vlc 3.0.13 - en to oc translation catalogue (5099 entries)

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
    Written by the VideoLAN team; see the AUTHORS file.
oc: Aqueste programa es provesit SENS CAP DE GARANTIDA, tal coma permés per la lei.
    Lo podètz redistribuir segon los tèrmes de la Licéncia Publica Generala GNU ;
    vejatz lo fichièr COPYING per mai de detalhs.
    Escrich per l'equipa VideoLAN ; veire lo fichièr AUTHORS.

en: VLC preferences
oc: Preferéncias de VLC

en: Select "Advanced Options" to see all options.
oc: Clicatz sus « Opcions avançadas » per veire totas las opcions.

en: Interface
oc: Interfàcia

en: Settings for VLC's interfaces
oc: Paramètres de las interfàcias de VLC

en: Main interfaces settings
oc: Paramètres principals de las interfàcias

en: Main interfaces
oc: Interfàcias principalas

en: Settings for the main interface
oc: Paramètres de l'interfàcia principala

en: Control interfaces
oc: Interfàcias de contraròtle

en: Settings for VLC's control interfaces
oc: Paramètres de las interfàcias de contraròtle de VLC

en: Hotkeys settings
oc: Paramètres dels acorchis

en: Audio
oc: Àudio

en: Audio settings
oc: Paramètres àudio

en: General audio settings
oc: Paramètres àudio generals

en: Filters
oc: Filtres

en: Audio filters are used to process the audio stream.
oc: Los filtres àudio son utilizats per tractar lo flux àudio

en: Audio resampler
oc: Reescandalhatge àudio

en: Visualizations
oc: Visualizacions

en: Audio visualizations
oc: Visualizacions àudio

en: Output modules
oc: Moduls de sortida

en: General settings for audio output modules.
oc: Paramètres generals dels moduls de sortida àudio.

en: Miscellaneous
oc: Divèrs

en: Miscellaneous audio settings and modules.
oc: Paramètres e moduls àudio divèrses.

en: Video
oc: Vidèo

en: Video settings
oc: Paramètres vidèo

en: General video settings
oc: Paramètres vidèo generals

en: General settings for video output modules.
oc: Paramètres generals dels moduls de sortida vidèo.

en: Video filters are used to process the video stream.
oc: Los filtres vidèo permeton de tractar lo flux vidèo.

en: Subtitles / OSD
oc: Sostítols / OSD

en: Settings related to On-Screen-Display, subtitles and "overlay subpictures"
oc: Paramètres ligats a l'afichatge a l'ecran (OSD), los sostítols e las incrustacions.

en: Input / Codecs
oc: Entrada / Codecs

en: Settings for input, demultiplexing, decoding and encoding
oc: Paramètres d'entrada, de desmultiplexatge, de desencodatge e d'encodatge

en: Access modules
oc: Moduls d'accès

en: Settings related to the various access methods. Common settings you may want to alter are HTTP proxy or caching settings.
oc: Paramètres ligats als diferents metòdes d'accès.
    De paramètres modificats correntament son l'adreça del proxy HTTP o la talha dels escondedors.

en: Stream filters
oc: Filtres de flux

en: Stream filters are special modules that allow advanced operations on the input side of VLC. Use with care...
oc: Los filtres de flux permeton d'efectuar d'operacions avançadas al nivèl de l'entrada de VLC. Deuriatz pas modificar aqueles reglatges se sabètz pas çò que fasètz.

en: Demuxers
oc: Desmultiplexadors

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
oc: Los desmultiplexadors permeton de separar los fluxes àudio e vidèo.

en: Video codecs
oc: Codecs vidèo

en: Settings for the video, images or video+audio decoders and encoders.
oc: Reglatges pels desencodadors e encodadors vidèo, imatges o vidèo+àudio.

en: Audio codecs
oc: Codecs àudio

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
oc: Paramètres pels desencodadors e encodadors àudio.

en: Subtitle codecs
oc: Codecs de sostítols

en: Settings for subtitle, teletext and CC decoders and encoders.
oc: Paramètres pels desencodadors e encodadors de sostítols, teletèxte e CC.

en: General input settings. Use with care...
oc: Paramètres generals d'entrada. D'utilizar amb precaucion...

en: Stream output
oc: Flux de sortida

en: Stream output settings are used when acting as a streaming server or when saving incoming streams.
    Streams are first muxed and then sent through an "access output" module that can either save the stream to a file, or stream it (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Sout streams modules allow advanced stream processing (transcoding, duplicating...).
oc: Lo mecanisme de flux de sortida permet a VLC d'agir coma servidor de difusion o d'enregistrar de fluxes entrants.
    Los fluxes son multiplexats e mandats dins un « modul de sortida », que permet siá d'enregistrar lo flux dins un fichièr, siá de lo difusar (per UDP, HTTP, RTP/RTSP…).
    Los moduls del flux de sortida permeton de realizar de tractament sul flux (transcodatge, duplicacion…).

en: General stream output settings
oc: Paramètres generals del flux de sortida

en: Muxers
oc: Multiplexadors

en: Muxers create the encapsulation formats that are used to put all the elementary streams (video, audio, ...) together. This setting allows you to always force a specific muxer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each muxer.
oc: Los multiplexadors gerisson los diferents formats d'encapsulacion utilizats per assemblar totes los fluxes elementaris (àudio, vidèo…). Aqueste reglatge vos permet de totjorn forçar un multiplexador. Es probablament pas desirable.
    Podètz tanben reglar los paramètres per defaut de cada multiplexador.

en: Access output
oc: Moduls de sortida

en: Access output modules control the ways the muxed streams are sent. This setting allows you to always force a specific access output method. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each access output.
oc: Los moduls de sortidas contraròtlan lo mandadís dels fluxes multiplexats. Aqueste reglatge vos permet de totjorn forçar un modul de sortida. Es probablament pas desirable.
    Podètz tanben reglar los paramètres per defaut de cada modul de sortida.

en: Packetizers
oc: Empaquetadors

en: Packetizers are used to "preprocess" the elementary streams before muxing. This setting allows you to always force a packetizer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each packetizer.
oc: Los empaquetadors permeton de « pretractar » un flux elementari abans son multiplexatge. Aqueste reglatge vos permet de totjorn forçar un empaquetador. Es probablament pas desirable.
    Podètz tanben reglar los paramètres per defaut de cada empaquetador.

en: Sout stream
oc: Flux de sortida

en: Sout stream modules allow to build a sout processing chain. Please refer to the Streaming Howto for more information. You can configure default options for each sout stream module here.
oc: Los moduls de flux de sortida vos permeton de bastir una cadena de tractament pel flux de sortida. Mercé de plan voler legir lo « Streaming Howto » per mai de detalhs. Podètz configurar las opcions per defaut per cada modul de flux de sortida aicí.

en: VLC's implementation of Video On Demand
oc: Vidèo a la demande

en: Playlist
oc: Lista de lectura

en: Settings related to playlist behaviour (e.g. playback mode) and to modules that automatically add items to the playlist ("service discovery" modules).
oc: Paramètres ligats al comportament de la lista de lectura (mòde de lectura, per exemple) e als moduls que i apondon automaticament d'elements (moduls de « descoberta de servicis »).

en: General playlist behaviour
oc: Comportament general de la lista de lectura

en: Services discovery
oc: Descoberta de servicis

en: Services discovery modules are facilities that automatically add items to playlist.
oc: Los moduls de descoberta de servicis apondon automaticament d'elements a la lista de lectura.

en: Advanced
oc: Avançat

en: Advanced settings. Use with care...
oc: Paramètres avançats. À utilizar amb précaution…

en: Advanced settings
oc: Paramètres avançats

en: &Open File...
oc: &Dobrir un fichièr…

en: &Advanced Open...
oc: Dobrir mòde &avançat…

en: Open D&irectory...
oc: Dobrir un dors&ièr…

en: Open &Folder...
oc: Dobrir un &dorsièr…

en: Select one or more files to open
oc: Seleccionatz un o mantun fichièr de dobrir

en: Select Directory
oc: Seleccionatz un dorsièr

en: Select Folder
oc: Seleccionar un dorsièr

en: Media &Information
oc: &Informacions suls mèdias

en: &Codec Information
oc: Informacions suls &codecs

en: &Messages
oc: &Messatges

en: Jump to Specific &Time
oc: Anar a un &temps especificat

en: Custom &Bookmarks
oc: &Signets personalizats

en: &VLM Configuration
oc: Configuracion de &VLM

en: &About
oc: A &prepaus

en: Play
oc: Legir

en: Remove Selected
oc: Suprimir la seleccion

en: Information...
oc: Informacion…

en: Create Directory...
oc: Crear un dorsièr…

en: Create Folder...
oc: Crear un dorsièr…

en: Rename Directory...
oc: Renomenar lo repertòri...

en: Rename Folder...
oc: Renomenar lo dorsièr...

en: Show Containing Directory...
oc: Dobrir lo repertòri que conten lo fichièr…

en: Show Containing Folder...
oc: Dobrir lo dorsièr que conten lo fichièr…

en: Stream...
oc: Difusar…

en: Save...
oc: Enregistrar…

en: Repeat All
oc: Repetir tot

en: Repeat One
oc: Repetir lo mèdia

en: Random
oc: Aleatòri

en: Random Off
oc: Aleatòri inibit

en: Add to Playlist
oc: Apondre a la lista de lectura

en: Add File...
oc: Apondre un fichièr…

en: Add Directory...
oc: Apondre un dorsièr…

en: Add Folder...
oc: Apondre un dorsièr…

en: Save Playlist to &File...
oc: &Enregistrar la lista de lectura…

en: Search
oc: Recercar

en: Waves
oc: Ondas

en: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Welcome to VLC media player Help</h2><h3>Documentation</h3><p>You can find VLC documentation on VideoLAN's <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> website.</p><p>If you are a newcomer to VLC media player, please read the<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Introduction to VLC media player</em></a>.</p><p>You will find some information on how to use the player in the <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>How to play files with VLC media player</em></a>" document.</p><p>For all the saving, converting, transcoding, encoding, muxing and streaming tasks, you should find useful information in the <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Streaming Documentation</a>.</p><p>If you are unsure about terminology, please consult the <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">knowledge base</a>.</p><p>To understand the main keyboard shortcuts, read the <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">shortcuts</a> page.</p><h3>Help</h3><p>Before asking any question, please refer yourself to the <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a>.</p><p>You might then get (and give) help on the <a href="http://forum.videolan.org">Forums</a>, the <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">mailing-lists</a> or our IRC channel (<em>#videolan</em> on irc.freenode.net).</p><h3>Contribute to the project</h3><p>You can help the VideoLAN project giving some of your time to help the community, to design skins, to translate the documentation, to test and to code. You can also give funds and material to help us. And of course, you can <b>promote</b> VLC media player.</p></body></html>
oc: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Benvenguda dins l'ajuda del lector multimèdia VLC</h2><h3>Documentacion</h3><p>Podètz trobar la documentacion de VLC sul <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> del site de VideoLAN.</p><p>Se sètz un  novèl vengut al lector multimèdia VLC, legissètz lo document<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation :VLC_for_dummies"><em>Introduccion al lector multimèdia VLC</em></a>.</p><p>Trobaretz d'informacions sus l'utilizacion del lector dins lo document <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>Cossí legir de fichièrs amb lo lector multimèdia VLC</em></a>".</p><p>Pels diferents prètzfaches d'enregistrament, de conversion, de transcodatge, d'encodatge, de multiplexatge e de difusion, podètz trobar d'informacions utilas dins la <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Documentacion sus la difusion</a>.</p><p>Se sètz pas segur a prepaus d'un tèrme, consultatz la <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">basa de coneissença</a>.</p><p>Per comprene los acorchis de clavièr principals, legissètz la pagina suls <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">acorchis</a>.</p><h3>Ajuda</h3><p>Abans de pausar una question, referissètz-vos d'en primièr a la <a href="http://wiki.videolan.org/Frequently_Asked_Questions">FAQ</a>.</p><p>Podètz puèi demandar (e aportar) d'ajuda dins los <a href="http://forum.videolan.org">Forums</a>, las <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">listas de difusion</a> o nòstre canal IRC ( <a href="http://www.videolan.org/webirc/"><em>#videolan</em></a> sus irc.freenode.net ).</p><h3>Contribucion al projècte</h3><p>Podètz ajudar lo projècte VideoLAN en donant de vòstre temps per ajudar la comunautat, per concebre d'interfàcias, per tradusir la documentacion, per testar e per coder. Podètz tanben donar d'argent o de material per nos ajudar. E plan segur, podètz <b>promòure</b> lo lector multimèdia VLC.</p></body></html>

en: Audio filtering failed
oc: Lo filtrage àudio a fracassat

en: The maximum number of filters (%u) was reached.
oc: Lo nombre maximum de filtres (%u) es estat atench.

en: Disable
oc: Desactivar

en: Spectrometer
oc: Analisador d'espèctre 2

en: Scope
oc: Oscilloscòpi

en: Spectrum
oc: Analisador d'espèctre

en: Audio filters
oc: Filtres àudio

en: Replay gain
oc: Ganh de lectura

en: Stereo audio mode
oc: Mòde esterèo

en: Dolby Surround
oc: Dolby surround

en: Stereo
oc: Esterèo

en: Left
oc: Esquèrra

en: Right
oc: Drecha

en: Reverse stereo
oc: Esterèo inversada

en: Headphones
oc: Casc

en: boolean
oc: Boolean

en: integer
oc: Entièr

en: float
oc: Flotant

en: string
oc: Cadena

en: To get exhaustive help, use '-H'.
oc: Per una ajuda exaustiva, utilizar « -H ».

en: Usage: %s [options] [stream] ...
    You can specify multiple streams on the commandline.
    They will be enqueued in the playlist.
    The first item specified will be played first.
    
    Options-styles:
      --option  A global option that is set for the duration of the program.
       -option  A single letter version of a global --option.
       :option  An option that only applies to the stream directly before it
                and that overrides previous settings.
    
    Stream MRL syntax:
      [[access][/demux]://]URL[#[title][:chapter][-[title][:chapter]]]
      [:option=value ...]
    
      Many of the global --options can also be used as MRL specific :options.
      Multiple :option=value pairs can be specified.
    
    URL syntax:
      file:///path/file              Plain media file
      http://host[:port]/file        HTTP URL
      ftp://host[:port]/file         FTP URL
      mms://host[:port]/file         MMS URL
      screen://                      Screen capture
      dvd://[device]                 DVD device
      vcd://[device]                 VCD device
      cdda://[device]                Audio CD device
      udp://[[<source address>]@[<bind address>][:<bind port>]]
                                     UDP stream sent by a streaming server
      vlc://pause:<seconds>          Pause the playlist for a certain time
      vlc://quit                     Special item to quit VLC
oc: Usatge : %s [options] [flux] ...
    Podètz especificar de fluxes multiples sus
    la linha de comanda. Seràn aponduts a la lista de lectura.
    Lo primièr element especificat serà legit en primièr.
    
    Estils de las opcions :
      --option  Una opcion globala.
       -option  La version amb letra unica d'una --opcion globala.
       :option  Una opcion que s'aplica pas qu'al flux que la precedís
                e que subrecarga las opcions precedentas.
    
    Sintaxi dels fluxes (MRL) :
      [[acces]/[demux]://]URL[#[títol][:capítol][-[títol][:capítol]]] [:option=valor ...]
    
      Fòrça --opcions globalas pòdon tanben èsser utilizadas en tant
      qu'opcions especificas a una MRL.
      Mantuna paras « :opcion=valor » pòdon èsser especificadas.
    
    Sintaxi per una URL :
      [file://]camin/fichièr        Fichièr estandard
      http://ip:pòrt/fichièr         Adreça HTTP
      ftp://ip:pòrt/fichièr          Adreça FTP
      mms://ip:pòrt/fichièr          Adreça MMS
      screen://                      Captura d'ecran
      dvd://[periferic]           Periferic DVD
      vcd://[periferic]           Periferic VCD
      cdda://[periferic]          Periferic CD Àudio
      udp://[[adreça font]@[adreça d'estaca][:pòrt]]
                                     Flux UDP mandat per un servidor
      vlc://pause:segondas           Metre en pausa la lista de lectura pl
                                     temps especificat
      vlc://quit                     Quitar VLC

en: Note:
oc: Nòta :

en: add --advanced to your command line to see advanced options.
oc: Apondètz « --advanced » a vòstra linha de comanda per veire las opcions avançadas.

en: %u module was not displayed because it only has advanced options.
     | %u modules were not displayed because they only have advanced options.
oc[0]: %u modul es pas afichat perque a pas que d'opcions avançadas.
oc[1]: %u moduls son pas afichats perque an pas que d'opcions avançadas.

en: No matching module found. Use --list or --list-verbose to list available modules.
oc: Pas de modul correspondent. Utilizatz « --list » o « --list-verbose » per aver la lista dels moduls disponibles.

en: VLC version %s (%s)
oc: VLC version %s (%s)
    Traduccions © 2008-2015 Cédric Valmary (totenoc.eu)

en: Compiled by %s on %s (%s)
oc: Compilat per %s sus %s (%s)
    Traduccion : Cédric Valmary - Equipa occitana traduccion VLC (totenoc.eu)

en: Compiler: %s
oc: Compilador : %s

en: 
    Dumped content to vlc-help.txt file.
oc: 
    Contengut transferit dins lo fichièr « vlc-help.txt ».

en: 
    Press the RETURN key to continue...
oc: 
    Quichatz sus [Entrada] per contunhar…

en: Unknown error
oc: Error desconeguda

en: Bookmark %i
oc: Signet %i

en: No description for this codec
oc: I a pas de descripcion per aqueste codec

en: Codec not supported
oc: Aqueste codec es pas suportat

en: VLC could not decode the format "%4.4s" (%s)
oc: VLC pòt pas desencodar lo format « %4.4s » (%s)

en: Unidentified codec
oc: Codec pas identificat

en: VLC could not identify the audio or video codec
oc: VLC a pas pogut identificar lo codec àudio o vidèo

en: packetizer
oc: Empaquetador

en: decoder
oc: Desencodador

en: Streaming / Transcoding failed
oc: La difusion / lo transcodatge a fracassat

en: VLC could not open the %s module.
oc: VLC a pas pogut dobrir lo modul « %s ».

en: VLC could not open the decoder module.
oc: VLC a pas pogut dobrir lo modul de desencodatge.

en: Track
oc: Pista

en: %s [%s %d]
oc: %s [%s.%d]

en: Program
oc: Programa

en: Stream %d
oc: Flux %d

en: Scrambled
oc: Trebolat

en: Yes
oc: Òc

en: Closed captions %u
oc: Sostitolatge %u

en: Original ID
oc: Id original

en: Language
oc: Lenga

en: Description
oc: Descripcion

en: Type
oc: Tipe

en: Channels
oc: Canals

en: Sample rate
oc: Frequéncia d'escandalhatge

en: Bits per sample
oc: Bits per escapolon

en: Bitrate
oc: Debit

en: %u kb/s
oc: %u kbit/s

en: Track replay gain
oc: Valor del ReplayGain per la pista

en: Album replay gain
oc: Valor del ReplayGain per l'album

en: Frame rate
oc: Debit d'imatges

en: Decoded format
oc: Format desencodat

en: Orientation
oc: Operacion

en: Undefined
oc: Pas definit

en: Center
oc: Centrat

en: Subtitle
oc: Sostítols

en: Volume %ld%%
oc: Volum : %ld%%

en: Your input can't be opened
oc: Vòstre mèdia d'entrada pòt pas èsser dobèrt

en: VLC is unable to open the MRL '%s'. Check the log for details.
oc: VLC pòt pas dobrir « %s ». Verificatz los messatges per mai de detalhs.

en: Title
oc: Títol

en: Artist
oc: Artista

en: Track number
oc: Numèro de pista

en: Rating
oc: Nòta

en: Date
oc: Data

en: Setting
oc: Paramètre

en: Now Playing
oc: Actualament

en: Publisher
oc: Editor

en: Encoded by
oc: Encodat par

en: Artwork URL
oc: URL de la jaqueta

en: Track ID
oc: ID Pista

en: Number of Tracks
oc: Nombre de pistas

en: Director
oc: Realizator

en: Season
oc: Sason

en: Episode
oc: Episòdi

en: Show Name
oc: Afichar lo nom

en: Bookmark
oc: Signet

en: Programs
oc: Programas

en: Chapter
oc: Capítol

en: Video Track
oc: Pista vidèo

en: Audio Track
oc: Pista àudio

en: Subtitle Track
oc: Pista de sostítols

en: Next title
oc: Títol seguent

en: Previous title
oc: Títol precedent

en: Title %i%s
oc: Títol %i%s

en: Chapter %i
oc: Capítol %i

en: Next chapter
oc: Capítol seguent

en: Previous chapter
oc: Capítol precedent

en: Media: %s
oc: Mèdia : %s

en: Add Interface
oc: Apondre una interfàcia

en: Web
oc: Ret

en: Mouse Gestures
oc: Movements de la mirga

en: Running vlc with the default interface. Use 'cvlc' to use vlc without interface.
oc: Aviada de vlc amb l'interfàcia per defaut. Utilizatz « cvlc » per aviar VLC sens interfàcia.

note: xgettext: Translate "C" to the language code: "fr", "en_GB", "nl", "ru"...
en: C
oc: oc

en: 1:4 Quarter
oc: ¼ Quart

en: 1:2 Half
oc: ½ Meitat

en: 1:1 Original
oc: 1:1 Normal

en: 2:1 Double
oc: 2:1 Doble

en: These options allow you to configure the interfaces used by VLC. You can select the main interface, additional interface modules, and define various related options.
oc: Aquesta opcion permet de causir las interfàcias utilizadas per VLC. Podètz seleccionar l'interfàcia principala, las interfàcias suplementàrias, e definir de multiples opcions que s'i rapòrtan.

en: Interface module
oc: Modul d'interfàcia

en: This is the main interface used by VLC. The default behavior is to automatically select the best module available.
oc: Aquesta opcion permet de causir l'interfàcia utilizada per VLC. Lo comportament per defaut es de causir automaticament la melhora interfàcia.

en: Extra interface modules
oc: Moduls d'interfàcias suplementaris

en: You can select "additional interfaces" for VLC. They will be launched in the background in addition to the default interface. Use a colon separated list of interface modules. (common values are "rc" (remote control), "http", "gestures" ...)
oc: Interfàcias suplementàrias d'utilizar. Seràn aviadas en prètzfach de fons en mai de l'interfàcia per defaut. Utilizatz una lista de moduls separats per de virgulas (las valors correntas son « rc » (comanda a distància), « http », « gestures », …).

en: You can select control interfaces for VLC.
oc: Interfàcias de contraròtle per VLC.

en: Verbosity (0,1,2)
oc: Nivèl de verbositat (0,1,2)

en: This is the verbosity level (0=only errors and standard messages, 1=warnings, 2=debug).
oc: Aquesta opcion fixa lo nivèl de verbositat (0=unicament las errors e los messatges estandards, 1=avertiments, 2=desbugatge).

en: Default stream
oc: Flux per defaut

en: This stream will always be opened at VLC startup.
oc: Aqueste flux serà totjorn dobèrt a l'aviada de VLC.

en: Color messages
oc: Messatges en color

en: Show advanced options
oc: Afichar las opcions avançadas

en: When this is enabled, the preferences and/or interfaces will show all available options, including those that most users should never touch.
oc: Aficha totas las opcions disponiblas dins las preferéncias, inclusas las a las qualas la majoritat dels utilizaires tòcan pas jamai.

en: Interface interaction
oc: Interaccion amb l'utilizaire

en: When this is enabled, the interface will show a dialog box each time some user input is required.
oc: Amb aquesta opcion activada, l'interfàcia aficharà una bóstia de dialòg a cada còp qu'una entrada de l'utilizaire es necessària.

en: These options allow you to modify the behavior of the audio subsystem, and to add audio filters which can be used for post processing or visual effects (spectrum analyzer, etc.). Enable these filters here, and configure them in the "audio filters" modules section.
oc: Aquestas opcions permeton de reglar lo son dins VLC e d'apondre de filtres que permeton de far de postprocessing o d'efièches visuals (analisador d'espèctre, etc…). Per parametrar aquestes filtres, anatz dins las opcions dels moduls « filtres àudio ».

en: Audio output module
oc: Modul de sortida àudio

en: This is the audio output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
oc: Modul de sortida àudio utilizat per VLC. Lo comportament per defaut es de causir automaticament lo melhor modul disponible.

en: Enable audio
oc: Activar l'àudio

en: You can completely disable the audio output. The audio decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
oc: Aquesta opcion desactiva completament la sortida àudio. Lo desencodatge de las pistas àudio serà alara pas realizat, e aquò estalviarà de temps processor.

en: Game
oc: Jòcs

en: Notification
oc: Notificacion

en: Audio gain
oc: Ganh automatic

en: This linear gain will be applied to outputted audio.
oc: Aqueste ganh linear serà aplicat a l'àudio en sortida.

en: Audio output volume step
oc: Pas del reglatge de volum de sortida

en: The step size of the volume is adjustable using this option.
oc: La valor de pas de variacion del volum es ajustabla per aquesta opcion.

en: Remember the audio volume
oc: Conservar la valor del volum àudio

en: The volume can be recorded and automatically restored next time VLC is used.
oc: Aquesta valor de volum serà enregistrada e automaticament aplicada al moment de l'aviada venenta de VLC.

en: Audio desynchronization compensation
oc: Compensacion de la desincronizacion àudio

en: This delays the audio output. The delay must be given in milliseconds. This can be handy if you notice a lag between the video and the audio.
oc: Retardar la sortida àudio, en donant un nombre de millisegondas. Aquò pòt èsser utile se remarcatz un decalatge entre lo son e l'imatge.

en: This selects which plugin to use for audio resampling.
oc: Aquò selecciona lo modul utilizat pel reescandalhatge àudio.

en: Force detection of Dolby Surround
oc: Forçar la deteccion Dolby Surround

en: Use this when you know your stream is (or is not) encoded with Dolby Surround but fails to be detected as such. Even if the stream is not actually encoded with Dolby Surround, turning on this option might enhance your experience, especially when combined with the Headphone Channel Mixer.
oc: Utilizatz aquò quand sabètz que vòstre flux es encodat amb Dolby Surround mas es pas detectat coma tel. Même se lo flux es pas effectivement encodat amb Dolby Surround, l'usatge d'aquesta opcion pòt améliorer las performàncias, particularament se elle es combinada amb lo filtre d'efièch « casque ».

en: Auto
oc: Automatic

en: On
oc: Òc

en: Off
oc: Non

en: Stereo audio output mode
oc: Modul de sortida àudio esterèo

en: Unset
oc: Pas definit

en: This adds audio post processing filters, to modify the sound rendering.
oc: Apondre de filtres de pòsttractament àudio per modificar lo son.

en: This adds visualization modules (spectrum analyzer, etc.).
oc: Apondre de moduls de visualizacion àudio (analisador d'espèctre, etc…).

en: Replay gain mode
oc: Mòde Replay gain

en: Select the replay gain mode
oc: Seleccionar lo mòde ReplayGain

en: Replay preamp
oc: Preampli Replay

en: This allows you to change the default target level (89 dB) for stream with replay gain information
oc: Aquesta opcion vos permet de cambiar la valor per defaut (89 dB) pels fluxes amb una informacion ReplayGain

en: Default replay gain
oc: Valor per defaut del ReplayGain

en: This is the gain used for stream without replay gain information
oc: Valor per defaut utilizada pels fluxes sens informacion de ReplayGain

en: Peak protection
oc: Proteccion contra los pics

en: Protect against sound clipping
oc: Proteccion contra las copaduras del son

en: Enable time stretching audio
oc: Activar l'estirament temporal àudio

en: This allows playing audio at lower or higher speed without affecting the audio pitch
oc: Aquò permet de jogar l'àudio a una velocitat superiora o inferiora en preservant lo ton

en: None
oc: Pas cap

en: These options allow you to modify the behavior of the video output subsystem. You can for example enable video filters (deinterlacing, image adjusting, etc.). Enable these filters here and configure them in the "video filters" modules section. You can also set many miscellaneous video options.
oc: Aquestas opcions permeton de modificar de reglatges relatius a l'afichatge vidèo. Podètz per exemple activar de filtres vidèo, coma lo desentrelaçament, o encara lo contraste e la saturacion…
    Activatz aquestes filtres aicí e configuratz-los dins la seccion « modul de filtre vidèo ». Podètz tanben reglar divèrsas opcions vidèo.

en: Video output module
oc: Modul de sortida vidèo

en: This is the the video output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
oc: Modul de sortida vidèo utilizat per VLC. Lo comportament per defaut es de causir automaticament lo melhor modul disponible.

en: Enable video
oc: Activar la vidèo

en: You can completely disable the video output. The video decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
oc: Podètz desactivar la sortida vidèo. Lo desencodatge de las pistas vidèo serà pas efectuat, per fin d'estalviar de temps processor.

en: Video width
oc: Largor de la vidèo

en: You can enforce the video width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
oc: Forçar la largor de l'imatge. Per defaut (-1) VLC s'adapta a las proprietats de la vidèo.

en: Video height
oc: Nautor de la vidèo

en: You can enforce the video height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
oc: Forçar la nautor de l'imatge aicí. Per defaut VLC s'adaptarà a las proprietats de la vidèo.

en: Video X coordinate
oc: Posicion X de la vidèo

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (X coordinate).
oc: Forçar la posicion del caire naut-esquèrra de la fenèstra vidèo (coordenada X).

en: Video Y coordinate
oc: Posicion Y de la vidèo

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (Y coordinate).
oc: Forçar la posicion del caire naut-esquèrra de la fenèstra vidèo (coordenada Y).

en: Video title
oc: Títol de la vidèo

en: Custom title for the video window (in case the video is not embedded in the interface).
oc: Títol personalizat per la fenèstra vidèo (se aquesta es pas integrada dins lo contrarotlador).

en: Video alignment
oc: Alinhament vidèo

en: Enforce the alignment of the video in its window. By default (0) it will be centered (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, like 6=4+2 meaning top-right).
oc: Forçar l'alinhament de la vidèo dins sa fenèstra. Per defaut (0) : serà centrada (0=centrat, 1=esquèrra, 2=drecha, 4=naut, 8=bas, podètz tanben especificar una combinason d'aquelas valors, coma per exemple 6=4+2, doncas amont a drecha).

en: Top
oc: Naut

en: Bottom
oc: Bas

en: Top-Left
oc: Naut-Esquèrra

en: Top-Right
oc: Naut-Drecha

en: Bottom-Left
oc: Bas-Esquèrra

en: Bottom-Right
oc: Bas-Drecha

en: Zoom video
oc: Zoom

en: You can zoom the video by the specified factor.
oc: Podètz agrandir l'imatge d'un factor especificat.

en: Grayscale video output
oc: Sortida vidèo en nivèls de gris

en: Output video in grayscale. As the color information aren't decoded, this can save some processing power.
oc: Sortida vidèo en blanc e negre. L'informacion de color presenta dins la vidèo serà pas desencodada, aquò permet d'estalviar de temps processor.

en: Embedded video
oc: Vidèo integrada

en: Embed the video output in the main interface.
oc: Integrar la vidèo dins l'interfàcia principala

en: Fullscreen video output
oc: Sortida vidèo en ecran complet

en: Start video in fullscreen mode
oc: Aviar en ecran complet

en: Always on top
oc: Totjorn en dessús

en: Always place the video window on top of other windows.
oc: Totjorn plaçar la fenèstra vidèo en dessús de las autras fenèstras

en: The wallpaper mode allows you to display the video as the desktop background.
oc: Lo mòde burèu permet d'afichar la vidèo sul burèu.

en: Show media title on video
oc: Incrustar lo títol dins la vidèo

en: Display the title of the video on top of the movie.
oc: Afichar lo títol al dessús de la vidèo.

en: Show video title for x milliseconds
oc: Afichar lo títol de la vidèo pendent x millisegondas

en: Show the video title for n milliseconds, default is 5000 ms (5 sec.)
oc: Afichar lo títol de la vidèo pendent n millisegondas, per defaut aquò serà 5000 ms (5 s)

en: Position of video title
oc: Posicion del títol de la vidèo

en: Place on video where to display the title (default bottom center).
oc: Posicion dins la vidèo ont afichar lo títol (per defaut en bas al centre).

en: Hide cursor and fullscreen controller after x milliseconds
oc: Amagar lo cursor e lo contrarotlador ecran complet aprèp x millisegondas

en: Hide mouse cursor and fullscreen controller after n milliseconds.
oc: Amagar lo cursor de la mirga e lo contrarotlador ecran complet aprèp x millisegondas.

en: Deinterlace
oc: Desentrelaçar

en: Deinterlace mode
oc: Mòde de desentrelaçament

en: Deinterlace method to use for video processing.
oc: Seleccionatz lo metòde de desentrelaçament d'utilizar pel tractament de la vidèo.

en: Discard
oc: Ignorar

en: Blend
oc: Fondut

en: Mean
oc: Mejana

en: Phosphor
oc: Fosfòr

en: Film NTSC (IVTC)
oc: Filme NTSC (IVTC)

en: Disable screensaver
oc: Desactivar l'estalviador d'ecran

en: Disable the screensaver during video playback.
oc: Desactivar l'estalviador d'ecran pendent la lectura

en: Window decorations
oc: Décorations de fenèstras

en: VLC can avoid creating window caption, frames, etc... around the video, giving a "minimal" window.
oc: Crear pas de quadre a l'entorn de la fenèstra, se possible. Aquò permet d'aver una fenèstra minimala.

en: Video splitter module
oc: Modul de separacion vidèo

en: This adds video splitters like clone or wall
oc: Apondre de filtres de separacion vidèo coma clòn o mur

en: Video filter module
oc: Modul de filtre vidèo

en: This adds post-processing filters to enhance the picture quality, for instance deinterlacing, or distort the video.
oc: Apondre de filtres de pòsttractament per melhorar la qualitat de l'imatge, per exemple del desentrelaçament, o per desformar la vidèo.

en: Video snapshot directory (or filename)
oc: Dorsièr de las capturas (o nom de fichièr)

en: Directory where the video snapshots will be stored.
oc: Dorsièr ont las capturas d'ecran seràn emmagazinadas.

en: Video snapshot file prefix
oc: Prefix de las capturas d'ecran

en: Video snapshot format
oc: Format de las capturas d'ecran

en: Image format which will be used to store the video snapshots
oc: Format d'imatge d'utilizar per emmagazinar las capturas d'ecran.

en: Display video snapshot preview
oc: Previsualizacion de la captura

en: Display the snapshot preview in the screen's top-left corner.
oc: Afichar un apercebut de la captura d'ecran amont a esquèrra de l'ecran.

en: Use sequential numbers instead of timestamps
oc: Utilizar una numerotacion sequenciala al luòc de la data e l'ora

en: Use sequential numbers instead of timestamps for snapshot numbering
oc: Utilizar una numerotacion sequenciala al luòc de la data e l'ora per enregistrar las capturas d'ecran

en: Video snapshot width
oc: Largor de las capturas d'ecran

en: You can enforce the width of the video snapshot. By default it will keep the original width (-1). Using 0 will scale the width to keep the aspect ratio.
oc: Forçar la largor de la captura d'ecran. Per defaut, la largor es conservada (-1). La valor 0 redimensionarà en conservant las proporcions.

en: Video snapshot height
oc: Nautor de las capturas d'ecran

en: You can enforce the height of the video snapshot. By default it will keep the original height (-1). Using 0 will scale the height to keep the aspect ratio.
oc: Forçar la nautor de la captura d'ecran. Per defaut, la nautor es conservada (-1). La valor 0 redimensionarà en conservant las proporcions.

en: Video cropping
oc: Retalhatge

en: This forces the cropping of the source video. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect.
oc: Forçar un format de retalhatge de la vidèo. Los formats acceptats son del tipe x:y (4:3, 16:9, ...) e exprimisson l'aspècte global de l'imatge.

en: Source aspect ratio
oc: Format d'ecran de la font

en: This forces the source aspect ratio. For instance, some DVDs claim to be 16:9 while they are actually 4:3. This can also be used as a hint for VLC when a movie does not have aspect ratio information. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect, or a float value (1.25, 1.3333, etc.) expressing pixel squareness.
oc: Forçar lo format d'ecran de la font. Per exemple, certans DVD pretendon que son 16:9 mentre que son 4:3. Aquò pòt tanben donar una indicacion a VLC quand lo filme dispausa pas d'informacion de format d'ecran. Los formats acceptats son de la forma x:y (4:3, 16:9, etc.), o una valor decimala (1,25, 1,3333, etc.).

en: Video Auto Scaling
oc: Mesa a l'escala vidèo automatica

en: Let the video scale to fit a given window or fullscreen.
oc: Daissar la vidèo cambiar de talha per una fenèstra donada o per l'ecran complet.

en: Video scaling factor
oc: Factor de redimensionament vidèo

en: Scaling factor used when Auto Scaling is disabled.
    Default value is 1.0 (original video size).
oc: Factor d'escala se mesa a l'escala automatica inibida.
    Per defaut a 1.0 (talha vidèo originala).

en: Custom crop ratios list
oc: Lista dels retalhatges personalizats

en: Comma separated list of crop ratios which will be added in the interface's crop ratios list.
oc: Lista dels retalhatges (separats per de virgulas) que seràn aponduts a la lista dels retalhatges de l'interfàcia.

en: Custom aspect ratios list
oc: Lista de formats d'ecran personalizats

en: Comma separated list of aspect ratios which will be added in the interface's aspect ratio list.
oc: Lista de formats d'ecran (separats per de virgulas) que seràn aponduts a la lista dels formats d'ecran de l'interfàcia.

en: Fix HDTV height
oc: Corregís la nautor HDTV

en: This allows proper handling of HDTV-1080 video format even if broken encoder incorrectly sets height to 1088 lines. You should only disable this option if your video has a non-standard format requiring all 1088 lines.
oc: Aquesta opcion permet una gestion corrècta del format vidèo HDTV-1080 quitament se un encodador defectuós fixa una nautor incorrècta de 1088 linhas. Desactivetz pas aquesta opcion que se vòstra vidèo es dins un format non estandard que necessita las 1088 linhas.

en: Monitor pixel aspect ratio
oc: Format dels pixèls de l'ecran

en: This forces the monitor aspect ratio. Most monitors have square pixels (1:1). If you have a 16:9 screen, you might need to change this to 4:3 in order to keep proportions.
oc: Forçar l'aspècte de l'ecran. La màger part dels ecrans utilizan de pixèls carrats (1:1). Se avètz un ecran 16:9, vos caldrà benlèu utilizar 4:3 per fin de preservar las proporcions.

en: Skip frames
oc: Sautar d'imatges

en: Enables framedropping on MPEG2 stream. Framedropping occurs when your computer is not powerful enough
oc: Aquò activa la supression d'imatges suls fluxes MPEG-2. La supression d'imatges se produsís quand vòstre ordenador es pas pro poderós.

en: Drop late frames
oc: Supression dels imatges en retard

en: This drops frames that are late (arrive to the video output after their intended display date).
oc: Suprimir los imatges en retard (qu'arriban a la sortida vidèo aprèp la data a la quala aurián degut èsser afichadas).

en: Quiet synchro
oc: Sincronizacion silenciosa

en: This avoids flooding the message log with debug output from the video output synchronization mechanism.
oc: Activatz aquesta opcion per evitar que de messatges de sincronizacion vidèo nombroses aparescan dins lo jornal.

en: Key press events
oc: Even. clavièr

en: This enables VLC hotkeys from the (non-embedded) video window.
oc: Aquò permet la gestion dels acorchis de clavièr dempuèi la fenèstra vidèo (ecran complet).

en: Mouse events
oc: Movements de la mirga

en: This enables handling of mouse clicks on the video.
oc: Aquò permet la gestion dels clics mirga sus la vidèo.

en: These options allow you to modify the behavior of the input subsystem, such as the DVD or VCD device, the network interface settings or the subtitle channel.
oc: Aquestas opcions vos permeton de configurar los moduls d'entrada (coma los periferics DVD o VCD), e tanben l'interfàcia ret, o lo canal de sostítols.

en: File caching (ms)
oc: Escondedor fichièr (ms)

en: Caching value for local files, in milliseconds.
oc: Durada de l'escondedor pels fichièrs locals, en millisegondas.

en: Live capture caching (ms)
oc: Escondedor d'aquisicion (ms)

en: Caching value for cameras and microphones, in milliseconds.
oc: Durada de l'escondedor per las camèras e micros, en millisegondas.

en: Disc caching (ms)
oc: Escondedor disc (ms)

en: Caching value for optical media, in milliseconds.
oc: Durada de l'escondedor pels supòrts optics, en millisegondas.

en: Network caching (ms)
oc: Escondedor ret (ms)

en: Caching value for network resources, in milliseconds.
oc: Durada de l'escondedor per las ressorsas ret, en millisegondas.

en: Clock reference average counter
oc: Comptador mejan de referéncia del relòtge

en: When using the PVR input (or a very irregular source), you should set this to 10000.
oc: Al moment de l'utilizacion de l'entrada PVR o de tota autra font fòrça irregulara, vos caldriá reglar aquesta valor a 10000.

en: Clock synchronisation
oc: Sincronizacion del relòtge

en: It is possible to disable the input clock synchronisation for real-time sources. Use this if you experience jerky playback of network streams.
oc: Aquesta opcion vos permet d'activar o de desactivar lo mecanisme de sincronizacion del relòtge per las fonts temps-real. Utilizatz aquò se avètz de problèmas de lectura sus de fluxes ret.

en: Clock jitter
oc: Deriva del relòtge

en: This defines the maximum input delay jitter that the synchronization algorithms should try to compensate (in milliseconds).
oc: Aquesta opcion definís la variança maximala del relambi de recepcion que los algoritmes de sincronizacion ensajan de compensar (en millisegondas).

en: Network synchronisation
oc: Sincronizacion ret

en: This allows you to remotely synchronise clocks for server and client. The detailed settings are available in Advanced / Network Sync.
oc: Sincronizar los relòtges del servidor e del client. Los paramètres detalhats son dins « Avançat / Sincronizacion ret »

en: Default
oc: Predefinit

en: Enable
oc: Activar

en: MTU of the network interface
oc: MTU de l'interfàcia ret

en: This is the maximum application-layer packet size that can be transmitted over the network (in bytes).
oc: Talha maximala (en octets ) dels paquets que pòdon èsser transmeses sus la ret. En Ethernet, es generalament de 1500 octets.

en: Hop limit (TTL)
oc: Temps de vida (TTL)

en: This is the hop limit (also known as "Time-To-Live" or TTL) of the multicast packets sent by the stream output (-1 = use operating system built-in default).
oc: Temps de vida (TTL) dels paquets multicast mandats pel flux de sortida (la valor per defaut, -1, significa que la causida serà daissada al sistèma operatiu).

en: Multicast output interface
oc: Interfàcia de sortida multicast

en: Default multicast interface. This overrides the routing table.
oc: Indicatz l'interfàcia de sortida multicast IPv6. Aqueste reglatge passa otra la taula de rotatge.

en: Differentiated Services Code Point for outgoing UDP streams (or IPv4 Type Of Service, or IPv6 Traffic Class). This is used for network Quality of Service.
oc: Differentiated Servicis Code Point pels fluxes UDP sortents (o tipe de servici IPv4, o classa de trafic IPv6). Aquesta valor es utilizada per la qualitat de servici de la ret.

en: Choose the program to select by giving its Service ID. Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
oc: Causir lo programa de seleccionar en donant son Servici ID. Utilizetz pas aquesta opcion que per legir un flux multiprograma (tal coma un flux DVB, per exemple).

en: Choose the programs to select by giving a comma-separated list of Service IDs (SIDs). Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
oc: Causir los programas de seleccionar en donant una lista de Servici IDs, separats per de virgulas. Utilizetz pas aquesta opcion que per legir un flux multiprograma (tal coma un flux DVB, per exemple).

en: Audio track
oc: Pista àudio

en: Stream number of the audio track to use (from 0 to n).
oc: Numèro de flux del canal àudio d'utilizar (de 0 a n).

en: Subtitle track
oc: Pista de sostítols

en: Stream number of the subtitle track to use (from 0 to n).
oc: Numèro de flux del canal de sostítols d'utilizar (de 0 a n).

en: Audio language
oc: Lenga àudio

en: Language of the audio track you want to use (comma separated, two or three letter country code, you may use 'none' to avoid a fallback to another language).
oc: Lengas del canal àudio que volètz utilizar (separadas per de virgulas, còdes de païses de doas o tres letras, podètz utilizar« none » per evitar de cambiar de lenga).

en: Subtitle language
oc: Lenga dels sostítols

en: Language of the subtitle track you want to use (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
oc: Lenga(s) de la pista de sostítols que volètz utilizar (separadas per de virgulas, còdes de païses de doas o tres letras. Podètz utilizar « any »).

en: Menu language
oc: Lenga dels menús

en: Language of the menus you want to use with DVD/BluRay (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
oc: Lenga dels menús que volètz utilizar amb los DVD/Blu-ray (separadas per de virgulas, còdes de païses de doas o tres letras, podètz utilizar « any »)

en: Audio track ID
oc: ID de la pista àudio

en: Stream ID of the audio track to use.
oc: Identificant del canal àudio d'utilizar (de 0 a n).

en: Subtitle track ID
oc: ID de la pista de sostítols

en: Stream ID of the subtitle track to use.
oc: Identificant del canal de sostítols d'utilizar (de 0 a n).

en: Preferred video resolution
oc: Lista de resolucions vidèos preferidas

en: When several video formats are available, select one whose resolution is closest to (but not higher than) this setting, in number of lines. Use this option if you don't have enough CPU power or network bandwidth to play higher resolutions.
oc: Quand mantun format de vidèo son disponibles, causissètz lo que la resolucion n'es la mai pròcha (mas pas superiora) d'aqueste paramètre en nombre de linhas. Utilizatz aquesta opcion se avètz pas pro de poténcia CPU o de benda passanta ret per legir las resolucions las mai nautas.

en: Best available
oc: Lo melhor possible

en: Standard Definition (576 or 480 lines)
oc: Definicion Estandarda  (576 o 480 linhas)

en: Low Definition (360 lines)
oc: Bassa definicion (360 linhas)

en: Very Low Definition (240 lines)
oc: Fòrt bassa definicion (240 linhas)

en: Input repetitions
oc: Repeticions de l'entrada

en: Number of time the same input will be repeated
oc: Nombre de còps que la meteissa entrada serà repetida

en: Start time
oc: Ora de començament

en: The stream will start at this position (in seconds).
oc: Lo flux commencera a aquesta posicion, en segondas.

en: Stop time
oc: Ora d'arrèst

en: The stream will stop at this position (in seconds).
oc: Lo flux s'arrestarà a aquesta posicion (en segondas).

en: Run time
oc: Temps de lectura

en: The stream will run this duration (in seconds).
oc: Lo flux serà jogat pendent tant de segondas.

en: Fast seek
oc: Avança rapida

en: Favor speed over precision while seeking
oc: Favorizar la velocitat a la precision al moment de la recèrca

en: Playback speed
oc: Velocitat de lectura

en: This defines the playback speed (nominal speed is 1.0).
oc: Aquò definís la velocitat de lectura (la velocitat nominala es 1.0).

en: Input list
oc: Lista de las entradas

en: You can give a comma-separated list of inputs that will be concatenated together after the normal one.
oc: Aquò vos permet d'especificar una lista de fluxes de legir, separats per de virgulas. Los fluxes seràn legits los uns a la seguida dels autres.

en: Input slave (experimental)
oc: Entrada auxiliara (experimental)

en: This allows you to play from several inputs at the same time. This feature is experimental, not all formats are supported. Use a '#' separated list of inputs.
oc: Legir mantun fichièr en meteis temps. Aquesta foncionalitat es experimentala, totes los formats son pas suportats. Utilizatz una lista de fluxes separats per de « # ».

en: Bookmarks list for a stream
oc: Lista dels signets per un flux

en: You can manually give a list of bookmarks for a stream in the form "{name=bookmark-name,time=optional-time-offset,bytes=optional-byte-offset},{...}"
oc: Lista manuala de signets per un flux jos la forma « {name=nom-del-signet,time=data-facultativa,bytes=posicion-facultativa-en-octets},{…} ».

en: Prefer native stream recording
oc: Preferir l'enregistrament natiu dels fluxes

en: When possible, the input stream will be recorded instead of using the stream output module
oc: Quand es possible, lo flux d'entrada serà enregistrat puslèu que d'utilizar lo modul de sortida de flux

en: Timeshift directory
oc: Dorsièr temporari pel diferit

en: Directory used to store the timeshift temporary files.
oc: Dorsièr utilizat per emmagazinar los fichièrs temporaris del diferit

en: Timeshift granularity
oc: Granularitat en diferit

en: This is the maximum size in bytes of the temporary files that will be used to store the timeshifted streams.
oc: Talha dels fichièrs temporaris d'utilizar per emmagazinar lo flux diferit.

en: Change title according to current media
oc: Cambiar lo títol pel mèdia corrent

en: This option allows you to set the title according to what's being played<br>$a: Artist<br>$b: Album<br>$c: Copyright<br>$t: Title<br>$g: Genre<br>$n: Track num<br>$p: Now playing<br>$A: Date<br>$D: Duration<br>$Z: "Now playing" (Fall back on Title - Artist)
oc: Aquesta opcion permet de causir lo títol en foncion de çò qu'es legit <br>$a : Artista<br>$b : Album<br>$c : Copyright<br>$t : Títol<br>$g : Genre<br>$n : num de pista<br>$p : en cors de lectura<br>$A : Data<br>$D : Durada<br>$Z : « En cors de lectura » (per defaut val Títol - Artista)

en: These options allow you to modify the behavior of the subpictures subsystem. You can for example enable subpictures sources (logo, etc.). Enable these filters here and configure them in the "subsources filters" modules section. You can also set many miscellaneous subpictures options.
oc: Aquestas opcions vos permeton de reglar lo sistèma d'incrustacions. Podètz per exemple activar de filtres de generacion d'incrustacions (lògo, etc…). Activatz aquestes filtres aicí, e configuratz-los dins la seccion « Incrustacions ». Podètz tanben efectuar de reglatges divèrses aicí.

en: Force subtitle position
oc: Forçar la posicion dels sostítols

en: You can use this option to place the subtitles under the movie, instead of over the movie. Try several positions.
oc: Utilizatz aquesta opcion per plaçar los sostítols jol film, al luòc de los aver en surimpression. Ensajatz diferentas posicions.

en: Enable sub-pictures
oc: Incrustacions

en: You can completely disable the sub-picture processing.
oc: Es possible de desactivar totalament la possibilitat d'apondre d'incrustacions.

en: On Screen Display
oc: Afichatge a l'ecran (OSD)

en: VLC can display messages on the video. This is called OSD (On Screen Display).
oc: VLC pòt incrustar de messatges sus la vidèo. Aquesta foncionalitat es apelada OSD (On Screen Display).

en: Text rendering module
oc: Modul de rendut del tèxte

en: VLC normally uses Freetype for rendering, but this allows you to use svg for instance.
oc: Normalament VLC utiliza Freetype pel rendut del tèxte mas aquesta opcion vos daissa la possibilitat d'utilizar SVG per exemple.

en: Subpictures source module
oc: Modul d'incrustacions

en: This adds so-called "subpicture sources". These filters overlay some images or text over the video (like a logo, arbitrary text, ...).
oc: Apondre de « filtres d'incrustacions ». Aquestes filtres apondon d'imatges o de tèxte sus la vidèo (tals coma un lògo, de tèxte,…).

en: Subpictures filter module
oc: Modul d'incrustacions

en: This adds so-called "subpicture filters". These filter subpictures created by subtitle decoders or other subpictures sources.
oc: Apondre de « filtres d'incrustacions ». Aquestes filtres agisson suls imatges creats pels desencodadors de sostítols o las autras fonts d'incrustacion.

en: Autodetect subtitle files
oc: Deteccion automatica del fichièr de sostítols

en: Automatically detect a subtitle file, if no subtitle filename is specified (based on the filename of the movie).
oc: Detectar automaticament un fichièr de sostítols se n'i a pas cap d'especificat (en se basant sul fichièr del filme).

en: Subtitle autodetection fuzziness
oc: Tolerància de deteccion dels sostítols

en: This determines how fuzzy subtitle and movie filename matching will be. Options are:
    0 = no subtitles autodetected
    1 = any subtitle file
    2 = any subtitle file containing the movie name
    3 = subtitle file matching the movie name with additional chars
    4 = subtitle file matching the movie name exactly
oc: Aquò determina la tolerància entre los noms del fichièr de sostítols e del filme. Las valors son :
    0 = pas de deteccion automatica de sostítols
    1 = quin fichièr de sostítols que siá
    2 = quin fichièr de sostítols que siá que contenga lo nom del filme
    3 = lo nom del fichièr de sostítols correspond al nom del filme amb de caractèrs suplementaris
    4 = lo nom del fichièr de sostítols correspond exactament al nom del filme

en: Subtitle autodetection paths
oc: Camins ont detectar automaticament los sostítols

en: Look for a subtitle file in those paths too, if your subtitle file was not found in the current directory.
oc: Cèrca un fichièr de sostítols dins aquestes dorsièrs se lo fichièr de sostítols es pas estat trobat dins lo dorsièr del filme.

en: Use subtitle file
oc: Utilizar un fichièr de sostítols

en: Load this subtitle file. To be used when autodetect cannot detect your subtitle file.
oc: Carga aqueste fichièr de sostítols. D'utilizar quand la deteccion automatica fracassa.

en: DVD device
oc: Periferic DVD

en: VCD device
oc: Periferic VCD

en: Audio CD device
oc: Lector de CD àudio

en: This is the default DVD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
oc: Especifica lo periferic DVD (o fichièr) d'utilizar per defaut. Doblidetz pas los dos punts aprèp la letra del disc (ex. D:)

en: This is the default VCD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
oc: Especifica lo periferic VCD (o fichièr) d'utilizar per defaut. Doblidetz pas los dos punts aprèp la letra del disc (ex. D:)

en: This is the default Audio CD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
oc: Especifica lo periferic CD àudio (o fichièr) d'utilizar per defaut. Doblidetz pas los dos punts aprèp la letra del disc (ex. D:)

en: This is the default DVD device to use.
oc: Aquò es lo periferic DVD d'utilizar per defaut.

en: This is the default VCD device to use.
oc: Aquò es lo periferic VCD d'utilizar per defaut.

en: This is the default Audio CD device to use.
oc: Aquò es lo lector de CD àudio d'utilizar per defaut.

en: TCP connection timeout
oc: Temps d'expiracion TCP

en: HTTP server address
oc: Adreça de l'òste HTTP

en: By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
oc: Per defaut, lo servidor serà en escota de totas las adreças IP localas. Especificatz una adreça IP (ex. ::1 o 127.0.0.1) o un nom d'òste (ex. localhost) per restrénher a una interfàcia ret especifica.

en: RTSP server address
oc: Adreça de l'òste RTSP

en: This defines the address the RTSP server will listen on, along with the base path of the RTSP VOD media. Syntax is address/path. By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
oc: Aquò definís l'adreça del servidor RTSP utilizat, e tanben lo camin de basa pels mèdias VOD RTSP. La sintaxi es adreça/camin. Per defaut, lo servidor serà en escota de totas las adreças IP localas. Especificatz una adreça IP (ex. ::1 o 127.0.0.1) o un nom d'òste (ex. localhost) per restrénher a una interfàcia ret especifica.

en: HTTP server port
oc: Pòrt de l'òste HTTP

en: The HTTP server will listen on this TCP port. The standard HTTP port number is 80. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
oc: Lo servidor HTTP serà en escota sus aqueste pòrt TCP. Lo pòrt estandard HTTP es 80. Atencion l'utilizacion d'un numèro de pòrt inferior a 1024 es de costuma restrencha pel sistèma.

en: HTTPS server port
oc: Pòrt de l'òste HTTPS

en: The HTTPS server will listen on this TCP port. The standard HTTPS port number is 443. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
oc: Lo servidor HTTPS serà en escota sus aqueste pòrt TCP. Lo pòrt estandard HTTPS es 443. Atencion l'utilizacion d'un numèro de pòrt inferior a 1024 es de costuma restrencha pel sistèma.

en: RTSP server port
oc: Pòrt de l'òste RTSP

en: The RTSP server will listen on this TCP port. The standard RTSP port number is 554. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
oc: Lo servidor RTSP serà en escota sus aqueste pòrt TCP. Lo pòrt estandard RTSP es 554. Atencion l'utilizacion d'un numèro de pòrt inferior a 1024 es de costuma restrencha pel sistèma.

en: HTTP/TLS server certificate
oc: Certificat del servidor HTTP/TLS

en: This X.509 certicate file (PEM format) is used for server-side TLS. On OS X, the string is used as a label to search the certificate in the keychain.
oc: Aqueste fichièr de certificat X.509 (format PEM) es utilizat pel TLS costat servidor. Sus OS X, la cadena de caractèrs es utilizada coma labèl per cercar lo certificat dins la keychain.

en: HTTP/TLS server private key
oc: Clau privada del servidor HTTP/TLS

en: This private key file (PEM format) is used for server-side TLS.
oc: Aqueste fichièr privat de claus (format PEM) es utilizat per de "server-side TLS".

en: HTTP proxy
oc: Servidor mandatari HTTP

en: HTTP proxy to be used It must be of the form http://[user@]myproxy.mydomain:myport/ ; if empty, the http_proxy environment variable will be tried.
oc: Servidor mandatari HTTP. Deu èsser de la forma http://[utilizaire:senhal@]monproxy.mondomeni:pòrt/. Se cap de proxy es pas especificat, la variabla d'environament http_proxy serà utilizada.

en: HTTP proxy password
oc: Senhal del proxy HTTP

en: If your HTTP proxy requires a password, set it here.
oc: Se vòstre proxy HTTP necessita un senhal, lo donar aicí.

en: SOCKS server
oc: servidor SOCKS

en: SOCKS proxy server to use. This must be of the form address:port. It will be used for all TCP connections
oc: Servidor SOCKS d'utilizar. Deu èsser de la forma adreça:port . Serà utilizat per totas las connexions TCP.

en: SOCKS user name
oc: Nom d'utilizaire SOCKS

en: User name to be used for connection to the SOCKS proxy.
oc: Nom d'utilizaire d'utilizar per la connexion al servidor SOCKS.

en: SOCKS password
oc: Senhal SOCKS

en: Password to be used for connection to the SOCKS proxy.
oc: Senhal d'utilizar per la connexion al servidor SOCKS.

en: Title metadata
oc: Títol

en: Allows you to specify a "title" metadata for an input.
oc: Permet d'especificar un « títol » per una entrada.

en: Author metadata
oc: Autor

en: Allows you to specify an "author" metadata for an input.
oc: Permet d'especificar un « autor » per una entrada.

en: Artist metadata
oc: Artista

en: Allows you to specify an "artist" metadata for an input.
oc: Permet d'especificar un « artista » per una entrada.

en: Genre metadata
oc: Genre

en: Allows you to specify a "genre" metadata for an input.
oc: Permet d'especificar un « genre » per una entrada.

en: Copyright metadata
oc: Copyright

en: Allows you to specify a "copyright" metadata for an input.
oc: Permet d'especificar un « copyright » per una entrada.

en: Description metadata
oc: Descripcion

en: Allows you to specify a "description" metadata for an input.
oc: Permet d'especificar una « descripcion » per una entrada.

