vlc 3.0.13 - en to ms translation catalogue (5585 entries)

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
    Written by the VideoLAN team; see the AUTHORS file.
ms: Program ini disertakan TANPA JAMINAN, sehingga hadnya yang dibenarkan oleh undang-undang.
    Anda boleh mengagihkannya dibawah terma GNU General Public License;
    lihat fail bernama COPYING untuk keterangan lanjut.
    Ditulis oleh pasukan VideoLAN; lihat fail AUTHORS.

en: VLC preferences
ms: Keutamaan VLC

en: Select "Advanced Options" to see all options.
ms: Pilih "Pilihan Lanjutan" untuk melihat semua pilihan.

en: Interface
ms: Antara muka

en: Settings for VLC's interfaces
ms: Tetapan untuk antara muka VLC

en: Main interfaces settings
ms: Tetapan antara muka utama

en: Main interfaces
ms: Antara muka utama

en: Settings for the main interface
ms: Tetapan untuk antara muka utama

en: Control interfaces
ms: Antara muka kawalan

en: Settings for VLC's control interfaces
ms: Tetapan untuk antara muka kawalan VLC

en: Hotkeys settings
ms: Tetapan kekunci panas

en: Audio settings
ms: Tetapan audio

en: General audio settings
ms: Tetapan audio am

en: Filters
ms: Penapis

en: Audio filters are used to process the audio stream.
ms: Penapis audio digunakan untuk memproses strim audio.

en: Audio resampler
ms: Pensampelan semula audio

en: Visualizations
ms: Pengvisualan

en: Audio visualizations
ms: Pengvisualan audio

en: Output modules
ms: Modul output

en: General settings for audio output modules.
ms: Tetapan am untuk modul output audio.

en: Miscellaneous
ms: Pelbagai

en: Miscellaneous audio settings and modules.
ms: Pelbagai tetapan audio dan modul.

en: Video settings
ms: Tetapan video

en: General video settings
ms: Tetapan video am

en: General settings for video output modules.
ms: Tetapan am untuk modul output video.

en: Video filters are used to process the video stream.
ms: Penapis video digunakan untuk memproses strim video.

en: Subtitles / OSD
ms: Sari Kata / OSD

en: Settings related to On-Screen-Display, subtitles and "overlay subpictures"
ms: Tetapan berkaitan dengan Paparan-Atas-Skrin, sari kata dan "lapisan subgambar".

en: Splitters
ms: Pemisah

en: Video splitters separate the stream into multiple videos.
ms: Pemisah video yang memisahkan strim menjadi berbilang video.

en: Input / Codecs
ms: Input / Kodeks

en: Settings for input, demultiplexing, decoding and encoding
ms: Tetapan untuk input, penyahmultipleks, penyahkodan dan pengekodan

en: Access modules
ms: Modul capaian

en: Settings related to the various access methods. Common settings you may want to alter are HTTP proxy or caching settings.
ms: Tetapan berkaitan dengan pelbagai kaedah capaian. Tetapan umum yang anda ingin ubah adalah tetapan proksi atau cache.

en: Stream filters
ms: Penapis strim

en: Stream filters are special modules that allow advanced operations on the input side of VLC. Use with care...
ms: Penapis strim adalah modul khas yang membenarkan operasi lanjutan pada bahagian input VLC. Gunakan dengan hati-hati ...

en: Demuxers
ms: Demuxer

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
ms: Demuxer digunakan untuk memisahkan strim audio dan video.

en: Video codecs
ms: Kodeks video

en: Settings for the video, images or video+audio decoders and encoders.
ms: Tetapan untuk video, imej atau penyahkod dan pengekod video+audio.

en: Audio codecs
ms: Kodeks audio

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
ms: Tetapan untuk penyahkod dan pengekod audio-sahaja

en: Subtitle codecs
ms: Kodek sari kata

en: Settings for subtitle, teletext and CC decoders and encoders.
ms: Tetapan untuk sari kata, teleteks dan penyahkod dan pengekod CC.

en: General input settings. Use with care...
ms: Tetapan input am. Gunakan dengan hati-hati...

en: Stream output
ms: Output strim

en: Stream output settings are used when acting as a streaming server or when saving incoming streams.
    Streams are first muxed and then sent through an "access output" module that can either save the stream to a file, or stream it (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Sout streams modules allow advanced stream processing (transcoding, duplicating...).
ms: Tetapan output strim digunakan ketika berlagak seperti pelayan penstriman atau menyimpan strim masuk.
    Strim adalah yang pertama dilipatgandakan(mux) dan kemudian dihantar melalui modul "output capaian" yang sama ada boleh menyimpan strim ke fail atau strimkannya (UDP,HTTP,TRP/RTSP).
    Modul strim Sout membenarkan pemprosesan strim lanjutan (mentranskod, menyalin...).

en: General stream output settings
ms: Tetapan output strim am

en: Muxers
ms: Muxer

en: Muxers create the encapsulation formats that are used to put all the elementary streams (video, audio, ...) together. This setting allows you to always force a specific muxer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each muxer.
ms: Pelipat ganda (muxer) cipta format pembungkusan (encap) yang digunakan untuk meletakkan semua strim asas (video, audio, ...) bersama. Tetapan ini membenarkan anda sentiasa memaksa muxer yang tertentu. Anda mungkin tidak perlu melakukannya.
    Anda juga boleh menetapkan parameter lalai untuk setiap muxer.

en: Access output
ms: Output capaian

en: Access output modules control the ways the muxed streams are sent. This setting allows you to always force a specific access output method. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each access output.
ms: Modul output capaian mengawal cara strim yang dilipatganda dihantar. Tetapan membenarkan anda sentiasa paksa kaedah output capaian tertentu. Anda mungkin tidak patut melakukannya.
    Anda boleh juga tetapkan parameter lalai untuk setiap output strim.

en: Packetizers
ms: Pempaket

en: Packetizers are used to "preprocess" the elementary streams before muxing. This setting allows you to always force a packetizer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each packetizer.
ms: Pempaket diguna untuk "praproses" iaitu strim asas sebelum dilipatgandakan. Tetapan ini membenarkan anda untuk sentiasa paksa pempaket. Anda mungkin tidak patut melakukannya.
    Anda boleh juga tetapkan parameter lalai untuk setiap output strim.

en: Sout stream
ms: Strim Sout

en: Sout stream modules allow to build a sout processing chain. Please refer to the Streaming Howto for more information. You can configure default options for each sout stream module here.
ms: Modul strim Sout membenarkan untuk bina rantai memproses sout. Sila rujuk Streaming Howto untuk maklumat lanjut. Anda boleh konfigur pilihan lalai untuk setiap modul strim sout di sini.

en: VLC's implementation of Video On Demand
ms: Perlaksanaan Video atas Permintaan VLC

en: Playlist
ms: Senarai main

en: Settings related to playlist behaviour (e.g. playback mode) and to modules that automatically add items to the playlist ("service discovery" modules).
ms: Tetapan yang berkaitan dengan kelakuan senarai main (cth. mod mainbalik) dan untuk modul yang automatik menambah item kepada senarai main (modul "penemuan perkhidmatan").

en: General playlist behaviour
ms: Kelakuan senarai main am

en: Services discovery
ms: Penemuan perkhidmatan

en: Services discovery modules are facilities that automatically add items to playlist.
ms: Modul penemuan perkhidmatan adalah kemudahan yang automatik menambah item kepada senarai main.

en: Advanced
ms: Lanjutan

en: Advanced settings. Use with care...
ms: Tetapan lanjutan. Guna dengan hati-hati...

en: Advanced settings
ms: Tetapan lanjutan

en: &Open File...
ms: Buka &Fail...

en: &Advanced Open...
ms: Buk&a Lanjutan...

en: Open D&irectory...
ms: Buka Direktori...

en: Open &Folder...
ms: Buka &Folder...

en: Select one or more files to open
ms: Plih satu atau lebih fail untuk dibuka

en: Select Directory
ms: Pilih Direktori

en: Select Folder
ms: Pilih Folder

en: Media &Information
ms: Maklumat Med&ia

en: &Codec Information
ms: Maklumat &Kodeks

en: &Messages
ms: &Mesej

en: Jump to Specific &Time
ms: Lompa&t ke Masa Tertentu

en: Custom &Bookmarks
ms: Tanda &Buku Suai

en: &VLM Configuration
ms: Konfigurasi &VLM

en: &About
ms: Perih&al

en: Play
ms: Main

en: Remove Selected
ms: Buang Terpilih

en: Information...
ms: Maklumat...

en: Create Directory...
ms: Cipta Direktori...

en: Create Folder...
ms: Cipta Folder...

en: Rename Directory...
ms: Nama Semula Direktori...

en: Rename Folder...
ms: Nama Semula Folder...

en: Show Containing Directory...
ms: Tunjuk Kandungan Direktori...

en: Show Containing Folder...
ms: Tunjuk Kandungan Folder...

en: Stream...
ms: Strim...

en: Save...
ms: Simpan...

en: Repeat All
ms: Ulang Semua

en: Repeat One
ms: Ulang Sekali

en: Random
ms: Rawak

en: Random Off
ms: Random Mati

en: Add to Playlist
ms: Tambah ke Senarai Main

en: Add File...
ms: Tambah Fail...

en: Add Directory...
ms: Tambah Direktori...

en: Add Folder...
ms: Tambah Folder...

en: Save Playlist to &File...
ms: Simpan Senarai Main ke dalam &Fail...

en: Search
ms: Gelintar

en: Waves
ms: Gelombang

en: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Welcome to VLC media player Help</h2><h3>Documentation</h3><p>You can find VLC documentation on VideoLAN's <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> website.</p><p>If you are a newcomer to VLC media player, please read the<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Introduction to VLC media player</em></a>.</p><p>You will find some information on how to use the player in the <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>How to play files with VLC media player</em></a>" document.</p><p>For all the saving, converting, transcoding, encoding, muxing and streaming tasks, you should find useful information in the <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Streaming Documentation</a>.</p><p>If you are unsure about terminology, please consult the <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">knowledge base</a>.</p><p>To understand the main keyboard shortcuts, read the <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">shortcuts</a> page.</p><h3>Help</h3><p>Before asking any question, please refer yourself to the <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a>.</p><p>You might then get (and give) help on the <a href="http://forum.videolan.org">Forums</a>, the <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">mailing-lists</a> or our IRC channel (<em>#videolan</em> on irc.freenode.net).</p><h3>Contribute to the project</h3><p>You can help the VideoLAN project giving some of your time to help the community, to design skins, to translate the documentation, to test and to code. You can also give funds and material to help us. And of course, you can <b>promote</b> VLC media player.</p></body></html>
ms: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Selamat datang ke Bantuan pemain media VLC</h2><h3>Dokumentasi</h3><p>Anda boleh dapatkan dokumentasi VLC di laman sesawang<a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> VideoLAN.</p><p>Jika anda pengguna baharu pemain media VLC, sila baca dahulu<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Pengenalan pemain media VLC</em></a>.</p><p>Anda akan ketahui beberapa maklumat bagaimana hendak gunakan pemain di dalam dokumen <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>Bagaimana hendak memainkan fail dengan pemain media VLC media</em></a>".</p><p>Untuk kerja-kerja penyimpanan, penukaran, pentranskodan, pengekodan, muxing, dan penstriman, anda boleh dapatkan maklumat yang berguna di dalam <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Dokumentasi Penstriman</a>.</p><p>JIka anda tidak pasti mengenai terminologi, sila rujuk <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">Asas pengetahuan</a>.</p><p>Untuk mengetahui pintasan papan kekunci utama, sila rujuk halaman <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">pintasan</a>.</p><h3>Bantuan</h3><p>Sebelum menanya apa-jua persoalan, pastikan anda merujuk ke <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a> terlebih dahulu.</p><p>Anda juga boleh memberi bantuan (dan mendapatkan) bantuan menerusi <a href="http://forum.videolan.org">Forum</a>, the <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">senarai-mel</a> atau saluran IRC kami (<em>#videolan</em> on irc.freenode.net).</p><h3>Sumbangan kepada projek</h3><p>Anda boleh membantu projek VideoLAN dengan memberikan sedikit masa anda untuk membantu komuniti, mereka kekulit, menterjemah dokumentasi, menguji dan membina kod. Anda juga dialu-alukan memberi sumbangan dalam bentuk wang dan bahan untuk membantu kami. Akhir sekali, semestinya anda boleh membuat <b>promosi</b> mengenai pemain media VLC ini.</p></body></html>

en: Audio filtering failed
ms: Penapisan audio gagal

en: The maximum number of filters (%u) was reached.
ms: Bilangan penapis maksimum (%u) telah dicapai.

en: Disable
ms: Dilumpuhkan

en: Spectrometer
ms: Spektrometer

en: Scope
ms: Skop

en: Spectrum
ms: Spektrum

en: VU meter
ms: Meter VU

en: Audio filters
ms: Penapis audio

en: Replay gain
ms: Gandaan Main semula

en: Stereo audio mode
ms: Mod audio stereo

en: Original
ms: Asal

en: Left
ms: Kiri

en: Right
ms: Kanan

en: Reverse stereo
ms: Stereo songsang

en: Headphones
ms: Fon kepala

en: Automatic
ms: Automatik

en: float
ms: apung

en: string
ms: rentetan

en: To get exhaustive help, use '-H'.
ms: Untuk mendapatkan bantuan, gunakan '-H'.

en: Usage: %s [options] [stream] ...
    You can specify multiple streams on the commandline.
    They will be enqueued in the playlist.
    The first item specified will be played first.
    
    Options-styles:
      --option  A global option that is set for the duration of the program.
       -option  A single letter version of a global --option.
       :option  An option that only applies to the stream directly before it
                and that overrides previous settings.
    
    Stream MRL syntax:
      [[access][/demux]://]URL[#[title][:chapter][-[title][:chapter]]]
      [:option=value ...]
    
      Many of the global --options can also be used as MRL specific :options.
      Multiple :option=value pairs can be specified.
    
    URL syntax:
      file:///path/file              Plain media file
      http://host[:port]/file        HTTP URL
      ftp://host[:port]/file         FTP URL
      mms://host[:port]/file         MMS URL
      screen://                      Screen capture
      dvd://[device]                 DVD device
      vcd://[device]                 VCD device
      cdda://[device]                Audio CD device
      udp://[[<source address>]@[<bind address>][:<bind port>]]
                                     UDP stream sent by a streaming server
      vlc://pause:<seconds>          Pause the playlist for a certain time
      vlc://quit                     Special item to quit VLC
ms: Penggunaan: %s [options] [stream] ...
    Anda boleh nyatakan strim berbilang pada baris perintah.
    Ia akan dibaris gilir dalam senarai main.
    Item pertama yang dinyatakan akan dimainkan dahulu.
    
    Gaya-pilihan:
    --option Pilihan sejagat yang tetapkan jangkamasa program.
    -option Versi huruf tunggal bagi --option sejagat.
    :option Pilihan yang hanya dilaksana pada strim secara langsung sebelum ia
    dan membatalkan tetapan terdahulu.
    
    Sintaks MRL strim:
    [[access][/demux]://]URL[#[title][:chapter][-[title][:chapter]]]
    [:option=value ...]
    
    Kebanyakan --options sejagat boleh digunakan sebagab :options khusus MRL.
    Pasangan :option=value berbilang boleh dinyatakan.
    
    Sintaks URL:
    file:///path/file Fail media biasa
    http://host[:port]/file URL HTTP
    ftp://host[:port]/file URL FTP
    mms://host[:port]/file URL MMS
    screen:// Tangkapan skrin
    dvd://[device] Peranti DVD
    vcd://[device] Peranti VCD
    cdda://[device] Peranti CD Audio
    udp://[[<source address>]@[<bind address>][:<bind port>]]
    Strim UDP uang dihantar oleh pelayan penstriman
    vlc://pause:<seconds> Jeda senarai main untuk masa tertentu
    vlc://quit Item khas untuk keluar dari VLC

en: (default enabled)
ms: (lalai didayakan)

en: (default disabled)
ms: (lalai dilumpuhkan)

en: Note:
ms: Nota:

en: add --advanced to your command line to see advanced options.
ms: tambah --advanced ke baris perintah anda untuk melihat pilihan lanjutan.

en: %u module was not displayed because it only has advanced options.
     | %u modules were not displayed because they only have advanced options.
ms[0]: %u modul tidak dipapar kerana ia hanya mempunyai pilihan lanjutan.

en: No matching module found. Use --list or --list-verbose to list available modules.
ms: Tiada modul sepadan ditemui. Guna --list atau --list-verbose untuk senaraikan modul yang tersedia.

en: VLC version %s (%s)
ms: VLC versi %s (%s)

en: Compiled by %s on %s (%s)
ms: Dikompil oleh %s pada %s (%s)

en: Compiler: %s
ms: Pengkompil: %s

en: 
    Dumped content to vlc-help.txt file.
ms: 
    Kandungan dilonggok ke fail vlc-help.txt.

en: 
    Press the RETURN key to continue...
ms: 
    Ketik kunci RETURN untuk teruskan...

en: Unknown error
ms: Ralat tidak diketahui

en: Bookmark %i
ms: Tanda Buku %i

en: No description for this codec
ms: Tiada keterangan untuk kodeks ini

en: Codec not supported
ms: Kodeks tidak disokong

en: VLC could not decode the format "%4.4s" (%s)
ms: VLC tidak dapat menyahkod format "%4.4s" (%s)

en: Unidentified codec
ms: Kodeks tidak dikenali

en: VLC could not identify the audio or video codec
ms: VLC tidak dapat mengenal pasti kodeks audio atau video

en: packetizer
ms: pempaket

en: decoder
ms: penyahkod

en: Streaming / Transcoding failed
ms: Penstriman/Pentranskodan gagal

en: VLC could not open the %s module.
ms: VLC tidak dapat membuka modul %s.

en: VLC could not open the decoder module.
ms: VLC tidak dapat membuka modul penyahkod.

en: Track
ms: Trek

en: Stream %d
ms: Strim %d

en: Scrambled
ms: Karau

en: Yes
ms: Ya

en: DTVCC Closed captions %u
ms: Kapsyen Tertutup DTVCC %u

en: Closed captions %u
ms: Kapsyen tertutup %u

en: Original ID
ms: ID Asal

en: Codec
ms: Kodeks

en: Language
ms: Bahasa

en: Description
ms: Keterangan

en: Type
ms: Jenis

en: Channels
ms: Saluran

en: Sample rate
ms: Kadar sampel

en: Bits per sample
ms: Bit per sampel

en: Bitrate
ms: Kadar bit

en: Track replay gain
ms: Gandaan ulangan trek

en: Album replay gain
ms: Gandaan ulangan album

en: %.2f dB
ms: %.2f dB:

en: Video resolution
ms: Resolusi video

en: Buffer dimensions
ms: Dimensi penimbal

en: Frame rate
ms: Kadar bingkai

en: Decoded format
ms: Format penyahkod

en: Top left
ms: Kiri atas

en: Left top
ms: Atas kiri

en: Right bottom
ms: Bawah kanan

en: Top right
ms: Kanan atas

en: Bottom left
ms: Kiri bawah

en: Bottom right
ms: Kanan bawah

en: Left bottom
ms: Bawah kiri

en: Right top
ms: Atas kanan

en: Orientation
ms: Orientasi

en: Undefined
ms: Tidak ditakrif

en: ITU-R BT.601 (525 lines, 60 Hz)
ms: ITU-R BT.601 (525 garisan, 60 Hz)

en: ITU-R BT.601 (625 lines, 50 Hz)
ms: ITU-R BT.601 (625 garisan, 50 Hz)

en: Color primaries
ms: Primer warna

en: Hybrid Log-Gamma
ms: Log-Gamma Hidbrid

en: Color transfer function
ms: Fungsi pemindahan warna

en: Color space
ms: Ruang warna

en: %s Range
ms: Julat %s

en: Full
ms: Penuh

en: Center
ms: Tengah

en: Top Left
ms: Kiri Atas

en: Top Center
ms: Tengah Atas

en: Bottom Left
ms: Kiri Bawah

en: Bottom Center
ms: Tengah Bawah

en: Chroma location
ms: Lokasi kroma

en: Rectangular
ms: Segi Empat

en: Equirectangular
ms: Segi Empat Sama

en: Cubemap
ms: Peta Kiub

en: Projection
ms: Unjuran

[ctx: ViewPoint]
en: Pitch
ms: Pic

[ctx: ViewPoint]
en: Roll
ms: Gulung

[ctx: ViewPoint]
en: Field of view
ms: Medan pandangan

en: Max. luminance
ms: Luminans Maks

en: Min. luminance
ms: Luminans Min

en: Primary R
ms: R Primer

en: Primary G
ms: G Primer

en: Primary B
ms: B Primer

en: White point
ms: Takat Putih

en: Subtitle
ms: Sari kata

en: Volume %ld%%
ms: Volum %ld%%

en: Your input can't be opened
ms: Input anda tidak dapat dibuka

en: VLC is unable to open the MRL '%s'. Check the log for details.
ms: VLC tidak dapat membuka MRL '%s'. Periksa log untuk perincian.

en: Title
ms: Tajuk

en: Artist
ms: Artis

en: Copyright
ms: Hak Cipta

en: Track number
ms: Nombor trek

en: Rating
ms: Penarafan

en: Date
ms: Tarikh

en: Setting
ms: Tetapan

en: Now Playing
ms: Kini Dimainkan

en: Publisher
ms: Penerbit

en: Encoded by
ms: Dienkod oleh

en: Artwork URL
ms: URL kerja seni

en: Track ID
ms: ID Trek

en: Number of Tracks
ms: Bilangan Trek

en: Director
ms: Pengarah

en: Season
ms: Musim

en: Episode
ms: Episod

en: Show Name
ms: Nama Rancangan

en: Actors
ms: Pelakon

en: Album Artist
ms: Artis Album

en: Disc number
ms: Bilangan cakera

en: Bookmark
ms: Tanda Buku

en: Programs
ms: Program

en: Chapter
ms: Bab

en: Video Track
ms: Trek Video

en: Audio Track
ms: Trek Audio

en: Subtitle Track
ms: Trek Sari Kata

en: Next title
ms: Tajuk berikut

en: Previous title
ms: Tajuk terdahulu

en: Menu title
ms: Tajuk menu

en: Menu popup
ms: Timbul menu

en: Title %i%s
ms: Tajuk %i%s

en: Chapter %i
ms: Bab %i

en: Next chapter
ms: Bab berikut

en: Previous chapter
ms: Bab terdahulu

en: Add Interface
ms: Tambah Antara Muka

en: Console
ms: Konsol

en: Web
ms: Sesawang

en: Mouse Gestures
ms: Gerak Isyarat Tetikus

en: Running vlc with the default interface. Use 'cvlc' to use vlc without interface.
ms: Menjalankan vlc dengan antara muka lalai. Guna 'cvlc' untuk guna vlc tanpa antara muka.

note: xgettext: Translate "C" to the language code: "fr", "en_GB", "nl", "ru"...
en: C
ms: ms

en: Zoom
ms: Zum

en: 1:4 Quarter
ms: 1:4 Suku

en: 1:2 Half
ms: 1:2 Separuh

en: 1:1 Original
ms: 1:1 Asal

en: 2:1 Double
ms: 2:1 Ganda Dua

en: These options allow you to configure the interfaces used by VLC. You can select the main interface, additional interface modules, and define various related options.
ms: Pilihan ini membenarkan anda konfigur antara muka yang diguna oleh VLC. Anda boleh pilih antara muka utama, modul antara muka tambahan, dan tentukan pelbagai pilihan berkaitan.

en: Interface module
ms: Modul antara muka

en: This is the main interface used by VLC. The default behavior is to automatically select the best module available.
ms: Ini adalah antara muka utama yang diguna oleh VLC. Kelakuan lalai adalah untuk automatik pilih modul terbaik yang ada.

en: Extra interface modules
ms: Modul antara muka tambahan

en: You can select "additional interfaces" for VLC. They will be launched in the background in addition to the default interface. Use a colon separated list of interface modules. (common values are "rc" (remote control), "http", "gestures" ...)
ms: Anda boleh pilih "antara muka tambahan" VLC. Ianya akan dilancarkan pada latar sebagai tambahan kepada antara muka lalai. Gunakan senarai diasingkan tanda colon untuk modul antara muka. (nilai biasa adalah "rc" (kawalan jauh), "http", "isyarat" ...)

en: You can select control interfaces for VLC.
ms: Anda boleh memilih antara muka kawalan untuk VLC.

en: Verbosity (0,1,2)
ms: Kejelaan (0,1,2)

en: This is the verbosity level (0=only errors and standard messages, 1=warnings, 2=debug).
ms: Ini adalah peringkat kejelaan (0-hanya ralat dan mesej piawai, 1=amaran, 2=nyahpepijat).

en: Default stream
ms: Strim lalai

en: This stream will always be opened at VLC startup.
ms: Strim ini akan sentiasa dibuka ketika memulakan VLC.

en: Color messages
ms: Mesej warna

en: This enables colorization of the messages sent to the console. Your terminal needs Linux color support for this to work.
ms: Ini mendayakan pewarnaan mesej yang dihantar kepada konsol. Terminal anda memerlukan sokongan warna Linux untuk melakukannya.

en: Show advanced options
ms: Tunjuk pilihan lanjutan

en: When this is enabled, the preferences and/or interfaces will show all available options, including those that most users should never touch.
ms: Bila didayakan, keutamaan dan/atau antara muka akan tunjukkan semua pilihan yang ada, termasuk yang tidak sepatutnya disentuh oleh kebanyakan pengguna.

en: Interface interaction
ms: Interaksi antara muka

en: When this is enabled, the interface will show a dialog box each time some user input is required.
ms: Bila didayakan, antara muka akan menunjukkan kotak dialog setiap kali input pengguna diperlukan.

en: These options allow you to modify the behavior of the audio subsystem, and to add audio filters which can be used for post processing or visual effects (spectrum analyzer, etc.). Enable these filters here, and configure them in the "audio filters" modules section.
ms: Pilihan ini membolehkan anda mengubah suai kelakuan subsistem audio, dan menambah penapis audio yang mana akan digunakan untuk pasca pemprosesan atau kesan visual (penganalisis spektrum, dll.) Dayakan penapis di sini, dan konfigur dalam seksyen modul "penapis audio".

en: Audio output module
ms: Modul output audio

en: This is the audio output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
ms: Ini adalah kaedah output audio yang digunakan oleh VLC. Kelakuan lalai adalah automatik untuk memilih kaedah terbaik yang tersedia.

en: Media role
ms: Peranan media

en: Media (player) role for operating system policy.
ms: Peranan (pemain) media untuk polisi sistem pengoperasian.

en: Enable audio
ms: Dayakan audio

en: You can completely disable the audio output. The audio decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
ms: Anda boleh lumpuhkan terus output audio. Peringkat mengkod audio tidak akan mengambil tempat, maka menjimatkan sedikit kuasa memproses.

en: Music
ms: Muzik

en: Communication
ms: Komunikasi

en: Game
ms: Permainan

en: Notification
ms: Pemberitahuan

en: Animation
ms: Animasi

en: Production
ms: Penerbitan

en: Accessibility
ms: Kebolehcapaian

en: Test
ms: Ujian

en: Audio gain
ms: Gandaan audio

en: This linear gain will be applied to outputted audio.
ms: Gandaan linear akan dilaksana ke audio teroutput.

en: Audio output volume step
ms: Langkah volum output audio

en: The step size of the volume is adjustable using this option.
ms: Saiz langkah untuk volum boleh dilaras menggunakan pilihan ini.

en: Remember the audio volume
ms: Ingat volum audio

en: The volume can be recorded and automatically restored next time VLC is used.
ms: Volum boleh dirakam dan dipulihkan secara automatik bila VLC diguna pada masa berikutnya.

en: Audio desynchronization compensation
ms: Pemampasan penyahsegerakan audio

en: This delays the audio output. The delay must be given in milliseconds. This can be handy if you notice a lag between the video and the audio.
ms: Tindakan ini akan melengahkan output audio. Lengahan mestilah diberi dalam milisaat. Ini berguna jika anda melihat kelewatan video dan juga audio.

en: This selects which plugin to use for audio resampling.
ms: Tindakan ini memilih pemalam yang digunakan untuk persampelan semula.

en: Sets the audio output channels mode that will be used by default if your hardware and the audio stream are compatible.
ms: Tetapkan mod saluran output audio yang akan digunakan secara lalai jika perkakasan dan strim audio anda serasi.

en: Force S/PDIF support
ms: Paksa sokongan S/PDIF

en: This option should be used when the audio output can't negotiate S/PDIF support.
ms: Pilihan ini patut digunakan ketika output audio tidak dapat berunding dengan sokongan S/PDIF.

en: Force detection of Dolby Surround
ms: Paksa pengesanan Dolby Surround

en: Use this when you know your stream is (or is not) encoded with Dolby Surround but fails to be detected as such. Even if the stream is not actually encoded with Dolby Surround, turning on this option might enhance your experience, especially when combined with the Headphone Channel Mixer.
ms: Guna ini bila anda tahu strim anda (atau bukan) dikodkan dengan Dolby Surround tetapi gagal dikesan. Mahupun jika strim sebenarnya tidak dikodkan dengan Dolby Surround, hidupkan pilihan ini mungkin akan tingkatkan pengalaman anda, terutamanya apabila digabungkan dengan Pengadun Saluran Fon Kepala.

en: On
ms: Hidup

en: Off
ms: Mati

en: Stereo audio output mode
ms: Mod output audio stereo

en: Unset
ms: Nyahtetap

en: This adds audio post processing filters, to modify the sound rendering.
ms: Tindakan ini akan menambah penapis pasca pemprosesan audio, untuk mengubah suai pengemasgabungan bunyi.

en: This adds visualization modules (spectrum analyzer, etc.).
ms: Tindakan ini akan menambah modul pengvisualan (penganalisis spektrum, dll.).

en: Replay gain mode
ms: Mod gandaan main semula

en: Select the replay gain mode
ms: Pilih mod gandaan main semula

en: Replay preamp
ms: Pra-amp main semula

en: This allows you to change the default target level (89 dB) for stream with replay gain information
ms: Ini akan membenarkan anda menukar paras sasaran lalai (89 dB) untuk strim dengan maklumat gandaan main semula

en: Default replay gain
ms: Gandaan main semula lalai

en: This is the gain used for stream without replay gain information
ms: Ini adalah gandaan yang digunakan untuk strim tanpa maklumat gandaan main semula.

en: Peak protection
ms: Perlindungan puncak

en: Protect against sound clipping
ms: Lindungi terhadap pengklipan bunyi

en: Enable time stretching audio
ms: Dayakan audio masa memanjang

en: This allows playing audio at lower or higher speed without affecting the audio pitch
ms: Ia membolehkan audio dimainkan pada kelajuan lebih perlahan atau lebih tinggi tanpa mempengaruhi pic audio

en: None
ms: Tiada

en: These options allow you to modify the behavior of the video output subsystem. You can for example enable video filters (deinterlacing, image adjusting, etc.). Enable these filters here and configure them in the "video filters" modules section. You can also set many miscellaneous video options.
ms: Pilihan ini membenarkan anda mengubah suai kelakuan subsistem output video. Anda boleh, sebagai contoh dayakan penapis video (mengurai, melaras imej, dll.). Bolehkan penapis di sini dan konfigurnya dalam seksyen modul "penapis video". Anda juga boleh banyak lain-lain tetapkan pilihan video.

en: Video output module
ms: Modul output video

en: This is the the video output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
ms: Ini adalah kaedah output video yang digunakan oleh VLC. Kelakuan lalai adalah automatik pilih kaedah terbaik yang tersedia.

en: Enable video
ms: Dayakan video

en: You can completely disable the video output. The video decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
ms: Anda boleh lumpuhkan terus output video. Peringkat mengkod video tidak akan mengambil tempat, maka menjimatkan sedikit kuasa memproses.

en: Video width
ms: Lebar video

en: You can enforce the video width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
ms: Anda boleh paksa lebar video. Secara lalai (-1) VLC akan sesuaikan dengan sifat video.

en: Video height
ms: Tinggi video

en: You can enforce the video height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
ms: Anda boleh paksa tinggi video. Secara lalai (-1) VLC akan sesuaikan dengan sifat video.

en: Video X coordinate
ms: Koordinat X video

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (X coordinate).
ms: Anda boleh paksa kedudukan bucu atas kiri tetingkap video (koordinat X).

en: Video Y coordinate
ms: Koordinat Y video

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (Y coordinate).
ms: Anda boleh paksa kedudukan bucu atas kiri tetingkap video (koordinat Y).

en: Video title
ms: Tajuk video

en: Custom title for the video window (in case the video is not embedded in the interface).
ms: Tajuk suai untuk tetingkap video (jika video tidak terbenam di dalam antara muka).

en: Video alignment
ms: Jajaran video

en: Enforce the alignment of the video in its window. By default (0) it will be centered (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, like 6=4+2 meaning top-right).
ms: Paksa penjajaran video dalam tetingkapnya. Secara lalai (0) ia akan berada ditengah (0=tengah, 1-kiri, 2=kanan, 4=atas, 8=bawah, anda juga boleh gunakan gabungan nilai ini, seperti 6=4+2 bermakna (atas+kanan).

en: Top
ms: Atas

en: Bottom
ms: Bawah

en: Top-Left
ms: Atas-Kiri

en: Top-Right
ms: Atas-Kanan

en: Bottom-Left
ms: Bawah-Kiri

en: Bottom-Right
ms: Bawah-Kanan

en: Zoom video
ms: Zum video

en: You can zoom the video by the specified factor.
ms: Anda boleh zum video dengan faktor yang dinyatakan.

en: Grayscale video output
ms: Output video berskala kelabu

en: Output video in grayscale. As the color information aren't decoded, this can save some processing power.
ms: Video output dalam skala kelabu. Sebagaimana maklumat warna tidak dinyahkod, ini akan menjimatkan kuasa memproses.

en: Embedded video
ms: Video terbenam

en: Embed the video output in the main interface.
ms: Benamkan output video di dalam antara muka utama.

en: Fullscreen video output
ms: Output video skrin penuh

en: Start video in fullscreen mode
ms: Mula video mod skrin penuh

en: Always on top
ms: Sentiasa di atas

en: Always place the video window on top of other windows.
ms: Sentiasa letak tetingkap video di atas tetingkap lain.

en: Enable wallpaper mode
ms: Dayakan mod kertas dinding

en: The wallpaper mode allows you to display the video as the desktop background.
ms: Mod kertas dinding membenarkan anda paparkan video sebagai latar atas meja.

en: Show media title on video
ms: Tunjuk tajuk media pada video

en: Display the title of the video on top of the movie.
ms: Papar tajukl video di bahagian atas filem.

en: Show video title for x milliseconds
ms: Tunjuk tajuk video selama x milisaat

en: Show the video title for n milliseconds, default is 5000 ms (5 sec.)
ms: Tunjuk tajuk video selama n milisaat, lalai adalah 5000 ms (5 saat)

en: Position of video title
ms: Kedudukan tajuk video

en: Place on video where to display the title (default bottom center).
ms: Letak video dimana hendak paparkan tajuk (llali ditengah bawah).

en: Hide cursor and fullscreen controller after x milliseconds
ms: Sembunyi pengawal kursor dan skrin penuh selepas x milisaat

en: Hide mouse cursor and fullscreen controller after n milliseconds.
ms: Sembunyi pengawal kursor dan skrin penuh selepas n milisaat.

en: Deinterlace
ms: Nyahjalin

en: Deinterlace mode
ms: Mod nyahjalin

en: Deinterlace method to use for video processing.
ms: Kaedah nyahjalinan yang digunakan untuk pemprosesan video.

en: Discard
ms: Singkir

en: Blend
ms: Adun

en: Mean
ms: Min

en: Phosphor
ms: Fosfor

en: Film NTSC (IVTC)
ms: Filem NTSC (IVTC)

en: Disable screensaver
ms: Lumpuhkan penyelamat skrin

en: Disable the screensaver during video playback.
ms: Lumpuhkan penyelamat skrin semasa mainbalik video.

en: Window decorations
ms: Hiasan tetingkap

en: VLC can avoid creating window caption, frames, etc... around the video, giving a "minimal" window.
ms: VLC boleh elak mencipta judul tetingkap, bingkai, dll... sekeliling video, menjadikan tetingkap yang "minima".

en: Video splitter module
ms: Modul pembahagi video

en: This adds video splitters like clone or wall
ms: Ini menambah pemisah video seperti klon atau dinding

en: Video filter module
ms: Modul penapis video

en: This adds post-processing filters to enhance the picture quality, for instance deinterlacing, or distort the video.
ms: Ini akan menambah penapis pasca-pemprosesan untuk meningkatkan kualiti gambar, sebagai contoh penyahjalinan, atau herotkan video.

en: Video snapshot directory (or filename)
ms: Direktori petikan video (atau nama fail)

en: Directory where the video snapshots will be stored.
ms: Direktori yang mana petikan video akan disimpan.

en: Video snapshot file prefix
ms: Awalan fail petikan video

en: Video snapshot format
ms: Format petikan video

en: Image format which will be used to store the video snapshots
ms: Format imej yang mana akan digunakan untuk menyimpan petikan video

en: Display video snapshot preview
ms: Papar pratonton petikan video

en: Display the snapshot preview in the screen's top-left corner.
ms: Papar pratonton petikan dibucu atas-kiri skrin.

en: Use sequential numbers instead of timestamps
ms: Guna nombor berjujukan selain dari setem masa

en: Use sequential numbers instead of timestamps for snapshot numbering
ms: Guna nombor berjujukan selai dari setem masa untuk pernomboran petikan

en: Video snapshot width
ms: Lebar petikan video

en: You can enforce the width of the video snapshot. By default it will keep the original width (-1). Using 0 will scale the width to keep the aspect ratio.
ms: Anda boleh paksa lebar petikan video. Biasanya, ia akan mengekalkan lebar asal (-1). Gunakan 0 akan skalakan lebar untuk mengekalkan nisbah bidang.

en: Video snapshot height
ms: Tinggi petikan video

en: You can enforce the height of the video snapshot. By default it will keep the original height (-1). Using 0 will scale the height to keep the aspect ratio.
ms: Anda boleh paksa tinggi petikan video. Secara lalai ia akan kekalkan tinggi asal (-1). Gunakan 0 akan skalakan tinggi untuk kekalkan nisbah bidang.

en: Video cropping
ms: Pengeratan video

en: This forces the cropping of the source video. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect.
ms: Ini akan memaksa pengeratan video sumber. Format diterima adalah x:y (4:3, 16:9, dll.) mengungkap bidang imej sejagat.

en: Source aspect ratio
ms: Nisbah bidang sumber

en: This forces the source aspect ratio. For instance, some DVDs claim to be 16:9 while they are actually 4:3. This can also be used as a hint for VLC when a movie does not have aspect ratio information. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect, or a float value (1.25, 1.3333, etc.) expressing pixel squareness.
ms: Tindakan ini akan memaksa nisbah bidang sumber. Sebagai contoh, terdapat DVD yang mendakwa sebagai 16:9 tetapi yang sebenarnya adalah 4:3. Ia boleh juga dijadikan pembayang untuk VLC apabila filem tidak punya maklumat nisbah bidang. Format yang diterima adalah x:y (4:3, 16:9, dll.) mengungkap bidang imej sejagat , atau satu nilai apung (1.25, 1.3333, dll.) mengungkap bentuk petak piksel.

en: Video Auto Scaling
ms: Penskalaan Auto Video

en: Let the video scale to fit a given window or fullscreen.
ms: Biarkan video diskala untuk suai muat ke tetingkap yang diberi atau berskrin penuh.

en: Video scaling factor
ms: Faktor penskalaan video

en: Scaling factor used when Auto Scaling is disabled.
    Default value is 1.0 (original video size).
ms: Faktor penskalaan yang digunakan bila Penskalaan Auto
    dilumpuhkan. Nilai lalai ialah 1.0 (saiz video asal).

en: Custom crop ratios list
ms: Senarai nisbah kerat suai

en: Comma separated list of crop ratios which will be added in the interface's crop ratios list.
ms: Senarai terpisah tanda koma bagi nisbah kerat akan ditambah dalam antara muka senarai nisbah kerat.

en: Custom aspect ratios list
ms: Senarai nisbah bidang suai

en: Comma separated list of aspect ratios which will be added in the interface's aspect ratio list.
ms: Senarai terpisah tanda koma bagi nisbah bidang yang akan ditambah dalam antara muka senarai nisbah bidang.

en: Fix HDTV height
ms: Baiki tinggi HDTV

en: This allows proper handling of HDTV-1080 video format even if broken encoder incorrectly sets height to 1088 lines. You should only disable this option if your video has a non-standard format requiring all 1088 lines.
ms: Ini akan membolehkan pengendalian format video HDTV-100 walaupun jika pengekod rosak tersalah tetap ke 1088 garis. Anda hanya perlu lumpuhkan pilihan ini jika video anda memerlukan format bukan-piawai  yang memerlukan semua 1088 garis.

en: Monitor pixel aspect ratio
ms: Nisbah bidang piksel monitor

en: This forces the monitor aspect ratio. Most monitors have square pixels (1:1). If you have a 16:9 screen, you might need to change this to 4:3 in order to keep proportions.
ms: Ini memaksa nisbah bidang monitor. Kebanyakan monitor mempunyai piksel bersegi (1:1). Jika anda mempunyai skrin 16:9, anda mungkin perlu menukarnya kepada 4:3 untuk simpan kadaran.

en: Skip frames
ms: Langkau bingkai

en: Enables framedropping on MPEG2 stream. Framedropping occurs when your computer is not powerful enough
ms: Dayakan penjatuhan bingkai pada strim MPEG2. Penjatuhan bingkai berlaku apabila komputer anda tidak cukup kuasa

en: Drop late frames
ms: Jatuhkan bingkai lewat

en: This drops frames that are late (arrive to the video output after their intended display date).
ms: Ini akan menjatuhkan bingkai yang lewat (sampai kepada output video yang sepatutnya memaparkan tarikh).

en: Quiet synchro
ms: Segerak senyap

en: This avoids flooding the message log with debug output from the video output synchronization mechanism.
ms: Ini mengelakkan kebanjiran log mesej dengan output nyahpijat dari mekanisma penyegerakan output video.

en: Key press events
ms: Acara menekan kekunci

en: This enables VLC hotkeys from the (non-embedded) video window.
ms: Ini mendayakan kekunci panas VLC dari tetingkap video (tidak-terbenam).

en: Mouse events
ms: Peristiwa tetikus

en: This enables handling of mouse clicks on the video.
ms: Ini mendayakan pengendalian klik tetikus pada video.

en: These options allow you to modify the behavior of the input subsystem, such as the DVD or VCD device, the network interface settings or the subtitle channel.
ms: Pilihan ini membolehkan anda ubah suai kelakuan subsistem input, umpamanya DVD atau peranti VCD, tetapan antara muka rangkaian atau saluran sari kata.

en: File caching (ms)
ms: Caching fail (ms)

en: Caching value for local files, in milliseconds.
ms: Nilai cache untuk fail setempat, dalam milisaat.

en: Live capture caching (ms)
ms: Caching cekupan langsung (ms)

en: Caching value for cameras and microphones, in milliseconds.
ms: Nilai cache untuk kamera dan mikrofon, dalam milisaat.

en: Disc caching (ms)
ms: Caching Cakera (ms)

en: Caching value for optical media, in milliseconds.
ms: Nilai cache untuk media optik, dalam milisaat.

en: Network caching (ms)
ms: Caching rangkaian (ms)

en: Caching value for network resources, in milliseconds.
ms: Nilai cache untuk sumber rangkaian, dalam milisaat.

en: Clock reference average counter
ms: Pengira purata rujukan jam

en: When using the PVR input (or a very irregular source), you should set this to 10000.
ms: Bila menggunakan input PVR (atau sumber paling tidak nalar), anda perlu tetapkan ke 10000.

en: Clock synchronisation
ms: Penyegerakan jam

en: It is possible to disable the input clock synchronisation for real-time sources. Use this if you experience jerky playback of network streams.
ms: Adalah mungkin untuk lumpuhkan penyegerakan jam input untuk sumber masa-nyata. Gunakannya jika anda menghadapi mainbalik tersengguk-sengguk pada strim rangkaian.

en: Clock jitter
ms: Menyengguk jam

en: This defines the maximum input delay jitter that the synchronization algorithms should try to compensate (in milliseconds).
ms: Ia takrifkan ketaran lengahan input maksimum yang mana algoritma penyegerakan cub pampaskan (dalam milisaat).

en: Network synchronisation
ms: Penyegerakan rangkaian

en: This allows you to remotely synchronise clocks for server and client. The detailed settings are available in Advanced / Network Sync.
ms: Ini akan membernarkan anda untuk penyegerak jauh jam untuk pelayan dan klien. Tetapan terperinci tersedia dalam Segerak Lanjutan/Rangkaian.

en: Default
ms: Lalai

en: Enable
ms: Dayakan

en: MTU of the network interface
ms: Antara muka rangkaian MTU

en: This is the maximum application-layer packet size that can be transmitted over the network (in bytes).
ms: Ini adalah saiz paket lapisan-aplikasi maksimum yang boleh dihantar melalui rangkaian (dalam bait).

en: Hop limit (TTL)
ms: Had lompat (TTL)

en: This is the hop limit (also known as "Time-To-Live" or TTL) of the multicast packets sent by the stream output (-1 = use operating system built-in default).
ms: Ini adalah had lompat (juga dikenali sebagai "Time-To-Live atau TTL) pada paket multikas yang dihantar oleh output strim (-1 = gunakan nilai lalai yang terbina dalam sistem pengoperasian).

en: Multicast output interface
ms: Antara muka output multikas

en: Default multicast interface. This overrides the routing table.
ms: Antara muka multikas lalai. Ini akan membatalkan jadual penghalaan.

en: DiffServ Code Point
ms: Titik Kod DiffServ

en: Differentiated Services Code Point for outgoing UDP streams (or IPv4 Type Of Service, or IPv6 Traffic Class). This is used for network Quality of Service.
ms: Takat Kod Perkhidmatan Terbeza untuk strim UDP keluar (atau Jenis Perkhidmatan IPv4, atau Kelas Traik IPv6). Ia digunakan untuk Perkhidmatan Kualiti rangkaian.

en: Choose the program to select by giving its Service ID. Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
ms: Pilih program dengan memberi ID Perkhidmatan. Hanya guna pilihan ini jika anda ingin baca strim program-berbilang (contohnya strim DVB).

en: Choose the programs to select by giving a comma-separated list of Service IDs (SIDs). Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
ms: Pilih program pilihan dengan memberi senarai dipisah-koma ID Perkhidmatan (SID). Hanya gunakan pilihan ini jika anda ingin baca strim program-berbilang (contohnya strim DVB).

en: Audio track
ms: Trek audio

en: Stream number of the audio track to use (from 0 to n).
ms: Bilangan strim trek audio untuk guna (dari 0 hingga n).

en: Subtitle track
ms: Trek sarikata

en: Stream number of the subtitle track to use (from 0 to n).
ms: Bilangan strim trek sari kata untuk guna (dari 0 hingga n).

en: Audio language
ms: Bahasa audio

en: Language of the audio track you want to use (comma separated, two or three letter country code, you may use 'none' to avoid a fallback to another language).
ms: Bahasa trek audio yang anda ingin guna (dipisah dengan tanda koma, dua atau tiga huruf kod negara, anda boleh guna 'tiada' untuk hindari jatuh-balik ke bahasa lain).

en: Subtitle language
ms: Bahasa sarikata

en: Language of the subtitle track you want to use (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
ms: Bahasa trek sarikata yang anda ingin gunakan (dipisah dengan tanda koma, dua atau tiga huruf kod negara, anda boleh guna 'apa jua' sebagai jatuh-balik).

en: Menu language
ms: Bahasa menu

en: Language of the menus you want to use with DVD/BluRay (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
ms: Bahasa bagi menu yang anda mahu guna dengan DVD/BluRay (dipisan dengan tanda koma, dua atau tiga kod bahasa, anda boleh guna 'any' sebagai jatuh-balik).

en: Audio track ID
ms: ID trek audio

en: Stream ID of the audio track to use.
ms: ID Strim trek audio untuk diguna.

en: Subtitle track ID
ms: ID trek sari kata

en: Stream ID of the subtitle track to use.
ms: ID Strim trek sari kata yang digunakan.

en: Preferred Closed Captions decoder
ms: Penyahkod Kapsyen Tertutup digemari

en: Preferred video resolution
ms: Resolusi video dicadangkan

en: When several video formats are available, select one whose resolution is closest to (but not higher than) this setting, in number of lines. Use this option if you don't have enough CPU power or network bandwidth to play higher resolutions.
ms: Bila beberapa format video tersedia, pilih salah satu resolusi yang terhampir dengan (tetapi tidak lebih dari) tetapan ini, dalam bilangan baris. Guna pilihan ini jika anda tidak mempunyai kuasa CPU atau jalur lebar rangkaian yang mencukupi untuk memainkan resolusi yang lebih tinggi.

en: Best available
ms: Terbaik yang ada

en: Full HD (1080p)
ms: HD Penuh (1080p)

en: Standard Definition (576 or 480 lines)
ms: Definasi Piawai (576 atau 480 garis)

en: Low Definition (360 lines)
ms: Definisi Rendah (360 garis)

en: Very Low Definition (240 lines)
ms: Definisi Sangat Rendah (240 garis)

en: Input repetitions
ms: Pengulangan input

en: Number of time the same input will be repeated
ms: Bilangan yang input sama akan diulang

en: Start time
ms: Masa mula

en: The stream will start at this position (in seconds).
ms: Strim ini akan dimulakan pada kedudukan ini (dalam saat).

en: Stop time
ms: Masa henti

en: The stream will stop at this position (in seconds).
ms: Strim ini akan dihentikan pada kedudukan ini (dalam saat).

en: Run time
ms: Masa jalan

en: The stream will run this duration (in seconds).
ms: Strim ini akan dijalankan dalam tempoh ini (dalam saat).

en: Fast seek
ms: Jangkau pantas

en: Favor speed over precision while seeking
ms: Utamakan kelajuan berbanding kepersisan ketika menjangkau

en: Playback speed
ms: Kelajuan mainbalik

en: This defines the playback speed (nominal speed is 1.0).
ms: Ini takrifkan kelajuan main balik (kelajuan nominal ialah 1.0).

en: Input list
ms: Senarai input

en: You can give a comma-separated list of inputs that will be concatenated together after the normal one.
ms: Anda boleh beri senarai dipisah-koma input yang akan dicantumkan bersama selepas yang normal.

en: Input slave (experimental)
ms: Input hamba (eksperimen)

en: This allows you to play from several inputs at the same time. This feature is experimental, not all formats are supported. Use a '#' separated list of inputs.
ms: Ini akan membernarkan anda menayangkan beberapa input pasa masa sama. Sifat ini adalah eksperimen, bukan semua format disokong. Guna senarai input dipisah '#'.

en: Bookmarks list for a stream
ms: Senarai tanda buku untuk strim

en: You can manually give a list of bookmarks for a stream in the form "{name=bookmark-name,time=optional-time-offset,bytes=optional-byte-offset},{...}"
ms: Anda boleh cara manual beri senarai tanda buku untuk strim dalam bentuk "{name=bookmark-name,time=optional-time-offset,bytes=optional-byte-offset},{...}"

en: Record directory
ms: Direktori rakam

en: Directory where the records will be stored
ms: Directori yang rakaman akan disimpan

en: Prefer native stream recording
ms: Utamakan rakaman strim tabii

en: When possible, the input stream will be recorded instead of using the stream output module
ms: Jika boleh, strim input akan dirakam selain dari gunakan modul output strim

en: Timeshift directory
ms: Direktori masa-ganti

en: Directory used to store the timeshift temporary files.
ms: Direktori diguna untuk menyimpan fail sementara masa-ganti.

en: Timeshift granularity
ms: Butiran masa-ganti

en: This is the maximum size in bytes of the temporary files that will be used to store the timeshifted streams.
ms: Ini adalah saiz maksimum dalam bait untuk fail sementara yang akan digunakan untuk menyimpan strim masa-ganti.

en: Change title according to current media
ms: Ubah tajuk berdasarkan media semasa

en: This option allows you to set the title according to what's being played<br>$a: Artist<br>$b: Album<br>$c: Copyright<br>$t: Title<br>$g: Genre<br>$n: Track num<br>$p: Now playing<br>$A: Date<br>$D: Duration<br>$Z: "Now playing" (Fall back on Title - Artist)
ms: Pilihan ini membolehkan anda tetapkan tajuk berdasarkan apa yang sedang dimanikan<br>$a: Artis<br>$b: Album<br>$c: hakcipta<br>$t: Tajuk<br>$g: Genre<br>$n: Nom Trek<br>$p: Kini dimainkan<br>$A: Tarikh<br>$D: Jangkamasa<br>$Z: "Kini dimainkan" (Jatuh balik ke Tajuk - Artis)

en: Disable all lua plugins
ms: Lumpuhkan semua pemalam lua

en: These options allow you to modify the behavior of the subpictures subsystem. You can for example enable subpictures sources (logo, etc.). Enable these filters here and configure them in the "subsources filters" modules section. You can also set many miscellaneous subpictures options.
ms: Pilihan ini membolehkan anda mengubah suai kelakuan subgambar subsistem. Anda boleh sebagai contoh dayakan penapis subgambar (logo, dll.). Bolehkan tetapan ini di sini dan konfigurnya dalam seksyen modul "penapis subgambar". Anda boleh juga tetapkan pelbagai pilihan subgambar.

en: Force subtitle position
ms: Paksa kedudukan sarikata

en: You can use this option to place the subtitles under the movie, instead of over the movie. Try several positions.
ms: Anda boleh guna pilihan ini untuk letak sari kata di bahagian bawah filem, selain di bahagian atas filem. Cuba lain-lain kedudukan.

en: Subtitles text scaling factor
ms: Faktor penskalaan teks sarikata

en: Changes the subtitles size where possible
ms: Ubah saiz sarikata jika boleh

en: Enable sub-pictures
ms: Dayakan sub-gambar

en: You can completely disable the sub-picture processing.
ms: Anda boleh lumpuhkan pemprosesan sub-gambar.

en: On Screen Display
ms: Paparan Atas Skrin

en: VLC can display messages on the video. This is called OSD (On Screen Display).
ms: VLC boleh paparkan mesej pada video. Ini dikenali OSD (Paparan Atas Skrin).

en: Text rendering module
ms: Modul pengemasgabungan teks

en: VLC normally uses Freetype for rendering, but this allows you to use svg for instance.
ms: VLC biasanya menggunakan Freetype untuk pengemasgabungan, tetapi ini membolehkan anda guna svg untuk kejadian.

en: Subpictures source module
ms: Modul modul subgambar

en: This adds so-called "subpicture sources". These filters overlay some images or text over the video (like a logo, arbitrary text, ...).
ms: Ini akan menambah "penapis subgambar". Penapis ini melapisi sebahagian imej atau teks di atas video (seperti logo, teks pertimbangan...).

en: Subpictures filter module
ms: Modul penapis subgambar

en: This adds so-called "subpicture filters". These filter subpictures created by subtitle decoders or other subpictures sources.
ms: Ini akan menambah "penapis subgambar". Penapis subgambar ini dicipta oleh penyahkod sarikata atau lain-lain sumber subgambar.

en: Autodetect subtitle files
ms: Kesan-sendiri fail sarikata

en: Automatically detect a subtitle file, if no subtitle filename is specified (based on the filename of the movie).
ms: Kesan-sendiri fail sari kata, jika tiada nama fail sari kata dinyatakan (berdasarkan pada nama fail filem).

en: Subtitle autodetection fuzziness
ms: Kekaburan pengesanan-sendiri sarikata

en: This determines how fuzzy subtitle and movie filename matching will be. Options are:
    0 = no subtitles autodetected
    1 = any subtitle file
    2 = any subtitle file containing the movie name
    3 = subtitle file matching the movie name with additional chars
    4 = subtitle file matching the movie name exactly
ms: Ini menentukan bagaimana kekaburan sari kata dan nama fail filem akan dipadankan. Pilihan adalah:
    0 = tiada sari kata dikesan-sendiri
    1 = sebarang fail sari kata
    2 = sebarang fail sari kata yang mengandungi nama cereka
    3 = fail sari kata sepadan nama filem dengan aksara tambahan
    4 = fail sari kata sepadan dengan nama cereka secara tepat

en: Subtitle autodetection paths
ms: Laluan kesan-sendiri sarikata

en: Look for a subtitle file in those paths too, if your subtitle file was not found in the current directory.
ms: Cari fail sari kata dalam laluan tersebut juga, jika fail sari kata anda tidak ditemui dalam direktori semasa.

en: Use subtitle file
ms: Guna fail sarikata

en: Load this subtitle file. To be used when autodetect cannot detect your subtitle file.
ms: Muat fail sarikata. Untuk digunakan apabila kesan-sendiri tidak dapat mengesan fail sarikata anda.

en: DVD device
ms: Peranti DVD

en: VCD device
ms: Peranti VCD

en: Audio CD device
ms: Peranti CD Audio

en: This is the default DVD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
ms: Ini adakah pemacu DVD lalai (atau fail) untuk diguna. Jangan lupa titik dua bertindih selepas abjad pemacu (cth. D:)

en: This is the default VCD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
ms: Ini adakah pemacu VCD lalai (atau fail) untuk diguna. Jangan lupa titik bertindih selepas abjad pemacu (cth. D:)

en: This is the default Audio CD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
ms: Ini adakah pemacu CD Audio lalai (atau fail) untuk diguna. Jangan lupa titik bertindih selepas abjad pemacu (cth. D:)

en: This is the default DVD device to use.
ms: Ini adakah pemacu DVD lalai untuk diguna.

en: This is the default VCD device to use.
ms: Ini adakah pemacu VCD lalai untuk diguna.

en: This is the default Audio CD device to use.
ms: Ini adakah pemacu CD audio lalai untuk diguna.

en: TCP connection timeout
ms: Had tamat masa sambungan TCP

en: Default TCP connection timeout (in milliseconds).
ms: Had masa tamat sambungan TCP lalai (dalam milisaat).

en: HTTP server address
ms: Alamat pelayan HTTP

en: By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
ms: Secara lalai, pelayan akan mendengar pada mana-mana alamat IP setempat. Nyatakan alamat IP (cth. ::1 atau 127.0.0.1) atau nama hos (cth. localhost) untuk had ia ke antara muka rangkaian khusus.

en: RTSP server address
ms: Alamat pelayan RTSP

en: This defines the address the RTSP server will listen on, along with the base path of the RTSP VOD media. Syntax is address/path. By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
ms: Ia mentakrifkan alamat pelayan RTSP yang akan didengari, bersama-sama dengan laluan tapak media VOD RtSP. Sintaks adalah alamat/laluan. Secara lalai, pelayan akan mendengar pada mana-mana alamat IP setempat. Nyatakan alamat IP (cth. ::1 atau 127.0.0.1) atau nama hos (cth. localhost) untuk had ia ke antara muka rangkaian khusus.

en: HTTP server port
ms: Port pelayan HTTP

en: The HTTP server will listen on this TCP port. The standard HTTP port number is 80. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
ms: Pelayan HTTP akan didengari pada port TCP ini. Nombor port HTTP piawai ialah 80. Walaubagaimanapun peruntukan nombor port dibawah 1025 biasanya dihad oleh sistem pengoperasian.

en: HTTPS server port
ms: Port pelayan HTTPS

en: The HTTPS server will listen on this TCP port. The standard HTTPS port number is 443. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
ms: Pelayan HTTPS akan didengari pada port TCP ini. Nombor port HTTPS piawai ialah 443. Walaubagaimanapun peruntukan nombor port dibawah 1025 biasanya dihad oleh sistem pengoperasian.

en: RTSP server port
ms: Port pelayan RTSP

en: The RTSP server will listen on this TCP port. The standard RTSP port number is 554. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
ms: Pelayan RTSP akan didengari pada port TCP ini. Nombor port RTSP piawai ialah 554. Walaubagaimanapun peruntukan nombor port dibawah 1025 biasanya dihad oleh sistem pengoperasian.

en: HTTP/TLS server certificate
ms: Sijil pelayan HTTP/TLS

en: This X.509 certicate file (PEM format) is used for server-side TLS. On OS X, the string is used as a label to search the certificate in the keychain.
ms: Fail sijil X.509 (format PEM) ini digunakan untuk TLS sisi-pelayan. Pada OS X, rentetan digunakan sebagai label untuk menggelintar sijil di dalam rantaian-kunci.

en: HTTP/TLS server private key
ms: Kunci persendirian pelayan HTTP/TLS

en: This private key file (PEM format) is used for server-side TLS.
ms: Fail kunci persendirian (format PEM) ini digunakan untuk TLS sisi-pelayan.

en: HTTP proxy
ms: Proksi HTTP

en: HTTP proxy to be used It must be of the form http://[user@]myproxy.mydomain:myport/ ; if empty, the http_proxy environment variable will be tried.
ms: Proksi HTTP untuk digunakan. Mestilah dalam bentuk http://[user@]myproxy.mydomain:myport/ ; jika kosong, pembolehubah persekitaran http_proxy akan dicuba.

en: HTTP proxy password
ms: Kata laluan proksi HTTP

en: If your HTTP proxy requires a password, set it here.
ms: Jika proksi HTTP anda memerlukan kata laluan, tetapkannya di sini.

en: SOCKS server
ms: Pelayan SOCKS

en: SOCKS proxy server to use. This must be of the form address:port. It will be used for all TCP connections
ms: Pelayan proksi SOCKS untuk diguna. Ini mestilah dalam bentuk alamat:port. Ini akan digunakan untuk semua sambungan TCP

en: SOCKS user name
ms: Nama pengguna SOCKS

en: User name to be used for connection to the SOCKS proxy.
ms: Nama pengguna diguna untuk sambungan ke proksi SOCKS.

en: SOCKS password
ms: Kata laluan SOCKS

en: Password to be used for connection to the SOCKS proxy.
ms: Kata laluan diguna untuk sambungan kepada proksi SOCKS.

en: Title metadata
ms: Metadata tajuk

en: Allows you to specify a "title" metadata for an input.
ms: Benarkan anda menentukan satu metadata "tajuk" untuk satu input.

en: Author metadata
ms: Metadata pengarang

en: Allows you to specify an "author" metadata for an input.
ms: Benarkan anda menentukan satu metadata "pengarang" untuk satu input.

en: Artist metadata
ms: Metadata artis

en: Allows you to specify an "artist" metadata for an input.
ms: Benarkan anda menentukan satu metadata "artis" untuk satu input.

en: Genre metadata
ms: Metadata genre

en: Allows you to specify a "genre" metadata for an input.
ms: Benarkan anda menentukan satu metadata "genre" untuk satu input.

en: Copyright metadata
ms: Metadata hak cipta

en: Allows you to specify a "copyright" metadata for an input.
ms: Benarkan anda menentukan satu metadata "hak cipta" untuk satu input.

en: Description metadata
ms: Metadata keterangan

en: Allows you to specify a "description" metadata for an input.
ms: Benarkan anda menentukan metadata "keterangan" untuk satu input.

en: Date metadata
ms: Metadata tarikh

en: Allows you to specify a "date" metadata for an input.
ms: Benarkan anda menentukan satu metadata "tarikh" untuk satu input.

en: URL metadata
ms: Metadata URL

en: Allows you to specify a "url" metadata for an input.
ms: Benarkan anda menentukan satu metadata "url" untuk satu input.

en: This option can be used to alter the way VLC selects its codecs (decompression methods). Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
ms: Pilihan ini akan digunakan untuk gantikan cara VLC memilih kodeksnya (kaedah penyahmampatan). Hanya pengguna mahir patut ubah pilihan ini kerana ia boleh merosakkan mainbalik semua strim anda.

en: Preferred decoders list
ms: Senarai penyahkod dikehendaki

en: List of codecs that VLC will use in priority. For instance, 'dummy,a52' will try the dummy and a52 codecs before trying the other ones. Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
ms: Senarai kodeks yang VLC akan guna dalam mengikut keutamaan. Sebagai contoh, 'dummy',a52' akan cuba kodeks semua dan a52 sebelum yang lainnya. Hanya pengguna mahir yang patut mengggantikan pilihan ini kerana menyebabkan merosakkan mainbalik semua strim  anda.

en: Preferred encoders list
ms: Senarai pengekod dikehendaki

en: This allows you to select a list of encoders that VLC will use in priority.
ms: Ini membolehkan anda pilih senarai pengekod yang VLC akan guna mengikut keutamaan.

en: These options allow you to set default global options for the stream output subsystem.
ms: Pilihan ini membolehkan anda tetapkan pilihan sejagat lalai untuk subsistem output strim.

en: Default stream output chain
ms: Rantaian output strim lalai

en: You can enter here a default stream output chain. Refer to the documentation to learn how to build such chains. Warning: this chain will be enabled for all streams.
ms: Anda boleh masukkan rantaian output lalai di sini. Rujuk dokumentasi untuk ketahui bagaimana untuk membina rantaian sebegitu. Amaran: rantaian ini akan didayakan untuk semua strim.

en: Enable streaming of all ES
ms: Dayakan penstriman untuk semua ES

en: Stream all elementary streams (video, audio and subtitles)
ms: Strim semua strim asas (video, audio dan sarikata)

en: Display while streaming
ms: Papar ketika menstrim

en: Play locally the stream while streaming it.
ms: Mainkan strim secara setempat ketika menstrimnya.

en: Enable video stream output
ms: Dayakan output strim video

en: Choose whether the video stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
ms: Pilih sama ada strim video perlu diarahkan kepada kemudahan output strim apabila yang akhir ini didayakan.

en: Enable audio stream output
ms: Dayakan output strim audio

en: Choose whether the audio stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
ms: Pilih sama ada strim audio perlu diarah semula ke kemudahan output strim bila yang terakhir ini didayakan.

en: Enable SPU stream output
ms: Dayakan output strim SPU

en: Choose whether the SPU streams should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
ms: Pilih sama ada strim SPU perlu diarah semula ke kemudahan output strim bila yang terakhir ini didayakan.

en: Keep stream output open
ms: Sentiasa output strim terbuka

en: This allows you to keep an unique stream output instance across multiple playlist item (automatically insert the gather stream output if not specified)
ms: Ini akan membolehkan anda biarkan kejadian output strim unik merentasi item senarai main berbilang (sisip secara automatik output strim ditemui jika tidak dinyatakan)

en: Stream output muxer caching (ms)
ms: Cache muxer output strim (ms)

en: This allow you to configure the initial caching amount for stream output muxer. This value should be set in milliseconds.
ms: Ini membolehkan anda konfigur jumlah cache awalan untuk muxer output strim. Nilai ini perlu ditetapkan dalam unit milisaat.

en: Preferred packetizer list
ms: Senarai pempaket dikehendaki

en: This allows you to select the order in which VLC will choose its packetizers.
ms: Ini akan membolehkan anda pilih tertib yang mana VLC akan pilih pempaketnya.

en: Mux module
ms: Modul mux

en: This is a legacy entry to let you configure mux modules
ms: Ini adalah masukan legasi untuk membolehkan anda menkonfigur modul mux

en: Access output module
ms: Modul output capaian

en: This is a legacy entry to let you configure access output modules
ms: Ini adalah masukan legasi untuk membolehkan anda mengkonfigur modul output capaian

en: If this option is enabled, the flow on the SAP multicast address will be controlled. This is needed if you want to make announcements on the MBone.
ms: Jika pilihan ini didayakan, aliran pada alamat multikas SAP akan dikawal. Ini diperlukan jika anda ingin buat pengumuman pada MBone.

