Virtaal 0.4 - en to nl translation catalogue (362 entries)

en: Translation Tool
nl: Vertaalprogramma

en: A translation tool to help a human translator translate files into other languages
nl: Een vertaalprogramma dat vertalers helpt bestanden naar andere talen te vertalen

en: Terminology assistance
nl: Terminologiehulp

en: Add Missing Language
nl: Ontbrekende taal toevoegen

en: Language name:
nl: Naam v.d. taal:

en: ISO code:
nl: ISO-code:

en: Plural expression:
nl: Meervoudsvergelijking:

en: Number of plurals:
nl: Aantal meervouden:

en: Depending on the translation task, the plural information might be optional.
nl: Afhankelijk van de vertaalopdracht kan de meervoudsinformatie optioneel zijn.

en: <b>Language Information</b>
nl: <b>Informatie over de taal</b>

en: New Language Pair
nl: Nieuw talenpaar

en: The <b>Original</b> is the language from which you are translating, also called the source language.
    
    If you are translating from English to French then English would be your original or source language.
nl: Het <b>Origineel</b> is de taal van waaruit u vertaalt, ook wel de brontaal genoemd.
    
    Als u vanuit het Engels naar het Frans vertaalt, is het Engels uw origineel of brontaal.

en: <b>Original</b>
nl: <b>Origineel</b>

en: The <b>Translation</b> is the language into which you are translating, also called the target language.
    
    If you are translating from English to French then French would be your translation or target language.
nl: De <b>Vertaling</b> is de taal waarnaar u vertaalt, ook wel de doeltaal genoemd.
    
    Als u vanuit het Engels naar het Frans vertaalt, is het Frans uw vertaling of doeltaal.

en: <b>Translation</b>
nl: <b>Vertaling</b>

en: _Add Missing Language...
nl: Ontbrekende taal _toevoegen...

en: _File
nl: _Bestand

en: _Update to Template
nl: _Bijwerken m.b.v. sjabloon

en: _Export
nl: _Exporteren

en: _Recent Files
nl: _Recente bestanden

en: _Edit
nl: B_ewerken

note: l10n: Activating this menu item copies the whole source (or part thereof) to the target. The "copy" is not necessarily the same as the source: terminology placeables are translated when copied and language-specific punctionation changes are made automatically.
en: Transfer From Source
nl: Overzetten uit de brontekst

note: l10n: More information about placeables: http://translate.sourceforge.net/wiki/virtaal/placeables
en: P_revious Placeable
nl: Vo_rige placeable

en: _Next Placeable
nl: Vo_lgende placeable

en: _View
nl: _Weergave

en: _Full Screen
nl: Scherm_vullend

en: _Quality Checks
nl: _Kwaliteitscontroles

en: _Navigation
nl: _Navigatie

en: P_age Up
nl: Pagina om_hoog

en: _Page Down
nl: Pagina om_laag

en: _Help
nl: _Hulp

en: _Online Help
nl: _Online hulp

en: _Tutorial
nl: Zelfs_tudie

en: _Localization Guide
nl: _Lokalisatiegids

en: Report a _Bug
nl: _Programmafout melden

en: Virtaal Preferences
nl: Virtaal-voorkeuren

en: The name stored in the file header
nl: De in de bestandsheader opgeslagen naam

note: l10n: This label is for the name of the translator
en: Name:
nl: Naam:

en: The e-mail address stored in the file header
nl: Het in de bestandsheader opgeslagen e-mailadres

en: E-mail address:
nl: E-mailadres:

en: The team information stored in the file header. This can be an e-mail address or a URL, for example.
nl: De in de bestandsheader opgeslagen informatie over het team. Dit kan bijvoorbeeld een e-mailadres of een URL zijn.

