Virtaal 0.2 - en to zu translation catalogue (401 entries)

en: Virtaal
zu: i-Virtaal

en: Translation Tool
zu: Ithuluzi lokuhumusha

en: A translation tool to help a human translator translate files into other languages
zu: Ithulusi lokuhumusha elisiza abahumushi abangabantu ukuze bahumushele amafayela kwezinye izilimi

en: Terminology assistance
zu: Ukusizwa kwe-theminoloji

en: Add Missing Language
zu: Yongeza ulimi olungekho

en: Language name:
zu: Igama lolimi:

en: ISO code:
zu: Ikhodi ye-ISO:

en: Plural expression:
zu: Isisho esinobuningi:

en: Number of plurals:
zu: Inombolo yobuningi:

en: Depending on the translation task, the plural information might be optional.
zu: Ngokuya ngomsebenzi wokuhumusha, imininingwane yobuningi kungenzeka ibe ngokungakhethwa.

en: <b>Language Information</b>
zu: <b>Imininingwane yolimi</b>

en: New Language Pair
zu: Ukuhlanganiswa kwezilimi okusha

en: The <b>Original</b> is the language from which you are translating, also called the source language.
    
    If you are translating from English to French then English would be your original or source language.
zu: <b>Olwasekuqaleni</b> ulimi ohumusha kusuka kulo, olwaziwa futhi njengolimi eliwumthombo.
    
    Uma uhumusha kusuka kusiNgisi uye kusiFrench, isiNgisi kuzoba wulimi lwakho lwangempela.

en: <b>Original</b>
zu: <b>Okwasekuqaleni</b>

en: The <b>Translation</b> is the language into which you are translating, also called the target language.
    
    If you are translating from English to French then French would be your translation or target language.
zu: <b>Okuhunyushiwe</b> ulimi ohumushela kulo, futhi olubizwa ngolimi omikisa kulo.
    
    Uma uhumushela kusuka kusiNgisi uya kusi-Fulentshi, isi-Fulentshi kozoba uhumusho, noma ulimi oyisa kulo.

en: <b>Translation</b>
zu: <b>Okuhunyushwayo</b>

en: _Add Missing Language...
zu: _Yongeza ulimi olungekho...

en: _File
zu: _Ifayela

en: _Update to Template
zu: _Vuselela kuma-tempuleti

en: _Export
zu: _Hambisa

en: _Recent Files
zu: _Amafayela wamuva nje

en: _Edit
zu: _Hlela

note: l10n: Activating this menu item copies the whole source (or part thereof) to the target. The "copy" is not necessarily the same as the source: terminology placeables are translated when copied and language-specific punctionation changes are made automatically.
en: Transfer From Source
zu: Dlulisa kusukela kumthombo

note: l10n: More information about placeables: http://translate.sourceforge.net/wiki/virtaal/placeables
en: P_revious Placeable
zu: O_kudlule okubekekayo

en: _Next Placeable
zu: _Okulandelayo okubekekayo

en: _View
zu: _Bheka

en: _Full Screen
zu: Isikrini _esigcwele

en: _Quality Checks
zu: _Izinhlolo zekhwalithi

en: _Navigation
zu: Uku_zula

en: P_age Up
zu: P_henya uye phezulu

en: _Page Down
zu: _Phenya uye phansi

en: _Help
zu: _Usizo

en: _Online Help
zu: Usizo lwe-i_nthanethi

en: _Tutorial
zu: _Okokufundisa

en: _Localization Guide
zu: Incwadi yokwenza kube _ngokwasendaweni

en: Report a _Bug
zu: Bika _iphutha

en: Virtaal Preferences
zu: Okuthadwayo ku-Virtaal

en: The name stored in the file header
zu: Igama elilondolozwe kusihloko sefayela

note: l10n: This label is for the name of the translator
en: Name:
zu: Igama:

en: The e-mail address stored in the file header
zu: Ikheli le-imeyili elilondolozwe kusihloko sefayela

en: E-mail address:
zu: Ikheli le-imeyili:

en: The team information stored in the file header. This can be an e-mail address or a URL, for example.
zu: Imininingwane yethimba elondolozwe kusihloko sefayela. Lokhu kungaba yikheli le-imeyili noma i-URL, njengesibonelo.

en: Team:
zu: Ithimba:

en: <b>Translator Information</b>
zu: <b>Imininingwane yomhumushi</b>

en: Source text:
zu: Umthombo olotshiwe:

en: Target text:
zu: Okulotshiwe okuyiwa kukho:

en: Use _Default Fonts
zu: Sebenzisa imibhalo ya_khona

en: <b>Fonts</b>
zu: <b>Imibhalo</b>

note: l10n: This tab label refers to the general preferences
en: General
zu: Okujwayelekile

en: Placeables are special parts of the text that can be automatically highlighted and easily inserted into the translation.
zu: Okubekekayo kuyiziqephu zokulotshiwe ezingagqmisa ngokuzenzekela futhi zingafakwa kalula ekuhumushweni.

