vlc 3.0.13 - en to uk translation catalogue (6071 entries)

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
    Written by the VideoLAN team; see the AUTHORS file.
uk: Ця програма поставляється БЕЗ ГАРАНТІЇ, у формі, дозволеній законодавством.
    Ви можете користуватися нею й передавати її на умовах Загальної Публічної Ліцензії GNU;
    докладніше дивіться у файлі COPYING.
    Створено командою VideoLAN; докладніше дивіться у файлі AUTHORS.

en: VLC preferences
uk: Параметри VLC

en: Select "Advanced Options" to see all options.
uk: Натисніть кнопку „Додаткові параметри“, щоб побачити всі параметри.

en: Interface
uk: Інтерфейс

en: Settings for VLC's interfaces
uk: Параметри інтерфейсів VLC

en: Main interfaces settings
uk: Параметри головних інтерфейсів

en: Main interfaces
uk: Головні інтерфейси

en: Settings for the main interface
uk: Параметри головного інтерфейсу

en: Control interfaces
uk: Інтерфейси елементів керування

en: Settings for VLC's control interfaces
uk: Установки інтерфейсів елементів керування VLC

en: Hotkeys settings
uk: Установки гарячих клавіш

en: Audio
uk: Звук

en: Audio settings
uk: Установки звуку

en: General audio settings
uk: Загальні установки звуку

en: Filters
uk: Фільтри

en: Audio filters are used to process the audio stream.
uk: Звукові фільтри використовуються для обробки звукового потоку.

en: Audio resampler
uk: Передискретизатор звуку

en: Visualizations
uk: Візуалізації

en: Audio visualizations
uk: Візуалізації звуку

en: Output modules
uk: Модулі виводу

en: General settings for audio output modules.
uk: Загальні установки модулів виведення звуку.

en: Miscellaneous
uk: Інше

en: Miscellaneous audio settings and modules.
uk: Інші модулі та установки звуку.

en: Video
uk: Відео

en: Video settings
uk: Установки відео

en: General video settings
uk: Загальні установки відео

en: General settings for video output modules.
uk: Загальні налаштування для модулів виведення відео.

en: Video filters are used to process the video stream.
uk: Відеофільтри використовуються для обробки відеопотоку.

en: Subtitles / OSD
uk: Субтитри/OSD

en: Settings related to On-Screen-Display, subtitles and "overlay subpictures"
uk: Налаштування екранного меню, субтитрів та „накладених шарів“

en: Splitters
uk: Розділювачі

en: Video splitters separate the stream into multiple videos.
uk: Розділювачі відео ділять потік на декілька відео.

en: Input / Codecs
uk: Введення / Кодеки

en: Settings for input, demultiplexing, decoding and encoding
uk: Установки введення, демультиплексування, декодування й кодування

en: Access modules
uk: Модулі доступу

en: Settings related to the various access methods. Common settings you may want to alter are HTTP proxy or caching settings.
uk: Установки різних методів доступу. Зазвичай можна змінити проксі HTTP або установки кешування.

en: Stream filters
uk: Фільтри потоків

en: Stream filters are special modules that allow advanced operations on the input side of VLC. Use with care...
uk: Фільтри потоків — це спеціальні модулі, які дають змогу виконувати додаткові дії під час введення даних у VLC. Використовуйте обережно.

en: Demuxers
uk: Демультиплексори

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
uk: Демультиплексори використовуються для розділення потоків відео та звуку.

en: Video codecs
uk: Відеокодеки

en: Settings for the video, images or video+audio decoders and encoders.
uk: Установки декодерів і кодерів відео, зображень або відео та звуку.

en: Audio codecs
uk: Звукові кодеки

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
uk: Установки декодерів і кодерів звуку.

en: Subtitle codecs
uk: Кодеки субтитрів

en: Settings for subtitle, teletext and CC decoders and encoders.
uk: Налаштування декодерів і кодерів субтитрів, телетексту та прихованих субтитрів

en: General input settings. Use with care...
uk: Установки загального введення. Використовуйте обережно.

en: Stream output
uk: Потоковий вивід

en: Stream output settings are used when acting as a streaming server or when saving incoming streams.
    Streams are first muxed and then sent through an "access output" module that can either save the stream to a file, or stream it (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Sout streams modules allow advanced stream processing (transcoding, duplicating...).
uk: Потоковий вивід дає змогу VLC бути потоковим сервером або зберігати вхідні потоки.
    Спочатку потоки мультиплексуються, а потім проходять через модуль „доступу виведення“, який або зберігає потік у файл, або передає його в мережу (за протоколами UDP, HTTP, RTP, RTSP).
    Модулі виводу дають змогу виконувати додаткову обробку потоку (перекодування, дублювання тощо).

en: General stream output settings
uk: Загальні установки потокового виведення

en: Muxers
uk: Мультиплексори

en: Muxers create the encapsulation formats that are used to put all the elementary streams (video, audio, ...) together. This setting allows you to always force a specific muxer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each muxer.
uk: Мультиплексори створюють інкапсульовані формати, які використовуються для поєднання всіх простих потоків (відео, звуку тощо) в один. Ці установки дають змогу примусово використовувати певний формат мультиплексора. Зазвичай цього робити не потрібно.
    Також можна встановити типові параметри для кожного мультиплексора.

en: Access output
uk: Доступ виводу

en: Access output modules control the ways the muxed streams are sent. This setting allows you to always force a specific access output method. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each access output.
uk: Модулі доступу виводу керують способами надсилання мультиплексованих вихідних потоків. Ці налаштування дають змогу завжди використовувати певний метод доступу виводу. Зазвичай цього робити не потрібно.
    Також можна встановити стандартні параметри для доступу виводу.

en: Packetizers
uk: Пакетувальники

en: Packetizers are used to "preprocess" the elementary streams before muxing. This setting allows you to always force a packetizer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each packetizer.
uk: Пакетувальники використовуються для попередньої обробки елементарних потоків перед мультиплексуванням. Ці установки дають змогу завжди використовувати певний пакетувальник. Зазвичай немає необхідності змінювати їх.
    Можна також установити стандартні параметри для кожного пакетувальника.

en: Sout stream
uk: Потік виводу

en: Sout stream modules allow to build a sout processing chain. Please refer to the Streaming Howto for more information. You can configure default options for each sout stream module here.
uk: Модулі потоку виводу дають змогу створити ланцюжок обробки потоку виведення. Щоб отримати докладнішу інформацію, дивіться «Streaming Howto». Також можна сконфігурувати типові параметри для кожного модуля потоку виводу.

en: VLC's implementation of Video On Demand
uk: Реалізація VLC послуги „відео за вимогою“

en: Playlist
uk: Список відтворення

en: Settings related to playlist behaviour (e.g. playback mode) and to modules that automatically add items to the playlist ("service discovery" modules).
uk: Налаштування поведінки списку відтворення (наприклад, режиму відтворення) й модулів, які автоматично додають елементи до списку відтворення (модулі пошуку служб).

en: General playlist behaviour
uk: Загальна поведінка списку відтворення

en: Services discovery
uk: Пошук служб

en: Services discovery modules are facilities that automatically add items to playlist.
uk: Модулі пошуку служб автоматично додають елементи до списку відтворення.

en: Advanced
uk: Додатково

en: Advanced settings. Use with care...
uk: Додаткові установки. Використовуйте обережно.

en: Advanced settings
uk: Додаткові установки

en: &Open File...
uk: Відкрити файл…

en: &Advanced Open...
uk: &Експертне відкривання…

en: Open D&irectory...
uk: Від&крити каталог…

en: Open &Folder...
uk: Від&крити теку…

en: Select one or more files to open
uk: Виберіть один або кілька файлів для відкривання

en: Select Directory
uk: Вибрати каталог

en: Select Folder
uk: Вибрати теку

en: Media &Information
uk: &Інформація про медіа

en: &Codec Information
uk: І&нформація про кодек

en: &Messages
uk: &Повідомлення

en: Jump to Specific &Time
uk: Перей&ти до вказаного часу

en: Custom &Bookmarks
uk: Власні &закладки

en: &VLM Configuration
uk: Конфігурація &VLM

en: &About
uk: &Про програму

en: Play
uk: Відтворити

en: Remove Selected
uk: Видалити вибране

en: Information...
uk: Інформація…

en: Create Directory...
uk: Створити каталог…

en: Create Folder...
uk: Створити теку…

en: Rename Directory...
uk: Перейменувати каталог…

en: Rename Folder...
uk: Перейменувати теку…

en: Show Containing Directory...
uk: Показати каталог вмісту…

en: Show Containing Folder...
uk: Показати теку вмісту…

en: Stream...
uk: Потік…

en: Save...
uk: Зберегти…

en: Repeat All
uk: Повторювати все

en: Repeat One
uk: Повторювати раз

en: Random
uk: Випадково

en: Random Off
uk: Підряд

en: Add to Playlist
uk: Додати до списку відтворення

en: Add File...
uk: Додати файл…

en: Add Directory...
uk: Додати каталог…

en: Add Folder...
uk: Додати теку…

en: Save Playlist to &File...
uk: Зберегти список відтворення у &файл…

en: Search
uk: Пошук

en: Waves
uk: Хвилі

en: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Welcome to VLC media player Help</h2><h3>Documentation</h3><p>You can find VLC documentation on VideoLAN's <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> website.</p><p>If you are a newcomer to VLC media player, please read the<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Introduction to VLC media player</em></a>.</p><p>You will find some information on how to use the player in the <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>How to play files with VLC media player</em></a>" document.</p><p>For all the saving, converting, transcoding, encoding, muxing and streaming tasks, you should find useful information in the <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Streaming Documentation</a>.</p><p>If you are unsure about terminology, please consult the <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">knowledge base</a>.</p><p>To understand the main keyboard shortcuts, read the <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">shortcuts</a> page.</p><h3>Help</h3><p>Before asking any question, please refer yourself to the <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a>.</p><p>You might then get (and give) help on the <a href="http://forum.videolan.org">Forums</a>, the <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">mailing-lists</a> or our IRC channel (<em>#videolan</em> on irc.freenode.net).</p><h3>Contribute to the project</h3><p>You can help the VideoLAN project giving some of your time to help the community, to design skins, to translate the documentation, to test and to code. You can also give funds and material to help us. And of course, you can <b>promote</b> VLC media player.</p></body></html>
uk: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Ласкаво просимо до довідки медіапрогравача VLC</h2><h3>Документація</h3><p>Можна знайти документацію VLC на <a href="http://wiki.videolan.org">вікі</a> сайту VideoLAN.</p><p>Якщо ви користуєтеся VLC віднедавна, будь ласка, прочитайте <br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Вступ у VLC</em></a>. </p><p>Можна знайти деяку інформацію щодо користування плеєром у документі <br>«<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>Як відтворювати файли за допомогою VLC</em></a>».</p><p>Щодо збереження, конвертування, переконвертації, кодування, мультиплексування й потокових задач можна знайти корисну інформацію в <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">документації щодо мовлення</a>.</p><p>Якщо ви не впевнені в термінології, будь ласка, користуйтеся <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">базою знань</a>.</p><p>Для ознайомлення з головними клавіатурними скороченнями читайте сторінку <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">клавіатурних скорочень</a>.</p><h3>Довідка</h3><p>Перед тим, як поставити будь-яке питання, будь ласка, прочитайте <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a>.</p><p>Можна допомогти й отримати допомогу на <a href="http://forum.videolan.org">форумах</a>, у <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">списках розсилки</a> або на IRC-каналі (<em>#videolan</em> на irc.freenode.net).</p><h3>Внески до проекту</h3><p>Можна допомогти проекту VideoLAN, надаючи поради спільноті, розробляючи обкладинки, перекладаючи документацію, а також тестуванням і написанням коду. Також можна надавати нам засоби й матеріали. І, звичайно, можна <b>пропагувати</b> медіапрогравач VLC.</p></body></html>

en: Audio filtering failed
uk: Помилка фільтрування звуку

en: The maximum number of filters (%u) was reached.
uk: Досягнуто максимальне число фільтрів (%u).

en: Disable
uk: Вимкнути

en: Spectrometer
uk: Спектрометр

en: Scope
uk: Осцилограф

en: Spectrum
uk: Спектр

en: VU meter
uk: VU-метр

en: Audio filters
uk: Звукові фільтри

en: Replay gain
uk: Автонормалізація гучності звуку

en: Stereo audio mode
uk: Стереорежим

en: Mono
uk: Моно

en: Original
uk: Оригінальний

en: Stereo
uk: Стерео

en: Left
uk: Лівий

en: Right
uk: Правий

en: Reverse stereo
uk: Реверсивне стерео

en: Headphones
uk: Навушники

en: Automatic
uk: Автоматично

en: boolean
uk: бульове

en: integer
uk: ціле

en: float
uk: десяткове

en: string
uk: рядок

en: To get exhaustive help, use '-H'.
uk: Для отримання вичерпної довідки використовуйте параметр „-H“.

en: Usage: %s [options] [stream] ...
    You can specify multiple streams on the commandline.
    They will be enqueued in the playlist.
    The first item specified will be played first.
    
    Options-styles:
      --option  A global option that is set for the duration of the program.
       -option  A single letter version of a global --option.
       :option  An option that only applies to the stream directly before it
                and that overrides previous settings.
    
    Stream MRL syntax:
      [[access][/demux]://]URL[#[title][:chapter][-[title][:chapter]]]
      [:option=value ...]
    
      Many of the global --options can also be used as MRL specific :options.
      Multiple :option=value pairs can be specified.
    
    URL syntax:
      file:///path/file              Plain media file
      http://host[:port]/file        HTTP URL
      ftp://host[:port]/file         FTP URL
      mms://host[:port]/file         MMS URL
      screen://                      Screen capture
      dvd://[device]                 DVD device
      vcd://[device]                 VCD device
      cdda://[device]                Audio CD device
      udp://[[<source address>]@[<bind address>][:<bind port>]]
                                     UDP stream sent by a streaming server
      vlc://pause:<seconds>          Pause the playlist for a certain time
      vlc://quit                     Special item to quit VLC
uk: Використання: %s [опції] [потік] …
    Можна вказати кілька потоків у командному рядку.
    Їх буде додано до списку відтворення.
    Перший елемент буде відтворюватися першим.
    
    Стилі опцій:
      --опція  Глобальна опція, активна весь час роботи програми.
       -опція  Однобуквений варіант стилю --опція.
       :опція  Опція, яка застосовується до потоку прямо перед нею й
               має пріоритет, вищий за попереднє значення.
    
    Синтаксис MRL-потоку:
      [[доступ][/демультиплексор]://]URL-адреса[@[розділ][:частина][-[розділ][:частина]]] [:опція=значення …]
    
      Більшість загальних --опцій також може використовуватися в :опціях MRL.
      Можна зазначити кілька пар пар :опція=значення.
    
    Синтаксис URL-адреси:
      file:///шлях/файл              Звичайний медіафайл
      http://вузол[:порт]/файл       URL-адреса HTTP
      ftp://вузол[:порт]/файл        URL-адреса FTP
      mms://вузол[:порт]/файл        URL-адреса MMS
      screen://                      Захоплення з екрану
      dvd://[пристрій]               Пристрій DVD
      vcd://[пристрій]               Пристрій VCD
      cdda://[пристрій]              Пристрій музичного CD
      udp://[[<адреса джерела>]@[<адреса прив’язки>][:<порт прив’язки>]]
                                     Потік UDP, надісланий сервером мовлення
      vlc://pause:<секунди>          Призупинити відтворення на певний час
      vlc://quit                     Спеціальний пункт для виходу з VLC

en: (default enabled)
uk:  (типово увімкнено)

en: (default disabled)
uk:  (типово вимкнено)

en: Note:
uk: Примітка:

en: add --advanced to your command line to see advanced options.
uk: додайте --advanced у командному рядку, щоб побачити додаткові параметри.

en: %u module was not displayed because it only has advanced options.
     | %u modules were not displayed because they only have advanced options.
uk[0]: %u модуль не показано, тому що він має лише додаткові опції.
uk[1]: %u модулі не показано, тому що вони мають лише додаткові опції.
uk[2]: %u модулів не показано, тому що вони мають лише додаткові опції.
uk[3]: %u модулів не показано, тому що вони мають лише додаткові опції.

en: No matching module found. Use --list or --list-verbose to list available modules.
uk: Не знайдено відповідний модуль. Використовуйте ключ --list або --list-verbose для перегляду доступних модулів.

en: VLC version %s (%s)
uk: Версія VLC %s (%s)

en: Compiled by %s on %s (%s)
uk: Скомпільовано %s на %s (%s)

en: Compiler: %s
uk: Компілятор: %s

en: 
    Dumped content to vlc-help.txt file.
uk: 
    Вміст збережено у файл vlc-help.txt.

en: 
    Press the RETURN key to continue...
uk: 
    Для продовження натисніть клавішу Enter…

en: Unknown error
uk: Невідома помилка

en: Bookmark %i
uk: Закладка %i

en: No description for this codec
uk: Немає опису для цього кодеку

en: Codec not supported
uk: Кодек не підтримується

en: VLC could not decode the format "%4.4s" (%s)
uk: VLC не здатна декодувати формат "%4.4s" (%s)

en: Unidentified codec
uk: Неопізнаний кодек

en: VLC could not identify the audio or video codec
uk: VLC не спроможна визначити аудіо чи відеокодек

en: packetizer
uk: пакетувальник

en: decoder
uk: декодер

en: Streaming / Transcoding failed
uk: Помилка потокового виводу або перекодування

en: VLC could not open the %s module.
uk: VLC не вдалося відкрити модуль %s.

en: VLC could not open the decoder module.
uk: VLC не вдалося відкрити модуль декодера.

en: Track
uk: Доріжка

en: Program
uk: Програма

en: Stream %d
uk: Потік %d

en: Scrambled
uk: Скрембльований

en: Yes
uk: Так

en: DTVCC Closed captions %u
uk: DTVCC Приховані субтитри %u

en: Closed captions %u
uk: Приховані субтитри %u

en: Original ID
uk: Оригінальний ID

en: Codec
uk: Кодек

en: Language
uk: Мова

en: Description
uk: Опис

en: Type
uk: Тип

en: Channels
uk: Канали

en: Sample rate
uk: Частота дискретизації

en: %u Hz
uk: %u Гц

en: Bits per sample
uk: Біт на фрагмент

en: Bitrate
uk: Бітрейт

en: %u kb/s
uk: %u кб/с

en: Track replay gain
uk: Автонормалізація гучності доріжки

en: Album replay gain
uk: Автонормалізація гучності альбому

en: %.2f dB
uk: %.2f дБ

en: Video resolution
uk: Роздільність відео

en: Buffer dimensions
uk: Розміри буферу

en: Frame rate
uk: Частота кадрів

en: Decoded format
uk: Декодований формат

en: Top left
uk: Зверху зліва

en: Left top
uk: Зліва зверху

en: Right bottom
uk: Справа знизу

en: Top right
uk: Зверху справа

en: Bottom left
uk: Знизу зліва

en: Bottom right
uk: Знизу справа

en: Left bottom
uk: Зліва знизу

en: Right top
uk: Справа зверху

en: Orientation
uk: Орієнтація

en: Undefined
uk: Невизначено

en: ITU-R BT.601 (525 lines, 60 Hz)
uk: ITU-R BT.601 (525 рядків, 60 Гц)

en: ITU-R BT.601 (625 lines, 50 Hz)
uk: ITU-R BT.601 (625 рядків, 50 Гц)

en: Color primaries
uk: Основні кольори

en: Linear
uk: Лінійний

en: Hybrid Log-Gamma
uk: Гібридна лог-гамма

en: Color transfer function
uk: Функція передачі кольору

en: Color space
uk: Колірний простір

en: %s Range
uk: %s діапазон

en: Full
uk: Повний

en: Center
uk: По центру

en: Top Left
uk: Зверху зліва

en: Top Center
uk: Зверху по центру

en: Bottom Left
uk: Знизу зліва

en: Bottom Center
uk: Знизу по центру

en: Chroma location
uk: Розташування кольоровості

en: Rectangular
uk: Прямокутна

en: Equirectangular
uk: Еквідистантна

en: Cubemap
uk: Кубічна

en: Projection
uk: Проекція

[ctx: ViewPoint]
en: Yaw
uk: Никання

[ctx: ViewPoint]
en: Pitch
uk: Рівень

[ctx: ViewPoint]
en: Roll
uk: Ролик

[ctx: ViewPoint]
en: Field of view
uk: Поле огляду

en: Max. luminance
uk: Найб. яскравість

en: Min. luminance
uk: Найм. яскравість

en: Primary R
uk: Основний Ч

en: Primary G
uk: Основний З

en: Primary B
uk: Основний С

en: White point
uk: Біла точка

en: Subtitle
uk: Субтитр

en: Volume %ld%%
uk: Гучність %ld%%

en: Your input can't be opened
uk: Не вдалося відкрити введення

en: VLC is unable to open the MRL '%s'. Check the log for details.
uk: VLC не вдалося відкрити MRL „%s“. Щоб отримати докладнішу інформацію, дивіться журнал.

en: Title
uk: Назва

en: Artist
uk: Виконавець

en: Genre
uk: Жанр

en: Copyright
uk: Авторські права

en: Album
uk: Альбом

en: Track number
uk: Номер доріжки

en: Rating
uk: Рейтинг

en: Date
uk: Дата

en: Setting
uk: Параметр

en: Now Playing
uk: Зараз відтворюється

en: Publisher
uk: Видавець

en: Encoded by
uk: Кодовано

en: Artwork URL
uk: URL-адреса обкладинки

en: Track ID
uk: ID доріжки

en: Number of Tracks
uk: Число доріжок

en: Director
uk: Режисер

en: Season
uk: Сезон

en: Episode
uk: Епізод

en: Show Name
uk: Показати назву

en: Actors
uk: Актори

en: Album Artist
uk: Виконавець альбому

en: Disc number
uk: Номер диска

en: Bookmark
uk: Закладка

en: Programs
uk: Програми

en: Chapter
uk: Частина

en: Video Track
uk: Відеодоріжка

en: Audio Track
uk: Звукова доріжка

en: Subtitle Track
uk: Доріжка субтитрів

en: Next title
uk: Наступна секція

en: Previous title
uk: Попередня секція

en: Menu title
uk: Заголовок меню

en: Menu popup
uk: Спливне меню

en: Title %i%s
uk: Секція %i%s

en: Chapter %i
uk: Частина %i

en: Next chapter
uk: Наступна частина

en: Previous chapter
uk: Попередня частина

en: Media: %s
uk: Медіа: %s

en: Add Interface
uk: Додати інтерфейс

en: Console
uk: Консоль

en: Web
uk: Веб

en: Mouse Gestures
uk: Жести мишкою

en: Running vlc with the default interface. Use 'cvlc' to use vlc without interface.
uk: Запуск VLC зі типовим інтерфейсом. Введіть „cvlc“, щоб запустити VLC без інтерфейсу.

note: xgettext: Translate "C" to the language code: "fr", "en_GB", "nl", "ru"...
en: C
uk: uk

en: Zoom
uk: Масштаб

en: 1:4 Quarter
uk: 1:4 Чверть

en: 1:2 Half
uk: 1:2 Половина

en: 1:1 Original
uk: 1:1 Оригінал

en: 2:1 Double
uk: 2:1 Подвійний

en: These options allow you to configure the interfaces used by VLC. You can select the main interface, additional interface modules, and define various related options.
uk: Ці параметри дають змогу налаштувати інтерфейси, використовувані VLC. Можна вибрати головний інтерфейс, додаткові модулі інтерфейсу й визначити інші пов'язані параметри.

en: Interface module
uk: Модуль інтерфейсу

en: This is the main interface used by VLC. The default behavior is to automatically select the best module available.
uk: Це головний інтерфейс, використовуваний VLC. Стандартна поведінка — автоматичний вибір найкращого доступного модуля.

en: Extra interface modules
uk: Додаткові модулі інтерфейсу

en: You can select "additional interfaces" for VLC. They will be launched in the background in addition to the default interface. Use a colon separated list of interface modules. (common values are "rc" (remote control), "http", "gestures" ...)
uk: Можна вибрати „додаткові інтерфейси“ для VLC. Вони будуть запущені у фоні як доповнення до стандартного інтерфейсу. Модулі у списку розділяються комами (звичайні значення: „rc“ (віддалене управління), „http“, „gestures“ тощо)

en: You can select control interfaces for VLC.
uk: Можна вибрати інтерфейси керування VLC.

en: Verbosity (0,1,2)
uk: Рівень подробиць (0,1,2)

en: This is the verbosity level (0=only errors and standard messages, 1=warnings, 2=debug).
uk: Визначає, наскільки докладно потрібно показувати повідомлення програми (0=тільки помилки та стандартні повідомлення, 1=попередження, 2=відлагодження).

en: Default stream
uk: Типовиий потік

en: This stream will always be opened at VLC startup.
uk: Цей потік завжди відкриватиметься після запуску VLC.

en: Color messages
uk: Кольорові повідомлення

en: This enables colorization of the messages sent to the console. Your terminal needs Linux color support for this to work.
uk: Це дає змогу розфарбовувати повідомлення, надіслані на консоль. Ваш термінал потребує підтримки кольорів у Linux, щоб це працювало.

en: Show advanced options
uk: Показати додаткові параметри

en: When this is enabled, the preferences and/or interfaces will show all available options, including those that most users should never touch.
uk: Показує всі доступні опції всіх параметрів та/або інтерфейсів, включаючи ті, які більшість користувачів ніколи не повинні змінювати.

en: Interface interaction
uk: Взаємодія інтерфейсу

en: When this is enabled, the interface will show a dialog box each time some user input is required.
uk: Після ввімкнення цієї опції інтерфейс програми показуватиме діалогове вікно щоразу, коли вимагатиметься введення даних користувачем.

en: These options allow you to modify the behavior of the audio subsystem, and to add audio filters which can be used for post processing or visual effects (spectrum analyzer, etc.). Enable these filters here, and configure them in the "audio filters" modules section.
uk: Ці опції дають змогу змінювати роботу звукової підсистеми й додавати звукові фільтри, які можуть використовуватися для пост-обробки або застосування візуальних ефектів (аналізатора спектра тощо). Конфігурація кожного з фільтрів доступна в розділі модулів „Звукові фільтри“.

en: Audio output module
uk: Модуль виведення звуку

en: This is the audio output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
uk: Метод виведення звуку, використовуваний VLC. Стандартна поведінка — автоматично вибирати найкращий доступний метод.

en: Media role
uk: Медіароль

en: Media (player) role for operating system policy.
uk: Медіароль (програвач) для політик операційної системи.

en: Enable audio
uk: Увімкнути звук

en: You can completely disable the audio output. The audio decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
uk: Можна повністю вимкнути виведення звуку. У цьому випадку звук не декодуватиметься, що розвантажить центральний процесор.

en: Music
uk: Музика

en: Communication
uk: Комунікація

en: Game
uk: Гра

en: Notification
uk: Сповіщення

en: Animation
uk: Анімація

en: Production
uk: Виробництво

en: Accessibility
uk: Доступність

en: Test
uk: Тест

en: Audio gain
uk: Підсилення звуку

en: This linear gain will be applied to outputted audio.
uk: Це лінійне підсилення буде застосовуватися до виведеного звуку.

en: Audio output volume step
uk: Крок зміни гучності виведення звуку

en: The step size of the volume is adjustable using this option.
uk: Величина кроку зміни гучності регулюється через цей параметр.

en: Remember the audio volume
uk: Запам'ятати гучність звуку

en: The volume can be recorded and automatically restored next time VLC is used.
uk: Гучність можна записати й автоматично відновити при наступному використанні VLC.

en: Audio desynchronization compensation
uk: Компенсація розсинхронізації звуку

en: This delays the audio output. The delay must be given in milliseconds. This can be handy if you notice a lag between the video and the audio.
uk: Затримка виведення звуку. Значення вказується в мілісекундах. Це може бути зручно, якщо є часові розбіжності між відео та звуком.

en: This selects which plugin to use for audio resampling.
uk: Обирає, який модуль використовувати для передискретизації звуку.

en: Sets the audio output channels mode that will be used by default if your hardware and the audio stream are compatible.
uk: Задає режим каналів виведення аудіо, який буде типово використовуватися, коли ваша апаратура та аудіопотік сумісні.

en: Force S/PDIF support
uk: Примусова підтримка S/PDIF

en: This option should be used when the audio output can't negotiate S/PDIF support.
uk: Цей параметр буде використаний, коли аудіо вихід не може співпрацювати з S/PDIF.

en: Force detection of Dolby Surround
uk: Примусово виявляти Dolby Surround

en: Use this when you know your stream is (or is not) encoded with Dolby Surround but fails to be detected as such. Even if the stream is not actually encoded with Dolby Surround, turning on this option might enhance your experience, especially when combined with the Headphone Channel Mixer.
uk: Використовуйте цю опцію, якщо відомо, що потік закодовано (або не закодовано) за допомогою Dolby Surround, але автоматично це не визначається. Навіть якщо потік насправді не закодовано за допомогою Dolby Surround, увімкнення цієї опції може поліпшити якість звуку, особливо за умови спільного використання з мікшером каналу навушників.

en: Auto
uk: Автоматично

en: On
uk: Увімкнено

en: Off
uk: Вимкнено

en: Stereo audio output mode
uk: Стерео режим виведення звуку

en: Unset
uk: Обнулити

en: This adds audio post processing filters, to modify the sound rendering.
uk: Додає фільтри пост-обробки звуку для зміни його виведення.

en: This adds visualization modules (spectrum analyzer, etc.).
uk: Додає модулі візуалізації (аналізатор спектра тощо).

en: Replay gain mode
uk: Режим автонормалізації гучності звуку

en: Select the replay gain mode
uk: Виберіть режим автонормалізації гучності звуку

en: Replay preamp
uk: Попереднє підсилення автонормалізації гучності звуку

en: This allows you to change the default target level (89 dB) for stream with replay gain information
uk: Ця опція дає змогу змінити стандартний цільовий рівень (89 дБ) для потоку з інформацією автонормалізації гучності звуку

en: Default replay gain
uk: Стандартна автонормалізація гучності звуку

en: This is the gain used for stream without replay gain information
uk: Це підсилення використовується для потоку без інформації про автонормалізацію гучності звуку

en: Peak protection
uk: Захист від сплесків

en: Protect against sound clipping
uk: Захист від клацання звуку

en: Enable time stretching audio
uk: Увімкнути часове розтягнення звуку

en: This allows playing audio at lower or higher speed without affecting the audio pitch
uk: Ця опція дає змогу відтворювати звук із нижчою або вищою швидкістю без зміни тону звуку

en: None
uk: Нічого

en: These options allow you to modify the behavior of the video output subsystem. You can for example enable video filters (deinterlacing, image adjusting, etc.). Enable these filters here and configure them in the "video filters" modules section. You can also set many miscellaneous video options.
uk: Ці опції дають змогу змінювати роботу підсистеми виведення відео. Можна ввімкнути відеофільтри (деінтерлейс, корекцію кольору тощо). Увімкніть ці фільтри тут і налаштуйте їх у розділі модулів „Відеофільтри“. Також можна задати інші опції відео.

en: Video output module
uk: Модуль виведення відео

en: This is the the video output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
uk: Стандартний метод виведення відео, використовуваний VLC. Стандартно, найкращий доступний метод вибирається автоматично.

en: Enable video
uk: Увімкнути відео

en: You can completely disable the video output. The video decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
uk: Можна повністю вимкнути виведення відео. У цьому випадку відео не декодуватиметься, що розвантажить центральний процесор.

en: Video width
uk: Ширина відео

en: You can enforce the video width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
uk: Можна змінити ширину відео. Стандартно (-1), VLC буде адаптуватися до характеристик відео.

en: Video height
uk: Висота відео

en: You can enforce the video height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
uk: Можна змінити висоту відео. Стандартно (-1), VLC буде адаптуватися до характеристик відео.

en: Video X coordinate
uk: Координата X відео

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (X coordinate).
uk: Можна призначити позицію верхнього лівого кута вікна відео (координата Х).

en: Video Y coordinate
uk: Координата Y відео

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (Y coordinate).
uk: Можна призначити позицію верхнього лівого кута вікна відео (координата Y).

en: Video title
uk: Заголовок відео

en: Custom title for the video window (in case the video is not embedded in the interface).
uk: Заголовок вікна виведення відео (якщо відео не вбудовано в інтерфейс).

en: Video alignment
uk: Вирівнювання відео

en: Enforce the alignment of the video in its window. By default (0) it will be centered (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, like 6=4+2 meaning top-right).
uk: Можна вказати вирівнювання відео у вікні. Стандартно (0): по центру (0=по центру, 1=ліворуч, 2=праворуч, 4=зверху, 8=знизу, можна також використовувати комбінації цих значень, наприклад 6=4+2, що означає «зверху праворуч»).

en: Top
uk: Зверху

en: Bottom
uk: Знизу

en: Top-Left
uk: Зверху зліва

en: Top-Right
uk: Зверху справа

en: Bottom-Left
uk: Знизу зліва

en: Bottom-Right
uk: Знизу справа

en: Zoom video
uk: Масштабування відео

en: You can zoom the video by the specified factor.
uk: Можна змінити масштаб відео зазначеним множником.

en: Grayscale video output
uk: Виведення відео півтонами сірого

en: Output video in grayscale. As the color information aren't decoded, this can save some processing power.
uk: Виведення відео півтонами сірого. Оскільки відомості про кольоровість відео не декодуються, це знижує навантаження на центральний процесор.

en: Embedded video
uk: Вбудоване відео

en: Embed the video output in the main interface.
uk: Вбудувати відео в головний інтерфейс.

en: Fullscreen video output
uk: Повноекранне виведення відео

en: Start video in fullscreen mode
uk: Відтворювати відео в повноекранному режимі

en: Always on top
uk: Завжди над іншими вікнами

en: Always place the video window on top of other windows.
uk: Завжди показувати вікно з відео над іншими вікнами

en: Enable wallpaper mode
uk: Увімкнути режим шпалер

en: The wallpaper mode allows you to display the video as the desktop background.
uk: Ця опція дає змогу показувати відео як тло робочого столу.

en: Show media title on video
uk: Показувати заголовок медіа на відео

en: Display the title of the video on top of the movie.
uk: Показує заголовок відео у верхній частині фільму.

en: Show video title for x milliseconds
uk: Показувати заголовок відео x мілісекунд

en: Show the video title for n milliseconds, default is 5000 ms (5 sec.)
uk: Ця опція вмикає показ заголовка відео на n мілісекунд, стандартно: 5000 мс (5 с).

en: Position of video title
uk: Розташування заголовку відео

en: Place on video where to display the title (default bottom center).
uk: Місце на відео, де показуватиметься заголовок (стандартно: знизу по центру).

en: Hide cursor and fullscreen controller after x milliseconds
uk: Ховати курсор й елемент керування в повноекранному режимі через x мілісекунд

en: Hide mouse cursor and fullscreen controller after n milliseconds.
uk: Ховати курсор мишки й елемент керування в повноекранному режимі через n мілісекунд.

en: Deinterlace
uk: Усунення черезрядковості

en: Deinterlace mode
uk: Режим усунення черезрядковості

en: Deinterlace method to use for video processing.
uk: Метод усунення черезрядковості, використовуваний для обробки відео.

en: Discard
uk: Відхилення

en: Blend
uk: Змішування

en: Mean
uk: По середньому

en: Bob
uk: Боб

en: Phosphor
uk: Фосфор

en: Film NTSC (IVTC)
uk: Плівка NTSC (IVTC)

en: Disable screensaver
uk: Вимикати заставку

en: Disable the screensaver during video playback.
uk: Вимикати заставку під час відтворення відео.

en: Window decorations
uk: Оформлення вікна

en: VLC can avoid creating window caption, frames, etc... around the video, giving a "minimal" window.
uk: VLC може не показувати заголовок вікна, межі тощо навколо відео, створюючи „мінімальне“ вікно.

en: Video splitter module
uk: Модуль розділювача відео

en: This adds video splitters like clone or wall
uk: Ця опція додає розділювачі відео типу „клон“ або „стіна“

en: Video filter module
uk: Модуль відеофільтра

en: This adds post-processing filters to enhance the picture quality, for instance deinterlacing, or distort the video.
uk: Ця опція додає фільтри пост-обробки для поліпшення якості зображення, усунення черезрядковості або розтягнення вікна відео.

en: Video snapshot directory (or filename)
uk: Каталог (або назва файлу) стоп-кадрів

en: Directory where the video snapshots will be stored.
uk: Каталог для зберігання стоп-кадрів.

en: Video snapshot file prefix
uk: Префікс назви файлу стоп-кадру

en: Video snapshot format
uk: Формат стоп-кадру

en: Image format which will be used to store the video snapshots
uk: Формат зображення для зберігання стоп-кадрів

en: Display video snapshot preview
uk: Показувати попередній перегляд стоп-кадру

en: Display the snapshot preview in the screen's top-left corner.
uk: Показувати попередній перегляд стоп-кадру у верхньому лівому куті екрана.

en: Use sequential numbers instead of timestamps
uk: Використовувати порядкові номера замість часових відміток

en: Use sequential numbers instead of timestamps for snapshot numbering
uk: Використовувати порядкові номера замість часових відміток у нумерації стоп-кадрів

en: Video snapshot width
uk: Ширина стоп-кадру

en: You can enforce the width of the video snapshot. By default it will keep the original width (-1). Using 0 will scale the width to keep the aspect ratio.
uk: Можна примусово вказати ширину стоп-кадру. Стандартно, використовуватиметься ширина оригіналу (-1). Значення 0 змінюватиме ширину, враховуючи співвідношення сторін.

en: Video snapshot height
uk: Висота стоп-кадру

en: You can enforce the height of the video snapshot. By default it will keep the original height (-1). Using 0 will scale the height to keep the aspect ratio.
uk: Можна примусово вказати висоту стоп-кадру. Стандартно, використовуватиметься висота оригіналу (-1). Значення 0 змінюватиме висоту, враховуючи співвідношення сторін.

en: Video cropping
uk: Обрізання відео

en: This forces the cropping of the source video. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect.
uk: Ця опція вмикає примусове обрізання відео. Прийнятним форматом є x:y (4:3, 16:9 тощо), що означає глобальне співвідношення сторін відео.

en: Source aspect ratio
uk: Вихідне співвідношення сторін

en: This forces the source aspect ratio. For instance, some DVDs claim to be 16:9 while they are actually 4:3. This can also be used as a hint for VLC when a movie does not have aspect ratio information. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect, or a float value (1.25, 1.3333, etc.) expressing pixel squareness.
uk: Задає примусове співвідношення сторін джерела. Наприклад, деякі DVD стверджують, що вони закодовані у форматі 16:9, але насправді мають формат 4:3. Також може використовуватися VLC, якщо фільм не містить інформації про співвідношення сторін. Прийнятний формат — x:y (4:3, 16:9 тощо), що означає глобальне співвідношення сторін відео, або десяткове значення (1,25, 1,3333 тощо), що означає „квадратність“ пікселя.

en: Video Auto Scaling
uk: Автомасштабування відео

en: Let the video scale to fit a given window or fullscreen.
uk: Ця опція дає змогу допасувати відео до вікна або до повного екрана.

en: Video scaling factor
uk: Множник масштабування відео

en: Scaling factor used when Auto Scaling is disabled.
    Default value is 1.0 (original video size).
uk: Множник масштабування використовується, якщо автомасштабування вимкнено.
    Стандартне значення — 1,0 (оригінальний розмір відео).

en: Custom crop ratios list
uk: Список довільних співвідношень сторін для обрізання

en: Comma separated list of crop ratios which will be added in the interface's crop ratios list.
uk: Список, елементи якого розділені комами, співвідношень сторін для обрізання, який буде додано до відповідного списку інтерфейсу.

en: Custom aspect ratios list
uk: Список довільних співвідношень сторін

en: Comma separated list of aspect ratios which will be added in the interface's aspect ratio list.
uk: Список, елементи якого розділені комами, співвідношень сторін, який буде додано до відповідного списку інтерфейсу.

en: Fix HDTV height
uk: Виправляти висоту HDTV

en: This allows proper handling of HDTV-1080 video format even if broken encoder incorrectly sets height to 1088 lines. You should only disable this option if your video has a non-standard format requiring all 1088 lines.
uk: Ця опція дає змогу правильно обробляти формат HDTV-1080, навіть якщо кодувальник неправильно вказує, що висота складає 1088 ліній. Вимикати цю опцію варто тільки якщо відео закодовано в нестандартному форматі, що потребує всіх 1088 ліній.

en: Monitor pixel aspect ratio
uk: Співвідношення сторін пікселів монітора

en: This forces the monitor aspect ratio. Most monitors have square pixels (1:1). If you have a 16:9 screen, you might need to change this to 4:3 in order to keep proportions.
uk: Ця опція дає змогу примусово вказати співвідношення сторін монітора. Більшість моніторів мають квадратні пікселі (1:1). Якщо співвідношення сторін екрана — 16:9, то, ймовірно, потрібно змінити цей параметр на 4:3, щоб зберегти правильні пропорції.

en: Skip frames
uk: Пропускати кадри

en: Enables framedropping on MPEG2 stream. Framedropping occurs when your computer is not powerful enough
uk: Ця опція вмикає пропускання кадрів потоку MPEG2. Пропускання кадрів виникає, якщо комп’ютер недостатньо потужний

en: Drop late frames
uk: Пропускати спізнілі кадри

en: This drops frames that are late (arrive to the video output after their intended display date).
uk: Ця опція дає змогу пропускати спізнілі кадри (вони з’являються на модулі виведення після запланованого моменту виведення).

en: Quiet synchro
uk: Тиха синхронізація

en: This avoids flooding the message log with debug output from the video output synchronization mechanism.
uk: Ця опція дає змогу не засмічувати журнал повідомленнями механізму синхронізації виведення відео.

en: Key press events
uk: Події натиснення клавіш

en: This enables VLC hotkeys from the (non-embedded) video window.
uk: Ця опція вмикає гарячі клавіші VLC у (невбудованому) вікні відео.

en: Mouse events
uk: Події мишки

en: This enables handling of mouse clicks on the video.
uk: Ця опція вмикає підтримку кліків мишкою на відео.

en: These options allow you to modify the behavior of the input subsystem, such as the DVD or VCD device, the network interface settings or the subtitle channel.
uk: Ці опції дають змогу змінювати поведінку підсистеми введення таких пристроїв, як DVD або VCD, налаштування мережевого інтерфейсу або канал субтитрів.

en: File caching (ms)
uk: Кешування файлів (мс)

en: Caching value for local files, in milliseconds.
uk: Розмір кешу локальних файлів у мілісекундах.

en: Live capture caching (ms)
uk: Кешування живого захоплення (мс)

en: Caching value for cameras and microphones, in milliseconds.
uk: Розмір кешу для камер і мікрофонів у мілісекундах.

en: Disc caching (ms)
uk: Дискове кешування (мс)

en: Caching value for optical media, in milliseconds.
uk: Розмір кешу для оптичних носіїв у мілісекундах.

en: Network caching (ms)
uk: Мережеве кешування (мс)

en: Caching value for network resources, in milliseconds.
uk: Розмір кешу для мережевих ресурсів у мілісекундах.

en: Clock reference average counter
uk: Генератор опорної частоти середньої якості

en: When using the PVR input (or a very irregular source), you should set this to 10000.
uk: Під час введення з PVR (або іншого несинхронізованого джерела) слід задати значення 10000.

en: Clock synchronisation
uk: Синхронізація частоти

en: It is possible to disable the input clock synchronisation for real-time sources. Use this if you experience jerky playback of network streams.
uk: Можна відключити синхронізацію частоти генератора введення для джерел реального часу. Використовуйте цю опцію, якщо відтворення мережевих потоків часто переривається.

en: Clock jitter
uk: Відхилення годинника

en: This defines the maximum input delay jitter that the synchronization algorithms should try to compensate (in milliseconds).
uk: Визначає максимальне відхилення затримки введення, яке повинні спробувати компенсувати алгоритми синхронізації (в мілісекундах).

en: Network synchronisation
uk: Мережева синхронізація

en: This allows you to remotely synchronise clocks for server and client. The detailed settings are available in Advanced / Network Sync.
uk: Ця опція дає змогу віддалено синхронізувати частоти сервера та клієнта. Детальні налаштування доступні в розділі „Додатково / Мережева синхронізація“.

en: Default
uk: Стандартно

en: Enable
uk: Увімкнути

en: MTU of the network interface
uk: MTU мережевого інтерфейсу

en: This is the maximum application-layer packet size that can be transmitted over the network (in bytes).
uk: Максимальний розмір пакету рівня програм, який може передатися через мережевий інтерфейс (у байтах).

en: Hop limit (TTL)
uk: Обмеження проміжних вузлів (TTL)

en: This is the hop limit (also known as "Time-To-Live" or TTL) of the multicast packets sent by the stream output (-1 = use operating system built-in default).
uk: Обмеження проміжних вузлів (також відоме як „Time-To-Live“ або TTL) групових пакетів, що надсилаються модулями виведення потоку (-1=використовувати стандартне значення операційної системи).

en: Multicast output interface
uk: Інтерфейс виведення групових пакетів

en: Default multicast interface. This overrides the routing table.
uk: Стандартний інтерфейс групових пакетів. Ця опція має пріоритет перед таблицею маршрутизації.

en: DiffServ Code Point
uk: Поле коду трафіку з диференційованим обслуговуванням

en: Differentiated Services Code Point for outgoing UDP streams (or IPv4 Type Of Service, or IPv6 Traffic Class). This is used for network Quality of Service.
uk: Поле коду трафіку з диференційованим обслуговуванням для вихідних UDP-потоків (також тип сервісу IPv4 або клас трафіку IPv6). Використовується для забезпечення мережевої якості обслуговування.

en: Choose the program to select by giving its Service ID. Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
uk: Виберіть програму за її сервісним ID. Використовуйте тільки якщо потрібно переглянути потік із кількома програмами (наприклад, потік DVB).

en: Choose the programs to select by giving a comma-separated list of Service IDs (SIDs). Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
uk: Виберіть програми за розділеним комами списком сервісних ID (SID). Використовуйте тільки якщо потрібно переглянути потік із кількома програмами (наприклад, потік DVB).

en: Audio track
uk: Звукова доріжка

en: Stream number of the audio track to use (from 0 to n).
uk: Використовуваний номер потоку звукової доріжки (від 0 до n).

en: Subtitle track
uk: Доріжка субтитрів

en: Stream number of the subtitle track to use (from 0 to n).
uk: Використовуваний номер потоку доріжки субтитрів (від 0 до n).

en: Audio language
uk: Мова звуку

en: Language of the audio track you want to use (comma separated, two or three letter country code, you may use 'none' to avoid a fallback to another language).
uk: Використовувана мова звукової доріжки (розділений комами дво- або трибуквений код країни, можна вказати «none» для уникнення використання запасної мови).

en: Subtitle language
uk: Мова субтитрів

en: Language of the subtitle track you want to use (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
uk: Використовувана мова доріжки субтитрів, (розділений комами дво- або трибуквений код країни, можна вказати «any» для використання запасної мови).

en: Menu language
uk: Мова меню

en: Language of the menus you want to use with DVD/BluRay (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
uk: Мова меню, яку ви хочете використовувати із DVD/BluRay (відокремлені комами дві або три букви коду країни, ви можете вжити 'any' як запасний варіант).

en: Audio track ID
uk: ID звукової доріжки

en: Stream ID of the audio track to use.
uk: Використовуваний ID потоку звукової доріжки.

en: Subtitle track ID
uk: ID доріжки субтитрів

en: Stream ID of the subtitle track to use.
uk: Використовуваний ID доріжки субтитрів.

en: Preferred Closed Captions decoder
uk: Бажаний декодер прихованих субтитрів

en: Preferred video resolution
uk: Бажана роздільна здатність

en: When several video formats are available, select one whose resolution is closest to (but not higher than) this setting, in number of lines. Use this option if you don't have enough CPU power or network bandwidth to play higher resolutions.
uk: Коли кілька відео форматів доступні, виберіть роздільну здатність, значення якої найближче до (але не вище) цього параметру за числом рядків. Використовуйте цей параметр, якщо у вас не вистачає потужності процесора або пропускної здатності мережі, щоб відтворювати відео з високою роздільною здатністю.

en: Best available
uk: Краща доступна

en: Standard Definition (576 or 480 lines)
uk: Стандартна якість (576 або 480 рядків)

en: Low Definition (360 lines)
uk: Низька якість (360 рядків)

en: Very Low Definition (240 lines)
uk: Дуже низька якість (240 рядків)

en: Input repetitions
uk: Повторення введення

en: Number of time the same input will be repeated
uk: Число повторень того самого введення

en: Start time
uk: Час початку

en: The stream will start at this position (in seconds).
uk: Потік почнеться із цієї позиції (в секундах).

en: Stop time
uk: Час зупинки

en: The stream will stop at this position (in seconds).
uk: Потік зупиниться на цій позиції (в секундах).

en: Run time
uk: Час відтворення

en: The stream will run this duration (in seconds).
uk: Потік відтворюватиметься вказаний час (у секундах).

en: Fast seek
uk: Швидке позиціювання

en: Favor speed over precision while seeking
uk: Під час позиціювання швидкість переважає над точністю

en: Playback speed
uk: Швидкість відтворення

en: This defines the playback speed (nominal speed is 1.0).
uk: Визначає швидкість відтворення (номінальна швидкість — 1,0).

en: Input list
uk: Список потоків введення

en: You can give a comma-separated list of inputs that will be concatenated together after the normal one.
uk: Можна вказати розділений комами список потоків введення, які будуть об’єднані разом після звичайного списку.

en: Input slave (experimental)
uk: Ведені потоки введення (експериментально)

en: This allows you to play from several inputs at the same time. This feature is experimental, not all formats are supported. Use a '#' separated list of inputs.
uk: Ця опція дає змогу одночасно відтворювати кілька потоків введення. Ця функція експериментальна, підтримуються не всі формати. Використовуйте список потоків введення з елементами, розділеними символом «#».

en: Bookmarks list for a stream
uk: Список закладок потоку

en: You can manually give a list of bookmarks for a stream in the form "{name=bookmark-name,time=optional-time-offset,bytes=optional-byte-offset},{...}"
uk: Можна вручну вказати список закладок потоку у форматі «{name=назва-закладки,time=необов’язковий-зсув-часу,bytes=необов’язковий-зсув-у-байтах},{…}»

en: Record directory
uk: Каталог для записування

en: Directory where the records will be stored
uk: Каталог, куди зберігатимуться записи

en: Prefer native stream recording
uk: Надавати перевагу записуванню рідного потоку

en: When possible, the input stream will be recorded instead of using the stream output module
uk: Якщо прийнятно, записуватиметься вхідний потік, а модуль виведення потоку не використовуватиметься

en: Timeshift directory
uk: Каталог часового зсуву

en: Directory used to store the timeshift temporary files.
uk: Каталог, де зберігатимуться тимчасові файли часового зсуву.

en: Timeshift granularity
uk: Розмір часового зсуву

en: This is the maximum size in bytes of the temporary files that will be used to store the timeshifted streams.
uk: Максимальний розмір тимчасових файлів у байтах, які використовуватимуться для зберігання зсунутих за часом потоків.

en: Change title according to current media
uk: Змінювати заголовок відповідно до поточного медіа

en: This option allows you to set the title according to what's being played<br>$a: Artist<br>$b: Album<br>$c: Copyright<br>$t: Title<br>$g: Genre<br>$n: Track num<br>$p: Now playing<br>$A: Date<br>$D: Duration<br>$Z: "Now playing" (Fall back on Title - Artist)
uk: Ця опція дає змогу задати заголовок, який відповідає матеріалу, що відтворюється<br>$a: Виконавець<br>$b: Альбом<br>$c: Права<br>$t: Назва<br>$g: Жанр<br>$n: Номер доріжки<br>$p: Зараз відтворюється<br>$A: Дата<br>$D: Тривалість<br>$Z: „Зараз відтворюється“ (запасний варіант — „Назва — Виконавець“)

en: Disable all lua plugins
uk: Вимкнути усі модулі lua

en: These options allow you to modify the behavior of the subpictures subsystem. You can for example enable subpictures sources (logo, etc.). Enable these filters here and configure them in the "subsources filters" modules section. You can also set many miscellaneous subpictures options.
uk: Ці опції дають змогу змінити поведінку підсистеми шарів. Наприклад, можна ввімкнути джерела шарів (логотип тощо). Увімкніть ці фільтри тут і налаштуйте їх у розділі модулів „Фільтри шарів“. Також можна задати інші опції шарів.

en: Force subtitle position
uk: Примусово задати позицію субтитрів

en: You can use this option to place the subtitles under the movie, instead of over the movie. Try several positions.
uk: Ця опція дає змогу розмістити субтитри під фільмом, замість розміщення над фільмом. Спробуйте різні позиції.

en: Subtitles text scaling factor
uk: Множник масштабування субтитрів

en: Changes the subtitles size where possible
uk: Змінює розмір субтитрів за можливості

en: Enable sub-pictures
uk: Увімкнути шари

en: You can completely disable the sub-picture processing.
uk: Можна повністю вимкнути обробку шарів.

en: On Screen Display
uk: OSD

en: VLC can display messages on the video. This is called OSD (On Screen Display).
uk: VLC може показувати повідомлення на відео. Така функція має назву OSD (екранне меню).

en: Text rendering module
uk: Модуль рендерингу тексту

en: VLC normally uses Freetype for rendering, but this allows you to use svg for instance.
uk: Зазвичай VLC використовує для рендерингу тексту Freetype, але за допомогою цієї опції можна вказати, наприклад, svg.

en: Subpictures source module
uk: Модуль джерела шарів

en: This adds so-called "subpicture sources". These filters overlay some images or text over the video (like a logo, arbitrary text, ...).
uk: Ця опція додає так звані «джерела шарів». Ці джерела перекривають деякими зображеннями або текстом відео (наприклад, логотипом, довільним текстом тощо).

en: Subpictures filter module
uk: Модуль фільтра шарів

en: This adds so-called "subpicture filters". These filter subpictures created by subtitle decoders or other subpictures sources.
uk: Ця дія додає так звані «фільтри шарів». Вони фільтрують шари, створені декодерами субтитрів або іншими джерелами.

en: Autodetect subtitle files
uk: Автоматично визначати файли субтитрів

en: Automatically detect a subtitle file, if no subtitle filename is specified (based on the filename of the movie).
uk: Автоматично визначати файл субтитрів, якщо назву файлу не зазначено (на основі назви файлу фільму).

en: Subtitle autodetection fuzziness
uk: Нечітке автовизначення субтитрів

en: This determines how fuzzy subtitle and movie filename matching will be. Options are:
    0 = no subtitles autodetected
    1 = any subtitle file
    2 = any subtitle file containing the movie name
    3 = subtitle file matching the movie name with additional chars
    4 = subtitle file matching the movie name exactly
uk: Ця опція визначає, наскільки нечітким буде пошук файлів субтитрів за файлом фільму. Прийнятні значення:
    0=вимкнути автовизначення субтитрів
    1=будь-який файл субтитрів
    2=будь-який файл субтитрів, назва якого містить назву файлу фільму
    3=файл субтитрів, що містить назву файлу фільму і додаткові символи
    4=файл субтитрів, що містить тільки назву файлу фільму

en: Subtitle autodetection paths
uk: Шляхи автовизначення субтитрів

en: Look for a subtitle file in those paths too, if your subtitle file was not found in the current directory.
uk: Якщо файл субтитрів не знайдено у поточному каталозі, пошук виконуватиметься також і у вказаних каталогах.

en: Use subtitle file
uk: Використовувати файл субтитрів

en: Load this subtitle file. To be used when autodetect cannot detect your subtitle file.
uk: Відкривати вказаний файл субтитрів. Слід використовувати, якщо автовизначення не знаходить файл субтитрів.

en: DVD device
uk: Пристрій DVD

en: VCD device
uk: Пристрій VCD

en: Audio CD device
uk: Пристрій Audio CD

en: This is the default DVD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
uk: Це стандартний використовуваний дисковод (або файл) DVD. Не забувайте про двокрапку після назви диска (наприклад, D:)

en: This is the default VCD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
uk: Це стандартний використовуваний дисковод (або файл) VCD. Не забувайте про двокрапку після назви диска (наприклад, D:)

en: This is the default Audio CD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
uk: Це стандартний використовуваний дисковод (або файл) Audio CD. Не забувайте про двокрапку після назви диска (наприклад, D:)

en: This is the default DVD device to use.
uk: Стандартний використовуваний пристрій (або файл) DVD.

en: This is the default VCD device to use.
uk: Стандартний використовуваний пристрій VCD.

en: This is the default Audio CD device to use.
uk: Стандартний використовуваний пристрій Audio CD.

en: TCP connection timeout
uk: Тайм-аут TCP-з’єднання

en: Default TCP connection timeout (in milliseconds).
uk: Типовий час очікування TCP-з’єднання (в мілісекундах).

en: HTTP server address
uk: Адреса сервера HTTP

en: By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
uk: Стандартно, сервер слухає всі локальні IP-адреси. Укажіть IP-адресу (наприклад, „::1“ або „127.0.0.1“) або назву вузла (наприклад, „localhost“), щоб виконати прив’язку до певного інтерфейсу.

en: RTSP server address
uk: Адреса сервера RTSP

en: This defines the address the RTSP server will listen on, along with the base path of the RTSP VOD media. Syntax is address/path. By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
uk: Визначає адресу, яку буде слухати RTSP-сервер, а також базовий шлях медіа RTSP VOD. Синтаксис: „адреса/шлях“. Стандартно, сервер слухатиме будь-яку локальну IP-адресу. Укажіть IP-адресу (наприклад, „::1“ або „127.0.0.1“) або назву вузла (наприклад, „localhost“), щоб виконати прив'язку до певного інтерфейсу.

en: HTTP server port
uk: Порт сервера HTTP

en: The HTTP server will listen on this TCP port. The standard HTTP port number is 80. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
uk: Сервер HTTP слухатиме цей порт TCP. Стандартний номер порту HTTP — 80. Однак призначення порту з номером, меншим за 1025, зазвичай обмежено операційною системою.

en: HTTPS server port
uk: Порт сервера HTTPS

en: The HTTPS server will listen on this TCP port. The standard HTTPS port number is 443. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
uk: Сервер HTTPS слухатиме цей порт TCP. Стандартний номер порту HTTPS — 443. Однак призначення порту з номером, меншим за 1025, зазвичай обмежено операційною системою.

en: RTSP server port
uk: Порт сервера RTSP

en: The RTSP server will listen on this TCP port. The standard RTSP port number is 554. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
uk: Сервер RTSP слухатиме цей порт TCP. Стандартний номер порту RTSP — 554. Однак призначення порту з номером, меншим за 1025, зазвичай обмежено операційною системою.

en: HTTP/TLS server certificate
uk: Сертифікат сервера HTTP/TLS

en: This X.509 certicate file (PEM format) is used for server-side TLS. On OS X, the string is used as a label to search the certificate in the keychain.
uk: Цей файл із сертифікатом X.509 (формат PEM) вжитий для TLS на стороні сервера. У OS X рядок вжитий як мітка для пошуку сертифікату у ланцюжку ключів.

en: HTTP/TLS server private key
uk: Приватний ключ сервера HTTP/TLS

en: This private key file (PEM format) is used for server-side TLS.
uk: Цей файл приватного ключа (у форматі PEM) використовується для TLS з боку сервера.

en: HTTP proxy
uk: HTTP-проксі

en: HTTP proxy to be used It must be of the form http://[user@]myproxy.mydomain:myport/ ; if empty, the http_proxy environment variable will be tried.
uk: Використовуваний HTTP-проксі. Припустимий формат: «http://[користувач@]проксі.домен:порт/». Якщо поле пусте, використовуватиметься змінна оточення «http_proxy».

en: HTTP proxy password
uk: Пароль HTTP-проксі

en: If your HTTP proxy requires a password, set it here.
uk: Можна задати пароль HTTP-проксі за потреби.

en: SOCKS server
uk: Сервер SOCKS

en: SOCKS proxy server to use. This must be of the form address:port. It will be used for all TCP connections
uk: Використовуваний проксі-сервер SOCKS. Необхідно вказати у форматі „адреса:порт“. Використовуватиметься для всіх TCP-з’єднань

en: SOCKS user name
uk: Ім’я користувача SOCKS

en: User name to be used for connection to the SOCKS proxy.
uk: Ім’я користувача, використовуване для з’єднання із проксі SOCKS.

en: SOCKS password
uk: Пароль SOCKS

en: Password to be used for connection to the SOCKS proxy.
uk: Пароль, використовуваний для з’єднання із проксі SOCKS.

en: Title metadata
uk: Метадані назви

en: Allows you to specify a "title" metadata for an input.
uk: Дає змогу вказати метадані назви для вхідного потоку.

en: Author metadata
uk: Метадані автора

en: Allows you to specify an "author" metadata for an input.
uk: Дає змогу вказати метадані автора для вхідного потоку.

en: Artist metadata
uk: Метадані виконавця

en: Allows you to specify an "artist" metadata for an input.
uk: Дає змогу вказати метадані виконавця для вхідного потоку.

en: Genre metadata
uk: Метадані жанру

en: Allows you to specify a "genre" metadata for an input.
uk: Дає змогу вказати метадані жанру для вхідного потоку.

en: Copyright metadata
uk: Метадані авторських прав

en: Allows you to specify a "copyright" metadata for an input.
uk: Дає змогу вказати метадані авторських прав для вхідного потоку.

en: Description metadata
uk: Метадані опису

en: Allows you to specify a "description" metadata for an input.
uk: Дає змогу вказати метадані опису для вхідного потоку.

en: Date metadata
uk: Метадані дати

en: Allows you to specify a "date" metadata for an input.
uk: Дає змогу вказати метадані дати для вхідного потоку.

en: URL metadata
uk: Метадані URL-адреси

en: Allows you to specify a "url" metadata for an input.
uk: Дає змогу вказати метадані URL-адреси для вхідного потоку.

en: This option can be used to alter the way VLC selects its codecs (decompression methods). Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
uk: Ця опція може використовуватися для змінення методу вибору кодеків VLC (методи декомпресії). Тільки досвідчені користувачі повинні змінювати цю опцію, тому що можна пошкодити відтворення всіх потоків.

en: Preferred decoders list
uk: Список бажаних декодерів

en: List of codecs that VLC will use in priority. For instance, 'dummy,a52' will try the dummy and a52 codecs before trying the other ones. Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
uk: Список кодеків, які VLC використовуватиме, залежно від їх пріоритету. Наприклад, «dummy,a52» означає спробувати «dummy» й «a52» кодеки перед використанням інших. Тільки досвідчені користувачі повинні змінювати цю опцію, тому що можна пошкодити відтворення всіх потоків.

en: Preferred encoders list
uk: Список бажаних кодерів

en: This allows you to select a list of encoders that VLC will use in priority.
uk: Список кодерів, які VLC використовуватиме, залежно від їх пріоритету.

en: These options allow you to set default global options for the stream output subsystem.
uk: Ці опції дають змогу задати загальні стандартні опції підсистеми виведення потоків.

en: Default stream output chain
uk: Стандартний ланцюжок виведення потоків

en: You can enter here a default stream output chain. Refer to the documentation to learn how to build such chains. Warning: this chain will be enabled for all streams.
uk: Можна ввести стандартний ланцюжок виведення потоків. Зверніться до документації, щоб дізнатися, як створювати такі ланцюжки. Попередження. Цей ланцюжок застосовуватиметься до всіх потоків.

en: Enable streaming of all ES
uk: Увімкнути мовлення всіх ES

en: Stream all elementary streams (video, audio and subtitles)
uk: Вести мовлення всіх елементарних потоків (відео, звук і субтитри)

en: Display while streaming
uk: Показувати під час мовлення

en: Play locally the stream while streaming it.
uk: Відтворювати потік локально під час мовлення.

en: Enable video stream output
uk: Увімкнути виведення відеопотоку

en: Choose whether the video stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
uk: Виберіть, чи потрібно перенаправляти відеопотік у пристрій виведення потоку, якщо його ввімкнено.

en: Enable audio stream output
uk: Увімкнути виведення звукового потоку

en: Choose whether the audio stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
uk: Виберіть, чи потрібно перенаправляти звуковий потік у пристрій виведення потоку, якщо його ввімкнено.

en: Enable SPU stream output
uk: Увімкнути виведення потоку SPU

en: Choose whether the SPU streams should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
uk: Виберіть, чи потрібно перенаправляти потоки SPU у пристрій виведення потоку, якщо його ввімкнено.

en: Keep stream output open
uk: Тримати потік виведення відкритим

en: This allows you to keep an unique stream output instance across multiple playlist item (automatically insert the gather stream output if not specified)
uk: Ця опція дає змогу зберігати однаковий екземпляр потоку виведення для кількох елементів списку відтворення (автоматично вставляється збиральний потік виведення, якщо нічого не зазначено)

en: Stream output muxer caching (ms)
uk: Кешування вихідного потоку мультиплексора (мс)

en: This allow you to configure the initial caching amount for stream output muxer. This value should be set in milliseconds.
uk: Ця опція дає змогу сконфігурувати початкове значення кеша вихідного потоку мультиплексора. Значення вказується в мілісекундах.

en: Preferred packetizer list
uk: Список пріоритетних пакетувальників

en: This allows you to select the order in which VLC will choose its packetizers.
uk: Ця опція дає змогу вказати порядок, в якому VLC буде вибирати пакетувальники.

en: Mux module
uk: Модуль мультиплексування

en: This is a legacy entry to let you configure mux modules
uk: Застарілий параметр, який дає змогу сконфігурувати модулі мультиплексування

en: Access output module
uk: Модуль доступу виведення

en: This is a legacy entry to let you configure access output modules
uk: Застарілий параметр, який дає змогу сконфігурувати модулі доступу виведення

en: If this option is enabled, the flow on the SAP multicast address will be controlled. This is needed if you want to make announcements on the MBone.
uk: Якщо цю опцію ввімкнено, виконується керування груповим потоком SAP. Це необхідно для розсилання сповіщень на MBone.

en: SAP announcement interval
uk: Інтервал сповіщень SAP

en: When the SAP flow control is disabled, this lets you set the fixed interval between SAP announcements.
uk: Якщо керування потоком SAP вимкнено, цей параметр дає змогу задати фіксований інтервал між сповіщеннями SAP.

en: These options allow you to select default modules. Leave these alone unless you really know what you are doing.
uk: Ці опції дають змогу вибирати стандартні модулі. Не змінюйте їх, якщо не впевнені в тому, що робите.

en: Access module
uk: Модуль доступу

en: This allows you to force an access module. You can use it if the correct access is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
uk: Ця опція дає змогу вимушено задати модуль доступу. Її можна вказати, якщо автовизначення не спрацювало. Не задавайте цю опцію як глобальну, якщо не впевнені в тому, що робите.

en: Stream filter module
uk: Модуль фільтру потоку

en: Stream filters are used to modify the stream that is being read.
uk: Фільтри потоку використовуються для зміни потоку, який читається.

en: Demux filter module
uk: Модуль фільтра демультиплексора

en: Demux filters are used to modify/control the stream that is being read.
uk: Фільтри демультиплексора використовуються для зміни/управління потоком, який читається.

en: Demux module
uk: Модуль демультиплексора

en: Demultiplexers are used to separate the "elementary" streams (like audio and video streams). You can use it if the correct demuxer is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
uk: Демультиплексори використовуються для розділення елементарних потоків (наприклад, потоків звуку й відео). Можна вказати правильний демультиплексор, якщо автовизначення не спрацювало. Не задавайте цю опцію як глобальну, якщо не впевнені в тому, що робите.

en: VoD server module
uk: Модуль сервера VoD

en: You can select which VoD server module you want to use. Set this to 'vod_rtsp' to switch back to the old, legacy module.
uk: Можна вибрати модуль сервера VoD для використання. Виберіть 'vod_rtsp', щоб перемкнутися на застарілий модуль.

en: Allow real-time priority
uk: Дозволити використовувати пріоритет реального часу

en: Running VLC in real-time priority will allow for much more precise scheduling and yield better, especially when streaming content. It can however lock up your whole machine, or make it very very slow. You should only activate this if you know what you're doing.
uk: Запуск VLC із пріоритетом реального часу дає змогу отримувати більше процесорного часу, що краще для мовлення. Однак це може заблокувати весь комп’ютер або вповільнити його. Слід вмикати цю опцію тільки якщо впевнені в тому, що робите.

