vlc 3.0.13 - en to pa translation catalogue (3113 entries)

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
    Written by the VideoLAN team; see the AUTHORS file.
pa: ਇਹ ਪਰੋਗਰਾਮ ਦੀ ਕੋਈ ਵਾਰੰਟੀ ਨਹੀਂ ਹੈ, ਜਿੱਥੋਂ ਤੱਕ ਵੀ ਕਾਨੂੰਨ ਵਲੋਂ ਮਾਨਤਾ ਹੈ।
    ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਨੂੰ ਗਨੂ ਜਰਨਲ ਪਬਲਿਕ ਲਸੰਸ ਦੀ ਸ਼ਰਤਾਂ ਤਹਿਤ ਵੰਡ ਸਕਦੇ ਹੋ,
    ਵਧੇਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਵਾਸਤੇ COPYING ਨਾਂ ਦੀ ਫਾਇਲ ਨੂੰ ਵੇਖੋ ਜੀ।
    ਵੀਡਿਓਲੈਨ ਟੀਮ ਵਲੋਂ ਲਿਖਿਆ, ਜਾਣਕਾਰੀ ਵਾਸਤੇ AUTHORS ਫਾਇਲ ਵੇਖੋ।

en: VLC preferences
pa: VLC ਪਸੰਦ

en: Select "Advanced Options" to see all options.
pa: ਸਭ ਚੋਣਾਂ ਵੇਖਣ ਲਈ "ਤਕਨੀਕੀ ਚੋਣਾਂ" ਚੁਣੋ

en: Interface
pa: ਇੰਟਰਫੇਸ

en: Settings for VLC's interfaces
pa: VLC ਇੰਟਰਫੇਸ ਲਈ ਸੈਟਿੰਗਾਂ

en: Main interfaces settings
pa: ਮੁੱਖ ਇੰਟਰਫੇਸ ਸੈਟਿੰਗਾਂ

en: Main interfaces
pa: ਮੁੱਖ ਇੰਟਰਫੇਸ

en: Settings for the main interface
pa: ਮੇਨ ਇੰਟਰਫੇਸ ਲਈ ਸੈਟਿੰਗਾਂ

en: Control interfaces
pa: ਕੰਟਰੋਲ ਇੰਟਰਫੇਸ

en: Settings for VLC's control interfaces
pa: VLC ਦੇ ਕੰਟਰੋਲ ਇੰਟਰਫੇਸ ਲਈ ਸੈਟਿੰਗਾਂ

en: Hotkeys settings
pa: ਹਾਟ-ਕੀ ਸੈਟਿੰਗਾਂ

en: Audio
pa: ਆਡੀਓ

en: Audio settings
pa: ਆਡੀਓ ਸੈਟਿੰਗਾਂ

en: General audio settings
pa: ਆਮ ਆਡੀਓ ਸੈਟਿੰਗਾਂ

en: Filters
pa: ਫਿਲਟਰ

en: Audio filters are used to process the audio stream.
pa: ਆਡੀਓ ਫਿਲਟਰ ਆਡੀਓ ਸਟਰੀਮ ਨੂੰ ਪੋਸਟ-ਪਰੋਸੈਸ ਕਰਨ ਲਈ ਵਰਤੇ ਜਾਂਦੇ ਹਨ।

en: Visualizations
pa: ਵਿਜੁਲਾਈਜੇਸ਼ਨ

en: Audio visualizations
pa: ਆਡੀਓ ਵਿਜੁਲਾਈਜੇਸ਼ਨ

en: Output modules
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਮੋਡੀਊਲ

en: General settings for audio output modules.
pa: ਆਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ ਮੋਡੀਊਲ ਲਈ ਆਮ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਹਨ।

en: Miscellaneous
pa: ਫੁਟਕਲ

en: Miscellaneous audio settings and modules.
pa: ਫੁਟਕਲ ਆਡੀਓ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਅਤੇ ਮੋਡੀਊਲ।

en: Video
pa: ਵਿਡੀਓ

en: Video settings
pa: ਵਿਡੀਓ ਸੈਟਿੰਗਾਂ

en: General video settings
pa: ਸਧਾਰਨ ਵਿਡੀਓ  ਸੈਟਿੰਗਾਂ

en: General settings for video output modules.
pa: ਵਿਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ ਮੋਡੀਊਲਾਂ ਲਈ ਆਮ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਹੈ।

en: Video filters are used to process the video stream.
pa: ਵਿਡੀਓ ਫਿਲਟਰ ਵਿਡੀਓ ਸਟਰੀਮ ਨੂੰ ਪੋਸਟ-ਪਰੋਸੈੱਸ ਕਰਨ ਲਈ ਵਰਤੇ ਜਾਂਦੇ ਹਨ।

en: Subtitles / OSD
pa: ਸਬਟਾਈਟਲ/ OSD

en: Settings related to On-Screen-Display, subtitles and "overlay subpictures"
pa: ਆਨਸਕਰੀਨ ਡਿਸਪਲੇਅ, ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਅਤੇ "ਓਵਰਲੇ ਸਬ-ਪਿਕਚਰ" ਨਾਲ ਸਬੰਧਿਤ ਸੈਟਿੰਗ

en: Input / Codecs
pa: ਇੰਪੁੱਟ / Codecs

en: Settings for input, demultiplexing, decoding and encoding
pa: ਇੰਪੁੱਟ, ਡੀਮਲਟੀਪਲੈਕਸਿੰਗ, ਡੀਕੋਡਿੰਗ ਅਤੇ ਇਕੋਡਿੰਗ ਲਈ ਸੈਟਿੰਗ

en: Access modules
pa: ਪਹੁੰਚ ਮੋਡੀਊਲ

en: Settings related to the various access methods. Common settings you may want to alter are HTTP proxy or caching settings.
pa: ਕੋਈ ਅਸੈੱਸ ਢੰਗਾਂ ਨਾਲ ਸਬੰਧਿਤ ਸੈਟਿੰਗ ਹੈ। ਆਮ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਤੁਹਾਡੇ ਵਲੋਂ ਬਦਲੀਆਂ ਜਾਣ ਵਾਲੀਆਂ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਵਿੱਚ HTTP ਪਰਾਕਸੀ ਅਤੇ ਕੈਸ ਸੈਟਿੰਗ ਹਨ।

en: Stream filters
pa: ਸਟਰੀਮ ਫਿਲਟਰ

en: Demuxers
pa: ਡੀਮੁਕਸਰ

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
pa: ਡੀਮੁਕਸਰ ਨੂੰ ਆਡੀਓ ਅਤੇ ਵਿਡੀਓ ਸਟਰੀਮ ਅੱਡ ਅੱਡ ਕਰਨ ਲਈ ਵਰਤਿਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ।

en: Video codecs
pa: ਵਿਡੀਓ codecs

en: Settings for the video, images or video+audio decoders and encoders.
pa: ਵਿਡੀਓ, ਚਿੱਤਰ ਜਾਂ ਵਿਡੀਓ+ਆਡੀਓ ਡੀਕੋਡਰ ਅਤੇ ਇੰਕੋਡਰ ਲਈ ਸੈਟਿੰਗ

en: Audio codecs
pa: ਆਡੀਓ ਕੋਡਕਸ

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
pa: ਕੇਵਲ ਆਡੀਓ ਡੀਕੋਡਰ ਅਤੇ ਇੰਕੋਡਰ ਲਈ ਸੈਟਿੰਗਾਂ

en: Subtitle codecs
pa: ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਕੋਡਕਸ

en: General input settings. Use with care...
pa: ਆਮ ਇੰਪੁੱਟ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਹੈ। ਧਿਆਨ ਨਾਲ ਵਰਤੋਂ...

en: Stream output
pa: ਸਟਰੀਮ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: General stream output settings
pa: ਆਮ ਸਟਰੀਮ ਆਉਟਪੁੱਟ ਸੈਟਿੰਗਾਂ

en: Muxers
pa: ਮੱਕਸਰ

en: Access output
pa: ਅਸੈੱਸ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: Packetizers
pa: ਪੈਕਟਾਈਜ਼ਰ

en: Sout stream
pa: ਸੂਉਟ ਸਟਰੀਮ

en: VLC's implementation of Video On Demand
pa: VLC ਦਾ ਵਿਡੀਓ ਆਨ ਡਿਮਾਂਡ ਸਥਾਪਨ

en: Playlist
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ

en: General playlist behaviour
pa: ਆਮ ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਰਵੱਈਆ

en: Services discovery
pa: ਸਰਵਿਸ ਖੋਜ

en: Services discovery modules are facilities that automatically add items to playlist.
pa: ਸਰਵਿਸ ਖੋਜ ਮੋਡੀਊਲ ਸਹੂਲਤਾਂ ਹਨ, ਜੋ ਕਿ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਹੀ ਆਈਟਮਾਂ ਨੂੰ ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰਦੀਆਂ ਹਨ।

en: Advanced
pa: ਤਕਨੀਕੀ

en: Advanced settings. Use with care...
pa: ਮਾਹਰ ਸੈਟਿੰਗ ਹੈ। ਧਿਆਨ ਨਾਲ ਵਰਤੋਂ...

en: Advanced settings
pa: ਤਕਨੀਕੀ ਸੈਟਿੰਗ

en: &Open File...
pa: ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹੋ(&O)...

en: &Advanced Open...
pa: ਮਾਹਰ ਖੋਲ੍ਹੋ(&A)...

en: Open D&irectory...
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਖੋਲ੍ਹੋ(&i)...

en: Open &Folder...
pa: ਫੋਲਡਰ ਖੋਲ੍ਹੋ(&F)...

en: Select one or more files to open
pa: ਖੋਲ੍ਹਣ ਵਾਸਤੇ ਇੱਕ ਜਾਂ ਵੱਧ ਫਾਇਲਾਂ ਚੁਣੋ

en: Select Directory
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਚੁਣੋ

en: Select Folder
pa: ਫੋਲਡਰ ਚੁਣੋ

en: Media &Information
pa: ਮੀਡਿਆ ਜਾਣਕਾਰੀ(&I)

en: &Codec Information
pa: &Codec ਜਾਣਕਾਰੀ

en: &Messages
pa: ਸੁਨੇਹੇ(&M)

en: Jump to Specific &Time
pa: ਖਾਸ ਟਾਈਮ ਉੱਤੇ ਜਾਓ(&T)

en: Custom &Bookmarks
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਬੁੱਕਮਾਰਕ(&B)

en: &VLM Configuration
pa: &VLM ਸੰਰਚਨਾ

en: &About
pa: ਇਸ ਬਾਰੇ(&A)

en: Play
pa: ਚਲਾਓ

en: Remove Selected
pa: ਚੁਣੇ ਹਟਾਓ

en: Information...
pa: ਜਾਣਕਾਰੀ...

en: Create Directory...
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਬਣਾਓ...

en: Create Folder...
pa: ਫੋਲਡਰ ਬਣਾਓ...

en: Rename Directory...
pa: ...ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਦਾ ਨਾਂ ਬਦਲੋ

en: Rename Folder...
pa: ...ਫੋਲਡਰ ਦਾ ਨਾਂ ਬਦਲੋ

en: Show Containing Directory...
pa: ਰੱਖਣ ਵਾਲੀ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਵੇਖੋ...

en: Show Containing Folder...
pa: ਰੱਖਣ ਵਾਲਾ ਫੋਲਡਰ ਵੇਖੋ...

en: Stream...
pa: ਸਟਰੀਮ...

en: Save...
pa: ਸੰਭਾਲੋ...

en: Repeat All
pa: ਸਭ ਰਪੀਟ

en: Repeat One
pa: ਇੱਕ ਰਪੀਟ

en: Random
pa: ਰਲਵੇਂ

en: Random Off
pa: ਰਲਵਾਂ ਬੰਦ

en: Add to Playlist
pa: ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ 'ਚ ਸ਼ਾਮਲ

en: Add File...
pa: ਫਾਇਲ ਸ਼ਾਮਲ...

en: Add Directory...
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਸ਼ਾਮਲ...

en: Add Folder...
pa: ਫੋਲਡਰ ਸ਼ਾਮਲ...

en: Save Playlist to &File...
pa: ਫਾਇਲ ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ 'ਚ ਸੰਭਾਲੋ(&F)...

en: Search
pa: ਖੋਜ

en: Waves
pa: ਵੇਵ

en: Audio filtering failed
pa: ਆਡੀਓ ਫਿਲਟਰ ਕਰਨਾ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

en: The maximum number of filters (%u) was reached.
pa: ਫਿਲਟਰਾਂ ਦੀ ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਗਿਣਤੀ (%u) ਅੱਪੜ ਗਈ ਹੈ।

en: Disable
pa: ਆਯੋਗ

en: Spectrometer
pa: ਸਪੈਕਟਰੋਮੀਟਰ

en: Scope
pa: ਸਕੋਪ

en: Spectrum
pa: ਸਪੈਕਟਰਮ

en: Audio filters
pa: ਆਡੀਓ ਫਿਲਟਰ

en: Replay gain
pa: ਰੀਪਲੇਅ ਗੇਨ

en: Stereo audio mode
pa: ਸਟੀਰਿਓ ਆਡੀਓ ਮੋਡ

en: Mono
pa: ਮੋਨੋ

en: Original
pa: ਅਸਲ

en: Dolby Surround
pa: ਡੋਲਬੀ ਸਰਾਊਂਡਿੰਗ

en: Stereo
pa: ਸਟੀਰਿਓ

en: Left
pa: ਖੱਬੇ

en: Right
pa: ਸੱਜੇ

en: Reverse stereo
pa: ਰੀਵਰਸ ਸਟੀਰਿਓ

en: Headphones
pa: ਹੈੱਡਫੋਨ

en: Automatic
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ

en: boolean
pa: ਬੁਲੀਅਨ

en: integer
pa: ਪੂਰਨ ਅੰਕ

en: float
pa: ਫਲੋਟ

en: string
pa: ਲਾਈਨ

en: To get exhaustive help, use '-H'.
pa: ਪੂਰੀ ਮੱਦਦ ਲੈਣ ਲਈ '-H' ਵਰਤੋਂ।

en: (default enabled)
pa: (ਮੂਲ ਸਮਰੱਥ ਹੈ)

en: (default disabled)
pa: (ਮੂਲ ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ)

en: Note:
pa: ਨੋਟ:

en: add --advanced to your command line to see advanced options.
pa: ਮਾਹਰ ਚੋਣਾਂ ਵੇਖਣ ਲਈ --advanced ਨੂੰ ਆਪਣੀ ਕਮਾਂਡ ਲਾਈਨ ਵਿੱਚ ਲਿਖੋ।

en: VLC version %s (%s)
pa: VLC ਵਰਜ਼ਨ %s (%s)

en: Compiled by %s on %s (%s)
pa: %s ਵਲੋਂ %s (%s) ਉੱਤੇ ਕੰਪਾਇਲ ਕੀਤਾ

en: Compiler: %s
pa: ਕੰਪਾਇਲਰ: %s

en: 
    Dumped content to vlc-help.txt file.
pa: 
    ਸਮੱਗਰੀ vlc-help.txt ਫਾਇਲ 'ਚ ਡੰਪ ਕੀਤੀ।

en: 
    Press the RETURN key to continue...
pa: 
    ਜਾਰੀ ਰੱਖਣ ਵਾਸਤੇ RETURN ਸਵਿੱਚ ਦੱਬੋ...