en: SAP announcement interval
ms: Sela pengumumam SAP

en: When the SAP flow control is disabled, this lets you set the fixed interval between SAP announcements.
ms: Bila kawalan alilran dilumpuhkan, ia biarkan anda tetapkan sela dalaman diantara pengumuman SAP.

en: These options allow you to select default modules. Leave these alone unless you really know what you are doing.
ms: Pilihan ini membolehkan anda pilih modul lalai. Biarkan ia melainkan anda benar-benar anda tahu apa yang anda buat.

en: Access module
ms: Modul capaian

en: This allows you to force an access module. You can use it if the correct access is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
ms: Ini akan membenarkan anda paksa modul capaian. Anda boleh gunakannya jika capaian tidak dikesan secara automatik. Anda tidak perlu tetapkan ini sebagai pilihan sejagat melainkan anda benar-benar tahu apa yang anda buat.

en: Stream filter module
ms: Modul penapis strim

en: Stream filters are used to modify the stream that is being read.
ms: Penapis strim digunakan untuk mengubahsuai strim yang sedang dibaca.

en: Demux filter module
ms: Modul penapis demux

en: Demux filters are used to modify/control the stream that is being read.
ms: Penapis demux digunakan untuk mengubahsuai/mengawal strim yang sedang dibaca.

en: Demux module
ms: Modul demux

en: Demultiplexers are used to separate the "elementary" streams (like audio and video streams). You can use it if the correct demuxer is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
ms: Demuxer digunakan untuk memisahkan strim "asas" (seperti audio dan strim video). Anda boleh gunakannya jika ia adalah demuxer yang betul tidak dikesan secara automatik. Anda tidak perlu tetapkannya sebagai pilihan sejagat melainkan anda benar-benar tahu apa yang anda buat.

en: VoD server module
ms: Modul pelayan VoD

en: You can select which VoD server module you want to use. Set this to 'vod_rtsp' to switch back to the old, legacy module.
ms: Anda boleh pilih modul pelayan VoD yang hendak digunakan. Tetapkan ini kepada 'vod_rtsp' untuk kembali ke modul legasi, lama.

en: Allow real-time priority
ms: Benarkan keutamaan masa-nyata

en: Running VLC in real-time priority will allow for much more precise scheduling and yield better, especially when streaming content. It can however lock up your whole machine, or make it very very slow. You should only activate this if you know what you're doing.
ms: Jalankan VLC dalam keutamaan masa-nyata akan membenarkan penjadualan lebih tepat dan keputusan lebih baik, terutamanya apabila menstrim kandungan. Walaubagaimanapun ia akan mengunci keseluruhan mesin anda, atau menjadikannya terlalu perlahan. Anda patut mengaktifkannya jika benar-benar tahu apa yang anda buat.

en: Adjust VLC priority
ms: Laras keutamaan VLC

en: This option adds an offset (positive or negative) to VLC default priorities. You can use it to tune VLC priority against other programs, or against other VLC instances.
ms: Pilihan ini menambah ofset (positif atau negatif) kepada keutamaan lalai VLC. Anda boleh gunakannya untuk menala keutamaan VLC terhadap program lain, atau terhadap kejadian VLC lain.

en: This option is useful if you want to lower the latency when reading a stream
ms: Pilihan ini berguna jika anda mahu rendahkan kependaman bila membaca strim

en: VLM configuration file
ms: Fail kongfigurasi VLM

en: Read a VLM configuration file as soon as VLM is started.
ms: Baca fail konfigurasi VLM sebaik sahaja VLM dimulakan.

en: Use a plugins cache
ms: Guna pemalam cache

en: Use a plugins cache which will greatly improve the startup time of VLC.
ms: Guna cache pemalam yang mana akan meningkatkan masa mula VLC.

en: Scan for new plugins
ms: Imbas pemalam baharu

en: Scan plugin directories for new plugins at startup. This increases the startup time of VLC.
ms: Imbas direktori pemalam bagi pemalam baharu ketika permulaan. Tindakan ini menambah masa permulaan VLC.

en: Preferred keystore list
ms: Senarai stor kunci digemari

en: List of keystores that VLC will use in priority.
ms: Senarai stor kunci yang mana VLC akan gunakan mengikut keutamaan.

en: Locally collect statistics
ms: Kumpul statistik secara local

en: Collect miscellaneous local statistics about the playing media.
ms: Kutip pelbagai statistik setempat perihal memainkan media.

en: Run as daemon process
ms: Jalankan sebagai proses daemon

en: Runs VLC as a background daemon process.
ms: Jalankan VLC sebagai proses daemon latar.

en: Write process id to file
ms: Tulis proses id ke dalam fail

en: Writes process id into specified file.
ms: Tulis proses id ke dalam fail yang dinyatakan.

en: Allow only one running instance
ms: Hanya benarkan satu kejadian yg berjalan

en: Allowing only one running instance of VLC can sometimes be useful, for example if you associated VLC with some media types and you don't want a new instance of VLC to be opened each time you open a file in your file manager. This option will allow you to play the file with the already running instance or enqueue it.
ms: Benarkan hanya satu kejadian VLC berjalan kadangkala sangat berguna, sebagai contoh jika anda kaitkan VLC dengan sebahagian jenis media dan anda tidak mahu kejadian VLC baharu dibuka sebaik kali anda membuka pengurus fail anda. Pilihan ini bolehkan anda memainkan fail dengan kejadian sedia ada atau baris gilirkannya.

en: VLC is started from file association
ms: VLC dimulakan dari perkaitan fail

en: Tell VLC that it is being launched due to a file association in the OS
ms: Beritahu VLC yang ianya sedang dilancarkan disebabkan perkaitan fail di dalam OS

en: Use only one instance when started from file manager
ms: Hanya guna satu kejadian bila dimulakan melalui pengurus fail

en: Increase the priority of the process
ms: Tingkatkan keutamaan proses

en: Increasing the priority of the process will very likely improve your playing experience as it allows VLC not to be disturbed by other applications that could otherwise take too much processor time. However be advised that in certain circumstances (bugs) VLC could take all the processor time and render the whole system unresponsive which might require a reboot of your machine.
ms: Meningkatkan prioriti proses akan meningkatkan sedikit pengalaman memainkannya kerana ianya membenarkan VLC tidak diganggu oleh aplikasi lain yang mungkin mengambil terlalu banyak masa pemproses. Bagaimanapun dinasihatkan dalam keadaan tertentu (pijat) VLC mungkin mengambil masa pemproses dan memberikan keseluruhan sistem tidak bertindak balas yang mana mungkin memerlukan but semua sistem anda.

en: Enqueue items into playlist in one instance mode
ms: Baris gilir item ke dalam senarai main dalam satu mod kejadian

en: When using the one instance only option, enqueue items to playlist and keep playing current item.
ms: Bila menggunakan pilihan hanya satu kejadian, bariskan item ke senarai main dan kekal memainkan item semasa.

en: Expose media player via D-Bus
ms: Dedahkan pemain media melalui D-Bus

en: Allow other applications to control VLC using the D-Bus MPRIS protocol.
ms: Benarkan aplikasi lain mengawal VLC melalui protokol MPRIS D-Bus.

en: These options define the behavior of the playlist. Some of them can be overridden in the playlist dialog box.
ms: Pilihan ini menentukan kelakuan senarai main. Ada antaranya yang boleh mengatasi yang lain dalam kotak dialog senarai main.

en: Automatically preparse items
ms: Pra-hurai item secara automatik

en: Automatically preparse items added to the playlist (to retrieve some metadata).
ms: Pra hurai item ditambah ke dalam senarai main secara automatik (untuk dapatkan beberapa metadata).

en: Preparsing timeout
ms: Had masa tamat pra-hurai

en: Maximum time allowed to preparse an item, in milliseconds
ms: Tempoh maksimum yang dibenarkan untuk pra-hurai sesebuah item, dalam milisaat

en: Allow metadata network access
ms: Benarkan capaian rangkaian metadata

en: Collapse
ms: Kuncup

en: Expand
ms: Kembang

en: Subdirectory behavior
ms: Kelakuan subdirektori

en: Select whether subdirectories must be expanded.
    none: subdirectories do not appear in the playlist.
    collapse: subdirectories appear but are expanded on first play.
    expand: all subdirectories are expanded.
ms: Pilih sama ada subdirktori mesti dipanjangkan.
    tiada: subdirektori tidak kelihatan dalam senarai main.
    rebah: subdirektori kelihatan tetapi tidak dikembangkan pada tayangan pertama.
    kembang: semua subdirektori dikembangkan.

en: Ignored extensions
ms: Sambungan diabaikan

en: Files with these extensions will not be added to playlist when opening a directory.
    This is useful if you add directories that contain playlist files for instance. Use a comma-separated list of extensions.
ms: Fail dengan sambungan ini tidak akan ditambah kepada senarai main apabila membuka direktori.
    Ini berguna jika anda menambah direktori yang mengandungi fail senarai tayang untuk misalan. Guna senarai dipisah-koma bagi sambungan.

en: Show hidden files
ms: Tunjuk fail tersembunyi

en: Ignore files starting with '.'
ms: Abai fail yang bermula dengan '.'

en: Services discovery modules
ms: Modul penemuan perkhidmatan

en: Specifies the services discovery modules to preload, separated by colons. Typical value is "sap".
ms: Nyatakan modul penemuan perkhidmatan untuk dipramuat, terpisahkan dengan tanda titik bertindih. Nilai kebiasaan adalah "sap".

en: Play files randomly forever
ms: Main fail rawak selamanya

en: VLC will randomly play files in the playlist until interrupted.
ms: VLC akan tayang rawak fail dalam senarai main sehingga diganggu.

en: Repeat all
ms: Ulang semua

en: VLC will keep playing the playlist indefinitely.
ms: VLC akan sentiasa tayang senarai main cara tidak tentu.

en: Repeat current item
ms: Ulang item semasa

en: VLC will keep playing the current playlist item.
ms: VLC akan sentiasa memutarkan item senarai main semasa.

en: Play and stop
ms: Main dan henti

en: Stop the playlist after each played playlist item.
ms: Henti senarai main selepas setiap item senarai diputarkan.

en: Play and exit
ms: Main dan keluar

en: Exit if there are no more items in the playlist.
ms: Keluar apabila tiada lagi item dalam senarai main.

en: Play and pause
ms: Putar dan jeda

en: Pause each item in the playlist on the last frame.
ms: Jeda setiap item dalam senarai main pada bingkai terakhir.

en: Start paused
ms: Mula dijedakan

en: Pause each item in the playlist on the first frame.
ms: Jeda setiap item di dalam senarai main pada bingkai pertama.

en: Auto start
ms: Mula-sendiri

en: Automatically start playing the playlist content once it's loaded.
ms: Mula mainkan secara automatik kandungan senarai maain bila ia dimuatkan.

en: Pause on audio communication
ms: Jeda komunikasi audio

en: If pending audio communication is detected, playback will be paused automatically.
ms: Jika komunikasi audio tertangguh dikesan, mainbalik akan dijeda secara automatik.

en: Use media library
ms: Guna pustaka media

en: The media library is automatically saved and reloaded each time you start VLC.
ms: Pustaka media disimpan dan dimuat semula secara automatik setiap kali anda memulakan VLC.

en: Display playlist tree
ms: Paparkan pokok senarai main

en: The playlist can use a tree to categorize some items, like the contents of a directory.
ms: Senarai main boleh menggunakan pepohon untuk mengkategorikan sebahagian item, seperti kandungan direktori.

en: These settings are the global VLC key bindings, known as "hotkeys".
ms: Tetapan ini adalah pengikatan kekunci VLC sejagat, dikenali sebagai "kekunci panas".

en: Ignore
ms: Abai

en: Volume control
ms: Kawalan volum

en: Position control
ms: Kawalan kedudukan

en: Position control reversed
ms: Kawalan kedudukan songsang

en: Mouse wheel vertical axis control
ms: Kawalan paksi menegak roda tetikus

en: The mouse wheel vertical (up/down) axis can control volume, position or be ignored.
ms: Paksi (naik/turun) menegak roda tetikus boleh mengawal volum, kedudukan atau diabaikan.

en: Mouse wheel horizontal axis control
ms: Kawalan paksi mengufuk roda tetikus

en: The mouse wheel horizontal (left/right) axis can control volume, position or be ignored.
ms: Paksi (kiri/kanan) mengufuk roda tetikus boleh mengawal volum, kedudukan atau diabaikan.

en: Fullscreen
ms: Skrin Penuh

en: Select the hotkey to use to swap fullscreen state.
ms: Pilih kekunci panas untuk diguna untuk menyilih keadaan skrin penuh.

en: Exit fullscreen
ms: Keluar layarpenuh

en: Select the hotkey to use to exit fullscreen state.
ms: Pilih hotkey untuk diguna untuk keluar dari keadaan skrin penuh.

en: Play/Pause
ms: Main/Jeda

en: Select the hotkey to use to swap paused state.
ms: Pilih kekunci panas yang diguna pada keadaan terjeda silih.

en: Pause only
ms: Jeda sahaja

en: Select the hotkey to use to pause.
ms: Pilih kekunci panas untuk dijeda.

en: Play only
ms: Main sahaja

en: Select the hotkey to use to play.
ms: Pilih kekunci panas untuk dimainkan.

en: Faster
ms: Lebih pantas

en: Select the hotkey to use for fast forward playback.
ms: Pilih kekunci panas yang digunakan untuk mainbalik maju pantas.

en: Slower
ms: Lebih perlahan

en: Select the hotkey to use for slow motion playback.
ms: Pilih kekunci panas yang digunakan untuk mainbalik gerak perlahan.

en: Normal rate
ms: Kadar biasa

en: Select the hotkey to set the playback rate back to normal.
ms: Pilih kekunci panas untuk tetapkan kadar mainbalik ke biasa.

en: Faster (fine)
ms: Lebih pantas (halus)

en: Slower (fine)
ms: Lebih perlahan (halus)

en: Next
ms: Berikutnya

en: Select the hotkey to use to skip to the next item in the playlist.
ms: Pilih kekunci panas yang digunakan untuk langkau ke item berikutnya di dalam senarai main.

en: Previous
ms: Terdahulu

en: Select the hotkey to use to skip to the previous item in the playlist.
ms: Pilih kekunci panas yang digunakan untuk langkau ke item terdahulu di dalam senarai main.

en: Stop
ms: Henti

en: Select the hotkey to stop playback.
ms: Pilih kekunci panas untuk henti mainbalik.

en: Position
ms: Kedudukan

en: Select the hotkey to display the position.
ms: Pilih kekunci panas untuk papar kedudukan.

en: Very short backwards jump
ms: Lompat undur sangat pendek

en: Select the hotkey to make a very short backwards jump.
ms: Pilih kekunci panas untuk membuat undur sangat pendek.

en: Short backwards jump
ms: Lompat undur pendek

en: Select the hotkey to make a short backwards jump.
ms: Pilih kekunci panas untuk membuat lompat undur pendek.

en: Medium backwards jump
ms: Lompat undur sederhana

en: Select the hotkey to make a medium backwards jump.
ms: Pilih kekunci panaas untuk membuat lompat undur sederhana.

en: Long backwards jump
ms: Lompat undur panjang

en: Select the hotkey to make a long backwards jump.
ms: Pilih kekunci panas untuk membuat lompat undur panjang.

en: Very short forward jump
ms: Lompat maju sangat pendek

en: Select the hotkey to make a very short forward jump.
ms: Pilih kekunci panas hotkey digunakan untuk maju sangat cepat.

en: Short forward jump
ms: Lompat maju pendek

en: Select the hotkey to make a short forward jump.
ms: Pilih kekunci panas untuk membuat lompat maju pendek.

en: Medium forward jump
ms: Lompat maju sederhana

en: Select the hotkey to make a medium forward jump.
ms: Pilih kekunci panas untuk membuat lompat maju sederhana.

en: Long forward jump
ms: Lompat maju panjang

en: Select the hotkey to make a long forward jump.
ms: Pilih kekunci panas untuk membuat lompat maju panjang.

en: Next frame
ms: Bingkai berikut

en: Select the hotkey to got to the next video frame.
ms: Pilih hotkey untuk pergi ke bingkai video berikutnya.

en: Very short jump length
ms: Panjang lompat sangat pendek

en: Very short jump length, in seconds.
ms: Panjang lompat sangat pendek, dalam saat.

en: Short jump length
ms: Panjang lompat pendek

en: Short jump length, in seconds.
ms: Panjang lompat pendek, dalam saat.

en: Medium jump length
ms: Panjang lompat sederhana

en: Medium jump length, in seconds.
ms: Panjang lompat sederhana, dalam saat.

en: Long jump length
ms: Panjang lompat jauh

en: Long jump length, in seconds.
ms: Panjang lompat panjang, dalam saat.

en: Quit
ms: Keluar

en: Select the hotkey to quit the application.
ms: Pilih kekunci panas untuk keluar dari aplikasi.

en: Navigate up
ms: Navigasi atas

en: Select the key to move the selector up in DVD menus / Move viewpoint to up (pitch).
ms: Pilih kunci untuk memindahkan pemilih ke atas dalam menu DVD / Alih sudut pandang menaik (pic).

en: Navigate down
ms: Navigasi bawah

en: Select the key to move the selector down in DVD menus / Move viewpoint to down (pitch).
ms: Pilih kunci untuk memindahkan pemilih ke bawah dalam menu DVD / Alih sudut pandang menurun (pic).

en: Navigate left
ms: Navigasi kiri

en: Select the key to move the selector left in DVD menus / Move viewpoint to left (yaw).
ms: Pilih kunci untuk memindahkan pemilih ke kiri dalam menu DVD / Alih sudut pandang ke kiri (yaw).

en: Navigate right
ms: Navigasi kanan

en: Select the key to move the selector right in DVD menus / Move viewpoint to right (yaw).
ms: Pilih kunci untuk memindahkan pemilih ke kanan dalam menu DVD / Alih sudut pandang ke kanan (yaw).

en: Activate
ms: Aktifkan

en: Select the key to activate selected item in DVD menus.
ms: Pilih kekunci untuk aktifkan item dipilih dalam menu DVD.

en: Go to the DVD menu
ms: Pergi menu DVD

en: Select the key to take you to the DVD menu
ms: Pilih kunci untuk membawa anda ke menu DVD

en: Select previous DVD title
ms: Pilih tajuk DVD terdahulu

en: Select the key to choose the previous title from the DVD
ms: Pilih kunci untuk memilih tajuk terdahulu dari menu DVD.

en: Select next DVD title
ms: Pilih tajuk DVD berikutnya

en: Select the key to choose the next title from the DVD
ms: Pilih kunci untuk memilih tajuk berikut dari menu DVD.

en: Select prev DVD chapter
ms: Pilih bab DVD terdahulu

en: Select the key to choose the previous chapter from the DVD
ms: Pilih kunci untuk memilih bab terdahulu dari DVD.

en: Select next DVD chapter
ms: Pilih bab DVD berikutnya

en: Select the key to choose the next chapter from the DVD
ms: Pilih kunci untuk memilih bab berikut dari DVD.

en: Volume up
ms: Volum naik

en: Select the key to increase audio volume.
ms: Pilih kekunci untuk tingkatkan volum audio.

en: Volume down
ms: Volum turun

en: Select the key to decrease audio volume.
ms: Pilih kekunci untuk turunkan volum audio.

en: Mute
ms: Senyap

en: Select the key to mute audio.
ms: Pilih kekunci untuk senyapkan audio.

en: Subtitle delay up
ms: Lengah sarikata naik

en: Select the key to increase the subtitle delay.
ms: Pilih kekunci untuk tingkatkan lengah sari kata.

en: Subtitle delay down
ms: Lengah sari kata turun

en: Select the key to decrease the subtitle delay.
ms: Pilih kekunci untuk kurangkan lengah sarikata.

en: Reset subtitles text scale
ms: Tetap semula skala teks sari kata

en: Scale up subtitles text
ms: Tambah skala teks sarikata

en: Scale down subtitles text
ms: Kurangkan skala teks sari kata

en: Select the key to change subtitles text scaling
ms: Pilih kunci untuk mengubah penskalaan teks sarikata

en: Subtitle sync / bookmark audio timestamp
ms: Setem masa audio tanda buku / segerak sarikata

en: Select the key to bookmark audio timestamp when syncing subtitles.
ms: Pilih kunci untuk tanda buku audio tanda buku bila menyegerak sari kata.

en: Subtitle sync / bookmark subtitle timestamp
ms: Setem masa sarikata tanda / segerak sarikata

en: Select the key to bookmark subtitle timestamp when syncing subtitles.
ms: Pilih kunci untuk menanda buku setem masa bila menyegerak sarikata.

en: Subtitle sync / synchronize audio & subtitle timestamps
ms: Setem masa sari kata & audio segerak sari kata

en: Select the key to synchronize bookmarked audio & subtitle timestamps.
ms: Pilih kunci untuk segerakkan setem masa sari kata & audio bertanda buku.

en: Subtitle sync / reset audio & subtitle synchronization
ms: Penyegerakan sarikata & audio segerak / tetap semula sarikata

en: Select the key to reset synchronization of audio & subtitle timestamps.
ms: Pilih kunci untuk tetap semula penyegerakan setem masa audio & sarikata.

en: Subtitle position up
ms: Kedudukan sari kata naik

en: Select the key to move subtitles higher.
ms: Pilih kunci untuk alih sari kata lebih tinggi.

en: Subtitle position down
ms: Kedudukan sari kata turun

en: Select the key to move subtitles lower.
ms: Pilih kunci untuk alih sarikata lebih bawah.

en: Audio delay up
ms: Lengah audio naik

en: Select the key to increase the audio delay.
ms: Pilih kekunci untuk tingkatkan lengah audio.

en: Audio delay down
ms: Lengah audio turun

en: Select the key to decrease the audio delay.
ms: Pilih kekunci untuk turunkan lengah audio.

en: Play playlist bookmark 1
ms: Tayang senarai main penanda buku 1

en: Play playlist bookmark 2
ms: Tayang senarai main penanda buku 2

en: Play playlist bookmark 3
ms: Tayang senarai main penanda buku 3

en: Play playlist bookmark 4
ms: Tayang senarai main penanda buku 4

en: Play playlist bookmark 5
ms: Tayang senarai main penanda buku 5

en: Play playlist bookmark 6
ms: Tayang senarai main penanda buku 6

en: Play playlist bookmark 7
ms: Tayang senarai main penanda buku 7

en: Play playlist bookmark 8
ms: Tayang senarai main penanda buku 8

en: Play playlist bookmark 9
ms: Tayang senarai main penanda buku 9

en: Play playlist bookmark 10
ms: Tayang senarai main penanda buku 10

en: Select the key to play this bookmark.
ms: Pilih kekunci untuk mainkan tanda buku ini.

en: Set playlist bookmark 1
ms: Tetapkan senarai main penanda buku 1

en: Set playlist bookmark 2
ms: Tetapkan senarai main penanda buku 2

en: Set playlist bookmark 3
ms: Tetapkan senarai main penanda buku 3

en: Set playlist bookmark 4
ms: Tetapkan senarai main penanda buku 4

en: Set playlist bookmark 5
ms: Tetapkan senarai main penanda buku 5

en: Set playlist bookmark 6
ms: Tetapkan senarai main penanda buku 6

en: Set playlist bookmark 7
ms: Tetapkan senarai main penanda buku 7

en: Set playlist bookmark 8
ms: Tetapkan senarai main penanda buku 8

en: Set playlist bookmark 9
ms: Tetapkan senarai main penanda buku 9

en: Set playlist bookmark 10
ms: Tetapkan senarai main penanda buku 10

en: Select the key to set this playlist bookmark.
ms: Pilih kunci untuk tetapkan senarai main tanda buku ini.

en: Clear the playlist
ms: Lapangkan senarai main

en: Select the key to clear the current playlist.
ms: Pilih kunci untuk melapangkan senarai main semasa.

en: Playlist bookmark 1
ms: Senarai main penanda buku 1

en: Playlist bookmark 2
ms: Senarai main penanda buku 2

en: Playlist bookmark 3
ms: Senarai main penanda buku 3

en: Playlist bookmark 4
ms: Senarai main penanda buku 4

en: Playlist bookmark 5
ms: Senarai main penanda buku 5

en: Playlist bookmark 6
ms: Senarai main penanda buku 6

en: Playlist bookmark 7
ms: Senarai main penanda buku 7

en: Playlist bookmark 8
ms: Senarai main penanda buku 8

en: Playlist bookmark 9
ms: Senarai main penanda buku 9

en: Playlist bookmark 10
ms: Senarai main penanda buku 10

en: This allows you to define playlist bookmarks.
ms: Ini akan benarkan anda menetapkan senarai main tanda buku.

en: Cycle audio track
ms: Kitar trek audio

en: Cycle through the available audio tracks(languages).
ms: Kitar trek(bahasa) audio yang tersedia.

en: Cycle subtitle track in reverse order
ms: Kitar trek sari kata dalam tertib songsang

en: Cycle through the available subtitle tracks in reverse order.
ms: Kitar menerusi trek sarikata sedia ada dalam tertib songsang.

en: Cycle subtitle track
ms: Kitar trek sarikata

en: Cycle through the available subtitle tracks.
ms: Kitar trek sarikata yang tersedia.

en: Toggle subtitles
ms: Togol sari kata

en: Toggle subtitle track visibility.
ms: Togol ketampakan trek sarikata.

en: Cycle next program Service ID
ms: Kitar ID Perkhidmatan program berikutnya

en: Cycle through the available next program Service IDs (SIDs).
ms: Kitar melalui ID Perkhidmatan program berikutnya yang tersedia (SID).

en: Cycle previous program Service ID
ms: Kitar ID Perkhidmatan program terdahulu

en: Cycle through the available previous program Service IDs (SIDs).
ms: Kitar melalui ID Perkhidmatan program terdahulu yang tersedia (SIDs).

en: Cycle source aspect ratio
ms: Kitar nisbah bidang sumber

en: Cycle through a predefined list of source aspect ratios.
ms: Kitar senarai pra-takrif nisbah bidang sumber.

en: Cycle video crop
ms: Kitar keratan video

en: Cycle through a predefined list of crop formats.
ms: Kitar senarai pra-takrif format keratan.

en: Toggle autoscaling
ms: Togol penskalaan-sediri

en: Activate or deactivate autoscaling.
ms: Aktif atau nyahaktif penskalaan automatik.

en: Increase scale factor
ms: Tingkatkan faktor skala

en: Decrease scale factor
ms: Kurangkan faktor skala

en: Toggle deinterlacing
ms: Togol deinterlacing

en: Activate or deactivate deinterlacing.
ms: Aktif atau nyahaktif penyahjalinan automatik.

en: Cycle deinterlace modes
ms: Kitar mod nyahjalin

en: Cycle through available deinterlace modes.
ms: Kitar mod deinterlacing yang ada.

en: Show controller in fullscreen
ms: Tunjuk kawalan pada skrin penuh

en: Boss key
ms: Kekunci Boss

en: Hide the interface and pause playback.
ms: Sembunyi antara muka dan jeda main balik.

en: Context menu
ms: Menu konteks

en: Show the contextual popup menu.
ms: Tunjuk menu timbul kontekstual.

en: Take video snapshot
ms: Ambil petikan video

en: Takes a video snapshot and writes it to disk.
ms: Ambil petikan video dan tulis ia ke cakera.

en: Record
ms: Rakam

en: Record access filter start/stop.
ms: Rakam mula/henti penapis capaian.

en: Normal/Loop/Repeat
ms: Normal/Gelung/Ulang

en: Toggle Normal/Loop/Repeat playlist modes
ms: Togol mod senarai main Biasa/Gelung/Ulang

en: Toggle random playlist playback
ms: Togol main balik senarai main rawak

en: Un-Zoom
ms: Nyah-zum

en: Crop one pixel from the top of the video
ms: Kerat satu piksel dari bahagian atas video

en: Uncrop one pixel from the top of the video
ms: Nyah-kerat satu piksel dari bahagian atas video

en: Crop one pixel from the left of the video
ms: Kerat satu piksel dari bahagian kiri video

en: Uncrop one pixel from the left of the video
ms: Nyah-kerat satu piksel dari bahagian kiri video

en: Crop one pixel from the bottom of the video
ms: Kerat satu piksel dari bahagian bawah video

en: Uncrop one pixel from the bottom of the video
ms: Nyah-kerat satu piksel dari bahagian bawah video

en: Crop one pixel from the right of the video
ms: Kerat satu piksel dari bahagian kanan video

en: Uncrop one pixel from the right of the video
ms: Nyah-kerat satu piksel dari bahagian kanan video

en: Shrink the viewpoint field of view (360°)
ms: Kecilkan medan sudut pandang bagi paparan (360°)

en: Expand the viewpoint field of view (360°)
ms: Kembangkan medan sudut pandang bagi paparan (360°)

en: Roll the viewpoint clockwise (360°)
ms: Gulungkan sudut pandang mengikut jam (360°)

en: Roll the viewpoint anti-clockwise (360°)
ms: Gulungkan sudut pandang melawan jam (360°)

en: Toggle wallpaper mode in video output
ms: Togol mod kertas dinding dalam output video

en: Toggle wallpaper mode in video output.
ms: Togol mod wallpaper dalam output video.

en: Cycle through audio devices
ms: Kitar melalui peranti audio

en: Cycle through available audio devices
ms: Kitar melalui peranti audio tersedia

en: Snapshot
ms: Petikan

en: Window properties
ms: Sifat tetingkap

en: Subpictures
ms: Subgambar

en: Subtitles
ms: Sarikata

en: Overlays
ms: Lapisan

en: Track settings
ms: Tetapan trek

en: Playback control
ms: Kawalan mainbalik

en: Default devices
ms: Peranti lalai

en: Network settings
ms: Tetapan rangkaian

en: Socks proxy
ms: Proksi Socks

en: Decoders
ms: Penyahkod

en: Special modules
ms: Modul khas

en: Plugins
ms: Pemalam

en: Performance options
ms: Pilihan prestasi

en: Clock source
ms: Sumber jam

en: Hot keys
ms: Kekunci panas

en: Jump sizes
ms: Saiz lompat

en: print help for VLC (can be combined with --advanced and --help-verbose)
ms: Bantuan cetak VLC (boleh digabungkan dengan --advanced dan --help-verbose)

en: Exhaustive help for VLC and its modules
ms: Bantuan tuntas untuk VLC dan modulnya

en: print help for VLC and all its modules (can be combined with --advanced and --help-verbose)
ms: Bantuan cetak VLC dan semua modulnya (boleh digabungkan dengan --advanced dan --help-verbose)

en: ask for extra verbosity when displaying help
ms: minta lebih kejekaan bila memaparkan bantuan

en: print a list of available modules
ms: cetak senarai modul yang tersedia

en: print a list of available modules with extra detail
ms: cetak senarai modul yang tersedia dengan perincian tambahan

en: print help on a specific module (can be combined with --advanced and --help-verbose). Prefix the module name with = for strict matches.
ms: bantuan cetak pada modul tertentu (boleh digabungkan dengan --advanced dan --help-verbose). Awalan nama modul dengan = untuk padanan ketat.

en: no configuration option will be loaded nor saved to config file
ms: tiada pilihan konfigurasi akan dimuatkan atau disimpan ke fail konfig

en: reset the current config to the default values
ms: Tetap semula konfig semasa ke nilai lalai

en: use alternate config file
ms: guna fail konfig gantian

en: resets the current plugins cache
ms: tetap semula cache pemalam semasa

en: print version information
ms: cetak maklumat versi

en: core program
ms: program teras

en: Brightness Down
ms: Turunkan Kecerahan

en: Brightness Up
ms: Tingkatkan Kecerahan

en: Browser Back
ms: Pelayar Undur

en: Browser Favorites
ms: Pelayar Kegemaran

en: Browser Forward
ms: Pelayar Majukan

en: Browser Home
ms: Pelayar Rumah

en: Browser Refresh
ms: Pelayar Segarkan

en: Browser Search
ms: Pelayar Carian

en: Browser Stop
ms: Pelayar Henti

en: Delete
ms: Padam

en: End
ms: Akhir

en: Media Angle
ms: Media Sudut

en: Media Audio Track
ms: Media Trek Audio

en: Media Forward
ms: Media Majukan

en: Media Next Frame
ms: Media Bingkai Berikut

en: Media Next Track
ms: Media Trek Berikut

en: Media Play Pause
ms: Media Putar Jeda

en: Media Prev Frame
ms: Media Bingkai Terdahulu

en: Media Prev Track
ms: Media Trek Terdahulu

en: Media Record
ms: Media Rakam

en: Media Repeat
ms: Media Ulang

en: Media Rewind
ms: Media Menggulung

en: Media Select
ms: Media Pilih

en: Media Shuffle
ms: Media Kocok

en: Media Stop
ms: Media Henti

en: Media Subtitle
ms: Media Sarikata

en: Media Time
ms: Media Masa

en: Media View
ms: Pandangan Media

en: Pause
ms: Rehat

en: Print
ms: Cetak

en: Volume Down
ms: Turunkan Volum

en: Volume Up
ms: Naikkan Volum

en: Saving file failed
ms: Gagal menyimpan fail

en: Failed to open "%s" for writing
ms: Gagal membuka "%s" untuk penulisan

en: Cancel
ms: Batal

en: %s
    Downloading... %s/%s %.1f%% done
ms: %s
    Memuat turun...%s/%s %.1f%% selesai

en: File could not be verified
ms: Fail tidak dapat disahkan

en: It was not possible to download a cryptographic signature for the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
ms: Adalah mustahil memuat turun tandatangan kriptografik untuk fail dimuat turun "%s". Maka, ia telah dipadam.

en: Invalid signature
ms: Tandatangan tidak sah

en: The cryptographic signature for the downloaded file "%s" was invalid and could not be used to securely verify it. Thus, the file was deleted.
ms: Tandatangan kriptografik untuk fail dimuat turun "%s" adalah tidak sah dan tidak dapat disahkan secara selamat. Oleh itu, fail telah dipadam.

en: File not verifiable
ms: Fail tidak dapat ditentusahkan

en: It was not possible to securely verify the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
ms: Adalah mustahil mengesahkan fail dimuat turun "%s" secara sah. Oleh itu, ia telah dipadam.

en: File corrupted
ms: Fail rosak

en: Downloaded file "%s" was corrupted. Thus, it was deleted.
ms: Fail dimuat turun "%s" telah rosak. Maka, ia telah dipadam.

en: The new version was successfully downloaded. Do you want to close VLC and install it now?
ms: Versi baharu berjaya dimuat turun. Anda mahu tutup VLC dan pasang ia sekarang?

en: Install
ms: Pasang

en: Update VLC media player
ms: Kemas kini pemain media VLC

en: Media Library
ms: Pustaka Media

en: Abkhazian
ms: Abkhaz

en: Afrikaans
ms: Afrika

en: Albanian
ms: Albania

en: Amharic
ms: Amhar

en: Arabic
ms: Arab

en: Armenian
ms: Armenia

en: Assamese
ms: Assam

en: Avestan
ms: Avest

en: Azerbaijani
ms: Azerbaijan

en: Belarusian
ms: Belarus

en: Bosnian
ms: Bosnia

en: Bulgarian
ms: Bulgaria

en: Burmese
ms: Burma

en: Chinese
ms: Cina

en: Church Slavic
ms: Slav Gereja

en: Corsican
ms: Corsica

en: Danish
ms: Denmark

en: Dutch
ms: Belanda

en: English
ms: Inggeris

en: Estonian
ms: Estonia

en: Fijian
ms: Fiji

en: Finnish
ms: Finland

en: French
ms: Perancis

en: Frisian
ms: Frisia

en: Georgian
ms: Georgia

en: German
ms: Jerman

en: Gaelic (Scots)
ms: Gael

en: Irish
ms: Ireland

en: Greek, Modern
ms: Greek, Moden

en: Hebrew
ms: Ibrani

en: Hungarian
ms: Hungary

en: Icelandic
ms: Iceland

en: Indonesian
ms: Indonesia

en: Italian
ms: Itali

en: Javanese
ms: Jawa

en: Japanese
ms: Jepun

en: Kashmiri
ms: Kashmir

en: Korean
ms: Korea

en: Kurdish
ms: Kurdis

en: Latvian
ms: Latvia

en: Lithuanian
ms: Lithuania

en: Macedonian
ms: Macedonia

en: Malay
ms: Melayu

en: Malagasy
ms: Malagasi

en: Maltese
ms: Malta

en: Moldavian
ms: Moldav

en: Mongolian
ms: Mongol

en: Ndebele, South
ms: Ndebele, Selatan

en: Ndebele, North
ms: Ndebele, Utara

en: Nepali
ms: Nepal

en: Norwegian
ms: Norway

en: Norwegian Nynorsk
ms: Norway Nynorsk

en: Norwegian Bokmaal
ms: Norway Bokmaal

en: Ossetian; Ossetic
ms: Ossetic

en: Panjabi
ms: Punjabi

en: Persian
ms: Parsi

en: Polish
ms: Poland

en: Portuguese
ms: Portugis

en: Original audio
ms: Audio asal

en: Romanian
ms: Romania

en: Russian
ms: Rusia

en: Serbian
ms: Serbia

en: Croatian
ms: Croatia

en: Sinhalese
ms: Sinhal

en: Slovenian
ms: Slovenia

en: Northern Sami
ms: Sami Utara

en: Samoan
ms: Samoa

en: Sotho, Southern
ms: Sotho, Selatan

en: Spanish
ms: Sepanyol

en: Sardinian
ms: Sardinia

en: Sundanese
ms: Sunda

en: Swedish
ms: Sweden

en: Tahitian
ms: Tahiti

en: Thai
ms: Siam

en: Tibetan
ms: Tibet

en: Tonga (Tonga Islands)
ms: Tonga (Kepulaun Tonga)

en: Turkish
ms: Turki

en: Ukrainian
ms: Ukraine

en: Vietnamese
ms: Vietnam

en: Autoscale video
ms: Skala-sendiri video

en: Crop
ms: Kerat

en: Aspect ratio
ms: Nisbah bidang

en: Pass alsa:// to open the default ALSA capture device, or alsa://SOURCE to open a specific device named SOURCE.
ms: Laluan alsa:// untuk buka peranti ALSA lalai, atau alsa://SOURCE untuk buka peranti khusus yang bernama SOURCE.

en: ALSA audio capture
ms: Pencekup audio ALSA

en: Attachment
ms: Kepilan

en: Attachment input
ms: Input Kepilan

en: No Audio Input device found
ms: Tiada peranti Input Audio ditemui

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable audio input device.Please check your connectors and drivers.
ms: Mac anda tidak kelihatan dilengkapi dengan peranti input yang sesuai. Sila periksa penyambung dan pemacu anda.

en: Problem accessing a system resource
ms: Masalah ketika mencapai satu sumber sistem

en: Please open "System Preferences" -> "Security & Privacy" and allow VLC to access your microphone.
ms: Sila buka "Keutamaan Sistem" -> "Keselamatan & Kerahsiaan" dan benarkan VLC mencapai mikrofon anda.

en: AVFoundation Audio Capture
ms: Tangkapan Audio AVFoundation

en: AVFoundation audio capture module.
ms: Modul tangkap audio AVFoundation.

en: AVFoundation Video Capture
ms: Tangkapan Video AVFoundation

en: AVFoundation video capture module.
ms: Modul tangkapan video AVFoundation.

en: No video devices found
ms: Tiada peranti video ditemui

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable video input device. Please check your connectors and drivers.
ms: Mac anda tidak kelihatan dilengkapi dengan peranti input video yang sesuai. Sila semak penyambung dan pemacu anda.

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable input device. Please check your connectors and drivers.
ms: Mac anda kelihatannya tidak dilengkapi dengan peranti input sesuai. Sila periksa sambungan dan pemacu.

en: Please open "System Preferences" -> "Security & Privacy" and allow VLC to access your camera.
ms: Sila buka "Keutamaan Sistem" -> "Keselamatan & Persendirian" dan benarkan VLC mencapai kamera anda.

en: libavformat AVIO access
ms: Capaian AVIO libavformat

en: libavformat AVIO access output
ms: Output capaian AVIO libavformat

en: Blu-ray menus
ms: Menu Blu-ray

en: Use Blu-ray menus. If disabled, the movie will start directly
ms: Guna menu Blu-ray. Jika dilumpuhkan, filem akan terus dimainkan

en: Region code
ms: Kod wilayah

en: Blu-Ray player region code. Some discs can be played only with a correct region code.
ms: Kod wilayah pemain Blu-Ray. Sesetengah cakera hanya boleh dimainkan dengan kod wilayah yang betul.

en: Blu-ray Disc support (libbluray)
ms: Sokongan Cakera Blu-ray (libbluray)

en: Path doesn't appear to be a Blu-ray
ms: Laluan tidak kelihatan seperti Blu-ray

en: This Blu-ray Disc needs a library for AACS decoding, and your system does not have it.
ms: Cakera Blu-ray ini perlukan pustaka untuk penyahkodan AACS, dan sistem anda tidak mempunyainya.

en: Blu-ray Disc is corrupted.
ms: Cakera Blu-ray telah rosak.

en: Missing AACS configuration file!
ms: Fail konfigurasi AACS hilang!

en: No valid processing key found in AACS config file.
ms: Tiada kunci pemprosesan yang sah ditemui dalam fail konfig AACS.

en: No valid host certificate found in AACS config file.
ms: Tiada sijil hos yang sah ditemui dalam fail konfig AACS.

en: AACS Host certificate revoked.
ms: Sijil Hos AACS dibatalkan.

en: AACS MMC failed.
ms: AACS MMC gagal.

en: This Blu-ray Disc needs a library for BD+ decoding, and your system does not have it.
ms: Cakera Blu-ray ini perlukan pustaka untuk penyahkodan BD+, dan sistem anda tidak mempunyainya.

en: Your system BD+ decoding library does not work. Missing configuration?
ms: Pustaka penyahkodan BD+ sistem anda tidak berfungsi. Konfigurasi hilang?

en: Java required
ms: Java diperlukan

en: This Blu-ray disc requires Java for menus support.%s
    The disc will be played without menus.
ms: Cakera Blu-ray ini memerlukan Java untuk sokongan menunya. %s
    Cakera akan dimainkan tanpa menu.

en: Java was not found on your system.
ms: Java tidak ditemui dalam sistem anda.

en: Failed to start bluray playback. Please try without menu support.
ms: Gagal memulakan main balik bluray. Sila cuba tanpa sokongan menu.

en: Blu-ray error
ms: Ralat Blu-ray

en: Top Menu
ms: Menu Atas

en: First Play
ms: Main Pertama

en: Audio CD - Track %02i
ms: CD Audio - Trek %02i

en: Audio CD
ms: CD Audio

en: Audio CD input
ms: Input CD Audio

en: [cdda:][device][@[track]]
ms: [cdda:][peranti][@[trek]]

en: CDDB Server
ms: Pelayan CDDB

en: Address of the CDDB server to use.
ms: Alamat pelayan CDDB diguna.

en: CDDB port
ms: Port CDDB

en: CDDB Server port to use.
ms: Port pelayan CDDB diguna.

en: Inputs list
ms: Senarai input

en: Comma-separated list of input URLs to concatenate.
ms: Senarai dipisah-koma URL input untuk dijeraitkan.

en: Concatenation
ms: Penjeraitan

en: Concatenated inputs
ms: Input terjerait

en: IIDC Digital Camera (FireWire) input
ms: Input Kamera Digital IIDC (Firewire)

en: KDM file
ms: Fail KDM

en: Path to Key Delivery Message XML file
ms: Laluan ke fail XML Mesej Penghantar Kunci

en: Digital Cinema Package module
ms: Modul Digital Cinema Package

en: Input card to use
ms: Input kad untuk diguna

en: DeckLink capture card to use, if multiple exist. The cards are numbered from 0.
ms: Kad tangkapan DeckLink diguna, jika berbilang wujud. Kad telah dinomborkan bermula dari 0.

en: Desired input video mode. Leave empty for autodetection.
ms: Mod video input yang dikehendaki. Tinggalkan kosong untuk pengesanan-automatik.

en: Desired input video mode for DeckLink captures. This value should be a FOURCC code in textual form, e.g. "ntsc".
ms: Mod video input yang dikehendaki untuk tangkapan DeckLink. Nilai ini seharusnya kod FOURCC dalam bentuk teks, contohnya "ntsc".

en: Audio connection
ms: Sambungan audio

en: Audio connection to use for DeckLink captures. Valid choices: embedded, aesebu, analog. Leave blank for card default.
ms: Sambungan audio yang digunakan untuk tangkapan DeckLink. Pilihan sah: embedded, aesebu, analog. Biarkan ruang kosong untuk lalai kad.

en: Audio samplerate (Hz)
ms: Kadar sampel Audio samplerate (Hz)

en: Audio sampling rate (in hertz) for DeckLink captures. 0 disables audio input.
ms: Kadar persampelan audio (dalam hertz) untuk tangkapan DeckLink. 0 untuk lumpuhkan input audio.

en: Number of audio channels
ms: Jumlah saluran audio

en: Number of input audio channels for DeckLink captures. Must be 2, 8 or 16. 0 disables audio input.
ms: Bilangan saluran audio input untuk tangkapan DeckLink. Mesti 2, 8 atau 16.0 untuk lumpuhkan input audio.

en: Video connection
ms: Sambungan video

en: Video connection to use for DeckLink captures. Valid choices: sdi, hdmi, opticalsdi, component, composite, svideo. Leave blank for card default.
ms: Sambungan video yang digunakan untuk tangkapan DeckLink. Pilihan sah: sdi, hdmi, opticalsdi, component, composite, svideo. Biarkan ruang kosong untuk lalai kad.

en: Component
ms: Komponen

en: Composite
ms: Komposit

en: Embedded
ms: Terbenam

en: Aspect ratio (4:3, 16:9). Default assumes square pixels.
ms: Nisbah bidang (4:3, 16:9). Lalai anggap piksel segiempat sama.

en: Blackmagic DeckLink SDI input
ms: Input SDI DeckLink Blackmagic

en: Closed captions 1
ms: Capsyen tertutup 1

en: Potentially, macOS blocks access to your disc. Please open "System Preferences" -> "Security & Privacy" and allow VLC to access your external media in "Files and Folders" section.
ms: Mungkin , macOS telah menyekat capaian ke cakera anda. Oleh itu, sila buka "Keutamaan Sistem" -> "Keselamatan & Persendirian" dan benarkan VLC mencapai media luar anda dalam seksyen "Fail dan Folder".

en: Cable
ms: Kabel

en: Antenna
ms: Antena

en: FM radio
ms: Radio FM

en: AM radio
ms: Radio AM

en: Video device name
ms: Nama peranti video

en: Name of the video device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
ms: Nama peranti video yang akan digunakan oleh pemalam DirectShow. Jika anda tidak menentukan apa-apa, peranti lalai akan digunakan.

en: Audio device name
ms: Nama peranti audio

en: Name of the audio device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
ms: Nama peranti video yang akan digunakan oleh pemalam DirectShow. Jika anda tidak menyayakan apa-apa, peranti lalai akan digunakan.

en: Video size
ms: Saiz video

en: Size of the video that will be displayed by the DirectShow plugin. If you don't specify anything the default size for your device will be used. You can specify a standard size (cif, d1, ...) or <width>x<height>.
ms: Saiz video yang akan dipaparkan oleh pemalam DirectShow. Jika anda tidak menentukan apa-apa, peranti lalai akan digunakan. Anda boleh tentukan saiz piawai (cif, d1, ...) atau <width>x<height>.

en: Picture aspect-ratio n:m
ms: Nisbah-bidang gambar n:m

en: Define input picture aspect-ratio to use. Default is 4:3
ms: Takrif nisbah-bidang gambar input yang digunakan. Lalai ialah 4:3

en: Video input chroma format
ms: Format kroma input video

en: Force the DirectShow video input to use a specific chroma format (eg. I420 (default), RV24, etc.)
ms: Paksa input video DirectShow untuk gunakan format kroma tententu (cth I420 (lalai), RV24, dll.)

en: Video input frame rate
ms: Kadar bingkai input video

en: Force the DirectShow video input to use a specific frame rate (eg. 0 means default, 25, 29.97, 50, 59.94, etc.)
ms: Paksa input video DirectShow untuk gunakan kadar bingkai tertentu (cth. 0 bermakna lalai, 25, 29.97, 50, 59,94, dll.)

en: Device properties
ms: Sifat peranti

en: Show the properties dialog of the selected device before starting the stream.
ms: Tunjuk dialg sifat peranti terpilih sebelum mmemulakan strim.

en: Tuner properties
ms: Sifat penala

en: Show the tuner properties [channel selection] page.
ms: Tunjuk halaman sifat penala [pemilihan saluran].

en: Tuner TV Channel
ms: Paluran TV penala

en: Set the TV channel the tuner will set to (0 means default).
ms: Tetapkan saluran TV penala akan tetapkan kepada 0 (0 bermakna lalai).

en: Tuner Frequency
ms: Frekuensi Penala

en: This overrides the channel. Measured in Hz.
ms: Ini membatalkan saluran. Diukur dalam Hz.

en: Video standard
ms: Piawai video

en: Tuner country code
ms: Kod negara penala

en: Set the tuner country code that establishes the current channel-to-frequency mapping (0 means default).
ms: Tetapkan kod negara penala yang menubuhkan peta saluran-ke-frekuensi semasa (0 bermakna lalai).

en: Tuner input type
ms: Sunting input penala

en: Select the tuner input type (Cable/Antenna).
ms: Tunjuk jenis input penala (Kabel/Antena).

en: Video input pin
ms: Pin input video

en: Select the video input source, such as composite, s-video, or tuner. Since these settings are hardware-specific, you should find good settings in the "Device config" area, and use those numbers here. -1 means that settings will not be changed.
ms: Pilihh sumber input video, seumpama komposit, s-video, atau penala. Oleh kerana tetapan ini adalah spesifik-perkakasan, anda perlu cari tetapan bagus dalam kawasan "Device config", dan gunakan nombor berkenaan di sini. -1 bermakna yang tetapan tidak akan diubah.

en: Audio input pin
ms: Pin input audio

en: Select the audio input source. See the "video input" option.
ms: Pilih sumber input audio. Lihat pilihan "input video".

en: Video output pin
ms: Pin output video

en: Select the video output type. See the "video input" option.
ms: Pilih jenis output video. Lihat pilihan "input video".

en: Audio output pin
ms: Pin output audio

en: Select the audio output type. See the "video input" option.
ms: Pilih jenis output audio. Lihat pilihan "input video".

en: AM Tuner mode
ms: Mod Penala AM

en: AM Tuner mode. Can be one of Default (0), TV (1), AM Radio (2), FM Radio (3) or DSS (4).
ms: Mod penala AM. Boleh jadi satu dari Lalai (0), TV (1), Radio AM (2), Radio FM (3) atau DSS (4).

en: Select audio input format with the given number of audio channels (if non 0)
ms: Pilih format input audio dengan sebilangan saluran audio diberikan (jika tiada 0)

en: Audio sample rate
ms: Kadar persampelan audio

en: Select audio input format with the given sample rate (if non 0)
ms: Pilih format input audio dengan kadar sampel diberikan (jika tiada 0)

en: Audio bits per sample
ms: Bit audio per sampel

en: Select audio input format with the given bits/sample (if non 0)
ms: Pilih format input audio dengan sampel/bit diberikan (jika tiada 0)

en: DirectShow input
ms: Input DirectShow

en: Capture failed
ms: Tangkapan gagal

en: No video or audio device selected.
ms: Tiada peranti video atau audio dipilih.

en: VLC cannot open ANY capture device. Check the error log for details.
ms: VLC tidak dapat membuka MANA-MANA peranti tangkapan. Periksa log untuk perincian.

en: The device you selected cannot be used, because its type is not supported.
ms: Peranti yang anda pilih tidak dapat digunakan, kerana ia jenis yang tidak disokong.

en: The capture device "%s" does not support the required parameters.
ms: Peranti tangkap "%s" tidak menyokong parameter diperlukan.

en: Windows networks
ms: Rangkaian Windows

en: libdsm's SMB (Windows network shares) input and browser
ms: Pelayat dan input SMB libdsm (perkongsian rangkaian Windows)

en: libdsm SMB input
ms: Input SMB libdsm

en: libdsm NETBIOS discovery module
ms: Modul penemuan NETBIOS libdsm

en: DVB adapter
ms: Penyesuai DVB

en: If there is more than one digital broadcasting adapter, the adapter number must be selected. Numbering starts from zero.
ms: Jika terdapat lebih dari satu penyesuai siaran digital, bilangan penyesuai mesti dipilih. Pernomboran bermula dari sifar.

en: DVB device
ms: Peranti DVB

en: If the adapter provides multiple independent tuner devices, the device number must be selected. Numbering starts from zero.
ms: Jika penyesuai menyediakan peranti penala bebas berbilang, bilangan peranti mesti dipilih. Pernomboran bermula dari sifar.

en: Do not demultiplex
ms: Jangan nyahmultiplex

en: Only useful programs are normally demultiplexed from the transponder. This option will disable demultiplexing and receive all programs.
ms: Hanya program berguna biasanya dinyahmultipleks daripada transponder. Pilihan ini akan lumpuhkan penyahmultipleks dan menerima semua program.

en: Network name
ms: Nama rangkaian

en: Unique network name in the System Tuning Spaces
ms: Nama rangkaian unik dalam Ruang Penalaan Sistem

en: Network name to create
ms: Nama rangkaian untuk dicipta

en: Create unique name in the System Tuning Spaces
ms: Cipta nama unik dalam Ruang Penalaan Sistem

en: Frequency (Hz)
ms: Frekuensi (Hz)

en: TV channels are grouped by transponder (a.k.a. multiplex) on a given frequency. This is required to tune the receiver.
ms: Saluran TV dikumpul oleh transponder (ataupun multipleks) pada frekuensi yang diberi. Ia diperlukan untuk menala penerima.

en: Modulation / Constellation
ms: Modulasi / Konstelasi

en: Layer A modulation
ms: Modulasi Lapisan A

en: Layer B modulation
ms: Modulasi Lapisan B

en: Layer C modulation
ms: Modulasi Lapisan C

en: The digital signal can be modulated according with different constellations (depending on the delivery system). If the demodulator cannot detect the constellation automatically, it needs to be configured manually.
ms: Isyarat digital boleh dimodulasi berdasarkan konstelasi yang berbeza (bergantung pada sistem penghantaran). Jika demodulator tidak dapat kesan konstelasi secara automatik, ia perlu dikonfigur secara manual.

en: Symbol rate (bauds)
ms: Kadar simbol (baud)

en: The symbol rate must be specified manually for some systems, notably DVB-C, DVB-S and DVB-S2.
ms: Kadar simbol mesti dinyatakan secara manual untuk sesetengah sistem, seperti DVB-C, DVB-S dan DVB-S2.

en: Spectrum inversion
ms: Pembalikan spektrum

en: If the demodulator cannot detect spectral inversion correctly, it needs to be configured manually.
ms: Jika demodulator tidak dapat kesan songsangan spektral  dengan betul, ia perlu dikonfigur secara manual.

en: FEC code rate
ms: Kadar kod FEC

en: High-priority code rate
ms: Kadar kod keutamaan-tinggi

en: Low-priority code rate
ms: Kadar kod keutamaan-rendah

en: Layer A code rate
ms: Kadar kod lapisan A

en: Layer B code rate
ms: Kadar kod lapisan B

en: Layer C code rate
ms: Kadar kod lapisan C

en: The code rate for Forward Error Correction can be specified.
ms: Kadar kod untuk Pembetulan Ralat Ke Depan yang boleh ditentukan.

en: Transmission mode
ms: Mod transmisi

en: Bandwidth (MHz)
ms: Jalurlebar (MHz)

en: Guard interval
ms: Pengawal selang

en: Hierarchy mode
ms: Mod hirarki

en: DVB-T2 Physical Layer Pipe
ms: Paip Lapisan Fizikal DVB-T2

en: Layer A segments count
ms: Hitung sengmen lapisan A

en: Layer B segments count
ms: Hitung sengmen lapisan B

en: Layer C segments count
ms: Hitung sengmen lapisan C

en: Layer A time interleaving
ms: Pengantaralembaran masa lapisan A

en: Layer B time interleaving
ms: Pengantaralembaran masa lapisan B

en: Layer C time interleaving
ms: Pengantaralembaran masa lapisan C

en: Stream identifier
ms: Pengecam strim

en: Pilot
ms: Rintis

en: Roll-off factor
ms: Faktor lurutan

en: 0.35 (same as DVB-S)
ms: 0.35 (sama seperti DVB-S)

en: Transport stream ID
ms: ID Strim Pengangkutan

en: Polarization (Voltage)
ms: Pengutuban (Voltan)

en: To select the polarization of the transponder, a different voltage is normally applied to the low noise block-downconverter (LNB).
ms: Untuk memilih kekutuban transponder, voltan yang berbeza biasanya dilaksana ke block-downconverter hingar rendah (LNB).

en: Unspecified (0V)
ms: Tak ditentukan (0V)

en: Vertical (13V)
ms: Menegak (13V)

en: Horizontal (18V)
ms: Mendatar (18V)

en: Circular Right Hand (13V)
ms: Tangan Kanan Pekeliling (13V)

en: Circular Left Hand (18V)
ms: Tangan Kiri Pekeliling (18V)

en: High LNB voltage
ms: Voltan LNB tinggi

en: If the cables between the satellilte low noise block-downconverter and the receiver are long, higher voltage may be required.
    Not all receivers support this.
ms: Jika kabel diantara block-downconverter hingar rendah dan penerima satelit adalah panjang, maka voltan lebih tinggi diperlukan.
    Bukan semua penerima menyokongnya.

en: Local oscillator low frequency (kHz)
ms: Pengayun berfrekuensi rendah setempat (kHz)

en: Local oscillator high frequency (kHz)
ms: Frekuensi tinggi pengayun setempat (kHz)

en: The downconverter (LNB) will subtract the local oscillator frequency from the satellite transmission frequency. The intermediate frequency (IF) on the RF cable is the result.
ms: Downconverter (LNB) akan asingkan frekuensi pengayun setempat dari frekuensi penghantaran satelit. Frekuensi perantara (IF) pada kabel RF adalah hasilnya.

en: Universal LNB switch frequency (kHz)
ms: Frekuensi suis LNB universal (kHz)

en: If the satellite transmission frequency exceeds the switch frequency, the oscillator high frequency will be used as reference. Furthermore the automatic continuous 22kHz tone will be sent.
ms: Jika frekuensi penghantaran satelit melebihi frekuensi suis, frekuensi tinggi pengayun akan digunakan sebagai rujukan. Tambahan pula, nada 22kHz berterusan automatik akan dihantar.

en: Continuous 22kHz tone
ms: Nada 22kHz berterusan

en: A continuous tone at 22kHz can be sent on the cable. This normally selects the higher frequency band from a universal LNB.
ms: Nada berterusan pada 22kHz akan dihantar melalui kabel. Ia biasanya memilih jalur frekuensi lebih tinggi dari LNB universal.

en: DiSEqC LNB number
ms: Nombor DiSEqC LNB

en: If the satellite receiver is connected to multiple low noise block-downconverters (LNB) through a DiSEqC 1.0 switch, the correct LNB can be selected (1 to 4). If there is no switch, this parameter should be 0.
ms: Jika penerima satelit bersambung ke block-downconverters hingar rendah (LNB) melalui suai DiSEqC 1.0, LNB yang betul boleh dipilih (1 hingga 4). Jika tiada suis, parameter ini sepatutnya adalah 0.

en: Unspecified
ms: Tidak ditentukan

en: Uncommitted DiSEqC LNB number
ms: Bilangan nombor DiSEqC LNB tidak dilakukan

en: If the satellite receiver is connected to multiple low noise block-downconverters (LNB) through a cascade formed from DiSEqC 1.1 uncommitted switch and DiSEqC 1.0 committed switch, the correct uncommitted LNB can be selected (1 to 4). If there is no uncommitted switch, this parameter should be 0.
ms: Jika penerima satelit bersambung ke berbilang block-downconverters hingar rendah (LNB) melalui lata yang terbentuk dari suis tidak dilaku DiSEqC 1.1 dan suis dilaku DiSEqC 1.0, LNB tidak dilaku yang betul boleh dipilih (1 hingga 4). Jika tiada lagi suai tidak dilaku, parameter ini seharusnya menjadi 0.

en: Network identifier
ms: Pengenal rangkaian

en: Satellite azimuth
ms: Azimut satelit

en: Satellite azimuth in tenths of degree
ms: Azimut satelit dalam persepuluh darjah

en: Satellite elevation
ms: Ketinggia satelit

en: Satellite elevation in tenths of degree
ms: Ketinggian satelit dalam persepuluh darjah

en: Satellite longitude
ms: Logitud satelit

en: Satellite longitude in tenths of degree. West is negative.
ms: Longitud satelit dalam persepuluh darjah. Barat adalah negatif.

en: Satellite range code
ms: Kod julat satelit

en: Satellite range code as defined by manufacturer e.g. DISEqC switch code
ms: Kod julat satelit ditakrif oleh pengilang iaitu. kod suis DISEqC

en: Major channel
ms: Saluran major

en: ATSC minor channel
ms: Saluran minor ATSC

en: Physical channel
ms: Saluran fizikal

en: Digital Television and Radio
ms: Radio dan Televisyen Digital

en: Terrestrial reception parameters
ms: Parameter penerimaan bumi

en: DVB-T reception parameters
ms: Parameter penerimaan DVB-T

en: ISDB-T reception parameters
ms: Parameter penerimaan ISDB-T

en: Cable and satellite reception parameters
ms: Parameter penerimaan kabel dan satelit

en: DVB-S2 parameters
ms: Parameter DVB-S2

en: ISDB-S parameters
ms: Parameter ISDB-S

en: Satellite equipment control
ms: Kawalan peralatan satelit

en: ATSC reception parameters
ms: Parameter penerimaan ATSC

en: Digital broadcasting
ms: Penyiaran digital

en: The selected digital tuner does not support the specified parameters.
    Please check the preferences.
ms: Penala digital terpilih tidak menyokong parameter yang dinyatakan.
    Sila semak keutamaan.

en: Digital Video (Firewire/ieee1394) input
ms: Input Video Digital (Firewire/ieee1394)

en: Probe DVB card for capabilities
ms: Periksa kad DVB untuk keupayaan

en: Some DVB cards do not like to be probed for their capabilities, you can disable this feature if you experience some trouble.
ms: Terdapat kad DVB tidak suka diuji keupayannya, anda boleh lumpuhkan ciri ini jika menghadapi kesulitan.

en: Satellite scanning config
ms: Konfig pengimbasan satelit

en: Filename of config file in share/dvb/dvb-s.
ms: Nama fail bagi fail konfig dalam share/dvb/dvb-s.

en: Scan tuning list
ms: Imbas senarai penalaan

en: Filename containing initial scan tuning data.
ms: Nama fail mengandungi data penalaan imbasan awalan.

en: Use NIT for scanning services
ms: Guna NIT untuk perkhidmatan pengimbasan

en: DVB input with v4l2 support
ms: Input DVB dengan sokongan v4l2

en: %.1f MHz (%d services)
    ~%s remaining
ms: %.1f MHz (%d perkhidmatan)
    ~%s berbaki

en: Scanning DVB
ms: Pengimbasan DVB

en: DVD angle
ms: Sudut DVD

en: Default DVD angle.
ms: Sudut DVD lalai

en: Start directly in menu
ms: Mula secara terus di dalam menu

en: Start the DVD directly in the main menu. This will try to skip all the useless warning introductions.
ms: Mulakan DVD terus di dalam menu utama. Ini akan cuba melangkau semua pengenalan amaran yang tidak diperlukan.

en: DVD with menus
ms: DVD dengan menu

en: DVDnav Input
ms: Input DVDnav

en: DVDnav demuxer
ms: Demuxer DVDnav

en: Playback failure
ms: Kegagalan mainbalik

en: VLC cannot set the DVD's title. It possibly cannot decrypt the entire disc.
ms: VLC tidak dapat tetapkan tajuk DVD. Berkemungkinan tidak dapat menyahsulit keseluruhan cakera.

en: DVD without menus
ms: DVD tanpa menu

en: DVDRead Input (no menu support)
ms: Input DVDRead (DVD tanpa sokongan menu)

en: DVDRead could not open the disc "%s".
ms: DVDRead tidak dapat buka cakera "%s".

en: Cannot play a non-UDF mastered DVD.
ms: Tidak dapat memainkan DVD master bukan-UDF.

en: DVDRead could not read block %d.
ms: DVDRead tidak dapat membaca blok %d.

en: DVDRead could not read %d/%d blocks at 0x%02x.
ms: DVDRead tidak dapa membaca blok %d/%d pada 0x%02x.

en: File input
ms: Input fail

en: File
ms: Fail

en: Directory
ms: Direktori

en: List special files
ms: Senarai fail khas

en: Include devices and pipes when listing directories
ms: Sertakan peranti dan paip ketika menyenaraikan direktori

en: Username
ms: Nama pengguna

en: Username that will be used for the connection, if no username is set in the URL.
ms: Nama pengguna yang akan diguna untuk sambungan, jika tiada nama pengguna ditetapkan dalam URL.

en: Password
ms: Kata laluan

en: Password that will be used for the connection, if no username or password are set in URL.
ms: Kata laluan yang akan digunakan untuk sambungan, jika tiada nama pengguna atau kata laluan ditetapkan dalam URL.

en: FTP account
ms: Akaun FTP

en: Account that will be used for the connection.
ms: Kata laluan yang akan diguna untuk sambungan.

en: FTP authentication
ms: Pengesahihan FTP

en: Please enter a valid login and password for the ftp connexion to %s
ms: Sila masukkan daftar masuk dan kata laluan yang sah untuk sambungan ftp ke %s

en: FTP input
ms: Input FTP

en: FTP upload output
ms: Output muat naik FTP

en: Network interaction failed
ms: Interaksi rangkaian gagal

en: VLC could not connect with the given server.
ms: VLC tidak dapat menyambung dengan pelayan diberi.

en: VLC's connection to the given server was rejected.
ms: Sambungan VLC kepada pelayan diberi telah ditolak.

en: Your account was rejected.
ms: Akaun anda telah ditolak.

en: Auto re-connect
ms: Sambung-semula automatik

en: Automatically try to reconnect to the stream in case of a sudden disconnect.
ms: Cuba sambung-semula secara automatik untuk strim jika berlaku sambungan putus mengejut.

en: HTTP input
ms: Input HTTP

en: HTTP authentication
ms: Pengesahihan HTTP

en: Please enter a valid login name and a password for realm %s.
ms: Sila masukkan nama daftar masuk dan kata laluan yang sah untuk realm %s.

en: HTTPS input
ms: Input HTTPS

en: Continuous stream
ms: Strim berterusan

en: Keep reading a resource that keeps being updated.
ms: Kekal membaca sumber yang sentiasa dikemaskinikan.

en: Cookies forwarding
ms: Pemajuan kuki

en: Forward cookies across HTTP redirections.
ms: Majukan kuki merentasi arah-semula HTTP.

en: Referrer
ms: Perujuk

en: Provide the referral URL, i.e. HTTP "Referer" (sic).
ms: Sediakan URL perujuk, seperti HTTP "Referer" (sic).

en: User agent
ms: Ejen pengguna

en: Override the name and version of the application as provided to the HTTP server, i.e. the HTTP "User-Agent". Name and version must be separated by a forward slash, e.g. "FooBar/1.2.3".
ms: Batalkan nama dan versi program disediakan ke pelayan HTTP iaitu HTTP "User-Agent". Nama dan versi mesti diasing dengan tanda miring belakang, contohnya "Foobar/1.2.3".

