vlc 3.0.13 - en to ru translation catalogue (6065 entries)

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
    Written by the VideoLAN team; see the AUTHORS file.
ru: Эта программа поставляется БЕЗ ГАРАНТИИ в степени, разрешённой законодательством.
    Вы можете передавать её на условиях Стандартной общественной лицензии GNU;
    За подробностями обратитесь к файлу COPYING.
    Программа разработана командой VideoLAN (см. файл AUTHORS).

en: VLC preferences
ru: Настройки VLC

en: Select "Advanced Options" to see all options.
ru: Нажмите «Дополнительные параметры», чтобы увидеть все настройки.

en: Interface
ru: Интерфейс

en: Settings for VLC's interfaces
ru: Настройки интерфейса VLC

en: Main interfaces settings
ru: Основные настройки интерфейса

en: Main interfaces
ru: Основные интерфейсы

en: Settings for the main interface
ru: Настройки главного интерфейса

en: Control interfaces
ru: Интерфейсы управления

en: Settings for VLC's control interfaces
ru: Настройки интерфейсов управления VLC

en: Hotkeys settings
ru: Настройка горячих клавиш

en: Audio
ru: Аудио

en: Audio settings
ru: Настройки аудио

en: General audio settings
ru: Основные настройки аудио

en: Filters
ru: Фильтры

en: Audio filters are used to process the audio stream.
ru: Аудиофильтры используются для обработки аудиопотока.

en: Audio resampler
ru: Передискретизация звука

en: Visualizations
ru: Визуализация

en: Audio visualizations
ru: Визуализация аудио

en: Output modules
ru: Модули вывода

en: General settings for audio output modules.
ru: Общие настройки модулей для вывода звука.

en: Miscellaneous
ru: Прочее

en: Miscellaneous audio settings and modules.
ru: Прочие настройки и модули аудио.

en: Video
ru: Видео

en: Video settings
ru: Настройки видео

en: General video settings
ru: Основные настройки видео

en: General settings for video output modules.
ru: Общие настройки модулей вывода видео.

en: Video filters are used to process the video stream.
ru: Видеофильтры используются для обработки видеопотока.

en: Subtitles / OSD
ru: Субтитры/экранное меню

en: Settings related to On-Screen-Display, subtitles and "overlay subpictures"
ru: Настройки экранного меню, субтитров и наложенных слоёв

en: Splitters
ru: Сплиттеры

en: Video splitters separate the stream into multiple videos.
ru: Видеосплиттеры разделяют поток на несколько видео.

en: Input / Codecs
ru: Ввод/кодеки

en: Settings for input, demultiplexing, decoding and encoding
ru: Настройки входа, демультиплексирования, декодирования и кодирования

en: Access modules
ru: Модули ввода

en: Settings related to the various access methods. Common settings you may want to alter are HTTP proxy or caching settings.
ru: Настройки для различных методов ввода. Обычно здесь изменяют настройки HTTP-прокси или кеширования.

en: Stream filters
ru: Фильтры потока

en: Stream filters are special modules that allow advanced operations on the input side of VLC. Use with care...
ru: Фильтры потока — это специальные модули, осуществляющие дополнительные операции при вводе данных в VLC. Не стоит что-либо менять в этом разделе, если вы не уверены в том, что делаете.

en: Demuxers
ru: Демультиплексоры

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
ru: Демультиплексоры используются для разделения потоков видео и аудио

en: Video codecs
ru: Видеокодеки

en: Settings for the video, images or video+audio decoders and encoders.
ru: Настройки декодеров и кодеров аудио, видео, текста и изображений.

en: Audio codecs
ru: Аудиокодеки

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
ru: Настройки декодеров и кодеров аудио.

en: Subtitle codecs
ru: Кодеки субтитров

en: Settings for subtitle, teletext and CC decoders and encoders.
ru: Настройки декодеров и кодеров для субтитров и телетекста.

en: General input settings. Use with care...
ru: Общие настройки ввода. Не стоит что-либо менять в этом разделе, если вы не уверены в том, что делаете.

en: Stream output
ru: Вывод потока

en: Stream output settings are used when acting as a streaming server or when saving incoming streams.
    Streams are first muxed and then sent through an "access output" module that can either save the stream to a file, or stream it (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Sout streams modules allow advanced stream processing (transcoding, duplicating...).
ru: Настройки потокового вывода используются при работе в качестве сервера потокового вещания или для сохранения входящих потоков.
    Сначала потоки смешиваются, а затем проходят через модули вывода, которые или сохраняют поток в файл, или передают его в сеть посредством UDP, HTTP, RTP/RTSP.
    Модули выходных потоков позволяют осуществлять дополнительную обработку потока (перекодирование, дублирование и т. д.).

en: General stream output settings
ru: Главные настройки вывода потока

en: Muxers
ru: Мультиплексоры

en: Muxers create the encapsulation formats that are used to put all the elementary streams (video, audio, ...) together. This setting allows you to always force a specific muxer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each muxer.
ru: Мультиплексоры объединяют все элементарные потоки (видео, аудио и т. д.) вместе. Здесь вы можете выбрать определённый мультиплексор принудительно. Обычно делать это не следует.
    Вы также можете установить параметры по умолчанию для каждого мультиплексора.

en: Access output
ru: Модули вывода

en: Access output modules control the ways the muxed streams are sent. This setting allows you to always force a specific access output method. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each access output.
ru: Модули вывода определяют, как будут выводиться мультиплексированные потоки. Здесь вы можете выбрать определённый метод вывода принудительно. Обычно делать это не следует.
    Вы также можете установить параметры по умолчанию для разных методов вывода.

en: Packetizers
ru: Упаковщики

en: Packetizers are used to "preprocess" the elementary streams before muxing. This setting allows you to always force a packetizer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each packetizer.
ru: Упаковщики используются для предобработки элементарных потоков перед мультиплексированием. Здесь вы можете выбрать упаковщик принудительно. Обычно делать это не следует.
    Вы также можете установить параметры по умолчанию для каждого упаковщика

en: Sout stream
ru: Выходной поток

en: Sout stream modules allow to build a sout processing chain. Please refer to the Streaming Howto for more information. You can configure default options for each sout stream module here.
ru: Модули выходных потоков позволяют строить цепочки обработки потока. За дополнительными сведениями обратитесь к «Streaming Howto». Вы также можете установить параметры по умолчанию для каждого модуля выходного потока.

en: VOD
ru: Видео по запросу

en: VLC's implementation of Video On Demand
ru: Реализация «видео по запросу» проигрывателем VLC

en: Playlist
ru: Плейлист

en: Settings related to playlist behaviour (e.g. playback mode) and to modules that automatically add items to the playlist ("service discovery" modules).
ru: Настройки плейлиста (например, режима воспроизведения) и модулей, автоматически добавляющих элементы в плейлист (модулей обнаружения служб).

en: General playlist behaviour
ru: Общие настройки плейлиста

en: Services discovery
ru: Обнаружение служб

en: Services discovery modules are facilities that automatically add items to playlist.
ru: Модули обнаружения служб автоматически добавляют элементы в плейлист.

en: Advanced
ru: Дополнительно

en: Advanced settings. Use with care...
ru: Расширенные настройки. Не стоит что-либо менять в этом разделе, если вы не уверены в том, что делаете.

en: Advanced settings
ru: Дополнительные настройки

en: &Open File...
ru: Открыть файл...

en: &Advanced Open...
ru: Расширенные параметры...

en: Open D&irectory...
ru: Открыть &каталог...

en: Open &Folder...
ru: Открыть пап&ку...

en: Select one or more files to open
ru: Выберите файл(ы)

en: Select Directory
ru: Выберите каталог

en: Select Folder
ru: Выберите папку

en: Media &Information
ru: &Информация о медиафайле

en: &Codec Information
ru: Информация о &кодеке

en: &Messages
ru: &Сообщения

en: Jump to Specific &Time
ru: Переход к указанному &времени

en: Custom &Bookmarks
ru: Дополнительные &закладки

en: &VLM Configuration
ru: Конфигурация VLM

en: &About
ru: О программе

en: Play
ru: Воспроизвести

en: Remove Selected
ru: Убрать выбранное

en: Information...
ru: Информация...

en: Create Directory...
ru: Создать каталог...

en: Create Folder...
ru: Создать папку...

en: Rename Directory...
ru: Переименовать каталог...

en: Rename Folder...
ru: Переименовать папку...

en: Show Containing Directory...
ru: Открыть каталог с файлом...

en: Show Containing Folder...
ru: Открыть папку с файлом...

en: Stream...
ru: Поток...

en: Save...
ru: Сохранить...

en: Repeat All
ru: Повторять все

en: Repeat One
ru: Повторять один

en: Random
ru: Случайный порядок

en: Random Off
ru: Случайный порядок выключен

en: Add to Playlist
ru: Добавить

en: Add File...
ru: Добавить файл...

en: Add Directory...
ru: Добавить каталог...

en: Add Folder...
ru: Добавить пап&ку...

en: Save Playlist to &File...
ru: &Сохранить плейлист как...

en: Search
ru: Искать

en: Waves
ru: Волны

en: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Welcome to VLC media player Help</h2><h3>Documentation</h3><p>You can find VLC documentation on VideoLAN's <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> website.</p><p>If you are a newcomer to VLC media player, please read the<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Introduction to VLC media player</em></a>.</p><p>You will find some information on how to use the player in the <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>How to play files with VLC media player</em></a>" document.</p><p>For all the saving, converting, transcoding, encoding, muxing and streaming tasks, you should find useful information in the <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Streaming Documentation</a>.</p><p>If you are unsure about terminology, please consult the <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">knowledge base</a>.</p><p>To understand the main keyboard shortcuts, read the <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">shortcuts</a> page.</p><h3>Help</h3><p>Before asking any question, please refer yourself to the <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a>.</p><p>You might then get (and give) help on the <a href="http://forum.videolan.org">Forums</a>, the <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">mailing-lists</a> or our IRC channel (<em>#videolan</em> on irc.freenode.net).</p><h3>Contribute to the project</h3><p>You can help the VideoLAN project giving some of your time to help the community, to design skins, to translate the documentation, to test and to code. You can also give funds and material to help us. And of course, you can <b>promote</b> VLC media player.</p></body></html>
ru: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Справка по медиаплееру VLC</h2><h3>Документация</h3><p>Документация по VLC находится на <a href="http://wiki.videolan.org">вики</a> сайта VideoLAN.</p><p>Начинающим пользователям медиапроигрывателя VLC следует прочитать<br>«<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Знакомство с медиапроигрывателем VLC</em></a>».</p><p>Информация о том, как пользоваться проигрывателем, содержится в документе<br>«<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>Как воспроизводить файлы с помощью VLC</em></a>».</p><p>По всем вопросам, касающимся сохранения, конвертирования, перекодирования, кодирования и мультиплексирования потоков, а также потокового вещания, имеется полезная информация в <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">документации по потоковому вещанию</a>.</p><p>При появлении трудностей с терминологией следует обращаться к <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">базе знаний</a>.</p><p>Для получения списка основных «горячих клавиш» следует зайти на страницу «<a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">Горячие клавиши</a>».</p><h3>Помощь</h3><p>Прежде чем задавать какой-нибудь вопрос, сначала необходимо ознакомиться с информацией в разделе «<a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">ЧаВо</a>».</p><p>Далее можно получить помощь (или самим помочь) на <a href="http://forum.videolan.org">форуме</a>, в <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">списках рассылки</a> или на нашем IRC-канале (<em>#videolan</em> на irc.freenode.net ).</p><h3>Участие в проекте</h3><p>Вы можете принять участие в проекте VideoLAN в следующих формах: оказывать помощь нашему сообществу, разрабатывать дизайн оболочек, переводить документацию, тестировать или программировать. Также вы можете оказать материальную поддержку, чтобы помочь нам. И, разумеется, вы можете <b>рекламировать</b> медиаплеер VLC.</p></body></html>

en: Audio filtering failed
ru: Фильтрация аудио не удалась

en: The maximum number of filters (%u) was reached.
ru: Достигнуто максимальное количество фильтров (%u).

en: Disable
ru: отключить

en: Spectrometer
ru: Спектрометр

en: Scope
ru: Сфера

en: Spectrum
ru: Спектр

en: VU meter
ru: Волюметр

en: Audio filters
ru: Аудиофильтры

en: Replay gain
ru: Выравнивание громкости

en: Stereo audio mode
ru: Режим стерео

en: Mono
ru: Моно

en: Original
ru: Исходный

en: Stereo
ru: стерео

en: Left
ru: слева

en: Right
ru: справа

en: Reverse stereo
ru: реверсивное стерео

en: Headphones
ru: наушники

en: Automatic
ru: автоматически

en: integer
ru: целое

en: float
ru: дробное

en: string
ru: строка

en: To get exhaustive help, use '-H'.
ru: Для получения исчерпывающей справки укажите «-H».

en: Usage: %s [options] [stream] ...
    You can specify multiple streams on the commandline.
    They will be enqueued in the playlist.
    The first item specified will be played first.
    
    Options-styles:
      --option  A global option that is set for the duration of the program.
       -option  A single letter version of a global --option.
       :option  An option that only applies to the stream directly before it
                and that overrides previous settings.
    
    Stream MRL syntax:
      [[access][/demux]://]URL[#[title][:chapter][-[title][:chapter]]]
      [:option=value ...]
    
      Many of the global --options can also be used as MRL specific :options.
      Multiple :option=value pairs can be specified.
    
    URL syntax:
      file:///path/file              Plain media file
      http://host[:port]/file        HTTP URL
      ftp://host[:port]/file         FTP URL
      mms://host[:port]/file         MMS URL
      screen://                      Screen capture
      dvd://[device]                 DVD device
      vcd://[device]                 VCD device
      cdda://[device]                Audio CD device
      udp://[[<source address>]@[<bind address>][:<bind port>]]
                                     UDP stream sent by a streaming server
      vlc://pause:<seconds>          Pause the playlist for a certain time
      vlc://quit                     Special item to quit VLC
ru: Использование: %s [параметры] [поток] ...
    Можно указать в командной строке несколько потоков. Они будут добавлены в очередь плейлиста.
    Воспроизведение начинается с первого элемента.
    
    Стили параметров:
      --параметр  Глобальный параметр, действующий всё время выполнения программы.
       -параметр  Однобуквенный вариант глобального стиля --параметр.
       :параметр  Параметр, применяемый к потоку прямо перед ним
                     и переопределяющий предыдущие настройки.
    
    Синтаксис потока MRL:
      [[ввод][/демультиплексор]://]URL[@[заглавие][:глава][-[заглавие][:глава]]] [:параметр=значение ...]
    
      Большинство глобальных --параметров также может использоваться как специфические :параметры MRL.
      Возможно указать нескольких пар :параметр=значение.
    
    Синтаксис URL:
      [file://]файл                      Обычный медиафайл
      http://ip:порт/файл                HTTP-адрес
      ftp://ip:порт/файл                 FTP-адрес
      mms://ip:порт/файл                 MMS-адрес
      screen://                          Захват с экрана
      [dvd://][устройство]               Устройство DVD
      [vcd://][устройство]               Устройство VCD
      [cdda://][устройство]              Устройство Audio CD
      udp://[[<адрес источника>]@[<адрес привязки>][:<порт привязки>]]
                                         UDP-поток с сервера потоковой передачи
      vlc://pause:<секунды>              Приостановка воспроизведения списка на определённое время
      vlc://quit                         Специальная команда для выхода из VLC

en: (default enabled)
ru: (по умолчанию включено)

en: (default disabled)
ru: (по умолчанию выключено)

en: Note:
ru: Примечание:

en: add --advanced to your command line to see advanced options.
ru: добавьте к команде --advanced, чтобы увидеть дополнительные параметры.

en: %u module was not displayed because it only has advanced options.
     | %u modules were not displayed because they only have advanced options.
ru[0]: Не был показан %u модуль, имеющий только расширенные параметры.
ru[1]: Не были показаны %u модуля, имеющие только расширенные параметры.
ru[2]: Не были показаны %u модулей, имеющие только расширенные параметры.
ru[3]: Не были показаны %u модулей, имеющие только расширенные параметры.

en: No matching module found. Use --list or --list-verbose to list available modules.
ru: Подходящий модуль не найден. Чтобы получить список имеющихся модулей, используйте --list или --list-verbose.

en: VLC version %s (%s)
ru: Версия VLC %s (%s)

en: Compiled by %s on %s (%s)
ru: Скомпилировано %s@%s (%s)

en: Compiler: %s
ru: Компилятор: %s

en: 
    Dumped content to vlc-help.txt file.
ru: 
    Содержимое сохранено в файл vlc-help.txt.

en: 
    Press the RETURN key to continue...
ru: 
    Для продолжения нажмите ВВОД

en: Unknown error
ru: Неизвестная ошибка

en: Bookmark %i
ru: Закладка %i

en: No description for this codec
ru: Описание этого кодека отсутствует

en: Codec not supported
ru: Кодек не поддерживается

en: VLC could not decode the format "%4.4s" (%s)
ru: VLC не может декодировать формат «%4.4s» (%s)

en: Unidentified codec
ru: Неопознанный кодек

en: VLC could not identify the audio or video codec
ru: VLC не может опознать видео- или аудиокодек

en: packetizer
ru: упаковщик

en: decoder
ru: декодер

en: Streaming / Transcoding failed
ru: Ошибка вещания/перекодирования

en: VLC could not open the %s module.
ru: VLC не может открыть модуль %s.

en: VLC could not open the decoder module.
ru: VLC не может открыть модуль декодирования.

en: Track
ru: Дорожка

en: Program
ru: Программа

en: Stream %d
ru: Поток %d

en: Scrambled
ru: Зашифровано

en: Yes
ru: Да

en: DTVCC Closed captions %u
ru: Скрытые субтитры для DTV %u

en: Closed captions %u
ru: Скрытые субтитры %u

en: Original ID
ru: Идентификатор оригинала

en: Codec
ru: Кодек

en: Language
ru: Язык

en: Description
ru: Описание

en: Type
ru: Тип

en: Channels
ru: Каналы

en: Sample rate
ru: Частота дискретизации

en: %u Hz
ru: %u Гц

en: Bits per sample
ru: Бит

en: Bitrate
ru: Битрейт

en: %u kb/s
ru: %u кб/сек

en: Track replay gain
ru: Выравнивание громкости композиции

en: Album replay gain
ru: Выравнивание громкости альбома

en: %.2f dB
ru: %.2f дБ

en: Video resolution
ru: Разрешение видео.

en: Buffer dimensions
ru: Размеры буфера

en: Frame rate
ru: Частота кадров

en: Decoded format
ru: Декодированный формат

en: Top left
ru: Верхняя-левая

en: Left top
ru: Левая-верхняя

en: Right bottom
ru: Правая-нижняя

en: Top right
ru: Верхняя-правая

en: Bottom left
ru: Нижняя-левая

en: Bottom right
ru: Правая-нижняя

en: Left bottom
ru: Левая-верхняя

en: Right top
ru: Правая-верхняя

en: Orientation
ru: Ориентация

en: Undefined
ru: Неопределённое

en: ITU-R BT.601 (525 lines, 60 Hz)
ru: ITU-R BT.601 (525 строк, 60 Гц)

en: ITU-R BT.601 (625 lines, 50 Hz)
ru: ITU-R BT.601 (625 строк, 50 Гц)

en: Color primaries
ru: Основные цвета

en: Linear
ru: Линейное

en: Hybrid Log-Gamma
ru: Гибридная лог-гамма (HLG)

en: Color transfer function
ru: Функция переноса цвета

en: Color space
ru: Цветовое пространство

en: %s Range
ru: %s диапазон

en: Full
ru: Полный

en: Center
ru: по центру

en: Top Left
ru: Сверху слева

en: Top Center
ru: Сверху по центру

en: Bottom Left
ru: Снизу слева

en: Bottom Center
ru: Снизу по центру

en: Chroma location
ru: Положение цветности

en: Rectangular
ru: Прямоугольная

en: Equirectangular
ru: Равнопромежуточная

en: Cubemap
ru: Кубическая карта

en: Projection
ru: Проекция

[ctx: ViewPoint]
en: Yaw
ru: Вертикальная ось

[ctx: ViewPoint]
en: Pitch
ru: Поперечная ось

[ctx: ViewPoint]
en: Roll
ru: Продольная ось

[ctx: ViewPoint]
en: Field of view
ru: Поле зрения

en: Max. luminance
ru: Макс. яркость

en: Min. luminance
ru: Мин. яркость

en: Primary R
ru: Основной цвет R

en: Primary G
ru: Основной цвет G

en: Primary B
ru: Основной цвет B

en: White point
ru: Точка белого

en: Subtitle
ru: Субтитры

en: Volume %ld%%
ru: Громкость %ld%%

en: Your input can't be opened
ru: Этот источник не открывается

en: VLC is unable to open the MRL '%s'. Check the log for details.
ru: VLC не может открыть MRL '%s'. Ищите более подробную информацию в лог-файле.

en: Title
ru: Название

en: Artist
ru: Исполнитель

en: Genre
ru: Жанр

en: Copyright
ru: Авторские права

en: Album
ru: Альбом

en: Track number
ru: Номер дорожки

en: Rating
ru: Рейтинг

en: Date
ru: Дата

en: Setting
ru: Настройки

en: Now Playing
ru: Сейчас играет

en: Publisher
ru: Издатель

en: Encoded by
ru: Кем закодировано

en: Artwork URL
ru: URL обложки

en: Track ID
ru: № дорожки

en: Number of Tracks
ru: Число дорожек

en: Director
ru: Режиссёр

en: Season
ru: Сезон

en: Episode
ru: Эпизод

en: Show Name
ru: Название шоу

en: Actors
ru: Актёры

en: Album Artist
ru: Исполнитель альбома

en: Disc number
ru: Номер диска

en: Bookmark
ru: В закладки

en: Programs
ru: Программы

en: Chapter
ru: Глава

en: Video Track
ru: Видеодорожка

en: Audio Track
ru: Аудиодорожка

en: Subtitle Track
ru: Дорожка субтитров

en: Next title
ru: Следующее заглавие

en: Previous title
ru: Предыдущее заглавие

en: Menu title
ru: Главное меню

en: Menu popup
ru: Всплывающее меню

en: Title %i%s
ru: Заглавие %i%s

en: Chapter %i
ru: Глава %i

en: Next chapter
ru: Следующая глава

en: Previous chapter
ru: Предыдущая глава

en: Media: %s
ru: Поток: %s

en: Add Interface
ru: Добавить интерфейс

en: Console
ru: Консоль

en: Web
ru: Веб-интерфейс

en: Mouse Gestures
ru: Жесты мыши

en: Running vlc with the default interface. Use 'cvlc' to use vlc without interface.
ru: Запуск vlc с интерфейсом по умолчанию. Используйте 'cvlc' для запуска vlc без интерфейса.

note: xgettext: Translate "C" to the language code: "fr", "en_GB", "nl", "ru"...
en: C
ru: ru

en: Zoom
ru: Увеличение

en: 1:4 Quarter
ru: 1:4 Четверть

en: 1:2 Half
ru: 1:2 Половина

en: 1:1 Original
ru: 1:1 Оригинал

en: 2:1 Double
ru: 2:1 Двойной

en: These options allow you to configure the interfaces used by VLC. You can select the main interface, additional interface modules, and define various related options.
ru: Эти параметры позволяют настраивать интерфейсы, используемые VLC. Вы можете выбрать главный интерфейс, дополнительные модули интерфейса и настроить различные относящиеся к ним параметры.

en: Interface module
ru: Модуль интерфейса

en: This is the main interface used by VLC. The default behavior is to automatically select the best module available.
ru: Интерфейс, используемый VLC. По умолчанию автоматически выбирается наиболее подходящий имеющийся модуль.

en: Extra interface modules
ru: Дополнительные модули интерфейса

en: You can select "additional interfaces" for VLC. They will be launched in the background in addition to the default interface. Use a colon separated list of interface modules. (common values are "rc" (remote control), "http", "gestures" ...)
ru: Список дополнительных интерфейсов VLC (через запятую), которые будут запускаться в дополнение к интерфейсу по умолчанию (например: «rc» (удалённое управление), «http», «gestures» (жесты) и т. д.).

en: You can select control interfaces for VLC.
ru: Здесь можно выбрать интерфейсы управления VLC.

en: Verbosity (0,1,2)
ru: Подробность сообщений (0,1,2)

en: This is the verbosity level (0=only errors and standard messages, 1=warnings, 2=debug).
ru: Устанавливает, насколько подробными будут сообщения программы (0=только ошибки и стандартные сообщения, 1=предупреждения, 2=отладка).

en: Default stream
ru: Поток по умолчанию

en: This stream will always be opened at VLC startup.
ru: Этот поток будет открываться при старте VLC.

en: Color messages
ru: Цветные сообщения

en: This enables colorization of the messages sent to the console. Your terminal needs Linux color support for this to work.
ru: При включении этого параметра сообщения в консоли будут цветными. Терминал при этом должен поддерживать цвета Linux.

en: Show advanced options
ru: Показать дополнительные параметры

en: When this is enabled, the preferences and/or interfaces will show all available options, including those that most users should never touch.
ru: Показывает все доступные параметры, включая те, которые большинство пользователей никогда не должны менять.

en: Interface interaction
ru: Взаимодействие с интерфейсом

en: When this is enabled, the interface will show a dialog box each time some user input is required.
ru: При включении этого параметра интерфейс будет показывать диалоговые окна, когда потребуется участие пользователя.

en: These options allow you to modify the behavior of the audio subsystem, and to add audio filters which can be used for post processing or visual effects (spectrum analyzer, etc.). Enable these filters here, and configure them in the "audio filters" modules section.
ru: Эти настройки позволяют изменять работу звуковой подсистемы и добавлять аудиофильтры, которые могут использоваться для пост-обработки или визуальных эффектов (анализатор спектра и т. д.). Фильтры включаются здесь, а настраиваются в разделе модулей «Аудиофильтры».

en: Audio output module
ru: Модуль вывода аудио

en: This is the audio output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
ru: Метод вывода аудио, используемый VLC. По умолчанию автоматически выбирается наилучший доступный метод.

en: Media role
ru: Медийная роль

en: Media (player) role for operating system policy.
ru: Медийная роль (роль проигрывателя) для политики операционной системы.

en: Enable audio
ru: Включить аудио

en: You can completely disable the audio output. The audio decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
ru: Вы можете полностью отключить вывод звука. В этом случае звук не будет декодироваться, что немного разгрузит центральный процессор.

en: Music
ru: Музыка

en: Communication
ru: Общение

en: Game
ru: Игра

en: Notification
ru: Уведомление

en: Animation
ru: Анимация

en: Production
ru: Производство

en: Accessibility
ru: Доступность

en: Test
ru: Тест

en: Audio gain
ru: Усиление звука

en: This linear gain will be applied to outputted audio.
ru: Линейное усиление, которое будет применено к выводимому звуку.

en: Audio output volume step
ru: Шаг громкости звука на выходе

en: The step size of the volume is adjustable using this option.
ru: Этот параметр задаёт размер шага, с которым будет изменяться громкость.

en: Remember the audio volume
ru: Запоминание громкости

en: The volume can be recorded and automatically restored next time VLC is used.
ru: VLC может запомнить значение громкости и восстановить его при следующем запуске.

en: Audio desynchronization compensation
ru: Компенсация рассинхронизации звука

en: This delays the audio output. The delay must be given in milliseconds. This can be handy if you notice a lag between the video and the audio.
ru: Задержка вывода звука в миллисекундах. Этот параметр может быть полезен, если звук отстаёт или опережает изображение.

en: This selects which plugin to use for audio resampling.
ru: Выбор модуля для изменения частоты дискретизации звука.

en: Sets the audio output channels mode that will be used by default if your hardware and the audio stream are compatible.
ru: Задаёт режим вывода аудиоканалов, используемый по умолчанию в случае совместимости аудиопотока с вашим оборудованием.

en: Force S/PDIF support
ru: Принудительная поддержка S/PDIF

en: This option should be used when the audio output can't negotiate S/PDIF support.
ru: Этот параметр следует использовать когда для аудиовывода не удаётся согласовать поддержку S/PDIF.

en: Force detection of Dolby Surround
ru: Принудительное обнаружение Dolby Surround

en: Use this when you know your stream is (or is not) encoded with Dolby Surround but fails to be detected as such. Even if the stream is not actually encoded with Dolby Surround, turning on this option might enhance your experience, especially when combined with the Headphone Channel Mixer.
ru: Используется, если известно, что поток закодирован (или не закодирован) с использованием Dolby Surround, но автоматически это не определяется. Даже если поток действительно не закодирован с Dolby Surround, включение этой функции может улучшить восприятие звука, особенно при совместном использовании с микшированием каналов наушников.

en: Auto
ru: автоматически

en: On
ru: включено

en: Off
ru: выключено

en: Stereo audio output mode
ru: Режим объёмного вывода звука

en: Unset
ru: Нет

en: This adds audio post processing filters, to modify the sound rendering.
ru: Добавляет фильтры пост-обработки для преобразования звука.

en: This adds visualization modules (spectrum analyzer, etc.).
ru: Добавляет модули визуализации (анализатор спектра и прочие).

en: Replay gain mode
ru: Режим выравнивания громкости

en: Select the replay gain mode
ru: Выберите режим выравнивания громкости

en: Replay preamp
ru: Предусиление для выравнивания

en: This allows you to change the default target level (89 dB) for stream with replay gain information
ru: Позволяет изменить требуемый уровень громкости по умолчанию (89 дБ) для потока с информацией Replay Gain

en: Default replay gain
ru: Выравнивание громкости по умолчанию

en: This is the gain used for stream without replay gain information
ru: Используется для потока, в котором отсутствует информация Replay Gain

en: Peak protection
ru: Защита пиков

en: Protect against sound clipping
ru: Защита звукового сигнала от обрезания верхушек амплитуды

en: Enable time stretching audio
ru: Изменение скорости звука

en: This allows playing audio at lower or higher speed without affecting the audio pitch
ru: Позволяет увеличивать или уменьшать скорость воспроизведения, не изменяя тональность звука.

en: None
ru: нет

en: These options allow you to modify the behavior of the video output subsystem. You can for example enable video filters (deinterlacing, image adjusting, etc.). Enable these filters here and configure them in the "video filters" modules section. You can also set many miscellaneous video options.
ru: Эти параметры позволяют вам изменять работу подсистемы вывода видео. Вы можете включить видеофильтры (устранение чересстрочности, коррекция цвета и т. д.). Включайте эти фильтры здесь и настраивайте в разделе модулей «Видеофильтры». Вы также можете настроить здесь множество других параметров видео.

en: Video output module
ru: Модуль вывода видео

en: This is the the video output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
ru: Метод вывода видео, используемый VLC по умолчанию. Автоматически выбирается наилучший доступный метод.

en: Enable video
ru: Включить видео

en: You can completely disable the video output. The video decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
ru: Вы можете полностью отключить вывод видео. В этом случае видео не будет декодироваться, что разгрузит центральный процессор.

en: Video width
ru: Ширина видео

en: You can enforce the video width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
ru: Вы можете изменить ширину видео. С -1 (по умолчанию) VLC будет подстраивать ширину под характеристики видео.

en: Video height
ru: Высота видео

en: You can enforce the video height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
ru: Вы можете изменить высоту видео. С -1 (по умолчанию) VLC будет подстраивать высоту под характеристики видео.

en: Video X coordinate
ru: Координата X видео

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (X coordinate).
ru: Вы можете назначить позицию верхнего левого угла окна видео (координата Х).

en: Video Y coordinate
ru: Координата Y видео

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (Y coordinate).
ru: Здесь вы можете назначить позицию верхнего левого угла окна видео (координата Y).

en: Video title
ru: Заголовок видео

en: Custom title for the video window (in case the video is not embedded in the interface).
ru: Заголовок окна вывода видео (в случае, если видео не встроено в интерфейс).

en: Video alignment
ru: Выравнивание видео

en: Enforce the alignment of the video in its window. By default (0) it will be centered (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, like 6=4+2 meaning top-right).
ru: Вы можете указать выравнивание видео в окне. По умолчанию (0) это будет центр (0 — центр, 1 — слева, 2 — справа, 4 — сверху, 8 — снизу. Вы можете также использовать комбинации этих значений, например 6=4+2, что означает сверху-справа).

en: Top
ru: сверху

en: Bottom
ru: снизу

en: Top-Left
ru: верхний левый угол

en: Top-Right
ru: верхний правый угол

en: Bottom-Left
ru: нижний левый угол

en: Bottom-Right
ru: нижний правый угол

en: Zoom video
ru: Масштаб видео

en: You can zoom the video by the specified factor.
ru: Вы можете изменить коэффициент масштабирования видео.

en: Grayscale video output
ru: Вывод видео полутонами серого

en: Output video in grayscale. As the color information aren't decoded, this can save some processing power.
ru: Вывод видео полутонами серого. Так как информация о цветности видео не декодируется, это несколько снижает нагрузку на центральный процессор.

en: Embedded video
ru: Встроенное видео

en: Embed the video output in the main interface.
ru: Встроить вывод видео в основной интерфейс.

en: Fullscreen video output
ru: Полноэкранный вывод видео

en: Start video in fullscreen mode
ru: Запускать видео в полноэкранном режиме

en: Always on top
ru: Поверх всех окон

en: Always place the video window on top of other windows.
ru: Всегда помещает окно видео поверх остальных.

en: Enable wallpaper mode
ru: Видео на рабочем столе

en: The wallpaper mode allows you to display the video as the desktop background.
ru: Этот режим позволяет показывать видео непосредственно на рабочем столе.

en: Show media title on video
ru: Показывать название медиафайла

en: Display the title of the video on top of the movie.
ru: Отображать название дорожки или её MRL поверх видео.

en: Show video title for x milliseconds
ru: Отображать название видео в течение x миллисекунд

en: Show the video title for n milliseconds, default is 5000 ms (5 sec.)
ru: Отображать название видео в течение n миллисекунд, по умолчанию 5000 мс (5 сек)

en: Position of video title
ru: Положение названия дорожки

en: Place on video where to display the title (default bottom center).
ru: Положение названия дорожки в изображении (по умолчанию снизу).

en: Hide cursor and fullscreen controller after x milliseconds
ru: Скрывать курсор и панель управления в полноэкранном режиме через x миллисекунд

en: Hide mouse cursor and fullscreen controller after n milliseconds.
ru: Скрывать курсор и панель управления в полноэкранном режиме через n миллисекунд.

en: Deinterlace
ru: Устранение чересстрочности

en: Deinterlace mode
ru: Режим устранения чересстрочности

en: Deinterlace method to use for video processing.
ru: Метод устранения чересстрочности при обработке видео.

en: Discard
ru: Отбрасывание

en: Blend
ru: Смешивание

en: Mean
ru: Среднее

en: Bob
ru: Удвоение

en: Phosphor
ru: Фосфор

en: Film NTSC (IVTC)
ru: Фильм NTSC (IVTC)

en: Disable screensaver
ru: Отключать заставку

en: Disable the screensaver during video playback.
ru: Отключать заставку на время воспроизведения видео.

en: Window decorations
ru: Оформление окна

en: VLC can avoid creating window caption, frames, etc... around the video, giving a "minimal" window.
ru: Если выключено, VLC не будет прорисовывать заголовок окна, обрамление и т. п., то есть будет работать в минимальном окне.

en: Video splitter module
ru: Модуль деления видео

en: This adds video splitters like clone or wall
ru: Добавляет такие фильтры вывода видео, как клонирование или стена

en: Video filter module
ru: Модуль видеофильтра

en: This adds post-processing filters to enhance the picture quality, for instance deinterlacing, or distort the video.
ru: Добавление фильтров пост-обработки для улучшения качества изображения (например, устранение чересстрочности) или для искажения видео.

en: Video snapshot directory (or filename)
ru: Каталог (или файл) снимков видео

en: Directory where the video snapshots will be stored.
ru: Каталог (или файл), в котором будут сохраняться снимки видео.

en: Video snapshot file prefix
ru: Префикс в названиях файлов снимков

en: Video snapshot format
ru: Формат снимков

en: Image format which will be used to store the video snapshots
ru: Формат изображений, в котором будут сохраняться снимки видео

en: Display video snapshot preview
ru: Предпросмотр снимка

en: Display the snapshot preview in the screen's top-left corner.
ru: Открывать предварительный просмотр снимка в верхнем левом углу экрана.

en: Use sequential numbers instead of timestamps
ru: Порядковые номера вместо отметок времени

en: Use sequential numbers instead of timestamps for snapshot numbering
ru: Использовать в названиях снимков последовательную нумерацию вместо отметок времени

en: Video snapshot width
ru: Ширина снимков

en: You can enforce the width of the video snapshot. By default it will keep the original width (-1). Using 0 will scale the width to keep the aspect ratio.
ru: Изменение ширины снимков видео. По умолчанию сохраняется исходная ширина (-1). При 0 ширина изменяется так, чтобы сохранялось соотношение сторон.

en: Video snapshot height
ru: Высота снимков

en: You can enforce the height of the video snapshot. By default it will keep the original height (-1). Using 0 will scale the height to keep the aspect ratio.
ru: Изменение высоту снимков видео. По умолчанию сохраняется исходная высота (-1). При 0 высота изменяется так, чтобы сохранялось соотношение сторон.

en: Video cropping
ru: Кадрирование видео

en: This forces the cropping of the source video. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect.
ru: Принудительное применение кадрирования к исходному видео. Возможные форматы — x:y (4:3, 16:9 и т. д.), устанавливающие глобальное соотношение сторон изображения.

en: Source aspect ratio
ru: Исходное соотношение сторон

en: This forces the source aspect ratio. For instance, some DVDs claim to be 16:9 while they are actually 4:3. This can also be used as a hint for VLC when a movie does not have aspect ratio information. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect, or a float value (1.25, 1.3333, etc.) expressing pixel squareness.
ru: Задаёт соотношение сторон исходного потока. К примеру, некоторые DVD утверждают, что они закодированы в формате 16:9, когда на самом деле — в 4:3. Также может быть использовано VLC в том случае, если видео не содержит информации о соотношении сторон. Возможные форматы - x:y (4:3, 16:9 и т. д.), выражающие соотношение сторон видео или значение с плавающей точкой (1.25, 1.3333 и т. д.), выражающее «квадратность» пиксела.

en: Video Auto Scaling
ru: Автомасштабирование видео

en: Let the video scale to fit a given window or fullscreen.
ru: Масштабирование видео по размерам данного окна или во весь экран.

en: Video scaling factor
ru: Масштаб видео

en: Scaling factor used when Auto Scaling is disabled.
    Default value is 1.0 (original video size).
ru: Масштаб, используемый при отключённом автоматическом масштабировании.
    Значение по умолчанию - 1,0 (исходный размер видео).

en: Custom crop ratios list
ru: Список других соотношений сторон для кадрирования

en: Comma separated list of crop ratios which will be added in the interface's crop ratios list.
ru: Список соотношений сторон для кадрирования, разделённых запятыми. Добавляются в соответствующий список интерфейса.

en: Custom aspect ratios list
ru: Список других соотношений сторон

en: Comma separated list of aspect ratios which will be added in the interface's aspect ratio list.
ru: Список соотношений сторон изображения, разделённых запятыми. Добавляются в соответствующий список интерфейса.

en: Fix HDTV height
ru: Исправлять высоту HDTV

en: This allows proper handling of HDTV-1080 video format even if broken encoder incorrectly sets height to 1088 lines. You should only disable this option if your video has a non-standard format requiring all 1088 lines.
ru: Позволяет правильно обрабатывать формат HDTV-1080, даже если кодер неверно задал высоту 1088 строк. Отключать это стоит только в том случае, если ваше видео закодировано в нестандартном формате и занимает все 1088 строк.

en: Monitor pixel aspect ratio
ru: Соотношение сторон для пикселов монитора

en: This forces the monitor aspect ratio. Most monitors have square pixels (1:1). If you have a 16:9 screen, you might need to change this to 4:3 in order to keep proportions.
ru: Изменить соотношение сторон для монитора. У большинства мониторов пикселы квадратные (1:1). Для экрана 16:9, возможно, стоит установить этот параметр на 4:3 для сохранения пропорций.

en: Skip frames
ru: Пропускать кадры

en: Enables framedropping on MPEG2 stream. Framedropping occurs when your computer is not powerful enough
ru: Допускает пропуск кадров в потоке MPEG2. Пропуск кадров возможен при недостаточной мощности компьютера

en: Drop late frames
ru: Пропускать опоздавшие кадры

en: This drops frames that are late (arrive to the video output after their intended display date).
ru: Позволяет пропускать опоздавшие карты (появляющиеся на модуле вывода после намеченной даты вывода).

en: Quiet synchro
ru: Тихая синхронизация

en: This avoids flooding the message log with debug output from the video output synchronization mechanism.
ru: Позволяет не забивать лог сообщениями механизма синхронизации видео вывода.

en: Key press events
ru: События от клавиатуры

en: This enables VLC hotkeys from the (non-embedded) video window.
ru: VLC будет обрабатывать горячие клавиши в отдельном окне видео.

en: Mouse events
ru: События от мыши

en: This enables handling of mouse clicks on the video.
ru: VLC будет реагировать на щелчки мыши в окне видео.

en: These options allow you to modify the behavior of the input subsystem, such as the DVD or VCD device, the network interface settings or the subtitle channel.
ru: Эти параметры позволяют изменять настройки подсистемы ввода, такие как устройство DVD или VCD, настройки сетевого интерфейса или канал субтитров.

en: File caching (ms)
ru: Кеш файлов (мс)

en: Caching value for local files, in milliseconds.
ru: Объём кеша для локальных файлов (в миллисекундах).

en: Live capture caching (ms)
ru: Кеш захватываемого потока (мс)

en: Caching value for cameras and microphones, in milliseconds.
ru: Объём кеша при записи с камеры или микрофона (в миллисекундах).

en: Disc caching (ms)
ru: Кеш дисков (мс)

en: Caching value for optical media, in milliseconds.
ru: Объём кеша при чтении с оптических носителей (в миллисекундах).

en: Network caching (ms)
ru: Кеш сетевых данных (мс)

en: Caching value for network resources, in milliseconds.
ru: Объём кеша при чтении с сетевых ресурсов (в миллисекундах).

en: Clock reference average counter
ru: Средний референсный счётчик

en: When using the PVR input (or a very irregular source), you should set this to 10000.
ru: При использовании ввода с PVR (или другого несинхронизированного источника), стоит установить значение 10000.

en: Clock synchronisation
ru: Синхронизация часов

en: It is possible to disable the input clock synchronisation for real-time sources. Use this if you experience jerky playback of network streams.
ru: Возможно отключение синхронизации входных дат для источников, вещающих в реальном времени. Используйте, если воспроизведение сетевых потоков часто прерывается.

en: Clock jitter
ru: Отклонение часов

en: This defines the maximum input delay jitter that the synchronization algorithms should try to compensate (in milliseconds).
ru: Определяет, какое максимальное временное отклонение может быть скомпенсировано алгоритмами синхронизации (в миллисекундах)

en: Network synchronisation
ru: Сетевая синхронизация

en: This allows you to remotely synchronise clocks for server and client. The detailed settings are available in Advanced / Network Sync.
ru: Позволяет удалённо синхронизировать часы сервера и клиента. Детальные настройки доступны в разделе «Дополнительно/Сетевая синхронизация».

en: Default
ru: по умолчанию

en: Enable
ru: включить

en: MTU of the network interface
ru: MTU сетевого интерфейса

en: This is the maximum application-layer packet size that can be transmitted over the network (in bytes).
ru: Максимальный размер пакета на прикладном уровне, который может быть передан по сети (в байтах).

en: Hop limit (TTL)
ru: Лимит хопов (TTL)

en: This is the hop limit (also known as "Time-To-Live" or TTL) of the multicast packets sent by the stream output (-1 = use operating system built-in default).
ru: Лимит хопов (также известный как «Time-To-Live» или TTL (время жизни)) пакетов multicast, посылаемых модулями вывода потока (-1 - использовать значение по умолчанию из операционной системы).

en: Multicast output interface
ru: Интерфейс вывода групповой передачи

en: Default multicast interface. This overrides the routing table.
ru: Интерфейс групповой передачи по умолчанию. Замещает таблицу маршрутизации.

en: DiffServ Code Point
ru: Точка кода дифференцированных услуг

en: Differentiated Services Code Point for outgoing UDP streams (or IPv4 Type Of Service, or IPv6 Traffic Class). This is used for network Quality of Service.
ru: Точка кода дифференцированных услуг для исходящих UDP-потоков («тип обслуживания» в IPv4 или «класс трафика» в IPv6). Используется для обеспечения «качества обслуживания» (QoS) сети.

en: Choose the program to select by giving its Service ID. Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
ru: Выберите программу по её номеру Service ID. Используйте только в том случае, если хотите просмотреть поток с несколькими программами (например, поток DVB).

en: Choose the programs to select by giving a comma-separated list of Service IDs (SIDs). Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
ru: Выберите программы, задав через запятую их номера Service ID (SID). Используйте только в том случае, если хотите просмотреть поток с несколькими программами (например, поток DVB).

en: Audio track
ru: Аудиодорожка

en: Stream number of the audio track to use (from 0 to n).
ru: Номер аудиодорожки, которую вы хотите использовать (от 0 до n).

en: Subtitle track
ru: Дорожка субтитров

en: Stream number of the subtitle track to use (from 0 to n).
ru: Номер дорожки субтитров, которую вы хотите использовать (от 0 до n).

en: Audio language
ru: Язык аудио

en: Language of the audio track you want to use (comma separated, two or three letter country code, you may use 'none' to avoid a fallback to another language).
ru: Предпочитаемый язык аудиодорожки (укажите через запятую двух- или трёхбуквенные коды стран и 'none', если переключение на другой язык нежелательно).

en: Subtitle language
ru: Язык субтитров

en: Language of the subtitle track you want to use (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
ru: Предпочитаемые языки субтитров (укажите через запятую двух- или трёхбуквенные коды стран и 'any', если подойдут любые другие).

en: Menu language
ru: Язык меню

en: Language of the menus you want to use with DVD/BluRay (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
ru: Предпочитаемые языки для отображения меню DVD/BluRay (двух- или трёхбуквенные коды стран или 'any' для выбора любого языка, через запятую).

en: Audio track ID
ru: № аудиодорожки

en: Stream ID of the audio track to use.
ru: Номер используемой аудиодорожки.

en: Subtitle track ID
ru: № дорожки субтитров

en: Stream ID of the subtitle track to use.
ru: Номер используемой дорожки субтитров.

en: Preferred Closed Captions decoder
ru: Предпочитаемый декодер скрытых субтитров

en: Preferred video resolution
ru: Предпочитаемое разрешение видео

en: When several video formats are available, select one whose resolution is closest to (but not higher than) this setting, in number of lines. Use this option if you don't have enough CPU power or network bandwidth to play higher resolutions.
ru: При наличии нескольких видеоформатов VLC выберет наиболее близкое (но не превышающее) разрешение по вертикали. Используйте этот параметр, если мощности процессора или скорости сети недостаточно для воспроизведения высоких разрешений.

en: Best available
ru: Максимально возможное

en: Standard Definition (576 or 480 lines)
ru: Стандартное разрешение (576 или 480 строк)

en: Low Definition (360 lines)
ru: Низкое разрешение (360 строк)

en: Very Low Definition (240 lines)
ru: Очень низкое разрешение (240 строк)

en: Input repetitions
ru: Повторение ввода

en: Number of time the same input will be repeated
ru: Число повторений одного и того же потока ввода

en: Start time
ru: Время начала

en: The stream will start at this position (in seconds).
ru: Поток начнётся с этой позиции (в секундах).

en: Stop time
ru: Время остановки

en: The stream will stop at this position (in seconds).
ru: Поток остановится на этой позиции (в секундах).

en: Run time
ru: Продолжительность работы

en: The stream will run this duration (in seconds).
ru: Поток будет проигрываться в течение этого времени (в секундах).

en: Fast seek
ru: Быстрый поиск

en: Favor speed over precision while seeking
ru: При поиске важнее скорость, а не точность

en: Playback speed
ru: Скорость воспроизведения

en: This defines the playback speed (nominal speed is 1.0).
ru: Этот параметр определяет скорость воспроизведения (обычная - 1).

en: Input list
ru: Входной список

en: You can give a comma-separated list of inputs that will be concatenated together after the normal one.
ru: Здесь можно задать разделённый запятыми список потоков ввода, которые будут добавлены к стандартному.

en: Input slave (experimental)
ru: Ведомые потоки ввода (экспериментально)

en: This allows you to play from several inputs at the same time. This feature is experimental, not all formats are supported. Use a '#' separated list of inputs.
ru: Позволяет одновременно воспроизводить несколько потоков ввода. Это экспериментальная функция, не все форматы поддерживаются. Используйте список ввода с элементами, разделёнными символом '#'.

en: Bookmarks list for a stream
ru: Список закладок для потока

en: You can manually give a list of bookmarks for a stream in the form "{name=bookmark-name,time=optional-time-offset,bytes=optional-byte-offset},{...}"
ru: Можно задать список закладок для потока в форме «{name=имя-закладки,time=необязательное-смещение-времени,bytes=необязательное-смещение-по-байтам},{...}».

en: Record directory
ru: Каталог для записей

en: Directory where the records will be stored
ru: Каталог, где будут сохраняться записи

en: Prefer native stream recording
ru: Использовать встроенную запись потока

en: When possible, the input stream will be recorded instead of using the stream output module
ru: Если это возможно, будет записан непосредственно входной поток, без использования модуля вывода потока

en: Timeshift directory
ru: Каталог для сдвига по времени

en: Directory used to store the timeshift temporary files.
ru: Каталог для сохранения временных файлов модуля сдвига по времени.

en: Timeshift granularity
ru: Глубина детализации сдвига по времени

en: This is the maximum size in bytes of the temporary files that will be used to store the timeshifted streams.
ru: Максимальный размер (в байтах) временных файлов для сохранения сдвинутых по времени потоков.

en: Change title according to current media
ru: Показать, что играет, в заголовке окна

en: This option allows you to set the title according to what's being played<br>$a: Artist<br>$b: Album<br>$c: Copyright<br>$t: Title<br>$g: Genre<br>$n: Track num<br>$p: Now playing<br>$A: Date<br>$D: Duration<br>$Z: "Now playing" (Fall back on Title - Artist)
ru: Здесь вы можете настроить отображение в заголовке свойств текущего элемента воспроизведения<br>$a: Исполнитель<br>$b: Альбом<br>$c: Правообладатель<br>$t: Название<br>$g: Жанр<br>$n: Номер дорожки<br>$p: Сейчас играет<br>$A: Дата<br>$D: Длительность<br>$Z: «Сейчас играет» (или Название ~ Исполнитель)

en: Disable all lua plugins
ru: Отключить все модули LUA

en: These options allow you to modify the behavior of the subpictures subsystem. You can for example enable subpictures sources (logo, etc.). Enable these filters here and configure them in the "subsources filters" modules section. You can also set many miscellaneous subpictures options.
ru: Эти настройки позволяют изменить поведение подсистемы слоёв. К примеру, можно включить фильтры (логотип и т. п.). Включите эти фильтры здесь и настройте их и дополнительные параметры слоёв в разделе «Модуль источников слоёв».

en: Force subtitle position
ru: Задать позицию субтитров

en: You can use this option to place the subtitles under the movie, instead of over the movie. Try several positions.
ru: Позволяет разместить субтитры под фильмом, вместо или над фильмом. Попробуйте разные позиции.

en: Subtitles text scaling factor
ru: Коэффициент увеличения текста субтитров

en: Changes the subtitles size where possible
ru: Изменяет размер субтитров, если это возможно

en: Enable sub-pictures
ru: Включить модуль «Слои»

en: You can completely disable the sub-picture processing.
ru: Можно полностью отключить обработку слоёв.

en: On Screen Display
ru: Экранная индикация

en: VLC can display messages on the video. This is called OSD (On Screen Display).
ru: VLC может отображать сообщения (меню) поверх видео (OSD, On Screen Display).

en: Text rendering module
ru: Модуль визуализации текста

en: VLC normally uses Freetype for rendering, but this allows you to use svg for instance.
ru: По умолчанию для визуализации используется Freetype, но здесь можно указать, например, SVG.

en: Subpictures source module
ru: Модуль источников слоёв

en: This adds so-called "subpicture sources". These filters overlay some images or text over the video (like a logo, arbitrary text, ...).
ru: Добавление так называемых «источников слоёв». Они управляют наложением изображений или текста на видео (например, логотипа, надписей и т. д.).

en: Subpictures filter module
ru: Модуль фильтров слоёв

en: This adds so-called "subpicture filters". These filter subpictures created by subtitle decoders or other subpictures sources.
ru: Добавляет так называемые «фильтры слоёв», которые фильтруют слои, созданные, например декодером субтитров или другими источниками.

en: Autodetect subtitle files
ru: Автоматически определять файлы субтитров

en: Automatically detect a subtitle file, if no subtitle filename is specified (based on the filename of the movie).
ru: Автоматически определять файл субтитров, если имя файла не указано (основывается на имени файла фильма).

en: Subtitle autodetection fuzziness
ru: Нечёткое определение файлов субтитров

en: This determines how fuzzy subtitle and movie filename matching will be. Options are:
    0 = no subtitles autodetected
    1 = any subtitle file
    2 = any subtitle file containing the movie name
    3 = subtitle file matching the movie name with additional chars
    4 = subtitle file matching the movie name exactly
ru: Этот параметр определяет, насколько чётким будет определение имени файлов субтитров и фильма. Возможные значения:
    0 = отключить автоопределение
    1 = любой файл субтитров
    2 = любой файл субтитров, имя которого содержит имя файла фильма
    3 = файл субтитров, содержащий имя файла фильма и дополнительные знаки
    4 = файл субтитров, содержащий только имя файла фильма

en: Subtitle autodetection paths
ru: Пути автоопределения файлов субтитров

en: Look for a subtitle file in those paths too, if your subtitle file was not found in the current directory.
ru: Если файл субтитров не был найден в текущем каталоге, искать также и в этих каталогах.

en: Use subtitle file
ru: Использовать файл субтитров

en: Load this subtitle file. To be used when autodetect cannot detect your subtitle file.
ru: Использовать именно этот файл субтитров. Имеет смысл задавать, если автоопределение не срабатывает.

en: DVD device
ru: Устройство DVD

en: VCD device
ru: Устройство VCD

en: Audio CD device
ru: Устройство Audio CD

en: This is the default DVD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
ru: Устройство (или файл) DVD для использования по умолчанию. Укажите двоеточие после имени диска (к примеру, D:)

en: This is the default VCD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
ru: Устройство (или файл) VCD для использования по умолчанию. Укажите двоеточие после имени диска (к примеру, D:)

en: This is the default Audio CD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
ru: Устройство (или файл) Audio CD для использования по умолчанию. Укажите двоеточие после имени диска (к примеру, D:)

en: This is the default DVD device to use.
ru: Устройство (или файл) DVD для использования по умолчанию.

en: This is the default VCD device to use.
ru: Устройство VCD для использования по умолчанию.

en: This is the default Audio CD device to use.
ru: Устройство Audio CD для использования по умолчанию.

en: TCP connection timeout
ru: Таймаут TCP-соединения

en: Default TCP connection timeout (in milliseconds).
ru: Таймаут TCP-соединения по умолчанию (в миллисекундах)

en: HTTP server address
ru: Адрес HTTP-сервера

en: By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
ru: По умолчанию сервер будет принимать подключение по всем локальным IP-адресам. Если вы хотите ограничиться определённым сетевым интерфейсом, укажите IP-адрес (например ::1 или 127.0.0.1) или имя узла (например, localhost).

en: RTSP server address
ru: Адрес RTSP-сервера

en: This defines the address the RTSP server will listen on, along with the base path of the RTSP VOD media. Syntax is address/path. By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
ru: Здесь определяется адрес, к которому будет привязан RTSP-сервер, а также базовый путь медиаресурса RTSP VOD. Синтаксис параметра: адрес/путь. По умолчанию сервер будет принимать подключение по всем локальным IP-адресам. Если вы хотите ограничиться определённым сетевым интерфейсом, укажите IP-адрес (например ::1 или 127.0.0.1) или имя узла (например, localhost).

en: HTTP server port
ru: Порт HTTP-сервера

en: The HTTP server will listen on this TCP port. The standard HTTP port number is 80. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
ru: HTTP-сервер будет работать на этом TCP-порту. Стандартный номер порта для HTTP - 80. Однако, операционные системы обычно запрещают использовать порты до 1025.

en: HTTPS server port
ru: Порт HTTPS-сервера

en: The HTTPS server will listen on this TCP port. The standard HTTPS port number is 443. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
ru: HTTPS-сервер будет работать на этом TCP-порту. Стандартный номер порта для HTTPS - 443. Однако, операционные системы обычно запрещают использовать порты до 1025.

en: RTSP server port
ru: Порт RTSP-сервера

en: The RTSP server will listen on this TCP port. The standard RTSP port number is 554. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
ru: RTSP-сервер будет работать на этом TCP-порту. Стандартный номер порта для RTSP - 554, однако операционные системы обычно запрещают использовать порты до 1025.

en: HTTP/TLS server certificate
ru: Сертификат сервера HTTP/TLS

en: This X.509 certicate file (PEM format) is used for server-side TLS. On OS X, the string is used as a label to search the certificate in the keychain.
ru: Этот сертификат X.509 (в файле формата PEM) используется для шифрования TLS на стороне сервера. В OS X эта строка используется как идентификатор для поиска сертификата в наборе ключей.

en: HTTP/TLS server private key
ru: Закрытый ключ сервера HTTP/TLS

en: This private key file (PEM format) is used for server-side TLS.
ru: Этот файл закрытого ключа (в формате PEM) используется для работы TLS-сервера.

en: HTTP proxy
ru: HTTP-прокси

en: HTTP proxy to be used It must be of the form http://[user@]myproxy.mydomain:myport/ ; if empty, the http_proxy environment variable will be tried.
ru: Используемый HTTP-прокси. Формат: http://[пользователь[:пароль]@]прокси.домен:порт/ ; если этот параметр не заполнен, то будет использоваться переменная среды http_proxy.

en: HTTP proxy password
ru: Пароль HTTP-прокси

en: If your HTTP proxy requires a password, set it here.
ru: Если для HTTP-прокси требуется пароль, укажите его здесь.

en: SOCKS server
ru: Сервер SOCKS

en: SOCKS proxy server to use. This must be of the form address:port. It will be used for all TCP connections
ru: Прокси-сервер SOCKS для подключения (указывается в виде адрес:порт). Будет использоваться для всех TCP-соединений.

en: SOCKS user name
ru: Имя пользователя

en: User name to be used for connection to the SOCKS proxy.
ru: Имя пользователя, которое будет использовано при подсоединении к SOCKS прокси.

en: SOCKS password
ru: Пароль

en: Password to be used for connection to the SOCKS proxy.
ru: Пароль, который будет использован при соединения с SOCKS.

en: Title metadata
ru: Название

en: Allows you to specify a "title" metadata for an input.
ru: Позволяет указать название для входящего потока.

en: Author metadata
ru: Автор

en: Allows you to specify an "author" metadata for an input.
ru: Позволяет указать автора для входящего потока.

en: Artist metadata
ru: Исполнитель

en: Allows you to specify an "artist" metadata for an input.
ru: Позволяет указать исполнителя для входящего потока.

en: Genre metadata
ru: Жанр

en: Allows you to specify a "genre" metadata for an input.
ru: Позволяет указать жанр для входящего потока.

en: Copyright metadata
ru: Авторское право

en: Allows you to specify a "copyright" metadata for an input.
ru: Позволяет указать информацию об авторских правах для входящего потока.

en: Description metadata
ru: Описание

en: Allows you to specify a "description" metadata for an input.
ru: Позволяет указать описание для входящего потока.

en: Date metadata
ru: Дата

en: Allows you to specify a "date" metadata for an input.
ru: Позволяет указать дату для входящего потока.

en: URL metadata
ru: URL

en: Allows you to specify a "url" metadata for an input.
ru: Позволяет указать URL для входящего потока.

en: This option can be used to alter the way VLC selects its codecs (decompression methods). Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
ru: Этот параметр позволяет изменить метода выбора кодеков в VLC. Он предназначен только для опытных пользователей, т. к. его ошибочная настройка может нарушить воспроизведение всех медиапотоков.

en: Preferred decoders list
ru: Список предпочитаемых декодеров

en: List of codecs that VLC will use in priority. For instance, 'dummy,a52' will try the dummy and a52 codecs before trying the other ones. Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
ru: Список кодеков, которые VLC будет использовать, в зависимости от их приоритета. К примеру, 'dummy,a52' означает попробовать кодеки 'dummy' и 'a52' перед всеми остальными. Этот параметр предназначен только для опытных пользователей, т. к. его ошибочная настройка может нарушить воспроизведение всех медиапотоков.

en: Preferred encoders list
ru: Список предпочитаемых кодеров

en: This allows you to select a list of encoders that VLC will use in priority.
ru: Список кодеров, которые будет использовать VLC, в порядке приоритета.

en: These options allow you to set default global options for the stream output subsystem.
ru: Эти параметры позволяют задать общие настройки для подсистемы вывода потока.

en: Default stream output chain
ru: Цепочка вывода потока по умолчанию

en: You can enter here a default stream output chain. Refer to the documentation to learn how to build such chains. Warning: this chain will be enabled for all streams.
ru: Вы можете ввести цепочку вывода потока, используемую по умолчанию. Обратитесь документации, чтобы узнать более подробно, как строить такие цепочки. Осторожно: эта цепочка будет применяться для всех потоков.

en: Enable streaming of all ES
ru: Включить трансляцию всех элементарных потоков

en: Stream all elementary streams (video, audio and subtitles)
ru: Транслировать все элементарные потоки (видео, аудио и субтитры)

en: Display while streaming
ru: Показывать во время вещания

en: Play locally the stream while streaming it.
ru: Воспроизводить поток локально во время вещания

en: Enable video stream output
ru: Включить вывод видеопотока

en: Choose whether the video stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
ru: Перенаправление видеопотока в соответствующий модуль вывода, если последний включён.

en: Enable audio stream output
ru: Включить вывод аудиопотока

en: Choose whether the audio stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
ru: Перенаправление аудиопотока в соответствующий модуль вывода, если последний включён.

en: Enable SPU stream output
ru: Включить вывод субтитров

en: Choose whether the SPU streams should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
ru: Перенаправление потока субтитров в соответствующий модуль вывода, если последний включён.

en: Keep stream output open
ru: Сохранять поток вывода открытым

en: This allows you to keep an unique stream output instance across multiple playlist item (automatically insert the gather stream output if not specified)
ru: Этот параметр позволяет сохранять один и тот же поток вывода среди нескольких элементов плейлиста (автоматически вставлять выходной поток, если ничего не указано.

en: Stream output muxer caching (ms)
ru: Кеширование мультиплексора (мс)

en: This allow you to configure the initial caching amount for stream output muxer. This value should be set in milliseconds.
ru: Изменить размер стартового кеша для мультиплексора вывода потока. Значение указывается в миллисекундах.

en: Preferred packetizer list
ru: Список предпочитаемых упаковщиков

en: This allows you to select the order in which VLC will choose its packetizers.
ru: Этот параметр позволяет выбирать порядок, в котором VLC будет использовать упаковщики.

en: Mux module
ru: Модуль мультиплексирования

en: This is a legacy entry to let you configure mux modules
ru: Устаревший параметр, позволяет настраивать модули мультиплексирования

en: Access output module
ru: Модуль вывода

en: This is a legacy entry to let you configure access output modules
ru: Устаревший параметр, позволяет настраивать модули вывода

en: If this option is enabled, the flow on the SAP multicast address will be controlled. This is needed if you want to make announcements on the MBone.
ru: Если этот параметр включён, включается контроль над потоком на multicast-адресе SAP. Это необходимо, если вы хотите рассылать оповещения на MBone.

en: SAP announcement interval
ru: Период оповещений SAP

en: When the SAP flow control is disabled, this lets you set the fixed interval between SAP announcements.
ru: Когда управление потоком SAP выключено, этот параметр позволяет установить фиксированный период рассылки оповещений SAP

en: These options allow you to select default modules. Leave these alone unless you really know what you are doing.
ru: Эти параметры позволяют выбирать модули по умолчанию. Не изменяйте их, если вы не уверены в том, что делаете.

en: Access module
ru: Модуль ввода

en: This allows you to force an access module. You can use it if the correct access is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
ru: Используемый модуль ввода. Вы можете указать правильный модуль, если автоопределение не сработало. Не устанавливайте этот параметр, как общий, если вы не уверены в том, что делаете.

en: Stream filter module
ru: Модуль фильтров для потока

en: Stream filters are used to modify the stream that is being read.
ru: Фильтры потока используются для изменения считываемого потока.

en: Demux filter module
ru: Модуль фильтра демультиплексора

en: Demux filters are used to modify/control the stream that is being read.
ru: Фильтры демультиплексора используются для изменения/управления считываемого потока.

en: Demux module
ru: Модуль демультиплексора

en: Demultiplexers are used to separate the "elementary" streams (like audio and video streams). You can use it if the correct demuxer is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
ru: Демультиплексоры используются для разделения элементарных потоков (таких как аудио и видео). Вы можете указать правильный демультиплексор, если автоопределение не сработало. Не устанавливайте этот параметр глобально, если не уверены в том, что делаете.

en: VoD server module
ru: Модуль сервера VoD

en: You can select which VoD server module you want to use. Set this to 'vod_rtsp' to switch back to the old, legacy module.
ru: Вы можете выбрать нужный вам модуль сервера VoD или указать 'vod_rtsp', чтобы переключиться на старый модуль.

en: Allow real-time priority
ru: Разрешить приоритет реального времени

en: Running VLC in real-time priority will allow for much more precise scheduling and yield better, especially when streaming content. It can however lock up your whole machine, or make it very very slow. You should only activate this if you know what you're doing.
ru: Запуск VLC с приоритетом реального времени позволяет получать большую часть процессорного времени, что даёт лучший результат, особенно для вещания. Однако, это может завесить весь ваш компьютер или сделает его очень медленным. Вы должны включать этот параметр только в том случае, если уверены в том, что делаете.

en: Adjust VLC priority
ru: Настроить приоритет VLC

en: This option adds an offset (positive or negative) to VLC default priorities. You can use it to tune VLC priority against other programs, or against other VLC instances.
ru: Этот параметр добавляет смещение (в большую или меньшую сторону) к приоритету VLC по умолчанию. Вы можете настраивать приоритет относительно других программ или относительно других процессов VLC.