en: Unknown error
pa: ਅਣਜਾਣ ਗਲਤੀ

en: Bookmark %i
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕ %i

en: No description for this codec
pa: ਇਸ codec ਲਈ ਕੋਈ ਵੇਰਵਾ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Codec not supported
pa: codec ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: VLC could not decode the format "%4.4s" (%s)
pa: VLC %4.4s" (%s) ਫਾਰਮੈਟ ਨੂੰ ਡੀਕੋਡ ਨਹੀਂ ਕਰ ਸਕਿਆ

en: Unidentified codec
pa: ਅਣਪਛਾਤਾ codec

en: VLC could not identify the audio or video codec
pa: VLC ਆਡੀਓ ਜਾਂ ਵੀਡੀਓ codec ਦੀ ਪਛਾਣ ਨਹੀਂ ਕਰ ਸਕਿਆ

en: packetizer
pa: ਪੈਕਟਾਈਜ਼ਰ

en: decoder
pa: ਡੀਕੋਡਰ

en: Streaming / Transcoding failed
pa: ਸਟਰੀਮਿੰਗ / ਟਰਾਂਸਕੋਡਿੰਗ ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਈ

en: VLC could not open the %s module.
pa: VLC %s ਮੋਡੀਊਲ ਖੋਲ੍ਹ ਨਹੀਂ ਸਕਿਆ

en: VLC could not open the decoder module.
pa: VLC ਡੀਕੋਡਰ ਮੋਡੀਊਲ ਖੋਲ੍ਹ ਨਹੀਂ ਸਕਿਆ

en: Track
pa: ਟਰੈਕ

en: Program
pa: ਪਰੋਗਰਾਮ

en: Stream %d
pa: ਸਟਰੀਮ %d

en: Scrambled
pa: ਅਵਿਵਸਥਿਤ

en: Yes
pa: ਹਾਂ

en: Closed captions %u
pa: %u ਸੁਰਖੀਆਂ ਬੰਦ ਕੀਤੀਆਂ

en: Original ID
pa: ਅਸਲੀ ID

en: Language
pa: ਭਾਸ਼ਾ

en: Description
pa: ਵੇਰਵਾ

en: Type
pa: ਟਾਈਪ

en: Channels
pa: ਚੈਨਲ

en: Sample rate
pa: ਸੈਂਪਲ ਰੇਟ

en: Bits per sample
pa: ਪ੍ਰਤੀ ਸੈਂਪਲ ਬਿੱਟ

en: Bitrate
pa: ਬਿੱਟਰੇਟ

en: Track replay gain
pa: ਟਰੈਕ ਰੀਪਲੇਅ ਗੇਨ

en: Album replay gain
pa: ਐਲਬਮ ਰੀਪਲੇਅ ਗੇਨ

en: Video resolution
pa:  ਵੀਡੀਓ ਰੈਜ਼ੋਲੂਸ਼ਨ

en: Frame rate
pa: ਫਰੇਮ ਰੇਟ

en: Decoded format
pa: ਡੀਕੋਡ ਕੀਤਾ ਫਾਰਮੈਟ

en: Top left
pa: ਉੱਤੇ ਖੱਬੇ

en: Left top
pa: ਖੱਬੇ ਉੱਤੇ

en: Right bottom
pa: ਸੱਜੇ ਹੇਠਾਂ

en: Top right
pa: ਉੱਤੇ ਸੱਜੇ

en: Bottom left
pa: ਹੇਠਾਂ ਖੱਬੇ

en: Bottom right
pa: ਹੇਠਾਂ ਸੱਜੇ

en: Left bottom
pa: ਖੱਬੇ ਹੇਠਾਂ

en: Right top
pa: ਸੱਜੇ ਉੱਤੇ

en: Orientation
pa: ਸਥਿਤੀ

en: Undefined
pa: ਅਣ-ਪਰਭਾਸ਼ਿਤ

en: ITU-R BT.601 (525 lines, 60 Hz)
pa: ITU-R BT.601 (525 ਲਾਈਨਾਂ, 60 Hz)

en: ITU-R BT.601 (625 lines, 50 Hz)
pa: ITU-R BT.601 (625 ਲਾਈਨਾਂ, 50 Hz)

en: Linear
pa: ਲੀਨੀਅਰ

en: Hybrid Log-Gamma
pa: ਹਾਈਬਰਡ ਲਾਗ-ਗਾਮਾ

en: Color transfer function
pa: ਰੰਗ ਟਰਾਂਸਫਰ ਫੰਕਸ਼ਨ

en: Color space
pa: ਰੰਗ ਥਾਂ

en: %s Range
pa: %s ਰੇਜ਼

en: Full
pa: ਪੂਰਾ

en: Center
pa: ਸੈਂਟਰ

en: Top Left
pa: ਉੱਤੇ ਖੱਬੇ

en: Top Center
pa: ਉੱਤੇ ਕੇਂਦਰ

en: Bottom Left
pa: ਹੇਠਾਂ ਖੱਬਾ

en: Bottom Center
pa: ਹੇਠਾਂ ਕੇਂਦਰ

en: Chroma location
pa: ਕਰੋਮਾ ਟਿਕਾਣਾ

en: Rectangular
pa: ਚਤੁਰਭੁਜ

en: Projection
pa: ਪਰੋਜੈਕਸ਼ਨ

en: Primary R
pa: ਮੁੱਢਲਾ ਲਾਲ

en: Primary G
pa: ਮੁੱਢਲਾ ਹਰਾ

en: Primary B
pa: ਮੁੱਢਲਾ ਨੀਲਾ

en: White point
pa: ਚਿੱਟਾ ਬਿੰਦੂ

en: Subtitle
pa: ਸਬ-ਟਾਈਟਲ

en: Volume %ld%%
pa: ਵਾਲੀਅਮ %ld%%

en: Your input can't be opened
pa: ਤੁਹਾਡੀ ਇੰਪੁੱਟ ਖੋਲ੍ਹੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੀ ਹੈ

en: VLC is unable to open the MRL '%s'. Check the log for details.
pa: VLC MRL '%s' ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ। ਵਧੇਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਵਾਸਤਾ ਲਾਗ ਵੇਖੋ।

en: Title
pa: ਟਾਇਟਲ

en: Artist
pa: ਕਲਾਕਾਰ

en: Genre
pa: ਸ਼ੈਲੀ

en: Copyright
pa: ਕਾਪੀਰਾਈਟ

en: Album
pa: ਐਲਬਮ

en: Track number
pa: ਟਰੈਕ ਨੰਬਰ

en: Rating
pa: ਰੇਟਿੰਗ

en: Date
pa: ਮਿਤੀ

en: Setting
pa: ਸੈਟਿੰਗ

en: Now Playing
pa: ਹੁਣ ਚੱਲ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Publisher
pa: ਪਰਕਾਸ਼ਕ

en: Encoded by
pa: ਇੰਕੋਡ ਕੀਤਾ

en: Artwork URL
pa: ਆਰਟਵਰਕ URL

en: Track ID
pa: ਟਰੈਕ ID

en: Number of Tracks
pa: ਟਰੈਕਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

en: Director
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰ

en: Season
pa: ਸੀਜ਼ਨ

en: Episode
pa: ਐਪੀਸੋਡ

en: Show Name
pa: ਨਾਂ ਵੇਖਾਓ

en: Actors
pa: ਐਕਟਰ

en: Album Artist
pa: ਐਲਬਮ ਕਲਾਕਾਰ

en: Disc number
pa: ਡਿਸਕ ਨੰਬਰ

en: Bookmark
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕ

en: Programs
pa: ਪਰੋਗਰਾਮ

en: Chapter
pa: ਚੈਪਟਰ

en: Video Track
pa: ਵਿਡੀਓ ਟਰੈਕ

en: Audio Track
pa: ਆਡੀਓ ਟਰੈਕ

en: Subtitle Track
pa: ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਟਰੈਕ

en: Next title
pa: ਅੱਗੇ ਟਾਈਟਲ

en: Previous title
pa: ਪਿੱਛੇ ਟਾਈਟਲ

en: Menu title
pa: ਮੇਨੂ ਟਾਈਟਲ

en: Menu popup
pa: ਮੇਨੂ ਪੋਪਅੱਪ

en: Title %i%s
pa: ਟਾਈਟਲ %i%s

en: Chapter %i
pa: ਚੈਪਟਰ %i

en: Next chapter
pa: ਅੱਗੇ ਚੈਪਟਰ

en: Previous chapter
pa: ਪਿੱਛੇ ਚੈਪਟਰ

en: Media: %s
pa: ਮੀਡਿਆ: %s

en: Add Interface
pa: ਇੰਟਰਫੇਸ ਸ਼ਾਮਲ

en: Console
pa: ਕਨਸੋਲ

en: Telnet
pa: ਟੇਲਨੈੱਟ

en: Web
pa: ਵੈੱਬ

en: Mouse Gestures
pa: ਮਾਊਸ ਜੈਸਚਰ

en: Running vlc with the default interface. Use 'cvlc' to use vlc without interface.
pa: vlc ਨੂੰ ਡਿਫਾਲਟ ਇੰਟਰਫੇਸ ਨਾਲ ਚਲਾਇਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ। vlc ਨੂੰ ਬਿਨਾਂ ਇੰਟਰਫੇਸ ਚਲਾਉਣ ਵਾਸਤੇ 'cvlc' ਵਰਤੋਂ।

note: xgettext: Translate "C" to the language code: "fr", "en_GB", "nl", "ru"...
en: C
pa: pa

en: Zoom
pa: ਜ਼ੂਮ

en: 1:4 Quarter
pa: ੧:੪ ਚੌਥਾਈ

en: 1:2 Half
pa: ੧:੨ ਅੱਧਾ

en: 1:1 Original
pa: ੧:੧ ਅਸਲ

en: 2:1 Double
pa: ੨:੧ ਡਬਲ

en: These options allow you to configure the interfaces used by VLC. You can select the main interface, additional interface modules, and define various related options.
pa: ਇਹ ਚੋਣਾਂ VLC ਵਲੋਂ ਵਰਤੇ ਜਾਂਦੇ ਇੰਟਰਫੇਸ ਨੂੰ ਵਰਤਣ ਲਈ ਤੁਹਾਡੀ ਮੱਦਦ ਕਰਦੀਆਂ ਹਨ। ਤੁਸੀਂ ਮੇਨ ਇੰਟਰਫੇਸ, ਹੋਰ ਇੰਟਰਫੇਸਮੋਡੀਊਲ ਅਤੇ ਕਈ ਸਬੰਧਿਤ ਚੋਣਾਂ ਦੇਣ ਲਈ ਚੋਣ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: Interface module
pa: ਇੰਟਰਫੇਸ ਮੋਡੀਊਲ

en: This is the main interface used by VLC. The default behavior is to automatically select the best module available.
pa: ਇਹ VLC ਵਲੋਂ ਵਰਤਿਆ ਜਾਂਦਾ ਮੁੱਖ ਇੰਟਰਫੇਸ ਹੈ। ਡਿਫਾਲਟ ਰਵੱਈਆ ਸਭ ਤੋਂ ਵਧੀਆ ਉਪਲੱਬਧ ਮੁਤਾਬਕ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਚੁਣਿਆ ਹੈ।

en: Extra interface modules
pa: ਵਾਧੂ ਇੰਟਰਫੇਸ ਮੋਡੀਊਲ

en: You can select control interfaces for VLC.
pa: ਤੁਸੀਂ VLC ਲਈ ਕੰਟਰੋਲ ਇੰਟਰਫੇਸ ਚੁਣ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: Verbosity (0,1,2)
pa: ਵੇਰਵਾ (0,1,2)

en: Default stream
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਸਟਰੀਮ

en: This stream will always be opened at VLC startup.
pa: ਇਹ ਸਟਰੀਮ ਨੂੰ VLC ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਸਮੇਂ ਖੋਲ੍ਹਿਆ ਜਾਵੇਗਾ।

en: Color messages
pa: ਰੰਗ ਸੁਨੇਹੇ

en: Show advanced options
pa: ਮਾਹਰ ਚੋਣਾਂ ਵੇਖੋ

en: When this is enabled, the preferences and/or interfaces will show all available options, including those that most users should never touch.
pa: ਜੇ ਇਹ ਚੋਣ ਕੀਤੀ ਗਈ ਤਾਂ ਪਸੰਦ ਅਤੇ/ਜਾਂ ਇੰਟਰਫੇਸ ਵਿੱਚ ਉਹ ਸਭ ਚੋਣਾਂ ਉਪਲੱਬਧ ਹੋਣਗੀਆਂ,ਜਿਸ ਨੂੰ ਬਹੁਤੇ ਯੂਜ਼ਰ ਕਦੇ ਟੱਚ ਵੀ ਨਹੀਂ ਕਰਦੇ।

en: Interface interaction
pa: ਇੰਟਰਫੇਸ ਇੰਟਰਐਕਸ਼ਨ

en: When this is enabled, the interface will show a dialog box each time some user input is required.
pa: ਇਹ ਚੋਣ ਕਰਨ ਨਾਲ, ਇੰਟਰਫੇਸ ਹਰ ਵਾਰ ਲੋੜੀਦੀ ਯੂਜ਼ਰ ਇੰਪੁੱਟ ਲਈ ਇੱਕ ਡਾਈਲਾਗ ਬਾਕਸ ਵੇਖਾਇਆ ਜਾਵੇਗਾ।

en: Audio output module
pa: ਆਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ ਮੋਡੀਊਲ

en: This is the audio output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
pa: ਇਹ VLC ਵਲੋਂ ਵਰਤਿਆ ਜਾਂਦਾ ਆਡੀਓ ਢੰਗ ਹੈ। ਡਿਫਾਲਟ ਰਵੱਈਆ ਸਭ ਤੋਂ ਵਧੀਆ ਉਪਲੱਬਧ ਮੁਤਾਬਕ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਹੀ ਚੁਣਿਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ।

en: Media role
pa: ਮੀਡੀਆ ਰੋਲ

en: Enable audio
pa: ਆਡੀਓ ਯੋਗ

en: You can completely disable the audio output. The audio decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
pa: ਤੁਸੀਂ ਆਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ ਨੂੰ ਪੂਰੀ ਤਰ੍ਹਾਂ ਬੰਦ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ। ਆਡੀਓ ਡਿਕੋਡਿੰਗ ਸਟੇਜ ਨਹੀਂ ਹੋਵੇਗਾ, ਜਿਸ ਨਾਲ ਵੱਧ ਪਰੋਸੈਸਿੰਗ ਊਰਜਾ ਬੱਚ ਸਕੇਗੀ।

en: Music
pa: ਸੰਗੀਤ

en: Communication
pa: ਸੰਚਾਰ

en: Game
pa: ਗੇਮ

en: Notification
pa: ਸੂਚਨਾ

en: Animation
pa: ਐਨੀਮੇਸ਼ਨ

en: Production
pa: ਉਤਪਾਦਨ

en: Accessibility
pa: ਅਸੈਸਬਿਲਟੀ

en: Test
pa: ਟੈਸਟ

en: Audio gain
pa: ਆਡੀਓ ਗੇਨ

en: Audio output volume step
pa: ਆਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ ਵਾਲੀਅਮ ਸਟੈਪ

en: Remember the audio volume
pa: ਆਡੀਓ ਵਾਲੀਅਮ ਯਾਦ ਰੱਖੋ

en: Force detection of Dolby Surround
pa: Dolby Surround ਦੀ ਖੋਜ ਲਈ ਮਜਬੂਰ

en: Auto
pa: ਆਟੋ

en: On
pa: ਚਾਲੂ

en: Off
pa: ਬੰਦ

en: Unset
pa: ਅਣ-ਸੈੱਟ

en: Replay gain mode
pa: ਰੀਪਲੇਅ ਗੇਨ ਮੋਡ

en: Select the replay gain mode
pa: ਰੀਪਲੇਅ ਗੇਨ ਮੋਡ ਚੁਣੋ

en: Default replay gain
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਰੀਪਲੇਅ ਗੇਨ

en: Peak protection
pa: ਉੱਚ ਸੁਰੱਖਿਆ

en: None
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

en: Video output module
pa: ਵਿਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ ਮੋਡੀਊਲ

en: This is the the video output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
pa: ਇਹ ਵਿਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ ਢੰਗ ਹੈ, ਜੋ ਕਿ VLC ਵਲੋਂ ਵਰਤਿਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ। ਡਿਫਾਲਟ ਰਵੱਈਆ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਹੀ ਸਭ ਤੋਂ ਵਧੀਆ ਉਪਲੱਬਧ ਲਈ ਚੁਣਿਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ।