en: Placeables
zu: Izinhlamvu ezibekekayo

en: Plug-ins
zu: Ama-plug-ins

en: Properties
zu: Okuthandwayo

en: <b>Words</b> (total):
zu: <b>Amagama</b> (inani):

en: <b>Strings</b> (total):
zu: <b>Ukuhlelwa kwamagama</b> (inani):

en: File type:
zu: Uhlobo lwefayela:

en: File size:
zu: Usayizi wefayela:

en: Location:
zu: Indawo:

en: Add Term
zu: Yengeza igama

note: l10n: This label refers to comments about a new term that is added
en: C_omments
zu: I_mibono

en: Terminology _file:
zu: _Ifayela le-theminoloji:

en: Terminology Files
zu: Amafayela wetheminoloji

en: Add URL
zu: Yengeza i-URL

en: URL:
zu: i-URL:

en: Put queries in quotes
zu: Faka okubuzwayo kuzitomuli

en: <b>Options</b>
zu: <b>Izinketho</b>

en: Web Look-ups
zu: Okungabhekwa ku-webhu

note: l10n: Remove the tags if underlining is unsuitable for your language. Most languages won't need to change this. Translate 'Open' normally.
en: <u>Open</u>
zu: <u>Vula</u>

en: <b><big>Recent Files</big></b>
zu: <b><big>Amafayela wakamuva</big></b>

en: <u>Tutorial</u>
zu: <u>Okokufundisa</u>

en: <u>Cheat Sheet</u>
zu: <u>Ishidi lokuphamba</u>

en: <u>More...</u>
zu: <u>Okungaphezulu...</u>

en: <u>Features</u>
zu: <u>Izici</u>

en: <b><big>Getting Started</big></b>
zu: <b><big>Ukuqalisa</big></b>

en: <u>Manual</u>
zu: <u>Okwenziwa ngesandla</u>

en: <u>Localization Guide</u>
zu: <u>Inkomba yokwenza kube ngokwalapho</u>

en: <u>Feedback</u>
zu: <u>Impendulo</u>

en: <b><big>Support</big></b>
zu: <b><big>Ukusekelwa</big></b>

en: At the end of a translation, simply press <Enter> to continue with the next one.
zu: Ekugcineni kokuhumusha, vele ucindezela i-<Enter-> ukuze uqhubeke ngokulandelayo.

en: To copy the original string into the target field, simply press <Alt+Down>.
zu: Ukuze ukopishe uchungechunge okungoloqobo kunkambu ekhonjiwe, vele uchofoze i-<Alt+Down>.

note: l10n: Refer to the translation of "Fuzzy" to find the appropriate shortcut key to recommend
en: To mark the current translation as fuzzy, simply press <Alt+U>.
zu: Ukuze uphawule lokuhumusha kwamanje njengokulufifi, vele uchofoze i-<Alt+U>.

en: To mark the current translation as incomplete, simply press <Ctrl+Shift+Enter>.
zu: Ukuze uphawule ukuhunyushwa kwamanje njengokungaqediwe, vele uchofize i-<Ctrl+Shift+Enter>

en: To mark the current translation as complete, simply press <Ctrl+Enter>.
zu: Ukuze uphawule lokuhumusha kwamanje njengokulufifi, vele uchofoze i-<Ctrl+Enter>

en: Use Ctrl+Up or Ctrl+Down to move between translations.
zu: Sebenzisa i-Ctrl+UP noma i-Ctrl+Down ukuhamba phakathi kokuhunyushwa.

en: Use Ctrl+PgUp or Ctrl+PgDown to move in large steps between translations.
zu: Sebenzisa i-Ctrl+PgUp noma i-Ctrl+PgDown ukuthatha izinyathelo ezinkulu phakathi kokuhunyushwa.

