Virtaal - en to pt translation catalogue (366 entries)

en: Translation Tool
pt: Ferramenta de Tradução

en: A translation tool to help a human translator translate files into other languages
pt: Uma ferramenta de tradução para ajudar as pessoas a traduzir ficheiros para outros idiomas

en: Terminology assistance
pt: Assistência na terminologia

en: Add Missing Language
pt: Adicionar idioma inexistente

en: Language name:
pt: Nome do idioma:

en: ISO code:
pt: Código ISO:

en: Plural expression:
pt: Expressão de plural:

en: Number of plurals:
pt: Número de plurais:

en: Depending on the translation task, the plural information might be optional.
pt: Dependendo da tipo de tradução, a informação de plural pode ser opcional.

en: <b>Language Information</b>
pt: <b>Informações de idioma</b>

en: New Language Pair
pt: Novo par de idioma

en: The <b>Original</b> is the language from which you are translating, also called the source language.
    
    If you are translating from English to French then English would be your original or source language.
pt: <b>Original</b> é o idioma do que está a traduzir, também chamado de idioma fonte.
    
    Se estiver a traduzir de inglês para o português, o inglês será o idioma original ou fonte.

en: The <b>Translation</b> is the language into which you are translating, also called the target language.
    
    If you are translating from English to French then French would be your translation or target language.
pt: <b>Tradução</b> é o idioma para o qual está a traduzir, também chamado de idioma de destino.
    
    Se estiver a traduzir de inglês para o português, o português será o idioma de destino.

en: <b>Translation</b>
pt: <b>Tradução</b>

en: _Add Missing Language...
pt: _Adicionar idioma inexistente...

en: _File
pt: _Ficheiro

en: _Update to Template
pt: At_ualizar para Modelo

en: _Export
pt: _Exportar

en: _Recent Files
pt: Ficheiros _Recentes

en: _Edit
pt: _Editar

note: l10n: Activating this menu item copies the whole source (or part thereof) to the target. The "copy" is not necessarily the same as the source: terminology placeables are translated when copied and language-specific punctionation changes are made automatically.
en: Transfer From Source
pt: Transferir da Fonte

note: l10n: More information about placeables: http://translate.sourceforge.net/wiki/virtaal/placeables
en: P_revious Placeable
pt: Objeto Ante_rior

en: _Next Placeable
pt: Objeto Segui_nte

en: _View
pt: _Visualização

en: _Full Screen
pt: _Ecrã Completo

en: _Quality Checks
pt: Verificação de _qualidade

en: _Navigation
pt: _Navegação

en: P_age Up
pt: Págin_a acima

en: _Page Down
pt: _Página abaixo

en: _Help
pt: Aj_uda

en: _Online Help
pt: Ajuda _online

en: _Localization Guide
pt: Guia de _localização

en: Report a _Bug
pt: Reportar u_m erro

en: Virtaal Preferences
pt: Preferências do Virtaal

en: The name stored in the file header
pt: O nome guardado no cabeçalho do ficheiro

note: l10n: This label is for the name of the translator
en: Name:
pt: Nome:

en: The e-mail address stored in the file header
pt: O endereço eletrónico guardado no cabeçalho do ficheiro

en: E-mail address:
pt: Endereço eletrónico:

en: The team information stored in the file header. This can be an e-mail address or a URL, for example.
pt: A informação da equipa guardada no cabeçalho do ficheiro. Por exemplo, isto pode ser um endereço eletrónico ou um URL.

en: Team:
pt: Equipa:

en: <b>Translator Information</b>
pt: <b>Informações do tradutor</b>

en: Source text:
pt: Texto fonte:

en: Target text:
pt: Texto de destino:

en: Use _Default Fonts
pt: Usar tipo de letra pa_drão

en: <b>Fonts</b>
pt: <b>Tipos de letra</b>

note: l10n: This tab label refers to the general preferences
en: General
pt: Geral

en: Placeables are special parts of the text that can be automatically highlighted and easily inserted into the translation.
pt: Os objetos alocáveis são partes especiais do texto que podem ser destacadas automaticamente e inseridas facilmente na tradução.

