Virtaal 0.5.3-rc1 - en to te translation catalogue (208 entries)

en: Virtaal
te: విర్టాల్

en: Translation Tool
te: అనువాద పరికరం

en: A translation tool to help a human translator translate files into other languages
te: దస్త్రాలని ఒక భాష నుండి ఇతర భాషల లోనికి అనువదించడానికి మానవ అనువాదకులకు సహాయపడే అనువాద పరికరం

en: Terminology assistance
te: పదకోశ సహాయం

en: Add Missing Language
te: లేని భాషని చేర్చండి

en: Language name:
te: భాష పేరు:

en: ISO code:
te: ISO సంకేతం:

en: Plural expression:
te: బహువచన వ్యక్తీకరణ:

en: Number of plurals:
te: బహువచనాల సంఖ్య:

en: Depending on the translation task, the plural information might be optional.
te: అనువాదపు పనిని బట్టి, బహువచన సమాచారం ఐచ్చికం కావచ్చు.

en: <b>Language Information</b>
te: <b>భాష సమాచారం</b>

en: New Language Pair
te: కొత్త భాషా జత

en: The <b>Original</b> is the language from which you are translating, also called the source language.
    
    If you are translating from English to French then English would be your original or source language.
te: <b>అసలు</b> అనేది మీరు అనువదించే పాఠ్యం ఉన్న భాష, దీన్ని మూల భాష అని కూడా అంటారు.
    
    మీరు ఆంగ్లం నుండి తెలుగు లోనికి అనువదిస్తూంటే, అప్పుడు అసలు లేదా మూల భాష ఆంగ్లం.

en: <b>Original</b>
te: <b>అసలు</b>

en: The <b>Translation</b> is the language into which you are translating, also called the target language.
    
    If you are translating from English to French then French would be your translation or target language.
te: <b>అనువాదం</b> అనేది మీరు అనువదించే భాష, దీన్నే లక్ష్య భాష అని కూడా అంటారు.
    
    మీరు ఆంగ్లం నుండి తెలుగు లోనికి అనువదిస్తూంటే, అప్పుడు తెలుగు అనువాద లేదా లక్ష్య భాష.

en: <b>Translation</b>
te: <b>అనువాదం</b>

en: _Add Missing Language...
te: లేని భాషని చేర్చండి (_A) ...

en: _File
te: ఫైల్ (_F)

en: _Export
te: ఎగుమతించు (_E)

en: _Recent Files
te: ఇటీవలి ఫైళ్ళు (_F)

en: _Edit
te: సవరణ (_E)

note: l10n: Activating this menu item copies the whole source (or part thereof) to the target. The "copy" is not necessarily the same as the source: terminology placeables are translated when copied and language-specific punctionation changes are made automatically.
en: Transfer From Source
te: మూలం నుండి బదిలీ చేయి

en: _View
te: దర్శనం (_V)

en: _Full Screen
te: నిండుతెర (_F)

en: _Quality Checks
te: నాణ్యతా సరిచూతలు (_Q)

en: _Navigation
te: మార్గదర్శకం (_N)

en: P_age Up
te: పుట పైకి (_a)

en: _Page Down
te: పుట క్రిందికి (_p)

en: _Help
te: సహాయం (_H)

en: _Online Help
te: ఆన్‌లైన్ సహాయం (_O)

en: _Tutorial
te: పాఠం (_T)

en: _Localization Guide
te: స్థానికీకరణ గైడు (_L)

en: Report a _Bug
te: ఒక బగ్‌ని నివేదించు (_B)

en: Virtaal Preferences
te: ఫెర్టాల్ అభిరుచులు

en: The name stored in the file header
te: దస్త్రపు శీర్షంలో భద్రపరిచే పేరు

note: l10n: This label is for the name of the translator
en: Name:
te: పేరు:

en: The e-mail address stored in the file header
te: దస్త్రపు శీర్షంలో భద్రపరిచే ఈమెయిలు చిరునామా

en: E-mail address:
te: ఈ-మెయిలు చిరునామా:

en: The team information stored in the file header. This can be an e-mail address or a URL, for example.
te: జట్టు సమాచారం దస్త్రపు శీర్షంలో భద్రమవుతుంది. ఉదాహరణకి, ఈమెయిలు చిరునామా లేదా URL.

