vlc 3.0.13 - en to fur translation catalogue (3419 entries)

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
    Written by the VideoLAN team; see the AUTHORS file.
fur: Chest program al è dât fûr CENCE GARANZIE, tai limits permetûts de leç.
    Tu puedis tornâlu a distribuî sot dai tiermins de GNU General Public License;
    cjale il file di non COPYING pai detais.
    Scrit de clape di VideoLAN; cjale il file AUTHORS.

en: VLC preferences
fur: Preferencis di VLC

en: Select "Advanced Options" to see all options.
fur: Sielç "Opzions avanzadis" par viodi dutis lis opzions.

en: Settings for VLC's interfaces
fur: Impostazions pes interfacis di VLC

en: Main interfaces settings
fur: Impostazions des interfacis principâls

en: Main interfaces
fur: Interfacis principâls

en: Settings for the main interface
fur: Impostazions pe interface principâl

en: Control interfaces
fur: Interfacis di control

en: Settings for VLC's control interfaces
fur: Impostazions pes interfacis di control di VLC

en: Hotkeys settings
fur: Impostazions des scurtis

en: Audio settings
fur: Impostazions audio

en: General audio settings
fur: Impostazions gjenerâls pal audio

en: Filters
fur: Filtris

en: Audio filters are used to process the audio stream.
fur: I filtris audio a vegnin doprâts par elaborâ il flus audio.

en: Audio resampler
fur: Ricampionadôr audio

en: Visualizations
fur: Viodudis

en: Audio visualizations
fur: Viodudis pal audio

en: Output modules
fur: Modui di jessude

en: General settings for audio output modules.
fur: Impostazions gjenerâls pai modui di jessude dal audio.

en: Miscellaneous
fur: Variis

en: Miscellaneous audio settings and modules.
fur: Impostazions variis su audio e modui.

en: Video settings
fur: Impostanzions pal video

en: General video settings
fur: Impostazions gjenerâls pal video

en: General settings for video output modules.
fur: Impostazions gjenerâls pali modui di jessude dal video.

en: Video filters are used to process the video stream.
fur: I filtris video a vegnin doprâts par elaborâ il flus video.

en: Subtitles / OSD
fur: Sottitui / OSD

en: Settings related to On-Screen-Display, subtitles and "overlay subpictures"
fur: Impostazions relativis a On-Screen-Display, sottitui e "soreposizion di imagjins secondariis"

en: Splitters
fur: Separadôrs

en: Video splitters separate the stream into multiple videos.
fur: I separadôrs video a separin il flus in plui videos.

en: Input / Codecs
fur: In jentrade / Codecs

en: Settings for input, demultiplexing, decoding and encoding
fur: Impostazions pe jentrade, demultiplazion, decodifiche e codifiche

en: Access modules
fur: Modui di acès

en: Settings related to the various access methods. Common settings you may want to alter are HTTP proxy or caching settings.
fur: Impostazions relativis a varis metodis di acès. Di solit lis impostazions plui comuns che si alterin a son il proxy HTTP o lis impostazions pe cache.

en: Stream filters
fur: Filtris dal flus

en: Stream filters are special modules that allow advanced operations on the input side of VLC. Use with care...
fur: I filtris dal flus a son modui speciâi che a permetin operazion avanzadis su la bande de jentrade di VLC. Doprâ cun cautele...

en: Demuxers
fur: Demultiplexers

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
fur: I demultiplexers a vegnin doprâts par separâ i flus audio e video.

en: Video codecs
fur: Codecs video

en: Settings for the video, images or video+audio decoders and encoders.
fur: Impostazions pai decodificadôrs e codificadôrs di video, imagjins o video+audio.

en: Audio codecs
fur: Codecs audio

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
fur: Impostazions dai decodificadôrs e codificadôrs dome pal audio.

en: Subtitle codecs
fur: Codecs dai sottitui

en: Settings for subtitle, teletext and CC decoders and encoders.
fur: Impostazions pai decodificadôrs e codificadôrs di sottitui, televideo e CC.

en: General input settings. Use with care...
fur: Impostazions gjenerâls pe jentrade. Doprâ cun cautele...

en: Stream output
fur: Jessude dal flus

en: Stream output settings are used when acting as a streaming server or when saving incoming streams.
    Streams are first muxed and then sent through an "access output" module that can either save the stream to a file, or stream it (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Sout streams modules allow advanced stream processing (transcoding, duplicating...).
fur: Lis impostazions de jessude dal flus a vegnin dopradis cuant che si fâs di servidôr di flus o cuant che si salve i flus in jentrade.
    I flus a vegnin prime multiplexâts e dopo mandâts a mieç di un modul di "jessude di acès" che al pues o salvâ il flus suntun file o tornâ a trasmetilu vie flus (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    I modui dai flus Sout a permetin elaborazions avanzadis dai flus (transcodifichis, duplicazions...)

en: General stream output settings
fur: Impostazions gjenerâls de jessude dal flus

en: Muxers
fur: Multiplexers

en: Muxers create the encapsulation formats that are used to put all the elementary streams (video, audio, ...) together. This setting allows you to always force a specific muxer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each muxer.
fur: I multiplexers a crein i formâts di incapsulazion che a vegnin doprâts par meti adun ducj i elements dal flus (video, audio, ...). Cheste impostazion ti permet di sfuarçâ simpri l'ûs di un multiplexer specific. No tu varessis di fâlu.
    Tu puedis ancje stabilî i parametris predefinîts par ogni multiplexer.

en: Access output
fur: Jessude di acès

en: Access output modules control the ways the muxed streams are sent. This setting allows you to always force a specific access output method. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each access output.
fur: I modui de jessude di acès a controli lis manieris che i flus multiplexâts a vegnin inviâts. Cheste impostazion ti permet di sfuarçâ simpri un metodi specific pe jessude di acès. No tu varessis di fâlu.
    Tu puedis ancje stabilî i parametris predefinîts par ogni jessude di acès.

en: Packetizers
fur: Impachetadôrs

en: Packetizers are used to "preprocess" the elementary streams before muxing. This setting allows you to always force a packetizer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each packetizer.
fur: I impachetadôrs a vegnin doprâts par "pre-elaborâ" i flus elementârs prime de multiplexazion. Cheste impostazion ti permet di sfuarçâ simpri un impachetadôr. No tu varessis di fâlu.
    Tu puedis anche stabilî i parametris predefinîts par ogni impachetadôr.

en: Sout stream
fur: Flus sout

en: Sout stream modules allow to build a sout processing chain. Please refer to the Streaming Howto for more information. You can configure default options for each sout stream module here.
fur: I modui dal flus sout a permeti di fâ sù une cjadene di elaborazion sout. Fâs riferiment al Streaming Howto par vê plui informazions. Chi tu puedis configurâ lis opzions predefinidis par ogni modul di flus sout.

en: VOD
fur: VSR (VOD - video su richieste)

en: VLC's implementation of Video On Demand
fur: La implementazion di VLC pal Video Su Richieste

en: Playlist
fur: Liste di riproduzion

en: Settings related to playlist behaviour (e.g. playback mode) and to modules that automatically add items to the playlist ("service discovery" modules).
fur: Lis impostazions relativis al compuartament de liste di riproduzion (p.e. modalitât di riproduzion) e ai modui che a zontin in automatic i elements ae liste (modui pal "rilevament servizis").

en: General playlist behaviour
fur: Compuartament gjenerâl des listis di riproduzion

en: Services discovery
fur: Rilevament servizis

en: Services discovery modules are facilities that automatically add items to playlist.
fur: I modui dal rilevament servizis a son struturis che a zontin in automatic i elements ae liste di riproduzion.

en: Advanced
fur: Avanzadis

en: Advanced settings. Use with care...
fur: Impostazions avanzadis. Doprâ cun cautele...

en: Advanced settings
fur: Impostazions avanzadis

en: &Open File...
fur: &Vierç un file...

en: &Advanced Open...
fur: Viertidure &avanzade...

en: Open D&irectory...
fur: Vierç une c&artele...

en: Open &Folder...
fur: Vierç une ca&rtele...

en: Select one or more files to open
fur: Selezione un o plui files di vierzi

en: Select Directory
fur: Selezione la cartele

en: Select Folder
fur: Selezione la cartele

en: Media &Information
fur: &Informazions multimediâls

en: &Codec Information
fur: Informazions &codec

en: &Messages
fur: &Messaçs

en: Jump to Specific &Time
fur: Salte al pont &temporâl specificât

en: Custom &Bookmarks
fur: Segneli&bris personalizâts

en: &VLM Configuration
fur: Configurazion &VLM

en: &About
fur: Inform&azions

en: Play
fur: Riprodûs

en: Remove Selected
fur: Gjave i selezionâts

en: Information...
fur: Informazions...

en: Create Directory...
fur: Cree une cartele...

en: Create Folder...
fur: Cree une cartele...

en: Rename Directory...
fur: Cambie non ae cartele...

en: Rename Folder...
fur: Cambie non ae cartele...

en: Show Containing Directory...
fur: Mostre la cartele che lu conten...

en: Show Containing Folder...
fur: Mostre cartele che lu conten...

en: Stream...
fur: Flus...

en: Save...
fur: Salve...

en: Repeat All
fur: Ripet dut

en: Repeat One
fur: Ripet un

en: Random
fur: Casuâl

en: Random Off
fur: Casuâl disativât

en: Add to Playlist
fur: Zonte ae liste di riproduzion

en: Add File...
fur: Zonte un file...

en: Add Directory...
fur: Zonte une cartele...

en: Add Folder...
fur: Zonte une cartele...

en: Save Playlist to &File...
fur: Salve liste di riproduzion su &file...

en: Search
fur: Cîr

en: Waves
fur: Ondis

en: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Welcome to VLC media player Help</h2><h3>Documentation</h3><p>You can find VLC documentation on VideoLAN's <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> website.</p><p>If you are a newcomer to VLC media player, please read the<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Introduction to VLC media player</em></a>.</p><p>You will find some information on how to use the player in the <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>How to play files with VLC media player</em></a>" document.</p><p>For all the saving, converting, transcoding, encoding, muxing and streaming tasks, you should find useful information in the <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Streaming Documentation</a>.</p><p>If you are unsure about terminology, please consult the <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">knowledge base</a>.</p><p>To understand the main keyboard shortcuts, read the <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">shortcuts</a> page.</p><h3>Help</h3><p>Before asking any question, please refer yourself to the <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a>.</p><p>You might then get (and give) help on the <a href="http://forum.videolan.org">Forums</a>, the <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">mailing-lists</a> or our IRC channel (<em>#videolan</em> on irc.freenode.net).</p><h3>Contribute to the project</h3><p>You can help the VideoLAN project giving some of your time to help the community, to design skins, to translate the documentation, to test and to code. You can also give funds and material to help us. And of course, you can <b>promote</b> VLC media player.</p></body></html>
fur: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Benvignûts sul jutori dal riprodutôr multimediâl VLC</h2><h3>Documentazion</h3><p>O podês cjatâ la documentazion di VLC sul sît web dal <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> di  VideoLAN.</p><p>Se no cognossês il riprodutôr multimediâl VLC, leiêt la<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Introduzion al riprodutôr multimediâl VLC</em></a>.</p><p>O cjatarês plui informazions su cemût doprâ il riprodutôr tal document <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>Cemût riprodusi i files cul riprodutôr multimediâl VLC</em></a>".</p><p>Par dutis lis ativitâts di salvament, conversion, transcodifiche, codifiche, multiplexazion e trasmission dai flus, o cjatarês informazions utilis te <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Documentazion di trasmission</a>.</p><p>Se no sês sigûrs de terminologjie, consultait la <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">base di cognossince</a>.</p><p>Par capî lis scurtis di tastiere principâls, leiêt la pagjine <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">scurtis</a> .</p><h3>Jutori</h3><p>Prime di fâ domandis, fasêt riferiment aes <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a>.</p><p>O podaressis vê (e otignî) jutori sui <a href="http://forum.videolan.org">Forums</a>, lis <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">mailing-lists</a> o i nestris canâi IRC (<em>#videolan</em> su irc.freenode.net).</p><h3>Contribuît al progjet</h3><p>O podês judâ il progjet VideoLAN dant un pôc dal vuestri timp par judâ la comunitât, par dissegnâ skins (piels), par voltâ la documentazion, par provâ e butâ jù codiç. O podês ancje donâ bêçs o materiâi par judânus. E clâr, o podês  <b>promovi</b> il riprodutôr multimediâl VLC.</p></body></html>

en: Audio filtering failed
fur: Filtrament audio falît

en: The maximum number of filters (%u) was reached.
fur: Si è rivâts al massim numar di filtris (%u)

en: Disable
fur: Disative

en: Spectrometer
fur: Spetrimetri

en: Scope
fur: Ossiloscopi

en: Spectrum
fur: Spetri

en: Audio filters
fur: Filtris audio

en: Replay gain
fur: Normalizazion ReplayGain

en: Stereo audio mode
fur: Modalitât audio stereo

en: Original
fur: Origjinâl

en: Left
fur: Çampe

en: Right
fur: Diestre

en: Reverse stereo
fur: Stereo invertît

en: Headphones
fur: Scufis

en: integer
fur: intîr

en: float
fur: virgule mobile

en: string
fur: stringhe

en: To get exhaustive help, use '-H'.
fur: Par otignî un jutori esaustîf, dopre '-H'.

en: Usage: %s [options] [stream] ...
    You can specify multiple streams on the commandline.
    They will be enqueued in the playlist.
    The first item specified will be played first.
    
    Options-styles:
      --option  A global option that is set for the duration of the program.
       -option  A single letter version of a global --option.
       :option  An option that only applies to the stream directly before it
                and that overrides previous settings.
    
    Stream MRL syntax:
      [[access][/demux]://]URL[#[title][:chapter][-[title][:chapter]]]
      [:option=value ...]
    
      Many of the global --options can also be used as MRL specific :options.
      Multiple :option=value pairs can be specified.
    
    URL syntax:
      file:///path/file              Plain media file
      http://host[:port]/file        HTTP URL
      ftp://host[:port]/file         FTP URL
      mms://host[:port]/file         MMS URL
      screen://                      Screen capture
      dvd://[device]                 DVD device
      vcd://[device]                 VCD device
      cdda://[device]                Audio CD device
      udp://[[<source address>]@[<bind address>][:<bind port>]]
                                     UDP stream sent by a streaming server
      vlc://pause:<seconds>          Pause the playlist for a certain time
      vlc://quit                     Special item to quit VLC
fur: Ûs: %s [opzions] [flus] ...
    Tu puedis specificâ plui flus te rie di comant.
    A vignaran metûts in code te liste di riproduzion.
    Il prin element specificât al vignarà riprodot par prime.
    
    Stîi des opzions:
      --opzion  Une opzion globâl che e ven stabilide pe durade dal program.
       -opzion  Une version a singule letare di une --opzion globâl.
       :opzion  Une opzion che e ven aplicade in mût diret dome al flus che i sta denant
                e che e sostituìs lis impostazions precedentis.
    
    Sintassi MRL dal flus:
      [[acès][/demultiplexer]://]URL[#[titul][:cjapitul][-[titul][:cjapitul]]]
      [:opzion=valôr ...]
    
      Tantis des --opzions globâls si puedin ancje doprâ come :options specifichis MRL.
      Si puedin specificâ multiplis cubiis :opzion=valôr.
    
    Sintassi URL:
      file:///percors/file              Sempliç file multimediâl
      http://host[:puarte]/file        URL HTTP
      ftp://host[:puarte]/file         URL FTP
      mms://host[:puarte]/file         URL MMS
      screen://                      Cature di schermi
      dvd://[dispositîf]                 Dispositîf DVD
      vcd://[dispositîf]                 Dispositîf VCD
      cdda://[dispositîf]                Dispositîf CD Audio
      udp://[[<source address>]@[<bind address>][:<bind port>]]
                                     flus UDP inviât di un servidôr di trasmission di flus
      vlc://pause:<seconds>          Met in pause la liste di riproduzion par un ciert timp
      vlc://quit                     Element speciâl par jessi di VLC

en: (default enabled)
fur: (predefinît abilitât)

en: (default disabled)
fur: (predefinît disabilitât)

en: add --advanced to your command line to see advanced options.
fur: zonte --advanced ae rie di comant par viodi opzions avanzadis.

en: %u module was not displayed because it only has advanced options.
     | %u modules were not displayed because they only have advanced options.
fur[0]: Nol è stât visualizât %u modul parcè che al veve dome opzions avanzadis.
fur[1]: No son stâts visualizât %u modui parcè che a vevin dome opzions avanzadis.

en: No matching module found. Use --list or --list-verbose to list available modules.
fur: Nissun modul corispondent cjatât. Dopre --list o --list-verbose par listâ i modui disponibii.

en: Compiled by %s on %s (%s)
fur: Compilât di %s su %s (%s)

en: Compiler: %s
fur: Compiladôr: %s

en: 
    Dumped content to vlc-help.txt file.
fur: 
    Contignût tirât jù tal file vlc-help.txt

en: 
    Press the RETURN key to continue...
fur: 
    Frache il boton INVIE par continuâ...

en: Unknown error
fur: Erôr no cognossût

en: Bookmark %i
fur: Segnelibri %i

en: No description for this codec
fur: Nissune descrizion par chest codec

en: Codec not supported
fur: Codec no supuartât

en: VLC could not decode the format "%4.4s" (%s)
fur: VLC nol à podût decodificâ il formât "%4.4s" (%s)

en: Unidentified codec
fur: Codec no identificât

en: VLC could not identify the audio or video codec
fur: VLC nol à podût identificâ il codec audio o video

en: packetizer
fur: impachetadôr

en: decoder
fur: decodificadôr

en: Streaming / Transcoding failed
fur: Trasmission / transcodifiche falide

en: VLC could not open the %s module.
fur: VLC nol à podût vierzi il modul %s.

en: VLC could not open the decoder module.
fur: VLC nol à podût vierzi il modul di decodifiche.

en: Track
fur: Linie

en: Stream %d
fur: Flus %d

en: Scrambled
fur: Criptât

en: Yes
fur: Sì

en: DTVCC Closed captions %u
fur: Sottitui sierâts DTVCC %u

en: Closed captions %u
fur: Sottitui %u

en: Original ID
fur: ID origjinâl

en: Language
fur: Lenghe

en: Description
fur: Descrizion

en: Type
fur: Gjenar

en: Channels
fur: Canâi

en: Sample rate
fur: Frecuence di campionament

en: Bits per sample
fur: Bits par campion

en: Bitrate
fur: Velocitât di trasferiment

en: Track replay gain
fur: Normalizazion ReplayGain pe linie

en: Album replay gain
fur: Normalizazion ReplayGain pal album

en: Video resolution
fur: Risoluzion video

en: Buffer dimensions
fur: Dimension memorie tampon

en: Frame rate
fur: Frecuence dai fotograms

en: Decoded format
fur: Formât decodificât

en: Top left
fur: Adalt a çampe

en: Left top
fur: A çampe adalt

en: Right bottom
fur: A diestre in bas

en: Top right
fur: Adalt a diestre

en: Bottom left
fur: In bas a çampe

en: Bottom right
fur: In bas a diestre

en: Left bottom
fur: A çampe in bas

en: Right top
fur: A diestre adalt

en: Orientation
fur: Orientazion

en: Undefined
fur: No definît

en: ITU-R BT.601 (525 lines, 60 Hz)
fur: ITU-R BT.601 (525 riis, 60 Hz)

en: ITU-R BT.601 (625 lines, 50 Hz)
fur: ITU-R BT.601 (625 riis, 50 Hz)

en: Color primaries
fur: Colôrs primaris

en: Linear
fur: Lineâr

en: Hybrid Log-Gamma
fur: Log-Gamma ibrit

en: Color transfer function
fur: Funzion di trasferiment dal colôr

en: Color space
fur: Spazi dai colôrs

en: %s Range
fur: Interval %s

en: Full
fur: Complet

en: Center
fur: Centri

en: Top Left
fur: Adalt a çampe

en: Top Center
fur: Adalt tal mieç

en: Bottom Left
fur: In bas a çampe

en: Bottom Center
fur: In bas tal mieç

en: Chroma location
fur: Posizion di crominance

en: Rectangular
fur: Retangolâr

en: Equirectangular
fur: Ecuiretangolâr

en: Projection
fur: Proiezion

[ctx: ViewPoint]
en: Yaw
fur: Imbardade

[ctx: ViewPoint]
en: Pitch
fur: Impupade

[ctx: ViewPoint]
en: Roll
fur: Rulament

[ctx: ViewPoint]
en: Field of view
fur: Cjamp di viodude

en: Max. luminance
fur: Luminance massime

en: Min. luminance
fur: Luminance minime

en: Primary R
fur: R primari

en: Primary G
fur: G primari

en: Primary B
fur: B primari

en: White point
fur: Pont di blanc

en: Subtitle
fur: Sottitul

en: Volume %ld%%
fur: Volum %ld%%

en: Your input can't be opened
fur: No si pues vierzi la jentrade multimediâl

en: VLC is unable to open the MRL '%s'. Check the log for details.
fur: VLC nol rive a vierzi il MRL '%s'. Controle il regjistri pai detais.

en: Title
fur: Titul

en: Genre
fur: Gjenar

en: Copyright
fur: Dirits di autôr

en: Track number
fur: Numar de linie

en: Rating
fur: Valutazion

en: Setting
fur: Impostazion

en: Now Playing
fur: Cumò in esecuzion

en: Publisher
fur: Editôr

en: Encoded by
fur: Codificât di

en: Artwork URL
fur: URL de cuvierte

en: Track ID
fur: ID de linie

en: Number of Tracks
fur: Numar di liniis

en: Director
fur: Regjist

en: Season
fur: Stagjon

en: Episode
fur: Episodi

en: Show Name
fur: Non dal event

en: Actors
fur: Atôrs

en: Album Artist
fur: Artist dal ablum

en: Disc number
fur: Numar dal disc

en: Bookmark
fur: Segnelibri

en: Chapter
fur: Cjapitul

en: Video Track
fur: Linie video

en: Audio Track
fur: Linie audio

en: Subtitle Track
fur: Linie dai sottitui

en: Next title
fur: Titul sucessîf

en: Previous title
fur: Titul precedent

en: Menu title
fur: Titul dal menù

en: Menu popup
fur: Menù a comparse

en: Title %i%s
fur: Titul %i%s

en: Chapter %i
fur: Cjapitul %i

en: Next chapter
fur: Cjapitul sucessîf

en: Previous chapter
fur: Cjapitul precedent

en: Media: %s
fur: Multimedia: %s

en: Add Interface
fur: Zonte interface

en: Mouse Gestures
fur: Mossis di mouse

en: Running vlc with the default interface. Use 'cvlc' to use vlc without interface.
fur: Esecuzion di vlc cu la interface predefinide. Dopre 'cvlc' par doprâ vlc cence interface.

note: xgettext: Translate "C" to the language code: "fr", "en_GB", "nl", "ru"...
en: C
fur: fur

en: Zoom
fur: Ingrandiment

en: 1:4 Quarter
fur: 1:4 un cuart

en: 1:2 Half
fur: 1:2 metât

en: 1:1 Original
fur: 1:1 origjinâl

en: 2:1 Double
fur: 2:1 dopli

en: These options allow you to configure the interfaces used by VLC. You can select the main interface, additional interface modules, and define various related options.
fur: Chestis opzions ti permetin di configurâ lis interfacis dopradis di VLC. Tu puedis selezionâ la interface principâl, modui di interface adizionâi e definî variis opzions relativis.

en: Interface module
fur: Modul di interface

en: This is the main interface used by VLC. The default behavior is to automatically select the best module available.
fur: Cheste e je la interface principâl doprade di VLC. Il compuartament predefinît al è chel di selezionâ in automatic il miôr modul disponibil.

en: Extra interface modules
fur: Modui di interface suplementârs

en: You can select "additional interfaces" for VLC. They will be launched in the background in addition to the default interface. Use a colon separated list of interface modules. (common values are "rc" (remote control), "http", "gestures" ...)
fur: Tu puedis selezionâ "interfacis adizionâls" par VLC. A vignaran inviadis in sotfont in zonte a chê predefinide. Dopre une liste separade di doi ponts fate di modui di interface. (i valôrs plui comuns a son "rc" (control di lontan), "http", "gesture" ...)

en: You can select control interfaces for VLC.
fur: Tu puedis selezionâ lis interfacis di control par VLC.

en: Verbosity (0,1,2)
fur: Verbositât (0,1,2)

en: This is the verbosity level (0=only errors and standard messages, 1=warnings, 2=debug).
fur: Chest al è il nivel di prolissitât (0=nome i erôrs e i messaçs standard, 1=avertiments, 2=debug).

en: Default stream
fur: Flus predefinît

en: This stream will always be opened at VLC startup.
fur: Chest flus al vignarà viert a ogni inviament di VLC.

en: Color messages
fur: Piture i messaçs

en: This enables colorization of the messages sent to the console. Your terminal needs Linux color support for this to work.
fur: Chest al ative la colorazion dai messaçs inviâts ae console. Par che chest al funzioni il to terminâl al à bisugne dal supuart colôrs di Linux.

en: Show advanced options
fur: Mostre lis opzions avanzadis

en: When this is enabled, the preferences and/or interfaces will show all available options, including those that most users should never touch.
fur: Cuant che chest al è abilitât, lis preferencis e/o interfacis a mostraran dutis lis opzions disponibilis, includudis chês che la plui part dai utents no varessin di tocjâ mai.

en: Interface interaction
fur: Interazion de interface

en: When this is enabled, the interface will show a dialog box each time some user input is required.
fur: Cuant che chest al è abilitât, la interface e mostrarà un barconut di dialic ogni volte che e ven domandade une cualchi imission/comant dal utent.

en: These options allow you to modify the behavior of the audio subsystem, and to add audio filters which can be used for post processing or visual effects (spectrum analyzer, etc.). Enable these filters here, and configure them in the "audio filters" modules section.
fur: Chestis opzions ti permetin di modificâ il compuartament dal sot-sisteme audio e par zontâ filtris audio che a puedin vignî doprât pe elaborazion a posteriôrs o par efiets visîfs (analizadôrs di spetri e v.i.). Ative chescj filtris achì e configuriju inte sezion dai modui "filtris audio".

en: Audio output module
fur: Modul di jessude audio

en: This is the audio output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
fur: Chest al è il metodi di jessude dal audio doprât di VLC. Il compuartament predefinît al è chel di selezionâ in automatic il miôr metodi disponibil.

en: Media role
fur: Rûl multimediâl

en: Media (player) role for operating system policy.
fur: Rûl (letôr) multimediâl pe politiche dal sisteme operatîf.

en: Enable audio
fur: Ative audio

en: You can completely disable the audio output. The audio decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
fur: Tu puedis disativâ dal dut la jessude audio. In chest câs la part de decodifiche audio no vignarà fate, sparagnant cussì potence di elaborazion.

en: Music
fur: Musiche

en: Communication
fur: Comunicazion

en: Game
fur: Zûc

en: Notification
fur: Notifiche

en: Animation
fur: Animazion

en: Production
fur: Produzion

en: Accessibility
fur: Acessibilitât

en: Test
fur: Prove

en: Audio gain
fur: Vuadagn audio

en: This linear gain will be applied to outputted audio.
fur: Chest vuadagn lineâr al vignarà aplicât al audio in jessude.

en: Audio output volume step
fur: Pas dal volum di jessude dal audio

en: The step size of the volume is adjustable using this option.
fur: Al è pussibil justâ la dimension dal pas dal volum, doprant cheste opzion.

en: Remember the audio volume
fur: Visâsi dal volum audio

en: The volume can be recorded and automatically restored next time VLC is used.
fur: Al è pussibil regjistrâ il volum e ripristinâlu in automatic pe volte sucessive che si doprarà VLC.

en: Audio desynchronization compensation
fur: Compensazion di de-sincronizazion audio

en: This delays the audio output. The delay must be given in milliseconds. This can be handy if you notice a lag between the video and the audio.
fur: Chest al intarde la jessude dal audio. Si scugne indicâ il ritart in miliseconts. Chest al pues jessi comut se tu notis un ritart tra il video e l'audio.

en: This selects which plugin to use for audio resampling.
fur: Chest al selezione cuâl plugin doprâ par tornâ a campionâ l'audio.

en: Sets the audio output channels mode that will be used by default if your hardware and the audio stream are compatible.
fur: Al stabilìs la modalitât di jessude dai canâi audio che e vignarà doprade in maniere predefinide se il to hardware e il flus audio a son compatibii.

en: Force S/PDIF support
fur: Sfuarce il supuart S/PDIF

en: This option should be used when the audio output can't negotiate S/PDIF support.
fur: Si varès di doprâ cheste opzion cuant che la jessude audio no pues negoziâ il supuart S/PDIF.

en: Force detection of Dolby Surround
fur: Sfuarce il rilevament dal Dolby Surround

en: Use this when you know your stream is (or is not) encoded with Dolby Surround but fails to be detected as such. Even if the stream is not actually encoded with Dolby Surround, turning on this option might enhance your experience, especially when combined with the Headphone Channel Mixer.
fur: Dopre chest cuant che tu sâs che il to flus al è (o nol è) codificât cul Dolby Surround ma nol rive a fâsi identificâ in chê maniere. Ancje se il flus nol è di fat codificât cul Dolby Surround, ativant cheste opzion si podarès miorâ la esperience di scolte, in particolâr se cumbinade cul mixer dal canâl des scufis.

en: Auto
fur: Automatic

en: On
fur: Impiât

en: Off
fur: Distudât

en: Stereo audio output mode
fur: Modalitât di jessude dal audio stereo

en: Unset
fur: No sta stabilî

en: This adds audio post processing filters, to modify the sound rendering.
fur: Chest al zonte i filtris di elaborazion sucessive dal audio, par modificâ la rese dal sun.

en: This adds visualization modules (spectrum analyzer, etc.).
fur: Chest al zonte i modui di visualizazion (analizadôr di spetri, e v.i.).

en: Replay gain mode
fur: Modalitât ReplayGain

en: Select the replay gain mode
fur: Selezione la modalitât ReplayGain

en: Replay preamp
fur: Preamplificazion Replay

en: This allows you to change the default target level (89 dB) for stream with replay gain information
fur: Chest ti permet di cambiâ il nivel di destinazion predefinît (89 dB) pal flus cu la informazion ReplayGain

en: Default replay gain
fur: ReplayGain predefinît

en: This is the gain used for stream without replay gain information
fur: Chest al è il vuadagn doprât pal flus cente lis informazions ReplayGain

en: Peak protection
fur: Protezion di pic

en: Protect against sound clipping
fur: Protezion cuintri il tai dai pics di sun (clipping)

en: Enable time stretching audio
fur: Abilite il slungjament temporâl dal audio

en: This allows playing audio at lower or higher speed without affecting the audio pitch
fur: Chest al permet la riproduzion audio a velocitâts plui bassis o plui altis cence lâ a tocjâ la tonalitât sonore

en: None
fur: Nissun

en: These options allow you to modify the behavior of the video output subsystem. You can for example enable video filters (deinterlacing, image adjusting, etc.). Enable these filters here and configure them in the "video filters" modules section. You can also set many miscellaneous video options.
fur: Chestis opzions ti permetin di modificâ il compuartament dal sot-sisteme di jessude video. Tu puedis par esempli abilitâ i filtris video (deinterlaçament, justament de imagjin, e v.i.). Abilite chescj filtris achì e configuriju inte sezion dai modui "filtris video". Tu puedis ancje stabilî tantis variis opzions video.

en: Video output module
fur: Modul di jessude video

en: This is the the video output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
fur: Chest al è il metodi di jessude video doprât di VLC. Il compuartament predefinît al è chel di selezionâ in automatic il miôr metodi disponibil.

en: Enable video
fur: Ative video

en: You can completely disable the video output. The video decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
fur: Tu puedis disativâ dal dut la jessude video. In chest câs la part di decodifiche video no vignarà fate, sparagnant cussì potence di elaborazion.

en: Video width
fur: Largjece video

en: You can enforce the video width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
fur: Tu puedis sfuarçâ la largjece dal video. Cul predefinît (-1) VLC al adatarà aes carateristichis dal video.

en: Video height
fur: Altece video

en: You can enforce the video height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
fur: Tu puedis sfuarçâ la altece dal video. Cul predefinît (-1) VLC al adatarà aes carateristichis dal video.

en: Video X coordinate
fur: Coordenade X dal video

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (X coordinate).
fur: Tu puedis sfuarçâ la posizion dal cjanton in alt a çampe dal barcon dal video (coordenade X).

en: Video Y coordinate
fur: Coordenade Y dal video

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (Y coordinate).
fur: Tu puedis sfuarçâ la posizion dal cjanton in alt a çampe dal barcon dal video (coordenade Y).

en: Video title
fur: Titul dal video

en: Custom title for the video window (in case the video is not embedded in the interface).
fur: Titul personalizât pal barcon dal video (tal câs che il video nol sedi incorporât te interface).

en: Video alignment
fur: Inlineament video

en: Enforce the alignment of the video in its window. By default (0) it will be centered (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, like 6=4+2 meaning top-right).
fur: Sfuarce l'inlineament dal video intal so barcon. Cul valôr predefinît (0) al vignarà centrât (0=centre, 1=çampe, 2=diestre, 4=in alt, 8=in bas, tu puedis ancje cumbinâ chescj valôrs, come par esempli 6=4+2, che al vûl dî in alt a diestre).

en: Top
fur: In alt

en: Bottom
fur: In bas

en: Top-Left
fur: In alt a çampe

en: Top-Right
fur: In alt a diestre

en: Bottom-Left
fur: In bas a çampe

en: Bottom-Right
fur: In bas a diestre

en: Zoom video
fur: Ingrandiment video

en: You can zoom the video by the specified factor.
fur: Tu puedis ingrandî il video cuntun specific fatôr.

en: Grayscale video output
fur: Jessude video in scjale di grîs

en: Output video in grayscale. As the color information aren't decoded, this can save some processing power.
fur: Mande fûr il video in scjale di grîs. Viodût che lis informazions sul colôr no son decodificadis, chest al pues sparagnâ potence di elaborazion.

en: Embedded video
fur: Video incorporât

en: Embed the video output in the main interface.
fur: Incorpore la jessude video te interface principâl.

en: Fullscreen video output
fur: Jessude video a plen visôr

en: Start video in fullscreen mode
fur: Fâs partî il video in modalitât plen visôr

en: Always on top
fur: Simpri denant

en: Always place the video window on top of other windows.
fur: Met simpri il barcon dal video parsore di chei altris barcons.

en: Enable wallpaper mode
fur: Abilite la modalitât fondâl

en: The wallpaper mode allows you to display the video as the desktop background.
fur: La modalitât fondâl ti permet di visualizâ il video tant che fonts dal scritori.

en: Show media title on video
fur: Mostre il titul dal media sul video

en: Display the title of the video on top of the movie.
fur: Visualize il titul dal video parsore dal filmât.

en: Show video title for x milliseconds
fur: Mostre il titul dal video par x miliseconts

en: Show the video title for n milliseconds, default is 5000 ms (5 sec.)
fur: Mostre il titul dal video par n miliseconts, il valôr predefinît al è 5000 ms (5 sec.)

en: Position of video title
fur: Posizion dal titul dal video

en: Place on video where to display the title (default bottom center).
fur: Decît dulà plaçâ sul video il titul di visualizâ (valôr predefinît in bas tal mieç).

en: Hide cursor and fullscreen controller after x milliseconds
fur: Plate il cursôr e i controi a plen visôr dopo x miliseconts

en: Hide mouse cursor and fullscreen controller after n milliseconds.
fur: Plate il cursôr dal mouse e i controi de modalitât a plen visôr dopo n miliseconts.

en: Deinterlace
fur: Disinterlace

en: Deinterlace mode
fur: Modalitât disinterlaçade

en: Deinterlace method to use for video processing.
fur: Metodi dal disinterlaçament di doprâ pe elaborazion video.

en: Discard
fur: Scarte

en: Blend
fur: Misture

en: Mean
fur: Medi

en: Phosphor
fur: Fosfar

en: Disable screensaver
fur: Disative il salve-schermi

en: Disable the screensaver during video playback.
fur: Disative il salve-schermi dilunc la riproduzion video.

en: Window decorations
fur: Decorazions dai barcons

en: VLC can avoid creating window caption, frames, etc... around the video, giving a "minimal" window.
fur: VLC al pues evitât di creâ titui dai barcons, ricuardis e v.i.... tor ator dal video, dantji un barcon “minimâl”.

en: Video splitter module
fur: Modul di separazion video

en: This adds video splitters like clone or wall
fur: Chest al zonte i separadôrs video come clone o mûr

en: Video filter module
fur: Modul di filtri video

en: This adds post-processing filters to enhance the picture quality, for instance deinterlacing, or distort the video.
fur: Chest al zonte filtris di elaborazion sucessive par miorâ la cualitât des imagjins, par esempli il disinterlaçament o la distorsion video.

en: Video snapshot directory (or filename)
fur: Cartele des istantaniis video (o non dal file)

en: Directory where the video snapshots will be stored.
fur: La cartele dulà salvâ lis istantaniis dai videos.

en: Video snapshot file prefix
fur: Prefìs dal file de instantanie dal video

en: Video snapshot format
fur: Formât des istantaniis dai videos

en: Image format which will be used to store the video snapshots
fur: Il formât des imagjins che al vignarà doprât par salvâ lis istantaniis dai videos.

en: Display video snapshot preview
fur: Mostre anteprime des istantaniis dai videos

en: Display the snapshot preview in the screen's top-left corner.
fur: Mostre la anteprime de istantanie intal cjanton in alt a çampe dal schermi.

en: Use sequential numbers instead of timestamps
fur: Dopre numars secuenziâi invezit che datis e oris

en: Use sequential numbers instead of timestamps for snapshot numbering
fur: Pe numerazion des istantaniis dopre numars secuenziâi al puest di datis e oris

en: Video snapshot width
fur: Largjece des istantaniis dai videos

en: You can enforce the width of the video snapshot. By default it will keep the original width (-1). Using 0 will scale the width to keep the aspect ratio.
fur: Tu puedis sfuarçâ la largjece de istantanie dal video. Come valôr predefinît al tignarà la largjece origjinâl (-1). Doprant 0 al ridimensionarà la largjece in mût di mantignî lis proporzions.

en: Video snapshot height
fur: Altece des istantaniis dai videos

en: You can enforce the height of the video snapshot. By default it will keep the original height (-1). Using 0 will scale the height to keep the aspect ratio.
fur: Tu puedis sfuarçâ la altece de istantanie dal video. Come valôr predefinît al tignarà la altece origjinâl (-1). Doprant 0 al ridimensionarà la altece in mût di mantignî lis proporzions.

en: Video cropping
fur: Ritai dal video

en: This forces the cropping of the source video. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect.
fur: Chest al sfuarce il ritai dal video sorzint. I formâts acetâts a son x:y (4:3, 16:9 e v.i.) che a rapresentin l'aspiet de imagjin globâl.

en: Source aspect ratio
fur: Proporzions de imagjin sorzint

en: This forces the source aspect ratio. For instance, some DVDs claim to be 16:9 while they are actually 4:3. This can also be used as a hint for VLC when a movie does not have aspect ratio information. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect, or a float value (1.25, 1.3333, etc.) expressing pixel squareness.
fur: Chest al sfuarce lis proporzions di aspiet de imagjin sorzint. Par esempli, cualchi DVD al dîs di sei 16:9 ma di fat al è 4:3. Chest si pues doprâ ancje tant che sugjeriment par VLC cuant che un filmât nol à informazions su lis sôs proporzions di aspiet de imagjin. I formâts acetâts a son (4:3, 16:9 e v.i.) che a rapresentin l'aspiet de imagjin globâl, opûr un valôr in virgule mobile (1.25, 1.3333 e v.i.) che a rapresentin la cuadradure dai pixels.

en: Video Auto Scaling
fur: Ridimensionament video automatic

en: Let the video scale to fit a given window or fullscreen.
fur: Lasse che il video si ridimensioni par adatâsi al barcon indicât o a plen visôr.

en: Video scaling factor
fur: Fatôr di ridimensionament video

en: Scaling factor used when Auto Scaling is disabled.
    Default value is 1.0 (original video size).
fur: Fatôr di ridimensionament doprât cuant che il ridimensionament automatic al è disabilitât.
    Il valôr predefinît al è 1.0 (dimension origjinâl dal video).

en: Custom crop ratios list
fur: Liste di rapuarts di ritai personalizâts

en: Comma separated list of crop ratios which will be added in the interface's crop ratios list.
fur: Liste, separade cun virgulis, di rapuarts di ritai che a vignaran zontâts inte liste dai rapuarts di ritai de interface.

en: Custom aspect ratios list
fur: Liste di proporzions personalizadis

en: Comma separated list of aspect ratios which will be added in the interface's aspect ratio list.
fur: Liste, separade cun virgulis, di proporzions che a vignaran zontadis inte liste des proporzions de interface.

en: Fix HDTV height
fur: Comede altece HDTV

en: This allows proper handling of HDTV-1080 video format even if broken encoder incorrectly sets height to 1088 lines. You should only disable this option if your video has a non-standard format requiring all 1088 lines.
fur: Chest al permet une gjestion juste dal formât video HDTV-1080 ancje se il codificadôr rot al à stabilît in maniere sbaliade la altece a 1088 riis. Tu varessis di disabilitâ cheste opzion dome se il to video al à un formât che nol è standard e al domande dutis lis 1088 riis.

en: Monitor pixel aspect ratio
fur: Proporzions dai pixels dal visôr

en: This forces the monitor aspect ratio. Most monitors have square pixels (1:1). If you have a 16:9 screen, you might need to change this to 4:3 in order to keep proportions.
fur: Chest al sfuarce lis proporzions dal visôr. La plui part dai visôrs a àn pixels cuadrâts (1:1). Se tu âs un schermi 16:9, tu podaressis vê bisugne di cambiâ chest a 4:3 par podê tignî lis proporzions.

en: Skip frames
fur: Salte fotograms

en: Enables framedropping on MPEG2 stream. Framedropping occurs when your computer is not powerful enough
fur: Abilite il scart dai fotograms sui flus MPEG2. Il scart dai fotograms al capite cuant che il computer nol è avonde potent

en: Drop late frames
fur: Scarte fotograms in ritart

en: This drops frames that are late (arrive to the video output after their intended display date).
fur: Cheste opzion e scarte i fotograms in ritart (a rivin su la jessude video daspò la lôr date di visualizazion previodude).

en: Quiet synchro
fur: Sincronizazion cidine

en: This avoids flooding the message log with debug output from the video output synchronization mechanism.
fur: Chest al evite di jemplâ il regjistri dai messaçs cu la jessude dal debug dal mecanisim di sincronizazion de jessude vide

en: Key press events
fur: Events di pression dai tascj

en: This enables VLC hotkeys from the (non-embedded) video window.
fur: Chest al abilite lis scurtis di VLC dal barcon dal video (no-integrât).

en: Mouse events
fur: Events dal mouse

en: This enables handling of mouse clicks on the video.
fur: Chest al abilite la gjestion dai clics dal mouse sul video.

en: These options allow you to modify the behavior of the input subsystem, such as the DVD or VCD device, the network interface settings or the subtitle channel.
fur: Chestis opzions ti permetin di modificâ il compuartament dal sotsisteme di input, come il dispositîf DVD o VCD, lis impostazions de interface di rêt o il canâl pai sottitui.

en: File caching (ms)
fur: Cache dai files (ms)

en: Caching value for local files, in milliseconds.
fur: Valôr di cache pai files locâi, in miliseconts.

en: Live capture caching (ms)
fur: Cache de acuisizion in direte (ms)

en: Caching value for cameras and microphones, in milliseconds.
fur: Valôr di cache par videocjamaris e microfons, in miliseconts.

