Virtaal 0.5.3-rc1 - en to th translation catalogue (271 entries)

en: Translation Tool
th: เครื่องมือแปลภาษา

en: A translation tool to help a human translator translate files into other languages
th: เครื่องมือแปลภาษาที่ช่วยให้นักแปลภาษาแปลแฟ้มเป็นภาษาอื่นๆ

en: Terminology assistance
th: ความช่วยเหลือด้านอภิธานศัพท์

en: Add Missing Language
th: เพิ่มภาษาที่หายไป...

en: Language name:
th: ชื่อภาษา:

en: ISO code:
th: รหัส ISO:

en: Plural expression:
th: นิพจน์พหูพจน์:

en: Number of plurals:
th: จำนวนพหูพจน์:

en: Depending on the translation task, the plural information might be optional.
th: ในงานแปลบางงานอาจไม่จำเป็นต้องระบุข้อมูลเรื่องพหูพจน์

en: <b>Language Information</b>
th: <b>ข้อมูลภาษา</b>

en: New Language Pair
th: คู่ภาษาใหม่

en: The <b>Original</b> is the language from which you are translating, also called the source language.
    
    If you are translating from English to French then English would be your original or source language.
th: <b>ต้นฉบับ</b> คือภาษาที่แปลมา
    
    หากคุณกำลังแปลจากภาษาอังกฤษมาเป็นภาษาไทย ภาษาอังกฤษคือภาษาต้นฉบับของคุณ

en: <b>Original</b>
th: <b>ต้นฉบับ</b>

en: The <b>Translation</b> is the language into which you are translating, also called the target language.
    
    If you are translating from English to French then French would be your translation or target language.
th: <b>คำแปล</b> คือภาษาที่คุณกำลังแปล หรือเรียกว่าภาษาเป้าหมาย
    
    หากคุณกำลังแปลจากภาษาอังกฤษมาเป็นภาษาไทย ภาษาไทยคือภาษาเป้าหมายของคุณ

en: <b>Translation</b>
th: <b>คำแปล</b>

en: _Add Missing Language...
th: เ_พิ่มภาษาที่หายไป...

en: _File
th: _แฟ้ม

en: _Update to Template
th: _อัพเดตลงเทมเพลท

en: _Export
th: _ส่งออกข้อมูล

en: _Recent Files
th: _ไฟล์ล่าสุด

en: _Edit
th: แ_ก้ไข

note: l10n: Activating this menu item copies the whole source (or part thereof) to the target. The "copy" is not necessarily the same as the source: terminology placeables are translated when copied and language-specific punctionation changes are made automatically.
en: Transfer From Source
th: ดึงจากจากต้นฉบับ

note: l10n: More information about placeables: http://translate.sourceforge.net/wiki/virtaal/placeables
en: P_revious Placeable
th: _ตำแหน่งวางก่อนหน้า

en: _Next Placeable
th: ตำแหน่งวาง_ถัดไป

en: _View
th: _มุมมอง

en: _Full Screen
th: _เต็มจอ

en: _Navigation
th: _นำทาง

en: P_age Up
th: เลื่อน_ขึ้นหนึ่งหน้า

en: _Page Down
th: เลื่อน_ลงหนึ่งหน้า

en: _Help
th: _ช่วยเหลือ

en: _Online Help
th: ช่วยเหลือออน_ไลน์

en: _Tutorial
th: _แบบเรียน

en: _Localization Guide
th: _คำแนะนำในการแปล

en: Report a _Bug
th: รายงาน_บั๊ก

en: Virtaal Preferences
th: ตั้งค่า Virtaal

en: The name stored in the file header
th: ชื่อที่จัดเก็บไว้ในส่วนหัวของแฟ้ม

note: l10n: This label is for the name of the translator
en: Name:
th: ชื่อ:

en: The e-mail address stored in the file header
th: อีเมลที่จัดเก็บไว้ในส่วนหัวของแฟ้ม

en: E-mail address:
th: อีเมล:

