Virtaal 0.5.3-rc1 - en to he translation catalogue (359 entries)

en: Translation Tool
he: כלי תרגום

en: A translation tool to help a human translator translate files into other languages
he: כלי תרגומים המסייע למתרגמים אנושיים לתרגם קבצים לשפות שונות

en: Terminology assistance
he: מסייע המינוח

en: Add Missing Language
he: הוספת שפה חסרה

en: Language name:
he: שם השפה:

en: ISO code:
he: קוד ISO:

en: Plural expression:
he: ביטוי צורות הרבים:

en: Number of plurals:
he: מספר צורות הרבים:

en: Depending on the translation task, the plural information might be optional.
he: בהתאם למשימת השפה, נתוני צורות הרבים אינם מחייבים.

en: <b>Language Information</b>
he: <b>נתוני השפה</b>

en: New Language Pair
he: צמד שפות חדש

en: The <b>Original</b> is the language from which you are translating, also called the source language.
    
    If you are translating from English to French then English would be your original or source language.
he: ה<b>מקור</b> היא השפה שממנה מתבצע התרגום, נקראת גם שפת המקור.
    
    אם התרגום נעשה מאנגלית לצרפתית אז האנגלית היא שפת המקור.

en: <b>Original</b>
he: <b>מקור</b>

en: The <b>Translation</b> is the language into which you are translating, also called the target language.
    
    If you are translating from English to French then French would be your translation or target language.
he: ה<b>תרגום</b> היא השפה שאליה מתבצע התרגום, נקראת גם שפת היעד.
    
    אם התרגום נעשה מאנגלית לצרפתית אז הצרפתית היא שפת התרגום או היעד שלך.

en: <b>Translation</b>
he: <b>תרגום</b>

en: _Add Missing Language...
he: הו_ספת שפה חסרה...

en: _File
he: _קובץ

en: _Update to Template
he: _עדכון לתבנית

en: _Export
he: י_צוא

en: _Recent Files
he: קבצים _אחרונים

en: _Edit
he: ע_ריכה

note: l10n: Activating this menu item copies the whole source (or part thereof) to the target. The "copy" is not necessarily the same as the source: terminology placeables are translated when copied and language-specific punctionation changes are made automatically.
en: Transfer From Source
he: העברה מהמקור

note: l10n: More information about placeables: http://translate.sourceforge.net/wiki/virtaal/placeables
en: P_revious Placeable
he: הקבוע ה_קודם

en: _Next Placeable
he: הקבוע ה_בא

en: _View
he: _תצוגה

en: _Full Screen
he: _מסך מלא

en: _Quality Checks
he: _בדיקות איכות

en: _Navigation
he: _ניווט

en: P_age Up
he: עמוד למ_עלה

en: _Page Down
he: עמוד למ_טה

en: _Help
he: ע_זרה

en: _Online Help
he: עזרה מ_קוונת

en: _Tutorial
he: מ_דריך

en: _Localization Guide
he: מדריך ל_תרגומים

en: Report a _Bug
he: דיווח על _באג

en: Virtaal Preferences
he: העדפות Virtaal

en: The name stored in the file header
he: השם המאוחסן בכותרת הקובץ

note: l10n: This label is for the name of the translator
en: Name:
he: שם:

en: The e-mail address stored in the file header
he: כתובת הדוא״ל המאוחסנת בכותרת המסמך

en: E-mail address:
he: כתובת דוא״ל:

en: The team information stored in the file header. This can be an e-mail address or a URL, for example.
he: נתוני הקבוצה מאוחסנים בכותרת הקובץ ויכולים להיות כתובת דוא״ל או כתובת אתר לדוגמה.

en: Team:
he: קבוצה:

en: <b>Translator Information</b>
he: <b>נתוני המתרגם</b>

en: Source text:
he: טקסט המקור:

en: Target text:
he: טקסט היעד:

en: Use _Default Fonts
he: שימוש ב_גופני ברירת המחדל

en: <b>Fonts</b>
he: <b>גופנים</b>

note: l10n: This tab label refers to the general preferences
en: General
he: כללי

en: Placeables are special parts of the text that can be automatically highlighted and easily inserted into the translation.
he: קבועים הם חלקים מיוחדים בטקסט שניתן לסמן ולהוסיף לתרגום בקלות.