en: Disc caching (ms)
fur: Cache dal disc (ms)

en: Caching value for optical media, in milliseconds.
fur: Valôr de cache pai supuarts otics, in miliseconts.

en: Network caching (ms)
fur: Cache de rêt (ms)

en: Caching value for network resources, in milliseconds.
fur: Valôr de cache pes risorsis di rêt, in miliseconts.

en: Clock reference average counter
fur: Contadôr de medie di riferiment dal orloi

en: When using the PVR input (or a very irregular source), you should set this to 10000.
fur: Cuant che al ven doprât la jentrade dal PVR (o une sorzint une vore iregolâr), tu varessis di meti chest a 10000.

en: Clock synchronisation
fur: Sincronizazion dal orloi

en: It is possible to disable the input clock synchronisation for real-time sources. Use this if you experience jerky playback of network streams.
fur: Al è pussibil disabilitâ la sincronizazion dal orloi de jentrade pes sorzints in timp-reâl. Dopre chest se âs une riproduzion a scats dai flus di rêt.

en: Clock jitter
fur: Variazion dal orloi

en: This defines the maximum input delay jitter that the synchronization algorithms should try to compensate (in milliseconds).
fur: Chest al definìs la massime variazion di ritart de jentrade che i algoritmis di sincronizazion a àn di cirî di compensâ (in miliseconts).

en: Network synchronisation
fur: Sincronizazion di rêt

en: This allows you to remotely synchronise clocks for server and client. The detailed settings are available in Advanced / Network Sync.
fur: Cheste opzion ti permet di sincronizâ di lontan i orlois pal servidôr e pal client. Lis impostazions detaiadis a son disponibilis in Avanzadis / Sincronizazion rêt.

en: Default
fur: Predeterminât

en: Enable
fur: Ative

en: MTU of the network interface
fur: MTU de interface di rêt

en: This is the maximum application-layer packet size that can be transmitted over the network (in bytes).
fur: Chest e je la massime dimension dal pachet dal strât de aplicazion che al è pussibil trasmeti su la rêt (in bytes).

en: Hop limit (TTL)
fur: Limit di salts-Timp di vite (TTL)

en: This is the hop limit (also known as "Time-To-Live" or TTL) of the multicast packets sent by the stream output (-1 = use operating system built-in default).
fur: Chest al è il hop limit (cognossût ancje come limit di salts o come "Timp di vite" o TTL) dai pachets multicast inviâts de jessude dal flus (-1 = dopre il valôr predefinît integrât tal sisteme operatîf).

en: Multicast output interface
fur: Interface di jessude multicast

en: Default multicast interface. This overrides the routing table.
fur: Interface multicast predefinide. Chest al sostituìs la tabele di instradament.

en: DiffServ Code Point
fur: Pont dal codiç DiffServ

en: Differentiated Services Code Point for outgoing UDP streams (or IPv4 Type Of Service, or IPv6 Traffic Class). This is used for network Quality of Service.
fur: Pont di codiç dai servizis diferenziâts pai flus UDP in jessude (o ToS-servizi di gjenar IPv4, o TC-classe di trafic IPv6). Chest al ven doprât pal servizi di cualitât (QoS) de rêt.

en: Choose the program to select by giving its Service ID. Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
fur: Sielç il program par selezionâ indicant il so ID di servizi. Dopre cheste opzion dome se tu desideris lei un flus multi-program (come i flus DVB par esempli).

en: Choose the programs to select by giving a comma-separated list of Service IDs (SIDs). Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
fur: Sielç i programs par selezionâ, dant une liste di IDs di servizis (SIDs) separâts di virgulis. Dopre cheste opzion dome se tu desideris lei un flus multi-program (come i flus DVB par esempli).

en: Audio track
fur: Linie audio

en: Stream number of the audio track to use (from 0 to n).
fur: Numar di flus de linie audio di doprâ (di 0 a n).

en: Subtitle track
fur: Linie dai sottitui

en: Stream number of the subtitle track to use (from 0 to n).
fur: Numar di flus de linie dai sottitui di doprâ (di 0 a n).

en: Audio language
fur: Lenghe audio

en: Language of the audio track you want to use (comma separated, two or three letter country code, you may use 'none' to avoid a fallback to another language).
fur: Lenghe de linie audio che tu desideris doprâ (separadis di virgulis, codiç di paîs a dôs o trê letaris, tu puedis doprâ 'none' par evitâ il repeç suntune altre lenghe).

en: Subtitle language
fur: Lenghe sot titui

en: Language of the subtitle track you want to use (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
fur: Lenghe de linie dai sottitui che tu desideris doprâ (separadis di virgulis, codiç di paîs a dôs o trê letaris, tu puedis doprâ 'any' come repeç).

en: Menu language
fur: Lenghe dai menûs

en: Language of the menus you want to use with DVD/BluRay (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
fur: Lenghe dai menûs che tu desideris doprâ cul DVD/BluRay (separadis di virgulis, codiç di paîs a dôs o trê letaris, tu puedis doprâ 'any' come repeç).

en: Audio track ID
fur: ID linie audio

en: Stream ID of the audio track to use.
fur: ID dal flus o de linie audio di doprâ.

en: Subtitle track ID
fur: ID line sottitui

en: Stream ID of the subtitle track to use.
fur: ID dal flus o de linie dai sottitui di doprâ.

en: Preferred Closed Captions decoder
fur: Decodificadôr dai sottitui preferît

en: Preferred video resolution
fur: Risoluzion video preferide

en: When several video formats are available, select one whose resolution is closest to (but not higher than) this setting, in number of lines. Use this option if you don't have enough CPU power or network bandwidth to play higher resolutions.
fur: Cuant che a son disponibii diviers formâts video, selezione un che al à une risoluzion dongje a (ma no plui grande di) cheste impostazion, in numar di riis. Dopre cheste opzion se no tu âs vonde potence di elaborazion de CPU o largjece di bande de rêt par riprodusi risoluzions plui altis.

en: Best available
fur: La miôr disponibile

en: Standard Definition (576 or 480 lines)
fur: Definizion standard (576 o 480 riis)

en: Low Definition (360 lines)
fur: Basse definizion (360 riis)

en: Very Low Definition (240 lines)
fur: Definizion une vore basse (240 riis)

en: Input repetitions
fur: Ripetizions jentradis

en: Number of time the same input will be repeated
fur: Numar di voltis che il stes input al vignarà ripetût

en: Start time
fur: Timp iniziâl

en: The stream will start at this position (in seconds).
fur: Il flus al vignarà inviât in chest moment (in seconts).

en: Stop time
fur: Timp finâl

en: The stream will stop at this position (in seconds).
fur: Il flus si fermarà in chest moment (in seconts).

en: Run time
fur: Timp di esecuzion

en: The stream will run this duration (in seconds).
fur: Trop che al durarà il flus (in seconts).

en: Fast seek
fur: Ricercje svelte

en: Favor speed over precision while seeking
fur: Preferìs la velocitât ae precision cuant che tu ciris

en: Playback speed
fur: Velocitât di riproduzion

en: This defines the playback speed (nominal speed is 1.0).
fur: Chest al definìs la velocitât di riproduzion (la velocitât nominâl e je 1.0).

en: Input list
fur: Liste di jentradis

en: You can give a comma-separated list of inputs that will be concatenated together after the normal one.
fur: Tu puedis indicâ une liste di jentradis separadis cun virgulis, che a vignaran metudis dongje adun dopo di chê normâl.

en: Input slave (experimental)
fur: Jentrade secondarie (sperimentâl)

en: This allows you to play from several inputs at the same time. This feature is experimental, not all formats are supported. Use a '#' separated list of inputs.
fur: Chest ti permet di riprodusi di diviersis jentradis tal stes timp. Cheste funzionalitât e je sperimentâl, no ducj i formâts a son supuartâts. Dopre une liste di jentradis separade cun '#'.

en: Bookmarks list for a stream
fur: Liste di segnelibris par un flus

en: You can manually give a list of bookmarks for a stream in the form "{name=bookmark-name,time=optional-time-offset,bytes=optional-byte-offset},{...}"
fur: Tu puedis indicâ a man une liste di segnelibris par un flus te forme "{name=non-segnelibri,time=slontanament-timp-opzionâl,bytes=variazion-byte-opzionâl},{...}"

en: Record directory
fur: Cartele di regjistrazion

en: Directory where the records will be stored
fur: La cartele dulà lâ a archiviâ lis regjistrazions

en: Prefer native stream recording
fur: Preferìs la regjistrazion dai flus native

en: When possible, the input stream will be recorded instead of using the stream output module
fur: Se pussibil, il flus in jentrade al vignarà regjistrât invezit che doprâ il modul di jessude dal flus

en: Timeshift directory
fur: Cartele des diferidis

en: Directory used to store the timeshift temporary files.
fur: Cartele doprade par archiviâ i files temporanis des regjistradis.

en: Timeshift granularity
fur: Granularitât des diferidis

en: This is the maximum size in bytes of the temporary files that will be used to store the timeshifted streams.
fur: Cheste e je la dimension massime in bytes dai files temporanis che a vignaran doprâts par memorizâ i flus regjistrâts pe diferide.

en: Change title according to current media
fur: Cambie il titul secont il flus multimediâl curint

en: This option allows you to set the title according to what's being played<br>$a: Artist<br>$b: Album<br>$c: Copyright<br>$t: Title<br>$g: Genre<br>$n: Track num<br>$p: Now playing<br>$A: Date<br>$D: Duration<br>$Z: "Now playing" (Fall back on Title - Artist)
fur: Cheste opzion ti permet di stabilî il titul in base a ce che al ven riprodot<br>$a: Artist<br>$b: Album<br>$c: Dirits di autôr<br>$t: Titul<br>$g: Gjenar<br>$n: num. linie<br>$p: In riproduzion<br>$A: Date<br>$D: Durade<br>$Z: "In riproduzion" (Repeç su Titul - Artist)

en: Disable all lua plugins
fur: Disabilite ducj i plugins lua

en: These options allow you to modify the behavior of the subpictures subsystem. You can for example enable subpictures sources (logo, etc.). Enable these filters here and configure them in the "subsources filters" modules section. You can also set many miscellaneous subpictures options.
fur: Chestis opzions ti permetin di modificâ il compuartament dal sot-sisteme des imagjins secondariis. Tu puedis par esempli abilitâ lis sorzints des imagjins secondariis (logo,e v.i.). Abilite chescj filtris achì e configuriju inte sezion dai modui "filtris des sot-figuris". Tu puedis ancje stabilî tantis variis opzions des imagjins secondariis.

en: Force subtitle position
fur: Sfuarce posizion sot titui

en: You can use this option to place the subtitles under the movie, instead of over the movie. Try several positions.
fur: Tu puedis doprâ cheste opzion par meti i sottitui sot dai filmâts, invezit che parsore. Prove diviersis posizions.

en: Subtitles text scaling factor
fur: Fatôr di ridimensionament dal test dai sottitui

en: Changes the subtitles size where possible
fur: Al cambie la dimension dai sottitui dulà che si pues

en: Enable sub-pictures
fur: Abilite sot-figuris

en: You can completely disable the sub-picture processing.
fur: Tu puedis disabilitât dal dut la elaborazion des sot-figuris.

en: On Screen Display
fur: Mostre sul visôr

en: VLC can display messages on the video. This is called OSD (On Screen Display).
fur: VLC al pues mostrâ i messaçs parsore dal video. Chest al è clamât OSD (On Screen Display).

en: Text rendering module
fur: Modul di rapresentazion dal test

en: VLC normally uses Freetype for rendering, but this allows you to use svg for instance.
fur: Di norme VLC al dopre Freetype pe rapresentazion, ma chest, par esempli, ti permet di doprâ svg.

en: Subpictures source module
fur: Modul des sorzints des imagjins secondariis

en: This adds so-called "subpicture sources". These filters overlay some images or text over the video (like a logo, arbitrary text, ...).
fur: Chest al zonte ce che al ven clamât "sorzints des imagjins secondariis". Chescj filtris a metin parsore dal video cualchi imagjin o test (come un logo o test arbitrari, ...).

en: Subpictures filter module
fur: Modul dai filtris des imagjins secondariis

en: This adds so-called "subpicture filters". These filter subpictures created by subtitle decoders or other subpictures sources.
fur: Chest al zonte ce che al ven clamât “filtris des imagjins secondariis”. Chescj a filtrin lis sot-figuris creadis dai decodificadôrs dai sottitui o di altris sorzints des imagjins secondariis.

en: Autodetect subtitle files
fur: Rileve in automatic files dai sot titui

en: Automatically detect a subtitle file, if no subtitle filename is specified (based on the filename of the movie).
fur: Rileve in automatic un file dai sottitui, se nol ven specificât nissun non di file di sottitul (basât sul non dal file dal filmât).

en: Subtitle autodetection fuzziness
fur: Tolerance di rilevament automatic dai sottitui

en: This determines how fuzzy subtitle and movie filename matching will be. Options are:
    0 = no subtitles autodetected
    1 = any subtitle file
    2 = any subtitle file containing the movie name
    3 = subtitle file matching the movie name with additional chars
    4 = subtitle file matching the movie name exactly
fur: Chest al determine trop compagns a àn di sei i nons dai files dal sottitul e dal filmât. Lis opzions a son:
    0 = nissun rilevament automatic dai sottitui
    1 = cualsisei file di sottitui
    2 =cualsisei file di sottitui che al contegni il non dal filmât
    3 = il file dai sottitui al à di corispuindi al non dal filmât cun caratars in plui
    4 = il file dai sottitui al à di corispuindi in maniere esate al non dal filmât

en: Subtitle autodetection paths
fur: Troi pal rilevament automatic dai sot titui

en: Look for a subtitle file in those paths too, if your subtitle file was not found in the current directory.
fur: Cîr un file di sottitui ancje in chei percors, se nol è stât cjatât inte cartele corinte.

en: Use subtitle file
fur: Dopre file sot titui

en: Load this subtitle file. To be used when autodetect cannot detect your subtitle file.
fur: Cjame chest file di sottitui. Di doprâ cuant che il rilevament automatic nol rive a cjatâ il to file dai sottitui.

en: DVD device
fur: Dispositîf DVD

en: VCD device
fur: Dispositîf VCD

en: Audio CD device
fur: Dispositîf CD audio

en: This is the default DVD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
fur: Cheste e je la unitât DVD predefinide (o file) di doprâ. No sta dismenteâ il doi ponts daspò la letare de unitât (p.e. D:)

en: This is the default VCD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
fur: Cheste e je la unitât VCD predefinide (o file) di doprâ. No sta dismenteâ il doi ponts daspò la letare de unitât (p.e. D:)

en: This is the default Audio CD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
fur: Cheste e je la unitât CD Audio predefinide (o file) di doprâ. No sta dismenteâ il doi ponts daspò la letare de unitât (p.e. D:)

en: This is the default DVD device to use.
fur: Chest al è il dispositîf DVD predeterminât di doprâ.

en: This is the default VCD device to use.
fur: Chest al è il dispositîf VCD predeterminât di doprâ.

en: This is the default Audio CD device to use.
fur: Chest al è il dispositîf CD audio predeterminât di doprâ.

en: TCP connection timeout
fur: Scjadince de conession TCP

en: Default TCP connection timeout (in milliseconds).
fur: Scjadence predefinide de conession TCP (in miliseconts).

en: HTTP server address
fur: Direzion dal servidôr HTTP

en: By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
fur: Tant che impostazion predefinide, il servidôr al scoltarà su dutis lis direzions IP locâls. Specifiche une direzion IP (p.e. ::1 o 127.0.0.1) opûr un non di host (p.e. localhost) par limitâju a une specifiche interface di rêt.

en: RTSP server address
fur: Direzion dal servidôr RTSP

en: This defines the address the RTSP server will listen on, along with the base path of the RTSP VOD media. Syntax is address/path. By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
fur: Chest al definìs la direzion dulà che il servidôr RTSP al scoltarà, adun cul percors di base dal supuart VOD RTSP. La sintassi e je direzion/percors. Tant che impostazion predefinide, il servidôr al scoltarà su dutis lis direzions IP locâls. Specifiche une direzion IP (p.e. ::1 o 127.0.0.1) opûr un non di host (p.e. localhost) par limitâju a une specifiche interface di rêt.

en: HTTP server port
fur: Puarte dal servidôr HTTP

en: The HTTP server will listen on this TCP port. The standard HTTP port number is 80. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
fur: Il servidôr HTTP al scoltarà su cheste puarte TCP. Il numar de puarte HTTP standard al è 80. Dut câs la assegnazion di numars di puarte sot di 1025 e ven di solit limitade dal sisteme operatîf.

en: HTTPS server port
fur: Puarte dal servidôr HTTPS

en: The HTTPS server will listen on this TCP port. The standard HTTPS port number is 443. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
fur: Il servidôr HTTPS al scoltarà su cheste puarte TCP. Il numar de puarte HTTPS standard al è 443. Dut câs la assegnazion di numars di puarte sot di 1025 e ven di solit limitade dal sisteme operatîf.

en: RTSP server port
fur: Puarte dal servidôr RTSP

en: The RTSP server will listen on this TCP port. The standard RTSP port number is 554. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
fur: Il servidôr RTSP al scoltarà su cheste puarte TCP. Il numar de puarte RTSP standard al è 554. Dut câs la assegnazion di numars di puarte sot di 1025 e ven di solit limitade dal sisteme operatîf.

en: HTTP/TLS server certificate
fur: Certificât dal servidôr HTTP/TLS

en: This X.509 certicate file (PEM format) is used for server-side TLS. On OS X, the string is used as a label to search the certificate in the keychain.
fur: Chest file di certificât X.509 (formât PEM) al ven doprât pal TLS de bande dal servidôr. Su OS X, la stringhe e ven doprade tant che etichete par cirî il certificât te cjadene di clâfs.

en: HTTP/TLS server private key
fur: Clâf privade dal servidôr HTTP/TLS

en: This private key file (PEM format) is used for server-side TLS.
fur: Chest file di clâf privade (formât PEM) al ven doprât pal TLS de bande dal servidôr.

en: HTTP proxy
fur: Proxy HTTP

en: HTTP proxy to be used It must be of the form http://[user@]myproxy.mydomain:myport/ ; if empty, the http_proxy environment variable will be tried.
fur: Proxy HTTP di doprâ. Al scugne jessi te forme http://[utent@]gnoproxy.gnodomini:mêpuarte/ ; se lassât vueit, e vignarà provade la variabile di ambient http_proxy environment .

en: HTTP proxy password
fur: Password dal proxy HTTP

en: If your HTTP proxy requires a password, set it here.
fur: Se il to proxy HTTP al à bisugne di une password, metile achì.

en: SOCKS server
fur: Servidôr SOCKS

en: SOCKS proxy server to use. This must be of the form address:port. It will be used for all TCP connections
fur: Il servidôr proxy SOCKS di doprâ. Al à di sedi metût te forme direzion:puarte. Al vignarà doprât par dutis lis conessions TCP

en: SOCKS user name
fur: Non utent SOCKS

en: User name to be used for connection to the SOCKS proxy.
fur: Il non utent di doprâ pes conessions al proxy SOCKS.

en: SOCKS password
fur: Password SOCKS

en: Password to be used for connection to the SOCKS proxy.
fur: La password di doprâ pes conessions al proxy SOCKS.

en: Title metadata
fur: Metadât titul

en: Allows you to specify a "title" metadata for an input.
fur: Ti permet di specificâ un metadât “titul” par une jentrade.

en: Author metadata
fur: Metadât autôr

en: Allows you to specify an "author" metadata for an input.
fur: Ti permet di specificâ un metadât “autôr” par une jentrade.

en: Artist metadata
fur: Metadât artist

en: Allows you to specify an "artist" metadata for an input.
fur: Ti permet di specificâ un metadât “artist” par une jentrade.

en: Genre metadata
fur: Metadât gjenar

en: Allows you to specify a "genre" metadata for an input.
fur: Ti permet di specificâ un metadât “gjenar” par une jentrade.

en: Copyright metadata
fur: Metadât dirits di autôr

en: Allows you to specify a "copyright" metadata for an input.
fur: Ti permet di specificâ un metadât “dirits di autôr” par une jentrade.

en: Description metadata
fur: Metadât descrizion

en: Allows you to specify a "description" metadata for an input.
fur: Ti permet di specificâ un metadât “descrizion” par une jentrade.

en: Date metadata
fur: Metadât date

en: Allows you to specify a "date" metadata for an input.
fur: Ti permet di specificâ un metadât “date” par une jentrade.

en: URL metadata
fur: Metadât URL

en: Allows you to specify a "url" metadata for an input.
fur: Ti permet di specificâ un metadât “url” par une jentrade.

en: This option can be used to alter the way VLC selects its codecs (decompression methods). Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
fur: Al è pussibil doprâ cheste opzion par alterâ la maniere che VLC al selezione i codecs (metodis di decompression). Dome i utents avanzâts a varessin di modificâ cheste opzion, viodût che e pues impedî la riproduzion di ducj i tiei flus.

en: Preferred decoders list
fur: Liste dai decodificadôrs preferîts

en: List of codecs that VLC will use in priority. For instance, 'dummy,a52' will try the dummy and a52 codecs before trying the other ones. Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
fur: Liste dai codecs che VLC al doprarà in maniere prioritarie. Par esempli, 'dummy,a52' al provarà i codecs dummy e a52 prime di provâ chei altris. Dome i utents avanzâts a varessin di modificâ cheste opzion, viodût che e pues impedî la riproduzion di ducj i tiei flus.

en: Preferred encoders list
fur: Liste dai codificadôrs preferîts

en: This allows you to select a list of encoders that VLC will use in priority.
fur: Chest ti permet di selezionâ une liste di codificadôrs che VLC al doprarà in maniere prioritarie.

en: These options allow you to set default global options for the stream output subsystem.
fur: Cheste opzion ti permet di stabilî lis opzions globâls predefinidis pal sot-sisteme di jessude dal flus.

en: Default stream output chain
fur: Cjadene di jessude dal flus predefinide

en: You can enter here a default stream output chain. Refer to the documentation to learn how to build such chains. Warning: this chain will be enabled for all streams.
fur: Tu puedis inserî achì une cjadene di jessude dal flus predefinide. Fâs riferiment ae documentazion par capî cemût costruî chestis cjadenis. Atenzion: cheste cjadene e vignarà abilitade par ducj i flus.

en: Enable streaming of all ES
fur: Abilite la trasmission di ducj i ES (flus elementârs)

en: Stream all elementary streams (video, audio and subtitles)
fur: Trasmet ducj i flus elementârs (video, audio e sottitui)

en: Display while streaming
fur: Mostre intant che si trasmet

en: Play locally the stream while streaming it.
fur: Riprodûs in locâl il flus intant che si lu trasmet.

en: Enable video stream output
fur: Abilite la jessude dal flus video

en: Choose whether the video stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
fur: Sielç se si à di tornâ a trasmeti il flus video al modul di jessude dal flus cuant che chest ultin al è abilitât.

en: Enable audio stream output
fur: Abilite jessude dal flus audio

en: Choose whether the audio stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
fur: Sielç se si à di tornâ a trasmeti il flus audio al modul di jessude dal flus cuant che chest ultin al è abilitât.

en: Enable SPU stream output
fur: Abilite jessude dal flus SPU

en: Choose whether the SPU streams should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
fur: Sielç se si à di tornâ a trasmeti i flus SPU al modul di jessude dal flus cuant che chest ultin al è abilitât.

en: Keep stream output open
fur: Ten vierte la jessude dal flus

en: This allows you to keep an unique stream output instance across multiple playlist item (automatically insert the gather stream output if not specified)
fur: Chest ti permet di tignî une uniche istance di jessude dal flus a traviers di plui elements de liste di riproduzion (inserìs in automatic la jessude di racuelte dal flus se nol è specificât)

en: Stream output muxer caching (ms)
fur: Cache dal multiplexer di jessude dal flus (ms)

en: This allow you to configure the initial caching amount for stream output muxer. This value should be set in milliseconds.
fur: Chest ti permet di configurâ la cuantitât di metude in cache iniziâl pal multiplexer di jessude dal flus. Si scugne meti chest valôr in miliseconts.

en: Preferred packetizer list
fur: Liste impachetadôrs preferîts

en: This allows you to select the order in which VLC will choose its packetizers.
fur: Chest ti permet di selezionâ l'ordin che VLC al doprarà par sielzi i siei impachetadôrs.

en: Mux module
fur: Modul di multiplexazion

en: This is a legacy entry to let you configure mux modules
fur: Cheste e je une vôs vecje/erditade par permetiti di configurâ i modui di multiplexazion

en: These options allow you to select default modules. Leave these alone unless you really know what you are doing.
fur: Chestis opzions ti permeti di sielzi i modui predefinîts. Lassilis stâ gjavant il câs che tu savedis ce che tu stâs fasint.

en: Stream filter module
fur: Modul di filtradure dal flus

en: Stream filters are used to modify the stream that is being read.
fur: I filtris dal flus a vegnin doprâts par modificâ il flus che si sta leint.

en: Demux filter module
fur: Modul filtri demultiplexazion

en: Demux filters are used to modify/control the stream that is being read.
fur: I filtris di demultiplexazion a vegnin doprâts par modificâ/controlâ il flus che si sta leint.

en: Demux module
fur: Modul demultiplexazion

en: Demultiplexers are used to separate the "elementary" streams (like audio and video streams). You can use it if the correct demuxer is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
fur: I demultipladôrs a vegnin doprâts par separâ i flus "elementârs" (come i flus audio e video). Tu puedis doprâlu se nol ven rilevât in automatic il demultiplexer just. No tu varessis di stabilî cheste opzions tant che opzion globâl gjavant il câs che tu savedis pardabon ce che tu stâs fasint.

en: VoD server module
fur: Modul dal servidôr VoD

en: You can select which VoD server module you want to use. Set this to 'vod_rtsp' to switch back to the old, legacy module.
fur: Tu puedis selezionâ il modul di servidôr VoD che tu desideris doprâ. Met chest a 'vod_rtsp' par tornâ al vecjo (vecje maniere) modul.

en: Allow real-time priority
fur: Permet prioritât timp reâl

en: Running VLC in real-time priority will allow for much more precise scheduling and yield better, especially when streaming content. It can however lock up your whole machine, or make it very very slow. You should only activate this if you know what you're doing.
fur: La esecuzion di VLC cun prioritât in timp-reâl e permet di vê une gjestion plui precise de esecuzion e une miôr rese, soredut cuant che i contignûts a son trasmetûts (in streaming). Dut câs e pues blocâ la machine interie, o rindile une vore lente. Tu varessis di ativâ chest dome se tu sâs ce che tu fasis.

en: Adjust VLC priority
fur: Juste la prioritât di VLC

en: This option adds an offset (positive or negative) to VLC default priorities. You can use it to tune VLC priority against other programs, or against other VLC instances.
fur: Cheste opzion e zonte une deviazion (positive o negative) aes prioritâts predefinidis di VLC. Tu puedis doprâle par justâ la prioritât di VLC tai confronts di altris programs o tai confronts di altris istancis di VLC.

en: This option is useful if you want to lower the latency when reading a stream
fur: Cheste opzion e je utile se tu desideris sbassâ la latence cuant che al ven let un flus/trasmission

en: VLM configuration file
fur: File di configurazion di VLM

en: Read a VLM configuration file as soon as VLM is started.
fur: Lei un file di configurazion di VLM a pene che VLM al ven inviât.

en: Use a plugins cache
fur: Dopre une memorie cache dai plugins

en: Use a plugins cache which will greatly improve the startup time of VLC.
fur: Dopre une cache dai plugins che al miorarà di tant il timp di inviament di VLC.

en: Scan for new plugins
fur: Scandaie gnûfs plugins

en: Scan plugin directories for new plugins at startup. This increases the startup time of VLC.
fur: Analize lis cartelis dai plugins par cirî gnûfs plugins al inviament. Chest al aumente il timp di inviament di VLC.

en: List of keystores that VLC will use in priority.
fur: Liste di archivis di clâfs che VLC al doprarà in maniere prioritarie.

en: Locally collect statistics
fur: Tire dongje statistichis in locâl

en: Collect miscellaneous local statistics about the playing media.
fur: Colezione variis statistichis locâls sul flus multimediâl in riproduzion.

en: Run as daemon process
fur: Zire come procès demoni

en: Runs VLC as a background daemon process.
fur: Al eseguìs VLC come un procès demoni in sotfont.

en: Write process id to file
fur: Scrîf l'id dal procès sul file

en: Writes process id into specified file.
fur: Al scrîf l'id dal procès intal file specificât.

en: Allow only one running instance
fur: Permet dome une istance in esecuzion

en: Allowing only one running instance of VLC can sometimes be useful, for example if you associated VLC with some media types and you don't want a new instance of VLC to be opened each time you open a file in your file manager. This option will allow you to play the file with the already running instance or enqueue it.
fur: Permeti dome une istance di esecuzion di VLC, cualchi volte al pues jessi util, par esempli se tu âs associât VLC a cualchi gjenar multimediâl e no tu desideris vierzi une gnove istance di VLC ogni volte che tu vierzis un file tal to gjestôr di files. Cheste opzion ti permet di riprodusi il file cu la istance za in esecuzion o di metilu in code.

en: VLC is started from file association
fur: VLC al è stât inviât di une associazion di file

en: Tell VLC that it is being launched due to a file association in the OS
fur: Dîs a VLC che al è stât inviât par vie di une associazion di file tal SO

en: Use only one instance when started from file manager
fur: Dopre dome une istance cuant che al ven inviât dal gjestôr di files

en: Increase the priority of the process
fur: Aumente la prioritât dal procès

en: Increasing the priority of the process will very likely improve your playing experience as it allows VLC not to be disturbed by other applications that could otherwise take too much processor time. However be advised that in certain circumstances (bugs) VLC could take all the processor time and render the whole system unresponsive which might require a reboot of your machine.
fur: Aumentant la prioritât dal procès al è facil che e miori la esperience di riproduzion viodût che e permet a VLC di no jessi disturbât di altris aplicazions che, in câs contrari, a podaressin ocupâ masse il processôr. Dut câs sta atent che in ciertis circostancis (erôrs) VLC al pues ocupâ dut il timp di elaborazion dal processôr e rindi dut il sisteme blocât, che al significarès tornâ a inviâ la machine.

en: Enqueue items into playlist in one instance mode
fur: In modalitât une istance, met in code i elements te liste di riproduzion

en: When using the one instance only option, enqueue items to playlist and keep playing current item.
fur: Cuant che e ven doprade la opzion dome une istance, i elements a vegnin metûts in code te liste di riproduzion e l'element corint al continue a jessi riprodot.

en: Expose media player via D-Bus
fur: Espon il riprodutôr multimediâl vie D-Bus

en: Allow other applications to control VLC using the D-Bus MPRIS protocol.
fur: Permet a altris aplicazions di controlâ VLC doprant il protocol MPRIS di D-Bus.

en: These options define the behavior of the playlist. Some of them can be overridden in the playlist dialog box.
fur: Chestis opzions a definissin il compuartament de liste di riproduzion. Al è pussibil passâ parsore a cualchidune di chês, tal ricuadri di dialic de liste di riproduzion.

en: Automatically preparse items
fur: Pre-analize in automatic i elements

en: Automatically preparse items added to the playlist (to retrieve some metadata).
fur: Pre-analize in automatic i elements zontâts ae liste di riproduzion (par recuperâ cualchi metadât).

en: Preparsing timeout
fur: Timp massim pe pre-analisi

en: Maximum time allowed to preparse an item, in milliseconds
fur: Timp massim ametût par pre-analizâ un element, in miliseconts

en: Allow metadata network access
fur: Permet acès di rêt pai metadâts

en: Collapse
fur: Strenç

en: Expand
fur: Slargje

en: Subdirectory behavior
fur: Compuartament des sot-cartelis

en: Select whether subdirectories must be expanded.
    none: subdirectories do not appear in the playlist.
    collapse: subdirectories appear but are expanded on first play.
    expand: all subdirectories are expanded.
fur: Selezione se si à di pandi lis sot-cartelis.
    none: lis sot-cartelis no vignaran fûr inte liste di riproduzion.
    strenç: lis sot-cartelis a vignaran fûr ma a vegnin slargjadis ae prime riproduzion.
    slargje: dutis lis sot-cartelis a vegnin pandudis.

en: Ignored extensions
fur: Estensions ignoradis

en: Files with these extensions will not be added to playlist when opening a directory.
    This is useful if you add directories that contain playlist files for instance. Use a comma-separated list of extensions.
fur: I files cun chestis estensions no vignaran zontâts ae liste di riproduzion cuant che si vierç une cartele.
    Chest al è util se par esempli tu zontis cartelis che a contegnin (files di) listis di riproduzion. Dopre une liste di estensions separadis cun virgulis.

en: Show hidden files
fur: Mostre i files platâts

en: Ignore files starting with '.'
fur: Ignore i files che a scomencin par '.'

en: Services discovery modules
fur: Modui di scuvierte dai servizis

en: Specifies the services discovery modules to preload, separated by colons. Typical value is "sap".
fur: Al specifiche i modui di scuvierte dai servizis di pre-cjariâ, separâts di doi ponts ( : ). Il valôr tipic al è "sap".

en: Play files randomly forever
fur: Riprodûs files casualmentri par simpri

en: VLC will randomly play files in the playlist until interrupted.
fur: VLC al riprodusarà a câs i files de liste di riproduzion fintremai che al vignarà interot.

en: Repeat all
fur: Ripet dut

en: VLC will keep playing the playlist indefinitely.
fur: VLC al continuarâ a riprodusi cheste liste di riproduzion cence fermâsi mai.

en: Repeat current item
fur: Torne a riprodusi l'element corint

en: VLC will keep playing the current playlist item.
fur: VLC al continuarà a riprodusi l'element corint de liste di riproduzion.

en: Play and stop
fur: Riprodûs e ferme

en: Stop the playlist after each played playlist item.
fur: Ferme la liste di riproduzion dopo ogni element riprodot de liste in cuistion.

en: Play and exit
fur: Riprodûs e jes

en: Exit if there are no more items in the playlist.
fur: Jes se te liste di riproduzion no 'nd è nissun altri element.

en: Play and pause
fur: Riprodûs e met in pause

en: Pause each item in the playlist on the last frame.
fur: Met in pause ogni element de liste di riproduzion al ultin fotogram.

en: Start paused
fur: Invie metût in pause

en: Pause each item in the playlist on the first frame.
fur: Met in pause ogni element de liste di riproduzion al prin fotogram.

en: Auto start
fur: Invie in automatic

en: Automatically start playing the playlist content once it's loaded.
fur: Invie in automatic la riproduzion dai contignûts de liste di riproduzion daspò cjariade.

en: Pause on audio communication
fur: Met in pause dilunc lis comunicazions audio

en: If pending audio communication is detected, playback will be paused automatically.
fur: Se e ven rilevade une comunicazion audio in cors, in automatic la riproduzion e vignarà metude in pause.

en: Use media library
fur: Dopre la librarie multimediâl

en: The media library is automatically saved and reloaded each time you start VLC.
fur: E vignarà salvade in automatic la librarie multimediâl e e tornarà a sei cjariade ogni volte che si inviarà VLC.

en: Display playlist tree
fur: Visualize l'arbul de liste di riproduzion

en: The playlist can use a tree to categorize some items, like the contents of a directory.
fur: La liste di riproduzion e pues doprâ un arbul par categorizâ cualchi element, come i contignûts di une cartele.

en: These settings are the global VLC key bindings, known as "hotkeys".
fur: Chestis impostazions a son lis associazions globâls di tascj par VLC, cognossudis tant che "hotkeys" (scurtis).

en: Volume control
fur: Control dal volum

en: Position control
fur: Control di posizion

en: Position control reversed
fur: Control di posizion invertît

en: Mouse wheel vertical axis control
fur: Control dal as verticâl de rudiele dal mouse

en: The mouse wheel vertical (up/down) axis can control volume, position or be ignored.
fur: L'as verticâl (sù/jù) de rudiele dal mouse al pues controlâ il volum, la posizion opûr jessi ignorât.

en: Mouse wheel horizontal axis control
fur: Control dal as orizontâl de rudiele dal mouse

en: The mouse wheel horizontal (left/right) axis can control volume, position or be ignored.
fur: L'as orizontâl (çampe/drete) de rudiele dal mouse al pues controlâ il volum, la posizion opûr jessi ignorât.

en: Fullscreen
fur: Plen visôr

en: Select the hotkey to use to swap fullscreen state.
fur: Sielç la scurte di doprâ par passâ ae modalitât plen visôr.

en: Exit fullscreen
fur: Jes dal plen visôr

en: Select the hotkey to use to exit fullscreen state.
fur: Selezione la scurte di doprâ par jessi dal stât plen visôr.

en: Play/Pause
fur: Riproduzion/Pause

en: Select the hotkey to use to swap paused state.
fur: Selezione la scurte di doprâ par comutâ il stât di metût in pause.

en: Pause only
fur: Dome pause

en: Select the hotkey to use to pause.
fur: Sielç la scurte di doprâ par meti in pause.

en: Play only
fur: Dome riproduzion

en: Select the hotkey to use to play.
fur: Sielç la scurte di doprâ par riprodusi.

en: Faster
fur: Plui svelt

en: Select the hotkey to use for fast forward playback.
fur: Selezione la scurte di doprâ pe riproduzion "indenant svelt".

en: Slower
fur: Plui lent

en: Select the hotkey to use for slow motion playback.
fur: Selezione la scurte di doprâ pe riproduzion al ralentadôr.

en: Normal rate
fur: Velocitât normâl

en: Select the hotkey to set the playback rate back to normal.
fur: Selezione la scurte par tornâ a meti la riproduzion ae velocitât normâl.

en: Faster (fine)
fur: Plui svelt (di pôc)

en: Slower (fine)
fur: Plui lent (di pôc)

en: Next
fur: Sucessîf

en: Select the hotkey to use to skip to the next item in the playlist.
fur: Selezione la scurte di doprâ par saltâ al prossim element te liste di riproduzion.

en: Previous
fur: Precedent

en: Select the hotkey to use to skip to the previous item in the playlist.
fur: Selezione la scurte di doprâ par saltâ al element precedent te liste di riproduzion.

en: Stop
fur: Ferme

en: Select the hotkey to stop playback.
fur: Selezione la scurte par fermâ la riproduzion.

en: Position
fur: Posizion

en: Select the hotkey to display the position.
fur: Selezione la scurte par visualizâ la posizion.

en: Very short backwards jump
fur: Salt indaûr une vore curt

en: Select the hotkey to make a very short backwards jump.
fur: Selezione la scurte par fâ un salt indaûr une vore curt.

en: Short backwards jump
fur: Salt indaûr curt

en: Select the hotkey to make a short backwards jump.
fur: Selezione la scurte par fâ un salt indaûr curt.

en: Medium backwards jump
fur: Salt indaûr medi

en: Select the hotkey to make a medium backwards jump.
fur: Selezione la scurte par fâ un salt indaûr medi.

en: Long backwards jump
fur: Salt indaûr lunc

en: Select the hotkey to make a long backwards jump.
fur: Selezione la scurte par fâ un salt indaûr lunc.

en: Very short forward jump
fur: Salt indenant une vore curt

en: Select the hotkey to make a very short forward jump.
fur: Selezione la scurte par fâ un salt indenant une vore curt.

en: Short forward jump
fur: Salt indenant curt

en: Select the hotkey to make a short forward jump.
fur: Selezione la scurte par fâ un salt indenant curt.

en: Medium forward jump
fur: Salt indenant medi

en: Select the hotkey to make a medium forward jump.
fur: Selezione la scurte par fâ un salt indenant medi.

en: Long forward jump
fur: Salt indenant lunc

en: Select the hotkey to make a long forward jump.
fur: Selezione la scurte par fâ un salt indenant lunc.

en: Next frame
fur: Prossim fotogram

en: Select the hotkey to got to the next video frame.
fur: Selezione la scurte par lâ al fotogram sucessîf dal filmât.

en: Very short jump length
fur: Lungjece dal salt une vore curt

en: Very short jump length, in seconds.
fur: Lungjece dal salt une vore curt, in seconts.

en: Short jump length
fur: Lungjece dal salt curt

en: Short jump length, in seconds.
fur: Lungjece dal salt curt, in seconts.

en: Medium jump length
fur: Lungjece dal salt medi

en: Medium jump length, in seconds.
fur: Lungjece dal salt medi, in seconts.

en: Long jump length
fur: Lungjece dal salt lunc

en: Long jump length, in seconds.
fur: Lungjece dal salt lunc, in seconts.

en: Quit
fur: Jes

en: Select the hotkey to quit the application.
fur: Sielç la scurte di doprâ par lâ fûr de aplicazion.

en: Navigate up
fur: Navighe in sù

en: Select the key to move the selector up in DVD menus / Move viewpoint to up (pitch).
fur: Selezione il tast par spostâ il seletôr in sù tai menûs dai DVDs / Spostâ il pont di viodude viers l'alt (impupade).

en: Navigate down
fur: Navighe in jù

en: Select the key to move the selector down in DVD menus / Move viewpoint to down (pitch).
fur: Selezione il tast par spostâ il seletôr in jù tai menûs dai DVDs / Spostâ il pont di viodude viers l'alt (impupade).

en: Navigate left
fur: Navighe a çampe

en: Select the key to move the selector left in DVD menus / Move viewpoint to left (yaw).
fur: Selezione il tast par spostâ il seletôr a çampe tai menûs dai DVDs / Spostâ il pont di viodude viers çampe (imbardade).

en: Navigate right
fur: Navighe a drete

en: Select the key to move the selector right in DVD menus / Move viewpoint to right (yaw).
fur: Selezione il tast par spostâ il seletôr a drete tai menûs dai DVDs / Spostâ il pont di viodude viers diestre (imbardade).

en: Activate
fur: Ativâ

en: Select the key to activate selected item in DVD menus.
fur: Selezione il tast par ativâ l'element selezionât tai menûs dai DVDs.

en: Go to the DVD menu
fur: Va al menù dal DVD

en: Select the key to take you to the DVD menu
fur: Selezione il tast par puartâti al menù dal DVD

en: Select previous DVD title
fur: Selezione il titul precedent dal DVD

en: Select the key to choose the previous title from the DVD
fur: Selezione il tast par sielzi il titul precedent dal DVD

en: Select next DVD title
fur: Selezione il titul sucessîf dal DVD

en: Select the key to choose the next title from the DVD
fur: Selezione il tast par sielzi il titul sucessîf dal DVD

en: Select prev DVD chapter
fur: Selezione il cjapitul precedent dal DVD

en: Select the key to choose the previous chapter from the DVD
fur: Selezione il tast par sielzi il cjapitul precedent dal DVD

en: Select next DVD chapter
fur: Selezione il cjapitul sucessîf dal DVD

en: Select the key to choose the next chapter from the DVD
fur: Selezione il tast par sielzi il cjapitul sucessîf dal DVD

en: Volume up
fur: Alce il volum

en: Select the key to increase audio volume.
fur: Selezione il tast par aumentâ il volum audio.

en: Volume down
fur: Sbasse il volum

en: Select the key to decrease audio volume.
fur: Selezione il tast par diminuî il volum audio.

en: Mute
fur: Cuiet

en: Select the key to mute audio.
fur: Sielç la scurte par gjavâ l'audio

en: Subtitle delay up
fur: Aumente ritart sottitui

en: Select the key to increase the subtitle delay.
fur: Selezione il tast par aumentâ il ritart dai sottitui.

en: Subtitle delay down
fur: Diminuìs ritart sottitui

en: Select the key to decrease the subtitle delay.
fur: Selezione il tast par diminuî il ritart dai sottitui.