en: Enable video
pa: ਵਿਡੀਓ ਯੋਗ

en: You can completely disable the video output. The video decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
pa: ਤੁਸੀਂ ਵਿਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ ਨੂੰ ਪੂਰੀ ਤਰ੍ਹਾਂ ਬੰਦ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ। ਵਿਡੀਓ ਡਿਕੋਡਿੰਗ ਸਟੇਜ ਨਹੀਂ ਹੋਵੇਗਾ, ਜਿਸ ਨਾਲ ਵੱਧ ਪਰੋਸੈਸਿੰਗ ਊਰਜਾ ਬੱਚ ਸਕੇਗੀ।

en: Video width
pa: ਵਿਡੀਓ ਚੌੜਾਈ

en: You can enforce the video width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
pa: ਤੁਸੀਂ ਵਿਡੀਓ ਚੌੜਾਈ ਲਈ ਮਜ਼ਬੂਰ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ। ਡਿਫਾਲਟ (-1) VLC ਵਿਡੀਓ ਦੇ ਗੁਣ ਨੂੰ ਵਰਤਦਾ ਹੈ।

en: Video height
pa: ਵਿਡੀਓ ਉਚਾਈ

en: You can enforce the video height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
pa: ਤੁਸੀਂ ਵਿਡੀਓ ਉਚਾਈ ਲਈ ਮਜ਼ਬੂਰ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ। ਡਿਫਾਲਟ (-1) VLC ਵਿਡੀਓ ਦੇ ਗੁਣ ਨੂੰ ਵਰਤਦਾ ਹੈ।

en: Video X coordinate
pa: ਵਿਡੀਓ X ਕੋਆਰਡੀਨੇਟ

en: Video Y coordinate
pa: ਵਿਡੀਓ Y ਕੋਆਰਡੀਨੇਟ

en: Video title
pa: ਵਿਡੀਓ ਟਾਈਟਲ

en: Custom title for the video window (in case the video is not embedded in the interface).
pa: ਵਿਡੀਓ ਵਿੰਡੋ ਲਈ ਪਸੰਦੀਦਾ ਟਾਈਟਲ (ਜੇ ਵਿਡੀਓ ਇੰਟਰਫੇਸ ਵਿੱਚ ਇੰਬੈੱਡ ਨਾ ਕੀਤੀ ਹੋਵੇ)।

en: Video alignment
pa: ਵਿਡੀਓ ਇਕਸਾਰਤਾ

en: Top
pa: ਉੱਤੇ

en: Bottom
pa: ਥੱਲੇ

en: Top-Left
pa: ਉੱਤੇ-ਖੱਬੇ

en: Top-Right
pa: ਉੱਤੇ-ਸੱਜੇ

en: Bottom-Left
pa: ਥੱਲੇ-ਖੱਬੇ

en: Bottom-Right
pa: ਥੱਲੇ-ਸੱਜੇ

en: Zoom video
pa: ਜ਼ੂਮ ਵਿਡੀਓ

en: You can zoom the video by the specified factor.
pa: ਤੁਸੀਂ ਵਿਡੀਓ ਨੂੰ ਦਿੱਤੇ ਫੈਕਟਰ ਮੁਤਾਬਕ ਜ਼ੂਮ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: Grayscale video output
pa: ਗਰੇ-ਸਕੇਲ ਵਿਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: Embedded video
pa: ਇੰਬੈੱਡ ਵਿਡੀਓ

en: Embed the video output in the main interface.
pa: ਵਿਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ ਨੂੰ ਮੇਨ ਇੰਟਰਫੇਸ ਵਿੱਚ ਹੀ ਫਿੱਟ ਕਰੋ।

en: Fullscreen video output
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਵਿਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: Start video in fullscreen mode
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਮੋਡ ਵਿੱਚ ਵਿਡੀਓ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ

en: Always on top
pa: ਹਮੇਸ਼ਾ ਉੱਤੇ ਰੱਖੋ

en: Always place the video window on top of other windows.
pa: ਵਿਡੀਓ ਵਿੰਡੋ ਨੂੰ ਹੋਰ ਵਿੰਡੋ ਦੇ ਹਮੇਸ਼ਾ ਉੱਤੇ ਰੱਖੋ।

en: Enable wallpaper mode
pa: ਵਾਲਪੇਪਰ ਮੋਡ ਸਮਰੱਥ ਹੈ

en: The wallpaper mode allows you to display the video as the desktop background.
pa: ਵਾਲਪੇਪਰ ਮੋਡ ਤੁਹਾਨੂੰ ਵਿਡੀਓ ਨੂੰ ਡੈਸਕਟਾਪ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਵਜੋਂ ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਹੈ।

en: Show media title on video
pa: ਵਿਡੀਓ ਉੱਤੇ ਮੀਡਿਆ ਟਾਈਟਲ ਵੇਖੋ

en: Display the title of the video on top of the movie.
pa: ਮੂਵੀ ਦੇ ਉੱਤੇ ਵਿਡੀਓ ਦਾ ਟਾਈਟਲ ਵੇਖੋ।

en: Show video title for x milliseconds
pa: x ਮਿਲੀਸਕਿੰਟਾਂ ਲਈ ਵਿਡੀਓ ਟਾਈਟਲ ਵੇਖੋ

en: Show the video title for n milliseconds, default is 5000 ms (5 sec.)
pa: n ਮਿਲੀਸਕਿੰਟ ਲਈ ਵਿਡੀਓ ਟਾਈਟਲ ਵੇਖੋ, ਡਿਫਾਲਟ ੫੦੦੦ ms (੫ ਸਕਿੰਟ) ਹੈ।

en: Position of video title
pa: ਵਿਡੀਓ ਟਾਈਟਲ ਦੀ ਸਥਿਤੀ ਹੈ।

en: Place on video where to display the title (default bottom center).
pa: ਵਿਡੀਓ ਦੇ ਉੱਤੇ ਥਾਂ, ਜਿੱਥੇ ਕਿ ਟਾਈਟਲ ਵੇਖਾਇਆ ਜਾਵੇ (ਡਿਫਾਲਟ ਥੱਲੇ ਸੈਂਟਰ 'ਚ ਹੈ)।

en: Hide cursor and fullscreen controller after x milliseconds
pa: x ਮਿਲੀਸਕਿੰਟਾਂ ਬਾਅਦ ਕਰਸਰ ਅਤੇ ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਕੰਟਰੋਲਰ ਓਹਲੇ ਕਰੋ।

en: Deinterlace
pa: ਡਿ-ਇੰਟਰਲੇਸ

en: Deinterlace mode
pa: ਡੀਇੰਟਰਲੇਸ ਮੋਡ

en: Deinterlace method to use for video processing.
pa: ਵਿਡੀਓ ਪਰੋਸੈਸਿੰਗ ਲਈ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਡੀਇੰਟਰਲੇਸ ਮੋਡੀਊਲ

en: Discard
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ

en: Blend
pa: ਬਲੈੱਡ

en: Mean
pa: ਮੀਨ

en: Bob
pa: ਬੋਬ

en: Phosphor
pa: ਫਾਸਫੋਰਸ

en: Film NTSC (IVTC)
pa: ਫਿਲਮ NTSC (IVTC)

en: Disable screensaver
pa: ਸਕਰੀਨ-ਸੇਵਰ ਆਯੋਗ

en: Disable the screensaver during video playback.
pa: ਵਿਡੀਓ ਚਲਾਉਣ ਦੇ ਦੌਰਾਨ ਸਕਰੀਨ-ਸੇਵਰ ਆਯੋਗ ਕਰੋ।

en: Window decorations
pa: ਵਿੰਡੋ ਸਜਾਵਟ

en: Video splitter module
pa: ਵਿਡੀਓ ਸਿਪਲਿਟਰ ਮੋਡੀਊਲ

en: Video filter module
pa: ਵਿਡੀਓ ਫਿਲਟਰ ਮੋਡੀਊਲ

en: Video snapshot directory (or filename)
pa: ਵਿਡੀਓ ਸਨੈਪਸ਼ਾਟ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ (ਜਾਂ ਫਾਇਲ ਨਾਂ)

en: Directory where the video snapshots will be stored.
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ, ਜਿੱਥੇ ਵਿਡੀਓ ਸਨੈਪਸ਼ਾਟ ਸਟੋਰ ਕੀਤੇ ਜਾਣਗੇ।

en: Video snapshot file prefix
pa: ਵਿਡੀਓ ਸਨੈਪਸ਼ਾਟ ਫਾਇਲ ਪ੍ਰੀ-ਫਿਕਸ

en: Video snapshot format
pa: ਵਿਡੀਓ ਸਨੈਪਸ਼ਾਟ ਫਾਰਮੈਟ

en: Image format which will be used to store the video snapshots
pa: ਚਿੱਤਰ ਫਾਰਮੈਟ, ਜਿਸ ਵਿੱਚ ਵਿਡੀਓ ਸਨੈਪਸ਼ਾਟ ਸੰਭਾਲੇ ਜਾਣਗੇ।

en: Display video snapshot preview
pa: ਵਿਡੀਓ ਸਨੈਪਸ਼ਾਟ ਝਲਕ ਵੇਖੋ

en: Display the snapshot preview in the screen's top-left corner.
pa: ਸਨੈਪਸ਼ਾਟ ਦੀ ਝਲਕ ਨੂੰ ਸਕਰੀਨ ਦੇ ਉੱਤੇ ਖੱਬੇ ਕੋਨੇ 'ਚ ਵੇਖੋ।

en: Use sequential numbers instead of timestamps
pa: ਟਾਈਮ-ਸਟੈਪ ਦੀ ਬਜਾਏ ਲੜੀ ਨੰਬਰ ਵਰਤੋਂ

en: Video snapshot width
pa: ਵਿਡੀਓ ਸਨੈਪਸ਼ਾਟ ਚੌੜਾਈ

en: Video snapshot height
pa: ਵਿਡੀਓ ਸਨੈਪਸ਼ਾਟ ਉਚਾਈ

en: Video cropping
pa: ਵਿਡੀਓ ਕਰੋਪਿੰਗ

en: This forces the cropping of the source video. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect.
pa: ਇਹ ਸਰੋਤ ਵਿਡੀਓ ਨੂੰ ਫੈਲਾਉਣ (ਕਰੋਪ ਕਰਨ) ਲਈ ਹੈ। ਮਨਜ਼ੂਰ ਫਾਰਮੈਟ x:y (4:3, 16:9 ਆਦਿ) ਗਲੋਬਲ ਚਿੱਤਰ ਅਕਾਰ ਅਨੁਪਾਤ ਮੁਤਾਬਕ ਹਨ।

en: Source aspect ratio
pa: ਸਰੋਤ ਅਕਾਰ ਰੇਸ਼ੋ

en: Video Auto Scaling
pa: ਵਿਡੀਓ ਆਟੋ ਸਕੇਲਿੰਗ

en: Video scaling factor
pa: ਵਿਡੀਓ ਸਕੇਲਿੰਗ ਫੈਕਟਰ

en: Scaling factor used when Auto Scaling is disabled.
    Default value is 1.0 (original video size).
pa: ਜਦੋਂ ਆਟੋ ਸਕੇਲਿੰਗ ਨੂੰ ਬੰਦ ਕੀਤਾ ਹੁੰਦਾ ਹੈ ਤਾਂ ਸਕੇਲਿੰਗ ਫੈਕਟਰ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕੀਤੀ ਜਾਂਦੀ ਹੈ।
    ਡਿਫਾਲਟ ਮੁੱਲ ਹੈ 1.0 (ਅਸਲੀ ਵਿਡੀਓ ਆਕਾਰ)।

en: Custom crop ratios list
pa: ਕਸਟਮ ਕਰੋਪ ਰੇਸ਼ੋ ਲਿਸਟ

en: Custom aspect ratios list
pa: ਕਸਟਮ ਅਕਾਰ ਰੇਸ਼ੋ ਲਿਸਟ

en: Fix HDTV height
pa: HDTV ਉਚਾਈ ਠੀਕ ਰੋ

en: Monitor pixel aspect ratio
pa: ਮਾਨੀਟਰ ਪਿਕਸਲ ਅਕਾਰ ਰੈਸ਼ੋ

en: Skip frames
pa: ਫਰੇਮ ਛੱਡੋ

en: Drop late frames
pa: ਲੇਟ ਫਰੇਮ ਛੱਡੋ

en: Key press events
pa: ਸਵਿੱਚ ਦੱਬਣ ਈਵੈਂਟ

en: Mouse events
pa: ਮਾਊਂਸ ਈਵੈਂਟ

en: File caching (ms)
pa: ਫਾਇਲ ਕੈਸ਼ (ms)

en: Caching value for local files, in milliseconds.
pa: ਲੋਕਲ ਫਾਇਲਾਂ ਲਈ ਕੈਸ਼ ਮੁੱਲ, ਮਿਲੀਸਕਿੰਟਾਂ 'ਚ।

en: Live capture caching (ms)
pa: ਲਾਈਵ ਕੈਪਚਰ ਕੈਸ਼ (ms)

en: Disc caching (ms)
pa: ਡਿਸਕ ਕੈਸ਼ਿੰਗ (ms)

en: Network caching (ms)
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਕੈਸ਼ਿੰਗ ਮੁੱਲ (ms)

en: Clock synchronisation
pa: ਘੜੀ ਸੈਕਰੋਨਾਈਜੇਸ਼ਨ

en: Clock jitter
pa: ਕਲਾਕ ਜਿੱਟਰ

en: Network synchronisation
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਸੈਕਰੋਨਾਈਜ਼ੇਸ਼ਨ

en: Default
pa: ਡਿਫਾਲਟ

en: Enable
pa: ਯੋਗ

en: MTU of the network interface
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਇੰਟਰਫੇਸ ਲਈ MTU

en: Hop limit (TTL)
pa: ਹੋਮ ਲਿਮਟ (TTL)

en: Multicast output interface
pa: ਮਲਟੀਕਾਸਟ ਆਉਟਪੁੱਟ ਇੰਟਰਫੇਸ

en: Default multicast interface. This overrides the routing table.
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਮਲਟੀਕਾਸਟ ਇੰਟਰਫੇਸ। ਇਹ ਰਾਊਂਟਿੰਗ ਟੇਬਲ ਨੂੰ ਅਣਡਿੱਠਾ ਕਰਦਾ ਹੈ।

en: DiffServ Code Point
pa: DiffServ ਕੋਡ ਪੁਆਇੰਟ

en: Audio track
pa: ਆਡੀਓ ਟਰੈਕ

en: Stream number of the audio track to use (from 0 to n).
pa: ਵਰਤਣ ਲਈ ਆਡੀਓ ਟਰੈਕ ਦੀ ਸਟਰੀਮ ਗਿਣਤੀ (0 ਤੋਂ n)

en: Subtitle track
pa: ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਟਰੈਕ

en: Stream number of the subtitle track to use (from 0 to n).
pa: ਵਰਤਣ ਲਈ ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਟਰੈਕ ਦੀ ਸਟਰੀਮ ਗਿਣਤੀ (0 ਤੋਂ n)

en: Audio language
pa: ਆਡੀਓ ਭਾਸ਼ਾ

en: Subtitle language
pa: ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਭਾਸ਼ਾ

en: Menu language
pa: ਮੇਨੂ ਭਾਸ਼ਾ

en: Audio track ID
pa: ਆਡੀਓ ਟਰੈਕ ID

en: Stream ID of the audio track to use.
pa: ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਆਡੀਓ ਟਰੈਕ ਦਾ ਸਟਰੀਮ ID ਹੈ।

en: Preferred video resolution
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਵਿਡੀਓ ਰੈਜ਼ੋਲੂਸ਼ਨ

en: Best available
pa: ਸਭ ਤੋਂ ਵਧੀਆ ਉਪਲੱਬਧ

en: Full HD (1080p)
pa: ਪੂਰਾ HD (1080p)

en: Standard Definition (576 or 480 lines)
pa: ਸਟੈਂਡਰਡ ਡੈਫੀਨੇਸ਼ਨ (576 ਜਾਂ 480 ਲਾਈਨਾਂ)

en: Start time
pa: ਸਟਾਰਟ ਟਾਈਮ

en: The stream will start at this position (in seconds).
pa: ਸਟਰੀਮ ਇਸ ਥਾਂ ਤੋਂ ਸ਼ੁਰੂ ਹੋਵੇਗੀ (ਸਕਿੰਟਾਂ ਵਿੱਚ)।