en: Adjust VLC priority
uk: Відрегулювати пріоритет VLC

en: This option adds an offset (positive or negative) to VLC default priorities. You can use it to tune VLC priority against other programs, or against other VLC instances.
uk: Ця опція додає зсув (додатний або від’ємний) до стандартних пріоритетів VLC. Можна налаштувати пріоритет відносно інших програм або інших екземплярів VLC.

en: This option is useful if you want to lower the latency when reading a stream
uk: Ця опція корисна, якщо потрібно знизити затримку читання потоку

en: VLM configuration file
uk: Файл конфігурації VLM

en: Read a VLM configuration file as soon as VLM is started.
uk: Читати вказаний файл конфігурації під час запуску VLM.

en: Use a plugins cache
uk: Використовувати кеш модулів

en: Use a plugins cache which will greatly improve the startup time of VLC.
uk: Використання кешу модулів суттєво прискорює запуск VLC.

en: Scan for new plugins
uk: Шукати нові модулі

en: Scan plugin directories for new plugins at startup. This increases the startup time of VLC.
uk: Шукає у каталогах модулів нові модулі під час запуску. Це збільшує тривалість запуску VLC.

en: Preferred keystore list
uk: Список бажаних сховищ ключів

en: List of keystores that VLC will use in priority.
uk: Список сховищ ключів, які VLC використовуватиме за їхнім пріоритетом.

en: Locally collect statistics
uk: Локально збирати статистику

en: Collect miscellaneous local statistics about the playing media.
uk: Збирати різноманітну локальну статистику про відтворюване медіа.

en: Run as daemon process
uk: Запускати як демон

en: Runs VLC as a background daemon process.
uk: Запускає VLC як фоновий процес (демон).

en: Write process id to file
uk: Записувати ID процесу у файл

en: Writes process id into specified file.
uk: Записує ID процесу у вказаний файл.

en: Allow only one running instance
uk: Дозволити запуск одного екземпляра VLC

en: Allowing only one running instance of VLC can sometimes be useful, for example if you associated VLC with some media types and you don't want a new instance of VLC to be opened each time you open a file in your file manager. This option will allow you to play the file with the already running instance or enqueue it.
uk: Дозволити запуск тільки одного екземпляра VLC корисно, наприклад, для того, щоб після кожного відкривання файлу в менеджері файлів не запускався новий екземпляр VLC, якщо встановлено асоціації VLC для деяких типів файлів. Ця опція дасть змогу відтворювати вибраний файл у наявному екземплярі або додати його до списку відтворення.

en: VLC is started from file association
uk: VLC запущено з файлової асоціації

en: Tell VLC that it is being launched due to a file association in the OS
uk: Вказує, що VLC запущено з файлової асоціації ОС

en: Use only one instance when started from file manager
uk: Використовувати лише один екземпляр після запуску з менеджера файлів

en: Increase the priority of the process
uk: Збільшити пріоритет процесу

en: Increasing the priority of the process will very likely improve your playing experience as it allows VLC not to be disturbed by other applications that could otherwise take too much processor time. However be advised that in certain circumstances (bugs) VLC could take all the processor time and render the whole system unresponsive which might require a reboot of your machine.
uk: Збільшення пріоритету процесу, ймовірно, суттєво збільшить продуктивність VLC, оскільки інші програми, які можуть займати забагато процесорного часу, не впливатимуть на VLC. Однак зауважте, що за деяких обставин (наприклад, через помилки) VLC може використовувати весь процесорний час, що може призвести до того, що система перестане реагувати на будь-які дії, й виникне необхідність  перезавантажити комп’ютер.

en: Enqueue items into playlist in one instance mode
uk: Додавати елементи до списку відтворення в режимі одного екземпляра

en: When using the one instance only option, enqueue items to playlist and keep playing current item.
uk: Якщо дозволено запуск тільки одного екземпляра VLC, нові елементи додаються до списку відтворення, а поточний елемент продовжує відтворюватися.

en: Expose media player via D-Bus
uk: Виставляти медіапрогравач через D-Bus

en: Allow other applications to control VLC using the D-Bus MPRIS protocol.
uk: Дозволяє іншим програмам керувати VLC через протокол D-Bus MPRIS.

en: These options define the behavior of the playlist. Some of them can be overridden in the playlist dialog box.
uk: Ці опції визначають поведінку списку відтворення. Деякі з них у діалоговому вікні списку відтворення можуть мати вищий пріоритет.

en: Automatically preparse items
uk: Автоматично аналізувати елементи

en: Automatically preparse items added to the playlist (to retrieve some metadata).
uk: Автоматично аналізувати файли, що додані до списку відтворення (для отримання певних метаданих).

en: Preparsing timeout
uk: Час очікування переданалізу

en: Maximum time allowed to preparse an item, in milliseconds
uk: Найбільший час дозволений для попереднього аналізу елемента, у мілісекундах

en: Allow metadata network access
uk: Дозволити мережний доступ до метаданих

en: Collapse
uk: Згорнути

en: Expand
uk: Розкрити

en: Subdirectory behavior
uk: Поведінка підкаталогу

en: Select whether subdirectories must be expanded.
    none: subdirectories do not appear in the playlist.
    collapse: subdirectories appear but are expanded on first play.
    expand: all subdirectories are expanded.
uk: Виберіть, як потрібно розкривати підкаталоги.
    нічого: підкаталоги не з’являються у списку відтворення.
    згортати: підкаталоги з’являються у списку відтворення, але розкриваються під час першого відтворення.
    розкривати: всі підкаталоги розкриваються.

en: Ignored extensions
uk: Ігноровані розширення

en: Files with these extensions will not be added to playlist when opening a directory.
    This is useful if you add directories that contain playlist files for instance. Use a comma-separated list of extensions.
uk: Файли з цими розширеннями не додаватимуться до списку відтворення під час відкривання каталогу.
    Це корисно використовувати, наприклад, для додавання каталогів, які містять інші списки відтворення. Розширення назв файлів у списку розділяються комами.

en: Show hidden files
uk: Показати приховані файли

en: Ignore files starting with '.'
uk: Нехтувати файлами, що починаються з '.'

en: Services discovery modules
uk: Модулі пошуку служб

en: Specifies the services discovery modules to preload, separated by colons. Typical value is "sap".
uk: Указує попередньо завантажувані модулі пошуку служб через двокрапку. Звичайне значення — „sap“.

en: Play files randomly forever
uk: Завжди відтворювати файли у випадковому порядку

en: VLC will randomly play files in the playlist until interrupted.
uk: VLC відтворюватиме файли зі списку відтворення у випадковому порядку до переривання користувачем.

en: Repeat all
uk: Повторювати все

en: VLC will keep playing the playlist indefinitely.
uk: VLC буде відтворювати елементи списку відтворення нескінченно.

en: Repeat current item
uk: Повторювати поточний елемент

en: VLC will keep playing the current playlist item.
uk: VLC буде повторювати поточний елемент списку відтворення.

en: Play and stop
uk: Відтворити й зупинити

en: Stop the playlist after each played playlist item.
uk: Зупиняти відтворення після кожного відтвореного елемента.

en: Play and exit
uk: Відтворити й вийти

en: Exit if there are no more items in the playlist.
uk: Вийти, якщо елементів у списку відтворення більше немає.

en: Play and pause
uk: Відтворити та призупинити

en: Pause each item in the playlist on the last frame.
uk: Призупиняти кожен елемент списку відтворювання на останньому кадрі.

en: Start paused
uk: Початок призупинено

en: Pause each item in the playlist on the first frame.
uk: Зупиняти кожен елемент списку відтворення на першому кадрі.

en: Auto start
uk: Автозапуск

en: Automatically start playing the playlist content once it's loaded.
uk: Автоматично починати відтворення списку як тільки завантажується його вміст.

en: Pause on audio communication
uk: Пауза при аудіо зв'язку

en: If pending audio communication is detected, playback will be paused automatically.
uk: Якщо в очікуванні аудіо зв'язок виявлено, то відтворення буде автоматично припинено.

en: Use media library
uk: Використовувати медіатеку

en: The media library is automatically saved and reloaded each time you start VLC.
uk: Медіатека автоматично зберігається й перевантажується щоразу, коли запускається VLC.

en: Display playlist tree
uk: Показувати дерево списку відтворення

en: The playlist can use a tree to categorize some items, like the contents of a directory.
uk: Список відтворення може використовувати дерево для категоризації деяких елементів, наприклад, змісту каталогу.

en: These settings are the global VLC key bindings, known as "hotkeys".
uk: Ці налаштування відповідають за прив'язку глобальних комбінацій клавіш VLC („гарячі клавіші“).

en: Ignore
uk: Ігнорувати

en: Volume control
uk: Управління гучністю

en: Position control
uk: Керування позицією

en: Position control reversed
uk: Управління позицією обернуто

en: Mouse wheel vertical axis control
uk: Керування вертикальною віссю колеса мишки

en: The mouse wheel vertical (up/down) axis can control volume, position or be ignored.
uk: Вертикальна вісь (вгору/вниз) колеса мишки може керувати гучністю, позиціюванням або ігноруватися.

en: Mouse wheel horizontal axis control
uk: Керування горизонтальною віссю колеса мишки

en: The mouse wheel horizontal (left/right) axis can control volume, position or be ignored.
uk: Горизонтальна вісь (вліво/вправо) колеса мишки може керувати гучністю, позиціюванням або ігноруватися.

en: Fullscreen
uk: Повноекранний режим

en: Select the hotkey to use to swap fullscreen state.
uk: Виберіть гарячу клавішу для перемикання стану повноекранного режиму.

en: Exit fullscreen
uk: Вийти з повноекранного режиму

en: Select the hotkey to use to exit fullscreen state.
uk: Виберіть гарячу клавішу для виходу з повноекранного режиму.

en: Play/Pause
uk: Відтворити/Призупинити

en: Select the hotkey to use to swap paused state.
uk: Виберіть гарячу клавішу для перемикання стану паузи.

en: Pause only
uk: Тільки призупинити

en: Select the hotkey to use to pause.
uk: Виберіть гарячу клавішу для призупинення.

en: Play only
uk: Тільки відтворити

en: Select the hotkey to use to play.
uk: Виберіть гарячу клавішу для відтворення.

en: Faster
uk: Швидше

en: Select the hotkey to use for fast forward playback.
uk: Виберіть гарячу клавішу для швидкого відтворення.

en: Slower
uk: Повільніше

en: Select the hotkey to use for slow motion playback.
uk: Виберіть гарячу клавішу для повільнішого відтворення.

en: Normal rate
uk: Нормальна швидкість

en: Select the hotkey to set the playback rate back to normal.
uk: Виберіть гарячу клавішу для відновлення нормальної швидкості відтворення.

en: Faster (fine)
uk: Швидше (точно)

en: Slower (fine)
uk: Повільніше (точно)

en: Next
uk: Наступний

en: Select the hotkey to use to skip to the next item in the playlist.
uk: Виберіть гарячу клавішу для перемикання на наступний елемент списку відтворення.

en: Previous
uk: Попередній

en: Select the hotkey to use to skip to the previous item in the playlist.
uk: Виберіть гарячу клавішу для перемикання на попередній елемент списку відтворення.

en: Stop
uk: Зупинити

en: Select the hotkey to stop playback.
uk: Виберіть гарячу клавішу для зупинки відтворення.

en: Position
uk: Позиція

en: Select the hotkey to display the position.
uk: Виберіть гарячу клавішу для показу поточної позиції.

en: Very short backwards jump
uk: Дуже короткий стрибок назад

en: Select the hotkey to make a very short backwards jump.
uk: Виберіть гарячу клавішу для дуже короткого стрибка назад.

en: Short backwards jump
uk: Короткий стрибок назад

en: Select the hotkey to make a short backwards jump.
uk: Виберіть гарячу клавішу для короткого стрибка назад.

en: Medium backwards jump
uk: Середній стрибок назад

en: Select the hotkey to make a medium backwards jump.
uk: Виберіть гарячу клавішу для середнього стрибка назад.

en: Long backwards jump
uk: Довгий стрибок назад

en: Select the hotkey to make a long backwards jump.
uk: Виберіть гарячу клавішу для довгого стрибка назад.

en: Very short forward jump
uk: Дуже короткий стрибок вперед

en: Select the hotkey to make a very short forward jump.
uk: Виберіть гарячу клавішу для дуже короткого стрибка вперед.

en: Short forward jump
uk: Короткий стрибок вперед

en: Select the hotkey to make a short forward jump.
uk: Виберіть гарячу клавішу для короткого стрибка вперед.

en: Medium forward jump
uk: Середній стрибок вперед

en: Select the hotkey to make a medium forward jump.
uk: Виберіть гарячу клавішу для середнього стрибка вперед.

en: Long forward jump
uk: Довгий стрибок вперед

en: Select the hotkey to make a long forward jump.
uk: Виберіть гарячу клавішу для довгого стрибка вперед.

en: Next frame
uk: Наступний кадр

en: Select the hotkey to got to the next video frame.
uk: Виберіть клавішу для переходу до наступного відеокадру.

en: Very short jump length
uk: Тривалість дуже короткого стрибка

en: Very short jump length, in seconds.
uk: Тривалість дуже короткого стрибка в секундах.

en: Short jump length
uk: Тривалість короткого стрибка

en: Short jump length, in seconds.
uk: Тривалість короткого стрибка в секундах.

en: Medium jump length
uk: Тривалість середнього стрибка

en: Medium jump length, in seconds.
uk: Тривалість середнього стрибка в секундах.

en: Long jump length
uk: Тривалість довгого стрибка

en: Long jump length, in seconds.
uk: Тривалість довгого стрибка в секундах.

en: Quit
uk: Вийти

en: Select the hotkey to quit the application.
uk: Виберіть гарячу клавішу для виходу із програми.

en: Navigate up
uk: Переміститися вгору

en: Select the key to move the selector up in DVD menus / Move viewpoint to up (pitch).
uk: Виберіть клавішу для переміщення покажчика у меню DVD вгору / Переміщує точку огляду вгору (рівень).

en: Navigate down
uk: Переміститися вниз

en: Select the key to move the selector down in DVD menus / Move viewpoint to down (pitch).
uk: Виберіть клавішу для переміщення покажчика у меню DVD вниз / Переміщує точку огляду вниз (рівень).

en: Navigate left
uk: Переміститися вліво

en: Select the key to move the selector left in DVD menus / Move viewpoint to left (yaw).
uk: Виберіть клавішу для переміщення покажчика у меню DVD вліво / Переміщує точку огляду вліво (никання).

en: Navigate right
uk: Переміститися вправо

en: Select the key to move the selector right in DVD menus / Move viewpoint to right (yaw).
uk: Виберіть клавішу для переміщення покажчика у меню DVD вправо / Переміщує точку огляду вправо (никання).

en: Activate
uk: Активувати

en: Select the key to activate selected item in DVD menus.
uk: Виберіть гарячу клавішу для активації поточного пункту меню DVD.

en: Go to the DVD menu
uk: Перейти до меню DVD

en: Select the key to take you to the DVD menu
uk: Виберіть гарячу клавішу для переходу до меню DVD

en: Select previous DVD title
uk: Вибрати попередню секцію DVD

en: Select the key to choose the previous title from the DVD
uk: Виберіть гарячу клавішу для вибору попередньої секції DVD

en: Select next DVD title
uk: Вибрати наступну секцію DVD

en: Select the key to choose the next title from the DVD
uk: Виберіть клавішу для вибору наступної секції DVD

en: Select prev DVD chapter
uk: Вибрати попередню частину DVD

en: Select the key to choose the previous chapter from the DVD
uk: Виберіть клавішу для вибору попередньої частини DVD

en: Select next DVD chapter
uk: Вибрати наступну частину DVD

en: Select the key to choose the next chapter from the DVD
uk: Виберіть гарячу клавішу для вибору наступної частини DVD

en: Volume up
uk: Голосніше

en: Select the key to increase audio volume.
uk: Виберіть гарячу клавішу для збільшення гучності звуку.

en: Volume down
uk: Тихіше

en: Select the key to decrease audio volume.
uk: Виберіть гарячу клавішу для зменшення гучності звуку.

en: Mute
uk: Вимкнути звук

en: Select the key to mute audio.
uk: Виберіть гарячу клавішу для вимикання звуку.

en: Subtitle delay up
uk: Збільшити затримку субтитрів

en: Select the key to increase the subtitle delay.
uk: Виберіть гарячу клавішу для збільшення затримки субтитрів.

en: Subtitle delay down
uk: Зменшити затримку субтитрів

en: Select the key to decrease the subtitle delay.
uk: Виберіть гарячу клавішу для зменшення затримки субтитрів.

en: Reset subtitles text scale
uk: Перезапуск масштабування субтитрів

en: Scale up subtitles text
uk: Збільшити текст субтитрів

en: Scale down subtitles text
uk: Зменшити текст субтитрів

en: Select the key to change subtitles text scaling
uk: Виберіть клавішу для зміни масштабу тексту субтитрів

en: Subtitle sync / bookmark audio timestamp
uk: Закладка аудіо мітки при синхронізації субтитрів

en: Select the key to bookmark audio timestamp when syncing subtitles.
uk: Виберіть клавішу для закладки аудіо мітки при синхронізації субтитрів.

en: Subtitle sync / bookmark subtitle timestamp
uk: Закладка мітки субтитрів при синхронізації субтитрів

en: Select the key to bookmark subtitle timestamp when syncing subtitles.
uk: Виберіть клавішу для закладки мітки субтитрів при синхронізації субтитрів.

en: Subtitle sync / synchronize audio & subtitle timestamps
uk: Синхронізація міток аудіо та субтитрів при синхронізації субтитрів

en: Select the key to synchronize bookmarked audio & subtitle timestamps.
uk: Виберіть клавішу при синхронізації закладених міток аудіо та субтитрів.

en: Subtitle sync / reset audio & subtitle synchronization
uk: Синхронізація субтитрів / очистити синхронізацію аудіо та субтитрів

en: Select the key to reset synchronization of audio & subtitle timestamps.
uk: Виберіть клавішу для очищення синхронізації закладених міток аудіо та субтитрів.

en: Subtitle position up
uk: Підняти субтитри

en: Select the key to move subtitles higher.
uk: Виберіть клавішу для переміщення субтитрів угору.

en: Subtitle position down
uk: Опустити субтитри

en: Select the key to move subtitles lower.
uk: Виберіть клавішу для переміщення субтитрів униз.

en: Audio delay up
uk: Збільшити затримку звуку

en: Select the key to increase the audio delay.
uk: Виберіть гарячу клавішу для збільшення затримки звуку.

en: Audio delay down
uk: Зменшити затримку звуку

en: Select the key to decrease the audio delay.
uk: Виберіть гарячу клавішу для зменшення затримки звуку.

en: Play playlist bookmark 1
uk: Відтворити закладку списку відтворення 1

en: Play playlist bookmark 2
uk: Відтворити закладку списку відтворення 2

en: Play playlist bookmark 3
uk: Відтворити закладку списку відтворення 3

en: Play playlist bookmark 4
uk: Відтворити закладку списку відтворення 4

en: Play playlist bookmark 5
uk: Відтворити закладку списку відтворення 5

en: Play playlist bookmark 6
uk: Відтворити закладку списку відтворення 6

en: Play playlist bookmark 7
uk: Відтворити закладку списку відтворення 7

en: Play playlist bookmark 8
uk: Відтворити закладку списку відтворення 8

en: Play playlist bookmark 9
uk: Відтворити закладку списку відтворення 9

en: Play playlist bookmark 10
uk: Відтворити закладку списку відтворення 10

en: Select the key to play this bookmark.
uk: Виберіть гарячу клавішу для відтворення цієї закладки.

en: Set playlist bookmark 1
uk: Задати закладку списку відтворення 1

en: Set playlist bookmark 2
uk: Задати закладку списку відтворення 2

en: Set playlist bookmark 3
uk: Задати закладку списку відтворення 3

en: Set playlist bookmark 4
uk: Задати закладку списку відтворення 4

en: Set playlist bookmark 5
uk: Задати закладку списку відтворення 5

en: Set playlist bookmark 6
uk: Задати закладку списку відтворення 6

en: Set playlist bookmark 7
uk: Задати закладку списку відтворення 7

en: Set playlist bookmark 8
uk: Задати закладку списку відтворення 8

en: Set playlist bookmark 9
uk: Задати закладку списку відтворення 9

en: Set playlist bookmark 10
uk: Задати закладку списку відтворення 10

en: Select the key to set this playlist bookmark.
uk: Виберіть клавішу для задання цієї закладки списку відтворення.

en: Clear the playlist
uk: Очистити список відтворення

en: Select the key to clear the current playlist.
uk: Виберіть клавішу для очищення поточного списку відтворення.

en: Playlist bookmark 1
uk: Закладка списку відтворення 1

en: Playlist bookmark 2
uk: Закладка списку відтворення 2

en: Playlist bookmark 3
uk: Закладка списку відтворення 3

en: Playlist bookmark 4
uk: Закладка списку відтворення 4

en: Playlist bookmark 5
uk: Закладка списку відтворення 5

en: Playlist bookmark 6
uk: Закладка списку відтворення 6

en: Playlist bookmark 7
uk: Закладка списку відтворення 7

en: Playlist bookmark 8
uk: Закладка списку відтворення 8

en: Playlist bookmark 9
uk: Закладка списку відтворення 9

en: Playlist bookmark 10
uk: Закладка списку відтворення 10

en: This allows you to define playlist bookmarks.
uk: Ця опція дає змогу визначити закладки списку відтворення.

en: Cycle audio track
uk: Циклічно перемикати звукову доріжку

en: Cycle through the available audio tracks(languages).
uk: Циклічно перемикати доступні звукові доріжки (мови).

en: Cycle subtitle track in reverse order
uk: Циклічно перемикати доріжку субтитрів у зворотньому порядку

en: Cycle through the available subtitle tracks in reverse order.
uk: Циклічно перемикати доступні доріжки субтитрів у зворотньому порядку.

en: Cycle subtitle track
uk: Циклічно перемикати доріжку субтитрів

en: Cycle through the available subtitle tracks.
uk: Циклічно перемикати доступні доріжки субтитрів.

en: Toggle subtitles
uk: Перемкнути субтитри

en: Toggle subtitle track visibility.
uk: Перемикає видимість доріжки субтитрів.

en: Cycle next program Service ID
uk: Зациклити наступну програму

en: Cycle through the available next program Service IDs (SIDs).
uk: Перемикає на наступну програму за номером (SID) у циклі

en: Cycle previous program Service ID
uk: Зациклити попередню програму

en: Cycle through the available previous program Service IDs (SIDs).
uk: Перемикає на попередню програму за номером (SID) у циклі

en: Cycle source aspect ratio
uk: Циклічно перемикати співвідношення сторін джерела

en: Cycle through a predefined list of source aspect ratios.
uk: Циклічно перемикати співвідношення сторін джерела з попередньо визначеного списку.

en: Cycle video crop
uk: Циклічно перемикати обрізання відео

en: Cycle through a predefined list of crop formats.
uk: Циклічно перемикати обрізання відео з попередньо визначеного списку форматів.

en: Toggle autoscaling
uk: Перемкнути автомасштабування

en: Activate or deactivate autoscaling.
uk: Активує або деактивує автомасштабування.

en: Increase scale factor
uk: Збільшити множник масштабу

en: Decrease scale factor
uk: Зменшити множник масштабу

en: Toggle deinterlacing
uk: Перемкнути деінтерлейсинг

en: Activate or deactivate deinterlacing.
uk: Активує або деактивує деінтерлейсинг.

en: Cycle deinterlace modes
uk: Циклічно перемикати режим усунення черезрядковості

en: Cycle through available deinterlace modes.
uk: Циклічно перемикає доступний режим усунення черезрядковості.

en: Show controller in fullscreen
uk: Показати елемент керування в повноекранному режимі

en: Boss key
uk: Рятівна клавіша

en: Hide the interface and pause playback.
uk: Ховає інтерфейс і призупиняє відтворення.

en: Context menu
uk: Контекстне меню

en: Show the contextual popup menu.
uk: Показувати контекстне спливаюче меню.

en: Take video snapshot
uk: Зробити стоп-кадр

en: Takes a video snapshot and writes it to disk.
uk: Робить стоп-кадр і зберігає його на диск.

en: Record
uk: Записування

en: Record access filter start/stop.
uk: Увімкнути/вимкнути фільтр доступу записування.

en: Normal/Loop/Repeat
uk: Нормально/Зациклити/Повторювати

en: Toggle Normal/Loop/Repeat playlist modes
uk: Перемкнути нормальний/циклічний/із повторенням режим списку відтворення

en: Toggle random playlist playback
uk: Перемкнути випадкове відтворення списку

en: Un-Zoom
uk: Зменшити масштаб

en: Crop one pixel from the top of the video
uk: Обрізати один піксель у верхній частині відео

en: Uncrop one pixel from the top of the video
uk: Повернути один обрізаний піксель у верхній частині відео

en: Crop one pixel from the left of the video
uk: Обрізати один піксель у лівій частині відео

en: Uncrop one pixel from the left of the video
uk: Повернути один обрізаний піксель у лівій частині відео

en: Crop one pixel from the bottom of the video
uk: Обрізати один піксель у нижній частині відео

en: Uncrop one pixel from the bottom of the video
uk: Повернути один обрізаний піксель у нижній частині відео

en: Crop one pixel from the right of the video
uk: Обрізати один піксель у правій частині відео

en: Uncrop one pixel from the right of the video
uk: Повернути один обрізаний піксель у правій частині відео

en: Shrink the viewpoint field of view (360°)
uk: Зменшити кут огляду точки перегляду (360°)

en: Expand the viewpoint field of view (360°)
uk: Збільшити кут огляду точки перегляду (360°)

en: Roll the viewpoint clockwise (360°)
uk: Повертати точку перегляду за годинниковою стрілкою (360°)

en: Roll the viewpoint anti-clockwise (360°)
uk: Повертати точку перегляду проти годинникової стрілки (360°)

en: Toggle wallpaper mode in video output
uk: Перемкнути виведення відео на Робочому столі

en: Toggle wallpaper mode in video output.
uk: Перемикає виведення відео на Робочому столі.

en: Cycle through audio devices
uk: Циклічно перемикати звукові пристрої

en: Cycle through available audio devices
uk: Циклічно перемикати доступні звукові пристрої

en: Snapshot
uk: Стоп-кадр

en: Window properties
uk: Властивості вікна

en: Subpictures
uk: Шари

en: Subtitles
uk: Субтитри

en: Overlays
uk: Оверлеї

en: Track settings
uk: Налаштування доріжки

en: Playback control
uk: Керування відтворенням

en: Default devices
uk: Стандартні пристрої

en: Network settings
uk: Налаштування мережі

en: Socks proxy
uk: Проксі-сервер SOCKS

en: Metadata
uk: Метадані

en: Decoders
uk: Декодери

en: Input
uk: Введення

en: Special modules
uk: Спеціальні модулі

en: Plugins
uk: Модулі

en: Performance options
uk: Опції швидкодії

en: Clock source
uk: Тактовий генератор

en: Hot keys
uk: Гарячі клавіші

en: Jump sizes
uk: Розміри переходів

en: print help for VLC (can be combined with --advanced and --help-verbose)
uk: друкувати довідку VLC (можна поєднати з опціями --advanced і --help-verbose)

en: Exhaustive help for VLC and its modules
uk: Вичерпна довідка щодо VLC і його модулів

en: print help for VLC and all its modules (can be combined with --advanced and --help-verbose)
uk: друкувати довідку VLC та всіх його модулів (можна поєднати з опціями --advanced і --help-verbose)

en: ask for extra verbosity when displaying help
uk: запитувати про додаткові подробиці під час показу довідки

en: print a list of available modules
uk: надрукувати список доступних модулів

en: print a list of available modules with extra detail
uk: надрукувати список доступних модулів із додатковою інформацією

en: print help on a specific module (can be combined with --advanced and --help-verbose). Prefix the module name with = for strict matches.
uk: надрукувати довідку вказаного модуля (можна поєднати з опціями --advanced і --help-verbose). Для чіткої відповідності поставте префікс „=“ перед назвою модуля.

en: no configuration option will be loaded nor saved to config file
uk: опції конфігурації не буде завантажено чи збережено в конфігураційний файл

en: reset the current config to the default values
uk: змінити поточну конфігурацію на стандартні значення

en: use alternate config file
uk: використовувати альтернативний файл конфігурації

en: resets the current plugins cache
uk: очистити поточний кеш модулів

en: print version information
uk: надрукувати інформацію про версію

en: core program
uk: основна програма

en: Brightness Down
uk: Яскравість вниз

en: Brightness Up
uk: Яскравість вгору

en: Browser Back
uk: Браузер Назад

en: Browser Favorites
uk: Браузер Обране

en: Browser Forward
uk: Браузер вперед

en: Browser Home
uk: Браузер Головна

en: Browser Refresh
uk: Браузер оновити

en: Browser Search
uk: Браузер Пошук

en: Browser Stop
uk: Браузер Зупинка

en: Delete
uk: Видалити

en: Down
uk: Вниз

en: End
uk: Кінець

en: Insert
uk: Вставити

en: Media Angle
uk: Медіа: Кут

en: Media Audio Track
uk: Звукова доріжка

en: Media Forward
uk: Медіа Вперед

en: Media Menu
uk: Медіа Меню

en: Media Next Frame
uk: Медіа: Наступний кадр

en: Media Next Track
uk: Наступна доріжка

en: Media Play Pause
uk: Пауза відтворення

en: Media Prev Frame
uk: Медіа: Попередній кадр

en: Media Prev Track
uk: Медіа: Попередня доріжка

en: Media Record
uk: Медіа: Запис

en: Media Repeat
uk: Повторювати

en: Media Rewind
uk: Медіа Перемотування

en: Media Select
uk: Медіа: Вибір

en: Media Shuffle
uk: Медіа: Перемішування

en: Media Stop
uk: Медіа Зупинка

en: Media Subtitle
uk: Медіа: Субтитр

en: Media Time
uk: Медіа: Час

en: Media View
uk: Медіа: Перегляд

en: Menu
uk: Меню

en: Mouse Wheel Down
uk: Коліщатко миші вниз

en: Mouse Wheel Left
uk: Коліщатко миші вліво

en: Mouse Wheel Right
uk: Коліщатко миші вправо

en: Mouse Wheel Up
uk: Коліщатко миші вгору

en: Page Down
uk: Попередня сторінка

en: Page Up
uk: Наступна сторінка

en: Pause
uk: Призупинити

en: Print
uk: Друк

en: Space
uk: Космос

en: Up
uk: Вгору

en: Volume Down
uk: Тихіше

en: Volume Mute
uk: Вимкнути звук

en: Volume Up
uk: Голосніше

en: Zoom In
uk: Збільшити

en: Zoom Out
uk: Зменшити

en: Meta+
uk: Мета+

en: Command+
uk: Команда+

en: %.1f GiB
uk: %.1f ГіБ

en: %.1f MiB
uk: %.1f МіБ

en: %.1f KiB
uk: %.1f КіБ

en: Saving file failed
uk: Не вдалося зберегти файл

en: Failed to open "%s" for writing
uk: Не вдалося відкрити „%s“ для записування

en: Cancel
uk: Скасувати

en: %s
    Downloading... %s/%s %.1f%% done
uk: %s
    Триває завантаження… виконано %s/%s %.1f%%

en: File could not be verified
uk: Не вдалося перевірити файл

en: It was not possible to download a cryptographic signature for the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
uk: Не вдалося завантажити криптографічну сигнатуру для завантаженого файлу „%s“, тому його видалено.

en: Invalid signature
uk: Некоректна сигнатура

en: The cryptographic signature for the downloaded file "%s" was invalid and could not be used to securely verify it. Thus, the file was deleted.
uk: Криптографічна сигнатура для завантаженого файлу „%s“ некоректна й не може використовуватися для безпечної перевірки, тому файл вилучено.

en: File not verifiable
uk: Файл не можна перевірити

en: It was not possible to securely verify the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
uk: Не вдалося безпечно перевірити завантажений файл „%s“, тому його вилучено.

en: File corrupted
uk: Файл пошкоджено

en: Downloaded file "%s" was corrupted. Thus, it was deleted.
uk: Завантажений файл „%s“ пошкоджено, тому його вилучено.

en: The new version was successfully downloaded. Do you want to close VLC and install it now?
uk: Нову версію успішно завантажено. Хочете закрити VLC й встановити її зараз?

en: Install
uk: Встановити

en: Update VLC media player
uk: Оновити медіапрогравач VLC

en: Media Library
uk: Медіатека

en: Afar
uk: Афарська

en: Abkhazian
uk: Абхазька

en: Afrikaans
uk: Африкаанс

en: Albanian
uk: Албанська

en: Amharic
uk: Амхарська

en: Arabic
uk: Арабська

en: Armenian
uk: Вірменська

en: Assamese
uk: Ассамська

en: Avestan
uk: Авестійська

en: Aymara
uk: Аймара

en: Azerbaijani
uk: Азербайджанська

en: Bashkir
uk: Башкирська

en: Basque
uk: Баскська

en: Belarusian
uk: Білоруська

en: Bengali
uk: Бенгальська

en: Bihari
uk: Біхарська

en: Bislama
uk: Бісламська

en: Bosnian
uk: Боснійська

en: Breton
uk: Бретонська

en: Bulgarian
uk: Болгарська

en: Burmese
uk: Бірманська

en: Catalan
uk: Каталонська

en: Chamorro
uk: Чаморійська

en: Chechen
uk: Чеченська

en: Chinese
uk: Китайська

en: Church Slavic
uk: Церковнослов’янська

en: Chuvash
uk: Чуваська

en: Cornish
uk: Корнійська

en: Corsican
uk: Корсиканська

en: Czech
uk: Чеська

en: Danish
uk: Данська

en: Dutch
uk: Голландська

en: Dzongkha
uk: Джонгська

en: English
uk: Англійська

en: Esperanto
uk: Есперанто

en: Estonian
uk: Естонська

en: Faroese
uk: Фарерська

en: Fijian
uk: Фіджійська

en: Finnish
uk: Фінська

en: French
uk: Французька

en: Frisian
uk: Фризька

en: Georgian
uk: Грузинська

en: German
uk: Німецька

en: Gaelic (Scots)
uk: Гельська (шотландська)

en: Irish
uk: Ірландська

en: Gallegan
uk: Галісійська

en: Manx
uk: Менська

en: Greek, Modern
uk: Новогрецька

en: Guarani
uk: Гуарані

en: Gujarati
uk: Гуджараті

en: Hebrew
uk: Давньоєврейська

en: Herero
uk: Гереро

en: Hindi
uk: Хінді

en: Hiri Motu
uk: Хірі-моту

en: Hungarian
uk: Угорська

en: Icelandic
uk: Ісландська

en: Inuktitut
uk: Інуктитут

en: Interlingue
uk: Окциденталь

en: Interlingua
uk: Інтерлінгва

en: Indonesian
uk: Індонезійська

en: Inupiaq
uk: Інуп’як

en: Italian
uk: Італійська

en: Javanese
uk: Яванська

en: Japanese
uk: Японська

en: Greenlandic, Kalaallisut
uk: Ґренландська, Kalaallisut

en: Kannada
uk: Каннада

en: Kashmiri
uk: Кашмірська

en: Kazakh
uk: Казахська

en: Khmer
uk: Кхмерська

en: Kikuyu
uk: Кікуйю

en: Kinyarwanda
uk: Кіньяруанда

en: Kirghiz
uk: Киргизька

en: Komi
uk: Комі

en: Korean
uk: Корейська

en: Kuanyama
uk: Кунама

en: Kurdish
uk: Курдська

en: Lao
uk: Лаоська

en: Latin
uk: Латинська

en: Latvian
uk: Латвійська

en: Lingala
uk: Лінгала

en: Lithuanian
uk: Литовська

en: Letzeburgesch
uk: Люксембурзька

en: Macedonian
uk: Македонська

en: Marshall
uk: Маршальська

en: Malayalam
uk: Малаялам

en: Maori
uk: Маорі

en: Marathi
uk: Маратхі

en: Malay
uk: Малайська

en: Malagasy
uk: Малагасійська

en: Maltese
uk: Мальтійська

en: Moldavian
uk: Молдовська

en: Mongolian
uk: Монгольська

en: Nauru
uk: Науру

en: Navajo
uk: Навахо

en: Ndebele, South
uk: Ндебеле, південь

en: Ndebele, North
uk: Ндебеле, північ

en: Ndonga
uk: Ндонга

en: Nepali
uk: Непальська

en: Norwegian
uk: Норвезька

en: Norwegian Nynorsk
uk: Норвезька (нюношк)

en: Norwegian Bokmaal
uk: Норвезька (букмол)

en: Chichewa; Nyanja
uk: Чічева; Ньянджа

en: Occitan; Provençal
uk: Окситанська; Провансальська

en: Oriya
uk: Орія

en: Oromo
uk: Оромо

en: Ossetian; Ossetic
uk: Осетинська

en: Panjabi
uk: Пенджабська

en: Persian
uk: Перська

en: Pali
uk: Палі

en: Polish
uk: Польська

en: Portuguese
uk: Португальська

en: Pushto
uk: Пуштунська

en: Quechua
uk: Кечуа

en: Original audio
uk: Оригінальний звук

en: Raeto-Romance
uk: Рето-романська

en: Romanian
uk: Румунська

en: Rundi
uk: Рунді

en: Russian
uk: Російська

en: Sango
uk: Санго

en: Sanskrit
uk: Санскрит

en: Serbian
uk: Сербська

en: Croatian
uk: Хорватська

en: Sinhalese
uk: Сингальська

en: Slovak
uk: Словацька

en: Slovenian
uk: Словенська

en: Northern Sami
uk: Північна саамі

en: Samoan
uk: Самоанська

en: Shona
uk: Шона

en: Sindhi
uk: Сіндхі

en: Somali
uk: Сомалійська

en: Sotho, Southern
uk: Сото, південь

en: Spanish
uk: Іспанська

en: Sardinian
uk: Сардинська

en: Swati
uk: Сваті

en: Sundanese
uk: Сунданська

en: Swahili
uk: Суахілі

en: Swedish
uk: Шведська

en: Tahitian
uk: Таїтянська

en: Tamil
uk: Тамільська

en: Tatar
uk: Татарська

en: Telugu
uk: Телугу

en: Tajik
uk: Таджицька

en: Tagalog
uk: Тагальська

en: Thai
uk: Тайська

en: Tibetan
uk: Тибетська

en: Tigrinya
uk: Тигринья

en: Tonga (Tonga Islands)
uk: Тонга (Острови Тонга)

en: Tswana
uk: Тсвана

en: Tsonga
uk: Тсонга

en: Turkish
uk: Турецька

en: Turkmen
uk: Туркменська

en: Twi
uk: Тві

en: Uighur
uk: Уйгурська

en: Ukrainian
uk: Українська

en: Urdu
uk: Урду

en: Uzbek
uk: Узбецька

en: Vietnamese
uk: В’єтнамська

en: Volapuk
uk: Волапюк

en: Welsh
uk: Уельська

en: Wolof
uk: Волоф

en: Xhosa
uk: Кхоса

en: Yiddish
uk: Ідиш

en: Yoruba
uk: Йоруба

en: Zhuang
uk: Чжуан

en: Zulu
uk: Зулуська

en: Autoscale video
uk: Автоматичне масштабування відео

en: Crop
uk: Обрізати

en: Aspect ratio
uk: Співвідношення сторін

en: Pass alsa:// to open the default ALSA capture device, or alsa://SOURCE to open a specific device named SOURCE.
uk: Укажіть „alsa://“, щоб відкрити типовий пристрій захоплення ALSA, або „alsa://ДЖЕРЕЛО“, щоб відкрити вказане ДЖЕРЕЛО.

en: 192000 Hz
uk: 192000 Гц

en: 176400 Hz
uk: 176400 Гц

en: 96000 Hz
uk: 96000 Гц

en: 88200 Hz
uk: 88200 Гц

en: 48000 Hz
uk: 48000 Гц

en: 44100 Hz
uk: 44100 Гц

en: 32000 Hz
uk: 32000 Гц

en: 22050 Hz
uk: 22050 Гц

en: 24000 Hz
uk: 24000 Гц

en: 16000 Hz
uk: 16000 Гц

en: 11025 Hz
uk: 11025 Гц

en: 8000 Hz
uk: 8000 Гц

en: 4000 Hz
uk: 4000 Гц

en: ALSA audio capture
uk: Захоплення звуку ALSA

en: Attachment
uk: Вкладення

en: Attachment input
uk: Введення із вкладень

en: No Audio Input device found
uk: Вхідного звукового пристрою не знайдено

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable audio input device.Please check your connectors and drivers.
uk: Вірогідно, ваш Mac не оснащений відповідним пристроєм для введення відео. Будь ласка, перевірте роз'єми і драйвери.

en: Problem accessing a system resource
uk: Проблема доступу до системного ресурсу

en: Please open "System Preferences" -> "Security & Privacy" and allow VLC to access your microphone.
uk: Будь ласка, відкрийте "Системні налаштування" -> "Безпека та конфіденційність" та надайте VLC доступ до вашого мікрофону.

en: AVFoundation Audio Capture
uk: Захоплення аудіо AVFoundation

en: AVFoundation audio capture module.
uk: Модуль захоплення аудіо AVFoundation

en: AVFoundation Video Capture
uk: Захоплення відео AVFoundation

en: AVFoundation video capture module.
uk: Модуль захоплення відео AVFoundation

en: No video devices found
uk: Відеопристрої не знайдено

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable video input device. Please check your connectors and drivers.
uk: Вірогідно, ваш Mac не оснащений відповідним пристроєм для введення відео. Будь ласка, перевірте роз'єми і драйвери.

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable input device. Please check your connectors and drivers.
uk: Імовірно, Mac не обладнано відповідним пристроєм введення. Перевірте з’єднання та драйвери.

en: Please open "System Preferences" -> "Security & Privacy" and allow VLC to access your camera.
uk: Будь ласка, відкрийте "Системні налаштування" -> "Безпека та конфіденційність" та надайте VLC доступ до вашої камери.

en: libavformat AVIO access
uk: доступ libavformat AVIO

en: libavformat AVIO access output
uk: доступ виведення libavformat AVIO

en: Blu-ray menus
uk: Меню Blu-ray

en: Use Blu-ray menus. If disabled, the movie will start directly
uk: Використовувати меню Blu-ray. Якщо вимкнено, почнеться відтворення безпосередньо відео

en: Region code
uk: Код регіону

en: Blu-Ray player region code. Some discs can be played only with a correct region code.
uk: Код регіону для відтворення Blu-Ray. Окремі диски можуть відтворюватися тільки з правильним кодом регіону.

en: Blu-ray Disc support (libbluray)
uk: Підтримка дисків Blu-ray (libbluray)

en: Path doesn't appear to be a Blu-ray
uk: Шлях вірогідно не веде до Blu-Ray

en: This Blu-ray Disc needs a library for AACS decoding, and your system does not have it.
uk: Для декодування AACS із цього диска Blu-ray потрібна бібліотека, якої немає у вашій системі.

en: Blu-ray Disc is corrupted.
uk: Диск Blu-ray пошкоджено.

en: Missing AACS configuration file!
uk: Немає файлу конфігурації AACS.

en: No valid processing key found in AACS config file.
uk: У конфігураційному файлі AACS не знайдено дійсного ключа для обробки.

en: No valid host certificate found in AACS config file.
uk: У конфігураційному файлі AACS не знайдено дійсного сертифіката вузла.

en: AACS Host certificate revoked.
uk: Сертифікат вузла AACS відкликано.

en: AACS MMC failed.
uk: Сталася помилка AACS MMC.

en: This Blu-ray Disc needs a library for BD+ decoding, and your system does not have it.
uk: Для декодування BD+ із цього диска Blu-ray потрібна бібліотека, якої немає у вашій системі.

en: Your system BD+ decoding library does not work. Missing configuration?
uk: Системна бібліотека декодування BD+ не працює. Імовірно, немає конфігурації.

en: Java required
uk: Потрібна Java

en: This Blu-ray disc requires Java for menus support.%s
    The disc will be played without menus.
uk: Цей диск Blu-ray вимагає Java для підтримки меню.%s
    Диск буде відтворюватися без меню.

en: Java was not found on your system.
uk: Java не знайдена на вашій системі.

en: Failed to start bluray playback. Please try without menu support.
uk: Не вдалося запустити відтворення Blu-ray. Спробуйте без підтримки меню.

en: Blu-ray error
uk: Помилка Blu-ray

en: Top Menu
uk: Верхнє меню

en: First Play
uk: Перша гра

en: Audio CD - Track %02i
uk: Audio CD — Доріжка %02i

en: Audio CD input
uk: Введення з Audio CD

en: [cdda:][device][@[track]]
uk: [cdda:][пристрій[@[доріжка]]

en: CDDB Server
uk: Сервер CDDB

en: Address of the CDDB server to use.
uk: Використовувана адреса сервера CDDB

en: CDDB port
uk: Порт CDDB

en: CDDB Server port to use.
uk: Використовуваний порт сервера CDDB

en: Inputs list
uk: Список потоків введення

en: Comma-separated list of input URLs to concatenate.
uk: Список відокремлених комами URL потоків введення для об'єднання.

en: Concatenation
uk: Об'єднання

en: Concatenated inputs
uk: Обʼєднанні потоки введення

en: IIDC Digital Camera (FireWire) input
uk: Ввід з цифрової камери IIDC (Firewire)

en: KDM file
uk: Файл KDM

en: Path to Key Delivery Message XML file
uk: Шлях до файлу XML повідомлення про доставку ключа

en: Digital Cinema Package module
uk: Модуль пакету цифрової камери

en: Input card to use
uk: Використовувана картка введення

en: DeckLink capture card to use, if multiple exist. The cards are numbered from 0.
uk: Використовувана картка DeckLink, якщо їх кілька. Картки нумеруються, починаючи з 0.

en: Desired input video mode. Leave empty for autodetection.
uk: Бажаний режим введення відео. Залиште порожнім для автовиявлення.

en: Desired input video mode for DeckLink captures. This value should be a FOURCC code in textual form, e.g. "ntsc".
uk: Бажаний режим введення відео для захоплення з DeckLink. Значення повинно бути кодом FOURCC в текстовій формі, наприклад, «ntsc».

en: Audio connection
uk: Звукове з’єднання

en: Audio connection to use for DeckLink captures. Valid choices: embedded, aesebu, analog. Leave blank for card default.
uk: Звукове з’єднання, використовуване для захоплення з DeckLink. Коректний вибір: «embedded», «aesebu», «analog». Для використання стандартного для картки значення залиште поле пустим.

en: Audio samplerate (Hz)
uk: Частота дискретизації звуку (Гц)

en: Audio sampling rate (in hertz) for DeckLink captures. 0 disables audio input.
uk: Частота дискретизації звуку (в герцах) для захоплення з DeckLink. Значення 0 вимикає введення звуку.

en: Number of audio channels
uk: Число звукових каналів

en: Number of input audio channels for DeckLink captures. Must be 2, 8 or 16. 0 disables audio input.
uk: Число вхідних звукових каналів для захоплення з DeckLink. Коректні значення: 2, 8 або 16. Значення 0 вимикає введення звуку.

en: Video connection
uk: Відеоз’єднання

en: Video connection to use for DeckLink captures. Valid choices: sdi, hdmi, opticalsdi, component, composite, svideo. Leave blank for card default.
uk: Відеоз’єднання, використовуване для захоплення з DeckLink. Коректний вибір: „sdi“, “hdmi“, “opticalsdi“, „component“, „composite“, „svideo“. Залиште поле пустим для використання стандартного значення картки.

en: Optical SDI
uk: Оптичний SDI

en: Component
uk: Компонентний

en: Composite
uk: Композитний

en: Embedded
uk: Вбудований

en: Analog
uk: Аналоговий

en: Aspect ratio (4:3, 16:9). Default assumes square pixels.
uk: Співвідношення сторін (4:3, 16:9). Стандартно, пікселі вважаються квадратними.

en: Blackmagic DeckLink SDI input
uk: Введення з Blackmagic DeckLink SDI

en: 10 bits
uk: 10-бітний

en: Closed captions 1
uk: Приховані субтитри 1

en: Potentially, macOS blocks access to your disc. Please open "System Preferences" -> "Security & Privacy" and allow VLC to access your external media in "Files and Folders" section.
uk: Потенційно, macOS блокує доступ до вашого диску. Будь ласка, відкрийте "Системні налаштування" -> "Безпека та конфіденційність" та надайте VLC доступ до вашого зовнішнього носія у розділі "Файли та теки".

en: Cable
uk: Кабель

en: Antenna
uk: Антена

en: TV
uk: ТБ

en: FM radio
uk: FM-радіо

en: AM radio
uk: AM-радіо

en: Video device name
uk: Назва відеопристрою

en: Name of the video device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
uk: Назва відеопристрою, який використовуватиметься модулем DirectShow. Якщо нічого не вказати, використовуватиметься стандартний пристрій.

en: Audio device name
uk: Назва звукового пристрою

en: Name of the audio device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
uk: Назва звукового пристрою, який використовуватиметься модулем DirectShow. Якщо нічого не вказати, використовуватиметься стандартний пристрій.

en: Video size
uk: Розмір відео

en: Size of the video that will be displayed by the DirectShow plugin. If you don't specify anything the default size for your device will be used. You can specify a standard size (cif, d1, ...) or <width>x<height>.
uk: Розмір відео, яке показуватиметься модулем DirectShow. Якщо нічого не вказати, використовуватиметься стандартний для пристрою розмір. Можна вказати стандартний розмір («cif», «d1» тощо) або у форматі <ширина>×<висота>.

en: Picture aspect-ratio n:m
uk: Співвідношення сторін зображення (n:m)

en: Define input picture aspect-ratio to use. Default is 4:3
uk: Визначає співвідношення сторін вхідного зображення. Стандартно: 4:3

en: Video input chroma format
uk: Формат кольоровості вхідного відео

en: Force the DirectShow video input to use a specific chroma format (eg. I420 (default), RV24, etc.)
uk: Можна змусити DirectShow використовувати певний формат кольоровості вхідного відео (наприклад, „I420“ (стандартно), „RV24“ тощо)

en: Video input frame rate
uk: Частота кадрів вхідного відео

en: Force the DirectShow video input to use a specific frame rate (eg. 0 means default, 25, 29.97, 50, 59.94, etc.)
uk: Можна змусити DirectShow використовувати певну частоту кадрів (наприклад, 0 типове значення, 25, 29,97, 50, 59,94 тощо)

en: Device properties
uk: Властивості пристрою

en: Show the properties dialog of the selected device before starting the stream.
uk: Показати діалогове вікно властивостей вибраного пристрою перед початком обробки потоку.

en: Tuner properties
uk: Властивості тюнера

en: Show the tuner properties [channel selection] page.
uk: Показати сторінку властивостей тюнера [вибір каналу].

en: Tuner TV Channel
uk: ТБ-канал тюнера

en: Set the TV channel the tuner will set to (0 means default).
uk: ТБ-канал тюнера (0 — стандартний)

en: Tuner Frequency
uk: Частота тюнера

en: This overrides the channel. Measured in Hz.
uk: Ця опція має вищий пріоритет, ніж вибраний канал. Значення вказується в герцах.

en: Video standard
uk: Стандарт відео

en: Tuner country code
uk: Код країни тюнера

en: Set the tuner country code that establishes the current channel-to-frequency mapping (0 means default).
uk: Код країни тюнера, який використовується для встановлення поточної відповідності канал-частота (0 — стандартний)

en: Tuner input type
uk: Тип входу тюнера

en: Select the tuner input type (Cable/Antenna).
uk: Вибирає тип входу тюнера (кабель/антена).

en: Video input pin
uk: Джерело введення відео

en: Select the video input source, such as composite, s-video, or tuner. Since these settings are hardware-specific, you should find good settings in the "Device config" area, and use those numbers here. -1 means that settings will not be changed.
uk: Вибирає джерело відеопотоку (композитний вхід, S-video або тюнер). Оскільки ці налаштування залежать від пристрою, необхідно знайти їх у розділі „Конфігурація пристрою“ й використовувати вказані там цифри. -1 означає, що налаштування не буде змінено.

en: Audio input pin
uk: Джерело введення звуку

en: Select the audio input source. See the "video input" option.
uk: Виберіть джерело введення звуку. Дивіться опцію «Введення відео».

en: Video output pin
uk: Виведення відео

en: Select the video output type. See the "video input" option.
uk: Виберіть тип відеовиходу. Дивіться опцію „Введення відео“.

en: Audio output pin
uk: Виведення звуку

en: Select the audio output type. See the "video input" option.
uk: Виберіть тип звукового виходу. Дивіться опцію „Джерело відео“.

en: AM Tuner mode
uk: Режим AM-тюнера

en: AM Tuner mode. Can be one of Default (0), TV (1), AM Radio (2), FM Radio (3) or DSS (4).
uk: Режим AM-тюнера. Може бути стандартним (0), ТБ (1), AM-радіо (2), FM-радіо (3) або DSS (4).

en: Select audio input format with the given number of audio channels (if non 0)
uk: Виберіть формат введення звуку із заданою кількістю звукових каналів (якщо не 0)

en: Audio sample rate
uk: Частота дискретизації звуку

en: Select audio input format with the given sample rate (if non 0)
uk: Виберіть формат введення звуку із заданою частотою його дискретизації (якщо не 0)

en: Audio bits per sample
uk: Бітів на звуковий відлік

en: Select audio input format with the given bits/sample (if non 0)
uk: Виберіть формат введення звуку із заданим значенням бітів на відлік (якщо не 0)

en: DirectShow input
uk: Введення з DirectShow

en: Capture failed
uk: Сталася помилка захоплення

en: No video or audio device selected.
uk: Не вибрано відео- або звуковий пристрій.

en: VLC cannot open ANY capture device. Check the error log for details.
uk: VLC не вдалося відкрити жоден пристрій захоплення. Перегляньте журнал помилок для отримання детальнішої інформації.

en: The device you selected cannot be used, because its type is not supported.
uk: Пристрій, вибраний вами, не може бути використаним, тому що його тип не підтримується.

en: The capture device "%s" does not support the required parameters.
uk: Пристрій захоплення „%s“ не підтримує необхідні параметри.

en: Windows networks
uk: Мережі Windows

en: libdsm's SMB (Windows network shares) input and browser
uk: Введення та браузер libdsm's SMB (мережевих дисків Windows)

en: libdsm SMB input
uk: Введення із libdsm SMB

en: libdsm NETBIOS discovery module
uk: модуль виявлення libdsm NETBIOS

en: DVB adapter
uk: Адаптер DVB

en: If there is more than one digital broadcasting adapter, the adapter number must be selected. Numbering starts from zero.
uk: Якщо є кілька цифрових адаптерів мовлення, потрібно вибрати номер адаптера. Нумерація починається з нуля.

en: DVB device
uk: Пристрій DVB

en: If the adapter provides multiple independent tuner devices, the device number must be selected. Numbering starts from zero.
uk: Якщо є кілька тюнерів адаптера, потрібно вибрати номер пристрою. Нумерація починається з нуля.

en: Do not demultiplex
uk: Не демультиплексувати

en: Only useful programs are normally demultiplexed from the transponder. This option will disable demultiplexing and receive all programs.
uk: Зазвичай із транспондера демультиплексуються тільки необхідні програми. Ця опція вимикає демультиплексування, щоб отримувати всі програми.

en: Network name
uk: Назва мережі

en: Unique network name in the System Tuning Spaces
uk: Унікальна назва мережі в STS

en: Network name to create
uk: Назва створюваної мережі

en: Create unique name in the System Tuning Spaces
uk: Унікальна назва в STS

en: Frequency (Hz)
uk: Частота (Гц)

en: TV channels are grouped by transponder (a.k.a. multiplex) on a given frequency. This is required to tune the receiver.
uk: ТБ-канали групуються за транспондером (так званий „мультиплекс“) на визначеній частоті. Це потрібно для налаштування приймача.

en: Modulation / Constellation
uk: Модуляція / Сигнальне сузір’я

en: Layer A modulation
uk: Модуляція шару A

en: Layer B modulation
uk: Модуляція шару B

en: Layer C modulation
uk: Модуляція шару C

en: The digital signal can be modulated according with different constellations (depending on the delivery system). If the demodulator cannot detect the constellation automatically, it needs to be configured manually.
uk: Модуляція цифрового сигналу може мати різні сигнальні сузір’я (залежно від системи доставки). Якщо демодулятор не визначає вид сузір’я автоматично, потрібно вказати його вручну.

en: Symbol rate (bauds)
uk: Символьна швидкість (бод)

en: The symbol rate must be specified manually for some systems, notably DVB-C, DVB-S and DVB-S2.
uk: Для деяких систем, особливо DVB-C, DVB-S і DVB-S2, символьну швидкість потрібно вказувати вручну.

en: Spectrum inversion
uk: Інверсія спектра

en: If the demodulator cannot detect spectral inversion correctly, it needs to be configured manually.
uk: Якщо демодулятор автоматично не визначає спектральну інверсію, її потрібно вказати вручну.

en: FEC code rate
uk: Швидкість FEC

en: High-priority code rate
uk: Швидкість високопріоритетного коду

en: Low-priority code rate
uk: Швидкість низькопріоритетного коду

en: Layer A code rate
uk: Кодова швидкість шару A

en: Layer B code rate
uk: Кодова швидкість шару B

en: Layer C code rate
uk: Кодова швидкість шару B

en: The code rate for Forward Error Correction can be specified.
uk: Можна вказати кодову швидкість для завадостійкого кодування.

en: Transmission mode
uk: Режим передавання

en: Bandwidth (MHz)
uk: Ширина смуги частот (МГц)

en: 10 MHz
uk: 10 MГц

en: 8 MHz
uk: 8 MГц

en: 7 MHz
uk: 7 MГц

en: 6 MHz
uk: 6 MГц

en: 5 MHz
uk: 5 MГц

en: 1.712 MHz
uk: 1,712 MГц

en: Guard interval
uk: Захисний інтервал

en: Hierarchy mode
uk: Режим ієрархії

en: DVB-T2 Physical Layer Pipe
uk: Канал фізичного рівня в DVB-T2

en: Layer A segments count
uk: Число сегментів шару A

en: Layer B segments count
uk: Число сегментів шару B

en: Layer C segments count
uk: Число сегментів шару C

en: Layer A time interleaving
uk: Час перемежування шару A

en: Layer B time interleaving
uk: Час перемежування шару B

en: Layer C time interleaving
uk: Час перемежування шару C

en: Stream identifier
uk: Ідентифікатор потоку

en: Pilot
uk: Пілот-сигнал

en: Roll-off factor
uk: Коефіцієнт згладжування

en: 0.35 (same as DVB-S)
uk: 0,35 (як у DVB-S)

en: 0.20
uk: 0,20

en: 0.25
uk: 0,25

en: Transport stream ID
uk: Ідентифікатор транспортного потоку

en: Polarization (Voltage)
uk: Поляризація (напруга)

en: To select the polarization of the transponder, a different voltage is normally applied to the low noise block-downconverter (LNB).
uk: Щоб вибрати поляризацію транспондера, використовується різна напруга LNB.

en: Unspecified (0V)
uk: Не вказано (0 В)

en: Vertical (13V)
uk: Вертикальна (13 В)

en: Horizontal (18V)
uk: Горизонтальна (18 В)

en: Circular Right Hand (13V)
uk: Кругова права (13 В)

en: Circular Left Hand (18V)
uk: Кругова ліва (18 В)

en: High LNB voltage
uk: Висока напруга LNB

en: If the cables between the satellilte low noise block-downconverter and the receiver are long, higher voltage may be required.
    Not all receivers support this.
uk: Якщо кабель між LNB і приймачем задовгий, імовірно, потрібно використати більшу напругу.
    Це підтримується не всіма приймачами.

en: Local oscillator low frequency (kHz)
uk: Низька частота місцевого генератора (кГц)

en: Local oscillator high frequency (kHz)
uk: Висока частота місцевого генератора (кГц)

en: The downconverter (LNB) will subtract the local oscillator frequency from the satellite transmission frequency. The intermediate frequency (IF) on the RF cable is the result.
uk: Понижувальний перетворювач (LNB) віднімає частоту місцевого генератора від частоти супутникового сигналу. Результатом є середня частота (IF) радіосигналу.

en: Universal LNB switch frequency (kHz)
uk: Частота перемикання універсальної LNB (кГц)

en: If the satellite transmission frequency exceeds the switch frequency, the oscillator high frequency will be used as reference. Furthermore the automatic continuous 22kHz tone will be sent.
uk: Якщо частота супутникового сигналу перевищує частоту перемикання, опорною частотою буде висока частота генератора. Також буде надіслано автоматичний неперервний тон із частотою 22 кГц.

en: Continuous 22kHz tone
uk: Неперервний тон 22 кГц

en: A continuous tone at 22kHz can be sent on the cable. This normally selects the higher frequency band from a universal LNB.
uk: Можна надіслати автоматичний неперервний тон із частотою 22 кГц. Зазвичай він вибирає смугу високих частот універсальної LNB.

en: DiSEqC LNB number
uk: Номер LNB DiSEqC

en: If the satellite receiver is connected to multiple low noise block-downconverters (LNB) through a DiSEqC 1.0 switch, the correct LNB can be selected (1 to 4). If there is no switch, this parameter should be 0.
uk: Якщо до приймача під’єднано кілька LNB через перемикач DiSEqC 1.0, можна вибрати потрібну LNB (від 1 до 4). Якщо перемикача немає, параметр повинен мати значення 0.

en: Unspecified
uk: Не вказано

en: Uncommitted DiSEqC LNB number
uk: Номер конвертора для DiSEqC 1.1

en: If the satellite receiver is connected to multiple low noise block-downconverters (LNB) through a cascade formed from DiSEqC 1.1 uncommitted switch and DiSEqC 1.0 committed switch, the correct uncommitted LNB can be selected (1 to 4). If there is no uncommitted switch, this parameter should be 0.
uk: Якщо супутниковий приймач підключений до декількох конверторів (LNB) через каскад з невиділеного перемикача DiSEqC 1.1 і виділеного перемикача DiSEqC 1.0, ви можете вибрати потрібний LNB за номером (від 1 до 4). Якщо невиділеного перемикача немає, параметр повинен бути дорівнює 0.

en: Network identifier
uk: Ідентифікатор мережі

en: Satellite azimuth
uk: Азимут супутника

en: Satellite azimuth in tenths of degree
uk: Азимут супутника в десятих частинах градуса

en: Satellite elevation
uk: Висота супутника

en: Satellite elevation in tenths of degree
uk: Висота супутника в десятих частинах градуса

en: Satellite longitude
uk: Довгота супутника

en: Satellite longitude in tenths of degree. West is negative.
uk: Довгота супутника в десятих частинах градуса. Для заходу потрібно вказати від’ємне значення.

en: Satellite range code
uk: Діапазонний код супутника

en: Satellite range code as defined by manufacturer e.g. DISEqC switch code
uk: Діапазонний код супутника, визначений виробником, наприклад, код перемикання DISEqC

en: Major channel
uk: Головний канал

en: ATSC minor channel
uk: Додатковий канал ATSC

en: Physical channel
uk: Фізичний канал

en: DTV
uk: ЦТБ

en: Digital Television and Radio
uk: Цифрове радіо й телебачення

en: Terrestrial reception parameters
uk: Параметри наземного прийому

en: DVB-T reception parameters
uk: Параметри прийому DVB-T

en: ISDB-T reception parameters
uk: Параметри прийому ISDB-T

en: Cable and satellite reception parameters
uk: Параметри кабельного й супутникового прийому

en: DVB-S2 parameters
uk: Параметри DVB-S2

en: ISDB-S parameters
uk: Параметри ISDB-S

en: Satellite equipment control
uk: Керування обладнанням супутника

en: ATSC reception parameters
uk: Параметри прийому ATSC

en: Digital broadcasting
uk: Цифрове мовлення

en: The selected digital tuner does not support the specified parameters.
    Please check the preferences.
uk: Вибраний цифровий тюнер не підтримує вказані параметри.
    Перевірте їх.

en: Digital Video (Firewire/ieee1394) input
uk: Введення цифрового відео (Firewire/IEEE 1394)

en: Probe DVB card for capabilities
uk: Опитувати доступні функції картки DVB

en: Some DVB cards do not like to be probed for their capabilities, you can disable this feature if you experience some trouble.
uk: Функції деяких карток DVB не можна опитати. Якщо виникають проблеми, можна вимкнути цю функцію.

en: Satellite scanning config
uk: Параметри сканування супутника

en: Filename of config file in share/dvb/dvb-s.
uk: Назва файлу конфігурації у «share/dvb/dvb-s».

en: Scan tuning list
uk: Список налаштувань для сканування

en: Filename containing initial scan tuning data.
uk: Назва файлу, що містить дані налаштувань для початкового сканування.

en: Use NIT for scanning services
uk: Використовувати NIT для служб сканування

en: DVB input with v4l2 support
uk: Введення DVB з підтримкою v4l2

en: %.1f MHz (%d services)
    ~%s remaining
uk: %.1f МГц (%d сервісів)
    ~%s залишилося

en: Scanning DVB
uk: Сканування DVB

en: DVD angle
uk: Версія сцени DVD

en: Default DVD angle.
uk: Стандартна версія сцени DVD.

en: Start directly in menu
uk: Починати безпосередньо з меню

en: Start the DVD directly in the main menu. This will try to skip all the useless warning introductions.
uk: Починати відтворення DVD безпосередньо з головного меню. Якщо цю опцію ввімкнено, всі несуттєві попередження на початку буде пропущено.

en: DVD with menus
uk: DVD з меню

en: DVDnav Input
uk: Введення DVDnav

en: DVDnav demuxer
uk: Демультиплексор DVDnav

en: Playback failure
uk: Сталася помилка відтворення

en: VLC cannot set the DVD's title. It possibly cannot decrypt the entire disc.
uk: VLC не вдалося задати заголовок DVD. Імовірно, не вдалося декодувати весь диск.

en: DVD without menus
uk: DVD без меню

en: DVDRead Input (no menu support)
uk: Введення DVDRead (без підтримки меню)

en: DVDRead could not open the disc "%s".
uk: DVDRead не вдалося відкрити диск «%s».

en: Cannot play a non-UDF mastered DVD.
uk: Неможливо відтворити DVD-диск, який не є UDF.

en: DVDRead could not read block %d.
uk: DVDRead не вдалося прочитати блок %d.

en: DVDRead could not read %d/%d blocks at 0x%02x.
uk: DVDRead не вдалося прочитати %d/%d блоків у позиції 0x%02x.

en: File input
uk: Введення з файлів

en: File
uk: Файл

en: Directory
uk: Каталог

en: List special files
uk: Список спеціальних файлів

en: Include devices and pipes when listing directories
uk: Включити пристрої та канали, коли  перераховуються каталоги

en: Username
uk: Ім’я користувача

en: Username that will be used for the connection, if no username is set in the URL.
uk: Ім'я користувача, яке буде використане для з'єднання, коли жодне ім'я не вказане у URL.

en: Password
uk: Пароль

en: Password that will be used for the connection, if no username or password are set in URL.
uk: Пароль, який буде використаний для з'єднання, коли жодне ім'я або пароль не вказані у URL.

en: FTP account
uk: Обліковий запис FTP

en: Account that will be used for the connection.
uk: Обліковий запис, використовуваний для з’єднання.

en: FTP authentication
uk: Аутентифікація FTP

en: Please enter a valid login and password for the ftp connexion to %s
uk: Введіть дійсні ім'я користувача та пароль для з'єднання ftp із %s

en: FTP input
uk: Введення з FTP

en: FTP upload output
uk: Виведення через вивантаження на FTP

en: Network interaction failed
uk: Сталася помилка під мережевої взаємодії

en: VLC could not connect with the given server.
uk: VLC не вдалося з’єднатися із цим сервером.

en: VLC's connection to the given server was rejected.
uk: У підключенні VLC до цього сервера було відмовлено.

en: Your account was rejected.
uk: Обліковий запис відхилено.

en: Auto re-connect
uk: Автоматично під’єднуватися повторно

en: Automatically try to reconnect to the stream in case of a sudden disconnect.
uk: Намагатися автоматично під’єднатися до потоку повторно, якщо сталося неочікуване роз’єднання.

en: HTTP input
uk: Введення з HTTP

en: HTTP authentication
uk: Аутентифікація HTTP

en: Please enter a valid login name and a password for realm %s.
uk: Введіть правильне ім'я користувача і пароль для області %s.

en: HTTPS input
uk: Введення з HTTPS

en: Continuous stream
uk: Неперервний потік

en: Keep reading a resource that keeps being updated.
uk: Продовжуйте читати ресурс, який постійно оновлюється.

en: Cookies forwarding
uk: Пересилання реп'яшків

en: Forward cookies across HTTP redirections.
uk: Пересилати реп'яшки через перенаправлення HTTP.