en: Fuzzy
zu: Okungaqediwe

en: Untranslated
zu: Okungahunyushiwe

en: Accelerators
zu: Iziphuthumisi

en: Acronyms
zu: Izifushaniso zosonhlamvukazi

en: Blank
zu: Okunganalutho

en: Brackets
zu: Abakaki

en: Compendium conflict
zu: Ingxabano ye-compendium

en: Double quotes
zu: Abakaki abangumbaxambili

en: Double spaces
zu: Izikhala ezingumbaxambili

en: Repeated word
zu: Igama eliphindiwe

en: E-mail
zu: I-imeyili

en: Ending punctuation
zu: Ukuphela kophawu lokukhanyisa

en: Ending whitespace
zu: Ukuphela kwesikhala esimhlophe

en: Escapes
zu: Okokuyekisa

en: File paths
zu: Izindlela zefayela

en: Functions
zu: Imisebenzi

en: GConf values
zu: Amanani we-GConf

en: Old KDE comment
zu: Amazwana amadala we-KDE

en: Long
zu: Okude

en: Must translate words
zu: Kumele kuhunyushe amagama

en: Newlines
zu: Amalayini amasha

en: Number of plurals
zu: Inombolo yobuningi

en: Don't translate words
zu: Ungahumushi amagama

en: Numbers
zu: Izinombolo

en: Options
zu: Izinketho

en: printf()
zu: i-printf()

en: Punctuation spacing
zu: Isikhala sezimpawu zokukhanyisa

en: Pure punctuation
zu: Izimpawu zokukhanyisa ezimsulwa

en: Number of sentences
zu: Inani lemisho

en: Short
zu: Okumfishane

en: Simple capitalization
zu: Ukufaka ofeleba okulula

en: Simple plural(s)
zu: Ubuningi obulula

en: Single quotes
zu: Abatomuli abangabodwana

en: Spelling
zu: Ukupeletwa

en: Starting capitalization
zu: Ukuqala kokufaka ofeleba

en: Starting punctuation
zu: Ukuqala kokuphawulwa kokukhanyisa

en: Starting whitespace
zu: Ukuqalwa kwesikhala esimhlophe

en: Tabs
zu: Amathebhu

en: Unchanged
zu: Okungashintshwanga

en: URLs
zu: Ama-URLs

en: Valid characters
zu: Izinhlamvu ezivumelekile

en: Placeholders
zu: Izibambi ndawo

en: XML tags
zu: Amamaki we-XML

en: Default
zu: Okwakhona

en: OpenOffice.org
zu: i-OpenOffice.org

en: Mozilla
zu: i-Mozilla

en: KDE
zu: i-KDE

en: GNOME
zu: i-GNOME

en: Drupal
zu: i-Drupal

en: Header information
zu: Imininingwane yesihloko

en: Please enter your name
zu: Sicela ufake igama lakho

en: Please enter your e-mail address
zu: Sicela ufake ikheli lakho le-imeyili

en: Please enter your team's information
zu: Sicela ufake imininingwane yethimba lakho

en: You selected the currently open file for opening. Do you want to reload the file?
zu: Ukhethe ifayela elivuleke manje ukuze ulivule. Ingabe ufuna ukulayisha kabusha ifayela?

en: Could not open file.
    
    %(error_message)s
    
    Try opening a different file.
zu: Akuvulekanga ifayela.
    
    %(error_message)s
    
    Zama ukuvula ifayela elihlukile.

en: Save
zu: Gcina

en: Could not save file.
    
    %(error_message)s
    
    Try saving to a different location.
zu: Akugcinekanga ifayela.
    
    %(error_message)s
    
    Zama ukugcina kwenye indawo.

en: Could not save file.
    
    %(error_message)s
zu: Akugcinekanga ifayela.
    
    %(error_message)s

en: Can only export Gettext PO files
zu: Ingahambisa kuphela amafayela we-Gettext PO

en: Export
zu: Hambisa

en: Could not export file.
    
    %(error_message)s
    
    Try saving to a different location.
zu: Akuthunyelwanga ifayela.
    
    %(error_message)s
    
    Zama ukugcina ifayela endaweni ehlukile.

en: Could not export file.
    
    %(error_message)s
zu: Akuthunyelwanga ifayela.
    
    %(error_message)s

en: Reload File
zu: Layisha kabusha ifayela

en: Reload file from last saved copy and lose all changes?
zu: Layisha kabusha ifayela kusukela kukhophi eligcine ukugcinwa bese ulahlekelwa yilo lonke ushintsho?

note: l10n: See http://en.wikipedia.org/wiki/CamelCase
en: CamelCase
zu: i-CamelCase

en: Words with internal capitalization, such as some brand names and WikiWords
zu: Amagama anobunhlamvukazi kwangaphakathi, njengamanye amagama wemikhiqizo nama-WikiWords

en: Capitals
zu: Osonhlamvukazi

note: l10n: this refers to "UPPERCASE" / "CAPITAL" letters
en: Words containing uppercase letters only
zu: Amagama aqukethe osonhlamvukazi bodwa

en: Command Line Options
zu: Izinketho zomugqa womyalo

en: Application command line options, such as --help, -h and -I
zu: Izinketho zomugqa womyalo wesicelo, njengo --sizo, -h ne-I

