Virtaal 0.3beta1 - en to sw translation catalogue (235 entries)

en: Translation Tool
sw: Kifaa cha Kutafsiri

en: A translation tool to help a human translator translate files into other languages
sw: Kifaa cha kutafsiria cha kuwasaidia watafsiri wa kibiinadamu kutafsiri mafaili kwenda kwenye lugha nyingine

en: Add Missing Language
sw: Ongeza lugha inayokosekana

en: Language name:
sw: Jina la lugha:

en: ISO code:
sw: Kodi ta ISO:

en: Plural expression:
sw: Wingi wa kichanuzo ada

en: Number of plurals:
sw: Numba za wingi:

en: Depending on the translation task, the plural information might be optional.
sw: Kutegemeana na tafsiri, habari za wingi zinaweza kuwa si lazima.

en: <b>Language Information</b>
sw: <b>Taarifa za Lugha</b>

en: New Language Pair
sw: Jozi ya Lugha Mpya

en: The <b>Original</b> is the language from which you are translating, also called the source language.
    
    If you are translating from English to French then English would be your original or source language.
sw: Lugha ya Ni <b>Awali</b> ni lugha ambayo unaitafsiri ,pia pia inaitwa Lugha ya asili

en: <b>Original</b>
sw: <b>Asilia</b>

en: The <b>Translation</b> is the language into which you are translating, also called the target language.
    
    If you are translating from English to French then French would be your translation or target language.
sw: Na<b>Tafsiri</b> ni lugha ambayo unaitafsili amayo, piainaitwa lugha tafsiri

en: <b>Translation</b>
sw: <b>Tafsiri</b>

en: _Add Missing Language...
sw: _Ongeza Lugha inayokosekana...

en: _File
sw: _Faili

en: _Update to Template
sw: _Sasisha kwenda kwenye Templeti

en: _Recent Files
sw: Mafaili ya _Karibuni

en: _Edit
sw: _Hariri

note: l10n: Activating this menu item copies the whole source (or part thereof) to the target. The "copy" is not necessarily the same as the source: terminology placeables are translated when copied and language-specific punctionation changes are made automatically.
en: Transfer From Source
sw: INahamisha kutoka kwenye chanzo cha mafaili

note: l10n: More information about placeables: http://translate.sourceforge.net/wiki/virtaal/placeables
en: P_revious Placeable
sw: Kishikaneno K_ilichopita

en: _Next Placeable
sw: Mahali _Panapofuata

en: _View
sw: _Angalia

en: _Full Screen
sw: Kioo _Kizima

en: _Navigation
sw: _Urambaza

en: P_age Up
sw: U_kurasa Juu

en: _Page Down
sw: _Ukurasa Chini

en: _Help
sw: _Msaada

en: _Online Help
sw: _Msaada wa Mkondoni

en: _Tutorial
sw: _Ukufunzi

en: _Localization Guide
sw: _Muoongozo wa Kuswahilisha

en: Report a _Bug
sw: Taarifu _Hitirafu

en: Virtaal Preferences
sw: Mapendekezo ya Virtaal

en: The name stored in the file header
sw: Jina limehifadhiwa kwenye kichwa cha faili

note: l10n: This label is for the name of the translator
en: Name:
sw: Jina:

en: The e-mail address stored in the file header
sw: Barua-e imehifadhiwa kwenye kichwa cha faili

en: E-mail address:
sw: Anuwani ya barua-e

en: The team information stored in the file header. This can be an e-mail address or a URL, for example.
sw: Taarifa za timu zimehifadhiwa kwenye kichwa cha faili.Hii inaweza kuwa ni barua-eyenye anuani ya kimtandao au URL ,kwa mfano

en: Team:
sw: Timu:

en: <b>Translator Information</b>
sw: <b>Taarifa za Mtafsiri</b>

en: Source text:
sw: Chanzo cha matini:

en: Target text:
sw: matini Lengo

en: Use _Default Fonts
sw: Tumia Fonti za _Kawaida

en: <b>Fonts</b>
sw: <b>Fonti</b>

note: l10n: This tab label refers to the general preferences
en: General
sw: Kawaida

en: Placeables are special parts of the text that can be automatically highlighted and easily inserted into the translation.
sw: KIshikneno ni sehemu muhimu ya andiko ambyo inaoweza kuwa ya kiotomatiki

en: Placeables
sw: Kishikaneno

en: Plug-ins
sw: Programu-jalizi

en: Add Term
sw: Ongeza neno

note: l10n: This label refers to comments about a new term that is added
en: C_omments
sw: M_aelezo