en: <b>Translator Information</b>
nl: <b>Informatie over de vertaler</b>

en: Source text:
nl: Brontekst:

en: Target text:
nl: Doeltekst:

en: Use _Default Fonts
nl: _Standaardlettertypen gebruiken

en: <b>Fonts</b>
nl: <b>Lettertypen</b>

note: l10n: This tab label refers to the general preferences
en: General
nl: Algemeen

en: Placeables are special parts of the text that can be automatically highlighted and easily inserted into the translation.
nl: ‘Placeables’ of plaatsbare elementen zijn speciale stukken tekst die automatisch geaccentueerd en makkelijk in de vertaling opgenomen kunnen worden.

en: Placeables
nl: Placeables (Plaatsbare elementen)

en: Properties
nl: Eigenschappen

en: <b>Words</b> (total):
nl: <b>Woorden</b> (totaal):

en: <b>Strings</b> (total):
nl: <b>Tekenreeksen</b> (totaal):

en: File type:
nl: Bestandstype:

en: File size:
nl: Bestandsgrootte:

en: Location:
nl: Locatie:

en: Add Term
nl: Term toevoegen

note: l10n: This label refers to comments about a new term that is added
en: C_omments
nl: C_ommentaar

en: Terminology _file:
nl: Terminologie_bestand:

en: Terminology Files
nl: Terminologiebestanden

en: Add URL
nl: URL toevoegen

en: Put queries in quotes
nl: Zet zoektermen tussen aanhalingstekens

en: <b>Options</b>
nl: <b>Opties</b>

en: Web Look-ups
nl: Online opzoeken

note: l10n: Remove the tags if underlining is unsuitable for your language. Most languages won't need to change this. Translate 'Open' normally.
en: <u>Open</u>
nl: <u>Openen</u>

en: <b><big>Recent Files</big></b>
nl: <b><big>Recente bestanden</big></b>

en: <u>Tutorial</u>
nl: <u>Zelfstudiegids</u>

en: <u>Cheat Sheet</u>
nl: <u>Cheatsheet</u>

note: l10n: Only change this URL if there is a translated version in your language, or if the default English is really unsuitable for users in your language
en: http://translate.sourceforge.net/wiki/virtaal/features
nl: http://translate.sourceforge.net/wiki/nl/virtaal/features

en: <u>More...</u>
nl: <u>Meer…</u>

en: <u>Features</u>
nl: <u>Functionaliteit</u>

en: <b><big>Getting Started</big></b>
nl: <b><big>Aan de slag gaan</big></b>

note: l10n: Only change this URL if there is a translated version in your language, or if the default English is really unsuitable for users in your language
en: http://translate.sourceforge.net/wiki/virtaal/using_virtaal
nl: http://translate.sourceforge.net/wiki/nl/virtaal/using_virtaal

en: <u>Manual</u>
nl: <u>Handleiding</u>

en: <u>Localization Guide</u>
nl: <u>Lokalisatiegids</u>

note: l10n: Only change this URL if there is a translated version in your language, or if the default English is really unsuitable for users in your language
en: http://translate.sourceforge.net/wiki/virtaal/index#contact
nl: http://translate.sourceforge.net/wiki/nl/virtaal/index#contact

en: <b><big>Support</big></b>
nl: <b><big>Ondersteuning</big></b>

en: At the end of a translation, simply press <Enter> to continue with the next one.
nl: Aan het einde van een vertaling drukt u gewoon op <Enter> om door te gaan naar de volgende.

en: To copy the original string into the target field, simply press <Alt+Down>.
nl: Om de brontekst naar het doeltaalveld te kopiëren drukt u gewoon op <Alt+PijlOmlaag>.

note: l10n: Refer to the translation of "Fuzzy" to find the appropriate shortcut key to recommend
en: To mark the current translation as fuzzy, simply press <Alt+U>.
nl: Om de huidige vertaling als wazig te markeren drukt u gewoon op <Alt+Z>.

en: To mark the current translation as incomplete, simply press <Ctrl+Shift+Enter>.
nl: Om de huidige vertaling als onvolledig te markeren drukt u gewoon op <Ctrl+Shift+Enter>.