en: Placeables
he: קבועים

en: Plug-ins
he: תוספים

en: Properties
he: מאפיינים

en: <b>Words</b> (total):
he: <b>מילים</b> (סה״כ):

en: <b>Strings</b> (total):
he: <b>מחרוזות</b> (סה״כ):

en: File type:
he: סוג הקובץ:

en: File size:
he: גודל הקובץ:

en: Location:
he: מיקום:

en: Add Term
he: הוספת קבוצה

note: l10n: This label refers to comments about a new term that is added
en: C_omments
he: ה_ערות

en: Terminology _file:
he: קובץ _מינוח:

en: Terminology Files
he: קובצי מינוח

en: Add URL
he: הוספת כתובת

en: URL:
he: כתובת:

en: Put queries in quotes
he: הוספת שאילתות במירכאות

en: <b>Options</b>
he: <b>אפשרויות</b>

en: Web Look-ups
he: חיפושים ברשת

note: l10n: Remove the tags if underlining is unsuitable for your language. Most languages won't need to change this. Translate 'Open' normally.
en: <u>Open</u>
he: <u>פתיחה</u>

en: <b><big>Recent Files</big></b>
he: <b><big>קבצים אחרונים</big></b>

en: <u>Tutorial</u>
he: <u>מדריך</u>

en: <u>Cheat Sheet</u>
he: <u>שליף</u>

en: <u>More...</u>
he: <u>עוד...</u>

en: <u>Features</u>
he: <u>תכונות</u>

en: <b><big>Getting Started</big></b>
he: <b><big>כיצד להתחיל</big></b>

en: <u>Manual</u>
he: <u>מדריך מקיף</u>

en: <u>Localization Guide</u>
he: <u>מדריך לתרגומים</u>

en: <u>Feedback</u>
he: <u>משוב</u>

en: <b><big>Support</big></b>
he: <b><big>תמיכה</big></b>

en: At the end of a translation, simply press <Enter> to continue with the next one.
he: משהגעת לסוף התרגום, ניתן פשוט ללחוץ על <Enter> כדי להמשיך לבא.

en: To copy the original string into the target field, simply press <Alt+Down>.
he: כדי להעתיק את המחרוזת המקורית לשדה היעד, יש פשוט ללחוץ על <Alt+למטה>.

note: l10n: Refer to the translation of "Fuzzy" to find the appropriate shortcut key to recommend
en: To mark the current translation as fuzzy, simply press <Alt+U>.
he: כדי לסמן את התרגום הנוכחי כמעורפל, פשוט יש ללחוץ <Alt+U>.

en: To mark the current translation as incomplete, simply press <Ctrl+Shift+Enter>.
he: כדי לסמן את התרגום הנוכחי כחלקי, פשוט יש ללחוץ על <Ctrl+Shift+Enter>.

en: To mark the current translation as complete, simply press <Ctrl+Enter>.
he: כדי לסמן את התרגום הנוכחי כמושלם, פשוט יש ללחוץ <Ctrl+Enter>.

en: Use Ctrl+Up or Ctrl+Down to move between translations.
he: ניתן להשתמש ב־Ctrl+למעלה או Ctrl+למטה כדי לעבור בין התרגומים.

en: Use Ctrl+PgUp or Ctrl+PgDown to move in large steps between translations.
he: ניתן להשתמש ב־Ctrl+PgUp או Ctrl+PgDown כדי לפסוע בצעדים גדולים בין התרגומים.