en: The team information stored in the file header. This can be an e-mail address or a URL, for example.
th: ข้อมูลของทีมที่จัดเก็บไว้ในส่วนหัวของแฟ้ม อาจจะเป็นอีเมลหรือ URL เป็นต้น

en: Team:
th: ทีม:

en: <b>Translator Information</b>
th: <b>ข้อมูลผู้แปล</b>

en: Source text:
th: ข้อความต้นฉบับ:

en: Target text:
th: ข้อความเป้าหมาย:

en: Use _Default Fonts
th: ใช้_ฟอนต์มาตรฐาน

en: <b>Fonts</b>
th: <b>ฟอนต์</b>

note: l10n: This tab label refers to the general preferences
en: General
th: ทั่วไป

en: Placeables are special parts of the text that can be automatically highlighted and easily inserted into the translation.
th: ตำแหน่งวาง เป็นส่วนพิเศษของข้อความที่จะถูกเน้นโดยอัตโนมัติ และสามารถแทรกลงไปในคำแปลได้อย่างง่ายดาย

en: Placeables
th: ตำแหน่งวาง

en: Plug-ins
th: ส่วนขยาย

en: File size:
th: ขนาดไฟล์

en: Add Term
th: เพิ่มคำ

note: l10n: This label refers to comments about a new term that is added
en: C_omments
th: _หมายเหตุ

en: Terminology _file:
th: _แฟ้มอภิธานศัพท์:

en: Terminology Files
th: แฟ้มอภิธานศัพท์

en: Add URL
th: เพิ่ม URL

en: Put queries in quotes
th: คร่อมคำค้นด้วยเครื่องหมายอัญประกาศ

en: <b>Options</b>
th: <b>ตัวเลือก</b>

en: Web Look-ups
th: ค้นบนเว็บ

note: l10n: Remove the tags if underlining is unsuitable for your language. Most languages won't need to change this. Translate 'Open' normally.
en: <u>Open</u>
th: <u>เปิด</u>

en: <b><big>Recent Files</big></b>
th: <b><big>แฟ้มล่าสุด</big></b>

en: <u>Tutorial</u>
th: <u>แบบเรียน</u>

en: <u>Cheat Sheet</u>
th: <u>สูตรลัด</u>

en: <u>More...</u>
th: <u>เพิ่มเติม...</u>

en: <u>Features</u>
th: <u>ความสามารถ</u>

en: <b><big>Getting Started</big></b>
th: <b><big>เริ่มต้นใช้งาน</big></b>

en: <u>Manual</u>
th: <u>คู่มือ</u>

en: <u>Localization Guide</u>
th: <u>คำแนะนำในการแปล</u>

en: <u>Feedback</u>
th: <u>ติชม</u>

en: <b><big>Support</big></b>
th: <b><big>สนับสนุน</big></b>

en: At the end of a translation, simply press <Enter> to continue with the next one.
th: เมื่อแปลเสร็จหนึ่งอันแล้ว เพียงแค่กด <Enter> เพื่อเลื่อนไปอันถัดไป

en: To copy the original string into the target field, simply press <Alt+Down>.
th: ในการคัดลอกข้อความต้นฉบับไปยังช่องเป้าหมาย เพียงกด <Alt+ลูกศรลง>

note: l10n: Refer to the translation of "Fuzzy" to find the appropriate shortcut key to recommend
en: To mark the current translation as fuzzy, simply press <Alt+U>.
th: ในการทำเครื่องหมายให้คำแปลที่เลือกเป็น fuzy เพียงกด <Alt+U>

en: Use Ctrl+Up or Ctrl+Down to move between translations.
th: กด Ctrl+ลูกศรขึ้น หรือ Ctrl+ลูกศรลง เพื่อเลื่อนระหว่างข้อความ

en: Use Ctrl+PgUp or Ctrl+PgDown to move in large steps between translations.
th: ใช้ Ctrl+PgUp หรือ Ctrl+PgDown เพื่อเลื่อนระหว่างข้อความมากๆ