en: E-mail addresses
zu: Ikheli le-imeyili

en: File Names
zu: Amagama wefayela

en: Paths referring to file locations
zu: Izindlela eziqondiswe kuzindawo zefayela

en: Placeholders (printf)
zu: Izibambi zindawo (-printf)

en: Placeholders used in "printf" strings
zu: Izibambi ndawo ezisetshenziswa kuchungechunge lwe-"printf"

en: Placeholders (Python)
zu: Izibambi ndawo (i-python)

en: Placeholders in Python strings
zu: Izibambi ndawo kuchungechunge lwe-python

en: Placeholders (Java)
zu: Izibambi ndawo (i-Java)

en: Placeholders in Java strings
zu: Izibambi ndawo kuchungechunge lwe-Java

en: Placeholders (Qt)
zu: Izibambi ndawo (i-Qt)

en: Placeholders in Qt strings
zu: Izibambi ndawo kuchungechunge lwe-qt

note: l10n: 'decimal fractions' refer to numbers like 0.2 or 499,99
en: Integer numbers and decimal fractions
zu: Izinombolo eziphelele nezingcezu zamadesimali

en: Punctuation
zu: Ukuphawulwa kwamagama

en: Symbols and less frequently used punctuation marks
zu: Izimpawu namamaki okuphawula angasetshenziswa njalo

en: URLs, hostnames and IP addresses
zu: Ama-URLs, amagama wabasingathi, namakheli wasesizindeni se-inthanethi

note: l10n: see http://en.wikipedia.org/wiki/Character_entity_reference
en: XML Entities
zu: Okufakiwe kwe-XML

en: Entity references, such as &amp; and &#169;
zu: Ukukhonjwa kokufakiwe, njenge-&amp; ne-&#169;

en: XML Tags
zu: Amamaki we-XML

en: XML tags, such as <b> and </i>
zu: Amamaki we-XML njenge <b> ne </i>

en: Spaces
zu: Izikhala

en: Double spaces and spaces in unexpected positions
zu: Izikhala ezimbili nezikhala ezindaweni ezingalindelwe

en: "alt" Attributes
zu: Izimo ze-"alt"

en: Placeable for "alt" attributes (as found in HTML)
zu: Okubekekayo kwe-"alt" (njengoba kutholwe ku-HTML)

en: Placeholders (Drupal)
zu: Izibambi ndawo (i-Dupral)

en: Placeholders in Drupal strings
zu: Izibambi ndawo kuchungechunge lwe-Dupral

en: No source or translatable files in bundle
zu: Awukho umthombo noma amafayela ahumushiwe kunqwaba

en: The file contains nothing to translate.
zu: Amafayela awuqukethanga okungahumushwa.

note: l10n: The heading of statistics before updating to the new template
en: Before:
zu: Ngaphambili:

note: l10n: The heading of statistics after updating to the new template
en: After:
zu: Ngemuva:

en: Translated: %d
zu: Okuhunyushiwe: %d

en: Fuzzy: %d
zu: Akuqediwe: %d

en: Untranslated: %d
zu: Okungahunyushiwe: %d

en: Total: %d
zu: Inani: %d

note: l10n: this refers to updating a file to a new template (POT file)
en: File Updated
zu: Ifayela livuselelwe

en: Needs work
zu: Kudinga umsebenzi

en: Rejected
zu: Kunqatshelwe

en: Needs review
zu: Kudinga ukubuyekezwa

en: Translated
zu: Okuhunyushiwe

en: Reviewed
zu: Okubuyekeziwe

en: All
zu: Konke

en: Quality Checks
zu: Izinhlolo zekhwalithi

note: l10n: This is the button where the user can select units by failing quality checks
en: Select Checks
zu: Khetha izinhlolo

note: l10n: This refers to quality checks
en: All Checks
zu: Zonke izinhlolo

en: Incomplete
zu: Okungakapheli

en: Search
zu: Sesha

en: _Case sensitive
zu: _Uzwela lwezinhlamvu

note: l10n: To read about what regular expressions are, see http://en.wikipedia.org/wiki/Regular_expression
en: _Regular expression
zu: Isisho _esivamile

note: l10n: This text label shows in front of the text box where the replacement text is typed. Keep in mind that the text box will appear after this text. If this sentence construction is hard to use, consdider translating this as "Replacement"
en: Replace with
zu: Shintshanisa nge-

note: l10n: Button text
en: Replace
zu: Shintshanisa

note: l10n: Check box
en: Replace _All
zu: Shintshanisa _konke

en: Workflow
zu: Ukuhamba komsebenzi

note: l10n: This is the button where the user can select units by workflow state
en: Select States
zu: Khetha izifundazwe

