vlc 3.0.13 - en to ja translation catalogue (5836 entries)

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
    Written by the VideoLAN team; see the AUTHORS file.
ja: 法律によって認められる範囲で、このプログラムにはいかなる保証もありません。
    あなたは、GNU GPLの条項に基づいて再頒布することが可能です。
    詳細については、COPYINGというファイルに書かれていますので、参照してください。
    VideoLANチーム(AUTHORSファイルを参照してください)によって作成されました。

en: VLC preferences
ja: VLC設定

en: Select "Advanced Options" to see all options.
ja: すべてのオプションを見るには"詳細設定オプション"を選択します。

en: Interface
ja: インターフェース

en: Settings for VLC's interfaces
ja: VLCのインターフェース設定

en: Main interfaces settings
ja: メインインターフェース設定

en: Main interfaces
ja: メインインターフェース

en: Settings for the main interface
ja: メインインターフェース設定

en: Control interfaces
ja: 制御インターフェース

en: Settings for VLC's control interfaces
ja: VLCの制御インターフェース設定

en: Hotkeys settings
ja: ホットキー設定

en: Audio
ja: オーディオ

en: Audio settings
ja: オーディオ設定

en: General audio settings
ja: オーディオの一般的な設定

en: Filters
ja: フィルター

en: Audio filters are used to process the audio stream.
ja: オーディオフィルターはオーディオストリームの処理に使用されます。

en: Audio resampler
ja: オーディオリサンプラー

en: Visualizations
ja: 視覚化

en: Audio visualizations
ja: オーディオの視覚化

en: Output modules
ja: 出力モジュール

en: General settings for audio output modules.
ja: オーディオ出力モジュールの総合設定

en: Miscellaneous
ja: その他

en: Miscellaneous audio settings and modules.
ja: オーディオとモジュールのその他の設定です。

en: Video
ja: ビデオ

en: Video settings
ja: ビデオ設定

en: General video settings
ja: ビデオの一般的な設定

en: General settings for video output modules.
ja: ビデオ出力モジュールの総合設定

en: Video filters are used to process the video stream.
ja: ビデオフィルターはビデオストリームの処理に使用されます。

en: Subtitles / OSD
ja: 字幕 / OSD

en: Settings related to On-Screen-Display, subtitles and "overlay subpictures"
ja: オンスクリーンディスプレイ、字幕および、"オーバーレイサブピクチャー"に関連する設定です。

en: Splitters
ja: スプリッター

en: Video splitters separate the stream into multiple videos.
ja: ビデオスプリッターはストリームを複数のビデオに分割します。

en: Input / Codecs
ja: 入力 / コーデック

en: Settings for input, demultiplexing, decoding and encoding
ja: 入力、デマルチプレクサー、デコーディングとエンコーディングの設定です。

en: Access modules
ja: アクセスモジュール

en: Settings related to the various access methods. Common settings you may want to alter are HTTP proxy or caching settings.
ja: 様々なアクセス方法に関連する設定です。おそらく変更したいと思われる一般的な設定はHTTPプロキシー、またはキャッシュに関する設定です。

en: Stream filters
ja: ストリームフィルター

en: Stream filters are special modules that allow advanced operations on the input side of VLC. Use with care...
ja: ストリームフィルターはVLCの入力側で高度な操作を可能とする特別なモジュールです。使用には注意が必要です。

en: Demuxers
ja: デマルチプレクサー

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
ja: デマルチプレクサーはオーディオとビデオのストリームを分離するために使用されます。

en: Video codecs
ja: ビデオコーデック

en: Settings for the video, images or video+audio decoders and encoders.
ja: ビデオ、画像、またはビデオとオーディオのエンコーダーとデコーダーの設定です。

en: Audio codecs
ja: オーディオコーデック

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
ja: オーディオのエンコーダーとデコーダーの設定です。

en: Subtitle codecs
ja: 字幕コーデック

en: Settings for subtitle, teletext and CC decoders and encoders.
ja: 字幕、テレテキストおよび、CCデコーダーとエンコーダーの設定です。

en: General input settings. Use with care...
ja: 入力の一般的な設定、注意して使用してください...

en: Stream output
ja: ストリーム出力

en: Stream output settings are used when acting as a streaming server or when saving incoming streams.
    Streams are first muxed and then sent through an "access output" module that can either save the stream to a file, or stream it (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Sout streams modules allow advanced stream processing (transcoding, duplicating...).
ja: ストリーミングサーバーとして動作する時、または受信するストリームを保存する時に使用されるストリーム出力設定です。
    ストリームは最初にマルチプレクサーで混合され、"出力手段"のモジュールを通してストリームとして送信(UDP, HTTP, RTP/RTSP)されるか、ファイルに保存されます。
    Soutストリームモジュールは、より高度なストリーム処理(トランスコーディング, 複製など)を提供することが可能です。

en: General stream output settings
ja: 全体的なストリーム出力の設定

en: Muxers
ja: マルチプレクサー

en: Muxers create the encapsulation formats that are used to put all the elementary streams (video, audio, ...) together. This setting allows you to always force a specific muxer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each muxer.
ja: マルチプレクサーは、すべての基本ストリーム(ビデオ、オーディオなど)を一緒に出力するために使用されるカプセル化形式を作成します。特定のマルチプレクサーを常に使用するように設定可能です。おそらくそのような設定は避けるべきです。
    それぞれのマルチプレクサーに対するデフォルトのパラメーターも指定可能です。

en: Access output
ja: 出力手段

en: Access output modules control the ways the muxed streams are sent. This setting allows you to always force a specific access output method. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each access output.
ja: このモジュールはマルチプレクサーによって混合されたストリームの送信方法を制御します。ここでは常に特定の出力手段を指定することが可能です。基本的には指定しない方が良いでしょう。
    また、それぞれの出力手段のデフォルトのパラメーターを設定することも可能です。

en: Packetizers
ja: パケッタイザー

en: Packetizers are used to "preprocess" the elementary streams before muxing. This setting allows you to always force a packetizer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each packetizer.
ja: パケッタイザーは、マルチプレクサー処理前の基本ストリームを"前処理"するために使用されます。特定のパケッタイザーを常に使用するように設定可能です。おそらくそのような設定は避けるべきです。
    それぞれのパケッタイザーのデフォルトパラメーターを指定することが可能です。

en: Sout stream
ja: Soutストリーム

en: Sout stream modules allow to build a sout processing chain. Please refer to the Streaming Howto for more information. You can configure default options for each sout stream module here.
ja: Soutストリームモジュールは、soutプロセスのチェインを構成することが可能です。より詳細な情報はStreaming Howtoを参照してください。ここでは、それぞれのsoutストリームモジュールに対するデフォルトのオプションを設定することが可能です。

en: VLC's implementation of Video On Demand
ja: ビデオオンデマンドのVLCの実装

en: Playlist
ja: プレイリスト

en: Settings related to playlist behaviour (e.g. playback mode) and to modules that automatically add items to the playlist ("service discovery" modules).
ja: プレイリストの動作(例: 再生モードなど)とプレイリストに項目を自動的に追加する"サービス検出"モジュールに関連する設定を行います。

en: General playlist behaviour
ja: プレイリストの一般的な設定

en: Services discovery
ja: サービスの検出

en: Services discovery modules are facilities that automatically add items to playlist.
ja: 自動的にプレイリストに項目を追加するためのサービス検出モジュールを指定します。

en: Advanced
ja: 詳細設定

en: Advanced settings. Use with care...
ja: 詳細設定: 使用には注意が必要です。

en: Advanced settings
ja: 詳細設定

en: &Open File...
ja: ファイルを開く (&O)...

en: &Advanced Open...
ja: 詳細設定で開く (&A)...

en: Open D&irectory...
ja: ディレクトリを開く(&I)...

en: Open &Folder...
ja: フォルダーを開く (&F)...

en: Select one or more files to open
ja: 開くファイルを一つ、またはいくつか選択します

en: Select Directory
ja: ディレクトリの選択

en: Select Folder
ja: フォルダーの選択

en: Media &Information
ja: メディア情報 (&I)

en: &Codec Information
ja: コーデック情報 (&C)

en: &Messages
ja: メッセージ (&M)

en: Jump to Specific &Time
ja: 指定時間に移動 (&T)

en: Custom &Bookmarks
ja: カスタムブックマーク (&B)

en: &VLM Configuration
ja: VLM設定 (&V)

en: &About
ja: VideoLANについて (&A)

en: Play
ja: 再生

en: Remove Selected
ja: 選択項目を削除

en: Information...
ja: 情報...

en: Create Directory...
ja: ディレクトリの作成...

en: Create Folder...
ja: フォルダーの作成...

en: Rename Directory...
ja: ディレクトリ名の変更...

en: Rename Folder...
ja: フォルダー名の変更...

en: Show Containing Directory...
ja: 含まれるディレクトリの表示...

en: Show Containing Folder...
ja: 含まれるフォルダーの表示...

en: Stream...
ja: ストリーム...

en: Save...
ja: 保存...

en: Repeat All
ja: すべてリピート

en: Repeat One
ja: 1曲リピート

en: Random
ja: ランダム再生

en: Random Off
ja: ランダムオフ

en: Add to Playlist
ja: プレイリストに追加

en: Add File...
ja: ファイルを追加...

en: Add Directory...
ja: ディレクトリを追加...

en: Add Folder...
ja: フォルダーを追加...

en: Save Playlist to &File...
ja: プレイリストファイルの保存 (&F)...

en: Search
ja: 検索

en: Waves
ja: 波形

en: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Welcome to VLC media player Help</h2><h3>Documentation</h3><p>You can find VLC documentation on VideoLAN's <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> website.</p><p>If you are a newcomer to VLC media player, please read the<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Introduction to VLC media player</em></a>.</p><p>You will find some information on how to use the player in the <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>How to play files with VLC media player</em></a>" document.</p><p>For all the saving, converting, transcoding, encoding, muxing and streaming tasks, you should find useful information in the <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Streaming Documentation</a>.</p><p>If you are unsure about terminology, please consult the <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">knowledge base</a>.</p><p>To understand the main keyboard shortcuts, read the <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">shortcuts</a> page.</p><h3>Help</h3><p>Before asking any question, please refer yourself to the <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a>.</p><p>You might then get (and give) help on the <a href="http://forum.videolan.org">Forums</a>, the <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">mailing-lists</a> or our IRC channel (<em>#videolan</em> on irc.freenode.net).</p><h3>Contribute to the project</h3><p>You can help the VideoLAN project giving some of your time to help the community, to design skins, to translate the documentation, to test and to code. You can also give funds and material to help us. And of course, you can <b>promote</b> VLC media player.</p></body></html>
ja: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>VLCメディアプレイヤーのヘルプへようこそ</h2><h3>ドキュメンテーション</h3><p>VideoLANの<a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> ウェブサイトでVLCのドキュメントを見つけることができます。</p><p>もし、はじめてVLCメディアプレイヤーをご利用になるなら、ぜひ、<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>はじめてのVLCメディアプレイヤー</em></a>をご覧ください。</p><p>どのようにプレイヤーを使用するかについては、"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>VLCメディアプレイヤーでファイルを再生する方法</em></a>"が役立つでしょう。</p><p>保存、変換、トランスコーディング、エンコーディング、ミキシング、それからストリーミングのすべてについては、<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">ストリーミングのドキュメント</a>から様々な役立つ情報を見つけることができるでしょう。</p><p>もし、用語について不安がある場合、<a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">ナレッジベース</a>を確認してみてください。</p><p>メインのキーボードによるショートカットについて理解するためには、<a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">ショートカット</a>のページを参照ください。</p><h3>ヘルプ</h3><p>質問をする前に<a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a>をご一読ください。</p><p><a href="http://forum.videolan.org">フォーラム</a>や<a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">メーリングリスト</a>、irc.freenode.netのIRCチャンネル(<em>#videolan</em> on irc.freenode.net)</p>では、あなたがヘルプを受けたり（または、提供したり）できるかも知れません。</p><h3>プロジェクトへの貢献</h3><p>VideoLANプロジェクトに参加し、コミュニティを援助することができます。スキンをデザインしたり、ドキュメントを翻訳したり、コードをテストすることができます。また、資金や物資を私達に提供していただくことも可能です。もちろん、あなたが他の人に VLCメディアプレイヤーを<b>推奨</b>することもできます。</p></body></html>

en: Audio filtering failed
ja: オーディオのフィルタリングに失敗しました

en: The maximum number of filters (%u) was reached.
ja: フィルターの最大数(%u)に達しました。

en: Disable
ja: 無効

en: Spectrometer
ja: スペクトロメーター

en: Scope
ja: スコープ

en: Spectrum
ja: スペクトル

en: VU meter
ja: VUメーター

en: Audio filters
ja: オーディオフィルター

en: Replay gain
ja: 再生ゲイン

en: Stereo audio mode
ja: ステレオオーディオモード

en: Mono
ja: モノラル

en: Original
ja: オリジナル

en: Dolby Surround
ja: ドルビーサラウンド

en: Stereo
ja: ステレオ

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Reverse stereo
ja: ステレオを反転

en: Headphones
ja: ヘッドフォン

en: Automatic
ja: 自動

en: boolean
ja: 真偽値

en: integer
ja: 整数

en: float
ja: 浮動小数点

en: string
ja: 文字列

en: To get exhaustive help, use '-H'.
ja: 包括的なヘルプを表示するためには、'-H'オプションを指定してください。

en: Usage: %s [options] [stream] ...
    You can specify multiple streams on the commandline.
    They will be enqueued in the playlist.
    The first item specified will be played first.
    
    Options-styles:
      --option  A global option that is set for the duration of the program.
       -option  A single letter version of a global --option.
       :option  An option that only applies to the stream directly before it
                and that overrides previous settings.
    
    Stream MRL syntax:
      [[access][/demux]://]URL[#[title][:chapter][-[title][:chapter]]]
      [:option=value ...]
    
      Many of the global --options can also be used as MRL specific :options.
      Multiple :option=value pairs can be specified.
    
    URL syntax:
      file:///path/file              Plain media file
      http://host[:port]/file        HTTP URL
      ftp://host[:port]/file         FTP URL
      mms://host[:port]/file         MMS URL
      screen://                      Screen capture
      dvd://[device]                 DVD device
      vcd://[device]                 VCD device
      cdda://[device]                Audio CD device
      udp://[[<source address>]@[<bind address>][:<bind port>]]
                                     UDP stream sent by a streaming server
      vlc://pause:<seconds>          Pause the playlist for a certain time
      vlc://quit                     Special item to quit VLC
ja: 利用方法: %s [オプション] [ストリーム] ...
    コマンドライン上で複数のストリームを指定することが可能です。
    指定されたストリームはプレイリストにキューイングされます。
    最初に指定されたものから順に再生されます。
    
    オプションの指定形式:
      --option  プログラムの長さを指定するグローバルオプション
       -option  グローバルオプション --option の一文字バージョン
       :option  ストリームに直接適用するオプション、前の設定は上書きされます。
    
    ストリームのMRL指定形式:
      [[access][/demux]://]URL[#[title][:chapter][-[title][:chapter]]]
      [:option=value ...]
      複数のグローバルオプション --option は、MRL固有のオプション :option の
      組みとして扱われます
      複数の :option=value の組みが指定可能です。
    
    URLの指定形式:
      file:///path/file              プレーンなメディアファイル
      http://host[:port]/file        HTTP URL
      ftp://host[:port]/file         FTP URL
      mms://host[:port]/file         MMS URL
      screen://                      画面キャプチャー
      [dvd://][device]               DVDデバイス
      [vcd://][device]               VCDデバイス
      [cdda://][device]              オーディオCDデバイス
      udp://[[<source address>]@[<bind address>][:<bind port>]]
                                     ストリーミングサーバーによって送信される
                                     UDPストリーム
      vlc://pause:<seconds>          再生を指定された時間で一時停止する特別な指定
      vlc://quit                     VLCを終了させる特別な指定

en: (default enabled)
ja: (デフォルトで有効)

en: (default disabled)
ja: (デフォルトで無効)

en: Note:
ja: 注釈:

en: add --advanced to your command line to see advanced options.
ja: --advancedをコマンドラインに付加すると詳細設定オプションが表示されます。

en: %u module was not displayed because it only has advanced options.
     | %u modules were not displayed because they only have advanced options.
ja[0]: 詳細設定オプションしか持たないため、%uのモジュールが表示されませんでした。

en: No matching module found. Use --list or --list-verbose to list available modules.
ja: 一致するモジュールが見つかりませんでした。--list、または--list-verboseオプションを指定して使用可能なモジュールを確認してください。

en: VLC version %s (%s)
ja: VLCバージョン %s (%s)

en: Compiled by %s on %s (%s)
ja: %sによって%s (%s)上でコンパイルされました

en: Compiler: %s
ja: コンパイラー: %s

en: 
    Dumped content to vlc-help.txt file.
ja: 
    vlc-help.txtファイルに内容を出力しました。

en: 
    Press the RETURN key to continue...
ja: 
    継続するにはENTERキーを押してください。

en: Unknown error
ja: 不明なエラー

en: Bookmark %i
ja: ブックマーク %i

en: No description for this codec
ja: このコーデックには説明がありません。

en: Codec not supported
ja: コーデックがサポートされていません。

en: VLC could not decode the format "%4.4s" (%s)
ja: VLCは形式 "%4.4s" (%s) をデコードできませんでした。

en: Unidentified codec
ja: コーデックを識別できませんでした。

en: VLC could not identify the audio or video codec
ja: VLCはオーディオまたは、ビデオのコーデックを識別できませんでした

en: packetizer
ja: パケッタイザー

en: decoder
ja: デコーダー

en: Streaming / Transcoding failed
ja: ストリーミング/トランスコーディングに失敗しました

en: VLC could not open the %s module.
ja: VLCはモジュール %sを開くことができませんでした。

en: VLC could not open the decoder module.
ja: VLCはデコーダーモジュールを開くことができませんでした。

en: Track
ja: トラック

en: Program
ja: プログラム

en: Stream %d
ja: ストリーム %d

en: Scrambled
ja: スクランブル

en: Yes
ja: はい

en: DTVCC Closed captions %u
ja: DTVCCクローズドキャプション %u

en: Closed captions %u
ja: クローズドキャプション %u

en: Original ID
ja: オリジナルID

en: Codec
ja: コーデック

en: Language
ja: 言語

en: Description
ja: 説明

en: Type
ja: タイプ

en: Channels
ja: チャンネル

en: Sample rate
ja: サンプリングレート

en: Bits per sample
ja: ビット/サンプル

en: Bitrate
ja: ビットレート

en: %u kb/s
ja: %u kb/秒

en: Track replay gain
ja: トラック再生ゲイン

en: Album replay gain
ja: アルバム再生ゲイン

en: Video resolution
ja: ビデオ解像度

en: Buffer dimensions
ja: バッファーの広がり

en: Frame rate
ja: フレームレート

en: Decoded format
ja: デコード形式

en: Top left
ja: 上左

en: Left top
ja: 左上

en: Right bottom
ja: 右下

en: Top right
ja: 上右

en: Bottom left
ja: 下左

en: Bottom right
ja: 下右

en: Left bottom
ja: 左下

en: Right top
ja: 右上

en: Orientation
ja: 方向

en: Undefined
ja: 未定義

en: ITU-R BT.601 (525 lines, 60 Hz)
ja: ITU-R BT.601 (525行, 60 Hz)

en: ITU-R BT.601 (625 lines, 50 Hz)
ja: ITU-R BT.601 (625行, 50 Hz)

en: Color primaries
ja: 基本色

en: Linear
ja: リニア

en: Hybrid Log-Gamma
ja: ハイブリッドログガンマ

en: Color transfer function
ja: 色変調機能

en: Color space
ja: 色空間

en: %s Range
ja: %s レンジ

en: Full
ja: すべて

en: Center
ja: 中央

en: Top Left
ja: 左上

en: Top Center
ja: 中央上

en: Bottom Left
ja: 左下

en: Bottom Center
ja: 中央下

en: Chroma location
ja: クロマ位置

en: Rectangular
ja: 矩形

en: Equirectangular
ja: 正距円筒図法

en: Cubemap
ja: キューブマップ

en: Projection
ja: プロジェクション

[ctx: ViewPoint]
en: Yaw
ja: ヨー

[ctx: ViewPoint]
en: Pitch
ja: ピッチ

[ctx: ViewPoint]
en: Roll
ja: ロール

[ctx: ViewPoint]
en: Field of view
ja: 表示フィールド

en: Max. luminance
ja: 最大明度

en: Min. luminance
ja: 最小明度

en: Primary R
ja: プライマリR

en: Primary G
ja: プライマリG

en: Primary B
ja: プライマリB

en: White point
ja: 白点

en: Subtitle
ja: 字幕

en: Volume %ld%%
ja: 音量 %ld%%

en: Your input can't be opened
ja: 入力を開くことができません

en: VLC is unable to open the MRL '%s'. Check the log for details.
ja: VLCはMRL '%s'を開けません。詳細はログを確認してください。

en: Title
ja: タイトル

en: Artist
ja: アーティスト

en: Genre
ja: ジャンル

en: Copyright
ja: 著作権

en: Album
ja: アルバム

en: Track number
ja: トラック番号

en: Rating
ja: 評価

en: Date
ja: 日付

en: Setting
ja: 設定

en: Now Playing
ja: 再生中

en: Publisher
ja: 発行者

en: Encoded by
ja: エンコーダー

en: Artwork URL
ja: アートワークURL

en: Track ID
ja: トラックID

en: Number of Tracks
ja: トラック数

en: Director
ja: 指揮者

en: Season
ja: シーズン

en: Episode
ja: エピソード

en: Show Name
ja: 名前を表示

en: Actors
ja: 俳優

en: Album Artist
ja: アルバムアーティスト

en: Disc number
ja: ディスク番号

en: Bookmark
ja: ブックマーク

en: Programs
ja: プログラムリスト

en: Chapter
ja: チャプター

en: Video Track
ja: ビデオトラック

en: Audio Track
ja: オーディオトラック

en: Subtitle Track
ja: 字幕トラック

en: Next title
ja: 次のタイトル

en: Previous title
ja: 前のタイトル

en: Menu title
ja: メニュータイトル

en: Menu popup
ja: メニューポップアップ

en: Title %i%s
ja: タイトル %i%s

en: Chapter %i
ja: チャプター %i

en: Next chapter
ja: 次のチャプター

en: Previous chapter
ja: 前のチャプター

en: Media: %s
ja: メディア: %s

en: Add Interface
ja: インターフェースの追加

en: Console
ja: コンソール

en: Web
ja: ウェブ

en: Mouse Gestures
ja: マウスジェスチャー

en: Running vlc with the default interface. Use 'cvlc' to use vlc without interface.
ja: vlcはデフォルトのインターフェースで実行しています。インターフェースのない vlc を使用するには'cvlc'を使用してください。

en: Zoom
ja: ズーム

en: 1:4 Quarter
ja: 1:4 1/4

en: 1:2 Half
ja: 1:2 1/2

en: 1:1 Original
ja: 1:1 オリジナル

en: 2:1 Double
ja: 2:1 2倍

en: These options allow you to configure the interfaces used by VLC. You can select the main interface, additional interface modules, and define various related options.
ja: VLCで使用するインターフェースを設定することが可能です。メインインターフェース、追加のインターフェースおよび、関連するオプションを設定することが可能です。

en: Interface module
ja: インターフェースモジュール

en: This is the main interface used by VLC. The default behavior is to automatically select the best module available.
ja: これはVLCで使用するメインインターフェースの設定です。デフォルトでは使用可能な最適なモジュールがされます。

en: Extra interface modules
ja: 拡張インターフェースモジュール

en: You can select "additional interfaces" for VLC. They will be launched in the background in addition to the default interface. Use a colon separated list of interface modules. (common values are "rc" (remote control), "http", "gestures" ...)
ja: VLCの"追加インターフェース"を選択可能です。デフォルトのインターフェースに加えてバックグラウンドで起動されます。使用するインターフェースモジュールをコロン区切りで設定します。(一般的な値は"rc" (リモートコントロール), "http", "gestures" ...)

en: You can select control interfaces for VLC.
ja: VLCの制御インターフェースを選択することが可能です。

en: Verbosity (0,1,2)
ja: メッセージの出力レベル(0,1,2)

en: This is the verbosity level (0=only errors and standard messages, 1=warnings, 2=debug).
ja: メッセージの出力レベル(0:エラーと標準メッセージのみ, 1:警告, 2:デバッグ)です。

en: Default stream
ja: デフォルトのストリーム

en: This stream will always be opened at VLC startup.
ja: VLCの起動時に常に開くストリームを設定します。

en: Color messages
ja: メッセージの色付け

en: This enables colorization of the messages sent to the console. Your terminal needs Linux color support for this to work.
ja: コンソールに送信されるメッセージを色付けします。この機能はターミナルのLinuxのカラー機能を必要とします。

en: Show advanced options
ja: 詳細設定オプションを表示

en: When this is enabled, the preferences and/or interfaces will show all available options, including those that most users should never touch.
ja: これを有効にすると、設定および、インターフェースは、ほとんど利用しないものも含めてすべての利用可能なオプションを表示します。

en: Interface interaction
ja: 対話的なインターフェース

en: When this is enabled, the interface will show a dialog box each time some user input is required.
ja: これを有効にすると、ユーザーの入力が必要な際、インターフェースはダイアログを表示します。

en: These options allow you to modify the behavior of the audio subsystem, and to add audio filters which can be used for post processing or visual effects (spectrum analyzer, etc.). Enable these filters here, and configure them in the "audio filters" modules section.
ja: これらのオプションはオーディオサブシステムの振る舞いを変更することが可能です。また後処理で使用されるオーディオフィルターや視覚効果(スペクトルアナライザーなど)を追加することも可能です。ここでこれらのフィルターを有効化し、"オーディオフィルター"モジュールセクションでそれらの設定を行います。

en: Audio output module
ja: オーディオ出力モジュール

en: This is the audio output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
ja: VLCが使用するオーディオ出力の方法を設定します。デフォルトで利用可能な最適な方法を自動的に選択します。

en: Media role
ja: メディア権限

en: Media (player) role for operating system policy.
ja: オペレーティングシステムに対するメディア (プレイヤー) の権限

en: Enable audio
ja: オーディオの有効化

en: You can completely disable the audio output. The audio decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
ja: オーディオ出力を完全に無効化可能です。オーディオの復号化処理を行わないため、CPU能力をセーブすることが可能です。

en: Music
ja: 音楽

en: Communication
ja: 通信

en: Game
ja: ゲーム

en: Notification
ja: 通知

en: Animation
ja: アニメーション

en: Production
ja: プロダクション

en: Accessibility
ja: アクセシビリティ

en: Test
ja: テスト

en: Audio gain
ja: オーディオゲイン

en: This linear gain will be applied to outputted audio.
ja: このリニアゲインは出力されたオーディオに適用されます。

en: Audio output volume step
ja: オーディオ出力音量のステップ

en: The step size of the volume is adjustable using this option.
ja: このオプションで音量のステップサイズが調整可能です。

en: Remember the audio volume
ja: オーディオ音量を記憶

en: The volume can be recorded and automatically restored next time VLC is used.
ja: 音量は保存され、VLCを次に利用する際に自動的に復元されます。

en: Audio desynchronization compensation
ja: オーディオ非同期調整

en: This delays the audio output. The delay must be given in milliseconds. This can be handy if you notice a lag between the video and the audio.
ja: オーディオ出力をミリ秒単位で遅延させます。ビデオとオーディオのズレに気がついた場合には、このオプションで調整可能です。

en: This selects which plugin to use for audio resampling.
ja: オーディオのリサンプリングに使用するプラグインを選択します。

en: Sets the audio output channels mode that will be used by default if your hardware and the audio stream are compatible.
ja: ハードウェアとオーディオストリームに互換性がある場合にデフォルトで使用されるオーディオの出力チャンネルモードを設定します。

en: Force S/PDIF support
ja: S/PDIFサポートを強制

en: This option should be used when the audio output can't negotiate S/PDIF support.
ja: このオプションはオーディオ出力がS/PDIFサポートを確認できない場合に指定します。

en: Force detection of Dolby Surround
ja: ドルビーサラウンドの検出を強制

en: Use this when you know your stream is (or is not) encoded with Dolby Surround but fails to be detected as such. Even if the stream is not actually encoded with Dolby Surround, turning on this option might enhance your experience, especially when combined with the Headphone Channel Mixer.
ja: 再生するストリームがドルビーサラウンドでエンコードされている（またはされていない）ことが分かっている場合、このオプションを指定します。自動検出が正しく動作しない場合、手動で設定してください。また、実際にストリームがドルビーサラウンドでエンコードされていない場合でも、このオプションを有効にすることで体感可能な向上を得られるかも知れません。特にヘッドフォンのチャンネルミキサーと共に使用している場合には、効果を期待できます。

en: Auto
ja: 自動

en: On
ja: オン

en: Off
ja: オフ

en: Stereo audio output mode
ja: ステレオオーディオ出力モード

en: Unset
ja: 未定義

en: This adds audio post processing filters, to modify the sound rendering.
ja: サウンドの表現を調整するためのオーディオの後処理フィルターを追加します。

en: This adds visualization modules (spectrum analyzer, etc.).
ja: 視覚化モジュールを追加します。(スペクトルアナライザーなど）

en: Replay gain mode
ja: 再生ゲインモード

en: Select the replay gain mode
ja: 再生ゲインモードを選択します。

en: Replay preamp
ja: 再生プリアンプ

en: This allows you to change the default target level (89 dB) for stream with replay gain information
ja: 再生ゲイン情報のあるストリームのデフォルトのターゲットレベル(89dB)を変更することが可能です。

en: Default replay gain
ja: デフォルト再生ゲイン

en: This is the gain used for stream without replay gain information
ja: 再生ゲイン情報を持たないストリームのゲインを設定します。

en: Peak protection
ja: ピークプロテクション

en: Protect against sound clipping
ja: サウンドのクリッピングに対する保護を行います。

en: Enable time stretching audio
ja: オーディオのタイムストレッチの有効化

en: This allows playing audio at lower or higher speed without affecting the audio pitch
ja: オーディオのピッチに影響を与えることなく、オーディオを遅く、または速く再生することが可能となります。

en: None
ja: なし

en: These options allow you to modify the behavior of the video output subsystem. You can for example enable video filters (deinterlacing, image adjusting, etc.). Enable these filters here and configure them in the "video filters" modules section. You can also set many miscellaneous video options.
ja: これらのオプションはビデオサブシステムの振る舞いを変更することが可能です。例えば、ビデオフィルター(デインターレース, 画像調整など)を有効化することも可能です。ここでこれらのフィルターを有効化し、"ビデオフィルター"モジュールセクションでそれらの設定を行います。また、その他の多くのビデオオプションを設定することも可能です。

en: Video output module
ja: ビデオ出力モジュール

en: This is the the video output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
ja: VLCが使用するビデオ出力の方法を設定します。デフォルトで使用可能な最適な方法を自動的に選択します。

en: Enable video
ja: ビデオの有効化

en: You can completely disable the video output. The video decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
ja: ビデオ出力を完全に無効化することも可能です。ビデオの復号化処理を行わないため、CPU能力をセーブすることが可能です。

en: Video width
ja: ビデオの幅

en: You can enforce the video width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
ja: ビデオの幅を設定可能です。デフォルト(-1)では、VLCはビデオの特性に合わせます。

en: Video height
ja: ビデオの高さ

en: You can enforce the video height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
ja: ビデオの高さを設定可能です。デフォルト(-1)では、VLCはビデオの特性に合わせます。

en: Video X coordinate
ja: ビデオX座標

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (X coordinate).
ja: ビデオウィンドウの左上の位置(X座標)を設定可能です。

en: Video Y coordinate
ja: ビデオY座標

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (Y coordinate).
ja: ビデオウィンドウの左上の位置(Y座標)を設定可能です。

en: Video title
ja: ビデオタイトル

en: Custom title for the video window (in case the video is not embedded in the interface).
ja: ビデオウィンドウのカスタムタイトルを設定します。(ビデオがインターフェースに組み込まれていない場合)

en: Video alignment
ja: ビデオの位置合わせ

en: Enforce the alignment of the video in its window. By default (0) it will be centered (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, like 6=4+2 meaning top-right).
ja: ウィンドウ内のビデオの位置を調整します。デフォルト(0)では、中心に表示されます。(0:中心, 1:左側, 2:右側, 4:上側, 8:下側で設定します。これらの値は組み合わせることも可能です。例えば、2+4=6は、右上を意味します。

en: Top
ja: 上

en: Bottom
ja: 下

en: Top-Left
ja: 左上

en: Top-Right
ja: 右上

en: Bottom-Left
ja: 左下

en: Bottom-Right
ja: 右下

en: Zoom video
ja: ビデオのズーム

en: You can zoom the video by the specified factor.
ja: 指定係数でビデオをズームすることが可能です。

en: Grayscale video output
ja: グレースケールビデオ出力

en: Output video in grayscale. As the color information aren't decoded, this can save some processing power.
ja: ビデオをグレースケールで出力します。カラー情報はデコードされませんが、CPUパワーをセーブすることが可能です。

en: Embedded video
ja: 埋め込みビデオ

en: Embed the video output in the main interface.
ja: メインインターフェースにビデオ出力を統合します。

en: Fullscreen video output
ja: 全画面ビデオ出力

en: Start video in fullscreen mode
ja: 全画面表示モードでビデオを開始します。

en: Always on top
ja: 常に手前に表示

en: Always place the video window on top of other windows.
ja: 常にビデオウィンドウを他のウィンドウの手前に表示します。

en: Enable wallpaper mode
ja: 壁紙モードの有効化

en: The wallpaper mode allows you to display the video as the desktop background.
ja: 壁紙モードはデスクトップの背景としてビデオを表示することが可能です。

en: Show media title on video
ja: ビデオにメディアタイトルを表示

en: Display the title of the video on top of the movie.
ja: ビデオタイトルを映画に重ねて表示します。

en: Show video title for x milliseconds
ja: ビデオタイトルを表示する時間(ミリ秒)

en: Show the video title for n milliseconds, default is 5000 ms (5 sec.)
ja: ビデオタイトルを表示する時間をミリ秒で設定します。デフォルトは5000ミリ秒(5秒)です。

en: Position of video title
ja: ビデオタイトルの位置

en: Place on video where to display the title (default bottom center).
ja: ビデオ上のタイトル表示位置(デフォルトは中央下)を設定します。

en: Hide cursor and fullscreen controller after x milliseconds
ja: カーソルと全画面表示コントローラーを隠すまでの時間(ミリ秒)

en: Hide mouse cursor and fullscreen controller after n milliseconds.
ja: マウスカーソルと全画面表示コントローラーを隠すまでの時間をミリ秒で設定

en: Deinterlace
ja: デインターレース

en: Deinterlace mode
ja: デインターレースモード

en: Deinterlace method to use for video processing.
ja: ビデオ処理に使用するデインターレース方法を指定します。

en: Discard
ja: 破棄

en: Blend
ja: ブレンド

en: Mean
ja: 中間

en: Disable screensaver
ja: スクリーンセーバーの無効化

en: Disable the screensaver during video playback.
ja: ビデオ再生中のスクリーンセーバーを無効化します。

en: Window decorations
ja: ウィンドウの装飾

en: VLC can avoid creating window caption, frames, etc... around the video, giving a "minimal" window.
ja: VLCはビデオ周辺に表示されるウィンドウのタイトル、フレームなどの生成を抑止し、最小ウィンドウを表示することが可能です。

en: Video splitter module
ja: ビデオ分割モジュール

en: This adds video splitters like clone or wall
ja: 複製やタイル表示のようなビデオ分割フィルターを追加します。

en: Video filter module
ja: ビデオフィルターモジュール

en: This adds post-processing filters to enhance the picture quality, for instance deinterlacing, or distort the video.
ja: ピクチャーの品質を高めるために後処理フィルターを追加します。ビデオをデインターレース化したり、歪めたりします。

en: Video snapshot directory (or filename)
ja: ビデオスナップショットのディレクトリ(またはファイル名)

en: Directory where the video snapshots will be stored.
ja: ビデオスナップショットが保存されるディレクトリを指定します。

en: Video snapshot file prefix
ja: ビデオスナップショットファイル名のプレフィックス

en: Video snapshot format
ja: ビデオスナップショットの形式

en: Image format which will be used to store the video snapshots
ja: ビデオスナップショットを保存する際に使用する画像形式を指定します。

en: Display video snapshot preview
ja: ビデオスナップショットを表示

en: Display the snapshot preview in the screen's top-left corner.
ja: 画面の左上隅にスナップショットのプレビューを表示します。

en: Use sequential numbers instead of timestamps
ja: ファイル名にタイムスタンプの代わりに連番を使用

en: Use sequential numbers instead of timestamps for snapshot numbering
ja: スナップショットファイル名にタイムスタンプの代わりに連番を使用します。

en: Video snapshot width
ja: ビデオスナップショットの幅

en: You can enforce the width of the video snapshot. By default it will keep the original width (-1). Using 0 will scale the width to keep the aspect ratio.
ja: ビデオスナップショットの幅を指定することが可能です。デフォルト(-1)では、オリジナルの幅を保持します。0はアスペクト比を保持し、幅を調整します。

en: Video snapshot height
ja: ビデオスナップショットの高さ

en: You can enforce the height of the video snapshot. By default it will keep the original height (-1). Using 0 will scale the height to keep the aspect ratio.
ja: ビデオスナップショットの高さを指定することが可能です。デフォルト(-1)では、オリジナルの高さを保持します。0はアスペクト比を保持し、高さを調整します。

en: Video cropping
ja: ビデオクロッピング

en: This forces the cropping of the source video. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect.
ja: 入力元のビデオのクロッピングをグローバルな画像のアスペクト比を示すX:Y(4:3, 16:9など)の形式で指定します。

en: Source aspect ratio
ja: ソースのアスペクト比

en: This forces the source aspect ratio. For instance, some DVDs claim to be 16:9 while they are actually 4:3. This can also be used as a hint for VLC when a movie does not have aspect ratio information. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect, or a float value (1.25, 1.3333, etc.) expressing pixel squareness.
ja: ソースのアスペクト比を固定化します。例えば、いくつかのDVDはアスペクト比が4:3の場合でも16:9にすることを要求します。この設定は、ムービーがアスペクト比の情報を保持していない場合のヒントとなります。設定は画像のアスペクト比を表現する一般的な x:y の形式(4:3, 16:9など)、または縦横の比率を示す浮動小数点の形式(1.25, 1.3333など)で指定します。

en: Video Auto Scaling
ja: ビデオ自動スケーリング

en: Let the video scale to fit a given window or fullscreen.
ja: ビデオのスケールをウィンドウサイズ、または全画面表示サイズに合わせます。

en: Video scaling factor
ja: ビデオスケーリング係数

en: Scaling factor used when Auto Scaling is disabled.
    Default value is 1.0 (original video size).
ja: ビデオの自動スケーリングが無効化された場合のスケーリング係数を指定します。
    デフォルトの値は、1.0(オリジナルのビデオサイズで表示)です。

en: Custom crop ratios list
ja: カスタムのクロッピング比率リスト

en: Comma separated list of crop ratios which will be added in the interface's crop ratios list.
ja: インターフェースのクロッピング比率リストに加えられるクロッピング比率をカンマで区切って指定します。

en: Custom aspect ratios list
ja: カスタムのアスペクト比リスト

en: Comma separated list of aspect ratios which will be added in the interface's aspect ratio list.
ja: インターフェースのアスペクト比リストに加えられるアスペクト比をカンマで区切って指定します。

en: Fix HDTV height
ja: HDTVの高さを固定

en: This allows proper handling of HDTV-1080 video format even if broken encoder incorrectly sets height to 1088 lines. You should only disable this option if your video has a non-standard format requiring all 1088 lines.
ja: もし、エンコーダーが誤って高さを1088行に指定した場合でも、HDTV-1080のビデオ形式を適切に扱うことを可能とします。もし、ビデオが1088行必要な非標準的な形式である場合にのみ、このオプションを無効にする必要があります。

en: Monitor pixel aspect ratio
ja: モニターのピクセルのアスペクト比

en: This forces the monitor aspect ratio. Most monitors have square pixels (1:1). If you have a 16:9 screen, you might need to change this to 4:3 in order to keep proportions.
ja: モニターのアスペクト比を指定します。ほとんどのモニターのアスペクト比は1:1(縦横比が等しい)です。もし、16:9のスクリーンを使用する場合、比率を保持するためにこの値を4:3にする必要があるかも知れません。

en: Skip frames
ja: コマ落ちを許可

en: Enables framedropping on MPEG2 stream. Framedropping occurs when your computer is not powerful enough
ja: 処理するコンピューターの性能が十分でない場合に発生するMPEG2ストリームのコマ落ちを許可します。

en: Drop late frames
ja: 遅延フレームを破棄

en: This drops frames that are late (arrive to the video output after their intended display date).
ja: (ビデオ出力に遅れて到着した)遅延したフレームを破棄します。

en: Quiet synchro
ja: 同期処理のログ出力を抑制

en: This avoids flooding the message log with debug output from the video output synchronization mechanism.
ja: ビデオ出力の同期メカニズムに関連するデバッグ情報によってログメッセージが溢れることを抑止します。

en: Key press events
ja: キー入力イベント

en: This enables VLC hotkeys from the (non-embedded) video window.
ja: (埋め込みでない)ビデオウィンドウでホットキーを有効にします。

en: Mouse events
ja: マウスイベント

en: This enables handling of mouse clicks on the video.
ja: ビデオ上でマウスクリックのハンドリングを有効にします。

en: These options allow you to modify the behavior of the input subsystem, such as the DVD or VCD device, the network interface settings or the subtitle channel.
ja: これらのオプションは、DVDやVCDデバイス、ネットワークインターフェース設定、字幕チャンネルなどの入力サブシステムの振る舞いを変更することが可能です。

en: File caching (ms)
ja: ファイルキャッシュ(ミリ秒)

en: Caching value for local files, in milliseconds.
ja: ローカルファイルのキャッシュ値をミリ秒で指定します。

en: Live capture caching (ms)
ja: ライブキャプチャーのキャッシュ(ミリ秒)

en: Caching value for cameras and microphones, in milliseconds.
ja: カメラとマイクのキャッシュ値をミリ秒で指定します。

en: Disc caching (ms)
ja: ディスクキャッシュ(ミリ秒)

en: Caching value for optical media, in milliseconds.
ja: 光学メディアのキャッシュ値をミリ秒で指定します。

en: Network caching (ms)
ja: ネットワークキャッシュ(ミリ秒)

en: Caching value for network resources, in milliseconds.
ja: ネットワークリソースのキャッシュ値をミリ秒で指定します。

en: Clock reference average counter
ja: クロックリファレンスの平均カウンター

en: When using the PVR input (or a very irregular source), you should set this to 10000.
ja: PVR入力(または、非標準的なソース)を使用する場合、この値を10000に設定します。

en: Clock synchronisation
ja: クロックの同期

en: It is possible to disable the input clock synchronisation for real-time sources. Use this if you experience jerky playback of network streams.
ja: リアルタイムのソースのために、入力クロックの同期を無効化することが可能です。ネットワークストリームの再生が途切れる場合、このオプションを使用します。

en: Clock jitter
ja: クロックジッター

en: This defines the maximum input delay jitter that the synchronization algorithms should try to compensate (in milliseconds).
ja: 同期アルゴリズムが補正を試みることが可能な最大入力遅延ジッターをミリ秒で指定します。

en: Network synchronisation
ja: ネットワークの同期

en: This allows you to remotely synchronise clocks for server and client. The detailed settings are available in Advanced / Network Sync.
ja: サーバーとクライアントのクロックをリモートで同期することを可能にします。詳細な設定は、詳細設定 / ネットワークの同期で設定可能です。

en: Default
ja: デフォルト

en: Enable
ja: 有効化

en: MTU of the network interface
ja: ネットワークインターフェースのMTU

en: This is the maximum application-layer packet size that can be transmitted over the network (in bytes).
ja: ネットワーク上を転送されるアプリケーション層の最大パケットサイズをバイトで指定します。

en: Hop limit (TTL)
ja: HOP上限値(TTL)

en: This is the hop limit (also known as "Time-To-Live" or TTL) of the multicast packets sent by the stream output (-1 = use operating system built-in default).
ja: ストリーム出力によって送信されるマルチキャストパケットのHOP上限値(TTL"Time-To-Live"として知られています)を設定します。(-1: オペレーティングシステムのデフォルト)

en: Multicast output interface
ja: マルチキャスト出力インターフェース

en: Default multicast interface. This overrides the routing table.
ja: デフォルトのマルチキャストインターフェースです。これはルーティングテーブルを上書きします。

en: DiffServ Code Point
ja: DiffServコードポイント

en: Differentiated Services Code Point for outgoing UDP streams (or IPv4 Type Of Service, or IPv6 Traffic Class). This is used for network Quality of Service.
ja: 送出されるUDPストリーム(または、IPv4タイプのサービス、IPv5トラフィッククラス)の差別化されたサービスコードポイントを指定します。ネットワークのQoS(Quality of Service)のために使用されます。

en: Choose the program to select by giving its Service ID. Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
ja: サービスIDによって選択されるプログラムを指定します。DVBストリームのようなマルチプログラムストリームを読み込みたい時にこのオプションを指定します。

en: Choose the programs to select by giving a comma-separated list of Service IDs (SIDs). Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
ja: サービスIDによって選択されるプログラムをカンマ区切りで指定します。DVBストリームのようなマルチプログラムストリームを読み込みたい時にこのオプションを指定します。

en: Audio track
ja: オーディオトラック

en: Stream number of the audio track to use (from 0 to n).
ja: 使用するオーディオトラックのストリーム番号を指定します。(0から始まります)

en: Subtitle track
ja: 字幕トラック

en: Stream number of the subtitle track to use (from 0 to n).
ja: 使用する字幕トラックのストリーム番号を指定します。(0から始まります)

en: Audio language
ja: オーディオ言語

en: Language of the audio track you want to use (comma separated, two or three letter country code, you may use 'none' to avoid a fallback to another language).
ja: オーディオトラックで使用したい言語を指定します。(カンマ区切りで2～3文字の国コードで指定、'none'を指定すれば他の言語へフォールバックすることを回避可能)

en: Subtitle language
ja: 字幕の言語

en: Language of the subtitle track you want to use (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
ja: 字幕で使用したい言語トラックを指定します。(2～3文字の国コードをカンマ区切りで指定、'any'を指定してフォールバックさせることも可能)

en: Menu language
ja: メニュー言語:

en: Language of the menus you want to use with DVD/BluRay (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
ja: DVD/ブルーレイのメニューとして使用する言語を指定します。(2～3文字の国コードをカンマ区切りで指定、'any'を指定してフォールバックさせることも可能)

en: Audio track ID
ja: オーディオトラックID

en: Stream ID of the audio track to use.
ja: 使用するオーディオトラックのストリームIDを指定します。

en: Subtitle track ID
ja: 字幕トラックID

en: Stream ID of the subtitle track to use.
ja: 使用する字幕トラックのストリームIDを指定します。

en: Preferred Closed Captions decoder
ja: 優先するクローズドキャプションデコーダー

en: Preferred video resolution
ja: 優先するビデオの解像度

en: When several video formats are available, select one whose resolution is closest to (but not higher than) this setting, in number of lines. Use this option if you don't have enough CPU power or network bandwidth to play higher resolutions.
ja: 複数のビデオ形式が利用可能な場合、それらの解像度の中からこの値に最も近い(しかしそれを超えない)ものをライン数で選択してください。このオプションは高解像度の再生を行うためにCPUパワーかネットワークの帯域が十分でない場合に使用してください。

en: Best available
ja: 利用可能な最高値

en: Full HD (1080p)
ja: フルHD (1080p)

en: Standard Definition (576 or 480 lines)
ja: 標準の解像度(576、または480ライン)

en: Low Definition (360 lines)
ja: 低い解像度(360ライン)

en: Very Low Definition (240 lines)
ja: かなり低い解像度(240ライン)

en: Input repetitions
ja: 入力ストリームの繰り返し

en: Number of time the same input will be repeated
ja: 入力ストリームの繰り返し回数を指定します。

en: Start time
ja: 開始時間

en: The stream will start at this position (in seconds).
ja: ストリームはこの位置から開始します。(単位:秒)

en: Stop time
ja: 停止時間

en: The stream will stop at this position (in seconds).
ja: ストリームはこの位置で停止します。(単位:秒)

en: Run time
ja: 実行時間

en: The stream will run this duration (in seconds).
ja: ストリームはこの期間再生します。(単位:秒)

en: Fast seek
ja: 高速シーク

en: Favor speed over precision while seeking
ja: 正確なシークよりも、高速なシークを優先します。

en: Playback speed
ja: 再生速度

en: This defines the playback speed (nominal speed is 1.0).
ja: 再生速度を指定します。(通常の速度は1.0です)

en: Input list
ja: 入力一覧

en: You can give a comma-separated list of inputs that will be concatenated together after the normal one.
ja: 繋ぎ合わされる(それぞれの後に連結される)入力の一覧をカンマ区切りで指定します。

en: Input slave (experimental)
ja: スレーブ入力(実験的実装)

en: This allows you to play from several inputs at the same time. This feature is experimental, not all formats are supported. Use a '#' separated list of inputs.
ja: 同時に複数の入力ストリームを再生することを可能とします。この機能はまだ実験的な実装の段階で、すべての形式はサポートされていません。'#'で区切られた入力ストリームリストを指定してください。

en: Bookmarks list for a stream
ja: ストリームのブックマーク一覧

en: You can manually give a list of bookmarks for a stream in the form "{name=bookmark-name,time=optional-time-offset,bytes=optional-byte-offset},{...}"
ja: ストリームのブックマークのリストを"{name=ブックマーク名,time=オプションのタイムオフセット,bytes=オプションのバイトオフセット},{...}"の形式で指定します。

en: Record directory
ja: 記録ディレクトリ

en: Directory where the records will be stored
ja: 記録が保存されるディレクトリ

en: Prefer native stream recording
ja: オリジナルストリームのレコーディングを優先

en: When possible, the input stream will be recorded instead of using the stream output module
ja: 可能な場合、ストリーム出力モジュールを使用せずに入力ストリームをレコーディングします。

en: Timeshift directory
ja: タイムシフトのディレクトリ

en: Directory used to store the timeshift temporary files.
ja: タイムシフトの一時ファイルを保存するために使用するディレクトリを指定します。

en: Timeshift granularity
ja: タイムシフトの粒度

en: This is the maximum size in bytes of the temporary files that will be used to store the timeshifted streams.
ja: タイムシフトされたストリームを格納する一時ファイルの最大サイズをバイトで指定します。

en: Change title according to current media
ja: 再生中メディアのタイトル変更

en: This option allows you to set the title according to what's being played<br>$a: Artist<br>$b: Album<br>$c: Copyright<br>$t: Title<br>$g: Genre<br>$n: Track num<br>$p: Now playing<br>$A: Date<br>$D: Duration<br>$Z: "Now playing" (Fall back on Title - Artist)
ja: このオプションは再生されるコンテンツのタイトルを変更することが可能です。<br>$a: アーティスト<br>$b: アルバム<br>$c: 著作権<br>$t: タイトル<br>$g: ジャンル<br>$n: トラック番号<br>$p: 再生中<br>$A: 日付<br>$D: 長さ<br>$Z: "再生中" (代替表記: タイトル - アーティスト)

en: Disable all lua plugins
ja: すべてのLuaプラグインを無効化

en: These options allow you to modify the behavior of the subpictures subsystem. You can for example enable subpictures sources (logo, etc.). Enable these filters here and configure them in the "subsources filters" modules section. You can also set many miscellaneous subpictures options.
ja: これらのオプションはサブピクチャーサブシステムの振る舞いを変更することが可能です。例えば、サブピクチャーフィルター(ロゴなど)を有効化することも可能です。ここでこれらのフィルターを有効化し、"サブソースフィルター"モジュールセクションでそれらの設定を行います。また、その他の多くのサブピクチャーオプションを設定することも可能です。

en: Force subtitle position
ja: 字幕の表示位置

en: You can use this option to place the subtitles under the movie, instead of over the movie. Try several positions.
ja: このオプションは映像中の字幕の表示位置を指定可能です。いくつかの位置を試してみてください。

en: Subtitles text scaling factor
ja: 字幕スケーリング係数

en: Changes the subtitles size where possible
ja: 可能な場合、字幕サイズを変更する

en: Enable sub-pictures
ja: サブピクチャーの有効化

en: You can completely disable the sub-picture processing.
ja: サブピクチャーの処理を完全に無効化することも可能です。

en: On Screen Display
ja: オンスクリーンディスプレイ(OSD)

en: VLC can display messages on the video. This is called OSD (On Screen Display).
ja: VLCはビデオ上にOSD(On Screen Display)と呼ばれるメッセージを表示することが可能です。

en: Text rendering module
ja: テキストレンダリングモジュール

en: VLC normally uses Freetype for rendering, but this allows you to use svg for instance.
ja: VLCは通常、Freetypeをレンダリングに使用しますがSVGを使用することも可能です。

en: Subpictures source module
ja: サブピクチャーソースモジュール

en: This adds so-called "subpicture sources". These filters overlay some images or text over the video (like a logo, arbitrary text, ...).
ja: "サブピクチャーソース"を追加します。これらのフィルターは画像、またはテキスト(任意のロゴやテキストなど)をビデオ上に重ねて描画します。

en: Subpictures filter module
ja: サブピクチャーフィルターモジュール

en: This adds so-called "subpicture filters". These filter subpictures created by subtitle decoders or other subpictures sources.
ja: "サブピクチャーフィルター"を追加します。これらのフィルターはサブタイトルデコーダーやその他のサブピクチャーソースで作成されたサブピクチャーを描画します。

en: Autodetect subtitle files
ja: 字幕ファイルの自動検出

en: Automatically detect a subtitle file, if no subtitle filename is specified (based on the filename of the movie).
ja: 字幕ファイル名が指定されなかった場合、自動的に検出します。(ムービーのファイル名を基準とします)

en: Subtitle autodetection fuzziness
ja: 字幕を自動検出の曖昧さ

en: This determines how fuzzy subtitle and movie filename matching will be. Options are:
    0 = no subtitles autodetected
    1 = any subtitle file
    2 = any subtitle file containing the movie name
    3 = subtitle file matching the movie name with additional chars
    4 = subtitle file matching the movie name exactly
ja: 字幕とムービーファイル名のマッチングをどれだけ曖昧に行うか以下から指定します:
    0 = 字幕の自動検出を行わない
    1 = すべての字幕ファイル
    2 = ムービー名を含むすべての字幕ファイル
    3 = 字幕ファイルがムービー名に追加文字列を伴って一致
    4 = 字幕ファイルがムービー名に完全に一致

en: Subtitle autodetection paths
ja: 字幕の自動検出パス

en: Look for a subtitle file in those paths too, if your subtitle file was not found in the current directory.
ja: カレントディレクトリに字幕ファイルが見つからなかった場合、指定されたパスから字幕ファイルを検索します。

en: Use subtitle file
ja: 字幕ファイルを使用

en: Load this subtitle file. To be used when autodetect cannot detect your subtitle file.
ja: 読み込む字幕ファイルを指定します。指定された字幕ファイルを検出できなかった場合、自動検出が行われます。

en: DVD device
ja: DVDデバイス

en: VCD device
ja: VCDデバイス

en: Audio CD device
ja: オーディオCDデバイス

en: This is the default DVD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
ja: 使用するデフォルトのDVDドライブ(またはファイル)を設定します。ドライブ文字の後に':'(コロン)を付けるのを忘れないようにしてください。(例 D:)

en: This is the default VCD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
ja: 使用するデフォルトのVCDドライブ(またはファイル)を設定します。ドライブ文字の後に':'(コロン)を付けるのを忘れないようにしてください。(例 D:)

en: This is the default Audio CD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
ja: 使用するデフォルトのオーディオCDドライブ(またはファイル)を設定します。ドライブ文字の後に':'(コロン)を付けるのを忘れないようにしてください。(例 D:)

en: This is the default DVD device to use.
ja: 使用するデフォルトのDVDデバイスを指定します。

en: This is the default VCD device to use.
ja: 使用するデフォルトのVCDデバイスを指定します。

en: This is the default Audio CD device to use.
ja: 使用するデフォルトのオーディオCDデバイスを指定します。

en: TCP connection timeout
ja: TCP接続タイムアウト

en: Default TCP connection timeout (in milliseconds).
ja: デフォルトのTCP接続のタイムアウトをミリ秒で設定します。

en: HTTP server address
ja: HTTPサーバーアドレス

en: By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
ja: デフォルトではサーバーはすべてのローカルIPアドレスでリッスンします。特定のネットワークインターフェースに制限するためには、IPアドレス(例: ::1、または127.0.0.1)かホスト名(例: localhost)を指定します。

en: RTSP server address
ja: RTSPサーバーアドレス

en: This defines the address the RTSP server will listen on, along with the base path of the RTSP VOD media. Syntax is address/path. By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
ja: RTSPがリッスンするサーバーをベースパスとRTSP VODメディアと共に指定します。指定方法は "アドレス/パス"となります。デフォルトではローカルのすべてのIPアドレス(インターフェース)でリッスンします。特定のネットワークインターフェースに制限する場合は、IPアドレス(例 ::1 、または 127.0.0.1)、またはホスト名(例 localhost)を指定します。

en: HTTP server port
ja: HTTPサーバーポート

en: The HTTP server will listen on this TCP port. The standard HTTP port number is 80. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
ja: HTTPサーバーがリッスンするTCPのポート番号。一般的にはHTTPサーバーはポート番号80を使用します。1024以下のポート番号の割り当てはOSによって制限されています。

en: HTTPS server port
ja: HTTPSサーバーポート

en: The HTTPS server will listen on this TCP port. The standard HTTPS port number is 443. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
ja: HTTPSサーバーがリッスンするTCPのポート番号。一般的にはHTTPSサーバーはポート番号443を使用します。1024以下のポート番号の割り当てはOSによって制限されています。

en: RTSP server port
ja: RTSPサーバーポート

en: The RTSP server will listen on this TCP port. The standard RTSP port number is 554. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
ja: RTSPサーバーがリッスンするTCPのポート番号。一般的にはRTSPサーバーはポート番号80を使用します。1024以下のポート番号の割り当てはOSによって制限されています。

en: HTTP/TLS server certificate
ja: HTTP/TLSサーバー証明書

en: This X.509 certicate file (PEM format) is used for server-side TLS. On OS X, the string is used as a label to search the certificate in the keychain.
ja: このX.509証明書ファイル(PEM形式)はサーバー側のTLSに使用されます。この文字列はOS Xではキーチェーン中の証明書を検索するラベルとして使用されます

en: HTTP/TLS server private key
ja: HTTP/TLSサーバー秘密鍵

en: This private key file (PEM format) is used for server-side TLS.
ja: この秘密キーファイル(PEM形式)はサーバー側のTLSに使用されます。

en: HTTP proxy
ja: HTTPプロキシー

en: HTTP proxy to be used It must be of the form http://[user@]myproxy.mydomain:myport/ ; if empty, the http_proxy environment variable will be tried.
ja: 使用されるHTTPプロキシーをhttp://[user@]myproxy.mydomain:myport/の形式で指定します。何も指定されない場合、http_proxy環境変数が使用されます。

en: HTTP proxy password
ja: HTTPプロキシーパスワード

en: If your HTTP proxy requires a password, set it here.
ja: HTTPプロキシーでパスワードが必要な場合、指定します。

en: SOCKS server
ja: SOCKSサーバー

en: SOCKS proxy server to use. This must be of the form address:port. It will be used for all TCP connections
ja: 使用するSOCKSプロキシーサーバーを"アドレス:ポート番号"の形式で指定します。すべてのTCP接続で使用されます。

en: SOCKS user name
ja: SOCKSユーザー名

en: User name to be used for connection to the SOCKS proxy.
ja: SOCKSプロキシーに接続するためのユーザー名を設定します。

en: SOCKS password
ja: SOCKSパスワード

en: Password to be used for connection to the SOCKS proxy.
ja: SOCKSプロキシーに接続するためのパスワードを設定します。

en: Title metadata
ja: タイトルのメタデータ

en: Allows you to specify a "title" metadata for an input.
ja: タイトルのメタデータを入力することが可能です。

en: Author metadata
ja: 作成者のメタデータ

en: Allows you to specify an "author" metadata for an input.
ja: 作成者のメタデータを入力することが可能です。

en: Artist metadata
ja: アーティストのメタデータ

en: Allows you to specify an "artist" metadata for an input.
ja: アーティストのメタデータを入力することが可能です。

en: Genre metadata
ja: ジャンルのメタデータ

en: Allows you to specify a "genre" metadata for an input.
ja: ジャンルのメタデータを入力することが可能です。

en: Copyright metadata
ja: 著作権表記のメタデータ

en: Allows you to specify a "copyright" metadata for an input.
ja: 著作権表記のメタデータを入力することが可能です。

en: Description metadata
ja: 説明のメタデータ

en: Allows you to specify a "description" metadata for an input.
ja: 説明のメタデータを入力することが可能です。

en: Date metadata
ja: 日付のメタデータ

en: Allows you to specify a "date" metadata for an input.
ja: 日付のメタデータを入力することが可能です。

en: URL metadata
ja: URLのメタデータ

en: Allows you to specify a "url" metadata for an input.
ja: URLのメタデータを入力することが可能です。

en: This option can be used to alter the way VLC selects its codecs (decompression methods). Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
ja: このオプションは、VLCのコーデック選択方法(解凍方法)を変更することが可能です。このオプションは、すべてのストリームの再生環境を壊す可能性があるため、詳細な知識を持ったユーザーのみが変更すべきです。

en: Preferred decoders list
ja: 優先するデコーダー一覧

en: List of codecs that VLC will use in priority. For instance, 'dummy,a52' will try the dummy and a52 codecs before trying the other ones. Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
ja: VLCが優先的に使用するコーデックのリストを指定します。例えば、'dummy,a52'は、他のコーデックを使用する前にdummyとa52コーデックの使用を試みます。この設定はすべてのストリームの再生を破壊する可能性があるため、知識のある場合のみ使用するようにしてください。

en: Preferred encoders list
ja: 優先するエンコーダー一覧

en: This allows you to select a list of encoders that VLC will use in priority.
ja: VLCが優先的に使用するエンコーダーのリスト選択を可能とします。

en: These options allow you to set default global options for the stream output subsystem.
ja: これらのオプションは、ストリーム出力サブシステムのデフォルトのグローバルオプションの設定を可能とします。

en: Default stream output chain
ja: デフォルトのストリーム出力チェイン

en: You can enter here a default stream output chain. Refer to the documentation to learn how to build such chains. Warning: this chain will be enabled for all streams.
ja: デフォルトのストリーム出力チェインを指定可能です。チェインの構成方法については、ドキュメントを参照してください。
    警告: チェインはすべてのストリームに有効になります。

en: Enable streaming of all ES
ja: すべてのESストリーミングの有効化

en: Stream all elementary streams (video, audio and subtitles)
ja: すべての基本ストリームをストリーミングする。(ビデオ、オーディオと字幕)

en: Display while streaming
ja: ストリーミング中の表示

en: Play locally the stream while streaming it.
ja: ストリーミングを行っている間、ローカル上でも再生します。

en: Enable video stream output
ja: ビデオストリーム出力の有効化

en: Choose whether the video stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
ja: ビデオ出力がストリーム出力機能にリダイレクトされるかどうかを選択します。

en: Enable audio stream output
ja: オーディオストリーム出力の有効化

en: Choose whether the audio stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
ja: オーディオ出力がストリーム出力機能にリダイレクトされるかどうかを選択します。

en: Enable SPU stream output
ja: SPUストリーム出力の有効化

en: Choose whether the SPU streams should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
ja: SPU出力がストリーム出力機能にリダイレクトされるかどうかを選択します。

en: Keep stream output open
ja: ストリーム出力を開いたまま維持

en: This allows you to keep an unique stream output instance across multiple playlist item (automatically insert the gather stream output if not specified)
ja: 複数のプレイリストの項目にまたがって単一のストリーム出力を保持することを許可します。(指定されなかった場合、自動的に集められたストリーム出力が挿入されます)

en: Stream output muxer caching (ms)
ja: ストリーム出力マルチプレクサーのキャッシュ(ミリ秒)

en: This allow you to configure the initial caching amount for stream output muxer. This value should be set in milliseconds.
ja: ストリーム出力マルチプレクサーの初期キャッシュをミリ秒で設定可能です。

en: Preferred packetizer list
ja: 優先するパケッタイザーリスト

en: This allows you to select the order in which VLC will choose its packetizers.
ja: VLCが使用するパケッタイザーモジュールの順序を設定可能とします。

en: Mux module
ja: マルチプレクサーモジュール

en: This is a legacy entry to let you configure mux modules
ja: マルチプレクサー モジュールを設定するレガシー エントリ

en: Access output module
ja: アクセス出力モジュール

en: This is a legacy entry to let you configure access output modules
ja: アクセス出力モジュールを設定するレガシー・エントリです。

en: If this option is enabled, the flow on the SAP multicast address will be controlled. This is needed if you want to make announcements on the MBone.
ja: このオプションを有効にすると、SAPマルチキャストアドレス上のフローは制御されます。MBone上でアナウンスメントを行いたい場合、これを有効にする必要があります。

en: SAP announcement interval
ja: SAPアナウンスメントの間隔

en: When the SAP flow control is disabled, this lets you set the fixed interval between SAP announcements.
ja: SAPのフロー制御が無効にされた場合、SAPアナウンスメントの間隔を固定的に設定する必要があります。

en: These options allow you to select default modules. Leave these alone unless you really know what you are doing.
ja: これらのオプションはデフォルトのモジュールを選択可能とします。オプションについて理解していない場合は、変更すべきではありません。

en: Access module
ja: アクセスモジュール

en: This allows you to force an access module. You can use it if the correct access is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
ja: アクセスモジュールを指定することが可能です。正しいアクセスモジュールが自動で検出されない場合に使用します。設定の意味を理解しないまま、グローバルオプションとしてこれを設定しないでください。

en: Stream filter module
ja: ストリームフィルターモジュール

en: Stream filters are used to modify the stream that is being read.
ja: ビデオフィルターは読み込まれるストリームの変更に使用されます。

en: Demux filter module
ja: デマルチプレクサーフィルターモジュール

en: Demux filters are used to modify/control the stream that is being read.
ja: デマルチプレクサー読み込まれるストリームの変更／制御に使用されます。

en: Demux module
ja: デマルチプレクサーモジュール

en: Demultiplexers are used to separate the "elementary" streams (like audio and video streams). You can use it if the correct demuxer is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
ja: (オーディオとビデオのような)"基礎"ストリームを分割するために使用されるデマルチプレクサーです。自動的に正しいデマルチプレクサーが検出されなかった場合、指定することが可能です。この設定で何が行われるか正しく理解していない場合は、グローバルなオプションとして使用するべきではありません。