en: E-mail
th: อีเมล

en: Don't translate words
th: อย่าแปลคำ

en: Numbers
th: ตัวเลข

en: Options
th: ตัวเลือก

en: Tabs
th: แท็บ

en: URLs
th: URL

en: Header information
th: ข้อมูลบนส่วนหัว

en: Please enter your name
th: กรุณากรอกชื่อของคุณ

en: Please enter your e-mail address
th: กรุณากรอกอีเมลของคุณ

en: Please enter your team's information
th: กรุณากรอกข้อมูลทีมของคุณ

en: You selected the currently open file for opening. Do you want to reload the file?
th: คุณได้เลือกให้เปิดแฟ้มที่กำลังเปิดอยู่แล้ว คุณต้องการรีโหลดแฟ้มนี้หรือไม่?

en: Could not open file.
    
    %(error_message)s
    
    Try opening a different file.
th: ไม่สามารถเปิดแฟ้มได้
    
    %(error_message)s
    
    ลองเปิดแฟ้มอื่นดู

en: Save
th: บันทึก

en: Could not save file.
    
    %(error_message)s
    
    Try saving to a different location.
th: ไม่สามารถบันทึกแฟ้มได้
    
    %(error_message)s
    
    ลองบันทึกไปยังตำแหน่งอื่น

en: Could not save file.
    
    %(error_message)s
th: ไม่สามารถบันทึกแฟ้มได้
    
    %(error_message)s

en: Reload File
th: รีโหลดแฟ้ม

en: Reload file from last saved copy and lose all changes?
th: ต้องการรีโหลดแฟ้มจากสำเนาที่บันทึกไว้ครั้งสุดท้าย โดยยกเลิกการแก้ไขทั้งหมดหรือไม่?

en: Words with internal capitalization, such as some brand names and WikiWords
th: คำที่มีการใช้ตัวพิมพ์ใหญ่ภายในคำ เช่นยี่ห้อบางยี่ห้อ และ WikiWords

en: Capitals
th: ตัวพิมพ์ใหญ่

note: l10n: this refers to "UPPERCASE" / "CAPITAL" letters
en: Words containing uppercase letters only
th: คำที่ประกอบด้วยตัวพิมพ์ใหญ่ล้วนๆ

en: Command Line Options
th: ตัวเลือกบนบรรทัดคำสั่ง

en: Application command line options, such as --help, -h and -I
th: ตัวเลือกบนบรรทัดคำสั่งของโปรแกรม เช่น --help, -h และ -l

en: E-mail addresses
th: ที่อยู่อีเมล

en: File Names
th: ชื่อแฟ้ม

en: Paths referring to file locations
th: พาธที่ระบุถึงตำแหน่งแฟ้ม

en: Placeholders (printf)
th: คั่นที่ (printf)

en: Placeholders used in "printf" strings
th: ตัวคั่นที่ที่ใช้ในข้อความ "printf"

en: Placeholders (Python)
th: คั่นที่ (Python)

en: Placeholders in Python strings
th: ตัวคั่นที่ที่ใช้ในข้อความของภาษา Python

en: Placeholders (Java)
th: คั่นที่ (Java)

en: Placeholders in Java strings
th: ตัวคั่นที่ที่ใช้ในข้อความของภาษา Java

en: Placeholders (Qt)
th: คั่นที่ (Qt)

en: Placeholders in Qt strings
th: ตัวคั่นที่ที่ใช้ในข้อความของ Qt

note: l10n: 'decimal fractions' refer to numbers like 0.2 or 499,99
en: Integer numbers and decimal fractions
th: จำนวนเต็มและเศษส่วน

en: Punctuation
th: เครื่องหมายวรรคตอน

en: Symbols and less frequently used punctuation marks
th: สัญลักษณ์และเครื่องหมายวรรคตอนที่ไม่ค่อยใช้บ่อย