en: Stop time
pa: ਸਟਾਪ ਟਾਈਮ

en: The stream will stop at this position (in seconds).
pa: ਸਟਰੀਮ ਇੱਥੇ ਖਤਮ ਹੋਵੇਗੀ (ਸਕਿੰਟਾਂ ਵਿੱਚ)।

en: Run time
pa: ਚੱਲਣ ਟਾਈਮ

en: The stream will run this duration (in seconds).
pa: ਸਟਰੀਮ ਇਸ ਅੰਤਰਾਲ ਲਈ ਹੀ ਚੱਲੇਗੀ (ਸਕਿੰਟਾਂ ਵਿੱਚ)।

en: Fast seek
pa: ਤੇਜ਼ ਅੱਗੇ

en: Favor speed over precision while seeking
pa: ਸੀਕ ਕਰਨ ਦੇ ਦੌਰਾਨ ਸਪੀਡ ਨੂੰ ਸ਼ੁੱਧਤਾ ਨਾਲੋਂ ਤਰਜੀਹ ਦਿਉ

en: Playback speed
pa: ਪਲੇਅਬੈਕ ਸਪੀਡ

en: This defines the playback speed (nominal speed is 1.0).
pa: ਇਹ ਪਲੇਅਬੈਕ ਸਪੀਡ ਦਰਸਾਉਂਦਾ ਹੈ (ਸਧਾਰਨ ਸਪੀਡ 1.0 ਹੈ)।

en: Input list
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਲਿਸਟ

en: Bookmarks list for a stream
pa: ਇੱਕ ਸਟਰੀਮ ਲਈ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਲਿਸਟ

en: Record directory
pa: ਰਿਕਾਰਡ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ

en: Prefer native stream recording
pa: ਨੇਟਿਵ ਸਟਰੀਮ ਰਿਕਾਰਡਿੰਗ ਪਸੰਦ ਹੈ

en: Timeshift directory
pa: ਟਾਈਮ-ਸਿਫਟ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ

en: Directory used to store the timeshift temporary files.
pa: ਟਾਈਮ-ਸਿਫਟ ਆਰਜ਼ੀ ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਸੰਭਾਲਣ ਲਈ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ

en: Change title according to current media
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਮੀਡਿਆ ਦੇ ਮੁਕਾਬਲ ਟਾਈਟਲ ਬਦਲੋ

en: Force subtitle position
pa: ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਸਥਿਤੀ ਲਈ ਮਜਬੂਰ

en: Enable sub-pictures
pa: ਸਬ-ਪਿਕਚਰ ਯੋਗ

en: On Screen Display
pa: ਆਨ ਸਕਰੀਨ ਡਿਸਪਲੇਅ

en: VLC can display messages on the video. This is called OSD (On Screen Display).
pa: VLC ਵਿਡੀਓ ਉੱਤੇ ਸੁਨੇਹੇ ਵੇਖਾਉਦਾ ਹੈ। ਇਸ ਨੂੰ OSD (ਆਨ ਸਕਰੀਨ ਡਿਸਪਲੇਅ) ਕਹਿੰਦੇ ਹਨ।

en: Text rendering module
pa: ਟੈਕਸਟ ਰੈਡਰਿੰਗ ਮੋਡੀਊਲ

en: VLC normally uses Freetype for rendering, but this allows you to use svg for instance.
pa: VLC ਅਕਸਰ ਰੈਡਰਿੰਗ ਲਈ ਫਰੀ-ਟਾਈਪ ਵਰਤਦਾ ਹੈ, ਪਰ ਇਠ ਤੁਹਾਨੂੰ ਕਦੇ svg ਵਰਤ ਦੇਣ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਹੈ।

en: Subpictures source module
pa: ਸਬ-ਪਿਕਸਚਰ ਸਰੋਤ ਮੋਡੀਊਲ

en: Autodetect subtitle files
pa: ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਫਾਇਲਾਂ ਆਟੋ-ਖੋਜੋ

en: Use subtitle file
pa: ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਫਾਇਲ ਵਰਤੋਂ

en: DVD device
pa: DVD ਜੰਤਰ

en: VCD device
pa: VCD ਜੰਤਰ

en: Audio CD device
pa: ਆਡੀਓ CD ਜੰਤਰ

en: This is the default DVD device to use.
pa: ਇਹ ਵਰਤਣ ਲਈ ਡਿਫਾਲਟ DVD ਜੰਤਰ ਹੈ।

en: This is the default VCD device to use.
pa: ਇਹ ਵਰਤਣ ਲਈ ਡਿਫਾਲਟ VCD ਜੰਤਰ ਹੈ।

en: This is the default Audio CD device to use.
pa: ਇਹ ਵਰਤਣ ਲਈ ਆਡੀਓ CD ਜੰਤਰ ਹੈ।

en: TCP connection timeout
pa: TCP ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਟਾਈਮ-ਆਉਟ

en: HTTP server address
pa: HTTP ਸਰਵਰ ਐਡਰੈਸ

en: RTSP server address
pa: RTSP ਸਰਵਰ ਐਡਰੈਸ

en: HTTP server port
pa: HTTP ਸਰਵਰ ਪੋਰਟ

en: HTTPS server port
pa: HTTPS ਸਰਵਰ ਪੋਰਟ

en: RTSP server port
pa: RTSP ਸਰਵਰ ਪੋਰਟ

en: HTTP/TLS server certificate
pa: HTTP/TLS ਸਰਵਰ ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ

en: HTTP/TLS server private key
pa: HTTP/TLS ਸਰਵਰ ਪ੍ਰਾਈਵੇਟ ਕੁੰਜੀ

en: HTTP proxy
pa: HTTP ਪਰਾਕਸੀ

en: HTTP proxy password
pa: HTTP ਪਰਾਕਸੀ ਪਾਸਵਰਡ

en: SOCKS server
pa: SOCKS ਸਰਵਰ

en: SOCKS user name
pa: SOCKS ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਨਾਂ

en: User name to be used for connection to the SOCKS proxy.
pa: SOCKS ਪਰਾਕਸੀ ਲਈ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਵਾਸਤੇ ਵਰਤਣ ਲਈ ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ

en: SOCKS password
pa: SOCKS ਪਾਸਵਰਡ

en: Password to be used for connection to the SOCKS proxy.
pa: SOCKS ਪਰਾਕਸੀ ਲਈ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਵਾਸਤੇ ਵਰਤਣ ਲਈ ਪਾਸਵਰਡ

en: Title metadata
pa: ਟਾਈਟਲ ਮੇਟਾਡਾਟਾ

en: Author metadata
pa: ਲੇਖਕ ਮੇਟਾਡਾਟਾ

en: Artist metadata
pa: ਕਲਾਕਾਰ ਮੇਟਾਡਾਟਾ

en: Copyright metadata
pa: ਕਾਪੀਰਾਈਟ ਮੇਟਾਡਾਟਾ

en: Description metadata
pa: ਵੇਰਵਾ ਮੇਟਾਡਾਟਾ

en: Date metadata
pa: ਮਿਤੀ ਮੇਟਾਡਾਟਾ

en: URL metadata
pa: URL ਮੇਟਾਡਾਟਾ

en: Preferred decoders list
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਡਿਕੋਡਰ ਲਿਸਟ

en: Preferred encoders list
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਇੰਕੋਡਰ ਲਿਸਟ

en: Default stream output chain
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਸਟਰੀਮ ਆਉਟਪੁੱਟ ਚੇਨ

en: Display while streaming
pa: ਸਟਰੀਮ ਦੌਰਾਨ ਡਿਸਪਲੇਅ

en: Enable video stream output
pa: ਵਿਡੀਓ ਸਟਰੀਮ ਆਉਟਪੁੱਟ ਯੋਗ

en: Enable audio stream output
pa: ਆਡੀਓ ਸਟਰੀਮ ਆਉਟਪੁੱਟ ਯੋਗ

en: Enable SPU stream output
pa: SPU ਸਟਰੀਮ ਆਉਟਪੁੱਟ ਯੋਗ

en: Keep stream output open
pa: ਸਟਰੀਮ ਆਉਟਪੁੱਟ ਖੋਲ੍ਹੀ ਰੱਖੋ

en: Stream output muxer caching (ms)
pa: ਸਟਰੀਮ ਆਉਟਪੁੱਟ ਮੱਕਰ ਕੈਸ (ms)

en: Preferred packetizer list
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਪੈਕੇਟਾਈਜ਼ਰ ਲਿਸਟ

en: Mux module
pa: ਮੱਕਸ ਮੋਡੀਊਲ

en: Access output module
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਮੋਡੀਊਲ ਅਸੈੱਸ

en: Access module
pa: ਅਸੈੱਸ ਮੋਡੀਊਲ

en: Stream filter module
pa: ਸਟਰੀਮ ਫਿਲਟਰ ਮੋਡੀਊਲ

en: Demux module
pa: ਡੀਮੱਕਸ ਮੋਡੀਊਲ

en: VoD server module
pa: VoD ਸਰਵਰ ਮੋਡੀਊਲ

en: Adjust VLC priority
pa: VLC ਤਰਜੀਹ ਅਡਜੱਸਟ ਕਰੋ

en: This option is useful if you want to lower the latency when reading a stream
pa: ਇਹ ਚੋਣ ਫਾਇਦੇਮੰਦ ਹੈ, ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਲੇਜੈਂਸੀ ਘਟਾਉਣੀ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ, ਜਦੋਂ ਕਿ ਸਟਰੀਮ ਪੜ੍ਹੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੋਵੇ

en: VLM configuration file
pa: VLM ਸੰਰਚਨਾ ਫਾਇਲ

en: Read a VLM configuration file as soon as VLM is started.
pa: ਜਦੋਂ ਵੀ VLC ਸ਼ੁਰੂ ਹੋਵੇ ਤਾਂ VLM ਸੰਰਚਨਾ ਫਾਇਲ ਪੜ੍ਹੋ।

en: Use a plugins cache
pa: ਇੱਕ ਪਲੱਗਇਨ ਕੈਸ ਵਰਤੋਂ

en: Scan for new plugins
pa: ਨਵੀਆਂ ਪਲੱਗਇਨਾਂ ਲਈ ਸਕੈਨ ਕਰੋ

en: Locally collect statistics
pa: ਲੋਕਲ ਇੱਕਠੇ ਕੀਤੇ ਅੰਕੜੇ

en: Collect miscellaneous local statistics about the playing media.
pa: ਮੀਡਿਆ ਚਲਾਉਣ ਦੇ ਦੌਰਾਨ ਫੁਟਕਲ ਲੋਕਲ ਅੰਕੜੇ ਇੱਕਠੇ ਕੀਤੇ ਜਾਂਦੇ ਹਨ।

en: Run as daemon process
pa: ਡੈਮਨ ਪਰੋਸੈੱਸ ਵਾਂਗ ਚਲਾਓ

en: Runs VLC as a background daemon process.
pa: VLC ਨੂੰ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਡੈਮਨ ਪਰੋਸੈੱਸ ਵਾਂਗ ਚਲਾਉ।

en: Write process id to file
pa: ਪਰੋਸੈਸ id ਫਾਇਲ ਵਿੱਚ ਲਿਖੋ

en: Writes process id into specified file.
pa: ਪਰੋਸੈੱਸ id ਇੱਕ ਖਾਸ ਫਾਇਲ ਵਿੱਚ ਲਿਖੋ।

en: Allow only one running instance
pa: ਕੇਵਲ ਹੀ ਇੱਕ ਹੀ ਮੌਕਾ (instance) ਚੱਲਦਾ ਰੱਖੋ

en: VLC is started from file association
pa: VLC ਫਾਇਲ ਸਬੰਧ ਤੋਂ ਚੱਲੇ

en: Tell VLC that it is being launched due to a file association in the OS
pa: VLC ਨੂੰ ਦੱਸੋ ਕਿ ਇਸ ਨੂੰ OS ਵਿੱਚ ਫਾਇਲ ਸਬੰਧ ਕਰਕੇ ਸ਼ੁਰੂ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ

en: Use only one instance when started from file manager
pa: ਜਦੋਂ ਫਾਇਲ ਮੈਨੇਜਰ ਤੋਂ ਸ਼ੁਰੂ ਕੀਤਾ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਇੱਕ ਹੀ ਪਲੇਅਰ ਵਰਤੋਂ

en: Increase the priority of the process
pa: ਪਰੋਸੈੱਸ ਦੀ ਤਰਜੀਹ ਵਧਾਓ

en: Enqueue items into playlist in one instance mode
pa: ਇੱਕ ਹੀ ਪਲੇਅਰ ਚਲਾਉਣ ਦੇ ਮੋਡ ਵਿੱਚ ਆਈਟਮਾਂ ਨੂੰ ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਜੋੜੋ

en: When using the one instance only option, enqueue items to playlist and keep playing current item.
pa: ਜਦੋਂ ਇੱਕ ਹੀ ਮੌਕਾ ਚੋਣ ਕੀਤੀ ਗਈ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਆਈਟਮਾਂ ਨੂੰ ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਜੋੜੀ ਜਾਉ ਅਤੇ ਮੌਜੂਦਾ ਆਈਟਮ ਨੂੰ ਚੱਲਦਾ ਰੱਖੋ।

en: Collapse
pa: ਸਮੇਟੋ

en: Expand
pa: ਫੈਲਾਓ

en: Subdirectory behavior
pa: ਸਬ-ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਰਵੱਈਆ

en: Ignored extensions
pa: ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨਾਂ ਅਣਡਿੱਠੀਆਂ ਕੀਤੀਆਂ

en: Show hidden files
pa: ਲੁਕਵੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਵੇਖੋ

en: Services discovery modules
pa: ਸਰਵਿਸ ਖੋਜ ਮੋਡੀਊਲ

en: Play files randomly forever
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਹਮੇਸ਼ਾਂ ਲਈ ਰਲਵੇਂ ਰੂਪ 'ਚ ਚਲਾਓ

en: VLC will randomly play files in the playlist until interrupted.
pa: VLC ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਰਲਵੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਚਲਾਓਗਾ, ਜਦੋਂ ਤੱਕ ਕਿ ਦਖਲ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤਾ ਜਾਂਦਾ ਹੈ।

en: Repeat all
pa: ਸਭ ਰਪੀਟ ਕਰੋ

en: VLC will keep playing the playlist indefinitely.
pa: VLC ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਨੂੰ ਬੇਅੰਤ ਵਾਰ ਚੱਲਦਾ ਰੱਖੇਗਾ।

en: Repeat current item
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਆਟੀਟਮ ਰਪੀਟ ਕਰੋ

en: VLC will keep playing the current playlist item.
pa: VLC ਮੌਜੂਦਾ ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਆਈਟਮ ਨੂੰ ਚੱਲਦਾ ਰੱਖੇਗਾ।

en: Play and stop
pa: ਚਲਾਓ ਅਤੇ ਰੋਕੋ

en: Stop the playlist after each played playlist item.
pa: ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਵਿੱਚੋਂ ਹਰੇਕ ਆਈਟਮ ਚੱਲਣ ਬਾਅਦ ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਬੰਦ ਕਰੋ।

en: Play and exit
pa: ਚਲਾਓ ਅਤੇ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Exit if there are no more items in the playlist.
pa: ਜੇ ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਕੋਈ ਹੋਰ ਆਈਟਮ ਨਾ ਹੋਈ ਤਾਂ ਬੰਦ ਕਰੋ।

en: Play and pause
pa: ਚਲਾਓ ਅਤੇ ਰੋਕੋ

en: Start paused
pa: ਵਿਰਾਮ ਨੂੰ ਚਲਾਓ

en: Auto start
pa: ਆਟੋ-ਸਟਾਰਟ

en: Automatically start playing the playlist content once it's loaded.
pa: ਜਦੋਂ ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਸਮੱਗਰੀ ਇੱਕ ਵਾਰ ਲੋਡ ਹੋ ਜਾਵੇ ਤਾਂ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਹੀ ਚਲਾਉਣਾ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ।