en: VoD server module
ja: VoDサーバーモジュール

en: You can select which VoD server module you want to use. Set this to 'vod_rtsp' to switch back to the old, legacy module.
ja: 使用したいVoDサーバーモジュールを選択します。古いレガシーモジュールに戻す場合は、'vod_rtsp'を設定します。

en: Allow real-time priority
ja: リアルタイム優先度を許可

en: Running VLC in real-time priority will allow for much more precise scheduling and yield better, especially when streaming content. It can however lock up your whole machine, or make it very very slow. You should only activate this if you know what you're doing.
ja: VLCをリアルタイム優先度で実行することは、特にストリーミングコンテンツの再生時により正確なスケジューリングと効果を得られます。しかし、マシン全体をロックさせたり、処理を遅くしてしまいます。このオプションは内容を理解している場合のみ、有効化するようにしてください。

en: Adjust VLC priority
ja: VLCの優先度

en: This option adds an offset (positive or negative) to VLC default priorities. You can use it to tune VLC priority against other programs, or against other VLC instances.
ja: このオプションはVLCのデフォルトの優先度に対して（正、または負の）オフセットを与えます。VLCの優先度を他のプログラムや他のVLCのインスタンスに対してチューニングする際に使用してください。

en: This option is useful if you want to lower the latency when reading a stream
ja: このオプションは、ストリーム読み込み時の遅延を最小化したい場合に有効です

en: VLM configuration file
ja: VLM設定ファイル

en: Read a VLM configuration file as soon as VLM is started.
ja: VLMが起動されたら、すぐに読み込むVLMの設定ファイルを指定します。

en: Use a plugins cache
ja: プラグインキャッシュの使用

en: Use a plugins cache which will greatly improve the startup time of VLC.
ja: プラグインキャッシュはVLCの起動時に最大の効果を発揮します。

en: Scan for new plugins
ja: 新しいプラグインの検索

en: Scan plugin directories for new plugins at startup. This increases the startup time of VLC.
ja: 起動時に読み込む新しいプラグインのディレクトリ。VLCの起動時間を長くする可能性があります。

en: Preferred keystore list
ja: 優先するキーストアリスト

en: List of keystores that VLC will use in priority.
ja: VLCが優先的に使用するキーストアのリスト

en: Locally collect statistics
ja: ローカルで統計を収集

en: Collect miscellaneous local statistics about the playing media.
ja: メディア再生について様々なローカルの統計を収集します。

en: Run as daemon process
ja: デーモンプロセスとして実行

en: Runs VLC as a background daemon process.
ja: VLCをバックグラウンドのデーモンプロセスとして実行します。

en: Write process id to file
ja: ファイルにプロセスIDを書き込む

en: Writes process id into specified file.
ja: 指定されたファイルにプロセスIDを書き込みます。

en: Allow only one running instance
ja: ひとつのインスタンスだけ実行を許可

en: Allowing only one running instance of VLC can sometimes be useful, for example if you associated VLC with some media types and you don't want a new instance of VLC to be opened each time you open a file in your file manager. This option will allow you to play the file with the already running instance or enqueue it.
ja: VLCのインスタンスをただ一つだけ許可することはいくつかの点で有用です。例えば、VLCがいくつかのメディアタイプに関連付けられている場合、ファイルマネージャーからファイルを開く度に新しいVLCのインスタンスが起動されることを抑制可能です。このオプションにより、再生したいファイルは実行中のVLCの再生リストにキューイングされます。

en: VLC is started from file association
ja: 関連付けされたファイルからVLCを起動する

en: Tell VLC that it is being launched due to a file association in the OS
ja: OSでファイルに関連付けられているため、VLCを起動するようにします。

en: Use only one instance when started from file manager
ja: ファイルマネージャーから起動された場合、単一インスタンスで実行

en: Increase the priority of the process
ja: プロセスの優先度を高くする

en: Increasing the priority of the process will very likely improve your playing experience as it allows VLC not to be disturbed by other applications that could otherwise take too much processor time. However be advised that in certain circumstances (bugs) VLC could take all the processor time and render the whole system unresponsive which might require a reboot of your machine.
ja: プロセスの優先度を上げることは、VLCが他のアプリケーションから処理時間を配分されない場合に再生を向上させることが期待できますが、そうでない場合には、より多くのCPU時間を消費することになります。しかし、一定の状況から(バグ)VLCがCPUを占有し、システムが応答しなくなり、マシンのリブートを必要とする場合があることに気を付けてください。

en: Enqueue items into playlist in one instance mode
ja: 単一インスタンスモード時、項目をプレイリストのキューに追加

en: When using the one instance only option, enqueue items to playlist and keep playing current item.
ja: 単一インスタンスのみ使用する場合、再生中の項目は保持され、新しい項目はプレイリストにキューイングされます。

en: Expose media player via D-Bus
ja: D-Bus経由でメディアプレイヤーを利用可能にする

en: Allow other applications to control VLC using the D-Bus MPRIS protocol.
ja: 他のアプリケーションがD-Bus MPRISプロトコルを使用してVLCを制御できるようにする。

en: These options define the behavior of the playlist. Some of them can be overridden in the playlist dialog box.
ja: これらのオプションは、プレイリストの振る舞いを定義します。いくつかのオプションはプレイリストのダイアログボックスで上書き可能です。

en: Automatically preparse items
ja: 項目の自動的な事前解析

en: Automatically preparse items added to the playlist (to retrieve some metadata).
ja: プレイリストに追加された項目を自動的に予備解析します (メタデータの取得のため)

en: Preparsing timeout
ja: 予備解析のタイムアウト

en: Maximum time allowed to preparse an item, in milliseconds
ja: 項目の最大予備解析時間をミリ秒で指定します

en: Allow metadata network access
ja: メタデータのネットワークアクセスを許可

en: Collapse
ja: 折り畳む

en: Expand
ja: 展開

en: Subdirectory behavior
ja: サブディレクトリの振る舞い

en: Select whether subdirectories must be expanded.
    none: subdirectories do not appear in the playlist.
    collapse: subdirectories appear but are expanded on first play.
    expand: all subdirectories are expanded.
ja: サブディレクトリが展開されるべきかどうか選択します。
    none: プレイリストにサブディレクトリは表示されません。
    collapse: 最初の再生時にサブディレクトリが展開されます。
    expand: すべてのサブディレクトリは展開されます。

en: Ignored extensions
ja: 除外する拡張子

en: Files with these extensions will not be added to playlist when opening a directory.
    This is useful if you add directories that contain playlist files for instance. Use a comma-separated list of extensions.
ja: ディレクトリを開いた時、ここで指定されている拡張子のファイルはプレイリストに追加されません。
    プレイリストファイルを含むディレクトリを追加する場合に有用です。除外するファイルの拡張子をカンマ区切りで指定します。

en: Show hidden files
ja: 隠しファイルを表示

en: Ignore files starting with '.'
ja: '.' で始まるファイルを無視

en: Services discovery modules
ja: サービス検出モジュール

en: Specifies the services discovery modules to preload, separated by colons. Typical value is "sap".
ja: プリロードするサービス検出モジュールをコロンで区切って指定します。典型的な値は"sap"です。

en: Play files randomly forever
ja: ファイルをランダムに再生

en: VLC will randomly play files in the playlist until interrupted.
ja: 中断されるまでプレイリストにあるファイルをランダムに再生します。

en: Repeat all
ja: すべてをリピート

en: VLC will keep playing the playlist indefinitely.
ja: VLCはずっとプレイリストを再生し続けます。

en: Repeat current item
ja: 再生中タイトルをリピート

en: VLC will keep playing the current playlist item.
ja: VLCは現在のプレイリストの項目の再生を続けます。

en: Play and stop
ja: 再生と停止

en: Stop the playlist after each played playlist item.
ja: それぞれのプレイリストの項目を再生後、停止します。

en: Play and exit
ja: 再生と終了

en: Exit if there are no more items in the playlist.
ja: プレイリストに項目がなくなった場合、終了します。

en: Play and pause
ja: 再生と一時停止

en: Pause each item in the playlist on the last frame.
ja: プレイリストのそれぞれの項目の最後のフレームで一時停止します。

en: Start paused
ja: 最初のフレームで一時停止

en: Pause each item in the playlist on the first frame.
ja: プレイリストのそれぞれの項目の最初のフレームで一時停止します。

en: Auto start
ja: 自動的に開始

en: Automatically start playing the playlist content once it's loaded.
ja: プレイリストの項目がロードされたら、自動的に再生を始めます。

en: Pause on audio communication
ja: オーディオ通信の一時停止

en: If pending audio communication is detected, playback will be paused automatically.
ja: 保留されたオーディオ通信が検出された時、再生を自動的に一時停止します。

en: Use media library
ja: メディアライブラリを使用

en: The media library is automatically saved and reloaded each time you start VLC.
ja: VLCの起動時にメディアライブラリの自動的な保存と再読み込みを行います。

en: Display playlist tree
ja: プレイリストのツリー表示

en: The playlist can use a tree to categorize some items, like the contents of a directory.
ja: プレイリストでいくつかの項目をコンテンツやディレクトリに分類するためのツリー構造を有効にします。

en: These settings are the global VLC key bindings, known as "hotkeys".
ja: これらは"ホットキー"として知られる、グローバルなVLCのキー割り当てです。

en: Ignore
ja: 無視

en: Volume control
ja: 音量の制御

en: Position control
ja: 再生位置の制御

en: Position control reversed
ja: 再生位置制御を反転

en: Mouse wheel vertical axis control
ja: マウスホイールの垂直軸制御

en: The mouse wheel vertical (up/down) axis can control volume, position or be ignored.
ja: マウスホイールの垂直 (Up-Down) 軸で音量または再生位置の制御を可能/不可能にします。

en: Mouse wheel horizontal axis control
ja: マウスホイールの水平軸制御

en: The mouse wheel horizontal (left/right) axis can control volume, position or be ignored.
ja: マウスホイールの水平 (左右) 軸で音量または再生位置の制御を可能/不可能にします。

en: Fullscreen
ja: 全画面表示

en: Select the hotkey to use to swap fullscreen state.
ja: 全画面表示にするホットキーを選択します。

en: Exit fullscreen
ja: 全画面表示の解除

en: Select the hotkey to use to exit fullscreen state.
ja: 全画面表示を終了するホットキーを選択します。

en: Play/Pause
ja: 再生/一時停止

en: Select the hotkey to use to swap paused state.
ja: 再生と一時停止を切り替えるホットキーを選択します。

en: Pause only
ja: 一時停止

en: Select the hotkey to use to pause.
ja: 一時停止するホットキーを選択します。

en: Play only
ja: 再生

en: Select the hotkey to use to play.
ja: 再生するホットキーを選択します。

en: Faster
ja: 速く

en: Select the hotkey to use for fast forward playback.
ja: 早送り再生するホットキーを選択します。

en: Slower
ja: ゆっくり

en: Select the hotkey to use for slow motion playback.
ja: スロー再生するホットキーを選択します。

en: Normal rate
ja: 通常レート

en: Select the hotkey to set the playback rate back to normal.
ja: 再生レートを通常レートに戻すホットキーを選択します。

en: Faster (fine)
ja: 少しだけ速く

en: Slower (fine)
ja: 少しだけゆっくり

en: Next
ja: 次へ

en: Select the hotkey to use to skip to the next item in the playlist.
ja: プレイリストの次の項目に移動するホットキーを選択します。

en: Previous
ja: 前へ

en: Select the hotkey to use to skip to the previous item in the playlist.
ja: プレイリストの前の項目に移動するホットキーを選択します。

en: Stop
ja: 停止

en: Select the hotkey to stop playback.
ja: 再生を停止するホットキーを選択します。

en: Position
ja: 再生位置

en: Select the hotkey to display the position.
ja: 現在の再生位置を表示するホットキーを設定します。

en: Very short backwards jump
ja: ほんの少し前に戻る

en: Select the hotkey to make a very short backwards jump.
ja: ほんの少し前に戻るホットキーを設定します。

en: Short backwards jump
ja: 少し前に戻る

en: Select the hotkey to make a short backwards jump.
ja: 少し前に戻るホットキーを設定します。

en: Medium backwards jump
ja: 前に戻る

en: Select the hotkey to make a medium backwards jump.
ja: 前に戻るホットキーを設定します。

en: Long backwards jump
ja: かなり前に戻る

en: Select the hotkey to make a long backwards jump.
ja: かなり前に戻るホットキーを設定します。

en: Very short forward jump
ja: ほんの少し先に進む

en: Select the hotkey to make a very short forward jump.
ja: ほんの少し先に進むホットキーを設定します。

en: Short forward jump
ja: 少し先に進む

en: Select the hotkey to make a short forward jump.
ja: 少し先に進むホットキーを設定します。

en: Medium forward jump
ja: 先に進む

en: Select the hotkey to make a medium forward jump.
ja: 先に進むホットキーを設定します。

en: Long forward jump
ja: かなり先に進む

en: Select the hotkey to make a long forward jump.
ja: かなり先に進むホットキーを設定します。

en: Next frame
ja: 次のフレーム

en: Select the hotkey to got to the next video frame.
ja: 次のビデオフレーム移動するホットキーを選択するキーを設定します。

en: Very short jump length
ja: ほんの少し戻ったり、進んだりする長さ

en: Very short jump length, in seconds.
ja: ほんの少し戻ったり、進んだりする長さを秒で指定します。

en: Short jump length
ja: 少し戻ったり、進んだりする長さ

en: Short jump length, in seconds.
ja: 少し戻ったり、進んだりする長さを秒で指定します。

en: Medium jump length
ja: 戻ったり、進んだりする長さ

en: Medium jump length, in seconds.
ja: 戻ったり、進んだりする長さを秒で指定します。

en: Long jump length
ja: かなり戻ったり、進んだりする長さ

en: Long jump length, in seconds.
ja: かなり戻ったり、進んだりする長さを秒で指定します。

en: Quit
ja: 終了

en: Select the hotkey to quit the application.
ja: アプリケーションを終了するホットキーを設定します。

en: Navigate up
ja: カーソルを上へ移動

en: Select the key to move the selector up in DVD menus / Move viewpoint to up (pitch).
ja: DVDメニューの選択肢/表示位置(ピッチ)を上に移動するキーを設定します。

en: Navigate down
ja: カーソルを下へ移動

en: Select the key to move the selector down in DVD menus / Move viewpoint to down (pitch).
ja: DVDメニューの選択肢/表示位置(ピッチ)を下に移動するキーを設定します。

en: Navigate left
ja: カーソルを左へ移動

en: Select the key to move the selector left in DVD menus / Move viewpoint to left (yaw).
ja: DVDメニューの選択肢/表示位置(ヨー)を左に移動するキーを設定します。

en: Navigate right
ja: カーソルを右へ移動

en: Select the key to move the selector right in DVD menus / Move viewpoint to right (yaw).
ja: DVDメニューの選択肢/表示位置(ヨー)を右に移動するキーを設定します。

en: Activate
ja: 選択

en: Select the key to activate selected item in DVD menus.
ja: DVDメニューの選択項目を有効化するキーを設定します。

en: Go to the DVD menu
ja: DVDメニューを表示

en: Select the key to take you to the DVD menu
ja: DVDメニューに移動するキーを設定します。

en: Select previous DVD title
ja: 前のDVDタイトルを選択

en: Select the key to choose the previous title from the DVD
ja: 前のDVDタイトルを選択するキーを設定します。

en: Select next DVD title
ja: 次のDVDタイトルを選択

en: Select the key to choose the next title from the DVD
ja: 次のDVDタイトルを選択するキーを設定します。

en: Select prev DVD chapter
ja: 前のDVDチャプターを選択

en: Select the key to choose the previous chapter from the DVD
ja: 前のDVDチャプターを選択するキーを設定します。

en: Select next DVD chapter
ja: 次のDVDチャプターを選択

en: Select the key to choose the next chapter from the DVD
ja: 次のDVDチャプターを選択するキーを設定します。

en: Volume up
ja: 音量を上げる

en: Select the key to increase audio volume.
ja: 音量を上げるキーを設定します。

en: Volume down
ja: 音量を下げる

en: Select the key to decrease audio volume.
ja: 音量を下げるキーを設定します。

en: Mute
ja: ミュート

en: Select the key to mute audio.
ja: 音声をミュートするキーを設定します。

en: Subtitle delay up
ja: 字幕の遅延を増加

en: Select the key to increase the subtitle delay.
ja: 字幕の遅延を増加させるキーを設定します。

en: Subtitle delay down
ja: 字幕の遅延を減少

en: Select the key to decrease the subtitle delay.
ja: 字幕の遅延を減少させるキーを設定します。

en: Reset subtitles text scale
ja: 字幕の文字サイズをリセット

en: Scale up subtitles text
ja: 字幕の文字サイズを大きく

en: Scale down subtitles text
ja: 字幕の文字サイズを小さく

en: Select the key to change subtitles text scaling
ja: 字幕の文字サイズを変更するキーを設定します

en: Subtitle sync / bookmark audio timestamp
ja: 字幕の同期 / オーディオのタイムスタンプをブックマーク

en: Select the key to bookmark audio timestamp when syncing subtitles.
ja: 字幕を同期する際にオーディオのタイムスタンプをブックマークするキーを選択します。

en: Subtitle sync / bookmark subtitle timestamp
ja: 字幕の同期 / 字幕のタイムスタンプをブックマーク

en: Select the key to bookmark subtitle timestamp when syncing subtitles.
ja: 字幕を同期する際に字幕のタイムスタンプをブックマークするキーを選択します。

en: Subtitle sync / synchronize audio & subtitle timestamps
ja: 字幕の同期 / オーディオと字幕タイムスタンプを同期

en: Select the key to synchronize bookmarked audio & subtitle timestamps.
ja: ブックマークされたオーディオと字幕タイムスタンプを同期するキーを選択します。

en: Subtitle sync / reset audio & subtitle synchronization
ja: 字幕の同期 / オーディオと字幕の同期をリセット

en: Select the key to reset synchronization of audio & subtitle timestamps.
ja: オーディオと字幕タイムスタンプの同期をリセットするキーを選択します。

en: Subtitle position up
ja: 字幕の位置を上げる

en: Select the key to move subtitles higher.
ja: 字幕を上に移動するキーを設定します。

en: Subtitle position down
ja: 字幕の位置を下げる

en: Select the key to move subtitles lower.
ja: 字幕を下に移動するキーを設定します。

en: Audio delay up
ja: オーディオの遅延を増加

en: Select the key to increase the audio delay.
ja: オーディオの遅延を増加させるキーを設定します。

en: Audio delay down
ja: オーディオの遅延を減少

en: Select the key to decrease the audio delay.
ja: オーディオの遅延を減少させるキーを設定します。

en: Play playlist bookmark 1
ja: プレイリストのブックマーク1を再生

en: Play playlist bookmark 2
ja: プレイリストのブックマーク2を再生

en: Play playlist bookmark 3
ja: プレイリストのブックマーク3を再生

en: Play playlist bookmark 4
ja: プレイリストのブックマーク4を再生

en: Play playlist bookmark 5
ja: プレイリストのブックマーク5を再生

en: Play playlist bookmark 6
ja: プレイリストのブックマーク6を再生

en: Play playlist bookmark 7
ja: プレイリストのブックマーク7を再生

en: Play playlist bookmark 8
ja: プレイリストのブックマーク8を再生

en: Play playlist bookmark 9
ja: プレイリストのブックマーク9を再生

en: Play playlist bookmark 10
ja: プレイリストのブックマーク10を再生

en: Select the key to play this bookmark.
ja: このブックマークを再生するキーを設定します。

en: Set playlist bookmark 1
ja: プレイリストのブックマーク1に登録

en: Set playlist bookmark 2
ja: プレイリストのブックマーク2に登録

en: Set playlist bookmark 3
ja: プレイリストのブックマーク3に登録

en: Set playlist bookmark 4
ja: プレイリストのブックマーク4に登録

en: Set playlist bookmark 5
ja: プレイリストのブックマーク5に登録

en: Set playlist bookmark 6
ja: プレイリストのブックマーク6に登録

en: Set playlist bookmark 7
ja: プレイリストのブックマーク7に登録

en: Set playlist bookmark 8
ja: プレイリストのブックマーク8に登録

en: Set playlist bookmark 9
ja: プレイリストのブックマーク9に登録

en: Set playlist bookmark 10
ja: プレイリストのブックマーク10に登録

en: Select the key to set this playlist bookmark.
ja: このプレイリストをブックマークに登録するキーを設定します。

en: Clear the playlist
ja: プレイリストをクリア

en: Select the key to clear the current playlist.
ja: 現在のプレイリストをクリアするキーを選択してください。

en: Playlist bookmark 1
ja: プレイリストのブックマーク1

en: Playlist bookmark 2
ja: プレイリストのブックマーク2

en: Playlist bookmark 3
ja: プレイリストのブックマーク3

en: Playlist bookmark 4
ja: プレイリストのブックマーク4

en: Playlist bookmark 5
ja: プレイリストのブックマーク5

en: Playlist bookmark 6
ja: プレイリストのブックマーク6

en: Playlist bookmark 7
ja: プレイリストのブックマーク7

en: Playlist bookmark 8
ja: プレイリストのブックマーク8

en: Playlist bookmark 9
ja: プレイリストのブックマーク9

en: Playlist bookmark 10
ja: プレイリストのブックマーク10

en: This allows you to define playlist bookmarks.
ja: プレイリストブックマークを設定可能とします。

en: Cycle audio track
ja: オーディオトラックの切り替え

en: Cycle through the available audio tracks(languages).
ja: 使用可能なオーディオトラック(言語)を切り替えます。

en: Cycle subtitle track in reverse order
ja: 字幕トラックの切り替え順を反転

en: Cycle through the available subtitle tracks in reverse order.
ja: 使用可能な字幕トラックの切り替え順を反転します。

en: Cycle subtitle track
ja: 字幕トラックの切り替え

en: Cycle through the available subtitle tracks.
ja: 使用可能な字幕トラックを切り替えます。

en: Toggle subtitles
ja: 字幕の切り替え

en: Toggle subtitle track visibility.
ja: 字幕トラックの表示切り替え。

en: Cycle next program Service ID
ja: 次のプログラムサービスIDを切り替え

en: Cycle through the available next program Service IDs (SIDs).
ja: 使用可能な次のプログラムサービスID (SID) を切り替えます。

en: Cycle previous program Service ID
ja: 前のプログラムサービスIDを切り替え

en: Cycle through the available previous program Service IDs (SIDs).
ja: 使用可能な前のプログラムサービスID (SID) を切り替えます。

en: Cycle source aspect ratio
ja: ソースのアスペクト比の切り替え

en: Cycle through a predefined list of source aspect ratios.
ja: 事前に定義されたソースのアスペクト比を切り替えます。

en: Cycle video crop
ja: ビデオのクロッピングの切り替え

en: Cycle through a predefined list of crop formats.
ja: 定義済みのトリミング形式のリストを循環します。

en: Toggle autoscaling
ja: 自動スケーリングの切り替え

en: Activate or deactivate autoscaling.
ja: 自動スケーリングの有効化と無効化を切り替えます。

en: Increase scale factor
ja: スケーリング係数の増加

en: Decrease scale factor
ja: スケーリング係数の減少

en: Toggle deinterlacing
ja: デインターレースの切り替え

en: Activate or deactivate deinterlacing.
ja: デインターレースの有効化または、無効化

en: Cycle deinterlace modes
ja: デインターレースモードの切り替え

en: Cycle through available deinterlace modes.
ja: 使用可能なデインターレースモードを切り替えます。

en: Show controller in fullscreen
ja: 全画面表示モードでコントローラーを表示

en: Boss key
ja: ボスキー

en: Hide the interface and pause playback.
ja: 再生を一時停止し、インターフェースを隠します。

en: Context menu
ja: コンテキストメニュー

en: Show the contextual popup menu.
ja: 前後関係のあるポップアップメニューを表示します。

en: Take video snapshot
ja: ビデオスナップショットを撮る

en: Takes a video snapshot and writes it to disk.
ja: ビデオスナップショットを撮ってディスクに書き込む。

en: Record
ja: レコーディング

en: Record access filter start/stop.
ja: アクセスフィルターのレコーディング開始/停止

en: Normal/Loop/Repeat
ja: 通常再生/ループ/リピート

en: Toggle Normal/Loop/Repeat playlist modes
ja: プレイリストの再生モード(通常再生/ループ/リピート)の切り替え

en: Toggle random playlist playback
ja: プレイリストのランダム再生の切り替え

en: Un-Zoom
ja: アンズーム

en: Crop one pixel from the top of the video
ja: ビデオの上から1ピクセルをクロッピング

en: Uncrop one pixel from the top of the video
ja: ビデオの上から1ピクセルクロッピングを解除

en: Crop one pixel from the left of the video
ja: ビデオの左から1ピクセルをクロッピング

en: Uncrop one pixel from the left of the video
ja: ビデオの左から1ピクセルクロッピングを解除

en: Crop one pixel from the bottom of the video
ja: ビデオの下から1ピクセルをクロッピング

en: Uncrop one pixel from the bottom of the video
ja: ビデオの下から1ピクセルクロッピングを解除

en: Crop one pixel from the right of the video
ja: ビデオの右から1ピクセルをクロッピング

en: Uncrop one pixel from the right of the video
ja: ビデオの右から1ピクセルクロッピングを解除

en: Shrink the viewpoint field of view (360°)
ja: 表示可能域を縮小 (360°)

en: Expand the viewpoint field of view (360°)
ja: 表示可能域を拡大 (360°)

en: Roll the viewpoint clockwise (360°)
ja: 時計回りにビューポイントを回転 (360°)

en: Roll the viewpoint anti-clockwise (360°)
ja: 反時計回りにビューポイントを回転 (360°)

en: Toggle wallpaper mode in video output
ja: ビデオ出力の壁紙モードの切り替え

en: Toggle wallpaper mode in video output.
ja: ビデオ出力の壁紙モードの切り替え

en: Cycle through audio devices
ja: オーディオデバイスの切り替え

en: Cycle through available audio devices
ja: 使用可能なオーディオデバイスを切り替えます。

en: Snapshot
ja: スナップショット

en: Window properties
ja: ウィンドウプロパティ

en: Subpictures
ja: サブピクチャー

en: Subtitles
ja: 字幕

en: Overlays
ja: オーバーレイ

en: Track settings
ja: トラック設定

en: Playback control
ja: 再生制御

en: Default devices
ja: デフォルトデバイス

en: Network settings
ja: ネットワーク設定

en: Socks proxy
ja: Socksプロキシー

en: Metadata
ja: メタデータ

en: Decoders
ja: デコーダー

en: Input
ja: 入力

en: Special modules
ja: 特殊モジュール

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Performance options
ja: パフォーマンスオプション

en: Clock source
ja: クロックソース

en: Hot keys
ja: ホットキー

en: Jump sizes
ja: ジャンプする長さ

en: print help for VLC (can be combined with --advanced and --help-verbose)
ja: VLCのヘルプの表示(--advancedと--help-verboseを組み合わせ可能)

en: Exhaustive help for VLC and its modules
ja: VLCとそのモジュールの網羅的なヘルプ

en: print help for VLC and all its modules (can be combined with --advanced and --help-verbose)
ja: VLCとすべてのモジュールのヘルプの表示(--advancedと--help-verboseを組み合わせ可能)

en: ask for extra verbosity when displaying help
ja: ヘルプ表示の際の冗長表示

en: print a list of available modules
ja: 有効なモジュールの一覧を表示

en: print a list of available modules with extra detail
ja: 詳細情報を伴って有効なモジュールの一覧を表示

en: print help on a specific module (can be combined with --advanced and --help-verbose). Prefix the module name with = for strict matches.
ja: 特定モジュールのヘルプを表示 (--advancedと--help-verboseオプションを組み合わせ可能)モジュール名のプレフィックスに一致するものを表示

en: no configuration option will be loaded nor saved to config file
ja: すべての設定オプションを読み込まない、また、設定を保存しない

en: reset the current config to the default values
ja: 現在の設定を既定値にリセットする

en: use alternate config file
ja: 別の設定ファイルを使用

en: resets the current plugins cache
ja: 現在のプラグインキャッシュをリセット

en: print version information
ja: バージョン情報の表示

en: core program
ja: コアプログラム

en: Brightness Down
ja: 明るさ 下げる

en: Brightness Up
ja: 明るさ 上げる

en: Browser Back
ja: ブラウザ 戻る

en: Browser Favorites
ja: ブラウザ お気に入り

en: Browser Forward
ja: ブラウザ 進む

en: Browser Home
ja: ブラウザ ホーム

en: Browser Refresh
ja: ブラウザ 再表示

en: Browser Search
ja: ブラウザ 検索

en: Browser Stop
ja: ブラウザ 停止

en: Delete
ja: 削除

en: Down
ja: 下

en: End
ja: 終了

en: Home
ja: ホーム

en: Insert
ja: 挿入

en: Media Angle
ja: メディア アングル

en: Media Audio Track
ja: メディア オーディオトラック

en: Media Forward
ja: メディア 進む

en: Media Menu
ja: メディアメニュー

en: Media Next Frame
ja: メディア 次のフレーム

en: Media Next Track
ja: メディア 次のトラック

en: Media Play Pause
ja: メディア 再生/一時停止

en: Media Prev Frame
ja: メディア 前のフレーム

en: Media Prev Track
ja: メディア 前のトラック

en: Media Record
ja: メディア 記録

en: Media Repeat
ja: メディア リピート

en: Media Rewind
ja: メディア 戻す

en: Media Select
ja: メディア 選択

en: Media Shuffle
ja: メディア シャッフル

en: Media Stop
ja: メディア 停止

en: Media Subtitle
ja: メディア 字幕

en: Media Time
ja: メディア 時間

en: Media View
ja: メディア ビュー

en: Menu
ja: メニュー

en: Mouse Wheel Down
ja: マウス ホイール下

en: Mouse Wheel Left
ja: マウス ホイール左

en: Mouse Wheel Right
ja: マウス ホイール右

en: Mouse Wheel Up
ja: メディア ホイール上

en: Pause
ja: 一時停止

en: Print
ja: 印刷

en: Space
ja: スペース

en: Tab
ja: タブ

en: Up
ja: 上

en: Volume Down
ja: 音量を下げる

en: Volume Mute
ja: 音量をミュート

en: Volume Up
ja: 音量を上げる

en: Zoom In
ja: ズームイン

en: Zoom Out
ja: ズームアウト

en: Saving file failed
ja: ファイルの保存に失敗しました

en: Failed to open "%s" for writing
ja: 書き込みのために"%s"を開けませんでした

en: Cancel
ja: キャンセル

en: %s
    Downloading... %s/%s %.1f%% done
ja: %s
    ダウンロードしています... %s/%s %.1f%% 完了

en: File could not be verified
ja: ファイルは検証できませんでした

en: It was not possible to download a cryptographic signature for the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
ja: ダウンロードされたファイル"%s"の暗号化された署名をダウンロードすることができませんでした。それに伴ってファイルは削除されました。

en: Invalid signature
ja: 無効な署名

en: The cryptographic signature for the downloaded file "%s" was invalid and could not be used to securely verify it. Thus, the file was deleted.
ja: ダウンロードされたファイル"%s"の暗号化された署名は無効のため、確認に用いられませんでした。それに伴ってファイルは削除されました。

en: File not verifiable
ja: ファイルが検証可能ではありません

en: It was not possible to securely verify the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
ja: ダウンロードされたファイル "%s" をしっかり確認できなかった可能性があります。それに伴ってファイルは削除されました。

en: File corrupted
ja: ファイルが破損しています

en: Downloaded file "%s" was corrupted. Thus, it was deleted.
ja: ダウンロードされたファイル"%s"は破損していたため、削除されました。

en: The new version was successfully downloaded. Do you want to close VLC and install it now?
ja: 新しいバージョンは正常にダウンロードされました。今すぐVLCを終了し、インストールしますか?

en: Install
ja: インストール

en: Update VLC media player
ja: VLCメディアプレイヤーの更新

en: Media Library
ja: メディアライブラリ

en: Japanese
ja: 日本語

en: Original audio
ja: オリジナルオーディオ

en: Autoscale video
ja: オートスケールビデオ

en: Crop
ja: クロッピング

en: Aspect ratio
ja: アスペクト比

en: Pass alsa:// to open the default ALSA capture device, or alsa://SOURCE to open a specific device named SOURCE.
ja: デフォルトのALSAキャプチャーデバイスをオープンする場合は alsa:// 、または特定のデバイス(名前: SOURCE)をオープンする場合は alsa://SOURCE を指定します。

en: ALSA audio capture
ja: ALSAオーディオキャプチャー

en: Attachment
ja: アッタチメント

en: Attachment input
ja: アッタチメント入力

en: No Audio Input device found
ja: オーディオ入力デバイスが見つかりません

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable audio input device.Please check your connectors and drivers.
ja: あなたのMacはオーディオ入力デバイスが見つかりません。コネクターおよびドライバーを確認してください。

en: Problem accessing a system resource
ja: システムリソースへのアクセスで問題が発生しました

en: Please open "System Preferences" -> "Security & Privacy" and allow VLC to access your microphone.
ja: "システム設定" -> "セキュリティとプライバシー" を開き、VLCがマイクにアクセスできるように設定してください。

en: AVFoundation Audio Capture
ja: AVFoundationオーディオキャプチャー

en: AVFoundation audio capture module.
ja: AVFoundationオーディオキャプチャーモジュール

en: AVFoundation Video Capture
ja: AVFoundationビデオキャプチャー

en: AVFoundation video capture module.
ja: AVFoundationビデオキャプチャーモジュール

en: No video devices found
ja: ビデオデバイスが見つかりません

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable video input device. Please check your connectors and drivers.
ja: あなたのMacはビデオ入力デバイスが見つかりません。コネクターおよびドライバーを確認してください。

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable input device. Please check your connectors and drivers.
ja: あなたのMacは適切な入力デバイスを持っていないようです。ドライバーと接続を確認してください。

en: Please open "System Preferences" -> "Security & Privacy" and allow VLC to access your camera.
ja: "システム設定" -> "セキュリティとプライバシー" を開き、VLCがカメラにアクセスできるように設定してください。

en: libavformat AVIO access
ja: libavformat AVIOアクセス

en: libavformat AVIO access output
ja: libavformat AVIOアクセス出力

en: Blu-ray menus
ja: ブルーレイメニュー

en: Use Blu-ray menus. If disabled, the movie will start directly
ja: ブルーレイメニューの使用。このオプションを無効化した場合、映像を直接再生します。

en: Region code
ja: リージョンコード

en: Blu-Ray player region code. Some discs can be played only with a correct region code.
ja: ブルーレイプレイヤーのリージョンコード。ディスクによっては正しいリージョンコードでのみ再生できるものがあります。

en: Blu-ray
ja: ブルーレイ

en: Blu-ray Disc support (libbluray)
ja: ブルーレイディスクサポート(libbluray)

en: Path doesn't appear to be a Blu-ray
ja: パスはブルーレイのものではありません。

en: This Blu-ray Disc needs a library for AACS decoding, and your system does not have it.
ja: このブルーレイディスクはAACSの復号ライブラリが必要ですが、あなたのシステムにはインストールされていません。

en: Blu-ray Disc is corrupted.
ja: ブルーレイディスクが破損しています。

en: Missing AACS configuration file!
ja: AACS設定ファイルがありません!

en: No valid processing key found in AACS config file.
ja: AACS設定ファイルに有効なProcessing Keyがありません。

en: No valid host certificate found in AACS config file.
ja: AACS設定ファイルに有効なホスト証明書がありません。

en: AACS Host certificate revoked.
ja: AACSホスト証明書が無効になりました。

en: AACS MMC failed.
ja: AACS MMCが失敗しました。

en: This Blu-ray Disc needs a library for BD+ decoding, and your system does not have it.
ja: このブルーレイディスクはBD+の復号ライブラリが必要ですが、あなたのシステムにはインストールされていません。

en: Your system BD+ decoding library does not work. Missing configuration?
ja: あなたのシステムのBD+復号ライブラリが正しく動作しません。正しく設定されていますか?

en: Java required
ja: Javaが必要です

en: This Blu-ray disc requires Java for menus support.%s
    The disc will be played without menus.
ja: このブルーレイディスクはメニューにJavaが必要です。%s
    このディスクをメニューなしで再生します。

en: Java was not found on your system.
ja: システムにJavaが見つかりません。

en: Failed to start bluray playback. Please try without menu support.
ja: ブルーレイの再生開始に失敗しました。メニューサポートなしで再実行してみてください。

en: Blu-ray error
ja: ブルーレイエラー

en: Top Menu
ja: トップメニュー

en: First Play
ja: 最初の再生

en: Audio CD - Track %02i
ja: オーディオCD - トラック %02i

en: Audio CD
ja: オーディオCD

en: Audio CD input
ja: オーディオCD入力

en: CDDB Server
ja: CDDBサーバー

en: Address of the CDDB server to use.
ja: 使用するCDDB サーバーのアドレスを指定します。

en: CDDB port
ja: CDDBポート

en: CDDB Server port to use.
ja: 使用するCDDB サーバーのポートを指定します。

en: Inputs list
ja: 入力一覧

en: Comma-separated list of input URLs to concatenate.
ja: 結合する入力ソースのURLをカンマ区切りで指定します。

en: Concatenation
ja: 結合

en: Concatenated inputs
ja: 入力を結合します

en: IIDC Digital Camera (FireWire) input
ja: IIDCデジタルカメラ (FireWire) 入力

en: KDM file
ja: KDMファイル

en: Path to Key Delivery Message XML file
ja: 鍵配信メッセージXMLファイルのパス

en: Digital Cinema Package module
ja: デジタルシネマパッケージモジュール

en: Input card to use
ja: 使用する入力カード

en: DeckLink capture card to use, if multiple exist. The cards are numbered from 0.
ja: DeckLinkキャプチャーカードが複数ある場合は使用するものを指定します。カード番号は0から始まります。

en: Desired input video mode. Leave empty for autodetection.
ja: 期待される入力ビデオモード。自動検出する場合は設定しないでください。

en: Desired input video mode for DeckLink captures. This value should be a FOURCC code in textual form, e.g. "ntsc".
ja: DeckLinkキャプチャーの望ましい入力ビデオモードをテキスト形式のFOURCCコード (例: "ntsc") で指定します。

en: Audio connection
ja: オーディオ接続

en: Audio connection to use for DeckLink captures. Valid choices: embedded, aesebu, analog. Leave blank for card default.
ja: DeckLinkキャプチャーで使用するオーディオ接続を指定します。有効な値は、embedded, aesebu, analogのいずれかです。カードのデフォルトを使用する場合は何も指定しないでください。

en: Audio samplerate (Hz)
ja: オーディオサンプリングレート(Hz)

en: Audio sampling rate (in hertz) for DeckLink captures. 0 disables audio input.
ja: DeckLinkキャプチャーのオーディオのサンプリングレートをHzで指定します。0を指定するとオーディオ入力を無効化します。

en: Number of audio channels
ja: オーディオチャンネル数

en: Number of input audio channels for DeckLink captures. Must be 2, 8 or 16. 0 disables audio input.
ja: DeckLinkキャプチャーのオーディオチャンネル数を指定します。2, 8、または16が有効です。0を指定するとオーディオ入力を無効化します。

en: Video connection
ja: ビデオ接続

en: Video connection to use for DeckLink captures. Valid choices: sdi, hdmi, opticalsdi, component, composite, svideo. Leave blank for card default.
ja: DeckLinkキャプチャーで使用するビデオ接続を指定します。有効な値は、sdi, hdmi, opticalsdi, component, composite, svideoです。カードのデフォルトを使用する場合は何も指定しないでください。

en: Optical SDI
ja: 光学SDI

en: Component
ja: コンポーネント

en: Composite
ja: コンポジット

en: S-Video
ja: Sビデオ

en: Embedded
ja: 埋め込み

en: Analog
ja: アナログ

en: Aspect ratio (4:3, 16:9). Default assumes square pixels.
ja: アスペクト比(4:3, 16:9)です。デフォルトはスクエアピクセルです。

en: Blackmagic DeckLink SDI input
ja: Blackmagic DeckLink SDI入力

en: 10 bits
ja: 10ビット

en: Closed captions 1
ja: クローズドキャプション1

en: Potentially, macOS blocks access to your disc. Please open "System Preferences" -> "Security & Privacy" and allow VLC to access your external media in "Files and Folders" section.
ja: macOSがディスクアクセスをブロックする可能性があります。"システム設定" -> "セキュリティとプライバシー" を開き、”ファイルとフォルダー"セクションにある外部メディアにVLCがアクセスできるように設定してください。

en: Cable
ja: ケーブル

en: Antenna
ja: アンテナ

en: FM radio
ja: FMラジオ

en: AM radio
ja: AMラジオ

en: Video device name
ja: ビデオデバイス名

en: Name of the video device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
ja: DirectShowプラグインで使用されるビデオデバイス名を指定します。もし何も指定されなければ、デフォルトのデバイスが使用されます。

en: Audio device name
ja: オーディオデバイス名

en: Name of the audio device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
ja: DirectShowプラグインで使用されるオーディオデバイス名を指定します。もし何も指定されなければ、デフォルトのデバイスが使用されます。

en: Video size
ja: ビデオサイズ

en: Size of the video that will be displayed by the DirectShow plugin. If you don't specify anything the default size for your device will be used. You can specify a standard size (cif, d1, ...) or <width>x<height>.
ja: DirectShowプラグインで表示されるビデオサイズを指定します。もし何も指定されなければ、デバイスのデフォルトのサイズが使用されます。標準サイズ(cif, d1, ...)、または<幅>x<高さ>で指定します。

en: Picture aspect-ratio n:m
ja: 画像のアスペクト比 n:m

en: Define input picture aspect-ratio to use. Default is 4:3
ja: 使用する入力画像のアスペクト比を指定します。デフォルトは4:3です。

en: Video input chroma format
ja: ビデオ入力のクロマ形式

en: Force the DirectShow video input to use a specific chroma format (eg. I420 (default), RV24, etc.)
ja: DirectShowのビデオ入力で使用する特定のクロマ形式を指定します。(例: I420(デフォルト), RV24など)

en: Video input frame rate
ja: ビデオ入力のフレームレート

en: Force the DirectShow video input to use a specific frame rate (eg. 0 means default, 25, 29.97, 50, 59.94, etc.)
ja: DirectShowのビデオ入力で使用する特定のフレームレートを指定します。(例: 25, 29.97, 50, 59.94など, 0はデフォルトを意味します)

en: Device properties
ja: デバイスプロパティ

en: Show the properties dialog of the selected device before starting the stream.
ja: ストリームを開始する前に選択されたデバイスのプロパティダイアログを表示します。

en: Tuner properties
ja: チューナーのプロパティ

en: Show the tuner properties [channel selection] page.
ja: チューナーのプロパティ「チャンネル選択」ページを表示します。

en: Tuner TV Channel
ja: チューナーのTVチャンネル

en: Set the TV channel the tuner will set to (0 means default).
ja: チューナーが設定するTVチャンネルを指定します。(0はデフォルトを意味します)

en: Tuner Frequency
ja: チューナー周波数

en: This overrides the channel. Measured in Hz.
ja: チャンネルを上書きします。(Hz)

en: Video standard
ja: ビデオ規格

en: Tuner country code
ja: チューナーの国コード

en: Set the tuner country code that establishes the current channel-to-frequency mapping (0 means default).
ja: チャンネルと周波数をマッピングするため、チューナーの国コードを指定します。(0はデフォルトを意味します)

en: Tuner input type
ja: チューナーの入力タイプ

en: Select the tuner input type (Cable/Antenna).
ja: チューナーの入力タイプを設定します。(ケーブル/アンテナ)

en: Video input pin
ja: ビデオ入力ソース

en: Select the video input source, such as composite, s-video, or tuner. Since these settings are hardware-specific, you should find good settings in the "Device config" area, and use those numbers here. -1 means that settings will not be changed.
ja: コンポジット, Sビデオ, チューナーなどのビデオ入力ソースを選択します。この設定はハードウェアに依存するため、"デバイス設定"で最適な設定を確認してください。-1は設定に変更がないことを意味します。

en: Audio input pin
ja: オーディオ入力ソース

en: Select the audio input source. See the "video input" option.
ja: オーディオの入力ソースを指定します。"ビデオ入力"オプションを参照してください。

en: Video output pin
ja: ビデオ出力先

en: Select the video output type. See the "video input" option.
ja: ビデオの出力先を指定します。"ビデオ入力"オプションを参照してください。

en: Audio output pin
ja: オーディオ出力先

en: Select the audio output type. See the "video input" option.
ja: オーディオの出力先を設定します。"ビデオ入力"オプションを参照してください。

en: AM Tuner mode
ja: AMチューナーモード

en: AM Tuner mode. Can be one of Default (0), TV (1), AM Radio (2), FM Radio (3) or DSS (4).
ja: AMチューナーモードを0:デフォルト, 1:TV, 2:AMラジオ, 3:FMラジオ, 4:DSSから選択します。

en: Select audio input format with the given number of audio channels (if non 0)
ja: オーディオのチャンネル数と共に入力形式を指定します。(0以外の場合)

en: Audio sample rate
ja: オーディオサンプリングレート

en: Select audio input format with the given sample rate (if non 0)
ja: サンプリングレートと共にオーディオの入力形式を指定します。(0以外の場合)

en: Audio bits per sample
ja: オーディオのサンプルあたりのビット数

en: Select audio input format with the given bits/sample (if non 0)
ja: サンプルごとのビット数と共にオーディオの入力形式を指定します。(0以外の場合)

en: DirectShow input
ja: DirectShow入力

en: Capture failed
ja: キャプチャーに失敗しました

en: No video or audio device selected.
ja: ビデオ、またはオーディオデバイスが選択されていません

en: VLC cannot open ANY capture device. Check the error log for details.
ja: VLCはキャプチャーデバイスを開けません。詳細はエラーログを確認してください。

en: The device you selected cannot be used, because its type is not supported.
ja: 選択されたデバイスはそのタイプをサポートしていないため、使用できません。

en: The capture device "%s" does not support the required parameters.
ja: キャプチャーデバイス"%s"は要求したパラメーターをサポートしていませんでした。

en: Windows networks
ja: Windowsネットワーク

en: libdsm's SMB (Windows network shares) input and browser
ja: libdsm SMB (Windowsネットワーク共有) 入力とブラウザー

en: libdsm SMB input
ja: libdsm SMB入力

en: libdsm NETBIOS discovery module
ja: libdsm NETBIOS検出モジュール

en: DVB adapter
ja: DVBアダプター

en: If there is more than one digital broadcasting adapter, the adapter number must be selected. Numbering starts from zero.
ja: 1つ以上のデジタル放送アダプターがある場合、アダプター番号を選択する必要があります。(番号は0から始まります)

en: DVB device
ja: DVBデバイス

en: If the adapter provides multiple independent tuner devices, the device number must be selected. Numbering starts from zero.
ja: アダプターが複数の独立したチューナーデバイスを提供する場合、0から始まるデバイス番号を指定する必要があります。

en: Do not demultiplex
ja: デマルチプレクスしない

en: Only useful programs are normally demultiplexed from the transponder. This option will disable demultiplexing and receive all programs.
ja: 通常、有用なプログラムのみがトランスポンダーからデマルチプレクスされます。このオプションはデマルチプレクスとすべてのプログラムの受信を無効化します。

en: Network name
ja: ネットワーク名

en: Unique network name in the System Tuning Spaces
ja: システムチューニング空間で一意のネットワーク名を指定します。

en: Network name to create
ja: 作成するネットワーク名

en: Create unique name in the System Tuning Spaces
ja: システムチューニング空間で一意の名前を作成します。

en: Frequency (Hz)
ja: 周波数(Hz)

en: TV channels are grouped by transponder (a.k.a. multiplex) on a given frequency. This is required to tune the receiver.
ja: トランスポンダーによってTVチャンネルはあたえられた周波数でグループ化(マルチプレクス)されます。これは受信機でチューンする必要があります。

en: Modulation / Constellation
ja: 変調方式 / コンステレーション

en: Layer A modulation
ja: レイヤー A 変調

en: Layer B modulation
ja: レイヤー B 変調

en: Layer C modulation
ja: レイヤー C 変調

en: The digital signal can be modulated according with different constellations (depending on the delivery system). If the demodulator cannot detect the constellation automatically, it needs to be configured manually.
ja: デジタル信号は異なるコンステレーションに対する変調を行うことが可能です。(配送システムに依存します) 復調器がコンステレーションを自動的に検出できない場合、手動で設定する必要があります。

en: Symbol rate (bauds)
ja: シンボルレート(ボー)

en: The symbol rate must be specified manually for some systems, notably DVB-C, DVB-S and DVB-S2.
ja: いくつかのシステム、特にDVB-C、DVB-S、およびDVB-S2ではシンボルレートを手動で設定する必要があります。

en: Spectrum inversion
ja: スペクトル反転

en: If the demodulator cannot detect spectral inversion correctly, it needs to be configured manually.
ja: 復調器がスペクトル反転を正しく検出できない場合、手動で設定する必要があります。

en: FEC code rate
ja: FECコードレート

en: High-priority code rate
ja: 高優先度コードレート

en: Low-priority code rate
ja: 低優先度コードレート

en: Layer A code rate
ja: レイヤー A コードレート

en: Layer B code rate
ja: レイヤー B コードレート

en: Layer C code rate
ja: レイヤー C コードレート

en: The code rate for Forward Error Correction can be specified.
ja: 前方エラー訂正のコードレートを指定します。

en: Transmission mode
ja: 転送モード

en: Bandwidth (MHz)
ja: 帯域幅(Hz)

en: Guard interval
ja: 保護間隔

en: Hierarchy mode
ja: 階層モード

en: DVB-T2 Physical Layer Pipe
ja: DVB-T2物理レイヤーパイプ

en: Layer A segments count
ja: レイヤー A セグメントカウント

en: Layer B segments count
ja: レイヤー B セグメントカウント

en: Layer C segments count
ja: レイヤー C セグメントカウント

en: Layer A time interleaving
ja: レイヤー A タイムインターリーブ

en: Layer B time interleaving
ja: レイヤー B タイムインターリーブ

en: Layer C time interleaving
ja: レイヤー C タイムインターリーブ

en: Stream identifier
ja: ストリーム識別子

en: Pilot
ja: パイロット

en: Roll-off factor
ja: ロールオフ係数

en: 0.35 (same as DVB-S)
ja: 0.35 (DVB-Sに同じ)

en: Transport stream ID
ja: トランスポートストリームID

en: Polarization (Voltage)
ja: 偏波(電圧)

en: To select the polarization of the transponder, a different voltage is normally applied to the low noise block-downconverter (LNB).
ja: トランスポンダーの偏波を選択します。通常、異なる電圧は低ノイズのブロックダウンコンバーター(LNB)に適用されます。

en: Unspecified (0V)
ja: 未設定(0V)

en: Vertical (13V)
ja: 垂直偏波(13V)

en: Horizontal (18V)
ja: 水平偏波(18V)

en: Circular Right Hand (13V)
ja: 右回転円偏波(13V)

en: Circular Left Hand (18V)
ja: 左回転円偏波(18V)

en: High LNB voltage
ja: 高いLNB電圧

en: If the cables between the satellilte low noise block-downconverter and the receiver are long, higher voltage may be required.
    Not all receivers support this.
ja: 衛星の低ノイズブロックコンバーターと受信機間のケーブルが長い場合、高い電圧が必要です。
    すべての受信機でサポートされていません。

en: Local oscillator low frequency (kHz)
ja: ローカル発信器の低周波数(kHz)

en: Local oscillator high frequency (kHz)
ja: ローカル発信器の高周波数(kHz)

en: The downconverter (LNB) will subtract the local oscillator frequency from the satellite transmission frequency. The intermediate frequency (IF) on the RF cable is the result.
ja: ダウンコンバーター(LNB)は衛星の転送周波数からローカルの発信器の周波数を減算します。RFケーブル上の中間周波数(IF)がその結果となります。

en: Universal LNB switch frequency (kHz)
ja: ユニバーサルLNBスイッチの周波数(kHz)

en: If the satellite transmission frequency exceeds the switch frequency, the oscillator high frequency will be used as reference. Furthermore the automatic continuous 22kHz tone will be sent.
ja: 衛星の転送周波数がスイッチの周波数を超える場合、参照用に受信機の高い周波数が使用されます。さらに自動的に継続的な22kHzのトーンが送信されます。

en: Continuous 22kHz tone
ja: 継続的な22kHzのトーン

en: A continuous tone at 22kHz can be sent on the cable. This normally selects the higher frequency band from a universal LNB.
ja: ケーブル上に継続的な22kHzのトーンが送信されます。これは通常、ユニバーサルLNBからより高い周波数帯を選択します。

en: DiSEqC LNB number
ja: DiSEqC LNB番号

en: If the satellite receiver is connected to multiple low noise block-downconverters (LNB) through a DiSEqC 1.0 switch, the correct LNB can be selected (1 to 4). If there is no switch, this parameter should be 0.
ja: 衛星の受信機がDiSEqC 1.0スイッチを介して複数の低ノイズブロックダウンコンバーター(LNB)に接続されている場合、正しいLNBが選択されます。(1～4) スイッチがない場合には、このパラメーターは0でなければなりません。

en: Unspecified
ja: 未設定

en: Uncommitted DiSEqC LNB number
ja: 未確約のDiSEqC LNB番号

en: If the satellite receiver is connected to multiple low noise block-downconverters (LNB) through a cascade formed from DiSEqC 1.1 uncommitted switch and DiSEqC 1.0 committed switch, the correct uncommitted LNB can be selected (1 to 4). If there is no uncommitted switch, this parameter should be 0.
ja: 衛星の受信機がカスケード構成のDiSEqC 1.1の未確認スイッチとDiSEqC 1.0の確認済みスイッチを介して複数の低ノイズブロックダウンコンバーター(LNB)に接続されている場合、正しい未確認のLNBが選択されます。(1～4) 未確認のスイッチがない場合には、このパラメーターは0でなければなりません。

en: Network identifier
ja: ネットワーク識別子

en: Satellite azimuth
ja: 衛星の方位角

en: Satellite azimuth in tenths of degree
ja: 衛星の方位角を1/10度単位で指定します。

en: Satellite elevation
ja: 衛星の仰角

en: Satellite elevation in tenths of degree
ja: 衛星の仰角を1/10度単位で指定します。

en: Satellite longitude
ja: 衛星の経度

en: Satellite longitude in tenths of degree. West is negative.
ja: 衛星の経度を1/10度単位で指定します。負の値は西経を示します。

en: Satellite range code
ja: 衛星レンジコード

en: Satellite range code as defined by manufacturer e.g. DISEqC switch code
ja: 製造者によって定義された衛星のレンジコードを指定します。(例: DISEqCのスイッチコード)

en: Major channel
ja: メジャーチャンネル

en: ATSC minor channel
ja: ATSCマイナーチャンネル

en: Physical channel
ja: 物理チャンネル

en: Digital Television and Radio
ja: デジタルテレビ・ラジオ

en: Terrestrial reception parameters
ja: 地上波の受信パラメーター

en: DVB-T reception parameters
ja: DVB-Tの受信パラメーター

en: ISDB-T reception parameters
ja: ISDB-Tの受信パラメーター

en: Cable and satellite reception parameters
ja: ケーブル・衛星テレビの受信パラメーター

en: DVB-S2 parameters
ja: DVB-S2パラメーター

en: ISDB-S parameters
ja: ISDB-Sパラメーター

en: Satellite equipment control
ja: 衛星機器制御

en: ATSC reception parameters
ja: ATSC受信パラメーター

en: Digital broadcasting
ja: デジタル放送

en: The selected digital tuner does not support the specified parameters.
    Please check the preferences.
ja: 選択されたチューナーは指定されたパラメーターをサポートしていません。
    設定を確認してください。

en: Digital Video (Firewire/ieee1394) input
ja: デジタルビデオ (Firewire/ieee1394) 入力

en: Probe DVB card for capabilities
ja: DVBカードの検索

en: Some DVB cards do not like to be probed for their capabilities, you can disable this feature if you experience some trouble.
ja: DVBカードによっては検知で問題が発生する場合があります。問題が発生する場合はこのオプションを無効にしてください。

en: Satellite scanning config
ja: 衛星スキャン設定

en: Filename of config file in share/dvb/dvb-s.
ja: share/dvb/dvb-s中の設定ファイル名

en: Scan tuning list
ja: チューニングリストの検索

en: Filename containing initial scan tuning data.
ja: チューニングリストの初期検索パスを含むファイル名

en: Use NIT for scanning services
ja: 検索サービスにNITを使用

en: DVB input with v4l2 support
ja: DVBの入力でv4l2をサポート

en: %.1f MHz (%d services)
    ~%s remaining
ja: %.1f MHz (%d サービス)
    残り ~%s

en: Scanning DVB
ja: DVBを検索中

en: DVD angle
ja: DVDアングル

en: Default DVD angle.
ja: デフォルトのDVDアングルです。

en: Start directly in menu
ja: メニューを直接表示

en: Start the DVD directly in the main menu. This will try to skip all the useless warning introductions.
ja: DVDのメインメニューを直接表示し、すべての不要な警告メッセージをスキップします。

en: DVD with menus
ja: DVDとメニュー

en: DVDnav Input
ja: DVDnav入力

en: DVDnav demuxer
ja: DVDnavデマルチプレクサー

en: Playback failure
ja: 再生に失敗しました

en: VLC cannot set the DVD's title. It possibly cannot decrypt the entire disc.
ja: VLCはDVDのタイトルを設定できません。おそらく指定されたディスク全体の複合ができません。

en: DVD without menus
ja: DVD(メニューなし)

en: DVDRead Input (no menu support)
ja: DVDRead入力(DVDメニューなしのサポート)

en: DVDRead could not open the disc "%s".
ja: DVDReadはディスク"%s"を開くことができませんでした。

en: Cannot play a non-UDF mastered DVD.
ja: UDFではないDVDは再生できません。

en: DVDRead could not read block %d.
ja: DVDReadはブロック%dを読み込むことができませんでした。

en: DVDRead could not read %d/%d blocks at 0x%02x.
ja: DVDReadは%d/%dブロックを0x%02xで読み込むことができませんでした。

en: File input
ja: ファイル入力

en: File
ja: ファイル

en: Directory
ja: ディレクトリ

en: List special files
ja: 特殊ファイルを表示

en: Include devices and pipes when listing directories
ja: ディレクトリ表示時にデバイスとパイプを含む

en: Username
ja: ユーザー名

en: Username that will be used for the connection, if no username is set in the URL.
ja: URLにユーザー名が指定されなかった場合時、接続に使用されるユーザー名を指定します。

en: Password
ja: パスワード

en: Password that will be used for the connection, if no username or password are set in URL.
ja: URLにユーザー名、またはパスワードが設定されなかった場合、接続に使用されるパスワードを指定します。

en: FTP account
ja: FTPアカウント

en: Account that will be used for the connection.
ja: 接続に使用されるアカウントを指定します。

en: FTP authentication
ja: FTP認証

en: Please enter a valid login and password for the ftp connexion to %s
ja: "%s"へのFTP接続の正しいログイン名とパスワードを入力してください。

en: FTP input
ja: FTP入力

en: FTP upload output
ja: FTPアップロード出力

en: Network interaction failed
ja: ネットワークコミュニケーションに失敗しました

en: VLC could not connect with the given server.
ja: VLCは指定されたサーバーに接続できませんでした。

en: VLC's connection to the given server was rejected.
ja: 指定されたサーバーへのVLCの接続は拒否されました。

en: Your account was rejected.
ja: アカウントは拒否されました。

en: Auto re-connect
ja: 自動再接続

en: Automatically try to reconnect to the stream in case of a sudden disconnect.
ja: 不意の切断時にストリームへ自動的に再接続を試みます。

en: HTTP input
ja: HTTP入力

en: HTTP authentication
ja: HTTP認証

en: Please enter a valid login name and a password for realm %s.
ja: 認証レルム"%s"の正しいログイン名とパスワードを入力してください。

en: HTTPS input
ja: HTTPS入力

en: Continuous stream
ja: 継続的なストリーム

en: Keep reading a resource that keeps being updated.
ja: 更新中のリソースを読み込み続けます。

en: Cookies forwarding
ja: クッキーフォワーディング

en: Forward cookies across HTTP redirections.
ja: HTTPのリダイレクションによってクッキーを転送します。

en: Referrer
ja: リファラー

en: Provide the referral URL, i.e. HTTP "Referer" (sic).
ja: リファラーのURLを指定 (HTTPの"Refer") (sic)

en: User agent
ja: ユーザーエージェント

en: Override the name and version of the application as provided to the HTTP server, i.e. the HTTP "User-Agent". Name and version must be separated by a forward slash, e.g. "FooBar/1.2.3".
ja: HTTPサーバーに送信するアプリケーションの名前とバージョン (HTTP "User-Agent"ヘッダー) を上書きします。名前とバージョンはスラッシュ (/) で区切られている必要があります。例: "FooBar/1.2.3"

en: Dummy
ja: ダミー

en: Dummy input
ja: ダミー入力

en: Set the ID of the elementary stream
ja: 基本ストリームのIDを設定します。

en: Group
ja: グループ

en: Set the group of the elementary stream
ja: 基本ストリームのグループを設定します。

en: Category
ja: カテゴリ

en: Set the category of the elementary stream
ja: 基本ストリームのカテゴリを設定します。

en: Unknown
ja: 不明

en: Data
ja: データ

en: Set the codec of the elementary stream
ja: 基本ストリームのコーデックを設定

en: Language of the elementary stream as described by ISO639
ja: ISO639で記述されている基本ストリームの言語

en: Sample rate of an audio elementary stream
ja: オーディオの基本ストリームのサンプリングレート

en: Channels count
ja: チャンネル数

en: Channels count of an audio elementary stream
ja: オーディオの基本ストリームのチャンネル数

en: Width
ja: 幅

en: Width of video or subtitle elementary streams
ja: ビデオ、または字幕の基本ストリームの幅

en: Height
ja: 高さ

en: Height of video or subtitle elementary streams
ja: ビデオ、または字幕の基本ストリームの高さ

en: Display aspect ratio
ja: 表示アスペクト比

en: Display aspect ratio of a video elementary stream
ja: ビデオの基本ストリームの表示アスペクト比を指定します。

en: Frame rate of a video elementary stream
ja: ビデオの基本ストリームのフレームレート

en: Callback cookie string
ja: コールバッククッキーストリング

en: Text identifier for the callback functions
ja: コールバック機能のテキスト識別子を指定します。

en: Callback data
ja: コールバックデータ

en: Data for the get and release functions
ja: 取得と解放機能のデータを指定します。

en: Get function
ja: 取得機能

en: Address of the get callback function
ja: 取得コールバック機能のアドレスを指定します。

en: Release function
ja: 解放機能

en: Address of the release callback function
ja: 解放コールバック機能のアドレスを指定します。

en: Size
ja: サイズ

en: Size of stream in bytes
ja: ストリームのサイズをバイトで指定します。

en: Memory input
ja: メモリー入力

en: Memory stream
ja: メモリーストリーム

en: In-memory stream input
ja: インメモリーストリーム入力

en: Pace
ja: ペース

en: Read the audio stream at VLC pace rather than Jack pace.
ja: JACK Audio Connection Kitのペースではなく、VLCの速度でオーディオを読み込みます。

en: Auto connection
ja: 自動接続

en: Automatically connect VLC input ports to available output ports.
ja: 自動的に使用可能な出力ポートにVLCの入力ポートを接続します。

en: JACK audio input
ja: JACK オーディオ入力

en: JACK Input
ja: JACK入力

en: Link #
ja: リンク #

en: Allows you to set the desired link of the board for the capture (starting at 0).
ja: キャプチャーを行うボードの望ましいリンクを指定することが可能です。(0〜)

en: Video ID
ja: ビデオID

en: Allows you to set the ES ID of the video.
ja: ビデオのES IDを設定可能にします。

en: Allows you to force the aspect ratio of the video.
ja: ビデオのアスペクト比を強制することを可能にします。

en: Audio configuration
ja: オーディオ設定

en: Allows you to set audio configuration (id=group,pair:id=group,pair...).
ja: オーディオ設定(id=group,pair:id=group,pair...)を可能にします。

en: HD-SDI Input
ja: HD-SDI入力

en: Teletext configuration
ja: テレテキスト設定

en: Allows you to set Teletext configuration (id=line1-lineN with both fields).
ja: テレテキストの設定(id=line1-lineN with both fields)を可能にします。

en: Teletext language
ja: テレテキストの言語

en: Allows you to set Teletext language (page=lang/type,...).
ja: テレテキストの言語(page=lang/type,...)を設定可能にします。

en: SDI Input
ja: SDI入力

en: SDI Demux
ja: SDIデマルチプレクサー

en: Kasenna RTSP dialect
ja: Kasennaの非標準RTSP対応

en: Kasenna servers use an old and nonstandard dialect of RTSP. With this parameter VLC will try this dialect, but then it cannot connect to normal RTSP servers.
ja: Kasennaサーバーは旧式で標準ではないRTSPを使用します。このオプションを指定した場合、VLCはそれを試みますが、このモードでは、通常のRTSPサーバーに接続できなくなります。

en: WMServer RTSP dialect
ja: WMServerの非標準RTSP対応

en: WMServer uses a nonstandard dialect of RTSP. Selecting this parameter will tell VLC to assume some options contrary to RFC 2326 guidelines.
ja: WMServerは標準ではないRTSPを使用します。このパラメーターを選択するとVLCはいくつかのオプションがRFC 2326に反するものと仮定します。

en: Sets the username for the connection, if no username or password are set in the url.
ja: URLにユーザー名、またはパスワードが設定されなかった場合、接続に使用されるユーザー名を指定します。

en: Sets the password for the connection, if no username or password are set in the url.
ja: URLにユーザー名、またはパスワードが設定されなかった場合、接続に使用されるパスワードを指定します。

en: RTSP frame buffer size
ja: RTSPフレームバッファーサイズ

en: RTSP start frame buffer size of the video track, can be increased in case of broken pictures due to too small buffer.
ja: バッファーサイズが小さすぎるために画像が乱れてしまう場合、ビデオトラックのRTSP開始フレームバッファーサイズを増加させることもできます。

en: RTP/RTSP/SDP demuxer (using Live555)
ja: RTP/RTSP/SDPデマルチプレクサー(Live555使用)

en: RTSP/RTP access and demux
ja: RTSP/RTPアクセスとデマルチプレクサー

en: Use RTP over RTSP (TCP)
ja: RTPオーバーRTSP (TCP)の使用

en: Client port
ja: クライアントポート

en: Port to use for the RTP source of the session
ja: セッションのRTP接続ソースで使用するポートを指定します。

en: Force multicast RTP via RTSP
ja: RTSPによる強制的なRTPマルチキャスト

en: Tunnel RTSP and RTP over HTTP
ja: HTTPオーバー トンネルRTSPとRTP

en: HTTP tunnel port
ja: HTTPトンネルポート

en: Port to use for tunneling the RTSP/RTP over HTTP.
ja: HTTPオーバーRTSP/RTPトンネルで使用するポート番号を指定します。