en: Placeables
pt: Objetos alocáveis

en: Properties
pt: Propriedades

en: <b>Words</b> (total):
pt: <b>Palavras</b> (total):

en: <b>Strings</b> (total):
pt: <b>Itens</b> (total):

en: File type:
pt: Tipo de ficheiro:

en: File size:
pt: Tamanho do ficheiro:

en: Location:
pt: Localização:

en: Add Term
pt: Adicionar termo

note: l10n: This label refers to comments about a new term that is added
en: C_omments
pt: C_omentários

en: Terminology _file:
pt: _Ficheiro de terminologia:

en: Terminology Files
pt: Ficheiros de terminologia

en: Add URL
pt: Adicionar URL

en: Put queries in quotes
pt: Colocar consultas entre aspas

en: <b>Options</b>
pt: <b>Opções</b>

en: Web Look-ups
pt: Consultas na web

note: l10n: Remove the tags if underlining is unsuitable for your language. Most languages won't need to change this. Translate 'Open' normally.
en: <u>Open</u>
pt: <u>Abrir</u>

en: <b><big>Recent Files</big></b>
pt: <b><big>Ficheiros recentes</big></b>

en: <u>Cheat Sheet</u>
pt: <u>Dicas</u>

en: <u>More...</u>
pt: <u>Mais...</u>

en: <u>Features</u>
pt: <u>Funções</u>

en: <b><big>Getting Started</big></b>
pt: <b><big>Iniciação...</big></b>

en: <u>Localization Guide</u>
pt: <u>Guia de localização</u>

en: <u>Feedback</u>
pt: <u>Comentários</u>

en: <b><big>Support</big></b>
pt: <b><big>Suporte</big></b>

en: At the end of a translation, simply press <Enter> to continue with the next one.
pt: No fim de uma tradução, prima <Enter> para avançar para a seguinte.

en: To copy the original string into the target field, simply press <Alt+Down>.
pt: Para copiar o item original para o campo de destino, prima <Alt+Seta p/baixo>.

note: l10n: Refer to the translation of "Fuzzy" to find the appropriate shortcut key to recommend
en: To mark the current translation as fuzzy, simply press <Alt+U>.
pt: Para marcar a tradução atual como aproximada, prima <Alt+U>.

en: To mark the current translation as incomplete, simply press <Ctrl+Shift+Enter>.
pt: Para marcar a tradução atual como incompleta, prima <Ctrl+Shift+Enter>.

en: To mark the current translation as complete, simply press <Ctrl+Enter>.
pt: Para marcar a tradução atual como completa, prima <Ctrl+Enter>.

en: Use Ctrl+Up or Ctrl+Down to move between translations.
pt: Utilize Ctrl+Seta p/cima ou Ctrl+Seta p/baixo para se mover entre traduções.

en: Use Ctrl+PgUp or Ctrl+PgDown to move in large steps between translations.
pt: Utilize Ctrl+PageUp ou Ctrl+PageDown para se mover em passos largos entre traduções.