en: Date metadata
oc: Data

en: Allows you to specify a "date" metadata for an input.
oc: Permet d'especificar una « data » per una entrada.

en: URL metadata
oc: URL

en: Allows you to specify a "url" metadata for an input.
oc: Permet d'especificar una « URL » per una entrada.

en: This option can be used to alter the way VLC selects its codecs (decompression methods). Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
oc: Aquesta opcion pòt èsser utilizada per cambiar la manièra amb la quala VLC selecciona sos desencodadors. Sols los utilizaires avançats deurián modificar aquesta opcion, perque aquò pòt empachar la lectura de totes los fluxes.

en: Preferred decoders list
oc: Lista de desencodadors preferits

en: List of codecs that VLC will use in priority. For instance, 'dummy,a52' will try the dummy and a52 codecs before trying the other ones. Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
oc: Aquesta opcion pòt èsser utilizada per cambiar la manièra amb la quala VLC selecciona ses desencodadors. Sols los utilizaires avançats deurián modificar aquesta opcion, perque aquò pòt empachar la lectura de totes los fluxes.

en: Preferred encoders list
oc: Lista d'encodadors preferits

en: This allows you to select a list of encoders that VLC will use in priority.
oc: Lista d'encodadors que VLC causirà en prioritat.

en: These options allow you to set default global options for the stream output subsystem.
oc: Aquestas opcions permeton de reglar las opcions globalas per defaut pel sistèma de flux de sortida.

en: Default stream output chain
oc: Cadena de sortida de flux per defaut

en: You can enter here a default stream output chain. Refer to the documentation to learn how to build such chains. Warning: this chain will be enabled for all streams.
oc: Podètz entrar aicí una cadena de flux de sortida per defaut. Referissètz-vos a la documentacion per saber cossí bastir aquestas cadenas. Atencion : aquesta cadena serà activada per totes los fluxes.

en: Enable streaming of all ES
oc: Activar la difusion de totes los fluxes elementaris

en: Stream all elementary streams (video, audio and subtitles)
oc: Difusar totes los fluxes elementaris (vidèo, àudio e sostítols).

en: Display while streaming
oc: Afichar pendent la difusion

en: Play locally the stream while streaming it.
oc: Afichar lo flux pendent la difusion.

en: Enable video stream output
oc: Activar lo flux de sortida vidèo

en: Choose whether the video stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
oc: Difusar lo flux vidèo.

en: Enable audio stream output
oc: Activar lo flux de sortida àudio

en: Choose whether the audio stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
oc: Difusar los fluxes àudio.

en: Enable SPU stream output
oc: Difusar los sostítols

en: Choose whether the SPU streams should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
oc: Difusar los fluxes de sostítols.

en: Keep stream output open
oc: Gardar lo flux de sortida actif

en: This allows you to keep an unique stream output instance across multiple playlist item (automatically insert the gather stream output if not specified)
oc: Aquò permet de gardar una instància unica del flux de sortida tot lo long de la lista de lectura (inserís automaticament lo modul de flux de sortida « regropment » se pas especificat).

en: Stream output muxer caching (ms)
oc: Talha de l'escondedor del multiplexador del flux de sortida (en millisegondas)

en: This allow you to configure the initial caching amount for stream output muxer. This value should be set in milliseconds.
oc: Aquesta opcion permet de modificar la talha de l'escondedor pel flux de sortida. Aquesta valor es en millisegondas.

en: Preferred packetizer list
oc: Lista dels empaquetadors preferits

en: This allows you to select the order in which VLC will choose its packetizers.
oc: Aquesta opcion permet de causir l'òrdre dins lo qual VLC causirà sos empaquetadors (packetizers, son de moduls de pretractament dels fluxes).

en: Mux module
oc: Modul de multiplexatge

en: This is a legacy entry to let you configure mux modules
oc: Anciana entrada que permet de configurar los moduls de multiplexatge

en: Access output module
oc: Modul de sortida

en: This is a legacy entry to let you configure access output modules
oc: Anciana entrada que permet de configurar los moduls d'accès a la sortida

en: If this option is enabled, the flow on the SAP multicast address will be controlled. This is needed if you want to make announcements on the MBone.
oc: Regular lo debit sus l'adreça multicast SAP. Aquò es necessari se volètz far d'anóncias sul MBone.

en: SAP announcement interval
oc: Relambi entre las anóncias SAP

en: When the SAP flow control is disabled, this lets you set the fixed interval between SAP announcements.
oc: Quand la regulacion del debit SAP es desactivada, aquò vos permet de reglar lo relambi entre las anóncias SAP.

en: These options allow you to select default modules. Leave these alone unless you really know what you are doing.
oc: Aquesta opcion vos permet de seleccionar los moduls per defaut. Modifiquetz pas aquestas opcions se sabètz pas perfièchament çò que fasètz.

en: Access module
oc: Modul d'accès

en: This allows you to force an access module. You can use it if the correct access is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
oc: Aquò vos permet de forçar un modul d'accès. Utilizatz aquò se lo modul corrècte es pas automaticament detectat. Deuriatz pas tocar aquesta opcion sens saber çò que fasètz.

en: Stream filter module
oc: Filtres de flux

en: Demux module
oc: Modul de demultiplexatge

en: Demultiplexers are used to separate the "elementary" streams (like audio and video streams). You can use it if the correct demuxer is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
oc: Los desmultiplexadors son utilizats per separar los fluxes (àudio e vidèo). Los podètz utilizar se lo desmultiplexador corrècte es pas automaticament detectat. Deuriatz pas tocar aquesta opcion sens saber çò que fasètz.

en: VoD server module
oc: Modul servidor vidèo a la demanda

en: Allow real-time priority
oc: Utilizar la prioritat temps-real

en: Running VLC in real-time priority will allow for much more precise scheduling and yield better, especially when streaming content. It can however lock up your whole machine, or make it very very slow. You should only activate this if you know what you're doing.
oc: Executar VLC amb una prioritat temps-real permet un melhor ordonançament, mai especialament al moment de la difusion de flux. Mas aquò pòt blocar vòstre sistèma, o lo rendre fòrça fòrça lent. Vos caldriá pas activar aquò que se sabètz perfièchament çò que fasètz.

en: Adjust VLC priority
oc: Ajustament de prioritat

en: This option adds an offset (positive or negative) to VLC default priorities. You can use it to tune VLC priority against other programs, or against other VLC instances.
oc: Aquesta opcion permet d'aumentar o de demesir la prioritat per defaut de VLC. Podètz utilizar aquò per modificar la prioritat de VLC per rapòrt als autres programas o per rapòrt a las autras instàncias de VLC.

en: This option is useful if you want to lower the latency when reading a stream
oc: Aquesta opcion es utila se volètz redusir la laténcia al moment de la lectura d'un flux

en: VLM configuration file
oc: Fichièr de configuracion VLM

en: Read a VLM configuration file as soon as VLM is started.
oc: Cargar un fichièr de configuracion tre que VLM s'àvia.

en: Use a plugins cache
oc: Utilizar l'escondedor de moduls

en: Use a plugins cache which will greatly improve the startup time of VLC.
oc: Utilizar un escondedor de moduls que redusirà fòrtament lo temps d'aviada de VLC.

en: Locally collect statistics
oc: Collectar divèrsas estatisticas.

en: Collect miscellaneous local statistics about the playing media.
oc: Collectar divèrses estatisticas.

en: Run as daemon process
oc: Foncionar en tant que demòni

en: Runs VLC as a background daemon process.
oc: Aquò permet de far foncionar VLC en tant que demòni (processus en prètzfach de fons).

en: Write process id to file
oc: Escriure l'id del processus dins un fichièr

en: Writes process id into specified file.
oc: Escriu l'id del processus dins lo fichièr especificat.

en: Allow only one running instance
oc: Autoriza pas qu'una sola instància

en: Allowing only one running instance of VLC can sometimes be useful, for example if you associated VLC with some media types and you don't want a new instance of VLC to be opened each time you open a file in your file manager. This option will allow you to play the file with the already running instance or enqueue it.
oc: Autorizar l'aviada de sonque una instància de VLC pòt de còps èsser utile, per exemple se avètz associat VLC amb certans tipes de mèdias e que desiratz pas qu'una novèla instància de VLC se dobrisca a cada còp que doble-clicatz sus un fichièr de l'explorador. Aquesta opcion vos permetrà de jogar lo fichièr amb l'instància en cors o de lo metre a la fila.

en: VLC is started from file association
oc: VLC es estat aviat per la dobertura d'un fichièr associat

en: Tell VLC that it is being launched due to a file association in the OS
oc: Infòrma VLC qu'es estat aviat a causa d'una associacion a un tipe de fichièr per lo sistèma operatiu

en: Use only one instance when started from file manager
oc: Una sola instància quand aviat dempuèi un fichièr

en: Increase the priority of the process
oc: Aumentar la prioritat del processus

en: Increasing the priority of the process will very likely improve your playing experience as it allows VLC not to be disturbed by other applications that could otherwise take too much processor time. However be advised that in certain circumstances (bugs) VLC could take all the processor time and render the whole system unresponsive which might require a reboot of your machine.
oc: Aumentar la prioritat del processus melhorarà probablament la lectura, donat qu'aquò permet a VLC de legir sens èsser derrengat per d'autras aplicacions que poirián prene tròp de temps processor. Pasmens, notatz que dins certanas circonstàncias (bugs), VLC poiriá prene tot lo temps processus e blocar la totalitat del sistèma, aquò poiriá necessitar una reaviada de vòstra maquina.

en: Enqueue items into playlist in one instance mode
oc: Metre en fila dins la lista de lectura en mòde instància unica

en: When using the one instance only option, enqueue items to playlist and keep playing current item.
oc: Quand lo mòde « una sola instància » es utilizat, aquò permet de metre los elements en fila dins la lista de lectura

en: These options define the behavior of the playlist. Some of them can be overridden in the playlist dialog box.
oc: Aquestas opcions definisson lo comportament de la lista de lectura. Certanas d'elas pòdon èsser otrapassadas dins la fenèstra de la lista de lectura.

en: Allow metadata network access
oc: Autorizar l'accès ret a las metadonadas

en: Collapse
oc: Rebatre

en: Expand
oc: Desvolopar

en: Subdirectory behavior
oc: Comportament dels sosdorsièrs

en: Select whether subdirectories must be expanded.
    none: subdirectories do not appear in the playlist.
    collapse: subdirectories appear but are expanded on first play.
    expand: all subdirectories are expanded.
oc: Seleccionatz se cal desvolopar los sosdorsièrs.
    pas cap : los sosdorsièrs apareisson pas dins la lista de lectura.
    rebatre : apareisson, mas son pas desvolopats abans lor lectura.
    desvolopar : totes los sosdorsièrs son desvolopats.

en: Ignored extensions
oc: Extensions ignoradas

en: Files with these extensions will not be added to playlist when opening a directory.
    This is useful if you add directories that contain playlist files for instance. Use a comma-separated list of extensions.
oc: Lista d'extensions de fichièrs separadas per de virgulas. Los fichièrs amb aquestas extensions seràn pas aponduts a la lista de lectura. Aquò es utile se apondètz de dorsièrs que contenon d'albums MP3 per exemple.

en: Services discovery modules
oc: Moduls de descoberta de servicis

en: Specifies the services discovery modules to preload, separated by colons. Typical value is "sap".
oc: Vos permet d'especificar los moduls de descoberta de servicis d'aviar, separats per de « ; ». Las valors correntas son sap, hal…

en: Play files randomly forever
oc: Aleatòri

en: VLC will randomly play files in the playlist until interrupted.
oc: Jogar los fichièrs de la lista de lectura dins un òrdre aleatòri.

en: Repeat all
oc: Repetir tot

en: VLC will keep playing the playlist indefinitely.
oc: Jogar la lista de lectura indefinidament.

en: Repeat current item
oc: Repetir l'element actual

en: VLC will keep playing the current playlist item.
oc: Jogar en bocla l'element actual de la lista de lectura.

en: Play and stop
oc: Legir puèi arrestar

en: Stop the playlist after each played playlist item.
oc: Arrestar la lista de lectura aprèp cada element.

en: Play and exit
oc: Legir un sol element puèi quitar

en: Exit if there are no more items in the playlist.
oc: Quitar se i a pas mai d'elements dins la lista de lectura

en: Play and pause
oc: Lectura puèi pausa

en: Pause each item in the playlist on the last frame.
oc: Pausa de cada element de lista de lectura sus lo darrièr imatge.

en: Auto start
oc: Lectura automatica

en: Automatically start playing the playlist content once it's loaded.
oc: Aviar automaticament la lista de lectura quand es cargada.

en: Pause on audio communication
oc: Pausa pendent la comunicacion àudio

en: If pending audio communication is detected, playback will be paused automatically.
oc: Se una comunicacion àudio en espèra es detectada, la lectura serà mesa en pausa automaticament.

en: Use media library
oc: Utilizar la bibliotèca

en: The media library is automatically saved and reloaded each time you start VLC.
oc: La bibliotèca es automaticament enregistrada e rechargée cada còp que vous reaviatz VLC.

en: Display playlist tree
oc: Utilizar l'arborescéncia de la lista de lectura

en: The playlist can use a tree to categorize some items, like the contents of a directory.
oc: La lista de lectura pòt utilizar un arbre per afichar los elements, coma per exemple lo contengut d'un dorsièr.

en: These settings are the global VLC key bindings, known as "hotkeys".
oc: Paramètres dels acorchis de clavièr (« hotkeys »).

en: Ignore
oc: Ignorar

en: Fullscreen
oc: Ecran complet

en: Select the hotkey to use to swap fullscreen state.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per passar en ecran complet.

en: Exit fullscreen
oc: Quitar l'ecran complet

en: Select the hotkey to use to exit fullscreen state.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per quitar l'ecran complet.

en: Play/Pause
oc: Lectura/Pausa

en: Select the hotkey to use to swap paused state.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per activer/desactivar la pausa.

en: Pause only
oc: Pausa solament

en: Select the hotkey to use to pause.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per passar en pausa.

en: Play only
oc: Jogar solament

en: Select the hotkey to use to play.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per jogar.

en: Faster
oc: Accelerar

en: Select the hotkey to use for fast forward playback.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per l'avança rapida.

en: Slower
oc: Alentir

en: Select the hotkey to use for slow motion playback.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per l'alentit.

en: Normal rate
oc: Velocitat normala

en: Select the hotkey to set the playback rate back to normal.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per reglar la velocitat normala.

en: Faster (fine)
oc: Accelerar un pauc

en: Slower (fine)
oc: Alentir un pauc

en: Next
oc: Seguent

en: Select the hotkey to use to skip to the next item in the playlist.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per passar a l'element seguent de la lista de lectura.

en: Previous
oc: Precedent

en: Select the hotkey to use to skip to the previous item in the playlist.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per passar a l'element precedent de la lista de lectura.

en: Stop
oc: Arrestar

en: Select the hotkey to stop playback.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per arrestar la lectura.

en: Position
oc: Posicion

en: Select the hotkey to display the position.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per afichar la posicion.

en: Very short backwards jump
oc: Saut arrièr fòrça cort

en: Select the hotkey to make a very short backwards jump.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per far un saut arrièr fòrça cort.

en: Short backwards jump
oc: Saut arrièr cort

en: Select the hotkey to make a short backwards jump.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per far un saut arrièr cort.

en: Medium backwards jump
oc: Saut arrièr

en: Select the hotkey to make a medium backwards jump.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per far un saut arrièr.

en: Long backwards jump
oc: Saut arrièr long

en: Select the hotkey to make a long backwards jump.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per far un saut arrièr long.

en: Very short forward jump
oc: Saut avant fòrça cort

en: Select the hotkey to make a very short forward jump.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per far un saut avant fòrça cort.

en: Short forward jump
oc: Saut avant cort

en: Select the hotkey to make a short forward jump.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas a far un saut avant cort.

en: Medium forward jump
oc: Saut avant mejan

en: Select the hotkey to make a medium forward jump.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per far un saut avant.

en: Long forward jump
oc: Saut avant long

en: Select the hotkey to make a long forward jump.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per far un saut avant long.

en: Next frame
oc: Imatge seguent

en: Select the hotkey to got to the next video frame.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per seleccionar l'imatge vidèo seguent.

en: Very short jump length
oc: Longor del saut fòrça cort

en: Very short jump length, in seconds.
oc: Longor del « saut fòrça cort », en segondas.

en: Short jump length
oc: Longor del saut cort

en: Short jump length, in seconds.
oc: Longor del « saut cort », en segondas.

en: Medium jump length
oc: Longor del saut

en: Medium jump length, in seconds.
oc: Longor del saut, en segondas

en: Long jump length
oc: Talha del saut avant long

en: Long jump length, in seconds.
oc: Longor del « saut long », en segondas.

en: Quit
oc: Quitar

en: Select the hotkey to quit the application.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per quitar VLC.

en: Navigate up
oc: Anar cap amont

en: Navigate down
oc: Anar cap aval

en: Navigate left
oc: Anar cap a esquèrra

en: Navigate right
oc: Anar cap a drecha

en: Activate
oc: Activar

en: Select the key to activate selected item in DVD menus.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per activar l'element seleccionat del menú DVD.

en: Go to the DVD menu
oc: Anar al menú DVD

en: Select the key to take you to the DVD menu
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per anar al menú DVD.

en: Select previous DVD title
oc: Títol DVD precedent

en: Select the key to choose the previous title from the DVD
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per passar al títol precedent del DVD.

en: Select next DVD title
oc: Títol DVD seguent

en: Select the key to choose the next title from the DVD
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per seleccionar lo títol seguent del DVD

en: Select prev DVD chapter
oc: Capítol DVD precedent

en: Select the key to choose the previous chapter from the DVD
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per seleccionar lo capítol precedent del DVD

en: Select next DVD chapter
oc: Seleccionar lo capítol DVD seguent

en: Select the key to choose the next chapter from the DVD
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per seleccionar lo capítol seguent del DVD

en: Volume up
oc: Aumentar lo volum

en: Select the key to increase audio volume.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per aumentar lo volum.

en: Volume down
oc: Baissar lo volum

en: Select the key to decrease audio volume.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per demesir lo volum.

en: Mute
oc: Copar lo son

en: Select the key to mute audio.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per copar lo son.

en: Subtitle delay up
oc: Retardar los sostítols

en: Select the key to increase the subtitle delay.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per aumentar lo retard dels sostítols.

en: Subtitle delay down
oc: Avançar los sostítols

en: Select the key to decrease the subtitle delay.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per demesir lo retard dels sostítols.

en: Subtitle sync / bookmark audio timestamp
oc: Sincro sostítol / signet temporal àudio

en: Select the key to bookmark audio timestamp when syncing subtitles.
oc: Seleccionar la tòca per indicar lo moment utilizat al moment de la sincro dels sostítols per rapòrt a l'àudio.

en: Subtitle sync / bookmark subtitle timestamp
oc: Sincro sostítol / signet temporal sostítol

en: Select the key to bookmark subtitle timestamp when syncing subtitles.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per indicar lo moment utilizat al moment de la sincro dels sostítols per rapòrt als sostítols.

en: Subtitle sync / synchronize audio & subtitle timestamps
oc: Sincro sostítol / signet temporal

en: Select the key to synchronize bookmarked audio & subtitle timestamps.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per sincronizar per rapòrt als signets de sincro.

en: Subtitle sync / reset audio & subtitle synchronization
oc: Sincro sostítol / restablir

en: Select the key to reset synchronization of audio & subtitle timestamps.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per restablir la sincro dels sostítols.

en: Subtitle position up
oc: Desplaçar los sostítols cap amont

en: Select the key to move subtitles higher.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per desplaçar los sostítols cap amont.

en: Subtitle position down
oc: Desplaçar los sostítols cap aval

en: Select the key to move subtitles lower.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per desplaçar los sostítols cap aval.

en: Audio delay up
oc: Retardar l'àudio

en: Select the key to increase the audio delay.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per aumentar lo retard de l'àudio.

en: Audio delay down
oc: Avançar l'àudio

en: Select the key to decrease the audio delay.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per demesir la retard de l'àudio.

en: Play playlist bookmark 1
oc: Legir lo favorit n°1

en: Play playlist bookmark 2
oc: Legir lo favorit n°2

en: Play playlist bookmark 3
oc: Legir lo favorit n°3

en: Play playlist bookmark 4
oc: Legir lo favorit n°4

en: Play playlist bookmark 5
oc: Legir lo favorit n°5

en: Play playlist bookmark 6
oc: Legir lo favorit n°6

en: Play playlist bookmark 7
oc: Legir lo favorit n°7

en: Play playlist bookmark 8
oc: Legir lo favorit n°8

en: Play playlist bookmark 9
oc: Legir lo favorit n°9

en: Play playlist bookmark 10
oc: Legir lo favorit n°10

en: Select the key to play this bookmark.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per legir aqueste favorit.

en: Set playlist bookmark 1
oc: Reglar lo favorit n°1

en: Set playlist bookmark 2
oc: Reglar lo favorit n°2

en: Set playlist bookmark 3
oc: Reglar lo favorit n°3

en: Set playlist bookmark 4
oc: Reglar lo favorit n°4

en: Set playlist bookmark 5
oc: Reglar lo favorit n°5

en: Set playlist bookmark 6
oc: Reglar lo favorit n°6

en: Set playlist bookmark 7
oc: Reglar lo favorit n°7

en: Set playlist bookmark 8
oc: Reglar lo favorit n°8

en: Set playlist bookmark 9
oc: Reglar lo favorit n°9

en: Set playlist bookmark 10
oc: Reglar lo favorit n°10

en: Select the key to set this playlist bookmark.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per reglar aqueste favorit.

en: Clear the playlist
oc: Escafar la lista de lectura

en: Select the key to clear the current playlist.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per escafar la lista de lectura.

en: Playlist bookmark 1
oc: Favorit n°1

en: Playlist bookmark 2
oc: Favorit n°2

en: Playlist bookmark 3
oc: Favorit n°3

en: Playlist bookmark 4
oc: Favorit n°4

en: Playlist bookmark 5
oc: Favorit n°5

en: Playlist bookmark 6
oc: Favorit n°6

en: Playlist bookmark 7
oc: Favorit n°7

en: Playlist bookmark 8
oc: Favorit n°8

en: Playlist bookmark 9
oc: Favorit n°9

en: Playlist bookmark 10
oc: Favorit n°10

en: This allows you to define playlist bookmarks.
oc: Definir de favorits de lista de lectura.

en: Cycle audio track
oc: Far desfilar las pistas àudio

en: Cycle through the available audio tracks(languages).
oc: Boclar entre las diferentas pistas àudio disponiblas (lengas).

en: Cycle subtitle track
oc: Far desfilar las pistas de sostítols

en: Cycle through the available subtitle tracks.
oc: Boclar entre las diferentas pistas de sostítols.

en: Toggle subtitles
oc: Comutar los sostítols

en: Toggle subtitle track visibility.
oc: Comutar la visibilitat de la pista de sostítols.

en: Cycle next program Service ID
oc: Boclar SIDs programas seguents

en: Cycle through the available next program Service IDs (SIDs).
oc: Boclar entre los diferents SIDs programas disponibles seguents.

en: Cycle previous program Service ID
oc: Boclar SIDs programas precedents

en: Cycle through the available previous program Service IDs (SIDs).
oc: Boclar entre los diferents SIDs programas disponibles precedents.

en: Cycle source aspect ratio
oc: Boclar entre los aspèctes

en: Cycle through a predefined list of source aspect ratios.
oc: Boclar dins una lista predefinida de formats d'ecran.

en: Cycle video crop
oc: Boclar entre los retalhatges

en: Cycle through a predefined list of crop formats.
oc: Boclar dins una lista predefinida de formats de retalhatge.

en: Toggle autoscaling
oc: Comutar la mesa a l'escala automatica

en: Activate or deactivate autoscaling.
oc: Activar o inibir la mesa a l'escala automatica.

en: Increase scale factor
oc: Aumentar lo factor d'escala

en: Decrease scale factor
oc: Demesir lo factor d'escala

en: Toggle deinterlacing
oc: Comutar lo desentrelaçament

en: Activate or deactivate deinterlacing.
oc: Activar o inibir lo desentrelaçament.

en: Cycle deinterlace modes
oc: Boclar suls mòdes de desentrelaçament

en: Cycle through available deinterlace modes.
oc: Boclar entre los diferents mòdes de desentrelaçament.

en: Show controller in fullscreen
oc: Afichar lo contrarotlador en ecran complet

en: Boss key
oc: Tòca mèstra

en: Hide the interface and pause playback.
oc: Amagar l'interfàcia e metre la lectura en pausa.

en: Context menu
oc: Menú contextual

en: Show the contextual popup menu.
oc: Afichar lo menú contextual surgissent.

en: Take video snapshot
oc: Prene una captura d'ecran

en: Takes a video snapshot and writes it to disk.
oc: Pren una captura d'ecran e l'escriu sul disc

en: Record
oc: Enregistrar

en: Record access filter start/stop.
oc: Aviar/arrestar lo filtre d'enregistrament

en: Normal/Loop/Repeat
oc: Normal/Bocla/Repeticion

en: Toggle Normal/Loop/Repeat playlist modes
oc: Comutar los mòdes de lista de lectura Normal/Bocla/Repeticion

en: Toggle random playlist playback
oc: Comutar la lectura aleatòria de lista

en: Un-Zoom
oc: Deszoomar

en: Crop one pixel from the top of the video
oc: Retalhar un pixèl amont de la vidèo.

en: Uncrop one pixel from the top of the video
oc: Lèva un pixèl de retalhatge amont de la vidèo.

en: Crop one pixel from the left of the video
oc: Retalhar un pixèl a esquèrra de la vidèo.

en: Uncrop one pixel from the left of the video
oc: Lèva un pixèl de retalhatge a esquèrra de la vidèo.

en: Crop one pixel from the bottom of the video
oc: Retalhar un pixèl en bas de la vidèo.

en: Uncrop one pixel from the bottom of the video
oc: Lèva un pixèl de retalhatge en bas de la vidèo.

en: Crop one pixel from the right of the video
oc: Retalhar un pixèl a drecha de la vidèo.

en: Uncrop one pixel from the right of the video
oc: Lèva un pixèl de retalhatge a drecha de la vidèo.

en: Toggle wallpaper mode in video output
oc: Comutar lo mòde papièr pintrat per la sortida vidèo

en: Toggle wallpaper mode in video output.
oc: Comutar lo mòde papièr pintrat per la sortida vidèo.

en: Cycle through audio devices
oc: Boclar entre los diferents periferics àudio

en: Cycle through available audio devices
oc: Boclar entre los diferents periferics àudio disponibles

en: Snapshot
oc: Captura d'ecran

en: Window properties
oc: Proprietats de la fenèstra

en: Subpictures
oc: Incrustacions

en: Subtitles
oc: Sostítols

en: Overlays
oc: Incrustacions

en: Track settings
oc: Paramètres de pista

en: Playback control
oc: Contraròtle de lectura

en: Default devices
oc: Periferics per defaut

en: Network settings
oc: Paramètres ret

en: Socks proxy
oc: Proxy SOCKS

en: Metadata
oc: Metadonadas

en: Decoders
oc: Desencodadors

en: Input
oc: Entrada

en: Special modules
oc: Moduls especials

en: Plugins
oc: Moduls

en: Performance options
oc: Opcions de performància

en: Clock source
oc: Font de relòtge

en: Hot keys
oc: Combinasons de tòcas

en: Jump sizes
oc: Talhas dels sauts

en: print help for VLC (can be combined with --advanced and --help-verbose)
oc: Afichar l'ajuda de VLC (pòt èsser combinat amb « --advanced » e « --help-verbose »)

en: Exhaustive help for VLC and its modules
oc: Ajuda extensiva per VLC e sos moduls

en: print help for VLC and all its modules (can be combined with --advanced and --help-verbose)
oc: Afichar l'ajuda de VLC e de sos moduls (pòt èsser combinat amb « --advanced » e « --help-verbose »)

en: ask for extra verbosity when displaying help
oc: demandar mai de verbositat quand l'ajuda s'aficha

en: print a list of available modules
oc: imprimir la lista dels moduls disponibles

en: print a list of available modules with extra detail
oc: imprimir la lista dels moduls disponibles amb totes los detalhs

en: print help on a specific module (can be combined with --advanced and --help-verbose). Prefix the module name with = for strict matches.
oc: Afichar l'ajuda d'un modul especific (pòt èsser combinat amb « --advanced » e « --help-verbose »). Prefixatz lo nom del modul amb « = » per èsser mai precís.

en: no configuration option will be loaded nor saved to config file
oc: cap d'opcion de configuracion serà pas cargada o enregistrada dins lo fichièr de configuracion

en: reset the current config to the default values
oc: Remet a zèro la configuracion

en: use alternate config file
oc: Utiliza un autre fichièr de configuracion

en: resets the current plugins cache
oc: Remet a zèro l'escondedor de moduls

en: print version information
oc: Aficha lo numèro de version

en: core program
oc: Programa principal

en: Backspace
oc: Retorn

en: Brightness Down
oc: Brilhança mens

en: Brightness Up
oc: Brilhança mai

en: Browser Back
oc: Navigator retorn

en: Browser Favorites
oc: Navigator favorits

en: Browser Forward
oc: Transmetre al navigator

en: Browser Home
oc: Navigator acuèlh

en: Browser Refresh
oc: Refrescar lo navigator

en: Browser Search
oc: Navigator recèrca

en: Browser Stop
oc: Arrestar lo navigator

en: Delete
oc: Suprimir

en: Down
oc: Bas

en: End
oc: Fin

en: Enter
oc: Entrada

en: Esc
oc: Escap

en: Home
oc: Acuèlh

en: Insert
oc: Inser

en: Media Angle
oc: Mèdia angle

en: Media Audio Track
oc: Mèdia pista àudio

en: Media Forward
oc: Transmetre al mèdia

en: Media Menu
oc: Mèdia menú

en: Media Next Frame
oc: Mèdia imatge seguent

en: Media Next Track
oc: Mèdia pista seguenta

en: Media Play Pause
oc: Pausa de la lectura de mèdia

en: Media Prev Frame
oc: Mèdia imatge precedent

en: Media Prev Track
oc: Mèdia pista precedenta

en: Media Record
oc: Mèdia enregistrar

en: Media Repeat
oc: Repeticion de mèdia

en: Media Rewind
oc: Mèdia retorn

en: Media Select
oc: Mèdia seleccion

en: Media Shuffle
oc: Mèdia aleatòri

en: Media Stop
oc: Arrestar lo mèdia

en: Media Subtitle
oc: Sostítols del mèdia

en: Media Time
oc: Mèdia temps

en: Media View
oc: Mèdia veire

en: Menu
oc: Menú

en: Mouse Wheel Down
oc: Rodeta cap aval

en: Mouse Wheel Left
oc: Rodeta cap a esquèrra

en: Mouse Wheel Right
oc: Rodeta cap a drecha

en: Mouse Wheel Up
oc: Rodeta cap amont

en: Page Down
oc: Pagina seguenta

en: Page Up
oc: Pagina precedenta

en: Pause
oc: Pausa

en: Print
oc: Imprimir

en: Space
oc: Espaci

en: Tab
oc: Tabulacion

en: Up
oc: Naut

en: Volume Down
oc: Baissar lo volum

en: Volume Mute
oc: Volum mut

en: Volume Up
oc: Aumentar lo volum

en: Zoom In
oc: Zoom +

en: Zoom Out
oc: Zoom -

en: Command+
oc: Comanda+

en: %.1f GiB
oc: %.1f Gio

en: %.1f MiB
oc: %.1f Mio

en: %.1f KiB
oc: %.1f Kio

en: Saving file failed
oc: Fracàs d'enregistrament del fichièr

en: Failed to open "%s" for writing
oc: Fracàs de dobertura de « %s » en escritura

en: Cancel
oc: Anullar

en: %s
    Downloading... %s/%s %.1f%% done
oc: %s
    Telecargament… %s/%s %.1f%% fach

en: File could not be verified
oc: Lo fichièr a pas pogut èsser verificat

en: It was not possible to download a cryptographic signature for the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
oc: Impossible de telecargar una signatura criptografica pel fichièr« %s ». En consequéncia, es estat suprimit.

en: Invalid signature
oc: La signatura es invalida

en: The cryptographic signature for the downloaded file "%s" was invalid and could not be used to securely verify it. Thus, the file was deleted.
oc: La signatura criptografica del fichièr telecargat « %s » es invalida e permet de securizar pas la verificacion. En consequéncia, lo fichièr es estat suprimit.

en: File not verifiable
oc: Lo fichièr pòt pas èsser verificat

en: It was not possible to securely verify the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
oc: Es impossible de verificar de faiçon securizada lo fichièr telecargat « %s ». En consequéncia, es estat suprimit.

en: File corrupted
oc: Fichièr corromput

en: Downloaded file "%s" was corrupted. Thus, it was deleted.
oc: Lo fichièr telecargat « %s » es corromput. En consequéncia, es estat suprimit.

en: Install
oc: Installar

en: Update VLC media player
oc: Metre a jorn lo lector multimèdia VLC

en: Media Library
oc: Bibliotèca multimèdia

en: Abkhazian
oc: Abcaze

en: Albanian
oc: Albanés

en: Arabic
oc: Arabi

en: Armenian
oc: Armèni

en: Assamese
oc: Assamés

en: Aymara
oc: Aimara

en: Azerbaijani
oc: Azèri

en: Bashkir
oc: Bachkir

en: Basque
oc: Basc

en: Belarusian
oc: Bielorús

en: Bosnian
oc: Bosniac

en: Bulgarian
oc: Bulgar

en: Burmese
oc: Birman

en: Chechen
oc: Chechèn

en: Chinese
oc: Chinés

en: Church Slavic
oc: Eslavon

en: Chuvash
oc: Chovash

en: Cornish
oc: Cornic

en: Corsican
oc: Còrse

en: Czech
oc: Chèc

en: Danish
oc: Danés

en: Dutch
oc: Neerlandés

en: Dzongkha
oc: Botanés

en: English
oc: Anglés

en: Faroese
oc: Feroés

en: Finnish
oc: Finés

en: French
oc: Francés

en: Frisian
oc: Frison

en: German
oc: Alemand

en: Gaelic (Scots)
oc: Gaelic (Escocés)

en: Irish
oc: Irlandés

en: Gallegan
oc: Galician

en: Manx
oc: Mannés

en: Greek, Modern
oc: Grèc (modèrne)

en: Hebrew
oc: Ebrieu

en: Herero
oc: Erèro

en: Hindi
oc: Indi

en: Hungarian
oc: Ongrés

en: Icelandic
oc: Islandés

en: Inupiaq
oc: Inupiak

en: Javanese
oc: Javanés

en: Japanese
oc: Japonés

en: Greenlandic, Kalaallisut
oc: Groenlandés, kalaallisut

en: Kazakh
oc: Kazac

en: Khmer
oc: Cmèr

en: Kirghiz
oc: Quirguiz

en: Korean
oc: Corean

en: Kurdish
oc: Curd

en: Latvian
oc: Leton

en: Lithuanian
oc: Lituanian

en: Letzeburgesch
oc: Luxemborgés

en: Marshall
oc: Marshallés

en: Malayalam
oc: Malaialam

en: Maori
oc: Maòri

en: Marathi
oc: Maratenc

en: Malay
oc: Malés

en: Malagasy
oc: Malgash

en: Maltese
oc: Maltés

en: Moldavian
oc: Moldau

en: Mongolian
oc: Mongòl

en: Nauru
oc: Nauruan

en: Ndebele, South
oc: Ndebele, Sud

en: Ndebele, North
oc: Ndebele, Nòrd

en: Nepali
oc: Nepalés

en: Norwegian
oc: Norvegian

en: Norwegian Nynorsk
oc: Norvegian Nynorsk

en: Norwegian Bokmaal
oc: Norvegian Bokmaal

en: Occitan; Provençal
oc: Occitan

en: Ossetian; Ossetic
oc: Ossèt

en: Persian
oc: Persan

en: Polish
oc: Polonés

en: Portuguese
oc: Portugués

en: Pushto
oc: Pashto

en: Quechua
oc: Quíchoa

en: Original audio
oc: Àudio original

en: Raeto-Romance
oc: Retoromanic

en: Romanian
oc: Romanés

en: Rundi
oc: Kirundi

en: Russian
oc: Rus

en: Serbian
oc: Sèrbe

en: Croatian
oc: Croat

en: Sinhalese
oc: Cingalés

en: Slovak
oc: Eslovac

en: Slovenian
oc: Eslovèn

en: Northern Sami
oc: Sami del Nòrd

en: Sindhi
oc: Sindi

en: Sotho, Southern
oc: Sotho del Sud

en: Spanish
oc: Espanhòl

en: Sardinian
oc: Sarde

en: Sundanese
oc: Sodanés

en: Swedish
oc: Suedés

en: Tamil
oc: Tamol

en: Tajik
oc: Tadjik

en: Thai
oc: Tai

en: Tonga (Tonga Islands)
oc: Tònga (Illas Tònga)

en: Tsonga
oc: Tsònga

en: Turkish
oc: Turc

en: Turkmen
oc: Turcmèn

en: Uighur
oc: Oigor

en: Ukrainian
oc: Ucraïnian

en: Urdu
oc: Ordo

en: Uzbek
oc: Ozbèc

en: Vietnamese
oc: Vietnamian

en: Welsh
oc: Galés

en: Zulu
oc: Zoló

en: Autoscale video
oc: Autodimensionament vidèo

en: Crop
oc: Retalhatges

en: Aspect ratio
oc: Format d'ecran

en: Pass alsa:// to open the default ALSA capture device, or alsa://SOURCE to open a specific device named SOURCE.
oc: Utilizatz « alsa:// » per dobrir la font de captura ALSA per defaut, o « alsa://SOURCE » per dobrir la font especifica nomenada SOURCE.

en: ALSA audio capture
oc: Entrada captura àudio « ALSA »

en: Attachment
oc: Estacament

en: Attachment input
oc: Entrada d'estacament

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable input device. Please check your connectors and drivers.
oc: Sembla que vòstre Mac a pas lo periferic adeqüat. Verificatz vòstres connectors e pilòts.

en: libavformat AVIO access
oc: Accès a AVIO libavformat

en: libavformat AVIO access output
oc: Accès a la sortida AVIO libavformat

en: Blu-ray menus
oc: Menús Blu-ray

en: Use Blu-ray menus. If disabled, the movie will start directly
oc: Utilizar los menús Blu-ray. Se aquesta opcion es inhibida, lo filme començarà dirèctament

en: Region code
oc: Còde regional

en: Blu-Ray player region code. Some discs can be played only with a correct region code.
oc: Còde regional pel lector Blu-ray. Certans disques pòdon pas èsser legits qu'amb un còde regional corrècte.

en: Blu-ray Disc support (libbluray)
oc: Supòrt de disc Blu-ray (libbluray)

en: Path doesn't appear to be a Blu-ray
oc: Sembla que lo camin especificat es pas un Blu-ray

en: This Blu-ray Disc needs a library for AACS decoding, and your system does not have it.
oc: Aqueste disc Blu-ray a besonh d'una bibliotèca de desencodatge AACS, e vòstre sistèma n'a pas.

en: Blu-ray Disc is corrupted.
oc: Disc Blu-ray corromput.

en: Missing AACS configuration file!
oc: Fichièr de configuracion AACS mancant !

en: No valid processing key found in AACS config file.
oc: Cap de clau de tractament valida es pas estada trobada dins lo fichièr de configuracion d'AACS.

en: No valid host certificate found in AACS config file.
oc: Cap de certificat d'òste valid es pas estat trobat dins lo fichièr de configuracion d'AACS.

en: AACS Host certificate revoked.
oc: Certificat òste AACS revocat.

en: AACS MMC failed.
oc: AACS MMC fracassat.

en: This Blu-ray Disc needs a library for BD+ decoding, and your system does not have it.
oc: Aqueste disc Blu-ray a besonh d'una bibliotèca de desencodatge BD+, absenta de vòstre sistèma.

en: Your system BD+ decoding library does not work. Missing configuration?
oc: Vòstra bibliotèca sistèma BD+ fonciona pas. Error de configuracion ?

en: Failed to start bluray playback. Please try without menu support.
oc: Impossible d'aviar la lectura del Blu-ray. Ensajatz sens lo supòrt dels menús.

en: Blu-ray error
oc: Error Blu-ray

en: Top Menu
oc: Menú principal

en: First Play
oc: Primièr legit

en: Audio CD - Track %02i
oc: CD Àudio - Pista %02i

en: Audio CD
oc: CD àudio

en: Audio CD input
oc: Entrada CD Àudio

en: [cdda:][device][@[track]]
oc: [cdda://][periferic-o-fichièr][@[numèro de pista]]

en: CDDB Server
oc: Servidor CDDB

en: Address of the CDDB server to use.
oc: Adreça del servidor CDDB d'utilizar

en: CDDB port
oc: Pòrt CDDB

en: CDDB Server port to use.
oc: Pòrt del servidor CDDB d'utilizar.

en: IIDC Digital Camera (FireWire) input
oc: Entrada Digitala Vidèo IIDC (Firewire)

en: Digital Cinema Package module
oc: Modul « Digital Cinema Package »

en: Input card to use
oc: Entrada de la carta d'utilizar

en: DeckLink capture card to use, if multiple exist. The cards are numbered from 0.
oc: Carta d'aquisicion DeckLink d'utilizar, se mai d'una son disponiblas. Las cartas son numerotadas de 0.

en: Desired input video mode. Leave empty for autodetection.
oc: Mòde d'entrada de la vidèo que desiratz. Daissatz void per utilizar la deteccion automatica.

en: Desired input video mode for DeckLink captures. This value should be a FOURCC code in textual form, e.g. "ntsc".
oc: Mòde vidèo en entrada per las capturas DeckLink. Aquesta valor deu èsser un còde FOURCC jos forma textuala, per exemple « ntsc ».

en: Audio connection
oc: Connexion àudio

en: Audio connection to use for DeckLink captures. Valid choices: embedded, aesebu, analog. Leave blank for card default.
oc: Connexion àudio per l'aquisicion DeclLink. Las causidas possiblas son : embedded, aesebu, analog. Daissatz void per la carta per defaut.

en: Audio samplerate (Hz)
oc: Frequéncia d'escandalhatge àudio (Hz)

en: Audio sampling rate (in hertz) for DeckLink captures. 0 disables audio input.
oc: Frequéncia d’escandalhatge àudio (en Hz) per las aquisicions DecLink. 0 inibís l'entrada àudio.

en: Number of audio channels
oc: Nombre de canals àudio

en: Number of input audio channels for DeckLink captures. Must be 2, 8 or 16. 0 disables audio input.
oc: Nombre de canals àudio en entrada per l'aquisicion DecLink. Deu èsser 2, 8 o 16. 0 inibís l'entrada àudio.

en: Video connection
oc: Connexion vidèo

en: Video connection to use for DeckLink captures. Valid choices: sdi, hdmi, opticalsdi, component, composite, svideo. Leave blank for card default.
oc: Connexion vidèo per l'aquisicion DecLink. Las causidas possiblas son : sdi, hdmi, opticalsdi, component, composite, svideo. Daissatz void per la carta per defaut.

en: Optical SDI
oc: SDI optic

en: Composite
oc: Entrada composita

en: Embedded
oc: Vidèo integrada

en: Analog
oc: Analogic

en: Aspect ratio (4:3, 16:9). Default assumes square pixels.
oc: Proporcions (4:3, 16:9). Lo defaut es 1:1 (pixèls carrats).

en: Blackmagic DeckLink SDI input
oc: Entrada Blackmagic DeckLink SDI

en: Closed captions 1
oc: Sostitolatge codat 1

en: Antenna
oc: Antena

en: FM radio
oc: Ràdio FM

en: AM radio
oc: Ràdio AM

en: Video device name
oc: Nom del periferic vidèo

en: Name of the video device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
oc: Nom del periferic vidèo que serà utilizat pel modul DirectShow. Se especificatz pas res, lo periferic per defaut serà utilizat.

en: Audio device name
oc: Nom del periferic àudio

en: Video size
oc: Talha de la vidèo

en: Size of the video that will be displayed by the DirectShow plugin. If you don't specify anything the default size for your device will be used. You can specify a standard size (cif, d1, ...) or <width>x<height>.
oc: Talha de la vidèo que serà afichada pel modul DirectShow. Se especificatz pas res, la talha per defaut serà utilizada. Podètz especificar una talha estandarda (cif, d1, ...) o <largor>x<nautor>.

en: Picture aspect-ratio n:m
oc: Format d'ecran n:m

en: Define input picture aspect-ratio to use. Default is 4:3
oc: Definir lo ratio d'aspècte de l'imatge en entrada. 4:3 per defaut.

en: Video input chroma format
oc: Format de crominança de l'entrada vidèo

en: Force the DirectShow video input to use a specific chroma format (eg. I420 (default), RV24, etc.)
oc: Forçar l'entrada vidèo DirectShow d'utilizar un format de crominança particular (per exemple I420 (defaut), RV24, etc.)

en: Video input frame rate
oc: Debit d'imatges per segondas

en: Force the DirectShow video input to use a specific frame rate (eg. 0 means default, 25, 29.97, 50, 59.94, etc.)
oc: Forçar l'entrada vidèo DirectShow per utilizar un nombre d'imatges per segonda donat (per exemple 0 correspond a la valor per defaut, 25, 29,97, 50, 59,94, etc.)

en: Device properties
oc: Proprietats del periferic

en: Show the properties dialog of the selected device before starting the stream.
oc: Afichar la fenèstra de las proprietats del periferic seleccionat abans lo començament del flux.

en: Tuner properties
oc: Proprietats del tuner

en: Show the tuner properties [channel selection] page.
oc: Afichar la pagina de las proprietats del tuner (seleccion de las cadenas).

en: Tuner TV Channel
oc: Cadena del tuner TV

en: Set the TV channel the tuner will set to (0 means default).
oc: Cadena TV que lo tuner utilizara (0 correspond a la valor per defaut).

en: Tuner Frequency
oc: Frequéncia del Tuner

en: This overrides the channel. Measured in Hz.
oc: Forcatge del canal en Hz.

en: Video standard
oc: Estandard vidèo

en: Tuner country code
oc: Còde país del tuner

en: Set the tuner country code that establishes the current channel-to-frequency mapping (0 means default).
oc: Còde país del tuner, aquò permet de gerir l'associacion entre los canals e las frequéncias (la valor per defaut es 0).

en: Tuner input type
oc: Tipe d'entrada del tuner

en: Select the tuner input type (Cable/Antenna).
oc: Tipe d'entrada del tuner (Cabla/Antena).

en: Video input pin
oc: Entrada vidèo

en: Select the video input source, such as composite, s-video, or tuner. Since these settings are hardware-specific, you should find good settings in the "Device config" area, and use those numbers here. -1 means that settings will not be changed.
oc: Font vidèo d'utilizar, tala coma composita, s-video o tuner. Aquestes paramètres son especifics al material. Vos caldriá trobar de bons reglatges dins la zòna « Configuracion del periferic » e utilizar aquestes nombres. -1 significa que los reglatges seràn pas cambiats.

en: Audio input pin
oc: Pata d'entrada àudio

en: Select the audio input source. See the "video input" option.
oc: Seleccion de la font àudio. Veire l'opcion « Entrada vidèo ».

en: Video output pin
oc: Pata de sortida vidèo

en: Select the video output type. See the "video input" option.
oc: Seleccion de la sortida vidèo. Veire l'opcion « Entrada vidèo ».

en: Audio output pin
oc: Pata de sortida àudio

en: Select the audio output type. See the "video input" option.
oc: Seleccion de la sortida àudio. Veire l'opcion « Entrada vidèo ».

en: AM Tuner mode
oc: Mòde de tuner AM

en: Select audio input format with the given number of audio channels (if non 0)
oc: Seleccionar lo format àudio d'entrada amb lo nombre de canals àudio seguent (0 se pas cap)

en: Audio sample rate
oc: Frequéncia d'escandalhatge àudio

en: Select audio input format with the given sample rate (if non 0)
oc: Seleccionar lo format àudio amb lo taus d'escandalhatge seguent (0 se pas cap)

en: Audio bits per sample
oc: Bits per escapolon àudio

en: Select audio input format with the given bits/sample (if non 0)
oc: Seleccionar lo format d'entrada àudio de bit/escapolon seguent (se non 0)

en: DirectShow input
oc: Entrada DirectShow

en: Capture failed
oc: La captura a fracassat

en: No video or audio device selected.
oc: Cap de periferic àudio o vidèo pas seleccionat.

en: VLC cannot open ANY capture device. Check the error log for details.
oc: VLC pòt pas trobar cap de periferic de captura. Verificatz los messatges per mai de detalhs.

en: The device you selected cannot be used, because its type is not supported.
oc: VLC pòt pas utilizar lo periferic « %s », perque son tipe es pas suportat.

en: The capture device "%s" does not support the required parameters.
oc: Lo periferic de captura « %s » supòrta pas los paramètres requesits.

en: DVB adapter
oc: Adaptador TNT

en: If there is more than one digital broadcasting adapter, the adapter number must be selected. Numbering starts from zero.
oc: Se i a mai d'un adaptador TNT, lo numèro de l'adaptador deu èsser seleccionat. La numerotacion comanda a 0.

en: DVB device
oc: Periferic TNT

en: If the adapter provides multiple independent tuner devices, the device number must be selected. Numbering starts from zero.
oc: Se l'adaptador prepausa mantun periferic tuner independents, lo numèro de periferic deu èsser seleccionat. La numerotacion comença a 0.

en: Do not demultiplex
oc: Desmultiplexar pas

en: Only useful programs are normally demultiplexed from the transponder. This option will disable demultiplexing and receive all programs.
oc: Sols les programas utiles son normalament desmultiplexats del transpondador. Aquesta opcion va desactivar lo desmultiplexatge e recebre totes los programas.

en: Network name
oc: Nom de la ret

en: Unique network name in the System Tuning Spaces
oc: Nom de ret unic dins los Espacis de reglatge del sistèma

en: Network name to create
oc: Nom de la ret de crear

en: Create unique name in the System Tuning Spaces
oc: Crèa un nom unic dins los Espacis de reglatge del sistèma

en: Frequency (Hz)
oc: Frequéncia (Hz)

en: TV channels are grouped by transponder (a.k.a. multiplex) on a given frequency. This is required to tune the receiver.
oc: Las cadenas de TV son regropadas per transpondador (a.k.a multiplex) sus una frequéncia donada. Aquò requerís d'acordar lo receptor.

en: Modulation / Constellation
oc: Modulacion / Constellacion

en: Layer A modulation
oc: Modulacion jaç A

en: Layer B modulation
oc: Modulacion jaç B

en: Layer C modulation
oc: Modulacion jaç C

en: The digital signal can be modulated according with different constellations (depending on the delivery system). If the demodulator cannot detect the constellation automatically, it needs to be configured manually.
oc: Lo senhal digital pòt èsser modulat en foncion de las diferentas constellacions (segon lo sistèma de desliurança). Se lo demodulador pòt pas detectar la constellacion automaticament, es necessari de lo configurar manualament.

en: Symbol rate (bauds)
oc: Debit de simbòls del transpondador

en: The symbol rate must be specified manually for some systems, notably DVB-C, DVB-S and DVB-S2.
oc: Lo taus de simbòl deu èsser especificat manualament per certans sistèmas, notadament DVB-C, DVB-S e DVB-S2.

en: Spectrum inversion
oc: Inversion d'espèctre

en: If the demodulator cannot detect spectral inversion correctly, it needs to be configured manually.
oc: Se lo demodulador pòt pas detectar l'espèctre d'inversion corrèctament, deu èsser configurat manualament.

en: FEC code rate
oc: velocitat FEC

en: High-priority code rate
oc: Prioritat elevada

en: Low-priority code rate
oc: Debit del còde en prioritat bassa

en: Layer A code rate
oc: Debit de còde jaç A

en: Layer B code rate
oc: Debit de còde jaç B

en: Layer C code rate
oc: Debit de còde jaç C

en: The code rate for Forward Error Correction can be specified.
oc: Lo debit de còde per la transmission de correccion d'error pòt èsser especificat.

en: Transmission mode
oc: Mòde de transmission

en: Bandwidth (MHz)
oc: Benda passanta (MHz)

en: Guard interval
oc: Interval de garda

en: Hierarchy mode
oc: Mòde ierarquic

en: DVB-T2 Physical Layer Pipe
oc: Ligason (pipe) del jaç fisic DVB-T2

en: Layer A segments count
oc: Nombre de segments del jaç A

en: Layer B segments count
oc: Nombre de segments del jaç B

en: Layer C segments count
oc: Nombre de segments del jaç C

en: Layer A time interleaving
oc: Entrelaçament temporal del jaç A

en: Layer B time interleaving
oc: Entrelaçament temporal del jaç B

en: Layer C time interleaving
oc: Entrelaçament temporal del jaç C

en: Stream identifier
oc: Identificador de flux

en: Pilot
oc: Pilòt

en: Roll-off factor
oc: Factor d'afebliment

en: 0.35 (same as DVB-S)
oc: 0,35 (identic a DVB-S)

en: 0.20
oc: 0,20

en: 0.25
oc: 0,25

en: Transport stream ID
oc: ID del flux de transpòrt

en: Polarization (Voltage)
oc: Polarizacion (Tension)

en: To select the polarization of the transponder, a different voltage is normally applied to the low noise block-downconverter (LNB).
oc: Per seleccionar la polarizacion del transpondador, un voltatge diferent es normalament aplicat al cap universal (LNB).

en: Unspecified (0V)
oc: Pas especificat (0V)

en: Vertical (13V)
oc: Verticala (13V)

en: Horizontal (18V)
oc: Orizontala (18V)

en: Circular Right Hand (13V)
oc: Circular drecha (13V)

en: Circular Left Hand (18V)
oc: Circular esquèrra (18V)

en: High LNB voltage
oc: Naut voltatge LNB

en: If the cables between the satellilte low noise block-downconverter and the receiver are long, higher voltage may be required.
    Not all receivers support this.
oc: Se lo cable entre lo cap universal (LNB) e lo receptor es long, un voltatge mai elevat pòt èsser necessari.
    Totes los receptors o supòrtan pas.

en: Local oscillator low frequency (kHz)
oc: Frequéncia bassa de l'oscillador local (Hz)

en: Local oscillator high frequency (kHz)
oc: Frequéncia nauta de l'oscillador local (kHz)

en: Universal LNB switch frequency (kHz)
oc: Frequéncia del switch LNB universal (kHz)

en: If the satellite transmission frequency exceeds the switch frequency, the oscillator high frequency will be used as reference. Furthermore the automatic continuous 22kHz tone will be sent.
oc: Se la frequéncia de recepcion de la parabòla excède la frequéncia del comutator, la frequéncia nauta de l'oscillador va èsser utilizat en tant que referéncia. Amai, la tonalitat automatica continua en 22kHz serà mandada.

en: Continuous 22kHz tone
oc: Ton continú 22 kHz

en: A continuous tone at 22kHz can be sent on the cable. This normally selects the higher frequency band from a universal LNB.
oc: Una tonalitat continua de 22kHz pòt èsser mandada a travèrs lo cable. Aquò selecciona normalament la mai nauta frequéncia de benda d'un cap universal (LNB).

en: DiSEqC LNB number
oc: Numèro del LNB DiSEqC

en: If the satellite receiver is connected to multiple low noise block-downconverters (LNB) through a DiSEqC 1.0 switch, the correct LNB can be selected (1 to 4). If there is no switch, this parameter should be 0.
oc: Se la parabòla es connectada a mantun cap universal (LNB) via un comutator DiSEqC 1.0, un cap universal pòt èsser seleccionat (de 1 a 4). Se i a pas de comutator, aqueste paramètre deu èsser a 0.

en: Unspecified
oc: Pas especificat

en: Uncommitted DiSEqC LNB number
oc: Numèro del LNB DiSEqC

en: If the satellite receiver is connected to multiple low noise block-downconverters (LNB) through a cascade formed from DiSEqC 1.1 uncommitted switch and DiSEqC 1.0 committed switch, the correct uncommitted LNB can be selected (1 to 4). If there is no uncommitted switch, this parameter should be 0.
oc: Se la parabòla satellite es connectada a mantun cap universal (LNB) a travèrs una cascada formada de comutators DiSEqC 1.1 non comutats e DiSEqC 1.0 comutats, lo cap universal non comutat pòt èsser seleccionat (de 1 a 4). Se n'i a pas, aqueste paramètre deuriá èsser a 0.

en: Network identifier
oc: Identificador ret

en: Satellite azimuth
oc: Azimut satellit

en: Satellite azimuth in tenths of degree
oc: Azimut satellit en desens de gras

en: Satellite elevation
oc: Elevacion satellita

en: Satellite elevation in tenths of degree
oc: Elevacion satellita en desens de gras

en: Satellite longitude
oc: Longitud satellita

en: Satellite longitude in tenths of degree. West is negative.
oc: Longitud satellita en desens de grases, -ve=Oèst

en: Satellite range code
oc: Còde satellit

en: Satellite range code as defined by manufacturer e.g. DISEqC switch code
oc: Còde satellit tal coma definit pel fabricant, per exemple lo còde DISEqC

en: Major channel
oc: Canal major

en: ATSC minor channel
oc: Canal ATSC minor

en: Physical channel
oc: Canal fisic

en: Digital Television and Radio
oc: Television numerica e ràdio

en: Terrestrial reception parameters
oc: Mòde de transmission terrèstra

en: DVB-T reception parameters
oc: Paramètres de recepcion DVB-T

en: ISDB-T reception parameters
oc: Paramètres de recepcion ISDB-T

en: Cable and satellite reception parameters
oc: Paramètres de recepcion cable o satellit

en: DVB-S2 parameters
oc: Paramètres DVB-S2

en: ISDB-S parameters
oc: Paramètres ISDB-S

en: Satellite equipment control
oc: Equipament de contraròtle satellit

en: ATSC reception parameters
oc: Paramètres de recepcion ATSC

en: Digital broadcasting
oc: TNT

en: The selected digital tuner does not support the specified parameters.
    Please check the preferences.
oc: Lo tuner digital seleccionat supòrta pas los paramètres especificats.
    Verificatz las preferéncias.

en: Digital Video (Firewire/ieee1394) input
oc: Entrada Digitala Vidèo (Firewire/ieee1394)

en: DVD angle
oc: Angle DVD

en: Default DVD angle.
oc: Angle DVD per defaut.

en: Start directly in menu
oc: Començar dirèctament al menú

en: Start the DVD directly in the main menu. This will try to skip all the useless warning introductions.
oc: Començar dirèctament lo DVD al menú principal, en ensajant de passar totas las introduccions d'avertiments inutilas.

en: DVD with menus
oc: DVD amb menús

en: DVDnav Input
oc: Entrada DVDnav

en: DVDnav demuxer
oc: Desmultiplexador DVDnav

en: Playback failure
oc: Fracàs de la lectura

en: VLC cannot set the DVD's title. It possibly cannot decrypt the entire disc.
oc: VLC pòt pas definir lo títol del DVD. Benlèu que poirà pas deschifrar lo disc entièrament.

en: DVD without menus
oc: DVD sens menús

en: DVDRead Input (no menu support)
oc: Entrada DVDRead (DVD sens menús)

en: DVDRead could not open the disc "%s".
oc: DVDRead a pas pogut dobrir lo disc « %s ».