note: l10n: This refers to workflow states
en: All States
zu: Zonke izifundazwe

en: Automatically complete long words while you type
zu: Qedela amagama amade ngokuzenzakalela ngenkathi uthayipha

en: AutoCompletor
zu: Isiqedeleli esizenzakalelayo

en: Automatically correct text while you type
zu: Lungisa ngokuzenzakalela okulotshiwe ngenkathi uthayipha

en: AutoCorrector
zu: Isilungisi esizenzakalelayo

en: Spell Checker
zu: Isihloli kupeletwa

en: Check spelling and provide suggestions
zu: Hlola ukupeletwa futhi unikezele ngokuhlongozayo

note: l10n: This refers to spell checking
en: <i>(no suggestions)</i>
zu: <i>(akukho okuhlongoziwe)</i>

note: l10n: This refers to spell checking
en: Ignore All
zu: Unganaki konke

note: l10n: This refers to spelling suggestions
en: More...
zu: Okungaphezulu...

note: l10n: This refers to the spell checking dictionary
en: Add "%s" to Dictionary
zu: Yengeza i-""%s" kusichazamazwi

en: Languages
zu: Izilimi

en: Perform look-ups on selected text
zu: Bheka incazelo yokulothsiwe okukhethiwe

en: External Look-up
zu: Ukubhekwa kwangaphandle

note: l10n: The 'services' here refer to different look-up plugins, such as web look-up, etc.
en: Select Look-up Services
zu: Khetha izinsizakalo zokubheka

en: Select the services that should be used to perform look-ups
zu: Khetha izinsizakalo okumele zisetshenziselwe ukubheka

en: Look-up "%(selection)s"
zu: Bheka i-"%(selection)s"

note: l10n: plugin name
en: Web Look-up
zu: Ukufunwa kwencazelo kuwebhu

en: Look-up the selected text on a web site
zu: Bheka okulotshiwe okukhethwe kuwebhusayithi

note: l10n: Try to keep this as short as possible. Feel free to transliterate.
en: Google
zu: i-Google

en: Wikipedia
zu: i-Wikipedia

en: Open-Tran.eu
zu: i-Open-Tran.eu

en: Name
zu: Igama

en: URL
zu: i-URL

note: l10n: Whether the selected text should be surrounded by "quotes"
en: Quote Query
zu: Umbuzo wokucaphuna

en: Migrate settings from KBabel, Lokalize and/or Poedit to Virtaal.
zu: Hambisa izilungiselelo zivela ku-KBabel, Lokalize ne/noma i-Poedit uzimikise ku-Virtaal.

en: Migration Assistant
zu: Umsizi wokuthutha

en: Should Virtaal try to import settings and data from other applications?
zu: Kumele i-Virtaal izame ukuthutha izilungiselelo nedatha yezinye izinhlelo kusebenza?

en: Import data from other applications?
zu: Thutha idatha kwezinye izinhlelo kusebenza?

en: Migration was successfully completed
zu: Ukuthuthwa kuqedwe ngempumelelo

en: The following items were migrated:
zu: Lezi zinto ezilandelayo zithuthiwe:

en: Migration completed
zu: Ukuthuthwa kuqediwe

en: Virtaal was not able to migrate any settings or data
zu: I-Virtaal ayikwazanga ukuthutha izilungiselelo noma idatha

en: Nothing migrated
zu: Akukho lutho oluthuthiwe

en: Poedit settings
zu: Izilungiselelo ze-Poedit

en: Poedit's Translation Memory: %(database_language_code)s
zu: Umkhumbulo wokuhumusha we-Poedit: %(database_language_code)s

en: KBabel's Translation Memory: %(database_language_code)s
zu: Umkhumbulo wokuhumusha we-KBabel: %(database_language_code)s

en: Lokalize settings
zu: Izilungiselelo ze-Lokalize

en: Lokalize's Translation Memory: %(database_name)s
zu: Umkhumbulo wokuhumusha we-Lokalize: %(database_name)s

en: Terminology Help
zu: Usizo lwetheminoloji

en: Terminology suggestions
zu: Okuhlongozwa yitheminoloji

en: Localization Terminology
zu: Itheminoloji yokwenza kube ngokwasendaweni

en: Selected localization terminology
zu: Itheminoloji yokwenza kube ngokwasendaweni ekhethiwe

en: Local Files
zu: Amafayela wasendaweni

en: Local terminology files
zu: Amafayela wetheminoloji yasendaweni

en: Terminology _Files...
zu: _Amafayela wetheminoloji...

en: Add _Term...
zu: Yengeza _igama...