en: Fuzzy
pt: Aproximada

en: Untranslated
pt: Não traduzida

en: Accelerators
pt: Aceleradores

en: Acronyms
pt: Acrónimos

en: Blank
pt: Em branco

en: Brackets
pt: Parênteses

en: Compendium conflict
pt: Conflito de compêndio

en: Double quotes
pt: Aspas duplas

en: Double spaces
pt: Espaços duplos

en: Repeated word
pt: Palavra repetida

en: E-mail
pt: Correio eletrónico

en: Ending punctuation
pt: Pontuação final

en: Ending whitespace
pt: Espaço em branco no fim

en: File paths
pt: Caminhos de ficheiro

en: Functions
pt: Funções

en: GConf values
pt: Valores GConf

en: Old KDE comment
pt: Comentário antigo do KDE

en: Long
pt: Longo

en: Must translate words
pt: Palavras que devem ser traduzidas

en: Newlines
pt: Nova linha

en: Number of plurals
pt: Número de plurais

en: Don't translate words
pt: Palavras que não devem ser traduzidas

en: Numbers
pt: Números

en: Options
pt: Opções

en: Punctuation spacing
pt: Espaçamento na pontuação

en: Pure punctuation
pt: Pontuação pura

en: Number of sentences
pt: Número de frases

en: Short
pt: Curto

en: Simple capitalization
pt: Capitalização simples

en: Simple plural(s)
pt: Plural/plurais simples

en: Single quotes
pt: Plicas

en: Spelling
pt: Ortografia

en: Starting capitalization
pt: Capitalização inicial

en: Starting punctuation
pt: Pontuação inicial

en: Starting whitespace
pt: Espaço inicial

en: Tabs
pt: Tabulações

en: Unchanged
pt: Não modificado

en: Valid characters
pt: Caracteres válidos

en: Placeholders
pt: Marcadores de posição

en: XML tags
pt: Etiquetas XML

en: Default
pt: Padrão

en: Header information
pt: Informações do cabeçalho

en: Please enter your name
pt: Por favor escreva o seu nome

en: Please enter your e-mail address
pt: Por favor escreva o endereço eletrónico

en: Please enter your team's information
pt: Por favor escreva as informações da equipa

en: You selected the currently open file for opening. Do you want to reload the file?
pt: Escolheu abrir o ficheiro atualmente aberto. Deseja recarregar o ficheiro?

en: Could not open file.
    
    %(error_message)s
    
    Try opening a different file.
pt: Não foi possível abrir o ficheiro.
    
    %(error_message)s
    
    Tente um ficheiro diferente.

en: Save
pt: Guardar

en: Could not save file.
    
    %(error_message)s
    
    Try saving to a different location.
pt: Não foi possível guardar o ficheiro.
    
    %(error_message)s
    
    Tente guardar em outra localização.

en: Could not save file.
    
    %(error_message)s
pt: Não foi possível guardar o ficheiro.
    
    %(error_message)s

en: Can only export Gettext PO files
pt: Só pode exportar ficheiros Gettext PO

en: Export
pt: Exportar

en: Could not export file.
    
    %(error_message)s
    
    Try saving to a different location.
pt: Não foi possível exportar o ficheiro.
    
    %(error_message)s
    
    Tente guardar para uma localização diferente.

en: Could not export file.
    
    %(error_message)s
pt: Não foi possível exportar o ficheiro.
    
    %(error_message)s

en: Reload File
pt: Recarregar ficheiro

en: Reload file from last saved copy and lose all changes?
pt: Recarregar ficheiro com a última versão guardada e perder todas as alterações?

en: Words with internal capitalization, such as some brand names and WikiWords
pt: Palavras compostas com maiúsculas internas, como algumas marcas e palavras wiki

en: Capitals
pt: Maiúsculas

note: l10n: this refers to "UPPERCASE" / "CAPITAL" letters
en: Words containing uppercase letters only
pt: Palavras somente com letras maiúsculas

en: Command Line Options
pt: Opções da linha de comandos

en: Application command line options, such as --help, -h and -I
pt: Opções da linha de comandos da aplicação, como --help, -h e -I

en: E-mail addresses
pt: Endereços eletrónicos

en: File Names
pt: Nome de ficheiros

en: Paths referring to file locations
pt: Caminhos indicando a localização do ficheiro

en: Placeholders (printf)
pt: Marcadores de posição (printf)

en: Placeholders used in "printf" strings
pt: Marcadores de posição em itens "printf"

en: Placeholders (Python)
pt: Marcadores de posição (Python)

en: Placeholders in Python strings
pt: Marcadores de posição em itens Python

en: Placeholders (Java)
pt: Marcadores de posição (Java)

en: Placeholders in Java strings
pt: Marcadores de posição em itens Java

en: Placeholders (Qt)
pt: Marcadores de posição (Qt)

en: Placeholders in Qt strings
pt: Marcadores de posição em itens Qt

note: l10n: 'decimal fractions' refer to numbers like 0.2 or 499,99
en: Integer numbers and decimal fractions
pt: Números inteiros e frações decimais

en: Punctuation
pt: Pontuação

en: Symbols and less frequently used punctuation marks
pt: Símbolos e marcas de pontuação menos utilizadas

en: URLs, hostnames and IP addresses
pt: URLs, nome de máquinas e endereços IP

note: l10n: see http://en.wikipedia.org/wiki/Character_entity_reference
en: XML Entities
pt: Entidades XML