en: DVDRead could not read block %d.
oc: DVDRead : impossible de legir lo blòt %d.

en: DVDRead could not read %d/%d blocks at 0x%02x.
oc: DVDRead : impossible de legir los blòts %d/%d a 0x%02x.

en: File input
oc: Lectura de fichièrs

en: File
oc: Fichièr

en: Directory
oc: Dorsièr

en: Username
oc: Nom d'utilizaire

en: Password
oc: Senhal

en: FTP account
oc: Compte FTP

en: Account that will be used for the connection.
oc: Compte d'utilizar per la connexion.

en: FTP input
oc: Entrada FTP

en: FTP upload output
oc: Mandadisses FTP

en: Network interaction failed
oc: L'interaccion ret a fracassat

en: VLC could not connect with the given server.
oc: VLC a pas pogut se connectar al servidor especificat.

en: VLC's connection to the given server was rejected.
oc: La connexion de VLC al servidor especificat es estada regetada.

en: Your account was rejected.
oc: Vòstre compte es estat regetat.

en: Auto re-connect
oc: Reconnexion automatica

en: Automatically try to reconnect to the stream in case of a sudden disconnect.
oc: En cas de desconnexion prematurada, ensajar de se reconnectar.

en: HTTP input
oc: Entrada HTTP

en: HTTP authentication
oc: Autentificacion HTTP

en: Please enter a valid login name and a password for realm %s.
oc: Se vos plai entratz un identificant e un senhal valids pel domeni « %s ».

en: Continuous stream
oc: Flux continú

en: Dummy
oc: Factici

en: Dummy input
oc: Entrada factícia

en: Set the ID of the elementary stream
oc: Causir l'identificant del flux elementari

en: Group
oc: Grop

en: Set the group of the elementary stream
oc: Causir lo grop del flux elementari

en: Category
oc: Categoria

en: Set the category of the elementary stream
oc: Causir la categoria del flux elementari

en: Unknown
oc: Desconegut

en: Data
oc: Donadas

en: Set the codec of the elementary stream
oc: Causir lo codec del flux elementari

en: Language of the elementary stream as described by ISO639
oc: Lengatge del flux elementari tal coma descrich per ISO639

en: Sample rate of an audio elementary stream
oc: Velocitat d'escandalhatge d'un flux àudio elementari

en: Channels count
oc: Canals

en: Channels count of an audio elementary stream
oc: Canals d'un flux àudio elementari

en: Width
oc: Largor

en: Width of video or subtitle elementary streams
oc: Nautor d'un flux elementari vidèo o sostítols

en: Height
oc: Nautor

en: Height of video or subtitle elementary streams
oc: Largor d'un flux elementari vidèo o sostítols

en: Display aspect ratio
oc: Format d'ecran

en: Display aspect ratio of a video elementary stream
oc: Proporcions d'afichatge d'un flux vidèo elementari

en: Frame rate of a video elementary stream
oc: Debit d'imatge cibla d'un flux vidèo elementari

en: Callback cookie string
oc: Cadena « cookie » per la foncion de retorn

en: Text identifier for the callback functions
oc: Identificant tèxte per las foncions de retorn

en: Callback data
oc: Donada per la foncion de retorn

en: Data for the get and release functions
oc: Donada per las foncions blocatge/desblocatge

en: Get function
oc: Foncion de blocatge

en: Address of the get callback function
oc: Adreça de la foncion de retorn pel blocatge

en: Release function
oc: Finction de desblocatge

en: Address of the release callback function
oc: Adreça de la foncion de retorn pel desblocatge

en: Size
oc: Talha

en: Size of stream in bytes
oc: Talha del flux en octets

en: Memory input
oc: Entrada memòria

en: Pace
oc: Ritme

en: Read the audio stream at VLC pace rather than Jack pace.
oc: Legir lo flux àudio al ritme VLC puslèu que « Jack ».

en: Auto connection
oc: Connexion automatica

en: Automatically connect VLC input ports to available output ports.
oc: Connectar automaticament los pòrts d'entrada de VLC als pòrts de sortida disponibles.

en: JACK audio input
oc: Entrada àudio « Jack »

en: JACK Input
oc: Entrada « Jack »

en: Link #
oc: Ligam N°

en: Allows you to set the desired link of the board for the capture (starting at 0).
oc: Permet de causir lo ligam de la carta de captura (debuta a 0).

en: Video ID
oc: Vidèo ID

en: Allows you to set the ES ID of the video.
oc: Permet de causir l'ID del flux vidèo.

en: Allows you to force the aspect ratio of the video.
oc: Permet de forçar l'aspècte de la vidèo

en: Audio configuration
oc: Configuracion àudio

en: Allows you to set audio configuration (id=group,pair:id=group,pair...).
oc: Permet de causir la configuracion àudio (id=grop,par:id=grop,par…).

en: HD-SDI Input
oc: Entrada HD-SDI

en: Teletext configuration
oc: Configuracion Teletèxte

en: Allows you to set Teletext configuration (id=line1-lineN with both fields).
oc: Permet de causir la configuracion Teletèxte (id=linha1-linhaN amb los dos camps).

en: Teletext language
oc: Lenga teletèxte

en: Allows you to set Teletext language (page=lang/type,...).
oc: Permet de causir la lenga del Teletèxte (pagina=lenga/tipe,…).

en: SDI Input
oc: Entrada SDI

en: SDI Demux
oc: Desmultiplexador SDI

en: Kasenna RTSP dialect
oc: Dialècte RTSP Kasenna

en: Kasenna servers use an old and nonstandard dialect of RTSP. With this parameter VLC will try this dialect, but then it cannot connect to normal RTSP servers.
oc: Lo servidor Kasenna utiliza una forma de RTSP anciana e pas estandarda. Quand aqueste paramètre es activat, VLC ensajarà d'utilizar aqueste dialècte per la comunicacion. Dins ce mode, VLC pòt pas se connectar als autres servidors RTSP.

en: WMServer RTSP dialect
oc: Dialècte RTSP WMServidor

en: WMServer uses a nonstandard dialect of RTSP. Selecting this parameter will tell VLC to assume some options contrary to RFC 2326 guidelines.
oc: WMServer emplega un dialècte non estandard de RTSP. Aqueste paramètre activa d'opcions contràrias a las recomandacions de la RFC 2326.

en: Sets the username for the connection, if no username or password are set in the url.
oc: Utilizaire per la connexion, se pas cap de nom d'utilizaire e pas cap de senhal dins l'URL.

en: Sets the password for the connection, if no username or password are set in the url.
oc: Senhal per la connexion, se pas cap de nom d'utilizaire e pas cap de senhal dins l'URL.

en: RTSP frame buffer size
oc: Talha del tampon RTSP

en: RTSP start frame buffer size of the video track, can be increased in case of broken pictures due to too small buffer.
oc: Talha de tampon d'imatge de despart RTSP de la pista vidèo, pòt èsser aumentat en cas d'imatges corromputs per un tampon tròp pichon.

en: RTP/RTSP/SDP demuxer (using Live555)
oc: Desmultiplexador RTP/RTSP/SDP (qu'utiliza Live555)

en: RTSP/RTP access and demux
oc: Access/Desmultiplexador RTSP/RTP

en: Use RTP over RTSP (TCP)
oc: Utilizar lo RTP sus RTSP (TCP)

en: Client port
oc: Pòrt client

en: Port to use for the RTP source of the session
oc: Pòrt d'utilizar per la font RTP de la session

en: Force multicast RTP via RTSP
oc: Forçar de RTP multicast via RTSP

en: Tunnel RTSP and RTP over HTTP
oc: Far passar lo RTSP e lo RTP per HTTP

en: HTTP tunnel port
oc: Pòrt del tunèl HTTP

en: Port to use for tunneling the RTSP/RTP over HTTP.
oc: Pòrt d'utilizar per la tunelizacion del RTSP/RTP per HTTP.

en: RTSP authentication
oc: Autentificacion RTSP

en: Please enter a valid login name and a password.
oc: Se vos plai entratz un identificant e un senhal valids.

en: RTSP connection failed
oc: La connexion RTSP a fracassat

en: Access to the stream is denied by the server configuration.
oc: Accès al flux interdich per la configuracion del servidor.

en: Force selection of all streams
oc: Forçar la seleccion de totes los fluxes

en: MMS streams can contain several elementary streams, with different bitrates. You can choose to select all of them.
oc: Los fluxes MMS pòdon conténer mantun flux elementaris, de debits diferents. Los podètz seleccionar totes.

en: Maximum bitrate
oc: Debit maximum

en: Select the stream with the maximum bitrate under that limit.
oc: Seleccionar totjorn lo flux que lo debit n'es lo mai elevat, en dejós d'aqueste limit.

en: TCP/UDP timeout (ms)
oc: Relambi d'expiracion TCP/UDP (ms)

en: Amount of time (in ms) to wait before aborting network reception of data. Note that there will be 10 retries before completely giving up.
oc: Durada en ms d'esperar abans d'anullar la recepcion de donadas sus la ret. Notatz qu'i aurà 10 temptativas abans d'abandonar.

en: Microsoft Media Server (MMS) input
oc: Microsoft Media Server (MMS)

en: MTP input
oc: Entrada MTP

en: File reading failed
oc: La lectura del fichièr a fracassat

en: VLC could not read the file: %s
oc: VLC a pas pogut legir lo fichièr : %s

en: Capture the audio stream in stereo.
oc: Captura àudio en esterèo.

en: Samplerate
oc: Frequéncia d'escandalhatge

en: Samplerate of the captured audio stream, in Hz (eg: 11025, 22050, 44100, 48000)
oc: Frequéncia d'escandalhatge àudio, en Hz (per exemple : 11025, 22050, 44100, 48000).

en: OSS input
oc: Entrada OSS

en: Pass pulse:// to open the default PulseAudio source, or pulse://SOURCE to open a specific source named SOURCE.
oc: Utilizatz « pulse:// » per dobrir la font PulseAudio per defaut, o « pulse://SOURCE » per dobrir la font especifica nomenada SOURCE.

en: PulseAudio input
oc: Entrada PulseAudio

en: Encrypted connexion
oc: Connexion chifrada

en: Acquisition rate (in fps)
oc: Frequéncia d'aquisicion (en imatges/s)

en: RDP Remote Desktop
oc: Burèu distant RDP

en: RTCP (local) port
oc: Pòrt RTCP (local)

en: RTCP packets will be received on this transport protocol port. If zero, multiplexed RTP/RTCP is used.
oc: Los paquets RTCP seràn recebuts sus aqueste pòrt de protocòl de transpòrt. Se zèro, alara utilizacion de  RTP/RCTP multiplexat.

en: SRTP key (hexadecimal)
oc: Clau STRP (exadecimal)

en: RTP packets will be authenticated and deciphered with this Secure RTP master shared secret key. This must be a 32-character-long hexadecimal string.
oc: Los paquets RTP seràn autentificats e deschifrats amb aquesta clau mèstra secreta partejada « Secure RTP ». Aquò deu èsser una cadena en exadecimal de 32 caractèrs.

en: SRTP salt (hexadecimal)
oc: Salatge SRTP (exadecimal)

en: Secure RTP requires a (non-secret) master salt value. This must be a 28-character-long hexadecimal string.
oc: Valor de salatge mèstre per « Secure RTP ». Aquò deu èsser una cadena en exadecimal de 28 caractèrs.

en: Maximum RTP sources
oc: Max fonts RTP

en: How many distinct active RTP sources are allowed at a time.
oc: Nombre de fonts RTP activas distintas permesas a l'encòp.

en: RTP source timeout (sec)
oc: Temps d'expiracion RTP (en segondas)

en: How long to wait for any packet before a source is expired.
oc: Durada d'espèra d'un paquet abans expiration de la font.

en: Maximum RTP sequence number dropout
oc: Depassament maximal del numèro de sequéncia RTP

en: RTP packets will be discarded if they are too much ahead (i.e. in the future) by this many packets from the last received packet.
oc: Los paquets RTP seràn ignorats s'ils son tròp en avança (càd dins lo futur) de aqueste nombre de paquets per rapòrt al darrièr paquet recebut.

en: Maximum RTP sequence number misordering
oc: Desòrdre maximal del numèro de sequéncia RTP

en: RTP packets will be discarded if they are too far behind (i.e. in the past) by this many packets from the last received packet.
oc: Los paquets RTP dont la retard per rapòrt al darrièr paquet recebut excède aquesta valor seràn ignorats.

en: RTP payload format assumed for dynamic payloads
oc: Format de carga RTP per las cargas dinamicas

en: This payload format will be assumed for dynamic payload types (between 96 and 127) if it can't be determined otherwise with out-of-band mappings (SDP)
oc: Aqueste format de charge serà aplicat per les types de charge dinamica (entre 96 e 127) s'il pòt pas èsser déterminé autrement amb de correspondéncias hors benda (SDP).

en: Real-Time Protocol (RTP) input
oc: Entrada RTP (Real Time Protocol)

en: SDP required
oc: SDP necessari

en: A description in SDP format is required to receive the RTP stream. Note that rtp:// URIs cannot work with dynamic RTP payload format (%<PRIu8>).
oc: Una descripcion al format SDP es requise per receveire lo flux RTP. Notatz que les URIS rtp:// ne fonctionnent pas amb lo format de charge RTP dinamic (%<PRIu8>).

en: Connection failed
oc: La connexion a fracassat

en: VLC could not connect to "%s:%d".
oc: VLC a pas pogut se connectar a « %s:%d ».

en: Session failed
oc: La session a fracassat

en: The requested RTSP session could not be established.
oc: La session RTSP demandada a pas pogut èsser establida.

en: Receive buffer
oc: Tampon de recepcion

en: UDP receive buffer size (bytes)
oc: Talha del tampon de recepcion UDP (octets)

en: Host
oc: Òste

en: Desired frame rate for the capture.
oc: Debit d'imatges per la captura.

en: Capture fragment size
oc: Talha dels fragments capturats

en: Optimize the capture by fragmenting the screen in chunks of predefined height (16 might be a good value, and 0 means disabled).
oc: Optimizar la captura en découpant l'ecran en fragments d'una talha predefinida (16 semble èsser una valor convenable, 0 significa que aquò es desactivat).

en: Region top row
oc: Linha nauta de la region

en: Ordinate of the capture region in pixels.
oc: Abscisse de la region de captura en pixèls.

en: Region left column
oc: Colomna esquèrra de la region

en: Abscissa of the capture region in pixels.
oc: Abscissa de la region de captura en pixèls.

en: Capture region width
oc: Largor de la region de captura

en: Capture region height
oc: Nautor de la region de captura

en: Follow the mouse
oc: Seguir la mirga

en: Follow the mouse when capturing a subscreen.
oc: Seguir la mirga al moment de la captura d'una partida de l'ecran.

en: Mouse pointer image
oc: Imatge del puntador de la mirga

en: If specified, will use the image to draw the mouse pointer on the capture.
oc: Se entresenhat, utilizarà l'imatge per afichar lo puntador de la mirga dins la captura.

en: Display ID
oc: N° afichatge

en: Screen index
oc: Indèx de l'ecran

en: Index of screen (1, 2, 3, ...). Alternative to Display ID.
oc: Indèx de l'ecran (1, 2, 3, …). Alternativa al n° d'afichatge.

en: Screen Input
oc: Modul de captura d'ecran

en: Screen
oc: Ecran

en: How many times the screen content should be refreshed per second.
oc: Nombre de còps per segonda pel refrescament del contengut de l'ecran.

en: Pixel width of the capture region, or 0 for full width
oc: Largor en pixèls de la region a captura, o 0 per tota la largor

en: Pixel height of the capture region, or 0 for full height
oc: Nautor en pixèls de la region a captura, o 0 per tota la nautor

en: Screen capture (with X11/XCB)
oc: Captura d'ecran (amb X11/XCB)

en: Session Description Protocol
oc: Protocòl de descripcion de session

en: SFTP port
oc: Pòrt SFTP

en: SFTP port number to use on the server
oc: Pòrt SFTP d'utilizar sul servidor

en: SFTP input
oc: Entrada SFTP

en: SFTP authentication
oc: Autentificacion SFTP

en: Please enter a valid login and password for the sftp connexion to %s
oc: Se vos plai entratz un identificant e un senhal valids per la connexion SFTP a « %s ».

en: Frame buffer depth
oc: Prigondor del framebuffer

en: Pixel depth of the frame buffer, or zero for XWD file
oc: Prigondor del framebuffer en pixèls, o zèro per un fichièr XWD

en: Frame buffer width
oc: Largor del framebuffer

en: Pixel width of the frame buffer (ignored for XWD file)
oc: Largor del framebuffer en pixèls (ignorat per un fichièr XWD)

en: Frame buffer height
oc: Nautor del framebuffer

en: Pixel height of the frame buffer (ignored for XWD file)
oc: Nautor del framebuffer en pixèls (ignorat per un fichièr XWD)

en: Frame buffer segment ID
oc: ID del tampon de segment del framebuffer

en: System V shared memory segment ID of the frame buffer (this is ignored if --shm-file is specified).
oc: ID del segment de memòria partajada System V pel frame buffer (aquò es ignorat se l'opcion « --shm-file » es especificada).

en: Frame buffer file
oc: Fichièr del tampon del framebuffer

en: Path of the memory mapped file of the frame buffer
oc: Camin del fichièr del framebuffer mappat en memòria

en: XWD file (autodetect)
oc: Fichièr XWD (auto-deteccion)

en: Framebuffer input
oc: Entrada framebuffer

en: Shared memory framebuffer
oc: Framebuffer en memòria partajada

en: Samba (Windows network shares) input
oc: Entrada Samba (partiment ret Windows)

en: SMB input
oc: Entrada SMB

en: SMB domain
oc: Domeni SMB

en: Domain/Workgroup that will be used for the connection.
oc: Domeni/grop de trabalh d'utilizar al moment de la connexion.

en: TCP input
oc: Entrada TCP

en: Time code
oc: Timecode

en: Time code subpicture elementary stream generator
oc: Generator del flux d'incrustacion pel timecode

en: UDP input
oc: Entrada UDP

en: Reset defaults
oc: Reïnicializar

en: Video capture device
oc: Aquisicion vidèo

en: Video capture device node.
oc: Nom del periferic de captura vidèo

en: VBI capture device
oc: Periferic de captura VBI

en: Standard
oc: Estandard

en: Video standard (Default, SECAM, PAL, or NTSC).
oc: Nòrma vidèo (Automatica, SECAM, PAL o NTSC)

en: Input of the card to use (see debug).
oc: Entrada de la carta d'utilizar (veire los messatges).

en: Audio input
oc: Entrada àudio

en: Audio input of the card to use (see debug).
oc: Entrada àudio de la carta d'utilizar (veire los messatges).

en: The specified pixel resolution is forced (if both width and height are strictly positive).
oc: La resolucion pixèl es forçada (se largor e nautor son totes dos estrictament positius).

en: Maximum frame rate to use (0 = no limits).
oc: Nombre maximal d'imatges per segondas (0 = pas de limit).

en: Radio device
oc: Periferic radio

en: Radio tuner device node.
oc: Nom del periferic ràdio

en: Frequency
oc: Frequéncia

en: Audio mode
oc: Mòde àudio

en: Tuner audio mono/stereo and track selection.
oc: Tuner àudio mono/esterèo e seleccion de las pistas

en: Reset controls
oc: Reïnicializar los contraròtles

en: Reset controls to defaults.
oc: Reïnicializar a las valors per defaut

en: Brightness
oc: Brilhança

en: Picture brightness or black level.
oc: Luminositat o nivèl de negre de l'imatge.

en: Automatic brightness
oc: Luminositat automatica

en: Automatically adjust the picture brightness.
oc: Ajustament automatic de la luminositat de l'imatge.

en: Contrast
oc: Contraste

en: Picture contrast or luma gain.
oc: Contraste o ganh de luminança de l'imatge.

en: Saturation
oc: Saturacion

en: Picture saturation or chroma gain.
oc: Saturacion o ganh de crominança de l'imatge.

en: Hue
oc: Tencha

en: Hue or color balance.
oc: Balança saturacion o color

en: Automatic hue
oc: Saturacion automatica

en: Automatically adjust the picture hue.
oc: Ajustar automaticament la saturacion de l'imatge.

en: White balance temperature (K)
oc: Temperatura de la balança dels blancs (°K)

en: White balance temperature as a color temperation in Kelvin (2800 is minimum incandescence, 6500 is maximum daylight).
oc: Temperatura de la balança dels blancs vista coma una temperatura de color en ° Kelvin (2800 pel min, 6500 per l'esclairament max).

en: Automatic white balance
oc: Balança automatica dels blancs

en: Automatically adjust the picture white balance.
oc: Ajustar automaticament la balança dels blancs de l'imatge.

en: Red balance
oc: Balança dels roges

en: Red chroma balance.
oc: Balança dels roges.

en: Blue balance
oc: Balança dels blaus

en: Blue chroma balance.
oc: Balança dels blaus.

en: Gamma adjust.
oc: Ajustament del gamma

en: Automatic gain
oc: Ganh automatic

en: Automatically set the video gain.
oc: Ajustar automaticament lo ganh de la vidèo.

en: Gain
oc: Ganh

en: Picture gain.
oc: Ganh de l'imatge

en: Sharpness
oc: Accentuacion

en: Sharpness filter adjust.
oc: Filtre melhorament accentuacion

en: Chroma gain
oc: Ganh de crominança

en: Chroma gain control.
oc: Contraròtle del ganh de crominança.

en: Automatic chroma gain
oc: Ganh de crominança automatic

en: Automatically control the chroma gain.
oc: Contrarotlar automaticament lo ganh de crominança

en: Power line frequency
oc: Frequéncia de la linha de tension

en: Power line frequency anti-flicker filter.
oc: Filtre anti-flicker de la frequéncia de la linha de tension.

en: Backlight compensation
oc: Compensacion d'exposicion

en: Band-stop filter
oc: Filtre band-stop

en: Cut a light band induced by fluorescent lighting (unit undocumented).
oc: Talhar una benda luminosa inducha per un lhauç fluorescent (unitat pas documentada).

en: Horizontal flip
oc: Revirament orizontal

en: Flip the picture horizontally.
oc: Revirament orizontal

en: Vertical flip
oc: Revirament vertical

en: Flip the picture vertically.
oc: Revirament vertical

en: Rotate (degrees)
oc: Rotacion (grases)

en: Picture rotation angle (in degrees).
oc: Angle en grases (0 a 359)

en: Color killer
oc: Tuador de color

en: Enable the color killer, i.e. switch to black & white picture whenever the signal is weak.
oc: Activar la supression de color, e-a-d passar l'imatge en blanc & negre quand lo senhal es feble.

en: Color effect
oc: Efièch de color

en: Select a color effect.
oc: Seleccionatz un efièch de color.

en: Black & white
oc: Blanc & negre

en: Sepia
oc: Sèpia

en: Negative
oc: Negatiu

en: Emboss
oc: Embossar

en: Sky blue
oc: Blau cèl

en: Grass green
oc: Verd prada

en: Skin whiten
oc: Pèl palla

en: Vivid
oc: Viu

en: Audio volume
oc: Volum àudio

en: Volume of the audio input.
oc: Volum de l'entrada àudio

en: Audio balance
oc: Balança àudio

en: Balance of the audio input.
oc: Balança de l'entrada àudio.

en: Bass level
oc: Nivèl de bassas

en: Bass adjustment of the audio input.
oc: Reglatge de las bassas de l'entrada àudio.

en: Treble level
oc: Nivèl dels aguts

en: Treble adjustment of the audio input.
oc: Reglatge dels aguts de l'entrada àudio.

en: Mute the audio.
oc: Copar lo son.

en: Loudness mode
oc: Mòde loudness

en: Loudness mode a.k.a. bass boost.
oc: Loudness, e.a.d melhorament dels grèus

en: v4l2 driver controls
oc: Contraròtles del pilòt v4l2

en: All
oc: Totes

en: Multichannel television sound (MTS)
oc: Son Television Multicanal (MTS)

en: 525 lines / 60 Hz
oc: 525 linhas / 60 Hz

en: 625 lines / 50 Hz
oc: 625 linhas / 50 Hz

en: NTSC M Japan
oc: NTSC M Japon

en: NTSC M South Korea
oc: NTSC M Corèa del Sud

en: Primary language
oc: Lenga àudio

en: Secondary language or program
oc: Lenga segondària o programa

en: Dual mono
oc: Dual Mono

en: Video4Linux input
oc: Entrada Video4Linux2

en: Video input
oc: Entrada vidèo

en: Controls
oc: Contraròtles

en: Video capture controls (if supported by the device)
oc: Paramètres de la captura vidèo (se suportat pel periferic).

en: Video4Linux compressed A/V input
oc: Àudio/Vidèo compressats Video4Linux2

en: Video4Linux radio tuner
oc: Tuner radio Video4Linux2

en: VCD input
oc: Lectura VCD

en: [vcd:][device][#[title][,[chapter]]]
oc: [vcd:][periferic][#[títol][,[capítol]]]

en: Support for VDR recordings (http://www.tvdr.de/).
oc: Supòrt de l'enregistrament VDR (http://www.tvdr.de/).

en: Chapter offset in ms
oc: Offset dels capítols en ms

en: Move all chapters. This value should be set in milliseconds.
oc: Desplaçar totes los capítols, en millisegondas

en: Default frame rate for chapter import.
oc: Debit d'imatges per l'importacion de capítols.

en: VDR recordings
oc: Enregistrament VDR

en: VLC could not read the file (%s).
oc: VLC a pas pogut legir lo fichièr (%s).

en: VLC could not open the file "%s" (%s).
oc: VLC a pas pogut dobrir lo fichièr « %s » (%s).

en: VDR Cut Marks
oc: Marcas de copaduras VDR

en: Start
oc: Aviar

en: X.509 Certificate Authority
oc: Autoritat de certificacion X.509

en: Certificate of the Authority to verify server's against
oc: Certificat de l'autoritat a la quala cal sometre lo del servidor

en: X.509 Certificate Revocation List
oc: Lista de revocacions de certificats X.509

en: List of revoked servers certificates
oc: Lista dels certificats servidor revocats

en: X.509 Client certificate
oc: Certificat client X.509

en: X.509 Client private key
oc: Clau privada X.509 del client

en: RGB chroma (RV32, RV24, RV16, RGB2)
oc: Crominança RGB (RV32, RV24, RV16, RGB2)

en: Compression level
oc: Nivèl de compression

en: Transfer compression level from 0 (none) to 9 (max)
oc: Nivèl de compression del transferiment, de 0 (pas cap) a 9 (maximum)

en: Image quality
oc: Qualitat d'imatge

en: Image quality 1 to 9 (max)
oc: Qualitat d'imatge d'1 a 9

en: VNC client access
oc: Accès client VNC

en: Dummy stream output
oc: Flux de sortida factici

en: Keep existing file
oc: Gardar un fichièr existent

en: Overwrite
oc: Espotir

en: The output file already exists. If recording continues, the file will be overridden and its content will be lost.
oc: Lo fichièr de sortida existís ja. Se l'enregistrament contunha, aqueste fichièr serà espotit e son contengut perdut.

en: Overwrite existing file
oc: Espotir un fichièr existent

en: If the file already exists, it will be overwritten.
oc: Se lo fichièr especificat existís ja, serà espotit.

en: Append to file
oc: Apondre al fichièr

en: Append to file if it exists instead of replacing it.
oc: Escriure a la fin del fichièr al luòc de lo remplaçar.

en: Format time and date
oc: Formatar la data e l'ora

en: Perform ISO C time and date formatting on the file path
oc: Utilizar lo formatatge ISO de la data e l'ora dins lo camin del fichièr

en: Synchronous writing
oc: Escritura sincròna

en: Open the file with synchronous writing.
oc: Dobrir lo fichièr amb escritura sincròna.

en: File stream output
oc: Sortida cap a un fichièr

en: Password that will be requested to access the stream.
oc: Senhal que serà demandat per accedir al flux.

en: Mime
oc: MIME

en: MIME returned by the server (autodetected if not specified).
oc: Tipe MIME renviat pel servidor (autodetectat se pas especificat).

en: Metacube
oc: Metacub

en: Use the Metacube protocol. Needed for streaming to the Cubemap reflector.
oc: Utilizar lo protocòl Metacube. Necessari per difusar cap al reflector CUbemap.

en: HTTP stream output
oc: Flux de sortida HTTP

en: Segment length
oc: Talha segment

en: Length of TS stream segments
oc: Durada dels segments de flux TS

en: Split segments anywhere
oc: Decopar los segments ont que siá

en: Don't require a keyframe before splitting a segment. Needed for audio only.
oc: Decopar los segments quitament en defòra de l'imatge de referéncia. Utilizat unicament per l'àudio.

en: Number of segments
oc: Nombre de segments

en: Number of segments to include in index
oc: Nombre de segments d'inclure dins l'indèx

en: Allow cache
oc: Permetre la mesa en escondedor

en: Add EXT-X-ALLOW-CACHE:NO directive in playlist-file if this is disabled
oc: Apondre la directiva « EXT-X-ALLOW-CACHE:NO » dins lo fichièr de lectura se aquò es inibit

en: Index file
oc: Fichièr d'indèx

en: Path to the index file to create
oc: Camin del fichièr d'indèx de crear

en: Full URL to put in index file
oc: URL completa de metre dins lo fichièr d'indèx

en: Full URL to put in index file. Use #'s to represent segment number
oc: URL completa de metre dins lo fichièr d'indèx. Utilizar « # » per representar lo numèro d'un segment.

en: Delete segments
oc: Suprimir de segments

en: Delete segments when they are no longer needed
oc: Suprimir los segments que son pas mai utilizats

en: Use muxers rate control mechanism
oc: Utilizar un contraròtle de velocitat

en: AES key URI to place in playlist
oc: URI de las claus AES de metre dins la lista de lectura

en: AES key file
oc: Fichièr de claus AES

en: File containing the 16 bytes encryption key
oc: Fichièr que conten las claus de chiframent 16 octets

en: File where vlc reads key-uri and keyfile-location
oc: Fichièr utilizat per VLC per legir « key-uri » e « keyfile-location »

en: Use randomized IV for encryption
oc: Utilizar un vector d'inicializacion (IV) aleatòri pel chiframent.

en: Generate IV instead using segment-number as IV
oc: Generar un IV al luòc d'utilizar lo numèro de segment coma IV

en: Number of first segment
oc: Numèro del primièr segment

en: The number of the first segment generated
oc: Lo numèro del primièr segment generat

en: HTTP Live streaming output
oc: Flux de sortida HTTP

en: Stream name
oc: Nom

en: Name to give to this stream/channel on the shoutcast/icecast server.
oc: Nom de donar a aqueste flux/canal sul servidor shoutcast/icecast.

en: Stream description
oc: Descripcion del flux

en: Description of the stream content or information about your channel.
oc: Descripcion del contengut de vòstre flux e informacions sus vòstre canal.

en: Stream MP3
oc: Difusar en MP3

en: You normally have to feed the shoutcast module with Ogg streams. It is also possible to stream MP3 instead, so you can forward MP3 streams to the shoutcast/icecast server.
oc: Generalament, la sortida Shoutcast/Icecast utiliza de fluxes Ogg. Aquesta opcion vos permet d'utilizar de fluxes MP3 a la plaça.

en: Genre description
oc: Descripcion del genre

en: Number of channels
oc: Nombre de canals

en: Ogg Vorbis Quality
oc: Qualitat Ogg Vorbis

en: Stream public
oc: Difusar publiquement

en: Make the server publicly available on the 'Yellow Pages' (directory listing of streams) on the icecast/shoutcast website. Requires the bitrate information specified for shoutcast. Requires Ogg streaming for icecast.
oc: Rend lo servidor publiquement accessible sus las « Yellow Pages » (afichatge dels contenguts dels dorsièrs de flux) del site web « icecast/shoutcast ». Las infos de debit devon èsser especificadas per shoutcast. Los fluxes devon èsser en format Ogg per icecast.

en: IceCAST output
oc: Sortida IceCAST

en: Caching value (ms)
oc: Talha de l'escondedor en ms

en: Default caching value for outbound UDP streams. This value should be set in milliseconds.
oc: Talha de l'escondedor pels fluxes UDP, en millisegondas.

en: Group packets
oc: Agropa los paquets

en: Packets can be sent one by one at the right time or by groups. You can choose the number of packets that will be sent at a time. It helps reducing the scheduling load on heavily-loaded systems.
oc: Los paquets pòdon èsser mandats un per un al moment adeqüat o per gropes. Aquò permet de precisar lo nombre de paquets que seràn mandats en meteis temps. Aquò réduit la charge de planificacion sus les sistèmas surchargés.

en: UDP stream output
oc: Flux de sortida UDP

en: ARM NEON video chroma conversions
oc: Conversions de crominança ARM NEON

en: ARM NEON audio volume
oc: Volum àudio ARM NEON

en: ARM NEON video chroma YUV->RGBA
oc: Conversions de crominança ARM NEON YUV->RGBA

en: Defines if BarGraph information should be sent
oc: Indica qu'una informacion istograma deu èsser mandada

en: Defines if BarGraph information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
oc: Indica se una informacion istograma deu èsser mandada. 1 per lo mandar e 0 dins lo cas contrari (1 per defaut).

en: Sends the barGraph information every n audio packets
oc: Mandar d'informacions istograma totes los n paquets àudio

en: Defines how often the barGraph information should be sent. Sends the barGraph information every n audio packets (default 4).
oc: Definir lo periòde d'emission de las informacions de l'istograma. Mandar aquestas informacions a cada n paquets àudio (4 per defaut).

en: Defines if silence alarm information should be sent
oc: Indica qu'una alarma de silenci deu èsser mandada

en: Defines if silence alarm information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
oc: Indica se una informacion d'alarma de silenci deu èsser mandada. 1 per la mandar e 0 dins lo cas contrari (1 per defaut).

en: Time window to use in ms
oc: Fenèstra de temps d'utilizar en ms

en: Time Window during when the audio level is measured in ms for silence detection. If the audio level is under the threshold during this time, an alarm is sent (default 5000).
oc: Fenèstra de temps pendent la quala lo nivèl àudio es mesuré en ms per la deteccion de silence. Se lo nivèl àudio es sous lo sulhet pendent aquesta durada, una alarme es mandada (5000 per defaut).

en: Minimum Audio level to raise the alarm
oc: Nivèl àudio mini per levar una alarma

en: Threshold to be attained to raise an alarm. If the audio level is under the threshold during this time, an alarm is sent (default 0.1).
oc: Sulhet per levar una alarma. Se lo nivèl àudio es jos aqueste sulhet , una alarme es mandada (0,1 per defaut).

en: Time between two alarm messages in ms
oc: Temps entre 2 messatges d'alarma en ms

en: Time between two alarm messages in ms. This value is used to avoid alarm saturation (default 2000).
oc: Temps entre 2 messatges d'alarma en ms. Aquesta valor permet d'evitar la saturacion de las alarmas (2000 per defaut).

en: Audio part of the BarGraph function
oc: Partida àudio de la foncion istograma

en: Audiobar Graph
oc: Istograma àudio

en: Simple decoder for Dolby Surround encoded streams
oc: Desencodador Dolby Surround simple

en: Dolby Surround decoder
oc: Desencodador Dolby Surround

en: This effect gives you the feeling that you are standing in a room with a complete 7.1 speaker set when using only a headphone, providing a more realistic sound experience. It should also be more comfortable and less tiring when listening to music for long periods of time.
    It works with any source format from mono to 7.1.
oc: Aqueste efièch dona l'impression d'èsser dins una pèça réelle amb un ensemble de naut-parlaires en 7.1 en utilizant simplement un casc esterèo, e procure atal una ambiança sonore plus réaliste. Écouter de la musica de façon prolongée deuriá tanben èsser plus confortable e mens fatigant.
    L'efièch fonciona amb n'importe quel format àudio, que la font siá mono, 7.1 o autre.

en: Characteristic dimension
oc: Dimension caracteristica

en: Distance between front left speaker and listener in meters.
oc: Distància entre lo naut-parlaire avant-esquèrra e l'auditor, en mètres.

en: Compensate delay
oc: Compensar lo relambi

en: The delay which is introduced by the physical algorithm may sometimes be disturbing for the synchronization between lips-movement and speech. In case, turn this on to compensate.
oc: La laténcia introdusida per l'algoritme es de còps geinanta per la sincronizacion. Se es lo cas, activatz aquò per fin de compensar aquesta laténcia.

en: No decoding of Dolby Surround
oc: Pas de desencodatge Dolby Surround

en: Dolby Surround encoded streams won't be decoded before being processed by this filter. Enabling this setting is not recommended.
oc: Ne pas desencodar los fluxes encodats en Dolby Surround avant de les traiter. Il es pas recomandat d'activar aquò.

en: Headphone virtual spatialization effect
oc: Efièch d'espacializacion virtuala per casc esterèo

en: Headphone effect
oc: Efièch casc

en: Use downmix algorithm
oc: Activar l'algoritme de passatge en mono

en: This option selects a stereo to mono downmix algorithm that is used in the headphone channel mixer. It gives the effect of standing in a room full of speakers.
oc: Aquesta opcion selecciona un algoritme de passage en mono qui es utilizat pel mixeur per les casques. Il permet un efièch équivalent a se trobar dins una pèça pleine de naut-parlaires.

en: Select channel to keep
oc: Seleccionar los canals de conservar

en: This option silences all other channels except the selected channel.
oc: Aquesta opcion permet de rendre mut totes los canals levat lo canal seleccionat.

en: Rear left
oc: Arrièr esquèrra

en: Rear right
oc: Arrièr drecha

en: Low-frequency effects
oc: Efièches bassa-frequéncia

en: Side left
oc: Lateral esquèrra

en: Side right
oc: Lateral drecha

en: Rear center
oc: Arrièr central

en: Stereo to mono downmixer
oc: Mixatge reductor esterèo cap a mono

en: Audio channel remapper
oc: Canals àudio

en: Audio filter for simple channel mixing
oc: Mixador de canals simple

en: Audio filter for trivial channel mixing
oc: Mixador de canals trivial

en: Sound Delay
oc: Relambi àudio

en: Delay
oc: Retard

en: Add a delay effect to the sound
oc: Apondre un efièch de retard sul son

en: Delay time
oc: Retard

en: Time in milliseconds of the average delay. Note average
oc: Durada en ms del relambi mejan. Notatz plan qu'es « mejan » !

en: Sweep Depth
oc: Prigondor del balejatge

en: Time in milliseconds of the maximum sweep depth. Thus, the sweep range will be delay-time +/- sweep-depth.
oc: Durada en millisegondas de la prigondor de balayage maximal. Atal, l'interval de balayage serà relambi +/- prigondor.

en: Sweep Rate
oc: Velocitat del balejatge

en: Rate of change of sweep depth in milliseconds shift per second of play
oc: Velocitat del cambiament de prigondor de balejatge en decalatge de millisegondas per segonda de lector

en: Feedback gain
oc: Ganh de retroaccion

en: Gain on Feedback loop
oc: Ganh de la bocla de retroaccion

en: Wet mix
oc: Umid

en: Level of delayed signal
oc: Nivèl del senhal retardat

en: Dry Mix
oc: Sec

en: Level of input signal
oc: Nivèl del senhal d'entrada

en: RMS/peak
oc: RMS/pic

en: Attack time
oc: Durada de l'atac

en: Release time
oc: Durada de l'atudament

en: Threshold level
oc: Nivèl de sulhet

en: Knee radius
oc: Arredondit del sulhet de compression

en: Makeup gain
oc: Valor del MakeupGain

en: Set the makeup gain in dB (0 ... 24).
oc: Makupgain en dB (0 a 24).

en: Compressor
oc: Compression

en: Dynamic range compressor
oc: Compression dinamica

en: Audio filter for PCM format conversion
oc: Filtre àudio de conversion de formats PCM

en: Equalizer preset
oc: Prereglatge de l'egalizador

en: Preset to use for the equalizer.
oc: Prereglatge d'utilizar per l'egalizador.

en: Bands gain
oc: Ganh de las diferentas bendas

en: Don't use presets, but manually specified bands. You need to provide 10 values between -20dB and 20dB, separated by spaces, e.g. "0 2 4 2 0 -2 -4 -2 0 2".
oc: Ne pas utilizar de préreglatges, mas reglar manualament les bendas. Vos cal donner 10 valors entre -20 dB e 20 dB, separadas per d'espacis, coma « 0 2 4 2 0 -2 -3 -2 0 ».

en: Use VLC frequency bands
oc: Utilizar las bendas de frequéncia de VLC

en: Use the VLC frequency bands. Otherwise, use the ISO Standard frequency bands.
oc: Utilizar las bendas de frequéncias VLC. Siquenon, utilizar las bendas de frequéncias ISO Estandard.

en: Two pass
oc: Dos passes

en: Filter the audio twice. This provides a more intense effect.
oc: Efectuar lo filtratge dos còps, per intensificar l'efièch

en: Global gain
oc: Ganh global

en: Set the global gain in dB (-20 ... 20).
oc: Ganh global, en dB (-20 a 20).

en: Equalizer with 10 bands
oc: Egalizador 10 bendas

en: Equalizer
oc: Egalizador

en: Flat
oc: Plat

en: Classical
oc: Classic

en: Full bass
oc: Grèus

en: Full bass and treble
oc: Grèus e aguts

en: Full treble
oc: Aguts

en: Large Hall
oc: Grand Hall

en: Party
oc: Fèsta

en: Soft
oc: Doç

en: Soft rock
oc: Soft Rock

en: Gain multiplier
oc: Ganh multiplexador

en: Increase or decrease the gain (default 1.0)
oc: Aumentar o redusir lo ganh (1.0 per defaut).

en: Gain control filter
oc: Filtre d'ajustament del gran

en: Karaoke
oc: Karaoké

en: Simple Karaoke filter
oc: Filtre karaoké

en: Number of audio buffers
oc: Nombre de tampons àudio

en: This is the number of audio buffers on which the power measurement is made. A higher number of buffers will increase the response time of the filter to a spike but will make it less sensitive to short variations.
oc: Aquò es lo nombre de tampons àudio suls quals la mesure de poténcia serà efectuada. Un fort nombre de tampons aumentarà lo temps de responsa del filtre a un pic de poténcia, mas lo rendrà mens sensible a de pichonas variacions.

en: Maximal volume level
oc: Nivèl de volum maximum

en: If the average power over the last N buffers is higher than this value, the volume will be normalized. This value is a positive floating point number. A value between 0.5 and 10 seems sensible.
oc: Se lo nivèl mejan sus les N darrièrs tampons dépasse aquesta valor, lo volum serà normalisé. La valor es un nombre en virgula flotanta positiu. Una valor entre 0,5 e 10 semble correcte.

en: Volume normalizer
oc: Normalizador de volum

en: Parametric Equalizer
oc: Egalizador parametric

en: Low freq (Hz)
oc: Frequéncia bassa (Hz)

en: Low freq gain (dB)
oc: Ganh de la frequéncia bassa (dB)

en: High freq (Hz)
oc: Frequéncia nauta (Hz)

en: High freq gain (dB)
oc: Ganh de la frequéncia nauta (dB)

en: Freq 1 (Hz)
oc: Frequéncia 1 (Hz)

en: Freq 1 gain (dB)
oc: Ganh de la frequéncia 1 (dB)

en: Freq 1 Q
oc: Q de la frequéncia 1

en: Freq 2 (Hz)
oc: Frequéncia 2 (Hz)

en: Freq 2 gain (dB)
oc: Ganh de la frequéncia 2 (dB)

en: Freq 2 Q
oc: Q de la frequéncia 2

en: Freq 3 (Hz)
oc: Frequéncia 3 (Hz)

en: Freq 3 gain (dB)
oc: Ganh de la frequéncia 3 (dB)

en: Freq 3 Q
oc: Q de la frequéncia 3

en: Audio filter for band-limited interpolation resampling
oc: Reescandalhatge per interpolacion a benda redusida

en: Resampling quality
oc: Qualitat del reescandalhatge

en: Speex resampler
oc: Reescandalhatge Speex

en: Sample rate converter type
oc: Tipe de convertidor de frequéncia

en: Different resampling algorithms are supported. The best one is slower, while the fast one exhibits low quality.
oc: Plusieurs algoritmes de ré-échantilllonnage son suportats. Lo melhor es lent, alara que lo rapide es de mens bonne qualitat.

en: Sinc function (best quality)
oc: Sinc (bona qualitat)

en: Sinc function (medium quality)
oc: Sinc (qualitat mejana)

en: Sinc function (fast)
oc: Sinc (rapida)

en: Zero Order Hold (fastest)
oc: Ordre zèro (mai rapid)

en: Linear (fastest)
oc: Linear (mai rapid)

en: SRC resampler
oc: Reescandalhatge SRC

en: Secret Rabbit Code (libsamplerate) resampler
oc: Reescandalhatge SRC (Secret Rabbit Code - libsamplerate)

en: Nearest-neighbor audio resampler
oc: Reescandalhatge àudio al mai pròche vesin

en: Audio tempo scaler synched with rate
oc: Metre en correlacion lo tempo àudio amb la velocitat de lectura

en: Stride Length
oc: Durada del pas de temps

en: Length in milliseconds to output each stride
oc: Durada en millisegondas de cada pas de temps

en: Overlap Length
oc: Durada de recobriment

en: Percentage of stride to overlap
oc: Percentatge de recobriment per pas de temps

en: Search Length
oc: Longor de recèrca

en: Length in milliseconds to search for best overlap position
oc: Durada en millisegondas de la recèrca de la melhora posicion de recobriment

en: Room size
oc: Talha de la pèça

en: Defines the virtual surface of the room emulated by the filter.
oc: Definir la susfàcia virtuala de la sala emulada pel filtre.

en: Room width
oc: Largor de la pèça

en: Width of the virtual room
oc: Largor de la pèça virtuala

en: Wet
oc: Umid

en: Dry
oc: Sec

en: Audio Spatializer
oc: Espacializador àudio

en: Spatializer
oc: Espacializador

en: This filter enhances the stereo effect by suppressing mono (signal common to both channels) and by delaying the signal of left into right and vice versa, thereby widening the stereo effect.
oc: Aqueste filtre renforce l'efièch esterèo en supprimant lo mono (lo signal commun aux deux canals) e en retardant lo signal esquèrra cap a la drecha e vice versa, atal augmentant l'efièch esterèo.

en: Time in ms of the delay of left signal into right and vice versa.
oc: Temps en millisegondas del relambi del senhal d'esquèrra cap a drecha e invèrsament.

en: Amount of gain in delayed left signal into right and vice versa. Gives a delay effect of left signal in right output and vice versa which gives widening effect.
oc: Ganh del signal esquèrra retardat dins lo drech e vice versa. Dona un efièch retard del signal esquèrra dins lo drech e invèrsament ce qui dona un efièch élargissant.

en: Cross feed of left into right with inverted phase. This helps in suppressing the mono. If the value is 1 it will cancel all the signal common to both channels.
oc: Echange de la voie esquèrra cap a drecha o invèrsament amb inversion de phase. Aquò ajuda a suprimir lo mono. Se la valor es a 1, les signaux communs aux deux canals seràn suprimits.

en: Dry mix
oc: Sec

en: Level of input signal of original channel.
oc: Nivèl del signal d'entrada

en: Stereo Enhancer
oc: Melhorament Esterèo

en: Simple stereo widening effect
oc: Efièch d'alargiment esterèo simple

en: Single precision audio volume
oc: Volum àudio en simpla precision

en: Integer audio volume
oc: Volum àudio en entièr

en: Dummy audio output
oc: Pseudo-sortida àudio

en: Audio output device
oc: Periferic de sortida àudio

en: Audio output device (using ALSA syntax).
oc: Periferic àudio de sortida (en utilizant la sintaxi ALSA).

en: Audio output channels
oc: Canals de sortida àudio

en: Channels available for audio output. If the input has more channels than the output, it will be down-mixed. This parameter is ignored when digital pass-through is active.
oc: Canals disponibles per la sortida àudio. Se l'entrada a mai de canals que la sortida, ils seràn mixés. Aqueste paramètre es ignorat en cas de transition digitale activada.

en: ALSA audio output
oc: Sortida àudio ALSA

en: Audio output failed
oc: La sortida àudio a fracassat

en: The audio device "%s" could not be used:
    %s.
oc: Lo periferic àudio « %s » pòt pas èsser utilizat :
    %s.

en: Audio memory
oc: Memòria àudio

en: Audio memory output
oc: Modul memòria àudio

en: Sample format
oc: Frequéncia d'escandalhatge

en: Last audio device
oc: Darrièr periferic àudio

en: HAL AudioUnit output
oc: Sortida HAL AudioUnit

en: System Sound Output Device
oc: Periferic àudio « System Sound » en sortida

en: %s (Encoded Output)
oc: %s (sortida encodada)

en: Audio device is not configured
oc: Lo periferic àudio es pas configurat

en: You should configure your speaker layout with "Audio Midi Setup" in /Applications/Utilities. VLC will output Stereo only.
oc: Vos caldriá configurar las posicions dels naut-parlaires amb l'utilitaire « Àudio Midi Setup » del menú « /Aplicacions/Utilitaires ». Lo mòde esterèo es actualament utilizat.

en: The selected audio output device is exclusively in use by another program.
oc: Lo periferic àudio seleccionat es utilizat en exclusivitat per un autre programa.

en: Output device
oc: Periferic de sortida

en: Select your audio output device
oc: Seleccionatz lo periferic àudio en sortida

en: Speaker configuration
oc: Configuracion dels nauts-parlaires

en: Select speaker configuration you want to use. This option doesn't upmix! So NO e.g. Stereo -> 5.1 conversion.
oc: Seleccionar la configuracion de naut-parlaires d'utilizar. Aquesta opcion permet pas lo mixatge cap a plus complexe (es a dire pas de conversion del tipe Esterèo -> 5.1) !

en: Audio volume in hundredths of decibels (dB).
oc: Volum àudio en centens de decibèls (dB).

en: DirectX audio output
oc: Sortida àudio DirectX

en: Output format
oc: Format de sortida

en: Number of output channels
oc: Nombre de canals de sortida

en: By default (0), all the channels of the incoming will be saved but you can restrict the number of channels here.
oc: Per defaut (0), totes los canals de l'entrada seràn enregistrats, mas podètz restrénher lo nombre de canals aicí.

en: Add WAVE header
oc: Apondre un entèsta WAV

en: Instead of writing a raw file, you can add a WAV header to the file.
oc: Au lieu d'escriure un fichièr brut, podètz apondre un entèsta WAV al fichièr.

en: Output file
oc: Fichièr de sortida

en: File audio output
oc: Sortida àudio cap a un fichièr

en: Automatically connect to writable clients
oc: Connexion automatica als clients

en: If enabled, this option will automatically connect sound output to the first writable JACK clients found.
oc: Se validat, la sortida son serà automaticament connectada al primièr client JACK trobat.

en: Connect to clients matching
oc: Connexion als clients especificats

en: If automatic connection is enabled, only JACK clients whose names match this regular expression will be considered for connection.
oc: Se la connexion automatica es activada, sols los clients JACK que lo nom correspond a aquesta expression regulara seràn utilizats.

en: JACK audio output
oc: Sortida àudio JACK

en: Device
oc: Periferic

en: Select a proper audio device to be used by KAI.
oc: Causir un periferic àudio adaptat per èsser utilizat per KAI.

en: Open audio in exclusive mode.
oc: Dobrir l'àudio en mòde exclusiu.

en: Enable this option if you want your audio not to be interrupted by the other audio.
oc: Activatz aquesta opcion se volètz que vòstre flux àudio siá pas interromput per un autre.

en: K Audio Interface audio output
oc: Sortida àudio « K Audio Interface »

en: OSS device node path.
oc: Camin del nosèl de periferic OSS

en: Open Sound System audio output
oc: Sortida àudio OSS

en: Pulseaudio audio output
oc: Sortida àudio Pulseaudio

en: OpenBSD sndio audio output
oc: Sortida àudio OpenBSD sndio

en: Software gain
oc: Ganh logicial

en: This linear gain will be applied in software.
oc: Los filtres de ganh linear seràn aplicats pel logicial.

en: Windows Audio Session API output
oc: Sortida de l'API Windows Audio Session

en: Select Audio Device
oc: Seleccionatz lo periferic àudio

en: Select special Audio device, or let windows decide (default), change needs VLC restart to apply.
oc: Seleccionar lo periferic àudio, o daissar Windows decidir (per defaut), en cas de modificacion una reaviada de VLC es necessària.

en: WaveOut audio output
oc: Sortida àudio WaveOut

en: Microsoft Soundmapper
oc: Periferic Microsoft SoundMapper

en: Use float32 output
oc: Utilizar una sortida en virgula flotanta

en: The option allows you to enable or disable the high-quality float32 audio output mode (which is not well supported by some soundcards).
oc: Aquesta opcion vos permet d'activar o de desactivar lo mòde de sortida àudio nauta qualitat en virgula flotanta (qu'es pas gaire plan suportat per totas las cartas son).

en: A/52 dynamic range compression
oc: Compression dinamica A/52

en: Dynamic range compression makes the loud sounds softer, and the soft sounds louder, so you can more easily listen to the stream in a noisy environment without disturbing anyone. If you disable the dynamic range compression the playback will be more adapted to a movie theater or a listening room.
oc: La compression dinamica rend los sons forts plus doux e los sons doux plus forts, de sorte que podètz escotar plus facilement dins un environament bruyant sens déranger personne. Se vous desactivatz la compression dinamica, lo rendut serà plus adapté a una salle de cinéma o una chambre d'escota.

en: ATSC A/52 (AC-3) audio decoder
oc: Desencodador àudio ATSC A/52 (o AC-3)

en: ADPCM audio decoder
oc: Desencodador àudio ADPCM

en: AES3/SMPTE 302M audio decoder
oc: Desencodador àudio AES3/SMPTE 302M

en: AES3/SMPTE 302M audio packetizer
oc: Empaquetador àudio AES3/SMPTE 302M

en: Raw/Log Audio decoder
oc: Desencodador de flux àudio bruts

en: Raw audio encoder
oc: Encodador de flux àudio bruts

en: Various audio and video decoders/encoders delivered by the FFmpeg library. This includes (MS)MPEG4, DivX, SV1,H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG and other codecs
oc: Encodadors/Desencodadors divers provesits per la bibliotèca FFmpeg. Aquò inclut (MS)MPEG4, DivX, SV1, H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG e d'autres codecs

en: FFmpeg audio/video decoder
oc: Desencodador àudio/vidèo FFmpeg

en: Decoding
oc: Desencodatge

en: Encoding
oc: Encodatge

en: FFmpeg audio/video encoder
oc: Encodador àudio/vidèo ffmpeg

en: Direct rendering
oc: Rendut dirècte

en: Error resilience
oc: Resiliéncia d'error

en: libavcodec can do error resilience.
    However, with a buggy encoder (such as the ISO MPEG-4 encoder from M$) this can produce a lot of errors.
    Valid values range from 0 to 4 (0 disables all errors resilience).
oc: libavcodec es capable de resistir a las errors.
    Çaquelà, amb un encodador buggé (coma l'encodador ISO MPEG-4 de MS) aquò pòt produire un fum d'errors.
    Valors possibles : de 0 a 4 (0 desactiva tota resiliéncia d'errors).

en: Workaround bugs
oc: Contornament de bugs

en: Try to fix some bugs:
    1  autodetect
    2  old msmpeg4
    4  xvid interlaced
    8  ump4 
    16 no padding
    32 ac vlc
    64 Qpel chroma.
    This must be the sum of the values. For example, to fix "ac vlc" and "ump4", enter 40.
oc: Ensajar de corregir certans problèmas :
    1  deteccion automatica
    2  vieux msmpeg4
    4  xvid entrelaçat
    8  ump4 
    16 sens padding
    32 ac vlc
    64 crominança Qpel.
    Vos cal especificar una soma d'aquestas valors. Per exemple, per corregir « ac vlc » e « ump4 », entratz 40.

en: Hurry up
oc: Preissar

en: The decoder can partially decode or skip frame(s) when there is not enough time. It's useful with low CPU power but it can produce distorted pictures.
oc: Permet al desencodador de desencodar parcialament o de sautar un o mantun imatge quand i a pas pro de temps processor. Aquò es utile pels processors peu puissants mas pòt donner d'imatges desformats.

en: Allow speed tricks
oc: Permetre los trucatges de velocitat

en: Allow non specification compliant speedup tricks. Faster but error-prone.
oc: Permetre los trucatges de velocitat non confòrmes a l'especificacion. Mai rapid, mas font d'errors.

en: Skip frame (default=0)
oc: Sautar d'imatges (defaut = 0)

en: Force skipping of frames to speed up decoding (-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
oc: Forçar a sautar de tramas per accelerar lo desencodatge (-1=Pas cap, 0=Per defaut, 1=tramas-B, 2=tramas-P, 3=tramas B+P, A=totas las tramas).

en: Skip idct (default=0)
oc: Sautar idct (per defaut=0)

en: Force skipping of idct to speed up decoding for frame types (-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
oc: Forçar a sautar d'idcts per accelerar lo desencodatge per certanas tramas (-1=Pas cap, 0=Per defaut, 1=tramas-B, 2=tramas-P, 3=tramas B+P, A=totas las tramas).

en: Debug mask
oc: Masqueta de desbugatge

en: Set FFmpeg debug mask
oc: Reglar la masqueta de desbugatge de ffmpeg

en: Codec name
oc: Nom del Codec

en: Internal libavcodec codec name
oc: Nom intèrne del codec « libavcodec »

en: Skip the loop filter for H.264 decoding
oc: Pas de filtre de bocla per H264

en: Skipping the loop filter (aka deblocking) usually has a detrimental effect on quality. However it provides a big speedup for high definition streams.
oc: Ne pas utilizar lo filtre de bocla (desblocatge) a un efièch negatiu sus la qualitat, mas accélère fortement los fluxes nauta définition.

en: Hardware decoding
oc: Desencodatge material

en: This allows hardware decoding when available.
oc: Aquò permet un desencodatge material quand es disponible.

en: Threads
oc: Fials

en: Number of threads used for decoding, 0 meaning auto
oc: Nombre de fials utilizats pel desencodatge, 0 per automatic

en: Ratio of key frames
oc: Ratio d'imatges claus

en: Number of frames that will be coded for one key frame.
oc: Nombre d'imatges codats per un sol imatge clau.

en: Ratio of B frames
oc: Ratio d'imatges B

en: Number of B frames that will be coded between two reference frames.
oc: Nombre d'imatges B codats entre dos imatges de referéncia.

en: Video bitrate tolerance
oc: Tolerància del debit de la vidèo

en: Video bitrate tolerance in kbit/s.
oc: Tolerància sul debit de la vidèo, en kbit/s.

en: Interlaced encoding
oc: Encodatge entrelaçat

en: Enable dedicated algorithms for interlaced frames.
oc: Utilizar d'algoritmes especifics pels imatges entrelaçats.

en: Interlaced motion estimation
oc: Prediccion de movement entrelaçat

en: Enable interlaced motion estimation algorithms. This requires more CPU.
oc: Activar d'algoritmes de prediccion de movement entrelaçat. Aquò necessitarà mai de poténcia.

en: Pre-motion estimation
oc: Prediccion prealabla de movement

en: Enable the pre-motion estimation algorithm.
oc: Activar los algoritmes de prediccion prealabla de movement.

en: Rate control buffer size
oc: Talha del tampon de contraròtle del debit

en: Rate control buffer size (in kbytes). A bigger buffer will allow for better rate control, but will cause a delay in the stream.
oc: Talha de memòria tampon del contraròtle de debit (en ko). Un valor importanta permetrà un melhor contraròtle, al prètz d'una laténcia del flux.

en: Rate control buffer aggressiveness
oc: Eficacitat del contraròtle de debit

en: Rate control buffer aggressiveness.
oc: Eficacitat del contraròtle de debit.

en: I quantization factor
oc: Factor de quantizacion I

en: Quantization factor of I frames, compared with P frames (for instance 1.0 => same qscale for I and P frames).
oc: Factor de quantizacion dels imatges I, per rapòrt als imatges P (per exemple 1,0 => meteissa quantizacion pels imatges I e P).

en: Noise reduction
oc: Resolucion de bruch

en: Enable a simple noise reduction algorithm to lower the encoding length and bitrate, at the expense of lower quality frames.
oc: Activar un algoritme simple de reduccion de bruch per fin de redusir la durada d'encodatge e lo debit, al prètz d'imatges de mai febla qualitat.

en: MPEG4 quantization matrix
oc: Matritz de quantizacion MPEG4

en: Use the MPEG4 quantization matrix for MPEG2 encoding. This generally yields a better looking picture, while still retaining the compatibility with standard MPEG2 decoders.
oc: Aquò vos permet d'utilizar la matritz de quantizacion MPEG4 per l'encodatge MPEG2. Aquò mena en general a d'imatges de melhora qualitat, tot en demorant compatible amb los desencodadors estandards MPEG2.

en: Quality level
oc: Nivèl de qualitat

en: Quality level for the encoding of motions vectors (this can slow down the encoding very much).
oc: Nivèl de qualitat per l'encodatge dels vectors de desplaçament (aquò pòt alentir considerablament l'encodatge).

en: The encoder can make on-the-fly quality tradeoffs if your CPU can't keep up with the encoding rate. It will disable trellis quantization, then the rate distortion of motion vectors (hq), and raise the noise reduction threshold to ease the encoder's task.
oc: L'encodador pòt far de compromis sus la qualitat al cours de l'encodatge, se vòstre CPU es pas capable d'assurer l'encodatge. Aquò desactivera tot d'en primièr la quantizacion trelís, puèi se necessari la distorsion de debit dels vectors de desplaçament (nauta qualitat) e enfin aumentarà lo sulhet de reduccion de bruch per fin de faciliter lo prètzfach de l'encodador.

en: Minimum video quantizer scale
oc: Minimum de l'escala de quantizacion vidèo

en: Minimum video quantizer scale.
oc: Minimum de l'escala de quantizacion vidèo.

en: Maximum video quantizer scale
oc: Maximum de l'escala de quantizacion vidèo

en: Maximum video quantizer scale.
oc: Maximum de l'escala de quantizacion vidèo.

en: Trellis quantization
oc: Quantizacion trelís

en: Enable trellis quantization (rate distortion for block coefficients).
oc: Activar la quantizacion trelís (distorcion de debit pels coeficients dels blòts).

en: Fixed quantizer scale
oc: Escala de quantizacion fixa

en: A fixed video quantizer scale for VBR encoding (accepted values: 0.01 to 255.0).
oc: Escala de quantizacion fixa per l'encodatge VBR. Las valors acceptadas son 0,01 a 255,0.

en: Strict standard compliance
oc: Respècte estricte dels standards

en: Force a strict standard compliance when encoding (accepted values: -2 to 2).
oc: Forçar un respècte estrict dels estandards al moment de l'encodatge. Las valors acceptadas son -2 a 2.

en: Luminance masking
oc: Amagatge de luminança

en: Raise the quantizer for very bright macroblocks (default: 0.0).
oc: Aumentar la quantizacion pels macroblòts fòrça brilhants (per defaut : 0,0).

en: Darkness masking
oc: Amagatge d'escuretat

en: Raise the quantizer for very dark macroblocks (default: 0.0).
oc: Aumentar la quantizacion pels macroblòts fòrça escurs (per defaut : 0,0).

en: Motion masking
oc: Amagatge de movement

en: Raise the quantizer for macroblocks with a high temporal complexity (default: 0.0).
oc: Aumentar la quantizacion pels macroblòts que presentan un movement important (per defaut : 0,0).

en: Border masking
oc: Amagatge de bordadura

en: Raise the quantizer for macroblocks at the border of the frame (default: 0.0).
oc: Aumentar la quantizacion pels macroblòts en marge de l'imatge (per defaut : 0,0).

en: Luminance elimination
oc: Eliminacion de luminança

en: Eliminates luminance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends -4.
oc: Aquò vos permet d'eliminar los blòcs de luminança quand lo rapòrt senhal/bruch de crèsta a pas cambiat gaire (per defaut : 0,0). L'especificacion H264 recomanda una valor de -4.

en: Chrominance elimination
oc: Eliminacion de crominança

en: Eliminates chrominance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends 7.
oc: Aquò vos permet d'eliminar los blòcs de crominança quand lo rapòrt senhal/bruch de crèsta a pas cambiat gaire (per defaut : 0,0). L'especificacion H264 recomanda una valor de 7.

en: Specify AAC audio profile to use
oc: Especificatz lo perfil àudio AAC d'utilizar

en: Specify the AAC audio profile to use for encoding the audio bitstream. It takes the following options: main, low, ssr (not supported),ltp, hev1, hev2 (default: low). hev1 and hev2 are currently supported only with libfdk-aac enabled libavcodec
oc: Seleccionatz lo perfil àudio AAC per l'encodatge del flux àudio. Las opcions son : « main » (per defaut), « low », « ssr » (pas suportat) e « ltp »

en: DirectX Video Acceleration (DXVA) 2.0
oc: Sortida vidèo DirectX Accelerada « DXVA 2.0 »

en: It seems your Libav/FFmpeg (libavcodec) installation lacks the following encoder:
    %s.
    If you don't know how to fix this, ask for support from your distribution.
    