en: Use media library
pa: ਮੀਡਿਆ ਲਾਇਬਰੇਰੀ ਵਰਤੋਂ

en: The media library is automatically saved and reloaded each time you start VLC.
pa: ਮੀਡਿਆ ਲਾਇਬਰੇਰੀ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਹੀ ਸੰਭਾਲੀ ਜਾਵੇਗੀ ਅਤੇ ਤੁਹਾਡੇ ਵਲੋਂ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਸਮੇਂ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਹੀ ਮੁੜ-ਲੋਡ ਕੀਤੀ ਜਾਵੇਗੀ।

en: Display playlist tree
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਟਰੀ

en: Ignore
pa: ਅਣਡਿੱਠਾ

en: Volume control
pa: ਵਾਲੀਅਮ ਕੰਟਰੋਲ

en: Position control
pa: ਸਥਿਤੀ ਕੰਟਰੋਲ

en: Fullscreen
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ

en: Select the hotkey to use to swap fullscreen state.
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਹਾਲਤ ਸਵੈਪ ਕਰਨ ਲਈ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਹਾਟ-ਕੀ ਚੁਣੋ।

en: Exit fullscreen
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਛੱਡੋ

en: Play/Pause
pa: ਚਲਾਓ/ਵਿਰਾਮ

en: Select the hotkey to use to swap paused state.
pa: ਪੌਜ਼ ਹਾਲਤ ਸਵੈਪ ਕਰਨ ਲਈ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਹਾਟ-ਕੀ ਚੁਣੋ।

en: Pause only
pa: ਕੇਵਲ ਵਿਰਾਮ

en: Select the hotkey to use to pause.
pa: ਪੌਜ਼ ਲਈ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਹਾਟ-ਕੀ ਚੁਣੋ।

en: Play only
pa: ਕੇਵਲ ਚਲਾਓ

en: Select the hotkey to use to play.
pa: ਚਲਾਉਣ ਲਈ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਹਾਟ-ਕੀ ਚੁਣੋ।

en: Faster
pa: ਤੇਜ਼

en: Select the hotkey to use for fast forward playback.
pa: ਪਲੇਅਬੈਕ ਤੇਜ਼ ਅੱਗੇ ਕਰਨ ਲਈ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਹਾਟ-ਕੀ ਚੁਣੋ।

en: Slower
pa: ਹੌਲੀ

en: Select the hotkey to use for slow motion playback.
pa: ਪਲੇਅਬੈਕ ਗਤੀ ਹੌਲੀ ਕਰਨ ਲਈ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਹਾਟ-ਕੀ ਚੁਣੋ।

en: Normal rate
pa: ਆਮ ਰੇਟ

en: Select the hotkey to set the playback rate back to normal.
pa: ਪਲੇਅਬੈਕ ਰੇਟ ਨੂੰ ਸਧਾਰਨ ਸੈੱਟ ਕਰਨ ਲਈ ਹਾਟਕੀ ਚੁਣੋ।

en: Faster (fine)
pa: ਤੇਜ਼ (ਵਧੀਆ)

en: Slower (fine)
pa: ਹੌਲੀ (ਵਧੀਆ)

en: Next
pa: ਅੱਗੇ

en: Select the hotkey to use to skip to the next item in the playlist.
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਅਗਲੀ ਆਈਟਮ ਲਈ ਜਾਣ ਲਈ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਹਾਟ-ਕੀ ਚੁਣੋ।

en: Previous
pa: ਪਿੱਛੇ

en: Select the hotkey to use to skip to the previous item in the playlist.
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਪਿਛਲੀ ਆਈਟਮ ਉੱਤੇ ਜਾਣ ਲਈ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਹਾਟ-ਕੀ ਚੁਣੋ।

en: Stop
pa: ਰੋਕੋ

en: Select the hotkey to stop playback.
pa: ਪਲੇਅਬੈਕ ਰੋਕਣ ਲਈ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਹਾਟ-ਕੀ ਚੁਣੋ।

en: Position
pa: ਸਥਿਤੀ

en: Select the hotkey to display the position.
pa: ਸਥਿਤੀ ਵੇਖਣ ਲਈ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਹਾਟ-ਕੀ ਚੁਣੋ।

en: Very short backwards jump
pa: ਬਹੁਤ ਛੋਟਾ ਪਿੱਛੇ ਜੰਪ

en: Select the hotkey to make a very short backwards jump.
pa: ਬਹੁਤ ਛੋਟੇ ਬੈਕਵਰਡ ਜੰਪ ਲਈ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਹਾਟ-ਕੀ ਚੁਣੋ।

en: Short backwards jump
pa: ਛੋਟਾ ਪਿੱਛੇ ਜੰਪ

en: Select the hotkey to make a short backwards jump.
pa: ਛੋਟਾ ਪਿੱਛੇ ਜੰਪ ਲਈ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਹਾਟ-ਕੀ ਚੁਣੋ।

en: Medium backwards jump
pa: ਸਧਾਰਨ ਪਿੱਛੇ ਜੰਪ

en: Select the hotkey to make a medium backwards jump.
pa: ਮੱਧਮ ਪਿੱਛੇ ਜੰਪ ਲਈ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਹਾਟ-ਕੀ ਚੁਣੋ।

en: Long backwards jump
pa: ਲੰਮਾ ਪਿੱਛੇ ਜੰਪ

en: Select the hotkey to make a long backwards jump.
pa: ਲੰਮੇ ਪਿੱਛੇ ਜੰਪ ਲਈ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਹਾਟ-ਕੀ ਚੁਣੋ।

en: Very short forward jump
pa: ਬਹੁਤ ਛੋਟਾ ਅੱਗੇ ਜੰਪ

en: Select the hotkey to make a very short forward jump.
pa: ਬਹੁਤ ਛੋਟੇ ਅੱਗੇ ਜੰਪ ਲਈ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਹਾਟ-ਕੀ ਚੁਣੋ।

en: Short forward jump
pa: ਛੋਟਾ ਅੱਗੇ ਜੰਪ

en: Select the hotkey to make a short forward jump.
pa: ਛੋਟੇ ਅੱਗੇ ਜੰਪ ਲਈ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਹਾਟ-ਕੀ ਚੁਣੋ।

en: Medium forward jump
pa: ਮੱਧਮ ਅੱਗੇ ਜੰਪ

en: Select the hotkey to make a medium forward jump.
pa: ਮੱਧਮ ਅੱਗੇ ਜੰਪ ਲਈ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਹਾਟ-ਕੀ ਚੁਣੋ।

en: Long forward jump
pa: ਲੰਮਾ ਅੱਗੇ ਜੰਪ

en: Select the hotkey to make a long forward jump.
pa: ਲੰਮੇ ਅੱਗੇ ਜੰਪ ਲਈ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਹਾਟ-ਕੀ ਚੁਣੋ।

en: Next frame
pa: ਫਰੇਮ ਅੱਗੇ

en: Select the hotkey to got to the next video frame.
pa: ਅਗਲਾ ਵਿਡੀਓ ਫਰੇਮ ਲੈਣ ਲਈ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਹਾਟ-ਕੀ ਚੁਣੋ।

en: Very short jump length
pa: ਬਹੁਤ ਛੋਟਾ ਜੰਪ ਲੰਬਾਈ

en: Very short jump length, in seconds.
pa: ਬਹੁਤ ਛੋਟਾ ਜੰਪ ਲੰਬਾਈ, ਸਕਿੰਟਾਂ ਵਿੱਚ।

en: Short jump length
pa: ਛੋਟਾ ਜੰਪ ਲੰਬਾਈ

en: Short jump length, in seconds.
pa: ਛੋਟਾ ਜੰਪ ਲੰਬਾਈ, ਸਕਿੰਟਾਂ ਵਿੱਚ।

en: Medium jump length
pa: ਮੱਧਮ ਜੰਪ ਲੰਬਾਈ

en: Medium jump length, in seconds.
pa: ਮੱਧਮ ਜੰਪ ਲੰਬਾਈ, ਸਕਿੰਟਾਂ ਵਿੱਚ

en: Long jump length
pa: ਲੰਮੀ ਜੰਪ ਲੰਬਾਈ

en: Long jump length, in seconds.
pa: ਲੰਮੀ ਜੰਪ ਲੰਬਾਈ, ਸਕਿੰਟਾਂ ਵਿੱਚ।

en: Quit
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Select the hotkey to quit the application.
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਬੰਦ ਕਰਨ ਲਈ ਹਾਟ-ਕੀ ਚੁਣੋ।

en: Navigate up
pa: ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: Navigate down
pa: ਹੇਠਾਂ ਜਾਓ

en: Navigate left
pa: ਖੱਬੇ ਜਾਓ

en: Navigate right
pa: ਸੱਜੇ ਜਾਓ

en: Activate
pa: ਐਕਟੀਵੇਟ

en: Go to the DVD menu
pa: DVD ਮੇਨੂ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: Select the key to take you to the DVD menu
pa: ਸਵਿੱਚ ਚੁਣੋ, ਜੋ ਤੁਹਾਨੂੰ DVD ਮੇਨੂ ਉੱਤੇ ਲੈ ਕੇ ਜਾਵੇ

en: Select previous DVD title
pa: ਪਿਛਲਾ DVD ਟਾਈਟਲ ਚੁਣੋ

en: Select the key to choose the previous title from the DVD
pa: DVD ਤੋਂ ਪਿਛਲਾ ਟਾਈਟਲ ਚੁਣਨ ਵਾਸਤੇ ਸਵਿੱਚ ਚੁਣੋ

en: Select next DVD title
pa: ਅਗਲਾ DVD ਟਾਈਟਲ ਚੁਣੋ

en: Select the key to choose the next title from the DVD
pa: DVD ਤੋਂ ਅਗਲਾ ਟਾਈਟਲ ਚੁਣਨ ਵਾਸਤੇ ਸਵਿੱਚ ਚੁਣੋ

en: Select prev DVD chapter
pa: ਪਿਛਲਾ DVD ਚੈਪਟਰ ਚੁਣੋ

en: Select the key to choose the previous chapter from the DVD
pa: ਕੁੰਜੀ ਚੁਣੋ, ਜੋ DVD ਤੋਂ ਪਿਛਲਾ ਚੈਪਟਰ ਚੁਣਨ ਲਈ ਵਰਤਿਆ ਜਾਵੇ

en: Select next DVD chapter
pa: ਅਗਲਾ DVD ਚੈਪਟਰ ਚੁਣੋ

en: Select the key to choose the next chapter from the DVD
pa: ਸਵਿੱਚ ਚੁਣੋ, ਜੋ ਕਿ DVD ਤੋਂ ਅਗਲਾ ਚੈਪਟਰ ਚੁਣਨ ਲਈ ਵਰਤੀ ਜਾਵੇ

en: Volume up
pa: ਵਾਲੀਅਮ ਵਧਾਓ

en: Select the key to increase audio volume.
pa: ਆਡੀਓ ਵਾਲੀਅਮ ਵਧਾਉਣ ਲਈ ਸਵਿੱਚ ਚੁਣੋ।

en: Volume down
pa: ਵਾਲੀਅਮ ਘਟਾਓ

en: Select the key to decrease audio volume.
pa: ਆਡੀਓ ਵਾਲੀਅਮ ਘਟਾਉਣ ਲਈ ਸਵਿੱਚ ਚੁਣੋ।

en: Mute
pa: ਚੁੱਪ

en: Select the key to mute audio.
pa: ਆਡੀਓ ਚੁੱਪ ਕਰਨ ਲਈ ਸਵਿੱਚ ਚੁਣੋ।

en: Subtitle delay up
pa: ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਦੇਰੀ ਵਧਾਓ

en: Subtitle delay down
pa: ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਦੇਰੀ ਘਟਾਓ

en: Subtitle position up
pa: ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਸਥਿਤੀ ਉੱਤੇ

en: Select the key to move subtitles higher.
pa: ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਵਧਾਉਣ ਲਈ ਕੁੰਜੀ ਚੁਣੋ।

en: Subtitle position down
pa: ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਸਥਿਤੀ ਹੇਠਾਂ

en: Select the key to move subtitles lower.
pa: ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਨੂੰ ਘਟਾਉਣ ਲਈ ਕੁੰਜੀ ਚੁਣੋ।

en: Audio delay up
pa: ਆਡੀਓ ਦੇਰੀ ਵੱਧ

en: Select the key to increase the audio delay.
pa: ਆਡੀਓ ਦੇਰੀ ਵਧਾਉਣ ਲਈ ਸਵਿੱਚ ਚੁਣੋ।

en: Audio delay down
pa: ਆਡੀਓ ਦੇਰੀ ਘਟਾਓ

en: Play playlist bookmark 1
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ੧ ਚਲਾਓ

en: Play playlist bookmark 2
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ੨ ਚਲਾਓ

en: Play playlist bookmark 3
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ੩ ਚਲਾਓ

en: Play playlist bookmark 4
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ੪ ਚਲਾਓ

en: Play playlist bookmark 5
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ੫ ਚਲਾਓ

en: Play playlist bookmark 6
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ੬ ਚਲਾਓ

en: Play playlist bookmark 7
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ੭ ਚਲਾਓ

en: Play playlist bookmark 8
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ੮ ਚਲਾਓ

en: Play playlist bookmark 9
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ੯ ਚਲਾਓ

en: Play playlist bookmark 10
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ੧੦ ਚਲਾਓ

en: Select the key to play this bookmark.
pa: ਇਹ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਚਲਾਉਣ ਲਈ ਸਵਿੱਚ ਚੁਣੋ।

en: Set playlist bookmark 1
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ੧ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Set playlist bookmark 2
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ੨ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Set playlist bookmark 3
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ੩ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Set playlist bookmark 4
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ੪ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Set playlist bookmark 5
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ੫ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Set playlist bookmark 6
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ੬ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Set playlist bookmark 7
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ੭ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Set playlist bookmark 8
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ੮ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Set playlist bookmark 9
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ੯ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Set playlist bookmark 10
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ੧੦ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Clear the playlist
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

en: Playlist bookmark 1
pa: ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ੧

en: Playlist bookmark 2
pa: ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ੨

en: Playlist bookmark 3
pa: ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ੩

en: Playlist bookmark 4
pa: ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ੪

en: Playlist bookmark 5
pa: ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ੫

en: Playlist bookmark 6
pa: ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ੬

en: Playlist bookmark 7
pa: ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ੭

en: Playlist bookmark 8
pa: ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ੮

en: Playlist bookmark 9
pa: ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ੯

en: Playlist bookmark 10
pa: ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ੧੦

en: Cycle audio track
pa: ਆਡੀਓ ਟਰੈਕ ਵਾਰ ਵਾਰ ਚਲਾਓ

en: Cycle through the available audio tracks(languages).
pa: ਉਪਲੱਬਧ ਆਡੀਓ ਟਰੈਕਾਂ ਵਿੱਚ ਲਗਾਤਾਰ ਚਲਾਓ (ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ)।

en: Cycle subtitle track
pa: ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਟਰੈਕ ਚੱਕਰ

en: Toggle subtitles
pa: ਸਬ-ਟਾਈਟਲਾਂ ਨੂੰ ਬਦਲੋ

en: Toggle autoscaling
pa: ਆਟੋ-ਸਕੇਲਿੰਗ ਬਦਲੋ

en: Increase scale factor
pa: ਸਕੇਲ ਫੈਕਟਰ ਵਧਾਓ

en: Decrease scale factor
pa: ਸਕੇਲ ਫੈਕਟਰ ਘਟਾਓ

en: Show controller in fullscreen
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਮੋਡ ਵਿੱਚ ਕੰਟਰੋਲਰ ਵੇਖੋ

en: Boss key
pa: ਬਾਸ ਸਵਿੱਚ

en: Context menu
pa: ਪ੍ਰਸੰਗ ਮੇਨੂ

en: Take video snapshot
pa: ਵਿਡੀਓ ਸਨੈਪਸ਼ਾਟ ਲਵੋ

en: Takes a video snapshot and writes it to disk.
pa: ਇੱਕ ਵਿਡੀਓ ਸਨੈਪਸ਼ਾਟ ਲਵੋ ਅਤੇ ਡਿਸਕ ਉੱਤੇ ਲਿਖੋ।