en: This option is useful if you want to lower the latency when reading a stream
ru: Эта полезно для уменьшения времени ожидания при чтении потока

en: VLM configuration file
ru: Конфигурационный файл VLM

en: Read a VLM configuration file as soon as VLM is started.
ru: Загрузить указанный конфигурационный файл при запуске VLM.

en: Use a plugins cache
ru: Использовать кеш модулей

en: Use a plugins cache which will greatly improve the startup time of VLC.
ru: Использование кеша модулей существенно ускоряет запуск VLC.

en: Scan for new plugins
ru: Сканирование новых модулей

en: Scan plugin directories for new plugins at startup. This increases the startup time of VLC.
ru: Сканировать каталоги модулей в поиске новых модулей при запуске. Это увеличивает время запуска VLC.

en: Preferred keystore list
ru: Список предпочитаемых хранилищ ключей

en: List of keystores that VLC will use in priority.
ru: Список хранилищ ключей, которые будет использовать VLC, в порядке приоритета.

en: Locally collect statistics
ru: Сбор локальной статистики

en: Collect miscellaneous local statistics about the playing media.
ru: Собирать разнообразную локальную статистику в процессе воспроизведения.

en: Run as daemon process
ru: Запускать в фоне

en: Runs VLC as a background daemon process.
ru: Запускать VLC как фоновый процесс.

en: Write process id to file
ru: Записывать идентификатор процесса в файл

en: Writes process id into specified file.
ru: Записывает идентификатор процесса в указанный файл.

en: Allow only one running instance
ru: Разрешать запуск только одной копии VLC

en: Allowing only one running instance of VLC can sometimes be useful, for example if you associated VLC with some media types and you don't want a new instance of VLC to be opened each time you open a file in your file manager. This option will allow you to play the file with the already running instance or enqueue it.
ru: Ограничение одной копии VLC бывает полезно, например если вы привязали к VLC некоторые типы медиафайлов и не хотите, чтобы при открытии в файловом менеджере каждого нового файла запускалась новая копия VLC. В этом режиме файл будет воспроизводиться в существующей копии или добавлен в очередь.

en: VLC is started from file association
ru: VLC запущен по ассоциации файла

en: Tell VLC that it is being launched due to a file association in the OS
ru: Указывает, что VLC запущен по ассоциации файла в ОС.

en: Use only one instance when started from file manager
ru: Ограничиться одной копией при запуске из менеджера файлов

en: Increase the priority of the process
ru: Увеличить приоритет процесса

en: Increasing the priority of the process will very likely improve your playing experience as it allows VLC not to be disturbed by other applications that could otherwise take too much processor time. However be advised that in certain circumstances (bugs) VLC could take all the processor time and render the whole system unresponsive which might require a reboot of your machine.
ru: Увеличение приоритета процесса вероятно увеличит быстродействие VLC, так как при этом другие приложения не будут отнимать слишком много процессорного времени. Однако, учтите, что в некоторых случаях (из-за ошибок) VLC может загружать процессор полностью, в результате чего компьютер может перестать реагировать на ваши действия и вам останется только перегрузить его.

en: Enqueue items into playlist in one instance mode
ru: Добавлять позиции в очередь в режиме одной копии

en: When using the one instance only option, enqueue items to playlist and keep playing current item.
ru: В режиме одной копии добавлять следующие позиции в плейлист, не прерывая воспроизведение текущей позиции.

en: Expose media player via D-Bus
ru: Выставлять медиаплеер через D-Bus

en: Allow other applications to control VLC using the D-Bus MPRIS protocol.
ru: Позволять другим приложениям управлять VLC, используя протокол D-Bus MPRIS.

en: These options define the behavior of the playlist. Some of them can be overridden in the playlist dialog box.
ru: Эти параметры определяют поведение плейлиста. Некоторые из них могут быть переопределены в диалоговом окне плейлиста.

en: Automatically preparse items
ru: Автоматически предсканировать элементы

en: Automatically preparse items added to the playlist (to retrieve some metadata).
ru: Автоматически предсканировать элементы, добавляемые в плейлист (для получения метаданных).

en: Preparsing timeout
ru: Таймаут предсканирования

en: Maximum time allowed to preparse an item, in milliseconds
ru: Максимальное время, отводимое на предсканирование одного элемента, в миллисекундах

en: Allow metadata network access
ru: Разрешить доступ к метаданным по сети

en: Collapse
ru: Свернуть

en: Expand
ru: Развернуть

en: Subdirectory behavior
ru: Поведение подкаталогов

en: Select whether subdirectories must be expanded.
    none: subdirectories do not appear in the playlist.
    collapse: subdirectories appear but are expanded on first play.
    expand: all subdirectories are expanded.
ru: Выберите, как должны разворачиваться подкаталоги.
    «нет»: подкаталоги не добавляются в плейлист.
    «свернуть»: подкаталоги добавляются в плейлист, но разворачиваются при первом воспроизведении.
    «развернуть»: все подкаталоги изначально развёрнуты.

en: Ignored extensions
ru: Пропускать расширения

en: Files with these extensions will not be added to playlist when opening a directory.
    This is useful if you add directories that contain playlist files for instance. Use a comma-separated list of extensions.
ru: Файлы с этими расширениями не будут добавляться в плейлист при открытии каталога.
    Это полезно, если вы к примеру добавляете каталоги, содержащие другие плейлисты. Расширения разделяются запятыми.

en: Show hidden files
ru: Показывать скрытые файлы

en: Ignore files starting with '.'
ru: Игнорировать файлы, начинающиеся с '.'

en: Services discovery modules
ru: Модули обнаружения служб

en: Specifies the services discovery modules to preload, separated by colons. Typical value is "sap".
ru: Список загружаемых модулей обнаружения служб, разделённых запятыми (обычное значение: «sap»).

en: Play files randomly forever
ru: Всегда воспроизводить файлы в случайном порядке

en: VLC will randomly play files in the playlist until interrupted.
ru: Всегда воспроизводить файлы из плейлиста в случайном порядке до прерывания.

en: Repeat all
ru: Повторять все

en: VLC will keep playing the playlist indefinitely.
ru: VLC будет воспроизводить элементы плейлиста бесконечно.

en: Repeat current item
ru: Повторить текущий элемент

en: VLC will keep playing the current playlist item.
ru: VLC будет повторять данный элемент плейлиста.

en: Play and stop
ru: Воспроизвести и остановить

en: Stop the playlist after each played playlist item.
ru: Остановить воспроизведение после текущего элемента.

en: Play and exit
ru: Воспроизвести и выйти

en: Exit if there are no more items in the playlist.
ru: Выйти, если в плейлисте больше не осталось элементов.

en: Play and pause
ru: Воспроизвести и приостановить

en: Pause each item in the playlist on the last frame.
ru: Приостанавливать воспроизведение на последнем кадре каждого пункта плейлиста.

en: Start paused
ru: Начинать с паузы

en: Pause each item in the playlist on the first frame.
ru: Приостанавливать воспроизведение на первом кадре каждого пункта плейлиста.

en: Auto start
ru: Автозапуск

en: Automatically start playing the playlist content once it's loaded.
ru: Автоматически начинать воспроизведение содержимого плейлиста после его загрузки.

en: Pause on audio communication
ru: Пауза по звуковому сигналу

en: If pending audio communication is detected, playback will be paused automatically.
ru: Если обнаружится другой звуковой сигнал, воспроизведение будет автоматически приостановлено.

en: Use media library
ru: Использовать медиатеку

en: The media library is automatically saved and reloaded each time you start VLC.
ru: Медиатека автоматически сохраняется и перезагружается каждый раз при запуске VLC.

en: Display playlist tree
ru: Отображать список в виде дерева

en: The playlist can use a tree to categorize some items, like the contents of a directory.
ru: Распределение в плейлисте нескольких позиций по категориям можно сделать в виде дерева, как содержание каталога.

en: These settings are the global VLC key bindings, known as "hotkeys".
ru: Эти параметры настраивают общие привязки клавиш («горячие клавиши»).

en: Ignore
ru: Нет

en: Volume control
ru: Изменение громкости

en: Position control
ru: Изменение позиции

en: Position control reversed
ru: Обратное изменение позиции

en: Mouse wheel vertical axis control
ru: Управление движением колёсика мыши по вертикали

en: The mouse wheel vertical (up/down) axis can control volume, position or be ignored.
ru: Вращение колёсика мыши вверх/вниз может управлять громкостью, позицией или игнорироваться.

en: Mouse wheel horizontal axis control
ru: Управление движением колёсика мыши по горизонтали

en: The mouse wheel horizontal (left/right) axis can control volume, position or be ignored.
ru: Движение колесика мыши влево/вправо может управлять громкостью, позицией или игнорироваться.

en: Fullscreen
ru: Полноэкранный режим

en: Select the hotkey to use to swap fullscreen state.
ru: Назначьте клавишу для переключения полноэкранного режима.

en: Exit fullscreen
ru: Выход из полноэкранного режима

en: Select the hotkey to use to exit fullscreen state.
ru: Назначьте клавишу для выхода из полноэкранного режима.

en: Play/Pause
ru: Воспроизведение/пауза

en: Select the hotkey to use to swap paused state.
ru: Назначьте клавишу для смены состояния воспроизведение/пауза.

en: Pause only
ru: Только пауза

en: Select the hotkey to use to pause.
ru: Назначьте клавишу для паузы.

en: Play only
ru: Только воспроизведение

en: Select the hotkey to use to play.
ru: Назначьте клавишу для воспроизведения.

en: Faster
ru: Быстрее

en: Select the hotkey to use for fast forward playback.
ru: Назначьте клавишу для ускорения воспроизведения.

en: Slower
ru: Медленнее

en: Select the hotkey to use for slow motion playback.
ru: Назначьте клавишу для замедления воспроизведения.

en: Normal rate
ru: Нормальная скорость

en: Select the hotkey to set the playback rate back to normal.
ru: Назначьте клавишу для восстановления нормальной скорости воспроизведения.

en: Faster (fine)
ru: Немного быстрее

en: Slower (fine)
ru: Немного медленнее

en: Next
ru: Следующий

en: Select the hotkey to use to skip to the next item in the playlist.
ru: Назначьте клавишу для перехода к следующей позиции плейлиста.

en: Previous
ru: Предыдущий

en: Select the hotkey to use to skip to the previous item in the playlist.
ru: Назначьте клавишу для переключения к предыдущей позиции плейлиста.

en: Stop
ru: Стоп

en: Select the hotkey to stop playback.
ru: Назначьте клавишу для остановки.

en: Position
ru: Расположение

en: Select the hotkey to display the position.
ru: Назначьте клавишу для отображения текущей позиции.

en: Very short backwards jump
ru: Очень короткий скачок назад

en: Select the hotkey to make a very short backwards jump.
ru: Назначьте клавишу для минимального скачка назад.

en: Short backwards jump
ru: Короткий скачок назад

en: Select the hotkey to make a short backwards jump.
ru: Назначьте клавишу для короткого скачка назад.

en: Medium backwards jump
ru: Средний скачок назад

en: Select the hotkey to make a medium backwards jump.
ru: Назначьте клавишу для среднего скачка назад.

en: Long backwards jump
ru: Длинный скачок назад

en: Select the hotkey to make a long backwards jump.
ru: Назначьте клавишу для длинного скачка назад.

en: Very short forward jump
ru: Очень короткий скачок вперёд

en: Select the hotkey to make a very short forward jump.
ru: Назначьте клавишу для минимального скачка вперёд.

en: Short forward jump
ru: Короткий скачок вперёд

en: Select the hotkey to make a short forward jump.
ru: Назначьте клавишу для короткого скачка вперёд.

en: Medium forward jump
ru: Средний скачок вперёд

en: Select the hotkey to make a medium forward jump.
ru: Назначьте клавишу для среднего скачка вперёд.

en: Long forward jump
ru: Длинный скачок вперёд

en: Select the hotkey to make a long forward jump.
ru: Назначьте клавишу для длинного скачка вперёд.

en: Next frame
ru: Следующий кадр

en: Select the hotkey to got to the next video frame.
ru: Назначьте клавишу для перехода к следующему кадру.

en: Very short jump length
ru: Длина минимального скачка

en: Very short jump length, in seconds.
ru: Длина минимального скачка, в секундах.

en: Short jump length
ru: Длина короткого скачка

en: Short jump length, in seconds.
ru: Длина короткого скачка, в секундах.

en: Medium jump length
ru: Длина среднего скачка

en: Medium jump length, in seconds.
ru: Длина среднего скачка, в секундах.

en: Long jump length
ru: Длина длинного скачка

en: Long jump length, in seconds.
ru: Длина длинного скачка, в секундах.

en: Quit
ru: Выход

en: Select the hotkey to quit the application.
ru: Назначьте клавишу для выхода из приложения.

en: Navigate up
ru: Перемещение вверх

en: Select the key to move the selector up in DVD menus / Move viewpoint to up (pitch).
ru: Назначьте клавишу для перемещения указателя вверх в DVD-меню / перемещения точки зрения вверх.

en: Navigate down
ru: Перемещение вниз

en: Select the key to move the selector down in DVD menus / Move viewpoint to down (pitch).
ru: Назначьте клавишу для перемещения указателя вниз в DVD-меню / перемещения точки зрения вниз.

en: Navigate left
ru: Перемещение влево

en: Select the key to move the selector left in DVD menus / Move viewpoint to left (yaw).
ru: Назначьте клавишу для перемещения указателя влево в DVD-меню / перемещения точки зрения влево

en: Navigate right
ru: Перемещение вправо

en: Select the key to move the selector right in DVD menus / Move viewpoint to right (yaw).
ru: Назначьте клавишу для перемещения указателя вправо в DVD-меню / перемещения точки зрения вправо.

en: Activate
ru: Активировать

en: Select the key to activate selected item in DVD menus.
ru: Назначьте клавишу для выбора текущего пункта DVD-меню.

en: Go to the DVD menu
ru: Переход в меню DVD

en: Select the key to take you to the DVD menu
ru: Назначьте клавишу для перехода к DVD-меню

en: Select previous DVD title
ru: Переход к предыдущему разделу DVD

en: Select the key to choose the previous title from the DVD
ru: Назначьте клавишу для перехода к предыдущему разделу DVD

en: Select next DVD title
ru: Переход к следующему разделу DVD

en: Select the key to choose the next title from the DVD
ru: Назначьте клавишу для перехода к следующему разделу DVD

en: Select prev DVD chapter
ru: Переход к предыдущей главе DVD

en: Select the key to choose the previous chapter from the DVD
ru: Назначьте клавишу для перехода к предыдущей главе DVD

en: Select next DVD chapter
ru: Переход к следующей главе DVD

en: Select the key to choose the next chapter from the DVD
ru: Назначьте клавишу для перехода к следующей главе DVD

en: Volume up
ru: Громче

en: Select the key to increase audio volume.
ru: Назначьте клавишу для увеличения громкости аудио.

en: Volume down
ru: Тише

en: Select the key to decrease audio volume.
ru: Назначьте клавишу для уменьшения громкости аудио.

en: Mute
ru: Выключить звук

en: Select the key to mute audio.
ru: Назначьте клавишу для выключения звука.

en: Subtitle delay up
ru: Увеличение задержки субтитров

en: Select the key to increase the subtitle delay.
ru: Назначьте клавишу для увеличения задержки субтитров.

en: Subtitle delay down
ru: Уменьшение задержки субтитров

en: Select the key to decrease the subtitle delay.
ru: Назначьте клавишу для уменьшения задержки субтитров.

en: Reset subtitles text scale
ru: Сбросить коэффициент увеличения текста субтитров

en: Scale up subtitles text
ru: Увеличение текста субтитров

en: Scale down subtitles text
ru: Уменьшение текста субтитров

en: Select the key to change subtitles text scaling
ru: Назначьте клавишу для изменения размера текста субтитров

en: Subtitle sync / bookmark audio timestamp
ru: Синхронизация: отметка в аудиодорожке

en: Select the key to bookmark audio timestamp when syncing subtitles.
ru: Назначьте клавишу для установки отметки в аудиодорожке для настройки синхронизации.

en: Subtitle sync / bookmark subtitle timestamp
ru: Синхронизация: отметка в субтитрах

en: Select the key to bookmark subtitle timestamp when syncing subtitles.
ru: Назначьте клавишу для установки отметки в дорожке субтитров для настройки синхронизации.

en: Subtitle sync / synchronize audio & subtitle timestamps
ru: Синхронизация: установка задержки

en: Select the key to synchronize bookmarked audio & subtitle timestamps.
ru: Назначьте клавишу для синхронизации аудиодорожки и дорожки субтитров относительно ранее заданной отметки.

en: Subtitle sync / reset audio & subtitle synchronization
ru: Синхронизация: сброс для аудиопотока и субтитров

en: Select the key to reset synchronization of audio & subtitle timestamps.
ru: Назначьте клавишу для сброса синхронизации аудиопотока и субтитров.

en: Subtitle position up
ru: Сдвиг субтитров вверх

en: Select the key to move subtitles higher.
ru: Назначьте клавишу для перемещения субтитров выше.

en: Subtitle position down
ru: Сдвиг субтитров вниз

en: Select the key to move subtitles lower.
ru: Назначьте клавишу для перемещения субтитров ниже.

en: Audio delay up
ru: Увеличить задержку аудио

en: Select the key to increase the audio delay.
ru: Назначьте клавишу для увеличения задержки аудио.

en: Audio delay down
ru: Уменьшить задержку аудио

en: Select the key to decrease the audio delay.
ru: Назначьте клавишу для уменьшения задержки аудио.

en: Play playlist bookmark 1
ru: Воспроизвести закладку 1

en: Play playlist bookmark 2
ru: Воспроизвести закладку 2

en: Play playlist bookmark 3
ru: Воспроизвести закладку 3

en: Play playlist bookmark 4
ru: Воспроизвести закладку 4

en: Play playlist bookmark 5
ru: Воспроизвести закладку 5

en: Play playlist bookmark 6
ru: Воспроизвести закладку 6

en: Play playlist bookmark 7
ru: Воспроизвести закладку 7

en: Play playlist bookmark 8
ru: Воспроизвести закладку 8

en: Play playlist bookmark 9
ru: Воспроизвести закладку 9

en: Play playlist bookmark 10
ru: Воспроизвести закладку 10

en: Select the key to play this bookmark.
ru: Назначьте клавишу для воспроизведения этой закладки.

en: Set playlist bookmark 1
ru: Установить закладку 1

en: Set playlist bookmark 2
ru: Установить закладку 2

en: Set playlist bookmark 3
ru: Установить закладку 3

en: Set playlist bookmark 4
ru: Установить закладку 4

en: Set playlist bookmark 5
ru: Установить закладку 5

en: Set playlist bookmark 6
ru: Установить закладку 6

en: Set playlist bookmark 7
ru: Установить закладку 7

en: Set playlist bookmark 8
ru: Установить закладку 8

en: Set playlist bookmark 9
ru: Установить закладку 9

en: Set playlist bookmark 10
ru: Установить закладку 10

en: Select the key to set this playlist bookmark.
ru: Назначьте клавишу для добавления закладки на этот плейлист.

en: Clear the playlist
ru: Очистить плейлист

en: Select the key to clear the current playlist.
ru: Назначьте клавишу для очистки текущего плейлиста.

en: Playlist bookmark 1
ru: Закладка 1

en: Playlist bookmark 2
ru: Закладка 2

en: Playlist bookmark 3
ru: Закладка 3

en: Playlist bookmark 4
ru: Закладка 4

en: Playlist bookmark 5
ru: Закладка 5

en: Playlist bookmark 6
ru: Закладка 6

en: Playlist bookmark 7
ru: Закладка 7

en: Playlist bookmark 8
ru: Закладка 8

en: Playlist bookmark 9
ru: Закладка 9

en: Playlist bookmark 10
ru: Закладка 10

en: This allows you to define playlist bookmarks.
ru: Позволяет задать закладки плейлиста.

en: Cycle audio track
ru: Переключение аудиодорожек

en: Cycle through the available audio tracks(languages).
ru: Переключение доступных аудиодорожек (языков) по кругу.

en: Cycle subtitle track in reverse order
ru: Переключение дорожек субтитров в обратном порядке

en: Cycle through the available subtitle tracks in reverse order.
ru: Переключение доступных дорожек субтитров по кругу в обратном порядке.

en: Cycle subtitle track
ru: Переключение дорожек субтитров

en: Cycle through the available subtitle tracks.
ru: Переключение доступных дорожек субтитров по кругу.

en: Toggle subtitles
ru: Вкл/выкл. субтитры

en: Toggle subtitle track visibility.
ru: Управление отображением дорожки субтитров.

en: Cycle next program Service ID
ru: Следующая ТВ-программа

en: Cycle through the available next program Service IDs (SIDs).
ru: Переключает на следующую программу по номеру (Service ID) в цикле.

en: Cycle previous program Service ID
ru: Предыдущая ТВ-программа

en: Cycle through the available previous program Service IDs (SIDs).
ru: Переключает на предыдущую программу по номеру (Service ID) в цикле.

en: Cycle source aspect ratio
ru: Смена соотношения сторон

en: Cycle through a predefined list of source aspect ratios.
ru: Переключает соотношения сторон из предопределённого списка по кругу.

en: Cycle video crop
ru: Смена режима обрезания

en: Cycle through a predefined list of crop formats.
ru: Переключает режимы обрезания из предопределённого списка по кругу.

en: Toggle autoscaling
ru: Вкл./выкл. автомасштабирование

en: Activate or deactivate autoscaling.
ru: Включает или выключает автоматическое масштабирование.

en: Increase scale factor
ru: Увеличение масштаба

en: Decrease scale factor
ru: Уменьшение масштаба

en: Toggle deinterlacing
ru: Устранение чересстрочности

en: Activate or deactivate deinterlacing.
ru: Включает или выключает функцию устранения чересстрочности.

en: Cycle deinterlace modes
ru: Выбор устранения чересстрочности

en: Cycle through available deinterlace modes.
ru: Переключает режимы устранения чересстрочности по кругу.

en: Show controller in fullscreen
ru: Панель управления в полноэкранном режиме

en: Boss key
ru: Клавиша «Босс!»

en: Hide the interface and pause playback.
ru: Скрывает VLC и приостанавливает воспроизведение.

en: Context menu
ru: Контекстное меню

en: Show the contextual popup menu.
ru: Выводит всплывающее контекстное меню.

en: Take video snapshot
ru: Сделать стоп-кадр

en: Takes a video snapshot and writes it to disk.
ru: Делает стоп-кадр видео и сохраняет его на диск.

en: Record
ru: Запись

en: Record access filter start/stop.
ru: Включение/выключение входного фильтра записи.

en: Normal/Loop/Repeat
ru: Обычный/Цикл/Повтор

en: Toggle Normal/Loop/Repeat playlist modes
ru: Переключение режимов плейлиста Обычный/Цикл/Повтор

en: Toggle random playlist playback
ru: Переключение случайного воспроизведения плейлиста

en: Un-Zoom
ru: Отмена увеличения

en: Crop one pixel from the top of the video
ru: Обрезать один пиксел сверху

en: Uncrop one pixel from the top of the video
ru: Вернуть один пиксел сверху

en: Crop one pixel from the left of the video
ru: Обрезать один пиксел слева

en: Uncrop one pixel from the left of the video
ru: Вернуть один пиксел слева

en: Crop one pixel from the bottom of the video
ru: Обрезать один пиксел снизу

en: Uncrop one pixel from the bottom of the video
ru: Вернуть один пиксел снизу

en: Crop one pixel from the right of the video
ru: Обрезать один пиксел справа

en: Uncrop one pixel from the right of the video
ru: Вернуть один пиксел справа

en: Shrink the viewpoint field of view (360°)
ru: Уменьшить поле зрения (360°)

en: Expand the viewpoint field of view (360°)
ru: Увеличить поле зрения (360°)

en: Roll the viewpoint clockwise (360°)
ru: Повернуть поле зрения по часовой стрелке (360°)

en: Roll the viewpoint anti-clockwise (360°)
ru: Повернуть поле зрения против часовой стрелки (360°)

en: Toggle wallpaper mode in video output
ru: Вкл./выкл. режим обоев для вывода видео

en: Toggle wallpaper mode in video output.
ru: Вкл./выкл. режим обоев для вывода видео

en: Cycle through audio devices
ru: Переключение аудиоустройств

en: Cycle through available audio devices
ru: Циклически переключать доступные аудиоустройства

en: Snapshot
ru: Снимок

en: Window properties
ru: Настройки окна

en: Subpictures
ru: Слои

en: Subtitles
ru: Субтитры

en: Overlays
ru: Наложения

en: Track settings
ru: Настройки дорожек

en: Playback control
ru: Управление воспроизведением

en: Default devices
ru: Устройства по умолчанию

en: Network settings
ru: Настройки сети

en: Socks proxy
ru: Прокси-сервер Socks

en: Metadata
ru: Метаданные

en: Decoders
ru: Декодеры

en: Input
ru: Вход

en: Special modules
ru: Специальные модули

en: Plugins
ru: Модули

en: Performance options
ru: Настройки производительности

en: Clock source
ru: Тактовый генератор

en: Hot keys
ru: Горячие клавиши

en: Jump sizes
ru: Размеры скачков

en: print help for VLC (can be combined with --advanced and --help-verbose)
ru: показать справку по VLC (может совмещаться с --advanced и --help-verbose)

en: Exhaustive help for VLC and its modules
ru: Исчерпывающая справка по VLC и его модулям

en: print help for VLC and all its modules (can be combined with --advanced and --help-verbose)
ru: показать справку по VLC и всем его модулям (может совмещаться с --advanced и --help-verbose)

en: ask for extra verbosity when displaying help
ru: спрашивать о дополнительных подробностях во время показа справки

en: print a list of available modules
ru: показать список доступных модулей

en: print a list of available modules with extra detail
ru: показать список доступных модулей с указанием дополнительной информации

en: print help on a specific module (can be combined with --advanced and --help-verbose). Prefix the module name with = for strict matches.
ru: показать справку по определённому модулю (может совмещаться с --advanced и --help-verbose). Если необходимо точное совпадение, то следует добавить = перед названием модуля.

en: no configuration option will be loaded nor saved to config file
ru: никакие параметры конфигурации не будут загружены или записаны в конфигурационный файл

en: reset the current config to the default values
ru: сбросить текущую конфигурацию к параметрам по умолчанию

en: use alternate config file
ru: использовать альтернативный файл конфигурации

en: resets the current plugins cache
ru: очистить текущий кеш расширений

en: print version information
ru: показать информацию о версии

en: core program
ru: основная программа

en: Backspace
ru: Забой

en: Brightness Down
ru: Уменьшение яркости

en: Brightness Up
ru: Увеличение яркости

en: Browser Back
ru: Браузер: Назад

en: Browser Favorites
ru: Браузер: Избранное

en: Browser Forward
ru: Браузер: Вперёд

en: Browser Home
ru: Браузер: Домашняя

en: Browser Refresh
ru: Браузер: Обновление

en: Browser Search
ru: Браузер: Поиск

en: Browser Stop
ru: Браузер: Остановка

en: Down
ru: Вниз

en: Media Angle
ru: Медиа: Смена угла

en: Media Audio Track
ru: Медиа: Выбор аудио

en: Media Forward
ru: Медиа: Вперёд

en: Media Menu
ru: Медиа: Меню

en: Media Next Frame
ru: Медиа: Следующий кадр

en: Media Next Track
ru: Медиа: Следующая дорожка

en: Media Play Pause
ru: Медиа: Воспроизведение/пауза

en: Media Prev Frame
ru: Медиа: Предыдущий кадр

en: Media Prev Track
ru: Медиа: Предыдущая дорожка

en: Media Record
ru: Медиа: Запись

en: Media Repeat
ru: Медиа: Повтор

en: Media Rewind
ru: Медиа: Перемотка

en: Media Select
ru: Медиа: Выбор

en: Media Shuffle
ru: Медиа: Перемешивание

en: Media Stop
ru: Медиа: Стоп

en: Media Subtitle
ru: Медиа: Субтитры

en: Media Time
ru: Медиа: Время

en: Media View
ru: Медиа: Вид

en: Menu
ru: Меню

en: Mouse Wheel Down
ru: Колесо мыши вниз

en: Mouse Wheel Left
ru: Колесо мыши влево

en: Mouse Wheel Right
ru: Колесо мыши вправо

en: Mouse Wheel Up
ru: Колесо мыши вверх

en: Pause
ru: Пауза

en: Space
ru: Пробел

en: Up
ru: Вверх

en: Volume Down
ru: Тише

en: Volume Mute
ru: Выкл. звук

en: Volume Up
ru: Громче

en: Zoom In
ru: Увеличение

en: Zoom Out
ru: Уменьшение

en: %.1f GiB
ru: %.1f ГиБ

en: %.1f MiB
ru: %.1f МиБ

en: %.1f KiB
ru: %.1f КиБ

en: %<PRIu64> B
ru: %<PRIu64> Б

en: Saving file failed
ru: Не удалось сохранить файл

en: Failed to open "%s" for writing
ru: Не удалось открыть «%s» для записи

en: Cancel
ru: Отмена

en: %s
    Downloading... %s/%s %.1f%% done
ru: %s
    Скачивание ... %s/%s %.1f%% завершено

en: File could not be verified
ru: Нельзя проверить файл

en: It was not possible to download a cryptographic signature for the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
ru: Скачать криптографическую подпись для скачанного файла «%s» не удалось, поэтому он был удалён.

en: Invalid signature
ru: Недействительная подпись

en: The cryptographic signature for the downloaded file "%s" was invalid and could not be used to securely verify it. Thus, the file was deleted.
ru: Криптографическая подпись загруженного файла «%s» была недействительна и не могла быть использована для его безопасной проверки. Поэтому файл был удалён.

en: File not verifiable
ru: Невозможно проверить файл

en: It was not possible to securely verify the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
ru: Не удалось проверить загруженный файл «%s», поэтому он был удалён.

en: File corrupted
ru: Файл повреждён

en: Downloaded file "%s" was corrupted. Thus, it was deleted.
ru: Загруженный файл «%s» был повреждён, поэтому он был удалён.

en: The new version was successfully downloaded. Do you want to close VLC and install it now?
ru: Новая версия загружена успешно. Хотите закрыть VLC и установить её сейчас?

en: Install
ru: Установить

en: Update VLC media player
ru: Обновление медиапроигрывателя VLC

en: Media Library
ru: Медиатека

en: Afar
ru: Афар

en: Abkhazian
ru: Абхазский

en: Afrikaans
ru: Африканский

en: Albanian
ru: Албанский

en: Amharic
ru: Амхарский

en: Arabic
ru: Арабский

en: Armenian
ru: Армянский

en: Assamese
ru: Ассамский

en: Avestan
ru: Авестийский

en: Aymara
ru: Аймара

en: Azerbaijani
ru: Азербайджанский

en: Bashkir
ru: Башкирский

en: Basque
ru: Баскский

en: Belarusian
ru: Белорусский

en: Bengali
ru: Бенгальский

en: Bihari
ru: Бихари

en: Bislama
ru: Бислама

en: Bosnian
ru: Боснийский

en: Breton
ru: Бретонский

en: Bulgarian
ru: Болгарский

en: Burmese
ru: Бирманский

en: Catalan
ru: Каталонский

en: Chamorro
ru: Чаморро

en: Chechen
ru: Чеченский

en: Chinese
ru: Китайский

en: Church Slavic
ru: Церковно-славянский

en: Chuvash
ru: Чувашский

en: Cornish
ru: Корнский

en: Corsican
ru: Корсиканский

en: Czech
ru: Чешский

en: Danish
ru: Датский

en: Dutch
ru: Голландский

en: Dzongkha
ru: Дзонг-кэ

en: English
ru: Английский

en: Esperanto
ru: Эсперанто

en: Estonian
ru: Эстонский

en: Faroese
ru: Фарерский

en: Fijian
ru: Фиджи

en: Finnish
ru: Финский

en: French
ru: Французский

en: Frisian
ru: Фризский

en: Georgian
ru: Грузинский

en: German
ru: Немецкий

en: Gaelic (Scots)
ru: Гаэльский (Шотландский)

en: Irish
ru: Ирландский

en: Gallegan
ru: Галисийский

en: Manx
ru: Манкский

en: Greek, Modern
ru: Греческий современный

en: Guarani
ru: Гуарани

en: Gujarati
ru: Гуджарати

en: Hebrew
ru: Иврит

en: Herero
ru: Гереро

en: Hindi
ru: Хинди

en: Hiri Motu
ru: Хиримоту

en: Hungarian
ru: Венгерский

en: Icelandic
ru: Исландский

en: Inuktitut
ru: Инуктикут

en: Interlingue
ru: Интерлингве

en: Interlingua
ru: Интерлингва

en: Indonesian
ru: Индонезийский

en: Inupiaq
ru: Инулиак

en: Italian
ru: Итальянский

en: Javanese
ru: Яванский

en: Japanese
ru: Японский

en: Greenlandic, Kalaallisut
ru: Гренландский эскимосский

en: Kannada
ru: Канада

en: Kashmiri
ru: Кашмир

en: Kazakh
ru: Казахский

en: Khmer
ru: Кхмерский

en: Kikuyu
ru: Кикуйу

en: Kinyarwanda
ru: Киньяруанда

en: Kirghiz
ru: Киргизский

en: Komi
ru: Коми

en: Korean
ru: Корейский

en: Kuanyama
ru: Киньяма

en: Kurdish
ru: Курдский

en: Lao
ru: Лаосский

en: Latin
ru: Латинский

en: Latvian
ru: Латышский

en: Lingala
ru: Лингала

en: Lithuanian
ru: Литовский

en: Letzeburgesch
ru: Люксембургский

en: Macedonian
ru: Македонский

en: Marshall
ru: Маршальский

en: Malayalam
ru: Малаялам

en: Maori
ru: Маори

en: Marathi
ru: Маратхи

en: Malay
ru: Малайский

en: Malagasy
ru: Малагасийский

en: Maltese
ru: Мальтийский

en: Moldavian
ru: Молдавский

en: Mongolian
ru: Монгольский

en: Nauru
ru: Науру

en: Navajo
ru: Навахо

en: Ndebele, South
ru: Ндебеле южный

en: Ndebele, North
ru: Ндебеле северный

en: Ndonga
ru: Ндунга

en: Nepali
ru: Непальский

en: Norwegian
ru: Норвежский

en: Norwegian Nynorsk
ru: Нюнорнск (Новонорвежский)

en: Norwegian Bokmaal
ru: Норвежский (Букмаал)

en: Chichewa; Nyanja
ru: Ньянджа

en: Occitan; Provençal
ru: Окситанский; Прованский

en: Oriya
ru: Ория

en: Oromo
ru: Оромо

en: Ossetian; Ossetic
ru: Осетинский

en: Panjabi
ru: Панджаби

en: Persian
ru: Фарси

en: Pali
ru: Пали

en: Polish
ru: Польский

en: Portuguese
ru: Португальский

en: Pushto
ru: Пушту

en: Quechua
ru: Кечуа

en: Original audio
ru: Оригинальный звук

en: Raeto-Romance
ru: Ретороманский

en: Romanian
ru: Румынский

en: Rundi
ru: Рунди

en: Russian
ru: Русский

en: Sango
ru: Санго

en: Sanskrit
ru: Санскрит

en: Serbian
ru: Сербский

en: Croatian
ru: Хорватский

en: Sinhalese
ru: Сингальский

en: Slovak
ru: Словацкий

en: Slovenian
ru: Словенский

en: Northern Sami
ru: Северный саамский

en: Samoan
ru: Самоанский

en: Shona
ru: Шона

en: Sindhi
ru: Синдхи

en: Somali
ru: Сомалийский

en: Sotho, Southern
ru: Южный сото

en: Spanish
ru: Испанский

en: Sardinian
ru: Сардинский

en: Swati
ru: Свати

en: Sundanese
ru: Сунданский

en: Swahili
ru: Суахили

en: Swedish
ru: Шведский

en: Tahitian
ru: Таитянский

en: Tamil
ru: Тамильский

en: Tatar
ru: Татарский

en: Telugu
ru: Телугу

en: Tajik
ru: Таджикский

en: Tagalog
ru: Тагалог

en: Thai
ru: Таи

en: Tibetan
ru: Тибетский

en: Tigrinya
ru: Тигринья

en: Tonga (Tonga Islands)
ru: Тонга (острова Тонга)

en: Tswana
ru: Тсвана

en: Tsonga
ru: Тсонга

en: Turkish
ru: Турецкий

en: Turkmen
ru: Туркменский

en: Twi
ru: Тви

en: Uighur
ru: Уйгурский

en: Ukrainian
ru: Украинский

en: Urdu
ru: Урду

en: Uzbek
ru: Узбекский

en: Vietnamese
ru: Вьетнамский

en: Volapuk
ru: Волапюк

en: Welsh
ru: Уэльский (Валлийский)

en: Wolof
ru: Волоф

en: Xhosa
ru: Коса

en: Yiddish
ru: Идиш

en: Yoruba
ru: Йоруба

en: Zhuang
ru: Чжуань

en: Zulu
ru: Зулусский

en: Autoscale video
ru: Автомасштабирование видео

en: Crop
ru: Кадрирование

en: Aspect ratio
ru: Соотношение сторон

en: Pass alsa:// to open the default ALSA capture device, or alsa://SOURCE to open a specific device named SOURCE.
ru: Укажите alsa://, чтобы открыть устройство записи ALSA по умолчанию, или alsa://SOURCE, чтобы открыть определённое устройство SOURCE.

en: 192000 Hz
ru: 192000 Гц

en: 176400 Hz
ru: 176400 Гц

en: 96000 Hz
ru: 96000 Гц

en: 88200 Hz
ru: 88200 Гц

en: 48000 Hz
ru: 48000 Гц

en: 44100 Hz
ru: 44100 Гц

en: 32000 Hz
ru: 32000 Гц

en: 22050 Hz
ru: 22050 Гц

en: 24000 Hz
ru: 24000 Гц

en: 16000 Hz
ru: 16000 Гц

en: 11025 Hz
ru: 11025 Гц

en: 8000 Hz
ru: 8000 Гц

en: 4000 Hz
ru: 4000 Гц

en: ALSA audio capture
ru: Ввод звука через ALSA

en: Attachment
ru: Вложение

en: Attachment input
ru: Ввод вложений

en: No Audio Input device found
ru: Устройство ввода звука не найдено

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable audio input device.Please check your connectors and drivers.
ru: Похоже, ваш Mac не оснащён подходящим устройством ввода звука. Проверьте соединения и драйверы.

en: Problem accessing a system resource
ru: Не удалось обратиться к системному ресурсу

en: Please open "System Preferences" -> "Security & Privacy" and allow VLC to access your microphone.
ru: Откройте в меню ОС "Системные настройки" -> "Защита и безопасность" и разрешите VLC обращаться к микрофону.

en: AVFoundation Audio Capture
ru: Аудиозахват AVFoundation

en: AVFoundation audio capture module.
ru: Модуль аудиозахвата AVFoundation

en: AVFoundation Video Capture
ru: Видеозахват AVFoundation

en: AVFoundation video capture module.
ru: Модуль видеозахвата AVFoundation

en: No video devices found
ru: Видеоустройства не найдены

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable video input device. Please check your connectors and drivers.
ru: Похоже, ваш Mac не оснащён подходящим устройством ввода видео. Проверьте соединения и драйверы.

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable input device. Please check your connectors and drivers.
ru: Скорее всего, этот Mac не имеет подходящего устройства ввода. Необходимо проверить соединения и драйверы.

en: Please open "System Preferences" -> "Security & Privacy" and allow VLC to access your camera.
ru: Откройте в меню ОС "Системные настройки" -> "Защита и безопасность" и разрешите VLC обращаться к камере.

en: libavformat AVIO access
ru: Адаптер AVIO (libavformat)

en: libavformat AVIO access output
ru: Вывод через AVIO (libavformat)

en: Blu-ray menus
ru: Меню Blu-ray

en: Use Blu-ray menus. If disabled, the movie will start directly
ru: Показывать меню Blu-ray. Если отключено, воспроизведение начнётся сразу

en: Region code
ru: Код региона

en: Blu-Ray player region code. Some discs can be played only with a correct region code.
ru: Код региона плеера Blu-Ray. Некоторые диски воспроизводятся только с определённым кодом региона.

en: Blu-ray Disc support (libbluray)
ru: Поддержка дисков Blu-ray (libbluray)

en: Path doesn't appear to be a Blu-ray
ru: В заданном пути не обнаружены данные Blu-ray

en: This Blu-ray Disc needs a library for AACS decoding, and your system does not have it.
ru: Для воспроизведения этого диска Blu-ray нужна библиотека декодирования AACS, но её нет в вашей системе.

en: Blu-ray Disc is corrupted.
ru: Диск Blu-ray испорчен

en: Missing AACS configuration file!
ru: Отсутствует файл конфигурации AACS!

en: No valid processing key found in AACS config file.
ru: В файле конфигурации AACS не найден подходящий ключ обработки.

en: No valid host certificate found in AACS config file.
ru: В файле конфигурации AACS не найден годный сертификат проигрывателя.

en: AACS Host certificate revoked.
ru: Сертификат проигрывателя AACS отозван.

en: AACS MMC failed.
ru: Сбой в AACS MMC.

en: This Blu-ray Disc needs a library for BD+ decoding, and your system does not have it.
ru: Для воспроизведения этого диска Blu-ray нужна библиотека декодирования BD+, но её нет в вашей системе.

en: Your system BD+ decoding library does not work. Missing configuration?
ru: Установленная в системе библиотека декодирования BD+ не работает. Неправильная конфигурация?

en: Java required
ru: Требуется Java

en: This Blu-ray disc requires Java for menus support.%s
    The disc will be played without menus.
ru: Этот диск Blu-ray требует наличия Java для поддержки меню. %s
    Он будет воспроизводиться без меню.

en: Java was not found on your system.
ru: В вашей системе не удалось найти Java.

en: Failed to start bluray playback. Please try without menu support.
ru: Запустить воспроизведение Blu-Ray не удалось. Попробуйте отключить меню диска.

en: Blu-ray error
ru: Ошибка Blu-ray

en: Top Menu
ru: Верхнее меню

en: First Play
ru: Вступление

en: Audio CD - Track %02i
ru: Audio CD - Дорожка %02i

en: Audio CD input
ru: Ввод с Audio CD

en: [cdda:][device][@[track]]
ru: [cdda:][устройство[@[дорожка]]

en: CDDB Server
ru: Сервер CDDB

en: Address of the CDDB server to use.
ru: Адрес сервера CDDB

en: CDDB port
ru: Порт CDDB

en: CDDB Server port to use.
ru: Порт сервера CDDB

en: Inputs list
ru: Список входных потоков

en: Comma-separated list of input URLs to concatenate.
ru: Разделённый запятыми список URL потоков, которые будут состыковываться.

en: Concatenation
ru: Состыковка

en: Concatenated inputs
ru: Состыковка входных потоков

en: IIDC Digital Camera (FireWire) input
ru: Ввод с цифровой камеры IIDC (Firewire)

en: KDM file
ru: Файл KDM

en: Path to Key Delivery Message XML file
ru: Путь к XML-файлу с сообщением, доставляющим ключ (Key Delivery Message)

en: Digital Cinema Package module
ru: Модуль чтения пакетов цифрового кино (DCP)

en: Input card to use
ru: Плата для ввода

en: DeckLink capture card to use, if multiple exist. The cards are numbered from 0.
ru: Номер платы DeckLink, если их несколько (нумерация с 0).

en: Desired input video mode. Leave empty for autodetection.
ru: Ожидаемый режим вводимого видео. Оставьте пустым для автоопределения.

en: Desired input video mode for DeckLink captures. This value should be a FOURCC code in textual form, e.g. "ntsc".
ru: Ожидаемый формат вводимого видео при захвате с DeckLink. Значение указывается в виде текстового кода FOURCC, например «ntsc».

en: Audio connection
ru: Аудиоподключение

en: Audio connection to use for DeckLink captures. Valid choices: embedded, aesebu, analog. Leave blank for card default.
ru: Аудиоподключение, используемое при захвате с DeckLink (допустимые значения: embedded, aesebu, analog или пустое (по умолчанию)).

en: Audio samplerate (Hz)
ru: Частота дискретизации (Гц)

en: Audio sampling rate (in hertz) for DeckLink captures. 0 disables audio input.
ru: Частота дискретизации звука (в Гц) при вводе с DeckLink. 0 отключает ввод звука.

en: Number of audio channels
ru: Количество аудиоканалов

en: Number of input audio channels for DeckLink captures. Must be 2, 8 or 16. 0 disables audio input.
ru: Число каналов для ввода звука с DeckLink (2, 8 или 16). 0 отключает ввод звука.

en: Video connection
ru: Видеоподключение

en: Video connection to use for DeckLink captures. Valid choices: sdi, hdmi, opticalsdi, component, composite, svideo. Leave blank for card default.
ru: Видеоподключение, используемое при захвате с DeckLink (допустимые значения: sdi, hdmi, opticalsdi, component, composite, svideo или пустое (по умолчанию)).

en: Optical SDI
ru: Оптический SDI

en: Component
ru: Компонентный вход

en: Composite
ru: Композитный вход

en: Embedded
ru: Встроенное

en: Analog
ru: Аналоговое

en: Aspect ratio (4:3, 16:9). Default assumes square pixels.
ru: Соотношение сторон (4:3, 16:9). По умолчанию пикселы считаются квадратными.

en: Blackmagic DeckLink SDI input
ru: Ввод с Blackmagic DeckLink SDI

en: 10 bits
ru: 10 бит

en: Closed captions 1
ru: Скрытые титры 1

en: Potentially, macOS blocks access to your disc. Please open "System Preferences" -> "Security & Privacy" and allow VLC to access your external media in "Files and Folders" section.
ru: Возможно, macOS блокирует доступ к диску. Откройте в меню ОС "Системные настройки" -> "Защита и безопасность" и разрешите VLC обращаться к внешним носителям в разделе "Файлы и папки".

en: Cable
ru: Кабель

en: Antenna
ru: Антенна

en: TV
ru: ТВ

en: FM radio
ru: FM-радио

en: AM radio
ru: AM-радио

en: Video device name
ru: Название видеоустройства

en: Name of the video device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
ru: Название видеоустройства, используемое модулем DirectShow. Если ничего не указано, будет использоваться устройство по умолчанию.

en: Audio device name
ru: Название аудиоустройства

en: Name of the audio device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
ru: Название аудиоустройства, используемое модулем DirectShow. Если ничего не указано, будет использоваться устройство по умолчанию.

en: Video size
ru: Размер видео

en: Size of the video that will be displayed by the DirectShow plugin. If you don't specify anything the default size for your device will be used. You can specify a standard size (cif, d1, ...) or <width>x<height>.
ru: Размер видео, отображаемого с помощью модуля DirectShow. Если ничего не указано, то будет использоваться размер по умолчанию для этого устройства. Можно указать стандартный размер (cif, d1, ...) или <ширина>x<высота>.

en: Picture aspect-ratio n:m
ru: Соотношение сторон изображения n:m

en: Define input picture aspect-ratio to use. Default is 4:3
ru: Определяет соотношение сторон входного изображения (по умолчанию 4:3).

en: Video input chroma format
ru: Формат цветности

en: Force the DirectShow video input to use a specific chroma format (eg. I420 (default), RV24, etc.)
ru: Выбирает для видеовхода DirectShow определённый формат цветности (например: I420 (по умолчанию), RV24, ...)

en: Video input frame rate
ru: Частота кадров видеовхода

en: Force the DirectShow video input to use a specific frame rate (eg. 0 means default, 25, 29.97, 50, 59.94, etc.)
ru: Задаёт для видеовхода DirectShow определённую частоту кадров (например: 0 (значение по умолчанию), 25, 29.97, 50, 59.94, ...)

en: Device properties
ru: Настройки устройства

en: Show the properties dialog of the selected device before starting the stream.
ru: Вызывает окно настроек выбранного устройства перед началом вещания.

en: Tuner properties
ru: Настройки тюнера

en: Show the tuner properties [channel selection] page.
ru: Вызывает окно настроек тюнера (выбора канала).

en: Tuner TV Channel
ru: Канал тюнера

en: Set the TV channel the tuner will set to (0 means default).
ru: Канал тюнера (0 означает по умолчанию)

en: Tuner Frequency
ru: Частота тюнера

en: This overrides the channel. Measured in Hz.
ru: Этот параметр переопределяет номер канала (задаётся в Гц).

en: Video standard
ru: Стандарт видео

en: Tuner country code
ru: Код страны для тюнера

en: Set the tuner country code that establishes the current channel-to-frequency mapping (0 means default).
ru: Код страны для тюнера, используемый для установки связи канал-частота (0 — значение по умолчанию)

en: Tuner input type
ru: Тип входа тюнера

en: Select the tuner input type (Cable/Antenna).
ru: Тип входного сигнала для тюнера (кабель/антенна).

en: Video input pin
ru: Штекер ввода видео

en: Select the video input source, such as composite, s-video, or tuner. Since these settings are hardware-specific, you should find good settings in the "Device config" area, and use those numbers here. -1 means that settings will not be changed.
ru: Выберите источник для ввода видео (композитный вход, s-video или приёмник). Так как эти настройки индивидуальны для разного оборудования, необходимо найти их в разделе «Настройка устройства» и указать эти параметра здесь. -1 означает, что настройки не будут изменены.

en: Audio input pin
ru: Источник аудио

en: Select the audio input source. See the "video input" option.
ru: Выберите источник аудио. См. параметр «Источник видео».

en: Video output pin
ru: Метод вывода видео

en: Select the video output type. See the "video input" option.
ru: Выберите метод вывода видео. См. параметр «Источник видео».

en: Audio output pin
ru: Точка вывода звука

en: Select the audio output type. See the "video input" option.
ru: Выберите метод вывода звука. См. параметр «Источник звука».

en: AM Tuner mode
ru: Режим AM-приёмника

en: AM Tuner mode. Can be one of Default (0), TV (1), AM Radio (2), FM Radio (3) or DSS (4).
ru: Режим AM-приёмника. Один из: По умолчанию (0), ТВ (1), AM-радио (2), FM-радио (3) или DSS (4).

en: Select audio input format with the given number of audio channels (if non 0)
ru: Задаёт формат ввода звука с данным количеством аудиоканалов (если не 0)

en: Audio sample rate
ru: Частота дискретизации звука

en: Select audio input format with the given sample rate (if non 0)
ru: Задаёт формат ввода звука с данной частотой дискретизации (если не 0)

en: Audio bits per sample
ru: Бит/отсчёт аудио

en: Select audio input format with the given bits/sample (if non 0)
ru: Задаёт формат ввода звука с данным отношением бит/отсчёт (если не 0)

en: DirectShow input
ru: Источник DirectShow

en: Capture failed
ru: Не удалось произвести захват

en: No video or audio device selected.
ru: Не выделено ни одного видео- или аудиоустройства.

en: VLC cannot open ANY capture device. Check the error log for details.
ru: Не удаётся обнаружить какое-либо устройство захвата. В журнал ошибок записана подробная информация.

en: The device you selected cannot be used, because its type is not supported.
ru: Выбранное вам устройство не может использоваться, так как его тип не поддерживается.

en: The capture device "%s" does not support the required parameters.
ru: Устройство захвата «%s» не поддерживает требуемые параметры.

en: Windows networks
ru: Сети Windows

en: libdsm's SMB (Windows network shares) input and browser
ru: Обзор и ввод с ресурсов SMB (сетевых папок Windows) на базе libdsm

en: libdsm SMB input
ru: Ввод с SMB на базе libdsm

en: libdsm NETBIOS discovery module
ru: Модуль обнаружения NETBIOS в libdsm

en: DVB adapter
ru: DVB-адаптер

en: If there is more than one digital broadcasting adapter, the adapter number must be selected. Numbering starts from zero.
ru: Если подключено несколько приёмников цифрового телесигнала, необходимо указать номер используемого адаптера (начиная с 0).

en: DVB device
ru: DVB-устройство

en: If the adapter provides multiple independent tuner devices, the device number must be selected. Numbering starts from zero.
ru: Если в адаптере несколько независимых тюнеров, необходимо выбрать номер используемого устройства (начиная с 0).

en: Do not demultiplex
ru: Не демультиплексировать

en: Only useful programs are normally demultiplexed from the transponder. This option will disable demultiplexing and receive all programs.
ru: Обычно демультиплексируются только полезные программы с транспондера. Если отключить демультиплексирование, будут приниматься все программы.

en: Network name
ru: Имя сети

en: Unique network name in the System Tuning Spaces
ru: Уникальное сетевое имя в множестве Системных пространств настройки

en: Network name to create
ru: Имя новой сети

en: Create unique name in the System Tuning Spaces
ru: Создаёт уникальное имя в множестве Системных пространств настройки

en: Frequency (Hz)
ru: Частота (Гц)

en: TV channels are grouped by transponder (a.k.a. multiplex) on a given frequency. This is required to tune the receiver.
ru: Транслятор группирует (или мультиплексирует) ТВ-каналы на определённой частоте. Её необходимо указать для настройки приёмника.

en: Modulation / Constellation
ru: Модуляция/сигнальное созвездие

en: Layer A modulation
ru: Модуляция слоя A

en: Layer B modulation
ru: Модуляция слоя B

en: Layer C modulation
ru: Модуляция слоя C

en: The digital signal can be modulated according with different constellations (depending on the delivery system). If the demodulator cannot detect the constellation automatically, it needs to be configured manually.
ru: Цифровой сигнал может быть модулирован с разными сигнальными созвездиями (в зависимости от системы передачи). Если демодулятор не может определить созвездие сам, выберите его из списка.

en: Symbol rate (bauds)
ru: Символьная скорость (бод)

en: The symbol rate must be specified manually for some systems, notably DVB-C, DVB-S and DVB-S2.
ru: Для некоторых систем, а именно DVB-C, DVB-S и DVB-S2, необходимо вручную указать символьную скорость.

en: Spectrum inversion
ru: Инверсия спектра

en: If the demodulator cannot detect spectral inversion correctly, it needs to be configured manually.
ru: Если демодулятор не может правильно определить режим инверсии спектра, укажите его вручную.

en: FEC code rate
ru: Отношение кодов FEC

en: High-priority code rate
ru: Отношение кодов приоритетного потока

en: Low-priority code rate
ru: Отношение кодов второстепенного потока

en: Layer A code rate
ru: Отношение кодов слоя A

en: Layer B code rate
ru: Отношение кодов слоя B

en: Layer C code rate
ru: Отношение кодов слоя C

en: The code rate for Forward Error Correction can be specified.
ru: Отношение кодов прямого исправления ошибок (FEC).

en: Transmission mode
ru: Режим передачи

en: Bandwidth (MHz)
ru: Ширина канала (МГц)

en: 10 MHz
ru: 10 МГц

en: 8 MHz
ru: 8 МГц

en: 7 MHz
ru: 7 МГц

en: 6 MHz
ru: 6 МГц

en: 5 MHz
ru: 5 МГц

en: 1.712 MHz
ru: 1,712 МГц

en: Guard interval
ru: Защитный интервал

en: Hierarchy mode
ru: Режим иерархии

en: DVB-T2 Physical Layer Pipe
ru: Канал физического уровня в DVB-T2

en: Layer A segments count
ru: Число сегментов в слое A

en: Layer B segments count
ru: Число сегментов в слое B

en: Layer C segments count
ru: Число сегментов в слое C

en: Layer A time interleaving
ru: Перемежение в слое A

en: Layer B time interleaving
ru: Перемежение в слое B

en: Layer C time interleaving
ru: Перемежение в слое C

en: Stream identifier
ru: Идентификатор потока

en: Pilot
ru: Пилот-сигнал

en: Roll-off factor
ru: Коэффициент скругления

en: 0.35 (same as DVB-S)
ru: 0,35 (как в DVB-S)

en: 0.20
ru: 0,20

en: 0.25
ru: 0,25

en: Transport stream ID
ru: Код транспортного потока

en: Polarization (Voltage)
ru: Поляризация (напряжение)

en: To select the polarization of the transponder, a different voltage is normally applied to the low noise block-downconverter (LNB).
ru: Выбор поляризации сигнала обычно осуществляется в зависимости от напряжения, подаваемого спутниковому конвертору (LNB).

en: Unspecified (0V)
ru: Не определено (0V)

en: Vertical (13V)
ru: Вертикальная (13V)

en: Horizontal (18V)
ru: Горизонтальная (18V)

en: Circular Right Hand (13V)
ru: Правая круговая (13V)

en: Circular Left Hand (18V)
ru: Левая круговая (18V)

en: High LNB voltage
ru: Повышенное напряжение LNB

en: If the cables between the satellilte low noise block-downconverter and the receiver are long, higher voltage may be required.
    Not all receivers support this.
ru: Если кабель между спутниковым конвертором и приёмником слишком длинный, может понадобиться повысить напряжение.
    Это поддерживают не все приёмники.

en: Local oscillator low frequency (kHz)
ru: Частота локального осциллятора для нижнего диапазона (КГц)

en: Local oscillator high frequency (kHz)
ru: Частота локального осциллятора для верхнего диапазона (КГц)

en: The downconverter (LNB) will subtract the local oscillator frequency from the satellite transmission frequency. The intermediate frequency (IF) on the RF cable is the result.
ru: Спутниковый конвертор (LNB) вычитает частоту локального осциллятора из частоты сигнала со спутника и в результате получает промежуточную частоту (IF) для передачи по кабелю.

en: Universal LNB switch frequency (kHz)
ru: Частота переключения универсального конвертора (КГц)

en: If the satellite transmission frequency exceeds the switch frequency, the oscillator high frequency will be used as reference. Furthermore the automatic continuous 22kHz tone will be sent.
ru: Если частота сигнала со спутника превосходит эту частоту, происходит переключение в верхний диапазон, а конвертору автоматически передаётся тоновый сигнал 22 КГц.

en: Continuous 22kHz tone
ru: Тоновый сигнал 22 КГц

en: A continuous tone at 22kHz can be sent on the cable. This normally selects the higher frequency band from a universal LNB.
ru: При передаче по кабелю тонового сигнала 22 КГц в универсальных конверторах обычно происходит переключение на гетеродин высокой частоты.

en: DiSEqC LNB number
ru: Номер конвертора в DiSEqC

en: If the satellite receiver is connected to multiple low noise block-downconverters (LNB) through a DiSEqC 1.0 switch, the correct LNB can be selected (1 to 4). If there is no switch, this parameter should be 0.
ru: Если спутниковый приёмник подключён к нескольким конверторам (LNB) через переключатель DiSEqC 1.0, вы можете выбрать нужный LNB по номеру (от 1 до 4). Если такого переключателя нет, параметр должен быть равен 0.

en: Unspecified
ru: Не определено

en: Uncommitted DiSEqC LNB number
ru: Номер конвертора (для DiSEqC 1.1)

en: If the satellite receiver is connected to multiple low noise block-downconverters (LNB) through a cascade formed from DiSEqC 1.1 uncommitted switch and DiSEqC 1.0 committed switch, the correct uncommitted LNB can be selected (1 to 4). If there is no uncommitted switch, this parameter should be 0.
ru: Если спутниковый приёмник подключён к нескольким конверторам (LNB) через каскад из невыделенного переключателя DiSEqC 1.1 и выделенного переключателя DiSEqC 1.0, вы можете выбрать нужный LNB по номеру (от 1 до 4). Если невыделенного переключателя нет, параметр должен быть равен 0.

en: Network identifier
ru: Идентификатор сети

en: Satellite azimuth
ru: Азимут спутника

en: Satellite azimuth in tenths of degree
ru: Азимут спутника в десятых долях градуса

en: Satellite elevation
ru: Угол возвышения спутника

en: Satellite elevation in tenths of degree
ru: Угол возвышения спутника или угол над горизонтом в десятых долях градуса

en: Satellite longitude
ru: Долгота спутника

en: Satellite longitude in tenths of degree. West is negative.
ru: Долгота спутника в десятых долях градуса, отрицательные значения - запад

en: Satellite range code
ru: Код спутникового устройства

en: Satellite range code as defined by manufacturer e.g. DISEqC switch code
ru: Код спутникового устройства, определённый производителем, например код переключателя DISEqC

en: Major channel
ru: Главный канал

en: ATSC minor channel
ru: Вспомогательный канал ATSC

en: Physical channel
ru: Физический канал

en: DTV
ru: Цифровое ТВ

en: Digital Television and Radio
ru: Цифровое телевидение и радио

en: Terrestrial reception parameters
ru: Параметры приёма наземных передач

en: DVB-T reception parameters
ru: Параметры приёма DVB-T

en: ISDB-T reception parameters
ru: Параметры приёма ISDB-T

en: Cable and satellite reception parameters
ru: Параметры кабельного и спутникового приёмника

en: DVB-S2 parameters
ru: Параметры DVB-S2

en: ISDB-S parameters
ru: Параметры ISDB-S

en: Satellite equipment control
ru: Управление спутниковым приёмником

en: ATSC reception parameters
ru: Параметры приёма ATSC

en: Digital broadcasting
ru: Цифровое телевещание

en: The selected digital tuner does not support the specified parameters.
    Please check the preferences.
ru: Выбранный цифровой тюнер не поддерживает заданные параметры.
    Пожалуйста, проверьте настройки.

en: Digital Video (Firewire/ieee1394) input
ru: Ввод Digital Video (Firewire/IEEE 1394)

en: Probe DVB card for capabilities
ru: Опросить DVB карту

en: Some DVB cards do not like to be probed for their capabilities, you can disable this feature if you experience some trouble.
ru: Некоторые DVB-карты не могут быть опрошены — вы можете отключить эту возможность в случае проблем.

en: Satellite scanning config
ru: Конфигурация сканирования спутников

en: Filename of config file in share/dvb/dvb-s.
ru: Имя файла конфигурации в share/dvb/dvb-s.

en: Scan tuning list
ru: Список настройки сканирования

en: Filename containing initial scan tuning data.
ru: Имя файла, содержащего данные настройки сканирования.

en: Use NIT for scanning services
ru: Применять NIT при сканировании служб

en: DVB input with v4l2 support
ru: Ввод с DVB с поддержкой v4l2

en: %.1f MHz (%d services)
    ~%s remaining
ru: %.1f МГц (сервисов: %d)
    осталось ~%s

en: Scanning DVB
ru: Сканирование DVB

en: DVD angle
ru: Угол DVD

en: Default DVD angle.
ru: Угол DVD по умолчанию.

en: Start directly in menu
ru: Запуск напрямую в меню

en: Start the DVD directly in the main menu. This will try to skip all the useless warning introductions.
ru: Запуск DVD напрямую в главное меню. При включённом параметре все бесполезные вступительные предупреждения будут пропущены при возможности.

en: DVD with menus
ru: DVD с меню

en: DVDnav Input
ru: Ввод DVDnav

en: DVDnav demuxer
ru: Демультиплексор DVD-навигации

en: Playback failure
ru: Воспроизведение не удалось

en: VLC cannot set the DVD's title. It possibly cannot decrypt the entire disc.
ru: Не удаётся установить главу DVD. Возможно, не удаётся дешифровать весь диск.

en: DVD without menus
ru: DVD без меню

en: DVDRead Input (no menu support)
ru: Ввод DVDRead (без поддержки меню)

en: DVDRead could not open the disc "%s".
ru: DVDRead не может открыть диск «%s».

en: Cannot play a non-UDF mastered DVD.
ru: Проиграть DVD, созданный не в UDF, нельзя.

en: DVDRead could not read block %d.
ru: DVDRead не может прочитать блок %d.

en: DVDRead could not read %d/%d blocks at 0x%02x.
ru: DVDRead не может прочитать %d/%d блоков на 0x%02x.

en: File input
ru: Ввод из файлов

en: File
ru: Файлы

en: Directory
ru: Каталог

en: List special files
ru: Показывать специальные файлы

en: Include devices and pipes when listing directories
ru: Включать устройства и каналы в содержимое каталога

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Username that will be used for the connection, if no username is set in the URL.
ru: Имя пользователя, которое будет применяться при подключении, если имя не задано в URL.

en: Password
ru: Пароль

en: Password that will be used for the connection, if no username or password are set in URL.
ru: Пароль, который будет применяться при подключении, если пароль не задан в URL.

en: FTP account
ru: FTP-аккаунт

en: Account that will be used for the connection.
ru: Аккаунт, который будет использоваться для подключения.

en: FTP authentication
ru: Проверка пользователя FTP

en: Please enter a valid login and password for the ftp connexion to %s
ru: Пожалуйста, введите имя и пароль для подключения к FTP-серверу %s

en: FTP input
ru: Ввод с FTP

en: FTP upload output
ru: Вывод c FTP-закачкой

en: Network interaction failed
ru: Сетевое взаимодействие не удалось

en: VLC could not connect with the given server.
ru: VLC не может соединиться с данным сервером.

en: VLC's connection to the given server was rejected.
ru: Данный сервер отказал VLC в подключении.

en: Your account was rejected.
ru: Эта учётная запись отклонена.

en: Auto re-connect
ru: Автоматически восстанавливать соединение

en: Automatically try to reconnect to the stream in case of a sudden disconnect.
ru: Автоматически пытаться восстановить соединение в случае обрыва.

en: HTTP input
ru: Ввод с HTTP

en: HTTP authentication
ru: Проверка пользователя HTTP

en: Please enter a valid login name and a password for realm %s.
ru: Пожалуйста, введите имя и пароль пользователя для сайта %s.

en: HTTPS input
ru: Ввод с HTTPS

en: Continuous stream
ru: Непрерывный поток

en: Keep reading a resource that keeps being updated.
ru: Продолжать читать ресурс, который постоянно обновляется.

en: Cookies forwarding
ru: Передача данных cookie

en: Forward cookies across HTTP redirections.
ru: Передавать данные cookie при HTTP-переадресациях.

en: Referrer
ru: Ссылающийся ресурс (Referrer)

en: Provide the referral URL, i.e. HTTP "Referer" (sic).
ru: Укажите ссылающийся URL, то есть значение поля HTTP "Referer".

en: User agent
ru: Строка User-Agent

en: Override the name and version of the application as provided to the HTTP server, i.e. the HTTP "User-Agent". Name and version must be separated by a forward slash, e.g. "FooBar/1.2.3".
ru: Переопределяет имя и версию приложения, сообщаемые HTTP-серверу, то есть значение поля HTTP "User-Agent". Имя и версия должны разделяться косой чертой, например: "FooBar/1.2.3".