en: Referrer
uk: Відсилач

en: Provide the referral URL, i.e. HTTP "Referer" (sic).
uk: Вкажіть направлене URL, тобто HTTP "Відсилача" (sic).

en: User agent
uk: Браузер користувача

en: Override the name and version of the application as provided to the HTTP server, i.e. the HTTP "User-Agent". Name and version must be separated by a forward slash, e.g. "FooBar/1.2.3".
uk: Перевизначити назву та версію програми, які надаються для HTTP-сервера, тобто HTTP "Агент-Користувача". Назва та версія повинні бути розділені скісною рискою, наприклад "FooBar/1.2.3".

en: Dummy
uk: Фіктивне

en: Dummy input
uk: Фіктивне введення

en: ID
uk: Ідентифікатор

en: Set the ID of the elementary stream
uk: Задати ідентифікатор елементарного потоку

en: Group
uk: Група

en: Set the group of the elementary stream
uk: Задати групу елементарного потоку

en: Category
uk: Категорія

en: Set the category of the elementary stream
uk: Задати категорію елементарного потоку

en: Unknown
uk: Невідомо

en: Data
uk: Дані

en: Set the codec of the elementary stream
uk: Задати кодек елементарного потоку

en: Language of the elementary stream as described by ISO639
uk: Мова елементарного потоку відповідно до ISO639

en: Sample rate of an audio elementary stream
uk: Частота дискретизації звуку елементарного потоку

en: Channels count
uk: Число каналів

en: Channels count of an audio elementary stream
uk: Число звукових каналів елементарного потоку

en: Width
uk: Ширина

en: Width of video or subtitle elementary streams
uk: Ширина відео або субтитрів елементарних потоків

en: Height
uk: Висота

en: Height of video or subtitle elementary streams
uk: Висота відео або субтитрів елементарних потоків

en: Display aspect ratio
uk: Співвідношення сторін

en: Display aspect ratio of a video elementary stream
uk: Співвідношення сторін відео елементарного потоку

en: Frame rate of a video elementary stream
uk: Частота кадрів відео елементарного потоку

en: Callback cookie string
uk: Рядок куків зворотнього виклику

en: Text identifier for the callback functions
uk: Текстовий ідентифікатор функцій зворотнього виклику

en: Callback data
uk: Дані зворотнього виклику

en: Data for the get and release functions
uk: Дані для функцій „get“ і „release“

en: Get function
uk: Функція „get“

en: Address of the get callback function
uk: Адреса функції „get“ зворотнього виклику

en: Release function
uk: Функція „release“

en: Address of the release callback function
uk: Адреса функції „release“ зворотнього виклику

en: Size
uk: Розмір

en: Size of stream in bytes
uk: Розмір потоку в байтах

en: Memory input
uk: Введення з пам’яті

en: Memory stream
uk: Потік в пам'яті

en: In-memory stream input
uk: Введення з потоку в пам'яті

en: Pace
uk: Швидкість

en: Read the audio stream at VLC pace rather than Jack pace.
uk: Читати звуковий потік на швидкості VLC, а не на швидкості Jack.

en: Auto connection
uk: Автоматичне з’єднання

en: Automatically connect VLC input ports to available output ports.
uk: Автоматично під’єднувати вхідні порти VLC до доступних вихідних портів.

en: JACK audio input
uk: Введення звуку із JACK

en: JACK Input
uk: Введення із JACK

en: Link #
uk: З’єднання #

en: Allows you to set the desired link of the board for the capture (starting at 0).
uk: Дає змогу задати бажане з’єднання плати для захоплення (починаючи з 0).

en: Video ID
uk: Ідентифікатор відео

en: Allows you to set the ES ID of the video.
uk: Дає змогу задати ідентифікатор відео елементарного потоку.

en: Allows you to force the aspect ratio of the video.
uk: Дає змогу примусово вказати співвідношення сторін відео.

en: Audio configuration
uk: Конфігурація звуку

en: Allows you to set audio configuration (id=group,pair:id=group,pair...).
uk: Дає змогу встановити конфігурацію звуку (id=group,pair:id=group,pair…).

en: HD-SDI Input
uk: Введення з HD-SDI

en: Teletext configuration
uk: Конфігурація телетексту

en: Allows you to set Teletext configuration (id=line1-lineN with both fields).
uk: Дає змогу задати конфігурацію телетексту (id=line1-lineN в обох полях).

en: Teletext language
uk: Мова телетексту

en: Allows you to set Teletext language (page=lang/type,...).
uk: Дає змогу задати мову телетексту (page=lang/type,…).

en: SDI Input
uk: Введення з SDI

en: SDI Demux
uk: Демультиплексор SDI

en: Kasenna RTSP dialect
uk: Kasenna-варіант RTSP

en: Kasenna servers use an old and nonstandard dialect of RTSP. With this parameter VLC will try this dialect, but then it cannot connect to normal RTSP servers.
uk: Сервери Kasenna використовують старий і нестандартний варіант RTSP. При встановленому даному параметрі VLC спочатку спробує цей варіант з'єднання. У цьому режимі Ви не можете з'єднуватися зі звичайними серверами RTSP.

en: WMServer RTSP dialect
uk: WMServer-варіант RTSP

en: WMServer uses a nonstandard dialect of RTSP. Selecting this parameter will tell VLC to assume some options contrary to RFC 2326 guidelines.
uk: WMServer використовує нестандартний діалект RTSP. Вибір цього параметра змусить VLC приймати деякі опції, невідповідні директивам RFC 2326.

en: Sets the username for the connection, if no username or password are set in the url.
uk: Задає ім’я користувача для з’єднання, якщо ані ім’я, ані пароль не задані в URL.

en: Sets the password for the connection, if no username or password are set in the url.
uk: Задає пароль для з’єднання, якщо ані ім’я, ані пароль не задані в URL.

en: RTSP frame buffer size
uk: Розмір буфера кадрів RTSP

en: RTSP start frame buffer size of the video track, can be increased in case of broken pictures due to too small buffer.
uk: Розмір буфера кадрів RTSP для відеодоріжки може бути збільшений у разі псування зображення через недостатньо великий буфер.

en: RTP/RTSP/SDP demuxer (using Live555)
uk: Демультиплексор RTP/RTSP/SDP (використовуючи Live555)

en: RTSP/RTP access and demux
uk: Доступ та демультиплексор RTSP/RTP

en: Use RTP over RTSP (TCP)
uk: Використовувати RTP поверх RTSP (TCP)

en: Client port
uk: Порт клієнта

en: Port to use for the RTP source of the session
uk: Порт, використовуваний RTP як джерело для з'єднання

en: Force multicast RTP via RTSP
uk: Змусити групові пакети RTP через RTSP

en: Tunnel RTSP and RTP over HTTP
uk: Тунелювати RTSP і RTP по HTTP

en: HTTP tunnel port
uk: Порт тунелю HTTP

en: Port to use for tunneling the RTSP/RTP over HTTP.
uk: Порт для тунелювання RTSP/RTP по HTTP.

en: RTSP authentication
uk: Аутентифікація RTSP

en: Please enter a valid login name and a password.
uk: Будь ласка, введіть правильне ім'я користувача та пароль.

en: RTSP connection failed
uk: Сталася помилка з’єднання RTSP

en: Access to the stream is denied by the server configuration.
uk: Доступ до потоку заборонено конфігурацією сервера.

en: Force selection of all streams
uk: Примусово вибирати всі потоки

en: MMS streams can contain several elementary streams, with different bitrates. You can choose to select all of them.
uk: Потоки MMS можуть містити кілька елементарних потоків із різними бітрейтами. Можна вибрати їх усі.

en: Maximum bitrate
uk: Максимальний бітрейт

en: Select the stream with the maximum bitrate under that limit.
uk: Вибирати потік з максимальним бітрейтом, нижчим за вказаний.

en: TCP/UDP timeout (ms)
uk: Тайм-аут TCP/UDP (мс)

en: Amount of time (in ms) to wait before aborting network reception of data. Note that there will be 10 retries before completely giving up.
uk: Тривалість (у мс) очікування перед перериванням отримання даних із мережі. Зауважте, що буде здійснено 10 спроб перед остаточною відмовою.

en: Microsoft Media Server (MMS) input
uk: Введення з Microsoft Media Server (MMS)

en: MTP input
uk: Введення з MTP

en: File reading failed
uk: Сталася помилка читання файлу

en: VLC could not read the file: %s
uk: VLC не вдалося прочитати файл:  "%s"

en: Set NFS uid/guid automatically
uk: Встановити NFS uid/guid автоматично

en: If uid/gid are not specified in the url, VLC will automatically set a uid/gid.
uk: Якщо uid/gid не вказані в url, то VLC буде задавати автоматично uid/gid.

en: NFS input
uk: Введення з NFS

en: NFS operation failed
uk: Операція NFS провалилася

en: Capture the audio stream in stereo.
uk: Захоплювати звуковий потік у режимі стерео.

en: Samplerate
uk: Частота дискретизації

en: Samplerate of the captured audio stream, in Hz (eg: 11025, 22050, 44100, 48000)
uk: Частота дискретизації захоплюваного звукового потоку в Гц (наприклад, 11025, 22050, 44100, 48000)

en: OSS input
uk: Введення з OSS

en: Pass pulse:// to open the default PulseAudio source, or pulse://SOURCE to open a specific source named SOURCE.
uk: Укажіть „pulse://“, щоб відкрити стандартне джерело PulseAudio, або „pulse://ДЖЕРЕЛО“, щоб відкрити вказане джерело.

en: PulseAudio input
uk: Введення з PulseAudio

en: Encrypted connexion
uk: Зашифроване з'єднання

en: Acquisition rate (in fps)
uk: Здобута швидкість (у кадрах за секунду)

en: RDP Remote Desktop
uk: Віддалений стільниця RDP

en: Range
uk: Діапазон

en: Bitmask
uk: Бітова маска

en: RIST input
uk: Ввід RIST

en: RIST maximum packet size (bytes)
uk: Найбільший розмір пакету RIST (у байтах)

en: RIST demux/decode maximum jitter (default is 5ms)
uk: Максимальне відхилення демультиплексування/декодування RIST (усталено 5 мс)

en: This controls the maximum jitter that will be passed to the demux/decode chain. The lower the value, the more CPU cycles the algorithm will consume
uk: Цей параметр контролює найбільше відхилення, яке буде передано ланцюгу демультиплексування/декодування. Чим нижче значення, тим більше циклів процесора споживає алгоритм

en: RIST latency (ms)
uk: Затримка RIST (мс)

en: RIST nack retry interval (ms)
uk: Інтервал повторення непідтверджень RIST (мс)

en: RIST reorder buffer (ms)
uk: Буфер перевпорядкування RIST (мс)

en: RIST maximum retry count
uk: Найбільше число спроб RIST

en: RIST nack type, 0 = range, 1 = bitmask. Default is range
uk: Тип непідтвердження RIST, 0 = діапазон, 1 = бітова маска. Усталеним є діапазон

en: Disable NACK output packets
uk: Вимкнути вихідні пакети NACK

en: Use this to disable packet recovery
uk: Використовуйте це, щоб вимкнути відновлення пакетів

en: Do not check for a valid rtcp message from the encoder
uk: Не перевіряти на правильність повідомлення rctp від кодера

en: Send nack messages even when we have not confirmed that the encoder is on our local network.
uk: Відправляти повідомлення непідтвердження, навіть якщо нема впевненості, що кодувальник перебуває в локальній мережі.

en: RTCP (local) port
uk: Порт RTCP (локальний)

en: RTCP packets will be received on this transport protocol port. If zero, multiplexed RTP/RTCP is used.
uk: Пакети RTCP отримуватимуться на цей порт транспортного протоколу. Якщо вказано 0, то використовується мультиплексований RTP/RTCP.

en: SRTP key (hexadecimal)
uk: Ключ SRTP (шістнадцятковий)

en: RTP packets will be authenticated and deciphered with this Secure RTP master shared secret key. This must be a 32-character-long hexadecimal string.
uk: Пакети RTP будуть аутентифіковані й розшифровані за допомогою головного спільного секретного ключа Secure RTP. Він повинен бути 32-символьним шістнадцятковим рядком.

en: SRTP salt (hexadecimal)
uk: Сіль SRTP (шістнадцяткова)

en: Secure RTP requires a (non-secret) master salt value. This must be a 28-character-long hexadecimal string.
uk: Secure RTP вимагає (не секретного) головного значення солі. Це повинен бути 28-символьний шістнадцятковий рядок.

en: Maximum RTP sources
uk: Максимальне число джерел RTP

en: How many distinct active RTP sources are allowed at a time.
uk: Кількість окремих активних джерел RTP, дозволених одночасно.

en: RTP source timeout (sec)
uk: Тайм-аут джерела RTP (с)

en: How long to wait for any packet before a source is expired.
uk: Час очікування будь-якого пакета, після закінчення якого джерело вважатиметься вичерпаним.

en: Maximum RTP sequence number dropout
uk: Максимальна кількість відкинутих послідовностей RTP

en: RTP packets will be discarded if they are too much ahead (i.e. in the future) by this many packets from the last received packet.
uk: Пакети RTP буде відкинуто, якщо вони на вказану кількість пакетів випереджають (тобто, перебувають у майбутньому) останній отриманий пакет.

en: Maximum RTP sequence number misordering
uk: Максимальна кількість невпорядкованих послідовностей RTP

en: RTP packets will be discarded if they are too far behind (i.e. in the past) by this many packets from the last received packet.
uk: Пакети RTP буде відкинуто, якщо вони на вказану кількість пакетів відстають (тобто, перебувають у минулому) від останнього отриманого пакета.

en: RTP payload format assumed for dynamic payloads
uk: Формат вмісту RTP, прийнятий для динамічного вмісту

en: This payload format will be assumed for dynamic payload types (between 96 and 127) if it can't be determined otherwise with out-of-band mappings (SDP)
uk: Цей формат вмісту буде прийнято для динамічного вмісту (між 96 і і 127), якщо його інакше не можна визначити за допомогою позасмугових відображень (SDP)

en: Real-Time Protocol (RTP) input
uk: Введення з RTP

en: SDP required
uk: Вимагається SDP

en: A description in SDP format is required to receive the RTP stream. Note that rtp:// URIs cannot work with dynamic RTP payload format (%<PRIu8>).
uk: Для отримання потоку RTP потрібно мати опис у форматі SDP. Зауважте, що URI виду «rtp://» не працюють із форматом динамічного вмісту RTP (%<PRIu8>).

en: Connection failed
uk: Сталася помилка з’єднання

en: VLC could not connect to "%s:%d".
uk: VLC не вдалося під’єднатися до „%s:%d“.

en: Session failed
uk: Сталася помилка сесії

en: The requested RTSP session could not be established.
uk: Не вдалося встановити потрібну сесію RTSP.

en: Receive buffer
uk: Отримати буфер

en: UDP receive buffer size (bytes)
uk: Розмір буфера для отримання UDP (байтів)

en: Request multicast stream
uk: Запит на груповий потік

en: Request server to send stream as multicast
uk: Запит сервера про надсилання потоку як групового

en: Host
uk: Адреса

en: SAT>IP Receiver Plugin
uk: Модуль SAT>IP приймач

en: Desired frame rate for the capture.
uk: Бажана частота кадрів захоплення.

en: Capture fragment size
uk: Розмір фрагмента захоплення

en: Optimize the capture by fragmenting the screen in chunks of predefined height (16 might be a good value, and 0 means disabled).
uk: Можна оптимізувати захоплення розбиванням екрана на фрагменти визначеної висоти (рекомендоване значення: 16, вимикання: 0)

en: Region top row
uk: Верхній рядок області

en: Ordinate of the capture region in pixels.
uk: Ордината захопленої області в пікселях.

en: Region left column
uk: Лівий стовпець області

en: Abscissa of the capture region in pixels.
uk: Абсциса захопленої області в пікселях.

en: Capture region width
uk: Ширина області захоплення

en: Capture region height
uk: Висота області захоплення

en: Follow the mouse
uk: Слідувати за мишкою

en: Follow the mouse when capturing a subscreen.
uk: Слідувати за мишкою під час захоплення підекрана.

en: Mouse pointer image
uk: Зображення курсора мишки

en: If specified, will use the image to draw the mouse pointer on the capture.
uk: Якщо вказано, то використовуватиметься зображення для промальовування курсору мишки на захоплюваному відео.

en: Display ID
uk: ID дисплею

en: Display ID. If not specified, main display ID is used.
uk: ID дисплею. Якщо не вказано, то ID головного дисплею використовується.

en: Screen index
uk: Індекс екрану

en: Index of screen (1, 2, 3, ...). Alternative to Display ID.
uk: Індекс екрану (1, 2, 3, ...). Альтернатива ID дисплею.

en: Screen Input
uk: Введення з екрана

en: Screen
uk: Екран

en: How many times the screen content should be refreshed per second.
uk: Скільки разів на секунду вміст екрана повинен перемальовуватися.

en: Pixel width of the capture region, or 0 for full width
uk: Ширина області захоплення в пікселях, укажіть 0 для повної ширини

en: Pixel height of the capture region, or 0 for full height
uk: Висота області захоплення в пікселях, укажіть 0 для повної висоти

en: Screen capture (with X11/XCB)
uk: Захоплення з екрану (за допомогою X11/XCB)

en: Session Description Protocol
uk: Session Description Protocol (протокол опису сесії)

en: SFTP port
uk: Порт SFTP

en: SFTP port number to use on the server
uk: Номер використовуваного на сервері порту SFTP

en: SFTP input
uk: Введення з SFTP

en: SFTP authentication
uk: Аутентифікація SFTP

en: Please enter a valid login and password for the sftp connexion to %s
uk: Введіть правильне ім'я користувача і пароль для з’єднання із сервером SFTP %s

en: Frame buffer depth
uk: Глибина буфера кадрів

en: Pixel depth of the frame buffer, or zero for XWD file
uk: Глибина буферу кадрів в пікселях або нуль для файлу XWD

en: Frame buffer width
uk: Ширина буфера кадрів

en: Pixel width of the frame buffer (ignored for XWD file)
uk: Ширина буфера кадрів в пікселях (ігнорується для файлу XWD)

en: Frame buffer height
uk: Висота буфера кадрів

en: Pixel height of the frame buffer (ignored for XWD file)
uk: Висота буфера кадрів в пікселях (ігнорується для файлу XWD)

en: Frame buffer segment ID
uk: Ідентифікатор сегмента буфера кадрів

en: System V shared memory segment ID of the frame buffer (this is ignored if --shm-file is specified).
uk: Ідентифікатор сегмента спільної пам'яті System V буфера кадрів (ігнорується, якщо вказано опцію --shm-file).

en: Frame buffer file
uk: Файл буфера кадрів

en: Path of the memory mapped file of the frame buffer
uk: Шлях до відображеного в пам'яті файлу буфера кадрів.

en: XWD file (autodetect)
uk: Файл XWD (автовиявлення)

en: 8 bits
uk: 8-бітний

en: 15 bits
uk: 15-бітний

en: 16 bits
uk: 16-бітний

en: 24 bits
uk: 24-бітний

en: 32 bits
uk: 32-бітний

en: Framebuffer input
uk: Введення із буфера кадрів

en: Shared memory framebuffer
uk: Буфер кадрів зі спільною пам’яттю

en: Samba (Windows network shares) input
uk: Введення із Samba (мережеві ресурси Windows)

en: SMB input
uk: Введення із SMB

en: SMB domain
uk: Домен SMB

en: Domain/Workgroup that will be used for the connection.
uk: Домен/робоча група, використовувана для з’єднання.

en: SMB authentication required
uk: Потрібна автентифікація SMB

en: The computer (%s) you are trying to connect to requires authentication.
    Please provide a username (ideally a domain name using the format DOMAIN;username) and a password.
uk: Комп'ютер (%s), до якого ви намагаєтеся під'єднатися, вимагає автентифікації.
    Будь ласка, введіть ім'я користувача (в ідеалі, доменне ім'я з використанням формату ДОМЕН;ім'я_користувача) та пароля.

en: SRT input
uk: Введення з SRT

en: Return poll wait after timeout milliseconds (-1 = infinite)
uk: Повертати опитування після затримки в мілісекундах (-1 = нескінченність)

en: SRT latency (ms)
uk: Затримка SRT (мс)

en: Password for stream encryption
uk: Пароль для потокового шифрування

en: 16 bytes
uk: 16 байтів

en: 24 bytes
uk: 24 байти

en: 32 bytes
uk: 32 байти

en: TCP input
uk: Введення з TCP

en: Time code
uk: Часовий код

en: Time code subpicture elementary stream generator
uk: Часовий код основного потокового генератора фрагментів

en: UDP Source timeout (sec)
uk: Час очікування джерела UDP (с)

en: UDP input
uk: Введення з UDP

en: Reset defaults
uk: Відновити стандартні значення

en: Video capture device
uk: Пристрій захоплення відео

en: Video capture device node.
uk: Вузол пристрою захоплення відео.

en: VBI capture device
uk: Пристрій захоплення VBI

en: The device node where VBI data can be read (for closed captions).
uk: Вузол пристрою, на якому дані VBI можуть бути прочитані (для прихованих субтитрів)

en: Standard
uk: Стандарт

en: Video standard (Default, SECAM, PAL, or NTSC).
uk: Стандарт відео (стандартний, SECAM, PAL або NTSC).

en: Force the Video4Linux2 video device to use a specific chroma format (eg. I420 or I422 for raw images, MJPG for M-JPEG compressed input). Complete list: GREY, I240, RV16, RV15, RV24, RV32, YUY2, YUYV, UYVY, I41N, I422, I420, I411, I410, MJPG
uk: Змусити пристрій Video4Linux2 використовувати вказаний формат кольоровості (наприклад, I420 або I422 для необроблених зображень, MJPG для стисненого введення M-JPEG). Повний список: GREY, I240, RV16, RV15, RV24, RV32, YUY2, YUYV, UYVY, I41N, I422, I420, I411, I410, MJPG

en: Input of the card to use (see debug).
uk: Використовуваний вхід картки (дивіться відлагодження).

en: Audio input
uk: Звуковий вхід

en: Audio input of the card to use (see debug).
uk: Використовуваний звуковий вхід картки (дивіться відлагодження).

en: The specified pixel resolution is forced (if both width and height are strictly positive).
uk: Вказана роздільність пікселів примусово встановлюється (якщо ширина і висота додатні).

en: Maximum frame rate to use (0 = no limits).
uk: Максимальна частота кадрів для використання (0 = без обмежень).

en: Radio device
uk: Радіопристрій

en: Radio tuner device node.
uk: Вузол пристрою радіотюнера.

en: Frequency
uk: Частота

en: Tuner frequency in Hz or kHz (see debug output).
uk: Частота тюнера в Гц або кГц (дивіться вивід відлагодження).

en: Audio mode
uk: Режим звуку

en: Tuner audio mono/stereo and track selection.
uk: Моно/стереозвук тюнера й вибір доріжки.

en: Reset controls
uk: Перезапуск елементів керування

en: Reset controls to defaults.
uk: Змінює налаштування елементів керування до стандартних значень.

en: Brightness
uk: Яскравість

en: Picture brightness or black level.
uk: Яскравість зображення або рівень чорного.

en: Automatic brightness
uk: Автоматична яскравість

en: Automatically adjust the picture brightness.
uk: Автоматично змінювати яскравість зображення.

en: Contrast
uk: Контрастність

en: Picture contrast or luma gain.
uk: Контрастність зображення або підсилення сигналу яскравості.

en: Saturation
uk: Насиченість

en: Picture saturation or chroma gain.
uk: Насиченість зображення або підсилення сигналу насиченості.

en: Hue
uk: Відтінок

en: Hue or color balance.
uk: Відтінок або колірний баланс.

en: Automatic hue
uk: Автоматичний відтінок

en: Automatically adjust the picture hue.
uk: Автоматично змінювати відтінок зображення.

en: White balance temperature (K)
uk: Колірна температура (K)

en: White balance temperature as a color temperation in Kelvin (2800 is minimum incandescence, 6500 is maximum daylight).
uk: Колірна температура в кельвінах (2800 — мінімум для лампи розжарювання, 6500 — максимум для денного світла).

en: Automatic white balance
uk: Автоматичний баланс білого

en: Automatically adjust the picture white balance.
uk: Автоматично змінювати баланс білого зображення.

en: Red balance
uk: Баланс червоного

en: Red chroma balance.
uk: Баланс червоного кольору.

en: Blue balance
uk: Баланс синього

en: Blue chroma balance.
uk: Баланс синього кольору.

en: Gamma
uk: Гама

en: Gamma adjust.
uk: Регулювання гами.

en: Automatic gain
uk: Автоматичне підсилення

en: Automatically set the video gain.
uk: Автоматично підсилювати відеосигнал.

en: Gain
uk: Підсилення

en: Picture gain.
uk: Підсилення зображення.

en: Sharpness
uk: Різкість

en: Sharpness filter adjust.
uk: Налаштування фільтра різкості.

en: Chroma gain
uk: Підсилення кольорів

en: Chroma gain control.
uk: Керування підсиленням насиченості.

en: Automatic chroma gain
uk: Автоматичне підсилення кольорів

en: Automatically control the chroma gain.
uk: Автоматично керувати підсиленням кольорів.

en: Power line frequency
uk: Частота струму живлення

en: Power line frequency anti-flicker filter.
uk: Фільтр усунення блимання з частотою струму живлення.

en: 50 Hz
uk: 50 Гц

en: 60 Hz
uk: 60 Гц

en: Backlight compensation
uk: Компенсація підсвічування

en: Band-stop filter
uk: Режекторний фільтр

en: Cut a light band induced by fluorescent lighting (unit undocumented).
uk: Обрізати світлову смугу флюоресцентного освітлення (недокументований модуль).

en: Horizontal flip
uk: Горизонтальне віддзеркалення

en: Flip the picture horizontally.
uk: Горизонтальне віддзеркалення зображення.

en: Vertical flip
uk: Вертикальне віддзеркалення

en: Flip the picture vertically.
uk: Вертикальне віддзеркалення зображення.

en: Rotate (degrees)
uk: Поворот (у градусах)

en: Picture rotation angle (in degrees).
uk: Кут повороту зображення (у градусах).

en: Color killer
uk: Вимкнення кольорів

en: Enable the color killer, i.e. switch to black & white picture whenever the signal is weak.
uk: Вмикає функцію усунення кольору, наприклад, для перемикання в чорно-білий режим за слабкого сигналу.

en: Color effect
uk: Ефект кольору

en: Select a color effect.
uk: Виберіть ефект кольору.

en: Black & white
uk: Чорно-білий

en: Sepia
uk: Сепія

en: Negative
uk: Негатив

en: Emboss
uk: Барельєф

en: Sketch
uk: Ескіз

en: Sky blue
uk: Синє небо

en: Grass green
uk: Зелена трава

en: Skin whiten
uk: Відбілювання шкіри

en: Vivid
uk: Яскраве зображення

en: Audio volume
uk: Гучність звуку

en: Volume of the audio input.
uk: Гучність звуку із введення.

en: Audio balance
uk: Звуковий баланс

en: Balance of the audio input.
uk: Баланс звуку із введення.

en: Bass level
uk: Рівень басів

en: Bass adjustment of the audio input.
uk: Регулювання рівня басів звуку із введення.

en: Treble level
uk: Рівень дисканту

en: Treble adjustment of the audio input.
uk: Регулювання рівня дисканта звуку із введення.

en: Mute the audio.
uk: Вимкнути звук.

en: Loudness mode
uk: Режим гучності

en: Loudness mode a.k.a. bass boost.
uk: Режим підсилення басів.

en: v4l2 driver controls
uk: Параметри драйвера v4l2

en: Set the v4l2 driver controls to the values specified using a comma separated list optionally encapsulated by curly braces (e.g.: {video_bitrate=6000000,audio_crc=0,stream_type=3} ). To list available controls, increase verbosity (-vv) or use the v4l2-ctl application.
uk: Задає параметра драйвера v4l2, визначені у списку, елементи якого розділені комами, взятому у фігурні дужки (приклад: {video_bitrate=6000000,audio_crc=0,stream_type=3}). Для перегляду доступних значень збільшіть інформативність виводу (-vv) або скористайтеся програмою v4l2-ctl.

en: All
uk: Усі

en: Multichannel television sound (MTS)
uk: Багатоканальний телевізійний звук (MTS)

en: 525 lines / 60 Hz
uk: 525 рядків / 60 Гц

en: 625 lines / 50 Hz
uk: 625 рядків / 50 Гц

en: PAL N Argentina
uk: PAL N Аргентина

en: NTSC M Japan
uk: NTSC M Японія

en: NTSC M South Korea
uk: NTSC M Південна Корея

en: Primary language
uk: Первинна мова

en: Secondary language or program
uk: Другорядна мова чи програма

en: Dual mono
uk: Подвійне моно

en: Video4Linux input
uk: Введення Video4Linux

en: Video input
uk: Відеовхід

en: Tuner
uk: Тюнер

en: Controls
uk: Параметри

en: Video capture controls (if supported by the device)
uk: Параметри захоплення відео (якщо підтримуються пристроєм)

en: Video4Linux compressed A/V input
uk: Ввід стиснених звуку/відео Video4Linux2

en: Video4Linux radio tuner
uk: Радіотюнер Video4Linux

en: VCD input
uk: Введення з VCD

en: [vcd:][device][#[title][,[chapter]]]
uk: [vcd:][пристрій][@[заголовок][,[частина]]]

en: Support for VDR recordings (http://www.tvdr.de/).
uk: Підтримка записів VDR (http://www.tvdr.de/).

en: Chapter offset in ms
uk: Зсув частини в мс

en: Move all chapters. This value should be set in milliseconds.
uk: Змістити всі частини. Значення вказується в мілісекундах.

en: Default frame rate for chapter import.
uk: Стандартна частота кадрів імпортування частин.

en: VDR recordings
uk: Записи VDR

en: VLC could not read the file (%s).
uk: VLC не вдалося прочитати файл (%s).

en: VLC could not open the file "%s" (%s).
uk: VLC не вдалося відкрити файл "%s" (%s).

en: VDR Cut Marks
uk: Маркери вирізання VDR

en: Start
uk: Початок

en: X.509 Certificate Authority
uk: Джерело сертифікату X.509

en: Certificate of the Authority to verify server's against
uk: Центр сертифікації, який засвідчує справжність сервера

en: X.509 Certificate Revocation List
uk: Список відкликаних сертифікатів X.509

en: List of revoked servers certificates
uk: Список відкликаних серверних сертифікатів

en: X.509 Client certificate
uk: Сертифікат клієнта X.509

en: Certificate for client authentication
uk: Сертифікат для перевірки автентичності клієнта

en: X.509 Client private key
uk: Приватний ключ клієнта X.509

en: Private key for authentication by certificate
uk: Закритий ключ для перевірки достовірності за сертифікатом

en: RGB chroma (RV32, RV24, RV16, RGB2)
uk: Насиченість кольору RGB (RV32, RV24, RV16, RGB2)

en: Compression level
uk: Рівень стиснення

en: Transfer compression level from 0 (none) to 9 (max)
uk: Передача рівня стиснення від 0 (немає) to 9 (макс)

en: Image quality
uk: Якість зображення

en: Image quality 1 to 9 (max)
uk: Якість зображення від 1 до 9 (макс)

en: VNC client access
uk: Клієнт доступу VNC

en: Loopback mode
uk: Цикловий режим

en: Record an audio rendering endpoint.
uk: Запис точки кінця відтворення аудіо.

en: Windows Audio Session API input
uk: Введення API сесії Windows Audio

en: Dummy stream output
uk: Фіктивний вихідний потік

en: Keep existing file
uk: Зберігати наявний файл

en: Overwrite
uk: Переписати

en: The output file already exists. If recording continues, the file will be overridden and its content will be lost.
uk: Файл виведення вже існує. Якщо запис триває, то файл буде перевизначений і його зміст буде втрачено.

en: Overwrite existing file
uk: Переписати наявний файл

en: If the file already exists, it will be overwritten.
uk: Якщо файл уже існує, то він буде переписаний.

en: Append to file
uk: Дописувати у файл

en: Append to file if it exists instead of replacing it.
uk: Дописувати у файл замість того, щоб замінювати його.

en: Format time and date
uk: Формат часу та дати

en: Perform ISO C time and date formatting on the file path
uk: Опрацювати шлях як формат ISO C для дати і часу

en: Synchronous writing
uk: Синхронне записування

en: Open the file with synchronous writing.
uk: Відкривати файл для синхронного запису.

en: File stream output
uk: Виведення потоку у файл

en: Username that will be requested to access the stream.
uk: Ім’я користувача для отримання доступу до потоку.

en: Password that will be requested to access the stream.
uk: Пароль для отримання доступу до потоку.

en: Mime
uk: MIME

en: MIME returned by the server (autodetected if not specified).
uk: MIME-тип, який повертається сервером (якщо не вказано, визначається автоматично).

en: Use the Metacube protocol. Needed for streaming to the Cubemap reflector.
uk: Використовувати протокол Metacube. Потрібно для потоку на рефлектор Cubemap.

en: HTTP stream output
uk: Виведення потоку HTTP

en: Segment length
uk: Довжина сегмента

en: Length of TS stream segments
uk: Довжина сегментів потоку TS

en: Split segments anywhere
uk: Розбивати сегменти в будь-якому місці

en: Don't require a keyframe before splitting a segment. Needed for audio only.
uk: Не вимагати ключових кадрів перед розбиттям сегмента. Необхідно тільки для звуку.

en: Number of segments
uk: Число сегментів

en: Number of segments to include in index
uk: Число сегментів в індексі

en: Allow cache
uk: Дозволити кеш

en: Add EXT-X-ALLOW-CACHE:NO directive in playlist-file if this is disabled
uk: Додати EXT-X-ALLOW-CACHE: ЖОДНОЇ директиви у файлі списку відтворення, якщо ця функція вимкнена

en: Index file
uk: Індексний файл

en: Path to the index file to create
uk: Шлях до створюваного індексного файлу

en: Full URL to put in index file
uk: Повна URL-адреса, записувана в індексний файл

en: Full URL to put in index file. Use #'s to represent segment number
uk: Повна URL-адреса, записувана в індексний файл. Використовуйте символи „#“, щоб указати номер сегмента

en: Delete segments
uk: Видалити сегменти

en: Delete segments when they are no longer needed
uk: Видалити непотрібні сегменти

en: Use muxers rate control mechanism
uk: Використовувати механізм контролю частоти мультиплексорів

en: AES key URI to place in playlist
uk: AES ключ URI для розміщення у списку відтворення

en: AES key file
uk: файл ключа AES

en: File containing the 16 bytes encryption key
uk: Файл містить 16-бітний ключ шифрування

en: File where vlc reads key-uri and keyfile-location
uk: Файл, де vlc читає key-uri та keyfile-location

en: File is read when segment starts and is assumed to be in format: key-uri\nkey-file. File is read on the segment opening and values are used on that segment.
uk: Файл зчитується, коли сегмент починається і він має бути у форматі: key-uri\nkey-file. Файл читається при відкритому сегменті та значень, які використовуються в цьому сегменті.

en: Use randomized IV for encryption
uk: Використовувати рандомізовані IV для шифрування

en: Generate IV instead using segment-number as IV
uk: Генерувати IV замість використання номера сегмента як IV

en: Number of first segment
uk: Номер першого сегмента

en: The number of the first segment generated
uk: Число згенерованих перших сегментів

en: HTTP Live streaming output
uk: Виведення мовлення HTTP Live

en: RIST data output caching size (ms)
uk: Розмір кешування виведення даних RIST (мс)

en: Having this cache will guarantee that the packets going out are delivered at a spacing determined by the chain timestamps thus ensuring a near jitter free output. Be aware that this setting will also add to the overall latency of the stream.
uk: Наявність цього кешу гарантуватиме, що пакети, що виходять, доставляються з інтервалом, визначеним часовими позначками ланцюга, таким чином забезпечуючи майже вільний вихід. Пам’ятайте, що це налаштування також збільшить загальну затримку потоку.

en: RIST retry-buffer queue size (ms)
uk: Розмір черги буфера спроб RIST (мс)

en: This must match the buffer size (latency) configured on the server side. If you are not sure, leave the default of 0 which will set it the maximum value and will use about 100MB of RAM
uk: Цей параметр мусить відповідати розміру буфера (затримці), налаштованому на стороні сервера. Якщо ви не впевнені, залиште типовий 0, який буде задавати максимальне значення та буде використовуватися приблизно 100МБ з RAM

en: SSRC used in RTP output (default is random, i.e. 0)
uk: SSRC використаний у виводі RTP (усталено випадково, себто 0)

en: Use this setting to specify a known SSRC for the RTP header. This is only useful if your receiver acts on it. When using VLC as receiver, it is not.
uk: Використовуйте цей параметр, щоби вказати відомий SSRC для заголовку RTP. Це корисно лише, якщо ваш одержувач працює на цьому. Коли використовується VLC як одержувач, цей параметр не потрібний.

en: Stream name
uk: Назва потоку

en: This Stream name will be sent to the receiver using the rist RTCP channel
uk: Ця назва потоку буде надіслана одержувачу, використовуючи канал rist RTCP

en: RIST stream output
uk: Потоковий вивід RIST

en: RIST target packet size (bytes)
uk: Розмір цільового пакета RIST (у байтах)

en: Name to give to this stream/channel on the shoutcast/icecast server.
uk: Назва потоку/каналу на сервері shoutcast/icecast.

en: Stream description
uk: Опис потоку

en: Description of the stream content or information about your channel.
uk: Опис вмісту потоку або інформація про канал.

en: Stream MP3
uk: Вести мовлення в MP3

en: You normally have to feed the shoutcast module with Ogg streams. It is also possible to stream MP3 instead, so you can forward MP3 streams to the shoutcast/icecast server.
uk: Зазвичай потрібно передавати модулю shoutcast потоки Ogg. Але також можна вести мовлення в MP3, тому можна передавати потоки MP3 на сервер shoutcast/icecast.

en: Genre description
uk: Опис жанру

en: Genre of the content.
uk: Жанр вмісту.

en: URL description
uk: URL-адреса опису

en: URL with information about the stream or your channel.
uk: URL-адреса з інформацією про потік або канал.

en: Bitrate information of the transcoded stream.
uk: Інформація про бітрейт перекодованого потоку.

en: Samplerate information of the transcoded stream.
uk: Інформація про частоту дискретизації перекодованого потоку.

en: Number of channels
uk: Число каналів

en: Number of channels information of the transcoded stream.
uk: Інформація про число каналів перекодованого потоку.

en: Ogg Vorbis Quality
uk: Якість Ogg Vorbis

en: Ogg Vorbis Quality information of the transcoded stream.
uk: Інформація про якість Ogg Vorbis перекодованого потоку.

en: Stream public
uk: Публічне мовлення

en: Make the server publicly available on the 'Yellow Pages' (directory listing of streams) on the icecast/shoutcast website. Requires the bitrate information specified for shoutcast. Requires Ogg streaming for icecast.
uk: Робить сервер публічно доступним на „жовтих сторінках“ (каталог із переліком потоків) на веб-сайті icecast/shoutcast. Вимагає вказаної інформації про бітрейт для shoutcast. Вимагає мовлення у форматі Ogg для icecast.

en: IceCAST output
uk: Виведення IceCAST

en: SRT stream output
uk: Вивід потоку по SRT

en: Caching value (ms)
uk: Розмір кешу (мс)

en: Default caching value for outbound UDP streams. This value should be set in milliseconds.
uk: Стандартний розмір кешу для вихідних потоків UDP. Значення вказується в мілісекундах.

en: Group packets
uk: Групувати пакети

en: Packets can be sent one by one at the right time or by groups. You can choose the number of packets that will be sent at a time. It helps reducing the scheduling load on heavily-loaded systems.
uk: Пакети можуть надсилатись послідовно або у групах. Можна вибрати кількість пакетів, що надсилаються одночасно. Це допомагає зменшити навантаження на перенавантажених системах.

en: UDP stream output
uk: Виведення потоку UDP

en: ARM NEON video chroma conversions
uk: Перетворення кольоровості відео ARM NEON

en: ARM NEON audio volume
uk: гучність аудіо ARM NEON

en: ARM NEON video chroma YUV->RGBA
uk: ARM NEON насиченість кольору відео YUV->RGBA

en: Defines if BarGraph information should be sent
uk: Визначає, чи повинна надсилатися інформація BarGraph

en: Defines if BarGraph information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
uk: Визначає, чи повинна відсилатися інформація BarGraph. 1, якщо повинна, інакше 0 (стандартно: 1).

en: Sends the barGraph information every n audio packets
uk: Надсилає інформацію barGraph кожні n звукових пакетів

en: Defines how often the barGraph information should be sent. Sends the barGraph information every n audio packets (default 4).
uk: Визначає, наскільки часто буде надсилатися інформація barGraph. Надсилає цю інформацію кожні n звукових пакетів (стандартно: 4).

en: Defines if silence alarm information should be sent
uk: Визначає, чи повинна надсилатися інформація сповіщення про тишу

en: Defines if silence alarm information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
uk: Визначає, чи повинна надсилатися інформація сповіщення про тишу. 1, якщо повинна, інакше 0 (стандартно: 1).

en: Time window to use in ms
uk: Часове вікно у мілісекундах

en: Time Window during when the audio level is measured in ms for silence detection. If the audio level is under the threshold during this time, an alarm is sent (default 5000).
uk: Часове вікно, протягом якого рівень звуку вимірюється у мілісекундах для визначення тиші. Якщо рівень звуку нижче порогу вказаний час, надсилається сповіщення (стандартно: 5000).

en: Minimum Audio level to raise the alarm
uk: Мінімальний рівень звуку для виклику сповіщення

en: Threshold to be attained to raise an alarm. If the audio level is under the threshold during this time, an alarm is sent (default 0.1).
uk: Рівень, який має бути досягнутий, для виклику сповіщення. Якщо рівень звуку нижче порогу протягом цього часу, надсилається сповіщення (стандартно: 0.1).

en: Time between two alarm messages in ms
uk: Час між двома повідомленнями сповіщення у мілісекундах

en: Time between two alarm messages in ms. This value is used to avoid alarm saturation (default 2000).
uk: Час між двома повідомленнями сповіщення у мілісекундах. Це значення використовується для уникнення перенасичення сповіщеннями (стандартно: 2000).

en: Audio part of the BarGraph function
uk: Звукова частина функції BarGraph

en: Audiobar Graph
uk: Гістограма звуку

en: Simple decoder for Dolby Surround encoded streams
uk: Простий декодер для потоків, кодованих Dolby Surround

en: Dolby Surround decoder
uk: Декодер Dolby Surround

en: This effect gives you the feeling that you are standing in a room with a complete 7.1 speaker set when using only a headphone, providing a more realistic sound experience. It should also be more comfortable and less tiring when listening to music for long periods of time.
    It works with any source format from mono to 7.1.
uk: Цей ефект дає відчуття того, що ви знаходитесь в кімнаті з повним комплектом колонок 7.1 при використанні тільки одних навушників, надаючи більш реалістичну музичну картину. Це повинно бути більш зручним для меншої втоми для прослуховуванні музики тривалий час. Працює з будь-яким вихідним форматом від моно до 7.1.

en: Characteristic dimension
uk: Характеристики динаміків

en: Distance between front left speaker and listener in meters.
uk: Відстань між лівим і правим динаміком у метрах.

en: Compensate delay
uk: Компенсуюча затримка

en: The delay which is introduced by the physical algorithm may sometimes be disturbing for the synchronization between lips-movement and speech. In case, turn this on to compensate.
uk: Увімкнення спеціального алгоритму, що компенсує затримку між рухами губ і мовою.

en: No decoding of Dolby Surround
uk: Не декодувати Dolby Surround

en: Dolby Surround encoded streams won't be decoded before being processed by this filter. Enabling this setting is not recommended.
uk: Потоки, закодовані Dolby Surround не будуть декодуватися перед фільтрами. Вмикання цього параметра не рекомендується.

en: Headphone virtual spatialization effect
uk: Ефект віртуальної орієнтації у просторі навушників

en: Headphone effect
uk: Ефект навушників

en: Use downmix algorithm
uk: Використовувати алгоритм понижуючого мікшування

en: This option selects a stereo to mono downmix algorithm that is used in the headphone channel mixer. It gives the effect of standing in a room full of speakers.
uk: Цей параметр обирає алгоритм понижуючого мікшування із стерео у моно, що використовується у канальному мікшері навушників. Це дає ефект присутності у кімнаті, де повно гучномовців.

en: Select channel to keep
uk: Оберіть канал для утримання

en: This option silences all other channels except the selected channel.
uk: Цей параметр приглушує всі інші канали окрім вибраного.

en: Rear left
uk: Задній лівий

en: Rear right
uk: Задній правий

en: Low-frequency effects
uk: Низькочастотні ефекти

en: Side left
uk: Бічний лівий

en: Side right
uk: Бічний правий

en: Rear center
uk: Задній центральний

en: Stereo to mono downmixer
uk: Зменшувальний мікшер зі стерео на моно

en: Audio channel remapper
uk: Переспрямовувач аудіоканалів

en: Audio filter for simple channel mixing
uk: Звуковий фільтр для звичайного мікшування каналів

en: HRTF file for the binauralization
uk: Файл HRTF для стереоакустики

en: Custom HRTF (Head-related transfer function) file in the SOFA format.
uk: Власний файл HRTF (функція передачі звуку в голові) у форматі SOFA.

en: Headphones mode (binaural)
uk: Режим навушників (стереоакустичний)

en: If the output is stereo, render ambisonics with the binaural decoder.
uk: Якщо вивід звуку — стерео, то відтворюється об'ємний звук із стереоакустичним декодером.

en: Ambisonics renderer and binauralizer
uk: Відтворювач об'ємного звуку та стереофон

en: Binauralizer
uk: Стереофон

en: Audio filter for trivial channel mixing
uk: Звуковий фільтр для простого мікшування каналів

en: Sound Delay
uk: Затримка звуку

en: Delay
uk: Затримка

en: Add a delay effect to the sound
uk: Додати ефект затримки до звуку

en: Delay time
uk: Час затримки

en: Time in milliseconds of the average delay. Note average
uk: Час середньої затримки у мілісекундах.

en: Sweep Depth
uk: Глибина пошуку

en: Time in milliseconds of the maximum sweep depth. Thus, the sweep range will be delay-time +/- sweep-depth.
uk: Час максимальної глибини пошуку у мілісекундах. Діапазон буде час-затримки ± глибина-пошуку.

en: Sweep Rate
uk: Частота пошуку

en: Rate of change of sweep depth in milliseconds shift per second of play
uk: Частота зміни глибини пошуку у мілісекундах, зсув за секунду відтворення

en: Feedback gain
uk: Збільшення відгуку

en: Gain on Feedback loop
uk: Збільшувати при повторенні відгуку

en: Wet mix
uk: Вологе змішування

en: Level of delayed signal
uk: Рівень затриманого сигналу

en: Dry Mix
uk: Сухе змішування

en: Level of input signal
uk: Рівень вхідного сигналу

en: RMS/peak
uk: RMS/пік

en: Set the RMS/peak.
uk: Задайте RMS/пік.

en: Attack time
uk: Час наростання

en: Set the attack time in milliseconds.
uk: Задайте час наростання в мілісекундах.

en: Release time
uk: Час спадання

en: Set the release time in milliseconds.
uk: Задайте час спадання в мілісекундах.

en: Threshold level
uk: Рівень порогу

en: Set the threshold level in dB.
uk: Задайте рівень порогу в дБ.

en: Ratio
uk: Коефіцієнт

en: Set the ratio (n:1).
uk: Задайте коефіцієнт (n:1).

en: Knee radius
uk: Радіус вигину

en: Set the knee radius in dB.
uk: Задайте радіус вигину в дБ.

en: Makeup gain
uk: Підсилення структури

en: Set the makeup gain in dB (0 ... 24).
uk: Установіть підсилення структури в дБ (0…24).

en: Compressor
uk: Компресор

en: Dynamic range compressor
uk: Компресор динамічного діапазону

en: Audio filter for PCM format conversion
uk: Звуковий фільтр для перетворення формату PCM

en: Audio filter for A/52/DTS->S/PDIF encapsulation
uk: Звуковий фільтр для інкапсуляції A/52/DTS->S/PDIF

en: Equalizer preset
uk: Попередні установки еквалайзера:

en: Preset to use for the equalizer.
uk: Попередні установки для еквалайзера.

en: Bands gain
uk: Підсилення частот

en: Don't use presets, but manually specified bands. You need to provide 10 values between -20dB and 20dB, separated by spaces, e.g. "0 2 4 2 0 -2 -4 -2 0 2".
uk: Не використовуйте попередні установки, частоти вказуйте вручну. Вам необхідно задати 10 значень між -20dB та 20dB, розділених пропусками. Наприклад, „0 2 4 2 0 -2 -4 -2 0 2“.

en: Use VLC frequency bands
uk: Використовувати смуги частот VLC

en: Use the VLC frequency bands. Otherwise, use the ISO Standard frequency bands.
uk: Використовувати смуги частот VLC замість смуг, визначених стандартом ISO.

en: Two pass
uk: Два проходи

en: Filter the audio twice. This provides a more intense effect.
uk: Звук проходить фільтр двічі. Дає сильніший ефект.

en: Global gain
uk: Загальне посилення

en: Set the global gain in dB (-20 ... 20).
uk: Встановити загальне посилення в дБ (-20…20).

en: Equalizer with 10 bands
uk: 10-смуговий еквалайзер

en: Equalizer
uk: Еквалайзер

en: Flat
uk: Плоский

en: Classical
uk: Класичний

en: Club
uk: Клубний

en: Dance
uk: Танцювальний

en: Full bass
uk: Повний бас

en: Full bass and treble
uk: Повні бас і дискант

en: Full treble
uk: Повний дискант

en: Large Hall
uk: Великий зал

en: Live
uk: Живий виступ

en: Party
uk: Вечірка

en: Pop
uk: Поп

en: Reggae
uk: Реггі

en: Rock
uk: Рок

en: Ska
uk: Ска

en: Soft
uk: Легкий

en: Soft rock
uk: Легкий рок

en: Techno
uk: Техно

en: Gain multiplier
uk: Множник посилення

en: Increase or decrease the gain (default 1.0)
uk: Збільшити або зменшити посилення (типово 1.0)

en: Gain control filter
uk: Посилення контролю фільтра

en: Karaoke
uk: Караоке

en: Simple Karaoke filter
uk: Простий фільтр караоке

en: Number of audio buffers
uk: Число звукових буферів

en: This is the number of audio buffers on which the power measurement is made. A higher number of buffers will increase the response time of the filter to a spike but will make it less sensitive to short variations.
uk: Число звукових буферів, на яких ґрунтується вимірювання потужності. Чим вище це значення, тим більший час відгуку фільтра, але зате зменшується чутливість на коротких змінах.

en: Maximal volume level
uk: Максимальний рівень звуку

en: If the average power over the last N buffers is higher than this value, the volume will be normalized. This value is a positive floating point number. A value between 0.5 and 10 seems sensible.
uk: Якщо середня потужність останніх N буферів перевищує це значення, гучність нормалізується. Значення вказується в позитивних числах із плаваючою крапкою. Числа між 0.5 і 10 найбільш відповідні в загальних випадках.

en: Volume normalizer
uk: Нормалізація гучності

en: Parametric Equalizer
uk: Параметричний еквалайзер

en: Low freq (Hz)
uk: Низька частота (Гц)

en: Low freq gain (dB)
uk: Підсилення низької частоти (дБ)

en: High freq (Hz)
uk: Висока частота (Гц)

en: High freq gain (dB)
uk: Підсилення високої частоти (дБ)

en: Freq 1 (Hz)
uk: Частота 1 (Гц)

en: Freq 1 gain (dB)
uk: Підсилення частоти 1 (дБ)

en: Freq 1 Q
uk: Добротність частоти 1

en: Freq 2 (Hz)
uk: Частота 2 (Гц)

en: Freq 2 gain (dB)
uk: Підсилення частоти 2 (дБ)

en: Freq 2 Q
uk: Добротність частоти 2

en: Freq 3 (Hz)
uk: Частота 3 (Гц)

en: Freq 3 gain (dB)
uk: Підсилення частоти 3 (дБ)

en: Freq 3 Q
uk: Добротність частоти 3

en: Audio filter for band-limited interpolation resampling
uk: Звуковий фільтр для зміни частоти дискретизації смуговою інтерполяцією

en: Resampling quality
uk: Якість передискретизації

en: Resampling quality, from worst to best
uk: Якість передискретизації, від найгіршої до найкращої

en: SoX Resampler
uk: Передискретизатор SoX

en: Speex resampler
uk: Передискретизатор Speex

en: Sample rate converter type
uk: Тип конвертера частоти дискретизації

en: Different resampling algorithms are supported. The best one is slower, while the fast one exhibits low quality.
uk: Підтримуються різні алгоритми передискретизації. Найкращий є найповільнішим, але більш швидкі погіршують якість.

en: Sinc function (best quality)
uk: Функція sinc (найкраща якість)

en: Sinc function (medium quality)
uk: Функція sinc (середня якість)

en: Sinc function (fast)
uk: Функція sinc (швидка)

en: Zero Order Hold (fastest)
uk: Екстраполятор нульового порядку (найшвидший)

en: Linear (fastest)
uk: Лінійний (найшвидший)

en: SRC resampler
uk: Передискретизатор SRC

en: Secret Rabbit Code (libsamplerate) resampler
uk: Передискретизатор Secret Rabbit Code (libsamplerate)

en: Nearest-neighbor audio resampler
uk: Передискретизатор звуку за найближчим сусідством

en: Pitch Shifter
uk: Перемикач висоти тону

en: Audio pitch changer
uk: Перетворювач висоти аудіо

en: Audio tempo scaler synched with rate
uk: Лічильник темпу звуку, синхронізований із частотою

en: Scaletempo
uk: Лічильник темпу

en: Stride Length
uk: Довжина кроку

en: Length in milliseconds to output each stride
uk: Час у мілісекундах для виводу кожного кроку

en: Overlap Length
uk: Довжина перекриття

en: Percentage of stride to overlap
uk: Відсоток кроків для перекриття

en: Search Length
uk: Довжина пошуку

en: Length in milliseconds to search for best overlap position
uk: Час у мілісекундах для пошуку кращої позиції перекриття

en: Pitch Shift
uk: Зміна висоти тону

en: Pitch shift in semitones.
uk: Зміна висоти тону у напівтонах.

en: Room size
uk: Розмір кімнати

en: Defines the virtual surface of the room emulated by the filter.
uk: Визначає віртуальну поверхню кімнати, емульованої фільтром.

en: Room width
uk: Ширина кімнати

en: Width of the virtual room
uk: Ширина віртуальної кімнати

en: Wet
uk: Вологість

en: Dry
uk: Сухість

en: Damp
uk: Пом’якшення

en: Audio Spatializer
uk: Покращувач звуку

en: Spatializer
uk: Покращувач

en: This filter enhances the stereo effect by suppressing mono (signal common to both channels) and by delaying the signal of left into right and vice versa, thereby widening the stereo effect.
uk: Цей фільтр посилює стерео ефект, пригнічуючи моносигнал (спільний для обох каналів) і затримуючи сигнал лівого каналу в правому і навпаки.

en: Time in ms of the delay of left signal into right and vice versa.
uk: Затримка у мс лівого сигналу у правому і навпаки.

en: Amount of gain in delayed left signal into right and vice versa. Gives a delay effect of left signal in right output and vice versa which gives widening effect.
uk: Коефіцієнт посилення затриманого сигналу лівого каналу в правому і навпаки. Створює ефект затримки сигналу зліва в правому каналі і навпаки, що сприймається як ефект розширення звуку.

en: Crossfeed
uk: Перехрещування

en: Cross feed of left into right with inverted phase. This helps in suppressing the mono. If the value is 1 it will cancel all the signal common to both channels.
uk: Перехресна передача сигналу лівого каналу в правий у оберненій фазі. Це допомагає придушувати моносигнал. При значенні, рівному 1, сигнал, спільний для двох каналів, пригнічується повністю.

en: Dry mix
uk: Сухе змішування

en: Level of input signal of original channel.
uk: Рівень вхідного сигналу первісного каналу.

en: Stereo Enhancer
uk: Cтерео підсилювач

en: Simple stereo widening effect
uk: Простий ефект розширення стерео

en: Single precision audio volume
uk: Звичайна точність гучності аудіо

en: Integer audio volume
uk: Цілі значення гучності аудіо

en: Dummy audio output
uk: Фіктивне виведення звуку

en: Audio output device
uk: Пристрій виведення звуку

en: Audio output device (using ALSA syntax).
uk: Пристрій виведення звуку (використовується синтаксис ALSA).

en: Audio output channels
uk: Канали виведення звуку

en: Channels available for audio output. If the input has more channels than the output, it will be down-mixed. This parameter is ignored when digital pass-through is active.
uk: Канали, доступні для виведення звуку. Якщо введення має більше каналів, ніж виведення, буде виконано мікшування. Параметр ігнорується, якщо ввімкнено передавання цифрового потоку без змін.

en: Surround 4.0
uk: Оточення 4.0

en: Surround 4.1
uk: Оточення 4.1

en: Surround 5.0
uk: Оточення 5.0

en: Surround 5.1
uk: Оточення 5.1

en: Surround 7.1
uk: Оточення 7.1

en: ALSA audio output
uk: Виведення звуку через ALSA

en: Audio output failed
uk: Помилка виводу звуку

en: The audio device "%s" could not be used:
    %s.
uk: Не вдалося використати звуковий пристрій «%s»:
    %s.

en: Audio memory
uk: Звукова пам’ять

en: Audio memory output
uk: Виведення звукової пам’яті

en: Sample format
uk: Формат фрагмента

en: Last audio device
uk: Останній звуковий пристрій

en: HAL AudioUnit output
uk: Вивід звуку через HAL AudioUnit

en: System Sound Output Device
uk: Системний пристрій виведення звуку

en: %s (Encoded Output)
uk: %s (Закодований вивід)

en: Audio device is not configured
uk: Звуковий пристрій не сконфігуровано

en: You should configure your speaker layout with "Audio Midi Setup" in /Applications/Utilities. VLC will output Stereo only.
uk: Ви маєте налаштувати ваш звуковий шар за допомогою утиліти „Параметри звуку Midi“ в /Програмах/Утилітах. Зараз використовується стереорежим.

en: The selected audio output device is exclusively in use by another program.
uk: Вибраний пристрій виведення звуку використовується виключно іншою програмою.

en: Output device
uk: Пристрій виводу

en: Select your audio output device
uk: Виберіть пристрій виведення звуку

en: Speaker configuration
uk: Конфігурація гучномовців

en: Select speaker configuration you want to use. This option doesn't upmix! So NO e.g. Stereo -> 5.1 conversion.
uk: Оберіть конфігурацію гучномовців, яку хочете використовувати. Цей параметр не створює псевдобагатоканальності! Тому немає конвертації зі стерео у 5.1.

en: Audio volume in hundredths of decibels (dB).
uk: Гучність звуку у сотих частках децибелів (дб).

en: DirectX audio output
uk: Вивід звуку через DirectX

en: Output format
uk: Формат виводу

en: Number of output channels
uk: Число вихідних каналів

en: By default (0), all the channels of the incoming will be saved but you can restrict the number of channels here.
uk: Стандартно (0), всі вхідні канали буде збережено, але можна обмежити це число до вказаного тут.

en: Add WAVE header
uk: Додати заголовок WAVE

en: Instead of writing a raw file, you can add a WAV header to the file.
uk: Замість запису сирого файлу ви можете додавати WAV-заголовок.

en: Output file
uk: Вихідний файл

en: File to which the audio samples will be written to ("-" for stdout).
uk: Файл, у який будуть записуватися звукові відліки («-» для стандартного виводу).

en: File audio output
uk: Вивід звуку до файлу

en: Automatically connect to writable clients
uk: Автоматично під’єднуватися до клієнтів із можливістю запису

en: If enabled, this option will automatically connect sound output to the first writable JACK clients found.
uk: Якщо включено, відбувається автоматичне під’єднання звукового виводу до першого знайденого клієнту JACK із можливістю запису.

en: Connect to clients matching
uk: Під’єднуватися до клієнтів у відповідності

en: If automatic connection is enabled, only JACK clients whose names match this regular expression will be considered for connection.
uk: Якщо увімкнене автоматичне під’єднання, лише клієнти JACK, імена яких задовольняють регулярному виразу, будуть розцінені як такі, до яких можна під’єднуватися.

en: JACK client name
uk: Назва клієнта JACK

en: JACK audio output
uk: Вивід звуку через JACK

en: Device
uk: Пристрій

en: Select a proper audio device to be used by KAI.
uk: Виберіть правильний звуковий пристрій для використання KAI.

en: Open audio in exclusive mode.
uk: Відкривати звук в ексклюзивному режимі.

en: Enable this option if you want your audio not to be interrupted by the other audio.
uk: Увімкніть цю опцію, якщо потрібно, щоб відтворення звуку не переривалось іншим відтворенням.

en: K Audio Interface audio output
uk: Виведення звуку K Audio Interface

en: HDMI/SPDIF audio passthrough
uk: аудіо роз'єм HDMI/SPDIF

en: Change this value if you have issue with HD codecs when using a HDMI receiver.
uk: Змініть це значення, коли у вас виникають неполадки з кодеками HD під час використання приймача HDMI.