en: Team:
te: జట్టు:

en: <b>Translator Information</b>
te: <b>అనువాదకుని సమాచారం</b>

en: Source text:
te: మూల పాఠ్యం:

en: Target text:
te: లక్ష్యిత పాఠ్యం:

en: Use _Default Fonts
te: అప్రమేయ ఖతులను ఉపయోగించు (_D)

en: <b>Fonts</b>
te: <b>ఖతులు</b>

note: l10n: This tab label refers to the general preferences
en: General
te: సాధారణ

en: Plug-ins
te: ప్లగిన్లు

en: Properties
te: లక్షణాలు

en: <b>Words</b> (total):
te: <b>పదాలు</b> (మొత్తం):

en: <b>Strings</b> (total):
te: <b>పదబంధాలు</b> (మొత్తం):

en: File type:
te: దస్త్రపు రకం:

en: File size:
te: దస్త్ర పరిమాణం:

en: Location:
te: స్థానం:

en: Add Term
te: పదాన్ని చేర్చు

note: l10n: This label refers to comments about a new term that is added
en: C_omments
te: వ్యాఖ్యలు (_o)

en: Terminology _file:
te: పదకోశ దస్త్రం (_f):

en: Terminology Files
te: పదకోశ దస్త్రాలు

en: Add URL
te: యుఆర్ఎల్ జతచేయి

en: URL:
te: యుఆర్ఎల్:

en: <b>Options</b>
te: <b>ఎంపికలు</b>

en: Web Look-ups
te: జాల అన్వేషణలు

note: l10n: Remove the tags if underlining is unsuitable for your language. Most languages won't need to change this. Translate 'Open' normally.
en: <u>Open</u>
te: <u>తెరువు</u>

en: <b><big>Recent Files</big></b>
te: <b><big>ఇటీవలి దస్త్రాలు</big></b>

en: <u>Tutorial</u>
te: <u>పాఠం</u>

en: <u>More...</u>
te: <u>మరిన్ని...</u>

en: <u>Features</u>
te: <u>సౌలభ్యాలు</u>

en: <b><big>Getting Started</big></b>
te: <b><big>మొదలు పెట్టడం</big></b>

en: <u>Manual</u>
te: <u>కరదీపిక</u>

en: <u>Localization Guide</u>
te: <u>స్థానికీకరణ గైడు</u>

en: <u>Feedback</u>
te: <u>సూచనలూ సలహాలు</u>

en: <b><big>Support</big></b>
te: <b><big>తోడ్పాటు</big></b>

en: At the end of a translation, simply press <Enter> to continue with the next one.
te: ఒక అనువాదం ముగియగానే తర్వాతిదానికి వెళ్ళడానికి , <Enter> మీటని నొక్కండి.

en: To copy the original string into the target field, simply press <Alt+Down>.
te: అసలు పాఠ్యాన్ని లక్ష్యపు ఖాళీలోనికి కాపీ చెయ్యడానికి, <Alt+Down>ని నొక్కండి.

note: l10n: Refer to the translation of "Fuzzy" to find the appropriate shortcut key to recommend
en: To mark the current translation as fuzzy, simply press <Alt+U>.
te: ప్రస్తుత అనువాదాన్ని సందేహాత్మకంగా గుర్తించడానికి, <Alt+U>ని నొక్కండి.

en: To mark the current translation as complete, simply press <Ctrl+Enter>.
te: ప్రస్తుత అనువాదాన్ని పూర్తయినట్టు గుర్తించడానికి, <Ctrl+Enter>ని నొక్కండి.

en: Use Ctrl+Up or Ctrl+Down to move between translations.
te: అనువాదాల మధ్యలో తిరగడానికి Ctrl+Up లేదా Ctrl+Down లను ఉపయోగించండి.

en: Fuzzy
te: సందేహాత్మకం

en: Untranslated
te: అనువాదంకానివి

en: Blank
te: ఖాళీ

en: E-mail
te: ఈ-మెయిలు

en: File paths
te: ఫైల్ పథాలు

en: Functions
te: ప్రమేయాలు

en: Old KDE comment
te: పాత కెడియి వ్యాఖ్య

en: Newlines
te: కొత్తవరుసలు

en: Number of plurals
te: బహువచనాల సంఖ్య

en: Don't translate words
te: అనువదించ కూడని పదాలు

en: Numbers
te: అంకెలు

en: Options
te: ఎంపికలు

en: Number of sentences
te: వాక్యాల సంఖ్య

en: Tabs
te: ట్యాబులు

en: Default
te: అప్రమేయం

en: Mozilla
te: మొజిల్లా

en: KDE
te: కెడియి

en: GNOME
te: గ్నోమ్

en: Drupal
te: డ్రూపల్

en: Header information
te: శీర్షిక సమాచారం

en: Please enter your name
te: దయచేసి మీ పేరుని ఇవ్వండి

en: Please enter your e-mail address
te: దయచేసి మీ ఈ-మెయిలు చిరునామాని ఇవ్వండి

en: Please enter your team's information
te: దయచేసి మీ జట్టు యొక్క సమాచారాన్ని ఇవ్వండి