    This is not an error inside VLC media player.
    Do not contact the VideoLAN project about this issue.
oc: Sembla que vòstra installacion de Libav/FFmpeg (libavcodec) compren pas l'encodador seguent :
    « %s ».
    Se sabètz pas cossí corregir aquò, demandatz de supòrt a vòstra distribucion.
    
    Aquò es pas una error intèrna a VLC.
    Contactetz pas lo projècte VideoLan a aqueste subjècte.

en: unknown
oc: Desconegut

en: video
oc: vidèo

en: audio
oc: àudio

en: subpicture
oc: sosimatge

en: VLC could not open the %4.4s %s encoder.
oc: VLC a pas pogut dobrir l'encodador %4.4s %s.

en: VA-API video decoder via DRM
oc: Desencodador vidèo VA-API via DRM

en: Opacity
oc: Opacitat

en: Closed Captions decoder
oc: Desencodadors de sostítols per malentendents

en: CDG video decoder
oc: Desencodador vidèo CDG

en: Crystal HD hardware video decoder
oc: Desencodador vidèo material Crystal HD

en: CVD subtitle decoder
oc: Desencodador de sostítols CVD

en: Chaoji VCD subtitle packetizer
oc: Empaquetador de sostítols VCD Chaoji

en: Encoding quality
oc: Qualitat d'encodatge

en: Chroma format
oc: Format de crominança

en: Picking chroma format will force a conversion of the video into that format
oc: Causir un format de crominança va forçar una conversion de la vidèo cap a aqueste format

en: DTS dynamic range compression
oc: Compression dinamica DTS

en: DTS Coherent Acoustics audio decoder
oc: Desencodador DTS Coherent Acoustics

en: Save raw codec data
oc: Enregistrar las donadas brutas

en: Save the raw codec data if you have selected/forced the dummy decoder in the main options.
oc: Aquesta opcion permet d'enregistrar las donadas brutas se avètz seleccionat o forçat lo desencodador factici dins las opcions principalas.

en: Dummy decoder
oc: Pseudo-desencodador

en: Dump decoder
oc: Pseudo-desencodador

en: DirectMedia Object decoder
oc: Desencodador DirectMedia Object

en: DirectMedia Object encoder
oc: Encodador DirectMedia Object

en: Decoding X coordinate
oc: Posicion X al desencodatge

en: X coordinate of the rendered subtitle
oc: Posicion X de l'incrustacion encodada

en: Decoding Y coordinate
oc: Posicion Y al desencodatge

en: Y coordinate of the rendered subtitle
oc: Posicion Y de l'incrustacion encodada

en: Subpicture position
oc: Posicion del sostítol

en: You can enforce the subpicture position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, e.g. 6=top-right).
oc: Forçar la posicion del sostítol sus la vidèo (0=centrat, 1=esquèrra, 2=drecha, 4=naut, 8=bas, e podètz utilizar una combinason d'aquestas valors, coma per exemple 6 = naut-drecha).

en: Encoding X coordinate
oc: Posicion X a l'encodatge

en: X coordinate of the encoded subtitle
oc: Posicion X de l'incrustacion encodada

en: Encoding Y coordinate
oc: Posicion Y a l'encodatge

en: Y coordinate of the encoded subtitle
oc: Posicion Y de l'incrustacion encodada

en: DVB subtitles decoder
oc: Desencodador de sostítols DVB

en: DVB subtitles
oc: Sostítols DVB

en: DVB subtitles encoder
oc: Encodador de sostítols DVB

en: Dummy encoder
oc: Pseudo-desencodador

en: AAC audio decoder (using libfaad2)
oc: Desencodador àudio AAC (qu'utiliza libfaad2)

en: AAC extension
oc: Extension AAC

en: Encoder Profile
oc: Perfil de l'encodador

en: Enable spectral band replication
oc: Activar la replicacion de benda espectrala

en: VBR Quality
oc: Nivèl de qualitat VBR

en: Enable afterburner library
oc: Activar la bibliotèca afterburner

en: Signaling mode of the extension AOT
oc: Mòde de senhalizacion de l'extension AOT

en: FDK-AAC Audio encoder
oc: Encodador àudio FDK-AAC

en: Flac audio decoder
oc: Desencodador àudio Flac

en: Flac audio encoder
oc: Encodador àudio Flac

en: Chorus
oc: Còr

en: Synthesis gain
oc: Ganh de sintèsi

en: This gain is applied to synthesis output. High values may cause saturation when many notes are played at a time.
oc: Aqueste ganh es aplicat en sortida de sintèsi. De valors nautas pòdon causar de saturacion se de nòtas nombrosas son jogadas simultanèament.

en: Polyphony
oc: Polifonia

en: The polyphony defines how many voices can be played at a time. Larger values require more processing power.
oc: Lo nivèl de polifonia determina quant de voses pòdon èsser jogadas simultanèament. De mai grandas valors necessitan mai de poténcia de calcul.

en: Reverb
oc: Reverberacion

en: FluidSynth MIDI synthesizer
oc: Sintetisador FluidSynth MIDI

en: MIDI synthesis not set up
oc: Sintèsi MIDI pas configurada

en: A sound font file (.SF2) is required for MIDI synthesis.
    Please install a sound font and configure it from the VLC preferences (Input / Codecs > Audio codecs > FluidSynth).
oc: Un fichièr banca de sons (.SF2) es necessari per la sintèsi MIDI.
    Installatz-lo e configuratz-lo dins las preferéncias de VLC (Entrada / Codecs > Codecs àudio > FluidSynth).

en: G.711 decoder
oc: Desencodador G.711

en: G.711 encoder
oc: Encodador G.711

en: Uses GStreamer framework's plugins to decode the media codecs
oc: Utiliza los moduls del quadre logicial GStreamer per decidir los codecs de mèdias

en: Use DecodeBin
oc: Utilizar DecodeBin

en: DecodeBin is a container element, that can add and manage multiple elements. Apart from adding the decoders, decodebin also adds elementary stream parsers which can provide more info such as codec profile, level and other attributes, in the form of GstCaps (Stream Capabilities) to decoder.
oc: DecodeBin es un element contenidor, qui pòt apondre e gerir de multiples elements. À part apondre de desencodadors, decodebin apond tanben d'analisadors elementaires pouvant provesir plus d'infos coma lo perfil de codec, lo nivèl e d'autres attributs, sous la forma GstCaps (Capacitats de flux) al desencodador.

en: GStreamer Based Decoder
oc: Desencodador basat sus GStreamer

en: Quality level for encoding (this can enlarge or reduce output image size).
oc: Qualitat de l'encodatge (aquò pòt alargir o estrecir la talha de l'imatge en sortida).

en: JPEG image decoder
oc: Desencodador d'imatges JPEG

en: JPEG image encoder
oc: Encodador d'imatges JPEG

en: Formatted Subtitles
oc: Formatatge dels sostítols

en: Shadow
oc: Ombra

en: Outline
oc: Contorn

en: Black
oc: Negre

en: Gray
oc: Gris

en: Silver
oc: Argent

en: White
oc: Blanc

en: Maroon
oc: Marron

en: Red
oc: Roge

en: Fuchsia
oc: Fúchsia

en: Yellow
oc: Jaune

en: Green
oc: Verd

en: Teal
oc: Esmerauda

en: Lime
oc: Citron verd

en: Purple
oc: Violet

en: Navy
oc: Marina

en: Blue
oc: Blau

en: Aqua
oc: Aiga

en: Use Tiger for rendering
oc: Utilizar Tiger pel rendut

en: Kate streams can be rendered using the Tiger library. Disabling this will only render static text and bitmap based streams.
oc: Rendut dels fluxes Kate amb la bibliotèca Tiger. Inibir aquò permetrà pas que los fluxes basats sus de tèxte o d'imatges bitmap.

en: Rendering quality
oc: Qualitat de l'imatge

en: Select rendering quality, at the expense of speed. 0 is fastest, 1 is highest quality.
oc: Nivèl de rendut, al detriment de la velocitat. 0 es lo mai rapid, 1 per la mai nauta qualitat.

en: Default font effect
oc: Efièch per defaut per la poliça

en: Add a font effect to text to improve readability against different backgrounds.
oc: Apondre un efièch sul tèxte per melhorar la lisibilitat.

en: Default font effect strength
oc: Poténcia de l'efièch per defaut per la poliça

en: How pronounced to make the chosen font effect (effect dependent).
oc: Importància de l'efièch sul tèxte (depend de l'efièch).

en: Default font description
oc: Descripcion per defaut per la poliça

en: Which font description to use if the Kate stream does not specify particular font parameters (name, size, etc) to use. A blank name will let Tiger choose font parameters where appropriate.
oc: Descripcion de poliça d'utilizar se lo flux Kate ne spécifie aucun paramètre de poliça (nom, talha, etc) d'utilizar. Daissar vide daissarà Tiger causir los paramètres de poliça apropriats.

en: Default font color
oc: Color per defaut del tèxte

en: Default font color to use if the Kate stream does not specify a particular font color to use.
oc: Color del tèxte d'utilizar se lo flux Kate ne'n especifica pas una en particular.

en: Default font alpha
oc: Alfa per defaut per la poliça

en: Transparency of the default font color if the Kate stream does not specify a particular font color to use.
oc: Transparéncia de la color del tèxte d'utilizar se lo flux Kate especifica pas de color del tèxte en particular.

en: Default background color
oc: Color del rèireplan per defaut

en: Default background color if the Kate stream does not specify a background color to use.
oc: Color de rèireplan d'utilizar se lo flux Kate ne'n especifica pas.

en: Default background alpha
oc: Alfa del rèireplan per defaut

en: Transparency of the default background color if the Kate stream does not specify a particular background color to use.
oc: Transparéncia de la color de rèireplan d'utilizar se lo flux Kate especifica pas de color de rèireplan en particular.

en: Kate is a codec for text and image based overlays.
    The Tiger rendering library is needed to render complex Kate streams, but VLC can still render static text and image based subtitles if it is not available.
    Note that changing settings below will not take effect until a new stream is played. This will hopefully be fixed soon.
oc: Kate es un codec per tèxte e imatge basat sus les surcouches.
    La bibliotèca de rendut Tiger es necessària per afichar los fluxes complexes de Kate, mas VLC pòt cependant afichar sens elle les tèxtes statiques e los sostítols en imatges.
    Noter qu'un cambiament dels reglatges çaijós ne prene efièch qu'à la procadena lectura de flux. Aquò deuriá èsser corrigé bientôt.

en: Kate overlay decoder
oc: Desencodador de sostítols Kate

en: Tiger rendering defaults
oc: Paramètres per defaut de rendut Tiger

en: Kate text subtitles packetizer
oc: Empaquetador de sostítols Kate

en: Subtitles (advanced)
oc: Sostítols (avançat)

en: Subtitle renderers using libass
oc: Paramètres de sostítols amb libass

en: Building font cache
oc: Mesa a jorn de l'escondedor per las poliças de caractèrs

en: Please wait while your font cache is rebuilt.
    This should take less than a minute.
oc: Esperatz pendent la mesa a jorn de l'escondedor per las poliças de caractèrs.
    Aquò deuriá prene mens d'una minuta.

en: MPEG I/II video decoder (using libmpeg2)
oc: Desencodador vidèo MPEG I/II (qu'utiliza libmpeg2)

en: Linear PCM audio decoder
oc: Parsador àudio per PCM linear

en: Linear PCM audio packetizer
oc: Empaquetador àudio per PCM linear

en: Linear PCM audio encoder
oc: Encodador àudio per PCM linear

en: MPEG audio layer I/II/III decoder
oc: Analisador MPEG àudio, jaces I/II/III

en: Media Foundation Transform decoder
oc: Desencodador Media Foundation Transform

en: Audio/Video decoder (using OpenMAX IL)
oc: Desencodador àudio/vidèo (qu'utiliza OpenMAX IL)

en: Video encoder (using OpenMAX IL)
oc: Encodador vidèo qu'utiliza OpenMAX IL

en: OpenMAX IL video output
oc: Sortida vidèo « OpenMAX IL »

en: Opus audio decoder
oc: Desencodador àudio Opus

en: Opus audio encoder
oc: Encodador àudio Opus

en: PNG video decoder
oc: Desencodador vidèo PNG

en: PNG video encoder
oc: Encodador vidèo PNG

en: Enable software mode
oc: Activar lo mòde per programa

en: Allow the use of the Intel Media SDK software implementation of the codecs if no QuickSync Video hardware acceleration is present on the system.
oc: Autorizar l'utilizacion de l'implementacion SDK Intel Media dels codecs se cap de material d'acceleracion vidèo QuickSync existís pas.

en: Codec Profile
oc: Perfil del codec

en: Specify the codec profile explicitly. If you don't, the codec will determine the correct profile from other sources, such as resolution and bitrate. E.g. 'high'
oc: Indicatz lo perfil del codec explicitament. Siquenon, lo codec déduira lo perfil corrècte a partir de las autras fonts, coma la resolucion e lo debit. Per exemple « elevat »

en: Codec Level
oc: Nivèl del codec

en: Specify the codec level explicitly. If you don't, the codec will determine the correct profile from other sources, such as resolution and bitrate. E.g. '4.2' for mpeg4-part10 or 'low' for mpeg2
oc: Indicatz lo perfil del codec explicitement. Siquenon, lo codec déduira lo perfil correct a partir de las autras fonts, coma la resolucion e lo debit. Per exemple « 4.2 » per mpeg4-part10 o « faible » per mpeg2

en: Group of Picture size
oc: Grop de talha de l'imatge

en: Number of pictures within the current GOP (Group of Pictures); if GopPicSize=0, then the GOP size is unspecified. If GopPicSize=1, only I-frames are used.
oc: Nombre d'imatges dins lo GOP actual (Grop d'imatges); se GopPicsize=0 alara la talha GOP es pas precisada. Se GopPicSize=1, sols los quadres I- son utilizats.

en: Group of Picture Reference Distance
oc: Grop de referéncia de distància de l'imatge

en: Target Usage
oc: Utilizacion ciblada

en: IDR interval
oc: Interval IDR

en: Rate Control Method
oc: Metòde de contraròtle del debit

en: Quantization parameter
oc: Paramètre de quantizacion

en: Quantization parameter for I-frames
oc: Paramètre de quantificacion pels imatges-I

en: Quantization parameter for I-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
oc: Paramètre de quantificacion pels imatges-I. Aqueste paramètre remplaçat tot paramètre qp global. Utilizat solament se la rc_method es « qp ».

en: Quantization parameter for P-frames
oc: Paramètre de quantificacion pels imatges-P

en: Quantization parameter for P-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
oc: Paramètre de quantificacion pels imatges-P. Aqueste paramètre remplaça tot paramètre qp global. Utilizat solament se la rc_method es « qp ».

en: Quantization parameter for B-frames
oc: Paramètre de quantificacion pels imatges-B

en: Quantization parameter for B-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
oc: Paramètre de quantificacion pels imatges-B. Aqueste paramètre remplaça tot paramètre qp global. Utilizat solament se la rc_method es « qp ».

en: Maximum Bitrate
oc: Debit maximum

en: Accuracy of RateControl
oc: Precision del contraròtle de velocitat

en: Convergence time of 'avbr' RateControl
oc: Temps de convergéncia del contraròtle de debit « avbr »

en: Number of slices per frame
oc: Nombre d'imatges de referéncia per trama

en: Number of slices in each video frame; each slice contains one or more macro-block rows. If numslice is not set, the encoder may choose any slice partitioning allowed by the codec standard.
oc: Nombre de talhons dins cada imatge vidèo ; cada talhon conten una o plusieurs linhas de macroblòt. Se aqueste nombre de talhons es pas défini, l'encodador pourrait causir n'importe quelle particion en talhon permise pel standard del codec.

en: Number of reference frames
oc: Nombre d'imatges de referéncia

en: Number of parallel operations
oc: Nombre d'operacions en parallèl

en: Intel QuickSync Video encoder for MPEG4-Part10/MPEG2 (aka H.264/H.262)
oc: Encodador vidèo Intel QuickSync per MPEG4-Part10/MPEG2 (e.a.d. H.264/H.262)

en: Pseudo raw video decoder
oc: Pseudo-desencodador vidèo bruta

en: Pseudo raw video packetizer
oc: Pseudo-empaquetador vidèo bruta

en: Rate control method
oc: Metòde de contraròtle del debit

en: Method used to encode the video sequence
oc: Metòde d'utilizar per encodar la sequéncia vidèo

en: Constant noise threshold mode
oc: Forçar un encodatge amb sulhet de bruch constant

en: Constant bitrate mode (CBR)
oc: Forçar un encodatge de debit constant (CBR)

en: Low Delay mode
oc: Forçar un encodatge en mòde feble retard

en: Lossless mode
oc: Forçar un encodatge sens pèrda

en: Constant lambda mode
oc: Constanta mòde lambda

en: Constant error mode
oc: Forçar un encodatge en mòde d'error constanta

en: Constant quality mode
oc: Forçar un encodatge amb factor de qualitat constant

en: GOP structure
oc: Estructura GOP

en: GOP structure used to encode the video sequence
oc: Estructura GOP utilizada per encodar la sequéncia vidèo

en: No fixed gop structure. A picture can be intra or inter and refer to previous or future pictures.
oc: Pas de structure de GOP fixée. Una imatge pòt èsser intra o inter e se référer aux imatges precedentas o futures.

en: I-frame only sequence
oc: Sequéncia imatges-I unicament

en: Inter pictures refere to previous pictures only
oc: Interimatges cap als imatges precedents solament

en: Inter pictures can refer to previous or future pictures
oc: Interimatges possible cap als precedents e futurs imatges

en: Constant quality factor
oc: Factor de qualitat constant

en: Quality factor to use in constant quality mode
oc: Factor de qualitat d'utilizar en mòde qualitat constanta

en: Noise Threshold
oc: Sulhet de bruch

en: Noise threshold to use in constant noise threshold mode
oc: Sulhet de bruch d'utilizar en mòde sol de bruch constant

en: CBR bitrate (kbps)
oc: Encodatge a debit constant (kbit/s)

en: Target bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
oc: Valor cibla en kbit/s per l'encodatge amb debit constant

en: Maximum bitrate (kbps)
oc: Debit maximum (kbit/s)

en: Maximum bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
oc: Debit maximum en kbit/s per l'encodatge amb debit constant

en: Minimum bitrate (kbps)
oc: Debit minimum (kbit/s)

en: Minimum bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
oc: Debit minimum en kbit/s per l'encodatge amb debit constant

en: GOP length
oc: Longor GOP

en: Number of pictures between successive sequence headers i.e. length of the group of pictures
oc: Nombre d'imatges entre entèstas successivas de sequéncia, e-a-d la longor del grop d'imatges

en: Prefilter
oc: Prefiltre

en: Enable adaptive prefiltering
oc: Utilizacion d'un prefiltre adaptatiu

en: No pre-filtering
oc: Pas de prefiltre

en: Centre Weighted Median
oc: Mejana ponderada al centre

en: Gaussian Low Pass Filter
oc: Filtre passa-bas gaussian

en: Add Noise
oc: Bruch

en: Gaussian Adaptive Low Pass Filter
oc: Filtre adaptatiu passa-bas gaussian

en: Low Pass Filter
oc: Filtre passa-bas

en: Amount of prefiltering
oc: Importància del prefiltratge

en: Higher value implies more prefiltering
oc: Una valor mai elevada implica mai de prefiltratge

en: Picture coding mode
oc: Reglatge de mòde d'imatge

en: Field coding is where interlaced fields are coded separately as opposed to a pseudo-progressive frame
oc: L'encodatge per trama consistís a encodar separadament las tramas entrelaçadas al contrari d'un imatge pseudoprogressiu

en: auto - let encoder decide based upon input (Best)
oc: autodaissar l'encodador decidir segon l'entrada (Recomandat)

en: force coding frame as single picture
oc: forçar l'encodatge d'una trama en imatge unic

en: force coding frame as separate interlaced fields
oc: forcer l'encodatge d'una trama en camps entrelaçats separats

en: Size of motion compensation blocks
oc: Talha dels blòts de compensacion de movement

en: automatic - let encoder decide based upon input (Best)
oc: Automatic - daissar l'encodador decidir segon l'entrada (Recomandat)

en: small - use small motion compensation blocks
oc: pichon - Utiliza de pichons blòts de compensacion de movement

en: medium - use medium motion compensation blocks
oc: mejan - Utiliza de blòts mejans de compensacion de movement

en: large - use large motion compensation blocks
oc: pichon - Utiliza de blòts larges de compensacion de movement

en: Overlap of motion compensation blocks
oc: Recobriment dels blòts de compensacion de movement

en: none - Motion compensation blocks do not overlap
oc: Pas cap - Los blòts de compensacion de movement se recobrisson pas

en: partial - Motion compensation blocks only partially overlap
oc: Parcial - Los blòts de compensacion de movement se recobrisson parcialament

en: full - Motion compensation blocks fully overlap
oc: Complet - Los blòts de compensacion de movement se recobrisson completament

en: Motion Vector precision
oc: Precision del vector de movement

en: Motion Vector precision in pels
oc: Precision del vector de movement en pixèls.

en: Three component motion estimation
oc: Estimacion de movement de tres componentas

en: Use chroma as part of the motion estimation process
oc: Crominança utilizada dins l'estimacion de movement

en: Intra picture DWT filter
oc: Filtres DWT intra imatge

en: Inter picture DWT filter
oc: Filtres DWT inter imatge

en: Number of DWT iterations
oc: Nombre d'iteracions DWT

en: Also known as DWT levels
oc: Autre nom : nivèls DWT (discrete wavelet transform)

en: Enable multiple quantizers
oc: Autorizar de quantificadors multiples

en: Enable multiple quantizers per subband (one per codeblock)
oc: Activar mantun quantificadors per sosbenda (un per blòt de còde)

en: Disable arithmetic coding
oc: Desactivar lo codatge aritmetic

en: Use variable length codes instead, useful for very high bitrates
oc: Utilizar puslèu de còdes de longor variabla, utile als debits fòrça naut

en: perceptual weighting method
oc: Metòde de ponderacion perceptiva

en: perceptual distance
oc: diferéncia de percepcion

en: perceptual distance to calculate perceptual weight
oc: distància perceptuala per calcular la ponderacion perceptuala

en: Horizontal slices per frame
oc: Seccions orizontalas per trama

en: Number of horizontal slices per frame in low delay mode
oc: Nombre de talhons orizontals per imatge en mòde de relambi cort

en: Vertical slices per frame
oc: Seccions verticalas  per trama

en: Number of vertical slices per frame in low delay mode
oc: Nombre de talhons verticals per imatge en mòde de relambi cort

en: Size of code blocks in each subband
oc: Talha dels blòts de còde dins cada sosbenda

en: small - use small code blocks
oc: pichon - Utiliza de pichons blòts de còde

en: medium - use medium sized code blocks
oc: mejan - Utiliza de blòts de còde mejans

en: large - use large code blocks
oc: pichon - Utiliza de blòts de còdes largs

en: full - One code block per subband
oc: complet - Un blòt de còde per sosbenda

en: Enable hierarchical Motion Estimation
oc: Activar los algoritmes d'estimacion de movement ierarquic.

en: Number of levels of downsampling
oc: Nombre de nivèls de sosescandalhatge

en: Number of levels of downsampling in hierarchical motion estimation mode
oc: Nombre de nivèls de sosescandalhatge en mòde d'estimacion de movement ierarquic

en: Enable Global Motion Estimation
oc: Activar los algoritmes d'estimacion de movement global

en: Enable Phase Correlation Estimation
oc: Activar los algoritmes d'estimacion de correlacion de fasa

en: Enable Scene Change Detection
oc: Activar la deteccion de cambiament de scèna

en: Force Profile
oc: Perfil

en: VC2 Low Delay Profile
oc: Perfil VC2 bas relambi

en: VC2 Simple Profile
oc: Perfil simple VC2

en: VC2 Main Profile
oc: Perfil principal VC2

en: Main Profile
oc: Perfil principal

en: Dirac video decoder using libschroedinger
oc: Encodador vidèo dirac utilizant la bibliotèca « libschroedinger »

en: Dirac video encoder using libschroedinger
oc: Encodador vidèo Dirac qu'utiliza la bibliotèca libschroedinger

en: SDL Image decoder
oc: Desencodador d'imatges (SDL)

en: SDL_image video decoder
oc: Desencodador d'imatges (SDL)

en: MP3 fixed point audio encoder
oc: Encodador àudio MP3 « fixed point »

en: Mode
oc: Mòde

en: Enforce the mode of the encoder.
oc: Forçar lo mòde de l'encodador.

en: Enforce a quality between 0 (low) and 10 (high).
oc: Qualitat entre 0 (bassa) e 10 (nauta).

en: Encoding complexity
oc: Complexitat de l'encodatge

en: Enforce the complexity of the encoder.
oc: Forçar la complexitat de l'encodador.

en: Maximal bitrate
oc: Debit maximal

en: Enforce the maximal VBR bitrate
oc: Forçar lo debit de punta del debit variable.

en: CBR encoding
oc: Encodatge CBR (debit constant)

en: Enforce a constant bitrate encoding (CBR) instead of default variable bitrate encoding (VBR).
oc: Forçar un encodatge de debit constant (CBR) al luòc de l'encodatge per defaut de debit variable (VBR).

en: Voice activity detection
oc: Deteccion de votz

en: Enable voice activity detection (VAD). It is automatically activated in VBR mode.
oc: Autoriza la deteccion de votz. Aquò es automaticament actiu en mòde VBR.

en: Discontinuous Transmission
oc: Transmission discontinua

en: Enable discontinuous transmission (DTX).
oc: Autorizar las transmissions discontinuas (DTX).

en: Narrow-band (8kHz)
oc: Benda estrecha (8kHz)

en: Wide-band (16kHz)
oc: Benda larga (16kHz)

en: Ultra-wideband (32kHz)
oc: Benda ultralarga (32kHz)

en: Speex audio decoder
oc: Desencodador àudio Speex

en: Speex audio packetizer
oc: Empaquetador àudio Speex

en: Speex audio encoder
oc: Encodador àudio Speex

en: Disable DVD subtitle transparency
oc: Inibir la transparéncia dels sostítols DVD

en: Removes all transparency effects used in DVD subtitles.
oc: Eliminar totes los efièches de transparéncia dins los sostítols DVD.

en: DVD subtitles decoder
oc: Desencodador de sostítols DVD

en: DVD subtitles
oc: Sostítols DVD

en: DVD subtitles packetizer
oc: Empaquetador de sostítols DVD

en: EBU STL subtitles decoder
oc: Desencodador de sostítols EBU STL

note: xgettext: The character encoding name in parenthesis corresponds to that used for the GetACP translation. "Windows-1252" applies to Western European languages using the Latin alphabet.
en: Default (Windows-1252)
oc: Defaut (Windows-1252)

en: System codeset
oc: Codeset sistèma

en: Universal, Chinese (GB18030)
oc: Chinés simplificat (GB18030)

en: Western European (Latin-9)
oc: Euròpa de l'oèst (Latin-9)

en: Western European (Windows-1252)
oc: Euròpa de l'oèst (Windows-1252)

en: Western European (IBM 00850)
oc: Euròpa de l'oèst (IBM 00850)

en: Eastern European (Latin-2)
oc: Euròpa de l'est (Latin-2)

en: Eastern European (Windows-1250)
oc: Euròpa de l'est (Windows-1250)

en: Cyrillic (Windows-1251)
oc: Cirillic (Windows-1251)

en: Russian (KOI8-R)
oc: Rus (KOI8-R)

en: Ukrainian (KOI8-U)
oc: Ucraïnian (KOI8-U)

en: Arabic (ISO 8859-6)
oc: Arabi (ISO 8859-6)

en: Arabic (Windows-1256)
oc: Arabi (Windows-1256)

en: Greek (ISO 8859-7)
oc: Grèc (ISO-8859-7)

en: Greek (Windows-1253)
oc: Grèc (Windows-1253)

en: Hebrew (ISO 8859-8)
oc: Ebrieu visual (ISO 8859-8)

en: Hebrew (Windows-1255)
oc: Ebrieu (Windows-1255)

en: Turkish (ISO 8859-9)
oc: Turc (ISO-8859-9)

en: Turkish (Windows-1254)
oc: Turc (Windows-1254)

en: Thai (TIS 620-2533/ISO 8859-11)
oc: Tai (TIS 620-2533/ISO 8859-11)

en: Thai (Windows-874)
oc: Tai (Windows-874)

en: Baltic (Latin-7)
oc: Balt (Latin-7)

en: Baltic (Windows-1257)
oc: Balt (Windows-1257)

en: Celtic (Latin-8)
oc: Cèlte (Latin-8)

en: South-Eastern European (Latin-10)
oc: Euròpa del Sud-Èst (Latin-10)

en: Simplified Chinese (ISO-2022-CN-EXT)
oc: Chinés simplificat (ISO-2022-CN-EXT)

en: Simplified Chinese Unix (EUC-CN)
oc: Chinés simplificat Unix (EUC-CN)

en: Japanese (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)
oc: Japonés (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)

en: Japanese Unix (EUC-JP)
oc: Japonés Unix (EUC-JP)

en: Japanese (Shift JIS)
oc: Japonés (Shift_JIS)

en: Korean (EUC-KR/CP949)
oc: Corean (EUC-KR/CP949)

en: Korean (ISO-2022-KR)
oc: Corean (ISO-2022-KR)

en: Traditional Chinese (Big5)
oc: Chinés tradicional (Big5)

en: Traditional Chinese Unix (EUC-TW)
oc: Chinés tradicional unix (EUC-TW)

en: Hong-Kong Supplementary (HKSCS)
oc: Hong-Kong Suplementari (HKSCS)

en: Vietnamese (VISCII)
oc: Vietnamian (VISCII)

en: Vietnamese (Windows-1258)
oc: Vietnamian (Windows-1258)

en: Subtitle text encoding
oc: Encodatge dels sostítols tèxte

en: Set the encoding used in text subtitles
oc: Cambiar l'encodatge utilizat pels sostítols tèxte

en: Subtitle justification
oc: Justificacion dels sostítols

en: Set the justification of subtitles
oc: Justificacion dels sostítols

en: UTF-8 subtitle autodetection
oc: Deteccion automatica dels sostítols UTF-8

en: This enables automatic detection of UTF-8 encoding within subtitle files.
oc: Activar la deteccion automatica de l'encodatge UTF-8 dins los fichièrs de sostítols.

en: Text subtitle decoder
oc: Desencodador de sostítols tèxte

en: Some subtitle formats allow for text formatting. VLC partly implements this, but you can choose to disable all formatting.
oc: Certans formats de sostítols accèptan de formatages, que VLC implementa parcialament.

en: USFSubs
oc: Sostítols USF

en: USF subtitles decoder
oc: Desencodador de sostítols USF

en: tx3g subtitles decoder
oc: Desencodador de sostítols tx3g

en: tx3g subtitles
oc: Sostítols tx3g

en: Philips OGT (SVCD subtitle) decoder
oc: Desencodador de sostítols Philips OGT (Sostítols SVCD)

en: SVCD subtitles
oc: Sostítols SVCD

en: Philips OGT (SVCD subtitle) packetizer
oc: Empaquetador de sostítols Philips OGT (Sostítols SVCD)

en: Image width
oc: Largor d'imatge

en: Image height
oc: Nautor d'imatge

en: Scale factor
oc: Factor d'escala

en: T.140 text encoder
oc: Encodador de tèxte T.140

en: Override page
oc: Forçar la pagina

en: Override the indicated page, try this if your subtitles don't appear (-1 = autodetect from TS, 0 = autodetect from teletext, >0 = actual page number, usually 888 or 889).
oc: Passar outre la pagina indiquée, a ensajar quand vòstres sostítols n'apparaissent pas (-1 = detècta automaticament dempuèi TS, 0 = detècta dempuèi lo teletèxte, >0 = numèro de la pagina correnta, en general 888 o 889).

en: Ignore subtitle flag
oc: Ignorar l'indicador de sostítols

en: Ignore the subtitle flag, try this if your subtitles don't appear.
oc: Ignòra l'atribut sostítol, d'ensajar quand vòstres sostítols apareisson pas.

en: Workaround for France
oc: Contornament d'un bug spécifique a la France

en: Some French channels do not flag their subtitling pages correctly due to a historical interpretation mistake. Try using this wrong interpretation if your subtitles don't appear.
oc: Qualques cadenas francesas indican pas corrèctament l'atribut de las paginas de sostítols en seguida d'una error d'interpretacion, d'ensajar quand vòstres sostítols apareisson pas.

en: Teletext subtitles decoder
oc: Desencodador de sostítols Teletèxte

en: Enforce a quality between 1 (low) and 10 (high), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
oc: Especificar una valor de qualitat compris entre 1 (basse) e 10 (nauta), al lieu de precisar un debit particulier. Aquò produira un flux a debit variable.

en: Post processing quality
oc: Qualitat de pòsttractament

en: Theora video decoder
oc: Desencodador vidèo Theora

en: Theora video packetizer
oc: Empaquetador vidèo Theora

en: Theora video encoder
oc: Encodador vidèo Theora

en: Force a specific encoding quality between 0.0 (high) and 50.0 (low), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
oc: Especificar una valor de qualitat comprise entre 0,0 (nauta) e 50,0 (basse), al lieu de precisar un debit particulier. Aquò produira un flux a debit variable.

en: Stereo mode
oc: Mòde Esterèo

en: Handling mode for stereo streams
oc: Mòde de gestion dels fluxes esterèo

en: VBR mode
oc: Mòde VBR (debit variable)

en: Use Variable BitRate. Default is to use Constant BitRate (CBR).
oc: Utilizar un debit variable. Per defaut, un debit constant (CBR) es utilizat.

en: Psycho-acoustic model
oc: Modèl psico-acostic

en: Integer from -1 (no model) to 4.
oc: Entièr variant de -1 (pas de modèl) a 4

en: Joint stereo
oc: Esterèo junta

en: Libtwolame audio encoder
oc: Encodador àudio libtwolame

en: Ulead DV audio decoder
oc: Desencodador àudio Ulead DV

en: Maximum encoding bitrate
oc: Debit maximum d'encodatge

en: Maximum bitrate in kbps. This is useful for streaming applications.
oc: Debit maximum en kbit/s. Utile per las aplicacions de difusion de flux.

en: Minimum encoding bitrate
oc: Debit minimum d'encodatge

en: Minimum bitrate in kbps. This is useful for encoding for a fixed-size channel.
oc: Debit minimum en kbit/s. Utile per l'encodatge per un canal de talha fixa.

en: Force a constant bitrate encoding (CBR).
oc: Forçar un encodatge de debit constant (CBR).

en: Vorbis audio decoder
oc: Desencodador àudio Vorbis

en: Vorbis audio packetizer
oc: Empaquetador àudio Vorbis

en: Vorbis audio encoder
oc: Encodador àudio Vorbis

en: WebM video decoder
oc: Desencodador vidèo WebM

en: WMA v1/v2 fixed point audio decoder
oc: Desencodador àudio WMA v1/v2 punt fixe

en: Maximum GOP size
oc: Talha maximala del GOP

en: Minimum GOP size
oc: Talha minimala del GOP

en: Sets minimum interval between IDR-frames. In H.264, I-frames do not necessarily bound a closed GOP because it is allowable for a P-frame to be predicted from more frames than just the one frame before it (also see reference frame option). Therefore, I-frames are not necessarily seekable. IDR-frames restrict subsequent P-frames from referring to any frame prior to the IDR-frame. 
    If scenecuts appear within this interval, they are still encoded as I-frames, but do not start a new GOP.
oc: Interval minimum entre d'imatges IDR. En H.264, los imatges I ne délimitent pas forcément un GOP, perque es possible per un imatge P d'èsser predich a partir de mai d'un imatge precedent (veire tanben frameref). Doncas, es pas totjorn possible de se desplaçar jusqu'aux imatges I. Los imatges IDR interdisent als imatges P seguentas de se référer a un imatge précédant l'imatge IDR. 
    Se de cambiaments de scèna ont lieu pendent aqueste interval, son totjorn codats coma d'imatges I, mas n'initient pas de novèl GOP.

en: Use recovery points to close GOPs
oc: Utilizar los punts de represa a la tampadura de GOP

en: use open GOP, for bluray compatibility use also bluray-compat option
oc: utilizacion de GOP dobèrt, per una compatibilitat Blu-ray utilizar tanben l'opcion de compatibilitat bluray

en: Enable compatibility hacks for Blu-ray support
oc: Activar lo contornament de compatibilitat pel supòrt Blu-ray

en: Enable hacks for Blu-ray support, this doesn't enforce every aspect of Blu-ray compatibility
    e.g. resolution, framerate, level
oc: Activa les contornaments pel supòrt del Blu-ray, cependant aquò ne force pas tout
     los aspèctes de la compatibilitat Blu-ray coma resolucion, debit d'imatges o nivèl

en: Extra I-frames aggressivity
oc: Agressivitat suplementària dels imatges I

en: Scene-cut detection. Controls how aggressively to insert extra I-frames. With small values of scenecut, the codec often has to force an I-frame when it would exceed keyint. Good values of scenecut may find a better location for the I-frame. Large values use more I-frames than necessary, thus wasting bits. -1 disables scene-cut detection, so I-frames are inserted only every other keyint frames, which probably leads to ugly encoding artifacts. Range 1 to 100.
oc: Aquesta valor contraròtla l'apondon d'imatges I aux cambiaments de scèna. Amb de pichonas valors, lo codec deu sovent forçar un imatge I per ne pas dépassar l'interfàcia maximal. De bonnes valors pòdon trobar una melhora posicion per l'imatge I. De grandas valors utilizan mai d'imatges I que necessari, perdant atal del debit. -1 desactiva la deteccion de cambiaments de scèna, ce qui entraine l'insertion d'imatges I solament a la fin de l’interval maximal, ce qui causerait probablament d'artefactes d'encodatge. La valor va de 1 a 100.

en: B-frames between I and P
oc: Imatges B entre imatges I e P.

en: Number of consecutive B-frames between I and P-frames. Range 1 to 16.
oc: Nombre d'imatges B consecutius entre imatges I e P (de 1 a 16).

en: Adaptive B-frame decision
oc: Utilizacion adaptativa d'imatges B

en: Influence (bias) B-frames usage
oc: Biaissar l'utilizacion dels imatges B

en: Bias the choice to use B-frames. Positive values cause more B-frames, negative values cause less B-frames.
oc: Modificar la causida d'utilizacion dels imatges B. Las valors positives augmentent lo nombre d'imatges B, las valors negativas lo diminuent.

en: Keep some B-frames as references
oc: Gardar d'imatges B en referéncias

en: Allows B-frames to be used as references for predicting other frames. Keeps the middle of 2+ consecutive B-frames as a reference, and reorders frame appropriately.
     - none: Disabled
     - strict: Strictly hierarchical pyramid
     - normal: Non-strict (not Blu-ray compatible)
oc: Autorise l'utilizacion d'imatges B per prédire d'autres imatges. Aquesta opcion garde la mejana de deux o plus imatges B consécutives coma referéncias, e réordonne l'imatge en consequéncia.
     - none : Inhibé
     - strict : Pyramide hiérarchique stricte 
     - normal : Non stricte (non compatible Blu-ray)

en: Use fullrange instead of TV colorrange
oc: Utilizar la paleta completa al luòc de la paleta de colors TV

en: TV-range is usually used colorrange, defining this to true will enable libx264 to use full colorrange on encoding
oc: La palette de colors TV es celle generalament utilizada. Definir aquò a vrai va activar libx264 per utilizar la palette de colors completa per l'encodatge.

en: CABAC (Context-Adaptive Binary Arithmetic Coding). Slightly slows down encoding and decoding, but should save 10 to 15% bitrate.
oc: CABAC (Codage arithmétique binaire adaptatif). Aquò ralentit l'encodatge e lo desencodatge, mas entraîne un ganh de debit de 10 a 15 %.

en: Number of previous frames used as predictors. This is effective in Anime, but seems to make little difference in live-action source material. Some decoders are unable to deal with large frameref values. Range 1 to 16.
oc: Nombre d'imatges precedentas d'utilizar per la prediccion. Aquò es fòrça efficace per les dessins animés, mas semble ne pas far beaucoup de différences per les scènas réelles. Certans desencodadors ne savent pas tractar de valors elevadas. Las valors van de 1 a 16.

en: Skip loop filter
oc: Pas de filtre de bocla

en: Deactivate the deblocking loop filter (decreases quality).
oc: Desactivar lo filtre de bocla. Aquò demesís la qualitat.

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters alpha:beta
oc: Paramètres AlfaC0 e Bèta del filtre de bocla

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters. Range -6 to 6 for both alpha and beta parameters. -6 means light filter, 6 means strong.
oc: Paramètres AlfaC0 e Bèta del filtre de bocla. Las valors van de -6 a 6. -6 per un moindre filtre, 6 per un filtre important.

en: H.264 level
oc: Nivèl H.264

en: Specify H.264 level (as defined by Annex A of the standard). Levels are not enforced; it's up to the user to select a level compatible with the rest of the encoding options. Range 1 to 5.1 (10 to 51 is also allowed). Set to 0 for letting x264 set level.
oc: Especificatz lo nivèl H.264 (coma défini dins l'annexe A del standard). Los nivèls son pas imposés; es a l'utilizaire de causir un nivèl compatible amb las autras opcions d'encodatge. Las valors van de 1 a 5,1 (10 a 51 fonciona tanben). Metre a 0 per auto.

en: H.264 profile
oc: Perfil H.264

en: Specify H.264 profile which limits are enforced over other settings
oc: Especifica un perfil H.264 que los paramètres n'espotiràn las autras configuracions

en: Interlaced mode
oc: Mòde d'entrelaçament

en: Pure-interlaced mode.
oc: Mòde entrelaçat pur

en: Frame packing
oc: Combinason de trama

en: For stereoscopic videos define frame arrangement:
     0: checkerboard - pixels are alternatively from L and R
     1: column alternation - L and R are interlaced by column
     2: row alternation - L and R are interlaced by row
     3: side by side - L is on the left, R on the right
     4: top bottom - L is on top, R on bottom
     5: frame alternation - one view per frame
oc: Definir l'arrangement d'imatge de las vidèos esterèoscopiques :
    0 : échiquier - los pixèls de G e D son alternés
    1 : alternància de colomnas - G e D son entrelaçats per colomnas
    2 : alternància de linhas - G e D son entrelaçats per linhas
    3 : côte a côte : G es sus la esquèrra, D es sus la drecha
    4 : naut bas - G es en naut, D es en naut
    5 : alternància d'imatges - una vista per imatge

en: Use Periodic Intra Refresh
oc: Utilizar los imatges intraperiodics pel refrescament

en: Use Periodic Intra Refresh instead of IDR frames
oc: Utilizar los imatges intraperiodics pel refrescament al luòc dels imatges IDR

en: Use mb-tree ratecontrol
oc: Utilizar un contraròtle de velocitat « mb-tree »

en: You can disable use of Macroblock-tree on ratecontrol
oc: Podètz desactivar l'utilizacion d'arbre de macroblòts de contraròtle de debit

en: Force number of slices per frame
oc: Nombre d'imatges de referéncia per trama

en: Force rectangular slices and is overridden by other slicing options
oc: Forçar de talhons rectangulars, e es remplaçat per las autras opcions de decopatge.

en: Limit the size of each slice in bytes
oc: Limite la talha de cada talhon en octets

en: Sets a maximum slice size in bytes, Includes NAL overhead in size
oc: Definís en octets la talha maximala de las talhons, e incluís l'apondon de NAL

en: Limit the size of each slice in macroblocks
oc: Limita la talha de cada talhon dins los macroblòts

en: Sets a maximum number of macroblocks per slice
oc: Definís un nombre maximum de macroblòts per talhon

en: Set QP
oc: QP

en: This selects the quantizer to use. Lower values result in better fidelity, but higher bitrates. 26 is a good default value. Range 0 (lossless) to 51.
oc: Quantizator d'utilizar, entre 1 e 51. Des valors plus faibles améliorent la fidélité mas augmentent lo debit. La valor per defaut de 26 es bonne. 0 significa que l'encodatge serà sens perte.

en: Quality-based VBR
oc: VBR per qualitat

en: 1-pass Quality-based VBR. Range 0 to 51.
oc: VBR basat sus la qualitat en una passa. De 0 a 51.

en: Min QP
oc: QP minimum

en: Minimum quantizer parameter. 15 to 35 seems to be a useful range.
oc: Quantizator minimal, 15 a 35 sembla èsser un bon ensemble de valors

en: Max QP
oc: QP max

en: Maximum quantizer parameter.
oc: Quantizator maximal

en: Max QP step
oc: Saut de QP maximum

en: Max QP step between frames.
oc: Saut de QP maximum entre dos imatges

en: Average bitrate tolerance
oc: Tolerància mejana sul debit

en: Allowed variance in average bitrate (in kbits/s).
oc: Variança autorizada del debit mejan (en kbit/s).

en: Max local bitrate
oc: Debit maximum local

en: Sets a maximum local bitrate (in kbits/s).
oc: Règla lo debit maximum local en kbits/s.

en: VBV buffer
oc: Buffer VBV

en: Averaging period for the maximum local bitrate (in kbits).
oc: Periòde de mejanatge pel debit maximal local (en kbit).

en: Initial VBV buffer occupancy
oc: Emplenatge inicial del buffer VBV

en: Sets the initial buffer occupancy as a fraction of the buffer size. Range 0.0 to 1.0.
oc: Aquò configura l'ocupacion iniciala del tampon en tant que fraccion de la talha del tampon. Valors de 0,0 a 1,0.

en: How AQ distributes bits
oc: Distribucions dels bits per AQ

en: Defines bitdistribution mode for AQ, default 1
     - 0: Disabled
     - 1: Current x264 default mode
     - 2: uses log(var)^2 instead of log(var) and attempts to adapt strength per frame
oc: Définis lo mòde de distribution dels bits per AQ, 1 per defaut
     - 0 : inhibé
     - 1 : mòde corrent per defaut x264
     - 2 : utiliza log(var)^2 al lieu de log(var) e essaye de s'adapter a cada imatge

en: Strength of AQ
oc: Fòrça per AQ

en: Strength to reduce blocking and blurring in flat
    and textured areas, default 1.0 recommended to be between 0..2
     - 0.5: weak AQ
     - 1.5: strong AQ
oc: Nivèl de reduccion del factor de bloc e del flou
    dans les zònas en aplat e texturées, lo defaut es de 1,0
    la valor recomandada entre 0 e 2
     - 0,5 : AQ faible
     - 1,5 : AQ fort

en: QP factor between I and P
oc: Factor de QP entre I e P

en: QP factor between I and P. Range 1.0 to 2.0.
oc: Factor de QP entre I e P. Valors de 1,0 a 2,0.

en: QP factor between P and B
oc: Factor de QP entre P e B

en: QP factor between P and B. Range 1.0 to 2.0.
oc: Factor de QP entre P e B. Valors de 1,0 a 2,0.

en: QP difference between chroma and luma
oc: Diferéncia de QP entre crominança e luminança

en: QP difference between chroma and luma.
oc: Diferéncia de QP entre crominança e luminança.

en: Multipass ratecontrol
oc: Contraròtle de velocitat multipasses

en: Multipass ratecontrol:
     - 1: First pass, creates stats file
     - 2: Last pass, does not overwrite stats file
     - 3: Nth pass, overwrites stats file
oc: Contrôle de velocitat multipasses :
     - 1 : primièra passe, creacion del fichièr de stats
     - 2 : darrièra passe, n'écrase pas lo fichièr de stats
     - 3 : n-ième passe, écrase lo fichièr de stats

en: QP curve compression
oc: Compression dinamica de QP

en: QP curve compression. Range 0.0 (CBR) to 1.0 (QCP).
oc: Compression de la corba de QP. (0,0 = CBR, 1,0 = QCP)

en: Reduce fluctuations in QP
oc: Redusir las fluctuacions de QP

en: This reduces the fluctuations in QP before curve compression. Temporally blurs complexity.
oc: Aquò réduit las fluctuacions de QP avant la compression de la corba. Augmente temporairement lo flou complexe.

en: This reduces the fluctuations in QP after curve compression. Temporally blurs quants.
oc: Aquò réduit las fluctuacions de QP aprèp la compression de la corba. Augmente temporairement lo flou de las quantificacions.

en: Partitions to consider
oc: Particions de considerar

en: Direct MV prediction mode
oc: Mòde de prediccion dels vectors de movement dirèctes

en: Direct prediction size
oc: Talha de prediccion dels vectors de movement dirèctes

en: Weighted prediction for B-frames
oc: Prediccion ponderada pels imatges B

en: Weighted prediction for B-frames.
oc: Prediccion ponderada pels imatges B.

en: Weighted prediction for P-frames
oc: Prediccion ponderada pels imatges P

en: Integer pixel motion estimation method
oc: Metòde d'estimacion dels movements

en: Maximum motion vector search range
oc: Interval maximal de recèrca de vector de movement

en: Maximum distance to search for motion estimation, measured from predicted position(s). Default of 16 is good for most footage, high motion sequences may benefit from settings between 24 and 32. Range 0 to 64.
oc: Distància maximala de recèrca per l'estimacion de movement, a partir de las positions predichas. La valor per defaut de 16 convient per la màger part de las sequéncias. Per de sequéncias de fòrt movement, de reglatges de l'òrdre de 24 a 32 pòdon èsser melhors. Valors de 0 a 64.

en: Maximum motion vector length
oc: Distància maximala de recèrca

en: Maximum motion vector length in pixels. -1 is automatic, based on level.
oc: Talha maximala del vector de movement en pixèls. -1 per automatic.

en: Minimum buffer space between threads
oc: Minimizar la talha dels tampons entre los fials

en: Minimum buffer space between threads. -1 is automatic, based on number of threads.
oc: Talha minimala dels tampons entre los fials. -1 per automatic, basat sul nombre de fials.

en: Strength of psychovisual optimization, default is "1.0:0.0"
oc: Poténcia de l'optimizacion  psicovisuala, per defaut « 1,0:0,0 »

en: First parameter controls if RD is on (subme>=6) or off.
    Second parameter controls if Trellis is used on psychovisual optimization, default off
oc: Lo primièr paramètre contraròtla se RD es activat (subme>=6) o pas.
    Lo segond paramètre contraròtla se un Trelís es utilizat per l'optimizacion psicovisuala, desactivat per defaut

en: Subpixel motion estimation and partition decision quality
oc: Qualitat de l'estimacion de movement sospixèl e de la decision de particion

en: This parameter controls quality versus speed tradeoffs involved in the motion estimation decision process (lower = quicker and higher = better quality). Range 1 to 9.
oc: Aqueste paramètre contraròtle la qualitat per rapòrt aux compromis de velocitats implicadas dins lo processus de choix del movement estimat (faible = mai rapid e elevat = melhora qualitat). Valors de 1 a 9.

en: RD based mode decision for B-frames. This requires subme 6 (or higher).
oc: Mòde de decision pels imatges B basat sus RD. Aquò necessita subme 6 (o mai).

en: Decide references on a per partition basis
oc: Decidir de las referéncias per cada particion

en: Allows each 8x8 or 16x8 partition to independently select a reference frame, as opposed to only one ref per macroblock.
oc: Permetre a cada particion 8x8 o 16x8 de causir un imatge de referéncia, a l'invèrse d'una sola referéncia per macroblòt.

en: Chroma in motion estimation
oc: Crominança dins l'estimacion de movement

en: Chroma ME for subpel and mode decision in P-frames.
oc: EM sus crominança per mòde de decision dels imatges-P e sospixèl

en: Joint bidirectional motion refinement.
oc: Melhorament de movement bidireccional conjunt

en: Adaptive spatial transform size
oc: Talha de la transformacion espaciala adaptativa

en: SATD-based decision for 8x8 transform in inter-MBs.
oc: Decision basada sus SADT per las transformacions 8x8.

en: Trellis RD quantization
oc: Quantizacion trelís RD

en: Early SKIP detection on P-frames
oc: Deteccion SKIP precòça sus imatges P

en: Early SKIP detection on P-frames.
oc: Deteccion SKIP precòça sus imatges P.

en: Coefficient thresholding on P-frames
oc: Coeficient de sulhet suls imatges P

en: Use Psy-optimizations
oc: Optimizacions-Psi

en: Use all visual optimizations that can worsen both PSNR and SSIM
oc: Utilizar las optimizacions visualas que pòdon degradar lo rapòrt senhal/bruch de crèsta o la similaritat estructurala

en: Dct-domain noise reduction. Adaptive pseudo-deadzone. 10 to 1000 seems to be a useful range.
oc: Reduccion de bruch del domeni DCT. Pseudo zòna morte adaptativa. Valors de 10 a 1000 usuellement utiles.

en: Inter luma quantization deadzone
oc: Zòna mort de quantificacion interluminança

en: Set the size of the inter luma quantization deadzone. Range 0 to 32.
oc: Definir la talha de la zòna mòrta de quantificacion interluminança. Entre 0 e 32.

en: Intra luma quantization deadzone
oc: Zòna mòrta de quantificacion intraluminança

en: Set the size of the intra luma quantization deadzone. Range 0 to 32.
oc: Definir la talha de la zòna mòrta de quantificacion intraluminança. Entre 0 e 32.

en: Non-deterministic optimizations when threaded
oc: Optimizacions non deterministas se fial d'execucions multiples

en: Slightly improve quality of SMP, at the cost of repeatability.
oc: Melhorar significativament la qualitat de SMP, al prètz de la repeticion.