en: Fuzzy
he: מעורפל

en: Untranslated
he: בלתי מתורגמות

en: Accelerators
he: מאיצים

en: Acronyms
he: ראשי תיבות

en: Blank
he: ריק

en: Brackets
he: סוגריים מרובעים

en: Compendium conflict
he: התנגשות תקציר

en: Double quotes
he: מירכאות כפולות

en: Double spaces
he: רווחים כפולים

en: Repeated word
he: מילה חוזרת

en: E-mail
he: דוא״ל

en: Ending punctuation
he: פיסוק סגירה

en: Ending whitespace
he: רווח סגירה

en: Escapes
he: סימני חילוף

en: File paths
he: נתיבי קבצים

en: Functions
he: פונקציות

en: GConf values
he: ערכי GConf

en: Old KDE comment
he: הערה ישנה של KDE

en: Long
he: ארוך

en: Must translate words
he: מילים שחובה לתרגם

en: Newlines
he: שורות חדשות

en: Number of plurals
he: מספר צורות הרבים

en: Don't translate words
he: מילים שאין לתרגם

en: Numbers
he: מספרים

en: printf()
he: printf()‎

en: Punctuation spacing
he: ריווח פיסוק

en: Pure punctuation
he: פיסוק טהור

en: Number of sentences
he: מספר המשפטים

en: Short
he: קצר

en: Simple capitalization
he: הגדלת אותיות פשוטה

en: Simple plural(s)
he: ריבוי פשוט

en: Single quotes
he: מירכאות בודדות

en: Spelling
he: איות

en: Starting capitalization
he: אותיות פתיחה גדולות

en: Starting punctuation
he: פיסוק פתיחה

en: Starting whitespace
he: רווח פתיחה

en: Tabs
he: טאבים

en: Unchanged
he: ללא שינוי

en: URLs
he: כתובות

en: Valid characters
he: תווים תקינים

en: Placeholders
he: ממלאי מקום

en: XML tags
he: תגיות XML

en: Default
he: בררת מחדל

en: Drupal
he: דרופל

en: Header information
he: נתוני הכותרת

en: Please enter your name
he: נא להזין את שמך

en: Please enter your e-mail address
he: נא להזין את כתובת הדוא״ל שלך

en: Please enter your team's information
he: נא להזין את נתוני הקבוצה שלך

en: You selected the currently open file for opening. Do you want to reload the file?
he: קובץ שכבר נפתח נבחר לפתיחה. האם ברצונך טעון את הקובץ מחדש?

en: Could not open file.
    
    %(error_message)s
    
    Try opening a different file.
he: לא ניתן לפתוח את הקובץ.
    
    %(error_message)s
    
    נא לנסות לפתוח קובץ אחר.

en: Save
he: שמירה

en: Could not save file.
    
    %(error_message)s
    
    Try saving to a different location.
he: לא ניתן לשמור את הקובץ.
    
    %(error_message)s
    
    נא לנסות לשמור במיקום אחר.

en: Could not save file.
    
    %(error_message)s
he: לא ניתן לשמור את הקובץ.
    
    %(error_message)s

en: Can only export Gettext PO files
he: ניתן לייצא קובצי PO של Gettext בלבד

en: Export
he: יצוא

en: Could not export file.
    
    %(error_message)s
    
    Try saving to a different location.
he: לא ניתן לייצא את הקובץ.
    
    %(error_message)s
    
    נא לנסות לשמור למיקום אחר.

en: Could not export file.
    
    %(error_message)s
he: לא ניתן לייצא את הקובץ.
    
    %(error_message)s

en: Reload File
he: טעינת הקובץ מחדש

en: Reload file from last saved copy and lose all changes?
he: האם לטעון את הקובץ מהעותק השמור האחרון ולאבד את כל השינויים?

en: Words with internal capitalization, such as some brand names and WikiWords
he: מילים עם אותיות פנימיות מוגדלות, כמו למשל שמות מותגים ו־WikiWords

en: Capitals
he: אותיות גדולות

note: l10n: this refers to "UPPERCASE" / "CAPITAL" letters
en: Words containing uppercase letters only
he: מילים המכילות אותיות גדולות בלבד

en: Command Line Options
he: אפשרויות שורת הפקודה

en: Application command line options, such as --help, -h and -I
he: אפשרויות שורת הפקודה של היישום כגון ‎--help,‏ ‎-h ו־‎-I

en: E-mail addresses
he: כתובות דוא״ל

en: File Names
he: שמות קבצים

en: Paths referring to file locations
he: נתיבים המפנים למיקומי הקבצים

en: Placeholders (printf)
he: ממלאי מקום (printf)

en: Placeholders used in "printf" strings
he: ממלאי מקום בהם נעשה שימוש במחרוזות "printf"

en: Placeholders (Python)
he: ממלאי מקום (Python)