en: Dummy
ru: Фиктивный

en: Dummy input
ru: Фиктивный ввод

en: ID
ru: №

en: Set the ID of the elementary stream
ru: Устанавливает идентификатор элементарного потока

en: Group
ru: Группа

en: Set the group of the elementary stream
ru: Устанавливает группу элементарного потока

en: Category
ru: Категория

en: Set the category of the elementary stream
ru: Устанавливает категорию элементарного потока

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Data
ru: Данные

en: Set the codec of the elementary stream
ru: Устанавливает кодек элементарного потока

en: Language of the elementary stream as described by ISO639
ru: Код языка элементарного потока (определённый в ISO 639)

en: Sample rate of an audio elementary stream
ru: Частота дискретизации элементарного потока

en: Channels count
ru: Число каналов

en: Channels count of an audio elementary stream
ru: Количество каналов элементарных аудиопотоков

en: Width
ru: Ширина

en: Width of video or subtitle elementary streams
ru: Ширина элементарных потоков видео или субтитров

en: Height
ru: Высота

en: Height of video or subtitle elementary streams
ru: Высота элементарных потоков видео или субтитров

en: Display aspect ratio
ru: Соотношение сторон экрана

en: Display aspect ratio of a video elementary stream
ru: Соотношение сторон экрана в элементарном потоке видео

en: Frame rate of a video elementary stream
ru: Частота кадров в элементарном потоке видео

en: Callback cookie string
ru: Строка идентификатора обратного вызова

en: Text identifier for the callback functions
ru: Текстовый идентификатор для функций обратного вызова

en: Callback data
ru: Данные для обратного вызова

en: Data for the get and release functions
ru: Данные для функций получения и освобождения данных

en: Get function
ru: Функция получения данных

en: Address of the get callback function
ru: Адрес функции, вызываемой при получении данных

en: Release function
ru: Функция освобождения

en: Address of the release callback function
ru: Адрес функции, вызываемой при освобождении

en: Size
ru: Размер

en: Size of stream in bytes
ru: Размер потока в байтах

en: Memory input
ru: Ввод из памяти

en: Memory stream
ru: Поток в памяти

en: In-memory stream input
ru: Ввод из потока в памяти

en: Pace
ru: Скорость

en: Read the audio stream at VLC pace rather than Jack pace.
ru: Читать аудиопоток на скорости VLC, а не гнезда.

en: Auto connection
ru: Автоподключение

en: Automatically connect VLC input ports to available output ports.
ru: Автоматическое соединение портов ввода VLC с доступными портами вывода.

en: JACK audio input
ru: Ввод аудио через JACK

en: JACK Input
ru: Ввод через JACK

en: Link #
ru: Подключение №

en: Allows you to set the desired link of the board for the capture (starting at 0).
ru: Позволяет указать номер требуемого подключения платы для захвата (начиная с 0).

en: Video ID
ru: ID видео

en: Allows you to set the ES ID of the video.
ru: Определяет код элементарного потока видео.

en: Allows you to force the aspect ratio of the video.
ru: Позволяет установить соотношение сторон видео.

en: Audio configuration
ru: Конфигурация звука

en: Allows you to set audio configuration (id=group,pair:id=group,pair...).
ru: Позволяет установить конфигурацию звука (id=group,pair:id=group,pair...).

en: HD-SDI Input
ru: Вход HD-SDI

en: Teletext configuration
ru: Конфигурация телетекста

en: Allows you to set Teletext configuration (id=line1-lineN with both fields).
ru: Определяет конфигурацию телетекста (id=line1-lineN with both fields).

en: Teletext language
ru: Язык телетекста

en: Allows you to set Teletext language (page=lang/type,...).
ru: Позволяет задать язык телетекста (страница=язык/тип,...).

en: SDI Input
ru: Вход SDI

en: SDI Demux
ru: Демультиплексирование SDI

en: Kasenna RTSP dialect
ru: Совместимость с Kasenna

en: Kasenna servers use an old and nonstandard dialect of RTSP. With this parameter VLC will try this dialect, but then it cannot connect to normal RTSP servers.
ru: Серверы Kasenna используют старый и нестандартный вариант RTSP. Если этот параметр установлен, VLC сможет работать с такими серверами, но не сможет подключаться к обычным серверам RTSP.

en: WMServer RTSP dialect
ru: Совместимость с WMServer

en: WMServer uses a nonstandard dialect of RTSP. Selecting this parameter will tell VLC to assume some options contrary to RFC 2326 guidelines.
ru: WMServer использует нестандартный вариант RTSP. Если этот параметр установлен, VLC будет допускать некоторые отклонения от RFC 2326.

en: Sets the username for the connection, if no username or password are set in the url.
ru: Имя пользователя для подключения, если имя или пароль не указаны непосредственно в адресе.

en: Sets the password for the connection, if no username or password are set in the url.
ru: Пароль пользователя для подключения, если имя или пароль не указаны непосредственно в адресе.

en: RTSP frame buffer size
ru: Размер буфера кадров RTSP

en: RTSP start frame buffer size of the video track, can be increased in case of broken pictures due to too small buffer.
ru: Размер буфера кадров RTSP для видеодорожки; может быть увеличен в случае порчи изображения из-за недостаточно большого буфера.

en: RTP/RTSP/SDP demuxer (using Live555)
ru: Демультиплексор RTP/RTSP/SDP (используя Live555.com)

en: RTSP/RTP access and demux
ru: Демультиплексор RTSP/RTP

en: Use RTP over RTSP (TCP)
ru: Использовать RTP поверх RTSP (TCP)

en: Client port
ru: Порт клиента

en: Port to use for the RTP source of the session
ru: Порт, используемый RTP как источник для соединения

en: Force multicast RTP via RTSP
ru: Использовать RTSP при групповой передаче RTP

en: Tunnel RTSP and RTP over HTTP
ru: Туннелировать RTSP и RTP по HTTP

en: HTTP tunnel port
ru: Порт туннеля HTTP

en: Port to use for tunneling the RTSP/RTP over HTTP.
ru: Порт для туннелирования RTSP/RTP по HTTP.

en: RTSP authentication
ru: RTSP-авторизация

en: Please enter a valid login name and a password.
ru: Пожалуйста, введите правильные имя и пароль пользователя.

en: RTSP connection failed
ru: Сбой соединения RTSP

en: Access to the stream is denied by the server configuration.
ru: Конфигурация сервера запрещает доступ к потоку.

en: Force selection of all streams
ru: Принудительно выбрать все потоки

en: MMS streams can contain several elementary streams, with different bitrates. You can choose to select all of them.
ru: Потоки MMS могут содержать несколько элементарных потоков, но с разными битрейтами. Вы можете выбрать их все.

en: Maximum bitrate
ru: Максимальный битрейт

en: Select the stream with the maximum bitrate under that limit.
ru: Максимальный разрешённый битрейт потока.

en: TCP/UDP timeout (ms)
ru: Время ожидания для TCP/UDP (мс)

en: Amount of time (in ms) to wait before aborting network reception of data. Note that there will be 10 retries before completely giving up.
ru: Время ожидания (в мс) до прекращения получения данных по сети. Окончательный отказ произойдёт после 10 попыток.

en: Microsoft Media Server (MMS) input
ru: Ввод с Microsoft Media Server (MMS)

en: MTP input
ru: Ввод с MTP

en: File reading failed
ru: Прочитать файл не удалось

en: VLC could not read the file: %s
ru: VLC не может прочитать файл: %s

en: Set NFS uid/guid automatically
ru: Автоматически устанавливать uid/gid в NFS

en: If uid/gid are not specified in the url, VLC will automatically set a uid/gid.
ru: Если значения uid/gid не заданы в URL, VLC установит их автоматически.

en: NFS input
ru: Ввод из NFS

en: NFS operation failed
ru: Сбой операции с NFS

en: Capture the audio stream in stereo.
ru: Захватывать аудиопоток в стереорежиме.

en: Samplerate
ru: Частота дискретизации

en: Samplerate of the captured audio stream, in Hz (eg: 11025, 22050, 44100, 48000)
ru: Частота дискретизации захватываемого аудиопотока, в Гц (например, 11025, 22050, 44100, 48000)

en: OSS input
ru: Ввод с OSS

en: Pass pulse:// to open the default PulseAudio source, or pulse://SOURCE to open a specific source named SOURCE.
ru: Укажите pulse://, чтобы открыть источник PulseAudio по умолчанию, или pulse://SOURCE, чтобы открыть определённый источник SOURCE.

en: PulseAudio input
ru: Ввод через PulseAudio

en: Encrypted connexion
ru: Защищённое соединение

en: Acquisition rate (in fps)
ru: Скорость считывания (кадр/сек.)

en: RDP Remote Desktop
ru: Протокол RDP

en: Range
ru: Диапазон

en: Bitmask
ru: Битовая маска

en: RIST input
ru: Ввод через RIST

en: RIST maximum packet size (bytes)
ru: Максимальный размер пакета RIST (в байтах)

en: RIST demux/decode maximum jitter (default is 5ms)
ru: Макс. неравномерность при демультиплексировании/декодировании RIST (по умолчанию 5 мс)

en: This controls the maximum jitter that will be passed to the demux/decode chain. The lower the value, the more CPU cycles the algorithm will consume
ru: Данный параметр определяет максимальную неравномерность, которая может передаваться по цепочке демультиплексорования/декодирования. Чем меньше это значение, тем больше этот алгоритм будет нагружать процессор.

en: RIST latency (ms)
ru: Задержка RIST (мс)

en: RIST nack retry interval (ms)
ru: Интервал повторения неподтверждений RIST (мс)

en: RIST reorder buffer (ms)
ru: Буфер упорядочивания RIST (мс)

en: RIST maximum retry count
ru: Макс. количество повторений RIST

en: RIST nack type, 0 = range, 1 = bitmask. Default is range
ru: Тип неподтверждения RIST, 0 = диапазон (по умолчанию), 1 = битовая маска.

en: Disable NACK output packets
ru: Отключить выходные пакеты NACK

en: Use this to disable packet recovery
ru: Отключает восстановление пакетов

en: Do not check for a valid rtcp message from the encoder
ru: Не проверять приемлемость сообщений RTCP от кодировщика

en: Send nack messages even when we have not confirmed that the encoder is on our local network.
ru: Отправлять сообщения неподтверждения, даже если нет уверенности, что кодировщик находится в локальной сети.

en: RTCP (local) port
ru: (Локальный) RTCP-порт

en: RTCP packets will be received on this transport protocol port. If zero, multiplexed RTP/RTCP is used.
ru: RTCP-пакеты будут приниматься на этот порт транспортного протокола. Если указан 0, то используется мультиплексированный RTP/RTCP.

en: SRTP key (hexadecimal)
ru: SRTP-ключ

en: RTP packets will be authenticated and deciphered with this Secure RTP master shared secret key. This must be a 32-character-long hexadecimal string.
ru: RTP-пакеты будут проверяться и расшифровываться с помощью этого главного общего секретного ключа Secure RTP. Укажите его в виде 32 шестнадцатеричных цифр.

en: SRTP salt (hexadecimal)
ru: SRTP-примесь

en: Secure RTP requires a (non-secret) master salt value. This must be a 28-character-long hexadecimal string.
ru: Для Secure RTP требуется (несекретное) значение примеси (28 шестнадцатеричных цифр).

en: Maximum RTP sources
ru: Максимум RTP-источников

en: How many distinct active RTP sources are allowed at a time.
ru: Сколько различных активных RTP-источников разрешено в каждый момент времени.

en: RTP source timeout (sec)
ru: Время ожидания RTP-источника (сек)

en: How long to wait for any packet before a source is expired.
ru: Как долго ждать какого-либо пакета прежде чем источник станет недействительным.

en: Maximum RTP sequence number dropout
ru: Макс. номер RTP-последовательности, приводящий к сбросу

en: RTP packets will be discarded if they are too much ahead (i.e. in the future) by this many packets from the last received packet.
ru: RTP-пакеты будут сбрасываться, если они идут со слишком большим опережением (то есть в будущем) на это количество пакетов, считая от последнего принятого.

en: Maximum RTP sequence number misordering
ru: Макс. номер RTP-последовательности, нарушающий порядок

en: RTP packets will be discarded if they are too far behind (i.e. in the past) by this many packets from the last received packet.
ru: RTP-пакеты будут сбрасываться, если они идут со слишком большим опозданием (то есть в прошлом) на это количество пакетов, считая от последнего принятого.

en: RTP payload format assumed for dynamic payloads
ru: Формат, подразумеваемый для динамических данных RTP

en: This payload format will be assumed for dynamic payload types (between 96 and 127) if it can't be determined otherwise with out-of-band mappings (SDP)
ru: Этот формат будет подразумеваться для данных динамического типов (от 96 до 127), если его нельзя определить из дополнительных источников (SDP)

en: Real-Time Protocol (RTP) input
ru: Ввод по Протоколу для передачи данных в реальном масштабе времени (RTP)

en: SDP required
ru: Требуется SDP

en: A description in SDP format is required to receive the RTP stream. Note that rtp:// URIs cannot work with dynamic RTP payload format (%<PRIu8>).
ru: Для приёма этого RTP-потока необходимо его описание в формате SDP. Заметьте, что ссылки rtp:// не работают с динамическим форматом RTP-данных (%<PRIu8>).

en: Connection failed
ru: Соединение не удалось

en: VLC could not connect to "%s:%d".
ru: VLC не может соединиться с «%s:%d».

en: Session failed
ru: Сессия не удалась

en: The requested RTSP session could not be established.
ru: Невозможно установить требуемую RTSP-сессию.

en: Receive buffer
ru: Буфер приёма

en: UDP receive buffer size (bytes)
ru: Размер буфера приёма UDP (в байтах)

en: Request multicast stream
ru: Запрашивать многоадресную передачу потока

en: Request server to send stream as multicast
ru: Запрашивать от сервера многоадресную передачу потока

en: Host
ru: Адрес

en: SAT>IP Receiver Plugin
ru: Модуль получения потоков SAT>IP

en: Desired frame rate for the capture.
ru: Желаемая частота кадров для захвата.

en: Capture fragment size
ru: Размер фрагмента захвата

en: Optimize the capture by fragmenting the screen in chunks of predefined height (16 might be a good value, and 0 means disabled).
ru: Оптимизация захвата путём разбиения экрана на фрагменты предопределённой высоты (16 — хороший вариант, 0 — выключить)

en: Region top row
ru: Верхняя граница области

en: Ordinate of the capture region in pixels.
ru: Ордината области захвата (в пикселах).

en: Region left column
ru: Левая граница области

en: Abscissa of the capture region in pixels.
ru: Абсцисса области захвата (в пикселах).

en: Capture region width
ru: Ширина области

en: Capture region height
ru: Высота области

en: Follow the mouse
ru: Следовать за мышью

en: Follow the mouse when capturing a subscreen.
ru: Следовать за мышью при захвате подэкрана.

en: Mouse pointer image
ru: Изображение указателя мыши

en: If specified, will use the image to draw the mouse pointer on the capture.
ru: Если задано, это изображение будет заменять указатель мыши при захвате с экрана.

en: Display ID
ru: Код дисплея

en: Display ID. If not specified, main display ID is used.
ru: Код дисплея (если не указан, используется основной дисплей).

en: Screen index
ru: Номер экрана

en: Index of screen (1, 2, 3, ...). Alternative to Display ID.
ru: Номер экрана (1, 2, 3, ...), заменяющий код дисплея.

en: Screen Input
ru: Ввод с экрана

en: Screen
ru: Экран

en: How many times the screen content should be refreshed per second.
ru: Определяет, сколько раз в секунду должно обновляться содержимое экрана.

en: Pixel width of the capture region, or 0 for full width
ru: Ширина области захвата (в пикселах) или 0 - максимальная ширина

en: Pixel height of the capture region, or 0 for full height
ru: Высота области захвата (в пикселах) или 0 - максимальная высота

en: Screen capture (with X11/XCB)
ru: Захват экрана (с X11/XCB)

en: Session Description Protocol
ru: Протокол описания сеанса (SDP)

en: SFTP port
ru: Порт SFTP

en: SFTP port number to use on the server
ru: Номер порта SFTP на сервере

en: SFTP input
ru: Ввод с SFTP

en: SFTP authentication
ru: Проверка пользователя SFTP

en: Please enter a valid login and password for the sftp connexion to %s
ru: Пожалуйста, введите имя и пароль для подключения к SFTP-серверу %s.

en: Frame buffer depth
ru: Глубина цвета

en: Pixel depth of the frame buffer, or zero for XWD file
ru: Глубина цвета в буфере кадров (или 0 для файла XWD)

en: Frame buffer width
ru: Ширина буфера кадров

en: Pixel width of the frame buffer (ignored for XWD file)
ru: Ширина буфера кадров в пикселах (с XWD игнорируется)

en: Frame buffer height
ru: Высота буфера кадров

en: Pixel height of the frame buffer (ignored for XWD file)
ru: Высота буфера кадров в пикселах (с XWD игнорируется)

en: Frame buffer segment ID
ru: ID сегмента для буфера кадров

en: System V shared memory segment ID of the frame buffer (this is ignored if --shm-file is specified).
ru: ID сегмента в общей памяти System V для буфера кадров (не учитывается, если указан ключ --shm-file).

en: Frame buffer file
ru: Файл для буфера кадров

en: Path of the memory mapped file of the frame buffer
ru: Путь к отображённому в память файлу для буфера кадров

en: XWD file (autodetect)
ru: Файл XWD (автоопределение)

en: 8 bits
ru: 8 бит

en: 15 bits
ru: 15 бит

en: 16 bits
ru: 16 бит

en: 24 bits
ru: 24 бита

en: 32 bits
ru: 32 бита

en: Framebuffer input
ru: Ввод из буфера кадров

en: Shared memory framebuffer
ru: Буфер кадров в общей памяти

en: Samba (Windows network shares) input
ru: Ввод с ресурсов Samba (или сетевых общих папок Windows)

en: SMB input
ru: Ввод с SMB

en: SMB domain
ru: Домен

en: Domain/Workgroup that will be used for the connection.
ru: Домен/рабочая группа, которая будет использоваться для соединения.

en: SMB authentication required
ru: Требуется пройти аутентификацию SMB

en: The computer (%s) you are trying to connect to requires authentication.
    Please provide a username (ideally a domain name using the format DOMAIN;username) and a password.
ru: Для компьютера (%s), к которому вы пытаетесь подключиться, требуется аутентификация.
    Укажите имя пользователя (в идеале доменное имя в формате ДОМЕН;имя_пользователя) и пароль.

en: SRT input
ru: Ввод с SRT

en: Return poll wait after timeout milliseconds (-1 = infinite)
ru: Таймаут ожидания при опросе, в миллисекундах (-1 — бесконечное ожидание)

en: SRT latency (ms)
ru: Задержка SRT (мс)

en: Password for stream encryption
ru: Пароль для шифрования потока

en: 16 bytes
ru: 16 байт

en: 24 bytes
ru: 24 байт

en: 32 bytes
ru: 32 байт

en: TCP input
ru: Ввод с TCP

en: Time code
ru: Код времени

en: Time code subpicture elementary stream generator
ru: Генератор элементарного потока слоя с кодом времени

en: UDP Source timeout (sec)
ru: Время ожидания UDP-источника (сек)

en: UDP input
ru: Ввод с UDP

en: Reset defaults
ru: Параметры по умолчанию

en: Video capture device
ru: Устройство захвата видео

en: Video capture device node.
ru: Путь к устройству захвата видео.

en: VBI capture device
ru: Устройство захвата VBI

en: The device node where VBI data can be read (for closed captions).
ru: Путь к устройству, с которого можно прочитать данные VBI (для субтитров).

en: Standard
ru: Стандарт

en: Video standard (Default, SECAM, PAL, or NTSC).
ru: Стандарт видео (по умолчанию, SECAM, PAL или NTSC).

en: Force the Video4Linux2 video device to use a specific chroma format (eg. I420 or I422 for raw images, MJPG for M-JPEG compressed input). Complete list: GREY, I240, RV16, RV15, RV24, RV32, YUY2, YUYV, UYVY, I41N, I422, I420, I411, I410, MJPG
ru: Принудительно использовать определённый формат цветности в видеоустройстве Video4Linux2 (например, I420 или I422 для RAW-изображений, MJPG для ввода со сжатием M-JPEG). Полный список: GREY, I240, RV16, RV15, RV24, RV32, YUY2, YUYV, UYVY, I41N, I422, I420, I411, I410, MJPG.

en: Input of the card to use (see debug).
ru: Используемый вход карты (см. отладку).

en: Audio input
ru: Аудиовход

en: Audio input of the card to use (see debug).
ru: Используемый аудиовход карты (см. отладку).

en: The specified pixel resolution is forced (if both width and height are strictly positive).
ru: Размер, устанавливаемый для изображения, в пикселах (если ширина и высота больше нуля).

en: Maximum frame rate to use (0 = no limits).
ru: Максимальная частота кадров (0 — без ограничения).

en: Radio device
ru: Радиоприёмник

en: Radio tuner device node.
ru: Путь к устройству с функцией радиоприёмника

en: Frequency
ru: Частота

en: Tuner frequency in Hz or kHz (see debug output).
ru: Частота приёмника в Гц или кГц (см. отладочный вывод).

en: Audio mode
ru: Режим аудио

en: Tuner audio mono/stereo and track selection.
ru: Выбор звука приёмника (моно/стерео и дорожки).

en: Reset controls
ru: Сброс настроек

en: Reset controls to defaults.
ru: Установка исходных значений параметров.

en: Brightness
ru: Яркость

en: Picture brightness or black level.
ru: Яркость изображения или уровень чёрного.

en: Automatic brightness
ru: Автокоррекция яркости

en: Automatically adjust the picture brightness.
ru: Автоматическая настройка яркости изображения.

en: Contrast
ru: Контрастность

en: Picture contrast or luma gain.
ru: Изменение контрастности или интенсивности изображения.

en: Saturation
ru: Насыщенность

en: Picture saturation or chroma gain.
ru: Изменение насыщенности или цветности изображения.

en: Hue
ru: Тон

en: Hue or color balance.
ru: Тон или баланс цвета.

en: Automatic hue
ru: Автокоррекция тона

en: Automatically adjust the picture hue.
ru: Автоматическая настройка цветового тона изображения.

en: White balance temperature (K)
ru: Температура белого (K)

en: White balance temperature as a color temperation in Kelvin (2800 is minimum incandescence, 6500 is maximum daylight).
ru: Температура для баланса белого как цветовая температура в Кельвинах (2800 - свечение лампы, 6500 - яркий солнечный свет).

en: Automatic white balance
ru: Автобаланс белого

en: Automatically adjust the picture white balance.
ru: Автоматическая настройка баланса белого в изображении.

en: Red balance
ru: Баланс красного

en: Red chroma balance.
ru: Баланс красного цвета.

en: Blue balance
ru: Баланс синего

en: Blue chroma balance.
ru: Баланс синего цвета.

en: Gamma
ru: Гамма-коррекция

en: Gamma adjust.
ru: Изменение гамма-составляющей изображения.

en: Automatic gain
ru: Автоусиление

en: Automatically set the video gain.
ru: Автоматическое усиление видеосигнала.

en: Gain
ru: Усиление

en: Picture gain.
ru: Усиление сигнала.

en: Sharpness
ru: Резкость

en: Sharpness filter adjust.
ru: Настройка фильтра резкости.

en: Chroma gain
ru: Усиление цветности

en: Chroma gain control.
ru: Управление усилением цветности.

en: Automatic chroma gain
ru: Автоусиление цветности

en: Automatically control the chroma gain.
ru: Автоматическое управление усилением цветности.

en: Power line frequency
ru: Частота электросети

en: Power line frequency anti-flicker filter.
ru: Фильтр мерцания с частотой электротока.

en: 50 Hz
ru: 50 Гц

en: 60 Hz
ru: 60 Гц

en: Backlight compensation
ru: Съёмка против света

en: Band-stop filter
ru: Фильтр полосы

en: Cut a light band induced by fluorescent lighting (unit undocumented).
ru: Вырезание полосы света, наводимой при флюоресцентном освещении (ед. изм. не документированы).

en: Horizontal flip
ru: Горизонтальный переворот

en: Flip the picture horizontally.
ru: Переворот изображения по горизонтали.

en: Vertical flip
ru: Вертикальный переворот

en: Flip the picture vertically.
ru: Переворот изображения по вертикали.

en: Rotate (degrees)
ru: Поворот

en: Picture rotation angle (in degrees).
ru: Угол поворота изображения (в градусах).

en: Color killer
ru: Выключение цвета

en: Enable the color killer, i.e. switch to black & white picture whenever the signal is weak.
ru: Отключение цвета, то есть переключение на черно-белое изображение при слабом сигнале.

en: Color effect
ru: Цветовой эффект

en: Select a color effect.
ru: Выберите цветовой эффект

en: Black & white
ru: Черно-белый

en: Sepia
ru: Сепия

en: Negative
ru: Негатив

en: Emboss
ru: Рельеф

en: Sketch
ru: Набросок

en: Sky blue
ru: Небесно-голубой

en: Grass green
ru: Зелень

en: Skin whiten
ru: Белая кожа

en: Vivid
ru: Живые цвета

en: Audio volume
ru: Громкость звука

en: Volume of the audio input.
ru: Громкость записываемого звука.

en: Audio balance
ru: Баланс звука

en: Balance of the audio input.
ru: Баланс записываемого звука.

en: Bass level
ru: Уровень низких частот

en: Bass adjustment of the audio input.
ru: Изменение уровня низких частот записываемого звука.

en: Treble level
ru: Уровень высоких частот

en: Treble adjustment of the audio input.
ru: Изменение уровня высоких частот записываемого звука.

en: Mute the audio.
ru: Отключение звука.

en: Loudness mode
ru: «Громкий» режим

en: Loudness mode a.k.a. bass boost.
ru: Режим повышенной громкости или увеличения басовых частот.

en: v4l2 driver controls
ru: Настройки драйвера v4l2

en: Set the v4l2 driver controls to the values specified using a comma separated list optionally encapsulated by curly braces (e.g.: {video_bitrate=6000000,audio_crc=0,stream_type=3} ). To list available controls, increase verbosity (-vv) or use the v4l2-ctl application.
ru: Установить настройки драйвера v4l2 с помощью списка значений, разделённых запятыми, который может быть заключён в фигурные скобки (например: {video_bitrate=6000000,audio_crc=0,stream_type=3} ). Увеличьте детальность сообщений (-vv) для получения списка имеющихся настроек или используйте приложение v4l2-ctl.

en: All
ru: все

en: Multichannel television sound (MTS)
ru: Многоканальный телевизионный звук (MTS)

en: 525 lines / 60 Hz
ru: 525 строк/60 Гц

en: 625 lines / 50 Hz
ru: 625 строк/50 Гц

en: PAL N Argentina
ru: PAL N Аргентина

en: NTSC M Japan
ru: NTSC M Япония

en: NTSC M South Korea
ru: NTSC M Южная Корея

en: Primary language
ru: Основной язык

en: Secondary language or program
ru: Доп. язык или программа

en: Dual mono
ru: Двойное моно

en: Video4Linux input
ru: Ввод из Video4Linux

en: Video input
ru: Видеовход

en: Tuner
ru: Приёмник

en: Controls
ru: Параметры

en: Video capture controls (if supported by the device)
ru: Управление параметрами видеосъёмки (если поддерживается устройством)

en: Video4Linux compressed A/V input
ru: Аудио/видео, обработанное Video4Linux

en: Video4Linux radio tuner
ru: Радиоприёмник Video4Linux2

en: VCD input
ru: Ввод с VCD

en: [vcd:][device][#[title][,[chapter]]]
ru: [vcd:][устройство][#[раздел][,[глава]]]

en: Support for VDR recordings (http://www.tvdr.de/).
ru: Поддержка VDR-записей (http://www.tvdr.de/).

en: Chapter offset in ms
ru: Смещение глав (в мс)

en: Move all chapters. This value should be set in milliseconds.
ru: Смещение всех глав по времени (в мс).

en: Default frame rate for chapter import.
ru: Частота кадров по умолчанию для импорта глав.

en: VDR recordings
ru: Записи VDR

en: VLC could not read the file (%s).
ru: VLC не может прочитать файл (%s).

en: VLC could not open the file "%s" (%s).
ru: VLC не может открыть файл «%s» (%s).

en: VDR Cut Marks
ru: Метки нарезки VDR

en: Start
ru: Начало

en: X.509 Certificate Authority
ru: Центр сертификации

en: Certificate of the Authority to verify server's against
ru: Центр сертификации, удостоверяющий подлинность сервера

en: X.509 Certificate Revocation List
ru: Список отозванных сертификатов (X.509)

en: List of revoked servers certificates
ru: Список отозванных серверных сертификатов

en: X.509 Client certificate
ru: Сертификат клиента (X.509)

en: Certificate for client authentication
ru: Сертификат для аутентификации клиента

en: X.509 Client private key
ru: Закрытый ключ клиента (X.509)

en: Private key for authentication by certificate
ru: Закрытый ключ для аутентификации по сертификату

en: RGB chroma (RV32, RV24, RV16, RGB2)
ru: Режим RGB (RV32, RV24, RV16, RGB2)

en: Compression level
ru: Уровень сжатия

en: Transfer compression level from 0 (none) to 9 (max)
ru: Уровень сжатия передаваемых данных, от 0 (без сжатия) до 9 (максимальное)

en: Image quality
ru: Качество изображения

en: Image quality 1 to 9 (max)
ru: Качество изображения (1 .. 9 (наилучшее))

en: VNC client access
ru: Доступ клиента VNC

en: Loopback mode
ru: Закольцованный режим

en: Record an audio rendering endpoint.
ru: Записывать аудио с конечной точки вывода.

en: Windows Audio Session API input
ru: Ввод через Windows Audio Session

en: Dummy stream output
ru: Фиктивный вывод потока

en: Keep existing file
ru: Сохранить существующий файл

en: Overwrite
ru: Переписать

en: The output file already exists. If recording continues, the file will be overridden and its content will be lost.
ru: Целевой файл уже существует. Если запись продолжится, он будет перезаписан и его содержимое будет потеряно.

en: Overwrite existing file
ru: Заменять существующий файл

en: If the file already exists, it will be overwritten.
ru: Если файл уже существует, он будет переписан.

en: Append to file
ru: Добавлять к файлу

en: Append to file if it exists instead of replacing it.
ru: Добавлять поток к файлу вместо того, чтобы заменять его.

en: Format time and date
ru: Форматировать дату и время

en: Perform ISO C time and date formatting on the file path
ru: Обработать путь как формат ISO C для даты и времени

en: Synchronous writing
ru: Синхронная запись

en: Open the file with synchronous writing.
ru: Выходной файл будет открыт в режиме синхронной записи.

en: File stream output
ru: Вывод потока в файл

en: Username that will be requested to access the stream.
ru: Имя пользователя, которое будет запрошено для доступа к потоку.

en: Password that will be requested to access the stream.
ru: Пароль, который будет запрошен для доступа к потоку.

en: Mime
ru: MIME

en: MIME returned by the server (autodetected if not specified).
ru: Типы MIME, возвращаемые сервером (автоматическое определение, если ничего не указано).

en: Use the Metacube protocol. Needed for streaming to the Cubemap reflector.
ru: Включить протокол Metacube (требуется для трансляции через передатчик Cubemap).

en: HTTP stream output
ru: Вывод потока HTTP

en: Segment length
ru: Длина сегмента

en: Length of TS stream segments
ru: Длина сегментов потока TS

en: Split segments anywhere
ru: Разделять сегменты в любом месте

en: Don't require a keyframe before splitting a segment. Needed for audio only.
ru: Не дожидаться ключевого кадра, чтобы разделить сегмент. Только для аудиопотоков.

en: Number of segments
ru: Число сегментов

en: Number of segments to include in index
ru: Число сегментов для включения в индекс

en: Allow cache
ru: Разрешить кеширование

en: Add EXT-X-ALLOW-CACHE:NO directive in playlist-file if this is disabled
ru: Если эта функция отключена, в файл плейлиста добавляется указание EXT-X-ALLOW-CACHE:NO

en: Index file
ru: Файл индекса

en: Path to the index file to create
ru: Путь к создаваемому индексному файлу

en: Full URL to put in index file
ru: URL для помещения в файл индекса

en: Full URL to put in index file. Use #'s to represent segment number
ru: Полный адрес, который будет помещён в индексный файл. Для указания номера сегмента используйте #.

en: Delete segments
ru: Удалять сегменты

en: Delete segments when they are no longer needed
ru: Удалять сегменты, когда они более не нужны

en: Use muxers rate control mechanism
ru: Использовать механизм управления скоростью

en: AES key URI to place in playlist
ru: Ссылка на ключ AES

en: AES key file
ru: Файл с ключом AES

en: File containing the 16 bytes encryption key
ru: Файл, содержащий ключ шифрования (16 байт)

en: File where vlc reads key-uri and keyfile-location
ru: Файл для получения key-uri и keyfile-location

en: File is read when segment starts and is assumed to be in format: key-uri\nkey-file. File is read on the segment opening and values are used on that segment.
ru: Этот файл считывается в начале нового сегмента и должен иметь формат: key-uri\nkey-file. Заданные в нём значения будут действовать для открываемого сегмента.

en: Use randomized IV for encryption
ru: Шифровать со случайным начальным значением

en: Generate IV instead using segment-number as IV
ru: Выбирать в качестве начального значения случайное число, не номер сегмента

en: Number of first segment
ru: Номер первого сегмента

en: The number of the first segment generated
ru: Номер первого сгенерированного сегмента

en: HTTP Live streaming output
ru: Вывод потока HTTP Live

en: RIST data output caching size (ms)
ru: Размер кеша RIST (мс)

en: Having this cache will guarantee that the packets going out are delivered at a spacing determined by the chain timestamps thus ensuring a near jitter free output. Be aware that this setting will also add to the overall latency of the stream.
ru: Благодаря этому кешу исходящие пакеты будут гарантированно доставляться с интервалом, задаваемым метками времени в цепочке, и, таким образом, неравномерность практически исключается. Учтите, что от этого параметра зависит общая задержка при передаче потока.

en: RIST retry-buffer queue size (ms)
ru: Размер очереди буфера попыток RIST (мс)

en: This must match the buffer size (latency) configured on the server side. If you are not sure, leave the default of 0 which will set it the maximum value and will use about 100MB of RAM
ru: Это значение должно соответствовать размеру буфера (задержке), настроенному на стороне сервера. Если не знаете, что указать, оставьте значение по умолчанию (0) — при этом будет выбрано максимальное значение и занято около 100 МБайт ОЗУ.

en: SSRC used in RTP output (default is random, i.e. 0)
ru: SSRC, задаваемый в выводе RTP (по умолчанию 0, то есть случайный)

en: Use this setting to specify a known SSRC for the RTP header. This is only useful if your receiver acts on it. When using VLC as receiver, it is not.
ru: В этом параметре можно указать известный SSRC для записи в заголовок RTP. Это полезно, только если это значение обрабатывается приёмником. (VLС в качестве приёмника его не обрабатывает.)

en: Stream name
ru: Имя потока

en: This Stream name will be sent to the receiver using the rist RTCP channel
ru: Это имя потока будет передано получателю по RTCP-каналу rist .

en: RIST stream output
ru: Вывод потока RIST

en: RIST target packet size (bytes)
ru: Средний размер пакета RIST (байты)

en: Name to give to this stream/channel on the shoutcast/icecast server.
ru: Имя, присваиваемое этому потоку/каналу на сервере Shoutcast/Icecast.

en: Stream description
ru: Описание потока

en: Description of the stream content or information about your channel.
ru: Описание потока или информация о вашем канале.

en: Stream MP3
ru: Вещать в MP3

en: You normally have to feed the shoutcast module with Ogg streams. It is also possible to stream MP3 instead, so you can forward MP3 streams to the shoutcast/icecast server.
ru: Обычно необходимо передавать модулю Shoutcast потоки Ogg. Также возможно вместо этого вещать в MP3, так что вы можете передавать потоки MP3 на сервер Shoutcast/Icecast.

en: Genre description
ru: Название жанра

en: Genre of the content.
ru: Жанр содержимого.

en: URL description
ru: Характеристика URL

en: URL with information about the stream or your channel.
ru: URL с информацией о потоке или канале.

en: Bitrate information of the transcoded stream.
ru: Информация о битрейте перекодированного потока.

en: Samplerate information of the transcoded stream.
ru: Информация о частоте дискретизации перекодированного потока.

en: Number of channels
ru: Количество каналов

en: Number of channels information of the transcoded stream.
ru: Информация о количестве каналов перекодированного потока.

en: Ogg Vorbis Quality
ru: Качество Ogg Vorbis

en: Ogg Vorbis Quality information of the transcoded stream.
ru: Информация о качестве Ogg Vorbis перекодированного потока.

en: Stream public
ru: Публичный поток

en: Make the server publicly available on the 'Yellow Pages' (directory listing of streams) on the icecast/shoutcast website. Requires the bitrate information specified for shoutcast. Requires Ogg streaming for icecast.
ru: Публикует информацию о сервере на «жёлтых страницах» (в каталоге потоков) на сайте Icecast/Shoutcast. Для Shoutcast требуется указать битрейт. Для Icecast требуется Ogg-поток.

en: IceCAST output
ru: Вывод в IceCAST

en: SRT stream output
ru: Вывод потока через SRT

en: Caching value (ms)
ru: Размер кеша (мс)

en: Default caching value for outbound UDP streams. This value should be set in milliseconds.
ru: Размер кеша для исходящих потоков UDP. Значение указывается в миллисекундах.

en: Group packets
ru: Пакеты в группах

en: Packets can be sent one by one at the right time or by groups. You can choose the number of packets that will be sent at a time. It helps reducing the scheduling load on heavily-loaded systems.
ru: Пакеты могут посылаться один за одном или в группах. Вы можете выбирать количество пакетов, посылаемых за один раз. Это помогает уменьшать нагрузку на загруженных системах.

en: UDP stream output
ru: Вывод потока UDP

en: ARM NEON video chroma conversions
ru: Преобразования цветности видео для ARM NEON

en: ARM NEON audio volume
ru: Громкость звука (для ARM NEON)

en: ARM NEON video chroma YUV->RGBA
ru: Преобразование цветности YUV->RGBA (для ARM NEON)

en: Defines if BarGraph information should be sent
ru: Передавать данные для Гистограммы

en: Defines if BarGraph information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
ru: Включает передачу данных для Гистограммы (1 - передавать данные (по умолчанию), 0 - нет).

en: Sends the barGraph information every n audio packets
ru: Частота передачи данных в аудиопакетах

en: Defines how often the barGraph information should be sent. Sends the barGraph information every n audio packets (default 4).
ru: Определяет, как часто следует отправлять данные для Гистограммы (через сколько пакетов аудио, по умолчанию 4).

en: Defines if silence alarm information should be sent
ru: Передавать уведомления о тишине

en: Defines if silence alarm information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
ru: Включает передачу уведомлений о тишине (1 - передавать уведомления (по умолчанию), 0 - нет).

en: Time window to use in ms
ru: Интервал

en: Time Window during when the audio level is measured in ms for silence detection. If the audio level is under the threshold during this time, an alarm is sent (default 5000).
ru: Интервал времени (в мс), в котором по оценке уровня звука определяется тишина. Если уровень звука не превышает заданного предела за это время (по умолчанию 5 сек), отправляется уведомление о тишине.

en: Minimum Audio level to raise the alarm
ru: Предельный уровень звука для тишины

en: Threshold to be attained to raise an alarm. If the audio level is under the threshold during this time, an alarm is sent (default 0.1).
ru: Если звук тише этого предела (по умолчанию 0,1) в течение заданного времени, он воспринимается как тишина и об этом передаётся уведомление.

en: Time between two alarm messages in ms
ru: Время между уведомлениями (в мс)

en: Time between two alarm messages in ms. This value is used to avoid alarm saturation (default 2000).
ru: Время между двумя уведомлениями о тишине. Ненулевое значение позволяет избежать шторма уведомлений (по умолчанию 2000).

en: Audio part of the BarGraph function
ru: Аудиокомпонент модуля Гистограмма

en: Audiobar Graph
ru: Гистограмма звука

en: Simple decoder for Dolby Surround encoded streams
ru: Декодер для потоков, кодированных Dolby Surround

en: Dolby Surround decoder
ru: Декодер Dolby Surround

en: This effect gives you the feeling that you are standing in a room with a complete 7.1 speaker set when using only a headphone, providing a more realistic sound experience. It should also be more comfortable and less tiring when listening to music for long periods of time.
    It works with any source format from mono to 7.1.
ru: Этот эффект даёт ощущение того, что вы стоите в комнате с полным комплектом колонок 7.1 при использовании только одних наушников, предоставляя более реалистичную музыкальную картину. Это должно быть более удобно при меньшей усталости для прослушивании музыки длительное время. Работает с любым исходным форматом от моно до 7.1.

en: Characteristic dimension
ru: Характеристики динамиков

en: Distance between front left speaker and listener in meters.
ru: Расстояние между левым и правым динамиком в метрах.

en: Compensate delay
ru: Компенсирующая задержка

en: The delay which is introduced by the physical algorithm may sometimes be disturbing for the synchronization between lips-movement and speech. In case, turn this on to compensate.
ru: Включение специального алгоритма, компенсирующего задержку между движениями губ и речью.

en: No decoding of Dolby Surround
ru: Не декодировать Dolby Surround

en: Dolby Surround encoded streams won't be decoded before being processed by this filter. Enabling this setting is not recommended.
ru: Потоки, закодированные в Dolby Surround, не будут декодироваться до их обработки этим фильтром. Включение этого параметра не рекомендуется.

en: Headphone virtual spatialization effect
ru: Эффект виртуального объёма в наушниках

en: Headphone effect
ru: Эффект наушников

en: Use downmix algorithm
ru: Вкл. алгоритм сведения каналов

en: This option selects a stereo to mono downmix algorithm that is used in the headphone channel mixer. It gives the effect of standing in a room full of speakers.
ru: Выбор алгоритма сведения стерео в моно, который используется в микшере канала наушников. Это даёт эффект присутствия в комнате, заполненной громкоговорителями.

en: Select channel to keep
ru: Оставить канал

en: This option silences all other channels except the selected channel.
ru: Отключение всех других каналов, кроме выбранного.

en: Rear left
ru: задний слева

en: Rear right
ru: задний справа

en: Low-frequency effects
ru: сабвуфер

en: Side left
ru: боковой слева

en: Side right
ru: боковой справа

en: Rear center
ru: задний по центру

en: Stereo to mono downmixer
ru: Сведение стерео в моно

en: Audio channel remapper
ru: Перенаправитель аудиоканалов

en: Audio filter for simple channel mixing
ru: Аудиофильтр для простого микширования каналов

en: HRTF file for the binauralization
ru: Файл HRTF для бинаурализации

en: Custom HRTF (Head-related transfer function) file in the SOFA format.
ru: Файл HRTF (Head-Related Transfer Function, Связанная с головой функция передачи) в формате SOFA.

en: Headphones mode (binaural)
ru: Режим наушников (бинауральный)

en: If the output is stereo, render ambisonics with the binaural decoder.
ru: При выводе стерео формировать объёмный звук с помощью бинаурального декодера.

en: Ambisonics renderer and binauralizer
ru: Формирование объёмного звука и бинаурализатор

en: Binauralizer
ru: Бинаурализатор

en: Audio filter for trivial channel mixing
ru: Аудиофильтр для простейшего микширования каналов

en: Sound Delay
ru: Задержка звука

en: Delay
ru: Задержка

en: Add a delay effect to the sound
ru: Добавляет эффект задержки звука

en: Delay time
ru: Время задержки

en: Time in milliseconds of the average delay. Note average
ru: Длительность средней задержки в миллисекундах.

en: Sweep Depth
ru: Глубина модуляции

en: Time in milliseconds of the maximum sweep depth. Thus, the sweep range will be delay-time +/- sweep-depth.
ru: Время максимальной глубины модуляции. Таким образом, диапазон модуляции равен: время-задержки +/- глубина-модуляции.

en: Sweep Rate
ru: Скорость модуляции

en: Rate of change of sweep depth in milliseconds shift per second of play
ru: Скорость изменения глубины модуляции в миллисекундах за секунду воспроизведения звука

en: Feedback gain
ru: Усиление отзвука

en: Gain on Feedback loop
ru: Уровень обратной связи

en: Wet mix
ru: Обработанный звук

en: Level of delayed signal
ru: Уровень обработанного сигнала

en: Dry Mix
ru: Сухой звук

en: Level of input signal
ru: Уровень входного сигнала

en: RMS/peak
ru: RMS/пик

en: Set the RMS/peak.
ru: Определите RMS/пик.

en: Attack time
ru: Время атаки

en: Set the attack time in milliseconds.
ru: Определите время атаки в мс.

en: Release time
ru: Время спада

en: Set the release time in milliseconds.
ru: Определите время спада в мс.

en: Threshold level
ru: Пороговый уровень

en: Set the threshold level in dB.
ru: Определите пороговый уровень в дБ.

en: Ratio
ru: Коэффициент

en: Set the ratio (n:1).
ru: Определите коэффициент (n:1).

en: Knee radius
ru: Радиус перегиба

en: Set the knee radius in dB.
ru: Определите радиус перегиба в дБ.

en: Makeup gain
ru: Подъём уровня

en: Set the makeup gain in dB (0 ... 24).
ru: Определите подъём уровня в дБ (0 ... 24).

en: Compressor
ru: Сжатие

en: Dynamic range compressor
ru: Сжатие динамического диапазона

en: Audio filter for PCM format conversion
ru: Аудиофильтр для преобразования формата PCM

en: Audio filter for A/52/DTS->S/PDIF encapsulation
ru: Аудиофильтр для инкапсуляции A/52/DTS->S/PDIF

en: Equalizer preset
ru: Предустановка эквалайзера:

en: Preset to use for the equalizer.
ru: Используемая предустановка для эквалайзера.

en: Bands gain
ru: Усиление частот

en: Don't use presets, but manually specified bands. You need to provide 10 values between -20dB and 20dB, separated by spaces, e.g. "0 2 4 2 0 -2 -4 -2 0 2".
ru: Использовать нестандартные настройки корректировки частот. Перечислите 10 значений в диапазоне от -20 дБ до 20 дБ, разделяя их пробелами, например «0 2 4 2 0 -2 -4 -2 0».

en: Use VLC frequency bands
ru: Использовать полосы частот VLC

en: Use the VLC frequency bands. Otherwise, use the ISO Standard frequency bands.
ru: Использовать полосы частот VLC вместо полос, определённых стандартом ISO.

en: Two pass
ru: Два прохода

en: Filter the audio twice. This provides a more intense effect.
ru: Аудио проходит через фильтр дважды, что даёт более сильный эффект.

en: Global gain
ru: Общее усиление

en: Set the global gain in dB (-20 ... 20).
ru: Указать общее усиление в дБ (-20 ... 20).

en: Equalizer with 10 bands
ru: 10-полосный эквалайзер

en: Equalizer
ru: Эквалайзер

en: Flat
ru: ровная линия

en: Classical
ru: классическая

en: Club
ru: клубная

en: Dance
ru: танцевальная

en: Full bass
ru: низкие

en: Full bass and treble
ru: низкие и высокие

en: Full treble
ru: высокие

en: Large Hall
ru: большой зал

en: Live
ru: концерт

en: Party
ru: вечеринка

en: Pop
ru: поп

en: Reggae
ru: регги

en: Rock
ru: рок

en: Ska
ru: ска

en: Soft
ru: лёгкая

en: Soft rock
ru: лёгкий рок

en: Techno
ru: техно

en: Gain multiplier
ru: Усиление

en: Increase or decrease the gain (default 1.0)
ru: Управление коэффициентом усиления (по умолчанию 1.0)

en: Gain control filter
ru: Фильтр управления усилением

en: Karaoke
ru: Караоке

en: Simple Karaoke filter
ru: Простой фильтр для караоке

en: Number of audio buffers
ru: Число аудиобуферов

en: This is the number of audio buffers on which the power measurement is made. A higher number of buffers will increase the response time of the filter to a spike but will make it less sensitive to short variations.
ru: Число аудиобуферов, по которым рассчитывается мощность. Чем выше это значение, тем больше время отклика фильтра, но меньше чувствительность к кратким изменениям.

en: Maximal volume level
ru: Максимальный уровень громкости

en: If the average power over the last N buffers is higher than this value, the volume will be normalized. This value is a positive floating point number. A value between 0.5 and 10 seems sensible.
ru: Если средняя мощность последних N буферов превышает это значение, громкость нормализуется. Значение указывается в положительных числах с плавающей точкой. Числа между 0.5 и 10 наиболее подходящие в общих случаях.

en: Volume normalizer
ru: Нормализация громкости

en: Parametric Equalizer
ru: Параметрический эквалайзер

en: Low freq (Hz)
ru: Низкая частота (Гц)

en: Low freq gain (dB)
ru: Усиление низкой частоты (дБ)

en: High freq (Hz)
ru: Высокая частота (Гц)

en: High freq gain (dB)
ru: Усиление высокой частоты (дБ)

en: Freq 1 (Hz)
ru: Частота 1 (Гц)

en: Freq 1 gain (dB)
ru: Усиление частоты 1 (дБ)

en: Freq 1 Q
ru: Q частоты 1

en: Freq 2 (Hz)
ru: Частота 2 (Гц)

en: Freq 2 gain (dB)
ru: Усиление частоты 2 (дБ)

en: Freq 2 Q
ru: Q частоты 2

en: Freq 3 (Hz)
ru: Частота 3 (Гц)

en: Freq 3 gain (dB)
ru: Усиление частоты 3 (дБ)

en: Freq 3 Q
ru: Q частоты 3

en: Audio filter for band-limited interpolation resampling
ru: Передискретизация с узкополосной интерполяцией

en: Resampling quality
ru: Качество передискретизации

en: Resampling quality, from worst to best
ru: Качество передискретизации, от худшего к лучшему

en: SoX Resampler
ru: Передискретизация SoX

en: Speex resampler
ru: Передискретизация Speex

en: Sample rate converter type
ru: Алгоритм изменения частоты

en: Different resampling algorithms are supported. The best one is slower, while the fast one exhibits low quality.
ru: Поддерживаются несколько алгоритмов - лучший работает медленнее, а самый быстрый уступает в качестве.

en: Sinc function (best quality)
ru: Функция sinc (лучшее качество)

en: Sinc function (medium quality)
ru: Функция sinc (среднее качество)

en: Sinc function (fast)
ru: Функция sinc (высокая скорость)

en: Zero Order Hold (fastest)
ru: Экстраполятор нулевого порядка (быстрый)

en: Linear (fastest)
ru: Линейный (быстрый)

en: SRC resampler
ru: Передискретизация SRC

en: Secret Rabbit Code (libsamplerate) resampler
ru: Изменение частоты дискретизации SRC (libsamplerate)

en: Nearest-neighbor audio resampler
ru: Передискретизация по алгоритму Ближайший сосед

en: Pitch Shifter
ru: Сдвиг высоты тона

en: Audio pitch changer
ru: Изменение высоты звука

en: Audio tempo scaler synched with rate
ru: Синхронизатор аудио и видео

en: Scaletempo
ru: Скорость аудио

en: Stride Length
ru: Длина шага

en: Length in milliseconds to output each stride
ru: Длина в миллисекундах для вывода каждого шага

en: Overlap Length
ru: Длина наложения

en: Percentage of stride to overlap
ru: Процент от шага, используемый для наложения

en: Search Length
ru: Длина поиска

en: Length in milliseconds to search for best overlap position
ru: Длина в миллисекундах для поиска лучшей позиции наложения

en: Pitch Shift
ru: Сдвиг высоты тона

en: Pitch shift in semitones.
ru: Сдвиг высоты в полутонах.

en: Room size
ru: Размер комнаты

en: Defines the virtual surface of the room emulated by the filter.
ru: Площадь виртуальной комнаты, которую имитирует фильтр.

en: Room width
ru: Ширина комнаты

en: Width of the virtual room
ru: Ширина виртуальной комнаты

en: Wet
ru: Сырой

en: Dry
ru: Сухой

en: Damp
ru: Влажный

en: Audio Spatializer
ru: Эффект объёмного звучания

en: Spatializer
ru: Объёмное звучание

en: This filter enhances the stereo effect by suppressing mono (signal common to both channels) and by delaying the signal of left into right and vice versa, thereby widening the stereo effect.
ru: Этот фильтр усиливает стереоэффект, подавляя моносигнал (общий для обоих каналов) и задерживая сигнал левого канала в правом и наоборот.

en: Time in ms of the delay of left signal into right and vice versa.
ru: Время задержки сигнала левого канала в правом и наоборот.

en: Amount of gain in delayed left signal into right and vice versa. Gives a delay effect of left signal in right output and vice versa which gives widening effect.
ru: Коэффициент усиления задержанного сигнала левого канала в правом и наоборот. Создаёт эффект задержки сигнала слева в правом канале и наоборот, что воспринимается как расширение звуковой сцены.

en: Crossfeed
ru: Перекрещивание

en: Cross feed of left into right with inverted phase. This helps in suppressing the mono. If the value is 1 it will cancel all the signal common to both channels.
ru: Перекрёстная передача сигнала левого канала в правый (и наоборот) в противофазе. Это помогает подавлять монофонический сигнал. При значении, равном 1, сигнал, общий для двух каналов, подавляется полностью.

en: Dry mix
ru: Сухой звук

en: Level of input signal of original channel.
ru: Уровень входного сигнала исходного канала.

en: Stereo Enhancer
ru: Расширение стерео

en: Simple stereo widening effect
ru: Простой эффект расширения стерео

en: Single precision audio volume
ru: Дробный уровень громкости

en: Integer audio volume
ru: Целочисленный уровень громкости

en: Dummy audio output
ru: Фиктивный вывод звука

en: Audio output device
ru: Устройство вывода звука

en: Audio output device (using ALSA syntax).
ru: Устройство вывода звука (в формате ALSA).

en: Audio output channels
ru: Каналы вывода звука

en: Channels available for audio output. If the input has more channels than the output, it will be down-mixed. This parameter is ignored when digital pass-through is active.
ru: Каналы, через которые будет выводиться звук. Если на входе больше каналов, чем на выходе, они будут сведены. Если включён цифровой вывод, этот параметр игнорируется.

en: Surround 4.0
ru: Звук 4.0

en: Surround 4.1
ru: Звук 4.1

en: Surround 5.0
ru: Звук 5.0

en: Surround 5.1
ru: Звук 5.1

en: Surround 7.1
ru: Звук 7.1

en: ALSA audio output
ru: Вывод звука через ALSA

en: Audio output failed
ru: Вывести звук не удалось

en: The audio device "%s" could not be used:
    %s.
ru: Аудиоустройство «%s» использовать нельзя:
    %s.

en: Audio memory
ru: Аудио в памяти

en: Audio memory output
ru: Вывод звука в память

en: Sample format
ru: Формат дискретизации

en: Last audio device
ru: Последнее аудиоустройство

en: HAL AudioUnit output
ru: Вывод звука через HAL AudioUnit

en: System Sound Output Device
ru: Системное устройство вывода звука

en: %s (Encoded Output)
ru: %s (Закодированный вывод)

en: Audio device is not configured
ru: Аудиоустройство не сконфигурировано

en: You should configure your speaker layout with "Audio Midi Setup" in /Applications/Utilities. VLC will output Stereo only.
ru: Вы должны определить схему динамиков с помощью утилиты «Audio Midi Setup», находящейся в /Applications/Utilities. Сейчас используется режим стерео.

en: The selected audio output device is exclusively in use by another program.
ru: Выбранное устройство вывода звука находится в исключительном пользовании другой программы.

en: Output device
ru: Устройство вывода

en: Select your audio output device
ru: Выберите устройство вывода звука

en: Speaker configuration
ru: Конфигурация динамиков

en: Select speaker configuration you want to use. This option doesn't upmix! So NO e.g. Stereo -> 5.1 conversion.
ru: Используемая конфигурация аудиоканалов. Повышающее микширование (например, со стерео на 5.1) не осуществляется!

en: Audio volume in hundredths of decibels (dB).
ru: Громкость звука в сотых долях децибел (dB).

en: DirectX audio output
ru: Вывод звука через DirectX

en: Output format
ru: Формат вывода

en: Number of output channels
ru: Количество выходных каналов

en: By default (0), all the channels of the incoming will be saved but you can restrict the number of channels here.
ru: Вы можете ограничить число входящих каналов, которые будут сохранены (при 0 (по умолчанию) сохраняются все каналы).

en: Add WAVE header
ru: Добавлять заголовок WAVE

en: Instead of writing a raw file, you can add a WAV header to the file.
ru: Добавлять WAV-заголовок вместо записи файла с необработанными данными.

en: Output file
ru: Выходной файл

en: File to which the audio samples will be written to ("-" for stdout).
ru: Файл, в который будут выводиться аудиозаписи («-» для stdout).

en: File audio output
ru: Вывод звука в файл

en: Automatically connect to writable clients
ru: Автоматическое соединение с клиентами, доступными для записи

en: If enabled, this option will automatically connect sound output to the first writable JACK clients found.
ru: Автоматическое соединение звукового выхода к первым найденным клиентам JACK, доступным для записи.

en: Connect to clients matching
ru: Подключиться к совпадающим клиентам

en: If automatic connection is enabled, only JACK clients whose names match this regular expression will be considered for connection.
ru: Если автоматическое подключение включено, оно будет осуществляться только к тем клиентам JACK, чьё название совпадает с этим регулярным выражением.

en: JACK client name
ru: Имя клиента JACK

en: JACK audio output
ru: Вывод звука через JACK

en: Device
ru: Устройство

en: Select a proper audio device to be used by KAI.
ru: Выберите подходящее аудиоустройство для KAI.

en: Open audio in exclusive mode.
ru: Воспроизводить звук в исключительном режиме.

en: Enable this option if you want your audio not to be interrupted by the other audio.
ru: Включите этот параметр, если вы хотите, чтобы ваш звук не прерывался каким-либо другим.

en: K Audio Interface audio output
ru: Вывод звука через К Audio Interface

en: HDMI/SPDIF audio passthrough
ru: Сквозной вывод звука HDMI/SPDIF

en: Change this value if you have issue with HD codecs when using a HDMI receiver.
ru: Измените это значение, если вы столкнулись с проблемами HD-кодеков при использовании HDMI-приёмника.

en: Disabled
ru: Отключено

en: Enabled (AC3/DTS only)
ru: Включено (только AC3/DTS)

en: Enabled
ru: Включено

en: Windows Multimedia Device output
ru: Вывод через Windows Multimedia Device

en: Output back-end
ru: Подсистема вывода

en: Audio output back-end interface.
ru: Интерфейс подсистемы вывода звука.

en: OSS device node path.
ru: Путь к устройству OSS.

en: Open Sound System audio output
ru: Вывод звука через OSS (Open Sound System)

en: Pulseaudio audio output
ru: Вывод звука через Pulseaudio

en: OpenBSD sndio audio output
ru: Вывод звука через OpenBSD sndio

en: Software gain
ru: Программное усиление

en: This linear gain will be applied in software.
ru: Заданное усиление будет произведено программно.

en: Windows Audio Session API output
ru: Вывод через Windows Audio Session

en: Select Audio Device
ru: Выбрать аудиоустройство

en: Select special Audio device, or let windows decide (default), change needs VLC restart to apply.
ru: Выберите специальное аудиоустройство, или это сделает Windows (по умолчанию). Сменив устройство, перезапустите VLC.

en: WaveOut audio output
ru: Вывод звука через WaveOut

en: Microsoft Soundmapper
ru: Microsoft Sound Mapper

en: Use float32 output
ru: Использовать 32-битный вывод с плавающей точкой

en: The option allows you to enable or disable the high-quality float32 audio output mode (which is not well supported by some soundcards).
ru: Этот параметр позволяет включить или выключить режим высококачественного 32-битного вывода с плавающей точкой.

en: A/52 dynamic range compression
ru: Сжатие динамического диапазона A/52

en: Dynamic range compression makes the loud sounds softer, and the soft sounds louder, so you can more easily listen to the stream in a noisy environment without disturbing anyone. If you disable the dynamic range compression the playback will be more adapted to a movie theater or a listening room.
ru: Сжатие динамического диапазона делает громкие звуки тише, а тихие звуки громче, так что вы можете слушать поток, не тревожа никого громкими звуками. При выключенном параметре воспроизведение более адаптировано к кинотеатру или комнате для просмотра фильмов.

en: ATSC A/52 (AC-3) audio decoder
ru: Аудиодекодер ATSC A/52 (AC-3)

en: ADPCM audio decoder
ru: Аудиодекодер APCM

en: AES3/SMPTE 302M audio decoder
ru: Аудиодекодер AES3/SMPTE 302M

en: AES3/SMPTE 302M audio packetizer
ru: Аудиоупаковщик AES3/SMPTE 302M

en: AOM video decoder
ru: Видеодекодер AOM

en: Raw/Log Audio decoder
ru: Аудиодекодер Raw/Log Audio

en: Raw audio encoder
ru: Аудиокодер Raw

en: SoundFont file
ru: Файл SoundFont

en: SoundFont file to use for software synthesis.
ru: Файл SoundFont, используемый для программного синтеза.

en: AudioToolbox MIDI synthesizer
ru: MIDI-синтезатор AudioToolbox

en: Ignore ruby (furigana)
ru: Игнорировать руби (фуригану)

en: Ignore ruby (furigana) in the subtitle.
ru: Игнорировать руби (фуригану) в субтитрах.

en: Use Core Text renderer
ru: Использовать визуализатор Core Text

en: Use Core Text renderer in the subtitle.
ru: Использовать Core Text для визуализации субтитров.

en: ARIB subtitles decoder
ru: Декодер субтитров ARIB

en: ARIB subtitles
ru: Субтитры ARIB

en: Various audio and video decoders/encoders delivered by the FFmpeg library. This includes (MS)MPEG4, DivX, SV1,H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG and other codecs
ru: Различные аудио- и видеокодеры/декодеры из библиотеки FFmpeg. В том числе: (MS)MPEG4, DivX, SV1, H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG...

en: FFmpeg audio/video decoder
ru: Аудио/видеодекодер FFmpeg

en: Decoding
ru: Декодирование

en: Encoding
ru: Кодирование

en: FFmpeg audio/video encoder
ru: Аудио/видеокодер FFmpeg

en: Direct rendering
ru: Прямой рендеринг

en: Show corrupted frames
ru: Показывать повреждённые кадры

en: Prefer visual artifacts instead of missing frames
ru: Предпочитать визуальные дефекты пропущенным кадрам

en: Error resilience
ru: Устойчивость к ошибкам

en: libavcodec can do error resilience.
    However, with a buggy encoder (such as the ISO MPEG-4 encoder from M$) this can produce a lot of errors.
    Valid values range from 0 to 4 (0 disables all errors resilience).
ru: libavcodec может сообщать об ошибках.
    Однако некоторые дефектные кодеры (например, ISO MPEG-4 от M$) генерируют слишком много ошибок.
    Возможные значения параметра — от 0 до 4 (0 отключает все сообщения).

en: Workaround bugs
ru: Обход ошибок

en: Try to fix some bugs:
    1  autodetect
    2  old msmpeg4
    4  xvid interlaced
    8  ump4 
    16 no padding
    32 ac vlc
    64 Qpel chroma.
    This must be the sum of the values. For example, to fix "ac vlc" and "ump4", enter 40.
ru: Попытаться обойти некоторые ошибки:
    1  автоопределение
    2  старый msmpeg4
    4  чересстрочный xvid
    8  ump4
    16 нет смещения
    32 ac vlc
    64 цветность Qpel.
    Вы должны ввести сумму необходимых значений. К примеру, чтобы исправить «ac vlc» и «ump4», введите 40.

en: Hurry up
ru: Ускорить

en: The decoder can partially decode or skip frame(s) when there is not enough time. It's useful with low CPU power but it can produce distorted pictures.
ru: Декодер может частично декодировать или пропускать кадры, когда не хватает времени. Это может быть полезно с медленным CPU, но может давать испорченную картину.

en: Allow speed tricks
ru: Разрешить трюки со скоростью

en: Allow non specification compliant speedup tricks. Faster but error-prone.
ru: Использование нестандартных приёмов для изменения скорости. Быстрее, но возможны ошибки.

en: Skip frame (default=0)
ru: Пропускать кадры (по умолчанию 0)

en: Force skipping of frames to speed up decoding (-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
ru: Принудительный пропуск кадров для ускорения декодирования (-1=нет, 0=по умолчанию, 1=B-кадры, 2=P-кадры, 3=B+P-кадры, 4=все кадры).

en: Skip idct (default=0)
ru: Пропустить ИДКП (по умолчанию=0)

en: Force skipping of idct to speed up decoding for frame types (-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
ru: Принудительный пропуск инверсного дискретного косинусного преобразования для ускорения декодирования типов кадров (-1=нет, 0=по умолчанию, 1=B-кадры, 2=P-кадры, 3=B+P-кадры, 4=все кадры).

en: Debug mask
ru: Маска для отладки

en: Set FFmpeg debug mask
ru: Установите маску отладки ffmpeg

en: Codec name
ru: Название кодека

en: Internal libavcodec codec name
ru: Внутреннее название кодека libavcodec

en: Skip the loop filter for H.264 decoding
ru: Не устранять блочность при декодировании с H.264

en: Skipping the loop filter (aka deblocking) usually has a detrimental effect on quality. However it provides a big speedup for high definition streams.
ru: Пропускать фильтр устранения блочности (деблокинга). Обычно приводит к ухудшению качества изображения, но и к большому приросту производительности для потоков с высоким разрешением.

en: Hardware decoding
ru: Аппаратное декодирование

en: This allows hardware decoding when available.
ru: Позволяет использовать аппаратный декодер видео, если он есть.

en: Threads
ru: Потоки

en: Number of threads used for decoding, 0 meaning auto
ru: Количество потоков, используемых для декодирования (0 - авто).

en: Ratio of key frames
ru: Частота ключевых кадров

en: Number of frames that will be coded for one key frame.
ru: Число кадров, которые будут закодированы от одного ключевого кадра.

en: Ratio of B frames
ru: Частота B-кадров

en: Number of B frames that will be coded between two reference frames.
ru: Число B-кадров, которые будут закодированы между двумя референсными кадрами.

en: Video bitrate tolerance
ru: Допустимое отклонение битрейта видео

en: Video bitrate tolerance in kbit/s.
ru: Допустимое отклонение битрейта видео в кбит/сек.

en: Interlaced encoding
ru: Чересстрочное кодирование

en: Enable dedicated algorithms for interlaced frames.
ru: Задействовать специальный алгоритм для кадров с чересстрочной развёрткой.

en: Interlaced motion estimation
ru: Чересстрочная оценка движения

en: Enable interlaced motion estimation algorithms. This requires more CPU.
ru: Включить чересстрочные алгоритмы оценки движения. Требует более мощного CPU.

en: Pre-motion estimation
ru: Оценка пре-движения

en: Enable the pre-motion estimation algorithm.
ru: Включить алгоритм оценки пре-движения

en: Rate control buffer size
ru: Размер буфера контроля частоты

en: Rate control buffer size (in kbytes). A bigger buffer will allow for better rate control, but will cause a delay in the stream.
ru: Размер буфера контроля частоты (в килобайтах). Большие значения буфера позволяют лучше контролировать частоту, но вызывают большую задержку потока.

en: Rate control buffer aggressiveness
ru: Эффективность буфера контроля частоты

en: Rate control buffer aggressiveness.
ru: Эффективность буфера контроля частоты.

en: I quantization factor
ru: Фактор квантования I-кадров

en: Quantization factor of I frames, compared with P frames (for instance 1.0 => same qscale for I and P frames).
ru: Фактор квантования I-кадров, в сравнении с P-кадрами (например при 1.0 масштаб квантования I и P-кадров будет одинаковым)

en: Noise reduction
ru: Понижение шума

en: Enable a simple noise reduction algorithm to lower the encoding length and bitrate, at the expense of lower quality frames.
ru: Включить простой алгоритм понижения шума для уменьшения времени кодирования и битрейта за счёт понижения качества кадров.

en: MPEG4 quantization matrix
ru: Матрица квантования MPEG4

en: Use the MPEG4 quantization matrix for MPEG2 encoding. This generally yields a better looking picture, while still retaining the compatibility with standard MPEG2 decoders.
ru: Использовать матрицу квантования MPEG4 для кодирования в MPEG2. В общем это даёт лучшее изображение, однако оставляет несовместимость со стандартными декодерами MPEG2.

en: Quality level
ru: Уровень качества

en: Quality level for the encoding of motions vectors (this can slow down the encoding very much).
ru: Уровень качества для кодирования векторов движения (это может существенно замедлить процесс кодирования).

en: The encoder can make on-the-fly quality tradeoffs if your CPU can't keep up with the encoding rate. It will disable trellis quantization, then the rate distortion of motion vectors (hq), and raise the noise reduction threshold to ease the encoder's task.
ru: Кодер может на ходу изменять уровень качества, если процессору не удаётся выдерживать скорость кодирования. Он отключает треллис-квантование, затем оптимизацию скорость-искажение для векторов движения и поднимает границу шумопонижения, чтобы уменьшить загрузку.

en: Minimum video quantizer scale
ru: Минимальный коэффициент квантования

en: Minimum video quantizer scale.
ru: Минимальное значение качественности макроблока.

en: Maximum video quantizer scale
ru: Максимальный коэффициент квантования

en: Maximum video quantizer scale.
ru: Максимальное значение качественности макроблока.

en: Trellis quantization
ru: Треллис-квантование

en: Enable trellis quantization (rate distortion for block coefficients).
ru: Включить треллис-квантование (оптимизацию скорость-качество для коэффициентов блоков).

en: Fixed quantizer scale
ru: Фиксированный коэффициент квантования

en: A fixed video quantizer scale for VBR encoding (accepted values: 0.01 to 255.0).
ru: Фиксированный коэффициент квантования для кодирования видео в режиме VBR (допустимые значения: от 0.01 до 255.0).

en: Strict standard compliance
ru: Строгое следование стандартам

en: Force a strict standard compliance when encoding (accepted values: -2 to 2).
ru: Включает строгое следование стандартам при кодировании (допустимые значения: -2..2).

en: Luminance masking
ru: Коррекция ярких участков

en: Raise the quantizer for very bright macroblocks (default: 0.0).
ru: Увеличивает коэффициент квантования для очень ярких макроблоков (по умолчанию: 0.0).

en: Darkness masking
ru: Коррекция тёмных участков

en: Raise the quantizer for very dark macroblocks (default: 0.0).
ru: Увеличивает коэффициент квантования для очень тёмных макроблоков (по умолчанию: 0.0).

en: Motion masking
ru: Коррекция движения

en: Raise the quantizer for macroblocks with a high temporal complexity (default: 0.0).
ru: Увеличивает коэффициент квантования для макроблоков с высокой скоростью движения (по умолчанию: 0.0).

en: Border masking
ru: Коррекция краёв

en: Raise the quantizer for macroblocks at the border of the frame (default: 0.0).
ru: Увеличивает коэффициент квантования для макроблоков на краю кадра (по умолчанию: 0.0).

en: Luminance elimination
ru: Коррекция яркости

en: Eliminates luminance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends -4.
ru: Коррекция яркости макроблоков, если PSNR не слишком сильно меняется (по умолчанию: 0.0). Стандарт H.264 рекомендует значение -4.

en: Chrominance elimination
ru: Коррекция цветности

en: Eliminates chrominance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends 7.
ru: Коррекция цветности макроблоков, если PSNR не слишком сильно меняется (по умолчанию 0.0). Стандарт H.264 рекомендует значение 7.

en: Specify AAC audio profile to use
ru: Используемый аудиопрофиль ACC

en: Specify the AAC audio profile to use for encoding the audio bitstream. It takes the following options: main, low, ssr (not supported),ltp, hev1, hev2 (default: low). hev1 and hev2 are currently supported only with libfdk-aac enabled libavcodec
ru: Укажите аудиопрофиль AAC для кодировании битового аудиопотока. Допустимые варианты: main, low, ssr, ltp, hev1, hev2 (по умолчанию — low). В настоящее время hev1 и hev2 поддерживаются, только если в libavcodec включено libfdk-aac.

en: Direct3D11 Video Acceleration
ru: Ускорение видео Direct3D11

en: DirectX Video Acceleration (DXVA) 2.0
ru: Вывод видео через DXVA 2.0

en: It seems your Libav/FFmpeg (libavcodec) installation lacks the following encoder:
    %s.
    If you don't know how to fix this, ask for support from your distribution.
    