en: Record
pa: ਰਿਕਾਰਡ ਕਰੋ

en: Record access filter start/stop.
pa: ਰਿਕਾਰਡ ਅਸੈੱਸ ਫਿਲਟਰ ਸਟਾਰਟ/ਸਟਾਪ।

en: Toggle random playlist playback
pa: ਰਲਵਾਂ ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਪਲੇਅਬੈਕ ਬਦਲੋ

en: Un-Zoom
pa: ਅਣ-ਜ਼ੂਮ

en: Toggle wallpaper mode in video output
pa: ਵਿਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ ਵਿੱਚ ਵਾਲਪੇਪਰ ਮੋਡ ਬਦਲੋ।

en: Toggle wallpaper mode in video output.
pa: ਵਿਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ ਵਿੱਚ ਵਾਲਪੇਪਰ ਮੋਡ ਬਦਲੋ।

en: Cycle through audio devices
pa: ਆਡੀਓ ਜੰਤਰ ਰਾਹੀਂ ਘੁੰਮਾਓ

en: Cycle through available audio devices
pa: ਉਪਲੱਬਧ ਆਡੀਓ ਜੰਤਰ ਰਾਹੀਂ ਚੱਕਰ

en: Snapshot
pa: ਸਨੈਪਸ਼ਾਟ

en: Window properties
pa: ਵਿੰਡੋ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ

en: Subpictures
pa: ਸਬ-ਤਸਵੀਰਾਂ

en: Subtitles
pa: ਸਬ-ਟਾਈਟਲ

en: Overlays
pa: ਓਵਰਲੇ

en: Track settings
pa: ਟਰੈਕ ਸੈਟਿੰਗ

en: Playback control
pa: ਪਲੇਅਬੈਕ ਕੰਟਰੋਲ

en: Default devices
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਜੰਟਰ

en: Network settings
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਸੈਟਿੰਗ

en: Socks proxy
pa: ਸਾਕਟ ਪਰਾਕਸੀ

en: Metadata
pa: ਮੇਟਾਡਾਟਾ

en: Decoders
pa: ਡੀਕੋਡਰ

en: Input
pa: ਇੰਪੁੱਟ

en: Special modules
pa: ਖਾਸ ਮੋਡੀਊਲ

en: Plugins
pa: ਪਲੱਗਇਨ

en: Performance options
pa: ਕਾਰਗੁਜ਼ਾਰੀ ਚੋਣਾਂ

en: Clock source
pa: ਘੜੀ ਸਰੋਤ

en: Hot keys
pa: ਹਾਟ ਕੀ

en: Jump sizes
pa: ਜੰਪ ਸਾਈਜ਼

en: print a list of available modules
pa: ਉਪਲੱਬਧ ਮੋਡੀਊਲ ਦੀ ਲਿਸਟ ਦਿਓ

en: print a list of available modules with extra detail
pa: ਉਪਲੱਬਧ ਮੋਡੀਊਲ ਦੀ ਲਿਸਟ ਵੱਧ ਵੇਰਵੇ ਨਾਲ ਦਿਓ

en: reset the current config to the default values
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਮੁੱਲ ਲਈ ਮੌਜੂਦਾ ਸੰਰਚਨਾ ਮੁੜ-ਸੈੱਟ

en: use alternate config file
pa: ਬਦਲਵੀ ਸੰਰਚਨਾ ਫਾਇਲ ਵਰਤੋਂ

en: resets the current plugins cache
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਪਲੱਗਇਨ ਕੈਸ਼ ਮੁੜ-ਸੈੱਟ

en: print version information
pa: ਵਰਜਨ ਜਾਣਕਾਰੀ ਪਰਿੰਟ ਕਰੋ

en: core program
pa: ਮੂਲ ਪਰੋਗਰਾਮ

en: Brightness Down
pa: ਚਮਕ ਘਟਾਓ

en: Brightness Up
pa: ਚਮਕ ਵਧਾਓ

en: Browser Back
pa: ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਪਿੱਛੇ

en: Browser Favorites
pa: ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਪਸੰਦਾਂ

en: Browser Forward
pa: ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਅੱਗੇ

en: Browser Home
pa: ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਮੁੱਖ ਸਫ਼ਾ

en: Browser Refresh
pa: ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਤਾਜ਼ਾ

en: Browser Search
pa: ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਖੋਜ

en: Browser Stop
pa: ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਰੋਕੋ

en: Delete
pa: ਹਟਾਓ

en: End
pa: ਅੰਤ

en: Media Angle
pa: ਮੀਡਿਆ ਕੋਣ

en: Media Audio Track
pa: ਮੀਡਿਆ ਆਡੀਓ ਟਰੈਕ

en: Media Forward
pa: ਮੀਡਿਆ ਅੱਗੇ

en: Media Menu
pa: ਮੀਡਿਆ ਮੇਨੂ

en: Media Next Frame
pa: ਮੀਡੀਆ ਅਗਲਾ ਫਰੇਮ

en: Media Next Track
pa: ਮੀਡਿਆ ਅੱਗੇ ਟਰੈਕ

en: Media Play Pause
pa: ਮੀਡੀਆ ਪਲੇਅਰ ਵਿਰਾਮ

en: Media Prev Frame
pa: ਮੀਡੀਆ ਪਿਛਲਾ ਫਰੇਮ

en: Media Prev Track
pa: ਮੀਡੀਆ ਪਿਛਲਾ ਟਰੈਕ

en: Media Record
pa: ਮੀਡਿਆ ਰਿਕਾਰਡ

en: Media Repeat
pa: ਮੀਡੀਆ ਦੁਹਰਾਓ

en: Media Rewind
pa: ਮੀਡੀਆ ਰਿਵਾਇੰਡ

en: Media Select
pa: ਮੀਡਿਆ ਚੋਣ

en: Media Shuffle
pa: ਮੀਡਿਆ ਰਲਵਾਂ

en: Media Stop
pa: ਮੀਡਿਆ ਰੋਕੋ

en: Media Subtitle
pa: ਮੀਡਿਆ ਸਬ-ਟਾਈਟਲ

en: Media Time
pa: ਮੀਡਿਆ ਸਮਾਂ

en: Media View
pa: ਮੀਡਿਆ ਝਲਕ

en: Menu
pa: ਮੇਨੂ

en: Mouse Wheel Down
pa: ਮਾਊਸ ਵੀਲ ਥੱਲੇ

en: Mouse Wheel Left
pa: ਮਾਊਸ ਵੀਲ ਖੱਬੇ

en: Mouse Wheel Right
pa: ਮਾਊਸ ਵੀਲ ਸੱਜੇ

en: Mouse Wheel Up
pa: ਮਾਊਸ ਵੀਲ ਉੱਪਰ

en: Pause
pa: ਵਿਰਾਮ

en: Print
pa: ਛਾਪੋ

en: Space
pa: ਸਪੇਸ

en: Tab
pa: ਟੈਬ

en: Up
pa: ਉੱਤੇ

en: Volume Down
pa: ਵਾਲੀਅਮ ਘਟਾਓ

en: Volume Mute
pa: ਵਾਲੀਅਮ ਮੌਨ

en: Volume Up
pa: ਵਾਲੀਅਮ ਵਧਾਓ

en: Zoom In
pa: ਜ਼ੂਮ ਇਨ

en: Zoom Out
pa: ਜ਼ੂਮ ਆਉਟ

en: Command+
pa: ਕਮਾਂਡ+

en: Saving file failed
pa: ਫਾਇਲ ਸੰਭਾਲਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: Failed to open "%s" for writing
pa: "%s" ਨੂੰ ਲਿਖਣ ਲਈ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ

en: %s
    Downloading... %s/%s %.1f%% done
pa: %s
    ਡਾਊਨਲੋਡ ਜਾਰੀ... %s/%s %.1f%% ਮੁਕੰਮਲ

en: File could not be verified
pa: ਫਾਇਲ ਜਾਂਚੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ

en: Invalid signature
pa: ਗਲਤ ਦਸਤਖਤ

en: File not verifiable
pa: ਫਾਇਲ ਜਾਂਚ ਯੋਗ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: File corrupted
pa: ਫਾਇਲ ਨਿਕਾਰਾ

en: Downloaded file "%s" was corrupted. Thus, it was deleted.
pa: ਡਾਊਨਲੋਡ ਕੀਤੀ ਫਾਇਲ "%s" ਨਿਕਾਰਾ ਸੀ। ਇਕਰਕੇ ਹਟਾ ਦਿੱਤੀ ਗਈ ਹੈ।

en: Install
pa: ਇੰਸਟਾਲ

en: Update VLC media player
pa: VLC ਮੀਡਿਆ ਪਲੇਅਰ ਅੱਪਡੇਟ ਕਰੋ

en: Media Library
pa: ਮੀਡਿਆ ਲਾਇਬਰੇਰੀ

en: Afar
pa: ਅਫ਼ਾਰ

en: Abkhazian
pa: ਅਬਖਾਜ਼ੀਨ

en: Afrikaans
pa: ਅਫਰੀਕੀ

en: Albanian
pa: ਅਲਬੀਨੀਆਈ

en: Amharic
pa: ਅਮਹਾਰਿਕ

en: Arabic
pa: ਅਰਬੀ

en: Armenian
pa: ਅਰਮੀਨੀਆਈ

en: Assamese
pa: ਅਸਾਮੀ

en: Avestan
pa: ਅਵੀਸਟਾਨ

en: Aymara
pa: ਅਯਮਾਰਾ

en: Azerbaijani
pa: ਅਜ਼ਰਬਾਈਜ਼ਾਨੀ

en: Bashkir
pa: ਬਾਸ਼ਕੀਰ

en: Basque
pa: ਬਸਕਿਊ

en: Belarusian
pa: ਬੇਲਾਰੂਸੀ

en: Bengali
pa: ਬੰਗਾਲੀ

en: Bihari
pa: ਬਿਹਾਰੀ

en: Bislama
pa: ਬਾਸਹਾਮਾ

en: Bosnian
pa: ਬੋਸਨੀਆਈ

en: Breton
pa: ਬਰੋਟੋਨ

en: Bulgarian
pa: ਬੁਲਗਾਰੀਆਈ

en: Burmese
pa: ਬੁਰਮੀਸੀ

en: Catalan
pa: ਕਾਟਾਲਾਨ

en: Chamorro
pa: ਚਾਮੋਰੋ

en: Chechen
pa: ਚੇਚਨ

en: Chinese
pa: ਚੀਨੀ

en: Church Slavic
pa: ਚੂਰਚ ਸਲਾਵਿਨ

en: Chuvash
pa: ਚੁਵਾਸ਼

en: Cornish
pa: ਕੋਰਨਿਸ਼

en: Corsican
pa: ਕਰੋਸਿਕੇਨ

en: Czech
pa: ਚੈੱਕ

en: Danish
pa: ਡੈਨਿਸ਼

en: Dutch
pa: ਡੱਚ

en: Dzongkha
pa: ਡਜ਼ੋਨਗਖਾ

en: English
pa: ਅੰਗਰੇਜ਼ੀ

en: Esperanto
pa: ਈਸਪੀਰਟੋ

en: Estonian
pa: ਇਸਟੋਨੀਆਈ

en: Faroese
pa: ਫਾਰੂਈਸ

en: Fijian
pa: ਫੀਜ਼ੀ

en: Finnish
pa: ਫੈਨਿਸ

en: French
pa: ਫਰੈਂਚ

en: Frisian
pa: ਫ਼ਾਰਸੀ

en: Georgian
pa: ਜਾਰਜੀਆਈ

en: German
pa: ਜਰਮਨ

en: Gaelic (Scots)
pa: ਗਾਈਲਿਕ (ਸਕਾਟਸ)