en: To mark the current translation as complete, simply press <Ctrl+Enter>.
nl: Om de huidige vertaling als volledig te markeren drukt u gewoon op <Ctrl+Enter>.

en: Use Ctrl+Up or Ctrl+Down to move between translations.
nl: Gebruik <Ctrl+PijlOmhoog> of <Ctrl+PijlOmlaag> om door vertalingen te bewegen.

en: Use Ctrl+PgUp or Ctrl+PgDown to move in large steps between translations.
nl: Gebruik <Ctrl+PgUp> of <Ctrl+PgDown> om met grote stappen door vertalingen te bewegen.

en: Fuzzy
nl: Wazig

en: Untranslated
nl: Onvertaald

en: Accelerators
nl: Sneltoetsen

en: Acronyms
nl: Acroniemen

en: Blank
nl: Leeg

en: Brackets
nl: Haakjes

en: Compendium conflict
nl: Compendiumconflict

en: Double quotes
nl: Dubbele aanhalingstekens

en: Double spaces
nl: Dubbele spatie

en: Repeated word
nl: Herhaald woord

en: Ending punctuation
nl: Eind-interpunctie

en: Ending whitespace
nl: Eind-witruimte

en: Escapes
nl: Escape-reeksen

en: File paths
nl: Bestandspaden

en: Functions
nl: Functies

en: GConf values
nl: GConf-waarden

en: Old KDE comment
nl: Oude KDE-commentaar

en: Long
nl: Lang

en: Must translate words
nl: Woorden moeten worden vertaald

en: Newlines
nl: Nieuwe regels

en: Number of plurals
nl: Aantal meervouden

en: Don't translate words
nl: Woorden niet vertalen

en: Numbers
nl: Getallen

en: Options
nl: Opties

en: Punctuation spacing
nl: Interpunctiespatiëring

en: Pure punctuation
nl: Zuivere interpunctie

en: Number of sentences
nl: Aantal zinnen

en: Short
nl: Kort

en: Simple capitalization
nl: Eenvoudig hoofdlettergebruik

en: Simple plural(s)
nl: Eenvoudig(e) meervoud(en)

en: Single quotes
nl: Enkele aanhalingstekens

en: Starting capitalization
nl: Beginhoofdletter

en: Starting punctuation
nl: Begin-interpunctie

en: Starting whitespace
nl: Begin-witruimte

en: Unchanged
nl: Ongewijzigd

en: URLs
nl: URL’s

en: Valid characters
nl: Geldige tekens

en: Placeholders
nl: Tijdelijke aanduidingen

en: XML tags
nl: XML-tags

en: Default
nl: Standaard

en: Header information
nl: Header-informatie

en: Please enter your name
nl: Voer uw naam in

en: Please enter your e-mail address
nl: Voer uw e-mailadres in

en: Please enter your team's information
nl: Voer de gegevens van uw team in

en: You selected the currently open file for opening. Do you want to reload the file?
nl: Het bestand dat u wilt openen is momenteel geladen. Wilt u het bestand opnieuw laden?

en: Could not open file.
    
    %(error_message)s
    
    Try opening a different file.
nl: Kon het bestand niet openen.
    
    %(error_message)s
    
    Probeer een ander bestand te openen.

en: Save
nl: Opslaan

en: Could not save file.
    
    %(error_message)s
    
    Try saving to a different location.
nl: Kon het bestand niet opslaan.
    
    %(error_message)s
    
    Probeer op een andere locatie op te slaan.

en: Could not save file.
    
    %(error_message)s
nl: Kon het bestand niet opslaan.
    
    %(error_message)s

en: Can only export Gettext PO files
nl: Kan alleen Gettext PO-bestanden exporteren

en: Export
nl: Exporteren

en: Could not export file.
    