en: Dummy
ms: Semu

en: Dummy input
ms: Input semu

en: Set the ID of the elementary stream
ms: Tetapkan ID bagi strim asas

en: Group
ms: Kumpulan

en: Set the group of the elementary stream
ms: Tetapkan kumpulan strim asas

en: Category
ms: Kategori

en: Set the category of the elementary stream
ms: Tetapkan kategori strim elementary

en: Unknown
ms: Tidak Diketahui

en: Set the codec of the elementary stream
ms: Tetapkan kodeks strem elementary

en: Language of the elementary stream as described by ISO639
ms: Bahasa strim elementary yang diterangkan oleh ISO639

en: Sample rate of an audio elementary stream
ms: Kadar sampel strim elementary audio

en: Channels count
ms: Kiraan saluran

en: Channels count of an audio elementary stream
ms: Kiraan saluran strim elementary audio

en: Width
ms: Lebar

en: Width of video or subtitle elementary streams
ms: Lebar video atau sari kata strim elementary

en: Height
ms: Tinggi

en: Height of video or subtitle elementary streams
ms: Tinggi video atau sarikata strim elementary

en: Display aspect ratio
ms: Nisbah bidang paparan

en: Display aspect ratio of a video elementary stream
ms: Papar nisbah bidang strim elementary video

en: Frame rate of a video elementary stream
ms: Kadar bingkai elemen strim video

en: Callback cookie string
ms: Rentetan kuki panggil balik

en: Text identifier for the callback functions
ms: Pengecam teks fungsi panggila balik

en: Callback data
ms: Mod panggil balik

en: Data for the get and release functions
ms: Data untuk fungsi dapat dan lepas

en: Get function
ms: Dapatkan fungsi

en: Address of the get callback function
ms: Alamat fungsi panggil balik get

en: Release function
ms: Lepaskan fungsi

en: Address of the release callback function
ms: Alamat fungsi panggil balik release

en: Size
ms: Saiz

en: Size of stream in bytes
ms: Saiz strim dalam bait

en: Memory input
ms: Input Memori

en: Memory stream
ms: Strim ingatan

en: In-memory stream input
ms: Input strim dalam-ingatan

en: Pace
ms: Kadar

en: Read the audio stream at VLC pace rather than Jack pace.
ms: Baca strim audio pada kadar VLC bukan kadar Jack.

en: Auto connection
ms: Sambungan auto

en: Automatically connect VLC input ports to available output ports.
ms: Sambung port input VLC secara automatik ke port output yang tersedia.

en: JACK audio input
ms: Input audio JACK

en: JACK Input
ms: Input JACK

en: Link #
ms: Pautan #

en: Allows you to set the desired link of the board for the capture (starting at 0).
ms: Membolehkan anda tetapkan pautan papan tangkapan yang dikehendaki (bermula pada 0).

en: Allows you to set the ES ID of the video.
ms: Membolehkan anda tetapkan ID ES video.

en: Allows you to force the aspect ratio of the video.
ms: Membolehkan anda paksa nisbah bidang video.

en: Audio configuration
ms: Konfigurasi audio

en: Allows you to set audio configuration (id=group,pair:id=group,pair...).
ms: Membolehkan anda tetapkan konfigurasi audio (id=group,pair:id=group,pair...).

en: HD-SDI Input
ms: Input HD-SDI

en: Teletext configuration
ms: Konfigurasi teleteks

en: Allows you to set Teletext configuration (id=line1-lineN with both fields).
ms: Benarkan anda tetapkan konfigurasi Teleteks (id=line1-lineN dengan kedua-dua medan).

en: Teletext language
ms: Bahasa teleteks

en: Allows you to set Teletext language (page=lang/type,...).
ms: Benarkan anda tetapkan bahasa Teleteks (page=lang/type,...).

en: SDI Input
ms: Input SDI

en: SDI Demux
ms: Demux SDI

en: Kasenna RTSP dialect
ms: Dialek RTSP Kasenna

en: Kasenna servers use an old and nonstandard dialect of RTSP. With this parameter VLC will try this dialect, but then it cannot connect to normal RTSP servers.
ms: Pelayan Kasenna menggunakan dialek RTSP tidak piawai dan lama. Dengan parameter ini, VLC akan cuba dialek ini, tetapi ia tidak boleh sambung ke pelayan RTSP biasa.

en: WMServer RTSP dialect
ms: Dialek WMServer RTSP

en: WMServer uses a nonstandard dialect of RTSP. Selecting this parameter will tell VLC to assume some options contrary to RFC 2326 guidelines.
ms: Pelayan WM menggunakan dialek tidak piawai dan lama RTSP. Memilih parameter akan beritahu VLC untuk mengganggap beberapa pilihan berlawanan dengan garis panduan RFC 2326.

en: Sets the username for the connection, if no username or password are set in the url.
ms: Tetapkan nama pengguna sambungan, jika tiada nama pengguna atau kata laluan ditetapkan dalam url.

en: Sets the password for the connection, if no username or password are set in the url.
ms: Tetapkan kata laluan untuk sambungan, jika tiada nama pengguna atau kata laluan ditetapkan dalam url.

en: RTSP frame buffer size
ms: Saiz penimbal bingkai RTSP

en: RTSP start frame buffer size of the video track, can be increased in case of broken pictures due to too small buffer.
ms: Saiz penimbal bingkai mula RTSP bagi trek video, boleh ditingkatkan jika berlakunya kerosakan gambar kerana penimbal terlalu kecil.

en: RTP/RTSP/SDP demuxer (using Live555)
ms: Demuxer RTP/RTSP/SDP (menggunakan Live555)

en: RTSP/RTP access and demux
ms: Capaian RTSP/RTP dan demux

en: Use RTP over RTSP (TCP)
ms: Guna RTP atas RTSP (TCP)

en: Client port
ms: Port klien

en: Port to use for the RTP source of the session
ms: Port digunakan untuk sumber RTP sessi

en: Force multicast RTP via RTSP
ms: Paksa multicast RTP melalui RTSP

en: Tunnel RTSP and RTP over HTTP
ms: Terowong RTSP dan RTP atas HTTP

en: HTTP tunnel port
ms: Terowong port HTTP

en: Port to use for tunneling the RTSP/RTP over HTTP.
ms: Port digunakan untuk terowong RTSP/RTP atas HTTP.

en: RTSP authentication
ms: Pengesahan RTSP

en: Please enter a valid login name and a password.
ms: Sila masukkan nama login dan kata laluan yang sah.

en: RTSP connection failed
ms: Sambungan RTSP gagal

en: Access to the stream is denied by the server configuration.
ms: Capaian kepada strim dinafikan oleh konfigurasi pelayan.

en: Force selection of all streams
ms: Paksa pemilihan untuk setiap strim

en: MMS streams can contain several elementary streams, with different bitrates. You can choose to select all of them.
ms: Strim MMS boleh mengandungi pelbagai strim permulaan, dengan kadar bit berbeza. Anda boleh pilih untuk memilih semuanya.

en: Maximum bitrate
ms: Kadar bit maksimum

en: Select the stream with the maximum bitrate under that limit.
ms: Pilih strim dengan kadar bit maksimum dibawah had itu.

en: TCP/UDP timeout (ms)
ms: Masa tamat TCP/UDP (ms)

en: Amount of time (in ms) to wait before aborting network reception of data. Note that there will be 10 retries before completely giving up.
ms: Amaun masa (dalam ms) untuk menunggu sebelum menggugurkan data penerimaan rangkaian. Ambil perhatian di sana terdapat 10 percubaan sebelum berhenti sepenuhnya.

en: Microsoft Media Server (MMS) input
ms: Input Pelayan Media Microsoft (MMS)

en: MTP input
ms: Input MTP

en: File reading failed
ms: Gagal membaca fail

en: VLC could not read the file: %s
ms: VLC tidak dapat baca fail: %s

en: Set NFS uid/guid automatically
ms: Tetapkan NFS uid/guid secara automatik

en: If uid/gid are not specified in the url, VLC will automatically set a uid/gid.
ms: Jika uid/gid tidak dinyatakan di dalam url, VLC akan tetapkan uid/gid secara automatik.

en: NFS input
ms: Input NFS

en: NFS operation failed
ms: Operasi NFS gagal

en: Capture the audio stream in stereo.
ms: Tangkap strim audio dalam stereo.

en: Samplerate
ms: Kadar persampelan

en: Samplerate of the captured audio stream, in Hz (eg: 11025, 22050, 44100, 48000)
ms: Kadar sampel strim audio ditangkap, dalam Hz (cth: 11025, 22050, 44100, 48000)

en: OSS input
ms: Input OSS

en: Pass pulse:// to open the default PulseAudio source, or pulse://SOURCE to open a specific source named SOURCE.
ms: Lalukan pulse:// untuk membuka sumber PulseAudio lalai, atau pulse://SOURCE untuk membuka sumber spesifik yang bernama SOURCE.

en: PulseAudio input
ms: Input PulseAudio

en: Encrypted connexion
ms: Connexion Terenkrip

en: Acquisition rate (in fps)
ms: Kadar perolehan (dalam fps)

en: RDP Remote Desktop
ms: Atas Meja Jauh RDP

en: Range
ms: Julat

en: Bitmask
ms: Topeng bit

en: RIST input
ms: Input RIST

en: RIST maximum packet size (bytes)
ms: Saiz paket maksimum RIST (bait)

en: RIST demux/decode maximum jitter (default is 5ms)
ms: Ketaran maksimum demux/nyahkod RIST (lalai ialah 5ms)

en: This controls the maximum jitter that will be passed to the demux/decode chain. The lower the value, the more CPU cycles the algorithm will consume
ms: Tindakan ini mengawal ketaran maksimum yang akan dilepasi ke rantaian demux/nyahkod. Semakin rendah nilai, semakin banyak algoritma kitaran CPU akan digunakan

en: RIST latency (ms)
ms: Kependaman RIST (ms)

en: RIST nack retry interval (ms)
ms: Sela cuba semula nack RIST (ms)

en: RIST reorder buffer (ms)
ms: Penimbal tertib semula RIST (ms)

en: RIST maximum retry count
ms: Kiraan cuba semula maksimum RIST

en: RIST nack type, 0 = range, 1 = bitmask. Default is range
ms: Jenis nack RIST, 0 = julat, 1 = topeng bit. Lalai ialah julat

en: Disable NACK output packets
ms: Lumpuhkan paket output NACK

en: Use this to disable packet recovery
ms: Guna ini untuk melumpuhkan pemulihan paket

en: Do not check for a valid rtcp message from the encoder
ms: Jangan periksa untuk dapatkan mesej rtcp sah daripada pengekod

en: Send nack messages even when we have not confirmed that the encoder is on our local network.
ms: Hantar mesej nack walaupun tidak disahkan pengekod berada dalam rangkaian setempat kita.

en: RTCP (local) port
ms: Port (setempat) RTCP

en: RTCP packets will be received on this transport protocol port. If zero, multiplexed RTP/RTCP is used.
ms: Paket RTCP akan diterima pada port dan protokol pengangkut. Jika zero, RTP/RTCP multiplex akan digunakan.

en: SRTP key (hexadecimal)
ms: Kunci SRTP (heksadesimal)

en: RTP packets will be authenticated and deciphered with this Secure RTP master shared secret key. This must be a 32-character-long hexadecimal string.
ms: Paket RTP akan disahihkan dan dinyahsiferkan dengan kekunci rahsia terkongsi RTP Selamat. Mestilah dalam rentetan heksadesimal 32-character-long.

en: SRTP salt (hexadecimal)
ms: Garam SRTP (heksadesimal)

en: Secure RTP requires a (non-secret) master salt value. This must be a 28-character-long hexadecimal string.
ms: RTP Selamat memerlukan (bukan-rahsia) nilai garam master. MEstilah rentetan heksadesimal 28-character-long.

en: Maximum RTP sources
ms: Sumber RTP maksimum

en: How many distinct active RTP sources are allowed at a time.
ms: Berapa banyak sumber RTP aktif berbeza yang dibenarkan pada satu-satu masa.

en: RTP source timeout (sec)
ms: Had masa tamat sumber RTP (saat)

en: How long to wait for any packet before a source is expired.
ms: Berapa lama untuk menunggu sebarang paket sebelum sumber itu luput.

en: Maximum RTP sequence number dropout
ms: Bilangan jujukan RTP maksima dijatuhkan

en: RTP packets will be discarded if they are too much ahead (i.e. in the future) by this many packets from the last received packet.
ms: Paket RTP akan disekat jika ianya terlalu jauh ke hadapan (cth. masa depan) disebabkan oleh paket yang banyak ini dari paket terakhir yang diterima.

en: Maximum RTP sequence number misordering
ms: Bilangan jujukan RTP maksima yang salah susunan

en: RTP packets will be discarded if they are too far behind (i.e. in the past) by this many packets from the last received packet.
ms: Paket RTP akan disekat juka ianya jauh ke belakang (cth. masa lepas) disebabkan oleh banyak paket dari paket terakhir diterima.

en: RTP payload format assumed for dynamic payloads
ms: Format payload RTP dianggap untuk payload dinamik

en: This payload format will be assumed for dynamic payload types (between 96 and 127) if it can't be determined otherwise with out-of-band mappings (SDP)
ms: Format payload ini akan dianggap untuk jeni payload dinamik (antara 96 dan 127) jika ianya tidak ditentukan sebaliknya dengan pemetaan di-luar-jalur (SDP)

en: Real-Time Protocol (RTP) input
ms: Input Protokol Masa-Nyata(RTP)

en: SDP required
ms: SDP diperlukan

en: A description in SDP format is required to receive the RTP stream. Note that rtp:// URIs cannot work with dynamic RTP payload format (%<PRIu8>).
ms: Keterangan dalam format SDP diperlukan untuk menerima strim RTP. Perhatian yang rtp:// URI tidak dapat berfungsi dengan format payload dinamik RTP (%<PRIu8>).

en: Real RTSP
ms: RTSP sebenar

en: Connection failed
ms: Sambungan gagal

en: VLC could not connect to "%s:%d".
ms: VLC tidak dapat menyambung ke "%s:%d".

en: Session failed
ms: Sesi gagal

en: The requested RTSP session could not be established.
ms: Sesi RTSP yang diminta tidak dapat dibangunkan.

en: Receive buffer
ms: Penimbal terima

en: UDP receive buffer size (bytes)
ms: Saiz penimbal terima UDP (bait)

en: Request multicast stream
ms: Pohon strim multikas

en: Request server to send stream as multicast
ms: Pinta pelayan untuk menghantar strim sebagai multikas

en: Host
ms: Hos

en: SAT>IP Receiver Plugin
ms: Pemalam Penerima SAT>IP

en: Desired frame rate for the capture.
ms: Kadar bingkai ditangkap yang diingini.

en: Capture fragment size
ms: Saiz pecahan tangkapan

en: Optimize the capture by fragmenting the screen in chunks of predefined height (16 might be a good value, and 0 means disabled).
ms: Optimumkan tangkapan dengan memecahkan skrin dalam cebisan tinggi pra-takrif (16 mungkin nilai yang baik, dan 0 bermakna dilumpuhkan).

en: Region top row
ms: Kawasan atas lajur

en: Ordinate of the capture region in pixels.
ms: Ordinat kawasan cekupan dalam piksel.

en: Region left column
ms: Kawasan kiri kolum

en: Abscissa of the capture region in pixels.
ms: Abscissa kawasan cekupan dalam piksel.

en: Capture region width
ms: Lebar kawasan cekupan

en: Capture region height
ms: Tinggi kawasan cekupan

en: Follow the mouse
ms: Ikut tetikus

en: Follow the mouse when capturing a subscreen.
ms: Ikuti tetikus ketika mencekup subskrin.

en: Mouse pointer image
ms: Imej penuding tetikus

en: If specified, will use the image to draw the mouse pointer on the capture.
ms: Jika ditentukan, akan menggunakan imej untuk melukis penunjuk tetikus pada cekupan.

en: Display ID
ms: ID Paparan

en: Display ID. If not specified, main display ID is used.
ms: ID Paparan. Jika tidak dinyatakan, ID Paparan utama digunakan.

en: Screen index
ms: Input Skrin

en: Index of screen (1, 2, 3, ...). Alternative to Display ID.
ms: Indeks skrin (1, 2, 3, ...). Altenatif kepada ID Paparan.

en: Screen Input
ms: Input Skrin

en: Screen
ms: Skrin

en: How many times the screen content should be refreshed per second.
ms: Berapa kali kandungan skrin perlu disegar semula setiap saat.

en: Pixel width of the capture region, or 0 for full width
ms: Lebar piksel kawasan cekupan, atau 0 untuk lebar penuh

en: Pixel height of the capture region, or 0 for full height
ms: Tinggi piksel kawasan cekupan, atau 0 untuk tinggi penuh

en: Screen capture (with X11/XCB)
ms: Cekupan skrin (dengan X11/XCB)

en: Session Description Protocol
ms: Protokol Keterangan Sessi

en: SFTP port
ms: Port SFTP

en: SFTP port number to use on the server
ms: Nombor port SFTP untuk digunakan pada pelayan

en: SFTP input
ms: Input SFTP

en: SFTP authentication
ms: Pengesahan SFTP

en: Please enter a valid login and password for the sftp connexion to %s
ms: Sila masukkan login dan kata laluan sah untuk sambungan sftp ke %s

en: Frame buffer depth
ms: Kedalaman penimbal bingkai

en: Pixel depth of the frame buffer, or zero for XWD file
ms: Kedalaman piksel penimbal bingkai, atau zero untuk fail XWD

en: Frame buffer width
ms: Lebar penimbal bingkai

en: Pixel width of the frame buffer (ignored for XWD file)
ms: Lebar bingkai penimbal bingkai (abaikan fail XWD)

en: Frame buffer height
ms: Tinggi penimbal bingkai

en: Pixel height of the frame buffer (ignored for XWD file)
ms: TInggi piksel penimbal bingkai (abaikan fail XWD)

en: Frame buffer segment ID
ms: ID segmen penimbal bingkai

en: System V shared memory segment ID of the frame buffer (this is ignored if --shm-file is specified).
ms: ID segmen memori terkongsi System V (diabaikan jika --shm-file ditentukan).

en: Frame buffer file
ms: Fail penimbal bingkai

en: Path of the memory mapped file of the frame buffer
ms: Laluan fail memori dipetakan untuk penimbal bingkai

en: XWD file (autodetect)
ms: Fail XWD (auto kesan)

en: Framebuffer input
ms: input Framebuffer

en: Shared memory framebuffer
ms: Framebuffer memori terkongsi

en: Samba (Windows network shares) input
ms: Input Samba (Kongsi rangkaian Windows)

en: SMB input
ms: Input SMB

en: SMB domain
ms: Domain SMB

en: Domain/Workgroup that will be used for the connection.
ms: Domain/Kumpulan kerja yang akan diguna untuk sambungan.

en: SMB authentication required
ms: Pengesahihan SMB diperlukan

en: The computer (%s) you are trying to connect to requires authentication.
    Please provide a username (ideally a domain name using the format DOMAIN;username) and a password.
ms: Komputer (%s) yang anda cuba hubungkan memerlukan pengesahihan.
    Sila sediakan nama pengguna (iaitu nama domain yang menggunakan format DOMAIN;namapengguna) dan juga kata laluan.

en: SRT input
ms: Input SRT

en: Return poll wait after timeout milliseconds (-1 = infinite)
ms: Kembalikan penungguan undir selepas had tamat masa dalam milisaat (-1 = tak terhingga)

en: SRT latency (ms)
ms: Kependaman SRT (ms)

en: Password for stream encryption
ms: Kata laluan untuk penyulitan strim

en: 16 bytes
ms: 16 bait

en: 24 bytes
ms: 24 bait

en: 32 bytes
ms: 32 bait

en: TCP input
ms: Input TCP

en: Time code
ms: Kod masa

en: Time code subpicture elementary stream generator
ms: Kod masa penjana strim elementari subgambar

en: UDP Source timeout (sec)
ms: Had masa tamat Sumber UDP (saat)

en: UDP input
ms: Input UDP

en: Reset defaults
ms: Ulang tetap lalai

en: Video capture device
ms: Peranti cekupanvideo

en: Video capture device node.
ms: Nod peranti cekupan video

en: VBI capture device
ms: Peranti cekupan VBI

en: The device node where VBI data can be read (for closed captions).
ms: Nod peranti di mana data VBI boleh dibaca (untuk kapsyen tertutup).

en: Standard
ms: Piawaian

en: Video standard (Default, SECAM, PAL, or NTSC).
ms: Piawai video (Lalai, SECAM, PAL, atau NTSC).

en: Force the Video4Linux2 video device to use a specific chroma format (eg. I420 or I422 for raw images, MJPG for M-JPEG compressed input). Complete list: GREY, I240, RV16, RV15, RV24, RV32, YUY2, YUYV, UYVY, I41N, I422, I420, I411, I410, MJPG
ms: Paksa penggunaan peranti video Video4Linux2 untuk menggunakan format spesifik kroma (cth. I420 atau I422 untuk imej raw, MJPG untuk imej termampat M-JPEG) (Senarai lengkap: GREY, I240, RV16, RV15, RV24, RV32, YUY2, YUYV, UYVY, I41N, I422, I420, I411, I410, MJPG)

en: Input of the card to use (see debug).
ms: Input kad yang diguna (lihat nyahpepijat)

en: Audio input
ms: Input audio

en: Audio input of the card to use (see debug).
ms: Input audio untuk kad yang akan digunakan (lihat debug).

en: The specified pixel resolution is forced (if both width and height are strictly positive).
ms: Resolusi piksel spesifik dipaksa (jika kedua-dua lebar dan tinggi adalah tegasnya positif).

en: Maximum frame rate to use (0 = no limits).
ms: Kadar bingkai maksimum yang digunakan (0 = tanpa had).

en: Radio device
ms: Peranti radio

en: Radio tuner device node.
ms: Nod peranti penala radio.

en: Frequency
ms: Frekuensi

en: Tuner frequency in Hz or kHz (see debug output).
ms: Frekuensi penala dalan Hz atau kHz (lihat output nyahpepijat)

en: Audio mode
ms: Mod audio

en: Tuner audio mono/stereo and track selection.
ms: Penala audio mono/stereo dan pemilihan trek.

en: Reset controls
ms: Ulangtetap kawalan

en: Reset controls to defaults.
ms: Ulangtetap kawalan kepada lalai

en: Brightness
ms: Kecerahan

en: Picture brightness or black level.
ms: Kecerahan gambar atau paras hitam.

en: Automatic brightness
ms: Kecerahan automatik

en: Automatically adjust the picture brightness.
ms: Laras kecerahan gambar automatik.

en: Contrast
ms: Beza Jelas

en: Picture contrast or luma gain.
ms: Bezajelas gambar atau gandaan luma.

en: Saturation
ms: Ketepuan

en: Picture saturation or chroma gain.
ms: Kebasahan gambar atau gandaan kroma.

en: Hue
ms: Rona

en: Hue or color balance.
ms: Hue atau imbangan warna

en: Automatic hue
ms: Automatik hue

en: Automatically adjust the picture hue.
ms: Automatik melaras hue gambar.

en: White balance temperature (K)
ms: Suhu imbangan putih (K).

en: White balance temperature as a color temperation in Kelvin (2800 is minimum incandescence, 6500 is maximum daylight).
ms: Suhu imbangan putih sebagai pensuhuan warna dalam Kelvin (2800 adalah sinar minima, 6500 adalah sinaran siang maksima).

en: Automatic white balance
ms: Automatik imbangan putih

en: Automatically adjust the picture white balance.
ms: Automatik melaras imbangan putih gambar.

en: Red balance
ms: Imbangan merah

en: Red chroma balance.
ms: Imbangan kroma merah.

en: Blue balance
ms: Imbangan biru

en: Blue chroma balance.
ms: Imbangan kroma biru.

en: Gamma adjust.
ms: Laras gamma.

en: Automatic gain
ms: Gandaan automatik

en: Automatically set the video gain.
ms: Automatik set gandaan video.

en: Gain
ms: Gandaan

en: Picture gain.
ms: Gandaan gambar.

en: Sharpness
ms: Ketajaman

en: Sharpness filter adjust.
ms: Laras penapis ketajaman.

en: Chroma gain
ms: Gandaan kroma

en: Chroma gain control.
ms: Kawalan gandaan kroma.

en: Automatic chroma gain
ms: Automatik gandaan kroma

en: Automatically control the chroma gain.
ms: Automatik kawal gandaan kroma.

en: Power line frequency
ms: Frekuensi litar kuasa

en: Power line frequency anti-flicker filter.
ms: Penapis anti-kelip frekuensi litar kuasa.

en: Backlight compensation
ms: Gantian cahaya latar

en: Band-stop filter
ms: Penapis band-stop

en: Cut a light band induced by fluorescent lighting (unit undocumented).
ms: Potong jalur cahaya yang didorong oleh pencahayaan fluorescent (unit tidak didokumenkan).

en: Horizontal flip
ms: Kalih mengufuk

en: Flip the picture horizontally.
ms: Balikkan gambar mendatar.

en: Vertical flip
ms: Balikkan menegak

en: Flip the picture vertically.
ms: Balikkan gambar menegak.

en: Rotate (degrees)
ms: Pusing (darjah)

en: Picture rotation angle (in degrees).
ms: Sudut pemusingan gambar (dalam darjah).

en: Color killer
ms: Pembunuh warna

en: Enable the color killer, i.e. switch to black & white picture whenever the signal is weak.
ms: Dayakan pembunuh warna, cth. pertukaran kepada gambar hitam & putih apabila signal lemah.

en: Color effect
ms: Kesan warna

en: Select a color effect.
ms: Pilih kesan warna.

en: Black & white
ms: Hitam & Putih

en: Negative
ms: Negatif

en: Emboss
ms: Timbul

en: Sketch
ms: Lakar

en: Sky blue
ms: Biru langit

en: Grass green
ms: Hijau rumput

en: Skin whiten
ms: Kulit memutih

en: Audio volume
ms: Volum audio

en: Volume of the audio input.
ms: Volum input audio.

en: Audio balance
ms: Imbangan audio

en: Balance of the audio input.
ms: Imbangan input audio.

en: Bass level
ms: Aras bass

en: Bass adjustment of the audio input.
ms: Pelarasan Bass input audio.

en: Treble level
ms: Paras Trebel

en: Treble adjustment of the audio input.
ms: Pelarasan Trebel input audio.

en: Mute the audio.
ms: Bisukan audio.

en: Loudness mode
ms: Mod kekuatan

en: Loudness mode a.k.a. bass boost.
ms: Mod kekuatan a.k.a. dorongan bass.

en: v4l2 driver controls
ms: Kawalan pemacu v4lc

en: Set the v4l2 driver controls to the values specified using a comma separated list optionally encapsulated by curly braces (e.g.: {video_bitrate=6000000,audio_crc=0,stream_type=3} ). To list available controls, increase verbosity (-vv) or use the v4l2-ctl application.
ms: Tetapkan kawalan pemacu v4l2kepada nilai spesifik menggunakan senarai dipisahkan koma secara pilihan yang dirangkumkan dengan penyangkut ikal (cth.: {video_bitrate=6000000,audio_crc=0,stream_type=3} ). Untuk menyenaraikan kawalan yang ada, naikkan kejelaan (-vvv) atau gunakan aplikasi v4l2-ctl.

en: All
ms: Semua

en: Multichannel television sound (MTS)
ms: Bunyi televisyen Multi saluran (MTS)

en: 525 lines / 60 Hz
ms: 525 baris / 60 Hz

en: 625 lines / 50 Hz
ms: 625 baris / 50 Hz

en: NTSC M Japan
ms: NTSC M Jepun

en: NTSC M South Korea
ms: NTSC M Korea Selatan

en: Primary language
ms: Bahasa Utama

en: Secondary language or program
ms: Program atau bahasa kedua

en: Dual mono
ms: Dwi mono

en: Video4Linux input
ms: Input Video4Linux

en: Video input
ms: Input video

en: Tuner
ms: Penala

en: Controls
ms: Kawalan

en: Video capture controls (if supported by the device)
ms: Kawalan cekupan video (jika disokong oleh peranti)

en: Video4Linux compressed A/V input
ms: Input A/V termampat Video4Linux

en: Video4Linux radio tuner
ms: Penala radio Video4Linux

en: VCD input
ms: Input VCD

en: Support for VDR recordings (http://www.tvdr.de/).
ms: Sokongan untuk rakaman VDR (http://www.tvdr.de/).

en: Chapter offset in ms
ms: Offset bab dalam ms

en: Move all chapters. This value should be set in milliseconds.
ms: Alih semua bab. Nilai ini seharusnya ditetapkan dalam milisaat.

en: Default frame rate for chapter import.
ms: Kadar bingkai lalai untuk import bab.

en: VDR recordings
ms: Rakaman VDR

en: VLC could not read the file (%s).
ms: VLC tidak dapat baca fail (%s).

en: VLC could not open the file "%s" (%s).
ms: VLC tidak dapat buka fail "%s" (%s).

en: VDR Cut Marks
ms: Tanda Kerat VDR

en: Start
ms: Mula

en: X.509 Certificate Authority
ms: Autoriti Sijil X.509

en: Certificate of the Authority to verify server's against
ms: Sijil Autoriti untuk sahkan pelayan

en: X.509 Certificate Revocation List
ms: Senarai Pembatalan Sijil X.509

en: List of revoked servers certificates
ms: Senarai sijil pelayan yang dibatalkan

en: X.509 Client certificate
ms: Sijil Klien X.509

en: Certificate for client authentication
ms: Sijil untuk pengesahihan klien

en: X.509 Client private key
ms: Kunci persendirian klien X.509

en: Private key for authentication by certificate
ms: Kunci persendirian untuk pengesahihan dengan sijil

en: RGB chroma (RV32, RV24, RV16, RGB2)
ms: Kroma RGB (RV32, RV24, RV16, RGB2)

en: Compression level
ms: Paras mampatan

en: Transfer compression level from 0 (none) to 9 (max)
ms: Pindah aras pemampatan dari 0 (tiada) ke 9 (max)

en: Image quality
ms: Kualiti Imej

en: Image quality 1 to 9 (max)
ms: Kualiti imej 1 ke 9 (max)

en: VNC client access
ms: Capaian klien VNC

en: Loopback mode
ms: Mod gelung balik

en: Record an audio rendering endpoint.
ms: Rakam takat akhir pengemasgabungan audio.

en: Windows Audio Session API input
ms: Input API Sesi Audio Windows

en: Dummy stream output
ms: Output strim semu

en: Keep existing file
ms: Kekalkan fail sedia ada

en: Overwrite
ms: Tindantulis

en: The output file already exists. If recording continues, the file will be overridden and its content will be lost.
ms: Fail output sudah ada. Jika terus merakan, fail akan ditindan dan kandungannya akan hilang.

en: Overwrite existing file
ms: Tindan fail sedia ada

en: If the file already exists, it will be overwritten.
ms: Jika fail sedia wujud, ia akan ditindan.

en: Append to file
ms: Tokok pada fail

en: Append to file if it exists instead of replacing it.
ms: Tokok kepada fail jika wujud disebalik mengantikannya.

en: Format time and date
ms: Format masa dan tarikh

en: Perform ISO C time and date formatting on the file path
ms: Lakukan masa dan tarikh berformat ISO C pada laluan fail

en: Synchronous writing
ms: Penulisan segerak

en: Open the file with synchronous writing.
ms: Buka fail dengan penulisan segerak.

en: File stream output
ms: Output strim fail

en: Username that will be requested to access the stream.
ms: Nama pengguna yang akan dipinta untuk mencapai strim.

en: Password that will be requested to access the stream.
ms: Kata laluan diguna yang akan meminta capaian strim.

en: MIME returned by the server (autodetected if not specified).
ms: MIME dipulangkan oleh pelayan (auto dikesan jika tidak ditentukan).

en: Use the Metacube protocol. Needed for streaming to the Cubemap reflector.
ms: Guna protokol Metacube. Diperlukan untuk penstriman dengan pemantul Cubemap.

en: HTTP stream output
ms: Output strim HTTP

en: Segment length
ms: Panjang segmen

en: Length of TS stream segments
ms: Panjang segment strim TS

en: Split segments anywhere
ms: Pisahkan segmen dimana-mana

en: Don't require a keyframe before splitting a segment. Needed for audio only.
ms: Tidak memerlukan bingkai utama sebelum segmen dipisahkan. Perlu untuk audio sahaja.

en: Number of segments
ms: Bilangan segmen

en: Number of segments to include in index
ms: Bilangan segmen yang dimasukkan ke dalam indeks

en: Allow cache
ms: Benarkan cache

en: Add EXT-X-ALLOW-CACHE:NO directive in playlist-file if this is disabled
ms: Tambah direktif EXT-X-ALLOW-CACHE:NO dalam fail senarai main jika ini dilumpuhkan

en: Index file
ms: Fail index

en: Path to the index file to create
ms: Laluan kepada fail indeks yang akan dicipta

en: Full URL to put in index file
ms: URL penuh untuk diletakkan ke dalam fail indeks

en: Full URL to put in index file. Use #'s to represent segment number
ms: URL penuh untuk dimasukkan ke dalam fail indeks. Gunakan # sebagai mewakili bilangan segmen

en: Delete segments
ms: Hapus segmen

en: Delete segments when they are no longer needed
ms: Hapus segmen jika ianya tidak diperlukan lagi

en: Use muxers rate control mechanism
ms: Gunakan mekanisma kawalan kadar muxer

en: AES key URI to place in playlist
ms: URI kekunci AES untuk ditempatkan di dalam senarai main

en: AES key file
ms: Fail kekunci AES

en: File containing the 16 bytes encryption key
ms: Fail mengandungi kekunci enkripsi 16 bait

en: File where vlc reads key-uri and keyfile-location
ms: Fail di mana vlc membaca key-uri dan keyfile-location

en: File is read when segment starts and is assumed to be in format: key-uri\nkey-file. File is read on the segment opening and values are used on that segment.
ms: Fail dibaca ketika segmen bermula dan dianggap dalam format: key-uri\nkey-file. Fail dibaca pada pembukaan segmen dan nilainya digunakan dalam segmen berkenaan.

en: Use randomized IV for encryption
ms: Guna perawakan IV untuk

en: Generate IV instead using segment-number as IV
ms: Jana IV gantian bagi menggunakan segmen-nombor sebagai IV

en: Number of first segment
ms: Bilangan segmen pertama

en: The number of the first segment generated
ms: Bilangan segmen pertama dijana

en: HTTP Live streaming output
ms: Output penstrim Langsung HTTP

en: RIST data output caching size (ms)
ms: Saiz cache output data RIST (ms)

en: Having this cache will guarantee that the packets going out are delivered at a spacing determined by the chain timestamps thus ensuring a near jitter free output. Be aware that this setting will also add to the overall latency of the stream.
ms: Dengan adanya cache akan menjamin paket-paket dihantar pada jarak yang ditentukan oleh setem masa rantaian, maka memastikan output hampir bebas ketaran. Hati-hati tetapan ini juga menambah kependaman keseluruhan bagi strim.

en: RIST retry-buffer queue size (ms)
ms: Saiz baris gilir penimbal-cuba-semula RIST (ms)

en: This must match the buffer size (latency) configured on the server side. If you are not sure, leave the default of 0 which will set it the maximum value and will use about 100MB of RAM
ms: Ia mesti sepadan dengan saiz penimbal (kependaman) yang dikonfigur pada sisi pelayan. Jika anda tidak pasti, biarkan lalai iaitu 0, ia menetapkan nilai maksimum dan akan menggunakan kira-kira 100MB RAM

en: SSRC used in RTP output (default is random, i.e. 0)
ms: SSRC digunakan dalam output RTP (lalai adalah rawak, iaitu 0)

en: Use this setting to specify a known SSRC for the RTP header. This is only useful if your receiver acts on it. When using VLC as receiver, it is not.
ms: Guna tetapan ini untuk menyatakan SSRC yang diketahui untuk pengepala RTP. Ia hanya berguna jika penerima bertindak ke atasnya. Bila menggunakan VLC sebagai penerima, ia tidak berlaku.

en: Stream name
ms: Nama Strim

en: This Stream name will be sent to the receiver using the rist RTCP channel
ms: Nama strim ini akan dihantar kepada penerima menggunakan saluran RTCP

en: RIST stream output
ms: Output strim RIST

en: RIST target packet size (bytes)
ms: Saiz paket sasaran RIST (bait)

en: Name to give to this stream/channel on the shoutcast/icecast server.
ms: Nama diberi  kepada strim/saluran ini pada pelayan shoutcast/icecast.

en: Stream description
ms: Keterangan Strim

en: Description of the stream content or information about your channel.
ms: Keterangan kandungan strim atau maklumat tentang saluran anda.

en: Stream MP3
ms: MP3 Strim

en: You normally have to feed the shoutcast module with Ogg streams. It is also possible to stream MP3 instead, so you can forward MP3 streams to the shoutcast/icecast server.
ms: Kebiasaannya anda perlu suap modul shoutcast dengan strim Ogg. Adalah mungkin untuk menstrim MP3, supaya anda boleh majukan strim MP3 ke pelayan shoutcast/icecast.

en: Genre description
ms: Keterangan genre

en: Genre of the content.
ms: Genre kandungan.

en: URL description
ms: Keterangan URL

en: URL with information about the stream or your channel.
ms: URL dengan maklumat berkenaan strim atau saluran anda.

en: Bitrate information of the transcoded stream.
ms: Makluamt  kadar bit bagi strim tertranskod.

en: Samplerate information of the transcoded stream.
ms: Maklumat kadar sampel bagi strim tertranskod.

en: Number of channels
ms: Bilangan saluran

en: Number of channels information of the transcoded stream.
ms: Bilangan maklumat saluran bagi strim tertranskod.

en: Ogg Vorbis Quality
ms: Kualiti Vorbis Ogg

en: Ogg Vorbis Quality information of the transcoded stream.
ms: Maklumat Kualiti Vorbis Ogg bagi strim tertranskod.

en: Stream public
ms: Strim awam

en: Make the server publicly available on the 'Yellow Pages' (directory listing of streams) on the icecast/shoutcast website. Requires the bitrate information specified for shoutcast. Requires Ogg streaming for icecast.
ms: Buat pelayan wujud secara awam pada Yellow Pages (direktori senarai strim) pada laman sesawang icecast/shoutcast. Memerlukan maklumat kadar bit yang dinyatakan untuk shoutcast. Memerlukan penstriman Ogg untuk icecast.

en: IceCAST output
ms: Output IceCAST

en: SRT stream output
ms: Output strim SRT

en: Caching value (ms)
ms: Nilai cache (ms)

en: Default caching value for outbound UDP streams. This value should be set in milliseconds.
ms: Nilai caching lalai untuk strim UDP keluar. Nilai ini perlu ditetapkan dalam milisaat.

en: Group packets
ms: Paket kumpulan

en: Packets can be sent one by one at the right time or by groups. You can choose the number of packets that will be sent at a time. It helps reducing the scheduling load on heavily-loaded systems.
ms: Paket boleh dihantar satu per satu pada masa yang betul atau oleh kumpulan. Anda boleh pilih bilangan paket yang akan dihantar pada satu-satu masa. Ia akan membantu mengurangkan beban jadual pada sistem terbeban-berat.

en: UDP stream output
ms: Output strim UDP

en: ARM NEON video chroma conversions
ms: Pertukaran kroma video ARM NEON

en: ARM NEON audio volume
ms: Volum audio ARM NEON

en: ARM NEON video chroma YUV->RGBA
ms: YUV->RGBA kroma video ARM NEON

en: Defines if BarGraph information should be sent
ms: Takrif jika maklumat Graf Palang patut dihantar

en: Defines if BarGraph information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
ms: Takrikan jika maklumat Graf Palang seharusnya dihantar. 1 jika maklumat patut dihantar, 0 sebaliknya (lalai 1).

en: Sends the barGraph information every n audio packets
ms: Hantar maklumat Graf Palang setiap n paket audio

en: Defines how often the barGraph information should be sent. Sends the barGraph information every n audio packets (default 4).
ms: Takrif berapa kerapkah maklumat Graf Palang patut dihantar. Hantar maklumat Graf Palang setiap n paket audio (lalai 4).

en: Defines if silence alarm information should be sent
ms: Takrif jika maklumat penggera senya seharusnya dihantar

en: Defines if silence alarm information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
ms: Takrif jika maklumat penggerap senyap seharusnya dihantar. 1 jika maklumat patut dihantar, 0 sebaliknya (lalai 1).

en: Time window to use in ms
ms: Tetingkap masa yang diguna dalam ms

en: Time Window during when the audio level is measured in ms for silence detection. If the audio level is under the threshold during this time, an alarm is sent (default 5000).
ms: Tetingkap Masa ketika aras audio diukur dalam ms untuk pengesanan senyap. Jika aras audio dibawah ambang ketika masa ini, penggera akan dihantar (lalai 5000).

en: Minimum Audio level to raise the alarm
ms: Aras audio minimum untuk hidupkan penggera

en: Threshold to be attained to raise an alarm. If the audio level is under the threshold during this time, an alarm is sent (default 0.1).
ms: Ambang yang diperoleh untuk naikkan penggera. Jika aras audio dibawah ambang ketika masa ini, satu penggera akan dihantar (lalai 0.1).

en: Time between two alarm messages in ms
ms: Masa diantara dua mesej penggera dalam ms

en: Time between two alarm messages in ms. This value is used to avoid alarm saturation (default 2000).
ms: Masa diantara dua mesej penggera dalam ms. Nilai ini digunakan untuk menghindari ketepuan penggera (lalai 2000).

en: Audio part of the BarGraph function
ms: Bahagian audio bagi fungsi Graf Palang

en: Audiobar Graph
ms: Graf Palang Audio

en: Simple decoder for Dolby Surround encoded streams
ms: Penyahkod mudah untuk strim terenkod Dolby Surround

en: Dolby Surround decoder
ms: Penyahkod Dolby Surround

en: This effect gives you the feeling that you are standing in a room with a complete 7.1 speaker set when using only a headphone, providing a more realistic sound experience. It should also be more comfortable and less tiring when listening to music for long periods of time.
    It works with any source format from mono to 7.1.
ms: Kesan ini memberikan anda pengalaman seperti berdiri di dalam bilik dengan set pembesar suara 7.1 yang lengkap bila hanya menggunakan fon kepala, menyediakan pengalaman bunyi yang lebih realistik. Ia juga lebih selesa dan kurang letih apabila mendengar muzik untuk jangkamasa lama.
    Ia berfungsi dengan sebarang sumber format dari mono ke 7.1.

en: Characteristic dimension
ms: Dimensi sifat

en: Distance between front left speaker and listener in meters.
ms: Jarak antara pembesara suara depan kiri dan pendengar dalam meter.

en: Compensate delay
ms: Lengah pampasan

en: The delay which is introduced by the physical algorithm may sometimes be disturbing for the synchronization between lips-movement and speech. In case, turn this on to compensate.
ms: Lengah yang diperkenalkan oleh algoritma fizikal mungkin kadangkala mengganggu penyegerakkan antara pergerakan-bibir dan pertuturan. Jika berlaku, hidupkannya sebagai pampasan.

en: No decoding of Dolby Surround
ms: Tiada penyahkodan untuk Dolby Surround

en: Dolby Surround encoded streams won't be decoded before being processed by this filter. Enabling this setting is not recommended.
ms: Strim terenkod Dolby Surround tidak akan dinyahkod sebelum diproses oleh penapis ini. Membolehkan tetapan ini tidak disarankan.

en: Headphone virtual spatialization effect
ms: Kesan renggang maya fon kepala

en: Headphone effect
ms: Kesan fon kepala

en: Use downmix algorithm
ms: Guna algoritma adun-turun

en: This option selects a stereo to mono downmix algorithm that is used in the headphone channel mixer. It gives the effect of standing in a room full of speakers.
ms: Pilihan ini memilih algoritma adun-turun stereo ke mono yang digunakan di dalam pengadun saluran fon-kepala. Ia memberi kesan seperti berdiri di dalam bilik dipenuhi pembesar suara.

en: Select channel to keep
ms: Pilih saluran untuk dikekalkan

en: This option silences all other channels except the selected channel.
ms: Pilihan ini senyapkan semua saluran lain kecuali saluran terpilih.

en: Rear left
ms: Belakang kiri

en: Rear right
ms: Belakang kanan

en: Low-frequency effects
ms: Kesan frekuensi-rendah

en: Side left
ms: Ssi kiri

en: Side right
ms: Sisi kanan

en: Rear center
ms: Tengah belakang

en: Stereo to mono downmixer
ms: Downmixer stereo ke mono

en: Audio channel remapper
ms: Pemetaan semula saluran audio

en: Audio filter for simple channel mixing
ms: Penapis audio untuk mengadun saluran mudah

en: HRTF file for the binauralization
ms: Fail HRTF bagi binauralization

en: Custom HRTF (Head-related transfer function) file in the SOFA format.
ms: Fail HRTF suai (Head-related transfer function) dalam format SOFA.

en: Headphones mode (binaural)
ms: Mod fon kepala (binaural)

en: If the output is stereo, render ambisonics with the binaural decoder.
ms: Jika output adalah stereo, kemas gabung ambisonic dengan penyahkod binaural.

en: Ambisonics renderer and binauralizer
ms: Pengemas gabung dan binauralizer Ambisonics

en: Audio filter for trivial channel mixing
ms: Penapis audio untuk mengadun saluran tidak penting

en: Sound Delay
ms: Lengah Bunyi

en: Delay
ms: Lengah

en: Add a delay effect to the sound
ms: Tambah kesan lengah ke dalam bunyi

en: Delay time
ms: Lengahan Masa

en: Time in milliseconds of the average delay. Note average
ms: Masa dalam milisaat bagi lengah purata.

en: Sweep Depth
ms: Kedalaman Sapu

en: Time in milliseconds of the maximum sweep depth. Thus, the sweep range will be delay-time +/- sweep-depth.
ms: Masa dalam milisaat bagi kedalaman sapu maksimum. Maka jula sapu akan jadi delay-time +/- sweep-depth.

en: Sweep Rate
ms: Kadar Sapu

en: Rate of change of sweep depth in milliseconds shift per second of play
ms: Kadar perubahan kedalaman sapu dalam anjak milisaat per saat main

en: Feedback gain
ms: Gandaan Suapbalik

en: Gain on Feedback loop
ms: Gandaan pada gelung Suapbalik

en: Wet mix
ms: Adun basah

en: Level of delayed signal
ms: Paras signal dilengahkan

en: Dry Mix
ms: Adun Kering

en: Level of input signal
ms: Paras signal input

en: RMS/peak
ms: RMS/Puncak

en: Set the RMS/peak.
ms: Tetapkan RMS/puncak.

en: Attack time
ms: Masa serangan

en: Set the attack time in milliseconds.
ms: Tetapkan masa serang dalam milisaat.

en: Release time
ms: Masa pelepasan

en: Set the release time in milliseconds.
ms: Tetapkan masa lepas dalam milisaat.

en: Threshold level
ms: Paras ambang

en: Set the threshold level in dB.
ms: Tetapkan aras ambang dalam dB.

en: Ratio
ms: Nisbah

en: Set the ratio (n:1).
ms: Tetapkan nisbah (n:1).

en: Knee radius
ms: Radius lutut

en: Set the knee radius in dB.
ms: Tetapkan jejari lutut dalam dB.

en: Makeup gain
ms: Gandaan solek

en: Set the makeup gain in dB (0 ... 24).
ms: Tetapkan gandaan solek dalam dB (0 ... 24).

en: Compressor
ms: Pemampat

en: Dynamic range compressor
ms: Mampatan julat dinamik

en: Audio filter for PCM format conversion
ms: Penapis audio untuk pertukaran format PCM

en: Audio filter for A/52/DTS->S/PDIF encapsulation
ms: Penapis audio untuk pembungkusan A/52/DTS->S/PDIF

en: Equalizer preset
ms: Praset penyama

en: Preset to use for the equalizer.
ms: Praset yang digunakan oleh penyama.

en: Bands gain
ms: Gandaan jalur

en: Don't use presets, but manually specified bands. You need to provide 10 values between -20dB and 20dB, separated by spaces, e.g. "0 2 4 2 0 -2 -4 -2 0 2".
ms: Jangan guna praset, tetapi tentukan jalur secara manual. Anda perlu sediakan 10 nilai antara -20dB dan 20dB, terpisahkan dengan jarak, contoh "0 2 4 2 0 -2 -4 -2 0".

en: Use VLC frequency bands
ms: Guna jalur frekuensi VLC

en: Use the VLC frequency bands. Otherwise, use the ISO Standard frequency bands.
ms: Guna jalur frekuensi VLC. Jika tidak, guna jalur frekuensi Piawai ISO.

en: Two pass
ms: Lepas dua

en: Filter the audio twice. This provides a more intense effect.
ms: Tapis audio dua kali. Ini memberikan lagi kesan hebat.

en: Global gain
ms: Gandaan sejagat

en: Set the global gain in dB (-20 ... 20).
ms: Tetapkan gandaan sejagat dalam dB (-20 ... 20).

en: Equalizer with 10 bands
ms: Penyama dengan 10 jalur

en: Equalizer
ms: Penyama

en: Flat
ms: Rata

en: Classical
ms: Klasik

en: Full bass
ms: Bass penuh

en: Full bass and treble
ms: Bass dan trebel penuh

en: Full treble
ms: Trebel penuh

en: Large Hall
ms: Dewan Besar

en: Live
ms: Langsung

en: Party
ms: Parti

en: Gain multiplier
ms: Gandaan pekali

en: Increase or decrease the gain (default 1.0)
ms: Naik atau kurangkan gandaan (lalai 1.0)

en: Gain control filter
ms: Penapis kawalan gandaan

en: Simple Karaoke filter
ms: Penapis Karaoke mudah

en: Number of audio buffers
ms: Bilangan penimbal audio

en: This is the number of audio buffers on which the power measurement is made. A higher number of buffers will increase the response time of the filter to a spike but will make it less sensitive to short variations.
ms: Ini adalah nombor penimbal audio yang mana pengukuran kuasa dibuat. Nombor lebih penimbal lebih tinggi akan meningkatkan masa tindakbalas penapis untuk terpacak tetapi akan menjadikannya kurang sensitif ke variasi pendek.

en: Maximal volume level
ms: Paras volum maxima

en: If the average power over the last N buffers is higher than this value, the volume will be normalized. This value is a positive floating point number. A value between 0.5 and 10 seems sensible.
ms: Jika kuasa purata pada penimbal N akhir adalah lebih tinggi dari nilai ini, volum akan dinormalkan. Nilai ini adalah nombor titik apungan positif. Nilai antara 0.5 dan 10 adalah wajar.

en: Volume normalizer
ms: Penormalan volum

en: Parametric Equalizer
ms: Penyama Parametrik

en: Low freq (Hz)
ms: Frekuensi rendah (Hz)

en: Low freq gain (dB)
ms: Gandaan frekuensi rendah (dB)

en: High freq (Hz)
ms: Frekuensi tinggi (Hz)

en: High freq gain (dB)
ms: Gandaan frekuensi tinggi (dB)

en: Freq 1 (Hz)
ms: Frekuensi 1 (Hz)

en: Freq 1 gain (dB)
ms: Gandaan 1 frekuensi (dB)

en: Freq 1 Q
ms: Frekuensi 1 Q

en: Freq 2 (Hz)
ms: Frekuensi 2 (Hz)

en: Freq 2 gain (dB)
ms: Gandaan 2 frekuensi (dB)

en: Freq 2 Q
ms: Frekuensi 2 Q

en: Freq 3 (Hz)
ms: Frekuensi 3 (Hz)

en: Freq 3 gain (dB)
ms: Gandaan frekuensi 3 (dB)

en: Freq 3 Q
ms: Frekuensi 3 Q

en: Audio filter for band-limited interpolation resampling
ms: Penapis audio untuk pensampelan semula interpolasi jalur-terhad

en: Resampling quality
ms: Paras pensampelan semula

en: Resampling quality, from worst to best
ms: Kualiti persampelan semula, dari teruk ke terbaik

en: SoX Resampler
ms: Pensampel Semula SoX

en: Speex resampler
ms: Pensampelan Speex

en: Sample rate converter type
ms: Jenis penukar kadar sampel

en: Different resampling algorithms are supported. The best one is slower, while the fast one exhibits low quality.
ms: Algoritma persampelan semula yang berlainan disokong. Yang terbaik adalah paling perlahan, manakala terpantas menghasilkan kualiti terendah.

en: Sinc function (best quality)
ms: Fungsi Sinc (kualiti terbaik)

en: Sinc function (medium quality)
ms: Fungsi Sinc (kualiti sederhana)

en: Sinc function (fast)
ms: Fungsi Sinc (pantas)

en: Zero Order Hold (fastest)
ms: Tahan Tertib Sifar (terpantas)

en: Linear (fastest)
ms: Linear (terpantas)

en: SRC resampler
ms: Pensampelan SRC

en: Secret Rabbit Code (libsamplerate) resampler
ms: Pensampel semula kod Secret Rabbit (libsamplerate)

en: Nearest-neighbor audio resampler
ms: Pensampel semula audio jiran-terdekat

en: Pitch Shifter
ms: Penganjak Pic

en: Audio pitch changer
ms: Pengubah pic audio

en: Audio tempo scaler synched with rate
ms: Penskala tempo audio disegerak dengan kadar

en: Scaletempo
ms: Skala Tempo

en: Stride Length
ms: Panjang Langkah

en: Length in milliseconds to output each stride
ms: Panjang dalam milisaat ke output setiap langkah

en: Overlap Length
ms: Panjang Tindihan

en: Percentage of stride to overlap
ms: Peratus langkah untuk ditindih

en: Search Length
ms: Panjang Gelintar

en: Length in milliseconds to search for best overlap position
ms: Panjang dalam milisaat untuk gelintar kedudukan tindan yang terbaik

en: Pitch Shift
ms: Anjak Pic

en: Pitch shift in semitones.
ms: Anjak pic dalam separa-nada.

en: Room size
ms: Saiz Bilik

en: Defines the virtual surface of the room emulated by the filter.
ms: Takrif permukaan maya bagi bilik yang diemulasi oleh penapis.

en: Room width
ms: Lebar bilik

en: Width of the virtual room
ms: Lebar bilik maya

en: Wet
ms: Basah

en: Dry
ms: Kering

en: Damp
ms: Lembap

en: Audio Spatializer
ms: Ruangan Audio

en: Spatializer
ms: Ruangan

en: This filter enhances the stereo effect by suppressing mono (signal common to both channels) and by delaying the signal of left into right and vice versa, thereby widening the stereo effect.
ms: Penapis ini pertingkatkan kesan stereo oleh mono dipaksa (isyarat umum ke kedua-dua saluran) dan dengan melengah isyarat ke  kiri dan ke kanan dan sebaliknya, oleh itu melebarkan kesan stereo.

en: Time in ms of the delay of left signal into right and vice versa.
ms: Masa dalam ms bagi lengah isyarat kiri ke kanan dan sebaliknya.

en: Amount of gain in delayed left signal into right and vice versa. Gives a delay effect of left signal in right output and vice versa which gives widening effect.
ms: Amaun gandaan dalam isyarat kiri dilengah ke kakan dan sebaliknya. Berikan kesan lengah ke isyarat kiri dalam output kanan dan sebaliknya yang memberikan kesan pelebaran.

en: Crossfeed
ms: Suapan silang

en: Cross feed of left into right with inverted phase. This helps in suppressing the mono. If the value is 1 it will cancel all the signal common to both channels.
ms: Suapan silang kiri ke kanan dengan fasa tersongsang. Ia membantu memaksa mono. Jika nilai adalah 1 ia akan batalkan umum isyarat ke kedua-dua saluran.

en: Dry mix
ms: Adun kering

en: Level of input signal of original channel.
ms: Aras isyarat input bagi saluran asal.

en: Stereo Enhancer
ms: Pembaik Stereo

en: Simple stereo widening effect
ms: Kesan pelebaran stereo ringkas

en: Single precision audio volume
ms: Volum audio jitu tunggal

en: Integer audio volume
ms: Volum audio integer

en: Dummy audio output
ms: Output audio Olok

en: Audio output device
ms: Peranti output audio

en: Audio output device (using ALSA syntax).
ms: Peranti output audio (menggunakan sintaks ALSA)

en: Audio output channels
ms: Saluran output audio

en: Channels available for audio output. If the input has more channels than the output, it will be down-mixed. This parameter is ignored when digital pass-through is active.
ms: Saluran tersedia untuk output audio. Jika input mempunyai lebih saluran berbanding output, ia akan diadun-turunkan. Parameter ini diabaikan bila penyilangan digital adalah aktif.

en: ALSA audio output
ms: Output audio ALSA

en: Audio output failed
ms: Output audio gagal

en: The audio device "%s" could not be used:
    %s.
ms: Peranti audio "%s" tidak dapat digunakan:
    %s.

en: Audio memory
ms: Memori audio

en: Audio memory output
ms: Output memori audio

en: Sample format
ms: Format sampel

en: Last audio device
ms: Peranti audio Last

en: HAL AudioUnit output
ms: Output AudioUnit HAL

en: System Sound Output Device
ms: Peranti Output Bunyi Sistem

en: %s (Encoded Output)
ms: %s (Output Terenkod)

en: Audio device is not configured
ms: Peranti audio tidak dikonfigur

en: You should configure your speaker layout with "Audio Midi Setup" in /Applications/Utilities. VLC will output Stereo only.
ms: Anda seharusnya konfigur bentangan pembesar suara anda dengan "Persediaan Midi Audio" di dalam /Aplikasi/Utiliti. VLC akan outputkan Stereo sahaja.

en: The selected audio output device is exclusively in use by another program.
ms: Peranti output audio dipilih adalah diguna secara eksklusif oleh program lain.

en: Output device
ms: Peranti output

en: Select your audio output device
ms: Pilih peranti output audio anda

en: Speaker configuration
ms: Konfigurasi pembesar suara

en: Select speaker configuration you want to use. This option doesn't upmix! So NO e.g. Stereo -> 5.1 conversion.
ms: Pilih konfigurasi pembesar suara yang anda mahu guna. Pilihan ini tidak diadun-maik Oleh itu TIADA penukaran Stereo -> 5.1.

en: Audio volume in hundredths of decibels (dB).
ms: Volum audio dalam perseratus desibel (dB).

en: DirectX audio output
ms: Output audio DirectX

en: Output format
ms: Format output

en: Number of output channels
ms: Jumlah saluran output

en: By default (0), all the channels of the incoming will be saved but you can restrict the number of channels here.
ms: Secara lalai (0), semua saluran masuk akan disimpan tetapi anda boleh hadkan bilangan saluran di sini.

en: Add WAVE header
ms: Tambah pengepala WAVE

en: Instead of writing a raw file, you can add a WAV header to the file.
ms: Gantian bagi menulis fail mentah, anda boleh tambah pengepala WAV ke dalam fail.

en: Output file
ms: Fail output

en: File to which the audio samples will be written to ("-" for stdout).
ms: Fail yang mana sampel audio akan dituliskan ("-" untuk stdout).

en: File audio output
ms: Output audio fail

en: Automatically connect to writable clients
ms: Automatik sambung kepada klien boleh-tulis

en: If enabled, this option will automatically connect sound output to the first writable JACK clients found.
ms: Jika didayakan, pilihan ini akan sambung output bunyi secara automatik ke klien JACK boleh tulis pertama yang ditemui.

en: Connect to clients matching
ms: Sambung ke klien yang sepadan

en: If automatic connection is enabled, only JACK clients whose names match this regular expression will be considered for connection.
ms: Jika sambungan automatik didayakan, hanya klien JACK yang namanya sepadan dengan ungkapan nalar ini akan diambil kira untuk sambungan.

en: JACK client name
ms: Nama klien JACK

en: JACK audio output
ms: Output audio JACK

en: Device
ms: Peranti

en: Select a proper audio device to be used by KAI.
ms: Pilih peranti audio yang sesuai untuk digunakan oleh KAI.

en: Open audio in exclusive mode.
ms: Buka audio dalam mod ekslusif.

en: Enable this option if you want your audio not to be interrupted by the other audio.
ms: Dayakan pilihan ini jika anda mahu audio anda tidak disampuk oleh audio lain.

en: K Audio Interface audio output
ms: Output audio antara muka K Audio

en: HDMI/SPDIF audio passthrough
ms: Passthrough audio HDMI/SPDIF

en: Change this value if you have issue with HD codecs when using a HDMI receiver.
ms: Ubah nilai jika anda menghadapi masalah dengan kodesk HD ketika menggunakan penerima HDMI.

en: Disabled
ms: Dilumpuhkan

en: Enabled (AC3/DTS only)
ms: Dayakan (AC3/DTS sahaja)

en: Enabled
ms: Didayakan

en: Windows Multimedia Device output
ms: Output Peranti Multimedia Windows

en: Output back-end
ms: Bahagian belakang output

en: Audio output back-end interface.
ms: Antara muka bahagian belakang output audio.

en: OSS device node path.
ms: Laluan nod peranti OSS.

en: Open Sound System audio output
ms: Output audio Open Sound System

en: Pulseaudio audio output
ms: Output audio pulseaudio

en: OpenBSD sndio audio output
ms: Output audio sndio OpenBSD

en: Software gain
ms: Gandaan perisian

en: This linear gain will be applied in software.
ms: Gandaan linear ini akan dilaksana dalam perisian.

en: Windows Audio Session API output
ms: Output API Sesi Audio Windows

en: Select Audio Device
ms: Pilih Peranti Audio

en: Select special Audio device, or let windows decide (default), change needs VLC restart to apply.
ms: Pilih peranti Audio khas, atau biarkan windows tetapkan (lalai), ubah keperluan VLC mula semula untuk diterapkan.

en: WaveOut audio output
ms: Output audio WaveOut

en: Use float32 output
ms: Guna output float32

en: The option allows you to enable or disable the high-quality float32 audio output mode (which is not well supported by some soundcards).
ms: Pilihan ini benarkan anda untuk daya atau lumpuhkan mod output audio float32 berkualiti-tinggi (yang mana tidak begitu disokong oleh sebahagian kad bunyi).

en: A/52 dynamic range compression
ms: Mampatan julat dinamik A/52

en: Dynamic range compression makes the loud sounds softer, and the soft sounds louder, so you can more easily listen to the stream in a noisy environment without disturbing anyone. If you disable the dynamic range compression the playback will be more adapted to a movie theater or a listening room.
ms: Pemampatan julat dinamik membuatkan bunyi kuat lebih lembut, dan bunyi lembut lebih kuat, jadi anda boleh mudah mendengar kepada strim dalam persekitaran bising tanpa gangguan sesiapa. Jika lumpuhkan pemampatan julat dinamik mainbalik akan lebih disesuaikan kepada wayang filem atau bilik mendengar.

en: ATSC A/52 (AC-3) audio decoder
ms: Penyahkod audio ATSC A/52 (AC-3)

en: ADPCM audio decoder
ms: penyahkod audio ADPCM

en: AES3/SMPTE 302M audio decoder
ms: Penyahkod audio AES3/SMPTE 302M

en: AES3/SMPTE 302M audio packetizer
ms: Pempaket audio AES3/SMPTE 302M

en: AOM video decoder
ms: Penyahkod video AOM

en: Raw/Log Audio decoder
ms: Dekoder audio raw/log

en: Raw audio encoder
ms: Pengekod audio Raw

en: SoundFont file
ms: Fail SoundFont

en: SoundFont file to use for software synthesis.
ms: Fail SoundFont yang digunakan untuk sintesis perisian.

en: AudioToolbox MIDI synthesizer
ms: Pensintesis MIDI AudioToolbox

en: Ignore ruby (furigana)
ms: Abai ruby (furigana)

en: Ignore ruby (furigana) in the subtitle.
ms: Abai ruby (furigana) dalam sarikata.

en: Use Core Text renderer
ms: Guna pengemas gabung Core Text

en: Use Core Text renderer in the subtitle.
ms: Guna pengemas gabung Core Text dalam sari kata.

en: ARIB subtitles decoder
ms: Penyahkod sarikata ARIB

en: ARIB subtitles
ms: Sarikata ARIB

en: bits
ms: bit

en: simple
ms: mudah

en: Various audio and video decoders/encoders delivered by the FFmpeg library. This includes (MS)MPEG4, DivX, SV1,H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG and other codecs
ms: Pelbagai pengekod/penyahkod audio dan video disalur oleh pustaka FFmpeg. Ia melibatkan (MS)MPEG4, DivX, SV1,H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG dan lain-lain kodeks

en: FFmpeg audio/video decoder
ms: Dokoder audio/video FFmpeg

en: Decoding
ms: Menyahkod

en: Encoding
ms: Pengenkodan

en: FFmpeg audio/video encoder
ms: Enkoder audio/video FFmpeg

en: Direct rendering
ms: Pengemas gabung terus

en: Show corrupted frames
ms: Tunjuk bingkai rosak

en: Prefer visual artifacts instead of missing frames
ms: Utamakan artifaks visual berbanding bingkai yang hilang

en: Error resilience
ms: Pembetulan ralat

en: libavcodec can do error resilience.
    However, with a buggy encoder (such as the ISO MPEG-4 encoder from M$) this can produce a lot of errors.
    Valid values range from 0 to 4 (0 disables all errors resilience).
ms: libavcodec boleh menyebabkan kebingkasan ralat.
    Disebabkan dengan pengekod berpepijat (seperti pengekod ISO MPEG-4 daripada M$) ia menghasilkan banyak ralat.
    Julat nilai yang sah bermula dari 0 hingga 4 (0 lumpuhkan semua kebingkasan ralat).

en: Workaround bugs
ms: Mengolah nyahpijat

en: Try to fix some bugs:
    1  autodetect
    2  old msmpeg4
    4  xvid interlaced
    8  ump4 
    16 no padding
    32 ac vlc
    64 Qpel chroma.
    This must be the sum of the values. For example, to fix "ac vlc" and "ump4", enter 40.
ms: Untuk betulkan pepijat:
    1  autokesan
    2  msmpeg4 lama
    4  xvid diurai
    8  ump4 
    16 tiada melapik
    32 ac vlc
    64 Qpel kroma.
    Ini mestilah jumlah nilai. Sebagai contoh, untuk membetulkan "ac vlc" dan "ump4", masukkan 40.

en: Hurry up
ms: Cepat

en: The decoder can partially decode or skip frame(s) when there is not enough time. It's useful with low CPU power but it can produce distorted pictures.
ms: Dekoder boleh dekod mengikut bahagian atau langkau bingkai apabila tidak terdapat masa yang cukup. Ini berguna dengan kuasa CPU rendah tetapi akan menghasilkan gambar terherot.

en: Allow speed tricks
ms: Benarkan penipuan kelajuan

en: Allow non specification compliant speedup tricks. Faster but error-prone.
ms: Benarkan penipuan kelajuan turutan bukan-spesifikasi, Lebih pantas tetapi memudahkan-ralat.

en: Skip frame (default=0)
ms: Langkau bingkai (lalai=0)

en: Force skipping of frames to speed up decoding (-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
ms: Paksa melangkau bingkai untuk lajukan penyahkodan (-1=Tiada, 0=Lalai, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=semua bingkai).

en: Skip idct (default=0)
ms: Langkau idct (lalai=0)

en: Force skipping of idct to speed up decoding for frame types (-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
ms: Paksa melangkau idct untuk lajukan penyahkodan jenis bingkai (-1=Tiada, 0=Lalai, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=semua bingkai).

en: Debug mask
ms: Topeng Nyahpijat

en: Set FFmpeg debug mask
ms: Tetapkan topeng nyahpepijat FFmpeg

en: Internal libavcodec codec name
ms: Nama kodeks libavcodec dalaman

en: Skip the loop filter for H.264 decoding
ms: Lompat penapis gelung untuk menyahkod H.264

en: Skipping the loop filter (aka deblocking) usually has a detrimental effect on quality. However it provides a big speedup for high definition streams.
ms: Melangkau penapis gelung (aka menyahblok) biasanya menjejaskan kesan pada kualiti. Bagaimanapun ia menyediakan kelajuan tinggi untuk strim definisi tinggi.

en: Hardware decoding
ms: Penyahkodan perkakasan

en: This allows hardware decoding when available.
ms: Ini membolehkan penyahkodan perkakasan bila tersedia.

en: Threads
ms: Bebenang

en: Number of threads used for decoding, 0 meaning auto
ms: Bilangan bebenang yang digunakan untuk penyahkodan, 0 bermaksud auto

en: Ratio of key frames
ms: Nisbah kunci bingkai

en: Number of frames that will be coded for one key frame.
ms: Bilangan bingkai yang akan dikodkan untuk satu bingkai kunci.

en: Ratio of B frames
ms: Nisbah Bingkai-B

en: Number of B frames that will be coded between two reference frames.
ms: Bilangan bingkai B yang akan dikod antara dua bingkai rujukan.

en: Video bitrate tolerance
ms: Kelegaan kadar bit video

en: Video bitrate tolerance in kbit/s.
ms: Kelegaan kadat bir video dalam kbit/s.

en: Interlaced encoding
ms: Pengenkodan urai

en: Enable dedicated algorithms for interlaced frames.
ms: Dayakan algoritma didedikasikan untuk bingkai urai.

en: Interlaced motion estimation
ms: Anggaran gerak urai

en: Enable interlaced motion estimation algorithms. This requires more CPU.
ms: Dayakan algoritma penganggar gerak urai. Memerlukan lebih CPU.

en: Pre-motion estimation
ms: Aggaran pra-gerak

en: Enable the pre-motion estimation algorithm.
ms: Dayakan algoritma anggaran pra-gerak.

en: Rate control buffer size
ms: Saiz penimbal kawalan kadar

en: Rate control buffer size (in kbytes). A bigger buffer will allow for better rate control, but will cause a delay in the stream.
ms: Saiz penimbal kawalan kadar (dalam kbait). Penimbal lebih besar dibenarkan untuk kawalan kadar lebih baik, tetapi akan mengakibatkan lengahan strim.

en: Rate control buffer aggressiveness
ms: Keagesifan penimbal kawalan kadar

en: Rate control buffer aggressiveness.
ms: Keagesifan penimbal kawalan kadar.

en: I quantization factor
ms: Faktor Pengkuantitian I

en: Quantization factor of I frames, compared with P frames (for instance 1.0 => same qscale for I and P frames).
ms: Faktor pengkuantitian bingkai I, dibandingkan dengan bingkai P )sebagai misalan 1.0=> qskala sama untuk bingkai I dan P).

en: Noise reduction
ms: Pengurangan hingar

en: Enable a simple noise reduction algorithm to lower the encoding length and bitrate, at the expense of lower quality frames.
ms: Dayakan algoritma pengurangan hingar mudah untuk merendahkan panjang dan kadar bit mengkod, walaupun menggunakan bingkai kualiti rendah.

en: MPEG4 quantization matrix
ms: Matriks pengkuantitian MPEG4

en: Use the MPEG4 quantization matrix for MPEG2 encoding. This generally yields a better looking picture, while still retaining the compatibility with standard MPEG2 decoders.
ms: Gunakan matriks pengkuantitian MPEG4 untuk mengkod MPEG2. Kebiasaannya ini akan menghasilkan gambar yang lelihatan lebih baik, manakala mengekalkan keserasian dengan dekoder MPEG2 piawai.

en: Quality level
ms: Paras kualiti

en: Quality level for the encoding of motions vectors (this can slow down the encoding very much).
ms: Paras kualiti untuk mengkod vektor gerak (ini akan sangat memperlahankan mengkod).

en: The encoder can make on-the-fly quality tradeoffs if your CPU can't keep up with the encoding rate. It will disable trellis quantization, then the rate distortion of motion vectors (hq), and raise the noise reduction threshold to ease the encoder's task.
ms: Enkoder boleh mengurangkan kualiti serta merta jika CPU anda tidak dapat mengekalkan kadar mengkod. Ia akan melumpuhkan pengkuantitian trellis, kemudian herotan kadar gerakan vektor (hq), dan meningkatkan ambang pengurangan hingar untuk memudahkan tugas enkoder.

en: Minimum video quantizer scale
ms: Skala pengkuantitian video minima

en: Minimum video quantizer scale.
ms: Skala pengkuantitian video minima.

en: Maximum video quantizer scale
ms: Skala pengkuantitian video maksima

en: Maximum video quantizer scale.
ms: Skala pengkuantitian video maksima.

en: Trellis quantization
ms: Pengkuantitian Trellis

en: Enable trellis quantization (rate distortion for block coefficients).
ms: Dayakan pengkuantitian trellis (kadar herotan untuk pekali blok).

en: Fixed quantizer scale
ms: Skala pengkuantiti diperbaiki

en: A fixed video quantizer scale for VBR encoding (accepted values: 0.01 to 255.0).
ms: Skala pengkuantitian video tetap untuk mengkod VBR (nilai diterima: 0.01 kepada 255.0).

en: Strict standard compliance
ms: Memenuhi piawai ketat

en: Force a strict standard compliance when encoding (accepted values: -2 to 2).
ms: Paksa turutan piawai ketat bila mengekod (nilai diterima: -2 hingga 2).

en: Luminance masking
ms: Menyembunyi terang

en: Raise the quantizer for very bright macroblocks (default: 0.0).
ms: Tingkatkan pengkuantitian macroblok sangat cerah (lalai: 0.0).

en: Darkness masking
ms: Menyembunyi gelap

en: Raise the quantizer for very dark macroblocks (default: 0.0).
ms: Tingkatkan pengkuantitian macroblok sangat gelap (lalai: 0.0).

en: Motion masking
ms: Sembunyi gerakan

en: Raise the quantizer for macroblocks with a high temporal complexity (default: 0.0).
ms: Tingkatkan pengkuantiti untuk makroblok dengan kekompleksan masa tinggi (lalai: 0.0).

en: Border masking
ms: Sembunyi sempadan

en: Raise the quantizer for macroblocks at the border of the frame (default: 0.0).
ms: Tingkatkan pengkuantiti uuntuk makroblok pada sempadan bingkai (lalai: 0.0).

en: Luminance elimination
ms: Penghapusan terang

en: Eliminates luminance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends -4.
ms: Hapuskan blok luminan apabila PSNR tiada perubahan (lalai: 0.0). Spesifikasi H264 disaran -4.

en: Chrominance elimination
ms: Penghapusan krominan

en: Eliminates chrominance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends 7.
ms: Hapuskan blok krominan apabila PSNR tiada perubahan (lalai: 0.0). Spesifikasi H264 disaran 7.

en: Specify AAC audio profile to use
ms: Nyatakan profil audio AAC yang digunakan

en: Specify the AAC audio profile to use for encoding the audio bitstream. It takes the following options: main, low, ssr (not supported),ltp, hev1, hev2 (default: low). hev1 and hev2 are currently supported only with libfdk-aac enabled libavcodec
ms: Nyatakan profil audio AAC yang digunakan untuk mengekod strim bit audio. Ia menggunakan pilihan berikut: main, low, ssr (tidak disokong),ltp, hev1, hev2 (lalai: rendah). hev1 dan hev2 kini hanya disokong dengan libfdk-aac didayakan dengan libavcodec

en: Direct3D11 Video Acceleration
ms: Pemecutan Video Direct3D11

en: DirectX Video Acceleration (DXVA) 2.0
ms: Pemecutan Video DirectX (DXVA) 2.0

en: It seems your Libav/FFmpeg (libavcodec) installation lacks the following encoder:
    %s.
    If you don't know how to fix this, ask for support from your distribution.
    