en: Irish
pa: ਆਈਰਸ਼

en: Gallegan
pa: ਗੈੱਲੀਗਨ

en: Manx
pa: ਮੈਕਸ

en: Greek, Modern
pa: ਗਰੀਕ, ਨਵੀਂ

en: Guarani
pa: ਗੁਰਾਨੀ

en: Gujarati
pa: ਗੁਜਰਾਤੀ

en: Hebrew
pa: ਹੈਬਰਿਓ

en: Herero
pa: ਹੀਰੀਰੋ

en: Hindi
pa: ਹਿੰਦੀ

en: Hiri Motu
pa: ਹੀਰੀ ਮੋਟੂ

en: Hungarian
pa: ਹੰਗਰੀਆਈ

en: Icelandic
pa: ਆਈਸਲੈਂਡਿਕ

en: Inuktitut
pa: ਇਨਉਕਟੀਟੁਟ

en: Interlingue
pa: ਇੰਟਰਲਿੰਗੂਆ

en: Interlingua
pa: ਇੰਟਰਲੀਗੂਆ

en: Indonesian
pa: ਇੰਡੋਨੇਸ਼ੀਆਈ

en: Inupiaq
pa: ਇਨੁਪੀਆਕ

en: Italian
pa: ਇਤਾਲਵੀ

en: Javanese
pa: ਜਾਵਾਨੀਆਈ

en: Japanese
pa: ਜਾਪਾਨੀ

en: Kannada
pa: ਕੰਨੜ

en: Kashmiri
pa: ਕਸ਼ਮੀਰੀ

en: Kazakh
pa: ਕਜ਼ਾਖ

en: Khmer
pa: ਖਮੀਰ

en: Kikuyu
pa: ਕਿਕੂਯੂ

en: Kinyarwanda
pa: ਕਿਨਯਾਰਵਾਡਾਂ

en: Kirghiz
pa: ਕਿਰਜ਼ਿਗ

en: Komi
pa: ਕੋਮੀ

en: Korean
pa: ਕੋਰੀਆਈ

en: Kuanyama
pa: ਕੂਆਨਯਾਮਾ

en: Kurdish
pa: ਕੁਰਦ

en: Lao
pa: ਲਾਓ

en: Latin
pa: ਲੈਟਿਨ

en: Latvian
pa: ਲਾਟਵੀਆਈ

en: Lingala
pa: ਲਿੰਗਾਲਾ

en: Lithuanian
pa: ਲੀਥੁਨੀਆਈ

en: Macedonian
pa: ਮੈਕੇਡੋਨੀਆਈ

en: Marshall
pa: ਮਾਰਸ਼ਲ

en: Malayalam
pa: ਮਾਲਿਆਲਮ

en: Maori
pa: ਮਾਓਰੀ

en: Marathi
pa: ਮਰਾਠੀ

en: Malay
pa: ਮਾਲਏ

en: Malagasy
pa: ਮਾਲਾਗੇਸੀ

en: Maltese
pa: ਮਾਲਟੀ

en: Moldavian
pa: ਮੋਲਡਾਵੀਆਈ

en: Mongolian
pa: ਮੰਗੋਲੀਆਈ

en: Nauru
pa: ਨੀਓਰੂ

en: Navajo
pa: ਨਾਵਾਜੋ

en: Ndebele, South
pa: ਨਡੀਬੀਲੀ, ਦੱਖਣੀ

en: Ndebele, North
pa: ਨਡੀਬੀਲੀ, ਉੱਤਰੀ

en: Ndonga
pa: ਨਡੋਂਗਾ

en: Nepali
pa: ਨੇਪਾਲੀ

en: Norwegian
pa: ਨਾਰਵੇਜੀਆਈ

en: Norwegian Nynorsk
pa: ਨਾਰਵੇਜੀਅਨ ਨਯਨੋਰਸਕ

en: Norwegian Bokmaal
pa: ਨਾਰਵੇਗੀਆਈ ਬੋਕਮਾਕ

en: Oriya
pa: ਓੜੀਆ

en: Oromo
pa: ਓਰੋਮੋ

en: Ossetian; Ossetic
pa: ਉਸੇਟੀਅਨ; ਉਸੇਟਿਕ

en: Panjabi
pa: ਪੰਜਾਬੀ

en: Persian
pa: ਪਰਸ਼ੀਆਈ

en: Pali
pa: ਪਾਲੀ

en: Polish
pa: ਪੋਲੈਂਡੀ

en: Portuguese
pa: ਪੁਰਤਗਾਲੀ

en: Pushto
pa: ਪੁਸ਼ਤੋ

en: Quechua
pa: ਕਿਉਚੁਆ

en: Original audio
pa: ਅਸਲੀ ਆਡੀਓ

en: Romanian
pa: ਰੋਮਾਨੀਆਈ

en: Rundi
pa: ਰੁੰਡੀ

en: Russian
pa: ਰੂਸੀ

en: Sango
pa: ਸਾਂਗੋ

en: Sanskrit
pa: ਸੰਸਕ੍ਰਿਤ

en: Serbian
pa: ਸਰਬੀਆਈ

en: Croatian
pa: ਕਰੋਆਟੀਆਈ

en: Sinhalese
pa: ਸਿੰਹਾਲਾ

en: Slovak
pa: ਸਲੋਵਾਕ

en: Slovenian
pa: ਸਲੋਵੇਨੀਅਨ

en: Northern Sami
pa: ਉੱਤਰੀ ਸਾਮੀ

en: Samoan
pa: ਸਾਮੋਆਨ

en: Shona
pa: ਸੋਨਾ

en: Sindhi
pa: ਸਿੰਧੀ

en: Somali
pa: ਸੋਮਾਲੀ

en: Sotho, Southern
pa: ਸੋਥੋ, ਦੱਖਣੀ

en: Spanish
pa: ਸਪੇਨੀ

en: Sardinian
pa: ਸਾਰਡਿਨੀਅਨ

en: Swati
pa: ਸਵਾਤੀ

en: Sundanese
pa: ਸੁੰਡਾਨੀਸ

en: Swahili
pa: ਸਵਾਹਿਲੀ

en: Swedish
pa: ਸਵੀਡਨੀ

en: Tahitian
pa: ਤਾਹੀਤੀਅਨ

en: Tamil
pa: ਤਾਮਿਲ

en: Tatar
pa: ਤਾਤਾਰ

en: Telugu
pa: ਤੇਲਗੂ

en: Tajik
pa: ਤਜ਼ਾਕ

en: Tagalog
pa: ਤਾਗਾਲੋਗ

en: Thai
pa: ਥਾਈ

en: Tibetan
pa: ਤਿੱਬਤ

en: Tigrinya
pa: ਟਿਗਰਨੀਆ

en: Tonga (Tonga Islands)
pa: ਟੋਂਗਾ (ਟੋਂਗਾ ਆਈਸਲੈਂਡ)

en: Tswana
pa: ਤਸਵਾਨਾ

en: Tsonga
pa: ਤਸੋਂਗਾ

en: Turkish
pa: ਤੁਰਕ

en: Turkmen
pa: ਤੁਰਕਮੇਨ

en: Uighur
pa: ਉਘੂਰ

en: Ukrainian
pa: ਯੂਕਰੇਨੀ

en: Urdu
pa: ਉਰਦੂ

en: Uzbek
pa: ਉਜੇਬਿਕ

en: Vietnamese
pa: ਵੀਅਤਨਾਮੀ

en: Volapuk
pa: ਵੋਲਾਪੁਕ

en: Welsh
pa: ਵਾਲਿਸ਼

en: Wolof
pa: ਵੋਲੋਫ

en: Xhosa
pa: ਜ਼ੋਸਾ

en: Yiddish
pa: ਯਾਡਿੱਸ

en: Yoruba
pa: ਯੂਰੋਬਾ

en: Zhuang
pa: ਜ਼ੂਆਂਗ

en: Zulu
pa: ਜ਼ੂਮ

en: Autoscale video
pa: ਵਿਡੀਓ ਆਟੋ-ਸਕੇਲ

en: Crop
pa: ਕਰੋਪ

en: Aspect ratio
pa: ਅਕਾਰ ਅਨੁਪਾਤ

en: ALSA audio capture
pa: ALSA ਆਡੀਓ ਕੈਪਚਰ

en: Attachment
pa: ਅਟੈਚਮੈਂਟ

en: Attachment input
pa: ਅਟੈਚਮੈਂਟ ਇੰਪੁੱਟ

en: No Audio Input device found
pa: ਕੋਈ ਆਡੀਓ ਇਨਪੁੱਟ ਡਿਵਾਈਸ ਲੱਭਿਆ

en: No video devices found
pa: ਕੋਈ ਵੀਡੀਓ ਡਿਵਾਈਸ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

en: libavformat AVIO access
pa: libavformat AVIO ਅਸੈਸ

en: Blu-ray menus
pa: ਬਲਿਉ-ਰੇ ਮੇਨੂ

en: Use Blu-ray menus. If disabled, the movie will start directly
pa: ਬਲਿਉ-ਰੇ ਮੇਨੂ ਵਰਤੋਂ। ਜੇ ਬੰਦ ਹੈ ਤਾਂ ਮੂਵੀ ਸਿੱਧੀ ਸ਼ੁਰੂ ਹੋਵੇਗੀ।

en: Region code
pa: ਖੇਤਰ ਕੋਡ

en: Blu-ray
pa: ਬਲਿਉ-ਰੇ

en: Java required
pa: ਜਾਵਾ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ

en: Java was not found on your system.
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਸਿਸਟਮ 'ਤੇ ਜਾਵਾ ਨਹੀਂ ਲੱਭੀ।

en: Blu-ray error
pa: ਬਲਿਉ-ਰੇ ਗਲਤੀ

en: Top Menu
pa: ਟਾਪ ਮੇਨੂ

en: First Play
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਚਲਾਇਆ

en: Audio CD - Track %02i
pa: ਆਡੀਓ CD - ਟਰੈਕ %02i

en: Audio CD
pa: ਆਡੀਓ CD

en: Audio CD input
pa: ਆਡੀਓ CD ਇੰਪੁੱਟ

en: CDDB Server
pa: CDDB ਸਰਵਰ

en: Address of the CDDB server to use.
pa: ਵਰਤਣ ਲਈ CDDB ਸਰਵਰ ਦਾ ਐਡਰੈਸ

en: CDDB port
pa: CDDB ਪੋਰਟ

en: CDDB Server port to use.
pa: ਵਰਤਣ ਲਈ CDDB ਸਰਵਰ ਪੋਰਟ ਹੈ।

en: Inputs list
pa: ਇਨਪੁਟ ਲਿਸਟ

en: KDM file
pa: KDM ਫਾਇਲ

en: Input card to use
pa: ਵਰਤਣ ਲਈ ਇੰਪੁੱਟ ਕਾਰਡ

en: Audio connection
pa: ਆਡੀਓ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ

en: Audio samplerate (Hz)
pa: ਆਡੀਓ ਸੈਂਪਲ ਰੇਟ (Hz)

en: Number of audio channels
pa: ਆਡੀਓ ਚੈਨਲ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

en: Video connection
pa: ਵਿਡੀਓ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ

en: Optical SDI
pa: ਓਪਟੀਕਲ SDI

en: Component
pa: ਕੰਪੋਨੈਂਟ

en: Composite
pa: ਕੰਪੋਜ਼ਿਟ

en: Embedded
pa: ਇੰਬੈੱਡਡ

en: Analog
pa: ਐਨਾਲਾਗ

en: 10 bits
pa: 10 ਬਿਟ

en: Closed captions 1
pa: ਬੰਦ ਸੁਰਖੀ ੧

en: Cable
pa: ਕੇਬਲ

en: Antenna
pa: ਐਨਟੀਨਾ

en: FM radio
pa: FM ਰੇਡੀਓ

en: AM radio
pa: AM ਰੇਡੀਓ

en: Video device name
pa: ਵਿਡੀਓ ਜੰਤਰ ਨਾਂ

en: Audio device name
pa: ਆਡੀਓ ਜੰਤਰ ਨਾਂ

en: Video size
pa: ਵਿਡੀਓ ਸਾਈਜ਼

en: Picture aspect-ratio n:m
pa: ਤਸਵੀਰ ਆਕਾਰ ਅਨੁਾਪਤ n:m

en: Video input chroma format
pa: ਵੀਡਿਆ ਇੰਪੁੱਟ ਕਰੋਮਾ ਫਾਰਮੈਟ

en: Video input frame rate
pa: ਵਿਡੀਓ ਇੰਪੁੱਟ ਫਰੇਮ ਰੇਟ

en: Device properties
pa: ਜੰਤਰ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ

en: Tuner properties
pa: ਟਿਊਨਰ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ

en: Tuner TV Channel
pa: ਟਿਊਨਰ ਟੀਵੀ ਚੈਨਲ

en: Tuner Frequency
pa: ਟਿਊਨਰ ਫਰੀਕਿਊਂਸੀ

en: Video standard
pa: ਵਿਡੀਓ ਸਟੈਂਡਰਡ

en: Tuner country code
pa: ਟਿਊਨਰ ਦੇਸ਼ ਕੋਡ

en: Tuner input type
pa: ਟਿਊਨਰ ਇੰਪੁੱਟ ਟਾਈਪ

en: Select the tuner input type (Cable/Antenna).
pa: ਟਿਊਨਰ ਇੰਪੁੱਟ ਕਿਸਮ ਚੁਣੋ (ਕੇਬਲ/ਐਨਟੀਨਾ)

en: Video input pin
pa: ਵਿਡੀਓ ਇੰਪੁੱਟ ਪਿੰਨ

en: Audio input pin
pa: ਆਡਿਓ ਇੰਪੁੱਟ ਪਿੰਨ

en: Video output pin
pa: ਵਿਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ ਪਿੰਨ

en: Audio output pin
pa: ਆਡਿਓ ਆਉਟਪੁੱਟ ਪਿੰਨ

en: AM Tuner mode
pa: AM ਟਿਊਨਰ ਮੋਡ

en: Audio sample rate
pa: ਆਡੀਓ ਸੈਂਪਲ ਰੇਟ

en: Audio bits per sample
pa: ਆਡੀਓ ਬਿੱਟ ਪ੍ਰਤੀ ਸੈਂਪਲ

en: DirectShow
pa: ਡਾਇਰੈਕਟ-ਸ਼ੋ

en: DirectShow input
pa: ਡਾਇਰੈਕਟ-ਸ਼ੋ ਇੰਪੁੱਟ

en: Capture failed
pa: ਕੈਪਚਰ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

en: No video or audio device selected.
pa: ਕੋਈ ਵਿਡੀਓ ਜਾਂ ਵਿਡੀਓ ਜੰਤਰ ਨਹੀਂ ਚੁਣਿਆ।

en: Windows networks
pa: ਵਿੰਡੋਜ਼ (Windows) ਨੈੱਟਵਰਕ

en: DVB adapter
pa: DVB ਐਡਪਟਰ

en: DVB device
pa: DVB ਜੰਤਰ

en: Do not demultiplex
pa: ਡੀਮਲਟੀਪੈਲਕ ਨਾ ਕਰੋ

en: Network name
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਨਾਂ

en: Network name to create
pa: ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਨੈੱਟਵਰਕ ਨਾਂ

en: Frequency (Hz)
pa: ਫਰੀਕਿਊਂਸੀ (Hz)

en: FEC code rate
pa: FEC ਕੋਡ ਰੇਟ

en: High-priority code rate
pa: ਵੱਧ ਤਰਜੀਹ ਕੋਡ ਰੇਟ

en: Low-priority code rate
pa: ਘੱਟ ਤਰਜੀਹ ਕੋਡ ਰੇਟ

en: Layer A code rate
pa: ਲੇਅਰ ਏ ਕੋਡ ਰੇਟ

en: Layer B code rate
pa: ਲੇਅਰ ਬੀ ਕੋਡ ਰੇਟ

en: Layer C code rate
pa: ਲੇਅਰ ਸੀ ਕੋਡ ਰੇਟ

en: Transmission mode
pa: ਟਰਾਂਸਮਿਸ਼ਨ ਮੋਡ

en: Bandwidth (MHz)
pa: ਬੈਂਡਵਿਡਥ (MHz)

en: Hierarchy mode
pa: ਲੜੀਵਾਰ ਮੋਡ

en: Pilot
pa: ਪਾਇਲਟ

en: Transport stream ID
pa: ਟਰਾਂਸਪੋਰਟ ਸਟਰੀਮ ID

en: Vertical (13V)
pa: ਵਰਟੀਕਲ (13V)

en: Horizontal (18V)
pa: ਹਰੀਜੱਟਲ (18V)

en: High LNB voltage
pa: ਉੱਚ LNB ਵੋਲਟੇਜ਼

en: Unspecified
pa: ਅਣਦੱਸੀ

en: Network identifier
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਐਂਡਟੀਫਾਈਰ

en: Satellite elevation
pa: ਸੈਟੇਲਾਈਟ ਉਚਾਈ

en: Satellite longitude
pa: ਸੈਟੇਲਾਈਟ ਲੰਬਕਾਰ

en: Major channel
pa: ਮੇਜ਼ਰ ਚੈਨਲ

en: ATSC minor channel
pa: ATSC ਮਾਈਨਰ ਚੈਨਲ

en: Physical channel
pa: ਫਿਜ਼ੀਕਲ ਚੈਨਲ

en: DVB-S2 parameters
pa: DVB-S2 ਪੈਰਾਮੀਟਰ

en: ISDB-S parameters
pa: ISDB-S ਪੈਰਾਮੀਟਰ

en: Digital broadcasting
pa: ਡਿਜ਼ਟਲ ਬਰਾਂਡਕਾਸਟਿੰਗ

en: Probe DVB card for capabilities
pa: ਸਮੱਰਥਾ ਲਈ DVB ਕਾਰਡ ਜਾਂਚੋ

en: %.1f MHz (%d services)
    ~%s remaining
pa: %.1f MHz (%d ਸੇਵਾਵਾਂ)
    ~%s ਬਾਕੀ

en: DVD angle
pa: DVD ਕੋਣ

en: Default DVD angle.
pa: ਡਿਫਾਲਟ DVD ਕੋਣ।

en: Start directly in menu
pa: ਮੇਨੂ ਵਿੱਚ ਸਿੱਧਾ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ

en: Start the DVD directly in the main menu. This will try to skip all the useless warning introductions.
pa: DVD ਨੂੰ ਸਿੱਧਾ ਮੇਨ ਮੇਨੂ ਰਾਹੀਂ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ। ਇਸ ਨਾਲ ਬੇਕਾਰ ਚੇਤਾਵਨੀ ਜਾਣਕਾਰੀ ਛੱਡੀ ਜਾਵੇਗੀ।

en: DVD with menus
pa: ਮੇਨੂ ਨਾਲ DVD

en: DVDnav Input
pa: DVDnav ਇੰਪੁੱਟ

en: Playback failure
pa: ਪਲੇਅਬੈਕ ਫੇਲ੍ਹ

en: DVD without menus
pa: ਮੇਨੂ ਬਿਨਾਂ DVD

en: DVDRead Input (no menu support)
pa: DVDRead ਇੰਪੁੱਟ (ਮੇਨੂ ਸਹਿਯੋਗ ਨਹੀਂ)

en: DVDRead could not open the disc "%s".
pa: DVDRead ਡਿਸਕ "%s" ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹ ਨਹੀਂ ਸਕਿਆ।

en: File input
pa: ਫਾਇਲ ਇੰਪੁੱਟ

en: File
pa: ਫਾਇਲ

en: Directory
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ

en: Username
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ

en: Password
pa: ਪਾਸਵਰਡ

en: FTP account
pa: FTP ਅਕਾਊਂਟ

en: Account that will be used for the connection.
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਲਈ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਅਕਾਊਂਟ।

en: FTP input
pa: FTP ਇੰਪੁੱਟ

en: FTP upload output
pa: FTP ਅੱਪਲੋਡ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: Network interaction failed
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਇੰਟਰਐਕਸ਼ਨ ਫੇਲ੍ਹ

en: VLC could not connect with the given server.
pa: VLC ਦਿੱਤੇ ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਟ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕਿਆ।

en: VLC's connection to the given server was rejected.
pa: ਦਿੱਤੇ ਸਰਵਰ ਨਾਲ VLC ਦਾ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਰੱਦ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ।