en: URLs, hostnames and IP addresses
th: URL, ชื่อโฮสต์และหมายเลข IP

note: l10n: see http://en.wikipedia.org/wiki/Character_entity_reference
en: XML Entities
th: เอนทิตี XML

en: Entity references, such as &amp; and &#169;
th: การอ้างอิงเอนทิตี เช่น &amp; และ &#169;

en: XML Tags
th: แท็ก XML

en: XML tags, such as <b> and </i>
th: แท็ก XML เช่น <b> และ </i>

en: Spaces
th: เว้นวรรค

en: Double spaces and spaces in unexpected positions
th: เว้นวรรคสองเคาะ และการวรรคในตำแหน่งพิเศษ

en: "alt" Attributes
th: แอตทริบิวต์ "alt"

en: Placeable for "alt" attributes (as found in HTML)
th: ตำแหน่งวางสำหรับแอตทริบิวต์ "alt" (ที่พบใน HTML)

en: The file contains nothing to translate.
th: แฟ้มนี้ไม่มีอะไรให้แปล

note: l10n: The heading of statistics before updating to the new template
en: Before:
th: ก่อน:

note: l10n: The heading of statistics after updating to the new template
en: After:
th: หลัง:

en: Translated: %d
th: แปลไปแล้ว: %d

en: Untranslated: %d
th: ยังไม่แปล: %d

en: Total: %d
th: ทั้งหมด: %d

note: l10n: this refers to updating a file to a new template (POT file)
en: File Updated
th: อัพเดตแฟ้มแล้ว

en: All
th: ทั้งหมด

en: Incomplete
th: ไม่สมบูรณ์

en: Search
th: ค้นหา

en: _Case sensitive
th: แ_ยกตัวพิมพ์ใหญ่-เล็ก

note: l10n: This text label shows in front of the text box where the replacement text is typed. Keep in mind that the text box will appear after this text. If this sentence construction is hard to use, consdider translating this as "Replacement"
en: Replace with
th: แทนด้วย

note: l10n: Button text
en: Replace
th: แทน

note: l10n: Check box
en: Replace _All
th: แทน_ทั้งหมด

en: Automatically complete long words while you type
th: จบข้อความยาวๆ โดยอัตโนมัติขณะพิมพ์

en: Automatically correct text while you type
th: แก้ไขข้อความอัตโนมัติขณะพิมพ์

en: Perform look-ups on selected text
th: สืบค้นข้อความที่เลือก

en: External Look-up
th: สืบค้นภายนอก

note: l10n: The 'services' here refer to different look-up plugins, such as web look-up, etc.
en: Select Look-up Services
th: เลือกบริการสืบค้นภายนอก

en: Select the services that should be used to perform look-ups
th: เลือกบริการที่จะใช้ในการสืบค้นภายนอก

en: Look-up "%(selection)s"
th: สืบค้น "%(selection)s"

note: l10n: plugin name
en: Web Look-up
th: ค้นบนเว็บ

en: Look-up the selected text on a web site
th: ค้นข้อความที่เลือกไว้บนเว็บไซต์

en: Wikipedia
th: วิกิพีเดีย

en: Name
th: ชื่อ

note: l10n: Whether the selected text should be surrounded by "quotes"
en: Quote Query
th: คร่อมคำค้น

en: Migrate settings from KBabel, Lokalize and/or Poedit to Virtaal.
th: ถ่ายโอนการตั้งค่าจาก KBabel, Lokalize และ/หรือ Poedit มายัง Virtaal

en: Migration Assistant
th: ตัวช่วยถ่ายโอนข้อมูล

en: Should Virtaal try to import settings and data from other applications?
th: ต้องการให้ Virtaal ลองนำเข้าข้อมูลและการตั้งค่าต่างๆ จากโปรแกรมอื่นหรือไม่?

en: Import data from other applications?
th: นำเข้าข้อมูลจากโปรแกรมอื่นๆ หรือไม่?