en: Terminology _file:
sw: Kineno-msingi cha _faili:

en: Terminology Files
sw: Kineno-msingi cha Mafaili

en: Add URL
sw: Ongeza URL

en: Put queries in quotes
sw: Weka maulizo katika alama za dondoo

en: Web Look-ups
sw: Maangalizo ya Tovuti

note: l10n: Remove the tags if underlining is unsuitable for your language. Most languages won't need to change this. Translate 'Open' normally.
en: <u>Open</u>
sw: <u>Fungua</u>

en: <b><big>Recent Files</big></b>
sw: <b><big>Mafaili yaliyotumika karibuni</big></b>

en: <u>Tutorial</u>
sw: <u>Mafunzo</u>

en: At the end of a translation, simply press <Enter> to continue with the next one.
sw: Ufikapo mwisho au tamati ya tafsiri,bonyeza <Enter> ili kuendlea na inayofuata

en: To copy the original string into the target field, simply press <Alt+Down>.
sw: Kunakiri nakara halisi kwenda kwenye unga lengo,bonyeza <ALT+Down>

note: l10n: Refer to the translation of "Fuzzy" to find the appropriate shortcut key to recommend
en: To mark the current translation as fuzzy, simply press <Alt+U>.
sw: Kuweka alama kwenye tafsiri ya saa kama fuzzy,bonyeza <ALt+U>

en: Use Ctrl+Up or Ctrl+Down to move between translations.
sw: Tumia Ctrl+Up au Ctrl+Down kuondoka kati ya tafsiri zinazofuatana

en: Use Ctrl+PgUp or Ctrl+PgDown to move in large steps between translations.
sw: Tumia Ctrl+Up au Ctrl+Down kuondoka kwa hatua kubwa kati ya tafsiri zinazofuatana

en: E-mail
sw: Barua-E

en: Numbers
sw: Namba

en: Options
sw: Machaguo

en: Header information
sw: Taarifa za Kichwa cha Faili

en: Please enter your name
sw: Tafadhali ingiza jina lako

en: Please enter your e-mail address
sw: Tafadhali ingiza barua-e yako

en: Please enter your team's information
sw: Tafadhali ingiza taarifa za timu yako

en: You selected the currently open file for opening. Do you want to reload the file?
sw: Umechagua faili lililofunguka hivi punde na kulifungua.Je unahitaji kupakia upya faili hilo

en: Could not open file.
    
    %(error_message)s
    
    Try opening a different file.
sw: Imeshindikana kufungua faili.
    
    %(error_message)s
    
    Jaribu kufungua faili lingine.

en: Save
sw: Hifadhi

en: Could not save file.
    
    %(error_message)s
    
    Try saving to a different location.
sw: Imeshindikana kuhifadhi faili.
    
    %(error_message)s
    
    Jaribu kuhifadhi mahali pengine.

en: Reload File
sw: Pakia upya faili

en: Reload file from last saved copy and lose all changes?
sw: Je Unapakia upya faili kutoka mahali lilipo hifadhiwa nakala ya mwisho na poteza mabadiliko yote?

note: l10n: See http://en.wikipedia.org/wiki/CamelCase
en: CamelCase
sw: MtindoNgamia

en: Capitals
sw: Herufi kubwa

note: l10n: this refers to "UPPERCASE" / "CAPITAL" letters
en: Words containing uppercase letters only
sw: Maneno yenye herufi kubwa pekee

en: Command Line Options
sw: Machaguo Amri za mistari ya kikomputa

en: Application command line options, such as --help, -h and -I
sw: Machaguo ya Amri tumizi za  mistari ya kikompyuta ,kama vile --msaada,-h na -I

en: E-mail addresses
sw: Anuani ya Barua -E

en: File Names
sw: Majina ya Mafaili

en: Paths referring to file locations
sw: Njia zinzowasilisha mahali pa faili

en: Placeholders (printf)
sw: Vishika Nafasi(printf)

en: Placeholders used in "printf" strings
sw: Vishika Nafasi vilivyotumika kwenye "unakilishi"utungo

en: Placeholders (Python)
sw: Vishika Nafasi vya(Paithoni)

en: Placeholders in Python strings
sw: Vishika nafasi vya utungo Paithoni

en: Placeholders (Java)
sw: Vishika Nafasi vya (Java)

en: Placeholders in Java strings
sw: Vishika nafasi vya utungo Java

note: l10n: 'decimal fractions' refer to numbers like 0.2 or 499,99
en: Integer numbers and decimal fractions
sw: Zamba nzima na desimali sehemu