en: Placeholders in Python strings
he: ממלאי מקום במחרוזות Python

en: Placeholders (Java)
he: ממלאי מקום (Java)

en: Placeholders in Java strings
he: ממלאי מקום במחרוזות Java

en: Placeholders (Qt)
he: ממלאי מקום (Qt)

en: Placeholders in Qt strings
he: ממלאי מקום במחרוזות Qt

note: l10n: 'decimal fractions' refer to numbers like 0.2 or 499,99
en: Integer numbers and decimal fractions
he: מספרים שלמים ושברים עשרוניים

en: Punctuation
he: פיסוק

en: Symbols and less frequently used punctuation marks
he: סימנים בשימוש פחות תדיר מסימני פיסוק

en: URLs, hostnames and IP addresses
he: כתובות רשת, שמות מאחרים וכתובות IP

note: l10n: see http://en.wikipedia.org/wiki/Character_entity_reference
en: XML Entities
he: ישויות XML

en: Entity references, such as &amp; and &#169;
he: הפניות לישויות כגון: ‎&amp;‎ ו־‎&#169;‎

en: XML Tags
he: תגי XML

en: XML tags, such as <b> and </i>
he: תגי XML כגון: <b> and </i>

en: Spaces
he: רווחים

en: Double spaces and spaces in unexpected positions
he: רווחים כפולים ורווחים במיקומים בלתי צפויים

en: "alt" Attributes
he: מאפיינים ב־„alt“

en: Placeable for "alt" attributes (as found in HTML)
he: קבועים במאפייני "alt" (כמו שיש ב־HTML)

en: Placeholders (Drupal)
he: ממלאי מקום (דרופל)

en: Placeholders in Drupal strings
he: ממלאי מקום במחרוזות דרופל

en: No source or translatable files in bundle
he: אין קובצי מקור או כאלו שניתנים לתרגום במאגד

en: The file contains nothing to translate.
he: הקובץ אינו מכיל תוכן לתרגום.

note: l10n: The heading of statistics before updating to the new template
en: Before:
he: לפני:

note: l10n: The heading of statistics after updating to the new template
en: After:
he: אחרי:

en: Translated: %d
he: מתורגמים: %d

en: Fuzzy: %d
he: מעורפלים: %d

en: Untranslated: %d
he: בלתי מתורגמים: %d

en: Total: %d
he: סך הכול: %d

note: l10n: this refers to updating a file to a new template (POT file)
en: File Updated
he: הקובץ עודכן

en: Needs work
he: נדרשת עבודה

en: Rejected
he: נדחה

en: Needs review
he: זקוקה לסקירה

en: Translated
he: מתורגמת

en: Reviewed
he: נסקרה

en: All
he: הכול

en: Quality Checks
he: בדיקות איכות

note: l10n: This is the button where the user can select units by failing quality checks
en: Select Checks
he: בחירת בדיקות

note: l10n: This refers to quality checks
en: All Checks
he: כל הבדיקות

en: Incomplete
he: שלא הושלמו

en: Search
he: חיפוש

en: _Case sensitive
he: _תלוי רישיות

note: l10n: To read about what regular expressions are, see http://en.wikipedia.org/wiki/Regular_expression
en: _Regular expression
he: ביטוי _רגולרי

note: l10n: This text label shows in front of the text box where the replacement text is typed. Keep in mind that the text box will appear after this text. If this sentence construction is hard to use, consdider translating this as "Replacement"
en: Replace with
he: החלפה ב־

note: l10n: Button text
en: Replace
he: החלפה

note: l10n: Check box
en: Replace _All
he: החלפת ה_כול

en: Workflow
he: רצף עבודה

note: l10n: This is the button where the user can select units by workflow state
en: Select States
he: בחירת מצבים

note: l10n: This refers to workflow states
en: All States
he: כל המצבים

en: Automatically complete long words while you type
he: השלמה אוטומטית של מילים ארוכות בעת ההקלדה

en: AutoCompletor
he: משלים אוטומטית

en: Automatically correct text while you type
he: תיקון אוטומטי של מילים בעת ההקלדה

en: AutoCorrector
he: מתקן אוטומטית

en: Spell Checker
he: בודק איות

en: Check spelling and provide suggestions
he: בדיקת האיות והצעת חלופות

note: l10n: This refers to spell checking
en: <i>(no suggestions)</i>
he: (אין הצעות)

note: l10n: This refers to spell checking
en: Ignore All
he: התעלמות מהכול

note: l10n: This refers to spelling suggestions
en: More...
he: עוד...