en: Migration was successfully completed
th: นำเข้าข้อมูลได้สำเร็จ

en: The following items were migrated:
th: นำเข้าข้อมูลดังต่อไปนี้แล้ว:

en: Migration completed
th: นำเข้าข้อมูลสำเร็จ

en: Virtaal was not able to migrate any settings or data
th: Virtaal ไม่สามารถนำเข้าข้อมูลหรือการตั้งค่าใดๆ ได้

en: Nothing migrated
th: ไม่นำเข้าอะไรเลย

en: Poedit settings
th: การตั้งค่า Poedit

en: Poedit's Translation Memory: %(database_language_code)s
th: ข้อมูลการแปลของ Poedit: %(database_language_code)s

en: KBabel's Translation Memory: %(database_language_code)s
th: ข้อมูลการแปลของ KBabel: %(database_language_code)s

en: Lokalize settings
th: การตั้งค่า Lokalize

en: Lokalize's Translation Memory: %(database_name)s
th: ข้อมูลการแปลของ Lokalize: %(database_name)s

en: Terminology Help
th: คำแนะนำด้านอภิธานศัพท์

en: Terminology suggestions
th: คำแนะนำจากอภิธานศัพท์

en: Local Files
th: แฟ้มบนเครื่อง

en: Terminology _Files...
th: _แฟ้มอภิธานศัพท์...

en: Add _Term...
th: _เพิ่มคำ...

en: File
th: แฟ้ม

en: Add Files
th: เพิ่มแฟ้ม

en: All Supported Files
th: แฟ้มที่รองรับทั้งหมด

en: All Files
th: แฟ้มทั้งหมด

en: "%s" is not a usable file.
th: "%s" เป็นแฟ้มที่ใช้ไม่ได้

en: Unable to load %(filename)s:
    
    %(errormsg)s
th: ไม่สามารถโหลด %(filename)s:
    
    %(errormsg)s

en: Error opening file
th: ไม่สามารถเปิดแฟ้ม

en: _Source term — %(langname)s
th: _ข้อความต้นฉบับ — %(langname)s

en: _Target term — %(langname)s
th: ข้อความเ_ป้าหมาย — %(langname)s

en: Identical entry already exists.
th: มีรายการที่ซ้ำกัน

en: Existing translations: %(translations)s
th: คำแปลที่มีอยู่แล้ว: %(translations)s

en: Terms from Open-Tran.eu
th: อภิธานจาก Open-Tran.eu

en: Select Terminology Sources
th: เลือกแหล่งอภิธานศัพท์

en: Select the sources of terminology suggestions
th: เลือกแหล่งข้อมูลอภิธานศัพท์

en: Translation Memory
th: ข้อมูลการแปล

en: Translation memory suggestions
th: คำแนะนำจากข้อมูลการแปล

en: Previous translations for Free and Open Source Software
th: คำแปลก่อนหน้านี้สำหรับซอฟต์แวร์ฟรีและเปิดซอร์ส

en: Current File
th: แฟ้มปัจจุบัน

en: Translated units from the currently open file
th: หน่วยที่แปลไปแล้วจากแฟ้มที่เปิดอยู่

note: l10n: Try to keep this as short as possible.
en: This file
th: แฟ้มนี้

en: Unreviewed machine translations from Google's translation service
th: คำแปลจากเครื่องที่ยังไม่ได้ตรวจสอบ โดยบริการแปลภาษาของกูเกิล

en: Unreviewed machine translations from Microsoft Translator
th: คำแปลจากเครื่องที่ยังไม่ได้ตรวจสอบ โดย Microsoft Translator

en: Unreviewed machine translations from various services
th: คำแปลจากเครื่องที่ยังไม่ได้ตรวจสอบ จากบริการหลายๆ ตัว

en: Local Translation Memory
th: ข้อมูลการแปลบนเครื่อง

en: Previous translations you have made
th: ข้อความที่คุณเคยได้แปลไว้

note: l10n: Try to keep this as short as possible.
en: Local TM
th: TM บนเครื่อง

en: Unreviewed machine translations from a Moses server
th: คำแปลจากเครื่องที่ยังไม่ได้ตรวจสอบ จากเซิร์ฟเวอร์ Moses