en: Entity references, such as &amp; and &#169;
pt: Referências a entidades, como &amp; e &#169;

en: XML Tags
pt: Etiquetas XML

en: XML tags, such as <b> and </i>
pt: Etiquetas XML, como <b> e </i>

en: Spaces
pt: Espaços

en: Double spaces and spaces in unexpected positions
pt: Espaços duplos e espaços em lugares inesperados

en: "alt" Attributes
pt: Atributos "alt"

en: Placeable for "alt" attributes (as found in HTML)
pt: Objecto colocável para atributos "alt" (como encontrado em HTML)

en: Placeholders (Drupal)
pt: Marcadores de posição (Drupal)

en: Placeholders in Drupal strings
pt: Marcadores de posição em itens Drupal

en: No source or translatable files in bundle
pt: Nenhuma fonte ou ficheiros traduzíveis no conjunto

en: The file contains nothing to translate.
pt: O ficheiro não contém itens para tradução.

note: l10n: The heading of statistics before updating to the new template
en: Before:
pt: Antes:

note: l10n: The heading of statistics after updating to the new template
en: After:
pt: Depois:

en: Translated: %d
pt: Traduzido: %d

en: Fuzzy: %d
pt: Aproximado: %d

en: Untranslated: %d
pt: Não traduzido: %d

note: l10n: this refers to updating a file to a new template (POT file)
en: File Updated
pt: Ficheiro atualizado

en: Needs work
pt: Requer trabalho

en: Rejected
pt: Rejeitado

en: Needs review
pt: Requer revisão

en: Translated
pt: Traduzido

en: Reviewed
pt: Revisto

en: All
pt: Todas

en: Quality Checks
pt: Verificação de qualidade

note: l10n: This is the button where the user can select units by failing quality checks
en: Select Checks
pt: Selecionar verificações

note: l10n: This refers to quality checks
en: All Checks
pt: Todas as verificações

en: Incomplete
pt: Incompletas

en: Search
pt: Procurar

en: _Case sensitive
pt: Sensível à _capitalização

note: l10n: To read about what regular expressions are, see http://en.wikipedia.org/wiki/Regular_expression
en: _Regular expression
pt: Expressão _regular

note: l10n: This text label shows in front of the text box where the replacement text is typed. Keep in mind that the text box will appear after this text. If this sentence construction is hard to use, consdider translating this as "Replacement"
en: Replace with
pt: Substituir por

note: l10n: Button text
en: Replace
pt: Substituir

note: l10n: Check box
en: Replace _All
pt: Substituir tod_as

en: Workflow
pt: Fluxo de trabalho

note: l10n: This is the button where the user can select units by workflow state
en: Select States
pt: Selecionar estados

note: l10n: This refers to workflow states
en: All States
pt: Todos os estados

en: Automatically complete long words while you type
pt: Completar automaticamente palavras longas ao escrever

en: AutoCompletor
pt: Conclusão automática

en: Automatically correct text while you type
pt: Corrigir automaticamente o texto ao escrever

en: AutoCorrector
pt: Corretor automático

en: Spell Checker
pt: Corretor ortográfico

en: Check spelling and provide suggestions
pt: Verificar ortografia e disponibilizar sugestões

note: l10n: This refers to spell checking
en: <i>(no suggestions)</i>
pt: <i>(sem sugestões)</i>

note: l10n: This refers to spell checking
en: Ignore All
pt: Ignorar todas

note: l10n: This refers to spelling suggestions
en: More...
pt: Mais...