    This is not an error inside VLC media player.
    Do not contact the VideoLAN project about this issue.
ru: Скорее всего, в установленном Libav/FFMPEG (libavcodec) не хватает следующего кодера:
    %s.
    Обратитесь за помощью в службу поддержки вашего дистрибутива.
    
    Это не ошибка VLC.
    Не обращайтесь к участникам проекта VideoLAN с этим вопросом.

en: unknown
ru: н/д

en: video
ru: видео

en: audio
ru: аудио

en: subpicture
ru: слои

en: VLC could not open the %4.4s %s encoder.
ru: VLC не может открыть кодер %4.4s %s.

en: VA-API video decoder via DRM
ru: Видеодекодер VA-API через DRM

en: VA-API video decoder
ru: Видеодекодер VA-API

en: BPG image decoder
ru: Декодер изображений BPG

en: Opacity
ru: Непрозрачность

en: Setting to true makes the text to be boxed and maybe easier to read.
ru: Если этот флажок установлен, текст будет выводиться в непрозрачной рамке и, возможно, лучше читаться.

en: Closed Captions decoder
ru: Декодер субтитров

en: CDG video decoder
ru: Видеодекодер CDG

en: Crystal HD hardware video decoder
ru: Аппаратный видеодекодер Crystal HD

en: CVD subtitle decoder
ru: Декодер субтитров CVD

en: Chaoji VCD subtitle packetizer
ru: Упаковщик субтитров Chaoji VCD

en: Encoding quality
ru: Качество кодирования

en: Enforce a quality between 0 (lossless) and 511 (worst).
ru: Установить качество между 0 (без потерь) и 511 (худшее).

en: Keyframe interval
ru: Интервал между ключевыми кадрами

en: Enforce a keyframe interval between 1 and 1000.
ru: Установить фиксированный интервал между ключевыми кадрами, от 1 до 1000.

en: Daala video decoder
ru: Видеодекодер Daala

en: Daala video packetizer
ru: Видеоупаковщик Daala

en: Daala video encoder
ru: Видеокодер Daala

en: Chroma format
ru: Формат цветности

en: Picking chroma format will force a conversion of the video into that format
ru: При кодировании видео будет приведено к этому формату цветности

en: Frames Threads
ru: Потоки кадров

en: Max number of threads used for frame decoding, default 0=auto
ru: Количество потоков декодирования кадров (по умолчанию 0 – авто)

en: Tiles Threads
ru: Потоки клеток

en: Max number of threads used for tile decoding, default 0=auto
ru: Количество потоков декодирования клеток (по умолчанию 0 – авто)

en: Dav1d video decoder
ru: Видеодекодер Dav1d

en: DTS dynamic range compression
ru: Сжатие динамического диапазона DTS

en: DTS Coherent Acoustics audio decoder
ru: Аудиодекодер DTS Coherent Acoustics

en: Save raw codec data
ru: Сохранить необработанные данные кодека

en: Save the raw codec data if you have selected/forced the dummy decoder in the main options.
ru: Сохранить необработанные данные кодека, если в основных параметрах выбран фиктивный декодер.

en: Dummy decoder
ru: Фиктивный декодер

en: Dump decoder
ru: Декодер сброса данных

en: DirectMedia Object decoder
ru: Декодер DirectMedia Object

en: DirectMedia Object encoder
ru: Кодер DirectMedia Object

en: Decoding X coordinate
ru: Координата X при декодировании

en: X coordinate of the rendered subtitle
ru: Координата X при декодировании субтитров

en: Decoding Y coordinate
ru: Координата Y при декодировании

en: Y coordinate of the rendered subtitle
ru: Координата Y при декодировании субтитров

en: Subpicture position
ru: Позиция слоя

en: You can enforce the subpicture position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, e.g. 6=top-right).
ru: Вы можете задать позицию слоя на видео (0 = центр, 1 = слева, 2 = справа, 4 = сверху, 8 = снизу, вы можете также использовать комбинации этих значений, например 6 = сверху-справа).

en: Encoding X coordinate
ru: Координата X при кодировании

en: X coordinate of the encoded subtitle
ru: Координата X при кодировании субтитров

en: Encoding Y coordinate
ru: Координата Y при кодировании

en: Y coordinate of the encoded subtitle
ru: Координата Y при кодировании субтитров

en: DVB subtitles decoder
ru: Декодер субтитров DVB

en: DVB subtitles
ru: Субтитры DVB

en: DVB subtitles encoder
ru: Кодер субтитров DVB

en: Dummy encoder
ru: Фиктивный кодер

en: AAC audio decoder (using libfaad2)
ru: Аудиодекодер AAC (через libfaad2)

en: AAC extension
ru: Расширение AAC

en: Encoder Profile
ru: Профиль кодера

en: Encoder Algorithm to use.
ru: Используемый алгоритм кодера.

en: Enable spectral band replication
ru: Репликация полос спектра

en: This is an optional feature only for the AAC-ELD profile.
ru: Это дополнительная функция только для профиля AAC-ELD.

en: VBR Quality
ru: Качество для переменного битрейта

en: Quality of the VBR Encoding (0=cbr, 1-5 constant vbr quality, 5 is the best).
ru: Качество для кодирования с переменным битрейтом (0=постоянный битрейт, 1- постоянное качество при переменном битрейте, 5 — наилучшее).

en: Enable afterburner library
ru: Включить библиотеку afterburner

en: This library will produce higher quality audio at the expense of additional CPU usage (default is enabled).
ru: Эта библиотека получает более качественный звук за счёт дополнительной нагрузки на процессор (по умолчанию включена).

en: Signaling mode of the extension AOT
ru: Сигнальный режим расширения AOT

en: 1 is explicit for SBR and implicit for PS (default), 2 is explicit hierarchical.
ru: 1 — явный для SBR и неявный для PS (по умолчанию), 2 — явный иерархический.

en: FDK-AAC Audio encoder
ru: Аудиокодер FDK-AAC

en: Flac audio decoder
ru: Аудиодекодер FLAC

en: Flac audio encoder
ru: Аудиокодер FLAC

en: Chorus
ru: Хор

en: Synthesis gain
ru: Усиление синтезатора

en: This gain is applied to synthesis output. High values may cause saturation when many notes are played at a time.
ru: Усиление синтезированного звука. При больших значениях наложение множества нот может приводить к насыщению.

en: Polyphony
ru: Полифония

en: The polyphony defines how many voices can be played at a time. Larger values require more processing power.
ru: Этот параметр определяет, сколько голосов могут воспроизводиться одновременно. Чем он больше, тем больше нагрузка на процессор.

en: Reverb
ru: Эхо

en: FluidSynth MIDI synthesizer
ru: MIDI-синтезатор FluidSynth

en: MIDI synthesis not set up
ru: MIDI-синтезатор не настроен

en: A sound font file (.SF2) is required for MIDI synthesis.
    Please install a sound font and configure it from the VLC preferences (Input / Codecs > Audio codecs > FluidSynth).
ru: Для синтеза MIDI необходим банк инструментов (.SF2).
    Пожалуйста, установите банк SF2 и подключите его в настройках VLC (Ввод/кодеки > Аудиокодеки > FluidSynth).

en: G.711 decoder
ru: Декодер G.711

en: G.711 encoder
ru: Кодер G.711

en: Uses GStreamer framework's plugins to decode the media codecs
ru: Использует для декодирования медиаформатов модули подсистемы GStreamer

en: Use DecodeBin
ru: Использует DecodeBin

en: DecodeBin is a container element, that can add and manage multiple elements. Apart from adding the decoders, decodebin also adds elementary stream parsers which can provide more info such as codec profile, level and other attributes, in the form of GstCaps (Stream Capabilities) to decoder.
ru: DecodeBin — объект-контейнер, который может содержать в себе множество элементов и управлять ими. Помимо добавления декодеров, decodebin также включает анализаторы элементарных потоков, способные предоставлять декодеру дополнительные сведения, например, профиль кодека, уровень и другие атрибуты, в форме структуры GstCaps (свойства потока).

en: GStreamer Based Decoder
ru: Декодер на базе GStreamer

en: Quality level for encoding (this can enlarge or reduce output image size).
ru: Уровень качества кодирования (влияет на объём выводимого изображения).

en: JPEG image decoder
ru: Декодер изображений JPEG

en: JPEG image encoder
ru: Кодер изображений JPEG

en: Formatted Subtitles
ru: Форматированные субтитры

en: Kate streams allow for text formatting. VLC partly implements this, but you can choose to disable all formatting. Note that this has no effect is rendering via Tiger is enabled.
ru: Потоки Kate позволяют использовать форматированный текст. VLC частично поддерживает эту возможность, но можно отключить всё форматирование. Примечание: не даёт эффекта при визуализации через Tiger.

en: Shadow
ru: Тень

en: Outline
ru: контур

en: Black
ru: чёрный

en: Gray
ru: серый

en: Silver
ru: серебряный

en: White
ru: белый

en: Maroon
ru: бордовый

en: Red
ru: красный

en: Fuchsia
ru: розовый

en: Yellow
ru: жёлтый

en: Olive
ru: оливковый

en: Green
ru: зелёный

en: Teal
ru: бирюзовый

en: Lime
ru: ярко-зелёный

en: Purple
ru: пурпурный

en: Navy
ru: тёмно-синий

en: Blue
ru: синий

en: Aqua
ru: голубой

en: Use Tiger for rendering
ru: Визуализация через Tiger

en: Kate streams can be rendered using the Tiger library. Disabling this will only render static text and bitmap based streams.
ru: Потоки Kate могут выводиться через библиотеку Tiger. При выключенном параметре будут выводиться только статический текст и bmp-потоки.

en: Rendering quality
ru: Качество визуализации

en: Select rendering quality, at the expense of speed. 0 is fastest, 1 is highest quality.
ru: Выберите предпочтение качеству визуализации или скорости (0 - макс. скорость, 1 - макс. качество).

en: Default font effect
ru: Шрифтовой эффект по умолчанию

en: Add a font effect to text to improve readability against different backgrounds.
ru: Добавляет шрифтовой эффект, чтобы текст лучше читался на различных фонах.

en: Default font effect strength
ru: Интенсивность эффекта по умолчанию

en: How pronounced to make the chosen font effect (effect dependent).
ru: Степень выделения для выбранного шрифтового эффекта.

en: Default font description
ru: Описание шрифта по умолчанию

en: Which font description to use if the Kate stream does not specify particular font parameters (name, size, etc) to use. A blank name will let Tiger choose font parameters where appropriate.
ru: Описание шрифта, которое будет использоваться, когда в потоке Kate не определены параметры шрифта (название, размер и т. д.). Если оно не задано, Tiger выберет подходящие параметры.

en: Default font color
ru: Цвет шрифта по умолчанию

en: Default font color to use if the Kate stream does not specify a particular font color to use.
ru: Цвет текста по умолчанию (используется, когда в потоке Kate цвет текста не определён).

en: Default font alpha
ru: Альфа шрифта по умолчанию

en: Transparency of the default font color if the Kate stream does not specify a particular font color to use.
ru: Прозрачность цвета шрифта по умолчанию (используется, если в потоке Kate это значение не определено).

en: Default background color
ru: Цвет фона по умолчанию

en: Default background color if the Kate stream does not specify a background color to use.
ru: Цвет фона по умолчанию (используется, если в потоке Kate цвет фона не определён).

en: Default background alpha
ru: Прозрачность фона по умолчанию

en: Transparency of the default background color if the Kate stream does not specify a particular background color to use.
ru: Прозрачность фона по умолчанию (используется, если в потоке Kate это значение не определено).

en: Kate is a codec for text and image based overlays.
    The Tiger rendering library is needed to render complex Kate streams, but VLC can still render static text and image based subtitles if it is not available.
    Note that changing settings below will not take effect until a new stream is played. This will hopefully be fixed soon.
ru: Kate — кодек для наложенных слоёв с текстом и изображениями.
    Для отображения сложных потоков Kate необходима библиотека Tiger, но VLC может вывести статический текст и графические субтитры, если она не подключена.
    Учтите, что изменение параметров вступит в силу только при воспроизведении следующего потока. Возможно, вскоре это будет исправлено.

en: Kate overlay decoder
ru: Декодер Kate для наложенных слоёв

en: Tiger rendering defaults
ru: Настройки по умолчанию для рендеринга с Tiger

en: Kate text subtitles packetizer
ru: Упаковщик текстовых субтитров Kate

en: Additional fonts directory
ru: Доп. каталог со шрифтами

en: Subtitles (advanced)
ru: Субтитры (расширенные)

en: Subtitle renderers using libass
ru: Визуализаторы субтитров, использующие libass

en: Building font cache
ru: Создание кеша шрифтов

en: Please wait while your font cache is rebuilt.
    This should take less than a minute.
ru: Подождите, пока кеш шрифтов перестроится.
    Это займёт всего пару минут.

en: MPEG I/II video decoder (using libmpeg2)
ru: Видеодекодер MPEG I/II (через libmpeg2)

en: Linear PCM audio decoder
ru: Аудиодекодер LPCM

en: Linear PCM audio packetizer
ru: Аудиоупаковщик LPCM

en: Linear PCM audio encoder
ru: Аудиокодер LPCM

en: MPEG audio layer I/II/III decoder
ru: Аудиодекодер MPEG audio I/II/III

en: Media Foundation Transform decoder
ru: Декодер формата MFT (Media Foundation Transform)

en: MPEG audio decoder using mpg123
ru: Аудиодекодер MPEG с использованием mpg123

en: OggSpots video decoder
ru: Видеодекодер OggSpots

en: OggSpots video packetizer
ru: Видеоупаковщик OggSpots

en: OMX direct rendering
ru: Прямой рендеринг OMX

en: Enable OMX direct rendering.
ru: Включить прямой рендеринг OMX.

en: Audio/Video decoder (using OpenMAX IL)
ru: Аудио/видеодекодер (на базе OpenMAX IL)

en: Video encoder (using OpenMAX IL)
ru: Видеокодер (на базе OpenMAX IL)

en: OpenMAX IL video output
ru: Вывод видео через OpenMAX IL

en: Opus audio decoder
ru: Аудиодекодер Opus

en: Opus audio encoder
ru: Аудиокодер Opus

en: PNG video decoder
ru: Видеодекодер PNG

en: PNG video encoder
ru: Видеокодер PNG

en: Enable software mode
ru: Включить программный режим

en: Allow the use of the Intel Media SDK software implementation of the codecs if no QuickSync Video hardware acceleration is present on the system.
ru: Включить программную реализацию кодеков Intel Media SDK, если система не поддерживает аппаратное ускорение QuickSync Video.

en: Codec Profile
ru: Профиль кодека

en: Specify the codec profile explicitly. If you don't, the codec will determine the correct profile from other sources, such as resolution and bitrate. E.g. 'high'
ru: Укажите явно профиль кодека (например, 'high'). Если этого не сделать, кодек попытается выбрать подходящий профиль по таким характеристикам, как разрешение и битрейт.

en: Codec Level
ru: Уровень кодека

en: Specify the codec level explicitly. If you don't, the codec will determine the correct profile from other sources, such as resolution and bitrate. E.g. '4.2' for mpeg4-part10 or 'low' for mpeg2
ru: Укажите явно уровень кодека (например: '4.2' для mpeg4-part10 или 'low' для mpeg2). Если этого не сделать, кодек попытается выбрать подходящий профиль по таким характеристикам, как разрешение и битрейт.

en: Group of Picture size
ru: Размер группы изображений (GOP)

en: Number of pictures within the current GOP (Group of Pictures); if GopPicSize=0, then the GOP size is unspecified. If GopPicSize=1, only I-frames are used.
ru: Число изображений в текущей группе изображений (GOP). При GopPicSize равном 0 размер GOP не определён; если GopPicSize равно 1, используются только I-кадры.

en: Group of Picture Reference Distance
ru: Интервал группы изображений

en: Distance between I- or P- key frames; if it is zero, the GOP structure is unspecified. Note: If GopRefDist = 1, there are no B-frames used.
ru: Интервал между ключевыми I- или P-кадрами. Если равен 0, структура GOP не определена. Примечание: если GopRefDist = 1, B-кадры не будут применяться.

en: Target Usage
ru: Ориентир оптимизации

en: The target usage allow to choose between different trade-offs between quality and speed. Allowed values are: 'speed', 'balanced' and 'quality'.
ru: Ориентир оптимизации позволяет выбрать вариант кодирования, оптимальный с точки зрения скорости или качества. Допустимые значения: 'speed', 'balanced' и 'quality'.

en: IDR interval
ru: Интервал IDR

en: For H.264, IdrInterval specifies IDR-frame interval in terms of I-frames; if IdrInterval=0, then every I-frame is an IDR-frame. If IdrInterval=1, then every other I-frame is an IDR-frame, etc. For MPEG2, IdrInterval defines sequence header interval in terms of I-frames. If IdrInterval=N, SDK inserts the sequence header before every Nth I-frame. If IdrInterval=0 (default), SDK inserts the sequence header once at the beginning of the stream.
ru: Для H.264 IdrInterval определяет интервал IDR-кадров через I-кадры; если IdrInterval=0, каждый I-кадр считается IDR-кадром. Если IdrInterval=1, IDR-кадром считается каждый второй I-кадр и т. д. Для MPEG2 IdrInterval определяет через I-кадры интервал между заголовками последовательности. Если IdrInterval=N, SDK вставляет заголовок последовательности перед каждым N-ым I-кадром. Если IdrInterval=0 (по умолчанию), SDK вставляет заголовок последовательности один раз в начале потока.

en: Rate Control Method
ru: Метод управления скоростью

en: The rate control method to use when encoding. Can be one of 'cbr', 'vbr', 'qp', 'avbr'. 'qp' mode isn't supported for mpeg2.
ru: Метод управления скоростью потока при кодировании. Может принимать значения 'cbr', 'vbr', 'qp' и 'avbr'. Режим 'qp' для mpeg2 не поддерживается.

en: Quantization parameter
ru: Параметр квантования

en: Quantization parameter for all types of frames. This parameters sets qpi, qpp and qpb. It has less precedence than the forementionned parameters. Used only if rc_method is 'qp'.
ru: Параметр квантования для кадров всех типов. Определяет qpi, qpp и qpb, но имеет меньший приоритет. Используется, только если rc_method равен 'qp'.

en: Quantization parameter for I-frames
ru: Параметр квантования для I-кадров

en: Quantization parameter for I-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
ru: Параметр квантования для I-кадров. Этот параметр переопределяет qp, заданный глобально. Используется, только если rc_method равен 'qp'.

en: Quantization parameter for P-frames
ru: Параметр квантования для P-кадров

en: Quantization parameter for P-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
ru: Параметр квантования для P-кадров. Этот параметр переопределяет qp, заданный глобально. Используется, только если rc_method равен 'qp'.

en: Quantization parameter for B-frames
ru: Параметр квантования для B-кадров

en: Quantization parameter for B-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
ru: Параметр квантования для B-кадров. Этот параметр переопределяет qp, заданный глобально. Используется, только если rc_method равен 'qp'.

en: Maximum Bitrate
ru: Максимальный битрейт

en: Defines the maximum bitrate in kbps (1000 bits/s) for VBR rate control method. If not set, this parameter is computed from other sources such as bitrate, profile, level, etc.
ru: Определяет максимальный битрейт в Кбит/сек (1000 бит/с) для режима переменного битрейта. Если этот предел не задан, он вычисляется из таких характеристик, как битрейт, профиль, уровень и т. п.

en: Accuracy of RateControl
ru: Точность управления скоростью

en: Tolerance in percentage of the 'avbr'  (Average Variable BitRate) method. (e.g. 10 with a bitrate of 800  kbps means the encoder tries not to  go above 880 kbps and under  730 kbps. The targeted accuracy is only reached after a certained  convergence period. See the convergence parameter
ru: Допустимый процент отклонения скорости для метода 'avbr' (средний переменный битрейт) (например, при значении 10 и битрейте 800 Кбит/с кодер будет стремиться не выходить за рамки 730..880 Кбит/с. Требуемая точность достигается только после определённого времени сходимости. См. соответствующий параметр.

en: Convergence time of 'avbr' RateControl
ru: Время сходимости в режиме 'avbr'

en: Number of 100 frames before the 'avbr' rate control method reaches the requested bitrate with the requested accuracy. See the accuracy parameter.
ru: Число кадров из 100, после обработки которых метод 'avbr' достигает запрошенного битрейта с заданной точностью. См. параметр точности.

en: Number of slices per frame
ru: Число срезов на кадр

en: Number of slices in each video frame; each slice contains one or more macro-block rows. If numslice is not set, the encoder may choose any slice partitioning allowed by the codec standard.
ru: Число срезов в каждом кадре видео; каждый срез содержит одну или несколько строк макроблоков. Если этот параметр не задан, кодер может выбрать любое разбиение, допустимое стандартом кодека.

en: Number of reference frames
ru: Число референсных кадров

en: Number of parallel operations
ru: Число параллельных операций

en: Defines the number of parallel encoding operations before we synchronise the result. Higher numbers may result on better throughput depending on hardware. MPEG2 needs at least 1 here.
ru: Задаёт число операций кодирования, выполняемых одновременно до синхронизации результата. Чем выше это число, тем больше скорость (в зависимости от оборудования). Для MPEG2 значение должно быть не меньше 1.

en: Intel QuickSync Video encoder for MPEG4-Part10/MPEG2 (aka H.264/H.262)
ru: Кодер Intel QuickSync Video для MPEG4-Part10/MPEG2 (H.264/H.262)

en: Pseudo raw video decoder
ru: Видеодекодер псевдо-raw

en: Pseudo raw video packetizer
ru: Видеоупаковщик псевдо-raw

en: Raw video encoder for RTP
ru: Кодировщик несжатого видео для RTP

en: Rate control method
ru: Метод выбора битрейта

en: Method used to encode the video sequence
ru: Метод, используемый для кодирования видеоряда.

en: Constant noise threshold mode
ru: Неизменный порог уровня шума

en: Constant bitrate mode (CBR)
ru: Постоянный битрейт (CBR)

en: Low Delay mode
ru: Минимальная задержка

en: Lossless mode
ru: Без потери качества

en: Constant lambda mode
ru: Неизменный уровень лямбда

en: Constant error mode
ru: Неизменный уровень ошибок

en: Constant quality mode
ru: Неизменный уровень качества

en: GOP structure
ru: Структура GOP

en: GOP structure used to encode the video sequence
ru: Структура GOP, используемая при кодировании видеоряда

en: No fixed gop structure. A picture can be intra or inter and refer to previous or future pictures.
ru: Без фиксированной структуры GOP. Изображение может вне- или межкадровым и ссылаться на предыдущие или будущие кадры.

en: I-frame only sequence
ru: Только I-кадры

en: Inter pictures refere to previous pictures only
ru: Межкадровые изображения ссылаются только на предыдущие

en: Inter pictures can refer to previous or future pictures
ru: Межкадровые изображения могут ссылаться на предыдущие и будущие

en: Constant quality factor
ru: Неизменный уровень качества

en: Quality factor to use in constant quality mode
ru: Показатель качества, используемый в режиме неизменного качества

en: Noise Threshold
ru: Порог шума

en: Noise threshold to use in constant noise threshold mode
ru: Порог шума, используемый в режиме с неизменным порогом

en: CBR bitrate (kbps)
ru: Постоянный битрейт (кб/с)

en: Target bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
ru: Целевой битрейт в Кб/с при кодировании в режиме постоянного битрейта.

en: Maximum bitrate (kbps)
ru: Максимальный битрейт (Кб/с)

en: Maximum bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
ru: Максимальный битрейт в Кб/с при кодировании в режиме постоянного битрейта.

en: Minimum bitrate (kbps)
ru: Минимальный битрейт (Кб/с)

en: Minimum bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
ru: Минимальный битрейт в Кб/с при кодировании в режиме постоянного битрейта.

en: GOP length
ru: Длина GOP

en: Number of pictures between successive sequence headers i.e. length of the group of pictures
ru: Число изображений между заголовками построенных последовательностей или длина группы изображений

en: Prefilter
ru: Предварительный фильтр

en: Enable adaptive prefiltering
ru: Включить адаптивную предфильтрацию

en: No pre-filtering
ru: Без предфильтрации

en: Centre Weighted Median
ru: Медиана, взвешенная по центру

en: Gaussian Low Pass Filter
ru: Низкочастотный фильтр по Гауссу

en: Add Noise
ru: Добавление шума

en: Gaussian Adaptive Low Pass Filter
ru: Адаптивный низкочастотный фильтр по Гауссу

en: Low Pass Filter
ru: Низкочастотный фильтр

en: Amount of prefiltering
ru: Уровень предфильтрации

en: Higher value implies more prefiltering
ru: Чем больше значение, тем интенсивнее предварительная фильтрация

en: Picture coding mode
ru: Режим кодирования изображения

en: Field coding is where interlaced fields are coded separately as opposed to a pseudo-progressive frame
ru: Режим кодирования полей, когда кадр может кодироваться прогрессивно или разделяться на чересстрочные поля

en: auto - let encoder decide based upon input (Best)
ru: авто - выбор режима по входному видео (лучше)

en: force coding frame as single picture
ru: кодировать кадр как одно изображение

en: force coding frame as separate interlaced fields
ru: кодировать кадр как чересстрочные поля

en: Size of motion compensation blocks
ru: Размер блоков компенсации движения

en: automatic - let encoder decide based upon input (Best)
ru: Авто - кодер определяет по входному видео (лучше)

en: small - use small motion compensation blocks
ru: Маленький - использовать небольшие блоки

en: medium - use medium motion compensation blocks
ru: Средний - использовать блоки среднего размера

en: large - use large motion compensation blocks
ru: Большой - использовать большие блоки компенсации

en: Overlap of motion compensation blocks
ru: Перекрытие блоков компенсации движения

en: none - Motion compensation blocks do not overlap
ru: Нет - блоки компенсации движения не перекрываются

en: partial - Motion compensation blocks only partially overlap
ru: Частичное - блоки перекрываются только частично

en: full - Motion compensation blocks fully overlap
ru: Полное - блоки перекрываются полностью

en: Motion Vector precision
ru: Точность вектора движения

en: Motion Vector precision in pels
ru: Точность вектора движения (в пикселах)

en: Three component motion estimation
ru: Трёхкомпонентная оценка движения

en: Use chroma as part of the motion estimation process
ru: Использовать цветность в процессе оценки движения

en: Intra picture DWT filter
ru: Использовать фильтр ДВП внутри изображений

en: Inter picture DWT filter
ru: Использовать фильтр ДВП между изображениями

en: Number of DWT iterations
ru: Количество повторений ДВП

en: Also known as DWT levels
ru: Могут также упоминаться как уровни преобразования DWT.

en: Enable multiple quantizers
ru: Использовать множественное квантование

en: Enable multiple quantizers per subband (one per codeblock)
ru: Использовать множество коэффициентов квантования на субполосу (один на блок кода)

en: Disable arithmetic coding
ru: Отключить арифметическое кодирование

en: Use variable length codes instead, useful for very high bitrates
ru: Вместо этого использовать коды переменной длины (полезно для очень высоких битрейтов)

en: perceptual weighting method
ru: Метод взвешивания

en: perceptual distance
ru: Воспринимаемое расстояние

en: perceptual distance to calculate perceptual weight
ru: воспринимаемое расстояния для вычисления воспринимаемой высоты

en: Horizontal slices per frame
ru: Горизонтальных срезов на кадр

en: Number of horizontal slices per frame in low delay mode
ru: Число горизонтальных срезов на кадр в режиме минимальной задержки

en: Vertical slices per frame
ru: Вертикальных срезов на кадр

en: Number of vertical slices per frame in low delay mode
ru: Число вертикальных срезов на кадр в режиме минимальной задержки

en: Size of code blocks in each subband
ru: Размер блоков кода в каждой субполосе

en: small - use small code blocks
ru: Маленький — используются небольшие блоки кода

en: medium - use medium sized code blocks
ru: Средний — используются средние блоки

en: large - use large code blocks
ru: Большой — используются большие блоки

en: full - One code block per subband
ru: Полный — один блок кода на субполосу

en: Enable hierarchical Motion Estimation
ru: Включить иерархическую оценку движения

en: Number of levels of downsampling
ru: Число уровней прореживания

en: Number of levels of downsampling in hierarchical motion estimation mode
ru: Число уровней прореживания в режиме иерархической оценки движения

en: Enable Global Motion Estimation
ru: Включить глобальную оценку движения

en: Enable Phase Correlation Estimation
ru: Включить оценку корреляции фазы

en: Enable Scene Change Detection
ru: Включить определение смены сцен

en: Force Profile
ru: Установить профиль

en: VC2 Low Delay Profile
ru: Профиль VC2 с мин. задержкой

en: VC2 Simple Profile
ru: Простой профиль VC2

en: VC2 Main Profile
ru: Основной профиль VC2

en: Main Profile
ru: Основной профиль

en: Dirac video decoder using libschroedinger
ru: Видеодекодер Dirac (в libschroedinger)

en: Dirac video encoder using libschroedinger
ru: Видеокодер Dirac (в libschroedinger)

en: SCTE-18 decoder
ru: Декодер SCTE-18

en: Emergency Alert Messaging for Cable
ru: Экстренные оповещения для кабельного ТВ

en: SCTE-27 decoder
ru: Декодер SCTE-27

en: SDL Image decoder
ru: Декодер изображений SDL

en: SDL_image video decoder
ru: Видеодекодер SDL_image

en: MP3 fixed point audio encoder
ru: Аудиокодер MP3 с фиксированной точкой

en: S/PDIF pass-through decoder
ru: Сквозной декодер S/PDIF

en: Mode
ru: Режим

en: Enforce the mode of the encoder.
ru: Принудительно использовать этот режим кодера.

en: Enforce a quality between 0 (low) and 10 (high).
ru: Установить качество между 0 (низкое) и 10 (высокое).

en: Encoding complexity
ru: Уровень сложности кодирования

en: Enforce the complexity of the encoder.
ru: Принудительно использовать этот уровень сложности кодера.

en: Maximal bitrate
ru: Максимальный битрейт

en: Enforce the maximal VBR bitrate
ru: Ограничение максимального битрейта в режиме VBR

en: CBR encoding
ru: Кодирование CBR

en: Enforce a constant bitrate encoding (CBR) instead of default variable bitrate encoding (VBR).
ru: Включить режим кодирования с постоянным битрейтом (CBR), а не переменным (VBR).

en: Voice activity detection
ru: Обнаружение голосовой активности

en: Enable voice activity detection (VAD). It is automatically activated in VBR mode.
ru: Включить обнаружение голосовой активности (VAD). Оно автоматически включается в режиме VBR.

en: Discontinuous Transmission
ru: Прерывистая передача

en: Enable discontinuous transmission (DTX).
ru: Разрешить прерывистую передачу (DTX).

en: Narrow-band (8kHz)
ru: Узкая полоса (8КГц)

en: Wide-band (16kHz)
ru: Широкая полоса (16КГц)

en: Ultra-wideband (32kHz)
ru: Расширенная полоса (32КГц)

en: Speex audio decoder
ru: Аудиодекодер Speex

en: Speex audio packetizer
ru: Аудиоупаковщик Speex

en: Speex audio encoder
ru: Аудиокодер Speex

en: Disable DVD subtitle transparency
ru: Отключить прозрачность в субтитрах DVD

en: Removes all transparency effects used in DVD subtitles.
ru: Отключает прозрачность, используемую в субтитрах DVD.

en: DVD subtitles decoder
ru: Декодер субтитров DVD

en: DVD subtitles
ru: Субтитры DVD

en: DVD subtitles packetizer
ru: Упаковщик субтитров DVD

en: EBU STL subtitles decoder
ru: Декодер субтитров EBU STL

note: xgettext: The character encoding name in parenthesis corresponds to that used for the GetACP translation. "Windows-1252" applies to Western European languages using the Latin alphabet.
en: Default (Windows-1252)
ru: Локальная

en: System codeset
ru: Системная кодовая страница

en: Universal (UTF-8)
ru: Универсальная (UTF-8)

en: Universal (UTF-16)
ru: Универсальная (UTF-16)

en: Universal (big endian UTF-16)
ru: Универсальная (UTF-16BE)

en: Universal (little endian UTF-16)
ru: Универсальная (UTF-16LE)

en: Universal, Chinese (GB18030)
ru: Универсальная, Китайская (GB18030)

en: Western European (Latin-9)
ru: Западноевропейская (Latin-9)

en: Western European (Windows-1252)
ru: Западноевропейская (Windows-1252)

en: Western European (IBM 00850)
ru: Западноевропейская (IBM 00850)

en: Eastern European (Latin-2)
ru: Восточноевропейская (Latin-2)

en: Eastern European (Windows-1250)
ru: Восточноевропейская (Windows-1250)

en: Esperanto (Latin-3)
ru: Эсперанто (Latin-3)

en: Nordic (Latin-6)
ru: Скандинавская (Latin-6)

en: Cyrillic (Windows-1251)
ru: Кириллица (Windows-1251)

en: Russian (KOI8-R)
ru: Русская (КОИ8-Р)

en: Ukrainian (KOI8-U)
ru: Украинская (КОИ8-У)

en: Arabic (ISO 8859-6)
ru: Арабская (ISO 8859-6)

en: Arabic (Windows-1256)
ru: Арабская (Windows-1256)

en: Greek (ISO 8859-7)
ru: Греческая (ISO 8859-7)

en: Greek (Windows-1253)
ru: Греческая (Windows-1253)

en: Hebrew (ISO 8859-8)
ru: Иврит (ISO 8859-8)

en: Hebrew (Windows-1255)
ru: Иврит (Windows-1255)

en: Turkish (ISO 8859-9)
ru: Турецкая (ISO 8859-9)

en: Turkish (Windows-1254)
ru: Турецкая (Windows-1254)

en: Thai (TIS 620-2533/ISO 8859-11)
ru: Тайская (TIS 620-2533/ISO 8859-11)

en: Thai (Windows-874)
ru: Тайская (Windows-874)

en: Baltic (Latin-7)
ru: Прибалтийская (Latin-7)

en: Baltic (Windows-1257)
ru: Прибалтийская (Windows-1257)

en: Celtic (Latin-8)
ru: Кельтская (Latin-8)

en: South-Eastern European (Latin-10)
ru: Европейская юго-восточная (Latin-10)

en: Simplified Chinese (ISO-2022-CN-EXT)
ru: Упрощённая китайская (ISO-2022-CN-EXT)

en: Simplified Chinese Unix (EUC-CN)
ru: Упрощённая китайская для Unix (EUC-CN)

en: Japanese (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)
ru: Японская (7-битовая JIS/ISO-2022-JP-2)

en: Japanese Unix (EUC-JP)
ru: Японская Unix (EUC-JP)

en: Japanese (Shift JIS)
ru: Японская (Shift JIS)

en: Korean (EUC-KR/CP949)
ru: Корейская (EUC-KR/CP949)

en: Korean (ISO-2022-KR)
ru: Корейская (ISO-2022-KR)

en: Traditional Chinese (Big5)
ru: Китайская традиционная (Big5)

en: Traditional Chinese Unix (EUC-TW)
ru: Китайская традиционная Unix (EUC-TW)

en: Hong-Kong Supplementary (HKSCS)
ru: Гонконгская дополнительная (HKSCS)

en: Vietnamese (VISCII)
ru: Вьетнамская (VISCII)

en: Vietnamese (Windows-1258)
ru: Вьетнамская (Windows-1258)

en: Subtitle text encoding
ru: Кодировка текста субтитров

en: Set the encoding used in text subtitles
ru: Задаёт кодировку, используемую в текстовых субтитрах

en: Subtitle justification
ru: Выравнивание субтитров

en: Set the justification of subtitles
ru: Задаёт вариант выравнивания субтитров

en: UTF-8 subtitle autodetection
ru: Автоопределение UTF-8

en: This enables automatic detection of UTF-8 encoding within subtitle files.
ru: Включает автоматическое определение кодировки UTF-8 в файлах субтитров.

en: Text subtitle decoder
ru: Декодер текстовых субтитров

[ctx: GetACP]
note: xgettext: The Windows ANSI code page most commonly used for this language. VLC uses this as a guess of the subtitle files character set (if UTF-8 and UTF-16 autodetection fails). Western European languages normally use "CP1252", which is a Microsoft-variant of ISO 8859-1. That suits the Latin alphab
en: CP1252
ru: CP1251

en: Some subtitle formats allow for text formatting. VLC partly implements this, but you can choose to disable all formatting.
ru: Некоторые форматы субтитров позволяют хранить форматированный текст. VLC частично поддерживает это, но вы также можете отключить все форматирование.

en: USF subtitles decoder
ru: Декодер субтитров USF

en: tx3g subtitles decoder
ru: Декодер субтитров tx3g

en: tx3g subtitles
ru: Субтитры tx3g

en: Philips OGT (SVCD subtitle) decoder
ru: Декодер Philips OGT (субтитры SVCD)

en: SVCD subtitles
ru: Субтитры SVCD

en: Philips OGT (SVCD subtitle) packetizer
ru: Упаковщик Philips OGT (субтитры SVCD)

en: Image width
ru: Ширина изображения

en: Specify the width to decode the image too
ru: Укажите ширину области для декодирования изображения

en: Image height
ru: Высота изображения

en: Specify the height to decode the image too
ru: Укажите высоту области для декодирования изображения

en: Scale factor
ru: Коэффициент масштабирования

en: Scale factor to apply to image
ru: Применяемый к изображению коэффициент масштабирования

en: SVG video decoder
ru: Декодер видео в формате SVG

en: T.140 text encoder
ru: Кодер текста T.140

en: Override page
ru: Переопределить страницу

en: Override the indicated page, try this if your subtitles don't appear (-1 = autodetect from TS, 0 = autodetect from teletext, >0 = actual page number, usually 888 or 889).
ru: Переопределяет указанную страницу (-1 — автоматическое определение из TS, 0 — автоматическое определение из телетекста, >0 — реальный номер страницы, обычно 888 или 889). Используется, если субтитры не появляются.

en: Ignore subtitle flag
ru: Игнорировать флажок субтитров

en: Ignore the subtitle flag, try this if your subtitles don't appear.
ru: Игнорирует флаг субтитров. Может помочь, если субтитры не появляются.

en: Workaround for France
ru: Устранение ошибки для Франции

en: Some French channels do not flag their subtitling pages correctly due to a historical interpretation mistake. Try using this wrong interpretation if your subtitles don't appear.
ru: Некоторые французские каналы устанавливают флажок страниц субтитров неверно из-за исторически сложившейся ошибки в интерпретации. Данную неправильную интерпретацию следует использовать, если субтитры не появляются.

en: Teletext subtitles decoder
ru: Декодер субтитров телетекста

en: HDMV TextST subtitles decoder
ru: Декодер субтитров HDMV TextST

en: Enforce a quality between 1 (low) and 10 (high), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
ru: Задаёт качество от 1 (низкое) до 10 (высокое) вместо указания соответствующего битрейта (при этом поток будет иметь переменный битрейт (VBR)).

en: Post processing quality
ru: Качество пост-обработки

en: Theora video decoder
ru: Видеодекодер Theora

en: Theora video packetizer
ru: Видеоупаковщик Theora

en: Theora video encoder
ru: Видеокодер Theora

en: TTML decoder
ru: Декодер TTML

en: TTML subtitles decoder
ru: Декодер субтитров TTML

en: TTML demuxer
ru: Демультиплексор TTML

en: Force a specific encoding quality between 0.0 (high) and 50.0 (low), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
ru: Установить качество между 0.0 (высокое) и 50.0 (низкое) вместо указания соответствующего битрейта. В результате выдаётся поток с переменным битрейтом (VBR).

en: Stereo mode
ru: Стерео режим

en: Handling mode for stereo streams
ru: Режим управления для стереопотоков

en: VBR mode
ru: Режим VBR

en: Use Variable BitRate. Default is to use Constant BitRate (CBR).
ru: Использовать переменный битрейт. По умолчанию используется постоянный (CBR).

en: Psycho-acoustic model
ru: Психоакустическая модель

en: Integer from -1 (no model) to 4.
ru: Целое число от -1 (нет модели) до 4.

en: Joint stereo
ru: Совмещённое стерео

en: Libtwolame audio encoder
ru: Аудиокодер libtwolame

en: Ulead DV audio decoder
ru: Аудиодекодер Ulead DV

en: Use Hardware decoders only
ru: Использовать только аппаратные декодеры

en: VideoToolbox video decoder
ru: Видеодекодер VideoToolbox

en: Maximum encoding bitrate
ru: Максимальный битрейт

en: Maximum bitrate in kbps. This is useful for streaming applications.
ru: Максимальный битрейт кодирования в кбит/с. Полезно для вещания.

en: Minimum encoding bitrate
ru: Минимальный битрейт

en: Minimum bitrate in kbps. This is useful for encoding for a fixed-size channel.
ru: Минимальный битрейт кодирования в кбит/с. Полезно для кодирования для канала фиксированной ширины.

en: Force a constant bitrate encoding (CBR).
ru: Кодирование с постоянным битрейтом (CBR).

en: Vorbis audio decoder
ru: Аудиодекодер Vorbis

en: Vorbis audio packetizer
ru: Аудиоупаковщик Vorbis

en: Vorbis audio encoder
ru: Аудиокодер Vorbis

en: Quality mode
ru: Режим качества

en: Quality setting which will determine max encoding time
     - 0: Good quality
     - 1: Realtime
     - 2: Best quality
ru: Выбор качества будет влиять на продолжительность кодирования
     - 0: хорошее качество
     - 1: кодирование в реальном времени
     - 2: лучшее качество

en: WebM video decoder
ru: Видеодекодер WebM

en: WebM video encoder
ru: Видеокодер WebM

en: WEBVTT decoder
ru: Декодер WEBVTT

en: WEBVTT subtitles decoder
ru: Декодер субтитров WEBVTT

en: WEBVTT subtitles parser
ru: Анализатор субтитров WEBVTT

en: WMA v1/v2 fixed point audio decoder
ru: Аудиодекодер WMA v1/v2 с фикс. точкой

en: Maximum GOP size
ru: Максимальный размер GOP

en: Sets maximum interval between IDR-frames. Larger values save bits, thus improving quality for a given bitrate at the cost of seeking precision. Use -1 for infinite.
ru: Максимальный интервал между IDR-кадрами. Большие значения экономят биты, улучшая качество для заданного битрейта за счёт потери точности поиска. -1 не ограничивает этот интервал.

en: Minimum GOP size
ru: Минимальный размер GOP

en: Sets minimum interval between IDR-frames. In H.264, I-frames do not necessarily bound a closed GOP because it is allowable for a P-frame to be predicted from more frames than just the one frame before it (also see reference frame option). Therefore, I-frames are not necessarily seekable. IDR-frames restrict subsequent P-frames from referring to any frame prior to the IDR-frame. 
    If scenecuts appear within this interval, they are still encoded as I-frames, but do not start a new GOP.
ru: Минимальный интервал между IDR-кадрами. В H.264 I-кадры не обязательно ограничиваются GOP (Group Of Pictures - группа изображений), возможна ситуация, когда P-кадр будет получен из нескольких кадров, а не только из одного кадра перед ним (см. референсные кадры). Отсюда следуют, что I-кадры не обязательно могут быть ключевыми для позиционирования. P-кадры не могут ссылаться на кадры за IDR-кадрами. 
    Если возникает смена сцены в этом интервале, то I-кадр будет вставлен, не начиная новую GOP.

en: Use recovery points to close GOPs
ru: Закрывать GOP в точках восстановления

en: use open GOP, for bluray compatibility use also bluray-compat option
ru: использовать открытые GOP, для совместимости с Blu-ray требуется также параметр bluray-compat

en: Enable compatibility hacks for Blu-ray support
ru: Задействовать функции совместимости для поддержки Blu-ray

en: Enable hacks for Blu-ray support, this doesn't enforce every aspect of Blu-ray compatibility
    e.g. resolution, framerate, level
ru: Включает спецфункции для поддержки Blu-ray. Обеспечиваются не все параметры совместимости,
    например разрешение, частота кадров, уровень

en: Extra I-frames aggressivity
ru: Плотность дополнительных I-кадров

en: Scene-cut detection. Controls how aggressively to insert extra I-frames. With small values of scenecut, the codec often has to force an I-frame when it would exceed keyint. Good values of scenecut may find a better location for the I-frame. Large values use more I-frames than necessary, thus wasting bits. -1 disables scene-cut detection, so I-frames are inserted only every other keyint frames, which probably leads to ugly encoding artifacts. Range 1 to 100.
ru: Обнаружение смены сцены. Указывает, насколько часто вставлять дополнительные I-кадры. С маленькими значениями кодек часто вставляет I-кадры, когда он мог бы превысить ключевой интервал. Правильные значения могут улучшить расположение I-кадров. При больших значениях используются больше I-кадров, чем это необходимо, что неэкономно расходует биты. Допустимые значения: 1..100; -1 запрещает обнаружение смены сцены, при этом I-кадры будут вставляться только через определённый ключевой интервал, что может приводить к искажениям.

en: B-frames between I and P
ru: B-кадры между I и P-кадрами

en: Number of consecutive B-frames between I and P-frames. Range 1 to 16.
ru: Число B-кадров между I и P-кадрами (от 1 до 16).

en: Adaptive B-frame decision
ru: Адаптивное размещение B-кадров

en: Force the specified number of consecutive B-frames to be used, except possibly before an I-frame. Range 0 to 2.
ru: Принудительно использовать указанное количество последовательных B-кадров, исключая, возможно, случай перед I-кадром. Диапазон от 0 до 2.

en: Influence (bias) B-frames usage
ru: Плотность B-кадров

en: Bias the choice to use B-frames. Positive values cause more B-frames, negative values cause less B-frames.
ru: Плотность вставки B-кадров. При положительных значениях будет вставляться больше B-кадров, при отрицательных - меньше.

en: Keep some B-frames as references
ru: Использовать некоторые B-кадры как референсные

en: Allows B-frames to be used as references for predicting other frames. Keeps the middle of 2+ consecutive B-frames as a reference, and reorders frame appropriately.
     - none: Disabled
     - strict: Strictly hierarchical pyramid
     - normal: Non-strict (not Blu-ray compatible)
ru: Позволяет использовать B-кадры для ссылки при прогнозировании других кадров. Помечает середину из 2-х и более последовательных B-кадров для ссылки и упорядочивает кадры соответственно.
     - none: Отключено
     - strict: Строго иерархическая пирамида
     - normal: Не строгая структура (несовместимо с Blu-Ray)

en: Use fullrange instead of TV colorrange
ru: Использовать полный цветовой диапазон (не телевизионный)

en: TV-range is usually used colorrange, defining this to true will enable libx264 to use full colorrange on encoding
ru: Обычно для кодирования используется ТВ-диапазон, но если установить этот параметр, libx264 будет использовать при кодировании полный диапазон

en: CABAC (Context-Adaptive Binary Arithmetic Coding). Slightly slows down encoding and decoding, but should save 10 to 15% bitrate.
ru: Использовать CABAC (Context-Adaptive Binary Arithmetic Coding). Существенно замедляет процесс кодирования и декодирования, но позволяет сохранить 10-15% битрейта.

en: Number of previous frames used as predictors. This is effective in Anime, but seems to make little difference in live-action source material. Some decoders are unable to deal with large frameref values. Range 1 to 16.
ru: Количество кадров, которые будут использованы для прогнозирования. Эффективно в аниме, но даёт небольшую разницу на материале, снятом вживую. Некоторые декодеры не могут обрабатывать большие значения этого параметра. Допустимый диапазон: 1..16.

en: Skip loop filter
ru: Пропускать фильтр устранения блочности

en: Deactivate the deblocking loop filter (decreases quality).
ru: Отключает фильтр устранения блочности изображения (деблокинга). Приводит к снижению качества.

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters alpha:beta
ru: Параметры фильтра устранения блочности AlphaC0 и Beta, alpha:beta

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters. Range -6 to 6 for both alpha and beta parameters. -6 means light filter, 6 means strong.
ru: Параметры AlphaC0 и Beta фильтра устранения блочности изображения. Диапазон от -6 до 6 как для параметра alpha, так и для beta. -6 — лёгкий фильтр, 6 — сильный.

en: H.264 level
ru: Уровень H.264

en: Specify H.264 level (as defined by Annex A of the standard). Levels are not enforced; it's up to the user to select a level compatible with the rest of the encoding options. Range 1 to 5.1 (10 to 51 is also allowed). Set to 0 for letting x264 set level.
ru: Уровень H.264 (как определено в Приложении A стандарта). Уровни могут быть любыми; пользователь должен сам выбрать уровень, совместимый с остальными параметрами кодирования. Допустимый диапазон: от 1 до 5.1 (или от 10 до 51), либо 0 (тогда уровень выбирает сам x264).

en: H.264 profile
ru: Профиль H.264

en: Specify H.264 profile which limits are enforced over other settings
ru: Определяет профиль H.264, параметры которого переопределяют все другие настройки

en: Interlaced mode
ru: Режим чересстрочной развёртки

en: Pure-interlaced mode.
ru: Режим полной чересстрочной развёртки.

en: Frame packing
ru: Упаковка кадров

en: For stereoscopic videos define frame arrangement:
     0: checkerboard - pixels are alternatively from L and R
     1: column alternation - L and R are interlaced by column
     2: row alternation - L and R are interlaced by row
     3: side by side - L is on the left, R on the right
     4: top bottom - L is on top, R on bottom
     5: frame alternation - one view per frame
ru: Определяет расположение кадров для стереоскопического видео:
     0: шахматка — L и R перемежаются по пикселам
     1: по столбцам — L и R перемежаются в столбцах
     2: по строкам — L и R перемежаются по строкам
     3: рядом — L выводится слева, R — справа
     4: одно под другим — L выводится сверху, R — снизу
     5: по кадрам — L и R перемежаются в кадре

en: Use Periodic Intra Refresh
ru: Периодическое обновление интра-данных

en: Use Periodic Intra Refresh instead of IDR frames
ru: Обновлять интра-данные периодически, а не в ключевых кадрах

en: Use mb-tree ratecontrol
ru: МБ-дерево влияет на скорость

en: You can disable use of Macroblock-tree on ratecontrol
ru: Вы можете отключить влияние дерева макроблоков на битовую скорость выходного потока

en: Force number of slices per frame
ru: Число срезов на кадр

en: Force rectangular slices and is overridden by other slicing options
ru: Ограничивает срезы прямоугольниками (может переопределяться другими параметрами срезов)

en: Limit the size of each slice in bytes
ru: Максимальный размер среза в байтах

en: Sets a maximum slice size in bytes, Includes NAL overhead in size
ru: Ограничение на размер среза в байтах (включая размер данных NAL)

en: Limit the size of each slice in macroblocks
ru: Максимальный размер среза в макроблоках

en: Sets a maximum number of macroblocks per slice
ru: Ограничение на размер среза в макроблоках

en: Set QP
ru: Коэффициент квантования

en: This selects the quantizer to use. Lower values result in better fidelity, but higher bitrates. 26 is a good default value. Range 0 (lossless) to 51.
ru: Выберите коэффициент квантования. Маленькие значения дают лучшее качество, но больший битрейт. От 0 до 51 (26 - по умолчанию, 0 означает сжатие без потерь).

en: Quality-based VBR
ru: Режим VBR с фиксированным качеством

en: 1-pass Quality-based VBR. Range 0 to 51.
ru: Однопроходный режим VBR с фиксированным качеством. Значение от 0 до 51.

en: Min QP
ru: Минимальный коэффициент квантования (QP)

en: Minimum quantizer parameter. 15 to 35 seems to be a useful range.
ru: Минимальный коэффициент квантования, обычно в интервале от 15 до 35.

en: Max QP
ru: Максимальный коэффициент квантования (QP)

en: Maximum quantizer parameter.
ru: Максимальный коэффициент квантования.

en: Max QP step
ru: Максимальный шаг изменения QP

en: Max QP step between frames.
ru: Максимальный шаг изменения коэффициента квантования между кадрами.

en: Average bitrate tolerance
ru: Среднее допустимое отклонение битрейта

en: Allowed variance in average bitrate (in kbits/s).
ru: Среднее допустимое отклонение битрейта (в кбит/сек).

en: Max local bitrate
ru: Максимальный локальный битрейт

en: Sets a maximum local bitrate (in kbits/s).
ru: Максимальный локальный битрейт в кбит/сек

en: VBV buffer
ru: Буфер VBV

en: Averaging period for the maximum local bitrate (in kbits).
ru: Средний период для максимального локального битрейта (в кбитах).

en: Initial VBV buffer occupancy
ru: Начальная заполненность буфера VBV

en: Sets the initial buffer occupancy as a fraction of the buffer size. Range 0.0 to 1.0.
ru: Начальная заполненность буфера VBV, в диапазоне от 0.0 до 1.0.

en: How AQ distributes bits
ru: Как АК распределяет биты

en: Defines bitdistribution mode for AQ, default 1
     - 0: Disabled
     - 1: Current x264 default mode
     - 2: uses log(var)^2 instead of log(var) and attempts to adapt strength per frame
ru: Режим распределения битов для адаптивного квантования, по умолчанию 1
     - 0: Отключён
     - 1: Текущий режим x264 по умолчанию
     - 2: Использовать log(var)^2 вместо log(var) и пытаться адаптировать силу на кадр

en: Strength of AQ
ru: Интенсивность АК

en: Strength to reduce blocking and blurring in flat
    and textured areas, default 1.0 recommended to be between 0..2
     - 0.5: weak AQ
     - 1.5: strong AQ
ru: Интенсивность снижения блочности и размытости на плоских
     и фактурных участках, по умолчанию 1,0, рекомендуемый диапазон 0..2
     - 0,5: слабое АК
     - 1,5: сильное АК

en: QP factor between I and P
ru: Множитель QP между I и P

en: QP factor between I and P. Range 1.0 to 2.0.
ru: Множитель коэффициента квантования между I и P-кадрами, в диапазоне от 1.0 до 2.0.

en: QP factor between P and B
ru: Множитель QP между P и B

en: QP factor between P and B. Range 1.0 to 2.0.
ru: Множитель коэффициента квантования между P и B-кадрами, в диапазоне от 1.0 до 2.0.

en: QP difference between chroma and luma
ru: Разница QP между цветностью и яркостью

en: QP difference between chroma and luma.
ru: Разница коэффициента квантования между цветностью и яркостью.

en: Multipass ratecontrol
ru: Контроль скорости для нескольких проходов

en: Multipass ratecontrol:
     - 1: First pass, creates stats file
     - 2: Last pass, does not overwrite stats file
     - 3: Nth pass, overwrites stats file
ru: Регулирование скорости при многопроходной шифровке:
     - 1: Первый проход создаёт файл статистики
     - 2: Последний проход не переписывает файл статистики
     - 3: N-й проход переписывает файл статистики

en: QP curve compression
ru: Сжатие кривой QP

en: QP curve compression. Range 0.0 (CBR) to 1.0 (QCP).
ru: Коэффициент сжатия кривой квантования (от 0.0=CBR до 1.0=QCP)

en: Reduce fluctuations in QP
ru: Уменьшать колебания в QP

en: This reduces the fluctuations in QP before curve compression. Temporally blurs complexity.
ru: Уменьшает колебания коэффициентов квантования до сжатия кривой. На время сглаживает показатели сложности.

en: This reduces the fluctuations in QP after curve compression. Temporally blurs quants.
ru: Уменьшает колебания коэффициентов квантования после сжатия кривой. На время сглаживает параметры квантования.

en: Partitions to consider
ru: Работа с макроблоками

en: Partitions to consider in analyse mode:
     - none  : 
     - fast  : i4x4
     - normal: i4x4,p8x8,(i8x8)
     - slow  : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8
     - all   : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8,p4x4
    (p4x4 requires p8x8. i8x8 requires 8x8dct).
ru: Размеры макроблоков для режима анализа:
     - нет       : 
     - быстрое   : i4x4
     - обычное   : i4x4,p8x8,(i8x8)
     - медленное : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8
     - все       : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8,p4x4
    (p4x4 требует p8x8. i8x8 требует 8x8dct).

en: Direct MV prediction mode
ru: Режим прямого предсказания вектора движения

en: Direct prediction size
ru: Размер для прямого предсказания

en: Direct prediction size:
     -  0: 4x4
     -  1: 8x8
     - -1: smallest possible according to level
ru: Размер для прямого предсказания:
     -  0: 4x4
     -  1: 8x8
     - -1: минимально возможный в соответствии с уровнем

en: Weighted prediction for B-frames
ru: Взвешенное предсказание для B-кадров

en: Weighted prediction for B-frames.
ru: Взвешенное предсказание для B-кадров.

en: Weighted prediction for P-frames
ru: Взвешенное предсказание для P-кадров

en: Weighted prediction for P-frames:
     - 0: Disabled
     - 1: Blind offset
     - 2: Smart analysis
ru: Взвешенное предсказывание P-кадров:
     - 0: Отключено
     - 1: Слепое смещение
     - 2: Умный анализ

en: Integer pixel motion estimation method
ru: Целочисленный пиксельный метод оценки движения

en: Selects the motion estimation algorithm:
     - dia: diamond search, radius 1 (fast)
     - hex: hexagonal search, radius 2
     - umh: uneven multi-hexagon search (better but slower)
     - esa: exhaustive search (extremely slow, primarily for testing)
     - tesa: hadamard exhaustive search (extremely slow, primarily for testing)
ru: Выбирает алгоритм оценки движения:
     - dia — поиск по ромбу, радиус 1 (быстрый)
     - hex: шестиугольный поиск, радиус 2
     - нечётный мультишестиугольный поиск (лучше, но медленнее)
     - исчерпывающий поиск (очень медленный, в основном для тестирования)
     - исчерпывающий поиск Адамара (очень медленный, в основном для тестирования)

en: Maximum motion vector search range
ru: Максимальный диапазон поиска векторов движения

en: Maximum distance to search for motion estimation, measured from predicted position(s). Default of 16 is good for most footage, high motion sequences may benefit from settings between 24 and 32. Range 0 to 64.
ru: Максимальное расстояние поиска для оценки движения, измеряемое от предсказанной позиции(й). По умолчанию 16, что хорошо подходит для большей части метража. Для последовательностей с быстрым движением могут подойти значения между 24 и 32. Диапазон от 0 до 64.

en: Maximum motion vector length
ru: Максимальная длина вектора движения

en: Maximum motion vector length in pixels. -1 is automatic, based on level.
ru: Максимальная длина вектора движения в пикселах. -1 - автоматически, в зависимости от уровня.

en: Minimum buffer space between threads
ru: Минимальное буферное пространство между потоками

en: Minimum buffer space between threads. -1 is automatic, based on number of threads.
ru: Минимальное буферное пространство между потоками. -1 - определять автоматически, в зависимости от количества потоков.

en: Strength of psychovisual optimization, default is "1.0:0.0"
ru: Уровень психовизуальной оптимизации, по умолчанию «1.0:0.0»

en: First parameter controls if RD is on (subme>=6) or off.
    Second parameter controls if Trellis is used on psychovisual optimization, default off
ru: Первый параметр определяет, включена ли оптимизация RD (subme>=6),
    а второй — используется ли треллис-квантование при психовизуальной оптимизации (по умолчанию выкл.)

en: Subpixel motion estimation and partition decision quality
ru: Субпиксельная оценка движения и качество макроблоков

en: This parameter controls quality versus speed tradeoffs involved in the motion estimation decision process (lower = quicker and higher = better quality). Range 1 to 9.
ru: Устанавливает соотношение между качеством и скоростью, связанное с процессом принятия решений при оценке движения (меньше - быстрее, больше - качественнее). Диапазон от 1 до 9.

en: RD based mode decision for B-frames. This requires subme 6 (or higher).
ru: Режим RD-оптимизации для B-кадров. Требуется subme 6 (или выше).

en: Decide references on a per partition basis
ru: Выбор референсных кадров на основе сегментов

en: Allows each 8x8 or 16x8 partition to independently select a reference frame, as opposed to only one ref per macroblock.
ru: Позволяет каждому сегменту 8x8 или 16x8 независимо выбирать референсный кадр вместо одного референсного кадра на макроблок.

en: Chroma in motion estimation
ru: Цветность при оценке движения

en: Chroma ME for subpel and mode decision in P-frames.
ru: Игнорировать цветность при оценке движения для субпикселов в P-кадрах

en: Joint bidirectional motion refinement.
ru: Общая двунаправленная обработка движения.

en: Adaptive spatial transform size
ru: Адаптивная пространственная трансформация

en: SATD-based decision for 8x8 transform in inter-MBs.
ru: Метод SATD для трансформации 8x8 во внутренних MB.