en: Punctuation
sw: Alama ya fungua na funga semi

en: Symbols and less frequently used punctuation marks
sw: Alama na zinazofumika mara chache

en: URLs, hostnames and IP addresses
sw: URLs,jina la mfikiwa mtandao na Anuani ya IP

note: l10n: see http://en.wikipedia.org/wiki/Character_entity_reference
en: XML Entities
sw: Vijalizi vya XML

en: Entity references, such as &amp; and &#169;
sw: Vijalizi vya utambulizi mjuano ,kama vile &amp;na &#169;

en: XML Tags
sw: Tagi za XML

en: XML tags, such as <b> and </i>
sw: Tagi za XML ,mfano <b>na </i>

en: Spaces
sw: Nafasi

en: Double spaces and spaces in unexpected positions
sw: Nafasi mbili na nafasi zilizo katika mahali pasipotegemewa

en: "alt" Attributes
sw: "alt"tabia za faili

en: Placeable for "alt" attributes (as found in HTML)
sw: Mahali pamapohamishika kwa "alt"tabia za faili (kama inavyopatikana kwenye HTML)

en: The file contains nothing to translate.
sw: Failihalina kitu cha kutafsiri.

en: All
sw: Zote

en: Incomplete
sw: Halijamalizika

en: Search
sw: Tafuta

en: _Case sensitive
sw: _Enye Mfumo wa Herufi kubwa

note: l10n: To read about what regular expressions are, see http://en.wikipedia.org/wiki/Regular_expression
en: _Regular expression
sw: _

note: l10n: This text label shows in front of the text box where the replacement text is typed. Keep in mind that the text box will appear after this text. If this sentence construction is hard to use, consdider translating this as "Replacement"
en: Replace with
sw: Badilisha na

note: l10n: Button text
en: Replace
sw: Badilisha

note: l10n: Check box
en: Replace _All
sw: Badlisha _Yote

en: Automatically complete long words while you type
sw: Malizia Kiotomatiki maneno marefu wakati wa kuchapa

en: AutoCompletor
sw: Kimalizia  kiotomatiki

en: Automatically correct text while you type
sw: Hamisha hitirafu z maandishi kiotomatiki

en: AutoCorrector
sw: Kimalizia Kiotomatiki

en: Languages
sw: Lugha

en: Open-Tran.eu
sw: Fungua-Tran.en

en: Name
sw: Jina

en: Migrate settings from KBabel, Lokalize and/or Poedit to Virtaal.
sw: Hamisha vipimo kutoka KBabel,Lokalizena /au Poedit kwenda Virtaal

en: Migration Assistant
sw: Kirekebishi Kisaidizi

en: Should Virtaal try to import settings and data from other applications?
sw: Je Virtaal ijaribu kuHamisha vipimo vya data zako kutoka kwenye programu tumizi nyingine?

en: Import data from other applications?
sw: Hamisha data kutoka kwenye programu tumizi nyingine?

en: Migration was successfully completed
sw: Mahamisho yalifanikiwa

en: The following items were migrated:
sw: Vifuatavyo vilivyohamishwa

en: Migration completed
sw: Mahamisho Yamemalizika

en: Virtaal was not able to migrate any settings or data
sw: Virtaal ilishindwa kuhamisha vipimo vyovyote au data

en: Nothing migrated
sw: Hakuna kilicho hamishwa

en: Poedit settings
sw: Vipimo vya Poedit

en: Poedit's Translation Memory: %(database_language_code)s
sw: Kumbukumbu ya kutafsiri ya Poedit:%(database_language_code)s

en: KBabel's Translation Memory: %(database_language_code)s
sw: Kumbukumbu ya kutafsiri ya KBabel:%(database_language_code)s

en: Lokalize settings
sw: Vipimo vya Lokalize

en: Lokalize's Translation Memory: %(database_name)s
sw: Kumbukumbu ya kutafsiri ya Lokalize:%(database_name)s

en: Terminology Help
sw: Msaada wa Msaada lugha

en: Terminology suggestions
sw: maoni ya Msaada lugha

en: Terminology _Files...
sw: _Mafaili ya Msaada lugha...

en: Add _Term...
sw: Ongeza _Msamiati...

en: File
sw: Faili

en: Extendable
sw: Inayoweza Endelezeka

en: Add Files
sw: Ongeza Mafaili

en: All Supported Files
sw: Mafaili yote yanayoendana

en: All Files
sw: Mafaili yote

en: "%s" is not a usable file.
sw: "%s"ni faili lisilotumika

en: Unable to load %(filename)s:
    