note: l10n: This refers to the spell checking dictionary
en: Add "%s" to Dictionary
pt: Adicionar "%s" ao dicionário

en: Languages
pt: Idiomas

en: Perform look-ups on selected text
pt: Procurar no texto seleccionado

en: External Look-up
pt: Procura externa

note: l10n: The 'services' here refer to different look-up plugins, such as web look-up, etc.
en: Select Look-up Services
pt: Selecione os serviços de procura

en: Select the services that should be used to perform look-ups
pt: Selecione os serviços que deverão ser usados para as procuras

en: Look-up "%(selection)s"
pt: Procurar em "%(selection)s"

note: l10n: plugin name
en: Web Look-up
pt: Procura web

en: Look-up the selected text on a web site
pt: Procurar texto selecionado num sítio web

en: Wikipedia
pt: Wikipédia

en: Name
pt: Nome

note: l10n: Whether the selected text should be surrounded by "quotes"
en: Quote Query
pt: Texto com aspas

en: Migrate settings from KBabel, Lokalize and/or Poedit to Virtaal.
pt: Migrar definições do KBabel, Lokalize e Poedit para o Virtaal.

en: Migration Assistant
pt: Assistente de migração

en: Should Virtaal try to import settings and data from other applications?
pt: O Virtaal deve tentar importar as definições e os dados de outras aplicações?

en: Import data from other applications?
pt: Importar dados de outras aplicações?

en: Migration was successfully completed
pt: A migração foi concluída com sucesso

en: The following items were migrated:
pt: Os seguintes itens foram migrados:

en: Migration completed
pt: Migração concluída

en: Virtaal was not able to migrate any settings or data
pt: O Virtaal não foi capaz de migrar quaisquer definições ou dados

en: Nothing migrated
pt: Nada migrado

en: Poedit settings
pt: Definições do Poedit

en: Poedit's Translation Memory: %(database_language_code)s
pt: Memória de tradução do Poedit: %(database_language_code)s

en: KBabel's Translation Memory: %(database_language_code)s
pt: Memória de tradução do KBabel: %(database_language_code)s

en: Lokalize settings
pt: Definições do Lokalize

en: Lokalize's Translation Memory: %(database_name)s
pt: Memória de tradução do Lokalize: %(database_name)s

en: Terminology Help
pt: Ajuda de terminologia

en: Terminology suggestions
pt: Sugestões de terminologia

en: Localization Terminology
pt: Terminologia de localização

en: Selected localization terminology
pt: Terminologia de localização selecionada

en: Local Files
pt: Ficheiros locais

en: Local terminology files
pt: Ficheiros locais de terminologia

en: Terminology _Files...
pt: _Ficheiros de terminologia...

en: Add _Term...
pt: Adicionar _termo...

en: File
pt: Ficheiro

en: Extendable
pt: Extensível

en: Add Files
pt: Adicionar ficheiros

en: All Supported Files
pt: Todos os ficheiros suportados

en: All Files
pt: Todos os ficheiros

en: "%s" is not a usable file.
pt: "%s" não pode ser utilizado.

en: Unable to load %(filename)s:
    
    %(errormsg)s
pt: Não foi possível carregar %(filename)s:
    
    %(errormsg)s

en: Error opening file
pt: Erro ao abrir ficheiro

en: _Source term — %(langname)s
pt: Termo de _fonte — %(langname)s

en: _Target term — %(langname)s
pt: _Termo de destino — %(langname)s

en: Identical entry already exists.
pt: Já existe entrada idêntica.

en: Existing translations: %(translations)s
pt: Traduções existentes: %(translations)s

en: Terms from Open-Tran.eu
pt: Termos Open-Tran.eu

en: Select Terminology Sources
pt: Escolher fontes de terminologia

en: Select the sources of terminology suggestions
pt: Escolher fontes de sugestões de terminologia

en: Translation Memory
pt: Memória de tradução

en: Translation memory suggestions
pt: Sugestões da memória de tradução

en: Previous translations for Free and Open Source Software
pt: Traduções anteriores para programas livres e de código Aberto

en: Current File
pt: Ficheiro atual

en: Translated units from the currently open file
pt: Unidades traduzidas do ficheiro atualmente aberto

note: l10n: Try to keep this as short as possible.
en: This file
pt: Este ficheiro

en: Unreviewed machine translations from Google's translation service
pt: Traduções automáticas não revistas a partir do serviço de tradução Google

en: Unreviewed machine translations from Microsoft Translator
pt: Traduções automáticas não revistas a partir do Microsoft Translator

en: Unreviewed machine translations from various services
pt: Traduções automáticas não revistas a partir de vários serviços