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled (AC3/DTS only)
uk: Увімкнено (AC3/DTS лише)

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Windows Multimedia Device output
uk: Вивід пристрою Windows Multimedia Device

en: Output back-end
uk: Сервер виведення

en: Audio output back-end interface.
uk: Інтерфейс сервера виведення звуку.

en: OSS device node path.
uk: Шлях до вузла пристрою OSS.

en: Open Sound System audio output
uk: Вивід аудіо Open Sound System

en: Pulseaudio audio output
uk: Вивід звуку через Pulseaudio

en: OpenBSD sndio audio output
uk: Вивід звуку через OpenBSD sndio

en: Software gain
uk: Програмне підсилення

en: This linear gain will be applied in software.
uk: Це лінійне підсилення буде застосовуватися у програмі.

en: Windows Audio Session API output
uk: Вивід API сесії Windows Audio

en: Select Audio Device
uk: Виберіть звуковий пристрій

en: Select special Audio device, or let windows decide (default), change needs VLC restart to apply.
uk: Виберіть спеціальний звуковий пристрій або дозвольте ОС вибирати автоматично (стандартна поведінка). Для застосування зміни необхідно перезапустити VLC.

en: WaveOut audio output
uk: Вивід звуку через WaveOut

en: Use float32 output
uk: Використовувати 32-бітне виведення з плаваючою крапкою

en: The option allows you to enable or disable the high-quality float32 audio output mode (which is not well supported by some soundcards).
uk: Цей параметр дозволяє увімкнути або вимкнути режим високоякісного 32-бітного виведення з плаваючою крапкою (що не дуже добре підтримується деякими звуковими картами).

en: A/52 dynamic range compression
uk: Стиснення динамічного діапазону A/52

en: Dynamic range compression makes the loud sounds softer, and the soft sounds louder, so you can more easily listen to the stream in a noisy environment without disturbing anyone. If you disable the dynamic range compression the playback will be more adapted to a movie theater or a listening room.
uk: Стиснення динамічного діапазону робить голосні звуки тихішими, а тихі звуки голоснішими, тому Ви зможете слухати потік у шумному оточенні, не стривожуючи нікого голосними звуками.  При вимкненому параметрі відтворення більш адаптоване до кінотеатру або кімнати для перегляду фільмів.

en: ATSC A/52 (AC-3) audio decoder
uk: Декодер звуку ATSC A/52 (AC-3)

en: ADPCM audio decoder
uk: Декодер звуку APCM

en: AES3/SMPTE 302M audio decoder
uk: Декодер звуку AES3/SMPTE 302M

en: AES3/SMPTE 302M audio packetizer
uk: Пакетувальник звуку AES3/SMPTE 302M

en: AOM video decoder
uk: Відеодекодер AOM

en: Raw/Log Audio decoder
uk: Декодер звуку Raw/Log Audio

en: Raw audio encoder
uk: Кодувальник звуку Raw

en: SoundFont file
uk: Файл SoundFont

en: SoundFont file to use for software synthesis.
uk: Файл SoundFont для використання у програмному синтезі.

en: AudioToolbox MIDI synthesizer
uk: MIDI-синтезатор AudioToolbox

en: Ignore ruby (furigana)
uk: Пропускати рубі (фуріґану)

en: Ignore ruby (furigana) in the subtitle.
uk: Пропускати рубі (фуріґану) у субтитрах.

en: Use Core Text renderer
uk: Використовувати відтворювач Core Text

en: Use Core Text renderer in the subtitle.
uk: Використовувати відтворювач Core Text у субтитрах.

en: ARIB subtitles decoder
uk: Декодер субтитрів ARIB

en: ARIB subtitles
uk: Субтитри ARIB

en: Non-ref
uk: без посилання

en: Bidir
uk: Двостороннє мовлення

en: Non-key
uk: Без ключових

en: bits
uk: бітів

en: simple
uk: простий

en: Various audio and video decoders/encoders delivered by the FFmpeg library. This includes (MS)MPEG4, DivX, SV1,H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG and other codecs
uk: Різні звукові й відеодекодери/кодери, які постачаються із бібліотекою FFmpeg. Сюди входять (MS)MPEG4, DivX, SV1, H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG й інші кодеки

en: FFmpeg audio/video decoder
uk: Звуковий і відеокодувальник FFmpeg

en: Decoding
uk: Декодування

en: Encoding
uk: Кодування

en: FFmpeg audio/video encoder
uk: Звуковий і відеокодувальник FFmpeg

en: Direct rendering
uk: Прямий рендеринг

en: Show corrupted frames
uk: Показувати пошкоджені кадри

en: Prefer visual artifacts instead of missing frames
uk: Віддавати перевагу візуальним артефактам замість відсутніх кадрів

en: Error resilience
uk: Стійкість до помилок

en: libavcodec can do error resilience.
    However, with a buggy encoder (such as the ISO MPEG-4 encoder from M$) this can produce a lot of errors.
    Valid values range from 0 to 4 (0 disables all errors resilience).
uk: FFmpeg вміє використовувати алгоритм розбивання потоку на частини для підвищеної стійкості до помилок.
    Однак, із деякими неправильними кодувальниками (такими, як кодувальник ISO MPEG-4 від Microsoft) це може викликати безліч помилок. Можливі значення — від 0 до 4 (0 відключає алгоритм).

en: Workaround bugs
uk: Обхід помилок

en: Try to fix some bugs:
    1  autodetect
    2  old msmpeg4
    4  xvid interlaced
    8  ump4 
    16 no padding
    32 ac vlc
    64 Qpel chroma.
    This must be the sum of the values. For example, to fix "ac vlc" and "ump4", enter 40.
uk: Спробувати обійти деякі помилки:
    1  автовизначення
    2  старий msmpeg4
    4  xvid зі згладжуванням
    8  ump4
    16 немає зсуву
    32 ac vlc
    64 кольоровість Qpel.
    Ви повинні ввести суму необхідних значень. Наприклад, щоб виправити „ac vlc“ і „ump4“, введіть 40.

en: Hurry up
uk: Прискорити

en: The decoder can partially decode or skip frame(s) when there is not enough time. It's useful with low CPU power but it can produce distorted pictures.
uk: Декодер може частково декодувати або пропускати кадри, коли не вистачає часу. Це може бути корисно з повільним ЦП, але може давати зіпсовану картинку.

en: Allow speed tricks
uk: Дозволити фокуси зі швидкістю

en: Allow non specification compliant speedup tricks. Faster but error-prone.
uk: Дозволити фокуси із підвищенням швидкодії. Швидше, але з можливістю виникнення помилок.

en: Skip frame (default=0)
uk: Пропускати кадр (стандартно: 0)

en: Force skipping of frames to speed up decoding (-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
uk: Примусовий пропуск кадрів для підвищення швидкості декодування (-1=немає, 0=стандартно, 1=B-кадри, 2=P-кадри, 3=P+B-кадри, 4=усі кадри).

en: Skip idct (default=0)
uk: Пропускати непряме дискретне косинусоїдальне перетворення (стандартно: 0)

en: Force skipping of idct to speed up decoding for frame types (-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
uk: Примусове пропускання непрямого дискретного косинусоїдальне перетворення для пришвидшення декодування (-1=немає, 0=стандартно, 1=B-кадри, 2=P-кадри, 3=P+B-кадри, 4=усі кадри).

en: Debug mask
uk: Маска відлагодження

en: Set FFmpeg debug mask
uk: Вказати маску для відлагодження FFmpeg

en: Codec name
uk: Назва кодека

en: Internal libavcodec codec name
uk: Внутрішня назва кодека libavcodec

en: Skip the loop filter for H.264 decoding
uk: Пропустити loop-фільтр при декодуванні H.264

en: Skipping the loop filter (aka deblocking) usually has a detrimental effect on quality. However it provides a big speedup for high definition streams.
uk: Пропуск loop-фільтра (деблокінг) зазвичай дає погіршення якості зображення, однак дає великий приріст продуктивності на потоках високої якості.

en: Hardware decoding
uk: Апаратне декодування

en: This allows hardware decoding when available.
uk: Дозволяє апаратне декодування, якщо воно доступне.

en: Threads
uk: Потоки

en: Number of threads used for decoding, 0 meaning auto
uk: Кількість потоків, використовуваних для декодування, 0 означає автоматичне визначення

en: Ratio of key frames
uk: Частота ключових кадрів

en: Number of frames that will be coded for one key frame.
uk: Число кадрів, які будуть закодовані для одного ключового кадру.

en: Ratio of B frames
uk: Частота B-кадрів

en: Number of B frames that will be coded between two reference frames.
uk: Кількість B-кадрів, які будуть закодовані між двома референсними кадрами.

en: Video bitrate tolerance
uk: Припустиме відхилення бітрейту відео

en: Video bitrate tolerance in kbit/s.
uk: Припустиме відхилення бітрейту відео у кбіт/с.

en: Interlaced encoding
uk: Черезрядкове кодування

en: Enable dedicated algorithms for interlaced frames.
uk: Дозволити окремий алгоритм для кадрів зі черуванням.

en: Interlaced motion estimation
uk: Черезрядкова оцінка руху

en: Enable interlaced motion estimation algorithms. This requires more CPU.
uk: Увімкнути черезрядкові алгоритми оцінки руху. Потребує більше процесорного часу.

en: Pre-motion estimation
uk: Оцінка попереднього руху

en: Enable the pre-motion estimation algorithm.
uk: Увімкнути алгоритм оцінки попереднього руху.

en: Rate control buffer size
uk: Розмір буфера контролю частоти

en: Rate control buffer size (in kbytes). A bigger buffer will allow for better rate control, but will cause a delay in the stream.
uk: Розмір буфера контролю частоти (у кілобайтах). Більші значення буфера дозволяють краще контролювати частоту, але викликають більшу затримку потоку.

en: Rate control buffer aggressiveness
uk: Агресивність буфера контролю частоти

en: Rate control buffer aggressiveness.
uk: Агресивність буфера контролю частоти.

en: I quantization factor
uk: Фактор квантування I-кадрів

en: Quantization factor of I frames, compared with P frames (for instance 1.0 => same qscale for I and P frames).
uk: Фактор квантування I-кадрів у порівнянні з P-кадрами (наприклад при 1.0 масштаб квантування I та P-кадрів буде однаковим)

en: Noise reduction
uk: Зменшення шуму

en: Enable a simple noise reduction algorithm to lower the encoding length and bitrate, at the expense of lower quality frames.
uk: Увімкнути алгоритм простого зменшення шуму для зменшення тривалості кодування та бітрейту за рахунок менш якісних кадрів.

en: MPEG4 quantization matrix
uk: Матриця квантування MPEG4

en: Use the MPEG4 quantization matrix for MPEG2 encoding. This generally yields a better looking picture, while still retaining the compatibility with standard MPEG2 decoders.
uk: Використовувати матрицю квантування MPEG4 для кодування у MPEG2. Взагалі дає краще зображення, однак залишає несумісність зі стандартними декодерами MPEG2.

en: Quality level
uk: Рівень якості

en: Quality level for the encoding of motions vectors (this can slow down the encoding very much).
uk: Рівень якості для кодування векторів руху (це може суттєво сповільнити процес кодування).

en: The encoder can make on-the-fly quality tradeoffs if your CPU can't keep up with the encoding rate. It will disable trellis quantization, then the rate distortion of motion vectors (hq), and raise the noise reduction threshold to ease the encoder's task.
uk: Кодувальник може на ходу змінювати рівень якості, якщо Ваш ЦП не може зберігати швидкість кодування. Він вимикає квантування ґратками, потім показник викривлення і піднімає значення шумозаглушення для полегшення задачі кодувальника.

en: Minimum video quantizer scale
uk: Мінімальний коефіцієнт квантування відео

en: Minimum video quantizer scale.
uk: Мінімальний коефіцієнт квантування відео.

en: Maximum video quantizer scale
uk: Максимальний коефіцієнт квантування відео

en: Maximum video quantizer scale.
uk: Максимальний коефіцієнт квантування відео.

en: Trellis quantization
uk: Квантування ґратками

en: Enable trellis quantization (rate distortion for block coefficients).
uk: Увімкнути квантування ґратками (показник викривлення для коефіцієнтів блоку).

en: Fixed quantizer scale
uk: Фіксований коефіцієнт квантування

en: A fixed video quantizer scale for VBR encoding (accepted values: 0.01 to 255.0).
uk: Фіксоване значення якості макроблоку для кодування в режимі VBR (припустимі значення: від 0.01 до 255.0).

en: Strict standard compliance
uk: Чітка відповідність стандартам

en: Force a strict standard compliance when encoding (accepted values: -2 to 2).
uk: Увімкнути чітку відповідність стандартам під час кодування (припустимі значення: від -2 до 2).

en: Luminance masking
uk: Корекція яскравих ділянок

en: Raise the quantizer for very bright macroblocks (default: 0.0).
uk: Збільшує коефіцієнт квантування для дуже яскравих макроблоків (стандартно: 0.0).

en: Darkness masking
uk: Корекція темних ділянок

en: Raise the quantizer for very dark macroblocks (default: 0.0).
uk: Збільшує коефіцієнт квантування для дуже темних макроблоків (стандартно: 0.0).

en: Motion masking
uk: Корекція руху

en: Raise the quantizer for macroblocks with a high temporal complexity (default: 0.0).
uk: Збільшує коефіцієнт квантування для макроблоків з високою швидкістю руху (стандартно: 0.0).

en: Border masking
uk: Корекція країв

en: Raise the quantizer for macroblocks at the border of the frame (default: 0.0).
uk: Збільшує коефіцієнт квантування для макроблоків на краю кадру (стандартно: 0.0).

en: Luminance elimination
uk: Корекція яскравості

en: Eliminates luminance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends -4.
uk: Корекція яскравості макроблоків, якщо PSNR не занадто сильно змінюється (стандартно: 0.0). Стандарт H264 рекомендує значення -4.

en: Chrominance elimination
uk: Корекція кольоровості

en: Eliminates chrominance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends 7.
uk: Корекція кольоровості макроблоків, якщо PSNR не занадто сильно змінюється (стандартно: 0.0). Стандарт H264 рекомендує значення 7.

en: Specify AAC audio profile to use
uk: Вкажіть профіль звуку AAC

en: Specify the AAC audio profile to use for encoding the audio bitstream. It takes the following options: main, low, ssr (not supported),ltp, hev1, hev2 (default: low). hev1 and hev2 are currently supported only with libfdk-aac enabled libavcodec
uk: Вкажіть профіль звуку AAC для використання під час кодування звукового потоку. Приймає наступні параметри: «main», «low», «ssr» (не підтримується), ltp, hev1, hev2 (типово: low). hev1 та hev2 поточно підтримуються лише з увімкненим libfdk-aac у libavcodec

en: Direct3D11 Video Acceleration
uk: Прискорення відео Direct3D11

en: DirectX Video Acceleration (DXVA) 2.0
uk: Прискорення відео DirectX (DXVA) 2.0

en: It seems your Libav/FFmpeg (libavcodec) installation lacks the following encoder:
    %s.
    If you don't know how to fix this, ask for support from your distribution.
    
    This is not an error inside VLC media player.
    Do not contact the VideoLAN project about this issue.
uk: Здається, у Вашій інсталяції FFMPEG (libavcodec) бракує наступного кодеру
    %s.
    Якщо ви не знаєте, як це виправити, то спитайте авторів Вашого дистрибутиву.
    
    Це не внутрішня помилка медіапрогравача VLC.
    Не зв'язуйтеся з проектом VideoLAN з приводу цієї проблеми.

en: unknown
uk: невідомо

en: video
uk: відео

en: audio
uk: аудіо

en: subpicture
uk: фрагмент

en: VLC could not open the %4.4s %s encoder.
uk: VLC не зміг відкрити кодер %4.4s %s.

en: VA-API video decoder via DRM
uk: Декодео відео VA-API через DRM

en: VA-API video decoder
uk: Декодер відео VA-API

en: BPG image decoder
uk: Декодер зображень BPG

en: Opacity
uk: Непрозорість

en: Setting to true makes the text to be boxed and maybe easier to read.
uk: Цей параметр облямовує текст, що сприяє його читабельності.

en: Closed Captions decoder
uk: Декодер прихованих субтитрів

en: CDG video decoder
uk: Відеодекодер CDG

en: Crystal HD hardware video decoder
uk: Апаратний відеодекодер Crystal HD

en: CVD subtitle decoder
uk: Декодер субтитрів CVD

en: Chaoji VCD subtitle packetizer
uk: Пакетувальник субтитрів Chaoji VCD

en: Encoding quality
uk: Якість кодування

en: Enforce a quality between 0 (lossless) and 511 (worst).
uk: Примусова якість кодування між 0 (без втрат) і 511 (найгірша).

en: Keyframe interval
uk: Інтервал ключового кадру

en: Enforce a keyframe interval between 1 and 1000.
uk: Примусовий інтервал ключового кадру між 1 та 1000.

en: Daala video decoder
uk: Відеодекодер Daala

en: Daala video packetizer
uk: Відеопакетувальник Daala

en: Daala video encoder
uk: Відеокодувальник Daala

en: Chroma format
uk: Формат кольоровості

en: Picking chroma format will force a conversion of the video into that format
uk: Вибір формату кольоровості викличе перетворення відео у цей формат

en: Frames Threads
uk: Потоки кадрів

en: Max number of threads used for frame decoding, default 0=auto
uk: Найбільше число потоків, використаних для декодування кадрів, усталений 0= автоматичне визначення

en: Tiles Threads
uk: Потоки плиток

en: Max number of threads used for tile decoding, default 0=auto
uk: Найбільше число потоків, використаних для декодування, усталений 0= автоматичне визначення

en: Dav1d video decoder
uk: Відеодекодер Dav1d

en: DTS dynamic range compression
uk: Стиснення динамічного діапазону DTS

en: DTS Coherent Acoustics audio decoder
uk: Декодер звуку DTS когерентна акустика

en: Save raw codec data
uk: Зберегти неопрацьовані дані кодека

en: Save the raw codec data if you have selected/forced the dummy decoder in the main options.
uk: Зберегти неопрацьовані дані кодека, якщо ви вибрали фіктивний декодер у головних параметрах.

en: Dummy decoder
uk: Фіктивний декодер

en: Dump decoder
uk: Дамп декодеру

en: DirectMedia Object decoder
uk: Декодер DirectMedia Object

en: DirectMedia Object encoder
uk: Кодувальник DirectMedia Object

en: Decoding X coordinate
uk: Координата X при декодуванні

en: X coordinate of the rendered subtitle
uk: Координата X при декодуванні субтитрів

en: Decoding Y coordinate
uk: Координата Y при декодуванні

en: Y coordinate of the rendered subtitle
uk: Координата Y при декодуванні субтитрів

en: Subpicture position
uk: Позиція підмалюнку

en: You can enforce the subpicture position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, e.g. 6=top-right).
uk: Ви можете задати позицію підмалюнку на відео (0 = центр, 1 = ліворуч, 2 = праворуч, 4 = зверху, 8 = знизу, ви можете також використовувати комбінації цих значень, наприклад 6 = зверху праворуч).

en: Encoding X coordinate
uk: Координата X при кодуванні

en: X coordinate of the encoded subtitle
uk: Координата X при кодуванні субтитрів

en: Encoding Y coordinate
uk: Координата Y при кодуванні

en: Y coordinate of the encoded subtitle
uk: Координата Y при кодуванні субтитрів

en: DVB subtitles decoder
uk: Декодер субтитрів DVB

en: DVB subtitles
uk: Субтитри DVB

en: DVB subtitles encoder
uk: Кодувальник субтитрів DVB

en: Dummy encoder
uk: Фіктивний кодер

en: AAC audio decoder (using libfaad2)
uk: Декодер звуку AAC (через libfaad2)

en: AAC extension
uk: Розширення AAC

en: Encoder Profile
uk: Профіль кодера

en: Encoder Algorithm to use.
uk: Алгоритм кодера для використання.

en: Enable spectral band replication
uk: Увімнкути реплікацію смуг спектру

en: This is an optional feature only for the AAC-ELD profile.
uk: Це додаткова функція тільки для профілю AAC-ELD.

en: VBR Quality
uk: Якість VBR

en: Quality of the VBR Encoding (0=cbr, 1-5 constant vbr quality, 5 is the best).
uk: Якість кодування VBR (0=cbr, 1-5 сталі якості vbr, 5 - найкраща).

en: Enable afterburner library
uk: Увімкнути бібліотеку afterburner

en: This library will produce higher quality audio at the expense of additional CPU usage (default is enabled).
uk: Ця бібліотека створює якісніший звук за рахунок додаткового навантаження на процесор (типово увімкнена).

en: Signaling mode of the extension AOT
uk: Сигнальний режим розширення AOT

en: 1 is explicit for SBR and implicit for PS (default), 2 is explicit hierarchical.
uk: 1 є явним для SBR та неявним для PS (типово), 2 є явним ієрархічним.

en: FDK-AAC Audio encoder
uk: Кодер звуку FDK-AAC

en: Flac audio decoder
uk: Декодер звуку FLAC

en: Flac audio encoder
uk: Кодувальник звуку FLAC

en: Chorus
uk: Хор

en: Synthesis gain
uk: Підсилення синтезу

en: This gain is applied to synthesis output. High values may cause saturation when many notes are played at a time.
uk: Підсилення застосовується до виводу синтезу. Високі значення можуть спричинити перенасичення, якщо одночасно відтворюється кілька частот.

en: Polyphony
uk: Поліфонія

en: The polyphony defines how many voices can be played at a time. Larger values require more processing power.
uk: Цей параметр визначає, скільки голосів можуть відтворюватися одночасно. Чим він більший, тим більше навантаження на процесор.

en: Reverb
uk: Ехо

en: FluidSynth MIDI synthesizer
uk: MIDI-синтезатор FluidSynth

en: MIDI synthesis not set up
uk: Синтез MIDI не налаштовано

en: A sound font file (.SF2) is required for MIDI synthesis.
    Please install a sound font and configure it from the VLC preferences (Input / Codecs > Audio codecs > FluidSynth).
uk: Для синтезу MIDI необхідний звуковий файл шрифтів (.SF2).
    Інсталюйте цей файл і сконфігуруйте його в параметрах VLC (Введення / Кодеки > Звукові кодеки > FluidSynth).

en: G.711 decoder
uk: Декодер G.711

en: G.711 encoder
uk: G.711 кодер

en: Uses GStreamer framework's plugins to decode the media codecs
uk: Використовує додаткові модулі оболонки GStreamer для декодування медіакодеків

en: Use DecodeBin
uk: Використовувати DecodeBin

en: DecodeBin is a container element, that can add and manage multiple elements. Apart from adding the decoders, decodebin also adds elementary stream parsers which can provide more info such as codec profile, level and other attributes, in the form of GstCaps (Stream Capabilities) to decoder.
uk: DecodeBin - це елемент-контейнер, який може додавати і управляти декількома елементами. Окрім додавання декодерів, DecodeBin додає елементарні аналізатори потоку, що дає можливість надавати більше такої інформації, як профіль кодеку, рівень та інші атрибути у вигляді GstCaps (параметри потоку) для декодера.

en: GStreamer Based Decoder
uk: Декодер на основі GStreamer

en: Quality level for encoding (this can enlarge or reduce output image size).
uk: Рівень якості кодування (цей параметр може збільшити або зменшити розмір вихідного зображення).

en: JPEG image decoder
uk: Декодер зображень JPEG

en: JPEG image encoder
uk: Кодер зображень JPEG

en: Formatted Subtitles
uk: Форматовані субтитри

en: Kate streams allow for text formatting. VLC partly implements this, but you can choose to disable all formatting. Note that this has no effect is rendering via Tiger is enabled.
uk: Потоки Kate дозволяють зберігати форматований текст. VLC частково підтримує це, але ви можете вимкнути все форматування. Зауважте, що це ні на що не впливає, коли увімкнено  відтворення за допомогою Tiger.

en: Shadow
uk: Тінь

en: Outline
uk: Обведення

en: Black
uk: Чорний

en: Gray
uk: Сірий

en: Silver
uk: Срібний

en: White
uk: Білий

en: Maroon
uk: Темно-бордовий

en: Red
uk: Червоний

en: Fuchsia
uk: синяво-червоний

en: Yellow
uk: Жовтий

en: Olive
uk: Оливковий

en: Green
uk: Зелений

en: Teal
uk: Зеленувато-голубий

en: Lime
uk: Лимонний

en: Purple
uk: Пурпуровий

en: Navy
uk: Морський

en: Blue
uk: Блакитний

en: Aqua
uk: Аква

en: Use Tiger for rendering
uk: Використовувати Tiger для рендерингу

en: Kate streams can be rendered using the Tiger library. Disabling this will only render static text and bitmap based streams.
uk: Потоки Kate можуть бути відображені за допомогою бібліотеки Tiger. Вимикання цього дозволить відображувати лише статичний текст та растрові потоки.

en: Rendering quality
uk: Якість рендерингу

en: Select rendering quality, at the expense of speed. 0 is fastest, 1 is highest quality.
uk: Оберіть якість рендерінгу за ціну швидкості. 0 — найшвидше, 1 — найвища якість.

en: Default font effect
uk: Стандартний ефект шрифту.

en: Add a font effect to text to improve readability against different backgrounds.
uk: Додає ефект шрифту до тексту для підвищення читабельності на різних фонах.

en: Default font effect strength
uk: Стандартна стійкість ефекту шрифту

en: How pronounced to make the chosen font effect (effect dependent).
uk: Як визначається обраний ефект шрифту (залежить від ефекту).

en: Default font description
uk: Стандартний опис шрифту

en: Which font description to use if the Kate stream does not specify particular font parameters (name, size, etc) to use. A blank name will let Tiger choose font parameters where appropriate.
uk: Який опис шрифту використовувати, якщо потік Kate не визначає конкретні параметри шрифту (ім’я, розмір…). Порожнє ім’я дозволить Tiger’у обирати параметри шрифту, коли вони підходять.

en: Default font color
uk: Стандартний колір шрифту

en: Default font color to use if the Kate stream does not specify a particular font color to use.
uk: Стандартний колір шрифту, якщо потік Kate не визначає конкретний колір шрифту.

en: Default font alpha
uk: Стандартна прозорість шрифту

en: Transparency of the default font color if the Kate stream does not specify a particular font color to use.
uk: Стандартна прозорість шрифту, якщо потік Kate не визначає конкретну прозорість шрифту.

en: Default background color
uk: Стандартний колір тла

en: Default background color if the Kate stream does not specify a background color to use.
uk: Стандартний колір тла, якщо потік Kate не визначає конкретний фоновий колір.

en: Default background alpha
uk: Стандартна прозорість тла

en: Transparency of the default background color if the Kate stream does not specify a particular background color to use.
uk: Стандартна прозорість кольору тла, якщо потік Kate не визначає конкретну прозорість кольору тла.

en: Kate is a codec for text and image based overlays.
    The Tiger rendering library is needed to render complex Kate streams, but VLC can still render static text and image based subtitles if it is not available.
    Note that changing settings below will not take effect until a new stream is played. This will hopefully be fixed soon.
uk: Kate — це кодек для текстово- та графічноорієнтованих оверлеїв.
    Бібліотека рендерингу Tiger необхідна для рендерінгу складних потоків Kate, але VLC може і так рендерити субтитри, базовані на статичному тексті та зображенні, якщо ця бібліотека недоступна.
    Зауважте, що зміна параметрів нижче не матиме дії, доки не почне відтворюватися новий потік. Сподіваємося, скоро це буде виправлено.

en: Kate overlay decoder
uk: Декодер оверлею Kate

en: Tiger rendering defaults
uk: Стандартні параметри рендерингу Tiger

en: Kate text subtitles packetizer
uk: Пакетувальник тексту субтитрів Kate

en: Additional fonts directory
uk: Тека додаткових шрифтів

en: Subtitles (advanced)
uk: Субтитри (додатково)

en: Subtitle renderers using libass
uk: Рендери субтитрів з використанням libass

en: Building font cache
uk: Побудова кешу шрифтів

en: Please wait while your font cache is rebuilt.
    This should take less than a minute.
uk: Будь ласка, зачекайте, доки перебудується кеш шрифтів.
    Це повинно тривати менше хвилини.

en: MPEG I/II video decoder (using libmpeg2)
uk: Відео декодер MPEG I/II (через libmpeg2)

en: Linear PCM audio decoder
uk: Лінійний декодер звуку PCM

en: Linear PCM audio packetizer
uk: Лінійний пакетувальник звуку PCM

en: Linear PCM audio encoder
uk: Лінійний кодер звуку PCM

en: MPEG audio layer I/II/III decoder
uk: Декодер звуку MPEG layer I/II/III

en: Media Foundation Transform decoder
uk: Декодер перетворення Media Foundation

en: MPEG audio decoder using mpg123
uk: Декодер звуку MPEG через mpg123

en: OggSpots video decoder
uk: Відеодекодер OggSpots

en: OggSpots video packetizer
uk: Відеопакетувальник OggSpots

en: OMX direct rendering
uk: Пряме відтворення OMX

en: Enable OMX direct rendering.
uk: Увімкнути вряме відтворення OMX

en: Audio/Video decoder (using OpenMAX IL)
uk: Декодер звуку/відео (за допомогою OpenMAX IL)

en: Video encoder (using OpenMAX IL)
uk: Відеокодер (за допомогою OpenMAX IL)

en: OpenMAX IL video output
uk: Вивід відео через OpenMAX IL

en: Opus audio decoder
uk: Декодер звуку Opus

en: Opus audio encoder
uk: Кодер звуку Opus

en: PNG video decoder
uk: Відеодекодер PNG

en: PNG video encoder
uk: Відеокодер PNG

en: Enable software mode
uk: Увімкнути програмний режим

en: Allow the use of the Intel Media SDK software implementation of the codecs if no QuickSync Video hardware acceleration is present on the system.
uk: Дозволяє використовувати програмну реалізацію кодеків Intel Media SDK, якщо в системі відсутнє апаратне прискорення QuickSync Video.

en: Codec Profile
uk: Профіль кодеку

en: Specify the codec profile explicitly. If you don't, the codec will determine the correct profile from other sources, such as resolution and bitrate. E.g. 'high'
uk: Вкажіть явно профіль кодека. Наприклад, 'high'. Якщо цього не зробити, кодек спробує вибрати відповідний профіль за такими характеристиками, як роздільність і бітрейт.

en: Codec Level
uk: Рівень кодеку

en: Specify the codec level explicitly. If you don't, the codec will determine the correct profile from other sources, such as resolution and bitrate. E.g. '4.2' for mpeg4-part10 or 'low' for mpeg2
uk: Вкажіть явно рівень кодека. Наприклад: '4.2' для mpeg4-part10 або 'low' для mpeg2. Якщо цього не зробити, кодек спробує вибрати відповідний профіль за такими характеристиками, як роздільність і бітрейт.

en: Group of Picture size
uk: Розмір групи зображень

en: Number of pictures within the current GOP (Group of Pictures); if GopPicSize=0, then the GOP size is unspecified. If GopPicSize=1, only I-frames are used.
uk: Число зображень у поточній групі зображень (GOP). При GopPicSize рівному 0 розмір GOP не визначено; якщо GopPicSize дорівнює 1, використовуються тільки I-кадри.

en: Group of Picture Reference Distance
uk: Інтервал групи зображень

en: Distance between I- or P- key frames; if it is zero, the GOP structure is unspecified. Note: If GopRefDist = 1, there are no B-frames used.
uk: Інтервал між ключовими I- або P-кадрами. Якщо дорівнює 0, то структура GOP не визначена. Примітка: якщо GopRefDist = 1, то B-кадри не будуть застосовуватися.

en: Target Usage
uk: Цільове використання

en: The target usage allow to choose between different trade-offs between quality and speed. Allowed values are: 'speed', 'balanced' and 'quality'.
uk: Цільове використання дозволяє вибрати варіант кодування, оптимальний з точки зору швидкості або якості. Допустимі значення: 'швидкий', 'збалансований' та 'якісний'.

en: IDR interval
uk: Інтервал IDR

en: For H.264, IdrInterval specifies IDR-frame interval in terms of I-frames; if IdrInterval=0, then every I-frame is an IDR-frame. If IdrInterval=1, then every other I-frame is an IDR-frame, etc. For MPEG2, IdrInterval defines sequence header interval in terms of I-frames. If IdrInterval=N, SDK inserts the sequence header before every Nth I-frame. If IdrInterval=0 (default), SDK inserts the sequence header once at the beginning of the stream.
uk: Для H.264 IdrInterval визначає інтервал IDR-кадрів через I-кадри; при IdrInterval = 0 кожен I-кадр вважається IDR-кадром. При IdrInterval = 1 IDR-кадром вважається кожен другий I-кадр і т.д. Для MPEG2 IdrInterval визначає через I-кадри інтервал між заголовками послідовності. При IdrInterval=N SDK вставляє заголовок послідовності перед кожним N-им I-кадром. При IdrInterval = 0 (типово) SDK вставляє заголовок послідовності один раз на початку потоку.

en: Rate Control Method
uk: Метод контролю частоти

en: The rate control method to use when encoding. Can be one of 'cbr', 'vbr', 'qp', 'avbr'. 'qp' mode isn't supported for mpeg2.
uk: Метод керування частотою при кодуванні. Може приймати значення 'crb', 'vbr', 'qp' й 'avbr'. Режим 'qp' для mpeg2 не підтримується.

en: Quantization parameter
uk: Параметр квантування

en: Quantization parameter for all types of frames. This parameters sets qpi, qpp and qpb. It has less precedence than the forementionned parameters. Used only if rc_method is 'qp'.
uk: Параметр квантування для кадрів усіх типів. Визначає qpi, qpp і qpb, але має менший пріоритет, ніж попередньо згадані параметри. Використовується тільки якщо rc_method дорівнює 'qp'.

en: Quantization parameter for I-frames
uk: Параметр квантування для I-кадрів

en: Quantization parameter for I-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
uk: Параметр квантування для I-кадрів. Цей параметр перевизначає qp, заданий глобально. Використовується, тільки якщо rc_method дорівнює 'qp'.

en: Quantization parameter for P-frames
uk: Параметр квантування для P-кадрів

en: Quantization parameter for P-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
uk: Параметр квантування для P-кадрів. Цей параметр перевизначає qp, заданий глобально. Використовується, тільки якщо rc_method дорівнює 'qp'.

en: Quantization parameter for B-frames
uk: Параметр квантування для B-кадрів

en: Quantization parameter for B-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
uk: Параметр квантування для B-кадрів. Цей параметр перевизначає qp, заданий глобально. Використовується, тільки якщо rc_method дорівнює 'qp'.

en: Maximum Bitrate
uk: Максимальний бітрейт

en: Defines the maximum bitrate in kbps (1000 bits/s) for VBR rate control method. If not set, this parameter is computed from other sources such as bitrate, profile, level, etc.
uk: Визначає максимальний бітрейт в кбіт/с (1000 біт/с) для методу контролю частоти VBR. Якщо ця межа не задана, то він обчислюється з таких характеристик, як бітрейт, профіль, рівень тощо.

en: Accuracy of RateControl
uk: Точністю управління частотою

en: Tolerance in percentage of the 'avbr'  (Average Variable BitRate) method. (e.g. 10 with a bitrate of 800  kbps means the encoder tries not to  go above 880 kbps and under  730 kbps. The targeted accuracy is only reached after a certained  convergence period. See the convergence parameter
uk: Допустимий відсоток відхилення частоти для методу 'avbr' (середній змінний бітрейт) (наприклад, при значенні 10 і бітрейті 800 кбіт/с кодер прагнутиме не виходити за рамки 730-880 кбіт/с. Необхідна точність досягається тільки після певного часу збіжності. Див. параметр збіжності.

en: Convergence time of 'avbr' RateControl
uk: Час збіжності в режимі 'avbr'

en: Number of 100 frames before the 'avbr' rate control method reaches the requested bitrate with the requested accuracy. See the accuracy parameter.
uk: Число кадрів з 100, після обробки яких метод контролю частоти 'avbr' досягає запитаного бітрейта із заданою точністю. Див. параметр точності.

en: Number of slices per frame
uk: Число частин на кадр

en: Number of slices in each video frame; each slice contains one or more macro-block rows. If numslice is not set, the encoder may choose any slice partitioning allowed by the codec standard.
uk: Число частин в кожному кадрі відео; кожна частина містить одну або кілька рядків макроблоків. Якщо цей параметр не заданий, кодер може вибрати будь-яке розбиття, допустиме стандартом кодека.

en: Number of reference frames
uk: Число референсних кадрів

en: Number of parallel operations
uk: Число паралельних операцій

en: Defines the number of parallel encoding operations before we synchronise the result. Higher numbers may result on better throughput depending on hardware. MPEG2 needs at least 1 here.
uk: Задає число операцій кодування, виконуваних одночасно до синхронізації результату. Чим вище це число, тим більша швидкість залежно від устаткування. Для MPEG2 значення повинно бути не меншим за 1.

en: Intel QuickSync Video encoder for MPEG4-Part10/MPEG2 (aka H.264/H.262)
uk: Кодер Intel QuickSync Video для MPEG4-Part10/MPEG2 (H.264/H.262)

en: Pseudo raw video decoder
uk: Відеодекодер псевдо-raw

en: Pseudo raw video packetizer
uk: Відеопакетувальник псевдо-raw

en: Raw video encoder for RTP
uk: Кодувальник сирого відео для RTP

en: Rate control method
uk: Метод контролю частоти

en: Method used to encode the video sequence
uk: Метод кодування відеопослідовності

en: Constant noise threshold mode
uk: Режим постійного порогу шуму

en: Constant bitrate mode (CBR)
uk: Кодування з постійним бітрейтом (CBR)

en: Low Delay mode
uk: Режим низької затримки

en: Lossless mode
uk: Режим без втрати якості

en: Constant lambda mode
uk: Режим постійної лямбди

en: Constant error mode
uk: Режим постійної кількості помилок

en: Constant quality mode
uk: Режим постійної якості

en: GOP structure
uk: Структура GOP

en: GOP structure used to encode the video sequence
uk: Структура GOP для кодування відеопослідовності

en: No fixed gop structure. A picture can be intra or inter and refer to previous or future pictures.
uk: Немає фіксованої структури GOP. Зображення може бути внутрішнім або проміжним і посилатися на попередні або наступні зображення.

en: I-frame only sequence
uk: Послідовність тільки I-кадрів

en: Inter pictures refere to previous pictures only
uk: Проміжні зображення посилаються тільки на попередні

en: Inter pictures can refer to previous or future pictures
uk: Проміжні зображення можуть посилатися на попередні або наступні

en: Constant quality factor
uk: Постійний множник якості

en: Quality factor to use in constant quality mode
uk: Показник якості режиму постійної якості

en: Noise Threshold
uk: Поріг шуму

en: Noise threshold to use in constant noise threshold mode
uk: Поріг шуму в режимі постійного порогу шуму

en: CBR bitrate (kbps)
uk: Постійний бітрейт (кб/с)

en: Target bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
uk: Цільовий бітрейт у кбіт/с під час кодування в режимі постійного бітрейту

en: Maximum bitrate (kbps)
uk: Максимальний бітрейт (кбіт/с)

en: Maximum bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
uk: Максимальний бітрейт у кбіт/с під час кодування в режимі постійного бітрейту

en: Minimum bitrate (kbps)
uk: Мінімальний бітрейт (кбіт/с)

en: Minimum bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
uk: Мінімальний бітрейт у кбіт/с під час кодування в режимі постійного бітрейту

en: GOP length
uk: Довжина GOP

en: Number of pictures between successive sequence headers i.e. length of the group of pictures
uk: Число зображень між послідовними заголовками, тобто довжина груп зображень

en: Prefilter
uk: Попередній фільтр

en: Enable adaptive prefiltering
uk: Вмикає адаптивне попереднє фільтрування

en: No pre-filtering
uk: Без попереднього фільтрування

en: Centre Weighted Median
uk: Середньозважена медіана

en: Gaussian Low Pass Filter
uk: Гаусовий фільтр низьких частот

en: Add Noise
uk: Додати шум

en: Gaussian Adaptive Low Pass Filter
uk: Адаптивний гаусовий фільтр низьких частот

en: Low Pass Filter
uk: Фільтр низьких частот

en: Amount of prefiltering
uk: Величина попереднього фільтрування

en: Higher value implies more prefiltering
uk: Вище значення означає більше попереднього фільтрування

en: Picture coding mode
uk: Режим кодування малюнку

en: Field coding is where interlaced fields are coded separately as opposed to a pseudo-progressive frame
uk: Поле кодування — це там, де черезрядкові поля кодуються окремо, що протиставляється псевдопрогресивному кадру

en: auto - let encoder decide based upon input (Best)
uk: автоматично — дозволити кодеру вирішувати, спираючись на вхід (найкраще)

en: force coding frame as single picture
uk: примусове кодування кадру як одиничного малюнка

en: force coding frame as separate interlaced fields
uk: примусове кодування кадру як окремих черезрядкових полів

en: Size of motion compensation blocks
uk: Розмір блоків компенсації руху

en: automatic - let encoder decide based upon input (Best)
uk: автоматично — дати змогу кодеру вирішувати на основі вводу (найкраще)

en: small - use small motion compensation blocks
uk: малий — використовувати малі блоки компенсації руху

en: medium - use medium motion compensation blocks
uk: середній — використовувати середні блоки компенсації руху

en: large - use large motion compensation blocks
uk: великий — використовувати великі блоки компенсації руху

en: Overlap of motion compensation blocks
uk: Перекривання блоків компенсації руху

en: none - Motion compensation blocks do not overlap
uk: жодний— блоки компенсації руху не перекриваються

en: partial - Motion compensation blocks only partially overlap
uk: частковий — блоки компенсації руху перекриваються частково

en: full - Motion compensation blocks fully overlap
uk: повний — блоки компенсації руху перекриваються повністю

en: Motion Vector precision
uk: Точність вектору руху

en: Motion Vector precision in pels
uk: Точність вектору руху в пікселях

en: Three component motion estimation
uk: Оцінка трійки компонентів руху

en: Use chroma as part of the motion estimation process
uk: Використовувати кольоровість як частину процесу оцінки руху

en: Intra picture DWT filter
uk: Фільтр дискретного перетворення Уолша усередині малюнку

en: Inter picture DWT filter
uk: Фільтр дискретного перетворення Уолша між малюнками

en: Number of DWT iterations
uk: Число кроків фільтру дискретного перетворення Уолша

en: Also known as DWT levels
uk: Також знаний як рівні фільтру дискретного перетворення Уолша

en: Enable multiple quantizers
uk: Увімкнути декілька квантифікаторів

en: Enable multiple quantizers per subband (one per codeblock)
uk: Увімкнути декілька квантифікаторів на одну підгрупу (одна на кодовий блок)

en: Disable arithmetic coding
uk: Вимкнути арифметичне кодування

en: Use variable length codes instead, useful for very high bitrates
uk: Використовувати коди змінної довжини, корисно для дуже високих бітрейтів

en: perceptual weighting method
uk: метод зваженого сприймання

en: perceptual distance
uk: відстань сприймання

en: perceptual distance to calculate perceptual weight
uk: відстань сприймання для обчислення ваги сприймання

en: Horizontal slices per frame
uk: Число горизонтальних частин на кадр

en: Number of horizontal slices per frame in low delay mode
uk: Число горизонтальних частин у кадрі в режимі низької затримки

en: Vertical slices per frame
uk: Число вертикальних частин на кадр

en: Number of vertical slices per frame in low delay mode
uk: Число вертикальних частин у кадрі в режимі низької затримки

en: Size of code blocks in each subband
uk: Розмір кодових блоків у кожній підсмузі

en: small - use small code blocks
uk: малий — використовувати малі кодові блоки

en: medium - use medium sized code blocks
uk: середній — використовувати середні кодові блоки

en: large - use large code blocks
uk: великий — використовувати великі кодові блоки

en: full - One code block per subband
uk: повний — один кодовий блок на підсмугу

en: Enable hierarchical Motion Estimation
uk: Увімкнути ієрархічне оцінювання руху

en: Number of levels of downsampling
uk: Число рівнів передискретизації вниз

en: Number of levels of downsampling in hierarchical motion estimation mode
uk: Число рівнів передискретизації вниз в режимі ієрархічного оцінювання руху

en: Enable Global Motion Estimation
uk: Увімкнути глобальне оцінювання руху

en: Enable Phase Correlation Estimation
uk: Увімкнути алгоритм оцінювання кореляції фази

en: Enable Scene Change Detection
uk: Увімкнути визначення зміни сцени

en: Force Profile
uk: Примусово профіль

en: VC2 Low Delay Profile
uk: Профіль низької затримки VC2

en: VC2 Simple Profile
uk: Простий профіль VC2

en: VC2 Main Profile
uk: Головний профіль VC2

en: Main Profile
uk: Головний профіль

en: Dirac video decoder using libschroedinger
uk: Відеодекодер Dirac, використовуючи бібліотеку libschroedinger

en: Dirac video encoder using libschroedinger
uk: Відеокодер Dirac, використовуючи бібліотеку libschroedinger

en: SCTE-18 decoder
uk: Кодувальник SCTE-18

en: Emergency Alert Messaging for Cable
uk: Аварійні оповіщення для кабелів

en: SCTE-27 decoder
uk: Декодер SCTE-27

en: SDL Image decoder
uk: Декодер SDL зображення

en: SDL_image video decoder
uk: Відеодекодер SDL_image

en: MP3 fixed point audio encoder
uk: Кодер звуку MP3 з фіксованою комою

en: S/PDIF pass-through decoder
uk: Декодер транзитної передачі S/PDIF

en: Mode
uk: Режим

en: Enforce the mode of the encoder.
uk: Примусове використання режиму кодера.

en: Enforce a quality between 0 (low) and 10 (high).
uk: Примусове використання якості кодування між 0 (низьке) і 10 (високе).

en: Encoding complexity
uk: Складність кодування

en: Enforce the complexity of the encoder.
uk: Примусове використання складності кодування.

en: Maximal bitrate
uk: Максимальний бітрейт

en: Enforce the maximal VBR bitrate
uk: Примусове використання максимального бітрейту VBR

en: CBR encoding
uk: Кодування CBR

en: Enforce a constant bitrate encoding (CBR) instead of default variable bitrate encoding (VBR).
uk: Примусове кодування з постійним бітрейтом (CBR) замість стандартного кодування зі змінним бітрейтом (VBR).

en: Voice activity detection
uk: Визначення дії голосу

en: Enable voice activity detection (VAD). It is automatically activated in VBR mode.
uk: Включає визначення дії голосу (VAD). Автоматично включається у режимі VBR.

en: Discontinuous Transmission
uk: Безперервна передача

en: Enable discontinuous transmission (DTX).
uk: Включає безперервну передачу (DTX).

en: Narrow-band (8kHz)
uk: Вузькосмуговий (8 кГц)

en: Wide-band (16kHz)
uk: Широкосмуговий (16 кГц)

en: Ultra-wideband (32kHz)
uk: Ультраширокосмуговий (32 кГц)

en: Speex audio decoder
uk: Декодер звуку Speex

en: Speex audio packetizer
uk: Пакетувальник звуку Speex

en: Speex audio encoder
uk: Кодер звуку Speex

en: Disable DVD subtitle transparency
uk: Відключити прозорість субтитрів DVD

en: Removes all transparency effects used in DVD subtitles.
uk: Видаляє усі ефекти прозорості, які використовуються у субтитрах DVD.

en: DVD subtitles decoder
uk: Декодер субтитрів DVD

en: DVD subtitles
uk: Субтитри DVD

en: DVD subtitles packetizer
uk: Пакетувальник субтитрів DVD

en: EBU STL subtitles decoder
uk: Декодер субтитрів EBU STL

note: xgettext: The character encoding name in parenthesis corresponds to that used for the GetACP translation. "Windows-1252" applies to Western European languages using the Latin alphabet.
en: Default (Windows-1252)
uk: Стандартне (Windows-1252)

en: System codeset
uk: Системна кодова сторінка

en: Universal (UTF-8)
uk: Юнікод (UTF-8)

en: Universal (UTF-16)
uk: Юнікод (UTF-16)

en: Universal (big endian UTF-16)
uk: Юнікод (big endian UTF-16)

en: Universal (little endian UTF-16)
uk: Юнікод (little endian UTF-16)

en: Universal, Chinese (GB18030)
uk: Юнікод, китайське (GB18030)

en: Western European (Latin-9)
uk: Західноєвропейське (Latin-9)

en: Western European (Windows-1252)
uk: Західноєвропейське (Windows-1252)

en: Western European (IBM 00850)
uk: Західноєвропейське (IBM 00850)

en: Eastern European (Latin-2)
uk: Східноєвропейське (Latin-2)

en: Eastern European (Windows-1250)
uk: Східноєвропейське (Windows-1250)

en: Esperanto (Latin-3)
uk: Есперанто (Latin-3)

en: Nordic (Latin-6)
uk: Скандинавське (Latin-6)

en: Cyrillic (Windows-1251)
uk: Кирилиця (Windows-1251)

en: Russian (KOI8-R)
uk: Російське (KOI8-R)

en: Ukrainian (KOI8-U)
uk: Українське (KOI8-U)

en: Arabic (ISO 8859-6)
uk: Арабське (ISO 8859-6)

en: Arabic (Windows-1256)
uk: Арабське (Windows-1256)

en: Greek (ISO 8859-7)
uk: Грецьке (ISO 8859-7)

en: Greek (Windows-1253)
uk: Грецьке (Windows-1253)

en: Hebrew (ISO 8859-8)
uk: Іврит (ISO 8859-8)

en: Hebrew (Windows-1255)
uk: Іврит (Windows-1255)

en: Turkish (ISO 8859-9)
uk: Турецьке (ISO 8859-9)

en: Turkish (Windows-1254)
uk: Турецьке  (Windows-1254)

en: Thai (TIS 620-2533/ISO 8859-11)
uk: Тайське (TIS 620-2533/ISO 8859-11)

en: Thai (Windows-874)
uk: Тайське (Windows-874)

en: Baltic (Latin-7)
uk: Балтійське (Latin-7)

en: Baltic (Windows-1257)
uk: Балтійське (Windows-1257)

en: Celtic (Latin-8)
uk: Кельтське (Latin-8)

en: South-Eastern European (Latin-10)
uk: Південно-східноєвропейське (Latin-10)

en: Simplified Chinese (ISO-2022-CN-EXT)
uk: Спрощене китайське (ISO-2022-CN-EXT)

en: Simplified Chinese Unix (EUC-CN)
uk: Спрощене китайське Unix (EUC-CN)

en: Japanese (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)
uk: Японське (7-бітне JIS/ISO-2022-JP-2)

en: Japanese Unix (EUC-JP)
uk: Японське Unix (EUC-JP)

en: Japanese (Shift JIS)
uk: Японське (Shift JIS)

en: Korean (EUC-KR/CP949)
uk: Корейське (EUC-KR/CP949)

en: Korean (ISO-2022-KR)
uk: Корейське (ISO-2022-KR)

en: Traditional Chinese (Big5)
uk: Традиційне китайське (Big5)

en: Traditional Chinese Unix (EUC-TW)
uk: Традиційне китайське (EUC-TW)

en: Hong-Kong Supplementary (HKSCS)
uk: Додаткове Гонконгське (HKSCS)

en: Vietnamese (VISCII)
uk: В'єтнамське (VISCII)

en: Vietnamese (Windows-1258)
uk: В’єтнамське (Windows-1258)

en: Subtitle text encoding
uk: Кодування тексту субтитрів

en: Set the encoding used in text subtitles
uk: Вкажіть кодування тексту в субтитрах

en: Subtitle justification
uk: Вирівнювання субтитрів

en: Set the justification of subtitles
uk: Вирівнювання субтитрів

en: UTF-8 subtitle autodetection
uk: Автовизначення UTF-8 у субтитрів

en: This enables automatic detection of UTF-8 encoding within subtitle files.
uk: Вмикає автоматичне визначення кодування UTF-8 у файлах субтитрів.

en: Text subtitle decoder
uk: Декодер тексту субтитрів

en: Some subtitle formats allow for text formatting. VLC partly implements this, but you can choose to disable all formatting.
uk: Деякі формати формати субтитрів дозволяють зберігати форматований текст. VLC частково підтримує це, але Ви можете вимкнути все форматування.

en: USF subtitles decoder
uk: Декодер субтитрів USF

en: tx3g subtitles decoder
uk: декодер субтитрів tx3g

en: tx3g subtitles
uk: субтитри tx3g

en: Philips OGT (SVCD subtitle) decoder
uk: Декодер Philips OGT (субтитри SVCD)

en: SVCD subtitles
uk: Субтитри SVCD

en: Philips OGT (SVCD subtitle) packetizer
uk: Пакетувальник Philips OGT (субтитри SVCD)

en: Image width
uk: Ширина зображення

en: Specify the width to decode the image too
uk: Також вкажіть ширину для декодування зображення

en: Image height
uk: Висота зображення

en: Specify the height to decode the image too
uk: Також вкажіть висоту для декодування зображення

en: Scale factor
uk: Множник масштабування

en: Scale factor to apply to image
uk: Множник масштабу, застосовний до зображення

en: SVG video decoder
uk: Відеодекодер SVG

en: T.140 text encoder
uk: Кодер тексту T.140

en: Override page
uk: Призначити сторінку з вищим пріоритетом

en: Override the indicated page, try this if your subtitles don't appear (-1 = autodetect from TS, 0 = autodetect from teletext, >0 = actual page number, usually 888 or 889).
uk: Призначити показані сторінки з вищим пріоритетом; спробуйте, якщо субтитри не з’являються (-1=автовизначення з TS, 0=автовизначення з телетексту, >0=актуальний номер сторінки, як правило, 888 або 889).

en: Ignore subtitle flag
uk: Ігнорувати прапорець субтитрів

en: Ignore the subtitle flag, try this if your subtitles don't appear.
uk: Ігнорувати прапорець субтитрів, спробуйте, якщо субтитри не з’являються.

en: Workaround for France
uk: Обхід помилок для Франції

en: Some French channels do not flag their subtitling pages correctly due to a historical interpretation mistake. Try using this wrong interpretation if your subtitles don't appear.
uk: Деякі французькі канали не помічають правильно сторінки субтитрів через історичну помилку інтерпретування. Спробуйте використати це неправильне інтерпретування, якщо субтитри не з’являються.

en: Teletext subtitles decoder
uk: Декодер субтитрів телетексту

en: HDMV TextST subtitles decoder
uk: Декодер субтитрів HDMV TextST

en: Enforce a quality between 1 (low) and 10 (high), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
uk: Встановити якість між 1 (низька) і 10 (висока) замість зазначення відповідного бітрейту. Зазначення цього параметра дає потік зі змінним бітрейтом (VBR).

en: Post processing quality
uk: Якість пост-обробки

en: Theora video decoder
uk: Відеодекодер Theora

en: Theora video packetizer
uk: Відеопакетувальник Theora

en: Theora video encoder
uk: Відеокодувальник Theora

en: TTML decoder
uk: Декодер TTML

en: TTML subtitles decoder
uk: Декодер субтитрів TTML

en: TTML demuxer
uk: Демультиплексор TTML

en: Force a specific encoding quality between 0.0 (high) and 50.0 (low), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
uk: Встановити якість між 0.0 (високе) і 50.0 (низьке) замість зазначення відповідного бітрейту. Зазначення цього параметра дає змінний бітрейт (VBR).

en: Stereo mode
uk: Стереорежим

en: Handling mode for stereo streams
uk: Режим керування для стереопотоків

en: VBR mode
uk: Режим VBR

en: Use Variable BitRate. Default is to use Constant BitRate (CBR).
uk: Використовувати змінний бітрейт. Стандартним є постійний бітрейт (CBR).

en: Psycho-acoustic model
uk: Психоакустична модель

en: Integer from -1 (no model) to 4.
uk: Ціле число від -1 (немає моделі) до 4.

en: Joint stereo
uk: Сполучене стерео

en: Libtwolame audio encoder
uk: Кодер звуку libtwolame

en: Ulead DV audio decoder
uk: Декодер звуку Ulead DV

en: Use Hardware decoders only
uk: Використовувати лише апаратні декодери

en: VideoToolbox video decoder
uk: Відеодекодер VideoToolbox

en: Maximum encoding bitrate
uk: Максимальний бітрейт кодування

en: Maximum bitrate in kbps. This is useful for streaming applications.
uk: Максимальний бітрейт кодування у кбіт/с. Корисно для мовлення.

en: Minimum encoding bitrate
uk: Мінімальний бітрейт кодування

en: Minimum bitrate in kbps. This is useful for encoding for a fixed-size channel.
uk: Мінімальний бітрейт кодування у кбіт/с. Корисно для кодування для каналу фіксованої ширини.

en: Force a constant bitrate encoding (CBR).
uk: Кодування з постійним бітрейтом (CBR).

en: Vorbis audio decoder
uk: Декодер звуку Vorbis

en: Vorbis audio packetizer
uk: Пакетувальник звуку Vorbis

en: Vorbis audio encoder
uk: Кодер звуку Vorbis

en: Quality mode
uk: Режим якості

en: Quality setting which will determine max encoding time
     - 0: Good quality
     - 1: Realtime
     - 2: Best quality
uk: Параметр якості, який визначає найбільший час кодування
     - 0: добра якість
     - 1: реальний час
     - 2: найкраща якість

en: WebM video decoder
uk: Відеодекодер WebM

en: WebM video encoder
uk: Відеокодер WebM

en: WEBVTT decoder
uk: Декодер WEBVTT

en: WEBVTT subtitles decoder
uk: Декодер субтитрів WEBVTT

en: WEBVTT subtitles parser
uk: Аналізатор субтитрів WEBVTT

en: WMA v1/v2 fixed point audio decoder
uk: Декодер звуку WMA v1/v2 з фіксованою комою

en: Maximum GOP size
uk: Максимальний розмір GOP

en: Sets maximum interval between IDR-frames. Larger values save bits, thus improving quality for a given bitrate at the cost of seeking precision. Use -1 for infinite.
uk: Максимальний інтервал між IDR-кадрами. Більші значення заощаджують біти, що збільшує якість заданого бітрейту за рахунок точності пошуку. Використовуйте -1 для нескінченності.

en: Minimum GOP size
uk: Мінімальний розмір GOP

en: Sets minimum interval between IDR-frames. In H.264, I-frames do not necessarily bound a closed GOP because it is allowable for a P-frame to be predicted from more frames than just the one frame before it (also see reference frame option). Therefore, I-frames are not necessarily seekable. IDR-frames restrict subsequent P-frames from referring to any frame prior to the IDR-frame. 
    If scenecuts appear within this interval, they are still encoded as I-frames, but do not start a new GOP.
uk: Мінімальний інтервал між IDR-кадрами. В H.264 IP-кадри не обов'язково обмежуються GOP (Group Of Pictures — група зображень), можлива ситуація коли P-кадр буде отриманий з декількох кадрів, а не тільки з одного кадру перед ним (див. референсні кадри). Звідси випливає, що I-кадри не обов'язково можуть бути ключовими для позиціонування. P-кадри не можуть посилатися на кадри за IDR-кадрами. 
    Якщо виникає зміна сцени в цьому інтервалі, то I-кадр буде вставлений, не починаючи нову GOP.

en: Use recovery points to close GOPs
uk: Використовувати точки відновлення для закриття GOP

en: use open GOP, for bluray compatibility use also bluray-compat option
uk: використовувати відкритий GOP, для сумісності із bluray також дивіться опцію bluray-compat

en: Enable compatibility hacks for Blu-ray support
uk: Увімкнути хаки сумісності для підтримки Blu-ray

en: Enable hacks for Blu-ray support, this doesn't enforce every aspect of Blu-ray compatibility
    e.g. resolution, framerate, level
uk: Вмикання хаків для підтримки Blu-ray не впливає на кожний аспект сумісності Blu-ray
    наприклад, „resolution“, „framerate“, „level“

en: Extra I-frames aggressivity
uk: Надмірна агресивність I-кадрів

en: Scene-cut detection. Controls how aggressively to insert extra I-frames. With small values of scenecut, the codec often has to force an I-frame when it would exceed keyint. Good values of scenecut may find a better location for the I-frame. Large values use more I-frames than necessary, thus wasting bits. -1 disables scene-cut detection, so I-frames are inserted only every other keyint frames, which probably leads to ugly encoding artifacts. Range 1 to 100.
uk: Виявлення зміни сцени. Вказує, наскільки часто вставляти додаткові I-кадри. З маленькими значеннями кодек часто вставляє I-кадри, коли він міг би перевищити ключовий інтервал. Правильні значення можуть поліпшити розташування I-кадрів. При більших значеннях використовується більше I-кадрів, аніж необхідно, що неекономно витрачає біти. -1 забороняє виявлення зміни сцени, при цьому I-кадри будуть вставлятися тільки через певний ключовий інтервал, що, можливо, призведе до викривлень. (1-100)

en: B-frames between I and P
uk: B-кадри між I та P-кадрами

en: Number of consecutive B-frames between I and P-frames. Range 1 to 16.
uk: Число B-кадрів між I та P-кадрами (від 1 до 16).

en: Adaptive B-frame decision
uk: Адаптивне розміщення B-кадрів

en: Force the specified number of consecutive B-frames to be used, except possibly before an I-frame. Range 0 to 2.
uk: Вимушене використання вказаного числа послідовних B-кадрів, за винятком, можливо, перед I-кадром. Можливі значення від 0 до 2.

en: Influence (bias) B-frames usage
uk: Вплив (схильність) використання B-кадрів

en: Bias the choice to use B-frames. Positive values cause more B-frames, negative values cause less B-frames.
uk: Схильність вибору використання B-кадрів. Позитивні значення приводять до збільшення кількості B-кадрів, негативні значення приводять до зменшення кількості B-кадрів.

en: Keep some B-frames as references
uk: Використовувати деякі B-кадри як референсні

en: Allows B-frames to be used as references for predicting other frames. Keeps the middle of 2+ consecutive B-frames as a reference, and reorders frame appropriately.
     - none: Disabled
     - strict: Strictly hierarchical pyramid
     - normal: Non-strict (not Blu-ray compatible)
uk: Дозволяє використовувати B-кадри як референсні для прогнозування інших кадрів. Позначає середину із 2-х та більше послідовних B-кадрів як референсний кадр і формує кадр відповідним чином.
     - жодний: вимкнено
     - строгий: строго ієрархічна піраміда
     - звичайний: нестрого (несумісно із Blu-ray)

en: Use fullrange instead of TV colorrange
uk: Використовувати повний колірний діапазон замість телевізійного

en: TV-range is usually used colorrange, defining this to true will enable libx264 to use full colorrange on encoding
uk: Зазвичай для кодування використовується ТВ-діапазон, але, якщо встановити цей параметр, libx264 буде використовувати при кодуванні повний діапазон

en: CABAC (Context-Adaptive Binary Arithmetic Coding). Slightly slows down encoding and decoding, but should save 10 to 15% bitrate.
uk: Використовувати CABAC (Контекстно-адаптивне бінарне арифметичне кодування). Суттєво сповільнює процес кодування і декодування, але дозволяє зберегти 10-15% бітрейту.

en: Number of previous frames used as predictors. This is effective in Anime, but seems to make little difference in live-action source material. Some decoders are unable to deal with large frameref values. Range 1 to 16.
uk: Число кадрів, які будуть використані для прогнозування. Ефективно в аніме, але дає невелику різницю на матеріалі, знятому вживу. Деякі декодери не можуть обробляти більші значення цього параметра. Значення від 1 до 16.

en: Skip loop filter
uk: Вимкнути loop-фільтр

en: Deactivate the deblocking loop filter (decreases quality).
uk: Відключити loop-фільтр (деблокінг). Суттєво зменшує якість.

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters alpha:beta
uk: Параметри AlphaC0 та Beta Loop-фільтру: alpha:beta

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters. Range -6 to 6 for both alpha and beta parameters. -6 means light filter, 6 means strong.
uk: Параметри AlphaC0 та Beta loop-фільтру. Значення від -6 до 6 для обох параметрів. -6 означає полегшене фільтрування, 6 означає сильне фільтрування.

en: H.264 level
uk: Рівень H.264

en: Specify H.264 level (as defined by Annex A of the standard). Levels are not enforced; it's up to the user to select a level compatible with the rest of the encoding options. Range 1 to 5.1 (10 to 51 is also allowed). Set to 0 for letting x264 set level.
uk: Вкажіть рівень H.264 (як визначено доповненням A стандарту). Рівні примусово не вибираються: користувач може вибрати рівень, сумісний з іншими опціями кодування. Значення від 1 до 5,1 (також дозволено від 10 до 51). Установіть 0 для автоматичного вибору рівня x264.

en: H.264 profile
uk: Профіль H.264

en: Specify H.264 profile which limits are enforced over other settings
uk: Вкажіть профіль H.264, ліміти якого перекривають інші параметри

en: Interlaced mode
uk: Режим інтерлейсу

en: Pure-interlaced mode.
uk: Режим чистого інтерлейсу.

en: Frame packing
uk: Пакування кадрів

en: For stereoscopic videos define frame arrangement:
     0: checkerboard - pixels are alternatively from L and R
     1: column alternation - L and R are interlaced by column
     2: row alternation - L and R are interlaced by row
     3: side by side - L is on the left, R on the right
     4: top bottom - L is on top, R on bottom
     5: frame alternation - one view per frame
uk: Визначає розташування кадрів для стереоскопічного відео:
      0: шахматна дошка - L і R перемежовуються по пікселях
      1: чергування стовпців - L і R перемежовуються по стовпцях
      2: чергування рядків - L і R перемежовуються по рядках
      3: поруч - L виводиться ліворуч, R - праворуч
      4: одне під іншим - L виводиться зверху, R - знизу
      5: чергування кадрів - L і R перемежовуються по кадрах

en: Use Periodic Intra Refresh
uk: Використовувати періодичне внутрішнє оновлення

en: Use Periodic Intra Refresh instead of IDR frames
uk: Використовувати періодичне внутрішнє оновлення замість IDR-кадрів

en: Use mb-tree ratecontrol
uk: Використовувати контроль частоти за допомогою макроблокового дерева

en: You can disable use of Macroblock-tree on ratecontrol
uk: Ви можете вимкнути використання макроблокового дерева для контролю частоти

en: Force number of slices per frame
uk: Число частин на кадр

en: Force rectangular slices and is overridden by other slicing options
uk: Примусово використовувати прямокутні частини, перекривається іншими опціями розділення на частини

en: Limit the size of each slice in bytes
uk: Обмежити розмір кожної частини у байтах

en: Sets a maximum slice size in bytes, Includes NAL overhead in size
uk: Задає максимальний розмір частини у байтах, включає надлишок NAL

en: Limit the size of each slice in macroblocks
uk: Обмежити розмір кожної частини у макроблоках

en: Sets a maximum number of macroblocks per slice
uk: Задає максимальне число макроблоків на частину

en: Set QP
uk: Задати коефіцієнт квантування

en: This selects the quantizer to use. Lower values result in better fidelity, but higher bitrates. 26 is a good default value. Range 0 (lossless) to 51.
uk: Виберіть коефіцієнт квантування. Маленькі значення дають кращу якість, але більший бітрейт. Від 0 до 51 (26 — стандартний, 0 означає стискання без втрат).

en: Quality-based VBR
uk: Режим VBR із фіксованою якістю

en: 1-pass Quality-based VBR. Range 0 to 51.
uk: 1-прохідний режим VBR з фіксованою якістю. Значення від 0 до 51.

en: Min QP
uk: Мінімальний коефіцієнт квантування (QP)

en: Minimum quantizer parameter. 15 to 35 seems to be a useful range.
uk: Мінімальний коефіцієнт квантування, зазвичай в інтервалі від 15 до 35.

en: Max QP
uk: Максимальний коефіцієнт квантування (QP)

en: Maximum quantizer parameter.
uk: Максимальний параметр квантифікатора.

en: Max QP step
uk: Максимальний крок зміни QP

en: Max QP step between frames.
uk: Максимальний крок зміни коефіцієнта квантування між кадрами.

en: Average bitrate tolerance
uk: Середнє припустиме відхилення бітрейту

en: Allowed variance in average bitrate (in kbits/s).
uk: Середнє припустиме відхилення бітрейту (у кбіт/с).

en: Max local bitrate
uk: Максимальний локальний бітрейт

en: Sets a maximum local bitrate (in kbits/s).
uk: Встановлює максимальний локальний бітрейт у кбіт/с

en: VBV buffer
uk: Буфер VBV

en: Averaging period for the maximum local bitrate (in kbits).
uk: Середній період максимального локального бітрейту (у кбітах).

en: Initial VBV buffer occupancy
uk: Початкове заповнення буфера VBV

en: Sets the initial buffer occupancy as a fraction of the buffer size. Range 0.0 to 1.0.
uk: Задає початкове заповнення буфера VBV, у діапазоні від 0.0 до 1.0.

en: How AQ distributes bits
uk: Як AQ розподіляє біти

en: Defines bitdistribution mode for AQ, default 1
     - 0: Disabled
     - 1: Current x264 default mode
     - 2: uses log(var)^2 instead of log(var) and attempts to adapt strength per frame
uk: Визначає режим розподілу AQ, стандартний — 1
     - 0: Вимкнено
     - 1: Поточний стандартний режим x264
     - 2: використовувати  log(var)^2 замість log(var) та намагатися адаптувати інтенсивність по кадрах

en: Strength of AQ
uk: Інтенсивність AQ

en: Strength to reduce blocking and blurring in flat
    and textured areas, default 1.0 recommended to be between 0..2
     - 0.5: weak AQ
     - 1.5: strong AQ
uk: Інтенсивність зменшення блокування й розмивання у чистих
    і текстурованих областях, стандартно: 1,0; рекомендоване значення має бути між 0 і 2
     - 0,5: слабий AQ
     - 1,5: сильний AQ

en: QP factor between I and P
uk: Множник QP між I та P

en: QP factor between I and P. Range 1.0 to 2.0.
uk: Множник коефіцієнта квантування між I та P-кадрами, у діапазоні від 1.0 до 2.0.

en: QP factor between P and B
uk: Множник QP між P та B

en: QP factor between P and B. Range 1.0 to 2.0.
uk: Множник коефіцієнта квантування між P і B-кадрами, у діапазоні від 1.0 до 2.0.

en: QP difference between chroma and luma
uk: Різниця QP між кольоровістю і яскравістю

en: QP difference between chroma and luma.
uk: Різниця коефіцієнта квантування між кольоровістю і яскравістю.

en: Multipass ratecontrol
uk: Багатопрохідний контроль частоти

en: Multipass ratecontrol:
     - 1: First pass, creates stats file
     - 2: Last pass, does not overwrite stats file
     - 3: Nth pass, overwrites stats file
uk: Багатопрохідний контроль частоти:
     - 1: перший прохід, створюється файл статистики
     - 2: останній прохід, не перезаписує файл статистики
     - 3: N-й прохід, перезаписує файл статистики

en: QP curve compression
uk: Стискання кривої QP

en: QP curve compression. Range 0.0 (CBR) to 1.0 (QCP).
uk: Коефіцієнт стискання кривої квантування (від 0.0=CBR до 1.0=QCP)

en: Reduce fluctuations in QP
uk: Зменшувати флуктуації в QP

en: This reduces the fluctuations in QP before curve compression. Temporally blurs complexity.
uk: Зменшувати коливання в коефіцієнтах квантування перед стисканням кривої. Тимчасово зменшує складність.

en: This reduces the fluctuations in QP after curve compression. Temporally blurs quants.
uk: Зменшувати коливання в коефіцієнтах квантування після стискання кривої. Тимчасово зменшує кванти.

en: Partitions to consider
uk: Розміри макроблоків

en: Partitions to consider in analyse mode:
     - none  : 
     - fast  : i4x4
     - normal: i4x4,p8x8,(i8x8)
     - slow  : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8
     - all   : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8,p4x4
    (p4x4 requires p8x8. i8x8 requires 8x8dct).
uk: Розміри макроблоків для режиму аналізу: 
     - немає       : 
     - швидке   : i4x4
     - звичайне   : i4x4,p8x8,(i8x8)
     - повільне : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8
     - усе       : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8,p4x4
    (p4x4 потребує p8x8. i8x8 потребує 8x8dct).

en: Direct MV prediction mode
uk: Режим прямого передбачення векторів руху

en: Direct prediction size
uk: Розмір прямого передбачення

en: Direct prediction size:
     -  0: 4x4
     -  1: 8x8
     - -1: smallest possible according to level
uk: Розмір прямого передбачення:
     -  0: 4x4
     -  1: 8x8
     - -1: найменше можливе, відповідне рівню

en: Weighted prediction for B-frames
uk: Навантажене передбачення B-кадрів

en: Weighted prediction for B-frames.
uk: Навантажене передбачення B-кадрів.

en: Weighted prediction for P-frames
uk: Зважене передбачення P-кадрів

en: Weighted prediction for P-frames:
     - 0: Disabled
     - 1: Blind offset
     - 2: Smart analysis
uk:  Зважене передбачення P-кадрів: 
    - 0: вимкнено
    - 1: нечіткий зсув
    - 2: розумний аналіз

en: Integer pixel motion estimation method
uk: Цілочисельний піксельний метод оцінки руху

en: Selects the motion estimation algorithm:
     - dia: diamond search, radius 1 (fast)
     - hex: hexagonal search, radius 2
     - umh: uneven multi-hexagon search (better but slower)
     - esa: exhaustive search (extremely slow, primarily for testing)
     - tesa: hadamard exhaustive search (extremely slow, primarily for testing)
uk: Виберіть алгоритм оцінки руху:
     - dia: пошук по ромбу, радіус 1 (швидкий)
     - hex: шестикутний пошук, радіус 2
     - umh: непарний мульти-вугільний пошук (краще, але повільніше)
     - esa: вичерпний пошук (дуже повільно, в основному для тестування)
     - tesa: вичерпний пошук по Адамару (екстремально повільно, в основному, для тестування)

en: Maximum motion vector search range
uk: Максимальний діапазон пошуку векторів руху

en: Maximum distance to search for motion estimation, measured from predicted position(s). Default of 16 is good for most footage, high motion sequences may benefit from settings between 24 and 32. Range 0 to 64.
uk: Максимальна відстань пошуку оцінки руху, вимірюється від передбачених позицій. Стандартно: 16, підходить для більшості вимірів, високошвидкісні послідовності можуть вимагати значення від 24 до 32. Допустимі значення: від 0 до 64.

en: Maximum motion vector length
uk: Максимальна довжина вектору руху

en: Maximum motion vector length in pixels. -1 is automatic, based on level.
uk: Максимальна довжина вектору руху у пікселях. -1 — автоматично, базується на рівні.

en: Minimum buffer space between threads
uk: Мінімальний простір буферу між потоками

en: Minimum buffer space between threads. -1 is automatic, based on number of threads.
uk: Мінімальний простір буферу між потоками. -1 — автоматично, базується на кількості потоків.

en: Strength of psychovisual optimization, default is "1.0:0.0"
uk: Інтенсивність психовізуальної оптимізації, стандартно: «1.0:0.0»

en: First parameter controls if RD is on (subme>=6) or off.
    Second parameter controls if Trellis is used on psychovisual optimization, default off
uk: Перший параметр визначає, ввімкнено (subme>=6) чи вимкнено RD.
    Другий параметри визначає використання Trellis за психовізуальної оптимізації, стандартно: вимкнено

en: Subpixel motion estimation and partition decision quality
uk: Субпіксельна оцінка руху і якість макроблоків

en: This parameter controls quality versus speed tradeoffs involved in the motion estimation decision process (lower = quicker and higher = better quality). Range 1 to 9.
uk: Цей параметр контролює компроміс якості/швидкості процесу оцінки руху (менше = швидше, вище = краща якість). Значення від 1 до 9.

en: RD based mode decision for B-frames. This requires subme 6 (or higher).
uk: Режим спотворення частоти (RD) для B-кадрів. Потребує subme 6 або вище.