en: Remote Server
th: เซิร์ฟเวอร์ระยะไกล

en: A translation memory server
th: เซิร์ฟเวอร์ข้อมูลการแปล

note: l10n: Try to keep this as short as possible.
en: Remote TM
th: TM ระยะไกล

en: A TinyTM translation memory server
th: เซิร์ฟเวอร์ข้อมูลการแปล TinyTM

en: Unreviewed machine translations from Apertium
th: คำแปลจากเครื่องที่ยังไม่ได้ตรวจสอบ จาก Apertium

en: Translation _Suggestions
th: _คำแนะนำการแปล

note: l10n: The 'sources' here refer to different translation memory plugins, such as local tm, open-tran.eu, the current file, etc.
en: Select sources of Translation Memory
th: เลือกแหล่งข้อมูลการแปล

en: Select the sources that should be queried for translation memory
th: เลือกแหล่งข้อมูลที่ไว้สืบค้นข้อมูลการแปล

en: Matches
th: ตรงกัน

en: TM Source
th: แหล่ง TM

en: Choose a Translation File
th: เลือกแฟ้มการแปล

en: _New Language Pair...
th: คู่_ภาษาใหม่...

en: Error
th: ผิดพลาด

en: The current file has been modified.
    Do you want to save your changes?
th: แฟ้มปัจจุบันมีการแก้ไขแล้ว
    ต้องการบันทึกการเปลี่ยนแปลงหรือไม่?

en: _Discard
th: _ละทิ้ง

en: Please enter the number of noun forms (plurals) to use
th: กรุณาป้อนจำนวนรูปนามพหูพจน์ที่จะใช้

en: Please enter the plural equation to use
th: กรุณาป้อนสมการพหูพจน์ที่จะใช้

note: l10n: This refers to the 'mode' that determines how Virtaal moves between units.
en: N_avigation:
th: นำ_ทาง:

en: Copyright © 2007-2010 Zuza Software Foundation
th: สงวนลิขสิทธิ์ © 2550-2553 มูลนิธิซอฟต์แวร์ Zuza

note: l10n: Please retain the literal name "Virtaal", but feel free to additionally transliterate the name and to add a translation of "For Language", which is what the name means.
en: Virtaal is a program for doing translation.
th: Virtaal เป็นโปรแกรมสำหรับทำงานแปล

en: The initial focus is on software translation (localization or l10n), but we definitely intend it to be useful as a general purpose tool for Computer Aided Translation (CAT).
th: ตอนแรกเราเน้นในด้านการแปลซอฟต์แวร์ (localization หรือย่อ l10n) แต่เราตั้งใจจะให้เป็นเครื่องมือเอนกประสงค์สำหรับงานคอมพิวเตอร์ช่วยแปล (CAT)

en: Virtaal website
th: เว็บไซต์ Virtaal

en: We thank our donors:
th: ขอบพระคุณผู้บริจาค:

en: The International Development Research Centre
th: ศูนย์วิจัยและพัฒนานานาชาติ

en: Mozilla Corporation
th: มูลนิธิ Mozilla

en: Language code must be an ASCII string.
th: รหัสภาษา ต้องเป็นสตริง ASCII

en: Language code must be at least 2 characters long.
th: รหัสภาษาต้องยาวอย่างน้อย 2 ตัวอักษร

en: Language
th: ภาษา

note: l10n: This is the column heading for the language code
en: Code
th: รหัส

en: Enabled
th: เปิดใช้

en: Configure...
th: ตั้งค่า...