en: Local Translation Memory
pt: Memória de tradução local

en: Previous translations you have made
pt: Traduções anteriores feitas por si

note: l10n: Try to keep this as short as possible.
en: Local TM
pt: TM local

en: Unreviewed machine translations from a Moses server
pt: Traduções automáticas não revistas a partir de um servidor Moses

en: Remote Server
pt: Servidor remoto

en: A translation memory server
pt: Um servidor de memória de tradução

note: l10n: Try to keep this as short as possible.
en: Remote TM
pt: TM remoto

en: A TinyTM translation memory server
pt: Um servidor de memória de tradução TinyTM

en: Unreviewed machine translations from Apertium
pt: Traduções automáticas não revistas a partir do Apertium

en: Translation _Suggestions
pt: _Sugestões de tradução

note: l10n: The 'sources' here refer to different translation memory plugins, such as local tm, open-tran.eu, the current file, etc.
en: Select sources of Translation Memory
pt: Selecionar fontes de memória de tradução

en: Select the sources that should be queried for translation memory
pt: Escolha as fontes que deverão ser analisadas para memória de tradução

en: Matches
pt: Ocorrências

en: TM Source
pt: Fonte TM

en: Choose a Translation File
pt: Escolher ficheiro de tradução

en: No issues
pt: Sem erros

en: Quality Check
pt: Verificação de qualidade

en: Description
pt: Descrição

en: Project Type
pt: Tipo de projeto

note: l10n: The label indicating the checker style (GNOME/KDE/whatever)
en: Checks: %(checker_name)s
pt: Verificações: %(checker_name)s

en: _New Language Pair...
pt: _Novo par de idiomas...

en: Error
pt: Erro

en: The current file has been modified.
    Do you want to save your changes?
pt: O ficheiro atual foi modificado.
    Deseja guardar as alterações?

en: _Discard
pt: _Descartar

en: Please enter the number of noun forms (plurals) to use
pt: Por favor digite o número plurais a utilizar

en: Please enter the plural equation to use
pt: Por favor digite a equação de plural a utilizar

note: l10n: This refers to the 'mode' that determines how Virtaal moves between units.
en: N_avigation:
pt: N_avegação:

en: Untranslated:
pt: Não traduzido:

en: Needs work:
pt: Requer trabalho:

en: Rejected:
pt: Rejeitado:

en: Needs review:
pt: Requer revisão:

en: Translated:
pt: Traduzido:

en: Reviewed:
pt: Revisto:

en: Save the file for up-to-date information
pt: Guardar ficheiro com a informação atualizada

en: Export failed
pt: Falha ao exportar

en: Preview failed
pt: Falha na visualização

en: Move one step back in the workflow (Ctrl+Shift+Enter)
pt: Mover um passo atrás no fluxo de trabalho (Ctrl+Shift+Enter)

en: Click to move to a specific state in the workflow
pt: Clique para mover para um estado específico no fluxo de trabalho

en: Move one step forward in the workflow (Ctrl+Enter)
pt: Mover um passo à frente no fluxo de trabalho (Ctrl+Enter)

en: Copyright © 2007-2010 Zuza Software Foundation
pt: Direitos de autor © 2007-2011 Fundação Zuza Software

note: l10n: Please retain the literal name "Virtaal", but feel free to additionally transliterate the name and to add a translation of "For Language", which is what the name means.
en: Virtaal is a program for doing translation.
pt: O Virtaal é um programa para ajudar nas traduções.

en: The initial focus is on software translation (localization or l10n), but we definitely intend it to be useful as a general purpose tool for Computer Aided Translation (CAT).
pt: O foco inicial é a tradução de aplicações (localização ou l10n), mas certamente pretendemos que seja útil como uma ferramenta CAT (tradução auxiliada por computador).

en: Virtaal website
pt: Sítio web do Virtaal

en: We thank our donors:
pt: Agradecemos aos mecenas:

en: The International Development Research Centre
pt: International Development Research Centre

en: Language code must be an ASCII string.
pt: O código do idioma só pode conter caracteres ASCII.

en: Language code must be at least 2 characters long.
pt: O código do idioma deve possuir, pelo menos, 2 caracteres.