en: Decide references on a per partition basis
uk: Вибір референсних кадрів на основі макроблоків

en: Allows each 8x8 or 16x8 partition to independently select a reference frame, as opposed to only one ref per macroblock.
uk: Дозволяє кожному з 8x8 або 16x8 макроблоку незалежно вибирати референсний кадр замість одного референсного кадру на кожний макроблок.

en: Chroma in motion estimation
uk: Кольоровість в оцінюванні руху

en: Chroma ME for subpel and mode decision in P-frames.
uk: Ігнорувати кольоровість в оцінці руху для субпікселів у P-кадрах.

en: Joint bidirectional motion refinement.
uk: Загальна двоспрямована обробка руху.

en: Adaptive spatial transform size
uk: Адаптивна просторова трансформація розміру

en: SATD-based decision for 8x8 transform in inter-MBs.
uk: Метод SATD для трансформації 8x8 у внутрішніх макроблоках.

en: Trellis RD quantization
uk: Квантування ґратками RD

en: Trellis RD quantization:
     - 0: disabled
     - 1: enabled only on the final encode of a MB
     - 2: enabled on all mode decisions
    This requires CABAC.
uk: Квантування ґратками RD: 
     - 0: вимкнене
     - 1: увімкнено тільки на фінальній стадії обробки макроблоку
     - 2: увімкнено на всіх стадіях
    Для цього потрібен CABAC.

en: Early SKIP detection on P-frames
uk: Раннє визначення пропущених P-кадрів

en: Early SKIP detection on P-frames.
uk: Раннє визначення пропущених P-кадрів.

en: Coefficient thresholding on P-frames
uk: Пороговий коефіцієнт на P-кадрах

en: Coefficient thresholding on P-frames. Eliminate dct blocks containing only a small single coefficient.
uk: Пороговий коефіцієнт на P-кадрах. Ігнорує блоки дискретного косинусоїдного перетворення, які містять лише малий одиничний коефіцієнт.

en: Use Psy-optimizations
uk: Використовувати пси-оптимізації

en: Use all visual optimizations that can worsen both PSNR and SSIM
uk: Використовувати усі візуальні оптимізації, які можуть погіршити PSNR та SSIM

en: Dct-domain noise reduction. Adaptive pseudo-deadzone. 10 to 1000 seems to be a useful range.
uk: Шумозаглушення в домені дискретного косінусоїдного перетворення. Адаптивна псевдомертва зона. Діапазон від 10  до 1000.

en: Inter luma quantization deadzone
uk: Мертва зона квантування між яскравостями

en: Set the size of the inter luma quantization deadzone. Range 0 to 32.
uk: Встановлює розмір мертвої зони квантування між яскравостями. Діапазон від 0 до 32.

en: Intra luma quantization deadzone
uk: Мертва зона квантування всередині яскравості

en: Set the size of the intra luma quantization deadzone. Range 0 to 32.
uk: Встановлює розмір мертвої зони квантування всередині яскравості. Діапазон від 0 до 32.

en: Non-deterministic optimizations when threaded
uk: Недетерміновані оптимізації при декількох потоках

en: Slightly improve quality of SMP, at the cost of repeatability.
uk: Трохи підвищує якість SMP ціною повторюваності.

en: CPU optimizations
uk: Оптимізація ЦП

en: Use assembler CPU optimizations.
uk: Використовувати асемблерні оптимізації ЦП.

en: Filename for 2 pass stats file
uk: Ім’я файлу для двопрохідної статистики

en: Filename for 2 pass stats file for multi-pass encoding.
uk: Ім’я файлу для двопрохідної статистики при багатопрохідному кодуванні.

en: PSNR computation
uk: Обчислення PSNR

en: Compute and print PSNR stats. This has no effect on the actual encoding quality.
uk: Обчислює та показує співвідношення сигнал/шум за потужністю. Не впливає на якість кодування.

en: SSIM computation
uk: Обчислення SSIM

en: Compute and print SSIM stats. This has no effect on the actual encoding quality.
uk: Обчислює та виводить статистику методу структурної подібності. Не впливає на якість кодування.

en: Quiet mode
uk: Тихий режим

en: Statistics
uk: Статистика

en: Print stats for each frame.
uk: Показувати статистику кожного кадру.

en: SPS and PPS id numbers
uk: Номери ID SPS та PPS

en: Set SPS and PPS id numbers to allow concatenating streams with different settings.
uk: Встановити номери ID SPS та PPS для можливості об’єднання потоків з різними параметрами.

en: Access unit delimiters
uk: Розділювачі модуля доступу

en: Generate access unit delimiter NAL units.
uk: Генерує розділювач модуля доступу модулів NAL.

en: Framecount to use on frametype lookahead
uk: Число кадрів для попереднього перегляду

en: Framecount to use on frametype lookahead. Currently default can cause sync-issues on unmuxable output, like rtsp-output without ts-mux
uk: Число кадрів для упередженого пошуку. Зараз стандартне значення нижче за стандартне значення може спричинити помилки синхронізації немікшованого виводу, наприклад, виводу RTSP без мультиплексування транспортного потоку

en: HRD-timing information
uk: Інформація про HRD-таймінги

en: Default tune setting used
uk: Установки, що використовуються типово

en: Default preset setting used
uk: Попередні типові використовувані установки

en: x264 advanced options
uk: Додаткові параметри x264

en: x264 advanced options, in the form {opt=val,op2=val2}.
uk: додаткові параметри x264 у вигляді {opt=val,op2=val2}.

en: Fast
uk: Швидкий

en: Normal
uk: Звичайна

en: Slow
uk: Повільний

en: Spatial
uk: Просторовий

en: Temporal
uk: Часовий

en: checkerboard
uk: шахівниця

en: column alternation
uk: чергування стовпців

en: row alternation
uk: чергування рядків

en: side by side
uk: поруч

en: top bottom
uk: одне під іншим

en: frame alternation
uk: чергування кадрів

en: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC encoder (x264 10-bit)
uk: Кодер H.264/MPEG-4 Part 10/AVC (x264, 10 біт)

en: H.262/MPEG-2 encoder (x262)
uk: Кодер H.262/MPEG-2 (x262)

en: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC encoder (x264)
uk: Кодер H.264/MPEG-4 Part 10/AVC (x264)

en: H.265/HEVC encoder (x265)
uk: Кодер H.265/HEVC (x265)

en: XWD image decoder
uk: Декодер зображень XWD

en: Teletext page
uk: Сторінка телетексту

en: Open the indicated Teletext page. Default page is index 100.
uk: Відкрити вказану сторінку телетексту. Стандартна сторінка — 100.

en: Teletext alignment
uk: Вирівнювання телетексту

en: You can enforce the teletext position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg. 6 = top-right).
uk: Зазначити позицію тесту на відео (0 = центр, 1 = ліворуч, 2 = праворуч, 4 = зверху, 8 = знизу, також Ви можете використовувати комбінації цих значень, наприклад 6 = зверху ліворуч).

en: Teletext text subtitles
uk: Субтитри тексту телетексту

en: Output teletext subtitles as text instead of as RGBA.
uk: Виводить субтитри телетексту як текст замість RGBA.

en: Presentation Level
uk: Рівень презентації

en: VBI and Teletext decoder
uk: Декодер VBI та телетексту

en: VBI & Teletext
uk: VBI та телетекст

en: D-Bus control interface
uk: Інтерфейс керування D-Bus

en: VLC media player
uk: Медіапрогравач VLC

en: Do not open a DOS command box interface
uk: Не відкривати інтерфейс вводу команд DOS

en: By default the dummy interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
uk: Стандартно, фіктивний інтерфейс відкриває вікно для введення команд DOS. Увімкнення тихого режиму не буде показувати це вікно, але це може набридати, коли ви вимикаєте VLC без відкритого вікна з відео.

en: Dummy interface
uk: Фіктивний інтерфейс

en: Motion threshold (10-100)
uk: Поріг руху (10-100)

en: Amount of movement required for a mouse gesture to be recorded.
uk: Величина руху, необхідна для запису жесту мишою .

en: Trigger button
uk: Кнопка перемикання

en: Trigger button for mouse gestures.
uk: Кнопка перемикання для жесту мишою.

en: Middle
uk: Середня

en: Gestures
uk: Жести

en: Mouse gestures control interface
uk: Інтерфейс керування жестами миші

en: Global Hotkeys
uk: Глобальні гарячі клавіші

en: Global Hotkeys interface
uk: Інтерфейс керування глобальними гарячими клавішами

en: Hotkeys
uk: Гарячі клавіші

en: Hotkeys management interface
uk: Інтерфейс керування гарячими клавішами

en: One
uk: Один

en: Loop: %s
uk: Цикл: %s

en: Random: %s
uk: Випадково: %s

en: Audio Device: %s
uk: Звуковий пристрій: %s

en: Recording
uk: Запис

en: Recording done
uk: Запис завершено

en: Sub sync: bookmarked audio time
uk: Синхронізація: відмітка часу аудіо

en: No active subtitle
uk: Нема активного субтитру

en: Sub sync: bookmarked subtitle time
uk: Синхронізація: відмітка часу в субтитрі

en: Sub sync: set bookmarks first!
uk: Синхронізація: спочатку встановіть закладки!

en: Sub sync: corrected %i ms (total delay = %i ms)
uk: Синхронізація: виправлено %i мс (загальна затримка =%i мс)

en: Sub sync: delay reset
uk: Синхронізація: обнулення затримки

en: Subtitle delay %i ms
uk: Затримка субтитрів %i мс

en: Audio delay %i ms
uk: Затримка звуку %i мс

en: Audio track: %s
uk: Звукова доріжка: %s

en: Subtitle track: %s
uk: Доріжка субтитрів: %s

en: N/A
uk: недоступно

en: Program Service ID: %s
uk: Код програми: %s

en: Aspect ratio: %s
uk: Співвідношення сторін: %s

en: Crop: %s
uk: Обрізання: %s

en: Zooming reset
uk: Обнулення масштабування

en: Scaled to screen
uk: Екранний розмір

en: Original Size
uk: Оригінальний розмір

en: Zoom mode: %s
uk: Режим масштабування: %s

en: Deinterlace off
uk: Деінтерлейс вимкнено

en: Deinterlace on
uk: Деінтерлейс увімкнено

en: Subtitle position: no active subtitle
uk: Позиція субтитру: нема активного субтитру

en: Subtitle position %d px
uk: Позиція субтитрів %d px

en: Subtitle text scale %d%%
uk: Шкала тексту субтитрів %d%%

en: Speed: %.2fx
uk: Швидкість: %.2fx

en: 
    Warning: if you cannot access the GUI anymore, open a command-line window, go to the directory where you installed VLC and run "vlc -I qt"
uk: 
    Попередження. Якщо зник графічний інтерфейс користувача, відкрийте командний рядок, перейдіть у каталог, де встановлено VLC, і виконайте команду „vlc -I qt“

en: Change the lirc configuration file
uk: Змінити файл конфігурації lirc

en: Tell lirc to read this configuration file. By default it searches in the users home directory.
uk: Примусити lirc читати цей файл конфігурації. Стандартно, цей файл шукається у домашньому каталозі користувача.

en: Infrared
uk: Інфрачервоний

en: Infrared remote control interface
uk: Віддалений інтерфейс керування через ІЧ-зв'язок

en: motion
uk: рух

en: motion control interface
uk: інтерфейс контролю руху

en: Use HDAPS, AMS, APPLESMC or UNIMOTION motion sensors to rotate the video
uk: Використовувати сенсори руху HDAPS, AMS, APPLESMC чи UNIMOTION для повороту відео

en: Network master clock
uk: Головний мережевий синхронізатор

en: When set, this VLC instance will act as the master clock for synchronization for clients listening
uk: Якщо встановлено, цей екземпляр VLC буде задавати синхронізацію клієнтам, які його слухають

en: Master server IP address
uk: IP-адреса головного сервера

en: The IP address of the network master clock to use for clock synchronization.
uk: IP-адреса головного сервера мережевої синхронізації.

en: UDP timeout (in ms)
uk: Таймаут UDP (мс)

en: Length of time (in ms) until aborting data reception.
uk: Довжина часу (в мс) очікування перед перериванням отримання даних.

en: Network Sync
uk: Мережева синхронізація

en: Network synchronization
uk: Мережева синхронізація

en: Install Windows Service
uk: Встановити службу Windows

en: Install the Service and exit.
uk: Встановити службу Windows і вийти.

en: Uninstall Windows Service
uk: Видалити службу Windows

en: Uninstall the Service and exit.
uk: Видалити службу Windows і вийти.

en: Display name of the Service
uk: Відображуване ім'я служби

en: Change the display name of the Service.
uk: Змінити відображуване ім'я служби.

en: Configuration options
uk: Параметри

en: Configuration options that will be used by the Service (eg. --foo=bar --no-foobar). It should be specified at install time so the Service is properly configured.
uk: Параметри, використовувані службою (наприклад --foo=bar --no-foobar). Повинні бути зазначений перед установкою служби для правильного налаштування.

en: Additional interfaces spawned by the Service. It should be specified at install time so the Service is properly configured. Use a comma separated list of interface modules. (common values are: logger, sap, rc, http)
uk: Додаткові інтерфейси, запущені службою. Мають бути зазначені перед установкою служби для правильного конфігурування. Використовуйте розділений комами список модулів інтерфейсу. (Звичайні значення - logger, sap, rc, http).

en: NT Service
uk: Служба NT

en: Windows Service interface
uk: Інтерфейс служби Windows

en: Initializing
uk: Ініціалізація

en: Opening
uk: Відкриття

en: Error
uk: Помилка

en: Show stream position
uk: Показувати позицію в потоці

en: Show the current position in seconds within the stream from time to time.
uk: Показувати поточну позицію в секундах у потоці час від часу.

en: Fake TTY
uk: Фіктивний TTY

en: Force the rc module to use stdin as if it was a TTY.
uk: Модуль rc буде використовувати стандартне введення так, начебто він TTY.

en: UNIX socket command input
uk: UNIX-сокет для вводу команд

en: Accept commands over a Unix socket rather than stdin.
uk: Приймати команди через Unix-сокет замість стандартного вводу.

en: TCP command input
uk: Ввід команд із TCP

en: Accept commands over a socket rather than stdin. You can set the address and port the interface will bind to.
uk: Приймати команди через мережевий сокет замість стандартного вводу. Ви можете вказати адресу і порт інтерфейсу.

en: By default the rc interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
uk: Стандартно, інтерфейс rc відкриває вікно для вводу команд DOS. Увімкнення тихого режиму не буде показувати це вікно, але це може набридати, коли Ви вимикаєте VLC без відкритого вікна з відео.

en: Remote control interface
uk: Інтерфейс дистанційного керування

en: Remote control interface initialized. Type `help' for help.
uk: Інтерфейс віддаленого керування запущений. Введіть 'help' для довідки.

en: Unknown command `%s'. Type `help' for help.
uk: Невідома команда `%s'. Введіть `help' для довідки.

en: +----[ Remote control commands ]
uk: +----[ Команди дистанційного керування ]

en: | add XYZ  . . . . . . . . . . . . add XYZ to playlist
uk: | add XYZ  . . . . . . . . . . . . . . . . додати XYZ до списку відтворення

en: | enqueue XYZ  . . . . . . . . . queue XYZ to playlist
uk: | enqueue XYZ  . . . . . . . . . . помістити XYZ у чергу списку відтворення

en: | playlist . . . . .  show items currently in playlist
uk: | playlist . . . . . . . . . . показати поточні елементи списку відтворення

en: | play . . . . . . . . . . . . . . . . . . play stream
uk: | play . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . відтворити потік

en: | stop . . . . . . . . . . . . . . . . . . stop stream
uk: | stop . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . зупинити потік

en: | next . . . . . . . . . . . . . .  next playlist item
uk: | next . . . . . . . . . . . . . . . . наступний елемент списку відтворення

en: | prev . . . . . . . . . . . .  previous playlist item
uk: | prev . . . . . . . . . . . . . . .  попередній елемент списку відтворення

en: | goto . . . . . . . . . . . . . .  goto item at index
uk: | goto . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  перейти до елемента з номером

en: | repeat [on|off] . . . .  toggle playlist item repeat
uk: | repeat [on|off] . . . . перемкнути повторення елементу списку відтворення

en: | loop [on|off] . . . . . . . . . toggle playlist loop
uk: | loop [on|off] . . . . . . . . . перемкнути циклічність списку відтворення

en: | random [on|off] . . . . . . .  toggle random jumping
uk: | random [on|off] . . . . . . . . . . . . . . перемкнути випадковий перехід

en: | clear . . . . . . . . . . . . . . clear the playlist
uk: | clear . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . очистити список відтворення

en: | status . . . . . . . . . . . current playlist status
uk: | status . . . . . . . . . . . . . . . . поточний статус списку відтворення

en: | title [X]  . . . . . . set/get title in current item
uk: | title [X]  . . . . . . . встановити/отримати заголовок поточного елемента

en: | title_n  . . . . . . . .  next title in current item
uk: | title_n  . . . . . . . . . . . . . наступний заголовок поточного елемента

en: | title_p  . . . . . .  previous title in current item
uk: | title_p  . . . . . . . . . . . .  попередній заголовок поточного елемента

en: | chapter [X]  . . . . set/get chapter in current item
uk: | chapter [X] . . . . . . . . встановити/отримати розділ поточного елемента

en: | chapter_n  . . . . . .  next chapter in current item
uk: | chapter_n  . . . . . . . . . . . . .  наступний розділ поточного елемента

en: | chapter_p  . . . .  previous chapter in current item
uk: | chapter_p  . . . . . . . . . . . . . попередній розділ поточного елемента

en: | seek X . . . seek in seconds, for instance `seek 12'
uk: | seek X . . . . . . . . . . . . . позиція в секундах, наприклад, «seek 12»

en: | pause  . . . . . . . . . . . . . . . .  toggle pause
uk: | pause  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . перемкнути паузу

en: | fastforward  . . . . . . . .  .  set to maximum rate
uk: | fastforward  . . . . . . . . . . . .  встановити на максимальну швидкість

en: | rewind  . . . . . . . . . . . .  set to minimum rate
uk: | rewind  . . . . . . . . . . . . . . .  встановити на мінімальну швидкість

en: | faster . . . . . . . . . .  faster playing of stream
uk: | faster . . . . . . . . . . . . . . . . . . пришвидшене відтворення потоку

en: | slower . . . . . . . . . .  slower playing of stream
uk: | slower . . . . . . . . . . . . . . . . . . уповільнене відтворення потоку

en: | normal . . . . . . . . . .  normal playing of stream
uk: | normal . . . . . . . . . . . . . . . . . . . нормальне відтворення потоку

en: | frame. . . . . . . . . .  play frame by frame
uk: | frame . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . відтворювати кадр за кадром

en: | f [on|off] . . . . . . . . . . . . toggle fullscreen
uk: | f [on|off] . . . . . . . . . . . . . . . . перемкнути повноекранний режим

en: | info . . . . .  information about the current stream
uk: | info . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  інформація про поточний потік

en: | stats  . . . . . . . .  show statistical information
uk: | stats  . . . . . . . . . . . . . . . . .  показати статистичну інформацію

en: | get_time . . seconds elapsed since stream's beginning
uk: | get_time . . . . . . . показати секунди, що пройшли з початку відтворення

en: | is_playing . . . .  1 if a stream plays, 0 otherwise
uk: | is_playing . . . . . . . . . . . .  1, якщо потік відтворюється, інакше 0

en: | get_title . . . . .  the title of the current stream
uk: | get_title . . . . . . . . . . . . . . . . . .  заголовок поточного потоку

en: | get_length . . . .  the length of the current stream
uk: | get_length . . . . . . . . . . . . . . . . . . . довжина поточного потоку

en: | volume [X] . . . . . . . . . .  set/get audio volume
uk: | volume [X] . . . . . . . . . . . . . . встановити/отримати гучність звуку

en: | volup [X]  . . . . . . .  raise audio volume X steps
uk: | volup [X] . . . . . . . . . . . . .  збільшити гучність звуку на X кроків

en: | voldown [X]  . . . . . .  lower audio volume X steps
uk: | voldown [X] . . . .  . . . . . . . .  зменшити гучність звуку на X кроків

en: | adev [device]  . . . . . . . .  set/get audio device
uk: | adev [пристрій] . . . . . . . . задати / отримати аудіопристрій

en: | achan [X]. . . . . . . . . .  set/get audio channels
uk: | achan [X]. . . . . . . . . . . . . . . .  задати/отримати звукові канали

en: | atrack [X] . . . . . . . . . . . set/get audio track
uk: | atrack [X] . . . . . . . . . . . . . . . задати/отримати звукову доріжку

en: | vtrack [X] . . . . . . . . . . . set/get video track
uk: | vtrack [X] . . . . . . . . . . . . . . . встановити/отримати відеодоріжку

en: | vratio [X]  . . . . . . . set/get video aspect ratio
uk: | vratio [X]  . . . . . . . встановити/отримати співвідношення сторін відео

en: | vcrop [X]  . . . . . . . . . . .  set/get video crop
uk: | vcrop [X]  . . . . . . . . . . . . . .  встановити/отримати обрізку відео

en: | vzoom [X]  . . . . . . . . . . .  set/get video zoom
uk: | vzoom [X]  . . . . . . . . . . . . . .  встановити/отримати масштаб відео

en: | snapshot . . . . . . . . . . . . take video snapshot
uk: | snapshot . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .зняти стоп-кадр

en: | strack [X] . . . . . . . . .  set/get subtitle track
uk: | strack [X]. . . . . . . . . задати/отримати доріжку субтитрів

en: | key [hotkey name] . . . . . .  simulate hotkey press
uk: | key [hotkey name] . . . . . . . . . симулювати натиснення гарячої клавіші

en: | help . . . . . . . . . . . . . . . this help message
uk: | help . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ця довідка

en: | logout . . . . . . .  exit (if in socket connection)
uk: | logout . . . . . . . . . . . . . . . . вихід (якщо з’єднання через сокет)

en: | quit . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  quit vlc
uk: | quit . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  вийти з vlc

en: +----[ end of help ]
uk: +----[ кінець довідки ]

en: Press pause to continue.
uk: Натисніть паузу для продовження.

en: Type 'pause' to continue.
uk: Наберіть 'pause' для продовження.

en: Error: `goto' needs an argument greater than zero.
uk: Помилка: „goto“ вимагає аргументу, більшого за нуль.

en: Playlist has only %u element | Playlist has only %u elements
uk[0]: Список відтворення має лише %u елемент
uk[1]: Список відтворення має лише %u елементи
uk[2]: Список відтворення має лише %u елементів
uk[3]: Список відтворення має лише %u елементів

en: +-[Incoming]
uk: +-[Вхідне]

en: | input bytes read : %8.0f KiB
uk: | прочитано вхідних байтів          : %8.0f КіБ

en: | input bitrate    :   %6.0f kb/s
uk: | вхідний бітрейт                   :   %6.0f кб/с

en: | demux bytes read : %8.0f KiB
uk: | прочитано байтів демультиплексора : %8.0f КіБ

en: | demux bitrate    :   %6.0f kb/s
uk: | бітрейт демультиплексора          :   %6.0f кб/с

en: | demux corrupted  :    %5<PRIi64>
uk: | пошкоджено демультиплексованих    :    %5<PRIi64>

en: | discontinuities  :    %5<PRIi64>
uk: | перерваних                        :    %5<PRIi64>

en: +-[Video Decoding]
uk: +-[Декодування відео]

en: | video decoded    :    %5<PRIi64>
uk: | відео декодовано                  :    %5<PRIi64>

en: | frames displayed :    %5<PRIi64>
uk: | показано кадрів                   :    %5<PRIi64>

en: | frames lost      :    %5<PRIi64>
uk: | втрачено кадрів                   :    %5<PRIi64>

en: +-[Audio Decoding]
uk: +-[Декодування звуку]

en: | audio decoded    :    %5<PRIi64>
uk: | звуку декодовано                  :    %5<PRIi64>

en: | buffers played   :    %5<PRIi64>
uk: | відтворено буферів                :    %5<PRIi64>

en: | buffers lost     :    %5<PRIi64>
uk: | втрачено буферів                  :    %5<PRIi64>

en: Windows messages interface
uk: Інтерфейс повідомлень Windows

en: Maximum device width
uk: Максимальна ширина пристрою

en: Maximum device height
uk: Максимальна висота пристрою

en: Fixed Bandwidth in KiB/s
uk: Фіксована ширина смуги у КіБ/с

en: Preferred bandwidth for non adaptive streams
uk: Бажана ширина смуги для неадаптивних потоків

en: Live Playback delay (ms)
uk: Затримка відтворення наживо (мс)

en: Tradeoff between stability and real time
uk: Компроміс між стійкістю та дійсним часом

en: Max buffering (ms)
uk: Макс. буферизація (мс)

en: Adaptive Logic
uk: Адаптивна логіка

en: Use regular HTTP modules
uk: Використовувати регулярні модулі HTTP

en: Connect using HTTP access instead of custom HTTP code
uk: З'єднувати через доступ HTTP замість особливого коду HTTP

en: Low latency
uk: Низька затримка

en: Overrides low latency parameters
uk: Переписує параметри низької затримки

en: Predictive
uk: Прогнозна

en: Near Optimal
uk: Майже оптимальна

en: Bandwidth Adaptive
uk: Адаптивна ширина смуги

en: Fixed Bandwidth
uk: Фіксована ширина смуги

en: Lowest Bandwidth/Quality
uk: Найнижча ширина смуги/якість

en: Highest Bandwidth/Quality
uk: Найвища ширина смуги/якість

en: Force
uk: Примусово

en: Adaptive
uk: Адаптивна

en: Unified adaptive streaming for DASH/HLS
uk: Об'єднане адаптивне мовлення для DASH/HLS

en: AIFF demuxer
uk: Демультиплексор AIFF

en: ASF/WMV demuxer
uk: Демультиплексор ASF/WMV

en: Could not demux ASF stream
uk: Не зміг демультиплексувати потік ASF

en: VLC failed to load the ASF header.
uk: Помилка завантаження заголовку ASF.

en: AU demuxer
uk: Демультиплексор AU

en: Avformat demuxer
uk: Демультиплексор Avformat

en: Demuxer
uk: Демультиплексор

en: Avformat muxer
uk: Мультиплексор Avformat

en: Muxer
uk: Мультиплексор

en: Avformat mux
uk: Мультиплексор Avformat

en: Force use of a specific avformat muxer.
uk: Вимушене використання вказаного мультиплексора avformat.

en: Format name
uk: Назва формату

en: Internal libavcodec format name
uk: Внутрішня назва формату libavcodec

en: Force interleaved method
uk: Примусово увімкнути режим чергування

en: Force index creation
uk: Примусове створення індексів

en: Recreate a index for the AVI file. Use this if your AVI file is damaged or incomplete (not seekable).
uk: Створити індекси AVI-файлу заново. Використовуйте цей параметр, якщо Ваш файл пошкоджений або неповний (неможливе позиціонування).

en: Ask for action
uk: Питати про дію

en: Always fix
uk: Завжди виправляти

en: Never fix
uk: Ніколи не виправляти

en: Fix when necessary
uk: Виправити, коли необхідно

en: AVI demuxer
uk: Демультиплексор AVI

en: Because this file index is broken or missing, seeking will not work correctly.
    VLC won't repair your file but can temporary fix this problem by building an index in memory.
    This step might take a long time on a large file.
    What do you want to do?
uk: Оскільки індекс файлу пошкоджено або його немає, позиціювання не працюватиме правильно.
    VLC не виправить файл, але може тимчасово усунути проблему, побудувавши індекс у пам’яті.
    Ця дія може тривати довго, якщо файл великий.
    Що потрібно зробити?

en: Do not play
uk: Не відтворювати

en: Build index then play
uk: Побудувати індекс, а потім відтворити

en: Play as is
uk: Відтворити як є

en: Broken or missing Index
uk: Пошкоджений індекс або його немає

en: Broken or missing AVI Index
uk: Пошкоджено індекс AVI або його немає

en: Fixing AVI Index...
uk: Виправлення індексу AVI…

en: CAF demuxer
uk: Демультиплексор CAF

en: CDG demuxer
uk: Демультиплексор CDG

en: Dump module
uk: Модуль скидання

en: Dump filename
uk: Ім'я файлу дампа

en: Name of the file to which the raw stream will be dumped.
uk: Ім'я файлу, куди буде збережено сирий потік.

en: Append to existing file
uk: Додати до існуючого файлу

en: If the file already exists, it will not be overwritten.
uk: Якщо файл уже існує, то він не буде переписаний.

en: File dumper
uk: Дамп у файл

en: Value to adjust dts by
uk: Значення для регулювання DTS

en: Dirac video demuxer
uk: Демультиплексор відео Dirac

en: Directory import
uk: Каталог для імпорту

en: Seek prevention demux filter
uk: Пошук фільтра демультиплексора попередження

en: FLAC demuxer
uk: Демультиплексор FLAC

en: Decode
uk: Декодувати

en: Decode at the demuxer stage
uk: Декодувати на кроці демультиплексування

en: Forced chroma
uk: Примусова кольоровість

en: If non empty and image-decode is true, the image will be converted to the specified chroma.
uk: Якщо поле не пусте, а значення змінної image-decode — істина, зображення перетвориться із вказаною кольоровістю.

en: Duration in seconds
uk: Тривалість у секундах

en: Duration in seconds before simulating an end of file. A negative value means an unlimited play time.
uk: Тривалість у секундах перед імітацією закінчення файлу. Від’ємне значення означає нескінченний час відтворення.

en: Frame rate of the elementary stream produced.
uk: Частота кадрів створюваного елементарного потоку.

en: Real-time
uk: Реальний час

en: Use real-time mode suitable for being used as a master input and real-time input slaves.
uk: Використовувати режим реального часу для головного входу або другорядних входів.

en: Image demuxer
uk: Демультиплексор зображень

en: Image
uk: Зображення

en: Frames per Second
uk: Кадрів на секунду

en: This is the desired frame rate when playing MJPEG from a file. Use 0 (this is the default value) for a live stream (from a camera).
uk: Бажана частота кадрів при програванні MJPEG з файлу. Використовуйте 0 (стандартне значення) для потоку реального часу (із камери).

en: M-JPEG camera demuxer
uk: Демультиплексор M-JPEG

en: Matroska stream demuxer
uk: Демультиплексор Matroska

en: Respect ordered chapters
uk: Брати до уваги впорядковані розділи

en: Play chapters in the order specified in the segment.
uk: Відтворювати розділи в порядку, вказаному в сегменті.

en: Chapter codecs
uk: Кодеки розділу

en: Use chapter codecs found in the segment.
uk: Використовувати кодеки розділу, знайдені в сегменті.

en: Preload MKV files in the same directory
uk: Попередньо завантажувати файли MKV у тому ж каталозі

en: Preload matroska files in the same directory to find linked segments (not good for broken files).
uk: Попередньо завантажувати файли matroska з того ж каталогу для пошуку пов’язаних сегментів (неприйнятно для пошкоджених файлів).

en: Seek based on percent not time
uk: Позиціонування, засноване на відсотках, а не на часі

en: Seek based on percent not time.
uk: Позиціонування, засноване на відсотках, а не на часі.

en: Dummy Elements
uk: Фіктивні елементи

en: Read and discard unknown EBML elements (not good for broken files).
uk: Прочитати й пропустити невідомі елементи EBML (що погано, якщо файли зіпсовані).

en: Preload clusters
uk: Переднавантажити кластери

en: Find all cluster positions by jumping cluster-to-cluster before playback
uk: Знайти всі позиції кластера, переміщаючи кластер до кластера перед відтворенням

en: Enable noise reduction algorithm.
uk: Увімкнути алгоритм зменшення шуму.

en: Enable reverberation
uk: Увімкнути ехо

en: Reverberation level (from 0 to 100, default value is 0).
uk: Рівень ехо (від 0 до 100, стандартне значення — 0).

en: Reverberation delay, in ms. Usual values are from 40 to 200ms.
uk: Затримка ехо, у мс. Звичайні значення від 40 до 200мс.

en: Enable megabass mode
uk: Увімкнути режим мегабасу

en: Megabass mode level (from 0 to 100, default value is 0).
uk: Рівень режиму мегабасу (від 0 до 100, стандартне значення — 0).

en: Megabass mode cutoff frequency, in Hz. This is the maximum frequency for which the megabass effect applies. Valid values are from 10 to 100 Hz.
uk: Частота обходу режиму мегабасу, у Гц. Це максимальна частота, до якої застосовується ефект мегабасу. Правильні значення лежать у діапазоні від 10 до 100 Гц.

en: Surround effect level (from 0 to 100, default value is 0).
uk: Рівень ефекту оточення (від 0 до 100, стандартне значення — 0).

en: Surround delay, in ms. Usual values are from 5 to 40 ms.
uk: Затримка оточення, у мс. Зазвичай, значення від 5 до 40 мс.

en: MOD demuxer (libmodplug)
uk: Демультиплексор MOD (libmodplug)

en: Reverberation level
uk: Рівень ехо

en: Reverberation delay
uk: Затримка ехо

en: Mega bass
uk: Мегабас

en: Mega bass level
uk: Рівень мегабасу

en: Mega bass cutoff
uk: Частота обходу мегабасу

en: Surround
uk: Оточення

en: Surround level
uk: Рівень оточення

en: Surround delay (ms)
uk: Затримка оточення (мс)

en: Writer
uk: Сценарист

en: Composer
uk: Композитор

en: Producer
uk: Продюсер

en: Information
uk: Інформація

en: Disclaimer
uk: Попередження

en: Requirements
uk: Вимоги

en: Original Format
uk: Оригінальний формат

en: Display Source As
uk: Відображати джерело як

en: Host Computer
uk: Головний комп’ютер

en: Performers
uk: Виконавці

en: Original Performer
uk: Оригінальний виконавець

en: Providers Source Content
uk: Постачальники вихідного вмісту

en: Warning
uk: Попередження

en: Software
uk: Програмне забезпечення

en: Lyrics
uk: Текст

en: Record Company
uk: Компанія запису

en: Model
uk: Модель

en: Product
uk: Продукт

en: Grouping
uk: Групування

en: Sub-Title
uk: Субтитр

en: Arranger
uk: Аранжувальник

en: Art Director
uk: Художній директор

en: Copyright Acknowledgement
uk: Повідомлення про авторські права

en: Conductor
uk: Диригент

en: Song Description
uk: Опис пісні

en: Liner Notes
uk: Анотації до альбому

en: Phonogram Rights
uk: Права на фонограму

en: Sound Engineer
uk: Звукооператор

en: Soloist
uk: Соліст

en: Thanks
uk: Подяки

en: Executive Producer
uk: Виконавчий продюсер

en: Encoding Params
uk: Параметри кодування

en: Vendor
uk: Постачальник

en: Catalog Number
uk: Номер каталогу

en: Keywords
uk: Ключові слова

en: Explicit
uk: Явний

en: Clean
uk: Чистий

en: M4A audio only
uk: Лише аудіо M4A

en: Ignore non audio tracks from iTunes audio files
uk: Ігнорувати не аудіо доріжки із звукових файлів iTunes

en: MP4 stream demuxer
uk: Демультиплексор потоку MP4

en: Do not seek
uk: Не шукати

en: Build index
uk: Побудувати індекс

en: MusePack demuxer
uk: Демультиплексор MusePack

en: This is the frame rate used as a fallback when playing MPEG video elementary streams.
uk: Частота кадрів, до якої можна відкотитися при програванні елементарних потоків MPEG.

en: MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP audio
uk: Звук MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP

en: Audio ES
uk: Елементарний звуковий потік

en: MPEG-4 video
uk: Відео MPEG-4

en: Desired frame rate for the stream.
uk: Бажана частота кадрів для потоку.

en: H264 video demuxer
uk: Демультиплексор відео H264

en: HEVC/H.265 video demuxer
uk: Демультиплексор відео HEVC/H.265

en: MPEG-I/II video demuxer
uk: Демультиплексор відео MPEG-I/II

en: Trust MPEG timestamps
uk: Довіряти міткам часу MPEG

en: Normally we use the timestamps of the MPEG files to calculate position and duration. However sometimes this might not be usable. Disable this option to calculate from the bitrate instead.
uk: Зазвичай, ми використовуємо часові мітки файлів MPEG для обчислення позиції та тривалості. Однак, інколи їх не можна використовувати. Вимкніть цей параметр для обчислення з бітрейту.

en: MPEG-PS demuxer
uk: Демультиплексор MPEG-PS

en: Extra PMT
uk: Додаткова PMT

en: Allows a user to specify an extra pmt (pmt_pid=pid:stream_type[,...]).
uk: Дозволяє вказати додаткову pmt (pmt_pid=pid:тип_потоку[,...]).

en: Set id of ES to PID
uk: Встановити ES ID у PID ID

en: Set the internal ID of each elementary stream handled by VLC to the same value as the PID in the TS stream, instead of 1, 2, 3, etc. Useful to do '#duplicate{..., select="es=<pid>"}'.
uk: Встановити внутрішній ID кожного елементарного потоку рівним PID потоку TS  замість 1, 2, 3, і т.д. Корисно для '#duplicate{..., select="es=<pid>"}'.

en: CSA Key
uk: Ключ CSA

en: CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
uk: Ключ шифрування CSA. Це значення рядок довжиною 16 символів (8 шістнадцяткових байт).

en: Second CSA Key
uk: Другий ключ CSA

en: The even CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
uk: Парний ключ шифрування CSA. Це значення — рядок ,довжиною 16 символів (8 шістнадцяткових байт).

en: Packet size in bytes to decrypt
uk: Розмір пакета в байтах для розшифрування

en: Specify the size of the TS packet to decrypt. The decryption routines subtract the TS-header from the value before decrypting.
uk: Вкажіть розмір пакета TS для розшифрування. Функції дешифрування віднімають заголовок TS із цього значення перед розшифруванням.

en: Separate sub-streams
uk: Окремі підпотоки

en: Separate teletex/dvbs pages into independent ES. It can be useful to turn off this option when using stream output.
uk: Розділяє сторінки телетексту/DVB у незалежні ES. Може бути корисним вимкнення цієї опції при використанні вихідного потоку.

en: Seek and position based on a percent byte position, not a PCR generated time position. If seeking doesn't work property, turn on this option.
uk: Пошук і позиціювання на основі відсотків байт, а не згенерованої часової позиції PCR. Якщо позиціювання не працює правильно, вимкніть цю опцію.

en: Trust in-stream PCR
uk: Довіряти PCR у потоці

en: Use the stream PCR as a reference.
uk: Вживати потік PCR як посилання.

en: Digital TV Standard
uk: Стандарт цифрового ТБ

en: Selects mode for digital TV standard. This feature affects EPG information and subtitles.
uk: Вибір режиму для стандарту цифрового телебачення. Ця функція впливає на інформацію про EPG та субтитри.

en: MPEG Transport Stream demuxer
uk: Демультиплексор MPEG TS

en: Main audio
uk: Основне аудіо

en: Audio description for the visually impaired
uk: Опис аудіо для людей із вадами зору

en: Clean audio for the hearing impaired
uk: Чистий звук для людей з вадами слуху

en: Spoken subtitles for the visually impaired
uk: Вимовлені субтитри для людей із вадами зору

en: Teletext
uk: Телетекст

en: Teletext subtitles
uk: Субтитри телетексту

en: Teletext: additional information
uk: Телетекст: додаткова інформація

en: Teletext: program schedule
uk: Телетекст: розклад програм

en: Teletext subtitles: hearing impaired
uk: Субтитри телетексту: погіршений слух

en: DVB subtitles: hearing impaired
uk: Субтитри DVB: погіршений слух

en: clean effects
uk: очистити ефекти

en: hearing impaired
uk: погіршений слух

en: visual impaired commentary
uk: візуально сповільнений коментар

en: Windows Media NSC metademux
uk: Мета-демультиплексор Windows Media NSC

en: NullSoft demuxer
uk: Демультиплексор NullSoft

en: Nuv demuxer
uk: Демультиплексор Nuv

en: OGG demuxer
uk: Демультиплексор OGG

en: Show shoutcast adult content
uk: Показувати вміст shoutcast для дорослих

en: Show NC17 rated video streams when using shoutcast video playlists.
uk: Показувати відео потоки з оцінкою NC17 при використанні відео списків відтворення shoutcast.

en: Skip ads
uk: Пропускати рекламу

en: Use playlist options usually used to prevent ads skipping to detect ads and prevent adding them to the playlist.
uk: Використання цих параметрів дозволить запобігти пропускання реклами для її визначення та запобігання додавання її до списку відтворення.

en: M3U playlist import
uk: Імпорт списку відтворення M3U

en: RAM playlist import
uk: Імпорт списку відтворення RAM

en: PLS playlist import
uk: Імпорт списку відтворення PLS

en: B4S playlist import
uk: Імпорт списку відтворення B4S

en: DVB playlist import
uk: Імпорт списку відтворення DVB

en: Podcast parser
uk: Парсер подкасту

en: XSPF playlist import
uk: Імпорт списку відтворення XSPF

en: New winamp 5.2 shoutcast import
uk: Імпорт із winamp 5.2 shoutcast

en: ASX playlist import
uk: Імпорт списку відтворення ASX

en: Kasenna MediaBase parser
uk: Парсер Kasenna MediaBase

en: QuickTime Media Link importer
uk: Імпортувальник QuickTime Media Link

en: Dummy IFO demux
uk: Фіктивний демультиплексор IFO

en: iTunes Music Library importer
uk: Імпортувальник музичної бібліотеки iTunes

en: WPL playlist import
uk: Імпорт списку відтворення WPL

en: Podcast Info
uk: Інформація про подкаст

en: Podcast Link
uk: Посилання на подкаст

en: Podcast Copyright
uk: Авторські права на подкаст

en: Podcast Category
uk: Категорія подкасту

en: Podcast Keywords
uk: Ключові слова подкасту

en: Podcast Subtitle
uk: Субтитри подкасту

en: Podcast Summary
uk: Зведена інформація про подкаст

en: Podcast Publication Date
uk: Дата публікації подкасту

en: Podcast Author
uk: Автор подкасту

en: Podcast Subcategory
uk: Підкатегорія подкасту

en: Podcast Duration
uk: Тривалість подкасту

en: Podcast Type
uk: Тип подкасту

en: Podcast Size
uk: Розмір подкасту

en: %s bytes
uk: %s байт

en: Listeners
uk: Слухачі

en: Load
uk: Завантажити

en: Total duration
uk: Загальна тривалість

en: PVA demuxer
uk: Демультиплексор PVA

en: Audio sample rate in Hertz. Default is 48000 Hz.
uk: Частота дискретизації звуку у герцах. Стандартна — 48000 Гц.

en: Audio channels
uk: Канали звуку

en: Audio channels in input stream. Numeric value >0. Default is 2.
uk: Кількість звукових каналів у вхідному потоці. Числове значення >0. Стандартно: 2.

en: FOURCC code of raw input format
uk: FOURCC-код сирого вхідного формату

en: FOURCC code of the raw input format. This is a four character string.
uk: FOURCC-код сирого вхідного формату. Має бути чотирисимвольний рядок.

en: Forces the audio language
uk: Вимушене використання мови звуку

en: Forces the audio language for the output mux. Three letter ISO639 code. Default is 'eng'.
uk: Вимушене використання мови звуку для вихідного мультиплексу. Має бути трибуквенний ISO639-код. Стандартно: „eng“.

en: Raw audio demuxer
uk: Демультиплексор сирого звуку

en: The demuxer will advance timestamps if the input can't keep up with the rate.
uk: Демультиплексор буде використовувати часові мітки, якщо вхід не може тримати частоту.

en: DV (Digital Video) demuxer
uk: Демультиплексор DV (Digital Video)

en: This is the desired frame rate when playing raw video streams. In the form 30000/1001 or 29.97
uk: Бажана частота кадрів відтворення сирих потоків. У формі 30000/1001 або 29.97

en: This specifies the width in pixels of the raw video stream.
uk: Вказує ширину у пікселях сирого потоку відео.

en: This specifies the height in pixels of the raw video stream.
uk: Вказує висоту у пікселях сирого потоку відео.

en: Force chroma (Use carefully)
uk: Вимушена кольоровість (використовуйте обережно)

en: Force chroma. This is a four character string.
uk: Вимушена кольоровість. Це чотирисимвольний рядок.

en: Raw video demuxer
uk: Демультиплексор сирого відео

en: Real demuxer
uk: Демультиплексор Real

en: C64 sid demuxer
uk: Демультиплексор SID C64

en: SMF demuxer
uk: Демультиплексор SMF

en: EBU STL subtitles parser
uk: Парсер субтитрів EBU STL

en: Apply a delay to all subtitles (in 1/10s, eg 100 means 10s).
uk: Застосовувати затримку до всіх субтитрів (у 1/10 с, наприклад 100 — це 10 с).

en: Override the normal frames per second settings. This will only work with MicroDVD and SubRIP (SRT) subtitles.
uk: Перекриває нормальну кількість кадрів на секунду. Це працює тільки із субтитрами MicroDVD і SubRIP (SRT).

en: Force the subtitles format. Selecting "auto" means autodetection and should always work.
uk: Примусове форматування субтитрів. Вибір „автоматино“ означає автовиявлення та повинно завжди працювати.

en: Override the default track description.
uk: Перекриває стандартний опис доріжки.

en: Text subtitle parser
uk: Аналізатор тексту субтитрів

en: Subtitle delay
uk: Затримка субтитрів

en: Subtitle format
uk: Формат субтитрів

en: Subtitle description
uk: Опис субтитрів

en: TTA demuxer
uk: Демультиплексор TTA

en: TY Stream audio/video demux
uk: Демультиплексор потоку звуку/відео TY

en: Closed captions 2
uk: Приховані субтитри 2

en: Closed captions 3
uk: Приховані субтитри 3

en: Closed captions 4
uk: Приховані субтитри 4

en: Desired frame rate for the VC-1 stream.
uk: Бажана частота кадрів потоку VC-1.

en: VC1 video demuxer
uk: Демультиплексор відео VC1

en: Vobsub subtitles parser
uk: Парсер субтитрів Vobsub

en: VOC demuxer
uk: Демультиплексор VOC

en: WAV demuxer
uk: Демультиплексор WAV

en: XA demuxer
uk: Демультиплексор XA

en: Unknown category
uk: Невідома категорія

en: Closed captions
uk: Приховані субтитри

en: Textual audio descriptions
uk: Текстуальні описи звуку

en: Ticker text
uk: Вібруючий текст

en: Active regions
uk: Активні області

en: Semantic annotations
uk: Семантичні примітки

en: Transcript
uk: Транскрипція

en: Linguistic markup
uk: Лінгвістична розмітка

en: Cue points
uk: Вказівні точки

en: Subtitles (images)
uk: Субтитри (зображення)

en: Slides (text)
uk: Слайди (текст)

en: Slides (images)
uk: Слайди (зображення)

en: About VLC media player
uk: Про медіапрогравач VLC

en: Credits
uk: Подяки

en: License
uk: Ліцензія

en: Authors
uk: Автори

en: VLC media player and VideoLAN are trademarks of the VideoLAN Association.
uk: VLC media player та VideoLAN є торговими марками VideoLAN Association.

en: <p>VLC media player is a free and open source media player, encoder, and streamer made by the volunteers of the <a href="https://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a> community.</p><p>VLC uses its internal codecs, works on essentially every popular platform, and can read almost all files, CDs, DVDs, network streams, capture cards and other media formats!</p><p><a href="https://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Help and join us!</span></a>
uk: <p>Медіапрогравач VLC є безкоштовним медіапрогравачем з відкритим вихідним кодом, кодером та потоковим транслятором, розроблений добровольцями <a href="https://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a> спільноти.</p><p>VLC використовує власні внутрішні кодеки, працює по суті на кожній популярній платформі і може читати майже всі файли медіа, CD, DVD, мережеві потоки, карти захоплення та інші формати медіа!</p><p><a href="https://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Допоможіть та приєднайтеся до нас!</span></a>

en: Playlist parsers
uk: Парсери списків

en: Service Discovery
uk: Пошук служб

en: Interfaces
uk: Інтерфейси

en: Art and meta fetchers
uk: Отримувачі метаданих та зображень

en: Extensions
uk: Розширення

en: Show Installed Only
uk: Показувати лише встановлені

en: Find more addons online
uk: Знайти більше доповнень у мережі

en: Addons Manager
uk: Менеджер доповнень

en: Installed
uk: Встановлено

en: Name
uk: Назва

en: Author
uk: Автор

en: Uninstall
uk: Видалити

en: Skins
uk: Обкладинки

en: Apply profile at next launch
uk: Застосувати профіль при наступному запуску

en: 2 Pass
uk: 2 проходи

en: Preamp
uk: Попередній підсилювач

en: Enable dynamic range compressor
uk: Увімкнути компресор динамічного діапазону

en: Reset
uk: Перезапуск

en: Attack
uk: Наростання

en: Release
uk: Спадання

en: Threshold
uk: Поріг

en: Enable Spatializer
uk: Увімкнути покращувач

en: Headphone virtualization
uk: Ефект навушників

en: Volume normalization
uk: Нормалізація гучності

en: Maximum level
uk: Максимальний рівень

en: Filter
uk: Фільтр

en: Audio Effects
uk: Звукові ефекти

en: Duplicate current profile...
uk: Дублювати поточний профіль…

en: Organize Profiles...
uk: Організувати профілі…

en: Duplicate current profile for a new profile
uk: Дублювати поточний профіль у новий профіль

en: Enter a name for the new profile:
uk: Введіть ім'я нового профілю:

en: Save
uk: Зберегти

en: Please enter a unique name for the new profile.
uk: Введіть унікальне ім'я нового профілю.

en: Multiple profiles with the same name are not allowed.
uk: Не дозволяється декілька профілів з однаковим іменем.

en: Remove a preset
uk: Вилучити установку

en: Select the preset you would like to remove:
uk: Виберіть установку, яку ви хочете видалити:

en: Remove
uk: Видалити

en: Add new Preset...
uk: Додати нову установку…

en: Organize Presets...
uk: Організувати установки…

en: Save current selection as new preset
uk: Зберегти поточне виділення як нову установку

en: Enter a name for the new preset:
uk: Введіть ім'я нової установки:

en: Bookmarks
uk: Закладки

en: Add
uk: Додати

en: Clear
uk: Очистити

en: Edit
uk: Редагувати

en: Time
uk: Час

en: OK
uk: Гаразд

en: Untitled
uk: Безіменний

en: No input
uk: Немає входу

en: No input found. A stream must be playing or paused for bookmarks to work.
uk: Немає вхідного потоку. Потік повинен перебувати в режимі відтворення або паузи чи роботи закладок.

en: Input has changed
uk: Вхідний потік був змінений

en: Input has changed, unable to save bookmark. Suspending playback with "Pause" while editing bookmarks to ensure to keep the same input.
uk: Вхідний потік був змінений, неможливо зберегти закладку. Використовуйте режим паузи для редагування закладки.

en: Backward
uk: Назад

en: Seek backward
uk: Пошук назад

en: Forward
uk: Вперед

en: Seek forward
uk: Пошук вперед

en: Playback position
uk: Позиція відтворення

en: Playback time
uk: Час відтворення

en: Go to previous item
uk: Перейти до попереднього елемента

en: Go to next item
uk: Перейти до наступного елемента

en: Convert & Stream
uk: Конвертувати/Передати

en: Go!
uk: Вперед!

en: Drop media here
uk: Перенесіть медіафайл сюди

en: Open media...
uk: Відкрити медіа…

en: Choose Profile
uk: Вибрати Профіль

en: Customize...
uk: Налаштувати…

en: Choose Destination
uk: Вибрати Призначення

en: Choose an output location
uk: Виберіть розташування виводу

en: Browse...
uk: Огляд…

en: Setup Streaming...
uk: Налаштування передачі…

en: Select Streaming Method
uk: Вибрати метод мовлення

en: Save as File
uk: Зберегти як файл

en: Stream
uk: Потік

en: Apply
uk: Застосувати

en: Save as new Profile...
uk: Зберегти як новий профіль…

en: Encapsulation
uk: Формат контейнера

en: Video codec
uk: Відеокодек

en: Audio codec
uk: Звуковий кодек

en: Keep original video track
uk: Зберігати оригінальну відеодоріжку

en: Resolution
uk: Роздільна здатність

en: You just need to fill one of the three following parameters, VLC will autodetect the other using the original aspect ratio
uk: Вам лише треба заповнити один із трьох наступних параметрів, VLC автоматично визначить інші, використовуючи оригінальне співвідношення сторін

en: Scale
uk: Масштаб

en: Keep original audio track
uk: Тримати оригінальну звукову доріжку

en: Overlay subtitles on the video
uk: Помістити субтитри на відео

en: Stream Destination
uk: Вивід потоку

en: Stream Announcement
uk: Оповіщення про потік

en: Address
uk: Адреса

en: Port
uk: Порт

en: SAP Announcement
uk: Оповіщення SAP

en: HTTP Announcement
uk: Оповіщення HTTP

en: RTSP Announcement
uk: Оповіщення RTSP

en: Export SDP as file
uk: Зберегти SDP у файл

en: Channel Name
uk: Назва каналу

en: Invalid container format for HTTP streaming
uk: Неприпустимий формат контейнера для передачі по HTTP

en: Media encapsulated as %@ cannot be streamed through the HTTP protocol for technical reasons.
uk: Медіа об'єкти, упаковані в формат %@, не можуть бути передані по протоколу HTTP з технічних причин.

en: Remove a profile
uk: Видалити профіль

en: Select the profile you would like to remove:
uk: Виберіть профіль, який ви хочете видалити:

en: Save as new profile
uk: Зберегти як новий профіль

en: %@ stream to %@:%@
uk: Передача потоку %@ в %@:%@

en: No Address given
uk: Не вказано адреси

en: In order to stream, a valid destination address is required.
uk: Для передачі потоку необхідно вказати правильну адресу призначення.

en: No Channel Name given
uk: Не вказано назви каналу

en: SAP stream announcement is enabled. However, no channel name is provided.
uk: Увімкнено SAP-оповіщення про потік, але назву каналу не вказано.

en: No SDP URL given
uk: URL для SDP не вказано

en: A SDP export is requested, but no URL is provided.
uk: Вибрано експорт SDP, але відповідну адресу не вказано.

en: Custom
uk: Довільно

en: Remember
uk: Запам'ятати

en: Random On
uk: Випадковість увімкнена

en: Repeat Off
uk: Не повторювати

en: Errors and Warnings
uk: Помилки та попередження

en: Clean up
uk: Очистити

en: Play/Pause the current media
uk: Відтворити/призупинити медіа

en: Go to the previous item
uk: Перехід до попереднього елемента

en: Leave fullscreen
uk: Вийти з повноекранного режиму

en: Volume
uk: Гучність

en: Adjust the volume
uk: Регулювання гучності

en: Adjust the current playback position
uk: Регулювання позиції відтворення

en: Volume: %i %%
uk: Гучність: %i %%

en: VLC media player Help
uk: Довідка медіапрогравача VLC

en: Index
uk: Індекс

en: VLC media playback
uk: Відтворення у VLC

en: Messages
uk: Повідомлення

en: Save log
uk: Зберегти журнал

en: Save the debug log to a file
uk: Зберегти журнал налагодження у файл

en: Refresh log
uk: Оновити журнал

en: Refresh the log output
uk: Оновити вивід журналу

en: Clear log
uk: Очистити журнал

en: Clear the log output
uk: Очистити вивід журналу

en: Toggle details
uk: Перемкнути подробиці

en: Show/hide details about a log message
uk: Показати/приховати подробиці про повідомлення журналу

en: VLC Debug Log (%s).txt
uk: Журнал налагодження VLC (%s).txt

en: Remove old preferences?
uk: Видалити старі параметри?

en: We just found an older version of VLC's preferences files.
uk: Ми щойно виявили старі файли налаштувань VLC.

en: Move To Trash and Relaunch VLC
uk: Перемістити до кошика та перезапустити VLC

en: Level %i
uk: Рівень %i

en: Smaller
uk: Менший

en: Small
uk: Маленький

en: Large
uk: Великий

en: Larger
uk: Більший

en: Check for Update...
uk: Перевірити оновлення…

en: Preferences...
uk: Параметри...

en: Services
uk: Служби

en: Hide VLC
uk: Приховати VLC

en: Hide Others
uk: Приховати інше

en: Show All
uk: Показати все

en: Quit VLC
uk: Вийти з VLC

en: 1:File
uk: 1:Файл

en: Advanced Open File...
uk: Просунуте відкриття файлу…

en: Open File...
uk: Відкрити файл…

en: Open Disc...
uk: Відкрити диск,

en: Open Network...
uk: Відкрити мережу…

en: Open Capture Device...
uk: Відкрити пристрій захоплення…

en: Open Recent
uk: Відкрити недавні

en: Close Window
uk: Закрити вікно

en: Convert / Stream...
uk: Конвертувати/Передати…

en: Save Playlist...
uk: Зберегти список відтворення…

en: Reveal in Finder
uk: Відкрити у Finder’і

en: Cut
uk: Вирізати

en: Copy
uk: Копіювати

en: Paste
uk: Вставити

en: Select All
uk: Виділити все

en: Find
uk: Знайти

en: View
uk: Перегляд

en: Show Previous & Next Buttons
uk: Показувати кнопки Наступний & Попередній

en: Show Shuffle & Repeat Buttons
uk: Показувати кнопки Перемішати & Повторити

en: Show Audio Effects Button
uk: Показати кнопку аудіоефектів

en: Show Sidebar
uk: Показати бічну панель

en: Playlist Table Columns
uk: Стовпці у списку відтворення

en: Playback
uk: Відтворення

en: Playback Speed
uk: Швидкість відтворення

en: Track Synchronization
uk: Синхронізація доріжки

en: A→B Loop
uk: Цикл A→B

en: Quit after Playback
uk: Вийти після відтворення

en: Step Forward
uk: Крок вперед

en: Step Backward
uk: Крок назад

en: Jump to Time
uk: Перейти до часу

en: Renderer
uk: Відтворювач

en: No renderer
uk: Без відтворювача

en: Increase Volume
uk: Збільшити гучність

en: Decrease Volume
uk: Зменшити гучність

en: Audio Device
uk: Звуковий пристрій

en: Half Size
uk: Половина розміру

en: Normal Size
uk: Нормальний розмір

en: Double Size
uk: Подвійний розмір

en: Fit to Screen
uk: Екранний розмір

en: Float on Top
uk: Зверху всіх вікон

en: Fullscreen Video Device
uk: Пристрій повноекранного відео

en: Post processing
uk: Пост-обробка

en: Add Subtitle File...
uk: Додати файл субтитрів…

en: Subtitles Track
uk: Доріжка субтитрів

en: Text Size
uk: Розмір тексту

en: Text Color
uk: Колір тексту

en: Outline Thickness
uk: Товщина обведення

en: Background Opacity
uk: Непрозорість тла

en: Background Color
uk: Колір тла

en: Transparent
uk: Прозорий

en: Window
uk: Вікно

en: Minimize
uk: Мінімізувати

en: Player...
uk: Програвач…

en: Main Window...
uk: Головне вікно…

en: Audio Effects...
uk: Звукові ефекти…

en: Video Effects...
uk: Відеоефекти…

en: Bookmarks...
uk: Закладки…

en: Playlist...
uk: Список відтворення…

en: Media Information...
uk: Медіаінформація…

en: Messages...
uk: Повідомлення…

en: Errors and Warnings...
uk: Помилки та попередження…

en: Bring All to Front
uk: Винести все наперед

en: Help
uk: Довідка

en: VLC media player Help...
uk: Довідка про медіапрогравач VLC…

en: Online Documentation...
uk: Онлайн-документація…

en: VideoLAN Website...
uk: Веб-сайт VideoLAN…

en: Make a donation...
uk: Спонсорство…

en: Online Forum...
uk: Онлайн-форум…

en: File Format:
uk: Формат файлу:

en: Extended M3U
uk: Розширений M3U

en: XML Shareable Playlist Format (XSPF)
uk: Формат XSPF (XML Shareable Playlist Format)

en: HTML playlist
uk: Список відтворення HTML

en: Save Playlist
uk: Зберегти список відтворення

en: Lock Aspect Ratio
uk: Заблокувати співвідношення сторін

en: Search in Playlist
uk: Пошук у списку відтворення

en: Search the playlist. Results will be selected in the table.
uk: Пошук у списку відтворення. Результати будуть виділені в таблицю.

en: Open a dialog to select the media to play
uk: Відкрити діалог, щоби вибрати медіа для відтворення

en: Subscribe
uk: Підписатися

en: Unsubscribe
uk: Відписатися

en: Subscribe to a podcast
uk: Підписатися на подкаст

en: Enter URL of the podcast to subscribe to:
uk: Введіть URL подкасту, на який ви хочете підписатися:

en: Unsubscribe from a podcast
uk: Відписатися з подкасту

en: Select the podcast you would like to unsubscribe from:
uk: Виберіть подкаст, з якого ви хочете відписатися:

en: Check for album art and metadata?
uk: Перевірити обкладинки альбомів та метадані?

en: Enable Metadata Retrieval
uk: Увімкнути відбір метаданих

en: No, Thanks
uk: Ні, дякую

en: VLC can check online for album art and metadata to enrich your playback experience, e.g. by providing track information when playing Audio CDs. To provide this functionality, VLC will send information about your contents to trusted services in an anonymized form.
uk: VLC може через інтернет перевірити пошукати обкладинку альбому і метадані, щоби збагатити ваші враження, наприклад, шляхом надання інформації про доріжку при відтворенні аудіо CD. Для роботи цієї функції VLC надсилатиме інформацію про ваші файли до надійних сервісів у анонімній формі.

en: Show/Hide Playlist
uk: Показати/приховати список відтворення

en: Repeat
uk: Повторювати

en: Change repeat mode. Modes: repeat one, repeat all and no repeat.
uk: Змінює режим повторення. Режими: повторити одну позицію, повторювати усе та без повторень.

en: Shuffle
uk: Перемішати

en: Full Volume
uk: Повна гучність

en: Open Audio Effects window
uk: Відкрити вікно звукових ефектів

en: Open Source
uk: Відкрити джерело

en: Media Resource Locator (MRL)
uk: Шукач медіаресурсів (MRL)

en: Open
uk: Відкрити

en: Stream output:
uk: Потоковий вивід:

en: Settings...
uk: Параметри…

en: Choose media input type
uk: Виберіть вхідний тип медіа

en: Disc
uk: Диск

en: Network
uk: Мережа

en: Capture
uk: Заголовок

en: Choose a file
uk: Вибрати файл

en: Select a file for playback
uk: Виберіть файл для відтворення

en: Treat as a pipe rather than as a file
uk: Вважати трубою замість файлу

en: Play another media synchronously
uk: Відтворити синхронно інше медіа

en: Choose...
uk: Вибрати…

en: Select another file to play in sync with the previously selected file
uk: Виберіть інший файл, який відтворюватиметься синхронно з файлом, обраним раніше

en: Custom playback
uk: Власне відтворення

en: Open VIDEO_TS / BDMV folder
uk: Відкрити теку VIDEO_TS / BDMV

en: Insert Disc
uk: Вставте диск

en: Disable DVD menus
uk: Вимкнути меню DVD

en: Enable DVD menus
uk: Увімкнути меню DVD

en: IP Address
uk: IP-адреса

en: To Open a usual network stream (HTTP, RTSP, RTMP, MMS, FTP, etc.), just enter the URL in the field above. If you want to open a RTP or UDP stream, press the button below.
uk: Для відкриття звичайного мережевого потоку (HTTP, RTSP, RTMP, MMS, FTP…) просто введіть URL в полі вище. Якщо Ви хочете відкрити потік RTP чи UDP, натисніть кнопку нижче.

en: If you want to open a multicast stream, enter the respective IP address given by the stream provider. In unicast mode, VLC will use your machine's IP automatically.
    
    To open a stream using a different protocol, just press Cancel to close this sheet.
uk: Якщо ви хочете відкрити груповий потік, введіть відповідну IP-адресу, яку Вам дав постачальник потоку. У негруповому режимі VLC буде використовувати IP-адресу Вашої машини автоматично.
    
    Для відкриття потоку з іншим протоколом просто натисніть „Скасувати“ для закриття цієї сторінки.

en: Enter a stream URL here. To open RTP or UDP streams, use the respective button below.
uk: Введіть тут URL потоку. Щоб відкрити потік UDP або RTP, натисніть відповідну кнопку.

en: Open RTP/UDP Stream
uk: Відкрити потік RTP/UDP

en: Protocol
uk: Протокол

en: Unicast
uk: Негруповий

en: Multicast
uk: Груповий

en: Input Devices
uk: Пристрої введення

en: Subscreen left
uk: Підекран зліва

en: Subscreen top
uk: Підекран вгорі

en: Subscreen Width
uk: Ширина підекрана

en: Subscreen Height
uk: Висота підекрана

en: Capture Audio
uk: Захоплення звуку

en: Add Subtitle File:
uk: Додати файл субтитрів:

en: Setup subtitle playback details
uk: Налаштувати подробиці відтворення субтитрів

en: Select a subtitle file
uk: Обрати файл субтитрів

en: Override parameters
uk: Призначити параметри з вищим пріоритетом

en: Subtitle encoding
uk: Кодування субтитрів

en: Font size
uk: Розмір шрифту

en: Subtitle alignment
uk: Вирівнювання субтитрів

en: Dismiss the subtitle setup dialog
uk: Відхилити діалог налаштування субтитрів

en: Font Properties
uk: Властивості шрифту

en: Subtitle File
uk: Файл субтитрів

en: s
uk: с

en: fps
uk: кадрів/с

en: Open File
uk: Відкрити файл

en: %i tracks
uk: Доріжка %i

en: Streaming and Transcoding Options
uk: Параметри мовлення і перекодування

en: Display the stream locally
uk: Відтворити потік локально

en: Dump raw input
uk: Зберегти вхідний потік

en: Encapsulation Method
uk: Метод інкапсуляції

en: Transcoding options
uk: Параметри перекодування

en: Bitrate (kb/s)
uk: Бітрейт (кб/с)

en: Stream Announcing
uk: Повідомлення про потік

en: Save File
uk: Зберегти файл

en: Track Number
uk: Номер доріжки

en: Duration
uk: Тривалість

en: File Size
uk: Розмір файлу

en: Expand All
uk: Розкрити все

en: Collapse All
uk: Згорнути все

en: Media Information
uk: Медіаінформація

en: Location
uk: Місцезнаходження

en: Save Metadata
uk: Зберегти метадані

en: General
uk: Загальні

en: Codec Details
uk: Деталі кодеку

en: Read at media
uk: Прочитано

en: Input bitrate
uk: Бітрейт вхідного потоку

en: Demuxed
uk: Демультиплексовано

en: Stream bitrate
uk: Бітрейт потоку

en: Decoded blocks
uk: Блоків декодовано

en: Displayed frames
uk: Показано кадрів

en: Lost frames
uk: Загублено кадрів

en: Played buffers
uk: Відтворено буферів

en: Lost buffers
uk: Загублено буферів

en: Error while saving meta
uk: Помилка збереження метаданих

en: VLC was unable to save the meta data.
uk: VLC не зміг зберегти метадані.

en: Continue playback?
uk: Продовжити відтворення?

en: Continue
uk: Продовжити

en: Always continue media playback
uk: Завжди продовжити відтворення медіа

en: Restart playback
uk: Перезапустити відтворення

en: Playback of "%@" will continue at %@
uk: Відтворення "%@" буде продовжене о %@

en: LIBRARY
uk: БІБЛІОТЕКА

en: MY COMPUTER
uk: МІЙ КОМП’ЮТЕР

en: DEVICES
uk: ПРИСТРОЇ

en: LOCAL NETWORK
uk: ЛОКАЛЬНА МЕРЕЖА

en: INTERNET
uk: ІНТЕРНЕТ

en: Interface Settings
uk: Параметри інтерфейсу

en: Audio Settings
uk: Параметри звуку

en: Video Settings
uk: Параметри відео

en: Subtitle & On Screen Display Settings
uk: Параметри субтитрів і екранного відображення

en: Input & Codec Settings
uk: Параметри введення і кодеків

en: General Audio
uk: Загальний звук

en: Preferred Audio language
uk: Бажана мова звуку

en: Enable Last.fm submissions
uk: Увімкнути публікацію на Last.fm

en: Visualization
uk: Візуалізація

en: Keep audio level between sessions
uk: Витримувати рівень звуку між сесіями

en: Always reset audio start level to:
uk: Завжди вертати початковий рівень звуку до:

en: Change
uk: Змінити

en: Change Hotkey
uk: Змінити гарячу клавішу

en: Select an action to change the associated hotkey:
uk: Оберіть дію для зміни асоційованої гарячої клавіші:

en: Action
uk: Дія

en: Shortcut
uk: Комбінація

en: Record directory or filename
uk: Каталог або назва файлу для записування

en: Directory or filename where the records will be stored
uk: Каталог або назва файлу, куди зберігатимуться записи

en: Repair AVI Files
uk: Виправити AVI-файли

en: Default Caching Level
uk: Стандартний рівень кешування

en: Caching
uk: Кешування

en: Use the complete preferences to configure custom caching values for each access module.
uk: Використовуйте повноцінні параметри для конфігурування довільних значень кешування для кожного модулю доступу.

en: Codecs / Muxers
uk: Кодеки й мультиплексори

en: Post-Processing Quality
uk: Якість пост-обробки

en: Edit default application settings for network protocols
uk: Змінити налаштування типових програм для мережевих протоколів

en: Open network streams using the following protocols
uk: Відкрити мережеві потоки, використовуючи такі протоколи

en: Note that these are system-wide settings.
uk: Зауважте, що ці налаштування діють глобально.

en: General settings
uk: Загальні налаштування

en: Interface style
uk: Стиль інтерфейсу

en: Dark
uk: Темний

en: Bright
uk: Світлий

en: Continue playback
uk: Продовжити відтворення

en: Control playback with the Apple Remote
uk: Керувати відтворенням за допомогою Apple Remote

en: Control playback with media keys
uk: Контролювати відтворення медіаклавішами

en: Control system volume with the Apple Remote
uk: Управління загальною гучністю з пульта Apple Remote

en: Display VLC status menu icon
uk: Показувати піктограму меню стану VLC

en: Playback behaviour
uk: Поводження відтворення

en: Enable notifications on playlist item change
uk: Увімкнути сповіщення при зміні елемента списку відтворення

en: Control external music players
uk: Управляти зовнішніми музичними програвачами

en: Privacy / Network Interaction
uk: Приватність/мережева взаємодія

en: Automatically check for updates
uk: Автоматично перевіряти оновлення

en: HTTP web interface
uk: Веб-інтерфейс HTTP

en: Enable HTTP web interface
uk: Увімкнути веб-інтерфейс HTTP

en: Default Encoding
uk: Стандартне кодування

en: Display Settings
uk: Параметри дисплею

en: Font color
uk: Колір шрифту

en: Font
uk: Шрифт

en: Subtitle languages
uk: Мови субтитрів

en: Preferred subtitle language
uk: Переважна мова субтитрів

en: Enable OSD
uk: Увімкнути OSD

en: Force bold
uk: Примусово використовувати жирний шрифт

en: Outline color
uk: Колір контура

en: Outline thickness
uk: Товщина обведення

en: Display
uk: Дисплей

en: Show video within the main window
uk: Показувати відео в головному вікні

en: Pause the video playback when minimized
uk: Призупиняти відтворення, якщо вікно мінімізовано

en: Fullscreen settings
uk: Параметри повноекран. режиму

en: Start in fullscreen
uk: Запускати на увесь екран

en: Black screens in Fullscreen mode
uk: Робити чорним екран для повноекранного режиму

en: Use the native fullscreen mode
uk: Використовувати рідний повноекранний режим

en: Video snapshots
uk: Стоп-кадри

en: Folder
uk: Каталог

en: Format
uk: Формат

en: Prefix
uk: Префікс

en: Sequential numbering
uk: Послідовна нумерація

en: Reset All
uk: Перезапуск усього

en: Preferences
uk: Параметри

en: Media files cannot be resumed because keeping recent media items is disabled.
uk: Мультимедійні файли не можуть бути відновлені, бо збереження останніх медіа елементів вимкнено.

en: Last check on: %@
uk: Остання перевірка: %@

en: No check was performed yet.
uk: Ще не було перевірки.

en: Lowest Latency
uk: Найнижча затримка

en: Low Latency
uk: Низька затримка

en: Higher Latency
uk: Вища затримка

en: Highest Latency
uk: Найвища затримка

en: Reset Preferences
uk: Перезапуск параметрів

en: This will reset VLC media player's preferences.
    