en: Trellis RD quantization
ru: Треллис-квантование RD

en: Trellis RD quantization:
     - 0: disabled
     - 1: enabled only on the final encode of a MB
     - 2: enabled on all mode decisions
    This requires CABAC.
ru: Треллис-квантование RD:
     - 0: отключено
     - 1: включено только на финальной стадии обработки макроблока
     - 2: включено на всех стадиях
    Требуется CABAC.

en: Early SKIP detection on P-frames
ru: Раннее определение пропущенных P-кадров

en: Early SKIP detection on P-frames.
ru: Раннее определение пропущенных P-кадров.

en: Coefficient thresholding on P-frames
ru: Задание порога коэффициента на P-кадрах

en: Coefficient thresholding on P-frames. Eliminate dct blocks containing only a small single coefficient.
ru: Задание порога коэффициента на P-кадрах. Удаляет блоки дискретного косинусного преобразования, содержащие только малый одиночный коэффициент.

en: Use Psy-optimizations
ru: Психовизуальные оптимизации

en: Use all visual optimizations that can worsen both PSNR and SSIM
ru: Использовать визуальные оптимизации, ухудшающие оценки PSNR и SSIM

en: Dct-domain noise reduction. Adaptive pseudo-deadzone. 10 to 1000 seems to be a useful range.
ru: Шумопонижение в домене DCT. Адаптивная псевдомёртвая зона. Диапазон от 10 до 1000.

en: Inter luma quantization deadzone
ru: Мёртвая зона временного квантования яркости

en: Set the size of the inter luma quantization deadzone. Range 0 to 32.
ru: Указать размер мёртвой зоны временного квантования яркости. Диапазон от 0 до 32.

en: Intra luma quantization deadzone
ru: Мёртвая зона пространственного квантования яркости

en: Set the size of the intra luma quantization deadzone. Range 0 to 32.
ru: Указать размер мёртвой зоны пространственного квантования яркости. Диапазон от 0 до 32.

en: Non-deterministic optimizations when threaded
ru: Недетерминированные оптимизации при поточности

en: Slightly improve quality of SMP, at the cost of repeatability.
ru: Несколько улучшает качество симметричной многопроцессорной обработки за счёт повторяемости.

en: CPU optimizations
ru: Оптимизация CPU

en: Use assembler CPU optimizations.
ru: Использовать ассемблерную оптимизацию CPU

en: Filename for 2 pass stats file
ru: Имя файла статистики 2-го прохода

en: Filename for 2 pass stats file for multi-pass encoding.
ru: Имя файла статистики 2-го прохода при многопроходном кодировании.

en: PSNR computation
ru: Вычисление PSNR

en: Compute and print PSNR stats. This has no effect on the actual encoding quality.
ru: Рассчитать и напечатать статистику пикового отношения сигнала к шуму. Не оказывает влияния на реальное качество кодирования.

en: SSIM computation
ru: Вычисление SSIM

en: Compute and print SSIM stats. This has no effect on the actual encoding quality.
ru: Рассчитать и напечатать статистику структурного сходства. Не оказывает влияния на реальное качество кодирования.

en: Quiet mode
ru: Тихий режим

en: Statistics
ru: Статистика

en: Print stats for each frame.
ru: Показывать статистику каждого кадра.

en: SPS and PPS id numbers
ru: Идентификационные номера НПП и НПИ

en: Set SPS and PPS id numbers to allow concatenating streams with different settings.
ru: Установите идентификационные номера набора параметров последовательности и набора параметров изображения для возможности последовательного соединения потоков с разными параметрами.

en: Access unit delimiters
ru: Разделители пакетов доступа

en: Generate access unit delimiter NAL units.
ru: Генерировать разделители пакетов доступа для пакетов уровня сетевой абстракции (NAL).

en: Framecount to use on frametype lookahead
ru: Число кадров для просмотра вперёд

en: Framecount to use on frametype lookahead. Currently default can cause sync-issues on unmuxable output, like rtsp-output without ts-mux
ru: Число кадров для просмотра вперёд. В данный момент может приводить к рассинхронизации на несмешанном выводе, например rtsp-output без ts-mux.

en: HRD-timing information
ru: Параметры HRD

en: Default tune setting used
ru: Настройки, используемые по умолчанию

en: Default preset setting used
ru: Предустановки, используемые по умолчанию

en: x264 advanced options
ru: Расширенные параметры x264

en: x264 advanced options, in the form {opt=val,op2=val2}.
ru: Расширенные параметры x264, в форме {opt=val,op2=val2}.

en: Fast
ru: быстрый

en: Normal
ru: обычный

en: Slow
ru: медленный

en: Spatial
ru: пространственный

en: Temporal
ru: временной

en: checkerboard
ru: шахматка

en: column alternation
ru: по столбцам

en: row alternation
ru: по строкам

en: side by side
ru: рядом

en: top bottom
ru: одно под другим

en: frame alternation
ru: по кадрам

en: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC encoder (x264 10-bit)
ru: Кодер H.264/MPEG-4 ч. 10/AVC (x264, 10 бит)

en: H.262/MPEG-2 encoder (x262)
ru: Кодер H.262/MPEG-2 (x262)

en: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC encoder (x264)
ru: Кодер H.264/MPEG-4 ч. 10/AVC (x264)

en: H.265/HEVC encoder (x265)
ru: Кодер H.265/HEVC (x265)

en: XWD image decoder
ru: Декодер изображений XWD

en: Teletext page
ru: Страница телетекста

en: Open the indicated Teletext page. Default page is index 100.
ru: Открыть указанную страницу телетекста. Страница по умолчанию имеет индекс 100.

en: Teletext alignment
ru: Выравнивание телетекста

en: You can enforce the teletext position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg. 6 = top-right).
ru: Расположение телетекста на видео (0 - центр, 1 - слева, 2 - справа, 4 - сверху, 8 - снизу, также можно использовать комбинации этих значений, например, 6 - сверху и слева).

en: Teletext text subtitles
ru: Текстовые субтитры телетекста

en: Output teletext subtitles as text instead of as RGBA.
ru: Выводить субтитры телетекста как текст, а не как RGBA.

en: Presentation Level
ru: Уровень представления

en: VBI and Teletext decoder
ru: Декодер VBI и телетекста

en: VBI & Teletext
ru: VBI и телетекст

en: DBus
ru: D-Bus

en: D-Bus control interface
ru: Интерфейс управления D-Bus

en: VLC media player
ru: Медиапроигрыватель VLC

en: Do not open a DOS command box interface
ru: Не открывать интерфейс ввода команд DOS

en: By default the dummy interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
ru: По умолчанию фиктивный интерфейс открывает окно для ввода команд DOS. Включение тихого режима не будет показывать это окно, но это может надоедать, когда вы выключаете VLC без открытого окна с видео.

en: Dummy interface
ru: Фиктивный интерфейс

en: Motion threshold (10-100)
ru: Порог движения (10-100)

en: Amount of movement required for a mouse gesture to be recorded.
ru: Количество движения, необходимое для записи жеста.

en: Trigger button
ru: Кнопка переключения

en: Trigger button for mouse gestures.
ru: Кнопка переключения для жеста.

en: Middle
ru: средняя

en: Gestures
ru: Жесты

en: Mouse gestures control interface
ru: Интерфейс управления жестами мыши

en: Global Hotkeys
ru: Глобальные горячие клавиши

en: Global Hotkeys interface
ru: Интерфейс глобальных горячих клавиш

en: Hotkeys
ru: Горячие клавиши

en: Hotkeys management interface
ru: Интерфейс управления горячими клавишами

en: One
ru: Одно

en: Loop: %s
ru: Зацикливание: %s

en: Random: %s
ru: Случайный порядок: %s

en: Audio Device: %s
ru: Аудиоустройство: %s

en: Recording
ru: Запись

en: Recording done
ru: Запись завершена

en: Sub sync: bookmarked audio time
ru: Синхронизация: отметка в аудиодорожке

en: No active subtitle
ru: Субтитров нет

en: Sub sync: bookmarked subtitle time
ru: Синхронизация: отметка в субтитрах

en: Sub sync: set bookmarks first!
ru: Синхронизация: сначала установите отметки!

en: Sub sync: corrected %i ms (total delay = %i ms)
ru: Синхронизация: коррекция на %i мс (общая задержка = %i мс)

en: Sub sync: delay reset
ru: Синхронизация: сброс задержки

en: Subtitle delay %i ms
ru: Задержка субтитров %i мс

en: Audio delay %i ms
ru: Задержка аудио %i мс

en: Audio track: %s
ru: Аудиодорожка: %s

en: Subtitle track: %s
ru: Дорожка субтитров: %s

en: N/A
ru: нет

en: Program Service ID: %s
ru: Код программы: %s

en: Aspect ratio: %s
ru: Соотношение сторон: %s

en: Crop: %s
ru: Кадрирование: %s

en: Zooming reset
ru: Сброс масштаба

en: Scaled to screen
ru: Подогнать под экран

en: Original Size
ru: Исходный размер

en: Zoom mode: %s
ru: Режим увеличения: %s

en: Deinterlace off
ru: Не устранять чересстрочность

en: Deinterlace on
ru: Устранять чересстрочность

en: Subtitle position: no active subtitle
ru: Субтитров нет: сдвинуть их нельзя

en: Subtitle position %d px
ru: Положение субтитров: %d пк

en: Subtitle text scale %d%%
ru: Масштаб субтитров %d%%

en: Speed: %.2fx
ru: Скорость: %.2fx

en: 
    Warning: if you cannot access the GUI anymore, open a command-line window, go to the directory where you installed VLC and run "vlc -I qt"
ru: 
    Внимание! Если вы не видите графического интерфейса VLC, запустите командную строку, перейдите в каталог с VLC и выполните «vlc -I qt»

en: Change the lirc configuration file
ru: Файл конфигурации LIRC

en: Tell lirc to read this configuration file. By default it searches in the users home directory.
ru: Использовать этот файл для конфигурации модуля lirc (управления с ИК-пульта). По умолчанию lirc ищет конфигурацию в домашнем каталоге пользователя.

en: Infrared
ru: ИК

en: Infrared remote control interface
ru: Интерфейс управления с ИК-пульта

en: motion
ru: Движение

en: motion control interface
ru: Интерфейс управления движением

en: Use HDAPS, AMS, APPLESMC or UNIMOTION motion sensors to rotate the video
ru: Использовать сенсоры движения HDAPS, AMS, APPLESMC или UNIMOTION для поворота видео

en: Network master clock
ru: Главный сервер времени в сети

en: When set, this VLC instance will act as the master clock for synchronization for clients listening
ru: VLC будет основным источником времени для синхронизации часов настроенных на него клиентов

en: Master server IP address
ru: IP-адрес сервера времени

en: The IP address of the network master clock to use for clock synchronization.
ru: IP-адрес сервера времени в сети для синхронизации часов компьютера.

en: UDP timeout (in ms)
ru: Таймаут UDP (мс)

en: Length of time (in ms) until aborting data reception.
ru: Время ожидания (в мс) до прекращения получения данных.

en: Network Sync
ru: Сетевая синхронизация

en: Network synchronization
ru: Сетевая синхронизация

en: Install Windows Service
ru: Установить службу Windows

en: Install the Service and exit.
ru: Установить службу Windows и выйти.

en: Uninstall Windows Service
ru: Удалить службу Windows

en: Uninstall the Service and exit.
ru: Удалить службу Windows и выйти.

en: Display name of the Service
ru: Имя службы

en: Change the display name of the Service.
ru: Изменить отображаемое имя службы.

en: Configuration options
ru: Параметры

en: Configuration options that will be used by the Service (eg. --foo=bar --no-foobar). It should be specified at install time so the Service is properly configured.
ru: Параметры, используемые службой (например --foo=bar --no-foobar). Должен быть указан перед установкой службы для правильной настройки.

en: Additional interfaces spawned by the Service. It should be specified at install time so the Service is properly configured. Use a comma separated list of interface modules. (common values are: logger, sap, rc, http)
ru: Дополнительные интерфейсы, запущенные службой. Должны быть указан при установке службы для правильной настройки. Укажите список модулей интерфейса через запятую. (Обычные значения: logger, sap, rc, http).

en: NT Service
ru: Служба NT

en: Windows Service interface
ru: Интерфейс службы Windows

en: Initializing
ru: Инициализация

en: Opening
ru: Открытие

en: Error
ru: Ошибка

en: Show stream position
ru: Показывать позицию в потоке

en: Show the current position in seconds within the stream from time to time.
ru: Показывать текущую позицию в секундах в потоке время от времени.

en: Fake TTY
ru: Фиктивный TTY

en: Force the rc module to use stdin as if it was a TTY.
ru: Модуль rc будет использовать стандартный ввод, как если бы он был TTY.

en: UNIX socket command input
ru: UNIX-сокет для ввода команд

en: Accept commands over a Unix socket rather than stdin.
ru: Принимать команды через UNIX-сокет вместо стандартного ввода.

en: TCP command input
ru: Ввод команд из TCP

en: Accept commands over a socket rather than stdin. You can set the address and port the interface will bind to.
ru: Принимать команды через сетевой сокет вместо стандартного ввода. Вы можете указать адрес и порт интерфейса.

en: By default the rc interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
ru: По умолчанию интерфейс rc открывает окно для ввода команд DOS. Включение тихого режима не будет показывать это окно, но это может надоедать, когда вы выключаете VLC без открытого окна с видео.

en: Remote control interface
ru: Интерфейс дистанционного управления

en: Remote control interface initialized. Type `help' for help.
ru: Интерфейс удалённого управления запущен. Введите «help» для справки.

en: Unknown command `%s'. Type `help' for help.
ru: Неизвестная команда `%s'. Введите `help' для справки.

en: +----[ Remote control commands ]
ru: +----[ Команды дистанционного управления ]

en: | add XYZ  . . . . . . . . . . . . add XYZ to playlist
ru: | add XYZ  . . . . . . . .  добавить XYZ в плейлист

en: | enqueue XYZ  . . . . . . . . . queue XYZ to playlist
ru: | enqueue XYZ  . . . . . .  добавить XYZ в очередь плейлиста

en: | playlist . . . . .  show items currently in playlist
ru: | playlist . . . . . . . .  показать имеющиеся позиции в плейлисте

en: | play . . . . . . . . . . . . . . . . . . play stream
ru: | play . . . . . . . . . .  воспроизвести поток

en: | stop . . . . . . . . . . . . . . . . . . stop stream
ru: | stop . . . . . . . . . .  остановить поток

en: | next . . . . . . . . . . . . . .  next playlist item
ru: | next . . . . . . . . . .  следующая позиция в плейлисте

en: | prev . . . . . . . . . . . .  previous playlist item
ru: | prev . . . . . . . . . .  предыдущая позиция в плейлисте

en: | goto . . . . . . . . . . . . . .  goto item at index
ru: | goto . . . . . . . . . .  перейти к позиции по индексу

en: | repeat [on|off] . . . .  toggle playlist item repeat
ru: | repeat [on|off] . . . . . вкл./выкл. повтора позиций в плейлисте

en: | loop [on|off] . . . . . . . . . toggle playlist loop
ru: | loop [on|off] . . . . . . вкл./выкл. зацикливание плейлиста

en: | random [on|off] . . . . . . .  toggle random jumping
ru: | random [on|off] . . . . . вкл./выкл. случайный порядок

en: | clear . . . . . . . . . . . . . . clear the playlist
ru: | clear . . . . . . . . . . очистить плейлист

en: | status . . . . . . . . . . . current playlist status
ru: | status . . . . . . . . .  текущий статус плейлиста

en: | title [X]  . . . . . . set/get title in current item
ru: | title [X]  . . . . . . .  задать/получить заглавие текущей позиции

en: | title_n  . . . . . . . .  next title in current item
ru: | title_n  . . . . . . . .  следующее заглавие в текущей позиции

en: | title_p  . . . . . .  previous title in current item
ru: | title_p  . . . . . . . .  предыдущее заглавие в текущей позиции

en: | chapter [X]  . . . . set/get chapter in current item
ru: | chapter [X]  . . . . . .  задать/получить главу текущей позиции

en: | chapter_n  . . . . . .  next chapter in current item
ru: | chapter_n  . . . . . . .  следующая глава в текущей позиции

en: | chapter_p  . . . .  previous chapter in current item
ru: | chapter_p  . . . . . . .  предыдущая глава в текущей позиции

en: | seek X . . . seek in seconds, for instance `seek 12'
ru: | seek X . . . . . . . . .  переход ко времени (в сек.), например, «seek 12»

en: | pause  . . . . . . . . . . . . . . . .  toggle pause
ru: | pause  . . . . . . . . .  вкл./выкл. паузу

en: | fastforward  . . . . . . . .  .  set to maximum rate
ru: | fastforward  . . . . . .  установить максимальную скорость

en: | rewind  . . . . . . . . . . . .  set to minimum rate
ru: | rewind  . . . . . . . . . установить минимальную скорость

en: | faster . . . . . . . . . .  faster playing of stream
ru: | faster . . . . . . . . .  ускоренное воспроизведение потока

en: | slower . . . . . . . . . .  slower playing of stream
ru: | slower . . . . . . . . .  замедленное воспроизведение потока

en: | normal . . . . . . . . . .  normal playing of stream
ru: | normal . . . . . . . . .  нормальное воспроизведение потока

en: | frame. . . . . . . . . .  play frame by frame
ru: | frame. . . . . . . . . .  покадровое воспроизведение

en: | f [on|off] . . . . . . . . . . . . toggle fullscreen
ru: | f [on|off] . . . . . . .  вкл./выкл. полноэкранный режим

en: | info . . . . .  information about the current stream
ru: | info . . . . . . . . . .  информация о текущем потоке

en: | stats  . . . . . . . .  show statistical information
ru: | stats  . . . . . . . . .  вывод статистической информации

en: | get_time . . seconds elapsed since stream's beginning
ru: | get_time . . . . . . . .  время с начала воспроизведения потока (сек.)

en: | is_playing . . . .  1 if a stream plays, 0 otherwise
ru: | is_playing . . . .  . . . 1 - если поток проигрывается, 0 - в противном случае

en: | get_title . . . . .  the title of the current stream
ru: | get_title . . . . . . . . название текущего потока

en: | get_length . . . .  the length of the current stream
ru: | get_length . . . . . . .  длина текущего потока

en: | volume [X] . . . . . . . . . .  set/get audio volume
ru: | volume [X] . . . . . . .  задать/получить значение уровня громкости

en: | volup [X]  . . . . . . .  raise audio volume X steps
ru: | volup [X]  . . . . . . .  увеличить уровень громкости на X делений

en: | voldown [X]  . . . . . .  lower audio volume X steps
ru: | voldown [X]  . . . . . .  уменьшить уровень громкости на X делений

en: | adev [device]  . . . . . . . .  set/get audio device
ru: | adev [устройство]  . . .  задать/получить аудиоустройство

en: | achan [X]. . . . . . . . . .  set/get audio channels
ru: | achan [X]. . . . . . . .  задать/получить аудиоканалы

en: | atrack [X] . . . . . . . . . . . set/get audio track
ru: | atrack [X] . . . . . . .  задать/получить аудиодорожку

en: | vtrack [X] . . . . . . . . . . . set/get video track
ru: | vtrack [X] . . . . . . .  задать/получить видеодорожку

en: | vratio [X]  . . . . . . . set/get video aspect ratio
ru: | vratio [X]  . . . . . . . задать/получить соотношение сторон видео

en: | vcrop [X]  . . . . . . . . . . .  set/get video crop
ru: | vcrop [X]  . . . . . . .  задать/получить режим кадрирования видео

en: | vzoom [X]  . . . . . . . . . . .  set/get video zoom
ru: | vzoom [X]  . . . . . . .  задать/получить значение увеличения видео

en: | snapshot . . . . . . . . . . . . take video snapshot
ru: | snapshot . . . . . . . .  сделать снимок видео

en: | strack [X] . . . . . . . . .  set/get subtitle track
ru: | strack [X] . . . . . . . . .  установить/получить дорожку субтитров

en: | key [hotkey name] . . . . . .  simulate hotkey press
ru: | key [название клавиши] . . . . . .  симулировать нажатие горячей клавиши

en: | help . . . . . . . . . . . . . . . this help message
ru: | help . . . . . . . . . .  эта справка

en: | logout . . . . . . .  exit (if in socket connection)
ru: | logout . . . . . . . . .  выход (при соединении через сокет)

en: | quit . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  quit vlc
ru: | quit . . . . . . . . . .  закрыть VLC

en: +----[ end of help ]
ru: +----[ конец справки ]

en: Press pause to continue.
ru: Для продолжения нажмите кнопку паузы.

en: Type 'pause' to continue.
ru: Для продолжения введите «pause».

en: Error: `goto' needs an argument greater than zero.
ru: Ошибка: для goto требуется аргумент больше нуля.

en: Playlist has only %u element | Playlist has only %u elements
ru[0]: В плейлисте только %u элемент
ru[1]: В плейлисте только %u элемента
ru[2]: В плейлисте только %u элементов
ru[3]: В плейлисте только %u элементов

en: +-[Incoming]
ru: +-[Ввод]

en: | input bytes read : %8.0f KiB
ru: | прочитано байт на входе            : %8.0f КиБ

en: | input bitrate    :   %6.0f kb/s
ru: | битрейт на входе                   :   %6.0f Кб/с

en: | demux bytes read : %8.0f KiB
ru: | прочитано байт на демультиплексоре : %8.0f КиБ

en: | demux bitrate    :   %6.0f kb/s
ru: | битрейт на демультиплексоре        :   %6.0f Кб/с

en: | demux corrupted  :    %5<PRIi64>
ru: | повреждений на демультиплексоре    :     %5<PRIi64>

en: | discontinuities  :    %5<PRIi64>
ru: | разрывов                           :     %5<PRIi64>

en: +-[Video Decoding]
ru: +-[Декодирование видео]

en: | video decoded    :    %5<PRIi64>
ru: | декодировано видео                 :    %5<PRIi64>

en: | frames displayed :    %5<PRIi64>
ru: | показано кадров                    :    %5<PRIi64>

en: | frames lost      :    %5<PRIi64>
ru: | потеряно кадров                    :    %5<PRIi64>

en: +-[Audio Decoding]
ru: +-[Декодирование аудио]

en: | audio decoded    :    %5<PRIi64>
ru: | декодировано аудио                 :    %5<PRIi64>

en: | buffers played   :    %5<PRIi64>
ru: | воспроизведено буферов             :    %5<PRIi64>

en: | buffers lost     :    %5<PRIi64>
ru: | потеряно буферов                   :    %5<PRIi64>

en: Windows messages interface
ru: Интерфейс сообщений Windows

en: Maximum device width
ru: Максимальная ширина устройства

en: Maximum device height
ru: Максимальная высота устройства

en: Fixed Bandwidth in KiB/s
ru: Фиксированная ширина канала в КБ/с

en: Preferred bandwidth for non adaptive streams
ru: Предпочитаемая ширина канала для неадаптивных каналов

en: Live Playback delay (ms)
ru: Задержка живого воспроизведения (мс)

en: Tradeoff between stability and real time
ru: Компромисс между стабильностью и скоростью

en: Max buffering (ms)
ru: Максимальная буферизация (мс)

en: Adaptive Logic
ru: Адаптивная логика

en: Use regular HTTP modules
ru: Использовать обычные HTTP-модули

en: Connect using HTTP access instead of custom HTTP code
ru: Подключаться, используя обычный HTTP-доступ вместо специального кода HTTP

en: Low latency
ru: малая задержка

en: Overrides low latency parameters
ru: Переопределяет параметры низкой задержки

en: Predictive
ru: Предсказательная

en: Near Optimal
ru: Почти оптимальная

en: Bandwidth Adaptive
ru: Адаптивная, по ширине канала

en: Fixed Bandwidth
ru: Фиксированная ширина канала

en: Lowest Bandwidth/Quality
ru: Наименьшая ширина канала/качество

en: Highest Bandwidth/Quality
ru: Наибольшая ширина канала/качество

en: Force
ru: Принудительно

en: Adaptive
ru: Адаптивная

en: Unified adaptive streaming for DASH/HLS
ru: Унифицированная адаптивная передача потока для DASH/HLS

en: AIFF demuxer
ru: Демультиплексор AIFF

en: ASF/WMV demuxer
ru: Демультиплексор ASF/WMV

en: Could not demux ASF stream
ru: ASF-поток не демультиплексируется

en: VLC failed to load the ASF header.
ru: VLC не может загрузить этот заголовок ASF.

en: AU demuxer
ru: Демультиплексор AU

en: Avformat demuxer
ru: Демультиплексор Avformat

en: Avformat
ru: Формат AV

en: Demuxer
ru: Демультиплексор

en: Avformat muxer
ru: Мультиплексор Avformat

en: Muxer
ru: Мультиплексор

en: Avformat mux
ru: Мультиплексор Avformat

en: Force use of a specific avformat muxer.
ru: Принудительно использовать указанный мультиплексор avformat.

en: Format name
ru: Название формата

en: Internal libavcodec format name
ru: Внутреннее название формата libavcodec

en: Force interleaved method
ru: Принудительный метод чередования

en: Force index creation
ru: Принудительное создание индекса

en: Recreate a index for the AVI file. Use this if your AVI file is damaged or incomplete (not seekable).
ru: Создаёт индексы AVI-файла заново. Это полезно в случае повреждённого или неполного файла, когда прокрутка невозможна.

en: Ask for action
ru: запросить действие

en: Always fix
ru: всегда исправлять

en: Never fix
ru: никогда не исправлять

en: Fix when necessary
ru: исправлять при необходимости

en: AVI demuxer
ru: Демультиплексор AVI

en: Because this file index is broken or missing, seeking will not work correctly.
    VLC won't repair your file but can temporary fix this problem by building an index in memory.
    This step might take a long time on a large file.
    What do you want to do?
ru: Индекс этого файла повреждён или отсутствует, поэтому перемотка и переход может не работать.
    VLC не будет исправлять файл, но может временно решить проблему, построив индекс в памяти.
    Для большого файла это может занять много времени.
    Что вы хотите сделать?

en: Do not play
ru: Не проигрывать

en: Build index then play
ru: Построить индекс, затем проиграть

en: Play as is
ru: Проиграть как есть

en: Broken or missing Index
ru: Индекс отсутствует или испорчен

en: Broken or missing AVI Index
ru: Индекс AVI отсутствует или испорчен

en: Fixing AVI Index...
ru: Исправление индекса AVI...

en: CAF demuxer
ru: Демультиплексор CAF

en: CDG demuxer
ru: Демультиплексор CDG

en: Dump module
ru: Модуль сброса в файл

en: Dump filename
ru: Имя файла

en: Name of the file to which the raw stream will be dumped.
ru: Имя файла, в который будет сбрасываться поток необработанных данных.

en: Append to existing file
ru: Добавить к существующему файлу

en: If the file already exists, it will not be overwritten.
ru: Если файл уже существует, он будет переписан.

en: File dumper
ru: Сброс в файл

en: Value to adjust dts by
ru: Значение для корректировки dts

en: Dirac video demuxer
ru: Демультиплексор видео Dirac

en: Directory import
ru: Импорт каталога

en: Seek prevention demux filter
ru: Фильтр демультиплексора, препятствующий перемотке

en: FLAC demuxer
ru: Демультиплексор FLAC

en: Decode
ru: Декодирование

en: Decode at the demuxer stage
ru: Декодировать на стадии демультиплексирования

en: Forced chroma
ru: Заданный цвет

en: If non empty and image-decode is true, the image will be converted to the specified chroma.
ru: Если здесь указан цвет и включено декодирование, изображение будет приведено к заданному цвету.

en: Duration in seconds
ru: Длительность в сек.

en: Duration in seconds before simulating an end of file. A negative value means an unlimited play time.
ru: Время в сек. до прерывания проигрывания файла. При отрицательном значении время не ограничивается.

en: Frame rate of the elementary stream produced.
ru: Частота кадров в производимом элементарном потоке

en: Real-time
ru: Режим реального время

en: Use real-time mode suitable for being used as a master input and real-time input slaves.
ru: Включить режим реального времени для использования в качестве главного входа и подчинённых входов реального времени.

en: Image demuxer
ru: Демультиплексор изображений

en: Image
ru: Изображение

en: Frames per Second
ru: Кадры в секунду

en: This is the desired frame rate when playing MJPEG from a file. Use 0 (this is the default value) for a live stream (from a camera).
ru: Желаемая частота кадров при проигрывании MJPEG из файла. Используйте 0 (значение по умолчанию) для потока в реальном времени (с камеры).

en: M-JPEG camera demuxer
ru: Демультиплексор M-JPEG

en: Matroska stream demuxer
ru: Демультиплексор Matroska

en: Respect ordered chapters
ru: Сохранять порядок глав

en: Play chapters in the order specified in the segment.
ru: Воспроизводить главы по порядку, указанному в сегменте.

en: Chapter codecs
ru: Кодеки главы

en: Use chapter codecs found in the segment.
ru: Использовать кодеки главы, найденные в сегменте.

en: Preload MKV files in the same directory
ru: Предварительно загрузить файлы MKV в один каталог

en: Preload matroska files in the same directory to find linked segments (not good for broken files).
ru: Предварительно загрузить файлы matroska того же семейства из того же каталога (что плохо, если файлы испорчены).

en: Seek based on percent not time
ru: Перемотка, основанная на процентах

en: Seek based on percent not time.
ru: Перемотка, основанная на процентах, а не времени.

en: Dummy Elements
ru: Фиктивные элементы

en: Read and discard unknown EBML elements (not good for broken files).
ru: Прочитать и пропустить неизвестные элементы EBML (что плохо, если файлы испорчены).

en: Preload clusters
ru: Предзагрузить кластеры

en: Find all cluster positions by jumping cluster-to-cluster before playback
ru: Найти все позиции кластеров, переходя от одного к другому до воспроизведения

en: Enable noise reduction algorithm.
ru: Включить алгоритм шумопонижения.

en: Enable reverberation
ru: Включить эхо

en: Reverberation level (from 0 to 100, default value is 0).
ru: Уровень эха (от 0 до 100, значение по умолчанию 0).

en: Reverberation delay, in ms. Usual values are from 40 to 200ms.
ru: Задержка эха, в мс. Обычные значения от 40 до 200 мс.

en: Enable megabass mode
ru: Включить режим супербаса

en: Megabass mode level (from 0 to 100, default value is 0).
ru: Уровень режима супербаса (от 0 до 100, значение по умолчанию 0).

en: Megabass mode cutoff frequency, in Hz. This is the maximum frequency for which the megabass effect applies. Valid values are from 10 to 100 Hz.
ru: Частота среза в режиме супербаса, в Гц. Это максимальная частота, для которой применяется эффект супербаса. Допустимые значения от 10 до 100 Гц.

en: Surround effect level (from 0 to 100, default value is 0).
ru: Уровень эффекта surround (от 0 до 100, значение по умолчанию 0).

en: Surround delay, in ms. Usual values are from 5 to 40 ms.
ru: Задержка эффекта surround, в мс. Обычные значения от 5 до 40 мс.

en: MOD demuxer (libmodplug)
ru: Демультиплексор MOD (libmodplug)

en: Reverberation level
ru: Уровень эхо

en: Reverberation delay
ru: Задержка эхо

en: Mega bass
ru: Супербас

en: Mega bass level
ru: Уровень супербаса

en: Mega bass cutoff
ru: Частота супербаса

en: Surround level
ru: Уровень surround

en: Surround delay (ms)
ru: Задержка surround (мс)

en: Writer
ru: Автор

en: Composer
ru: Композитор

en: Producer
ru: Продюсер

en: Information
ru: Информация

en: Disclaimer
ru: Юр. оговорка

en: Requirements
ru: Требования

en: Original Format
ru: Исходный формат

en: Display Source As
ru: Показывать источник как

en: Host Computer
ru: Ведущий компьютер

en: Performers
ru: Исполнители

en: Original Performer
ru: Первый исполнитель

en: Providers Source Content
ru: Исходный контент провайдеров

en: Warning
ru: Предупреждение

en: Software
ru: Программное обеспечение

en: Lyrics
ru: Слова песни

en: Record Company
ru: Записывающая компания

en: Model
ru: Модель

en: Product
ru: Продукт

en: Grouping
ru: Группа

en: Sub-Title
ru: Подзаголовок

en: Arranger
ru: Аранжировщик

en: Art Director
ru: Режиссёр

en: Copyright Acknowledgement
ru: Уведомление об авторских правах

en: Conductor
ru: Дирижёр

en: Song Description
ru: Описание песни

en: Liner Notes
ru: Аннотации к альбому

en: Phonogram Rights
ru: Права на фонограмму

en: Sound Engineer
ru: Звукоинженер

en: Soloist
ru: Солист

en: Thanks
ru: Благодарности

en: Executive Producer
ru: Исполнительный продюсер

en: Encoding Params
ru: Параметры кодирования

en: Vendor
ru: Производитель

en: Catalog Number
ru: Каталожный номер

en: Keywords
ru: Ключевые слова

en: Explicit
ru: Ненормативный

en: Clean
ru: Чистый

en: M4A audio only
ru: Только аудио M4A

en: Ignore non audio tracks from iTunes audio files
ru: Игнорировать не звуковые дорожки в аудиофайлах iTunes

en: MP4 stream demuxer
ru: Демультиплексор потока MP4

en: Do not seek
ru: Не перематывать

en: Build index
ru: Построить индекс

en: MusePack demuxer
ru: Демультиплексор MusePack

en: This is the frame rate used as a fallback when playing MPEG video elementary streams.
ru: Частота кадров элементарных видеопотоков MPEG, используемая при отсутствии других вариантов.

en: MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP audio
ru: Звук MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP

en: Audio ES
ru: Поток аудио

en: MPEG-4 video
ru: Видео MPEG-4

en: Desired frame rate for the stream.
ru: Ожидаемая частота кадров в потоке.

en: H264 video demuxer
ru: Демультиплексор видео H264

en: HEVC/H.265 video demuxer
ru: Демультиплексор видео HEVC/H.265

en: MPEG-I/II video demuxer
ru: Демультиплексор MPEG-I/II

en: Trust MPEG timestamps
ru: Доверять меткам времени MPEG

en: Normally we use the timestamps of the MPEG files to calculate position and duration. However sometimes this might not be usable. Disable this option to calculate from the bitrate instead.
ru: Обычно для расчёта позиции и длительности используются отметки времени MPEG-файлов. Однако иногда этот метод может не работать. Отключите его для осуществления расчёта по битрейту.

en: MPEG-PS demuxer
ru: Демультиплексор MPEG-PS

en: Extra PMT
ru: Дополнительная PMT

en: Allows a user to specify an extra pmt (pmt_pid=pid:stream_type[,...]).
ru: Позволяет указать дополнительную pmt (pmt_pid=pid:тип_потока[,...]).

en: Set id of ES to PID
ru: Установить ES ID в PID ID

en: Set the internal ID of each elementary stream handled by VLC to the same value as the PID in the TS stream, instead of 1, 2, 3, etc. Useful to do '#duplicate{..., select="es=<pid>"}'.
ru: Установить внутренний № каждого элементарного потока равным PID потока TS вместо 1, 2, 3 и т. д. Полезно для '#duplicate{..., select="es=<pid>"}'.

en: CSA Key
ru: Ключ CSA

en: CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
ru: Ключ шифрования CSA. Значение указывается в виде строки длиной 16 символов (8 шестнадцатеричных байт).

en: Second CSA Key
ru: Второй CSA-ключ

en: The even CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
ru: Чётный ключ шифрования CSA. Значение указывается в виде строки длиной 16 символов (8 шестнадцатеричных байт).

en: Packet size in bytes to decrypt
ru: Размер пакета в байтах для расшифровки

en: Specify the size of the TS packet to decrypt. The decryption routines subtract the TS-header from the value before decrypting.
ru: Укажите размер пакета TS для расшифровки. Функции дешифровки вычитают заголовок TS из этого значения перед расшифровкой.

en: Separate sub-streams
ru: Разделять подпотоки

en: Separate teletex/dvbs pages into independent ES. It can be useful to turn off this option when using stream output.
ru: Разделять страницы телетекста/dvb на отдельные подпотоки (ES). Этот параметр полезно отключать при выводе потока.

en: Seek and position based on a percent byte position, not a PCR generated time position. If seeking doesn't work property, turn on this option.
ru: Перемотка и переход в файле по процентным смещениям в байтах, а не по временным отсчётам PCR. Если перемотка не работает как следует, включите этот параметр.

en: Trust in-stream PCR
ru: Полагаться на метки PCR в потоке

en: Use the stream PCR as a reference.
ru: Использовать отметки PCR в потоке в качестве опорных.

en: Digital TV Standard
ru: Стандарт цифрового телевидения

en: Selects mode for digital TV standard. This feature affects EPG information and subtitles.
ru: Выберите режим для стандарта цифрового ТВ. Это влияет на обработку информации EPG и субтитров.

en: MPEG Transport Stream demuxer
ru: Демультиплексор MPEG TS

en: Main audio
ru: Основное аудио

en: Audio description for the visually impaired
ru: Звуковое описание для слабовидящих

en: Clean audio for the hearing impaired
ru: Очищенный звук для людей с нарушениями слуха

en: Spoken subtitles for the visually impaired
ru: Прочтение субтитров для слабовидящих

en: Teletext
ru: Телетекст

en: Teletext subtitles
ru: Субтитры телетекста

en: Teletext: additional information
ru: Телетекст: дополнительная информация

en: Teletext: program schedule
ru: Телетекст: программа передач

en: Teletext subtitles: hearing impaired
ru: Субтитры телетекста: для людей с нарушением слуха

en: DVB subtitles: hearing impaired
ru: Субтитры DVB: для людей с нарушением слуха

en: clean effects
ru: исключительно эффекты

en: hearing impaired
ru: текст для плохо слышащих

en: visual impaired commentary
ru: комментарии для плохо видящих

en: Windows Media NSC metademux
ru: Метадемультиплексор Windows Media NSC

en: NullSoft demuxer
ru: Демультиплексор NullSoft

en: Nuv demuxer
ru: Демультиплексор Nuv

en: OGG demuxer
ru: Демультиплексор OGG

en: Show shoutcast adult content
ru: Показывать содержимое shoutcast для взрослых

en: Show NC17 rated video streams when using shoutcast video playlists.
ru: Показывать видеопотоки с оценкой NC17 при использовании плейлистов видео shoutcast.

en: Skip ads
ru: Пропускать рекламу

en: Use playlist options usually used to prevent ads skipping to detect ads and prevent adding them to the playlist.
ru: Использовать особенности плейлиста, которые обычно используются для предотвращения пропуска рекламы, для обнаружения рекламы и предотвращения добавления её в плейлист.

en: M3U playlist import
ru: Импорт плейлиста M3U

en: RAM playlist import
ru: Импорт плейлиста RAM

en: PLS playlist import
ru: Импорт плейлиста PLS

en: B4S playlist import
ru: Импорт плейлиста B4S

en: DVB playlist import
ru: Импорт плейлиста DVB

en: Podcast parser
ru: Анализатор Podcast

en: XSPF playlist import
ru: Импорт плейлиста XSPF

en: New winamp 5.2 shoutcast import
ru: Импорт из winamp 5.2 shoutcast

en: ASX playlist import
ru: Импорт плейлиста ASX

en: Kasenna MediaBase parser
ru: Анализатор Kasenna MediaBase

en: QuickTime Media Link importer
ru: Импорт медиассылки QuickTime

en: Dummy IFO demux
ru: Фиктивный демультиплексор IFO

en: iTunes Music Library importer
ru: Импорт музыкальной библиотеки iTunes

en: WPL playlist import
ru: Импорт плейлиста WPL

en: Podcast Info
ru: Информация

en: Podcast Link
ru: Ссылка

en: Podcast Copyright
ru: Авторские права

en: Podcast Category
ru: Категория

en: Podcast Keywords
ru: Ключевые слова

en: Podcast Subtitle
ru: Субтитры

en: Podcast Summary
ru: Сводка

en: Podcast Publication Date
ru: Дата публикации

en: Podcast Author
ru: Автор

en: Podcast Subcategory
ru: Подкатегория

en: Podcast Duration
ru: Длительность

en: Podcast Type
ru: Тип

en: Podcast Size
ru: Размер

en: %s bytes
ru: байт: %s

en: Listeners
ru: Слушатели

en: Load
ru: Загрузить

en: Total duration
ru: Общая длительность

en: PVA demuxer
ru: Демультиплексор PVA

en: Audio sample rate in Hertz. Default is 48000 Hz.
ru: Частота дискретизации звука в герцах (по умолчанию 48000 Гц).

en: Audio channels
ru: Аудиоканалы

en: Audio channels in input stream. Numeric value >0. Default is 2.
ru: Количество аудиоканалов во входном потоке (положительное число, по умолчанию 2).

en: FOURCC code of raw input format
ru: Код FOURCC формата несжатого звука

en: FOURCC code of the raw input format. This is a four character string.
ru: Код FOURCC (из 4 символов), определяющий формат несжатого звука.

en: Forces the audio language
ru: Язык аудио

en: Forces the audio language for the output mux. Three letter ISO639 code. Default is 'eng'.
ru: Устанавливает язык аудио для выходного потока (укажите трёхбуквенный код языка ISO 639 (по умолчанию - eng)).

en: Raw audio demuxer
ru: Демультиплексор несжатого звука

en: The demuxer will advance timestamps if the input can't keep up with the rate.
ru: Перенести отметки времени вперёд, если вход не справляется со скоростью.

en: DV (Digital Video) demuxer
ru: Демультиплексор DV (Digital Video)

en: This is the desired frame rate when playing raw video streams. In the form 30000/1001 or 29.97
ru: Желательная частота кадров при проигрывании потоков необработанного видео (в форме 30000/1001 или 29.97).

en: This specifies the width in pixels of the raw video stream.
ru: Определяет ширину необработанного видеопотока (в пикселах).

en: This specifies the height in pixels of the raw video stream.
ru: Определяет высоту необработанного видеопотока (в пикселах).

en: Force chroma (Use carefully)
ru: Переопределение цветности (использовать осторожно)

en: Force chroma. This is a four character string.
ru: Принудительное использование определённой цветности (задаётся строкой из четырёх символов).

en: Raw video demuxer
ru: Демультиплексор несжатого видео

en: Real demuxer
ru: Демультиплексор Real

en: C64 sid demuxer
ru: Демультиплексор C64 SID

en: SMF demuxer
ru: Демультиплексор SMF

en: EBU STL subtitles parser
ru: Анализатор субтитров EBU STL

en: Apply a delay to all subtitles (in 1/10s, eg 100 means 10s).
ru: Замедлить все субтитры (в 1/10 с, например, 100 значит 10 с).

en: Override the normal frames per second settings. This will only work with MicroDVD and SubRIP (SRT) subtitles.
ru: Переопределяет обычное значение числа кадров в секунду. Применимо только к субтитрам MicroDVD и SubRIP (SRT).

en: Force the subtitles format. Selecting "auto" means autodetection and should always work.
ru: Переопределяет формат субтитров. Значение «auto» включает автоопределение, что должно работать всегда.

en: Override the default track description.
ru: Переопределяет описание дорожки с субтитрами, заданное по умолчанию.

en: Text subtitle parser
ru: Разборщик текстовых субтитров

en: Subtitle delay
ru: Задержка субтитров

en: Subtitle format
ru: Формат субтитров

en: Subtitle description
ru: Описание субтитров

en: TTA demuxer
ru: Демультиплексор TTA

en: TY Stream audio/video demux
ru: Демультиплексор потока TY

en: Closed captions 2
ru: Скрытые титры 2

en: Closed captions 3
ru: Скрытые титры 3

en: Closed captions 4
ru: Скрытые титры 4

en: Desired frame rate for the VC-1 stream.
ru: Желательная частота кадров для потоков VC-1.

en: VC1 video demuxer
ru: Видеодемультиплексор VC1

en: Vobsub subtitles parser
ru: Анализатор субтитров Vobsub

en: VOC demuxer
ru: Демультиплексор VOC

en: WAV demuxer
ru: Демультиплексор WAV

en: XA demuxer
ru: Демультиплексор XA

en: Unknown category
ru: Неопределённая категория

en: Closed captions
ru: Скрытые титры

en: Textual audio descriptions
ru: Текстовые описания аудио

en: Ticker text
ru: Текст бегущей строки

en: Active regions
ru: Активные участки

en: Semantic annotations
ru: Смысловые аннотации

en: Transcript
ru: Транскрипция

en: Linguistic markup
ru: Лингвистические пометки

en: Cue points
ru: Контрольные точки

en: Subtitles (images)
ru: Субтитры (изображения)

en: Slides (text)
ru: Слайды (с текстом)

en: Slides (images)
ru: Слайды (изображения)

en: About VLC media player
ru: О медиаплеере VLC

en: Credits
ru: Благодарности

en: License
ru: Лицензия

en: Authors
ru: Авторы

en: VLC media player and VideoLAN are trademarks of the VideoLAN Association.
ru: VideoLAN и Медиаплеер VLC — товарные знаки организации VideoLAN Association.

en: <p>VLC media player is a free and open source media player, encoder, and streamer made by the volunteers of the <a href="https://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a> community.</p><p>VLC uses its internal codecs, works on essentially every popular platform, and can read almost all files, CDs, DVDs, network streams, capture cards and other media formats!</p><p><a href="https://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Help and join us!</span></a>
ru: <p>Медиаплеер VLC — это бесплатный и свободный проигрыватель, кодировщик и потоковый сервер, созданный энтузиастами сообщества  <a href="https://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a>. </p><p>VLC использует собственные кодеки и воспроизводит практически любые файлы, CD- и DVD-диски, сетевые потоки, поддерживает устройства захвата и другие форматы мультимедиа! </p><p><a href="https://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Развивайте его вместе с нами!</span></a>

en: Playlist parsers
ru: Обработчики плейлистов

en: Service Discovery
ru: Обнаружение служб

en: Interfaces
ru: Интерфейсы

en: Art and meta fetchers
ru: Загрузчики обложек и метаданных

en: Extensions
ru: Расширения

en: Show Installed Only
ru: Показывать только установленные

en: Find more addons online
ru: Найти другие дополнения в сети

en: Addons Manager
ru: Менеджер дополнений

en: Installed
ru: Установлено

en: Name
ru: Название

en: Author
ru: Автор

en: Uninstall
ru: Удалить

en: Skins
ru: Оболочки

en: Apply profile at next launch
ru: Применить профиль при следующем запуске

en: 2 Pass
ru: 2 прохода

en: Preamp
ru: Предусилитель

en: Enable dynamic range compressor
ru: Включить сжатие динамического диапазона

en: Reset
ru: Сбросить

en: Attack
ru: Время атаки

en: Release
ru: Время спада

en: Threshold
ru: Порог

en: Enable Spatializer
ru: Включить объёмное звучание

en: Headphone virtualization
ru: Эффект наушников

en: Volume normalization
ru: Нормализация громкости

en: Maximum level
ru: Максимальный уровень

en: Filter
ru: Фильтр

en: Audio Effects
ru: Аудиоэффекты

en: Duplicate current profile...
ru: Скопировать текущий профиль...

en: Organize Profiles...
ru: Организовать профили...

en: Duplicate current profile for a new profile
ru: Создаёт новый профиль из текущего

en: Enter a name for the new profile:
ru: Введите имя нового профиля:

en: Save
ru: Сохранить

en: Please enter a unique name for the new profile.
ru: Пожалуйста, укажите уникальное имя профиля.

en: Multiple profiles with the same name are not allowed.
ru: Несколько профилей не могут иметь одно имя.

en: Remove a preset
ru: Удаление предустановки

en: Select the preset you would like to remove:
ru: Выберите предустановку, которую вы хотите удалить:

en: Remove
ru: Удалить

en: Add new Preset...
ru: Добавить предустановку...

en: Organize Presets...
ru: Организовать предустановки...

en: Save current selection as new preset
ru: Сохранение текущих параметров в виде предустановки

en: Enter a name for the new preset:
ru: Введите имя предустановки:

en: Bookmarks
ru: Закладки

en: Add
ru: Добавить

en: Clear
ru: Очистить

en: Edit
ru: Редактирование

en: Time
ru: Время

en: Untitled
ru: Без наименования

en: No input
ru: Нет входа

en: No input found. A stream must be playing or paused for bookmarks to work.
ru: Нет входного потока. Для использования закладок поток должен находиться в режиме воспроизведения или паузы.

en: Input has changed
ru: Входной поток сменился

en: Input has changed, unable to save bookmark. Suspending playback with "Pause" while editing bookmarks to ensure to keep the same input.
ru: Входной поток сменился, поэтому сохранить закладку нельзя. Чтобы избежать потери потока, определяя закладки, переведите поток в режим паузы.

en: Backward
ru: Назад

en: Seek backward
ru: Перемотка назад

en: Forward
ru: Вперёд

en: Seek forward
ru: Перемотка вперёд

en: Playback position
ru: Позиция воспроизведения

en: Playback time
ru: Время воспроизведения

en: Go to previous item
ru: Перейти к предыдущему

en: Go to next item
ru: Перейти к следующему

en: Convert & Stream
ru: Конвертировать/передавать

en: Go!
ru: Старт!

en: Drop media here
ru: Перетащите файл сюда

en: Open media...
ru: Открыть источник...

en: Choose Profile
ru: Выберите профиль

en: Customize...
ru: Настроить...

en: Choose Destination
ru: Выберите назначение

en: Choose an output location
ru: Определите адрес назначения

en: Browse...
ru: Обзор...

en: Setup Streaming...
ru: Настройка передачи...

en: Select Streaming Method
ru: Выберите метод вещания

en: Save as File
ru: Сохранить как файл

en: Stream
ru: Поток

en: Apply
ru: Применить

en: Save as new Profile...
ru: Сохранить как новый профиль...

en: Encapsulation
ru: Инкапсуляция

en: Video codec
ru: Видеокодек

en: Audio codec
ru: Аудиокодек

en: Keep original video track
ru: Сохранять исходную видеодорожку

en: Resolution
ru: Разрешение

en: You just need to fill one of the three following parameters, VLC will autodetect the other using the original aspect ratio
ru: Вам нужно заполнить только один из трёх следующих параметров, VLC сам определит другие, исходя из соотношения сторон

en: Scale
ru: Масштаб

en: Keep original audio track
ru: Сохранять исходную аудиодорожку

en: Overlay subtitles on the video
ru: Накладывать субтитры на видео

en: Stream Destination
ru: Вывод потока

en: Stream Announcement
ru: Оповещение о потоке

en: Address
ru: Адрес

en: Port
ru: Порт

en: SAP Announcement
ru: Оповещение SAP

en: HTTP Announcement
ru: Оповещение по HTTP

en: RTSP Announcement
ru: Оповещение по RTSP

en: Export SDP as file
ru: Сохранить SDP в файл

en: Channel Name
ru: Название канала

en: Invalid container format for HTTP streaming
ru: Недопустимый формат контейнера для передачи по HTTP

en: Media encapsulated as %@ cannot be streamed through the HTTP protocol for technical reasons.
ru: Медиаобъекты, упакованные в формат %@, не могут быть переданы по протоколу HTTP по техническим причинам.

en: Remove a profile
ru: Удаление профиля

en: Select the profile you would like to remove:
ru: Выберите профиль, который вы хотите удалить:

en: Save as new profile
ru: Сохранение нового профиля

en: %@ stream to %@:%@
ru: Передача потока %@ в %@:%@

en: No Address given
ru: Адрес не указан

en: In order to stream, a valid destination address is required.
ru: Для передачи потока необходимо указать правильный адрес назначения.

en: No Channel Name given
ru: Название канала не указано

en: SAP stream announcement is enabled. However, no channel name is provided.
ru: Включено SAP-оповещение о потоке, но название канала не указано.

en: No SDP URL given
ru: URL для SDP не указан

en: A SDP export is requested, but no URL is provided.
ru: Выбран экспорт SDP, но соответствующий адрес не указан.

en: Custom
ru: другое

en: Remember
ru: Запомнить

en: Random On
ru: Случайный порядок включён

en: Repeat Off
ru: Не повторять

en: Errors and Warnings
ru: Ошибки и предупреждения

en: Clean up
ru: Очистить

en: Play/Pause the current media
ru: Воспроизвести/приостановить текущий медиаобъект

en: Go to the previous item
ru: Перейти к предыдущему

en: Leave fullscreen
ru: Выйти из полноэкранного режима

en: Volume
ru: Громкость

en: Adjust the volume
ru: Изменить громкость

en: Adjust the current playback position
ru: Изменить текущую позицию воспроизведения

en: Volume: %i %%
ru: Громкость: %i %%

en: VLC media player Help
ru: Справка по медиапроигрывателю VLC

en: Index
ru: Индекс

en: VLC media playback
ru: Воспроизведение в VLC

en: Messages
ru: Сообщения

en: Save log
ru: Сохранять журнал

en: Save the debug log to a file
ru: Сохранять журнал ошибок в файл

en: Refresh log
ru: Обновить журнал

en: Refresh the log output
ru: Обновить содержимое журнала

en: Clear log
ru: Очистить журнал

en: Clear the log output
ru: Очистить содержимое журнала

en: Toggle details
ru: Вкл./выкл. сведения

en: Show/hide details about a log message
ru: Показать/скрыть сведения о событии в журнале

en: VLC Debug Log (%s).txt
ru: Отладочные сообщения VLC (%s).txt

en: Remove old preferences?
ru: Удалить старые настройки?

en: We just found an older version of VLC's preferences files.
ru: Найдена более старая версия файлов настроек VLC.

en: Move To Trash and Relaunch VLC
ru: Переместить в корзину и перезапустить VLC

en: Level %i
ru: Уровень %i

en: Smaller
ru: ещё меньше

en: Small
ru: маленький

en: Large
ru: большой

en: Larger
ru: ещё больше

en: Check for Update...
ru: Проверить обновления...

en: Preferences...
ru: Настройки...

en: Services
ru: Службы

en: Hide VLC
ru: Скрыть VLC

en: Hide Others
ru: Скрыть остальные

en: Show All
ru: Показать всё

en: Quit VLC
ru: Выйти из VLC

en: 1:File
ru: 1:Файл

en: Advanced Open File...
ru: Открыть файл с параметрами...

en: Open File...
ru: Открыть файл...

en: Open Disc...
ru: Открыть диск...

en: Open Network...
ru: Открыть сеть...

en: Open Capture Device...
ru: Открыть устройство захвата...

en: Open Recent
ru: Открыть недавние

en: Close Window
ru: Закрыть окно

en: Convert / Stream...
ru: Конвертировать/передавать...

en: Save Playlist...
ru: Сохранить плейлист...

en: Reveal in Finder
ru: Открыть в Finder

en: Cut
ru: Вырезать

en: Copy
ru: Копировать

en: Paste
ru: Вставить

en: Select All
ru: Выделить всё

en: Find
ru: Найти

en: View
ru: Вид

en: Show Previous & Next Buttons
ru: Показать кнопки Назад и Вперёд

en: Show Shuffle & Repeat Buttons
ru: Показать кнопки Повторение и Перемешивание

en: Show Audio Effects Button
ru: Показать кнопку Аудиоэффекты

en: Show Sidebar
ru: Показать боковую панель

en: Playlist Table Columns
ru: Столбцы в плейлисте

en: Playback
ru: Воспроизведение

en: Playback Speed
ru: Скорость воспроизведения

en: Track Synchronization
ru: Синхронизация дорожек

en: A→B Loop
ru: Цикл А→Б

en: Quit after Playback
ru: Выйти после воспроизведения

en: Step Forward
ru: Вперёд

en: Step Backward
ru: Назад

en: Jump to Time
ru: Перейти ко времени

en: Renderer
ru: Воспроизводитель

en: No renderer
ru: Нет воспроизводителя

en: Increase Volume
ru: Увеличить громкость

en: Decrease Volume
ru: Уменьшить громкость

en: Audio Device
ru: Аудиоустройство

en: Half Size
ru: Половина размера

en: Normal Size
ru: Нормальный размер

en: Double Size
ru: Двойной размер

en: Fit to Screen
ru: Подогнать под экран

en: Float on Top
ru: Поверх всех окон

en: Fullscreen Video Device
ru: Устройство полноэкранного видео

en: Post processing
ru: Пост-обработка

en: Add Subtitle File...
ru: Добавить файл субтитров...

en: Subtitles Track
ru: Дорожка субтитров

en: Text Size
ru: Размер шрифта

en: Text Color
ru: Цвет шрифта

en: Outline Thickness
ru: Толщина контура

en: Background Opacity
ru: Прозрачность фона

en: Background Color
ru: Цвет фона

en: Transparent
ru: Прозрачный

en: Window
ru: Окно

en: Minimize
ru: Свернуть

en: Player...
ru: [Проигрыватель]

en: Main Window...
ru: Основное окно...

en: Audio Effects...
ru: Аудиоэффекты...

en: Video Effects...
ru: Видеоэффекты...

en: Bookmarks...
ru: Закладки...

en: Playlist...
ru: Список воспроизведения...

en: Media Information...
ru: Информация о медиаобъекте...

en: Messages...
ru: Сообщения...

en: Errors and Warnings...
ru: Ошибки и предупреждения...

en: Bring All to Front
ru: Вынести всё вперёд

en: Help
ru: Помощь

en: VLC media player Help...
ru: Справка медиапроигрывателя VLC...

en: Online Documentation...
ru: Веб-документация...

en: VideoLAN Website...
ru: Сайт VideoLAN...

en: Make a donation...
ru: Сделать пожертвование...

en: Online Forum...
ru: Веб-форум...

en: File Format:
ru: Формат файла:

en: Extended M3U
ru: Расширенный M3U

en: XML Shareable Playlist Format (XSPF)
ru: Формат XSPF (XML Shareable Playlist Format)

en: HTML playlist
ru: Плейлист HTML

en: Save Playlist
ru: Сохранить плейлист

en: Lock Aspect Ratio
ru: Зафиксировать соотношение сторон

en: Search in Playlist
ru: Поиск

en: Search the playlist. Results will be selected in the table.
ru: Искать строку в плейлисте. Результаты поиска будут выделены в таблице.

en: Open a dialog to select the media to play
ru: Открыть диалог выбора медиаобъекта для воспроизведения

en: Subscribe
ru: Подписка на подкаст

en: Unsubscribe
ru: Отписаться

en: Subscribe to a podcast
ru: Подписаться на подкаст:

en: Enter URL of the podcast to subscribe to:
ru: Введите URL подкаста для подписки:

en: Unsubscribe from a podcast
ru: Отмена подписки на подкаст

en: Select the podcast you would like to unsubscribe from:
ru: Введите подкаст, от которого вы хотите отписаться:

en: Check for album art and metadata?
ru: Загружать обложки альбомов и метаданные?

en: Enable Metadata Retrieval
ru: Разрешить запросы метаданных

en: No, Thanks
ru: Нет, не надо

en: VLC can check online for album art and metadata to enrich your playback experience, e.g. by providing track information when playing Audio CDs. To provide this functionality, VLC will send information about your contents to trusted services in an anonymized form.
ru: VLC может обращаться в Сеть за обложками альбомов и метаданными для дополнения ваших впечатлений от произведения, например показывать сведения о текущей дорожке проигрываемого компакт-диска. Для этого VLC передаёт доверенным службам анонимные данные о воспроизводимом вами содержимом.

en: Show/Hide Playlist
ru: Показать/скрыть плейлист

en: Repeat
ru: Повтор

en: Change repeat mode. Modes: repeat one, repeat all and no repeat.
ru: Сменить режим повторения. Возможны три варианта: повторять одно, повторять всё и не повторять.

en: Shuffle
ru: Случайный порядок

en: Full Volume
ru: Полная громкость

en: Open Audio Effects window
ru: Открыть окно аудиоэффектов

en: Open Source
ru: Открыть источник

en: Media Resource Locator (MRL)
ru: Адрес медиаресурса (MRL)

en: Open
ru: Открыть

en: Stream output:
ru: Вывод потока:

en: Settings...
ru: Настройки...

en: Choose media input type
ru: Выберите тип медиаисточника

en: Disc
ru: Диск

en: Network
ru: Сеть

en: Capture
ru: Захват

en: Choose a file
ru: Выберите файл

en: Select a file for playback
ru: Выберите файл для воспроизведения

en: Treat as a pipe rather than as a file
ru: Интерпретировать как конвейер, а не файл

en: Play another media synchronously
ru: Параллельно проигрывать другой медиаобъект

en: Choose...
ru: Выбрать...

en: Select another file to play in sync with the previously selected file
ru: Выберите другой файл для воспроизведения синхронно с ранее выбранным

en: Custom playback
ru: Настройка воспроизведения

en: Open VIDEO_TS / BDMV folder
ru: Открыть папку VIDEO_TS/BDMV

en: Insert Disc
ru: Вставьте диск

en: Disable DVD menus
ru: Отключить меню DVD

en: Enable DVD menus
ru: Включить меню DVD

en: IP Address
ru: IP-адрес

en: To Open a usual network stream (HTTP, RTSP, RTMP, MMS, FTP, etc.), just enter the URL in the field above. If you want to open a RTP or UDP stream, press the button below.
ru: Чтобы открыть обычный сетевой поток (HTTP, RTSP, RTMP, MMS, FTP и т. д.), введите его адрес в поле выше. Если вы хотите открыть RTP- или UDP-поток, нажмите эту кнопку.

en: If you want to open a multicast stream, enter the respective IP address given by the stream provider. In unicast mode, VLC will use your machine's IP automatically.
    
    To open a stream using a different protocol, just press Cancel to close this sheet.
ru: Если вы хотите открыть поток групповой передачи, введите IP-адрес, указанный провайдером потока. В режиме обычной передачи VLC будет автоматически использовать IP-адрес вашего компьютера.
    
    Чтобы открыть поток, использующий другой протокол, просто закройте это окно, нажав Отмена.

en: Enter a stream URL here. To open RTP or UDP streams, use the respective button below.
ru: Введите здесь URL потока. Чтобы открыть поток RTP или UDP, воспользуйтесь соответствующей кнопкой.

en: Open RTP/UDP Stream
ru: Открыть RTP/UDP-поток

en: Protocol
ru: Протокол

en: Input Devices
ru: Устройства ввода

en: Subscreen left
ru: Левая сторона подэкрана

en: Subscreen top
ru: Верхняя сторона подэкрана

en: Subscreen Width
ru: Ширина подэкрана

en: Subscreen Height
ru: Высота подэкрана

en: Capture Audio
ru: Захват звука

en: Add Subtitle File:
ru: Добавить файл субтитров:

en: Setup subtitle playback details
ru: Настройка параметров воспроизведения субтитров

en: Select a subtitle file
ru: Выберите файл субтитров

en: Override parameters
ru: Переопределить параметры

en: FPS
ru: к/сек

en: Subtitle encoding
ru: Кодировка субтитров

en: Font size
ru: Размер шрифта

en: Subtitle alignment
ru: Выравнивание субтитров

en: Dismiss the subtitle setup dialog
ru: Закрыть диалог настройки субтитров

en: Font Properties
ru: Свойства шрифта

en: Subtitle File
ru: Файл субтитров

en: s
ru: с

en: fps
ru: к/с

en: Open File
ru: Открыть файл

en: %i tracks
ru: Дорожек: %i

en: Streaming and Transcoding Options
ru: Параметры вещания и перекодирования

en: Display the stream locally
ru: Показывать поток локально

en: Dump raw input
ru: Сохранить входной поток

en: Encapsulation Method
ru: Формат контейнера

en: Transcoding options
ru: Настройки перекодирования

en: Bitrate (kb/s)
ru: Битрейт (кб/с)

en: Stream Announcing
ru: Извещение о потоке

en: Save File
ru: Сохранение файла

en: Track Number
ru: Номер дорожки

en: Duration
ru: Длительность

en: File Size
ru: Размер файла

en: Expand All
ru: Развернуть всё

en: Collapse All
ru: Свернуть всё

en: Media Information
ru: Информация о медиаобъекте

en: Location
ru: Расположение

en: Save Metadata
ru: Сохранить метаданные

en: General
ru: Общие

en: Codec Details
ru: Информация о кодеке

en: Read at media
ru: Прочитано

en: Input bitrate
ru: Битрейт входного потока

en: Demuxed
ru: Демультиплексировано

en: Stream bitrate
ru: Битрейт потока

en: Decoded blocks
ru: Декодировано блоков

en: Displayed frames
ru: Показано кадров

en: Lost frames
ru: Потеряно кадров

en: Played buffers
ru: Воспроизведено буферов

en: Lost buffers
ru: Потеряно буферов

en: Error while saving meta
ru: Ошибка при сохранении метаданных

en: VLC was unable to save the meta data.
ru: VLC не может сохранить эти метаданные.

en: Continue playback?
ru: Продолжить воспроизведение?

en: Continue
ru: Продолжить

en: Always continue media playback
ru: Всегда продолжать воспроизведение медиаобъекта

en: Restart playback
ru: Начать сначала

en: Playback of "%@" will continue at %@
ru: «%@» будет воспроизводиться с %@

en: LIBRARY
ru: Библиотека

en: MY COMPUTER
ru: Мой компьютер

en: DEVICES
ru: Устройства

en: LOCAL NETWORK
ru: Локальная сеть

en: INTERNET
ru: Интернет

en: Interface Settings
ru: Настройки интерфейса

en: Audio Settings
ru: Настройки аудио

en: Video Settings
ru: Настройки видео

en: Subtitle & On Screen Display Settings
ru: Настройки субтитров и экранной индикации

en: Input & Codec Settings
ru: Настройки ввода и кодеков

en: General Audio
ru: Общие параметры аудио

en: Preferred Audio language
ru: Предпочтительный язык аудио

en: Enable Last.fm submissions
ru: Передавать информацию на Last.fm

en: Visualization
ru: Визуализация

en: Keep audio level between sessions
ru: Сохранять громкость при перезапуске

en: Always reset audio start level to:
ru: При запуске устанавливать громкость:

en: Change
ru: Изменить

en: Change Hotkey
ru: Изменить горячую клавишу

en: Select an action to change the associated hotkey:
ru: Выбрать действие для изменения соответствующей горячей клавиши:

en: Action
ru: Действие

en: Shortcut
ru: Комбинация клавиш

en: Record directory or filename
ru: Каталог или файл для записей

en: Directory or filename where the records will be stored
ru: Имя каталога или файла, куда будут сохраняться записи

en: Repair AVI Files
ru: Исправлять AVI-файлы

en: Default Caching Level
ru: Уровень кеширования по умолчанию

en: Caching
ru: Кеширование

en: Use the complete preferences to configure custom caching values for each access module.
ru: Используйте полный вид настроек для определения других величин кеша для каждого модуля доступа.

en: Codecs / Muxers
ru: Кодеки/мультиплексоры

en: Post-Processing Quality
ru: Качество пост-обработки

en: Edit default application settings for network protocols
ru: Изменить настройки приложений по умолчанию для сетевых приложений

en: Open network streams using the following protocols
ru: Открывать сетевые потоки, используя следующие протоколы

en: Note that these are system-wide settings.
ru: Заметьте, что эти настройки действуют глобально.

en: General settings
ru: Основные настройки

en: Interface style
ru: Стиль интерфейса

en: Dark
ru: Тёмный

en: Bright
ru: Яркий

en: Continue playback
ru: Продолжать воспроизведение

en: Control playback with the Apple Remote
ru: Управление воспроизведением с пульта Apple Remote

en: Control playback with media keys
ru: Управление мультимедийными клавишами

en: Control system volume with the Apple Remote
ru: Управление общей громкостью с пульта Apple Remote

en: Display VLC status menu icon
ru: Отображение значка VLC в строке состояния

en: Playback behaviour
ru: Поведение воспроизведения

en: Enable notifications on playlist item change
ru: Включить уведомления при изменении позиции в плейлисте

en: Control external music players
ru: Управлять внешними плеерами

en: Privacy / Network Interaction
ru: Конфиденциальность/взаимодействие с сетью

en: Automatically check for updates
ru: Проверять обновления автоматически

en: HTTP web interface
ru: Веб-интерфейс через HTTP

en: Enable HTTP web interface
ru: Включить веб-интерфейс через HTTP

en: Default Encoding
ru: Кодировка по умолчанию

en: Display Settings
ru: Настройки отображения

en: Font color
ru: Цвет шрифта

en: Font
ru: Шрифт

en: Subtitle languages
ru: Язык субтитров

en: Preferred subtitle language
ru: Предпочитаемый язык субтитров

en: Enable OSD
ru: Включить экранную индикацию

en: Force bold
ru: Полужирный

en: Outline color
ru: Цвет контура

en: Outline thickness
ru: Толщина контура

en: Display
ru: Отображение

en: Show video within the main window
ru: Показывать видео в основном окне

en: Pause the video playback when minimized
ru: Приостановить видео при сворачивании окна

en: Fullscreen settings
ru: Настройки полноэкранного режима

en: Start in fullscreen
ru: Запускать в полноэкранном режиме

en: Black screens in Fullscreen mode
ru: Зачернить экран в полноэкранном режиме

en: Use the native fullscreen mode
ru: Использовать стандартный полноэкранный режим

en: Video snapshots
ru: Снимки видео

en: Folder
ru: Папка

en: Format
ru: Формат

en: Prefix
ru: Префикс

en: Sequential numbering
ru: Последовательная нумерация

en: Reset All
ru: Сбросить всё

en: Preferences
ru: Настройки

en: Media files cannot be resumed because keeping recent media items is disabled.
ru: Продолжение воспроизведения медиафайлов невозможно, так как список недавних медиафайлов не ведётся.

en: Last check on: %@
ru: Последняя проверка: %@

en: No check was performed yet.
ru: Проверка ещё не выполнялась.

en: Lowest Latency
ru: наименьшая задержка

en: Low Latency
ru: уменьшенная задержка

en: Higher Latency
ru: увеличенная задержка

en: Highest Latency
ru: наибольшая задержка

en: Reset Preferences
ru: Сбросить настройки

en: This will reset VLC media player's preferences.
    