en: File
zu: Ifayela

en: Extendable
zu: Okwandisekayo

en: Add Files
zu: Yengeza amafayela

en: All Supported Files
zu: Wonke amafayela asekelwe

en: All Files
zu: Wonke amafayela

en: "%s" is not a usable file.
zu: i-"%s" akusilona ifayela elisebenzisekayo.

en: Unable to load %(filename)s:
    
    %(errormsg)s
zu: Akwazeki ukulayishwa %(filename)s:
    
    %(errormsg)s

en: Error opening file
zu: Iphutha ekuvuleni ifayela

en: _Source term — %(langname)s
zu: _Igama elingumthombo — %(langname)s

en: _Target term — %(langname)s
zu: _Igama elifiswayo — %(langname)s

en: Identical entry already exists.
zu: Okufakiwe okufanayo sekuvele kukhona.

en: Existing translations: %(translations)s
zu: Ukuhunyushwa okukhona: %(translations)s

en: Terms from Open-Tran.eu
zu: Amagama avela ku-Open-Tran.eu

en: Select Terminology Sources
zu: Khetha imithombo yetheminoloji

en: Select the sources of terminology suggestions
zu: Khetha imithombo yokuhlongozwa yitheminoloji

en: Translation Memory
zu: Umkhumbulo wokuhumusha

en: Translation memory suggestions
zu: Okuhlongozwa umkhumbulo wokuhumusha

en: Previous translations for Free and Open Source Software
zu: Okuhunyushwa okudlule kwesoftiwe ekhululekile nengumthombo ovulelekile

en: Current File
zu: Ifayela lamanje

en: Translated units from the currently open file
zu: Amayunithi ahumushiwe avela kufayela elivulwe manje

note: l10n: Try to keep this as short as possible.
en: This file
zu: Leli fayela

note: l10n: The name of Google Translate in your language (translated in most languages). See http://translate.google.com/
en: Google Translate
zu: i-Google Translate

en: Unreviewed machine translations from Google's translation service
zu: Okuhunyushwe ngomshini okungabuyekezwanga okuvela kuzinsizakalo ze-Google

en: Microsoft Translator
zu: i-Microsoft Translator

en: Unreviewed machine translations from Microsoft Translator
zu: Okuhunyushwa ngomshini okungabuyekezwanga okuvela ku-Microsoft Translator

note: l10n: Try to keep this as short as possible. Feel free to transliterate in CJK languages for optimal vertical display.
en: Microsoft
zu: i-Microsoft

note: l10n: This is the name of a software library. You almost definitely don't want to translate this. The lower case 'l' is intentional. l10n: Try to keep this as short as possible. Feel free to transliterate in CJK languages for vertical display optimization.
en: libtranslate
zu: i-libtranslate

en: Unreviewed machine translations from various services
zu: Okuhunyushwe ngomshini okungabuyekezwanga okuvela kuzinzizakalo ezihlukile

en: Local Translation Memory
zu: Isikhumbuzo sokuhumusha sasendaweni

en: Previous translations you have made
zu: Ukuhunyushwa okudlule okwenzile

note: l10n: Try to keep this as short as possible.
en: Local TM
zu: i-TM yendawo

note: l10n: Try to keep this as short as possible. Feel free to transliterate in CJK languages for vertical display optimization.
en: Moses
zu: i-Moses

en: Unreviewed machine translations from a Moses server
zu: Okuhunyushwa komshini okungabuyekezwanga okuvela kusiphakeli i-Moses

note: l10n: Try to keep this as short as possible. Feel free to transliterate in CJK languages for vertical display optimization.
en: OpenTran
zu: i-OpenTran

en: Remote Server
zu: Isiphakeli esikude

en: A translation memory server
zu: Isiphakeli somkhumbulo wokuhumusha

note: l10n: Try to keep this as short as possible.
en: Remote TM
zu: i-TM ekude

en: TinyTM
zu: i-TinyTM

en: A TinyTM translation memory server
zu: Isiphakeli sokuhumusha se-TinyTM

note: l10n: Try to keep this as short as possible. Feel free to transliterate in CJK languages for optimal vertical display.
en: Apertium
zu: i-Apertium

en: Unreviewed machine translations from Apertium
zu: Okuhunyushwe ngomshini okungabuyekezwanga okuvela ku-Apertium

en: Translation _Suggestions
zu: Ukuhumusha _okuhlongozwayo

en: Ctrl+%(number_key)d
zu: i-Ctrl+%(number_key)d

note: l10n: The 'sources' here refer to different translation memory plugins, such as local tm, open-tran.eu, the current file, etc.
en: Select sources of Translation Memory
zu: Khetha imithombo yomkhumbulo wokuhumusha

en: Select the sources that should be queried for translation memory
zu: Khetha imithombo ekudingeka ibuzelwe umkhumbulo wokuhumusha

en: Matches
zu: Okufanayo

en: TM Source
zu: Umthombo we-TM

en: Choose a Translation File
zu: Kheta ifayela yokuhumusha

en: No issues
zu: Azikho izindaba

en: Quality Check
zu: Ukuhlola ikhwalithi

en: Description
zu: Incazelo

en: Project Type
zu: Uhlobo lweprojekthi

en: _New Language Pair...
zu: Ukuhlanganiswa _okusha kwezilimi...