    Note that VLC will restart during the process, so your current playlist will be emptied and eventual playback, streaming or transcoding activities will stop immediately.
    
    The Media Library will not be affected.
    
    Are you sure you want to continue?
uk: Це призведе до відновлення типових параметрів медіапрогравача VLC.
    
    Зверніть увагу, що VLC буде перезапущений протягом процесу, тому ваш поточний список відтворення буде очищено і можливе відтворення, потоковий перегляд або перекодування будуть негайно припинені.
    
    Бібліотека медіа не буде порушена.
    
    Ви справді хочете продовжити?

en: This setting cannot be changed because the native fullscreen mode is enabled.
uk: Цей параметр не можна змінити, бо власний повноекранний режим увімкнений.

en: Choose the folder to save your video snapshots to.
uk: Оберіть каталог, до якого зберігати стоп-кадри

en: Choose
uk: Вибрати

en: Choose the directory or filename where the records will be stored.
uk: Виберіть каталог або файл, куди зберігатимуться записи.

en: Press new keys for
    "%@"
uk: Натисніть клавішу для
    "%@"

en: Invalid combination
uk: Неправильна комбінація

en: Regrettably, these keys cannot be assigned as hotkey shortcuts.
uk: На жаль, ці клавіші не можуть бути комбінацією гарячих клавіш.

en: This combination is already taken by "%@".
uk: Ця комбінація вже зайнята "%@".

en: Toggle Play/Pause
uk: Перемикач грати/пауза

en: Toggle random order playback
uk: Перемикати випадково порядок відтворення

en: Show Main Window
uk: Показати головне вікно

en: Path/URL Action
uk: Шлях/URL дії

en: Nothing playing
uk: Нічого не відтворюється

en: Select File In Finder
uk: Вибрати файл у шукачі

en: Copy URL to clipboard
uk: Копіювати URL у буфер обміну

en: Not Set
uk: Не встановлено

en: sec.
uk: с

en: Audio/Video
uk: Звук/відео

en: Audio track synchronization:
uk: Синхронізація звукової доріжки:

en: A positive value means that the audio is ahead of the video
uk: Додатні значення означають, що звук випереджає відео

en: Subtitles/Video
uk: Субтитри/відео

en: Subtitle track synchronization:
uk: Синхронізація доріжки субтитрів:

en: A positive value means that the subtitles are ahead of the video
uk: Додатні значення означають, що субтитри випереджають відео

en: Subtitle speed:
uk: Швидкість субтитрів:

en: Subtitle duration factor:
uk: Множник тривалості субтитрів:

en: Extend subtitle duration by this value.
    Set 0 to disable.
uk: Збільшити тривалість субтитрів на вказане значення.
    Установіть 0 для вимкнення.

en: Multiply subtitle duration by this value.
    Set 0 to disable.
uk: Помножити тривалість субтитрів на вказане значення.
    Установіть 0 для вимкнення.

en: Recalculate subtitle duration according
    to their content and this value.
    Set 0 to disable.
uk: Обчислює тривалість субтитрів,
    на основі довжини слів і цього множника.
    0 не змінює її.

en: Video Effects
uk: Відеоефекти

en: Basic
uk: Основне

en: Geometry
uk: Геометрія

en: Color
uk: Колір

en: Image Adjust
uk: Параметри зображення

en: Brightness Threshold
uk: Поріг яскравості

en: Sharpen
uk: Чіткість

en: Sigma
uk: Сигма

en: Banding removal
uk: Видалення стиснення

en: Radius
uk: Радіус

en: Film Grain
uk: Зернистість плівки

en: Variance
uk: Дисперсія

en: Synchronize top and bottom
uk: Синхронізувати вгорі та знизу

en: Synchronize left and right
uk: Синхронізувати ліворуч та праворуч

en: Transform
uk: Трансформація

en: Rotate by 90 degrees
uk: Повернути на 90 градусів

en: Rotate by 180 degrees
uk: Повернути на 180 градусів

en: Rotate by 270 degrees
uk: Повернути на 270 градусів

en: Flip horizontally
uk: Відобразити по горизонталі

en: Flip vertically
uk: Відобразити по вертикалі

en: Magnification/Zoom
uk: Збільшення/масштаб

en: Puzzle game
uk: Гра „Пазл“

en: Rows
uk: Рядки

en: Columns
uk: Стовпці

en: Clone
uk: Клонування

en: Number of clones
uk: Кількість клонів

en: Wall
uk: Стіна

en: Color threshold
uk: Поріг кольору

en: Similarity
uk: Подібність

en: Intensity
uk: Інтенсивність

en: Gradient
uk: Градієнт

en: Edge
uk: Межа

en: Hough
uk: Жижки

en: Cartoon
uk: Мультфільм

en: Color extraction
uk: Виділення кольору

en: Invert colors
uk: Інверсія кольорів

en: Posterize
uk: Постеризація

en: Posterize level
uk: Рівень постеризації

en: Motion blur
uk: Розмиття рухом

en: Factor
uk: Множник

en: Motion Detect
uk: Визначення руху

en: Water effect
uk: Ефект води

en: Psychedelic
uk: Психоделія

en: Anaglyph
uk: Анагліф

en: Add text
uk: Додати текст

en: Text
uk: Текст

en: Add logo
uk: Додати лого

en: Logo
uk: Лого

en: Transparency
uk: Прозорість

en: Organize profiles...
uk: Організувати профілі…

en: Video device
uk: Відеопристрій

en: Number of the screen to use by default to display videos in 'fullscreen'. The screen number correspondance can be found in the video device selection menu.
uk: Число екранів для стандартного використання для відображення відео у повноекранному режимі. Відповідне число екранів може бути знайдена у меню вибору відеопристрою.

en: Opaqueness
uk: Непрозорість

en: Set the transparency of the video output. 1 is non-transparent (default) 0 is fully transparent.
uk: Встановити прозорість відеовиводу. 1 — непрозорий (стандартно), 0 — повністю прозорий.

en: Black screens in fullscreen
uk: Робити чорним екран для повноекранного режиму

en: In fullscreen mode, keep screen where there is no video displayed black
uk: У повноекранному режимі тримати екран чорним там, де відео не відображується

en: Show Fullscreen controller
uk: Показати керування повноекранним режимом

en: Shows a lucent controller when moving the mouse in fullscreen mode.
uk: Показує прозоре керування, коли миша рухається у повноекранному режимі.

en: Auto-playback of new items
uk: Автопрогравання нових елементів.

en: Start playback of new items immediately once they were added.
uk: Почати відтворення нових елементів відразу після того, як їх додали.

en: Keep Recent Items
uk: Зберігати останні елементи

en: By default, VLC keeps a list of the last 10 items. This feature can be disabled here.
uk: Стандартно, VLC зберігає список 10 останніх елементів. Ця можливість може бути відключена тут.

en: By default, VLC can be remotely controlled with the Apple Remote.
uk: Стандартно, VLC може віддалено контролюватися через Apple Remote.

en: By default, VLC will control its own volume with the Apple Remote. However, you can choose to control the global system volume instead.
uk: Типово VLC дозволяє керувати за Apple Remote тільки своєю гучністю. Однак ви можете також включити режим зміни загальної гучності системи.

en: By default, VLC will show the statusbar icon menu. However, you can choose to disable it (restart required).
uk: Типово VLC буде показувати меню піктограм рядка стану. Тим не менш, ви можете вимкнути це (необхідне перезавантаження).

en: Control playlist items with the Apple Remote
uk: Управління елементами списку відтворення пулььом Apple Remote

en: By default, VLC will allow you to switch to the next or previous item with the Apple Remote. You can disable this behavior with this option.
uk: Типово VLC дозволяє переходити до наступної / попередньої позиції списку відтворення з пульта Apple Remote. Цей прапорець вимикає таку поведінку.

en: By default, VLC can be controlled using the media keys on modern Apple keyboards.
uk: Стандартно, VLC може контролюватися медіаклавішами на сучасних клавіатурах Apple.

en: Run VLC with dark interface style
uk: Запустити VLC з темним стилем інтурфейсу

en: If this option is enabled, VLC will use the dark interface style. Otherwise, the grey interface style is used.
uk: Якщо цей режим включений, то VLC буде використовувати темний інтерфейс, в іншому випадку - сірий.

en: By default, VLC uses the fullscreen mode known from previous Mac OS X releases. It can also use the native fullscreen mode on Mac OS X 10.7 and later.
uk: Стандартно, VLC використовує повноекранний режим попередніх версій Mac OS X. Також можна використовувати рідний повноекранний режим версії Mac OS X 10.7 або новішої.

en: Resize interface to the native video size
uk: Змінити розмір інтерфейсу до початкового розміру відео

en: You have two choices:
     - The interface will resize to the native video size
     - The video will fit to the interface size
     By default, interface resize to the native video size.
uk: Ви маєте два варіанта вибору:
     - розмір інтерфейсу буде змінено до оригінального розміру відео
     - розмір відео буде змінено відповідно розміру інтерфейсу
     Стандартно, інтерфейс змінює розмір до розміру відео.

en: With this option enabled, the playback will be automatically paused when minimizing the window.
uk: Якщо опцію ввімкнено, відтворення автоматично призупиниться після згортання вікна.

en: Allow automatic icon changes
uk: Дозволити автоматичну зміну іконки

en: This option allows the interface to change its icon on various occasions.
uk: Ця опція дає змогу інтерфейсу змінювати іконку в різних випадках.

en: Dim keyboard backlight during fullscreen playback
uk: Тьмяна підсвітка клавіатури під час повноекранного відтворення

en: Turn off the MacBook keyboard backlight while a video is playing in fullscreen. Automatic brightness adjustment should be disabled in System Preferences.
uk: Вимикає підсвітку клавіатури MacBook під час відтворення відео на повноекранному режимі. Автоматичне налаштування яскравості слід вимкнути в системних налаштуваннях.

en: Shows the previous and next buttons in the main window.
uk: Показує кнопки попередня і наступна позиція у головному вікні.

en: Shows the shuffle and repeat buttons in the main window.
uk: Показує кнопки перемішати та повторити у головному вікні.

en: Shows the audio effects button in the main window.
uk: Показує кнопку аудіоефектів у головному вікні.

en: VLC will pause and resume supported music players on playback.
uk: VLC буде призупиняти та відновлювати підтримувані музичні програвачі при відтворенні.

en: Use large text for list views
uk: Вживати великий текст для переглядів списків

en: Do nothing
uk: Нічого не робити

en: Pause iTunes / Spotify
uk: Призупинити iTunes / Spotify

en: Pause and resume iTunes / Spotify
uk: Призупинити та відновити iTunes / Spotify

en: Continue playback where you left off
uk: Продовжити відтворення, де ви зупинилися

en: VLC will store playback positions of the last 30 items you played. If you re-open one of those, playback will continue.
uk: VLC буде зберігати позиції відтворення останніх 30 відтворюваних вами файлів. Якщо будь-який з них повторно відкрити, то відтворення продовжиться із збереженої позиції.

en: Ask
uk: Питати

en: Always
uk: Завжди

en: Never
uk: Ніколи

en: Maximum Volume displayed
uk: Межа регулятора гучності

en: Mac OS X interface
uk: Інтерфейс Mac OS X

en: Appearance
uk: Зовнішній вигляд

en: Behavior
uk: Поведінка

en: Apple Remote and media keys
uk: Медіаклавіші та пульт Apple Remote

en: Video output
uk: Вивід відео

en: B
uk: Б

en: KB
uk: КБ

en: MB
uk: МБ

en: GB
uk: ГБ

en: TB
uk: ТБ

en: Show Basic
uk: Показати основне

en: Select a directory
uk: Виберіть каталог

en: Select a file
uk: Виберіть файл

en: Select
uk: Вибрати

en: Minimal Mac OS X interface
uk: Мінімальний інтерфейс Mac OS X

en: Filebrowser starting point
uk: Відправна точка файлового браузеру

en: This option allows you to specify the directory the ncurses filebrowser will show you initially.
uk: Цей параметр дозволяє вказати каталог, який спочатку буде Вам показувати файловий браузер на ncurses.

en: Ncurses interface
uk: Інтерфейс ncurses

en: [Display]
uk: [Дисплей]

en:  h,H                    Show/Hide help box
uk:  h,H                    показати/сховати довідку

en:  i                      Show/Hide info box
uk:  i                      показати/сховати інформацію

en:  M                      Show/Hide metadata box
uk: M показати/сховати метадані

en:  L                      Show/Hide messages box
uk:  L                      показати/сховати повідомлення

en:  P                      Show/Hide playlist box
uk:  P                      показати/сховати список відтворення

en:  B                      Show/Hide filebrowser
uk:  B                      показати/сховати файловий браузер

en:  x                      Show/Hide objects box
uk:  x                      показати/сховати об’єкти

en:  S                      Show/Hide statistics box
uk:  S                      показати/сховати статистику

en:  Esc                    Close Add/Search entry
uk:  Esc                    закрити запис додавання/пошуку

en:  Ctrl-l                 Refresh the screen
uk:  Ctrl-l                 оновити екран

en: [Global]
uk: [Глобальне]

en:  q, Q, Esc              Quit
uk:  q, Q, Esc              вийти

en:  s                      Stop
uk:  s                      зупинити

en:  <space>                Pause/Play
uk:  <space>                призупинити/відтворити

en:  f                      Toggle Fullscreen
uk:  f                      перемкнути повноекранний режим

en:  c                      Cycle through audio tracks
uk:  c Цикл через звукові доріжки

en:  v                      Cycle through subtitles tracks
uk:  v цикл через доріжки субтитрів

en:  b                      Cycle through video tracks
uk:  b цикл через відеодоріжки

en:  n, p                   Next/Previous playlist item
uk:  n, p                   перейти до наступного/попереднього елемента списку відтворення

en:  [, ]                   Next/Previous title
uk:  [, ]                   перейти до наступного/попереднього заголовка

en:  <, >                   Next/Previous chapter
uk:  <, >                   перейти до наступного/попереднього розділу

note: xgettext: You can use ← and → characters
en:  <left>,<right>         Seek -/+ 1%%
uk:  <left>,<right>         позиціювати -/+ 1%%

en:  a, z                   Volume Up/Down
uk:  a, z                   збільшити/зменшити гучність

en:  m                      Mute
uk: m Вимкнення звуку

note: xgettext: You can use ↑ and ↓ characters
en:  <up>,<down>            Navigate through the box line by line
uk:  <up>,<down>            переглядати контейнер порядково

note: xgettext: You can use ⇞ and ⇟ characters
en:  <pageup>,<pagedown>    Navigate through the box page by page
uk:  <pageup>,<pagedown>    переглядати контейнер сторінка за сторінкою

note: xgettext: You can use ↖ and ↘ characters
en:  <start>,<end>          Navigate to start/end of box
uk:  <start>,<end>          перейти на початок або в кінець контейнера

en: [Playlist]
uk: [Список відтворення]

en:  r                      Toggle Random playing
uk:  r                      перемкнути випадкове відтворення

en:  l                      Toggle Loop Playlist
uk:  l                      перемкнути зациклювання списку відтворення

en:  R                      Toggle Repeat item
uk:  R                      перемкнути повторення елементу

en:  o                      Order Playlist by title
uk:  o                      сортувати список відтворення за заголовками

en:  O                      Reverse order Playlist by title
uk:  O                      зворотне сортування списку відтворення за заголовками

en:  g                      Go to the current playing item
uk:  g                      перейти до поточного відтворюваного елемента

en:  /                      Look for an item
uk:  /                      шукати елемент

en:  ;                      Look for the next item
uk: ; Шукати наступний елемент

en:  A                      Add an entry
uk:  A                      додати запис

note: xgettext: You can use ⌫ character to translate <backspace>
en:  D, <backspace>, <del>  Delete an entry
uk:  D, <backspace>, <del>  видалити запис

en:  e                      Eject (if stopped)
uk:  e                      витягнути (якщо зупинено)

en: [Filebrowser]
uk: [Файловий браузер]

en:  <enter>                Add the selected file to the playlist
uk:  <enter>                додати вибраний файл до списку відтворення

en:  <space>                Add the selected directory to the playlist
uk:  <space>                додати вибраний каталог до списку відтворення

en:  .                      Show/Hide hidden files
uk:  .                      показати/сховати приховані файли

en: [Player]
uk: [Програвач]

note: xgettext: You can use ↑ and ↓ characters
en:  <up>,<down>            Seek +/-5%%
uk:  <up>,<down>            позиціювати +/-5%%

en: [Repeat]
uk: [Повторювати]

en: [Random]
uk: [Випадково]

en: [Loop]
uk: [Цикл]

en:  Source   : %s
uk:  Джерело      : %s

en:  Position : %s/%s
uk:  Позиція      : %s/%s

en:  Volume   : Mute
uk: Гучність: Вимкнути

en:  Volume   : %3ld%%
uk: Гучність: %3ld%%

en:  Volume   : ----
uk: Гучність   : ----

en:  Title    : %<PRId64>/%d
uk:  Заголовок    : %<PRId64>/%d

en:  Chapter  : %<PRId64>/%d
uk:  Розділ       : %<PRId64>/%d

en:  Source: <no current item>
uk: Джерело: <no current item>

en:  [ h for help ]
uk:  [ h для довідки ]

en: Open: %s
uk: Відкрити: %s

en: Find: %s
uk: Знайти: %s

en: Click to toggle between loop all, loop one and no loop
uk: Клацніть для перемикання між повторенням всіх елементів, одного елемента або для вимкнення повторювання

en: Previous Chapter/Title
uk: Попередній розділ/заголовок

en: Next Chapter/Title
uk: Наступний розділ/заголовок

en: Teletext Activation
uk: Активація телетексту

en: Toggle Transparency
uk: Перемкнути прозорість

en: Play
    If the playlist is empty, open a medium
uk: Відтворити
    Якщо список відтворення пустий, відкрити медіа

en: Previous / Backward
uk: Попередня/назад

en: Next / Forward
uk: Наступна/вперед

en: De-Fullscreen
uk: Вимкнути повноекранний режим

en: Extended panel
uk: Розширена панель

en: Frame By Frame
uk: Покадрово

en: Trickplay Reverse
uk: Зворотне відтворювання

en: Step backward
uk: Крок назад

en: Step forward
uk: Крок вперед

en: Loop / Repeat
uk: Цикл/повторення

en: Open subtitles
uk: Відкрити субтитри

en: Dock fullscreen controller
uk: Прикріпити елемент керування повноекранного режиму

en: Stop playback
uk: Зупинити відтворення

en: Open a medium
uk: Відкрити медіа

en: Previous media in the playlist, skip backward when held
uk: Попереднє медіа у списку відтворення, промотувати назад під час тривалого натиску

en: Next media in the playlist, skip forward when held
uk: Наступне медіа у списку відтворення, промотувати вперед під час натискання

en: Toggle the video in fullscreen
uk: Перемкнути відео у повноекранний режим

en: Toggle the video out fullscreen
uk: Перемкнути відео з повноекранного режиму

en: Show extended settings
uk: Показати додаткові параметри

en: Toggle playlist
uk: Перемкнути список відтворення

en: Take a snapshot
uk: Зробити стоп-кадр

en: Loop from point A to point B continuously.
uk: Постійний цикл з точки A до точки B.

en: Frame by frame
uk: Покадрово

en: Reverse
uk: Зворотне

en: Change the loop and repeat modes
uk: Змінити режими циклу та повторення

en: Previous media in the playlist
uk: Попереднє медіа у списку відтворення

en: Next media in the playlist
uk: Наступне медіа у списку відтворення

en: Open subtitle file
uk: Відкрити файл субтитрів

en: Dock/undock fullscreen controller to/from bottom of screen
uk: Прикріпити або відкріпити елемент керування повноекранним режимом внизу екрана

[ctx: Tooltip|Unmute]
en: Unmute
uk: Увімкнути звук

[ctx: Tooltip|Mute]
en: Mute
uk: Вимкнути звук

en: Pause the playback
uk: Призупинити відтворення

en: Loop from point A to point B continuously
    Click to set point A
uk: Постійний цикл з точки A до точки B
    Клікніть для встановлення точки A

en: Click to set point B
uk: Клікніть для встановлення точки B

en: Stop the A to B loop
uk: Зупинити цикл від A до B

en: Aspect Ratio
uk: Співвідношення сторін

en: No EPG Data Available
uk: Дані EPG недоступні

en: Image Files
uk: Файли зображення

en: Logo filenames
uk: Імена файлів логотипа

en: Image mask
uk: Маска зображення

en: No v4l2 instance found.
    Please check that the device has been opened with VLC and is playing.
    
    Controls will automatically appear here.
uk: Екземпляр v4l2 не знайдено.
    Перевірте, що пристрій відкрито у VLC, а відтворення запущено.
    
    Елементи керування автоматично з’являться тут.

en: dB
uk: дБ

en: 170 Hz
uk: 170 Гц

en: 310 Hz
uk: 310 Гц

en: 600 Hz
uk: 600 Гц

en: 1 KHz
uk: 1 кГц

en: 3 KHz
uk: 3 кГц

en: 6 KHz
uk: 6 кГц

en: 12 KHz
uk: 12 кГц

en: 14 KHz
uk: 14 кГц

en: 16 KHz
uk: 16 кГц

en: 31 Hz
uk: 31 Гц

en: 63 Hz
uk: 63 Гц

en: 125 Hz
uk: 125 Гц

en: 250 Hz
uk: 250 Гц

en: 500 Hz
uk: 500 Гц

en: 2 KHz
uk: 2 кГц

en: 4 KHz
uk: 4 кГц

en: 8 KHz
uk: 8 кГц

en: ms
uk:  мс

en: Knee
    radius
uk: Радіус
    вигину

en: Makeup
    gain
uk: Підсилення
    структури

en: Adjust pitch
uk: Відрегулювати висоту тону

en: (Hastened)
uk: (Прискорений)

en: (Delayed)
uk: (Затриманий)

en: Force update of this dialog's values
uk: Примусове поновлення значень цього діалогу

en: &Fingerprint
uk: &Ідентифікація

en: Find meta data using audio fingerprinting
uk: Пошук метаданих на основі звукового відбитку

en: Comments
uk: Коментарі

en: Extra metadata and other information are shown in this panel.
uk: Додаткові метадані та інша інформація показується на цій панелі.

en: Information about what your media or stream is made of.
    Muxer, Audio and Video Codecs, Subtitles are shown.
uk: Інформація про те, із чого зроблене ваше медіа чи потік.
    Показуються мультиплексор, кодеки звуку й відео, субтитри.

en: Current media / stream statistics
uk: Поточна статистика медіа/потоку

en: Input/Read
uk: Ввід/прочитано

en: Media data size
uk: Розмір медіаданих

en: Demuxed data size
uk: Розмір демультиплексованих даних

en: Content bitrate
uk: Бітрейт вмісту

en: Discarded (corrupted)
uk: Відкинуто (пошкоджено)

en: Dropped (discontinued)
uk: Опущено (призупинено)

en: Decoded
uk: Декодовано

en: blocks
uk: блоків

en: Displayed
uk: Відображено

en: frames
uk: кадрів

en: Lost
uk: Втрачено

en: Played
uk: Відтворено

en: buffers
uk: буферів

en: Last 60 seconds
uk: Останні 60 секунд

en: Overall
uk: Повний

en: Current playback speed: %1
    Click to adjust
uk: Швидкість поточного відтворення: %1
    Клацніть для налаштування

en: Revert to normal play speed
uk: Повернути нормальну швидкість відтворення

en: Download cover art
uk: Завантажити обкладинку альбому

en: Add cover art from file
uk: Додати обкладинку альбому з файлу

en: Choose Cover Art
uk: Вибрати обкладинку альбому

en: Image Files (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)
uk: Файли зображень (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)

en: Elapsed time
uk: Час, що минув

en: Total/Remaining time
uk: Загальний час/час, що залишився

en: Click to toggle between total and remaining time
uk: Натисніть для перемикання між загальним часом і часом, що лишився

en: Click to toggle between elapsed and remaining time
uk: Натисніть для перемикання між часом відтворення та часом, що лишився

en: Double click to jump to a chosen time position
uk: Двічі клацніть для переходу на обрану часову позицію

en: Select a device or a VIDEO_TS directory
uk: Оберіть пристрій або каталог VIDEO_TS

en: Select a device or a VIDEO_TS folder
uk: Оберіть пристрій чи каталог VIDEO_TS

en: Select one or multiple files
uk: Оберіть один чи декілька файлів

en: File names:
uk: Імена файлів:

en: Filter:
uk: Фільтри:

en: Eject the disc
uk: Витягнути диск

en: Entry
uk: Запис

en: Channels:
uk: Канали:

en: Selected ports:
uk: Обрані порти:

en: Use VLC pace
uk: Використовувати темп VLC

en: TV - digital
uk: ТБ - цифрове

en: Tuner card
uk: Картка тюнера

en: Delivery system
uk: Система доставки

en: Transponder/multiplex frequency
uk: Частота транспондера/мультиплекса

en: Transponder symbol rate
uk: Символьна швидкість трансподера

en: Bandwidth
uk: Ширина смуги частот

en: TV - analog
uk: ТБ - аналогове

en: Device name
uk: Ім'я пристрою

en: Your display will be opened and played in order to stream or save it.
uk: Ваш дисплей буде відкрито та відтворено, аби передати його чи зберегти.

note: xgettext: frames per second
en:  f/s
uk:  ф/с

en: Advanced Options
uk: Додаткові параметри

en: Double click to get media information
uk: Двічі клацніть для отримання медіаінформації

en: Change playlistview
uk: Змінити вигляд списку відтворення

en: Search the playlist
uk: Пошук у списку відтворення

en: My Computer
uk: Мій комп’ютер

en: Devices
uk: Пристрої

en: Local Network
uk: Локальна мережа

en: Internet
uk: Інтернет

en: Remove this podcast subscription
uk: Видалити цю підписку на подкаст

en: Do you really want to unsubscribe from %1?
uk: Ви дійсно хочете відписатися від %1?

en: Cover
uk: Обкладинка

en: Create Directory
uk: Створити каталог

en: Create Folder
uk: Створити каталог

en: Enter name for new directory:
uk: Введіть ім’я нового каталогу:

en: Enter name for new folder:
uk: Введіть ім’я нового каталогу:

en: Rename Directory
uk: Перейменувати каталог

en: Rename Folder
uk: Перейменувати теку

en: Enter a new name for the directory:
uk: Введіть нове ім'я для каталогу:

en: Enter a new name for the folder:
uk: Введіть нове ім'я для теки:

en: Sort by
uk: Сортування за

en: Ascending
uk: Зростанням

en: Descending
uk: Спаданням

en: Display size
uk: Розмір дисплея

en: Increase
uk: Збільшити

en: Decrease
uk: Зменшити

en: Playlist View Mode
uk: Режим перегляду списку відтворення

en: Playlist is currently empty.
    Drop a file here or select a media source from the left.
uk: Список відтворення - порожній.
    Перетягніть файл сюди або виберіть медіаресурс ліворуч.

en: Icons
uk: Піктограми

en: Detailed List
uk: Детальний список

en: List
uk: Список

en: PictureFlow
uk: Галерея

en: Select File
uk: Обрати файл

en: Select or double click an action to change the associated hotkey. Use delete key to remove hotkeys.
uk: Виберіть дію, щоб призначити для неї поєднання клавіш. Щоб скасувати призначення, натисніть Видалити.

en: in
uk: у

en: Any field
uk: Будь-яке поле

en: Actions
uk: Дії

en: Hotkey
uk: Гаряча клавіша

en: Application level hotkey
uk: Гаряча клавіша для програми

en: Global
uk: Глобальне

en: Desktop level hotkey
uk: Гаряча клавіша для всієї системи

en: Double click to change.
    Delete key to remove.
uk: Подвійне клацання для зміни.
    Клавіша Delete для вилучення.

en: Hotkey change
uk: Змінити гарячу клавішу

en: Press the new key or combination for
uk: Натисніть нову клавішу або комбінацію для

en: Assign
uk: Призначити

en: Warning: this key or combination is already assigned to
uk: Попередження: клавіша або комбінація вже прив'язані до

en: Warning: <b>%1</b> is already an application menu shortcut
uk: Попередження: <b>%1</b> вже використовується у меню програми

en: Key or combination:
uk: Клавіша або комбінація:

en: Key:
uk: Клавіша:

en: Input & Codecs Settings
uk: Параметри введення й кодеків

en: Configure Hotkeys
uk: Конфігурувати гарячі клавіші

en: Device:
uk: Пристрій:

en: If this property is blank, different values
    for DVD, VCD, and CDDA are set.
    You can define a unique one or configure them 
    individually in the advanced preferences.
uk: Якщо значення пусте, встановлюються
    різні значення для DVD, VCD, та CDDA.
    Ви можете вказати унікальне або сконфігурувати їх 
    індивідуально у розширених параметрах.

en: Lowest latency
uk: Найнижча затримка

en: High latency
uk: Висока затримка

en: Higher latency
uk: Вища затримка

en: This is VLC's skinnable interface. You can download other skins at
uk: Це змінний інтерфейс VLC. Ви можете завантажити інші обкладинки на

en: VLC skins website
uk: Веб-сайт обкладинок VLC

en: System's default
uk: Стандартне системи

en: File associations
uk: Файлові асоціації

en: Audio Files
uk: Звукові файли

en: Video Files
uk: Відеофайли

en: Playlist Files
uk: Файли списків відтворення

en: &Apply
uk: Застосувати

en: &Cancel
uk: Скасувати

en: Profile
uk: Профіль

en: Edit selected profile
uk: Редагувати обраний профіль

en: Delete selected profile
uk: Видалити обраний профіль

en: Create a new profile
uk: Створити новий профіль

en: Create
uk: Створити

en: This muxer is not provided directly by VLC: It could be missing.
uk: Цей міксер не входить до складу VLC: він може бути відсутнім.

en: This muxer is missing. Using this profile will fail
uk: Цей мультиплексор пропущений. Використання цього профілю не відбудеться

en:  Profile Name Missing
uk:  Не вистачає імені профілю

en: You must set a name for the profile.
uk: Ви маєте встановити ім’я для профілю.

en: File/Directory
uk: Файл/каталог

en: File/Folder
uk: Файл/Каталог

en: Source
uk: Джерело

en: Source:
uk: Джерело:

en: Type:
uk: Тип:

en: This module writes the transcoded stream to a file.
uk: Цей модуль пише перекодований потік до файлу.

en: Filename
uk: Ім'я файлу

en: Save file...
uk: Зберегти файл…

en: Containers (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)
uk: Контейнери (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)

en: This module outputs the transcoded stream to a network via HTTP.
uk: Цей модуль виводить перекодований потік у мережу через HTTP.

en: Path
uk: Шлях

en: This module outputs the transcoded stream to a network via the mms protocol.
uk: Цей модуль виводить перекодований потік у мережу за допомогою протоколу MMS.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTSP.
uk: Цей модуль виводить перекодований потік у мережу за допомогою протоколу RTSP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via UDP.
uk: Цей модуль виводить перекодований потік у мережу за допомогою протоколу UDP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTP.
uk: Цей модуль виводить перекодований потік у мережу за допомогою протоколу RTP.

en: Base port
uk: Базовий порт

en: This module outputs the transcoded stream to an Icecast server.
uk: Цей модуль виводить перекодований потік на сервер Icecast.

en: Mount Point
uk: Точка монтування

en: Login:pass
uk: Логін:пароль

en: Edit Bookmarks
uk: Редагувати закладки

en: Create a new bookmark
uk: Створити нову закладку

en: Delete the selected item
uk: Видалити обраний елемент

en: Delete all the bookmarks
uk: Видалити всі закладки

en: Extract
uk: Витягти

en: &Close
uk: Закрити

en: Bytes
uk: Байт

en: Convert
uk: Конвертувати

en: Multiple files selected.
uk: Кілька файлів вибрано.

en: Destination
uk: Призначення

en: Destination file:
uk: Файл призначення:

en: Browse
uk: Огляд

en: Multiple Files Selected.
uk: Кілька файлів вибрано.

en: Files will be placed in the same directory with the same name.
uk: Файли будуть розміщені в тому самому каталозі з тим самим іменем.

en: Append '-converted' to filename
uk: Додавати '-converted' до назви файлу

en: Settings
uk: Параметри

en: Display the output
uk: Показати вивід

en: This display the resulting media, but can slow things down.
uk: Показує результуюче медіа, але може знизити швидкість.

en: &Start
uk: Старт

en: Containers
uk: Контейнери

en: Program Guide
uk: Довідник програми

en: Update
uk: Оновити

en:  (%1+ rated)
uk: (%1+ місце в рейтингу)

en: Errors
uk: Помилки

en: Cl&ear
uk: О&чистити

en: Hide future errors
uk: Приховати майбутні помилки

en: Adjustments and Effects
uk: Регулювання та ефекти

en: Stereo Widener
uk: Розширювач стерео

en: Synchronization
uk: Синхронізація

en: v4l2 controls
uk: Елементи керування v4l2

en: &Save
uk: Зберегти

en: Store the Password
uk: Збереження пароля

en: Privacy and Network Access Policy
uk: Політика приватності й мережевого доступу

en: <p>In order to protect your privacy, <i>VLC media player</i> does <b>not</b> collect personal data or transmit them, not even in anonymized form, to anyone.</p>
    <p>Nevertheless, <i>VLC</i> is able to automatically retrieve information about the media in your playlist from third party Internet-based services. This includes cover art, track names, artist names and other meta-data.</p>
    <p>Consequently, this may entail identifying some of your media files to third party entities. Therefore the <i>VLC</i> developers require your express consent for the media player to access the Internet automatically.</p>
uk: <p>Для захисту вашої конфіденційності <i>медіапрогравач VLC</i> <b>не</b> збирає особисті дані та не передає їх нікому, навіть у анонімному вигляді.</p>
    <p>Тим не менш, <i>VLC</i> здатний автоматично отримувати інформацію про медіа у вашому списку відтворення з сторонніх веб-служб. Вона може включати обкладинки альбомів, назви доріжок, імена авторів та інші мета-дані.</p>
    <p>Відповідно, це може спричинити виявлення деяких з ваших медіафайлів сторонніми службами. Тому розробники <i>VLC</i>  вимагають вашої згоди на автоматичний доступ медіапрогравача у Інтернет.</p>

en: Network Access Policy
uk: Політика мережевого доступу

en: Regularly check for VLC updates
uk: Постійно перевіряти наявність оновлень для VLC

en: Go to Time
uk: Перейти до часу

en: &Go
uk: Перейти

en: Go to time
uk: Перейти до часу

en: About
uk: Про програму

en: <p>VLC media player is a free and open source media player, encoder, and streamer made by the volunteers of the <a href="http://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a> community.</p><p>VLC uses its internal codecs, works on essentially every popular platform, and can read almost all files, CDs, DVDs, network streams, capture cards and other media formats!</p><p><a href="http://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Help and join us!</span></a>
uk: <p>Медіапрогравач VLC є безкоштовним медіапрогравачем з відкритим вихідним кодом, кодером та потоковим транслятором, розроблений добровольцями <a href="http://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a> спільноти.</p><p>VLC використовує власні внутрішні кодеки, працює по суті на кожній популярній платформі і може читати майже всі файли медіа, CD, DVD, мережеві потоки, карти захоплення та інші формати медіа!</p><p><a href="http://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Допоможіть та приєднайтеся до нас!</span></a>

en: &Recheck version
uk: Заново перевірити версію

en: &Yes
uk: Так

en: &No
uk: &Ні

en: VLC media player updates
uk: Поновлення медіапрогравача VLC

en: A new version of VLC (%1.%2.%3%4) is available.
uk: Доступна нова версія VLC (%1.%2.%3%4).

en: You have the latest version of VLC media player.
uk: У вас остання версія медіапрогравача VLC.

en: An error occurred while checking for updates...
uk: Сталася помилка під час перевірки поновлення…

en: Current Media Information
uk: Поточна Медіаінформація

en: &General
uk: Загальне

en: &Metadata
uk: &Метадані

en: Co&dec
uk: Ко&дек

en: S&tatistics
uk: С&татистика

en: &Save Metadata
uk: Зберегти метадані

en: Location:
uk: Місцезнаходження:

en: Saves all the displayed logs to a file
uk: Зберігає усі відображувані журнали до файлу

en: Save log file as...
uk: Зберегти файл журналу як…

en: Texts/Logs (*.log *.txt);; All (*.*)
uk: Тексти/журнали (*.log *.txt);; Усі (*.*)

en: Application
uk: Програма

en: Cannot write to file %1:
    %2.
uk: Не можу писати до файлу %1:
    %2.

en: Update the tree
uk: Оновити дерево

en: Clear the messages
uk: Очистити повідомлення

en: Open Media
uk: Відкрити медіа

en: &File
uk: Файл

en: &Disc
uk: Диск

en: &Network
uk: Мережа

en: Capture &Device
uk: Пристрій захоплення

en: &Select
uk: Вибрати

en: &Enqueue
uk: Помістити у чергу

en: &Play
uk: Відтворити

en: &Stream
uk: Потік

en: C&onvert
uk: К&онвертувати

en: C&onvert / Save
uk: К&онвертувати/зберегти

en: Open URL
uk: Відкрити URL

en: Enter URL here...
uk: Введіть URL тут…

en: Please enter the URL or path to the media you want to play.
uk: Будь ласка, введіть URL чи шлях до медіа, яке Ви хочете відтворити.

en: If your clipboard contains a valid URL
    or the path to a file on your computer,
    it will be automatically selected.
uk: Якщо Ваш буфер обміну містить правильнийURL
    або шлях до файлу на комп’ютері,
    він буде автоматично обраний.

en: Plugins and extensions
uk: Модулі та розширення

en: Active Extensions
uk: Активні розширення

en: Capability
uk: Сумісність

en: Score
uk: Рахунок

en: &Search:
uk: Шукати:

en: More information...
uk: Більше інформації…

en: Reload extensions
uk: Перевантажити розширення

en: Skins customize player's appearance. You can activate them through preferences.
uk: Оболонки можуть змінювати зовнішній вигляд програми. Ви можете увімкнути їх у налаштуваннях.

en: Playlist parsers add new capabilities to read internet streams or extract meta data.
uk: Аналізатори списку відтворення додають нові можливості для читання потоків у інтернеті та видобування метаданих.

en: Service discoveries adds new sources to your playlist such as web radios, video websites, ...
uk: Пошук сервісів додає у ваш список відтворення такі нові ресурси, як інтернет-радіо, веб-сторінок з відео, ...

en: Retrieves extra info and art for playlist items
uk: Отримує додаткові дані та зображення для списку відтворення

en: Extensions brings various enhancements. Check descriptions for more details
uk: Розширення надає кілька поліпшень. Для отримання додаткової інформації зверніться до описів.

en: Only installed
uk: Лише встановлені

en: Retrieving addons...
uk: Отримання доповнень…

en: No addons found
uk: Доповнення не знайдено

en: This addon has been installed manually. VLC can't manage it by itself.
uk: Це доповнення встановлено вручну. VLC не може керувати ним самостійно.

en: Version %1
uk: Версія %1

en: %1 downloads
uk: %1 завантажень

en: &Uninstall
uk: &Видалити

en: &Install
uk: В&становити

en: Version
uk: Версія

en: Website
uk: Вебсайт

en: Files
uk: Файли

en: Deletes the selected item
uk: Видалити обрані елементи

en: Show settings
uk: Показати параметри

en: Simple
uk: Прості

en: Switch to simple preferences view
uk: Перемкнути до простих параметрів

en: Switch to full preferences view
uk: Перемкнути до повних параметрів

en: Save and close the dialog
uk: Зберегти та закрити цей діалог

en: &Reset Preferences
uk: Перезапуск параметрів

en: Only show current
uk: Показувати лише поточні

en: Only show modules related to current playback
uk: Показувати лише модулі, пов'язані з поточним відтворенням

en: Advanced Preferences
uk: Додаткові параметри

en: Simple Preferences
uk: Звичайні параметри

en: Cannot save Configuration
uk: Неможливо зберегти конфігурацію

en: Preferences file could not be saved
uk: Файл параметрів неможливо зберегти

en: Are you sure you want to reset your VLC media player preferences?
uk: Ви впевнені у відновленні типових параметрів медіапрогравача VLC?

en: Stream Output
uk: Вивід потоку

en: This wizard will allow you to stream or convert your media for use locally, on your private network, or on the Internet.
    You should start by checking that source matches what you want your input to be and then press the "Next" button to continue.
uk: Цей діалог дозволить Вам віщати чи конвертувати медіа для локального використання, у Вашій мережі чи в Інтернеті.
    Ви маєте почати із перевірки відповідності джерела тому, що Ви хочете ввести, а потім натиснути кнопку «Далі», щоб продовжити.

en: Stream output string.
    This is automatically generated when you change the above settings,
    but you can change it manually.
uk: Рядок виводу потоку.
    Автоматично генерується, коли ви змінюєте параметри вище,
    але ви можете змінити це вручну.

en: Back
uk: Назад

en: Toolbars Editor
uk: Редактор панелей інструментів

en: Toolbar Elements
uk: Елементи панелі інструментів

en: Flat Button
uk: Гладка кнопка

en: Next widget style
uk: Новий стиль віджету

en: Big Button
uk: Велика кнопка

en: Native Slider
uk: Рідний слайдер

en: Main Toolbar
uk: Головна панель інструментів

en: Above the Video
uk: Над відео

en: Toolbar position:
uk: Положення панелі інструментів:

en: Line 1:
uk: Рядок 1:

en: Line 2:
uk: Рядок 2:

en: Time Toolbar
uk: Панель інструментів часу

en: Advanced Widget
uk: Додатковий віджет

en: Fullscreen Controller
uk: Керуючий елемент повноекранного режиму

en: New profile
uk: Новий профіль

en: Delete the current profile
uk: Видалити поточний профіль

en: Select profile:
uk: Виберіть профіль:

en: Preview
uk: Перегляд

en: Cl&ose
uk: Закрити

en: Profile Name
uk: Ім’я профілю

en: Please enter the new profile name.
uk: Будь ласка, введіть ім’я нового профілю.

en: Spacer
uk: Відступ

en: Expanding Spacer
uk: Розкривний відступ

en: Splitter
uk: Розділювач

en: Time Slider
uk: Часовий слайдер

en: Small Volume
uk: Невелика гучність

en: DVD menus
uk: Меню DVD

en: Teletext transparency
uk: Прозорість телетексту

en: Advanced Buttons
uk: Додаткові кнопки

en: Playback Buttons
uk: Кнопки відтворення

en: Aspect ratio selector
uk: Вибір співвідношення сторін

en: Speed selector
uk: Вибір швидкості

en: Broadcast
uk: Трансляція

en: Schedule
uk: Планування

en: Video On Demand ( VOD )
uk: Відео за вимогою (VOD)

en: Hours / Minutes / Seconds:
uk: Години/хвилини/секунди:

en: Day / Month / Year:
uk: День/місяць/рік:

en: Repeat:
uk: Повторювати:

en: Repeat delay:
uk: Затримка повторення:

en:  days
uk:  дні

en: I&mport
uk: Імпорт

en: E&xport
uk: Експорт

en: Save VLM configuration as...
uk: Зберегти конфігурацію VLM як…

en: VLM conf (*.vlm);;All (*)
uk: Конфігурація VLM (*.vlm);;Усі (*)

en: Open VLM configuration...
uk: Відкрити конфігурацію VLM…

en: Broadcast:
uk: Широкомовні потоки:

en: Schedule:
uk: Планування:

en: Open Directory
uk: Відкрити каталог

en: Open Folder
uk: Відкрити каталог

en: Open playlist...
uk: Відкрити список відтворення…

en: XSPF playlist
uk: Список відтворення XSPF

en: M3U playlist
uk: Список відтворення M3U

en: M3U8 playlist
uk: Список відтворення M3U8

en: Save playlist as...
uk: Зберегти список відтворення як…

en: Open subtitles...
uk: Відкрити субтитри…

en: Media Files
uk: Медіафайли

en: Subtitle Files
uk: Файли субтитрів

en: All Files
uk: Усі файли

en: Empty
uk: Порожньо

en: Deactivate
uk: Деактивувати

en: Do you want to restart the playback where left off?
uk: Ви хочете відновити відтворення, де зупинилися?

en: &Continue
uk: &Продовжити

en: Control menu for the player
uk: Меню керування програвача

en: Paused
uk: Призупинено

en: &Media
uk: &Медіа

en: P&layback
uk: Відтворення

en: &Audio
uk: &Звук

en: &Video
uk: &Відео

en: Subti&tle
uk: Субт&итри

en: Tool&s
uk: &Засоби

en: V&iew
uk: В&игляд

en: &Help
uk: Д&овідка

en: Open &File...
uk: Відкрити &файл…

en: &Open Multiple Files...
uk: &Відкрити декілька файлів...

en: Open &Disc...
uk: Від&крити диск…

en: Open &Network Stream...
uk: Відкрити &мережевий потік…

en: Open &Capture Device...
uk: Відкрити &пристрій захоплення…

en: Open &Location from clipboard
uk: Відкрити &розташування з буферу обміну

en: Open &Recent Media
uk: Відкрити &останні медіа

en: Conve&rt / Save...
uk: &Конвертувати/зберегти…

en: &Stream...
uk: &Мовлення…

en: Quit at the end of playlist
uk: Виходити після закінчення списку відтворення

en: Close to systray
uk: Згортати в область сповіщень замість закривання

en: &Quit
uk: Вихід

en: &Effects and Filters
uk: Ефекти та фільтри

en: &Track Synchronization
uk: Синхронізація доріжки

en: Plu&gins and extensions
uk: &Модулі та розширення

en: Customi&ze Interface...
uk: Змінити інтерфейс…

en: &Preferences
uk: Параметри

en: &View
uk: Перегляд

en: Play&list
uk: Список відтворення

en: Docked Playlist
uk: Зменшений список відтворення

en: Always on &top
uk: Завжди над &іншими вікнами

en: Mi&nimal Interface
uk: Мі&німальний інтерфейс

en: &Fullscreen Interface
uk: Повноекранний інтерфейс

en: &Advanced Controls
uk: Додаткові керуючі елементи

en: Status Bar
uk: Панель стану

en: Visualizations selector
uk: Вибір візуалізаторів

en: &Increase Volume
uk: &Збільшити гучність

en: D&ecrease Volume
uk: З&меншити гучність

en: &Mute
uk: &Без звуку

en: Audio &Device
uk: Звуковий пристрій

en: Audio &Track
uk: Звукова доріжка

en: &Stereo Mode
uk: &Стереорежим

en: &Visualizations
uk: Візуалізації

en: Add &Subtitle File...
uk: Додати файл суб&титрів…

en: Sub &Track
uk: &Доріжка субтитрів

en: Video &Track
uk: Відеодоріжка

en: &Fullscreen
uk: Повноекранний режим

en: Always Fit &Window
uk: Завжди допасо&вувати вікно

en: Set as Wall&paper
uk: У&становити як шпалери

en: &Zoom
uk: Масштаб

en: &Aspect Ratio
uk: Співвідношення сторін

en: &Crop
uk: Обрізати

en: &Deinterlace
uk: Деінтерлейс

en: &Deinterlace mode
uk: Режим деінтерлейсу

en: Take &Snapshot
uk: Зроби&ти стоп-кадр

en: T&itle
uk: Заголовок

en: &Chapter
uk: Розділ

en: &Program
uk: Програма

en: &Manage
uk: &Керувати

en: Check for &Updates...
uk: Перевірити оновлення…

en: &Stop
uk: Зупинити

en: Pre&vious
uk: Попередній

en: Ne&xt
uk: Наступний

en: Sp&eed
uk: Шв&идкість

en: &Faster
uk: Швидше

en: N&ormal Speed
uk: Нормальна швидкість

en: Slo&wer
uk: Повільніше

en: &Jump Forward
uk: Стрибнути вперед

en: Jump Bac&kward
uk: Стрибнути назад

en: Open &Network...
uk: Відкрити мережу…

en: Leave Fullscreen
uk: Залишити повноекранний режим

en: &Playback
uk: Відтворення

en: &Hide VLC media player in taskbar
uk: С&ховати медіаплеєр VLC панелі завдань

en: Sho&w VLC media player
uk: &Показати медіапрогравач VLC

en: &Open Media
uk: &Відкрити медіа

en: &Clear
uk: Очистити

en: &Renderer
uk: &Відтворювач

en: Scanning...
uk: Сканування…

en: Show advanced preferences over simple ones
uk: Показати додаткові параметри замість простих

en: Show advanced preferences and not simple preferences when opening the preferences dialog.
uk: Показувати додаткові параметри замість простих при відкритті діалогу параметрів.

en: Systray icon
uk: Значок в області сповіщень

en: Show an icon in the systray allowing you to control VLC media player for basic actions.
uk: Показувати значок в області сповіщень, який дозволяє Вам базово контролювати медіапрогравача VLC.

en: Start VLC with only a systray icon
uk: Запускати VLC лише зі значком в області сповіщень

en: VLC will start with just an icon in your taskbar.
uk: VLC буде стартувати лише зі значком в області сповіщень.

en: Show playing item name in window title
uk: Показати ім’я відтворюваного елементу у заголовку вікна

en: Show the name of the song or video in the controller window title.
uk: Показати назву пісні або відео в заголовку вікна керування.

en: Show notification popup on track change
uk: Показувати спливаюче сповіщення при зміні доріжки

en: Show a notification popup with the artist and track name when the current playlist item changes, when VLC is minimized or hidden.
uk: Показувати спливаюче сповіщення з іменем доріжки та виконавця при зміні поточного елементу списку відтворення коли VLC мінімізований чи прихований.

en: Windows opacity between 0.1 and 1
uk: Прозорість вікна між 0.1 та 1

en: Sets the windows opacity between 0.1 and 1 for main interface, playlist and extended panel. This option only works with Windows and X11 with composite extensions.
uk: Задає прозорість вікна між 0.1 та 1 для головного інтерфейсу, списку відтворення та розширеної панелі. Цей параметр працює лише з Windows та X11 з композитним розширенням.

en: Fullscreen controller opacity between 0.1 and 1
uk: Прозорість елементу керування повноекранного режиму між 0.1 та 1

en: Sets the fullscreen controller opacity between 0.1 and 1 for main interface, playlist and extended panel. This option only works with Windows and X11 with composite extensions.
uk: Задає прозорість повноекранного контролера між 0.1 та 1 для головного інтерфейсу, списку відтворення та розширеної панелі. Цей параметр працює лише з Windows та X11 з композитним розширенням.

en: Show unimportant error and warnings dialogs
uk: Показувати неважливі діалоги помилок та попереджень

en: Activate the updates availability notification
uk: Активувати сповіщення про доступні поновлення

en: Activate the automatic notification of new versions of the software. It runs once every two weeks.
uk: Активує автоматичне сповіщення про нові версії програмного забезпечення. Запускається раз на два тижні.

en: Number of days between two update checks
uk: Число днів між двома перевірками оновлення

en: Ask for network policy at start
uk: Питати про мережеву політику під час запуску

en: Save the recently played items in the menu
uk: Зберігати недавно відтворювані елементи у меню

en: List of words separated by | to filter
uk: Список слів, розділених «|» для фільтрування

en: Regular expression used to filter the recent items played in the player.
uk: Регулярний вираз використовується для фільтрування останніх відтворюваних елементів у програвачі.

en: Define the colors of the volume slider
uk: Визначити кольори повзунка гучності

en: Define the colors of the volume slider
    By specifying the 12 numbers separated by a ';'
    Default is '255;255;255;20;226;20;255;176;15;235;30;20'
    An alternative can be '30;30;50;40;40;100;50;50;160;150;150;255'
uk: Визначити кольори повзунка гучності.
    Вкажіть 12 чисел, розділених «;»
    Стандартно : «255;255;255;20;226;20;255;176;15;235;30;20»
    Альтернатива може бути — «30;30;50;40;40;100;50;50;160;150;150;255»

en: Selection of the starting mode and look
uk: Вибір початкового режиму та вигляду

en: Start VLC with:
     - normal mode
     - a zone always present to show information as lyrics, album arts...
     - minimal mode with limited controls
uk: Запускати VLC:
     - у нормальному режимі
     - із постійно присутньою зоною для відображення тексту пісень, обкладинки альбому…
     - у мінімальному режимі з обмеженим керуванням

en: Show a controller in fullscreen mode
uk: Показувати елементи керування у повноекранному режимі

en: Embed the file browser in open dialog
uk: Вбудовувати файловий браузер у діалог відкриття

en: Define which screen fullscreen goes
uk: Визначити, на якому екрані буде повноекранний режим

en: Screennumber of fullscreen, instead of same screen where interface is.
uk: Номер екрана, на якому застосовуватиметься повноекранний режим, замість екрана, на якому відображається інтерфейс.

en: Load extensions on startup
uk: Завантажувати розширення під час запуску

en: Automatically load the extensions module on startup.
uk: Автоматично завантажувати модулі розширення під час запуску.

en: Start in minimal view (without menus)
uk: Запускати із мінімальним виглядом (без меню)

en: Display background cone or art
uk: Відображати фоновий конус або зображення

en: Display background cone or current album art when not playing. Can be disabled to prevent burning screen.
uk: Показувати фоновий конус або обкладинку під час паузи. Можна вимкнути для попередження вигоряння екрану.

en: Expanding background cone or art
uk: Розгортання фонового конуса або обкладинки

en: Background art fits window's size.
uk: Фонове зображення допасовується до розміру вікна.

en: Ignore keyboard volume buttons.
uk: Ігнорувати кнопки гучності на клавіатурі.

en: With this option checked, the volume up, volume down and mute buttons on your keyboard will always change your system volume. With this option unchecked, the volume buttons will change VLC's volume when VLC is selected and change the system volume when VLC is not selected.
uk: Якщо увімкнути цю опцію, кнопки збільшення, зменшення та приглушення гучності на клавіатурі будуть завжди змінювати системну гучність. Якщо цю опцію вимкнути, вказані кнопки змінюватимуть гучність VLC, коли його обрано, та системну гучність, коли VLC не обрано.

en: When to raise the interface
uk: Коли піднімати інтерфейс

en: This option allows the interface to be raised automatically when a video/audio playback starts, or never.
uk: Цей параметр дозволяє автоматично піднімати інтерфейс під час відтворення відео/аудіо або ніколи.

en: Fullscreen controller mouse sensitivity
uk: Чутливість управління мишкою у повноекранному режимі

en: When minimized
uk: коли згорнуто

en: Qt interface
uk: Інтерфейс Qt

en: errors
uk: помилки

en: warnings
uk: попередження

en: debug
uk: відлагодження

[ctx: Tooltip|Clear]
en: Clear
uk: Очистити

en: Open a skin file
uk: Відкрити файл із обкладинками

en: Skin files |*.vlt;*.wsz;*.xml
uk: Файли обкладинок |*.vlt;*.wsz;*.xml

en: Playlist Files |
uk: Файли списку |

en: |All Files |*
uk: |Усі файли |*

en: Open playlist
uk: Відкрити список відтворення

en: Save playlist
uk: Зберегти список відтворення

en: XSPF playlist |*.xspf|M3U file |*.m3u|HTML playlist |*.html
uk: Список відтворення XSPF |*.xspf|файл M3U |*.m3u|Список відтворення HTML |*.html

en: Skin to use
uk: Обкладинка для використання

en: Path to the skin to use.
uk: Шлях до використовуваної обкладинки.

en: Config of last used skin
uk: Конфігурація останньої обкладинки

en: Windows configuration of the last skin used. This option is updated automatically, do not touch it.
uk: Конфігурація Windows для останньої використовуваної обкладинки. Цей параметр оновлюється автоматично.

en: Show a systray icon for VLC
uk: Показувати значок VLC ні панелі сповіщень

en: Show VLC on the taskbar
uk: Показувати VLC на панелі завдань

en: Enable transparency effects
uk: Увімкнути ефекти прозорості

en: You can disable all transparency effects if you want. This is mainly useful when moving windows does not behave correctly.
uk: Ви можете заборонити усі ефекти прозорості, що може бути корисним, якщо при переміщенні вікна некоректно промальовуються.

en: Use a skinned playlist
uk: Використовувати оформлений список відтворення

en: Display video in a skinned window if any
uk: Відображувати відео у оздобленому вікні, якщо таке є

en: When set to 'no', this parameter is intended to give old skins a chance to play back video even though no video tag is implemented
uk: Якщо встановлено „ні“, цей параметр дає старим обкладинкам шанс відтворювати відео навіть без реалізованого тега відео

en: Skinnable Interface
uk: Інтерфейс із обкладинками

en: Select skin
uk: Вибрати обкладинку

en: Open skin...
uk: Відкрити обкладинку…

en: Brightness threshold
uk: Поріг яскравості

en: When this mode is enabled, pixels will be shown as black or white. The threshold value will be the brightness defined below.
uk: Якщо режим увімкнено, то пікселі відображатимуться як чорні або білі. За поріг прийматиметься вказана нижче яскравість.

en: Image contrast (0-2)
uk: Контраст зображенння (0-2)

en: Set the image contrast, between 0 and 2. Defaults to 1.
uk: Вкажіть контраст зображення від 0 до 2. Стандартно: 1.

en: Image hue (0-360)
uk: Відтінок зображення (0-360)

en: Set the image hue, between 0 and 360. Defaults to 0.
uk: Вкажіть відтінок зображення від 0 до 360. Стандартно: 0.

en: Image saturation (0-3)
uk: Насиченість зображення (0-3)

en: Set the image saturation, between 0 and 3. Defaults to 1.
uk: Вкажіть насиченість зображення від 0 до 3. Стандартно: 1.

en: Image brightness (0-2)
uk: Яскравість зображення (0-2)

en: Set the image brightness, between 0 and 2. Defaults to 1.
uk: Вкажіть яскравість зображення від 0 до 2. Стандартно: 1.

en: Image gamma (0-10)
uk: Гама зображення (0-10)

en: Set the image gamma, between 0.01 and 10. Defaults to 1.
uk: Вкажіть гаму зображення від 0.01 до 10. Стандартно: 1.

en: Direct3D9 adjust filter
uk: Фільтр регулювання Direct3D9

en: Decode frames directly into RPI VideoCore instead of host memory.
uk: Декодувати зображення безпосередньо на RPI VideoCore замість пам'яті вузла.

en: Decode frames directly into RPI VideoCore instead of host memory. This option must only be used with the MMAL video output plugin.
uk: Декодувати зображення безпосередньо на RPI VideoCore замість пам'яті вузла. Цей параметр повинен використовувати тільки модуль mal для виведення відео.

en: MMAL decoder
uk: Декодер MMAL

en: MMAL-based decoder plugin for Raspberry Pi
uk: Модуль декодера на основі MMAL для пристрою Raspberry Pi

en: Use QPUs for advanced HD deinterlacing.
uk: Використовувати QPU для додаткового усунення черезрядковості HD.

en: Make use of the QPUs to allow higher quality deinterlacing of HD content.
uk: Використовуйте QPU, щоб забезпечити високу якість усунення черезрядковості матеріалів HD.

en: MMAL deinterlace
uk: Усунення черезрядковості MMAL

en: MMAL-based deinterlace filter plugin
uk: Модуль фільтра усунення черезрядковості на основі MMAL

en: VideoCore layer where the video is displayed.
uk: Шар VideoCore, на якому є відео.

en: VideoCore layer where the video is displayed. Subpictures are displayed directly above and a black background directly below.
uk: Шар VideoCore, на якому є відео. Підкартинки відображаються безпосередньо вище, а  чорне тло безпосередньо нижче.

en: Blank screen below video.
uk: Порожній екран нижче відео.

en: Render blank screen below video. Increases VideoCore load.
uk: Відтворювати порожній екран нижче відео. Збільшує навантаження відеоядра.

en: Adjust HDMI refresh rate to the video.
uk: Регулювання частоти оновлення HDMI для відео.

en: Force interlaced video mode.
uk: Примусовий режим усунення черезрядковості відео.

en: Force the HDMI output into an interlaced video mode for interlaced video content.
uk: Примусово виводить HDMI у режим черезрядкового відео для черезрядкового відеоматеріалу.

en: MMAL-based vout plugin for Raspberry Pi
uk: Модуль на основі MMAL для Raspberry Pi

en: VAAPI filters
uk: Фільтри VAAPI

en: Video Accelerated API filters
uk: API фільтрів прискорення відео

en: VDPAU adjust video filter
uk: Регулювання фільтру відео VDPAU

en: VDPAU video decoder
uk: Відеодекодер VDPAU

en: Temporal-spatial
uk: Часово-просторове

en: VDPAU surface conversions
uk: Перетворення поверхні VDPAU

en: Deinterlacing algorithm
uk: Алгоритм усунення смуг

en: Inverse telecine
uk: Протилежний ефект telecine

en: Deinterlace chroma skip
uk: Пропускати деінтерлейсинг насиченість

en: Whether temporal deinterlacing applies to luma only
uk: Вказує, чи часовий деінтерлейсинг відноситься тільки до інтенсивності

en: Noise reduction level
uk: Рівень зменшення шуму

en: Scaling quality
uk: Якість масштабування

en: High quality scaling level
uk: Рівень високоякісного масштабування

en: VDPAU deinterlacing filter
uk: Фільтр деінтерлейсу VDPAU

en: VDPAU output
uk: Вивід VDPAU

en: VDPAU sharpen video filter
uk: фільтр різкості відео VDPAU

en: File keystore (plaintext)
uk: Файл сховища ключів (звичайний текст)

en: Secrets are stored on a file without any encryption
uk: Таємниці збережені у файлі без будь-якого шифрування

en: Crypt keystore
uk: Шифрувати сховище ключів

en: Secrets are stored encrypted on a file
uk: таємниці збережені зашифрованими у файлі

en: No
uk: Ні

en: Any
uk: Будь-який

en: System default
uk: Стандартне системи

en: After first unlock
uk: Після першого розблокування

en: After first unlock, on this device only
uk: Після першого розблокування, тільки на цьому пристрої

en: When passcode set, on this device only
uk: Коли задано пароль, тільки на цьому пристрої

en: Always, on this device only
uk: Завжди, тільки на цьому пристрої

en: When unlocked
uk: Коли розблоковано

en: When unlocked, on this device only
uk: Коли розблоковано, тільки на цьому пристрої

en: Synchronize stored items
uk: Синхронізувати збережені елементи

en: Synchronizes stored items via iCloud Keychain if enabled in the user domain.
uk: Синхронізує збережені елементи через iCloud Keychain, якщо увімкнено в домені користувача.

en: Accessibility type for all future passwords saved to the Keychain
uk: Тип доступності для всіх майбутніх паролів, збережених у в'язці ключів

en: Keychain access group
uk: Група доступу до в'язки ключів

en: Keychain access group as defined by the app entitlements.
uk: Група доступу до в'язки ключів, як визначено правами програми.

en: Keychain keystore
uk: Сховище в'язки ключів

en: Keystore for iOS, Mac OS X and tvOS
uk: Сховище ключів для iOS, Mac OS X та tvOS

en: KWallet keystore
uk: Сховище ключів KWallet

en: Secrets are stored via KWallet
uk: Таємниці збережені через KWallet

en: Memory keystore
uk: Сховище ключів у пам'яті

en: Secrets are stored in memory
uk: Таємниці збережені у пам'яті

en: libsecret keystore
uk: сховище ключів libsecret

en: Secrets are stored via libsecret
uk: Таємниці збережені через libsecret

en: Android log
uk: Журнал Android

en: Android log using logcat
uk: Журнал Android використовує logcat

en: Be quiet
uk: Режим тиші

en: Turn off all messages on the console.
uk: Вимикає усі повідомлення в консолі.

en: Console log
uk: Журнал консолі

en: Console logger
uk: Консольний реєстратор

en: Info
uk: Інформація

en: Debug
uk: Зневадження

en: Log to file
uk: Журналювати у файл

en: Log all VLC messages to a text file.
uk: Журналювати всі повідомлення VLC у текстовий файл.

en: Log filename
uk: Ім'я файлу журналу

en: Specify the log filename.
uk: Вкажіть ім'я файлу журналу.

en: Log format
uk: Формат журналу

en: Specify the logging format.
uk: Вкажіть формат журналу.

en: Verbosity
uk: Рівень подробиць

en: Select the logging verbosity or default to use the same verbosity given by --verbose.
uk: Виберіть докладність записів або використовуйте її рівень, заданий через --verbose.

en: Logger
uk: Реєстратор

en: File logger
uk: Файловий реєстратор

en: Journal
uk: Журнал

en: SystemD journal logger
uk: Реєстратор журналу SystemD

en: System log (syslog)
uk: Системний журнал (syslog)

en: Emit log messages through the POSIX system log.
uk: Виводить журнальні повідомлення через системний журнал POSIX.