en: Save
te: భద్రపరచు

en: Export
te: ఎగుమతించు

en: E-mail addresses
te: ఈ-మెయిలు చిరునామాలు

en: File Names
te: దస్త్రాల పేర్లు

note: l10n: 'decimal fractions' refer to numbers like 0.2 or 499,99
en: Integer numbers and decimal fractions
te: పూర్ణ సంఖ్యలు మరియు దశాంశ భిన్నాలు

en: Punctuation
te: విరామచిహ్నాలు

en: Spaces
te: ఖాళీలు

note: l10n: The heading of statistics before updating to the new template
en: Before:
te: ముందు:

note: l10n: The heading of statistics after updating to the new template
en: After:
te: తర్వాత:

en: Translated: %d
te: అనువాదితం: %d

en: Fuzzy: %d
te: సందేహాత్మకం: %d

en: Untranslated: %d
te: అనువాదంకానివి: %d

en: Total: %d
te: మొత్తం: %d

note: l10n: this refers to updating a file to a new template (POT file)
en: File Updated
te: ఫైల్ నవీకరించబడింది

en: Rejected
te: తిరస్కరించినవి

en: Needs review
te: సమీక్షించాల్సినవి

en: Translated
te: అనుదించినవి

en: Reviewed
te: సమీక్షించినవి

en: All
te: అన్నీ

en: Quality Checks
te: నాణ్యతా సరిచూతలు

en: Incomplete
te: అనువదించాల్సినవి

en: Search
te: అన్వేషణ

note: l10n: This text label shows in front of the text box where the replacement text is typed. Keep in mind that the text box will appear after this text. If this sentence construction is hard to use, consdider translating this as "Replacement"
en: Replace with
te: దీనితో ప్రతిస్థాపించండి

note: l10n: Button text
en: Replace
te: ప్రతిస్థాపించు

note: l10n: Check box
en: Replace _All
te: అన్నీ ప్రతిస్థాపించు (_A)

note: l10n: This refers to workflow states
en: All States
te: అన్ని స్థితులు

note: l10n: This refers to spell checking
en: <i>(no suggestions)</i>
te: <i>(సూచనలు లేవు)</i>

note: l10n: This refers to spell checking
en: Ignore All
te: అన్నీ విస్మరించు

note: l10n: This refers to spelling suggestions
en: More...
te: మరిన్ని...

en: Languages
te: భాషలు

note: l10n: Try to keep this as short as possible. Feel free to transliterate.
en: Google
te: గూగుల్

en: Wikipedia
te: వికీపీడియా

en: Open-Tran.eu
te: ఓపెన్-ట్రాన్.eu

en: Name
te: పేరు

en: URL
te: యూఆర్ఎల్

en: Poedit settings
te: పోయెడిట్ అమరికలు

en: Lokalize settings
te: లోకలైజ్ అమరికలు

en: Terminology Help
te: పదకోశ సహాయం

en: Terminology suggestions
te: పదకోశ సలహాలు

en: Localization Terminology
te: స్థానికీకరణ పదకోశం

en: Selected localization terminology
te: ఎంచుకున్న స్థానికీకరణ పదకోశం

en: Local Files
te: స్థానిక దస్త్రాలు

en: Local terminology files
te: స్థానిక పదకోశ దస్త్రాలు

en: Terminology _Files...
te: పదకోశ దస్త్రాలు (_F)...

en: File
te: దస్త్రం

en: Add Files
te: దస్త్రాలను చేర్చు

en: All Files
te: అన్ని దస్త్రాలు

en: Error opening file
te: దస్త్రాన్ని తెరవడంలో పొరపాటు

en: _Source term — %(langname)s
te: మూల పదం (_S) — %(langname)s

en: _Target term — %(langname)s
te: లక్ష్యిత పదం (_T) — %(langname)s

en: Identical entry already exists.
te: ఇటువంటి పదం ఇప్పటికే ఉంది.