en: CPU optimizations
oc: Optimizacions CPU

en: Use assembler CPU optimizations.
oc: Utilizar las optimizacions CPU assemblador

en: Filename for 2 pass stats file
oc: Nom del fichièr de stats en mòde 2 passes

en: Filename for 2 pass stats file for multi-pass encoding.
oc: Nom del fichièr de stats en mòde multipasses.

en: PSNR computation
oc: Calcul del rapòrt senhal/bruch de crèsta

en: Compute and print PSNR stats. This has no effect on the actual encoding quality.
oc: Calcular e afichar las stats de rapòrt senhal/bruch de crèsta. Aquò a pas cap d'efièch sus la qualitat de l'encodatge actual.

en: SSIM computation
oc: Calcul SSIM

en: Compute and print SSIM stats. This has no effect on the actual encoding quality.
oc: Calcula e aficha d'estatisticas SSIM. Aquò a pas d'efièch sus la qualitat actuala d'encodatge.

en: Quiet mode
oc: Mòde « calme »

en: Statistics
oc: Estatisticas

en: Print stats for each frame.
oc: Afichar d'estatisticas per cada imatge.

en: SPS and PPS id numbers
oc: Identificants SPS e PPS

en: Set SPS and PPS id numbers to allow concatenating streams with different settings.
oc: Causir los identificants numerics SPS e PPS per permetre la concatenacion de flux qu'a de caracteristicas diferentas.

en: Access unit delimiters
oc: Delimitadors d'unitat d'accès

en: Generate access unit delimiter NAL units.
oc: Generar l'unitat d'accès que delimita las unitats NAL.

en: Framecount to use on frametype lookahead
oc: Nombre d'imatges d'utilizar dins l'anticipacion del tipe d'imatge

en: Framecount to use on frametype lookahead. Currently default can cause sync-issues on unmuxable output, like rtsp-output without ts-mux
oc: Nombre d'imatges d'utilizar dins l'anticipation del tipe d'imatge. Lo reglatge actual per defaut pòt causer de soucis de sincro en sortida non multiplexable, coma una sortida RTSP sens ts-mux.

en: HRD-timing information
oc: informacion de durada HDR

en: Default tune setting used
oc: Configuracion per defaut utilizada

en: Default preset setting used
oc: Configuracion per defaut utilizada

en: Fast
oc: Rapide

en: Slow
oc: Lent

en: Spatial
oc: Espacial

en: checkerboard
oc: Escaquièr

en: column alternation
oc: Alternància de colomna

en: row alternation
oc: Alternància de linha

en: side by side
oc: De còsta

en: top bottom
oc: naut bas

en: frame alternation
oc: Alternància de trama

en: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC encoder (x264 10-bit)
oc: Encodador vidèo H.264/MPEG-4 Part 10/AVC (x264 10-bit)

en: H.262/MPEG-2 encoder (x262)
oc: Encodador H.262/MPEG-2 (x262)

en: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC encoder (x264)
oc: Encodador vidèo H.264/MPEG-4 Part 10/AVC (x264)

en: H.265/HEVC encoder (x265)
oc: Encodador H.265/HEVC (x265)

en: XWD image decoder
oc: Desencodador d'imatges XWD

en: Teletext page
oc: Pagina teletèxte

en: Teletext alignment
oc: Alinhament Teletèxte

en: You can enforce the teletext position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg. 6 = top-right).
oc: Forçar la posicion del teletèxte sus la vidèo. (0=centrat, 1=esquèrra, 2=drecha, 4=naut, 8=bas, podètz tanben especificar una combinason d'aquelas valors en les additionnant, per exemple 6 = naut-droit).

en: Teletext text subtitles
oc: Desencodador de sostítols teletèxte

en: VBI and Teletext decoder
oc: Desencodador de sostítols VBI e Teletèxte

en: VBI & Teletext
oc: VBI & Teletèxte

en: D-Bus control interface
oc: Interfàcia de contraròtle D-Bus

en: VLC media player
oc: Lector multimèdia VLC

en: Do not open a DOS command box interface
oc: Dobriscatz pas una interfàcia de comanda DOS

en: By default the dummy interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
oc: Per defaut, la pseudo-interfàcia lancera una interfàcia de comanda DOS. En activant lo mòde silencieux, ce serà pas fait, mas aquò pòt èsser ennuyeux se volètz arrestar VLC alara qu'aucune vidèo n'est afichada.

en: Dummy interface
oc: Pseudo-interfàcia

en: Motion threshold (10-100)
oc: Sulhet de movement (10-100)

en: Amount of movement required for a mouse gesture to be recorded.
oc: La quantitat de movement requesida per enregistrar un movement de mirga

en: Trigger button
oc: Boton de mirga

en: Trigger button for mouse gestures.
oc: Boton de desenclavament dels movements de mirga.

en: Middle
oc: Mitan

en: Gestures
oc: Movements

en: Mouse gestures control interface
oc: Interfàcia de contraròtle per movements de mirga

en: Global Hotkeys
oc: Acorchis globals

en: Global Hotkeys interface
oc: Interfàcia de combinasons de tòcas

en: Hotkeys
oc: Acorchis

en: Hotkeys management interface
oc: Interfàcia de combinasons de tòcas

en: One
oc: Una

en: Loop: %s
oc: Bocla : %s

en: Random: %s
oc: Aleatòri : %s

en: Audio Device: %s
oc: Periferic àudio : %s

en: Recording
oc: Enregistrament

en: Recording done
oc: Enregistrament efectuat

en: Sub sync: bookmarked audio time
oc: Sincro sostítols : signet temps àudio

en: No active subtitle
oc: Pas de sostítol actiu

en: Sub sync: bookmarked subtitle time
oc: Sincro sostítols : signet temps àudio

en: Sub sync: set bookmarks first!
oc: Sincro sostitolatge : configurar d'en primièr de signets !

en: Sub sync: corrected %i ms (total delay = %i ms)
oc: Sincro sostítols : correccion %i ms (relambi total = %is ms)

en: Sub sync: delay reset
oc: Sincro sostítols : escafament retard

en: Subtitle delay %i ms
oc: Retard dels sostítols %i ms

en: Audio delay %i ms
oc: Retard de l'àudio %i ms

en: Audio track: %s
oc: Pista àudio : %s

en: Subtitle track: %s
oc: Pista de sostítols : %s

en: N/A
oc: N/D

en: Program Service ID: %s
oc: ID de servici programa : %s

en: Aspect ratio: %s
oc: Ratio d'aspècte : %s

en: Crop: %s
oc: Retalhatge : %s

en: Zooming reset
oc: Reïnicializacion del zoom

en: Scaled to screen
oc: Adaptat a l'ecran

en: Original Size
oc: Talha originala

en: Zoom mode: %s
oc: Mòde de Zoom : %s

en: Deinterlace off
oc: Desentrelaçament inibit

en: Deinterlace on
oc: Desentrelaçament autorizat

en: Subtitle position: no active subtitle
oc: Posicion sostítols : pas de sostítols actius.

en: Subtitle position %d px
oc: Posicion dels sostítols %d px

en: Speed: %.2fx
oc: Velocitat : %.2fx

en: 
    Warning: if you cannot access the GUI anymore, open a command-line window, go to the directory where you installed VLC and run "vlc -I qt"
oc: 
    Atencion : se avètz pas mai accès a l'interfàcia grafica, dobrissètz un convit de comanda, anatz dins lo dorsièr ont avètz installat VLC, e aviatz « vlc -I qt ».

en: Change the lirc configuration file
oc: Cambiar lo fichièr de configuracion lirc

en: Tell lirc to read this configuration file. By default it searches in the users home directory.
oc: Indica a lirc de legir aqueste fichièr de configuracion. Per defaut es recercat dins lo repertòri personal de l'utilizaire.

en: Infrared
oc: Infraroge

en: Infrared remote control interface
oc: Interfàcia de contraròtle a distància per infraroge

en: motion
oc: movement

en: motion control interface
oc: Interfàcia per movement

en: Use HDAPS, AMS, APPLESMC or UNIMOTION motion sensors to rotate the video
oc: Utilizar los sensors de movements HDAPS, AMS, APPLESMC o UNIMOTION  per far pivotar la vidèo

en: Network master clock
oc: Relòtge ret mèstre

en: When set, this VLC instance will act as the master clock for synchronization for clients listening
oc: Se aqueste paramètre es renseigné, aquesta instància de VLC agira coma lo maître del relòtge per la sincronizacion dels clients en escota.

en: The IP address of the network master clock to use for clock synchronization.
oc: Adreça IP del relòtge mèstre ret per la sincronizacion de relòtge.

en: UDP timeout (in ms)
oc: Relambi d'expiracion UDP (ms)

en: Length of time (in ms) until aborting data reception.
oc: Durada en ms d'esperar abans d'anullar la recepcion de donadas sus la ret.

en: Network Sync
oc: Sincronizacion ret

en: Network synchronization
oc: Sincronizacion ret

en: Install Windows Service
oc: Installar lo servici NT/2K/XP

en: Install the Service and exit.
oc: Installar lo servici e quitar.

en: Uninstall Windows Service
oc: Desinstallar lo servici NT/2K/XP

en: Uninstall the Service and exit.
oc: Desinstallar lo servici e quitar.

en: Display name of the Service
oc: Afichar lo nom del servici

en: Change the display name of the Service.
oc: Cambiar lo nom del servici.

en: Configuration options
oc: Opcions de configuracion

en: Configuration options that will be used by the Service (eg. --foo=bar --no-foobar). It should be specified at install time so the Service is properly configured.
oc: Opcions de configuracion que seràn utilizadas pel servici (per exemple --foo = bar --no-foobar). Aquò deu èsser especificat a l'installacion del servici.

en: Additional interfaces spawned by the Service. It should be specified at install time so the Service is properly configured. Use a comma separated list of interface modules. (common values are: logger, sap, rc, http)
oc: Interfàcias suplementàrias aviadas pel servici. Aquò deuriá èsser especificat al moment de l'installacion afin que lo servici siá corrèctament configuré. Utilizatz una lista de moduls separats per de virgulas (las valors habituelles son : logger, sap, rc, http).

en: NT Service
oc: Servici NT

en: Windows Service interface
oc: Interfàcia de servici Windows

en: Initializing
oc: Inicializacion

en: Opening
oc: Dobertura

en: Show stream position
oc: Afichar la posicion dins lo flux

en: Show the current position in seconds within the stream from time to time.
oc: Afichar la posicion actuala en segondas dins lo flux de temps en temps.

en: Fake TTY
oc: TTY factici

en: Force the rc module to use stdin as if it was a TTY.
oc: Fòrça lo modul rc d'utilizar stdin coma se èra una TTY

en: UNIX socket command input
oc: Entrada de comandas per Socket Unix

en: Accept commands over a Unix socket rather than stdin.
oc: Permet d'acceptar las comandas sus una socket Unix puslèu que stdin.

en: TCP command input
oc: Entrada de comandas per TCP/IP

en: Accept commands over a socket rather than stdin. You can set the address and port the interface will bind to.
oc: Aquò permet d'accepter les comandas sus una socket puslèu que stdin. Podètz reglar l'adreça e lo pòrt suls quals escotar.

en: By default the rc interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
oc: Per defaut, l'interfàcia rc lancera una interfàcia de comanda DOS. En activant lo mòde silencieux, ce serà pas fait, mas aquò pòt èsser ennuyeux se volètz arrestar VLC alara qu'aucune vidèo n'est afichada.

en: Remote control interface
oc: Interfàcia de comanda a distància

en: Remote control interface initialized. Type `help' for help.
oc: Interfàcia de comanda a distància inicializada, picatz « help » per obténer de l'ajuda.

en: Unknown command `%s'. Type `help' for help.
oc: Comanda desconeguda « %s », picatz « help » per obténer de l'ajuda.

en: +----[ Remote control commands ]
oc: +----[ Comandas de l'interfàcia a distància ]

en: | add XYZ  . . . . . . . . . . . . add XYZ to playlist
oc: | add XYZ  . . . .  apond XYZ a la playlist e lo legís

en: | enqueue XYZ  . . . . . . . . . queue XYZ to playlist
oc: | enqueue XYZ  . . . . . . .  apond XYZ a la playlist

en: | playlist . . . . .  show items currently in playlist
oc: | lista de lectura . . .  afichar los elements de la lista

en: | play . . . . . . . . . . . . . . . . . . play stream
oc: | play . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . jogar

en: | stop . . . . . . . . . . . . . . . . . . stop stream
oc: | stop . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . arrestar lo flux

en: | next . . . . . . . . . . . . . .  next playlist item
oc: | next . . . . . . . . . . . . . . . . element seguent

en: | prev . . . . . . . . . . . .  previous playlist item
oc: | prev . . . . . . . . . . . . . . . element precedent

en: | goto . . . . . . . . . . . . . .  goto item at index
oc: | goto . . . . . . . . . . . . . . anar a la posicion

en: | repeat [on|off] . . . .  toggle playlist item repeat
oc: | repeat [on|off]. . . .  comutar la repeticion d'un element

en: | loop [on|off] . . . . . . . . . toggle playlist loop
oc: | loop [on|off]. . . . .  comutar lo reboclatge de lista

en: | random [on|off] . . . . . . .  toggle random jumping
oc: | random [on|off]. . .  comutar lo saut aleatòri

en: | clear . . . . . . . . . . . . . . clear the playlist
oc: | clear . . . . . . . . .  escafar la lista de lectura

en: | status . . . . . . . . . . . current playlist status
oc: | status . . . . . . . . . . afichar las informacions

en: | title [X]  . . . . . . set/get title in current item
oc: | title [X] . . . . afichar/modificar lo títol corrent

en: | title_n  . . . . . . . .  next title in current item
oc: | title_n  . . . . . . . . . . . . . . . títol seguent

en: | title_p  . . . . . .  previous title in current item
oc: | title_p  . . . . . . . . . . . . . . títol precedent

en: | chapter [X]  . . . . set/get chapter in current item
oc: | chapter [X]  . . . . . modificar/afichar lo capítol

en: | chapter_n  . . . . . .  next chapter in current item
oc: | chapter_n . . . . . . . . . . . . . capítol seguent

en: | chapter_p  . . . .  previous chapter in current item
oc: | chapter_p . . . . . . . . . . . . capítol precedent

en: | seek X . . . seek in seconds, for instance `seek 12'
oc: | seek X . . . se desplaçar, en segondas, ex. « seek 12 »

en: | pause  . . . . . . . . . . . . . . . .  toggle pause
oc: | pausa . . . . . . . . . . . . . . . . comutar la pausa

en: | fastforward  . . . . . . . .  .  set to maximum rate
oc: | fastforward . . . . . . . . . fixat a velocitat maximum

en: | rewind  . . . . . . . . . . . .  set to minimum rate
oc: | rewind . . . . . . . . . . . . . . . . .  rembobinar

en: | faster . . . . . . . . . .  faster playing of stream
oc: | faster . . . . . . . . . . . . . . . jogar mai viste

en: | slower . . . . . . . . . .  slower playing of stream
oc: | slower . . . . . . . . . . . .  jogar mai lentament

en: | normal . . . . . . . . . .  normal playing of stream
oc: | normal . . . . . . . . . . . jogar a velocitat normala

en: | frame. . . . . . . . . .  play frame by frame
oc: | frame  . . . . . . . . . . . . jogar imatge per imatge

en: | f [on|off] . . . . . . . . . . . . toggle fullscreen
oc: | f [on|off] . . . . . . . . . . . . comutar l'ecran complet

en: | info . . . . .  information about the current stream
oc: | info . . . . . . .  informacions sul flux corrent

en: | stats  . . . . . . . .  show statistical information
oc: | stats . . . . . . . . . .  afichar las informacions

en: | get_time . . seconds elapsed since stream's beginning
oc: | get_time . .  temps parcorregut dempuèi lo començament del flux

en: | is_playing . . . .  1 if a stream plays, 0 otherwise
oc: | is_playing . . . . 1 se un element es jogat, 0 siquenon

en: | get_title . . . . .  the title of the current stream
oc: | get_title . . . .  afichar lo títol del flux corrent

en: | get_length . . . .  the length of the current stream
oc: | get_length . . . . . . . la longor del flux corrent

en: | volume [X] . . . . . . . . . .  set/get audio volume
oc: | volum [X] . . . . . . . modificar/afichar lo volum

en: | volup [X]  . . . . . . .  raise audio volume X steps
oc: | volup [X]  . . . . . . . .  aumentar lo volum de X

en: | voldown [X]  . . . . . .  lower audio volume X steps
oc: | voldown [X]  . . . . . . . . demesir lo volum de X

en: | adev [device]  . . . . . . . .  set/get audio device
oc: | adev [perif] . . modificar/afichar lo periferic àudio

en: | achan [X]. . . . . . . . . .  set/get audio channels
oc: | achan [X] . . . . modificar/afichar los canals àudio

en: | atrack [X] . . . . . . . . . . . set/get audio track
oc: | atrack [X] . . . . .modificar/afichar la pista àudio

en: | vtrack [X] . . . . . . . . . . . set/get video track
oc: | vtrack [X] . . . .  modificar/afichar la pista vidèo

en: | vratio [X]  . . . . . . . set/get video aspect ratio
oc: | vratio [X] . . modificar/afichar la proporcion vidèo

en: | vcrop [X]  . . . . . . . . . . .  set/get video crop
oc: | vcrop [X] . . . . modificar/afichar lo retalhatge vidèo

en: | vzoom [X]  . . . . . . . . . . .  set/get video zoom
oc: | vzoom [X] . . . . .  modificar/afichar lo zoom vidèo

en: | snapshot . . . . . . . . . . . . take video snapshot
oc: | snapshot . . . . . . . . prene una captura d'ecran

en: | strack [X] . . . . . . . . .  set/get subtitle track
oc: | strack [X] .  modificar/afichar la pista sostítols

en: | key [hotkey name] . . . . . .  simulate hotkey press
oc: | key [acorchi] . . .  simular la quichada sus acorchi

en: | help . . . . . . . . . . . . . . . this help message
oc: | help . . . . . . . . . . . . . . . aqueste messatge d'ajuda

en: | logout . . . . . . .  exit (if in socket connection)
oc: | logout . . . . .  quita l'interfàcia sens tampar VLC

en: | quit . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  quit vlc
oc: | quit . . . . . . . . . . . . . . . . . .  quita VLC

en: +----[ end of help ]
oc: +----[ fin de l'ajuda ]

en: Press pause to continue.
oc: Quichar sus pausa per contunhar.

en: Type 'pause' to continue.
oc: Picar « pausa » per contunhar.

en: Error: `goto' needs an argument greater than zero.
oc: Error : « goto » a besonh d'un argument superior a zèro.

en: Playlist has only %u element | Playlist has only %u elements
oc[0]: La lista de lectura n'a que %u element
oc[1]: La lista de lectura a pas que %u elements

en: +-[Incoming]
oc: +-[Entrada]

en: | input bytes read : %8.0f KiB
oc: | octets legits en entrada : %8.0f Kio

en: | input bitrate    :   %6.0f kb/s
oc: | debit d'entrada      : %6.0f kbit/s

en: | demux bytes read : %8.0f KiB
oc: | octets legits en demux  : %8.0f Kio

en: | demux bitrate    :   %6.0f kb/s
oc: | debit de demux       : %6.0f kbit/s

en: | demux corrupted  :    %5<PRIi64>
oc: | demux corromput    : %5<PRIi64>

en: | discontinuities  :    %5<PRIi64>
oc: | discontinuitats : %5<PRIi64>

en: +-[Video Decoding]
oc: +-[Desencodatge vidèo]

en: | video decoded    :    %5<PRIi64>
oc: | vidèo desencodada        : %5<PRIi64>

en: | frames displayed :    %5<PRIi64>
oc: | tramas afichadas     : %5<PRIi64>

en: | frames lost      :    %5<PRIi64>
oc: | tramas perdudas       : %5<PRIi64>

en: +-[Audio Decoding]
oc: +-[Desencodatge àudio]

en: | audio decoded    :    %5<PRIi64>
oc: | àudio desencodat         : %5<PRIi64>

en: | buffers played   :    %5<PRIi64>
oc: | buffers jogats : %5<PRIi64>

en: | buffers lost     :    %5<PRIi64>
oc: | buffers perduts : %5<PRIi64>

en: Low latency
oc: Laténcia febla

en: AIFF demuxer
oc: Desmultiplexador AIFF

en: ASF/WMV demuxer
oc: Desmultiplexador ASF/WMV

en: Could not demux ASF stream
oc: Impossible de desmultiplexar lo flux ASG

en: VLC failed to load the ASF header.
oc: VLC a pas pogut dobrir l'entèsta ASF

en: AU demuxer
oc: Desmultiplexador AU

en: Avformat demuxer
oc: Desmultiplexador Avformat

en: Avformat
oc: Format AV

en: Demuxer
oc: Desmultiplexador

en: Avformat muxer
oc: Multiplexador Avformat

en: Muxer
oc: Multiplexador

en: Avformat mux
oc: Mux AVformat

en: Force use of a specific avformat muxer.
oc: Impausar l'utilizacion d'un multiplexador avformat.

en: Format name
oc: Format

en: Internal libavcodec format name
oc: Nom intèrne  « libavcodec » del format

en: Force interleaved method
oc: Forçar lo metòde entrelaçat

en: Force index creation
oc: Forçar la creacion d'indèx

en: Recreate a index for the AVI file. Use this if your AVI file is damaged or incomplete (not seekable).
oc: Recrear un indèx pel fichièr AVI. D'utilizar sonque se vòstre fichièr AVI es damatjat o incomplet, o qu'es impossible de se desplaçar dins lo fichièr.

en: Ask for action
oc: Demandar confirmacion per cada accion

en: Always fix
oc: Totjorn reparar

en: Never fix
oc: Reparar pas jamai

en: Fix when necessary
oc: Reparar se necessari

en: AVI demuxer
oc: Desmultiplexador AVI

en: Do not play
oc: De legir pas

en: Build index then play
oc: Bastir l'indèx puèi aviar la lectura

en: Play as is
oc: Legir tal coma es

en: Broken or missing AVI Index
oc: Indèx AVI absent o degalhat

en: Fixing AVI Index...
oc: Reparacion de l'indèx AVI…

en: CAF demuxer
oc: Desmultiplexador CAF

en: CDG demuxer
oc: Desmultiplexador CDG

en: Dump module
oc: Modul de dump

en: Dump filename
oc: Nom del fichièr dump

en: Name of the file to which the raw stream will be dumped.
oc: Nom del fichièr dins lo qual cal enregistrar lo flux brut.

en: Append to existing file
oc: Apondre al fichièr

en: If the file already exists, it will not be overwritten.
oc: Se lo fichièr especificat existís ja, las novèlas donadas seràn apondudas al fichièr.

en: File dumper
oc: Enregistrador sus fichièr

en: Value to adjust dts by
oc: Valor per l'ajustament del DTS

en: Dirac video demuxer
oc: Desmultiplexador vidèo Dirac

en: FLAC demuxer
oc: Desmultiplexador FLAC

en: ES ID
oc: ID ES

en: Decode
oc: Desencodar

en: Decode at the demuxer stage
oc: Desencodar al nivèl démuxer

en: Forced chroma
oc: Crominança forcée

en: If non empty and image-decode is true, the image will be converted to the specified chroma.
oc: Se non vide e desencodar-imatger es vrai, alara l'imatge serà convertie dins la crominança especificada.

en: Duration in seconds
oc: Durada (s)

en: Duration in seconds before simulating an end of file. A negative value means an unlimited play time.
oc: Durada en segonda per simular la fin de fichièr. Una valor negativa indica una durada de lectura illimitada.

en: Frame rate of the elementary stream produced.
oc: Debit d'imatge cibla d'un flux elementari produsit.

en: Real-time
oc: Temps-real

en: Use real-time mode suitable for being used as a master input and real-time input slaves.
oc: Utilizar un mòde temps-real adeqüat per una entrada mestressa e d'entradas esclavas temps-real.

en: Image demuxer
oc: Desmultiplexador d'imatges

en: Image
oc: Imatge

en: Frames per Second
oc: Imatges per segonda

en: This is the desired frame rate when playing MJPEG from a file. Use 0 (this is the default value) for a live stream (from a camera).
oc: Debit d'imatges desirat per la lectura dempuèi de fichièrs, utilizatz 0 per una difusion en temps real (dempuèi una camèra).

en: M-JPEG camera demuxer
oc: Desmultiplexador MJPEG

en: Matroska stream demuxer
oc: Desmultiplexador de flux Matroska

en: Respect ordered chapters
oc: Respectar los capítols ordenats

en: Play chapters in the order specified in the segment.
oc: Jogar los capítols ordenats segon lo segment.

en: Chapter codecs
oc: Codecs dels capítols

en: Use chapter codecs found in the segment.
oc: Utilizar los codecs de capítol del segment.

en: Preload MKV files in the same directory
oc: Precargar los fichièrs MKV que son dins lo meteis dorsièr

en: Preload matroska files in the same directory to find linked segments (not good for broken files).
oc: Precarga los fichièrs Matroska de la meteissa familha dins lo meteis dorsièr per trobar los segments ligats. De pas utilizar amb de fichièrs corromputs.

en: Seek based on percent not time
oc: Desplaçaments basats sul percentatge e non pas sul temps

en: Seek based on percent not time.
oc: Desplaçaments basats sul percentatge e non pas sul temps

en: Dummy Elements
oc: Elements inutiles

en: Read and discard unknown EBML elements (not good for broken files).
oc: Legís e ignòra los elements EBML desconeguts (pas satisfasent per fichièrs damatjats)

en: Enable noise reduction algorithm.
oc: Activar l'algoritme de reduccion del bruch.

en: Enable reverberation
oc: Activar la reverberacion.

en: Reverberation level (from 0 to 100, default value is 0).
oc: Nivèl de reverberacion (0-100, defaut a 0).

en: Enable megabass mode
oc: Mòde Mega Bass

en: Megabass mode level (from 0 to 100, default value is 0).
oc: Nivèl de Mega Bass (0-100, defaut a 0).

en: Megabass mode cutoff frequency, in Hz. This is the maximum frequency for which the megabass effect applies. Valid values are from 10 to 100 Hz.
oc: Frequéncia de copadura pel mòde Mega Bass, en Hz. Aquò es la frequéncia maximala per la quala l'efièch Mega Bass s'aplica. Valors de 10 a 100Hz.

en: Surround effect level (from 0 to 100, default value is 0).
oc: Nivèl d'efièch Surround (0-100, defaut a 0).

en: Surround delay, in ms. Usual values are from 5 to 40 ms.
oc: Relambi de Surround en ms (generalament 5-40ms).

en: MOD demuxer (libmodplug)
oc: Desmultiplexador MOD (libmodplug)

en: Reverberation level
oc: Nivèl de reverberacion

en: Reverberation delay
oc: Relambi de reverberacion

en: Mega bass
oc: Mega Bass

en: Mega bass level
oc: Nivèl de Mega Bass

en: Mega bass cutoff
oc: Frequéncia de copadura de Mega Bass

en: Surround
oc: Efièch Surround

en: Surround level
oc: Nivèl d'efièch Surround

en: Surround delay (ms)
oc: Relambi de Surround (ms)

en: Writer
oc: Autor

en: Composer
oc: Compositor

en: Producer
oc: Productor

en: Information
oc: Informacions

en: Disclaimer
oc: Avís de non-responsabilitat

en: Requirements
oc: Exigéncias

en: Original Format
oc: Format original

en: Display Source As
oc: Afichar las fonts coma

en: Host Computer
oc: Pòste de trabalh

en: Performers
oc: Interprèts

en: Original Performer
oc: Interprèt original

en: Providers Source Content
oc: Contengut de la font del productor

en: Warning
oc: Alèrta

en: Software
oc: Logicial

en: Lyrics
oc: Paraulas

en: Record Company
oc: Ostal de disc

en: Model
oc: Modèl

en: Grouping
oc: Regropament

en: Sub-Title
oc: Sostítols

en: Arranger
oc: Arrengaire

en: Art Director
oc: Director artistic

en: Copyright Acknowledgement
oc: Copyright

en: Conductor
oc: Cap d'orquèstra

en: Song Description
oc: Descripcion

en: Liner Notes
oc: Nòtas

en: Phonogram Rights
oc: Dreches fonografics

en: Sound Engineer
oc: Ingenhaire del son

en: Soloist
oc: Solista

en: Thanks
oc: Mercejaments

en: Executive Producer
oc: Productor executiu

en: Keywords
oc: mots claus

en: MP4 stream demuxer
oc: Desmultiplexador de flux MP4

en: MusePack demuxer
oc: Desmultiplexador MusePack

en: This is the frame rate used as a fallback when playing MPEG video elementary streams.
oc: Debit d'imatges desirat per la lectura dempuèi de fluxes vidèos elementaris MPEG.

en: MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP audio
oc: MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP àudio

en: Audio ES
oc: Àudio ES

en: MPEG-4 video
oc: Vidèo MPEG-4

en: Desired frame rate for the stream.
oc: Debit d'imatge desirat pel flux.

en: H264 video demuxer
oc: Desmultiplexador vidèo H264

en: HEVC/H.265 video demuxer
oc: Desmultiplexador vidèo HEVC/H.265

en: MPEG-I/II video demuxer
oc: Desmultiplexador de flux vidèo MPEG I/II

en: Trust MPEG timestamps
oc: Se fisar dels indicadors de temps MPEG

en: Normally we use the timestamps of the MPEG files to calculate position and duration. However sometimes this might not be usable. Disable this option to calculate from the bitrate instead.
oc: Habituellement on utiliza la data dels fichièrs MPEG per calculer posicion e durada. Pasmens aquò n'est parfois pas utilisable. Inibir aquesta opcion per calculer en utilizant lo debit binaire.

en: MPEG-PS demuxer
oc: Desmultiplexador MPEG-PS

en: Extra PMT
oc: PMT suplementària

en: Allows a user to specify an extra pmt (pmt_pid=pid:stream_type[,...]).
oc: Permet d'especificar una PMT suplementària (pmt_pid=pid:type_flux[,…]).

en: Set id of ES to PID
oc: Seleccionar l'id de l'ES pel PID

en: Set the internal ID of each elementary stream handled by VLC to the same value as the PID in the TS stream, instead of 1, 2, 3, etc. Useful to do '#duplicate{..., select="es=<pid>"}'.
oc: Definir l'identificant intèrne de cada flux elementari de VLC a la valor del PID dins lo flux TS, al lieu de 1,2,3. Utile per exemple per far « #duplicate{…, select="es=<pid>"} ».

en: CSA Key
oc: Clau CSA

en: CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
oc: Clau de chiframent CSA. Aquela deu èsser una cadena de 16 caractèrs (8 octets exadecimals).

en: Second CSA Key
oc: Segonda Clau CSA

en: The even CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
oc: Clau de chiframent CSA paire. Aquela deu èsser una cadena de 16 caractèrs (8 octets exadecimals).

en: Packet size in bytes to decrypt
oc: Talha de paquet de deschifrar, en octets

en: Separate sub-streams
oc: Separar los sosfluxes

en: Separate teletex/dvbs pages into independent ES. It can be useful to turn off this option when using stream output.
oc: Separar las paginas teletèxte/dvbs en fluxes independents. Pòt èsser utile d'inibir aquò quand s'utiliza un flux de sortida.

en: Seek and position based on a percent byte position, not a PCR generated time position. If seeking doesn't work property, turn on this option.
oc: Recèrca e posicion basées sus un percentatge de posicion d'octet puslèu que les informacions de temps PCR. Se la recèrca fonciona mal, activatz aquesta opcion.

en: Trust in-stream PCR
oc: Se fisar del flux PCR entrant

en: Use the stream PCR as a reference.
oc: Utilizar lo flux PCR coma referéncia

en: MPEG Transport Stream demuxer
oc: Desmultiplexador MPEG Transport Stream

en: Teletext
oc: Teletèxte

en: Teletext subtitles
oc: Sostítols Teletèxte

en: Teletext: additional information
oc: Teletèxte : informacions suplementàrias

en: Teletext: program schedule
oc: Teletèxte : programas

en: Teletext subtitles: hearing impaired
oc: Sostítols Teletèxte per Malentendents

en: DVB subtitles: hearing impaired
oc: Sostítols DVD per Malentendents

en: clean effects
oc: Netejar los efièches

en: hearing impaired
oc: Malentendents

en: visual impaired commentary
oc: Comentari pels malvesents

en: Windows Media NSC metademux
oc: Desmultiplexador Windows Media NSC

en: NullSoft demuxer
oc: Desmultiplexador NullSoft

en: Nuv demuxer
oc: Desmultiplexador Nuv

en: OGG demuxer
oc: Desmultiplexador Ogg

en: Show shoutcast adult content
oc: Afichar lo contengut per adultes sus shoutcast

en: Show NC17 rated video streams when using shoutcast video playlists.
oc: Afichar de fluxes vidèos notATs « NC17 » al moment de l'utilizacion de las listas de lecturas shoutcast.

en: Skip ads
oc: Sautar las publicitats

en: Use playlist options usually used to prevent ads skipping to detect ads and prevent adding them to the playlist.
oc: Utilizar las opcions de listas de lectura de costuma previstas per evitar las publicitats ; per las detectar e evitar de las apondre a la lista.

en: M3U playlist import
oc: Impòrt de lista de lectura M3U

en: RAM playlist import
oc: Impòrt de lista de lectura RAM

en: PLS playlist import
oc: Impòrt de lista de lectura PLS

en: B4S playlist import
oc: Impòrt de lista de lectura B4S

en: DVB playlist import
oc: Impòrt de lista de lectura DVB

en: Podcast parser
oc: Parsador Podcast

en: XSPF playlist import
oc: Impòrt de lista de lectura XSPF

en: New winamp 5.2 shoutcast import
oc: Novèl impòrt shoutcast winamp 5.2

en: ASX playlist import
oc: Impòrt de lista de lectura ASX

en: Kasenna MediaBase parser
oc: Desmultiplexador Kasenna MediaBase

en: QuickTime Media Link importer
oc: Importador de ligams de mèdias Quicktime

en: Dummy IFO demux
oc: Desmultiplexador ifo bidon

en: iTunes Music Library importer
oc: Importation de bibliotèca iTunes

en: WPL playlist import
oc: Impòrt de lista de lectura WPL

en: Podcast Info
oc: Informacions Podcast

en: Podcast Link
oc: Ligam podcast

en: Podcast Copyright
oc: Notícia Drech d'autor podcast

en: Podcast Category
oc: Categoria podcast

en: Podcast Keywords
oc: mots-claus podcast

en: Podcast Subtitle
oc: Sostítols  podcast

en: Podcast Summary
oc: Resumit Podcast

en: Podcast Publication Date
oc: Data de publicacion del podcast

en: Podcast Author
oc: Autor podcast

en: Podcast Subcategory
oc: Categoria podcast

en: Podcast Duration
oc: Durada podcast

en: Podcast Type
oc: Tipe de podcast

en: Podcast Size
oc: Talha del Podcast

en: %s bytes
oc: %s octets

en: Listeners
oc: Auditors

en: Load
oc: Cargar

en: PVA demuxer
oc: Desmultiplexador PVA

en: Audio sample rate in Hertz. Default is 48000 Hz.
oc: Frequéncia d'escandalhatge àudio en Hertz. 48000 Hz per defaut.

en: Audio channels
oc: Canals àudio

en: Audio channels in input stream. Numeric value >0. Default is 2.
oc: Canals àudio dins lo flux d'entrada. Valor numerica > 0. 2 per defaut.

en: FOURCC code of raw input format
oc: Còde FOURCC del flux d'entrada brut

en: FOURCC code of the raw input format. This is a four character string.
oc: Còde FOURCC del flux d'entrada brut. Aquò es una cadena de 4 caractèrs.

en: Forces the audio language
oc: Forçar la lenga àudio

en: Raw audio demuxer
oc: Desmultiplexador àudio Raw

en: The demuxer will advance timestamps if the input can't keep up with the rate.
oc: Autorizar VLC a sautar d'imatges se la CPU pòt pas seguir lo taus d'encodatge.

en: DV (Digital Video) demuxer
oc: Desmultiplexador DV (Digital Video)

en: This is the desired frame rate when playing raw video streams. In the form 30000/1001 or 29.97
oc: Debit d'imatges desirat per la lectura dempuèi de fluxes vidèos bruts. De la forma 30000/1001 o 29.97

en: This specifies the width in pixels of the raw video stream.
oc: Aquò indica la largor en pixèls del flux vidèo brut.

en: This specifies the height in pixels of the raw video stream.
oc: Aquò indica la nautor en pixèls del flux vidèo brut.

en: Force chroma (Use carefully)
oc: Forçar la crominança (d'utilizar amb precaucion)

en: Force chroma. This is a four character string.
oc: Forçar la crominança. Aquò es una cadena de 4 caractèrs.

en: Raw video demuxer
oc: Desmultiplexador vidèo Raw

en: Real demuxer
oc: Desmultiplexador Real

en: C64 sid demuxer
oc: Desmultiplexador C64 sid

en: SMF demuxer
oc: Desmultiplexador SMF

en: EBU STL subtitles parser
oc: Lector de sostítols EBU STL

en: Apply a delay to all subtitles (in 1/10s, eg 100 means 10s).
oc: Apondre un relambi a totes los sostítols (en 1/10s, 100 = 10 segondas).

en: Override the normal frames per second settings. This will only work with MicroDVD and SubRIP (SRT) subtitles.
oc: Remplaçar lo nombre d'imatges per segonda. Fonciona pas qu'amb los sostítols MicroDVD e SubRIP (SRT).

en: Override the default track description.
oc: Subrecargar la descripcion per defaut de la pista.

en: Text subtitle parser
oc: Lector de sostítols tèxte

en: Subtitle delay
oc: Retard dels sostítols

en: Subtitle format
oc: Format de sostítols

en: Subtitle description
oc: Descripcion dels sostítols

en: TTA demuxer
oc: Desmultiplexador TTA

en: TY Stream audio/video demux
oc: Desencodador de flux TY àudio/vidèo

en: Closed captions 2
oc: Sostitolatge codat 2

en: Closed captions 3
oc: Sostitolatge codat 3

en: Closed captions 4
oc: Sostitolatge codat 4

en: Desired frame rate for the VC-1 stream.
oc: Debit d'imatges pel flux VC-1.

en: VC1 video demuxer
oc: Desmultiplexador vidèo VC1

en: Vobsub subtitles parser
oc: Desmultiplexador de sostítols Vobsub

en: VOC demuxer
oc: Desmultiplexador VOC

en: WAV demuxer
oc: Desmultiplexador WAV

en: XA demuxer
oc: Desmultiplexador XA

en: Unknown category
oc: categoria desconeguda

en: Closed captions
oc: Sostítols

en: Textual audio descriptions
oc: Descripcion  textuala de l'àudio

en: Ticker text
oc: Tèxte desfilant

en: Active regions
oc: Regions activas

en: Semantic annotations
oc: Anotacions semanticas

en: Transcript
oc: Transcripte

en: Linguistic markup
oc: Marcador de lenga

en: Cue points
oc: Punts de referéncia

en: Subtitles (images)
oc: Sostítols (imatges)

en: Slides (text)
oc: Diaporama (textes)

en: Slides (images)
oc: Diaporama (imatges)

en: About VLC media player
oc: A prepaus del lector multimèdia VLC

en: Credits
oc: Crèdits

en: License
oc: Licéncia

en: Authors
oc: Autors

en: VLC media player and VideoLAN are trademarks of the VideoLAN Association.
oc: Lo lector multimèdia VLC e VideoLAN son de marcas depausadas de l'Associacion VideoLAN.

en: <p>VLC media player is a free and open source media player, encoder, and streamer made by the volunteers of the <a href="https://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a> community.</p><p>VLC uses its internal codecs, works on essentially every popular platform, and can read almost all files, CDs, DVDs, network streams, capture cards and other media formats!</p><p><a href="https://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Help and join us!</span></a>
oc: <p>Lo lector multimèdia VLC es un lector, un encodador e un diffuseur multimèdia gratuit e libre fait per de volontaires de la communauté <a href="https://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a>.</p><p>VLC utiliza ses propres codecs, fonciona sus les plate-formes les plus répandues, e pòt legir quasiment totes los fichièrs, CD, DVD, flux ret, cartas de captura e autres formats de mèdias !</p><p><a href="https://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Ajudaz-nous e rejoignez-nous !</span></a>

en: Playlist parsers
oc: Analisadors de listas de lectura

en: Service Discovery
oc: Descoberta de servicis

en: Interfaces
oc: Interfàcias

en: Art and meta fetchers
oc: Collector d'illustracion e metainformacions

en: Show Installed Only
oc: Afichar solament los installats

en: Find more addons online
oc: Trobar mai d'extensions en linha

en: Addons Manager
oc: Gestionari d'extensions

en: Installed
oc: Installat

en: Name
oc: Nom

en: Author
oc: Autor

en: Uninstall
oc: Desinstallar

en: Skins
oc: Abilhatges

en: 2 Pass
oc: 2 Passes

en: Enable dynamic range compressor
oc: Compression dinamica

en: Reset
oc: Reïnicializacion

en: Attack
oc: Atac

en: Release
oc: Atudament

en: Threshold
oc: Sulhet

en: Enable Spatializer
oc: Activar l'espacializador

en: Headphone virtualization
oc: Espacializacion per casc esterèo

en: Volume normalization
oc: Normalizacion del volum

en: Maximum level
oc: Nivèl maximal

en: Filter
oc: Filtre

en: Audio Effects
oc: Efièches àudio

en: Duplicate current profile...
oc: Duplicar lo perfil corrent…

en: Organize Profiles...
oc: Organizar los perfils…

en: Duplicate current profile for a new profile
oc: Duplicar lo perfil corrent per en crear un novèl

en: Enter a name for the new profile:
oc: Entrar lo nom del novèl perfil :

en: Save
oc: Enregistrar

en: Please enter a unique name for the new profile.
oc: Entrar un nom unic pel novèl perfil.

en: Multiple profiles with the same name are not allowed.
oc: Impossible d'aver mantun perfil amb lo meteis nom.

en: Remove a preset
oc: Suprimir una configuracion

en: Select the preset you would like to remove:
oc: Causir la configuracion a suprimir :

en: Remove
oc: Suprimir

en: Add new Preset...
oc: Apondre una novèla configuracion…

en: Organize Presets...
oc: Organizar las configuracions…

en: Save current selection as new preset
oc: Enregistrar la seleccion correnta en tant que configuracion

en: Enter a name for the new preset:
oc: Entrar lo nom de la novèla configuracion :

en: Bookmarks
oc: Signets

en: Add
oc: Apondre

en: Clear
oc: Escafar

en: Edit
oc: Edicion

en: Time
oc: Temps

en: OK
oc: D'acòrdi

en: Untitled
oc: Sens títol

en: No input
oc: Pas d'entrada

en: No input found. A stream must be playing or paused for bookmarks to work.
oc: Aucune entrada trobada. Lo flux deu èsser en lectura o en pausa per que los signets foncionen.

en: Input has changed
oc: L'entrada a cambiat

en: Input has changed, unable to save bookmark. Suspending playback with "Pause" while editing bookmarks to ensure to keep the same input.
oc: L'entrada a cambiat, impossible d'enregistrar los signets. Passez la lectura sus « Pause » pendent la modificacion dels signets per gardar la meteissa entrada.

en: Backward
oc: Recular

en: Forward
oc: Avançar

en: Convert & Stream
oc: Convertir & difusar

en: Go!
oc: Anar !

en: Drop media here
oc: Depausar de mèdias aicí

en: Open media...
oc: Dobrir un mèdia…

en: Choose Profile
oc: Causir un perfil

en: Customize...
oc: Personalizar…

en: Choose Destination
oc: Destinacion

en: Choose an output location
oc: Causir una destinacion

en: Browse...
oc: Percórrer...

en: Setup Streaming...
oc: Configurar los fluxes…

en: Select Streaming Method
oc: Seleccionar lo metòde de difusion

en: Save as File
oc: Enregistrar lo fichièr

en: Stream
oc: Flux

en: Apply
oc: Aplicar

en: Save as new Profile...
oc: Enregistrar un novèl perfil…

en: Encapsulation
oc: Metòde d'encapsulacion

en: Video codec
oc: Codecs vidèo

en: Audio codec
oc: Codecs àudio

en: Keep original video track
oc: Conservar la talha originala de la pista vidèo

en: Resolution
oc: Resolucion

en: You just need to fill one of the three following parameters, VLC will autodetect the other using the original aspect ratio
oc: Es juste necessari d'emplenar un dels tres paramètres seguents, VLC detectarà automaticament los autres en utilizant lo rapòrt d'afichatge original

en: Scale
oc: Escala

en: Keep original audio track
oc: Conservar la pista àudio originala

en: Overlay subtitles on the video
oc: Incrustar los sostítols sus la vidèo

en: Stream Destination
oc: Destinacion del flux

en: Stream Announcement
oc: Anóncia dels fluxes

en: Address
oc: Adreça

en: Port
oc: Pòrt

en: SAP Announcement
oc: Anóncia SAP

en: HTTP Announcement
oc: Anóncia HTTP

en: RTSP Announcement
oc: Anóncia RTSP

en: Export SDP as file
oc: Exportar un fichièr SDP

en: Channel Name
oc: Nom del canal

en: SDP URL
oc: URL del SDP

en: Invalid container format for HTTP streaming
oc: Format de contenidor invalid pel streaming HTTP

en: Media encapsulated as %@ cannot be streamed through the HTTP protocol for technical reasons.
oc: Lo mèdia encapsulat en tant que %@ pòt pas èsser legit a travèrs lo protocòl HTTP per de rasons tecnicas.

en: Remove a profile
oc: Suprimir un perfil

en: Select the profile you would like to remove:
oc: Seleccionatz lo perfil a suprimir :

en: Save as new profile
oc: Crear un novèl perfil

en: %@ stream to %@:%@
oc: %@ flux cap a %@:%@

en: No Address given
oc: Pas d'adreça indicada

en: In order to stream, a valid destination address is required.
oc: Per crear un flux, una adreça de destinacion valida es indispensabla.

en: No Channel Name given
oc: Pas de nom de canal

en: SAP stream announcement is enabled. However, no channel name is provided.
oc: Lo flux SAP es activat. Pasmens, cap de nom de cadena es pas provesit.

en: No SDP URL given
oc: Pas d'URL SDP

en: A SDP export is requested, but no URL is provided.
oc: Un supòrt SDP es demandat, mas cap d'URL es pas provesida.

en: Custom
oc: Personalizat

en: Random On
oc: Aleatòri Òc

en: Repeat Off
oc: Sens repeticion

en: Errors and Warnings
oc: Errors e avertiments

en: Clean up
oc: Escafar

en: Volume
oc: Volum

en: Index
oc: Indèx

en: Messages
oc: Messatges

en: Remove old preferences?
oc: Escafar las ancianas preferéncias ?

en: We just found an older version of VLC's preferences files.
oc: Un ancian fichièr de preferéncias de VLC es estat trobat.

en: Move To Trash and Relaunch VLC
oc: Desplaçatz-lo dins l'escobilhièr e reaviatz VLC

en: Level %i
oc: Nivèl %i

en: Smaller
oc: Mai pichon

en: Small
oc: Pichon

en: Large
oc: Grand

en: Larger
oc: Mai grand

en: Check for Update...
oc: Recercar de mesas a jorn…

en: Preferences...
oc: Preferéncias…

en: Services
oc: Servicis

en: Hide VLC
oc: Amagar VLC

en: Hide Others
oc: Amagar los autres

en: Show All
oc: Afichar tot

en: Quit VLC
oc: Quitar VLC

en: 1:File
oc: 1:Fichièr

en: Advanced Open File...
oc: Dobrir un fichièr en mòde avançat…

en: Open File...
oc: Dobrir un fichièr…

en: Open Disc...
oc: Dobrir un disc…

en: Open Network...
oc: Dobrir un flux ret…

en: Open Capture Device...
oc: Dobrir un periferic de captura…

en: Open Recent
oc: Dobrir un flux recent

en: Close Window
oc: Tampar la fenèstra

en: Convert / Stream...
oc: Convertir / Difusar…

en: Save Playlist...
oc: Enregistrar la lista de lectura…

en: Reveal in Finder
oc: Mostrar dins lo « Finder »

en: Cut
oc: Talhar

en: Copy
oc: Copiar

en: Paste
oc: Pegar

en: Select All
oc: Seleccionar tot

en: View
oc: Vista

en: Show Previous & Next Buttons
oc: Afichar los botons Seguent & Precedent

en: Show Shuffle & Repeat Buttons
oc: Afichar los botons Aleatòri & Repeticion

en: Show Audio Effects Button
oc: Afichar lo boton Efièches àudio

en: Show Sidebar
oc: Afichar la barra laterala

en: Playlist Table Columns
oc: Colomnas de la lista de lectura

en: Playback
oc: Lectura

en: Playback Speed
oc: Velocitat de lectura

en: Track Synchronization
oc: Sincronizacion de pista

en: A→B Loop
oc: A→B en bocla

en: Quit after Playback
oc: Quitar aprèp la lectura

en: Step Forward
oc: Avançar d'un pas

en: Step Backward
oc: Recular d'un pas

en: Jump to Time
oc: Anar al temps

en: Increase Volume
oc: Aumentar lo volum

en: Decrease Volume
oc: Redusir lo volum

en: Audio Device
oc: Periferic àudio

en: Half Size
oc: Talha meitat

en: Normal Size
oc: Talha normala

en: Double Size
oc: Talha dobla

en: Fit to Screen
oc: Ajustar a l'ecran

en: Float on Top
oc: Flotar en dessús

en: Fullscreen Video Device
oc: Sortida vidèo en ecran complet

en: Post processing
oc: Pòsttractament

en: Add Subtitle File...
oc: Apondre un fichièr de sostítols…

en: Subtitles Track
oc: Pista de sostítols

en: Text Size
oc: Talha del tèxte

en: Text Color
oc: Color del tèxte

en: Outline Thickness
oc: Espessor del contorn

en: Background Opacity
oc: Opacitat del rèireplan

en: Background Color
oc: Color del rèireplan

en: Window
oc: Fenèstra

en: Minimize
oc: Redusir

en: Player...
oc: Lector…

en: Main Window...
oc: Fenèstra principala…

en: Audio Effects...
oc: Efièches àudio…

en: Video Effects...
oc: Efièches vidèo…

en: Bookmarks...
oc: Signets…

en: Playlist...
oc: Lista de lectura…

en: Media Information...
oc: Informacions sul mèdia…

en: Messages...
oc: Messatges…

en: Errors and Warnings...
oc: Errors e avertiments…

en: Bring All to Front
oc: Tot ramenar al primièr plan

en: Help
oc: Ajuda

en: VLC media player Help...
oc: Ajuda del lector multimèdia VLC…

en: Online Documentation...
oc: Documentacion en linha...

en: VideoLAN Website...
oc: Site web de VideoLAN…

en: Make a donation...
oc: Far un don…

en: Online Forum...
oc: Forum en linha…

en: File Format:
oc: Format de fichièr :

en: Extended M3U
oc: M3U espandit

en: XML Shareable Playlist Format (XSPF)
oc: XSPF (Format de Lista de Lectura escambiable XML)

en: HTML playlist
oc: Lista de lectura HTML

en: Save Playlist
oc: Enregistrar la lista de lectura

en: Lock Aspect Ratio
oc: Forçar lo format d'afichatge

en: Search in Playlist
oc: Cercar dins la lista de lectura

en: Subscribe
oc: S'abonar

en: Unsubscribe
oc: Se desabonar

en: Subscribe to a podcast
oc: S'abonar a un podcast

en: Enter URL of the podcast to subscribe to:
oc: Entratz l'URL per s'abonar a un podcast :

en: Unsubscribe from a podcast
oc: Se desabonar d'un podcast

en: Select the podcast you would like to unsubscribe from:
oc: Entratz l'URL per s'abonar a un podcast :

en: Check for album art and metadata?
oc: Verificar la jaqueta e las metadonadas?

en: Enable Metadata Retrieval
oc: Activar la recuperacion de metadonadas

en: No, Thanks
oc: Non, mercé

en: VLC can check online for album art and metadata to enrich your playback experience, e.g. by providing track information when playing Audio CDs. To provide this functionality, VLC will send information about your contents to trusted services in an anonymized form.
oc: VLC pòt recercar en linha d'imatges e metadonadas relatius a l'album per fin d'enriquir vòstra utilizacion, per exemple en provesissent d'informacions sus las pistas dels CD àudio que vous jouez. Per proposer aquesta fonctionnalité, VLC enverra d'informacions suls contenguts a de servicis de confiance, de façon anonyme.

en: Show/Hide Playlist
oc: Afichar/amagar la lista de lectura

en: Repeat
oc: Repeticion

en: Shuffle
oc: Aleatòri

en: Full Volume
oc: Volum max

en: Open Source
oc: Dobrir un flux

en: Open
oc: Dobrir

en: Settings...
oc: Paramètres…

en: Network
oc: Ret

en: Capture
oc: Captura

en: Choose a file
oc: Causir un fichièr

en: Treat as a pipe rather than as a file
oc: Considerar coma un tudèl puslèu que coma un fichièr

en: Play another media synchronously
oc: Jogar en sincronizacion amb autre mèdia (fichièr àudio suplementari, …)

en: Choose...
oc: Causir…

en: Custom playback
oc: Lectura personalizada

en: Open VIDEO_TS / BDMV folder
oc: Dobrir lo dorsièr VIDEO_TS / BDMV

en: Insert Disc
oc: Inserir un disc

en: Disable DVD menus
oc: Inibir los menús DVD

en: Enable DVD menus
oc: Activar los menús DVD

en: IP Address
oc: Adreça IP

en: To Open a usual network stream (HTTP, RTSP, RTMP, MMS, FTP, etc.), just enter the URL in the field above. If you want to open a RTP or UDP stream, press the button below.
oc: Per dobrir un flux ret standard (HTTP, RTSP, MMS, FTP, etc.), donnez son URL dins lo camp çaisús. Se volètz dobrir un flux RTP o UDP, quichatz sul boton çaijós.

en: If you want to open a multicast stream, enter the respective IP address given by the stream provider. In unicast mode, VLC will use your machine's IP automatically.
    
    To open a stream using a different protocol, just press Cancel to close this sheet.
oc: Se volètz dobrir un flux multicast, donnez l'adreça IP indiquée pel provesidor del flux. En mòde unicast, VLC utiliza automaticament l'IP de la maquina.
    
    Per dobrir un flux amb un protocòl diferent, clicatz [Anullar] per tampar aquesta fenèstra.

en: Open RTP/UDP Stream
oc: Dobrir un flux RTP/UDP

en: Protocol
oc: Protocòl

en: Input Devices
oc: Periferics d'entrada

en: Subscreen left
oc: Partida esquèrra del sosecran

en: Subscreen top
oc: Naut del sosecran

en: Capture Audio
oc: Captura àudio

en: Add Subtitle File:
oc: Apondre un fichièr de sostítols :

en: Override parameters
oc: Otrapassar los paramètres

en: Subtitle encoding
oc: Encodatge dels sostítols

en: Font size
oc: Talha

en: Subtitle alignment
oc: Alinhament dels sostítols

en: Font Properties
oc: Proprietats de poliça

en: Subtitle File
oc: Fichièr de sostítols

en: fps
oc:  ips

en: Open File
oc: Dobrir un &fichièr

en: %i tracks
oc: %i pistas

en: Streaming and Transcoding Options
oc: Opcions de difusion/transcodatge

en: Display the stream locally
oc: Afichar pendent la difusion

en: Dump raw input
oc: Enregistrar lo flux brut

en: Encapsulation Method
oc: Metòde d'encapsulacion

en: Transcoding options
oc: Opcions de transcodatge

en: Bitrate (kb/s)
oc: Debit (kbit/s)

en: Stream Announcing
oc: Anóncia dels fluxes

en: Save File
oc: Enregistrar lo fichièr

en: Track Number
oc: Numèro de pista

en: Duration
oc: Durada

en: File Size
oc: Talha del fichièr

en: Media Information
oc: Metadonadas

en: Location
oc: Emplaçament

en: Save Metadata
oc: Enregistrar las metadonada&s

en: Codec Details
oc: Detalhs dels codecs

en: Read at media
oc: Legit a la font

en: Input bitrate
oc: Debit d'entrada

en: Demuxed
oc: Demultiplexat

en: Stream bitrate
oc: Debit del flux

en: Decoded blocks
oc: Blòts desencodats

en: Displayed frames
oc: Imatges afichats

en: Lost frames
oc: Imatges perduts

en: Played buffers
oc: Tampons jogats

en: Lost buffers
oc: Tampons perduts

en: Error while saving meta
oc: Error al moment de l'enregistrament de las metadonadas

en: VLC was unable to save the meta data.
oc: VLC es incapable d'enregistrar las metadonadas.

en: Continue playback?
oc: Contunhar la lectura ?

en: Continue
oc: Contunhar

en: Restart playback
oc: Reaviar la lectura

en: Playback of "%@" will continue at %@
oc: La lectura de « %@ » reprendrà a %@

en: LIBRARY
oc: BIBLIOTÈCA

en: MY COMPUTER
oc: MON ORDENADOR

en: DEVICES
oc: PERIFERICS

en: LOCAL NETWORK
oc: RET LOCALA

en: Interface Settings
oc: Paramètres de l'interfàcia

en: Audio Settings
oc: Paramètres àudio

en: Video Settings
oc: Paramètres vidèo

en: Subtitle & On Screen Display Settings
oc: Paramètres de sostítols e d'incrustacion vidèo

en: Input & Codec Settings
oc: Paramètres d'entrada e de codec

en: General Audio
oc: Àudio general

en: Preferred Audio language
oc: Lenga àudio preferida

en: Enable Last.fm submissions
oc: Activar las somissions a last.fm

en: Visualization
oc: Visualizacion

en: Keep audio level between sessions
oc: Reténer lo nivèl de volum entre las sessions

en: Always reset audio start level to:
oc: Totjorn remetre lo nivèl de volum a :

en: Change
oc: Cambiar

en: Change Hotkey
oc: Cambiar lo acorchi de clavièr

en: Select an action to change the associated hotkey:
oc: Seleccionar una accion per cambiar la tòca associada :

en: Action
oc: Accion

en: Shortcut
oc: Acorchi

en: Record directory or filename
oc: Dorsièr de las capturas

en: Directory or filename where the records will be stored
oc: Dorsièr o fichièr pels enregistraments

en: Repair AVI Files
oc: Reparar los fichièrs AVI

en: Default Caching Level
oc: Nivèl d'escondedor per defaut

en: Caching
oc: Mesa en escondedor

en: Use the complete preferences to configure custom caching values for each access module.
oc: Utilizatz las preferéncias espandidas per configurar de valors d'escondedor personalizadas per totes los moduls d'accès.

en: Codecs / Muxers
oc: Codecs / Multiplexadors

en: Post-Processing Quality
oc: Qualitat de pòsttractament

en: Edit default application settings for network protocols
oc: Modificar los paramètres per defaut de l'aplicacion pels protocòls ret

en: Open network streams using the following protocols
oc: Dobrir los fluxes rets en utilizant los protocòls seguents

en: Note that these are system-wide settings.
oc: Notatz qu'aquestes paramètres son per l'ensemble del sistèma.

en: Interface style
oc: Estil d'interfàcia

en: Dark
oc: Escura

en: Bright
oc: Clara

en: Continue playback
oc: Contunhar la lectura

en: Control playback with the Apple Remote
oc: Contrarotlar la lectura amb la telecomanda Apple

en: Control playback with media keys
oc: Contrarotlar la lectura amb las tòcas multimèdias

en: Control system volume with the Apple Remote
oc: Contrarotlar lo volum del sistèma amb la telecomanda Apple

en: Control external music players
oc: Contrarotlar los lectors de musica extèrna

en: Privacy / Network Interaction
oc: Vida privada / Interaccion ret

en: Automatically check for updates
oc: Recercar automaticament de mesas a jorn

en: Default Encoding
oc: Encodatge per defaut

en: Display Settings
oc: Paramètres d'afichatge

en: Font color
oc: Color

en: Font
oc: Poliça

en: Subtitle languages
oc: Lenga dels sostítols

en: Preferred subtitle language
oc: Lenga sostítols preferida

en: Enable OSD
oc: Activar l'OSD

en: Force bold
oc: En gras

en: Outline color
oc: Color del contorn

en: Outline thickness
oc: Contorn

en: Display
oc: Afichatge

en: Show video within the main window
oc: Afichar la vidèo dins la fenèstra principala

en: Pause the video playback when minimized
oc: Metre la vidèo en pausa al moment de l'iconificacion

en: Black screens in Fullscreen mode
oc: Passar al negre en ecran complet

en: Use the native fullscreen mode
oc: Utilizar lo mòde ecran complet natiu

en: Video snapshots
oc: Capturas d'ecran

en: Folder
oc: Dorsièr

en: Sequential numbering
oc: Numerotacion sequenciala

en: Reset All
oc: Restablir tot

en: Preferences
oc: Preferéncias

en: Last check on: %@
oc: Darrièr còp : %@

en: No check was performed yet.
oc: Pas de contraròtle efectuat.

en: Lowest Latency
oc: Laténcia la mai bassa

en: Low Latency
oc: Laténcia febla

en: Higher Latency
oc: Laténcia la mai nauta

en: Highest Latency
oc: Laténcia elevada

en: Reset Preferences
oc: Restablir

en: This will reset VLC media player's preferences.
    