    %(error_message)s
    
    Try saving to a different location.
nl: Kon het bestand niet exporteren.
    
    %(error_message)s
    
    Probeer op een andere locatie op te slaan.

en: Could not export file.
    
    %(error_message)s
nl: Kon het bestand niet exporteren.
    
    %(error_message)s

en: Reload File
nl: Bestand opnieuw laden

en: Reload file from last saved copy and lose all changes?
nl: De laatste opgeslagen versie van het bestand opnieuw laden en alle wijzigingen verliezen?

note: l10n: See http://en.wikipedia.org/wiki/CamelCase
en: CamelCase
nl: CamelCase (ElkWoordMetHoofdletter)

en: Words with internal capitalization, such as some brand names and WikiWords
nl: Woorden die hoofdletters bevatten, zoals sommige merknamen en WikiWoorden

en: Capitals
nl: Hoofdletters

note: l10n: this refers to "UPPERCASE" / "CAPITAL" letters
en: Words containing uppercase letters only
nl: Woorden die alleen uit hoofdletters bestaan

en: Command Line Options
nl: Opdrachtregelopties

en: Application command line options, such as --help, -h and -I
nl: Opdrachtregelopties van de toepassing, zoals --help, -h en -I

en: E-mail addresses
nl: E-mailadressen

en: File Names
nl: Bestandsnamen

en: Paths referring to file locations
nl: De paden die naar bestandslocaties verwijzen

en: Placeholders (printf)
nl: Tijdelijke aanduidingen (printf)

en: Placeholders used in "printf" strings
nl: Tijdelijke aanduidingen die in “printf”-tekenreeksen worden gebruikt

en: Placeholders (Python)
nl: Tijdelijke aanduidingen (Python)

en: Placeholders in Python strings
nl: Tijdelijke aanduidingen in Python-tekenreeksen

en: Placeholders (Java)
nl: Tijdelijke aanduidingen (Java)

en: Placeholders in Java strings
nl: Tijdelijke aanduidingen in Java-tekenreeksen

en: Placeholders (Qt)
nl: Tijdelijke aanduidingen (Qt)

en: Placeholders in Qt strings
nl: Tijdelijke aanduidingen in Qt-tekenreeksen

note: l10n: 'decimal fractions' refer to numbers like 0.2 or 499,99
en: Integer numbers and decimal fractions
nl: Gehele getallen en tiendelige breuken

en: Punctuation
nl: Interpunctie

en: Symbols and less frequently used punctuation marks
nl: Symbolen en minder vaak gebruikte leestekens

en: URLs, hostnames and IP addresses
nl: URL’s, hostnamen en IP-adressen

note: l10n: see http://en.wikipedia.org/wiki/Character_entity_reference
en: XML Entities
nl: XML-entiteiten

en: Entity references, such as &amp; and &#169;
nl: Entiteitreferenties, zoals &amp; en &#169;

en: XML Tags
nl: XML-tags

en: XML tags, such as <b> and </i>
nl: XML-tags, zoals <b> en </i>

en: Spaces
nl: Spaties

en: Double spaces and spaces in unexpected positions
nl: Dubbele spaties en spaties op onverwachte plaatsen

en: "alt" Attributes
nl: “alt”-attributen

en: Placeable for "alt" attributes (as found in HTML)
nl: Te plaatsen voor “alt”-attributen (zoals gebruikt in HTML)

en: Placeholders (Drupal)
nl: Tijdelijke aanduidingen (Drupal)

en: Placeholders in Drupal strings
nl: Tijdelijke aanduidingen in Drupal-tekenreeksen

en: No source or translatable files in bundle
nl: De bundel bevat geen vertaalbare of bronbestanden

en: The file contains nothing to translate.
nl: Het bestand bevat geen te vertalen tekst.