    This is not an error inside VLC media player.
    Do not contact the VideoLAN project about this issue.
ms: Kelihatan pemasangan Libav/FFmpeg (libavcodec) kekurangan pengekod berikut:
    %s.
    Jika anda tidak tahu bagaimana hendak membaikinya, dapatkan sokongan melalui
    distribusi anda.
    
    Ia bukanlah ralat di dalam pemain media VLC.
    Jangan hubungi projek VideoLAN mengenai masalah ini.

en: unknown
ms: tidak diketahui

en: subpicture
ms: subgambar

en: VLC could not open the %4.4s %s encoder.
ms: VLC tidak dapat buka %4.4s pengekod %s.

en: VA-API video decoder via DRM
ms: Penyahkod video VA-API melalui DRM

en: VA-API video decoder
ms: Penyahkod video VA-API

en: BPG image decoder
ms: Penyahkod imej BPG

en: Opacity
ms: Kelegapan

en: Setting to true makes the text to be boxed and maybe easier to read.
ms: Tetapkan ke benar menjadikan teks berkotak dan mungkin lebih mudah dibaca.

en: Closed Captions decoder
ms: Penyahkod Kapsyen Tertutup

en: CDG video decoder
ms: Dekoder video CDG

en: Crystal HD hardware video decoder
ms: Penyahkod video perkakasan HD Crystal

en: CVD subtitle decoder
ms: Penyahkod sari kata CVD

en: Chaoji VCD subtitle packetizer
ms: Pempaket sari kata VCD Chaoji

en: Encoding quality
ms: Kualiti mengenkod

en: Enforce a quality between 0 (lossless) and 511 (worst).
ms: Paksa kualiti diantara 0 (tak hilang) hingga 511 (paling teruk).

en: Keyframe interval
ms: Sela bingkai kunci

en: Enforce a keyframe interval between 1 and 1000.
ms: Paksa sela bingkai kunci diantara 1 hingga 1000.

en: Daala video decoder
ms: Penyahkod video Daala

en: Daala video packetizer
ms: Pempaket video Daala

en: Daala video encoder
ms: Pengekod video Daala

en: Chroma format
ms: Format kroma

en: Picking chroma format will force a conversion of the video into that format
ms: Mengambil format kroma akan paksa penukaran video ke format tersebut

en: Frames Threads
ms: Rajutan Bingkai

en: Max number of threads used for frame decoding, default 0=auto
ms: Bilangan rajutan maksimum yang digunakan untuk penyahkodan bingkai, lalai 0=auto

en: Tiles Threads
ms: Rajutan Jubin

en: Max number of threads used for tile decoding, default 0=auto
ms: Bilangan rajutan maksimum yang digunakan untuk penyahkodan jubin, lalai 0=auto

en: Dav1d video decoder
ms: Penyahkod video Dav1d

en: DTS dynamic range compression
ms: Pemampatan julat dinamik DTS

en: DTS Coherent Acoustics audio decoder
ms: Penyahkod audio Akustik Logik DTS

en: Save raw codec data
ms: Simpan data kodek raw

en: Save the raw codec data if you have selected/forced the dummy decoder in the main options.
ms: Simpan data kodek raw jika anda telah pilih/paksa dekoder olok dalam pilihan utama.

en: Dummy decoder
ms: Dekoder Olok

en: Dump decoder
ms: Dekoder Humban

en: DirectMedia Object decoder
ms: Penyahkod Objek DirectMedia

en: DirectMedia Object encoder
ms: Pengenkod Objek DirectMedia

en: Decoding X coordinate
ms: Menyahkod kordinat X

en: X coordinate of the rendered subtitle
ms: Koordinat X bagi sari kata terkemas gabung

en: Decoding Y coordinate
ms: Menyahkod kordinat Y

en: Y coordinate of the rendered subtitle
ms: Koordinat Y bagi sari kata terkemas gabung

en: Subpicture position
ms: Posisi subgambar

en: You can enforce the subpicture position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, e.g. 6=top-right).
ms: Anda boleh paksa posisi subgambar pada video (0=tengah, 1=kiri, 2=kanan, 4=atas, 8=bawah, anda juga boleh gunakan kombinasi nilai, cth. 6=atas-kanan).

en: Encoding X coordinate
ms: Mengkod kordinat X

en: X coordinate of the encoded subtitle
ms: Kordinat X sarikata dikodkan

en: Encoding Y coordinate
ms: Mengkod kordinasi Y

en: Y coordinate of the encoded subtitle
ms: Kordinat Y sarikata dikodkan

en: DVB subtitles decoder
ms: Dekoder sarikata DVB

en: DVB subtitles
ms: Sari kata DVB

en: DVB subtitles encoder
ms: Pengekod sari kata DVB

en: Dummy encoder
ms: Pengekod semu

en: AAC audio decoder (using libfaad2)
ms: Dekoder audio AAC (guna libfaad2)

en: AAC extension
ms: Sambungan AAC

en: Encoder Profile
ms: Profil pengekod

en: Encoder Algorithm to use.
ms: Algoritma pengekod yang digunakan.

en: Enable spectral band replication
ms: Dayakan replikasi jalur spektral

en: This is an optional feature only for the AAC-ELD profile.
ms: Ini hanyalah fitur pilihan hanya untuk profil AAC-ELD.

en: VBR Quality
ms: Kualiti VBR

en: Quality of the VBR Encoding (0=cbr, 1-5 constant vbr quality, 5 is the best).
ms: Kualiti Pengekodan VBR (0=cbr, 1-5 kualiti vbr malar, 5 adalah terbaik).

en: Enable afterburner library
ms: Dayakan pustaka afterburner

en: This library will produce higher quality audio at the expense of additional CPU usage (default is enabled).
ms: Pustaka ini menghasilkan audio berkualiti lebih tinggi tetapi menggunakan kuasa CPU tambahan (lalai didayakan).

en: Signaling mode of the extension AOT
ms: Mod isyarat AOT sambungan

en: 1 is explicit for SBR and implicit for PS (default), 2 is explicit hierarchical.
ms: 1 adalah eksplisit untuk SBR dan implisit untuk PS (lalai), 2 adalah eksplisit berhieraki.

en: FDK-AAC Audio encoder
ms: Pengekod Audio FCK-AAC

en: Flac audio decoder
ms: Dekoder audio FLAC

en: Flac audio encoder
ms: Enkoder audio FLAC

en: Chorus
ms: Korus

en: Synthesis gain
ms: Gandaan sintesis

en: This gain is applied to synthesis output. High values may cause saturation when many notes are played at a time.
ms: Gandaan ini dilaksana untuk sintesiskan output. Nilai tinggi mungkin menyebabkan ketepuan bila banyak nota dimainkan pada satu masa.

en: Polyphony
ms: Polifoni

en: The polyphony defines how many voices can be played at a time. Larger values require more processing power.
ms: Polifoni takrifkan bagaimana banyak suara dapat dimainkan pada satu masa. Nilai lebih besar perlukan lebih kuasa pemprosesan.

en: FluidSynth MIDI synthesizer
ms: Pensintesis MIDI FluidSynth

en: MIDI synthesis not set up
ms: Sintesis MIDI tidak dipasang

en: A sound font file (.SF2) is required for MIDI synthesis.
    Please install a sound font and configure it from the VLC preferences (Input / Codecs > Audio codecs > FluidSynth).
ms: Satu fon bunyi (.SF2) diperlukan untuk sintesis MIDI.
    Sila pasang fon bunyi dan konfigur ini melalui keutamaan VLC (Input / Kodeks > Kodeks Audio > FluidSynth).

en: G.711 decoder
ms: Pengekod G.711

en: G.711 encoder
ms: Pengekod G.711

en: Uses GStreamer framework's plugins to decode the media codecs
ms: Menggunakan pemalam bingkai kerja GStreamer untuk menyahkod kodeks media

en: Use DecodeBin
ms: Guna DecodeBin

en: DecodeBin is a container element, that can add and manage multiple elements. Apart from adding the decoders, decodebin also adds elementary stream parsers which can provide more info such as codec profile, level and other attributes, in the form of GstCaps (Stream Capabilities) to decoder.
ms: DecodeBin unsur bekas, yang dapat menambah dan mengurus unsur pelbagai. Selain dari menambah penyahkod, decodebin juga dapat menambah penghurai strim asasi yang dapat menyediakan lebih maklumat seperti profil kodeks, aras dan lain-lain atribut. dalam bentuk GstCaps (Keupayaan Strim) ke penyahkod.

en: GStreamer Based Decoder
ms: Penyahkod Berasaskan GStreamer

en: Quality level for encoding (this can enlarge or reduce output image size).
ms: Aras kualiti untuk pengekodan (ia boleh besar atau kurangkan saiz imej output).

en: JPEG image decoder
ms: Penyahkod imej JPEG

en: JPEG image encoder
ms: Pengekod imej JPEG

en: Formatted Subtitles
ms: Sari kata berformat

en: Kate streams allow for text formatting. VLC partly implements this, but you can choose to disable all formatting. Note that this has no effect is rendering via Tiger is enabled.
ms: Strim Kate membolehkan pemformatan teks. VLC sebahagiannya melaksanakannya, tetapi anda boleh pilih untuk lumpuhkan semua pemformatan. Perhatian, ia tidak memberi kesan jika pengemasgabungan melalui Tiger didayakan.

en: Shadow
ms: Bayang

en: Outline
ms: Panduan

en: Black
ms: Hitam

en: Gray
ms: Kelabu

en: Silver
ms: Perak

en: White
ms: Putih

en: Red
ms: Merah

en: Yellow
ms: Kuning

en: Green
ms: Hijau

en: Blue
ms: Biru

en: Use Tiger for rendering
ms: Guna Tiger untuk pengemasgabungan

en: Kate streams can be rendered using the Tiger library. Disabling this will only render static text and bitmap based streams.
ms: Strim Kate boleh dikemas gabung menggunakan pustaka Tiger. Lumpuhkan ini hanya akan mengemas gabung teks statik dan strim berasaskan peta bit.

en: Rendering quality
ms: Kualiti pengemasgabungan

en: Select rendering quality, at the expense of speed. 0 is fastest, 1 is highest quality.
ms: Pilih kualiti pengemasgabungan, tetapi dipengaruhi oleh kelajuan. 0 terpantas, 1 kualiti tertinggi.

en: Default font effect
ms: Kesan fon lalai

en: Add a font effect to text to improve readability against different backgrounds.
ms: Tambah kesan fon ke teks untuk perbaiki kebolehbacaan terhadap latar belakang yang berlainan.

en: Default font effect strength
ms: Kekuatan kesan fon lalai

en: How pronounced to make the chosen font effect (effect dependent).
ms: Bagaimana sebutan dipengaruhi oleh kesan fon pilihan (sandar kesan).

en: Default font description
ms: Huraian fon lalai

en: Which font description to use if the Kate stream does not specify particular font parameters (name, size, etc) to use. A blank name will let Tiger choose font parameters where appropriate.
ms: Keterangan fon yang manakah digunakan jika strim Kate tidak nyatakan parameter fon tertentu (nama, saiz, dll) yang hendak digunakan. Nama kosong akan biarkan Tiger pilih parameter fon yang dianggap sesuai.

en: Default font color
ms: Warna fon lalai

en: Default font color to use if the Kate stream does not specify a particular font color to use.
ms: Warna fon lalai yang digunakan jika strim Kate tidak nyatakan warna fon tertentu yang hendak digunakan.

en: Default font alpha
ms: Alfa fon lalai

en: Transparency of the default font color if the Kate stream does not specify a particular font color to use.
ms: Kelutsinaran warna fon lalai jika strim Kate tidak nyatakan warna fon tertentu yang digunakan.

en: Default background color
ms: Warna latarbelakang lalai

en: Default background color if the Kate stream does not specify a background color to use.
ms: Warna latar belakang lalai jika strim Kate tidak nyatakan warna latar belakang yang hendak digunakan.

en: Default background alpha
ms: Alfa latar belakang lalai

en: Transparency of the default background color if the Kate stream does not specify a particular background color to use.
ms: Kelutsinaran warna latar belakang lalai jika strim Kate tidak nyatakan warna latar belakang tertentu yang hendak digunakan.

en: Kate is a codec for text and image based overlays.
    The Tiger rendering library is needed to render complex Kate streams, but VLC can still render static text and image based subtitles if it is not available.
    Note that changing settings below will not take effect until a new stream is played. This will hopefully be fixed soon.
ms: Kate adalah kodeks untuk tindihan berasaskan teks dan imej.
    Pustaka pengemasgabungan Tiger diperlukan untuk mengemas gabung strim Kate yang kompleks, tetapi VLC masih dapat mengemas gabung sari kata berasaskan teks dan imej statik jika ia tidak tersedia.
    Perhatian pengubahan tetapan dibawah tidak akan berkesan sehinggalah strim baharu dimainkan. Diharap ia akan dibaiki kelak.

en: Kate overlay decoder
ms: Dekoder lapisan Kate

en: Tiger rendering defaults
ms: Lalai pengemas gabung Tiger

en: Kate text subtitles packetizer
ms: Pempaket sarikata teks Kate

en: Additional fonts directory
ms: Direktori fon tambahan

en: Subtitles (advanced)
ms: Sari kata (lanjutan)

en: Subtitle renderers using libass
ms: Pengemas gabung sari kata menggunakan libass

en: Building font cache
ms: Membina cache fon

en: Please wait while your font cache is rebuilt.
    This should take less than a minute.
ms: Tunggu sebentar ketika cache fon anda dibina
    semula. Ia mengambil masa kurang dari seminit.

en: MPEG I/II video decoder (using libmpeg2)
ms: Dekoder video MPEG I/II (gunakan libmpeg2)

en: Linear PCM audio decoder
ms: Dekoder audio PCM linear

en: Linear PCM audio packetizer
ms: Pempaket audio PCM linear

en: Linear PCM audio encoder
ms: Pengekod audio PCM Linear

en: MPEG audio layer I/II/III decoder
ms: Dekoder MPEG audio lapisan I/II/III

en: Media Foundation Transform decoder
ms: Penyahkod Jelmaan Media Foundation

en: MPEG audio decoder using mpg123
ms: Penyahkod audio MPEG menggunakan mpg123

en: OggSpots video decoder
ms: Penyahkod video OggSpots

en: OggSpots video packetizer
ms: Pempaket video OggSpots

en: OMX direct rendering
ms: Pengemas gabung terus OMX

en: Enable OMX direct rendering.
ms: Dayakan pengemas gabung terus OMX.

en: Audio/Video decoder (using OpenMAX IL)
ms: Pengekod Audio/Video (menggunakan OpenMAX IL)

en: Video encoder (using OpenMAX IL)
ms: Pengekod video (menggunakan OpenMAX IL)

en: OpenMAX IL video output
ms: Output video OpenMAX IL

en: Opus audio decoder
ms: Pengekod audio Opus

en: Opus audio encoder
ms: Pengekod audio Opus

en: PNG video decoder
ms: Dekoder video PNG

en: PNG video encoder
ms: Pengekod video PNG

en: Enable software mode
ms: Dayakan mod perisian

en: Allow the use of the Intel Media SDK software implementation of the codecs if no QuickSync Video hardware acceleration is present on the system.
ms: Benarkan guna kodeks perlaksanaan perisian Media SDK Intel jika tiada pemecutan perkakasan Video QuickSync hadir di dalam sistem.

en: Codec Profile
ms: Profil Kodeks

en: Specify the codec profile explicitly. If you don't, the codec will determine the correct profile from other sources, such as resolution and bitrate. E.g. 'high'
ms: Nyatakan profil kodeks secara eksplisit. Jika anda tidak buat, kodeks akan tentukan profil yang betul dari sumber lain, seperti resolusi dan kadar bit. Contohnya 'high'

en: Codec Level
ms: Aras Kodeks

en: Specify the codec level explicitly. If you don't, the codec will determine the correct profile from other sources, such as resolution and bitrate. E.g. '4.2' for mpeg4-part10 or 'low' for mpeg2
ms: Nyatakan aras kodeks secara eksplisit. Jika tidak, kodeks akan tentukan profil yang betul dari sumber lain, seperti resolusi dan kadar bit. Contohnya '4.2' untuk mpeg4-part10 atau 'low' untuk mpeg2

en: Group of Picture size
ms: Kumpulan saiz Gambar

en: Number of pictures within the current GOP (Group of Pictures); if GopPicSize=0, then the GOP size is unspecified. If GopPicSize=1, only I-frames are used.
ms: Bilangan gambar di dalam GOP semasa (Kumpulan Gambar); jika GopPicSize=0, maka saiz GOP adalah tidak dinyatakan. Jika GopPicSize=1, hanya bingkai-I digunakan.

en: Group of Picture Reference Distance
ms: Jarak Rujukan Kumpulan Gambar

en: Distance between I- or P- key frames; if it is zero, the GOP structure is unspecified. Note: If GopRefDist = 1, there are no B-frames used.
ms: Jarak diantara bingkai kunci I- atau P-; jika ia sifar, struktur GOP tidak dinyatakan. Perhatian: jika GopRefDist = 1, maka tiada bingkai-B digunakan.

en: Target Usage
ms: Penggunaan Sasaran

en: The target usage allow to choose between different trade-offs between quality and speed. Allowed values are: 'speed', 'balanced' and 'quality'.
ms: Penggunaan sasaran membolehkan pemilihan diantara keseimbangan yang berbeza antara kualiti dengan kelajuan. Nilai dibenarkan adalah : 'speed', 'balanced' dan 'quality'.

en: IDR interval
ms: Sela IDR

en: For H.264, IdrInterval specifies IDR-frame interval in terms of I-frames; if IdrInterval=0, then every I-frame is an IDR-frame. If IdrInterval=1, then every other I-frame is an IDR-frame, etc. For MPEG2, IdrInterval defines sequence header interval in terms of I-frames. If IdrInterval=N, SDK inserts the sequence header before every Nth I-frame. If IdrInterval=0 (default), SDK inserts the sequence header once at the beginning of the stream.
ms: Bagi H.264, IdrInterval nyatakan sela bingkai-IDR dalam terma bingkai-I; jika IdrInterval=0, maka setiap bingkai-I adalah bingkai-IDR. Jika IdrInterval=1, maka setiap bingkai-I lain adalah bingkai-IDR, dan lain-lain. Untuk MPEG2, IdrInterval takrif sela pengepala jujukan dalam terma bingkai-I. Jika IdrInterval=N, SDK akan sisipkan pengepala jujukan sebelum setiap bingkai-I keN. Jika IdrInterval=0 (lalai), SDK akan sisipkan pengepala jujukan ketika permulaan strim.

en: Rate Control Method
ms: Kaedah Kawalan Kadar

en: The rate control method to use when encoding. Can be one of 'cbr', 'vbr', 'qp', 'avbr'. 'qp' mode isn't supported for mpeg2.
ms: Kaedah kawalan kadar yang diguna bila mengekod. Boleh guna salah satu mod 'crb', 'vbr', 'qp', 'avbr'. 'qp' tidak disokong untuk mpeg2.

en: Quantization parameter
ms: Parameter pengkuatitian

en: Quantization parameter for all types of frames. This parameters sets qpi, qpp and qpb. It has less precedence than the forementionned parameters. Used only if rc_method is 'qp'.
ms: Parameter pengkuantitian untuk semua jenis bingkai. Parameter ini tetapkan qpi, qpp dan membatalkan mana-mana set qp secara sejagat. Hanya digunakan jika rc_qpp. Ia kurang duluan berbanding parmeter yang disebut sebelum ini. Hanya digunakan jika rc_method adalah 'qp'.

en: Quantization parameter for I-frames
ms: Parameter pengkuantitian untuk bingkai-I

en: Quantization parameter for I-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
ms: Parameter pengkuantitian untuk bingkai-I. Parameter ini membatalkan mana-mana set qp secara sejagat. Hanya digunakan jika rc_method adalah 'qp'.

en: Quantization parameter for P-frames
ms: Parameter pengkuantitian untuk bingkai-P

en: Quantization parameter for P-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
ms: Parameter pengkuantitian untuk bingkai-P. Parameter ini membatalkan mana-mana set qp secara sejagat. Hanya digunakan jika rc_method adalah 'qp'.

en: Quantization parameter for B-frames
ms: Parameter pengkuantitian untuk bingkai-B

en: Quantization parameter for B-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
ms: Parameter pengkuantitian untuk bingkai-B. Parameter ini membatalkan mana-mana set qp secara sejagat. Hanya digunakan jika rc_method adalah 'qp'.

en: Maximum Bitrate
ms: Kadar Bit Maksimum

en: Defines the maximum bitrate in kbps (1000 bits/s) for VBR rate control method. If not set, this parameter is computed from other sources such as bitrate, profile, level, etc.
ms: Takrif kadar bit maksimum dalam Kpbs (1000 bit/s) untuk kaedah kawalan kadar VBR. Jika tidak ditetapkan, parameter ini dikira dari sumber lain seperti kadar bit, profil, aras, dan lain-lain.

en: Accuracy of RateControl
ms: Kawalan Kadar Ketepatan

en: Tolerance in percentage of the 'avbr'  (Average Variable BitRate) method. (e.g. 10 with a bitrate of 800  kbps means the encoder tries not to  go above 880 kbps and under  730 kbps. The targeted accuracy is only reached after a certained  convergence period. See the convergence parameter
ms: Toleransi dalam peratus kaedah 'avbr' (Average Variable BitRate atau Kadar Bit Pembolehubah Purata). (contohnya 10 dengan kadar bit 800 kpbs bermaksud pengekod cuba tidak melebihi 880 kpbs dan berada dibawah 730 kpbs. Ketepatan sasaran adalah hanya dicapai selepas tempoh penumpuan tertentu. Sila rujuk parameter penumpuan.

en: Convergence time of 'avbr' RateControl
ms: Masa penumpuan bagi Kawalan Kadar 'avbr'

en: Number of 100 frames before the 'avbr' rate control method reaches the requested bitrate with the requested accuracy. See the accuracy parameter.
ms: Bilangan 100 bingkai sebelum kaedah kawalan kadar 'avbr' memenuhi kadar bit yang dipinta dengan ketepatan yang dipinta. Rujuk parameter ketepatan.

en: Number of slices per frame
ms: Bilangan hirisan per bingkai

en: Number of slices in each video frame; each slice contains one or more macro-block rows. If numslice is not set, the encoder may choose any slice partitioning allowed by the codec standard.
ms: Bilangan hirisan dalam setiap bingkai video; setiap hirisan mengandungi satu atau lebih baris blok-makro. Jika bilangan hirisan tidak ditetapkan, pengekod akan memilih mana-mana penyekatan hirisan yang dibenarkan oleh piawaian kodeks.

en: Number of reference frames
ms: Bilangan bingkai rujukan

en: Number of parallel operations
ms: Bilangan operasi selari

en: Defines the number of parallel encoding operations before we synchronise the result. Higher numbers may result on better throughput depending on hardware. MPEG2 needs at least 1 here.
ms: Takrifkan sebilangan operasi pengekodan selari sebelum segerakkan keputusan. Keputusan lebih tinggi menghasilkan output yang lebih baik bergantung pada perkakasan. MPEG2 perlukan sekurang-kurangnya 1 di sini.

en: Intel QuickSync Video encoder for MPEG4-Part10/MPEG2 (aka H.264/H.262)
ms: Pengekod Video Intel QuickSync untuk MPEG4-Part10/MPEG2 (atau H.264/H.262)

en: Pseudo raw video decoder
ms: Dekoder video raw pseudo

en: Pseudo raw video packetizer
ms: Pempaket video raw pseudo

en: Raw video encoder for RTP
ms: Pengekod video Raw untuk RTP

en: Rate control method
ms: Kaedah kawalan kadar

en: Method used to encode the video sequence
ms: Kaedah yang digunakan untuk mengekod jujukan video

en: Constant noise threshold mode
ms: Mod ambang hingar malar

en: Constant bitrate mode (CBR)
ms: Mod kadar bit malar (CBR)

en: Low Delay mode
ms: Mod Lengah Rendah

en: Lossless mode
ms: Mod Tak Hilang

en: Constant lambda mode
ms: Mod lambda malar

en: Constant error mode
ms: Mod ralat malar

en: Constant quality mode
ms: Mod jkualiti malar

en: GOP structure
ms: Struktur GOP

en: GOP structure used to encode the video sequence
ms: Struktur GOP yang digunakan untuk mengekod jujukan video

en: No fixed gop structure. A picture can be intra or inter and refer to previous or future pictures.
ms: Tiada struktur gop tetap. Gambar boleh jadi intra atau inter dan rujuk ke gambar terdahulu atau akan datang.

en: I-frame only sequence
ms: Jujukan I-frame sahaja

en: Inter pictures refere to previous pictures only
ms: Gambar inter dirujuk ke gambar terdahulu sahaja

en: Inter pictures can refer to previous or future pictures
ms: Gambar inter boleh dirujuk ke gambar terdahulu atau akan datang

en: Constant quality factor
ms: Faktor kualiti malar

en: Quality factor to use in constant quality mode
ms: Faktor kualiti yang digunakan dalam mod kualiti malar

en: Noise Threshold
ms: Ambang Hingar

en: Noise threshold to use in constant noise threshold mode
ms: Ambang hingar yang digunakan dalam mod ambang hingar malar

en: CBR bitrate (kbps)
ms: Kadar bit CBR (kbps)

en: Target bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
ms: Kadar bit sasaran dalam kbps bila mengekod dalam mod kadar bit malar

en: Maximum bitrate (kbps)
ms: Kad bit maksimum (kbps)

en: Maximum bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
ms: Kadar bit maksimum dalam kbps bila mengekod dalam mod kadar bit malar

en: Minimum bitrate (kbps)
ms: Kadar bit minimum (kbps)

en: Minimum bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
ms: Kadar bit minimum dalam kbps bila mengekod dalam mod kadar bit malar

en: GOP length
ms: Panjang GOP

en: Number of pictures between successive sequence headers i.e. length of the group of pictures
ms: Bilangan gambar diantar pengepala jujukan yang berjaya iaitu panjang kumpulan gambar

en: Prefilter
ms: Pra tapisan

en: Enable adaptive prefiltering
ms: Dayakan pra-penapisan adaptif

en: No pre-filtering
ms: Tiada pra-penapisan

en: Centre Weighted Median
ms: Median Berat Tengah

en: Gaussian Low Pass Filter
ms: Penapis Laluan Rendah Gaussian

en: Add Noise
ms: Tambah Hingar

en: Gaussian Adaptive Low Pass Filter
ms: Penapis Laluan Rendah Mudah Suai Gaussian

en: Low Pass Filter
ms: Penapis Laluan Rendah

en: Amount of prefiltering
ms: Amaun pra-penapisan

en: Higher value implies more prefiltering
ms: Nilai lebih tinggi melaksanakan lebih pra-penapisan

en: Picture coding mode
ms: Mod pengkodan gambar

en: Field coding is where interlaced fields are coded separately as opposed to a pseudo-progressive frame
ms: Pengkodan medan yang mana medan terjalin dikod secara berasingan sebagai berlawanan dengan bingkai pseudo-progresif

en: auto - let encoder decide based upon input (Best)
ms: auto - biarkan pengekod tentukan berasaskan input (Terbaik)

en: force coding frame as single picture
ms: paksa bingkai penkodan sebagai satu gambar

en: force coding frame as separate interlaced fields
ms: paksa bingkai pengkodan sebagai medan terjalin yang berasingan

en: Size of motion compensation blocks
ms: Saiz blok pemampasan gerakan

en: automatic - let encoder decide based upon input (Best)
ms: automatik - biarkan pengekod tentukan berdasarkan input (Terbaik)

en: small - use small motion compensation blocks
ms: kecil - guna blok pemampasan gerakan kecil

en: medium - use medium motion compensation blocks
ms: sederhana - guna blok pemampasan gerakan sederhana

en: large - use large motion compensation blocks
ms: besar - guna blok pemampasan gerakan besar

en: Overlap of motion compensation blocks
ms: Tindih blok pemampasan gerakan

en: none - Motion compensation blocks do not overlap
ms: tiada - Blok pemampasan gerakan tidak bertindan

en: partial - Motion compensation blocks only partially overlap
ms: separa - Blok pemampasan gerakan hanya separa bertindan

en: full - Motion compensation blocks fully overlap
ms: penuh - Blok pemampasan gerakan sepenuhnya bertindan

en: Motion Vector precision
ms: Kepersisian Vektor Gerakan

en: Motion Vector precision in pels
ms: Kepersisan Vektor Gerakan dalam pel

en: Three component motion estimation
ms: Tiga anggaran gerakan komponen

en: Use chroma as part of the motion estimation process
ms: Guna kroma sebagai sebahagian dari proses anggaran gerakan

en: Intra picture DWT filter
ms: Penapis DWT gambar intra

en: Inter picture DWT filter
ms: Penapis DWT gambar inter

en: Number of DWT iterations
ms: Bilangan iterasi DWT

en: Also known as DWT levels
ms: Juga dikenali sebagai aras DWT

en: Enable multiple quantizers
ms: Dayakan pengkuantiti berbilang

en: Enable multiple quantizers per subband (one per codeblock)
ms: Dayakan pengkuantiti berbilang per sub-jalur (satu per blok-kod)

en: Disable arithmetic coding
ms: Lumpuhkan pengkodan aritmatik

en: Use variable length codes instead, useful for very high bitrates
ms: Guna kod panjang pembolehubah sebagai ganti, berguna untuk kadar bit sangat tinggi

en: perceptual weighting method
ms: kaedah pemberatan perseptual

en: perceptual distance
ms: jarak perseptual

en: perceptual distance to calculate perceptual weight
ms: jarak perseptual untu mengira berat perseptual

en: Horizontal slices per frame
ms: Hirisan mengufuk per bingkai

en: Number of horizontal slices per frame in low delay mode
ms: Bilangan hirisan mengufuk per bingkai dalam mod lengah rendah

en: Vertical slices per frame
ms: Hirisan mengufuk per bingkai

en: Number of vertical slices per frame in low delay mode
ms: Bilangan hirisan mengufuk per bingkai dalam mod lengah rendah

en: Size of code blocks in each subband
ms: Saiz blok kod dalam setiap sub-jalur

en: small - use small code blocks
ms: kecil - guna blok kod kecil

en: medium - use medium sized code blocks
ms: sederhana - guna blok kod bersaiz sederhana

en: large - use large code blocks
ms: besar - guna blok kod besar

en: full - One code block per subband
ms: penuh - Satu blok kod per sub-jalur

en: Enable hierarchical Motion Estimation
ms: Dayakan Anggaran Gerakan berhieraki

en: Number of levels of downsampling
ms: Bilangan aras persampelan-turun

en: Number of levels of downsampling in hierarchical motion estimation mode
ms: Bilangan aras persampelan-turun dalam mod anggaran gerakan berhieraki

en: Enable Global Motion Estimation
ms: Dayakan Anggaran Gerakan Sejagat

en: Enable Phase Correlation Estimation
ms: Dayakan Anggaran Korelasi Fasa

en: Enable Scene Change Detection
ms: Dayakan Pengesanan Ubah Adegan

en: Force Profile
ms: Paksa Profil

en: VC2 Low Delay Profile
ms: Profil Lengah Rendah VC2

en: VC2 Simple Profile
ms: Profil Ringkas VC2

en: VC2 Main Profile
ms: Profil Utama VC2

en: Main Profile
ms: Profil Utama

en: Dirac video decoder using libschroedinger
ms: Pengekod video Dirac menggunakan libschroedinger

en: Dirac video encoder using libschroedinger
ms: Pengekod video Dirac menggunakan libschroedinger

en: SCTE-18 decoder
ms: Penyahkod SCTE-18

en: Emergency Alert Messaging for Cable
ms: Pemesejan Amaran Kecemasan untuk Kabel

en: SCTE-27 decoder
ms: Penyahkod SCTE-27

en: SDL Image decoder
ms: Dekoder Imej SDL

en: SDL_image video decoder
ms: Dekoder video SDL_image

en: MP3 fixed point audio encoder
ms: Pengekod audio pusat tetap MP3

en: S/PDIF pass-through decoder
ms: Penyahkod pass-through S/PDIF

en: Mode
ms: Mod

en: Enforce the mode of the encoder.
ms: Paksa mod pengekod.

en: Enforce a quality between 0 (low) and 10 (high).
ms: Paksa kualiti diantara 0 (rendah) dan 10 (tinggi).

en: Encoding complexity
ms: Kerumitan pengekodan

en: Enforce the complexity of the encoder.
ms: Paksa kerumitan pengekod.

en: Maximal bitrate
ms: Kadar bit maksimum

en: Enforce the maximal VBR bitrate
ms: Paksa kadar bit VBR maksimum

en: CBR encoding
ms: Pengenkodan CBR

en: Enforce a constant bitrate encoding (CBR) instead of default variable bitrate encoding (VBR).
ms: Paksa pengekodan kadar bit malar (CBR) selain dari pengekodan kadar bit pembolehubah lalai (VBR).

en: Voice activity detection
ms: Pengesanan aktiviti suara

en: Enable voice activity detection (VAD). It is automatically activated in VBR mode.
ms: Dayakan pengesanan aktiviti suara (VAD). Ia diaktifkan secara automatik dalam mod VBR.

en: Discontinuous Transmission
ms: Penghantaran Tidak Berterusan

en: Enable discontinuous transmission (DTX).
ms: Benarkan penghantaran tidak berterusan (DTX).

en: Narrow-band (8kHz)
ms: Jalur-sempit (8kHz)

en: Wide-band (16kHz)
ms: Jalur-lebar (16kHz)

en: Ultra-wideband (32kHz)
ms: Jalur-ultra lebar (32kHz)

en: Speex audio decoder
ms: Penyahkod audio Speex

en: Speex audio packetizer
ms: Pempaket audio Speex

en: Speex audio encoder
ms: Pengenkod audio Speex

en: Disable DVD subtitle transparency
ms: Lumpuhkan kelutsinaran sari kata DVD

en: Removes all transparency effects used in DVD subtitles.
ms: Buang semua kesan kelutsinaran yang diguna dalam sarikata DVD.

en: DVD subtitles decoder
ms: Penyahkod sarikata  DVD

en: DVD subtitles
ms: Sari kata  DVD

en: DVD subtitles packetizer
ms: Pempaket sarikata DVD

en: EBU STL subtitles decoder
ms: Pengekod sarikata EBU STL

note: xgettext: The character encoding name in parenthesis corresponds to that used for the GetACP translation. "Windows-1252" applies to Western European languages using the Latin alphabet.
en: Default (Windows-1252)
ms: Lalai (Windows-1252)

en: System codeset
ms: Codeset Sistem

en: Greek (Windows-1253)
ms: Yunani (Windows-1253)

en: Korean (EUC-KR/CP949)
ms: Korea (EUC-KR/CP949)

en: Subtitle text encoding
ms: Pengekodan teks sari kata

en: Set the encoding used in text subtitles
ms: Tetapkan mengkod diguna dalam sarikata teks

en: Subtitle justification
ms: Pewajaran sari kata

en: Set the justification of subtitles
ms: Tetapkan justifikasi sarikata

en: UTF-8 subtitle autodetection
ms: Pengesanan-auto sarikata UTF-8

en: This enables automatic detection of UTF-8 encoding within subtitle files.
ms: Ini membenarkan pengesanan automatik bagi pengekodan UTF-8 didalam fail sarikata.

en: Text subtitle decoder
ms: Pengekod sarikata teks

en: Some subtitle formats allow for text formatting. VLC partly implements this, but you can choose to disable all formatting.
ms: Terdapat format sarikata dibenarkan untuk format teks. Sebahagian VLC mengimplemenkannya, tetapi anda boleh pilih untuk melumpuhkan semua format.

en: USF subtitles decoder
ms: Dekoder sarikata USF

en: tx3g subtitles decoder
ms: Penyahkod sari kata tx3g

en: tx3g subtitles
ms: Sari kata tx3g

en: Philips OGT (SVCD subtitle) decoder
ms: Penyahkod OGT Philips (sari kata SVCD)

en: SVCD subtitles
ms: Sarikata SVCD

en: Philips OGT (SVCD subtitle) packetizer
ms: Pempaket OGT Philips (sari kata SVCD)

en: Image width
ms: Lebar imej

en: Specify the width to decode the image too
ms: Nyatakan lebar untuk menyahkod imej jua

en: Image height
ms: Tinggi imej

en: Specify the height to decode the image too
ms: Nyatakan tinggi untuk menyahkod imej jua

en: Scale factor
ms: Faktor skala

en: Scale factor to apply to image
ms: Faktor skala untuk diterapkan pada imej

en: SVG video decoder
ms: Penyahkod video SVG

en: T.140 text encoder
ms: Enkoder teks T.140

en: Override page
ms: Menolak halaman

en: Override the indicated page, try this if your subtitles don't appear (-1 = autodetect from TS, 0 = autodetect from teletext, >0 = actual page number, usually 888 or 889).
ms: Batalkan halaman yang ditunjukkan, cuba ini jika sarikata anda tidak muncul (-1 = kesan-sendiri melalui TS, 0 = kesan-sendiri melalui teleteks, >0 = bilangan halaman sebenar, biasanya 888 atau 889).

en: Ignore subtitle flag
ms: Bendera sarikata diabaikan

en: Ignore the subtitle flag, try this if your subtitles don't appear.
ms: Abai bendera sarikata, cuba ini jika sarikata anda tidak muncul.

en: Workaround for France
ms: Penambahbaikan untuk Perancis

en: Some French channels do not flag their subtitling pages correctly due to a historical interpretation mistake. Try using this wrong interpretation if your subtitles don't appear.
ms: Beberapa saluran Perancis tidak benderakan halaman bersarikata mereka kerana kesilapan pentafsiran. Cuba guna pentafsiran salah ini jika sarikata anda tidak muncul.

en: Teletext subtitles decoder
ms: Penyahkod sarikata teleteks

en: HDMV TextST subtitles decoder
ms: Penyahkod sarikata TextST HDMV

en: Enforce a quality between 1 (low) and 10 (high), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
ms: Paksa kualiti antara 1 (rendah) dan 10 (tinggi), bukannya menentukan kadar bit tertentu. Ini akan menghasilkan strim VBR.

en: Post processing quality
ms: Pasca memproses kualiti

en: Theora video decoder
ms: Dekoder video Theora

en: Theora video packetizer
ms: Pempaket video Theora

en: Theora video encoder
ms: Packetizer video Theora

en: TTML decoder
ms: Penyahkod TTML

en: TTML subtitles decoder
ms: Penyahkod sari kata TTML

en: TTML demuxer
ms: Penyahmultipleks TTML

en: Force a specific encoding quality between 0.0 (high) and 50.0 (low), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
ms: Paksa kualilti mengkod spesifik antara 0.0 (tinggi) dan 50.0 (rendah), bukannya menentukan kadar bit tertentu. Ini akan menghasilkan strim VBR.

en: Stereo mode
ms: Mod Stereo

en: Handling mode for stereo streams
ms: Mod pengendalian untuk strim stereo

en: VBR mode
ms: Mod VBR

en: Use Variable BitRate. Default is to use Constant BitRate (CBR).
ms: Guna Kadar Bit Pembolehubah. Lalai adalah mengunakan Kadar Bit Tetap (CBR).

en: Psycho-acoustic model
ms: Model Psiko-akustik

en: Integer from -1 (no model) to 4.
ms: Integer dari -1 (no model) hingga 4.

en: Joint stereo
ms: Stereo gabung

en: Libtwolame audio encoder
ms: Pengenkod audio Libtwolame

en: Ulead DV audio decoder
ms: Penyahkod audio DV Ulead

en: Use Hardware decoders only
ms: Guna penyahkod Perkakasan sahaja

en: VideoToolbox video decoder
ms: Penyahkod video VideoToolbox

en: Maximum encoding bitrate
ms: Kadar bit pengenkodan maksima

en: Maximum bitrate in kbps. This is useful for streaming applications.
ms: Kadar bit maksima dalam kbps. Ini berguna untuk aplikasi menstrim.

en: Minimum encoding bitrate
ms: Kadar bit pengenkodan minima

en: Minimum bitrate in kbps. This is useful for encoding for a fixed-size channel.
ms: Kadar bit minima dalam kbps. Inni berguna untuk mengkod untuk saluran saiz-tetap.

en: Force a constant bitrate encoding (CBR).
ms: Paksa mengkod kadar bit tetap (CBR).

en: Vorbis audio decoder
ms: Dekoder audio Vorbis

en: Vorbis audio packetizer
ms: Pempaket audio Vorbis

en: Vorbis audio encoder
ms: Dekoder audio Vorbis

en: Quality mode
ms: Mod kualiti

en: Quality setting which will determine max encoding time
     - 0: Good quality
     - 1: Realtime
     - 2: Best quality
ms: Tetapan kualiti yang akan menentukan tempoh pengekodan maks.
     - 0: Kualiti baik
     - 1: Masa nyata
     - 2: Kualiti terbaik

en: WebM video decoder
ms: Penyahkod video WebM

en: WebM video encoder
ms: Pengekod video WebM

en: WEBVTT decoder
ms: Penyahkod WEBVTT

en: WEBVTT subtitles decoder
ms: Penyahkod sarikata WEBVTT

en: WEBVTT subtitles parser
ms: Penghurai sarikata WEBVTT

en: WMA v1/v2 fixed point audio decoder
ms: Penyahkod audio pusat tetap WMA v1/v2

en: Maximum GOP size
ms: Saiz GOP maksima

en: Sets maximum interval between IDR-frames. Larger values save bits, thus improving quality for a given bitrate at the cost of seeking precision. Use -1 for infinite.
ms: Tetapkan sela maksimum diantar bingkai-IDR. Nilai lebih besar jimatkan bit, maka mempertingkatkan kualiti untuk kadar bit yang diberi berdasarkan kod kepersisan menjangkau. Guna -1 untuk tidak terhad.

en: Minimum GOP size
ms: Saiz GOP minima

en: Sets minimum interval between IDR-frames. In H.264, I-frames do not necessarily bound a closed GOP because it is allowable for a P-frame to be predicted from more frames than just the one frame before it (also see reference frame option). Therefore, I-frames are not necessarily seekable. IDR-frames restrict subsequent P-frames from referring to any frame prior to the IDR-frame. 
    If scenecuts appear within this interval, they are still encoded as I-frames, but do not start a new GOP.
ms: Tetapkan sela minima antara bingkai-IDR. Untuk H.264, bingkai-I tidak semestinya dijilid GOP tertutup kerana ini akan membenarkan bingkai-P dijangka daripada lebih bingkai bukannya hanya satu bungkai yang sebelumnya (lihat juga pilihan frameref). Oleh itu, bingkai-I tidak semestinya boleh-dicari. Bingkai-IDF menghadkan urutan bingkai-P daripada merujuk kepada sebarang bingkai terdahulu kepada bingkai-IDR. 
    Jika adegan potong muncul di antara sela ini, ia masih dikodkan sebagai bingkai-I, tetapi tidak akan memulakan GOP baru.

en: Use recovery points to close GOPs
ms: Guna titik pemulihan untuk tutup GOP

en: use open GOP, for bluray compatibility use also bluray-compat option
ms: guna GOP terbuka, untuk keserasian bluray guna juga pilihan bluray-compat

en: Enable compatibility hacks for Blu-ray support
ms: Benarkan godam keserasian untuk sokongan Blu-ray

en: Enable hacks for Blu-ray support, this doesn't enforce every aspect of Blu-ray compatibility
    e.g. resolution, framerate, level
ms: Benarkan godam untuk sokongan Blu-ray, ia tidak paksa setiap aspek keserasian Blu-ray
    contohnya resolusi, kadar bingkai, aras

en: Extra I-frames aggressivity
ms: Keagresifan binkai-I tambahan

en: Scene-cut detection. Controls how aggressively to insert extra I-frames. With small values of scenecut, the codec often has to force an I-frame when it would exceed keyint. Good values of scenecut may find a better location for the I-frame. Large values use more I-frames than necessary, thus wasting bits. -1 disables scene-cut detection, so I-frames are inserted only every other keyint frames, which probably leads to ugly encoding artifacts. Range 1 to 100.
ms: Potong-adegan dikesan. Kawal bagaimana secata agresif untuk memasukkan bingkai-I tambahan. Dengan nilai kecil potong-adegan, kodek kerapkali memaksa bingkai-I apabila ianya melebihi keyint. Nilai potong-adegan yang bagus dapat menemui lokasi yang lebih baik untuk bingkai-I. Nilai lebih besar mengunakan lebih bingkai-I daripada yang sepatutnya, maka merugikan bit. -1 melumpuhkan pengesanan potong-adegan, maka bingkai-I menyelitkan hanya setiap bingkai keyint lain, yang mungkin menghasilkan artifak mengkod yang buruk. Julat 1 hingga 100.

en: B-frames between I and P
ms: Bingkai-I antara I dan P

en: Number of consecutive B-frames between I and P-frames. Range 1 to 16.
ms: Nombor bingkai-B berturutan antara I dan bingkai-P. Julat 1 hingga 16.

en: Adaptive B-frame decision
ms: Keputusan adaptif Bingkai-B

en: Force the specified number of consecutive B-frames to be used, except possibly before an I-frame. Range 0 to 2.
ms: Paksa bilangan tertentu B-frames berturutan yang digunakan, kecuali berkemungkinan sebelum I-frame. Julat 0 hingga 2.

en: Influence (bias) B-frames usage
ms: Penggunaan B-frames (bias) pengaruh

en: Bias the choice to use B-frames. Positive values cause more B-frames, negative values cause less B-frames.
ms: Condongkan pilihan untuk menggunakan bingkai-B. Nilai positif menyebabkan lebih bingkai-B, nilai negatif mengurangkan bingkai-B.

en: Keep some B-frames as references
ms: Biarkan sebahagian bingkai-B sebagai rujukan

en: Allows B-frames to be used as references for predicting other frames. Keeps the middle of 2+ consecutive B-frames as a reference, and reorders frame appropriately.
     - none: Disabled
     - strict: Strictly hierarchical pyramid
     - normal: Non-strict (not Blu-ray compatible)
ms: Benarkan B-frame yang digunakan sebagai rujukan uuntuk meramal bingkai lain. Kekalkan ditengah-tengah B-frame berturutan 2+ sebagai rujukan, dan tertib-semula bingkai bila dirasakan sesuai.
    - none: Lumpuhkan
    - strict: Ketatkan piramid berhieraki
    - normal: Tidak-ketat (tidak serasi Blu-ray)

en: Use fullrange instead of TV colorrange
ms: Guna julat penuh selain dari julat warna TV

en: TV-range is usually used colorrange, defining this to true will enable libx264 to use full colorrange on encoding
ms: Julat-TV biasanya gunakan julat warna, mentakrif ini kepada benar akan benarkan libx264 untuk guna julat warna penuh semasa mengekod

en: CABAC (Context-Adaptive Binary Arithmetic Coding). Slightly slows down encoding and decoding, but should save 10 to 15% bitrate.
ms: CABAC (Context-Adaptive Binary Arithmetic Coding). Sedikit memperlahankan mengkod dan menyahkod, tetapi bakal menjimatkan kadat bit sebanyak 10-15%.

en: Number of previous frames used as predictors. This is effective in Anime, but seems to make little difference in live-action source material. Some decoders are unable to deal with large frameref values. Range 1 to 16.
ms: Bilangan bingkai terdahulu yang digunakan sebagai penjangka. Efektif dalam Animasi, tetapi menghasilkan sedikit perbezaan dalam material sumber aksi-langsung. Terdapat dekoder yang tidak dapat menangani nilai frameref yang besar. Julat 1 hingga 16.

en: Skip loop filter
ms: Penapis langkau gelung

en: Deactivate the deblocking loop filter (decreases quality).
ms: Nyahaktif penapis gelung menyahblok (mengurnagkan kualiti).

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters alpha:beta
ms: Penapis gelung parameter AlphaC0 dan Beta alfa:beta

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters. Range -6 to 6 for both alpha and beta parameters. -6 means light filter, 6 means strong.
ms: Penapis gelung parameter AlphaC0 dan Beta. Julat -6 hingga 6 untuk kedua-dua parameter alfa dan beta

en: H.264 level
ms: Paras H.264

en: Specify H.264 level (as defined by Annex A of the standard). Levels are not enforced; it's up to the user to select a level compatible with the rest of the encoding options. Range 1 to 5.1 (10 to 51 is also allowed). Set to 0 for letting x264 set level.
ms: Nyatakan aras H.264 (sepertimana ditakrif oleh piawaian Annex A). Aras tidak dipaksa; ia mengikut kehendak pengguna memilih aras yang serasi dengan baki pilihan pengekodan. Julat 1 hingga 5.1 (10 hingga 51 juga dibenarkan). Tetapkan ke 0 unutk kekalkan aras set x264.

en: H.264 profile
ms: H.264 profil

en: Specify H.264 profile which limits are enforced over other settings
ms: Nyatakan profil H.264 yang had dipaksa berbanding tetapan lain

en: Interlaced mode
ms: Mod Diurai

en: Pure-interlaced mode.
ms: Mod diurai-tulen.

en: Frame packing
ms: Pembungkusan bingkai

en: For stereoscopic videos define frame arrangement:
     0: checkerboard - pixels are alternatively from L and R
     1: column alternation - L and R are interlaced by column
     2: row alternation - L and R are interlaced by row
     3: side by side - L is on the left, R on the right
     4: top bottom - L is on top, R on bottom
     5: frame alternation - one view per frame
ms: Untuk video stereoskopik takrifkan susunan bingkai:
    0: papan dam - piksel secara berganti dari L dan R
    1: perselangan lajur - L dan R dijalin secara berlajur
    2: perselangan baris - L dan R dijalin secara berbaris
    3: sebelah menyebelah - L disebelah kiri, R disebelah kanan
    4: top bottom - L is on top, R on bottom
    5: perselangan bingkai - satu pandangan per bingkai

en: Use Periodic Intra Refresh
ms: Guna Segar Semula Intra Berkala

en: Use Periodic Intra Refresh instead of IDR frames
ms: Guna Segar Semula Intra Berkala selain dari bingkai IDR

en: Use mb-tree ratecontrol
ms: Guna kawalan kadar mb-tree

en: You can disable use of Macroblock-tree on ratecontrol
ms: Anda boleh lumpuhkan penggunaan Macroblock-tree pada kawalan kadar

en: Force number of slices per frame
ms: Paksa sebilangan hirisan per bingkai

en: Force rectangular slices and is overridden by other slicing options
ms: Paksa hirisan segiempat dan dibatal oleh pilihan penghirisan lain

en: Limit the size of each slice in bytes
ms: Hadkan saiz bagi setiap hirisan dalam bait

en: Sets a maximum slice size in bytes, Includes NAL overhead in size
ms: Tetapkan saiz hirisan maksimum dalam biat, Termasuklah bahagian atas NAL dalam saiz

en: Limit the size of each slice in macroblocks
ms: Hadkan saiz bagi setiap hirisan dalam blok makro

en: Sets a maximum number of macroblocks per slice
ms: Tetapkan bilangan maksimum blok makro per hirisan

en: Set QP
ms: Tetapkan QP

en: This selects the quantizer to use. Lower values result in better fidelity, but higher bitrates. 26 is a good default value. Range 0 (lossless) to 51.
ms: Ini akan memilih untuk menggunakan pengkuantitian. Nilai terendah menghasilkan lebih kejituan, tetapi kadar data lebih tinggi. 26 adalah nilai lalai yang baik. Daripada 0 (kurang-hilang) hingga 51.

en: Quality-based VBR
ms: VBR berasaskan kualiti

en: 1-pass Quality-based VBR. Range 0 to 51.
ms: 1-pass Berasas-kualiti VBR. Julat 0 hingga 51.

en: Min QP
ms: QP Min

en: Minimum quantizer parameter. 15 to 35 seems to be a useful range.
ms: Parameter pengkuantitian minima, 15 hingga 35 kelihatan seperti julat berguna.

en: Max QP
ms: QP Mak

en: Maximum quantizer parameter.
ms: Parameter quantizer maksima.

en: Max QP step
ms: Langkah QP Mak

en: Max QP step between frames.
ms: Bingkai antara langkah QP Mak

en: Average bitrate tolerance
ms: Purata kelegaan kadar bit

en: Allowed variance in average bitrate (in kbits/s).
ms: Perbezaan dibenar dalam purata. kadar bit (dalam kbit/s).

en: Max local bitrate
ms: Kadar bit local mak

en: Sets a maximum local bitrate (in kbits/s).
ms: Tetapkan kadar bit lokal maksima (dalam kbit/s).

en: VBV buffer
ms: Penimbal VBR

en: Averaging period for the maximum local bitrate (in kbits).
ms: Tempoh purata untuk kadar bit lokal maksima (dalam kbits).

en: Initial VBV buffer occupancy
ms: Pemillikan penimbal VBV permulaan

en: Sets the initial buffer occupancy as a fraction of the buffer size. Range 0.0 to 1.0.
ms: Tetapkan penggunaan penimbal awalan sebagai pecahan saiz penimbal.Julat 0.0 hingga 1.0.

en: How AQ distributes bits
ms: Bagaimana AQ agih bit

en: Defines bitdistribution mode for AQ, default 1
     - 0: Disabled
     - 1: Current x264 default mode
     - 2: uses log(var)^2 instead of log(var) and attempts to adapt strength per frame
ms: Takrif mod agihan untuk AQ, lalai 1
    - 0: Dilumpuhkan
    - 1: Mod lalai x264 semasa
    - 2: gunakan log(var)^2 selain dari log(var) dan cuba suaikan kekuatan per bingkai

en: Strength of AQ
ms: Kekuatan AQ

en: Strength to reduce blocking and blurring in flat
    and textured areas, default 1.0 recommended to be between 0..2
     - 0.5: weak AQ
     - 1.5: strong AQ
ms: Kekuatan untuk kurangan sekatan dan kekaburan dalam kawasan
    rata dan bertekstur, lalai 1.0 disarankan diantara 0..2
    - 0.5: AQ lemah
    - 1.5: AQ kuat

en: QP factor between I and P
ms: Faktor QP antara I dan P

en: QP factor between I and P. Range 1.0 to 2.0.
ms: Faktor QP antara I dan P.Julat 1.0 hingga 2.0.

en: QP factor between P and B
ms: Faktor QP antara P dan B

en: QP factor between P and B. Range 1.0 to 2.0.
ms: Faktor QP antara P dan B. Julat 1.0 hingga 2.0.

en: QP difference between chroma and luma
ms: Perbezaan QP antara kroma dan luma

en: QP difference between chroma and luma.
ms: Perbezaan QP antara kroma dan luma.

en: Multipass ratecontrol
ms: Kawalan kadar laluan berbilang

en: Multipass ratecontrol:
     - 1: First pass, creates stats file
     - 2: Last pass, does not overwrite stats file
     - 3: Nth pass, overwrites stats file
ms: Kawalan kadar berbilang laluan:
    - 1: Laluan pertama, cipta fail stat
    - 2: Laluan terakhir, tidak tulis-ganti fail stat
    - 3: Laluan ke-N, tulis-ganti fail stat

en: QP curve compression
ms: Pemampatan lekuk QP

en: QP curve compression. Range 0.0 (CBR) to 1.0 (QCP).
ms: Pemampatan lengkuk QP. Julat 0.0=CBR hingga 1.0 (QCP).

en: Reduce fluctuations in QP
ms: Kurangkan ketidaktentuan dalam QP

en: This reduces the fluctuations in QP before curve compression. Temporally blurs complexity.
ms: Mengurangkan penurunan dalam QP sebelum mampatan lengkok. Waktu kekompleksan kabur.

en: This reduces the fluctuations in QP after curve compression. Temporally blurs quants.
ms: Ini kurangkan turun-naik dalam QP selepas pemampatan lekung. Kaburkan kuant buat sementara.

en: Partitions to consider
ms: Sekatan untuk dipertimbangkan

en: Partitions to consider in analyse mode:
     - none  : 
     - fast  : i4x4
     - normal: i4x4,p8x8,(i8x8)
     - slow  : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8
     - all   : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8,p4x4
    (p4x4 requires p8x8. i8x8 requires 8x8dct).
ms: Penyekat untuk dipertimbangkan dalam mod analisis: 
     - tiada : 
     - pantas: i4x4
     - normal: i4x4,p8x8,(i8x8)
     - lambat: i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8
     - semua : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8,p4x4
    (p4x4 memerlukan p8x8. i8x8 memerlukan 8x8dct).

en: Direct MV prediction mode
ms: Mod jangkaan MV terus

en: Direct prediction size
ms: Mod jangkaan terus

en: Direct prediction size:
     -  0: 4x4
     -  1: 8x8
     - -1: smallest possible according to level
ms: Saiz jangkaan terus:
     -  0: 4x4
     -  1: 8x8
     - -1: sekecil mungkin mengikut tahap

en: Weighted prediction for B-frames
ms: Jangkaan diberat untuk bingkai-B

en: Weighted prediction for B-frames.
ms: Jangkaan diberat untuk bingkai-B.

en: Weighted prediction for P-frames
ms: Jangkaan berat untuk bingkai-P

en: Weighted prediction for P-frames:
     - 0: Disabled
     - 1: Blind offset
     - 2: Smart analysis
ms: Jangkaan berat untuk bingkai-P:
    - 0: Dilumpuhkan
    - 1: Ofset buta
    - 2: Analisis pintar

en: Integer pixel motion estimation method
ms: Metod jangkaan gerak piksel integer

en: Selects the motion estimation algorithm:
     - dia: diamond search, radius 1 (fast)
     - hex: hexagonal search, radius 2
     - umh: uneven multi-hexagon search (better but slower)
     - esa: exhaustive search (extremely slow, primarily for testing)
     - tesa: hadamard exhaustive search (extremely slow, primarily for testing)
ms: Pilih algoritma anggaran gerakan:
     - dia: gelintar berlian, jejari 1 (pantas)
    - hex: gelintar heksagon, jejari 2
    - umh: gelintar heksagon-berbilang tidak sekata (lebih baik tetapi perlahan)
    - esa: gelintar tuntas (terlalu perlahan, hanya untuk pengujian)
    - tesa: gelintar tuntas hadamard (terlalu perlahan, hanya untuk pengujian)

en: Maximum motion vector search range
ms: Julat carian vektor gerakan maksima

en: Maximum distance to search for motion estimation, measured from predicted position(s). Default of 16 is good for most footage, high motion sequences may benefit from settings between 24 and 32. Range 0 to 64.
ms: Jarak maksima mencari anggaran gerakan, diukur daripada posisi jangkaan. Lalai 16 adalah baik untuk kebanyakan pengakhiran, jujukan gerakan tinggi boleh memberi faedah daripada penetapan di antara 24 dan 32. Julat 0 hingga 64.

en: Maximum motion vector length
ms: Panjang vektor gerakan maksimum

en: Maximum motion vector length in pixels. -1 is automatic, based on level.
ms: Panjang vektor gerakan maksimum dalam piksel. -1 adalah automatik, berasaskan aras.

en: Minimum buffer space between threads
ms: Ruang penimbal minimum diantara bebenang

en: Minimum buffer space between threads. -1 is automatic, based on number of threads.
ms: Jarak penimbal minimum diantara bebenang. -1 adalah automatik, berasaskan bilangan bebenang.

en: Strength of psychovisual optimization, default is "1.0:0.0"
ms: Kekuatan pengoptimuman psikovisual, lalai ialah "1.0:0.0"

en: First parameter controls if RD is on (subme>=6) or off.
    Second parameter controls if Trellis is used on psychovisual optimization, default off
ms: Kawalan parameter pertama jika RD hidup (subme>=6) atau mati.
    Kawalan parameter kedua jika Trellis digunakan pada pengoptimuman psikovisual, lalai mati

en: Subpixel motion estimation and partition decision quality
ms: Anggaran gerak subpiksel dan sekatan kualiti keputusan

en: This parameter controls quality versus speed tradeoffs involved in the motion estimation decision process (lower = quicker and higher = better quality). Range 1 to 9.
ms: Parameter ini mengawal kualiti melawan kelajuan melepas yang terlibat dalam proses keputusan anggaran pergerakan (terendah = terpantas dan tertinggi = kualiti lebih baik). Julat 1 hingga 9.