en: Language
pt: Idioma

note: l10n: This is the column heading for the language code
en: Code
pt: Código

en: Enabled
pt: Ativo

en: Configure...
pt: Configurações...

en: Translation memory
pt: Memória de tradução

en: Quality checks
pt: Verificações de qualidade

en: Machine translation
pt: Tradução automática

en: Highlighting and insertion of placeables
pt: Destaque e inserção de espaços reservados

en: Many plugins and options for customization
pt: Muitos plugins e opções para personalização

en: The file does not exist.
pt: O ficheiro não existe.

en: Not a valid file.
pt: Não é um ficheiro válido.

en: TMX Translation Memory
pt: Memória de tradução TMX

en: TBX Glossary
pt: Glossário TBX

en: Wordfast Translation Memory
pt: Memória de tradução Wordfast

en: Qt Linguist Translation File
pt: Ficheiro de tradução Qt Linguist

en: Qt Message File
pt: Ficheiro de mensagem Qt

en: Qt Phrase Book
pt: Livro de frases Qt

en: INI File
pt: Ficheiro INI

en: Initialization
pt: Inicialização

en: Java Properties File
pt: Ficheiro Java Properties

en: OpenOffice.org Translation File
pt: Ficheiro de tradução do OpenOffice.org

en: XLIFF Translation File
pt: Ficheiro de tradução XLIFF

en: C++ RC File
pt: Ficheiro RC do C++

en: Resource Compiler
pt: Compilador de recursos

en: Tcl Translation File
pt: Ficheiro de tradução Tcl

en: JavaScript error message file
pt: Ficheiro de mensagens de erro JavaScript

en: Gettext Translation Template
pt: Modelo de tradução Gettext

en: Trados Tag Editor
pt: Editor de etiquetas Trados

en: OS X Strings File
pt: Ficheiro de tradução OS X

en: UTX Dictionary
pt: Dicionário UTX

en: Gettext PO file
pt: Ficheiro Gettext PO

en: Gettext MO file
pt: Ficheiro Gettext MO

en: Qt .qm file
pt: Ficheiro Qt .qm

en: OmegaT Glossary
pt: Glossário OmegaT

en: %prog [options] [translation_file]
pt: %prog [opções] [ficheiro_da_tradução]

en: turn on logging, storing the result to the supplied filename.
pt: ativa o registo, armazenando o resultado no ficheiro indicado.

en: use the configuration file given by the supplied filename.
pt: utiliza o ficheiro de configuração disponibilizado pelo nome do ficheiro.

en: enable debugging features
pt: ativa a depuração

en: PROFILE
pt: PERFIL

en: perform profiling, storing the result to the supplied filename.
pt: cria o perfil, armazenando o resultado no ficheiro fornecido.

en: Could not open log file '%(filename)s'
pt: Não foi possível abrir o ficheiro '%(filename)s'

en: Could not read configuration file '%(filename)s'
pt: Não foi possível ler o ficheiro de configuração '%(filename)s'

en: invalid number of arguments
pt: número inválido de argumentos

en: Profiling support is not available
pt: Suporte de perfil não está disponível

en: Could not open profile file '%(filename)s'
pt: Não foi possível abrir o ficheiro de perfil '%(filename)s'

en: no such option: %s
pt: opção inexistente: %s

en: ambiguous option: %s (%s?)
pt: opção ambígua: %s (%s?)

en: Usage: %s
pt: Utilização: %s

en: Usage
pt: Utilização

en: integer
pt: inteiro

en: long integer
pt: inteiro longo

en: floating-point
pt: ponto flutuante

en: complex
pt: complexo

en: option %s: invalid %s value: %r
pt: opção %s: valor %s inválido: %r

en: option %s: invalid choice: %r (choose from %s)
pt: opção %s: escolha inválida: %r (escolhida de %s)

en: show this help message and exit
pt: mostra essa mensagem de ajuda e sai

en: show program's version number and exit
pt: mostra a versão do programa e sai

en: %prog [options]
pt: %prog [opções]

en: %s option requires an argument
pt: a opção %s requer um argumento

en: %s option requires %d arguments
pt: a opção %s requer %d argumentos

en: %s option does not take a value
pt: a opção %s não aceita um valor