en: Error
zu: Iphuta

en: The current file has been modified.
    Do you want to save your changes?
zu: Ifayela lamanje lishintshiwe.
    Ufuna ukugcina ushintsho lwakho?

en: _Discard
zu: _Lahla

note: l10n: This is the title of the main window of Virtaal %(modified_marker)s is a star that is displayed if the file is modified, and should be at the start of the window title %(current_file)s is the file name of the current file most languages will not need to change this
en: %(modified_marker)s%(current_file)s - Virtaal
zu: %(modified_marker)s%(current_file)s - i-Virtaal

en: Please enter the number of noun forms (plurals) to use
zu: Sicela ufake inombolo yokwakheka kwegama (ubuningi) ukuze isetshenziswe

en: Please enter the plural equation to use
zu: Sicela ufake i-equation yobuningi ezosetshenziswa

note: l10n: This refers to the 'mode' that determines how Virtaal moves between units.
en: N_avigation:
zu: Uku_zula:

en: Untranslated:
zu: Okungahunyushiwe:

en: Needs work:
zu: Kudingwa ukwenziwa:

en: Rejected:
zu: Okunqatshiwe:

en: Needs review:
zu: Kudinga ukubuyekezwa:

en: Translated:
zu: Okuhunyushiwe:

en: Reviewed:
zu: Kubuyekeziwe:

en: Save the file for up-to-date information
zu: Gcinela ifayela imininingwane yakamuva nje

en: Export failed
zu: Ukuhambisa kuhlulekile

en: Preview failed
zu: Ukubuka kuqala kuhlulekile

en: Move one step back in the workflow (Ctrl+Shift+Enter)
zu: Phindela emuva ngesinyathelo esisodwa kumsebenzi (Ctrl+Shift+Enter)

en: Click to move to a specific state in the workflow
zu: Chofoze ukuze uye kwisifunda esithize kumsebenzi

en: Move one step forward in the workflow (Ctrl+Enter)
zu: Iya phambili emsebenzini (Ctrl+Enter)

en: Copyright © 2007-2010 Zuza Software Foundation
zu: Ilungelo lomqambi © 2007-2010 Zuza Software Foundation

note: l10n: Please retain the literal name "Virtaal", but feel free to additionally transliterate the name and to add a translation of "For Language", which is what the name means.
en: Virtaal is a program for doing translation.
zu: I-Virtaal uhlelo lokuhumusha.

en: The initial focus is on software translation (localization or l10n), but we definitely intend it to be useful as a general purpose tool for Computer Aided Translation (CAT).
zu: Injongo yokuqala isekuhumusheni isofthiwe (ukwenza kube ngokwendawo noma il10n), kepha sihlose ukuthi isebenziseke njengethuluzi lemisebenzi ejwayelekile lekuhumushwa ngokusizwa yikhompyutha (CAT).

en: Virtaal website
zu: Iwebhusayithi ye-Virtaal

en: We thank our donors:
zu: Sibonga abanikeli bethu:

en: The International Development Research Centre
zu: Isikhungo socwaningo lomhlaba-wonke nokuthuthukiswa

en: Mozilla Corporation
zu: I-Mozilla Corporation

en: Language code must be an ASCII string.
zu: Ikhodi yolimi kumele ibe nguchungechunge lwe-ASCII.

en: Language code must be at least 2 characters long.
zu: Ikhodi yolimi kumele ibe ngokungenanni yizinhlamvu ezingu-2 ubude.

en: Language
zu: Ulimi

note: l10n: This is the column heading for the language code
en: Code
zu: Ikhodi

en: Enabled
zu: Inikezwe amandla

en: Configure...
zu: Lungiselela...

en: Translation memory
zu: Umkhumbulo wokuhumusha

en: Quality checks
zu: Okokuhlola ikhwalithi

en: Machine translation
zu: Ukuhumusha ngomshini

en: Highlighting and insertion of placeables
zu: Ukugqamisa nokufakwa kokubekekayo

en: Many plugins and options for customization
zu: Ama-plug-ins amanengi nezinketho zokwenza ngezifiso

en: The file does not exist.
zu: Ifayela alikho.

en: Not a valid file.
zu: Akulona ifayela elivumelekile.