en: RD based mode decision for B-frames. This requires subme 6 (or higher).
ms: RD berasaskan mod keputusan untuk Bingkai-B. Ini memerlukan subme 6 (atau lebih tinggi).

en: Decide references on a per partition basis
ms: Memutuskan rujukan berasaskan per sekatan

en: Allows each 8x8 or 16x8 partition to independently select a reference frame, as opposed to only one ref per macroblock.
ms: Benarkan setiap penyekatan 8x8 atau 16x8 untuk memilih secara bersendirian bingkai rujukan, berbanding kepada hanya satu ref setiap makroblok.

en: Chroma in motion estimation
ms: Kroma dalam anggaran gerakan

en: Chroma ME for subpel and mode decision in P-frames.
ms: ME kroma untuk subpel dan mod keputusan dalam bingkai-P.

en: Joint bidirectional motion refinement.
ms: Penghalusan gerakan sendi dwiarah.

en: Adaptive spatial transform size
ms: Saiz jelma renggang adaptif

en: SATD-based decision for 8x8 transform in inter-MBs.
ms: SATD berasaskan keputusan untuk mengubah 8x8 dalam inter-MB.

en: Trellis RD quantization
ms: Pengkuantitian RD Trellis

en: Trellis RD quantization:
     - 0: disabled
     - 1: enabled only on the final encode of a MB
     - 2: enabled on all mode decisions
    This requires CABAC.
ms: Pengkuantitian RD Trellis: 
     - 0: dilumpuhkan
     - 1: dibenarhkan hanya pada enkod akhir MB
     - 2: dibenarkan pada semua keputusan mod
    Ia memerlukan CABAC.

en: Early SKIP detection on P-frames
ms: Pengesan SKIP awal pada bingkai-P

en: Early SKIP detection on P-frames.
ms: Pengesan SKIP awal pada bingkai-P.

en: Coefficient thresholding on P-frames
ms: Pekali jurang pada bingkai-P

en: Coefficient thresholding on P-frames. Eliminate dct blocks containing only a small single coefficient.
ms: Pengambangan pekali pada bingkai-P. Hapuskan block dct yang hanya mengandungi satu pekali tunggal kecil.

en: Use Psy-optimizations
ms: Guna Psi-pengoptimuman

en: Use all visual optimizations that can worsen both PSNR and SSIM
ms: Guna semua pengoptimuman visual yang terukkan kedua-dua PSNR dan SSIM

en: Dct-domain noise reduction. Adaptive pseudo-deadzone. 10 to 1000 seems to be a useful range.
ms: Pengurangan hingar Dct-domain. Adaptif pseudo-zonmati.10 hingga 1000 adalah julat yang berguna.

en: Inter luma quantization deadzone
ms: Pengkuantitian zonmati Inter luma

en: Set the size of the inter luma quantization deadzone. Range 0 to 32.
ms: Tetapkan saiz zon-mati pengkuantitian inter luma. Julat 0 hingga 32.

en: Intra luma quantization deadzone
ms: Pengkuantitian zonmati Inter luma

en: Set the size of the intra luma quantization deadzone. Range 0 to 32.
ms: Tetapkan saiz zon-mati pengkuantitian inter luma. Julat 0 hingga 32.

en: Non-deterministic optimizations when threaded
ms: Pengoptimuman tidak-tentu bila dibebenangkan

en: Slightly improve quality of SMP, at the cost of repeatability.
ms: Tingkatkan sedikit kualiti SMP, tetapi menyebabkan pengulangan.

en: CPU optimizations
ms: Pengoptima CPU

en: Use assembler CPU optimizations.
ms: Guna penghimpun optima CPU.

en: Filename for 2 pass stats file
ms: Nama fail bagi 2 fail stat pass

en: Filename for 2 pass stats file for multi-pass encoding.
ms: Nama fail untuk 2 fail stat pass untuk pengekodan laluan-berbilang.

en: PSNR computation
ms: Pengiraan PSNR

en: Compute and print PSNR stats. This has no effect on the actual encoding quality.
ms: Kira dan cetak stat PSNR. Ini tiada kesan kepada kualiti mengkod sebenar.

en: SSIM computation
ms: Pengiraan SSIM

en: Compute and print SSIM stats. This has no effect on the actual encoding quality.
ms: Kira dan cetak stat SSIM. Ini tiada kesan kepada kualiti mengkod sebenar.

en: Quiet mode
ms: Mod senyap

en: Statistics
ms: Statistik

en: Print stats for each frame.
ms: Cetak stat untuk setiap bingkai.

en: SPS and PPS id numbers
ms: Nombor id SPS dan PPS

en: Set SPS and PPS id numbers to allow concatenating streams with different settings.
ms: Tetapkan nombor id SPS dan PPS untuk membenarkan pencantuman strin dengan tetapan berbeza.

en: Access unit delimiters
ms: Penghad unit capaian

en: Generate access unit delimiter NAL units.
ms: Jana penghad unit capaian unit NAL.

en: Framecount to use on frametype lookahead
ms: Kiraan bingkai yang digunakan pada hadapan jenis bingkai

en: Framecount to use on frametype lookahead. Currently default can cause sync-issues on unmuxable output, like rtsp-output without ts-mux
ms: Kiraan bingkai yang digunakan pada hadapan jenis bingkai. Lalai semasa boleh menyebabkan masalah-segerak pada output unmuxable, seperti rtsp-output tanpa ts-mux

en: HRD-timing information
ms: Maklumat pemasaan-HRD

en: Default tune setting used
ms: Tetapan tala lalai yang digunakan

en: Default preset setting used
ms: Tetapan praset lalai yang digunakan

en: x264 advanced options
ms: Pilihan lanjutan x264

en: x264 advanced options, in the form {opt=val,op2=val2}.
ms: Pilihan lanjutan x264, dalam bentuk {opt=val,op2=val2} .

en: Fast
ms: Pantas

en: Slow
ms: Perlahan

en: Spatial
ms: Ruang

en: checkerboard
ms: papan dam

en: column alternation
ms: peselangan lajur

en: row alternation
ms: peselangan baris

en: side by side
ms: sebelah menyebelah

en: top bottom
ms: atas bawah

en: frame alternation
ms: peselangan bingkai

en: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC encoder (x264 10-bit)
ms: Pengekod H.264/MPEG-4 Bahagian 10/AVC (x264 10-bit)

en: H.262/MPEG-2 encoder (x262)
ms: Pengekod H.262/MPEG-2 (x262)

en: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC encoder (x264)
ms: Pengekod H.264/MPEG-4 Bahagian 10/AVC (x264)

en: H.265/HEVC encoder (x265)
ms: Pengekod H.265/HEVC (x265)

en: XWD image decoder
ms: Penyahkod imej XWD

en: Teletext page
ms: Halaman teleteks

en: Open the indicated Teletext page. Default page is index 100.
ms: Buka halaman Teleteks tertunjuk. Halaman lalai adalah indeks 100.

en: Teletext alignment
ms: Jajaran teleteks

en: You can enforce the teletext position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg. 6 = top-right).
ms: Anda boleh paksa kedudukan teleteks dalam video (0=tengah, 1=kiri, 2=kanans, 4=atas, 8=bawah, anda juga boleh gunakan gabngan nilai ini, cth 6=atas-kanan).

en: Teletext text subtitles
ms: Sarikata teks teleteks

en: Output teletext subtitles as text instead of as RGBA.
ms: Outputkan sarikata teleteks sebagai teks selain dari RGBA.

en: Presentation Level
ms: Aras Persembahan

en: VBI and Teletext decoder
ms: Penyahkod VBI dan Teleteks

en: VBI & Teletext
ms: VBI & Teleteks

en: D-Bus control interface
ms: Antara muka kawalan D-Bus

en: VLC media player
ms: Pemain media VLC

en: Do not open a DOS command box interface
ms: Jangan buka antara muka kotak perintah DOS

en: By default the dummy interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
ms: Dengan lalai plugin antara muka olok akan memulakan kotak perintah DOS. Membolehkan mod senyap tidak akan bawa box perintah tetapi boleh menyakitkan mata apabila anda ingin menghentikan VLC dan tiada tetingkap video dibuka.

en: Dummy interface
ms: Antara muka semu

en: Motion threshold (10-100)
ms: Ambang gerakan (10-100)

en: Amount of movement required for a mouse gesture to be recorded.
ms: Amaun pergerakan diperlukan untuk gerakan tetikus dirakam.

en: Trigger button
ms: Butang Picu

en: Trigger button for mouse gestures.
ms: Butang picu untuk gerakan tetikus.

en: Middle
ms: Tengah

en: Gestures
ms: Gerak

en: Mouse gestures control interface
ms: Antara muka kawalan gerak isyarat tetikus

en: Global Hotkeys
ms: Kekunci Panas Sejagat

en: Global Hotkeys interface
ms: Antara muka Kekunci Panas Sejagat

en: Hotkeys management interface
ms: Antara muka pengurusan kekunci panas

en: One
ms: Satu

en: Loop: %s
ms: Gelung: %s

en: Random: %s
ms: Rawak: %s

en: Audio Device: %s
ms: Peranti Audio: %s

en: Recording
ms: Merakam

en: Recording done
ms: Merakam selesai

en: Sub sync: bookmarked audio time
ms: Segerak sarikata: masa audio bertanda buku

en: No active subtitle
ms: Tiada sarikata aktif

en: Sub sync: bookmarked subtitle time
ms: Segerak sarikata: masa sarikata bertanda buku

en: Sub sync: set bookmarks first!
ms: Segerak sarikata: tetapkan tanda buku dahulu!

en: Sub sync: corrected %i ms (total delay = %i ms)
ms: Segerak sarikata: %i ms dibetulkan (jumlah lengah = %i ms)

en: Sub sync: delay reset
ms: Segerak sarikata: lengah ditetap semula

en: Subtitle delay %i ms
ms: Lengah sarikata %i ms

en: Audio delay %i ms
ms: Lengah audio %i ms

en: Audio track: %s
ms: Trek audio: %s

en: Subtitle track: %s
ms: Trek sari kata: %s

en: Program Service ID: %s
ms: ID Perkhidmatan Program: %s

en: Aspect ratio: %s
ms: Nisbah aspek: %s

en: Crop: %s
ms: Pangkas: %s

en: Zooming reset
ms: Pengezuman ditetap semula

en: Scaled to screen
ms: Diskala mengikut skrin

en: Original Size
ms: Saiz Asal

en: Zoom mode: %s
ms: Mod Zum: %s

en: Deinterlace off
ms: Nyahjalin mati

en: Deinterlace on
ms: Nyahjalin hidup

en: Subtitle position: no active subtitle
ms: Kedudukan sari kata: tiada sari kata aktif

en: Subtitle position %d px
ms: Kedudukan sarikata %d px

en: Subtitle text scale %d%%
ms: Skala teks sarikata %d%%

en: Speed: %.2fx
ms: Kelajuan: %.2fx

en: 
    Warning: if you cannot access the GUI anymore, open a command-line window, go to the directory where you installed VLC and run "vlc -I qt"
ms: 
    Amaran: Jika anda gagal lagi mencapai GUI, buka tetingkap baris-perintah, pergi ke direktori di mana anda memasang VLC dan jalankan "vlc -I qt"

en: Change the lirc configuration file
ms: Ubah fail konfigurasi lirc

en: Tell lirc to read this configuration file. By default it searches in the users home directory.
ms: Beritahu lirc membaca fail konfigurasi ini. Secara lalai ia gelintar dalam direktori rumah pengguna.

en: Infrared
ms: Inframerah

en: Infrared remote control interface
ms: Antara muka kawalan jauh infra-merah

en: motion
ms: gerakan

en: motion control interface
ms: Antara muka kawalan gerakan

en: Use HDAPS, AMS, APPLESMC or UNIMOTION motion sensors to rotate the video
ms: Guna penderia gerakan HDAPS, AMS, APPLESMC atau UNIMOTION untuk putar video

en: Network master clock
ms: Jam master rangkaian

en: When set, this VLC instance will act as the master clock for synchronization for clients listening
ms: Bila ditetapkan, kejadian VLC ini akan bertindak sebagai jam master untuk penyegerakan bagi pendengaran kliennya

en: Master server IP address
ms: Alamat IP pelayan master

en: The IP address of the network master clock to use for clock synchronization.
ms: Alamat IP bagi jam master rangkaian yang digunakan untuk penyegerakan jam.

en: UDP timeout (in ms)
ms: Had masa tamat UDP (dalam ms)

en: Length of time (in ms) until aborting data reception.
ms: Tempoh masa (dalam ms) sehingga menghenti paksa penerimaan data.

en: Network Sync
ms: Segerak Rangkaian

en: Network synchronization
ms: Penyegerakan rangkaian

en: Install Windows Service
ms: Pasang Pelayan Windows

en: Install the Service and exit.
ms: Pasang Servis dan keluar

en: Uninstall Windows Service
ms: Nyahpasang Pelayan Windows

en: Uninstall the Service and exit.
ms: Nyahpasang Servis dan keluar.

en: Display name of the Service
ms: Papar nama Pelayan

en: Change the display name of the Service.
ms: Tukar nama paparan Pelayan

en: Configuration options
ms: Pilihan konfigurasi

en: Configuration options that will be used by the Service (eg. --foo=bar --no-foobar). It should be specified at install time so the Service is properly configured.
ms: Pilihan konfigurasi yang akan digunakan oleh Servis (cth. --foo=bar --no-foobar). Sepatutnya ia ditentukan pada masa pemasangan supaya Servis dikonfigur dengan betul.

en: Additional interfaces spawned by the Service. It should be specified at install time so the Service is properly configured. Use a comma separated list of interface modules. (common values are: logger, sap, rc, http)
ms: Antra muka tambahan yang dilahirkan oleh Servis. Sepatutnya ditentukan ketika pemasangan supaya Servis dapat dikonfigur dengan betul. Guna senarai modul antara muka dipisah dengan tanda koma. (nilai biasa adalah: logger, sap, rc, http)

en: NT Service
ms: Servis NT

en: Windows Service interface
ms: Antara Muka Servis Windows

en: Initializing
ms: Mengawalkan

en: Opening
ms: Membuka

en: Error
ms: Ralat

en: Show stream position
ms: Tunjuk posisi strim

en: Show the current position in seconds within the stream from time to time.
ms: Tunjuk posisi semasa dalam saat semasa strim dari masa ke masa.

en: Fake TTY
ms: TTY Tiruan

en: Force the rc module to use stdin as if it was a TTY.
ms: Paksa modul rc untuk menggunakan stdin jika ia adalah TTY.

en: UNIX socket command input
ms: Input arahan soket UNIX

en: Accept commands over a Unix socket rather than stdin.
ms: Terima arahan di atas soket Unix bukannya stdin.

en: TCP command input
ms: Input arahan TCP

en: Accept commands over a socket rather than stdin. You can set the address and port the interface will bind to.
ms: Terima perintah di atas soket Unix bukannya stdin. Anda boleh tetapkan alamat dan port antara muka akan dijilid.

en: By default the rc interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
ms: Secara lalai plugin antara muka rc akan memulakan kotak perintah DOS. Membolehkan mod senyap tidak akan memberikan kotak perintah ini tetapi boleh menjadi menyakitkan mata apabila anta ingin menghentikan VLC dan tiada tetingkap video yang dibuka.

en: Remote control interface
ms: Antara muka kawalan jauh

en: Remote control interface initialized. Type `help' for help.
ms: Antara muka kawalan jauh dimulakan. Taip `help' untuk bantuan.

en: Unknown command `%s'. Type `help' for help.
ms: Arahan tidak diketahui `%s'. Taip `help' untuk bantuan.

en: +----[ Remote control commands ]
ms: +----[ Arahan kawalan jauh ]

en: | add XYZ  . . . . . . . . . . . . add XYZ to playlist
ms: | add XYZ  . . . . . . . . . . tambah XYZ kepada senarai main

en: | enqueue XYZ  . . . . . . . . . queue XYZ to playlist
ms: | enqueue XYZ  . . . . . . . . . berbaris XYZ kepada senarai main

en: | playlist . . . . .  show items currently in playlist
ms: | playlist . . .  tunjuk item kini dalam senarai main

en: | play . . . . . . . . . . . . . . . . . . play stream
ms: | play . . . . . . . . . . . . . . . . tayang strim

en: | stop . . . . . . . . . . . . . . . . . . stop stream
ms: | stop . . . . . . . . . . . . . . . . henti strim

en: | next . . . . . . . . . . . . . .  next playlist item
ms: | next . . . . . . . . . . . .  item senarai main berikut

en: | prev . . . . . . . . . . . .  previous playlist item
ms: | prev . . . . . . . . . .  item senarai main terdahulu

en: | goto . . . . . . . . . . . . . .  goto item at index
ms: | goto  . . . . . . . . . . . . pergi item pada indeks

en: | repeat [on|off] . . . .  toggle playlist item repeat
ms: | repeat [on|off] . . . . . . . . . . tuil skrin penuh

en: | loop [on|off] . . . . . . . . . toggle playlist loop
ms: | loop [on|off] . . . . . . . . . tuil skrin penuh

en: | clear . . . . . . . . . . . . . . clear the playlist
ms: | clear . . . . . . . . . . . . . . bersihkan senarai main

en: | status . . . . . . . . . . . current playlist status
ms: | status . . . . . . . . . status senarai main semasa

en: | title [X]  . . . . . . set/get title in current item
ms: | title [X]  . . . . . .  tetap/ambil judul dalam item semasa

en: | title_n  . . . . . . . .  next title in current item
ms: | title_n  . . . . . . . .  judul berikut dalam item semasa

en: | title_p  . . . . . .  previous title in current item
ms: | title_p  . . . . . .  judul terdahulu dalam item semasa

en: | chapter [X]  . . . . set/get chapter in current item
ms: | chapter [X]  . . . .  tetap/ambil bab dalam item semasa

en: | chapter_n  . . . . . .  next chapter in current item
ms: | chapter_n  . . . . . .  bab berikut dalam item semasa

en: | chapter_p  . . . .  previous chapter in current item
ms: | chapter_p . . . . . .  bab terdahulu dalam item semasa

en: | seek X . . . seek in seconds, for instance `seek 12'
ms: | seek X . cari dalam saat, sebagai contoh `seek 12'

en: | pause  . . . . . . . . . . . . . . . .  toggle pause
ms: | pause  . . . . . . . . . . . . . .  umpil henti

en: | fastforward  . . . . . . . .  .  set to maximum rate
ms: | fastforward  . . . . . .  .  tetapkan kepada kadar maksima

en: | rewind  . . . . . . . . . . . .  set to minimum rate
ms: | rewind  . . . . . . . . . .  tetapkan kepada kadar minima

en: | faster . . . . . . . . . .  faster playing of stream
ms: | faster . . . . . . . .  cepatkan tayangan strim

en: | slower . . . . . . . . . .  slower playing of stream
ms: | slower . . . . . . . .  lambatkan tayangan strim

en: | normal . . . . . . . . . .  normal playing of stream
ms: | normal . . . . . . . .  tayangan stim normal

en: | frame. . . . . . . . . .  play frame by frame
ms: | frame. . . . . . . . . .  putar setiap bingkai

en: | f [on|off] . . . . . . . . . . . . toggle fullscreen
ms: | f [on|off] . . . . . . . . . . tuil skrin penuh

en: | info . . . . .  information about the current stream
ms: | info . . . . maklumat tentang strim semasa

en: | stats  . . . . . . . .  show statistical information
ms: | stats . . . . . . . . . status senarai main semasa

en: | get_time . . seconds elapsed since stream's beginning
ms: | get_time . . saat yang berlalu sejak memulakan strim

en: | is_playing . . . .  1 if a stream plays, 0 otherwise
ms: | is_playing . .  1 jika strim ditayangkan, 0 jika tidak

en: | get_title . . . . .  the title of the current stream
ms: | get_title . . . . .  judul strim semasa

en: | get_length . . . .  the length of the current stream
ms: | get_length . . . . panjang strim semasa

en: | volume [X] . . . . . . . . . .  set/get audio volume
ms: | volume [X] . . . . . . . .  tetap/ambil volum audio

en: | volup [X]  . . . . . . .  raise audio volume X steps
ms: | volup [X]  . . . .  tingkatkan volum audio X langkah

en: | voldown [X]  . . . . . .  lower audio volume X steps
ms: | voldown [X]  . . . . .  turunkan volum audio X langkah

en: | adev [device]  . . . . . . . .  set/get audio device
ms: | adev [device]  . . . . . . . .  set/dapatkan peranti audio

en: | achan [X]. . . . . . . . . .  set/get audio channels
ms: | achan [X]  . . . . . .  tetapkan/ambil saluran audio

en: | atrack [X] . . . . . . . . . . . set/get audio track
ms: | atrack [X]  . . . . . .  tetapkan/ambil trek audio

en: | vtrack [X] . . . . . . . . . . . set/get video track
ms: | vtrack [X]  . . . . .  . tetapkan/ambil trek video

en: | vratio [X]  . . . . . . . set/get video aspect ratio
ms: | vratio [X]  . . . . . .  tetapkan/ambil nisbah aspek

en: | vcrop [X]  . . . . . . . . . . .  set/get video crop
ms: | vcrop [X]  . . . . . .  tetapkan/ambil cantasan video

en: | vzoom [X]  . . . . . . . . . . .  set/get video zoom
ms: | vzoom [X] . . . . . . . .  tetap/ambil zum video

en: | snapshot . . . . . . . . . . . . take video snapshot
ms: | snapshot . . . . . . . . . . . . ambil snapshot video

en: | strack [X] . . . . . . . . .  set/get subtitle track
ms: | strack [X] . . . . . . . . .  set/dapatkan trek sari kata

en: | key [hotkey name] . . . . . .  simulate hotkey press
ms: | kekunci [nama hotkey] . . . . . .  tekan hotkey simulasi

en: | help . . . . . . . . . . . . . . . this help message
ms: | help . . . . . . . . . . . . . . . mesej bantuan ini

en: | logout . . . . . . .  exit (if in socket connection)
ms: | logout . . . . . . keluar (jika dalam sambungan soket)

en: | quit . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  quit vlc
ms: | quit . . . . . . . . . . . . . . . . .  keluar vlc

en: +----[ end of help ]
ms: +----[ bantuan tamat ]

en: Press pause to continue.
ms: Tekan jeda untuk teruskan.

en: Type 'pause' to continue.
ms: Taip 'pause' untuk teruskan.

en: Error: `goto' needs an argument greater than zero.
ms: Ralat: 'goto' perlu argumen lebih besar dari sifar.

en: Playlist has only %u element | Playlist has only %u elements
ms[0]: Senarai main hanya mempunyai %u unsur

en: | input bitrate    :   %6.0f kb/s
ms: | kadar bit input  :   %6.0f kb/s

en: | demux bitrate    :   %6.0f kb/s
ms: | kadar bit demux    :   %6.0f kb/s

en: Windows messages interface
ms: Antara muka mesej Windows

en: Maximum device width
ms: Lebar peranti maksimum

en: Maximum device height
ms: Tinggi peranti maksimum

en: Fixed Bandwidth in KiB/s
ms: Jalur Lebar Tetap dalam KiB/s

en: Preferred bandwidth for non adaptive streams
ms: Jalur lebar digemari untuk strim tidak-boleh-suai

en: Live Playback delay (ms)
ms: Lengah Main Balik langsung (ms)

en: Tradeoff between stability and real time
ms: Keseimbangan antara kestabilan dengan masa nyata

en: Max buffering (ms)
ms: Penimbalan maks. (ms)

en: Adaptive Logic
ms: Logik Boleh Suai

en: Use regular HTTP modules
ms: Guna modul HTTP biasa

en: Connect using HTTP access instead of custom HTTP code
ms: Sambung menggunakan capaian HTTP selain dari kod HTTP suai

en: Low latency
ms: Kependaman rendah

en: Overrides low latency parameters
ms: Batalkan parameter kependaman rendah

en: Predictive
ms: Ramalan

en: Near Optimal
ms: Hampir Optimum

en: Bandwidth Adaptive
ms: Boleh Suai Jalur Lebar

en: Fixed Bandwidth
ms: Jalur Lebar Tetap

en: Lowest Bandwidth/Quality
ms: Kualiti/Jalur Lebar Terendah

en: Highest Bandwidth/Quality
ms: Kualiti/Jalur Lebar Tertinggi

en: Force
ms: Paksa

en: Adaptive
ms: Boleh Suai

en: Unified adaptive streaming for DASH/HLS
ms: Penstriman boleh Suai bersepadu untuk DASH/HLS

en: AIFF demuxer
ms: Demuxer AIFF

en: ASF/WMV demuxer
ms:  Demuxer ASF/WMV

en: Could not demux ASF stream
ms: Tidak dapat demux strim ASF

en: VLC failed to load the ASF header.
ms: VLC gagal memuatkan pengepala ASF.

en: AU demuxer
ms: Demuxer AU

en: Avformat demuxer
ms: Demuxer Avformat

en: Avformat
ms: Format AV

en: Avformat muxer
ms: Muxer Avformat

en: Avformat mux
ms: Mux Avformat

en: Force use of a specific avformat muxer.
ms: Paksa penggunaan muxer avformat khusus.

en: Format name
ms: Nama format

en: Internal libavcodec format name
ms: Nama format dalaman libavcodec

en: Force interleaved method
ms: Paksa metod menyisip

en: Force index creation
ms: Paksa penciptaan index

en: Recreate a index for the AVI file. Use this if your AVI file is damaged or incomplete (not seekable).
ms: Cipta semula indeks untik fail AVI. Gunakan ini jika fail AVI rosak atau tidak lengkap (tidak boleh dicari).

en: Ask for action
ms: Tanya tindakan

en: Always fix
ms: Sentiasa baiki

en: Never fix
ms: Jangan baiki

en: Fix when necessary
ms: Pulihkan jika perlu

en: AVI demuxer
ms: Demuxer AVI

en: Because this file index is broken or missing, seeking will not work correctly.
    VLC won't repair your file but can temporary fix this problem by building an index in memory.
    This step might take a long time on a large file.
    What do you want to do?
ms: Oleh kerana indeks fail ini sudah rosak atau hilang, penjangkauan tidak akan berfungsi dengan baik.
    VLC tidak akan baiki fail anda tetapi dapat membaik masalah ini buat sementara dengan membina
    indeknya dalam ingatan. Langkah ini mengambil masa yang lama pada fail bersaiz besar.
    Jadi, apa yang anda mahu buat?

en: Do not play
ms: Jangan putar

en: Build index then play
ms: Bina indeks kemudian main

en: Play as is
ms: Putar seadanya

en: Broken or missing Index
ms: Indeks rosak atau hilang

en: Broken or missing AVI Index
ms: Indeks AVI rosak atau hilang

en: Fixing AVI Index...
ms: Membaiki Indeks AVI...

en: CAF demuxer
ms: Demuxer CAF

en: CDG demuxer
ms: Demuxer CDG

en: Dump module
ms: Modul Humban

en: Dump filename
ms: Nama fail Humban

en: Name of the file to which the raw stream will be dumped.
ms: Nama fail di mana strim raw akan dihumbankan.

en: Append to existing file
ms: Tokok ke fail sedia ada

en: If the file already exists, it will not be overwritten.
ms: Jika fail sedia wujud, ia tidak akan ditindih.

en: File dumper
ms: Penghumban fail

en: Value to adjust dts by
ms: Nilai untuk laras dts

en: Dirac video demuxer
ms: Demuxer video Dirac

en: Directory import
ms: Import direktori

en: Seek prevention demux filter
ms: Penapis penyahmultipleks halangan jangkau

en: FLAC demuxer
ms: Demuxer FLAC

en: Decode
ms: Nyahkod

en: Decode at the demuxer stage
ms: Nyahkod langkah demuxer

en: Forced chroma
ms: Kroma dipaksa

en: If non empty and image-decode is true, the image will be converted to the specified chroma.
ms: Jika tidak kosong dan image-decode adalah benar, maka imej akan ditukar ke kroma yang ditentukan.

en: Duration in seconds
ms: Durasi dalam saat

en: Duration in seconds before simulating an end of file. A negative value means an unlimited play time.
ms: Jangkamasa dalam saat sebelum mengsimulasi penghujung fail. Nilai negatif bermaksud masa main tidak terhad.

en: Frame rate of the elementary stream produced.
ms: Kadar bingkai elemen strim yang dikeluarkan.

en: Real-time
ms: Masa-nyata

en: Use real-time mode suitable for being used as a master input and real-time input slaves.
ms: Guna mod masa-nyata yang sesuai untuk digunakan sebagai input master dan hamba imput masa-nyata.

en: Image demuxer
ms: Demuxer imej

en: Image
ms: Imej

en: Frames per Second
ms: Biingkai per Saat

en: This is the desired frame rate when playing MJPEG from a file. Use 0 (this is the default value) for a live stream (from a camera).
ms: Ini adalah kadar bingkai yang diingini apabila menayangkan MJPEG daripada fail. Gunakan 0 (ini adalah nilai lalai) untuk strim langsung (daripada kamera).

en: M-JPEG camera demuxer
ms: Demuxer kamera M-JPEG

en: Matroska stream demuxer
ms: Demuxer strim Matroska

en: Respect ordered chapters
ms: Utamakan bab bertertib

en: Play chapters in the order specified in the segment.
ms: Main bab dalam tertib yang dinyatakan dalam segmen.

en: Chapter codecs
ms: Kodek bab

en: Use chapter codecs found in the segment.
ms: Guna kodek bab ditemui dalam segmen.

en: Preload MKV files in the same directory
ms: Pramuat fail MKV dalam direktori yang sama

en: Preload matroska files in the same directory to find linked segments (not good for broken files).
ms: Pramuat fail matroska dalam direktori yang sama untuk cari segmen terpaut (tidak sesuai untuk fail rosak).

en: Seek based on percent not time
ms: Carian berdasarkan pada beratus bukan masa

en: Seek based on percent not time.
ms: Carian berdasarkan pada beratus bukan masa.

en: Dummy Elements
ms: Elemen Olok

en: Read and discard unknown EBML elements (not good for broken files).
ms: Baca dan membuang elemen EMBL tidak diketahui (tidak baik untuk fail rosak).

en: Preload clusters
ms: Kluster pramuat

en: Find all cluster positions by jumping cluster-to-cluster before playback
ms: Cari semua kedudukan kluster dengan melompat kluster-demi-kluster sebelum main balik

en: Enable noise reduction algorithm.
ms: Benarkan algoritma pengurangan hingar.

en: Enable reverberation
ms: Bolehkan gema

en: Reverberation level (from 0 to 100, default value is 0).
ms: Paras kumandang (dari 0 hingga 100, nilai lalai adalah 0).

en: Reverberation delay, in ms. Usual values are from 40 to 200ms.
ms: Lengahan reverberasi, dalam ms. Nilai biasa adalah dari 40 hingga 200ms.

en: Enable megabass mode
ms: Bolehkan mod megabass

en: Megabass mode level (from 0 to 100, default value is 0).
ms: Paras mod Megabass (dari 0 hingga 100, nilai lalai adalah 0).

en: Megabass mode cutoff frequency, in Hz. This is the maximum frequency for which the megabass effect applies. Valid values are from 10 to 100 Hz.
ms: Frekuensi pangkas mod megabass, dalam Hz. Ini adalah frekuensi maksimum yang mana kesan megabass dilaksana. Nilai sah adalah dari 10 hingga 100 Hz.

en: Surround effect level (from 0 to 100, default value is 0).
ms: Paras kesan Surround (dari 0 hingga 100, nilai lalai adalah 0).

en: Surround delay, in ms. Usual values are from 5 to 40 ms.
ms: Lengah sekeliling, dalam ms. Nilai biasa adalah dari 5 hingga 40 ms.

en: MOD demuxer (libmodplug)
ms: Demuxer MOD (libmodplug)

en: Reverberation level
ms: Aras gema

en: Reverberation delay
ms: Lengahan gema

en: Mega bass level
ms: Aras bass Mega

en: Surround level
ms: Aras Sekeliling

en: Surround delay (ms)
ms: Lengahan Sekeliling (ms)

en: Writer
ms: Penulis

en: Composer
ms: Komposer

en: Producer
ms: Produser

en: Information
ms: Maklumat

en: Disclaimer
ms: Penafian

en: Requirements
ms: Keperluan

en: Original Format
ms: Format Asal

en: Display Source As
ms: Papar Sumber Sebagai

en: Host Computer
ms: Komputer Hos

en: Performers
ms: Pelaksana

en: Providers Source Content
ms: Penyedia Kandungan Sumber

en: Warning
ms: Amaran

en: Software
ms: Perisian

en: Lyrics
ms: Lirik

en: Record Company
ms: Syarikat Rakaman

en: Product
ms: Produk

en: Grouping
ms: Kumpulan

en: Sub-Title
ms: Sari-Kata

en: Arranger
ms: Pengatur

en: Art Director
ms: Pengarah Seni

en: Copyright Acknowledgement
ms: Perakuan Hakcipta

en: Conductor
ms: Konduktor

en: Song Description
ms: Keterangan Lagu

en: Liner Notes
ms: Nota Liner

en: Phonogram Rights
ms: Hak Fonogram

en: Sound Engineer
ms: Jurutera Bunyi

en: Soloist
ms: Penyayi Solo

en: Thanks
ms: Penghargaan

en: Executive Producer
ms: Penerbit Eksekutif

en: Encoding Params
ms: Pengekodan Param

en: Vendor
ms: Pembekal

en: Catalog Number
ms: Nombor Katalog

en: Keywords
ms: Kata kunci

en: Explicit
ms: Eksplisit

en: Clean
ms: Bersih

en: M4A audio only
ms: Audio M4A sahaja

en: Ignore non audio tracks from iTunes audio files
ms: Abai trek bukan audio dari fail audio iTunes

en: MP4 stream demuxer
ms: Demuxer strim MP4

en: Do not seek
ms: Jangan jangkau

en: Build index
ms: Bina indeks

en: MusePack demuxer
ms: Demuxer Musepack

en: This is the frame rate used as a fallback when playing MPEG video elementary streams.
ms: Ini adalah kadar bingkai yang digunakan sebagai jatuh-balik bila memainkan strim asas video MPEG.

en: MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP audio
ms: Audio MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP

en: MPEG-4 video
ms: Video MPEG-4

en: Desired frame rate for the stream.
ms: Kadar bingkai yang dikehendaki untuk strim.

en: H264 video demuxer
ms: Demuxer video H264

en: HEVC/H.265 video demuxer
ms: Demuxer video HEVC/H.265

en: MPEG-I/II video demuxer
ms: Demuxer video MPEG-I/II

en: Trust MPEG timestamps
ms: Percaya Stem Masa MPEG

en: Normally we use the timestamps of the MPEG files to calculate position and duration. However sometimes this might not be usable. Disable this option to calculate from the bitrate instead.
ms: Biasanya kami menggunakan stem masa pada fail MPEG untuk mengira posisi dan tempoh. Bagaimanapun kadangkala ini tidak berguna. Sebaliknya lumpuhkan pilihan ini untuk mengira daripada kadar bit.

en: MPEG-PS demuxer
ms: Demuxer MPEG-PS

en: Extra PMT
ms: PMT ekstra

en: Allows a user to specify an extra pmt (pmt_pid=pid:stream_type[,...]).
ms: Benarkan pengguna menentukan pmt tambahan (pmt_pid=pid:stream_type[,...]).

en: Set id of ES to PID
ms: Tetapkan id ES kepada PID

en: Set the internal ID of each elementary stream handled by VLC to the same value as the PID in the TS stream, instead of 1, 2, 3, etc. Useful to do '#duplicate{..., select="es=<pid>"}'.
ms: Tetapkan ID dalaman untuk setiap asas strim yang dikendalikan oleh VLC kepada nilai yang sama dengan PID dalam strim TS, bukannya 1, 2, 3, dll. Berguna untuk menggunakan '#duplicate{..., select="es=<pid>"}'.

en: CSA Key
ms: Kunci CSA

en: CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
ms: Kunci penyulitan CSA. Mestilah rentetan 16 aksara (8 hex bait).

en: Second CSA Key
ms: Kunci CSA kedua

en: The even CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
ms: Kunci penyulitan CSA genap. Ia mesti rentetan 16 aksara (8 bait heksadesimal).

en: Packet size in bytes to decrypt
ms: Saiz paket dalam bait untuk dinyahsulit

en: Specify the size of the TS packet to decrypt. The decryption routines subtract the TS-header from the value before decrypting.
ms: Tentukan saiz paket TS untuk dinyahsulit. Rutin nyahsulit adalah mengurangkan pengepala-TS kepada nilai sebelum dinyahsulitkan.

en: Separate sub-streams
ms: Pisah sub-strim

en: Separate teletex/dvbs pages into independent ES. It can be useful to turn off this option when using stream output.
ms: Pisah halaman teleteks/dvbs ke dalam ES bebas. Ia berguna untuk matikan pilihan ini bila menggunakan output strim.

en: Seek and position based on a percent byte position, not a PCR generated time position. If seeking doesn't work property, turn on this option.
ms: Jangkau dan cari kedudukan berdasarkan kedudukan peratus baik, bukan kedudukan masa terjana PCR. Jika penjangkauan tidak berfungsi dengan baik, hidupkan pilihan ini.

en: Trust in-stream PCR
ms: PCR strim-masuk Trust

en: Use the stream PCR as a reference.
ms: Guna PCR strim sebagai rujukan.

en: Digital TV Standard
ms: Piawaian TV Digital

en: Selects mode for digital TV standard. This feature affects EPG information and subtitles.
ms: Pilih mod untuk piawaian TV digital. Fitur ini memberi kesan pada maklumat dan sarikata EPG.

en: MPEG Transport Stream demuxer
ms: Demuxer Strim Pengangkut MPEG

en: Main audio
ms: Audio utama

en: Audio description for the visually impaired
ms: Keterangan audio untuk cacat penglihaan

en: Clean audio for the hearing impaired
ms: Bersihkan audio untuk cacat pendengaran

en: Spoken subtitles for the visually impaired
ms: Sari kata bersuara untuk cacat penglihatan

en: Teletext
ms: Teleteks

en: Teletext subtitles
ms: Sari kata teleteks

en: Teletext: additional information
ms: Teleteks: maklumat tambahan

en: Teletext: program schedule
ms: Teleteks: jadual program

en: Teletext subtitles: hearing impaired
ms: Sari kata teleteks: cacat pendengaran

en: DVB subtitles: hearing impaired
ms: Sarikata DVB: cacat pendengaran

en: clean effects
ms: kesan bersih

en: hearing impaired
ms: pendengaran terganggu

en: visual impaired commentary
ms: visual dirosakkan komentar

en: Windows Media NSC metademux
ms: Metadux NSC Windows Media

en: NullSoft demuxer
ms: Demuxer NullSoft

en: Nuv demuxer
ms: Demuxer Nuv

en: OGG demuxer
ms: Demuxer Ogg

en: Show shoutcast adult content
ms: TUnjuk kandungan dewasa shoutcast

en: Show NC17 rated video streams when using shoutcast video playlists.
ms: Tunjuk strim video yang ditaksir NC17 apabila menggunakan senarai main video shoutcast.

en: Skip ads
ms: Langkau iklan

en: Use playlist options usually used to prevent ads skipping to detect ads and prevent adding them to the playlist.
ms: Guna pilihan senarai main yang biasa digunakan untuk menghalang pelangkauan iklan untuk mengesan iklan dan sekat penambahan ia ke dalam senarai main.

en: M3U playlist import
ms: Import senarai main M3U

en: RAM playlist import
ms: Import senarai main RAM

en: PLS playlist import
ms: Import senarai main PLS

en: B4S playlist import
ms: Import senarai main B4S

en: DVB playlist import
ms: Import senarai main DVB

en: Podcast parser
ms: Peneliti Podcast

en: XSPF playlist import
ms: Import senarai main XSPF

en: New winamp 5.2 shoutcast import
ms: Import shoutcast winamp 5.2 baru

en: ASX playlist import
ms: Import senarai main ASX

en: Kasenna MediaBase parser
ms: Peneliti Kasenna MediaBase

en: QuickTime Media Link importer
ms: Pengimport Pautan Media QuickTime

en: Dummy IFO demux
ms: Demux IFO semu

en: iTunes Music Library importer
ms: Pengimport Pustaka Muzik iTunes

en: WPL playlist import
ms: Import senarai main WPL

en: Podcast Info
ms: Info Podcast

en: Podcast Link
ms: Pautan Podcast

en: Podcast Copyright
ms: Hakcipta Podcast

en: Podcast Category
ms: Kategori Podcast

en: Podcast Keywords
ms: Katakunci Podcast

en: Podcast Subtitle
ms: Sarikata Podcast

en: Podcast Summary
ms: Ringkasan Podcast

en: Podcast Publication Date
ms: Tarikh Penerbitan Podcast

en: Podcast Author
ms: Pengarang Podcast

en: Podcast Subcategory
ms: Subkategori Podcast

en: Podcast Duration
ms: Tempoh Podcast

en: Podcast Type
ms: Jenis Podcast

en: Podcast Size
ms: Saiz Podcast

en: %s bytes
ms: %s bait

en: Listeners
ms: Pendengar

en: Load
ms: Muat

en: Total duration
ms: Jumlah jangkamasa

en: PVA demuxer
ms: Demuxer PVA

en: Audio sample rate in Hertz. Default is 48000 Hz.
ms: Kadar sampel audio dalam Hertz. Lalai ialah 48000 Hz.

en: Audio channels
ms: Saluran audio

en: Audio channels in input stream. Numeric value >0. Default is 2.
ms: Saluran audio dalam strim input. Nilai berangka >0. Lalai ialah 2.

en: FOURCC code of raw input format
ms: Kod FOURCC untuk format input mentah

en: FOURCC code of the raw input format. This is a four character string.
ms: Kod FOURCC untuk format input mentah. Ini adalah rentetan empat aksara.

en: Forces the audio language
ms: Paksa bahasa audio

en: Forces the audio language for the output mux. Three letter ISO639 code. Default is 'eng'.
ms: Paksa bahasa audio untuk mux output. Tiga abjad kod ISO639. Lalai adalah 'eng'.

en: Raw audio demuxer
ms: Demuxer audio mentah

en: The demuxer will advance timestamps if the input can't keep up with the rate.
ms: Demuxer akan hadapankan setem masa jika input tidak dapat ikut kadar.

en: DV (Digital Video) demuxer
ms: Demuxer DV (Video Digital)

en: This is the desired frame rate when playing raw video streams. In the form 30000/1001 or 29.97
ms: Ini adalah kadar bingkai yang dikehendaki bila memainkan strim video raw. Dalam bentuk 30000/1001 atau 29.97

en: This specifies the width in pixels of the raw video stream.
ms: Ini menyatakan lebar dalam piksel bagi strim video raw.

en: This specifies the height in pixels of the raw video stream.
ms: Ini menyatakan tinggi dalam piksel bagi strim video raw.

en: Force chroma (Use carefully)
ms: Paksa kroma (Guna dengan hati-hati)

en: Force chroma. This is a four character string.
ms: Paksa kroma. Ini adalah rentetan empat aksara.

en: Raw video demuxer
ms: Demuxer video mentah

en: Real demuxer
ms: Demuxer Real

en: C64 sid demuxer
ms: Demuxer sid C64

en: SMF demuxer
ms: Demuxer SMF

en: EBU STL subtitles parser
ms: Penghurai sarikata STL EBU

en: Apply a delay to all subtitles (in 1/10s, eg 100 means 10s).
ms: Terapkan lengahan kepada semua sarikata (dalam 1/10s, cth 100 bermakna 10s).

en: Override the normal frames per second settings. This will only work with MicroDVD and SubRIP (SRT) subtitles.
ms: Tindih bingkai normal per saat. Ia hanya akan berfungsi dengan sarikata MicroDVD dan SubRIP (SRT).

en: Force the subtitles format. Selecting "auto" means autodetection and should always work.
ms: Paksa format sarikata. Memilih "auto" bermaksud pengesanan-sendiri dan sepatutnya sentiasa berfungsi.

en: Override the default track description.
ms: Batalkan keterangan trek lalai.

en: Text subtitle parser
ms: Penghurai sarikata teks

en: Subtitle delay
ms: Lengah sarikata

en: Subtitle format
ms: Format sarikata

en: Subtitle description
ms: Keterangan sarikata

en: TTA demuxer
ms: Demuxer TTA

en: TY Stream audio/video demux
ms: Demuz audio/video Strim TY

en: Closed captions 2
ms: Capsyen tertutup 2

en: Closed captions 3
ms: Capsyen tertutup 3

en: Closed captions 4
ms: Capsyen tertutup 4

en: Desired frame rate for the VC-1 stream.
ms: Kadar bingkai dikehendaki untuk strim VC-1.

en: VC1 video demuxer
ms: Demuxer video VC1

en: Vobsub subtitles parser
ms: Peneliti sarikata Vobsub

en: VOC demuxer
ms: Demuxer VOC

en: WAV demuxer
ms: Demuxer WAV

en: XA demuxer
ms: Demuxer XA

en: Unknown category
ms: Kategori tidak diketahui

en: Closed captions
ms: Capsyen tertutup

en: Textual audio descriptions
ms: Huraian audio teks

en: Ticker text
ms: Teks lebih tebal

en: Active regions
ms: Kawasan aktif

en: Semantic annotations
ms: Catatan semantik

en: Transcript
ms: Transkrip

en: Linguistic markup
ms: Penanda linguistik

en: Cue points
ms: Titik kiu

en: Subtitles (images)
ms: Sarikata (imej)

en: Slides (text)
ms: Slaid (teks)

en: Slides (images)
ms: Slaid (imej)

en: About VLC media player
ms: Perihal peman media VLC

en: Credits
ms: Penghargaan

en: License
ms: Lesen

en: VLC media player and VideoLAN are trademarks of the VideoLAN Association.
ms: Pemain media VLC dan VideoLAN adalah tanda dagangan Persatuan VideoLAN.

en: <p>VLC media player is a free and open source media player, encoder, and streamer made by the volunteers of the <a href="https://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a> community.</p><p>VLC uses its internal codecs, works on essentially every popular platform, and can read almost all files, CDs, DVDs, network streams, capture cards and other media formats!</p><p><a href="https://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Help and join us!</span></a>
ms: <p>Pemain media VLC adalah pemain media, pengekod, dan penstrim bersumber terbuka yang dibina oleh sukarelawan komuniti <a href="https://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a>.</p><p>VLC menggunakan kodeks dalamannya, berfungsi dalam setiap platform popular, dan dapat baca hampir kesemua fail, CD, DVD, strim rangkaian, kad tangkap dan lain-lain format media!</p><p><a href="https://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Beri bantuan dan sertailah kami!</span></a>

en: Playlist parsers
ms: Penghurai senarai main

en: Service Discovery
ms: Penemuan Perkhidmatan

en: Interfaces
ms: Antara muka

en: Art and meta fetchers
ms: Pengambil seni dan meta

en: Extensions
ms: Sambungan

en: Show Installed Only
ms: Tunjuk Dipasang Sahaja

en: Find more addons online
ms: Cari lagi tambahan atas-talian

en: Addons Manager
ms: Pengurus Tambahan

en: Installed
ms: Dipasang

en: Name
ms: Nama

en: Author
ms: Pengarang

en: Uninstall
ms: Nyahpasang

en: Skins
ms: Kekulit

en: Apply profile at next launch
ms: Terap profil pada perlancaran berikutnya

en: 2 Pass
ms: 2 Lepas

en: Enable dynamic range compressor
ms: Benarkan pemampat julat dinamik

en: Reset
ms: Ulangtetap

en: Attack
ms: Serang

en: Release
ms: Lepas

en: Threshold
ms: Ambang

en: Enable Spatializer
ms: Benarkan Spatial

en: Headphone virtualization
ms: Fon kepala maya

en: Volume normalization
ms: Penormalan volum

en: Maximum level
ms: Aras maksima

en: Filter
ms: Penapis

en: Audio Effects
ms: Kesan Audio

en: Duplicate current profile...
ms: Gandakan profil semasa...

en: Organize Profiles...
ms: Urus Profil...

en: Duplicate current profile for a new profile
ms: Gandakan profil semasa untuk profil baharu

en: Enter a name for the new profile:
ms: Masukkan nama untuk profil baharu:

en: Save
ms: Simpan

en: Please enter a unique name for the new profile.
ms: Sila masukkan nama unik untuk profil baharu.

en: Multiple profiles with the same name are not allowed.
ms: Profil berbilang dengan nama yang serupa tidak dibenarkan.

en: Remove a preset
ms: Buang praset

en: Select the preset you would like to remove:
ms: Pilih praset yang anda mahu buang:

en: Remove
ms: Buang

en: Add new Preset...
ms: Tambah Praset baharu...

en: Organize Presets...
ms: Urus Praset...

en: Save current selection as new preset
ms: Simpan pemilihan semasa sebagai praset baharu

en: Enter a name for the new preset:
ms: Masukkan nama untuk praset baharu:

en: Bookmarks
ms: Tanda Buku

en: Add
ms: Tambah

en: Clear
ms: Kosongkan

en: Time
ms: Masa

en: Untitled
ms: Tiada tajuk

en: No input
ms: Tiada input

en: No input found. A stream must be playing or paused for bookmarks to work.
ms: Tiada input ditemui. Strim mesti dimainkan atau dihenti seketika untuk tanda buku berfungsi.

en: Input has changed
ms: Input telah berubah

en: Input has changed, unable to save bookmark. Suspending playback with "Pause" while editing bookmarks to ensure to keep the same input.
ms: Input telah berubah, tidak dapat menyimpan tanda buku. Gantung mainbalik dengan "Henti seketika" ketika mengedit tanda buku untuk pengekalkan input yang sama.

en: Backward
ms: Undur

en: Seek backward
ms: Jangkau mengundur

en: Forward
ms: Maju

en: Seek forward
ms: Jangkau maju

en: Playback position
ms: Kedudukan main balik

en: Playback time
ms: Tempoh main balik

en: Go to previous item
ms: Pergi ke item terdahulu

en: Go to next item
ms: Pergi ke item berikutnya

en: Convert & Stream
ms: Tukar & Strim

en: Go!
ms: Pergi!

en: Drop media here
ms: Lepaskan media di sini

en: Open media...
ms: Buka media...

en: Choose Profile
ms: Pilih Profil

en: Customize...
ms: Suaikan...

en: Choose Destination
ms: Pilih Destinasi

en: Choose an output location
ms: Pilih lokasi output

en: Browse...
ms: Lungsur...

en: Setup Streaming...
ms: Persediaan Penstriman...

en: Select Streaming Method
ms: Pilih Kaedah Penstriman

en: Save as File
ms: Simpan sebagai Fail

en: Stream
ms: Strim

en: Apply
ms: Terap

en: Save as new Profile...
ms: Simpan sebagai Profil baharu...

en: Encapsulation
ms: Persampulan

en: Video codec
ms: Kodek video

en: Audio codec
ms: Kodek audio

en: Keep original video track
ms: Kekalkan trek video asal

en: Resolution
ms: Resolusi

en: You just need to fill one of the three following parameters, VLC will autodetect the other using the original aspect ratio
ms: Anda perlu isi salah satu dari tiga parameter berikut, VLC akan kesan-sendiri yang lain menggunakan nisbah bidang asal

en: Scale
ms: Skala

en: Keep original audio track
ms: Kekalkan trek audio asal

en: Overlay subtitles on the video
ms: Tindanan sari kata di atas video

en: Stream Destination
ms: Destinasi Strim

en: Stream Announcement
ms: Pengumuman Strim

en: Address
ms: Alamat

en: SAP Announcement
ms: Pengumuman SAP

en: HTTP Announcement
ms: Pengumuman HTTP

en: RTSP Announcement
ms: Pengumuman RTSP

en: Export SDP as file
ms: Eksport SDP fail sebagai

en: Channel Name
ms: Nama Saluran

en: Invalid container format for HTTP streaming
ms: Format bekas tidak sah bagi penstriman HTTP

en: Media encapsulated as %@ cannot be streamed through the HTTP protocol for technical reasons.
ms: Media terkurung sebagai %@ tidak dapat distrim melalui protokol HTTP atas sebab teknikal.

en: Remove a profile
ms: Buang profil

en: Select the profile you would like to remove:
ms: Pilih profil yang anda mahu buang:

en: Save as new profile
ms: Simpan sebagai profil baharu

en: %@ stream to %@:%@
ms: Strim %@ ke %@:%@

en: No Address given
ms: Tiada Alamat diberi

en: In order to stream, a valid destination address is required.
ms: Untuk membuat penstriman, satu alamat destinasi yang sah diperlukan.

en: No Channel Name given
ms: Tiada Nama Saluran diberikan

en: SAP stream announcement is enabled. However, no channel name is provided.
ms: Pengumuman strim SAP dibenarkan. Tetapi, tiada nama saluran disediakan.

en: No SDP URL given
ms: Tiada URL SDP diberikan

en: A SDP export is requested, but no URL is provided.
ms: Eksport SDP dipinta, tetapi tiada URL disediakan.

en: Custom
ms: Suai

en: Remember
ms: Ingat

en: Random On
ms: Hidupkan Rawak

en: Repeat Off
ms: Tiada Ulangan

en: Errors and Warnings
ms: Ralat dan Amaran

en: Clean up
ms: Pembersihan

en: Play/Pause the current media
ms: Main/Jeda media semasa

en: Go to the previous item
ms: Pergi ke item terdahulu

en: Leave fullscreen
ms: Tinggalkan skrin penuh

en: Volume
ms: Volum

en: Adjust the volume
ms: Laras volum

en: Adjust the current playback position
ms: Laras kedudukan main balik semasa

en: Volume: %i %%
ms: Volum: %i %%

en: VLC media player Help
ms: Bantuan pemain media VLC

en: Index
ms: Indeks

en: VLC media playback
ms: Main balik media VLC

en: Messages
ms: &Mesej

en: Save log
ms: Simpan log

en: Save the debug log to a file
ms: Simpan log nyahpepijat ke dalam fail

en: Refresh log
ms: Segar semula log

en: Refresh the log output
ms: Segar semula output log

en: Clear log
ms: Kosongkan log

en: Clear the log output
ms: Kosongkan output log

en: Toggle details
ms: Togol perincian

en: Show/hide details about a log message
ms: Tunjuk/sembunyi perincian berkenaan satu mesej log

en: VLC Debug Log (%s).txt
ms: Log Nyahpepijat VLC (%s).txt

en: Remove old preferences?
ms: Buang keutamaan lama?

en: We just found an older version of VLC's preferences files.
ms: Kami baru sahaja menemui fil keutamaan VLC versi lebih lama.

en: Move To Trash and Relaunch VLC
ms: Alih ke Tong Sampah dan Lancar Semula VLC

en: Level %i
ms: Aras %i

en: Smaller
ms: lebih kecil

en: Small
ms: Kecil

en: Large
ms: Besar

en: Larger
ms: lebih besar

en: Check for Update...
ms: Periksa Kemaskini...

en: Preferences...
ms: Keutamaan...

en: Services
ms: Servis

en: Hide VLC
ms: Sorok VLC

en: Hide Others
ms: Sorok Lain

en: Show All
ms: Papar Semua

en: Quit VLC
ms: Keluar VLC

en: 1:File
ms: 1:Fail

en: Advanced Open File...
ms: Fail untuk dibuka

en: Open File...
ms: Buka Fail...

en: Open Disc...
ms: Buka Cakera...

en: Open Network...
ms: Buka Rangkaian...

en: Open Capture Device...
ms: Buka Peranti Cekup...

en: Open Recent
ms: Buka Terkini

en: Close Window
ms: Tutup Tetingkap

en: Convert / Stream...
ms: Tukar / Strim...

en: Save Playlist...
ms: Simpan Senarai Main...

en: Reveal in Finder
ms: Dedahkan dalam Pencari

en: Cut
ms: Potong

en: Copy
ms: Salin

en: Paste
ms: Tepek

en: Select All
ms: Pilih Semua

en: Find
ms: Cari

en: View
ms: Lihat

en: Show Previous & Next Buttons
ms: Tunjuk Butang Terdahulu & Berikutnya

en: Show Shuffle & Repeat Buttons
ms: Tunjuk Butang Kocok & Ulang

en: Show Audio Effects Button
ms: Tunjuk Butang Kesan Audio

en: Show Sidebar
ms: Tunjuk Palang Sisi

en: Playlist Table Columns
ms: Lajur Jadual Senarai Main

en: Playback
ms: Tayang semula

en: Playback Speed
ms: Kelajuan Main Balik

en: Track Synchronization
ms: Penyegerakan Trek

en: A→B Loop
ms: Gelung A→B

en: Quit after Playback
ms: Keluar selepas Tayangan

en: Step Forward
ms: Maju Langkah

en: Step Backward
ms: Undur Langkah

en: Jump to Time
ms: Lompat ke Masa

en: Renderer
ms: Pengemas Gabung

en: No renderer
ms: Tiada pengemas gabung

en: Increase Volume
ms: Naikkan Volum

en: Decrease Volume
ms: Turunkan Volum

en: Audio Device
ms: Peranti Audio

en: Half Size
ms: Saiz Separuh

en: Normal Size
ms: Saiz Normal

en: Double Size
ms: Saiz Berganda

en: Fit to Screen
ms: Muat Skrin

en: Float on Top
ms: Apung di Atas

en: Fullscreen Video Device
ms: Peranti Video Skrin Penuh

en: Post processing
ms: Pasca memproses

en: Add Subtitle File...
ms: Tambah Fail Sarikata...

en: Subtitles Track
ms: Trek Sarikata

en: Text Size
ms: Saiz Teks

en: Text Color
ms: Warna Teks

en: Outline Thickness
ms: Ketebalan Garis Luar

en: Background Opacity
ms: Kelegapan Latar Belakang

en: Background Color
ms: Warna Latar Belakang

en: Transparent
ms: Ketelusan

en: Window
ms: Tetingkap

en: Minimize
ms: Minimum

en: Player...
ms: Pemain...

en: Main Window...
ms: Tetingkap Utama...

en: Audio Effects...
ms: Kesan Audio...

en: Video Effects...
ms: Kesan Video...

en: Bookmarks...
ms: Tandabuku...

en: Playlist...
ms: Senarai...

en: Media Information...
ms: Maklumat Media...

en: Messages...
ms: Mesej...

en: Errors and Warnings...
ms: Ralat dan Amaran...

en: Bring All to Front
ms: Bawa Semua ke Depan

en: Help
ms: Bantuan

en: VLC media player Help...
ms: Bantuan pemain media VLC...

en: Online Documentation...
ms: Dokumentasi dalam Talian..

en: VideoLAN Website...
ms: Tapak Web VideoLAN...

en: Make a donation...
ms: Hulurkan derma...

en: Online Forum...
ms: Forum dalam Talian...

en: File Format:
ms: Format Fail:

en: Extended M3U
ms: M3U Diperpanjang

en: XML Shareable Playlist Format (XSPF)
ms: Format Senarai Main Boleh Kongsi XML (XSPF)

en: HTML playlist
ms: Senarai main HTML

en: Save Playlist
ms: Simpan Senarai Main

en: Lock Aspect Ratio
ms: Kunci Nisbah Bidang

en: Search in Playlist
ms: Cari dalam Senarai Main

en: Search the playlist. Results will be selected in the table.
ms: Gelintar senarai main. Keputusan akan dipilih dalam jadual.

en: Open a dialog to select the media to play
ms: Buka satu dialog untuk memilih media yang hendak dimainkan

en: Subscribe
ms: Langgan

en: Unsubscribe
ms: Nyahlanggan

en: Subscribe to a podcast
ms: Langgan ke podcast

en: Enter URL of the podcast to subscribe to:
ms: Masukkan URL podcast untuk langgan ke:

en: Unsubscribe from a podcast
ms: Nyahlanggan dari podcast

en: Select the podcast you would like to unsubscribe from:
ms: Pilih podcast yang anda mahu nyahlanggankan:

en: Check for album art and metadata?
ms: Semak seni album dan metadata?

en: Enable Metadata Retrieval
ms: Benarkan Dapatan Semula Metadata

en: No, Thanks
ms: Tidak, Terima Kasih

en: VLC can check online for album art and metadata to enrich your playback experience, e.g. by providing track information when playing Audio CDs. To provide this functionality, VLC will send information about your contents to trusted services in an anonymized form.
ms: VLC boleh menyemak seni album dan metadata secara dalam-talian untuk meriahkan lagi pengalaman main balik anda, cth. dengan menyediakan maklumat trek bila memainkan CD Audio. Untuk menyediakan kefungsian ini, VLC akan menghantar maklumat mengenai kandungan anda ke perkhidmatan yang dipercayai secara awanama.

en: Show/Hide Playlist
ms: Tunjuk/Sembunyi Senarai Main

en: Repeat
ms: Ulang

en: Change repeat mode. Modes: repeat one, repeat all and no repeat.
ms: Ubah mod ulang. Mod: ulang sekali, ulang semua dan tidak diulang.

en: Shuffle
ms: Kocok

en: Full Volume
ms: Volum Penuh

en: Open Audio Effects window
ms: Buka tetingkap Kesan Audio

en: Open Source
ms: Sumber Terbuka

en: Media Resource Locator (MRL)
ms: Pelokasi Sumber Media (MRL)

en: Open
ms: Buka

en: Stream output:
ms: Output strim:

en: Settings...
ms: Tetapan...

en: Choose media input type
ms: Pilih jenis input media

en: Disc
ms: Cakera

en: Network
ms: Rangkaian

en: Capture
ms: Tangkap

en: Choose a file
ms: Pilih satu fail

en: Select a file for playback
ms: Pilih satu fail untuk dimain balik

en: Treat as a pipe rather than as a file
ms: Anggap sebagai salur bukannya sebagai fail

en: Play another media synchronously
ms: Main media lain secara segerak

en: Choose...
ms: Pilih...

en: Select another file to play in sync with the previously selected file
ms: Pilih fail lain untuk dimainkan secara segerak dengan fail terpilih sebelum ini.

en: Custom playback
ms: Main balik suai

en: Open VIDEO_TS / BDMV folder
ms: Buka folder VIDEO_TS / BDMV

en: Insert Disc
ms: Sisip Cakera

en: Disable DVD menus
ms: Lumpuhkan menu DVD

en: Enable DVD menus
ms: Benarkan menu DVD

en: IP Address
ms: Alamat IP

en: To Open a usual network stream (HTTP, RTSP, RTMP, MMS, FTP, etc.), just enter the URL in the field above. If you want to open a RTP or UDP stream, press the button below.
ms: Untuk Buku strim rangkaian yang ada (HTTP, RTSP, RTMP, MMS, FTP, dan lain-lain.), hanya masukkan URL dalam medan di atas. Jika anda mahu buka strim RTP atau UDP, tekan butang di bawah.

en: If you want to open a multicast stream, enter the respective IP address given by the stream provider. In unicast mode, VLC will use your machine's IP automatically.
    
    To open a stream using a different protocol, just press Cancel to close this sheet.
ms: Jika anda mahu buka strim multisiar, masukkan alamat IP masing-masing yang diberi oleh penyedia strim. Dalam mod unisiar, VLC akan guna IP komputer anda secara automatik.
    
    Untuk buka strim menggunakan protokol lain, hanya tekan Batal untuk tutup lembaran ini.

en: Enter a stream URL here. To open RTP or UDP streams, use the respective button below.
ms: Masukkan satu URL strim di sini. Untuk membuka strim RTP atau UDP, klik pada butang masing-masing di bawah.

en: Open RTP/UDP Stream
ms: Buka strim RTP/UDP

en: Protocol
ms: Protokol

en: Input Devices
ms: Peranti Input

en: Subscreen left
ms: Kiri subskrin

en: Subscreen top
ms: Atas subskrin

en: Subscreen Width
ms: Lebar Subskrin

en: Subscreen Height
ms: Tinggi Subskrin

en: Capture Audio
ms: Tangkap Audio

en: Add Subtitle File:
ms: Tambah Fail Sarikata:

en: Setup subtitle playback details
ms: Persediaan perincian main balik sarikata

en: Select a subtitle file
ms: Pilih satu fail sari kata

en: Override parameters
ms: Batalkan parameter

en: Subtitle encoding
ms: Pengekodan sari kata

en: Font size
ms: Saiz Font

en: Subtitle alignment
ms: Jajaran sari kata

en: Dismiss the subtitle setup dialog
ms: Singkirkan dialog persediaan sarikata

en: Font Properties
ms: Ciri-ciri Font

en: Subtitle File
ms: Fail Sarikata:

en: fps
ms: FPS

en: Open File
ms: Buka Fail

en: %i tracks
ms: %i trek

en: Streaming and Transcoding Options
ms: Pilihan Strim dan Trasnkod

en: Display the stream locally
ms: Papar strim cara lokal

en: Dump raw input
ms: Humban input raw

en: Encapsulation Method
ms: Metod Pengurungan

en: Transcoding options
ms: Pilihan transkod

en: Bitrate (kb/s)
ms: Kadar bit (kb/s)

en: Stream Announcing
ms: Pemberitahuan Strim

en: Save File
ms: Simpan Fail

en: Track Number
ms: Nombor Trek

en: Duration
ms: Tempoh

en: File Size
ms: Saiz Fail

en: Expand All
ms: Kembang Semua

en: Collapse All
ms: Kuncup Semua

en: Media Information
ms: Maklumat Media

en: Location
ms: Lokasi

en: Save Metadata
ms: Simpan Metadata

en: General
ms: Am

en: Codec Details
ms: Perincian Kodeks

en: Read at media
ms: Baca media

en: Input bitrate
ms: Kadar bit input

en: Demuxed
ms: diDemux

en: Stream bitrate
ms: Kadar bit strim

en: Decoded blocks
ms: Blok dinyahkod

en: Displayed frames
ms: Bingkai dipaparkan

en: Lost frames
ms: Hilang bingkai

en: Played buffers
ms: Penimbal ditayangkan

en: Lost buffers
ms: Penimbal hilang

en: Error while saving meta
ms: Ralat semasa menyimpan meta

en: VLC was unable to save the meta data.
ms: VLC tidak dapat menyimpan data meta.

en: Continue playback?
ms: Teruskan main balik?

en: Continue
ms: Teruskan

en: Always continue media playback
ms: Sentiasa teruskan main balik media

en: Restart playback
ms: Mula semula main balik

en: Playback of "%@" will continue at %@
ms: Main balik "%@" akan diteruskan pada %@

en: Interface Settings
ms: Tetapan Antara muka

en: Audio Settings
ms: Tetapan Audio

en: Video Settings
ms: Tetapan Video

en: Subtitle & On Screen Display Settings
ms: Tetapan Sari kata & Paparan Atas Skrin

en: Input & Codec Settings
ms: Tetapan Input & Kodeks

en: General Audio
ms: Audio Am

en: Preferred Audio language
ms: Bahasa audio dikehendaki

en: Enable Last.fm submissions
ms: Benarkan penyerahan Last.fm

en: Visualization
ms: Pengvisualan

en: Keep audio level between sessions
ms: Kekalakan aras audio diantara sesi

en: Always reset audio start level to:
ms: Sentiasa tetap semula aras mula audio ke:

en: Change
ms: Ubah

en: Change Hotkey
ms: Ubah Kekunci Panas

en: Select an action to change the associated hotkey:
ms: Pilih satu tindakan untuk ubah kekunci panas yang berkaitan:

en: Action
ms: Tindakan

en: Shortcut
ms: Pintasan

en: Record directory or filename
ms: Direktori atau nama fail rakaman

en: Directory or filename where the records will be stored
ms: Direktori atau nama fail yang mana rakaman akan disimpan

en: Repair AVI Files
ms: Baiki Fail AVI

en: Default Caching Level
ms: Aras Cache Lalai

en: Use the complete preferences to configure custom caching values for each access module.
ms: Guna keutamaan lengkap untuk konfigur nilai cache suai untuk setiap modul capaian.

en: Codecs / Muxers
ms: Kodeks / Muxer

en: Post-Processing Quality
ms: Kualiti Pasca-Pemprosesan

en: Edit default application settings for network protocols
ms: Sunting tetapan aplikasi lalai untuk protokol rangkaian

en: Open network streams using the following protocols
ms: Buka strim rangkaian menggunakan protokol berikut

en: Note that these are system-wide settings.
ms: Perhatian ini adalah tetapan menyeluruhi-sistem.

en: General settings
ms: Tetapan am

en: Interface style
ms: Gaya antara muka

en: Dark
ms: Gelap

en: Bright
ms: Cerah

en: Continue playback
ms: Teruskan main balik

en: Control playback with the Apple Remote
ms: Kawal main balik dengan Apple Remote

en: Control playback with media keys
ms: Kawal main balik dengan kekunci media

en: Control system volume with the Apple Remote
ms: Kawal volum sistem dengan Apple Remote

en: Display VLC status menu icon
ms: Papar ikon menu status VLC

en: Playback behaviour
ms: Kelakuan main balik

en: Enable notifications on playlist item change
ms: Benarkan pemberitahuan bila terdapat perubahan item senarai main

en: Control external music players
ms: Kawal pemain muzik luaran

en: Privacy / Network Interaction
ms: Interaksi Kerahsian / Rangkaian

en: Automatically check for updates
ms: Semak kemaskini secara automatik

en: HTTP web interface
ms: Antara muka sesawang HTTP

en: Enable HTTP web interface
ms: Benarkan antara muka sesawang HTTP

en: Default Encoding
ms: Pengekodan Lalai

en: Display Settings
ms: Tetapan Paparan

en: Font color
ms: Warna fon

en: Subtitle languages
ms: Bahasa sarikata

en: Preferred subtitle language
ms: Bahasa sarikata dikehendaki

en: Enable OSD
ms: Bolehkan OSD

en: Force bold
ms: Paksa tebal gelap

en: Outline color
ms: Warna garis

en: Outline thickness
ms: Ketebalan garis luar

en: Display
ms: Paparan

en: Show video within the main window
ms: Tunjuk video di dalam tetingkap utama

en: Pause the video playback when minimized
ms: Jeda main balik video bila diminimumkan

en: Fullscreen settings
ms: Tetapan skrin penuh

en: Start in fullscreen
ms: Mula dalam skrin penuh

en: Black screens in Fullscreen mode
ms: Skrin hitam di mod skrin penuh

en: Use the native fullscreen mode
ms: Guna mod skrin penuh tabii

en: Video snapshots
ms: Snapshot video

en: Prefix
ms: Awalan

en: Sequential numbering
ms: Penomboran Berjujukan

en: Reset All
ms: Reset Semua

en: Preferences
ms: Keutamaan

en: Media files cannot be resumed because keeping recent media items is disabled.
ms: Fail media tidak dapat disambung semula kerana penyimpanan item media baru-baru ini telah dilumpuhkan.

en: Last check on: %@
ms: Pemeriksaan terakhir pada: %@

en: No check was performed yet.
ms: Tiada semakan dibuat lagi.

en: Lowest Latency
ms: Kependaman Terendah

en: Low Latency
ms: Kependaman Rendah

en: Higher Latency
ms: Kependaman Lebih Tinggi

en: Highest Latency
ms: Kependaman Tertinggi

en: Reset Preferences
ms: Reset Keutamaan

en: This will reset VLC media player's preferences.
    