en: RTSP authentication
ja: RTSP認証

en: Please enter a valid login name and a password.
ja: 正しいログイン名とパスワードを入力してください。

en: RTSP connection failed
ja: RTSP接続に失敗しました

en: Access to the stream is denied by the server configuration.
ja: サーバー設定によって拒否されるストリームへのアクセス。

en: Force selection of all streams
ja: すべてのストリームの選択を強制

en: MMS streams can contain several elementary streams, with different bitrates. You can choose to select all of them.
ja: MMSストリームは、ビットレートの異なる複数の基本的なストリームを含むことができます。それらのすべてを選択することが可能です。

en: Maximum bitrate
ja: 最大ビットレート

en: Select the stream with the maximum bitrate under that limit.
ja: 制限化でのストリームの最大ビットレートを指定します。

en: TCP/UDP timeout (ms)
ja: TCP/UDPタイムアウト(ミリ秒)

en: Amount of time (in ms) to wait before aborting network reception of data. Note that there will be 10 retries before completely giving up.
ja: ネットワークのデータ受信をアボートさせる前の待機時間をミリ秒で指定します。メモ: 完全にアボートするまでに10回のリトライが行われます。

en: Microsoft Media Server (MMS) input
ja: マイクロソフトメディアサーバー(MMS)入力

en: MTP input
ja: MTP入力

en: File reading failed
ja: ファイルの読み込みに失敗しました

en: VLC could not read the file: %s
ja: VLCはファイル: %sを読むことができませんでした。

en: Set NFS uid/guid automatically
ja: NFSのUID/GUIDを自動設定

en: If uid/gid are not specified in the url, VLC will automatically set a uid/gid.
ja: URLにUID/GIDが指定されなかった場合、VLCはUID/GIDを自動設定します。

en: NFS input
ja: NFS入力

en: NFS operation failed
ja: NFS操作が失敗しました

en: Capture the audio stream in stereo.
ja: オーディオストリームをステレオで取り込みます

en: Samplerate
ja: サンプリングレート

en: Samplerate of the captured audio stream, in Hz (eg: 11025, 22050, 44100, 48000)
ja: 取り込んだオーディオストリームのサンプリングレートをHzで指定します(例:11025, 22050, 44100, 48000)

en: OSS input
ja: OSS入力

en: Pass pulse:// to open the default PulseAudio source, or pulse://SOURCE to open a specific source named SOURCE.
ja: デフォルトのPulseAudioのソースを開く場合は、pulse:// 、または特定のソース(名前: SOURCE)を開く場合は pulse://SOURCE を指定します。

en: PulseAudio
ja: パルスオーディオ

en: PulseAudio input
ja: パルスオーディオ入力

en: Encrypted connexion
ja: 暗号化された接続

en: Acquisition rate (in fps)
ja: 取り込みレート (fps)

en: RDP Remote Desktop
ja: RDPリモートデスクトップ

en: Range
ja: レンジ

en: Bitmask
ja: ビットマスク

en: RIST input
ja: RIST入力

en: RIST maximum packet size (bytes)
ja: RIST最大パケットサイズ (バイト)

en: RIST demux/decode maximum jitter (default is 5ms)
ja: RISTデマルチプレクサ/デコード最大ジッター (デフォルトは5ms)

en: This controls the maximum jitter that will be passed to the demux/decode chain. The lower the value, the more CPU cycles the algorithm will consume
ja: デマルチプレクサ/デコードのチェーンに受け渡される最大ジッターを制御します。小さな値はCPUのアルゴリズムサイクルをより消費します。

en: RIST latency (ms)
ja: RIST遅延 (ms)

en: RIST nack retry interval (ms)
ja: RISTナックリトライインターバル (ms)

en: RIST reorder buffer (ms)
ja: RISTレコーダーバッファ (ms)

en: RIST maximum retry count
ja: RIST最大リトライカウント

en: RIST nack type, 0 = range, 1 = bitmask. Default is range
ja: RIST nackタイプ, 0 = レンジ, 1 = ビットマスク。 デフォルトはレンジ

en: Disable NACK output packets
ja: NACK出力パケットを無効化

en: Use this to disable packet recovery
ja: パケットのリカバリを無効化

en: Do not check for a valid rtcp message from the encoder
ja: エンコーダーからのRTCPメッセージの正当性チェックをしない

en: Send nack messages even when we have not confirmed that the encoder is on our local network.
ja: エンコーダーがローカルネットワークにあるかどうかに関わらずNACKメッセージが送信されます。

en: RTCP (local) port
ja: RTCP(ローカル)ポート

en: RTCP packets will be received on this transport protocol port. If zero, multiplexed RTP/RTCP is used.
ja: このポートを使用してRTCPパケットが受信されます。もし、0が指定された場合、複合RTP/RTCPが使用されます。

en: SRTP key (hexadecimal)
ja: SRTP共通秘密鍵(16進)

en: RTP packets will be authenticated and deciphered with this Secure RTP master shared secret key. This must be a 32-character-long hexadecimal string.
ja: このセキュリティで保護されたマスター共有シークレットキーを使用してRTPパケットの認証と暗号解読が行われます。32文字の16進文字列で指定します。

en: SRTP salt (hexadecimal)
ja: SRTPソルト(16進)

en: Secure RTP requires a (non-secret) master salt value. This must be a 28-character-long hexadecimal string.
ja: セキュアRTPが必要とする(秘密でない)マスターソルトの値を指定します。28文字の16進文字列で指定します。

en: Maximum RTP sources
ja: RTPソースの最大数

en: How many distinct active RTP sources are allowed at a time.
ja: どれだけの異なるRTPソースが一度にアクティブになることを許されるか指定します。

en: RTP source timeout (sec)
ja: RTPソースタイムアウト(秒)

en: How long to wait for any packet before a source is expired.
ja: ソースが有効期限になるまでにどれだけ他のパケットを待つか指定します。

en: Maximum RTP sequence number dropout
ja: RTPシーケンス番号の最大廃棄数

en: RTP packets will be discarded if they are too much ahead (i.e. in the future) by this many packets from the last received packet.
ja: 直前に受信したパケットよりも、ここで指定されたよりも多くのパケットが先行した場合、RTPパケットを廃棄するようにします。

en: Maximum RTP sequence number misordering
ja: RTPシーケンス番号の乱れの最大許容量

en: RTP packets will be discarded if they are too far behind (i.e. in the past) by this many packets from the last received packet.
ja: 直前に受信したパケットよりも、ここで指定されたよりも多くのパケットが遅れた場合、RTPパケットを廃棄するようにします。

en: RTP payload format assumed for dynamic payloads
ja: RTPペイロードの形式をダイナミックペイロードと仮定

en: This payload format will be assumed for dynamic payload types (between 96 and 127) if it can't be determined otherwise with out-of-band mappings (SDP)
ja: このペイロード形式は、帯域外マッピング (SDP) を使用して、それ以外の方法で判断できない場合は、ダイナミックペイロードタイプ(96-127)と仮定されます。

en: Real-Time Protocol (RTP) input
ja: リアルタイムプロトコル(RTP)入力

en: SDP required
ja: SDPが必要

en: A description in SDP format is required to receive the RTP stream. Note that rtp:// URIs cannot work with dynamic RTP payload format (%<PRIu8>).
ja: RTPストリームを受信するには、SDP形式の記述が必要です。rtp:://のURIはダイナミックRTPペイロード形式(%<PRIu8>)では動作しません。

en: Real RTSP
ja: リアルRTSP

en: Connection failed
ja: 接続に失敗しました

en: VLC could not connect to "%s:%d".
ja: VLCは"%s:%d"に接続できませんでした。

en: Session failed
ja: セッション失敗

en: The requested RTSP session could not be established.
ja: 要求されたRTSPセッションは確立することができませんでした。

en: Receive buffer
ja: 受信バッファ

en: UDP receive buffer size (bytes)
ja: UDP受信バッファーサイズ (バイト)

en: Request multicast stream
ja: マルチキャストストリームを要求

en: Request server to send stream as multicast
ja: マルチキャストでストリームを送信するように要求

en: Host
ja: ホスト

en: SAT>IP Receiver Plugin
ja: SAT>IP受信プラグイン

en: Desired frame rate for the capture.
ja: キャプチャー時の理想的なフレームレートを指定します。

en: Capture fragment size
ja: キャプチャーのフラグメントサイズ

en: Optimize the capture by fragmenting the screen in chunks of predefined height (16 might be a good value, and 0 means disabled).
ja: 事前に定義されたチャンクにスクリーンを分断させることによってキャプチャーを最適化します。(16がおそらく最適な値です。0はフラグメントを無効化します)

en: Region top row
ja: 上側の部分

en: Ordinate of the capture region in pixels.
ja: キャプチャーする領域の縦座標をピクセルで指定します。

en: Region left column
ja: 左側の部分

en: Abscissa of the capture region in pixels.
ja: キャプチャーする領域の横座標をピクセルで指定します。

en: Capture region width
ja: キャプチャー領域の幅

en: Capture region height
ja: キャプチャー領域の高さ

en: Follow the mouse
ja: マウスの追従

en: Follow the mouse when capturing a subscreen.
ja: サブスクリーンをキャプチャー中にマウスを追従します。

en: Mouse pointer image
ja: マウスポインター画像

en: If specified, will use the image to draw the mouse pointer on the capture.
ja: キャプチャー画面に描画されるマウスポインターの画像を指定します。

en: Display ID
ja: ディスプレイID

en: Display ID. If not specified, main display ID is used.
ja: ディスプレイID、指定しない場合はメインディスプレイIDが使用されます。

en: Screen index
ja: スクリーンインデックス

en: Index of screen (1, 2, 3, ...). Alternative to Display ID.
ja: スクリーンインデックス (1, 2, 3, ...) ディスプレイIDの代用。

en: Screen Input
ja: 画面入力

en: Screen
ja: スクリーン

en: How many times the screen content should be refreshed per second.
ja: 1秒間にスクリーンコンテンツがリフレッシュされる回数を指定します。

en: Pixel width of the capture region, or 0 for full width
ja: キャプチャーされる領域のピクセルの幅、全幅を指定する場合は0を指定します。

en: Pixel height of the capture region, or 0 for full height
ja: キャプチャーされる領域のピクセルの高さ、全高を指定する場合は0を指定します。

en: Screen capture (with X11/XCB)
ja: 画面キャプチャー(X11/XCB)

en: Session Description Protocol
ja: セッションデスクリプションプロトコル

en: SFTP port
ja: SFTPポート

en: SFTP port number to use on the server
ja: サーバー上で使用するSFTPのポート番号を指定します。

en: SFTP input
ja: SFTP入力

en: SFTP authentication
ja: SFTP認証

en: Please enter a valid login and password for the sftp connexion to %s
ja: "%s"へのSFTP接続の正しいログイン名とパスワードを入力してください。

en: Frame buffer depth
ja: フレームバッファーの深度

en: Pixel depth of the frame buffer, or zero for XWD file
ja: フレームバッファーの深度をピクセルで指定するか、XWDファイル用にゼロを指定します。

en: Frame buffer width
ja: フレームバッファーの幅

en: Pixel width of the frame buffer (ignored for XWD file)
ja: フレームバッファーの幅をピクセルで指定します。 (XWDファイルでは無視されます)

en: Frame buffer height
ja: フレームバッファーの高さ

en: Pixel height of the frame buffer (ignored for XWD file)
ja: フレームバッファーの高さをピクセルで指定します。 (XWDファイルでは無視されます)

en: Frame buffer segment ID
ja: フレームバッファーセグメントID

en: System V shared memory segment ID of the frame buffer (this is ignored if --shm-file is specified).
ja: フレームバッファーのSystem V共有メモリセグメントID(--shm-fileが指定去れた場合、無視されます)

en: Frame buffer file
ja: フレームバッファーファイル

en: Path of the memory mapped file of the frame buffer
ja: フレームバッファーのメモリマップドファイルのパスを指定します。

en: XWD file (autodetect)
ja: XWDファイル（自動検出）

en: 8 bits
ja: 8ビット

en: 15 bits
ja: 15ビット

en: 16 bits
ja: 16ビット

en: 24 bits
ja: 24ビット

en: 32 bits
ja: 32ビット

en: Framebuffer input
ja: フレームバッファー入力

en: Shared memory framebuffer
ja: 共有メモリフレームバッファ

en: Samba (Windows network shares) input
ja: Samba(Windowsネットワーク共有)の入力

en: SMB input
ja: SMB入力

en: SMB domain
ja: SMBドメイン

en: Domain/Workgroup that will be used for the connection.
ja: 接続に使用されるドメイン/ワークグループを指定します。

en: SMB authentication required
ja: SMB認証が必要です

en: The computer (%s) you are trying to connect to requires authentication.
    Please provide a username (ideally a domain name using the format DOMAIN;username) and a password.
ja: 接続しようとしているコンピューター (%s) は認証が必要です。
    ユーザー名 (ドメイン名;ユーザー名の形式でドメインを指定することが望ましい) とパスワードを指定してください。

en: SRT input
ja: SRT入力

en: Return poll wait after timeout milliseconds (-1 = infinite)
ja: ポーリングのタイムアウト時間をミリ秒で指定 (-1: 無限)

en: SRT latency (ms)
ja: SRT遅延 (ms)

en: Password for stream encryption
ja: ストリーム暗号化のパスワード

en: 16 bytes
ja: 16バイト

en: 24 bytes
ja: 24バイト

en: 32 bytes
ja: 32バイト

en: TCP input
ja: TCP入力

en: Time code
ja: タイムコード

en: Time code subpicture elementary stream generator
ja: サブピクチャー基本ストリームのタイムコードジェネレーター

en: UDP Source timeout (sec)
ja: UDPソースタイムアウト (秒)

en: UDP input
ja: UDP入力

en: Reset defaults
ja: デフォルトへ戻す

en: Video capture device
ja: ビデオキャプチャーデバイス

en: Video capture device node.
ja: ビデオキャプチャーデバイスノード

en: VBI capture device
ja: VBIキャプチャーデバイス

en: The device node where VBI data can be read (for closed captions).
ja: VBIデータを読み込むデバイスノード (クローズドキャプション用)

en: Standard
ja: 規格

en: Video standard (Default, SECAM, PAL, or NTSC).
ja: ビデオ規格を指定します(デフォルト, SECAM, PAL, NTSC)

en: Force the Video4Linux2 video device to use a specific chroma format (eg. I420 or I422 for raw images, MJPG for M-JPEG compressed input). Complete list: GREY, I240, RV16, RV15, RV24, RV32, YUY2, YUYV, UYVY, I41N, I422, I420, I411, I410, MJPG
ja: 特定のクロマ形式を使用するためのVideo4Linux2のビデオデバイスを強制指定します。(例: RAW画像のI420またはI422, MJPGはM-JPEGの圧縮入力) すべてのリスト: GREY, I240, RV16, RV15, RV24, RV32, YUY2, YUYV, UYVY, I41N, I422, I420, I411, I410, MJPG

en: Input of the card to use (see debug).
ja: 使用するカードの入力を指定します(デバッグを参照)

en: Audio input
ja: オーディオ入力

en: Audio input of the card to use (see debug).
ja: 使用するカードのオーディオ入力を指定します(デバッグを参照)

en: The specified pixel resolution is forced (if both width and height are strictly positive).
ja: 指定されたピクセル解像度が使用されます。 (幅と高さの両方が正の場合)

en: Maximum frame rate to use (0 = no limits).
ja: 使用する最大フレームレート (0: 無制限)

en: Radio device
ja: ラジオデバイス

en: Radio tuner device node.
ja: ラジオチューナーデバイスノード

en: Frequency
ja: 周波数

en: Tuner frequency in Hz or kHz (see debug output).
ja: チューナーの周波数をHzかkHzで指定します(デバッグ出力参照)

en: Audio mode
ja: オーディオモード

en: Tuner audio mono/stereo and track selection.
ja: チューナーのモノラル/ステレオの切り替えとトラックを選択します

en: Reset controls
ja: 制御のリセット

en: Reset controls to defaults.
ja: 制御をデフォルトに戻す

en: Brightness
ja: 明るさ

en: Picture brightness or black level.
ja: 画像の明るさ、または黒のレベル

en: Automatic brightness
ja: 自動輝度調整

en: Automatically adjust the picture brightness.
ja: 画像の輝度を自動的に調整します。

en: Contrast
ja: コントラスト

en: Picture contrast or luma gain.
ja: 画像のコントラスト、または輝度のゲイン

en: Saturation
ja: 彩度

en: Picture saturation or chroma gain.
ja: 画像の彩度、またはクロマのゲイン

en: Hue
ja: 色相

en: Hue or color balance.
ja: 色相、またはバランス

en: Automatic hue
ja: 自動色相

en: Automatically adjust the picture hue.
ja: 画像の色相を自動的に調整します。

en: White balance temperature (K)
ja: ホワイトバランスの色温度(K)

en: White balance temperature as a color temperation in Kelvin (2800 is minimum incandescence, 6500 is maximum daylight).
ja: ホワイトバランスを色温度としてケルビンで指定します。(2800が白熱球で最低値、6500が昼光で最高値)

en: Automatic white balance
ja: 自動ホワイトバランス

en: Automatically adjust the picture white balance.
ja: 画像のホワイトバランスを自動的に調整します。

en: Red balance
ja: 赤色のバランス

en: Red chroma balance.
ja: 赤色クロマのバランス

en: Blue balance
ja: 青色のバランス

en: Blue chroma balance.
ja: 青色クロマのバランス

en: Gamma
ja: ガンマ

en: Gamma adjust.
ja: ガンマ調整

en: Automatic gain
ja: 自動ゲイン

en: Automatically set the video gain.
ja: ビデオのゲインを自動的に設定します。

en: Gain
ja: ゲイン

en: Picture gain.
ja: 画像のゲイン

en: Sharpness
ja: シャープネス

en: Sharpness filter adjust.
ja: シャープネスフィルターの調整

en: Chroma gain
ja: クロマゲイン

en: Chroma gain control.
ja: クロマのゲインコントロール

en: Automatic chroma gain
ja: 自動クロマゲイン

en: Automatically control the chroma gain.
ja: クロマのゲインを自動制御します。

en: Power line frequency
ja: 電力線の周波数

en: Power line frequency anti-flicker filter.
ja: 電力線周波数のアンチフリッカーフィルター

en: Backlight compensation
ja: 逆光補正

en: Band-stop filter
ja: 帯域停止フィルター

en: Cut a light band induced by fluorescent lighting (unit undocumented).
ja: 蛍光光源による光の帯をカットします。

en: Horizontal flip
ja: 水平方向反転

en: Flip the picture horizontally.
ja: 水平方向に画像を回転します。

en: Vertical flip
ja: 垂直方向反転

en: Flip the picture vertically.
ja: 垂直方向に画像を回転します。

en: Rotate (degrees)
ja: 回転(角度)

en: Picture rotation angle (in degrees).
ja: 画像の回転角度を指定します。 (度)

en: Color killer
ja: カラーキラー

en: Enable the color killer, i.e. switch to black & white picture whenever the signal is weak.
ja: カラーキラーを有効化します。つまり、シグナルが弱い時、白黒の画像にします。

en: Color effect
ja: カラーエフェクト

en: Select a color effect.
ja: カラーエフェクトの選択

en: Black & white
ja: 白黒

en: Sepia
ja: セピア

en: Negative
ja: 反転

en: Emboss
ja: エンボス

en: Sketch
ja: スケッチ

en: Sky blue
ja: スカイブルー

en: Grass green
ja: グラスグリーン

en: Skin whiten
ja: 美白

en: Vivid
ja: ビビッド

en: Audio volume
ja: オーディオ音量

en: Volume of the audio input.
ja: オーディオ入力の音量を指定します。

en: Audio balance
ja: オーディオバランス

en: Balance of the audio input.
ja: オーディオ入力のバランスを調整します。

en: Bass level
ja: 低音レベル

en: Bass adjustment of the audio input.
ja: オーディオ入力の低音を調整します。

en: Treble level
ja: 高音レベル

en: Treble adjustment of the audio input.
ja: オーディオ入力の高音を調整します。

en: Mute the audio.
ja: オーディオをミュートします。

en: Loudness mode
ja: ラウドネスモード

en: Loudness mode a.k.a. bass boost.
ja: ラウドネスモード(低音強調)

en: v4l2 driver controls
ja: v4l2ドライバ制御

en: Set the v4l2 driver controls to the values specified using a comma separated list optionally encapsulated by curly braces (e.g.: {video_bitrate=6000000,audio_crc=0,stream_type=3} ). To list available controls, increase verbosity (-vv) or use the v4l2-ctl application.
ja: カンマ区切りでv4l2ドライバ制御の値リストを括弧{}で括って指定します。(例: {video_bitrate=6000000,audio_crc=0,stream_type=3} ) 使用可能な制御を表示するためには、メッセージレベルをあげる(-vvv)か、v4l2-ctlアプリケーションを使用してください。

en: All
ja: すべて

en: Multichannel television sound (MTS)
ja: マルチチャンネルテレビジョンサウンド (MTS)

en: PAL N Argentina
ja: PAL N(アルゼンチン)

en: NTSC M Japan
ja: NTSC M(日本)

en: NTSC M South Korea
ja: NTSC M(韓国)

en: Primary language
ja: プライマリ言語

en: Secondary language or program
ja: セカンダリ言語または、プログラム

en: Dual mono
ja: デュアルモノラル

en: Video4Linux input
ja: Video4Linux入力

en: Video input
ja: ビデオ入力

en: Tuner
ja: チューナー

en: Controls
ja: コントロール

en: Video capture controls (if supported by the device)
ja: ビデオキャプチャーコントロール(デバイスがサポートしている場合)

en: Video4Linux compressed A/V input
ja: Video4Linux圧縮A/V入力

en: Video4Linux radio tuner
ja: Video4Linuxラジオチューナー

en: VCD input
ja: VCD入力

en: Support for VDR recordings (http://www.tvdr.de/).
ja: VDRレコーディングのサポート(http://www.tvdr.de/)

en: Chapter offset in ms
ja: チャプターオフセット(ms)

en: Move all chapters. This value should be set in milliseconds.
ja: すべてのチャプターをずらします。この値はミリ秒で指定します。

en: Default frame rate for chapter import.
ja: チャプターインポートのデフォルトフレームレートを指定します。

en: VDR recordings
ja: VDRレコーディング

en: VLC could not read the file (%s).
ja: VLCはファイル(%s)を読むことができませんでした。

en: VLC could not open the file "%s" (%s).
ja: VLCはファイル"%s" (%s)を開くことができませんでした。

en: VDR Cut Marks
ja: VDRカットマーク

en: Start
ja: 開始

en: X.509 Certificate Authority
ja: X.509証明機関

en: Certificate of the Authority to verify server's against
ja: サーバーを確認する認証証明書

en: X.509 Certificate Revocation List
ja: X.509証明書の廃止リスト

en: List of revoked servers certificates
ja: 廃止されたサーバー証明書のリスト

en: X.509 Client certificate
ja: X.509クライアント証明書

en: Certificate for client authentication
ja: クライアント認証の証明書

en: X.509 Client private key
ja: X.509クライアント秘密鍵

en: Private key for authentication by certificate
ja: 証明書による認証のための秘密鍵

en: RGB chroma (RV32, RV24, RV16, RGB2)
ja: RGBクロマ (RV32, RV24, RV16, RGB2)

en: Compression level
ja: 圧縮レベル

en: Transfer compression level from 0 (none) to 9 (max)
ja: 転送圧縮レベルを 0 (なし) から 9 (最大) で指定します。

en: Image quality
ja: 画像の品質

en: Image quality 1 to 9 (max)
ja: 画像の品質を1から9 (最大) で指定します。

en: VNC client access
ja: VNCクライアントアクセス

en: Loopback mode
ja: ループバックモード

en: Record an audio rendering endpoint.
ja: オーディオレンダリングエンドポイントの記録

en: Windows Audio Session API input
ja: WindowsオーディオセッションAPI入力

en: Dummy stream output
ja: ダミーストリーム出力

en: Keep existing file
ja: 既存のファイルを保持

en: Overwrite
ja: 上書き

en: The output file already exists. If recording continues, the file will be overridden and its content will be lost.
ja: 出力ファイルが既に存在しています。レコーディングを継続する場合、上書きされ、古いファイルの内容は失われます。

en: Overwrite existing file
ja: 既存のファイルを上書き

en: If the file already exists, it will be overwritten.
ja: 既にファイルが存在する場合、上書きします。

en: Append to file
ja: ファイルに追加

en: Append to file if it exists instead of replacing it.
ja: ファイルが存在する場合、置き換えるのではなく、追加するようにします。

en: Format time and date
ja: 日時の形式

en: Perform ISO C time and date formatting on the file path
ja: ファイルパスにISO C標準の日時形式を使用

en: Synchronous writing
ja: 同期書き込み

en: Open the file with synchronous writing.
ja: 同期書き込みでファイルを開きます。

en: File stream output
ja: ファイルストリーム出力

en: Username that will be requested to access the stream.
ja: ストリームにアクセスするために要求されるユーザー名を指定します。

en: Password that will be requested to access the stream.
ja: ストリームにアクセスするために要求されるパスワードを指定します。

en: Mime
ja: MIME

en: MIME returned by the server (autodetected if not specified).
ja: サーバーから返されるMIMEタイプを指定します。(指定されない場合は、自動的に検出されます)

en: Metacube
ja: メタキューブ

en: Use the Metacube protocol. Needed for streaming to the Cubemap reflector.
ja: メタキューブプロトコルを使用。キューブマップレフレクターのストリーミングに必要です。

en: HTTP stream output
ja: HTTPストリーム出力

en: Segment length
ja: セグメント長

en: Length of TS stream segments
ja: TSストリームセグメント長

en: Split segments anywhere
ja: 任意の場所でセグメントを分割

en: Don't require a keyframe before splitting a segment. Needed for audio only.
ja: セグメント分割をする前にキーフレームを必要としない。オーディオにのみ必要。

en: Number of segments
ja: セグメント数

en: Number of segments to include in index
ja: インデックスの含むセグメント数を設定します。

en: Allow cache
ja: キャッシュを有効化

en: Add EXT-X-ALLOW-CACHE:NO directive in playlist-file if this is disabled
ja: EXT-X-ALLOW-CACHEを追加: このオプションが無効化された場合、プレイリストに方向性はなくなります。

en: Index file
ja: インデックスファイル

en: Path to the index file to create
ja: 作成するインデックスファイルのパスを設定します。

en: Full URL to put in index file
ja: インデックスファイルに加えるフルURL

en: Full URL to put in index file. Use #'s to represent segment number
ja: インデックスファイルに加えるフルURLを設定します。セグメント番号で指定することもできます。

en: Delete segments
ja: セグメントの削除

en: Delete segments when they are no longer needed
ja: セグメントが不要になった時、セグメントを削除します。

en: Use muxers rate control mechanism
ja: マルチプレクサーのレート制御メカニズムを使用

en: AES key URI to place in playlist
ja: プレイリストに置くAESキーURL

en: AES key file
ja: AESキーファイル

en: File containing the 16 bytes encryption key
ja: 16バイトの暗号鍵を含むファイル

en: File where vlc reads key-uri and keyfile-location
ja: VLCがキーURIを読み込むファイルまたは、キーファイルの場所

en: File is read when segment starts and is assumed to be in format: key-uri\nkey-file. File is read on the segment opening and values are used on that segment.
ja: セグメントが開始された時および、セグメントがフォーマットに想定される時に読み込まれるファイル: キーURI
    キーファイル。ファイルはセグメントが開かれた時および、セグメントで使用される時に読み込まれます。

en: Use randomized IV for encryption
ja: 暗号化にランダムIVを使用

en: Generate IV instead using segment-number as IV
ja: セグメント番号をIVとして使用せず、IVを生成する

en: Number of first segment
ja: 最初のセグメント数

en: The number of the first segment generated
ja: 最初に生成されたセグメント数

en: HTTP Live streaming output
ja: HTTPライブストリーミング出力

en: RIST data output caching size (ms)
ja: RISTデータ出力キャッシングサイズ (ms)

en: Having this cache will guarantee that the packets going out are delivered at a spacing determined by the chain timestamps thus ensuring a near jitter free output. Be aware that this setting will also add to the overall latency of the stream.
ja: このキャッシュを使用するとタイムスタンプのチェーンによって、ほぼジッターフリー出力としてパケットが送出されることが保証されます。ただしストリームの全体に遅延が付加されるためご注意ください。

en: RIST retry-buffer queue size (ms)
ja: RISTリトライバッファキューサイズ (ms)

en: This must match the buffer size (latency) configured on the server side. If you are not sure, leave the default of 0 which will set it the maximum value and will use about 100MB of RAM
ja: サーバー側で設定されるバッファーサイズ (遅延) と一致させる必要があります。不明な場合、デフォルトの0のままとしてください。最大値が使用され、100MBのメモリが消費されます。

en: SSRC used in RTP output (default is random, i.e. 0)
ja: RTP出力でSSRCを使用 (デフォルトはランダム, 0)

en: Use this setting to specify a known SSRC for the RTP header. This is only useful if your receiver acts on it. When using VLC as receiver, it is not.
ja: RTPヘッダーの知られたSSRCを指定するために使用されます。受信者がその値を利用する場合のみ有効です。VLCを受信側とする場合は無効です。

en: Stream name
ja: ストリーム名

en: This Stream name will be sent to the receiver using the rist RTCP channel
ja: このストリーム名はRIST RTCPチャンネルの受信者に送信されます

en: RIST stream output
ja: RISTストリーム出力

en: RIST target packet size (bytes)
ja: RISTターゲットパケットサイズ (バイト)

en: Name to give to this stream/channel on the shoutcast/icecast server.
ja: SHOUTcast/Icecastサーバー上のストリーム/チャンネルに付与する名前を指定します。

en: Stream description
ja: ストリームの説明

en: Description of the stream content or information about your channel.
ja: ストリームコンテンツの内容かチャンネルについての情報の説明です。

en: Stream MP3
ja: ストリームMP3

en: You normally have to feed the shoutcast module with Ogg streams. It is also possible to stream MP3 instead, so you can forward MP3 streams to the shoutcast/icecast server.
ja: 一般的にはOggストリームとともにSHOUTcastモジュールが供給する必要があります。代わりにMP3のストリームとし、SHOUTcast/IcecastのサーバーにMP3ストリームを転送することも可能です。

en: Genre description
ja: ジャンルの説明

en: Genre of the content.
ja: コンテンツのジャンルです。

en: URL description
ja: URLの説明

en: URL with information about the stream or your channel.
ja: ストリーム、またはチャンネルについてのURLと情報です。

en: Bitrate information of the transcoded stream.
ja: トランスコーディングストリームのビットレート情報です。

en: Samplerate information of the transcoded stream.
ja: トランスコーディングストリームのサンプリングレート情報です。

en: Number of channels
ja: チャンネル数

en: Number of channels information of the transcoded stream.
ja: トランスコーディングストリームのチャンネル数情報です。

en: Ogg Vorbis Quality
ja: Ogg Vorbisの品質

en: Ogg Vorbis Quality information of the transcoded stream.
ja: トランスコーディングストリームのOgg Vorbis品質情報です。

en: Stream public
ja: ストリームの公開

en: Make the server publicly available on the 'Yellow Pages' (directory listing of streams) on the icecast/shoutcast website. Requires the bitrate information specified for shoutcast. Requires Ogg streaming for icecast.
ja: SHOUTcast/Icecastウェブサイトの'イエローページ'上にサーバーを公開します。SHOUTcast向けのビットレート情報の指定とIcecast向けのOggストリーミングが必要となります。

en: IceCAST output
ja: IceCAST出力

en: SRT stream output
ja: SRTストリーム出力

en: Caching value (ms)
ja: キャッシュ値(ミリ秒)

en: Default caching value for outbound UDP streams. This value should be set in milliseconds.
ja: デフォルトのアウトバウンドUDPストリームのキャッシュ値をミリ秒で指定します。

en: Group packets
ja: グループパケット

en: Packets can be sent one by one at the right time or by groups. You can choose the number of packets that will be sent at a time. It helps reducing the scheduling load on heavily-loaded systems.
ja: パケットを一つずつ、またはグループ化して送信します。一度に送信されるパケット数を指定します。この指定は高負荷なシステム上でスケジューリングの負荷を低減します。

en: UDP stream output
ja: UDPストリーム出力

en: ARM NEON video chroma conversions
ja: ARM NEONビデオクロマ変換

en: ARM NEON audio volume
ja: ARM NEONオーディオ音量

en: ARM NEON video chroma YUV->RGBA
ja: ARM NEONビデオ彩度 YUV->RGBA

en: Defines if BarGraph information should be sent
ja: 棒グラフの情報の送信

en: Defines if BarGraph information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
ja: 棒グラフの情報が送信されるかどうか設定します。送信する場合は1、それ以外は0。(デフォルト 1)

en: Sends the barGraph information every n audio packets
ja: 棒グラフの情報を一定のオーディオパケットごとに送信

en: Defines how often the barGraph information should be sent. Sends the barGraph information every n audio packets (default 4).
ja: 棒グラフの情報がどれくらいの頻度で送信されるか設定します。棒グラフの情報を送信する間隔をオーディオパケット数で指定します。(デフォルト 4)

en: Defines if silence alarm information should be sent
ja: 無音アラームの送信

en: Defines if silence alarm information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
ja: 無音アラームが送信されるかどうか設定します。送信する場合は1、それ以外は0。(デフォルト 1)

en: Time window to use in ms
ja: 時間の幅をミリ秒で指定

en: Time Window during when the audio level is measured in ms for silence detection. If the audio level is under the threshold during this time, an alarm is sent (default 5000).
ja: 無音状態の検出のためにオーディオレベルを測定する時間の幅をミリ秒で指定します。オーディオレベルがこの時間閾値を下回った場合、アラームが送信されます。(デフォルト 5000ミリ秒)

en: Minimum Audio level to raise the alarm
ja: アラーム発生条件となる最小オーディオレベル

en: Threshold to be attained to raise an alarm. If the audio level is under the threshold during this time, an alarm is sent (default 0.1).
ja: アラームをあげる条件となるオーディオレベルの閾値を設定します。指定された時間オーディオレベルがこの閾値を下回った場合、アラームが送信されます。(デフォルト 0.1)

en: Time between two alarm messages in ms
ja: 2つの警告メッセージの間隔をミリ秒で指定

en: Time between two alarm messages in ms. This value is used to avoid alarm saturation (default 2000).
ja: 2つの警告メッセージの間隔をミリ秒で指定します。この値は警告メッセージが飽和することを防ぐために使用されます。(デフォルト 2000)

en: Audio part of the BarGraph function
ja: 棒グラフ機能のオーディオパート

en: Audiobar Graph
ja: オーディオ棒グラフ

en: Simple decoder for Dolby Surround encoded streams
ja: ドルビーサラウンドでエンコードされたストリームのシンプルなデコーダー

en: Dolby Surround decoder
ja: ドルビーサラウンドデコーダー

en: This effect gives you the feeling that you are standing in a room with a complete 7.1 speaker set when using only a headphone, providing a more realistic sound experience. It should also be more comfortable and less tiring when listening to music for long periods of time.
    It works with any source format from mono to 7.1.
ja: ヘッドフォンを使用する場合、完全な7.1チャンネルのスピーカーセットが配置された部屋の中にいるように感じられる効果をもたらし、よりリアルなサウンド体験を得ることが可能です。長時間のリスニングにおいて疲労の低減とより快適であるために用いられます。
    これは、モノラルから7.1チャンネルまでのいかなるソース形式でも使用可能です。

en: Characteristic dimension
ja: 空間の特徴

en: Distance between front left speaker and listener in meters.
ja: フロントの左側スピーカーとリスナーまでの距離をメートルで指定します。

en: Compensate delay
ja: 遅延補正

en: The delay which is introduced by the physical algorithm may sometimes be disturbing for the synchronization between lips-movement and speech. In case, turn this on to compensate.
ja: 物理的なアルゴリズムによって生じる遅延に対する補正を行う場合に設定します。例えばスピーチの音声と口の動きにズレがあるような場合、補正可能です。

en: No decoding of Dolby Surround
ja: ドルビーサラウンドをデコードしない

en: Dolby Surround encoded streams won't be decoded before being processed by this filter. Enabling this setting is not recommended.
ja: このフィルターによって処理されるまではドルビーサラウンドでエンコードされたストリームはデコードされません。この設定は推奨されません。

en: Headphone virtual spatialization effect
ja: ヘッドフォンの仮想スペーシャライズ効果

en: Headphone effect
ja: ヘッドフォンのエフェクト

en: Use downmix algorithm
ja: ダウンミックスアルゴリズムの使用

en: This option selects a stereo to mono downmix algorithm that is used in the headphone channel mixer. It gives the effect of standing in a room full of speakers.
ja: ヘッドフォンのチャンネルミキサーで使用されるステレオからモノラルへのダウンミックス変換アルゴリズムを使用するように選択します。スピーカーで満たされた部屋の中に立っているような効果をもたらします。

en: Select channel to keep
ja: 保持するチャンネルの選択

en: This option silences all other channels except the selected channel.
ja: 選択されていない他のすべてのチャンネルを無音化します。

en: Rear left
ja: リア左

en: Rear right
ja: リア右

en: Low-frequency effects
ja: 重低音用チャンネル(LFE)

en: Side left
ja: サイド左

en: Side right
ja: サイド右

en: Rear center
ja: リアセンター

en: Stereo to mono downmixer
ja: ステレオ-モノラルダウンミキサー

en: Audio channel remapper
ja: オーディオチャンネルリマッパー

en: Audio filter for simple channel mixing
ja: 簡単なチャンネルミキシングのためのオーディオフィルター

en: HRTF file for the binauralization
ja: バイノーラル化のHRTFファイル

en: Custom HRTF (Head-related transfer function) file in the SOFA format.
ja: SOFA形式のカスタムHRTF (Head-related transfer function)ファイル

en: Headphones mode (binaural)
ja: ヘッドフォンモード (バイノーラル)

en: If the output is stereo, render ambisonics with the binaural decoder.
ja: ステレオ出力の場合、Ambisonicsレンダラーとバイノーラルデコーダーを併用します。

en: Ambisonics renderer and binauralizer
ja: Ambisonicsレンダラーとバイノーラル

en: Binauralizer
ja: バイノーラライザー

en: Audio filter for trivial channel mixing
ja: トリビアルなチャンネルミキシングのためのオーディオフィルター

en: Sound Delay
ja: サウンドの遅延

en: Delay
ja: 遅延

en: Add a delay effect to the sound
ja: サウンドに対する遅延効果を与えます。

en: Delay time
ja: 遅延時間

en: Time in milliseconds of the average delay. Note average
ja: 平均遅延時間をミリ秒で指定します。メモ: 平均値です。

en: Sweep Depth
ja: スイープの深さ

en: Time in milliseconds of the maximum sweep depth. Thus, the sweep range will be delay-time +/- sweep-depth.
ja: スイープの最大の深さをミリ秒で指定します。つまり、スイープの範囲は、遅延時間 +/- スイープの深さとなります。

en: Sweep Rate
ja: スイープレート

en: Rate of change of sweep depth in milliseconds shift per second of play
ja: 再生時の秒あたりのスイープの深さの変更レートをミリ秒で指定します。

en: Feedback gain
ja: フィードバックゲイン

en: Gain on Feedback loop
ja: フィードバックループのゲインを指定します。

en: Wet mix
ja: ウェットミックス

en: Level of delayed signal
ja: 遅延シグナルのレベルを指定します。

en: Dry Mix
ja: ドライミックス

en: Level of input signal
ja: 入力信号のレベルを指定します。

en: RMS/peak
ja: RMS/ピーク

en: Set the RMS/peak.
ja: RMSピークの指定

en: Attack time
ja: アタック時間

en: Set the attack time in milliseconds.
ja: アタック時間をミリ秒で設定します。

en: Release time
ja: リリース時間

en: Set the release time in milliseconds.
ja: リリース時間をミリ秒で設定します。

en: Threshold level
ja: 閾値レベル

en: Set the threshold level in dB.
ja: 閾値レベルをデシベルで設定します。

en: Ratio
ja: 比率

en: Set the ratio (n:1).
ja: 比率(n:1)を設定します。(1 ... 20)

en: Knee radius
ja: ニー半径

en: Set the knee radius in dB.
ja: ニー半径をデシベルで設定します。

en: Makeup gain
ja: Makeupゲイン

en: Set the makeup gain in dB (0 ... 24).
ja: Makeupゲインをデシベルで設定します。(0 ... 24)

en: Compressor
ja: 圧縮

en: Dynamic range compressor
ja: ダイナミックレンジ圧縮

en: Audio filter for PCM format conversion
ja: PCM形式変換のためのオーディオフィルター

en: Audio filter for A/52/DTS->S/PDIF encapsulation
ja: A/52/DTS->S/PDIFカプセル化のためのオーディオフィルター

en: Equalizer preset
ja: イコライザープリセット

en: Preset to use for the equalizer.
ja: イコライザーに適用するプリセットを設定します。

en: Bands gain
ja: 帯域ゲイン

en: Don't use presets, but manually specified bands. You need to provide 10 values between -20dB and 20dB, separated by spaces, e.g. "0 2 4 2 0 -2 -4 -2 0 2".
ja: プリセットを使用せずに、手動で帯域を設定します。-20dB～20dBまでを空白で区切られた10個の値で指定します。例: "0 2 4 2 0 -2 -4 -2 0 2"

en: Use VLC frequency bands
ja: VLCの周波数帯を使用

en: Use the VLC frequency bands. Otherwise, use the ISO Standard frequency bands.
ja: VLCの周波数帯を使用。それ以外の場合はISO標準の周波数帯を使用。

en: Two pass
ja: 2パス

en: Filter the audio twice. This provides a more intense effect.
ja: オーディオを2回に分けてフィルターを適用し、より強度の効果を与えます。

en: Global gain
ja: グローバルゲイン

en: Set the global gain in dB (-20 ... 20).
ja: グローバルゲインをdBで設定します。(-20 ... 20)

en: Equalizer with 10 bands
ja: 10バンドイコライザー

en: Equalizer
ja: イコライザー

en: Flat
ja: フラット

en: Classical
ja: クラシカル

en: Club
ja: クラブ

en: Dance
ja: ダンス

en: Full bass
ja: 低音最大化

en: Full bass and treble
ja: 低音/高音最大化

en: Full treble
ja: 高音最大化

en: Large Hall
ja: 大きなホール

en: Live
ja: ライブ

en: Party
ja: パーティ

en: Pop
ja: ポップ

en: Reggae
ja: レゲエ

en: Rock
ja: ロック

en: Ska
ja: スカ

en: Soft
ja: ソフト

en: Soft rock
ja: ソフトロック

en: Techno
ja: テクノ

en: Gain multiplier
ja: ゲイン乗数

en: Increase or decrease the gain (default 1.0)
ja: ゲインの増加または減少 (デフォルトは1.0)

en: Gain control filter
ja: ゲインコントロールフィルター

en: Karaoke
ja: カラオケ

en: Simple Karaoke filter
ja: シンプルカラオケフィルター

en: Number of audio buffers
ja: オーディオバッファー数

en: This is the number of audio buffers on which the power measurement is made. A higher number of buffers will increase the response time of the filter to a spike but will make it less sensitive to short variations.
ja: パワーを計測する対象となるオーディオバッファー数を指定します。多くのバッファーを対象とするとフィルタリング処理の応答時間を増大させますが、短時間での大きな変化に対する敏感な反応を抑制可能です。

en: Maximal volume level
ja: 最大音量レベル

en: If the average power over the last N buffers is higher than this value, the volume will be normalized. This value is a positive floating point number. A value between 0.5 and 10 seems sensible.
ja: 直前のNバッファーの平均出力パワーがこの値を超える場合、音量が自動的に均一化されます。値は正の浮動小数点で指定します。実際的な値は、0.5～10まです。

en: Volume normalizer
ja: 音量ノーマライザー

en: Parametric Equalizer
ja: パラメトリックイコライザー

en: Low freq (Hz)
ja: 低域周波数(Hz)

en: Low freq gain (dB)
ja: 低域周波数のゲイン(dB)

en: High freq (Hz)
ja: 高域周波数(Hz)

en: High freq gain (dB)
ja: 高域周波数のゲイン(dB)

en: Freq 1 (Hz)
ja: 周波数1(Hz)

en: Freq 1 gain (dB)
ja: 周波数1のゲイン(dB)

en: Freq 1 Q
ja: 周波数1 Q

en: Freq 2 (Hz)
ja: 周波数2(Hz)

en: Freq 2 gain (dB)
ja: 周波数2のゲイン(dB)

en: Freq 2 Q
ja: 周波数2 Q

en: Freq 3 (Hz)
ja: 周波数3(Hz)

en: Freq 3 gain (dB)
ja: 周波数3のゲイン(dB)

en: Freq 3 Q
ja: 周波数3 Q

en: Audio filter for band-limited interpolation resampling
ja: 帯域制限補完リサンプリングのためのオーディオフィルター

en: Resampling quality
ja: リサンプリング品質

en: Resampling quality, from worst to best
ja: リサンプリング品質(低品質から最高品質)

en: SoX Resampler
ja: SoXリサンプラー

en: Speex resampler
ja: Speexリサンプラー

en: Sample rate converter type
ja: サンプリングレートコンバータータイプ

en: Different resampling algorithms are supported. The best one is slower, while the fast one exhibits low quality.
ja: 異なるリサンプリングアルゴリズムがサポートされています。最高のものは遅く、最速のものは低品質です。

en: Sinc function (best quality)
ja: Sinc関数 (最大品質)

en: Sinc function (medium quality)
ja: Sinc関数 (中間品質)

en: Sinc function (fast)
ja: Sinc関数 (高速)

en: Zero Order Hold (fastest)
ja: Zero Order Hold (最高速)

en: Linear (fastest)
ja: リニア (最高速)

en: SRC resampler
ja: SRCリサンプラー

en: Secret Rabbit Code (libsamplerate) resampler
ja: シークレットラビットコード(libsamplerate)リサンプラー

en: Nearest-neighbor audio resampler
ja: 近傍法オーディオリサンプラー

en: Pitch Shifter
ja: ピッチシフター

en: Audio pitch changer
ja: オーディオピッチ変更

en: Audio tempo scaler synched with rate
ja: 再生レートとオーディオ速度調整機能の同期

en: Scaletempo
ja: スケールテンポ

en: Stride Length
ja: ストライド長

en: Length in milliseconds to output each stride
ja: 各ストライド出力の長さをミリ秒で指定します。

en: Overlap Length
ja: オーバーラップ長

en: Percentage of stride to overlap
ja: オーバーラップさせるためのストライドのパーセンテージを指定します。

en: Search Length
ja: 検索の長さ

en: Length in milliseconds to search for best overlap position
ja: 最適なオーバーラップ位置を検索するための長さをミリ秒で指定します。

en: Pitch Shift
ja: ピッチシフト

en: Pitch shift in semitones.
ja: ピッチシフトを半音で指定します。

en: Room size
ja: 部屋のサイズ

en: Defines the virtual surface of the room emulated by the filter.
ja: フィルターによってエミュレートされる仮想的な部屋を定義します。

en: Room width
ja: 部屋の幅

en: Width of the virtual room
ja: 仮想的な部屋の幅を指定します。

en: Wet
ja: ウェット

en: Dry
ja: ドライ

en: Damp
ja: ダンプ

en: Audio Spatializer
ja: オーディオスペーシャライザー

en: Spatializer
ja: スペーシャライザー

en: This filter enhances the stereo effect by suppressing mono (signal common to both channels) and by delaying the signal of left into right and vice versa, thereby widening the stereo effect.
ja: このフィルターは（両方のチャンネルに共通に送信される）モノラル信号を抑制し、左側から右側に送られる信号またはその逆を遅延させることでステレオ効果を強調します。結果としてステレオ効果が拡がります。

en: Time in ms of the delay of left signal into right and vice versa.
ja: 左側の信号が右側または、その逆に送られるのを遅延させる時間をミリ秒で指定。

en: Amount of gain in delayed left signal into right and vice versa. Gives a delay effect of left signal in right output and vice versa which gives widening effect.
ja: 左側から右側または、その逆に信号が遅延するゲイン量。遅延にってステレオのワイド効果を高めることができます。

en: Crossfeed
ja: クロスフィード

en: Cross feed of left into right with inverted phase. This helps in suppressing the mono. If the value is 1 it will cancel all the signal common to both channels.
ja: 反転フェーズでの左右のチャンネルへのクロスフィード。このオプションでモノラルを抑制できます。1を指定した場合、左右のチャンネルに共通の信号がキャンセルされます。

en: Dry mix
ja: ドライミックス

en: Level of input signal of original channel.
ja: オリジナルチャンネルの入力信号レベル。

en: Stereo Enhancer
ja: ステレオエンハンサー

en: Simple stereo widening effect
ja: シンプルなステレオワイド化効果

en: Single precision audio volume
ja: 単精度オーディオ音量

en: Integer audio volume
ja: 整数オーディオ音量

en: Dummy audio output
ja: ダミーのオーディオ出力

en: Audio output device
ja: オーディオ出力デバイス

en: Audio output device (using ALSA syntax).
ja: オーディオ出力デバイス(ALSAシンタックスを使用)

en: Audio output channels
ja: オーディオ出力チャンネル

en: Channels available for audio output. If the input has more channels than the output, it will be down-mixed. This parameter is ignored when digital pass-through is active.
ja: オーディオ出力に利用可能なチャンネル。出力チャンネルよりも入力チャンネルが多い場合、ダウンミックスされます。デジタルパススルーが有効な場合、このパラメーターは無視されます。

en: Surround 4.0
ja: 4.0サラウンド

en: Surround 4.1
ja: 4.1サラウンド

en: Surround 5.0
ja: 5.0サラウンド

en: Surround 5.1
ja: 5.1サラウンド

en: Surround 7.1
ja: 7.1サラウンド

en: ALSA audio output
ja: ALSAオーディオ出力

en: Audio output failed
ja: オーディオ出力に失敗しました

en: The audio device "%s" could not be used:
    %s.
ja: オーディオデバイス"%s"は使用できません。:
    %s

en: Audio memory
ja: オーディオメモリー

en: Audio memory output
ja: オーディオメモリー出力

en: Sample format
ja: サンプル形式

en: Last audio device
ja: 直前のオーディオデバイス

en: HAL AudioUnit output
ja: HAL AudioUnit出力

en: System Sound Output Device
ja: システムサウンド出力デバイス

en: %s (Encoded Output)
ja: %s (エンコード済み出力)

en: Audio device is not configured
ja: オーディオデバイスが設定されていません

en: You should configure your speaker layout with "Audio Midi Setup" in /Applications/Utilities. VLC will output Stereo only.
ja: アプリケーション/ユーティリティの"オーディオ MIDI 設定"ユーティリティでスピーカーレイアウトを設定する必要があります。VLCはステレオ出力のみ行います。

en: The selected audio output device is exclusively in use by another program.
ja: 選択されたオーディオ出力デバイスは、他のプログラムで排他的に使用されています。

en: Output device
ja: 出力デバイス

en: Select your audio output device
ja: オーディオ出力デバイスを選択します。

en: Speaker configuration
ja: スピーカ設定

en: Select speaker configuration you want to use. This option doesn't upmix! So NO e.g. Stereo -> 5.1 conversion.
ja: 使用するスピーカー設定を選択します。このオプションでは、例えば、ステレオ -> 5.1への変換などのアップミックスは行いません！

en: Audio volume in hundredths of decibels (dB).
ja: オーディオ音量を100分の1デシベル (db) 単位で指定

en: DirectX audio output
ja: DirectXオーディオ出力

en: Output format
ja: 出力形式

en: Number of output channels
ja: 出力チャンネル数

en: By default (0), all the channels of the incoming will be saved but you can restrict the number of channels here.
ja: デフォルト(0)では、入力されるすべてのチャンネルが保存されますが、出力するチャンネル数を制限することが可能です。

en: Add WAVE header
ja: WAVEヘッダーを追加

en: Instead of writing a raw file, you can add a WAV header to the file.
ja: ローファイル(加工しない生のデータ)を書き込む代わりに、ファイルにWAVヘッダーを付加することが可能です。

en: Output file
ja: 出力ファイル

en: File to which the audio samples will be written to ("-" for stdout).
ja: サンプリングされたオーディオが書き込まれるファイル名を指定します。("-"は標準出力を意味します)

en: File audio output
ja: ファイルオーディオ出力

en: Automatically connect to writable clients
ja: 書き込み可能なクライアントに自動的に接続

en: If enabled, this option will automatically connect sound output to the first writable JACK clients found.
ja: このオプションを有効にすると、最初に見つかった書き込み可能なJACKクライアントにサウンド出力を自動的に接続します。

en: Connect to clients matching
ja: 接続するクライアント名(正規表現)

en: If automatic connection is enabled, only JACK clients whose names match this regular expression will be considered for connection.
ja: 自動接続を有効とした場合、正規表現にマッチする名前を持つJACKクライアントのみが接続対象となります。

en: JACK client name
ja: JACKクライアント名

en: JACK audio output
ja: JACKオーディオ出力

en: Device
ja: デバイス

en: Select a proper audio device to be used by KAI.
ja: KAIで使用される適切なオーディオデバイスを選択します。

en: Open audio in exclusive mode.
ja: 排他モードでオーディオを開く

en: Enable this option if you want your audio not to be interrupted by the other audio.
ja: 他のオーディオに割り込まれないようにする場合、このオプションを設定します。

en: K Audio Interface audio output
ja: Kオーディオインターフェース オーディオ出力

en: HDMI/SPDIF audio passthrough
ja: HDMI/SPDIFオーディオパススルー

en: Change this value if you have issue with HD codecs when using a HDMI receiver.
ja: HDMIレシーバーの使用時にHDコーデックの使用に問題がある場合はこの値を変更します。

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled (AC3/DTS only)
ja: 有効化 (AC3/DTS のみ)

en: Enabled
ja: 有効

en: Windows Multimedia Device output
ja: Windowsマルチメディアデバイス出力

en: Output back-end
ja: バックエンド出力

en: Audio output back-end interface.
ja: バックエンドインターフェースからオーディオ出力

en: OSS device node path.
ja: OSSデバイスノードパス

en: Open Sound System audio output
ja: Open Sound Systemオーディオ出力

en: Pulseaudio audio output
ja: Pulseaudioオーディオ出力

en: OpenBSD sndio audio output
ja: OpenBSD sndioオーディオ出力

en: Software gain
ja: ソフトウェアゲイン

en: This linear gain will be applied in software.
ja: このリニアゲインはソフトウェアで適用されます。

en: Windows Audio Session API output
ja: WindowsオーディオセッションAPI出力

en: Select Audio Device
ja: オーディオデバイスの選択

en: Select special Audio device, or let windows decide (default), change needs VLC restart to apply.
ja: Windowsのデフォルトのデバイスを使用するか、または特定のオーディオデバイスを指定します。変更を反映するためには、VLCの再起動が必要です。

en: WaveOut audio output
ja: WaveOutオーディオ出力

en: Microsoft Soundmapper
ja: Microsoftサウンドマッパー

en: Use float32 output
ja: Float32出力を使用

en: The option allows you to enable or disable the high-quality float32 audio output mode (which is not well supported by some soundcards).
ja: 高品質なFloat32オーディオ出力モード(いくつかのサウンドカードではレポートされていません)を有効とするか、無効とするかを指定します。

en: A/52 dynamic range compression
ja: A/52ダイナミックレンジ圧縮

en: Dynamic range compression makes the loud sounds softer, and the soft sounds louder, so you can more easily listen to the stream in a noisy environment without disturbing anyone. If you disable the dynamic range compression the playback will be more adapted to a movie theater or a listening room.
ja: ダイナミック・レンジ圧縮は大きな音量をソフトにし、小さな音量を大きくします。これによって雑音の多い環境で他の人に迷惑をかけることなく聞き取りやすくなります。
    このオプションを無効にして再生すれば、映画館やリスニング・ルームなどでの再生により適切になります。

en: ATSC A/52 (AC-3) audio decoder
ja: ATSC A/52(AC-3)オーディオデコーダー

en: ADPCM audio decoder
ja: ADPCMオーディオデコーダー

en: AES3/SMPTE 302M audio decoder
ja: AES3/SMPTE 302Mオーディオデコーダー

en: AES3/SMPTE 302M audio packetizer
ja: AES3/SMPTE 302Mオーディオのパケッタイザー

en: AOM video decoder
ja: AOMビデオデコーダー

en: Raw/Log Audio decoder
ja: Raw/Logオーディオデコーダー

en: Raw audio encoder
ja: Rawオーディオエンコーダー

en: SoundFont file
ja: サウンドフォントファイル

en: SoundFont file to use for software synthesis.
ja: ソフトウェアシンセサイザーで使用するサウンドフォント

en: AudioToolbox MIDI synthesizer
ja: オーディオツールボックスMIDIシンセサイザー

en: Ignore ruby (furigana)
ja: ルビ (ふりがな) を無視

en: Ignore ruby (furigana) in the subtitle.
ja: 字幕のルビ (ふりがな) を無視

en: Use Core Text renderer
ja: コアテキストレンダラーを使用

en: Use Core Text renderer in the subtitle.
ja: 字幕のコアテキストレンダラーを使用

en: ARIB subtitles decoder
ja: ARIB字幕デコーダー

en: ARIB subtitles
ja: ARIB字幕

en: Non-ref
ja: 参照なし

en: Bidir
ja: 双方向

en: Non-key
ja: キーなし

en: bits
ja: ビット

en: simple
ja: シンプル

en: Various audio and video decoders/encoders delivered by the FFmpeg library. This includes (MS)MPEG4, DivX, SV1,H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG and other codecs
ja: FFmpegライブラリによって様々なオーディオとビデオのデコーダー/エンコーダーが提供されています。提供されるものは、(MS)MPEG4, DivX, SV1,H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG および、その他のコーデックです。

en: FFmpeg audio/video decoder
ja: FFmpegオーディオ/ビデオデコーダー

en: Decoding
ja: デコード中

en: Encoding
ja: エンコード中

en: FFmpeg audio/video encoder
ja: FFmpegオーディオ/ビデオエンコーダー

en: Direct rendering
ja: ダイレクトレンダリング

en: Show corrupted frames
ja: 壊れたフレームを表示

en: Prefer visual artifacts instead of missing frames
ja: フレームを消失させるよりビジュアル加工を優先

en: Error resilience
ja: エラーの回復

en: libavcodec can do error resilience.
    However, with a buggy encoder (such as the ISO MPEG-4 encoder from M$) this can produce a lot of errors.
    Valid values range from 0 to 4 (0 disables all errors resilience).
ja: libavcodecはエラーの回復処理を行うことが可能です。
    しかし、バギーな(MSのISO MPEG-4エンコーダーのような)エンコーダーで使用すると大量のエラーを生成します。
    有効な値の範囲は0～4です。(0はすべてのエラー回復処理を無効にします)

en: Workaround bugs
ja: バグの回避

en: Try to fix some bugs:
    1  autodetect
    2  old msmpeg4
    4  xvid interlaced
    8  ump4 
    16 no padding
    32 ac vlc
    64 Qpel chroma.
    This must be the sum of the values. For example, to fix "ac vlc" and "ump4", enter 40.
ja: いくつかのバグの修正を試みます。:
    1  自動検出
    2  古いMS MPEG4
    4  インターレース化されたXvid
    8  ump4
    16 パディングなし
    32 ac vlc
    64 Qpelクロマ
    合計値を指定します。例えば、"ac vlc"と"ump4"を修正する場合、40を指定します。

en: Hurry up
ja: 処理を急ぐ

en: The decoder can partially decode or skip frame(s) when there is not enough time. It's useful with low CPU power but it can produce distorted pictures.
ja: 処理が間に合わない場合、部分的にデコードしたり、フレームをスキップすることを許可します。CPUパワーが低い場合には有効ですが、歪んだ画像を生成する可能性があります。

en: Allow speed tricks
ja: スピードトリックを許可

en: Allow non specification compliant speedup tricks. Faster but error-prone.
ja: 仕様から外れるスピードアップのトリックを使用可能にします。速くなりますが、エラーを発生する可能性があります。

en: Skip frame (default=0)
ja: フレームのスキップ(デフォルト=0)

en: Force skipping of frames to speed up decoding (-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
ja: デコードのスピードアップのためにフレームをスキップさせます。スキップするフレームタイプを指定します。(-1:スキップなし, 0:デフォルト, 1:Bフレーム, 2:Pフレーム, 3:B+Pフレーム, 4:すべてのフレーム)

en: Skip idct (default=0)
ja: IDCTのスキップ(デフォルト=0)

en: Force skipping of idct to speed up decoding for frame types (-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
ja: デコードのスピードアップのためにIDCTをスキップさせます。スキップするフレームタイプを指定します。(-1:スキップなし, 0:デフォルト, 1:Bフレーム, 2:Pフレーム, 3:B+Pフレーム, 4:すべてのフレーム)

en: Debug mask
ja: デバッグマスク

en: Set FFmpeg debug mask
ja: FFmpegのデバッグマスクを設定します。

en: Codec name
ja: コーデック名

en: Internal libavcodec codec name
ja: 内部libavcodecコーデック名

en: Skip the loop filter for H.264 decoding
ja: H.264デコードのループフィルターを除外

en: Skipping the loop filter (aka deblocking) usually has a detrimental effect on quality. However it provides a big speedup for high definition streams.
ja: ループフィルター(ブロック化抑止など)を外すことは、品質面からは一般的に好ましくありませんが、高密度のストリームでは大きなスピードの改善をもたらします。

en: Hardware decoding
ja: ハードウェアデコーディング

en: This allows hardware decoding when available.
ja: 使用可能な場合、ハードウェアデコーディングを使用します。

en: Threads
ja: スレッド

en: Number of threads used for decoding, 0 meaning auto
ja: デコーディングで使用するスレッドの数を指定します。0は自動を意味します。

en: Ratio of key frames
ja: キーフレームの比率

en: Number of frames that will be coded for one key frame.
ja: 一つのキーフレームに対しコード化されるフレーム数を指定します。

en: Ratio of B frames
ja: Bフレームの比率

en: Number of B frames that will be coded between two reference frames.
ja: 二つのリファレンスフレーム間にコード化されるBフレーム数を指定します。

en: Video bitrate tolerance
ja: ビデオビットレートトレランス

en: Video bitrate tolerance in kbit/s.
ja: ビデオビットレートの許容誤差をkbit/秒で指定します。

en: Interlaced encoding
ja: インターレース化フレームのエンコーディング

en: Enable dedicated algorithms for interlaced frames.
ja: インターレース化されたフレームのためのアルゴリズムを有効にします。

en: Interlaced motion estimation
ja: インターレース化モーション予測

en: Enable interlaced motion estimation algorithms. This requires more CPU.
ja: インターレース化モーションの予測アルゴリズムを有効にします。この機能はCPUをより必要とします。

en: Pre-motion estimation
ja: プレモーション予測

en: Enable the pre-motion estimation algorithm.
ja: 事前のモーション予測アルゴリズムを有効にします。

en: Rate control buffer size
ja: レート制御バッファーサイズ

en: Rate control buffer size (in kbytes). A bigger buffer will allow for better rate control, but will cause a delay in the stream.
ja: レートを制御するバッファーサイズをkbyteで指定します。大きなバッファーは、より良いレート制御を可能としますが、ストリームの遅延を生じさせます。

en: Rate control buffer aggressiveness
ja: レート制御バッファーの強度

en: Rate control buffer aggressiveness.
ja: レート制御バッファーの強度を指定します。

en: I quantization factor
ja: 量子化係数

en: Quantization factor of I frames, compared with P frames (for instance 1.0 => same qscale for I and P frames).
ja: Pフレームと比較したIフレームの量子化係数を指定します。(例: 1.0 = IフレームとPフレームの比率は同じ)

en: Noise reduction
ja: ノイズリダクション

en: Enable a simple noise reduction algorithm to lower the encoding length and bitrate, at the expense of lower quality frames.
ja: 品質の低いフレームに対するエンコーディングの長さやビットレートを抑えるために簡易的なノイズリダクションアルゴリズムを有効にします。

en: MPEG4 quantization matrix
ja: MPEG4量子化マトリクス

en: Use the MPEG4 quantization matrix for MPEG2 encoding. This generally yields a better looking picture, while still retaining the compatibility with standard MPEG2 decoders.
ja: MPEG2エンコーディングにMPEG4の量子化マトリクスを使用します。これは一般的によりよい見栄えの画像をもたらしますが、標準的なMPEG2デコーダーとの互換性も引き続き保っています。

en: Quality level
ja: 品質レベル

en: Quality level for the encoding of motions vectors (this can slow down the encoding very much).
ja: モーションベクトルのエンコーディングの品質レベルを指定します。(エンコーディングの品質を上げると、処理が遅くなります)

en: The encoder can make on-the-fly quality tradeoffs if your CPU can't keep up with the encoding rate. It will disable trellis quantization, then the rate distortion of motion vectors (hq), and raise the noise reduction threshold to ease the encoder's task.
ja: CPUがエンコーディングレートを保持できない場合、エンコーダーはオンザフライの処理を行うことが可能ですが、品質とのトレードオフになります。それは格子量子化を無効にし、エンコーダーの処理を簡単にするため、モーションベクトルのひずみ率とノイズリダクションの閾値を引き上げます。

en: Minimum video quantizer scale
ja: ビデオの量子化係数の最小値

en: Minimum video quantizer scale.
ja: ビデオの量子化係数の最小値を指定します。

en: Maximum video quantizer scale
ja: ビデオの量子化係数の最大値

en: Maximum video quantizer scale.
ja: ビデオの量子化係数の最大値を指定します。

en: Trellis quantization
ja: 格子量子化

en: Enable trellis quantization (rate distortion for block coefficients).
ja: 格子量子化を有効にします。(ブロック係数のひずみ率)

en: Fixed quantizer scale
ja: 量子化係数の固定化

en: A fixed video quantizer scale for VBR encoding (accepted values: 0.01 to 255.0).
ja: VBRエンコーディングのビデオの量子化係数を固定化します。(有効な値は、0.01～255.0です)

en: Strict standard compliance
ja: 規格遵守の制約

en: Force a strict standard compliance when encoding (accepted values: -2 to 2).
ja: エンコーディング時の規格遵守を強制します。(指定可能な値は、-2〜2です)

en: Luminance masking
ja: 輝度マスク

en: Raise the quantizer for very bright macroblocks (default: 0.0).
ja: 非常に明るいマクロブロックの量子化を引き上げます。(デフォルトは0.0)

en: Darkness masking
ja: 暗さのマスク

en: Raise the quantizer for very dark macroblocks (default: 0.0).
ja: 非常に暗いマクロブロックの量子化を引き上げます。(デフォルトは0.0)

en: Motion masking
ja: モーションマスク

en: Raise the quantizer for macroblocks with a high temporal complexity (default: 0.0).
ja: 流動性の高いマクロブロックの量子化を引き上げます。(デフォルトは0.0)

en: Border masking
ja: 境界線マスク

en: Raise the quantizer for macroblocks at the border of the frame (default: 0.0).
ja: フレームの境界でのマクロブロックの量子化を引き上げます。(デフォルトは0.0)

en: Luminance elimination
ja: 輝きの除去

en: Eliminates luminance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends -4.
ja: PSNRが多く変更されない場合、輝度の高いブロックを除去します。H264の仕様では、-4が推奨値です。(デフォルトは0.0)

en: Chrominance elimination
ja: クロミナンス除去

en: Eliminates chrominance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends 7.
ja: PSNRが多く変更されない場合、クロミナンスの高いブロックを除去します。H264の仕様では、7が推奨値です。(デフォルトは0.0)

en: Specify AAC audio profile to use
ja: 使用されるAACオーディオプロファイルの指定

en: Specify the AAC audio profile to use for encoding the audio bitstream. It takes the following options: main, low, ssr (not supported),ltp, hev1, hev2 (default: low). hev1 and hev2 are currently supported only with libfdk-aac enabled libavcodec
ja: オーディオのビットストリームをエンコードするために使用されるAACオーディオプロファイルを指定します。以下のオプションを指定します: main, low, ssr(未サポート), ltp, hev1, hev2 (デフォルトはlow)。hev1および、hev2はlibfdk-aacが有効化されたlibavcodecと共にのみサポートされます。

en: Direct3D11 Video Acceleration
ja: Direct3D11ビデオアクセラレーション

en: DirectX Video Acceleration (DXVA) 2.0
ja: DirectXビデオアクセラレーション (DXVA) 2.0

en: It seems your Libav/FFmpeg (libavcodec) installation lacks the following encoder:
    %s.
    If you don't know how to fix this, ask for support from your distribution.
    