en: Reset subtitles text scale
fur: Ristabilìs il ridimensionament dal test dai sottitui

en: Scale up subtitles text
fur: Aumente la dimension dal test dai sottitui

en: Scale down subtitles text
fur: Diminuìs la dimension dal test dai sottitui

en: Select the key to change subtitles text scaling
fur: Selezione il tast par cambiâ la dimension dal test dai sottitui

en: Subtitle sync / bookmark audio timestamp
fur: Sincronizazion dai sottitui / segne date e ore dal audio

en: Select the key to bookmark audio timestamp when syncing subtitles.
fur: Selezione il tast par segnâ la date e ore dal audio cuant che a vegnin sincronizâts i sottitui.

en: Subtitle sync / bookmark subtitle timestamp
fur: Sincronizazion dai sottitui / segne date e ore dal sottitul

en: Select the key to bookmark subtitle timestamp when syncing subtitles.
fur: Selezione il tast par segnâ la date e ore dal sottitul cuant che a vegnin sincronizâts i sottitui.

en: Subtitle sync / synchronize audio & subtitle timestamps
fur: Sincronizazion dai sottitui / sincronize datis e oris dal audio e dal sottitul

en: Select the key to synchronize bookmarked audio & subtitle timestamps.
fur: Selezione il tast par sincronizâ lis datis e oris segnadis dal audio e dai sottitui.

en: Subtitle sync / reset audio & subtitle synchronization
fur: Sincronizazion dai sottitui / ristabilìs la sincronizazion audio e sottitui

en: Select the key to reset synchronization of audio & subtitle timestamps.
fur: Selezione il tast par ristabilî la sincronizazion des datis e oris di audio e sottitui.

en: Subtitle position up
fur: Alce posizion sottitui

en: Select the key to move subtitles higher.
fur: Selezione il tast par spostâ plui in alt i sottitui.

en: Subtitle position down
fur: Sbasse posizion sottitui

en: Select the key to move subtitles lower.
fur: Selezione il tast par spostâ plui in bas i sottitui.

en: Audio delay up
fur: Aumente ritart audio

en: Select the key to increase the audio delay.
fur: Selezione il tast par aumentâ il ritart dal audio.

en: Audio delay down
fur: Diminuìs ritart audio

en: Select the key to decrease the audio delay.
fur: Selezione il tast par diminuî il ritart dal audio.

en: Play playlist bookmark 1
fur: Riprodûs segnelibri 1 de liste di riproduzion

en: Play playlist bookmark 2
fur: Riprodûs segnelibri 2 de liste di riproduzion

en: Play playlist bookmark 3
fur: Riprodûs segnelibri 3 de liste di riproduzion

en: Play playlist bookmark 4
fur: Riprodûs segnelibri 4 de liste di riproduzion

en: Play playlist bookmark 5
fur: Riprodûs segnelibri 5 de liste di riproduzion

en: Play playlist bookmark 6
fur: Riprodûs segnelibri 6 de liste di riproduzion

en: Play playlist bookmark 7
fur: Riprodûs segnelibri 7 de liste di riproduzion

en: Play playlist bookmark 8
fur: Riprodûs segnelibri 8 de liste di riproduzion

en: Play playlist bookmark 9
fur: Riprodûs segnelibri 9 de liste di riproduzion

en: Play playlist bookmark 10
fur: Riprodûs segnelibri 10 de liste di riproduzion

en: Select the key to play this bookmark.
fur: Selezione il tast par riprodusi chest segnelibri.

en: Set playlist bookmark 1
fur: Stabilìs segnelibri 1 de liste di riproduzion

en: Set playlist bookmark 2
fur: Stabilìs segnelibri 2 de liste di riproduzion

en: Set playlist bookmark 3
fur: Stabilìs segnelibri 3 de liste di riproduzion

en: Set playlist bookmark 4
fur: Stabilìs segnelibri 4 de liste di riproduzion

en: Set playlist bookmark 5
fur: Stabilìs segnelibri 5 de liste di riproduzion

en: Set playlist bookmark 6
fur: Stabilìs segnelibri 6 de liste di riproduzion

en: Set playlist bookmark 7
fur: Stabilìs segnelibri 7 de liste di riproduzion

en: Set playlist bookmark 8
fur: Stabilìs segnelibri 8 de liste di riproduzion

en: Set playlist bookmark 9
fur: Stabilìs segnelibri 9 de liste di riproduzion

en: Set playlist bookmark 10
fur: Stabilìs segnelibri 10 de liste di riproduzion

en: Select the key to set this playlist bookmark.
fur: Selezione il tast par stabilî chest segnelibri de liste di riproduzion.

en: Clear the playlist
fur: Nete la liste di riproduzion

en: Select the key to clear the current playlist.
fur: Selezione il tast par netâ la liste di riproduzion corinte.

en: Playlist bookmark 1
fur: Segnelibri 1 de liste di riproduzion

en: Playlist bookmark 2
fur: Segnelibri 2 de liste di riproduzion

en: Playlist bookmark 3
fur: Segnelibri 3 de liste di riproduzion

en: Playlist bookmark 4
fur: Segnelibri 4 de liste di riproduzion

en: Playlist bookmark 5
fur: Segnelibri 5 de liste di riproduzion

en: Playlist bookmark 6
fur: Segnelibri 6 de liste di riproduzion

en: Playlist bookmark 7
fur: Segnelibri 7 de liste di riproduzion

en: Playlist bookmark 8
fur: Segnelibri 8 de liste di riproduzion

en: Playlist bookmark 9
fur: Segnelibri 9 de liste di riproduzion

en: Playlist bookmark 10
fur: Segnelibri 10 de liste di riproduzion

en: This allows you to define playlist bookmarks.
fur: Chest ti permet di definî i segnelibris de liste di riproduzion.

en: Cycle audio track
fur: Scor in circul lis liniis audio

en: Cycle through the available audio tracks(languages).
fur: Scor in circul tra lis liniis audio disponibilis(lenghis).

en: Cycle subtitle track in reverse order
fur: Scor in circul la linie dai sottitui in ordin contrari

en: Cycle through the available subtitle tracks in reverse order.
fur: Scor in circul tra lis liniis dai sottitui disponibii in ordin contrari.

en: Cycle subtitle track
fur: Scor in circul la linie dai sottitui

en: Cycle through the available subtitle tracks.
fur: Scor in circul tra lis liniis dai sittitui disponibilis.

en: Toggle subtitles
fur: Comute sottitui

en: Toggle subtitle track visibility.
fur: Comute la visibilitât de linie dai sottitui.

en: Cycle next program Service ID
fur: Scor in circul ID dal Servizi dal program sucessîf

en: Cycle through the available next program Service IDs (SIDs).
fur: Scor in circul tra i IDs (SIDs) dai servizis dal program sucessîf.

en: Cycle previous program Service ID
fur: Scor in circul ID dal Servizi dal program precedent

en: Cycle through the available previous program Service IDs (SIDs).
fur: Scor in circul tra i IDs (SIDs) dai Servizis dal program precedent.

en: Cycle source aspect ratio
fur: Scor in circul lis proporzions de sorzint

en: Cycle through a predefined list of source aspect ratios.
fur: Scor in circul une liste predefinide di proporzions de sorzint.

en: Cycle video crop
fur: Fâs zirâ ritai dal video

en: Cycle through a predefined list of crop formats.
fur: Intierce daûr di une liste predefinide di formâts di ritai.

en: Toggle autoscaling
fur: Comute auto-ridimensionament

en: Activate or deactivate autoscaling.
fur: Ative o disative il ridimensionament automatic.

en: Increase scale factor
fur: Aumente fatôr di ridimensionament

en: Decrease scale factor
fur: Diminuìs fatôr di ridimensionament

en: Toggle deinterlacing
fur: Comute interlaçament

en: Activate or deactivate deinterlacing.
fur: Ative o disative l'interlaçament.

en: Cycle deinterlace modes
fur: Scor in circul modalitâts di de-interlaçament

en: Cycle through available deinterlace modes.
fur: Scor in circul tra lis modalitâts disponibilis di de-interlaçament

en: Show controller in fullscreen
fur: Mostre controlôr in modalitât plen visôr

en: Boss key
fur: Tast paron

en: Hide the interface and pause playback.
fur: Plate la interface e met in pause la riproduzion.

en: Context menu
fur: Menù contestuâl

en: Show the contextual popup menu.
fur: Mostre il menù a comparse contestuâl.

en: Take video snapshot
fur: Cjape istantanie dal video

en: Takes a video snapshot and writes it to disk.
fur: Al cjape une istantanie dal video e la scrîf sul disc.

en: Record
fur: Regjistre

en: Record access filter start/stop.
fur: Invie/ferme il filtri di acès de regjistrazion.

en: Normal/Loop/Repeat
fur: Normâl/Cicli/Ripet

en: Toggle Normal/Loop/Repeat playlist modes
fur: Comute lis modalitâts Normâl/Cicli/Ripet de liste di riproduzion

en: Toggle random playlist playback
fur: Comute riproduzion casuâl de liste di riproduzion

en: Un-Zoom
fur: Ridûs zoom

en: Crop one pixel from the top of the video
fur: Taie un pixel partint de bande superiôr dal video

en: Uncrop one pixel from the top of the video
fur: Incrès di un pixel partint de bande superiôr dal video

en: Crop one pixel from the left of the video
fur: Taie un pixel partint de bande di çampe dal video

en: Uncrop one pixel from the left of the video
fur: Incrès di un pixel partint de bande di çampe dal video

en: Crop one pixel from the bottom of the video
fur: Taie un pixel partint de bande inferiôr dal video

en: Uncrop one pixel from the bottom of the video
fur: Incrès di un pixel partint de bande inferiôr dal video

en: Crop one pixel from the right of the video
fur: Taie un pixel partint de bande di diestre dal video

en: Uncrop one pixel from the right of the video
fur: Incrès di un pixel partint de bande di diestre dal video

en: Shrink the viewpoint field of view (360°)
fur: Strenç il cjamp visîf dal pont di viodude (360°)

en: Expand the viewpoint field of view (360°)
fur: Slargje il cjamp visîf dal pont di viodude (360°)

en: Roll the viewpoint clockwise (360°)
fur: Zire il pont di viste in sens orari (360°)

en: Roll the viewpoint anti-clockwise (360°)
fur: Zire il pont di viste in sens antiorari (360°)

en: Toggle wallpaper mode in video output
fur: Comute la modalitât fonts dal schermi te jessude video

en: Toggle wallpaper mode in video output.
fur: Comute la modalitât fonts dal schermi te jessude video.

en: Cycle through audio devices
fur: Scor in circul tra i dispositîfs audio

en: Cycle through available audio devices
fur: Scor in circul tra i dispositîfs audio disponibii

en: Snapshot
fur: Istantanie

en: Window properties
fur: Propietâts barcon

en: Subpictures
fur: Imagjins secondariis

en: Subtitles
fur: Sot titui

en: Overlays
fur: Soreposizions

en: Track settings
fur: Impostazions linie

en: Playback control
fur: Control di riproduzion

en: Default devices
fur: Dispositîfs predeterminâts

en: Network settings
fur: Impostazions de rêt

en: Socks proxy
fur: Proxy socks

en: Metadata
fur: Metadâts

en: Decoders
fur: Decodificadôrs

en: Input
fur: Jentrade

en: Special modules
fur: Modui speciâi

en: Performance options
fur: Opzions pes prestazions

en: Clock source
fur: Sorzint dal orloi

en: Hot keys
fur: Scurtis

en: Jump sizes
fur: Dimensions dai salts

en: print help for VLC (can be combined with --advanced and --help-verbose)
fur: stampe il jutori par VLC (al è pussibil cumbinâlu cun --advanced e --help-verbose)

en: Exhaustive help for VLC and its modules
fur: Jutori esaustîf par VLC e i siei modui

en: print help for VLC and all its modules (can be combined with --advanced and --help-verbose)
fur: stampe il jutori par VLC e ducj i siei modui (al è pussibil cumbinâlu cun --advanced e --help-verbose)

en: ask for extra verbosity when displaying help
fur: domande verbositât adizionâl cuant che si visualize il jutori

en: print a list of available modules
fur: stampe une liste di modui disponibii

en: print a list of available modules with extra detail
fur: stampe une liste di modui disponibii cun detais adizionâi

en: print help on a specific module (can be combined with --advanced and --help-verbose). Prefix the module name with = for strict matches.
fur: stampe il jutori suntun specific modul (al è pussibil cumbinâlu cun --advanced e --help-verbose). Met come prefìs il non dal modul cun =, par vê risultâts plui precîs.

en: no configuration option will be loaded nor saved to config file
fur: sul file di configurazion no vignaran cjariadis ni salvadis lis opzions di configurazion

en: reset the current config to the default values
fur: ristabilìs ai valôrs predefinîts la configurazion atuâl

en: use alternate config file
fur: dopre un file di configurazion alternatîf

en: resets the current plugins cache
fur: al azere la cache dai plugins corints

en: print version information
fur: stampe informazions su la version

en: core program
fur: program cûr

en: Backspace
fur: Cessâ

en: Brightness Down
fur: Diminuìs luminositât

en: Brightness Up
fur: Aumente luminositât

en: Browser Back
fur: Navigadôr indaûr

en: Browser Favorites
fur: Navigadôr preferîts

en: Browser Forward
fur: Navigadôr indenant

en: Browser Home
fur: Navigadôr pagjine iniziâl

en: Browser Refresh
fur: Navigadôr inzorne

en: Browser Search
fur: Navigadôr cîr

en: Browser Stop
fur: Navigadôr ferme

en: Delete
fur: Elimine

en: Down
fur: Jù

en: End
fur: Fin

en: Enter
fur: Invie

en: Home
fur: Inizi

en: Insert
fur: Inserìs

en: Menu
fur: Menù

en: Mouse Wheel Down
fur: Rudiele dal mouse jù

en: Mouse Wheel Left
fur: Rudiele dal mouse a çampe

en: Mouse Wheel Right
fur: Rudiele dal mouse a diestre

en: Mouse Wheel Up
fur: Rudiele dal mouse sù

en: Page Down
fur: Pagjine jù

en: Page Up
fur: Pagjine sù

en: Print
fur: Stampe

en: Space
fur: Spazi

en: Tab
fur: Tabulazion

en: Up
fur: Sù

en: Volume Down
fur: Sbasse il volum

en: Volume Mute
fur: Volum cidin

en: Volume Up
fur: Alce il volum

en: Zoom In
fur: Aumente ingrandiment

en: Zoom Out
fur: Diminuìs ingrandiment

en: Shift+
fur: Maiusc+

en: Command+
fur: Comant+

en: Saving file failed
fur: Impussibil salvâ il file

en: Failed to open "%s" for writing
fur: Nol è stât pussibil vierzi "%s" pe scriture

en: Cancel
fur: Scancele

en: %s
    Downloading... %s/%s %.1f%% done
fur: %s
    Daûr a discjariâ... %s/%s %.1f%% fat

en: File could not be verified
fur: Nol è stât pussibil verificâ il file

en: It was not possible to download a cryptographic signature for the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
fur: Nol è stât pussibil discjariâ une firme criptografiche pal file discjariât "%s". Si che duncje al è stât eliminât.

en: Invalid signature
fur: Firme no valide

en: The cryptographic signature for the downloaded file "%s" was invalid and could not be used to securely verify it. Thus, the file was deleted.
fur: La firme criptografiche pal file discjariât "%s" no jere valide e nol jere pussibil doprâle par verificâ il file in maniere sigure. Si che duncje, il file al è stât eliminât.

en: File not verifiable
fur: File no verificabil

en: It was not possible to securely verify the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
fur: Nol è stât pussibil verificâ in sigurece il file discjariât "%s". Duncje al è stât eliminât.

en: File corrupted
fur: File ruvinât

en: Downloaded file "%s" was corrupted. Thus, it was deleted.
fur: Il file discjariât "%s" al jere ruvinât. Duncje al è stât eliminât.

en: The new version was successfully downloaded. Do you want to close VLC and install it now?
fur: La gnove version e je stade discjariade cun sucès. Desideristu sierâ VLC e instalâle cumò?

en: Install
fur: Instale

en: Update VLC media player
fur: Inzorne il riprodutôr multimediâl VLC

en: Media Library
fur: Librarie multimediâl

en: Abkhazian
fur: Abcâs

en: Albanian
fur: Albanês

en: Amharic
fur: Amaric

en: Arabic
fur: Arap

en: Armenian
fur: Armen

en: Assamese
fur: Assamês

en: Avestan
fur: Avestic

en: Azerbaijani
fur: Aseri

en: Bashkir
fur: Baschîr

en: Basque
fur: Basc

en: Belarusian
fur: Bielorus

en: Bengali
fur: Bengalês

en: Bosnian
fur: Bosniac

en: Bulgarian
fur: Bulgar

en: Burmese
fur: Birman

en: Chechen
fur: Cecen

en: Chinese
fur: Cinês

en: Church Slavic
fur: Slâf eclesiastic

en: Chuvash
fur: Çuvàs

en: Cornish
fur: Cornic

en: Corsican
fur: Cors

en: Czech
fur: Cec

en: Danish
fur: Danês

en: Dutch
fur: Olandês

en: English
fur: Inglês

en: Estonian
fur: Eston

en: Faroese
fur: Faroês

en: Fijian
fur: Fizian

en: Finnish
fur: Finlandês

en: French
fur: Francês

en: Frisian
fur: Frison

en: Georgian
fur: Gjeorgian

en: German
fur: Todesc

en: Gaelic (Scots)
fur: Gaelic (Scozie)

en: Irish
fur: Irlandês

en: Gallegan
fur: Galizian

en: Greek, Modern
fur: Grêc, moderni

en: Hebrew
fur: Ebraic

en: Hungarian
fur: Ongjarês

en: Icelandic
fur: Islandês

en: Interlingue
fur: Interlingua

en: Italian
fur: Talian

en: Javanese
fur: Gjavanês

en: Japanese
fur: Gjaponês

en: Greenlandic, Kalaallisut
fur: Groenlandês, Kalaallisut

en: Kazakh
fur: Kazac

en: Kirghiz
fur: Kirghîs

en: Korean
fur: Corean

en: Kurdish
fur: Curd

en: Latvian
fur: Leton

en: Lithuanian
fur: Lituan

en: Letzeburgesch
fur: Lussemburghês

en: Macedonian
fur: Macedon

en: Marshall
fur: Marshalês

en: Malay
fur: Malês

en: Malagasy
fur: Malgàs

en: Maltese
fur: Maltês

en: Moldavian
fur: Moldâf

en: Mongolian
fur: Mongul

en: Nauru
fur: Nauruan

en: Ndebele, South
fur: Ndebele meridionâl

en: Ndebele, North
fur: Ndebele setentrionâl

en: Nepali
fur: Nepalês

en: Norwegian
fur: Norvegjês

en: Norwegian Nynorsk
fur: Norvegjês Nynorsk

en: Norwegian Bokmaal
fur: Norvegjês Bokmaal

en: Occitan; Provençal
fur: Ocitan; Provençâl

en: Ossetian; Ossetic
fur: Osetic

en: Polish
fur: Polac

en: Portuguese
fur: Portughês

en: Pushto
fur: Pashto

en: Original audio
fur: Audio origjinâl

en: Raeto-Romance
fur: Romanç

en: Romanian
fur: Romen

en: Russian
fur: Rus

en: Sanskrit
fur: Sanscrit

en: Serbian
fur: Serp

en: Croatian
fur: Cravuat

en: Sinhalese
fur: Cingalês

en: Slovak
fur: Slovac

en: Slovenian
fur: Sloven

en: Northern Sami
fur: Sami setentrionâl

en: Sotho, Southern
fur: Sotho meridionâl

en: Spanish
fur: Spagnûl

en: Sardinian
fur: Sardegnûl

en: Sundanese
fur: Sundanês

en: Swedish
fur: Svedês

en: Tajik
fur: Tazic

en: Thai
fur: Tailandês

en: Tonga (Tonga Islands)
fur: Tongan (Isulis Tonga)

en: Turkish
fur: Turc

en: Ukrainian
fur: Ucrain

en: Uzbek
fur: Uzbec

en: Vietnamese
fur: Vietnamît

en: Welsh
fur: Galês

en: Autoscale video
fur: Ridimensione in automatic il video

en: Crop
fur: Ritai

en: Aspect ratio
fur: Proporzions

en: Pass alsa:// to open the default ALSA capture device, or alsa://SOURCE to open a specific device named SOURCE.
fur: Passe alsa:// par vierzi il dispositîf di acuisizion ALSA predefinît, opûr alsa://SORZINT par specificâ il dispositîf clamât SORZINT.

en: ALSA audio capture
fur: Acuisizion audio ALSA

en: No Audio Input device found
fur: Nissun dispositîf di jentrade audio cjatât

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable audio input device.Please check your connectors and drivers.
fur: Al somee che il to Mac nol vedi un dispositîf di jentrade audio adat. Par plasê controle i conetôrs e i drivers.

en: Problem accessing a system resource
fur: Probleme tal doprâ une risorse di sisteme

en: Please open "System Preferences" -> "Security & Privacy" and allow VLC to access your microphone.
fur: Vierç "Preferencis di sisteme" -> "Sigurece e riservatece" e permet a VLC di doprâ il to microfon.

en: AVFoundation Audio Capture
fur: Acuisizion audio AVFoundation

en: AVFoundation audio capture module.
fur: Modul di acuisizion audio AVFoundation.

en: AVFoundation Video Capture
fur: Acuisizion video AVFoundation

en: AVFoundation video capture module.
fur: Modul di acuisizion video AVFoundation.

en: No video devices found
fur: Nissun dispositîf video cjatât

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable video input device. Please check your connectors and drivers.
fur: Al somee che il to Mac nol vedi un dispositîf di jentrade video adat. Par plasê controle i conetôrs e i drivers.

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable input device. Please check your connectors and drivers.
fur: Al somee che il to Mac nol vedi un dispositîf di jentrade adat. Par plasê controle i conetôrs e i drivers.

en: Please open "System Preferences" -> "Security & Privacy" and allow VLC to access your camera.
fur: Par plasê vierç "Preferencis di sisteme" -> "Sigurece e riservatece" e permet a VLC di doprâ la fotocjamare.

en: libavformat AVIO access
fur: acès AVIO di libavformat

en: libavformat AVIO access output
fur: acès ae jessude AVIO di libavformat

en: Blu-ray menus
fur: Menûs dai Blu-rays

en: Use Blu-ray menus. If disabled, the movie will start directly
fur: Dopre i menûs dai Blu-rays. Se disabilitât, il filmât al scomençarà daurman

en: Region code
fur: Codiç de regjon

en: Blu-Ray player region code. Some discs can be played only with a correct region code.
fur: Codiç de regjon dal riprodutôr Blu-Ray. Cualchi disc al pues jessi riprodot dome cuntun codiç di regjon just.

en: Blu-ray Disc support (libbluray)
fur: Supuart pai discs Blu-ray (libbluray)

en: Path doesn't appear to be a Blu-ray
fur: Il percors nol somee jessi un Blu-ray

en: This Blu-ray Disc needs a library for AACS decoding, and your system does not have it.
fur: Chest Blu-ray al à bisugne di une librarie pe decodifiche AACS, e il to sisteme no le à.

en: Blu-ray Disc is corrupted.
fur: Il disc Blu-ray al è ruvinât.

en: Missing AACS configuration file!
fur: Al mancje il file di configurazion di AACS!

en: No valid processing key found in AACS config file.
fur: No je stade cjatade nissune clâf di elaborazion valide tal file di configurazion di AACS.

en: No valid host certificate found in AACS config file.
fur: Nol è stât cjatât nissun certificât host valit tal file di configurazion di AACS.

en: AACS Host certificate revoked.
fur: Certificât host di AACS revocât.

en: AACS MMC failed.
fur: MMC AACS falît.

en: This Blu-ray Disc needs a library for BD+ decoding, and your system does not have it.
fur: Chest disc Blu-ray al à bisugne di une librarie pe decodifiche BD+, e il to sisteme no le à.

en: Your system BD+ decoding library does not work. Missing configuration?
fur: La tô librarie di decodifiche BD+ no funzione. Mancjie la configurazion?

en: Java required
fur: Java necessari

en: This Blu-ray disc requires Java for menus support.%s
    The disc will be played without menus.
fur: Chest disc Blu-ray al domande Java pal supuart dai menûs.%s
    Il disc al vignarà riprodot cence i menûs.

en: Java was not found on your system.
fur: Java nol è stât cjatât sul to sisteme.

en: Failed to start bluray playback. Please try without menu support.
fur: Nol è stât pussibil inviâ la riproduzion. Prove cence il supuart pai menûs.

en: Blu-ray error
fur: Erôr dal Blu-ray

en: Top Menu
fur: Menù superiôr

en: First Play
fur: Prime riproduzion

en: Audio CD - Track %02i
fur: CD audio - Linie %02i

en: Audio CD
fur: CD audio

en: Audio CD input
fur: Jentrade CD audio

en: [cdda:][device][@[track]]
fur: [cdda:][dispositîf][@[linie]]

en: CDDB Server
fur: Servidôr CDDB

en: Address of the CDDB server to use.
fur: Direzion dal servidôr CDDB di doprâ

en: CDDB port
fur: Puarte CDDB

en: CDDB Server port to use.
fur: Puarte dal servidôr CDDB di doprâ

en: Inputs list
fur: Liste des jentradis

en: Comma-separated list of input URLs to concatenate.
fur: Liste, separade cun virgulis, di URLs di jentradis di concatenâ.

en: Concatenation
fur: Concatenazion

en: Concatenated inputs
fur: Jentradis concatenadis

en: IIDC Digital Camera (FireWire) input
fur: Jentrade di fotocjamare digjitâl IIDC (FireWire)

en: KDM file
fur: File KDM

en: Path to Key Delivery Message XML file
fur: Percors al file "Key Delivery Message XML"

en: Digital Cinema Package module
fur: Modul Digital Cinema Package

en: Input card to use
fur: Schede di doprâ

en: DeckLink capture card to use, if multiple exist. The cards are numbered from 0.
fur: La schede di acuisizion DeckLink di doprâ, se a 'nd esistin plui di une. Lis cjartis a son contadis partint di 0.

en: Desired input video mode. Leave empty for autodetection.
fur: Modalitât video di jentrade desiderade. Lasse vueit pal rilevament automatic.

en: Desired input video mode for DeckLink captures. This value should be a FOURCC code in textual form, e.g. "ntsc".
fur: Modalitât video di jentrade pes acuisizions di DeckLink. Chest valôr al à di sei metût te forme testuâl dal codiç FOURCC, p.e. "ntsc".

en: Audio connection
fur: Conession audio

en: Audio connection to use for DeckLink captures. Valid choices: embedded, aesebu, analog. Leave blank for card default.
fur: La conession audio di doprâ pes acuisizions di DeckLink. Sieltis validis: embedded, aesebu, analog. Lasse in blanc pal predefinît de schede.

en: Audio samplerate (Hz)
fur: Campionament audio (Hz)

en: Audio sampling rate (in hertz) for DeckLink captures. 0 disables audio input.
fur: Campionament audio (in hertz) pes acuisizions di DeckLink. 0 al disabilite la jentrade audio.

en: Number of audio channels
fur: Numar di canâi audio

en: Number of input audio channels for DeckLink captures. Must be 2, 8 or 16. 0 disables audio input.
fur: Numar di canâi audio in jentrade pes acuisizions di DeckLink. Al scugne sei 2, 8 o 16. 0 al disabilite la jentrade audio.

en: Video connection
fur: Conession video

en: Video connection to use for DeckLink captures. Valid choices: sdi, hdmi, opticalsdi, component, composite, svideo. Leave blank for card default.
fur: La conession video di doprâ pes acuisizions di DeckLink. Sieltis validis: sdi, hdmi, opticalsdi, component, composite, svideo. Lasse in blanc pal predefinît de schede.

en: Optical SDI
fur: SDI otic

en: Composite
fur: Composit

en: Embedded
fur: Integrade

en: Analog
fur: Analogjic

en: Aspect ratio (4:3, 16:9). Default assumes square pixels.
fur: Proporzions (4:3, 16:9). Il predefinît al assum pixels cuadrâts.

en: Blackmagic DeckLink SDI input
fur: Jentrade SDI dal Blackmagic DeckLink

en: Closed captions 1
fur: Sottitui sierâts 1

en: Potentially, macOS blocks access to your disc. Please open "System Preferences" -> "Security & Privacy" and allow VLC to access your external media in "Files and Folders" section.
fur: In maniere potenziâl, macOS al bloche l'acès al to disc. Vierç "Preferencis di sisteme" -> "Sigurece e riservatece" e permet a VLC di doprâ/acedi ai elements multimediâi esternis te sezion "Files e cartelis".

en: Cable
fur: Cabli

en: Antenna
fur: Antene

en: FM radio
fur: Radio FM

en: AM radio
fur: Radio AM

en: Video device name
fur: Non dispositîf video

en: Name of the video device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
fur: Non dal dispositîf video che al vignarà doprât dal plugin di DirectShow. Se no tu specifichis nuie, al vignarà doprâ il dispositîf predefinît.

en: Audio device name
fur: Non dispositîf audio

en: Name of the audio device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
fur: Non dal dispositîf audio che al vignarà doprât dal plugin di DirectShow. Se no tu specifichis nuie, al vignarà doprât il dispositîf predefinît.

en: Video size
fur: Dimensions video

en: Size of the video that will be displayed by the DirectShow plugin. If you don't specify anything the default size for your device will be used. You can specify a standard size (cif, d1, ...) or <width>x<height>.
fur: Dimension dal video che al vignarà visualizât dal plugin di DirectShow. Se no tu specifichis nuie, e vignarà doprade la dimension predefinide pal to dispositîf. Tu puedis specificâ une dimension standard (cif, d1, ...) o <width>x<height>.

en: Picture aspect-ratio n:m
fur: Proporzions de imagjin n:m

en: Define input picture aspect-ratio to use. Default is 4:3
fur: Definìs lis proporzions de imagjin in jentrade di doprâ. Lis predefinidis a son 4:3

en: Video input chroma format
fur: Formât chroma de jentrade video

en: Force the DirectShow video input to use a specific chroma format (eg. I420 (default), RV24, etc.)
fur: Sfuarce la jentrade video di DirectShow a doprâ un specific formât chroma (es. I420 (predefinît), RV24, e v.i.)

en: Video input frame rate
fur: Frecuence di fotograms de jentrade video

en: Force the DirectShow video input to use a specific frame rate (eg. 0 means default, 25, 29.97, 50, 59.94, etc.)
fur: Sfuarce la jentrade video di DirectShow a doprâ une specifiche frecuence di fotograms (es. 0 al significhe chê predefinide, 25, 29.97, 50, 59.94 e v.i.)

en: Device properties
fur: Propietâts dispositîf

en: Show the properties dialog of the selected device before starting the stream.
fur: Mostre il dialic des proprietâts dal dispositîf selezionât prime di scomençâ il flus.

en: Tuner properties
fur: Proprietâts dal sintonizadôr

en: Show the tuner properties [channel selection] page.
fur: Mostre lis proprietâts de pagjine [selezion dai canâi] dal sintonizadôr.

en: Tuner TV Channel
fur: Canâl TV dal sintonizadôr

en: Set the TV channel the tuner will set to (0 means default).
fur: Stabilìs il canâl TV che il sintonizadôr al doprarà (0 al significhe chel predefinît).

en: Tuner Frequency
fur: Frecuence dal sintonizadôr

en: This overrides the channel. Measured in Hz.
fur: Chest al sostituìs il canâl. Misurât in Hz.

en: Video standard
fur: Standard dal video

en: Tuner country code
fur: Codiç paîs dal sintonizadôr

en: Set the tuner country code that establishes the current channel-to-frequency mapping (0 means default).
fur: Stabilìs il codiç di paîs dal sintonizadôr che al stabilìs la mapadure corinte tra canâl e frecuence (0 al significhe predefinît).

en: Tuner input type
fur: Gjenar di jentrade dal sintonizadôr

en: Select the tuner input type (Cable/Antenna).
fur: Selezione il gjenar di jentrade dal sintonizadôr (cabli/antene).

en: Video input pin
fur: Spinot de jentrade video

en: Select the video input source, such as composite, s-video, or tuner. Since these settings are hardware-specific, you should find good settings in the "Device config" area, and use those numbers here. -1 means that settings will not be changed.
fur: Selezione la sorzint di jentrade video, come par esempli composit, s-video o sintonizadôr. Stant che chestis impostazions a son specifichis dal hardware, al covente cjatâ impostazions justis te aree "Configurazion dal dispositîf" e doprâ chei numars achì. -1 al significhe che no vignaran modificadis lis impostazions.

en: Audio input pin
fur: Spinot de jentrade audio

en: Select the audio input source. See the "video input" option.
fur: Selezione la sorzint di jentrade audio. Viôt la opzion "jentrade video".

en: Video output pin
fur: Spinot jessude video

en: Select the video output type. See the "video input" option.
fur: Selezione il gjenar di jessude video. Viôt la opzion "jentrade video".

en: Audio output pin
fur: Spinot jessude audio

en: Select the audio output type. See the "video input" option.
fur: Selezione il gjenar di jessude audio. Viôt la opzion "jentrade video".

en: AM Tuner mode
fur: Modalitât sintonizadôr AM

en: AM Tuner mode. Can be one of Default (0), TV (1), AM Radio (2), FM Radio (3) or DSS (4).
fur: Modalitât dal sintonizadôr AM. Al pues jessu un tra predefinît (0), TV (1), Radio AM (2), Radio FM (3) o DSS (4).

en: Select audio input format with the given number of audio channels (if non 0)
fur: Selezione il formât di jentrade audio cul numar indicât di canâi audio (se diviers di 0)

en: Audio sample rate
fur: Campionament audio

en: Select audio input format with the given sample rate (if non 0)
fur: Selezione il formât de jentrade audio cu la frecuence di campionament indicade (se diviers di 0)

en: Audio bits per sample
fur: Bits audio par campion

en: Select audio input format with the given bits/sample (if non 0)
fur: Selezione il formât de jentrade audio cui bits/campion indicâts (se diviers di 0)

en: DirectShow input
fur: Jentrade DirectShow

en: Capture failed
fur: Acuisizion falide

en: No video or audio device selected.
fur: Nissun dispositîf video o audio selezionât.

en: VLC cannot open ANY capture device. Check the error log for details.
fur: VLC nol rive a vierzi NISSUN dispositîf di acquisizion. Controle il regjistri dai erôrs pai detais.

en: The device you selected cannot be used, because its type is not supported.
fur: Nol è pussibil doprâ il dispositîf che tu âs selezionât, parcè che il so gjenar nol è supuartât.

en: The capture device "%s" does not support the required parameters.
fur: Il dispositîf di acuisizion "%s" nol supuarte i parametris domandâts.

en: Windows networks
fur: Rêts di Windows

en: libdsm's SMB (Windows network shares) input and browser
fur: Jentrade e navigadôr SMB (condivisions di rêt di Windows) di libdsm

en: libdsm SMB input
fur: Jentrade SMB di libdsm

en: libdsm NETBIOS discovery module
fur: Modul di discuvierte NETBIOS di libdsm

en: DVB adapter
fur: Adatadôr DVB

en: If there is more than one digital broadcasting adapter, the adapter number must be selected. Numbering starts from zero.
fur: Se si à plui di un adatadôr pes trasmissions digjitâls, si à di selezionâ il numar dal adatadôr. La numerazion e scomence di zero.

en: DVB device
fur: Dispositîf DVB

en: If the adapter provides multiple independent tuner devices, the device number must be selected. Numbering starts from zero.
fur: Se l'adatadôr al furnìs plui dispositîfs di sintonizazion indipendents, si à di selezionâ il numar dal dispositîf. La numerazion e scomence di zero.

en: Do not demultiplex
fur: No sta demultiplâ

en: Only useful programs are normally demultiplexed from the transponder. This option will disable demultiplexing and receive all programs.
fur: Dome i programs utii a vegnin di norme demultiplâts dal traspondidôr. Cheste opzion e disabilitarà la demultiplazion e si ricevarà ducj i programs.

en: Network name
fur: Non de rêt

en: Unique network name in the System Tuning Spaces
fur: Non de rêt univoc tal “System Tuning Spaces”

en: Network name to create
fur: Non di rêt di creâ

en: Create unique name in the System Tuning Spaces
fur: Cree un non univoc tal System Tuning Spaces

en: Frequency (Hz)
fur: Frecuence (Hz)

en: TV channels are grouped by transponder (a.k.a. multiplex) on a given frequency. This is required to tune the receiver.
fur: I canâi TV a vegnin metûts dongje dal traspondidôr (cognossût ancje come multiplex) suntune frecuence indicade. Chest al è necessari par sintonizâ il ricevidôr.

en: Modulation / Constellation
fur: Modulazion / Costelazion

en: Layer A modulation
fur: Modulazion strât A

en: Layer B modulation
fur: Modulazion strât B

en: Layer C modulation
fur: Modulazion strât C

en: The digital signal can be modulated according with different constellations (depending on the delivery system). If the demodulator cannot detect the constellation automatically, it needs to be configured manually.
fur: Al è pussibil modulâ il segnâl digjitâl daûr di diviersis costelazions (secont il sisteme di consegne). Se il demoduladôr nol rive a rilevâ la costelazion in automatic, si à di configurâle a man.

en: Symbol rate (bauds)
fur: Frecuence di simbul (bauds)

en: The symbol rate must be specified manually for some systems, notably DVB-C, DVB-S and DVB-S2.
fur: Par cualchi sisteme al è necessari specificâ a man la frecuence di simbul, in particolâ DVB-C, DVB-s e DVB-S2.

en: Spectrum inversion
fur: Inversion dal spetri

en: If the demodulator cannot detect spectral inversion correctly, it needs to be configured manually.
fur: Se il demoduladôr nol rive a rilevâ ben la inversion dal spetri, si à di configurâle a man.

en: Transmission mode
fur: Modalitât di trasmission

en: Bandwidth (MHz)
fur: Largjece di bande (MHz)

en: Guard interval
fur: Interval di vuardie

en: Hierarchy mode
fur: Modalitât jerarchie

en: Stream identifier
fur: Identificadôr di flus

en: 0.35 (same as DVB-S)
fur: 0.35 (compagn dal DVB-S)

en: Polarization (Voltage)
fur: Polarizazion (voltaç)

en: To select the polarization of the transponder, a different voltage is normally applied to the low noise block-downconverter (LNB).
fur: Par selezionâ la polarizazion dal traspondidôr, di norme al ven aplicât un voltaç diferent al bloc convertidôr ridutôr a bas rumôr (LNB).

en: Unspecified (0V)
fur: No specificât (0V)

en: Vertical (13V)
fur: Verticâl (13V)

en: Horizontal (18V)
fur: Orizontâl (18V)

en: Circular Right Hand (13V)
fur: Circolâr drete (13V)

en: Circular Left Hand (18V)
fur: Circolâr çampe (18V)

en: High LNB voltage
fur: Voltaç LNB alt

en: If the cables between the satellilte low noise block-downconverter and the receiver are long, higher voltage may be required.
    Not all receivers support this.
fur: Se i cablis tra il bloc convertidôr a bas rumôr dal satelitâr e il ricevidôr a son luncs, al sarà necessari un voltaç plui alt.
    No ducj i ricevidôrs lu supuartin.

en: Local oscillator low frequency (kHz)
fur: Frecuence basse dal ossiladôr locâl (kHz)

en: Local oscillator high frequency (kHz)
fur: Frecuence alte dal ossiladôr locâl (kHz)

en: The downconverter (LNB) will subtract the local oscillator frequency from the satellite transmission frequency. The intermediate frequency (IF) on the RF cable is the result.
fur: Il convertidôr ridutôr (LNB) al gjavarà la frecuence dal ossiladôr locâl da la frecuence di trasmission dal satelit. La frecuence intermedie (IF) sul cabli RF al è il risultât.

en: Universal LNB switch frequency (kHz)
fur: Frecuence di scambi dal LNB universâl (kHz)

en: If the satellite transmission frequency exceeds the switch frequency, the oscillator high frequency will be used as reference. Furthermore the automatic continuous 22kHz tone will be sent.
fur: Se la frecuence di trasmission dal satelit e supere la frecuence di scambi, e vignarà doprade la frecuence alte dal ossiladôr tant che riferiment. In plui e vignarà inviade in automatic il ton continui a 22kHz.

en: Continuous 22kHz tone
fur: Ton continui a 22kHz

en: A continuous tone at 22kHz can be sent on the cable. This normally selects the higher frequency band from a universal LNB.
fur: Al è pussibil inviâ un ton continui a 22kHz sul cabli. Chest di norme al selezione la bande di frecuencis plui alte di un LNB universâl.

en: DiSEqC LNB number
fur: Numar LNB DiSEqC

en: If the satellite receiver is connected to multiple low noise block-downconverters (LNB) through a DiSEqC 1.0 switch, the correct LNB can be selected (1 to 4). If there is no switch, this parameter should be 0.
fur: Se il ricevidôr dal satelit al è colegât a plui blocs convertidôr ridutôr a bas rumôr (LNB) a mieç di un switch (comutadôr) DiSEqC 1.0, al è pussibil selezionâ il LNB just (di 1 a 4). Se no si à nissun switch (comutadôr), chest parametri al varès di sei 0.

en: Unspecified
fur: No specificât

en: Network identifier
fur: Identificadôr di rêt

en: Satellite azimuth
fur: Azimut dal satelit

en: Satellite azimuth in tenths of degree
fur: Azimut dal satelit in decims di grât

en: Satellite elevation
fur: Elevazion dal satelit

en: Satellite elevation in tenths of degree
fur: Elevazion dal satelit in decims di grât

en: Satellite longitude
fur: Longjitudin dal satelit

en: Satellite longitude in tenths of degree. West is negative.
fur: La longjitudin dal satelit in decims di grâts. Ovest al è negatîf.

en: Major channel
fur: Canâl principâl

en: ATSC minor channel
fur: Canâl secondari ATSC

en: Physical channel
fur: Canâl fisic

en: Digital Television and Radio
fur: Television e radio digjitâl

en: Terrestrial reception parameters
fur: Parametris di ricezion terestre

en: DVB-T reception parameters
fur: Parametris di ricezion DVB-T

en: ISDB-T reception parameters
fur: Parametris di ricezion ISDB-T

en: Cable and satellite reception parameters
fur: Parametris di ricezion par cabli e satelit

en: DVB-S2 parameters
fur: Parametris DVB-S2

en: ISDB-S parameters
fur: Parametris ISDB-S

en: Satellite equipment control
fur: Control dal aparât satelitâr

en: ATSC reception parameters
fur: Parametris di ricezion ATSC

en: Digital broadcasting
fur: Trasmission digjitâl

en: The selected digital tuner does not support the specified parameters.
    Please check the preferences.
fur: Il sintonizadôr digjitâl selezionât nol supuarte i parametris specificâts.
    Controle lis preferencis.

en: Digital Video (Firewire/ieee1394) input
fur: Jentrade video digjitâl (Firewire/ieee1394)

en: Probe DVB card for capabilities
fur: Sonde lis funzionalitâts de schede DVB

en: Some DVB cards do not like to be probed for their capabilities, you can disable this feature if you experience some trouble.
fur: Cualchi schede DVB no gradìs jessi scandaiade pes sôs funzionalitâts, tu puedis disabilitâ cheste funzion se ti cree problemis.

en: Satellite scanning config
fur: Configurazion di scansion satelitâr

en: Filename of config file in share/dvb/dvb-s.
fur: Non dal file di configurazion in share/dvb/dvb-s.

en: Scan tuning list
fur: Liste di scansion dal sintonizadôr

en: Filename containing initial scan tuning data.
fur: Non dal file che al conten i dâts iniziâi di scansion dal sintonizadôr.