    Note that VLC will restart during the process, so your current playlist will be emptied and eventual playback, streaming or transcoding activities will stop immediately.
    
    The Media Library will not be affected.
    
    Are you sure you want to continue?
oc: Aquò va remetre a zèro totas las preferéncias de VLC.
    
    Notatz que VLC va redémarrer pendent aquesta procédure, atal vòstra lista de lectura serà vidée e las lecturas o transcodatges en cors seràn arrestats.
    
    La bibliotèca de mèdias serà pas afectada.
    
    Sètz segur que volètz contunhar ?

en: This setting cannot be changed because the native fullscreen mode is enabled.
oc: Aqueste paramètre pòt pas èsser modificat perque lo mòde ecran complet natiu es activat.

en: Choose the folder to save your video snapshots to.
oc: Causissètz lo dorsièr per enregistrar las capturas d'ecran.

en: Choose
oc: Causir

en: Choose the directory or filename where the records will be stored.
oc: Dorsièr o fichièr pels enregistraments.

en: Press new keys for
    "%@"
oc: Quichatz sus la novèla combinason per
    « %@ »

en: Invalid combination
oc: Combinason invalida

en: Regrettably, these keys cannot be assigned as hotkey shortcuts.
oc: Ailàs, aquelas tòcas pòdon pas èsser utilizadas coma acorchi.

en: This combination is already taken by "%@".
oc: Aquesta combinason es ja utilizada per « %@ ».

en: Not Set
oc: pas definit

en: sec.
oc: seg.

en: Audio/Video
oc: Àudio/Vidèo

en: Audio track synchronization:
oc: Sincronizacion de pista àudio :

en: A positive value means that the audio is ahead of the video
oc: Una valor positiva vòl dire que l'àudio es en avança sus la vidèo

en: Subtitles/Video
oc: Sostítols/Vidèo

en: Subtitle track synchronization:
oc: Sincronizacion de pista sostítols :

en: A positive value means that the subtitles are ahead of the video
oc: Una valor positiva significa que los sostítols son en avança sus la vidèo

en: Subtitle speed:
oc: Velocitat dels sostítols :

en: Subtitle duration factor:
oc: Factor de durada dels sostítols :

en: Extend subtitle duration by this value.
    Set 0 to disable.
oc: Espandir la durada dels sostítols amb aquesta valor.
    Metre 0 per inibir.

en: Multiply subtitle duration by this value.
    Set 0 to disable.
oc: Multiplicar la durada dels sostítols per aquesta valor.
    Metre a 0 per inibir

en: Recalculate subtitle duration according
    to their content and this value.
    Set 0 to disable.
oc: Re-calculer la durada dels sostítols conformément
    à lor contengut e a aquesta valor.
    Metre a 0 per inibir.

en: Video Effects
oc: Efièches vidèo

en: Geometry
oc: Geometria

en: Image Adjust
oc: Ajustament d'imatge

en: Brightness Threshold
oc: Sulhet de luminositat

en: Sharpen
oc: Accentuacion

en: Banding removal
oc: Supression efièch de traîne

en: Radius
oc: Rai

en: Film Grain
oc: Gran del filme

en: Variance
oc: Variança

en: Synchronize top and bottom
oc: Sincronizar naut e bas

en: Synchronize left and right
oc: Sincronizar esquèrra e drecha

en: Transform
oc: Transformacion

en: Rotate by 90 degrees
oc: Rotacion de 90 grases

en: Rotate by 180 degrees
oc: Rotacion de 180 grases

en: Rotate by 270 degrees
oc: Rotacion de 270 grases

en: Flip horizontally
oc: Revirament orizontal

en: Flip vertically
oc: Revirament vertical

en: Magnification/Zoom
oc: Agrandiment/Zoom

en: Puzzle game
oc: Puzzle

en: Rows
oc: Linhas

en: Columns
oc: Colomnas

en: Clone
oc: Clòn

en: Number of clones
oc: Nombre de clòns

en: Wall
oc: Mur d'imatges

en: Color threshold
oc: Sulhet de color

en: Similarity
oc: Similaritat

en: Intensity
oc: Intensitat

en: Edge
oc: « edge » / Contorns

en: Hough
oc: « hough » / Linhas

en: Color extraction
oc: Extraccion de color

en: Invert colors
oc: Inversion de color

en: Posterize
oc: Posterizar

en: Posterize level
oc: Nivèl de posterizacion

en: Motion blur
oc: Fosc de movement

en: Motion Detect
oc: Deteccion de movement

en: Water effect
oc: Efièch aqüatic

en: Psychedelic
oc: Psiquedelic

en: Anaglyph
oc: Anaglif

en: Add text
oc: Apondon de tèxte

en: Text
oc: Tèxte

en: Add logo
oc: Apondon d'un lògo

en: Transparency
oc: Transparéncia

en: Organize profiles...
oc: Organizar los perfils…

en: Video device
oc: Periferic vidèo

en: Number of the screen to use by default to display videos in 'fullscreen'. The screen number correspondance can be found in the video device selection menu.
oc: Numèro de l'ecran d'utilizar per defaut per afichar las vidèos en ecran complet. La correspondéncia dels numèros d'ecrans se tròba dins lo menú de seleccion del periferic vidèo.

en: Opaqueness
oc: Opacitat

en: Set the transparency of the video output. 1 is non-transparent (default) 0 is fully transparent.
oc: Règla la transparéncia de la sortida vidèo. 1 correspond a opac (per defaut), 0 a transparent

en: Black screens in fullscreen
oc: Passar al negre en ecran complet

en: In fullscreen mode, keep screen where there is no video displayed black
oc: Passar al negre los ecrans qu'afichan pas de vidèo, en mòde ecran complet.

en: Show Fullscreen controller
oc: Afichar lo contrarotlador ecran complet

en: Shows a lucent controller when moving the mouse in fullscreen mode.
oc: Afichar un contrarotlador en surbrilhança al moment dels movements de mirga en ecran complet.

en: Auto-playback of new items
oc: Lectura automatica dels novèls elements

en: Start playback of new items immediately once they were added.
oc: Aviar la lectura dels novèls elements tre que son aponduts.

en: Keep Recent Items
oc: Gardar los elements recents

en: By default, VLC keeps a list of the last 10 items. This feature can be disabled here.
oc: Per defaut, VLC garda una lista dels 10 darrièrs mèdias. Aquesta possibilitat pòt èsser inibida aicí.

en: By default, VLC can be remotely controlled with the Apple Remote.
oc: Per defaut, VLC pòt èsser contrarotlat amb la telecomanda Apple.

en: By default, VLC will control its own volume with the Apple Remote. However, you can choose to control the global system volume instead.
oc: Per defaut, VLC contrarotlarà son pròpri volum amb la telecomanda Apple. Pasmens, podètz causir de contrarotlar lo volum global del sistèma a la plaça.

en: Control playlist items with the Apple Remote
oc: Contrarotlar la lista de lectura amb la telecomanda Apple

en: By default, VLC will allow you to switch to the next or previous item with the Apple Remote. You can disable this behavior with this option.
oc: Per defaut, VLC vos permetrà de passar a l'element seguent o precedent amb la telecomanda Apple. Podètz desactivar aqueste comportament amb aquesta opcion.

en: By default, VLC can be controlled using the media keys on modern Apple keyboards.
oc: Per defaut, VLC pòt èsser contrarotlat amb las tòcas multimèdias dels clavièrs Apple recents.

en: Run VLC with dark interface style
oc: Aviar VLC amb un estil d'interfàcia escura

en: If this option is enabled, VLC will use the dark interface style. Otherwise, the grey interface style is used.
oc: Se aquesta opcion es activada, VLC utilizarà l'estil d'interfàcia escur. Siquenon, l'estil d'interfàcia grisat serà utilizat.

en: By default, VLC uses the fullscreen mode known from previous Mac OS X releases. It can also use the native fullscreen mode on Mac OS X 10.7 and later.
oc: Per defaut, VLC utiliza lo mòde ecran complet de las versions precedentas de MaC OS X. Pòt tanben utilizar lo mòde natiu sus Mac OS X 10.7 e versions ulterioras.

en: Resize interface to the native video size
oc: Redimensionar l'interfàcia a la talha reala de la vidèo

en: You have two choices:
     - The interface will resize to the native video size
     - The video will fit to the interface size
     By default, interface resize to the native video size.
oc: Avètz doas causidas :
    - l'interfàcia se redimensiona a la talha reala de la vidèo
    - la vidèo es ajustada a la talha de l'interfàcia
    Per defaut, lo primièr cas es causit.

en: With this option enabled, the playback will be automatically paused when minimizing the window.
oc: Se aquesta opcion es validada, la lectura serà automaticament mesa en pausa quand VLC es minimizat.

en: Allow automatic icon changes
oc: Cambiament automatic de l’icòna

en: This option allows the interface to change its icon on various occasions.
oc: Aquesta opcion permet a l'interfàcia de cambiar son icòna en divèrsas ocasions.

en: Shows the previous and next buttons in the main window.
oc: Aficha los botons Seguent e Precedent dins la fenèstra principala.

en: Shows the shuffle and repeat buttons in the main window.
oc: Aficha los botons Aleatòri e Repeticion dins la fenèstra principala.

en: Shows the audio effects button in the main window.
oc: Aficha lo boton Efièches àudio dins la fenèstra principala.

en: VLC will pause and resume supported music players on playback.
oc: VLC poirà metre en pausa e reprene la lectura suls lectors de musicas suportats.

en: Use large text for list views
oc: Utiliza un grand tèxte per las vistas en lista

en: Do nothing
oc: Far pas res

en: Pause iTunes / Spotify
oc: Metre en pausa iTunes / Spotify

en: Pause and resume iTunes / Spotify
oc: Metre en pausa e reprene iTunes / Spotify

en: Continue playback where you left off
oc: Contunha la lectura aquí ont es estada daissada

en: VLC will store playback positions of the last 30 items you played. If you re-open one of those, playback will continue.
oc: VLC va enregistrar l'avançament de lectura dels 30 darrièrs elements qu'avètz jogats. Se dobrissètz tornamai un d'eles, la lectura contunharà.

en: Ask
oc: Demandar

en: Always
oc: Totjorn

en: Never
oc: Pas jamai

en: Maximum Volume displayed
oc: Nivèl de volum maximum afichat

en: Mac OS X interface
oc: Interfàcia Mac OS X

en: Appearance
oc: Aparéncia

en: Behavior
oc: Comportament

en: Apple Remote and media keys
oc: Telecomanda Apple e tòcas mèdia

en: Video output
oc: Sortida vidèo

en: B
oc: o

en: KB
oc: ko

en: MB
oc: Mo

en: GB
oc: Go

en: TB
oc: To

en: Show Basic
oc: Afichar las basas

en: Select a directory
oc: Seleccionatz un dorsièr

en: Select a file
oc: Seleccionar un fichièr

en: Select
oc: Seleccionar

en: Minimal Mac OS X interface
oc: Interfàcia Mac OS X minimala

en: Filebrowser starting point
oc: Dorsièr d'aviada del navigator

en: This option allows you to specify the directory the ncurses filebrowser will show you initially.
oc: Aquesta opcion permet de causir lo repertòri que lo navigator de fichièrs ncurses montrera inicialament.

en: Ncurses interface
oc: Interfàcia « ncurses »

en:       %s: %s
oc:       %s : %s

en: [Display]
oc: [Afichatge]

en:  h,H                    Show/Hide help box
oc:  h,H Afichar/Amagar l'ajuda

en:  i                      Show/Hide info box
oc: i Afichar/Amagar las informacions

en:  M                      Show/Hide metadata box
oc: m Afichar/Amagar las metainformacions

en:  L                      Show/Hide messages box
oc: L Afichar/Amagar los messatges

en:  P                      Show/Hide playlist box
oc: P Afichar/Amagar la lista de lectura

en:  B                      Show/Hide filebrowser
oc: B Afichar/Amagar lo navigator de fichièrs

en:  x                      Show/Hide objects box
oc: x Afichar/Amagar los objèctes

en:  S                      Show/Hide statistics box
oc: P Afichar/Amagar las estatisticas

en:  Esc                    Close Add/Search entry
oc:      [Escap]     Tampar lo dialòg Apondre/Cercar

en:  Ctrl-l                 Refresh the screen
oc:      Ctrl+l      Refrescar l'ecran

en:  q, Q, Esc              Quit
oc:      q, Q, Escap Quitar

en:  s                      Stop
oc:      s           Arrestar

en:  <space>                Pause/Play
oc:      [Espaci]    Suspendre/Legir

en:  f                      Toggle Fullscreen
oc:      f           Comutar l'ecran complet

en:  c                      Cycle through audio tracks
oc: c Bocla sus las pistas àudios

en:  v                      Cycle through subtitles tracks
oc: v Bocla sus las pistas de sostítols

en:  b                      Cycle through video tracks
oc: b Bocla sus las pistas vidèos

en:  n, p                   Next/Previous playlist item
oc:      n, p        Seguent/Precedent

en:  [, ]                   Next/Previous title
oc:      [, ]        Títol Seguent/Precedent

en:  <, >                   Next/Previous chapter
oc:      <, >        Capítol Seguent/Precedent

note: xgettext: You can use ← and → characters
en:  <left>,<right>         Seek -/+ 1%%
oc:      ←, →        Sautar -/+1%%

en:  a, z                   Volume Up/Down
oc:      a,z         Aumentar/redusir lo volum

en:  m                      Mute
oc:      m           Mut

note: xgettext: You can use ↑ and ↓ characters
en:  <up>,<down>            Navigate through the box line by line
oc:      ↑,↓         Navigar linha per linha

note: xgettext: You can use ⇞ and ⇟ characters
en:  <pageup>,<pagedown>    Navigate through the box page by page
oc:      ⇞,⇟         Navigar pagina per pagina

note: xgettext: You can use ↖ and ↘ characters
en:  <start>,<end>          Navigate to start/end of box
oc:      ↖,↘         Anar al començament/a la fin de la bóstia de dialòg

en: [Playlist]
oc: [Lista de lectura]

en:  r                      Toggle Random playing
oc:      r           Comutar la lectura aleatòri

en:  l                      Toggle Loop Playlist
oc:      l           Comutar lo reboclatge de lista

en:  R                      Toggle Repeat item
oc:      R           Comutar la repeticion d'element

en:  o                      Order Playlist by title
oc:      o           Triar la lista de lectura per títol

en:  O                      Reverse order Playlist by title
oc:      O           Triar la lista de lectura per títol (inversat)

en:  g                      Go to the current playing item
oc:      g           Anar a l'element corrent

en:  /                      Look for an item
oc:      /           Recercar

en:  ;                      Look for the next item
oc:      ;           Recercar l'element seguent

en:  A                      Add an entry
oc:      A           Apondre

note: xgettext: You can use ⌫ character to translate <backspace>
en:  D, <backspace>, <del>  Delete an entry
oc:      D,⌫,[Supr] Escafar

en:  e                      Eject (if stopped)
oc:      e           Ejectar (se arrestat)

en: [Filebrowser]
oc: [Navigator de fichièrs]

en:  <enter>                Add the selected file to the playlist
oc:      [Entrada]           Apondre lo fichièr seleccionat a la lista de lectura

en:  <space>                Add the selected directory to the playlist
oc:      [Espaci]           Apondre lo dorsièr seleccionat a la lista de lectura

en:  .                      Show/Hide hidden files
oc: . Afichar/Amagar los fichièrs amagats

en: [Player]
oc: [Lector]

note: xgettext: You can use ↑ and ↓ characters
en:  <up>,<down>            Seek +/-5%%
oc:      ↑,↓         Sautar +/-5%%

en: [Loop]
oc: [Boclar]

en:  Source   : %s
oc:  Font  : %s

en:  Position : %s/%s
oc:  Posicion : %s/%s

en:  Volume   : Mute
oc: Volum : mut

en:  Volume   : %3ld%%
oc: Volum : %3ld%%

en:  Volume   : ----
oc: Volum : ----

en:  Title    : %<PRId64>/%d
oc:  Títol      : %<PRId64>/%d

en:  Chapter  : %<PRId64>/%d
oc:  Capítol : %<PRId64>/%d

en:  [ h for help ]
oc:  [ h per l'ajuda ]

en: Open: %s
oc: Dobrir : %s

en: Find: %s
oc: Cercar : %s

en: Click to toggle between loop all, loop one and no loop
oc: Clicar per comutar entre tot reboclar, reboclar un mèdia e pas de bocla

en: Previous Chapter/Title
oc: Capítol/Títol precedent

en: Next Chapter/Title
oc: Capítol/Títol seguent

en: Teletext Activation
oc: Alinhament Teletèxte

en: Play
    If the playlist is empty, open a medium
oc: Lectura
    Se la lista de lectura es voida, dobrir un mèdia

en: Previous / Backward
oc: Precedent / Recular

en: Next / Forward
oc: Seguent / Avançar

en: De-Fullscreen
oc: Sortir de l'ecran complet

en: Extended panel
oc: Opcions espandidas

en: Frame By Frame
oc: Imatge per imatge

en: Trickplay Reverse
oc: Lectura a l'envèrs

en: Step backward
oc: Recular d'un pas

en: Step forward
oc: Avançar d'un pas

en: Loop / Repeat
oc: Bocla / Repeticion

en: Open subtitles
oc: Dobrir sostítols

en: Dock fullscreen controller
oc: Afichar lo contrarotlador ecran complet

en: Stop playback
oc: Arrestar la lectura

en: Open a medium
oc: Dobrir un mèdia

en: Previous media in the playlist, skip backward when held
oc: Mèdia precedent dins la lista de lectura, recular se mantengut

en: Next media in the playlist, skip forward when held
oc: Mèdia seguent dins la lista de lectura, avançar se mantengut

en: Toggle the video in fullscreen
oc: Comutar la vidèo en ecran complet

en: Toggle the video out fullscreen
oc: Comutar la vidèo de l'ecran complet

en: Show extended settings
oc: Afichar los paramètres espandits

en: Toggle playlist
oc: Comutar la lista de lectura

en: Take a snapshot
oc: Prene una captura d'ecran

en: Loop from point A to point B continuously.
oc: Boclar entre los punts A e B en continú.

en: Frame by frame
oc: Imatge per imatge

en: Reverse
oc: En arrièr

en: Change the loop and repeat modes
oc: Cambiar los mòdes bocla e repeticion

en: Previous media in the playlist
oc: Element precedent dins la lista de lectura

en: Next media in the playlist
oc: Element seguent dins la lista de lectura

en: Open subtitle file
oc: Dobrir un fichièr de sostítols

en: Dock/undock fullscreen controller to/from bottom of screen
oc: Estacar/destacar lo contrarotlador ecran complet d'amont/bas de l'ecran

[ctx: Tooltip|Unmute]
en: Unmute
oc: Restablir lo son

[ctx: Tooltip|Mute]
en: Mute
oc: Copar lo son

en: Pause the playback
oc: Pausa aprèp la lectura

en: Loop from point A to point B continuously
    Click to set point A
oc: Boclar entre los punts A e B en continú
    Clicatz per definir lo punt A

en: Click to set point B
oc: Clicatz pel punt B

en: Stop the A to B loop
oc: Arrestar la bocla A->B

en: Aspect Ratio
oc: Proporcions

en: Logo filenames
oc: Nom dels fichièrs de lògo

en: Image mask
oc: Masqueta de transparéncia

en: No v4l2 instance found.
    Please check that the device has been opened with VLC and is playing.
    
    Controls will automatically appear here.
oc: Pas d'instància de v4l2.
    Verificatz que lo periferic es estat dobèrt amb VLC e fonciona.
    
    Los contraròtles apareisseràn automaticament aicí.

en: Knee
    radius
oc: Rai de
    l'arredondit

en: Makeup
    gain
oc: Compensacion
    de ganh

en: (Hastened)
oc: (Accelerat)

en: (Delayed)
oc: (Alentit)

en: Force update of this dialog's values
oc: Forçar la mesa a jorn de las valors de la fenèstra

en: &Fingerprint
oc: &Emprencha àudio

en: Find meta data using audio fingerprinting
oc: Recupèra de metadonadas en utilizant l'emprencha àudio

en: Comments
oc: Comentaris

en: Extra metadata and other information are shown in this panel.
oc: Las metadonadas suplementàrias e les autres informacions son afichadas aicí.

en: Information about what your media or stream is made of.
    Muxer, Audio and Video Codecs, Subtitles are shown.
oc: Informacions diverses sus la composicion de vòstre mèdia o de vòstre flux.
    Multiplexador, codecs àudio e vidèo, e sostítols son afichats.

en: Current media / stream statistics
oc: Estatisticas mèdia / flux corrent

en: Input/Read
oc: Entrada/Legit

en: Media data size
oc: Talha de las donadas

en: Demuxed data size
oc: Talha de las donadas demultiplexadas

en: Content bitrate
oc: Debit

en: Discarded (corrupted)
oc: Ignorat (corrompu)

en: Dropped (discontinued)
oc: Abandonat (discontinu)

en: Decoded
oc: Desencodat

en: blocks
oc: blòts

en: Displayed
oc: Afichat

en: frames
oc: Imatges

en: Lost
oc: Perdut

en: Played
oc: Jogat

en: buffers
oc: tampons

en: Last 60 seconds
oc: Darrièras 60 s

en: Overall
oc: En tot

en: Current playback speed: %1
    Click to adjust
oc: Velocitat de lectura actuala : %1
    Fasètz un clic drech per ajustar

en: Revert to normal play speed
oc: Tornar a la velocitat de lectura normala

en: Download cover art
oc: Telecargar la jaqueta

en: Add cover art from file
oc: Apondre la jaqueta dempuèi un fichièr

en: Choose Cover Art
oc: Causissètz la jaqueta

en: Image Files (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)
oc: Fichièrs imatge (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)

en: Elapsed time
oc: Durada passada

en: Total/Remaining time
oc: Temps total/restant

en: Click to toggle between total and remaining time
oc: Clicar per comutar entre temps passat e temps restant

en: Click to toggle between elapsed and remaining time
oc: Clicar per comutar entre temps passat e temps restant

en: Double click to jump to a chosen time position
oc: Double-clicatz per avançar a un moment causit

en: Select a device or a VIDEO_TS directory
oc: Dobrir un periferic o un dorsièr VIDEO_TS

en: Select a device or a VIDEO_TS folder
oc: Dobrir un periferic o un dorsièr VIDEO_TS

en: Select one or multiple files
oc: Seleccionatz un o mantun fichièr

en: File names:
oc: Noms de fichièr :

en: Filter:
oc: Filtre :

en: Eject the disc
oc: Ejectar lo disc

en: Entry
oc: Entrada

en: Channels:
oc: Canals :

en: Selected ports:
oc: Ports seleccionats :

en: Use VLC pace
oc: Metre VLC al pas

en: TV - digital
oc: TV (numerica)

en: Tuner card
oc: Carta tuner

en: Delivery system
oc: Estandard de TV numerica

en: Transponder/multiplex frequency
oc: Frequéncia del transpondador/multiplexador

en: Transponder symbol rate
oc: Debit de simbòls del transpondador

en: Bandwidth
oc: Benda passanta

en: TV - analog
oc: TV (analogica)

en: Device name
oc: Nom del periferic

en: Your display will be opened and played in order to stream or save it.
oc: Vòstre ecran serà utilizat per difusar o enregistrar son contengut.

note: xgettext: frames per second
en:  f/s
oc: ima/s

en: Advanced Options
oc: Opcions avançadas

en: Double click to get media information
oc: Doble-clicatz per aver las informacions sul mèdia

en: Change playlistview
oc: Cambiar la vista de lista de lectura

en: Search the playlist
oc: Cercar dins la lista de lectura

en: My Computer
oc: Mon ordenador

en: Devices
oc: Periferics

en: Local Network
oc: Ret locala

en: Remove this podcast subscription
oc: Aquò va suprimir l'abonament a aqueste podcast

en: Do you really want to unsubscribe from %1?
oc: Sètz segur que vos volètz desabonar de %1 ?

en: Cover
oc: Jaqueta

en: Create Directory
oc: Crear un dorsièr

en: Create Folder
oc: Crear un dorsièr

en: Enter name for new directory:
oc: Entrar lo nom del novèl dorsièr :

en: Enter name for new folder:
oc: Entrar lo nom del novèl dorsièr :

en: Rename Directory
oc: Renomenar lo repertòri

en: Rename Folder
oc: Renomenar lo dorsièr

en: Enter a new name for the directory:
oc: Entratz lo novèl nom del repertòri :

en: Enter a new name for the folder:
oc: Entratz lo novèl nom del dorsièr :

en: Sort by
oc: Triar per

en: Ascending
oc: Creissent

en: Descending
oc: Descreissent

en: Display size
oc: Talha d'afichatge

en: Increase
oc: Aumentar

en: Decrease
oc: Redusir

en: Playlist View Mode
oc: Afichatge lista de lectura

en: Playlist is currently empty.
    Drop a file here or select a media source from the left.
oc: La lista de lectura es vide.
    Déposez un fichièr aicí o seleccionatz una font dempuèi la esquèrra.

en: Icons
oc: Icònas

en: Detailed List
oc: Vista detalhada

en: List
oc: Lista

en: PictureFlow
oc: Afichatge « PictureFlow »

en: Select File
oc: Seleccionar un fichièr

en: in
oc: demest

en: Any field
oc: Totes los camps

en: Actions
oc: Accions

en: Hotkey
oc: Acorchi de clavièr

en: Application level hotkey
oc: Acorchi de nivèl aplicacion

en: Desktop level hotkey
oc: Acorchi de nivèl burèu

en: Double click to change.
    Delete key to remove.
oc: Doble-clicatz per cambiar.
    Escafar la tòca per suprimir.

en: Hotkey change
oc: Cambiament d'acorchi de clavièr

en: Press the new key or combination for
oc: Quichatz sus la novèla tòca o combinason per

en: Assign
oc: Afectar

en: Warning: this key or combination is already assigned to
oc: Atencion : la combinason es ja assignada a

en: Warning: <b>%1</b> is already an application menu shortcut
oc: Atencion : <b>%1</b> es un acorchi ja existent

en: Key or combination:
oc: Tòca o combinason :

en: Key:
oc: Tòca :

en: Input & Codecs Settings
oc: Paramètres d'entrada e de codecs

en: Configure Hotkeys
oc: Configurar les acorchis de clavièrs

en: Device:
oc: Periferic :

en: If this property is blank, different values
    for DVD, VCD, and CDDA are set.
    You can define a unique one or configure them 
    individually in the advanced preferences.
oc: Se aquesta proprietat es voida, de valors diferentas
    pour DVD, VCD e CD-Àudio son ja definidas.
    Ne podètz definir una unica o les configurar
    dans las preferéncias avançadas.

en: Lowest latency
oc: Laténcia la mai bassa

en: High latency
oc: Laténcia elevada

en: Higher latency
oc: Laténcia la mai nauta

en: This is VLC's skinnable interface. You can download other skins at
oc: Aquò es l'interfàcia abilhabla de VLC. Podètz telecargar d'autres abilhatges sus

en: VLC skins website
oc: lo site Web dels abilhatges VLC

en: System's default
oc: Valor per defaut del sistèma

en: File associations
oc: Associacion de fichièrs

en: Audio Files
oc: Fichièrs àudio

en: Video Files
oc: Fichièrs vidèo

en: Playlist Files
oc: Fichièrs de lista de lectura

en: &Apply
oc: &Aplicar

en: &Cancel
oc: &Anullar

en: Profile
oc: Perfil

en: Edit selected profile
oc: Modificar lo perfil seleccionat

en: Delete selected profile
oc: Suprimir lo perfil seleccionat

en: Create a new profile
oc: Crear un novèl perfil

en: Create
oc: Crear

en: This muxer is not provided directly by VLC: It could be missing.
oc: Aqueste desmultiplexador es pas provesit dirèctament per VLC : il es benlèu manquant.

en: This muxer is missing. Using this profile will fail
oc: Manca un multiplexador. Utilizar aqueste perfil serà un fracàs.

en:  Profile Name Missing
oc: Nom de perfil absent

en: You must set a name for the profile.
oc: Vos cal donar un nom pel perfil

en: File/Directory
oc: Fichièr/Repertòri

en: File/Folder
oc: Fichièr/Dorsièr

en: Source
oc: Font

en: Source:
oc: Font :

en: Type:
oc: Tipe :

en: This module writes the transcoded stream to a file.
oc: Aqueste modul escriu lo flux transcodat dins un fichièr.

en: Filename
oc: Nom de fichièr

en: Save file...
oc: Enregistrar jos…

en: Containers (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)
oc: Contenidors (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)

en: This module outputs the transcoded stream to a network via HTTP.
oc: Difusar per la ret via HTTP.

en: Path
oc: Camin d'accès

en: This module outputs the transcoded stream to a network via the mms protocol.
oc: Aqueste modul manda lo flux transcodat cap a la ret via lo protocòl mms.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTSP.
oc: Difusar per la ret via RTSP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via UDP.
oc: Difusar per la ret via UDP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTP.
oc: Difusar per la ret via RTP.

en: Base port
oc: Pòrt de basa

en: This module outputs the transcoded stream to an Icecast server.
oc: Aqueste modul escriu lo flux transcodat cap a un servidor Icecast.

en: Mount Point
oc: Punt de montatge

en: Login:pass
oc: Utilizaire:senhal

en: Edit Bookmarks
oc: Modificar los signets

en: Create a new bookmark
oc: Crear un novèl signet

en: Delete the selected item
oc: Escafar l'element seleccionat

en: Delete all the bookmarks
oc: Escafar totes los signets

en: Extract
oc: Extraire

en: &Close
oc: &Tampar

en: Bytes
oc: Octets

en: Convert
oc: Convertir

en: Destination
oc: Destinacion

en: Destination file:
oc: Fichièr de destinacion :

en: Browse
oc: Percórrer

en: Settings
oc: Paramètres

en: Display the output
oc: Aficha lo flux de sortida

en: This display the resulting media, but can slow things down.
oc: Aquò va validar l'afichatge del mèdia resultant, mas va alentir las operacions

en: &Start
oc: &Aviar

en: Containers
oc: Contenidors

en: Program Guide
oc: Guida dels programas

en: Update
oc: Metre a jorn

en: Cl&ear
oc: &Escafar

en: Hide future errors
oc: Amagar las errors seguentas

en: Adjustments and Effects
oc: Ajustaments e efièches

en: Synchronization
oc: Sincronizacion

en: v4l2 controls
oc: Contraròtles v4l2

en: &Save
oc: &Enregistrar

en: Privacy and Network Access Policy
oc: Vida privada / Ret

en: <p>In order to protect your privacy, <i>VLC media player</i> does <b>not</b> collect personal data or transmit them, not even in anonymized form, to anyone.</p>
    <p>Nevertheless, <i>VLC</i> is able to automatically retrieve information about the media in your playlist from third party Internet-based services. This includes cover art, track names, artist names and other meta-data.</p>
    <p>Consequently, this may entail identifying some of your media files to third party entities. Therefore the <i>VLC</i> developers require your express consent for the media player to access the Internet automatically.</p>
oc: <p>Per protéger vòstra vida privada, <i>VLC media player</i> ne collecte ni ne transmet <b>aucune</b> de vòstras donadas personnelles, même sous una forme anonyme, a quiconque.</p>
    <p>En revanche, <i>VLC</i> es capable de récupérer automaticament d'informacions sus vòstra lista de lectura a partir de servicis internet tiers. Aquò inclut les jaquetas, los noms de las pistes, los noms d'artistas e d'autres metadonadas.</p>
    <p>Per consequéncia, aquò pòt permetre a d'entités tierces d'identificar certans de vòstres mèdias. Atal, les desvolopaires de VLC demandent vòstre consentement exprès per que lo lector multimèdia accède a Internet d'un biais automatic.</p>

en: Network Access Policy
oc: Politica d'accès al ret

en: Regularly check for VLC updates
oc: Recèrca regulara d'una mesa a jorn de VLC

en: Go to Time
oc: Anar al temps

en: &Go
oc: &Escriure las modificacions dins la config

en: Go to time
oc: Anar al temps

en: About
oc: A prepaus

en: <p>VLC media player is a free and open source media player, encoder, and streamer made by the volunteers of the <a href="http://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a> community.</p><p>VLC uses its internal codecs, works on essentially every popular platform, and can read almost all files, CDs, DVDs, network streams, capture cards and other media formats!</p><p><a href="http://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Help and join us!</span></a>
oc: <p>Lo lector multimèdia VLC es un lector, un encodador e un diffuseur multimèdia gratuit e libre fait per de volontaires de la communauté <a href="http://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a>.</p><p>VLC utiliza ses propres codecs, fonciona sus les plate-formes les plus répandues, e pòt legir quasiment totes los fichièrs, CD, DVD, flux ret, cartas de captura e autres formats de mèdias !</p><p><a href="http://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Ajudaz-nous e rejoignez-nous !</span></a>

en: &Recheck version
oc: &Reverificar la version

en: &Yes
oc: &Òc

en: &No
oc: &Non

en: VLC media player updates
oc: Mesas a jorn del lector multimèdia VLC

en: A new version of VLC (%1.%2.%3%4) is available.
oc: Una novèla version del lector multimèdia VLC (%1.%2.%3%4) es disponibla.

en: You have the latest version of VLC media player.
oc: Avètz la darrièra version  del lector multimèdia VLC.

en: An error occurred while checking for updates...
oc: Una error s'es produsida al moment de la recèrca de mesas a jorn…

en: Current Media Information
oc: Informacion del mèdia en cors

en: &Metadata
oc: &Metadonadas

en: S&tatistics
oc: Es&tatisticas

en: &Save Metadata
oc: Enregistrar las metadonada&s

en: Location:
oc: Emplaçament :

en: Saves all the displayed logs to a file
oc: Enregistra totes los jornals afichats dins un fichièr

en: Save log file as...
oc: Enregistrar lo jornal jos…

en: Application
oc: Aplicacion

en: Cannot write to file %1:
    %2.
oc: Impossible d'escriure dins lo fichièr %1 :
    %2.

en: Update the tree
oc: Metre a jorn l'arborescéncia

en: Clear the messages
oc: Escafar los messatges

en: Open Media
oc: Dobrir un mèdia

en: &File
oc: &Fichièr

en: &Network
oc: &Ret

en: Capture &Device
oc: Periferic de cap&tura

en: &Select
oc: &Seleccionar

en: &Enqueue
oc: Metre &en fila d'espèra

en: &Play
oc: &Legir

en: &Stream
oc: &Difusar

en: C&onvert
oc: C&onvertir

en: C&onvert / Save
oc: &Convertir / Enregistrar

en: Open URL
oc: Dobrir un URL

en: Enter URL here...
oc: Entrar l'URL aicí…

en: Please enter the URL or path to the media you want to play.
oc: Entratz l'URL o lo camin del mèdia que volètz legir

en: If your clipboard contains a valid URL
    or the path to a file on your computer,
    it will be automatically selected.
oc: Se lo quichapapièr conten una URL valide
    ou lo camin d'un fichièr sus vòstre ordenador,
    il serà automaticament seleccionat.

en: Plugins and extensions
oc: Moduls e extensions

en: Active Extensions
oc: Extensions activas

en: Capability
oc: Type

en: Score
oc: Marca

en: &Search:
oc: &Cercar :

en: More information...
oc: Mai d'informacions…

en: Reload extensions
oc: Recargar las extensions

en: Skins customize player's appearance. You can activate them through preferences.
oc: Los abilhatges personalizan l'aparéncia del lector. Los podètz activar dins las preferéncias.

en: Playlist parsers add new capabilities to read internet streams or extract meta data.
oc: L'analisador de lista de lector apond de novèlas fonctionnalités per legir los fluxes internet o extraire de metadonadas.

en: Service discoveries adds new sources to your playlist such as web radios, video websites, ...
oc: Lo servici de descoberta apond de novèlas fonts a vòstra lista de lectura tels que les radios internet, les sites de vidèos,...

en: Retrieves extra info and art for playlist items
oc: Récupérer d'informacions suplementàrias e los imatges per los elements de la lista de lectura

en: Extensions brings various enhancements. Check descriptions for more details
oc: Las extensions apòrtan mantun melhorament. Agachatz las descripcions per mai de detalhs.

en: Only installed
oc: Installar solament

en: Retrieving addons...
oc: Recuperacion de las extensions...

en: No addons found
oc: Cap d'extension pas trobada

en: This addon has been installed manually. VLC can't manage it by itself.
oc: Aquesta extension es estada installada manualament. VLC la pòt pas gerir el-meteis.

en: %1 downloads
oc: %1 telecargats

en: &Uninstall
oc: &Desinstallar

en: &Install
oc: &Installar

en: Website
oc: Site Web

en: Files
oc: Fichièrs

en: Deletes the selected item
oc: Escafar l'element seleccionat

en: Show settings
oc: Afichar los paramètres

en: Switch to simple preferences view
oc: Mostrar las preferéncias simplificadas

en: Switch to full preferences view
oc: Mostrar las preferéncias avançadas

en: Save and close the dialog
oc: Enregistrar e tampar lo dialògs.

en: &Reset Preferences
oc: &Reïnicializar las preferéncias

en: Only show current
oc: Solament en cors

en: Only show modules related to current playback
oc: Afichar pas que los moduls relatius a la lectura en cors

en: Advanced Preferences
oc: Preferéncias avançadas

en: Simple Preferences
oc: Preferéncias simplas

en: Cannot save Configuration
oc: Impossible d'enregistrar la configuracion

en: Preferences file could not be saved
oc: Impossible d'enregistrar lo fichièr de las preferéncias

en: Are you sure you want to reset your VLC media player preferences?
oc: Atencion, aquò va reïnicializar lo fichièr de configuracion de VLC.
    Sètz segur que volètz contunhar ?

en: Stream Output
oc: Flux de sortida

en: This wizard will allow you to stream or convert your media for use locally, on your private network, or on the Internet.
    You should start by checking that source matches what you want your input to be and then press the "Next" button to continue.
oc: Aqueste assistent vos permet de difusar o de convertir un mèdia localament, sus vòstra ret privat o sus Internet.
    Verificatz que la font correspond bien a çò que volètz e puèi quichatz sus « Seguent » per contunhar.

en: Stream output string.
    This is automatically generated when you change the above settings,
    but you can change it manually.
oc: Cadena pel flux de sortida.
    Aquò es generat automaticament quand cambiatz los paramètres çaisús,
    mas es modificable manualament.

en: Back
oc: Retorn

en: Toolbars Editor
oc: Editor de la barra d'aisinas

en: Toolbar Elements
oc: Elements de la barra d'aisinas

en: Flat Button
oc: Boton plat

en: Next widget style
oc: Estil de components d'interfàcia grafica seguent

en: Big Button
oc: Gròs boton

en: Native Slider
oc: Lisador natiu

en: Main Toolbar
oc: Barra d'aisinas principala

en: Above the Video
oc: En dessús de la vidèo

en: Toolbar position:
oc: Posicion de la barra d'aisinas :

en: Line 1:
oc: Linha 1 :

en: Line 2:
oc: Linha 2 :

en: Time Toolbar
oc: Barra d'aisinas pel temps

en: Advanced Widget
oc: Components d'interfàcia grafica avançats

en: Fullscreen Controller
oc: Contrarotlador ecran complet

en: New profile
oc: Perfil novèl

en: Delete the current profile
oc: Escafar lo perfil corrent

en: Select profile:
oc: Seleccionar un perfil :

en: Preview
oc: Apercebut

en: Cl&ose
oc: &Tampar

en: Profile Name
oc: Nom del perfil

en: Please enter the new profile name.
oc: Entrar lo nom del novèl perfil.

en: Spacer
oc: Espaci

en: Expanding Spacer
oc: Espaci expansiu

en: Splitter
oc: Separacion

en: Time Slider
oc: Barra d'avançament temporal

en: Small Volume
oc: Pichon volum

en: DVD menus
oc: Menús DVD

en: Teletext transparency
oc: Transparéncia teletèxte

en: Advanced Buttons
oc: Botons avançats

en: Playback Buttons
oc: Botons de lectura

en: Aspect ratio selector
oc: Seleccion ratio d'aspècte

en: Speed selector
oc: Seleccion velocitat

en: Broadcast
oc: Difusion

en: Schedule
oc: Planificacion

en: Video On Demand ( VOD )
oc: Vidèo a la demanda (VOD)

en: Hours / Minutes / Seconds:
oc: Oras / Minutas / Segondas :

en: Day / Month / Year:
oc: Jorn / Mes / Annada :

en: Repeat:
oc: Repetir :

en: Repeat delay:
oc: Relambi de repeticion :

en:  days
oc:  jorns

en: I&mport
oc: I&mportar

en: E&xport
oc: E&xportar

en: Save VLM configuration as...
oc: Enregistrar la configuracion de VLM jos…

en: VLM conf (*.vlm);;All (*)
oc: Configuracion VLM (*.vlm);;Totes (*.*)

en: Open VLM configuration...
oc: Dobrir una configuracion de VLM…

en: Broadcast:
oc: Difusion :

en: Schedule:
oc: Planificacion :

en: VOD:
oc: VOD :

en: Open Directory
oc: Dobrir un dorsièr

en: Open Folder
oc: Dobrir un dorsièr

en: Open playlist...
oc: Ouvre la lista de lectura…

en: XSPF playlist
oc: Lista de lectura XSPF

en: M3U playlist
oc: Lista de lectura M3U

en: M3U8 playlist
oc: Lista de lectura M3U8

en: Save playlist as...
oc: Enregistrar la lista de lectura jos…

en: Open subtitles...
oc: Dobrir sostítols…

en: Media Files
oc: Fichièrs multimèdias

en: Subtitle Files
oc: Fichièrs de sostítols

en: All Files
oc: Totes los fichièrs

en: Do you want to restart the playback where left off?
oc: Volètz reaviar la lectura lai ont s'èra arrestada ?

en: &Continue
oc: &Contunhar

en: Control menu for the player
oc: Menú de contraròtle pel lector

en: Paused
oc: En Pausa

en: &Media
oc: &Mèdia

en: P&layback
oc: &Lectura

en: &Audio
oc: &Àudio

en: &Video
oc: &Vidèo

en: Subti&tle
oc: Sostí&tols

en: V&iew
oc: V&ista

en: &Help
oc: A&juda

en: Open &File...
oc: Dobrir un &fichièr…

en: &Open Multiple Files...
oc: &Dobrir mantun fichièr…

en: Open &Disc...
oc: Dobrir un &disc…

en: Open &Network Stream...
oc: Dobrir un fl&ux ret…

en: Open &Capture Device...
oc: Dobrir un periferic de &captura…

en: Open &Location from clipboard
oc: Dobrir un &emplaçament dempuèi lo quichapapièr

en: Open &Recent Media
oc: Mèdias &recents

en: Conve&rt / Save...
oc: Conve&rtir / Enregistrar…

en: &Stream...
oc: Flu&x…

en: Quit at the end of playlist
oc: Quitar a la fin de la lista de lectura

en: Close to systray
oc: Tampar cap a la zòna de notificacion

en: &Quit
oc: &Quitar

en: &Effects and Filters
oc: &Efièches e filtres

en: &Track Synchronization
oc: Sincronizacion de &pista

en: Plu&gins and extensions
oc: Extensions e &empeutons

en: Customi&ze Interface...
oc: Personali&zar l'interfàcia…

en: &Preferences
oc: &Preferéncias

en: &View
oc: &Presentacion

en: Play&list
oc: Lista de &lectura

en: Docked Playlist
oc: Lista de lectura integrada

en: Mi&nimal Interface
oc: Interfàcia mi&nimala

en: &Fullscreen Interface
oc: Inter&fàcia ecran complet

en: &Advanced Controls
oc: Contraròtles &avançats

en: Status Bar
oc: Barra d'estat

en: Visualizations selector
oc: Selector de visualizacions

en: &Increase Volume
oc: Au&mentar lo volum

en: &Mute
oc: Co&par lo son

en: Audio &Device
oc: Pe&riferic àudio

en: Audio &Track
oc: &Pista àudio

en: &Stereo Mode
oc: Mòde &Esterèo

en: &Visualizations
oc: &Visualizacions

en: Add &Subtitle File...
oc: Apondre un fichièr de &sostítols…

en: Sub &Track
oc: &Pista de sostítols

en: Video &Track
oc: &Pista vidèo

en: &Fullscreen
oc: Ecran comp&let

en: Always Fit &Window
oc: Adaptar totjorn a la &fenèstra

en: Set as Wall&paper
oc: Definir coma papièr &pintrat

en: &Aspect Ratio
oc: Propor&cions

en: &Crop
oc: &Retalhar

en: &Deinterlace
oc: &Desentrelaçar

en: &Deinterlace mode
oc: Mòde de &desentrelaçament

en: Take &Snapshot
oc: Prene una c&aptura d'ecran

en: T&itle
oc: T&ítol

en: &Chapter
oc: &Capítol

en: &Program
oc: &Programa

en: &Manage
oc: &Gestionari

en: Check for &Updates...
oc: Verificar las &mesas a jorn…

en: &Stop
oc: &Arrestar

en: Pre&vious
oc: Preced&ent

en: Ne&xt
oc: Segue&nt

en: Sp&eed
oc: V&elocitat

en: &Faster
oc: A&vança rapida

en: N&ormal Speed
oc: Velocitat n&ormala

en: Slo&wer
oc: Ale&ntit

en: &Jump Forward
oc: &Avançar

en: Jump Bac&kward
oc: &Recular

en: Open &Network...
oc: Dobrir un fl&ux ret…

en: Leave Fullscreen
oc: Quitar l'ecran complet

en: &Playback
oc: &Lectura

en: &Hide VLC media player in taskbar
oc: Ama&gar lo lector multimèdia VLC dins la barra dels prètzfaches

en: Sho&w VLC media player
oc: A&fichar lo lector multimèdia VLC

en: &Open Media
oc: &Dobrir un mèdia

en: &Clear
oc: Es&cafar

en: Show advanced preferences over simple ones
oc: Afichar las preferéncias avançadas puslèu que las simplificadas

en: Show advanced preferences and not simple preferences when opening the preferences dialog.
oc: Afichar las preferéncias avançadas a la plaça de las simplificadas a la dobertura de la fenèstra de las preferéncias.

en: Systray icon
oc: Icòna dins la barra sistèma

en: Show an icon in the systray allowing you to control VLC media player for basic actions.
oc: Afichar una icòna de notificacion dins la barra dels prètzfaches per contrarotlar les accions de basa de VLC.

en: Start VLC with only a systray icon
oc: Aviar VLC amb unicament una icòna de notificacion

en: Show playing item name in window title
oc: Afichar lo títol en cors de lectura dins lo títol de la fenèstra

en: Show the name of the song or video in the controller window title.
oc: Afichar lo títol de la cançon o de la vidèo dins lo títol de la fenèstra de contraròtle.

en: Show notification popup on track change
oc: Notificar los cambiaments de cançon

en: Show a notification popup with the artist and track name when the current playlist item changes, when VLC is minimized or hidden.
oc: Afichar una infobulla que notifica lo nom de l'artista e de la cançon quand l'element de la lista de lectura càmbia, se VLC es minimizat o amagat.

en: Windows opacity between 0.1 and 1
oc: Factor d'opacitat de las fenèstras entre 0,1 e 1.

en: Sets the windows opacity between 0.1 and 1 for main interface, playlist and extended panel. This option only works with Windows and X11 with composite extensions.
oc: Définis l'opacitat de la fenèstra principala. Aquesta opcion fonciona pas que jos Windows e X11 amb lo composit activat.

en: Fullscreen controller opacity between 0.1 and 1
oc: Factor d'opacitat del contrarotlador en mòde ecran complet entre 0,1 e 1.

en: Sets the fullscreen controller opacity between 0.1 and 1 for main interface, playlist and extended panel. This option only works with Windows and X11 with composite extensions.
oc: Définis l'opacitat del contrarotlador en mòde ecran complet entre 0,1 e 1. Aquesta opcion fonciona pas que jos Windows e X11 amb lo composit activat.

en: Show unimportant error and warnings dialogs
oc: Afichar las errors pas importantas e los avertiments

en: Activate the updates availability notification
oc: Activar la notificacion de mesas a jorn disponiblas

en: Activate the automatic notification of new versions of the software. It runs once every two weeks.
oc: Activar las notificacion automaticas de novèlas versions. Aquò es verificat a cada doas setmanas.

en: Number of days between two update checks
oc: Jorns entre doas recèrcas de mesa a jorn

en: Ask for network policy at start
oc: Demanda sus las politicas rets a l'aviada

en: Save the recently played items in the menu
oc: Enregistrar los darrièrs mèdias jogats dins lo menú

en: List of words separated by | to filter
oc: Lista de mots de filtrar, separats per de « | ».

en: Start VLC with:
     - normal mode
     - a zone always present to show information as lyrics, album arts...
     - minimal mode with limited controls
oc: Aviar VLC amb :
     - un mòde classique
     - una zòna totjorn présente qui montre d'informacions telles que les jaquetas dels albums…
     - un mòde minimal aux contraròtles limités

en: Show a controller in fullscreen mode
oc: Afichar un contrarotlador en mòde ecran complet

en: Embed the file browser in open dialog
oc: Apondre l'explorador de fichièrs dins la fenèstra de dialòg de dobertura de fichièr

en: Define which screen fullscreen goes
oc: Definir l'ecran que passa en ecran complet

en: Load extensions on startup
oc: Cargar las extensions a l'aviada

en: Start in minimal view (without menus)
oc: Aviar amb l'estil minimal (sens menús)

en: Display background cone or art
oc: Afichar lo còn en rèireplan o la jaqueta

en: Display background cone or current album art when not playing. Can be disabled to prevent burning screen.
oc: Afichar lo còn o la jaqueta de l'album en cors pendent la pausa. Pòt èsser inibit per evitar de degalhar l'ecran.

en: Ignore keyboard volume buttons.
oc: Ignorar lo botons de volums del clavièr.

en: With this option checked, the volume up, volume down and mute buttons on your keyboard will always change your system volume. With this option unchecked, the volume buttons will change VLC's volume when VLC is selected and change the system volume when VLC is not selected.
oc: Quand aquesta opcion es activada, los botons multimèdias de volum de vòstre clavier cambiaront lo volum sistèma. Dins lo cas contrari, ces botons cambiaront lo volum de VLC quand l'aplicacion es seleccionada o lo volum sistèma quand VLC es pas seleccionat.

en: Fullscreen controller mouse sensitivity
oc: Sensibilitat de la mirga en ecran complet

en: When minimized
oc: Infobullas dempuèi la zòna de notificacion se minimizat

en: Qt interface
oc: Interfàcia Qt

en: warnings
oc: atencion

en: debug
oc: mesa al punt

en: Open a skin file
oc: Dobrís un fichièr d'abilhatge

en: Skin files |*.vlt;*.wsz;*.xml
oc: Fichièrs d'abilhatges |*.vlt;*.wsz;*.xml

en: Open playlist
oc: Dobrís la lista de lectura

en: Save playlist
oc: Enregistrar la lista de lectura

en: Skin to use
oc: Abilhatge d'utilizar

en: Path to the skin to use.
oc: Camin del fichièr d'abilhatge d'utilizar.

en: Config of last used skin
oc: Configuracion del darrièr abilhatge utilizat

en: Windows configuration of the last skin used. This option is updated automatically, do not touch it.
oc: Configuracion de las fenèstras del darrièr abilhatge utilizat. Aquesta opcion es mesa a jorn automaticament, i toquetz pas.

en: Show a systray icon for VLC
oc: Afichar una icòna VLC dins la barra sistèma

en: Show VLC on the taskbar
oc: Afichar VLC sus la barra dels prètzfaches

en: Enable transparency effects
oc: Activa los efièches de transparéncia

en: You can disable all transparency effects if you want. This is mainly useful when moving windows does not behave correctly.
oc: Podètz desactivar totes los efièches de transparéncia se o volètz. Aquò es principalament utile se rencontratz d'errors al moment del desplaçament de las fenèstras.

en: Use a skinned playlist
oc: Utilizar una lista de lectura amb abilhatge

en: Display video in a skinned window if any
oc: Afichar la vidèo dins una fenèstra abilhabla se possible

en: When set to 'no', this parameter is intended to give old skins a chance to play back video even though no video tag is implemented
oc: Se aqueste paramètre es a « non », permet als ancians abilhatges de temptar de legir la vidèo quitament se l'atribut vidèo es pas implementat

en: Skinnable Interface
oc: Interfàcia abilhabla

en: Select skin
oc: Seleccionar un abilhatge

en: Brightness threshold
oc: Sulhet de luminositat

en: When this mode is enabled, pixels will be shown as black or white. The threshold value will be the brightness defined below.
oc: Dins ce mode, los pixèls seràn siá blancs siá negres, segon lor luminositat. La valor sulhet es la definida plus bas.

en: Image contrast (0-2)
oc: Contraste (0-2)

en: Set the image contrast, between 0 and 2. Defaults to 1.
oc: Fixa lo contraste de l'imatge, entre 0 e 2. 1 per defaut.

en: Image hue (0-360)
oc: Tencha (0-360)

en: Set the image hue, between 0 and 360. Defaults to 0.
oc: Fixa la nuança de l'imatge, entre 0 e 360. 0 per defaut.

en: Image saturation (0-3)
oc: Saturacion (0-3)

en: Set the image saturation, between 0 and 3. Defaults to 1.
oc: Fixa la saturacion de l'imatge, entre 0 e 3. 1 per defaut.

en: Image brightness (0-2)
oc: Brilhança (0-2)

en: Set the image brightness, between 0 and 2. Defaults to 1.
oc: Fixa la brilhança de l'imatge, entre 0 e 2. 1 per defaut.

en: Image gamma (0-10)
oc: Gamma (0-10)

en: Set the image gamma, between 0.01 and 10. Defaults to 1.
oc: Fixa lo gamma de l'imatge, entre 0,01 e 10. 1 per defaut.

en: Decode frames directly into RPI VideoCore instead of host memory.
oc: Desencodar los imatges dirèctament dins lo VideoCore RPI puslèu qu'en memòria de l'òste.

en: Decode frames directly into RPI VideoCore instead of host memory. This option must only be used with the MMAL video output plugin.
oc: Desencodar los imatges dirèctament dins lo VideoCore RPI puslèu qu'en memòria. Aquesta opcion deu èsser utilizada unicament amb lo modul de sortida vidèo MMAL.

en: MMAL decoder
oc: Desencodador MMAL

en: MMAL-based decoder plugin for Raspberry Pi
oc: Desencodador MMAL per Raspberry Pi

en: VideoCore layer where the video is displayed.
oc: Jaç Core Animation où la vidèo es afichada.

en: VideoCore layer where the video is displayed. Subpictures are displayed directly above and a black background directly below.
oc: Jaç Core Animation o la vidèo es afichada. Las incrustacionsson afichadas dirèctament en dessús e un fond negre dirèctament derrière.

en: Adjust HDMI refresh rate to the video.
oc: Ajustar la frequéncia de refrescament HDMI a la vidèo.

en: MMAL vout
oc: Sortida vidèo MMAL

en: MMAL-based vout plugin for Raspberry Pi
oc: Modul basat sus la sortida vidèo MMAL per Raspberry Pi

en: VDPAU adjust video filter
oc: Ajustar filtre vidèo VDPAU

en: VDPAU video decoder
oc: Desencodador vidèo VDPAU

en: Temporal-spatial
oc: Temporal-espacial

en: VDPAU surface conversions
oc: Conversion de susfàcia VDPAU

en: Deinterlacing algorithm
oc: Algoritme de desentrelaçament

en: Inverse telecine
oc: Telecine invèrse

en: Deinterlace chroma skip
oc: Desentrelaçar lo saut de crominança

en: Whether temporal deinterlacing applies to luma only
oc: Se lo desentrelaçament temporal s'aplica a la luminança solament

en: Noise reduction level
oc: Nivèl de resolucion del bruch

en: Scaling quality
oc: Qualitat de la mesa a l'escala

en: High quality scaling level
oc: Mesa a l'escala nauta qualitat

en: VDPAU deinterlacing filter
oc: filtre de desentrelaçament VDPAU

en: VDPAU output
oc: sortida VDPAU

en: VDPAU sharpen video filter
oc: Filtre de netetat VDPAU

en: Be quiet
oc: Afichar pas res

en: Log to file
oc: Jornalizar dins un fichièr

en: Log all VLC messages to a text file.
oc: Jornalizar totes los messatges de VLC dins un fichièr tèxte.

en: Log filename
oc: Nom del fichièr de jornal

en: Specify the log filename.
oc: Indicatz lo nom del fichièr pel jornal

en: Log format
oc: Format de jornal

en: Specify the logging format.
oc: Indicatz lo nom del format pel jornal

en: Verbosity
oc: Nivèl de verbositat

en: <p>Password for Web interface has not been set.</p><p>Please use --http-password, or set a password in </p><p>Preferences &gt; All &gt; Main interfaces &gt; Lua &gt; Lua HTTP &gt; Password.</p>
oc: <p>Pas de senhal de configurat per l'interfàcia Web.</p><p>Utilizatz --http-password, o causissètz un senhal dins </p><p>Preferéncias &gt; Tot &gt; Interfàcias principalas &gt; Lua &gt; Lua HTTP &gt; Senhal.</p>

en: Lua interface
oc: Interfàcia Lua

en: Lua interface module to load
oc: Modul d'interfàcia Lua de cargar

en: Lua interface configuration
oc: Configuracion de l'interfàcia Lua

en: Lua interface configuration string. Format is: '["<interface module name>"] = { <option> = <value>, ...}, ...'.
oc: Cadena de configuracion Lua. Lo format es : « ["<nom del modul d'interfàcia>"] = { <option> = <valor>, ...}, ... ».