    This is not an error inside VLC media player.
    Do not contact the VideoLAN project about this issue.
ja: libav/FFMPEG(libavcodec)のインストレーションで以下のエンコーダーが不足しているようです。:
    %s.
    修正方法がわからない場合は、ディストリビューションのサポートに連絡してください。
    
    これは、VLCメディアプレイヤーのエラーではありません。
    VideoLANプロジェクトにこの問題について問い合せないでください。

en: unknown
ja: 不明

en: video
ja: ビデオ

en: audio
ja: オーディオ

en: subpicture
ja: サブピクチャー

en: VLC could not open the %4.4s %s encoder.
ja: VLCは%4.4s %s エンコーダーを開くことができませんでした。

en: VA-API video decoder via DRM
ja: DRM経由のVA-APIビデオデコーダー

en: VA-API video decoder
ja: VA-APIビデオデコーダー

en: BPG image decoder
ja: BPG画像デコーダー

en: Opacity
ja: 不透明度

en: Setting to true makes the text to be boxed and maybe easier to read.
ja: 真に設定するとテキストはボックス化され判読しやすくなります。

en: Closed Captions decoder
ja: クローズドキャプションデコーダー

en: CDG video decoder
ja: CDGビデオデコーダー

en: Crystal HD hardware video decoder
ja: Crystal HDハードウェアビデオデコーダー

en: CVD subtitle decoder
ja: CVD字幕デコーダー

en: Chaoji VCD subtitle packetizer
ja: Chaoji VCD字幕パケッタイザー

en: Encoding quality
ja: エンコーディング品質

en: Enforce a quality between 0 (lossless) and 511 (worst).
ja: エンコーディングの品質を0(ロスレス)～511(最低)の範囲で指定します。

en: Keyframe interval
ja: キーフレーム間隔

en: Enforce a keyframe interval between 1 and 1000.
ja: キーフレーム間隔を1〜1000の範囲で指定します。

en: Daala video decoder
ja: Daalaビデオデコーダー

en: Daala video packetizer
ja: Daalaビデオパケッタイザー

en: Daala video encoder
ja: Daalaビデオエンコーダー

en: Chroma format
ja: クロマ形式

en: Picking chroma format will force a conversion of the video into that format
ja: ビデオの変換で使用されるクロマ形式を指定します。

en: Frames Threads
ja: フレームスレッド

en: Max number of threads used for frame decoding, default 0=auto
ja: フレームのデコードに使用される最大スレッド数, デフォルトは0:自動

en: Tiles Threads
ja: タイトルスレッド

en: Max number of threads used for tile decoding, default 0=auto
ja: タイトルのデコードに使用される最大スレッド数, デフォルトは0:自動

en: Dav1d video decoder
ja: Dav1dビデオデコーダー

en: DTS dynamic range compression
ja: DTSダイナミックレンジ圧縮

en: DTS Coherent Acoustics audio decoder
ja: DTSコヒレントアコースティックオーディオデコーダー

en: Save raw codec data
ja: Rawコーデックデータを保存

en: Save the raw codec data if you have selected/forced the dummy decoder in the main options.
ja: メインオプションでダミーデコーダーを選択/強制している場合には、RAWコーデックデータを保存します。

en: Dummy decoder
ja: ダミーのデコーダー

en: Dump decoder
ja: ダンプのデコーダー

en: DirectMedia Object decoder
ja: DirectMediaオブジェクトデコーダー

en: DirectMedia Object encoder
ja: DirectMediaオブジェクトエンコーダー

en: Decoding X coordinate
ja: X座標のデコーディング

en: X coordinate of the rendered subtitle
ja: 描画される字幕のX座標を指定します。

en: Decoding Y coordinate
ja: Y座標のデコーディング

en: Y coordinate of the rendered subtitle
ja: 描画される字幕のY座標を指定します。

en: Subpicture position
ja: サブピクチャーの位置

en: You can enforce the subpicture position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, e.g. 6=top-right).
ja: ビデオ上のサブピクチャーの位置を指定します。(0:中央, 1:左, 2:右, 4:上, 8:下, これらを組み合わせることも可能です。例えば、6=右上)

en: Encoding X coordinate
ja: X座標のエンコーディング

en: X coordinate of the encoded subtitle
ja: エンコードされる字幕のX座標を指定します。

en: Encoding Y coordinate
ja: Y座標のエンコーディング

en: Y coordinate of the encoded subtitle
ja: エンコードされる字幕のY座標を指定します。

en: DVB subtitles decoder
ja: DVB字幕デコーダー

en: DVB subtitles
ja: DVB字幕

en: DVB subtitles encoder
ja: DVB字幕デコーダー

en: Dummy encoder
ja: ダミーのエンコーダー

en: AAC audio decoder (using libfaad2)
ja: AACオーディオデコーダー(libfaad2使用)

en: AAC extension
ja: AAC拡張

en: Encoder Profile
ja: エンコーダープロファイル

en: Encoder Algorithm to use.
ja: 使用するエンコーダーアルゴリズム

en: Enable spectral band replication
ja: スペクトルバンドレプリケーションを有効化

en: This is an optional feature only for the AAC-ELD profile.
ja: AAC-ELDプロファイル専用のオプション機能です。

en: VBR Quality
ja: VBRの品質

en: Quality of the VBR Encoding (0=cbr, 1-5 constant vbr quality, 5 is the best).
ja: VBRエンコーディングの品質 (0=cbr, 1-5 確実な品質のvbr, 5は最高)

en: Enable afterburner library
ja: afterburnerライブラリの有効化

en: This library will produce higher quality audio at the expense of additional CPU usage (default is enabled).
ja: このライブラリはCPUを消費して高品質なオーディオを生成します。 (デフォルトで有効)

en: Signaling mode of the extension AOT
ja: AOTエクステンションのシグナルモード

en: 1 is explicit for SBR and implicit for PS (default), 2 is explicit hierarchical.
ja: 1は明示的なSBRおよび、暗黙のPS (デフォルト), 2は明示的な階層

en: FDK-AAC Audio encoder
ja: FDK-AACオーディオエンコーダー

en: Flac audio decoder
ja: Flacオーディオデコーダー

en: Flac audio encoder
ja: Flacオーディオエンコーダー

en: Chorus
ja: コーラス

en: Synthesis gain
ja: 総合ゲイン

en: This gain is applied to synthesis output. High values may cause saturation when many notes are played at a time.
ja: 総合出力にこのゲインが適用されます。高い値を指定した場合、一度に多くのノートが再生されている時に飽和することがあります。

en: Polyphony
ja: ポリフォニー

en: The polyphony defines how many voices can be played at a time. Larger values require more processing power.
ja: ポリフォニーは一度にどれだけ多くの音声を再生できるか定義します。大きな値はより多くのCPUを消費します。

en: Reverb
ja: リバーブ

en: FluidSynth MIDI synthesizer
ja: FluidSynth MIDIシンセサイザー

en: MIDI synthesis not set up
ja: MIDIシンセサイザーはセットアップされていません

en: A sound font file (.SF2) is required for MIDI synthesis.
    Please install a sound font and configure it from the VLC preferences (Input / Codecs > Audio codecs > FluidSynth).
ja: MIDIシンセサイザーはサウンドフォントファイル(.SF2)を必要とします。
    サウンドフォントファイルをインストールし、VLCで設定(入力/コーデック/オーディオコーデック/FluidSynth)してください。

en: G.711 decoder
ja: G.711デコーダー

en: G.711 encoder
ja: G.711エンコーダー

en: Uses GStreamer framework's plugins to decode the media codecs
ja: メディアのコーデックをデコードするためにGStreamerフレームワークのプラグインを使用

en: Use DecodeBin
ja: DecodeBinを使用

en: DecodeBin is a container element, that can add and manage multiple elements. Apart from adding the decoders, decodebin also adds elementary stream parsers which can provide more info such as codec profile, level and other attributes, in the form of GstCaps (Stream Capabilities) to decoder.
ja: DecodeBinは複数の要素を追加したり管理できるコンテナー要素です。デコーダーを追加するのとは別にDecodeBinはコーデックプロファイル、レベルやその他の属性などのより多くの情報を提供できる基本ストリームのパーサーをGstCaps(ストリームの属性)の形式でデコーダーに追加します。

en: GStreamer Based Decoder
ja: GStreamerベースデコーダー

en: Quality level for encoding (this can enlarge or reduce output image size).
ja: エンコーディング品質レベル (出力する画像サイズを拡大・縮小可能です)

en: JPEG image decoder
ja: JPEG画像デコーダー

en: JPEG image encoder
ja: JPEG画像エンコーダー

en: Formatted Subtitles
ja: フォーマットされた字幕

en: Kate streams allow for text formatting. VLC partly implements this, but you can choose to disable all formatting. Note that this has no effect is rendering via Tiger is enabled.
ja: Kateストリームはテキストのフォーマットを可能にします。VLCは部分的に実装していますが、すべてのフォーマットを無効にすることも可能です。メモ: Tigerが有効な場合には、この設定は何の効果もありません。

en: Shadow
ja: 影

en: Outline
ja: アウトラインフォント

en: Black
ja: 黒

en: Gray
ja: グレー

en: Silver
ja: シルバー

en: White
ja: 白

en: Maroon
ja: 栗色

en: Red
ja: 赤

en: Fuchsia
ja: 明るい赤紫

en: Yellow
ja: 黄

en: Olive
ja: オリーブ

en: Green
ja: 緑

en: Teal
ja: 暗い灰色がかった青

en: Lime
ja: ライム

en: Purple
ja: 紫

en: Navy
ja: ネイビー

en: Blue
ja: 青

en: Aqua
ja: 水色

en: Use Tiger for rendering
ja: Tigerライブラリをレンダリングに使用

en: Kate streams can be rendered using the Tiger library. Disabling this will only render static text and bitmap based streams.
ja: KateストリームはTigerライブラリを使用してレンダリングすることが可能です。この機能を無効にするとスタティックなテキストとビットマップをベースとするストリームのみ、レンダリングされます。

en: Rendering quality
ja: レンダリング品質

en: Select rendering quality, at the expense of speed. 0 is fastest, 1 is highest quality.
ja: レンダリング品質を速度とのバランスで選択します。0は最速となり、1は最高品質となります。

en: Default font effect
ja: デフォルトフォントエフェクト

en: Add a font effect to text to improve readability against different backgrounds.
ja: 異なる背景に対する視認性を改善するためにテキストにかけるフォントの効果を追加します。

en: Default font effect strength
ja: デフォルトのフォントの効果の強さ

en: How pronounced to make the chosen font effect (effect dependent).
ja: 選択されたフォント効果の強度(効果に依存します)を指定します。

en: Default font description
ja: デフォルトフォントの説明

en: Which font description to use if the Kate stream does not specify particular font parameters (name, size, etc) to use. A blank name will let Tiger choose font parameters where appropriate.
ja: Kateストリームが特定のフォントパラメーター(名前、サイズなど)を指定しなかった場合に使用するフォントの説明を指定します。指定されなかった場合は、適切なフォントパラメーターが選択されます。

en: Default font color
ja: デフォルトフォント色

en: Default font color to use if the Kate stream does not specify a particular font color to use.
ja: Kateストリームが使用するフォントカラーを指定しなかった場合のデフォルトフォントカラーを指定します。

en: Default font alpha
ja: デフォルトフォントのアルファ値

en: Transparency of the default font color if the Kate stream does not specify a particular font color to use.
ja: Kateストリームが使用するフォントのアルファ値を指定しなかった場合のデフォルトフォントカラーの透過度を指定します。

en: Default background color
ja: デフォルト背景色

en: Default background color if the Kate stream does not specify a background color to use.
ja: Kateストリームが使用する背景色を指定しなかった場合のデフォルトの背景色を指定します。

en: Default background alpha
ja: デフォルト背景色のアルファ値

en: Transparency of the default background color if the Kate stream does not specify a particular background color to use.
ja: Kateストリームが使用する背景色を指定しなかった場合、デフォルトの背景色の透過度を指定します。

en: Kate is a codec for text and image based overlays.
    The Tiger rendering library is needed to render complex Kate streams, but VLC can still render static text and image based subtitles if it is not available.
    Note that changing settings below will not take effect until a new stream is played. This will hopefully be fixed soon.
ja: Kateはテキストと画像をベースとするオーバーレイのコーデックです。
    Tigerレンダリングライブラリは、複雑なKateストリームをレンダリングするために必要ですが、Tigerライブラリが使用できない場合でも、VLCはスタティックなテキストと画像をベースとした字幕をレンダリングすることが可能です。
    メモ: 以下の設定に対する変更は新しいストリームを再生するまで反映されません。これは近い将来変更されるでしょう。

en: Kate overlay decoder
ja: Kateオーバーレイデコーダー

en: Tiger rendering defaults
ja: Tigerレンダリングモジュール

en: Kate text subtitles packetizer
ja: Kateテキスト字幕のパケッタイザー

en: Additional fonts directory
ja: 追加のフォントディレクトリ

en: Subtitles (advanced)
ja: 字幕(拡張)

en: Subtitle renderers using libass
ja: 字幕レンダラーがlibassを使用

en: Building font cache
ja: フォントキャッシュの構築中

en: Please wait while your font cache is rebuilt.
    This should take less than a minute.
ja: フォントキャッシュの再構築中です。しばらくお待ちください。
    おそらく1分未満で完了します。

en: MPEG I/II video decoder (using libmpeg2)
ja: MPEG I/IIビデオデコーダー(libmpeg2使用)

en: Linear PCM audio decoder
ja: リニアPCMオーディオデコーダー

en: Linear PCM audio packetizer
ja: リニアPCMオーディオのパケッタイザー

en: Linear PCM audio encoder
ja: リニアPCMオーディオエンコーダー

en: MPEG audio layer I/II/III decoder
ja: MPEGオーディオ レイヤーI/II/III デコーダー

en: Media Foundation Transform decoder
ja: メディア基礎変換デコーダー

en: MPEG audio decoder using mpg123
ja: mpg123を使用したMPEGオーディオデコーダー

en: OggSpots video decoder
ja: OggSpotsビデオデコーダー

en: OggSpots video packetizer
ja: OggSpotsビデオパケッタイザー

en: OMX direct rendering
ja: OMXダイレクトレンダリング

en: Enable OMX direct rendering.
ja: OMXダイレクトレンダリングを有効化する。

en: Audio/Video decoder (using OpenMAX IL)
ja: オーディオ/ビデオデコーダー(OpenMAX ILを使用)

en: Video encoder (using OpenMAX IL)
ja: ビデオエンコーダー(OpenMAX ILを使用)

en: OpenMAX IL video output
ja: OpenMAX ILビデオ出力

en: Opus audio decoder
ja: Opusオーディオデコーダー

en: Opus audio encoder
ja: Opusオーディオエンコーダー

en: PNG video decoder
ja: PNGビデオデコーダー

en: PNG video encoder
ja: PNGビデオエンコーダー

en: Enable software mode
ja: ソフトウェアモードの有効化

en: Allow the use of the Intel Media SDK software implementation of the codecs if no QuickSync Video hardware acceleration is present on the system.
ja: QuickSyncのビデオハードウェアアクセラレーションがシステムにない場合には、コーデックのソフトウェア実装としてIntel Media SDKを使用することを許可します。

en: Codec Profile
ja: コーデックプロファイル

en: Specify the codec profile explicitly. If you don't, the codec will determine the correct profile from other sources, such as resolution and bitrate. E.g. 'high'
ja: コーデックプロファイルを明示的に指定してください。指定しない場合、解像度やビットレートなど他のソース、例えば 'high' などから現在のプロファイルを決定します。

en: Codec Level
ja: コーデックレベル

en: Specify the codec level explicitly. If you don't, the codec will determine the correct profile from other sources, such as resolution and bitrate. E.g. '4.2' for mpeg4-part10 or 'low' for mpeg2
ja: コーデックレベルを明示的に指定してください。指定しない場合、解像度やビットレートなど他のソース、例えば mpeg4-part10 には '4.2', mpeg2 には 'low'  などから現在のプロファイルを決定します。

en: Group of Picture size
ja: 画像サイズのグループ

en: Number of pictures within the current GOP (Group of Pictures); if GopPicSize=0, then the GOP size is unspecified. If GopPicSize=1, only I-frames are used.
ja: 現在のGOP (Group of Pictures) 中の画像数; GopPicSize=0の場合、GOPサイズは未設定となり、GopPicSize=1の場合、Iフレームのみが使用されます。

en: Group of Picture Reference Distance
ja: GOP (Group of Pictures) 基準距離

en: Distance between I- or P- key frames; if it is zero, the GOP structure is unspecified. Note: If GopRefDist = 1, there are no B-frames used.
ja: Iまたは、Pキーフレーム間の距離; 0の場合、GOP構造は未設定となります。メモ: GopRefDist=1の場合、Bフレームは使用されません。

en: Target Usage
ja: ターゲット利用量

en: The target usage allow to choose between different trade-offs between quality and speed. Allowed values are: 'speed', 'balanced' and 'quality'.
ja: ターゲット利用量は異なるトレードオフ、品質および、速度を選択することが可能となります。使用可能な値は: 'speed', 'balanced'および、'quality'のいずれかです。

en: IDR interval
ja: IDRインターバル

en: For H.264, IdrInterval specifies IDR-frame interval in terms of I-frames; if IdrInterval=0, then every I-frame is an IDR-frame. If IdrInterval=1, then every other I-frame is an IDR-frame, etc. For MPEG2, IdrInterval defines sequence header interval in terms of I-frames. If IdrInterval=N, SDK inserts the sequence header before every Nth I-frame. If IdrInterval=0 (default), SDK inserts the sequence header once at the beginning of the stream.
ja: IDRインターバルはH.264のために、ＩフレームによってIDRフレームインターバルを指定します。IDRインターバルが0の場合、すべてのIフレームはIDRフレームとなります。IDRインターバルが1の場合、Iフレーム以外のすべてがIDRフレームなどになります。
    MPEG2のためには、IDRインターバルはIフレームによってシーケンスヘッダーインターバルを定義します。IDRインターバルがNの場合、SDKはN番目ごとのIフレームの前にシーケンスヘッダーを挿入します。IDRインターバルが0(デフォルト)の場合、SDKはストリームの最初に一度だけシーケンスヘッダーを挿入します。

en: Rate Control Method
ja: レート制御方法

en: The rate control method to use when encoding. Can be one of 'cbr', 'vbr', 'qp', 'avbr'. 'qp' mode isn't supported for mpeg2.
ja: レート制御方法はエンコーディング時に使用され、 'crb', 'vbr', 'qp', 'avbr' のいずれかが使用可能です。MPEG2では'qp'モードはサポートされていません。

en: Quantization parameter
ja: 量子化パラメーター

en: Quantization parameter for all types of frames. This parameters sets qpi, qpp and qpb. It has less precedence than the forementionned parameters. Used only if rc_method is 'qp'.
ja: すべてのタイプのフレームの量子化パラメーター。このパラメータは、rc_methodが'qp'の場合のみ使用され、qpi, qppおよび、appを設定します。このパラメーターは先に記述されたパラメーターよりも優先されます。

en: Quantization parameter for I-frames
ja: Iフレームの量子化パラメーター

en: Quantization parameter for I-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
ja: Iフレームの量子化パラメーター。このパラメーターはすべてのqp設定をグローバルに上書きします。rc_methodが'qp'の場合のみ使用されます。

en: Quantization parameter for P-frames
ja: Pフレームの量子化パラメーター

en: Quantization parameter for P-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
ja: Pフレームの量子化パラメーター。このパラメーターはすべてのqp設定をグローバルに上書きします。rc_methodが'qp'の場合のみ使用されます。

en: Quantization parameter for B-frames
ja: Bフレームの量子化パラメーター

en: Quantization parameter for B-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
ja: Bフレームの量子化パラメーター。このパラメーターはすべてのqp設定をグローバルに上書きします。rc_methodが'qp'の場合のみ使用されます。

en: Maximum Bitrate
ja: 最大ビットレート

en: Defines the maximum bitrate in kbps (1000 bits/s) for VBR rate control method. If not set, this parameter is computed from other sources such as bitrate, profile, level, etc.
ja: VBRレート制御メソッドの最大ビットレートをKbps (1000 bits/s)で指定します。指定されなかった場合、ビットレート、プロファイル、レベルなど他のソースから計算されます。

en: Accuracy of RateControl
ja: レート制御の正確性

en: Tolerance in percentage of the 'avbr'  (Average Variable BitRate) method. (e.g. 10 with a bitrate of 800  kbps means the encoder tries not to  go above 880 kbps and under  730 kbps. The targeted accuracy is only reached after a certained  convergence period. See the convergence parameter
ja: 'avbr' (平均可変ビットレート)メソッドの許容範囲をパーセンテージで指定します。(例えば、800 kbpsの10%の場合、エンコーダーは730kbpsから880kbpsの範囲で処理するように試行します。目標となる正確性は収束時間の一定期間が経過した時点で到達できます。レート制御の収束時間のパラメーターを参照してください。

en: Convergence time of 'avbr' RateControl
ja: 'avbr'レート制御の収束時間

en: Number of 100 frames before the 'avbr' rate control method reaches the requested bitrate with the requested accuracy. See the accuracy parameter.
ja: 'avbr'レート制御メソッドで要求されたビットレートの正確さに到達する前のフレーム数、100フレーム単位。レート制御の正確性のパラメーターも参照してください。

en: Number of slices per frame
ja: フレームごとのスライス数

en: Number of slices in each video frame; each slice contains one or more macro-block rows. If numslice is not set, the encoder may choose any slice partitioning allowed by the codec standard.
ja: ビデオフレームごとのスライス数; それぞれのスライスは1つ以上のマクロブロック行を含みます。スライス数が未指定の場合、コーデックの基準に許されうるいずれかのスライスパーティショニングがエンコーダーによって選択されます。

en: Number of reference frames
ja: 参照フレーム数

en: Number of parallel operations
ja: 並列処理数

en: Defines the number of parallel encoding operations before we synchronise the result. Higher numbers may result on better throughput depending on hardware. MPEG2 needs at least 1 here.
ja: 結果を同期する前の並列処理可能なエンコーディング操作数を定義します。ハードウェアの性能に依存して結果は異なります。MPEG2は少なくとも1以上が必要です。

en: Intel QuickSync Video encoder for MPEG4-Part10/MPEG2 (aka H.264/H.262)
ja: MPEG4-Part10/MPEG2 (H.264/H.262)のためのIntel QuickSyncビデオエンコーダー

en: Pseudo raw video decoder
ja: Pseudo Rawビデオデコーダー

en: Pseudo raw video packetizer
ja: Pseudo Rawビデオのパケッタイザー

en: Raw video encoder for RTP
ja: RTP用ロービデオエンコーダー

en: Rate control method
ja: レート制御方法

en: Method used to encode the video sequence
ja: ビデオシーケンスのエンコードに使用される方法

en: Constant noise threshold mode
ja: 固定ノイズ閾値モード

en: Constant bitrate mode (CBR)
ja: 固定ビットレートモード(CBR)

en: Low Delay mode
ja: 低遅延モード

en: Lossless mode
ja: ロスレスモード

en: Constant lambda mode
ja: 固定ラムダモード

en: Constant error mode
ja: 固定エラーモード

en: Constant quality mode
ja: 固定品質モード

en: GOP structure
ja: GOP構造

en: GOP structure used to encode the video sequence
ja: ビデオシーケンスのエンコードに使用されるGOP構造

en: No fixed gop structure. A picture can be intra or inter and refer to previous or future pictures.
ja: 固定化したGOP構造なし。画像間、または画像内で前、または先の画像を参照することが可能

en: I-frame only sequence
ja: Iフレームのみのシーケンス

en: Inter pictures refere to previous pictures only
ja: 画像間は前の画像のみを参照可能

en: Inter pictures can refer to previous or future pictures
ja: 画像間は前、または先の画像を参照可能

en: Constant quality factor
ja: 品質固定化係数

en: Quality factor to use in constant quality mode
ja: 固定品質モードで使用される品質係数

en: Noise Threshold
ja: ノイズ閾値

en: Noise threshold to use in constant noise threshold mode
ja: 固定ノイズ閾値モードで使用されるノイズの閾値を指定します。

en: CBR bitrate (kbps)
ja: CBR ビットレート(kbps)

en: Target bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
ja: エンコードが固定ビットレートモードの時のターゲットビットレートをkbpsで指定します。

en: Maximum bitrate (kbps)
ja: 最大ビットレート(kbps)

en: Maximum bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
ja: エンコードが固定ビットレートモードの時の最大ビットレートをkbpsで指定します。

en: Minimum bitrate (kbps)
ja: 最小ビットレート(kbps)

en: Minimum bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
ja: エンコードが固定ビットレートモードの時の最小ビットレートをkbpsで指定します。

en: GOP length
ja: GOP長

en: Number of pictures between successive sequence headers i.e. length of the group of pictures
ja: 連続的なシーケンスヘッダー間の画像数。つまり、画像のグループ数

en: Prefilter
ja: プレフィルター

en: Enable adaptive prefiltering
ja: アダプティブプレフィルタリングを有効にします。

en: No pre-filtering
ja: プレフィルタリングなし

en: Centre Weighted Median
ja: 中心を重点化したメディア

en: Gaussian Low Pass Filter
ja: ガウスローパスフィルター

en: Add Noise
ja: ノイズ追加

en: Gaussian Adaptive Low Pass Filter
ja: ガウス適応ローパスフィルター

en: Low Pass Filter
ja: ローパスフィルター

en: Amount of prefiltering
ja: プレフィルタリングの量

en: Higher value implies more prefiltering
ja: 高い値はよりプレフィルタリングを行うことを意味します。

en: Picture coding mode
ja: 画像コーディングモード

en: Field coding is where interlaced fields are coded separately as opposed to a pseudo-progressive frame
ja: 疑似進行フレームに対抗して別にコード化されるインターレス化フィールドのフィールドコーディングを指定します。

en: auto - let encoder decide based upon input (Best)
ja: 自動:入力を基準としてエンコーダーが決定(最適)

en: force coding frame as single picture
ja: 単一画像としてコーディングフレームを強制

en: force coding frame as separate interlaced fields
ja: 別のインターレース化フィールドとしてコーディングフレームを強制

en: Size of motion compensation blocks
ja: モーション補正ブロックサイズ

en: automatic - let encoder decide based upon input (Best)
ja: 自動:入力を基準としてエンコーダーが決定(最適)

en: small - use small motion compensation blocks
ja: 小:小さなモーション補正ブロックを使用

en: medium - use medium motion compensation blocks
ja: 中:中間のモーション補正ブロックを使用

en: large - use large motion compensation blocks
ja: 大:大きなモーション補正ブロックを使用

en: Overlap of motion compensation blocks
ja: モーション補正ブロックの重なり

en: none - Motion compensation blocks do not overlap
ja: なし:モーション補正ブロックを重ねません

en: partial - Motion compensation blocks only partially overlap
ja: 部分的:モーション補正ブロックを部分的に重ねます

en: full - Motion compensation blocks fully overlap
ja: フル:モーション補正ブロック全体を重ねます

en: Motion Vector precision
ja: モーションベクトル精度

en: Motion Vector precision in pels
ja: モーションベクトルの精度をピクセルで指定します。

en: Three component motion estimation
ja: 3コンポーネントモーション予測

en: Use chroma as part of the motion estimation process
ja: クロマをモーション予測処理の一部として使用します。

en: Intra picture DWT filter
ja: 画像内DWTフィルター

en: Inter picture DWT filter
ja: 画像間DWTフィルター

en: Number of DWT iterations
ja: DWT相互作用の数

en: Also known as DWT levels
ja: DWTレベルとしても知られています。

en: Enable multiple quantizers
ja: 複数の量子化を有効化

en: Enable multiple quantizers per subband (one per codeblock)
ja: サブバンドごとに複数の量子化を有効化します。(コードブロックごとに一つ)

en: Disable arithmetic coding
ja: 算術コーディングの無効化

en: Use variable length codes instead, useful for very high bitrates
ja: 便利な非常に高いビットレートを使用するのではなく、可変長コードを使用します。

en: perceptual weighting method
ja: 知覚的重み付け方式

en: perceptual distance
ja: 知覚的距離

en: perceptual distance to calculate perceptual weight
ja: 知覚的重みを計算するための知覚的距離

en: Horizontal slices per frame
ja: フレームごとの水平スライス

en: Number of horizontal slices per frame in low delay mode
ja: 低遅延モードでのフレームごとの水平スライス数

en: Vertical slices per frame
ja: フレームごとの垂直スライス

en: Number of vertical slices per frame in low delay mode
ja: 低遅延モードでのフレームごとの垂直スライス数

en: Size of code blocks in each subband
ja: 個々のサブバンドのコードブロックサイズ

en: small - use small code blocks
ja: 小 - 小さなコードブロックの使用

en: medium - use medium sized code blocks
ja: 中 - 中間サイズのコードブロックの使用

en: large - use large code blocks
ja: 大 - 大きなコードブロックの使用

en: full - One code block per subband
ja: フル - サブバンドごとに1つのコードブロック

en: Enable hierarchical Motion Estimation
ja: 階層的モーション予測の有効化

en: Number of levels of downsampling
ja: ダウンサンプリングのレベル数

en: Number of levels of downsampling in hierarchical motion estimation mode
ja: 階層的モーション予測モードのダウンサンプリングのレベル数

en: Enable Global Motion Estimation
ja: グローバルモーション予測の有効化

en: Enable Phase Correlation Estimation
ja: フェーズ相関予測の有効化

en: Enable Scene Change Detection
ja: シーン変更検出を有効化

en: Force Profile
ja: プロファイルを強制

en: VC2 Low Delay Profile
ja: VC2低遅延プロファイル

en: VC2 Simple Profile
ja: VC2シンプルプロファイル

en: VC2 Main Profile
ja: VC2メインプロファイル

en: Main Profile
ja: メインプロファイル

en: Dirac video decoder using libschroedinger
ja: libschroedinger使用のDiracビデオデコーダー

en: Dirac video encoder using libschroedinger
ja: libschroedinger使用のDiracビデオエンコーダー

en: SCTE-18 decoder
ja: SCTE-18デコーダー

en: Emergency Alert Messaging for Cable
ja: ケーブルの緊急アラートメッセージ

en: SCTE-27 decoder
ja: SCTE-27デコーダー

en: SDL Image decoder
ja: SDL画像デコーダー

en: SDL_image video decoder
ja: SDL画像ビデオデコーダー

en: MP3 fixed point audio encoder
ja: MP3固定小数点オーディオエンコーダー

en: S/PDIF pass-through decoder
ja: S/PDIFパススルーデコーダー

en: Mode
ja: モード

en: Enforce the mode of the encoder.
ja: エンコーダーのモードを指定します。

en: Enforce a quality between 0 (low) and 10 (high).
ja: エンコーディングの品質を0(低)～10(高)の範囲で指定します。

en: Encoding complexity
ja: エンコードの複雑さ

en: Enforce the complexity of the encoder.
ja: エンコードの複雑さを指定します。

en: Maximal bitrate
ja: 最大ビットレート

en: Enforce the maximal VBR bitrate
ja: 最大可変ビットレート(VBR)を指定します。

en: CBR encoding
ja: CBRエンコーディング

en: Enforce a constant bitrate encoding (CBR) instead of default variable bitrate encoding (VBR).
ja: デフォルトの可変ビットレートエンコーディング(VBR)ではなく、固定ビットレートエンコーディング(CBR)を使用します。

en: Voice activity detection
ja: 音声区間検出

en: Enable voice activity detection (VAD). It is automatically activated in VBR mode.
ja: 音声区間検出(VAD)を有効にします。VBRモードでは自動的に有効化されています。

en: Discontinuous Transmission
ja: 不連続転送(DTX)

en: Enable discontinuous transmission (DTX).
ja: 不連続転送(DTX)を有効化します。

en: Narrow-band (8kHz)
ja: ナローバンド(8kHz)

en: Wide-band (16kHz)
ja: ワイドバンド(16kHz)

en: Ultra-wideband (32kHz)
ja: 超ワイドバンド(32kHz)

en: Speex audio decoder
ja: Speexオーディオデコーダー

en: Speex audio packetizer
ja: Speexオーディオのパケッタイザー

en: Speex audio encoder
ja: Speexオーディオエンコーダー

en: Disable DVD subtitle transparency
ja: DVDの字幕の透過を無効化

en: Removes all transparency effects used in DVD subtitles.
ja: DVDの字幕で使用されているすべての透過効果を排除します。

en: DVD subtitles decoder
ja: DVD字幕デコーダー

en: DVD subtitles
ja: DVD字幕

en: DVD subtitles packetizer
ja: DVD 字幕のパケッタイザー

en: EBU STL subtitles decoder
ja: EBU STL字幕デコーダー

note: xgettext: The character encoding name in parenthesis corresponds to that used for the GetACP translation. "Windows-1252" applies to Western European languages using the Latin alphabet.
en: Default (Windows-1252)
ja: デフォルト(Shift JIS)

en: System codeset
ja: システムコードセット

en: Universal (UTF-8)
ja: ユニバーサル(UTF-8)

en: Universal (UTF-16)
ja: ユニバーサル(UTF-16)

en: Universal (big endian UTF-16)
ja: ユニバーサル(ビッグインディアン UTF-16)

en: Universal (little endian UTF-16)
ja: ユニバーサル(リトルインディアン UTF-16)

en: Universal, Chinese (GB18030)
ja: ユニバーサル, 中国語(GB18030)

en: Western European (Latin-9)
ja: 西欧(Latin-9)

en: Western European (Windows-1252)
ja: 西欧(Windows-1252)

en: Western European (IBM 00850)
ja: 西欧(IBM 00850)

en: Eastern European (Latin-2)
ja: 東欧(Latin-2)

en: Eastern European (Windows-1250)
ja: 東欧(Windows-1250)

en: Esperanto (Latin-3)
ja: エスペラント(Latin-3)

en: Nordic (Latin-6)
ja: ノルディック(Latin-6)

en: Cyrillic (Windows-1251)
ja: キリル文字(Windows-1251)

en: Russian (KOI8-R)
ja: ロシア語(KOI8-R)

en: Ukrainian (KOI8-U)
ja: ウクライナ(KOI8-U)

en: Arabic (ISO 8859-6)
ja: アラビア語(ISO 8859-6)

en: Arabic (Windows-1256)
ja: アラビア語(Windows-1256)

en: Greek (ISO 8859-7)
ja: ギリシャ語(ISO 8859-7)

en: Greek (Windows-1253)
ja: ギリシャ語(Windows-1253)

en: Hebrew (ISO 8859-8)
ja: ヘブライ語(ISO 8859-8)

en: Hebrew (Windows-1255)
ja: ヘブライ語(Windows-1255)

en: Turkish (ISO 8859-9)
ja: トルコ語(ISO 8859-9)

en: Turkish (Windows-1254)
ja: トルコ語(Windows-1254)

en: Thai (TIS 620-2533/ISO 8859-11)
ja: タイ語(TIS 620-2533/ISO 8859-11)

en: Thai (Windows-874)
ja: タイ語(Windows-874)

en: Baltic (Latin-7)
ja: バルト語(Latin-7)

en: Baltic (Windows-1257)
ja: バルト語(Windows-1257)

en: Celtic (Latin-8)
ja: ケルト語(Latin-8)

en: South-Eastern European (Latin-10)
ja: 南東欧(Latin-10)

en: Simplified Chinese (ISO-2022-CN-EXT)
ja: 中国語 簡体(ISO-2022-CN-EXT)

en: Simplified Chinese Unix (EUC-CN)
ja: 中国語 簡体(EUC-CN)

en: Japanese (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)
ja: 日本語(7ビットJIS/ISO-2022-JP-2)

en: Japanese Unix (EUC-JP)
ja: 日本語(EUC-JP)

en: Japanese (Shift JIS)
ja: 日本語(シフトJIS)

en: Korean (EUC-KR/CP949)
ja: 韓国語(EUC-KR/CP949)

en: Korean (ISO-2022-KR)
ja: 韓国語(ISO-2022-KR)

en: Traditional Chinese (Big5)
ja: 中国語 繁体(Big5)

en: Traditional Chinese Unix (EUC-TW)
ja: 中国語 繁体(EUC-TW)

en: Hong-Kong Supplementary (HKSCS)
ja: 香港補足(HKSCS)

en: Vietnamese (VISCII)
ja: ベトナム語(VISCII)

en: Vietnamese (Windows-1258)
ja: ベトナム語(Windows-1258)

en: Subtitle text encoding
ja: 字幕テキストのエンコード

en: Set the encoding used in text subtitles
ja: 字幕で使用されるテキストのエンコーディングを指定します。

en: Subtitle justification
ja: 字幕の位置合わせ

en: Set the justification of subtitles
ja: 字幕の位置合わせを設定します。

en: UTF-8 subtitle autodetection
ja: UTF-8字幕の自動検出

en: This enables automatic detection of UTF-8 encoding within subtitle files.
ja: 字幕ファイルのUTF-8エンコーディングの自動検出を有効にします。

en: Text subtitle decoder
ja: テキスト字幕デコーダー

[ctx: GetACP]
note: xgettext: The Windows ANSI code page most commonly used for this language. VLC uses this as a guess of the subtitle files character set (if UTF-8 and UTF-16 autodetection fails). Western European languages normally use "CP1252", which is a Microsoft-variant of ISO 8859-1. That suits the Latin alphab
en: CP1252
ja: CP932

en: Some subtitle formats allow for text formatting. VLC partly implements this, but you can choose to disable all formatting.
ja: いくつかの字幕フォーマットはテキストフォーマットが可能です。VLCは部分的にこの機能を実装していますが、すべてのフォーマッティングを無効にしなければなりません。

en: USF subtitles decoder
ja: USF字幕デコーダー

en: tx3g subtitles decoder
ja: tx3g字幕デコーダー

en: tx3g subtitles
ja: tx3g字幕

en: Philips OGT (SVCD subtitle) decoder
ja: Philips OGT (SVCD字幕)デコーダー

en: SVCD subtitles
ja: SVCD字幕

en: Philips OGT (SVCD subtitle) packetizer
ja: Philips OGT (SVCD字幕)パケッタイザー

en: Image width
ja: 画像の幅

en: Specify the width to decode the image too
ja: 画像をデコードする幅を指定してください

en: Image height
ja: 画像の高さ

en: Specify the height to decode the image too
ja: 画像をデコードする高さを指定してください

en: Scale factor
ja: スケーリング係数

en: Scale factor to apply to image
ja: 画像に適用するスケーリング係数

en: SVG video decoder
ja: SVGビデオデコーダー

en: T.140 text encoder
ja: T.140テキストエンコーダー

en: Override page
ja: ページの上書き

en: Override the indicated page, try this if your subtitles don't appear (-1 = autodetect from TS, 0 = autodetect from teletext, >0 = actual page number, usually 888 or 889).
ja: 指示されたページを上書きします。もし字幕が表示されない場合に試してみてください。(-1: TSから自動検出, 0: テレテキストから自動検出, >0: 実際のページ番号, 通常は888か889です。

en: Ignore subtitle flag
ja: 字幕フラグを無視

en: Ignore the subtitle flag, try this if your subtitles don't appear.
ja: 字幕フラグを無視します。字幕が現れない場合、試してみて下さい。

en: Workaround for France
ja: フランス用の回避

en: Some French channels do not flag their subtitling pages correctly due to a historical interpretation mistake. Try using this wrong interpretation if your subtitles don't appear.
ja: いくつかのフランスのチャンネルでは、初期の歴史的なミスから字幕ページのフラグを正しく設定してません。もし字幕が表示されない場合は、このオプションを使用してください。

en: Teletext subtitles decoder
ja: テレテキスト字幕デコーダー

en: HDMV TextST subtitles decoder
ja: HDMV TextST字幕デコーダー

en: Enforce a quality between 1 (low) and 10 (high), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
ja: 特定のビットレートを指定するのではなく、特定のエンコーディング品質を1(低)～10(高)の範囲で指定します。この設定は、VBRストリームを生成します。

en: Post processing quality
ja: 後処理の品質

en: Theora video decoder
ja: Theoraビデオデコーダー

en: Theora video packetizer
ja: Theoraビデオのパケッタイザー

en: Theora video encoder
ja: Theoraビデオエンコーダー

en: TTML decoder
ja: TTMLデコーダー

en: TTML subtitles decoder
ja: TTML字幕デコーダー

en: TTML demuxer
ja: TTMLデマルチプレクサ

en: Force a specific encoding quality between 0.0 (high) and 50.0 (low), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
ja: 特定のビットレートを指定するのではなく、特定のエンコーディング品質を0.0(高)～50.0(低)の範囲で指定します。この設定は、VBRストリームを生成します。

en: Stereo mode
ja: ステレオモード

en: Handling mode for stereo streams
ja: ステレオストリームの取り扱いを指定します。

en: VBR mode
ja: VBRモード

en: Use Variable BitRate. Default is to use Constant BitRate (CBR).
ja: 可変ビットレートを使用します。デフォルトは固定ビットレート(CBR)です。

en: Psycho-acoustic model
ja: 音響心理学モデル

en: Integer from -1 (no model) to 4.
ja: -1(モデルなし)～4の整数値で指定します。

en: Joint stereo
ja: ジョイントステレオ

en: Libtwolame audio encoder
ja: Libtwolameオーディオエンコーダー

en: Ulead DV audio decoder
ja: Ulead DVオーディオデコーダー

en: Use Hardware decoders only
ja: ハードウェアデコーダーのみ使用

en: VideoToolbox video decoder
ja: VideoToolboxビデオデコーダー

en: Maximum encoding bitrate
ja: エンコーディングの最大ビットレート

en: Maximum bitrate in kbps. This is useful for streaming applications.
ja: 最大ビットレートをkbpsで指定します。ストリーミングアプリケーションに有効です。

en: Minimum encoding bitrate
ja: エンコーディングの最小ビットレート

en: Minimum bitrate in kbps. This is useful for encoding for a fixed-size channel.
ja: 最小ビットレートをkbpsで指定します。固定サイズのチャンネルをエンコーディングするのに有効です。

en: Force a constant bitrate encoding (CBR).
ja: 固定ビットレートエンコーディング(CBR)を使用します。

en: Vorbis audio decoder
ja: Vorbisオーディオデコーダー

en: Vorbis audio packetizer
ja: Vorbisオーディオのパケッタイザー

en: Vorbis audio encoder
ja: Vorbisオーディオエンコーダー

en: Quality mode
ja: 品質モード

en: Quality setting which will determine max encoding time
     - 0: Good quality
     - 1: Realtime
     - 2: Best quality
ja: 最大エンコーディング時間を決定する品質設定
    -0: ほどよい品質
    -1: リアルタイム
    -2: 最高品質

en: WebM video decoder
ja: WebMビデオデコーダー

en: WebM video encoder
ja: WebMビデオエンコーダー

en: WEBVTT decoder
ja: WEBVTTデコーダー

en: WEBVTT subtitles decoder
ja: WEBVTT字幕デコーダー

en: WEBVTT subtitles parser
ja: WEBVTT字幕パーサー

en: WMA v1/v2 fixed point audio decoder
ja: WMA v1/v2固定小数点オーディオエンコーダー

en: Maximum GOP size
ja: 最大GOPサイズ

en: Sets maximum interval between IDR-frames. Larger values save bits, thus improving quality for a given bitrate at the cost of seeking precision. Use -1 for infinite.
ja: IDRフレーム間の最大間隔を設定します。大きな値はビットレートを下げ、画質が向上しますが、シーク精度が低下します。-1は無限大を意味します。

en: Minimum GOP size
ja: 最小GOPサイズ

en: Sets minimum interval between IDR-frames. In H.264, I-frames do not necessarily bound a closed GOP because it is allowable for a P-frame to be predicted from more frames than just the one frame before it (also see reference frame option). Therefore, I-frames are not necessarily seekable. IDR-frames restrict subsequent P-frames from referring to any frame prior to the IDR-frame. 
    If scenecuts appear within this interval, they are still encoded as I-frames, but do not start a new GOP.
ja: IDRフレーム間の最小間隔を指定します。H.264では、IフレームはクローズドGOPに結合する必要はありません。なぜなら、一つのフレームよりも多くのフレームからPフレームを予測することが可能だからです。(リファレンスフレームオプションも参照してください)したがって、Iフレームはシーク可能である必要はありません。IDRフレームは、IDRフレームに先行するフレームを参照する後続のPフレームを制限します。 
    もし、この間隔中にシーンのカットが現れると、それらはIフレームとして引き続きエンコードされますが、新しいGOPを開始しません。

en: Use recovery points to close GOPs
ja: GOPをクローズするためのリカバリポイントを使用

en: use open GOP, for bluray compatibility use also bluray-compat option
ja: オープンGOPを使用します。ブルーレイ互換のためには、ブルーレイ互換オプションも使用してください。

en: Enable compatibility hacks for Blu-ray support
ja: ブルーレイサポートのためブルーレイ互換ハックを有効化

en: Enable hacks for Blu-ray support, this doesn't enforce every aspect of Blu-ray compatibility
    e.g. resolution, framerate, level
ja: ブルーレイのサポートのためにハックを有効化します。ブルーレイ互換のすべての側面を強いるものではありません。
    例: 解像度、フレームレート、レベル

en: Extra I-frames aggressivity
ja: 拡張Iフレームの集中度

en: Scene-cut detection. Controls how aggressively to insert extra I-frames. With small values of scenecut, the codec often has to force an I-frame when it would exceed keyint. Good values of scenecut may find a better location for the I-frame. Large values use more I-frames than necessary, thus wasting bits. -1 disables scene-cut detection, so I-frames are inserted only every other keyint frames, which probably leads to ugly encoding artifacts. Range 1 to 100.
ja: シーンカットの検出です。どれくらい集中的に拡張Iフレームを挿入するか制御します。シーンカットの値が小さいと、そのコーデックはkeyintを超える時にしばしばIフレームを強制しなければなりません。シーンカットの適切な値は、Iフレームの良い位置を見つけます。大きなシーンカットの値は、必要以上にIフレームを使用し、ビットを浪費します。-1を指定するとシーンカットの検出を無効化し、他のkeyintフレームごとにIフレームが挿入されます。その結果、見苦しい加工されたエンコーディングを生成します。値は1～100の範囲で指定します。

en: B-frames between I and P
ja: I-Pフレーム間のBフレーム

en: Number of consecutive B-frames between I and P-frames. Range 1 to 16.
ja: I-Pフレーム間の連続するBフレーム数を1～16の範囲で指定します。

en: Adaptive B-frame decision
ja: アダプティブBフレームの決定

en: Force the specified number of consecutive B-frames to be used, except possibly before an I-frame. Range 0 to 2.
ja: 使用される連続するBフレームの数を0～2の範囲で指定します。ただし、Iフレームの前はできる限り除外します。

en: Influence (bias) B-frames usage
ja: Bフレーム使用のバイアス

en: Bias the choice to use B-frames. Positive values cause more B-frames, negative values cause less B-frames.
ja: Bフレームの使用についてのバイアスを設定します。正の値はより多くのBフレームを生じさせ、負の値はより少ないBフレームを生成します。

en: Keep some B-frames as references
ja: いくつかのBフレームを参照用に保持

en: Allows B-frames to be used as references for predicting other frames. Keeps the middle of 2+ consecutive B-frames as a reference, and reorders frame appropriately.
     - none: Disabled
     - strict: Strictly hierarchical pyramid
     - normal: Non-strict (not Blu-ray compatible)
ja: リファレンスとして使用されるBフレームを許可します。2つ以上の連続するBフレームの中間をリファレンスとして保持し、適切に並べます。
     - なし: 無効化
     - 厳密: 階層ピラミッドに厳密に適合
     - 通常: 厳密ではない(Blu-rayとは非互換)

en: Use fullrange instead of TV colorrange
ja: TVのカラーレンジではなくフルレンジを使用

en: TV-range is usually used colorrange, defining this to true will enable libx264 to use full colorrange on encoding
ja: TVレンジはカラーレンジを示すために使用されます。Trueに設定した場合、libx264がエンコーディングですべてのカラーレンジを使用できるようになります。

en: CABAC (Context-Adaptive Binary Arithmetic Coding). Slightly slows down encoding and decoding, but should save 10 to 15% bitrate.
ja: CABAC(コンテキスト-利用適応二値算術符号化): わずかにエンコーディングとでコーディングを遅延させますが、10～15%のビットレートをセーブすることが可能です。

en: Number of previous frames used as predictors. This is effective in Anime, but seems to make little difference in live-action source material. Some decoders are unable to deal with large frameref values. Range 1 to 16.
ja: どれだけ前のフレームを予測に使用するか設定します。アニメの場合に効果的ですが、生のライブアクションなどの動画の場合には、若干問題があります。いくつかのデコーダーは大きな参照フレーム数を扱うことができません。値は1～16の範囲で指定します。

en: Skip loop filter
ja: ループフィルターをスキップ

en: Deactivate the deblocking loop filter (decreases quality).
ja: ブロック化抑止ループフィルターを無効化します。(品質を低下させます)

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters alpha:beta
ja: ループフィルターAlphaC0とBetaパラメーターalpha:beta

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters. Range -6 to 6 for both alpha and beta parameters. -6 means light filter, 6 means strong.
ja: ループフィルターのAlphaC0(強度)とBeta(閾値)のパラメーターを指定します。値は-6～6の範囲でAlphaとBetaの両方に指定します。-6は軽度、6は強度であることを意味します。

en: H.264 level
ja: H.264レベル

en: Specify H.264 level (as defined by Annex A of the standard). Levels are not enforced; it's up to the user to select a level compatible with the rest of the encoding options. Range 1 to 5.1 (10 to 51 is also allowed). Set to 0 for letting x264 set level.
ja: H.264のレベル(Annex A規格によって定義される)を指定します。レベルは強制されません。ユーザーに依存し、エンコーディングオプションと互換性のあるレベルを選択します。値は1～5.2の範囲で指定します。(10～51も指定可能です) x264のレベルを設定するためには、0を指定します指定します。

en: H.264 profile
ja: H.264プロファイル

en: Specify H.264 profile which limits are enforced over other settings
ja: 互換性を守るために使用可能な機能を制限するH.264のプロファイルを指定します。

en: Interlaced mode
ja: インターレースモード

en: Pure-interlaced mode.
ja: ピュアインターレースモードにします。

en: Frame packing
ja: フレームパッキング

en: For stereoscopic videos define frame arrangement:
     0: checkerboard - pixels are alternatively from L and R
     1: column alternation - L and R are interlaced by column
     2: row alternation - L and R are interlaced by row
     3: side by side - L is on the left, R on the right
     4: top bottom - L is on top, R on bottom
     5: frame alternation - one view per frame
ja: 立体的ビデオのフレームのアレンジを定義:
    0: チェッカー盤 - LとRのピクセルを二者択一的に
    1: 列ごとに交互 - LとRを列ごとに
    2: 行ごとに交互 - LとRを行ごとに
    3: 左右に並列 - 左側にL、右側にR
    4: 上下に並列 - 上部にL、下部にR
    5: フレームごとに交互 - フレームごとに表示

en: Use Periodic Intra Refresh
ja: 定期的なイントラリフレッシュを使用

en: Use Periodic Intra Refresh instead of IDR frames
ja: IDRフレームではなく、定期的なイントラリフレッシュを使用します。

en: Use mb-tree ratecontrol
ja: マクロブロックツリーのレート制御を使用

en: You can disable use of Macroblock-tree on ratecontrol
ja: レート制御でのマクロブロックツリー使用を無効化することも可能です。

en: Force number of slices per frame
ja: フレームごとのスライス数を指定

en: Force rectangular slices and is overridden by other slicing options
ja: 矩形のスライスを使用します。他のスライスオプションに上書きされます。

en: Limit the size of each slice in bytes
ja: 個々のスライスのサイズを制限(バイト)

en: Sets a maximum slice size in bytes, Includes NAL overhead in size
ja: NALオーバーヘッドを含む最大スライスサイズをバイトで指定します。

en: Limit the size of each slice in macroblocks
ja: 個々のスライスのサイズを制限(マクロブロック数)

en: Sets a maximum number of macroblocks per slice
ja: スライスごとのマクロブロックの最大数を設定します。

en: Set QP
ja: QP設定

en: This selects the quantizer to use. Lower values result in better fidelity, but higher bitrates. 26 is a good default value. Range 0 (lossless) to 51.
ja: 使用する量子化設定を選択します。低い値はより忠実に再現しますが、高いビットレートが必要です。デフォルトの値:26が適切な値です。値は0(低損失)～51の範囲で指定します。

en: Quality-based VBR
ja: 品質基準VBR

en: 1-pass Quality-based VBR. Range 0 to 51.
ja: 1パス品質基準VBR。値は0～51の範囲で指定します。

en: Min QP
ja: QPの下限

en: Minimum quantizer parameter. 15 to 35 seems to be a useful range.
ja: 最小量子化パラメーターを指定します。15～35の範囲がおそらく有効です。

en: Max QP
ja: QPの上限

en: Maximum quantizer parameter.
ja: 最大量子化パラメーターを指定します。

en: Max QP step
ja: 最大QPステップ

en: Max QP step between frames.
ja: フレーム間の最大QPステップ数を指定します。

en: Average bitrate tolerance
ja: ビットレートの平均許容量

en: Allowed variance in average bitrate (in kbits/s).
ja: 許容される平均ビットレートの変動量をkbit/秒で指定します。

en: Max local bitrate
ja: ローカルの最大ビットレート

en: Sets a maximum local bitrate (in kbits/s).
ja: ローカルの最大ビットレートをkbit/秒で指定します。

en: VBV buffer
ja: VBVバッファー

en: Averaging period for the maximum local bitrate (in kbits).
ja: ローカルの最大ビットレートの平均化区間をkbitで指定します。

en: Initial VBV buffer occupancy
ja: 初期VBVバッファーの占有度

en: Sets the initial buffer occupancy as a fraction of the buffer size. Range 0.0 to 1.0.
ja: 初期バッファーの占有度をバッファーサイズの分数(0.0～1.0までの範囲)で指定します。

en: How AQ distributes bits
ja: AQのビット配分方法

en: Defines bitdistribution mode for AQ, default 1
     - 0: Disabled
     - 1: Current x264 default mode
     - 2: uses log(var)^2 instead of log(var) and attempts to adapt strength per frame
ja: AQの配分モードを指定します。デフォルトは1です。
     - 0: 無効化
     - 1: 現時点のx264のデフォルトモード
     - 2: log(var)ではなく、log(var)^2を使用し、フレームごとに長さの適応を試みます。

en: Strength of AQ
ja: AQの強度

en: Strength to reduce blocking and blurring in flat
    and textured areas, default 1.0 recommended to be between 0..2
     - 0.5: weak AQ
     - 1.5: strong AQ
ja: flatな画像とテクスチャーエリアのぼけとブロック化を減少させる強度を指定します。
    デフォルトでは、1.0が推奨され、値は0～2の範囲で指定します。
     - 0.5: 弱いAQ
     - 1.5: 強いAQ

en: QP factor between I and P
ja: I-Pフレーム間のQP係数

en: QP factor between I and P. Range 1.0 to 2.0.
ja: I-Pフレーム間のQP係数を1.0～2.0の範囲で指定します。

en: QP factor between P and B
ja: P-Bフレーム間のQP係数

en: QP factor between P and B. Range 1.0 to 2.0.
ja: P-Bフレーム間のQP係数を1.0～2.0の範囲で指定します。

en: QP difference between chroma and luma
ja: クロマと輝度間のQPの差

en: QP difference between chroma and luma.
ja: クロマと輝度間のQPの差を指定します。

en: Multipass ratecontrol
ja: マルチパスレート制御

en: Multipass ratecontrol:
     - 1: First pass, creates stats file
     - 2: Last pass, does not overwrite stats file
     - 3: Nth pass, overwrites stats file
ja: マルチパスのレート制御を指定します:
     - 1: 最初のパス、統計ファイルを作成します
     - 2: 最後のパス、統計ファイルを上書きしません
     - 3: N段目のパス、統計ファイルを上書きします

en: QP curve compression
ja: QPカーブの圧縮

en: QP curve compression. Range 0.0 (CBR) to 1.0 (QCP).
ja: QPカーブの圧縮を0.0(CBR)～1.0(QCP)の範囲で指定します。

en: Reduce fluctuations in QP
ja: QPの揺らぎ削減

en: This reduces the fluctuations in QP before curve compression. Temporally blurs complexity.
ja: カーブの圧縮を始める前にQAの揺らぎを削減します。一時的なボケの複雑さです。

en: This reduces the fluctuations in QP after curve compression. Temporally blurs quants.
ja: カーブの圧縮後のQAの揺らぎを削減します。一時的なボケの定量分析です。

en: Partitions to consider
ja: パーティションの考慮

en: Partitions to consider in analyse mode:
     - none  : 
     - fast  : i4x4
     - normal: i4x4,p8x8,(i8x8)
     - slow  : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8
     - all   : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8,p4x4
    (p4x4 requires p8x8. i8x8 requires 8x8dct).
ja: 分析モードで考慮されるパーティションを選択します。: 
     - なし   : 
     - 高速   : i4x4
     - 通常   : i4x4,p8x8,(i8x8)
     - 低速   : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8
     - すべて : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8,p4x4
    (p4x4はp8x8を必要とし、i8x8は8x8dctを必要とします)

en: Direct MV prediction mode
ja: ダイレクトMV予測モード

en: Direct prediction size
ja: 直接予測のサイズ

en: Direct prediction size:
     -  0: 4x4
     -  1: 8x8
     - -1: smallest possible according to level
ja: 直接予測のサイズを指定します: 
     -  0: 4x4
     -  1: 8x8
     - -1: レベルに一致した最小値

en: Weighted prediction for B-frames
ja: Bフレームの重み付け予測

en: Weighted prediction for B-frames.
ja: Bフレームの重み付け予測を指定します。

en: Weighted prediction for P-frames
ja: Pフレームの重み付け予測

en: Weighted prediction for P-frames:
     - 0: Disabled
     - 1: Blind offset
     - 2: Smart analysis
ja:  Pフレームの重み付け予測を指定します: 
     - 0: 無効化
     - 1: ブラインドオフセット
     - 2: スマートな分析

en: Integer pixel motion estimation method
ja: 整数ピクセルのモーション予測方法

en: Selects the motion estimation algorithm:
     - dia: diamond search, radius 1 (fast)
     - hex: hexagonal search, radius 2
     - umh: uneven multi-hexagon search (better but slower)
     - esa: exhaustive search (extremely slow, primarily for testing)
     - tesa: hadamard exhaustive search (extremely slow, primarily for testing)
ja: モーションの予測アルゴリズムを選択します: 
     - dia: ダイアモンドサーチ、半径 1 (高速)
     - hex: 六角形サーチ、半径 2
     - umh: 不等複数六角形サーチ(良いですが、遅い)
     - esa: 徹底サーチ(かなり遅く、主にテスト向け)
     - tesa: アダマール変換を用いる徹底サーチ(かなり遅く、主にテスト向け)

en: Maximum motion vector search range
ja: モーションベクトルの最大探索範囲

en: Maximum distance to search for motion estimation, measured from predicted position(s). Default of 16 is good for most footage, high motion sequences may benefit from settings between 24 and 32. Range 0 to 64.
ja: モーションの予測で探索する最大の距離(予測する位置から計測されます)指定します。デフォルトの値16はほとんどの場合に適しており、動きの激しいシーンでは、24～32の範囲の値がより効果的と思われます。値は0～64の範囲で指定します。

en: Maximum motion vector length
ja: 最大モーションベクトル長

en: Maximum motion vector length in pixels. -1 is automatic, based on level.
ja: 最大モーションベクトル長をピクセルで指定します。-1はレベルを基準として自動的に決定されます。

en: Minimum buffer space between threads
ja: スレッド間の最小バッファー

en: Minimum buffer space between threads. -1 is automatic, based on number of threads.
ja: スレッド間の最小バッファーを指定します。-1はスレッド数を基準として自動的に決定されます。

en: Strength of psychovisual optimization, default is "1.0:0.0"
ja: サイコビジュアルの最適化の強さ、デフォルトは"1.0:0.0"

en: First parameter controls if RD is on (subme>=6) or off.
    Second parameter controls if Trellis is used on psychovisual optimization, default off
ja: 最初のパラメーターはRDがオンかオフかを制御します。
    2つめのパラメーターはサイコビジュアルの最適化でトレリスが使用されるかどうか(デフォルトはオフ)を制御します。

en: Subpixel motion estimation and partition decision quality
ja: サブピクセルモーション予測とパーティション決定品質

en: This parameter controls quality versus speed tradeoffs involved in the motion estimation decision process (lower = quicker and higher = better quality). Range 1 to 9.
ja: このパラメーターは、モーション予測の決定処理の品質と速度のトレードオフを制御します。値は1～9の範囲で指定します。(低い値は高速、高い値は高品質を示します)

en: RD based mode decision for B-frames. This requires subme 6 (or higher).
ja: RDを基準とするBフレームの決定モードです。このオプションは、サブピクセルの動き予測が6以上でなければなりません。

en: Decide references on a per partition basis
ja: パーティション基礎ごとのリファレンス決定

en: Allows each 8x8 or 16x8 partition to independently select a reference frame, as opposed to only one ref per macroblock.
ja: それぞれの8x8、または16x8のパーティションがマクロブロックごとに一つのリファレンスに反対するリファレンスフレームを選択することを可能にします。

en: Chroma in motion estimation
ja: モーション予測中のクロマ

en: Chroma ME for subpel and mode decision in P-frames.
ja: サブピクセルのクロマモーション予測とPフレームのモード決定を選択します。

en: Joint bidirectional motion refinement.
ja: 双方向のモーション改善を同時に行います。

en: Adaptive spatial transform size
ja: アダプティブ空間変換サイズ

en: SATD-based decision for 8x8 transform in inter-MBs.
ja: SATDを基準とするインターMBの8x8変換の決定について指定します。

en: Trellis RD quantization
ja: 格子RD量子化

en: Trellis RD quantization:
     - 0: disabled
     - 1: enabled only on the final encode of a MB
     - 2: enabled on all mode decisions
    This requires CABAC.
ja: 格子RD量子化を指定します: 
     - 0: 無効
     - 1: MBの最終エンコードでのみ有効
     - 2: すべてのモード決定で有効
    これは、CABACを必要とします。

en: Early SKIP detection on P-frames
ja: 早い段階でのPフレームのスキップ検出

en: Early SKIP detection on P-frames.
ja: 早い段階でのPフレームのスキップ検出を有効にします。

en: Coefficient thresholding on P-frames
ja: Pフレーム係数の閾値

en: Coefficient thresholding on P-frames. Eliminate dct blocks containing only a small single coefficient.
ja: Pフレームの係数の閾値を指定します。単一の小さい係数のみを含むDCTブロックを除去します。

en: Use Psy-optimizations
ja: サイコオプティマイゼーションの使用

en: Use all visual optimizations that can worsen both PSNR and SSIM
ja: すべての表示最適化を使用するとPSNRとSSIMの両方を悪化させます。

en: Dct-domain noise reduction. Adaptive pseudo-deadzone. 10 to 1000 seems to be a useful range.
ja: DCTドメインのノイズリダクションです。アダプティブ疑似デッドゾーンです。10～1000の範囲の値が有効です。

en: Inter luma quantization deadzone
ja: インター輝度量子化デッドゾーン

en: Set the size of the inter luma quantization deadzone. Range 0 to 32.
ja: インター輝度量子化のデッドゾーンのサイズを0～32の範囲で指定します。

en: Intra luma quantization deadzone
ja: イントラ輝度量子化デッドゾーン

en: Set the size of the intra luma quantization deadzone. Range 0 to 32.
ja: イントラ輝度量子化のデッドゾーンのサイズを0～32の範囲で指定します。

en: Non-deterministic optimizations when threaded
ja: スレッド化時の非決定論的最適化

en: Slightly improve quality of SMP, at the cost of repeatability.
ja: 繰り返しのコストにおける、SMPでの品質をわずかに向上させます。

en: CPU optimizations
ja: CPU最適化

en: Use assembler CPU optimizations.
ja: アセンブラーCPUの最適化を使用します。

en: Filename for 2 pass stats file
ja: 2パス統計ファイル名

en: Filename for 2 pass stats file for multi-pass encoding.
ja: マルチパスエンコーディングのための2パス統計ファイル名を指定します。

en: PSNR computation
ja: PSNR演算

en: Compute and print PSNR stats. This has no effect on the actual encoding quality.
ja: PSNRの統計を計算し、表示します。これは実際のエンコーディングの品質には何も効果はありません。

en: SSIM computation
ja: SSIM演算

en: Compute and print SSIM stats. This has no effect on the actual encoding quality.
ja: SSIMの統計を計算し、表示します。これは実際のエンコーディングの品質には何も効果はありません。

en: Quiet mode
ja: クワイエットモード

en: Statistics
ja: 統計

en: Print stats for each frame.
ja: 各フレームの統計の表示をします。

en: SPS and PPS id numbers
ja: SPSとPPSのID番号

en: Set SPS and PPS id numbers to allow concatenating streams with different settings.
ja: 異なる設定でストリームを結合することを許すためのSPSとPPSのID番号を指定します。

en: Access unit delimiters
ja: アクセスユニットの区切り

en: Generate access unit delimiter NAL units.
ja: NALユニットのアクセスユニットの区切りを生成します。

en: Framecount to use on frametype lookahead
ja: フレームタイプの先読みで使用するフレームカウント

en: Framecount to use on frametype lookahead. Currently default can cause sync-issues on unmuxable output, like rtsp-output without ts-mux
ja: フレームタイプの先行処理を行うフレームカウントを指定します。現状のデフォルトでは、RTSP出力でTSを混合しないような非混合出力で同期に問題が発生します。

en: HRD-timing information
ja: HRDタイミング情報

en: Default tune setting used
ja: デフォルトのチューニング設定を使用

en: Default preset setting used
ja: デフォルトのプリセット設定を使用

en: x264 advanced options
ja: x264拡張オプション

en: x264 advanced options, in the form {opt=val,op2=val2}.
ja: x264拡張オプションを {opt=値1,op2=値2} の形式で指定します。

en: dia
ja: ダイアモンドサーチ

en: hex
ja: 六角形サーチ

en: umh
ja: 不等複数六角形サーチ

en: esa
ja: 徹底的サーチ

en: tesa
ja: アダマール変換を用いた徹底的サーチ

en: Fast
ja: 高速

en: Normal
ja: 通常

en: Slow
ja: 低速

en: Spatial
ja: 空間的

en: Temporal
ja: 時間的

en: checkerboard
ja: チェッカーボード

en: column alternation
ja: 列ごとに交互

en: row alternation
ja: 行ごとに交互

en: side by side
ja: 左右に並列

en: top bottom
ja: 上下に並列

en: frame alternation
ja: フレームごとに交互

en: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC encoder (x264 10-bit)
ja: H.264/MPEG-4 Part 10/AVCエンコーダー(x264 10ビット)

en: H.262/MPEG-2 encoder (x262)
ja: H.262/MPEG-2エンコーダー(x262)

en: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC encoder (x264)
ja: H.264/MPEG-4 Part 10/AVCエンコーダー(x264)

en: H.265/HEVC encoder (x265)
ja: H.265/HEVCエンコーダー(x265)

en: XWD image decoder
ja: XWD画像デコーダー

en: Teletext page
ja: テレテキストのページ

en: Open the indicated Teletext page. Default page is index 100.
ja: 指定されたテレテキストのページを開きます。デフォルトのページはインデックスの100です。

en: Teletext alignment
ja: テレテキストの位置合わせ

en: You can enforce the teletext position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg. 6 = top-right).
ja: ビデオ上のテレテキストの位置を指定します。(0:中央, 1:左, 2:右, 4:上, 8:下, これらを組み合わせることも可能です。例えば、6=右上)

en: Teletext text subtitles
ja: テレテキストのテキスト字幕

en: Output teletext subtitles as text instead of as RGBA.
ja: テレテキストの字幕をRGBAではなく、テキストとして出力します。

en: Presentation Level
ja: プレゼンテーションレベル

en: VBI and Teletext decoder
ja: VBIとテレテキストデコーダー

en: VBI & Teletext
ja: VBIとテレテキスト

en: D-Bus control interface
ja: D-Busコントロールインターフェース

en: VLC media player
ja: VLCメディアプレイヤー

en: Do not open a DOS command box interface
ja: DOSコマンドボックスインターフェースを開かない

en: By default the dummy interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
ja: デフォルトでは、ダミーインターフェースはDOSコマンドウィンドウを開きます。DOSコマンドウィンドウを開かないように設定することも可能ですが、VLCを停止させたい時に少し面倒になります。また、ビデオウィンドウは開きません。

en: Dummy interface
ja: ダミーインターフェース

en: Motion threshold (10-100)
ja: モーションの閾値(10～100)

en: Amount of movement required for a mouse gesture to be recorded.
ja: マウスジェスチャーの記録に必要な移動量を指定します。

en: Trigger button
ja: トリガーボタン

en: Trigger button for mouse gestures.
ja: マウスジェスチャー用のトリガーボタンを指定します。

en: Middle
ja: 中央

en: Gestures
ja: マウスジェスチャー

en: Mouse gestures control interface
ja: マウスジェスチャーコントロールインターフェース

en: Global Hotkeys
ja: グローバルホットキー

en: Global Hotkeys interface
ja: グローバルホットキーインターフェース

en: Hotkeys
ja: ホットキー

en: Hotkeys management interface
ja: ホットキー管理インターフェース

en: One
ja: 1つ

en: Loop: %s
ja: ループ: %s

en: Random: %s
ja: ランダム: %s

en: Audio Device: %s
ja: オーディオデバイス: %s

en: Recording
ja: レコーディング中

en: Recording done
ja: レコーディング終了

en: Sub sync: bookmarked audio time
ja: 字幕の同期: ブックマークされたオーディオの時間

en: No active subtitle
ja: アクティブな字幕がありません

en: Sub sync: bookmarked subtitle time
ja: 字幕の同期: ブックマークされた字幕の時間

en: Sub sync: set bookmarks first!
ja: 字幕の同期: ブックマークの登録を先に!