    %(errormsg)s
sw: IMeshindwa kupakia%(filename)s:
    
    %(errormsg)s

en: Error opening file
sw: Hitirafu wakati wa kufungua faili

en: _Source term — %(langname)s
sw: _Neno Chanzo -%(langname)s

en: _Target term — %(langname)s
sw: neno _Lengo -%(langname)s

en: Terms from Open-Tran.eu
sw: Maneno kutoka Fungua-Tran-en

en: Select Terminology Sources
sw: Chagua chanzo cha Maneno Msaada

en: Select the sources of terminology suggestions
sw: CXhagua chanzo cha mapendekezo ya maneno msaada

en: Translation Memory
sw: Kumbukumbu ya Tafsiri

en: Translation memory suggestions
sw: Kubukumbu ya mapendekezo ya maneno msaada

en: Previous translations for Free and Open Source Software
sw: Tafsiri zako zilizopita za nyuma programu huru huria

note: l10n: Try to keep this as short as possible.
en: This file
sw: Faili hili

note: l10n: This is the name of a software library. You almost definitely don't want to translate this. The lower case 'l' is intentional. l10n: Try to keep this as short as possible. Feel free to transliterate in CJK languages for vertical display optimization.
en: libtranslate
sw: maktaba tafsiri

en: Local Translation Memory
sw: Kumbukumbu ya kutafsiri ya nyumbani

en: Previous translations you have made
sw: Tafsiri zako zilizopita za nyuma

note: l10n: Try to keep this as short as possible.
en: Local TM
sw: TM ya Nyumbani

note: l10n: Try to keep this as short as possible. Feel free to transliterate in CJK languages for vertical display optimization.
en: OpenTran
sw: FunguaTran

en: A translation memory server
sw: Tafsiri ya kumbukumbu ya seva

note: l10n: Try to keep this as short as possible.
en: Remote TM
sw: TM ya Mbali

en: TinyTM
sw: TM Ndogo

en: A TinyTM translation memory server
sw: Tafsiri ya kumbukumbu ya seva TM Ndogo

note: l10n: Try to keep this as short as possible. Feel free to transliterate in CJK languages for optimal vertical display.
en: Apertium
sw: Apatium

en: Translation _Suggestions
sw: _Mapendekezo ya Tafsiri

note: l10n: The 'sources' here refer to different translation memory plugins, such as local tm, open-tran.eu, the current file, etc.
en: Select sources of Translation Memory
sw: Chagua chanzo cha Kumbukumbu ya Tafsiri

en: Select the sources that should be queried for translation memory
sw: Chagua chanzo ambacho kitasailiwa/ulizwa kwa tafsiri ya kumbukumbu

en: Matches
sw: Inalingana

en: TM Source
sw: Chanzo cha TM

en: Choose a Translation File
sw: Chagua faili la kutafsiri

en: _New Language Pair...
sw: Jozi _Mpya ya Lugha...

en: Error
sw: Hitilafu

en: The current file has been modified.
    Do you want to save your changes?
sw: Faili la sasa limesharekebishwa .
    Je unahitaji kuhifadhi mabadiliko yako?

en: _Discard
sw: _Ghailisha

en: Please enter the number of noun forms (plurals) to use
sw: Tafadhali ingiza idadi ya fomu za nomino (kwa wingi)kutumia

en: Please enter the plural equation to use
sw: Tafadhali ingiza mlinganyo sahihi wa kutumia

note: l10n: This refers to the 'mode' that determines how Virtaal moves between units.
en: N_avigation:
sw: Urambazaji Chujio

note: l10n: Please retain the literal name "Virtaal", but feel free to additionally transliterate the name and to add a translation of "For Language", which is what the name means.
en: Virtaal is a program for doing translation.
sw: Virtaal ni programu kwa ajili ya kutafsiri.

en: The initial focus is on software translation (localization or l10n), but we definitely intend it to be useful as a general purpose tool for Computer Aided Translation (CAT).
sw: Dhumuni letu kwa sasa ni kwenye tafsiri za programu ((localization or l10n), lakini tunategemea itumike kwe matumizi yoyote ya Tafsiri Kwa Msaada Wa Kompyuta (TMK).