en: A single password restricts access to this interface.
oc: Un sol senhal restrenh l'accès a aquesta interfàcia.

en: Source directory
oc: Dorsièr font

en: Directory index
oc: Indèx de dorsièr

en: Allow to build directory index
oc: Permetre la construction d'un indèx de dorsièr

en: This is the host on which the interface will listen. It defaults to all network interfaces (0.0.0.0). If you want this interface to be available only on the local machine, enter "127.0.0.1".
oc: Adreça d'escota per l'interfàcia telnet. Per defaut, l'interfàcia escota sus totas las interfàcias ret. Se vous souhaitez que l'interfàcia telnet ne siá disponible que per la maquina locala, utilizatz « 127.0.0.1 ».

en: This is the TCP port on which this interface will listen. It defaults to 4212.
oc: Pòrt TCP d'escota de l'interfàcia. 4212 per defaut.

en: CLI input
oc: Entrada CLI

en: Accept commands from this source. The CLI defaults to stdin ("*console"), but can also bind to a plain TCP socket ("localhost:4212") or use the telnet protocol ("telnet://0.0.0.0:4212")
oc: Accepter les comandas d'aquesta font. Lo client en linha de comanda per defaut es l'entrada standard (« console »), mas il pòt tanben èsser lié a una socket TCP (« localhost:4212 ») o utilizar lo protocòl telnet  (« telnet://0.0.0.0:4212 »)

en: Lua interpreter
oc: Interpretador Lua

en: Lua HTTP
oc: Lua per HTTP

en: Lua CLI
oc: Lua per linha de comanda

en: Command-line interface
oc: Interfàcia linha de comandas

en: Lua Telnet
oc: Lua per telnet

en: Lua Meta Fetcher
oc: Metarecuperador Lua

en: Fetch meta data using lua scripts
oc: Recupèra de metadonadas en utilizant d'escripts lua

en: Lua Meta Reader
oc: Metalector Lua

en: Read meta data using lua scripts
oc: Legís de metadonadas en utilizant d'escripts lua

en: Lua Playlist
oc: Lista de lectura Lua

en: Lua Playlist Parser Interface
oc: Interfàcia Lua d'analisi de lista de lectura

en: Lua Art
oc: Art Lua

en: Fetch artwork using lua scripts
oc: Recupèra d'artworks en utilizant d'escripts lua

en: Lua Extension
oc: Extension Lua

en: Lua SD Module
oc: Modul SD Lua

en: Folder meta data
oc: Dorsièr de metadonadas

en: Album art filename
oc: Nom del fichièr per la jaqueta

en: Filename to look for album art in current directory
oc: Nom del fichièr de cercar per la jaqueta dins lo dorsièr corrent

en: Classic Rock
oc: Rock classic

en: Metal
oc: Métal

en: Oldies
oc: Ancianetats

en: Other
oc: Autre

en: R&B
oc: RnB

en: Alternative
oc: Alternatiu

en: Death Metal
oc: Death metal

en: Soundtrack
oc: Benda son

en: Ambient
oc: Ambiància

en: Sound Clip
oc: Clip sonòr

en: Noise
oc: Bruch

en: Alternative Rock
oc: Rock alternatiu

en: Bass
oc: Bassa

en: Meditative
oc: Meditatiu

en: Instrumental Pop
oc: Pop instrumentala

en: Instrumental Rock
oc: Rock instrumental

en: Ethnic
oc: Etnic

en: Gothic
oc: Gotic

en: Techno-Industrial
oc: Tecno-Industriala

en: Southern Rock
oc: Rock sudista

en: Comedy
oc: Comèdia

en: Cult
oc: Culte

en: Christian Rap
oc: Rap crestian

en: Pop/Funk
oc: Pop/funk

en: New Wave
oc: New wave

en: Acid Punk
oc: Acid punk

en: Acid Jazz
oc: Acid jazz

en: Polka
oc: Pòlca

en: Retro
oc: Rètro

en: Rock & Roll
oc: Rock & roll

en: Hard Rock
oc: Hard rock

en: Folk-Rock
oc: Folk rock

en: National Folk
oc: Folk nacional

en: Avantgarde
oc: Avantgàrdia

en: Gothic Rock
oc: Rock gotic

en: Progressive Rock
oc: Rock progressiu

en: Psychedelic Rock
oc: Rock psiquedelic

en: Symphonic Rock
oc: Rock sinfonic

en: Slow Rock
oc: Rock lent

en: Acoustic
oc: Acostic

en: Humour
oc: Umor

en: Speech
oc: Paraula

en: Chanson
oc: Cançon

en: Opera
oc: Opèra

en: Chamber Music
oc: Musica de cramba

en: Symphony
oc: Sinfonia

en: Satire
oc: Satira

en: Folklore
oc: Folclòr

en: Ballad
oc: Balada

en: Duet
oc: Duo

en: Punk Rock
oc: Punk rock

en: Drum Solo
oc: Sòlo de batariá

en: Euro-House
oc: Euro house

en: Dance Hall
oc: Halle de dance

en: Drum & Bass
oc: Batariá & bassa

en: Club - House
oc: Club house

en: Indie
oc: Indé

en: BritPop
oc: Pop anglesa

en: Polsk Punk
oc: Punk polonés

en: Christian Gangsta Rap
oc: Gangsta rap crestian

en: Christian Rock
oc: Rock crestian

en: The username of your last.fm account
oc: Vòstre nom d'utilizaire last.fm

en: The password of your last.fm account
oc: Vòstre senhal d'utilizaire last.fm

en: Scrobbler URL
oc: URL Scrobbler

en: The URL set for an alternative scrobbler engine
oc: L'URL per una alternativa al motor scrobbler

en: Submission of played songs to last.fm
oc: Somission de las cançons a last.fm

en: last.fm: Authentication failed
oc: last.fm: fracàs de l'autentificacion

en: last.fm username or password is incorrect. Please verify your settings and relaunch VLC.
oc: Vòstre nom d'utilizaire o vòstre senhal last.fm es incorrècte. Verificatz vòstras preferéncias e reaviatz VLC.

en: Last.fm username not set
oc: Nom d'utilizaire last.fm pas definit.

en: Please set a username or disable the audioscrobbler plugin, and restart VLC.
    Visit http://www.last.fm/join/ to get an account.
oc: Definissètz un nom d'utilizaire o desactivatz lo modul audioscrobbler, e reaviatz VLC.
    Anatz sus http://www.last.fm/join/ per crear un compte.

en: Abort
oc: Arrestar

en: View certificate
oc: Veire lo certificat

en: Insecure site
oc: Site pas securizat

en: Accept 24 hours
oc: Acceptar 24 oras

en: Accept permanently
oc: Acceptar d'un biais permanent

en: This is the certificate presented by %s:
    %s
    
    If in doubt, abort now.
oc: Aquò es lo certificat presentat per %s :
    %s
    
    En cas de dobte, arrestatz ara.

en: TLS cipher priorities
oc: Prioritats del chiframent TLS

en: Ciphers, key exchange methods, hash functions and compression methods can be selected. Refer to GNU TLS documentation for detailed syntax.
oc: Chiframents, metòde d'escambi de las claus, foncions de hashing e de compression pòdon èsser seleccionats. Veire la documentacion GNU TLS per la sintaxi detalhada.

en: Performance (prioritize faster ciphers)
oc: Performància (prioritat a de chiframents rapids)

en: Secure 128-bits (exclude 256-bits ciphers)
oc: Securizat 128-bits (excluses los chiframents 256-bits)

en: Secure 256-bits (prioritize 256-bits ciphers)
oc: Securizat 256 bits (prioritat als chiframents 256-bits)

en: GNU TLS transport layer security
oc: Jaç de transpòrt seguretat GnuTLS

en: GNU TLS server
oc: Servidor GnuTLS

en: Playing some media.
oc: Lectura d'un mèdia.

en: XDG-screensaver
oc: Estalviador d'ecran XDG

en: XDG screen saver inhibition
oc: Inibir l'estalviador d'ecran XDG

en: Logging
oc: Jornalizacion

en: File logging
oc: Modul de jornalizacion dins un fichièr

en: M3U playlist export
oc: Expòrt de lista de lectura M3U

en: M3U8 playlist export
oc: Expòrt de lista de lectura M3U8

en: XSPF playlist export
oc: Expòrt de lista de lectura XSPF

en: HTML playlist export
oc: Expòrt de lista de lectura HTML

en: Maximum number of connections
oc: Nombre maximal de connexions.

en: This limits the maximum number of clients that can connect to the RTSP VOD. 0 means no limit.
oc: Limit&r lo nombre maximal de clients que se pòdon connectar a la VOD RTSP. 0 significa que lo nombre es pas limitat.

en: MUX for RAW RTSP transport
oc: MUX pel transpòrt RTSP brut

en: Sets the timeout option in the RTSP session string
oc: Définit lo relambi d'inactivitat per la session RTSP

en: Defines what timeout option to add to the RTSP session ID string. Setting it to a negative number removes the timeout option entirely. This is needed by some IPTV STBs (such as those made by HansunTech) which get confused by it. The default is 5.
oc: Défini lo relambis d'expiration a apondre a la cadena de caractèr ID de la session RTSP. S'il es paramétré amb una valor negativa, lo relambis d'expiration es enlevé. Aquò es necessari per certain desencodador TV (tels que ceux fabriqué per HansunTech) qui son confus per ce relambis d'expiration. La valor pas defaut es de 5.

en: RTSP VoD
oc: VoD RTSP

en: Legacy RTSP VoD server
oc: Ancian servidor de VoD RTSP

en: TLS support for OS X and iOS
oc: Supòrt de TLS per OS X e iOS

en: TLS server support for OS X
oc: Supòrt del servidor TLS per OS X

en: You attempted to reach %s. However the security certificate presented by the server is unknown and could not be authenticated by any trusted Certification Authority. This problem may be caused by a configuration error or an attempt to breach your security or your privacy.
    
    If in doubt, abort now.
oc: Ensajatz d'aténher %s. Pasmens lo certificat de seguretat présenté pel servidor es desconegut e pòt pas èsser autentificat per aucune autoritat de certificacion. Aqueste problèma pòt èsser degut a una error de configuracion o una temptativa de violation de vòstra seguretat o de vòstra vida privada.
    
    Dins lo dobte, abandonatz ara.

en: Accept certificate temporarily
oc: Acceptar lo certificat temporàriament

en: Stats
oc: Estatisticas

en: Stats encoder function
oc: Estatisticas foncion encodar

en: Stats decoder
oc: Estatisticas desencodador

en: Stats decoder function
oc: Estatisticas foncion desencodador

en: Stats demux
oc: Estatisticas desmultiplexador

en: Stats demux function
oc: Estatisticas foncion desmultiplexador

en: XML Parser (using libxml2)
oc: Parsador XML (libxml2)

en: Title to put in ASF comments.
oc: Títol de metre dins los comentaris ASF.

en: Author to put in ASF comments.
oc: Autor de metre dins los comentaris ASF.

en: Copyright string to put in ASF comments.
oc: Copyright de metre dins los comentaris ASF.

en: Comment
oc: Comentari

en: Comment to put in ASF comments.
oc: Comentari de metre dins los comentaris ASF.

en: "Rating" to put in ASF comments.
oc: « Classament » de metre dins los comentaris ASF.

en: Packet Size
oc: Talha del paquet

en: ASF packet size -- default is 4096 bytes
oc: Talha del paquet ASF -- 4096 per defaut

en: Bitrate override
oc: Forcatge debit

en: Do not try to guess ASF bitrate. Setting this, allows you to control how Windows Media Player will cache streamed content. Set to audio+video bitrate in bytes
oc: Ne pas tenter de deviner lo debit ASF. Definir aquò permet de contrarotlar comment Windows Media Player va metre en escondedor lo contengut. Definissètz lo debit àudio+vidèo en octets.

en: ASF muxer
oc: Multiplexador ASF

en: Unknown Video
oc: Vidèo desconeguda

en: Subject
oc: Subjècte

en: Encoder
oc: Encodador

en: AVI muxer
oc: Multiplexador AVI

en: Dummy/Raw muxer
oc: Multiplexador factici/brut

en: Create "Fast Start" files
oc: Crear de fichièrs « Fast start »

en: Create "Fast Start" files. "Fast Start" files are optimized for downloads and allow the user to start previewing the file while it is downloading.
oc: Quand aquesta opcion es activada, de fichièrs « Fast start » son creats. Aquestes fichièrs son optimizats pel telecargament, ils permeton a l'utilizaire de commencer de legir lo fichièr pendent son telecargament.

en: MP4/MOV muxer
oc: Multiplexador MP4/MOV

en: DTS delay (ms)
oc: Retard DTS (ms)

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the SCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
oc: Retarder les DTS (Decoding Time Stamps, instants de desencodatge) e les PTS (Presentation Time Stamps, instants de presentacion) de las donadas, per rapòrt aux SCRs. Aquò permet d'obténer un buffer a l'interior del cycle de desencodatge, sul client.

en: PES maximum size
oc: Talha PES maximala

en: Set the maximum allowed PES size when producing the MPEG PS streams.
oc: Talha maximala autorizada pels PES al moment de produsir lo flux MPEG PS.

en: PS muxer
oc: Multiplexador PS

en: Video PID
oc: Vidèo PID

en: Assign a fixed PID to the video stream. The PCR PID will automatically be the video.
oc: Afècta un PID determinat al flux vidèo. Lo PID de la PCR serà automaticament lo de la vidèo.

en: Audio PID
oc: PID àudio

en: Assign a fixed PID to the audio stream.
oc: Afècta un PID determinat al flux àudio.

en: SPU PID
oc: PID SPU

en: Assign a fixed PID to the SPU.
oc: Afècta un PID determinat al flux de sostítols.

en: PMT PID
oc: PID de la PMT

en: Assign a fixed PID to the PMT
oc: Afectar un PID a la PMT

en: TS ID
oc: ID TS

en: Assign a fixed Transport Stream ID.
oc: Afectar un ID de flux de transpòrt

en: NET ID
oc: ID NET

en: Assign a fixed Network ID (for SDT table)
oc: Afectar un Network ID (per la taula SDT)

en: PMT Program numbers
oc: Numèro del programa PMT

en: Assign a program number to each PMT. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
oc: Assignar un programa a cada PMT.

en: Mux PMT (requires --sout-ts-es-id-pid)
oc: Multiplexatge PMT (necessita l'opcion sout-ts-es-id-pid)

en: Define the pids to add to each pmt. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
oc: Definir los PID d'apondre a cada PMT. L'opcion « Reglar lo PID a l'ID de l'ES » deu èsser activada.

en: SDT Descriptors (requires --sout-ts-es-id-pid)
oc: Descriptors SDT (necessita l'opcion sout-ts-es-id-pid)

en: Set PID to ID of ES
oc: Reglar l'id del PID coma lo de l'ES

en: Sets PID to the ID if the incoming ES. This is for use with --ts-es-id-pid, and allows having the same PIDs in the input and output streams.
oc: Règla lo PID a l'identificant del flux elementari. Aquò deuriá èsser utilizat amb --ts-es-id-pid, e permet d'aveire los meteisses PIDs dins los fluxes entrants e sortents.

en: Data alignment
oc: Alinhament de las donadas

en: Enforces alignment of all access units on PES boundaries. Disabling this might save some bandwidth but introduce incompatibilities.
oc: Forçar l'alinhament suls limits de PES. Aquò gasta de benda passanta.

en: Shaping delay (ms)
oc: Tampon del multiplexador (ms)

en: Cut the stream in slices of the given duration, and ensure a constant bitrate between the two boundaries. This avoids having huge bitrate peaks, especially for reference frames.
oc: Se activat, lo multiplexador TS coupera lo flux en talhons de la durada donada, e assurera un debit constant dins un interval. Aquò évite d'aveire de gros pics de debit pels imatges de referéncia.

en: Use keyframes
oc: Utilizar los imatges claus

en: If enabled, and shaping is specified, the TS muxer will place the boundaries at the end of I pictures. In that case, the shaping duration given by the user is a worse case used when no reference frame is available. This enhances the efficiency of the shaping algorithm, since I frames are usually the biggest frames in the stream.
oc: Se activat, e se un « shaping » es precisat, lo multiplexador TS placera los limits de sos intervals a la fin dels imatges I. Dins ce cas, la durada de shaping especificada per l'utilizaire correspond al pire dels cas, quand aucune imatge de referéncia n'est disponible. Aquò améliore l'eficacitat de l'algoritme de shaping, étant donné que los imatges I son de costuma los imatges los mai voluminoses del flux.

en: PCR interval (ms)
oc: Interval PCR (ms)

en: Set at which interval PCRs (Program Clock Reference) will be sent (in milliseconds). This value should be below 100ms. (default is 70ms).
oc: Frequéncia a la quala les PCRs (Program Clock Reference) seràn mandadas. Aquesta valor deuriá èsser inferiora a 100ms. (Per defaut 70)

en: Minimum B (deprecated)
oc: B minimal (inutilizat)

en: This setting is deprecated and not used anymore
oc: Aqueste reglatge es pas mai utilizat

en: Maximum B (deprecated)
oc: B maximal (inutilizat)

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the PCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
oc: Retarder les DTS (Decoding Time Stamps, instants de desencodatge) e les PTS (Presentation Time Stamps, instants de presentacion) de las donadas, per rapòrt aux PCRs. Aquò permet d'obténer un buffer a l'interior del cycle de desencodatge.

en: Crypt audio
oc: Criptatge àudio

en: Crypt audio using CSA
oc: Criptatge CSA de l'àudio

en: Crypt video
oc: Criptatge vidèo

en: Crypt video using CSA
oc: Criptatge CSA de la vidèo

en: CSA Key in use
oc: Clau CSA

en: CSA encryption key used. It can be the odd/first/1 (default) or the even/second/2 one.
oc: Clau de chiframent CSA utilizada. Pòt èsser impara/primièra/1 (per defaut) o para/segonda/2.

en: Packet size in bytes to encrypt
oc: Talha en octets del paquet de chifrar

en: Size of the TS packet to encrypt. The encryption routines subtract the TS-header from the value before encrypting.
oc: Talha del paquet TS de chifrar. La rotina de chifratge lèva l'entèsta TS de la valor abans lo chifratge.

en: TS muxer (libdvbpsi)
oc: Multiplexador TS (libdvbpsi)

en: Multipart JPEG muxer
oc: Multiplexador M-JPEG

en: Index interval
oc: Interval dels indèxes

en: Minimal index interval, in microseconds. Set to 0 to disable index creation.
oc: Interval minimum dels indèxes, en microsegondas. Metre a 0 per desactivar la creacion d'indèx.

en: Index size ratio
oc: Rapòrt de talha dels indèxes

en: Set index size ratio. Alters default (60min content) or estimated size.
oc: Règla lo rapòrt de talha dels indèxes. Càmbia la valor per defaut (60 minutas) o la talha estimada.

en: Ogg/OGM muxer
oc: Multiplexador Ogg/Ogm

en: WAV muxer
oc: Multiplexador WAV

en: New input playing
oc: Novèla entrada en lectura

en: Now playing
oc: En lectura

en: Timeout (ms)
oc: Relambi d'expiration (ms)

en: Notify
oc: Notificacions

en: LibNotify Notification Plugin
oc: Modul de notificacion LibNotify

en: A/52 audio packetizer
oc: Empaquetador àudio A/52

en: avparser packetizer
oc: Empaquetador « avparser »

en: Copy packetizer
oc: Empaquetador « Còpia »

en: Dirac packetizer
oc: Empaquetador Dirac

en: DTS audio packetizer
oc: Empaquetador àudio DTS

en: Flac audio packetizer
oc: Empaquetador àudio Flac

en: H.264 video packetizer
oc: Empaquetador H264 vidèo

en: HEVC/H.265 video packetizer
oc: Empaquetador vidèo HEVC/H.265

en: MLP/TrueHD parser
oc: Analisador MLP/TrueHD

en: MPEG4 audio packetizer
oc: Empaquetador MPEG4 àudio

en: MPEG4 video packetizer
oc: Empaquetador MPEG4 vidèo

en: MPEG audio layer I/II/III packetizer
oc: Empaquetador MPEG àudio, jaces I/II/III

en: Sync on Intra Frame
oc: Sincronizar sus un imatge intèrne

en: Normally the packetizer would sync on the next full frame. This flags instructs the packetizer to sync on the first Intra Frame found.
oc: Normalament, l'empaquetador se sincroniza sus l'imatge completa seguenta. Podètz lui ordonner de se sincronizar sul primièr imatge intèrne trobat.

en: MPEG-I/II video packetizer
oc: Empaquetador vidèo MPEG-I/II

en: MPEG Video
oc: Vidèo MPEG

en: VC-1 packetizer
oc: Empaquetador « VC-1 »

en: My Videos
oc: Mas vidèos

en: My Music
oc: Ma musica

en: Picture
oc: Imatge

en: My Pictures
oc: Mos imatges

en: MTP devices
oc: Periferics MTP

en: MTP Device
oc: Periferic MTP

en: Discs
oc: Disques

en: Podcast URLs list
oc: Lista d'URL de podcasts

en: Enter the list of podcasts to retrieve, separated by '|' (pipe).
oc: Lista dels podcasts d'utilizar, separats per de « | ».

en: Audio capture
oc: Aquisicion Àudio

en: Audio capture (PulseAudio)
oc: Entrada aquisicion àudio « PulseÀudio »

en: Generic
oc: General

en: SAP multicast address
oc: Adreça de multicast SAP

en: The SAP module normally chooses itself the right addresses to listen to. However, you can specify a specific address.
oc: Lo modul SAP causit normalament les bonnes adreças d'utilizar. Podètz toutefois especificar una adreça manualament.

en: SAP timeout (seconds)
oc: Temps d'expiracion SAP (en segondas)

en: Delay after which SAP items get deleted if no new announcement is received.
oc: Temps avant que los elements SAP ne sián escafats se aucune novèla anóncia n'est recebuda.

en: Try to parse the announce
oc: Ensajar d'analisar l'anóncia SAP

en: This enables actual parsing of the announces by the SAP module. Otherwise, all announcements are parsed by the "live555" (RTP/RTSP) module.
oc: Analisar l'anonci amb lo modul SAP. Autrement, totas las anóncias son analisadas pel modul « live555 » (RTP/RTSP).

en: SAP Strict mode
oc: SAP mòde estrict

en: When this is set, the SAP parser will discard some non-compliant announcements.
oc: Activar aquesta opcion per ignorar las anóncias que correspondon pas a l'estandard.

en: Network streams (SAP)
oc: Flux ret (SAP)

en: SDP Descriptions parser
oc: Analisador de descripcions SDP

en: Tool
oc: Aisina

en: User
oc: Utilizaire

en: Video capture
oc: Aquisicion Vidèo

en: Video capture (Video4Linux)
oc: Aquisicion Vidèo « Video4Linux »

en: Audio capture (ALSA)
oc: Entrada aquisicion àudio « Alsa »

en: HD DVD
oc: DVD HD

en: Unknown type
oc: Tipe desconegut

en: Screen capture
oc: Captura d'ecran

en: Your window manager does not provide a list of applications.
oc: Vòstre gestionari de fenèstra ne provesits pas la lista de las aplicacions.

en: Applications
oc: Aplicacions

en: Desktop
oc: Burèu

en: X coordinate
oc: Posicion X

en: X coordinate of the bargraph.
oc: La coordenada orizontala de l'istograma.

en: Y coordinate
oc: Posicion Y

en: Y coordinate of the bargraph.
oc: La coordenada orizontala de l'istograma.

en: Transparency of the bargraph
oc: Transparéncia  de l'istograma

en: Bargraph transparency value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
oc: Transparéncia de l'istograma (255 = opac, 0 = transparent).

en: Bargraph position
oc: Posicion  de l'istograma

en: Enforce the bargraph position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
oc: Forçar la posicion de l'istograma (0=centrat, 1=esquèrra, 2=drecha, 4=naut, 8=bas, podètz tanben especificar una combinason d'aquelas valors, per exemple 6 = naut-droit).

en: Audio Bar Graph Video sub source
oc: Sosfiltre vidèo de grafic àudio

en: Audio Bar Graph Video
oc: Vidèo del grafic àudio

en: Input FIFO
oc: Entrada FIFO

en: FIFO which will be read for commands
oc: FIFO que serà legida per las comandas

en: Output FIFO
oc: Sortida FIFO

en: FIFO which will be written to for responses
oc: FIFO dins lo qual las responsas van èsser escrichas

en: Dynamic video overlay
oc: Sortida vidèo en overlay

en: Overlay
oc: Incrustacions

en: Full path of the image files to use. Format is <image>[,<delay in ms>[,<alpha>]][;<image>[,<delay>[,<alpha>]]][;...]. If you only have one file, simply enter its filename.
oc: Camins complets dels imatges a utilier. Lo format es <imatge>[,<temps in ms>[,<alfa>]][;<imatge>[,<temps>[,<alfa>]]][;...]. Se vous n'avez qu'una imatge, entratz son camin.

en: Logo animation # of loops
oc: Nombre de boclas

en: Logo individual image time in ms
oc: Temps de cada imatge en ms

en: Individual image display time of 0 - 60000 ms.
oc: Temps d'afichatge de cada imatge, de 0 a 60000 ms

en: X coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
oc: Posicion X del lògo. Lo podètz desplaçar en fasent un clic drech dessús.

en: Y coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
oc: Posicion Y del lògo. Lo podètz desplaçar en fasent un clic drech dessús.

en: Opacity of the logo
oc: Transparéncia del lògo

en: Logo opacity value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
oc: Transparéncia del lògo (255 = opac, 0 = transparent).

en: Logo position
oc: Posicion del lògo

en: Enforce the logo position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
oc: Forçar l'alinhament del lògo dins sa fenèstra. Per defaut (0) : elle serà centrada (0=centrat, 1=esquèrra, 2=drecha, 4=naut, 8=bas, podètz tanben especificar una combinason d'aquelas valors, per exemple 6 = naut-droit).

en: Use a local picture as logo on the video
oc: Utilizar un imatge local coma lògo sus la vidèo

en: Logo sub source
oc: Filtre vidèo d'incrustacion de lògo

en: Logo overlay
oc: Incrustacion d'un lògo

en: Logo video filter
oc: Filtre vidèo d'insercion de lògo

en: Marquee text to display. (Available format strings: %Y = year, %m = month, %d = day, %H = hour, %M = minute, %S = second, ...)
oc: Tèxte a afichar (format: %Y = année, %m = mois, %d = jour, %H = ora, %M = minute, %S = segonda, ...)

en: Text file
oc: Fichièr tèxte

en: File to read the marquee text from.
oc: Fichièr de legir pel tèxte desfilant.

en: X offset
oc: Decalatge orizontal

en: X offset, from the left screen edge.
oc: Decalatge orizontal, a partir de la esquèrra.

en: Y offset
oc: Decalatge vertical

en: Y offset, down from the top.
oc: Decalatge vertical, a partir d'amont.

en: Timeout
oc: Relambi d'expiracion

en: Number of milliseconds the marquee must remain displayed. Default value is 0 (remains forever).
oc: Temps d'afichatge del tèxte, en millisegondas. La valor per defaut, 0, significa qu'il ne disparait jamais.

en: Refresh period in ms
oc: Periòde de rafraichissement en ms

en: Number of milliseconds between string updates. This is mainly useful when using meta data or time format string sequences.
oc: Millisegondas entre las mesas a jorn de tèxte. Aquò es principalament utile per las metadonadas o les sequéncias de tèxte de formatage de temps.

en: Font size, pixels
oc: Talha de la poliça en pixèls

en: Color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
oc: Color del tèxte a afichar. Aquò deu èsser un exadecimal, coma per las colors HTML. Los dos primièrs caractèrs correspondent al rouge, pius verd puèi blau. #000000 = noir, #FF0000 = rouge, #00FF00 = verd, #FFFF00 = jaune (rouge + blau), #FFFFFF = blanc.

en: Marquee position
oc: Posicion del tèxte

en: You can enforce the marquee position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
oc: Podètz forçar la postion del tèxte sus la vidèo (0=centrat, 1=esquèrra, 2=drecha, 4=naut, 8=bas, podètz tanben especificar una combinason d'aquelas valors en les additionant, per exemple 6=naut-drecha).

en: Display text above the video
oc: Afichar lo tèxte al dessús de la vidèo

en: Marquee
oc: Tèxte

en: Marquee display
oc: Tèxte

en: Misc
oc: Divèrs

en: Transparency of the mosaic foreground pictures. 0 means transparent, 255 opaque (default).
oc: Transparéncia dels elements de la mosaïca. 0 = transparent, 255 = opac (per defaut).

en: Total height of the mosaic, in pixels.
oc: Nautor totala de la mosaïca en pixèls.

en: Total width of the mosaic, in pixels.
oc: Largor totala de la mosaïca en pixèls.

en: Top left corner X coordinate
oc: Abscissa del caire amont a esquèrra

en: X Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
oc: Abscissa del caire amont a esquèrra de la mosaïca.

en: Top left corner Y coordinate
oc: Ordenada del caire amont a esquèrra

en: Y Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
oc: Ordenada del caire amont a esquèrra de la mosaïca.

en: Border width
oc: Largor de la bordadura

en: Width in pixels of the border between miniatures.
oc: Largor de la bordadura orizontala a l'entorn de la mosaïca.

en: Border height
oc: Nautor de la bordadura

en: Height in pixels of the border between miniatures.
oc: Nautor de la bordadura verticala a l'entorn de la mosaïca.

en: Mosaic alignment
oc: Alinhament de la mosaïca

en: You can enforce the mosaic alignment on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
oc: Forçar l'alinhament de la mosaïca dins sa fenèstra. Per defaut (0) : elle serà centrada (0=centrat, 1=esquèrra, 2=drecha, 4=naut, 8=bas, podètz tanben especificar una combinason d'aquelas valors, coma 6=naut-drecha).

en: Positioning method
oc: Metòde de posicionament

en: Positioning method for the mosaic. auto: automatically choose the best number of rows and columns. fixed: use the user-defined number of rows and columns. offsets: use the user-defined offsets for each image.
oc: Metòde de positionnement. auto : choix automatica del melhor nombre de linhas e de colomnas. fixed : utilizar las valors definidas per l'utilizaire. offsets : utilizar les decalatges définis per l'utilizaire per cada imatge.

en: Number of rows
oc: Nombre de linhas

en: Number of image rows in the mosaic (only used if positioning method is set to "fixed").
oc: Nombre de linhas d'imatges dins la mosaïca (utilizat unicament se lo metòde de positionnement es « fixed »).

en: Number of columns
oc: Nombre de colomnas

en: Keep aspect ratio
oc: Conservar las proporcions

en: Keep the original aspect ratio when resizing mosaic elements.
oc: Conservar lo format d'ecran al moment d'un redimensionament.

en: Keep original size
oc: Conservar la talha originala

en: Keep the original size of mosaic elements.
oc: Conservar la talha originala dels elements.

en: Elements order
oc: Òrdre dels elements

en: Offsets in order
oc: Offsets dins l'òrdre

en: You can enforce the (x,y) offsets of the elements on the mosaic (only used if positioning method is set to "offsets"). You must give a comma-separated list of coordinates (eg: 10,10,150,10).
oc: Podètz forçar les offsets (x,y) dels elements de la mosaïca (seulement se lo metòde de positionnement es « offsets »). Vos cal donner una lista de coordenadas separadas per de virgulas (ex : 0,10,150,10).

en: Pictures coming from the mosaic elements will be delayed according to this value (in milliseconds). For high values you will need to raise caching at input.
oc: Los imatges provenant de las sortidas vidèo seràn différées en consequéncia (en millisegondas). Per utilizar de valors elevadas, aumentar l'escondedor de fichièr e les autres caches.

en: fixed
oc: fixe

en: offsets
oc: Decalatges

en: Mosaic video sub source
oc: Filtre vidèo mosaïca

en: Mosaic
oc: Mosaïca

en: VNC Host
oc: Òste VNC

en: VNC hostname or IP address.
oc: Òste o adreça IP del servidor VNC

en: VNC Port
oc: Pòrt VNC

en: VNC port number.
oc: Pòrt VNC

en: VNC Password
oc: Senhal VNC

en: VNC password.
oc: Senhal VNC.

en: VNC poll interval
oc: Interval d'interrogacion VNC

en: VNC polling
oc: Interrogacion VNC

en: Activate VNC polling. Do NOT activate for use as VDR ffnetdev client.
oc: Activar la scrutation VNC. Ne PAS activar per l'utilizacion en tant que client VDR ffnetdev.

en: Send mouse events to VNC host. Not needed for use as VDR ffnetdev client.
oc: Mandar les eveniments mirga cap a l'òste VNC. Pas necessari per l'utilizacion en tant que client VDR ffnetdev.

en: Key events
oc: Even. clavièr

en: Send key events to VNC host.
oc: Mandar les eveniments clavier cap a l'òste VNC.

en: Alpha transparency value (default 255)
oc: Valor alfa de la transparéncia (255 per defaut)

en: The transparency of the OSD VNC can be changed by giving a value between 0 and 255. A lower value specifies more transparency a higher means less transparency. The default is being not transparent (value 255) the minimum is fully transparent (value 0).
oc: La transparéncia del menú OSD VNC pòt èsser modificada en donnant una valor entre 0 e 255. Mai la valor es pichona plus es transparent. Lo defaut es d'èsser opac (valor 255), lo minimum es d'èsser completament transparent (valor 0).

en: Remote-OSD over VNC
oc: OSD-distant via VNC

en: Remote-OSD
oc: OSD-Distant

en: Feed URLs
oc: URL dels fluxes

en: RSS/Atom feed '|' (pipe) separated URLs.
oc: URL dels fluxes RSS/Atom, separadas per de « | »

en: Speed of feeds
oc: Velocitat dels fluxes

en: Speed of the RSS/Atom feeds in microseconds (bigger is slower).
oc: Velocitat del flux RSS (una valor mai granda ralentit lo flux)

en: Max length
oc: Longor maximala

en: Maximum number of characters displayed on the screen.
oc: Nombre maximal de caractèrs afichats a l'ecran

en: Refresh time
oc: Relambi de refrescament

en: Number of seconds between each forced refresh of the feeds. 0 means that the feeds are never updated.
oc: Segondas entre cada refrescament dels fluxes. Una valor de 0 significa que los fluxes ne son jamais mis a jorn.

en: Feed images
oc: Flux d'imatges

en: Display feed images if available.
oc: Montrer los fluxes d'imatges se elles son disponibles.

en: Opacity (inverse of transparency) of overlay text. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
oc: Opacitat del tèxte afichat (0 = transparent, 255 = opac).

en: Text position
oc: Posicion del tèxte

en: You can enforce the text position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom; you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
oc: Forçar la posicion del tèxte sus la vidèo. (0=centrat, 1=esquèrra, 2=drecha, 4=naut, 8=bas, podètz tanben especificar una combinason d'aquelas valors en les additionant, per exemple 6 = naut-droit).

en: Title display mode
oc: Mòde d'afichatge del títol

en: Title display mode. Default is 0 (hidden) if the feed has an image and feed images are enabled, 1 otherwise.
oc: Mòde d'afichatge del títol : 0 (per defaut) per amagar se lo flux a d'imatges o se los imatges de flux son autorizats, 1 dins lo cas contrari.

en: Display a RSS or ATOM Feed on your video
oc: Afichar un flux RSS o ATOM sus la vidèo

en: Don't show
oc: Afichar pas

en: Always visible
oc: Totjorn visible

en: Scroll with feed
oc: Desfilar amb lo flux

en: RSS and Atom feed display
oc: Incrustacion de flux RSS

en: Change subtitle delay
oc: Cambiar la retard dels sostítols

en: Delay calculation mode
oc: Mòde de calcul del retard

en: Absolute delay - add absolute delay to each subtitle. Relative to source delay - multiply subtitle delay. Relative to source content - determine subtitle delay from its content (text).
oc: Retard absolu - Apond un relambi absolu a cada sostítol. Relatiu a la font - multiplie lo relambi dels sostítols. Relatiu al contengut - determina lo relambi dempuèi son contengut (texte).

en: Calculation factor
oc: Factor de calcul

en: Calculation factor. In Absolute delay mode the factor represents seconds.
oc: Factor de calcul. En relambi absolu ce factor es en segondas.

en: Maximum overlapping subtitles
oc: Afichatge simultanèu de sostítols

en: Maximum number of subtitles allowed at the same time.
oc: Nombre maximal de sostítols afichats a l'ecran

en: Minimum alpha value
oc: Valor minimala de transparéncia

en: Alpha value of the earliest subtitle, where 0 is fully transparent and 255 is fully opaque.
oc: Transparéncia dels sostítols (de 0 transparent a 255 opac).

en: Interval between two disappearances
oc: Interval entre doas desaparicions

en: Minimum time (in milliseconds) that subtitle should stay after its predecessor has disappeared (subtitle delay will be extended to meet this requirement).
oc: Durada minimala (en ms) de persistància d'un sostítol aprèp la disparition del precedent (lo relambi dels sostítols serà espandit conformément a aquesta configuracion

en: Interval between disappearance and appearance
oc: Interval entre disparition e apparition

en: Minimum time (in milliseconds) between subtitle disappearance and newer subtitle appearance (earlier subtitle delay will be extended to fill the gap).
oc: Durada minimala (en ms) entre la disparition d'un sostítol e l'apparition del seguent (lo relambi del sostítol serà espandit per combler la durada).

en: Interval between appearance and disappearance
oc: Interval entre aparicion e desaparicion

en: Minimum time (in milliseconds) that subtitle should stay after newer subtitle has appeared (earlier subtitle delay will be shortened to avoid the overlap).
oc: Durada minimala (en ms) de persistància d'un sostítol aprèp l'apparition del seguent (lo relambi del sostítol serà acorchi per evitar lo recobriment).

en: Absolute delay
oc: Retard absolut

en: Relative to source delay
oc: Relatiu al relambi font

en: Relative to source content
oc: Relatiu al contengut de la font

en: Subsdelay
oc: Retard dels sostítols

en: Overlap fix
oc: Reparar los recobriments

en: LZMA decompression
oc: Descompression LZMA

en: Burrows-Wheeler decompression
oc: Compression dinamica Burrows-Wheeler

en: gzip decompression
oc: Descompression gzip

en: Read size
oc: Talha legida

en: Internal stream record
oc: Enregistrament flux intèrne

en: Autodel
oc: Auto-escafa

en: Automatically add/delete input streams
oc: Apondon/Escafament automatic dels fluxes d'entrada

en: Integer identifier for this elementary stream. This will be used to "find" this stream later.
oc: Identificant per aqueste flux elementari, que poirà èsser utilizat per lo « cercar » pus tard.

en: Destination bridge-in name
oc: Pont entrant de destinacion

en: Name of the destination bridge-in. If you do not need more than one bridge-in at a time, you can discard this option.
oc: Nom del pont de destinacion. Se cal mai d'un pont a l'encòp, podètz ignorar aquesta opcion.

en: Pictures coming from the picture video outputs will be delayed according to this value (in milliseconds, should be >= 100 ms). For high values, you will need to raise caching values.
oc: Los imatges provenant de las sortidas vidèo seràn différées en consequéncia (en millisegondas, >= 100 ms). Per utilizar de valors elevadas, aumentar l'escondedor de fichièr e los autres escondedors.

en: ID Offset
oc: Decalatge d'ID

en: Offset to add to the stream IDs specified in bridge_out to obtain the stream IDs bridge_in will register.
oc: Différence a apondre aux identificants dels fluxes especificats dins bridge_out per obténer les identificants dels fluxes auxquels s'abonara bridge_in.

en: Name of current instance
oc: Nom de l'instància correnta

en: Name of this bridge-in instance. If you do not need more than one bridge-in at a time, you can discard this option.
oc: Nom d'aqueste exemplaire de point. S'il ne faut pas plus d'un punt a la fois, podètz ignorar aquesta opcion.

en: Fallback to placeholder stream when out of data
oc: Passar al flux de substitucion se i a pas mai de donadas

en: Placeholder delay
oc: Relambi  de substitucion

en: Delay (in ms) before the placeholder kicks in.
oc: Relambi de desenclavament de la substitucion (en ms).

en: Wait for I frame before toggling placeholder
oc: Esperar un imatge-I avant de bascular sus la substitucion

en: If enabled, switching between the placeholder and the normal stream will only occur on I frames. This will remove artifacts on stream switching at the expense of a slightly longer delay, depending on the frequence of I frames in the streams.
oc: Se activat, bascular entre la substitucion e lo flux normal n'aura lieu que suls imatges-I. Aquò evitar les artefacts de cambiament de flux, al prix d'un léger retard qui dépend de la frequéncia dels imatges-I dins los fluxes.

en: Bridge
oc: Pont

en: Bridge stream output
oc: Flux de sortida de pont

en: Bridge out
oc: Pont sortent

en: Bridge in
oc: Pont entrant

en: HTTP port
oc: Pòrt HTTP

en: Elementary Stream ID
oc: ID del flux de sortida elementària

en: Specify an identifier integer for this elementary stream
oc: Especificar un identificant per aqueste flux elementari

en: Delay of the ES (ms)
oc: Retard del flux elementari (ms)

en: Specify a delay (in ms) for this elementary stream. Positive means delay and negative means advance.
oc: Especificatz un relambis (en ms) per aqueste flux elementari. Positiu per un retard e negatiu per una avança.

en: Delay a stream
oc: Retardar un flux

en: Description stream output
oc: Flux de sortida de descripcion

en: Enable/disable audio rendering.
oc: Activa/desactiva lo rendut àudio.

en: Enable/disable video rendering.
oc: Activa/desactiva lo rendut vidèo.

en: Delay (ms)
oc: Retard (ms)

en: Introduces a delay in the display of the stream.
oc: Introduit un retard dins l'afichatge del flux.

en: Display stream output
oc: Aficha lo flux

en: Duplicate stream output
oc: Duplica lo flux

en: Output access method
oc: Metòde de sortida

en: This is the default output access method that will be used.
oc: Metòde de sortida per defaut.

en: Audio output access method
oc: Modul de sortida àudio

en: This is the output access method that will be used for audio.
oc: Metòde de sortida per la difusion àudio.

en: Video output access method
oc: Modul de sortida vidèo

en: This is the output access method that will be used for video.
oc: Metòde de sortida per la difusion vidèo.

en: Output muxer
oc: Multiplexador de sortida

en: This is the default muxer method that will be used.
oc: Multiplexador per defaut.

en: Audio output muxer
oc: Multiplexador de sortida àudio

en: This is the muxer that will be used for audio.
oc: Multiplexador per l'àudio.

en: Video output muxer
oc: Multiplexador de sortida vidèo

en: This is the muxer that will be used for video.
oc: Multiplexador per la vidèo.

en: Output URL
oc: URL de sortida

en: This is the default output URI.
oc: Adreça de sortida per defaut.

en: Audio output URL
oc: URL de sortida àudio

en: This is the output URI that will be used for audio.
oc: Adreça de sortida per l'àudio.

en: Video output URL
oc: URL de sortida vidèo

en: This is the output URI that will be used for video.
oc: Adreça de sortida per la vidèo.

en: Elementary stream output
oc: Flux de sortida elementari

en: There is no suitable stream-output access module for "%s/%s://%s".
oc: I a pas de modul d'accès disponible per « %s/%s://%s ».

en: Gathering stream output
oc: Flux de sortida assemblat

en: Specify an identifier string for this subpicture
oc: Especificar un identificant per aqueste imatge

en: Output video width.
oc: Largor de la vidèo.

en: Output video height.
oc: Nautor de la vidèo.

en: Sample aspect ratio
oc: Format d'ecran de la font

en: Sample aspect ratio of the destination (1:1, 3:4, 2:3).
oc: Format d'ecran de la destinacion (1:1, 3:4, 2:3)

en: Video filter
oc: Filtre vidèo

en: Video filters will be applied to the video stream.
oc: Los filtres vidèo seràn aplicats al flux vidèo

en: Image chroma
oc: Crominança de l'imatge

en: Force the use of a specific chroma. Use YUVA if you're planning to use the Alphamask or Bluescreen video filter.
oc: Forçar l'utilizacion de crominança especifica. Utilizar YUVA se prevesètz d'utilizar los filtres vidèo Alfamask o Bluescreen.

en: Transparency of the mosaic picture.
oc: Transparéncia de la mosaïca

en: X coordinate of the upper left corner in the mosaic if non negative.
oc: Abscissa del caire naut esquèrra de la mosaïca.

en: Y coordinate of the upper left corner in the mosaic if non negative.
oc: Ordenada del caire naut esquèrra de la mosaïca.

en: Mosaic bridge
oc: Mosaïca

en: Mosaic bridge stream output
oc: Flux de sortida de la mosaïca

en: Destination prefix
oc: Prefix de destinacion

en: Prefix of the destination file automatically generated
oc: Prefix del fichièr destinacion automaticament generat

en: Record stream output
oc: Enregistrar lo flux de sortida

en: This is the output URL that will be used.
oc: Adreça de sortida.

en: This allows you to specify how the SDP (Session Descriptor) for this RTP session will be made available. You must use a url: http://location to access the SDP via HTTP, rtsp://location for RTSP access, and sap:// for the SDP to be announced via SAP.
oc: Aquò vos permet d'especificar comment lo SDP generat serà rendut accessible. Vos cal utilizar una url : http://adreça per accedir al SDP via HTTP, rtsp://adreça per un accès RTSP, e sap:// per anonciar lo SDP via SAP.

en: SAP announcing
oc: Anóncia SAP

en: Announce this session with SAP.
oc: Anonciar aquesta session per SAP.

en: This allows you to specify the muxer used for the streaming output. Default is to use no muxer (standard RTP stream).
oc: Aquò vos permet d'especificar lo multiplexador. Lo comportement per defaut es de ne pas multiplexer (flux RTP standard).

en: Session name
oc: Nom de session

en: This is the name of the session that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
oc: Nom de la session que serà anonciada dins lo SDP (Descriptor de Session).

en: Session category
oc: Categoria de session

en: This allows you to specify a category for the session, that will be announced if you choose to use SAP.
oc: Categoria de la session que serà anonciada per SAP.

en: Session description
oc: Descripcion de session

en: This allows you to give a short description with details about the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
oc: Descripcion del flux que serà anonciada dins lo SDP (Descriptor de Session).

en: Session URL
oc: URL de session

en: This allows you to give a URL with more details about the stream (often the website of the streaming organization), that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
oc: URL comprenant mai de detalhs sul flux (generalament lo site web de l'organisation réalisant la difusion) que serà anonciat dins lo SDP (Descripteur de Session).

en: Session email
oc: Corrièr electronic de session

en: This allows you to give a contact mail address for the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
oc: Adreça email de contacte pel flux que serà anonciat dins lo SDP (Descriptor de Session).

en: This allows you to specify the base port for the RTP streaming.
oc: Pòrt de basa utilizat per la difusion RTP.

en: Audio port
oc: Pòrt àudio

en: This allows you to specify the default audio port for the RTP streaming.
oc: Pòrt àudio per defaut utilizat per la difusion RTP.

en: Video port
oc: Pòrt vidèo

en: This allows you to specify the default video port for the RTP streaming.
oc: Pòrt vidèo per defaut utilizat per la difusion RTP.

en: RTP/RTCP multiplexing
oc: Multiplexatge RTP/RCTP

en: This sends and receives RTCP packet multiplexed over the same port as RTP packets.
oc: Aquò manda e recep de paquets RTCP multiplexats a travèrs lo meteis pòrt que los paquets RTP.

en: Default caching value for outbound RTP streams. This value should be set in milliseconds.
oc: Talha de l'escondedor per defaut pels fluxes sortents RTP, en millisegondas.

en: Transport protocol
oc: Protocòl de transpòrt

en: This selects which transport protocol to use for RTP.
oc: Aquò selecciona lo protocòl de transpòrt per RTP.

en: RTP packets will be integrity-protected and ciphered with this Secure RTP master shared secret key. This must be a 32-character-long hexadecimal string.
oc: Los paquets RTP seràn autentificats e deschifrats amb aquesta clau maître secrète partajada « Secure RTP ». Aquò deu èsser una cadena en exadecimal de 32 caractèrs.

en: This allows you to stream MPEG4 LATM audio streams (see RFC3016).
oc: Permetre la difusion de flux àudio MPEG4 LATM (veire la RFC 3016).

en: RTSP session timeout (s)
oc: Temps d'expiracion RTP (en segondas)

en: RTSP sessions will be closed after not receiving any RTSP request for this long. Setting it to a negative value or zero disables timeouts. The default is 60 (one minute).
oc: Las sessions RTSP seràn tampadas aprèp qu'aucune requête RTSP n'ai été recebut dempuèi aquesta durada. Metre una valor negativa o egala a zèro desactiva lo relambi d'expiration. La valor per defaut es de 60 segondas.

en: RTP stream output
oc: Flux de sortida RTP

en: RTSP VoD server
oc: Servidor VoD RTSP

en: New ES ID
oc: Seleccionar lo novèl identificant de flux elementari

en: Specify an new identifier integer for this elementary stream
oc: Especificar un novèl identificant per aqueste flux elementari

en: Specify an ISO-639 code (three characters) for this elementary stream
oc: Causir lo còde ISO-639 (3 caractèrs) per aqueste flux elementari

en: Set ID
oc: Causir ID

en: Set ES id
oc: Causir l'identificant del flux elementari

en: Change the id of an elementary stream
oc: Cambiar l'identificant del flux elementari

en: Set ES Lang
oc: Causir la lenga pel flux elementari

en: Set Lang
oc: Causir la lenga

en: Change the language of an elementary stream
oc: Cambiar la lenga del flux elementari

en: Video prerender callback
oc: Foncion de rapèl del prerendut vidèo

en: Address of the video prerender callback function. This function will set the buffer where render will be done.
oc: Adreça de la foncion de rappel del prérendut vidèo. Aquesta foncion definira la memòria tampon où produire lo rendut.

en: Audio prerender callback
oc: Foncion de rapèl del prerendut àudio

en: Address of the audio prerender callback function. This function will set the buffer where render will be done.
oc: Adreça de la foncion de rappel del prérendut àudio. Aquesta foncion definira la memòria tampon où produire lo rendut.

en: Video postrender callback
oc: Foncion de rapèl del pòstrendut vidèo

en: Address of the video postrender callback function. This function will be called when the render is into the buffer.
oc: Adreça de la foncion de retorn pel pòstrendut vidèo. Aquesta foncion deu retourner una adreça memòria valide per l'utilizacion pel motor de rendut vidèo.

en: Audio postrender callback
oc: Foncion de rapèl del pòstrendut àudio

en: Address of the audio postrender callback function. This function will be called when the render is into the buffer.
oc: Adreça de la foncion de retorn pel pòstrendut àudio. Aquesta foncion deu tornar una adreça memòria valida per l'utilizacion pel motor de rendut àudio.

en: Video Callback data
oc: Donadas per la foncion de retorn vidèo

en: Data for the video callback function.
oc: Donadas per la foncion de retorn vidèo.

en: Audio callback data
oc: Donadas per la foncion de retorn àudio

en: Data for the audio callback function.
oc: Donadas per la foncion de retorn àudio.

en: Time Synchronized output
oc: Sortida sincronizada temporalament

en: Time Synchronisation option for output. If true, stream will render as usual, else it will be rendered as fast as possible.
oc: Sincronizacion temporala per la sortida. Se actif, alara lo flux serà rendut a velocitat normala, siquenon serà rendut lo mai  vite possible.

en: Stream output to memory buffer
oc: Flux de sortida cap a un tampon memòria

en: Writes stats to file instead of stdout
oc: Escriu las estatisticas dins lo fichièr al luòc de stdout

en: Prefix to show on output line
oc: Prefix d'afichar sus la linha de sortida

en: Writes statistic info about stream
oc: Escriu las informacions d'estatistica a prepaus del flux

en: Output method to use for the stream.
oc: Metòde de sortida d'utilizar per la difusion.

en: Muxer to use for the stream.
oc: Multiplexador d'utilizar per la difusion.

en: Output destination
oc: Destinacion

en: Destination (URL) to use for the stream. Overrides path and bind parameters
oc: URL de destinacion per la difusion. Suscarga los paramètres camin e ligam.

en: Standard stream output
oc: Flux de sortida estandard

en: Video encoder
oc: Encodador vidèo

en: This is the video encoder module that will be used (and its associated options).
oc: Encodador vidèo d'utilizar e sas opcions associadas.

en: Destination video codec
oc: Codec vidèo de destinacion

en: This is the video codec that will be used.
oc: Codec vidèo d'utilizar.

en: Video bitrate
oc: Debit vidèo

en: Target bitrate of the transcoded video stream.
oc: Debit cible del flux vidèo transcodat.

en: Video scaling
oc: Dimensionament vidèo

en: Scale factor to apply to the video while transcoding (eg: 0.25)
oc: Factor d'escala d'aplicar pendent lo transcodatge (per exemple, 0,25)

en: Video frame-rate
oc: Debit d'imatges vidèo

en: Target output frame rate for the video stream.
oc: Debit d'imatge cibla pel flux vidèo.

en: Deinterlace video
oc: Desentrelaçar la vidèo

en: Deinterlace the video before encoding.
oc: Desentrelaçar la vidèo abans l'encodatge.

en: Deinterlace module
oc: Modul de desentrelaçament

en: Specify the deinterlace module to use.
oc: Modul de desentrelaçament d'utilizar (ffmpeg-dencharlace o dencharlace).

en: Maximum video width
oc: Largor maximala de la vidèo

en: Maximum output video width.
oc: Largor maximala de la vidèo.

en: Maximum video height
oc: Nautor maximala de la vidèo

en: Maximum output video height.
oc: Nautor maximala de la vidèo.

en: Video filters will be applied to the video streams (after overlays are applied). You can enter a colon-separated list of filters.
oc: Filtres vidèo d'aplicar als fluxes vidèos (après las incrustacions). Entratz una lista de filtres separats per de virgulas.

en: Audio encoder
oc: Encodador àudio

en: This is the audio encoder module that will be used (and its associated options).
oc: Modul d'encodatge àudio d'utilizar, e sas opcions associadas.

en: Destination audio codec
oc: Codec àudio de destinacion

en: This is the audio codec that will be used.
oc: Codec àudio d'utilizar

en: Audio bitrate
oc: Debit àudio

en: Target bitrate of the transcoded audio stream.
oc: Debit cibla dels fluxes àudio transcodats.

en: Sample rate of the transcoded audio stream (11250, 22500, 44100 or 48000).
oc: Frequéncia d'escandalhatge àudio, en Hz (11025,22050,44100 o 48000).

en: This is the language of the audio stream.
oc: Lengatge àudio.

en: Number of audio channels in the transcoded streams.
oc: Nombre de canals àudio dins los fluxes transcodats.

en: Audio filter
oc: Filtre àudio

en: Audio filters will be applied to the audio streams (after conversion filters are applied). You can enter a colon-separated list of filters.
oc: Filtres àudios a applicar aux flux àudios (après les convertions). Entratz una lista de filtres separats per de virgulas.

en: Subtitle encoder
oc: Encodador de sostítols

en: This is the subtitle encoder module that will be used (and its associated options).
oc: Aquò vos permet de causir l'encodador de sostítols d'utilizar e de configurar sas opcions associadas.

en: Destination subtitle codec
oc: Codec de sostítols de destinacion

en: This is the subtitle codec that will be used.
oc: Codec de sostítols d'utilizar

en: Number of threads
oc: Nombre de fials

en: Number of threads used for the transcoding.
oc: Nombre de fials utilizats pel transcodatge.

en: High priority
oc: Prioritat elevada

en: Runs the optional encoder thread at the OUTPUT priority instead of VIDEO.
oc: Aquò permet de far tourner lo thread d'encodatge (s'il existe) a la prioritat OUTPUT al lieu de VIDEO

en: Transcode stream output
oc: Transcòda lo flux

en: Overlays/Subtitles
oc: Overlay/Sostítols

en: Monospace Font
oc: Poliça de chassa fixa

en: Font family for the font you want to use
oc: Fichièr de poliça d'utilizar.

en: Font file for the font you want to use
oc: Fichièr de poliça d'utilizar

en: Font size in pixels
oc: Talha de la poliça en pixèls

en: This is the default size of the fonts that will be rendered on the video. If set to something different than 0 this option will override the relative font size.
oc: Talha de las poliças a afichar. Se lo reglatge es diferent de 0, aquesta opcion outrepassara la talha de poliça relative.

en: Text opacity
oc: Opacitat del tèxte

en: Text default color
oc: Color per defaut del tèxte

en: The color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
oc: Color del tèxte a afichar sus la vidèo. Aquò deu èsser un exadecimal (coma las colors HTML). Los dos primièrs caractèrs représentent lo roge, puèi lo verd, puèi lo blau. Per exemple, #000000 = negre, #FF0000 = roge, #00FF00 = verd, #FFFF00 = jaune (roge+verd), #FFFFFF = blanc.

en: Relative font size
oc: Talha relativa

en: This is the relative default size of the fonts that will be rendered on the video. If absolute font size is set, relative size will be overridden.
oc: Talha per defaut relative de poliças a afichar. Se una talha absolue es especificada, la talha relative serà surchargée.

en: Background opacity
oc: Opacitat del rèireplan

en: Background color
oc: Color del rèireplan

en: Outline opacity
oc: Opacitat del contorn

en: Shadow opacity
oc: Opacitat de l'ombra

en: Shadow color
oc: Color de l'ombra

en: Shadow angle
oc: Angle de l'ombra

en: Shadow distance
oc: Decalatge de l'ombra

en: Use YUVP renderer
oc: Rendut YUVP

en: This renders the font using "paletized YUV". This option is only needed if you want to encode into DVB subtitles
oc: Afichar la poliça en utilizant lo YUV palettisé. Aquesta opcion es pas necessària que per encodar de sostítols DVB.

en: Thin
oc: Fin

en: Thick
oc: Espés

en: Text renderer
oc: Rendut del tèxte

en: Freetype2 font renderer
oc: Motor de rendut freetype2

en: SVG template file
oc: Fichièr de format SVG

en: Location of a file holding a SVG template for automatic string conversion
oc: Emplaçament d'un fichièr que conten un format SVG per la conversion automatica de cadenas de caractèrs.

en: Dummy font renderer
oc: Rendut de poliças factici

en: Video filtering using a chain of video filter modules
oc: Filtratge vidèo en utilizant una cadena de moduls de filtre vidèo

en: Conversions from
oc: Conversions de

en: SSE2 I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
oc: Conversions SSE2 de I420,IYUV,YV12 cap a RV15,RV16,RV24,RV32

en: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
oc: Conversions MMX de I420,IYUV,YV12 cap a RV15,RV16,RV24,RV32

en: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
oc: Conversions de I420,IYUV,YV12 cap a RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32

en: MMX conversions from
oc: Conversions MMX de

en: SSE2 conversions from
oc: Conversions SSE2 de

en: AltiVec conversions from
oc: Conversions Altimb de

en: OpenMAX DL image processing
oc: Tractament d'imatges OpenMAX DL

en: RV32 conversion filter
oc: Filtre de conversion RV32

en: Scaling mode
oc: Mòde de redimensionament

en: Scaling mode to use.
oc: Mòde de redimensionament

en: Fast bilinear
oc: Bilinear rapid

en: Bicubic (good quality)
oc: Bicubica (bona qualitat)

en: Nearest neighbour (bad quality)
oc: Mai pròche vesin (marrida qualitat)

en: Area
oc: Zòna

en: Luma bicubic / chroma bilinear
oc: Luminança bicubica / crominança bilinear

en: Gauss
oc: Gaussian

en: Bicubic spline
oc: Corba bicubica

en: Video scaling filter
oc: Filtre de redimensionament

en: Swscale
oc: Escala

en: YUVP converter
oc: Convertidor YUVP

en: Image properties filter
oc: Filtre vidèo d'ajustament d'imatge

en: Image adjust
oc: Ajustament d'imatge

en: Use an image's alpha channel as a transparency mask.
oc: Utilizar les infos de canal alfa d'un imatge en tant que masc de transparéncia.

en: Transparency mask
oc: Masqueta de transparéncia

en: Alpha blending transparency mask. Uses a png alpha channel.
oc: Masqueta de transparéncia alfa. Utiliza lo canal alfa d'un png.

en: Alpha mask video filter
oc: Filtre vidèo efièch masqueta de transparéncia

en: Alpha mask
oc: Masqueta alfa

en: Color scheme
oc: Esquèma de color

en: Define the glasses' color scheme
oc: Definir l'esquèma de color de las lunetas

en: Convert 3D picture to anaglyph image video filter
oc: Convertir un imatge 3D pel filtre vidèo anaglif

en: Window size
oc: Talha de la fenèstra

en: Number of frames (0 to 100)
oc: Nombre d'imatges 'P'  (0 a 100)

en: Softening value
oc: Valor d'adociment

en: Number of frames consider for smoothening (0 to 30)
oc: Nombre de tramas de considerar per l'adociment (0 a 30)

en: antiflicker video filter
oc: Filtre vidèo antibeluguejament

en: antiflicker
oc: antibeluguejament

en: Ball color
oc: Color de las balas

en: Edge visible
oc: Bordaduras visiblas

en: Set edge visibility.
oc: Visibilitat de las bordaduras.

en: Ball speed
oc: Velocitat de las balas

en: Ball size
oc: Talha de las balas

en: Gradient threshold
oc: Sulhet de gradient

en: Set gradient threshold for edge computation.
oc: Sulhet de gradient pel calcul de las bordaduras.

en: Augmented reality ball game
oc: Jòc de balas de realitat aumentada

en: Ball video filter
oc: Filtre vidèo balas

en: Ball
oc: Balas

en: Number of time to blend
oc: Nombre de còps pel fondut

en: The number of time the blend will be performed
oc: Nombre de còps que lo fondut serà repetit

en: Alpha of the blended image
oc: Alfa per l'imatge de fondut

en: Alpha with which the blend image is blended
oc: Alfa per l'imatge utilizada en fondut

en: Image to be blended onto
oc: L'imatge que va servir de basa als fonduts

en: The image which will be used to blend onto
oc: L'imatge que va servir de basa als fonduts

en: Chroma for the base image
oc: Crominança per l'imatge de basa

en: Chroma which the base image will be loaded in
oc: Crominança per cargar l'imatge de basa

en: Image which will be blended
oc: L'imatge fondut amb l'imatge de basa

en: The image blended onto the base image
oc: L'imatge fondut amb l'imatge de basa

en: Chroma for the blend image
oc: Crominança per l'imatge de fondut

en: Chroma which the blend image will be loaded in
oc: Crominança per cargar l'imatge de mescla

en: Blending benchmark filter
oc: Filtre de benchmark pel fosc

en: Base image
oc: Imatge de basa

en: Blend image
oc: Fondre l'imatge

en: Video pictures blending
oc: Mescla d'imatges

en: This effect, also known as "greenscreen" or "chroma key" blends the "blue parts" of the foreground image of the mosaic on the background (like weather forecasts). You can choose the "key" color for blending (blue by default).
oc: Aqueste efièch, tanben connu sous lo nom d'ecran verd o de color clau remplace les « partidas blavas » de l'imatge de devant amb lo fond (coma les prévisions météo). Podètz causir la color de basa que serà utilizada (bleu per defaut).

en: Bluescreen U value
oc: Valor U de la color

en: "U" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 120 for blue.
oc: Valor « U » per la color clau de l'ecran blau (en valor YUV), de 0 a 255. La valor per defaut es de 120 pel blau.

en: Bluescreen V value
oc: Valor V de la color

en: "V" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 90 for blue.
oc: Valor « V » per la color clau de l'ecran blau (en valor YUV), de 0 a 255. La valor per defaut es de 90 pel blau.

en: Bluescreen U tolerance
oc: Tolerància U

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the U plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
oc: Tolerància de l'efièch d'ecran blau a de variacions de color sul plan U. Una valor entre 10 e 20 sembla corrècta.

en: Bluescreen V tolerance
oc: Tolerància V

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the V plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
oc: Tolerància de l'efièch d'ecran blau a de variacions de color sul plan V. Una valor entre 10 e 20 sembla corrècta.

en: Bluescreen video filter
oc: Filtre vidèo ecran blau

en: Bluescreen
oc: Ecran blau

en: Output width
oc: Largor de la vidèo

en: Output (canvas) image width
oc: Largor de l'imatge en sortida

en: Output height
oc: Nautor de la vidèo

en: Output (canvas) image height
oc: Nautor de l'imatge en sortida

en: Output picture aspect ratio
oc: La proporcion de l'imatge en sortida

en: Set the canvas' picture aspect ratio. If omitted, the canvas is assumed to have the same SAR as the input.
oc: Causir lo format de l'imatge. Se absent, l'imatge aura lo meteis format que l'entrada.

en: Pad video
oc: Bordadura vidèo

en: If enabled, video will be padded to fit in canvas after scaling. Otherwise, video will be cropped to fix in canvas after scaling.
oc: Se autorizat, la vidèo serà modificada per apondre una bordadura per fin de remplir la fenèstra aprèp cambiament de talha. Dins lo cas contrari la vidèo serà coupée sus les bords.

en: Automatically resize and pad a video
oc: Redimensionne automaticament la vidèo

en: Canvas
oc: Canavàs

en: Canvas video filter
oc: Filtre vidèo canavàs

en: Colors similar to this will be kept, others will be grayscaled. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
oc: Colors a afichar, les autres seràn en nivèls de gris. Aquò deu èsser un exadecimal, coma per las colors HTML. Los dos primièrs caractèrs correspondent al rouge, puèi verd puèi blau. #000000 = noir, #FF0000 = rouge, #00FF00 = verd, #FFFF00 = jaune (rouge + blau), #FFFFFF = blanc.

en: Select one color in the video
oc: Seleccionatz una color dins la vidèo

en: Color threshold filter
oc: Filtre vidèo de saturacion de color

en: Saturation threshold
oc: Sulhet de saturacion

en: Similarity threshold
oc: Sulhet de similaritat

en: Pixels to crop from top
oc: Retalhatge en naut

en: Number of pixels to crop from the top of the image.
oc: Nombre de pixèls de retalhar amont de la vidèo.

en: Pixels to crop from bottom
oc: Retalhatge en bas

en: Number of pixels to crop from the bottom of the image.
oc: Nombre de pixèls de retalhar en bas de la vidèo.

en: Pixels to crop from left
oc: Retalhatge a esquèrra

en: Number of pixels to crop from the left of the image.
oc: Nombre de pixèls de retalhar a esquèrra de la vidèo.

en: Pixels to crop from right
oc: Retalhatge a drecha

en: Number of pixels to crop from the right of the image.
oc: Nombre de pixèls de retalhar a drecha de la vidèo.

en: Pixels to padd to top
oc: Apondon en naut

en: Number of pixels to padd to the top of the image after cropping.
oc: Nombre de pixèls d'apondre amont de la vidèo.

en: Pixels to padd to bottom
oc: Apondon en bas

en: Number of pixels to padd to the bottom of the image after cropping.
oc: Nombre de pixèls d'apondre en bas de la vidèo.

en: Pixels to padd to left
oc: Apondon a esquèrra

en: Number of pixels to padd to the left of the image after cropping.
oc: Nombre de pixèls a apondre a esquèrra de la vidèo.

en: Pixels to padd to right
oc: Apondon a drecha

en: Number of pixels to padd to the right of the image after cropping.
oc: Nombre de pixèls a apondre a drecha de la vidèo.

en: Croppadd
oc: Retalhar/Apondre

en: Video cropping filter
oc: Filtre de redimensionament

en: Padd
oc: Apondre

en: Latest
oc: Lo darrièr

en: Upconvert
oc: Convertir

en: Low
oc: Feble

en: Medium
oc: Mejan

en: High
oc: Naut

en: Streaming deinterlace mode
oc: Mòde de desentrelaçament en difusion

en: Deinterlace method to use for streaming.
oc: Seleccionatz lo metòde de desentrelaçament d'utilizar per la difusion.

en: Phosphor chroma mode for 4:2:0 input
oc: Mòde de crominança phosphore per entrada 4:2:0

en: Choose handling for colours in those output frames that fall across input frame boundaries. 
    