en: Use NIT for scanning services
fur: Dopre NIT pai servizis di scansion

en: DVB input with v4l2 support
fur: Jentrade DVB cun supuart par v4l2

en: %.1f MHz (%d services)
    ~%s remaining
fur: %.1f MHz (%d servizis)
    ~%s restants

en: Scanning DVB
fur: Scansion DVB

en: DVD angle
fur: Angul DVD

en: Default DVD angle.
fur: Angul DVD predefinît.

en: Start directly in menu
fur: Invie daurman tal menù

en: Start the DVD directly in the main menu. This will try to skip all the useless warning introductions.
fur: Invie il DVD dret tal menù principâl. Cheste opzion e provarà a saltâ dutis lis introduzions di avertiment inutilis.

en: DVD with menus
fur: DVD cui menûs

en: DVDnav Input
fur: Jentrade DVDnav

en: DVDnav demuxer
fur: Demultiplexer DVDnav

en: Playback failure
fur: Riproduzion falide

en: VLC cannot set the DVD's title. It possibly cannot decrypt the entire disc.
fur: VLC nol rive a stabilî il titul dal DVD. Al è pussibil che nol rivi a decifrâ dut il disc.

en: DVD without menus
fur: DVD cence i menûs

en: DVDRead Input (no menu support)
fur: Jentrade DVDRead (nissun supuart pai menûs)

en: DVDRead could not open the disc "%s".
fur: DVDRead nol à podût vierzi il disc "%s".

en: Cannot play a non-UDF mastered DVD.
fur: Impussibil riprodusi un DVD masterizât in mût no-UDF.

en: DVDRead could not read block %d.
fur: DVDRead nol à podût lei il bloc %d.

en: DVDRead could not read %d/%d blocks at 0x%02x.
fur: DVDRead nol à podût lei %d/%d blocs in 0x%02x.

en: File input
fur: Jentrade file

en: Directory
fur: Cartele

en: List special files
fur: Liste i files speciâi

en: Username
fur: Non utent

en: Username that will be used for the connection, if no username is set in the URL.
fur: Non utent che al vignarà doprât pe conession, se nol è stât metût nissun non utent tal URL.

en: Password
fur: Peraule clâf

en: Password that will be used for the connection, if no username or password are set in URL.
fur: La password che e vignarà doprade pe conession, se no son stâts metûts non utent e password tal URL.

en: FTP account
fur: Account FTP

en: Account that will be used for the connection.
fur: Account che al vignarà doprât pe conession.

en: FTP authentication
fur: Autenticazion FTP

en: Please enter a valid login and password for the ftp connexion to %s
fur: Inserìs un acès e password valits pe conession ftp a %s

en: FTP input
fur: Jentrade FTP

en: FTP upload output
fur: Jessude pal cjariament in rêt FTP

en: Network interaction failed
fur: Interazion di rêt falide

en: VLC could not connect with the given server.
fur: VLC nol à podût conetisi al servidôr indicât.

en: VLC's connection to the given server was rejected.
fur: La conession di VLC al servidôr indicât e je stade refudade.

en: Your account was rejected.
fur: Il to account al è stât refudât.

en: Auto re-connect
fur: Torne a conetiti in automatic

en: Automatically try to reconnect to the stream in case of a sudden disconnect.
fur: Prove in automatic a tornâ a conetiti al flus tal câs di une disconession improvise.

en: HTTP input
fur: Jentrade HTTP

en: HTTP authentication
fur: Autenticazion HTTP

en: Please enter a valid login name and a password for realm %s.
fur: Inserìs un non di acès e password valits pal ream %s.

en: HTTPS input
fur: Jentrade HTTPS

en: Continuous stream
fur: Flus continui

en: Keep reading a resource that keeps being updated.
fur: Continue a lei une risorse che e continue a inzornâsi.

en: Cookies forwarding
fur: Mandâ indenant dai cookies

en: Forward cookies across HTTP redirections.
fur: Mande indenant i cookies vie pai indreçaments HTTP.

en: Referrer
fur: Referent

en: Provide the referral URL, i.e. HTTP "Referer" (sic).
fur: Indiche l'URL di riferiment, vâl a dî HTTP "Referer" (cit).

en: User agent
fur: Agjent utent

en: Override the name and version of the application as provided to the HTTP server, i.e. the HTTP "User-Agent". Name and version must be separated by a forward slash, e.g. "FooBar/1.2.3".
fur: Sostituìs il non e la version de aplicazion furnîts al servidôr HTTP, vâl a dî il "User-Agent" HTTP. Il non e la version a scugnin jessi separâts di une sbare, p.e. "FooBar/1.2.3".

en: Dummy
fur: Pustiç

en: Dummy input
fur: Jentrade pustice

en: Set the ID of the elementary stream
fur: Stabilìs l'ID dal flus elementâr

en: Group
fur: Grup

en: Set the group of the elementary stream
fur: Stabilìs il grup dal flus elementâr

en: Category
fur: Categorie

en: Set the category of the elementary stream
fur: Stabilìs la categorie dal flus elementâr

en: Unknown
fur: Scognossude

en: Data
fur: Dâts

en: Set the codec of the elementary stream
fur: Stabilìs il codec dal flus elementâr

en: Language of the elementary stream as described by ISO639
fur: Lenghe dal flus elementâr come descrit dal ISO639

en: Sample rate of an audio elementary stream
fur: Campionament di un flus elementâr

en: Channels count
fur: Numar di canâi

en: Channels count of an audio elementary stream
fur: Numar di canâi di un flus audio elementâr

en: Width
fur: Largjece

en: Width of video or subtitle elementary streams
fur: Largjece dal video o flus elementârs dai sottitui

en: Height
fur: Altece

en: Height of video or subtitle elementary streams
fur: Altece dal video o flus elementârs dai sottitui

en: Display aspect ratio
fur: Proporzions dal schermi

en: Display aspect ratio of a video elementary stream
fur: Proporzions dal schermi di un flus elementâr video

en: Frame rate of a video elementary stream
fur: Frecuence dai fotograms di un flus elementâr video

en: Callback cookie string
fur: Stringhe dal cookie di riclamade

en: Text identifier for the callback functions
fur: Identificadôr dal test pes funzions di riclamade

en: Callback data
fur: Dâts de riclamade

en: Data for the get and release functions
fur: Dâts pes funzions oten e mole

en: Get function
fur: Funzion par otignî

en: Address of the get callback function
fur: Direzion de funzion di riclamade par otignî/blocâ

en: Release function
fur: Funzion par molâ

en: Address of the release callback function
fur: Direzion de funzion di riclamade par molâ

en: Size
fur: Dimension

en: Size of stream in bytes
fur: Dimension dal flus in bytes

en: Memory input
fur: Jentrade de memorie

en: Memory stream
fur: Flus de memorie

en: In-memory stream input
fur: Jentrade dal flus in memorie

en: Pace
fur: Ritmi

en: Read the audio stream at VLC pace rather than Jack pace.
fur: Lei il flus audio al ritmi di VLC invezit che a chel di Jack.

en: Auto connection
fur: Conession automatiche

en: Automatically connect VLC input ports to available output ports.
fur: Conet in automatic lis puartis di jentrade di VLC aes puartis di jessude disponibilis.

en: JACK audio input
fur: Jentrade audio JACK

en: JACK Input
fur: Jentrade JACK

en: Link #
fur: Colegament #

en: Allows you to set the desired link of the board for the capture (starting at 0).
fur: Ti permet di stabilî il colegament desiderât de schede di acuisizion (scomençant di 0).

en: Video ID
fur: ID video

en: Allows you to set the ES ID of the video.
fur: Ti permet di stabilî l'ID ES dal video.

en: Allows you to force the aspect ratio of the video.
fur: Ti permet di sfuarçâ lis proporzions dal video.

en: Audio configuration
fur: Configurazion audio

en: Allows you to set audio configuration (id=group,pair:id=group,pair...).
fur: Ti permet di stabilî la configurazion audio (id=grup,cubie:id=grup,cubie...).

en: HD-SDI Input
fur: Jentrade HD-SDI

en: Teletext configuration
fur: Configurazion televideo

en: Allows you to set Teletext configuration (id=line1-lineN with both fields).
fur: Ti permet di stabilî la configurazion dal televideo (Teletext) (id=rie1-rieN cun ducj i doi i cjamps).

en: Teletext language
fur: Lenghe dal televideo

en: Allows you to set Teletext language (page=lang/type,...).
fur: Ti permet di stabilî la lenghe dal televideo (pagjine=lenghe/gjenar,...)

en: SDI Input
fur: Jentrade SDI

en: SDI Demux
fur: Demultiplexazion SDI

en: Kasenna RTSP dialect
fur: Dialet RTSP Kasenna

en: Kasenna servers use an old and nonstandard dialect of RTSP. With this parameter VLC will try this dialect, but then it cannot connect to normal RTSP servers.
fur: I servidôrs Kasenna a doprin un vecjo e no-standard dialet di RTSP. Cun chest parametri VLC al provarà chest dialet, ma dopo nol podarà conetisi ai servidôrs RTSP normâi.

en: WMServer RTSP dialect
fur: Dialet RTSP WMServer

en: WMServer uses a nonstandard dialect of RTSP. Selecting this parameter will tell VLC to assume some options contrary to RFC 2326 guidelines.
fur: WMServer al dopre un dialet no-standard di RTSP. Selezionant chest parametri si disarà a VLC di assumi cualchi opzion contrarie aes liniis vuide RFC 2326.

en: Sets the username for the connection, if no username or password are set in the url.
fur: Al stabilìs il non utent pe conession, se nol è stât stabilît nissun non utent o password tal url.

en: Sets the password for the connection, if no username or password are set in the url.
fur: Al stabilìs la password pe conession, se nol è stât stabilît nissun non utent o password tal url.

en: RTSP frame buffer size
fur: Dimension de memorie tampon dal fotogram RTSP

en: RTSP start frame buffer size of the video track, can be increased in case of broken pictures due to too small buffer.
fur: La dimension iniziâl de memorie tampon dal fotogram (frame buffer) RTSP de linie video, al è pussibil aumentâle tal câs di imagjins ruvinadis par vie di une memorie tampon masse piçule.

en: RTP/RTSP/SDP demuxer (using Live555)
fur: Demultiplexer RTP/RTSP/SDP (doprant Live555)

en: RTSP/RTP access and demux
fur: Acès e demultiplexazion RTSP/RTP

en: Use RTP over RTSP (TCP)
fur: Dopre RTP sore di RTSP (TCP)

en: Client port
fur: Puarte dal client

en: Port to use for the RTP source of the session
fur: Puarte di doprâ pe sorzint RTP de session

en: Force multicast RTP via RTSP
fur: Sfuarce il multicast RTP vie RTSP

en: Tunnel RTSP and RTP over HTTP
fur: Tunel RTSP e RTP sore di HTTP

en: HTTP tunnel port
fur: Puarte dal tunel HTTP

en: Port to use for tunneling the RTSP/RTP over HTTP.
fur: Puarte di doprâ pal meti tal tunel il RTSP/RTP sore dal HTTP.

en: RTSP authentication
fur: Autenticazion RTSP

en: Please enter a valid login name and a password.
fur: Inserìs un non di acès e une password valits.

en: RTSP connection failed
fur: Conession RTSP falide

en: Access to the stream is denied by the server configuration.
fur: L'acès al flus al è dineât de configurazion dal servidôr.

en: Force selection of all streams
fur: Sfuarce la selezion di ducj i flus

en: MMS streams can contain several elementary streams, with different bitrates. You can choose to select all of them.
fur: I flus MMS a puedin contignî diviers flus elementârs, cun velocitâts di trasmission diferentis. Tu puedis sielzi di selezionâju ducj.

en: Maximum bitrate
fur: Velocitât di trasferiment massime

en: Select the stream with the maximum bitrate under that limit.
fur: Selezione il flus cu la massime velocitât di trasferiment sot di chel limit.

en: TCP/UDP timeout (ms)
fur: Scjadince temporâl dal TCP/UDP (ms)

en: Amount of time (in ms) to wait before aborting network reception of data. Note that there will be 10 retries before completely giving up.
fur: Cuantitât di timp (in ms) di spietâ prime di interompi la ricezion di dâts de rêt. Note che si varà 10 tentatîfs prime di rindisi dal dut.

en: Microsoft Media Server (MMS) input
fur: Jentrade servidôr multimediâl Microsoft (MMS)

en: MTP input
fur: Jentrade MTP

en: File reading failed
fur: Leture dal file falide

en: VLC could not read the file: %s
fur: VLC nol à podût lei il file: %s

en: Set NFS uid/guid automatically
fur: Stabilìs il uid/guid NFS in automatic

en: If uid/gid are not specified in the url, VLC will automatically set a uid/gid.
fur: Se l'uid/gid nol ven specificât tal url, VLC al stabilirà in automatic un uid/gid.

en: NFS input
fur: Jentrade NFS

en: NFS operation failed
fur: Operazion NFS falide

en: Capture the audio stream in stereo.
fur: Cature il flus audio in stereofonie.

en: Samplerate
fur: Campionament

en: Samplerate of the captured audio stream, in Hz (eg: 11025, 22050, 44100, 48000)
fur: Campionament dal flus audio caturât, in Hz (p.e.: 11025, 22050, 44100, 48000)

en: OSS input
fur: Jentrade OSS

en: Pass pulse:// to open the default PulseAudio source, or pulse://SOURCE to open a specific source named SOURCE.
fur: Passe pulse:// par vierzi la sorzint PulseAudio predefinide, opûr pulse://SORZINT par vierzi une specifiche sorzint clamade SORZINT.

en: PulseAudio input
fur: Jentrade PulseAudio

en: Encrypted connexion
fur: Conession cifrade

en: Acquisition rate (in fps)
fur: Velocitât di acuisizion (in fps)

en: RDP Remote Desktop
fur: Scritori lonan RDP

en: Range
fur: Dade

en: Bitmask
fur: Mascare di bits

en: RIST input
fur: Jentrade RIST

en: RIST maximum packet size (bytes)
fur: Dimension massime dal pachet RIST (bytes)

en: RIST demux/decode maximum jitter (default is 5ms)
fur: Deviazion temporâl massime de demultiplexazion/decodifiche RIST (predefinît 5ms)

en: This controls the maximum jitter that will be passed to the demux/decode chain. The lower the value, the more CPU cycles the algorithm will consume
fur: Chest al controle la massime variazion temporâl che e vignarà passade ae cjadene di demultiplexazion/decodifiche. Plui bas al è il valôr, plui l'algoritmi al consumarà ciclis di CPU

en: RIST latency (ms)
fur: Latence RIST (ms)

en: RIST nack retry interval (ms)
fur: Interval tentatîfs nack RIST (ms)

en: RIST reorder buffer (ms)
fur: Memorie tampon di riordin RIST (ms)

en: RIST maximum retry count
fur: Numar massim di tentatîfs RIST

en: RIST nack type, 0 = range, 1 = bitmask. Default is range
fur: Gjenar di nack (ricognossiment negatîf) RIST, 0 = dade, 1 = mascare di bits. Il predefinît al è dade

en: Disable NACK output packets
fur: Disabilite i pachets di jessude NACK

en: Use this to disable packet recovery
fur: Dopre chest par disabilitâ il recupar dai pachets

en: Do not check for a valid rtcp message from the encoder
fur: No sta controlâ se il messaç rtcp dal codificadôr al è valit

en: Send nack messages even when we have not confirmed that the encoder is on our local network.
fur: Invie i messaçs nack (ricognossiment negatîf) ancje cuant che no vin confermât che il codificadôr al sta te nestre rêt locâl.

en: RTCP (local) port
fur: Puarte (locâl) RTCP

en: RTCP packets will be received on this transport protocol port. If zero, multiplexed RTP/RTCP is used.
fur: I pachets RTCP a vignaran ricevûts su cheste puarte dal protocol di traspuart. Se zero, al ven doprât il RTP/RTCP multiplât.

en: SRTP key (hexadecimal)
fur: Clâf SRTP (esadecimâl)

en: RTP packets will be authenticated and deciphered with this Secure RTP master shared secret key. This must be a 32-character-long hexadecimal string.
fur: I pachets RTP a vignaran autenticâts e decifrâts cun cheste clâf principâl segrete condividude cun protocol sigûr RTP. Cheste e à di sei une stringhe esadecimâl lungje 32 caratars.

en: SRTP salt (hexadecimal)
fur: Salt [ing.] SRTP (esadecimâl)

en: Secure RTP requires a (non-secret) master salt value. This must be a 28-character-long hexadecimal string.
fur: Il protocol sigûr RTP al à bisugne di un valôr (no-segret) principâl di “salt” [inglês-valôr pe critografie]. Chest al à di sei une stringhe esadecimâl lungje 28 caratars.

en: Maximum RTP sources
fur: Num. massim di sorzints RTP

en: How many distinct active RTP sources are allowed at a time.
fur: Tropis sorzints RTP distintis ativis che a son permetudis tal stes timp.

en: RTP source timeout (sec)
fur: Scjadince de sorzint RTP (sec)

en: How long to wait for any packet before a source is expired.
fur: Trop timp spietâ un pachet prime che une sorzint e scjadi.

en: Maximum RTP sequence number dropout
fur: Numar massim di secuence RTP par abandonâ

en: RTP packets will be discarded if they are too much ahead (i.e. in the future) by this many packets from the last received packet.
fur: I pachets RTP a vignaran scartâts se a son masse indenant (vâl a dî indenant a nivel temporâl/tal futûr) di cheste cuantitât di pachets, dal ultin pachet ricevût.

en: Maximum RTP sequence number misordering
fur: Numar massim di secuence RTP par disordin

en: RTP packets will be discarded if they are too far behind (i.e. in the past) by this many packets from the last received packet.
fur: I pachets RTP a vignaran scartâts se a son masse indaûr (vâl a dî a nivel temporâl/tal passât) di cheste cuantitât di pachets, dal ultin pachet ricevût.

en: RTP payload format assumed for dynamic payloads
fur: Formât dal caric util RTP assunt pai carics utii dinamics

en: This payload format will be assumed for dynamic payload types (between 96 and 127) if it can't be determined otherwise with out-of-band mappings (SDP)
fur: Chest formât di caric util al vignarà cjolt pai gjenars di carics utii dinamics (tra 96 e 127) se nol è pussibil determinâlu in altre maniere cu lis mapaduris fûr-di-bande (SDP)

en: Real-Time Protocol (RTP) input
fur: Jentrade Real-Time Protocol (RTP)

en: SDP required
fur: SDP necessari

en: A description in SDP format is required to receive the RTP stream. Note that rtp:// URIs cannot work with dynamic RTP payload format (%<PRIu8>).
fur: E je necessarie une descrizion in formât SDP par ricevi il flus RTP. Note che i URIs rtp:// no puedin funzionâ cul formât di caric util RTP dinamic (%<PRIu8>).

en: Real RTSP
fur: RTSP Real

en: Connection failed
fur: Conession falide

en: VLC could not connect to "%s:%d".
fur: Nol è stât pussibil coneti VLC a "%s:%d".

en: Session failed
fur: Session falide

en: The requested RTSP session could not be established.
fur: Nol è stât pussibil stabilî la session RTSP domandade.

en: Receive buffer
fur: Memorie tampon di ricezion

en: UDP receive buffer size (bytes)
fur: Dimension de memorie tampon di ricezion UDP (bytes)

en: Request multicast stream
fur: Flus multicast domandât

en: Request server to send stream as multicast
fur: Domande al servidôr di inviâ il flus come multicast

en: SAT>IP Receiver Plugin
fur: Plugin ricevidôr SAT>IP

en: Desired frame rate for the capture.
fur: Velocitât dai fotograms desiderade pe acuisizion.

en: Capture fragment size
fur: Dimension dai framents di acuisizion

en: Optimize the capture by fragmenting the screen in chunks of predefined height (16 might be a good value, and 0 means disabled).
fur: Otimize la acuisizion framentant il schermi in tocs di altece predefinide (un bon valôr al podarès sei 16 e 0 al significhe disativât).

en: Region top row
fur: Rie superiôr de regjon

en: Ordinate of the capture region in pixels.
fur: Ordenade de regjon di acuisizion in pixels.

en: Region left column
fur: Colone di çampe de regjon

en: Abscissa of the capture region in pixels.
fur: Assisse de regjon di acuisizion in pixels.

en: Capture region width
fur: Largjece de regjon di acuisizion

en: Capture region height
fur: Altece de regjon di acuisizion

en: Follow the mouse
fur: Va daûr dal mouse

en: Follow the mouse when capturing a subscreen.
fur: Va daûr dal mouse cuant che tu cjapis sù un sot-schermi.

en: Mouse pointer image
fur: Imagjin dal pontadôr dal mouse

en: If specified, will use the image to draw the mouse pointer on the capture.
fur: Se specificât, par dissegnâ il pontadôr dal mouse te acuisizion e vignarà doprade la imagjin.

en: Display ID
fur: ID dal schermi

en: Display ID. If not specified, main display ID is used.
fur: ID dal schermi. Se nol ven specificât, al ven doprât l'ID dal schermi principâl.

en: Screen index
fur: Indiç dal schermi

en: Index of screen (1, 2, 3, ...). Alternative to Display ID.
fur: Indiç dal schermi (1, 2, 3, ...). Alternative a ID dal schermi.

en: Screen Input
fur: Jentrade dal schermi

en: Screen
fur: Visôr

en: How many times the screen content should be refreshed per second.
fur: Tropis voltis che si à di inzornâ intun secont il contignût dal schermi.

en: Pixel width of the capture region, or 0 for full width
fur: Largjece in pixels de regjon di acuisizion, opûr 0 par dute la largjece

en: Pixel height of the capture region, or 0 for full height
fur: Altece in pixels de regjon di acuisizion, opûr 0 par dute la altece

en: Screen capture (with X11/XCB)
fur: Acuisizion dal schermi (cun X11/XCB)

en: Session Description Protocol
fur: Protocol di descrizion de session

en: SFTP port
fur: Puarte SFTP

en: SFTP port number to use on the server
fur: Numar de puarte SFTP di doprâ sul servidôr

en: SFTP input
fur: Jentrade SFTP

en: SFTP authentication
fur: Autenticazion SFTP

en: Please enter a valid login and password for the sftp connexion to %s
fur: Inserìs une credenziâl e une password validis pe conession sftp a %s

en: Frame buffer depth
fur: Profonditât dal “frame buffer”

en: Pixel depth of the frame buffer, or zero for XWD file
fur: Profonditât in pixels dal frame buffer (memorie tampon dal fotogram), o zero pal file XWD

en: Frame buffer width
fur: Largjece dal “frame buffer”

en: Pixel width of the frame buffer (ignored for XWD file)
fur: Largjece in pixels dal frame buffer (memorie tampon dal fotogram) (ignorât pal file XWD)

en: Frame buffer height
fur: Altece dal “frame buffer”

en: Pixel height of the frame buffer (ignored for XWD file)
fur: Altece in pixels dal frame buffer (memorie tampon dal fotogram) (ignorât pal file XWD)

en: Frame buffer segment ID
fur: ID dal segment dal “frame buffer”

en: System V shared memory segment ID of the frame buffer (this is ignored if --shm-file is specified).
fur: ID dal segment di memorie condividude di System V dal “frame buffer” (memorie tampon dal fotogram) (chest al ven ignorât se al ven specificât --shm-file).

en: Frame buffer file
fur: File dal “frame buffer”

en: Path of the memory mapped file of the frame buffer
fur: Percors dal file mapât come memorie dal “frame buffer”

en: XWD file (autodetect)
fur: File XWD (rilevament automatic)

en: Framebuffer input
fur: Jentrade dal “framebuffer”

en: Shared memory framebuffer
fur: “Framebuffer” a memorie condividude

en: Samba (Windows network shares) input
fur: Jentrade Samba (condivisions di rêt di Windows)

en: SMB input
fur: Jentrade SMB

en: SMB domain
fur: Domini SMB

en: Domain/Workgroup that will be used for the connection.
fur: Domini/Grup di lavôr che al vignarà doprât pe conession.

en: SMB authentication required
fur: Autenticazion SMB necessarie

en: The computer (%s) you are trying to connect to requires authentication.
    Please provide a username (ideally a domain name using the format DOMAIN;username) and a password.
fur: Il computer (%s) dulà che tu stâs cirint di conetiti al domande autenticazion.
    Furnìs un non utent (in teorie un non di domini doprant il formât DOMINI;nonutent) e une password.

en: SRT input
fur: Jentrade SRT

en: SRT latency (ms)
fur: Latence SRT (sec)

en: Password for stream encryption
fur: Password pe cifradure dal flus

en: TCP input
fur: Jentrade TCP

en: UDP Source timeout (sec)
fur: Scjadince de sorzint UDP (sec)

en: UDP input
fur: Jentrade UDP

en: Reset defaults
fur: Ripristine predefinîts

en: Video capture device
fur: Dispositîf di acuisizion video

en: Video capture device node.
fur: Grop dal dispositîf di acuisizion video.

en: VBI capture device
fur: Dispositîf di acuisizion VBI

en: The device node where VBI data can be read (for closed captions).
fur: Il grop dal dispositîf dulà che al è pussibil lei i dâts VBI (pai sottitui).

en: Video standard (Default, SECAM, PAL, or NTSC).
fur: Standard video (Predefinît, SECAM, PAL o NTSC).

en: Force the Video4Linux2 video device to use a specific chroma format (eg. I420 or I422 for raw images, MJPG for M-JPEG compressed input). Complete list: GREY, I240, RV16, RV15, RV24, RV32, YUY2, YUYV, UYVY, I41N, I422, I420, I411, I410, MJPG
fur: Sfuarce il dispositîf video Video4Linux2 par fâ in mût che al dopri un specific formât di crominance (p.e. I420 o I422 pes imagjins gresis, MJPG pa lis jentradis comprimudis M-JPEG). La liste complete: GREY, I240, RV16, RV15, RV24, RV32, YUY2, YUYV, UYVY, I41N, I422, I420, I411, I410, MJPG

en: Input of the card to use (see debug).
fur: Jentrade de schede di doprâ (viôt debug).

en: Audio input
fur: Jentrade audio

en: Audio input of the card to use (see debug).
fur: Jentrade audio de schede di doprâ (viôt debug).

en: The specified pixel resolution is forced (if both width and height are strictly positive).
fur: La risoluzion in pixels specificade e ven imponude (se sedi la largjece che la altece a son in mût rigorôs positivis).

en: Maximum frame rate to use (0 = no limits).
fur: Velocitât di fotograms massime di doprâ (0 = nissun limit).

en: Radio device
fur: Dispositîf radio

en: Radio tuner device node.
fur: Grop dal dispositîf sintonizadôr radio.

en: Frequency
fur: Frecuence

en: Tuner frequency in Hz or kHz (see debug output).
fur: Frecuence dal sintonizadôr in Hz o kHz (viôt jessude di debug).

en: Audio mode
fur: Modalitât audio

en: Tuner audio mono/stereo and track selection.
fur: Audio dal sintonizadôr mono/stereo e selezion de linie.

en: Reset controls
fur: Ripristine controi

en: Reset controls to defaults.
fur: Ripristine i controi ai valôrs predefinîts.

en: Brightness
fur: Luminositât

en: Picture brightness or black level.
fur: Luminositât de imagjin o nivel di neri.

en: Automatic brightness
fur: Luminositât automatiche

en: Automatically adjust the picture brightness.
fur: Juste in automatic la luminositât de imagjin.

en: Picture contrast or luma gain.
fur: Contrast de imagjin o vuadagn di luminance.

en: Saturation
fur: Saturazion

en: Picture saturation or chroma gain.
fur: Saturazion de imagjin o vuadagn di crominance.

en: Hue
fur: Tonalitât

en: Hue or color balance.
fur: Tonalitât o belançament dai colôrs.

en: Automatic hue
fur: Tonalitât automatiche

en: Automatically adjust the picture hue.
fur: Juste in automatic la tonalitât de imagjin.

en: White balance temperature (K)
fur: Temperadure di belançament dal blanc (K)

en: White balance temperature as a color temperation in Kelvin (2800 is minimum incandescence, 6500 is maximum daylight).
fur: Temperadure di belançament dal blanc tant che temperadure di colôr in Kelvin (2800 e je la incandessence minime, 6500 e je la lûs diurne massime).

en: Automatic white balance
fur: Belançament dal blanc automatic

en: Automatically adjust the picture white balance.
fur: Juste in automatic il belançament dal blanc de imagjin.

en: Red balance
fur: Belançament dal ros

en: Red chroma balance.
fur: Belançament de crominance dal ros.

en: Blue balance
fur: Belançament dal blu

en: Blue chroma balance.
fur: Belançament de crominance dal blu.

en: Gamma adjust.
fur: Regolazion gamma.

en: Automatic gain
fur: Vuadagn automatic

en: Automatically set the video gain.
fur: Stabilìs in automatic il vuadagn video.

en: Gain
fur: Vuadagn

en: Picture gain.
fur: Vuadagn de imagjin.

en: Sharpness
fur: Clarece

en: Sharpness filter adjust.
fur: Regolazion dal filtri di clarece.

en: Chroma gain
fur: Vuadagn de crominance

en: Chroma gain control.
fur: Control dal vuadagn di crominance.

en: Automatic chroma gain
fur: Vuadagn di crominance automatic

en: Automatically control the chroma gain.
fur: Controle in automatic il vuadagn di crominance.

en: Power line frequency
fur: Frecuence de linie di alimentazion

en: Power line frequency anti-flicker filter.
fur: Filtri anti-svoletament de frecuence de linie di alimentazion.

en: Backlight compensation
fur: Compensazion iluminazion di daûr

en: Band-stop filter
fur: Filtri anti-bande

en: Cut a light band induced by fluorescent lighting (unit undocumented).
fur: Taie une fasse di lûs indote de iluminazion fluoressent (unitât no documentade).

en: Horizontal flip
fur: Savolte par orizontâl

en: Flip the picture horizontally.
fur: Volte la imagjin par orizontâl.

en: Vertical flip
fur: Savolte par verticâl

en: Flip the picture vertically.
fur: Volte la imagjin par verticâl.

en: Rotate (degrees)
fur: Zire (grâts)

en: Picture rotation angle (in degrees).
fur: Angul di rotazion de imagjin (in grâts).

en: Color killer
fur: Sopression colôrs

en: Enable the color killer, i.e. switch to black & white picture whenever the signal is weak.
fur: Abilite la sopression dai colôrs, vâl a dî passâ ae imagjins in blanc e neri ogni volte che il segnâl al è debil.

en: Color effect
fur: Efiet colôr

en: Select a color effect.
fur: Selezione un efiet di colôr.

en: Black & white
fur: Blanc e neri

en: Sepia
fur: Sepe

en: Negative
fur: Negatîf

en: Emboss
fur: Rilêf

en: Sketch
fur: Schiç

en: Sky blue
fur: Blu cîl

en: Grass green
fur: Vert jerbe

en: Skin whiten
fur: Piel sblancjade

en: Vivid
fur: Vîf

en: Audio volume
fur: Volum audio

en: Volume of the audio input.
fur: Volum de jentrade audio.

en: Audio balance
fur: Belançament audio

en: Balance of the audio input.
fur: Belançament de jentrade audio.

en: Bass level
fur: Nivel dai bas

en: Bass adjustment of the audio input.
fur: Regolazion dai bas de jentrade audio.

en: Treble level
fur: Nivel dai alts

en: Treble adjustment of the audio input.
fur: Regolazion dai alts de jentrade audio.

en: Mute the audio.
fur: Cidine l'audio.

en: Loudness mode
fur: Modalitât loudness

en: Loudness mode a.k.a. bass boost.
fur: Modalitât loudness cognossude ancje come amplificazion dai bas.

en: v4l2 driver controls
fur: Controi driver v4l2

en: Set the v4l2 driver controls to the values specified using a comma separated list optionally encapsulated by curly braces (e.g.: {video_bitrate=6000000,audio_crc=0,stream_type=3} ). To list available controls, increase verbosity (-vv) or use the v4l2-ctl application.
fur: Met i controi dal driver v4l2 ai valôrs specificâts doprant une liste separade cun virgulis, metude in maniere opzionâl tra parentesis grafis (p.e.: {video_bitrate=6000000,audio_crc=0,stream_type=3} ). Par elencâ i controi disponibii, aumente la verbositât (-vv) o dopre la aplicazion v4l2-ctl.

en: All
fur: Dut

en: Multichannel television sound (MTS)
fur: Sunôr television multi-canâl (MTS)

en: 525 lines / 60 Hz
fur: 525 riis / 60 Hz

en: 625 lines / 50 Hz
fur: 625 riis / 50 Hz

en: PAL N Argentina
fur: PAL N Argjentine

en: NTSC M Japan
fur: NTSC M Gjapon

en: NTSC M South Korea
fur: NTSC M Coree dal Sud

en: Primary language
fur: Lenghe principâl

en: Secondary language or program
fur: Lenghe secondarie o program

en: Dual mono
fur: Mono duâl

en: Video4Linux input
fur: Jentrade Video4Linux

en: Video input
fur: Jentrade video

en: Tuner
fur: Sintonizadôr

en: Controls
fur: Controi

en: Video capture controls (if supported by the device)
fur: Controi di acuisizion video (se supuartâts dal dispositîf)

en: Video4Linux compressed A/V input
fur: Jentrade A/V comprimude Video4Linux

en: Video4Linux radio tuner
fur: Sintonizadôr radio Video4Linux

en: VCD input
fur: Jentrde VCD

en: [vcd:][device][#[title][,[chapter]]]
fur: [vcd:][dispositîf][#[titul][,[cjapitul]]]

en: Support for VDR recordings (http://www.tvdr.de/).
fur: Supuart pes regjistrazions VDR (http://www.tvdr.de/).

en: Chapter offset in ms
fur: Slontanament cjapitui in ms

en: Move all chapters. This value should be set in milliseconds.
fur: Sposte ducj i cjapitui. Chest valôr al à di sei stabilît in miliseconts.

en: Default frame rate for chapter import.
fur: Velocitât dai fotograms predefinide pe importazion dai cjapitui.

en: VDR recordings
fur: Regjistrazions VDR

en: VLC could not read the file (%s).
fur: VLC nol rive a lei il file (%s).

en: VLC could not open the file "%s" (%s).
fur: VLC nol rive a vierzi il file "%s" (%s).

en: X.509 Certificate Authority
fur: Autoritât di certificazion X.509

en: Certificate of the Authority to verify server's against
fur: Certificât de autoritât pe verifiche dal servidôr

en: X.509 Certificate Revocation List
fur: Liste di revochis dai certificâts X.509

en: List of revoked servers certificates
fur: Liste di certificâts di servidôrs revocâts

en: X.509 Client certificate
fur: Certificât dal client X.509

en: Certificate for client authentication
fur: Certificât pe autenticazion dal client

en: X.509 Client private key
fur: Clâf privade dal client X.509

en: Private key for authentication by certificate
fur: Clâf privade pe autenticazion cun certificât

en: RGB chroma (RV32, RV24, RV16, RGB2)
fur: Crominance RGB (RV32, RV24, RV16, RGB2)

en: Compression level
fur: Nivel di compression

en: Transfer compression level from 0 (none) to 9 (max)
fur: Nivel di compression dal trasferiment partint di 0 (nissun) a 9 (massim)

en: Image quality
fur: Cualitât de imagjin

en: Image quality 1 to 9 (max)
fur: Cualitât de imagjin di 1 a 9 (massim)

en: VNC client access
fur: Acès client VNC

en: Loopback mode
fur: Modalitât cicli continui

en: Record an audio rendering endpoint.
fur: Regjistre un terminadôr di rese audio.

en: Windows Audio Session API input
fur: Jentrade Windows Audio Session API

en: Dummy stream output
fur: Jessude di flus pustice

en: Keep existing file
fur: Ten il file esistent

en: Overwrite
fur: Sorescrîf

en: The output file already exists. If recording continues, the file will be overridden and its content will be lost.
fur: Il file di jessude al esist bielzà. Se la regjistrazion e continue, il file al vignarà sorescrit e i siei contignûts a laran pierdûts.

en: Overwrite existing file
fur: Sorescrîf il file esistent

en: If the file already exists, it will be overwritten.
fur: Se il file al esist za, al vignarà sorescrit.

en: Append to file
fur: Zonte al file

en: Append to file if it exists instead of replacing it.
fur: Se al esist, zonte al file invezit che sostituîlu.

en: Format time and date
fur: Formate ore e date

en: Perform ISO C time and date formatting on the file path
fur: Eseguìs la formatazion ISO C di ore e date sul percors dal file

en: Synchronous writing
fur: Scriture sincrone

en: Open the file with synchronous writing.
fur: Vierç il file cun scriture sincrone.

en: File stream output
fur: Jessude de trasmission dal file

en: Username that will be requested to access the stream.
fur: Non utent che al vignarà domandât par acedi al flus.

en: Password that will be requested to access the stream.
fur: Password che e vignarà domandade par acedi al flus.

en: Mime
fur: MIME

en: MIME returned by the server (autodetected if not specified).
fur: MIME tornât indaûr dal servidôr (rilevât in automatic se nol ven specificât).

en: HTTP stream output
fur: Jessude flus HTTP

en: Segment length
fur: Lungjece dal segment

en: Length of TS stream segments
fur: Lungjece dai segments dal flus TS

en: Split segments anywhere
fur: Divît i segments dapardut

en: Number of segments
fur: Numar di segments

en: Number of segments to include in index
fur: Numar di segments di includi tal indiç

en: Allow cache
fur: Permet la cache

en: Add EXT-X-ALLOW-CACHE:NO directive in playlist-file if this is disabled
fur: Zonte la diretive EXT-X-ALLOW-CACHE:NO tal file de liste di riproduzion se cheste e je disabilitade

en: Index file
fur: File di indiç

en: Path to the index file to create
fur: Percors al file di indiç di creâ

en: Full URL to put in index file
fur: URL complet di meti tal file di indiç

en: Full URL to put in index file. Use #'s to represent segment number
fur: URL complet di meti tal file di indiç. Dopre # par rapresentâ il numar di segment

en: Delete segments
fur: Elimine segments

en: Delete segments when they are no longer needed
fur: Cuant che no coventin plui elimine i segments

en: Use muxers rate control mechanism
fur: Dopre il mecanisim di control di frecuence dai multiplexers

en: AES key URI to place in playlist
fur: URI de clâf AES di meti te liste di riproduzion

en: AES key file
fur: File de clâf AES

en: File containing the 16 bytes encryption key
fur: File che al conten la clâf di cifradure di 16 bytes

en: File where vlc reads key-uri and keyfile-location
fur: Il file dulà che vlc al lei key-uri e keyfile-location

en: File is read when segment starts and is assumed to be in format: key-uri\nkey-file. File is read on the segment opening and values are used on that segment.
fur: Il file al ven let cuant che al scomence il segment e al ven assunt che al sedi tal formât: key-uri\nkey-file. Il file al ven let ae vierzidure dal segment e i valôrs a vegnin doprâts su chel segment.

en: Use randomized IV for encryption
fur: Dopre un IV casuâl pe cifradure

en: Generate IV instead using segment-number as IV
fur: Gjenere un IV invezit che doprâ un numar di segment tant che IV

en: Number of first segment
fur: Numar dal prin segment

en: The number of the first segment generated
fur: Il numar dal prin segment gjenerât

en: HTTP Live streaming output
fur: Jessude de trasmission HTTP in direte

en: RIST data output caching size (ms)
fur: Dimension de cache di jessude dai dâts RIST (ms)

en: Having this cache will guarantee that the packets going out are delivered at a spacing determined by the chain timestamps thus ensuring a near jitter free output. Be aware that this setting will also add to the overall latency of the stream.
fur: Vint cheste cache al vignarà garantît che i pachets in jessude a vignaran consegnâts a une distance determinade da lis marchis temporâls de cjadene, sigurant cussì une jessude cuasi cence variazions temporâls. Sta atent che cheste impostazion e aumentarà ancje la latence complessive dal flus.

en: SSRC used in RTP output (default is random, i.e. 0)
fur: SSRC doprât te jessude RTP (il valôr predefinît al è casuâl, vâl a dî 0)

en: Use this setting to specify a known SSRC for the RTP header. This is only useful if your receiver acts on it. When using VLC as receiver, it is not.
fur: Dopre cheste impostazion par specificâ un SSRC cognossût pe intestazion RTP. Chest al è util dome se il to ricevidôr al agjìs su di lui. Cuant che tu dopris VLC tant che ricevidôr, nol è il câs.

en: Stream name
fur: Non dal flus

en: This Stream name will be sent to the receiver using the rist RTCP channel
fur: Chest non di flus al vignarà inviât al ricevidôr doprant il canâl RTCP rist

en: RIST stream output
fur: Jessude dal flus RIST

en: RIST target packet size (bytes)
fur: Dimension dal pachet di destinazion RIST (bytes)

en: Name to give to this stream/channel on the shoutcast/icecast server.
fur: Non di da a chest flus/canâl sul servidôr shoutcast/icecast.

en: Stream description
fur: Descrizion dal flus

en: Description of the stream content or information about your channel.
fur: Descrizion dal contignût de trasmission o informazions sul to canâl.

en: Stream MP3
fur: Flus MP3

en: You normally have to feed the shoutcast module with Ogg streams. It is also possible to stream MP3 instead, so you can forward MP3 streams to the shoutcast/icecast server.
fur: Di norme tu âs di alimentâ il modul shoutcast cui flus Ogg. Al lôr puest al è ancje pussibil trasmeti i MP3, cussì tu puedis mandâ indenant i flus MP3 al servidôr shoutcast/icecast.

en: Genre description
fur: Descrizion dal gjenar

en: Genre of the content.
fur: Gjenar di contignût.

en: URL description
fur: Descrizion URL

en: URL with information about the stream or your channel.
fur: URL cu lis informazions sul flus o sul to canâl.

en: Bitrate information of the transcoded stream.
fur: Informazions su la velocitât di trasferiment dal flus transcodificât.

en: Samplerate information of the transcoded stream.
fur: Informazions sul campionament dal flus transcodificât.

en: Number of channels
fur: Numar di canâi

en: Number of channels information of the transcoded stream.
fur: Informazions sul numar di canâi dal flus transcodificât.

en: Ogg Vorbis Quality
fur: Cualitât di Ogg Vorbis

en: Ogg Vorbis Quality information of the transcoded stream.
fur: Informazions su la cualitât di Ogg Vorbis dal flus transcodificât.

en: Stream public
fur: Trasmission publiche

en: Make the server publicly available on the 'Yellow Pages' (directory listing of streams) on the icecast/shoutcast website. Requires the bitrate information specified for shoutcast. Requires Ogg streaming for icecast.
fur: Rint disponibil in maniere publiche il servidôr su lis 'Pagjinis zalis' (liste elencade di trasmissions) tal sît di icecast/shoutcast. Par shoutcast a coventin lis informazions su la velocitât di trasferiment. Par icecast e ven domandade la trasmission di Ogg.

en: IceCAST output
fur: Jessude IceCAST

en: SRT stream output
fur: Jessude dal flus SRT

en: Caching value (ms)
fur: Valôr di cache (ms)

en: Default caching value for outbound UDP streams. This value should be set in milliseconds.
fur: Valôr di cache predefinide pai flus UDP in jessude. Chest valôr al à di sei stabilît in miliseconts.

en: Group packets
fur: Met dongje i pachets

en: Packets can be sent one by one at the right time or by groups. You can choose the number of packets that will be sent at a time. It helps reducing the scheduling load on heavily-loaded systems.
fur: Al è pussibil inviâ i pachets un par volte tal moment just o par grups. Tu puedis sielzi il numar di pachets che a vignaran inviâts ogni volte. Al jude a diminuî il caric di planificazion su sistemis sorecjamâts.