note: l10n: This refers to the spell checking dictionary
en: Add "%s" to Dictionary
he: הוספת "%s" למילון

en: Languages
he: שפות

en: Perform look-ups on selected text
he: ביצוע חיפושים על הטקסט הנבחר

en: External Look-up
he: חיפוש חיצוני

note: l10n: The 'services' here refer to different look-up plugins, such as web look-up, etc.
en: Select Look-up Services
he: הגדרות שירותי חיפוש

en: Select the services that should be used to perform look-ups
he: בחירת השירותים בהם יעשה שימוש לצורכי חיפוש

en: Look-up "%(selection)s"
he: חיפוש "%(selection)s"

note: l10n: plugin name
en: Web Look-up
he: חיפוש ברשת

en: Look-up the selected text on a web site
he: חיפוש הטקסט הבא באתר

en: Wikipedia
he: הוויקיפדיה האנגלית

en: Name
he: שם

en: URL
he: כתובת

note: l10n: Whether the selected text should be surrounded by "quotes"
en: Quote Query
he: שאילתה במירכאות

en: Migrate settings from KBabel, Lokalize and/or Poedit to Virtaal.
he: יבוא הגדרות מ־KBabel,‏ Lokalize ו/או Poedit ל־Virtaal.

en: Migration Assistant
he: מסייע הייבוא

en: Should Virtaal try to import settings and data from other applications?
he: האם על Virtaal לנסות לייבא הגדרות ונתונים מיישומים אחרים?

en: Import data from other applications?
he: האם לייבא נתונים מיישומים אחרים?

en: Migration was successfully completed
he: הייבוא הושלם בהצלחה

en: The following items were migrated:
he: הפריטים הבאים יובאו:

en: Migration completed
he: הייבוא הושלם

en: Virtaal was not able to migrate any settings or data
he: Virtaal לא הצליחה לייבא הגדרות או נתונים

en: Nothing migrated
he: שום דבר לא יובא

en: Poedit settings
he: הגדרות Poedit

en: Poedit's Translation Memory: %(database_language_code)s
he: זיכרון התרגום של Poedit:‏ %(database_language_code)s

en: KBabel's Translation Memory: %(database_language_code)s
he: זיכרון התרגום של Kbabel:‏ %(database_language_code)s

en: Lokalize settings
he: הגדרות Lokalize

en: Lokalize's Translation Memory: %(database_name)s
he: זיכרון התרגום של Lokalize:‏ %(database_name)s

en: Terminology Help
he: עזרה במינוח

en: Terminology suggestions
he: הצעות מהמינוח

en: Localization Terminology
he: מינוח לתרגום

en: Selected localization terminology
he: המינוח הנבחר לתרגום

en: Local Files
he: קבצים מקומיים

en: Local terminology files
he: קובצי מינוח מקומיים

en: Terminology _Files...
he: קובצי _מינוח...

en: Add _Term...
he: הוספת מו_נח...

en: File
he: קובץ

en: Extendable
he: ניתן להרחבה

en: Add Files
he: הוספת קבצים

en: All Supported Files
he: כל הקבצים הנתמכים

en: All Files
he: כל הקבצים

en: "%s" is not a usable file.
he: "%s" אינו קובץ שמיש.

en: Unable to load %(filename)s:
    
    %(errormsg)s
he: לא ניתן לטעון את %(filename)s:
    
    %(errormsg)s

en: Error opening file
he: שגיאה בפתיחת הקובץ

en: _Source term — %(langname)s
he: מונח ה_מקור — %(langname)s

en: _Target term — %(langname)s
he: מונח ה_יעד— %(langname)s

en: Identical entry already exists.
he: כבר קיימת רשומה זהה.