en: Sub sync: corrected %i ms (total delay = %i ms)
ja: 字幕の同期: 訂正 %i ms (合計遅延 = %i ms)

en: Sub sync: delay reset
ja: 字幕の同期: 遅延をリセット

en: Subtitle delay %i ms
ja: 字幕遅延 %i ミリ秒

en: Audio delay %i ms
ja: オーディオ遅延 %i ミリ秒

en: Audio track: %s
ja: オーディオトラック: %s

en: Subtitle track: %s
ja: 字幕トラック: %s

en: Program Service ID: %s
ja: プログラムサービスID: %s

en: Aspect ratio: %s
ja: アスペクト比: %s

en: Crop: %s
ja: クロッピング: %s

en: Zooming reset
ja: ズームのリセット

en: Scaled to screen
ja: 画面に合わせる

en: Original Size
ja: オリジナルサイズ

en: Zoom mode: %s
ja: ズームモード: %s

en: Deinterlace off
ja: デインターレース オフ

en: Deinterlace on
ja: デインターレース オン

en: Subtitle position: no active subtitle
ja: 字幕の位置: アクティブな字幕はありません

en: Subtitle position %d px
ja: 字幕の位置 %d ピクセル

en: Subtitle text scale %d%%
ja: 字幕のスケール %d%%

en: Speed: %.2fx
ja: 速度: %.2fx

en: 
    Warning: if you cannot access the GUI anymore, open a command-line window, go to the directory where you installed VLC and run "vlc -I qt"
ja: 
    警告: GUI にアクセスできなくなった場合、コマンドプロンプトを開き、VLCをインストールしたディレクトリに移動して"vlc -I qt"と実行してください

en: Change the lirc configuration file
ja: LIRC設定ファイルの変更

en: Tell lirc to read this configuration file. By default it searches in the users home directory.
ja: LIRCにこの設定ファイルを読み込むように指示します。デフォルトでは、ユーザーのホームディレクトリを検索します。

en: Infrared
ja: 赤外線

en: Infrared remote control interface
ja: 赤外線リモートコントロールインターフェース

en: motion
ja: モーション

en: motion control interface
ja: モーションコントロールインターフェース

en: Use HDAPS, AMS, APPLESMC or UNIMOTION motion sensors to rotate the video
ja: ビデオを回転させるために、HDAPS, AMS, APPLESMC、またはUNIMOTIONモーションセンターを使用します。

en: Network master clock
ja: ネットワークマスタークロック

en: When set, this VLC instance will act as the master clock for synchronization for clients listening
ja: 指定した場合、このVLCのインスタンスは、リッスンしているクライアントの同期のためにマスタークロックとして動作します。

en: Master server IP address
ja: マスターサーバーIPアドレス

en: The IP address of the network master clock to use for clock synchronization.
ja: 時刻の同期のために使用するネットワークマスタークロックのIPアドレスを指定します。

en: UDP timeout (in ms)
ja: UDPタイムアウト(ミリ秒)

en: Length of time (in ms) until aborting data reception.
ja: データ受信をアボートさせるまでの時間をミリ秒で指定します。

en: Network Sync
ja: ネットワーク同期

en: Network synchronization
ja: ネットワークの同期

en: Install Windows Service
ja: Windowsサービスのインストール

en: Install the Service and exit.
ja: Windowsサービスをインストールし、終了します。

en: Uninstall Windows Service
ja: Windowsサービスをアンインストール

en: Uninstall the Service and exit.
ja: Windowsサービスをアンインストールし、終了します。

en: Display name of the Service
ja: サービスの表示名

en: Change the display name of the Service.
ja: サービスの表示名を変更します。

en: Configuration options
ja: 設定オプション

en: Configuration options that will be used by the Service (eg. --foo=bar --no-foobar). It should be specified at install time so the Service is properly configured.
ja: サービスで使用される設定オプションを指定します。(例: --foo=bar --no-foobar)設定オプションはサービスが正常に動作するために、サービスのインストール時に指定される必要があります。

en: Additional interfaces spawned by the Service. It should be specified at install time so the Service is properly configured. Use a comma separated list of interface modules. (common values are: logger, sap, rc, http)
ja: サービスから追加のインターフェースが生成されます。サービスが正常に動作するために、この設定はサービスのインストール時に指定される必要があります。カンマ区切りでインターフェースモジュールのリストを指定します。(一般的には、logger, sap, rc, http です)

en: NT Service
ja: NTサービス

en: Windows Service interface
ja: Windowsサービスインターフェース

en: Initializing
ja: 初期化しています

en: Opening
ja: 開いています

en: Error
ja: エラー

en: Show stream position
ja: ストリームの位置表示

en: Show the current position in seconds within the stream from time to time.
ja: ストリームの現在の位置を秒で表示します。

en: Fake TTY
ja: 疑似TTY

en: Force the rc module to use stdin as if it was a TTY.
ja: 標準入力をTTYとしてリモートコントロールモジュールで使用します。

en: UNIX socket command input
ja: UNIXソケットコマンド入力

en: Accept commands over a Unix socket rather than stdin.
ja: 標準入力よりもUNIXソケットを通したコマンドを受け付けるようにします。

en: TCP command input
ja: TCPコマンド入力

en: Accept commands over a socket rather than stdin. You can set the address and port the interface will bind to.
ja: 標準入力よりもソケットを通したコマンドを受け付けるようにします。インターフェースがバインドするアドレスとポートを指定可能です。

en: By default the rc interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
ja: デフォルトでは、リモートコントロールインターフェースはDOSコマンドウィンドウを開きます。DOSコマンドウィンドウを開かないように設定することも可能ですが、VLCを停止させたい時に少し面倒になります。また、ビデオウィンドウは開きません。

en: Remote control interface
ja: リモートコントロールインターフェース

en: Remote control interface initialized. Type `help' for help.
ja: リモートコントロールインターフェースは初期化されました。'help'と入力するとヘルプが表示されます。

en: Unknown command `%s'. Type `help' for help.
ja: 不明なコマンド `%s'. `help'でヘルプを表示

en: +----[ Remote control commands ]
ja: +----[ リモートコントロールコマンド ]

en: | add XYZ  . . . . . . . . . . . . add XYZ to playlist
ja: | add XYZ  . . . . . . . . . . . . . XYZ をプレイリストに追加

en: | enqueue XYZ  . . . . . . . . . queue XYZ to playlist
ja: | enqueue XYZ . . . . . . . . XYZをプレイリストにキューイング

en: | playlist . . . . .  show items currently in playlist
ja: | playlist . . . . . . . 現在のプレイリスト中にある項目を表示

en: | play . . . . . . . . . . . . . . . . . . play stream
ja: | play . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ストリーム再生

en: | stop . . . . . . . . . . . . . . . . . . stop stream
ja: | stop . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ストリーム停止

en: | next . . . . . . . . . . . . . .  next playlist item
ja: | next . . . . . . . . . . . . . . . . 次のプレイリストの項目

en: | prev . . . . . . . . . . . .  previous playlist item
ja: | prev . . . . . . . . . . . . . . . . 前のプレイリストの項目

en: | goto . . . . . . . . . . . . . .  goto item at index
ja: | goto . . . . . . . . . . . . . インデックスにある項目に移動

en: | repeat [on|off] . . . .  toggle playlist item repeat
ja: | リピート [オン|オフ] . . . プレイリストのリピートの切り替え

en: | loop [on|off] . . . . . . . . . toggle playlist loop
ja: | loop [on|off]  . . . . . . . . プレイリストループの切り替え

en: | random [on|off] . . . . . . .  toggle random jumping
ja: | ramdom [on|off]  . . . . . . . . . . ランダム再生の切り替え

en: | clear . . . . . . . . . . . . . . clear the playlist
ja: | clear  . . . . . . . . . . . . . . . . プレイリストのクリア

en: | status . . . . . . . . . . . current playlist status
ja: | status . . . . . . . . . . . . . . 現在のプレイリストの状態

en: | title [X]  . . . . . . set/get title in current item
ja: | title [X] . . . . . . . . . 現在の項目のタイトルを設定/取得

en: | title_n  . . . . . . . .  next title in current item
ja: | title_n  . . . . . . . . . . . . . 現在の項目の次のタイトル

en: | title_p  . . . . . .  previous title in current item
ja: | title_p  . . . . . . . . . . . . . 現在の項目の前のタイトル

en: | chapter [X]  . . . . set/get chapter in current item
ja: | chapter [X] . . . . . . . 現在の項目のチャプターを設定/取得

en: | chapter_n  . . . . . .  next chapter in current item
ja: | chapter_n  . . . . . . . . . . . 現在の項目の次のチャプター

en: | chapter_p  . . . .  previous chapter in current item
ja: | chapter_p  . . . . . . . . . . . 現在の項目の前のチャプター

en: | seek X . . . seek in seconds, for instance `seek 12'
ja: | seek X . . . . . . . 再生中インスタンスのジャンプ先指定(秒)

en: | pause  . . . . . . . . . . . . . . . .  toggle pause
ja: | pause  . . . . . . . . . . . . . . . . . 再生停止の切り替え

en: | fastforward  . . . . . . . .  .  set to maximum rate
ja: | fastforward  . . . . . . . . . . . . . . . . 最大倍率に設定

en: | rewind  . . . . . . . . . . . .  set to minimum rate
ja: | rewind . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 最低倍率に設定

en: | faster . . . . . . . . . .  faster playing of stream
ja: | faster . . . . . . . . . . . . . . . ストリームの早送り再生

en: | slower . . . . . . . . . .  slower playing of stream
ja: | slower . . . . . . . . . . . . . . . . ストリームの遅延再生

en: | normal . . . . . . . . . .  normal playing of stream
ja: | normal . . . . . . . . . . . . . . . . ストリームの通常再生

en: | frame. . . . . . . . . .  play frame by frame
ja: | frame . . . . . . . . . . . . . . . . . コマ送り再生

en: | f [on|off] . . . . . . . . . . . . toggle fullscreen
ja: | f [on|off] . . . . . . . . . . . . . . 全画面表示の切り替え

en: | info . . . . .  information about the current stream
ja: | info . . . . . . . . . . . . . . . . 現在のストリームの情報

en: | stats  . . . . . . . .  show statistical information
ja: | stats  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 統計情報の表示

en: | get_time . . seconds elapsed since stream's beginning
ja: | get_time . . . . . . . . . . ストリームの最初からの経過時間

en: | is_playing . . . .  1 if a stream plays, 0 otherwise
ja: | is_playing . . . . . . . . . . ストリーム再生中:1, その他:0

en: | get_title . . . . .  the title of the current stream
ja: | get_title  . . . . . . . . . . . 現在のストリームのタイトル

en: | get_length . . . .  the length of the current stream
ja: | get_length . . . . . . . . . . . . . 現在のストリームの長さ

en: | volume [X] . . . . . . . . . .  set/get audio volume
ja: | volume [X]  . . . . . . . . . . . . . . . . 音量の設定/取得

en: | volup [X]  . . . . . . .  raise audio volume X steps
ja: | volup [X] . . . . . . . . . . . . 音量を X ステップ分上げる

en: | voldown [X]  . . . . . .  lower audio volume X steps
ja: | voldown [X] . . . . . . . . . . . 音量を X ステップ分下げる

en: | adev [device]  . . . . . . . .  set/get audio device
ja: | adev [device]  . . . . . . . .  オーディオデバイスの設定/取得

en: | achan [X]. . . . . . . . . .  set/get audio channels
ja: | achan [X] . . . . . . . . . オーディオチャンネルの設定/取得

en: | atrack [X] . . . . . . . . . . . set/get audio track
ja: | atrack [X]  . . . . . . . . . オーディオトラックの設定/取得

en: | vtrack [X] . . . . . . . . . . . set/get video track
ja: | vtrack [X]  . . . . . . . . . . . ビデオトラックの設定/取得

en: | vratio [X]  . . . . . . . set/get video aspect ratio
ja: | vratio [X]  . . . . . . . . ビデオのアスペクト比の設定/取得

en: | vcrop [X]  . . . . . . . . . . .  set/get video crop
ja: | vcrop [X] . . . . . . . . . ビデオのクロッピングの設定/取得

en: | vzoom [X]  . . . . . . . . . . .  set/get video zoom
ja: | vzoom [X] . . . . . . . . . . . . . ビデオズームの設定/取得

en: | snapshot . . . . . . . . . . . . take video snapshot
ja: | snapshot . . . . . . . . . . . ビデオスナップショットを撮る

en: | strack [X] . . . . . . . . .  set/get subtitle track
ja: | strack [X] . . . . . . . . .  字幕トラックの設定/取得

en: | key [hotkey name] . . . . . .  simulate hotkey press
ja: | key [hotkey name]  . . . . . . ホットキー操作のシミュレート

en: | help . . . . . . . . . . . . . . . this help message
ja: | help . . . . . . . . . . . . . . . . . このヘルプメッセージ

en: | logout . . . . . . .  exit (if in socket connection)
ja: | logout . . . . . . . . . . . . 終了する(ソケット接続の場合)

en: | quit . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  quit vlc
ja: | quit  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . VLCを終了

en: +----[ end of help ]
ja: +----[ ヘルプの終り ]

en: Press pause to continue.
ja: 一時停止を押すと継続します。

en: Type 'pause' to continue.
ja: 'pause'と入力すると継続します。

en: Error: `goto' needs an argument greater than zero.
ja: エラー: goto はゼロより大きな数字の引数が必要です。

en: Playlist has only %u element | Playlist has only %u elements
ja[0]: プレイリストは %u の要素のみあります

en: +-[Incoming]
ja: +-[入力方向]

en: | input bytes read : %8.0f KiB
ja: | 読み込み入力バイト数                 : %8.0f KiB

en: | input bitrate    :   %6.0f kb/s
ja: | 入力ビットレート                     :   %6.0f kb/s

en: | demux bytes read : %8.0f KiB
ja: | デマルチプレクサーの読み込みバイト数 : %8.0f KiB

en: | demux bitrate    :   %6.0f kb/s
ja: | デマルチプレクサーのビットレート     :   %6.0f kb/s

en: | demux corrupted  :    %5<PRIi64>
ja: | 誤ったデマルチプレクサーの回数       :   %5<PRIi64>

en: | discontinuities  :    %5<PRIi64>
ja: | 不連続の回数                         :   %5<PRIi64>

en: +-[Video Decoding]
ja: +-[ビデオデコーディング]

en: | video decoded    :    %5<PRIi64>
ja: | ビデオ デコード済み数                :    %5<PRIi64>

en: | frames displayed :    %5<PRIi64>
ja: | 表示済みフレーム数                   :    %5<PRIi64>

en: | frames lost      :    %5<PRIi64>
ja: | 失われたフレーム数                   :    %5<PRIi64>

en: +-[Audio Decoding]
ja: +-[オーディオデコーディング]

en: | audio decoded    :    %5<PRIi64>
ja: | オーディオ デコード済み数            :    %5<PRIi64>

en: | buffers played   :    %5<PRIi64>
ja: | 再生済みバッファー数                 :    %5<PRIi64>

en: | buffers lost     :    %5<PRIi64>
ja: | 失われたバッファー数                 :    %5<PRIi64>

en: Windows messages interface
ja: WIndowsメッセージインターフェース

en: Maximum device width
ja: デバイス最大幅

en: Maximum device height
ja: デバイス最大高

en: Fixed Bandwidth in KiB/s
ja: 固定帯域幅をKiB/sで指定

en: Preferred bandwidth for non adaptive streams
ja: アダプティブストリーム以外で使用される帯域幅

en: Live Playback delay (ms)
ja: 現在の再生遅延(ms)

en: Tradeoff between stability and real time
ja: 安定性とリアルタイムをトレードオフ

en: Max buffering (ms)
ja: 最大バッファリング(ms)

en: Adaptive Logic
ja: アダプティブロジック

en: Use regular HTTP modules
ja: 標準HTTPモジュールを使用

en: Connect using HTTP access instead of custom HTTP code
ja: カスタムHTTPコードではなく、HTTPアクセスで接続

en: Low latency
ja: 小さな遅延

en: Overrides low latency parameters
ja: 低レイテンシパラメーターの上書き

en: Predictive
ja: 予測

en: Near Optimal
ja: 近最適

en: Bandwidth Adaptive
ja: アダプティブの帯域幅

en: Fixed Bandwidth
ja: 固定帯域幅

en: Lowest Bandwidth/Quality
ja: 最低帯域幅/品質

en: Highest Bandwidth/Quality
ja: 最高帯域幅/品質

en: Force
ja: 強制する

en: Adaptive
ja: アダプティブ

en: Unified adaptive streaming for DASH/HLS
ja: DASH/HLS用統一アダプティブストリーミング

en: AIFF demuxer
ja: AIFFデマルチプレクサー

en: ASF/WMV demuxer
ja: ASF/WAVデマルチプレクサー

en: Could not demux ASF stream
ja: ASFストリームを復号(デマルチプレクサー)できません

en: VLC failed to load the ASF header.
ja: VLCはASFヘッダーの読み込みに失敗しました。

en: AU demuxer
ja: AUデマルチプレクサー

en: Avformat demuxer
ja: Avformatデマルチプレクサー

en: Avformat
ja: AVフォーマット

en: Demuxer
ja: デマルチプレクサー

en: Avformat muxer
ja: Avformatフォーマットマルチプレクサー

en: Muxer
ja: マルチプレクサー

en: Avformat mux
ja: Avformatフォーマットマルチプレクサー

en: Force use of a specific avformat muxer.
ja: avformatマルチプレクサーを強制的に使用します。

en: Format name
ja: 形式名

en: Internal libavcodec format name
ja: 内部libavcodecコーデックフォーマット名

en: Force interleaved method
ja: インターリーブ使用

en: Force index creation
ja: インデックス作成

en: Recreate a index for the AVI file. Use this if your AVI file is damaged or incomplete (not seekable).
ja: AVIファイルのインデックスを再作成します。AVIファイルが不完全か壊れている場合に指定します。

en: Ask for action
ja: アクションを確認

en: Always fix
ja: 常に修正

en: Never fix
ja: 常に修正しない

en: Fix when necessary
ja: 必要時に修正

en: AVI demuxer
ja: AVIデマルチプレクサー

en: Because this file index is broken or missing, seeking will not work correctly.
    VLC won't repair your file but can temporary fix this problem by building an index in memory.
    This step might take a long time on a large file.
    What do you want to do?
ja: AVIインデックスが壊れているか存在しないため、シークが正常に動作しません。
    VLCはファイルを修復しませんが、インデックスをメモリ中に構築することで一時的に修復することが可能です。
    この手順は大きなファイルの場合、時間がかかります。
    どうしますか?

en: Do not play
ja: 再生しない

en: Build index then play
ja: インデックスを構築し、再生

en: Play as is
ja: そのまま再生

en: Broken or missing Index
ja: インデックスが壊れているか無い

en: Broken or missing AVI Index
ja: AVIインデックスが壊れているかありません

en: Fixing AVI Index...
ja: AVIインデックスを修正しています...

en: CAF demuxer
ja: CAFデマルチプレクサー

en: CDG demuxer
ja: CDGデマルチプレクサー

en: Dump module
ja: ダンプモジュール

en: Dump filename
ja: ダンプファイル名

en: Name of the file to which the raw stream will be dumped.
ja: RAWストリームがダンプされるファイル名を指定します。

en: Append to existing file
ja: 既存ファイルに追加

en: If the file already exists, it will not be overwritten.
ja: 既にファイルが存在する場合、上書きしないようにします。

en: File dumper
ja: ファイルダンパー

en: Value to adjust dts by
ja: DTSを調整する間隔

en: Dirac video demuxer
ja: Diracビデオ デマルチプレクサー

en: Directory import
ja: ディレクトリのインポート

en: Seek prevention demux filter
ja: シーク防止デマルチプレクサフィルター

en: FLAC demuxer
ja: FLACデマルチプレクサー

en: Decode
ja: デコード

en: Decode at the demuxer stage
ja: デマルチプレクサーステージでのデコード

en: Forced chroma
ja: 強制クロマ

en: If non empty and image-decode is true, the image will be converted to the specified chroma.
ja: 空でなく、イメージデコードが真の場合、画像は指定されたクロマに変換されます。

en: Duration in seconds
ja: 時間(ミリ秒)

en: Duration in seconds before simulating an end of file. A negative value means an unlimited play time.
ja: ファイル終端をシミュレートする前の時間。負の値は無制限の再生時間を意味します。

en: Frame rate of the elementary stream produced.
ja: 生成される基本ストリームのフレームレート

en: Real-time
ja: リアルタイム

en: Use real-time mode suitable for being used as a master input and real-time input slaves.
ja: マスター入力とリアルタイム入力のスレーブとして使用される適切なリアルタイムモードを使用します。

en: Image demuxer
ja: 画像デマルチプレクサー

en: Image
ja: 画像

en: Frames per Second
ja: フレーム数/秒

en: This is the desired frame rate when playing MJPEG from a file. Use 0 (this is the default value) for a live stream (from a camera).
ja: ファイルからMJPEGを再生する時の理想的なフレームレートを指定します。カメラからのライブストリームには、0(デフォルト)を指定してください。

en: M-JPEG camera demuxer
ja: M-JPEGカメラ デマルチプレクサー

en: Matroska stream demuxer
ja: Matroskaストリーム デマルチプレクサー

en: Respect ordered chapters
ja: チャプターの並びを順守

en: Play chapters in the order specified in the segment.
ja: セグメントで指定された通りにチャプターを再生します。

en: Chapter codecs
ja: チャプターコーデック

en: Use chapter codecs found in the segment.
ja: セグメントで見つかったチャプターコーデックを使用します。

en: Preload MKV files in the same directory
ja: 同一ディレクトリ内のプリロードMKVファイル

en: Preload matroska files in the same directory to find linked segments (not good for broken files).
ja: 同じディレクトリの同じディレクトリからmatroskaのファイルをプリロードします。(壊れたファイルには適しません)

en: Seek based on percent not time
ja: 時間ではなく、パーセントでシーク

en: Seek based on percent not time.
ja: 時間ではなく、パーセントを基準にシークします。

en: Dummy Elements
ja: ダミー要素

en: Read and discard unknown EBML elements (not good for broken files).
ja: 不明なEBMLエレメントを読み取り、廃棄します。(壊れたファイルには適していません)

en: Preload clusters
ja: クラスター先読み

en: Find all cluster positions by jumping cluster-to-cluster before playback
ja: 再生前にクラスター間をジャンプしてすべてのクラスターを検出

en: Enable noise reduction algorithm.
ja: ノイズ除去アルゴリズムを有効にします。

en: Enable reverberation
ja: リバーブを有効にします。

en: Reverberation level (from 0 to 100, default value is 0).
ja: リバーブレベル(0～100, デフォルト値は0)を指定します。

en: Reverberation delay, in ms. Usual values are from 40 to 200ms.
ja: リバーブの遅延をミリ秒で指定します。通常は、40ミリ秒～200ミリ秒です。

en: Enable megabass mode
ja: メガバスモードを有効にします。

en: Megabass mode level (from 0 to 100, default value is 0).
ja: メガバスモードレベル(0～100, デフォルト値は0)を指定します。

en: Megabass mode cutoff frequency, in Hz. This is the maximum frequency for which the megabass effect applies. Valid values are from 10 to 100 Hz.
ja: メガバスモードのカットオフ周波数をHzで指定します。メガバスのエフェクトを適用する最大周波数で、有効な値は、10～100Hzの範囲です。

en: Surround effect level (from 0 to 100, default value is 0).
ja: サラウンドエフェクトレベル(0～100, デフォルト値は0)を指定します。

en: Surround delay, in ms. Usual values are from 5 to 40 ms.
ja: サラウンドの遅延をミリ秒で指定します。通常は、5～40ミリ秒の範囲です。

en: MOD demuxer (libmodplug)
ja: MODデマルチプレクサー(libmodplug)

en: Reverberation level
ja: リバーブレベル

en: Reverberation delay
ja: リバーブの遅延

en: Mega bass
ja: メガバス

en: Mega bass level
ja: メガバスレベル

en: Mega bass cutoff
ja: メガバスのカットオフ

en: Surround
ja: サラウンド

en: Surround level
ja: サラウンドレベル

en: Surround delay (ms)
ja: サラウンドの遅延(ミリ秒)

en: Writer
ja: 作詞

en: Composer
ja: 作曲

en: Producer
ja: プロデューサー

en: Information
ja: 情報

en: Disclaimer
ja: 注意書き

en: Requirements
ja: 条件

en: Original Format
ja: オリジナル形式

en: Display Source As
ja: ソースを表示

en: Host Computer
ja: ホストコンピューター

en: Performers
ja: 演奏者

en: Original Performer
ja: オリジナル演奏者

en: Providers Source Content
ja: 前のソースコンテンツ

en: Warning
ja: 警告

en: Software
ja: ソフトウェア

en: Lyrics
ja: 歌詞

en: Record Company
ja: レコード会社

en: Model
ja: モデル

en: Product
ja: プロダクト

en: Grouping
ja: グループ化

en: Sub-Title
ja: サブタイトル

en: Arranger
ja: アレンジャー

en: Art Director
ja: アートディレクター

en: Copyright Acknowledgement
ja: 著作権表記

en: Conductor
ja: 指揮者

en: Song Description
ja: 曲に関する説明

en: Liner Notes
ja: ライナーノーツ

en: Phonogram Rights
ja: フォノグラムライツ

en: Sound Engineer
ja: サウンドエンジニア

en: Soloist
ja: ソリスト

en: Thanks
ja: 謝辞

en: Executive Producer
ja: エクゼクティブプロデューサー

en: Encoding Params
ja: エンコードパラメータ

en: Vendor
ja: ベンダー

en: Catalog Number
ja: カタログ番号

en: Keywords
ja: キーワード

en: Explicit
ja: 明示

en: Clean
ja: クリーン

en: M4A audio only
ja: M4Aオーディオのみ

en: Ignore non audio tracks from iTunes audio files
ja: iTunesのオーディオファイルからオーディオトラック以外を無視する

en: MP4 stream demuxer
ja: MP4ストリーム デマルチプレクサー

en: Do not seek
ja: シークしない

en: Build index
ja: インデックス構築

en: MusePack demuxer
ja: MusePackデマルチプレクサー

en: This is the frame rate used as a fallback when playing MPEG video elementary streams.
ja: MPEG4ビデオの基礎ストリームを再生する時のフォールバックとして使用されるフレームレートを指定します。

en: Audio ES
ja: オーディオES

en: MPEG-4 video
ja: MPEG4ビデオ

en: Desired frame rate for the stream.
ja: ストリームの望ましいフレームレートです。

en: H264 video demuxer
ja: H264ビデオ デマルチプレクサー

en: HEVC/H.265 video demuxer
ja: HEVC/H.265ビデオ デマルチプレクサー

en: MPEG-I/II video demuxer
ja: MPEG-I/IIビデオ デマルチプレクサー

en: Trust MPEG timestamps
ja: MPEGのタイムスタンプを使用

en: Normally we use the timestamps of the MPEG files to calculate position and duration. However sometimes this might not be usable. Disable this option to calculate from the bitrate instead.
ja: 通常、MPEGファイルのタイムスタンプを使用して長さと位置を計測します。しかし、時々これが利用できない場合があります。このオプションを無効にすると、タイムスタンプからではなく、ビットレートから計算します。

en: MPEG-PS demuxer
ja: MPEG-PSデマルチプレクサー

en: Extra PMT
ja: 外部PMT

en: Allows a user to specify an extra pmt (pmt_pid=pid:stream_type[,...]).
ja: 外部PMTを指定することが可能です。(pmt_pid=pid:stream_type[,...])

en: Set id of ES to PID
ja: ESからPIDのID設定

en: Set the internal ID of each elementary stream handled by VLC to the same value as the PID in the TS stream, instead of 1, 2, 3, etc. Useful to do '#duplicate{..., select="es=<pid>"}'.
ja: VLCが取り扱う基礎ストリームの内部IDを1, 2, 3にように指定するのではなく、TSストリーム中のPIDと同じ値に設定します。'#duplicate{..., select="es=<pid>"}'のように指定するのが便利です。

en: CSA Key
ja: CSAキー

en: CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
ja: CSA暗号化キーを16文字(8バイト)の16進数表記で指定します。

en: Second CSA Key
ja: 二次CSAキー

en: The even CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
ja: 偶数のCSA暗号化キーを16文字(8バイト)の16進数で指定します。

en: Packet size in bytes to decrypt
ja: 復号化パケットサイズ(単位: バイト)

en: Specify the size of the TS packet to decrypt. The decryption routines subtract the TS-header from the value before decrypting.
ja: 複合化するTSパケットのサイズを指定します。複合化ルーチンは複合処理の前にこの値からTSヘッダーを抜き出します。

en: Separate sub-streams
ja: サブストリームの分割

en: Separate teletex/dvbs pages into independent ES. It can be useful to turn off this option when using stream output.
ja: テレテキスト/dvbsページを独立したESに分割します。ストリーム出力を使用する場合、このオプションを切った方が便利です。

en: Seek and position based on a percent byte position, not a PCR generated time position. If seeking doesn't work property, turn on this option.
ja: PCRの生成時間位置ではなく、バイト位置のパーセンテージでシークと位置決めが行われます。シークが正しく動作しない場合、このオプションを設定してください。

en: Trust in-stream PCR
ja: インストリームPCRを信頼

en: Use the stream PCR as a reference.
ja: ストリームPCRを参照用に使用

en: Digital TV Standard
ja: デジタルTV規格

en: Selects mode for digital TV standard. This feature affects EPG information and subtitles.
ja: デジタルTV規格を選択します。この設定はEPG情報と字幕に関係します。

en: MPEG Transport Stream demuxer
ja: MPEGトランスポートストリームデマルチプレクサー

en: Main audio
ja: メインのオーディオ

en: Audio description for the visually impaired
ja: 表示に障害がある場合のオーディオ説明

en: Clean audio for the hearing impaired
ja: 音声に問題がある場合、オーディオをミュートする

en: Spoken subtitles for the visually impaired
ja: 表示に問題がある場合、字幕を読み上げる

en: Teletext
ja: テレテキスト

en: Teletext subtitles
ja: テレテキスト字幕

en: Teletext: additional information
ja: テレテキスト: 追加の情報

en: Teletext: program schedule
ja: テレテキスト: プログラムスケジュール

en: Teletext subtitles: hearing impaired
ja: テキスト字幕: 聴覚障害

en: DVB subtitles: hearing impaired
ja: DVB字幕: 聴覚障害

en: clean effects
ja: エフェクト消去

en: hearing impaired
ja: 聴覚障害

en: visual impaired commentary
ja: 視力障害解説

en: Windows Media NSC metademux
ja: WindowsメディアNSCメタ デマルチプレクサー

en: NullSoft demuxer
ja: NullSoftデマルチプレクサー

en: Nuv demuxer
ja: Nuvデマルチプレクサー

en: OGG demuxer
ja: OGGデマルチプレクサー

en: Show shoutcast adult content
ja: SHOUTcastのアダルトコンテンツを表示

en: Show NC17 rated video streams when using shoutcast video playlists.
ja: NC17のアダルトコンテンツをSHOUTcastビデオのプレイリストに表示します。

en: Skip ads
ja: 広告をスキップ

en: Use playlist options usually used to prevent ads skipping to detect ads and prevent adding them to the playlist.
ja: 通常、このオプションは広告を検出してスキップし、それらをプレイリストに追加しないようにするために使用されます。

en: M3U playlist import
ja: M3Uプレイリストのインポート

en: RAM playlist import
ja: RAMプレイリストのインポート

en: PLS playlist import
ja: PLSプレイリストのインポート

en: B4S playlist import
ja: B4Sプレイリストのインポート

en: DVB playlist import
ja: DVBプレイリストのインポート

en: Podcast parser
ja: Podcastパーサー

en: XSPF playlist import
ja: XSPFプレイリストのインポート

en: New winamp 5.2 shoutcast import
ja: 新しいwinamp5.2 SHOUTcastのインポート

en: ASX playlist import
ja: ASXプレイリストのインポート

en: Kasenna MediaBase parser
ja: Kasenna MediaBaseパーサー

en: QuickTime Media Link importer
ja: QuickTimeメディアリンクのインポート

en: Dummy IFO demux
ja: ダミーのIFOでマルチプレクサ

en: iTunes Music Library importer
ja: iTunesミュージックライブラリのインポート

en: WPL playlist import
ja: WPLプレイリストのインポート

en: Podcast Info
ja: Podcast情報

en: Podcast Link
ja: Podcast リンク

en: Podcast Category
ja: Podcast カテゴリ

en: Podcast Keywords
ja: Podcast キーワード

en: Podcast Subtitle
ja: Podcast サブタイトル

en: Podcast Summary
ja: Podcastの要約

en: Podcast Publication Date
ja: Podcast 公開日

en: Podcast Author
ja: Podcast 作者

en: Podcast Subcategory
ja: Podcast サブカテゴリ

en: Podcast Duration
ja: Podcast 長さ

en: Podcast Type
ja: Podcast タイプ

en: Podcast Size
ja: Podcastサイズ

en: %s bytes
ja: %s バイト

en: Shoutcast
ja: SHOUTcast

en: Listeners
ja: リスナー

en: Load
ja: ロード

en: Total duration
ja: 合計の長さ

en: PVA demuxer
ja: PVAデマルチプレクサー

en: Audio sample rate in Hertz. Default is 48000 Hz.
ja: オーディオのサンプリングレートをヘルツ(Hz)で指定します。デフォルトは48000Hzです。

en: Audio channels
ja: オーディオチャンネル

en: Audio channels in input stream. Numeric value >0. Default is 2.
ja: 入力ストリームのオーディオチャンネルを0より大きい数で指定します。デフォルトは2です。

en: FOURCC code of raw input format
ja: RAW入力形式のFOURCCコード

en: FOURCC code of the raw input format. This is a four character string.
ja: RAW入力形式の4文字のFOURCCコードを指定します。

en: Forces the audio language
ja: 音声言語の指定

en: Forces the audio language for the output mux. Three letter ISO639 code. Default is 'eng'.
ja: 出力マルチプレクサのオーディオ言語をISO639の3文字で指定。デフォルトは 'eng'

en: Raw audio demuxer
ja: Rawオーディオ デマルチプレクサー

en: The demuxer will advance timestamps if the input can't keep up with the rate.
ja: 入力レートを保持できない場合、デマルチプレクサーはタイムスタンプを繰り上げます。

en: DV (Digital Video) demuxer
ja: DV(デジタルビデオ)デマルチプレクサー

en: This is the desired frame rate when playing raw video streams. In the form 30000/1001 or 29.97
ja: RAWビデオストリームを再生する時の理想的なフレームレートを指定します。形式は、30000/1001、または29.97です。

en: This specifies the width in pixels of the raw video stream.
ja: RAWビデオストリームの幅をピクセルで指定します。

en: This specifies the height in pixels of the raw video stream.
ja: RAWビデオストリームの高さをピクセルで指定します。

en: Force chroma (Use carefully)
ja: 使用するクロマ(要注意)

en: Force chroma. This is a four character string.
ja: 使用するクロマを4文字で指定します。

en: Raw video demuxer
ja: Rawビデオ デマルチプレクサー

en: Real demuxer
ja: Realデマルチプレクサー

en: C64 sid demuxer
ja: C64 sidデマルチプレクサー

en: SMF demuxer
ja: SMFデマルチプレクサー

en: EBU STL subtitles parser
ja: EBU STL字幕パーサー

en: Apply a delay to all subtitles (in 1/10s, eg 100 means 10s).
ja: すべての字幕に適用する遅延を1/10秒単位で指定します。(例えば、100は10秒を意味します)

en: Override the normal frames per second settings. This will only work with MicroDVD and SubRIP (SRT) subtitles.
ja: 通常のフレームレートを上書きします。このオプションは、MicroDVDとSubRIP(SRT)字幕でのみ有効です。

en: Force the subtitles format. Selecting "auto" means autodetection and should always work.
ja: 字幕のフォーマットを指定します。"自動"は自動検出を行うため、常に動作するでしょう。

en: Override the default track description.
ja: デフォルトのトラックの説明を上書きします。

en: Text subtitle parser
ja: テキスト字幕パーサー

en: Subtitle delay
ja: 字幕の遅延

en: Subtitle format
ja: 字幕の形式

en: Subtitle description
ja: 字幕の説明

en: TTA demuxer
ja: TTAデマルチプレクサー

en: TY Stream audio/video demux
ja: TYストリームオーディオ/ビデオ デマルチプレクサー

en: Closed captions 2
ja: クローズドキャプション2

en: Closed captions 3
ja: クローズドキャプション3

en: Closed captions 4
ja: クローズドキャプション4

en: Desired frame rate for the VC-1 stream.
ja: VC-1ストリームの望ましいフレームレートです。

en: VC1 video demuxer
ja: VC1ビデオ デマルチプレクサー

en: Vobsub subtitles parser
ja: Vobsubテキスト字幕パーサー

en: VOC demuxer
ja: VOCデマルチプレクサー

en: WAV demuxer
ja: WAVデマルチプレクサー

en: XA demuxer
ja: XAデマルチプレクサー

en: Unknown category
ja: 不明なカテゴリ

en: Closed captions
ja: クローズドキャプション1

en: Textual audio descriptions
ja: テキストによるオーディオ説明

en: Ticker text
ja: チッカーテキスト

en: Active regions
ja: アクティブリージョン

en: Semantic annotations
ja: 意味的な注釈

en: Transcript
ja: トランスクリプト

en: Linguistic markup
ja: 言葉のマークアップ

en: Cue points
ja: キューポイント

en: Subtitles (images)
ja: 字幕(画像)

en: Slides (text)
ja: スライド(テキスト)

en: Slides (images)
ja: スライド(画像)

en: About VLC media player
ja: VLCメディアプレイヤーについて

en: Credits
ja: 謝辞

en: License
ja: ライセンス

en: Authors
ja: 作成者

en: VLC media player and VideoLAN are trademarks of the VideoLAN Association.
ja: VLCメディアプレイヤーおよび、VideoLANはVideoLANアソシエーションの商標です。

en: <p>VLC media player is a free and open source media player, encoder, and streamer made by the volunteers of the <a href="https://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a> community.</p><p>VLC uses its internal codecs, works on essentially every popular platform, and can read almost all files, CDs, DVDs, network streams, capture cards and other media formats!</p><p><a href="https://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Help and join us!</span></a>
ja: <p>VLCメディアプレイヤーは<a href="https://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a>コミュニティによって開発されたフリーでオープンソースのメディアプレイヤー、エンコーダー、ストリーミングソフトウェアです。 </p><p>VLCは様々なプラットフォームで実行可能な自身の内部コーデックを使用し、ほとんどすべてのファイル、CD、DVD、ネットワークストリーム、キャプチャーカード、およびその他のメディアフォーマットを読み込むことができます!</p><p><a href="https://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">ご参加ください!</span></a>

en: Playlist parsers
ja: プレイリストパーサー

en: Service Discovery
ja: サービスの検出

en: Interfaces
ja: インターフェース

en: Art and meta fetchers
ja: アートワークとメタ情報取得

en: Extensions
ja: エクステンション

en: Show Installed Only
ja: インストール済みのみ表示

en: Find more addons online
ja: オンラインで他のアドオンを探す

en: Addons Manager
ja: アドオン管理

en: Installed
ja: インストール済み

en: Name
ja: 名前

en: Author
ja: 作成者

en: Uninstall
ja: アンインストール

en: Skins
ja: スキン

en: Apply profile at next launch
ja: 次回起動時にプロファイルを適用

en: 2 Pass
ja: 2パス

en: Preamp
ja: プリアンプ

en: Enable dynamic range compressor
ja: ダイナミックレンジ圧縮の有効化

en: Reset
ja: リセット

en: Attack
ja: アタック

en: Release
ja: リリース

en: Threshold
ja: 閾値

en: Enable Spatializer
ja: スペーシャライザーの有効化

en: Headphone virtualization
ja: ヘッドフォンの仮想化

en: Volume normalization
ja: 音量の均一化

en: Maximum level
ja: 最大レベル

en: Filter
ja: フィルター

en: Audio Effects
ja: オーディオエフェクト

en: Duplicate current profile...
ja: 現在のプロファイルを複製...

en: Organize Profiles...
ja: プロファイルの準備...

en: Duplicate current profile for a new profile
ja: 現在のプロファイルを新しいプロファイルに複製

en: Enter a name for the new profile:
ja: 新しいプロファイルの名前を入力:

en: Save
ja: 保存

en: Please enter a unique name for the new profile.
ja: 新しいプロファイルの一意な名前を入力してください。

en: Multiple profiles with the same name are not allowed.
ja: 複数のプロファイルを同じ名前にすることはできません。

en: Remove a preset
ja: プリセットを削除

en: Select the preset you would like to remove:
ja: 削除したいプリセットを選択してください:

en: Remove
ja: 削除

en: Add new Preset...
ja: 新しいプリセットを追加...

en: Organize Presets...
ja: プリセットを準備...

en: Save current selection as new preset
ja: 現在の選択を新しいプリセットとして保存

en: Enter a name for the new preset:
ja: 新しいプリセットの名前を入力:

en: Bookmarks
ja: ブックマーク

en: Add
ja: 追加

en: Clear
ja: クリア

en: Edit
ja: 編集

en: Time
ja: 時間

en: Untitled
ja: タイトルなし

en: No input
ja: 入力なし

en: No input found. A stream must be playing or paused for bookmarks to work.
ja: 入力が見つかりませんでした。ブックマークを動作するためには少なくとも一つの再生か一時停止が必要です。

en: Input has changed
ja: 入力は変更されました

en: Input has changed, unable to save bookmark. Suspending playback with "Pause" while editing bookmarks to ensure to keep the same input.
ja: 入力が変更されました。ブックマークを保存することができません。ブックマークの編集中は同じ入力を保持するために、"一時停止"で再生を中断してください。

en: Backward
ja: 戻る

en: Seek backward
ja: 逆方向にシーク

en: Forward
ja: 進む

en: Seek forward
ja: 順方向にシーク

en: Playback position
ja: 再生位置

en: Playback time
ja: 再生時間

en: Go to previous item
ja: 前の項目へ移動

en: Go to next item
ja: 次の項目へ移動

en: Convert & Stream
ja: 変換とストリーミング

en: Drop media here
ja: ここにメディアをドラッグ&ドロップします

en: Open media...
ja: メディアを開く...

en: Choose Profile
ja: プロファイルの選択

en: Customize...
ja: カスタマイズ...

en: Choose Destination
ja: 宛先の選択

en: Choose an output location
ja: 出力先のロケーションを選択

en: Browse...
ja: 参照...

en: Setup Streaming...
ja: ストリーミングを設定...

en: Select Streaming Method
ja: ストリーミング方法を選択してください

en: Save as File
ja: 名前を付けて保存

en: Stream
ja: ストリーム

en: Apply
ja: 適用

en: Save as new Profile...
ja: 新しいプロファイルとして保存...

en: Encapsulation
ja: カプセル化

en: Video codec
ja: ビデオコーデック

en: Audio codec
ja: オーディオコーデック

en: Keep original video track
ja: オリジナルのビデオトラックを保持

en: Resolution
ja: 解像度

en: You just need to fill one of the three following parameters, VLC will autodetect the other using the original aspect ratio
ja: 以下の3つのパラメーターのうち、1つを入力する必要があります。VLCはオリジナルのアスペクト比を使用してその他を自動的に検出します。

en: Scale
ja: スケール

en: Keep original audio track
ja: オリジナルのオーディオトラックを保持

en: Overlay subtitles on the video
ja: ビデオに字幕をオーバーレイする

en: Stream Destination
ja: ストリーミングの宛先

en: Stream Announcement
ja: ストリームアナウンス

en: Address
ja: アドレス

en: Port
ja: ポート番号

en: SAP Announcement
ja: SAPアナウンス

en: HTTP Announcement
ja: HTTPアナウンス

en: RTSP Announcement
ja: RTSPアナウンス

en: Export SDP as file
ja: SDPをファイルとしてエクスポート

en: Channel Name
ja: チャンネル名

en: Invalid container format for HTTP streaming
ja: HTTPストリーミングに無効なコンテナ形式

en: Media encapsulated as %@ cannot be streamed through the HTTP protocol for technical reasons.
ja: %@でカプセル化されたメディアは技術的理由からHTTPプロトコルではストリーミングできません。

en: Remove a profile
ja: プロファイルを削除

en: Select the profile you would like to remove:
ja: 削除したいプロファイルを選択してください:

en: Save as new profile
ja: 新しいプロファイルとして保存

en: %@ stream to %@:%@
ja: %@ ストリーム to %@:%@

en: No Address given
ja: アドレスが指定されていません

en: In order to stream, a valid destination address is required.
ja: ストリーミングのために有効な宛先アドレスが必要です。

en: No Channel Name given
ja: チャンネル名が指定されていません

en: SAP stream announcement is enabled. However, no channel name is provided.
ja: SAPストリームアナウンスが有効化されていますが、チェンネル名が指定されていません。

en: No SDP URL given
ja: SDP URLが指定されていません

en: A SDP export is requested, but no URL is provided.
ja: SDPエクスポートが必要ですがURLが指定されていません。

en: Custom
ja: カスタム

en: Remember
ja: 記憶する

en: Random On
ja: ランダムオン

en: Repeat Off
ja: リピートオフ

en: Errors and Warnings
ja: エラーと警告

en: Clean up
ja: 消去

en: Play/Pause the current media
ja: 現在のメディアの再生/停止切り替え

en: Go to the previous item
ja: 前の項目へ移動

en: Leave fullscreen
ja: 全画面表示を解除

en: Volume
ja: 音量

en: Adjust the volume
ja: 音量調整

en: Adjust the current playback position
ja: 現在の再生位置の調整

en: Volume: %i %%
ja: 音量: %i %%

en: VLC media player Help
ja: VLCメディアプレイヤーのヘルプ

en: Index
ja: インデックス

en: VLC media playback
ja: VLCメディア再生

en: Messages
ja: メッセージ

en: Save log
ja: ログの保存

en: Save the debug log to a file
ja: デバッグログをファイルに保存

en: Refresh log
ja: ログをリフレッシュ

en: Refresh the log output
ja: ログ出力をリフレッシュ

en: Clear log
ja: ログを消去

en: Clear the log output
ja: ログの出力を消去

en: Toggle details
ja: 詳細の切り替え

en: Show/hide details about a log message
ja: ログメッセージの詳細を表示/非表示

en: VLC Debug Log (%s).txt
ja: VLCデバッグログ (%s).txt

en: Remove old preferences?
ja: 古い設定を削除しますか?

en: We just found an older version of VLC's preferences files.
ja: 古いバージョンのVLCの設定ファイルを検出しました

en: Move To Trash and Relaunch VLC
ja: ゴミ箱に移動してVLCの再起動

en: Level %i
ja: レベル %i

en: Smaller
ja: 最小

en: Small
ja: 小

en: Large
ja: 大

en: Larger
ja: 最大

en: Check for Update...
ja: アップデートの確認...

en: Preferences...
ja: 環境設定...

en: Services
ja: サービス

en: Hide VLC
ja: VLCを隠す

en: Hide Others
ja: 他を隠す

en: Show All
ja: すべてを表示

en: Quit VLC
ja: VLCを終了

en: 1:File
ja: 1:ファイル

en: Advanced Open File...
ja: 詳細設定でファイルを開く...

en: Open File...
ja: ファイルを開く...

en: Open Disc...
ja: ディスクを開く...

en: Open Network...
ja: ネットワークを開く

en: Open Capture Device...
ja: キャプチャーデバイスを開く...

en: Open Recent
ja: 最近使用した項目を開く

en: Close Window
ja: ウィンドウを閉じる

en: Convert / Stream...
ja: 変換 / ストリーミング...

en: Save Playlist...
ja: プレイリストの保存...

en: Reveal in Finder
ja: Finderに表示

en: Cut
ja: カット

en: Copy
ja: コピー

en: Paste
ja: ペースト

en: Select All
ja: すべてを選択

en: Find
ja: 検索

en: View
ja: 表示

en: Show Previous & Next Buttons
ja: 前と次のボタンを表示

en: Show Shuffle & Repeat Buttons
ja: シャッフルとリピートボタンを表示

en: Show Audio Effects Button
ja: オーディオエフェクトボタンの表示

en: Show Sidebar
ja: サイドバーを表示

en: Playlist Table Columns
ja: プレイリストテーブルの列

en: Playback
ja: 再生

en: Playback Speed
ja: 再生速度

en: Track Synchronization
ja: トラックの同期化

en: A→B Loop
ja: 2点間(A-B)ループ

en: Quit after Playback
ja: 再生後に終了

en: Step Forward
ja: 少し進む

en: Step Backward
ja: 少し戻る

en: Jump to Time
ja: 指定時間へジャンプ

en: Renderer
ja: レンダラー

en: No renderer
ja: レンダラーがありません

en: Increase Volume
ja: 音量を上げる

en: Decrease Volume
ja: 音量を下げる

en: Audio Device
ja: オーディオデバイス

en: Half Size
ja: 1/2サイズ

en: Normal Size
ja: 通常サイズ

en: Double Size
ja: 2倍サイズ

en: Fit to Screen
ja: 画面に合わせる

en: Float on Top
ja: 常に手前に表示

en: Fullscreen Video Device
ja: 出力するビデオデバイス

en: Post processing
ja: 後処理

en: Add Subtitle File...
ja: 字幕ファイルの追加...

en: Subtitles Track
ja: 字幕トラック

en: Text Size
ja: テキストサイズ

en: Text Color
ja: テキストの色

en: Outline Thickness
ja: アウトラインの太さ

en: Background Opacity
ja: 背景の不透明度

en: Background Color
ja: 背景色

en: Transparent
ja: 透明

en: Window
ja: ウィンドウ

en: Minimize
ja: 最小化

en: Player...
ja: プレイヤー...

en: Main Window...
ja: メインウィンドウ...

en: Audio Effects...
ja: オーディオエフェクト...

en: Video Effects...
ja: ビデオエフェクト...

en: Bookmarks...
ja: ブックマーク...

en: Playlist...
ja: プレイリスト...

en: Media Information...
ja: メディア情報...

en: Messages...
ja: メッセージ...

en: Errors and Warnings...
ja: エラーと警告...

en: Bring All to Front
ja: すべてを手前に移動

en: Help
ja: ヘルプ

en: VLC media player Help...
ja: VLCヘルプ

en: Online Documentation...
ja: オンラインドキュメント...

en: VideoLAN Website...
ja: VideoLANウェブサイト...

en: Make a donation...
ja: 寄付をする...

en: Online Forum...
ja: オンラインフォーラム...

en: File Format:
ja: ファイル形式:

en: Extended M3U
ja: 拡張M3U

en: XML Shareable Playlist Format (XSPF)
ja: XML共有可能なプレイリスト形式(XSPF)

en: HTML playlist
ja: HTMLプレイリスト

en: Save Playlist
ja: プレイリストを保存

en: Lock Aspect Ratio
ja: アスペクト比を固定

en: Search in Playlist
ja: プレイリストを検索

en: Search the playlist. Results will be selected in the table.
ja: プレイリストを検索し選択します。

en: Open a dialog to select the media to play
ja: 再生するメディアを選択するダイアログを表示

en: Subscribe
ja: 視聴登録

en: Unsubscribe
ja: 視聴登録解除

en: Subscribe to a podcast
ja: Podcastに登録

en: Enter URL of the podcast to subscribe to:
ja: 視聴登録するPodcastのURLを入力:

en: Unsubscribe from a podcast
ja: Podcastの登録を解除

en: Select the podcast you would like to unsubscribe from:
ja: 登録を解除したいPodcastを選択:

en: Check for album art and metadata?
ja: アルバムアートとメタデータをチェックしますか?

en: Enable Metadata Retrieval
ja: メタデータの取得を有効にします。

en: No, Thanks
ja: 不要

en: VLC can check online for album art and metadata to enrich your playback experience, e.g. by providing track information when playing Audio CDs. To provide this functionality, VLC will send information about your contents to trusted services in an anonymized form.
ja: 再生体験をより豊かにするためにVLCはアルバムアートとメタデータをオンラインでチェックします。たとえば音楽CDの再生時にトラック情報を提供します。この機能を実現するためにVLCは信頼できるサーバーにあなたのコンテンツの情報を匿名のフォームで送信します。

en: Show/Hide Playlist
ja: プレイリストの表示/非表示

en: Repeat
ja: リピート

en: Change repeat mode. Modes: repeat one, repeat all and no repeat.
ja: リピートモードの変更: 1つを繰り返し、すべてを繰り返し、オフ

en: Shuffle
ja: シャッフル

en: Full Volume
ja: 最大音量

en: Open Audio Effects window
ja: オーディオエフェクトウィンドウを開く

en: Open Source
ja: ソースを開く

en: Media Resource Locator (MRL)
ja: メディアリソースロケータ(MRL)

en: Open
ja: 開く

en: Stream output:
ja: ストリーム出力:

en: Settings...
ja: 設定...

en: Choose media input type
ja: メディアの入力タイプを選択

en: Disc
ja: ディスク

en: Network
ja: ネットワーク

en: Capture
ja: キャプチャー

en: Choose a file
ja: ファイルを選択する

en: Select a file for playback
ja: 再生するファイルを選択

en: Treat as a pipe rather than as a file
ja: ファイルとしてではなく、パイプとして扱う

en: Play another media synchronously
ja: 別のメディアと同期再生する

en: Choose...
ja: 選択...

en: Select another file to play in sync with the previously selected file
ja: 前に選択されたファイルと同期して再生する他のファイルを選択してください。

en: Custom playback
ja: カスタム再生

en: Open VIDEO_TS / BDMV folder
ja: VIDEO_TS / BDMVフォルダーを開く

en: Insert Disc
ja: ディスクを挿入

en: Disable DVD menus
ja: DVDメニューの無効化

en: Enable DVD menus
ja: DVDメニューの有効化

en: IP Address
ja: IPアドレス

en: To Open a usual network stream (HTTP, RTSP, RTMP, MMS, FTP, etc.), just enter the URL in the field above. If you want to open a RTP or UDP stream, press the button below.
ja: 一般的なネットワークストリーム(HTTP, RTSP, RTMP, MMS, FTPなど)を開くためには、以下のフィールドにURLを入力するだけです。もし、RTPかUDPストリームを開きたい場合には、以下のボタンを押してください。

en: If you want to open a multicast stream, enter the respective IP address given by the stream provider. In unicast mode, VLC will use your machine's IP automatically.
    
    To open a stream using a different protocol, just press Cancel to close this sheet.
ja: マルチキャストストリームを開く場合、ストリームの提供者によって与えられるそれぞれのIPアドレスを入力してください。ユニキャストモードでは、VLCはコンピューターのIPアドレスを自動的に使用します。
    
    異なるプトロコルを使用してストリームを開くには、キャンセルを選択してこのシートを閉じてください。

en: Enter a stream URL here. To open RTP or UDP streams, use the respective button below.
ja: RTPまたはUDPストリームを開くためのURLを入力します。それぞれのボタンをクリックしてください。

en: Open RTP/UDP Stream
ja: RTP/UDPストリームを開く

en: Protocol
ja: プロトコル

en: Unicast
ja: ユニキャスト

en: Multicast
ja: マルチキャスト

en: Input Devices
ja: 入力デバイス

en: Subscreen left
ja: サブスクリーン 左

en: Subscreen top
ja: サブスクリーン 上

en: Subscreen Width
ja: サブスクリーンの幅

en: Subscreen Height
ja: サブスクリーンの高さ

en: Capture Audio
ja: オーディオをキャプチャー

en: Add Subtitle File:
ja: 字幕ファイルの追加:

en: Setup subtitle playback details
ja: 字幕再生の詳細設定

en: Select a subtitle file
ja: 字幕ファイルの選択

en: Override parameters
ja: パラメーターの上書き

en: Subtitle encoding
ja: 字幕のエンコード

en: Font size
ja: フォントサイズ

en: Subtitle alignment
ja: 字幕の位置

en: Dismiss the subtitle setup dialog
ja: 字幕設定ダイアログをキャンセル

en: Font Properties
ja: フォントプロパティ

en: Subtitle File
ja: 字幕ファイル

en: s
ja: 秒

en: fps
ja: フレーム/秒

en: Open File
ja: ファイルを開く

en: %i tracks
ja:  %i トラック

en: Streaming and Transcoding Options
ja: ストリーミングとトランスコーディングのオプション

en: Display the stream locally
ja: ストリーム出力の表示

en: Dump raw input
ja: ロー入力データをダンプ

en: Encapsulation Method
ja: カプセル化

en: Transcoding options
ja: トランスコーディングオプション

en: Bitrate (kb/s)
ja: ビットレート(kb/s)

en: Stream Announcing
ja: ストリームアナウンス

en: Save File
ja: ファイルの保存

en: Track Number
ja: トラック番号

en: Duration
ja: 長さ

en: File Size
ja: ファイルサイズ

en: Expand All
ja: すべて表示

en: Collapse All
ja: 折り畳む

en: Media Information
ja: メディア情報

en: Location
ja: 場所

en: Save Metadata
ja: メタデータを保存

en: General
ja: 一般

en: Codec Details
ja: コーデックの詳細

en: Read at media
ja: メディアの読み込み

en: Input bitrate
ja: 入力ビットレート

en: Demuxed
ja: デマルチプレクサー処理

en: Stream bitrate
ja: ストリームビットレート

en: Decoded blocks
ja: デコード済みブロック数

en: Displayed frames
ja: 表示フレーム数

en: Lost frames
ja: ロストフレーム数

en: Played buffers
ja: 再生されたバッファー

en: Lost buffers
ja: 失われたバッファー

en: Error while saving meta
ja: メタデータ保存中にエラーが発生しました

en: VLC was unable to save the meta data.
ja: VLCはメタデータを保存できませんでした。

en: Continue playback?
ja: 再生を継続しますか?

en: Continue
ja: 続ける

en: Always continue media playback
ja: 常にメディア再生を継続

en: Restart playback
ja: 再生をやり直し

en: Playback of "%@" will continue at %@
ja: "%@"の再生を%@から再開

en: LIBRARY
ja: ライブラリ

en: MY COMPUTER
ja: マイコンピューター

en: DEVICES
ja: デバイス

en: LOCAL NETWORK
ja: ローカルネットワーク

en: INTERNET
ja: インターネット

en: Interface Settings
ja: インターフェース設定

en: Audio Settings
ja: オーディオ設定

en: Video Settings
ja: ビデオ設定

en: Subtitle & On Screen Display Settings
ja: 字幕とOSDの設定

en: Input & Codec Settings
ja: 入力とコーデックの設定

en: General Audio
ja: オーディオ全般

en: Preferred Audio language
ja: 優先するオーディオ言語

en: Enable Last.fm submissions
ja: Last.fmのサブミッションを有効化

en: Visualization
ja: 視覚化

en: Keep audio level between sessions
ja: セッション間のオーディオレベルを保持する

en: Always reset audio start level to:
ja: オーディオの開始レベルを常にリセット:

en: Change
ja: 変更

en: Change Hotkey
ja: ホットキーの変更

en: Select an action to change the associated hotkey:
ja: ホットキーを変更したいアクションの選択:

en: Action
ja: アクション

en: Shortcut
ja: ショートカット

en: Record directory or filename
ja: レコードファイル名、またはディレクトリ

en: Directory or filename where the records will be stored
ja: レコードが保持されるファイル名、またはディレクトリを指定します。

en: Repair AVI Files
ja: AVIファイルの修復

en: Default Caching Level
ja: デフォルトキャッシュレベル

en: Caching
ja: キャッシュ

en: Use the complete preferences to configure custom caching values for each access module.
ja: それぞれのアクセスモジュールのカスタムキャッシュ値をすべてカスタム設定できるようにします。

en: Codecs / Muxers
ja: コーデック/マルチプレクサー

en: Post-Processing Quality
ja: 後処理の品質

en: Edit default application settings for network protocols
ja: デフォルトのアプリケーション設定のネットワークプロトコルを編集

en: Open network streams using the following protocols
ja: 以下のプロトコルを使用してネットワークストリームを開く

en: Note that these are system-wide settings.
ja: メモ: システム全体の設定が含まれます

en: General settings
ja: 一般的な設定

en: Interface style
ja: インターフェーススタイル

en: Dark
ja: 暗く

en: Bright
ja: 明るく

en: Continue playback
ja: 再生を継続

en: Control playback with the Apple Remote
ja: Apple Remoteによる再生コントロール

en: Control playback with media keys
ja: メディアキーによる再生コントロール

en: Control system volume with the Apple Remote
ja: Apple Remoteを使用してシステム音量をコントロール

en: Display VLC status menu icon
ja: VLCステータスメニューアイコンを表示

en: Playback behaviour
ja: 再生の挙動

en: Enable notifications on playlist item change
ja: プレイリストの項目が変更された場合の通知を有効化

en: Control external music players
ja: 外部ミュージックプレイヤーの制御

en: Privacy / Network Interaction
ja: プライバシー / ネットワークのインタラクション

en: Automatically check for updates
ja: 自動的にアップデートを確認

en: HTTP web interface
ja: HTTPウェブインターフェース

en: Enable HTTP web interface
ja: HTTPウェブインターフェースの有効化

en: Default Encoding
ja: デフォルトエンコーディング

en: Display Settings
ja: 表示設定

en: Font color
ja: フォントの色

en: Font
ja: フォント

en: Subtitle languages
ja: 字幕の言語

en: Preferred subtitle language
ja: 優先する字幕の言語

en: Enable OSD
ja: OSDの有効化

en: Force bold
ja: ボールドを強制使用

en: Outline color
ja: アウトラインの色

en: Outline thickness
ja: アウトラインの太さ

en: Display
ja: ディスプレイ

en: Show video within the main window
ja: ビデオをメインウィンドウ内に表示

en: Pause the video playback when minimized
ja: 最小化された時、ビデオの再生を一時停止

en: Fullscreen settings
ja: 全画面表示設定

en: Start in fullscreen
ja: 全画面表示で開始

en: Black screens in Fullscreen mode
ja: 全画面表示モードでのブラックスクリーン表示

en: Use the native fullscreen mode
ja: ネイティブの全画面表示モードを使用

en: Video snapshots
ja: ビデオスナップショット

en: Folder
ja: フォルダー

en: Format
ja: 形式

en: Prefix
ja: プレフィックス

en: Sequential numbering
ja: 連番付け

en: Reset All
ja: すべてリセット

en: Preferences
ja: 設定

en: Media files cannot be resumed because keeping recent media items is disabled.
ja: 直近のメディア項目が無効化されているためメディアファイル再生を再開できません。

en: Last check on: %@
ja: 最後のチェック: %@

en: No check was performed yet.
ja: まだ何もチェックされていません。

en: Lowest Latency
ja: 最小の遅延

en: Low Latency
ja: 小さな遅延

en: Higher Latency
ja: より大きな遅延

en: Highest Latency
ja: 最大の遅延

en: Reset Preferences
ja: 設定をリセットする

en: This will reset VLC media player's preferences.
    