en: UDP stream output
fur: Jessude dal flus UDP

en: ARM NEON video chroma conversions
fur: Conversions di crominance dai videos ARM NEON

en: ARM NEON audio volume
fur: Volum audio di ARM NEON

en: ARM NEON video chroma YUV->RGBA
fur: Crominance YUV->RGBA dai video ARM NEON

en: Defines if BarGraph information should be sent
fur: Al definìs se lis informazions BarGraph a àn di sei inviadis

en: Defines if BarGraph information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
fur: Al definìs se lis informazions BarGraph a àn di sei inviadis. 1 se si àn di inviâ, 0 tal câs contrari (predefinît 1).

en: Sends the barGraph information every n audio packets
fur: Al invie lis informazions BarGraph ogni n pachets audio

en: Defines how often the barGraph information should be sent. Sends the barGraph information every n audio packets (default 4).
fur: Al definìs trop dispès che si àn di inviâ lis informazions barGraph. Al invie lis informazions barGraph ogni n pachets audio (predefinît 4).

en: Defines if silence alarm information should be sent
fur: Al definìs se si àn di inviâ lis informazions di alarme cidin

en: Defines if silence alarm information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
fur: Al definìs se si àn di inviâ lis informazions di alarme cidin. 1 se si àn di inviâ lis informazions, 0 tal câs contrari (predefinît 1).

en: Time window to use in ms
fur: Barcon temporâl di doprâ in ms

en: Time Window during when the audio level is measured in ms for silence detection. If the audio level is under the threshold during this time, an alarm is sent (default 5000).
fur: Barcon temporâl pe misurazion dal nivel audio in ms pe rilevazion dal cidinôr. Se in cheste frazion di timp il nivel audio al sta sot dal nivel limit, al ven inviât un alarme (predefinît 5000).

en: Minimum Audio level to raise the alarm
fur: Nivel audio minim par ativâ l'alarme

en: Threshold to be attained to raise an alarm. If the audio level is under the threshold during this time, an alarm is sent (default 0.1).
fur: Nivel limit di tocjâ par ativâ un alarme. Se il nivel audio al sta sot di chest nivel limit dilunc dut chest timp, un alarme al vignarà inviât (predefinît 0.1).

en: Time between two alarm messages in ms
fur: Timp in ms tra doi messaçs di alarme

en: Time between two alarm messages in ms. This value is used to avoid alarm saturation (default 2000).
fur: Il timp in ms tra doi messaçs di alarme. Chest valôr al ven doprât par evitâ une saturazion di alarmis (predefinît 2000).

en: Audio part of the BarGraph function
fur: Part audio de funzion BarGraph

en: Audiobar Graph
fur: Istogram audio

en: Simple decoder for Dolby Surround encoded streams
fur: Decodificadôr sempliç pai flus codificâts in Dolby Surround

en: Dolby Surround decoder
fur: Decodificadôr Dolby Surround

en: This effect gives you the feeling that you are standing in a room with a complete 7.1 speaker set when using only a headphone, providing a more realistic sound experience. It should also be more comfortable and less tiring when listening to music for long periods of time.
    It works with any source format from mono to 7.1.
fur: Cuant che tu dopris lis scufis, chest efiet ti da la sensazion di stâ intune stanzie cuntune cumbinazion complete di cassis 7.1, in mût di dâti une esperience sonore plui realistiche. Al varès di sei ancje plui comut e mancul stressant cuant che si scolte musiche par luncs periodis di timp.
    Al funzione cun cualsisei formât di sorzint, dal mono al 7.1.

en: Characteristic dimension
fur: Dimension carateristiche

en: Distance between front left speaker and listener in meters.
fur: Distance in metris tra la casse di çampe e il scoltadôr.

en: Compensate delay
fur: Ritart di compensazion

en: The delay which is introduced by the physical algorithm may sometimes be disturbing for the synchronization between lips-movement and speech. In case, turn this on to compensate.
fur: Il ritart introdot dal algoritmi fisic al podarès cualchi volte dâ fastidi pe sincronizazion tra il moviment de bocje e la fevelade. Se al è chest il câs, ative chest par compensâ.

en: No decoding of Dolby Surround
fur: Nissune decodifiche di Dolby Surround

en: Dolby Surround encoded streams won't be decoded before being processed by this filter. Enabling this setting is not recommended.
fur: I flus codificâts in Dolby Surround no vignaran decodificâts prime di sei elaborâts di chest filtri. No si consee di abilitâ cheste impostazion.

en: Headphone virtual spatialization effect
fur: Efiet di spazializazion virtuâl des scufis

en: Headphone effect
fur: Efiet des scufis

en: Use downmix algorithm
fur: Dopre algoritmi di riduzion di mixaç

en: This option selects a stereo to mono downmix algorithm that is used in the headphone channel mixer. It gives the effect of standing in a room full of speakers.
fur: Cheste opzion e selezione un algoritmi pe riduzion di mixaç di stereo a mono, che al ven doprât tal mixer dal canâl des scufis. Al da l'efiet di stâ intune stanzie plene di cassis acustichis.

en: Select channel to keep
fur: Selezione il canâl di tignî

en: This option silences all other channels except the selected channel.
fur: Cheste opzion e cidine ducj i canâi infûr che chel selezionât.

en: Rear left
fur: Daûr a çampe

en: Rear right
fur: Daûr a drete

en: Low-frequency effects
fur: Efiets di basse frecuence

en: Side left
fur: In bande a çampe

en: Side right
fur: In bande a diestre

en: Rear center
fur: Daûr tal mieç

en: Stereo to mono downmixer
fur: Riduzion di mixaç di stereo a mono

en: Audio channel remapper
fur: Rimapadôr canâl audio

en: Audio filter for simple channel mixing
fur: Filtri audio pal sempliç mixaç dai canâi

en: HRTF file for the binauralization
fur: File HRTF pe binauralizazion

en: Custom HRTF (Head-related transfer function) file in the SOFA format.
fur: File HRTF personalizât (Head-related trasnfer function) tal formât SOFA.

en: Headphones mode (binaural)
fur: Modalitât scufis (binaurâl)

en: If the output is stereo, render ambisonics with the binaural decoder.
fur: Se la jessude e je stereo, eseguìs la rese ambisoniche cul decodificadôr binaurâl.

en: Ambisonics renderer and binauralizer
fur: Realizadôr Ambisonics e binauralizadôr

en: Binauralizer
fur: Binauralizadôr

en: Audio filter for trivial channel mixing
fur: Filtri Audio pal mixaç dai canâi triviâi

en: Sound Delay
fur: Ritart dal sun

en: Delay
fur: Ritart

en: Add a delay effect to the sound
fur: Zonte un efiet di ritart al sun

en: Delay time
fur: Timp di ritart

en: Time in milliseconds of the average delay. Note average
fur: Timp in miliseconts dal ritart medi. Note il “medi”

en: Feedback gain
fur: Vuadagn di retroazion

en: Gain on Feedback loop
fur: Vuadagn sul circuit di retroazion

en: Level of delayed signal
fur: Nivel di segnâl intardât

en: Level of input signal
fur: Nivel dal segnâl di jentrade

en: Threshold level
fur: Nivel liminâr

en: Set the threshold level in dB.
fur: Stabilìs il nivel liminâr in dB.

en: Ratio
fur: Proporzion

en: Set the ratio (n:1).
fur: Stabilìs la proporzion (n:1).

en: Compressor
fur: Compressôr

en: Dynamic range compressor
fur: Compressôr dal interval dinamic

en: Audio filter for PCM format conversion
fur: Filtri audio pe conversion dal formât PCM

en: Audio filter for A/52/DTS->S/PDIF encapsulation
fur: Filtri audio pal incapsulament A/52/DTS->S/PDIF

en: Equalizer preset
fur: Ecualizadôr prestabilît

en: Preset to use for the equalizer.
fur: Valôrs prestabilîts di doprâ pal ecualizadôr.

en: Bands gain
fur: Vuadagn des bandis

en: Don't use presets, but manually specified bands. You need to provide 10 values between -20dB and 20dB, separated by spaces, e.g. "0 2 4 2 0 -2 -4 -2 0 2".
fur: No sta doprâ i valôrs prestabilîts, ma lis bandis specificadis a man. Tu âs di indicâ 10 valôrs tra -20dB e 20dB, separâts di spazis, p.e. "0 2 4 2 0 -2 -4 -2 0 2".

en: Use VLC frequency bands
fur: Dopre lis bandis di frecuence di VLC

en: Use the VLC frequency bands. Otherwise, use the ISO Standard frequency bands.
fur: Dopre lis bandis di frecuence di VLC. In câs contrari, dopre lis bandis di frecuence dal standard ISO.

en: Two pass
fur: Dople passade

en: Filter the audio twice. This provides a more intense effect.
fur: Filtre l'audio dôs voltis. Chest al da un efiet plui intens.

en: Global gain
fur: Vuadagn globâl

en: Set the global gain in dB (-20 ... 20).
fur: Stabilìs il vuadagn globâl in dB (-20 ... 20).

en: Equalizer with 10 bands
fur: Ecualizadôr cun 10 bandis

en: Equalizer
fur: Ecualizatôr

en: Flat
fur: Plat

en: Classical
fur: Classic

en: Full bass
fur: Bas ad implen

en: Full bass and treble
fur: Bas e alts ad implen

en: Full treble
fur: Alts ad implen

en: Large Hall
fur: Salon grant

en: Live
fur: Dal vîf

en: Party
fur: Fieste

en: Soft
fur: Melodic

en: Soft rock
fur: Rock melodic

en: Gain multiplier
fur: Moltiplicadôr di vuadagn

en: Increase or decrease the gain (default 1.0)
fur: Aumente o diminuìs il vuadagn (predefinît 1.0)

en: Gain control filter
fur: Filtri di control dal vuadagn

en: Simple Karaoke filter
fur: Sempliç filtri pal Karaoke

en: Number of audio buffers
fur: Numar di memoriis tampon audio

en: This is the number of audio buffers on which the power measurement is made. A higher number of buffers will increase the response time of the filter to a spike but will make it less sensitive to short variations.
fur: Chest al è il numar di memoriis tampon audio dulà che e ven fate la misurazion di potence. Un numar plui elevât di memoriis tampon al aumentarà il timp di rispueste dal filtri a un pic, ma lu rindarà mancul sensibil a lis variazions rapidis.

en: Maximal volume level
fur: Nivel di volum massim

en: If the average power over the last N buffers is higher than this value, the volume will be normalized. This value is a positive floating point number. A value between 0.5 and 10 seems sensible.
fur: Se la potence medie su lis ultimis N memoriis tampon e je plui alte di chest valôr, il volum al vignarà normalizât. Chest valôr al è un numar positîf a virgule mobile. Un valôr tra 0.5 e 10 al somee adeguât.

en: Volume normalizer
fur: Normalizadôr di volum

en: Parametric Equalizer
fur: Ecualizadôr parametric

en: Low freq (Hz)
fur: Frecuence basse (Hz)

en: Low freq gain (dB)
fur: Vuadagn frec. basse (dB)

en: High freq (Hz)
fur: Frecuence alte (Hz)

en: High freq gain (dB)
fur: Vuadagn frec. alte (dB)

en: Freq 1 (Hz)
fur: Frecuence 1 (Hz)

en: Freq 1 gain (dB)
fur: Vuadagn frec. 1 (dB)

en: Freq 1 Q
fur: Frecuence 1 Q

en: Freq 2 (Hz)
fur: Frecuence 2 (Hz)

en: Freq 2 gain (dB)
fur: Vuadagn frec. 2 (dB)

en: Freq 2 Q
fur: Frecuence 2 Q

en: Freq 3 (Hz)
fur: Frecuence 3 (Hz)

en: Freq 3 gain (dB)
fur: Vuadagn frec. 3 (dB)

en: Freq 3 Q
fur: Frecuence 3 Q

en: Audio filter for band-limited interpolation resampling
fur: Filtri audio pal ri-campionament de interpolazion de bande limitade

en: Resampling quality
fur: Cualitât dal ri-campionament

en: Resampling quality, from worst to best
fur: Cualitât dal ri-campionament, dal piês al miôr

en: SoX Resampler
fur: Ri-campionadôr SoX

en: Speex resampler
fur: Ri-campionadôr Speex

en: Sample rate converter type
fur: Gjenar di convertidôr dal campionament

en: Different resampling algorithms are supported. The best one is slower, while the fast one exhibits low quality.
fur: A son supuartâts diviers algoritmis di ri-campionament. Il miôr al è plui lent, al contrari il plui svelt al presente une cualitât plui basse.

en: Sinc function (best quality)
fur: Funzion sinc (cualitât miôr)

en: Sinc function (medium quality)
fur: Funzion sinc (cualitât medie)

en: Sinc function (fast)
fur: Funzion sinc (svelte)

en: Zero Order Hold (fastest)
fur: Zero Order Hold (il plui svelt)

en: Linear (fastest)
fur: Lineâr (il plui svelt)

en: SRC resampler
fur: Ri-campionadôr SRC

en: Secret Rabbit Code (libsamplerate) resampler
fur: Ri-campionadôr Secret Rabbit Code (libsamplerate)

en: Nearest-neighbor audio resampler
fur: Ri-campionadôr audio nearest-neighbor

en: Pitch Shifter
fur: Variadôr di tonalitât

en: Audio pitch changer
fur: Modificadôr de tonalitât audio

en: Audio tempo scaler synched with rate
fur: Adatadôr dal ritmi audio sincronizât cu la velocitât di leture

en: Stride Length
fur: Lungjece dal pas

en: Length in milliseconds to output each stride
fur: Lungjece in miliseconts par meti in jessude ogni pas di timp

en: Overlap Length
fur: Lungjece de soreposizion

en: Percentage of stride to overlap
fur: Percentuâl dal pas temporâl di soreposizionâ

en: Search Length
fur: Lungjece de ricercje

en: Length in milliseconds to search for best overlap position
fur: Lungjece in miliseconts di cirî pe miôr posizion di soreposizion

en: Pitch Shift
fur: Variazion di tonalitât

en: Pitch shift in semitones.
fur: Variazion di tonalitât in semitons.

en: Room size
fur: Dimension de stanzie

en: Defines the virtual surface of the room emulated by the filter.
fur: Al definìs la superficie virtuâl de stanzie emulade dal filtri.

en: Room width
fur: Largjece de stanzie

en: Width of the virtual room
fur: Largjece de stanzie virtuâl

en: Wet
fur: Umit

en: Dry
fur: Sec

en: Damp
fur: Bagnât

en: Audio Spatializer
fur: Spazializadôr audio

en: Spatializer
fur: Spazializadôr

en: This filter enhances the stereo effect by suppressing mono (signal common to both channels) and by delaying the signal of left into right and vice versa, thereby widening the stereo effect.
fur: Chest filtri al miore l'efiet stereo soprimint il mono (segnâl comun a ducj i doi i canâi) e ritardant il segnâl di çampe te diestre e al contrari, duncje amplificant l'efiet stereo.

en: Time in ms of the delay of left signal into right and vice versa.
fur: Timp in ms dal ritart dal segnâl di çampe te diestre e contrari.

en: Amount of gain in delayed left signal into right and vice versa. Gives a delay effect of left signal in right output and vice versa which gives widening effect.
fur: Cuantitât di vuadagn tal segnâl di çampe ritardât, dentri de diestre e al contrari. Al da un efiet di ritart dal segnâl di çampe te jessude di diestre e al contrari, che al prodûs un efiet slargjât.

en: Cross feed of left into right with inverted phase. This helps in suppressing the mono. If the value is 1 it will cancel all the signal common to both channels.
fur: Alimentazion incrosade di çampe te drete cu la fase invertide. Chest al jude tal soprimi il mono. Se il valôr al è 1 al scancelarà dut il segnâl compagn tai doi canâi.

en: Dry mix
fur: Mix sec

en: Level of input signal of original channel.
fur: Nivel dal segnâl di jentrade dal canâl origjinâl.

en: Stereo Enhancer
fur: Intensificadôr stereo

en: Simple stereo widening effect
fur: Sempliç efiet di slargjament stereo

en: Single precision audio volume
fur: Volum audio a precision singule

en: Integer audio volume
fur: Volum audio intîr

en: Dummy audio output
fur: Jessude audio pustice

en: Audio output device
fur: Dispositîf di jessude audio

en: Audio output device (using ALSA syntax).
fur: Dispositîf di jessude audio (doprant la sintassi ALSA).

en: Audio output channels
fur: Canâi di jessude audio

en: Channels available for audio output. If the input has more channels than the output, it will be down-mixed. This parameter is ignored when digital pass-through is active.
fur: Canâi disponibii pe jessude audio. Se la jentrade e à plui canâi de jessude, e vignarà fate une riduzion di mixaç. Chest parametri al ven ignorât cuant che al è atîf il passant digjitâl.

en: ALSA audio output
fur: Jessude audio ALSA

en: Audio output failed
fur: Jessude audio falade

en: The audio device "%s" could not be used:
    %s.
fur: Nol è pussibil doprâ il dispositîf audio "%s":
    %s.

en: Audio memory
fur: Memorie audio

en: Audio memory output
fur: Jessude de memorie audio

en: Sample format
fur: Formât dal campion

en: Last audio device
fur: Ultin dispositîf audio

en: HAL AudioUnit output
fur: Jessude AudioUnit HAL

en: System Sound Output Device
fur: Dispositîf di jessude dal sun di sisteme

en: %s (Encoded Output)
fur: %s (jessude codificade)

en: Audio device is not configured
fur: Il dispositîf audio nol è configurât

en: You should configure your speaker layout with "Audio Midi Setup" in /Applications/Utilities. VLC will output Stereo only.
fur: Tu varessis di configurâ la disposizion des cassis cun "Configurazion audio midi" in /Aplicazions/Utilitâts. VLC al mandarà fûr dome in stereo.

en: The selected audio output device is exclusively in use by another program.
fur: Il dispositîf di jessude audio selezionât al è doprât in esclusive di un altri program.

en: Output device
fur: Dispositîf di jessude

en: Select your audio output device
fur: Selezione il to dispositîf di jessude audio

en: Speaker configuration
fur: Configurazion des cassis

en: Select speaker configuration you want to use. This option doesn't upmix! So NO e.g. Stereo -> 5.1 conversion.
fur: Selezione la configurazion des cassis che tu desideris doprâ. Cheste opzion no aumente il mixaç! Duncje NISSUNE conversion p.e. Stereo -> 5.1 .

en: Audio volume in hundredths of decibels (dB).
fur: Volum audio in centenârs di decibels (dB).

en: DirectX audio output
fur: Jessude audio DirectX

en: Output format
fur: Formât de jessude

en: Number of output channels
fur: Numar di canâi di jessude

en: By default (0), all the channels of the incoming will be saved but you can restrict the number of channels here.
fur: Tant che impostazion predefinide (0), ducj i canâi in jentrade a vignaran salvâts ma tu puedis limitâ il numar di canâi achì.

en: Add WAVE header
fur: Zonte intestazion WAVE

en: Instead of writing a raw file, you can add a WAV header to the file.
fur: Invezit di scrivi un file grês, tu puedis zontâ une intestazion WAV al file.

en: Output file
fur: File di jessude

en: File to which the audio samples will be written to ("-" for stdout).
fur: File dulà che a vignaran scrits i campions audio ("-" par stdout).

en: File audio output
fur: Jessude audio su file

en: Automatically connect to writable clients
fur: Conet in automatic ai clients dulà che si pues scrivi

en: If enabled, this option will automatically connect sound output to the first writable JACK clients found.
fur: Se abilitade, cheste opzion e conetarà in automatic la jessude sonore ai prins clients JACK scrivibii cjatâts.

en: Connect to clients matching
fur: Conet ai clients corispondents

en: If automatic connection is enabled, only JACK clients whose names match this regular expression will be considered for connection.
fur: Se e je abilitade la conession automatiche, a vignaran considerâts pe conession dome i clients JACK che cul lôr non a corispuindin a cheste espression regolâr.

en: JACK client name
fur: Non dal client JACK

en: JACK audio output
fur: Jessude audio JACK

en: Device
fur: Dispositîf

en: Select a proper audio device to be used by KAI.
fur: Selezione un dispositîf audio adat pe utilizazion de bande di KAI.

en: Open audio in exclusive mode.
fur: Vierç l'audio in modalitât esclusive.

en: Enable this option if you want your audio not to be interrupted by the other audio.
fur: Abilite cheste opzion se tu desideris che l'audio nol vegni interot di altris audio.

en: K Audio Interface audio output
fur: Jessude audio de Interface Audio K

en: HDMI/SPDIF audio passthrough
fur: Passant audio HDMI/SPDIF

en: Change this value if you have issue with HD codecs when using a HDMI receiver.
fur: Cambie chest valôr se tu âs problemis cui codecs HD cuant che tu dopris un ricevidôr HDMI.

en: Disabled
fur: Disabilitât

en: Enabled (AC3/DTS only)
fur: Abilitât (dome AC3/DTS)

en: Enabled
fur: Abilitât

en: Windows Multimedia Device output
fur: Jessude Windows Multimedia Device

en: Output back-end
fur: Back-end de jessude

en: Audio output back-end interface.
fur: Interface di back-end de jessude audio.

en: OSS device node path.
fur: Percors dal grop dispositîf OSS.

en: Open Sound System audio output
fur: Jessude audio Open Sound System

en: Pulseaudio audio output
fur: Jessude audio Pulseaudio

en: OpenBSD sndio audio output
fur: Jessude audio sndio OpenBSD

en: Software gain
fur: Vuadagn software

en: This linear gain will be applied in software.
fur: Chest vuadagn lineâr al vignarà aplicât vie software.

en: Windows Audio Session API output
fur: Jessude de API Windows Audio Session

en: Select Audio Device
fur: Selezion il dispositîf audio

en: Select special Audio device, or let windows decide (default), change needs VLC restart to apply.
fur: Selezione il dispositîf audio speciâl o permet a Windows di decidi (predefinît), si scugne tornâ a inviâ VLC par aplicâ la modifiche a cheste opzion.

en: WaveOut audio output
fur: Jessude audio WaveOut

en: Use float32 output
fur: Dopre jessude float32

en: The option allows you to enable or disable the high-quality float32 audio output mode (which is not well supported by some soundcards).
fur: La opzion ti permet di abilitâ o disabilitâ la modalitât di jessude audio float32 a alte-cualitât (che no je ben supuartade di cualchi schede sonore).

en: A/52 dynamic range compression
fur: Compression dal interval dinamic A/52

en: Dynamic range compression makes the loud sounds softer, and the soft sounds louder, so you can more easily listen to the stream in a noisy environment without disturbing anyone. If you disable the dynamic range compression the playback will be more adapted to a movie theater or a listening room.
fur: La compression dal interval dinamic al rint i suns fuarts plui lizêrs e i suns lizêrs plui fuarts, cussì che tu puedis sintî cun plui facilitât i flus intun ambient rumorôs cence disturbâ nissun. Se tu disabilitis la compression dal interval dinamic la riproduzion e deventarà plui adate a un cine o une stanzie pe scolte.

en: ATSC A/52 (AC-3) audio decoder
fur: Decodificadôr audio ATSC A/52 (AC-3)

en: ADPCM audio decoder
fur: Decodificadôr audio ADPCM

en: AES3/SMPTE 302M audio decoder
fur: Decodificadôr audio AES3/SMPTE 302M

en: AES3/SMPTE 302M audio packetizer
fur: Impachetadôr audio AES3/SMPTE 302M

en: AOM video decoder
fur: Decodificadôr video AOM

en: Raw/Log Audio decoder
fur: Decodificadôr audio Raw/Log

en: Raw audio encoder
fur: Codificadôr audio grês

en: SoundFont file
fur: File SoudFont

en: SoundFont file to use for software synthesis.
fur: File SoundFont di doprâ pe sintesi software.

en: AudioToolbox MIDI synthesizer
fur: Sintetizadôr MIDI AudioToolbox

en: Ignore ruby (furigana) in the subtitle.
fur: Ignore ruby (furigana) tai sottitui.

en: Use Core Text renderer
fur: Dopre l'elaboradôr di rese Core Text

en: Use Core Text renderer in the subtitle.
fur: Dopre l'elaboradôr di rese Core Text tai sottitui.

en: ARIB subtitles decoder
fur: Decodificadôr dai sottitui ARIB

en: ARIB subtitles
fur: Sottitui ARIB

en: simple
fur: sempliç

en: Various audio and video decoders/encoders delivered by the FFmpeg library. This includes (MS)MPEG4, DivX, SV1,H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG and other codecs
fur: Varis codificadôrs/decodificadôr audio e video distribuîts de librarie FFmpeg. Cheste e inclût (MS)MPEG4, DivX, SV1,H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG e altris codecs

en: FFmpeg audio/video decoder
fur: Decodificadôr audio/video FFmpeg

en: Decoding
fur: Decodifiche

en: Encoding
fur: Codifiche

en: FFmpeg audio/video encoder
fur: Codificadôr audio/video FFmpeg

en: Direct rendering
fur: Rapresentazion direte

en: Show corrupted frames
fur: Mostre i fotograms ruvinâts

en: Prefer visual artifacts instead of missing frames
fur: Preferìs artefats visîfs invezit di fotograms che a mancjin

en: Error resilience
fur: Corezion di erôr

en: libavcodec can do error resilience.
    However, with a buggy encoder (such as the ISO MPEG-4 encoder from M$) this can produce a lot of errors.
    Valid values range from 0 to 4 (0 disables all errors resilience).
fur: libavcoded al pues corezi i erôrs.
    Dut câs, cuntun codificadôr falât (come il codificadôr ISO MPEG-4 di M$) cheste opzion e pues produsi une vore di erôrs.
    I valôrs valits a van di 0 a 4 (0 al disabilite la corezion di ducj i erôrs).

en: Workaround bugs
fur: Soluzions alternativis ai erôrs

en: Try to fix some bugs:
    1  autodetect
    2  old msmpeg4
    4  xvid interlaced
    8  ump4 
    16 no padding
    32 ac vlc
    64 Qpel chroma.
    This must be the sum of the values. For example, to fix "ac vlc" and "ump4", enter 40.
fur: Prove a comedâ cualchi erôr:
    1  rileve in automatic
    2  vecjo msmpeg4
    4  xvid interlaçât
    8  ump4 
    16 nissune jempladure
    32 ac vlc
    64 crominance Qpel.
    Al scugne jessi la sume dai valôrs. Par esmpli, par justâ "ac vlc" e "ump4", inserìs 40.

en: Hurry up
fur: Moviti

en: The decoder can partially decode or skip frame(s) when there is not enough time. It's useful with low CPU power but it can produce distorted pictures.
fur: Il decodificadôr al pues decodificâ un toc o saltâ fotograms cuant che nol à vonde timp. Al è util cun CPU pôc potentis, ma al pues produsi imagjins straviadis.

en: Allow speed tricks
fur: Permet trucs di velocitât

en: Allow non specification compliant speedup tricks. Faster but error-prone.
fur: Permet trucs di sveltiment che no rispietin lis specifichis. Plui svelt ma plui propens a erôrs.

en: Skip frame (default=0)
fur: Salte il fotogram (predefinît=0)

en: Force skipping of frames to speed up decoding (-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
fur: Sfuarce il saltâ di fotograms par sveltî la decodifiche (-1=Nissun, 0=Predefinît, 1=fotograms-B, 2=fotograms-P, 3=fotograms B+P, 4=ducj i fotograms).

en: Skip idct (default=0)
fur: Salte idct (predefinît=0)

en: Force skipping of idct to speed up decoding for frame types (-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
fur: Sfuarce il saltâ dal idct par sveltî la decodifiche pai gjenars di fotograms (-1=Nissun, 0=Predefinît, 1=fotograms B, 2=fotograms P, 3=fotograms B+P, 4=ducj i fotograms).

en: Debug mask
fur: Mascare di debug

en: Set FFmpeg debug mask
fur: Stabilìs la mascare di debug di FFmpeg

en: Codec name
fur: Non dal codec

en: Internal libavcodec codec name
fur: Non dal codec di libavcodec interni

en: Hardware decoding
fur: Decodifiche in hardware

en: This allows hardware decoding when available.
fur: Chest al permet la decodifiche in hardware cuant che e je disponibile.

en: Ratio of key frames
fur: Proporzion des imagjins clâf

en: Number of frames that will be coded for one key frame.
fur: Numar di fotograms che a vignaran codificâts par un fotogram clâf.

en: Ratio of B frames
fur: Proporzion dai fotograms B

en: Number of B frames that will be coded between two reference frames.
fur: Numar di fotograms B che a vignaran codificâts tra doi fotograms di riferiment.

en: Video bitrate tolerance
fur: Tolerance de velocitât di trasferiment dal video

en: Video bitrate tolerance in kbit/s.
fur: Tolerance de velocitât di trasferiment dal video in kbit/s.

en: Interlaced encoding
fur: Codifiche interlaçade

en: Enable dedicated algorithms for interlaced frames.
fur: Abilite i algoritmis dedicâts pai fotograms interlaçâts.

en: Interlaced motion estimation
fur: Stime dal moviment interlaçât

en: Enable interlaced motion estimation algorithms. This requires more CPU.
fur: Abilite i algoritmis de stime dal moviment interlaçât. Chescj a domandin plui risorsis de CPU.

en: Pre-motion estimation
fur: Predizion di moviment

en: Enable the pre-motion estimation algorithm.
fur: Abilite l'algoritmi di predizion di moviment.

en: Rate control buffer size
fur: Dimension de memorie tampon pal control de bande

en: Rate control buffer size (in kbytes). A bigger buffer will allow for better rate control, but will cause a delay in the stream.
fur: Dimension de memorie tampon pal control de bande (in kbytes). Une memorie tampon plui grande e permet un miôr control de bande, ma e causarà un ritart te trasmission.

en: Rate control buffer aggressiveness
fur: Eficacie de memorie tampon pal control de bande

en: Rate control buffer aggressiveness.
fur: Eficacie de memorie tampon pal control de bande.

en: I quantization factor
fur: Fatôr di cuantizazion I

en: Quantization factor of I frames, compared with P frames (for instance 1.0 => same qscale for I and P frames).
fur: Fatôr di cuantizazion dai fotograms I, comparâts cui fotograms P (par esempli 1.0 => stesse scjale di cuantizazion pai fotograms I e P).

en: Noise reduction
fur: Riduzion dal rumôr

en: Enable a simple noise reduction algorithm to lower the encoding length and bitrate, at the expense of lower quality frames.
fur: Abilite un sempliç algoritmi di riduzion dal rumôr par diminuî la durade de codifiche e la frecuence di cifre, a spese di une riduzion de cualitât dai fotograms.

en: MPEG4 quantization matrix
fur: Matriç di cuantizazion MPEG4

en: Use the MPEG4 quantization matrix for MPEG2 encoding. This generally yields a better looking picture, while still retaining the compatibility with standard MPEG2 decoders.
fur: Dopre la matriç di cuantizazion di MPEG4 pe codifiche MPEG2. Cheste operazion pal solit e prodûs  imagjins plui bielis, mantignint tal stes timp la compatibilitât cui decodificadôrs MPEG2 standard.

en: Quality level
fur: Nivel de cualitât

en: Quality level for the encoding of motions vectors (this can slow down the encoding very much).
fur: Nivel de cualitât pe codifiche di vetôrs di moviment (chest al pues morestâ un vore la codifiche).

en: The encoder can make on-the-fly quality tradeoffs if your CPU can't keep up with the encoding rate. It will disable trellis quantization, then the rate distortion of motion vectors (hq), and raise the noise reduction threshold to ease the encoder's task.
fur: Se il processôr nol rive a stâ daûr ae velocitât di codifiche, il codificadôr al pues fâ al svol dai cambis di cualitât de codifiche. Al disativarà la cuantizazion trellis, dopo il tas di distorsion dai vetôrs di moviment (hq) e al aumentarà il nivel di riduzion dal rumôr par facilitâ il lavôr dal codificadôr.

en: Minimum video quantizer scale
fur: Scjale minime dal cuantizadôr video

en: Minimum video quantizer scale.
fur: Scjale minime dal cuantizadôr video.

en: Maximum video quantizer scale
fur: Scjale massime dal cuantizadôr video

en: Maximum video quantizer scale.
fur: Scjale massime dal cuantizadôr video.

en: Trellis quantization
fur: Cuantizazion trellis

en: Enable trellis quantization (rate distortion for block coefficients).
fur: Abilite la cuantizazion trellis (tas di distorsion pai coeficients di bloc).

en: Fixed quantizer scale
fur: Scjale dal cuantizadôr fisse

en: A fixed video quantizer scale for VBR encoding (accepted values: 0.01 to 255.0).
fur: Une scjale fisse dal cuantizadôr video pe codifiche VBR (valôrs acetâts: di 0.01 a 255.0).

en: Strict standard compliance
fur: Rispiet rigorôs dal standard

en: Force a strict standard compliance when encoding (accepted values: -2 to 2).
fur: Sfuarce un rispiet rigorôs dal standard cuant che si codifiche (valôrs bogns: di -2 a 2).

en: Luminance masking
fur: Mascarament de luminance

en: Raise the quantizer for very bright macroblocks (default: 0.0).
fur: Aumente il cuantizadôr pai macro-blocs une vore clârs (predefinît: 0.0).

en: Darkness masking
fur: Mascarament dal scûr

en: Raise the quantizer for very dark macroblocks (default: 0.0).
fur: Aumente il cuantizadôr pai macro-blocs une vore scûrs (predefinît 0.0).

en: Motion masking
fur: Mascarament dal moviment

en: Raise the quantizer for macroblocks with a high temporal complexity (default: 0.0).
fur: Aumente il cuantizadôr pai macro-blocs cuntune complessitât temporâl elevade (predefinît 0.0).

en: Border masking
fur: Mascarament dai ôrs

en: Raise the quantizer for macroblocks at the border of the frame (default: 0.0).
fur: Aumente il cuantizadôr pai macro-blocs tai ôrs dal fotogram (predefinît: 0.0).

en: Luminance elimination
fur: Eliminazion de luminance

en: Eliminates luminance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends -4.
fur: Al elimine i blocs di luminance cuant che il PSNR nol è cambiât di tant (predefinît: 0.0). La specifiche H264 e racomande -4.

en: Chrominance elimination
fur: Eliminazion de crominance

en: Eliminates chrominance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends 7.
fur: Al elimine i blocs di crominance cuant che il PSNR nol è cambiât di tant (predefinît: 0.0). La specifiche H264 e racomande 7.

en: Specify AAC audio profile to use
fur: Specifiche il profîl audio AAC di doprâ

en: Specify the AAC audio profile to use for encoding the audio bitstream. It takes the following options: main, low, ssr (not supported),ltp, hev1, hev2 (default: low). hev1 and hev2 are currently supported only with libfdk-aac enabled libavcodec
fur: Specifiche il profîl audio AAC di doprâ pe codifiche dal flus dai bits audio. Al cjape chestis opzions: main, low, ssr (no supuartât), ltp, hev1, hev2 (predefinît: low). hev1 e hev2 pal moment a son supuartâts dome cun libfdk-aac abilitât in libavcodec

en: Direct3D11 Video Acceleration
fur: Acelerazion video Direct3D11

en: DirectX Video Acceleration (DXVA) 2.0
fur: Acelerazion Video DirectX (DXVA) 2.0

en: It seems your Libav/FFmpeg (libavcodec) installation lacks the following encoder:
    %s.
    If you don't know how to fix this, ask for support from your distribution.
    
    This is not an error inside VLC media player.
    Do not contact the VideoLAN project about this issue.
fur: Al somee che ae tô instalazion di Libav/FFmpeg (libavcodec) e mancji chest codificadôr:
    %s.
    Se no tu sâs cemût comedâ chest probleme, domande supuart de tô distribuzion.
    
    Chest nol è un erôr interni al riprodutôr multimediâl VLC.
    No sta contatâ il progjet VideoLAN par chest probleme.

en: unknown
fur: no cognossût

en: subpicture
fur: imagjin secondarie

en: VLC could not open the %4.4s %s encoder.
fur: VLC nol à podût vierzi il codificadôr %4.4s %s.

en: VA-API video decoder via DRM
fur: Decodificadôr video VA-API vie DRM

en: VA-API video decoder
fur: Decodificadôr video VA-API

en: BPG image decoder
fur: Decodificadôr imagjin BPG

en: Opacity
fur: Opacitât

en: Setting to true makes the text to be boxed and maybe easier to read.
fur: Metint a true al visualize il test intun ricuadri forsit plui facil di lei.

en: Closed Captions decoder
fur: Decodificadôr dai sottitui

en: CDG video decoder
fur: Decodificadôr video CDG

en: Crystal HD hardware video decoder
fur: Decodificadôr video in hardware Crystal HD

en: CVD subtitle decoder
fur: Decodificadôr dai sottitui CVD

en: Chaoji VCD subtitle packetizer
fur: Impachetadôr dai sottitui VCD Chaoji

en: Encoding quality
fur: Cualitât de codifiche

en: Enforce a quality between 0 (lossless) and 511 (worst).
fur: Sfuarce une cualitât tra 0 (cence pierditis) e 511(chê piês).

en: Daala video decoder
fur: Decodificadôr video Daala

en: Daala video packetizer
fur: Impachetadôr video Daala

en: Daala video encoder
fur: Codificadôr video Daala

en: Chroma format
fur: Formât di crominance

en: Picking chroma format will force a conversion of the video into that format
fur: Sielzint un formât di crominance e vignarà sfuarçade une conversion dal video in chel formât

en: Dav1d video decoder
fur: Decodificadôr video Dav1d

en: DTS dynamic range compression
fur: Compression dal interval dinamic DTS

en: DTS Coherent Acoustics audio decoder
fur: Decodificadôr audio DTS Coherent Acoustics

en: Save raw codec data
fur: Salve i dâts grês dal codec

en: Save the raw codec data if you have selected/forced the dummy decoder in the main options.
fur: Salve i dâts grês dal codec se tu âs selezionât/sfuarçât il decodificadôr pustiç tes opzions principâls.

en: Dummy decoder
fur: Decodificadôr pustiç

en: DirectMedia Object decoder
fur: Decodificadôr DirectMedia Object

en: DirectMedia Object encoder
fur: Codificadôr DirectMedia Object

en: Decoding X coordinate
fur: Decodifiche coordenade X

en: X coordinate of the rendered subtitle
fur: Coordenade X dal sottitul rapresentât

en: Decoding Y coordinate
fur: Decodifiche coordenade Y

en: Y coordinate of the rendered subtitle
fur: Coordenade Y dal sottitul di rapresentâ

en: Subpicture position
fur: Posizion de imagjin secondarie

en: You can enforce the subpicture position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, e.g. 6=top-right).
fur: Tu puedis sfuarçâ la posizion des imagjins secondariis sul filmât (0=tal mieç, 1=a çampe, 2=a diestre, 4=parsore, 8=sot, tu puedis ancje doprâ cumbinazions di chescj valôrs, p.e. 6=parsore a diestre).

en: Encoding X coordinate
fur: Codifiche coordenade X

en: X coordinate of the encoded subtitle
fur: Coordenade X dal sottitul codificât

en: Encoding Y coordinate
fur: Codifiche coordenade Y

en: Y coordinate of the encoded subtitle
fur: Coordenade Y dal sottitul codificât

en: DVB subtitles decoder
fur: Decodificadôr dai sottitui DVB

en: DVB subtitles
fur: Sottitui DVB

en: DVB subtitles encoder
fur: Codificadôr dai sottitui DVB

en: Dummy encoder
fur: Codificadôr pustiç

en: AAC audio decoder (using libfaad2)
fur: Decodificadôr audio AAC (doprant libfaad2)

en: AAC extension
fur: Estension AAC

en: Encoder Profile
fur: Profîl dal codificadôr

en: Encoder Algorithm to use.
fur: Algoritmi dal codificadôr di doprâ.

en: Enable spectral band replication
fur: Abilite la repliche de bande spetrâl

en: This is an optional feature only for the AAC-ELD profile.
fur: Cheste e je une funzionalitât opzionâl dome pal profîl AAC-ELD.

en: VBR Quality
fur: Cualitât VBR

en: Quality of the VBR Encoding (0=cbr, 1-5 constant vbr quality, 5 is the best).
fur: Cualitât de codifiche VBR (0=cbr, 1-5 cualitât vbr costante, 5 e je la miôr).

en: Enable afterburner library
fur: Abilite la librarie afterburner

en: This library will produce higher quality audio at the expense of additional CPU usage (default is enabled).
fur: Cheste librarie e produsarà audio di cualitât plui elevade a spese di une utilizazion adizionâl de CPU (abilitade tant che impostazion predefinide).

en: Signaling mode of the extension AOT
fur: Modalitât di segnalazion de estension AOT

en: 1 is explicit for SBR and implicit for PS (default), 2 is explicit hierarchical.
fur: 1 al è esplicit par SBR e implicit par PS (predefinît), 2 al è esplicit jerarchic.

en: FDK-AAC Audio encoder
fur: Codificadôr audio FDK-AAC

en: Flac audio decoder
fur: Decodificadôr audio flac

en: Flac audio encoder
fur: Codificadôr audio flac

en: Chorus
fur: Côr

en: Synthesis gain
fur: Vuadagn di sintesi

en: This gain is applied to synthesis output. High values may cause saturation when many notes are played at a time.
fur: Chest vuadagn al ven aplicât ae jessude di sintesi. Valôrs alts a puedin causâ saturazion cuant che a vegnin sunadis tantis notis tal stes moment.

en: Polyphony
fur: Polifonie

en: The polyphony defines how many voices can be played at a time. Larger values require more processing power.
fur: La polifonie e definìs tropis vôs che si pues riprodusi tal stes timp. Valôrs plui grancj a domandin plui potence di elaborazion.

en: Reverb
fur: Rivoc

en: FluidSynth MIDI synthesizer
fur: Sintetizadôr MIDI FluidSynth

en: MIDI synthesis not set up
fur: Sintesi MIDI no configurade

en: G.711 decoder
fur: Decodificadôr G.711

en: G.711 encoder
fur: Codificadôr G.711

en: Uses GStreamer framework's plugins to decode the media codecs
fur: Al dopre i pluigins de infrastruture di GStreamer par decodificâ i codecs multimediâi

en: Use DecodeBin
fur: Dopre DecodeBin

en: DecodeBin is a container element, that can add and manage multiple elements. Apart from adding the decoders, decodebin also adds elementary stream parsers which can provide more info such as codec profile, level and other attributes, in the form of GstCaps (Stream Capabilities) to decoder.
fur: DecodeBin al è un element contignidôr che al pues zontâ e gjestî plui elements. Gjavât il zontâ i decodificadôrs, decodebin al pues ancje zontâ analizadôrs di flus elementârs che a puedin dâ plui informazions, come il profîl dal codec, il nivel e altris atribûts, te forme di GstCaps (Capacitâts dal flus) al decodificadôr.

en: GStreamer Based Decoder
fur: Decodificadôr basât su GStreamer

en: Quality level for encoding (this can enlarge or reduce output image size).
fur: Nivel de cualitât pe codifiche (chest al pues slargjâ o diminuî la dimension de imagjin di jessude).

en: JPEG image decoder
fur: Decodificadôr di imagjin JPEG

en: JPEG image encoder
fur: Codificadôr di imagjin JPEG

en: Formatted Subtitles
fur: Sottitui formatâts

en: Kate streams allow for text formatting. VLC partly implements this, but you can choose to disable all formatting. Note that this has no effect is rendering via Tiger is enabled.
fur: I flus Kate a permetin la formatazion dal test. VLC al implemente in mût parziâl cheste funzion, ma tu puedis sielzi di disativâ dute la formatazion. Note che chest nol produsarà nissun efiet se e je abilitade la elaborazion di rese vie Tiger.