    Note that VLC will restart during the process, so your current playlist will be emptied and eventual playback, streaming or transcoding activities will stop immediately.
    
    The Media Library will not be affected.
    
    Are you sure you want to continue?
ms: Ini akan tetapkan semula keutamaan pemain media VLC.
    
    Perhatian VLC akan dimulakan semula semasa proses, jadi senarai main semasa anda akan dikosongkan dan juga aktiviti main balik, penstriman atau transkod akan dihentikan serta-merta.
    
    Pustaka Media tidak diganggu.
    
    Anda pasti ingin teruskan?

en: This setting cannot be changed because the native fullscreen mode is enabled.
ms: Tetapan ini tidak dapat diubah kerana mod skrin penuh tabii dibenarkan.

en: Choose the folder to save your video snapshots to.
ms: Pilih folder untuk simpan petikan video anda.

en: Choose
ms: Pilih

en: Choose the directory or filename where the records will be stored.
ms: Pilih direktori atau nama fail yang mana rakaman akan disimpan.

en: Press new keys for
    "%@"
ms: Tekan kekunci baharu untuk
    "%@"

en: Invalid combination
ms: Kombinasi tidak sah

en: Regrettably, these keys cannot be assigned as hotkey shortcuts.
ms: Malangnya, kekunci ini tidak dapat diumpuk sebagai pintasan kekunci panas.

en: This combination is already taken by "%@".
ms: Gabungan ini sudah diambil oleh "%@".

en: Toggle Play/Pause
ms: Togol Main/Jeda

en: Toggle random order playback
ms: Togol main balik tertib rawak

en: Show Main Window
ms: Tunjuk Tetingkap Utama

en: Path/URL Action
ms: Tindakan Laluan/URL

en: Nothing playing
ms: Tiada apa-apa hendak dimainkan

en: Select File In Finder
ms: Pilih Fail Dalam Pencari

en: Copy URL to clipboard
ms: Salin URL ke papan keratan

en: Not Set
ms: Tidak Ditentukan

en: sec.
ms:  saat

en: Audio track synchronization:
ms: Penyegerakan trek audio:

en: A positive value means that the audio is ahead of the video
ms: Nilai positif bermaksud audio mendahului video

en: Subtitles/Video
ms: Sarikata/Video

en: Subtitle track synchronization:
ms: Penyegerakan trek sarikata:

en: A positive value means that the subtitles are ahead of the video
ms: Satu nilai positif bermaksud sari kata mendahului video

en: Subtitle speed:
ms: Kelajuan sari kata:

en: Subtitle duration factor:
ms: Faktor durasi sarikata:

en: Extend subtitle duration by this value.
    Set 0 to disable.
ms: Lanjutkan tempoh sarikata dengan nilai ini.
    Tetapkan 0 untuk dilumpuhkan.

en: Multiply subtitle duration by this value.
    Set 0 to disable.
ms: Tempoh sarikata berbilang dengan nilai ini.
    Tetapkan 0 untuk lumpuhkan.

en: Recalculate subtitle duration according
    to their content and this value.
    Set 0 to disable.
ms: Kira semula tempoh sarikata berdasarkan
    kandungan mereka dan nilai ini.
    Tetapkan 0 untuk dilumpuhkan.

en: Video Effects
ms: Kesan Video

en: Basic
ms: Asas

en: Geometry
ms: Geometri

en: Color
ms: Warna

en: Image Adjust
ms: Menyesuai Imej

en: Brightness Threshold
ms: Ambang Kecerahan

en: Sharpen
ms: Ketajaman

en: Banding removal
ms: Pembuangan penjaluran

en: Film Grain
ms: Filem Bijian

en: Variance
ms: Varians

en: Synchronize top and bottom
ms: Segerak atas dan bawah

en: Synchronize left and right
ms: Segerak kiri dan kanan

en: Transform
ms: Mengubah

en: Rotate by 90 degrees
ms: Pusing 90 darjah

en: Rotate by 180 degrees
ms: Pusing 180 darjah

en: Rotate by 270 degrees
ms: Pusing 270 darjah

en: Flip horizontally
ms: Jentik mendatar

en: Flip vertically
ms: Jentik menegak

en: Magnification/Zoom
ms: Pembesaran/Zum

en: Puzzle game
ms: Permainan teka-teki

en: Rows
ms: Baris

en: Columns
ms: Lajur

en: Clone
ms: Klon

en: Number of clones
ms: Bilangan klon

en: Wall
ms: Dinding

en: Color threshold
ms: Ambang warna

en: Similarity
ms: Kesamaan

en: Intensity
ms: Kependaman

en: Gradient
ms: Kecuraman

en: Edge
ms: Pinggir

en: Cartoon
ms: Kartun

en: Color extraction
ms: Mengekstrak warna

en: Invert colors
ms: Balikan warna

en: Posterize
ms: Posterkan

en: Posterize level
ms: Paras posterize

en: Motion blur
ms: Kabur gerakan

en: Factor
ms: Faktor

en: Motion Detect
ms: Pengesan Gerakan

en: Water effect
ms: Kesan air

en: Anaglyph
ms: Anaglif

en: Add text
ms: Tambah teks

en: Text
ms: Teks

en: Add logo
ms: Tambah logo

en: Transparency
ms: Ketelusan

en: Organize profiles...
ms: Urus profil...

en: Video device
ms: Peranti video

en: Number of the screen to use by default to display videos in 'fullscreen'. The screen number correspondance can be found in the video device selection menu.
ms: Bilangan skrin untuk digunakan secara lalai untuk memaparkan video skrin penuh. Bilangan skrin yang sesuai boleh ditemui dalam menu pilihan peranti video.

en: Opaqueness
ms: Kelegapan

en: Set the transparency of the video output. 1 is non-transparent (default) 0 is fully transparent.
ms: Tetapkan ktelusan output video. 1 adalah bukan-telus (lalai) 0 adalah telus keseluruhannya.

en: Black screens in fullscreen
ms: Skrin hitam pada skrin penuh

en: In fullscreen mode, keep screen where there is no video displayed black
ms: Dalam mod skrin penuhm kekalkan skrin selagi video tidak memaparkan skrin hitam

en: Show Fullscreen controller
ms: Tunjuk pengawal Skrin Penuh

en: Shows a lucent controller when moving the mouse in fullscreen mode.
ms: Tunjuk pengawal lucent bila menggerakkan tetikus dalam mod skrin penuh.

en: Auto-playback of new items
ms: Main-balik-automatik untuk item baharu

en: Start playback of new items immediately once they were added.
ms: Mula main bali item baharu serta-merta bila ia ditambah.

en: Keep Recent Items
ms: Kekalkan Item Baru-baru Ini

en: By default, VLC keeps a list of the last 10 items. This feature can be disabled here.
ms: Secara lalai, VLC kekalkan senarai 10 item terakhir. Fitur ini boleh dilumpuhkan di sini.

en: By default, VLC can be remotely controlled with the Apple Remote.
ms: Secara lalai, VLC boleh dikawal secara jauh dengan Apple Remote.

en: By default, VLC will control its own volume with the Apple Remote. However, you can choose to control the global system volume instead.
ms: Secara lalai, VLC akan kawal volumnya sendiri menggunakan Apple Remote. Sebaliknya, anda boleh pilih untuk mengawal volum sistem sejagat sebagai pengganti.

en: By default, VLC will show the statusbar icon menu. However, you can choose to disable it (restart required).
ms: Secara lalai, VLC akan tunjukkan menu ikon palang statusnya. Walaubagaimanapun, anda boleh pilih untuk melumpuhkannya (mula semula diperlukan).

en: Control playlist items with the Apple Remote
ms: Kawal item senarai main dengan Apple Remote

en: By default, VLC will allow you to switch to the next or previous item with the Apple Remote. You can disable this behavior with this option.
ms: Secara lalai, VLC akan benarkan anda tukar ke item berikutnya atau terdahulu dengan Apple Remote. Anda juga boleh lumpuhkan kelakuan ini melalui pilihan ini.

en: By default, VLC can be controlled using the media keys on modern Apple keyboards.
ms: Secara lalai, VLC boleh dikawal menggunakan kekunci media pada papan kekunci Apple.

en: Run VLC with dark interface style
ms: Jalankan VLC dengan gaya antara muka gelap

en: If this option is enabled, VLC will use the dark interface style. Otherwise, the grey interface style is used.
ms: Jika pilihan ini dibenarkan, VLC akan guna gaya antara muka gelap. Jika tidak, gaya antara muka kelabu digunakan.

en: By default, VLC uses the fullscreen mode known from previous Mac OS X releases. It can also use the native fullscreen mode on Mac OS X 10.7 and later.
ms: Secara lalai, VLC gunakan mod skrin penuh yang diketahui dari keluaran Mac OS X sebelum ini. Ia juga boleh guna mod skrin penuh tabii pada Mac OS X 10.7 dan yang terkini.

en: Resize interface to the native video size
ms: Saiz semula antara muka ke saiz video tabii

en: You have two choices:
     - The interface will resize to the native video size
     - The video will fit to the interface size
     By default, interface resize to the native video size.
ms: Anda mempunyai dua pilihan:
    - Antara muka akan disaiz semula ke saiz video tabii
    - Video akan disuai muat ke saiz antara muka
    Secara lalai, antara muka disaiz semula ke saiz video tabiinya.

en: With this option enabled, the playback will be automatically paused when minimizing the window.
ms: Dengan pilihan ini dibenarkan, main balik akan dijeda secara automatik bila meminimumkan tetingkap.

en: Allow automatic icon changes
ms: Benarkan perubahan ikon berautomatik

en: This option allows the interface to change its icon on various occasions.
ms: Dengan pilihan ini, antara muka dapat mengubah ikonnya pada pelbagai situasi.

en: Dim keyboard backlight during fullscreen playback
ms: Malapkan cahaya latar papan kekunci ketika main balik berskrin penuh

en: Turn off the MacBook keyboard backlight while a video is playing in fullscreen. Automatic brightness adjustment should be disabled in System Preferences.
ms: Matikan cahaya latar papan kekunci MacBook ketika video dimainkan berskrin penuh. Pelarasan kecerahan automatik harus dilumpuhkan dalam Keutamaan Sistem.

en: Shows the previous and next buttons in the main window.
ms: Tunjuk butang terdahulu dan berikutnya dalam tetingkap utama.

en: Shows the shuffle and repeat buttons in the main window.
ms: Tunjuk butang kocok dan ulang dalam tetingkap utama.

en: Shows the audio effects button in the main window.
ms: Tunjuk butang kesan audio dalam tetingkap utama.

en: VLC will pause and resume supported music players on playback.
ms: VLC akan jeda dan sambung semula pemain muzik yang disokong ketika main balik.

en: Use large text for list views
ms: Guna teks besar untuk pandangan senarai

en: Do nothing
ms: Jangan buat apa-apa

en: Pause iTunes / Spotify
ms: Jeda iTunes / Spotify

en: Pause and resume iTunes / Spotify
ms: Main dan jeda iTunes / Spotify

en: Continue playback where you left off
ms: Teruskan main balik pada lokasi terakhir anda tinggalkan

en: VLC will store playback positions of the last 30 items you played. If you re-open one of those, playback will continue.
ms: VLC akan simpan kedudukan main balik bagi 30 item terakhir yang anda telah mainkan. Jika anda buka-semula salah satu darinya, main balik akan diteruskan.

en: Ask
ms: Tanya

en: Always
ms: Sentiasa

en: Never
ms: Tidak sesekali

en: Maximum Volume displayed
ms: Volum maksimum dipaparkan

en: Mac OS X interface
ms: Antara Muka Mac OS X

en: Appearance
ms: Penampilan

en: Behavior
ms: Kelakuan

en: Apple Remote and media keys
ms: Apple Remote dan kekunci media

en: Video output
ms: Output video

en: Show Basic
ms: Tunjuk Asas

en: Select a directory
ms: Pilih direktori

en: Select a file
ms: Pilih fail

en: Select
ms: Pilih

en: Minimal Mac OS X interface
ms: Antara muka Mac OS X minimum

en: Filebrowser starting point
ms: Titik mula Filebrowser

en: This option allows you to specify the directory the ncurses filebrowser will show you initially.
ms: Pilihan ini benarkan anda tentukan direktori pelungsur fail ncurses akan tunjukkan pada permulaan.

en: Ncurses interface
ms: Antara muka ncurses

en: [Display]
ms: [Paparan]

en:  h,H                    Show/Hide help box
ms:  h,H Tunjuk/Sembunyi kotak bantuan

en:  i                      Show/Hide info box
ms:  i                      Tunjuk/Sembunyi kotak info

en:  M                      Show/Hide metadata box
ms: M Tunjuk/Sembunyi kotak metadata

en:  L                      Show/Hide messages box
ms:  L                      Tunjuk/Sembunyi kotak mesej

en:  P                      Show/Hide playlist box
ms:  P                      Tunjuk/Sembunyi kotak senarai main

en:  B                      Show/Hide filebrowser
ms:  B                      Tunjuk/Sorok pelayar fail

en:  x                      Show/Hide objects box
ms: x Tunjuk/Sembunyi kotak objek

en:  S                      Show/Hide statistics box
ms: S Tunjuk/Sembunyi kotak statistik

en:  Esc                    Close Add/Search entry
ms: Esc Tutup masukan Tambah/Gelintar

en:  Ctrl-l                 Refresh the screen
ms:  Ctrl-l                 Segarsemula skrin

en:  q, Q, Esc              Quit
ms:  q, Q, Esc              Keluar

en:  s                      Stop
ms:  s                      Henti

en:  <space>                Pause/Play
ms:  <space>                Jeda/Putar

en:  f                      Toggle Fullscreen
ms:  f                      Togol Skrin Penuh

en:  c                      Cycle through audio tracks
ms: c Kitar menerusi trek audio

en:  v                      Cycle through subtitles tracks
ms: v Kitar menerusi trek sarikata

en:  b                      Cycle through video tracks
ms: b Kitar menerusi trek video

en:  n, p                   Next/Previous playlist item
ms:  n, p                   Item senarai main Kemudian/Terdahulu

en:  [, ]                   Next/Previous title
ms:  [, ]                   Judul Kemudian/Terdahulu

en:  <, >                   Next/Previous chapter
ms:  <, >                   Bab Kemudian/Terdahulu

note: xgettext: You can use ← and → characters
en:  <left>,<right>         Seek -/+ 1%%
ms:  <left>,<right>         Dapatkan -/+ 1%%

en:  a, z                   Volume Up/Down
ms:  a, z                   Volum Naik/Turun

en:  m                      Mute
ms:  m                      Bisu

note: xgettext: You can use ↑ and ↓ characters
en:  <up>,<down>            Navigate through the box line by line
ms: <up>,<down> Navigasi menerusi kotak baris per baris

note: xgettext: You can use ⇞ and ⇟ characters
en:  <pageup>,<pagedown>    Navigate through the box page by page
ms: <pageup>,<pagedown> Navigasi menerusi kotak halaman per halaman

note: xgettext: You can use ↖ and ↘ characters
en:  <start>,<end>          Navigate to start/end of box
ms: <start>,<end> Navigasi ke mula/hujung kotak

en: [Playlist]
ms: [Senarai Main]

en:  r                      Toggle Random playing
ms:  r                      Togol memutarkan Rawak

en:  l                      Toggle Loop Playlist
ms:  l                      Togol Senarai Main Gelung

en:  R                      Toggle Repeat item
ms:  R                      Togol Ulang item

en:  o                      Order Playlist by title
ms: o Tertib Senarai Main mengikut tajuk

en:  O                      Reverse order Playlist by title
ms: O Songsangkan tertib Senarai Main mengikut tajuk

en:  g                      Go to the current playing item
ms:  g                      Pergi ke item semasa senarai main

en:  /                      Look for an item
ms:  /                      Melihat item

en:  ;                      Look for the next item
ms:  ;                      Melihat item berikutnya

en:  A                      Add an entry
ms:  A                      Tambah satu entri

note: xgettext: You can use ⌫ character to translate <backspace>
en:  D, <backspace>, <del>  Delete an entry
ms: D, <backspace>, <del> Padam satu masukan

en:  e                      Eject (if stopped)
ms:  e                      Lenting (jika terhenti)

en: [Filebrowser]
ms: [Pelayar fail]

en:  <enter>                Add the selected file to the playlist
ms: <enter> Tambah fail terpilih ke senarai main

en:  <space>                Add the selected directory to the playlist
ms: <space> Tambah direktori terpilih ke senarai main

en:  .                      Show/Hide hidden files
ms: . Tunjuk/Sembunyi fail tersembunyi

en: [Player]
ms: [Pemain]

note: xgettext: You can use ↑ and ↓ characters
en:  <up>,<down>            Seek +/-5%%
ms: <up>,<down> Jangkau +/-5%%

en: [Repeat]
ms: [Ulang]

en: [Random]
ms: [Rawak]

en: [Loop]
ms: [Gelung]

en:  Source   : %s
ms: Sumber  : %s

en:  Position : %s/%s
ms: Kedudukan : %s/%s

en:  Volume   : Mute
ms: Volum : Senyap

en:  Volume   : %3ld%%
ms: Volum : %3ld%%

en:  Volume   : ----
ms: Volum : ----

en:  Title    : %<PRId64>/%d
ms: Tajuk : %<PRId64>/%d

en:  Chapter  : %<PRId64>/%d
ms: Bab : %<PRId64>/%d

en:  Source: <no current item>
ms: Sumber: <no current item>

en:  [ h for help ]
ms:  [ h untuk bantuan ]

en: Open: %s
ms: Buka: %s

en: Find: %s
ms: Cari: %s

en: Click to toggle between loop all, loop one and no loop
ms: Klik untuk togol diantara gelung semua, gelung sekali dan tiada gelung

en: Previous Chapter/Title
ms: Bab/Tajuk Terdahulu

en: Next Chapter/Title
ms: Bab/Tajuk Berikutnya

en: Teletext Activation
ms: Pengaktifan Teleteks

en: Toggle Transparency
ms: Togol Kelutsinaran

en: Play
    If the playlist is empty, open a medium
ms: Main
    Jika senarai main kosong, buka medium

en: Previous / Backward
ms: Terdahulu / Undur

en: Next / Forward
ms: Berikutnya / Maju

en: De-Fullscreen
ms: Nyahskrin-Penuh

en: Extended panel
ms: Panel Diperluas

en: Frame By Frame
ms: Bingkai Ke Bingkai

en: Trickplay Reverse
ms: Trickplay Songsang

en: Step backward
ms: Langkah undur

en: Step forward
ms: Langkah maju

en: Loop / Repeat
ms: Gelung / Ulang

en: Open subtitles
ms: Buka sarikata

en: Dock fullscreen controller
ms: Labuh pengawal skrin penuh

en: Stop playback
ms: Henti main balik

en: Open a medium
ms: Buka satu medium

en: Previous media in the playlist, skip backward when held
ms: Media terdahulu dalam senarai main, langkau undur bila ditahan

en: Next media in the playlist, skip forward when held
ms: Media berikutnya dalam senarai main, langkau maju bila ditahan

en: Toggle the video in fullscreen
ms: Togol skrin penuh video masuk

en: Toggle the video out fullscreen
ms: Togol skrin penub video keluar

en: Show extended settings
ms: Tunjuk tetapan diperluas

en: Toggle playlist
ms: Togol senarai main

en: Take a snapshot
ms: Ambil gambar

en: Loop from point A to point B continuously.
ms: Gelung dari titik A ke titik B secara berterusan.

en: Frame by frame
ms: Bingkai ke bingkai

en: Reverse
ms: Songsang

en: Change the loop and repeat modes
ms: Ubah mod gelung dan ulang

en: Previous media in the playlist
ms: Media terdahulu dalam senarai main

en: Next media in the playlist
ms: Media berikutnya dalam senarai main

en: Open subtitle file
ms: Buka fail sarikata

en: Dock/undock fullscreen controller to/from bottom of screen
ms: Labuh/tanggalkan pengawal skrin penuh ke/dari bawah skrin

[ctx: Tooltip|Unmute]
en: Unmute
ms: Suarakan

[ctx: Tooltip|Mute]
en: Mute
ms: Bisukan

en: Pause the playback
ms: Jedakan main balik

en: Loop from point A to point B continuously
    Click to set point A
ms: Gelung dari titik A ke titik B secara berterusan
    Klik untuk tetapkan titik A

en: Click to set point B
ms: Klik untuk tetapkan titik B

en: Stop the A to B loop
ms: Hentikan gelung A ke B

en: Aspect Ratio
ms: Nisbah Aspek

en: No EPG Data Available
ms: Tiada Data EPG Tersedia

en: Image Files
ms: Fail Imej

en: Logo filenames
ms: Nama fail logo

en: Image mask
ms: Topeng imej

en: No v4l2 instance found.
    Please check that the device has been opened with VLC and is playing.
    
    Controls will automatically appear here.
ms: Tiada kejadian v4l2 ditemui.
    Sila semak sama ada peranti telah dibuka dengan VLC dan dimainkan.
    
    Kawalan akan muncul secara automatik di sini.

en: Knee
    radius
ms: Jejari
    knee

en: Makeup
    gain
ms: Gandaan
    solek

en: Adjust pitch
ms: Laras pic

en: (Hastened)
ms: (Dicepatkan)

en: (Delayed)
ms: (Dilengah)

en: Force update of this dialog's values
ms: Paksa kemas kini bagi nilai dialog ini

en: &Fingerprint
ms: &Capjari

en: Find meta data using audio fingerprinting
ms: Cari data meta menggunakan pencapjarian audio

en: Comments
ms: Komen

en: Extra metadata and other information are shown in this panel.
ms: Metadata ekstra dan lain-lain maklumat ditunjuk dalam panel ini.

en: Information about what your media or stream is made of.
    Muxer, Audio and Video Codecs, Subtitles are shown.
ms: Maklumat mengenai apakah media atau strim diperbuat.
    Muxer, Kodeks Audio dan Video, Sari kata ditunjukkan.

en: Current media / stream statistics
ms: Statistik media / strim semasa

en: Input/Read
ms: Input/Baca

en: Media data size
ms: Saiz data media

en: Demuxed data size
ms: Saiz data demux

en: Content bitrate
ms: Kadar bit kandungan

en: Discarded (corrupted)
ms: Disingkir (rosak)

en: Dropped (discontinued)
ms: Digugur (dihentikan)

en: Decoded
ms: Dinyahkod

en: blocks
ms: blok

en: Displayed
ms: Dipapar

en: frames
ms: bingkai

en: Lost
ms: Hilang

en: Played
ms: Dimainkan

en: buffers
ms: penimbal

en: Last 60 seconds
ms: 60 saat terakhir

en: Overall
ms: Keseluruhan

en: Current playback speed: %1
    Click to adjust
ms: Kelajuan main balik semasa: %1
    Klik untuk laras

en: Revert to normal play speed
ms: Kembali ke kelajuan main biasa

en: Download cover art
ms: Muat turun seni kulit hadapan

en: Add cover art from file
ms: Tambah seni kulit hadapan dari fail

en: Choose Cover Art
ms: Pilih Seni Kulit Hadapan

en: Image Files (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)
ms: Fail Imej (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)

en: Elapsed time
ms: Masa berlalu

en: Total/Remaining time
ms: Masa keseluruhan/berbaki

en: Click to toggle between total and remaining time
ms: Klik untuk togol diantara masa keseluruhan dan masa berbaki

en: Click to toggle between elapsed and remaining time
ms: Klik untuk togol diantara masa berlalu dan masa berbaki

en: Double click to jump to a chosen time position
ms: Dwi-klik untuk lompat ke kedudukan masa dipilih

en: Select a device or a VIDEO_TS directory
ms: Pilih peranti atau direktori VIDEO_TS

en: Select a device or a VIDEO_TS folder
ms: Pilih peranti atau folder VIDEO_TS

en: Select one or multiple files
ms: Pilih satu ata berbilang fail

en: File names:
ms: Nama fail:

en: Filter:
ms: Tapis:

en: Eject the disc
ms: Lentingkan cakera

en: Entry
ms: Masukan

en: Channels:
ms: Saluran:

en: Selected ports:
ms: Port terpilih:

en: Use VLC pace
ms: Guna kelajuan VLC

en: Tuner card
ms: Kad penala

en: Delivery system
ms: Sistem penghantaran

en: Transponder/multiplex frequency
ms: Frekuensi transponder/multiplex

en: Transponder symbol rate
ms: Kadar simbol transponder

en: Bandwidth
ms: Lebar jalur

en: Device name
ms: Nama peranti

en: Your display will be opened and played in order to stream or save it.
ms: Paparan anda akan dibuka dan dimainkan mengikut tertib untuk distrim atau disimpan.

note: xgettext: frames per second
en:  f/s
ms: FPS

en: Advanced Options
ms: Pilihan Lanjutan

en: Double click to get media information
ms: Dwi-klik untuk dapatkan maklumat media

en: Change playlistview
ms: Ubah pandangan senarai main

en: Search the playlist
ms: Gelintar senarai main

en: My Computer
ms: Komputer Saya

en: Devices
ms: Peranti

en: Local Network
ms: Rangkaian Setempat

en: Remove this podcast subscription
ms: Buang langganan podcast ini

en: Do you really want to unsubscribe from %1?
ms: Anda mahu nyahlanggan %1?

en: Cover
ms: Kulit Hadapan

en: Create Directory
ms: Cipta Direktori

en: Create Folder
ms: Cipta Folder

en: Enter name for new directory:
ms: Masukkan nama untuk direktori baharu:

en: Enter name for new folder:
ms: Masukkan nama untuk folder baharu:

en: Rename Directory
ms: Nama Semula Direktori

en: Rename Folder
ms: Nama Semula Folder

en: Enter a new name for the directory:
ms: Masukkan nama baharu untuk direktori:

en: Enter a new name for the folder:
ms: Masukkan nama baharu untuk folder:

en: Sort by
ms: Isih mengikut

en: Ascending
ms: Menaik

en: Descending
ms: Menurun

en: Display size
ms: Saiz paparan

en: Increase
ms: Naik

en: Decrease
ms: Turun

en: Playlist View Mode
ms: Mod Pandangan Senarai Main

en: Playlist is currently empty.
    Drop a file here or select a media source from the left.
ms: Senarai main buat masa ini kosong.
    Lepaskan fail di sini atau pilih sumber medai disebelah kiri.

en: Icons
ms: Ikon

en: Detailed List
ms: Senarai Terperinci

en: List
ms: Senarai

en: PictureFlow
ms: Aliran Gambar

en: Select or double click an action to change the associated hotkey. Use delete key to remove hotkeys.
ms: Pilih atau dwi-klik satu tindakan untuk ubah kekunci panas berkaitan. Guna kekunci delete untuk buang kekunci panas.

en: in
ms: dalam

en: Any field
ms: Mana-mana medan

en: Actions
ms: Tindakan

en: Application level hotkey
ms: Kekunci panas aras aplikasi

en: Desktop level hotkey
ms: Kekunci panas aras atas meja

en: Double click to change.
    Delete key to remove.
ms: Dwi-klik untuk ubah.
    Padam kekunci untuk buang.

en: Hotkey change
ms: Kekunci panas berubah

en: Press the new key or combination for
ms: Tekan kekunci atau gabungan baharu untuk

en: Assign
ms: Umpuk

en: Warning: this key or combination is already assigned to
ms: Amaran: kekunci atau gabungan ini sudah diumpuk ke

en: Warning: <b>%1</b> is already an application menu shortcut
ms: Amaran: <b>%1</b> adalah pintasan menu aplikasi

en: Key or combination:
ms: Kekunci atau gabungan:

en: Key:
ms: Kekunci:

en: Input & Codecs Settings
ms: Tetapan Input & Kodeks

en: Configure Hotkeys
ms: Konfigur Kekunci Panas

en: Device:
ms: Peranti:

en: If this property is blank, different values
    for DVD, VCD, and CDDA are set.
    You can define a unique one or configure them 
    individually in the advanced preferences.
ms: Jika sifat ini adalah kosong, nilai berbeza
    bagi DVD, VCD, dan CDDA ditetapkan.
    Anda boleh takrif yang unik atau konfigur ia
    secara individu dalam keutamaan lanjutan.

en: Lowest latency
ms: Kependaman terendah

en: High latency
ms: Kependaman tinggi

en: Higher latency
ms: Kependaman tertinggi

en: This is VLC's skinnable interface. You can download other skins at
ms: Ini ialah antara muka VLC yang boleh dikulitkan. Anda boleh muat turun kekulit yang lain di

en: VLC skins website
ms: Laman sesawang kekulit VLC

en: System's default
ms: Lalai sistem

en: File associations
ms: Perkaitan fail

en: Audio Files
ms: Fail audio

en: Video Files
ms: Fail Video

en: Playlist Files
ms: Fail senarai main

en: &Apply
ms: &Terap

en: &Cancel
ms: &Batal

en: Profile
ms: Profil

en: Edit selected profile
ms: Sunting profil terpilih

en: Delete selected profile
ms: Padam profil terpilih

en: Create a new profile
ms: Cipta profil baharu

en: Create
ms: Cipta

en: This muxer is not provided directly by VLC: It could be missing.
ms: Muxer ini tidak disediakan oleh VLC: Ia mungkin hilang.

en: This muxer is missing. Using this profile will fail
ms: Muxer ini hilang. Penggunaan profil ini akan mengalami kegagalan

en:  Profile Name Missing
ms: Nama Profil Hilang

en: You must set a name for the profile.
ms: Anda mesti tetapkan nama untuk profil.

en: File/Directory
ms: Fail/Direktori

en: File/Folder
ms: Fail/Folder

en: Source
ms: Sumber

en: Source:
ms: Sumber:

en: Type:
ms: Jenis:

en: This module writes the transcoded stream to a file.
ms: Modul ini tuliskan strim bertranskod ke dalam fail.

en: Filename
ms: Namafail

en: Save file...
ms: Simpan fail...

en: Containers (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)
ms: Kontena (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)

en: This module outputs the transcoded stream to a network via HTTP.
ms: Modul ini outputkan strim bertranskod ke rangkaian melalui HTTP.

en: Path
ms: Laluan

en: This module outputs the transcoded stream to a network via the mms protocol.
ms: Modul ini outputkan strim bertranskod ke rangkaian melalui protokol mms.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTSP.
ms: Modul ini outputkan strim bertranskod ke rangkaian melalui RTSP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via UDP.
ms: Modul ini outputkan strim bertranskod ke rangkaian melalui UDP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTP.
ms: Modul ini outputkan strim bertranskod ke rangkaian melalui RTP.

en: Base port
ms: Port dasar

en: This module outputs the transcoded stream to an Icecast server.
ms: Modul ini outputkan strim bertranskod ke pelayan Icecast.

en: Mount Point
ms: Titik Lekap

en: Login:pass
ms: Login:laluan

en: Edit Bookmarks
ms: Edit Tandabuku

en: Create a new bookmark
ms: Cipta tandabuku baru

en: Delete the selected item
ms: Menghapuskan item yang dipilih

en: Delete all the bookmarks
ms: Hapus semua tandabuku

en: Extract
ms: Ekstrak

en: &Close
ms: &Tutup

en: Bytes
ms: Bait

en: Convert
ms: Tukar

en: Multiple files selected.
ms: Fail berbilang dipilih.

en: Destination
ms: Destinasi

en: Destination file:
ms: Fail destinasi:

en: Browse
ms: Lungsur

en: Multiple Files Selected.
ms: Fail Berbilang Dipilih.

en: Files will be placed in the same directory with the same name.
ms: Fail akan digantikan dalam direktori yang sama dengan nama yang serupa.

en: Append '-converted' to filename
ms: Tokok '-converted' ke dalam nama fail

en: Settings
ms: Tetapan

en: Display the output
ms: Papar output

en: This display the resulting media, but can slow things down.
ms: Paparan ini menghasilkan media, tetapi menyebabkan aktiviti menjadi perlahan.

en: &Start
ms: &Mula

en: Containers
ms: Bekas

en: Program Guide
ms: Panduan Program

en: Update
ms: Kemas kini

en:  (%1+ rated)
ms: (%1+ ditaraf)

en: Errors
ms: Ralat

en: Cl&ear
ms: K&osongkan

en: Hide future errors
ms: Sembunyi ralat akan datang

en: Adjustments and Effects
ms: Pelarasan dan Kesan

en: Stereo Widener
ms: Peluas Stereo

en: Synchronization
ms: Penyegerakkan

en: v4l2 controls
ms: Kawalan v4l2

en: &Save
ms: &Simpan

en: Store the Password
ms: Simpan Kata Laluan

en: Privacy and Network Access Policy
ms: Polisi Kerahsiaan dan Capaian Rangkaian

en: <p>In order to protect your privacy, <i>VLC media player</i> does <b>not</b> collect personal data or transmit them, not even in anonymized form, to anyone.</p>
    <p>Nevertheless, <i>VLC</i> is able to automatically retrieve information about the media in your playlist from third party Internet-based services. This includes cover art, track names, artist names and other meta-data.</p>
    <p>Consequently, this may entail identifying some of your media files to third party entities. Therefore the <i>VLC</i> developers require your express consent for the media player to access the Internet automatically.</p>
ms: <p>Untuk melindungi kerahsiaan anda, <i>pemain media VLC</i> <b>tidak</b> mengutip data peribadi anda atau menghebahkannya, walaupun secara awanama, kepada sesiapa pun.</p>
    <p>Walaubagaimanapun, <i>VLC</i> masih boleh mendapatkan maklumat secara automatik mengenai media di dalam senarai main anda melalui perkhidmatan berasaskan-Internet pihak ketiga. Ia melibatkan seni kulit hadapan, nama trek, pengarangan dan lain-lain data-meta.</p>
    Ia mungkin mendedahkan sesetengah fail media anda ke entiti pihak ketiga. Oleh itu pembangun <i>VLC</i> meminta anda izinkan pemain media mencapai Internet secara automatik.</p>

en: Network Access Policy
ms: Polisi Capaian Rangkaian

en: Regularly check for VLC updates
ms: Semak kemas kini VLC secara kerap

en: Go to Time
ms: Lompat Ke Masa

en: &Go
ms: &Pergi

en: Go to time
ms: Lompat ke masa

en: About
ms: Perihal

en: <p>VLC media player is a free and open source media player, encoder, and streamer made by the volunteers of the <a href="http://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a> community.</p><p>VLC uses its internal codecs, works on essentially every popular platform, and can read almost all files, CDs, DVDs, network streams, capture cards and other media formats!</p><p><a href="http://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Help and join us!</span></a>
ms: <p>Pemain media VLC adalah pemain media sumber terbuka, pengekod, dan penstrim yang dibina oleh sukarelawan komuniti <a href="http://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a>.</p><p>VLC menggunakan kodeks dalamannya, berfungsi dalam setiap platform popular, dan dapat baca hampir kesemua fail, CD, DVD, strim rangkaian, kad tangkap dan lain-lain format media!</p><p><a href="http://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Beri bantuan dan sertai kami!</span></a>

en: &Recheck version
ms: Semak semula versi

en: &Yes
ms: &Ya

en: &No
ms: T&idak

en: VLC media player updates
ms: Kemas kini pemain media VLC

en: A new version of VLC (%1.%2.%3%4) is available.
ms: Satu versi baharu VLC (%1.%2.%3%4) sudah tersedia.

en: You have the latest version of VLC media player.
ms: Anda memiliki versi pemain media VLC terkini.

en: An error occurred while checking for updates...
ms: Satu ralat telah berlaku ketika memeriksa kemas kini...

en: Current Media Information
ms: Maklumat Media Semasa

en: &General
ms: &Umum

en: Co&dec
ms: Ko&deks

en: S&tatistics
ms: S&tatistik

en: &Save Metadata
ms: &Simpan Metadata

en: Location:
ms: Lokasi

en: Saves all the displayed logs to a file
ms: Simpan semua log yang dipapar ke dalam fail

en: Save log file as...
ms: Simpan fail log sebagai...

en: Texts/Logs (*.log *.txt);; All (*.*)
ms: Teks/Log (*.log *.txt);; All (*.*)

en: Application
ms: Aplikasi

en: Cannot write to file %1:
    %2.
ms: Tidak dapat tulis ke fail %1:
    %2

en: Update the tree
ms: Kemas kini pepohon

en: Clear the messages
ms: Kosongkan mesej

en: Open Media
ms: Buka Media

en: &File
ms: &Fail

en: &Disc
ms: &Cakera

en: &Network
ms: Rangkaia&n

en: Capture &Device
ms: &Peranti Tangkapan

en: &Select
ms: &Pilih

en: &Enqueue
ms: Digilir

en: &Play
ms: Mai&n

en: &Stream
ms: &Strim

en: C&onvert
ms: T&ukar

en: C&onvert / Save
ms: T&ukar / Simpan

en: Open URL
ms: Buka URL

en: Enter URL here...
ms: Masukkan URL di sini...

en: Please enter the URL or path to the media you want to play.
ms: Sila masukkan URL atau laluan ke media yang anda mahu mainkan.

en: If your clipboard contains a valid URL
    or the path to a file on your computer,
    it will be automatically selected.
ms: Jika papan keratan anda mengandungi
    URL atau laluan tidak sah ke fail dalam
    komputer anda, ia akan dipilih secara
    automatik.

en: Plugins and extensions
ms: Pemalam dan sambungan

en: Active Extensions
ms: Sambungan Aktif

en: Capability
ms: Keupayaan

en: Score
ms: Skor

en: &Search:
ms: &Gelintar:

en: More information...
ms: Lagi maklumat...

en: Reload extensions
ms: Muat semula sambungan

en: Skins customize player's appearance. You can activate them through preferences.
ms: Kekulit menyuaikan penampilan pemain. Anda boleh aktifkan ia menerusi keutamaan.

en: Playlist parsers add new capabilities to read internet streams or extract meta data.
ms: Penghurai senarai main menambah keupayaan baharu untuk membaca strim internet atau mengekstrak data meta.

en: Service discoveries adds new sources to your playlist such as web radios, video websites, ...
ms: Penemuan perkhidmatan menambah sumber baharu ke dalam senarai main anda seperti radio sesawang, laman sesawang video, ...

en: Retrieves extra info and art for playlist items
ms: Dapatkan maklumat dan seni ekstra untuk item senarai main

en: Extensions brings various enhancements. Check descriptions for more details
ms: Sambungan memberikan pelbagai penambahbaikan. Semak keterangan untuk lebih perincian

en: Only installed
ms: Hanya dipasang

en: Retrieving addons...
ms: Mendapatkan tambahan...

en: No addons found
ms: Tiada tambahan ditemui

en: This addon has been installed manually. VLC can't manage it by itself.
ms: Tambahan ini telah dipasang secara manual. VLC tidak dapat mengurus ia.

en: Version %1
ms: Versi %1

en: %1 downloads
ms: %1 muat turun

en: &Uninstall
ms: N&yahpasang

en: &Install
ms: &Pasang

en: Version
ms: Versi

en: Website
ms: Laman sesawang

en: Files
ms: Fail

en: Deletes the selected item
ms: Padam item terpilih

en: Show settings
ms: Tunjuk tetapan

en: Simple
ms: Mudah

en: Switch to simple preferences view
ms: Tukar ke pandangan keutamaan mudah

en: Switch to full preferences view
ms: Tukar ke pandangan keutamaan penuh

en: Save and close the dialog
ms: Simpan dan tutup dialog

en: &Reset Preferences
ms: &Reset Keutamaan

en: Only show current
ms: Hanya tunjuk terkini

en: Only show modules related to current playback
ms: Hanya tunjuk modul berkaitan dengan main balik semasa

en: Advanced Preferences
ms: Keutamaan Lanjutan

en: Simple Preferences
ms: Keutamaan  Mudah

en: Cannot save Configuration
ms: Tidak dapat simpan kongfigurasi

en: Preferences file could not be saved
ms: Fail keutamaan tidak dapat disimpan

en: Are you sure you want to reset your VLC media player preferences?
ms: Anda pasti mahu tetapkan semula keutamaan pemain media VLC anda?

en: Stream Output
ms: Output Strim

en: This wizard will allow you to stream or convert your media for use locally, on your private network, or on the Internet.
    You should start by checking that source matches what you want your input to be and then press the "Next" button to continue.
ms: Bestari ini membolehkan anda strim atau tukarkan media anda untuk kegunaan setempat, pada rangkaian persendirian anda, atau pada
    Internet. Anda seharusnya mula menyemak sumber yang sepadan dengan input yang anda mahu kemudian tekan butang "Berikutnya"
    untuk teruskan.

en: Stream output string.
    This is automatically generated when you change the above settings,
    but you can change it manually.
ms: Rentetan output strim.
    Ia akan dijana secara automati bila anda ubah tetapan diatas, tetapi
    anda boleh ubah ia secara manual.

en: Back
ms: Undur

en: Toolbars Editor
ms: Penyunting Palang Alat

en: Toolbar Elements
ms: Unsur Palang Alat

en: Flat Button
ms: Butang Datar

en: Next widget style
ms: Gaya widjet berikutnya

en: Big Button
ms: Butang Besar

en: Native Slider
ms: Pelungsur Tabii

en: Main Toolbar
ms: Palang Alat Utama

en: Above the Video
ms: Atas Video

en: Toolbar position:
ms: Kedudukan palang alat:

en: Line 1:
ms: Baris 1:

en: Line 2:
ms: Baris 2:

en: Time Toolbar
ms: Bar Alatan Masa

en: Advanced Widget
ms: Widjet Lanjutan

en: Fullscreen Controller
ms: Pengawal layarpenuh

en: New profile
ms: Profil baru

en: Delete the current profile
ms: Hapus profil semasa

en: Select profile:
ms: Pilih profil:

en: Preview
ms: Pratonton

en: Cl&ose
ms: &Tutup

en: Profile Name
ms: Nama Profil

en: Please enter the new profile name.
ms: Sila masukkan nama profil baru.

en: Spacer
ms: Penjarak

en: Expanding Spacer
ms: Penjarak terkembang

en: Splitter
ms: Pemisah

en: Time Slider
ms: Gelangsar Masa

en: Small Volume
ms: Volum Kecil

en: DVD menus
ms: Menu DVD

en: Teletext transparency
ms: Kelutsinaran teleteks

en: Advanced Buttons
ms: Butang Lanjutan

en: Playback Buttons
ms: Butang Mainbalik

en: Aspect ratio selector
ms: Pemilih nisbah bidang

en: Speed selector
ms: Pemilih kelajuan

en: Broadcast
ms: Siaran

en: Schedule
ms: Jadual

en: Video On Demand ( VOD )
ms: Video Dalam Permintaan (VOD)

en: Hours / Minutes / Seconds:
ms: Jam / Minit / Saat:

en: Day / Month / Year:
ms: Hari / Bulan / Tahun:

en: Repeat:
ms: Ulang:

en: Repeat delay:
ms: Lengahan Ulangan:

en:  days
ms: hari

en: E&xport
ms: E&ksport

en: Save VLM configuration as...
ms: Simpan konfigurasi VLM sebagai...

en: VLM conf (*.vlm);;All (*)
ms: konf VLM (*.vlm);;Semua (*)

en: Open VLM configuration...
ms: Buka konfigurasi VLM...

en: Broadcast:
ms: Siar:

en: Schedule:
ms: Jadual:

en: Open Directory
ms: Buka Direktori

en: Open Folder
ms: Buka Folder

en: Open playlist...
ms: Buka senarai main...

en: XSPF playlist
ms: Senarai main XSPF

en: M3U playlist
ms: Senarai main M3U

en: M3U8 playlist
ms: Senarai main M3U8

en: Save playlist as...
ms: Simpan senarai main sebagai...

en: Open subtitles...
ms: Buka sari kata...

en: Media Files
ms: Fail Media

en: Subtitle Files
ms: Fail Sari kata

en: All Files
ms: Semua Fail

en: Empty
ms: Kosong

en: Deactivate
ms: Nyahaktif

en: Do you want to restart the playback where left off?
ms: Anda mahu mulakan semula main balik pada kedudukan terakhir ditinggalkan?

en: &Continue
ms: T&eruskan

en: Control menu for the player
ms: Menu kawalan untuk pemain

en: Paused
ms: Henti sebentar

en: P&layback
ms: Mainba&lik

en: &Audio
ms: Audio

en: &Video
ms: Video

en: Subti&tle
ms: Sar&ikata

en: Tool&s
ms: Ala&tan

en: V&iew
ms: Lihat

en: &Help
ms: &Bantuan

en: Open &File...
ms: Buka &Fail...

en: &Open Multiple Files...
ms: &Buka Fail Berbilang...

en: Open &Disc...
ms: Buka Cakera...

en: Open &Network Stream...
ms: Buka Rangkaia&n Strim...

en: Open &Capture Device...
ms: Buka Peranti Cekup...

en: Open &Location from clipboard
ms: Buka &Lokasi dari klipbod.

en: Open &Recent Media
ms: Buka Media Baru-baru &Ini

en: Conve&rt / Save...
ms: Tuka&r / Simpan...

en: &Stream...
ms: &Strim...

en: Quit at the end of playlist
ms: Keluar dipenghujung senarai main

en: Close to systray
ms: Tutup ke talam sistem

en: &Quit
ms: &Keluar

en: &Effects and Filters
ms: Kesan dan Penapis

en: &Track Synchronization
ms: Segerakkan Trek

en: Plu&gins and extensions
ms: Plugin dan sambungan

en: Customi&ze Interface...
ms: &Suai Antara Muka...

en: &Preferences
ms: &Keutamaan

en: &View
ms: &Lihat

en: Play&list
ms: Senarai

en: Docked Playlist
ms: Senarai Main Terlabuh

en: Always on &top
ms: Sentiasa di &atas

en: Mi&nimal Interface
ms: Antara muka M&inimum

en: &Fullscreen Interface
ms: Antara Muka Skrin Penuh

en: &Advanced Controls
ms: K&awalan Lanjutan

en: Status Bar
ms: Palang Status

en: Visualizations selector
ms: &Pemilih Visualisasi

en: &Increase Volume
ms: &Tingkatkan Volum

en: D&ecrease Volume
ms: K&urangkan Volum

en: &Mute
ms: &Senyap

en: Audio &Device
ms: &Peranti Audio

en: Audio &Track
ms: &Trek Audio

en: &Stereo Mode
ms: Mod &Stereo

en: &Visualizations
ms: &Visualisasi

en: Add &Subtitle File...
ms: Tambah Fail &Sarikata...

en: Sub &Track
ms: Sub &Trek

en: Video &Track
ms: &Trek Video

en: &Fullscreen
ms: &Skrin penuh

en: Always Fit &Window
ms: Sentiasa Suai Muat &Tetingkap

en: Set as Wall&paper
ms: Tetapkan sebagai Ke&rtas Dinding

en: &Zoom
ms: &Zum

en: &Aspect Ratio
ms: Nisbah Aspek

en: &Crop
ms: &Pangkas

en: &Deinterlace
ms: &Nyahjalin

en: &Deinterlace mode
ms: Mod &Nyahjalin

en: Take &Snapshot
ms: Ambil &Gambar

en: T&itle
ms: &Judul

en: &Chapter
ms: &Bab

en: &Manage
ms: &Urus...

en: Check for &Updates...
ms: Periksa &Kemas kini...

en: &Stop
ms: &Henti

en: Pre&vious
ms: Terdahulu

en: Ne&xt
ms: Berikut

en: Sp&eed
ms: Ke&lajuan

en: &Faster
ms: &Percepat

en: N&ormal Speed
ms: Kelajuan Normal

en: Slo&wer
ms: &Perlahan

en: &Jump Forward
ms: Lompat Maju

en: Jump Bac&kward
ms: Lompat Undur

en: Open &Network...
ms: Buka Rangkaia&n...

en: Leave Fullscreen
ms: Tinggalkan skrin penuh

en: &Playback
ms: Tayangan

en: &Hide VLC media player in taskbar
ms: S&embunyi pemain media dalam palang tugas

en: Sho&w VLC media player
ms: T&unjuk pemain media VLC

en: &Open Media
ms: &Buka Media

en: &Clear
ms: Kosongkan

en: &Renderer
ms: Penge&mas Gabung

en: Scanning...
ms: Mengimbas...

en: Show advanced preferences over simple ones
ms: Tunjuk keutamaan lanjutan berbanding yang ringkas

en: Show advanced preferences and not simple preferences when opening the preferences dialog.
ms: Tunjuk keutamaan lanjutan bukan keutamaan ringkas bila membuka dialog keutamaan.

en: Show an icon in the systray allowing you to control VLC media player for basic actions.
ms: Tunjuk ikon dalam talam sistem yang membolehkan anda kawal pemain media VLC bagi tindakan asas.

en: Start VLC with only a systray icon
ms: Mulakan VLC hanya dengan ikon talam sistem

en: VLC will start with just an icon in your taskbar.
ms: VLC akan dimulakan sebagai ikon dalam palang tugas anda.

en: Show playing item name in window title
ms: Tunjuk nama item yang dimainkan dalam tajuk tetingkap

en: Show the name of the song or video in the controller window title.
ms: Tunjuk nama lagu atau video dalam tajuk tetingkap pengawal.

en: Show notification popup on track change
ms: Tunjuk pemberitahuan timbul bila trek berubah

en: Show a notification popup with the artist and track name when the current playlist item changes, when VLC is minimized or hidden.
ms: Tunjuk pemberitahuan timbul dengan nama artis dan trek bila item senarai main semasa berubah, bila VLC diminimumkan atau tersembunyi.

en: Windows opacity between 0.1 and 1
ms: Kelegapan tetingkap diantara 0.1 hingga 1

en: Sets the windows opacity between 0.1 and 1 for main interface, playlist and extended panel. This option only works with Windows and X11 with composite extensions.
ms: Tetapkan kelegapan tetingkap diantara 0.1 hingga 1 untuk antara muka utama, senarai main dan panel diperluas. Pilihan ini hanya berfungsi dengan Windows dan X11 berserta sambungan komposit.

en: Fullscreen controller opacity between 0.1 and 1
ms: Kelegapan pengawal skrin penuh diantara 0.1 hingga 1

en: Sets the fullscreen controller opacity between 0.1 and 1 for main interface, playlist and extended panel. This option only works with Windows and X11 with composite extensions.
ms: Tetapkan kelegapan pengawal berskrin penuh diantara 0.1 hingga 1 untuk antara muka utama, senarai main dan panel diperluas. Pilihan ini hanya berfungsi dengan Windows dan X11 berserta sambungan komposit.

en: Show unimportant error and warnings dialogs
ms: Tunjuk dialog ralat dan amaran yang tidak penting

en: Activate the updates availability notification
ms: Aktifkan pemberitahuan ketersediaan kemaskini

en: Activate the automatic notification of new versions of the software. It runs once every two weeks.
ms: Aktifkan pemberitahuan automatik bagi versi baharu perisian. Ia berjalan hanya sekali setiap dua minggu.

en: Number of days between two update checks
ms: Bilangan hari diantara dua semakan kemaskini

en: Ask for network policy at start
ms: Tanya polisi rangkaian ketika permulaan

en: Save the recently played items in the menu
ms: Simpan item dimain baru-baru ini di dalam menu

en: List of words separated by | to filter
ms: Senaraikan perkataan yang dipisah oleh tanda | untuk ditapis

en: Regular expression used to filter the recent items played in the player.
ms: Ungkapan nalar yang digunakan untuk menapis item dimain baru-baru ini di dalam pemain.

en: Define the colors of the volume slider
ms: Takrif warna pelungsur volum

en: Define the colors of the volume slider
    By specifying the 12 numbers separated by a ';'
    Default is '255;255;255;20;226;20;255;176;15;235;30;20'
    An alternative can be '30;30;50;40;40;100;50;50;160;150;150;255'
ms: Takrif warna pelungsur volum
    Dengan menyatakan 12 nombor yang dipisah dengan tanda ';'
    Lalai ialah '255;255;255;20;226;20;255;176;15;235;30;20'
    Alternatif lain adalah '30;30;50;40;40;100;50;50;160;150;150;255'

en: Selection of the starting mode and look
ms: Pemilihan bagi memulakan mod dan penampilan

en: Start VLC with:
     - normal mode
     - a zone always present to show information as lyrics, album arts...
     - minimal mode with limited controls
ms: Mulakan VLC dengan:
    - mod biasa
    - zon yang sentiasa hadir untuk tunjukkan maklumat sebagai lirik, seni
    album...
    - mod minimal dengan kawalan terhad

en: Show a controller in fullscreen mode
ms: Tunjuk pengawal dalam mod skrin penuh

en: Embed the file browser in open dialog
ms: Benamkan pelayar fail dalam dialog buka

en: Define which screen fullscreen goes
ms: Takrif dimana skrin penuh skrin pergi

en: Screennumber of fullscreen, instead of same screen where interface is.
ms: Bilangan skrin bagi skrin penuh, selain dari skrin yang serupa yang mana antara muka berada

en: Load extensions on startup
ms: Muat sambungan ketika permulaan

en: Automatically load the extensions module on startup.
ms: Muat modul sambungan secara automatik ketika permulaan.

en: Start in minimal view (without menus)
ms: Mulakan dalam pandangan minimum (tanpa menu)

en: Display background cone or art
ms: Papar kon atau seni latar belakang

en: Display background cone or current album art when not playing. Can be disabled to prevent burning screen.
ms: Papar kon latar belakang atau seni album semasa ketika tidak dimainkan. Boleh dilumpuhkan untuk menghindari skrin terbakar.

en: Expanding background cone or art
ms: Mengembangkan kon atau seni latar belakang

en: Background art fits window's size.
ms: Seni latar belakang memenuhi saiz tetingkap.

en: Ignore keyboard volume buttons.
ms: Abai butang volum papan kekunci

en: With this option checked, the volume up, volume down and mute buttons on your keyboard will always change your system volume. With this option unchecked, the volume buttons will change VLC's volume when VLC is selected and change the system volume when VLC is not selected.
ms: Dengan pilhan ini ditanda, volum naik, volum turun dan butang senyap pada papan kekunci anda akan sentiasa mengubah volum sistem anda. Jika pilihan ini tidak ditanda, butang volum akan menukar volum VLC bila VLC dipilih dan ubah volum sistem bila VLC tidak dipilih.

en: When to raise the interface
ms: Ketika menaikkan antara muka

en: This option allows the interface to be raised automatically when a video/audio playback starts, or never.
ms: Pilihan ini membolehkan antara muka dinaikkan secara automatik ketika main balik video/audio bermula, atau tidak sesekali dijalankan.

en: Fullscreen controller mouse sensitivity
ms: Kepekaan tetikus pengawal skrin penuh

en: When minimized
ms: Bila diminimumkan

en: Qt interface
ms: Antara muka Qt

en: errors
ms: ralat

en: warnings
ms: amaran

en: debug
ms: nyahpepijat

[ctx: Tooltip|Clear]
en: Clear
ms: Kosongkan

en: Open a skin file
ms: Buka satu fail kekulit

en: Skin files |*.vlt;*.wsz;*.xml
ms: Fail kekulit |*.vlt;*.wsz;*.xml

en: Playlist Files |
ms: Fail Senarai Main |

en: |All Files |*
ms: |Semua Fail |*

en: Open playlist
ms: Buka senarai main

en: Save playlist
ms: Simpan senarai main

en: XSPF playlist |*.xspf|M3U file |*.m3u|HTML playlist |*.html
ms: Senarai main XSPF |Fail *.xspf|M3U |Senarai main *.m3u|HTML |*.html

en: Skin to use
ms: Kekulit untuk digunakan

en: Path to the skin to use.
ms: Laluan kekulit untuk digunakan.

en: Config of last used skin
ms: Konfig kekulit terakhir yang digunakan

en: Windows configuration of the last skin used. This option is updated automatically, do not touch it.
ms: Konfigurasi tetingkap kekulit terakhir yang digunakan. Pilihan ini automatik dikemaskini, jangan sentuhnya.

en: Enable transparency effects
ms: Benarkan kesan telus

en: You can disable all transparency effects if you want. This is mainly useful when moving windows does not behave correctly.
ms: Anda boleh lumpuhkan semua kesan telus jika mahu. Ini berguna khususnya apabila pemindahan tetingkap tidak berfungsi seperti yang sepatutnya.

en: Use a skinned playlist
ms: Guna senarai main berkulit

en: Display video in a skinned window if any
ms: Papar video dalam tetingkap berkulit jika ada

en: When set to 'no', this parameter is intended to give old skins a chance to play back video even though no video tag is implemented
ms: Bila ditetapkan ke 'tidak', parameter ini bertujuan untuk memberi kekulit lama peluang memainkan balik video walaupun tiada tag video dilaksanakan.

en: Skinnable Interface
ms: Antara Buka Berkulit

en: Select skin
ms: Pilih kekulit

en: Open skin...
ms: Buka kekulit ...

en: Brightness threshold
ms: Ambang kecerahan

en: When this mode is enabled, pixels will be shown as black or white. The threshold value will be the brightness defined below.
ms: Bila mod ini dibenarkan, piksel akan ditunjukkan sebagai hitam atau putih. Nilai ambang akan ditakrif kecerahan seperti dibawah.

en: Image contrast (0-2)
ms: Bezajelas imej (0-2)

en: Set the image contrast, between 0 and 2. Defaults to 1.
ms: Tetapkan kontra imej, antara 0 dan 2. Lalai kepada 1.

en: Set the image hue, between 0 and 360. Defaults to 0.
ms: Tetapkan hue imej, antara 0 dan 360. Lalai kepada 0.

en: Image saturation (0-3)
ms: Kepekatan imeh (0-3)

en: Set the image saturation, between 0 and 3. Defaults to 1.
ms: Tetapkan ketepuan imej, antara 0 dan 3. Lalai kepada 1.

en: Image brightness (0-2)
ms: Kecerahan imej (0-2)

en: Set the image brightness, between 0 and 2. Defaults to 1.
ms: Tetapkan kecerahan imej, antara 0 dan 2. Lalai kepada 1.

en: Image gamma (0-10)
ms: Imej gamma (0-10)

en: Set the image gamma, between 0.01 and 10. Defaults to 1.
ms: Tetapkan gamma imej, antara 0.01 dan 10. Lalai ialah 1.

en: Direct3D9 adjust filter
ms: Penapis laras Direct3D9

en: Decode frames directly into RPI VideoCore instead of host memory.
ms: Nyahkod bingkai secara terus ke dalam RPI VideoCore selain dari ingatan hos.

en: Decode frames directly into RPI VideoCore instead of host memory. This option must only be used with the MMAL video output plugin.
ms: Nyahkod bingkai secara terus ke dalam RPI VideoCore selain dari ingatan hos. Pilihan ini hanya boleh digunakan dengan pemalam output video MMAL.

en: MMAL decoder
ms: Penyahkod MMAL

en: MMAL-based decoder plugin for Raspberry Pi
ms: Pemalam penyahkod berasaskan-MMAL untuk Raspberry Pi

en: Use QPUs for advanced HD deinterlacing.
ms: Guna QPU untuk penyahjalinan HD lanjutan.

en: Make use of the QPUs to allow higher quality deinterlacing of HD content.
ms: Gunakan QPU untuk membolehkan penyahjalinan kualiti lebih tinggi bagi kandungan HD.

en: MMAL deinterlace
ms: Nyahjalin MMAL

en: MMAL-based deinterlace filter plugin
ms: Pemalam tapis nyahjalinan berasaskan-MMAL

en: VideoCore layer where the video is displayed.
ms: Lapisan VideoCore yang mana video dipaparkan.

en: VideoCore layer where the video is displayed. Subpictures are displayed directly above and a black background directly below.
ms: Lapisan VideoCore yang mana video dipaparkan. Subgambar dipapar secara terus diatas dan latar belakang hitam dibawah.

en: Blank screen below video.
ms: Skrin gelpa di bawah video.

en: Render blank screen below video. Increases VideoCore load.
ms: Kemas gabung skrin gelap di bawah video. Tingkatkan beban VideoCore.

en: Adjust HDMI refresh rate to the video.
ms: Laras kadar segar semula HDMI ke video.

en: Force interlaced video mode.
ms: Paksa mod video terjalin.

en: Force the HDMI output into an interlaced video mode for interlaced video content.
ms: Paksa output HDMI ke mod video terjalin untuk kandungan video terjalin.

en: MMAL-based vout plugin for Raspberry Pi
ms: Pemalam vout berasaskan MMAL untuk Raspberry Pi

en: VAAPI filters
ms: Penapis VAAPI

en: Video Accelerated API filters
ms: Penapis API Terpecut Video

en: VDPAU adjust video filter
ms: Penapis video laras VDPAU

en: VDPAU video decoder
ms: Penyahkod video VDPAU

en: Temporal-spatial
ms: Spatial-sementara

en: VDPAU surface conversions
ms: Pertukaran permukaan VDPAU

en: Deinterlacing algorithm
ms: Algoritma nyah-penjaluran

en: Inverse telecine
ms: Telecine songsang

en: Deinterlace chroma skip
ms: Langkauan kroma nyah-jalinan

en: Whether temporal deinterlacing applies to luma only
ms: Sama ada nyah-jalinan sementera dilaksana ke luma sahaja

en: Noise reduction level
ms: Aras pengurangan hingar

en: Scaling quality
ms: Kualiti penskalaan

en: High quality scaling level
ms: Arasa penskalaan berkualiti tinggi

en: VDPAU deinterlacing filter
ms: Penapis nyah-jalinan VDPAU

en: VDPAU output
ms: Output VDPAU

en: VDPAU sharpen video filter
ms: Penapis video jelas VDPAU

en: File keystore (plaintext)
ms: Stor kunci fail (teks biasa)

en: Secrets are stored on a file without any encryption
ms: Rahsia disimpan di dalam fail tanpa apa-apa penyulitan

en: Crypt keystore
ms: Sulitkan stor kunci

en: Secrets are stored encrypted on a file
ms: Rahsia distor-sulitkan dalam fail

en: No
ms: Tidak

en: Any
ms: Mana-mana

en: System default
ms: Lalai sistem

en: After first unlock
ms: Selepas dibuka kali pertama

en: After first unlock, on this device only
ms: Selepas dibuka kali pertama, pada peranti ini sahaja

en: When passcode set, on this device only
ms: Bila kod laluan ditetapkan, pada peranti ini sahaja

en: Always, on this device only
ms: Sentiasa, pada peranti ini sahaja

en: When unlocked
ms: Bila dibuka

en: When unlocked, on this device only
ms: Bila dibuka, pada peranti ini sahaja

en: Synchronize stored items
ms: Segerak item disimpan

en: Synchronizes stored items via iCloud Keychain if enabled in the user domain.
ms: Segerakkan item tersimpan melalui Rantai Kunci iCloud jika dibenarkan dalam domain pengguna.

en: Accessibility type for all future passwords saved to the Keychain
ms: Jenis kebolehcapaian untuk semua kata laluan tersimpan dimasa hadapan ke dalam Rantai Kunci

en: Keychain access group
ms: Kumpulan capaian rantai kunci

en: Keychain access group as defined by the app entitlements.
ms: Kumpulan capaian rantai kunci yang ditakrif oleh hakmilik apl.

en: Keychain keystore
ms: Stor kunci rantai kunci

en: Keystore for iOS, Mac OS X and tvOS
ms: Stor kunci untuk iOS, Mac OS X dan tvOS

en: KWallet keystore
ms: Stor kunci KWallet

en: Secrets are stored via KWallet
ms: Rahsia disimpan melalui KWallet

en: Memory keystore
ms: Stor kunci ingatan

en: Secrets are stored in memory
ms: Rahsia disimpan melalui ingatan

en: libsecret keystore
ms: Stor kunci libsecret

en: Secrets are stored via libsecret
ms: Rahsia disimpan melalui libsecret

en: Android log
ms: Log Android

en: Android log using logcat
ms: Log Android menggunakan logcat

en: Be quiet
ms: Duduk diam

en: Turn off all messages on the console.
ms: Matikan semua mesej di dalam konsol.

en: Console log
ms: Log konsol

en: Console logger
ms: Pengelog konsol

en: Info
ms: Maklumat

en: Debug
ms: Nyahpepijat

en: Log to file
ms: Log ke fail

en: Log all VLC messages to a text file.
ms: Log semua mesej VLC ke fail teks.

en: Log filename
ms: Nama fail log

en: Specify the log filename.
ms: Tentukan nama fail log

en: Log format
ms: Format log

en: Specify the logging format.
ms: Nyatakan format pengelogan.

en: Verbosity
ms: Kejelaan

en: Select the logging verbosity or default to use the same verbosity given by --verbose.
ms: Pilih kejelaan pengelogan atau lalai untuk guna kejelaan sama yang diberi dengan --verbose.

en: Logger
ms: Pengelog

en: File logger
ms: Pengelog fail

en: Journal
ms: Jurnal

en: SystemD journal logger
ms: Pengelog jurnal SystemD

en: System log (syslog)
ms: Log sistem (syslog)

en: Emit log messages through the POSIX system log.
ms: Siarkan mesej log melalui log sistem POSIX.

en: Debug messages
ms: Mesej nyahpepijat

en: Include debug messages in system log.
ms: Sertakan mesej nyahpepijat di dalam log sistem.

en: Identity
ms: Identiti

en: Process identity in system log.
ms: Proses identiti di dalam log sistem.

en: Facility
ms: Kemudahan

en: System logging facility.
ms: Kemudahan pengelogan sistem.

en: System logger (syslog)
ms: Pengelog sistem (syslog)

en: Extension not responding!
ms: Sambungan tidak bertindakbalas!

en: Extension '%s' does not respond.
    Do you want to kill it now?
ms: Sambungan '%s' tidak memberi tindakbalas.
    Anda mahu matikannya sekarang?

en: <p>Password for Web interface has not been set.</p><p>Please use --http-password, or set a password in </p><p>Preferences &gt; All &gt; Main interfaces &gt; Lua &gt; Lua HTTP &gt; Password.</p>
ms: <p>Kata laluan untuk antara muka Sesawang belum lagi ditetapkan.</p><p>Sila guna --http-password, atau tetapkan kata laluan di dalam </p><p>Keutamaan &gt; All &gt; Antara muka utama &gt; Lua &gt; Lua HTTP &gt; Kata Laluan.</p>

en: Lua interface
ms: Antara muka Lua

en: Lua interface module to load
ms: Modul antara muka Lua yang dimuatkan

en: Lua interface configuration
ms: Konfigurasi antara muka Lua

en: Lua interface configuration string. Format is: '["<interface module name>"] = { <option> = <value>, ...}, ...'.
ms: Rentetan konfigurasi antara muka Lua. Formatnya ialah: '["<interface module name>"] = { <option> = <value>, ...}, ...'.

en: A single password restricts access to this interface.
ms: Satu kata laluan menyekat capaian ke antara muka ini.

en: Source directory
ms: Direktori sumber

en: Directory index
ms: Indeks direktori

en: Allow to build directory index
ms: Benarkan membina indeks direktori

en: This is the host on which the interface will listen. It defaults to all network interfaces (0.0.0.0). If you want this interface to be available only on the local machine, enter "127.0.0.1".
ms: Ini adalah kos yang antara muka akan dengar. Ia lalai kepada semua antara muka rangkaian (0.0.0.0). Jika anda ingin antara muka ini hanya wujud pada mesin setempat, masukkan "127.0.0.1".

en: This is the TCP port on which this interface will listen. It defaults to 4212.
ms: Ini adalah port TCP yang antara muka ini akan didengar. Ia lalai kepada 4212.

en: CLI input
ms: Input CLI

en: Accept commands from this source. The CLI defaults to stdin ("*console"), but can also bind to a plain TCP socket ("localhost:4212") or use the telnet protocol ("telnet://0.0.0.0:4212")
ms: Terima perintah dari sumber ini. Lalai CLI ke stdin ("*console"), tetapi boleh juga ikat ke soket TCP biasa ("localhost:4212") atau guna protokol telnet ("telnet://0.0.0.0:4212")

en: Lua interpreter
ms: Pentafsir Lua

en: Lua HTTP
ms: HTTP Lua

en: Lua CLI
ms: CLI Lua

en: Command-line interface
ms: Antara muka baris-perintah

en: Lua Telnet
ms: Telnet Lua

en: Lua Meta Fetcher
ms: Pengambil Meta Lua

en: Fetch meta data using lua scripts
ms: Dapatkan data meta menggunakan skrip lua

en: Lua Meta Reader
ms: Pembaca Meta Lua

en: Read meta data using lua scripts
ms: Baca data meta menggunakan skrip lua

en: Lua Playlist
ms: Senarai Main Lua

en: Lua Playlist Parser Interface
ms: Antara Muka Penghurai Senarai Main Lua

en: Lua Art
ms: Seni Lua

en: Fetch artwork using lua scripts
ms: Dapatkan kerja seni menggunakan skrip lua

en: Lua Extension
ms: Sambungan Lua

en: Lua SD Module
ms: Modul SD Lua

en: Folder meta data
ms: Data meta folder

en: Album art filename
ms: Nama fail seni album

en: Filename to look for album art in current directory
ms: Nama fail untuk cari seni albumm dalam direktori semasa

en: Sound Clip
ms: Klip Bunyi

en: addons local storage
ms: storan setempat tambahan

en: Addons local storage installer
ms: Pemasang storan setempat tambahan

en: Addons local storage lister
ms: Penyenarai storan setempat tambahan

en: Videolan.org's addons finder
ms: Pencari tambahan Videolan.org

en: addons.videolan.org addons finder
ms: Pencari tambahan addons.videolan.org

en: Videolan.org's single archive addons finder
ms: Pencari tambahan arkib tunggal Videolan.org

en: single .vlp archive addons finder
ms: Pencari tambahan arkib .vlp tunggal

en: The username of your last.fm account
ms: Nama pengguna akaun last.fm anda

en: The password of your last.fm account
ms: Kata laluan akaun last.fm anda

en: Scrobbler URL
ms: URL penggahar

en: The URL set for an alternative scrobbler engine
ms: URL ditetapkan untuk enjin penggahar alternatif

en: Submission of played songs to last.fm
ms: Penyerahan lagu yang dimainkan ke last.fm

en: last.fm: Authentication failed
ms: last.fm: Pengesahihan gagal

en: last.fm username or password is incorrect. Please verify your settings and relaunch VLC.
ms: Nama pengguna atau kata laluan last.fm salah, sila sahkan tetapan anda dan lancar semula VLC.

en: Last.fm username not set
ms: Nama pengguna Last.fm tidak ditetapkan

en: Please set a username or disable the audioscrobbler plugin, and restart VLC.
    Visit http://www.last.fm/join/ to get an account.
ms: Sila tetapkan nama pengguna, atau lumpuhkan pemalam audioscrobbler, kemudian mulakan semula VLC.
    Lawati http://www.last.fm/join/ untuk dapatkan akaun.

en: Track fingerprinter (based on Acoustid)
ms: Jejak pengecap jari (berasaskan pada Acoustid)

en: However, the security certificate presented by the server is unknown and could not be authenticated by any trusted Certificate Authority.
ms: Namun, sijil keselamatan yang disedia oleh pelayan tidak diketahui dan tidak dapat disahihkan oleh mana-mana Autoriti Persijilan yang dipercayai.

en: However, the security certificate presented by the server changed since the previous visit and was not authenticated by any trusted Certificate Authority.
ms: Namun, sijil keselamatan yang disedia oleh pelayan telah berubah semenjak lawatan terdahulu dan tidak dapat disahihkan oleh mana-mana Autoriti Persijilan yang dipercayai.

en: Abort
ms: Henti Paksa

en: View certificate
ms: Lihat sijil

en: Insecure site
ms: Laman tidak selamat

en: You attempted to reach %s. %s
    This problem may be stem from an attempt to breach your security, compromise your privacy, or a configuration error.
    