    Note that VLC will restart during the process, so your current playlist will be emptied and eventual playback, streaming or transcoding activities will stop immediately.
    
    The Media Library will not be affected.
    
    Are you sure you want to continue?
ja: VLCメディアプレイヤーの設定をリセットします。
    
    メモ: VLCが再起動されるため、現在のプレイリストがいったん空になったり、再生されたり、ストリーミングや変換動作が突然停止したりします。
    
    メディアライブラリは影響を受けません。
    
    この処理を続行してもいいですか?

en: This setting cannot be changed because the native fullscreen mode is enabled.
ja: ネイティブの全画面表示モードが有効になっているため、この設定は変更できません。

en: Choose the folder to save your video snapshots to.
ja: 撮影したビデオスナップショットを保存するフォルダーを選びます。

en: Choose
ja: 選択

en: Choose the directory or filename where the records will be stored.
ja: 記録が保持されるファイル名、またはディレクトリを選択します。

en: Press new keys for
    "%@"
ja: 新しいキーを入力してください
    "%@"

en: Invalid combination
ja: 無効な組み合わせ

en: Regrettably, these keys cannot be assigned as hotkey shortcuts.
ja: 残念ながら、これらのキーはホットキーとして使用することができません。

en: This combination is already taken by "%@".
ja: "%@"がすでにこの組み合わせを使用しています。

en: Toggle Play/Pause
ja: 再生/停止切り替え

en: Toggle random order playback
ja: ランダム再生切り替え

en: Show Main Window
ja: メインウィンドウを表示

en: Path/URL Action
ja: パス/URLアクション

en: Nothing playing
ja: 再生するものがありません

en: Select File In Finder
ja: ファインダーでファイルを選択

en: Copy URL to clipboard
ja: クリップボードにURLをコピー

en: Not Set
ja: 未設定

en: sec.
ja: 秒

en: Audio/Video
ja: オーディオ/ビデオ

en: Audio track synchronization:
ja: オーディオトラックの同期化:

en: A positive value means that the audio is ahead of the video
ja: 正の数値は音声がビデオに先行することを意味します。

en: Subtitles/Video
ja: 字幕/ビデオ

en: Subtitle track synchronization:
ja: 字幕トラックの同期化:

en: A positive value means that the subtitles are ahead of the video
ja: 正の数値は字幕がビデオに先行することを意味します。

en: Subtitle speed:
ja: 字幕速度:

en: Subtitle duration factor:
ja: 字幕の持続係数:

en: Extend subtitle duration by this value.
    Set 0 to disable.
ja: 字幕の持続時間をこの値で延長します。
    0を設定すると無効化します。

en: Multiply subtitle duration by this value.
    Set 0 to disable.
ja: 字幕の持続時間をこの係数で乗算します。
    0を設定すると無効化します。

en: Recalculate subtitle duration according
    to their content and this value.
    Set 0 to disable.
ja: 字幕の持続時間をその要素とこの値で再計算します。
    0を設定すると無効化します。

en: Video Effects
ja: ビデオエフェクト

en: Basic
ja: 基本

en: Geometry
ja: ジオメトリ

en: Color
ja: 色

en: Image Adjust
ja: 画像調整

en: Brightness Threshold
ja: 明るさの閾値

en: Sharpen
ja: シャープネス

en: Sigma
ja: シグマ

en: Banding removal
ja: バンディングノイズ除去

en: Radius
ja: 半径

en: Film Grain
ja: フィルム粒状化

en: Variance
ja: 変動量

en: Synchronize top and bottom
ja: 上下を連動する

en: Synchronize left and right
ja: 左右を連動する

en: Transform
ja: 変換

en: Rotate by 90 degrees
ja: 90度回転

en: Rotate by 180 degrees
ja: 180度回転

en: Rotate by 270 degrees
ja: 270度回転

en: Flip horizontally
ja: 水平方向反転

en: Flip vertically
ja: 垂直方向反転

en: Magnification/Zoom
ja: 拡大/ズーム

en: Puzzle game
ja: パズルゲーム

en: Rows
ja: 行

en: Columns
ja: 列

en: Clone
ja: 複製

en: Number of clones
ja: 複製の数

en: Wall
ja: タイル表示

en: Color threshold
ja: 色の閾値

en: Similarity
ja: 相似度

en: Intensity
ja: 強度

en: Gradient
ja: グラデーション

en: Edge
ja: エッジ

en: Hough
ja: ハフ

en: Cartoon
ja: カートゥーン

en: Color extraction
ja: 色の抽出

en: Invert colors
ja: 色の逆転

en: Posterize
ja: ポスタライズ

en: Posterize level
ja: ポスタライズレベル

en: Motion blur
ja: モーションぼかし

en: Factor
ja: 係数

en: Motion Detect
ja: モーション検出

en: Water effect
ja: ウォーターエフェクト

en: Psychedelic
ja: サイケデリック

en: Add text
ja: テキストの追加

en: Text
ja: テキスト

en: Add logo
ja: ロゴの追加

en: Logo
ja: ロゴ

en: Transparency
ja: 透明度

en: Organize profiles...
ja: プロファイルの準備...

en: Video device
ja: ビデオデバイス

en: Number of the screen to use by default to display videos in 'fullscreen'. The screen number correspondance can be found in the video device selection menu.
ja: デフォルトで'全画面表示'でビデオを表示するスクリーンの番号を指定します。スクリーン番号の対応はビデオデバイス選択メニューで確認することが可能です。

en: Opaqueness
ja: 不透明度

en: Set the transparency of the video output. 1 is non-transparent (default) 0 is fully transparent.
ja: ビデオ出力の透過度を指定します。デフォルト値の1は不透過であることを示し、0は完全に透過です。

en: Black screens in fullscreen
ja: 全画面表示時のブラックスクリーン表示

en: In fullscreen mode, keep screen where there is no video displayed black
ja: 全画面表示モードでビデオが表示されていないスクリーンをブラックスクリーンとする

en: Show Fullscreen controller
ja: 全画面表示コントローラーを表示

en: Shows a lucent controller when moving the mouse in fullscreen mode.
ja: 全画面表示モードでマウスを動作させると透明なコントローラーを表示します。

en: Auto-playback of new items
ja: 新規項目の自動再生

en: Start playback of new items immediately once they were added.
ja: 新しい項目が追加されたら、直ちに再生を開始します。

en: Keep Recent Items
ja: 最近の項目の保持

en: By default, VLC keeps a list of the last 10 items. This feature can be disabled here.
ja: VLCは、デフォルトで直近の10項目を保持します。ここでこの機能を無効化することが可能です。

en: By default, VLC can be remotely controlled with the Apple Remote.
ja: デフォルトでは、VLCはApple Remoteによるコントロールが可能です。

en: By default, VLC will control its own volume with the Apple Remote. However, you can choose to control the global system volume instead.
ja: デフォルトではVLCはApple Remoteを使用してVLCの音量を変更します。システム音量をコントロールするように設定することもできます。

en: By default, VLC will show the statusbar icon menu. However, you can choose to disable it (restart required).
ja: デフォルトではVLCはステータスバーのアイコンメニューを表示します。これを表示しないようにすることもできます。(再起動が必要です)

en: Control playlist items with the Apple Remote
ja: Apple Remoteによるプレイリスト項目のコントロール

en: By default, VLC will allow you to switch to the next or previous item with the Apple Remote. You can disable this behavior with this option.
ja: VLCはデフォルトでApple Remoteによる前または、次の項目への切り替えを許可しています。このオプションで機能を無効化することができます。

en: By default, VLC can be controlled using the media keys on modern Apple keyboards.
ja: デフォルトでは、VLCは最近のアップルキーボードのメディアキーによるコントロールが可能です。

en: Run VLC with dark interface style
ja: VLCを暗いインターフェーススタイルで実行

en: If this option is enabled, VLC will use the dark interface style. Otherwise, the grey interface style is used.
ja: このオプションが有効化された場合、VLCは暗いインターフェーススタイルを使用します。それ以外ではグレーインターフェースを使用します。

en: By default, VLC uses the fullscreen mode known from previous Mac OS X releases. It can also use the native fullscreen mode on Mac OS X 10.7 and later.
ja: 以前のMac OS XリリースからVLCはデフォルトで全画面表示モードを使用します。Mac OS X 10.7以降ではネイティブの全画面表示モードも使用します。

en: Resize interface to the native video size
ja: ネイティブのビデオサイズにインターフェースをリサイズ

en: You have two choices:
     - The interface will resize to the native video size
     - The video will fit to the interface size
     By default, interface resize to the native video size.
ja: 以下の2つの選択肢があります:
     - オリジナルのビデオサイズにインターフェースをリサイズ
     - インターフェースサイズにビデオを一致させる
     デフォルトでは、オリジナルのビデオサイズにインターフェースがリサイズされます。

en: With this option enabled, the playback will be automatically paused when minimizing the window.
ja: このオプションを有効にするとウィンドウを最小化した時、再生は自動的に一時停止します。

en: Allow automatic icon changes
ja: アイコンの自動変更を許可

en: This option allows the interface to change its icon on various occasions.
ja: このオプションは様々なタイミングでインターフェースのアイコンを変更することを許可します。

en: Dim keyboard backlight during fullscreen playback
ja: 全画面表示時にキーボードのバックライトを暗くします

en: Turn off the MacBook keyboard backlight while a video is playing in fullscreen. Automatic brightness adjustment should be disabled in System Preferences.
ja: 全画面表示でビデオを再生している間、MacBookのキーボードライトを消灯します。システム設定で自動輝度制御をオフにする必要があります。

en: Shows the previous and next buttons in the main window.
ja: メインウィンドウに"前"と"次"ボタンを表示

en: Shows the shuffle and repeat buttons in the main window.
ja: メインウィンドウに"シャッフル"と"リピート"ボタンを表示

en: Shows the audio effects button in the main window.
ja: メインウィンドウにオーディオエフェクトボタンを表示

en: VLC will pause and resume supported music players on playback.
ja: VLCは再生時にサポートされている音楽プレイヤーを一時停止したり、再生したりできます。

en: Use large text for list views
ja: リストビューに大きなテキスト

en: Do nothing
ja: 何もしない

en: Pause iTunes / Spotify
ja: iTunes/Spotifyを一時停止

en: Pause and resume iTunes / Spotify
ja: iTunes/Spotifyを一時停止または、再開

en: Continue playback where you left off
ja: 再生停止位置の保持と再生再開

en: VLC will store playback positions of the last 30 items you played. If you re-open one of those, playback will continue.
ja: VLCは最近再生した30項目の再生位置を保持します。これらの項目を開いた場合、そこから再生を継続します。

en: Ask
ja: 確認

en: Always
ja: 常に

en: Never
ja: 常にしない

en: Maximum Volume displayed
ja: 最大音量を表示

en: Mac OS X interface
ja: Mac OS Xインターフェース

en: Appearance
ja: 外観

en: Behavior
ja: 振る舞い

en: Apple Remote and media keys
ja: Apple Remoteとメディアキー

en: Video output
ja: ビデオ出力

en: Show Basic
ja: 基本表示

en: Select a directory
ja: ディレクトリの選択

en: Select a file
ja: ファイルの選択

en: Select
ja: 選択

en: Minimal Mac OS X interface
ja: 小さなMac OS Xインターフェース

en: Filebrowser starting point
ja: ファイルブラウザーの初期ディレクトリ

en: This option allows you to specify the directory the ncurses filebrowser will show you initially.
ja: Ncursesファイルブラウザーが最初に表示するディレクトリを指定することが可能です。

en: Ncurses interface
ja: Ncursesインターフェース

en: [Display]
ja: [表示]

en:  h,H                    Show/Hide help box
ja:  h,H                    ヘルプボックスの表示/非表示

en:  i                      Show/Hide info box
ja:  i                      情報ボックスの表示/非表示

en:  M                      Show/Hide metadata box
ja: M メタデータボックスの表示/非表示

en:  L                      Show/Hide messages box
ja:  L                      メッセージボックスの表示/非表示

en:  P                      Show/Hide playlist box
ja:  P                      プレイリストボックスの表示/非表示

en:  B                      Show/Hide filebrowser
ja:  B                      ファイルブラウザーの表示/非表示

en:  x                      Show/Hide objects box
ja:  x                      オブジェクトボックスの表示/非表示

en:  S                      Show/Hide statistics box
ja:  S                      統計ボックスの表示/非表示

en:  Esc                    Close Add/Search entry
ja:  Esc                    エントリーの追加/検索を閉じる

en:  Ctrl-l                 Refresh the screen
ja:  Ctrl-l                 画面の再描画(更新)

en: [Global]
ja: [全体]

en:  q, Q, Esc              Quit
ja:  q, Q, Esc              終了

en:  s                      Stop
ja:  s                      停止

en:  <space>                Pause/Play
ja:  <space>                一時停止/再生

en:  f                      Toggle Fullscreen
ja:  f                      全画面表示の切り替え

en:  c                      Cycle through audio tracks
ja: オーディオトラック中のcサイクル

en:  v                      Cycle through subtitles tracks
ja: 字幕トラック中のvサイクル

en:  b                      Cycle through video tracks
ja: ビデオトラック中のbサイクル

en:  n, p                   Next/Previous playlist item
ja:  n, p                   プレイリストの次/前の項目

en:  [, ]                   Next/Previous title
ja:  [, ]                   次/前のタイトル

en:  <, >                   Next/Previous chapter
ja:  <, >                   次/前のチャプター

note: xgettext: You can use ← and → characters
en:  <left>,<right>         Seek -/+ 1%%
ja:  <left>,<right>         -/+ 1%%のシーク

en:  a, z                   Volume Up/Down
ja:  a, z                   音量の増減

en:  m                      Mute
ja: m ミュート

note: xgettext: You can use ↑ and ↓ characters
en:  <up>,<down>            Navigate through the box line by line
ja:  <up>,<down>            ボックスを通して行ごとにナビゲート

note: xgettext: You can use ⇞ and ⇟ characters
en:  <pageup>,<pagedown>    Navigate through the box page by page
ja:  <pageup>,<pagedown>    ボックスを通してページごとにナビゲート

note: xgettext: You can use ↖ and ↘ characters
en:  <start>,<end>          Navigate to start/end of box
ja:  <start>,<end>          ボックスの開始と終了をナビゲート

en: [Playlist]
ja: [プレイリスト]

en:  r                      Toggle Random playing
ja:  r                      ランダム再生の切り替え

en:  l                      Toggle Loop Playlist
ja:  l                      プレイリストのループの切り替え

en:  R                      Toggle Repeat item
ja:  R                      リピートの切り替え

en:  o                      Order Playlist by title
ja:  o                      プレイリストをタイトルで並び替え

en:  O                      Reverse order Playlist by title
ja:  O                      プレイリストをタイトルの逆順で並び替え

en:  g                      Go to the current playing item
ja:  g                      現在再生中の項目に移動

en:  /                      Look for an item
ja:  /                      項目を探す

en:  ;                      Look for the next item
ja: ; 次の項目を見る

en:  A                      Add an entry
ja:  A                      エントリーの追加

note: xgettext: You can use ⌫ character to translate <backspace>
en:  D, <backspace>, <del>  Delete an entry
ja:  D, <backspace>, <del>  エントリーの削除

en:  e                      Eject (if stopped)
ja:  e                      イジェクト(停止時)

en: [Filebrowser]
ja: [ファイルブラウザー]

en:  <enter>                Add the selected file to the playlist
ja:  <enter>                選択されたファイルをプレイリストに追加

en:  <space>                Add the selected directory to the playlist
ja:  <space>                選択されたディレクトリをプレイリストに追加

en:  .                      Show/Hide hidden files
ja:  .                      隠しファイルの表示/非表示

en: [Player]
ja: [プレイヤー]

note: xgettext: You can use ↑ and ↓ characters
en:  <up>,<down>            Seek +/-5%%
ja:  <up>,<down>            +/-5%%のシーク

en: [Repeat]
ja: [リピート]

en: [Random]
ja: [ランダム]

en: [Loop]
ja: [ループ]

en:  Source   : %s
ja:  ソース     : %s

en:  Position : %s/%s
ja:  位置        : %s/%s

en:  Volume   : Mute
ja:  音量   : ミュート

en:  Volume   : %3ld%%
ja:  音量   : %3ld%%

en:  Volume   : ----
ja:  音量   : ----

en:  Title    : %<PRId64>/%d
ja:  タイトル    : %<PRId64>/%d

en:  Chapter  : %<PRId64>/%d
ja:  チャプター  : %<PRId64>/%d

en:  Source: <no current item>
ja:  ソース: <no current item>

en:  [ h for help ]
ja:  [ hでヘルプ ]

en: Open: %s
ja: 開く: %s

en: Find: %s
ja: 検索: %s

en: Click to toggle between loop all, loop one and no loop
ja: ループ再生モードの切り替え(すべて, 1項目のみ, ループなし)

en: Previous Chapter/Title
ja: 前のチャプター/タイトル

en: Next Chapter/Title
ja: 次のチャプター/タイトル

en: Teletext Activation
ja: テレテキストの有効化

en: Toggle Transparency
ja: 透過度の切り替え

en: Play
    If the playlist is empty, open a medium
ja: 再生
    プレイリストが空の場合、メディアを開きます

en: Previous / Backward
ja: 前へ / 戻る

en: Next / Forward
ja: 次へ / 進む

en: De-Fullscreen
ja: 全画面表示の解除

en: Extended panel
ja: 拡張パネル

en: Frame By Frame
ja: コマ送り

en: Trickplay Reverse
ja: 逆転トリック再生

en: Step backward
ja: 少し戻る

en: Step forward
ja: 少し進む

en: Loop / Repeat
ja: ループ / 繰り返し

en: Open subtitles
ja: 字幕を開く

en: Dock fullscreen controller
ja: 全画面コントローラーをドック

en: Stop playback
ja: 再生の停止

en: Open a medium
ja: メディアを開く

en: Previous media in the playlist, skip backward when held
ja: プレイリストの前のメディアを再生します。押下し続けると逆転再生します。

en: Next media in the playlist, skip forward when held
ja: プレイリストの次のメディアを再生します。押下し続けると早送り再生します。

en: Toggle the video in fullscreen
ja: ビデオの全画面表示切り替え

en: Toggle the video out fullscreen
ja: ビデオの全画面表示切り替え

en: Show extended settings
ja: 詳細設定を表示

en: Toggle playlist
ja: プレイリストの切り替え

en: Take a snapshot
ja: スナップショットを撮る

en: Loop from point A to point B continuously.
ja: ポイントAからポイントBまでを繰り返し再生

en: Frame by frame
ja: コマ送り

en: Reverse
ja: 逆転再生

en: Change the loop and repeat modes
ja: ループとリピートモードを変更

en: Previous media in the playlist
ja: プレイリストの前のメディア

en: Next media in the playlist
ja: プレイリストの次のメディア

en: Open subtitle file
ja: 字幕ファイルを開く

en: Dock/undock fullscreen controller to/from bottom of screen
ja: 全画面表示コントローラーをスクリーン下端へドック/アンドック

[ctx: Tooltip|Unmute]
en: Unmute
ja: ミュート解除

[ctx: Tooltip|Mute]
en: Mute
ja: ミュート

en: Pause the playback
ja: 再生の一時停止

en: Loop from point A to point B continuously
    Click to set point A
ja: ポイントAからポイントBまでを繰り返し再生
    クリックでポイントAを設定

en: Click to set point B
ja: クリックでポイントBを設定

en: Stop the A to B loop
ja: AからB間のループを停止する

en: Aspect Ratio
ja: アスペクト比

en: No EPG Data Available
ja: EPGデータがありません

en: Image Files
ja: 画像ファイル

en: Logo filenames
ja: ロゴファイル名

en: Image mask
ja: 画像マスク

en: No v4l2 instance found.
    Please check that the device has been opened with VLC and is playing.
    
    Controls will automatically appear here.
ja: v4l2インスタンスが見つかりません。
    デバイスがVLCによって開かれ、再生されているか確認してください。
    
    コントロールは自動的にここに表示されます。

en: Knee
    radius
ja: Knee
    半径

en: Makeup
    gain
ja: Makeup
    ゲイン

en: Adjust pitch
ja: ピッチ調整

en: (Hastened)
ja: (先行)

en: (Delayed)
ja: (遅延)

en: Force update of this dialog's values
ja: このダイアログの値で更新する

en: &Fingerprint
ja: フィンガープリント (&F)

en: Find meta data using audio fingerprinting
ja: オーディオフィンガープリントを使用したメタデータの検索

en: Comments
ja: コメント

en: Extra metadata and other information are shown in this panel.
ja: パネルに拡張メタデータおよび、その他の情報が表示されます。

en: Information about what your media or stream is made of.
    Muxer, Audio and Video Codecs, Subtitles are shown.
ja: メディアおよび、ストリームがどのように作成されたかについての情報です。
    マルチプレクサー、オーディオとビデオのコーデック、字幕が表示されます。

en: Current media / stream statistics
ja: 現在のメディア/ストリームの統計

en: Input/Read
ja: 入力/読込み

en: Media data size
ja: メディアデータサイズ

en: Demuxed data size
ja: デマルチプレクサーデータサイズ

en: Content bitrate
ja: コンテンツのビットレート

en: Discarded (corrupted)
ja: 破棄(破損)

en: Dropped (discontinued)
ja: 欠落(未継続)

en: Decoded
ja: デコード

en: blocks
ja: ブロック

en: Displayed
ja: 表示

en: frames
ja: フレーム

en: Lost
ja: 消失

en: Played
ja: 再生

en: buffers
ja: バッファー

en: Last 60 seconds
ja: 直近の60秒

en: Overall
ja: 全体

en: Current playback speed: %1
    Click to adjust
ja: 現在の再生速度: %1
    クリックで調整

en: Revert to normal play speed
ja: 通常の再生速度に戻す

en: Download cover art
ja: アートワークをダウンロードする

en: Add cover art from file
ja: ファイルからアートワークを追加

en: Choose Cover Art
ja: アートワークの選択

en: Image Files (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)
ja: 画像ファイル (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)

en: Elapsed time
ja: 経過時間

en: Total/Remaining time
ja: 合計時間/残り時間

en: Click to toggle between total and remaining time
ja: 合計時間と残り時間の切り替え(クリック)

en: Click to toggle between elapsed and remaining time
ja: 経過時間と残り時間の切り替え

en: Double click to jump to a chosen time position
ja: ダブルクリックで指定時間へ移動

en: Select a device or a VIDEO_TS directory
ja: デバイスか、VIDEO_TSディレクトリを選択します。

en: Select a device or a VIDEO_TS folder
ja: デバイスか、VIDEO_TSフォルダーを選択します。

en: Select one or multiple files
ja: ひとつ、または複数のファイルを選択します。

en: File names:
ja: ファイル名:

en: Filter:
ja: フィルター:

en: Eject the disc
ja: ディスクの取出し

en: Entry
ja: エントリー

en: Channels:
ja: チャンネル:

en: Selected ports:
ja: 選択ポート:

en: Use VLC pace
ja: VLCの速度で使用

en: TV - digital
ja: TV - デジタル

en: Tuner card
ja: チューナーカード

en: Delivery system
ja: デリバリーシステム

en: Transponder/multiplex frequency
ja: トランスポンダー/マルチプレクス周波数

en: Transponder symbol rate
ja: トランスポンダーシンボルレート

en: Bandwidth
ja: 帯域幅

en: TV - analog
ja: TV - アナログ

en: Device name
ja: デバイス名

en: Your display will be opened and played in order to stream or save it.
ja: ストリームを再生するか、保存するためにディスプレイに開かれます。

note: xgettext: frames per second
en:  f/s
ja: フレーム/秒

en: Advanced Options
ja: 詳細設定オプション

en: Double click to get media information
ja: ダブルクリックでメディア情報を表示

en: Change playlistview
ja: プレイリストのビューを変更

en: Search the playlist
ja: プレイリストを検索

en: My Computer
ja: マイコンピューター

en: Devices
ja: デバイス

en: Local Network
ja: ローカルネットワーク

en: Internet
ja: インターネット

en: Remove this podcast subscription
ja: このPodcastの視聴申込を削除

en: Do you really want to unsubscribe from %1?
ja: 本当に%1からの視聴申込を解除しますか?

en: Cover
ja: カバー

en: Create Directory
ja: ディレクトリの作成

en: Create Folder
ja: フォルダーの作成

en: Enter name for new directory:
ja: 新しいディレクトリ名の入力:

en: Enter name for new folder:
ja: 新しいフォルダーの名前を入力:

en: Rename Directory
ja: ディレクトリ名の変更

en: Rename Folder
ja: フォルダー名の変更

en: Enter a new name for the directory:
ja: 新しいディレクトリ名の入力:

en: Enter a new name for the folder:
ja: 新しいフォルダーの名前を入力:

en: Sort by
ja: 並べ替え

en: Ascending
ja: 昇順

en: Descending
ja: 逆順

en: Display size
ja: ディスプレイサイズ

en: Increase
ja: 上げる

en: Decrease
ja: 下げる

en: Playlist View Mode
ja: プレイリストの表示モード

en: Playlist is currently empty.
    Drop a file here or select a media source from the left.
ja: プレイリストがありません。
    ここにメディアファイルをドロップするか、左からメディアソースを選択してください。

en: Icons
ja: アイコン

en: Detailed List
ja: 詳細リスト

en: List
ja: リスト

en: PictureFlow
ja: 画像フロー

en: Select File
ja: ファイルの選択

en: Select or double click an action to change the associated hotkey. Use delete key to remove hotkeys.
ja: ホットキーを変更したいアクションを選択するかダブルクリックします。ホットキーの設定を解除する場合はDeleteキーを押下します。

en: in
ja: 検索対象

en: Any field
ja: いずれかのフィールド

en: Actions
ja: アクション

en: Hotkey
ja: ホットキー

en: Application level hotkey
ja: アプリケーションレベルのホットキー

en: Global
ja: [全体]

en: Desktop level hotkey
ja: デスクトップレベルのホットキー

en: Double click to change.
    Delete key to remove.
ja: ダブルクリックで変更。
    Deleteキーで削除。

en: Hotkey change
ja: ホットキー変更

en: Press the new key or combination for
ja: 新しいキーまたは、組み合わせを入力:

en: Assign
ja: 割り当て

en: Warning: this key or combination is already assigned to
ja: 警告: そのキーまたは、組み合わせは既に割り当てられています

en: Warning: <b>%1</b> is already an application menu shortcut
ja: 警告: <b>%1</b> はすでにアプリケーションメニューのショートカットにあります

en: Key or combination:
ja: キーまたは、組み合わせ

en: Key:
ja: キー:

en: Input & Codecs Settings
ja: 入力とコーデックの設定

en: Configure Hotkeys
ja: ホットキーの設定

en: Device:
ja: デバイス:

en: If this property is blank, different values
    for DVD, VCD, and CDDA are set.
    You can define a unique one or configure them 
    individually in the advanced preferences.
ja: このプロパティを未設定にすると、DVD, VCD, CDDA用にそれぞれ異なる値が設定されます。
    詳細設定オプションでそれらを個別に設定することも可能です。

en: Lowest latency
ja: 最小の遅延

en: High latency
ja: 大きな遅延

en: Higher latency
ja: より大きな遅延

en: This is VLC's skinnable interface. You can download other skins at
ja: これはスキンを使用可能なインターフェースです。スキンはダウンロード可能です。サイト:

en: VLC skins website
ja: VLCスキンのWebサイト

en: System's default
ja: システムのデフォルト

en: File associations
ja: ファイルの関連付け

en: Audio Files
ja: オーディオファイル

en: Video Files
ja: ビデオファイル

en: Playlist Files
ja: プレイリストファイル

en: &Apply
ja: 適用 (&A)

en: &Cancel
ja: キャンセル (&C)

en: Profile
ja: プロファイル

en: Edit selected profile
ja: 選択されたプロファイルを編集

en: Delete selected profile
ja: 選択されたプロファイルを削除

en: Create a new profile
ja: 新しいプロファイルを作成

en: Create
ja: 作成

en: This muxer is not provided directly by VLC: It could be missing.
ja: このマルチプレクサはVLCから提供されていません: 見つかりません。

en: This muxer is missing. Using this profile will fail
ja: このマルチプレクサが見つかりません。このプロファイルの使用は失敗します。

en:  Profile Name Missing
ja: プロファイル名が指定されていません

en: You must set a name for the profile.
ja: プロファイル名を指定しなければなりません

en: File/Directory
ja: ファイル/ディレクトリ

en: File/Folder
ja: ファイル/フォルダー

en: Source
ja: 入力元

en: Source:
ja: 入力元:

en: Type:
ja: タイプ:

en: This module writes the transcoded stream to a file.
ja: このモジュールはトランスコーディングされたストリームをファイルに書き出します。

en: Filename
ja: ファイル名

en: Save file...
ja: ファイルの保存...

en: Containers (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)
ja: コンテナー (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)

en: This module outputs the transcoded stream to a network via HTTP.
ja: このモジュールはトランスコーディングされたストリームをHTTP経由でネットワークに出力します。

en: Path
ja: パス

en: This module outputs the transcoded stream to a network via the mms protocol.
ja: このモジュールはトランスコーディングされたストリームをmmsプロトコルを使用してネットワークに出力します。

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTSP.
ja: このモジュールはトランスコーディングされたストリームをRTSPを使用してネットワークに出力します。

en: This module outputs the transcoded stream to a network via UDP.
ja: このモジュールはトランスコーディングされたストリームをUDPを使用してネットワークに出力します。

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTP.
ja: このモジュールはトランスコーディングされたストリームをRTPを使用してネットワークに出力します。

en: Base port
ja: ベースポート

en: This module outputs the transcoded stream to an Icecast server.
ja: このモジュールはトランスコーディングされたストリームをIcecastサーバーに出力します。

en: Mount Point
ja: マウントポイント

en: Login:pass
ja: ログイン:パスワード:

en: Edit Bookmarks
ja: ブックマークの編集

en: Create a new bookmark
ja: 新しいブックマークを作成

en: Delete the selected item
ja: 選択項目を削除

en: Delete all the bookmarks
ja: すべてのブックマークを削除

en: Extract
ja: 抽出

en: &Close
ja: 閉じる (&C)

en: Bytes
ja: バイト

en: Convert
ja: 変換

en: Multiple files selected.
ja: 複数のファイルが選択されました。

en: Destination
ja: 出力用URL

en: Destination file:
ja: 出力ファイル:

en: Browse
ja:  参照

en: Multiple Files Selected.
ja: 複数のファイルが選択されました。

en: Files will be placed in the same directory with the same name.
ja: ファイルは同じディレクトリに同じ名前で保存されます。

en: Append '-converted' to filename
ja: ファイル名に'-converted'を付加

en: Settings
ja: 設定

en: Display the output
ja: 出力の表示

en: This display the resulting media, but can slow things down.
ja: メディアの結果を表示しますが、遅くなります。

en: &Start
ja: 開始 (&S)

en: Containers
ja: コンテナー

en: Program Guide
ja: プログラムガイド

en: Update
ja: 更新

en:  (%1+ rated)
ja:  (%1+ 評価)

en: Errors
ja: エラー

en: Cl&ear
ja: クリア (&E)

en: Hide future errors
ja: 機能エラーを隠す

en: Adjustments and Effects
ja: 調整とエフェクト

en: Stereo Widener
ja: ステレオ広域化

en: Synchronization
ja: 同期化

en: v4l2 controls
ja: v4l2制御

en: &Save
ja: 保存 (&S)

en: Store the Password
ja: パスワードを保存

en: Privacy and Network Access Policy
ja: プライバシーとネットワークポリシー

en: <p>In order to protect your privacy, <i>VLC media player</i> does <b>not</b> collect personal data or transmit them, not even in anonymized form, to anyone.</p>
    <p>Nevertheless, <i>VLC</i> is able to automatically retrieve information about the media in your playlist from third party Internet-based services. This includes cover art, track names, artist names and other meta-data.</p>
    <p>Consequently, this may entail identifying some of your media files to third party entities. Therefore the <i>VLC</i> developers require your express consent for the media player to access the Internet automatically.</p>
ja: <p>あなたのプライバシーを保護するために <i>VLCメディアプレイヤー</i> は匿名の形式であっても個人的なデータを収集したり、送信したり <b>することはありません。</b> </p>
    <p><i>VLC</i> は第三者のインターネットベースのサービスから、プレイリストにあるメディアの情報を自動的に取得することができます。 取得される情報には、アートワーク、トラック名、アーティスト名および、その他のメタデータが含まれます。</p>
    これによって、あなたのメディアファイルが第三者に識別されることがあります。 このため、<i>VLC</i> の開発者はメディアプレイヤーがインターネットにアクセスすることに関して、あなたの明確な同意を必要としています。</p>

en: Network Access Policy
ja: ネットワークアクセスポリシー

en: Regularly check for VLC updates
ja: 定期的にVLCのアップデートを確認

en: Go to Time
ja: 指定時間に移動

en: &Go
ja: 移動 (&G)

en: Go to time
ja: 指定時間に移動

en: About
ja: VideoLANについて

en: <p>VLC media player is a free and open source media player, encoder, and streamer made by the volunteers of the <a href="http://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a> community.</p><p>VLC uses its internal codecs, works on essentially every popular platform, and can read almost all files, CDs, DVDs, network streams, capture cards and other media formats!</p><p><a href="http://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Help and join us!</span></a>
ja: <p>VLCメディアプレイヤーは<a href="http://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a> コミュニティによって開発されたフリーのオープンソースのエンコーダー、ストリーミング機能を持つメディアプレイヤーです。</p><p>VLCは様々なプラットフォームで実行可能な自身の内部コーデックを使用し、ほとんどすべてのファイル、CD、DVD、ネットワークストリーム、キャプチャーカードおよび、その他のメディア形式を読み込むことができます！</p><p><a href="http://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">一緒に参加しましょう！</span></a></p>

en: &Recheck version
ja: バージョンの再確認 (&R)

en: &Yes
ja: はい (&Y)

en: &No
ja: いいえ (&N)

en: VLC media player updates
ja: VLCメディアプレイヤーのアップデート

en: A new version of VLC (%1.%2.%3%4) is available.
ja: 新しいバージョンのVLC(%1.%2.%3%4)が利用可能です。

en: You have the latest version of VLC media player.
ja: 最新のバージョンのVLCメディアプレイヤーを使用中です。

en: An error occurred while checking for updates...
ja: アップデートの確認中にエラーが発生しました。

en: Current Media Information
ja: 現在のメディア情報

en: &General
ja: 一般 (&G)

en: &Metadata
ja: メタデータ (&M)

en: Co&dec
ja: コーデック (&d)

en: S&tatistics
ja: 統計 (&T)

en: &Save Metadata
ja: メタデータを保存 (&S)

en: Location:
ja: ロケーション:

en: Saves all the displayed logs to a file
ja: 表示されているすべてのログをファイルに保存します。

en: Save log file as...
ja: 名前を付けてログを保存...

en: Texts/Logs (*.log *.txt);; All (*.*)
ja: テキスト/ログ (*.log *.txt);; すべて (*.*)

en: Application
ja: アプリケーション

en: Cannot write to file %1:
    %2.
ja: ファイルに書き込めません。 %1:
    %2.

en: Update the tree
ja: ツリーを更新

en: Clear the messages
ja: メッセージをクリア

en: Open Media
ja: メディアを開く

en: &File
ja: ファイル (&F)

en: &Disc
ja: ディスク (&D)

en: &Network
ja: ネットワーク (&N)

en: Capture &Device
ja: キャプチャーデバイス(&D)...

en: &Select
ja: 選択 (&S)

en: &Enqueue
ja: 再生キューに追加 (&E)

en: &Play
ja: 再生 (&P)

en: &Stream
ja: ストリーム再生 (&S)

en: C&onvert
ja: 変換 (&o)

en: C&onvert / Save
ja: 変換 / 保存 (&o)

en: Open URL
ja: URLを開く

en: Enter URL here...
ja: ここでURLを入力します...

en: Please enter the URL or path to the media you want to play.
ja: 再生したいメディアのURL、またはパスを指定してください。

en: If your clipboard contains a valid URL
    or the path to a file on your computer,
    it will be automatically selected.
ja: クリップボードが有効なURL、またはコンピューター上の
    ファイルへのパスを含んでいる場合、 自動的に選択されます。

en: Plugins and extensions
ja: プラグインとエクステンション

en: Active Extensions
ja: アクティブエクステンション

en: Capability
ja: ケーパビリティ

en: Score
ja: スコア

en: &Search:
ja: 検索: (&S)

en: More information...
ja: 追加情報...

en: Reload extensions
ja: エクステンションの再読み込み

en: Skins customize player's appearance. You can activate them through preferences.
ja: スキンはプレイヤーの外観をカスタマイズします。設定からスキンを有効にすることができます。

en: Playlist parsers add new capabilities to read internet streams or extract meta data.
ja: プレイリストパーサーはインターネットストリームの読み込みまたは、メタデータを抽出する機能を追加します。

en: Service discoveries adds new sources to your playlist such as web radios, video websites, ...
ja: サービスの検出はWebラジオやビデオのWebサイトなどプレイリストに新しいソースを追加します。

en: Retrieves extra info and art for playlist items
ja: プレイリストの項目に関する追加情報とアートワークを取得

en: Extensions brings various enhancements. Check descriptions for more details
ja: エクステンションは様々な機能拡張を実現します。詳細についてはそれぞれの説明を確認してください。

en: Only installed
ja: インストール済みのみ

en: Retrieving addons...
ja: アドオンを取得中...

en: No addons found
ja: アドオンが見つかりません

en: This addon has been installed manually. VLC can't manage it by itself.
ja: このアドオンは手動でインストールされています。VLCから管理することはできません。

en: Version %1
ja: バージョン %1

en: %1 downloads
ja: %1 ダウンロード

en: &Uninstall
ja: アンインストール (&U)

en: &Install
ja: インストール (&I)

en: Version
ja: バージョン

en: Website
ja: ウェブサイト

en: Files
ja: ファイル

en: Deletes the selected item
ja: 選択項目を削除

en: Show settings
ja: 設定の表示

en: Simple
ja: シンプル

en: Switch to simple preferences view
ja: シンプルな設定に切り替えます

en: Switch to full preferences view
ja: すべての設定に切り替えます

en: Save and close the dialog
ja: ダイアログを保存して閉じる

en: &Reset Preferences
ja: 設定をリセット (&R)

en: Only show current
ja: 再生中メディアに関連するモジュールのみ表示

en: Only show modules related to current playback
ja: 現在、再生中のメディアに関連するモジュールのみ表示します。

en: Advanced Preferences
ja: 詳細設定

en: Simple Preferences
ja: シンプルな設定

en: Cannot save Configuration
ja: 設定を保存できません

en: Preferences file could not be saved
ja: 設定ファイルは保存できませんでした

en: Are you sure you want to reset your VLC media player preferences?
ja: 本当にVLCメディアプレイヤーの設定をリセットしますか?

en: Stream Output
ja: ストリーム出力

en: This wizard will allow you to stream or convert your media for use locally, on your private network, or on the Internet.
    You should start by checking that source matches what you want your input to be and then press the "Next" button to continue.
ja: このウィザードは、メディアをローカルに変換、またはプライベートネットワークやインターネット上にストリーミングすることを可能とします。
    入力元に表示されているメディアが正しければ、"次"ボタンをクリックして処理を行ってください。

en: Stream output string.
    This is automatically generated when you change the above settings,
    but you can change it manually.
ja: ストリーム出力文字列
    上記の設定を変更すると自動的に生成されます。
    手動で更新することも可能です。

en: Back
ja: 戻る

en: Toolbars Editor
ja: ツールバーエディタ

en: Toolbar Elements
ja: ツールバーの要素

en: Flat Button
ja: フラットなボタン

en: Next widget style
ja: 次のウィジェットのスタイル

en: Big Button
ja: 大きなボタン

en: Native Slider
ja: 標準スライダー

en: Main Toolbar
ja: メインツールバー

en: Above the Video
ja: ビデオの上側

en: Toolbar position:
ja: ツールバーの表示位置

en: Line 1:
ja: ライン1:

en: Line 2:
ja: ライン2:

en: Time Toolbar
ja: 時間ツールバー

en: Advanced Widget
ja: 高度なウィジェット

en: Fullscreen Controller
ja: 全画面表示コントローラー

en: New profile
ja: 新しいプロファイル

en: Delete the current profile
ja: 現在のプロファイルを削除

en: Select profile:
ja: プロファイルの選択:

en: Preview
ja: プレビュー

en: Cl&ose
ja: 閉じる (&O)

en: Profile Name
ja: プロファイル名

en: Please enter the new profile name.
ja: 新しいプロファイル名を入力してください。

en: Spacer
ja: スペース

en: Expanding Spacer
ja: スペースを拡げる

en: Splitter
ja: スプリッター

en: Time Slider
ja: 時間スライダー

en: Small Volume
ja: 最小音量

en: DVD menus
ja: DVDメニュー

en: Teletext transparency
ja: テレテキストの透明度

en: Advanced Buttons
ja: 拡張ボタン

en: Playback Buttons
ja: 再生ボタン

en: Aspect ratio selector
ja: アスペクト比セレクター

en: Speed selector
ja: 速度セレクター

en: Broadcast
ja: ブロードキャスト

en: Schedule
ja: スケジュール

en: Video On Demand ( VOD )
ja: ビデオオンデマンド (VOD)

en: Hours / Minutes / Seconds:
ja: 時 / 分 / 秒:

en: Day / Month / Year:
ja: 日/月/年

en: Repeat:
ja: リピート:

en: Repeat delay:
ja: リピートの遅延:

en:  days
ja:  日

en: I&mport
ja: インポート (&M)

en: E&xport
ja: エクスポート (&X)

en: Save VLM configuration as...
ja: ファイル名を指定してVLM設定を保存...

en: VLM conf (*.vlm);;All (*)
ja: VLM設定ファイル(*.vlm);;すべて(*.*)

en: Open VLM configuration...
ja: VLM設定を開く...

en: Broadcast:
ja: ブロードキャスト:

en: Schedule:
ja: スケジュール:

en: Open Directory
ja: ディレクトリを開く

en: Open Folder
ja: フォルダーを開く

en: Open playlist...
ja: プレイリストを開く...

en: XSPF playlist
ja: XSPFプレイリスト

en: M3U playlist
ja: M3Uプレイリスト

en: M3U8 playlist
ja: M3U8プレイリスト

en: Save playlist as...
ja: ファイル名を指定してプレイリストを保存...

en: Open subtitles...
ja: 字幕を開く...

en: Media Files
ja: メディアファイル

en: Subtitle Files
ja: 字幕ファイル

en: All Files
ja: すべてのファイル

en: Empty
ja: 空

en: Deactivate
ja: 無効化

en: Do you want to restart the playback where left off?
ja: 再生を停止した位置からの再生再開を行いますか?

en: &Continue
ja: 継続 (&C)

en: Control menu for the player
ja: プレイヤーの制御メニュー

en: Paused
ja: 一時停止

en: &Media
ja: メディア (&M)

en: P&layback
ja: 再生 (&L)

en: &Audio
ja: オーディオ (&A)

en: &Video
ja: ビデオ (&V)

en: Subti&tle
ja: 字幕 (&T)

en: Tool&s
ja: ツール (&S)

en: V&iew
ja: 表示 (&I)

en: &Help
ja: ヘルプ (&H)

en: Open &File...
ja: ファイルを開く(&F)...

en: &Open Multiple Files...
ja: 複数のファイルを開く (&O)...

en: Open &Disc...
ja: ディスクを開く (&D)...

en: Open &Network Stream...
ja: ネットワークストリームを開く (&N)...

en: Open &Capture Device...
ja: キャプチャーデバイスを開く (&C)...

en: Open &Location from clipboard
ja: クリップボードからURLを開く (&L)

en: Open &Recent Media
ja: 最近アクセスしたメディア (&R)

en: Conve&rt / Save...
ja: 変換 / 保存 (&R)...

en: &Stream...
ja: ストリーム (&S)...

en: Quit at the end of playlist
ja: プレイリストの最後で終了

en: Close to systray
ja: システムトレイにクローズ

en: &Quit
ja: 終了 (&Q)

en: &Effects and Filters
ja: エフェクトとフィルター (&E)

en: &Track Synchronization
ja: トラックの同期化 (&T)

en: Plu&gins and extensions
ja: プラグインとエクステンション (&G)

en: Customi&ze Interface...
ja: インターフェースのカスタマイズ (&Z)

en: &Preferences
ja: 設定 (&P)

en: &View
ja: 表示 (&V)

en: Play&list
ja: プレイリスト (&L)

en: Docked Playlist
ja: プレイリストをドッキング

en: Always on &top
ja: 常に手前に表示 (&T)

en: Mi&nimal Interface
ja: 最小インターフェース (&N)

en: &Fullscreen Interface
ja: 全画面表示 (&F)

en: &Advanced Controls
ja: 拡張コントロール (&A)

en: Status Bar
ja: ステータスバー

en: Visualizations selector
ja: 視覚化選択

en: &Increase Volume
ja: 音量を上げる (&I)

en: D&ecrease Volume
ja: 音量を下げる (&E)

en: &Mute
ja: ミュート (&M)

en: Audio &Device
ja: オーディオデバイス (&D)

en: Audio &Track
ja: オーディオトラック (&T)

en: &Stereo Mode
ja: ステレオモード (&S)

en: &Visualizations
ja: 視覚化 (&V)

en: Add &Subtitle File...
ja: 字幕ファイルの追加 (&S)...

en: Sub &Track
ja: 字幕トラック (&T)

en: Video &Track
ja: ビデオトラック (&T)

en: &Fullscreen
ja: 全画面表示 (&F)

en: Always Fit &Window
ja: 常にウィンドウに合わせて表示 (&W)

en: Set as Wall&paper
ja: 壁紙として設定 (&P)

en: &Zoom
ja: ズーム (&Z)

en: &Aspect Ratio
ja: アスペクト比 (&A)

en: &Crop
ja: クロッピング (&C)

en: &Deinterlace
ja: デインターレース (&D)

en: &Deinterlace mode
ja: デインターレースモード (&D)

en: Take &Snapshot
ja: スナップショットを撮る (&S)

en: T&itle
ja: タイトル (&I)

en: &Chapter
ja: チャプター (&C)

en: &Program
ja: プログラム (&P)

en: &Manage
ja: 管理 (&M)

en: Check for &Updates...
ja: アップデートの確認 (&U)...

en: &Stop
ja: 停止 (&S)

en: Pre&vious
ja: 前へ (&V)

en: Ne&xt
ja: 次へ (&X)

en: Sp&eed
ja: 速度 (&E)

en: &Faster
ja: 速く (&F)

en: N&ormal Speed
ja: 通常再生 (&O)

en: Slo&wer
ja: ゆっくり (&W)

en: &Jump Forward
ja: 少し先に進む (&J)

en: Jump Bac&kward
ja: 少し前に戻る (&K)

en: Open &Network...
ja: ネットワークを開く (&N)...

en: Leave Fullscreen
ja: 全画面表示の解除

en: &Playback
ja: 再生 (&P)

en: &Hide VLC media player in taskbar
ja: タスクバーからVLCメディアプレイヤーを隠す (&H)

en: Sho&w VLC media player
ja: VLCメディアプレイヤーの表示(&w)

en: &Open Media
ja: メディアを開く (&O)

en: &Clear
ja: クリア (&C)

en: &Renderer
ja: レンダラー (&R)

en: Scanning...
ja: 検索中...

en: Show advanced preferences over simple ones
ja: シンプルな設定表示に替えてすべての設定を表示

en: Show advanced preferences and not simple preferences when opening the preferences dialog.
ja: 設定ダイアログを表示する際、シンプルな設定ではなく、すべての設定を表示します。

en: Systray icon
ja: システムトレイアイコン

en: Show an icon in the systray allowing you to control VLC media player for basic actions.
ja: VLCメディアプレイヤーに対する基本のアクション操作が可能なアイコンをシステムトレイに表示します。

en: Start VLC with only a systray icon
ja: システムトレイのアイコンのみでVLCを起動

en: VLC will start with just an icon in your taskbar.
ja: VLCはタスクバー上のアイコンのみで起動します。

en: Show playing item name in window title
ja: ウィンドウタイトルに再生中の項目名を表示

en: Show the name of the song or video in the controller window title.
ja: コントローラーのウィンドウタイトルに、曲、またはビデオの名前を表示します。

en: Show notification popup on track change
ja: トラックの変更時、ポップアップで通知

en: Show a notification popup with the artist and track name when the current playlist item changes, when VLC is minimized or hidden.
ja: VLCが最小化もしくは、隠されている時に現在のプレイリストの項目が変更されるとアーティストとトラック名を通知するポップアップを表示します。

en: Windows opacity between 0.1 and 1
ja: ウィンドウの不透明度(0.1～1)

en: Sets the windows opacity between 0.1 and 1 for main interface, playlist and extended panel. This option only works with Windows and X11 with composite extensions.
ja: メインインターフェースウィンドウとプレイリスト、拡張パネルの不透明度を0.1～1の間で指定します。このオプションはWindowsとX11上で複数のエクステンションとあわせて動作します。

en: Fullscreen controller opacity between 0.1 and 1
ja: 全画面表示コントローラーの不透明度(0.1～1)

en: Sets the fullscreen controller opacity between 0.1 and 1 for main interface, playlist and extended panel. This option only works with Windows and X11 with composite extensions.
ja: 全画面表示コントローラーの不透明度を0.1～1の間で指定します。このオプションはWindowsとX11上で複数のエクステンションとあわせて動作します。

en: Show unimportant error and warnings dialogs
ja: 重要でないエラーと警告ダイアログを表示

en: Activate the updates availability notification
ja: アップデート通知の有効化

en: Activate the automatic notification of new versions of the software. It runs once every two weeks.
ja: 新しいバージョンのソフトウェアが公開された場合の自動通知を有効にします。二週間ごとに確認を行います。

en: Number of days between two update checks
ja: アップデートのチェックを行う間隔

en: Ask for network policy at start
ja: 起動時にネットワークポリシーを確認

en: Save the recently played items in the menu
ja: メニューにある最近再生された項目を保存

en: List of words separated by | to filter
ja: '|'で区切られたフィルタリングする単語のリスト

en: Regular expression used to filter the recent items played in the player.
ja: プレイヤーの最近再生された項目を正規表現でフィルタリングします。

en: Define the colors of the volume slider
ja: ボリュームスライダーの色

en: Define the colors of the volume slider
    By specifying the 12 numbers separated by a ';'
    Default is '255;255;255;20;226;20;255;176;15;235;30;20'
    An alternative can be '30;30;50;40;40;100;50;50;160;150;150;255'
ja: ボリュームスライダーの色を設定します。
    12の数字をセミコロン(;)で区切って指定します。
    デフォルトは'255;255;255;20;226;20;255;176;15;235;30;20'です。
    '30;30;50;40;40;100;50;50;160;150;150;255'も使用可能です。

en: Selection of the starting mode and look
ja: 起動時のモードと外観の選択

en: Start VLC with:
     - normal mode
     - a zone always present to show information as lyrics, album arts...
     - minimal mode with limited controls
ja: VLCの起動方法:
    - ノーマルモード
    - 詩やアルバムアート...などを常にゾーンに表示
    - 最小化モード（最低限度の制御）

en: Show a controller in fullscreen mode
ja: 全画面表示モードでコントローラーを表示

en: Embed the file browser in open dialog
ja: '開く'ダイアログにファイルブラウザーを埋め込む

en: Define which screen fullscreen goes
ja: 全画面表示をするスクリーンの定義

en: Screennumber of fullscreen, instead of same screen where interface is.
ja: インターフェースと同じスクリーンではなく、全画面表示をするスクリーン番号を指定します。

en: Load extensions on startup
ja: 起動時にエクステンションをロード

en: Automatically load the extensions module on startup.
ja: 起動時にエクステンションモジュールを自動的にロードします。

en: Start in minimal view (without menus)
ja: 最小表示(メニューがない小さな外観)で起動

en: Display background cone or art
ja: バックグラウンドコーン、またはアートの表示

en: Display background cone or current album art when not playing. Can be disabled to prevent burning screen.
ja: 再生中でない場合、バックグラウンドコーン、またはアルバムアートを表示します。画面の焼き付きを防止することが可能です。

en: Expanding background cone or art
ja: バックグランドコーン、またはアートの拡大

en: Background art fits window's size.
ja: バックグラウンドアートをウィンドウサイズに合わせる

en: Ignore keyboard volume buttons.
ja: キーボードの音量ボタンを無視

en: With this option checked, the volume up, volume down and mute buttons on your keyboard will always change your system volume. With this option unchecked, the volume buttons will change VLC's volume when VLC is selected and change the system volume when VLC is not selected.
ja: このオプションが選択された場合、キーボード上の音量変更とミュートボタンは常にシステムの音量を変更するようになります。このオプションが選択されていない場合は、キーボード上の音量ボタンはVLCが選択されている時はVLCの音量を変更し、VLCが選択されていない時はシステムの音量を変更します。

en: When to raise the interface
ja: インターフェースを手前に表示するタイミング

en: This option allows the interface to be raised automatically when a video/audio playback starts, or never.
ja: ビデオ/オーディオの再生開始時に自動的にインターフェースを手前に表示するかしないかを指定します。

en: Fullscreen controller mouse sensitivity
ja: 全画面表示コントローラーのマウス感度

en: When minimized
ja: 最小化時

en: Qt interface
ja: Qtインターフェース

en: errors
ja: エラー

en: warnings
ja: 警告

en: debug
ja: デバッグ

[ctx: Tooltip|Clear]
en: Clear
ja: クリア

en: Open a skin file
ja: スキンファイルを開く

en: Skin files |*.vlt;*.wsz;*.xml
ja: スキンファイル |*.vlt;*.wsz;*.xml|

en: Playlist Files |
ja: プレイリストファイル |

en: |All Files |*
ja: |すべてのファイル |*

en: Open playlist
ja: プレイリストを開く

en: Save playlist
ja: プレイリストを保存

en: XSPF playlist |*.xspf|M3U file |*.m3u|HTML playlist |*.html
ja: XSPFプレイリスト |*.xspf|M3Uファイル |*.m3u|HTMLプレイリスト |*.html

en: Skin to use
ja: 使用するスキン

en: Path to the skin to use.
ja: 使用するスキンのパスを指定します。

en: Config of last used skin
ja: 最後に使用したスキンの設定

en: Windows configuration of the last skin used. This option is updated automatically, do not touch it.
ja: 最後に使用されたスキンのウィンドウ設定です。このオプションは自動的に更新されるため、変更しないでください。

en: Show a systray icon for VLC
ja: VLCのアイコンをシステムトレイで表示します。

en: Show VLC on the taskbar
ja: タスクバーにVLCを表示

en: Enable transparency effects
ja: 透過エフェクトの有効化

en: You can disable all transparency effects if you want. This is mainly useful when moving windows does not behave correctly.
ja: すべての透過エフェクトを無効にすることが可能です。このオプションは、ウィンドウ移動が正常に動作しない場合に有効です。

en: Use a skinned playlist
ja: スキン化されたプレイリストの使用

en: Display video in a skinned window if any
ja: スキンウィンドウにビデオを表示

en: When set to 'no', this parameter is intended to give old skins a chance to play back video even though no video tag is implemented
ja: 'なし'が設定されると、このパラメーターは、古いスキンにビデオタグが実装されていなくても、ビデオを再生することができるようにします。

en: Skinnable Interface
ja: スキン化インターフェース

en: Select skin
ja: スキン選択

en: Open skin...
ja: スキンを開く...

en: Brightness threshold
ja: 明るさの閾値

en: When this mode is enabled, pixels will be shown as black or white. The threshold value will be the brightness defined below.
ja: このモードが有効化された場合、ピクセルは黒色か白色で表示されます。閾値は上で設定される明るさです。

en: Image contrast (0-2)
ja: 画像コントラスト(0～2)

en: Set the image contrast, between 0 and 2. Defaults to 1.
ja: 画像のコントラストを0～2の範囲で指定します。デフォルトは1です。

en: Image hue (0-360)
ja: 画像の色相(0～360)

en: Set the image hue, between 0 and 360. Defaults to 0.
ja: 画像の色相を0～360の範囲で設定します。デフォルトは0です。

en: Image saturation (0-3)
ja: 画像の彩度(0～3)

en: Set the image saturation, between 0 and 3. Defaults to 1.
ja: 画像の彩度を0～3の範囲で設定します。デフォルトは1です。

en: Image brightness (0-2)
ja: 画像の明るさ(0～2)

en: Set the image brightness, between 0 and 2. Defaults to 1.
ja: 画像の明るさを0～2の範囲で設定します。デフォルトは1です。

en: Image gamma (0-10)
ja: 画像のガンマ(0～10)

en: Set the image gamma, between 0.01 and 10. Defaults to 1.
ja: 画像のガンマを0.01～10の範囲で設定します。デフォルトは1です。

en: Direct3D9 adjust filter
ja: Direct3D9調整フィルター

en: Decode frames directly into RPI VideoCore instead of host memory.
ja: ホストのメモリーではなくRPI VideoCoreにフレームを直接デコードします。

en: Decode frames directly into RPI VideoCore instead of host memory. This option must only be used with the MMAL video output plugin.
ja: ホストのメモリーではなくRPI VideoCoreにフレームを直接デコードします。このオプションはMMALビデオ出力プラグインとともに使用されるべきです。

en: MMAL decoder
ja: MMALデコーダー

en: MMAL-based decoder plugin for Raspberry Pi
ja: Raspberry Pi用のMMALベースデコーダープラグイン

en: Use QPUs for advanced HD deinterlacing.
ja: 拡張HDデインターレースのQPUを使用

en: Make use of the QPUs to allow higher quality deinterlacing of HD content.
ja: HDコンテンツのデインターレースにQPUを使用し高品質化します。

en: MMAL deinterlace
ja: MMAデインターレース

en: MMAL-based deinterlace filter plugin
ja: MMALベースのデインターレースフィルタープラグイン

en: VideoCore layer where the video is displayed.
ja: ビデオが表示されるVideoCoreレイヤー

en: VideoCore layer where the video is displayed. Subpictures are displayed directly above and a black background directly below.
ja: ビデオが表示されるVideoCoreレイヤー。サブピクチャーは上部に直接表示され、黒い背景は直接下部に表示されます。

en: Blank screen below video.
ja: ビデオの下にブランクスクリーン

en: Render blank screen below video. Increases VideoCore load.
ja: ビデオの下にブランクスクリーンを表示します。VideoCoreの読み込みを増加します。

en: Adjust HDMI refresh rate to the video.
ja: ビデオに対してHDMIリフレッシュレートを調整

en: Force interlaced video mode.
ja: インターレースビデオモードにします。

en: Force the HDMI output into an interlaced video mode for interlaced video content.
ja: インターレースビデオコンテンツのインターレースビデオモードにHDMI出力を指定します。

en: MMAL-based vout plugin for Raspberry Pi
ja: Raspberry Pi用のMMALベースvoutプラグイン

en: VAAPI filters
ja: VAAPIフィルター

en: Video Accelerated API filters
ja: ビデオアクセラレーションAPIフィルター

en: VDPAU adjust video filter
ja: VDPAU調整ビデオフィルター

en: VDPAU video decoder
ja: VDPAUビデオデコーダー

en: Temporal-spatial
ja: 一時-スペーシャル

en: VDPAU surface conversions
ja: VDPAUサーフェース変換

en: Deinterlacing algorithm
ja: デインターレースアルゴリズム

en: Inverse telecine
ja: 反転Telecine

en: Deinterlace chroma skip
ja: デインターレースクロマスキップ

en: Whether temporal deinterlacing applies to luma only
ja: 輝度のみデインターレースを仮適用

en: Noise reduction level
ja: ノイズリダクションレベル

en: Scaling quality
ja: スケーリング品質

en: High quality scaling level
ja: 高品質スケーリングレベル

en: VDPAU deinterlacing filter
ja: VDPAUデインターレース

en: VDPAU output
ja: VDPAU出力

en: VDPAU sharpen video filter
ja: VDPAUシャープネスビデオフィルター

en: File keystore (plaintext)
ja: ファイルキーストア (プレーンテキスト)

en: Secrets are stored on a file without any encryption
ja: 秘密鍵を暗号化せずにファイルに保存

en: Crypt keystore
ja: 暗号キーストア

en: Secrets are stored encrypted on a file
ja: 秘密鍵を暗号化してファイルに保存

en: No
ja: いいえ

en: Any
ja: いずれも

en: System default
ja: システムデフォルト

en: After first unlock
ja: 最初のロック解除後

en: After first unlock, on this device only
ja: 解除後、このデバイスのみ

en: When passcode set, on this device only
ja: パスコード設定時、このデバイスのみ

en: Always, on this device only
ja: 常にこのデバイスのみ

en: When unlocked
ja: ロック解除された時

en: When unlocked, on this device only
ja: ロック解除時、このデバイスのみ

en: Synchronize stored items
ja: 保存されている項目を同期化

en: Synchronizes stored items via iCloud Keychain if enabled in the user domain.
ja: ユーザードメイン配下でiCloudのキーチェーンが有効化されている場合、iCloudのキーチェーン経由で保存された項目を同期化

en: Accessibility type for all future passwords saved to the Keychain
ja: 将来のすべてのパスワードのアクセスタイプをキーチェーンに保存

en: Keychain access group
ja: キーチェーンアクセスグループ

en: Keychain access group as defined by the app entitlements.
ja: キーチェーンのアクセスグループをアプリケーション資格によってアクセス拒否にします。

en: Keychain keystore
ja: キーチェーンキーストア

en: Keystore for iOS, Mac OS X and tvOS
ja: iOS, Mac OS XおよびtvOS向けキーストア

en: KWallet keystore
ja: KWalletキーストア

en: Secrets are stored via KWallet
ja: 秘密鍵をKWallet経由で保存

en: Memory keystore
ja: メモリーキーストア

en: Secrets are stored in memory
ja: 秘密鍵をメモリに保存

en: libsecret keystore
ja: libsecretキーストア

en: Secrets are stored via libsecret
ja: 秘密鍵をlibsecret経由で保存

en: Android log
ja: Androidログ

en: Android log using logcat
ja: logcatを使用したAndroidログ

en: Be quiet
ja: 出力の抑制

en: Turn off all messages on the console.
ja: コンソールメッセージをすべてオフにします。

en: Console log
ja: コンソールログ

en: Console logger
ja: コンソールロガー

en: Info
ja: 情報

en: Debug
ja: デバッグ

en: Log to file
ja: ファイルにログを記録

en: Log all VLC messages to a text file.
ja: すべてのVLCのメッセージをテキストファイルに記録します。

en: Log filename
ja: ログファイル名

en: Specify the log filename.
ja: ログファイル名を指定します。

en: Log format
ja: ログ形式

en: Specify the logging format.
ja: ログ形式を指定してください。

en: Verbosity
ja: メッセージ出力レベル

en: Select the logging verbosity or default to use the same verbosity given by --verbose.
ja: ログ出力レベルを指定するか、-verbose指定と同じデフォルト設定にするかを選択

en: Logger
ja: ロガー

en: File logger
ja: ファイルロガー

en: Journal
ja: ジャーナル

en: SystemD journal logger
ja: SystemDジャーナルロガー

en: System log (syslog)
ja: システムログ (syslog)

en: Emit log messages through the POSIX system log.
ja: ログメッセージをPOSIXシステムログ経由で送出する。

en: Debug messages
ja: デバッグメッセージ

en: Include debug messages in system log.
ja: システムログにデバッグメッセージを含ませます。

en: Identity
ja: 識別

en: Process identity in system log.
ja: システムログでプロセスを識別します。

en: Facility
ja: ファシリティ

en: System logging facility.
ja: システムロギングのファシリティ

en: System logger (syslog)
ja: システムロガー (syslog)

en: Extension not responding!
ja: 拡張機能が応答しません!

en: Extension '%s' does not respond.
    Do you want to kill it now?
ja: 拡張機能 '%s' が応答しません。
    強制終了しますか?

en: <p>Password for Web interface has not been set.</p><p>Please use --http-password, or set a password in </p><p>Preferences &gt; All &gt; Main interfaces &gt; Lua &gt; Lua HTTP &gt; Password.</p>
ja: <p>Webインターフェースのパスワードが設定されてません。</p><p>--http-password を使用するか、</p><p>設定 &gt; All &gt; メインインターフェース &gt; Lua &gt; Lua HTTP &gt; パスワードで設定してください。</p>

en: Lua interface
ja: Luaインターフェース

en: Lua interface module to load
ja: ロードするLuaインターフェースモジュールを指定します。

en: Lua interface configuration
ja: Luaインターフェース設定

en: Lua interface configuration string. Format is: '["<interface module name>"] = { <option> = <value>, ...}, ...'.
ja: Luaインターフェース設定の文字列を指定します。形式は: '["<インターフェースモジュール名>"] = { <オプション> = <値>, ...}, ...'です。

en: A single password restricts access to this interface.
ja: このインターフェースへのアクセスを制限する単一のパスワード。

en: Source directory
ja: ソースディレクトリ

en: Directory index
ja: ディレクトリインデックス

en: Allow to build directory index
ja: ディレクトリインデックスの構築を許可

en: This is the host on which the interface will listen. It defaults to all network interfaces (0.0.0.0). If you want this interface to be available only on the local machine, enter "127.0.0.1".
ja: VLMリモートコントロールインターフェースで使用するアドレスとポートを指定します。デフォルトは、0.0.0.0ですべてのネットワークインターフェースです。ローカルマシン上のインターフェースのみ使用する場合、127.0.0.1を指定してください。

en: This is the TCP port on which this interface will listen. It defaults to 4212.
ja: このインターフェースがlistenするTCPのポート番号を指定します。デフォルトは4212です。

en: CLI input
ja: CLI入力

en: Accept commands from this source. The CLI defaults to stdin ("*console"), but can also bind to a plain TCP socket ("localhost:4212") or use the telnet protocol ("telnet://0.0.0.0:4212")
ja: このソースからのコマンドを受け付けます。標準入力へのCLIのデフォルトは、("*console") ですが、プレーンなTCPソケット ("localhost:4212") にバインドしたり、 telnetプロトコル ("telnet://0.0.0.0:4212") を使用することも可能です。

en: Lua interpreter
ja: Luaインタープリター

en: Command-line interface
ja: コマンドラインインターフェース

en: Lua Meta Fetcher
ja: Luaメタフェッチャー

en: Fetch meta data using lua scripts
ja: luaスクリプトを使用してメタデータを取得

en: Lua Meta Reader
ja: Luaメタリーダー

en: Read meta data using lua scripts
ja: luaスクリプトを使用してメタデータを読み込み

en: Lua Playlist
ja: Luaプレイリスト

en: Lua Playlist Parser Interface
ja: Luaプレイリストの解析インターフェース

en: Lua Art
ja: Luaアート

en: Fetch artwork using lua scripts
ja: luaスクリプトで使用するアートワークを取得する

en: Lua Extension
ja: Luaエクステンション

en: Lua SD Module
ja: Lua SDモジュール

en: Folder meta data
ja: フォルダーのメタデータ

en: Album art filename
ja: アルバムアートファイル名

en: Filename to look for album art in current directory
ja: アルバムアートを検索するカレントディレクトリ内のファイル名を指定します。

en: Blues
ja: ブルース

en: Classic Rock
ja: クラッシックロック

en: Country
ja: カウントリー

en: Disco
ja: ディスコ

en: Funk
ja: ファンク

en: Hip-Hop
ja: ヒップホップ

en: Jazz
ja: ジャズ

en: Metal
ja: メタル

en: New Age
ja: ニューエイジ

en: Oldies
ja: オールディーズ

en: Other
ja: その他

en: Rap
ja: ラップ

en: Industrial
ja: インダストリアル

en: Alternative
ja: オルタナティブ

en: Death Metal
ja: デスメタル

en: Soundtrack
ja: サウンドトラック

en: Euro-Techno
ja: ユーロ・テクノ

en: Ambient
ja: アンビエント

en: Trip-Hop
ja: トリップ・ホップ

en: Vocal
ja: ボーカル

en: Jazz+Funk
ja: ジャズ+ファンク

en: Fusion
ja: フュージョン

en: Trance
ja: トランス

en: Instrumental
ja: インストルメンタル

en: Acid
ja: アシッド

en: House
ja: ハウス

en: Sound Clip
ja: サウンドクリップ

en: Gospel
ja: ゴスペル

en: Noise
ja: ノイズ

en: Alternative Rock
ja: オルタナティブロック

en: Bass
ja: バス

en: Soul
ja: ソウル

en: Punk
ja: パンク

en: Instrumental Pop
ja: インストルメンタルポップ

en: Instrumental Rock
ja: インストルメンタルロック

en: Ethnic
ja: エスニック

en: Gothic
ja: ゴシック

en: Techno-Industrial
ja: テクノ-インダストリアル

en: Electronic
ja: エレクトロニック

en: Pop-Folk
ja: ポップ・フォーク

en: Eurodance
ja: ユーロダンス

en: Comedy
ja: コメディ

en: Cult
ja: カルト

en: Gangsta
ja: ギャングスターラップ

en: Top 40
ja: トップ40

en: Christian Rap
ja: クリスチャンラップ

en: Pop/Funk
ja: ポップ/ファンク

en: Jungle
ja: ジャングル

en: Native American
ja: アメリカン

en: Cabaret
ja: キャバレー

en: New Wave
ja: ニューウェーブ

en: Rave
ja: レイヴ

en: Showtunes
ja: ショーチューン

en: Trailer
ja: トレーラー

en: Lo-Fi
ja: ローファイ

en: Tribal
ja: トライバル

en: Acid Punk
ja: アシッドパンク

en: Acid Jazz
ja: アシッドジャズ

en: Polka
ja: ポルカ

en: Retro
ja: レトロ

en: Musical
ja: ミュージカル

en: Rock & Roll
ja: ロックンロール

en: Hard Rock
ja: ハードロック

en: Folk
ja: フォーク

en: Folk-Rock
ja: フォークロック

en: National Folk
ja: ナショナルフォーク

en: Swing
ja: スウィング

en: Fast Fusion
ja: ファストフュージョン

en: Revival
ja: リバイバル

en: Celtic
ja: ケルト

en: Bluegrass
ja: ブルーグラス

en: Avantgarde
ja: アバンギャルド

en: Gothic Rock
ja: ゴシックロック

en: Progressive Rock
ja: プログレッシブロック

en: Psychedelic Rock
ja: サイケデリックロック

en: Symphonic Rock
ja: シンフォニックロック

en: Slow Rock
ja: スローロック

en: Big Band
ja: ビッグバンド

en: Easy Listening
ja: イージーリスニング

en: Acoustic
ja: アコースティック

en: Humour
ja: ユーモア

en: Speech
ja: スピーチ

en: Chanson
ja: シャンソン

en: Opera
ja: オペラ

en: Chamber Music
ja: 室内楽

en: Sonata
ja: ソナタ

en: Symphony
ja: シンフォニー

en: Porn Groove
ja: ポルノ

en: Satire
ja: 風刺

en: Slow Jam
ja: ソロージャム

en: Tango
ja: タンゴ

en: Samba
ja: サンバ

en: Folklore
ja: 民族音楽

en: Ballad
ja: バラード

en: Power Ballad
ja: パワーバラード

en: Rhythmic Soul
ja: リズミックソウル

en: Freestyle
ja: フリースタイル

en: Duet
ja: デュエット

en: Punk Rock
ja: パンクロック

en: Drum Solo
ja: ドラムソロ

en: Acapella
ja: アカペラ

en: Euro-House
ja: ユーロホール

en: Dance Hall
ja: ダンスホール

en: Goa
ja: ゴア

en: Drum & Bass
ja: ドラム & ベース

en: Club - House
ja: クラブ - ハウス

en: Hardcore
ja: ハードコア

en: Indie
ja: インディーズ

en: BritPop
ja: ブリットポップ

en: Negerpunk
ja: ニグロパンク

en: Polsk Punk
ja: ポーランドパンク

en: Beat
ja: ビート

en: Christian Gangsta Rap
ja: ギャングスターラップ

en: Heavy Metal
ja: ヘビーメタル

en: Black Metal
ja: ブラックメタル

en: Crossover
ja: クロスオーバー

en: Contemporary Christian
ja: コンテンポラリークリスチャン

en: Christian Rock
ja: クリスチャンロック

en: Merengue
ja: メレンゲ

en: Salsa
ja: サルサ

en: Thrash Metal
ja: スラッシュメタル

en: Anime
ja: アニメ

en: JPop
ja: Jポップ

en: Synthpop
ja: シンセサイザーポップ

en: addons local storage
ja: ローカルストレージアドオン

en: Addons local storage installer
ja: ローカルストレージアドオンインストーラー

en: Addons local storage lister
ja: ローカルストレージリスターアドオン

en: Videolan.org's addons finder
ja: Videolan.orgアドオン検索

en: addons.videolan.org addons finder
ja: addons.videolan.orgアドオン検索

en: Videolan.org's single archive addons finder
ja: Videolan.orgシングルアーカイブアドオン検索

en: single .vlp archive addons finder
ja: シングル .vlp アーカイブアドオン検索

en: The username of your last.fm account
ja: last.fmアカウントのユーザー名を指定します。

en: The password of your last.fm account
ja: last.fmアカウントのパスワードを指定します。

en: The URL set for an alternative scrobbler engine
ja: 代替のscrobblerエンジンのURLのセットを指定します。

en: Audioscrobbler
ja: オーディオScrobbler

en: Submission of played songs to last.fm
ja: last.fmへ再生した曲を送信

en: last.fm: Authentication failed
ja: last.fm: 認証に失敗しました

en: last.fm username or password is incorrect. Please verify your settings and relaunch VLC.
ja: last.fmのユーザー名、またはパスワードが正しくありません。設定を確認し、VLCを再起動してください。

en: Last.fm username not set
ja: Last.fmのユーザー名が設定されていません

en: Please set a username or disable the audioscrobbler plugin, and restart VLC.
    Visit http://www.last.fm/join/ to get an account.
ja: ユーザー名を指定するか、audioscrobblerプラグインを無効にし、VLCを再起動してください。
    アカウントを取得するためには、http://www.last.fm/join/ へアクセスしてください。

en: Track fingerprinter (based on Acoustid)
ja: フィンガープリントトラック (Acoustidベース)

en: However, the security certificate presented by the server is unknown and could not be authenticated by any trusted Certificate Authority.
ja: サーバーが提示したセキュリティ証明書は不明であり、信頼された証明機関では認証できませんでした。

en: However, the security certificate presented by the server changed since the previous visit and was not authenticated by any trusted Certificate Authority.
ja: サーバーが提示したセキュリティ証明書は前回のアクセスから変更されたため、信頼された証明機関では認証されませんでした。

en: Abort
ja: アボート

en: View certificate
ja: 証明書の表示

en: Insecure site
ja: 安全でないサイト

en: You attempted to reach %s. %s
    This problem may be stem from an attempt to breach your security, compromise your privacy, or a configuration error.
    