en: Debug messages
uk: Повідомлення відлагодження

en: Include debug messages in system log.
uk: Включити повідомлення відлагодження у системний журнал.

en: Identity
uk: Сутність

en: Process identity in system log.
uk: Обробляти сутність у системному журналі.

en: Facility
uk: Можливість

en: System logging facility.
uk: Система реєстрації об'єктів.

en: System logger (syslog)
uk: Системний реєстратор (syslog)

en: Extension not responding!
uk: Розширення не відповідає!

en: Extension '%s' does not respond.
    Do you want to kill it now?
uk: Розширення '%s' не відповідає.
    Волієте перервати зараз його роботу?

en: <p>Password for Web interface has not been set.</p><p>Please use --http-password, or set a password in </p><p>Preferences &gt; All &gt; Main interfaces &gt; Lua &gt; Lua HTTP &gt; Password.</p>
uk: <p>Пароль для Веб інтерфейсу ще не задано.</p><p>Використовуйте --http-password або задайте пароль у </p><p>Параметри &gt; Усі &gt; Головні інтерфейси &gt; Lua &gt; Lua HTTP &gt; Пароль.</p>

en: Lua interface
uk: Інтерфейс Lua

en: Lua interface module to load
uk: Модуль інтерфейсу Lua для завантаження

en: Lua interface configuration
uk: Конфігурація інтерфейсу Lua

en: Lua interface configuration string. Format is: '["<interface module name>"] = { <option> = <value>, ...}, ...'.
uk: Конфігураційний рядок інтерфейсу Lua. Формат: '["<ім’я модулю інтерфейсу>"] = { <параметр> = <значення>, ...}, ...'.

en: A single password restricts access to this interface.
uk: Звичайний пароль обмежує доступ до цього інтерфейсу.

en: Source directory
uk: Вихідний каталог

en: Directory index
uk: Індекс каталогу

en: Allow to build directory index
uk: Дозволити будувати індекс каталогу

en: This is the host on which the interface will listen. It defaults to all network interfaces (0.0.0.0). If you want this interface to be available only on the local machine, enter "127.0.0.1".
uk: Адреса і порт, на якому буде прослуховуватись інтерфейс. Стандартно, слухає на усіх інтерфейсах (0.0.0.0). Якщо Ви бажаєте, щоб інтерфейс був доступний тільки на локальній машині, введіть 127.0.0.1

en: This is the TCP port on which this interface will listen. It defaults to 4212.
uk: TCP-порт, на якому буде прослуховуватись інтерфейс. Стандартне значення — 4212.

en: CLI input
uk: Вхід CLI

en: Accept commands from this source. The CLI defaults to stdin ("*console"), but can also bind to a plain TCP socket ("localhost:4212") or use the telnet protocol ("telnet://0.0.0.0:4212")
uk: Приймати команди з цього джерела. Стандартно, інтерфейс командного рядка приймає команди зі стандартного вводу («*console»), але це також може бути TCP-сокет («localhost:4212») або протокол telnet («telnet://0.0.0.0:4212»)

en: Lua interpreter
uk: Інтерпретатор Lua

en: Command-line interface
uk: Інтерфейс командного рядка

en: Lua Meta Fetcher
uk: Отримувач метаінформації Lua

en: Fetch meta data using lua scripts
uk: Отримувати метадані за допомогою скриптів Lua

en: Lua Meta Reader
uk: Читач метаінформації Lua

en: Read meta data using lua scripts
uk: Читати метадані за допомогою скриптів Lua

en: Lua Playlist
uk: Список відтворення Lua

en: Lua Playlist Parser Interface
uk: Інтерфейс парсера списку відтворення Lua

en: Lua Art
uk: Мистецтво Lua

en: Fetch artwork using lua scripts
uk: Отримувати мистецькі роботи за допомогою скриптів lua

en: Lua Extension
uk: Розширення Lua

en: Lua SD Module
uk: Модуль SD Lua

en: Folder meta data
uk: Каталог метаданих

en: Album art filename
uk: Ім'я файлу обкладинки альбому

en: Filename to look for album art in current directory
uk: Ім’я файлу із обкладинкою альбому у поточному каталозі

en: Blues
uk: Блюз

en: Classic Rock
uk: Класичний рок

en: Country
uk: Кантрі

en: Disco
uk: Диско

en: Funk
uk: Фанк

en: Grunge
uk: Гранж

en: Hip-Hop
uk: Хіп-Хоп

en: Jazz
uk: Джаз

en: Metal
uk: Метал

en: New Age
uk: Нью Ейдж

en: Oldies
uk: Ретро

en: Other
uk: Інший

en: Rap
uk: Реп

en: Industrial
uk: Індастріал

en: Alternative
uk: Альтернатива

en: Death Metal
uk: Дез метал

en: Pranks
uk: Жарти

en: Soundtrack
uk: Звукова доріжка

en: Euro-Techno
uk: Євро-техно

en: Ambient
uk: Оточення

en: Trip-Hop
uk: Тріп-хоп

en: Vocal
uk: Вокал

en: Jazz+Funk
uk: Джаз+Фанк

en: Fusion
uk: Ф'южн

en: Trance
uk: Транс

en: Instrumental
uk: Інструментальний

en: Acid
uk: Ейсід

en: House
uk: Хаус

en: Sound Clip
uk: Музичний кліп

en: Gospel
uk: Євангеліє

en: Noise
uk: Шум

en: Alternative Rock
uk: Альтернативний рок

en: Bass
uk: Бас

en: Soul
uk: Соул

en: Punk
uk: Панк

en: Meditative
uk: Медитація

en: Instrumental Pop
uk: Інструментальний поп

en: Instrumental Rock
uk: Інструментальний рок

en: Ethnic
uk: Етнічний

en: Gothic
uk: Готик

en: Darkwave
uk: Дарквейв

en: Techno-Industrial
uk: Техноіндустріальний

en: Electronic
uk: Електронний

en: Pop-Folk
uk: Народний поп

en: Eurodance
uk: Євроданс

en: Dream
uk: Дрім

en: Southern Rock
uk: Південний рок

en: Comedy
uk: Комедія

en: Cult
uk: Культ

en: Gangsta
uk: Гангста

en: Top 40
uk: Топ 40

en: Christian Rap
uk: Християнський реп

en: Pop/Funk
uk: Поп/фанк

en: Jungle
uk: Джангл

en: Native American
uk: Народна американська

en: Cabaret
uk: Кабаре

en: New Wave
uk: Нова хвиля

en: Rave
uk: Рейв

en: Showtunes
uk: Імпровізація

en: Trailer
uk: Трейлер

en: Tribal
uk: Сімейне

en: Acid Punk
uk: Кислотний панк

en: Acid Jazz
uk: Кислотний джаз

en: Polka
uk: Полька

en: Retro
uk: Ретро

en: Musical
uk: Музичне

en: Rock & Roll
uk: Рок-н-рол

en: Hard Rock
uk: Важкий Рок

en: Folk
uk: Фольк

en: Folk-Rock
uk: Фольк-рок

en: National Folk
uk: Народна музика

en: Swing
uk: Свінг

en: Fast Fusion
uk: Фаст-ф'южн

en: Bebob
uk: Бібоб

en: Revival
uk: Відродження

en: Celtic
uk: Кельтська музика

en: Bluegrass
uk: Блуграс

en: Avantgarde
uk: Авангард

en: Gothic Rock
uk: Готичний рок

en: Progressive Rock
uk: Прогресивний рок

en: Psychedelic Rock
uk: Психоделічний рок

en: Symphonic Rock
uk: Симфонічний рок

en: Slow Rock
uk: Повільний рок

en: Big Band
uk: Біг Бенд

en: Easy Listening
uk: Легка музика

en: Acoustic
uk: Акустика

en: Humour
uk: Гумор

en: Speech
uk: Промова

en: Chanson
uk: Шансон

en: Opera
uk: Опера

en: Chamber Music
uk: Камерна музика

en: Sonata
uk: Соната

en: Symphony
uk: Симфонія

en: Booty Bass
uk: Буті-бас

en: Primus
uk: Праймус

en: Porn Groove
uk: Музика до порно

en: Satire
uk: Сатира

en: Slow Jam
uk: Повільний джем

en: Tango
uk: Танго

en: Samba
uk: Самба

en: Folklore
uk: Фольклор

en: Ballad
uk: Балада

en: Power Ballad
uk: Рок-балада

en: Rhythmic Soul
uk: Ритмічний Соул

en: Freestyle
uk: Вільний стиль

en: Duet
uk: Дует

en: Punk Rock
uk: Панк-рок

en: Drum Solo
uk: Соло на барабанах

en: Acapella
uk: Акапела

en: Euro-House
uk: Євро-Хаус

en: Dance Hall
uk: Танцювальний зал

en: Goa
uk: Ґоа

en: Drum & Bass
uk: Барабаны і бас

en: Club - House
uk: Клубна музика

en: Hardcore
uk: Гардкор

en: Terror
uk: Терор

en: Indie
uk: Інді

en: BritPop
uk: Бріт-Поп

en: Negerpunk
uk: Неґерпанк

en: Polsk Punk
uk: Польський панк

en: Beat
uk: Біт

en: Christian Gangsta Rap
uk: Християнський Ганста Реп

en: Heavy Metal
uk: Хеві метал

en: Black Metal
uk: Блек метал

en: Crossover
uk: Змішання

en: Contemporary Christian
uk: Сучасна християнська

en: Christian Rock
uk: Християнський рок

en: Merengue
uk: Меренге

en: Salsa
uk: Сальса

en: Thrash Metal
uk: Треш-метал

en: Anime
uk: Аніме

en: JPop
uk: Джей-поп

en: Synthpop
uk: Сінтпоп

en: addons local storage
uk: локальний носій доповнень

en: Addons local storage installer
uk: Інсталятор доповнень на локальний носій

en: Addons local storage lister
uk: Список доповнень на локальному носії

en: Videolan.org's addons finder
uk: Шукач доповнень Videolan.org

en: addons.videolan.org addons finder
uk: шукач доповнень на addons.videolan.org

en: Videolan.org's single archive addons finder
uk: Шукач доповнень одним архівом на Videolan.org

en: single .vlp archive addons finder
uk: шукач доповнень одним архівом .vlp

en: The username of your last.fm account
uk: Ім’я користувача облікового запису last.fm

en: The password of your last.fm account
uk: Пароль облікового запису last.fm

en: Scrobbler URL
uk: Скроблер URL

en: The URL set for an alternative scrobbler engine
uk: URL альтернативного скроблера

en: Audioscrobbler
uk: Звуковий скроблер

en: Submission of played songs to last.fm
uk: Публікація відтворених пісень на last.fm

en: last.fm: Authentication failed
uk: last.fm: помилка аутентифікації

en: last.fm username or password is incorrect. Please verify your settings and relaunch VLC.
uk: Неправильне ім'я користувача чи пароль last.fm. Будь ласка, перевірте свої параметри та перезапустіть VLC.

en: Last.fm username not set
uk: Ім’я користувача Last.fm не задано

en: Please set a username or disable the audioscrobbler plugin, and restart VLC.
    Visit http://www.last.fm/join/ to get an account.
uk: Задайте ім’я користувача або вимкніть модуль звукового скроблеру й перезапустіть VLC.
    Відвідайте http://www.last.fm/join/ для отримання облікового запису.

en: Track fingerprinter (based on Acoustid)
uk: Відстежувати відбитки пальця (на основі Acoustid)

en: However, the security certificate presented by the server is unknown and could not be authenticated by any trusted Certificate Authority.
uk: Але сертифікат безпеки, наданий сервером, невідомий і жоден довірений центр сертифікації не може підтвердити його автентичність.

en: However, the security certificate presented by the server changed since the previous visit and was not authenticated by any trusted Certificate Authority.
uk: Але сертифікат безпеки, наданий сервером, змінився з часу останнього візиту і жоден довірений центр сертифікації не може підтвердити його автентичність.

en: Abort
uk: Перервати

en: View certificate
uk: Переглянути сертифікат

en: Insecure site
uk: Небезпечний сайт

en: You attempted to reach %s. %s
    This problem may be stem from an attempt to breach your security, compromise your privacy, or a configuration error.
    
    If in doubt, abort now.
uk: Ви спробували досягти %s. %s
    Ця проблема може бути пов'язана з спробою порушити вашу безпеку, скомпрометувати вашу конфіденційність або обумовлена помилкою конфігурації.
    
    Якщо ви сумніваєтесь, то скасуйте зараз.

en: Accept 24 hours
uk: Прийняти на 24 години

en: Accept permanently
uk: Приймати постійно

en: This is the certificate presented by %s:
    %s
    
    If in doubt, abort now.
uk: Цей сертифікат представлений %s:
    %s
    
    Якщо сумніваєтеся, то перервіть зараз.

en: Use system trust database
uk: Використовувати системну довірену базу даних

en: Trust the root certificates of Certificate Authorities stored in the operating system trust database to authenticate TLS sessions.
uk: Довіряти сертифікатам root від органів сертифікації, які зберігаються в довіреній базі даних операційної системи для автентифікації сеансів TLS.

en: Trust directory
uk: Довіряти каталогу

en: Trust the root certificates of Certificate Authorities stored in the specified directory to authenticate TLS sessions.
uk: Довіряти сертифікатам root від органів сертифікації, які зберігаються у вказаному каталозі для автентифікації сеансів TLS.

en: TLS cipher priorities
uk: Пріоритети шифрування TLS

en: Ciphers, key exchange methods, hash functions and compression methods can be selected. Refer to GNU TLS documentation for detailed syntax.
uk: Можна вибрати шифри, методи обміну ключами, функції хешування й методи стиснення. Дивіться документацію GNU TLS для отримання більш детального синтаксису.

en: Performance (prioritize faster ciphers)
uk: Швидкодія (пріоритет надається швидшим шифрам)

en: Secure 128-bits (exclude 256-bits ciphers)
uk: Безпечні 128-бітні (виключаючи 256-бітні шифри)

en: Secure 256-bits (prioritize 256-bits ciphers)
uk: Безпечні 256-бітні (пріоритет надається 256-бітним шифрам)

en: GNU TLS transport layer security
uk: Безпека транспортного рівня GNU TLS

en: GNU TLS server
uk: Сервер GNU TLS

en: Playing some media.
uk: Відтворення деякого медіа.

en: D-Bus screensaver
uk: Зберігач екрану D-Bus

en: D-Bus screen saver inhibition
uk: Пригнічувач зберігача екрану D-Bus

en: XDG-screensaver
uk: Зберігач екрану XDG

en: XDG screen saver inhibition
uk: Пригнічувач зберігача екрану XDG

en: Logging
uk: Запис дій

en: File logging
uk: Запис у файл

en: M3U playlist export
uk: Експорт списку відтворення M3U

en: M3U8 playlist export
uk: Експорт списку відтворення M3U8

en: XSPF playlist export
uk: Експорт списку відтворення XSPF

en: HTML playlist export
uk: Експорт списку відтворення HTML

en: Maximum number of connections
uk: Максимальне число з'єднань

en: This limits the maximum number of clients that can connect to the RTSP VOD. 0 means no limit.
uk: Обмежити максимальне число клієнтів, які можуть підключатися до серверу RTSP VOD. 0 означає без обмежень.

en: MUX for RAW RTSP transport
uk: Мікшер для транпорту RAW RTSP

en: Sets the timeout option in the RTSP session string
uk: Встановлює параметр таймауту в сесійному рядку RTSP

en: Defines what timeout option to add to the RTSP session ID string. Setting it to a negative number removes the timeout option entirely. This is needed by some IPTV STBs (such as those made by HansunTech) which get confused by it. The default is 5.
uk: Визначає, який параметр таймауту додавати до рядку ID сесії RTSP. Встановлення від'ємного значення прибирає таймаут. Це необхідно для деяких IPTV STB (зроблених, наприклад, HansunTech), які цього не сприймають. Стандартно: 5.

en: Legacy RTSP VoD server
uk: Старий RTSP VoD сервер

en: TLS support for OS X and iOS
uk: Підтримка TLS для OS X та iOS

en: TLS server support for OS X
uk: Підтримка сервера TLS для OS X

en: You attempted to reach %s. However the security certificate presented by the server is unknown and could not be authenticated by any trusted Certification Authority. This problem may be caused by a configuration error or an attempt to breach your security or your privacy.
    
    If in doubt, abort now.
uk: Ви спробували звернутися до сервера %s. Але сертифікат сервера невідомий і жоден довірений центр сертифікації не може підтвердити його автентичність. Ця проблема може бути викликана помилкою налаштування або спробою обдурити вас.
    
    Якщо у вас з'явилися сумніви, перервіть з'єднання.

en: Accept certificate temporarily
uk: Тимчасово прийняти сертифікат

en: Stats
uk: Статистика

en: Stats encoder function
uk: Функція статистики кодувальника

en: Stats decoder
uk: Статистика декодера

en: Stats decoder function
uk: Функція статистики декодера

en: Stats demux
uk: Статистика демультиплексора

en: Stats demux function
uk: Функція статистики демультиплексора

en: XML Parser (using libxml2)
uk: Парсер XML (libxml2)

en: Title to put in ASF comments.
uk: Назва для коментарів ASF.

en: Author to put in ASF comments.
uk: Автор для коментарів ASF.

en: Copyright string to put in ASF comments.
uk: Авторські права для коментарів ASF.

en: Comment
uk: Коментар

en: Comment to put in ASF comments.
uk: Коментар для коментарів ASF.

en: "Rating" to put in ASF comments.
uk: Оцінка для коментарів ASF.

en: Packet Size
uk: Розмір пакета

en: ASF packet size -- default is 4096 bytes
uk: Розмір пакета ASF. Стандартно: 4096 байт.

en: Bitrate override
uk: Бітрейт із вищим пріоритетом

en: Do not try to guess ASF bitrate. Setting this, allows you to control how Windows Media Player will cache streamed content. Set to audio+video bitrate in bytes
uk: Не намагатися вгадати бітрейт ASF. Це дозволяє контролювати, як Windows Media Player буде кешувати мовний потік. Задайте бітрейт звуку й відео у байтах

en: ASF muxer
uk: Мультиплексор ASF

en: Unknown Video
uk: Невідоме відео

en: Subject
uk: Предмет

en: Encoder
uk: Кодер

en: AVI muxer
uk: Мультиплексор AVI

en: Dummy/Raw muxer
uk: Фіктивний/сирий мультиплексор

en: Create "Fast Start" files
uk: Створювати файли «Швидкого запуску»

en: Create "Fast Start" files. "Fast Start" files are optimized for downloads and allow the user to start previewing the file while it is downloading.
uk: Створювати файли „Швидкого запуску“. Ці файли оптимізовані для завантаження і дозволяють користувачеві почати перегляд під час завантаження.

en: MP4/MOV muxer
uk: Мультиплексор MP4/MOV

en: Fragmented and streamable MP4 muxer
uk: Фрагментований та потоковий мультиплексор MP4

en: DTS delay (ms)
uk: Затримка DTS (мс)

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the SCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
uk: Затримка DTS (часових міток декодування) і PTS (часових міток показу) даних потоку, у порівнянні з SCR. Це дозволяє деяку буферизацію в декодері клієнта.

en: PES maximum size
uk: Максимальний розмір PES

en: Set the maximum allowed PES size when producing the MPEG PS streams.
uk: Максимальний припустимий розмір PES при мовленні потоків MPEG PS.

en: PS muxer
uk: Мультиплексор PS

en: Video PID
uk: PID відео

en: Assign a fixed PID to the video stream. The PCR PID will automatically be the video.
uk: Призначити фіксований PID відеопотоку. PCR PID автоматично буде відео.

en: Audio PID
uk: PID звуку

en: Assign a fixed PID to the audio stream.
uk: Призначити фіксований PID звукового потоку.

en: Assign a fixed PID to the SPU.
uk: Призначити фіксований PID SPU.

en: Assign a fixed PID to the PMT
uk: Призначити фіксований PID PMT

en: Assign a fixed Transport Stream ID.
uk: Призначити фіксований PID TS.

en: Assign a fixed Network ID (for SDT table)
uk: Призначити фіксований PID мережі (для таблиці SDT)

en: PMT Program numbers
uk: Номери програм PMT

en: Assign a program number to each PMT. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
uk: Призначити номери програм кожному PMT. Необхідно, щоб параметр „PID рівний ES ID“ був увімкнений.

en: Mux PMT (requires --sout-ts-es-id-pid)
uk: Мікшувати PMT (потребує --sout-ts-es-id-pid)

en: Define the pids to add to each pmt. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
uk: Призначає PID кожному PMT. Необхідно, щоб параметр „PID рівний ES ID“ був увімкнений.

en: SDT Descriptors (requires --sout-ts-es-id-pid)
uk: Дескриптори SDT (потребує --sout-ts-es-id-pid)

en: Defines the descriptors of each SDT. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
uk: Призначає дескриптори кожному SDT. Необхідно, щоб параметр „PID рівний ES ID“ був увімкнений.

en: Set PID to ID of ES
uk: PID рівний ES ID

en: Sets PID to the ID if the incoming ES. This is for use with --ts-es-id-pid, and allows having the same PIDs in the input and output streams.
uk: Установлює PID рівним ID вхідного ES. Цей параметр використовується з --ts-es-id-pid і дає змогу мати однакові PID для вхідного й вихідного потоків.

en: Data alignment
uk: Вирівнювання даних

en: Enforces alignment of all access units on PES boundaries. Disabling this might save some bandwidth but introduce incompatibilities.
uk: Вмикає вирівнювання всіх елементів на краях PES. Вимикання допоможе зменшити ширину потоку, але також внесе певну несумісність.

en: Shaping delay (ms)
uk: Затримка формування (мс)

en: Cut the stream in slices of the given duration, and ensure a constant bitrate between the two boundaries. This avoids having huge bitrate peaks, especially for reference frames.
uk: Нарізає потік на окремі елементи заданої тривалості і встановлює постійний бітрейт між межами цих елементів. Це дозволяє уникнути більших стрибків бітрейту, особливо для референсних кадрів.

en: Use keyframes
uk: Використовувати ключові кадри

en: If enabled, and shaping is specified, the TS muxer will place the boundaries at the end of I pictures. In that case, the shaping duration given by the user is a worse case used when no reference frame is available. This enhances the efficiency of the shaping algorithm, since I frames are usually the biggest frames in the stream.
uk: Якщо зазначене шейпування, мультиплексор TS буде встановлювати межі на краю зображення. У цьому випадку тривалість, зазначена користувачем, буде гіршим варіантом і буде використана при відсутності референсних кадрів. Це збільшує ефективність алгоритму шейпування, тому що IP-кадри — це звичайно найбільші кадри в потоці.

en: PCR interval (ms)
uk: Інтервал PCR (мс)

en: Set at which interval PCRs (Program Clock Reference) will be sent (in milliseconds). This value should be below 100ms. (default is 70ms).
uk: Інтервал, з яким буде надсилатися PCR (Program Clock Reference), у мс. Це значення повинне бути нижче 100 мс (стандартно: 70 мс).

en: Minimum B (deprecated)
uk: Мінімальний B (застаріло)

en: This setting is deprecated and not used anymore
uk: Цей параметр застарів і не повинен більше використовуватися

en: Maximum B (deprecated)
uk: Максимальний B (застаріло)

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the PCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
uk: Затримка DTS (часових міток декодування) і PTS (часових міток показу) даних потоку, у порівнянні з PCR. Це дозволяє деяку буферизацію в декодері клієнта.

en: Crypt audio
uk: Шифрування звуку

en: Crypt audio using CSA
uk: Шифрування звуку з використанням CSA

en: Crypt video
uk: Шифрування відео

en: Crypt video using CSA
uk: Шифрування відео із використанням CSA

en: CSA Key in use
uk: Ключ CSA у використанні

en: CSA encryption key used. It can be the odd/first/1 (default) or the even/second/2 one.
uk: Використовувався ключ CSA. Він може бути непарним/першим/1 (стандартно) чи парним/другим/2.

en: Packet size in bytes to encrypt
uk: Розмір пакета в байтах для шифрування

en: Size of the TS packet to encrypt. The encryption routines subtract the TS-header from the value before encrypting.
uk: Вкажіть розмір пакета TS для шифрування. Функції шифрування віднімають заголовок TS із цього значення перед шифруванням.

en: TS muxer (libdvbpsi)
uk: Мультиплексор TS (libdvbpsi)

en: Multipart JPEG muxer
uk: Мультиплексор Multipart JPEG

en: Index interval
uk: Інтервал індексу

en: Minimal index interval, in microseconds. Set to 0 to disable index creation.
uk: Мінімальний інтервал індексу у мікросекундах. Задайте 0, щоб вимкнути створення індексу.

en: Index size ratio
uk: Співвідношення розміру індексу

en: Set index size ratio. Alters default (60min content) or estimated size.
uk: Установіть співвідношення розміру індексу. Змініть на типовий (60 хв відео) або приблизний розмір.

en: Ogg/OGM muxer
uk: Мультиплексор OGG/OGM

en: WAV muxer
uk: Мультиплексор WAV

en: OS X Notification Plugin
uk: Модуль оповіщення OS X

en: New input playing
uk: Відтворюється нове введення

en: Now playing
uk: Зараз відтворюється

en: Skip
uk: Пропустити

en: Timeout (ms)
uk: Таймаут (мс)

en: How long the notification will be displayed.
uk: Як довго буде відображатися сповіщення.

en: Notify
uk: Сповіщення

en: LibNotify Notification Plugin
uk: Модуль сповіщення LibNotify

en: A/52 audio packetizer
uk: Пакетувальник звуку A/52

en: avparser packetizer
uk: пакетувальник avparser

en: AV1 video packetizer
uk: Відеопакетувальник AV1

en: Copy packetizer
uk: Пакетувальник копіюванням

en: Dirac packetizer
uk: Пакетувальник Dirac

en: DTS audio packetizer
uk: Пакетувальник звуку DTS

en: Flac audio packetizer
uk: Пакетувальник звуку FLAC

en: H.264 video packetizer
uk: Відеопакетувальник H.264

en: HEVC/H.265 video packetizer
uk: Пакетувальник відео HEVC/H.265

en: MLP/TrueHD parser
uk: Парсер MLP/TrueHD

en: MPEG4 audio packetizer
uk: Пакетувальник звуку MPEG4

en: MPEG4 video packetizer
uk: Відеопакетувальник MPEG4

en: MPEG audio layer I/II/III packetizer
uk: Пакетувальник звуку MPEG layer I/II/III

en: Sync on Intra Frame
uk: Синхронізувати за I-кадрами

en: Normally the packetizer would sync on the next full frame. This flags instructs the packetizer to sync on the first Intra Frame found.
uk: Звичайно пакетувальник синхронізує по наступному повному кадру. Цей параметр вказує роботу синхронізації по першому знайденому I-кадру.

en: MPEG-I/II video packetizer
uk: Відеопакетувальник MPEG I/II

en: MPEG Video
uk: Відео MPEG

en: VC-1 packetizer
uk: Пакетувальник VC-1

en: Zeroconf network services
uk: Мережеві послуги Zeroconf

en: Zeroconf services
uk: Послуги Zeroconf

en: Avahi Renderer Discovery
uk: Виявлення відтворювача Avahi

en: Bonjour Network Discovery
uk: Виявлення мережі Bonjour

en: Bonjour Renderer Discovery
uk: Виявлення відтворювача Bonjour

en: My Videos
uk: Мої відео

en: My Music
uk: Моя музика

en: Picture
uk: Малюнок

en: My Pictures
uk: Мої малюнки

en: mDNS Network Discovery
uk: Виявлення мережі mDNS

en: mDNS Renderer Discovery
uk: Виявлення відтворювача mDNS

en: MTP devices
uk: Пристрої MTP

en: MTP Device
uk: Пристрій MTP

en: Discs
uk: Диски

en: Podcasts
uk: Подкасти

en: Podcast URLs list
uk: Список URL’ів подкасту

en: Enter the list of podcasts to retrieve, separated by '|' (pipe).
uk: Введіть список адрес подкастів, розділений символом '|' (труба).

en: Audio capture
uk: Захоплення звуку

en: Audio capture (PulseAudio)
uk: Захоплення звуку (PulseAudio)

en: Generic
uk: Базовий

en: SAP multicast address
uk: Групова адреса SAP

en: The SAP module normally chooses itself the right addresses to listen to. However, you can specify a specific address.
uk: Модуль SAP звичайно сам вибирає потрібну адресу. Однак, Ви можете вибрати іншу.

en: SAP timeout (seconds)
uk: Таймаут SAP (секунди)

en: Delay after which SAP items get deleted if no new announcement is received.
uk: Таймаут, після якого елемент SAP буде видалений, якщо на нього не прийшло ніяких нових сповіщень.

en: Try to parse the announce
uk: Намагатися обробити сповіщення

en: This enables actual parsing of the announces by the SAP module. Otherwise, all announcements are parsed by the "live555" (RTP/RTSP) module.
uk: Вмикає обробки сповіщень модулем SAP. Інакше всі сповіщення будуть оброблятися модулем «live555» (RTP/RTSP).

en: SAP Strict mode
uk: Суворий режим SAP

en: When this is set, the SAP parser will discard some non-compliant announcements.
uk: При встановленому параметрі оброблювач SAP не буде ухвалювати деякі сповіщення, які не відповідають стандартам.

en: Network streams (SAP)
uk: Мережеві потоки (SAP)

en: SDP Descriptions parser
uk: Парсер описів SDP

en: Session
uk: Сесія

en: Tool
uk: Інструмент

en: User
uk: Користувач

en: Video capture
uk: Захоплення відео

en: Video capture (Video4Linux)
uk: Захоплення відео (Video4Linux)

en: Audio capture (ALSA)
uk: Захоплення звуку (ALSA)

en: Unknown type
uk: Невідомий тип

en: SAT>IP channel list
uk: Список каналів SAT>IP

en: Custom SAT>IP channel list URL
uk: Власний список URL каналів SAT>IP

en: Master List
uk: Основний список

en: Server List
uk: Серверний список

en: Custom List
uk: Власний список

en: Universal Plug'n'Play
uk: Універсальний Plug'n'Play

en: Screen capture
uk: Захоплення з екрану

en: Your window manager does not provide a list of applications.
uk: Ваш менеджер вікон не постачає список програм.

en: Applications
uk: Програми

en: Desktop
uk: Робочий стіл

en: X coordinate
uk: Координата X

en: X coordinate of the bargraph.
uk: Координата X bargraph.

en: Y coordinate
uk: Координата Y

en: Y coordinate of the bargraph.
uk: Координата Y bargraph.

en: Transparency of the bargraph
uk: Прозорість bargraph

en: Bargraph transparency value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
uk: Значення прозорості Bargraph (від 0 для повної прозорості до 255 для повної непрозорості).

en: Bargraph position
uk: Позиція Bargraph

en: Enforce the bargraph position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
uk: Вказати позицію bargraph на відео (0 = центр, 1 = ліворуч, 2 = праворуч, 4 = зверху, 8 = знизу, також ви можете використовувати комбінації цих значень, наприклад 6 = зверху ліворуч).

en: Bar width in pixel
uk: Ширина смуги в пікселях

en: Width in pixel of each bar in the BarGraph to be displayed.
uk: Ширина у пікселях кожної панелі BarGraph, яка буде відображена.

en: Bar Height in pixel
uk: Висота смуги в пікселях

en: Height in pixel of BarGraph to be displayed.
uk: Висота у пікселях BarGraph, яка буде відображена.

en: Audio Bar Graph Video sub source
uk: Джерело субтитрів відео Audio Bar Graph

en: Audio Bar Graph Video
uk: Відео Audio Bar Graph

en: Input FIFO
uk: Вхід FIFO

en: FIFO which will be read for commands
uk: FIFO, який буде використано для читання команд

en: Output FIFO
uk: Вихід FIFO

en: FIFO which will be written to for responses
uk: FIFO, у який будуть записуватися відповіді

en: Dynamic video overlay
uk: Динамічний відеооверлей

en: Overlay
uk: Оверлей

en: Full path of the image files to use. Format is <image>[,<delay in ms>[,<alpha>]][;<image>[,<delay>[,<alpha>]]][;...]. If you only have one file, simply enter its filename.
uk: Повний шлях до файлів зображення для використання як логотипа. Вказується у вигляді: <зображення>[,<затримка в мс>[,<прозорість>]][;<зображення>[,<затримка>[,<прозорість>]]][;...]. Якщо у Вас є лише одне зображення, введіть його ім’я.

en: Logo animation # of loops
uk: Цикли анімації логотипа

en: Number of loops for the logo animation. -1 = continuous, 0 = disabled
uk: Число циклів анімації логотипа. -1 = постійно, 0 = вимкнено

en: Logo individual image time in ms
uk: Тривалість показу окремого зображення у мс

en: Individual image display time of 0 - 60000 ms.
uk: Тривалість показу окремого зображення від 0 до 60000 мс.

en: X coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
uk: Координата X логотипа. Можна переміщувати логотип, клацнувши по ньому.

en: Y coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
uk: Координата Y логотипа. Можна переміщувати логотип, клацнувши по ньому.

en: Opacity of the logo
uk: Непрозорість логотипа

en: Logo opacity value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
uk: Значення непрозорості логотипа (від 0 для повної прозорості до 255 для повної непрозорості).

en: Logo position
uk: Позиція логотипа

en: Enforce the logo position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
uk: Вказати позицію логотипа на відео (0 = центр, 1 = ліворуч, 2 = праворуч, 4 = зверху, 8 = знизу, також ви можете використовувати комбінації цих значень, наприклад 6 = зверху ліворуч).

en: Use a local picture as logo on the video
uk: Використовувати локальне зображення як логотип на відео

en: Logo sub source
uk: Джерело шару логотипа

en: Logo overlay
uk: Оверлей логотипа

en: Logo video filter
uk: Відеофільтр логотипа

en: Marquee text to display. (Available format strings: %Y = year, %m = month, %d = day, %H = hour, %M = minute, %S = second, ...)
uk: Текст вивіски для відображення. (Доступні формати рядків: %Y = рік, %m = місяць, %d = день, %H = година, %M = хвилина, %S = секунда, ...)

en: Text file
uk: Текстовий файл

en: File to read the marquee text from.
uk: Файл, з якого читатиметься текст маркізи.

en: X offset
uk: Зсув по X

en: X offset, from the left screen edge.
uk: Зсув по X від лівого краю екрана.

en: Y offset
uk: Зсув по Y

en: Y offset, down from the top.
uk: Зсув по Y від верхнього краю екрана.

en: Timeout
uk: Затримка

en: Number of milliseconds the marquee must remain displayed. Default value is 0 (remains forever).
uk: Кількість мілісекунд, протягом яких буде показуватися рядок, що біжить. Стандартно: 0 (показувати зважди).

en: Refresh period in ms
uk: Період оновлення у мс

en: Number of milliseconds between string updates. This is mainly useful when using meta data or time format string sequences.
uk: Кількість мілісекунд між оновленням рядку. Це, переважно, корисно, коли використовуються метадані чи послідовність форматованих рядків із часом.

en: Opacity (inverse of transparency) of overlayed text. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
uk: Непрозорість тексту, що накладається. 0 = повністю прозорий, 255 = повністю непрозорий.

en: Font size, pixels
uk: Розмір шрифту в пікселях

en: Font size, in pixels. Default is 0 (use default font size).
uk: Розмір шрифту в пікселях. Типово: 0 (використовувати стандартний розмір шрифту).

en: Color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
uk: Колір тексту, який буде виводитися на відео. Значення вказується в шістнадцятковому вигляді (як у HTML). Перші два символи означають червоний, потім зелений і жовтий. #000000 = чорний, #FF0000 = червоний, #00FF00 = зелений, #FFF00 = жовтий (червоний + зелений), #FFFFFF = білий

en: Marquee position
uk: Позиція рухливого тексту

en: You can enforce the marquee position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
uk: Зазначити позицію рядка, що біжить, на відео (0 = центр, 1 = ліворуч, 2 = праворуч, 4 = зверху, 8 = знизу, також ви можете використовувати комбінації цих значень, наприклад 6 = зверху ліворуч).

en: Display text above the video
uk: Показувати текст над відео

en: Marquee
uk: Рухливий текст

en: Marquee display
uk: Відображення рухливого тексту

en: Misc
uk: Інше

en: Transparency of the mosaic foreground pictures. 0 means transparent, 255 opaque (default).
uk: Прозорість фонового зображення мозаїки. 0 означає повну прозорість, 255 — повну непрозорість (стандартно).

en: Total height of the mosaic, in pixels.
uk: Загальна висота мозаїки, у пікселях.

en: Total width of the mosaic, in pixels.
uk: Загальна ширина мозаїки, у пікселях.

en: Top left corner X coordinate
uk: Координата X верхнього лівого кута

en: X Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
uk: Координата X верхнього лівого кута мозаїки

en: Top left corner Y coordinate
uk: Координата Y верхнього лівого кута

en: Y Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
uk: Координата Y верхнього лівого кута мозаїки

en: Border width
uk: Ширина границі

en: Width in pixels of the border between miniatures.
uk: Ширина у пікселях межі між мініатюрами.

en: Border height
uk: Висота границі

en: Height in pixels of the border between miniatures.
uk: Висота у пікселях межі між мініатюрами.

en: Mosaic alignment
uk: Вирівнювання мозаїки

en: You can enforce the mosaic alignment on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
uk: Зазначити вирівнювання мозаїки по відео (0 = центр, 1 = ліворуч, 2 = праворуч, 4 = зверху, 8 = знизу, також ви можете використовувати комбінації цих значень, наприклад 6 = зверху ліворуч).

en: Positioning method
uk: Метод позиціонування

en: Positioning method for the mosaic. auto: automatically choose the best number of rows and columns. fixed: use the user-defined number of rows and columns. offsets: use the user-defined offsets for each image.
uk: Метод позиціонування мозаїки. Автоматичний: автоматично вибрати найкращу кількість рядків і стовпчиків. Фіксований: використовувати визначену користувачем кількість рядків і стовпців. Зміщення: використовувати визначені користувачем зміщення кожного зображення.

en: Number of rows
uk: Кількість рядків

en: Number of image rows in the mosaic (only used if positioning method is set to "fixed").
uk: Кількість рядків зображення в мозаїці (за використання фіксованого методу позиціювання).

en: Number of columns
uk: Кількість стовпців

en: Number of image columns in the mosaic (only used if positioning method is set to "fixed").
uk: Кількість стовпців зображення в мозаїці (за використання фіксованого методу позиціювання).

en: Keep aspect ratio
uk: Зберігати співвідношення сторін

en: Keep the original aspect ratio when resizing mosaic elements.
uk: Зберігати співвідношення сторін при масштабуванні елементів мозаїки.

en: Keep original size
uk: Зберігати оригінальний розмір

en: Keep the original size of mosaic elements.
uk: Зберігати оригінальний розмір елементів мозаїки.

en: Elements order
uk: Порядок елементів

en: You can enforce the order of the elements on the mosaic. You must give a comma-separated list of picture ID(s). These IDs are assigned in the "mosaic-bridge" module.
uk: Порядок елементів мозаїки. Ви повинні вказати список ID зображень, розділений комами. Ці ID призначаються в модулі „Міст мозаїки“.

en: Offsets in order
uk: Порядок зміщень

en: You can enforce the (x,y) offsets of the elements on the mosaic (only used if positioning method is set to "offsets"). You must give a comma-separated list of coordinates (eg: 10,10,150,10).
uk: Ви можете примусово вказати (x, y) зміщення елементів мозаїки (лише з методом позиціонування «зміщення»). Задайте список координат, розділений комами (наприклад, 10,10,150,10).

en: Pictures coming from the mosaic elements will be delayed according to this value (in milliseconds). For high values you will need to raise caching at input.
uk: Показ зображень елементів мозаїки буде затриманий у відповідності із зазначеним значенням (у мілісекундах). Для високих значень цього параметра необхідно також збільшити кеш на вході.

en: auto
uk: автоматичний

en: fixed
uk: фіксований

en: offsets
uk: зміщення

en: Mosaic video sub source
uk: Джерело відеошару мозаїки

en: Mosaic
uk: Мозаїка

en: VNC Host
uk: Хост VNC

en: VNC hostname or IP address.
uk: Хост або IP-адреса VNC

en: VNC Port
uk: Порт VNC

en: VNC port number.
uk: Номер порту VNC.

en: VNC Password
uk: Пароль VNC

en: VNC password.
uk: Пароль VNC.

en: VNC poll interval
uk: Інтервал опитування VNC

en: In this interval an update from VNC is requested, default every 300 ms.
uk: Через цей інтервал запитується оновлення з VNC, стандартно: кожні 300 мс.

en: VNC polling
uk: Опитування VNC

en: Activate VNC polling. Do NOT activate for use as VDR ffnetdev client.
uk: Активувати опитування VNC. НЕ активуйте це для використання як клієнт VDR ffnetdev.

en: Send mouse events to VNC host. Not needed for use as VDR ffnetdev client.
uk: Надсилати події миші на хост VNC. Непотрібно для використання як клієнт VDR ffnetdev.

en: Key events
uk: Події клавіатури

en: Send key events to VNC host.
uk: Надсилати події клавіатури на хост VNC.

en: Alpha transparency value (default 255)
uk: Значення альфапрозорості (стандартно: 255)

en: The transparency of the OSD VNC can be changed by giving a value between 0 and 255. A lower value specifies more transparency a higher means less transparency. The default is being not transparent (value 255) the minimum is fully transparent (value 0).
uk: Прозорість OSD VNC може бути змінена наданням значення між 0 та 255. Нижче значення означає більшу прозорість, вище — меншу прозорість. Стандартно: непрозорість (255), мінімум — повна прозорість (0).

en: Remote-OSD over VNC
uk: Віддалений OSD через VNC

en: Remote-OSD
uk: Віддалений OSD

en: Feed URLs
uk: URL стрічки

en: RSS/Atom feed '|' (pipe) separated URLs.
uk: URL стрічок RSS/Atom, розділені символом '|' (труба).

en: Speed of feeds
uk: Швидкість розсилок

en: Speed of the RSS/Atom feeds in microseconds (bigger is slower).
uk: Швидкість розсилок RSS/Atom у мікросекундах (більше — повільніше)

en: Max length
uk: Максимальна довжина

en: Maximum number of characters displayed on the screen.
uk: Максимальна кількість символів, відображувана на екрані.

en: Refresh time
uk: Час оновлення

en: Number of seconds between each forced refresh of the feeds. 0 means that the feeds are never updated.
uk: Час секунд між оновленням розсилок. При значенні 0 розсилки ніколи оновлюватись не будуть.

en: Feed images
uk: Зображення в розсилках

en: Display feed images if available.
uk: Показувати доступні зображення з розсилок.

en: Opacity (inverse of transparency) of overlay text. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
uk: Непрозорість тексту, що накладається. 0 = повністю прозорий, 255 = повністю непрозорий.

en: Text position
uk: Позиція тексту

en: You can enforce the text position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom; you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
uk: Зазначити позицію тесту на відео (0 = центр, 1 = ліворуч, 2 = праворуч, 4 = зверху, 8 = знизу, також ви можете використовувати комбінації цих значень, наприклад 6 = зверху ліворуч).

en: Title display mode
uk: Режим відображення заголовку

en: Title display mode. Default is 0 (hidden) if the feed has an image and feed images are enabled, 1 otherwise.
uk: Режим відображення заголовку. Стандартно: 0 (прихований), якщо розсилка має зображення, а зображення включені, інакше — 1.

en: Display a RSS or ATOM Feed on your video
uk: Відображувати RSS- або Atom-стрічки на відео

en: Don't show
uk: Не показувати

en: Always visible
uk: Завжди видимий

en: Scroll with feed
uk: Прокрутка з розсилкою

en: RSS / Atom
uk: RSS/Atom

en: RSS and Atom feed display
uk: Відображення розсилки RSS та Atom

en: Change subtitle delay
uk: Змінити затримку субтитрів

en: Delay calculation mode
uk: Режим обчислення затримки

en: Absolute delay - add absolute delay to each subtitle. Relative to source delay - multiply subtitle delay. Relative to source content - determine subtitle delay from its content (text).
uk: Абсолютна затримка — додає абсолютну затримку до кожної сатини субтитрів. Відносна до джерела затримка — помножує затримку субтитрів. Відносний до джерела вміст — визначає затримку субтитрів із контексту (тексту).

en: Calculation factor
uk: Множник обчислення

en: Calculation factor. In Absolute delay mode the factor represents seconds.
uk: Множник обчислення. У режимі абсолютної затримки означає секунди.

en: Maximum overlapping subtitles
uk: Максимальне перекриття субтитрів

en: Maximum number of subtitles allowed at the same time.
uk: Максимально дозволене одночасне число субтитрів.

en: Minimum alpha value
uk: Мінімальне значення прозорості

en: Alpha value of the earliest subtitle, where 0 is fully transparent and 255 is fully opaque.
uk: Значення прозорості найранішої частини субтитрів, де 0 — повна прозорість, а 255 — повна непрозорість.

en: Interval between two disappearances
uk: Інтервал між вдома зниканнями

en: Minimum time (in milliseconds) that subtitle should stay after its predecessor has disappeared (subtitle delay will be extended to meet this requirement).
uk: Мінімальний час (у мілісекундах), на який субтитри повинні залишатися після зникнення попередньої частини субтитрів (затримку субтитрів буде збільшено для досягнення відповідності цьому значенню).

en: Interval between disappearance and appearance
uk: Інтервал між зникненням і появою

en: Minimum time (in milliseconds) between subtitle disappearance and newer subtitle appearance (earlier subtitle delay will be extended to fill the gap).
uk: Мінімальний час (у мілісекундах) між зникненням і появою субтитрів (затримку ранніх субтитрів буде збільшено для заповнення проміжку).

en: Interval between appearance and disappearance
uk: Інтервал між появою та зникненням

en: Minimum time (in milliseconds) that subtitle should stay after newer subtitle has appeared (earlier subtitle delay will be shortened to avoid the overlap).
uk: Мінімальний час (у мілісекундах), який субтитри повинні відображатися після появи (затримку ранніх субтитрів буде зменшено для уникнення перекривання).

en: Absolute delay
uk: Абсолютна затримка

en: Relative to source delay
uk: Відносний до затримки джерела

en: Relative to source content
uk: Відносний до джерела вміст

en: Subsdelay
uk: Затримка субтитрів

en: Overlap fix
uk: Виправлення перекриття

en: libarchive based stream directory
uk: каталог потоку на основі libarchive

en: libarchive based stream extractor
uk: виймач потоку на основі libarchive

en: ADF stream filter
uk: Потоковий фільтр ADF

en: ARIB STD-B25 Cam module
uk: модуль камери ARIB STD-B25

en: Block stream cache
uk: Кеш потоку блоками

en: Byte stream cache
uk: Кеш потоку байтами

en: LZMA decompression
uk: Стиснення LZMA

en: Burrows-Wheeler decompression
uk: Стиснення Барроуза-Уїлера

en: gzip decompression
uk: стиснення gzip

en: HTTP Dynamic Streaming
uk: HTTP Динамічне мовлення

en: Zlib decompression filter
uk: Фільтр стиснення Zlib

en: Stream prefetch filter
uk: Фільтр попереднього відбору потоку

en: Buffer size
uk: Розмір буферу

en: Prefetch buffer size (KiB)
uk: Розмір буфера попереднього відбору (КіБ)

en: Read size
uk: Розмір читання

en: Prefetch background read size (bytes)
uk: Розмір читання у фоні для попереднього відбору (байти)

en: Seek threshold
uk: Поріг пошуку

en: Prefetch forward seek threshold (bytes)
uk: Поріг прямого пошуку для попереднього відбору (байти)

en: Internal stream record
uk: Внутрішній запис потоку

en: APE/ID3 tags-skipping filter
uk: Фільтр пропуску міток APE/ID3

en: Autodel
uk: Автовидалення

en: Automatically add/delete input streams
uk: Автоматично додавати/видаляти вхідні потоки

en: Integer identifier for this elementary stream. This will be used to "find" this stream later.
uk: Цілий ідентифікатор цього елементарного потоку. Буде використаний для пошуку цього потоку пізніше.

en: Destination bridge-in name
uk: Ім’я цілі вхідного мосту

en: Name of the destination bridge-in. If you do not need more than one bridge-in at a time, you can discard this option.
uk: Ім’я цілі вхідного мосту. Якщо Ви не потребуєте більше одного вхідного мосту, можете вимкнути цей параметр

en: Pictures coming from the picture video outputs will be delayed according to this value (in milliseconds, should be >= 100 ms). For high values, you will need to raise caching values.
uk: Показ зображень елементів відео буде затриманий у відповідності із зазначеним значенням (у мілісекундах, має бути >= 100 мс). Для високих значень цього параметра необхідно також збільшити кеш.

en: ID Offset
uk: Зсув ID

en: Offset to add to the stream IDs specified in bridge_out to obtain the stream IDs bridge_in will register.
uk: Зсув, що додається до ID потоку, зазначене у вихідному мосту для отримання ID потоку, яке зареєструє вхідний міст.

en: Name of current instance
uk: Ім’я поточної копії

en: Name of this bridge-in instance. If you do not need more than one bridge-in at a time, you can discard this option.
uk: Ім’я копії вхідного мосту. Якщо вам не потрібно більше однієї копії, можете ігнорувати цей параметр.

en: Fallback to placeholder stream when out of data
uk: Відкочуватися до потоку-заповнювача, коли дані скінчилися

en: If set to true, the bridge will discard all input elementary streams except if it doesn't receive data from another bridge-in. This can be used to configure a place holder stream when the real source breaks. Source and placeholder streams should have the same format.
uk: Якщо встановлено, міст буде відкидати усі вхідні елементарні потоки, за виключенням якщо не отримає дані з іншого вхідного мосту. Це може бути використано для конфігурування потока-заповнювача, коли реальне джерело переривається. Джерело та потік-заповнювач повинні мати однаковий формат.

en: Placeholder delay
uk: Затримка заповнення

en: Delay (in ms) before the placeholder kicks in.
uk: Затримка (у мс) перед тим, як заповнювач починає роботу.

en: Wait for I frame before toggling placeholder
uk: Чекати на I-кадр перед перемиканням заповнювача

en: If enabled, switching between the placeholder and the normal stream will only occur on I frames. This will remove artifacts on stream switching at the expense of a slightly longer delay, depending on the frequence of I frames in the streams.
uk: Якщо увімкнено, перемикання між заповнювачем та нормальним потоком буде відбуватися лише на I-кадрах. Це видалить артефакти ціною трохи довшої затримки, залежно від частоти I-кадрів у потоці.

en: Bridge
uk: Міст

en: Bridge stream output
uk: Вивід потоку на міст

en: Bridge out
uk: Вихідний міст

en: Bridge in
uk: Вхідний міст

en: Duration of the fingerprinting
uk: Тривалість натискання

en: Default: 90sec
uk: Типово: 90 с

en: Chromaprint stream output
uk:  Насиченість кольору вихідного потоку

en: HTTP port
uk: Порт HTTP

en: This sets the HTTP port of the local server used to stream the media to the Chromecast.
uk: Це задає порт HTTP локального сервера, який використовується для потокового медіа на Chromecast.

en: Performance warning
uk: Застереження про швидкодію

en: Display a performance warning when transcoding
uk: Показувати застереження про швидкодію при перекодуванні

en: Enable Audio passthrough
uk: Увімкнути аудіо роз'єм

en: Disable if your receiver does not support Dolby®.
uk: Вимкнути, якщо вам приймач не підтримує Dolby®.

en: High (high quality and high bandwidth)
uk: Висока (висока якість та велика ширина смуги)

en: Medium (medium quality and medium bandwidth)
uk: Середня (середня якість та середня ширина смуги)

en: Low (low quality and low bandwidth)
uk: Низька (низька якість та мала ширина смуги)

en: Low CPU (low quality but high bandwidth)
uk: Слабий ЦП (низька якість, але велика ширина смуги)

en: Conversion quality
uk: Якість перетворення

en: Change this option to increase conversion speed or quality.
uk: Поміняйте цей параметр для збільшення швидкості перетворення чи якості.

en: IP Address of the Chromecast.
uk: IP адреса Chromecast.

en: Chromecast port
uk: Порт Chromecast

en: The port used to talk to the Chromecast.
uk: Порт використаний для зв'язку із Chromecast.

en: Chromecast stream output
uk: Виведення потоку Chromecast

en: Ok, Don't warn me again
uk: Гаразд, більше не попереджайте мене

en: Casting this video requires conversion. This conversion can use all the available power and could quickly drain your battery.
uk: Для трансляції цього відео потрібне перетворення. Воно може використовувати всю наявну потужність і, відповідно, швидко розрядити акумулятор.

en: Chromecast demux wrapper
uk: Обгортка демультиплексора chromecast

en: cycle
uk: цикл

en: Cyclic stream output
uk: Виведення циклічного потоку

en: Elementary Stream ID
uk: Ідентифікатор елементарного потоку

en: Specify an identifier integer for this elementary stream
uk: Вкажіть цілочисельний ідентифікатор цього елементарного потоку

en: Delay of the ES (ms)
uk: Затримка ES (мс)

en: Specify a delay (in ms) for this elementary stream. Positive means delay and negative means advance.
uk: Укажіть затримку (в мс) для цього елементарного потоку. Додатні значення означають затримку, від’ємні — випередження.

en: Delay a stream
uk: Затримати потік

en: Description stream output
uk: Опис вихідного потоку

en: Enable/disable audio rendering.
uk: Увімкнути/вимкнути генерацію звуку.

en: Enable/disable video rendering.
uk: Увімкнути/вимкнути генерацію відео.

en: Delay (ms)
uk: Затримка (мс)

en: Introduces a delay in the display of the stream.
uk: Затримка відображення потоку.

en: Display stream output
uk: Вивід потоку на дисплей

en: Duplicate stream output
uk: Вивід дублюючого потоку

en: Output access method
uk: Метод вихідного доступу

en: This is the default output access method that will be used.
uk: Стандартний метод доступу виводу

en: Audio output access method
uk: Метод доступу виводу звуку

en: This is the output access method that will be used for audio.
uk: Це метод вихідного доступу, який буде використано для звуку.

en: Video output access method
uk: Метод вихідного доступу відео

en: This is the output access method that will be used for video.
uk: Це метод вихідного доступу, який буде використано для відео.

en: Output muxer
uk: Вихідний мультиплексор

en: This is the default muxer method that will be used.
uk: Стандартний вихідний мультиплексор.

en: Audio output muxer
uk: Мультиплексор виводу звуку

en: This is the muxer that will be used for audio.
uk: Цей мультиплексор використовуватиметься для виводу звуку.

en: Video output muxer
uk: Вихідний відеомультиплексор

en: This is the muxer that will be used for video.
uk: Вихідний відеомультиплексор.

en: Output URL
uk: Вихідний URL

en: This is the default output URI.
uk: Стандартний вихідний URI.

en: Audio output URL
uk: Вихідний URL звуку

en: This is the output URI that will be used for audio.
uk: Вихідний URI звуку.

en: Video output URL
uk: Вихідний URL відео

en: This is the output URI that will be used for video.
uk: Вихідний URI відео.

en: Elementary stream output
uk: Вивід елементарних потоків

en: There is no suitable stream-output access module for "%s/%s://%s".
uk: Немає відповідного модуля доступу вихідного потоку для «%s/%s://%s».

en: Gathering stream output
uk: Збирання вихідного потоку

en: Specify an identifier string for this subpicture
uk: Вкажіть рядок-ідентифікатор шару

en: Output video width.
uk: Ширина виводу відео.

en: Output video height.
uk: Висота виводу відео.

en: Sample aspect ratio
uk: Співвідношення сторін

en: Sample aspect ratio of the destination (1:1, 3:4, 2:3).
uk: Співвідношення сторін результату (1:1, 3:4, 2:3).

en: Video filter
uk: Відеофільтр

en: Video filters will be applied to the video stream.
uk: Відеофільтри будуть застосовані до потоку відео.

en: Image chroma
uk: Кольоровість зображення

en: Force the use of a specific chroma. Use YUVA if you're planning to use the Alphamask or Bluescreen video filter.
uk: Вимушене використання вказаної кольоровості. Використовуйте YUVA, якщо Ви плануєте використовувати відеофільтр Alphamask чи Bluescreen.

en: Transparency of the mosaic picture.
uk: Прозорість мозаїки малюнку.

en: X coordinate of the upper left corner in the mosaic if non negative.
uk: Координата X верхнього лівого кута мозаїки, якщо невід’ємна

en: Y coordinate of the upper left corner in the mosaic if non negative.
uk: Координата Y верхнього лівого кута мозаїки, якщо невід’ємна

en: Mosaic bridge
uk: Міст мозаїки

en: Mosaic bridge stream output
uk: Вивід потоку через міст мозаїки

en: Destination prefix
uk: Префікс призначення

en: Prefix of the destination file automatically generated
uk: Автоматично генерований префікс файлу призначення

en: Record stream output
uk: Записувати вихідний потік

en: This is the output URL that will be used.
uk: Вихідний URL.

en: This allows you to specify how the SDP (Session Descriptor) for this RTP session will be made available. You must use a url: http://location to access the SDP via HTTP, rtsp://location for RTSP access, and sap:// for the SDP to be announced via SAP.
uk: Можна вказати, як буде доступний SDP (дескриптор сесії) для цієї сесії RTP. Потрібно використовувати такі URL-адреси: http://розташування для доступу до SDP по HTTP, rtsp://розташування для доступу до RTSP і sap:// для анонсування SDP по SAP.

en: SAP announcing
uk: Оповіщення SAP

en: Announce this session with SAP.
uk: Розсилати сповіщення про цю сесію за допомогою SAP.

en: This allows you to specify the muxer used for the streaming output. Default is to use no muxer (standard RTP stream).
uk: Вкажіть мультиплексор вихідного потоку. Стандартно, не використовується ніякий мультиплексор (звичайний потік RTP).

en: Session name
uk: Назва сесії

en: This is the name of the session that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
uk: Назва сесії, яку буде зазначено в SDP (дескриптор сесії).

en: Session category
uk: Категорія сесії

en: This allows you to specify a category for the session, that will be announced if you choose to use SAP.
uk: Ця опція дає змогу вказати категорію сесії, про яку здійснюватиметься сповіщення за використання SAP.

en: Session description
uk: Опис сесії

en: This allows you to give a short description with details about the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
uk: Дозволяє задати докладний опис потоку, який буде зазначено в SDP (дескрипторі сесії).

en: Session URL
uk: URL сесії

en: This allows you to give a URL with more details about the stream (often the website of the streaming organization), that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
uk: Можна вказати URL-адресу з більш докладним описом потоку (зазвичай веб-сайт організації мовлення), яке буде зазначено в SDP (дескрипторі сесії).

en: Session email
uk: E-mail сесії

en: This allows you to give a contact mail address for the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
uk: Дозволяє задати e-mail для контактів, яке буде зазначено в SDP (дескрипторі сесії).

en: This allows you to specify the base port for the RTP streaming.
uk: Початковий порт для мовлення по RTP.

en: Audio port
uk: Звуковий порт

en: This allows you to specify the default audio port for the RTP streaming.
uk: Дає змогу вказати стандартний звуковий порт для мовлення RTP.

en: Video port
uk: Порт відео

en: This allows you to specify the default video port for the RTP streaming.
uk: Стандартний порт відео мовлення RTP.

en: RTP/RTCP multiplexing
uk: Мультиплексування RTP/RTCP

en: This sends and receives RTCP packet multiplexed over the same port as RTP packets.
uk: Надсилає та отримує RTCP-пакети, мультиплексовані по тому ж порту, що і RTP-пакети.

en: Default caching value for outbound RTP streams. This value should be set in milliseconds.
uk: Стандартний розмір кеша для вихідних потоків RTP. Значення вказується в мілісекундах.

en: Transport protocol
uk: Транспортний протокол

en: This selects which transport protocol to use for RTP.
uk: Обирає, який транспортний протокол використовувати для RTP.

en: RTP packets will be integrity-protected and ciphered with this Secure RTP master shared secret key. This must be a 32-character-long hexadecimal string.
uk: Пакети RTP будуть цілісно захищені й закодовані за допомогою спільного секретного головного ключа безпечного RTP. Він повинен бути 32-символьним шістнадцятковим рядком.

en: This allows you to stream MPEG4 LATM audio streams (see RFC3016).
uk: Дає змогу вести мовлення звуковими потоками MPEG4 LATM (див. RFC3016).

en: RTSP session timeout (s)
uk: Таймаут сесії RTSP (с)

en: RTSP sessions will be closed after not receiving any RTSP request for this long. Setting it to a negative value or zero disables timeouts. The default is 60 (one minute).
uk: Сесії RTSP закриватимуться, якщо не отримуватимуть запити RTSP протягом указаного часу. Від’ємне або нульове значення вимикає цю функцію. Стандартне значення: 60 (1 хвилина).

en: RTP stream output
uk: Вивід потоку по RTP

en: RTSP VoD server
uk: Сервер RTSP VoD

en: New ES ID
uk: Новий ідентифікатор ES

en: Specify an new identifier integer for this elementary stream
uk: Вкажіть новий цілочисельний ідентифікатор цього елементарного потоку

en: Specify an ISO-639 code (three characters) for this elementary stream
uk: Вкажіть код ISO-639 (три символи) цього елементарного потоку

en: Set ID
uk: Установити ідентифікатор

en: Set ES id
uk: Установити ідентифікатор ES

en: Change the id of an elementary stream
uk: Змінити ідентифікатор елементарного потоку

en: Set ES Lang
uk: Установити мову ES

en: Set Lang
uk: Установити мову

en: Change the language of an elementary stream
uk: Змінити мову елементарного потоку

en: Video prerender callback
uk: Виклик функції попереднього генерування відео

en: Address of the video prerender callback function. This function will set the buffer where render will be done.
uk: Адреса функції зворотнього виклику попереднього генерування відео. Ця функція встановлює буфер виконання генерування.

en: Audio prerender callback
uk: Виклик функції попереднього рендерингу звуку

en: Address of the audio prerender callback function. This function will set the buffer where render will be done.
uk: Адреса функції зворотнього виклику попереднього відтворення звуку. Ця функція встановлює буфер виконання відтворення.

en: Video postrender callback
uk: Виклик функції постгенерування відео

en: Address of the video postrender callback function. This function will be called when the render is into the buffer.
uk: Адреса функції зворотнього виклику постгенерування відео. Ця функція викликається після наповнення буфера.

en: Audio postrender callback
uk: Виклик функції постгенерування звуку

en: Address of the audio postrender callback function. This function will be called when the render is into the buffer.
uk: Адреса функції зворотнього виклику постгенерування звуку. Ця функція викликається після наповнення буфера.

en: Video Callback data
uk: Дані виклику відеофункцій

en: Data for the video callback function.
uk: Дані для виклику відеофункцій

en: Audio callback data
uk: Дані виклику звукових функцій

en: Data for the audio callback function.
uk: Дані для виклику звукових функцій.

en: Time Synchronized output
uk: Синхронізований вивід

en: Time Synchronisation option for output. If true, stream will render as usual, else it will be rendered as fast as possible.
uk: Опція часової синхронізації виводу. Якщо встановлено, потік буде рендеритися як зазвичай, інакше — так швидко, як можна.

en: Stream output to memory buffer
uk: Вивід потоку до буферу пам’яті

en: Writes stats to file instead of stdout
uk: Записує статистику у файл замість stdout

en: Prefix to show on output line
uk: Префікс для відображення виводу рядка

en: Writes statistic info about stream
uk: Записує статистичні дані про потік

en: Output method to use for the stream.
uk: Метод виводу для потоку.

en: Muxer to use for the stream.
uk: Мультиплексор для потоку.

en: Output destination
uk: Призначення виводу

en: Destination (URL) to use for the stream. Overrides path and bind parameters
uk: Призначення (URL) для потоку. Призначає шляхи з вищим пріоритетом і прив’язує параметри

en: Address to bind to (helper setting for dst)
uk: Адреса прив'язки (допоміжне значення призначення)

en: address:port to bind vlc to listening incoming streams. Helper setting for dst, dst=bind+'/'+path. dst-parameter overrides this.
uk: адреса:порт, до якої прив'язується vlc для прослуховування вхідних потоків. Допоміжне значення для призначення, призначення=прив'язка+'/'+шлях. Параметр dst має пріоритет, вищий за цей

en: Filename for stream (helper setting for dst)
uk: Ім'я файлу для потоку (допоміжне значення призначення)

en: Filename for stream. Helper setting for dst, dst=bind+'/'+path. dst-parameter overrides this.
uk: Ім'я файлу для потоку. Призначення=прив'язка+'/'+шлях, параметр dst має пріоритет, вищий за цей.

en: Standard stream output
uk: Стандартний вивід потоку

en: Video encoder
uk: Відеокодувальник

en: This is the video encoder module that will be used (and its associated options).
uk: Використовуваний модуль відеокодувальника (і всі його відповідні параметри)

en: Destination video codec
uk: Відеокодек призначення

en: This is the video codec that will be used.
uk: Буде використано цей відеокодек.

en: Video bitrate
uk: Бітрейт відео

en: Target bitrate of the transcoded video stream.
uk: Цільовий бітрейт перекодованого відеопотоку.

en: Video scaling
uk: Масштабування відео

en: Scale factor to apply to the video while transcoding (eg: 0.25)
uk: Масштабувати відео із заданим коефіцієнтом при перекодуванні (наприклад, 0.25)

en: Video frame-rate
uk: Частота кадрів відео

en: Target output frame rate for the video stream.
uk: Цільова частота зміни кадрів для відеопотоку.

en: Deinterlace video
uk: Деінтерлейс

en: Deinterlace the video before encoding.
uk: Застосувати деінтерлейс перед кодуванням.

en: Deinterlace module
uk: Модуль деінтерлейсу

en: Specify the deinterlace module to use.
uk: Вкажіть використовуваний модуль деінтерлейса.

en: Maximum video width
uk: Максимальна ширина відео

en: Maximum output video width.
uk: Максимальна ширина виводу відео.

en: Maximum video height
uk: Максимальна висота відео

en: Maximum output video height.
uk: Максимальна висота виводу відео.

en: Video filters will be applied to the video streams (after overlays are applied). You can enter a colon-separated list of filters.
uk: Відеофільтри застосовуються до відеопотоку після накладення шарів. Ви можете ввести список фільтрів через кому.

en: Audio encoder
uk: Кодер звуку

en: This is the audio encoder module that will be used (and its associated options).
uk: Використовуваний модуль кодера звуку (та всі його відповідні опції).

en: Destination audio codec
uk: Звуковий кодек призначення

en: This is the audio codec that will be used.
uk: Буде використано цей звуковий кодек.

en: Audio bitrate
uk: Бітрейт звуку

en: Target bitrate of the transcoded audio stream.
uk: Цільовий бітрейт перекодованого звукового потоку.

en: Sample rate of the transcoded audio stream (11250, 22500, 44100 or 48000).
uk: Частота дискретизації перекодованого звукового потоку (11250, 22500, 44100 чи 48000).

en: This is the language of the audio stream.
uk: Це мова звукового потоку.

en: Number of audio channels in the transcoded streams.
uk: Число каналів звуку в перекодованому потоці.

en: Audio filter
uk: Звуковий фільтр

en: Audio filters will be applied to the audio streams (after conversion filters are applied). You can enter a colon-separated list of filters.
uk: Звукові фільтри застосовуються до звукових потоків після накладення конвертуючих фільтрів. Ви можете ввести список фільтрів через кому.

en: Subtitle encoder
uk: Кодувальник субтитрів

en: This is the subtitle encoder module that will be used (and its associated options).
uk: Використовуваний модуль кодувальника субтитрів (і всі його відповідні параметри)

en: Destination subtitle codec
uk: Цільовий кодек субтитрів

en: This is the subtitle codec that will be used.
uk: Використовуваний кодек субтитрів.

en: This allows you to add overlays (also known as "subpictures") on the transcoded video stream. The subpictures produced by the filters will be overlayed directly onto the video. You can specify a colon-separated list of subpicture modules.
uk: Цей параметр дозволяє додавати шари (знані як „підмалюнки“ на перекодованому відеопотоці) до відеопотоку. Шари, отримані з фільтрів накладаються прямо на відео. Ви можете вказати список модулів підмалюнків через кому

en: Number of threads
uk: Число потоків

en: Number of threads used for the transcoding.
uk: Число потоків, використовуваних для перекодування.

en: High priority
uk: Високий приорітет

en: Runs the optional encoder thread at the OUTPUT priority instead of VIDEO.
uk: Запустити окремий потік для кодувальника із приорітетом OUTPUT замість VIDEO.