    If in doubt, abort now.
ms: Anda cuba mencapai %s.%s
    Masalah ini berpunca dari percubaan untuk memecah masuk keselamatan nada, mengganggu kerahsiaan anda, atau terdapat ralat konfigurasi.
    
    Jika masih ragu-ragu, henti paksa sekarang.

en: Accept 24 hours
ms: Terima 24 jam

en: Accept permanently
ms: Terima secara kekal

en: This is the certificate presented by %s:
    %s
    
    If in doubt, abort now.
ms: Ini adalah sijil yang dibuat oleh %s:
    %s
    
    Jika masih ragu, henti-paksa sekarang.

en: Use system trust database
ms: Guna pengkalan data kepercayaan sistem

en: Trust the root certificates of Certificate Authorities stored in the operating system trust database to authenticate TLS sessions.
ms: Percaya sijil root Autoriti Sijil yang tersimpan di dalam pengkalan data kepercayaan sistem pengoperasian untuk sahihkan sesi TLS.

en: Trust directory
ms: Percaya direktori

en: Trust the root certificates of Certificate Authorities stored in the specified directory to authenticate TLS sessions.
ms: Percaya sijil root Autoriti Sijil yang tersimpan di dalam pengkalan data kepercayaan sistem pengoperasian untuk sahihkan sesi TLS.

en: TLS cipher priorities
ms: Keutamaan sifer TLS

en: Ciphers, key exchange methods, hash functions and compression methods can be selected. Refer to GNU TLS documentation for detailed syntax.
ms: Sifer, kaedah pertukaran kunci, fungsi cincangan dan kaedah mampatan boleh dipilih. Rujuk ke dokumentasi TLS GNU untuk sintak terperinci.

en: Performance (prioritize faster ciphers)
ms: Prestasi (utamakan sifer lebih pantas)

en: Secure 128-bits (exclude 256-bits ciphers)
ms: Selamat 128-bit (asingkan sifer 256-bit)

en: Secure 256-bits (prioritize 256-bits ciphers)
ms: Selamat 256-bit (utamakan sifer 256-bit)

en: GNU TLS transport layer security
ms: Keselamatan lapisan angkutan TLS GNU

en: GNU TLS server
ms: Pelayan TLS GNU

en: Playing some media.
ms: Menayangkan beberapa media.

en: D-Bus screensaver
ms: Penyelamat skrin D-Bus

en: D-Bus screen saver inhibition
ms: Perencatan penyelamat skrin D-Bus

en: XDG-screensaver
ms: penyelamat-skrin-XDG

en: XDG screen saver inhibition
ms: Perencatan penyelamat skrin XDG

en: Logging
ms: Menglog

en: File logging
ms: Menglog fail

en: M3U playlist export
ms: Eksport senarai main M3U

en: M3U8 playlist export
ms: Eksport senarai main M3U8

en: XSPF playlist export
ms: Eksport senarai main XSPF

en: HTML playlist export
ms: Eksport senarai main HTML

en: Maximum number of connections
ms: Bilangan sambunga maksimum

en: This limits the maximum number of clients that can connect to the RTSP VOD. 0 means no limit.
ms: Ini menghadkan bilangan maksima klien yang boleh menyambungpada RTSP VOD. 0 bermakna tiada had.

en: MUX for RAW RTSP transport
ms: MUX untuk pengangkut RAW RTSP

en: Sets the timeout option in the RTSP session string
ms: Tetapkan pilihan had masa tamapat dalam rentetan sesi RTSP

en: Defines what timeout option to add to the RTSP session ID string. Setting it to a negative number removes the timeout option entirely. This is needed by some IPTV STBs (such as those made by HansunTech) which get confused by it. The default is 5.
ms: Takrifkan apakah pilihan had masa tamat untuk ditambah ke rentetan ID sesi RTSP. Penetapannya ke nilai negatif akan membuang pilihan had masa tamat secara terus.
    Ia diperlukan oleh sesetengah STB IPTV (seperti yang dibina oleh Hansun Tech) yang menjadi keliru disebabkan masalah ini. Lalai adalah 5.

en: Legacy RTSP VoD server
ms: Pelayan VoD RTSP legasi

en: TLS support for OS X and iOS
ms: Sokongan TLS untuk OS X dan iOS

en: TLS server support for OS X
ms: Sokongan pelayan TLS untuk OS X

en: You attempted to reach %s. However the security certificate presented by the server is unknown and could not be authenticated by any trusted Certification Authority. This problem may be caused by a configuration error or an attempt to breach your security or your privacy.
    
    If in doubt, abort now.
ms: Anda cuba mencapai %s. Malangnya sijil keselamatan yang disedia oleh pelayan tidak diketahui dan tidak dapat disahihkan oleh mana-mana Autoriti Persijilan yang dipercayai. Masalah ini mungkin disebabkan oleh ralat konfigurasi atau satu percubaan untuk memecah keselamatan atau kerahsiaan anda.
    
    Jika masih ragu, henti-paksa sekarang.

en: Accept certificate temporarily
ms: Terima sijil buat sementara

en: Stats encoder function
ms: Fungsi enkoder stats

en: Stats decoder
ms: Dekoder stats

en: Stats decoder function
ms: Fungsi dekoder stats

en: Stats demux
ms: Demux stats

en: Stats demux function
ms: Fungsi demux stats

en: XML Parser (using libxml2)
ms: Penghurai XML (gunakan libxml2)

en: Title to put in ASF comments.
ms: Judul untuk diletak pada komen ASF.

en: Author to put in ASF comments.
ms: Pengarang untuk diletak pada komen ASF.

en: Copyright string to put in ASF comments.
ms: Rentetan hakcipta untuk diletak dalam komen ASF.

en: Comment
ms: Komen

en: Comment to put in ASF comments.
ms: Komen untuk diletak pada komen ASF.

en: "Rating" to put in ASF comments.
ms: "Rating" untuk diletak pada komen ASF.

en: Packet Size
ms: Saiz paket

en: ASF packet size -- default is 4096 bytes
ms: Saiz paket ASF -- lalai ialah 4096 bait

en: Bitrate override
ms: Pembatalan kadar bit

en: Do not try to guess ASF bitrate. Setting this, allows you to control how Windows Media Player will cache streamed content. Set to audio+video bitrate in bytes
ms: Jangan cuba meneka kadar bit ASF. Penetapan ini, bolehkan anda mengawal bagaimana Pemain Media Windows cachekan kandungan berstrim. Tetapkan ke kadar bit audio+video dalam bait

en: ASF muxer
ms: Muxer ASF

en: Unknown Video
ms: Video tidak diketahui

en: Subject
ms: Subjek

en: Encoder
ms: Pengekod

en: AVI muxer
ms: Muxer AVI

en: Dummy/Raw muxer
ms: Muxer Olok/Raw

en: Create "Fast Start" files
ms: Cipta fail "Fast Start"

en: Create "Fast Start" files. "Fast Start" files are optimized for downloads and allow the user to start previewing the file while it is downloading.
ms: Cipta fail "Mula Cepat". Fail "Mula Panas" dioptimumkan untuk memuat turun dan membenarkan pengguna untuk mulakan pratonton fail ketika ia dimuat turun.

en: MP4/MOV muxer
ms: Muxer MP4/MOV

en: Fragmented and streamable MP4 muxer
ms: Muxer MP4 boleh dibingkis dan distrimkan

en: DTS delay (ms)
ms: Lengahan DTS (ms)

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the SCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
ms: Lengahan DTS (pengkodan stem masa) dan PTS (persembahan stem masa) data di dalam strim, dibangdingkan dengan SCR. Ini membenarkan sedikit menimbal di dalam dekoder klien.

en: PES maximum size
ms: Saiz maksima PES

en: Set the maximum allowed PES size when producing the MPEG PS streams.
ms: Tetapam saiz PES maksima yang dibenarkan apabila mengeluarkan strim MPEG PS.

en: PS muxer
ms: Muxer PS

en: Video PID
ms: PID video

en: Assign a fixed PID to the video stream. The PCR PID will automatically be the video.
ms: Berikan PID tetap kepada strim video. PCR PID akan automatik sebagai video.

en: Audio PID
ms: PID audio

en: Assign a fixed PID to the audio stream.
ms: Berikan PID tetap kepada strim audio.

en: SPU PID
ms: PID SPU

en: Assign a fixed PID to the SPU.
ms: Berikan PID tetap pada SPU.

en: PMT PID
ms: PID PMT

en: Assign a fixed PID to the PMT
ms: Berikan PID tetap pada PMT

en: TS ID
ms: ID TS

en: Assign a fixed Transport Stream ID.
ms: Berikan ID Strim Pengankutan tetap.

en: NET ID
ms: ID NET

en: Assign a fixed Network ID (for SDT table)
ms: Berikan ID Rangkaian Tetap (untuk jadual SDT)

en: PMT Program numbers
ms: Nombor program PMT

en: Assign a program number to each PMT. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
ms: Berikan nombor program kepada setiap PMT. Ini memerlukan "Tetapkan PID kepada ID ES" dibolehhkan.

en: Mux PMT (requires --sout-ts-es-id-pid)
ms: Mux PMT (perlukan --sout-ts-es-id-pid)

en: Define the pids to add to each pmt. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
ms: Takrifkan pid untuk ditambah kepada setiap pmt. Ini memerlukan "Tetapkan PID kepada ID ES" dibolehhkan.

en: SDT Descriptors (requires --sout-ts-es-id-pid)
ms: SDT Descriptors (perlukan --sout-ts-es-id-pid)

en: Defines the descriptors of each SDT. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
ms: Takrifkan penerang untuk setiap SDT. Ini memerlukan "Tetapkan PID kepada ID ES" dibolehkan.

en: Set PID to ID of ES
ms: Tetapkan PID pada ID ES

en: Sets PID to the ID if the incoming ES. This is for use with --ts-es-id-pid, and allows having the same PIDs in the input and output streams.
ms: Tetapkan PID ke ID jika ES masuk. Ini untuk digunakan dengan --ts-es-id-pid, dan benarkan untuk memiliki PID sama dalam strim input dan output.

en: Data alignment
ms: Jajaran data

en: Enforces alignment of all access units on PES boundaries. Disabling this might save some bandwidth but introduce incompatibilities.
ms: Paksa penjajaran semua unit capaian pada sempadan PES. Melumpuhkannya dapat menjimatkan sedikit jalurlebar tetapi mendatangkan ketidakserasian.

en: Shaping delay (ms)
ms: Pembentukan lengah (ms)

en: Cut the stream in slices of the given duration, and ensure a constant bitrate between the two boundaries. This avoids having huge bitrate peaks, especially for reference frames.
ms: Potong strim dalam pecahan tempoh diberi, dan pastikan kadar bit tetap antara dua sempadan. Ini bagi mengelakkan dari berlakunya puncak kadar bit yang besar, terutamanya untuk bingkai rujukan.

en: Use keyframes
ms: Guna kunci bingkai

en: If enabled, and shaping is specified, the TS muxer will place the boundaries at the end of I pictures. In that case, the shaping duration given by the user is a worse case used when no reference frame is available. This enhances the efficiency of the shaping algorithm, since I frames are usually the biggest frames in the stream.
ms: Jika dibolehkan, dan pembentukkan ditentukan, muxer TS akan meletakkan sempadan pada akhir gambar I. Dalam kes ini, tempoh pembentukan yang diberi oleh pengguna adalah kes terburuk apabila tiada bingkai rujukan. Ini meningkatkan efisyen algoritma pembentukan, oleh kerana bingkai I biasanya bingkai terbesar dalam strim.

en: PCR interval (ms)
ms: Sela PCR (ms)

en: Set at which interval PCRs (Program Clock Reference) will be sent (in milliseconds). This value should be below 100ms. (default is 70ms).
ms: Tetapkan PCR (Rujukan Jam Program) jeda mana yang akan dihantar (dalam milisaat). Nilai ini sepatutnya di bawah 100ms. (lalai adalah 70ms).

en: Minimum B (deprecated)
ms: Minima B (dimansuhkan)

en: This setting is deprecated and not used anymore
ms: Tetapan ini telah dimansuhkan dan tidak digunakan lagi

en: Maximum B (deprecated)
ms: Maksima B (dimansuhkan)

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the PCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
ms: Lengahan DTS (pengkodan stem masa) dan PTS (persembahan stem masa) data di dalam strim, dibangdingkan dengan PCR. Ini membenarkan sedikit menimbal di dalam dekoder klien.

en: Crypt audio
ms: Sulitkan audio

en: Crypt audio using CSA
ms: Sulitkan audio menggunakan CSA

en: Crypt video
ms: Sulitkan video

en: Crypt video using CSA
ms: Sulitkan video menggunakan CSA

en: CSA Key in use
ms: Kunci CSA yang digunakan

en: CSA encryption key used. It can be the odd/first/1 (default) or the even/second/2 one.
ms: Kunci penyulitan CSA digunakan. Ia boleh jadi ganjil/pertama/1 (lalai) atau genap/kedua/2.

en: Packet size in bytes to encrypt
ms: Saiz paket dalam bait untuk penyulitan

en: Size of the TS packet to encrypt. The encryption routines subtract the TS-header from the value before encrypting.
ms: Saiz paket TS untuk disulit. Rutin penyulitan mengurangkan pengepala-TS dari nilai sebelum penyulitan.

en: TS muxer (libdvbpsi)
ms: Muxer TS (libdvdpsi)

en: Multipart JPEG muxer
ms: Muxer JPEG pelbagai bahagian

en: Index interval
ms: Sela indeks

en: Minimal index interval, in microseconds. Set to 0 to disable index creation.
ms: Sela indeks minimum, dalam mikrosaat. Tetapkan ke 0 untuk lumpuhkan penciptaan indeks

en: Index size ratio
ms: Nisbah saiz indeks

en: Set index size ratio. Alters default (60min content) or estimated size.
ms: Tetapkan nisbah saiz indeks. Lalai ubah (kandungan 60min) atau saiz anggaran.

en: Ogg/OGM muxer
ms: Muxer Ogg/OGM

en: WAV muxer
ms: Muxer WAV

en: OS X Notification Plugin
ms: Plugin Pemberitahuan OS X

en: New input playing
ms: Input baharu dimainkan

en: Now playing
ms: Kini dimainkan

en: Skip
ms: Langkau

en: Timeout (ms)
ms: Masa tamat (ms)

en: How long the notification will be displayed.
ms: Berapa lamakah pemberitahuan akan dipaparkan.

en: Notify
ms: Beritahu

en: LibNotify Notification Plugin
ms: Plugin Pemberitahuan LibNotify

en: A/52 audio packetizer
ms: Pempaket audio A/52

en: avparser packetizer
ms: Pempaket avparser

en: AV1 video packetizer
ms: Pempaket video AV1

en: Copy packetizer
ms: Salin pempaket

en: Dirac packetizer
ms: Pempaket Dirac

en: DTS audio packetizer
ms: Pempaket audio DTS

en: Flac audio packetizer
ms: Pempaket audio FLAC

en: H.264 video packetizer
ms: Pempaket video H.624

en: HEVC/H.265 video packetizer
ms: Pempaket video HEVC/H.265

en: MLP/TrueHD parser
ms: Penghurai MLP/TrueHD

en: MPEG4 audio packetizer
ms: Pempaket audio MPEG4

en: MPEG4 video packetizer
ms: Pempaket video MPEG4

en: MPEG audio layer I/II/III packetizer
ms: Pempaket lapisan audio MPEG I/II/III

en: Sync on Intra Frame
ms: Segerak pada Bingkai Intra

en: Normally the packetizer would sync on the next full frame. This flags instructs the packetizer to sync on the first Intra Frame found.
ms: Biasanya pempaket akan menyegerak pada bingkai penuh seterusnya. Bendera ini mengarahkan pempaket untuk disegerak pada Bingkai Intra pertama yang ditemui.

en: MPEG-I/II video packetizer
ms: Pempaket video MPEG-I/II

en: MPEG Video
ms: Video MPEG

en: VC-1 packetizer
ms: Pempaket VC-1

en: Zeroconf network services
ms: Servis rangkaian zeroconf

en: Zeroconf services
ms: Serivs zeroconf

en: Avahi Renderer Discovery
ms: Penemuan Pengemas Gabung Avahi

en: Bonjour Network Discovery
ms: Penemuan Rangkaian Bonjour

en: Bonjour Renderer Discovery
ms: Penemuan Pengemas Gabung Bonjour

en: My Videos
ms: Video Saya

en: My Music
ms: Muzik Saya

en: Picture
ms: Gambar

en: My Pictures
ms: Gambar Saya

en: mDNS Network Discovery
ms: Penemuan Rangkaian mDNS

en: mDNS Renderer Discovery
ms: Penemuan Pengemas gabung mDNS

en: MTP devices
ms: Peranti MTP

en: MTP Device
ms: Peranti MTP

en: Discs
ms: Cakera

en: Podcasts
ms: Podcast

en: Podcast URLs list
ms: Senarai URL Podcast

en: Enter the list of podcasts to retrieve, separated by '|' (pipe).
ms: Masukkan senarai podcast diambil, dipisah dengan '|' (alir).

en: Audio capture
ms: Tangkapan audio

en: Audio capture (PulseAudio)
ms: Tangkapan audio (PulseAudio)

en: Generic
ms: Generik

en: SAP multicast address
ms: Alamat multicast SAP

en: The SAP module normally chooses itself the right addresses to listen to. However, you can specify a specific address.
ms: Modul SAP biasanya memilih sendiri alamat yang betul  untuk didengar. Bagaimanapun, anda boleh tentukan alamat spesifik.

en: SAP timeout (seconds)
ms: Had masa SAP (saat)

en: Delay after which SAP items get deleted if no new announcement is received.
ms: Lengahan apabila item SAP dipadam jika tiada pengumuman baru diterima.

en: Try to parse the announce
ms: Cubaan menghurai pemberitahuan

en: This enables actual parsing of the announces by the SAP module. Otherwise, all announcements are parsed by the "live555" (RTP/RTSP) module.
ms: Ini membolehkan penghuraian sebenar pengumuman oleh modul SAP. Sebaliknya, semua pengumuman dihuraikan oleh modul "live555" (RTP/RTSP).

en: SAP Strict mode
ms: Mod Tegas SAP

en: When this is set, the SAP parser will discard some non-compliant announcements.
ms: Apabila ditetapkan, penghurai SAP akan menolak sebahagian pengumumam yangn tidak-patuh.

en: Network streams (SAP)
ms: Strim rangkaian (SAP)

en: SDP Descriptions parser
ms: Penghurai Pemerihal SDP

en: Session
ms: Sessi

en: Tool
ms: Alatan

en: User
ms: Pengguna

en: Video capture
ms: Tangkapan video

en: Video capture (Video4Linux)
ms: Tangkapan video (Video4Linux)

en: Audio capture (ALSA)
ms: Tangkapan audio (ALSA)

en: Unknown type
ms: Jenis tidak diketahui

en: SAT>IP channel list
ms: Senarai saluran SAT>IP

en: Custom SAT>IP channel list URL
ms: URL senarai saluran SAT>IP suai

en: Master List
ms: Senarai Master

en: Server List
ms: Senarai Pelayan

en: Custom List
ms: Senarai Suai

en: Universal Plug'n'Play
ms: Plug'n'Play Universal

en: Screen capture
ms: Tangkapan skrin

en: Your window manager does not provide a list of applications.
ms: Pengurus tetingkap anda tidak menyediakan senarai aplikasi.

en: Applications
ms: Aplikasi

en: Desktop
ms: Atas meja

en: X coordinate
ms: Koordinat X

en: X coordinate of the bargraph.
ms: Koordinat X graf palang.

en: Y coordinate
ms: Koordinat Y

en: Y coordinate of the bargraph.
ms: Koordinat Y palang graf.

en: Transparency of the bargraph
ms: Kelutsinaran palang graf

en: Bargraph transparency value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
ms: Nilai kelutsinaran graf palang (dari 0 untuk kelutsinaran penuh sehinggalah 255 untuk kelegapan penuh).

en: Bargraph position
ms: Kedudukan graf palang

en: Enforce the bargraph position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
ms: Paksa kedudukan graf palang dalam video (0=tengah, 1=kiri, 2=kanan, 4=atas, 8=bawah, anda juga boleh gunakan gabugnan nilai ini, cth 6 = atas-kanan).

en: Bar width in pixel
ms: Lebar palang dalam piksel

en: Width in pixel of each bar in the BarGraph to be displayed.
ms: Lebar dalam piksel bagi setiap palang dalam Graf Palang yang dipaparkan.

en: Bar Height in pixel
ms: Tinggi palang dalam piksel

en: Height in pixel of BarGraph to be displayed.
ms: Tinggi dalam piksel bagi Graf Palang yang dipaparkan.

en: Audio Bar Graph Video sub source
ms: Sumber sub Video Graf Palang Audio

en: Audio Bar Graph Video
ms: Video Graf Palang Audio

en: Input FIFO
ms: FIFO input

en: FIFO which will be read for commands
ms: FIFO yang mana akan dibaca untuk perintah

en: Output FIFO
ms: FIFO Output

en: FIFO which will be written to for responses
ms: FIFO yang akan ditulis untuk respons

en: Dynamic video overlay
ms: Lapisan video dinamik

en: Overlay
ms: Lapisan

en: Full path of the image files to use. Format is <image>[,<delay in ms>[,<alpha>]][;<image>[,<delay>[,<alpha>]]][;...]. If you only have one file, simply enter its filename.
ms: Laluan penuh fail imej untuk diguna. Formatnyay ialah <image>[,<delay in ms>[,<alpha>]][;<image>[,<delay>[,<alpha>]]][;...]. Jika anda hanya mempunyai satu fail, hanya masukkan nama failnya.

en: Logo animation # of loops
ms: # gelung logo animasi

en: Number of loops for the logo animation. -1 = continuous, 0 = disabled
ms: Bilangan gelung untuk animasi logo. -1 = berterusan, 0 = dilumpuhkan

en: Logo individual image time in ms
ms: Masa imej individu logo dalam ms

en: Individual image display time of 0 - 60000 ms.
ms: Masa paparan imej individi 0 - 60000 ms.

en: X coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
ms: Kordinat X logo. Anda boleh pindahkan logo dengan klik-kiri padanya.

en: Y coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
ms: Kordinat Y logo. Anda boleh pindahkan logo dengan klik-kiri padanya.

en: Opacity of the logo
ms: Kelegapan logo

en: Logo opacity value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
ms: Nilai kelegapan logo (dari 0 untuk kelutsinaran penuh sehinggalah 255 untuk kelegapan penuh).

en: Logo position
ms: Posisi logo

en: Enforce the logo position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
ms: Paksa posisi logo di atas video (0=tengah, 1=kiri, 4=atas, 8=bawah, anda juga boleh gunakan kombinasi nilai ini, cth 6=atas-kanan).

en: Use a local picture as logo on the video
ms: Guna gambar setempat sebagai logo diatas video

en: Logo sub source
ms: Sub sumber logo

en: Logo overlay
ms: Lapisan logo

en: Logo video filter
ms: Penapis video logo

en: Marquee text to display. (Available format strings: %Y = year, %m = month, %d = day, %H = hour, %M = minute, %S = second, ...)
ms: Teks Marquee untuk dipaparkan. (Rentetan format tersedia: %Y = tahun, %m = bulan, %d = hari, %H = jam, %M = minit, %S = saat, ...)

en: Text file
ms: Fail teks

en: File to read the marquee text from.
ms: Fail untuk baca teks marquee.

en: X offset
ms: Offset X

en: X offset, from the left screen edge.
ms: Offset X, dari sudut kiri skrin.

en: Y offset
ms: Offset Y

en: Y offset, down from the top.
ms: Offseet Y, turun dari atas.

en: Timeout
ms: Masa tamat

en: Number of milliseconds the marquee must remain displayed. Default value is 0 (remains forever).
ms: Bilangan milisaat ukiran mesti kekalkan paparannya. Nilai lalai adalah 0 (kekal selamanya).

en: Refresh period in ms
ms: Segar semula tempoh dalam ms.

en: Number of milliseconds between string updates. This is mainly useful when using meta data or time format string sequences.
ms: Bilangan milisaat antara kemas kini rentetan. Ia berguna bila menggunakan jujukan rentetan format  masa atau data meta.

en: Opacity (inverse of transparency) of overlayed text. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
ms: Kelegapan (songsang kelutsinaran) pada teks terlapis. 0 = lutsinar, 255 = sepenuhnya legap.

en: Font size, pixels
ms: Saiz font, piksel

en: Font size, in pixels. Default is 0 (use default font size).
ms: Saiz fon, dalam piksel. Lalai adalah 0 (guna saiz fon lalai).

en: Color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
ms: Warna teks yang akan dikemas gabung pada video. Mestilah heksadesimal (seperti warna HTML). Dua aksara pertama untuk murah, berikutnya hijau, kemudian biru. #000000 = hitam, #FF0000 = merah, #00FF00 = hijau, #FFFF00 = kuning (merah + hijau), #FFFFFF = putih

en: Marquee position
ms: Posisi ukiran

en: You can enforce the marquee position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
ms: Anda boleh paksa posisi ukir di atas video (0=tengah, 1=kiri, 4=atas, 8=bawah, anda juga boleh gunakan kombinasi nilai ini, cth 6=atas-kanan).

en: Display text above the video
ms: Papar teks di atas video

en: Marquee
ms: Ukiran

en: Marquee display
ms: Papar ukiran

en: Misc
ms: Lain-lain

en: Transparency of the mosaic foreground pictures. 0 means transparent, 255 opaque (default).
ms: Ketelusan gambar depan mozek. 0 bermakna telus, 255 legap (lalai).

en: Total height of the mosaic, in pixels.
ms: Jumlah tinggi mozek, dalam piksel.

en: Total width of the mosaic, in pixels.
ms: Jumlah lebar mozek, dalam piksel.

en: Top left corner X coordinate
ms: Sudut atas kiri kordinat X

en: X Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
ms: Kordinat X pada sudut atass-kiri mozek.

en: Top left corner Y coordinate
ms: Sudut atas kiri kordinat Y

en: Y Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
ms: Kordinat Y pada sudut atas-kiri mozek.

en: Border width
ms: Lebar sempadan

en: Width in pixels of the border between miniatures.
ms: Lebar dalam piksel untuk sempadan di antara miniatur.

en: Border height
ms: Tinggi sempadan

en: Height in pixels of the border between miniatures.
ms: Tinggi dalam piksel untuk sempadan di antara miniatur.

en: Mosaic alignment
ms: Jajaran mozek

en: You can enforce the mosaic alignment on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
ms: Anda boleh paksa penjajaran mozek di atas video (0=tengah, 1=kiri, 4=atas, 8=bawah, anda juga boleh gunakan kombinasi nilai ini, cth 6=atas-kanan).

en: Positioning method
ms: Metod posisi

en: Positioning method for the mosaic. auto: automatically choose the best number of rows and columns. fixed: use the user-defined number of rows and columns. offsets: use the user-defined offsets for each image.
ms: Metod pemposisi untuk mozek. auto: automatik pilih nombor terbaik untuk baris dan lajur. tetap: guna nombor pra-takrif untuk baris dan lajur. offset guna offset pengguna-takrif untuk setiap imej.

en: Number of rows
ms: Bilangan baris

en: Number of image rows in the mosaic (only used if positioning method is set to "fixed").
ms: Bilangan baris imej dalam mozek (hanya digunakan jika kaedah kedudukan ditetapkan ke "tetap").

en: Number of columns
ms: Bilangan lajur

en: Number of image columns in the mosaic (only used if positioning method is set to "fixed").
ms: Bilangan lajur imej dalam mozek (hanya digunakan jika kaedah kedudukan ditetapkan ke "tetap").

en: Keep aspect ratio
ms: Biarkan nisbah aspek

en: Keep the original aspect ratio when resizing mosaic elements.
ms: Kekalkan nisbah aspek asal apabila mensaiz semula elemen mozek.

en: Keep original size
ms: Biarkan saiz asal

en: Keep the original size of mosaic elements.
ms: Simpan saiz asal elemen mozek.

en: Elements order
ms: Susunan elemen

en: You can enforce the order of the elements on the mosaic. You must give a comma-separated list of picture ID(s). These IDs are assigned in the "mosaic-bridge" module.
ms: Anda bolek paksa tertib unsur mozek. Senarai ID gambar mesti dipisah dengan tanda koma. ID ini diumpuk dalam modul "mosaic-bridge".

en: Offsets in order
ms: Offset dalam urutan

en: You can enforce the (x,y) offsets of the elements on the mosaic (only used if positioning method is set to "offsets"). You must give a comma-separated list of coordinates (eg: 10,10,150,10).
ms: Anda boleh paksa offset (x,y) elemen pada mozek (hanya gunakan jika metod pemposisi ditetapkan kepada "offset"). Anda mesti berikan senarai kordinat dipisah koma (cth: 10,10,150,10).

en: Pictures coming from the mosaic elements will be delayed according to this value (in milliseconds). For high values you will need to raise caching at input.
ms: Gambar yang datang dari elemen mozek akan dilengahkan mengikut kepada nilai (dalam milisaat). Untuk nilai tinggi anda perlu menaikkan caching pada input.

en: fixed
ms: tetap

en: offsets
ms: offset

en: Mosaic video sub source
ms: Sub sumber video mozek

en: Mosaic
ms: Mozek

en: VNC Host
ms: Hos VNC

en: VNC hostname or IP address.
ms: Nama hos atau alamat IP VNC

en: VNC Port
ms: Port VNC

en: VNC port number.
ms: Nombor port VNC.

en: VNC Password
ms: Katalaluan VNC

en: VNC password.
ms: Katalaluan VNC.

en: VNC poll interval
ms: Sela tinjauan VNC

en: In this interval an update from VNC is requested, default every 300 ms.
ms: Dalam sela ini satu kemas kini dari VNC telah dipinta, lalai bagi setiap 300 ms.

en: VNC polling
ms: Peninjauan VNC

en: Activate VNC polling. Do NOT activate for use as VDR ffnetdev client.
ms: Aktifkan peninjauan VNC. JANGAN diaktifkan untuk digunakan sebagai klien ffnetdev VDR.

en: Send mouse events to VNC host. Not needed for use as VDR ffnetdev client.
ms: Hantar peristiwa tetikus ke hos VNC. Tidak diperlukan untuk digunakan sebagai klien ffnetdev VDR.

en: Key events
ms: Acara Kekunci

en: Send key events to VNC host.
ms: Hantar peristiwa kekunci ke hos VNC.

en: Alpha transparency value (default 255)
ms: Nilai kelutsinaran alfa (lalai 255)

en: The transparency of the OSD VNC can be changed by giving a value between 0 and 255. A lower value specifies more transparency a higher means less transparency. The default is being not transparent (value 255) the minimum is fully transparent (value 0).
ms: Kelutsinaran VNC OSD boleh diubah dengan memberikan nilai diantara 0 hingga 255. Satu nilai lebih rendah nyatakan lebih kelutsinaran bermaksud lebih tinggi kurang kelutsinaran. Lalai adalah tidak lutsinar (nilai 255) minimum pula adalah sepenuhnya lutsinar (nilai 0).

en: Remote-OSD over VNC
ms: OSD-Jauh melalui VNC

en: Remote-OSD
ms: OSD-Jauh

en: Feed URLs
ms: URL suapan

en: RSS/Atom feed '|' (pipe) separated URLs.
ms: URL terpisah tanda '|' (paip) suapan RSS/Atom.

en: Speed of feeds
ms: Laju suapan

en: Speed of the RSS/Atom feeds in microseconds (bigger is slower).
ms: Kelajuan suapan RSS/Atom dalam mikrosaat (lebih besar adalah lebih perlahan).

en: Max length
ms: Panjang maksima

en: Maximum number of characters displayed on the screen.
ms: Bilangan maksimum aksara dipapar pada skrin.

en: Refresh time
ms: Segarkan mas

en: Number of seconds between each forced refresh of the feeds. 0 means that the feeds are never updated.
ms: Bilangan saat di antara setiap segarsemula suapan y ang dipaksa. 0 bermakna yang suapan tidak pernah dikemaskini.

en: Feed images
ms: Imej suapan

en: Display feed images if available.
ms: Papar suapan imej jika ada.

en: Opacity (inverse of transparency) of overlay text. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
ms: Kelegapan (balikan dari ketelusan) lapisan teks. 0 = telus, 255 = legap keseluruhan.

en: Text position
ms: Posisi Teks

en: You can enforce the text position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom; you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
ms: Anda boleh paksa posisi teks di atas video (0=tengah, 1=kiri, 4=atas, 8=bawah, anda juga boleh gunakan kombinasi nilai ini, cth 6=atas-kanan).

en: Title display mode
ms: Mod paparan judul

en: Title display mode. Default is 0 (hidden) if the feed has an image and feed images are enabled, 1 otherwise.
ms: Mod paparan tajuk. Lalai adalah 0 (tersembunyi) jika suapan mempunyai imej dan imej suapan dibenarkan,  jika tidak 1.

en: Display a RSS or ATOM Feed on your video
ms: Papar Suapan RSS atau ATOM dalam video anda

en: Don't show
ms: Jangan tunjuk

en: Always visible
ms: Sentiasa terlihat

en: Scroll with feed
ms: Tatal dengan suapan

en: RSS and Atom feed display
ms: Paparan suapan Atom dan RSS

en: Change subtitle delay
ms: Ubah lengah sarikata

en: Delay calculation mode
ms: Lengah mod pengiraan

en: Absolute delay - add absolute delay to each subtitle. Relative to source delay - multiply subtitle delay. Relative to source content - determine subtitle delay from its content (text).
ms: Lengah mutlak - tambah lengah mutlak ke setiap sarikata. Relatif ke lengah sumber - lengah sarikata berbilang. Relatif ke kandungan sumber - tentukan lengah sarikata dari kandungannya (teks).

en: Calculation factor
ms: Faktor pengiraan

en: Calculation factor. In Absolute delay mode the factor represents seconds.
ms: Faktor pengiraan. Dalam mod lengah Mutlak faktor mewakili saat.

en: Maximum overlapping subtitles
ms: Sarikata bertindih maksimum

en: Maximum number of subtitles allowed at the same time.
ms: Bilangan maksimum sarikata yang dibenarkan pada masa yang sama.

en: Minimum alpha value
ms: Nilai alfa minimum

en: Alpha value of the earliest subtitle, where 0 is fully transparent and 255 is fully opaque.
ms: Nilai alfa bagi sari kata terawal, yang mana 0 adalah sepenuhnya lutsinar dan 255 adalah sepenuhnya legap.

en: Interval between two disappearances
ms: Sela diantara dua kehilangan

en: Minimum time (in milliseconds) that subtitle should stay after its predecessor has disappeared (subtitle delay will be extended to meet this requirement).
ms: Masa minimum (dalam milisaat) yang mana sarikata  seharusnya kekal selepas pendahulunya hilang (lengah sarikata akan dilanjutkan untuk memenuhi keperluan ini).

en: Interval between disappearance and appearance
ms: Sela diantara hilang dan muncul

en: Minimum time (in milliseconds) between subtitle disappearance and newer subtitle appearance (earlier subtitle delay will be extended to fill the gap).
ms: Masa minimum (dalam milisaat) diantara hilang sarikata dan muncul sarikata yang lebih baharu (lengah sarikata lebih baharu akan dilanjutkan untuk mengisi sela).

en: Interval between appearance and disappearance
ms: Sela diantara muncul dan hilang

en: Minimum time (in milliseconds) that subtitle should stay after newer subtitle has appeared (earlier subtitle delay will be shortened to avoid the overlap).
ms: Masa minimum (dalam milisaat) yang mana sari kata kekal selepas sari kata yang lebih baharu muncul (lengah sari kata lebih baharu akan dipendekkan untuk menghindari pertindihan).

en: Absolute delay
ms: Lengah mutlak

en: Relative to source delay
ms: Relatif dengan lengah sumber

en: Relative to source content
ms: Relatif dengan kandungan sumber

en: Subsdelay
ms: Sub-lengah

en: Overlap fix
ms: Pembaikan tindihan

en: libarchive based stream directory
ms: Direktori strim berasaskan libarchive

en: libarchive based stream extractor
ms: Pengkestrak strim berasaskan libarchive

en: ADF stream filter
ms: Penapis strim ADF

en: ARIB STD-B25 Cam module
ms: Modul Cam ARIB STD-B25

en: Block stream cache
ms: Cache strim blok

en: Byte stream cache
ms: Cache strim bait

en: LZMA decompression
ms: Penyahmampatan LZMA

en: Burrows-Wheeler decompression
ms: Penyahmampatan Burrow-Wheeler

en: gzip decompression
ms: Penyahmampatan gzip

en: HTTP Dynamic Streaming
ms: Penstriman Dinamik HTTP

en: Zlib decompression filter
ms: Penapis penyahmampatan Zlib

en: Stream prefetch filter
ms: Penpasi pra-tangkap strim

en: Buffer size
ms: Saiz penimbal

en: Prefetch buffer size (KiB)
ms: Saiz penimbal pra-tangkap (KiB)

en: Read size
ms: Baca saiz

en: Prefetch background read size (bytes)
ms: Saiz baca latar belakang pra-tangkap (bait)

en: Seek threshold
ms: Ambang jangkau

en: Prefetch forward seek threshold (bytes)
ms: Ambang jangkau maju pra-tangkap (bait)

en: Internal stream record
ms: Rekod strim dalaman

en: APE/ID3 tags-skipping filter
ms: Penapis langkau-tag APE/ID3

en: Automatically add/delete input streams
ms: Automatik tambah/hapus strim input

en: Integer identifier for this elementary stream. This will be used to "find" this stream later.
ms: Pengenal integer untuk strim asas. Ini akan digunakan untuk "cari" strim ini kemudiannya.

en: Destination bridge-in name
ms: Nama brigde-in destinasi

en: Name of the destination bridge-in. If you do not need more than one bridge-in at a time, you can discard this option.
ms: Nama bagi bridge-in destinasi. Jika anda tidak perlu lebih dari satu bridge-in pada satu masa, anda boleh singkirkan pilihan ini.

en: Pictures coming from the picture video outputs will be delayed according to this value (in milliseconds, should be >= 100 ms). For high values, you will need to raise caching values.
ms: Gambar yang datang dari output video gambar akan dilengahkan mengikut nilai ini (dalam milisaat, sepatutnya >= 100 ms). Untuk nilai tinggi, anda perlu tingkatkan nilai caching.

en: Offset to add to the stream IDs specified in bridge_out to obtain the stream IDs bridge_in will register.
ms: Offset untuk menambah IS strim yang ditentukan dalam brigde_out untuk mendapatkan IN strim brigde_in yang akan didaftarkan.

en: Name of current instance
ms: Nama misalan semasa

en: Name of this bridge-in instance. If you do not need more than one bridge-in at a time, you can discard this option.
ms: Nama bagi kejadian bridge-in. Jika anda tidak perlu lebih dari satu bridge-in dalam satu masa, anda boleh singkirkan pilihan ini.

en: Fallback to placeholder stream when out of data
ms: Jatuh balik ke strim pemegang-tempat bila kehabisan data

en: If set to true, the bridge will discard all input elementary streams except if it doesn't receive data from another bridge-in. This can be used to configure a place holder stream when the real source breaks. Source and placeholder streams should have the same format.
ms: Jika ditetapkan ke benar, titi akan singkirkan semua strim asas input kecuali jika ia tidak menerima data dari titi-masuk yang lain. Ia boleh digunakan untuk konfigur strim pemegang tempat bila sumber sebenar bocor. Strim sumber dan pemegang tempat seharusnya mempunyai format yang sama.

en: Placeholder delay
ms: Lengahan placeholder

en: Delay (in ms) before the placeholder kicks in.
ms: Lengah (dalam ms) sebelum pemegang tempat masuk.

en: Wait for I frame before toggling placeholder
ms: Tunggu bingkai I sebelum menogol pemegang tempat

en: If enabled, switching between the placeholder and the normal stream will only occur on I frames. This will remove artifacts on stream switching at the expense of a slightly longer delay, depending on the frequence of I frames in the streams.
ms: Jika dibenarkan, penukaran diantara pemegang-tempat dan strim biasa hanya akan muncul dalam bingkai I. Ia akan buang artifak ketika pertukaran strim yang menyebabkan lengah lebih panjang, bergantung pada frekuensi bingkai I di dalam strim.

en: Bridge
ms: Jejambat

en: Bridge stream output
ms: Jejambat output srim

en: Bridge out
ms: Jejambat keluar

en: Bridge in
ms: Jejambat masuk

en: Duration of the fingerprinting
ms: Jangkamasa pengecapan jari

en: Default: 90sec
ms: Lalai: 90s

en: Chromaprint stream output
ms: Output strim Chromaprint

en: HTTP port
ms: Port HTTP

en: This sets the HTTP port of the local server used to stream the media to the Chromecast.
ms: Tindakan ini menetapkan port HTTP bagi pelayan setempat yang digunakan untuk menstrim media ke Chromecast.

en: Performance warning
ms: Amaran prestasi

en: Display a performance warning when transcoding
ms: Papar amaran prestasi ketika transkod

en: Enable Audio passthrough
ms: Benarkan Passthrough Audio

en: Disable if your receiver does not support Dolby®.
ms: Lumpuhkan jika penerima anda tidak menyokong Dolby®.

en: High (high quality and high bandwidth)
ms: Tinggi (kualiti tinggi dan lebar jalur tinggi)

en: Medium (medium quality and medium bandwidth)
ms: Sederhana (kualiti sederhana dan lebar jalur sederhana)

en: Low (low quality and low bandwidth)
ms: Rendah (kualiti rendah dan lebar jalur rendah)

en: Low CPU (low quality but high bandwidth)
ms: CPU rendah (kualiti rendah tetapi lebar jalur tinggi)

en: Conversion quality
ms: Kualiti penukaran

en: Change this option to increase conversion speed or quality.
ms: Ubah pilihan ini untuk tingkatkan kelajuan atau kualiti penukaran.

en: IP Address of the Chromecast.
ms: Alamat IP Chromecast.

en: Chromecast port
ms: Port Chromecast

en: The port used to talk to the Chromecast.
ms: Port yang digunakan untuk berkomunikasi dengan Chromecast.

en: Chromecast stream output
ms: Output srim Chromecast

en: Ok, Don't warn me again
ms: OK, Jangan beri amaran saya lagi

en: Casting this video requires conversion. This conversion can use all the available power and could quickly drain your battery.
ms: Pemilihan video ini memerlukan penukaran. Penukaran ini boleh gunakan semua kuasa yang ada dan boleh mengeringkan kuasa bateri dengan pantas.

en: Chromecast demux wrapper
ms: Pelilit demux Chromecast

en: cycle
ms: kitar

en: Cyclic stream output
ms: Output strim berkitar

en: Elementary Stream ID
ms: ID Strim Asas

en: Specify an identifier integer for this elementary stream
ms: Nyatakan integer pengecam untuk strim asas

en: Delay of the ES (ms)
ms: Lengah ES (ms)

en: Specify a delay (in ms) for this elementary stream. Positive means delay and negative means advance.
ms: Nyatakan lengah (dalam ms) untuk strim elementary ini. Positif bermaksud lengah dan negatif bermaksud maju.

en: Delay a stream
ms: Lengahkan satu strim

en: Description stream output
ms: Takrifan output strim

en: Enable/disable audio rendering.
ms: Benar/lumpuhkan pengemasgabungan audio.

en: Enable/disable video rendering.
ms: Benar/lumpuhkan pengemasgabungan video.

en: Delay (ms)
ms: Lengah (ms)

en: Introduces a delay in the display of the stream.
ms: Perkenalkan lengahan dalam paparan strim.

en: Display stream output
ms: Papar output strim

en: Duplicate stream output
ms: Output strim pendua

en: Output access method
ms: metod capaian output

en: This is the default output access method that will be used.
ms: Ini adalah metod capaian output yang akan digunakan.

en: Audio output access method
ms: Metod capaian output audio

en: This is the output access method that will be used for audio.
ms: Ini adalah metod capaian output yang akan digunakan untuk audio.

en: Video output access method
ms: Metod capaian output video

en: This is the output access method that will be used for video.
ms: Ini adalah metod capaian output yang akan digunakan untuk video.

en: Output muxer
ms: Muxer output

en: This is the default muxer method that will be used.
ms: Ini ialah metod muxer lalai yang akan diguna.

en: Audio output muxer
ms: Muxer output audio

en: This is the muxer that will be used for audio.
ms: Ini adalah muxer yang akan digunakan untuk audio.

en: Video output muxer
ms: Muxer output video

en: This is the muxer that will be used for video.
ms: Ini adalah muxer yang akan digunakan untuk video.

en: Output URL
ms: URL output

en: This is the default output URI.
ms: Ini adalah URI output lalai.

en: Audio output URL
ms: URL output audio

en: This is the output URI that will be used for audio.
ms: Ini adalah URI output yang akan digunakan untuk audio.

en: Video output URL
ms: URL output video

en: This is the output URI that will be used for video.
ms: Ini adalah output URI yang akan digunakan untuk video.

en: Elementary stream output
ms: Output strim permulaan

en: There is no suitable stream-output access module for "%s/%s://%s".
ms: Tidak terdapat modul capaian strim-output yang sesuai untuk "%s/%s://%s".

en: Gathering stream output
ms: Output strim perjumpaan

en: Specify an identifier string for this subpicture
ms: Tentukan satu rentetan pengenal untuk subgambar ini

en: Output video width.
ms: Lebar video output.

en: Output video height.
ms: Tinggi video output.

en: Sample aspect ratio
ms: Contoh nisbah aspek

en: Sample aspect ratio of the destination (1:1, 3:4, 2:3).
ms: Nisbah aspek sampel destinasi (1:1, 3:4, 2:3).

en: Video filter
ms: Penapis video

en: Video filters will be applied to the video stream.
ms: Penapis video akan diterapkan kepada strim video.

en: Image chroma
ms: Imej kroma

en: Force the use of a specific chroma. Use YUVA if you're planning to use the Alphamask or Bluescreen video filter.
ms: Paksa pengunaan kroma tertentu. Guna YUYA jika anda bercadang untuk guna penapis video Topeng-Alfa atau Skrin-Biru.

en: Transparency of the mosaic picture.
ms: Ketelusan gambar mozek.

en: X coordinate of the upper left corner in the mosaic if non negative.
ms: Kordinat X pada sudut atas-kiri dalam mozek jika bukan negatif.

en: Y coordinate of the upper left corner in the mosaic if non negative.
ms: Kordinat Y pada sudut atas-kiri dalam mozek jika bukan negatif.

en: Mosaic bridge
ms: Jambatan Mozek

en: Mosaic bridge stream output
ms: Output strim jejambat mozek

en: Destination prefix
ms: Awalan destinasi

en: Prefix of the destination file automatically generated
ms: Awalan fail destinasi yang dijana secara automatik

en: Record stream output
ms: Output strim rekod

en: This is the output URL that will be used.
ms: Ini adalah URL output yang akan diguna.

en: This allows you to specify how the SDP (Session Descriptor) for this RTP session will be made available. You must use a url: http://location to access the SDP via HTTP, rtsp://location for RTSP access, and sap:// for the SDP to be announced via SAP.
ms: Ini membolehkan anda nyatakan bagaimana SDP (Penerang Sesi) untuk sesi RTP yang akan tersedia. Anda mesti guna url: http://lokasi untuk mencapai SDP melalui HTTP, rtsp://lokasi untuk mencapai RTSP, dan sap:// untuk SDP diumumkan melalui SAP.

en: SAP announcing
ms: Mengumumkan SAP

en: Announce this session with SAP.
ms: Umumkan sessi ini dengan SAP.

en: This allows you to specify the muxer used for the streaming output. Default is to use no muxer (standard RTP stream).
ms: Ini membenarkan anda tentukan muxer untuk output strim. Lalai tidak menggunakan muxer (strim RTP piawai).

en: Session name
ms: Nama sessi

en: This is the name of the session that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
ms: Ini adalah nama sessi yang akan diumumkan dalam SDP (Penerang Sessi).

en: Session category
ms: Kategori sesi

en: This allows you to specify a category for the session, that will be announced if you choose to use SAP.
ms: Ini membolehkan anda untuk nyatakan kategori untuk sesi, yang akan diumumkan jika anda pilih untuk gunakan SAP.

en: Session description
ms: Takrifan sessi

en: This allows you to give a short description with details about the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
ms: Ini akan membenarkan anda memberi pemerihalan dengan perincian tentang strim, itu akan diumumkan dalam SDP (Penerang Sessi).

en: Session URL
ms: URL sessi

en: This allows you to give a URL with more details about the stream (often the website of the streaming organization), that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
ms: Ini bolehkan anda memberi URL dengan lebih terperinci mengenai strim (kerap pada laman sesawang organisasi penstriman), akan diumumkan dalam SDP (Penerang Sesi).

en: Session email
ms: Email sessi

en: This allows you to give a contact mail address for the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
ms: Ini akan membenarkan anda memberi alamat email hubungan untuk strim, itu akan diumumkan dalam SDP (Penerang Sessi).

en: This allows you to specify the base port for the RTP streaming.
ms: Ini akan membenarkan anda menentukan pport asas untuk strim RTP.

en: Audio port
ms: Port audio

en: This allows you to specify the default audio port for the RTP streaming.
ms: Ini akan membenarkan anda menentukan port audio lalai untuk striming RTP.

en: Video port
ms: Port video

en: This allows you to specify the default video port for the RTP streaming.
ms: Ini akan membenarkan anda menentukan port video lalai untuk striming RTP.

en: RTP/RTCP multiplexing
ms: Pemultipleks RTP/RTSP

en: This sends and receives RTCP packet multiplexed over the same port as RTP packets.
ms: Ini menghantar dan menerima paket RTCP termultipleks melalui port yang sama sebagai paket RTP.

en: Default caching value for outbound RTP streams. This value should be set in milliseconds.
ms: Nilai caching lalai untuk strim RTP luar. Nilai ini perlu ditetapkan dalam milisaat.

en: Transport protocol
ms: Protokol pengangkutan

en: This selects which transport protocol to use for RTP.
ms: Ia memilih protokol angkutan yang digunakan untuk RTP.

en: RTP packets will be integrity-protected and ciphered with this Secure RTP master shared secret key. This must be a 32-character-long hexadecimal string.
ms: Paket RTP akan diintegriti-lindung dan disifer dengan kunci rahsia terkongsi RTP Selamat. Mesti dalam rentetan heksadesimal 32-aksara-panjang.

en: This allows you to stream MPEG4 LATM audio streams (see RFC3016).
ms: Ini akan membenarkan anda untuk strim strim audio LATM MPEG4 (see RFC3016).

en: RTSP session timeout (s)
ms: Had masa tamat sesi RTSP (s)

en: RTSP sessions will be closed after not receiving any RTSP request for this long. Setting it to a negative value or zero disables timeouts. The default is 60 (one minute).
ms: Sesi RTSP akan ditutup selepas tidak menerima mana-mana permintaan RTSP selama ini. Penetapannya ke nilai negatif atau sifar lumpuhkan had masa tamat. Lalai adalah 60 (satu minit).

en: RTP stream output
ms: Output strim RTP

en: RTSP VoD server
ms: Pelayan VoD RTSP

en: New ES ID
ms: ID ES baharu

en: Specify an new identifier integer for this elementary stream
ms: Nyatakan integer pengecam baharu untuk strim asas ini

en: Specify an ISO-639 code (three characters) for this elementary stream
ms: Nyatakan kod ISO-639 (tiga aksara) untuk strim asas ini

en: Set ID
ms: Tetapkan ID

en: Set ES id
ms: Tetapkan id ES

en: Change the id of an elementary stream
ms: Ubah id bagi strim asas

en: Set ES Lang
ms: Tetapkan Lang ES

en: Set Lang
ms: Tetapkan Lang

en: Change the language of an elementary stream
ms: Ubah bahasa strim asas

en: Video prerender callback
ms: Panggil balik pra-kemas-gabung video

en: Address of the video prerender callback function. This function will set the buffer where render will be done.
ms: Alamat bagi fungsi panggil balik pra-terap video. Fungsi ini akan tetapkan penimbal yang mana kemas gabung akan dibuat.

en: Audio prerender callback
ms: Panggil balik pra-kemas-gabung audio

en: Address of the audio prerender callback function. This function will set the buffer where render will be done.
ms: Alamat fungsi panggil balik pra-kemas-gabung audio. Fungsi ini akan tetapkan penimbal yang mana kemas gabung akan dibuat.

en: Video postrender callback
ms: Panggil balik pasca-kemas-gabung video

en: Address of the video postrender callback function. This function will be called when the render is into the buffer.
ms: Alamat fungsi panggil balik pasca-kemas-gabung video. Fungsi ini akan dikenali bila kemas gabung ke dalam penimbal.

en: Audio postrender callback
ms: Panggil balik pasca-kemas-gabung audio

en: Address of the audio postrender callback function. This function will be called when the render is into the buffer.
ms: Alamat fungsi panggil balik pasca-terap audio. Fungsi ini akan dikenali bila kemas gabung ke dalam penimbal.

en: Video Callback data
ms: Data Panggil Balik video

en: Data for the video callback function.
ms: Data untuk fungsi panggil balik video.

en: Audio callback data
ms: Data panggil balik audio

en: Data for the audio callback function.
ms: Data untuk fungsi panggil balik audio.

en: Time Synchronized output
ms: Output Tersegerak masa

en: Time Synchronisation option for output. If true, stream will render as usual, else it will be rendered as fast as possible.
ms: Pilihan Penyegerakan masa untuk output. Jika benar, strim akan dikemas gabung seperti biasa, jika tidak ia akan dikemas gabung sepantas yang mungkin.

en: Stream output to memory buffer
ms: Output strim ke penimbal ingatan

en: Writes stats to file instead of stdout
ms: Tulis stats ke fail selain dari stdout

en: Prefix to show on output line
ms: Awalan untuk ditunjukkan pada baris output

en: Writes statistic info about stream
ms: Tulis maklumat statistik mengenai strim

en: Output method to use for the stream.
ms: Metod output yang digunakan untuk strim.

en: Muxer to use for the stream.
ms: Muxer yang digunakan untuk strim.

en: Output destination
ms: Destinasi output

en: Destination (URL) to use for the stream. Overrides path and bind parameters
ms: Destinasi (URL) yang digunakan untuk strim. Tindih parameter laluan dan jilid

en: Address to bind to (helper setting for dst)
ms: Alamat untuk mengikat (tetapan pembantu untuk dst)

en: address:port to bind vlc to listening incoming streams. Helper setting for dst, dst=bind+'/'+path. dst-parameter overrides this.
ms: alamat:port bagi mengikat vlc untuk mendengar tetapan pembantu strim masuk bagi dst,dst=bind+'/'+path. dst-parameter membatalkan ini

en: Filename for stream (helper setting for dst)
ms: Nama fail untuk strim (tetapan pembantu untuk dst)

en: Filename for stream. Helper setting for dst, dst=bind+'/'+path. dst-parameter overrides this.
ms: Nama fail untuk strim. Tetapan pembantu untuk dst, dst=bind+'/'+path, dst-parameter batalkan ini.

en: Standard stream output
ms: Output strim piawai

en: Video encoder
ms: Pengenkod video

en: This is the video encoder module that will be used (and its associated options).
ms: Ini adalah modul enkoder video yang akan digunakan (dan pilihan yang berkaitan dengannya).

en: Destination video codec
ms: Destinasi kodek video

en: This is the video codec that will be used.
ms: Ini adalah kodek video yang akan diguna.

en: Video bitrate
ms: Kadar bit video

en: Target bitrate of the transcoded video stream.
ms: Kadar bit sasaran strim video tertranskod.

en: Video scaling
ms: Penskalaan video

en: Scale factor to apply to the video while transcoding (eg: 0.25)
ms: Faktor skala untuk diterapkan pada video semasa transkod (cth: 0.25)

en: Video frame-rate
ms: Kadar-bingkai video

en: Target output frame rate for the video stream.
ms: Kadar bingkai output sasaran untuk strim video.

en: Deinterlace video
ms: Video urai

en: Deinterlace the video before encoding.
ms: Mengurai sebelum mengekod video.

en: Deinterlace module
ms: Modul urai

en: Specify the deinterlace module to use.
ms: Tentukan modul bukan selang-seli untuk diguna.

en: Maximum video width
ms: Lebar video maksima.

en: Maximum output video width.
ms: Lebar output video maksima.

en: Maximum video height
ms: Tinggi video maksima

en: Maximum output video height.
ms: Tinggi output video maksima.

en: Video filters will be applied to the video streams (after overlays are applied). You can enter a colon-separated list of filters.
ms: Penapis video akan dilaksana ke strim video (selepas lapisan dilaksana). Anda mesti masukkan senarai penapis terpisah-tanda-koma.

en: Audio encoder
ms: Pengenkod audio

en: This is the audio encoder module that will be used (and its associated options).
ms: Ini adalah modul enkoder audio yang akan digunakan (dan pilihan yang berkaitan dengannya).

en: Destination audio codec
ms: Destinasi kodek audio

en: This is the audio codec that will be used.
ms: Ini adalah kodek audio yang akan diguna.

en: Audio bitrate
ms: Kadar bit audio

en: Target bitrate of the transcoded audio stream.
ms: Kadar bit sasaran strimaudio tertranskod.

en: Sample rate of the transcoded audio stream (11250, 22500, 44100 or 48000).
ms: Kadar sampel strim audio tertranskod (11250, 22500, 44100 or 48000).

en: This is the language of the audio stream.
ms: Ini adalah bahasa strim audio.

en: Number of audio channels in the transcoded streams.
ms: Bilangan saluan audio dalam strim tertranskod.

en: Audio filter
ms: Penapis audio

en: Audio filters will be applied to the audio streams (after conversion filters are applied). You can enter a colon-separated list of filters.
ms: Penapis audio akan dilaksana ke strim audio (selepas penapis penukaran dilaksana). Anda boleh masukkan senarai penapis dipisah-tanda-titik-bertindih.

en: Subtitle encoder
ms: Pengekod sari kata

en: This is the subtitle encoder module that will be used (and its associated options).
ms: Ini adalah modul pengekod sarikata yang akan digunakan (dan pilihan yang berkaitan dengannya).

en: Destination subtitle codec
ms: Kodeks sari kata destinasi

en: This is the subtitle codec that will be used.
ms: Ini adalah kodeks sarikata yang akan diguna.

en: This allows you to add overlays (also known as "subpictures") on the transcoded video stream. The subpictures produced by the filters will be overlayed directly onto the video. You can specify a colon-separated list of subpicture modules.
ms: Ini membolehkan anda tambah tindihan (juga dikenali sebagai "subgambar") pada strim video tertranskod. Subgambar dihasil oleh penapis yang akan ditindih secara terus ke dalam video. Anda boleh nyatakan senarai terpisah-tanda-titik-bertindih bagi modul subgambar.

en: Number of threads
ms: Bilangan bebenang

en: Number of threads used for the transcoding.
ms: Bilangan benang diguna untuk trankod.

en: High priority
ms: Keutamaan tinggi

en: Runs the optional encoder thread at the OUTPUT priority instead of VIDEO.
ms: latikan benang enkoder pilihan pada keutamaan OUTPUT disebalik VIDEO.

en: Picture pool size
ms: Saiz kolam gambar

en: Defines how many pictures we allow to be in pool between decoder/encoder threads when threads > 0
ms: Takrif berapa banyak gambar yang dibenarkan di dalam kolam diantara bebenang penyahkod/pengekod ketika bebenang > 0

en: Transcode
ms: Transkod

en: Transcode stream output
ms: Output strim transkod

en: Overlays/Subtitles
ms: Tindanan/Sari Kata

en: Please wait while your font cache is rebuilt.
    This should take less than a few minutes.
ms: Tunggu sebentar ketika cache fon anda dibina
    semula. Ia hanya mengambil masa beberapa
    minit.

en: Monospace Font
ms: Fon Monospace

en: Font family for the font you want to use
ms: Keluarga fon bagi fon yang anda mahu guna

en: Font file for the font you want to use
ms: Fail fon untuk fon yang anda mahu guna

en: Font size in pixels
ms: Saiz font dalam piksel

en: This is the default size of the fonts that will be rendered on the video. If set to something different than 0 this option will override the relative font size.
ms: Ini adalah saiz lalai font yang akan dikemas gabung pada video. Jika ditetapkan kepada sesuatu yang lain dari 0 pilihan ini akan menindih saiz font relatif.