en: Shadow
fur: Ombrene

en: Outline
fur: Contor

en: Black
fur: Neri

en: Gray
fur: Grîs

en: Silver
fur: Arint

en: White
fur: Blanc

en: Maroon
fur: Maron

en: Red
fur: Ros

en: Fuchsia
fur: Fucsie

en: Yellow
fur: Zâl

en: Olive
fur: Ulive

en: Green
fur: Vert

en: Teal
fur: Vert aghe

en: Lime
fur: Limon vert

en: Purple
fur: Viole

en: Navy
fur: Blu di mâr

en: Blue
fur: Blu

en: Aqua
fur: Aghe

en: Use Tiger for rendering
fur: Dopre Tiger pe rese

en: Kate streams can be rendered using the Tiger library. Disabling this will only render static text and bitmap based streams.
fur: Al è pussibil elaborâ la visualizazion/rese dai flus Kate doprant la librarie Tiger. Se chest al ven disabilitât e vignarà elaborade la rese dai flus basâts su bitmap e il test static.

en: Rendering quality
fur: Cualitât de rese

en: Select rendering quality, at the expense of speed. 0 is fastest, 1 is highest quality.
fur: Selezione la cualitât de rapresentazion su schermi, a spese de velocitât. 0 la plui svelte, 1 e je chê cu la cualitât plui alte.

en: Default font effect
fur: Efiet dal caratar predefinît

en: Add a font effect to text to improve readability against different backgrounds.
fur: Zonte un efiet di caratar al test par miorâ la leture su diviers fonts.

en: Default font effect strength
fur: Fuarce dal efiet dal caratar predefinît

en: How pronounced to make the chosen font effect (effect dependent).
fur: Trop marcât rindi l'efiet di caratar sielt (dipendent dal efiet).

en: Default font description
fur: Descrizion dal caratar predefinît

en: Which font description to use if the Kate stream does not specify particular font parameters (name, size, etc) to use. A blank name will let Tiger choose font parameters where appropriate.
fur: Ce descrizion di caratar doprâ se il flus Kate nol specifiche particolârs parametris di caratar (non, dimension, e v.i.) di doprâ. Un non vueit al fasarà sielzi a Tiger i parametris di caratar, se al è il câs.

en: Default font color
fur: Colôr dal caratar predefinît

en: Default font color to use if the Kate stream does not specify a particular font color to use.
fur: Colôr dal caratar predefinît di doprâ se il flus Kat nol specifiche di doprâ un particolâr colôr.

en: Default font alpha
fur: Canâl alfa dal caratar predefinît

en: Transparency of the default font color if the Kate stream does not specify a particular font color to use.
fur: La trasparence dal colôr dal caratar predefinît se il flus Kate nol specifiche di doprâ un particolâr colôr di caratar.

en: Default background color
fur: Colôr dal fonts predefinît

en: Default background color if the Kate stream does not specify a background color to use.
fur: Colôr dal fonts predefinît se il flus Kate nol specifiche di doprâ un colôr pal fonts.

en: Default background alpha
fur: Canâl alfa dal fonts predefinît

en: Transparency of the default background color if the Kate stream does not specify a particular background color to use.
fur: La trasparence dal colôr predefinît dal fonts se il flus Kate nol specifiche di doprâ un particolâr colôr di fonts.

en: Kate is a codec for text and image based overlays.
    The Tiger rendering library is needed to render complex Kate streams, but VLC can still render static text and image based subtitles if it is not available.
    Note that changing settings below will not take effect until a new stream is played. This will hopefully be fixed soon.
fur: Kate al è un codec par soreposizions basadis su test e imagjins.
    La librarie di rapresentazion Tiger e covente par elaborâ la rese dai flus di Kate complès, ma VLC al pues distès elaborâ la rese di sottitui di tescj statics e imagjins se chê librarie no je disponibile.
    Note che la modifiche des impostazions chi sot no varà efiets fintremai che nol ven riprodot un gnûf flus. Cuntun tic di furtune chest probleme al vignarà comedât chi di pôc.

en: Kate overlay decoder
fur: Decodificadôr di sopreposizions Kate

en: Tiger rendering defaults
fur: Predefinîts pe rese vie Tiger

en: Kate text subtitles packetizer
fur: Impachetadôr di sottitui di test Kate

en: Additional fonts directory
fur: Cartele adizionâl di caratars

en: Subtitles (advanced)
fur: Sottitui (avanzât)

en: Subtitle renderers using libass
fur: Rapresentadôrs di sottitui doprant libass

en: Building font cache
fur: Costruzion de cache dai caratars

en: Please wait while your font cache is rebuilt.
    This should take less than a minute.
fur: Par plasê spiete intant che e ven ricostruide la cache dai caratars.
    Cheste operazion e varès di puartâ vie mancul di un minût.

en: MPEG I/II video decoder (using libmpeg2)
fur: Decodificadôr video MPEG I/II (doprant libmpeg2)

en: Linear PCM audio decoder
fur: Decodificadôr audio PCM lineâr

en: Linear PCM audio packetizer
fur: Impachetadôr audio PCM lineâr

en: Linear PCM audio encoder
fur: Codificadôr audio PCM lineâr

en: MPEG audio layer I/II/III decoder
fur: Decodificadôr MPEG audio strâts I/II/II

en: Media Foundation Transform decoder
fur: Decodificadôr Media Foundation Transform

en: MPEG audio decoder using mpg123
fur: Decodificadôr audio MPEG doprant mpg123

en: OggSpots video decoder
fur: Decodificadôr video OggSpots

en: OggSpots video packetizer
fur: Impachetadôr video OggSpots

en: OMX direct rendering
fur: Rese direte OMX

en: Enable OMX direct rendering.
fur: Abilite la rese direte OMX.

en: Audio/Video decoder (using OpenMAX IL)
fur: Decodificadôr audio/video (doprant OpenMAX IL)

en: Video encoder (using OpenMAX IL)
fur: Codificadôr video (doprant OpenMAX IL)

en: OpenMAX IL video output
fur: Jessude video OpenMAX IL

en: Opus audio decoder
fur: Decodificadôr audio Opus

en: Opus audio encoder
fur: Codificadôr audio Opus

en: PNG video decoder
fur: Decodificadôr video PNG

en: PNG video encoder
fur: Codificadôr video PNG

en: Enable software mode
fur: Abilite modalitât software

en: Allow the use of the Intel Media SDK software implementation of the codecs if no QuickSync Video hardware acceleration is present on the system.
fur: Permet l'ûs de implementazion software Intel Media SDK dai codecs se no je presinte tal sisteme la acelerazion hardware video QuickSync.

en: Codec Profile
fur: Profîl dal codec

en: Specify the codec profile explicitly. If you don't, the codec will determine the correct profile from other sources, such as resolution and bitrate. E.g. 'high'
fur: Specifiche in maniere esplicite il profîl dal codec. Se no tu lu fasis, il codec al determinarà di altris sorzints il profîl just, come par esempli la risoluzion e la velocitât di trasferiment. P.e. 'alt'

en: Codec Level
fur: Nivel dal codec

en: Specify the codec level explicitly. If you don't, the codec will determine the correct profile from other sources, such as resolution and bitrate. E.g. '4.2' for mpeg4-part10 or 'low' for mpeg2
fur: Specifiche in maniere esplicite il nivel dal codec. Se no tu lu fasis, il codec al determinarà di altris sorzints il profîl just, come par esempli la risoluzion e la velocitât di trasferiment. P.e. '4.2' par mpeg4-part10 o 'bas' par mpeg2.

en: Group of Picture size
fur: Dimension dal grup di imagjins

en: Number of pictures within the current GOP (Group of Pictures); if GopPicSize=0, then the GOP size is unspecified. If GopPicSize=1, only I-frames are used.
fur: Numar di figuris dentri dal GOP (Grup di imagjins) corint; se GopSize=0, alore la dimension di GOP no je specificade. Se GopPicSize=1, a vegnin doprâts dome i fotograms I.

en: Group of Picture Reference Distance
fur: Distance di riferiment dal Grup di Imagjins

en: Distance between I- or P- key frames; if it is zero, the GOP structure is unspecified. Note: If GopRefDist = 1, there are no B-frames used.
fur: Distance tra i fotograms-clâf I- o P-; se e je zero, la struture dal GOP no je specificade. Note: se GopRefDist=1, nol ven doprât nissun fotogram B-.

en: Rate Control Method
fur: Metodi di control de velocitât

en: The rate control method to use when encoding. Can be one of 'cbr', 'vbr', 'qp', 'avbr'. 'qp' mode isn't supported for mpeg2.
fur: Il metodi di control de velocitât di doprâ cuant che si codifiche. Al pues jessi un tra 'cbr', 'vbr', 'qp', 'avbr'. La modalitât 'qp' no je supuartade par mpeg2.

en: Quantization parameter
fur: Parametri di cuantizazion

en: Quantization parameter for all types of frames. This parameters sets qpi, qpp and qpb. It has less precedence than the forementionned parameters. Used only if rc_method is 'qp'.
fur: Parametri di cuantizazion par ducj i gjenars di fotograms. Chest parametri al stabilìs qpi, qpp e qpb.  Al à mancul precedence dai parametris menzonâts prime. Doprât dome se rc_method al è 'qp'.

en: Quantization parameter for I-frames
fur: Parametri di cuantizazion pai fotograms I

en: Quantization parameter for I-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
fur: Parametri di cuantizazion pai fotograms I. Chest parametri al passe parsore a cualsisei qp stabilît in maniere globâl. Doprât dome se rc_method al è 'qp'.

en: Quantization parameter for P-frames
fur: Parametri di cuantizazion pai fotograms P

en: Quantization parameter for P-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
fur: Parametri di cuantizazion pai fotograms P. Chest parametri al passe parsore a cualsisei qp stabilît in maniere globâl. Doprât dome se rc_method al è 'qp'.

en: Quantization parameter for B-frames
fur: Parametri di cuantizazion pai fotograms B

en: Quantization parameter for B-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
fur: Parametri di cuantizazion pai fotograms B. Chest parametri al passe parsore a cualsisei qp stabilît in maniere globâl. Doprât dome se rc_method al è 'qp'.

en: Maximum Bitrate
fur: Bitrate massim

en: Defines the maximum bitrate in kbps (1000 bits/s) for VBR rate control method. If not set, this parameter is computed from other sources such as bitrate, profile, level, etc.
fur: Al definìs la velocitât di trasferiment massime in kbps (1000 bits/s) pal metodi di control de velocitât VBR. Se nol ven stabilît, chest parametri al ven elaborât di altris sorzints come la velocitât di trasferiment, il profîl, il nivel, e v.i.

en: Accuracy of RateControl
fur: Precision dal control di velocitât

en: Tolerance in percentage of the 'avbr'  (Average Variable BitRate) method. (e.g. 10 with a bitrate of 800  kbps means the encoder tries not to  go above 880 kbps and under  730 kbps. The targeted accuracy is only reached after a certained  convergence period. See the convergence parameter
fur: Tolerance in percentuâl dal metodi 'avbr' (Average Variable BitRate). (p.e. 10 cuntune velocitât di trasferiment di 800 kbps al significhe che il codificadôr al cîr di no lâ parsore dai 880 kbps e sot dai 730 kbps. Si rive ae precision indicade dome dopo un ciert periodi di convergjence. Viôt il parametri convergjence

en: Convergence time of 'avbr' RateControl
fur: Timp di convergjence dal control di velocitât di 'avbr'

en: Number of 100 frames before the 'avbr' rate control method reaches the requested bitrate with the requested accuracy. See the accuracy parameter.
fur: Numar di 100 fotograms prime che il metodi di control de velocitât 'avbr' al rivi ae velocitât di trasferiment domandade cu la precision domandade. Viôt il parametri precision.

en: Number of reference frames
fur: Numar di fotograms di riferiment

en: Number of parallel operations
fur: Numar di operazions paralelis

en: Defines the number of parallel encoding operations before we synchronise the result. Higher numbers may result on better throughput depending on hardware. MPEG2 needs at least 1 here.
fur: Al definìs il numar di operazions di codifiche paralele prime che o sincronizedin il risultât. Numars plui alts a puedin compuartâ un miôr rindiment in base al hardware. MPGEG2 al à bisugne di almancul 1 achì.

en: Intel QuickSync Video encoder for MPEG4-Part10/MPEG2 (aka H.264/H.262)
fur: Codificadôr video Intel QuickSync par MPEG4-Part10/MPEG2 (cognossût come H.264/H.262)

en: Pseudo raw video decoder
fur: Pseudo-decodificadôr di video grês

en: Pseudo raw video packetizer
fur: Pseudo-impachetadôr di video grês

en: Raw video encoder for RTP
fur: Codificadôr di video grês par RTP

en: Rate control method
fur: Metodi di control de velocitât

en: Method used to encode the video sequence
fur: Metodi doprât par codificâ la secuence video

en: Constant bitrate mode (CBR)
fur: Modalitât bitrate costant (CBR)

en: Low Delay mode
fur: Modalitât a bas ritart

en: Lossless mode
fur: Modalitât cence pierditis

en: Constant lambda mode
fur: Modalitât a lambda costant

en: Constant error mode
fur: Modalitât a erôr costant

en: Constant quality mode
fur: Modalitât a cualitât costante

en: GOP structure
fur: Struture di GOP

en: GOP structure used to encode the video sequence
fur: Struture di GOP doprade par codificâ la secuence video

en: No fixed gop structure. A picture can be intra or inter and refer to previous or future pictures.
fur: Nissune struture gop fissade. Une imagjin e pues jessi interne o intermedie e si riferìs a imagjins precedentis o futuris.

en: I-frame only sequence
fur: Secuence dome di fotograms I

en: Inter pictures refere to previous pictures only
fur: Lis imagjins intermedis si riferissin dome a imagjins precedentis

en: Inter pictures can refer to previous or future pictures
fur: Lis imagjins intermedis a puedin riferîsi a imagjins precedentis o futuris

en: Constant quality factor
fur: Fatôr di cualitât costante

en: Quality factor to use in constant quality mode
fur: Fatôr di cualitât di doprâ in modalitât cualitât costante

en: Noise Threshold
fur: Liminâr di rumôr

en: Noise threshold to use in constant noise threshold mode
fur: Liminâr di rumôr di doprâ te modalitât liminâr di rumôr costant

en: CBR bitrate (kbps)
fur: Bitrate CBR (kbps)

en: Target bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
fur: Velocitât di trasferiment di destinazion in kbps cuant che si codifiche in modalitât bitrate costant

en: Maximum bitrate (kbps)
fur: Bitrate massim (kbps)

en: Maximum bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
fur: Velocitât di trasferiment massime in kbps cuant che si codifiche in modalitât bitrate costant

en: Minimum bitrate (kbps)
fur: Bitrate minim (kbps)

en: Minimum bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
fur: Velocitât di trasferiment minime in kbps cuant che si codifiche in modalitât bitrate costant

en: GOP length
fur: Lungjece GOP

en: Number of pictures between successive sequence headers i.e. length of the group of pictures
fur: Numar di imagjins tra sucessivis intestazions di secuence vâl a dî lungjece dal grup di imagjins

en: Prefilter
fur: Prefiltri

en: Enable adaptive prefiltering
fur: Abilite il prefiltri adatîf

en: No pre-filtering
fur: Nissun pre-filtri

en: Centre Weighted Median
fur: Medie ponderade al centri

en: Gaussian Low Pass Filter
fur: Filtri passe-bas gaussian

en: Add Noise
fur: Zonte rumôr

en: Gaussian Adaptive Low Pass Filter
fur: Filtri passe-bas adatîf gaussian

en: Low Pass Filter
fur: Filtri passe-bas

en: Amount of prefiltering
fur: Cuantitât di pre-filtri

en: Higher value implies more prefiltering
fur: Valôrs plui alts a implichin plui pre-filtrament

en: Picture coding mode
fur: Modalitât di codifiche de imagjin

en: Field coding is where interlaced fields are coded separately as opposed to a pseudo-progressive frame
fur: La codifiche di cjamp e je dulà che i cjamps interlaçâts a vegnin codificâts in maniere separade rispiet a un fotogram pseudo-progressîf

en: auto - let encoder decide based upon input (Best)
fur: automatic - lasse decidi al codificadôr in base ae jentrade (il miôr)

en: force coding frame as single picture
fur: sfuarce la codifiche dal fotogram come imagjin ugnule

en: force coding frame as separate interlaced fields
fur: sfuarce la codifiche dal fotogram come cjamps interlaçâts separâts

en: Size of motion compensation blocks
fur: Dimension dai blocs di compensazion dal moviment

en: automatic - let encoder decide based upon input (Best)
fur: automatic - lasse decidi al codificadôr in base ae jentrade (il miôr)

en: small - use small motion compensation blocks
fur: piçule - dopre piçui blocs di compensazion dal moviment

en: medium - use medium motion compensation blocks
fur: medie - dopre medis blocs di compensazion dal moviment

en: large - use large motion compensation blocks
fur: grande - dopre grancj blocs di compensazion dal moviment

en: Overlap of motion compensation blocks
fur: Soreposizion dai blocs di compensazion dal moviment

en: none - Motion compensation blocks do not overlap
fur: nissun - I blocs di compensazion dal moviment no si soreponin

en: partial - Motion compensation blocks only partially overlap
fur: parziâl - I blocs di compensazion dal moviment si soreponin dome in maniere parziâl

en: full - Motion compensation blocks fully overlap
fur: complete - I blocs di compensazion dal moviment si soreponin dal dut

en: Motion Vector precision
fur: Precision dal vetôr di moviment

en: Motion Vector precision in pels
fur: Precision dal vetôr di moviment in pels

en: Three component motion estimation
fur: Stime dai trê components dal moviment

en: Use chroma as part of the motion estimation process
fur: Dopre la crominance tant che part dal procès di stime dal moviment

en: Intra picture DWT filter
fur: Filtri DWT dentri de imagjin

en: Inter picture DWT filter
fur: Filtri DWT de imagjin intermedie

en: Number of DWT iterations
fur: Numar di iterazions DWT

en: Also known as DWT levels
fur: Cognossût ancje come nivei di DWT

en: Enable multiple quantizers
fur: Abilite cuantizadôrs multiplis

en: Enable multiple quantizers per subband (one per codeblock)
fur: Abilite i cuantizadôrs multiplis par ogni sot-bande (un par bloc di codiç)

en: Disable arithmetic coding
fur: Disabilite la codifiche aritmentiche

en: Use variable length codes instead, useful for very high bitrates
fur: Dopre invezit codiçs di lungjece variabile, util par velocitâts di trasferiment une vore altis.

en: Size of code blocks in each subband
fur: Dimension dai blocs di codiç in ogni sot-bande

en: small - use small code blocks
fur: piçule - dopre blocs di codiç piçui

en: medium - use medium sized code blocks
fur: medie - dopre blocs di codiç di medie dimension

en: large - use large code blocks
fur: grande - dopre blocs di codiç grancj

en: full - One code block per subband
fur: complete - un bloc di codiç par sot-bande

en: Enable hierarchical Motion Estimation
fur: Abilite la stime di moviment jerarchiche

en: Number of levels of downsampling
fur: Numar di nivei di sotcampionament

en: Number of levels of downsampling in hierarchical motion estimation mode
fur: Numar di nivei di sotcampionament in modalitât stime di moviment jerarchiche

en: Enable Global Motion Estimation
fur: Abilite la stime di moviment globâl

en: Enable Phase Correlation Estimation
fur: Abilite la stime di corelazion di fase

en: Enable Scene Change Detection
fur: Abilite il rilevament di cambiament de sene

en: Force Profile
fur: Sfuarce profîl

en: VC2 Low Delay Profile
fur: Profîl a bas ritart di VC2

en: VC2 Simple Profile
fur: Profîl sempliç di VC2

en: VC2 Main Profile
fur: Profîl principâl di VC2

en: Main Profile
fur: Profîl principâl

en: Dirac video decoder using libschroedinger
fur: Decodificadôr video Dirac doprant libschroedinger

en: Dirac video encoder using libschroedinger
fur: Codificadôr video Dirac doprant libschroedinger

en: SCTE-18 decoder
fur: Decodificadôr SCTE-18

en: Emergency Alert Messaging for Cable
fur: Messaçs di alerte di emergjence par Cabli

en: SCTE-27 decoder
fur: Decodificadôr SCTE-27

en: SDL Image decoder
fur: Decodificadôr di imagjin SDL

en: SDL_image video decoder
fur: Decodificadôr video SDL_image

en: MP3 fixed point audio encoder
fur: Codificadôr audio a pont fis MP3

en: S/PDIF pass-through decoder
fur: Decodificadôr passant S/PDIF

en: Mode
fur: Modalitât

en: Enforce the mode of the encoder.
fur: Sfuarce la modalitât dal codificadôr.

en: Enforce a quality between 0 (low) and 10 (high).
fur: Sfuarce une cualitât tra 0 (basse) e 10 (alte).

en: Encoding complexity
fur: Complessitât de codifiche

en: Enforce the complexity of the encoder.
fur: Sfuarce la complessitât dal codificadôr.

en: Maximal bitrate
fur: Bitrate massim

en: Enforce the maximal VBR bitrate
fur: Sfuare la velocitât di trasferiment VBR massime

en: CBR encoding
fur: Codifiche CBR

en: Enforce a constant bitrate encoding (CBR) instead of default variable bitrate encoding (VBR).
fur: Sfuarce une codifiche a bitrate costant (CBR) al puest di chê predefinide a bitrate variabil (VBR).

en: Voice activity detection
fur: Rilevament ativitât vocâl

en: Enable voice activity detection (VAD). It is automatically activated in VBR mode.
fur: Abilite il rilevament de ativitât vocâl (VAD). E je ativade in automatic te modalitât VBR.

en: Discontinuous Transmission
fur: Trasmission discontinue

en: Enable discontinuous transmission (DTX).
fur: Abilite la trasmission discontinue (DTX).

en: Narrow-band (8kHz)
fur: Bande-strete (8kHz)

en: Wide-band (16kHz)
fur: Bande-largje (16kHz)

en: Ultra-wideband (32kHz)
fur: Bande-ultralargje (32kHz)

en: Speex audio decoder
fur: Decodificadôr audio speex

en: Speex audio packetizer
fur: Impachetadôr audio speex

en: Speex audio encoder
fur: Codificadôr audio speex

en: Disable DVD subtitle transparency
fur: Disabilite la trasparence dai sottitui DVD

en: Removes all transparency effects used in DVD subtitles.
fur: Al gjave ducj i efiets di trasparence doprâts tai sottitui dal DVD.

en: DVD subtitles decoder
fur: Decodificadôr di sottitui DVD

en: DVD subtitles
fur: Sottitui di DVD

en: DVD subtitles packetizer
fur: Impachetadôr di sottitui DVD

en: EBU STL subtitles decoder
fur: Decodificadôr di sottitui STL EBU

note: xgettext: The character encoding name in parenthesis corresponds to that used for the GetACP translation. "Windows-1252" applies to Western European languages using the Latin alphabet.
en: Default (Windows-1252)
fur: Predefinît (Windows-1252)

en: System codeset
fur: Complès di codiçs di sisteme

en: Universal (UTF-8)
fur: Universâl (UTF-8)

en: Universal (UTF-16)
fur: Universâl (UTF-16)

en: Universal (big endian UTF-16)
fur: Universâl (UTF-16 big endian)

en: Universal (little endian UTF-16)
fur: Universâl (UTF-16 little endian)

en: Universal, Chinese (GB18030)
fur: Universâl, cinês (GB18030)

en: Western European (Latin-9)
fur: European ocidentâl (Latin-9)

en: Western European (Windows-1252)
fur: European ocidentâl (Windows-1252)

en: Western European (IBM 00850)
fur: European ocidentâl (IBM 00850)

en: Eastern European (Latin-2)
fur: European orientâl (Latin-2)

en: Eastern European (Windows-1250)
fur: European orientâl (Windows-1250)

en: Cyrillic (Windows-1251)
fur: Cirilic (Windows-1251)

en: Russian (KOI8-R)
fur: Rus (KOI8-R)

en: Ukrainian (KOI8-U)
fur: Ucrain (KOI8-U)

en: Arabic (ISO 8859-6)
fur: Arap (ISO 8859-6)

en: Arabic (Windows-1256)
fur: Arap (Windows-1256)

en: Greek (ISO 8859-7)
fur: Grêc (ISO 8859-7)

en: Greek (Windows-1253)
fur: Grêc (Windows-1253)

en: Hebrew (ISO 8859-8)
fur: Ebraic (ISO 8859-8)

en: Hebrew (Windows-1255)
fur: Ebraic (Windows-1255)

en: Turkish (ISO 8859-9)
fur: Turc (ISO 8859-9)

en: Turkish (Windows-1254)
fur: Turc (Windows-1254)

en: Thai (TIS 620-2533/ISO 8859-11)
fur: Tailandês (TIS 620-2533/ISO 8859-11)

en: Thai (Windows-874)
fur: Tailandês (Windows-874)

en: South-Eastern European (Latin-10)
fur: European sud-orientâl (Latin-10)

en: Simplified Chinese (ISO-2022-CN-EXT)
fur: Cinês semplificât (ISO-2022-CN-EXT)

en: Simplified Chinese Unix (EUC-CN)
fur: Cinês semplificât Unix (EUC-CN)

en: Japanese (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)
fur: Gjaponês (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)

en: Japanese Unix (EUC-JP)
fur: Gjaponês Unix (EUC-JP)

en: Japanese (Shift JIS)
fur: Gjaponês (Shift JIS)

en: Korean (EUC-KR/CP949)
fur: Corean (EUC-KR/CP949)

en: Korean (ISO-2022-KR)
fur: Corean (ISO-2022-KR)

en: Traditional Chinese (Big5)
fur: Cinês tradizionâl (Big5)

en: Traditional Chinese Unix (EUC-TW)
fur: Cinês tradizionâl Unix (EUC-TW)

en: Hong-Kong Supplementary (HKSCS)
fur: Hong-Kong suplementâr (HKSCS)

en: Vietnamese (VISCII)
fur: Vietnamite (VISCII)

en: Vietnamese (Windows-1258)
fur: Vietnamite (Windows-1258)

en: Subtitle text encoding
fur: Codifiche dal test dai sottitui

en: Set the encoding used in text subtitles
fur: Configure la codifiche doprade tal test dai sot titui

en: Subtitle justification
fur: Justificazion dai sottitui

en: Set the justification of subtitles
fur: Stabilìs la justificazion dai sottitui

en: UTF-8 subtitle autodetection
fur: Rilevament automatic sottitui UTF-8

en: This enables automatic detection of UTF-8 encoding within subtitle files.
fur: Chest al abilite il rilevament automatic de codifiche UTF-8 tai files dai sottitui.

en: Text subtitle decoder
fur: Decodificadôr dai sottitui testuâi

en: Some subtitle formats allow for text formatting. VLC partly implements this, but you can choose to disable all formatting.
fur: Cualchi formât di sottitul al permet la formatazion dal test. VLC al implemente in mût parziâl cheste funzion, ma tu puedis sielzi di disativâ dute la formatazion.

en: USF subtitles decoder
fur: Decodificadôr dai sottitui USF

en: tx3g subtitles decoder
fur: Decodificadôr dai sottitui tx3g

en: tx3g subtitles
fur: Sottitui tx3g

en: Philips OGT (SVCD subtitle) decoder
fur: Decodificadôr Philips OGT (sottitui SVCD)

en: SVCD subtitles
fur: Sot titui SVCD

en: Philips OGT (SVCD subtitle) packetizer
fur: Impachetadôr Philips OGT (sottitui SVCD)

en: Image width
fur: Largjece de imagjin

en: Specify the width to decode the image too
fur: Specifiche la largjece par decodificâ la imagjin

en: Image height
fur: Altece de imagjin

en: Specify the height to decode the image too
fur: Specifiche la altece par decodificâ la imagjin

en: Scale factor
fur: Fatôr di scjale

en: Scale factor to apply to image
fur: Fatôr di scjale di aplicâ ae imagjin

en: SVG video decoder
fur: Decodificadôr video SVG

en: T.140 text encoder
fur: Codificadôr test T.140

en: Override page
fur: Passe sore ae pagjine

en: Override the indicated page, try this if your subtitles don't appear (-1 = autodetect from TS, 0 = autodetect from teletext, >0 = actual page number, usually 888 or 889).
fur: Ignore la pagjine indicade, prove chest se i tiei sottitui no si palesin (-1 = rilevament automatic dal TS, 0 = rilevament automatic dal televideo, >0 = numar di pagjine corinte, di solit 888 o 889).

en: Ignore subtitle flag
fur: Ignore il contrassegn dai sottitui

en: Ignore the subtitle flag, try this if your subtitles don't appear.
fur: Ignore il contrassegn dai sottitui, prove chest se i tiei sottitui no si palesin.

en: Workaround for France
fur: Soluzion alternative pe France

en: Some French channels do not flag their subtitling pages correctly due to a historical interpretation mistake. Try using this wrong interpretation if your subtitles don't appear.
fur: Cualchi canâl francês nol segne in maniere juste lis sôs pagjinis dai sottitui par vie di un erôr di interpretazion storic. Prove a doprâ cheste interpretazion sbaliade se i tiei sottitui no si palesin.

en: Teletext subtitles decoder
fur: Decodificadôr sottitui dal televideo

en: HDMV TextST subtitles decoder
fur: Decodificadôr sottitui HDMV TextST

en: Enforce a quality between 1 (low) and 10 (high), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
fur: Sfuarce une cualitât tra 1 (basse) e 10 (alte), al puest di specificâ une particolâr velocitât di trasferiment. Chest al produsarà un flus VBR.

en: Post processing quality
fur: Cualitât de elaborazion a posteriôrs

en: Theora video decoder
fur: Decodificadôr video Theora

en: Theora video packetizer
fur: Impachetadôr video Theora

en: Theora video encoder
fur: Codificadôr video Theora

en: TTML decoder
fur: Decodificadôr TTML

en: TTML subtitles decoder
fur: Decodificadôr sottitui TTML

en: TTML demuxer
fur: Demultiplexer TTML

en: Force a specific encoding quality between 0.0 (high) and 50.0 (low), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
fur: Sfuarce une specifiche cualitât di codifiche tra 0.0 (alte) e 50.0 (basse), al puest di specificâ une particolâr velocitât di trasferiment. Chest al produsarà un flus VBR.

en: Stereo mode
fur: Mût stereo

en: Handling mode for stereo streams
fur: Modalitât di gjestion pai flus stereo

en: VBR mode
fur: Mût VBR

en: Use Variable BitRate. Default is to use Constant BitRate (CBR).
fur: Dopre un bitrate (velocitât di trasferiment) variabil. Il predefinît al è doprâ un bitrate costant (CBR).

en: Psycho-acoustic model
fur: Model psico-acustic

en: Integer from -1 (no model) to 4.
fur: Intîr di -1 (nissun model) a 4.

en: Joint stereo
fur: Stereo unît

en: Libtwolame audio encoder
fur: Codificadôr audio libtwolame

en: Ulead DV audio decoder
fur: Decodificadôr audio Ulead DV

en: Use Hardware decoders only
fur: Dopre dome i decodificadôrs hardware

en: VideoToolbox video decoder
fur: Decodificadôr video VideoToolbox

en: Maximum encoding bitrate
fur: Massim bitrate di codifiche

en: Maximum bitrate in kbps. This is useful for streaming applications.
fur: Velocitât di trasferiment massime in kbps. Chest al è util pes aplicazions di trasmission.

en: Minimum encoding bitrate
fur: Minim bitrate di codifiche

en: Minimum bitrate in kbps. This is useful for encoding for a fixed-size channel.
fur: Velocitât di trasferiment minime in kbps. Chest al è util pe codifiche par un canâl a dimension fisse.

en: Force a constant bitrate encoding (CBR).
fur: Fuarce une codifiche a bitrate costant (CBR).

en: Vorbis audio decoder
fur: Decodificadôr audio Vorbis

en: Vorbis audio packetizer
fur: Impachetadôr audio Vorbis

en: Vorbis audio encoder
fur: Codificadôr audio Vorbis

en: Quality mode
fur: Modalitât di cualitât

en: Quality setting which will determine max encoding time
     - 0: Good quality
     - 1: Realtime
     - 2: Best quality
fur: Impostazion de cualitât che a determinarà il timp massim di codifiche
    - 0: Buine cualitât
    - 1: Timp reâl
    - 2: La miôr cualitât

en: WebM video decoder
fur: Decodificadôr video WebM

en: WebM video encoder
fur: Codificadôr video WebM

en: WEBVTT decoder
fur: Decodificadôr WEBVTT

en: WEBVTT subtitles decoder
fur: Decodificadôr sottitui WEBVTT

en: WEBVTT subtitles parser
fur: Analizadôr sottitui WEBVTT

en: WMA v1/v2 fixed point audio decoder
fur: Decodificadôr audio a pont fis WMA v1/v2

en: Maximum GOP size
fur: Dimension massime dal GOP

en: Sets maximum interval between IDR-frames. Larger values save bits, thus improving quality for a given bitrate at the cost of seeking precision. Use -1 for infinite.
fur: Al stabilìs l'interval massim tra i fotograms IDR. Valôrs plui grancj a salvin bits, duncje a miorin la cualitât par une cierte velocitât di trasferiment indicade, al cost de precision di ricercje. Dopre -1 par infinît.

en: Minimum GOP size
fur: Dimension minime dal GOP

en: Sets minimum interval between IDR-frames. In H.264, I-frames do not necessarily bound a closed GOP because it is allowable for a P-frame to be predicted from more frames than just the one frame before it (also see reference frame option). Therefore, I-frames are not necessarily seekable. IDR-frames restrict subsequent P-frames from referring to any frame prior to the IDR-frame. 
    If scenecuts appear within this interval, they are still encoded as I-frames, but do not start a new GOP.
fur: Al stabilìs l'interval minim tra i fotograms IDR. In H.264, i fotograms I no scugnin par fuarce cjapâ dentri un GOP parcè che al è pussibil che un fotogram P al vegni previodût di plui fotograms, invezit che dome di chel precedent (viôt ancje la opzion fotogram di riferiment). Partant, nol è par fuarce pussibil cirî i fotograms I. I fotograms IDR a limitin ai fotograms P consecutîfs di riferîsi a cualsisei fotogram precedent al fotogram IDR.
    Se si à cambis di sene jenfri chest interval, lôr a vegnin distès codificâts tant che fotograms I, ma no scomencin un gnûf GOP.

en: Use recovery points to close GOPs
fur: Dopre i ponts di recupar par sierâ i GOPs

en: use open GOP, for bluray compatibility use also bluray-compat option
fur: dopre un GOP viert, pe compatibilitât bluray dopre ancje la opzion bluray-compat

en: Enable compatibility hacks for Blu-ray support
fur: Abilite i trucs di compatibilitât pal supuart Blu-ray

en: Enable hacks for Blu-ray support, this doesn't enforce every aspect of Blu-ray compatibility
    e.g. resolution, framerate, level
fur: Abilite i trucs pal supuart Blu-ray, chest nol sfuarce ogni aspiet de compatibilitât Blu-ray
    p.e. risoluzion, frecuence di fotograms, nivel

en: Extra I-frames aggressivity
fur: Agressivitât dai fotograms I adizionâi

en: Scene-cut detection. Controls how aggressively to insert extra I-frames. With small values of scenecut, the codec often has to force an I-frame when it would exceed keyint. Good values of scenecut may find a better location for the I-frame. Large values use more I-frames than necessary, thus wasting bits. -1 disables scene-cut detection, so I-frames are inserted only every other keyint frames, which probably leads to ugly encoding artifacts. Range 1 to 100.
fur: Rilevament di senis taiadis. Al controle la agressivitât par inserî i fotograms I adizionâi. Cun valôrs piçui di senis taiadis, il codec dispès al à di sfuarçâ un fotogram I cuant che al varès di superâ keyint. Bogns valôrs di senis taiadis a puedin cjatâ une posizion miôr pal fotogram I. Valôrs grancj a doprin plui fotograms I dal necessari e duncje a stracin bits. -1 al disabilite il rilevament dai tais di sene, duncje i fotogram I a vegnin inserîts dome ogni altri fotogram keyint, che al è probabile che al puarti a bruts artefats di codifiche. Interval di 1 a 100.

en: B-frames between I and P
fur: Fotograms B tra I e P

en: Number of consecutive B-frames between I and P-frames. Range 1 to 16.
fur: Numar di fotograms B consecutîfs tra i fotograms I e P. Interval di 1 a 16.

en: Adaptive B-frame decision
fur: Decision dal fotogram B adatîf

en: Force the specified number of consecutive B-frames to be used, except possibly before an I-frame. Range 0 to 2.
fur: Sfuarce il numar specificât di fotograms B consecutîfs di doprâ, gjavât salacor prime un fotogram I. Interval di 0 a 2.

en: Keep some B-frames as references
fur: Ten cualchi fotogram B come riferiment

en: Allows B-frames to be used as references for predicting other frames. Keeps the middle of 2+ consecutive B-frames as a reference, and reorders frame appropriately.
     - none: Disabled
     - strict: Strictly hierarchical pyramid
     - normal: Non-strict (not Blu-ray compatible)
fur: Al permet di doprâ i fotograms B tant che riferiments pe predizion di altris fotograms. Al ten il mieç di 2+ fotograms B consecutîfs come riferiment e al torne a ordenâ i fotograms in mût adat.
    - nissun: disabilitât
    - rigorôs: piramide jerarchiche rigorose
    - normâl: no-rigorôs (no compatibil cul Blu-ray)

en: CABAC (Context-Adaptive Binary Arithmetic Coding). Slightly slows down encoding and decoding, but should save 10 to 15% bitrate.
fur: CABAC (Codifiche aritmetiche binarie dal contest adatîf). Al intarde un pôc la codifiche e la decodifiche, ma al salve dal 10 al 15% la velocitât di trasferiment.

en: Number of previous frames used as predictors. This is effective in Anime, but seems to make little difference in live-action source material. Some decoders are unable to deal with large frameref values. Range 1 to 16.
fur: Numar di fotograms precedents doprâts tant che preditîfs. Chest al è valevul tai Anime, ma al somee che al fasi un pocje di diference tal materiâl sorzint a azion dal vîf. Cualchi decodificadôr nol rive a vê a ce fâ cun valôrs di frameref grancj. Interval di 1 a 16.

en: H.264 level
fur: Nivel H.264

en: Specify H.264 level (as defined by Annex A of the standard). Levels are not enforced; it's up to the user to select a level compatible with the rest of the encoding options. Range 1 to 5.1 (10 to 51 is also allowed). Set to 0 for letting x264 set level.
fur: Specifiche il nivel H.264 (come definît dal Annex A dal standard). I nivei no son sfuarçâts; al sta al utent selezionâ un nivel compatibil cul rest des opzions di codifiche. Interval di 1 a 5.1 (al è ametût ancje di 10 a 51). Met a 0 par lassâ stabilî a x264 il nivel.

en: H.264 profile
fur: Profîl H.264

en: Specify H.264 profile which limits are enforced over other settings
fur: Specifiche il profîl H.264, i limits di chel profîl a vegnin aplicâts sore di altris impostazions

en: Interlaced mode
fur: Modalitât interlaçade

en: Pure-interlaced mode.
fur: Modalitât interlaçade-pure.

en: Frame packing
fur: Impachetament dai fotograms

en: For stereoscopic videos define frame arrangement:
     0: checkerboard - pixels are alternatively from L and R
     1: column alternation - L and R are interlaced by column
     2: row alternation - L and R are interlaced by row
     3: side by side - L is on the left, R on the right
     4: top bottom - L is on top, R on bottom
     5: frame alternation - one view per frame
fur: Pai videos stereoscopics definìs la organizazion dai fotograms:
    0: scachiere - i pixels a son in mût alternatîf di L e R
    1: alternance di colone - L e R a son interlaçâts par colone
    2: alternance di rie - L e R a son interlaçâts par rie
    3: un dongje l'altri - L al sta a çampe, R a diestre
    4: alt bas - L al sta parsore, R in bas
    5: alternance di fotograms - une viodude par fotogram

en: Use Periodic Intra Refresh
fur: Dopre l'inzornament des imajgins internis periodichis

en: Use Periodic Intra Refresh instead of IDR frames
fur: Dopre l'inzornament des imagjins internis periodichis invezit che i fotograms IDR

en: Set QP
fur: Stabilìs il QP

en: This selects the quantizer to use. Lower values result in better fidelity, but higher bitrates. 26 is a good default value. Range 0 (lossless) to 51.
fur: Chest al selezione il cuantizadôr di doprâ. Valôrs plui bas a risultin intune fedeltât miorade, ma bitrates (velocitâts di trasferiment) plui alts. 26 al è un bon valôr predefinît. Interval di 0 (cence pierditis) a 51.

en: Quality-based VBR
fur: VBR basât su la cualitât

en: 1-pass Quality-based VBR. Range 0 to 51.
fur: VBR basât su cualitât a 1 passade. Interval di 0 a 51.

en: Min QP
fur: QP min

en: Minimum quantizer parameter. 15 to 35 seems to be a useful range.
fur: Parametri minim dal cuantizadôr. Di 15 a 35 al somee un interval util.

en: Max QP
fur: QP max

en: Maximum quantizer parameter.
fur: Parametri massim dal cuantizadôr.

en: Max QP step
fur: Pas max dal QP

en: Max QP step between frames.
fur: Pas massim dal QP tra fotograms.

en: Average bitrate tolerance
fur: Tolerance medie de velocitât di trasferiment

en: Allowed variance in average bitrate (in kbits/s).
fur: Variazion permetude te velocitât di trasferiment medie (in kbits/s).

en: Max local bitrate
fur: Velocitât di tasferiment locâl massime

en: Sets a maximum local bitrate (in kbits/s).
fur: Al stabilìs un bitrate locâl massim (in kbits/s).

en: VBV buffer
fur: Memorie tampon VBV

en: Averaging period for the maximum local bitrate (in kbits).
fur: Periodi medi pe velocitât di trasferiment locâl massime (in kbits).

en: Initial VBV buffer occupancy
fur: Ocupazion de memorie tampon VBV iniziâl

en: Sets the initial buffer occupancy as a fraction of the buffer size. Range 0.0 to 1.0.
fur: Stabilìs la ocupazion de memorie tampon iniziâl tant che frazion de dimension de memorie tampon. Interval di 0.0 a 1.0.

en: How AQ distributes bits
fur: Cemût che AQ al distribuìs i bits

en: Defines bitdistribution mode for AQ, default 1
     - 0: Disabled
     - 1: Current x264 default mode
     - 2: uses log(var)^2 instead of log(var) and attempts to adapt strength per frame
fur: Al definìs la modalitât di distribuzion pal AQ, predefinît 1
     - 0: Disabilitât
     - 1: modalitât predefinide x264 corinte
     - 2: al dopre log(var)^2 al puest di log(var) e al cîr di adatâ la intensitât par fotogram

en: Strength of AQ
fur: Intensitât di AQ

en: QP factor between I and P
fur: Fatôr di QP tra I e P

en: QP factor between I and P. Range 1.0 to 2.0.
fur: Fatôr QP tra I e P. Interval di 1.0 a 2.0.

en: QP factor between P and B
fur: Fatôr QP tra P e B

en: QP factor between P and B. Range 1.0 to 2.0.
fur: Fatôr QP tra P e B. Interval di 1.0 a 2.0.

en: QP difference between chroma and luma
fur: Diference di QP tra la crominance e la luminance

en: QP difference between chroma and luma.
fur: Diference di QP tra la crominance e la luminance.

en: QP curve compression
fur: Compression de curve QP

en: QP curve compression. Range 0.0 (CBR) to 1.0 (QCP).
fur: Compression de curve QP. Interval di 0.0 (CBR) a 1.0 (QCP).

en: Reduce fluctuations in QP
fur: Ridûs lis flutuazions in QP

en: This reduces the fluctuations in QP before curve compression. Temporally blurs complexity.
fur: Chest al ridûs lis flutuazions in QP prime de compression de curve. Al sfume in mût temporani la complessitât.

en: This reduces the fluctuations in QP after curve compression. Temporally blurs quants.
fur: Chest al ridûs lis flutuazions in QP dopo de compression de curve. Al sfume in mût temporani lis cuantitâts.