note: l10n: The heading of statistics before updating to the new template
en: Before:
nl: Ervoor:

note: l10n: The heading of statistics after updating to the new template
en: After:
nl: Erna:

en: Translated: %d
nl: Vertaald: %d

en: Fuzzy: %d
nl: Wazig: %d

en: Untranslated: %d
nl: Onvertaald: %d

en: Total: %d
nl: Totaal: %d

note: l10n: this refers to updating a file to a new template (POT file)
en: File Updated
nl: Bestand bijgewerkt

en: Needs work
nl: Moet aan worden gewerkt

en: Rejected
nl: Afgewezen

en: Needs review
nl: Moet worden herzien

en: Translated
nl: Vertaald

en: Reviewed
nl: Herzien

en: All
nl: Alles

en: Quality Checks
nl: Kwaliteitscontroles

note: l10n: This is the button where the user can select units by failing quality checks
en: Select Checks
nl: Controles selecteren

note: l10n: This refers to quality checks
en: All Checks
nl: Alle controles

en: Incomplete
nl: Onvolledig

en: Search
nl: Zoeken

en: _Case sensitive
nl: Hoofd_lettergevoelig

note: l10n: To read about what regular expressions are, see http://en.wikipedia.org/wiki/Regular_expression
en: _Regular expression
nl: _Reguliere expressie

note: l10n: This text label shows in front of the text box where the replacement text is typed. Keep in mind that the text box will appear after this text. If this sentence construction is hard to use, consdider translating this as "Replacement"
en: Replace with
nl: Vervangen door

note: l10n: Button text
en: Replace
nl: Vervangen

note: l10n: Check box
en: Replace _All
nl: _Alle vervangen

note: l10n: This is the button where the user can select units by workflow state
en: Select States
nl: Statussen selecteren

note: l10n: This refers to workflow states
en: All States
nl: Alle statussen

en: Automatically complete long words while you type
nl: Automatisch lange woorden voltooien terwijl u typt

en: Automatically correct text while you type
nl: Automatisch tekst corrigeren terwijl u typt

en: Spell Checker
nl: Spellingcontrole

en: Check spelling and provide suggestions
nl: Spelling controleren en suggesties leveren

note: l10n: This refers to spell checking
en: <i>(no suggestions)</i>
nl: <i>(geen suggesties)</i>

note: l10n: This refers to spell checking
en: Ignore All
nl: Alles negeren

note: l10n: This refers to spelling suggestions
en: More...
nl: Meer…

note: l10n: This refers to the spell checking dictionary
en: Add "%s" to Dictionary
nl: “%s” aan de Woordenlijst toevoegen

en: Languages
nl: Talen

en: Perform look-ups on selected text
nl: De geselecteerde tekst opzoeken

en: External Look-up
nl: Extern opzoeken

note: l10n: The 'services' here refer to different look-up plugins, such as web look-up, etc.
en: Select Look-up Services
nl: Opzoekdiensten selecteren

en: Select the services that should be used to perform look-ups
nl: Selecteer de diensten die voor opzoekingen moeten worden gebruikt

en: Look-up "%(selection)s"
nl: Opzoeken: “%(selection)s”

note: l10n: plugin name
en: Web Look-up
nl: Online opzoeken

en: Look-up the selected text on a web site
nl: Zoek de geselecteerde tekst op een website

en: Name
nl: Naam

note: l10n: Whether the selected text should be surrounded by "quotes"
en: Quote Query
nl: Aanh.tekens

en: Migrate settings from KBabel, Lokalize and/or Poedit to Virtaal.
nl: Instellingen uit KBabel, Lokalize en/of Poedit in Virtaal importeren.

en: Migration Assistant
nl: Migratieassistent

en: Should Virtaal try to import settings and data from other applications?
nl: Moet Virtaal proberen instellingen en gegevens uit andere toepassingen te importeren?

en: Import data from other applications?
nl: Gegevens uit andere toepassingen importeren?