en: Text opacity
ms: Kelegapan teks

en: The opacity (inverse of transparency) of the text that will be rendered on the video. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
ms: Kelegapan (songsang ketelusan) teks yang akan dikemas gabung pada video. 0 = lutsinar, 255 = sepenuhnya legap.

en: Text default color
ms: Warna lalai teks

en: The color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
ms: Warna teks yang akan dikemas gabung pada video. Mestilah heksadesimal (seperti warna HTML). Dua aksara pertama untuk murah, berikutnya hijau, kemudian biru. #000000 = hitam, #FF0000 = merah, #00FF00 = hijau, #FFFF00 = kuning (merah + hijau), #FFFFFF = putih

en: Relative font size
ms: Saiz font relatif

en: This is the relative default size of the fonts that will be rendered on the video. If absolute font size is set, relative size will be overridden.
ms: Ini adalah saiz lalai relatif fon yang akan dikemas gabung pada video. Jika saiz fon mutlak ditetapkan, saiz relatif akan dibatalkan.

en: Background opacity
ms: Kelegapan latar

en: Background color
ms: Warna latar

en: Outline opacity
ms: Kelegapan garis

en: Shadow opacity
ms: Kelegapan bayang

en: Shadow color
ms: Warna bayang

en: Shadow angle
ms: Sudut bayang

en: Shadow distance
ms: Jarak bayang

en: Text direction
ms: Arah teks

en: Paragraph base direction for the Unicode bi-directional algorithm.
ms: Arah berasaskan perenggan untuk algoritma dwi-arah Unikod.

en: Use YUVP renderer
ms: Guna pengemas gabung YUVP

en: This renders the font using "paletized YUV". This option is only needed if you want to encode into DVB subtitles
ms: Tindakan ini mengemas gabung fon menggunakan "YUV terpalet". Pilihan ini hanya diperlukan jika anda ingin mengkodnya kepada sari kata DVB

en: Thin
ms: Nipis

en: Thick
ms: Tebal

en: Left to right
ms: Kiri ke kanan

en: Right to left
ms: Kanan ke kiri

en: Text renderer
ms: Pengemas gabung teks

en: Freetype2 font renderer
ms: Pengemas gabung fon Freetype2

en: Speech synthesis for Mac OS X
ms: Sintesis pertuturan untuk Mac OS X

en: Speech synthesis for Windows
ms: Sintesis pertuturan untuk Windows

en: SVG template file
ms: Fail templat SVG

en: Location of a file holding a SVG template for automatic string conversion
ms: Lokasi fail yang memegang tempat SVG untuk penukaran automatik string

en: Dummy font renderer
ms: Pengemas gabung fon semu

en: Video filtering using a chain of video filter modules
ms: Penapisan video menggunakan rantaian modul penapis video

en: Conversions from
ms: Penukaran daripada

en: YUV 10-bits planar to semiplanar 10-bits conversions
ms: Penukaran satah 10-bit YUV ke separa-satah 10-bit

en: YUV planar to semiplanar conversions
ms: Penukaran satah 10-bit ke separa-satah

en: SSE2 I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
ms: Penukaran SSE2 I420,IYUV,YV12 kepad aRV15,RV16,RV24,RV32

en: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
ms: Penukaran MMX I420,IYUV,YV12 kepada RV15,RV16,RV24,RV32

en: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
ms: Penukaran I420,IYUV,YV12 kepada RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32

en: MMX conversions from
ms: Penukaran MMX daripada

en: SSE2 conversions from
ms: Penukaran SSE2 daripada

en: AltiVec conversions from
ms: penukaran AltiVec daripada

en: OpenMAX DL image processing
ms: Pemprosesan imej OpenMAX DL

en: RV32 conversion filter
ms: Penapis penukaran RV32

en: Scaling mode
ms: Mod penskalaan

en: Scaling mode to use.
ms: Mod penskalaan untuk digunakan

en: Fast bilinear
ms: Bilinear pantas

en: Bicubic (good quality)
ms: Bikubik (kualiti baik)

en: Experimental
ms: Eksperimen

en: Nearest neighbour (bad quality)
ms: Jiran terdekat (kualiti buruk)

en: Area
ms: Kawasan

en: Luma bicubic / chroma bilinear
ms: Luma dwikubic / kroma dwilinear

en: Video scaling filter
ms: Penapis penskalaan video

en: YUVP converter
ms: Penukar YUVP

en: Image hue (-180..180)
ms: Rona imej (-180..180)

en: Set the image hue, between -180 and 180. Defaults to 0.
ms: Tetapkan rona imej, antara -180 hingga 180. Lalai pada 0.

en: Image properties filter
ms: Penapis hakmilik imej

en: Image adjust
ms: Ubah imej

en: Use an image's alpha channel as a transparency mask.
ms: Guna saluran imej alfa sebagai topeng kelutsinaran.

en: Transparency mask
ms: Topeng telus

en: Alpha blending transparency mask. Uses a png alpha channel.
ms: Topeng kelutsinaran pengadunan alfa. Gunakan saluran alfa png.

en: Alpha mask video filter
ms: Penapis video topen alfa

en: Alpha mask
ms: Topeng alfa

en: Color scheme
ms: Skema warna

en: Define the glasses' color scheme
ms: Takrif skema warna kaca

en: Convert 3D picture to anaglyph image video filter
ms: Tukar gambar 3D untuk anaglif penapis video imej

en: Window size
ms: Saiz tetingkap

en: Number of frames (0 to 100)
ms: Bilangan bingkai (0 hingga 100)

en: Softening value
ms: Nilai pelembutan

en: Number of frames consider for smoothening (0 to 30)
ms: Bilangan bingkai diguna untuk pelembutan (0 hingga 30)

en: antiflicker video filter
ms: Penapis video anti-kerlipan

en: antiflicker
ms: anti-kerlipan

en: Ball color
ms: Warna bola

en: Edge visible
ms: Ketampakan pinggir

en: Set edge visibility.
ms: Tetapkan ketampakan pinggir.

en: Ball speed
ms: Kelajuan bola

en: Set ball speed, the displacement value in number of pixels by frame.
ms: Tetapkan kelajuan bola, nilai sesaran dalam bilangan piksel mengikut bingkai.

en: Ball size
ms: Saiz bola

en: Set ball size giving its radius in number of pixels
ms: Tetapkan saiz bola mengikut jejari dalam bilangan piksel.

en: Gradient threshold
ms: Ambang gradien

en: Set gradient threshold for edge computation.
ms: Tetapkan ambang gradien untuk pengiraan pinggir.

en: Augmented reality ball game
ms: Permainan bola realiti diperluas

en: Ball video filter
ms: Penapis video bola

en: Ball
ms: Bola

en: Number of time to blend
ms: Bilangan masa untuk dikemukakan

en: The number of time the blend will be performed
ms: Bilangan masa adunan akan dibuat

en: Alpha of the blended image
ms: Alfa imej kemuka

en: Alpha with which the blend image is blended
ms: Alfa yang mana imej adun diadunkan

en: Image to be blended onto
ms: Imej yang akan dikemukakan kepadanya

en: The image which will be used to blend onto
ms: Imej yang akan digunakan untuk dikemukan kepadanya

en: Chroma for the base image
ms: Kroma untuk imej asas

en: Chroma which the base image will be loaded in
ms: Kroma yang mana imej dasar akan dimuatkan

en: Image which will be blended
ms: Imej yang mana akan diadun

en: The image blended onto the base image
ms: Imej teradun ke dalam imej dasar

en: Chroma for the blend image
ms: Kroma untuk imej kemuka

en: Chroma which the blend image will be loaded in
ms: Kroma yang mana imej adun akan dimuatkan

en: Blending benchmark filter
ms: Penapis tanda aras pengadunan

en: Benchmarking
ms: Menanda aras

en: Base image
ms: Imej asas

en: Blend image
ms: Imej kisar

en: Video pictures blending
ms: Mengadun gambar video

en: This effect, also known as "greenscreen" or "chroma key" blends the "blue parts" of the foreground image of the mosaic on the background (like weather forecasts). You can choose the "key" color for blending (blue by default).
ms: Kesan ini, juga dikenali sebagal "skrin hijau" atau "kunci kroma" mengadun "bahagian biru" pada imej hadapan mozek pada latar (seperti ramalan cuaca). Anda boleh pilih warna "kunci" untuk mengadun (biru adalah lalai).

en: Bluescreen U value
ms: Nilai skrin biru U

en: "U" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 120 for blue.
ms: Nilai "U" untuk warna kunci skrin biru (dalam nilai YUV). Dari 0 hingga 255. Lalai kepada 120 untuk biru.

en: Bluescreen V value
ms: Nilai skrin biru V

en: "V" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 90 for blue.
ms: Nilai "V" untuk warna kunci skrin biru (dalam nilai YUV). Dari 0 hingga 255. Lalai kepada 90 untuk biru.

en: Bluescreen U tolerance
ms: Kelegaan U Skrin Biru

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the U plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
ms: Kelegaan pencampur skrin biru pada variasi warna untuk satah U. Nilai antara 10 dan 20 kelihatan wajar.

en: Bluescreen V tolerance
ms: Kelegaan V Skrin Biru

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the V plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
ms: Kelegaan pencampur skrin biru pada variasi warna untuk satah V. Nilai antara 10 dan 20 kelihatan wajar.

en: Bluescreen video filter
ms: Penapis video skrin biru

en: Bluescreen
ms: Skrin biru

en: Output width
ms: Lebar output.

en: Output (canvas) image width
ms: Lebar imej output (kanvas)

en: Output height
ms: Tinggi output

en: Output (canvas) image height
ms: Tinggi imej output (kanvas)

en: Output picture aspect ratio
ms: Nisbah aspek gambar output

en: Set the canvas' picture aspect ratio. If omitted, the canvas is assumed to have the same SAR as the input.
ms: Tetapkan nisbah bidang kanvas gambar. Jika dibuang, kanvas dianggap mempunyai SAR yang serupa dengan input.

en: If enabled, video will be padded to fit in canvas after scaling. Otherwise, video will be cropped to fix in canvas after scaling.
ms: Jika dibenarkan, video akan dipadatkan untuk dimuat dalam kanvas selepas penskalaan. Jika tidak, video akan dikerat untuk dimuatkan dalam kanvas selepas penskalaan.

en: Automatically resize and pad a video
ms: Saiz semula dan padatkan video secara automatik

en: Canvas
ms: Kanvas

en: Canvas video filter
ms: Penapis video kanvas

en: Use a specific Core Image Filter
ms: Guna Penapis Imej Teras khusus

en: Example: 'CICrystallize', 'CIBumpDistortion', 'CIThermal', 'CIComicEffect'
ms: Sebagai contoh: 'CICrystallize', 'CIBumpDistortion', 'CIThermal', 'CIComicEffect'

en: Mac OS X hardware video filters
ms: Penapis video perkakasan Mac OS X

en: Colors similar to this will be kept, others will be grayscaled. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
ms: Warna seakan dengan ini akan disimpan, yang lain akan diskala-kelabukan. Ia mesti dalam bentuk heksadesimal (seperti warna HTML). Dua  aksara adalah untuk merah, kemudian hijau, dan diikuti biru. #000000 = hitam, #FF0000 = merah, #00FF00 = hijau, #FFFF00 = kuning (merah + hijau), #FFFFFF = putih

en: Select one color in the video
ms: Plih satu warna dalam video

en: Color threshold filter
ms: Tapis ambang warna

en: Saturation threshold
ms: Ambang ketepuan

en: Similarity threshold
ms: Ambang kesamaan

en: Pixels to crop from top
ms: Piksel untuk dicantas dari atas

en: Number of pixels to crop from the top of the image.
ms: Bilangan piksel untuk dicantas daripada atas imej.

en: Pixels to crop from bottom
ms: Piksel untuk dicantas daripada bawah

en: Number of pixels to crop from the bottom of the image.
ms: Bilangan piksel untuk dicantas daripada bawah imej

en: Pixels to crop from left
ms: Piksel untuk dikerat dari kiri

en: Number of pixels to crop from the left of the image.
ms: Bilangan piksel untuk dikerat dari kiri imej.

en: Pixels to crop from right
ms: Piksel untuk dikerat dari kanan

en: Number of pixels to crop from the right of the image.
ms: Bilangan piksel untuk dikerat dari kanan imej.

en: Pixels to padd to top
ms: Piksel untuk dipadatkan ke atas

en: Number of pixels to padd to the top of the image after cropping.
ms: Bilangan piksel untuk dipadatkan ke bahagian atas imej selepas pengeratan.

en: Pixels to padd to bottom
ms: Piksel untuk dipadatkan ke bawah

en: Number of pixels to padd to the bottom of the image after cropping.
ms: Bilangan piksel untuk dipadatkan ke bahagian bawah imej selepas dikerat.

en: Pixels to padd to left
ms: Piksel untuk dipadatkan ke kiri

en: Number of pixels to padd to the left of the image after cropping.
ms: Bilangan piksel untuk dipadatkan ke bahagian kiri imej selepas dikerat.

en: Pixels to padd to right
ms: Piksel untuk dipadatkan ke kanan

en: Number of pixels to padd to the right of the image after cropping.
ms: Bilangan piksel untuk dipadatkan ke bahagian kanan imej selepas dikerat.

en: Video cropping filter
ms: Penapis pengeratan video

en: Latest
ms: Terbaru

en: Low
ms: Rendah

en: Medium
ms: Sedang

en: High
ms: Tinggi

en: Streaming deinterlace mode
ms: Mod merungkai strim

en: Deinterlace method to use for streaming.
ms: Metod mengurai diguna untuk striming.

en: Phosphor chroma mode for 4:2:0 input
ms: Mod kroma fosforus untuk input 4:2:0

en: Choose handling for colours in those output frames that fall across input frame boundaries. 
    
    Latest: take chroma from new (bright) field only. Good for interlaced input, such as videos from a camcorder. 
    
    AltLine: take chroma line 1 from top field, line 2 from bottom field, etc. 
    Default, good for NTSC telecined input (anime DVDs, etc.). 
    
    Blend: average input field chromas. May distort the colours of the new (bright) field, too. 
    
    Upconvert: output in 4:2:2 format (independent chroma for each field). Best simulation, but requires more CPU and memory bandwidth.
ms: Pilih pengendalian untuk warna dalam bingkai output tersebut yang dijatuh merentasi sempadan bingkai input. 
    
    Terkini: ambil kroma dari medah baharu (cerah) sahaja. Baik untuk input terjalin, seperti video dari kamkoder. 
    
    AltLine: ambil baris kroma 1 dari medan atas, baris 2 dari medan bawah, dan lain-lain. 
    Lalai, baik untuk input tertelecine NTSC (DVD anime, dan lain-lain). 
    
    Adun: kroma medan input purata. Mungkin herotkan warna bagi medan baharu (cerah), jua. 
    
    Upconvert: output dalam format 4:2:2 (kroma bebas untuk setiap medan). Simulasi terbaik, tetapi perlukan lebih CPU dan lebar jalur ingatan.

en: Phosphor old field dimmer strength
ms: Kekuatan malap medan lama fosforus

en: This controls the strength of the darkening filter that simulates CRT TV phosphor light decay for the old field in the Phosphor framerate doubler. Default: Low.
ms: Ini mengawal kekuatan penapis pengelapan yang simulasikan susutan cahaya fosforus TV CRT untuk medan lama dalam pendua kadar bingkai Fosforus. Lalai: Rendah.

en: Deinterlacing video filter
ms: Penapis video merungkai

en: Edge detection video filter
ms: Penapis video pengesanan pinggir

en: Edge detection
ms: Pengesanan pinggir

en: Detects edges in the frame and highlights them in white.
ms: Kesan pinggir dalam bingkai dan sorot dengan warna putih.

en: Image mask. Pixels with an alpha value greater than 50% will be erased.
ms: Topeng imej. Piksel dengan nilai alfa yang lebih besar dari 50% akan dipadam.

en: X coordinate of the mask.
ms: Kordinat X topeng.

en: Y coordinate of the mask.
ms: Kordinat Y topeng.

en: Remove zones of the video using a picture as mask
ms: Buang zon video yang menggunakan gambar sebagai topeng

en: Erase video filter
ms: Penapis video padam

en: Erase
ms: Padam

en: RGB component to extract
ms: Komponen RGB untuk diekstrak

en: RGB component to extract. 0 for Red, 1 for Green and 2 for Blue.
ms: Komponen RGB untuk diekstrak. 0 untuk Merah, 1 untuk Hijau dan 2 untuk Biru.

en: Extract RGB component video filter
ms: Penapis video komponen RGB ekstrak

en: FPS conversion video filter
ms: Penapis video penukaran FPS

en: FPS Converter
ms: Penukar FPS

en: Freezing interactive video filter
ms: Penapis video interaktif kaku

en: Freeze
ms: Kaku

en: Gaussian's std deviation
ms: sisihan piawai Gaussian

en: Gaussian's standard deviation. The blurring will take into account pixels up to 3*sigma away in any direction.
ms: Sisihan piawai Gaussian. Kekaburan akan menggunakan piksel sehingga 3*sigma keluar dalam mana-mana arah.

en: Add a blurring effect
ms: Tambah kesan kabur

en: Gaussian blur video filter
ms: Penapis video kabur Gaussian

en: Gaussian Blur
ms: Pengaburan Gaussian

en: Radius in pixels
ms: Jejari dalam piksel

en: Strength
ms: Kekuatan

en: Strength used to modify the value of a pixel
ms: Kekuatan yang digunakan untuk ubahsuai nilai piksel

en: Gradfun video filter
ms: Penapis video Gradfun

en: Debanding algorithm
ms: Algoritma nyah-penjaluran

en: Distort mode
ms: Mod herot

en: Distort mode, one of "gradient", "edge" and "hough".
ms: Mod herotan, salah satu dari "curam", "bucu"dan "hough".

en: Gradient image type
ms: Jenis imej cerun

en: Gradient image type (0 or 1). 0 will turn the image to white while 1 will keep colors.
ms: Jenis imej curam (0 atau 1). 0 akan menjadikan imeh kepada putih dan 1 akan mengekalkan warnanya.

en: Apply cartoon effect
ms: Terap kesan kartun

en: Apply cartoon effect. It is only used by "gradient" and "edge".
ms: Terap kesan kartun. Ia hanya digunakan oleh "curam" dan "bucu".

en: Apply color gradient or edge detection effects
ms: Terap gradien warna atau kesan pengesanan pinggir

en: Gradient video filter
ms: Penapis kecuraman video

en: Variance of the gaussian noise
ms: Varians hinggar gaussian

en: Minimal period
ms: Tempoh minimum

en: Minimal period of the noise grain in pixel
ms: Tempoh minimum bijian hingar dalam piksel

en: Maximal period
ms: Tempoh maksimum

en: Maximal period of the noise grain in pixel
ms: Tempoh maksimum bijian hingar dalam piksel

en: Grain video filter
ms: Penapis video bijian

en: Grain
ms: Bijian

en: Adds filtered gaussian noise
ms: Tambah hingar gaussian tertapis

en: Spatial luma strength (0-254)
ms: Kekuatan luma spatial (0-254)

en: Spatial chroma strength (0-254)
ms: Kekuatan kroma spatial (0-254)

en: Temporal luma strength (0-254)
ms: Kekuatan luma temporal (0-254)

en: Temporal chroma strength (0-254)
ms: Kekuatan kroma temporal (0-254)

en: HQ Denoiser 3D
ms: 3D Nyah-hingar HQ

en: High Quality 3D Denoiser filter
ms: Penapis Nyah-hingar 3D Berkualiti Tinggi

en: Invert video filter
ms: Penapis video terbalik

en: Color inversion
ms: Pembalikan wana

en: Magnify/Zoom interactive video filter
ms: Besarkan/Zum penapis video interaktif

en: Magnify
ms: Pembesaran

en: Mirror orientation
ms: Orientasi cermin

en: Defines orientation of the mirror splitting. Can be vertical or horizontal.
ms: Takrif orientasi pemisahan cermin. Boleh jadi menegak atau mengufuk.

en: Vertical
ms: Menegak

en: Horizontal
ms: Melintang

en: Direction
ms: Arah

en: Direction of the mirroring.
ms: Arah pencerminan

en: Left to right/Top to bottom
ms: Kiri ke kanan/Atas ke bawah

en: Right to left/Bottom to top
ms: Kanan ke kiri/Bawah ke atas

en: Mirror video filter
ms: Penapis video cermin

en: Mirror video
ms: Video cermin

en: Splits video in two same parts, like in a mirror
ms: Pisah video dalam dua bahagian yang sama, seperti cermin

en: Blur factor (1-127)
ms: Faktor kabur (1-127)

en: The degree of blurring from 1 to 127.
ms: Darjah kekaburan dari 1 ingga 127.

en: Motion blur filter
ms: Penapis kabus gerakan

en: Motion detect video filter
ms: Penapis video kesan pergerakan

en: Old movie effect video filter
ms: Penapis video kesan filem lama

en: Old movie
ms: Filem lama

en: OpenCV face detection example filter
ms: Penapis contoh pengesanan muka OpenCV

en: OpenCV example
ms: Contoh OpenCV

en: Haar cascade filename
ms: Nama fail lata Haar

en: Name of XML file containing Haar cascade description
ms: Nama fail XML yang mengandungi huraian lata Haar

en: Use input chroma unaltered
ms: Guna input kroma tidak diubah

en: I420 - first plane is grayscale
ms: I420 - satah pertama berskala kelabu

en: Don't display any video
ms: Jangan papar sebarang video

en: Display the input video
ms: Papar input video

en: Display the processed video
ms: Papar video diproses

en: Show only errors
ms: Tunjuk ralat sahaja

en: Show errors and warnings
ms: Tunjuk ralat dan amaran

en: Show everything including debug messages
ms: Tunjuk kesemuanya termasuk mesej nyahpijat

en: OpenCV video filter wrapper
ms: Pembungkus penapis video OpenCV

en: Scale factor (0.1-2.0)
ms: Faktor skala (0.1-2.0)

en: Amount by which to scale the picture before sending it to the internal OpenCV filter
ms: Amoun untuk skalakan gambar sebelum menghantarnya kepada penapis OpenCV dalaman

en: OpenCV filter chroma
ms: kroma penapis OpenCV

en: Chroma to convert picture to before sending it to the internal OpenCV filter
ms: Kroma untuk menukar gambar sebelum menghantarnya kepada penapis OpenCV dalaman

en: Wrapper filter output
ms: output penapis pembunkus

en: Determines what (if any) video is displayed by the wrapper filter
ms: Tentukan video apa (jika ada) yang dipaparkan oleh penapis pembungkus

en: OpenCV internal filter name
ms: Nama penapis dalaman OpenCV

en: Name of internal OpenCV plugin filter to use
ms: Nama penapis plugin OpenCV dalaman untuk digunakan

en: Posterize level (number of colors is cube of this value)
ms: Aras posterkan (bilangan warna adalah kiub bagi nilai ini)

en: Posterize video filter
ms: Penapis video poster

en: Posterize video by lowering the number of colors
ms: Posterkan video dengan merendahkan bilangan warna

en: Quality of post processing. Valid range is 0 (disabled) to 6 (highest)
    Higher levels require more CPU power, but produce higher quality pictures.
    With default filter chain, the values map to the following filters:
    1: hb, 2-4: hb+vb, 5-6: hb+vb+dr
ms: Kualiti pasca memproses. Nilai sah adalah 0 (dilumpuhkan) hingga 6 (tertinggi)
    Aras lebih tinggi memerlukan lebih kuasa CPU, tetapi menghasilkan gambar lebih baik.
    Dengan rantaian penapis lalai, petakan nilai ke penapis berikut:
    1: hb, 2-4: hb+vb, 5-6: hb+vb+dr

en: FFmpeg post processing filter chains
ms: Rantai penapis pasca memproses FFmpeg

en: Video post processing filter
ms: Penapis pasca pemprosesan video

en: Lowest
ms: Terendah

en: Highest
ms: Tertinggi

en: Psychedelic video filter
ms: Penapis video Psychedelic

en: Number of puzzle rows
ms: Bilangan baris teka-teki

en: Number of puzzle columns
ms: Bilangan lajur teka-teki

en: Game mode
ms: Mod permainan

en: Select game mode variation from jigsaw puzzle to sliding puzzle.
ms: Pilih variasi mod permainan dari teka-teki jigsaw sehinggalah ke teka-teki gelungsur.

en: Border
ms: Sempadan

en: Unshuffled Border width.
ms: Lebar Sempadan Tidak Dikocok.

en: Small preview
ms: Pratonton kecil

en: Show small preview.
ms: Tunjuk pratonton kecil.

en: Small preview size
ms: Saiz pratonton kecil

en: Show small preview size (percent of source).
ms: Tunjuk saiz pratonton kecil (peratus sumber).

en: Piece edge shape size
ms: Saiz bentuk pinggir kepingan

en: Size of the curve along the piece's edge
ms: Saiz lengkung disekeliling pinggir kepingan

en: Auto shuffle
ms: Kocok sendiri

en: Auto shuffle delay during game
ms: Lengah kocok sendiri ketika permainan

en: Auto solve
ms: Selesai sendiri

en: Auto solve delay during game
ms: Lengah selesai sendiri ketika permainan

en: Rotation
ms: Putaran

en: Rotation parameter: none;180;90-270;mirror
ms: Parameter putaran: tiada;180;90-270;cermin

en: jigsaw puzzle
ms: teka-teki jigsaw

en: sliding puzzle
ms: teka-teki gelungsur

en: swap puzzle
ms: teka-teki silih

en: exchange puzzle
ms: teka-teki tukar

en: 0/90/180/270/mirror
ms: 0/90/180/270/cermin

en: Puzzle interactive game video filter
ms: Penapis permainan video interaktif teka-teki

en: Ripple video filter
ms: Penapis video ripple

en: Ripple
ms: Desir

en: Angle in degrees
ms: Arah dalam darjah

en: Angle in degrees (0 to 359)
ms: Sudut dalam darjah (0 hingga 359)

en: Use motion sensors
ms: Guna penderia gerakan

en: Rotate video filter
ms: Penapis video pusing

en: Rotate
ms: Pusing

en: Image format
ms: Format imej

en: Format of the output images (png, jpeg, ...).
ms: Format imej output (png, jpeg, ...).

en: You can enforce the image width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
ms: Anda boleh paksa lebar imej. Dengan lalai (-1) VLC akan disesuaikan kepada sifat video.

en: You can enforce the image height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
ms: Anda boleh paksa tinggi imej. Dengan lalai (-1) VLC akan disesuaikan kepada sifat video.

en: Recording ratio
ms: Nisbah merekod

en: Ratio of images to record. 3 means that one image out of three is recorded.
ms: Nisbah imej untuk dirakam. 3 bermakna satu imej daripada tiga yang dirakam.

en: Filename prefix
ms: Nama fail awalan

en: Prefix of the output images filenames. Output filenames will have the "prefixNUMBER.format" form if replace is not true.
ms: Awalan nama fail imej output. Nama fail output akan memiliki bentuk "awalanNOMBOR.format" jika ganti adalah palsu.

en: Directory path prefix
ms: Awalan laluan direktori

en: Directory path where images files should be saved. If not set, then images will be automatically saved in users homedir.
ms: Laluan direktori yang mana fail imej seharusnya disimpan. Jika tidak ditetapkan, maka imej akan disimpan secara automatik di dalam direktori rumah pengguna.

en: Always write to the same file
ms: Sentiasa tulis pada fail sama

en: Always write to the same file instead of creating one file per image. In this case, the number is not appended to the filename.
ms: Sentiasa tulis kepada fail sama, disebalik mencipta satu fail untuk setiap imej. Dalam kes ini, nombor tidak ditokok pada nama fail.

en: Send your video to picture files
ms: Hantar video anda ke fail gambar

en: Scene filter
ms: Tetapan pemandangan

en: Scene video filter
ms: Penapis video pemandangan

en: Sepia intensity
ms: Keamatan sepia

en: Intensity of sepia effect
ms: Keamatan kesan sepia

en: Sepia video filter
ms: Penapisa video sepia

en: Gives video a warmer tone by applying sepia effect
ms: Berikan video ton lebih panas dengan menerapkan kesan sepia

en: Sharpen strength (0-2)
ms: Kekuatan ketajaman (0-2)

en: Set the Sharpen strength, between 0 and 2. Defaults to 0.05.
ms: Tetapkan kekuatan Jelaskan, diantara 0 hingga 2. Lalai adalah 0.05.

en: Augment contrast between contours.
ms: Beza jelas augmen diantar kontur.

en: Sharpen video filter
ms: Penapis ketajaman video

en: Transform type
ms: Jenis pengubahan

en: Transpose
ms: Transposisi

en: Anti-transpose
ms: Anti-transposisi

en: Video transformation filter
ms: Penapis pengubahan video

en: Transformation
ms: Perubahan

en: Rotate or flip the video
ms: Putar atau kalih video

en: VHS movie effect video filter
ms: Penapis video kesan filem VHS

en: VHS movie
ms: Filem VHS

en: Wave video filter
ms: Penapis video wave

en: Wave
ms: Gelombang

en: ASCII Art
ms: Seni ASCII

en: ASCII-art video output
ms: Output video seni-ASCII

en: Android Window
ms: Tetingkap Android

en: Android native window
ms: Tetingkap tabii Android

en: Color ASCII art video output
ms: Output video seni ASCII warna

en: Core Animation OpenGL Layer (Mac OS X)
ms: Lapisan OpenGL Core Animation (Mac OS X)

en: Timelength after which we assume there is no signal.
ms: Jangka masa selepas dianggap tiada isyarat.

en: Timelength after which we assume there is no signal.
    After this delay we black out the video.
ms: Jangka masa selepas dianggap tiada isyarat.
    Selepas lengahan ini gelapkan video.

en: Active Format Descriptor value
ms: Nilai Penerang Format Aktif

en: Aspect Ratio of the source picture.
ms: Nisbah Bidang gambar sumber.

en: Active Format Descriptor line
ms: Baris Penerang Format Aktif

en: VBI line on which to output Active Format Descriptor.
ms: Baris VBI yang outputkan Penerang Format Aktif.

en: Picture to display on input signal loss
ms: Gambar untuk dipapar bila kehilangan isyarat input

en: Output card
ms: Kad output

en: DeckLink output card, if multiple exist. The cards are numbered from 0.
ms: Kad output DeckLink, jika berbilang wujud. Kad telah dinomborkan bermula dari 0.

en: Desired output mode
ms: Mod output dikehendaki

en: Desired output mode for DeckLink output. This value should be a FOURCC code in textual form, e.g. "ntsc".
ms: Mod output yang dikehendaki untuk output DeckLink. Nilai ini seharusnya kod FOURCC dalam bentuk teks, contohnya "ntsc".

en: Audio connection for DeckLink output.
ms: Sambungan audio untuk output DeckLink.

en: Audio sampling rate (in hertz) for DeckLink output. 0 disables audio output.
ms: Kadar persampelan audio (dalam hertz) untuk output DeckLink. 0 lumpuhkan input audio.

en: Number of output channels for DeckLink output. Must be 2, 8 or 16. 0 disables audio output.
ms: Bilangan saluran output untuk output DeckLink. Mesti 2, 8 atau 16.0 untuk lumpuhkan output audio.

en: Video connection for DeckLink output.
ms: Sambungan video untuk output DeckLink.

en: Use 10 bits per pixel for video frames.
ms: Guna 10 bit per piksel untuk bingkai video.

en: DecklinkOutput
ms: Output Decklink

en: Output module to write to Blackmagic SDI card
ms: modul output untuk ditulis ke kad SDI Blackmagic

en: DeckLink General Options
ms: Pilihan Am DeckLink

en: DeckLink Video Output module
ms: Modul Output Video DeckLink

en: DeckLink Video Options
ms: Pilihan Video DeckLink

en: DeckLink Audio Output module
ms: Modul Output Audio DeckLink

en: DeckLink Audio Options
ms: Pilihan Audio DeckLink

en: Window handle (HWND)
ms: Pemegang tetingkap (HWND)

en: Video will be embedded in this pre-existing window. If zero, a new window will be created.
ms: Video akan dibenamkan dalam tetingkap pra-wujud ini. Jika sifar, satu tetingkap baharu akan dicipta.

en: Drawable
ms: Boleh-lukis

en: Embedded window video
ms: Video tetingkap terbenam

en: Framebuffer device
ms: Peranti penimbal bingkai

en: Framebuffer device to use for rendering (usually /dev/fb0).
ms: Peranti penimbal bingkai untuk digunakan untuk pengemasgabungan (kebiasaannya /dev/fb0).

en: Run fb on current tty
ms: Jalankan fb pada tty semasa

en: Run framebuffer on current TTY device (default enabled). (disable tty handling with caution)
ms: Jalankan penimbal bingkai pada peranti TTY semasa (lalai dibenarkan). (lumpuhkan pengendalian tty dengan hati-hati)

en: Framebuffer resolution to use
ms: Resolusi penimbal bingkai yang diguna

en: Select the resolution for the framebuffer. Currently it supports the values 0=QCIF 1=CIF 2=NTSC 3=PAL, 4=auto (default 4=auto)
ms: Pilih resolusi untuk penimbal bingkai. Buat masa ini ia menyokong nilai 0=QCIF 1=CIF 2=NTSC 3=PAL, 4=auto (lalai 4=auto)

en: Framebuffer uses hw acceleration
ms: Penimbal bingkai gunakan pemecutan hw

en: Disable for double buffering in software.
ms: Lumpuhkan untuk penimbalan dubel dalam perisian.

en: Image format (default RGB)
ms: Format imej (RGB lalai)

en: Chroma fourcc used by the framebuffer. Default is RGB since the fb device has no way to report its chroma.
ms: fourcc kroma yang digunakan oleh penimbal bingkai. Lalai ialah RGB kerana peranti fb tiada mempunyai cara untuk melaporkan kromanya.

en: GNU/Linux framebuffer video output
ms: Output video penimbal-bingkai GNU/Linux

en: GLX extension for OpenGL
ms: Sambungan GLX untuk OpenGL

en: Enable a workaround for T23
ms: Benarkan penyelesaian untuk T23

en: Enable this option if the diagonal stripes are displayed when the window size is equal to or smaller than the movie size.
ms: Benarkan pilihan ini jika jalur penjuru dipapar ketika saiz tetingkap adalah sama atau lebih kecil berbanding saiz filem.

en: Video mode
ms: Mod video

en: Select a proper video mode to be used by KVA.
ms: Pilih mod video yang sesuai untuk digunakan oleh KVA.

en: K Video Acceleration video output
ms: Output video Pemecutan K Video

en: Mac OS X OpenGL video output
ms: Output video OpenGL Mac OS X

en: OpenGL extension
ms: Sambungan OpenGL

en: OpenGL ES 2 extension
ms: Sambungan OpenGL ES 2

en: Extension through which to use the Open Graphics Library (OpenGL).
ms: Sambungan yang diguna Pustaka Open Graphics (OpenGL).

en: OpenGL for Embedded Systems 2 video output
ms: OpenGL untuk output video Sistem Terbenam 2

en: OpenGL video output
ms: Output video OpenGL

en: EGL extension for OpenGL
ms: Sambungan EGL untuk OpenGL

en: The desktop mode allows you to display the video on the desktop.
ms: Mod atas meja membolehkan anda paparkan video di atas meja.

en: Use hardware blending support
ms: Guna sokongan pengadunan perkakasan

en: Try to use hardware acceleration for subtitle/OSD blending.
ms: Cuba guna pemecutan perkakasan untuk pengadunan sarikata/OSD/

en: Pixel Shader
ms: Pelorek Piksel

en: Choose a pixel shader to apply.
ms: Pilih satu pelorek piksel untuk diterapkan.

en: Path to HLSL file
ms: Laluan ke fail HLSL

en: Path to an HLSL file containing a single pixel shader.
ms: Laluan ke fail HLSL yang mengandungi satu pelorek piksel.

en: HLSL File
ms: Fail HLSL

en: Recommended video output for Windows Vista and later versions
ms: Output video disarankan untuk Windows Vista dan versi terkini

en: Direct3D9 video output
ms: Output video Direct3D9

en: Recommended video output for Windows 8 and later versions
ms: Output video disarankan untuk Windows 8 dan versi terkemudian

en: Direct3D11 video output
ms: Output video Direct3D11

en: Use hardware YUV->RGB conversions
ms: Guna pertukaran perkakasan YUV->RGB

en: Try to use hardware acceleration for YUV->RGB conversions. This option doesn't have any effect when using overlays.
ms: Cuba gunakan pencepat perkakasan untuk penukaran YUV->RGB. Pilihan ini tidak meninggalkan sebarang kesan apabila menggunakan lapisan.

en: Overlay video output
ms: Output video lapisan

en: Overlay is the hardware acceleration capability of your video card (ability to render video directly). VLC will try to use it by default.
ms: Tindihan adalah keupayaan pemecutan perkakasan kad video anda (keupayaan untuk kemas gabung video secara terus). VLC akan cuba gunakannya sebagai lalai.

en: Use video buffers in system memory
ms: Guna penimbal memori dalam memori sistem

en: Create video buffers in system memory instead of video memory. This isn't recommended as usually using video memory allows benefiting from more hardware acceleration (like rescaling or YUV->RGB conversions). This option doesn't have any effect when using overlays.
ms: Cipta penimbal video dalam ingatan sistem selain dari ingatan video. Ini tidak digalakkan kerana kebiasaannya ingatan video membenarkan faedah dari pemecutan perkakasan (seperti penskalaan atau penukaran YUV->RGB). Pilihan ini tidak meninggalkan sebarang kesan apabila menggunakan lapisan.

en: Use triple buffering for overlays
ms: Guna penimbalan bertiga untuk lapisan

en: Try to use triple buffering when using YUV overlays. That results in much better video quality (no flickering).
ms: Cuba gunakan penimbal ganda tiga apabila mengunakan lapisan YUV. Ini akan menghasilkan kualiti video yang lebih baik (tidak berkelip).

en: Name of desired display device
ms: Nama peranti paparan yang diingini

en: In a multiple monitor configuration, you can specify the Windows device name of the display that you want the video window to open on. For example, "\\.\DISPLAY1" or "\\.\DISPLAY2".
ms: Dalam konfigurasi banyak monitor, anda boleh tentukan nama paparan peranti Windows yang anda mahukan tetingkap video membuka di atasnya. Sebagai contoh, "\\.\DISPLAY1" atau "\\.\DISPLAY2".

en: Recommended video output for Windows XP. Incompatible with Vista's Aero interface
ms: Output video disarankan untuk Windows XP. Tidak serasi dengan antara muka Aero Vista

en: DirectX (DirectDraw) video output
ms: Output video DirectX (DirectDraw)

en: Wallpaper
ms: Kertas Dinding

en: OpenGL video output for Windows
ms: Output video OpenGL untuk Windows

en: Windows GDI video output
ms: Output video GDI Windows

en: GPU affinity
ms: Afiniti GPU

en: WGL extension for OpenGL
ms: Sambungan WGL untuk OpenGL

en: Dummy image chroma format
ms: Format kroma imej Olok

en: Force the dummy video output to create images using a specific chroma format instead of trying to improve performances by using the most efficient one.
ms: Paksa output video olok dari mencipta imejj mengggunakan format kroma spesifik bukannya cuba meningkatkan prestasi denganmenggunakan yang paling efisyen.

en: Dummy video output
ms: Output video semu

en: Statistics video output
ms: Output video statistik

en: Video memory buffer width.
ms: Lebar penimbal ingatan video.

en: Video memory buffer height.
ms: Tinggi penimbal ingatan video.

en: Video memory buffer pitch in bytes.
ms: Pic penimbal ingatan video dalam bait.

en: Chroma
ms: Kroma

en: Output chroma for the memory image as a 4-character string, eg. "RV32".
ms: Kroma output untuk imej memori sebagai rentetan 4 aksara, cth. "RV32".

en: Video memory output
ms: Output video memori

en: Video memory
ms: Memori video

en: Wayland display
ms: Paparan Wayland

en: Video will be rendered with this Wayland display. If empty, the default display will be used.
ms: Video akan dikemas gabung dengan paparan Wayland ini. Jika kosong, paparan lalai akan digunakan.

en: WL shell
ms: Kekerang WL

en: Wayland shell surface
ms: Permukaan kekerang Wayland

en: WL SHM
ms: SHM WL

en: Wayland shared memory video output
ms: Output video ingatan terkongsi Wayland

en: XDG shell
ms: Kekerang XDG

en: XDG shell surface
ms: Permukaan kekerang XDG

[ctx: ASCII]
note: xgettext: This is a plain ASCII spelling of "VLC media player" for the ICCCM window name. This must be pure ASCII. The limitation is partially with ICCCM and partially with VLC. For Latin script languages, you may need to strip accents. For other scripts, you will need to transliterate into Latin.
en: VLC media player
ms: Pemain media VLC

en: X11 display
ms: Paparan X11

en: Video will be rendered with this X11 display. If empty, the default display will be used.
ms: Video akan dikemas gabung dengan paparan X11 ini. Jika kosong, paparan lalai akan digunakan.

en: X11 window ID
ms: ID tetingkap X11

en: X11 video window (XCB)
ms: Tetingkap video X11 (XCB)

en: X11 video output (XCB)
ms: Output video X11 (XCB)

en: XVideo adaptor number
ms: Nombor penyesuai XVideo

en: XVideo hardware adaptor to use. By default, VLC will use the first functional adaptor.
ms: Penyesuai perkakasan XVideo untuk digunakan. Secara lalai, VLC akan menggunakan penyesuai pertama yang berfungsi.

en: XVideo format id
ms: Id format XVideo

en: XVideo image format id to use. By default, VLC will try to use the best match for the video being played.
ms: Id format imej XVideo untuk digunakan. Secara lalai, VLC akan cuba menggunakan yang paling sepadan untuk video dimainkan.

en: XVideo output (XCB)
ms: Output XVideo (XCB)

en: device, fifo or filename
ms: peranti, fifo atau nama fail

en: device, fifo or filename to write yuv frames too.
ms: peranti, fifo atau nama fail dituliskan bingkai yuv kepadanya.

en: Chroma used
ms: Kroma digunakan

en: Force use of a specific chroma for output.
ms: Paksa penggunaan kroma khusus untuk output.

en: Add a YUV4MPEG2 header
ms: Tambah pengepala YUV4MPEG2

en: The YUV4MPEG2 header is compatible with mplayer yuv video output and requires YV12/I420 fourcc.
ms: Pengepala YUVMPEG4 adalah serasi dengan outoput video yuv mplayer dan memerlukan fourcc YV12/I420.

en: YUV output
ms: Output YUV

en: YUV video output
ms: Output video YUV

en: Number of video windows in which to clone the video.
ms: Bilangan tetingkap video untuk klon video.

en: Video output modules
ms: Modul output video

en: You can use specific video output modules for the clones. Use a comma-separated list of modules.
ms: Anda boleh menggunakan modul ouput audio spesifik untuk klon. Gunakan senarai modul dipisah koma.

en: Duplicate your video to multiple windows and/or video output modules
ms: Gandakan video anda ke tetingkap berbilang dan/atau modul output video

en: Clone video filter
ms: Penapis video Klon

en: Select the number of horizontal video windows in which to split the video
ms: Pilih bilangan tetingkap mendatar yang akan memisahkan video

en: Select the number of vertical video windows in which to split the video
ms: Pilih bilangan tetingkap mengufuk yang akan memisahkan video

en: Active windows
ms: Tetingkap aktif

en: Comma-separated list of active windows, defaults to all
ms: Senarai dipisah-koma tetingkap aktif, lalai kepada semua

en: Split the video in multiple windows to display on a wall of screens
ms: Pisahkan video dalam tetingkap berbilang untuk paparkan pada dinding skrin

en: Panoramix: wall with overlap video filter
ms: Panoramik:dinding dengan penapis video berlapis

en: Panoramix
ms: Panoramiks

en: length of the overlapping area (in %)
ms: panjang kawasan berlapis (dalam %)

en: Select in percent the length of the blended zone
ms: Pilih peratus tinggi zon dikisar

en: height of the overlapping area (in %)
ms: tinggi kawasan berlapis (dalam %)

en: Select in percent the height of the blended zone (case of 2x2 wall)
ms: Pilih dalam peratus tinggi zone dikisar (kes dinding 2x2)

en: Attenuation
ms: Pelemahan

en: Check this option if you want attenuate blended zone by this plug-in (if option is unchecked, attenuate is made by opengl)
ms: Tanda pilihan ini jika anda ingin melemahkan zon dikisar dengan plugin ini (jika pilihan dibuang tanda, pelemahan dibuat oleh opengl)

en: Attenuation, begin (in %)
ms: Pelemahan, bermula (dalam %)

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the beginning blended zone
ms: Pilih dalam peratus pekali Lagrange bagi permulaan zon teradun

en: Attenuation, middle (in %)
ms: Pelemahan, pertengahan (dalam %)

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the middle of blended zone
ms: Pilih peratus pekali Lagrange bagi pertengahan zon teradun

en: Attenuation, end (in %)
ms: Pelemahan, penghujung (dalam %)

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the end of blended zone
ms: Pilih peratus pekali Lagrange bagi penghujung zon teradun

en: middle position (in %)
ms: posisi pertengahan (dalam %)

en: Select in percent (50 is center) the position of the middle point (Lagrange) of blended zone
ms: Pilih dalam peratus (50 adalah tengah) posisi titik pertengahan (julat lewat) zon dikisar

en: Gamma (Red) correction
ms: Pembetulan gamma (Merah)

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Red or Y component)
ms: Pilih pembetulan gamma zon dikisar (Merah atau komponen Y)

en: Gamma (Green) correction
ms: Pembetulan gamma (Hijau)

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Green or U component)
ms: Pilih pembetulan gamma zon dikisar (Hijau atau komponen U)

en: Gamma (Blue) correction
ms: Pembetulan gamma (Biru)

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Blue or V component)
ms: Pilih pembetulan gamma zob dikisar (Biru atau komponen V)

en: Black Crush for Red
ms: Perahan Hitam untuk Merah

en: Select the Black Crush of blended zone (Red or Y component)
ms: Pilih Perahan Hitam zon dikisar (Merah atau komponen Y)

en: Black Crush for Green
ms: Perahan Hitam untuk Hijau

en: Select the Black Crush of blended zone (Green or U component)
ms: Pilih Perahan Hitam zon dikisar (Hijau atau komponen U)

en: Black Crush for Blue
ms: Perahan Hitam untuk Biru

en: Select the Black Crush of blended zone (Blue or V component)
ms: Pilih Perahan Hitam zon dikisar (Biru atau komponen V)

en: White Crush for Red
ms: Perahan Putih untuk Merah

en: Select the White Crush of blended zone (Red or Y component)
ms: Pilih Perahan Putih zon dikisar (Merah atau komponen Y)

en: White Crush for Green
ms: Perahan Putih untuk Hijau

en: Select the White Crush of blended zone (Green or U component)
ms: Pilih Perahan Putih zon dikisar (Hijau atau komponen U)

en: White Crush for Blue
ms: Perahan Putih untuk Biru

en: Select the White Crush of blended zone (Blue or V component)
ms: Pilih Perahan Putih zon dikisar (Biru atau komponen V)

en: Black Level for Red
ms: Paras Hitam untuk Merah

en: Select the Black Level of blended zone (Red or Y component)
ms: Pilih Paras Hitam zon dikisar (Merah atau komponen Y)

en: Black Level for Green
ms: Paras Hitam untuk Hijau

en: Select the Black Level of blended zone (Green or U component)
ms: Pilih Paras Hitam zon dikisar (Hijau atau komponen U)

en: Black Level for Blue
ms: Paras Hitam untuk Biru

en: Select the Black Level of blended zone (Blue or V component)
ms: Pilih Paras Hitam zon dikisar (Biru atau komponen V)

en: White Level for Red
ms: Paras Putih untuk Merah

en: Select the White Level of blended zone (Red or Y component)
ms: Pilih Paras Putih zon dikisar (Merah atau komponen Y)

en: White Level for Green
ms: Paras Putih untuk Hijau

en: Select the White Level of blended zone (Green or U component)
ms: Pilih Paras Putih zon dikisar (Hijau atau komponen U)

en: White Level for Blue
ms: Paras Putih untuk Biru

en: Select the White Level of blended zone (Blue or V component)
ms: Pilih Paras Putih zon dikisar (Biru atau komponen V)

en: Number of horizontal windows in which to split the video.
ms: Bilangan tetingkap datar yang akan memisahkan video.

en: Number of vertical windows in which to split the video.
ms: Bilangan tetingkap ufuk yang akan memisahkan video.

en: Element aspect ratio
ms: Nisbah aspek elemen

en: Aspect ratio of the individual displays building the wall.
ms: Nisbah aspek paparan individu membina dinding.

en: Wall video filter
ms: Penapis video dinding

en: Image wall
ms: Imej dinding

en: The width of the visualization window, in pixels.
ms: Lebar tetingkap pengvisualan, dalam piksel.

en: The height of the visualization window, in pixels.
ms: Tinggi tetingkap pengvisualan, dalam piksel.

en: 3D OpenGL spectrum visualization
ms: Pengvisualan spektrum OpenGL 3D

en: Goom display width
ms: Lebar paparan Goom

en: Goom display height
ms: Tinggi paparan Goom

en: This allows you to set the resolution of the Goom display (bigger resolution will be prettier but more CPU intensive).
ms: Ini akan benarkan anda tetapkan resolusi paparan Groom (lebih besar resolusi lebih cantik tetapi lebih intensif CPU).

en: Goom animation speed
ms: Kelajuan animasi Goom

en: This allows you to set the animation speed (between 1 and 10, defaults to 6).
ms: Ini akan benarkan anda menetapkan kalajuan animasi (antara 1 dan 10, lalai kepada 6)

en: Goom effect
ms: Kesan Goom

en: projectM configuration file
ms: Fail kongfigurasi projectM

en: File that will be used to configure the projectM module.
ms: Fail yang akan digunakan untuk mengkonfigurkan modul projectM.

en: projectM preset path
ms: Laluan preset projectM

en: Path to the projectM preset directory
ms: Laluan kepada direktori preset projectM

en: Title font
ms: Font tajuk

en: Font used for the titles
ms: Font digunakan untuk tajuk

en: Font used for the menus
ms: Font digunakan untuk menu

en: The width of the video window, in pixels.
ms: Lebar tetingkap video, dalam piksel.

en: The height of the video window, in pixels.
ms: Tinggi tetingkap video, dalam piksel.

en: Mesh width
ms: Lebar jaringan

en: The width of the mesh, in pixels.
ms: Lebar jaringan, dalam piksel.

en: Mesh height
ms: Tinggi jaringan

en: The height of the mesh, in pixels.
ms: Tinggi jawingan, dalam piksel.

en: Texture size
ms: Saiz tekstur

en: The size of the texture, in pixels.
ms: Saiz tekstur, dalam piksel.

en: libprojectM effect
ms: Kesan libprojectM

en: Effects list
ms: Senarai kesan

en: A list of visual effect, separated by commas.
    Current effects include: dummy, scope, spectrum, spectrometer and vuMeter.
ms: Senarai kesan visual, diasingkan oleh koma.
    Kesan semasa termasuk: olok,skop,spektrum,spectrometer dan vuMeter.

en: The width of the effects video window, in pixels.
ms: Lebar kesan tetingkap video, dalam piksel.

en: The height of the effects video window, in pixels.
ms: Tinggi kesan tetingkap video, dalam piksel.

en: FFT window
ms: Tetingkap FFT

en: The type of FFT window to use for spectrum-based visualizations.
ms: Jenis tetingkap FFT yang digunakan untuk pengvisualan berasaskan-spektrum.

en: Kaiser window parameter
ms: Parameter tetingkap Kaiser

en: The parameter alpha for the Kaiser window. Increasing alpha increases the main-lobe width and decreases the side-lobe amplitude.
ms: Alfa parameter untuk tetingkap Kaiser. Meningkatkan alfa akan tingkatkan lebar cuping-utama dan kurangkan amplitud cuping-sisi.

en: Show 80 bands instead of 20
ms: Tunjuk 80 jalur bukannya 20

en: More bands for the spectrometer: 80 if enabled, else 20.
ms: Lagi jalur untuk spektrometer : 80 jika dibolehkan, selain itu 20.

en: Number of blank pixels between bands.
ms: Bilangan piksel kosong antara jalur.

en: Amplification
ms: Penguatan

en: This is a coefficient that modifies the height of the bands.
ms: Ini adalah pekali yang mengubahsuai tinggi jalur.

en: Draw peaks in the analyzer
ms: Lukis puncak dalam penganalisa

en: Enable original graphic spectrum
ms: Bolehkan spektrum grafik asal

en: Enable the "flat" spectrum analyzer in the spectrometer.
ms: Bolehkan penganalisa spektrum "flat" dalam spektrometer.

en: Draw bands in the spectrometer
ms: Lukis jalur dalam spektometer

en: Draw the base of the bands
ms: Lukis jalur asas

en: Base pixel radius
ms: Lingkungan piksel asas

en: Defines radius size in pixels, of base of bands(beginning).
ms: Tentukan saiz radius dalam piksel, berdasarkan jalur(permulaan).

en: Spectral sections
ms: Seksyen spektral

en: Determines how many sections of spectrum will exist.
ms: Menentukan berapa banyak seksyen spektrum yang akan wujud.

en: Peak height
ms: Tinggi puncak

en: Total pixel height of the peak items.
ms: Jumlah tinggi piksel pada item puncak.

en: Peak extra width
ms: Lebar puncak ekstra

en: Additions or subtractions of pixels on the peak width.
ms: Menambahan atau pengurangan piksel pada lebar puncak.

en: V-plane color
ms: Warna satah-V

en: YUV-Color cube shifting across the V-plane ( 0 - 127 ).
ms: Kiub warna-YUV dialih sepanjang satah-V (0 - 127).

en: Visualizer
ms: Penvisual

en: Visualizer filter
ms: Penapis penvisual

en: Spectrum analyser
ms: Penganalisa spektrum

en: Flat Top
ms: Atas Rata

en: #paste your VLM commands here
ms: #tepek arahan VLM anda di sini

en: #separate commands with a new line or a semi-colon
ms: #asingkan arahan dengan baris baru atau semi-colon

en: Play List
ms: Senarai Main

en: Output
ms: Keluaran

en: Subtitle codec
ms: Kodeks sari kata

en: Output	method
ms: Kaedah	output

en: Video FPS
ms: FPS video

en: MUX options
ms: Pilihan MUX

en: Video scale
ms: Skala video

en: Output port
ms: Port output

en: Output	file
ms: Fail	output

en: Error:
ms: Ralat:

en: Sample ui-state-error style.
ms: Sampel gaya ui-state-error.

en: File name
ms: Nama fail

en: Row border
ms: Smpadan lajur

en: Column border
ms: Sempadan kolum

en: Background
ms: Latar belakang

en: Mosaic Tiles
ms: Jubin Mozek

en: Playback Rate
ms: Kadar Mainbalik

en: Audio Delay
ms: Lengahan Audio

en: Subtitle Delay
ms: Legahan Sarikata

en: Time:
ms: Masa:

en: VLC media player - Web Interface
ms: Pemain media VLC - Antara muka Sesawang

en: Hide / Show Library
ms:  Tunjuk/Sembunyi Pustaka

en: Hide / Show Viewer
ms: Tunjuk/Sembunyi Pelihat

en: Manage Streams
ms: Urus Strim

en: Track Synchronisation
ms: Penyegerakan Trek

en: VLM Batch Commands
ms: Arahan Kelomppok VLM

en: Loop
ms: Gelung

en: Empty Playlist
ms: Senarai main kosong

en: Queue Selected
ms: Bariskan Yang Dipilih

en: Play Selected
ms: Mainkan Yang Dipilih

en: Refresh List
ms: Segar semula Senarail

en: Loading flowplayer...
ms: Memuatkan flowplayer...

en: If nothing appears, check your internet connection.
ms: Jika tiada apa yang muncul, periksa sambungan internet anda.

en: VLC can display a QR code linking to the mobile version of the web interface; the web address of the web interface of your VLC media player instance will be transmitted over the internet to the Google Image Charts web service to generate this QR code.
ms: VLC boleh memaparkan satu kod QR yang dipaut dengan versi mudah alih antara muka sesawang; alamat sesawang bagi antara muka sesawang untuk kejadian pemain media VLC anda akan dipindahkan menerusi internet ke perkhidmatan sesawang Carta Imej Google supaya dapat menjana kod QR ini.

en: Do you want to go ahead with this?
ms: Anda pasti mahu teruskannya?

en: By creating a stream, the <i>Main Controls</i> will operate the stream instead of the main interface.
ms: Dengan mencipta strim, <i>Kawalan Utama<i> akan mengoperasikan strim bukannya antara muka utama.

en: The stream will be created using default settings, for more advanced configuration, or to modify the default settings, select the button to the right: <i>Manage Streams</i>
ms: Strim akan dicipta menggunakan tetapan lalai, untuk konfigurasi lanjutan, atau mengubah tetapan lalai, pilih butang kanan: <i>Urus Strim<i>

en: Once the stream is created, the <i>Media Viewer</i> window will display the stream.
ms: Sekali strim dicipta, Tetingkap <i>Pelihat Media</i> akan memaparkan strim.

en: Volume will be controlled by the player, and not the <i>Main Controls</i>.
ms: Volum akan dikawal oleh pemain, dan bukan <i>Kawalan Utama<i/>.

en: The current playing item will be streamed. If there is no currently playing item, the first selected item from the <i>Library</i> will be the subject of the stream.
ms: Item yang sedang dimainkan akan distrim. Jika tiada item sedang dimainkan, item dipilih yang pertama daripada <i>Pustaka</i> akan menjadi subjek strim.

en: To stop the stream and resume normal controls, click the <i>Open Stream</i> button again.
ms: Untuk menghentikan strim dan sambung kawalan normal, klik butang <i>Buka Strim</i> sekali lagi.

en: Are you sure you wish to create the stream?
ms: Adakah pasti anda ingin mencipta strim?

en: Form
ms: Bentuk

en: Preset
ms: Praset

en: &Verbosity:
ms: Kemeleretan:

en: &Filter:
ms: Penapis:

en: &Save as...
ms: &Simpan sebagai ...

en: Modules Tree
ms: Pokok Modul

en: Show extended options
ms: Tunjuk pilihan lanjutan

en: Show &more options
ms: Tunjuk lagi pilihan

en: Change the caching for the media
ms: Tukar nilai caching media

en: Start Time
ms: Masa Mula

en: Stop Time
ms: Masa Henti

en: Edit Options
ms: Sunting Pilihan

en: Extra media
ms: Media Tambahan

en: Complete MRL for VLC internal
ms: MRL lengkap untuk VLC dalaman

en: Select the file
ms: Pilih fail

en: Change the start time for the media
ms: Tukar masa mula media

en: Change the stop time for the media
ms: Ubah masa henti media

en: Play another media synchronously (extra audio file, ...)
ms: Mainkan media lainnya secara segerak (fail audio ekstra,...)

en: Capture mode
ms: Mod Cekupan

en: Select the capture device type
ms: Pilih jenis peranti cekupan

en: Device Selection
ms: Pemilihan Peranti

en: Options
ms: Pilihan

en: Access advanced options to tweak the device
ms: Capai pilihan lanjutan untuk pulas peranti

en: Advanced options...
ms: Pilihan lanjutan...

en: Disc Selection
ms: Pemilihan Cakera

en: Disable Disc Menus
ms: Lumpuhkan Menu Cakera

en: No disc menus
ms: Tiada menu cakera

en: Disc device
ms: Peranti Cakera

en: Starting Position
ms: Posisi Permulaan

en: Audio and Subtitles
ms: Audio dan Sari kata

en: Use a sub&title file
ms: Guna fail sarika&ta

en: Select the subtitle file
ms: Pilih fail sari kata

en: Choose one or more media file to open
ms: Plih satu atau lebih fail media untuk dibuka

en: File Selection
ms: Pemilihan Fail

en: You can select local files with the following list and buttons.
ms: Anda boleh memilih fail lokal dengan senarai dan butang berikut.

en: Add...
ms: Tambah...

en: Network Protocol
ms: Protokol Rangkaian

en: Please enter a network URL:
ms: Sila masukkan URL rangkaian:

en: Profile edition
ms: Edisi profil

en: Features
ms: Ciri

en: Streamable
ms: Boleh strim

en: Chapters
ms: Bab

en: Menus
ms: Menu

en: Fra&me Rate
ms: Ka&dar Bingkai

en: Same as source
ms: Sama seperti sumber

en: Custom options
ms: Pilihan suai

en: &Quality
ms: &Kualiti

en: Not Used
ms: Tidak Digunakan

en: Encoding parameters
ms: Parameter pengenkodan

en: Frame size
ms: Saiz bingkai

en: Sa&mple Rate
ms: Kadar Sa&mpel

en: Profile &Name
ms: &Nama Profil

en: Set up media sources to stream
ms: Tetapkan sumber media untuk strim

en: Destination Setup
ms: Tetapan Destinasi

en: Select destinations to stream to
ms: Pilih destinasi untuk strim padanya.

en: Add destinations following the streaming methods you need. Be sure to check with transcoding that the format is compatible with the method used.
ms: Tambah destinasi menyikut kaedah strim yang anda kehendaki. Pastikan untuk memeriksa transkod yang formatnya tidak serasi dengan kaedah yang digunakan.

en: New destination
ms: Destinasi baru

en: Display locally
ms: Papar secara lokal

en: Transcoding Options
ms: Pilihan Transkod

en: Select and choose transcoding options
ms: Pilihan dan pilih pilihan transkod

en: Activate Transcoding
ms: Aktidkan Transkod

en: Option Setup
ms: Persediaan Pilihan

en: Set up any additional options for streaming
ms: Pasang mana-mana pilihan tambahan untuk menstrim

en: Miscellaneous Options
ms: Pilihan Pelbagai

en: Stream all elementary streams
ms: Strim setiap strim elementari

en: Generated stream output string
ms: Rentetan output strim dijana

en: Output module:
ms: Modul output:

en: Use S/PDIF when available
ms: Guna S/PDiF bila tersedia

en: Effects
ms: Kesan

en: Visualization:
ms: Visualisasi:

en: Enable Time-Stretching audio
ms: Bolehkan audio Memanjang-Masa

en: Replay gain mode:
ms: Mod gandaan ulang tayang:

en: Normalize volume to:
ms: Menor:malkan volum kepada:

en: Tracks
ms: Trek

en: Preferred audio language:
ms: Bahasa audio diutamakan:

en: Password:
ms: Katalaluan:

en: Username:
ms: Nama pengguna:

en: Submit played tracks stats to Last.fm
ms: Serah statistik trek dimainkan ke Last.fm

en: Codecs
ms: Kodek

en: x264 profile and level selection
ms: Pemilihan profil dan paras x264

en: Hardware-accelerated decoding
ms: Nyahkod pencepat-perkakasan

en: Video quality post-processing level
ms: Paras video pasca-pemprosesan video

en: Skip H.264 in-loop deblocking filter
ms: Langkau penapis nyahblok dalam-gelung H.264

en: x264 preset and tuning selection
ms: Pemilihan preset dan menala x264

en: Optical drive
ms: Peranti optikal

en: Default optical device
ms: Peranti optikal lalai

en: Damaged or incomplete AVI file
ms: Fail AVI cedera atau tidak lengkap

en: HTTP proxy URL
ms: URL proksi HTTP

en: HTTP (default)
ms: HTTP (lalai)

en: RTP over RTSP (TCP)
ms: RTP atas RTSP (TCP)

en: Live555 stream transport
ms: Pengangkutan strim Live555

en: Default caching policy
ms: Polisi caching lalai

en: Menus language:
ms: Bahasa menu:

en: Look and feel
ms: Lihat dan rasa

en: Use custom skin
ms: Guna kekulit suai

en: This is VLC's default interface, with a native look and feel.
ms: Ini ialah antara muka lalai VLC, dengan penampilan tabii.

en: Use native style
ms: Guna gaya natif

en: Resize interface to video size
ms: Saiz semula antara muka kepada saiz video

en: Show controls in full screen mode
ms: Tunjuk kawalan dalam mod skrin penuh

en: Pause playback when minimized
ms: Jeda mainbalik ketika minima

en: Show media change popup:
ms: Tunjuk tetingkap timbul penukaran media:

en: Start in minimal view mode
ms: Mula dalam mod pandangan minimum

en: Force window style:
ms: Paksa gaya tetingkap:

en: Integrate video in interface
ms: Sepadukan video dalam antara muka

en: Show systray icon
ms: Tunjuk ikon systray

en: Auto raising the interface:
ms: Auto-naikkan antara muka:

en: Skin resource file:
ms: Fail sumber kekulit:

en: Playlist and Instances
ms: Senarai Main dan Tika

en: Pause on the last frame of a video
ms: Jeda pada bingkai video terakhir

en: Allow only one instance
ms: Hanya benarkan satu tika

en: Activate updates notifier
ms: Aktifkan pemberitahuan kemaskini

en: Every
ms: Setiap

en: Save recently played items
ms: Simpan item yang dimainkan baru-baru ini

en: Separate words by | (without space)
ms: Pisahkan kata dengan | (tanpa ruang)

en: Operating System Integration
ms: Pengintegrasian Sistem Operasi

en: File extensions association
ms: Persatuan sambungan fail

en: Set up associations...
ms: Tetapkan persatuan...

en: Enable On Screen Display (OSD)
ms: Bolehkan Paparasn Atas Skrin (OSD)

en: Show media title on video start
ms: Tunjuk tajuk media pada permulaan video

en: Enable subtitles
ms: Benarkan sari kata

en: Subtitle Language
ms: Bahasa Sari kata

en: Default encoding
ms: Pengenkodan lalai

en: Subtitle effects
ms: Kesan sari kata

en: Add a shadow
ms: Tambah bayang

en: Add a background
ms: Tambah latar belakang

en: Accelerated video output (Overlay)
ms: Output video dipecut (Tindih)

en: Deinterlacing
ms: Menyahjalin

en: Force Aspect Ratio
ms: Paksa Nisbah Aspek

en: Edit settings
ms: Edit tetapan

en: Control
ms: Kawalan

en: Run manually
ms: Larikan secara manual

en: Setup schedule
ms: Tetapan jadual

en: Run on schedule
ms: Larikan ikut jadual

en: Prev
ms: Terdahulu

en: Add Input
ms: Tambah Input

en: Clear List
ms: Lapangkan Senarai

en: Check for VLC updates
ms: Periksa kemas kini VLC

en: Launching an update request...
ms: Lancarkan permintaan kemaskini...

en: Do you want to download it?
ms: Anda ingin memuat turunnya?

en: Essential
ms: Penting

en: Negate colors
ms: Balikan warna

en: Colors
ms: Warna

en: Interactive Zoom
ms: Zum interaktif

en: Angle
ms: Sudut

en: full
ms: penuh

en: none
ms: tiada

en: Logo erase
ms: Padam logo

en: Mask
ms: Topeng

en: Mirror
ms: Cermin

en: Motion detect
ms: Kesan gerak

en: Spatial blur
ms: Kabur ruang

en: Anti-Flickering
ms: Anti-Kelip

en: Soften
ms: Melembut

en: Denoiser
ms: Nyah-hingar

en: Spatial luma strength
ms: Kekuatan luma spatial

en: Temporal luma strength
ms: Kekuatan luma sementara

en: Spatial chroma strength
ms: Kekuatan kroma spatial

en: Temporal chroma strength
ms: Kekuatan kroma sementara

en: VLM configurator
ms: Pengkonfigurasi VLM

en: Media Manager Edition
ms: Edisi Pengurus Media

en: Name:
ms: Nama:

en: Select Input
ms: Pilih input

en: Select Output
ms: Pilih output

en: Time Control
ms: Kawalan Masa

en: Mux Control
ms: Kawalan Mux

en: Media Manager List
ms: Senarai Pengurus Media