en: Partitions to consider
fur: Partizions di considerâ

en: Partitions to consider in analyse mode:
     - none  : 
     - fast  : i4x4
     - normal: i4x4,p8x8,(i8x8)
     - slow  : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8
     - all   : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8,p4x4
    (p4x4 requires p8x8. i8x8 requires 8x8dct).
fur: Partizions di considerâ te modalitât analisi:
     - nissune  : 
     - svelte  : i4x4
     - normâl: i4x4,p8x8,(i8x8)
     - lente  : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8
     - dutis   : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8,p4x4
    (p4x4 al à bisugne di p8x8. i8x8 al à bisugne di 8x8dct).

en: Direct MV prediction mode
fur: Modalitât di predizion MV direte

en: Direct prediction size
fur: Dimension de predizion direte

en: Direct prediction size:
     -  0: 4x4
     -  1: 8x8
     - -1: smallest possible according to level
fur: Dimension de predizion direte:
     -  0: 4x4
     -  1: 8x8
     - -1: la plui piçule pussibile in base al nivel

en: Weighted prediction for B-frames
fur: Predizion ponderade pai fotograms B

en: Weighted prediction for B-frames.
fur: Predizion ponderade pai fotograms B.

en: Weighted prediction for P-frames
fur: Predizion ponderade pai fotograms P

en: Weighted prediction for P-frames:
     - 0: Disabled
     - 1: Blind offset
     - 2: Smart analysis
fur: Predizion ponderade pai fotograms P:
     - 0: Disabilitade
     - 1: Scostament vuarp
     - 2: Analisi inteligjente

en: Integer pixel motion estimation method
fur: Metodi di stime dal moviment dai pixels a numars intîrs

en: Selects the motion estimation algorithm:
     - dia: diamond search, radius 1 (fast)
     - hex: hexagonal search, radius 2
     - umh: uneven multi-hexagon search (better but slower)
     - esa: exhaustive search (extremely slow, primarily for testing)
     - tesa: hadamard exhaustive search (extremely slow, primarily for testing)
fur: Al selezione l'algoritmi di stime dal moviment:
     - dia: ricercje dal diamant, rai 1 (svelte)
     - hex: ricercje esagonâl, rai 2
     - umh: ricercje multi-esagons iregolârs (miôr ma plui lente)
     - esa: ricercje esaustive (une vore lente, soredut pes provis)
     - tesa: ricercje esaustive hadamard (une vore lente, soredut pes provis)

en: Maximum motion vector search range
fur: Massim rai di ricercje dal vetôr di moviment

en: Maximum distance to search for motion estimation, measured from predicted position(s). Default of 16 is good for most footage, high motion sequences may benefit from settings between 24 and 32. Range 0 to 64.
fur: Massime distance pe ricercje de stime di moviment, misurade de(s) posizion(s) previodude(-is). Il valôr predefinît di 16 al va ben pe plui part des ripresis, secuencis cun tant moviment a puedin zovâ des impostazions tra 24 e 32. Interval di 0 a 64.

en: Maximum motion vector length
fur: Massime lungjece dal vetôr di moviment

en: Maximum motion vector length in pixels. -1 is automatic, based on level.
fur: Massime lungjece dal vetô¶ di moviment in pixels. -1 al è automatic, basât sul nivel.

en: Strength of psychovisual optimization, default is "1.0:0.0"
fur: Intensitât di otimizazion psicovisuâl, il valôr predefinît al è "1.0:0.0"

en: First parameter controls if RD is on (subme>=6) or off.
    Second parameter controls if Trellis is used on psychovisual optimization, default off
fur: Il prin parametri al controle se il RD al è atîf (subme>=6) o disativât.
    Il secont parametri al controle se Trellis al ven doprât te otimizazion psicovisuâl, disativât come impostazion predefinide

en: Subpixel motion estimation and partition decision quality
fur: Stime dal moviment dai sot-pixels e cualitât tal decidi la partizion

en: RD based mode decision for B-frames. This requires subme 6 (or higher).
fur: Decision de modalitât basade su RD pai fotograms B. Chest al necessite di subme 6 (o plui alt).

en: Allows each 8x8 or 16x8 partition to independently select a reference frame, as opposed to only one ref per macroblock.
fur: Al permet a ogni partizion 8x8 o 16x8 di selezionâ in mût indipendent un fotogram di riferiment, al contrari di vê dome un riferiment par macro-bloc.

en: Chroma in motion estimation
fur: Crominance te stime di moviment

en: Trellis RD quantization
fur: Cuantizazion RD Trellis

en: Trellis RD quantization:
     - 0: disabled
     - 1: enabled only on the final encode of a MB
     - 2: enabled on all mode decisions
    This requires CABAC.
fur: Cuantizazion RD Trellis:
     - 0: disabilitât
     - 1: abilitât dome te codifiche finâl di un MB
     - 2: abilitât su dutis lis decision di modalitât
    Chest al necessite di CABAC.

en: Use Psy-optimizations
fur: Dopre lis Psi-otimizazions

en: Use all visual optimizations that can worsen both PSNR and SSIM
fur: Dopre dutis lis otimizazions visuâls che a puedin peiorâ sedi PSNR che SSIM

en: Dct-domain noise reduction. Adaptive pseudo-deadzone. 10 to 1000 seems to be a useful range.
fur: Riduzion dal rumôr dal domini Dct. Pseudo-zonemuarte adative. Di 10 a 1000 al somee un interval util.

en: Inter luma quantization deadzone
fur: Zone muarte di cuantizazion de luminance intermedie

en: Set the size of the inter luma quantization deadzone. Range 0 to 32.
fur: Definìs la dimension de zone muarte de cuantizazion de luminance intermedie. Interval di 0 a 32.

en: Intra luma quantization deadzone
fur: Zone muarte de cuantizazion de luminance interne

en: Set the size of the intra luma quantization deadzone. Range 0 to 32.
fur: Stabilìs la dimension de zone muarte de cuantizazion de luminance interne. Interval di 0 a 32.

en: CPU optimizations
fur: Otimizazions pe CPU

en: Use assembler CPU optimizations.
fur: Dopre otimizazion di CPU in assembler.

en: Filename for 2 pass stats file
fur: Non di file pal file des statistichis de passade 2

en: Filename for 2 pass stats file for multi-pass encoding.
fur: Non di file pal file des statistichis de passade 2 pe codifiche multi-passadis.

en: PSNR computation
fur: Calcul PSNR

en: Compute and print PSNR stats. This has no effect on the actual encoding quality.
fur: Elabore e stampe lis statistichis PSNR. Chest nol à efiets su la cualitât di codifiche atuâl.

en: SSIM computation
fur: Calcul SSIM

en: Compute and print SSIM stats. This has no effect on the actual encoding quality.
fur: Elabore e stampe lis statistichis SSIM. Chest nol à efiets su la cualitât di codifiche atuâl.

en: Quiet mode
fur: Modalitât cuiete

en: Statistics
fur: Statistichis

en: Print stats for each frame.
fur: Stampe statistichis par ogni frame.

en: SPS and PPS id numbers
fur: Numars dai ids SPS e PPS

en: Set SPS and PPS id numbers to allow concatenating streams with different settings.
fur: Stabilìs i numars di id di SPS e PPs par permeti  la concatenazion dai flus cun impostazions diferentis.

en: Access unit delimiters
fur: Delimitadôrs di unitât di acès

en: Generate access unit delimiter NAL units.
fur: Gjenere unitâts NAL dal delimitadôr de unitât di acès

en: HRD-timing information
fur: Informazion di cronometraç HRD

en: Default tune setting used
fur: Impostazion di sintonizazion predefinide doprade

en: Default preset setting used
fur: Impostazion predefinide doprade dai valôrs prestabilîts

en: x264 advanced options
fur: Opzions avanzadis x264

en: x264 advanced options, in the form {opt=val,op2=val2}.
fur: Opzions avanzadis x264, inte forme {opt=val,op2=val2}.

en: Fast
fur: Svelt

en: Normal
fur: Normâl

en: Slow
fur: Lent

en: Spatial
fur: Spaziâl

en: Temporal
fur: Temporâl

en: checkerboard
fur: scachiere

en: column alternation
fur: alternance di colonis

en: row alternation
fur: alternance di riis

en: side by side
fur: un dongje di chel altri

en: top bottom
fur: parsore sot

en: frame alternation
fur: alternance fotograms

en: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC encoder (x264 10-bit)
fur: Codificadôr H.264/MPEG-4 Part 10/AVC (x264 10-bit)

en: H.262/MPEG-2 encoder (x262)
fur: Codificadôr H.262/MPEG-2 (x262)

en: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC encoder (x264)
fur: Codificadôr H.264/MPEG-4 Part 10/AVC (x264)

en: H.265/HEVC encoder (x265)
fur: Codificadôr H.265/HEVC (x265)

en: XWD image decoder
fur: Decodificadôr imagjin XWD

en: Teletext page
fur: Pagjine dal televideo

en: Open the indicated Teletext page. Default page is index 100.
fur: Vierç la pagjine dal televideo indicade. La pagjine predefinide e je la tabele 100.

en: Teletext alignment
fur: Inlineament dal televideo

en: VLC media player
fur: Riprodutôr multimediâl VLC

en: Hotkeys
fur: Scurtis

en: Hotkeys management interface
fur: Interface pe gjestion des scurtis

en: Audio track: %s
fur: Trace audio: %s

en: Subtitle track: %s
fur: Trace sot titui: %s

en: N/A
fur: ND

en: Crop: %s
fur: Ritai: %s

en: Scaled to screen
fur: Adatât al schermi

en: Subtitle text scale %d%%
fur: Ridimensionament dai sottitui %d%%

en: Network master clock
fur: Orloi principâl de rêt

en: When set, this VLC instance will act as the master clock for synchronization for clients listening
fur: Cuant che al ven stabilît, cheste istance di VLC e agjirà tant che orloi principâl pe sincronizazion pai clients in scolte

en: The IP address of the network master clock to use for clock synchronization.
fur: La direzion IP dal orloi principâl de rêt di doprâ pe sincronizazion dai orlois.

en: Network Sync
fur: Sincronizazion rêt

en: Network synchronization
fur: Sincronizazion di rêt

en: Install Windows Service
fur: Instale il servizi di Windows

en: Install the Service and exit.
fur: Instale il servizi e va fûr.

en: Uninstall Windows Service
fur: Gjave il servizi di Windows

en: Uninstall the Service and exit.
fur: Gjave il servizi e va fûr.

en: Display name of the Service
fur: Mostre il non dal servizi

en: Change the display name of the Service.
fur: Cambie il non mostrât pal servizi

en: Configuration options
fur: Opzions di configurazion

en: NT Service
fur: Servizi NT

en: Error
fur: Erôr

en: Show stream position
fur: Mostre posizion dal flus

en: Unknown command `%s'. Type `help' for help.
fur: Comant scognossût '%s'. Scrîf 'help' pal jutori.

en: | vcrop [X]  . . . . . . . . . . .  set/get video crop
fur: | vcrop [X]  . . . . . . . . . . .  stabilìs/oten ritai video

en: Type 'pause' to continue.
fur: Scrîf 'pause' par continuâ.

en: | demux bytes read : %8.0f KiB
fur: | bytes di demultiplexazion lets : %8.0f KiB

en: | demux bitrate    :   %6.0f kb/s
fur: | velocitât de demultiplexazion    :   %6.0f kb/s

en: | demux corrupted  :    %5<PRIi64>
fur: | demultiplexazions corotis  :    %5<PRIi64>

en: AIFF demuxer
fur: Demultiplexer AIFF

en: ASF/WMV demuxer
fur: Demultiplexer ASF/WMV

en: Could not demux ASF stream
fur: Impussibil demultiplexâ il flus ASF

en: AU demuxer
fur: Demultiplexer AU

en: Avformat demuxer
fur: Demultiplexer avformat

en: Demuxer
fur: Demultiplexer

en: Avformat muxer
fur: Multiplexer avformat

en: Muxer
fur: Multiplexer

en: Avformat mux
fur: Multiplexazion avformat

en: Force use of a specific avformat muxer.
fur: Sfuarce la utilizazion di un specific multiplexer avformat.

en: Force index creation
fur: Fuarce la creazion dal indis

en: AVI demuxer
fur: Demultiplexer AVI

en: CAF demuxer
fur: Demultiplexer CAF

en: CDG demuxer
fur: Demultiplexer CDG

en: Dump filename
fur: Non dal file di rapuart

en: Append to existing file
fur: Zonte ae fin dal file esistint

en: If the file already exists, it will not be overwritten.
fur: Se il file al esist za, no si scrivarà parsore di lui.

en: Dirac video demuxer
fur: Demultiplexer video dirac

en: FLAC demuxer
fur: Demultiplexer FLAC

en: Image demuxer
fur: Demultiplexer di imagjin

en: Frames per Second
fur: Fotograms par secont

en: M-JPEG camera demuxer
fur: Demultiplexer fotocjamare M-JPEG

en: Matroska stream demuxer
fur: Demultiplexer flus Matroska

en: Seek based on percent not time
fur: Ricercje su la base de percentuâl, no dal timp

en: Seek based on percent not time.
fur: Ricercje su la base de percentuâl, no dal timp.

en: MOD demuxer (libmodplug)
fur: Demultiplexer MOD (libmodplug)

en: Information
fur: Informazions

en: MP4 stream demuxer
fur: Demultiplexer flus MP4

en: MusePack demuxer
fur: Demultiplexer MusePack

en: H264 video demuxer
fur: Demultiplexer video H264

en: HEVC/H.265 video demuxer
fur: Demultiplexer video HEVC/H.265

en: MPEG-I/II video demuxer
fur: Demultiplexer video MPEG-I/II

en: MPEG-PS demuxer
fur: Demultiplexer MPEG-PS

en: Set id of ES to PID
fur: Stabilìs l'id dal ES al PID

en: Set the internal ID of each elementary stream handled by VLC to the same value as the PID in the TS stream, instead of 1, 2, 3, etc. Useful to do '#duplicate{..., select="es=<pid>"}'.
fur: Stabilìs l'ID interni di ogni flus elementâr gjestît di VLC al stes valôr dal PID intal flus TS, invezit di 1, 2, 3, e v.i. Util par fâ '#duplicate{..., select="es="}'.

en: CSA Key
fur: Clâf CSA

en: CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
fur: Clâf di ciframent CSA. E à di jessi une stringhe di 16 caratars (8 bytes esadecimâi).

en: MPEG Transport Stream demuxer
fur: Demultiplexer flus di traspuart MPEG

en: Windows Media NSC metademux
fur: Meta-demultiplexazion Windows Media NSC

en: NullSoft demuxer
fur: Demultiplexer NullSoft

en: Nuv demuxer
fur: Demultiplexer nuv

en: OGG demuxer
fur: Demultiplexer OGG

en: Dummy IFO demux
fur: Demultiplexer IFO pustiç

en: Load
fur: Cjame

en: PVA demuxer
fur: Demultiplexer PVA

en: Audio channels
fur: Canâi audio

en: Raw audio demuxer
fur: Demultiplexer audio grês

en: DV (Digital Video) demuxer
fur: Demultiplexer DV (Video Digjitâl)

en: Raw video demuxer
fur: Demultiplexer video grês

en: Real demuxer
fur: Demultiplexer Real

en: C64 sid demuxer
fur: Demultiplexer C64 sid

en: SMF demuxer
fur: Demultiplexer SMF

en: TTA demuxer
fur: Demultiplexer TTA

en: TY Stream audio/video demux
fur: Demultiplexazion audio/video dal flus TY

en: VC1 video demuxer
fur: Demultiplexer video VC1

en: VOC demuxer
fur: Demultiplexer VOC

en: WAV demuxer
fur: Demultiplexer WAV

en: XA demuxer
fur: Demultiplexer XA

en: About VLC media player
fur: Informazions sul riprodutôr multimediâl VLC

en: License
fur: Licence

en: Authors
fur: Autôrs

en: Name
fur: Non

en: Author
fur: Autôr

en: Skins
fur: Mascaris

en: Threshold
fur: Liminâr

en: Save
fur: Salve

en: Remove
fur: Gjave

en: Bookmarks
fur: Segnelibris

en: Add
fur: Zonte

en: Clear
fur: Nete

en: Edit
fur: Edite

en: Time
fur: Ore

en: OK
fur: Va ben

en: Untitled
fur: Cence titul

en: Browse...
fur: Sgarfe...

en: Stream
fur: Flus

en: Apply
fur: Apliche

en: Video codec
fur: Codec video

en: Audio codec
fur: Codec audio

en: Resolution
fur: Risoluzion

en: Scale
fur: Scjale

en: Address
fur: Direzion

en: Port
fur: Puarte

en: Channel Name
fur: Non dal canâl

en: Random On
fur: Casuâl atîf

en: Repeat Off
fur: Torne a riprodûsi no atîf

en: Volume
fur: Volum

en: Index
fur: Indis

en: Messages
fur: Messaçs

en: Smaller
fur: Plui piçule

en: Small
fur: Piçule

en: Large
fur: Grande

en: Larger
fur: Plui grande

en: Check for Update...
fur: Controle inzornaments...

en: Preferences...
fur: Preferencis...

en: Services
fur: Servizis

en: Hide VLC
fur: Plate VLC

en: Show All
fur: Mostre dut

en: Quit VLC
fur: Jes di VLC

en: Open File...
fur: Vierç un file...

en: Open Disc...
fur: Vierç un disc...

en: Open Network...
fur: Vierç conession di rêt...

en: Open Recent
fur: Vierç ultins

en: Close Window
fur: Siere il barcon

en: Cut
fur: Taie

en: Copy
fur: Copie

en: Paste
fur: Tache

en: Select All
fur: Selezione dut

en: Playback
fur: Riproduzion

en: Subtitles Track
fur: Trace dai sot titui

en: Window
fur: Barcon

en: Help
fur: Jutori

en: Save Playlist
fur: Salve liste di riproduzion

en: Open Source
fur: Risultive vierte

en: Open
fur: Vierç

en: Settings...
fur: Impostazions

en: Network
fur: Rêt

en: Choose...
fur: Sielç

en: Disable DVD menus
fur: Disabilite menûs DVD

en: Enable DVD menus
fur: Abilite menûs DVD

en: Font size
fur: Dimension caratars

en: Font Properties
fur: Propietâts caratars

en: Subtitle File
fur: File dai sot titui

en: Open File
fur: Vierç un file

en: Save File
fur: Salve file

en: Duration
fur: Durade

en: General
fur: Gjenerâl

en: Demuxed
fur: Demultiplexât

en: Continue
fur: Va indevant

en: Codecs / Muxers
fur: Codecs / Multiplexers

en: Display VLC status menu icon
fur: Mostre la icone dal menù di stât di VLC

en: Font
fur: Caratar

en: Reset All
fur: Azere dut

en: Preferences
fur: Preferencis

en: Reset Preferences
fur: Azere lis preferencis

en: Choose
fur: Sielç

en: Rotate by 90 degrees
fur: Zire di 90 grâts

en: Rotate by 180 degrees
fur: Zire di 180 grâts

en: Rotate by 270 degrees
fur: Zire di 270 grâts

en: Psychedelic
fur: Psichedeliche

en: Text
fur: Test

en: Transparency
fur: Trasparence

en: Number of the screen to use by default to display videos in 'fullscreen'. The screen number correspondance can be found in the video device selection menu.
fur: Numar di schermis di doprâ in maniere predefinide par visualizâ i videos in modalitât 'plen visôr'. Al è pussibil cjatâ la corispondence dal numar di schermis tal menù di selezion dai dispositîfs video.

en: By default, VLC will show the statusbar icon menu. However, you can choose to disable it (restart required).
fur: Come impostazion predefinide, VLC al mostrarà il menù de icone de sbare di stât. Dut câs, tu puedis sielzi di disabilitâle (al covente tornâ a inviâ).

en: Dim keyboard backlight during fullscreen playback
fur: Diminuìs la iluminazion di daûr dilunc la riproduzion a plen visôr

en: Turn off the MacBook keyboard backlight while a video is playing in fullscreen. Automatic brightness adjustment should be disabled in System Preferences.
fur: Distude la iluminazion di daûr de tastiere dal MacBook intant che al ven riprodot un video a plen visôr. La regolazion automatiche de luminositât e scugne jessi disativade tes preferencis di sisteme.

en: Mac OS X interface
fur: Interface di Mac OS X

en: Select a directory
fur: Sielç une cartele

en: Select a file
fur: Sielç un file

en: Demuxed data size
fur: Dimension dâts demultiplexâts

en: Delivery system
fur: Sisteme di consegne

en: Device name
fur: Non dal dispositîf

en: Select File
fur: Sielç file

en: Warning: <b>%1</b> is already an application menu shortcut
fur: Atenzion: <b>%1</b> e je za une scurte dal menù de aplicazion

en: VLC skins website
fur: Sît web des piels di VLC

en: System's default
fur: Predefinît di sisteme

en: File associations
fur: Associazions dai files

en: Audio Files
fur: Files audio

en: Video Files
fur: Files video

en: Playlist Files
fur: Files des listis di riproduzion

en: &Apply
fur: &Apliche

en: &Cancel
fur: A&nule

en: Profile
fur: Profîl

en: Edit selected profile
fur: Modifiche il profîl selezionât

en: Delete selected profile
fur: Elimine il profîl selezionât

en: Create a new profile
fur: Cree un gnûf profîl

en: Create
fur: Cree

en: This muxer is not provided directly by VLC: It could be missing.
fur: Chest multiplexer nol è furnît in mût diret di VLC: al podarès mancjâ.

en: This muxer is missing. Using this profile will fail
fur: Chest multiplexer al mancje. Nol sarà pussibil doprâ chest profîl

en:  Profile Name Missing
fur: Al mancje il non dal profîl

en: You must set a name for the profile.
fur: Tu scugnis stabilî un non pal profîl.

en: File/Directory
fur: File/Cartele

en: File/Folder
fur: File/Cartele

en: Source
fur: Sorzint

en: Source:
fur: Sorzint:

en: Type:
fur: Gjenar:

en: This module writes the transcoded stream to a file.
fur: Chest modul al scrîf il flus transcodificât suntun file.

en: Filename
fur: Non dal file

en: Save file...
fur: Salve file...

en: Containers (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)
fur: Contignidôrs (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)

en: This module outputs the transcoded stream to a network via HTTP.
fur: Chest modul al mande fûr il flus transcodificât a une rêt vie HTTP.

en: Path
fur: Troi

en: This module outputs the transcoded stream to a network via the mms protocol.
fur: Chest modul al mande fûr il flus transcodificât a une rêt midiant il protocol mms.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTSP.
fur: Chest modul al mande fûr il flus transcodificât a une rêt vie RTSP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via UDP.
fur: Chest modul al mande fûr il flus transcodificât a une rêt vie UDP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTP.
fur: Chest modul al mande fûr il flus transcodificât a une rêt vie RTP.

en: Base port
fur: Puarte base

en: This module outputs the transcoded stream to an Icecast server.
fur: Chest modul al mande fûr il flus transcodificât a un servidôr Icecast.

en: Mount Point
fur: Pont di montaç

en: Login:pass
fur: Utent:peraule di ordin

en: Edit Bookmarks
fur: Modifiche segnelibris

en: Create a new bookmark
fur: Cree un gnûf segnelibri

en: Delete the selected item
fur: Elimine l'element selezionât

en: Delete all the bookmarks
fur: Elimine ducj i segnelibris

en: Extract
fur: Tire fûr

en: &Close
fur: &Siere

en: Convert
fur: Convertìs

en: Multiple files selected.
fur: Plui files selezionâts.

en: Destination
fur: Destinazion

en: Destination file:
fur: File di destinazion:

en: Browse
fur: Esplore

en: Multiple Files Selected.
fur: Plui files selezionâts.

en: Files will be placed in the same directory with the same name.
fur: I files a vignaran plaçâts te stesse cartele cul stes non.

en: Append '-converted' to filename
fur: Zonte '-convertît' al non dal file

en: Settings
fur: Impostazions

en: Display the output
fur: Mostre la jessude

en: This display the resulting media, but can slow things down.
fur: Chest al visualize il flus multimediâl risultant, ma al pues morestâ un pêl lis operazions.

en: &Start
fur: &Scomence

en: Containers
fur: Contignidôrs

en: Program Guide
fur: Vuide ai programs

en: Update
fur: Inzorne

en:  (%1+ rated)
fur:  (valutât %1+)

en: Errors
fur: Erôrs

en: Cl&ear
fur: N&ete

en: Hide future errors
fur: Plate i erôrs futûrs

en: Adjustments and Effects
fur: Justaments e efiets

en: Stereo Widener
fur: Slargjadôr stereo

en: Synchronization
fur: Sincronizazion

en: v4l2 controls
fur: Controi v4l2

en: &Save
fur: &Salve

en: Store the Password
fur: Memorize la password

en: Privacy and Network Access Policy
fur: Riservatece e politiche di acès ae rêt

en: <p>In order to protect your privacy, <i>VLC media player</i> does <b>not</b> collect personal data or transmit them, not even in anonymized form, to anyone.</p>
    <p>Nevertheless, <i>VLC</i> is able to automatically retrieve information about the media in your playlist from third party Internet-based services. This includes cover art, track names, artist names and other meta-data.</p>
    <p>Consequently, this may entail identifying some of your media files to third party entities. Therefore the <i>VLC</i> developers require your express consent for the media player to access the Internet automatically.</p>
fur: <p>Par podê protezi la tô riservatece, il <i>riprodutôr multimediâl VLC</i> <b>nol</b> tire dongje dâts personâi ni ju trasmet, nancje in forme anonime, a di nissun.</p>
    <p>Dut câs, <i>VLC</i> al pues recuperâ in automatic informazions sui flus multimediâi de tô liste di riproduzion, doprant servizis su internet di tiercis parts. Chest al inclût grafiche di cuvierte, nons des liniis, nons dai artiscj e altris meta-dâts.</p>
    <p>Di conseguence, chest al compuarte la identificazion dai tiei files multimediâi a entitâts tiercis. Par chest i svilupadôrs di <i>VLC</i> a domandin il to palês consens al acès a internet in automatic pal riprodutôr multimediâl.</p>

en: Network Access Policy
fur: Politiche di acès ae rêt

en: Regularly check for VLC updates
fur: Controle cun regolaritât i inzornaments di VLC

en: About
fur: Informazions su

en: <p>VLC media player is a free and open source media player, encoder, and streamer made by the volunteers of the <a href="http://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a> community.</p><p>VLC uses its internal codecs, works on essentially every popular platform, and can read almost all files, CDs, DVDs, network streams, capture cards and other media formats!</p><p><a href="http://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Help and join us!</span></a>
fur: <p>Il riprodutôr multimediâl VLC al è un riprodutôr, codificadôr e trasmetidôr multimediâl libar e viert, fati dai volontaris de comunitât <a href="http://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a>.</p><p>VLC al dopre i siei codecs internis, al funzione in essence su dutis lis plateformis popolârs e al pues lei cuasi ducj i files, CDs, DVDs, flus di rêt, schedis di acuisizion e altris formâts multimediâi!</p><p><a href="http://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Judinus e partecipe!</span></a>

en: &Recheck version
fur: &Torne controle la version

en: &Yes
fur: &Sì

en: VLC media player updates
fur: Inzornaments riprodutôr multimediâl VLC

en: A new version of VLC (%1.%2.%3%4) is available.
fur: E je disponibile une gnove version di VLC (%1.%2.%3%4).

en: You have the latest version of VLC media player.
fur: Tu âs la ultime version dal riprodutôr multimediâl VLC.

en: An error occurred while checking for updates...
fur: Al è capitât un erôr intant che si cirive i inzornaments...

en: Current Media Information
fur: Informazions multimediâls atuâls

en: &General
fur: &Gjenerâl

en: &Metadata
fur: &Metadâts

en: S&tatistics
fur: S&tatistichis

en: &Save Metadata
fur: &Salve i metadâts

en: Location:
fur: Posizion:

en: Saves all the displayed logs to a file
fur: Salve ducj i regjistris visualizâts suntun file

en: Save log file as...
fur: Salve il file di regjistri come...

en: Texts/Logs (*.log *.txt);; All (*.*)
fur: Tescj/Regjistris (*.log *.txt);; Ducj (*.*)

en: Application
fur: Aplicazion

en: Cannot write to file %1:
    %2.
fur: Impussibil scrivi sul file %1:
    %2.

en: Update the tree
fur: Inzorne l'arbul

en: Clear the messages
fur: Nete i messaçs

en: Open Media
fur: Vierç un media

en: &Network
fur: &Rêt

en: Capture &Device
fur: &Dispositîf di acuisizion

en: &Select
fur: &Selezione

en: &Enqueue
fur: &Met in code

en: &Play
fur: Ri&prodûs

en: &Stream
fur: &Trasmet

en: C&onvert
fur: C&onvertìs

en: C&onvert / Save
fur: C&onvertìs / Salve

en: Open URL
fur: Vierç URL

en: Enter URL here...
fur: Inserìs l'URL achì...

en: Please enter the URL or path to the media you want to play.
fur: Inserìs l'URL o il percors al ogjet multimediâl che tu desideris riprodusi.

en: If your clipboard contains a valid URL
    or the path to a file on your computer,
    it will be automatically selected.
fur: Se lis tôs notis a contegnin un URL valit
    o il percors a un file sul to computer,
    al vignarà selezionât in automatic.

en: Plugins and extensions
fur: Plugins e estensions

en: Active Extensions
fur: Estensions ativis

en: Capability
fur: Capacitât

en: Score
fur: Ponts

en: &Search:
fur: &Cîr:

en: More information...
fur: Plui informazions...

en: Reload extensions
fur: Torne cjame lis estensions

en: Skins customize player's appearance. You can activate them through preferences.
fur: Lis piels a personalizin l'aspiet dal riprodutôr. Tu puedis ativâlis midiant lis preferencis.

en: Playlist parsers add new capabilities to read internet streams or extract meta data.
fur: I analizadôrs des listis di riproduzion a zontin gnovis funzionalitâts par lei flus su internet o tirâ fûr meta-dâts.

en: Service discoveries adds new sources to your playlist such as web radios, video websites, ...
fur: I servizis di discuvierte a zontin gnovis sorzints ae tô liste di riproduzion come par esempli radios web, sîts web di videos e v.i.

en: Retrieves extra info and art for playlist items
fur: Al recupere informazions adizionâls e grafiche pai elements de liste di riproduzion

en: Extensions brings various enhancements. Check descriptions for more details
fur: Lis estensions a puartin varis mioraments. Controle lis descrizions par vê plui detais

en: Only installed
fur: Dome instaladis

en: Retrieving addons...
fur: Daûr a recuperâ zontis...

en: No addons found
fur: Nissune zonte cjatade

en: This addon has been installed manually. VLC can't manage it by itself.
fur: Cheste zonte e je stade instalade a man. VLC nol pues gjestîle di bessôl.

en: %1 downloads
fur: %1 discjariaments

en: &Uninstall
fur: &Disinstale

en: &Install
fur: &Instale

en: Website
fur: Sît web

en: Deletes the selected item
fur: Al elimine l'element selezionât

en: Show settings
fur: Mostre impostazions

en: Simple
fur: Semplice

en: Switch to simple preferences view
fur: Passe ae viodude des preferencis semplice

en: Switch to full preferences view
fur: Passe ae viodude des preferencis complete

en: Save and close the dialog
fur: Salve e siere il dialic

en: &Reset Preferences
fur: &Ristabilìs lis preferencis

en: Only show current
fur: Mostre dome i corints

en: Only show modules related to current playback
fur: Mostre dome i modui relatîfs ae liste di riproduzion corinte

en: Advanced Preferences
fur: Preferencis avanzadis

en: Simple Preferences
fur: Preferencis semplicis

en: Cannot save Configuration
fur: Impussibil salvâ la configurazion

en: Preferences file could not be saved
fur: Nol è stât pussibil salvâ il file des preferencis

en: Are you sure you want to reset your VLC media player preferences?
fur: Ristabilî pardabon lis preferencis dal riprodutôr multimediâl VLC?

en: Stream Output
fur: Trasmet la jessude

en: This wizard will allow you to stream or convert your media for use locally, on your private network, or on the Internet.
    You should start by checking that source matches what you want your input to be and then press the "Next" button to continue.
fur: Cheste procedure vuidade ti permetarà di trasmeti o convertî il to element multimediâl pal ûs in locâl, su la tô rêt privade o su internet.
    Scomence controlant che la sorzint e corispuindi a ce che tu desideris come jentrade e dopo frache il boton "Sucessîf" par continuâ.

en: Stream output string.
    This is automatically generated when you change the above settings,
    but you can change it manually.
fur: Trasmet la stringhe di jessude.
    Cheste e ven gjenerade in automatic cuant che tu cambis lis impostazions chi parsore.
    ma tu puedis cambiâle a man.

en: Back
fur: Indaûr

en: Toolbars Editor
fur: Editôr di sbaris dai struments

en: Toolbar Elements
fur: Elements des sbaris dai struments

en: Flat Button
fur: Boton plac

en: Next widget style
fur: Stîl widget sucessîf

en: Big Button
fur: Boton grant

en: Native Slider
fur: Cursôr natîf

en: Main Toolbar
fur: Sbare dai struments principâl

en: Above the Video
fur: Parsore dal video

en: Toolbar position:
fur: Posizion de sbare dai struments:

en: Line 1:
fur: Rie 1:

en: Line 2:
fur: Rie 2:

en: Time Toolbar
fur: Sbare dai struments dal timp

en: Advanced Widget
fur: Widget avanzât

en: Fullscreen Controller
fur: Controlôr pal plen visôr

en: New profile
fur: Gnûf profîl

en: Delete the current profile
fur: Elimine il profîl corint

en: Select profile:
fur: Selezione il profîl:

en: Preview
fur: Anteprime

en: Cl&ose
fur: S&iere

en: Profile Name
fur: Non dal profîl

en: Please enter the new profile name.
fur: Inserìs il non dal gnûf profîl.

en: DVD menus
fur: Menûs DVD

en: Teletext transparency
fur: Trasparence dal televideo

en: Advanced Buttons
fur: Botons avanzâts

en: Playback Buttons
fur: Botons de liste di riproduzion

en: Aspect ratio selector
fur: Seletôr des proporzions

en: Speed selector
fur: Seletôr de velocitât

en: Broadcast
fur: Trasmission

en: XSPF playlist
fur: Liste di riproduzion XSPF

en: Control menu for the player
fur: Menù di control pal riprodutôr

en: &Mute
fur: &Mut

en: &Crop
fur: &Taie

en: &Chapter
fur: &Cjapitul

en: Systray icon
fur: Icone dongje dal orloi

en: Save the recently played items in the menu
fur: Salve tal menù i elements riprodots di resint

en: Start in minimal view (without menus)
fur: Invie te viodude minimâl (cence i menûs)

en: Qt interface
fur: Interface Qt

en: Open a skin file
fur: Vierç file de mascare

en: Open playlist
fur: Vierç liste di riproduzion

en: Save playlist
fur: Salve liste di riproduzion

en: Skin to use
fur: Mascare di doprâ

en: Path to the skin to use.
fur: Troi de mascare di doprâ

en: Show a systray icon for VLC
fur: Mostre la icone di VLC inte guantiere di sisteme.

en: Show VLC on the taskbar
fur: Mostre VLC inte sbare da lis aplicazions

en: Enable transparency effects
fur: Ative i efiets di trasparence

en: Select skin
fur: Sielç une mascare

en: Image contrast (0-2)
fur: Contrast figure (0-2)

en: Image hue (0-360)
fur: Tonalitât figure (0-360)

en: Image saturation (0-3)
fur: Saturazion figure (0-3)

en: Image brightness (0-2)
fur: Luminositât figure (0-2)

en: Scaling quality
fur: Cualitât dal ridimensionament

en: High quality scaling level
fur: Nivel di ridimensionament a cualitât elevade

en: Be quiet
fur: Sta cuiet

en: Turn off all messages on the console.
fur: Disative ducj i messaçs te console.

en: Console log
fur: Regjistri de console

en: Console logger
fur: Regjistradôr de console

en: Info
fur: Informazions

en: Log to file
fur: Regjistre su file

en: Log all VLC messages to a text file.
fur: Regjistre ducj i messaçs di VLC suntun file di test.

en: Log filename
fur: Non dal file di regjistri

en: Specify the log filename.
fur: Specifiche il non dal file di regjistri.

en: Log format
fur: Formât regjistri

en: Specify the logging format.
fur: Specifiche il formât di regjistrazion.

en: Verbosity
fur: Verbositât

en: Select the logging verbosity or default to use the same verbosity given by --verbose.
fur: Selezione la verbositât de regjistrazion o predefinît par doprâ la stesse verbositât indicade di --verbose.

en: Logger
fur: Regjistradôr

en: File logger
fur: Regjistradôr di file

en: Journal
fur: Diari

en: SystemD journal logger
fur: Regjistradôr dal diari di SystemD

en: System log (syslog)
fur: Regjistri di sisteme (syslog)

en: Emit log messages through the POSIX system log.
fur: Emet messaçs dal regjistri midiant il regjistri di sisteme POSIX.

en: Debug messages
fur: Messaçs di debug

en: Include debug messages in system log.
fur: Inclût i messaçs di debug tal regjistri di sisteme.

en: Identity
fur: Identitât

en: Process identity in system log.
fur: Identitât dal procès tal regjistri di sisteme.

en: Facility
fur: Servizi

en: System logging facility.
fur: Servizi di regjistrazion dal sisteme.

en: System logger (syslog)
fur: Regjistradôr di sisteme (syslog)

en: Extension not responding!
fur: La estension no rispuint!

en: Extension '%s' does not respond.
    Do you want to kill it now?
fur: La estension '%s' no rispuint.
    Copâle cumò?

en: <p>Password for Web interface has not been set.</p><p>Please use --http-password, or set a password in </p><p>Preferences &gt; All &gt; Main interfaces &gt; Lua &gt; Lua HTTP &gt; Password.</p>
fur: <p>La password pe interface Web no je stade stabilide.</p><p>Par plasê dopre --http-password o stabilìs une password in </p><p>Preferencis &gt; Dut &gt; Interfacis principâls &gt; Lua &gt; Lua HTTP &gt; Password.</p>

en: Lua interface
fur: Interface Lua

en: Lua interface module to load
fur: Modul de interface lua di cjariâ

en: Lua interface configuration
fur: Configurazion de interface lua

en: Lua interface configuration string. Format is: '["<interface module name>"] = { <option> = <value>, ...}, ...'.
fur: Stringhe di configurazion de interface lua. Il formât al è: '["<interface module name>"] = { <option> = <value>, ...}, ...'.

en: A single password restricts access to this interface.
fur: Une singule password e limite l'acès a cheste interface.

en: Source directory
fur: Cartele di origjin

en: This is the host on which the interface will listen. It defaults to all network interfaces (0.0.0.0). If you want this interface to be available only on the local machine, enter "127.0.0.1".
fur: Chest al è l'host dulà che la interface e scoltarà. E come impostazion predefinide e scoltarà su dutis lis interfacis di rêt (0.0.0.0). Se tu desideris che cheste interface e sedi disponibile dome te machine locâl, scrîf "127.0.0.1".

en: This is the TCP port on which this interface will listen. It defaults to 4212.
fur: Cheste e je la puarte TCP dulà che cheste interface e scoltarà. Il valôr predefinît al è 4212.

en: CLI input
fur: Jentrade CLI

en: Accept commands from this source. The CLI defaults to stdin ("*console"), but can also bind to a plain TCP socket ("localhost:4212") or use the telnet protocol ("telnet://0.0.0.0:4212")
fur: Fâs bogns i comants di cheste sorzint. La CLI e à come valôr predefinît il stdin ("console"), ma e pues leâsi ancje a un sempliç socket TCP ("localhost:4212") o doprâ il protocol telnet ("telnet://0.0.0.0:4212")

en: Lua interpreter
fur: Interprete Lua

en: Command-line interface
fur: Interface a rie di comant

en: Lua Meta Fetcher
fur: Recuperadôr di metadâts Lua

en: Fetch meta data using lua scripts
fur: Recupere i meta-dâts doprant i scripts lua

en: Lua Meta Reader
fur: Letôr metadâts Lua

en: Read meta data using lua scripts
fur: Lei i meta-dâts doprant i scripts lua

en: Lua Playlist
fur: Liste di riproduzion Lua

en: Lua Playlist Parser Interface
fur: Interface dal analizadôr de liste di riproduzion lua

en: Lua Art
fur: Art Lua

en: Fetch artwork using lua scripts
fur: Recupere materiâl artistic doprant i scripts lua

en: Lua Extension
fur: Estension Lua

en: Lua SD Module
fur: Modul SD Lua

en: Album art filename
fur: Non di file dal materiâl grafic dal album

en: Filename to look for album art in current directory
fur: Non di file di cirî te cartele corinte pal materiâl grafic dal album

en: Blues
fur: Blu

en: Country
fur: Paîs

en: Disco
fur: Disc

en: Oldies
fur: Vieris

en: Other
fur: Altri

en: Industrial
fur: Industriâl

en: Alternative
fur: Alternatîf

en: Pranks
fur: Mateçs

en: Soundtrack
fur: Colone sonore

en: Euro-Techno
fur: Techno europeane

en: Vocal
fur: Vocâl

en: Instrumental
fur: Istrumentâl

en: Acid
fur: Acit

en: Noise
fur: Rumôr

en: Bass
fur: Bas

en: Instrumental Pop
fur: Pop strumentâl

en: Instrumental Rock
fur: Rock strumentâl

en: Ethnic
fur: Etniche

en: Gothic
fur: Gotiche

en: Techno-Industrial
fur: Techno industriâl

en: Electronic
fur: Eletroniche

en: Eurodance
fur: Dance europeane

en: Dream
fur: Insium

en: Comedy
fur: Comedie

en: Native American
fur: Native merecane

en: Cabaret
fur: Cult

en: Tribal
fur: Tribâl

en: addons local storage
fur: archivi locâl des zontis

en: Addons local storage installer
fur: Instaladôr dal archivi locâl des zontis

en: Addons local storage lister
fur: Listadôr dai archivis locâi des zontis

en: Videolan.org's addons finder
fur: Ciridôr di zontis di Videolan.org

en: addons.videolan.org addons finder
fur: Ciridôr di zontis di addons.videolan.org

en: Videolan.org's single archive addons finder
fur: Ciridôr di zontis intun sôl archivi di Videolan.org

en: single .vlp archive addons finder
fur: ciridôr di zontis intun sôl archivi .vlp

en: The username of your last.fm account
fur: Il non utent dal to account last.fm

en: The password of your last.fm account
fur: La password dal to account last.fm

en: Scrobbler URL
fur: URL dal “scrobbler”

en: The URL set for an alternative scrobbler engine
fur: L'URL stabilît par un motôr “scrobbler” alternatîf

en: Submission of played songs to last.fm
fur: Inviament di cjançons riprodotis a last.fm

en: last.fm: Authentication failed
fur: last.fm: autenticazion falide

en: last.fm username or password is incorrect. Please verify your settings and relaunch VLC.
fur: Il non utent o la password di last.fm no son juscj. Verifiche lis tôs impostazions e torne invie VLC.

en: Last.fm username not set
fur: Non utent di last.fm no stabilît

en: Please set a username or disable the audioscrobbler plugin, and restart VLC.
    Visit http://www.last.fm/join/ to get an account.
fur: Stabilìs un non utent o disabilite il plugin audioscrobbler e torne invie VLC.
    Visite http://www.last.fm/join/ par otignî un account.

en: Track fingerprinter (based on Acoustid)
fur: Impront digjitâl dal toc (basât su Acoustid)

en: However, the security certificate presented by the server is unknown and could not be authenticated by any trusted Certificate Authority.
fur: Dut câs, il certificât di sigurece presentât dal servidôr nol è cognossût e nol è pussibil autenticâlu di nissune Autoritât di Certificazion fidade.

en: However, the security certificate presented by the server changed since the previous visit and was not authenticated by any trusted Certificate Authority.
fur: Dut câs, il certificât di sigurece presentât dal servidôr al è cambiât de visite precedente e nol è stât autenticât di nissune Autoritât di Certificazion fidade.

en: Abort
fur: Interomp

en: View certificate
fur: Visualize certificât

en: Insecure site
fur: Sît no sigûr

en: You attempted to reach %s. %s
    This problem may be stem from an attempt to breach your security, compromise your privacy, or a configuration error.
    