en: Existing translations: %(translations)s
he: תרגום קיים: %(translations)s

en: Terms from Open-Tran.eu
he: מונחים מ־Open-Tran.eu

en: Select Terminology Sources
he: בחירת מקורות מינוח

en: Select the sources of terminology suggestions
he: בחירת מקורות הצעות המינוח

en: Translation Memory
he: זיכרון תרגום

en: Translation memory suggestions
he: הצעות מזיכרון התרגום

en: Previous translations for Free and Open Source Software
he: תרגומים קודמים למיזמי תכנה חופשית ותכנת קוד פתוח

en: Current File
he: הקובץ הנוכחי

en: Translated units from the currently open file
he: יחידות מתורגמות מן הקובץ הפתוח כעת

note: l10n: Try to keep this as short as possible.
en: This file
he: קובץ זה

note: l10n: The name of Google Translate in your language (translated in most languages). See http://translate.google.com/
en: Google Translate
he: תרגום Google

en: Unreviewed machine translations from Google's translation service
he: תרגומי מכונה שטרם נסקרו משירות התרגום של Google

en: Microsoft Translator
he: המתרגם של Microsoft

en: Unreviewed machine translations from Microsoft Translator
he: תרגומי מכונה שטרם נסקרו משירות התרגום של Microsoft

en: Unreviewed machine translations from various services
he: תרגומי מכונה שטרם נסקרו משירותים שונים

en: Local Translation Memory
he: זיכרון תרגום מקומי

en: Previous translations you have made
he: תרגומים קודמים שביצעת

note: l10n: Try to keep this as short as possible.
en: Local TM
he: ‫TM מקומי

en: Unreviewed machine translations from a Moses server
he: תרגומי מכונה שטרם נסקרו משרת Moses

en: Remote Server
he: שרת מרוחק

en: A translation memory server
he: שרת זיכרון תרגומים

note: l10n: Try to keep this as short as possible.
en: Remote TM
he: ‫TM מרוחק

en: A TinyTM translation memory server
he: שרת זיכרון תרגומים מסוג TinyTM

en: Unreviewed machine translations from Apertium
he: תרגומי מכונה שטרם נסקרו מ־Apertium

en: Translation _Suggestions
he: הצעות מ_זיכרון התרגום

note: l10n: The 'sources' here refer to different translation memory plugins, such as local tm, open-tran.eu, the current file, etc.
en: Select sources of Translation Memory
he: בחירת מקורות זיכרון התרגום

en: Select the sources that should be queried for translation memory
he: בחירת מקורות שמולם יבוצעו שאילתות של זיכרון תרגום

en: Matches
he: התאמות

en: TM Source
he: מקור זיכרון התרגום

en: Choose a Translation File
he: בחירת קובץ תרגום

en: No issues
he: אין סתירות

en: Quality Check
he: בדיקת איכות

en: Description
he: תיאור

en: Project Type
he: סוג המיזם

note: l10n: The label indicating the checker style (GNOME/KDE/whatever)
en: Checks: %(checker_name)s
he: בדיקות: %(checker_name)s

en: _New Language Pair...
he: צמד שפות _חדש...

en: Error
he: שגיאה

en: The current file has been modified.
    Do you want to save your changes?
he: נערכו שינויים בקובץ הנוכחי.
    האם ברצונך לשמור את השינויים?

en: _Discard
he: ה_תעלמות

en: Please enter the number of noun forms (plurals) to use
he: נא להזין את מספר צורות העצם (רבים) לשימוש

en: Please enter the plural equation to use
he: נא להזין את המשוואה לצורות הרבים

note: l10n: This refers to the 'mode' that determines how Virtaal moves between units.
en: N_avigation:
he: _ניווט:

en: Untranslated:
he: בלתי מתורגמות:

en: Needs work:
he: דורשות עבודה:

en: Rejected:
he: נדחו:

en: Needs review:
he: זקוקות לסקירה:

en: Translated:
he: מתורגמות:

en: Reviewed:
he: נסקרו:

en: Save the file for up-to-date information
he: יש לשמור את הקובץ כדי לקבל נתונים עדכניים

en: %.1f KB
he: %.1f ק״ב

en: Export failed
he: היצוא נכשל

en: Preview failed
he: התצוגה המקדימה נכשלה

en: Move one step back in the workflow (Ctrl+Shift+Enter)
he: העברת שלב אחד אחורה ברצף העבודה (Ctrl+Shift+Enter)