    Note that VLC will restart during the process, so your current playlist will be emptied and eventual playback, streaming or transcoding activities will stop immediately.
    
    The Media Library will not be affected.
    
    Are you sure you want to continue?
ru: Сейчас будут сброшены все настройки медиаплеера VLC.
    
    При этом VLC будет перезапущен, ваш текущий плейлист сбросится, и воспроизведение, трансляция или перекодирование будет немедленно прекращено.
    
    Вашу медиатеку это не затронет.
    
    Выполнить сброс настроек?

en: This setting cannot be changed because the native fullscreen mode is enabled.
ru: Этот параметр нельзя изменить, так как включён системный полноэкранный режим.

en: Choose the folder to save your video snapshots to.
ru: Выберите папку для сохранения снимков видео

en: Choose
ru: Выбрать

en: Choose the directory or filename where the records will be stored.
ru: Имя каталога или файла для сохранения записей

en: Press new keys for
    "%@"
ru: Нажмите сочетание клавиш для
    «%@»

en: Invalid combination
ru: Неправильная комбинация

en: Regrettably, these keys cannot be assigned as hotkey shortcuts.
ru: Эти клавиши не могут быть назначены в качестве горячих.

en: This combination is already taken by "%@".
ru: Эта комбинация уже назначена для «%@».

en: Toggle Play/Pause
ru: Воспроизведение/пауза

en: Toggle random order playback
ru: Переключение случайного порядка воспроизведения

en: Show Main Window
ru: Показать основное окно

en: Path/URL Action
ru: Действие с путём/URL

en: Nothing playing
ru: Ничего не воспроизводится

en: Select File In Finder
ru: Выбрать файл в Finder

en: Copy URL to clipboard
ru: Скопировать URL в буфер обмена

en: Not Set
ru: Не определено

en: sec.
ru: с.

en: Audio/Video
ru: Аудио/видео

en: Audio track synchronization:
ru: Синхронизация дорожки звука:

en: A positive value means that the audio is ahead of the video
ru: Положительная величина означает, что звук опережает видео

en: Subtitles/Video
ru: Субтитры/видео

en: Subtitle track synchronization:
ru: Синхронизация дорожки субтитров:

en: A positive value means that the subtitles are ahead of the video
ru: Положительная величина означает, что субтитры опережают видео

en: Subtitle speed:
ru: Скорость субтитров:

en: Subtitle duration factor:
ru: Поправка длительности субтитров:

en: Extend subtitle duration by this value.
    Set 0 to disable.
ru: Увеличивает длительность субтитров на эту величину.
    0 не меняет её.

en: Multiply subtitle duration by this value.
    Set 0 to disable.
ru: Умножает длительность субтитров на заданный коэффициент.
    0 не меняет её.

en: Recalculate subtitle duration according
    to their content and this value.
    Set 0 to disable.
ru: Вычисляет длительность субтитров,
    исходя из длины слов и этого множителя.
    0 не меняет её.

en: Video Effects
ru: Видеоэффекты

en: Basic
ru: Базовые

en: Geometry
ru: Геометрия

en: Color
ru: Цвет

en: Image Adjust
ru: Настройка изображения

en: Brightness Threshold
ru: Порог яркости

en: Sharpen
ru: Чёткость

en: Sigma
ru: Сигма

en: Banding removal
ru: Устранение полос

en: Radius
ru: Радиус

en: Film Grain
ru: Зернистость плёнки

en: Variance
ru: Амплитуда

en: Synchronize top and bottom
ru: Синхронизировать верх и низ

en: Synchronize left and right
ru: Синхронизировать левый и правый края

en: Transform
ru: Поворот

en: Rotate by 90 degrees
ru: поворот на 90 град.

en: Rotate by 180 degrees
ru: поворот на 180 град.

en: Rotate by 270 degrees
ru: поворот на 270 град.

en: Flip horizontally
ru: переворот по горизонтали

en: Flip vertically
ru: переворот по вертикали

en: Magnification/Zoom
ru: Увеличение/масштаб

en: Puzzle game
ru: Головоломка

en: Rows
ru: Строк

en: Columns
ru: Столбцов

en: Clone
ru: Клонирование

en: Number of clones
ru: Количество клонов

en: Wall
ru: Стена

en: Color threshold
ru: Цветовой порог

en: Similarity
ru: Схожесть

en: Intensity
ru: Интенсивность

en: Gradient
ru: Градиент

en: Edge
ru: Край

en: Hough
ru: Хафа

en: Cartoon
ru: Мультфильм

en: Color extraction
ru: Извлечение цвета

en: Invert colors
ru: Инвертировать цвета

en: Posterize
ru: Изогелия

en: Posterize level
ru: Уровень изогелии

en: Motion blur
ru: Размывание движения

en: Factor
ru: Коэффициент

en: Motion Detect
ru: Обнаружение движения

en: Water effect
ru: Эффект воды

en: Psychedelic
ru: Психоделия

en: Anaglyph
ru: Анаглиф

en: Add text
ru: Добавить текст

en: Text
ru: Текст

en: Add logo
ru: Добавить логотип

en: Logo
ru: Логотип

en: Transparency
ru: Прозрачность

en: Organize profiles...
ru: Организовать профили...

en: Video device
ru: Видеоустройство

en: Number of the screen to use by default to display videos in 'fullscreen'. The screen number correspondance can be found in the video device selection menu.
ru: № экрана по умолчанию для отображения видео в полноэкранном режиме. Соответствие номеров экрана можно найти в меню выбора видеоустройства.

en: Opaqueness
ru: Прозрачность

en: Set the transparency of the video output. 1 is non-transparent (default) 0 is fully transparent.
ru: Прозрачность вывода видео. 1 - непрозрачный (по умолчанию), 0 - абсолютно прозрачный.

en: Black screens in fullscreen
ru: Чёрный фон в полноэкранном режиме

en: In fullscreen mode, keep screen where there is no video displayed black
ru: В полноэкранном режиме заполнять чёрным область экрана, где никакого видео не отображается

en: Show Fullscreen controller
ru: Панель в полноэкранном режиме

en: Shows a lucent controller when moving the mouse in fullscreen mode.
ru: Показывать полупрозрачную панель управления при движении мыши в полноэкранном режиме.

en: Auto-playback of new items
ru: Автовоспроизведение новых позиций

en: Start playback of new items immediately once they were added.
ru: Начинать воспроизведение новых позиций сразу же после их добавления.

en: Keep Recent Items
ru: Вести список последних позиций

en: By default, VLC keeps a list of the last 10 items. This feature can be disabled here.
ru: По умолчанию VLC ведёт список последних 10 позиций. Эту функцию можно отключить здесь.

en: By default, VLC can be remotely controlled with the Apple Remote.
ru: По умолчанию VLC можно управлять с помощью пульта Apple Remote.

en: By default, VLC will control its own volume with the Apple Remote. However, you can choose to control the global system volume instead.
ru: По умолчанию VLC позволяет управлять с Apple Remote только своей громкостью. Однако вы можете также включить режим изменения общей громкости системы.

en: By default, VLC will show the statusbar icon menu. However, you can choose to disable it (restart required).
ru: По умолчанию VLC показывает значок с меню в строке состояния. Однако вы можете отключить его (требуется перезапуск).

en: Control playlist items with the Apple Remote
ru: Перемещение в плейлисте с пульта Apple Remote

en: By default, VLC will allow you to switch to the next or previous item with the Apple Remote. You can disable this behavior with this option.
ru: По умолчанию VLC позволяет переходить к следующей/предыдущей позиции плейлиста с пульта Apple Remote. Этот флажок отключает это поведение.

en: By default, VLC can be controlled using the media keys on modern Apple keyboards.
ru: По умолчанию VLC можно управлять с помощью мультимедийных клавиш на клавиатурах Apple.

en: Run VLC with dark interface style
ru: Запускать VLC с тёмным интерфейсом

en: If this option is enabled, VLC will use the dark interface style. Otherwise, the grey interface style is used.
ru: Если этот режим включён, VLC будет использовать тёмный интерфейс (в противном случае — серый).

en: By default, VLC uses the fullscreen mode known from previous Mac OS X releases. It can also use the native fullscreen mode on Mac OS X 10.7 and later.
ru: По умолчанию VLC использует переключение полноэкранного режима, работавшее в ранних выпусках Mac OS X. Также VLC может включать полноэкранный режим, используя новый метод в Mac OS X версии 10.7 и новее.

en: Resize interface to the native video size
ru: Подгонять размер интерфейса под исходный размер видео

en: You have two choices:
     - The interface will resize to the native video size
     - The video will fit to the interface size
     By default, interface resize to the native video size.
ru: Возможны два варианта:
    - Интерфейс будет подгоняться под размер видео.
    - Видео будет масштабировано под интерфейс.
    По умолчанию интерфейс подстраивается под исходный размер видео.

en: With this option enabled, the playback will be automatically paused when minimizing the window.
ru: Если этот параметр включён, проигрывание автоматически приостановится при сворачивании окна VLC.

en: Allow automatic icon changes
ru: Разрешить изменение значка

en: This option allows the interface to change its icon on various occasions.
ru: Этот параметр разрешает VLC менять значок интерфейса в различных ситуациях.

en: Dim keyboard backlight during fullscreen playback
ru: Гасить подсветку клавиатуры при полноэкранном воспроизведении

en: Turn off the MacBook keyboard backlight while a video is playing in fullscreen. Automatic brightness adjustment should be disabled in System Preferences.
ru: Выключать подсветку клавиатуры MacBook при полноэкранном воспроизведении видео. Для этого в Настройках системы должна быть отключена автоматическая подстройка яркости.

en: Shows the previous and next buttons in the main window.
ru: Показывает в основном окне кнопки для перехода к следующей и предыдущей позиции плейлиста

en: Shows the shuffle and repeat buttons in the main window.
ru: Показывает в основном окне кнопки повторения и перемешивания

en: Shows the audio effects button in the main window.
ru: Показывает в основном окне кнопку управления аудиоэффектами.

en: VLC will pause and resume supported music players on playback.
ru: VLC будет приостанавливать и продолжать воспроизведение музыки на поддерживаемых внешних плеерах.

en: Use large text for list views
ru: Выводить в списках большой текст

en: Do nothing
ru: Ничего не делать

en: Pause iTunes / Spotify
ru: Приостановить iTunes/Spotify

en: Pause and resume iTunes / Spotify
ru: Приостанавливать и запускать iTunes/Spotify

en: Continue playback where you left off
ru: Продолжить воспроизведение с последней позиции

en: VLC will store playback positions of the last 30 items you played. If you re-open one of those, playback will continue.
ru: VLC будет сохранять позиции воспроизведения 30 последних проигранных файлов. Если вы вернётесь к одному из них, воспроизведение продолжится с запомненной позиции.

en: Ask
ru: Спрашивать

en: Always
ru: Всегда

en: Never
ru: Никогда

en: Maximum Volume displayed
ru: Предел регулятора громкости

en: Mac OS X interface
ru: Интерфейс Mac OS X

en: Appearance
ru: Внешний вид

en: Behavior
ru: Поведение

en: Apple Remote and media keys
ru: Медиаклавиши и пульт Apple Remote

en: Video output
ru: Вывод видео

en: B
ru: Б

en: KB
ru: КБ

en: MB
ru: МБ

en: GB
ru: ГБ

en: TB
ru: ТБ

en: Show Basic
ru: Основные

en: Select a directory
ru: Выберите каталог

en: Select a file
ru: Выбрать файл

en: Select
ru: Выбрать

en: Minimal Mac OS X interface
ru: Минимальный интерфейс Mac OS X

en: Filebrowser starting point
ru: Начальный адрес в файловом браузере

en: This option allows you to specify the directory the ncurses filebrowser will show you initially.
ru: Укажите каталог, который будет открываться в файловом браузере ncurses изначально.

en: Ncurses interface
ru: Интерфейс ncurses

en: [Display]
ru: [Показать]

en:  h,H                    Show/Hide help box
ru:  h,H                    Показать/скрыть справку

en:  i                      Show/Hide info box
ru:  i                      Показать/скрыть информацию

en:  M                      Show/Hide metadata box
ru:  M                      Показать/скрыть метаданные

en:  L                      Show/Hide messages box
ru:  L                      Показать/скрыть сообщения

en:  P                      Show/Hide playlist box
ru:  P                      Показать/скрыть плейлист

en:  B                      Show/Hide filebrowser
ru:  B                      Показать/скрыть браузер

en:  x                      Show/Hide objects box
ru:  x                      Показать/скрыть объекты

en:  S                      Show/Hide statistics box
ru:  S                      Показать/скрыть статистику

en:  Esc                    Close Add/Search entry
ru:  Esc                    Закрыть строку Добавить/искать

en:  Ctrl-l                 Refresh the screen
ru:  Ctrl-l                 Обновить экран

en: [Global]
ru: [Глобальный]

en:  q, Q, Esc              Quit
ru:  q, Q, Esc              Выход

en:  s                      Stop
ru:  s                      Останов

en:  <space>                Pause/Play
ru:  <пробел>               Пауза/воспроизведение

en:  f                      Toggle Fullscreen
ru:  f                      Переключить полноэкранный режим

en:  c                      Cycle through audio tracks
ru:  c                      Перебор аудиодорожек

en:  v                      Cycle through subtitles tracks
ru:  v                      Перебор дорожек субтитров

en:  b                      Cycle through video tracks
ru:  b                      Перебор видеодорожек

en:  n, p                   Next/Previous playlist item
ru:  n, p                   Следующая/предыдущая позиция в плейлисте

en:  [, ]                   Next/Previous title
ru:  [, ]                   Следующее/предыдущее заглавие

en:  <, >                   Next/Previous chapter
ru:  <, >                   Следующая/предыдущая глава

note: xgettext: You can use ← and → characters
en:  <left>,<right>         Seek -/+ 1%%
ru:  <влево>,<вправо>       Перемотка -/+ 1%%

en:  a, z                   Volume Up/Down
ru:  a, z                   Громче/тише

en:  m                      Mute
ru:  m                      Отключение звука

note: xgettext: You can use ↑ and ↓ characters
en:  <up>,<down>            Navigate through the box line by line
ru:  <вверх>,<вниз>         Перемещение по строкам

note: xgettext: You can use ⇞ and ⇟ characters
en:  <pageup>,<pagedown>    Navigate through the box page by page
ru:  <PageUp>,<PageDown>    Перемещение по страницам окна

note: xgettext: You can use ↖ and ↘ characters
en:  <start>,<end>          Navigate to start/end of box
ru:  <Home>,<End>           Перемещение в начало/конец списка

en: [Playlist]
ru: [Плейлист]

en:  r                      Toggle Random playing
ru:  r                      Переключить случайный порядок

en:  l                      Toggle Loop Playlist
ru:  l                      Переключить зацикливание плейлиста

en:  R                      Toggle Repeat item
ru:  R                      Переключить зацикливание позиции

en:  o                      Order Playlist by title
ru:  o                      Сортировка плейлиста по названиям

en:  O                      Reverse order Playlist by title
ru:  O                      Обратная сортировка плейлиста по названиям

en:  g                      Go to the current playing item
ru:  g                      Перейти к проигрываемой сейчас позиции

en:  /                      Look for an item
ru:  /                      Поиск позиции

en:  ;                      Look for the next item
ru:  ;                      Поиск следующей позиции

en:  A                      Add an entry
ru:  A                      Добавление позиции

note: xgettext: You can use ⌫ character to translate <backspace>
en:  D, <backspace>, <del>  Delete an entry
ru:  D, <backspace>, <del>  Удаление позиции

en:  e                      Eject (if stopped)
ru:  e                      Извлечение диска (если остановлено)

en: [Filebrowser]
ru: [Браузер]

en:  <enter>                Add the selected file to the playlist
ru:  <Enter>                Добавление выбранного файла в плейлист

en:  <space>                Add the selected directory to the playlist
ru:  <space>                Добавление выбранного каталога в плейлист

en:  .                      Show/Hide hidden files
ru:  .                      Показать/скрыть скрытые файлы

en: [Player]
ru: [Проигрыватель]

note: xgettext: You can use ↑ and ↓ characters
en:  <up>,<down>            Seek +/-5%%
ru:  <вверх>,<вниз>         Перемотка +/-5%%

en: [Repeat]
ru: [Повтор]

en: [Random]
ru: [Случайный порядок]

en: [Loop]
ru: [Цикл]

en:  Source   : %s
ru:  Источник   : %s

en:  Position : %s/%s
ru:  Позиция     : %s/%s

en:  Volume   : Mute
ru:  Громкость   : Mute

en:  Volume   : %3ld%%
ru:  Громкость : %3ld%%

en:  Volume   : ----
ru:  Громкость : ----

en:  Title    : %<PRId64>/%d
ru:  Заглавие    : %<PRId64>/%d

en:  Chapter  : %<PRId64>/%d
ru:  Глава       : %<PRId64>/%d

en:  Source: <no current item>
ru:  Источник: <нет текущего элемента>

en:  [ h for help ]
ru:  [ h для справки ]

en: Open: %s
ru: Открыть: %s

en: Find: %s
ru: Найти: %s

en: Click to toggle between loop all, loop one and no loop
ru: Режим повтора: всё, одна дорожка, без повтора

en: Previous Chapter/Title
ru: Предыдущая глава/заглавие

en: Next Chapter/Title
ru: Следующая глава/заглавие

en: Teletext Activation
ru: Включение телетекста

en: Toggle Transparency
ru: Переключение прозрачности

en: Play
    If the playlist is empty, open a medium
ru: Воспроизведение
    Если плейлист пуст, открыть файл

en: Previous / Backward
ru: Предыдущий/Назад

en: Next / Forward
ru: Следующий/Вперёд

en: De-Fullscreen
ru: Выход из полноэкранного режима

en: Extended panel
ru: Расширенная панель

en: Frame By Frame
ru: Кадр за кадром

en: Trickplay Reverse
ru: Реверс потока

en: Step backward
ru: Шаг назад

en: Step forward
ru: Шаг вперёд

en: Loop / Repeat
ru: Цикл/Повторение

en: Open subtitles
ru: Открыть субтитры

en: Dock fullscreen controller
ru: Прикрепить панель полноэкранного режима

en: Stop playback
ru: Останов

en: Open a medium
ru: Открыть медиаисточник

en: Previous media in the playlist, skip backward when held
ru: Предыдущая позиция плейлиста; перемотка к началу при длительном нажатии

en: Next media in the playlist, skip forward when held
ru: Следующая позиция плейлиста; перемотка вперёд при длительном нажатии

en: Toggle the video in fullscreen
ru: Показать видео во весь экран

en: Toggle the video out fullscreen
ru: Показать видео не во весь экран

en: Show extended settings
ru: Показать окно дополнительных параметров

en: Toggle playlist
ru: Вкл./выкл. плейлист

en: Take a snapshot
ru: Сделать снимок

en: Loop from point A to point B continuously.
ru: Бесконечный цикл от точки A до точки Б.

en: Frame by frame
ru: Кадр за кадром

en: Reverse
ru: Реверс

en: Change the loop and repeat modes
ru: Переключение режима повтора

en: Previous media in the playlist
ru: Предыдущая позиция плейлиста

en: Next media in the playlist
ru: Следующая позиция плейлиста

en: Open subtitle file
ru: Открыть файл субтитров

en: Dock/undock fullscreen controller to/from bottom of screen
ru: Прикрепить/открепить панель полноэкранного режима внизу экрана

[ctx: Tooltip|Unmute]
en: Unmute
ru: Включить звук

[ctx: Tooltip|Mute]
en: Mute
ru: Выключить звук

en: Pause the playback
ru: Пауза

en: Loop from point A to point B continuously
    Click to set point A
ru: Бесконечный цикл от точки A до точки Б
    Нажмите, чтобы установить точку A

en: Click to set point B
ru: Нажмите, чтобы установить точку Б

en: Stop the A to B loop
ru: Останов цикла от A до Б

en: Aspect Ratio
ru: Соотношение сторон

en: No EPG Data Available
ru: Нет данных EPG

en: Image Files
ru: Файлы изображений

en: Logo filenames
ru: Имя файла логотипа

en: Image mask
ru: Изображение-маска

en: No v4l2 instance found.
    Please check that the device has been opened with VLC and is playing.
    
    Controls will automatically appear here.
ru: Модуль-обработчик v4l2 не найден.
    Убедитесь в том, что устройство может быть открыто в VLC и показывает видео.
    
    При этом здесь автоматически появятся элементы управления.

en: dB
ru: дБ

en: 170 Hz
ru: 170 Гц

en: 310 Hz
ru: 310 Гц

en: 600 Hz
ru: 600 Гц

en: 1 KHz
ru: 1 КГц

en: 3 KHz
ru: 3 КГц

en: 6 KHz
ru: 6 КГц

en: 12 KHz
ru: 12 КГц

en: 14 KHz
ru: 14 КГц

en: 16 KHz
ru: 16 КГц

en: 31 Hz
ru: 31 Гц

en: 63 Hz
ru: 63 Гц

en: 125 Hz
ru: 125 Гц

en: 250 Hz
ru: 250 Гц

en: 500 Hz
ru: 500 Гц

en: 2 KHz
ru: 2 КГц

en: 4 KHz
ru: 4 КГц

en: 8 KHz
ru: 8 КГц

en: ms
ru: мс

en: Knee
    radius
ru: Радиус
    перегиба

en: Makeup
    gain
ru: Подъём
    уровня

en: Adjust pitch
ru: Изменение высоты звука

en: (Hastened)
ru: (ускорение)

en: (Delayed)
ru: (замедление)

en: Force update of this dialog's values
ru: Обновление значений в этом диалоге

en: &Fingerprint
ru: &Идентификация

en: Find meta data using audio fingerprinting
ru: Поиск метаданных о файле по звуковому отпечатку

en: Comments
ru: Комментарий

en: Extra metadata and other information are shown in this panel.
ru: Здесь показываются дополнительные метаданные и другие сведения.

en: Information about what your media or stream is made of.
    Muxer, Audio and Video Codecs, Subtitles are shown.
ru: Информация об этом медиафайле или потоке.
    Показаны мультиплексор, аудио- и видеокодеки, субтитры.

en: Current media / stream statistics
ru: Текущая статистика по файлу/потоку

en: Input/Read
ru: Получено/Прочитано

en: Media data size
ru: Размер медиаданных

en: Demuxed data size
ru: Демультиплексировано данных

en: Content bitrate
ru: Битрейт

en: Discarded (corrupted)
ru: Отброшено (испорченных пакетов)

en: Dropped (discontinued)
ru: Пропущено (с прерыванием)

en: Decoded
ru: Декодировано

en: blocks
ru: блоков

en: Displayed
ru: Отображено

en: frames
ru: кадров

en: Lost
ru: Потеряно

en: Played
ru: Воспроизведено

en: buffers
ru: буферов

en: Last 60 seconds
ru: Последние 60 сек.

en: Overall
ru: С начала

en: Current playback speed: %1
    Click to adjust
ru: Текущая скорость: %1.
    Щёлкните, чтобы изменить её.

en: Revert to normal play speed
ru: Возврат к нормальной скорости воспроизведения

en: Download cover art
ru: Скачать обложку

en: Add cover art from file
ru: Добавить обложку из файла

en: Choose Cover Art
ru: Выбор обложки

en: Image Files (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)
ru: Изображения (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)

en: Elapsed time
ru: Прошедшее время

en: Total/Remaining time
ru: Общее/оставшееся время

en: Click to toggle between total and remaining time
ru: Отображение общего/оставшегося времени

en: Click to toggle between elapsed and remaining time
ru: Отображение прошедшего/оставшегося времени

en: Double click to jump to a chosen time position
ru: Двойной щелчок: переход к заданному времени

en: Select a device or a VIDEO_TS directory
ru: Выберите устройство или каталог VIDEO_TS

en: Select a device or a VIDEO_TS folder
ru: Выберите устройство или папку VIDEO_TS

en: Select one or multiple files
ru: Выберите один или несколько файлов

en: File names:
ru: Имена файлов:

en: Filter:
ru: Фильтр:

en: Eject the disc
ru: Выброс диска

en: Entry
ru: Запись

en: Channels:
ru: Каналы:

en: Selected ports:
ru: Выбранные порты:

en: Use VLC pace
ru: Скорость VLC

en: TV - digital
ru: ТВ (цифровое)

en: Tuner card
ru: Тюнер

en: Delivery system
ru: Система доставки сигнала

en: Transponder/multiplex frequency
ru: Частота транспондера/мультиплексирования

en: Transponder symbol rate
ru: Символьная скорость транспондера в кГц. Например, 27500

en: Bandwidth
ru: Ширина канала

en: TV - analog
ru: ТВ (аналоговое)

en: Device name
ru: Название устройства

en: Your display will be opened and played in order to stream or save it.
ru: Ваш экран будет открыт для использования и начнётся передача или сохранение потока в файле.

note: xgettext: frames per second
en:  f/s
ru:  к/с

en: Advanced Options
ru: Расширенные параметры

en: Double click to get media information
ru: Щёлкните дважды, чтобы получить информацию о медиафайле

en: Change playlistview
ru: Изменение вида плейлиста

en: Search the playlist
ru: Поиск в плейлисте

en: My Computer
ru: Компьютер

en: Devices
ru: Устройства

en: Local Network
ru: Локальная сеть

en: Internet
ru: Интернет

en: Remove this podcast subscription
ru: Отменить эту подписку на подкаст

en: Do you really want to unsubscribe from %1?
ru: Вы действительно хотите отписаться от %1?

en: Cover
ru: Обложка

en: Create Directory
ru: Создание каталога

en: Create Folder
ru: Создание папки

en: Enter name for new directory:
ru: Введите имя нового каталога:

en: Enter name for new folder:
ru: Введите имя новой папки:

en: Rename Directory
ru: Переименование каталога

en: Rename Folder
ru: Переименование папки

en: Enter a new name for the directory:
ru: Введите новое имя каталога:

en: Enter a new name for the folder:
ru: Введите новое имя папки:

en: Sort by
ru: Сортировать

en: Ascending
ru: По возрастанию

en: Descending
ru: По убыванию

en: Display size
ru: Размер элемента

en: Increase
ru: Увеличить

en: Decrease
ru: Уменьшить

en: Playlist View Mode
ru: Вид плейлиста

en: Playlist is currently empty.
    Drop a file here or select a media source from the left.
ru: Плейлист пуст.
    Перетяните сюда файл(ы) или выберите источник слева.

en: Icons
ru: Значки

en: Detailed List
ru: Таблица

en: List
ru: Список

en: PictureFlow
ru: Галерея

en: Select File
ru: Выбор файла

en: Select or double click an action to change the associated hotkey. Use delete key to remove hotkeys.
ru: Выберите действие, чтобы назначить для него сочетание клавиш. Чтобы отменить назначение, нажмите Delete.

en: in
ru: в

en: Any field
ru: Любое поле

en: Actions
ru: Действия

en: Hotkey
ru: Горячие клавиши

en: Application level hotkey
ru: Сочетание клавиш для приложения

en: Global
ru: Глобально

en: Desktop level hotkey
ru: Сочетание клавиш для всей системы

en: Double click to change.
    Delete key to remove.
ru: Щёлкните дважды для изменения
    или нажмите Delete для удаления.

en: Hotkey change
ru: Назначение клавиш

en: Press the new key or combination for
ru: Нажмите клавишу (или сочетание) для:

en: Assign
ru: Назначить

en: Warning: this key or combination is already assigned to
ru: Предупреждение: клавиша уже назначена для:

en: Warning: <b>%1</b> is already an application menu shortcut
ru: Предупреждение: сочетание <b>%1</b> уже используется в меню VLC

en: Key or combination:
ru: Клавиша или сочетание:

en: Key:
ru: Клавиша:

en: Input & Codecs Settings
ru: Настройки ввода и кодеков

en: Configure Hotkeys
ru: Конфигурация горячих клавиш

en: Device:
ru: Устройство:

en: If this property is blank, different values
    for DVD, VCD, and CDDA are set.
    You can define a unique one or configure them 
    individually in the advanced preferences.
ru: Если данное свойство не заполнено,
    устанавливаются различные значения
    для DVD, VCD и CDDA. В расширенных
    настройках можно определить уникальное
    значение или сконфигурировать их по
    отдельности.

en: Lowest latency
ru: наименьшая задержка

en: High latency
ru: большая задержка

en: Higher latency
ru: увеличенная задержка

en: This is VLC's skinnable interface. You can download other skins at
ru: Интерфейс VLC для оболочек. Скачать другие оболочки можно с

en: VLC skins website
ru: сайта VLC

en: System's default
ru: Стандартный системный

en: File associations
ru: Привязки файлов

en: Audio Files
ru: Аудиофайлы

en: Video Files
ru: Видеофайлы

en: Playlist Files
ru: Плейлисты

en: &Apply
ru: &Применить

en: &Cancel
ru: О&тмена

en: Profile
ru: Профиль

en: Edit selected profile
ru: Изменить выделенный профиль

en: Delete selected profile
ru: Удалить выделенный профиль

en: Create a new profile
ru: Создать новый профиль

en: Create
ru: Создать

en: This muxer is not provided directly by VLC: It could be missing.
ru: Этот миксер не входит в состав VLC: он может отсутствовать.

en: This muxer is missing. Using this profile will fail
ru: Мультиплексор отсутствует. Использовать этот профиль нельзя.

en:  Profile Name Missing
ru:  Нет названия профиля

en: You must set a name for the profile.
ru: У профиля должно быть название.

en: File/Directory
ru: Файл/каталог

en: File/Folder
ru: Файл/папка

en: Source
ru: Источник

en: Source:
ru: Источник:

en: Type:
ru: Тип:

en: This module writes the transcoded stream to a file.
ru: Этот модуль записывает перекодированный поток в файл.

en: Filename
ru: Имя файла

en: Save file...
ru: Сохранить файл...

en: Containers (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)
ru: Контейнеры (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)

en: This module outputs the transcoded stream to a network via HTTP.
ru: Этот модуль выводит перекодированный поток в сеть через HTTP.

en: Path
ru: Путь

en: This module outputs the transcoded stream to a network via the mms protocol.
ru: Этот модуль выводит перекодированный поток в сеть по протоколу mms.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTSP.
ru: Этот модуль выводит перекодированный поток в сеть через RTSP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via UDP.
ru: Этот модуль выводит перекодированный поток в сеть через UDP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTP.
ru: Этот модуль выводит перекодированный поток в сеть через RTP.

en: Base port
ru: Базовый порт

en: This module outputs the transcoded stream to an Icecast server.
ru: Этот модуль передаёт перекодированный поток серверу IceCast.

en: Mount Point
ru: Точка монтирования

en: Login:pass
ru: Пользователь:пароль

en: Edit Bookmarks
ru: Редактирование закладок

en: Create a new bookmark
ru: Создать новую закладку

en: Delete the selected item
ru: Удалить выбранную позицию

en: Delete all the bookmarks
ru: Удалить все закладки

en: Extract
ru: Извлечение

en: &Close
ru: &Закрыть

en: Bytes
ru: Байт

en: Convert
ru: Преобразовать

en: Multiple files selected.
ru: Выбрано несколько файлов.

en: Destination
ru: Адрес

en: Destination file:
ru: Конечный файл:

en: Browse
ru: Обзор

en: Multiple Files Selected.
ru: Выбрано несколько файлов.

en: Files will be placed in the same directory with the same name.
ru: Файлы будут помещены в тот же каталог с теми же именами.

en: Append '-converted' to filename
ru: Добавлять к именам файлов '-converted'

en: Settings
ru: Настройки

en: Display the output
ru: Проигрывать результат

en: This display the resulting media, but can slow things down.
ru: Результирующий поток будет проигрываться как при воспроизведении, но это может замедлить кодирование.

en: &Start
ru: Начать

en: Containers
ru: Контейнеры

en: Program Guide
ru: Гид по программам (EPG)

en: Update
ru: Обновить

en:  (%1+ rated)
ru:  (рейтинг %1+)

en: Errors
ru: Ошибки

en: Cl&ear
ru: О&чистить

en: Hide future errors
ru: Скрывать будущие ошибки

en: Adjustments and Effects
ru: Регулировки и эффекты

en: Stereo Widener
ru: Расширение стереобазы

en: Synchronization
ru: Синхронизация

en: v4l2 controls
ru: Настройки v4l2

en: &Save
ru: Со&хранить

en: Store the Password
ru: Запомнить пароль

en: Privacy and Network Access Policy
ru: Политика конфиденциальности и доступа в Сеть

en: <p>In order to protect your privacy, <i>VLC media player</i> does <b>not</b> collect personal data or transmit them, not even in anonymized form, to anyone.</p>
    <p>Nevertheless, <i>VLC</i> is able to automatically retrieve information about the media in your playlist from third party Internet-based services. This includes cover art, track names, artist names and other meta-data.</p>
    <p>Consequently, this may entail identifying some of your media files to third party entities. Therefore the <i>VLC</i> developers require your express consent for the media player to access the Internet automatically.</p>
ru: <p>Для защиты ваших личных сведений <i>медиапроигрыватель VLC</i> <b>не</b> собирает ваши персональные данные и не передаёт их никому, даже в обезличенном виде.</p>
    <p>Тем не менее, <i>VLC</i> может автоматически запрашивать сведения о воспроизводимых медиаисточниках в сторонних веб-службах. В частности, это могут быть обложки альбомов, названия дорожек, имена исполнителей и другие метаданные.</p>
    Как следствие, это позволяет таким веб-службам идентифицировать некоторые ваши медиафайлы. Поэтому разработчики <i>VLC</i> не позволяют медиапроигрывателю автоматически обращаться в Интернет без вашего предварительного согласия.</p>

en: Network Access Policy
ru: Политика доступа в Сеть

en: Regularly check for VLC updates
ru: Регулярно проверять обновления VLC

en: Go to Time
ru: Переход по времени

en: &Go
ru: &Перейти

en: Go to time
ru: Переход к отметке времени

en: About
ru: О программе

en: <p>VLC media player is a free and open source media player, encoder, and streamer made by the volunteers of the <a href="http://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a> community.</p><p>VLC uses its internal codecs, works on essentially every popular platform, and can read almost all files, CDs, DVDs, network streams, capture cards and other media formats!</p><p><a href="http://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Help and join us!</span></a>
ru: <p>Медиаплеер VLC — это бесплатный и свободный проигрыватель, кодировщик и потоковый сервер, созданный энтузиастами сообщества <a href="http://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a>.</p><p>VLC использует собственные кодеки и воспроизводит практически любые файлы, CD- и DVD-диски, сетевые потоки, поддерживает устройства захвата и другие форматы мультимедиа! И при этом он работает на всех популярных платформах!</p><p><a href="http://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Развивайте его вместе с нами!</span></a>

en: &Recheck version
ru: &Перепроверить

en: &Yes
ru: &Да

en: &No
ru: &Нет

en: VLC media player updates
ru: Обновления медиапроигрывателя VLC

en: A new version of VLC (%1.%2.%3%4) is available.
ru: Вышла новая версия VLC (%1.%2.%3%4).

en: You have the latest version of VLC media player.
ru: Вы используете самую последнюю версию медиаплеера VLC.

en: An error occurred while checking for updates...
ru: В процессе обновления возникла ошибка...

en: Current Media Information
ru: Информация о медиаисточнике

en: &General
ru: &Общие

en: &Metadata
ru: &Метаданные

en: Co&dec
ru: Ко&деки

en: S&tatistics
ru: С&татистика

en: &Save Metadata
ru: &Сохранить метаданные

en: Location:
ru: Расположение:

en: Saves all the displayed logs to a file
ru: Все показанные журналы сохраняются в файл

en: Save log file as...
ru: Сохранить файл журнала как...

en: Texts/Logs (*.log *.txt);; All (*.*)
ru: Текст/журналы (*.log *.txt);; Все (*.*)

en: Application
ru: Приложение

en: Cannot write to file %1:
    %2.
ru: Невозможно записать в файл %1:
    %2.

en: Update the tree
ru: Обновить дерево

en: Clear the messages
ru: Очистить сообщения

en: Open Media
ru: Источник

en: &File
ru: &Файл

en: &Disc
ru: &Диск

en: &Network
ru: &Сеть

en: Capture &Device
ru: Устройство за&хвата

en: &Select
ru: &Выбрать

en: &Enqueue
ru: Добавить в &очередь

en: &Play
ru: Воспрои&звести

en: &Stream
ru: &Поток

en: C&onvert
ru: &Конвертировать

en: C&onvert / Save
ru: &Конвертировать/сохранить

en: Open URL
ru: Открыть URL

en: Enter URL here...
ru: Введите адрес...

en: Please enter the URL or path to the media you want to play.
ru: Введите URL или путь к файлу, который вы хотите проиграть.

en: If your clipboard contains a valid URL
    or the path to a file on your computer,
    it will be automatically selected.
ru: Если буфер обмена содержит действительный URL или путь к файлу на вашем компьютере, он будет выбран автоматически.

en: Plugins and extensions
ru: Модули и расширения

en: Active Extensions
ru: Активные расширения

en: Capability
ru: Функции

en: Score
ru: Оценка

en: &Search:
ru: Поиск:

en: More information...
ru: Доп. сведения...

en: Reload extensions
ru: Перегрузить расширения

en: Skins customize player's appearance. You can activate them through preferences.
ru: Оболочки определяют внешний вид плеера. Выбрать нужную вы можете в настройках.

en: Playlist parsers add new capabilities to read internet streams or extract meta data.
ru: Обработчики плейлистов реализуют дополнительные функции чтения сетевых потоков и извлечения метаданных.

en: Service discoveries adds new sources to your playlist such as web radios, video websites, ...
ru: Обнаружение служб добавляет в плейлист новые источники, например, веб-радиостанции, видеоресурсы и т. д.

en: Retrieves extra info and art for playlist items
ru: Загружают доп. материалы и обложки для воспроизводимого содержимого.

en: Extensions brings various enhancements. Check descriptions for more details
ru: Расширения приносят различные улучшения. Подробнее о них можно узнать в описании.

en: Only installed
ru: Только установленные

en: Retrieving addons...
ru: Получение списка дополнений...

en: No addons found
ru: Дополнения не найдены

en: This addon has been installed manually. VLC can't manage it by itself.
ru: Это дополнение было установлено вручную. VLC не может управлять им.

en: Version %1
ru: Версия %1

en: %1 downloads
ru: Загрузок: %1

en: &Uninstall
ru: У&далить

en: &Install
ru: &Установить

en: Version
ru: Версия

en: Website
ru: Сайт

en: Files
ru: Файлы

en: Deletes the selected item
ru: Удаление выделенной позиции

en: Show settings
ru: Показывать настройки

en: Simple
ru: простые

en: Switch to simple preferences view
ru: Переключиться в режим простой настройки

en: Switch to full preferences view
ru: Переключиться в режим расширенной настройки

en: Save and close the dialog
ru: Сохранить и закрыть диалоговое окно

en: &Reset Preferences
ru: &Сбросить настройки

en: Only show current
ru: Показывать только применимые

en: Only show modules related to current playback
ru: Показывать только разделы, применимые к текущему содержимому

en: Advanced Preferences
ru: Расширенные настройки

en: Simple Preferences
ru: Простые настройки

en: Cannot save Configuration
ru: Ошибка сохранения конфигурации

en: Preferences file could not be saved
ru: Файл настроек не удалось сохранить

en: Are you sure you want to reset your VLC media player preferences?
ru: Вы действительно хотите сбросить настройки медиаплеера VLC?

en: Stream Output
ru: Вывод потока

en: This wizard will allow you to stream or convert your media for use locally, on your private network, or on the Internet.
    You should start by checking that source matches what you want your input to be and then press the "Next" button to continue.
ru: Этот мастер поможет вам начать потоковое вещание или преобразование медиафайлов для локального использования или для передачи в сеть.
    Начните с проверки правильности выбора источника, а затем нажмите кнопку «Следующий» для продолжения.

en: Stream output string.
    This is automatically generated when you change the above settings,
    but you can change it manually.
ru: Строка вывода потока.
    Генерируется автоматически при изменении вышеприведённых настроек,
    но её можно изменять и вручную.

en: Back
ru: Назад

en: Toolbars Editor
ru: Редактор панелей управления

en: Toolbar Elements
ru: Элементы панели инструментов

en: Flat Button
ru: Плоская кнопка

en: Next widget style
ru: Стиль следующего элемента

en: Big Button
ru: Большая кнопка

en: Native Slider
ru: Стандартный бегунок

en: Main Toolbar
ru: Основная панель инструментов

en: Above the Video
ru: Над видео

en: Toolbar position:
ru: Расположение панели инструментов:

en: Line 1:
ru: Первая строка:

en: Line 2:
ru: Вторая строка:

en: Time Toolbar
ru: Панель инструментов времени

en: Advanced Widget
ru: Дополнительные элементы

en: Fullscreen Controller
ru: Панель для полноэкранного режима

en: New profile
ru: Создать профиль

en: Delete the current profile
ru: Удалить текущий профиль

en: Select profile:
ru: Выбрать профиль:

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Cl&ose
ru: Закрыть

en: Profile Name
ru: Название профиля

en: Please enter the new profile name.
ru: Необходимо ввести название нового профиля.

en: Spacer
ru: Промежуток

en: Expanding Spacer
ru: Заполнитель

en: Splitter
ru: Разделитель

en: Time Slider
ru: Бегунок времени

en: Small Volume
ru: Низкая громкость

en: DVD menus
ru: Меню DVD

en: Teletext transparency
ru: Прозрачность телетекста

en: Advanced Buttons
ru: Дополнительные кнопки

en: Playback Buttons
ru: Кнопки воспроизведения

en: Aspect ratio selector
ru: Выбор соотношения сторон

en: Speed selector
ru: Выбор скорости

en: Broadcast
ru: Трансляция

en: Schedule
ru: Расписание

en: Video On Demand ( VOD )
ru: Видео по запросу (VOD)

en: Hours / Minutes / Seconds:
ru: Часы/минуты/секунды:

en: Day / Month / Year:
ru: День/месяц/год:

en: Repeat:
ru: Повтор:

en: Repeat delay:
ru: Интервал между повторами:

en:  days
ru:  д.

en: I&mport
ru: Импорт

en: E&xport
ru: Экспорт

en: Save VLM configuration as...
ru: Сохранить конфигурацию VLM как...

en: VLM conf (*.vlm);;All (*)
ru: Конфигурация VLM (*.vlm);;Все (*)

en: Open VLM configuration...
ru: Открыть конфигурацию VLM...

en: Broadcast:
ru: Трансляция:

en: Schedule:
ru: Расписание:

en: Open Directory
ru: Открыть каталог

en: Open Folder
ru: Выбор папки

en: Open playlist...
ru: Открыть плейлист...

en: XSPF playlist
ru: Плейлист XSPF

en: M3U playlist
ru: Плейлист M3U

en: M3U8 playlist
ru: Плейлист M3U8

en: Save playlist as...
ru: Сохранить плейлист как...

en: Open subtitles...
ru: Открыть субтитры...

en: Media Files
ru: Медиафайлы

en: Subtitle Files
ru: Файлы субтитров

en: All Files
ru: все файлы

en: Empty
ru: Нет

en: Deactivate
ru: Отключить

en: Do you want to restart the playback where left off?
ru: Вы хотите начать воспроизведение с последней позиции?

en: &Continue
ru: &Продолжить

en: Control menu for the player
ru: Меню управления для проигрывателя

en: Paused
ru: Приостановлено

en: &Media
ru: Медиа

en: P&layback
ru: Воспроизведение

en: &Audio
ru: Аудио

en: &Video
ru: Видео

en: Subti&tle
ru: Субтитры

en: Tool&s
ru: Ин&струменты

en: V&iew
ru: Вид

en: &Help
ru: Помощь

en: Open &File...
ru: Открыть &файл...

en: &Open Multiple Files...
ru: Открыть фа&йлы...

en: Open &Disc...
ru: Открыть &диск...

en: Open &Network Stream...
ru: Отк&рыть URL...

en: Open &Capture Device...
ru: Открыть устройство &захвата...

en: Open &Location from clipboard
ru: Открыть адрес из &буфера обмена

en: Open &Recent Media
ru: Открыть из &последнего

en: Conve&rt / Save...
ru: &Конвертировать/сохранить...

en: &Stream...
ru: &Передавать...

en: Quit at the end of playlist
ru: Выход по окончании плейлиста

en: Close to systray
ru: Закрыть в системный лоток

en: &Quit
ru: В&ыход

en: &Effects and Filters
ru: &Эффекты и фильтры

en: &Track Synchronization
ru: &Синхронизация дорожек

en: Plu&gins and extensions
ru: &Модули и расширения

en: Customi&ze Interface...
ru: Настройка интер&фейса...

en: &Preferences
ru: &Настройки

en: &View
ru: &Вид

en: Play&list
ru: &Плейлист

en: Docked Playlist
ru: Встроенный плейлист

en: Always on &top
ru: Пов&ерх всех окон

en: Mi&nimal Interface
ru: Ми&ни-интерфейс

en: &Fullscreen Interface
ru: Полно&экранный режим

en: &Advanced Controls
ru: &Доп. элементы управления

en: Status Bar
ru: Строка состояния

en: Visualizations selector
ru: Выбор визуализатора

en: &Increase Volume
ru: У&величить громкость

en: D&ecrease Volume
ru: У&меньшить громкость

en: &Mute
ru: Выключить &звук

en: Audio &Device
ru: Аудиоустройство

en: Audio &Track
ru: А&удиодорожка

en: &Stereo Mode
ru: Режим &стерео

en: &Visualizations
ru: &Визуализация

en: Add &Subtitle File...
ru: Добавить файл &субтитров...

en: Sub &Track
ru: &Дорожка субтитров

en: Video &Track
ru: В&идеодорожка

en: &Fullscreen
ru: Во весь &экран

en: Always Fit &Window
ru: Подгонять под &окно

en: Set as Wall&paper
ru: &Фон рабочего стола

en: &Zoom
ru: Мас&штаб

en: &Aspect Ratio
ru: С&оотношение сторон

en: &Crop
ru: Кадрирование

en: &Deinterlace
ru: Устранение чересстрочности

en: &Deinterlace mode
ru: Режим устранения

en: Take &Snapshot
ru: Сделать &снимок

en: T&itle
ru: Заглавие

en: &Chapter
ru: Глава

en: &Program
ru: Программа

en: &Manage
ru: &Управление

en: Check for &Updates...
ru: Проверить обновления...

en: &Stop
ru: &Стоп

en: Pre&vious
ru: П&редыдущий

en: Ne&xt
ru: С&ледующий

en: Sp&eed
ru: &Скорость

en: &Faster
ru: Быстрее

en: N&ormal Speed
ru: Нормальная скорость

en: Slo&wer
ru: Медленнее

en: &Jump Forward
ru: Скачок вперёд

en: Jump Bac&kward
ru: Скачок назад

en: Open &Network...
ru: Открыть сетевой ресурс...

en: Leave Fullscreen
ru: Выйти из полноэкранного режима

en: &Playback
ru: &Воспроизведение

en: &Hide VLC media player in taskbar
ru: &Свернуть VLC в панель задач

en: Sho&w VLC media player
ru: &Развернуть VLC

en: &Open Media
ru: &Источник

en: &Clear
ru: &Очистить

en: &Renderer
ru: &Воспроизводитель

en: <Local>
ru: <Локальный>

en: Scanning...
ru: Сканирование...

en: Show advanced preferences over simple ones
ru: Показывать расширенные настройки, а не простые

en: Show advanced preferences and not simple preferences when opening the preferences dialog.
ru: При открытии окна настроек показывать не простые настройки, а расширенные.

en: Systray icon
ru: Значок в системном лотке

en: Show an icon in the systray allowing you to control VLC media player for basic actions.
ru: Показывать значок в области уведомлений, позволяющий осуществлять основное управление медиапроигрывателем VLC.

en: Start VLC with only a systray icon
ru: Запуск VLC в виде значка в области уведомлений

en: VLC will start with just an icon in your taskbar.
ru: При запуске VLC будет представлен только значком в панели задач.

en: Show playing item name in window title
ru: Показывать воспроизводимое название в заголовке окна

en: Show the name of the song or video in the controller window title.
ru: Показывать название песни или видео в заголовке окна.

en: Show notification popup on track change
ru: Всплывающее уведомление при смене дорожки

en: Show a notification popup with the artist and track name when the current playlist item changes, when VLC is minimized or hidden.
ru: Показывать всплывающее уведомление с названием исполнителя и дорожки при смене текущей позиции плейлиста, когда VLC свёрнут или скрыт.

en: Windows opacity between 0.1 and 1
ru: Непрозрачность окон (от 0,1 до 1).

en: Sets the windows opacity between 0.1 and 1 for main interface, playlist and extended panel. This option only works with Windows and X11 with composite extensions.
ru: Установить непрозрачность окон в диапазоне от 0,1 до 1 для основного интерфейса, плейлиста и дополнительных панелей. Это работает только с Windows и X11 с композитными расширениями.

en: Fullscreen controller opacity between 0.1 and 1
ru: Непрозрачность панели в полноэкранном режиме (от 0,1 до 1).

en: Sets the fullscreen controller opacity between 0.1 and 1 for main interface, playlist and extended panel. This option only works with Windows and X11 with composite extensions.
ru: Установить непрозрачность панели в полноэкранном режиме в диапазоне от 0,1 до 1 для основного интерфейса, плейлиста и дополнительной панели. Это работает только с Windows и X11 с композитными расширениями.

en: Show unimportant error and warnings dialogs
ru: Второстепенные ошибки и предупреждения

en: Activate the updates availability notification
ru: Проверять наличие новых версий

en: Activate the automatic notification of new versions of the software. It runs once every two weeks.
ru: Включить автоматическую проверку и уведомление о выходе новых версий программы.

en: Number of days between two update checks
ru: Количество дней между двумя проверками обновлений

en: Ask for network policy at start
ru: Выбрать сетевую политику при запуске

en: Save the recently played items in the menu
ru: Сохранять в меню последние открытые файлы

en: List of words separated by | to filter
ru: Список фильтруемых слов, через |

en: Regular expression used to filter the recent items played in the player.
ru: Регулярное выражение, позволяющее отфильтровать имена последних воспроизводимых файлов.

en: Define the colors of the volume slider
ru: Определить цвета для регулятора громкости

en: Define the colors of the volume slider
    By specifying the 12 numbers separated by a ';'
    Default is '255;255;255;20;226;20;255;176;15;235;30;20'
    An alternative can be '30;30;50;40;40;100;50;50;160;150;150;255'
ru: Определяет цвета регулятора уровня громкости
    в виде 12 чисел, разделённых ';'. По умолчанию
    '255;255;255;20;226;20;255;176;15;235;30;20'.
    Другой вариант: '30;30;50;40;40;100;50;50;160;150;150;255'

en: Selection of the starting mode and look
ru: Выбор режима запуска и оформления

en: Start VLC with:
     - normal mode
     - a zone always present to show information as lyrics, album arts...
     - minimal mode with limited controls
ru: Запускать VLC либо в обычном режиме, либо с постоянной информационной панелью для текста песни, обложки альбома и т. д., либо в упрощённом режиме с ограниченным управлением

en: Show a controller in fullscreen mode
ru: Показывать панель управления в полноэкранном режиме

en: Embed the file browser in open dialog
ru: Встроить обозреватель файлов в окно открытия файла

en: Define which screen fullscreen goes
ru: Экран для полноэкранного показа

en: Screennumber of fullscreen, instead of same screen where interface is.
ru: Номер экрана для полноэкранного показа (вместо экрана, где открыт интерфейс).

en: Load extensions on startup
ru: Загружать модули при запуске

en: Automatically load the extensions module on startup.
ru: Автоматически загружать модули расширений при запуске программы.

en: Start in minimal view (without menus)
ru: Упрощённый вид без меню

en: Display background cone or art
ru: Показывать логотип или обложку

en: Display background cone or current album art when not playing. Can be disabled to prevent burning screen.
ru: Показывать логотип (конус) или обложку текущего альбома, когда ничего не воспроизводится. Можно отключить, чтобы предотвратить выгорание экрана.

en: Expanding background cone or art
ru: Растягивать логотип/обложку

en: Background art fits window's size.
ru: Подгонять логотип/обложку под размер окна.

en: Ignore keyboard volume buttons.
ru: Игнорировать управление громкостью с клавиатуры.

en: With this option checked, the volume up, volume down and mute buttons on your keyboard will always change your system volume. With this option unchecked, the volume buttons will change VLC's volume when VLC is selected and change the system volume when VLC is not selected.
ru: Когда этот флажок установлен, кнопки увеличения, уменьшения и отключения громкости на клавиатуре будут изменять громкость в системе. Если он снят, они будут управлять громкостью в VLC (если приложение VLC на переднем плане).

en: When to raise the interface
ru: Когда показывать интерфейс

en: This option allows the interface to be raised automatically when a video/audio playback starts, or never.
ru: Этот параметр позволяет автоматически показывать интерфейс когда начинается воспроизведение аудио/видео либо оставлять его скрытым.

en: Fullscreen controller mouse sensitivity
ru: Чувствительность мыши в полноэкранном режиме

en: When minimized
ru: В свёрнутом состоянии

en: Qt interface
ru: Интерфейс Qt

en: errors
ru: ошибки

en: warnings
ru: предупреждения

en: debug
ru: отладка

[ctx: Tooltip|Clear]
en: Clear
ru: Очистить

en: Open a skin file
ru: Открыть файл оболочки

en: Skin files |*.vlt;*.wsz;*.xml
ru: Файлы оболочек |*.vlt;*.wsz;*.xml

en: Playlist Files |
ru: Файлы плейлистов |

en: |All Files |*
ru: |Все файлы |*

en: Open playlist
ru: Открыть плейлист

en: Save playlist
ru: Сохранить плейлист

en: XSPF playlist |*.xspf|M3U file |*.m3u|HTML playlist |*.html
ru: Плейлист XSPF |*.xspf|Файл M3U |*.m3u|Плейлист HTML |*.html

en: Skin to use
ru: Используемая оболочка

en: Path to the skin to use.
ru: Путь к используемой оболочке.

en: Config of last used skin
ru: Конфигурация последней оболочки

en: Windows configuration of the last skin used. This option is updated automatically, do not touch it.
ru: Конфигурация Windows для последней используемой оболочки. Этот параметр обновляется автоматически модулем skins.

en: Show a systray icon for VLC
ru: Показывать значок VLC в системном лотке

en: Show VLC on the taskbar
ru: Показывать VLC на панели задач

en: Enable transparency effects
ru: Включить эффект прозрачности

en: You can disable all transparency effects if you want. This is mainly useful when moving windows does not behave correctly.
ru: Вы можете запретить все эффекты прозрачности, что может быть полезным, если при движении окна некорректно прорисовываются.

en: Use a skinned playlist
ru: Применять оболочку к плейлисту

en: Display video in a skinned window if any
ru: Выводить видео в окнах с оболочками

en: When set to 'no', this parameter is intended to give old skins a chance to play back video even though no video tag is implemented
ru: Если этот параметр не установлен, старые оболочки смогут воспроизводить видео, даже если в них нет тега video.

en: Skinnable Interface
ru: Интерфейс с оболочками

en: Select skin
ru: Выбрать оболочку

en: Open skin...
ru: Открыть оболочку...

en: Brightness threshold
ru: Порог яркости

en: When this mode is enabled, pixels will be shown as black or white. The threshold value will be the brightness defined below.
ru: При включённом режиме пикселы будут показаны как чёрные или белые. Порог для определения цвета будет яркостью, указанной ниже.

en: Image contrast (0-2)
ru: Контрастность (0-2)

en: Set the image contrast, between 0 and 2. Defaults to 1.
ru: Указать контрастность изображения от 0 до 2. По умолчанию 1.

en: Image hue (0-360)
ru: Оттенок (0-360)

en: Set the image hue, between 0 and 360. Defaults to 0.
ru: Указать оттенок изображения от 0 до 360. По умолчанию 0.

en: Image saturation (0-3)
ru: Насыщенность (0-3)

en: Set the image saturation, between 0 and 3. Defaults to 1.
ru: Указать насыщенность изображения от 0 до 3. По умолчанию 1.

en: Image brightness (0-2)
ru: Яркость (0-2)

en: Set the image brightness, between 0 and 2. Defaults to 1.
ru: Указать яркость изображения от 0 до 2. По умолчанию 1.

en: Image gamma (0-10)
ru: Гамма (0-10)

en: Set the image gamma, between 0.01 and 10. Defaults to 1.
ru: Указать гамму изображения от 0,01 до 10. По умолчанию 1.

en: Direct3D9 adjust filter
ru: Фильтр подстройки Direct3D9

en: Decode frames directly into RPI VideoCore instead of host memory.
ru: Декодирует кадры непосредственно в буфер RPI VideoCore, а не в основной памяти.

en: Decode frames directly into RPI VideoCore instead of host memory. This option must only be used with the MMAL video output plugin.
ru: Декодирует кадры непосредственно в буфер RPI VideoCore, а не в основной памяти. Этот параметр должен включаться только с модулем видеовывода MMAL.

en: MMAL decoder
ru: Декодер MMAL

en: MMAL-based decoder plugin for Raspberry Pi
ru: Модуль-декодер видео на базе MMAL для Raspberry Pi

en: Use QPUs for advanced HD deinterlacing.
ru: Использовать QPU для усовершенствованного устранения чересстрочности HD.

en: Make use of the QPUs to allow higher quality deinterlacing of HD content.
ru: Задействовать QPU для более качественного устранения чересстрочности в HD-видео.

en: MMAL deinterlace
ru: Устранение чересстрочности MMAL

en: MMAL-based deinterlace filter plugin
ru: Модуль устранения чересстрочности на базе MMAL

en: VideoCore layer where the video is displayed.
ru: Слой VideoCore для вывода видео.

en: VideoCore layer where the video is displayed. Subpictures are displayed directly above and a black background directly below.
ru: Слой VideoCore, в котором будет выводится видео. Над этим слоем выводятся наложения, а непосредственно под ним — чёрный фон.

en: Blank screen below video.
ru: Чёрный экран за видео.

en: Render blank screen below video. Increases VideoCore load.
ru: Выводить чёрный экран позади видео. Увеличивает нагрузку на VideoCore.

en: Adjust HDMI refresh rate to the video.
ru: Подстроить частоту обновления HDMI под видео.

en: Force interlaced video mode.
ru: Принудительный вывод видео с чересстрочностью.

en: Force the HDMI output into an interlaced video mode for interlaced video content.
ru: Принудительное переключение HDMI-выхода в чересстрочный режим для чересстрочного видео.

en: MMAL vout
ru: Вывод видео через MMAL

en: MMAL-based vout plugin for Raspberry Pi
ru: Модуль вывода видео через MMAL (для Raspberry Pi)

en: VAAPI filters
ru: Фильтры VAAPI

en: Video Accelerated API filters
ru: Фильтры на базе Video Accelerated API

en: VDPAU adjust video filter
ru: Видеофильтр подстройки VDPAU

en: VDPAU video decoder
ru: Видеодекодер VDPAU

en: Temporal-spatial
ru: пространственно-временной

en: VDPAU surface conversions
ru: Преобразования поверхности VDPAU

en: Deinterlacing algorithm
ru: Метод устранения чересстрочности

en: Inverse telecine
ru: Обратить телекинопроекцию

en: Deinterlace chroma skip
ru: Не устранять чересстрочность в цветности

en: Whether temporal deinterlacing applies to luma only
ru: Применять временное устранение чересстрочности только к яркости

en: Noise reduction level
ru: Уровень шумопонижения

en: Scaling quality
ru: Качество масштабирования

en: High quality scaling level
ru: Уровень качественного масштабирования

en: VDPAU deinterlacing filter
ru: Фильтр устранения чересстрочности VDPAU

en: VDPAU output
ru: Вывод VDPAU

en: VDPAU sharpen video filter
ru: Видеофильтр повышения резкости VDPAU

en: File keystore (plaintext)
ru: Файловое хранилище ключей (без шифрования)

en: Secrets are stored on a file without any encryption
ru: Секреты хранятся в файлах в незашифрованном виде

en: Crypt keystore
ru: Хранилище ключей с шифрованием

en: Secrets are stored encrypted on a file
ru: Секреты хранятся в файлах в зашифрованном виде

en: No
ru: Нет

en: Any
ru: Любые

en: System default
ru: Системный вариант по умолчанию

en: After first unlock
ru: После первой разблокировки

en: After first unlock, on this device only
ru: После первой разблокировки, только на этом устройстве

en: When passcode set, on this device only
ru: Когда установлен пароль, только на этом устройстве

en: Always, on this device only
ru: Всегда, только на этом устройстве

en: When unlocked
ru: После разблокировки

en: When unlocked, on this device only
ru: После разблокировки, только на этом устройстве

en: Synchronize stored items
ru: Синхронизировать сохранённые элементы

en: Synchronizes stored items via iCloud Keychain if enabled in the user domain.
ru: Синхронизировать сохранённые элементы с iCloud Keychain, если это разрешено в пользовательском домене.

en: Accessibility type for all future passwords saved to the Keychain
ru: Тип доступности всех паролей, которые будут сохранены в данном хранилище

en: Keychain access group
ru: Группа доступа к набору ключей

en: Keychain access group as defined by the app entitlements.
ru: Группа доступа к набору ключей, определяемая в соответствии с назначениями приложений.

en: Keychain keystore
ru: Хранилище ключей

en: Keystore for iOS, Mac OS X and tvOS
ru: Хранилище ключей для iOS, Mac OS X и tvOS

en: KWallet keystore
ru: Хранилище ключей KWallet

en: Secrets are stored via KWallet
ru: Секреты хранятся в KWallet

en: Memory keystore
ru: Хранилище ключей в памяти

en: Secrets are stored in memory
ru: Секреты хранятся в памяти

en: libsecret keystore
ru: Хранилище ключей в libsecret

en: Secrets are stored via libsecret
ru: Секреты хранятся в libsecret

en: Android log
ru: Журнал Android

en: Android log using logcat
ru: Вывод в журнал Android через logcat

en: Be quiet
ru: Режим тишины

en: Turn off all messages on the console.
ru: Отключить все сообщения в консоли.

en: Console log
ru: Журнал в консоли

en: Console logger
ru: Вывод сообщений в консоли

en: Info
ru: Информация

en: Debug
ru: Отладка

en: Log to file
ru: Сохранять журнал в файл

en: Log all VLC messages to a text file.
ru: Сохранять все сообщения VLC в текстовый файл.

en: Log filename
ru: Имя файла

en: Specify the log filename.
ru: Имя файла журнала.

en: Log format
ru: Формат журнала

en: Specify the logging format.
ru: Укажите формат журнала.

en: Verbosity
ru: Детализация сообщений

en: Select the logging verbosity or default to use the same verbosity given by --verbose.
ru: Выберите уровень детализации или вариант по умолчанию для использования уровня, заданного ключом --verbose.

en: Logger
ru: Запись сообщений

en: File logger
ru: Вывод сообщений в файл

en: Journal
ru: Журнал

en: SystemD journal logger
ru: Вывод сообщений в журнал systemd

en: System log (syslog)
ru: Системный журнал (syslog)

en: Emit log messages through the POSIX system log.
ru: Выдавать выводимые сообщения в системный журнал POSIX.

