Virtaal 0.7.0-pre - en to hu translation catalogue (102 entries)

en: Translation Tool
hu: Fordítóeszköz

en: A translation tool to help a human translator translate files into other languages
hu: Fordítóeszköz, amelynek segítségével emberek fájlokat tudnak lefordítani egy másik nyelvre

en: Add Missing Language
hu: Hiányzó nyelv hozzáadása

en: Language name:
hu: Nyelv neve:

en: ISO code:
hu: ISO-kód:

en: Plural expression:
hu: Többesszámú kifejezés:

en: <b>Language Information</b>
hu: <b>Nyelvi Információ</b>

en: New Language Pair
hu: Új nyelvpár

en: The <b>Original</b> is the language from which you are translating, also called the source language.
    
    If you are translating from English to French then English would be your original or source language.
hu: Az <b>Eredeti</b> az a nyelv, amelyről fordít, vagyis a forrásnyelv.
    Ha angolról fordít franciára, akkor az angol lesz az eredeti vagy forrásnyelv.

en: <b>Original</b>
hu: <b>Eredeti</b>

en: The <b>Translation</b> is the language into which you are translating, also called the target language.
    
    If you are translating from English to French then French would be your translation or target language.
hu: A <b>Fordítás</b> az a nyelv, amelyre fordít, vagyis a célnyelv
    Ha angolról fordít franciára, akkor a francia lesz a fordítási vagy célnyelv.

en: <b>Translation</b>
hu: <b>Fordítás</b>

en: _Add Missing Language...
hu: Hiányzó nyelv hozzá_adása...

en: _File
hu: _Fájl

en: _Update to Template
hu: _Frissítés sablonba

en: _Export
hu: _Exportálás

en: _Recent Files
hu: _Legutóbbi fájlok

en: _Edit
hu: _Szerkesztés

note: l10n: Activating this menu item copies the whole source (or part thereof) to the target. The "copy" is not necessarily the same as the source: terminology placeables are translated when copied and language-specific punctionation changes are made automatically.
en: Transfer From Source
hu: Forrás beillesztése

en: _View
hu: _Nézet

en: _Full Screen
hu: _Teljes képernyő

en: _Quality Checks
hu: _Minőség-ellenőrzés

en: _Navigation
hu: _Navigáció

en: _Help
hu: _Súgó

en: _Online Help
hu: _Online súgó

en: _Localization Guide
hu: _lokalizációs útmutató

en: Report a _Bug
hu: Hi_babejelentés

en: Virtaal Preferences
hu: Virtaal beállításai

en: The name stored in the file header
hu: A fájl fejlécében eltárolt név

note: l10n: This label is for the name of the translator
en: Name:
hu: Név:

en: The e-mail address stored in the file header
hu: A fájl fejlécében eltárolt e-mail cím

en: E-mail address:
hu: E-mail cím:

en: The team information stored in the file header. This can be an e-mail address or a URL, for example.
hu: A fájl fejlécében eltárolt csapatinformáció. Ez lehet például egy e-mail cím vagy egy URL.

en: Team:
hu: Csapat:

en: <b>Translator Information</b>
hu: <b>Fordító adatai</b>

en: Source text:
hu: Forrásszöveg:

en: Target text:
hu: Célszöveg:

en: Use _Default Fonts
hu: _Alapértelmezett betűkészletek használata

en: <b>Fonts</b>
hu: <b>Betűkészletek</b>

note: l10n: This tab label refers to the general preferences
en: General
hu: Általános

en: Plug-ins
hu: Bővítmények

en: Properties
hu: Tulajdonságok

en: <b>Words</b> (total):
hu: <b>Szavak</b> (összesen):

en: <b>Strings</b> (total):
hu: <b>Karakterláncok</b> (összesen):

en: File type:
hu: Fájltípus:

en: File size:
hu: Fájl mérete:

en: Location:
hu: Hely:

note: l10n: This label refers to comments about a new term that is added
en: C_omments
hu: _Megjegyzések

en: Add URL
hu: URL hozzáadása

en: <b>Options</b>
hu: <b>Beállítások</b>

note: l10n: Remove the tags if underlining is unsuitable for your language. Most languages won't need to change this. Translate 'Open' normally.
en: <u>Open</u>
hu: <u>Megnyitás</u>

en: <u>Cheat Sheet</u>
hu: <u>Puska</u>

en: <u>More...</u>
hu: <u>Részletek...</u>

en: <u>Features</u>
hu: <u>Funkciók</u>

en: <b><big>Getting Started</big></b>
hu: <b><big>Kezdeti lépések</big></b>

en: <u>Manual</u>
hu: <u>Használati utasítás</u>

en: <u>Localization Guide</u>
hu: <u>Fordítási útmutató</u>

en: <u>Feedback</u>
hu: <u>Visszajelzés</u>

en: <b><big>Support</big></b>
hu: <b><big>Támogatás</big></b>

en: Fuzzy
hu: Bizonytalan

en: Untranslated
hu: Lefordítatlan

en: Blank
hu: Üres

en: Repeated word
hu: Ismételt szó

en: Numbers
hu: Számok

en: Number of sentences
hu: Mondatok száma

en: Short
hu: Rövid

en: Unchanged
hu: Változatlan

en: URLs
hu: URL-ek

en: Valid characters
hu: Érvényes karakterek

en: XML tags
hu: XML címkék

en: Default
hu: Alapértelmezett

en: Header information
hu: Fejléc információi

en: Please enter your name
hu: Kérlek írd be a neved

en: Please enter your e-mail address
hu: Kérlek írd be az e-mail címed

en: Please enter your team's information
hu: Kérlek írd be a csapatod adatait

en: You selected the currently open file for opening. Do you want to reload the file?
hu: A jelenleg megnyitott fájlt választottad megnyitásra. Szeretnéd a fájlt újratölteni?

en: Reload File
hu: File újratöltése

en: Capitals
hu: Nagybetűk

note: l10n: this refers to "UPPERCASE" / "CAPITAL" letters
en: Words containing uppercase letters only
hu: Csak nagybetűket tartalmazó szavak

en: Command Line Options
hu: Parancssor opciók

en: Application command line options, such as --help, -h and -I
hu: Alkalmazás parancssor opciói, úgy mint --help, -h és -l

en: E-mail addresses
hu: E-mail címek

en: File Names
hu: Fájlnevek

note: l10n: The heading of statistics before updating to the new template
en: Before:
hu: Előtte:

note: l10n: The heading of statistics after updating to the new template
en: After:
hu: Utána:

en: Translated: %d
hu: Lefordított: %d

en: Fuzzy: %d
hu: Bizonytalan: %d

en: Untranslated: %d
hu: Lefordítatlan: %d

en: Total: %d
hu: Összes: %d

note: l10n: this refers to updating a file to a new template (POT file)
en: File Updated
hu: File frissítve

en: Translated
hu: Lefordítva

en: All
hu: Összes

en: Incomplete
hu: Befejezetlen

en: Search
hu: Keresés

note: l10n: This text label shows in front of the text box where the replacement text is typed. Keep in mind that the text box will appear after this text. If this sentence construction is hard to use, consdider translating this as "Replacement"
en: Replace with
hu: Cseréld fel ezzel:

note: l10n: Button text
en: Replace
hu: Csere

note: l10n: Check box
en: Replace _All
hu: Ö_sszes cseréje

en: Workflow
hu: Munkafolyamat

en: Automatically correct text while you type
hu: Automatikusan javítsa ki a szöveget gépelés közben

en: AutoCorrector
hu: Automatikus javító

en: Spell Checker
hu: Helyesírás ellenőrző

en: Name
hu: Név