en: Click to move to a specific state in the workflow
he: יש ללחוץ כדי להעביר למצב מסוים ברצף העבודה

en: Move one step forward in the workflow (Ctrl+Enter)
he: העברת שלב אחד קדימה ברצף העבודה (Ctrl+Enter)

en: Copyright © 2007-2010 Zuza Software Foundation
he: כל הזכויות שמורות © 2007–2010 Zuza Software Foundation

note: l10n: Please retain the literal name "Virtaal", but feel free to additionally transliterate the name and to add a translation of "For Language", which is what the name means.
en: Virtaal is a program for doing translation.
he: Virtaal היא תכנית להכנת תרגומים.

en: The initial focus is on software translation (localization or l10n), but we definitely intend it to be useful as a general purpose tool for Computer Aided Translation (CAT).
he: ההתמקדות הראשונית היא על תרגום תכנה (לוקליזציה או l10n), אבל כוונתנו היא שתפקידו המקובל של כלי זה יהיה עבור תרגום בסיוע מכונה (CAT).

en: Virtaal website
he: האתר של Virtaal

en: We thank our donors:
he: אנו מודים לתורמים שלנו:

en: The International Development Research Centre
he: מרכז מחקר הפיתוח הבין־לאומי

en: Mozilla Corporation
he: חברת Mozilla

en: Language code must be an ASCII string.
he: על קוד השפה להיות מחרוזת ASCII.

en: Language code must be at least 2 characters long.
he: על קוד השפה להיות בן 2 תווים לכל הפחות.

en: Language
he: שפה

note: l10n: This is the column heading for the language code
en: Code
he: קוד

en: Enabled
he: פעיל

en: Configure...
he: הגדרה...

en: Translation memory
he: זיכרון תרגום

en: Quality checks
he: בדיקות איכות

en: Machine translation
he: תרגום מכונה

en: Highlighting and insertion of placeables
he: סימון והוספה של קבועים

en: Many plugins and options for customization
he: תוספים רבים ואפשרויות התאמה אישית

en: The file does not exist.
he: הקובץ אינו קיים.

en: Not a valid file.
he: קובץ לא תקני.

en: TMX Translation Memory
he: זיכרון תרגום TMX

en: Translation Memory eXchange
he: זיכרון תרגום נייד

en: TBX Glossary
he: מילון מונחים TBX

en: TermBase eXchange
he: מסד מונחים נייד

en: Wordfast Translation Memory
he: זיכרון תרגום של Wordfast

en: Qt Linguist Translation File
he: קובץ תרגום של Qt Linguist

en: Qt Message File
he: קובץ הודעות של Qt

en: Qt Phrase Book
he: ספר מונחים של Qt

en: INI File
he: קובץ INI

en: Initialization
he: הפעלה

en: Java Properties File
he: קובץ מאפיינים של Java

en: OpenOffice.org Translation File
he: קובץ תרגום של OpenOffice.org

en: XLIFF Translation File
he: קובץ תרגום מסוג XLIFF

en: C++ RC File
he: קובץ RC של C++‎

en: Tcl Translation File
he: קובץ תרגום מסוג Tcl

en: JavaScript error message file
he: קובץ הודעות שגיאה של JavaScript

en: Gettext Translation Template
he: תבנית תרגום של Gettext

en: Trados Tag Editor
he: עורך תגיות של Trados

en: OS X Strings File
he: קובץ מחרוזות של OS X

en: UTX Dictionary
he: מילון UTX

en: Gettext PO file
he: קובץ PO של Gettext

en: Gettext MO file
he: קובץ MO של Gettext

en: Qt .qm file
he: קובץ ‎.qm של Qt

en: OmegaT Glossary
he: מילון מונחים של OmegaT

en: turn on logging, storing the result to the supplied filename.
he: הפעל התחברות, אחסן את התוצאות בשם הקובץ שסופק.

en: use the configuration file given by the supplied filename.
he: שימוש בקובץ התצורה שניתן ע״י על ידי שם הקובץ שסופק.

en: enable debugging features
he: לאפשר ניפוי שגיאות (דיבוג)

en: Profiling support is not available
he: התמיכה ביצירת פרופילים אינה זמינה