en: Debug messages
ru: Отладочные сообщения

en: Include debug messages in system log.
ru: Включить отладочные сообщения в системный журнал.

en: Identity
ru: Идентификатор

en: Process identity in system log.
ru: Идентификатор процесса для системного журнала.

en: Facility
ru: Категория

en: System logging facility.
ru: Категория для системного журнала.

en: System logger (syslog)
ru: Системный журнал (syslog)

en: Extension not responding!
ru: Расширение не отвечает!

en: Extension '%s' does not respond.
    Do you want to kill it now?
ru: Расширение «%s» не отвечает.
    Прервать его?

en: <p>Password for Web interface has not been set.</p><p>Please use --http-password, or set a password in </p><p>Preferences &gt; All &gt; Main interfaces &gt; Lua &gt; Lua HTTP &gt; Password.</p>
ru: <p>Веб-интерфейс не защищён паролем.</p><p>Пожалуйста, задайте пароль, передав ключ --http-password, или в поле </p><p>Настройки &gt; Все &gt; Основные интерфейсы &gt; Lua &gt; Lua HTTP &gt; Пароль</p>.

en: Lua interface
ru: Интерфейс Lua

en: Lua interface module to load
ru: Загружаемый модуль интерфейса Lua

en: Lua interface configuration
ru: Конфигурация интерфейса Lua

en: Lua interface configuration string. Format is: '["<interface module name>"] = { <option> = <value>, ...}, ...'.
ru: Строка конфигурации интерфейса Lua. Формат: '["<interface module name>"] = { <option> = <value>, ...}, ...'.

en: A single password restricts access to this interface.
ru: Доступ к этому интерфейсу ограничивает один пароль.

en: Source directory
ru: Исходный каталог

en: Directory index
ru: Просмотр каталога

en: Allow to build directory index
ru: Разрешать просмотр содержимого каталога

en: This is the host on which the interface will listen. It defaults to all network interfaces (0.0.0.0). If you want this interface to be available only on the local machine, enter "127.0.0.1".
ru: Адрес и порт, на котором будет слушать интерфейс. По умолчанию слушает на всех интерфейсах (0.0.0.0). Если вы хотите, чтобы интерфейс был доступен только на локальной машине, введите 127.0.0.1

en: This is the TCP port on which this interface will listen. It defaults to 4212.
ru: TCP-порт, на котором будет слушать интерфейс. Значение по умолчанию - 4212.

en: CLI input
ru: Ввод с командной строки

en: Accept commands from this source. The CLI defaults to stdin ("*console"), but can also bind to a plain TCP socket ("localhost:4212") or use the telnet protocol ("telnet://0.0.0.0:4212")
ru: Источник команд. По умолчанию команды принимаются с stdin («*console»), но вы также можете использовать обычный TCP-сокет («localhost:4212») или протокол telnet («telnet://0.0.0.0:4212»)

en: Lua interpreter
ru: Интерпретатор Lua

en: Lua HTTP
ru: HTTP

en: Lua CLI
ru: Командная строка Lua

en: Command-line interface
ru: Интерфейс командной строки

en: Lua Telnet
ru: Telnet

en: Lua Meta Fetcher
ru: Загрузчик метаданных

en: Fetch meta data using lua scripts
ru: Загрузка метаданных с помощью сценариев Lua

en: Lua Meta Reader
ru: Обработчик метаданных

en: Read meta data using lua scripts
ru: Обработка метаданных с помощью сценариев Lua

en: Lua Playlist
ru: Плейлист Lua

en: Lua Playlist Parser Interface
ru: Интерфейс анализатора плейлиста на Lua

en: Lua Art
ru: Обложка Lua

en: Fetch artwork using lua scripts
ru: Скачивать обложки с помощью сценариев Lua

en: Lua Extension
ru: Расширение Lua

en: Lua SD Module
ru: Модуль обнаружения Lua

en: Folder meta data
ru: Метаданные папки

en: Album art filename
ru: Имя файла обложки

en: Filename to look for album art in current directory
ru: Имя файла в текущем каталоге, в котором VLC будет искать обложку

en: Blues
ru: Блюз

en: Classic Rock
ru: Классический рок

en: Country
ru: Кантри

en: Disco
ru: Диско

en: Funk
ru: Фанк

en: Grunge
ru: Гранж

en: Hip-Hop
ru: Хип-Хоп

en: Jazz
ru: Джаз

en: Metal
ru: Метал

en: New Age
ru: Нью Эйдж

en: Oldies
ru: Ретро

en: Other
ru: Другой

en: Rap
ru: Рэп

en: Industrial
ru: Индустриальный рок

en: Alternative
ru: Альтернативная

en: Death Metal
ru: Дет-метал

en: Pranks
ru: Розыгрыши

en: Soundtrack
ru: Звуковая дорожка

en: Euro-Techno
ru: Евро-Техно

en: Ambient
ru: Эмбиент

en: Trip-Hop
ru: Трип-Хоп

en: Vocal
ru: Вокал

en: Jazz+Funk
ru: Джаз+Фанк

en: Fusion
ru: Фьюжн

en: Trance
ru: Транс

en: Instrumental
ru: Инструментальная

en: Acid
ru: Эйсид

en: House
ru: Хаус

en: Sound Clip
ru: Музыкальный клип

en: Gospel
ru: Госпел

en: Noise
ru: Шум

en: Alternative Rock
ru: Альтернативный рок

en: Bass
ru: Бас

en: Soul
ru: Соул

en: Punk
ru: Панк

en: Meditative
ru: Медитация

en: Instrumental Pop
ru: Инструментальный поп

en: Instrumental Rock
ru: Инструментальный рок

en: Ethnic
ru: Этническая

en: Gothic
ru: Готик

en: Darkwave
ru: Дарквейв

en: Techno-Industrial
ru: Техноиндустриальная

en: Electronic
ru: Электронная

en: Pop-Folk
ru: Народный поп

en: Eurodance
ru: Евродэнс

en: Dream
ru: Дрим

en: Southern Rock
ru: Южный рок

en: Comedy
ru: Комедия

en: Cult
ru: Культовая

en: Gangsta
ru: Гангстерский рэп

en: Christian Rap
ru: Христианский рэп

en: Pop/Funk
ru: Поп/Фанк

en: Jungle
ru: Джангл

en: Native American
ru: Народная американская

en: Cabaret
ru: Кабаре

en: New Wave
ru: Новая волна

en: Rave
ru: Рэйв

en: Showtunes
ru: Импровизация

en: Trailer
ru: Трейлер

en: Tribal
ru: Трайбл

en: Acid Punk
ru: Кислотный панк

en: Acid Jazz
ru: Кислотный джаз

en: Polka
ru: Полька

en: Retro
ru: Ретро

en: Musical
ru: Музыкальное

en: Rock & Roll
ru: Рок-н-ролл

en: Hard Rock
ru: Тяжёлый рок

en: Folk
ru: Фолк

en: Folk-Rock
ru: Фолк-рок

en: National Folk
ru: Народная музыка

en: Swing
ru: Свинг

en: Fast Fusion
ru: Фаст-фьюжн

en: Bebob
ru: Бибоп

en: Revival
ru: Возрождение

en: Celtic
ru: Кельтская музыка

en: Bluegrass
ru: Блюграсс

en: Avantgarde
ru: Авангард

en: Gothic Rock
ru: Готический рок

en: Progressive Rock
ru: Прогрессивный рок

en: Psychedelic Rock
ru: Психоделический рок

en: Symphonic Rock
ru: Симфонический рок

en: Slow Rock
ru: Романтический рок

en: Big Band
ru: Биг Бэнд

en: Easy Listening
ru: Лёгкая музыка

en: Acoustic
ru: Акустическая гитара

en: Humour
ru: Юмор

en: Speech
ru: Речь

en: Chanson
ru: Шансон

en: Opera
ru: Опера

en: Chamber Music
ru: Камерная музыка

en: Sonata
ru: Соната

en: Symphony
ru: Симфония

en: Booty Bass
ru: Бути-бас

en: Primus
ru: Праймус

en: Porn Groove
ru: Музыка к порно

en: Satire
ru: Сатира

en: Slow Jam
ru: Слоу джем

en: Tango
ru: Танго

en: Samba
ru: Самба

en: Folklore
ru: Фольклор

en: Ballad
ru: Баллада

en: Power Ballad
ru: Рок-баллада

en: Rhythmic Soul
ru: Ритмический соул

en: Freestyle
ru: Фристайл

en: Duet
ru: Дуэт

en: Punk Rock
ru: Панк-рок

en: Drum Solo
ru: Соло на барабанах

en: Acapella
ru: А капелла

en: Euro-House
ru: Евро-Хаус

en: Dance Hall
ru: Дэнсхолл

en: Goa
ru: Гоа

en: Drum & Bass
ru: Барабаны и бас

en: Club - House
ru: Клубная музыка

en: Hardcore
ru: Хардкор

en: Terror
ru: Террор

en: Indie
ru: Инди

en: BritPop
ru: Брит-поп

en: Negerpunk
ru: Небыль-панк

en: Polsk Punk
ru: Польский панк

en: Beat
ru: Бит

en: Christian Gangsta Rap
ru: Христианский Гангста-Рэп

en: Heavy Metal
ru: Хеви-метал

en: Black Metal
ru: Блэк-метал

en: Crossover
ru: Смешение

en: Contemporary Christian
ru: Современная христианская

en: Christian Rock
ru: Христианский рок

en: Merengue
ru: Меренге

en: Salsa
ru: Сальса

en: Thrash Metal
ru: Трэш-метал

en: Anime
ru: Аниме

en: JPop
ru: Джей-поп

en: Synthpop
ru: Синтипоп

en: addons local storage
ru: Локальное хранилище дополнений

en: Addons local storage installer
ru: Установка локального хранилища дополнений

en: Addons local storage lister
ru: Просмотр локального хранилища дополнений

en: Videolan.org's addons finder
ru: Поиск дополнений на videolan.org

en: addons.videolan.org addons finder
ru: Поиск дополнений в каталоге addons.videolan.org

en: Videolan.org's single archive addons finder
ru: Поиск упакованных дополнений на videolan.org

en: single .vlp archive addons finder
ru: Поиск дополнений в едином архиве .vlp

en: The username of your last.fm account
ru: Имя пользователя вашей учётной записи на last.fm

en: The password of your last.fm account
ru: Пароль вашей учётной записи на last.fm

en: Scrobbler URL
ru: Адрес скробблера

en: The URL set for an alternative scrobbler engine
ru: Адрес для альтернативного скробблер-сервиса

en: Audioscrobbler
ru: Аудиоскробблер

en: Submission of played songs to last.fm
ru: Передача информации о прослушанных песнях на last.fm

en: last.fm: Authentication failed
ru: last.fm: Не удаётся пройти авторизацию

en: last.fm username or password is incorrect. Please verify your settings and relaunch VLC.
ru: Неправильное имя пользователя или пароль на last.fm. Проверьте настройки и перезапустите VLC.

en: Last.fm username not set
ru: Не указано имя пользователя last.fm

en: Please set a username or disable the audioscrobbler plugin, and restart VLC.
    Visit http://www.last.fm/join/ to get an account.
ru: Укажите имя пользователя или отключите аудиоскробблер и перезапустите VLC.
    Зайдите на http://www.lastfm.ru/join, чтобы зарегистрироваться.

en: Track fingerprinter (based on Acoustid)
ru: Отпечаток дорожки (на базе Acoustid)

en: However, the security certificate presented by the server is unknown and could not be authenticated by any trusted Certificate Authority.
ru: Однако сертификат безопасности, представленный сервером, неизвестен и не может быть проверен ни одним из доверенных Центров сертификации.

en: However, the security certificate presented by the server changed since the previous visit and was not authenticated by any trusted Certificate Authority.
ru: Однако сертификат безопасности, представленный сервером, изменился со времени последнего обращения и не был проверен ни одним из доверенных Центров сертификации.

en: Abort
ru: Прервать

en: View certificate
ru: Просмотреть сертификат

en: Insecure site
ru: Небезопасный сайт

en: You attempted to reach %s. %s
    This problem may be stem from an attempt to breach your security, compromise your privacy, or a configuration error.
    
    If in doubt, abort now.
ru: Вы попытались обратиться к %s. %s
    Возникшая ошибка может быть следствием попытки взломать вашу защиту, нарушить вашу конфиденциальность, или ошибки настройки.
    
    В случае сомнений прервите подключение немедленно.

en: Accept 24 hours
ru: Принять на 24 часа

en: Accept permanently
ru: Принять навсегда

en: This is the certificate presented by %s:
    %s
    
    If in doubt, abort now.
ru: Этот сертификат представлен сервером %s:
    %s
    
    Если не уверены в нём, прервите подключение.

en: Use system trust database
ru: Использовать системную базу данных доверия

en: Trust the root certificates of Certificate Authorities stored in the operating system trust database to authenticate TLS sessions.
ru: Доверять корневым сертификатам Центров сертификации, хранящимся в базе данных доверия операционной системы, при аутентификации сеансов TLS.

en: Trust directory
ru: Каталог доверия

en: Trust the root certificates of Certificate Authorities stored in the specified directory to authenticate TLS sessions.
ru: Доверять корневым сертификатам Центров сертификации, хранящимся в заданном каталоге, при аутентификации сеансов TLS.

en: TLS cipher priorities
ru: Приоритеты в TLS-шифровании

en: Ciphers, key exchange methods, hash functions and compression methods can be selected. Refer to GNU TLS documentation for detailed syntax.
ru: Вы можете указать шифры, методы обмена ключами, функции хэширования и методы сжатия. Подробнее о синтаксисе можно узнать в документации GNU TLS.

en: Performance (prioritize faster ciphers)
ru: Производительность (предпочитать быстрые шифры)

en: Secure 128-bits (exclude 256-bits ciphers)
ru: Безопасность 128 бит (исключить шифры 256 бит)

en: Secure 256-bits (prioritize 256-bits ciphers)
ru: Безопасность 256 бит (предпочитать шифры 256 бит)

en: GNU TLS transport layer security
ru: Протокол GNU Transport Layer Security

en: GNU TLS server
ru: Сервер GNU TLS

en: Playing some media.
ru: Воспроизведение мультимедиа.

en: D-Bus screensaver
ru: Хранитель экрана с D-Bus

en: D-Bus screen saver inhibition
ru: Отключение хранителя экрана через D-Bus

en: XDG-screensaver
ru: Хранитель экрана с XDG

en: XDG screen saver inhibition
ru: Отключение хранителя экрана через XDG

en: Logging
ru: Журналирование

en: File logging
ru: Запись журнала в файл

en: M3U playlist export
ru: Экспорт плейлиста M3U

en: M3U8 playlist export
ru: Экспорт плейлиста M3U8

en: XSPF playlist export
ru: Экспорт плейлиста в XSPF

en: HTML playlist export
ru: Экспорт плейлиста HTML

en: Maximum number of connections
ru: Максимальное количество соединений

en: This limits the maximum number of clients that can connect to the RTSP VOD. 0 means no limit.
ru: Ограничивает количество клиентов, которые могут подключаться к серверу RTSP VOD. 0 отключает ограничение.

en: MUX for RAW RTSP transport
ru: Мультиплексор для транспорта RAW RTSP

en: Sets the timeout option in the RTSP session string
ru: «Время ожидания» в строке RTSP-сессии

en: Defines what timeout option to add to the RTSP session ID string. Setting it to a negative number removes the timeout option entirely. This is needed by some IPTV STBs (such as those made by HansunTech) which get confused by it. The default is 5.
ru: Определяет время ожидания, добавляемое в строку идентификатора RTSP-сессии. Отрицательное значение удаляет данный параметр. Это необходимо для некоторых IPTV-приёмников (например, компании HansunTech), в которых он создаёт путаницу. Значение по умолчанию 5.

en: Legacy RTSP VoD server
ru: Сервер RTSP VoD (устаревший)

en: TLS support for OS X and iOS
ru: Поддержка TLS для OS X и iOS

en: TLS server support for OS X
ru: Поддержка сервера TLS в OS X

en: You attempted to reach %s. However the security certificate presented by the server is unknown and could not be authenticated by any trusted Certification Authority. This problem may be caused by a configuration error or an attempt to breach your security or your privacy.
    
    If in doubt, abort now.
ru: Вы попытались обратиться к серверу %s. Однако представленный сервером сертификат неизвестен и ни один доверенный центр сертификации не может подтвердить его подлинность. Эта проблема может быть вызвана ошибкой настройки или попыткой обмануть вас.
    
    Если у вас появились сомнения, прервите соединение.

en: Accept certificate temporarily
ru: Принять сертификат временно

en: Stats
ru: Статистика

en: Stats encoder function
ru: Функция статистики кодера

en: Stats decoder
ru: Статистика декодера

en: Stats decoder function
ru: Функция статистики декодера

en: Stats demux
ru: Статистика демультиплексора

en: Stats demux function
ru: Функция статистики демультиплексора

en: XML Parser (using libxml2)
ru: Анализатор XML (libxml2)

en: Title to put in ASF comments.
ru: Название для комментариев ASF.

en: Author to put in ASF comments.
ru: Автор для комментариев ASF.

en: Copyright string to put in ASF comments.
ru: Авторские права для комментариев ASF.

en: Comment
ru: Комментарий

en: Comment to put in ASF comments.
ru: Комментарий для комментариев ASF.

en: "Rating" to put in ASF comments.
ru: Оценка для включения в комментарии ASF.

en: Packet Size
ru: Размер пакета

en: ASF packet size -- default is 4096 bytes
ru: Размер пакета ASF. По умолчанию 4096 байт.

en: Bitrate override
ru: Переопределение битрейта

en: Do not try to guess ASF bitrate. Setting this, allows you to control how Windows Media Player will cache streamed content. Set to audio+video bitrate in bytes
ru: Отключает автоподбор битрейта ASF. Устанавливая этот параметр, вы можете повлиять на то, как Windows Media Player будет кешировать поток. Задайте здесь суммарный битрейт аудио+видео в байтах.

en: ASF muxer
ru: Мультиплексор ASF

en: Unknown Video
ru: Неизвестное видео

en: Subject
ru: Описание

en: Encoder
ru: Кодер

en: AVI muxer
ru: Мультиплексор AVI

en: Dummy/Raw muxer
ru: Фиктивный мультиплексор

en: Create "Fast Start" files
ru: Создавать файлы для быстрого запуска

en: Create "Fast Start" files. "Fast Start" files are optimized for downloads and allow the user to start previewing the file while it is downloading.
ru: Создавать файлы для быстрого запуска. Эти файлы оптимизированы для скачивания и позволяют пользователю начать просмотр, не дожидаясь окончания загрузки.

en: MP4/MOV muxer
ru: Мультиплексор MP4/MOV

en: Fragmented and streamable MP4 muxer
ru: Мультиплексор MP4 для фрагментирования и потоковой передачи

en: DTS delay (ms)
ru: Задержка DTS (мс)

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the SCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
ru: Задержка DTS и PTS данных потока, по сравнению с SCR. Это позволяет некоторую буферизацию в декодере клиента.

en: PES maximum size
ru: Максимальный размер PES

en: Set the maximum allowed PES size when producing the MPEG PS streams.
ru: Максимальный допустимый размер PES при вещании потоков MPEG PS.

en: PS muxer
ru: Мультиплексор PS

en: Video PID
ru: PID видео

en: Assign a fixed PID to the video stream. The PCR PID will automatically be the video.
ru: Назначить фиксированный PID видеопотоку. PCR PID автоматически будет видео.

en: Audio PID
ru: PID аудио

en: Assign a fixed PID to the audio stream.
ru: Назначить фиксированный PID аудиопотоку.

en: Assign a fixed PID to the SPU.
ru: Назначить фиксированный PID SPU.

en: Assign a fixed PID to the PMT
ru: Назначить фиксированный PID PMT

en: Assign a fixed Transport Stream ID.
ru: Назначить фиксированный PID TS.

en: Assign a fixed Network ID (for SDT table)
ru: Назначить фиксированный PID сети (для кабеля SDT)

en: PMT Program numbers
ru: Номера программ PMT

en: Assign a program number to each PMT. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
ru: Назначить номера программ каждому PMT. Необходимо, чтобы был включён параметр «PID равен ES ID».

en: Mux PMT (requires --sout-ts-es-id-pid)
ru: Инкапсулировать PMT (требует --sout-ts-es-id-pid)

en: Define the pids to add to each pmt. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
ru: Назначает PID каждому PMT. Необходимо, чтобы был включён параметр «PID равен ES ID».

en: SDT Descriptors (requires --sout-ts-es-id-pid)
ru: Дескрипторы SDT (требуется --sout-ts-es-id-pid)

en: Defines the descriptors of each SDT. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
ru: Назначает дескриптору каждому SDT. Необходимо, чтобы был включён параметр "PID равен ES ID".

en: Set PID to ID of ES
ru: PID равен ES ID

en: Sets PID to the ID if the incoming ES. This is for use with --ts-es-id-pid, and allows having the same PIDs in the input and output streams.
ru: Устанавливает PID равным ID входящего ES. Этот параметр используется с --ts-es-id-pid и позволяет иметь одинаковые PID для входящего и исходящего потоков.

en: Data alignment
ru: Выравнивание данных

en: Enforces alignment of all access units on PES boundaries. Disabling this might save some bandwidth but introduce incompatibilities.
ru: Включает выравнивание всех элементов на краях PES. Выключение поможет уменьшить ширину потока, но и привнести несовместимости.

en: Shaping delay (ms)
ru: Задержка шейпирования (мс)

en: Cut the stream in slices of the given duration, and ensure a constant bitrate between the two boundaries. This avoids having huge bitrate peaks, especially for reference frames.
ru: Нарезает поток на отдельные элементы заданной длительности и устанавливает постоянный битрейт между границами этих элементов. Это позволяет избежать больших скачков битрейта, особенно для референсных кадров.

en: Use keyframes
ru: Использовать ключевые кадры

en: If enabled, and shaping is specified, the TS muxer will place the boundaries at the end of I pictures. In that case, the shaping duration given by the user is a worse case used when no reference frame is available. This enhances the efficiency of the shaping algorithm, since I frames are usually the biggest frames in the stream.
ru: Если включено, мультиплексор TS будет устанавливать границы в конце I-кадров. В этом случае длительность, указанная пользователем, будет худшим вариантом при отсутствии референсных кадров. Это увеличивает эффективность алгоритма шейпирования, так как I-кадры - обычно самые большие кадры в потоке.

en: PCR interval (ms)
ru: Интервал PCR (мс)

en: Set at which interval PCRs (Program Clock Reference) will be sent (in milliseconds). This value should be below 100ms. (default is 70ms).
ru: Интервал PCR (Program Clock Reference) в мс. Это значение должно быть ниже 100мс (по умолчанию 70мс).

en: Minimum B (deprecated)
ru: Минимальный B (устаревший)

en: This setting is deprecated and not used anymore
ru: Этот параметр устарел и не должен больше использоваться

en: Maximum B (deprecated)
ru: Максимальный B (устаревший)

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the PCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
ru: Задержка DTS и PTS данных потока по отношению к PCR. Это позволяет некоторую буферизацию в декодере клиента.

en: Crypt audio
ru: Шифрование аудио

en: Crypt audio using CSA
ru: Шифрование аудио с использование CSA

en: Crypt video
ru: Шифрование видео

en: Crypt video using CSA
ru: Шифрование видео с использованием CSA

en: CSA Key in use
ru: Используемый CSA-ключ

en: CSA encryption key used. It can be the odd/first/1 (default) or the even/second/2 one.
ru: Используемый CSA-ключ. Варианты: odd/first/1 (нечётный/первый/1) (по умолчанию) или even/second/2 (чётный/второй/2).

en: Packet size in bytes to encrypt
ru: Размер пакета для шифрования, в байтах

en: Size of the TS packet to encrypt. The encryption routines subtract the TS-header from the value before encrypting.
ru: Размер TS-пакета для шифрования. Программы шифрования вычитают размер TS-заголовка из данной величины перед шифрованием.

en: TS muxer (libdvbpsi)
ru: Мультиплексор TS (libdvbpsi)

en: Multipart JPEG muxer
ru: Мультиплексор Multipart JPEG

en: Index interval
ru: Интервал индекса

en: Minimal index interval, in microseconds. Set to 0 to disable index creation.
ru: Минимальный интервал индекса, в микросекундах (при 0 индекс не строится).

en: Index size ratio
ru: Множитель размера индекса

en: Set index size ratio. Alters default (60min content) or estimated size.
ru: Данный множитель позволяет задать размер индекса по отношению к размеру по умолчанию (на 60 мин.).

en: Ogg/OGM muxer
ru: Мультиплексор OGG/OGM

en: WAV muxer
ru: Мультиплексор WAV

en: OS X Notification Plugin
ru: Модуль уведомлений OS X

en: New input playing
ru: Играет новый медиаобъект

en: Now playing
ru: Сейчас играет

en: Skip
ru: Пропустить

en: Timeout (ms)
ru: Задержка (мс)

en: How long the notification will be displayed.
ru: Как долго будет отображаться уведомление.

en: Notify
ru: Уведомление

en: LibNotify Notification Plugin
ru: Модуль уведомления LibNotify

en: A/52 audio packetizer
ru: Аудиоупаковщик A/52

en: avparser packetizer
ru: Упаковщик avparser

en: AV1 video packetizer
ru: Видеоупаковщик AV1

en: Copy packetizer
ru: Упаковщик копированием

en: Dirac packetizer
ru: Упаковщик Dirac

en: DTS audio packetizer
ru: Аудиоупаковщик DTS

en: Flac audio packetizer
ru: Аудиоупаковщик FLAC

en: H.264 video packetizer
ru: Видеоупаковщик H.264

en: HEVC/H.265 video packetizer
ru: Видеоупаковщик HEVC/H.265

en: MLP/TrueHD parser
ru: Анализатор MLP/TrueHD

en: MPEG4 audio packetizer
ru: Аудиоупаковщик MPEG4

en: MPEG4 video packetizer
ru: Видеоупаковщик MPEG4

en: MPEG audio layer I/II/III packetizer
ru: Аудиоупаковщик MPEG layer I/II/III

en: Sync on Intra Frame
ru: Синхронизировать по I-кадрам

en: Normally the packetizer would sync on the next full frame. This flags instructs the packetizer to sync on the first Intra Frame found.
ru: Обычно упаковщик синхронизирует по следующему полному кадру. Этот параметр указывает делать синхронизацию по первому найденному I-кадру.

en: MPEG-I/II video packetizer
ru: Видеоупаковщик MPEG I/II

en: MPEG Video
ru: Видео MPEG

en: VC-1 packetizer
ru: Упаковщик VC-1

en: Zeroconf network services
ru: Сетевые службы Zeroconf

en: Zeroconf services
ru: Службы Zeroconf

en: Avahi Renderer Discovery
ru: Обнаружение воспроизводителей в Avahi

en: Bonjour Network Discovery
ru: Сетевое обнаружение Bonjour

en: Bonjour Renderer Discovery
ru: Обнаружение воспроизводителей в Bonjour

en: My Videos
ru: Мои видеозаписи

en: My Music
ru: Моя музыка

en: Picture
ru: Изображения

en: My Pictures
ru: Мои рисунки

en: mDNS Network Discovery
ru: Сетевое обнаружение mDNS

en: mDNS Renderer Discovery
ru: Обнаружение воспроизводителей в mDNS

en: MTP devices
ru: Устройства MTP

en: MTP Device
ru: Устройство MTP

en: Discs
ru: Диски

en: Podcasts
ru: Подкасты

en: Podcast URLs list
ru: Список Podcast URL

en: Enter the list of podcasts to retrieve, separated by '|' (pipe).
ru: Введите адреса podcast, разделённые символом '|'.

en: Audio capture
ru: Запись звука

en: Audio capture (PulseAudio)
ru: Запись звука (PulseAudio)

en: Generic
ru: Общий

en: SAP multicast address
ru: Multicast-адрес SAP

en: The SAP module normally chooses itself the right addresses to listen to. However, you can specify a specific address.
ru: Модуль SAP обычно сам выбирает нужный адрес. Однако вы можете выбрать другой.

en: SAP timeout (seconds)
ru: Таймаут SAP (секунды)

en: Delay after which SAP items get deleted if no new announcement is received.
ru: Таймаут, после которого элемент SAP будет удалён, если на него не пришло никаких оповещений.

en: Try to parse the announce
ru: Пытаться самому обработать оповещения

en: This enables actual parsing of the announces by the SAP module. Otherwise, all announcements are parsed by the "live555" (RTP/RTSP) module.
ru: Включить реальную обработку оповещений модулем SAP. В противном случае все оповещения обрабатываются модулем live555 (RTP/RTSP).

en: SAP Strict mode
ru: Строгий режим SAP

en: When this is set, the SAP parser will discard some non-compliant announcements.
ru: При установленном параметре анализатор SAP не будет принимать некоторые оповещения, не соответствующие стандартам.

en: Network streams (SAP)
ru: Сетевые потоки (SAP)

en: SDP Descriptions parser
ru: Анализатор описаний SDP

en: Session
ru: Сессия

en: Tool
ru: Инструмент

en: User
ru: Пользователь

en: Video capture
ru: Запись видео

en: Video capture (Video4Linux)
ru: Запись видео (Video4Linux)

en: Audio capture (ALSA)
ru: Запись звука (ALSA)

en: Unknown type
ru: Неизвестный тип

en: SAT>IP channel list
ru: Список каналов SAT>IP

en: Custom SAT>IP channel list URL
ru: Собственный URL списка каналов SAT>IP

en: Master List
ru: Главный список

en: Server List
ru: Серверный список

en: Custom List
ru: Собственный список

en: Universal Plug'n'Play
ru: Протокол UPnP

en: Screen capture
ru: Захват экрана

en: Your window manager does not provide a list of applications.
ru: Ваш оконный менеджер не позволяет получить список приложений.

en: Applications
ru: Приложения

en: Desktop
ru: Экран

en: X coordinate
ru: Координата X

en: X coordinate of the bargraph.
ru: X-координата гистограммы.

en: Y coordinate
ru: Координата Y

en: Y coordinate of the bargraph.
ru: Y-координата гистограммы.

en: Transparency of the bargraph
ru: Прозрачность гистограммы

en: Bargraph transparency value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
ru: Значение прозрачности гистограммы от 0 (полная прозрачность) до 255 (полная непрозрачность).

en: Bargraph position
ru: Размещение гистограммы

en: Enforce the bargraph position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
ru: Расположение гистограммы в окне видео (0 - по центру, 1 - слева, 2 - справа, 4 - сверху, 8 - снизу, вы также можете складывать эти значения, например, 6 - сверху и слева).

en: Bar width in pixel
ru: Ширина полосы в пикселах

en: Width in pixel of each bar in the BarGraph to be displayed.
ru: Ширина каждой полосы в Гистограмме (в пикселах).

en: Bar Height in pixel
ru: Высота полосы в пикселах

en: Height in pixel of BarGraph to be displayed.
ru: Высота в пикселах отображаемый Гистограммы.

en: Audio Bar Graph Video sub source
ru: Источник слоя Гистограмма аудио

en: Audio Bar Graph Video
ru: Гистограмма аудио (видеокомпонент)

en: Input FIFO
ru: Именованный канал ввода

en: FIFO which will be read for commands
ru: Именованный канал для чтения команд

en: Output FIFO
ru: Именованный канал вывода

en: FIFO which will be written to for responses
ru: Именованный канал для записи ответов

en: Dynamic video overlay
ru: Динамическое наложение видео

en: Overlay
ru: Наложение

en: Full path of the image files to use. Format is <image>[,<delay in ms>[,<alpha>]][;<image>[,<delay>[,<alpha>]]][;...]. If you only have one file, simply enter its filename.
ru: Полный путь к файлам изображения для использования в качестве логотипа. Указывается в виде: <изображение>[,<задержка в мс>[,<прозрачность>]][;<изображение>[,<задержка>[,<прозрачность>]]][;...].

en: Logo animation # of loops
ru: Количество повторов анимации логотипа

en: Number of loops for the logo animation. -1 = continuous, 0 = disabled
ru: Количество повторений анимации логотипа (-1 — бесконечно, 0 — выключить).

en: Logo individual image time in ms
ru: Длительность показа отдельного изображения

en: Individual image display time of 0 - 60000 ms.
ru: Длительность показа отдельного изображения от 0 до 60000 мс.

en: X coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
ru: Координата X логотипа. Логотип можно перемещать с помощью мыши.

en: Y coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
ru: Координата Y логотипа. Логотип можно перемещать с помощью мыши.

en: Opacity of the logo
ru: Прозрачность логотипа

en: Logo opacity value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
ru: Значение прозрачности логотипа от 0 (логотип невидим) до 255 (логотип непрозрачен).

en: Logo position
ru: Расположение логотипа

en: Enforce the logo position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
ru: Расположение логотипа на видео (0 - по центру, 1 - слева, 2 - справа, 4 - сверху, 8 - снизу, также вы можете использовать комбинации этих значений, например, 6 - сверху и слева).

en: Use a local picture as logo on the video
ru: Накладывает изображение на видео

en: Logo sub source
ru: Источник слоя Логотип

en: Logo overlay
ru: Логотип

en: Logo video filter
ru: Видеофильтр Логотип

en: Marquee text to display. (Available format strings: %Y = year, %m = month, %d = day, %H = hour, %M = minute, %S = second, ...)
ru: Выводимый текст маркизы (воспринимаемые параметры: %Y — год, %m — месяц, %d — день, %H — часы, %M — минуты, %S — секунды, ...).

en: Text file
ru: Файл с текстом

en: File to read the marquee text from.
ru: Файл, из которого будет загружен текст маркизы.

en: X offset
ru: Смещение по X

en: X offset, from the left screen edge.
ru: Смещение по X от левого края экрана.

en: Y offset
ru: Смещение по Y

en: Y offset, down from the top.
ru: Смещение по Y от верхнего края экрана.

en: Timeout
ru: Задержка

en: Number of milliseconds the marquee must remain displayed. Default value is 0 (remains forever).
ru: Ограничение времени показа маркизы (в мс). Значение по умолчанию — 0 (без ограничения).

en: Refresh period in ms
ru: Период обновления в мс

en: Number of milliseconds between string updates. This is mainly useful when using meta data or time format string sequences.
ru: Количество миллисекунд между обновлениями строки. В основном используется при выводе изменяемых метаданных или времени.

en: Opacity (inverse of transparency) of overlayed text. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
ru: Прозрачность накладываемого текста (0 — полностью прозрачный, 255 — полностью непрозрачный).

en: Font size, pixels
ru: Размер шрифта в пикселах

en: Font size, in pixels. Default is 0 (use default font size).
ru: Размер шрифта в пикселах. Значение по умолчанию — 0 (используется размер по умолчанию).

en: Color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
ru: Цвет текста, который будет выводиться на видео. Значение указывается в шестнадцатеричном виде (как в HTML). Первые два символа означают красный, затем зелёный и синий. #000000 = чёрный, #FF0000 = красный, #00FF00 = зелёный, #FFF00 = жёлтый (красный + зелёный), #FFFFFF = белый

en: Marquee position
ru: Расположение маркизы

en: You can enforce the marquee position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
ru: Определите позицию маркизы на видео (0 = центр, 1 = слева, 2 = справа, 4 = сверху, 8 = снизу, также вы можете использовать комбинации этих значений, например 6 = сверху-слева).

en: Display text above the video
ru: Отображает текстовую строку над видео

en: Marquee
ru: Маркиза

en: Marquee display
ru: Фильтр «Маркиза»

en: Misc
ru: Прочее

en: Transparency of the mosaic foreground pictures. 0 means transparent, 255 opaque (default).
ru: Прозрачность фонового изображения мозаики. 0 означает полную прозрачность, 255 - полную непрозрачность (по умолчанию).

en: Total height of the mosaic, in pixels.
ru: Общая высота мозаики, в пикселах.

en: Total width of the mosaic, in pixels.
ru: Общая ширина мозаики, в пикселах.

en: Top left corner X coordinate
ru: Координата X верхнего левого угла

en: X Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
ru: Координата X верхнего левого угла мозаики

en: Top left corner Y coordinate
ru: Координата Y верхнего левого угла

en: Y Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
ru: Координата Y верхнего левого угла мозаики

en: Border width
ru: Ширина границы

en: Width in pixels of the border between miniatures.
ru: Ширина в пикселах границы между миниатюрами.

en: Border height
ru: Высота границы

en: Height in pixels of the border between miniatures.
ru: Высота в пикселах границы между миниатюрами.

en: Mosaic alignment
ru: Выравнивание мозаики

en: You can enforce the mosaic alignment on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
ru: Указать выравнивание мозаики по видео (0 - по центру, 1 - слева, 2 - справа, 4 - сверху, 8 - снизу, также вы можете использовать комбинации этих значений, например, 6 - сверху и слева).

en: Positioning method
ru: Метод позиционирования

en: Positioning method for the mosaic. auto: automatically choose the best number of rows and columns. fixed: use the user-defined number of rows and columns. offsets: use the user-defined offsets for each image.
ru: Метод позиционирования для мозаики. Автоматический - автоматически выбрать наилучшее количество строк и столбцов. Фиксированный - использовать количество строк и столбцов, определённое пользователем. Смещения - использовать для каждого изображения смещения, определённые пользователем.

en: Number of rows
ru: Количество строк

en: Number of image rows in the mosaic (only used if positioning method is set to "fixed").
ru: Количество строк в мозаике (при фиксированном размещении).

en: Number of columns
ru: Количество столбцов

en: Number of image columns in the mosaic (only used if positioning method is set to "fixed").
ru: Количество столбцов в мозаике (только при фиксированном размещении).

en: Keep aspect ratio
ru: Сохранять соотношение сторон

en: Keep the original aspect ratio when resizing mosaic elements.
ru: Сохранять соотношение сторон при масштабировании элементов мозаики.

en: Keep original size
ru: Сохранять оригинальный размер

en: Keep the original size of mosaic elements.
ru: Сохранять оригинальный размер элементов мозаики.

en: Elements order
ru: Порядок элементов

en: You can enforce the order of the elements on the mosaic. You must give a comma-separated list of picture ID(s). These IDs are assigned in the "mosaic-bridge" module.
ru: Порядок элементов мозаики. Вы должны указать список ID изображений, разделённый запятыми. Эти ID назначаются в модуле «Мост мозаики».

en: Offsets in order
ru: Смещения по порядку

en: You can enforce the (x,y) offsets of the elements on the mosaic (only used if positioning method is set to "offsets"). You must give a comma-separated list of coordinates (eg: 10,10,150,10).
ru: Принудительные смещения (x,y) элементов мозаики (только при использовании метода позиционирования «смещения»). Указать список координат, разделённых запятыми (например, 10,10,150,10).

en: Pictures coming from the mosaic elements will be delayed according to this value (in milliseconds). For high values you will need to raise caching at input.
ru: Показ изображений элементов мозаики будет задержан в соответствии с указанным значением (в миллисекундах). Для больших значений этого параметра необходимо также увеличить кеш.

en: auto
ru: автоматический

en: fixed
ru: фиксированный

en: offsets
ru: смещения

en: Mosaic video sub source
ru: Источник слоя Мозаика

en: Mosaic
ru: Мозаика

en: VNC Host
ru: Узел VNC

en: VNC hostname or IP address.
ru: Имя или IP-адрес узла VNC.

en: VNC Port
ru: Порт VNC

en: VNC port number.
ru: Номер порта VNC.

en: VNC Password
ru: Пароль VNC

en: VNC password.
ru: Пароль VNC.

en: VNC poll interval
ru: Интервал между опросами VNC

en: In this interval an update from VNC is requested, default every 300 ms.
ru: Через этот интервал запрашивается обновление из VNC, по умолчанию каждые 300 мс.

en: VNC polling
ru: Опрос VNC

en: Activate VNC polling. Do NOT activate for use as VDR ffnetdev client.
ru: Включить опрос VNC. НЕ включать при использовании в качестве клиента VDR ffnetdev.

en: Send mouse events to VNC host. Not needed for use as VDR ffnetdev client.
ru: Передавать события от мыши на узел VNC. Не требуется при использовании в качестве клиента VDR ffnetdev.

en: Key events
ru: События от клавиатуры

en: Send key events to VNC host.
ru: Передавать события от клавиатуры на узел VNC.

en: Alpha transparency value (default 255)
ru: Величина альфа-прозрачности (по умолчанию 255)

en: The transparency of the OSD VNC can be changed by giving a value between 0 and 255. A lower value specifies more transparency a higher means less transparency. The default is being not transparent (value 255) the minimum is fully transparent (value 0).
ru: Прозрачность экранного меню VNC определяется значением от 0 до 255. Чем меньше значение, тем прозрачнее меню, и наоборот. По умолчанию меню непрозрачное (значение 255), минимум — абсолютно прозрачное (значение 0).

en: Remote-OSD over VNC
ru: Сетевое экранное меню через VNC

en: Remote-OSD
ru: Сетевое экранное меню

en: Feed URLs
ru: URL рассылок

en: RSS/Atom feed '|' (pipe) separated URLs.
ru: Адреса рассылок RSS/Atom, разделённые символом '|'.

en: Speed of feeds
ru: Скорость рассылок

en: Speed of the RSS/Atom feeds in microseconds (bigger is slower).
ru: Скорость рассылок RSS/Atom в микросекундах (чем больше, тем медленнее).

en: Max length
ru: Максимальная длина

en: Maximum number of characters displayed on the screen.
ru: Максимальное количество символов, отображаемое на экране.

en: Refresh time
ru: Время обновления

en: Number of seconds between each forced refresh of the feeds. 0 means that the feeds are never updated.
ru: Время секунд между обновлением рассылок. При значении 0 рассылки никогда обновляться не будут.

en: Feed images
ru: Изображения в рассылках

en: Display feed images if available.
ru: Показывать доступные изображения из рассылок.

en: Opacity (inverse of transparency) of overlay text. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
ru: Прозрачность накладываемого текста (0 — полностью прозрачный, 255 — полностью непрозрачный).

en: Text position
ru: Позиция текста

en: You can enforce the text position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom; you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
ru: Указать позицию теста на видео (0 = центр, 1 = слева, 2 = справа, 4 = сверху, 8 = снизу, также вы можете использовать комбинации этих значений, например 6 = сверху-слева).

en: Title display mode
ru: Режим отображения названия

en: Title display mode. Default is 0 (hidden) if the feed has an image and feed images are enabled, 1 otherwise.
ru: Режим отображения названия. По умолчанию 0 (скрыто), если у рассылки есть изображение и рассылка изображений включена, иначе 1.

en: Display a RSS or ATOM Feed on your video
ru: Выводит RSS или ATOM-рассылки поверх видео

en: Don't show
ru: не показывать

en: Always visible
ru: всегда показывать

en: Scroll with feed
ru: листать с рассылкой

en: RSS / Atom
ru: RSS/Atom

en: RSS and Atom feed display
ru: Фильтр «Рассылки RSS и Atom»

en: Change subtitle delay
ru: Управление задержкой субтитров

en: Delay calculation mode
ru: Режим расчёта задержки

en: Absolute delay - add absolute delay to each subtitle. Relative to source delay - multiply subtitle delay. Relative to source content - determine subtitle delay from its content (text).
ru: Абсолютная задержка - добавляется постоянная задержка ко всем субтитрам. Относительно исходной задержки - задаётся множитель задержки. Относительно исходного содержимого - задержка определяется по содержимому (объёму текста).

en: Calculation factor
ru: Параметр расчёта

en: Calculation factor. In Absolute delay mode the factor represents seconds.
ru: Параметр, учитываемый при расчёте задержки. В абсолютном режиме представляет секунды.

en: Maximum overlapping subtitles
ru: Максимум совмещённых субтитров

en: Maximum number of subtitles allowed at the same time.
ru: Максимальное число субтитров, отображаемых одновременно.

en: Minimum alpha value
ru: Минимальное значение альфа

en: Alpha value of the earliest subtitle, where 0 is fully transparent and 255 is fully opaque.
ru: Значение альфа для предыдущих субтитров: 0 - полная прозрачность, 255 - полная непрозрачность.

en: Interval between two disappearances
ru: Интервал между исчезновениями

en: Minimum time (in milliseconds) that subtitle should stay after its predecessor has disappeared (subtitle delay will be extended to meet this requirement).
ru: Минимальное время (в мс), в течение которого субтитры должны оставаться на экране после исчезновения предыдущих (для этого будет увеличена задержка субтитров).

en: Interval between disappearance and appearance
ru: Интервал между исчезновением и появлением

en: Minimum time (in milliseconds) between subtitle disappearance and newer subtitle appearance (earlier subtitle delay will be extended to fill the gap).
ru: Минимальное время (в мс) между исчезновением субтитров и появлением новых (для заполнения промежутка будет увеличена задержка предыдущих субтитров).

en: Interval between appearance and disappearance
ru: Интервал между появлением и исчезновением

en: Minimum time (in milliseconds) that subtitle should stay after newer subtitle has appeared (earlier subtitle delay will be shortened to avoid the overlap).
ru: Минимальное время (в мс), в течение которых субтитры должны оставаться на экране (задержка предыдущих субтитров будем уменьшена во избежание наложений).

en: Absolute delay
ru: Абсолютная задержка

en: Relative to source delay
ru: Относительно исходной задержки

en: Relative to source content
ru: Относительно исходного содержимого

en: Subsdelay
ru: Задержка субтитров

en: Overlap fix
ru: Исправление перекрытия

en: libarchive based stream directory
ru: Обработка потоков из каталогов с применением libarchive

en: libarchive based stream extractor
ru: Извлечение потоков с применением libarchive

en: ADF stream filter
ru: Фильтр потоков ADF

en: ARIB STD-B25 Cam module
ru: CAM-модуль ARIB STD-B25

en: Block stream cache
ru: Блочный кеш потока

en: Byte stream cache
ru: Байтовый кеш потока

en: LZMA decompression
ru: Распаковка данных LZMA

en: Burrows-Wheeler decompression
ru: Распаковка данных BWT (bzip2)

en: gzip decompression
ru: Распаковка данных gzip

en: HTTP Dynamic Streaming
ru: Динамическая трансляция по HTTP

en: Zlib decompression filter
ru: Фильтр распаковки zlib

en: Stream prefetch filter
ru: Фильтр предвыборки потока

en: Buffer size
ru: Размер буфера

en: Prefetch buffer size (KiB)
ru: Размер буфера предвыборки (КБ)

en: Read size
ru: Размер чтения

en: Prefetch background read size (bytes)
ru: Размер предвыборки в фоне (в байтах)

en: Seek threshold
ru: Предел перемотки

en: Prefetch forward seek threshold (bytes)
ru: Предел при перемотке вперёд для предвыборки (в байтах)

en: Internal stream record
ru: Запись во внутреннем формате

en: APE/ID3 tags-skipping filter
ru: Фильтр пропуска тегов APE/ID3

en: Autodel
ru: Автоудаление

en: Automatically add/delete input streams
ru: Автоматически добавляет/удаляет входящие потоки

en: Integer identifier for this elementary stream. This will be used to "find" this stream later.
ru: Целый идентификатор этого элементарного потока (будет использован для поиска этого потока позже).

en: Destination bridge-in name
ru: Связанный входящий мост

en: Name of the destination bridge-in. If you do not need more than one bridge-in at a time, you can discard this option.
ru: Имя связанного входящего моста. Если вам не требуются несколько входящих мостов одновременно, этот параметр можно опустить.

en: Pictures coming from the picture video outputs will be delayed according to this value (in milliseconds, should be >= 100 ms). For high values, you will need to raise caching values.
ru: Изображения, поступающие с видеовходов, будут задерживаться на указанное значение (в миллисекундах, должно быть >= 100 мс). При больших значениях необходимо также увеличить кеш.

en: ID Offset
ru: Смещение ID

en: Offset to add to the stream IDs specified in bridge_out to obtain the stream IDs bridge_in will register.
ru: Смещение, добавляемое к ID потока, указанное в исходящем мосту для получения ID потока, которое зарегистрирует входящий мост.

en: Name of current instance
ru: Имя данного экземпляра

en: Name of this bridge-in instance. If you do not need more than one bridge-in at a time, you can discard this option.
ru: Имя данного экземпляра входящего моста. Если вам не требуются несколько входящих мостов одновременно, этот параметр можно опустить.

en: Fallback to placeholder stream when out of data
ru: Переключаться на поток-заполнитель при отсутствии данных

en: If set to true, the bridge will discard all input elementary streams except if it doesn't receive data from another bridge-in. This can be used to configure a place holder stream when the real source breaks. Source and placeholder streams should have the same format.
ru: Если этот параметр включён, мост будет игнорировать все элементарные входные потоки, пока он получает данные от входящего моста. Это может быть полезно для создания потока-заполнителя, который будет подключаться при пропадании входного сигнала. Исходный поток и поток-заполнитель должны иметь один формат.

en: Placeholder delay
ru: Задержка заполнителя

en: Delay (in ms) before the placeholder kicks in.
ru: Задержка (в мс), после которой включается поток-заполнитель.

en: Wait for I frame before toggling placeholder
ru: Переключать заполнитель после I-кадра

en: If enabled, switching between the placeholder and the normal stream will only occur on I frames. This will remove artifacts on stream switching at the expense of a slightly longer delay, depending on the frequence of I frames in the streams.
ru: Если этот параметр включён, переключение между нормальным и заполняющим потоками будет происходить только на I-кадрах. В этом случае переключение потоков не так заметно, но задержка может увеличиться, в зависимости от частоты I-кадров.

en: Bridge
ru: Мост

en: Bridge stream output
ru: Вывод потока через мост

en: Bridge out
ru: Исходящий мост

en: Bridge in
ru: Входящий мост

en: Duration of the fingerprinting
ru: Длительность отпечатка

en: Default: 90sec
ru: По умолчанию: 90 сек.

en: Chromaprint stream output
ru: Вывод потока для отпечатка Chromaprint

en: HTTP port
ru: HTTP-порт

en: This sets the HTTP port of the local server used to stream the media to the Chromecast.
ru: Задаёт HTTP-порт локального сервера, через который медиа будет транслироваться приёмнику Chromecast.

en: Performance warning
ru: Предупреждение о производительности

en: Display a performance warning when transcoding
ru: Выводить предупреждение о производительности при перекодировании

en: Enable Audio passthrough
ru: Разрешить сквозной вывод звука

en: Disable if your receiver does not support Dolby®.
ru: Отключите, если ваш ресивер не поддерживает Dolby®.

en: High (high quality and high bandwidth)
ru: Высокое (высокое качество и широкий поток)

en: Medium (medium quality and medium bandwidth)
ru: Среднее (среднее качество и средний поток)

en: Low (low quality and low bandwidth)
ru: Низкое (низкое качество и узкий поток)

en: Low CPU (low quality but high bandwidth)
ru: Минимизация нагрузки процессора (низкое качество, но широкий поток)

en: Conversion quality
ru: Качество преобразования

en: Change this option to increase conversion speed or quality.
ru: Измените этот параметр для увеличения скорости преобразования или качества.

en: IP Address of the Chromecast.
ru: IP-адрес приёмника Chromecast.

en: Chromecast port
ru: Порт Chromecast

en: The port used to talk to the Chromecast.
ru: Порт, используемый для взаимодействия с Chromecast.

en: Chromecast stream output
ru: Вывод поток через Chromecast

en: Ok, Don't warn me again
ru: Ясно. Больше не предупреждать.

en: Casting this video requires conversion. This conversion can use all the available power and could quickly drain your battery.
ru: Для трансляции этого видео его нужно перекодировать. При перекодировании может использоваться вся доступная мощность и быстро разряжаться батарея.

en: Chromecast demux wrapper
ru: Модуль демультиплексора для Chromecast

en: cycle
ru: Цикл

en: Cyclic stream output
ru: Циклический вывод потока

en: Elementary Stream ID
ru: Код элементарного потока

en: Specify an identifier integer for this elementary stream
ru: Укажите целочисленный идентификатор данного элементарного потока

en: Delay of the ES (ms)
ru: Задержка потока (мс)

en: Specify a delay (in ms) for this elementary stream. Positive means delay and negative means advance.
ru: Задержка для данного элементарного потока (в мс). При положительных значениях поток задерживается, при отрицательных - ускоряется.

en: Delay a stream
ru: Задержка потока

en: Description stream output
ru: Описание выходного потока

en: Enable/disable audio rendering.
ru: Включить/выключить аудио.

en: Enable/disable video rendering.
ru: Включить/выключить видео.

en: Delay (ms)
ru: Задержка (мс)

en: Introduces a delay in the display of the stream.
ru: Задержка при показе потока.

en: Display stream output
ru: Вывод потока на дисплей

en: Duplicate stream output
ru: Вывод дублирующего потока

en: Output access method
ru: Режим вывода

en: This is the default output access method that will be used.
ru: Режим вывода, который будет использоваться по умолчанию.

en: Audio output access method
ru: Режим вывода звука

en: This is the output access method that will be used for audio.
ru: Метод доступа, который будет использоваться для вывода звука.

en: Video output access method
ru: Режим вывода видео

en: This is the output access method that will be used for video.
ru: Метод доступа, который будет использоваться для вывода видео.

en: Output muxer
ru: Выходной мультиплексор

en: This is the default muxer method that will be used.
ru: Используемый выходной мультиплексор.

en: Audio output muxer
ru: Мультиплексор звука.

en: This is the muxer that will be used for audio.
ru: Мультиплексор, который будет использоваться для вывода звука.

en: Video output muxer
ru: Мультиплексор видео

en: This is the muxer that will be used for video.
ru: Мультиплексор, который будет использоваться для вывода видео.

en: Output URL
ru: Выходной URL

en: This is the default output URI.
ru: URL вывода по умолчанию.

en: Audio output URL
ru: URL выводимого звука

en: This is the output URI that will be used for audio.
ru: Этот адрес будет использоваться для вывода звука.

en: Video output URL
ru: URL выводимого видео

en: This is the output URI that will be used for video.
ru: Этот адрес будет использоваться для вывода видео.

en: Elementary stream output
ru: Вывод элементарных потоков

en: There is no suitable stream-output access module for "%s/%s://%s".
ru: Нет подходящего модуля доступа потокового вывода для «%s/%s://%s».

en: Gathering stream output
ru: Сбор выходного потока

en: Specify an identifier string for this subpicture
ru: Укажите идентификатор слоя

en: Output video width.
ru: Ширина вывода видео.

en: Output video height.
ru: Высота вывода видео.

en: Sample aspect ratio
ru: Соотношение сторон

en: Sample aspect ratio of the destination (1:1, 3:4, 2:3).
ru: Соотношение сторон результата (1:1, 3:4, 2:3).

en: Video filter
ru: Видеофильтр

en: Video filters will be applied to the video stream.
ru: Видеопоток будет проходить через видеофильтры.

en: Image chroma
ru: Цветность изображения

en: Force the use of a specific chroma. Use YUVA if you're planning to use the Alphamask or Bluescreen video filter.
ru: Принудительное использование указанной цветности. Если планируется использовать видеофильтр «Альфа-маска» или «Синий фон», то следует использовать YUVA.

en: Transparency of the mosaic picture.
ru: Прозрачность изображения мозаики

en: X coordinate of the upper left corner in the mosaic if non negative.
ru: Координата X верхнего левого угла мозаики, если не отрицательная.

en: Y coordinate of the upper left corner in the mosaic if non negative.
ru: Координата Y верхнего левого угла мозаики, если не отрицательная.

en: Mosaic bridge
ru: Мост мозаики

en: Mosaic bridge stream output
ru: Вывод через мост мозаики

en: Destination prefix
ru: Префикс пути назначения

en: Prefix of the destination file automatically generated
ru: Префикс имени автоматически создаваемого файла

en: Record stream output
ru: Запись с вывода потока

en: This is the output URL that will be used.
ru: Выходной URL.

en: This allows you to specify how the SDP (Session Descriptor) for this RTP session will be made available. You must use a url: http://location to access the SDP via HTTP, rtsp://location for RTSP access, and sap:// for the SDP to be announced via SAP.
ru: Укажите, как будет доступен SDP (Session Descriptor) для этой сессии RTP. Вы должны указать URL http://путь для доступа по HTTP, rtsp://путь для доступа по RTSP и sap:// для оповещения SDP по SAP.

en: SAP announcing
ru: Оповещение SAP

en: Announce this session with SAP.
ru: Рассылать оповещения об этой сессии с помощью SAP.

en: This allows you to specify the muxer used for the streaming output. Default is to use no muxer (standard RTP stream).
ru: Укажите мультиплексор выходного потока. По умолчанию не используется никакого мультиплексора (обычный поток RTP).

en: Session name
ru: Название сессии

en: This is the name of the session that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
ru: Название сессии, которое будет указано в SDP (Описание сессии).

en: Session category
ru: Категория сессии

en: This allows you to specify a category for the session, that will be announced if you choose to use SAP.
ru: Вы можете задать категорию сессии, которая будет указана в оповещениях при использовании SAP.

en: Session description
ru: Описание сессии

en: This allows you to give a short description with details about the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
ru: Вы можете задать короткое описание потока, которое будет указано в SDP (Описание сессии).

en: Session URL
ru: URL сессии

en: This allows you to give a URL with more details about the stream (often the website of the streaming organization), that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
ru: Вы можете задать URL с более подробным описанием потока (например, на вашем сайте), который будет передаваться в описании сессии (SDP).

en: Session email
ru: E-mail сессии

en: This allows you to give a contact mail address for the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
ru: Вы можете задать контактный e-mail для потока, который будет указан в SDP (Описание сессии).

en: This allows you to specify the base port for the RTP streaming.
ru: Вы можете задать базовый порт для трансляции по RTP.

en: Audio port
ru: Порт аудио

en: This allows you to specify the default audio port for the RTP streaming.
ru: Порт по умолчанию для трансляции аудио по RTP.

en: Video port
ru: Порт видео

en: This allows you to specify the default video port for the RTP streaming.
ru: Порт по умолчанию для трансляции видео по RTP.

en: RTP/RTCP multiplexing
ru: RTP/RTCP-мультиплексирование

en: This sends and receives RTCP packet multiplexed over the same port as RTP packets.
ru: Передача и приём RTCP-пакетов, мультиплексированных через тот же порт, что и RTP-пакеты.

en: Default caching value for outbound RTP streams. This value should be set in milliseconds.
ru: Размер кеша для исходящих потоков RTP. Значение указывается в миллисекундах.

en: Transport protocol
ru: Транспортный протокол

en: This selects which transport protocol to use for RTP.
ru: Выбор используемого транспортного протокола для RTP.

en: RTP packets will be integrity-protected and ciphered with this Secure RTP master shared secret key. This must be a 32-character-long hexadecimal string.
ru: RTP-пакеты будут защищаться от изменений и шифроваться с помощью этого главного общего секретного ключа Secure RTP. Укажите его в виде 32 шестнадцатеричных цифр.

en: This allows you to stream MPEG4 LATM audio streams (see RFC3016).
ru: Позволяет транслировать аудиопотоки MPEG4 LATM (см. RFC3016).

en: RTSP session timeout (s)
ru: Таймаут сессии RTSP (сек)

en: RTSP sessions will be closed after not receiving any RTSP request for this long. Setting it to a negative value or zero disables timeouts. The default is 60 (one minute).
ru: RTSP-сеанс будет закрыт, если за это время не придёт ни один RTSP-запрос. При нуле или отрицательном значении таймаут отключается. По умолчанию значение таймаута 60 (минута).

en: RTP stream output
ru: Вывод RTP-потока

en: RTSP VoD server
ru: Сервер RTSP VoD

en: New ES ID
ru: Новый код потока

en: Specify an new identifier integer for this elementary stream
ru: Укажите новый целочисленный идентификатор для данного элементарного потока

en: Specify an ISO-639 code (three characters) for this elementary stream
ru: Укажите трёхсимвольный код ISO-639 для данного элементарного пакета

en: Set ID
ru: Назначение кода

en: Set ES id
ru: Назначение кода потока

en: Change the id of an elementary stream
ru: Изменяет идентификатор элементарного потока

en: Set ES Lang
ru: Назначение языка потока

en: Set Lang
ru: Назначение языка

en: Change the language of an elementary stream
ru: Изменяет язык элементарного потока

en: Video prerender callback
ru: Вызвать до просчёта видео

en: Address of the video prerender callback function. This function will set the buffer where render will be done.
ru: Адрес функции, вызываемой до просчёта видео. Эта функция устанавливает буфер, в котором будет производиться просчёт.

en: Audio prerender callback
ru: Вызвать до просчёта аудио

en: Address of the audio prerender callback function. This function will set the buffer where render will be done.
ru: Адрес функции, вызываемой до просчёта аудио. Эта функция устанавливает буфер, в котором будет производиться просчёт.

en: Video postrender callback
ru: Вызвать после просчёта видео

en: Address of the video postrender callback function. This function will be called when the render is into the buffer.
ru: Адрес функции, вызываемой после просчёта видео. Когда вызывается эта функция, в буфере находятся результаты просчёта.

en: Audio postrender callback
ru: Вызвать после просчёта аудио

en: Address of the audio postrender callback function. This function will be called when the render is into the buffer.
ru: Адрес функции, вызываемой после просчёта аудио. Когда вызывается эта функция, в буфере находятся результаты просчёта.

en: Video Callback data
ru: Данные видео для обратного вызова

en: Data for the video callback function.
ru: Данные для функций обратного вызова при обработке видео

en: Audio callback data
ru: Данные аудио для обратного вызова

en: Data for the audio callback function.
ru: Данные для функций обратного вызова при обработке аудио

en: Time Synchronized output
ru: Синхронизация вывода по времени

en: Time Synchronisation option for output. If true, stream will render as usual, else it will be rendered as fast as possible.
ru: Если этот параметр установлен, поток будет выводиться с обычной скоростью, иначе - с максимально возможной.

en: Stream output to memory buffer
ru: Вывод потока в память

en: Writes stats to file instead of stdout
ru: Выводит статистику в файл, а не в stdout

en: Prefix to show on output line
ru: Префикс, добавляемый в выводимые строки

en: Writes statistic info about stream
ru: Выводит статистику потока

en: Output method to use for the stream.
ru: Используемый метод вывода для потока.

en: Muxer to use for the stream.
ru: Используемый мультиплексор для потока.

en: Output destination
ru: Адрес назначения вывода (dst)

en: Destination (URL) to use for the stream. Overrides path and bind parameters
ru: Используемый адрес назначения (URL) для потока. Переопределяет параметры path и bind

en: Address to bind to (helper setting for dst)
ru: Адрес для привязки (вспом. параметр для dst)

en: address:port to bind vlc to listening incoming streams. Helper setting for dst, dst=bind+'/'+path. dst-parameter overrides this.
ru: адрес:порт, к которому привязывается VLC для принятия входящих потоков. Вспомогательный параметр для dst, dst=bind+'/'+path. Параметр dst переопределяет его.

en: Filename for stream (helper setting for dst)
ru: Файл для потока (вспом. параметр для dst)

en: Filename for stream. Helper setting for dst, dst=bind+'/'+path. dst-parameter overrides this.
ru: Имя файла для потока (вспомогательный параметр для dst, dst=bind+'/'+path). Параметр dst переопределяет его.

en: Standard stream output
ru: Стандартный вывод потока

en: Video encoder
ru: Видеокодер

en: This is the video encoder module that will be used (and its associated options).
ru: Используемый модуль видеокодера (и его соответствующие параметры)

en: Destination video codec
ru: Целевой видеокодек

en: This is the video codec that will be used.
ru: Этот видеокодек будет использован для перекодирования.

en: Video bitrate
ru: Битрейт видео

en: Target bitrate of the transcoded video stream.
ru: Конечный битрейт перекодированного видеопотока.

en: Video scaling
ru: Масштабирование

en: Scale factor to apply to the video while transcoding (eg: 0.25)
ru: Масштабировать видео, применяя заданный коэффициент (например, 0.25)

en: Video frame-rate
ru: Частота кадров

en: Target output frame rate for the video stream.
ru: Целевая частота смены кадров для видеопотока.

en: Deinterlace video
ru: Устранение чересстрочности видео

en: Deinterlace the video before encoding.
ru: Устранять чересстрочность видео перед его кодированием.

en: Deinterlace module
ru: Модуль устранения чересстрочности

en: Specify the deinterlace module to use.
ru: Указать модуль, используемый для устранения чересстрочности.

en: Maximum video width
ru: Максимальная ширина

en: Maximum output video width.
ru: Максимальная ширина видео на выходе.

en: Maximum video height
ru: Максимальная высота

en: Maximum output video height.
ru: Максимальная высота видео на выходе.

en: Video filters will be applied to the video streams (after overlays are applied). You can enter a colon-separated list of filters.
ru: Видеофильтры для обработки видеопотоков (после наложения слоёв). Вы можете ввести список фильтров через запятую.

en: Audio encoder
ru: Аудиокодер

en: This is the audio encoder module that will be used (and its associated options).
ru: Используемый модуль аудиокодера (и его соответствующие параметры)

en: Destination audio codec
ru: Конечный аудиокодек

en: This is the audio codec that will be used.
ru: Этот аудиокодек будет использован для перекодирования.

en: Audio bitrate
ru: Битрейт аудио

en: Target bitrate of the transcoded audio stream.
ru: Конечный битрейт перекодированного аудиопотока.

en: Sample rate of the transcoded audio stream (11250, 22500, 44100 or 48000).
ru: Частота дискретизации перекодированного аудиопотока (11250, 22500, 44100 или 48000).

en: This is the language of the audio stream.
ru: Язык звукового потока.

en: Number of audio channels in the transcoded streams.
ru: Количество аудиоканалов в перекодированных потоках.

en: Audio filter
ru: Аудиофильтр

en: Audio filters will be applied to the audio streams (after conversion filters are applied). You can enter a colon-separated list of filters.
ru: Аудиофильтры для обработки звуковых потоков (после применения фильтров преобразования). Вы можете ввести список фильтров через запятую.

en: Subtitle encoder
ru: Кодер субтитров

en: This is the subtitle encoder module that will be used (and its associated options).
ru: Используемый модуль кодера субтитров (и все его соответствующие параметры).

en: Destination subtitle codec
ru: Целевой кодек субтитров

en: This is the subtitle codec that will be used.
ru: Этот кодек субтитров будет использован для перекодирования.