    Latest: take chroma from new (bright) field only. Good for interlaced input, such as videos from a camcorder. 
    
    AltLine: take chroma line 1 from top field, line 2 from bottom field, etc. 
    Default, good for NTSC telecined input (anime DVDs, etc.). 
    
    Blend: average input field chromas. May distort the colours of the new (bright) field, too. 
    
    Upconvert: output in 4:2:2 format (independent chroma for each field). Best simulation, but requires more CPU and memory bandwidth.
oc: Causir la gestion de las colors dins los imatges de sortida qui tombent dins les limites de l'imatge d'entrada. 
    
    Darrièr : pren la crominança d'una novèla trama (luminosa) solament. Adapté per una entrada entrelaçada, coma las vidèos d'una camèra. 
    
    AlternLig : pren la crominança de la linha 1 de la trama d'amont, linha 2 de la la trama del bas, etc. 
    Predéfini e adapté per las entradas de téléciné NTSC (DVD de dessins animés, etc.). 
    
    Mescla : fait la mejana de las crominanças de las tramas d'entrada. Aussi, pòt distordre las colors d'una novèla trama (luminosa). 
    
    ConvertNaut : sortida en format 4:2:2 (crominança independenta per cada trama). Melhora simulacion mas necessita mai de CPU e de debit memòria.

en: Phosphor old field dimmer strength
oc: Poténcia d'afebliment

en: This controls the strength of the darkening filter that simulates CRT TV phosphor light decay for the old field in the Phosphor framerate doubler. Default: Low.
oc: Aquò contraròtle la poténcia del filtre d'assombrissement qui simule l'efièch de lumière phosphorique dels ancians ecrans de TV pel filtre Phosphore. Per defaut: basse.

en: Deinterlacing video filter
oc: Filtre de desentrelaçament vidèo

en: Image mask. Pixels with an alpha value greater than 50% will be erased.
oc: Masqueta d'imatge. Los pixèls amb una valor alfa superiora a 50% seràn escafats.

en: X coordinate of the mask.
oc: Posicion X de la masqueta

en: Y coordinate of the mask.
oc: Posicion Y de la masqueta.

en: Remove zones of the video using a picture as mask
oc: Lèva de zònas de la vidèo en utilizant un imatge coma masqueta

en: Erase video filter
oc: Suprimir un filtre vidèo

en: Erase
oc: Escafar

en: RGB component to extract
oc: Component RVB d'extraire

en: RGB component to extract. 0 for Red, 1 for Green and 2 for Blue.
oc: Component RGB d'extraire : 0 per roge, 1 per verd e 2 per blau.

en: Extract RGB component video filter
oc: Filtre vidèo d'extraction de components RGB

en: Freezing interactive video filter
oc: Filtre d'arrèst sus imatge interactiu

en: Freeze
oc: Gelar

en: Gaussian's std deviation
oc: Escart-tipe del fosc gaussian

en: Gaussian's standard deviation. The blurring will take into account pixels up to 3*sigma away in any direction.
oc: Écart-type de la gaussiana. Lo flou prendra en compte los pixèls jusqu'à 3*sigma de distància dins totas les direccions.

en: Add a blurring effect
oc: Apondre un efièch d'éblouissement de flou

en: Gaussian blur video filter
oc: Filtre vidèo fosc gaussian

en: Gaussian Blur
oc: Fosc gaussian

en: Radius in pixels
oc: Rai en pixèls

en: Strength
oc: Fòrça

en: Strength used to modify the value of a pixel
oc: Poténcia utilizada per modificar la valor d'un pixèl

en: Gradfun video filter
oc: Filtre vidèo « Gradfun »

en: Debanding algorithm
oc: Activar l'algoritme de passatge en mono

en: Distort mode
oc: Mòde de distorsion

en: Distort mode, one of "gradient", "edge" and "hough".
oc: Mòde de distorsion demest « gradient », « edge » o « hough ».

en: Gradient image type
oc: Tipe de gradient

en: Gradient image type (0 or 1). 0 will turn the image to white while 1 will keep colors.
oc: Tipe de gradient (0 o 1). 0 rend l'imatge blanc, 1 garda las colors.

en: Apply cartoon effect
oc: Efièch dessenh animat

en: Apply cartoon effect. It is only used by "gradient" and "edge".
oc: Efièch « dessenh animat ». Aqueste efièch pòt pas èsser utilizat que per « gradient » e « edge »

en: Apply color gradient or edge detection effects
oc: Applicar un gradient de color o un efièch de deteccion de bord

en: Gradient video filter
oc: Filtre vidèo gradient

en: Variance of the gaussian noise
oc: Variança del bruch gaussian

en: Minimal period
oc: Periòde minimal

en: Minimal period of the noise grain in pixel
oc: Periòde minimal del gran de bruch en pixèls

en: Maximal period
oc: Periòde maximal

en: Maximal period of the noise grain in pixel
oc: Periòde maximal del gran de bruch en pixèls

en: Grain video filter
oc: Filtre d'ajustament del gran

en: Grain
oc: Gran

en: Adds filtered gaussian noise
oc: Apond de bruch gaussian filtrat

en: Spatial luma strength (0-254)
oc: Intensitat de luminança espaciala (0-254)

en: Spatial chroma strength (0-254)
oc: Intensitat de crominança espaciala (0-254)

en: Temporal luma strength (0-254)
oc: Intensitat de luma temporala (0-254)

en: Temporal chroma strength (0-254)
oc: Intensitat de crominança temporala (0-254)

en: High Quality 3D Denoiser filter
oc: Filtre nauta qualitat Denoiser 3D

en: Invert video filter
oc: Filtre d'inversion vidèo

en: Color inversion
oc: Inversion de color

en: Magnify/Zoom interactive video filter
oc: Filtre d'agrandiment interactiu

en: Magnify
oc: Agrandir

en: Mirror orientation
oc: Orientacion del miralh

en: Vertical
oc: Verticala

en: Horizontal
oc: Orizontala

en: Direction
oc: Direccion

en: Left to right/Top to bottom
oc: D'esquèrra a drecha, d'amont cap aval

en: Right to left/Bottom to top
oc: De drecha cap a esquèrra, d'aval cap amont

en: Mirror video filter
oc: Filtre vidèo miralh

en: Mirror video
oc: Miralh

en: Splits video in two same parts, like in a mirror
oc: Decopar la vidèo en doas partidas identicas, coma dins un miralh

en: Blur factor (1-127)
oc: Factor de borrolatge (1-127)

en: The degree of blurring from 1 to 127.
oc: Lo gras de borrolatge de 1 a 127

en: Motion blur filter
oc: Filtre de fosc de movement

en: Motion detect video filter
oc: Filtre de deteccion de movement

en: Old movie effect video filter
oc: Filtre vidèo estil vièlh filme

en: Old movie
oc: Vièlh filme

en: OpenCV face detection example filter
oc: Filtre d'exemple de deteccion de visatge OpenCV

en: OpenCV example
oc: Exemple OpenCV

en: Haar cascade filename
oc: Nom de fichièr cascada « Haar »

en: Name of XML file containing Haar cascade description
oc: Nom del fichièr XML que conten la descripcion de la cascada « Haar »

en: Use input chroma unaltered
oc: Utilizar la crominança d'entrada sens l'alterar

en: Don't display any video
oc: Afichar pas de vidèo

en: Display the input video
oc: Afichatge de la vidèo en entrada

en: Display the processed video
oc: Afichatge de la vidèo tractada

en: Show only errors
oc: Afichar solament las errors

en: Show errors and warnings
oc: Afichar las errors e avertiments

en: Show everything including debug messages
oc: Tot afichar y compris los messatges de debug

en: OpenCV video filter wrapper
oc: Filtre vidèo encapsulant OpenCV

en: Scale factor (0.1-2.0)
oc: Factor d'escala (0,1-2,0)

en: OpenCV filter chroma
oc: Crominança del filtre OpenCV

en: Chroma to convert picture to before sending it to the internal OpenCV filter
oc: Crominança per la conversion de l'imatge abans de lo propagar al filtre intèrne OpenCV

en: Wrapper filter output
oc: Sortida del filtre encapsulant

en: Determines what (if any) video is displayed by the wrapper filter
oc: Vidèo (éventuelle) qui deu èsser afichada pel filtre encapsulant

en: OpenCV internal filter name
oc: Nom del filtre intèrne OpenCV

en: Name of internal OpenCV plugin filter to use
oc: Nom del filtre intèrne OpenCV d'utilizar

en: Posterize level (number of colors is cube of this value)
oc: Nivèl de posterizacion (lo nombre de colors es lo cube d'aquesta valor)

en: Posterize video filter
oc: Filtre vidèo de bruch

en: Posterize video by lowering the number of colors
oc: Postériser la vidèo en diminuant lo nombre de colors

en: Quality of post processing. Valid range is 0 (disabled) to 6 (highest)
    Higher levels require more CPU power, but produce higher quality pictures.
    With default filter chain, the values map to the following filters:
    1: hb, 2-4: hb+vb, 5-6: hb+vb+dr
oc: Qualitat de pòsttractament. Interval de 0 a 6
    Los nivèls elevats demandent considérablement mai de poténcia CPU, mas donnent de melhoras imatges.
    Amb los filtres per defaut, las valors utilizan los filtres seguents :
    1 : hb, 2-4 : hb+vb, 5-6 : hb+vb+dr

en: FFmpeg post processing filter chains
oc: Cadenas de filtres de pòsttractament de ffmpeg

en: Video post processing filter
oc: Filtres de pòsttractament vidèo

en: Postproc
oc: Pòsttractament

en: Lowest
oc: La mai febla

en: Highest
oc: La mai nauta

en: Psychedelic video filter
oc: Filtre vidèo efièch psychédélique

en: Number of puzzle rows
oc: Nombre de linhas del puzzle

en: Number of puzzle columns
oc: Nombre de colomnas del puzzle

en: Game mode
oc: Mòde jòc

en: Select game mode variation from jigsaw puzzle to sliding puzzle.
oc: Causir lo mòde del puzzle.

en: Border
oc: Bordadura

en: Unshuffled Border width.
oc: Largor de la bordadura non mélangée

en: Small preview
oc: Previsualizacion

en: Show small preview.
oc: Afichar un pichon apercebut.

en: Small preview size
oc: Talha de la previsualizacion

en: Show small preview size (percent of source).
oc: Afichar la talha del pichon apercebut (percentatge de la font).

en: Piece edge shape size
oc: Talha de la forma de la pèça

en: Size of the curve along the piece's edge
oc: Talha de la corba en bòrd de pèça

en: Auto shuffle
oc: Mescla automatica

en: Auto shuffle delay during game
oc: Relambi de mescla automatica durant un jeu

en: Auto solve
oc: Resolucion automatica

en: Auto solve delay during game
oc: Relambi de resolucion automatica

en: Rotation
oc: Rotacion

en: Rotation parameter: none;180;90-270;mirror
oc: Paramètre de rotacion : aucune;180°;90°-270°;miralh

en: jigsaw puzzle
oc: puzzle

en: sliding puzzle
oc: puzzle coulissant

en: swap puzzle
oc: puzzle per inversion

en: exchange puzzle
oc: puzzle per escambi

en: 0
oc: 0°

en: 0/90/180/270/mirror
oc: 0/90/180/270/miralh

en: Puzzle interactive game video filter
oc: Jòc interactiu puzzle

en: Ripple video filter
oc: Filtre vidèo d'ondulacion

en: Ripple
oc: Susfàcia

en: Angle in degrees
oc: Angle en grases

en: Angle in degrees (0 to 359)
oc: Angle en grases (0 a 359)

en: Use motion sensors
oc: Utilizar los captadors de desplaçament

en: Rotate video filter
oc: Filtre vidèo rotacion

en: Rotate
oc: Rotacion

en: Image format
oc: Format de l'imatge

en: Format of the output images (png, jpeg, ...).
oc: Format dels imatges en sortida (PNG, JPEG,… ).

en: You can enforce the image width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
oc: Forçar la largor de l'imatge. Per defaut (-1) VLC s'adaptarà a las proprietats de la vidèo.

en: You can enforce the image height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
oc: Forçar la nautor de l'imatge. Per defaut (-1) VLC s'adaptarà a las proprietats de la vidèo.

en: Recording ratio
oc: Ratio d'enregistrament

en: Ratio of images to record. 3 means that one image out of three is recorded.
oc: Quota d'imatges enregistradas. 3 significa qu'un tiers dels imatges seràn enregistradas.

en: Filename prefix
oc: Prefix del nom de fichièr

en: Prefix of the output images filenames. Output filenames will have the "prefixNUMBER.format" form if replace is not true.
oc: Prefix del nom de fichièr. Lo fichièr résultant aura un nom de la forma « préfixeNOMBRE.format ».

en: Directory path prefix
oc: Prefix de dorsièr

en: Directory path where images files should be saved. If not set, then images will be automatically saved in users homedir.
oc: Dorsièr per los enregistraments dels imatges. Se aquò es pas renseigné, los imatges seràn enregistradas dins lo repertòri personnel dels utilizaires.

en: Always write to the same file
oc: Totjorn escriure dins lo meteis fichièr

en: Always write to the same file instead of creating one file per image. In this case, the number is not appended to the filename.
oc: Totjorn escriure dins lo meteis fichièr al lieu de crée un fichièr per imatge. Dins ce cas, lo nombre es pas joint al nom del fichièr.

en: Send your video to picture files
oc: Mandar la vidèo cap a de fichièrs imatges

en: Scene filter
oc: Filtre scèna

en: Scene video filter
oc: Filtre vidèo scèna

en: Sepia intensity
oc: Intensitat sèpia

en: Intensity of sepia effect
oc: Intensitat de l'efièch sèpia

en: Sepia video filter
oc: Filtre vidèo sèpia

en: Gives video a warmer tone by applying sepia effect
oc: Donar un ton caud a la vidèo en utilizant un efièch sèpia

en: Sharpen strength (0-2)
oc: Nivèl de netetat (0-2)

en: Set the Sharpen strength, between 0 and 2. Defaults to 0.05.
oc: Fixa lo nivèl de netetat, entre 0 e 2. 0,05 per defaut.

en: Augment contrast between contours.
oc: Aumentar lo contraste entre los contorns.

en: Sharpen video filter
oc: Filtre melhorament netetat

en: Transform type
oc: Tipe de transformacion

en: Transpose
oc: Transpausa

en: Video transformation filter
oc: Filtre vidèo de transformacion d'imatge

en: Rotate or flip the video
oc: Pivotar o bascular la vidèo

en: VHS movie effect video filter
oc: Filtre vidèo estil filme VHS

en: VHS movie
oc: Filme VHS

en: Wave video filter
oc: Filtre vidèo efièch èrsas

en: Wave
oc: Èrsas

en: ASCII Art
oc: ASCII

en: ASCII-art video output
oc: Sortida vidèo « ASCII »

en: Android native window
oc: Fenèstra Android nativa

en: Color ASCII art video output
oc: Sortida vidèo « ASCII color »

en: Core Animation OpenGL Layer (Mac OS X)
oc: Jaç OpenGL de Core Animation (Max OS X)

en: Timelength after which we assume there is no signal.
oc: Durada aprèp la quala se considèra qu'i a pas mai de senhal.

en: Timelength after which we assume there is no signal.
    After this delay we black out the video.
oc: Durada aprèp la quala se considèra qu'i a pas mai de senhal.
    Aprèp aqueste relambi l'ecran ven negre.

en: Output card
oc: Carta de sortida

en: DeckLink output card, if multiple exist. The cards are numbered from 0.
oc: Carta d'aquisicion DeckLink d'utilizar, s'il plusieurs son disponibles. Las cartas son numerotadas de 0.

en: Desired output mode
oc: Mòde vidèo en sortida desirat

en: Desired output mode for DeckLink output. This value should be a FOURCC code in textual form, e.g. "ntsc".
oc: Mòde vidèo en sortidas DeckLink. Aquesta valor deu èsser un còde FOURCC sous forme textuelle, per exemple « ntsc ».

en: Audio connection for DeckLink output.
oc: Connexion àudio per la sortida DeckLink

en: Audio sampling rate (in hertz) for DeckLink output. 0 disables audio output.
oc: Frequéncia d’escandalhatge àudio (en Hz) per las sortidas DecLink. 0 inibís la sortida àudio.

en: Number of output channels for DeckLink output. Must be 2, 8 or 16. 0 disables audio output.
oc: Nombre de canals àudio en entrada per la sortida DecLink. Deu èsser 2, 8 o 16. 0 inibís la sortida àudio.

en: Video connection for DeckLink output.
oc: Connexion vidèo per la sortida DeckLink

en: Use 10 bits per pixel for video frames.
oc: Utilizar 10 bits/pixèl per las tramas vidèos.

en: DecklinkOutput
oc: DeckLink

en: Window handle (HWND)
oc: Identificant de fenèstra windows (HWND)

en: Video will be embedded in this pre-existing window. If zero, a new window will be created.
oc: La vidèo serà integrada dins aquesta fenèstra X11 ja existenta. Se la valor es nulla, una novèla fenèstra serà creada.

en: Drawable
oc: Zòna de dessenh

en: Embedded window video
oc: Vidèo X Window integrada

en: Framebuffer device
oc: Periferic del framebuffer

en: Framebuffer device to use for rendering (usually /dev/fb0).
oc: Periferic de framebuffer d'utilizar pel rendut (generalament /dev/fb0).

en: Run fb on current tty
oc: Aviar « fb » sul terminal corrent

en: Run framebuffer on current TTY device (default enabled). (disable tty handling with caution)
oc: Aviar « fb » sul periferic TTY corrent (validat per defaut). Inibissètz aquò amb precaucions !

en: Framebuffer resolution to use
oc: Resolucion « framebuffer » d'utilizar

en: Select the resolution for the framebuffer. Currently it supports the values 0=QCIF 1=CIF 2=NTSC 3=PAL, 4=auto (default 4=auto)
oc: Seleccionar la resolucion del « framebuffer ». Las valors suportadas son 0=QCIF 1=CIF 2=NTSC 3=PAL, 4=auto (defaut 4=auto)

en: Framebuffer uses hw acceleration
oc: Lo « framebuffer » utiliza las acceleracions materialas

en: Disable for double buffering in software.
oc: Inibir per aver un doble tampon per logicial.

en: Image format (default RGB)
oc: Format d'imatge (RVB per defaut)

en: Chroma fourcc used by the framebuffer. Default is RGB since the fb device has no way to report its chroma.
oc: Crominança FOURCC del framebuffer. RGB per defaut perque lo periferic fb a pas de mejan d'indicar sa crominança.

en: GNU/Linux framebuffer video output
oc: Sortida vidèo « framebuffer GNU/Linux »

en: GLX extension for OpenGL
oc: Extensions GLX per OpenGL

en: Enable a workaround for T23
oc: Activa un contornament per T23

en: Enable this option if the diagonal stripes are displayed when the window size is equal to or smaller than the movie size.
oc: Causir aquesta opcion se dels linhas diagonales son afichadas quand la talha de la fenèstra es inferiora o egala a la de la vidèo.

en: Video mode
oc: Mòde vidèo

en: Select a proper video mode to be used by KVA.
oc: Causir un mòde vidèo per KVA.

en: WarpOverlay!
oc: Incrustacion «  WarpOverlay! »

en: K Video Acceleration video output
oc: Sortida vidèo   « K Video Accelerada »

en: Mac OS X OpenGL video output
oc: Sortida vidèo OpenGL Mac OS X

en: OpenGL extension
oc: Extension OpenGL

en: OpenGL ES 2 extension
oc: Extension OpenGL ES 2

en: Extension through which to use the Open Graphics Library (OpenGL).
oc: Extension per utilizar OpenGL

en: OpenGL for Embedded Systems 2 video output
oc: Sortida vidèo « OpenGL2 » pels sistèmas embarcats

en: OpenGL video output
oc: Sortida vidèo « OpenGL »

en: EGL extension for OpenGL
oc: Extensions EGL per OpenGL

en: The desktop mode allows you to display the video on the desktop.
oc: Lo mòde papièr pintrat permet d'afichar la vidèo sul burèu.

en: Use hardware blending support
oc: Utilizar l'acceleracion materiala per la mescla

en: Try to use hardware acceleration for subtitle/OSD blending.
oc: Utilizar l'acceleracion materiala per incruster los sostítols/OSD

en: Choose a pixel shader to apply.
oc: Causissètz un pixel shader d'aplicar.

en: Path to HLSL file
oc: Camin del fichièr HLSL

en: Path to an HLSL file containing a single pixel shader.
oc: Camin cap a un fichièr HLSL que conten un sol pixèl shader.

en: HLSL File
oc: Fichièr HLSL

en: Recommended video output for Windows Vista and later versions
oc: Sortida vidèo recomandada per Windows Vista e versions seguentas

en: Use hardware YUV->RGB conversions
oc: Utilizar las conversions YUV->RGB materialas

en: Try to use hardware acceleration for YUV->RGB conversions. This option doesn't have any effect when using overlays.
oc: Ensajar d'utilizar l'acceleracion materiala per las conversions YUV->RGB. Aquesta opcion es sens efièch se l' « Overlay » es utilizat.

en: Overlay video output
oc: Sortida vidèo en overlay

en: Overlay is the hardware acceleration capability of your video card (ability to render video directly). VLC will try to use it by default.
oc: L'overlay es la capacitat d'acceleracion materiala de la carta vidèo (capacitat a afichar la vidèo dirèctament). VLC ensajarà de l'utilizar per defaut.

en: Use video buffers in system memory
oc: Utilizar los tampons vidèo dins la memòria sistèma

en: Create video buffers in system memory instead of video memory. This isn't recommended as usually using video memory allows benefiting from more hardware acceleration (like rescaling or YUV->RGB conversions). This option doesn't have any effect when using overlays.
oc: Crèa de tampons per la vidèo dins la memòria del sistèma puslèu que dins la de la vidèo. Aquò es pas recomandat vu que l'utilizacion de la memòria vidèo permet en general de beneficiar d'una melhora velocitat (per exemple per les cambiaments d'escala o las conversions YUV->RGB). Aquesta opcion reste sens efièch en cas de recobriments.

en: Use triple buffering for overlays
oc: Utilizar tres buffers vidèo pels recobriments

en: Try to use triple buffering when using YUV overlays. That results in much better video quality (no flickering).
oc: Ensajar d'utilizar lo triple tampon amb YUV. Aquò améliore beaucoup la qualitat de la vidèo (pas de scintillement).

en: Name of desired display device
oc: Nom del periferic d'afichatge desirat

en: In a multiple monitor configuration, you can specify the Windows device name of the display that you want the video window to open on. For example, "\\.\DISPLAY1" or "\\.\DISPLAY2".
oc: Dins una configuracion a plusieurs moniteurs, podètz especificar lo nom del periferic Windows correspondant al moniteur sus lequel volètz aver la vidèo. Per exemple, « \\.\DISPLAY 1 » o « \\.\DISPLAY 2 ».

en: Recommended video output for Windows XP. Incompatible with Vista's Aero interface
oc: Sortida vidèo recomandada per Windows XP. Incompatible amb l'interfàcia Aero de Vista

en: DirectX (DirectDraw) video output
oc: Sortida vidèo « DirectX (DirectDraw) »

en: Wallpaper
oc: Papièr pintrat

en: Windows GDI video output
oc: Sortida vidèo « Windows GDI »

en: GPU affinity
oc: Afinitat GPU

en: Dummy image chroma format
oc: Format de crominança d'imatge factici

en: Force the dummy video output to create images using a specific chroma format instead of trying to improve performances by using the most efficient one.
oc: Force la sortida vidèo factícia a crear d'imatges en utilizant un format crominança spécifique al lieu d'ensajar de melhorar las performàncias en utilizant lo mai  performant.

en: Dummy video output
oc: Sortida vidèo factícia

en: Statistics video output
oc: Estatisticas sortida vidèo

en: Video memory buffer width.
oc: Largor del tampon de memòria vidèo

en: Video memory buffer height.
oc: Nautor del tampon de memòria vidèo

en: Pitch
oc: Pas

en: Video memory buffer pitch in bytes.
oc: Pas en octets del tampon de memòria vidèo

en: Chroma
oc: Crominança

en: Output chroma for the memory image as a 4-character string, eg. "RV32".
oc: Crominança de sortida desirat per la captura sus 4 caractèrs, p. ex. « RV32 ».

en: Video memory output
oc: Modul memòria vidèo

en: Video memory
oc: Memòria vidèo

en: X11 display
oc: Servidor X11

en: Video will be rendered with this X11 display. If empty, the default display will be used.
oc: La vidèo serà afichada dins aqueste servidor X11. Se la valor es voida, lo servidor per defaut serà utilizat.

en: X11 window ID
oc: ID fenèstra X11

en: X11 video window (XCB)
oc: Fenèstra vidèo « X11 (XCB) »

en: X11 video output (XCB)
oc: Sortida vidèo « X11 (XCB) »

en: XVideo adaptor number
oc: Numèro de l'adaptador XVideo

en: XVideo hardware adaptor to use. By default, VLC will use the first functional adaptor.
oc: Interfàcia materiala Xvideo que volètz utilizar. Per defaut VLC utilizarà lo primièr adaptador foncional.

en: XVideo format id
oc: ID format XVideo

en: XVideo image format id to use. By default, VLC will try to use the best match for the video being played.
oc: Interfàcia materiala Xvideo que volètz utilizar. Per defaut VLC utilizara lo primièr adaptador foncional.

en: XVideo output (XCB)
oc: Sortida vidèo « Xvideo (XCB) »

en: device, fifo or filename
oc: periferic, fifo o nom de fichièr

en: device, fifo or filename to write yuv frames too.
oc: periferic, fifo o nom de fichièr per escriure las tramas yuv.

en: Chroma used
oc: Crominança utilizada

en: YUV output
oc: Sortida YUV

en: YUV video output
oc: Sortida vidèo « YUV »

en: Number of video windows in which to clone the video.
oc: Nombre de fenèstras dins las qualas cal clonar la vidèo

en: Video output modules
oc: Moduls de sortida vidèo

en: You can use specific video output modules for the clones. Use a comma-separated list of modules.
oc: Podètz utilizar de moduls de sortida spécifique per les clones. Vos cal provesir una lista de moduls separats per de virgulas.

en: Duplicate your video to multiple windows and/or video output modules
oc: Duplicar vòstra vidèo cap a mantuna fenèstra o moduls de sortida

en: Clone video filter
oc: Filtre vidèo de duplicacion d'imatge

en: Select the number of horizontal video windows in which to split the video
oc: Indicatz lo nombre de fenèstras dins las qualas cal decopar orizontalament la vidèo

en: Select the number of vertical video windows in which to split the video
oc: Nombre de fenèstras dins las qualas cal decopar verticalament la vidèo.

en: Active windows
oc: Fenèstras activadas

en: Comma-separated list of active windows, defaults to all
oc: Lista de fenèstras activas, separadas per de virgulas. Defaut = totas.

en: Split the video in multiple windows to display on a wall of screens
oc: Decopar la vidèo en mantuna fenèstra per afichatge sus un mur d'ecrans

en: Panoramix: wall with overlap video filter
oc: Panoramix : mur amb de filtres vidèos

en: Panoramix
oc: Panoramic

en: length of the overlapping area (in %)
oc: longor de la zòna de recobriment (en %)

en: Select in percent the length of the blended zone
oc: Selecciona en percent la talha de la zòna de fondut

en: height of the overlapping area (in %)
oc: nautor de la zòna de recobriment (en %)

en: Select in percent the height of the blended zone (case of 2x2 wall)
oc: Selecciona en percent la talha de la zòna de fondut (cas del mur 2x2)

en: Attenuation
oc: Atenuacion

en: Check this option if you want attenuate blended zone by this plug-in (if option is unchecked, attenuate is made by opengl)
oc: Cocher aquesta opcion se volètz atténuer la zòna de mescla per aquesta extension (si l'opcion es pas cochée l'atténuation es faite per OpenGL)

en: Attenuation, begin (in %)
oc: Atenuacion, començament (en %)

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the beginning blended zone
oc: Seleccionar en percentatge lo coeficient de Lagrange del començament de la zòna de mescla

en: Attenuation, middle (in %)
oc: Atenuacion, mediana (en %)

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the middle of blended zone
oc: Seleccionar en percentatge lo coeficient de Lagrange del milieu de la zòna de mélange

en: Attenuation, end (in %)
oc: Atenuacion, fin (en %)

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the end of blended zone
oc: Seleccionar en percentatge lo coeficient de Lagrange de la fin de la zòna de mescla

en: middle position (in %)
oc: Posicion mediana (en %)

en: Select in percent (50 is center) the position of the middle point (Lagrange) of blended zone
oc: Seleccionar en percentatge (50 = centre) la posicion del punt mitan (Lagrange) de la zòna de mescla

en: Gamma (Red) correction
oc: Correccion gamma per la componenta blau

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Red or Y component)
oc: Seleccionar la correccion gamma de la zòna de mescla (componenta Roge o Y)

en: Gamma (Green) correction
oc: Correccion gamma per la componenta verd

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Green or U component)
oc: Seleccionar la correccion gamma de la zòna de mescla (componenta Verd o U)

en: Gamma (Blue) correction
oc: Correccion gamma per la componenta blau

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Blue or V component)
oc: Seleccionar la correccion gamma de la zòna de mescla (componenta Blau o V)

en: Black Crush for Red
oc: Nivèl de negre per la componenta roge

en: Select the Black Crush of blended zone (Red or Y component)
oc: Seleccionar l'espotiment dels negres de la zòna de mescla (componenta Roge o Y)

en: Black Crush for Green
oc: Nivèl de negre per la componenta verd

en: Select the Black Crush of blended zone (Green or U component)
oc: Seleccionar l'espotiment dels negres de la zòna de mescla (componenta Verd o U)

en: Black Crush for Blue
oc: Nivèl de negre per la componenta blau

en: Select the Black Crush of blended zone (Blue or V component)
oc: Seleccionar l'espotiment dels negres de la zòna de mescla (componenta Blau o V)

en: White Crush for Red
oc: Nivèl de blanc per la componenta roge

en: Select the White Crush of blended zone (Red or Y component)
oc: Seleccionar l'espotiment dels blancs de la zòna de mescla (componenta Roge o Y)

en: White Crush for Green
oc: Nivèl de blanc per la componenta verd

en: Select the White Crush of blended zone (Green or U component)
oc: Seleccionar l'espotiment dels blancs de la zòna de mescla (componenta Verd o U)

en: White Crush for Blue
oc: Nivèl de blanc per la componenta blau

en: Select the White Crush of blended zone (Blue or V component)
oc: Seleccionar l'espotiment dels blancs de la zòna de mescla (componenta Blau o V)

en: Black Level for Red
oc: Nivèl de negre per la componenta roge

en: Select the Black Level of blended zone (Red or Y component)
oc: Seleccionar lo nivèl del negre de la zòna de mescla (componenta Roge o Y)

en: Black Level for Green
oc: Nivèl de negre per la componenta verd

en: Select the Black Level of blended zone (Green or U component)
oc: Seleccionar lo nivèl del negre de la zòna de mescla (componenta Verd o U)

en: Black Level for Blue
oc: Nivèl de negre per la componenta blau

en: Select the Black Level of blended zone (Blue or V component)
oc: Seleccionar lo nivèl del negre de la zòna de mescla (componenta Blau o V)

en: White Level for Red
oc: Nivèl de blanc per la componenta roge

en: Select the White Level of blended zone (Red or Y component)
oc: Seleccionar lo nivèl del blanc de la zòna de mescla (componenta Roge o Y)

en: White Level for Green
oc: Nivèl de blanc per la componenta verd

en: Select the White Level of blended zone (Green or U component)
oc: Seleccionar lo nivèl del blanc de la zòna de mescla (componenta Verd o U)

en: White Level for Blue
oc: Nivèl de blanc per la componenta blau

en: Select the White Level of blended zone (Blue or V component)
oc: Seleccionar lo nivèl del blanc de la zòna de mescla (componenta Blau o V)

en: Number of horizontal windows in which to split the video.
oc: Indicatz lo nombre de fenèstras dins las qualas cal decopar orizontalament la vidèo

en: Number of vertical windows in which to split the video.
oc: Nombre de fenèstras dins las qualas cal decopar verticalament la vidèo.

en: Element aspect ratio
oc: Format d'ecran de l'element

en: Aspect ratio of the individual displays building the wall.
oc: Format de cadun dels ecrans del mur

en: Wall video filter
oc: Filtre vidèo efièch mur

en: Image wall
oc: Mur d'imatge

en: Goom display width
oc: Largor de la fenèstra Goom

en: Goom display height
oc: Nautor de la fenèstra Goom

en: This allows you to set the resolution of the Goom display (bigger resolution will be prettier but more CPU intensive).
oc: Aquò vos permet de modificar la resolucion de la fenèstra Goom (une resolucion plus elevada aura un melhor aspect mas consommera mai de ressources).

en: Goom animation speed
oc: Velocitat de l'animation Goom

en: This allows you to set the animation speed (between 1 and 10, defaults to 6).
oc: Velocitat de l'animation, de 1 a 10. La valor per defaut es 6.

en: Goom effect
oc: Efièch goom

en: projectM configuration file
oc: Fichièr de configuracion projectM

en: File that will be used to configure the projectM module.
oc: Fichièr que serà utilizat per la configuracion de l'empeuton projectM.

en: projectM preset path
oc: Camin de configuracion per « projectM »

en: Path to the projectM preset directory
oc: Camin del dorsièr de configuracion per « projectM »

en: Title font
oc: Poliça del títol

en: Font used for the titles
oc: Poliça de caractèrs utilizada pels títols

en: Font menu
oc: Menú de poliças

en: Font used for the menus
oc: Poliça de caractèrs utilizada per los menús

en: The width of the video window, in pixels.
oc: Largor de la fenèstra vidèo, en pixèls.

en: The height of the video window, in pixels.
oc: Nautor de la fenèstra vidèo, en pixèls.

en: Mesh width
oc: Largor malhatge

en: The width of the mesh, in pixels.
oc: Largor del malhatge, en pixèls.

en: Mesh height
oc: Nautor del malhatge

en: The height of the mesh, in pixels.
oc: Nautor del malhatge, en pixèls.

en: Texture size
oc: Talha de la textura

en: The size of the texture, in pixels.
oc: La talha de la textura, en pixèls.

en: libprojectM effect
oc: Efièch libprojectM

en: Effects list
oc: Lista dels efièches

en: A list of visual effect, separated by commas.
    Current effects include: dummy, scope, spectrum, spectrometer and vuMeter.
oc: Lista dels efièches visuals, separats per de virgulas.
    Demest los efièches actuals, se tròba : dummy, scope, spectrum, spectrometer e vuMeter.

en: The width of the effects video window, in pixels.
oc: Largor de la fenèstra dels efièches vidèo, en pixèls.

en: The height of the effects video window, in pixels.
oc: Nautor de la fenèstra dels efièches vidèo, en pixèls.

en: FFT window
oc: Fenèstra FFT

en: The type of FFT window to use for spectrum-based visualizations.
oc: Lo tipe de fenèstra FFT d'utilizar per las visualizacions basadas sus l'espèctre.

en: Kaiser window parameter
oc: Paramètre de fenèstra Kaiser

en: Show 80 bands instead of 20
oc: Afichar 80 bendas al luòc de 20

en: Number of blank pixels between bands.
oc: Nombre de pixèls voids entre las bendas.

en: Amplification
oc: Amplificacion

en: This is a coefficient that modifies the height of the bands.
oc: Coeficient que modifica la nautor de las bendas.

en: Draw peaks in the analyzer
oc: Afichar de pics dans l'analisador

en: Enable original graphic spectrum
oc: Activar l'espèctre grafic original

en: Enable the "flat" spectrum analyzer in the spectrometer.
oc: Activar l'analisador d'espèctre « plat » dins l'espectromètre.

en: Draw bands in the spectrometer
oc: Afichar de bendas dins l'espectromètre.

en: Draw the base of the bands
oc: Definís se cal dessenhar la basa de las bendas.

en: Base pixel radius
oc: Rai de la basa (pixèls)

en: Defines radius size in pixels, of base of bands(beginning).
oc: Aquò définit lo rai de la basa de las bendas en pixèls

en: Spectral sections
oc: Seccions espectralas

en: Determines how many sections of spectrum will exist.
oc: Aquò définit combien de seccions d'analisador existeront.

en: Peak height
oc: Nautor del pic

en: Total pixel height of the peak items.
oc: Nautor totala en pixèls dels pics.

en: Peak extra width
oc: Largor addicionala dels pics

en: Additions or subtractions of pixels on the peak width.
oc: Aquò permet de modificar la largor dels pics.

en: V-plane color
oc: Color del plan V

en: YUV-Color cube shifting across the V-plane ( 0 - 127 ).
oc: Decalatge de las colors YUV sul plan V (de 0 a 127).

en: Visualizer
oc: Visualizacion

en: Visualizer filter
oc: Filtre de visualizacion

en: Spectrum analyser
oc: Analisador de spectre

en: #paste your VLM commands here
oc: #copiatz vòstras comandas VLM aicí

en: #separate commands with a new line or a semi-colon
oc: #separatz las comandas amb Entrada o un punt-virgula

en: Play List
oc: Lista de lectura

en: Output
oc: Sortida

en: Subtitle codec
oc: Codecs sostítols

en: Output	method
oc: Metòde de sortida

en: Multiplexer
oc: Multiplexador

en: Video FPS
oc: Vidèo IPS

en: MUX options
oc: Opcions MUX

en: Video scale
oc: Escala Vidèo

en: Output port
oc: Pòrt de sortida

en: Output	file
oc: Fichièr de sortida

en: Input media
oc: Mèdia d'entrada

en: Error:
oc: Error :

en: Sample ui-state-error style.
oc: Exemple d'estil ui-state-error

en: File name
oc: Nom de fichièr

en: Preamp:
oc: Preamp :

en: Row border
oc: bordadura de linha

en: Column border
oc: Bordadura de colomna

en: Background
oc: Rèireplan

en: Mosaic Tiles
oc: Mosaïca

en: Playback Rate
oc: Velocitat de lectura

en: Audio Delay
oc: Retard de l'àudio

en: Subtitle Delay
oc: Retard dels sostítols

en: Time:
oc: Temps :

en: VLC media player - Web Interface
oc: Lector multimèdia VLC - Interfàcia web

en: Hide / Show Library
oc: Afichar / amaqar la bibliotèca

en: Hide / Show Viewer
oc: Afichar / amagar la vidèo

en: Manage Streams
oc: Gerir los fluxes

en: Track Synchronisation
oc: Sincronizacion de pista

en: VLM Batch Commands
oc: Comandas VLM

en: Loop
oc: En bocla

en: Empty Playlist
oc: Voidar la lista de lectura

en: Queue Selected
oc: Mesa en fila

en: Play Selected
oc: Lectura

en: Refresh List
oc: Refrescar la lista

en: Loading flowplayer...
oc: Cargament del « flowplayer » …

en: If nothing appears, check your internet connection.
oc: Se res apareis pas, verificatz vòstra connexion internet.

en: By creating a stream, the <i>Main Controls</i> will operate the stream instead of the main interface.
oc: Al moment de la creacion d'un flux, los <i>Contraròtles principals</i> geriràn aqueste flux a la plaça de l'interfàcia principala.

en: The stream will be created using default settings, for more advanced configuration, or to modify the default settings, select the button to the right: <i>Manage Streams</i>
oc: Lo flux serà creat en utilizant los paramètres per defaut, per una configuracion avançada, o per modificar ces paramètres per defaut, clicatz sul boton <i>Gerir los fluxes</i> a drecha

en: Once the stream is created, the <i>Media Viewer</i> window will display the stream.
oc: Un còp lo flux creat, la fenèstra <i>Afichatge dels mèdias</i> aficharà lo flux.

en: Volume will be controlled by the player, and not the <i>Main Controls</i>.
oc: Lo volum serà contrarotlat pel lector, e pas mai pel <i>Contraròtle principal</i>.

en: The current playing item will be streamed. If there is no currently playing item, the first selected item from the <i>Library</i> will be the subject of the stream.
oc: Lo mèdia en cors de lectura serà émis en flux. S'i a pas d'element en cors de lectura, lo primièr seleccionat dins la <i>Bibliotèca</i> serà utilizat pel flux.

en: To stop the stream and resume normal controls, click the <i>Open Stream</i> button again.
oc: Per arrestar lo flux e reprene lo contrôle, clicatz lo boton <i>Dobrir un flux</i> tornamai.

en: Are you sure you wish to create the stream?
oc: Volètz crear aqueste flux ?

en: Dialog
oc: Fenèstra de dialòg

en: Form
oc: Formulari

en: Preset
oc: Preseleccion

en: &Verbosity:
oc: &Verbositat :

en: &Filter:
oc: &Filtre :

en: &Save as...
oc: Enregistrar &jos…

en: Modules Tree
oc: Arbres dels moduls

en: Show extended options
oc: Afichar las opcions espandidas

en: Show &more options
oc: Afichar &mai d'opcions

en: Change the caching for the media
oc: Cambiar l'escondedor pel mèdia

en: Start Time
oc: Ora de començament

en: Edit Options
oc: Modificar las opcions

en: Extra media
oc: Mèdia suplementari

en: Complete MRL for VLC internal
oc: MRL completa pel còr de VLC

en: Select the file
oc: Seleccionar un fichièr

en: Change the start time for the media
oc: Cambiar l'ora de començament pel mèdia

en: Play another media synchronously (extra audio file, ...)
oc: Jogar en sincronizacion amb un autre mèdia (fichièr àudio suplementari, …)

en: Capture mode
oc: Mòde de captura

en: Select the capture device type
oc: Seleccionar lo tipe de periferic de captura

en: Device Selection
oc: Seleccion de periferic

en: Options
oc: Opcions

en: Access advanced options to tweak the device
oc: Accedir a las opcions avançadas pel parametratge del periferic

en: Advanced options...
oc: Opcions avançadas…

en: Disc Selection
oc: Seleccion del disc

en: Disable Disc Menus
oc: Inibir los menús

en: No disc menus
oc: Pas de menús

en: Disc device
oc: Periferic disc

en: Starting Position
oc: Posicion de començament

en: Audio and Subtitles
oc: Àudio e sostítols

en: Use a sub&title file
oc: Utilizar un fichièr de sos&títols

en: Select the subtitle file
oc: Seleccionatz un fichièr de sostítols

en: Choose one or more media file to open
oc: Seleccionatz un o mantun fichièr de dobrir

en: File Selection
oc: Seleccion de fichièr

en: You can select local files with the following list and buttons.
oc: Podètz causir de fichièrs locals dins la lista seguenta o amb l'ajuda dels botons.

en: Add...
oc: Apondre…

en: Network Protocol
oc: Protocòl ret

en: Please enter a network URL:
oc: Entrar una URL ret :

en: Profile edition
oc: Modificar lo perfil

en: RAW
oc: BRUT

en: Features
oc: Caracteristicas

en: Streamable
oc: Flux possible

en: Chapters
oc: Capítols

en: Menus
oc: Menús

en: Same as source
oc: Coma la font

en:  fps
oc:  ips

en: Custom options
oc: Opcions personalizadas

en: &Quality
oc: &Qualitat

en: Not Used
oc: pas utilizat

en:  kb/s
oc:  kbit/s

en: Encoding parameters
oc: Paramètres d'encodatge

en: Frame size
oc: Debit d'imatges

en: Set up media sources to stream
oc: Seleccionatz las fonts de transformar en flux

en: Destination Setup
oc: Destinacion

en: Select destinations to stream to
oc: Seleccionatz la destinacion del flux

en: Add destinations following the streaming methods you need. Be sure to check with transcoding that the format is compatible with the method used.
oc: Apondre les destinacions segon lo metòde de difusion necessari. Verificatz bien al transcodatge que los formats son compatibles amb lo metòde utilizada.

en: New destination
oc: Novèla destinacion

en: Display locally
oc: Afichar localament

en: Transcoding Options
oc: Opcions de transcodatge

en: Select and choose transcoding options
oc: Causissètz las opcions de transcodatge

en: Activate Transcoding
oc: Activar lo transcodatge

en: Option Setup
oc: Opcions

en: Set up any additional options for streaming
oc: Opcions addicionalas pels fluxes

en: Miscellaneous Options
oc: Opcions divèrsas

en: Stream all elementary streams
oc: Difusar totes los fluxes elementaris (vidèo, àudio e sostítols)

en: Generated stream output string
oc: Paramètres generals del flux de sortida

en: Output module:
oc: Modul de sortida :

en: Use S/PDIF when available
oc: Utilizar S/PDIF se disponible

en: Effects
oc: Efièches

en: Visualization:
oc: Visualizacion :

en: Enable Time-Stretching audio
oc: Activar l'estirament temporal àudio

en: Replay gain mode:
oc: Mòde Replay gain :

en: Normalize volume to:
oc: Normalizar lo volum a :

en: Tracks
oc: Pistas

en: Preferred audio language:
oc: Lenga àudio preferida :

en: Password:
oc: Senhal :

en: Username:
oc: Utilizaire :

en: Submit played tracks stats to Last.fm
oc: Somission de las cançons a last.fm

en: x264 profile and level selection
oc: perfil x264 e seleccion del nivèl

en: Hardware-accelerated decoding
oc: Desencodatge material

en: Video quality post-processing level
oc: Nivèl de pòsttractament vidèo

en: Skip H.264 in-loop deblocking filter
oc: Inibir lo filtre de bocla H.264

en: Optical drive
oc: Periferic disc optic

en: Default optical device
oc: Periferic de sortida per defaut

en: Damaged or incomplete AVI file
oc: Fichièr AVI degalhat o incomplet

en: HTTP proxy URL
oc: URL de servidor mandatari HTTP

en: HTTP (default)
oc: HTTP (per defaut)

en: RTP over RTSP (TCP)
oc: Utiliza lo RTP sus RTSP (TCP)

en: Live555 stream transport
oc: Flux de transpòrt Live555

en: Default caching policy
oc: Politica d'escondedor per defaut

en: Menus language:
oc: Lenga de l'interfàcia :

en: Look and feel
oc: Aparéncia

en: Use custom skin
oc: Utilizar un abilhatge personalizat

en: This is VLC's default interface, with a native look and feel.
oc: Aquò es l'interfàcia per defaut de VLC, amb un estil natiu.

en: Use native style
oc: Utilizar un estil natiu

en: Resize interface to video size
oc: Redimensionar l'interfàcia a la talha de la vidèo

en: Show controls in full screen mode
oc: Afichar les contraròtles en mòde ecran complet

en: Pause playback when minimized
oc: Metre en pausa la lectura se minimizat

en: Show media change popup:
oc: Afichar una infobulla de cambiament de mèdia :

en: Start in minimal view mode
oc: Aviar amb l'estil minimal

en: Force window style:
oc: Forçar l'estil de fenèstra :

en: Integrate video in interface
oc: Integrar la vidèo dins l'interfàcia

en: Show systray icon
oc: Afichar una icòna dins la barra sistèma

en: Skin resource file:
oc: Fichièr d'abilhatge :

en: Playlist and Instances
oc: Lista de lectura

en: Pause on the last frame of a video
oc: Pausa sul darrièr imatge d'una vidèo

en: Allow only one instance
oc: Autorizar pas qu'una sola instància

en: Activate updates notifier
oc: Activar la notificacion en cas de mesas a jorn disponibla

en: Every
oc: Totes los

en: Save recently played items
oc: Enregistrar los darrièrs mèdias jogats dins lo menú

en: Separate words by | (without space)
oc: Separar los mots per « | » (sens espaci)

en: Operating System Integration
oc: Integracion amb lo sistèma

en: File extensions association
oc: Associacion de fichièrs

en: Set up associations...
oc: Associacion de fichièrs…

en: Enable On Screen Display (OSD)
oc: Afichatge a l'ecran (OSD)

en: Show media title on video start
oc: Incrustar lo títol dins la vidèo a l'aviada

en: Enable subtitles
oc: Activar los sostítols

en: Subtitle Language
oc: Lenga dels sostítols

en: Default encoding
oc: Encodatge per defaut

en: Subtitle effects
oc: Efièches dels sostítols

en: Add a shadow
oc: Apondre una ombra

en: Add a background
oc: Apondre un rèireplan

en: Accelerated video output (Overlay)
oc: Sortida vidèo accelerada (« Overlay »)

en: Deinterlacing
oc: Mòde de desentrelaçament

en: Force Aspect Ratio
oc: Forçar lo format d'afichatge

en: Stuff
oc: Daquòs

en: Edit settings
oc: Modificar los paramètres

en: Control
oc: Contraròtles

en: Run manually
oc: Aviar manualament

en: Setup schedule
oc: Parametratge del planning

en: Run on schedule
oc: Aviar

en: Status
oc: Estat

en: Prev
oc: Prec.

en: Add Input
oc: Apondon d'entrada

en: Edit Input
oc: Modificar l'entrada

en: Clear List
oc: Escafar la lista

en: Check for VLC updates
oc: Verificar las mesas a jorn de VLC

en: Launching an update request...
oc: Aviada d'una requèsta de mesa a jorn…

en: Do you want to download it?
oc: La volètz telecargar ?

en: Essential
oc: Principals

en: Negate colors
oc: Inversion de color

en: Interactive Zoom
oc: Zoom interactiu

en: ...
oc: …

en: full
oc: complet

en: none
oc: Pas cap

en: Logo erase
oc: Escafament d'un lògo

en: Mask
oc: Masqueta

en: Anaglyph 3D
oc: 3D anaglif

en: Mirror
oc: Miralh

en: Motion detect
oc: Deteccion de movement

en: Spatial blur
oc: Espacializador

en: Anti-Flickering
oc: Anti scintillement

en: Soften
oc: Adocir

en: Denoiser
oc: Desbruchatge

en: Spatial luma strength
oc: Intensitat del luminança espaciala

en: Temporal luma strength
oc: Intensitat del luminança temporala

en: Spatial chroma strength
oc: Intensitat de crominança temporala

en: Temporal chroma strength
oc: Intensitat de crominança temporala

en: VLM configurator
oc: Configuracion de VLM

en: Media Manager Edition
oc: Gestionari de mèdias

en: Name:
oc: Nom :

en: Input:
oc: Entrada :

en: Select Input
oc: Seleccionar l'entrada

en: Output:
oc: Sortida :

en: Select Output
oc: Seleccionar la sortida

en: Time Control
oc: Contraròtles temporals

en: Mux Control
oc: Contraròtles del multiplexatge

en: Muxer:
oc: Multiplexador :

en: Media Manager List
oc: Lista del gestionari de mèdias