en: Migration was successfully completed
nl: Migratie met succes voltooid

en: The following items were migrated:
nl: De volgende elementen zijn gemigreerd:

en: Migration completed
nl: Migratie voltooid

en: Virtaal was not able to migrate any settings or data
nl: Virtaal kon geen instellingen of gegevens migreren

en: Nothing migrated
nl: Niets gemigreerd

en: Poedit settings
nl: Poedit-instellingen

en: Poedit's Translation Memory: %(database_language_code)s
nl: Poedit-vertaalgeheugen: %(database_language_code)s

en: KBabel's Translation Memory: %(database_language_code)s
nl: KBabel-vertaalgeheugen: %(database_language_code)s

en: Lokalize settings
nl: Lokalize-instellingen

en: Lokalize's Translation Memory: %(database_name)s
nl: Lokalize-vertaalgeheugen: %(database_name)s

en: Terminology Help
nl: Terminologiehulp

en: Terminology suggestions
nl: Terminologiesuggesties

en: Localization Terminology
nl: Lokalisatieterminologie

en: Selected localization terminology
nl: Geselecteerde lokalisatieterminologie

en: Local Files
nl: Lokale bestanden

en: Local terminology files
nl: Lokale terminologiebestanden

en: Terminology _Files...
nl: Terminologie_bestanden…

en: Add _Term...
nl: _Term toevoegen…

en: File
nl: Bestand

en: Extendable
nl: Uitbreidbaar

en: Add Files
nl: Bestanden toevoegen

en: All Supported Files
nl: Alle ondersteunde bestanden

en: All Files
nl: Alle bestanden

en: "%s" is not a usable file.
nl: “%s” is geen bruikbaar bestand.

en: Unable to load %(filename)s:
    
    %(errormsg)s
nl: Kon %(filename)s niet laden:
    
    %(errormsg)s

en: Error opening file
nl: Fout bij openen van bestand

en: _Source term — %(langname)s
nl: _Bronterm — %(langname)s

en: _Target term — %(langname)s
nl: _Doelterm — %(langname)s

en: Identical entry already exists.
nl: Een dergelijke ingang bestaat al.

en: Existing translations: %(translations)s
nl: Bestaande vertalingen: %(translations)s

en: Terms from Open-Tran.eu
nl: Termen afkomstig van Open-Tran.eu

en: Select Terminology Sources
nl: Selecteer terminologiebronnen

en: Select the sources of terminology suggestions
nl: Selecteer de te gebruiken bronnen van terminologiesuggesties

en: Translation Memory
nl: Vertaalgeheugen

en: Translation memory suggestions
nl: Suggesties uit een vertaalgeheugen

en: Previous translations for Free and Open Source Software
nl: Eerdere vertalingen voor Vrije en Open-Source-software

en: Current File
nl: Huidige bestand

en: Translated units from the currently open file
nl: Vertaalde eenheden uit het huidige bestand

note: l10n: Try to keep this as short as possible.
en: This file
nl: Dit bestand

note: l10n: The name of Google Translate in your language (translated in most languages). See http://translate.google.com/
en: Google Translate
nl: Google Vertalen

en: Unreviewed machine translations from Google's translation service
nl: Onherziene computervertalingen afkomstig van Google’s vertaalservice

en: Unreviewed machine translations from Microsoft Translator
nl: Onherziene computervertalingen afkomstig van Microsoft Translator

en: Unreviewed machine translations from various services
nl: Onherziene computervertalingen afkomstig van verschillende diensten

en: Local Translation Memory
nl: Lokaal vertaalgeheugen

en: Previous translations you have made
nl: Eerdere vertalingen die u hebt gemaakt

note: l10n: Try to keep this as short as possible.
en: Local TM
nl: Lokaal TM

en: Unreviewed machine translations from a Moses server
nl: Onherziene computervertalingen afkomstig van een Moses-server