en: TMX Translation Memory
zu: Umkhumbulo wokuhumusha we-TMX

en: Translation Memory eXchange
zu: Umhkumbulo wokuhumusha we-eXchange

en: TBX Glossary
zu: I-glossary ye-TBX

en: Wordfast Translation Memory
zu: Umkhumbulo wokuhumusha we-Wordfast

en: Qt Linguist Translation File
zu: Ifayela lolimi lokuhumusha le-qt

en: Qt Message File
zu: Ifayela lomlayezo le-qt

en: Qt Phrase Book
zu: Incwadi yamabizo we-qt

en: INI File
zu: Ifayela le-INI

en: Initialization
zu: Ukulungiselelwa

en: Java Properties File
zu: Ifayela lezakhiwo ze-Java

en: OpenOffice.org Translation File
zu: Ifayela lokuhumusha le-OpenOffice.org

en: XLIFF Translation File
zu: Ifayela lokuhumusha le-XLIFF

en: XML Localization Interchange File Format
zu: Ukwakheka kwefayela okuguqukayo kwendawo ye-XML

en: C++ RC File
zu: Ifayela le-C++ RC

en: Resource Compiler
zu: Isihlanganisi sensiza

en: Tcl Translation File
zu: Ifayela lokuhumusha le-tcl

en: JavaScript error message file
zu: Ifayela lomlayezo wephutha le-JavaScript

en: Gettext Translation Template
zu: Isifanekiso sokuhumusha se-Gettext

en: Trados Tag Editor
zu: Isihleli somaki we-Trados

en: OS X Strings File
zu: Ifayela lochungechunge lwe-OS X

en: UTX Dictionary
zu: Isichazamazwi se-UTX

en: UTX
zu: i-UTX

en: Universal Terminology eXchange
zu: i-Universal Terminology eXchange

en: Gettext PO file
zu: Ifayela eyi-PO ye-Gettext

en: Gettext MO file
zu: Ifayela eyi-MO ye-Gettext

en: Qt .qm file
zu: Ifayela ye-qt .qm

en: OmegaT Glossary
zu: I-glossary ye-OmegaT

en: %prog [options] [translation_file]
zu: %prog [izinketho] [if_ayela lokuhumusha]

en: turn on logging, storing the result to the supplied filename.
zu: khanyisa ukuloga, wonge umphumela kugama lefayela elinikeziwe.

en: CONFIG
zu: LUNGISELELA

en: use the configuration file given by the supplied filename.
zu: sebenzisa ifayela lokulungiselela elinikezwe igama lefayela elinikeziwe.

en: enable debugging features
zu: nikeza amandla izici zokulungiswa kwamaphutha

en: PROFILE
zu: IPROFAYELA

en: perform profiling, storing the result to the supplied filename.
zu: faka emafayilini, wonke umphumela kugama lefayela elinikeziwe.

en: Could not open log file '%(filename)s'
zu: Akukhonakalanga ukuvulwa kwefayela lokungena '%(filename)s'

en: Could not read configuration file '%(filename)s'
zu: Akukhonakalanga ukufundwa kwefayela lokulungiselela '%(filename)s'

en: invalid number of arguments
zu: inombolo yezimpikiswano engavumelekile

en: Profiling support is not available
zu: Ukusekelwa kokufakwa kuprofayela akukho

en: Could not open profile file '%(filename)s'
zu: Akukhonakalanga ukuvulwa kwefayela leprofayela '%(filename)s'

en: no such option: %s
zu: akukho ukukhethwa okunjalo: %s

en: ambiguous option: %s (%s?)
zu: inketho engumbaxambili: %s (%s?)

en: Usage: %s
zu: Ukusetshenziswa: %s

en: Usage
zu: Ukusetshenziswa

en: integer
zu: inombolo ephelele

en: long integer
zu: inombolo ephelele ende

en: floating-point
zu: iphoyinti lokuntanta

en: complex
zu: okujulile

en: option %s: invalid %s value: %r
zu: inketho %s: okungavumelekile %s inani: %r

en: option %s: invalid choice: %r (choose from %s)
zu: inketho %s: ukukhetha okungavumelekile: %r (khetha ku-%s)

en: show this help message and exit
zu: bonisa umlayezo wosizo bese uyaphuma

en: show program's version number and exit
zu: bonisa inombolo yoguquko lohlelo bese uyaphuma

en: %prog [options]
zu: %prog [izinketho]

en: %s option requires an argument
zu: inketho ye-%s idinga impikiswano

en: %s option requires %d arguments
zu: inketho ye-%s idinga izimpikiswano ezingu-%d

en: %s option does not take a value
zu: inketho ye-%s ayithathi inani