    If in doubt, abort now.
ja: %s. %sへのアクセスを試みました。
    この問題は、セキュリティ違反、プライバシーの侵害、または構成エラーの原因となる可能性があります。
    
    疑わしい場合、直ちに終了してください。

en: Accept 24 hours
ja: 24時間のみ受け入れ

en: Accept permanently
ja: 永続的に受け入れ

en: This is the certificate presented by %s:
    %s
    
    If in doubt, abort now.
ja: この証明書は %s によって提示:
    %s
    
    疑わしい場合には、直ちに終了してください。

en: Use system trust database
ja: システムで信頼されたデータベースの使用

en: Trust the root certificates of Certificate Authorities stored in the operating system trust database to authenticate TLS sessions.
ja: TLSセッションの認証にOSの信頼されるデータベースに保管されている認証局のルート証明書を信頼します。

en: Trust directory
ja: 信頼するディレクトリ

en: Trust the root certificates of Certificate Authorities stored in the specified directory to authenticate TLS sessions.
ja: TLSセッションの認証に指定されたディレクトリに保管されている認証局のルート証明書を信頼します。

en: TLS cipher priorities
ja: TLS cipher優先度

en: Ciphers, key exchange methods, hash functions and compression methods can be selected. Refer to GNU TLS documentation for detailed syntax.
ja: Chipher、鍵交換方式、ハッシュ機能と圧縮方式が選択可能です。詳細な文法については、GLU TLSドキュメントを参照してください。

en: Performance (prioritize faster ciphers)
ja: 性能(高速なcipherを優先)

en: Secure 128-bits (exclude 256-bits ciphers)
ja: セキュア128ビット(256ビットcipherを除く)

en: Secure 256-bits (prioritize 256-bits ciphers)
ja: セキュア256ビット(256ビットcipherを優先)

en: GNU TLS transport layer security
ja: GnuTLSトランスポートレイヤーのセキュリティ

en: GNU TLS server
ja: GnuTLSサーバー

en: Playing some media.
ja: メディアを再生中。

en: D-Bus screensaver
ja: D-Bus スクリーンセーバー

en: D-Bus screen saver inhibition
ja: D-Bus スクリーンセーバーを無効

en: XDG-screensaver
ja: XDGスクリーンセーバー

en: XDG screen saver inhibition
ja: XDGスクリーンセーバーの抑止

en: Logging
ja: ロギング

en: File logging
ja: ファイルへのロギング

en: M3U playlist export
ja: M3Uプレイリストのエクスポート

en: M3U8 playlist export
ja: M3U8プレイリストのエクスポート

en: XSPF playlist export
ja: XSPFプレイリストのエクスポート

en: HTML playlist export
ja: HTMLプレイリストのエクスポート

en: Maximum number of connections
ja: 接続最大数

en: This limits the maximum number of clients that can connect to the RTSP VOD. 0 means no limit.
ja: RTSP VODサーバーに接続できる最大クライアント数を指定します。0は無制限を意味します。

en: MUX for RAW RTSP transport
ja: RAW RTSPトランスポートのマルチプレクサー

en: Sets the timeout option in the RTSP session string
ja: RTSPセッションストリングのタイムアウトオプション指定

en: Defines what timeout option to add to the RTSP session ID string. Setting it to a negative number removes the timeout option entirely. This is needed by some IPTV STBs (such as those made by HansunTech) which get confused by it. The default is 5.
ja: RTSPセッションIDストリングに追加するタイムアウトオプションを設定します。負の値を指定するとタイムアウトオプションを除外します。このオプションによって問題を生じるHansunTech製のIPTVセットトップボックスなどでは、オプションを削除する必要があります。

en: Legacy RTSP VoD server
ja: レガシーRTSP VoDサーバー

en: TLS support for OS X and iOS
ja: OS XおよびiOS向けTLSサポート

en: TLS server support for OS X
ja: OS X向けTLSサーバーサポート

en: You attempted to reach %s. However the security certificate presented by the server is unknown and could not be authenticated by any trusted Certification Authority. This problem may be caused by a configuration error or an attempt to breach your security or your privacy.
    
    If in doubt, abort now.
ja: %sへのアクセスを試みましたが、サーバーが提示したセキュリティ証明書は不明であり、信頼された証明機関では認証できませんでした。この問題は、構成エラーやセキュリティまたはプライバシーを侵害しようとした場合に発生することがあります。
    
    疑わしい場合、直ちに終了してください。

en: Accept certificate temporarily
ja: 証明書を一時的に受け入れ

en: Stats
ja: 統計

en: Stats encoder function
ja: エンコーダー機能の統計

en: Stats decoder
ja: デコーダー統計

en: Stats decoder function
ja: デコーダー機能の統計

en: Stats demux
ja: デマルチプレクサー統計

en: Stats demux function
ja: デマルチプレクサー機能の統計

en: XML Parser (using libxml2)
ja: XMLパーサー(libxml2使用)

en: Title to put in ASF comments.
ja: ASFコメントに入力するタイトルを指定します。

en: Author to put in ASF comments.
ja: ASFコメントに入力する作成者を指定します。

en: Copyright string to put in ASF comments.
ja: ASFコメントに入力する著作権表示を指定します。

en: Comment
ja: コメント

en: Comment to put in ASF comments.
ja: ASFのコメントに入力するコメントを指定します。

en: "Rating" to put in ASF comments.
ja: ASFのコメントに入力する評価を指定します。

en: Packet Size
ja: パケットサイズ

en: ASF packet size -- default is 4096 bytes
ja: ASFパケットサイズを指定します。(デフォルトは4096バイト)

en: Bitrate override
ja: ビットレートの上書き

en: Do not try to guess ASF bitrate. Setting this, allows you to control how Windows Media Player will cache streamed content. Set to audio+video bitrate in bytes
ja: ASFのビットレートは推測で指定しないでください。この値はWindowsメディアプレイヤーがストリーム配信されたコンテンツをどのようにキャッシュするか制御することが可能です。オーディオとビデオのビットレートをbytesで指定します。

en: ASF muxer
ja: ASFマルチプレクサー

en: Unknown Video
ja: 不明なビデオ

en: Subject
ja: 題名

en: Encoder
ja: エンコーダー

en: AVI muxer
ja: AVIマルチプレクサー

en: Dummy/Raw muxer
ja: ダミー/Rawマルチプレクサー

en: Create "Fast Start" files
ja: "高速スタート"ファイルの作成

en: Create "Fast Start" files. "Fast Start" files are optimized for downloads and allow the user to start previewing the file while it is downloading.
ja: "高速スタート"ファイルを作成します。"高速スタート"ファイルはダウンロードを最適化し、ユーザーにファイルのダウンロード中のプレビューを行います。

en: MP4/MOV muxer
ja: MP4/MOVマルチプレクサー

en: Fragmented and streamable MP4 muxer
ja: フラグメントとストリーム化MP4マルチプレクサ

en: DTS delay (ms)
ja: DTS遅延(ミリ秒)

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the SCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
ja: ストリーム中のデータのDTS(Decoding Time Stamps)とPTS(Presentation Time Stamps)のSCRと比較した遅延を指定します。クライアントデコーダー内部のバッファリングを使用できるようにします。

en: PES maximum size
ja: PES最大サイズ

en: Set the maximum allowed PES size when producing the MPEG PS streams.
ja: MPEG PSストリームを生成する際のPESサイズの最大値を指定します。

en: PS muxer
ja: PSマルチプレクサー

en: Video PID
ja: ビデオPID

en: Assign a fixed PID to the video stream. The PCR PID will automatically be the video.
ja: ビデオストリームに固定のPIDを割り当てます。PCRのPIDは自動的にビデオになります。

en: Audio PID
ja: オーディオPID

en: Assign a fixed PID to the audio stream.
ja: オーディオストリームに固定のPIDを割り当てます。

en: Assign a fixed PID to the SPU.
ja: SPUに固定のPIDを割り当てます。

en: Assign a fixed PID to the PMT
ja: PMTに固定のPIDを割り当てます。

en: Assign a fixed Transport Stream ID.
ja: 固定のトランスポートストリームIDを割り当てます。

en: Assign a fixed Network ID (for SDT table)
ja: SDTテーブルに固定のネットワークIDを割り当てます。

en: PMT Program numbers
ja: PMTプログラム番号

en: Assign a program number to each PMT. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
ja: それぞれのPMTにプログラム番号を割り当てます。このオプションは、"ESのIDにPIDを指定"を有効にする必要があります。

en: Mux PMT (requires --sout-ts-es-id-pid)
ja: マルチプレクサーPMT(--sout-ts-es-id-pidが必要)

en: Define the pids to add to each pmt. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
ja: それぞれのPMTに追加するPIDを定義します。このオプションは、"ESのIDにPIDを指定"を有効にする必要があります。

en: SDT Descriptors (requires --sout-ts-es-id-pid)
ja: SDTディスクリプタ(--sout-ts-es-id-pidが必要)

en: Defines the descriptors of each SDT. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
ja: それぞれのSDTのディスクリプタを定義します。このオプションは、"ESのIDにPIDを指定"を有効にする必要があります。

en: Set PID to ID of ES
ja: ESのIDにPIDを指定

en: Sets PID to the ID if the incoming ES. This is for use with --ts-es-id-pid, and allows having the same PIDs in the input and output streams.
ja: 入力されたESのIDにPIDを指定します。このオプションは、--ts-es-id-pidオプションとともに使用し、入力ストリームと出力ストリームで同じPIDを持つことを可能とします。

en: Data alignment
ja: データアライメント

en: Enforces alignment of all access units on PES boundaries. Disabling this might save some bandwidth but introduce incompatibilities.
ja: PES境界のすべてのアクセスユニットのアライメントを強制します。これを無効にするとバンド幅を削減することができるかも知れませんが、非互換を生じる可能性があります。

en: Shaping delay (ms)
ja: 仕上げ用の遅延(ミリ秒)

en: Cut the stream in slices of the given duration, and ensure a constant bitrate between the two boundaries. This avoids having huge bitrate peaks, especially for reference frames.
ja: 指定された長さの無音をストリームからカットし、二つの境界におけるビットレートを固定にします。特にフレームを参照する際の大きなビットレートのピークを抑制することが可能です。

en: Use keyframes
ja: キーフレームを使用

en: If enabled, and shaping is specified, the TS muxer will place the boundaries at the end of I pictures. In that case, the shaping duration given by the user is a worse case used when no reference frame is available. This enhances the efficiency of the shaping algorithm, since I frames are usually the biggest frames in the stream.
ja: このオプションを有効にし、かつ、シェーピングが指定されている場合、TSマルチプレクサーはIピクチャーの最後に境界を配置します。その場合、リファレンスフレームがないとユーザーによって指定されたシェーピングの長さは不利なものが使用されます。

en: PCR interval (ms)
ja: PCRインターバル (ms)

en: Set at which interval PCRs (Program Clock Reference) will be sent (in milliseconds). This value should be below 100ms. (default is 70ms).
ja: 送信されるPCR(Program Clock Reference)の間隔をミリ秒で指定します。この値は100ms以下でなければなりません。デフォルトは70msです。

en: Minimum B (deprecated)
ja: Bの最小値(サポート終了)

en: This setting is deprecated and not used anymore
ja: この設定は古く、もはや使用されません。

en: Maximum B (deprecated)
ja: Bの最大値(サポート終了)

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the PCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
ja: ストリーム中のデータのDTS(Decoding Time Stamps)とPTS(Presentation Time Stamps)のPCRと比較した遅延を指定します。クライアントデコーダー内部のバッファリングを使用できるようにします。

en: Crypt audio
ja: オーディオの暗号化

en: Crypt audio using CSA
ja: CSAを用いてオーディオを暗号化します。

en: Crypt video
ja: ビデオの暗号化

en: Crypt video using CSA
ja: CSAを用いてビデオを暗号化します。

en: CSA Key in use
ja: 使用するCSA キー

en: CSA encryption key used. It can be the odd/first/1 (default) or the even/second/2 one.
ja: 使用するCSA暗号化キーを"odd/first/1(デフォルト)"、または"even/second/2"のいずれかで指定します。

en: Packet size in bytes to encrypt
ja: 暗号化するパケットサイズ(byte)

en: Size of the TS packet to encrypt. The encryption routines subtract the TS-header from the value before encrypting.
ja: 暗号化するTSパケットのサイズを指定します。暗号化ルーチンは暗号化を行う前に値からTSヘッダーを引きます。

en: TS muxer (libdvbpsi)
ja: TSマルチプレクサー(libdvbpsi)

en: Multipart JPEG muxer
ja: マルチパートJPEGマルチプレクサー

en: Index interval
ja: インデックスインターバル

en: Minimal index interval, in microseconds. Set to 0 to disable index creation.
ja: 最小インデックスインターバルをマイクロ秒で指定します。0を指定するとインデックス作成を無効化します。

en: Index size ratio
ja: インデックスサイズ比

en: Set index size ratio. Alters default (60min content) or estimated size.
ja: インデックスサイズ比を指定します。デフォルト(60分のコンテンツ)を変更するか見積もりサイズを指定してください。

en: Ogg/OGM muxer
ja: Ogg/OGMマルチプレクサー

en: WAV muxer
ja: WAVマルチプレクサー

en: OS X Notification Plugin
ja: OS X通知プラグイン

en: New input playing
ja: 新しい入力を再生中

en: Now playing
ja: 再生中

en: Skip
ja: スキップ

en: Timeout (ms)
ja: タイムアウト(ミリ秒)

en: How long the notification will be displayed.
ja: 通知の表示時間

en: Notify
ja: 通知

en: LibNotify Notification Plugin
ja: LibNotify通知プラグイン

en: A/52 audio packetizer
ja: A/52オーディオのパケッタイザー

en: avparser packetizer
ja: AVパーサーパケッタイザー

en: AV1 video packetizer
ja: AV1ビデオパケッタイザー

en: Copy packetizer
ja: コピーのパケッタイザー

en: Dirac packetizer
ja: Diracパケッタイザー

en: DTS audio packetizer
ja: DTSオーディオのパケッタイザー

en: Flac audio packetizer
ja: Flacオーディオのパケッタイザー

en: H.264 video packetizer
ja: H.264ビデオパケッタイザー

en: HEVC/H.265 video packetizer
ja: HEVC/H.265ビデオパケッタイザー

en: MLP/TrueHD parser
ja: MLP/TrueHDパーサー

en: MPEG4 audio packetizer
ja: MPEG4オーディオパケッタイザー

en: MPEG4 video packetizer
ja: MPEG4ビデオパケッタイザー

en: MPEG audio layer I/II/III packetizer
ja: MPEGオーディオ レイヤーI/II/IIIのパケッタイザー

en: Sync on Intra Frame
ja: イントラフレームに同期

en: Normally the packetizer would sync on the next full frame. This flags instructs the packetizer to sync on the first Intra Frame found.
ja: 通常、パケッタイザーは次のフルフレームに同期します。このフラグはパケッタイザーを最初に見つかったイントラフレームに同期することを指示します。

en: MPEG-I/II video packetizer
ja: MPEG1/2ビデオパケッタイザー

en: MPEG Video
ja: MPEGビデオ

en: VC-1 packetizer
ja: VC-1パケッタイザー

en: Zeroconf network services
ja: Zeroconfネットワークサービス

en: Zeroconf services
ja: Zeroconfサービス

en: Avahi Renderer Discovery
ja: Avahiレンダラー検索

en: Bonjour Network Discovery
ja: Bonjourネットワーク検索

en: Bonjour Renderer Discovery
ja: Bonjourレンダラー検索

en: My Videos
ja: マイビデオ

en: My Music
ja: マイミュージック

en: Picture
ja: ピクチャー

en: My Pictures
ja: マイピクチャー

en: mDNS Network Discovery
ja: mDNSネットワーク検索

en: mDNS Renderer Discovery
ja: mDNSレンダラー検索

en: MTP devices
ja: MTPデバイス

en: MTP Device
ja: MTPデバイス

en: Discs
ja: ディスク

en: Podcasts
ja: Podcast

en: Podcast URLs list
ja: Podcast URLリスト

en: Enter the list of podcasts to retrieve, separated by '|' (pipe).
ja: 取得するPodcastのリストを'|'(パイプ)で区切って指定します。

en: Audio capture
ja: オーディオキャプチャー

en: Audio capture (PulseAudio)
ja: オーディオキャプチャー (PulseAudio)

en: Generic
ja: 一般

en: SAP multicast address
ja: SAPマルチキャストアドレス

en: The SAP module normally chooses itself the right addresses to listen to. However, you can specify a specific address.
ja: SAPモジュールは通常、接続するアドレスを自動的に選択しますが、特定のアドレスを指定することも可能です。

en: SAP timeout (seconds)
ja: SAPタイムアウト(秒)

en: Delay after which SAP items get deleted if no new announcement is received.
ja: 新しいアナウンスメントを受信しなかった場合、SAPアイテムが検出されてから削除されるまでの遅延時間を秒で指定します。

en: Try to parse the announce
ja: アナウンスの解析

en: This enables actual parsing of the announces by the SAP module. Otherwise, all announcements are parsed by the "live555" (RTP/RTSP) module.
ja: SAMPモジュールによるアナウンスの解析を有効にします。それ以外の場合、"live555"（RTP/RTSP)モジュールによってすべてのアナウンスメントが解析されます。

en: SAP Strict mode
ja: SAP制限モード

en: When this is set, the SAP parser will discard some non-compliant announcements.
ja: SAPパーサーは対応していないアナウンスメントを廃棄するようにします。

en: Network streams (SAP)
ja: ネットワークストリーム(SAP)

en: SDP Descriptions parser
ja: SDPディスクリプションパーサー

en: Session
ja: セッション

en: Tool
ja: ツール

en: User
ja: ユーザー

en: Video capture
ja: ビデオキャプチャー

en: Video capture (Video4Linux)
ja: ビデオキャプチャー(Video4Linux)

en: Audio capture (ALSA)
ja: オーディオキャプチャー (ALSA)

en: Unknown type
ja: 不明なタイプ

en: SAT>IP channel list
ja: SAT>IP チャンネルリスト

en: Custom SAT>IP channel list URL
ja: カスタムSAT>IPチャンネルリストURL

en: Master List
ja: マスターリスト

en: Server List
ja: サーバーリスト

en: Custom List
ja: カスタムリスト

en: Universal Plug'n'Play
ja: ユニバーサルプラグ & プレイ

en: Screen capture
ja: 画面キャプチャー

en: Your window manager does not provide a list of applications.
ja: ウィンドウマネージャーがアプリケーションのリストを提供していません。

en: Applications
ja: アプリケーション

en: Desktop
ja: デスクトップ

en: X coordinate
ja: X座標

en: X coordinate of the bargraph.
ja: 棒グラフのX座標を指定します。

en: Y coordinate
ja: Y座標

en: Y coordinate of the bargraph.
ja: 棒グラフのY座標を指定します。

en: Transparency of the bargraph
ja: 棒グラフの透明度

en: Bargraph transparency value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
ja: 棒グラフの透明度を指定します。(0は完全に透明、255は完全に不透明)

en: Bargraph position
ja: 棒グラフの位置

en: Enforce the bargraph position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
ja: ビデオ上の棒グラフの位置を指定します。(0=中央、1=左、2=右、4=上、8=下、これらの値を組み合わせて指定することも可能です。例えば、6=右上)

en: Bar width in pixel
ja: バーの幅をピクセルで指定

en: Width in pixel of each bar in the BarGraph to be displayed.
ja: 表示されるBar Graphのそれぞれのバーの幅をピクセルで指定します。

en: Bar Height in pixel
ja: バーの高さをピクセルで指定

en: Height in pixel of BarGraph to be displayed.
ja: 表示されるBarGraphの高さをピクセルで指定します。

en: Audio Bar Graph Video sub source
ja: オーディオ棒グラフビデオサブソース

en: Audio Bar Graph Video
ja: オーディオ棒グラフビデオ

en: Input FIFO
ja: 入力FIFO

en: FIFO which will be read for commands
ja: コマンドに読み込まれるFIFO

en: Output FIFO
ja: 出力FIFO

en: FIFO which will be written to for responses
ja: 応答用に書き込まれるFIFO

en: Dynamic video overlay
ja: 動的ビデオオーバーレイ

en: Overlay
ja: オーバーレイ

en: Full path of the image files to use. Format is <image>[,<delay in ms>[,<alpha>]][;<image>[,<delay>[,<alpha>]]][;...]. If you only have one file, simply enter its filename.
ja: 使用される画像ファイルのフルパスを指定します。形式は、<画像ファイル>[,<遅延時間(ミリ秒)>[,<アルファ値>]][;<画像ファイル>[,<遅延時間>[,<アルファ値>]]][;...]です。ただ一つのファイルを指定する場合、単純にファイルのパスを指定するだけで構いません。

en: Logo animation # of loops
ja: ロゴアニメーションの繰り返し回数

en: Number of loops for the logo animation. -1 = continuous, 0 = disabled
ja: ロゴアニメーションの繰り返し回数を指定します。-1はずっと繰り返すことを意味し、0は繰り返さないことを意味します。

en: Logo individual image time in ms
ja: それぞれのロゴ表示時間(ミリ秒)

en: Individual image display time of 0 - 60000 ms.
ja: それぞれの画像の表示時間を0～60000ミリ秒の範囲で指定します。

en: X coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
ja: ロゴのX座標を指定します。ロゴ上で左クリックすることでロゴを移動することが可能です。

en: Y coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
ja: ロゴのY座標を指定します。ロゴ上で左クリックすることでロゴを移動することが可能です。

en: Opacity of the logo
ja: ロゴの不透明度

en: Logo opacity value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
ja: ロゴの不透明度を指定します。(0は完全に透過、255は完全に不透過)

en: Logo position
ja: ロゴの位置

en: Enforce the logo position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
ja: ビデオ上のロゴの位置を指定します。(0=中央、1=左、2=右、4=上、8=下、これらの値を組み合わせて指定することも可能です。例えば、6=右上)

en: Use a local picture as logo on the video
ja: ビデオ上にローカル画像をロゴとして表示します。

en: Logo sub source
ja: ロゴサブソース

en: Logo overlay
ja: ロゴオーバーレイ

en: Logo video filter
ja: ロゴビデオフィルター

en: Marquee text to display. (Available format strings: %Y = year, %m = month, %d = day, %H = hour, %M = minute, %S = second, ...)
ja: 表示されるマーキーテキスト。(書式: %Y=年, %m=月, %d=日, %H=時間, %M=分, %S=秒...)

en: Text file
ja: テキストファイル

en: File to read the marquee text from.
ja: マーキーテキストを読み込むファイル

en: X offset
ja: Xオフセット

en: X offset, from the left screen edge.
ja: スクリーン左端からのX方向のオフセットを指定します。

en: Y offset
ja: Yオフセット

en: Y offset, down from the top.
ja: スクリーン上端からのY方向のオフセットを指定します。

en: Timeout
ja: タイムアウト

en: Number of milliseconds the marquee must remain displayed. Default value is 0 (remains forever).
ja: マーキーの表示時間をミリ秒で指定します。デフォルトは、0(ずっと表示)です。

en: Refresh period in ms
ja: 再表示間隔(ミリ秒)

en: Number of milliseconds between string updates. This is mainly useful when using meta data or time format string sequences.
ja: 文字列の更新間隔をミリ秒で指定します。この設定は主にメタデータ、または時間を表示する場合に有効です。

en: Opacity (inverse of transparency) of overlayed text. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
ja: オーバーレイテキストの不透明度を指定します。0=透明, 255=完全に不透明

en: Font size, pixels
ja: フォントサイズ, ピクセル

en: Font size, in pixels. Default is 0 (use default font size).
ja: ピクセル指定のフォントサイズ、デフォルトは0(デフォルトフォントサイズを使用)

en: Color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
ja: ビデオ上にレンダリングされるテキストの色をHTMLの色指定のように16進数で設定します。先頭から2桁ずつ赤、緑、青で指定します。#000000 = 黒, #FF0000 = 赤, #00FF00 = 緑, #FFFF00 = 黄 (赤 + 緑), #FFFFFF = 白

en: Marquee position
ja: マーキーの位置

en: You can enforce the marquee position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
ja: ビデオ上のマーキーの位置を指定します。(0=中央、1=左、2=右、4=上、8=下、これらの値を組み合わせて指定することも可能です。例えば、6=右上)

en: Display text above the video
ja: ビデオ上にテキストを表示します。

en: Marquee
ja: マーキー

en: Marquee display
ja: マーキー表示

en: Misc
ja: その他

en: Transparency of the mosaic foreground pictures. 0 means transparent, 255 opaque (default).
ja: 前面に表示されるモザイク画像の透明度を指定。0は透明、255は完全に不透明(デフォルト)。

en: Total height of the mosaic, in pixels.
ja: モザイクの高さの合計をピクセルで指定します。

en: Total width of the mosaic, in pixels.
ja: モザイクの幅の合計をピクセルで指定します。

en: Top left corner X coordinate
ja: 左上隅のX座標

en: X Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
ja: モザイク表示の左上隅のX座標を指定します。

en: Top left corner Y coordinate
ja: 左上隅のY座標

en: Y Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
ja: モザイク表示の左上隅のY座標を指定します。

en: Border width
ja: 枠の幅

en: Width in pixels of the border between miniatures.
ja: ミニチュア間に表示する境界線の幅をピクセルで指定します。

en: Border height
ja: 枠の高さ

en: Height in pixels of the border between miniatures.
ja: ミニチュア間に表示する境界線の高さをピクセルで指定します。

en: Mosaic alignment
ja: モザイクの表示位置

en: You can enforce the mosaic alignment on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
ja: ビデオ上に表示するモザイクの位置を指定。(0=中央、1=左、2=右、4=上、8=下、これらの値を組み合わせて指定することも可能です。例えば、6=右上)

en: Positioning method
ja: 位置の決定方法

en: Positioning method for the mosaic. auto: automatically choose the best number of rows and columns. fixed: use the user-defined number of rows and columns. offsets: use the user-defined offsets for each image.
ja: モザイク表示の位置決め方法を指定します。自動:最適な行数と列数を自動的に選択、固定:ユーザー定義の行数と列数、オフセット:ユーザー定義によるそれぞれの画像のオフセット

en: Number of rows
ja: 行数

en: Number of image rows in the mosaic (only used if positioning method is set to "fixed").
ja: モザイクに表示する画像の行数を指定します。(位置の決定方法が"固定"の場合のみ有効)

en: Number of columns
ja: 列数

en: Number of image columns in the mosaic (only used if positioning method is set to "fixed").
ja: モザイクに表示する画像の列数を指定します。(位置の決定方法が"固定"の場合のみ有効)

en: Keep aspect ratio
ja: アスペクト比を保持

en: Keep the original aspect ratio when resizing mosaic elements.
ja: モザイクの要素がリサイズされる場合、オリジナルのアスペクト比を保持します。

en: Keep original size
ja: 元のサイズを保持

en: Keep the original size of mosaic elements.
ja: モザイクの要素のオリジナルのサイズを保持します。

en: Elements order
ja: 表示順の指定

en: You can enforce the order of the elements on the mosaic. You must give a comma-separated list of picture ID(s). These IDs are assigned in the "mosaic-bridge" module.
ja: モザイク上に表示される各要素の順を指定します。ピクチャーIDをカンマ区切りで指定します。これらのIDは"mosaic-bridge"モジュールで割り当てられます。

en: Offsets in order
ja: オフセットの指定

en: You can enforce the (x,y) offsets of the elements on the mosaic (only used if positioning method is set to "offsets"). You must give a comma-separated list of coordinates (eg: 10,10,150,10).
ja: モザイク上に表示される要素のオフセット(x, y)をカンマ区切りで指定します。(位置の決定方法が"オフセット"の時のみ)例:10,10,150,10

en: Pictures coming from the mosaic elements will be delayed according to this value (in milliseconds). For high values you will need to raise caching at input.
ja: モザイクの要素の画像の表示時間をミリ秒で指定します。大きな値を設定するためには、入力のキャッシュを大きくする必要があります。

en: auto
ja: 自動

en: fixed
ja: 固定

en: offsets
ja: オフセット

en: Mosaic video sub source
ja: モザイクビデオサブフィルター

en: Mosaic
ja: モザイク

en: VNC Host
ja: VNCホスト

en: VNC hostname or IP address.
ja: VNCのホスト名かIPアドレスを指定します。

en: VNC Port
ja: VNCポート

en: VNC port number.
ja: VNCのポート番号を指定します。

en: VNC Password
ja: VNCパスワード

en: VNC password.
ja: VNCのパスワードを指定します。

en: VNC poll interval
ja: VNCポーリング間隔

en: In this interval an update from VNC is requested, default every 300 ms.
ja: VNCからの更新間隔をミリ秒で指定します。デフォルトは300ミリ秒です。

en: VNC polling
ja: VNCポーリング

en: Activate VNC polling. Do NOT activate for use as VDR ffnetdev client.
ja: VNCのポーリングを活性化します。VDR ffnetdevクライアントとして使用する場合、活性化しないでください。

en: Send mouse events to VNC host. Not needed for use as VDR ffnetdev client.
ja: マウスイベントをVNCホストに送信する。VDR ffnetdevクライアントとして使用する場合は、必要ありません。

en: Key events
ja: キーイベント

en: Send key events to VNC host.
ja: キーイベントをVNCホストに送信する。

en: Alpha transparency value (default 255)
ja: アルファ透過値(デフォルトは255)

en: The transparency of the OSD VNC can be changed by giving a value between 0 and 255. A lower value specifies more transparency a higher means less transparency. The default is being not transparent (value 255) the minimum is fully transparent (value 0).
ja: VNC経由のOSDの透過度を0～255の範囲で指定します。小さい値はより透過度が高いことを示し、大きな値はより不透過であることを示します。デフォルトは、不透過(255)です。

en: Remote-OSD over VNC
ja: VNC経由のリモートOSD

en: Remote-OSD
ja: リモートOSD

en: Feed URLs
ja: RSS/Atom URL

en: RSS/Atom feed '|' (pipe) separated URLs.
ja: RSS/AtomのURLを'|'(パイプ)で区切って指定します。

en: Speed of feeds
ja: 供給速度

en: Speed of the RSS/Atom feeds in microseconds (bigger is slower).
ja: RSS/Atomの供給速度をマイクロ秒で指定します。(大きな値はより遅いことを示します)

en: Max length
ja: 最大長

en: Maximum number of characters displayed on the screen.
ja: スクリーン上に表示される文字数の最大値を指定します。

en: Refresh time
ja: 再描画時間

en: Number of seconds between each forced refresh of the feeds. 0 means that the feeds are never updated.
ja: フィードの強制再描画間隔を指定します。0は更新されないことを意味します。

en: Feed images
ja: 供給する画像

en: Display feed images if available.
ja: 使用可能な場合、表示される画像を指定します。

en: Opacity (inverse of transparency) of overlay text. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
ja: オーバーレイテキストの不透明度を指定します。0=透明, 255=完全に不透明

en: Text position
ja: テキストの位置

en: You can enforce the text position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom; you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
ja: ビデオ上のテキスト描画位置を指定します。(0:中央, 1:左, 2:右, 4:上, 8:下, これらを組み合わせることも可能です。例えば、6=右上)

en: Title display mode
ja: タイトルの表示モード

en: Title display mode. Default is 0 (hidden) if the feed has an image and feed images are enabled, 1 otherwise.
ja: タイトルの表示モードを指定します。デフォルトは、0(非表示)です。もし、画像が供給され、表示を有効化する場合は、1を指定します。

en: Display a RSS or ATOM Feed on your video
ja: RSS、またはATOMをビデオ上に表示します。

en: Don't show
ja: 非表示

en: Always visible
ja: 常に表示

en: Scroll with feed
ja: スクロール

en: RSS and Atom feed display
ja: RSSとAtomをディスプレイ上に表示

en: Change subtitle delay
ja: 字幕の遅延変更

en: Delay calculation mode
ja: 遅延算出モード

en: Absolute delay - add absolute delay to each subtitle. Relative to source delay - multiply subtitle delay. Relative to source content - determine subtitle delay from its content (text).
ja: 絶対値での遅延 - それぞれの字幕への絶対値での遅延。ソースへの相対的な遅延 - 字幕の遅延の値を掛け合わせます。ソースコンテンツへの相対的遅延 - 字幕の遅延をコンテンツ(テキスト)から決定します。

en: Calculation factor
ja: 計算係数

en: Calculation factor. In Absolute delay mode the factor represents seconds.
ja: 計算係数。絶対値での遅延モードでは、秒数を表します。

en: Maximum overlapping subtitles
ja: 字幕の最大重ね合わせ数

en: Maximum number of subtitles allowed at the same time.
ja: 同時に表示することができる字幕の数を指定します。

en: Minimum alpha value
ja: 最小アルファ値

en: Alpha value of the earliest subtitle, where 0 is fully transparent and 255 is fully opaque.
ja: 最も早い字幕のアルファ値。0は完全に透過であることを示し、255は完全に不透明です。

en: Interval between two disappearances
ja: 2つの字幕の消去間隔

en: Minimum time (in milliseconds) that subtitle should stay after its predecessor has disappeared (subtitle delay will be extended to meet this requirement).
ja: 直前の字幕が消去されてから次の字幕が消去されるまでの最小時間をミリ秒で設定します。(字幕の遅延はこの要件に適合するように延長されます)

en: Interval between disappearance and appearance
ja: 2つの字幕の消去と表示の間隔

en: Minimum time (in milliseconds) between subtitle disappearance and newer subtitle appearance (earlier subtitle delay will be extended to fill the gap).
ja: 直前の字幕が消去されてから次の字幕が表示されるまでの最小時間をミリ秒で指定します。(前の字幕の遅延はギャップを埋めるために延長されます)

en: Interval between appearance and disappearance
ja: 字幕の表示と消去の間隔

en: Minimum time (in milliseconds) that subtitle should stay after newer subtitle has appeared (earlier subtitle delay will be shortened to avoid the overlap).
ja: 新しい字幕が表示されてからとどまる最小時間をミリ秒で指定します。(前の字幕の遅延は字幕がオーバラーップすることを防ぐために短縮されます)

en: Absolute delay
ja: 絶対値での遅延

en: Relative to source delay
ja: ソースへの相対的な遅延

en: Relative to source content
ja: ソースコンテンツへの相対的遅延

en: Subsdelay
ja: 字幕の遅延

en: Overlap fix
ja: オーバーラップの調整

en: libarchive based stream directory
ja: libarchiveベースのストリームディレクトリ

en: libarchive based stream extractor
ja: libarchiveベースのストリームエクストラクター

en: ADF stream filter
ja: ADFストリームフィルター

en: ARIB STD-B25 Cam module
ja: ARIB STD-B25カムモジュール

en: Block stream cache
ja: ブロックストリームキャッシュ

en: Byte stream cache
ja: バイトストリームキャッシュ

en: LZMA decompression
ja: LZMA解凍

en: Burrows-Wheeler decompression
ja: Burrows-Wheeler解凍

en: gzip decompression
ja: gzip解凍

en: HTTP Dynamic Streaming
ja: HTTPダイナミックストリーミング

en: Zlib decompression filter
ja: Zlib解凍フィルター

en: Stream prefetch filter
ja: ストリーム先読みフィルター

en: Buffer size
ja: バッファーサイズ

en: Prefetch buffer size (KiB)
ja: 先読みバッファーサイズ (KiB)

en: Read size
ja: 読み込みサイズ

en: Prefetch background read size (bytes)
ja: バックグランドで先読みするサイズ (バイト)

en: Seek threshold
ja: シーク閾値

en: Prefetch forward seek threshold (bytes)
ja: 先読みするシークの閾値 (バイト)

en: Internal stream record
ja: 内部ストリームのレコーディング

en: APE/ID3 tags-skipping filter
ja: APE/ID3タグスキップフィルター

en: Autodel
ja: 自動削除

en: Automatically add/delete input streams
ja: 自動的に入力ストリームを追加/削除する

en: Integer identifier for this elementary stream. This will be used to "find" this stream later.
ja: 後でこのストリームを"見つける"ために、この基本ストリームに対する整数の識別子を指定します。

en: Destination bridge-in name
ja: 入力ブリッジの出力先

en: Name of the destination bridge-in. If you do not need more than one bridge-in at a time, you can discard this option.
ja: 入力ブリッジの出力先名を指定します。一度に複数の入力ブリッジを必要としない場合、このオプションは不要です。

en: Pictures coming from the picture video outputs will be delayed according to this value (in milliseconds, should be >= 100 ms). For high values, you will need to raise caching values.
ja: ピクチャービデオ出力からの画像を遅延させる長さをミリ秒で指定します。(100ミリ秒以上を指定すべきです)高い値を指定する場合、キャッシュの値も大きくする必要があります。

en: ID Offset
ja: IDオフセット

en: Offset to add to the stream IDs specified in bridge_out to obtain the stream IDs bridge_in will register.
ja: 入力ブリッジで登録されるストリームIDを得るために、出力ブリッジで指定されたストリームIDに加えるオフセットを指定します。

en: Name of current instance
ja: 現在のインスタンス名

en: Name of this bridge-in instance. If you do not need more than one bridge-in at a time, you can discard this option.
ja: この入力ブリッジのインスタンス名を指定します。一度に複数の入力ブリッジを必要としない場合、このオプションは不要です。

en: Fallback to placeholder stream when out of data
ja: データがなくなった場合にフォールバックするプレースホルダーストリーム

en: If set to true, the bridge will discard all input elementary streams except if it doesn't receive data from another bridge-in. This can be used to configure a place holder stream when the real source breaks. Source and placeholder streams should have the same format.
ja: オプションが設定された場合、ブリッジは他の入力ブリッジからデータを受信しない場合を除き、すべての基本ストリームを廃棄します。これはソースからのデータが途切れた場合のプレースホルダーの設定を行うために使用します。ソースとプレースホルダーストリームは同じ形式である必要があります。

en: Placeholder delay
ja: プレースホルダーの遅延

en: Delay (in ms) before the placeholder kicks in.
ja: プレースホルダーのキックイン前の遅延をミリ秒で指定します。

en: Wait for I frame before toggling placeholder
ja: プレースホルダーを切り替える前にIフレームを待つ

en: If enabled, switching between the placeholder and the normal stream will only occur on I frames. This will remove artifacts on stream switching at the expense of a slightly longer delay, depending on the frequence of I frames in the streams.
ja: オプションが有効化された場合、プレースホルダーと通常のストリームの切り替えはIフレーム上で発生します。これによって、ストリーム切替時に発生したものを取り除きますが遅延が若干長くなります。(ストリーム中のIフレームの出現頻度に依存します)

en: Bridge
ja: ブリッジ

en: Bridge stream output
ja: ブリッジストリーム出力

en: Bridge out
ja: 出力ブリッジ

en: Bridge in
ja: 入力ブリッジ

en: Duration of the fingerprinting
ja: フィンガープリントの長さ

en: Default: 90sec
ja: デフォルト: 90秒

en: Chromaprint stream output
ja: クロマプリントストリーム出力

en: HTTP port
ja: HTTPポート

en: This sets the HTTP port of the local server used to stream the media to the Chromecast.
ja: Chromecastへのメディアストリームに使用されるローカルサーバーのHTTPポートを指定します。

en: Performance warning
ja: 性能に関する警告

en: Display a performance warning when transcoding
ja: トランスコーディング時に性能に関する警告を表示する

en: Enable Audio passthrough
ja: オーディオパススルーの有効化

en: Disable if your receiver does not support Dolby®.
ja: 受信機がDolby®をサポートしていない場合、無効化してください

en: High (high quality and high bandwidth)
ja: 高 (高品質、高帯域)

en: Medium (medium quality and medium bandwidth)
ja: 中間 (中間品質、中間帯域)

en: Low (low quality and low bandwidth)
ja: 低 (低品質、低帯域)

en: Low CPU (low quality but high bandwidth)
ja: 低CPU (低品質、高帯域)

en: Conversion quality
ja: 変換品質

en: Change this option to increase conversion speed or quality.
ja: このオプションを変更すると速度または、品質を増加させます。

en: IP Address of the Chromecast.
ja: ChromecastのIPアドレス

en: Chromecast port
ja: Chromecastポート

en: The port used to talk to the Chromecast.
ja: Chromecastとの通信に使用されるポート

en: Chromecast stream output
ja: Chromecastストリーム出力

en: Ok, Don't warn me again
ja: 今後、警告しない

en: Casting this video requires conversion. This conversion can use all the available power and could quickly drain your battery.
ja: ビデオ配信に変換が必要です。この変換にすべての利用可能なパワーを使用し、バッテリーを急速に消費します。

en: Chromecast demux wrapper
ja: Chromecastデマルチプレクサラッパー

en: cycle
ja: サイクル

en: Cyclic stream output
ja: ストリーム出力の繰り返し

en: Elementary Stream ID
ja: 基本ストリーム出力

en: Specify an identifier integer for this elementary stream
ja: この基本ストリームの識別数値を指定します

en: Delay of the ES (ms)
ja: ESの遅延(ミリ秒)

en: Specify a delay (in ms) for this elementary stream. Positive means delay and negative means advance.
ja: この基本ストリームの遅延をミリ秒で指定します。正の値は遅延を意味し、負の値は先行することを意味します。

en: Delay a stream
ja: ストリームの遅延

en: Description stream output
ja: ストリーム出力の説明

en: Enable/disable audio rendering.
ja: オーディオレンダリングの有効化/無効化を切り替えます。

en: Enable/disable video rendering.
ja: ビデオレンダリングの有効化/無効化を切り替えます。

en: Delay (ms)
ja: 遅延(ミリ秒)

en: Introduces a delay in the display of the stream.
ja: ストリームの表示に遅延を生じさせます。

en: Display stream output
ja: ストリーム出力の表示

en: Duplicate stream output
ja: ストリーム出力の複製

en: Output access method
ja: 出力のアクセス方法

en: This is the default output access method that will be used.
ja: 使用されるデフォルトの出力アクセス方法を指定します。

en: Audio output access method
ja: オーディオ出力のアクセス方法

en: This is the output access method that will be used for audio.
ja: オーディオ出力に使用されるアクセス方法を指定します。

en: Video output access method
ja: ビデオ出力のアクセス方法

en: This is the output access method that will be used for video.
ja: ビデオ出力に使用されるアクセス方法を指定します。

en: Output muxer
ja: 出力マルチプレクサー

en: This is the default muxer method that will be used.
ja: マルチプレクサーのデフォルトの手順を指定します。

en: Audio output muxer
ja: オーディオ出力マルチプレクサー

en: This is the muxer that will be used for audio.
ja: オーディオに使用されるマルチプレクサーを指定します。

en: Video output muxer
ja: ビデオ出力マルチプレクサー

en: This is the muxer that will be used for video.
ja: ビデオに使用されるマルチプレクサーを指定します。

en: Output URL
ja: 出力URL

en: This is the default output URI.
ja: デフォルトの出力URLを指定します。

en: Audio output URL
ja: オーディオ出力URL

en: This is the output URI that will be used for audio.
ja: オーディオ出力に使用される出力URIを指定します。

en: Video output URL
ja: ビデオ出力URL

en: This is the output URI that will be used for video.
ja: ビデオ出力に使用されるURIを指定します。

en: Elementary stream output
ja: 基本ストリーム出力

en: There is no suitable stream-output access module for "%s/%s://%s".
ja: "%s/%s://%s"の適切なストリーム出力アクセスモジュールがありません。

en: Gathering stream output
ja: ストリーム出力の集積

en: Specify an identifier string for this subpicture
ja: このサブピクチャーの識別文字列を指定します

en: Output video width.
ja: 出力するビデオの幅を指定します。

en: Output video height.
ja: 出力するビデオの高さを指定します。

en: Sample aspect ratio
ja: サンプルアスペクト比

en: Sample aspect ratio of the destination (1:1, 3:4, 2:3).
ja: 出力先のサンプルアスペクト比(1:1, 3:4, 2:3)

en: Video filter
ja: ビデオフィルター

en: Video filters will be applied to the video stream.
ja: ビデオフィルターはビデオストリームに適用されます。

en: Image chroma
ja: 画像クロマ

en: Force the use of a specific chroma. Use YUVA if you're planning to use the Alphamask or Bluescreen video filter.
ja: 特定のクロマを使用するように設定します。アルファマスク、またはブルースクリーンビデオフィルターを使用する場合は、YUVAを使用してください。

en: Transparency of the mosaic picture.
ja: モザイク画像の透過度

en: X coordinate of the upper left corner in the mosaic if non negative.
ja: 負の値でない場合、モザイクの左上のX座標を指定します。

en: Y coordinate of the upper left corner in the mosaic if non negative.
ja: 負の値でない場合、モザイクの左上のY座標を指定します。

en: Mosaic bridge
ja: モザイクブリッジ

en: Mosaic bridge stream output
ja: モザイクブリッジストリーム出力

en: Destination prefix
ja: 出力先プレフィックス

en: Prefix of the destination file automatically generated
ja: 自動的に生成される出力先ファイルのプレフィックスを指定します。

en: Record stream output
ja: レコードストリーム出力

en: This is the output URL that will be used.
ja: 出力用URLを指定します。

en: This allows you to specify how the SDP (Session Descriptor) for this RTP session will be made available. You must use a url: http://location to access the SDP via HTTP, rtsp://location for RTSP access, and sap:// for the SDP to be announced via SAP.
ja: RTPセッションを有効化するためSDP(セッションディスクリプタ)を指定します。
    HTTP経由でのアクセスはhttp://location、RTSPアクセスはrtsp://location、SAPでアナウンスされる場合はsap://のURLを指定します。

en: SAP announcing
ja: SAPアナウンス

en: Announce this session with SAP.
ja: SAPを使用してこのセッションをアナウンスします。

en: This allows you to specify the muxer used for the streaming output. Default is to use no muxer (standard RTP stream).
ja: ストリーミング出力に使用されるマルチプレクサーを指定することを許可します。デフォルトでは、マルチプレクサーを使用しません。(標準RTPストリーム)

en: Session name
ja: セッション名

en: This is the name of the session that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
ja: SDP(セッションディスクリプタ)でアナウンスされるセッション名を指定します。

en: Session category
ja: セッションカテゴリ

en: This allows you to specify a category for the session, that will be announced if you choose to use SAP.
ja: SAPを使用するように選択した場合、アナウンスされるセッションのカテゴリを指定します。

en: Session description
ja: セッションの説明

en: This allows you to give a short description with details about the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
ja: SDP(セッションディスクリプタ)でアナウンスされるストリームについての詳細と簡単な説明を指定します。

en: Session URL
ja: セッションURL

en: This allows you to give a URL with more details about the stream (often the website of the streaming organization), that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
ja: SDP(セッションディスクリプタ)でアナウンスされるストリームのURLと詳細(ストリーミングを行う組織のウェブサイトであることが多い)について設定します。

en: Session email
ja: 連絡先電子メール

en: This allows you to give a contact mail address for the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
ja: SDP(セッションディスクリプタ)でアナウンスされるストリームについての連絡先となる電子メールアドレスを指定します。

en: This allows you to specify the base port for the RTP streaming.
ja: RTPストリーミングのベースポート番号を指定します。

en: Audio port
ja: オーディオポート

en: This allows you to specify the default audio port for the RTP streaming.
ja: RTPストリーミングのデフォルトのオーディオ用ポートを指定します。

en: Video port
ja: ビデオポート

en: This allows you to specify the default video port for the RTP streaming.
ja: RTPストリーミングのデフォルトのビデオ用ポートを指定します。

en: RTP/RTCP multiplexing
ja: RTP/RTCPマルチプレクス

en: This sends and receives RTCP packet multiplexed over the same port as RTP packets.
ja: 同じポート上でRTCPパケットをRTPパケットとして多重送受信する。

en: Default caching value for outbound RTP streams. This value should be set in milliseconds.
ja: デフォルトのアウトバウンドRTPストリームのキャッシュ値をミリ秒で指定します。

en: Transport protocol
ja: 転送プロトコル

en: This selects which transport protocol to use for RTP.
ja: RTPに使用される転送プロトコルを選択します。

en: RTP packets will be integrity-protected and ciphered with this Secure RTP master shared secret key. This must be a 32-character-long hexadecimal string.
ja: RTPパケットを暗号化して完全に保護するためのセキュアなRTPマスター共通秘密鍵を指定します。32文字の16進文字列で指定します。

en: This allows you to stream MPEG4 LATM audio streams (see RFC3016).
ja: MPEG4 LATMオーディオストリームを使用できるようにします。(RFC3016を参照ください)

en: RTSP session timeout (s)
ja: RTPセッションタイムアウト(秒)

en: RTSP sessions will be closed after not receiving any RTSP request for this long. Setting it to a negative value or zero disables timeouts. The default is 60 (one minute).
ja: RTSPリクエストを何も受信しない状態がこの時間経過した場合にRTSPセッションがクローズされます。負の値、または0を指定するとタイムアウトを無効化します。デフォルト値は60秒です。

en: RTP stream output
ja: RTP ストリーム出力

en: RTSP VoD server
ja: RTSP VoDサーバー

en: New ES ID
ja: 新しいES ID

en: Specify an new identifier integer for this elementary stream
ja: この基本ストリームの新しい識別数値を指定します

en: Specify an ISO-639 code (three characters) for this elementary stream
ja: この基本ストリームのISO-639コード(3文字)を設定します。

en: Set ID
ja: IDの設定

en: Set ES id
ja: ES ID設定

en: Change the id of an elementary stream
ja: 基本ストリームのIDを変更します。

en: Set ES Lang
ja: ES言語設定

en: Set Lang
ja: 言語設定

en: Change the language of an elementary stream
ja: 基本ストリームの言語を設定します。

en: Video prerender callback
ja: ビデオのプリレンダーコールバック

en: Address of the video prerender callback function. This function will set the buffer where render will be done.
ja: ビデオのプリレンダーコールバック機能のアドレスを指定します。この機能はレンダーが処理するバッファーを設定します。

en: Audio prerender callback
ja: オーディオのプリレンダーコールバック

en: Address of the audio prerender callback function. This function will set the buffer where render will be done.
ja: オーディオのプリレンダーコールバック機能のアドレスを指定します。この機能はレンダーが処理するバッファーを設定します。

en: Video postrender callback
ja: ビデオポストレンダーコールバック

en: Address of the video postrender callback function. This function will be called when the render is into the buffer.
ja: ビデオのポストレンダーコールバック機能のアドレスを指定します。レンダーがバッファーに入ったときにこの関数が呼び出されます。

en: Audio postrender callback
ja: オーディオポストレンダーコールバック

en: Address of the audio postrender callback function. This function will be called when the render is into the buffer.
ja: オーディオのポストレンダーコールバック機能のアドレスを指定します。レンダーがバッファーに入ったときにこの機能が呼び出されます。

en: Video Callback data
ja: ビデオコールバックデータ

en: Data for the video callback function.
ja: ビデオコールバック機能のデータを指定します。

en: Audio callback data
ja: オーディオコールバックデータ

en: Data for the audio callback function.
ja: オーディオコールバック機能のデータを指定します。

en: Time Synchronized output
ja: 出力を時間に同期

en: Time Synchronisation option for output. If true, stream will render as usual, else it will be rendered as fast as possible.
ja: 出力時の時間同期オプション。真の場合、通常通りストリームが描画され、偽の場合、ストリームは可能な限り速く描画されます。

en: Stream output to memory buffer
ja: メモリバッファーへのストリーム出力

en: Writes stats to file instead of stdout
ja: 統計情報を標準出力ではなくファイルに出力

en: Prefix to show on output line
ja: 出力ライン上の表示プレフィックス

en: Writes statistic info about stream
ja: ストリームの統計情報を書き出す

en: Output method to use for the stream.
ja: ストリームに使用する出力方法を指定します。

en: Muxer to use for the stream.
ja: ストリームに使用するマルチプレクサーを指定します。

en: Output destination
ja: 出力先

en: Destination (URL) to use for the stream. Overrides path and bind parameters
ja: ストリームの出力先(URL)を指定します。以下のバインドアドレスとパスのパラメーターを上書きします。

en: Address to bind to (helper setting for dst)
ja: バインドアドレス (宛先の補助設定)

en: address:port to bind vlc to listening incoming streams. Helper setting for dst, dst=bind+'/'+path. dst-parameter overrides this.
ja: ストリームの出力先としてバインドするアドレス(アドレス:ポート番号)を指定します。dst=バインドアドレス+'/'+パス, 出力先パラメーターはこの設定を上書きします。

en: Filename for stream (helper setting for dst)
ja: ストリームのファイル名 (宛先の補助設定)

en: Filename for stream. Helper setting for dst, dst=bind+'/'+path. dst-parameter overrides this.
ja: ストリームの出力先とするパスを指定します。dst=バインドアドレス+'/'+パス, 出力先パラメーターはこの設定を上書きします。

en: Standard stream output
ja: 標準ストリーム出力

en: Video encoder
ja: ビデオエンコーダー

en: This is the video encoder module that will be used (and its associated options).
ja: 使用するビデオエンコーダーのモジュールを指定します。(関連するオプションの設定も必要となります)

en: Destination video codec
ja: 送信先のビデオコーデック

en: This is the video codec that will be used.
ja: 使用するビデオのコーデックを指定します。

en: Video bitrate
ja: ビデオビットレート

en: Target bitrate of the transcoded video stream.
ja: トランスコーディングされるビデオストリームのターゲットビットレートを指定します。

en: Video scaling
ja: ビデオスケーリング

en: Scale factor to apply to the video while transcoding (eg: 0.25)
ja: トランスコーディング中のビデオに適用される倍率因子を指定します。(例: 0.25)

en: Video frame-rate
ja: ビデオフレームレート

en: Target output frame rate for the video stream.
ja: ビデオストリームのターゲット出力フレームレートを指定します。

en: Deinterlace video
ja: ビデオのデインターレース化

en: Deinterlace the video before encoding.
ja: エンコーディングを行う前にビデオをデインターレースします。

en: Deinterlace module
ja: デインターレースモジュール

en: Specify the deinterlace module to use.
ja: 使用するデインターレースモジュールを指定します。

en: Maximum video width
ja: ビデオの最大幅

en: Maximum output video width.
ja: ビデオの最大の幅を指定します。

en: Maximum video height
ja: ビデオの最大の高さ

en: Maximum output video height.
ja: ビデオの最大の高さを指定します。

en: Video filters will be applied to the video streams (after overlays are applied). You can enter a colon-separated list of filters.
ja: オーバーレイが適用された後のビデオストリームに適用されるビデオフィルターを指定します。コロンで区切ってフィルターのリストを指定する必要があります。

en: Audio encoder
ja: オーディオエンコーダー

en: This is the audio encoder module that will be used (and its associated options).
ja: 使用するオーディオエンコーダーモジュール(および関連するオプション)を指定します。

en: Destination audio codec
ja: 送信先のオーディオコーデック

en: This is the audio codec that will be used.
ja: 使用するオーディオコーデックを指定します。

en: Audio bitrate
ja: オーディオビットレート

en: Target bitrate of the transcoded audio stream.
ja: トランスコーディングされるオーディオストリームのターゲットビットレートを指定します。

en: Sample rate of the transcoded audio stream (11250, 22500, 44100 or 48000).
ja: トランスコーディングされるオーディオストリームのサンプリングレートを指定します。(11250, 22500, 44100 または 48000)

en: This is the language of the audio stream.
ja: オーディオストリームの言語です。

en: Number of audio channels in the transcoded streams.
ja: トランスコーディングのストリーム中のオーディオチャンネル数を指定します。

en: Audio filter
ja: オーディオフィルター

en: Audio filters will be applied to the audio streams (after conversion filters are applied). You can enter a colon-separated list of filters.
ja: (変換フィルターが適用された後の)オーディオストリームに適用されるオーディオフィルターをコロン区切りで指定します。

en: Subtitle encoder
ja: 字幕エンコーダー

en: This is the subtitle encoder module that will be used (and its associated options).
ja: 使用する字幕エンコーダーモジュール(および関連するオプション)を指定します。

en: Destination subtitle codec
ja: 送信先の字幕コーデック

en: This is the subtitle codec that will be used.
ja: 使用する字幕コーデックを指定します。

en: This allows you to add overlays (also known as "subpictures") on the transcoded video stream. The subpictures produced by the filters will be overlayed directly onto the video. You can specify a colon-separated list of subpicture modules.
ja: トランスコーディングストリームに ("サブピクチャー"として) 画像をオーバーレイすることができます。サブピクチャーはフィルターによって生成され、ビデオに直接オーバーレイされます。":" 区切りでサブピクチャーモジュールを指定することができます。

en: Number of threads
ja: スレッド数

en: Number of threads used for the transcoding.
ja: トランスコーディングで使用するスレッドの数を指定します。

en: High priority
ja: 高優先度

en: Runs the optional encoder thread at the OUTPUT priority instead of VIDEO.
ja: オプションのエンコーダースレッドをビデオではなく、出力優先で実行します。

en: Picture pool size
ja: 画像プールサイズ

en: Defines how many pictures we allow to be in pool between decoder/encoder threads when threads > 0
ja: スレッド使用時、どれくらいの画像をデコーダーとエンコーダーのスレッド間で保持できるかを指定します。

en: Transcode
ja: トランスコーディング

en: Transcode stream output
ja: トランスコーディングストリームの出力

en: Overlays/Subtitles
ja: オーバーレイ/字幕

en: Please wait while your font cache is rebuilt.
    This should take less than a few minutes.
ja: フォントキャッシュの再構成中です。しばらくお待ちください。
    最大数分間かかります。

en: Monospace Font
ja: モノスペースフォント

en: Font family for the font you want to use
ja: 使用したいフォントのフォントファミリー

en: Font file for the font you want to use
ja: 使用したいフォントのフォントファイル

en: Font size in pixels
ja: フォントサイズ(単位: ピクセル)

en: This is the default size of the fonts that will be rendered on the video. If set to something different than 0 this option will override the relative font size.
ja: ビデオ上にレンダリングされるフォントのデフォルトサイズを指定します。もし、0以外の値が指定された場合、相対フォントサイズを上書きします。

en: Text opacity
ja: テキストの不透明度

en: The opacity (inverse of transparency) of the text that will be rendered on the video. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
ja: ビデオ上にレンダリングされるテキストの不透明度(透明度の逆)を指定します。0: 透明, 255: 完全に不透明

en: Text default color
ja: デフォルトのテキスト色

en: The color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
ja: ビデオ上にレンダリングされるテキストの色をHTMLの色指定のように16進数で設定します。先頭から2桁ずつ赤、緑、青で指定します。#000000 = 黒, #FF0000 = 赤, #00FF00 = 緑, #FFFF00 = 黄 (赤 + 緑), #FFFFFF = 白