en: Remote Server
nl: Externe server

en: A translation memory server
nl: Een vertaalgeheugenserver

note: l10n: Try to keep this as short as possible.
en: Remote TM
nl: Extern TM

en: A TinyTM translation memory server
nl: Een TinyTM-vertaalgeheugenserver

en: Unreviewed machine translations from Apertium
nl: Onherziene computervertalingen afkomstig van Apertium

en: Translation _Suggestions
nl: Vertaal_suggesties

note: l10n: The 'sources' here refer to different translation memory plugins, such as local tm, open-tran.eu, the current file, etc.
en: Select sources of Translation Memory
nl: Selecteer vertaalgeheugenbronnen

en: Select the sources that should be queried for translation memory
nl: Selecteer de bronnen die als vertaalgeheugen moeten worden gebruikt

en: Matches
nl: Overeenkomsten

en: TM Source
nl: TM-bron

en: Choose a Translation File
nl: Kies een vertaalbestand

en: No issues
nl: Geen problemen

en: Quality Check
nl: Kwaliteitscontrole

en: Description
nl: Beschrijving

en: Project Type
nl: Projecttype

note: l10n: The label indicating the checker style (GNOME/KDE/whatever)
en: Checks: %(checker_name)s
nl: Controles: %(checker_name)s

en: _New Language Pair...
nl: _Nieuw talenpaar…

en: Error
nl: Fout

en: The current file has been modified.
    Do you want to save your changes?
nl: Het huidige bestand is aangepast.
    Wilt u uw wijzigingen opslaan?

en: _Discard
nl: _Verwerpen

en: Please enter the number of noun forms (plurals) to use
nl: Voer het aantal te gebruiken substantiefvormen (meervouden) in

en: Please enter the plural equation to use
nl: Voer de te gebruiken meervoudsvergelijking in

note: l10n: This refers to the 'mode' that determines how Virtaal moves between units.
en: N_avigation:
nl: Navi_gatie:

en: Untranslated:
nl: Onvertaald:

en: Needs work:
nl: Moet aan worden gewerkt:

en: Rejected:
nl: Afgewezen:

en: Needs review:
nl: Moet worden herzien:

en: Translated:
nl: Vertaald:

en: Reviewed:
nl: Herzien:

en: Save the file for up-to-date information
nl: Sla het bestand op voor actuele informatie

en: Export failed
nl: Exporteren mislukt

en: Preview failed
nl: Voorbeeldweergave mislukt

en: Move one step back in the workflow (Ctrl+Shift+Enter)
nl: Een stap terug in de workflow (Ctrl+Shift+Enter)

en: Click to move to a specific state in the workflow
nl: Klik om naar een specifieke status in de workflow te gaan

en: Move one step forward in the workflow (Ctrl+Enter)
nl: Een stap vooruit in de workflow (Ctrl+Enter)

note: l10n: Please retain the literal name "Virtaal", but feel free to additionally transliterate the name and to add a translation of "For Language", which is what the name means.
en: Virtaal is a program for doing translation.
nl: Virtaal is een programma om mee te vertalen.

en: The initial focus is on software translation (localization or l10n), but we definitely intend it to be useful as a general purpose tool for Computer Aided Translation (CAT).
nl: Voorlopig ligt de klemtoon op software-vertaling (lokalisatie of l10n), maar het is zeker de bedoeling dat het bruikbaar wordt als universeel instrument voor computerondersteund vertalen (CAT, Computer Aided Translation).

en: Virtaal website
nl: Virtaal-website

en: We thank our donors:
nl: Veel dank aan onze schenkers:

en: The International Development Research Centre
nl: Het Onderzoekscentrum voor Internationale Ontwikkeling

en: Language code must be an ASCII string.
nl: De taalcode moet een ASCII-tekenreeks zijn.

en: Language code must be at least 2 characters long.
nl: De taalcode moet uit minstens 2 tekens bestaan.