    If in doubt, abort now.
fur: Tu âs provât a acedi a %s. %s
    Chest probleme al podarès derivâ di un tentatîf di violâ la tô sigurece, di une compromission de tô riservatece o di un erôr di configurazion.
    
    Se tu âs dubis, interomp cumò.

en: Accept 24 hours
fur: Acete par 24 oris

en: Accept permanently
fur: Acete par simpri

en: This is the certificate presented by %s:
    %s
    
    If in doubt, abort now.
fur: Chest al è il certificât presentât di %s:
    %s
    
    Se tu âs dubis, interomp cumò.

en: Use system trust database
fur: Dopre la base di dâts di fiducie dal sisteme

en: Trust the root certificates of Certificate Authorities stored in the operating system trust database to authenticate TLS sessions.
fur: Par autenticâ lis sessions TLS, fiditi dai certificâts lidrîs des Autoritâts di Certificazion memorizâts te base di dâts di fiducie dal sisteme operatîf.

en: Trust directory
fur: Cartele di fiducie

en: Trust the root certificates of Certificate Authorities stored in the specified directory to authenticate TLS sessions.
fur: Par autenticâ lis sessions TLS, fiditi dai certificâts lidrîs des Autoritâts di Certificazion memorizâts te cartele specificade.

en: TLS cipher priorities
fur: Prioritâts dal cifrari TLS

en: Ciphers, key exchange methods, hash functions and compression methods can be selected. Refer to GNU TLS documentation for detailed syntax.
fur: Al è pussibil selezionâ i cifraris, i metodis di scambi des clâfs, lis funzions di hash e i metodis di compression. Fâs riferiment ae documentazion di GNU TLS pai detais de sintassi.

en: Performance (prioritize faster ciphers)
fur: Prestazions (prioritât ai cifraris plui svelts)

en: Secure 128-bits (exclude 256-bits ciphers)
fur: Sigûr 128-bits (esclût i cifraris a 256 bits)

en: Secure 256-bits (prioritize 256-bits ciphers)
fur: Sigûr 256-bits (prioritât ai cifraris a 256 bits)

en: GNU TLS transport layer security
fur: Sigurece dal strât di traspuart GNU TLS

en: GNU TLS server
fur: Servidôr GNU TLS

en: Playing some media.
fur: Riproduzion di cualchi media.

en: D-Bus screensaver
fur: Salveschermi D-Bus

en: D-Bus screen saver inhibition
fur: Inibizion dal salve-schermi D-Bus

en: XDG-screensaver
fur: Salveschermi XDG

en: XDG screen saver inhibition
fur: Inibizion dal salve-schermi XDG

en: Logging
fur: Salvament sul regjistri

en: File logging
fur: Salvament dal regjistri su file

en: M3U playlist export
fur: Esportazion liste di riproduzion M3U

en: M3U8 playlist export
fur: Esportazion liste di riproduzion M3U8

en: XSPF playlist export
fur: Esportazion liste di riproduzion XSPF

en: HTML playlist export
fur: Esportazion liste di riproduzion HTML

en: Maximum number of connections
fur: Numar massim di conessions

en: This limits the maximum number of clients that can connect to the RTSP VOD. 0 means no limit.
fur: Chest al limite il numar massim di clients che a puedin conetisi al VOD RTSP. 0 al significhe cence limits.

en: MUX for RAW RTSP transport
fur: MUX pal traspuart RTSP RAW

en: Sets the timeout option in the RTSP session string
fur: Al stabilìs la opzion di scjadince temporâl inte stringhe de session RTSP

en: Defines what timeout option to add to the RTSP session ID string. Setting it to a negative number removes the timeout option entirely. This is needed by some IPTV STBs (such as those made by HansunTech) which get confused by it. The default is 5.
fur: Al definìs cuale opzion di scjadince zontâ ae stringhe ID de session RTSP. Metintle a un numar negatîf, e gjave dal dut la opzion de scjadince temporâl. Chest al covente a cualchi STB di IPTV (come chei fats di HansunTech) che al va in confusion cuant che al à a ce fâ cun cheste opzion. Il valôr predefinît al è 5.

en: RTSP VoD
fur: VoD RTSP

en: Legacy RTSP VoD server
fur: Servidôr datât dal VoD RTSP

en: TLS support for OS X and iOS
fur: Supuart TLS par OS X e iOS

en: TLS server support for OS X
fur: Supuart dal servidôr TLS par OS X

en: You attempted to reach %s. However the security certificate presented by the server is unknown and could not be authenticated by any trusted Certification Authority. This problem may be caused by a configuration error or an attempt to breach your security or your privacy.
    
    If in doubt, abort now.
fur: Tu  âs provât a acedi a %s. Dut câs il certificât di sigurece presentât dal servidôr nol è cognossût e nol è pussibil autenticâlu cun nissune Autoritât di Certificazion fidade. Chest probleme al podarès derivâ di un erôr di configurazion o un tentatîf di violazion de tô sigurece o de tô riservatece.
    
    Se tu âs dubis, interomp cumò.

en: Accept certificate temporarily
fur: Acete il certificât in mût temporani

en: Stats
fur: Statistichis

en: Stats encoder function
fur: Statistichis de funzion dal codificadôr

en: Stats decoder
fur: Statistichis dal decodificadôr

en: Stats decoder function
fur: Statistichis de funzion dal decodificadôr

en: Stats demux
fur: Statistichis di demultiplexazion

en: Stats demux function
fur: Statistichis de funzion di demultiplexazion

en: XML Parser (using libxml2)
fur: Analizadôr XML (doprant libxml2)

en: Title to put in ASF comments.
fur: Titul di meti tai coments ASF.

en: Author to put in ASF comments.
fur: Autôr di meti tai coments ASF.

en: Copyright string to put in ASF comments.
fur: Stringhe dai dirits di autôr di meti tai coments ASF.

en: Comment
fur: Coment

en: Comment to put in ASF comments.
fur: Coment di meti tai coments ASF.

en: "Rating" to put in ASF comments.
fur: "Judizi" di meti tai coments ASF

en: Packet Size
fur: Dimension pacut

en: ASF packet size -- default is 4096 bytes
fur: Dimension pacut ASF -- predeterminât 4096 bytes

en: Bitrate override
fur: Sfuarçadure velocitât di trasferiment

en: Do not try to guess ASF bitrate. Setting this, allows you to control how Windows Media Player will cache streamed content. Set to audio+video bitrate in bytes
fur: No sta cirî di induvinâ la velocitât di trasferiment ASF. Stabilî cheste opzion, ti permet di controlâ cemût meti che Windows Media Player al metarà te cache il contignût trasmetût. Definìs in bytes la velocitât di trasferiment audio+video

en: ASF muxer
fur: Multiplexer ASF

en: Unknown Video
fur: Video scognossût

en: Subject
fur: Ogjet

en: Encoder
fur: Codificadôr

en: AVI muxer
fur: Multiplexer AVI

en: Dummy/Raw muxer
fur: Multiplexer pustiç/grês

en: Create "Fast Start" files
fur: Cree i files di "Inviament svelt"

en: Create "Fast Start" files. "Fast Start" files are optimized for downloads and allow the user to start previewing the file while it is downloading.
fur: Cree i files di "Inviament svelt". I files di "Inviament svelt" a son otimizâts pal discjariament e a permetin al utent di viodi in anteprime il file intant che si lu sta discjariant.

en: MP4/MOV muxer
fur: Multiplexer MP4/MOV

en: Fragmented and streamable MP4 muxer
fur: Multiplexer MP4 framentât e che si pues trasmeti

en: DTS delay (ms)
fur: Ritart DTS (ms)

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the SCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
fur: Intarde il DTS (marchis temporâls de decodifiche) e il PTS (marchis temporâls des presentazions) dai dâts tal flus, rispiet ai SCRs. Chest al permet di creâ un pocje di memorie tampon dentri dal decodificadôr dal client.

en: PES maximum size
fur: Dimension massime PES

en: Set the maximum allowed PES size when producing the MPEG PS streams.
fur: Stabilìs la massime dimension PES ametude cuant che si prodûs i flus MPEG PS.

en: PS muxer
fur: Multiplexer PS

en: Video PID
fur: PID video

en: Assign a fixed PID to the video stream. The PCR PID will automatically be the video.
fur: Assegne un PID fis al flus video. Il PID dal PCR al sarà in automatic il video.

en: Audio PID
fur: PID audio

en: Assign a fixed PID to the audio stream.
fur: Assegne un PID fis al flus audio.

en: SPU PID
fur: PID SPU

en: Assign a fixed PID to the SPU.
fur: Assegne un PID fis al SPU.

en: PMT PID
fur: PID PMT

en: Assign a fixed PID to the PMT
fur: Assegne un PID fis al PMT

en: TS ID
fur: ID TS

en: Assign a fixed Transport Stream ID.
fur: Assegne un ID di flus di traspuart fis.

en: NET ID
fur: ID NET

en: Assign a fixed Network ID (for SDT table)
fur: Assegne un ID di rêt fis (pe tabele SDT)

en: PMT Program numbers
fur: Numars dai programs PMT

en: Assign a program number to each PMT. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
fur: Assegne un numar di program par ogni PMT. Chest al à bisugne che al sedi abilitât "Stabilìs il PID al ID di ES"

en: Mux PMT (requires --sout-ts-es-id-pid)
fur: Multiplexer PMT (al à bisugne di --sout-ts-es-id-pid)

en: Define the pids to add to each pmt. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
fur: Definìs i pids di zontâ par ogni pmt. Chest al necessite di vê abilitât "Stabilìs il PID al ID di ES".

en: SDT Descriptors (requires --sout-ts-es-id-pid)
fur: Descritôrs SDT (al à bisugne di --sout-ts-es-id-pid)

en: Defines the descriptors of each SDT. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
fur: Al definìs i descritôrs di ogni SDT. Chest al domande di vê abilitât "Stabilìs il PID al ID di ES".

en: Set PID to ID of ES
fur: Stabilìs il PID al ID di ES

en: Sets PID to the ID if the incoming ES. This is for use with --ts-es-id-pid, and allows having the same PIDs in the input and output streams.
fur: Al stabilìs il PID al ID dal flus elementâr (ES) che al rive. Chest achì si lu dopre cun --ts-es-id-pid e permet di vê i stes PIDs tai flus di jentrade e jessude.

en: Data alignment
fur: Inlineament dâts

en: Enforces alignment of all access units on PES boundaries. Disabling this might save some bandwidth but introduce incompatibilities.
fur: Al sfuarce l'inlineament di dutis lis unitâts di acès sui limits PES. Disabilitant cheste opzion al è pussibil sparagnâ un tic di bande, ma a vignaran introdotis incompatibilitâts.

en: Shaping delay (ms)
fur: Durade de formazion (ms)

en: Cut the stream in slices of the given duration, and ensure a constant bitrate between the two boundaries. This avoids having huge bitrate peaks, especially for reference frames.
fur: Taie il flus in tocs de durade indicade e sigure une velocitât di trasferiment costante tra i doi limits. Chest al evite di vê pontis enormis di velocitâts di trasferiment, in particolâr pai fotograms di riferiment.

en: Use keyframes
fur: Dopre i fotograms clâf

en: If enabled, and shaping is specified, the TS muxer will place the boundaries at the end of I pictures. In that case, the shaping duration given by the user is a worse case used when no reference frame is available. This enhances the efficiency of the shaping algorithm, since I frames are usually the biggest frames in the stream.
fur: Se abilitât e e je stade specificade la formazion, il multiplexer TS al plaçarà i limits ae fin de imagjin I. In chel câs, la durade de formazion indicade dal utent e je chê di câs piês cuant che nol è disponibil nissun fotogram di riferiment. Chest al miore la eficience dal algoritmi di formazion, viodût che i fotograms I di solit a son i fotograms plui grancj tal flus.

en: PCR interval (ms)
fur: Dade PCR (ms)

en: Set at which interval PCRs (Program Clock Reference) will be sent (in milliseconds). This value should be below 100ms. (default is 70ms).
fur: Stabilî l'interval (in miliseconts) par inviâ i PCRs (Riferiment dal orloi dal program). Chest valôr al varès di stâ sot dai 100ms. (il predefinît al è 70ms).

en: Minimum B (deprecated)
fur: B minim (deplorât)

en: This setting is deprecated and not used anymore
fur: Cheste impostazion e je deplorade e no ven doprade plui

en: Maximum B (deprecated)
fur: B massim (deplorât)

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the PCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
fur: Intarde il DTS (marchis temporâls di decodifiche) e il PTS (marchis temporâls di presentazion) dai dâts tal flus, rispiet ai PCRs. Chest al permet un pocje di memorie tampon dentri dal decodificadôr dal client.

en: Crypt audio
fur: Cifrâ l'audio

en: Crypt audio using CSA
fur: Cifrâ l'audio doprant CSA

en: Crypt video
fur: Cifrâ il video

en: Crypt video using CSA
fur: Cifrâ il video doprant CSA

en: CSA Key in use
fur: Clâf CSA in vore

en: CSA encryption key used. It can be the odd/first/1 (default) or the even/second/2 one.
fur: Clâf di cifradure CSA doprade. E pues jessi la dispar/prime/1 (predefinît) o chê pâr/seconde/2.

en: Packet size in bytes to encrypt
fur: Dimension dal pachet in bytes di cifrâ

en: Size of the TS packet to encrypt. The encryption routines subtract the TS-header from the value before encrypting.
fur: Dimension dal pachet TS di cifrâ. Lis pratichis di cifradure a sotrain la intestazion-TS dal valôr prime di cifrâ.

en: TS muxer (libdvbpsi)
fur: Multiplexer TS (libdvbpsi)

en: Multipart JPEG muxer
fur: Multiplexer JPEG multipart

en: Ogg/OGM muxer
fur: Multiplexer Ogg/OGM

en: WAV muxer
fur: Multiplexer WAV

en: OS X Notification Plugin
fur: Plugin di notifiche di OS X

en: New input playing
fur: Gnove jentrade in riproduzion

en: Now playing
fur: Cumò in riproduzion

en: Skip
fur: Salte

en: Timeout (ms)
fur: Timp di spiete (ms)

en: How long the notification will be displayed.
fur: Par trop timp visualizâ la notifiche.

en: Notify
fur: Notifiche

en: LibNotify Notification Plugin
fur: Plugin di notifiche di LibNotify

en: A/52 audio packetizer
fur: Impachetadôr audio A/52

en: avparser packetizer
fur: Impachetadôr avparser

en: AV1 video packetizer
fur: Impachetadôr video AV1

en: Copy packetizer
fur: Impachetadôr copie

en: Dirac packetizer
fur: Impachetadôr Dirac

en: DTS audio packetizer
fur: Impachetadôr audio DTS

en: Flac audio packetizer
fur: Impachetadôr audio Flac

en: H.264 video packetizer
fur: Impachetadôr video H.264

en: HEVC/H.265 video packetizer
fur: Impachetadôr video HEVC/H.265

en: MLP/TrueHD parser
fur: Analizadôr MLP/TrueHD

en: MPEG4 audio packetizer
fur: Impachetadôr audio MPEG4

en: MPEG4 video packetizer
fur: Impachetadôr video MPEG4

en: MPEG audio layer I/II/III packetizer
fur: Impachetadôr MPEG audio strât I/II/III

en: Sync on Intra Frame
fur: Sincronize sul fotogram interni

en: Normally the packetizer would sync on the next full frame. This flags instructs the packetizer to sync on the first Intra Frame found.
fur: Di norme l'impachetadôr al sincronize sul fotogram complet sucessîf. Cheste opzion e comande al impachetadôr di sincronizâ su la prime imagjin interne cjatade.

en: MPEG-I/II video packetizer
fur: Impachetadôr video MPEG-I/II

en: MPEG Video
fur: Video MPEG

en: VC-1 packetizer
fur: Impachetadôr VC-1

en: Zeroconf network services
fur: Servizis di rêt Zeroconf

en: Zeroconf services
fur: Servizis Zeroconf

en: Avahi Renderer Discovery
fur: Scuvierte elaboradôr di rese Avahi

en: Bonjour Network Discovery
fur: Scuvierte di rêt Bonjour

en: Bonjour Renderer Discovery
fur: Scuvierte elaboradôr di rese Bonjour

en: My Videos
fur: I miei videos

en: My Music
fur: La mê musiche

en: Picture
fur: Imagjin

en: My Pictures
fur: Lis mês imagjins

en: mDNS Network Discovery
fur: Scuvierte di rêt mDNS

en: mDNS Renderer Discovery
fur: Scuvierte di elaboradôr di rese mDNS

en: MTP devices
fur: Dispositîfs MTP

en: MTP Device
fur: Dispositîf MTP

en: Podcast URLs list
fur: Liste di URLs di Podcasts

en: Enter the list of podcasts to retrieve, separated by '|' (pipe).
fur: Inserìs la liste di podcasts di recuperâ, separâts di '|' (condot).

en: Audio capture
fur: Acuisizion audio

en: Audio capture (PulseAudio)
fur: Acuisizion audio (PulseAudio)

en: Generic
fur: Gjeneric

en: SAP multicast address
fur: Direzion multicast SAP

en: The SAP module normally chooses itself the right addresses to listen to. However, you can specify a specific address.
fur: Il modul SAP di solit al sielç di bessôl lis justis direzion dulà scoltâ. Dut câs, tu puedis specificâ une direzion specifiche.

en: SAP timeout (seconds)
fur: Scjadince SAP (seconts)

en: Delay after which SAP items get deleted if no new announcement is received.
fur: Timp massim daspò di chel i elements SAP a vignaran eliminâts se nol ven ricevût nissun gnûf anunzi.

en: Try to parse the announce
fur: Prove a analizâ l'anunzi

en: This enables actual parsing of the announces by the SAP module. Otherwise, all announcements are parsed by the "live555" (RTP/RTSP) module.
fur: Chest al abilite la analisi atuâl dai anunzis dal modul SAP. In câs contrari, ducj i anunzis a vegnin analizâts dal modul "live555" (RTP/RTSP).

en: SAP Strict mode
fur: Modalitât rigorose SAP

en: When this is set, the SAP parser will discard some non-compliant announcements.
fur: Cuant che al ven stabilît chest, l'analizadôr SAP al scartarà cualchi anunzi che nol è conformi.

en: Network streams (SAP)
fur: Flus di rêt (SAP)

en: SDP Descriptions parser
fur: Analizadôr di descrizions SDP

en: Tool
fur: Strument

en: User
fur: Utent

en: Video capture
fur: Acuisizion video

en: Video capture (Video4Linux)
fur: Acuisizion video (Video4Linux)

en: Audio capture (ALSA)
fur: Acuisizion audio (ALSA)

en: Unknown type
fur: Gjenar no cognossût

en: SAT>IP channel list
fur: Liste di canâi SAT>IP

en: Custom SAT>IP channel list URL
fur: URL personalizât de liste di canâi SAT>IP

en: Master List
fur: Liste principâl

en: Server List
fur: Liste dal servidôr

en: Custom List
fur: Liste personalizade

en: Screen capture
fur: Acuisizion schermi

en: Your window manager does not provide a list of applications.
fur: Il to gjestôr di barcons nol furnìs une liste di aplicazions.

en: Applications
fur: Aplicazions

en: Desktop
fur: Scritori

en: X coordinate
fur: Coordinade X

en: Y coordinate
fur: Coordinade Y

en: Input FIFO
fur: Jentrade FIFO

en: FIFO which will be read for commands
fur: FIFO che al vignarà let pai comants

en: Output FIFO
fur: Jessude FIFO

en: FIFO which will be written to for responses
fur: FIFO che al vignarà scrit pes rispuestis

en: Dynamic video overlay
fur: Soreposizion video dinamiche

en: Overlay
fur: Soreposizion

en: Full path of the image files to use. Format is <image>[,<delay in ms>[,<alpha>]][;<image>[,<delay>[,<alpha>]]][;...]. If you only have one file, simply enter its filename.
fur: Percors complet dai files des imagjins di doprâ. Il formât al è <image>[,<delay in ms>[,<alpha>]][;<image>[,<delay>[,<alpha>]]][;...]. Se tu âs dome un file, inserìs dome il so non di file.

en: Logo animation # of loops
fur: Animazion dal logo # di ciclis

en: Number of loops for the logo animation. -1 = continuous, 0 = disabled
fur: Numar di ciclis pe animazion dal logo. -1 = continui, 0 = disabilitât

en: Logo individual image time in ms
fur: Timp par ogni singule imagjin dal logo in ms

en: Individual image display time of 0 - 60000 ms.
fur: Timp di visualizazion des singulis imagjins di 0 - 60000 ms.

en: X coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
fur: Coordenade X dal logo. Cul clic di çampe parsore tu puedis movi il logo.

en: Y coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
fur: Coordenade Y dal logo. Cul clic di çampe parsore tu puedis movi il logo.

en: Opacity of the logo
fur: Opacitât dal logo

en: Logo opacity value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
fur: Valôr di opacitât dal logo (di 0 pe plene trasparence a 255 pe plene opacitât).

en: Logo position
fur: Posizion dal logo

en: Enforce the logo position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
fur: Sfuarce la posizion dal logo sul video (0=tal mieç, 1=a çampe, 2=a diestre, 4=parsore, 8=in bas, tu puedis ancje doprâ cumbinazions di chescj valôrs, p.e. 6 = parsore a diestre).

en: Use a local picture as logo on the video
fur: Dopre une imagjin locâl tant che logo sul video

en: Logo sub source
fur: Sorzint secondarie dal logo

en: Logo overlay
fur: Soreposizion logo

en: Logo video filter
fur: Filtri video dal logo

en: Marquee text to display. (Available format strings: %Y = year, %m = month, %d = day, %H = hour, %M = minute, %S = second, ...)
fur: Test in soreimpression di visualizâ. (Stringhis di formât disponibilis: %Y = an, %m = mês, %d = dì, %H = ore, %M = minût, %S = secont, ...)

en: Text file
fur: File di test

en: File to read the marquee text from.
fur: File dulà lâ a lei pal test in soreimpression.

en: X offset
fur: Slontanament X

en: X offset, from the left screen edge.
fur: Slontanament X, dal ôr di çampe dal schermi.

en: Y offset
fur: Slontanament Y

en: Y offset, down from the top.
fur: Slontanament Y, in jù di parsore.

en: Timeout
fur: Scjadince

en: Number of milliseconds the marquee must remain displayed. Default value is 0 (remains forever).
fur: Numar di miliseconts che la soreimpression e restarà visualizade. Il valôr predefinît al è 0 (al reste par simpri).

en: Refresh period in ms
fur: Periodi di inzornament in ms

en: Number of milliseconds between string updates. This is mainly useful when using meta data or time format string sequences.
fur: Numar di miliseconts tra i inzornaments de stringhe. Chest al è util soredut cuant che a vegnin doprâts meta-dâts o secuencis di stringhis pal formât orari.

en: Opacity (inverse of transparency) of overlayed text. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
fur: Opacitât (contrari de trasparence) dal test soreponût. 0 = trasparent, 255 = opac dal dut.

en: Font size, pixels
fur: Dimension catars, pixels

en: Font size, in pixels. Default is 0 (use default font size).
fur: Dimension dal caratar, in pixels. Il valôr predefinît al è 0 (dopre la dimension di caratar predefinide).

en: Color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
fur: Colôr dal test che al vignarà rapresentât sul video. Chest al à di sei un esadecimâl (come i colôrs HTML). I prins doi caratars a son pal ros, dopo il vert e dopo il blu. #000000 = neri, #FF0000 = ros, #00FF00 = vert, #FFFF00 = zâl (ros+vert), #FFFFFF = blanc

en: Marquee position
fur: Posizion de soreimpression

en: You can enforce the marquee position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
fur: Su puedis sfuarçâ la posizion de soreimpression sul video (0=tal mieç, 1=a çampe, 2=a diestre, 4=parsore, 8=in bas, tu puedis ancje doprâ cumbinazions di chescj valôrs, p.e. 6 = parsore a diestre).

en: Display text above the video
fur: Visualize il test parsore dal video

en: Marquee
fur: Soreimpression

en: Marquee display
fur: Visualizazion soreimpression

en: Misc
fur: Variis

en: Transparency of the mosaic foreground pictures. 0 means transparent, 255 opaque (default).
fur: Trasparence des imagjins in prin plan dal mosaic. 0 al significhe trasparent, 255 opac (predefinît).

en: Total height of the mosaic, in pixels.
fur: Altece totâl dal mosaic, in pixels.

en: Total width of the mosaic, in pixels.
fur: Largjece totâl dal mosaic, in pixels.

en: Top left corner X coordinate
fur: Coordenade X dal angul in alt a çampe

en: X Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
fur: Coordenade X dal angul in alt a çampe dal mosaic.

en: Top left corner Y coordinate
fur: Coordenade Y dal angul in alt a çampe

en: Y Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
fur: Coordenade Y dal angul in alt a çampe dal mosaic.

en: Border width
fur: Largjece dal ôr

en: Width in pixels of the border between miniatures.
fur: Largjece in pixels dal ôr tra lis miniaturis.

en: Border height
fur: Altece dal ôr

en: Height in pixels of the border between miniatures.
fur: Altece in pixels dal ôr tra lis miniaturis.

en: Mosaic alignment
fur: Inlineament dal mosaic

en: You can enforce the mosaic alignment on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
fur: Tu puedis sfuarçâ l'inlineament dal mosaic sul video (0=tal mieç, 1=a çampe, 2=a diestre, 4=parsore, 8=in bas, tu puedis ancje doprâ une cumbinazions di chescj valôrs, p.e. 6 = parsore a diestre).

en: Positioning method
fur: Metodi di posizionament

en: Positioning method for the mosaic. auto: automatically choose the best number of rows and columns. fixed: use the user-defined number of rows and columns. offsets: use the user-defined offsets for each image.
fur: Il metodi di posizionament pal mosaic. auto: sielç in automatic il miôr numar di riis e colonis. fis: dopre il numar definît dal utet di riis e colonis. slontanaments: dopre i slontanaments definîts dal utent par ogni imagjin.

en: Number of rows
fur: Numar di riis

en: Number of image rows in the mosaic (only used if positioning method is set to "fixed").
fur: Numar di riis di imagjins tal mosaic (doprât dome se il metodi di posizionament al è metût su "fis").

en: Number of columns
fur: Numar di colonis

en: Number of image columns in the mosaic (only used if positioning method is set to "fixed").
fur: Numar di colonis di imagjins tal mosaic (doprât dome se il metodi di posizionament al è metût su "fis").

en: Keep aspect ratio
fur: Manten lis proporzions

en: Keep the original aspect ratio when resizing mosaic elements.
fur: Manten lis proporzions origjinâls cuant che a vegnin ridimensionâts i elements dal mosaic.

en: Keep original size
fur: Manten la dimension origjinâl

en: Keep the original size of mosaic elements.
fur: Manten la dimension origjinâl dai elements dal mosaic.

en: Elements order
fur: Ordin dai elements

en: You can enforce the order of the elements on the mosaic. You must give a comma-separated list of picture ID(s). These IDs are assigned in the "mosaic-bridge" module.
fur: Tu puedis sfuarçâ l'ordin dai elements sul mosaic. Tu scugnis indicâ une liste di ID(s) di imagjins separâts cun virgulis. Chescj IDs a vegnin assegnâts tal modul "masic-bridge".

en: Offsets in order
fur: Slontanaments in ordin

en: You can enforce the (x,y) offsets of the elements on the mosaic (only used if positioning method is set to "offsets"). You must give a comma-separated list of coordinates (eg: 10,10,150,10).
fur: Tu puedis sfuarçâ i slontanaments (x,y) dai elements sul mosaic (doprât dome se il metodi di posizionament al è metût su "slontanaments"). Tu scugnis indicâ une liste di coordenadis separadis cun virgulis (p.e. 10,10,150,10).

en: Pictures coming from the mosaic elements will be delayed according to this value (in milliseconds). For high values you will need to raise caching at input.
fur: Lis imagjins che a rivin dai elements dal mosaic a vignaran intardâts daûr di chest valôr (in miliseconts). Par valôrs alts tu scugnarâs alçâ la memorie cache in jentrade.

en: fixed
fur: fis

en: offsets
fur: slontanaments

en: Mosaic video sub source
fur: Sorzint secondarie video mosaic

en: VNC Host
fur: Host VNC

en: VNC hostname or IP address.
fur: Non dal host VNC o direzion IP.

en: VNC Port
fur: Puarte VNC

en: VNC port number.
fur: Numar de puarte VNC.

en: VNC Password
fur: Password VNC

en: VNC password.
fur: Password dal VNC.

en: Send mouse events to VNC host. Not needed for use as VDR ffnetdev client.
fur: Mande i events dal mouse al host VNC. Nol covente pe utilizazion come client ffnetdev VDR.

en: Key events
fur: Events di pression tascj

en: Send key events to VNC host.
fur: Mande i events di pression dai tascj al host VNC.

en: Alpha transparency value (default 255)
fur: Valôr de trasparence dal canâl alfa (predefinît 255)

en: The transparency of the OSD VNC can be changed by giving a value between 0 and 255. A lower value specifies more transparency a higher means less transparency. The default is being not transparent (value 255) the minimum is fully transparent (value 0).
fur: Al è pussibil cambiâ la trasparence dal OSD VNC indicant un valôr tra 0 e 255. Un valôr bas al specifiche plui trasparence e un plui alt al significhe mancul trasparence. Il valôr predefinît al è nie trasparence (valôr 255) il minim al è dal dut trasparent (valôr 0).

en: Remote-OSD over VNC
fur: OSD-di-lontan sore VNC

en: Remote-OSD
fur: OSD-di-lontan

en: Feed URLs
fur: URLs dai Feeds

en: RSS/Atom feed '|' (pipe) separated URLs.
fur: URLs separâts cun '|' (condot) di feeds RSS/Atom.

en: Speed of feeds
fur: Velocitât dai feeds

en: Speed of the RSS/Atom feeds in microseconds (bigger is slower).
fur: Velocitât dai feeds RSS/Atom in microseconts (plui grant al è plui lent).

en: Max length
fur: Lungjece massime

en: Maximum number of characters displayed on the screen.
fur: Numar massim di caratars mostrâts sul visôr.

en: Refresh time
fur: Timp di inzornament

en: Number of seconds between each forced refresh of the feeds. 0 means that the feeds are never updated.
fur: Numar di seconts tra ogni inzornament sfuarçât dai feeds. 0 al significhe che i feeds no vignaran mai inzornâts.

en: Feed images
fur: Imagjins dai feeds

en: Display feed images if available.
fur: Visualize lis imagjins dai feeds se disponibilis.

en: Opacity (inverse of transparency) of overlay text. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
fur: Opacitât (contrari di trasparence) dal test soreponût. 0 = trasparent, 255 = opac dal dut.

en: Text position
fur: Posizion dal test

en: You can enforce the text position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom; you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
fur: Tu puedis sfuarçâ la posizion dal test sul video (0=tal mieç, 1=a çampe, 2=a diestre, 4=parsore, 8=in bas, tu puedis ancje doprâ cumbinazions di chescj valôrs, p.e. 6 = parsore a diestre).

en: Title display mode
fur: Modalitât visualizazion titul

en: Title display mode. Default is 0 (hidden) if the feed has an image and feed images are enabled, 1 otherwise.
fur: Modalitât di visualizazion dal titul. Il valôr predefinît al è 0 (platât) se il feed al à une imagjin e lis imagjins dai feed a son abilitadis, 1 in câs contrari.

en: Display a RSS or ATOM Feed on your video
fur: Visualize un Feed RSS o ATOM sul to video

en: Don't show
fur: No sta mostrâ

en: Always visible
fur: Simpri visibil

en: Scroll with feed
fur: Scor cul feed

en: RSS and Atom feed display
fur: Visualizazion dai feed RSS e Atom

en: Change subtitle delay
fur: Cambie il ritart dal sottitul

en: Delay calculation mode
fur: Modalitât di calcul dal ritart

en: Absolute delay - add absolute delay to each subtitle. Relative to source delay - multiply subtitle delay. Relative to source content - determine subtitle delay from its content (text).
fur: Ritart assolût - zonte un ritart assolût a ogni sottitul. Relatîf al ritart de sorzint - moltipliche il ritart dal sottitul. Relatîf al contignût de sorzint - determine il ritart dal sottitul dal so contignût (test).

en: Calculation factor
fur: Fatôr di calcul

en: Calculation factor. In Absolute delay mode the factor represents seconds.
fur: Fatôr di calcul. In modalitât ritart assolût il fatôr al rapresente i seconts.

en: Minimum alpha value
fur: Valôr minim di alfa

en: Alpha value of the earliest subtitle, where 0 is fully transparent and 255 is fully opaque.
fur: Valôr dal canâl alfa dal prin sottitul, dulà che 0 al è trasparent dal dut e 255 opac dal dut.

en: Interval between two disappearances
fur: Interval tra dôs sparizions

en: Minimum time (in milliseconds) that subtitle should stay after its predecessor has disappeared (subtitle delay will be extended to meet this requirement).
fur: Timp minim (in miliseconts) che il sottitul al à di sta dopo che il so predecessôr al è sparît (il ritart dal sottitul al vignarà slungjât par vignî incuintri a cheste necessitât).

en: Interval between disappearance and appearance
fur: Interval tra sparizion e comparse

en: Minimum time (in milliseconds) between subtitle disappearance and newer subtitle appearance (earlier subtitle delay will be extended to fill the gap).
fur: Timp minim (in miliseconts) tra la sparizion dal sottitul e la comparse dal sottitul sucessîf (il ritart precedent dal sottitul al vignarà slungjât par jemplâ il divari).

en: Interval between appearance and disappearance
fur: Interval tra comparse e sparizion

en: Minimum time (in milliseconds) that subtitle should stay after newer subtitle has appeared (earlier subtitle delay will be shortened to avoid the overlap).
fur: Timp minim (in miliseconts) che il sottitul al à di stâ dopo che il sottitul sucessîf al è comparesît (il ritart precedent dal sottitul al vignarà scurtât par evitâ la soreposizion)

en: Absolute delay
fur: Ritart assolût

en: Relative to source delay
fur: Relatîf al ritart de sorzint

en: Relative to source content
fur: Relatîf al contignût de sorzint

en: Subsdelay
fur: Ritart sottitui

en: Overlap fix
fur: Corezion soreposizion

en: libarchive based stream directory
fur: Cartele dai flus basâts su libarchive

en: libarchive based stream extractor
fur: Estratôr dai flus basâts su libarchive

en: ADF stream filter
fur: Filtri dal flus ADF

en: ARIB STD-B25 Cam module
fur: Modul Cam ARIB STD-B25

en: Block stream cache
fur: Cache dal flus di bloc

en: Byte stream cache
fur: Cache dal flus di byte

en: LZMA decompression
fur: Decompression LZMA

en: Burrows-Wheeler decompression
fur: Decompression Burrows-Wheeler

en: gzip decompression
fur: Decompression gzip

en: HTTP Dynamic Streaming
fur: Trasmission dinamiche HTTP

en: Zlib decompression filter
fur: Filtri di decompression Zlib

en: Stream prefetch filter
fur: Filtri di pre-cjariament dal flus

en: Buffer size
fur: Dimension memorie tampon

en: Prefetch buffer size (KiB)
fur: Dimension de memorie tampon di pre-cjariament (KiB)

en: Read size
fur: Dimension di leture

en: Prefetch background read size (bytes)
fur: Dimension di leture in sotfont dal pre-cjariament (bytes)

en: Seek threshold
fur: Liminâr di ricercje

en: Prefetch forward seek threshold (bytes)
fur: Liminâr di pre-cjariament ricercje indenant (bytes)

en: Internal stream record
fur: Regjistri dal flus interni

en: APE/ID3 tags-skipping filter
fur: Filtri di salt etichetis APE/ID3

en: Autodel
fur: Autocanc

en: Automatically add/delete input streams
fur: Zonte/Cancele in automatic i flus di jentrade

en: Integer identifier for this elementary stream. This will be used to "find" this stream later.
fur: Identificadôr intîr par chest flus elementâr. Chest al vignarà doprât par "cjatâ" chest flus plui indenant.

en: Name of current instance
fur: Non de istance atuâl

en: Placeholder delay
fur: Ritart segnepuest

en: Delay (in ms) before the placeholder kicks in.
fur: Ritart (in ms) prime che il segnepuest al vegni fûr.

en: Wait for I frame before toggling placeholder
fur: Spiete il fotogram I prime di comutâ il segnepuest

en: Enable Audio passthrough
fur: Abilite il passant audio

en: Video filter
fur: Filtri video

en: Session name
fur: Non de session

en: Session URL
fur: URL de session

en: Session email
fur: Direzion di pueste de session

en: Audio port
fur: Puarte audio

en: Video port
fur: Puarte video

en: Destination video codec
fur: Codec video di destinazion

en: Video scaling
fur: Ridimensionament video

en: Scale factor to apply to the video while transcoding (eg: 0.25)
fur: Fatôr di ridimensionament di aplicâ al video intant che e ven fate la transcodifiche (es. 0.25)

en: Maximum video width
fur: Largjece massime video

en: Maximum video height
fur: Altece massimo video

en: Maximum output video height.
fur: Altece massime de jessude video.

en: Number of threads
fur: Numar di threads

en: High priority
fur: Prioritât alte

en: Runs the optional encoder thread at the OUTPUT priority instead of VIDEO.
fur: Al eseguìs il thread opzionâl dal codficadôr ae prioritât OUTPUT invezit che VIDEO.

en: Font size in pixels
fur: Dimension caratars in pixels

en: Text default color
fur: Colôr predeterminât dal test

en: Relative font size
fur: Dimension relative caratars

en: SVG template file
fur: File model SVG

en: Conversions from
fur: Conversions di

en: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
fur: Conversions MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32

en: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
fur: Conversions I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32

en: MMX conversions from
fur: Conversions MMX di

en: AltiVec conversions from
fur: Conversions AltiVec di

en: Scaling mode
fur: Modalitât di ridimensionament

en: Scaling mode to use.
fur: Modalitât di ridimensionament di doprâ.

en: Fast bilinear
fur: Bilineâr svelt

en: Bilinear
fur: Bilineâr

en: Bicubic (good quality)
fur: Bicubic (buine cualitât)

en: Experimental
fur: Sperimentâl

en: Area
fur: Aree

en: Video scaling filter
fur: Filtri di ridimensionament video

en: Swscale
fur: Scjalesw

en: Image properties filter
fur: Propietâts filtri figuris

en: If enabled, video will be padded to fit in canvas after scaling. Otherwise, video will be cropped to fix in canvas after scaling.
fur: Se abilitât, il video al vignarà sglonfât par adatâlu al spazi di dissen dopo dal ridimensionament. In câs contrari, il video al vignarà taiât par fâlu stâ tal spazi di dissen dopo dal ridimensionament.

en: Colors similar to this will be kept, others will be grayscaled. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
fur: I colôrs simii a chest a vignaran tignûts, chei altris a passaran ae scjale di grîs. Chest al à di sei un numar esadecimâl (come i colôrs HTML). I prins doi caratars a son pal ros, dopo il vert, dopo il blu. #000000 = neri, #FF0000 = ros, #00FF00 = vert, #FFFF00 = zâl (ros + vert), #FFFFFF = blanc

en: Pixels to crop from top
fur: I pixels di taiâ di parsore

en: Number of pixels to crop from the top of the image.
fur: Numar di pixel di taiâ partint de bande superiôr de imagjin.

en: Pixels to crop from bottom
fur: Pixels di taiâ dal bas

en: Number of pixels to crop from the bottom of the image.
fur: Numar di pixels di taiâ partint de bande inferiôr de imagjin.

en: Pixels to crop from left
fur: Pixels di taiâ de çampe

en: Number of pixels to crop from the left of the image.
fur: Numar di pixels di taiâ partint de bande di çampe de imagjin.

en: Pixels to crop from right
fur: Pixels di taiâ de diestre

en: Number of pixels to crop from the right of the image.
fur: Numar di pixels di taiâ partint de bande di diestre de imagjin.

en: Number of pixels to padd to the top of the image after cropping.
fur: Numar di pixels di jemplâ parsore de imagjin dopo vê ritaiât.

en: Number of pixels to padd to the bottom of the image after cropping.
fur: Numar di pixels di jemplâ sot de imagjin dopo vê ritaiât.

en: Number of pixels to padd to the left of the image after cropping.
fur: Numar di pixels di jemplâ a çampe de imagjin dopo vê ritaiât.

en: Number of pixels to padd to the right of the image after cropping.
fur: Numar di pixels di jemplâ a diestre de imagjin dopo vê ritaiât.

en: Croppadd
fur: Ritaiâ/jemplâ

en: Video cropping filter
fur: Filtri di ritai dal video

en: Vertical
fur: Verticâl

en: I420 - first plane is grayscale
fur: I420 - il prin plan al è in scjale di grîs

en: Scale factor (0.1-2.0)
fur: Fatôr di ridimensionament (0.1-2.0)

en: Amount by which to scale the picture before sending it to the internal OpenCV filter
fur: Cuantitât pal ridimensionament de figure prime di inviâle al filtri interni di OpenCV

en: Image format
fur: Formât figure

en: Recording ratio
fur: Percentuâl di regjistrazion

en: Ratio of images to record. 3 means that one image out of three is recorded.
fur: Percentuâl di regjistrazion des figuris. 3 al vûl dî che une figure ogni 3 e vignarà regjistrade.

en: Always write to the same file
fur: Scrîf simpri parsore dal stes file

en: Transform type
fur: Gjenar di trasformazion

en: Video transformation filter
fur: Filtri di trasformazion video

en: Create video buffers in system memory instead of video memory. This isn't recommended as usually using video memory allows benefiting from more hardware acceleration (like rescaling or YUV->RGB conversions). This option doesn't have any effect when using overlays.
fur: Cree lis memoriis tampon dai video te memorie di sisteme invezit che inte memorie video. Cheste operazion no je conseade viodût che di solit la memorie video e zove de acelerazion hardware (come il ridimensionament o lis conversions YUV->RGB). Cheste opzion no compuarte nissun efiet cuant che si dopre lis soreposizions.

en: Wallpaper
fur: Sfont

en: Active windows
fur: Barcons atîfs

en: Number of horizontal windows in which to split the video.
fur: Numar di barcons orizontâi in cui dividi il video.

en: Number of vertical windows in which to split the video.
fur: Numar di barcons verticâi in cui dividi il video.

en: Font menu
fur: Menù dai caratars

en: Font used for the menus
fur: Caratar doprât pai menûs

en: Effects list
fur: Liste dai efiets

en: The width of the effects video window, in pixels.
fur: La largjece dal barcon video dai efiets, in pixels.

en: The height of the effects video window, in pixels.
fur: La altece dal barcon video dai efiets, in pixels.

en: Video scale
fur: Scjale video

en: Advanced options...
fur: Opzions avanzadis...

en: Disable Disc Menus
fur: Disabilite i menûs dai discs

en: No disc menus
fur: Nissun menù di disc

en: Menus
fur: Menûs

en: Use S/PDIF when available
fur: Dopre S/PDIF cuant che al è disponibil

en: Tracks
fur: Tracis

en: Menus language:
fur: Lenghe dai menûs:

en: none
fur: nissun