en: Virtaal website
sw: Tovuti ya Virtaal

en: We thank our donors:
sw: Tunawashukuru wafadhili wetu:

en: Mozilla Corporation
sw: Ushirika wa Mozilla

en: Language code must be an ASCII string.
sw: Kodi ya lugha lazima iwe utungo wa ASCII.

en: Language code must be at least 2 characters long.
sw: Msimbo lugha ni lazima uwe na herufi zaidi ya mbili kwa urefu

en: Language
sw: Lugha

note: l10n: This is the column heading for the language code
en: Code
sw: Lugha

en: Enabled
sw: Imewezeshwa

en: Configure...
sw: Rekebisha...

en: TMX Translation Memory
sw: Kumbukumbu ya Tafsiri ya TMX

en: Translation Memory eXchange
sw: Kumbukumbu ya Kutafsiri ya eXchange

en: TBX Glossary
sw: Maneno ya akiba ya TBX

en: TermBase eXchange
sw: Kitako cha maneno ya akiba ya eXchange

en: Wordfast Translation Memory
sw: Kumbukumbu ya Kutafsiri ya Wordfast

en: Qt Linguist Translation File
sw: Faili la kutafsiri la ki QT Lingusiti

en: Qt Message File
sw: Ujumbe wa hitirafu wa Qt

en: Qt Phrase Book
sw: Kitabu cha sehemu ya kiarifu cha sentensi katika Qt

en: INI File
sw: Faili la INI

en: Initialization
sw: Mwuanzilisho

en: Java Properties File
sw: Sifa za faili la Java

en: OpenOffice.org Translation File
sw: Faili la Tafsiri la OpenOffice.org

en: XLIFF Translation File
sw: Faili la kutafsiri la XLIFF

en: XML Localization Interchange File Format
sw: Mfumo wa utafsirishaji wa XML kwenye faili la XML

en: C++ RC File
sw: faili la RC la C++

en: Resource Compiler
sw: Rasilimali yaKitambulizi programu

en: Tcl Translation File
sw: Faili la Tafsiri la Tcl

en: JavaScript error message file
sw: faaili la hitirafu za Javaskripti

en: Gettext Translation Template
sw: Chukua maandishi kutoka kwenye tafsiri ya templeti

en: Trados Tag Editor
sw: Kirekebisha tagi cha Trados

en: %prog [options] [translation_file]
sw: %programu[chaguo][faili_la_kutafsiri]

en: LOG
sw: LOGI

en: turn on logging, storing the result to the supplied filename.
sw: washa wakati wa kuingia ,inahifadhi matokeo kwenye jina la faili husika.

en: CONFIG
sw: REKEBISHA

en: use the configuration file given by the supplied filename.
sw: tumia faili la marekebisho lililotokana na faili husika.

en: enable debugging features
sw: wezesha vijalizi rekebishi vya programu

en: PROFILE
sw: PROFAILI

en: perform profiling, storing the result to the supplied filename.
sw: inafainyiza profaili ,Inahifadhi matokeo kwenye jina la faili husika

en: Could not open log file '%(filename)s'
sw: Imeshindikana kufungua logi ya faili '%(jina_la_faili)s'

en: Could not read configuration file '%(filename)s'
sw: Imeshindikana kusoma vipimo tengenezi vya faili '%(jina_la_faili)s'

en: invalid number of arguments
sw: Idadi batili ya maamuzi rudisho

en: Could not open profile file '%(filename)s'
sw: Imeshindikana kufungua faili '%(jina_la _faili)s'

en: no such option: %s
sw: hakuna chaguo hilo:%s

en: ambiguous option: %s (%s?)
sw: chaguo  tata: %s(%s?)

en: Usage: %s
sw: Matumizi: %s

en: Usage
sw: Matumizi

en: integer
sw: namba

en: long integer
sw: namba ndefu

en: floating-point
sw: nukta-ya kuelea ya namba ndefu

en: complex
sw: thakili

en: option %s: invalid %s value: %r
sw: chaguo %s:batili %s thamni batili: %r

en: option %s: invalid choice: %r (choose from %s)
sw: chaguo %s: ni batili: %r (chagua kutoka%s)

en: show this help message and exit
sw: onyesha ujumbe huu wa msaada na toka

en: show program's version number and exit
sw: onyesha toleo la programu na kisha ondoka

en: %prog [options]
sw: %programu[chaguo]

en: %s option requires an argument
sw: %s chaguo linahitaji amuzi rudisho

en: %s option requires %d arguments
sw: %s chaguo linahitaji%d mamuzi rudisho

en: %s option does not take a value
sw: %s chaguo halichukui thamani yoyote