en: Language
nl: Taal

en: Enabled
nl: Actief

en: Configure...
nl: Configureren…

en: Translation memory
nl: Vertaalgeheugen

en: Quality checks
nl: Kwaliteitscontroles

en: Machine translation
nl: Computervertaling

en: Highlighting and insertion of placeables
nl: Markering en invoegen van plaatsbare elementen (placeables)

en: Many plugins and options for customization
nl: Allerlei plug-ins en opties voor personalisering

en: The file does not exist.
nl: Het bestand bestaat niet.

en: Not a valid file.
nl: Geen geldig bestand.

en: TMX Translation Memory
nl: TMX-vertaalgeheugen

en: TBX Glossary
nl: TBX-woordenlijst

en: Wordfast Translation Memory
nl: Wordfast-vertaalgeheugen

en: Qt Linguist Translation File
nl: Qt Linguist-vertaalbestand

en: Qt Message File
nl: Qt message-bestand

en: INI File
nl: INI-bestand

en: Initialization
nl: Initialisatie

en: Java Properties File
nl: Java Properties-bestand

en: OpenOffice.org Translation File
nl: OpenOffice.org-vertaalbestand

en: XLIFF Translation File
nl: XLIFF-vertaalbestand

en: C++ RC File
nl: C++ RC-bestand

en: Tcl Translation File
nl: Tcl-vertaalbestand

en: JavaScript error message file
nl: JavaScript-foutmeldingenbestand

en: Gettext Translation Template
nl: Gettext-vertaalsjabloon

en: OS X Strings File
nl: Bestand met OS X-tekenreeksen

en: UTX Dictionary
nl: UTX-woordenlijst

en: Gettext PO file
nl: Gettext PO-bestand

en: Gettext MO file
nl: Gettext MO-bestand

en: Qt .qm file
nl: Qt .qm-bestand

en: OmegaT Glossary
nl: OmegaT-woordenlijst

en: turn on logging, storing the result to the supplied filename.
nl: logboekregistratie inschakelen en het resultaat opslaan in het bestand met de opgegeven naam.

en: use the configuration file given by the supplied filename.
nl: het configuratiebestand met de opgegeven bestandsnaam gebruiken.

en: enable debugging features
nl: debugfunctionaliteit inschakelen

en: perform profiling, storing the result to the supplied filename.
nl: profilering uitvoeren en het resultaat opslaan in het bestand met de opgegeven naam.

en: Could not open log file '%(filename)s'
nl: Kon het logboekbestand ‘%(filename)s’ niet openen

en: Could not read configuration file '%(filename)s'
nl: Kon het configuratiebestand ‘%(filename)s’ niet lezen

en: invalid number of arguments
nl: ongeldig aantal argumenten

en: Profiling support is not available
nl: Profilering wordt niet ondersteund

en: Could not open profile file '%(filename)s'
nl: Kon het profielbestand ‘%(filename)s’ niet lezen

en: no such option: %s
nl: optie bestaat niet: %s

en: ambiguous option: %s (%s?)
nl: dubbelzinnige optie: %s (%s?)

en: Usage: %s
nl: Gebruik: %s

en: Usage
nl: Gebruik

en: integer
nl: integer (geheel getal)

en: long integer
nl: long integer (lang geheel getal)

en: floating-point
nl: floating-point getal (drijvende-komma-getal)

en: complex
nl: complex getal

en: option %s: invalid %s value: %r
nl: optie %s: ongeldig(e) %s waarde: %r

en: option %s: invalid choice: %r (choose from %s)
nl: optie %s: ongeldige keuze: %r (kies uit %s)

en: show this help message and exit
nl: deze hulpboodschap tonen en stoppen

en: show program's version number and exit
nl: versienummer van het programma tonen en stoppen

en: %prog [options]
nl: %prog [opties]

en: %s option requires an argument
nl: optie %s vereist een argument

en: %s option requires %d arguments
nl: optie %s vereist %d argumenten

en: %s option does not take a value
nl: optie %s kan geen waarde hebben