en: Relative font size
ja: 相対的なフォントサイズ

en: This is the relative default size of the fonts that will be rendered on the video. If absolute font size is set, relative size will be overridden.
ja: これはビデオ上に表示されるフォントの相対的なデフォルトサイズです。絶対値でフォントサイズが指定された場合、相対サイズは上書きされます。

en: Background opacity
ja: 背景の不透明度

en: Background color
ja: 背景の色

en: Outline opacity
ja: アウトラインの不透明度

en: Shadow opacity
ja: 影の不透明度

en: Shadow color
ja: 影の色

en: Shadow angle
ja: 影の角度

en: Shadow distance
ja: 影の間隔

en: Text direction
ja: テキストの方向

en: Paragraph base direction for the Unicode bi-directional algorithm.
ja: ユニコード双方向アルゴリズムの分節ベースの方向

en: Use YUVP renderer
ja: YUVPレンダラーの使用

en: This renders the font using "paletized YUV". This option is only needed if you want to encode into DVB subtitles
ja: "パレッタイズYUV"を使用してレンダリングを行う。このオプションはDVB字幕にエンコードを行う場合のみ必要です。

en: Thin
ja: 細い

en: Thick
ja: 太い

en: Left to right
ja: 左から右

en: Right to left
ja: 右から左

en: Text renderer
ja: 文字レンダリング

en: Freetype2 font renderer
ja: Freetype2フォントレンダラー

en: Speech synthesis for Mac OS X
ja: Mac OS X用音声合成

en: Speech synthesis for Windows
ja: Windows用音声合成

en: SVG template file
ja: SVGテンプレートファイル

en: Location of a file holding a SVG template for automatic string conversion
ja: 自動的な文字列変換を行うためのSVGテンプレートを保持するファイルのロケーションを指定します。

en: Dummy font renderer
ja: ダミーのフォントレンダラー

en: Video filtering using a chain of video filter modules
ja: ビデオフィルターモジュールのチェインを使用

en: Conversions from
ja: 変換元

en: YUV 10-bits planar to semiplanar 10-bits conversions
ja: 10ビットYUV Planarから10ビットSemi-Planarへの変換

en: YUV planar to semiplanar conversions
ja: YUV planarからSemiplanarへの変換

en: SSE2 I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
ja: I420,IYUV,YV12からRGB,RV15,RV16,RV24,RV32への変換

en: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
ja: MMX I420,IYUV,YV12からRV15,RV16,RV24,RV32への変換

en: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
ja: I420,IYUV,YV12からRGB,RV15,RV16,RV24,RV32への変換

en: MMX conversions from
ja: MMX変換元

en: SSE2 conversions from
ja: SSE2変換元

en: AltiVec conversions from
ja: AltiVec変換元

en: OpenMAX DL image processing
ja: OpenMAX DLイメージ処理

en: RV32 conversion filter
ja: RV32変換フィルター

en: Scaling mode
ja: スケーリングモード

en: Scaling mode to use.
ja: 使用するスケーリングモードを指定します。

en: Fast bilinear
ja: 高速Bilinear

en: Bicubic (good quality)
ja: Bicubic(高品質)

en: Experimental
ja: 実験的

en: Nearest neighbour (bad quality)
ja: 近傍法(低品質)

en: Area
ja: エリア

en: Luma bicubic / chroma bilinear
ja: 輝度Bicubic / クロマBilinear

en: Bicubic spline
ja: Bicubicスプライン

en: Video scaling filter
ja: ビデオスケーリングフィルター

en: Swscale
ja: スケーリング

en: YUVP converter
ja: YUVPコンバーター

en: Image hue (-180..180)
ja: 画像の色相(-180～180)

en: Set the image hue, between -180 and 180. Defaults to 0.
ja: 画像の色相を-180～180の範囲で設定します。デフォルトは0です。

en: Image properties filter
ja: 画像プロパティフィルター

en: Image adjust
ja: 画像調整

en: Use an image's alpha channel as a transparency mask.
ja: 透過マスクとして画像のアルファチャンネルを使用します。

en: Transparency mask
ja: 透過マスク

en: Alpha blending transparency mask. Uses a png alpha channel.
ja: アルファ合成透過マスクです。PNGアルファチャンネルを使用します。

en: Alpha mask video filter
ja: アルファマスクビデオフィルター

en: Alpha mask
ja: アルファマスク

en: Color scheme
ja: カラースキーマ

en: Define the glasses' color scheme
ja: メガネのカラースキームを定義

en: Convert 3D picture to anaglyph image video filter
ja: 3D画像を立体映像に変換するビデオフィルター

en: Window size
ja: ウィンドウサイズ

en: Number of frames (0 to 100)
ja: フレーム数(0-100)

en: Softening value
ja: ソフトフォーカス値

en: Number of frames consider for smoothening (0 to 30)
ja: スムース化を考慮するフレーム数(0-30)

en: antiflicker video filter
ja: フリッカーキャンセルビデオフィルター

en: antiflicker
ja: フリッカーキャンセル

en: Ball color
ja: ボールの色

en: Edge visible
ja: エッジ強調表示

en: Set edge visibility.
ja: エッジを強調表示させます。

en: Ball speed
ja: ボールの速度

en: Set ball speed, the displacement value in number of pixels by frame.
ja: ボールの速度をフレームごとの変化量(単位はピクセル)で指定します。

en: Ball size
ja: ボールのサイズ

en: Set ball size giving its radius in number of pixels
ja: ボールのサイズをその半径で指定します。

en: Gradient threshold
ja: グラデーション閾値

en: Set gradient threshold for edge computation.
ja: エッジの計算のためのグラデーション閾値を指定します。

en: Augmented reality ball game
ja: 追加されたリアルなボールゲームです。

en: Ball video filter
ja: ボールビデオフィルター

en: Ball
ja: ボール

en: Number of time to blend
ja: 混合処理の回数

en: The number of time the blend will be performed
ja: 混合処理の回数を指定します。

en: Alpha of the blended image
ja: 混合される画像のアルファ値

en: Alpha with which the blend image is blended
ja: 混合される画像のアルファ値を指定します。

en: Image to be blended onto
ja: 合成される画像

en: The image which will be used to blend onto
ja: 合成される画像を指定します。

en: Chroma for the base image
ja: 元画像のクロマ

en: Chroma which the base image will be loaded in
ja: 合成される元の画像のクロマを指定します。

en: Image which will be blended
ja: 合成する画像

en: The image blended onto the base image
ja: 合成する画像を指定します。

en: Chroma for the blend image
ja: 合成画像のクロマ

en: Chroma which the blend image will be loaded in
ja: 合成する画像のクロマを指定します。

en: Blending benchmark filter
ja: 合成ベンチマークフィルター

en: Blendbench
ja: 合成ベンチマーク

en: Benchmarking
ja: ベンチマーキング

en: Base image
ja: 元の画像

en: Blend image
ja: 合成する画像

en: Video pictures blending
ja: ビデオ画像合成

en: This effect, also known as "greenscreen" or "chroma key" blends the "blue parts" of the foreground image of the mosaic on the background (like weather forecasts). You can choose the "key" color for blending (blue by default).
ja: この効果は、バックグラウンド上にフォアグラウンド画像の"青い部分"を合成する"グリーンスクリーン"、または"クロマキー"として知られています。合成のための"キー"となる色を選択します。(デフォルトは青です)

en: Bluescreen U value
ja: ブルースクリーン U値

en: "U" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 120 for blue.
ja: ブルースクリーンのキーカラーの(YUV値の)"U"値を0～255の範囲で指定します。デフォルトは青が120です。

en: Bluescreen V value
ja: ブルースクリーン V値

en: "V" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 90 for blue.
ja: ブルースクリーンのキーカラーの(YUV値の)"V"値を0～255の範囲で指定します。デフォルトは青が90です。

en: Bluescreen U tolerance
ja: ブルースクリーン U値の許容範囲

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the U plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
ja: Uプレーンの色のバリエーションに対するブルースクリーン合成の許容範囲を指定します。10～20の範囲の値が適切です。

en: Bluescreen V tolerance
ja: ブルースクリーン V値の許容範囲

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the V plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
ja: Vプレーンの色のバリエーションに対するブルースクリーン合成の許容範囲を指定します。10～20の範囲の値が適切です。

en: Bluescreen video filter
ja: ブルースクリーンビデオフィルター

en: Bluescreen
ja: ブルースクリーン

en: Output width
ja: 出力画像の幅

en: Output (canvas) image width
ja: 出力画像(キャンバス)の幅を指定します。

en: Output height
ja: 出力画像の高さ

en: Output (canvas) image height
ja: 出力画像(キャンバス)の高さを指定します。

en: Output picture aspect ratio
ja: 出力画像のアスペクト比

en: Set the canvas' picture aspect ratio. If omitted, the canvas is assumed to have the same SAR as the input.
ja: キャンバス上の画像のアスペクト比を指定します。省略された場合、キャンバスは入力と同じSARを持つものと仮定されます。

en: Pad video
ja: ビデオのパディング

en: If enabled, video will be padded to fit in canvas after scaling. Otherwise, video will be cropped to fix in canvas after scaling.
ja: 有効化された場合、スケーリング処理後、キャンバスに一致するようにビデオをパディングしたり、キャンバスに一致するようにクロッピングします。

en: Automatically resize and pad a video
ja: 自動的なビデオのリサイズとパディングを行います。

en: Canvas
ja: キャンバス

en: Canvas video filter
ja: キャンバスビデオフィルター

en: Use a specific Core Image Filter
ja: 特定のコアイメージフィルターの使用

en: Example: 'CICrystallize', 'CIBumpDistortion', 'CIThermal', 'CIComicEffect'
ja: 例: 'CICrystallize', 'CIBumpDistortion', 'CIThermal', 'CIComicEffect'

en: Mac OS X hardware video filters
ja: Mac OS Xハードウェアビデオフィルター

en: Colors similar to this will be kept, others will be grayscaled. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
ja: 指定される色に近いものが保持され、それ以外はグレースケールになります。値はHTMLの色指定のように16進数で指定します。先頭から2桁ずつ赤、緑、青で指定します。#000000 = 黒, #FF0000 = 赤, #00FF00 = 緑, #FFFF00 = 黄 (赤 + 緑), #FFFFFF = 白

en: Select one color in the video
ja: ビデオ中の色を1色選択します。

en: Color threshold filter
ja: 色閾値フィルター

en: Saturation threshold
ja: 彩度の閾値

en: Similarity threshold
ja: 相似度の閾値

en: Pixels to crop from top
ja: 上端からクロッピングするピクセル数

en: Number of pixels to crop from the top of the image.
ja: 画像の上端からクロッピングするピクセル数を指定します。

en: Pixels to crop from bottom
ja: 下端からクロッピングするピクセル数

en: Number of pixels to crop from the bottom of the image.
ja: 画像の下端からクロッピングするピクセル数を指定します。

en: Pixels to crop from left
ja: 左端からクロッピングするピクセル数

en: Number of pixels to crop from the left of the image.
ja: 画像の左端からクロッピングするピクセル数を指定します。

en: Pixels to crop from right
ja: 右端からクロッピングするピクセル数

en: Number of pixels to crop from the right of the image.
ja: 画像の右端からクロッピングするピクセル数を指定します。

en: Pixels to padd to top
ja: 上に挿入するピクセル数

en: Number of pixels to padd to the top of the image after cropping.
ja: クロッピング処理の後、画像の上側に挿入するピクセル数を指定します。

en: Pixels to padd to bottom
ja: 下に挿入するピクセル数

en: Number of pixels to padd to the bottom of the image after cropping.
ja: クロッピング処理の後、画像の下側に挿入するピクセル数を指定します。

en: Pixels to padd to left
ja: 左に挿入するピクセル数

en: Number of pixels to padd to the left of the image after cropping.
ja: クロッピング処理の後、画像の左側に挿入するピクセル数を指定します。

en: Pixels to padd to right
ja: 右に挿入するピクセル数

en: Number of pixels to padd to the right of the image after cropping.
ja: クロッピング処理の後、画像の右側に挿入するピクセル数を指定します。

en: Croppadd
ja: クロッピング・パディング

en: Video cropping filter
ja: ビデオクロッピングフィルター

en: Padd
ja: パディング

en: Latest
ja: 最新

en: Upconvert
ja: アップコンバート

en: Low
ja: 低

en: Medium
ja: 中間

en: High
ja: 高

en: Streaming deinterlace mode
ja: ストリーミングデインターレースモード

en: Deinterlace method to use for streaming.
ja: ストリーミングに使用するデインターレースを指定します。

en: Phosphor chroma mode for 4:2:0 input
ja: 4:2:0入力用のPhosphorクロマモード

en: Choose handling for colours in those output frames that fall across input frame boundaries. 
    
    Latest: take chroma from new (bright) field only. Good for interlaced input, such as videos from a camcorder. 
    
    AltLine: take chroma line 1 from top field, line 2 from bottom field, etc. 
    Default, good for NTSC telecined input (anime DVDs, etc.). 
    
    Blend: average input field chromas. May distort the colours of the new (bright) field, too. 
    
    Upconvert: output in 4:2:2 format (independent chroma for each field). Best simulation, but requires more CPU and memory bandwidth.
ja: 入力フレームの境界に接触する出力フレーム内の色の取り扱いについて選択します。 
    
    最新: 新しい(明るい)フィールドのみからクロマを取り出します。カムコーダーからのビデオなどのインターレス入力に適しています。 
    
    AltLine: 上端のフィールドからライン1のクロマを取り出し、下端のフィールドからライン2のクロマを取り出します。 
    デフォルトです。NTSCのテレビ映画入力(アニメ、DVDなど)に適しています。 
    
    ブレンド: 入力フィールドクロマの平均です。新しい(明るい)フィールドをひずませる可能性があります。 
    
    アップコンバート: 4:2:2形式(それぞれのフィールドに独立したクロマ)の出力です。最適なシミュレーションですが、より多くのCPUとメモリの帯域幅を必要とします。

en: Phosphor old field dimmer strength
ja: Phosphor 旧フィールドの減光の強さ

en: This controls the strength of the darkening filter that simulates CRT TV phosphor light decay for the old field in the Phosphor framerate doubler. Default: Low.
ja: Phosphorフレームレートダブラーの旧フィールドに対するCRT TV蛍光体光源の減衰をシミュレートするPosphor減光フィルターの強さを制御します。

en: Deinterlacing video filter
ja: デインターレースビデオフィルター

en: Edge detection video filter
ja: エッジ検出ビデオフィルター

en: Edge detection
ja: エッジの検出

en: Detects edges in the frame and highlights them in white.
ja: フレーム内のエッジを検出し白くハイライトします。

en: Image mask. Pixels with an alpha value greater than 50% will be erased.
ja: 画像のマスクを指定します。50%を超えるアルファ値のピクセルは消去されます。

en: X coordinate of the mask.
ja: マスクのX座標を指定します。

en: Y coordinate of the mask.
ja: マスクのY座標を指定します。

en: Remove zones of the video using a picture as mask
ja: 画像をマスクとしてビデオのゾーンを消去します。

en: Erase video filter
ja: ビデオ消去フィルター

en: Erase
ja: 消去

en: RGB component to extract
ja: 抽出するRGBコンポーネント

en: RGB component to extract. 0 for Red, 1 for Green and 2 for Blue.
ja: 抽出するRGBコンポーネントを指定します。(0:赤, 1:緑, 2:緑)

en: Extract RGB component video filter
ja: RGBコンポーネント抽出ビデオフィルター

en: FPS conversion video filter
ja: FPS変換ビデオフィルター

en: FPS Converter
ja: FPSコンバーター

en: Freezing interactive video filter
ja: フリーズインタラクティブビデオフィルター

en: Freeze
ja: フリーズ

en: Gaussian's std deviation
ja: ガウスの標準偏差

en: Gaussian's standard deviation. The blurring will take into account pixels up to 3*sigma away in any direction.
ja: ガウスぼかしの標準偏差を指定します。ぼかしはすべての方向へ最大3*シグマを考慮します。

en: Add a blurring effect
ja: ぼかし効果を追加します。

en: Gaussian blur video filter
ja: ガウスぼかしフィルター

en: Gaussian Blur
ja: ガウスぼかし

en: Radius in pixels
ja: 半径(ピクセル)

en: Strength
ja: 強さ

en: Strength used to modify the value of a pixel
ja: ピクセルの値を変更するための強さ

en: Gradfun video filter
ja: Gradfunビデオフィルター

en: Debanding algorithm
ja: Debandアルゴリズム

en: Distort mode
ja: ひずみモード

en: Distort mode, one of "gradient", "edge" and "hough".
ja: ひずみのモードを"傾き", "エッジ", "ハフ"から1つ選択します。

en: Gradient image type
ja: グラデーションタイプ

en: Gradient image type (0 or 1). 0 will turn the image to white while 1 will keep colors.
ja: 画像にかけるグラデーションタイプを指定します。(0:画像を白く変化, 1:色を保持)

en: Apply cartoon effect
ja: アニメ調エフェクトの適用

en: Apply cartoon effect. It is only used by "gradient" and "edge".
ja: アニメ調にするエフェクトを適用します。これは、"傾き"と"エッジ"の場合のみ使用されます。

en: Apply color gradient or edge detection effects
ja: 色のグラデーション、またはエッジ検出効果を適用します。

en: Gradient video filter
ja: グラデーションビデオフィルター

en: Variance of the gaussian noise
ja: ガウスノイズの変動量

en: Minimal period
ja: 最小間隔

en: Minimal period of the noise grain in pixel
ja: 粒状化ノイズの最小値をピクセルで指定します。

en: Maximal period
ja: 最大間隔

en: Maximal period of the noise grain in pixel
ja: 粒状化ノイズの最大値をピクセルで指定します。

en: Grain video filter
ja: 粒状化ビデオフィルター

en: Grain
ja: 粒状化

en: Adds filtered gaussian noise
ja: フィルターリングされたガウスノイズを追加

en: Spatial luma strength (0-254)
ja: スペーシャルLUMA強度(0-254)

en: Spatial chroma strength (0-254)
ja: スペーシャルクロマ強度(0-254)

en: Temporal luma strength (0-254)
ja: 一時LUMA強度(0-254)

en: Temporal chroma strength (0-254)
ja: 一時クロマ強度(0-254)

en: HQ Denoiser 3D
ja: HQ 3Dノイズ除去

en: High Quality 3D Denoiser filter
ja: 高品質な3Dノイズ除去フィルター

en: Invert video filter
ja: ビデオ反転フィルター

en: Color inversion
ja: 色反転

en: Magnify/Zoom interactive video filter
ja: 拡大/ズーム インタラクティブビデオフィルター

en: Magnify
ja: 拡大

en: Mirror orientation
ja: ミラーの方向

en: Defines orientation of the mirror splitting. Can be vertical or horizontal.
ja: ミラー分割の方向(水平、または垂直)を設定します。

en: Vertical
ja: 垂直偏波

en: Horizontal
ja: 水平偏波

en: Direction
ja: 方向

en: Direction of the mirroring.
ja: ミラーリングの方向を指定。

en: Left to right/Top to bottom
ja: 左から右/上から下

en: Right to left/Bottom to top
ja: 右から左/下から上

en: Mirror video filter
ja: ミラービデオフィルター

en: Mirror video
ja: ミラービデオ

en: Splits video in two same parts, like in a mirror
ja: ビデオをミラーのように同じパーツへ分割します。

en: Blur factor (1-127)
ja: ぼかし係数(1-127)

en: The degree of blurring from 1 to 127.
ja: ぼかしの程度を1～127の範囲で指定します。

en: Motion blur filter
ja: モーションぼかしフィルター

en: Motion detect video filter
ja: モーション検出ビデオフィルター

en: Old movie effect video filter
ja: 古い映画効果ビデオフィルター

en: Old movie
ja: 古い映画

en: OpenCV face detection example filter
ja: OpenCVの顔検出のサンプルフィルター

en: OpenCV example
ja: OpenCVのサンプル

en: Haar cascade filename
ja: Haarカスケードファイル名

en: Name of XML file containing Haar cascade description
ja: Haarのカスケード型説明を含むXMLファイル名

en: Use input chroma unaltered
ja: 入力クロマを変更なく使用

en: I420 - first plane is grayscale
ja: I420 - 最初のプレーンはグレースケール

en: Don't display any video
ja: ビデオを表示しない

en: Display the input video
ja: 入力されたビデオの表示

en: Display the processed video
ja: 処理されたビデオの表示

en: Show only errors
ja: エラーのみ表示

en: Show errors and warnings
ja: エラーと警告の表示

en: Show everything including debug messages
ja: デバッグメッセージを含むすべてを表示

en: OpenCV video filter wrapper
ja: OpenCVビデオフィルターラッパー

en: Scale factor (0.1-2.0)
ja: スケーリング係数(0.1～2.0)

en: Amount by which to scale the picture before sending it to the internal OpenCV filter
ja: 内部のOpenCVフィルターにピクチャーを送信する前にスケーリングする量

en: OpenCV filter chroma
ja: OpenCVフィルターのクロマ

en: Chroma to convert picture to before sending it to the internal OpenCV filter
ja: 内部OpenCVフィルターに送信される前に画像変換を行うクロマ

en: Wrapper filter output
ja: ラッパーフィルター出力

en: Determines what (if any) video is displayed by the wrapper filter
ja: ラッパーフィルターによって表示されるビデオの決定

en: OpenCV internal filter name
ja: OpenCV内部フィルター名

en: Name of internal OpenCV plugin filter to use
ja: 使用する内部OpenCVプラグインフィルターの名前を指定します

en: Posterize level (number of colors is cube of this value)
ja: ポスタライズレベル(色数はこの値の3乗です)

en: Posterize video filter
ja: ポスタライズビデオフィルター

en: Posterize video by lowering the number of colors
ja: 色数の減少によるビデオのポスタライズ

en: Quality of post processing. Valid range is 0 (disabled) to 6 (highest)
    Higher levels require more CPU power, but produce higher quality pictures.
    With default filter chain, the values map to the following filters:
    1: hb, 2-4: hb+vb, 5-6: hb+vb+dr
ja: 後処理の品質を0(無効)～6(最高)の値で指定します。
    高品質に設定するとCPUパワーを必要としますが、よりきれいなピクチャーを表示することが可能です。
    デフォルトのフィルターチェインでは、以下のフィルターにマップされています:
    1: hb, 2-4: hb+vb, 5-6: hb+vb+dr

en: FFmpeg post processing filter chains
ja: FFmpeg後処理フィルターチェイン

en: Video post processing filter
ja: ビデオの後処理フィルター

en: Postproc
ja: 後処理

en: Lowest
ja: 最低

en: Highest
ja: 最高

en: Psychedelic video filter
ja: サイケデリックビデオフィルター

en: Number of puzzle rows
ja: パズルの行数

en: Number of puzzle columns
ja: パズルの列数

en: Game mode
ja: ゲームモード

en: Select game mode variation from jigsaw puzzle to sliding puzzle.
ja: ジグソーパズルからスライディングパズルの中からゲームモードを選択してください。

en: Border
ja: 境界線

en: Unshuffled Border width.
ja: シャッフルされていない境界の幅を指定します。

en: Small preview
ja: 小さなプレビュー

en: Show small preview.
ja: 小さなプレビューを表示する。

en: Small preview size
ja: 小さなプレビューのサイズ

en: Show small preview size (percent of source).
ja: 小さなプレビューのサイズを指定します。(オリジナルのパーセンテージ)

en: Piece edge shape size
ja: ピース端のシャープさ

en: Size of the curve along the piece's edge
ja: ピース端のカーブのサイズを指定します。

en: Auto shuffle
ja: 自動シャッフル

en: Auto shuffle delay during game
ja: ゲーム時の自動シャッフルの遅延

en: Auto solve
ja: 自動回答

en: Auto solve delay during game
ja: ゲーム時の自動回答

en: Rotation
ja: 回転

en: Rotation parameter: none;180;90-270;mirror
ja: 回転パラメーター: なし;180;90-270;ミラー

en: jigsaw puzzle
ja: ジグソーパズル

en: sliding puzzle
ja: スライディングパズル

en: swap puzzle
ja: スワップパズル

en: exchange puzzle
ja: 交換パズル

en: 0/90/180/270/mirror
ja: 0/90/180/270/ミラー

en: Puzzle interactive game video filter
ja: パズル インタラクティブゲームビデオフィルター

en: Puzzle
ja: パズル

en: Ripple video filter
ja: 平滑ビデオフィルター

en: Ripple
ja: 波紋

en: Angle in degrees
ja: アングル角度

en: Angle in degrees (0 to 359)
ja: アングルの角度(0～359)を指定します。

en: Use motion sensors
ja: モーションセンサーの使用

en: Rotate video filter
ja: ビデオ回転フィルター

en: Rotate
ja: 回転

en: Image format
ja: 画像形式

en: Format of the output images (png, jpeg, ...).
ja: 出力画像の形式を指定します。(png、またはjpeg、...)

en: You can enforce the image width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
ja: 画像の幅を指定可能です。デフォルト(-1)では、VLCはビデオの特性に適応させます。

en: You can enforce the image height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
ja: 画像の高さを指定可能です。デフォルト(-1)では、VLCはビデオの特性に適応させます。

en: Recording ratio
ja: レコーディングレシオ

en: Ratio of images to record. 3 means that one image out of three is recorded.
ja: レコーディングされる画像の比率を指定します。3は3分の1の画像がレコーディングされることを意味します。

en: Filename prefix
ja: ファイル名のプレフィックス

en: Prefix of the output images filenames. Output filenames will have the "prefixNUMBER.format" form if replace is not true.
ja: 出力される画像ファイル名のプレフィックスを指定します。出力ファイル名は、"プレフィックス+番号.フォーマットの拡張子"の形式となります。

en: Directory path prefix
ja: ディレクトリパスのプレフィックス

en: Directory path where images files should be saved. If not set, then images will be automatically saved in users homedir.
ja: 画像ファイルが保存されるディレクトリのパスを指定します。指定されなかった場合、ユーザーのホームディレクトリに自動的に保存されます。

en: Always write to the same file
ja: 常に同じファイルに出力

en: Always write to the same file instead of creating one file per image. In this case, the number is not appended to the filename.
ja: 画像ごとにファイルを作成するのではなく、常に同じファイルに書き込むようにします。この場合、ファイル名に番号は付加されません。

en: Send your video to picture files
ja: ビデオを画像ファイルに送信します。

en: Scene filter
ja: シーンフィルター

en: Scene video filter
ja: シーンビデオフィルター

en: Sepia intensity
ja: セピア強度

en: Intensity of sepia effect
ja: セピア効果の強度

en: Sepia video filter
ja: セピアビデオフィルター

en: Gives video a warmer tone by applying sepia effect
ja: セピア効果を適用し、ビデオに暖かみを与えます

en: Sharpen strength (0-2)
ja: シャープネスの強さ(0-2)

en: Set the Sharpen strength, between 0 and 2. Defaults to 0.05.
ja: シャープネスの強さを0～2の範囲の値で指定します。デフォルトは0.05です。

en: Augment contrast between contours.
ja: 輪郭のコントラストを増大させます。

en: Sharpen video filter
ja: シャープネスビデオフィルター

en: Transform type
ja: 変換タイプ

en: Transpose
ja: 入れ替え

en: Anti-transpose
ja: 入れ替えしない

en: Video transformation filter
ja: ビデオ位置変換フィルター

en: Transformation
ja: 変換

en: Rotate or flip the video
ja: ビデオを回転、または反転します。

en: VHS movie effect video filter
ja: VHSムービー効果ビデオフィルター

en: VHS movie
ja: VHSムービー

en: Wave video filter
ja: 波状ビデオフィルター

en: Wave
ja: 波形

en: ASCII Art
ja: ASCIIアート

en: ASCII-art video output
ja: ASCIIアートのビデオ出力

en: Android Window
ja: Androidブウィンドウ

en: Android native window
ja: Androidネイティブウィンドウ

en: Color ASCII art video output
ja: 色付ASCIIアートのビデオ出力

en: Core Animation OpenGL Layer (Mac OS X)
ja: コアアニメーションOpenGLレイヤー(Mac OS X)

en: Timelength after which we assume there is no signal.
ja: 信号が無検出となってからの時間。

en: Timelength after which we assume there is no signal.
    After this delay we black out the video.
ja: 信号が無検出となってからの時間。
    この時間の経過後、ビデオはブラックアウトします。

en: Active Format Descriptor value
ja: アクティブフォーマットディスクリプター値

en: Aspect Ratio of the source picture.
ja: ソース画像のアスペクト比

en: Active Format Descriptor line
ja: アクティブフォーマットディスクリプターライン

en: VBI line on which to output Active Format Descriptor.
ja: アクティブフォーマットディスクリプター出力へのVBIライン

en: Picture to display on input signal loss
ja: 入力信号がなくなった場合に表示される画像

en: Output card
ja: 出力カード

en: DeckLink output card, if multiple exist. The cards are numbered from 0.
ja: DeckLinkキャプチャーカードが複数ある場合は使用するものを指定します。カード番号は0から始まります。

en: Desired output mode
ja: 望ましい出力モード

en: Desired output mode for DeckLink output. This value should be a FOURCC code in textual form, e.g. "ntsc".
ja: DeckLink出力の望ましい出力モードをテキスト形式のFOURCCコード (例: "ntsc") で指定します。

en: Audio connection for DeckLink output.
ja: DeckLink出力用のオーディオ接続

en: Audio sampling rate (in hertz) for DeckLink output. 0 disables audio output.
ja: DeckLink出力のオーディオのサンプリングレートをHzで指定します。0を指定するとオーディオ出力を無効化します。

en: Number of output channels for DeckLink output. Must be 2, 8 or 16. 0 disables audio output.
ja: DeckLink出力の出力チャンネル数を指定します。2, 8、または16が有効です。0を指定するとオーディオ出力を無効化します。

en: Video connection for DeckLink output.
ja: DeckLink出力用のビデオ接続

en: Use 10 bits per pixel for video frames.
ja: ビデオフレームに10ビット/ピクセルを使用。

en: DecklinkOutput
ja: Decklink出力

en: Output module to write to Blackmagic SDI card
ja: Blackmagic SDIカードへ書き込む出力モジュール

en: DeckLink General Options
ja: DeckLinkの一般的なオプション設定

en: DeckLink Video Output module
ja: DeckLinkビデオ出力モジュール

en: DeckLink Video Options
ja: DeckLinkビデオオプション

en: DeckLink Audio Output module
ja: DeckLinkオーディオ出力モジュール

en: DeckLink Audio Options
ja: DeckLinkオーディオオプション

en: Window handle (HWND)
ja: ウィンドウハンドル(HWND)

en: Video will be embedded in this pre-existing window. If zero, a new window will be created.
ja: すでに存在するこのウィンドウにビデオは組み込まれます。もし、存在しない場合は新しいウィンドウが生成されます。

en: Drawable
ja: 描画可能

en: Embedded window video
ja: 埋め込みウィンドウビデオ

en: Framebuffer device
ja: フレームバッファーデバイス

en: Framebuffer device to use for rendering (usually /dev/fb0).
ja: レンダリングで使用するフレームバッファーデバイス名を指定します。(一般的には/dev/fb0)

en: Run fb on current tty
ja: 現TTY上でのフレームバッファー表示

en: Run framebuffer on current TTY device (default enabled). (disable tty handling with caution)
ja: 現在のTTYデバイス上でフレームバッファー表示します。（デフォルトで有効）（無効にする場合、TTYのハンドリングと警告も無効になります）

en: Framebuffer resolution to use
ja: 使用するフレームバッファーの解像度

en: Select the resolution for the framebuffer. Currently it supports the values 0=QCIF 1=CIF 2=NTSC 3=PAL, 4=auto (default 4=auto)
ja: フレームバッファーの解像度を選択します。現在、0:QCIF 1:CIF 2:NTSC 3:PALおよび、4:自動(デフォルトは、4:自動)がサポートされています。

en: Framebuffer uses hw acceleration
ja: フレームバッファーでハードウェアアクセラレーションを使用

en: Disable for double buffering in software.
ja: ソフトウェアでのダブルバッファリングを無効化

en: Image format (default RGB)
ja: 画像形式(デフォルトはRGB)

en: Chroma fourcc used by the framebuffer. Default is RGB since the fb device has no way to report its chroma.
ja: フレームバッファーが使用するクロマ fourcc。デフォルトはフデームバッファーデバイスがそのクロマをレポートする方法がないため、RGBです。

en: GNU/Linux framebuffer video output
ja: GNU/Linuxフレームバッファービデオ出力

en: GLX extension for OpenGL
ja: OpenGL用のGLXエクステンション

en: Enable a workaround for T23
ja: T23への回避措置の有効化

en: Enable this option if the diagonal stripes are displayed when the window size is equal to or smaller than the movie size.
ja: 映像のサイズと同じか、またはそれよりも小さいウィンドウサイズの時、斜めの縞模様が表示される場合、このオプションを有効にします。

en: Video mode
ja: ビデオモード

en: Select a proper video mode to be used by KVA.
ja: KVAで使用される適切なビデオモードを選択します。

en: K Video Acceleration video output
ja: Kビデオアクセラレーションビデオ出力

en: Mac OS X OpenGL video output
ja: Mac OS X OpenGLビデオ出力

en: OpenGL extension
ja: OpenGLエクステンション

en: OpenGL ES 2 extension
ja: OpenGL ES 2エクステンション

en: Extension through which to use the Open Graphics Library (OpenGL).
ja: オープングラフィックライブラリ(OpenGL)を使用するためのエクステンション

en: OpenGL for Embedded Systems 2 video output
ja: エンベデッドシステム2ビデオ出力のためのOpenGL

en: OpenGL video output
ja: OpenGLビデオ出力

en: EGL extension for OpenGL
ja: OpenGL用のEGLエクステンション

en: The desktop mode allows you to display the video on the desktop.
ja: デスクトップモードはビデオをデスクトップ上に表示します。

en: Use hardware blending support
ja: ハードウェアによるブレンディングサポートを使用

en: Try to use hardware acceleration for subtitle/OSD blending.
ja: 字幕とOSDの合成にハードウェアアクセラレーションの使用を試みます。

en: Pixel Shader
ja: ピクセルシェーダー

en: Choose a pixel shader to apply.
ja: 適用するピクセルシェーダーを選択してください。

en: Path to HLSL file
ja: HLSLファイルへのパス

en: Path to an HLSL file containing a single pixel shader.
ja: 単一のピクセルシェーダーを含むHLSLファイルへのパス

en: HLSL File
ja: HLSLファイル

en: Recommended video output for Windows Vista and later versions
ja: Windows Vista以降のバージョンに推奨されるビデオ出力

en: Direct3D9 video output
ja: Direct3D9ビデオ出力

en: Recommended video output for Windows 8 and later versions
ja: Windows 8以降のバージョンに推奨されるビデオ出力

en: Direct3D11 video output
ja: Direct3D11ビデオ出力

en: Use hardware YUV->RGB conversions
ja: ハードウェアによるYUV->RGB変換を使用

en: Try to use hardware acceleration for YUV->RGB conversions. This option doesn't have any effect when using overlays.
ja: YUV->RGBのハードウェアアクセラレーションの使用を試みます。オーバレイを使用する場合には何の効果もありません。

en: Overlay video output
ja: オーバーレイビデオ出力

en: Overlay is the hardware acceleration capability of your video card (ability to render video directly). VLC will try to use it by default.
ja: ビデオカードのハードウェアアクセラレーションによるオーバーレイ(ビデオに直接描画する)を有効にします。VLCはデフォルトでこの機能の使用を試みます。

en: Use video buffers in system memory
ja: システムメモリーにビデオバッファーを作成

en: Create video buffers in system memory instead of video memory. This isn't recommended as usually using video memory allows benefiting from more hardware acceleration (like rescaling or YUV->RGB conversions). This option doesn't have any effect when using overlays.
ja: ビデオメモリーの代わりにシステムメモリー中にビデオバッファーを作成します。ビデオメモリを使用した(再スケーリングやYUVからRGBへの変換のような)ハードウェアアクセラレーションの効果を有効にするため、このオプションは推奨しません。このオプションは、オーバレイを使用する場合には何の効果もありません。

en: Use triple buffering for overlays
ja: オーバーレイにトリプルバッファーを使用

en: Try to use triple buffering when using YUV overlays. That results in much better video quality (no flickering).
ja: YUVオーバーレイの使用時、3つのバッファリングの使用を試みます。ビデオの品質が向上します。(フリッカーがなくなります)

en: Name of desired display device
ja: 表示させるディスプレイデバイス名

en: In a multiple monitor configuration, you can specify the Windows device name of the display that you want the video window to open on. For example, "\\.\DISPLAY1" or "\\.\DISPLAY2".
ja: 複数台のモニターが使用可能に設定されている場合、ビデオを表示させたいディスプレイのウィンドウデバイス名を指定します。例: "\\.\DISPLAY1" または "\\.\DISPLAY2".

en: Recommended video output for Windows XP. Incompatible with Vista's Aero interface
ja: Windows XPに推奨されるビデオ出力(Windows Vistaのエアロインターフェースとは非互換)

en: DirectX (DirectDraw) video output
ja: DirectX(DirectDraw)ビデオ出力

en: Wallpaper
ja: 壁紙

en: OpenGL video output for Windows
ja: Windows用OpenGLビデオ出力

en: Windows GDI video output
ja: Windows GDIビデオ出力

en: GPU affinity
ja: GPUアフィニティ

en: WGL extension for OpenGL
ja: OpenGL用のWGLエクステンション

en: Dummy image chroma format
ja: ダミーの画像クロマ形式

en: Force the dummy video output to create images using a specific chroma format instead of trying to improve performances by using the most efficient one.
ja: 最適な形式を使用してパフォーマンスの改善を試みる代わりに、特定のクロマ形式を使用して画像を作成するダミーのビデオ出力を強制します。

en: Dummy video output
ja: ダミーのビデオ出力

en: Statistics video output
ja: ビデオ出力統計

en: Video memory buffer width.
ja: ビデオメモリーバッファーの幅を指定します。

en: Video memory buffer height.
ja: ビデオメモリーバッファーの高さを指定します。

en: Pitch
ja: ピッチ

en: Video memory buffer pitch in bytes.
ja: ビデオメモリーバッファーのピッチをバイトで指定します。

en: Chroma
ja: クロマ

en: Output chroma for the memory image as a 4-character string, eg. "RV32".
ja: メモリ画像の出力クロマを4文字で指定します。(例:"RV32")

en: Video memory output
ja: ビデオメモリー出力

en: Video memory
ja: ビデオメモリー

en: Wayland display
ja: Waylandディスプレイ

en: Video will be rendered with this Wayland display. If empty, the default display will be used.
ja: ビデオはこのWaylandディスプレイに描画されます。何も指定しない場合、デフォルトのディスプレイが使用されます。

en: WL shell
ja: WLシェル

en: Wayland shell surface
ja: Waylandシェルの外観

en: WL SHM
ja: WL共有メモリ

en: Wayland shared memory video output
ja: Wayland共有メモリビデオ出力

en: XDG shell
ja: XDGシェル

en: XDG shell surface
ja: XDGシェルの外観

[ctx: ASCII]
note: xgettext: This is a plain ASCII spelling of "VLC media player" for the ICCCM window name. This must be pure ASCII. The limitation is partially with ICCCM and partially with VLC. For Latin script languages, you may need to strip accents. For other scripts, you will need to transliterate into Latin.
en: VLC media player
ja: VLCメディアプレイヤー

en: X11 display
ja: X11ディスプレイ

en: Video will be rendered with this X11 display. If empty, the default display will be used.
ja: ビデオはこのX11ディスプレイに描画されます。何も指定しない場合、デフォルトのディスプレイが使用されます。

en: X11 window ID
ja: X11ウィンドウID

en: X window
ja: Xウィンドウ

en: X11 video window (XCB)
ja: X11ビデオウィンドウ(XCB)

en: X11 video output (XCB)
ja: X11ビデオ出力(XCB)

en: XVideo adaptor number
ja: XVideoアダプター番号

en: XVideo hardware adaptor to use. By default, VLC will use the first functional adaptor.
ja: 使用するXVideoハードウェアアダプターを指定します。VLCは、デフォルトで最初の該当アダプターを使用します。

en: XVideo format id
ja: XVideo形式ID

en: XVideo image format id to use. By default, VLC will try to use the best match for the video being played.
ja: 使用するXVideoイメージ形式IDを指定します。VLCは、デフォルトで再生するビデオに最適なものを使用します。

en: XVideo output (XCB)
ja: XVideo出力(XCB)

en: device, fifo or filename
ja: デバイス、FIFO、またはファイル名

en: device, fifo or filename to write yuv frames too.
ja: YUVフレームを書き込むデバイス、FIFO、またはファイル名を指定します。

en: Chroma used
ja: クロマの使用

en: Force use of a specific chroma for output.
ja: 出力に使用するクロマを指定します。

en: Add a YUV4MPEG2 header
ja: YUV4MPEG2ヘッダーを追加

en: The YUV4MPEG2 header is compatible with mplayer yuv video output and requires YV12/I420 fourcc.
ja: mplayerのYUVビデオ出力に互換性のあるYUV4MPEG2ヘッダーです。YV12/I420 FourCCが必要となります。

en: YUV output
ja: YUV出力

en: YUV video output
ja: YUVビデオ出力

en: Number of video windows in which to clone the video.
ja: 複製するビデオ中のビデオウィンドウ数を指定します。

en: Video output modules
ja: ビデオ出力モジュール

en: You can use specific video output modules for the clones. Use a comma-separated list of modules.
ja: ビデオの複製に特定のビデオ出力モジュールを使用することが可能です。モジュールをカンマ区切りで指定します。

en: Duplicate your video to multiple windows and/or video output modules
ja: 複数ウィンドウおよび/または、ビデオ出力モジュールにビデオを複製します。

en: Clone video filter
ja: 複製ビデオフィルター

en: Select the number of horizontal video windows in which to split the video
ja: 水平方向にビデオを分割して表示するウィンドウ数を選択します。

en: Select the number of vertical video windows in which to split the video
ja: 垂直方向にビデオを分割して表示するウィンドウ数を選択します。

en: Active windows
ja: アクティブウィンドウ

en: Comma-separated list of active windows, defaults to all
ja: アクティブウィンドウをカンマ区切りで指定します。デフォルトはすべてです。

en: Split the video in multiple windows to display on a wall of screens
ja: ビデオを複数ウィンドウに分割してスクリーン上に並べて表示します。

en: Panoramix: wall with overlap video filter
ja: パノラマ表示: オーバーラップビデオフィルターによるタイル表示

en: Panoramix
ja: パノラマ

en: length of the overlapping area (in %)
ja: 重複するエリアの長さ(%)

en: Select in percent the length of the blended zone
ja: 中間の重複するエリアの長さをパーセンテージで指定します。

en: height of the overlapping area (in %)
ja: 重複するエリアの高さ(%)

en: Select in percent the height of the blended zone (case of 2x2 wall)
ja: 中間の重複するエリアの高さをパーセンテージで指定します。

en: Attenuation
ja: 減衰

en: Check this option if you want attenuate blended zone by this plug-in (if option is unchecked, attenuate is made by opengl)
ja: このプラグインによって混合される領域を減衰させる場合、このオプションをチェックします。(オプションをチェックしなかった場合は、OpenGLによって減衰されます)

en: Attenuation, begin (in %)
ja: 開始部分の減衰率(%)

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the beginning blended zone
ja: 混合される領域の始まりのラグランジュ係数をパーセントで指定します。

en: Attenuation, middle (in %)
ja: 中間の減衰率(%)

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the middle of blended zone
ja: 混合される領域の中間のラグランジュ係数をパーセントで指定します。

en: Attenuation, end (in %)
ja: 終わりの減衰率(%)

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the end of blended zone
ja: 混合される領域の終わりのラグランジュ係数をパーセントで指定します。

en: middle position (in %)
ja: 中間位置(%)

en: Select in percent (50 is center) the position of the middle point (Lagrange) of blended zone
ja: 混合される領域の中間点(ラグランジュ)の位置をパーセントで指定します。

en: Gamma (Red) correction
ja: ガンマ補正(赤)

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Red or Y component)
ja: 混合される領域を補正するガンマ値を選択します。(赤、またはY成分)

en: Gamma (Green) correction
ja: ガンマ補正(緑)

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Green or U component)
ja: 混合される領域を補正するガンマ値を選択します。(緑、またはU成分)

en: Gamma (Blue) correction
ja: ガンマ補正(青)

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Blue or V component)
ja: 混合される領域を補正するガンマ値を選択します。(青、またはV成分)

en: Black Crush for Red
ja: 赤色に対する黒の詰込

en: Select the Black Crush of blended zone (Red or Y component)
ja: 混合される領域の黒色の詰め込み度合いを指定します。(赤、またはY成分)

en: Black Crush for Green
ja: 緑色に対する黒の詰込

en: Select the Black Crush of blended zone (Green or U component)
ja: 混合される領域の黒色の詰め込み度合いを指定します。(緑、またはU成分)

en: Black Crush for Blue
ja: 青色に対する黒の詰込

en: Select the Black Crush of blended zone (Blue or V component)
ja: 混合される領域の黒色の詰め込み度合いを指定します。(青、またはV成分)

en: White Crush for Red
ja: 赤色に対する白の詰込

en: Select the White Crush of blended zone (Red or Y component)
ja: 混合される領域の白色の詰め込み度合いを指定します。(赤、またはY成分)

en: White Crush for Green
ja: 緑色に対する白の詰込

en: Select the White Crush of blended zone (Green or U component)
ja: 混合される領域の白色の詰め込み度合いを指定します。(緑、またはU成分)

en: White Crush for Blue
ja: 青色に対する白の詰込

en: Select the White Crush of blended zone (Blue or V component)
ja: 混合される領域の白色の詰め込み度合いを指定します。(青、またはV成分)

en: Black Level for Red
ja: 赤色に対する黒色のレベル

en: Select the Black Level of blended zone (Red or Y component)
ja: 混合される領域の黒色のレベルを指定します。(赤、またはY成分)

en: Black Level for Green
ja: 緑色に対する黒色のレベル

en: Select the Black Level of blended zone (Green or U component)
ja: 混合される領域の黒色のレベルを指定します。(緑、またはU成分)

en: Black Level for Blue
ja: 青色に対する黒色のレベル

en: Select the Black Level of blended zone (Blue or V component)
ja: 混合される領域の黒色のレベルを指定します。(青、またはV成分)

en: White Level for Red
ja: 赤色に対する白色のレベル

en: Select the White Level of blended zone (Red or Y component)
ja: 混合される領域の白色のレベルを指定します。(赤、またはY成分)

en: White Level for Green
ja: 緑色に対する白色のレベル

en: Select the White Level of blended zone (Green or U component)
ja: 混合される領域の白色のレベルを指定します。(緑、またはU成分)

en: White Level for Blue
ja: 青色に対する白色のレベル

en: Select the White Level of blended zone (Blue or V component)
ja: 混合される領域の白色のレベルを指定します。(青、またはV成分)

en: Number of horizontal windows in which to split the video.
ja: ビデオを分割して表示する際の水平方向のウィンドウ数を指定します。

en: Number of vertical windows in which to split the video.
ja: ビデオを分割して表示する際の垂直方向のウィンドウ数を指定します。

en: Element aspect ratio
ja: アスペクト比の要素

en: Aspect ratio of the individual displays building the wall.
ja: タイルを構成する個々のディスプレイのアスペクト比を指定します。

en: Wall video filter
ja: タイルビデオフィルター

en: Image wall
ja: 画像タイル

en: The width of the visualization window, in pixels.
ja: 視覚化ウィンドウの幅をピクセルで指定してください。

en: The height of the visualization window, in pixels.
ja: 視覚化ウィンドウの高さをピクセルで指定してください。

en: 3D OpenGL spectrum visualization
ja: 3D OpenGLスペクトル視覚化

en: Goom display width
ja: Goomの表示幅

en: Goom display height
ja: Goomの高さ

en: This allows you to set the resolution of the Goom display (bigger resolution will be prettier but more CPU intensive).
ja: Goomディスプレイの解像度を指定します。(高い解像度はきれいに見えますが、よりCPUパワーを必要とします。)

en: Goom animation speed
ja: Goomアニメーションの速度

en: This allows you to set the animation speed (between 1 and 10, defaults to 6).
ja: アニメーションの速度を1～10までの値で指定します。(デフォルト値=6)

en: Goom effect
ja: Goomエフェクト

en: projectM configuration file
ja: プロジェクトM設定ファイル

en: File that will be used to configure the projectM module.
ja: プロジェクトMモジュールの設定に使用されるファイル

en: projectM preset path
ja: プロジェクトMプリセットパス

en: Path to the projectM preset directory
ja: プロジェクトMのプリセットディレクトリへのパスを指定します。

en: Title font
ja: タイトルフォント

en: Font used for the titles
ja: タイトルに使用されるフォントを指定します。

en: Font menu
ja: メニューフォント

en: Font used for the menus
ja: メニューに使用されるフォントを指定します。

en: The width of the video window, in pixels.
ja: ビデオウィンドウの幅をピクセルで指定します。

en: The height of the video window, in pixels.
ja: ビデオウィンドウの高さをピクセルで指定します。

en: Mesh width
ja: メッシュの幅

en: The width of the mesh, in pixels.
ja: メッシュの幅をピクセルで指定します。

en: Mesh height
ja: メッシュの高さ

en: The height of the mesh, in pixels.
ja: メッシュの高さをピクセルで指定します。

en: Texture size
ja: テクスチャーサイズ

en: The size of the texture, in pixels.
ja: テクスチャーのサイズをピクセルで指定します。

en: projectM
ja: プロジェクトM

en: libprojectM effect
ja: libprojectMエフェクト

en: Effects list
ja: エフェクト一覧

en: A list of visual effect, separated by commas.
    Current effects include: dummy, scope, spectrum, spectrometer and vuMeter.
ja: 視覚化フィルターをカンマ区切りで指定します。
    現在、次のフィルターが含まれています。: dummy, scope, spectrum, spectrometer, vuMeter

en: The width of the effects video window, in pixels.
ja: 視覚化ウィンドウの幅をピクセルで指定します。

en: The height of the effects video window, in pixels.
ja: 視覚化ウィンドウの高さをピクセルで指定します。

en: FFT window
ja: FFTウィンドウ

en: The type of FFT window to use for spectrum-based visualizations.
ja: スペクトルベースの視覚化のために使用するFFTウィンドウのタイプ。

en: Kaiser window parameter
ja: カイザー窓パラメーター

en: The parameter alpha for the Kaiser window. Increasing alpha increases the main-lobe width and decreases the side-lobe amplitude.
ja: カイザーウィンドウのアルファパラメーター。アルファ値を増加させるとメインローブ幅を増加させ、サイドローブの増幅を減少させます。

en: Show 80 bands instead of 20
ja: 20ではなく80バンドを表示

en: More bands for the spectrometer: 80 if enabled, else 20.
ja: 有効化された場合、スペクトロメーターの表示バンド数を80にします。そうでない場合は20です。

en: Number of blank pixels between bands.
ja: バンド間の境界幅をピクセルで指定

en: Amplification
ja: 増幅率

en: This is a coefficient that modifies the height of the bands.
ja: バンドの高さを決める係数を指定します。

en: Draw peaks in the analyzer
ja: アナライザーでピークを描画

en: Enable original graphic spectrum
ja: オリジナルのスペクトル描画

en: Enable the "flat" spectrum analyzer in the spectrometer.
ja: スペクトルメーターに"フラット"なスペクトルアナライザーを描画します。

en: Draw bands in the spectrometer
ja: スペクトロメーターでバンドを描画

en: Draw the base of the bands
ja: バンドのベースを描画

en: Base pixel radius
ja: ベース半径

en: Defines radius size in pixels, of base of bands(beginning).
ja: バンドのベースとなる半径サイズをピクセルで指定します。

en: Spectral sections
ja: スペクトラクのセクション数

en: Determines how many sections of spectrum will exist.
ja: スペクトルのセクション数を設定します。

en: Peak height
ja: ピークの高さ

en: Total pixel height of the peak items.
ja: ピークの高さをピクセルで指定します。

en: Peak extra width
ja: ピークの描画幅

en: Additions or subtractions of pixels on the peak width.
ja: 描画するピーク幅を拡げたり、縮めたりする幅を指定します。

en: V-plane color
ja: Vプレーンの色

en: YUV-Color cube shifting across the V-plane ( 0 - 127 ).
ja: Vプレーンに対するYUVカラーキューブを1～127の範囲で指定します。

en: Visualizer
ja: 視覚化

en: Visualizer filter
ja: 視覚化フィルター

en: Spectrum analyser
ja: スペクトルアナライザー

en: Flat Top
ja: フラットトップ

en: #paste your VLM commands here
ja: #VLMコマンドをここにペーストしてください

en: #separate commands with a new line or a semi-colon
ja: #コマンドはセミコロン、または改行で分割します

en: Play List
ja: プレイリスト

en: Output
ja: 出力

en: Subtitle codec
ja: 字幕コーデック

en: Output	method
ja: 出力>>方法

en: Multiplexer
ja: マルチプレクサー

en: Video FPS
ja: ビデオFPS

en: MUX options
ja: MUXオプション

en: Video scale
ja: ビデオスケール

en: Output port
ja: 出力ポート

en: Output	file
ja: 出力>>ファイル

en: Input media
ja: 入力メディア

en: Error:
ja: エラー:

en: Sample ui-state-error style.
ja: ui-state-errorスタイルのサンプル

en: File name
ja: ファイル名

en: Preamp:
ja: プリアンプ:

en: Row border
ja: 行の境界

en: Column border
ja: 列の境界

en: Background
ja: 背景

en: Mosaic Tiles
ja: モザイクタイル

en: Playback Rate
ja: 再生レート

en: Audio Delay
ja: オーディオの遅延

en: Subtitle Delay
ja: 字幕の遅延

en: Time:
ja: 時間:

en: VLC media player - Web Interface
ja: VLCメディアプレイヤー - ウェブインターフェース

en: Hide / Show Library
ja: ライブラリの表示/非表示

en: Hide / Show Viewer
ja: ビューアーの表示/非表示

en: Manage Streams
ja: ストリームの管理

en: Track Synchronisation
ja: トラックの同期

en: VLM Batch Commands
ja: VLMバッチコマンド

en: Loop
ja: ループ

en: Empty Playlist
ja: プレイリストを空に

en: Queue Selected
ja: 選択項目をキューに

en: Play Selected
ja: 選択項目を再生

en: Refresh List
ja: リストの再表示

en: Loading flowplayer...
ja: flowplayerをロードしています...

en: If nothing appears, check your internet connection.
ja: なにも表示されない場合、インターネット接続を確認してください。

en: VLC can display a QR code linking to the mobile version of the web interface; the web address of the web interface of your VLC media player instance will be transmitted over the internet to the Google Image Charts web service to generate this QR code.
ja: VLCはモバイル版のウェブインターフェイスにリンクするQRコードを表示することができます。お使いのVLCメディアプレーヤーインスタンスのウェブインターフェイスのウェブアドレスは、このQRコードを生成するためにインターネット経由でGoogle Image Chartsウェブサービスに送信されます。
    
    VLC can display a QR code linking to the mobile version of the web interface; the web address of the web interface of your VLC media player instance will be transmitted over the internet to the Google Image Charts web service to generate this QR code.

en: Do you want to go ahead with this?
ja: これより先に進みますか？

en: By creating a stream, the <i>Main Controls</i> will operate the stream instead of the main interface.
ja: ストリームを生成することによって、メインインターフェースではなく、<i>メインコントロール</i>がストリームを操作します。

en: The stream will be created using default settings, for more advanced configuration, or to modify the default settings, select the button to the right: <i>Manage Streams</i>
ja: デフォルトの設定を使用してストリームは生成されます。詳細な設定、またはデフォルト設定を変更するためには、<i>ストリームの管理</i>の右側のボタンを選択してください。

en: Once the stream is created, the <i>Media Viewer</i> window will display the stream.
ja: ストリームが生成されると、<i>メディアビューアー</i>ウィンドウがストリームを表示します。

en: Volume will be controlled by the player, and not the <i>Main Controls</i>.
ja: 音量は<i>メインコントロール</i>ではなく、プレイヤーによって制御されます。

en: The current playing item will be streamed. If there is no currently playing item, the first selected item from the <i>Library</i> will be the subject of the stream.
ja: 現在再生中の項目がストリーミングされます。現在再生中の項目がない場合には、<i>ライブラリー</i>から最初に選択された項目がストリームの再生項目となります。

en: To stop the stream and resume normal controls, click the <i>Open Stream</i> button again.
ja: ストリームを停止し、通常の制御を再開するには、<i>ストリームを開く</i>ボタンを再度クリックしてください。

en: Are you sure you wish to create the stream?
ja: 本当にストリームを生成してもいいですか?

en: Dialog
ja: ダイアログ

en: Form
ja: 形式

en: Preset
ja: プリセット

en: &Verbosity:
ja: 出力レベル: (&V)

en: &Filter:
ja: フィルター: (&F)

en: &Save as...
ja: 名前を付けて保存 (&S)...

en: Modules Tree
ja: モジュールツリー

en: Show extended options
ja: 詳細設定オプションを表示します。

en: Show &more options
ja: 詳細設定オプションの表示 (&M)

en: Change the caching for the media
ja: メディアのキャッシュを変更します。

en: Start Time
ja: 開始時間

en: Stop Time
ja: 停止時間

en: Edit Options
ja: オプションの編集

en: Extra media
ja: その他のメディア

en: Complete MRL for VLC internal
ja: VLC内部で扱える完全なMRLを指定します。

en: Select the file
ja: ファイルの選択

en: Change the start time for the media
ja: メディアの開始時間を変更します。

en: Change the stop time for the media
ja: メディアの停止時間を変更します

en: Play another media synchronously (extra audio file, ...)
ja: 別のメディアと同期再生する (外部オーディオファイルなど...)

en: Capture mode
ja: キャプチャーモード

en: Select the capture device type
ja: キャプチャーデバイスの種類を選択します。

en: Device Selection
ja: デバイス選択

en: Options
ja: オプション

en: Access advanced options to tweak the device
ja: デバイスを調整する詳細設定オプションを表示します

en: Advanced options...
ja: 詳細設定オプション...

en: Disc Selection
ja: ディスク選択

en: Disable Disc Menus
ja: ディスクメニューの無効化

en: No disc menus
ja: ディスクメニューなし

en: Disc device
ja: ディスクデバイス

en: Starting Position
ja: 開始位置

en: Audio and Subtitles
ja: オーディオと字幕

en: Use a sub&title file
ja: 字幕ファイルを使用 (&T)

en: Select the subtitle file
ja: 字幕ファイルの選択

en: Choose one or more media file to open
ja: 開くメディアファイルをひとつ、または複数選択します。

en: File Selection
ja: ファイル選択

en: You can select local files with the following list and buttons.
ja: 以下のリストとボタンでローカルファイルを選択することが可能です。

en: Add...
ja: 追加...

en: Network Protocol
ja: ネットワークプロトコル

en: Please enter a network URL:
ja: ネットワークURLを入力してください:

en: Profile edition
ja: プロファイルのエディション

en: Features
ja: 機能・特徴

en: Streamable
ja: ストリーム可能

en: Chapters
ja: チャプター

en: Menus
ja: メニュー

en: Fra&me Rate
ja: フレームレート (&m)

en: Same as source
ja: ソースと同様に

en:  fps
ja:  フレーム/秒

en: Custom options
ja: カスタムオプション

en: &Quality
ja: 品質 (&Q)

en: Not Used
ja: 未使用

en:  kb/s
ja:  kb/秒

en: Encoding parameters
ja: エンコーディングパラメーター

en: Frame size
ja: フレームサイズ

en: px
ja:  ピクセル

en: Sa&mple Rate
ja: サンプリングレート (&m)

en: Profile &Name
ja: プロファイル名 (&N)

en: Set up media sources to stream
ja: ストリーミングするメディアソースを設定

en: Destination Setup
ja: 出力先の設定

en: Select destinations to stream to
ja: ストリーミングする宛先の選択

en: Add destinations following the streaming methods you need. Be sure to check with transcoding that the format is compatible with the method used.
ja: 出力先としたいストリーミング方法を以下から追加します。トランスコーディングと形式が互換性があることを確認してください。

en: New destination
ja: 新しい出力先

en: Display locally
ja: ローカルで再生する

en: Transcoding Options
ja: トランスコーディングオプション

en: Select and choose transcoding options
ja: トランスコーディングオプションの選択

en: Activate Transcoding
ja: トランスコーディングを有効にする

en: Option Setup
ja: オプション設定

en: Set up any additional options for streaming
ja: ストリーミングする追加のオプションを設定

en: Miscellaneous Options
ja: その他のオプション

en: Stream all elementary streams
ja: すべての基本ストリームをストリーミングする

en: Generated stream output string
ja: 生成されたストリーム出力文字列

en: Output module:
ja: 出力モジュール:

en: Use S/PDIF when available
ja: 使用可能な場合、S/PDIFを使用

en: Effects
ja: エフェクト

en: Visualization:
ja: 視覚化:

en: Enable Time-Stretching audio
ja: オーディオのタイムストレッチの有効化

en: Replay gain mode:
ja: 再生ゲインモード:

en: Normalize volume to:
ja: 音量の均一化:

en: Tracks
ja: トラック

en: Preferred audio language:
ja: 優先するオーディオ言語:

en: Password:
ja: パスワード:

en: Username:
ja: ユーザー名:

en: Submit played tracks stats to Last.fm
ja: 再生したトラックの統計をlast.fmへ送信

en: Codecs
ja: コーデック

en: x264 profile and level selection
ja: x264プロファイルとレベル設定

en: Hardware-accelerated decoding
ja: ハードウェアアクセラレーションによるデコード

en: Video quality post-processing level
ja: ビデオの品質、後処理フィルターレベル

en: Skip H.264 in-loop deblocking filter
ja: H.264インループブロック化抑止フィルターをスキップ

en: x264 preset and tuning selection
ja: x264プリセットとチューニング設定

en: Optical drive
ja: 光学ドライブ

en: Default optical device
ja: デフォルトの光学デバイス

en: Damaged or incomplete AVI file
ja: 壊れているか不完全なAVIファイル

en: HTTP proxy URL
ja: HTTPプロキシーのURL

en: HTTP (default)
ja: HTTP(デフォルト)

en: RTP over RTSP (TCP)
ja: RTPオーバーRTSP (TCP)

en: Live555 stream transport
ja: Live555ストリームトランスポート

en: Default caching policy
ja: デフォルトキャッシュポリシー

en: Menus language:
ja: メニュー言語:

en: Look and feel
ja: 外観と操作性

en: Use custom skin
ja: カスタムスキンを使用

en: This is VLC's default interface, with a native look and feel.
ja: これはネイティブのルックアンドフィールを持つVLCのデフォルトのインターフェースです。

en: Use native style
ja: ネイティブのスタイルを使用

en: Resize interface to video size
ja: ビデオのサイズにインターフェースをリサイズ

en: Show controls in full screen mode
ja: 全画面表示モードでコントローラーを表示

en: Pause playback when minimized
ja: 最小化時に再生を一時停止

en: Show media change popup:
ja: メディア変更時にポップアップを表示:

en: Start in minimal view mode
ja: 最小表示モードで起動

en: Force window style:
ja: ウィンドウスタイルを指定:

en: Integrate video in interface
ja: インターフェースにビデオを統合

en: Show systray icon
ja: システムトレイアイコン

en: Auto raising the interface:
ja: インターフェースを手前に表示:

en: Skin resource file:
ja: スキンリソースファイル:

en: Playlist and Instances
ja: プレイリストとインスタンス

en: Pause on the last frame of a video
ja: ビデオの最終フレームで一時停止

en: Allow only one instance
ja: ひとつだけ実行を許可

en: Activate updates notifier
ja: アップデートの通知を有効化

en: Every
ja: 常に

en: Save recently played items
ja: 最近再生した項目を保存

en: Separate words by | (without space)
ja: |で区切られた単語(空白なし)

en: Operating System Integration
ja: OSインテグレーション

en: File extensions association
ja: ファイル拡張子の関連付け

en: Set up associations...
ja: ファイル関連付け設定...

en: Enable On Screen Display (OSD)
ja: オンスクリーンディスプレイ(OSD)を有効化

en: Show media title on video start
ja: ビデオ開始時にメディアタイトルを表示

en: Enable subtitles
ja: 字幕の有効化

en: Subtitle Language
ja: 字幕の言語

en: Default encoding
ja: デフォルトエンコーディング

en: Subtitle effects
ja: 字幕の効果

en: Add a shadow
ja: 影の追加

en:  px
ja:  ピクセル

en: Add a background
ja: 背景を追加

en: O&utput
ja: 出力 (&U)

en: Accelerated video output (Overlay)
ja: アクセラレーテッドビデオ出力(オーバーレイ)

en: Deinterlacing
ja: デインターレース

en: Force Aspect Ratio
ja: アスペクト比を固定

en: Stuff
ja: スタッフ

en: Edit settings
ja: 設定の変更

en: Control
ja: 制御

en: Run manually
ja: 手動で実行

en: Setup schedule
ja: スケジュール設定

en: Run on schedule
ja: スケジュールで実行

en: Status
ja: 状態

en: Prev
ja: 前へ

en: Add Input
ja: 入力を追加

en: Edit Input
ja: 入力を編集

en: Clear List
ja: リストをクリア

en: Check for VLC updates
ja: VLCのアップデートを確認

en: Launching an update request...
ja: アップデートリクエストの起動中...

en: Do you want to download it?
ja: ダウンロードしますか?

en: Essential
ja: 基本

en: Negate colors
ja: 色の逆転

en: Colors
ja: 色

en: Interactive Zoom
ja: インタラクティブズーム

en: Angle
ja: アングル

en: full
ja: 完全

en: none
ja: なし

en: Logo erase
ja: ロゴ削除

en: Mask
ja: マスク

en: Mirror
ja: ミラー

en: Motion detect
ja: モーション検出

en: Spatial blur
ja: 空間ぼかし

en: Anti-Flickering
ja: アンチフリッカー

en: Soften
ja: ソフトフォーカス

en: Denoiser
ja: ノイズ除去

en: Spatial luma strength
ja: スペーシャルLUMA強度

en: Temporal luma strength
ja: 一時LUMA強度

en: Spatial chroma strength
ja: スペーシャルクロマ強度

en: Temporal chroma strength
ja: 一時クロマ強度

en: VLM configurator
ja: VLM設定

en: Media Manager Edition
ja: メディアマネージャーエディション

en: Name:
ja: 名前:

en: Input:
ja: 入力:

en: Select Input
ja: 入力の選択

en: Output:
ja: 出力:

en: Select Output
ja: 出力の選択

en: Time Control
ja: 時間制御

en: Mux Control
ja: マルチプレクサー制御

en: Muxer:
ja: マルチプレクサー:

en: Media Manager List
ja: メディアマネージャーリスト