en: Existing translations: %(translations)s
te: ప్రస్తుత అనువాదాలు: %(translations)s

en: Select Terminology Sources
te: పదకోశ వనరులని ఎంచుకోండి

en: Translation Memory
te: అనువాద కోశం

en: Translation memory suggestions
te: అనువాద కోశ సలహాలు

note: l10n: Try to keep this as short as possible.
en: Amagama
te: అమగమ

en: Current File
te: ప్రస్తుత దస్త్రం

note: l10n: Try to keep this as short as possible.
en: This file
te: ఈ దస్త్రం

note: l10n: The name of Google Translate in your language (translated in most languages). See http://translate.google.com/
en: Google Translate
te: గూగుల్ అనువాదం

en: Microsoft Translator
te: మైక్రోసాఫ్ట్ అనువాదకం

note: l10n: Try to keep this as short as possible. Feel free to transliterate in CJK languages for optimal vertical display.
en: Microsoft
te: మైక్రోసాఫ్ట్

en: Local Translation Memory
te: స్థానిక అనువాద కోశం

en: Previous translations you have made
te: మీరు గతంలో చేసిన అనువాదాలు

note: l10n: Try to keep this as short as possible. Feel free to transliterate in CJK languages for vertical display optimization.
en: OpenTran
te: ఓపెన్‌ట్రాన్

en: Remote Server
te: సుదూర సేవకం

note: l10n: Try to keep this as short as possible. Feel free to transliterate in CJK languages for optimal vertical display.
en: Apertium
te: అపెర్టియమ్

en: Translation _Suggestions
te: అనువాద సలహాలు (_S)

en: Matches
te: పోలికలు

en: Choose a Translation File
te: ఒక అనువాద దస్త్రాన్ని ఎంచుకోండి

en: Description
te: వివరణ

en: Project Type
te: ప్రాజెక్టు రకం

en: _New Language Pair...
te: కొత్త భాషా జత (_N)...

en: Error
te: పొరపాటు

note: l10n: This refers to the 'mode' that determines how Virtaal moves between units.
en: N_avigation:
te: మార్గదర్శకం (_N):

en: Untranslated:
te: అనువాదంకానివి:

en: Needs work:
te: పనిచేయాల్సినవి:

en: Rejected:
te: తిరస్కరించబడినవి:

en: Needs review:
te: సమీక్షించాల్సినవి:

en: Translated:
te: అనువాదితం:

en: Reviewed:
te: సమీక్షితం:

en: %.1f KB
te: %.1f కిబై

en: Export failed
te: ఎగుమతి విఫలమైంది

en: Preview failed
te: మునుజూపు విఫలమైంది

en: Copyright © 2007-2010 Zuza Software Foundation
te: కాపీహక్కులు © 2007-2010 జుజా సాఫ్ట్‌వేర్ ఫౌండేషన్

note: l10n: Please retain the literal name "Virtaal", but feel free to additionally transliterate the name and to add a translation of "For Language", which is what the name means.
en: Virtaal is a program for doing translation.
te: Virtaal (అనగా, భాష కై) అనేది అనువాదాలు చేయడానికి ఉదేదశించిన ఉపకరణం.

en: Virtaal website
te: ఫెర్టాల్ వెబ్ సైటు

en: We thank our donors:
te: మా ఈ దాతలకు కృతజ్ఞతలు తెలియజేస్తున్నాం:

en: The International Development Research Centre
te: అంతర్జాతీయ అభివృద్ధి పరిశోధన కేంద్రం

en: Mozilla Corporation
te: మొజిల్లా కార్పొరేషన్

en: Language
te: భాష

note: l10n: This is the column heading for the language code
en: Code
te: సంకేతం

en: Enabled
te: చేతనమైవుంది

en: Configure...
te: స్వరూపించు...

en: Translation memory
te: అనువాద కోశం

en: Quality checks
te: నాణ్యతా సరిచూతలు

en: Machine translation
te: యాంత్రిక అనువాదం

en: The file does not exist.
te: ఈ దస్త్రం లేనే లేదు.

en: Not a valid file.
te: సరైన దస్త్రం కాదు.

en: TMX Translation Memory
te: TMX అనువాద కోశం

en: INI File
te: INI ఫైల్

en: UTX Dictionary
te: UTX నిఘంటువు

en: LOG
te: చిట్టా

en: no such option: %s
te: అటువంటి ఎంపిక లేదు: %s

en: Usage: %s
te: వాడుక: %s

en: Usage
te: వాడుక

en: integer
te: పూర్ణసంఖ్య

en: long integer
te: పెద్ద పూర్ణసంఖ్య

en: complex
te: సంక్లిష్టం

en: %prog [options]
te: %prog [ఐచ్ఛికాలు]