en: Translation memory
th: ข้อมูลการแปล

en: Machine translation
th: คอมพิวเตอร์ช่วยแปล

en: Highlighting and insertion of placeables
th: การเน้นและการแทรกตำแหน่งวาง

en: Many plugins and options for customization
th: ส่วนขยายและตัวเลือกมากมายให้ปรับแต่ง

en: The file does not exist.
th: แฟ้มนี้ไม่มีอยู่

en: Not a valid file.
th: ไม่ใช่แฟ้มที่ถูกต้อง

en: TMX Translation Memory
th: ข้อมูลการแปล TMX

en: TBX Glossary
th: อภิธานศัพท์ TBX

en: Wordfast Translation Memory
th: ข้อมูลการแปล Wordfast

en: Qt Linguist Translation File
th: แฟ้มแปลภาษา Qt Linguist

en: Qt Message File
th: แฟ้มข้อความ Qt

en: Qt Phrase Book
th: สมุดประโยค Qt

en: INI File
th: แฟ้ม INI

en: Java Properties File
th: แฟ้มคุณสมบัติ Java

en: OpenOffice.org Translation File
th: แฟ้มคำแปล OpenOffice.org

en: XLIFF Translation File
th: แฟ้มคำแปล XLIFF

en: C++ RC File
th: แฟ้ม C++ RC

en: Tcl Translation File
th: แฟ้มคำแปล Tcl

en: JavaScript error message file
th: แฟ้มข้อความผิดพลาดของ JavaScript

en: Gettext Translation Template
th: แม่แบบคำแปล Gettext

en: Trados Tag Editor
th: ตัวแก้ไขแท็ก Trados

en: Gettext PO file
th: แฟ้ม Gettext PO

en: Gettext MO file
th: แฟ้ม Gettext MO

en: Qt .qm file
th: แฟ้ม Qt .qm

en: OmegaT Glossary
th: อภิธานศัพท์ OmegaT

en: turn on logging, storing the result to the supplied filename.
th: เปิดการบันทึกปูม โดยเก็บผลไปยังแฟ้มที่ระบุ

en: use the configuration file given by the supplied filename.
th: ใช้แฟ้มการตั้งค่าตามชื่อแฟ้มที่ระบุไว้

en: enable debugging features
th: เปิดใช้คุณสมบัติในการดีบั๊ก

en: perform profiling, storing the result to the supplied filename.
th: ทำการประเมินผล แล้วเก็บผลลัพท์ไปยังแฟ้มที่ระบุ

en: Could not open log file '%(filename)s'
th: ไม่สามารถเปิดแฟ้มปูม '%(filename)s'

en: Could not read configuration file '%(filename)s'
th: ไม่สามารถอ่านแฟ้มการตั้งค่า '%(filename)s'

en: invalid number of arguments
th: จำนวนอากิวเมนต์ไม่ถูกต้อง

en: Could not open profile file '%(filename)s'
th: ไม่สามารถเปิดแฟ้มประเมินผล '%(filename)s'

en: no such option: %s
th: ไม่มีตัวเลือกที่ระบุ: %s

en: ambiguous option: %s (%s?)
th: ตัวเลือกกำกวม: %s (%s?)

en: Usage: %s
th: การใช้งาน: %s

en: Usage
th: การใช้งาน

en: integer
th: จำนวนเต็ม

en: long integer
th: จำนวนเต็มแบบยาว

en: floating-point
th: ทศนิยม

en: complex
th: จำนวนเชิงซ้อน

en: option %s: invalid %s value: %r
th: ตัวเลือก %s: ค่า %s ไม่ถูกต้อง: %r

en: option %s: invalid choice: %r (choose from %s)
th: ตัวเลือก %s: ตัวเลือกผิด: %r (ให้เลือกจาก %s)

en: show this help message and exit
th: แสดงวิธีใช้และจบการทำงาน

en: show program's version number and exit
th: แสดงหมายเลขรุ่นของโปรแกรมและจบการทำงาน

en: %s option requires an argument
th: ตัวเลือก %s จะต้องระบุอากิวเมนต์

en: %s option requires %d arguments
th: ตัวเลือก %s ต้องการ %d อากิวเมนต์

en: %s option does not take a value
th: ตัวเลือก %s ไม่รับค่า