en: Picture pool size
uk: Розмір накопичувача зображень

en: Defines how many pictures we allow to be in pool between decoder/encoder threads when threads > 0
uk: Визначає, скільком зображенням ми дозволяємо бути розміщеними у накопичувачі між потоками декодера/кодера, коли потоки > 0

en: Transcode
uk: Перекодування

en: Transcode stream output
uk: Перекодувати вихідний потік

en: Overlays/Subtitles
uk: Шари/субтитри

en: Please wait while your font cache is rebuilt.
    This should take less than a few minutes.
uk: Будь ласка, зачекайте, доки перебудується кеш шрифтів.
    Це повинно тривати менше кількох хвилин.

en: Monospace Font
uk: Моноширинний шрифт

en: Font family for the font you want to use
uk: Родина шрифту, який ви хочете використовувати

en: Font file for the font you want to use
uk: Назва файлу використовуваного шрифту

en: Font size in pixels
uk: Розмір шрифту в пікселях

en: This is the default size of the fonts that will be rendered on the video. If set to something different than 0 this option will override the relative font size.
uk: Стандартний розмір шрифтів, які будуть виводитися на відео. Якщо значення цього параметра відмінне від 0, то воно перепише відносний розмір шрифту.

en: Text opacity
uk: Непрозорість тексту

en: The opacity (inverse of transparency) of the text that will be rendered on the video. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
uk: Непрозорість тексту, який буде виводитися на відео. 0 = прозорий, 255 = повністю непрозорий.

en: Text default color
uk: Стандартний колір тексту

en: The color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
uk: Колір тексту, який буде виводитися на відео. Значення вказується в шістнадцятковому вигляді (як в HTML). Перші два символи означають червоний, потім зелений і жовтий. #000000 = чорний, #FF0000 = червоний, #00FF00 = зелений, #FFF00 = жовтий (червоний + зелений), #FFFFFF = білий

en: Relative font size
uk: Відносний розмір шрифту

en: This is the relative default size of the fonts that will be rendered on the video. If absolute font size is set, relative size will be overridden.
uk: Стандартний відносний розмір шрифтів, які буде виводитися на відео. Якщо зазначений абсолютний розмір шрифту, відносний буде ігноровано.

en: Background opacity
uk: Непрозорість тла

en: Background color
uk: Колір тла

en: Outline opacity
uk: Непрозорість контура

en: Shadow opacity
uk: Непрозорість тіні

en: Shadow color
uk: Колір тіні

en: Shadow angle
uk: Кут тіні

en: Shadow distance
uk: Довжина тіні

en: Text direction
uk: Напрямок тексту

en: Paragraph base direction for the Unicode bi-directional algorithm.
uk: Основний напрямок абзацу для двонапрямленого алгоритму Unicode.

en: Use YUVP renderer
uk: Використовувати генератор YUVP

en: This renders the font using "paletized YUV". This option is only needed if you want to encode into DVB subtitles
uk: Генерує шрифти, використовуючи «YUV з палітрою». Цей параметр необхідний тільки якщо Ви бажаєте кодувати у субтитри DVB

en: Thin
uk: Тонкі

en: Thick
uk: Товсті

en: Left to right
uk: Зліва направо

en: Right to left
uk: Справа наліво

en: Text renderer
uk: Генератор тексту

en: Freetype2 font renderer
uk: Генератор шрифтів Freetype2

en: Speech synthesis for Mac OS X
uk: Синтез мовлення для Mac OS X

en: Speech synthesis for Windows
uk: Синтез мовлення для Windows

en: SVG template file
uk: Файл шаблону SVG

en: Location of a file holding a SVG template for automatic string conversion
uk: Шлях до файлу шаблон, що містить, SVG для автоматичного перетворення рядків

en: Dummy font renderer
uk: Фіктивний шрифт рендера

en: Video filtering using a chain of video filter modules
uk: Відеофіотрування, використовуючи ланцюжок модулів відеофільтрів

en: Conversions from
uk: Перетворення з

en: YUV 10-bits planar to semiplanar 10-bits conversions
uk: Перетворення YUV 10-бітне площинне на напівплощинне 10-бітне

en: YUV planar to semiplanar conversions
uk: Перетворення YUV площинне на напівплощинне

en: SSE2 I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
uk: SSE2-перетворення I420,IYUV,YV12 у RV15,RV16,RV24,RV32

en: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
uk: MMX-перетворення I420,IYUV,YV12 у RV15,RV16,RV24,RV32

en: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
uk: Перетворення I420,IYUV,YV12 у RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32

en: MMX conversions from
uk: MMX-перетворення з

en: SSE2 conversions from
uk: SSE2-перетворення з

en: AltiVec conversions from
uk: AltiVec-перетворення з

en: OpenMAX DL image processing
uk: Обробка зображення OpenMAX DL

en: RV32 conversion filter
uk: Фільтр перетворення RV32

en: Scaling mode
uk: Режим масштабування

en: Scaling mode to use.
uk: Використовуваний режим масштабування.

en: Fast bilinear
uk: Швидке білінійне

en: Bilinear
uk: Білінійне

en: Bicubic (good quality)
uk: Бікубічне (гарна якість)

en: Experimental
uk: Експериментальне

en: Nearest neighbour (bad quality)
uk: Найближчий сусід (погана якість)

en: Area
uk: Обласне

en: Luma bicubic / chroma bilinear
uk: Бікубічне по яскравості / білінійне по кольоровості

en: Gauss
uk: За Гаусом

en: Lanczos
uk: за Ланцошем

en: Bicubic spline
uk: Бікубічне сплайнами

en: Video scaling filter
uk: Фільтр масштабування відео

en: YUVP converter
uk: Конвертор YUVP

en: Image hue (-180..180)
uk: Відтінок зображення (-180..180)

en: Set the image hue, between -180 and 180. Defaults to 0.
uk: Вкажіть відтінок зображення від -180 до 180. Стандартно: 0.

en: Image properties filter
uk: Фільтр властивостей зображення

en: Image adjust
uk: Параметри зображення

en: Use an image's alpha channel as a transparency mask.
uk: Використовувати альфа-канал зображення як маску прозорості.

en: Transparency mask
uk: Маска прозорості

en: Alpha blending transparency mask. Uses a png alpha channel.
uk: Альфа-змішування маски прозорості. Використовує альфа-канал png.

en: Alpha mask video filter
uk: Альфамаска відеофільтру

en: Alpha mask
uk: Альфамаска

en: Color scheme
uk: Колірна схема

en: Define the glasses' color scheme
uk: Визначає колірну схему окулярів

en: Convert 3D picture to anaglyph image video filter
uk: Відеофільтр перетворення 3D зображення у анагліфне

en: Window size
uk: Розмір вікна

en: Number of frames (0 to 100)
uk: Число кадрів (від 0 до 100)

en: Softening value
uk: Значення пом’якшення

en: Number of frames consider for smoothening (0 to 30)
uk: Кількість кадрів, які враховуються під час згладжування (від 0 до 30)

en: antiflicker video filter
uk: відеофільтр усунення блимання

en: antiflicker
uk: усунення блимання

en: Ball color
uk: Колір кульки

en: Edge visible
uk: Видимий край

en: Set edge visibility.
uk: Встановити видимість краю.

en: Ball speed
uk: Швидкість кульки

en: Set ball speed, the displacement value in number of pixels by frame.
uk: Встановити швидкість кульки, значення зміщення у пікселях на кадр.

en: Ball size
uk: Розмір кульки

en: Set ball size giving its radius in number of pixels
uk: Встановити розмір кульки через її радіус у пікселях.

en: Gradient threshold
uk: Поріг градієнту

en: Set gradient threshold for edge computation.
uk: Встановити поріг градієнту для обрахування краю.

en: Augmented reality ball game
uk: Збільшена реалістичність кулькової гри

en: Ball video filter
uk: Відеофільтр кульки

en: Ball
uk: Кулька

en: Number of time to blend
uk: Кількість разів змішування

en: The number of time the blend will be performed
uk: Скільки разів буде виконано змішування

en: Alpha of the blended image
uk: Альфа змішаного зображення

en: Alpha with which the blend image is blended
uk: Альфа, за якою змішується змішуване зображення

en: Image to be blended onto
uk: Змішуване зображення

en: The image which will be used to blend onto
uk: Зображення, на яке буде задіяно змішування

en: Chroma for the base image
uk: Кольоровість базового зображення

en: Chroma which the base image will be loaded in
uk: Кольоровість, яку матиме базове зображення

en: Image which will be blended
uk: Зображення, яке буде змішано

en: The image blended onto the base image
uk: Зображення, змішане на базове зображення

en: Chroma for the blend image
uk: Кольоровість змішаного зображення

en: Chroma which the blend image will be loaded in
uk: Кольоровість, яку матиме змішане зображення

en: Blending benchmark filter
uk: Фільтр тестування змішування

en: Blendbench
uk: Тестування змішування

en: Benchmarking
uk: Тестування

en: Base image
uk: Основне зображення

en: Blend image
uk: Змішати зображення

en: Video pictures blending
uk: Змішування малюнків зображення

en: This effect, also known as "greenscreen" or "chroma key" blends the "blue parts" of the foreground image of the mosaic on the background (like weather forecasts). You can choose the "key" color for blending (blue by default).
uk: Цей ефект, також знаний як „зелений екран“ чи „ключ кольоровості“ змішує „сині частини“ переднього зображення з мозаїкою фонового (типу прогнозу погоди). Ви можете вибрати „ключовий“ колір для змішування (типовий — синій).

en: Bluescreen U value
uk: U-значення синього екрану

en: "U" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 120 for blue.
uk: Значення „U“ для ключового кольору синього екрана (у значеннях YUV). Від 0 до 255. Стандартно: 120 для синього.

en: Bluescreen V value
uk: V-значення синього екрану

en: "V" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 90 for blue.
uk: Значення „V“ для ключового кольору синього екрана (у значеннях YUV). Від 0 до 255. Стандартно: 90 для синього.

en: Bluescreen U tolerance
uk: Відхилення U синього екрана

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the U plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
uk: Припустиме відхилення значення U для розмивання синього екрана. Найбільш відповідні значення від 10 до 20.

en: Bluescreen V tolerance
uk: Відхилення V синього екрана

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the V plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
uk: Припустиме відхилення значення V для розмивання синього екрана. Найбільш відповідні значення від 10 до 20.

en: Bluescreen video filter
uk: Відеофільтр синього екрану

en: Bluescreen
uk: Синій екран

en: Output width
uk: Ширина виводу

en: Output (canvas) image width
uk: Ширина (полотно) виводу зображення

en: Output height
uk: Висота виводу

en: Output (canvas) image height
uk: Висота (полотно) виводу зображення

en: Output picture aspect ratio
uk: Вихідне співвідношення сторін малюнка

en: Set the canvas' picture aspect ratio. If omitted, the canvas is assumed to have the same SAR as the input.
uk: Задає співвідношення сторін полотна. Якщо опущене, вважається, що полотно має таке ж співвідношення сторін, що і ввід.

en: Pad video
uk: Заповнення відео

en: If enabled, video will be padded to fit in canvas after scaling. Otherwise, video will be cropped to fix in canvas after scaling.
uk: Якщо увімкнено, відео буде вміщене у полотно після масштабування. Інакше відео буде обрізане по полотну після масштабування.

en: Automatically resize and pad a video
uk: Автоматично масштабувати та вміщувати відео

en: Canvas
uk: Полотно

en: Canvas video filter
uk: Відеофільтр полотна

en: Use a specific Core Image Filter
uk: Використовувати особливий фільтр основних зображень

en: Example: 'CICrystallize', 'CIBumpDistortion', 'CIThermal', 'CIComicEffect'
uk: Приклад: 'CICrystallize', 'CIBumpDistortion', 'CIThermal', 'CIComicEffect'

en: Mac OS X hardware video filters
uk: Апаратні відеофільтри Mac OS X

en: Colors similar to this will be kept, others will be grayscaled. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
uk: Кольори, подібні до цього, будуть утримані, інші кольори будуть замінені на відтінки сірого. Значення вказуються у шістнадцятковому вигляді (як в HTML). Перші два символи означають червоний, потім зелений і жовтий. #000000 = чорний, #FF0000 = червоний, #00FF00 = зелений, #FFF00 = жовтий (червоний + зелений), #FFFFFF = білий

en: Select one color in the video
uk: Оберіть один колір у відео

en: Color threshold filter
uk: Фільтр порогу кольору

en: Saturation threshold
uk: Поріг насиченості

en: Similarity threshold
uk: Поріг подібності

en: Pixels to crop from top
uk: Пікселів для обрізання зверху

en: Number of pixels to crop from the top of the image.
uk: Число пікселів для обрізання зверху зображення.

en: Pixels to crop from bottom
uk: Пікселів для обрізання знизу

en: Number of pixels to crop from the bottom of the image.
uk: Число пікселів для обрізання знизу зображення.

en: Pixels to crop from left
uk: Пікселів для обрізання ліворуч

en: Number of pixels to crop from the left of the image.
uk: Число пікселів для обрізання ліворуч зображення.

en: Pixels to crop from right
uk: Пікселів для обрізання праворуч

en: Number of pixels to crop from the right of the image.
uk: Число пікселів для обрізання праворуч зображення.

en: Pixels to padd to top
uk: Пікселів відступу зверху

en: Number of pixels to padd to the top of the image after cropping.
uk: Число пікселів для відступу зверху зображення після обрізання.

en: Pixels to padd to bottom
uk: Пікселів відступу знизу

en: Number of pixels to padd to the bottom of the image after cropping.
uk: Число пікселів для відступу знизу зображення після обрізання.

en: Pixels to padd to left
uk: Пікселів відступу зліва

en: Number of pixels to padd to the left of the image after cropping.
uk: Число пікселів для відступу зліва зображення після обрізання.

en: Pixels to padd to right
uk: Пікселів відступу справа

en: Number of pixels to padd to the right of the image after cropping.
uk: Число пікселів для відступу справа зображення після обрізання.

en: Croppadd
uk: Обрізати додати

en: Video cropping filter
uk: Фільтр обрізання відео

en: Padd
uk: Відступ

en: Latest
uk: Останні

en: AltLine
uk: Почергові рядки

en: Upconvert
uk: Конвертація вгору

en: Low
uk: Низький

en: Medium
uk: Середній

en: High
uk: Високий

en: Streaming deinterlace mode
uk: Режим деінтерлейсу для мовлення

en: Deinterlace method to use for streaming.
uk: Режим деінтерлейсу для мовлення.

en: Phosphor chroma mode for 4:2:0 input
uk: Режим кольоровості Фосфор для входу 4:2:0

en: Choose handling for colours in those output frames that fall across input frame boundaries. 
    
    Latest: take chroma from new (bright) field only. Good for interlaced input, such as videos from a camcorder. 
    
    AltLine: take chroma line 1 from top field, line 2 from bottom field, etc. 
    Default, good for NTSC telecined input (anime DVDs, etc.). 
    
    Blend: average input field chromas. May distort the colours of the new (bright) field, too. 
    
    Upconvert: output in 4:2:2 format (independent chroma for each field). Best simulation, but requires more CPU and memory bandwidth.
uk: Виберіть спосіб обробки кольорів у вихідних кадрах, які зустрічаються в рамках вхідних кадрів. 
    
    Останні: брати колір тільки з нового (світлого) поля. Прийнятно для перемеженого вводу, наприклад, із відеокамери. 
    
    Почергові рядки: брати колір 1 рядка з верхнього поля, колір 2 рядка — з нижнього і т. д. 
    Стандартно, прийнятно для телевізійного вводу NTSC (анімовані DVD тощо). 
    
    Змішувати: середній колір полів. Може спотворювати також кольори нового (світлого) поля. 
    
    Конвертація вгору: вивід у форматі 4:2:2 (незалежний колір для кожного поля). Найкраща імітація, але вимагає більше потужності ЦП та пропускної здатності пам’яті.

en: Phosphor old field dimmer strength
uk: Інтенсивність регулятора освітлення старого поля Фосфор

en: This controls the strength of the darkening filter that simulates CRT TV phosphor light decay for the old field in the Phosphor framerate doubler. Default: Low.
uk: Керує інтенсивністю фільтра ослаблення освітленості, який імітує загасання світла люмінофора телевізора з ЕПТ для старого поля у подвоювачі частоти кадрів Фосфор. Стандартно: низька.

en: Deinterlacing video filter
uk: Відеофільтр деінтерлейсу

en: Edge detection video filter
uk: Відеофільтр виявлення країв

en: Edge detection
uk: Виявлення країв

en: Detects edges in the frame and highlights them in white.
uk: Виявляє краї в кадрі та виділяє їх білим кольором.

en: Image mask. Pixels with an alpha value greater than 50% will be erased.
uk: Маска зображення. Пікселі із значенням альфи, більшим за 50%, будуть стерті.

en: X coordinate of the mask.
uk: Координата X маски.

en: Y coordinate of the mask.
uk: Координата Y маски.

en: Remove zones of the video using a picture as mask
uk: Вилучає зони відео, використовуючи зображення як маску

en: Erase video filter
uk: Відеофільтр витирання

en: Erase
uk: Витирання

en: RGB component to extract
uk: Компонента RGB для видобування

en: RGB component to extract. 0 for Red, 1 for Green and 2 for Blue.
uk: Компонента RGB для видобування. О — червона, 1 — зелена і 2 — синя.

en: Extract RGB component video filter
uk: Фільтр видобування компоненти RGB

en: FPS conversion video filter
uk: Відеофільтр перетворення FPS

en: FPS Converter
uk: Перетворювач FPS

en: Freezing interactive video filter
uk: Фільтр заморожування для інтерактивного відео

en: Freeze
uk: Заморозити

en: Gaussian's std deviation
uk: Нормальне Гаусівське відхилення

en: Gaussian's standard deviation. The blurring will take into account pixels up to 3*sigma away in any direction.
uk: Нормальне гаусове відхилення. Розмиття братиме до уваги пікселі навколо на відстані трьох сигм.

en: Add a blurring effect
uk: Додати ефект розмивання

en: Gaussian blur video filter
uk: Відеофільтр розмиття по Гаусу

en: Gaussian Blur
uk: Розмиття по Гаусу

en: Radius in pixels
uk: Радіус у пікселях

en: Strength
uk: Інтенсивність

en: Strength used to modify the value of a pixel
uk: Інтенсивність використовується для змінення значення пікселя

en: Gradfun video filter
uk: Відеофільтр градієнта

en: Gradfun
uk: Градієнт

en: Debanding algorithm
uk: Алгоритм усунення смуг

en: Distort mode
uk: Режим шуму

en: Distort mode, one of "gradient", "edge" and "hough".
uk: Режим шуму, припустимі значення: «градієнт», «межа», «жижки».

en: Gradient image type
uk: Тип градієнту зображення

en: Gradient image type (0 or 1). 0 will turn the image to white while 1 will keep colors.
uk: Тип градієнту зображення (0 або 1). 0 переключає зображення в білий колір, 1 залишає кольори як є.

en: Apply cartoon effect
uk: Застосувати ефект мультфільму

en: Apply cartoon effect. It is only used by "gradient" and "edge".
uk: Застосувати ефект мультфільму. Використовується тільки з режимами „градієнт“ і „межа“.

en: Apply color gradient or edge detection effects
uk: Застосувати кольоровий градієнт або ефект визначення країв

en: Gradient video filter
uk: Відеофільтр градієнту

en: Variance of the gaussian noise
uk: Дисперсія гаусового шуму

en: Minimal period
uk: Мінімальний період

en: Minimal period of the noise grain in pixel
uk: Мінімальний період зернистості шуму в пікселях

en: Maximal period
uk: Максимальний період

en: Maximal period of the noise grain in pixel
uk: Максимальний період зернистості шуму в пікселях

en: Grain video filter
uk: Відеофільтр зернистості

en: Grain
uk: Зернистість

en: Adds filtered gaussian noise
uk: Додає фільтрований гаусовий шум

en: Spatial luma strength (0-254)
uk: Просторова інтенсивність яскравості (від 0 до 254)

en: Spatial chroma strength (0-254)
uk: Просторова інтенсивність насиченості (від 0 до 254)

en: Temporal luma strength (0-254)
uk: Часова інтенсивність яскравості (від 0 до 254)

en: Temporal chroma strength (0-254)
uk: Часова інтенсивність насиченості (від 0 до 254)

en: HQ Denoiser 3D
uk: Усунення шуму HQ 3D

en: High Quality 3D Denoiser filter
uk: Високоякісний фільтр для усунення шуму 3D

en: Invert video filter
uk: Відеофільтр інверсії

en: Color inversion
uk: Інверсія кольорів

en: Magnify/Zoom interactive video filter
uk: Інтерактивний відеофільтр збільшення/масштабування

en: Magnify
uk: Збільшення

en: Mirror orientation
uk: Орієнтація дзеркала

en: Defines orientation of the mirror splitting. Can be vertical or horizontal.
uk: Визначає орієнтацію дзеркального розбиття. Може бути вертикальним чи горизонтальним.

en: Vertical
uk: Вертикальна

en: Horizontal
uk: Горизонтальна

en: Direction
uk: Напрям

en: Direction of the mirroring.
uk: Напрям віддзеркалення.

en: Left to right/Top to bottom
uk: Зліва направо/зверху вниз

en: Right to left/Bottom to top
uk: Справа наліво/знизу вгору

en: Mirror video filter
uk: Фільтр віддзеркалення відео

en: Mirror video
uk: Віддзеркалити відео

en: Splits video in two same parts, like in a mirror
uk: Розбиває відео на дві однакові частини, як у дзеркалі

en: Blur factor (1-127)
uk: Коефіцієнт розмивання (1-127)

en: The degree of blurring from 1 to 127.
uk: Градус розмивання від 1 до 127.

en: Motion blur filter
uk: Фільтр розмиття рухом

en: Motion detect video filter
uk: Фільтр визначення руху

en: Old movie effect video filter
uk: Відеофільтр ефекту старого відео

en: Old movie
uk: Старе відео

en: OpenCV face detection example filter
uk: Демонстраційний фільтр визначення обличчя OpenCV

en: OpenCV example
uk: Приклад OpenCV

en: Haar cascade filename
uk: Ім’я файлу каскаду Хаара

en: Name of XML file containing Haar cascade description
uk: Ім’я XML-файлу, який містить опис каскаду Хаара

en: Use input chroma unaltered
uk: Використовувати незмінювану вхідну кольоровість

en: I420 - first plane is grayscale
uk: I420 - перша площина у відтінках сірого

en: Don't display any video
uk: Не показувати ніяке відео

en: Display the input video
uk: Показувати вхідне відео

en: Display the processed video
uk: Показувати оброблене відео

en: Show only errors
uk: Показувати лише помилки

en: Show errors and warnings
uk: Показувати помилки та попередження

en: Show everything including debug messages
uk: Показувати все, включаючи повідомлення відлагодження

en: OpenCV video filter wrapper
uk: Обгортка відеофільтру OpenCV

en: Scale factor (0.1-2.0)
uk: Коефіцієнт масштабування (0.1-2.0)

en: Amount by which to scale the picture before sending it to the internal OpenCV filter
uk: Величина масштабування зображення перед надсиланням його до внутрішнього фільтру OpenCV

en: OpenCV filter chroma
uk: Фільтр кольоровості OpenCV

en: Chroma to convert picture to before sending it to the internal OpenCV filter
uk: Кольоровість для перетворення зображення перед надсиланням його до внутрішнього фільтру OpenCV

en: Wrapper filter output
uk: Вихідний фільтр обгортки

en: Determines what (if any) video is displayed by the wrapper filter
uk: Визначає, яке (якщо є) відео відображається через фільтр обгортки

en: OpenCV internal filter name
uk: Внутрішнє ім’я фільтру OpenCV

en: Name of internal OpenCV plugin filter to use
uk: Ім’я внутрішнього модуля фільтру OpenCV для використання

en: Posterize level (number of colors is cube of this value)
uk: Рівень постеризації (кількість кольорів — куб цього значення)

en: Posterize video filter
uk: Відеофільтр постеризації

en: Posterize video by lowering the number of colors
uk: Постеризує відео зменшенням кількості кольорів

en: Quality of post processing. Valid range is 0 (disabled) to 6 (highest)
    Higher levels require more CPU power, but produce higher quality pictures.
    With default filter chain, the values map to the following filters:
    1: hb, 2-4: hb+vb, 5-6: hb+vb+dr
uk: Якість постобробки. Коректні значення: від 0 (вимкнено) до 6 (найвища)
    Високі рівні потребують більше потужності ЦП, але створюють якісніші зображення.
    У стандартному ланцюзі фільтрів значення відповідають таким фільтрам:
    1: hb, 2-4: hb+vb, 5-6: hb+vb+dr

en: FFmpeg post processing filter chains
uk: Ланцюжок фільтрів пост-обробки FFmpeg

en: Video post processing filter
uk: Фільтр пост-обробки відео

en: Postproc
uk: Пост-обробка

en: Lowest
uk: Найнижча

en: Highest
uk: Найвища

en: Psychedelic video filter
uk: Психоделічний відеофільтр

en: Number of puzzle rows
uk: Число рядків пазлу

en: Number of puzzle columns
uk: Число стовпців пазлу

en: Game mode
uk: Режим гри

en: Select game mode variation from jigsaw puzzle to sliding puzzle.
uk: Виберіть зміна режиму гри від пазлів до ковзної головоломки.

en: Border
uk: Межа

en: Unshuffled Border width.
uk: Довжина неперетасованої межі.

en: Small preview
uk: Малий перегляд

en: Show small preview.
uk: Показати малий перегляд

en: Small preview size
uk: Режим малого перегляду

en: Show small preview size (percent of source).
uk: Показати розмір малого перегляду (відсоток джерела)

en: Piece edge shape size
uk: Розмір облямівки форми

en: Size of the curve along the piece's edge
uk: Розмір кривої вздовж облямівки

en: Auto shuffle
uk: Автоперемішування

en: Auto shuffle delay during game
uk: Затримка автоперемішування протягом гри

en: Auto solve
uk: Авторозв'язання

en: Auto solve delay during game
uk: Затримка авторозв'язання протягом гри

en: Rotation
uk: Поворот

en: Rotation parameter: none;180;90-270;mirror
uk: Параметр повороту: жодний;180;90-270;дзеркало

en: jigsaw puzzle
uk: пазли

en: sliding puzzle
uk: ковзна головоломка

en: swap puzzle
uk: поміняти пазли

en: exchange puzzle
uk: обмін пазлами

en: 0/90/180/270/mirror
uk: 0/90/180/270/дзеркало

en: Puzzle interactive game video filter
uk: Відеофільтр інтерактивної гри „Пазл“

en: Puzzle
uk: Пазл

en: Ripple video filter
uk: Відеофільтр брижів

en: Ripple
uk: Брижі

en: Angle in degrees
uk: Кут у градусах

en: Angle in degrees (0 to 359)
uk: Кут у градусах (від 0 до 359)

en: Use motion sensors
uk: Використовувати датчики руху

en: Rotate video filter
uk: Відеофільтр повороту

en: Rotate
uk: Повернути

en: Image format
uk: Формат зображення

en: Format of the output images (png, jpeg, ...).
uk: Формат вихідного зображення (png, jpeg,…).

en: You can enforce the image width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
uk: Ви можете задати ширину відео. Стандартно (-1), VLC буде адаптувати ширину під характеристики відео.

en: You can enforce the image height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
uk: Ви можете задати висоту відео. Стандартно (-1), VLC буде адаптувати висоту під характеристики відео.

en: Recording ratio
uk: Частота запису

en: Ratio of images to record. 3 means that one image out of three is recorded.
uk: Частота запису зображень. Наприклад, 3 означає, що буде записано кожне третє зображення.

en: Filename prefix
uk: Префікс імені файлу

en: Prefix of the output images filenames. Output filenames will have the "prefixNUMBER.format" form if replace is not true.
uk: Префікс імен файлів із зображеннями. Вихідні імена файлів будуть мати форму „префікснийНОМЕР.формат“, якщо заміна не ввімкнена.

en: Directory path prefix
uk: Префікс шляху каталогу

en: Directory path where images files should be saved. If not set, then images will be automatically saved in users homedir.
uk: Шлях каталогу, до якого будуть зберігатися файли зображень. Якщо не задано, зображення будуть автоматично збережені у домашньому каталозі користувача.

en: Always write to the same file
uk: Завжди записувати у той же файл

en: Always write to the same file instead of creating one file per image. In this case, the number is not appended to the filename.
uk: Завжди записувати у той же файл замість того, щоб створювати окремий на кожне зображення. У цьому випадку номер зображення не додається до імені файлу.

en: Send your video to picture files
uk: Надсилати відео до файлів зображень

en: Scene filter
uk: Фільтр сцени

en: Scene video filter
uk: Відеофільтр сцени

en: Sepia intensity
uk: Інтенсивність сепії

en: Intensity of sepia effect
uk: Інтенсивність ефекту сепії

en: Sepia video filter
uk: Відеофільтр сепії

en: Gives video a warmer tone by applying sepia effect
uk: Робить відтінок відео теплішим застосуванням ефекту сепії

en: Sharpen strength (0-2)
uk: Сила різкості (0-2)

en: Set the Sharpen strength, between 0 and 2. Defaults to 0.05.
uk: Вкажіть силу різкості між 0 та 2. Стандартно: 0,05.

en: Augment contrast between contours.
uk: Додати контраст між контурами.

en: Sharpen video filter
uk: Відеофільтр різкості

en: Transform type
uk: Тип трансформації

en: Transpose
uk: Транспонування

en: Anti-transpose
uk: Зворотнє транспонування

en: Video transformation filter
uk: Відеофільтр трансформації

en: Transformation
uk: Трансформація

en: Rotate or flip the video
uk: Повертає або перевертає зображення

en: VHS movie effect video filter
uk: Відеофільтр ефекту VHS відео

en: VHS movie
uk: Відео VHS

en: Wave video filter
uk: Відеофільтр хвилі

en: Wave
uk: Хвиля

en: ASCII Art
uk: Зображення ASCII

en: ASCII-art video output
uk: Вивід відео через ASCII

en: Android native window
uk: Власне вікно ОС Андроїд

en: Color ASCII art video output
uk: Вивід відео через кольорове ASCII

en: Core Animation OpenGL Layer (Mac OS X)
uk: Шар базової анімації OpenGL (Mac OS X)

en: Timelength after which we assume there is no signal.
uk: Час, по закінченні якого передбачається відсутність сигналу.

en: Timelength after which we assume there is no signal.
    After this delay we black out the video.
uk: Час, по закінченні якого передбачається відсутність сигналу.
    Після цього періоду замість відео показується чорний екран.

en: Active Format Descriptor value
uk: Значення дескриптора активного формату

en: Aspect Ratio of the source picture.
uk: Співвідношення сторін початкового зображення

en: Active Format Descriptor line
uk: Рядок дескриптора активного формату

en: VBI line on which to output Active Format Descriptor.
uk: Рядок VBI, на якому виводиться дескриптор активного формату.

en: Picture to display on input signal loss
uk: Зображення на дисплеї при втраті вхідного сигналу

en: Output card
uk: Карта виводу

en: DeckLink output card, if multiple exist. The cards are numbered from 0.
uk: Карта виводу DeckLink, якщо їх кілька. Картки нумеруються, починаючи з 0.

en: Desired output mode
uk: Бажаний режим виводу

en: Desired output mode for DeckLink output. This value should be a FOURCC code in textual form, e.g. "ntsc".
uk: Бажаний режим виводу відео для виводу з DeckLink. Значення повинно бути кодом FOURCC в текстовій формі, наприклад, «ntsc».

en: Audio connection for DeckLink output.
uk: Звукове з’єднання для виводу DeckLink.

en: Audio sampling rate (in hertz) for DeckLink output. 0 disables audio output.
uk: Частота дискретизації звуку (в герцах) для виводу з DeckLink. Значення 0 вимикає вивід звуку.

en: Number of output channels for DeckLink output. Must be 2, 8 or 16. 0 disables audio output.
uk: Кількість каналів виводу для виводу з DeckLink. Коректні значення: 2, 8 або 16. Значення 0 вимикає вивід звуку.

en: Video connection for DeckLink output.
uk: Відеоз’єднання для виводу DeckLink.

en: Use 10 bits per pixel for video frames.
uk: Використовувати 10 бітів на пікселів для відеокадрів.

en: DecklinkOutput
uk: Вивід в DeckLink

en: Output module to write to Blackmagic SDI card
uk: Модулі виводу для запису на карту Blackmagic SDI

en: DeckLink General Options
uk: Загальні параметри DeckLink

en: DeckLink Video Output module
uk: Модуль виводу відео DeckLink

en: DeckLink Video Options
uk: Параметри відео DeckLink

en: DeckLink Audio Output module
uk: Модуль виводу звуку DeckLink

en: DeckLink Audio Options
uk: Параметри аудіо DeckLink

en: Window handle (HWND)
uk: Вказівник вікна (HWND)

en: Video will be embedded in this pre-existing window. If zero, a new window will be created.
uk: Відео вбудовуватиметься в наявне вікно. Якщо значення нульове, буде створено нове вікно.

en: Drawable
uk: Промальовуване

en: Embedded window video
uk: Вбудований відеовивід

en: Framebuffer device
uk: Пристрій буфера кадрів

en: Framebuffer device to use for rendering (usually /dev/fb0).
uk: Використовуваний пристрій буфера кадрів (зазвичай /dev/fb0).

en: Run fb on current tty
uk: Запустити буфер кадрів на поточному терміналі

en: Run framebuffer on current TTY device (default enabled). (disable tty handling with caution)
uk: Запустити буфер кадрів на поточному терміналі (стандартно: ввімкнено) (вимикайте обробку tty з обережністю).

en: Framebuffer resolution to use
uk: Використовувана роздільна здатність буферу кадрів

en: Select the resolution for the framebuffer. Currently it supports the values 0=QCIF 1=CIF 2=NTSC 3=PAL, 4=auto (default 4=auto)
uk: Оберіть роздільну здатність буфера кадрів. Зараз підтримуються значення 0=QCIF 1=CIF 2=NTSC 3=PAL, 4=авто (стандартно: 4=авто)

en: Framebuffer uses hw acceleration
uk: Буфер кадрів використовує апаратне прискорення

en: Disable for double buffering in software.
uk: Вимикає для подвійної буферизації у програмі.

en: Image format (default RGB)
uk: Формат зображення (стандартно: RGB)

en: Chroma fourcc used by the framebuffer. Default is RGB since the fb device has no way to report its chroma.
uk: Кольоровість fourcc, використовувана буфером кадрів. Стандартно: RGB, оскільки буфер кадрів не має змоги повідомити про свою кольоровість.

en: GNU/Linux framebuffer video output
uk: Вивід відео через буфер кадрів GNU/Linux

en: GLX extension for OpenGL
uk: Розширення GLX для OpenGL

en: Enable a workaround for T23
uk: Увімкнути тимчасове рішення для T23

en: Enable this option if the diagonal stripes are displayed when the window size is equal to or smaller than the movie size.
uk: Увімкніть цю опцію за відображення діагональних смуг, якщо розмір вікна рівний або менший за розмір фільму.

en: Video mode
uk: Режим відео

en: Select a proper video mode to be used by KVA.
uk: Виберіть правильний відеорежим для використання KVA.

en: K Video Acceleration video output
uk: Відеовивід K Video Acceleration

en: Mac OS X OpenGL video output
uk: Вивід відео Mac OS X OpenGL

en: OpenGL extension
uk: Розширення OpenGL

en: OpenGL ES 2 extension
uk: Розширення OpenGL ES 2

en: Extension through which to use the Open Graphics Library (OpenGL).
uk: Розширення, через яке використовуватиметься бібліотека Open Graphics (OpenGL).

en: OpenGL for Embedded Systems 2 video output
uk: Відеовивід OpenGL для Embedded Systems 2

en: OpenGL video output
uk: Вивід відео OpenGL

en: EGL extension for OpenGL
uk: Розширення EGL для OpenGL

en: The desktop mode allows you to display the video on the desktop.
uk: Режим робочого столу дозволяє відтворювати відео на робочому столі.

en: Use hardware blending support
uk: Використовувати підтримку апаратного змішування

en: Try to use hardware acceleration for subtitle/OSD blending.
uk: Намагатися використовувати апаратне прискорення для змішування субтитрів/OSD.

en: Pixel Shader
uk: Піксельний шейдер

en: Choose a pixel shader to apply.
uk: Виберіть піксельний шейдер для застосування.

en: Path to HLSL file
uk: Шлях до файлу HLSL

en: Path to an HLSL file containing a single pixel shader.
uk: Шлях до файлу HLSL, який містить один піксельний шейдер.

en: HLSL File
uk: Файл HLSL

en: Recommended video output for Windows Vista and later versions
uk: Рекомендований відеовивід для Windows Vista та більш пізніх версій

en: Direct3D9 video output
uk: Відеовивід через Direct3D9

en: Recommended video output for Windows 8 and later versions
uk: Рекомендований відеовивід для Windows 8 та більш пізніх версій

en: Direct3D11 video output
uk: Відеовивід через Direct3D11

en: Use hardware YUV->RGB conversions
uk: Використовувати апаратне перетворення YUV->RGB

en: Try to use hardware acceleration for YUV->RGB conversions. This option doesn't have any effect when using overlays.
uk: Використовувати апаратне прискорення при перетворенні YUV->RGB. Цей параметр не діє при використанні оверлеїв.

en: Overlay video output
uk: Оверлейне виведення відео

en: Overlay is the hardware acceleration capability of your video card (ability to render video directly). VLC will try to use it by default.
uk: Оверлейне виведення — використання апаратного прискорення відеокарти (здатність виводити відео напряму). VLC намагатиметься використовувати цей спосіб як стандартний.

en: Use video buffers in system memory
uk: Відеобуфери у системній пам'яті

en: Create video buffers in system memory instead of video memory. This isn't recommended as usually using video memory allows benefiting from more hardware acceleration (like rescaling or YUV->RGB conversions). This option doesn't have any effect when using overlays.
uk: Створювати відеобуфери в системній пам’яті замість відеопам'яті. Це не рекомендується, тому що зазвичай відеопам’ять використовує апаратне прискорення (наприклад, для змінення масштабу або перетворення YUV->RGB). Цей параметр не діє за використання оверлеїв.

en: Use triple buffering for overlays
uk: Використовувати потрійну буферизацію для оверлеїв

en: Try to use triple buffering when using YUV overlays. That results in much better video quality (no flickering).
uk: Використовувати потрійну буферизацію для YUV-шарів, що дає кращу якість зображення (без миготіння)

en: Name of desired display device
uk: Назва бажаного пристрою дисплея

en: In a multiple monitor configuration, you can specify the Windows device name of the display that you want the video window to open on. For example, "\\.\DISPLAY1" or "\\.\DISPLAY2".
uk: Якщо у Вас підключено кілька моніторів, Ви можете вказати назву пристроїв Windows, яке використовувати для відкриття вікна відео. Наприклад, "\\.\DISPLAY1" or "\\.\DISPLAY2".

en: Recommended video output for Windows XP. Incompatible with Vista's Aero interface
uk: Рекомендований відеовивід для Windows XP. Несумісне із інтерфейсом Vista's Aero.

en: DirectX (DirectDraw) video output
uk: Відеовивід через DirectX (DirectDraw)

en: Wallpaper
uk: Шпалери

en: OpenGL video output for Windows
uk: Вивід відео OpenGL для Windows

en: Windows GDI video output
uk: Вивід відео через Windows GDI

en: GPU affinity
uk: Афінність ГП

en: WGL extension for OpenGL
uk: Розширення WGL для OpenGL

en: Dummy image chroma format
uk: Фіктивний формат кольоровості

en: Force the dummy video output to create images using a specific chroma format instead of trying to improve performances by using the most efficient one.
uk: Фіктивний відеовивід буде використовувати особливий формат кольоровості для створення зображень замість того, щоб поліпшувати продуктивність, вибираючи найефективніший.

en: Dummy video output
uk: Фіктивний відеовивід

en: Statistics video output
uk: Статистика відеовиводу

en: Video memory buffer width.
uk: Ширина буферу відеопам’яті.

en: Video memory buffer height.
uk: Висота буферу відеопам’яті.

en: Pitch
uk: Рівень

en: Video memory buffer pitch in bytes.
uk: Рівень буферу відеопам’яті у байтах.

en: Chroma
uk: Кольоровість

en: Output chroma for the memory image as a 4-character string, eg. "RV32".
uk: Тип вихідної кольоровості зображення пам’яті(рядок з 4 символів, наприклад «RV32»).

en: Video memory output
uk: Вивід відеопам’яті

en: Video memory
uk: Відеопам’ять

en: Wayland display
uk: Дисплей Wayland

en: Video will be rendered with this Wayland display. If empty, the default display will be used.
uk: Відео відображатиметься вказаним дисплеєм Wayland. Якщо поле пусте, то використовуватиметься стандартний дисплей.

en: WL shell
uk: Оболонка WL

en: Wayland shell surface
uk: поверхня оболонки Wayland

en: Wayland shared memory video output
uk: Виведення відео на спільну пам'ять Wayland

en: XDG shell
uk: Оболонка XDG

en: XDG shell surface
uk: поверхня оболонки XDG

[ctx: ASCII]
note: xgettext: This is a plain ASCII spelling of "VLC media player" for the ICCCM window name. This must be pure ASCII. The limitation is partially with ICCCM and partially with VLC. For Latin script languages, you may need to strip accents. For other scripts, you will need to transliterate into Latin.
en: VLC media player
uk: Медіапрогравач VLC

en: X11 display
uk: Дисплей X11

en: Video will be rendered with this X11 display. If empty, the default display will be used.
uk: Відео відображатиметься вказаним дисплеєм X11. Якщо поле пусте, то використовуватиметься стандартних дисплей.

en: X11 window ID
uk: Ідентифікатор вікна X11 ID

en: X window
uk: Вікно X

en: X11 video window (XCB)
uk: Відеовікно X11 (XCB)

en: X11 video output (XCB)
uk: Вивід відео через X11 (XCB)

en: XVideo adaptor number
uk: Номер адаптера XVideo

en: XVideo hardware adaptor to use. By default, VLC will use the first functional adaptor.
uk: Використовуваний апаратний дисплей XVideo. Стандартно: використовується перший апаратний адаптер.

en: XVideo format id
uk: Ідентифікатор формату XVideo

en: XVideo image format id to use. By default, VLC will try to use the best match for the video being played.
uk: Використовуваний ідентифікатор формату зображення XVideo. Стандартно, VLC намагатиметься використовувати найкращий для відтворюваного відео.

en: XVideo output (XCB)
uk: Вивід XVideo (XCB)

en: device, fifo or filename
uk: пристрій, fifo чи ім’я файлу

en: device, fifo or filename to write yuv frames too.
uk: пристрій, fifo чи ім’я файлу для запису yuv-кадрів

en: Chroma used
uk: Використовувана кольоровість

en: Force use of a specific chroma for output.
uk: Вимушене використання заданої кольоровості для виводу.

en: Add a YUV4MPEG2 header
uk: Додати заголовок YUV4MPEG2

en: The YUV4MPEG2 header is compatible with mplayer yuv video output and requires YV12/I420 fourcc.
uk: Заголовок YUV4MPEG2 сумісний з відеовиводом mplayer yuv та вимагає YV12/I420 fourcc.

en: YUV output
uk: Вивід YUV

en: YUV video output
uk: Вивід відео через YUV

en: Number of video windows in which to clone the video.
uk: Число вікон, у які Ви бажаєте клонувати відео.

en: Video output modules
uk: Модулі виводу відео

en: You can use specific video output modules for the clones. Use a comma-separated list of modules.
uk: Ви можете вибрати певні модулі виводу для клонів. Вкажіть список модулів, розділений комами.

en: Duplicate your video to multiple windows and/or video output modules
uk: Дублювати відео у декілька вікон та/чи вихідних відеомодулів

en: Clone video filter
uk: Відеофільтр клонування

en: Select the number of horizontal video windows in which to split the video
uk: Оберіть кількість горизонтальних відеовікон, на які розбивати відео

en: Select the number of vertical video windows in which to split the video
uk: Оберіть кількість вертикальних відеовікон, на які розбивати відео

en: Active windows
uk: Активні вікна

en: Comma-separated list of active windows, defaults to all
uk: Список активних вікон, розділених комами, стандартно: всі

en: Split the video in multiple windows to display on a wall of screens
uk: Розбиває відео на декілька вікон для відображення на екранах

en: Panoramix: wall with overlap video filter
uk: Panoramix: перекривати стіну відеофільтром

en: length of the overlapping area (in %)
uk: довжина перекриваючої області (у %)

en: Select in percent the length of the blended zone
uk: Оберіть у відсотках довжину змішаної зони

en: height of the overlapping area (in %)
uk: висота перекриваючої області (у %)

en: Select in percent the height of the blended zone (case of 2x2 wall)
uk: Оберіть у відсотках висоту змішаної зони (випадок стіни 2x2)

en: Attenuation
uk: Послаблення

en: Check this option if you want attenuate blended zone by this plug-in (if option is unchecked, attenuate is made by opengl)
uk: Відмітьте цей параметр, якщо Ви хочете послабити змішану зону цим модулем (якщо параметр не відмічено, послаблення робиться через OpenGL)

en: Attenuation, begin (in %)
uk: Послаблення, початок (у %)

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the beginning blended zone
uk: Виберіть у відсотках коефіцієнт Лагранжа початку змішаної зони

en: Attenuation, middle (in %)
uk: Послаблення, середина (у %)

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the middle of blended zone
uk: Виберіть у відсотках коефіцієнт Лагранжа середини змішаної зони

en: Attenuation, end (in %)
uk: Послаблення, кінець (у %)

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the end of blended zone
uk: Виберіть у відсотках коефіцієнт Лагранжа кінця змішаної зони

en: middle position (in %)
uk: середня позиція (у %)

en: Select in percent (50 is center) the position of the middle point (Lagrange) of blended zone
uk: Оберіть у відсотках (50 — центр) позицію середньої точки (за Лагранжом) змішаної зони

en: Gamma (Red) correction
uk: Корекція гами (червоний)

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Red or Y component)
uk: Оберіть гаму для корекції змішаної зони (червона або Y-компонента)

en: Gamma (Green) correction
uk: Корекція гами (зелений)

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Green or U component)
uk: Оберіть гаму для корекції змішаної зони (зелена або U-компонента)

en: Gamma (Blue) correction
uk: Корекція гами (синій)

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Blue or V component)
uk: Оберіть гаму для корекції змішаної зони (синя або V-компонента)

en: Black Crush for Red
uk: Тиск чорного для червоного

en: Select the Black Crush of blended zone (Red or Y component)
uk: Оберіть тиск чорного для змішаної зони (червона або Y-компонента)

en: Black Crush for Green
uk: Тиск чорного для зеленого

en: Select the Black Crush of blended zone (Green or U component)
uk: Оберіть тиск чорного для змішаної зони (зелена або U-компонента)

en: Black Crush for Blue
uk: Тиск чорного для синього

en: Select the Black Crush of blended zone (Blue or V component)
uk: Оберіть тиск чорного для змішаної зони (синя або V-компонента)

en: White Crush for Red
uk: Тиск білого для червоного

en: Select the White Crush of blended zone (Red or Y component)
uk: Оберіть тиск білого для змішаної зони (червона або Y-компонента)

en: White Crush for Green
uk: Тиск білого для зеленого

en: Select the White Crush of blended zone (Green or U component)
uk: Оберіть тиск білого для змішаної зони (зелена або U-компонента)

en: White Crush for Blue
uk: Тиск білого для синього

en: Select the White Crush of blended zone (Blue or V component)
uk: Оберіть тиск білого для змішаної зони (синя або V-компонента)

en: Black Level for Red
uk: Рівень чорного для червоного

en: Select the Black Level of blended zone (Red or Y component)
uk: Оберіть рівень чорного для змішаної зони (червона або Y-компонента)

en: Black Level for Green
uk: Рівень чорного для зеленого

en: Select the Black Level of blended zone (Green or U component)
uk: Оберіть рівень чорного для змішаної зони (зелена або U-компонента)

en: Black Level for Blue
uk: Рівень чорного для синього

en: Select the Black Level of blended zone (Blue or V component)
uk: Оберіть рівень чорного для змішаної зони (синя або V-компонента)

en: White Level for Red
uk: Рівень білого для червоного

en: Select the White Level of blended zone (Red or Y component)
uk: Оберіть рівень білого для змішаної зони (червона або Y-компонента)

en: White Level for Green
uk: Рівень білого для зеленого

en: Select the White Level of blended zone (Green or U component)
uk: Оберіть рівень білого для змішаної зони (зелена або U-компонента)

en: White Level for Blue
uk: Рівень білого для синього

en: Select the White Level of blended zone (Blue or V component)
uk: Оберіть рівень білого для змішаної зони (синя або V-компонента)

en: Number of horizontal windows in which to split the video.
uk: Число вікон, на яке ділиться відео по горизонталі.

en: Number of vertical windows in which to split the video.
uk: Число вікон, на яке ділиться відео по вертикалі.

en: Element aspect ratio
uk: Співвідношення сторін елемента

en: Aspect ratio of the individual displays building the wall.
uk: Співвідношення сторін кожного елемента стіни.

en: Wall video filter
uk: Відеофільтр стіни

en: Image wall
uk: Зображення стіни

en: The width of the visualization window, in pixels.
uk: Ширина вікна візуалізації у пікселях.

en: The height of the visualization window, in pixels.
uk: Висота вікна візуалізації у пікселях.

en: 3D OpenGL spectrum visualization
uk: Візуалізація спектру 3D OpenGL

en: Goom display width
uk: Ширина дисплея Goom

en: Goom display height
uk: Висота дисплея Goom

en: This allows you to set the resolution of the Goom display (bigger resolution will be prettier but more CPU intensive).
uk: Дозволяє встановити роздільну здатність дисплея Goom (більша роздільна здатність потребує більше потужності ЦП).

en: Goom animation speed
uk: Швидкість анімації Goom

en: This allows you to set the animation speed (between 1 and 10, defaults to 6).
uk: Дозволяє встановити швидкість анімації (між 1 і 10, стандартно: 6).

en: Goom effect
uk: Ефект Goom

en: projectM configuration file
uk: Конфігураційний файл projectM

en: File that will be used to configure the projectM module.
uk: Файл, який використовуватиметься для конфігурування модулю projectM.

en: projectM preset path
uk: Шлях попередніх установок projectM

en: Path to the projectM preset directory
uk: Шлях до каталогу із попередніми установками projectM

en: Title font
uk: Шрифт заголовку

en: Font used for the titles
uk: Шрифт, використовуваний для заголовків

en: Font menu
uk: Шрифт меню

en: Font used for the menus
uk: Шрифт, використовуваний для меню

en: The width of the video window, in pixels.
uk: Ширина вікна відео, у пікселях.

en: The height of the video window, in pixels.
uk: Висота вікна відео, у пікселях.

en: Mesh width
uk: Ширина сітки

en: The width of the mesh, in pixels.
uk: Ширина сітки, у пікселях.

en: Mesh height
uk: Висока сітки

en: The height of the mesh, in pixels.
uk: Висота сітки, у пікселях.

en: Texture size
uk: Розмір текстури

en: The size of the texture, in pixels.
uk: Розмір текстури, у пікселях.

en: libprojectM effect
uk: ефект libprojectM

en: Effects list
uk: Список ефектів

en: A list of visual effect, separated by commas.
    Current effects include: dummy, scope, spectrum, spectrometer and vuMeter.
uk: Список візуальних ефектів, розділених комами.
    Поточні ефекти включають: фіктивний ефект, осцилограф, спектр, спектрометр та vuMeter.

en: The width of the effects video window, in pixels.
uk: Ширина вікна відеоефектів, у пікселях.

en: The height of the effects video window, in pixels.
uk: Висота вікна відеоефектів, у пікселях.

en: FFT window
uk: Вікно FFT

en: The type of FFT window to use for spectrum-based visualizations.
uk: Тип вікна FFT для використання візуалізацій, базованих на спектрі.

en: Kaiser window parameter
uk: Параметр вікна Kaiser

en: The parameter alpha for the Kaiser window. Increasing alpha increases the main-lobe width and decreases the side-lobe amplitude.
uk: Параметр альфа для вікна Kaiser. Збільшення альфа  спричиняє збільшення довжини головної пелюстки і зменшення амплітуди бічної пелюстки.

en: Show 80 bands instead of 20
uk: Показувати 80 смуг замість 20

en: More bands for the spectrometer: 80 if enabled, else 20.
uk: Більше смуг спектрометра: 80, якщо увімкнено, інакше 20.

en: Number of blank pixels between bands.
uk: Кількість чорних пікселів між смугами.

en: Amplification
uk: Підсилення

en: This is a coefficient that modifies the height of the bands.
uk: Коефіцієнт зміни висоти смуг.

en: Draw peaks in the analyzer
uk: Малювати піки в аналізаторі

en: Enable original graphic spectrum
uk: Увімкнути оригінальний графічний спектр

en: Enable the "flat" spectrum analyzer in the spectrometer.
uk: Увімкнути „плоский“ аналізатор спектру в спектрометрі.

en: Draw bands in the spectrometer
uk: Малювати смуги у спектрометрі

en: Draw the base of the bands
uk: Малювати базис смуг

en: Base pixel radius
uk: Радіус основи у пікселях

en: Defines radius size in pixels, of base of bands(beginning).
uk: Радіус основи смуг у пікселях.

en: Spectral sections
uk: Частини спектра

en: Determines how many sections of spectrum will exist.
uk: Використовувана кількість частин спектра.

en: Peak height
uk: Висота піків

en: Total pixel height of the peak items.
uk: Загальна висота піків.

en: Peak extra width
uk: Додаткова ширина піків

en: Additions or subtractions of pixels on the peak width.
uk: Додавання або зменшення ширини піків у пікселях.

en: V-plane color
uk: Колір V-plane

en: YUV-Color cube shifting across the V-plane ( 0 - 127 ).
uk: Зсув колірного кубу YUV через V-plane (0-127).

en: Visualizer
uk: Візуалізатор

en: Visualizer filter
uk: Фільтр візуалізатора

en: Spectrum analyser
uk: Аналізатор спектра

en: Hann
uk: Ган

en: Flat Top
uk: Плоский верх

en: Blackman-Harris
uk: Блекмен-Гаріс

en: Kaiser
uk: Кайзер

en: #paste your VLM commands here
uk: #вставте тут свої команди VLM

en: #separate commands with a new line or a semi-colon
uk: #відокремте команди новим рядком або двокрапкою

en: Play List
uk: Список відтворення

en: Output
uk: Вивід

en: Subtitle codec
uk: Кодек субтитрів

en: Output	method
uk: Метод виводу

en: Multiplexer
uk: Мультиплексор

en: Video FPS
uk: Частота кадрів відео

en: MUX options
uk: Параметри мультиплексора

en: Video scale
uk: Масштаб відео

en: Output port
uk: Порту виводу

en: Output	file
uk: Файл виводу

en: Input media
uk: Вхідне медіа

en: Error:
uk: Помилка:

en: Sample ui-state-error style.
uk: Приклад стилю ui-state-error.

en: File name
uk: Назва файлу

en: Preamp:
uk: Попереднє підсилення:

en: Row border
uk: Межа рядка

en: Column border
uk: Межа стовпця

en: Background
uk: Тло

en: Mosaic Tiles
uk: Плитки мозаїки

en: Playback Rate
uk: Швидкість відтворення

en: Audio Delay
uk: Затримка звуку

en: Subtitle Delay
uk: Затримка субтитрів

en: Time:
uk: Час:

en: VLC media player - Web Interface
uk: Медіапрогравач VLC — веб-інтерфейс

en: Hide / Show Library
uk: Приховати/показати Бібліотеку

en: Hide / Show Viewer
uk: Приховати/показати переглядач

en: Manage Streams
uk: Управління потоками

en: Track Synchronisation
uk: Синхронізація доріжки

en: VLM Batch Commands
uk: Пакетні команди VLM

en: Loop
uk: Цикл

en: Empty Playlist
uk: Порожній список відтворення

en: Queue Selected
uk: Вибране у чергу

en: Play Selected
uk: Вибране відтворити

en: Refresh List
uk: Оновити Список

en: Loading flowplayer...
uk: Завантажується програвач потоку…

en: If nothing appears, check your internet connection.
uk: Якщо нічого не з’явилося, то перевірте інтернет-під’єднання.

en: VLC can display a QR code linking to the mobile version of the web interface; the web address of the web interface of your VLC media player instance will be transmitted over the internet to the Google Image Charts web service to generate this QR code.
uk: VLC може відображати QR-код, що посилається на мобільну версію веб-інтерфейсу; веб-адреса веб-інтерфейсу вашого екземпляра медіаплеєра VLC буде передана через Інтернет до веб-служби Google Image Charts для створення цього QR-коду.

en: Do you want to go ahead with this?
uk: Ви хочете продовжити це?

en: By creating a stream, the <i>Main Controls</i> will operate the stream instead of the main interface.
uk: Після створення потоку <i>Головні елементи керування</i> керуватимуть потоком замість головного інтерфейсу.

en: The stream will be created using default settings, for more advanced configuration, or to modify the default settings, select the button to the right: <i>Manage Streams</i>
uk: Потік буде створено з використанням стандартних параметрів. Щоб виконати експертне регулювання або для зміни стандартних параметрів клацніть кнопку справа: <i>Керування потоками</i>

en: Once the stream is created, the <i>Media Viewer</i> window will display the stream.
uk: Після створення потоку вікно <i>Переглядач медіа</i> відобразить його.

en: Volume will be controlled by the player, and not the <i>Main Controls</i>.
uk: Гучність керуватиметься програвачем, а не <i>Головними елементами керування</i>.

en: The current playing item will be streamed. If there is no currently playing item, the first selected item from the <i>Library</i> will be the subject of the stream.
uk: Вестиметься мовлення поточного елемента. Якщо поточного елемента немає, виконуватиметься мовлення першого вибраного елемента з <i>Бібліотеки</i>.

en: To stop the stream and resume normal controls, click the <i>Open Stream</i> button again.
uk: Щоб зупинити потік і відновити звичайні елементи керування, клацніть знову кнопку <i>Відкрити потік</i>.

en: Are you sure you wish to create the stream?
uk: Справді створити потік?

en: Dialog
uk: Діалог

en: Form
uk: Форма

en: Preset
uk: Попередня установка

en: 0.00 dB
uk: 0.00 дБ

en: &Verbosity:
uk: &Рівень подробиць:

en: &Filter:
uk: &Фільтр:

en: &Save as...
uk: Зберегти як…

en: Modules Tree
uk: Дерево модулів

en: Show extended options
uk: Показати додаткові параметри

en: Show &more options
uk: Показати більше параметрів

en: Change the caching for the media
uk: Змінити кешування для медіа

en:  ms
uk:  мс

en: Start Time
uk: Час початку

en: Stop Time
uk: Час зупинки

en: Edit Options
uk: Редагувати параметри

en: Extra media
uk: Додаткове медіа

en: Complete MRL for VLC internal
uk: Повний MRL для VLC

en: Select the file
uk: Вибрати файл

en: Change the start time for the media
uk: Змінити час початку для медіа

en: HH'H':mm'm':ss's'.zzz
uk: ГГ'Г':хх'х':сс'с'.zzz

en: Change the stop time for the media
uk: Змінити час зупинки для медіа

en: Play another media synchronously (extra audio file, ...)
uk: Відтворити синхронно інше медіа (зовнішній звуковий файл тощо)

en: Capture mode
uk: Режим захоплення

en: Select the capture device type
uk: Оберіть тип пристрою захоплення

en: Device Selection
uk: Вибір пристрою

en: Options
uk: Параметри

en: Access advanced options to tweak the device
uk: Додаткові параметри для детального налаштування пристрою

en: Advanced options...
uk: Додаткові параметри…

en: Disc Selection
uk: Вибір диску

en: Disable Disc Menus
uk: Вимкнути меню диска

en: No disc menus
uk: Немає меню диска

en: Disc device
uk: Пристрій диску

en: Starting Position
uk: Початкова позиція

en: Audio and Subtitles
uk: Звук та субтитри

en: Use a sub&title file
uk: Використовувати файл суб&титрів

en: Select the subtitle file
uk: Вибрати файл субтитрів

en: Choose one or more media file to open
uk: Оберіть один чи більше медіафайлів для відкриття

en: File Selection
uk: Вибір файлу

en: You can select local files with the following list and buttons.
uk: Ви можете обрати локальні файли за допомогою наступного списку та кнопок.

en: Add...
uk: Додати…

en: Network Protocol
uk: Мережевий протокол

en: Please enter a network URL:
uk: Будь ласка, введіть мережевий URL:

en: Profile edition
uk: Видання профілю

en: Features
uk: Функції

en: Streamable
uk: Потоковий

en: Chapters
uk: Частини

en: Menus
uk: Меню

en: Fra&me Rate
uk: Частота &кадрів

en: Same as source
uk: Як у джерелі

en:  fps
uk:  к/с

en: Custom options
uk: Налаштовувані параметри

en: &Quality
uk: &Якість

en: Not Used
uk: Не використано

en:  kb/s
uk:  кб/с

en: Encoding parameters
uk: Параметри кодування

en: Frame size
uk: Розмір кадру

en: px
uk: пкс

en: Sa&mple Rate
uk: Частота &дискретизації

en: Profile &Name
uk: &Назва профілю

en: Set up media sources to stream
uk: Задайте медіаджерела для потоку

en: Destination Setup
uk: Установлення призначення

en: Select destinations to stream to
uk: Виберіть призначення потоку

en: Add destinations following the streaming methods you need. Be sure to check with transcoding that the format is compatible with the method used.
uk: Додати призначення відповідно методам мовлення, які Вам потрібні. Впевніться перевіркою перекодуванням, що формат сумісний із використовуваним методом.

en: New destination
uk: Нове призначення

en: Display locally
uk: Показувати локально

en: Transcoding Options
uk: Параметри перекодування

en: Select and choose transcoding options
uk: Виберіть і налаштуйте параметри перекодування

en: Activate Transcoding
uk: Активувати перекодування

en: Option Setup
uk: Установка опції

en: Set up any additional options for streaming
uk: Задайте додаткові параметри для мовлення

en: Miscellaneous Options
uk: Інші параметри

en: Stream all elementary streams
uk: Надсилати усі елементарні потоки

en: Generated stream output string
uk: Генерований рядок вихідного потоку

en: Output module:
uk: Модуль виводу:

en: Use S/PDIF when available
uk: Використовувати S/PDIF, якщо він доступний

en: Effects
uk: Ефекти

en: Visualization:
uk: Візуалізація:

en: Enable Time-Stretching audio
uk: Увімкнути часове розтягнення звуку

en: Replay gain mode:
uk: Режим автонормалізації гучності звуку:

en: Normalize volume to:
uk: Нормалізувати гучність до:

en: Tracks
uk: Доріжки

en: Preferred audio language:
uk: Бажана мова звуку:

en: Password:
uk: Пароль:

en: Username:
uk: Ім'я користувача:

en: Submit played tracks stats to Last.fm
uk: Публікація даних про відтворені пісні на Last.fm

en: Codecs
uk: Кодеки

en: x264 profile and level selection
uk: вибір профілю й рівня x264

en: Hardware-accelerated decoding
uk: Апаратне прискорення декодування

en: Video quality post-processing level
uk: Рівень якості постобробки відео

en: Skip H.264 in-loop deblocking filter
uk: Пропускати неблокуючий фільтр H.264 у циклі

en: x264 preset and tuning selection
uk: вибір попередніх установок й параметрів x264

en: Optical drive
uk: Оптичний накопичувач

en: Default optical device
uk: Стандартний оптичний накопичувач

en: Damaged or incomplete AVI file
uk: Пошкоджений чи неповний AVI-файл

en: HTTP proxy URL
uk: URL HTTP-проксі

en: HTTP (default)
uk: HTTP (стандартно)

en: RTP over RTSP (TCP)
uk: RTP поверх RTSP (TCP)

en: Live555 stream transport
uk: Транспорт потоку Live555

en: Default caching policy
uk: Стандартна політика кешування

en: Menus language:
uk: Мова меню:

en: Look and feel
uk: Зовнішній вигляд

en: Use custom skin
uk: Використовувати довільну обкладинку

en: This is VLC's default interface, with a native look and feel.
uk: Це стадартний інтерфейс VLC із рідним виглядом.

en: Use native style
uk: Використовувати рідний стиль

en: Resize interface to video size
uk: Змінити розмір інтерфейсу до розміру відео

en: Show controls in full screen mode
uk: Показувати елементи керування у повноекранному режимі

en: Pause playback when minimized
uk: Призупиняти відтворення, якщо вікно мінімізовано

en: Show media change popup:
uk: Показувати зміну медіа у спливаючому вікні:

en: Start in minimal view mode
uk: Запускати з мінімальним виглядом

en: Force window style:
uk: Вимушений стиль вікна:

en: Integrate video in interface
uk: Вбудувати відео в інтерфейс

en: Show systray icon
uk: Показувати піктограму в області сповіщень

en: Auto raising the interface:
uk: Автоматичний підйом інтерфейсу:

en: Skin resource file:
uk: Файл обкладинки:

en: Playlist and Instances
uk: Список відтворення та екземпляри

en: Pause on the last frame of a video
uk: Призупиняти на останньому кадрі відео

en: Allow only one instance
uk: Дозволяти тільки одну копію

en: Activate updates notifier
uk: Активувати сповіщення про поновлення

en: Every
uk: Кожні

en: Save recently played items
uk: Зберегти недавно відтворювані елементи

en: Separate words by | (without space)
uk: Розділюйте слова за допомогою „|“ (без пропуску)

en: Operating System Integration
uk: Інтеграція з операційною системою

en: File extensions association
uk: Асоціації розширень файлів

en: Set up associations...
uk: Встановити асоціації…

en: Enable On Screen Display (OSD)
uk: Увімкнути екранне меню (OSD)

en: Show media title on video start
uk: Показувати заголовок медіа на початку відтворення

en: Enable subtitles
uk: Увімкнути субтитри

en: Subtitle Language
uk: Мова субтитрів

en: Default encoding
uk: Стандартне кодування

en: Subtitle effects
uk: Ефекти субтитрів

en: Add a shadow
uk: Додати тінь

en: Add a background
uk: Додати тло

en: O&utput
uk: В&ивід

en: Accelerated video output (Overlay)
uk: Прискорений вивід відео (оверлей)

en: Deinterlacing
uk: Деінтерлейсинг

en: Force Aspect Ratio
uk: Вимушене співвідношення сторін

en: Stuff
uk: Речі

en: Edit settings
uk: Змінити параметри

en: Control
uk: Контроль

en: Run manually
uk: Запустити вручну

en: Setup schedule
uk: Встановити планування

en: Run on schedule
uk: Запустити по плану

en: Status
uk: Статус

en: Prev
uk: Попередній

en: Add Input
uk: Додати ввід

en: Edit Input
uk: Редагувати ввід

en: Clear List
uk: Очистити список

en: Check for VLC updates
uk: Перевірити оновлення VLC

en: Launching an update request...
uk: Запуск запиту поновлення…

en: Do you want to download it?
uk: Ви хочете це завантажити?

en: Essential
uk: Основне

en: Negate colors
uk: Інверсія кольорів

en: Colors
uk: Кольори

en: Interactive Zoom
uk: Інтерактивне масштабування

en: Angle
uk: Кут

en: ...
uk: …

en: full
uk: повно

en: none
uk: нічого

en: Logo erase
uk: Видалити логотип

en: Mask
uk: Маска

en: Anaglyph 3D
uk: Анагліф 3D

en: Mirror
uk: Дзеркало

en: Motion detect
uk: Детектор руху

en: Spatial blur
uk: Просторове розмиття

en: Anti-Flickering
uk: Усунення блимання

en: Soften
uk: Пом’якшити

en: Denoiser
uk: Усунення шуму

en: Spatial luma strength
uk: Інтенсивність просторової яскравості

en: Temporal luma strength
uk: Інтенсивність часової яскравості

en: Spatial chroma strength
uk: Інтенсивність просторової насиченості кольору

en: Temporal chroma strength
uk: Інтенсивність часової насиченості кольору

en: VLM configurator
uk: Конфігуратор VLM

en: Media Manager Edition
uk: Випуск медіаменеджеру

en: Name:
uk: Ім’я:

en: Input:
uk: Вхід:

en: Select Input
uk: Оберіть вхід:

en: Output:
uk: Вивід:

en: Select Output
uk: Оберіть вивід:

en: Time Control
uk: Керування часом

en: Mux Control
uk: Керування мікшуванням

en: Muxer:
uk: Мультиплексор:

en: Media Manager List
uk: Список медіаменеджеру