en: This allows you to add overlays (also known as "subpictures") on the transcoded video stream. The subpictures produced by the filters will be overlayed directly onto the video. You can specify a colon-separated list of subpicture modules.
ru: Этот параметр позволяет добавлять слои (или «наложения») в видеопоток. Слои, полученные из фильтров, накладываются непосредственно на видео. Вы можете перечислить несколько модулей слоёв через двоеточие.

en: Number of threads
ru: Количество потоков

en: Number of threads used for the transcoding.
ru: Количество потоков, используемых для перекодирования.

en: High priority
ru: Высокий приоритет

en: Runs the optional encoder thread at the OUTPUT priority instead of VIDEO.
ru: Запустить отдельный поток для кодера с приоритетом OUTPUT вместо VIDEO.

en: Picture pool size
ru: Размер пула изображений

en: Defines how many pictures we allow to be in pool between decoder/encoder threads when threads > 0
ru: Определяет, сколько изображений могут находиться в пуле между потоками декодирования/кодирования, когда число потоков больше 0.

en: Transcode
ru: Перекодирование

en: Transcode stream output
ru: Перекодирование выходного потока

en: Overlays/Subtitles
ru: Слои/Субтитры

en: Please wait while your font cache is rebuilt.
    This should take less than a few minutes.
ru: Пожалуйста, подождите. Создаётся кеш шрифтов...
    Это займёт не больше нескольких минут.

en: Monospace Font
ru: Моноширинный шрифт

en: Font family for the font you want to use
ru: Название семейства шрифта, который вы хотите использовать

en: Font file for the font you want to use
ru: Файл шрифта, который вы хотите использовать

en: Font size in pixels
ru: Размер шрифта в пикселах

en: This is the default size of the fonts that will be rendered on the video. If set to something different than 0 this option will override the relative font size.
ru: Размер шрифтов, которые будут выводиться на видео. Если значение этого параметра отлично от 0, то оно перепишет относительный размер шрифта.

en: Text opacity
ru: Прозрачность текста

en: The opacity (inverse of transparency) of the text that will be rendered on the video. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
ru: Прозрачность текста, который будет выводиться поверх видео (0 — прозрачный, 255 — полностью непрозрачный).

en: Text default color
ru: Цвет текста

en: The color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
ru: Цвет текста, который будет выводиться на видео. Значение указывается в шестнадцатеричном виде (как в HTML). Первые два символа означают красный, затем зелёный и синий. #000000 = чёрный, #FF0000 = красный, #00FF00 = зелёный, #FFF00 = жёлтый (красный + зелёный), #FFFFFF = белый

en: Relative font size
ru: Относительный размер шрифта

en: This is the relative default size of the fonts that will be rendered on the video. If absolute font size is set, relative size will be overridden.
ru: Относительный размер шрифтов, которые будут выводиться на видео. Если указан абсолютный размер шрифта, относительный будет проигнорирован.

en: Background opacity
ru: Прозрачность фона

en: Background color
ru: Цвет фона

en: Outline opacity
ru: Прозрачность контура

en: Shadow opacity
ru: Прозрачность тени

en: Shadow color
ru: Цвет тени

en: Shadow angle
ru: Угол тени

en: Shadow distance
ru: Смещение тени

en: Text direction
ru: Направление текста

en: Paragraph base direction for the Unicode bi-directional algorithm.
ru: Базовое направление параграфа для двунаправленного алгоритма Unicode.

en: Use YUVP renderer
ru: Использовать визуализатор YUVP

en: This renders the font using "paletized YUV". This option is only needed if you want to encode into DVB subtitles
ru: Визуализация шрифта с использованием «палитрой YUV». Этот параметр необходим, только если вы хотите закодировать субтитры DVB

en: Thin
ru: Утончённый

en: Thick
ru: Утолщённый

en: Left to right
ru: Слева направо

en: Right to left
ru: Справа налево

en: Text renderer
ru: Визуализатор текста

en: Freetype2 font renderer
ru: Визуализатор шрифтов Freetype2

en: Speech synthesis for Mac OS X
ru: Синтезатор речи для Mac OS X

en: Speech synthesis for Windows
ru: Синтезатор речи для Windows

en: SVG template file
ru: Файл шаблона SVG

en: Location of a file holding a SVG template for automatic string conversion
ru: Путь к файлу, содержащего шаблон SVG для автоматического преобразования строк

en: Dummy font renderer
ru: Фиктивный визуализатор шрифтов

en: Video filtering using a chain of video filter modules
ru: Обработка видео с использованием цепочки модулей видеофильтров

en: Conversions from
ru: Преобразования из

en: YUV 10-bits planar to semiplanar 10-bits conversions
ru: Преобразования 10-битного планарного YUV в 10-битный полупланарный

en: YUV planar to semiplanar conversions
ru: Преобразования планарного YUV в полупланарный

en: SSE2 I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
ru: SSE2-преобразования I420,IYUV,YV12 в RV15,RV16,RV24,RV32

en: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
ru: MMX-преобразования I420,IYUV,YV12 в RV15,RV16,RV24,RV32

en: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
ru: Преобразования I420,IYUV,YV12 в RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32

en: MMX conversions from
ru: MMX-преобразования из

en: SSE2 conversions from
ru: SSE2-преобразования из

en: AltiVec conversions from
ru: AltiVec-преобразования из

en: OpenMAX DL image processing
ru: Обработка изображений OpenMAX DL

en: RV32 conversion filter
ru: Фильтр преобразования RV32

en: Scaling mode
ru: Режим масштабирования

en: Scaling mode to use.
ru: Режим масштабирования.

en: Fast bilinear
ru: Быстрое билинейное

en: Bilinear
ru: Билинейное

en: Bicubic (good quality)
ru: Бикубическое (хорошее качество)

en: Experimental
ru: Экспериментальное

en: Nearest neighbour (bad quality)
ru: Ближайший сосед (плохое качество)

en: Area
ru: Областное

en: Luma bicubic / chroma bilinear
ru: Бикубическое по яркости/билинейное по цветности

en: Gauss
ru: Гауссово

en: Bicubic spline
ru: Бикубическое кривыми

en: Video scaling filter
ru: Масштабирование видео

en: Swscale
ru: Масштабирование

en: YUVP converter
ru: Преобразователь YUVP

en: Image hue (-180..180)
ru: Оттенок (-180..180)

en: Set the image hue, between -180 and 180. Defaults to 0.
ru: Задайте оттенок изображения, от -180 до 180. По умолчанию 0.

en: Image properties filter
ru: Свойства изображения

en: Image adjust
ru: Настройка изображения

en: Use an image's alpha channel as a transparency mask.
ru: Создаёт маску прозрачности из альфа-канала изображения.

en: Transparency mask
ru: Маска прозрачности

en: Alpha blending transparency mask. Uses a png alpha channel.
ru: Маска прозрачности альфа-смешивания. Используется альфа-канал PNG.

en: Alpha mask video filter
ru: Видеофильтр Альфа-маска

en: Alpha mask
ru: Альфа-маска

en: Color scheme
ru: Цветовая схема

en: Define the glasses' color scheme
ru: Определяет цветовую схему очков

en: Convert 3D picture to anaglyph image video filter
ru: Фильтр преобразования 3D-изображения в анаглиф

en: Window size
ru: Размер окна

en: Number of frames (0 to 100)
ru: Число кадров (от 0 до 100)

en: Softening value
ru: Значение смягчения

en: Number of frames consider for smoothening (0 to 30)
ru: Число кадров, анализируемых для смягчения (от 0 до 30)

en: antiflicker video filter
ru: Видеофильтр Устранение мерцания

en: antiflicker
ru: Устранение мерцания

en: Ball color
ru: Цвет шарика

en: Edge visible
ru: Отображение контуров

en: Set edge visibility.
ru: Устанавливает видимость контуров.

en: Ball speed
ru: Скорость шарика

en: Set ball speed, the displacement value in number of pixels by frame.
ru: Определяет скорость шарика как смещение на заданное количество пикселов за один кадр.

en: Ball size
ru: Размер шарика

en: Set ball size giving its radius in number of pixels
ru: Определяет размер шарика (радиус в пикселах).

en: Gradient threshold
ru: Порог градиента

en: Set gradient threshold for edge computation.
ru: Определяет порог градиента для вычисления контуров.

en: Augmented reality ball game
ru: Дополненная реальность — анимация «Шарик»

en: Ball video filter
ru: Видеофильтр «Шарик»

en: Ball
ru: Шарик

en: Number of time to blend
ru: Количество наложений

en: The number of time the blend will be performed
ru: Сколько раз производится наложение

en: Alpha of the blended image
ru: Альфа накладываемого изображения

en: Alpha with which the blend image is blended
ru: Величина альфа, используемая для накладываемого изображения

en: Image to be blended onto
ru: Основное изображение

en: The image which will be used to blend onto
ru: Изображение, на которое накладывается другое изображение

en: Chroma for the base image
ru: Цветность осн. изображения

en: Chroma which the base image will be loaded in
ru: Цветность, в которой будет загружено основное изображение

en: Image which will be blended
ru: Накладываемое изображение

en: The image blended onto the base image
ru: Изображение, накладываемое на основное

en: Chroma for the blend image
ru: Цветность наклад. изображения

en: Chroma which the blend image will be loaded in
ru: Цветность, в которой будет загружено накладываемое изображение

en: Blending benchmark filter
ru: Тест скорости наложений

en: Blendbench
ru: Тест скорости наложений

en: Benchmarking
ru: Тест скорости

en: Base image
ru: Основное изображение

en: Blend image
ru: Накладываемое изображение

en: Video pictures blending
ru: Смешивание видеоизображений

en: This effect, also known as "greenscreen" or "chroma key" blends the "blue parts" of the foreground image of the mosaic on the background (like weather forecasts). You can choose the "key" color for blending (blue by default).
ru: Этот эффект, также известный как «зелёный фон» или «хромакей», заменяет «синие части» переднего изображения мозаики на заднее изображение (как в прогнозах погоды). Цвет фона можно выбирать (по умолчанию — синий).

en: Bluescreen U value
ru: Значение U синего фона

en: "U" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 120 for blue.
ru: Значение U для цвета фона (в значениях YUV). От 0 до 255. По умолчанию 120 для синего.

en: Bluescreen V value
ru: Значение V синего фона

en: "V" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 90 for blue.
ru: Значение V для цвета фона (в значениях YUV). От 0 до 255. По умолчанию 90 для синего.

en: Bluescreen U tolerance
ru: Допустимое отклонение U синего фона

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the U plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
ru: Допустимое отклонение значения U для смешивания. Наиболее подходящие значения от 10 до 20.

en: Bluescreen V tolerance
ru: Допустимое отклонение V синего фона

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the V plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
ru: Допустимое отклонение значения V для смешивания. Наиболее подходящие значения от 10 до 20.

en: Bluescreen video filter
ru: Видеофильтр Синий фон

en: Bluescreen
ru: Синий фон

en: Output width
ru: Ширина выводимого видео

en: Output (canvas) image width
ru: Ширина выводимого изображения (полотна)

en: Output height
ru: Высота выводимого видео

en: Output (canvas) image height
ru: Высота выводимого изображения (полотна)

en: Output picture aspect ratio
ru: Соотношение сторон изображения для вывода

en: Set the canvas' picture aspect ratio. If omitted, the canvas is assumed to have the same SAR as the input.
ru: Установите соотношение сторон полотна. Если значение не указано, используется соотношение сторон образца (SAR) исходного видео.

en: Pad video
ru: Выравнивание видео

en: If enabled, video will be padded to fit in canvas after scaling. Otherwise, video will be cropped to fix in canvas after scaling.
ru: Если параметр включён, видео после масштабирования будет подогнано под размеры полотна. В противном случае оно будет обрезано.

en: Automatically resize and pad a video
ru: Автоматическое изменение размеров и выравнивание видео

en: Canvas
ru: Изменение размера

en: Canvas video filter
ru: Видеофильтр Изменение размера

en: Use a specific Core Image Filter
ru: Использовать определённый фильтр Core Image

en: Example: 'CICrystallize', 'CIBumpDistortion', 'CIThermal', 'CIComicEffect'
ru: Пример: 'CICrystallize', 'CIBumpDistortion', 'CIThermal', 'CIComicEffect'

en: Mac OS X hardware video filters
ru: Аппаратные видеофильтры Mac OS X

en: Colors similar to this will be kept, others will be grayscaled. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
ru: Цвета, схожие с указанным, останутся, остальные станут оттенками серого. Значение указывается в шестнадцатеричном виде (как цвета в HTML). Первые два символа отвечают за красный, затем зелёный и синий. #000000 - чёрный, #FF0000 - красный, #00FF00 - зелёный, #FFF00 - жёлтый (красный + зелёный), #FFFFFF - белый

en: Select one color in the video
ru: Выберите один цвет в видео

en: Color threshold filter
ru: Цветовой порог

en: Saturation threshold
ru: Порог насыщенности

en: Similarity threshold
ru: Порог схожести

en: Pixels to crop from top
ru: Обрезать сверху

en: Number of pixels to crop from the top of the image.
ru: Ширина полосы (в пикселах), обрезаемой сверху изображения.

en: Pixels to crop from bottom
ru: Обрезать снизу

en: Number of pixels to crop from the bottom of the image.
ru: Ширина полосы (в пикселах), обрезаемой снизу изображения.

en: Pixels to crop from left
ru: Обрезать слева

en: Number of pixels to crop from the left of the image.
ru: Ширина полосы (в пикселах), обрезаемой слева.

en: Pixels to crop from right
ru: Обрезать справа

en: Number of pixels to crop from the right of the image.
ru: Ширина полосы (в пикселах), обрезаемой справа.

en: Pixels to padd to top
ru: Дополнить сверху

en: Number of pixels to padd to the top of the image after cropping.
ru: Ширина полосы (в пикселах), добавляемой сверху изображения после кадрирования.

en: Pixels to padd to bottom
ru: Дополнить снизу

en: Number of pixels to padd to the bottom of the image after cropping.
ru: Ширина полосы (в пикселах), добавляемой снизу изображения после кадрирования.

en: Pixels to padd to left
ru: Дополнить слева

en: Number of pixels to padd to the left of the image after cropping.
ru: Ширина полосы (в пикселах), добавляемой слева после кадрирования.

en: Pixels to padd to right
ru: Дополнить справа

en: Number of pixels to padd to the right of the image after cropping.
ru: Ширина полосы (в пикселах), добавляемой справа после кадрирования.

en: Croppadd
ru: Кадрирование

en: Video cropping filter
ru: Видеофильтр Кадрирование

en: Padd
ru: Дополнение

en: Latest
ru: Последний

en: AltLine
ru: Интерполяция

en: Upconvert
ru: Повышение

en: Low
ru: Низкая

en: Medium
ru: Средняя

en: High
ru: Высокая

en: Streaming deinterlace mode
ru: Режим устранения чересстрочности для потока

en: Deinterlace method to use for streaming.
ru: Метод устранения чересстрочности для потокового вещания.

en: Phosphor chroma mode for 4:2:0 input
ru: Цветность при фосфоризации для входа 4:2:0

en: Choose handling for colours in those output frames that fall across input frame boundaries. 
    
    Latest: take chroma from new (bright) field only. Good for interlaced input, such as videos from a camcorder. 
    
    AltLine: take chroma line 1 from top field, line 2 from bottom field, etc. 
    Default, good for NTSC telecined input (anime DVDs, etc.). 
    
    Blend: average input field chromas. May distort the colours of the new (bright) field, too. 
    
    Upconvert: output in 4:2:2 format (independent chroma for each field). Best simulation, but requires more CPU and memory bandwidth.
ru: Метод обработки цвета в выходных кадрах, выходящих за границы кадров на входе. 
    
    Последний: взять цвет только из нового (яркого) поля. Подходит для чересстрочного входа, например, видео с видеокамеры. 
    
    Интерполяция: взять 1 строку цвета из верхнего поля, 2 строку из нижнего и т. д. 
    По умолчанию подходит для видео в NTSC (аниме на DVD и т. п.). 
    
    Смешивание: усреднение цветов входных полей. Может также искажать цвета нового (яркого) поля. 
    
    Повышение: вывод в формате 4:2:2 (отдельные цвета для каждого поля). Лучшее приближение, но требует больше ресурсов CPU и памяти.

en: Phosphor old field dimmer strength
ru: Интенсивность затухания старого поля

en: This controls the strength of the darkening filter that simulates CRT TV phosphor light decay for the old field in the Phosphor framerate doubler. Default: Low.
ru: Этот параметр определяет интенсивность затухания старого поля, подобно тому как уменьшается свечение точек в ЭЛТ, при удвоении частоты кадров. По умолчанию: низкая.

en: Deinterlacing video filter
ru: Видеофильтр устранения чересстрочности

en: Edge detection video filter
ru: Видеофильтр выявления границ

en: Edge detection
ru: Выявление границ

en: Detects edges in the frame and highlights them in white.
ru: Выявляет границы кадра и выделяет их белым цветом.

en: Image mask. Pixels with an alpha value greater than 50% will be erased.
ru: Изображение, используемое в качестве маски. Стираются пикселы со значением альфа больше 50%.

en: X coordinate of the mask.
ru: Координата X маски.

en: Y coordinate of the mask.
ru: Координата Y маски.

en: Remove zones of the video using a picture as mask
ru: Стирает части видео, используя изображение в качестве маски.

en: Erase video filter
ru: Видеофильтр Стирание

en: Erase
ru: Стирание

en: RGB component to extract
ru: Извлекаемый RGB-компонент

en: RGB component to extract. 0 for Red, 1 for Green and 2 for Blue.
ru: Извлекать указанный RGB-компонент.

en: Extract RGB component video filter
ru: Видеофильтр Извлечение RGB-компонента

en: FPS conversion video filter
ru: Видеофильтр изменения FPS

en: FPS Converter
ru: Преобразователь FPS

en: Freezing interactive video filter
ru: Интерактивный видеофильтр Стоп-кадр

en: Freeze
ru: Стоп-кадр

en: Gaussian's std deviation
ru: Гауссово стандартное отклонение

en: Gaussian's standard deviation. The blurring will take into account pixels up to 3*sigma away in any direction.
ru: Гауссово стандартное отклонение. При размывании учитываются пикселы, удалённые на величину до 3*сигма в любом направлении.

en: Add a blurring effect
ru: Добавляет эффект размывания

en: Gaussian blur video filter
ru: Видеофильтр Гауссово размывание

en: Gaussian Blur
ru: Гауссово размывание

en: Radius in pixels
ru: Радиус в пикселах

en: Strength
ru: Сила

en: Strength used to modify the value of a pixel
ru: Сила, прилагаемая для изменения значения пиксела

en: Gradfun video filter
ru: Видеофильтр Устранение полос Gradfun

en: Gradfun
ru: Устранение полос

en: Debanding algorithm
ru: Алгоритм устранения полос

en: Distort mode
ru: Режим искажения

en: Distort mode, one of "gradient", "edge" and "hough".
ru: Режим искажения. Допустимые значения: «Градиент», «Край» и «Хафа».

en: Gradient image type
ru: Тип градиента

en: Gradient image type (0 or 1). 0 will turn the image to white while 1 will keep colors.
ru: Тип градиента (0 или 1). 0 переключает изображение в белый цвет, 1 оставляет цвета как есть.

en: Apply cartoon effect
ru: Применить эффект мультфильма

en: Apply cartoon effect. It is only used by "gradient" and "edge".
ru: Применить эффект мультфильма. Используется только с режимами «Градиент» и «Край».

en: Apply color gradient or edge detection effects
ru: Применяет эффект цветового градиента или выявления краёв

en: Gradient video filter
ru: Видеофильтр Градиент

en: Variance of the gaussian noise
ru: Амплитуда шума

en: Minimal period
ru: Минимальный период

en: Minimal period of the noise grain in pixel
ru: Минимальный период зерна (в пикселах).

en: Maximal period
ru: Максимальный период

en: Maximal period of the noise grain in pixel
ru: Максимальный период зерна (в пикселах).

en: Grain video filter
ru: Видеофильтр Зернистость

en: Grain
ru: Зернистость

en: Adds filtered gaussian noise
ru: Добавляет шум по Гауссу

en: Spatial luma strength (0-254)
ru: Сила пространственной яркости (0-254)

en: Spatial chroma strength (0-254)
ru: Сила пространственной цветности (0-254)

en: Temporal luma strength (0-254)
ru: Сила временной яркости (0-254)

en: Temporal chroma strength (0-254)
ru: Сила временной цветности (0-254)

en: High Quality 3D Denoiser filter
ru: Фильтр 3D-стабилизации видео высокого качества

en: Invert video filter
ru: Видеофильтр Инверсия

en: Color inversion
ru: Тип инверсии

en: Magnify/Zoom interactive video filter
ru: Видеофильтр Лупа

en: Magnify
ru: Увеличение

en: Mirror orientation
ru: Ориентация зеркала

en: Defines orientation of the mirror splitting. Can be vertical or horizontal.
ru: Определяет ориентацию зеркального отражения. Может быть вертикальной или горизонтальной.

en: Vertical
ru: вертикальная

en: Horizontal
ru: горизонтальная

en: Direction
ru: Направление

en: Direction of the mirroring.
ru: Направление зеркального отражения.

en: Left to right/Top to bottom
ru: Слева направо/сверху вниз

en: Right to left/Bottom to top
ru: Справа налево/снизу вверх

en: Mirror video filter
ru: Видеофильтр Отражение

en: Mirror video
ru: Отражение

en: Splits video in two same parts, like in a mirror
ru: Разделяет видео на две части, как отражения в зеркале

en: Blur factor (1-127)
ru: Коэффициент размывания (1-127)

en: The degree of blurring from 1 to 127.
ru: Градус размывания от 1 до 127.

en: Motion blur filter
ru: Размывание движения

en: Motion detect video filter
ru: Видеофильтр Обнаружение движения

en: Old movie effect video filter
ru: Видеофильтр эффекта «Старое кино»

en: Old movie
ru: Старое кино

en: OpenCV face detection example filter
ru: Пример обнаружения лица с OpenCV

en: OpenCV example
ru: Пример с OpenCV

en: Haar cascade filename
ru: Имя файла с каскадом Хаара

en: Name of XML file containing Haar cascade description
ru: Название XML-файла, содержащего описание каскада Хаара

en: Use input chroma unaltered
ru: Использовать исходную цветность

en: I420 - first plane is grayscale
ru: I420 - первая плоскость серая

en: Don't display any video
ru: Не показывать видео

en: Display the input video
ru: Показывать входящее видео

en: Display the processed video
ru: Показывать обработанное видео

en: Show only errors
ru: Показывать только ошибки

en: Show errors and warnings
ru: Показывать ошибки и предупреждения

en: Show everything including debug messages
ru: Показывать всё, включая сообщения отладки

en: OpenCV video filter wrapper
ru: Надстройка видеофильтров OpenCV

en: Scale factor (0.1-2.0)
ru: Коэффициент масштабирования (0,1-2,0)

en: Amount by which to scale the picture before sending it to the internal OpenCV filter
ru: Коэффициент масштабирования изображения до передачи его внутреннему фильтру OpenCV

en: OpenCV filter chroma
ru: Цветность фильтра OpenCV

en: Chroma to convert picture to before sending it to the internal OpenCV filter
ru: Цветность, в которую переводится изображение, прежде чем передать его внутреннему фильтру OpenCV

en: Wrapper filter output
ru: Вывод фильтра надстройки

en: Determines what (if any) video is displayed by the wrapper filter
ru: Определяет, какое видео отображается фильтром надстройки

en: OpenCV internal filter name
ru: Название внутреннего фильтра OpenCV

en: Name of internal OpenCV plugin filter to use
ru: Название используемого внутреннего фильтра модуля OpenCV

en: Posterize level (number of colors is cube of this value)
ru: Уровень изогелии (число цветов будет кубом этого значения)

en: Posterize video filter
ru: Видеофильтр Изогелия

en: Posterize video by lowering the number of colors
ru: Придаёт видео постерный стиль, уменьшая число цветов

en: Quality of post processing. Valid range is 0 (disabled) to 6 (highest)
    Higher levels require more CPU power, but produce higher quality pictures.
    With default filter chain, the values map to the following filters:
    1: hb, 2-4: hb+vb, 5-6: hb+vb+dr
ru: Качество пост-обработки. Допустимые значение - от 0 (отключено) до 6 (максимум).
    Высокие уровни требуют значительно больше ресурсов CPU, но дают более красивую картинку.
    С цепочкой фильтров по умолчанию эти значения включают следующие фильтры:
    1: hb, 2-4: hb+vb, 5-6: hb+vb+dr

en: FFmpeg post processing filter chains
ru: Цепочки фильтров пост-обработки FFmpeg

en: Video post processing filter
ru: Пост-обработка видео

en: Postproc
ru: Пост-обработка

en: Lowest
ru: самое низкое

en: Highest
ru: самое высокое

en: Psychedelic video filter
ru: Видеофильтр Психоделия

en: Number of puzzle rows
ru: Количество строк головоломки

en: Number of puzzle columns
ru: Количество столбцов головоломки

en: Game mode
ru: Режим игры

en: Select game mode variation from jigsaw puzzle to sliding puzzle.
ru: Выберите вариант игры: пазл, пятнашки и т. п.

en: Border
ru: Граница

en: Unshuffled Border width.
ru: Ширина статической границы

en: Small preview
ru: Миниатюра

en: Show small preview.
ru: Показывать миниатюру.

en: Small preview size
ru: Размер миниатюры

en: Show small preview size (percent of source).
ru: Размер показываемой миниатюры (в процентах от исходного).

en: Piece edge shape size
ru: Размер границы элемента

en: Size of the curve along the piece's edge
ru: Размер рамки вокруг элемента

en: Auto shuffle
ru: Автоперемешивание

en: Auto shuffle delay during game
ru: Задержка автоперемешивания во время игры

en: Auto solve
ru: Авторешение

en: Auto solve delay during game
ru: Задержка авторешения во время игры

en: Rotation
ru: Поворот

en: Rotation parameter: none;180;90-270;mirror
ru: Режим поворота: нет;180;90-270;отражение

en: jigsaw puzzle
ru: пазл

en: sliding puzzle
ru: пятнашки

en: swap puzzle
ru: перестановка

en: exchange puzzle
ru: перемена мест

en: 0/90/180/270/mirror
ru: 0/90/180/270/отражение

en: Puzzle interactive game video filter
ru: Видеофильтр Интерактивная головоломка

en: Puzzle
ru: Головоломка

en: Ripple video filter
ru: Видеофильтр Рябь

en: Ripple
ru: Рябь

en: Angle in degrees
ru: Угол в градусах

en: Angle in degrees (0 to 359)
ru: Угол в градусах (0 - 359)

en: Use motion sensors
ru: Использовать сенсоры движения

en: Rotate video filter
ru: Видеофильтр Вращение

en: Rotate
ru: Вращение

en: Image format
ru: Формат изображения

en: Format of the output images (png, jpeg, ...).
ru: Формат изображений для вывода (png, jpeg и т. п.).

en: You can enforce the image width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
ru: Вы можете изменить ширину видео. Со значением -1 (по умолчанию) VLC будет подстраивать её под характеристики видео.

en: You can enforce the image height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
ru: Вы можете задать высоту видео. Со значением -1 (по умолчанию) VLC будет подстраивать её под характеристики видео.

en: Recording ratio
ru: Частота записи

en: Ratio of images to record. 3 means that one image out of three is recorded.
ru: Частота записи изображений. Например, 3 означает, что будет записано каждое третье изображение.

en: Filename prefix
ru: Префикс имён файлов

en: Prefix of the output images filenames. Output filenames will have the "prefixNUMBER.format" form if replace is not true.
ru: Префикс имён выходных файлов. Изображения будут сохраняться в файлах с именами «префиксНОМЕР.формат» (при записи не в один файл).

en: Directory path prefix
ru: Префикс пути

en: Directory path where images files should be saved. If not set, then images will be automatically saved in users homedir.
ru: Путь к каталогу, где будут сохранены файлы изображений. Если этот путь не задан, они будут сохраняться в домашнем каталоге пользователя.

en: Always write to the same file
ru: Всегда записывать в тот же файл

en: Always write to the same file instead of creating one file per image. In this case, the number is not appended to the filename.
ru: Записывать изображения не в последовательные, а в один и тот же файл. В этом случае в имя файла не добавляется номер изображения.

en: Send your video to picture files
ru: Сохранение видеосцен в виде изображений

en: Scene filter
ru: Сцены

en: Scene video filter
ru: Видеофильтр Сцены

en: Sepia intensity
ru: Интенсивность

en: Intensity of sepia effect
ru: Интенсивность эффекта Сепия

en: Sepia video filter
ru: Видеофильтр Сепия

en: Gives video a warmer tone by applying sepia effect
ru: Придаёт видео тёплые тона, приближая его к цвету сепии

en: Sharpen strength (0-2)
ru: Интенсивность усиления резкости (0-2)

en: Set the Sharpen strength, between 0 and 2. Defaults to 0.05.
ru: Указать интенсивность усиления резкости от 0 до 2. По умолчанию 0,05.

en: Augment contrast between contours.
ru: Усиление контраста между контурами

en: Sharpen video filter
ru: Видеофильтр Резкость

en: Transform type
ru: Тип трансформации

en: Transpose
ru: транспонирование

en: Anti-transpose
ru: обратное транспонирование

en: Video transformation filter
ru: Фильтр трансформации видео

en: Transformation
ru: Трансформация

en: Rotate or flip the video
ru: Вращает или переворачивает изображение

en: VHS movie effect video filter
ru: Видеофильтр эффекта «Фильм на видеокассете»

en: VHS movie
ru: Фильм на видеокассете

en: Wave video filter
ru: Видеофильтр Волны

en: Wave
ru: Волна

en: ASCII Art
ru: ASCII-графика

en: ASCII-art video output
ru: Вывод видео ASCII-графикой

en: Android Window
ru: Окно Android

en: Android native window
ru: Стандартное окно Android

en: Color ASCII art video output
ru: Вывод видео цветной ASCII-графикой

en: Core Animation OpenGL Layer (Mac OS X)
ru: Слой Core Animation OpenGL (Mac OS X)

en: Timelength after which we assume there is no signal.
ru: Задержка, после которой констатируется отсутствие сигнала.

en: Timelength after which we assume there is no signal.
    After this delay we black out the video.
ru: Задержка, после которой констатируется отсутствие сигнала.
    По истечении этого времени видео отключается.

en: Active Format Descriptor value
ru: Значение Active Format Descriptor

en: Aspect Ratio of the source picture.
ru: Соотношение сторон исходного изображения.

en: Active Format Descriptor line
ru: Строка с Active Format Descriptor

en: VBI line on which to output Active Format Descriptor.
ru: Строка VBI, в которой будет выводиться Active Format Descriptor.

en: Picture to display on input signal loss
ru: Изображение, выводимое при потере сигнала на входе

en: Output card
ru: Плата вывода

en: DeckLink output card, if multiple exist. The cards are numbered from 0.
ru: Номер платы вывода DeckLink, если их несколько (нумерация с 0).

en: Desired output mode
ru: Формат вывода

en: Desired output mode for DeckLink output. This value should be a FOURCC code in textual form, e.g. "ntsc".
ru: Требуемый формат вывода видео при выводе через DeckLink. Значение указывается в виде текстового кода FOURCC, например «ntsc».

en: Audio connection for DeckLink output.
ru: Аудиоподключение для выхода DeckLink.

en: Audio sampling rate (in hertz) for DeckLink output. 0 disables audio output.
ru: Частота дискретизации звука (в Гц) для вывода в DeckLink. 0 отключает вывод звука.

en: Number of output channels for DeckLink output. Must be 2, 8 or 16. 0 disables audio output.
ru: Число каналов для вывода звука в DeckLink (2, 8 или 16). 0 отключает вывод звука.

en: Video connection for DeckLink output.
ru: Видеоподключение для выхода DeckLink.

en: Use 10 bits per pixel for video frames.
ru: Использовать 10 бит на пиксел видео.

en: DecklinkOutput
ru: Вывод в Decklink

en: Output module to write to Blackmagic SDI card
ru: Модуль вывода через плату Blackmagic SDI

en: DeckLink General Options
ru: Общие параметры DeckLink

en: DeckLink Video Output module
ru: Модуль вывода видео в DeckLink

en: DeckLink Video Options
ru: Параметры видео DeckLink

en: DeckLink Audio Output module
ru: Модуль вывода аудио в DeckLink

en: DeckLink Audio Options
ru: Параметры аудио DeckLink

en: Window handle (HWND)
ru: Код окна (HWND)

en: Video will be embedded in this pre-existing window. If zero, a new window will be created.
ru: Видео может выводиться в существующем окно с заданным кодом, или в новом, если код равен 0.

en: Drawable
ru: Растягивающийся

en: Embedded window video
ru: Встроенное видео для X-окна

en: Framebuffer device
ru: Устройство фреймбуфера

en: Framebuffer device to use for rendering (usually /dev/fb0).
ru: Используемое устройство фреймбуфера (обычно /dev/fb0).

en: Run fb on current tty
ru: Буфер кадров на текущем tty

en: Run framebuffer on current TTY device (default enabled). (disable tty handling with caution)
ru: Запускать буфер кадров на текущем tty-устройстве (по умолчанию включено, отключать следует с осторожностью).

en: Framebuffer resolution to use
ru: Разрешение буфера кадров

en: Select the resolution for the framebuffer. Currently it supports the values 0=QCIF 1=CIF 2=NTSC 3=PAL, 4=auto (default 4=auto)
ru: Выберите разрешение буфера кадров. В настоящее время поддерживаются значения: 0=QCIF, 1=CIF, 2=NTSC, 3=PAL, 4=авто (по умолчанию)

en: Framebuffer uses hw acceleration
ru: Аппаратное ускорение

en: Disable for double buffering in software.
ru: Выключите для двойной программной буферизации.

en: Image format (default RGB)
ru: Формат изображения (по умолчанию RGB)

en: Chroma fourcc used by the framebuffer. Default is RGB since the fb device has no way to report its chroma.
ru: Код цветности буфера кадров. По умолчанию RGB, так как устройство fb не имеет возможности сообщить свою цветность.

en: GNU/Linux framebuffer video output
ru: Вывод видео через фреймбуфер GNU/Linux

en: GLX extension for OpenGL
ru: Расширение GLX для OpenGL

en: Enable a workaround for T23
ru: Обходной приём для T23

en: Enable this option if the diagonal stripes are displayed when the window size is equal to or smaller than the movie size.
ru: Включите этот параметр, если видны диагональные полосы, когда размер окна меньше или равен размеру видео.

en: Video mode
ru: Видеорежим

en: Select a proper video mode to be used by KVA.
ru: Выберите подходящий видеорежим для KVA.

en: K Video Acceleration video output
ru: Вывод видео через K Video Acceleration

en: Mac OS X OpenGL video output
ru: Вывод видео через OpenGL (в Mac OS X)

en: OpenGL extension
ru: Расширение OpenGL

en: OpenGL ES 2 extension
ru: Расширение OpenGL ES 2

en: Extension through which to use the Open Graphics Library (OpenGL).
ru: Расширение, через которое будет использоваться открытая графическая библиотека (OpenGL).

en: OpenGL for Embedded Systems 2 video output
ru: Вывод видео через OpenGL ES 2

en: OpenGL video output
ru: Вывод видео через OpenGL

en: EGL extension for OpenGL
ru: Расширение EGL для OpenGL

en: The desktop mode allows you to display the video on the desktop.
ru: Этот режим позволяет воспроизводить видео на поверхности рабочего стола.

en: Use hardware blending support
ru: Использовать аппаратную поддержку наложения

en: Try to use hardware acceleration for subtitle/OSD blending.
ru: Попытаться использовать аппаратное ускорение для наложения субтитров/OSD.

en: Pixel Shader
ru: Пиксельный шейдер

en: Choose a pixel shader to apply.
ru: Выберите пиксельный шейдер, который вы хотите применить.

en: Path to HLSL file
ru: Путь к файлу HLSL

en: Path to an HLSL file containing a single pixel shader.
ru: Путь к файлу HLSL, содержащему описание одного пискельного шейдера.

en: HLSL File
ru: Файл HLSL

en: Recommended video output for Windows Vista and later versions
ru: Режим вывода, рекомендованный для Windows Vista и более новых версий

en: Direct3D9 video output
ru: Вывод видео через Direct3D9

en: Recommended video output for Windows 8 and later versions
ru: Режим вывода, рекомендованный для Windows 8 и более новых версий

en: Direct3D11 video output
ru: Вывод видео через Direct3D11

en: Use hardware YUV->RGB conversions
ru: Использовать аппаратное преобразование YUV->RGB

en: Try to use hardware acceleration for YUV->RGB conversions. This option doesn't have any effect when using overlays.
ru: Использовать аппаратное ускорение при преобразовании YUV->RGB. Этот параметр не действует при использовании слоёв.

en: Overlay video output
ru: Оверлейный вывод видео

en: Overlay is the hardware acceleration capability of your video card (ability to render video directly). VLC will try to use it by default.
ru: Оверлейный вывод - это встроенная в видеокарту способность выводить видеопоток напрямую. VLC будет пытаться использовать это по умолчанию.

en: Use video buffers in system memory
ru: Видеобуферы в системной памяти

en: Create video buffers in system memory instead of video memory. This isn't recommended as usually using video memory allows benefiting from more hardware acceleration (like rescaling or YUV->RGB conversions). This option doesn't have any effect when using overlays.
ru: Создавать видеобуферы в системной памяти, а не в видеопамяти. Не рекомендуется, так как обычно в видеопамяти можно получить выигрыш от аппаратного ускорения (например, масштабирования или преобразования YUV->RGB). Этот параметр не действует при использовании слоёв.

en: Use triple buffering for overlays
ru: Использовать тройную буферизацию для слоёв

en: Try to use triple buffering when using YUV overlays. That results in much better video quality (no flickering).
ru: Использовать тройную буферизацию для YUV-слоёв, что позволяет улучшить качество изображения (убрать мигание).

en: Name of desired display device
ru: Название желаемого устройства дисплея

en: In a multiple monitor configuration, you can specify the Windows device name of the display that you want the video window to open on. For example, "\\.\DISPLAY1" or "\\.\DISPLAY2".
ru: Если у вас подключены несколько мониторов, вы можете указать название устройства Windows для открытия окна видео. Например, «\\.\DISPLAY1» или «\\.\DISPLAY2».

en: Recommended video output for Windows XP. Incompatible with Vista's Aero interface
ru: Режим вывода, рекомендованный для Windows XP. Несовместим с интерфейсом Aero.

en: DirectX (DirectDraw) video output
ru: Вывод видео через DirectX (DirectDraw)

en: Wallpaper
ru: Видео на рабочем столе

en: OpenGL video output for Windows
ru: Вывод видео через OpenGL для Windows

en: Windows GDI video output
ru: Вывод видео через Windows GDI

en: GPU affinity
ru: Маска использования GPU

en: WGL extension for OpenGL
ru: Расширение WGL для OpenGL

en: Dummy image chroma format
ru: Фиктивный формат цветности

en: Force the dummy video output to create images using a specific chroma format instead of trying to improve performances by using the most efficient one.
ru: Выберите фиктивный видеовывод, чтобы получить изображения в заданном формате цветности, а не в наиболее эффективном с точки зрения производительности.

en: Dummy video output
ru: Фиктивный вывод видео

en: Statistics video output
ru: Вывод статистики

en: Video memory buffer width.
ru: Ширина буфера видеопамяти.

en: Video memory buffer height.
ru: Высота буфера видеопамяти.

en: Pitch
ru: Поперечная ось

en: Video memory buffer pitch in bytes.
ru: Полная ширина буфера видеопамяти в байтах.

en: Chroma
ru: Цветность

en: Output chroma for the memory image as a 4-character string, eg. "RV32".
ru: Цветность на выходе для изображения в памяти (строка из 4 символов, например, «RV32»).

en: Video memory output
ru: Вывод в видеопамять

en: Video memory
ru: Видеопамять

en: Wayland display
ru: Дисплей Wayland

en: Video will be rendered with this Wayland display. If empty, the default display will be used.
ru: Видео будет выводиться на этом дисплее Wayland. Если дисплей не указан, то на дисплее по умолчанию.

en: WL shell
ru: Оболочка WL

en: Wayland shell surface
ru: Поверхность оболочки Wayland

en: Wayland shared memory video output
ru: Вывод видео через общую память Wayland

en: XDG shell
ru: Оболочка XDG

en: XDG shell surface
ru: Поверхность оболочки XDG

en: X11 display
ru: Дисплей X11

en: Video will be rendered with this X11 display. If empty, the default display will be used.
ru: Видео будет выводиться на этом дисплее X11. Если дисплей не указан, то на дисплее по умолчанию.

en: X11 window ID
ru: Код окна X11

en: X window
ru: X-окно

en: X11 video window (XCB)
ru: Видеоокно X11 (XCB)

en: X11 video output (XCB)
ru: Вывод через X11 (XCB)

en: XVideo adaptor number
ru: Номер адаптера XVideo

en: XVideo hardware adaptor to use. By default, VLC will use the first functional adaptor.
ru: Видеоадаптер, используемый для XVideo. По умолчанию используется первый функционирующий адаптер.

en: XVideo format id
ru: Формат XVideo

en: XVideo image format id to use. By default, VLC will try to use the best match for the video being played.
ru: Код формата изображения для XVideo. По умолчанию VLC пытается подобрать оптимальный для воспроизводимого видео.

en: XVideo output (XCB)
ru: Вывод через XVideo (XCB)

en: device, fifo or filename
ru: Устройство, именованный канал или имя файла

en: device, fifo or filename to write yuv frames too.
ru: Имя устройства, канала или файла для записи yuv-кадров.

en: Chroma used
ru: Цветность

en: Force use of a specific chroma for output.
ru: Принудительное использование определённой цветности для вывода.

en: Add a YUV4MPEG2 header
ru: Добавление заголовка YUV4MPEG2

en: The YUV4MPEG2 header is compatible with mplayer yuv video output and requires YV12/I420 fourcc.
ru: Заголовок YUV4MPEG2 совместим с yuv-выводом mplayer и требует указания кода FourCC YV12/I420.

en: YUV output
ru: Вывод через YUV

en: YUV video output
ru: Вывод видео через YUV

en: Number of video windows in which to clone the video.
ru: Количество окон, в которых вы хотите клонировать видео.

en: Video output modules
ru: Модули вывода видео

en: You can use specific video output modules for the clones. Use a comma-separated list of modules.
ru: Вы можете выбрать определённые модули вывода для клонов. Укажите список модулей, разделённый запятыми.

en: Duplicate your video to multiple windows and/or video output modules
ru: Дублирует одно видео для нескольких окон и/или модулей вывода

en: Clone video filter
ru: Видеофильтр Клонирование

en: Select the number of horizontal video windows in which to split the video
ru: Выберите количество окон, на которые будет разделено видео по горизонтали.

en: Select the number of vertical video windows in which to split the video
ru: Выберите количество окон, на которые будет разделено видео по вертикали.

en: Active windows
ru: Активные окна

en: Comma-separated list of active windows, defaults to all
ru: Список активных окон, через запятую. По умолчанию все.

en: Split the video in multiple windows to display on a wall of screens
ru: Разделяет видео на несколько окон для отображения на стене экранов

en: Panoramix: wall with overlap video filter
ru: Видеофильтр Панорамикс: «стена» с наложением

en: Panoramix
ru: Панорамикс

en: length of the overlapping area (in %)
ru: Длина области накладывания (в %)

en: Select in percent the length of the blended zone
ru: Длина зоны смешивания в процентах

en: height of the overlapping area (in %)
ru: Высота области накладывания (в %)

en: Select in percent the height of the blended zone (case of 2x2 wall)
ru: Высота зоны смешивания в процентах (в случае стены 2х2)

en: Attenuation
ru: Смягчение

en: Check this option if you want attenuate blended zone by this plug-in (if option is unchecked, attenuate is made by opengl)
ru: Смягчение зоны смешивания (если отключено, то смягчение осуществляет OpenGL)

en: Attenuation, begin (in %)
ru: Смягчение, начало (в %)

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the beginning blended zone
ru: Коэффициент Лагранжа для начала зоны смешивания (в процентах)

en: Attenuation, middle (in %)
ru: Смягчение, середина (в %)

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the middle of blended zone
ru: Коэффициент Лагранжа для середины зоны смешивания (в процентах)

en: Attenuation, end (in %)
ru: Смягчение, конец (в %)

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the end of blended zone
ru: Коэффициент Лагранжа для конца зоны смешивания (в процентах)

en: middle position (in %)
ru: Расположение середины (в %)

en: Select in percent (50 is center) the position of the middle point (Lagrange) of blended zone
ru: Расположение средней точки (Лагранж) в зоне смешивания (в процентах, 50 - центр)

en: Gamma (Red) correction
ru: Гамма-коррекция красного

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Red or Y component)
ru: Гамма для коррекции зоны смешивания (Красный или Y-компонент)

en: Gamma (Green) correction
ru: Гамма-коррекция зелёного

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Green or U component)
ru: Гамма для коррекции зоны смешивания (Зелёный или U-компонент)

en: Gamma (Blue) correction
ru: Гамма-коррекция синего

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Blue or V component)
ru: Гамма для коррекции зоны смешивания (Синий или V-компонент)

en: Black Crush for Red
ru: Сжатие чёрного для красного

en: Select the Black Crush of blended zone (Red or Y component)
ru: Сжатие чёрного в зоне смешивания (Красный или Y-компонент)

en: Black Crush for Green
ru: Сжатие чёрного для зелёного

en: Select the Black Crush of blended zone (Green or U component)
ru: Сжатие чёрного в зоне смешивания (Зелёный или U-компонент)

en: Black Crush for Blue
ru: Сжатие чёрного для синего

en: Select the Black Crush of blended zone (Blue or V component)
ru: Сжатие чёрного в зоне смешивания (Синий или V-компонент)

en: White Crush for Red
ru: Сжатие белого для красного

en: Select the White Crush of blended zone (Red or Y component)
ru: Сжатие белого в зоне смешивания (Красный или Y-компонент)

en: White Crush for Green
ru: Сжатие белого для зелёного

en: Select the White Crush of blended zone (Green or U component)
ru: Сжатие белого в зоне смешивания (Зелёный или U-компонент)

en: White Crush for Blue
ru: Сжатие белого для синего

en: Select the White Crush of blended zone (Blue or V component)
ru: Сжатие белого в зоне смешивания (Синий или V-компонент)

en: Black Level for Red
ru: Уровень чёрного для красного

en: Select the Black Level of blended zone (Red or Y component)
ru: Уровень чёрного в зоне смешивания (Красный или Y-компонент)

en: Black Level for Green
ru: Уровень чёрного для зелёного

en: Select the Black Level of blended zone (Green or U component)
ru: Уровень чёрного в зоне смешивания (Зелёный или U-компонент)

en: Black Level for Blue
ru: Уровень чёрного для синего

en: Select the Black Level of blended zone (Blue or V component)
ru: Уровень чёрного в зоне смешивания (Синий или V-компонент)

en: White Level for Red
ru: Уровень белого для красного

en: Select the White Level of blended zone (Red or Y component)
ru: Уровень белого в зоне смешивания (Красный или Y-компонент)

en: White Level for Green
ru: Уровень белого для зелёного

en: Select the White Level of blended zone (Green or U component)
ru: Уровень белого в зоне смешивания (Зелёный или U-компонент)

en: White Level for Blue
ru: Уровень белого для синего

en: Select the White Level of blended zone (Blue or V component)
ru: Уровень белого в зоне смешивания (Синий или V-компонент)

en: Number of horizontal windows in which to split the video.
ru: Количество окон для деления видео по горизонтали.

en: Number of vertical windows in which to split the video.
ru: Количество окон для деления видео по вертикали.

en: Element aspect ratio
ru: Соотношение сторон у элемента

en: Aspect ratio of the individual displays building the wall.
ru: Соотношение сторон у дисплеев, из которых состоит стена.

en: Wall video filter
ru: Видеофильтр Стена

en: Image wall
ru: Стена из изображений

en: The width of the visualization window, in pixels.
ru: Ширина окна визуализации, в пикселах.

en: The height of the visualization window, in pixels.
ru: Высота окна визуализации, в пикселах.

en: glSpectrum
ru: 3D-спектр

en: 3D OpenGL spectrum visualization
ru: Визуализация спектра в 3D (через OpenGL)

en: Goom display width
ru: Ширина дисплея Goom

en: Goom display height
ru: Высота дисплея Goom

en: This allows you to set the resolution of the Goom display (bigger resolution will be prettier but more CPU intensive).
ru: Позволяет установить разрешение дисплея Goom (большее разрешение требует больше мощности CPU).

en: Goom animation speed
ru: Скорость анимации Goom

en: This allows you to set the animation speed (between 1 and 10, defaults to 6).
ru: Позволяет установить скорость анимации (между 1 и 10, по умолчанию 6).

en: Goom effect
ru: Эффект Goom

en: projectM configuration file
ru: Файл конфигурации projectM

en: File that will be used to configure the projectM module.
ru: Файл, который будет использоваться для настройки модуля projectM.

en: projectM preset path
ru: Путь предустановок projectM

en: Path to the projectM preset directory
ru: Путь к каталогу предустановок projectM

en: Title font
ru: Шрифт заголовков

en: Font used for the titles
ru: Шрифт, используемый для вывода заголовков

en: Font menu
ru: Шрифт меню

en: Font used for the menus
ru: Шрифт, используемый для меню

en: The width of the video window, in pixels.
ru: Ширина окна видео, в пикселах.

en: The height of the video window, in pixels.
ru: Высота окна видео, в пикселах.

en: Mesh width
ru: Ширина мозаики

en: The width of the mesh, in pixels.
ru: Общая ширина мозаики, в пикселах.

en: Mesh height
ru: Высота мозаики

en: The height of the mesh, in pixels.
ru: Общая высота мозаики, в пикселах.

en: Texture size
ru: Размер текстуры

en: The size of the texture, in pixels.
ru: Размер текстуры, в пикселах.

en: libprojectM effect
ru: Эффект libprojectM

en: Effects list
ru: Список эффектов

en: A list of visual effect, separated by commas.
    Current effects include: dummy, scope, spectrum, spectrometer and vuMeter.
ru: Список эффектов, через запятую.
    Текущие эффекты включают в себя: dummy (фиктивный), scope (диапазон), spectrum(спектр), spectrometer (спектрометр) и vuMeter (индикатор громкости).

en: The width of the effects video window, in pixels.
ru: Ширина окна видеоэффектов, в пикселах.

en: The height of the effects video window, in pixels.
ru: Высота окна видеоэффектов, в пикселах.

en: FFT window
ru: Окно FFT

en: The type of FFT window to use for spectrum-based visualizations.
ru: Тип окна FFT, применяемого для спектральной визуализации.

en: Kaiser window parameter
ru: Параметр окна Кайзера

en: The parameter alpha for the Kaiser window. Increasing alpha increases the main-lobe width and decreases the side-lobe amplitude.
ru: Параметр альфа для окна Кайзера. При его увеличении увеличивается ширина главного лепестка и уменьшается амплитуда боковых.

en: Show 80 bands instead of 20
ru: Выводить 80 полос

en: More bands for the spectrometer: 80 if enabled, else 20.
ru: Больше полос для спектрометра: 80 (вкл.) или 20 (выкл.).

en: Number of blank pixels between bands.
ru: Количество чёрных пикселов между полосами.

en: Amplification
ru: Усиление

en: This is a coefficient that modifies the height of the bands.
ru: Коэффициент изменения высоты полос.

en: Draw peaks in the analyzer
ru: Рисовать пики в анализаторе спектра

en: Enable original graphic spectrum
ru: Включить оригинальный графический спектр

en: Enable the "flat" spectrum analyzer in the spectrometer.
ru: Включить «плоский» анализатор спектра в спектрометре.

en: Draw bands in the spectrometer
ru: Рисовать полосы в спектрометре

en: Draw the base of the bands
ru: Рисовать основание полос

en: Base pixel radius
ru: Радиус основания

en: Defines radius size in pixels, of base of bands(beginning).
ru: Радиус основания полос в пикселах.

en: Spectral sections
ru: Части спектра

en: Determines how many sections of spectrum will exist.
ru: Используемое количество частей спектра.

en: Peak height
ru: Высота пиков

en: Total pixel height of the peak items.
ru: Общая высота пиков.

en: Peak extra width
ru: Дополнительная ширина пиков

en: Additions or subtractions of pixels on the peak width.
ru: Прибавление или уменьшение ширины пиков в пикселах.

en: V-plane color
ru: Цвета V-plane

en: YUV-Color cube shifting across the V-plane ( 0 - 127 ).
ru: Переключение цветового куба YUV через V-plane (0-127).

en: Visualizer
ru: Визуализатор

en: Visualizer filter
ru: Фильтр визуализатора

en: Spectrum analyser
ru: Анализатор спектра

en: Hann
ru: Ханн

en: Flat Top
ru: Плоская вершина

en: Blackman-Harris
ru: Блэкмен-Харрис

en: Kaiser
ru: Кайзер

en: #paste your VLM commands here
ru: #вставьте сюда команды VLM

en: #separate commands with a new line or a semi-colon
ru: #разделите их точкой с запятой или разбейте по строкам

en: Play List
ru: Список воспроизведения

en: Output
ru: Вывод

en: Subtitle codec
ru: Кодек субтитров

en: Output	method
ru: Режим вывода

en: Multiplexer
ru: Мультиплексор

en: Video FPS
ru: Частота кадров

en: MUX options
ru: Параметры мультиплекса

en: Video scale
ru: Масштаб видео

en: Output port
ru: Порт вывода

en: Output	file
ru: Выходной файл

en: Input media
ru: Медиаисточник

en: Error:
ru: Ошибка:

en: Sample ui-state-error style.
ru: Пример сообщения ui-state-error.

en: File name
ru: Имя файла

en: Preamp:
ru: Предусиление:

en: Row border
ru: Граница строк

en: Column border
ru: Граница столбцов

en: Background
ru: Фон

en: Mosaic Tiles
ru: Плитки

en: Playback Rate
ru: Скорость воспроизведения

en: Audio Delay
ru: Задержка звука:

en: Subtitle Delay
ru: Задержка субтитров:

en: Time:
ru: Время:

en: VLC media player - Web Interface
ru: Веб-интерфейс VLC

en: Hide / Show Library
ru: Показать/скрыть медиатеку

en: Hide / Show Viewer
ru: Показать/скрыть видео

en: Manage Streams
ru: Управление потоками

en: Track Synchronisation
ru: Синхронизация дорожек

en: VLM Batch Commands
ru: Команды VLM

en: Loop
ru: Зацикливание

en: Empty Playlist
ru: Очистить плейлист

en: Queue Selected
ru: Поставить в очередь

en: Play Selected
ru: Воспроизвести

en: Refresh List
ru: Обновить список

en: Loading flowplayer...
ru: Загружается flowplayer...

en: If nothing appears, check your internet connection.
ru: Если ничего не происходит, проверьте подключение к Интернету.

en: VLC can display a QR code linking to the mobile version of the web interface; the web address of the web interface of your VLC media player instance will be transmitted over the internet to the Google Image Charts web service to generate this QR code.
ru: VLC может отображать QR-код со ссылкой на мобильную версию веб-интерфейса. Веб-адрес веб-интерфейса вашего медиаплеера VLC будет передан через Интернет в веб-службу Google Image Charts для создания этого QR-кода.

en: Do you want to go ahead with this?
ru: Хотите продолжить?

en: By creating a stream, the <i>Main Controls</i> will operate the stream instead of the main interface.
ru: При создании потока <i>Основное управление</i> будет воздействовать на поток, а не на основной интерфейс.

en: The stream will be created using default settings, for more advanced configuration, or to modify the default settings, select the button to the right: <i>Manage Streams</i>
ru: Поток будет создан с параметрами по умолчанию; для дополнительной настройки или изменения параметров по умолчанию нажмите кнопку: <i>Управление потоками</i>

en: Once the stream is created, the <i>Media Viewer</i> window will display the stream.
ru: После создания потока он будет выводиться в окне <i>Медиапроигрывателя</i>.

en: Volume will be controlled by the player, and not the <i>Main Controls</i>.
ru: Регулировать громкость можно будет в проигрывателе, а не в <i>Основном управлении</i>.

en: The current playing item will be streamed. If there is no currently playing item, the first selected item from the <i>Library</i> will be the subject of the stream.
ru: В поток будет выводиться текущий элемент воспроизведения, либо первый элемент, выбранный в <i>Медиатеке</i>.

en: To stop the stream and resume normal controls, click the <i>Open Stream</i> button again.
ru: Чтобы остановить поток и вернуть нормальное управление, щёлкните кнопку <i>Открыть поток</i> ещё раз.

en: Are you sure you wish to create the stream?
ru: Вы действительно хотите создать поток?

en: Dialog
ru: Диалог

en: Form
ru: Форма

en: Preset
ru: Предустановка

en: 0.00 dB
ru: 0.00 дБ

en: &Verbosity:
ru: &Детализация:

en: &Filter:
ru: &Фильтр:

en: &Save as...
ru: &Сохранить как...

en: Modules Tree
ru: Дерево модулей

en: Show extended options
ru: Показать дополнительные параметры

en: Show &more options
ru: Показать дополнительные параметры

en: Change the caching for the media
ru: Изменить размер кеша медиаданных

en:  ms
ru:  мс

en: Start Time
ru: Время запуска

en: Stop Time
ru: Время остановки

en: Edit Options
ru: Строка параметров

en: Extra media
ru: Другой файл

en: Complete MRL for VLC internal
ru: Полный MRL

en: Select the file
ru: Выберите файл

en: Change the start time for the media
ru: Изменить момент времени, с которого начинать воспроизведение

en: Change the stop time for the media
ru: Изменить момент остановки воспроизведения

en: Play another media synchronously (extra audio file, ...)
ru: Параллельно проигрывать другой медиафайл (аудио, ...)

en: Capture mode
ru: Режим захвата

en: Select the capture device type
ru: Выбрать тип устройства захвата

en: Device Selection
ru: Выбор устройства

en: Options
ru: Параметры

en: Access advanced options to tweak the device
ru: Показать дополнительные параметры для настройки устройства

en: Advanced options...
ru: Другие...

en: Disc Selection
ru: Выбор диска

en: Disable Disc Menus
ru: Отключает меню диска

en: No disc menus
ru: Без меню диска

en: Disc device
ru: Дисковое устройство

en: Starting Position
ru: Начальная позиция

en: Audio and Subtitles
ru: Аудио и субтитры

en: Use a sub&title file
ru: Использовать файл суб&титров

en: Select the subtitle file
ru: Выбрать файл субтитров

en: Choose one or more media file to open
ru: Выберите один или несколько файлов для воспроизведения

en: File Selection
ru: Выбор файлов

en: You can select local files with the following list and buttons.
ru: Добавьте в этот список локальные файлы для воспроизведения.

en: Add...
ru: Добавить...

en: Network Protocol
ru: Сетевой протокол

en: Please enter a network URL:
ru: Введите сетевой адрес:

en: Profile edition
ru: Редактирование профиля

en: Features
ru: Характеристики

en: Streamable
ru: Транслируемый

en: Chapters
ru: Главы

en: Menus
ru: Меню

en: Fra&me Rate
ru: Час&тота кадров

en: Same as source
ru: Как в источнике

en:  fps
ru:  к/с

en: Custom options
ru: Настраиваемые параметры

en: &Quality
ru: &Качество

en: Not Used
ru: Не определено

en:  kb/s
ru:  кб/сек

en: Encoding parameters
ru: Параметры кодирования

en: Frame size
ru: Размер кадра

en: px
ru: пкс

en: Sa&mple Rate
ru: Ч&астота дискретизации

en: Profile &Name
ru: &Название профиля

en: Set up media sources to stream
ru: Выберите медиаисточники для вещания

en: Destination Setup
ru: Настройка вывода

en: Select destinations to stream to
ru: Выберите назначения потока

en: Add destinations following the streaming methods you need. Be sure to check with transcoding that the format is compatible with the method used.
ru: Добавьте требуемые пути назначения и методы вещания. Убедитесь в том, что при перекодировании формат совместим с выбранным методом.

en: New destination
ru: Новое назначение

en: Display locally
ru: Воспроизводить локально

en: Transcoding Options
ru: Параметры перекодирования

en: Select and choose transcoding options
ru: Выберите и настройте параметры перекодирования

en: Activate Transcoding
ru: Включить перекодирование

en: Option Setup
ru: Настройка параметров

en: Set up any additional options for streaming
ru: Установите дополнительные параметры вещания

en: Miscellaneous Options
ru: Прочие параметры

en: Stream all elementary streams
ru: Выводить все элементарные потоки

en: Generated stream output string
ru: Строка вывода для генерируемого потока

en: Output module:
ru: Модуль вывода:

en: Use S/PDIF when available
ru: Использовать S/PDIF при его наличии

en: Effects
ru: Эффекты

en: Visualization:
ru: Визуализация:

en: Enable Time-Stretching audio
ru: Изменение скорости звука

en: Replay gain mode:
ru: Режим выравнивания громкости:

en: Normalize volume to:
ru: Нормализовать громкость до:

en: Tracks
ru: Дорожки

en: Preferred audio language:
ru: Предпочитаемый язык аудио:

en: Password:
ru: Пароль:

en: Username:
ru: Имя пользователя:

en: Submit played tracks stats to Last.fm
ru: Сообщать на Last.fm о том, что вы слушаете

en: Codecs
ru: Кодеки

en: x264 profile and level selection
ru: Выбор профиля и уровня x264

en: Hardware-accelerated decoding
ru: Декодирование с аппаратным ускорением

en: Video quality post-processing level
ru: Качество обработки видео

en: Skip H.264 in-loop deblocking filter
ru: Выкл. устранение блочности H.264

en: x264 preset and tuning selection
ru: Выбор настроек и предустановок x264

en: Optical drive
ru: Оптический диск

en: Default optical device
ru: Устройство по умолчанию

en: Damaged or incomplete AVI file
ru: При открытии повреждённого AVI

en: HTTP proxy URL
ru: HTTP-прокси

en: HTTP (default)
ru: HTTP (по умолчанию)

en: RTP over RTSP (TCP)
ru: RTP поверх RTSP (TCP)

en: Live555 stream transport
ru: Транспорт потока Live555

en: Default caching policy
ru: Политика кеширования по умолчанию

en: Menus language:
ru: Язык меню:

en: Look and feel
ru: Оформление и поведение

en: Use custom skin
ru: Другой стиль

en: This is VLC's default interface, with a native look and feel.
ru: Интерфейс VLC по умолчанию, с простым оформлением.

en: Use native style
ru: Стандартный стиль

en: Resize interface to video size
ru: Подгонять размер интерфейса под размер видео

en: Show controls in full screen mode
ru: Панель управления в полноэкранном режиме

en: Pause playback when minimized
ru: Пауза при сворачивании

en: Show media change popup:
ru: Уведомлять о смене медиаисточника:

en: Start in minimal view mode
ru: Запускать в компактном режиме

en: Force window style:
ru: Стиль окон:

en: Integrate video in interface
ru: Встроить видео в интерфейс

en: Show systray icon
ru: Значок в системном лотке

en: Auto raising the interface:
ru: Автоматический показ интерфейса:

en: Skin resource file:
ru: Файл оболочки:

en: Playlist and Instances
ru: Плейлист и поведение копий

en: Pause on the last frame of a video
ru: Пауза на последнем кадре видео

en: Allow only one instance
ru: Разрешить только одну копию

en: Activate updates notifier
ru: Включить уведомления об обновлениях

en: Every
ru: с интервалом

en: Save recently played items
ru: Сохранять последние открытые файлы

en: Separate words by | (without space)
ru: Разделяйте слова символом | (без пробелов)

en: Operating System Integration
ru: Интеграция с системой

en: File extensions association
ru: Привязки файлов

en: Set up associations...
ru: Настроить привязки...

en: Enable On Screen Display (OSD)
ru: Включить экранную индикацию

en: Show media title on video start
ru: Показывать название видео в начале

en: Enable subtitles
ru: Включить субтитры

en: Subtitle Language
ru: Язык субтитров

en: Default encoding
ru: Кодировка по умолчанию

en: Subtitle effects
ru: Эффекты субтитров

en: Add a shadow
ru: Добавить тень

en:  px
ru:  пкс

en: Add a background
ru: Добавить фон

en: O&utput
ru: В&ывод

en: Accelerated video output (Overlay)
ru: Ускоренный вывод видео (оверлей)

en: Deinterlacing
ru: Устранение чересстрочности

en: Force Aspect Ratio
ru: Принудительное использование соотношения сторон

en: Stuff
ru: Настройки

en: Edit settings
ru: Редактировать настройки

en: Control
ru: Управление

en: Run manually
ru: Запуск вручную

en: Setup schedule
ru: Создать расписание

en: Run on schedule
ru: Запуск по расписанию

en: Status
ru: Статус

en: Prev
ru: Предыдущий

en: Add Input
ru: Добавить ввод

en: Edit Input
ru: Редактировать ввод

en: Clear List
ru: Очистить список

en: Check for VLC updates
ru: Проверить обновления VLC

en: Launching an update request...
ru: Запуск процесса обновления...

en: Do you want to download it?
ru: Скачать его?

en: Essential
ru: Основные

en: Negate colors
ru: Инверсия цветов

en: Colors
ru: Цвета

en: Interactive Zoom
ru: Интерактивное увеличение

en: Angle
ru: Угол

en: full
ru: непрозрачность

en: none
ru: нет

en: Logo erase
ru: Стирание

en: Mask
ru: Маска

en: Anaglyph 3D
ru: Анаглиф 3D

en: Mirror
ru: Зеркало

en: Motion detect
ru: Детектор движения

en: Spatial blur
ru: Пространственное размытие

en: Anti-Flickering
ru: Устранение мерцания

en: Soften
ru: Смягчение

en: Denoiser
ru: Уменьшение шумов

en: Spatial luma strength
ru: Пространственная устойчивость яркости

en: Temporal luma strength
ru: Временная устойчивость яркости

en: Spatial chroma strength
ru: Пространственная устойчивость цветности

en: Temporal chroma strength
ru: Временная устойчивость цветности

en: VLM configurator
ru: Конфигуратор VLM

en: Media Manager Edition
ru: Настройка медиаменеджера

en: Name:
ru: Название:

en: Input:
ru: Вход:

en: Select Input
ru: Выбрать вход

en: Output:
ru: Выход:

en: Select Output
ru: Выбрать выход

en: Time Control
ru: Управление временем

en: Mux Control
ru: Управление мультиплексированием

en: Muxer:
ru: Мультиплексор:

en: Media Manager List
ru: Список настроек медиаменеджера