en: Your account was rejected.
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਅਕਾਊਂਟ ਰੱਦ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ।

en: Auto re-connect
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਮੁੜ-ਕੁਨੈਕਟ

en: HTTP input
pa: HTTP ਇੰਪੁੱਟ

en: HTTP authentication
pa: HTTP ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ

en: HTTPS input
pa: HTTPS ਇਨਪੁੱਟ

en: Continuous stream
pa: ਲਗਾਤਾਰ ਸਟਰੀਮ

en: User agent
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਏਜੰਟ

en: Dummy
pa: ਫ਼ਰਜ਼ੀ

en: Dummy input
pa: ਡੰਪ ਇੰਪੁੱਟ

en: Group
pa: ਗਰੁੱਪ

en: Set the group of the elementary stream
pa: ਐਲੀਮੈਂਟਰੀ ਸਟਰੀਮ ਲਈ ਗਰੁੱਪ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Category
pa: ਕੈਟਾਗਰੀ

en: Set the category of the elementary stream
pa: ਐਲੀਮੈਂਟਰੀ ਸਟਰੀਮ ਦੀ ਕੈਟਾਗਰੀ ਸੈੱਟ

en: Unknown
pa: ਅਣਜਾਣ

en: Data
pa: ਡਾਟਾ

en: Set the codec of the elementary stream
pa: ਐਲੀਮੈਂਟਰੀ ਸਟਰੀਮ ਲਈ codec ਸੈੱਤ

en: Sample rate of an audio elementary stream
pa: ਆਡੀਓ ਐਲੀਮੈਂਟਰੀ ਸਟਰੀਮ ਦੀ ਸੈਂਪਲ ਰੇਟ

en: Channels count
pa: ਚੈਨਲ ਗਿਣਤੀ

en: Channels count of an audio elementary stream
pa: ਆਡੀਓ ਐਲੀਮੈਂਟਰ ਸਟਰੀਮ ਦੀ ਚੈਨਲ ਗਿਣਤੀ

en: Width
pa: ਚੌੜਾਈ

en: Height
pa: ਉਚਾਈ

en: Display aspect ratio
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ ਆਕਾਰ ਅਨੁਪਾਤ

en: Display aspect ratio of a video elementary stream
pa: ਵਿਡੀਓ ਐਲੀਮੈਂਟਰੀ ਸਟਰੀਮ ਲਈ ਡਿਸਪਲੇਅ ਆਕਾਰ ਅਨੁਪਾਤ

en: Frame rate of a video elementary stream
pa: ਵਿਡੀਓ ਐਲੀਮੈਂਟਰੀ ਸਟਰੀਮ ਲਈ ਫਰੇਮ ਰੇਟ

en: Callback cookie string
pa: ਕਾਲਬੈਕ ਕੂਕੀ ਲਾਈਨ

en: Text identifier for the callback functions
pa: ਕਾਲਬੈਕ ਫੰਕਸ਼ਨ ਲਈ ਟੈਕਸਟ ਐਡੀਟੈਂਟਫਾਇਰ

en: Callback data
pa: ਕਾਲਬੈਕ ਡਾਟਾ

en: Get function
pa: ਫੰਕਸ਼ਨ ਲਵੋ

en: Release function
pa: ਰੀਲਿਜ਼ ਫੰਕਸ਼ਨ

en: Address of the release callback function
pa: ਰੀਲਿਜ਼ ਕਾਲਬੈਕ ਫੰਕਸ਼ਨ ਦਾ ਐਡਰੈੱਸ

en: Size
pa: ਸਾਈਜ਼

en: Size of stream in bytes
pa: ਬਾਈਟਸ ਵਿੱਚ ਸਟਰੀਮ ਦਾ ਆਕਾਰ

en: Memory input
pa: ਮੈਮੋਰੀ ਇੰਪੁੱਟ

en: Memory stream
pa: ਮੈਮੋਰੀ ਸਟਰੀਮ

en: Pace
pa: ਪੇਸ

en: Auto connection
pa: ਆਟੋ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ

en: Automatically connect VLC input ports to available output ports.
pa: VLC ਇੰਪੁੱਟ ਪੋਰਟ ਨੂੰ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਹੀ ਉਪਲੱਬਧ ਆਉਟਪੁੱਟ ਪੋਰਟ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਟ ਕਰੋ।

en: JACK audio input
pa: JACK ਆਡੀਓ ਇੰਪੁੱਟ

en: JACK Input
pa: JACK ਇੰਪੁੱਟ

en: Link #
pa: ਲਿੰਕ #

en: Video ID
pa: ਵਿਡੀਓ ID

en: Audio configuration
pa: ਆਡੀਓ ਸੰਰਚਨਾ

en: HD-SDI Input
pa: HD-SDI ਇੰਪੁੱਟ

en: Teletext configuration
pa: ਟੈਲੀਟੈਕਸਟ ਸੰਰਚਨਾ

en: Teletext language
pa: ਟੈਲੀਟੈਕਸਟ ਭਾਸ਼ਾ

en: SDI Input
pa: SDI ਇੰਪੁੱਟ

en: SDI Demux
pa: SDI ਡੀਮੁਕਸ

en: RTP/RTSP/SDP demuxer (using Live555)
pa: RTP/RTSP/SDP ਡੀਮੁਕਸਰ (Live555 ਦੀ ਵਰਤੋਂ)

en: Client port
pa: ਕਲਾਈਟ ਪੋਰਟ

en: HTTP tunnel port
pa: HTTP ਟਨਲ ਪੋਰਟ

en: RTSP authentication
pa: RTSP ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ

en: Please enter a valid login name and a password.
pa: ਵੈਧ ਲਾਗਇਨ ਨਾਂ ਅਤੇ ਪਾਸਵਰਡ ਦਿਓ ਜੀ।

en: Force selection of all streams
pa: ਸਭ ਸਟਰੀਮਾਂ ਲਈ ਚੋਣ ਵਾਸਤੇ ਮਜਬੂਰ

en: Maximum bitrate
pa: ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਬਿੱਟਰੇਟ

en: TCP/UDP timeout (ms)
pa: TCP/UDP ਟਾਈਮ-ਆਉਟ (ms)

en: Microsoft Media Server (MMS) input
pa: ਮਾਈਕਰੋਸਾਫਟ ਮੀਡਿਆ ਸਰਵਰ (MMS) ਇੰਪੁੱਟ

en: MTP input
pa: MTP ਇੰਪੁੱਟ

en: File reading failed
pa: ਫਾਇਲ ਪੜ੍ਹਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

en: VLC could not read the file: %s
pa: VLC ਫਾਈਲ ਪੜ੍ਹ ਨਹੀਂ ਸਕਿਆ: %s

en: NFS input
pa: NFS ਇਨਪੁੱਟ

en: Capture the audio stream in stereo.
pa: ਸਟੀਰਿਓ ਵਿੱਚ ਆਡੀਓ ਸਟਰੀਮ ਕੈਪਚਰ ਕਰੋ।

en: Samplerate
pa: ਸੈਂਪਲਰੇਟ

en: OSS input
pa: OSS ਇੰਪੁੱਟ

en: PulseAudio
pa: ਪਲਸਆਡਿਓ

en: PulseAudio input
pa: ਪਲਸਆਡੀਓ ਇੰਪੁੱਟ

en: RDP Remote Desktop
pa: RDP ਰਿਮੋਟ ਡੈਸਕਟਾਪ

en: RTCP (local) port
pa: RTCP (ਲੋਕਲ) ਪੋਰਟ

en: RTP source timeout (sec)
pa: RTP ਸਰੋਤ ਟਾਈਮ-ਆਉਟ (ਸਕਿੰਟ)

en: Real RTSP
pa: ਰੀਅਲ RTSP

en: Connection failed
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਇਆ

en: VLC could not connect to "%s:%d".
pa: VLC "%s:%d" ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਟ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕਿਆ।

en: Session failed
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਇਆ

en: Host
pa: ਹੋਸਟ

en: Desired frame rate for the capture.
pa: ਕੈਪਚਰ ਲਈ ਲੋੜੀਦੀ ਫਰੇਮ ਰੇਟ ਹੈ।

en: Region top row
pa: ਖੇਤਰ ਉੱਤੇ ਕਤਾਰ

en: Ordinate of the capture region in pixels.
pa: ਕੈਪਚਰ ਖੇਤਰ ਦੇ ਧੁਰੇ ਪਿਕਸਲਾਂ 'ਚ।

en: Capture region width
pa: ਕੈਪਚਰ ਖੇਤਰ ਚੌੜਾਈ

en: Capture region height
pa: ਕੈਪਚਰ ਖੇਤਰ ਉਚਾਈ

en: Follow the mouse
pa: ਮਾਊਂਸ ਮੁਤਾਬਕ

en: Follow the mouse when capturing a subscreen.
pa: ਜਦੋਂ ਸਬ-ਸਕਰੀਨ ਕੈਪਚਰ ਕਰਨੀ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਮਾਊਂਸ ਦਾ ਪਿੱਛਾ ਕਰੋ।

en: Mouse pointer image
pa: ਮਾਊਂਸ ਪੁਆਇੰਟਰ ਈਮੇਜ਼

en: Screen index
pa: ਸਕਰੀਨ ਇੰਡੈਕਸ

en: Screen Input
pa: ਸਕਰੀਨ ਇੰਪੁੱਟ

en: Screen
pa: ਸਕਰੀਨ

en: Screen capture (with X11/XCB)
pa: ਸਕਰੀਨ ਕੈਪਚਰ (X11/XCB ਨਾਲ)

en: SFTP port
pa: SFTP ਪੋਰਟ

en: SFTP port number to use on the server
pa: ਸਰਵਰ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਲਈ SFTP ਪੋਰਟ ਨੰਬਰ ਹੈ।

en: SFTP input
pa: SFTP ਇੰਪੁੱਟ

en: SFTP authentication
pa: SFTP ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ

en: Please enter a valid login and password for the sftp connexion to %s
pa: %s  ਉੱਤੇ sftp ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਲਈ ਢੁੱਕਵਾਂ ਲਾਗਇਨ ਤੇ ਪਾਸਵਰਡ ਦਿਉ

en: Frame buffer depth
pa: ਫਰੇਮ-ਬਫ਼ਰ ਡੂੰਘਾਈ

en: Frame buffer width
pa: ਫਰੇਮ-ਬਫ਼ਰ  ਚੌੜਾਈ

en: Frame buffer height
pa: ਫਰੇਮ-ਬਫ਼ਰ ਉਚਾਈ

en: Frame buffer segment ID
pa: ਫਰੇਮ-ਬਫ਼ਰ ਜੰਤਰ ਸਿਗਮੈਂਟ ID

en: Frame buffer file
pa: ਫਰੇਮ-ਬਫ਼ਰ ਫਾਇਲ

en: 8 bits
pa: 8 ਬਿੱਟ

en: 15 bits
pa: 15 ਬਿੱਟ

en: 16 bits
pa: 16 ਬਿੱਟ

en: 24 bits
pa: 24 ਬਿੱਟ

en: 32 bits
pa: 32 ਬਿੱਟ

en: Framebuffer input
pa: ਫਰੇਮ-ਬਫ਼ਰ ਇੰਪੁੱਟ

en: Samba (Windows network shares) input
pa: ਸਾਂਬਾ (ਵਿੰਡੋਜ਼ ਨੈੱਟਵਰਕ ਸਾਂਝ) ਇੰਪੁੱਟ

en: SMB input
pa: SMB ਇੰਪੁੱਟ

en: SMB domain
pa: SMB ਡੋਮੇਨ

en: Domain/Workgroup that will be used for the connection.
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਲਈ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਡੋਮੇਨ/ਵਰਕਗਰੁੱਪ।

en: SRT input
pa: SRT ਇਨਪੁਟ

en: TCP input
pa: TCP ਇੰਪੁੱਟ

en: Time code
pa: ਟਾਈਮ ਕੋਡ

en: UDP input
pa: UDP ਇੰਪੁੱਟ

en: Reset defaults
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਮੁੜ-ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Standard
pa: ਸਟੈਂਡਰਡ

en: Video standard (Default, SECAM, PAL, or NTSC).
pa: ਵਿਡੀਓ ਸਟੈਂਡਰਡ (ਡਿਫਾਲਟ, SECAM, PAL, or NTSC)

en: Input of the card to use (see debug).
pa: ਵਰਤਣ ਲਈ ਕਾਰਡ ਦੀ ਇੰਪੁੱਟ (ਡੀਬੱਗ ਵੇਖੋ)।

en: Audio input
pa: ਆਡੀਓ ਇੰਪੁੱਟ

en: Audio input of the card to use (see debug).
pa: ਵਰਤਣ ਲਈ ਕਾਰਡ ਦਾ ਆਡੀਓ ਇੰਪੁੱਟ (ਡੀਬੱਗ ਵੇਖੋ)।

en: Radio device
pa: ਰੇਡੀਓ ਜੰਤਰ

en: Frequency
pa: ਫਰੀਕਿਊਂਸੀ

en: Audio mode
pa: ਆਡੀਓ ਮੋਡ

en: Reset controls
pa: ਕੰਟਰੋਮ ਮੁੜ-ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Reset controls to defaults.
pa: ਕੰਟਰੋਲ ਡਿਫਾਲਟ ਲਈ ਰੀ-ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Brightness
pa: ਚਮਕ

en: Automatic brightness
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਚਮਕ

en: Contrast
pa: ਕਨਟਰਾਸਟ

en: Saturation
pa: ਸੰਤ੍ਰਿਪਤਾ

en: Hue
pa: ਆਭਾ

en: Hue or color balance.
pa: ਰੰਗਤ ਜਾਂ ਰੰਗ ਬੈਲਨਸ।

en: Automatic hue
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਰੰਗਤ

en: Automatic white balance
pa: ਵਾਈਟ ਬੈਲਨਸ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਹੀ ਕਰੋ

en: Red balance
pa: ਲਾਲ ਬੈਲਨਸ

en: Blue balance
pa: ਨੀਲਾ ਬੈਲਨਸ

en: Gamma
pa: ਗਾਮਾ

en: Gamma adjust.
pa: ਗਾਮਾ ਅਡਜੱਸਟ

en: Gain
pa: ਗੇਨ

en: Picture gain.
pa: ਪਿਕਚਰ ਗੇਨ।

en: Sharpness
pa: ਉਘੜਵਾਂ

en: Chroma gain
pa: ਕਰੋਮਾ ਗੇਨ

en: Power line frequency
pa: ਪਾਵਰ ਲਾਈਨ ਫਰੀਕਿਊਂਸੀ

en: Horizontal flip
pa: ਹਰੀਜੱਟਲ ਫਲਿੱਪ

en: Flip the picture horizontally.
pa: ਤਸਵੀਰ ਹਰੀਜੱਟਲ ਪਲਟੋ।

en: Vertical flip
pa: ਵਰਟੀਕਲ ਫਲਿੱਪ

en: Flip the picture vertically.
pa: ਤਸਵੀਰ ਵਰਟੀਕਲ ਪਲਟੋ।

en: Rotate (degrees)
pa: ਘੁੰਮਾਉ (ਡਿਗਰੀਆਂ)

en: Color effect
pa: ਰੰਗ ਪ੍ਰਭਾਵ

en: Select a color effect.
pa: ਰੰਗ ਪ੍ਰਭਾਵ ਚੁਣੋ।

en: Black & white
pa: ਕਾਲਾ ਤੇ ਚਿੱਟਾ

en: Sepia
pa: ਭੂਰਾ ਰੰਗ

en: Negative
pa: ਨੈਗਟਿਵ

en: Emboss
pa: ਨੱਕਾਸ਼ੀ(ਈਬੋਸ)

en: Sketch
pa: ਸਕੈਚ

en: Sky blue
pa: ਅਸਮਾਨੀ ਨੀਲਾ

en: Grass green
pa: ਘਾਹੀ ਹਰਾ

en: Vivid
pa: ਵਿਵਿਦ

en: Audio volume
pa: ਆਡੀਓ ਵਾਲੀਅਮ

en: Volume of the audio input.
pa: ਆਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ ਦਾ ਵਾਲੀਅਮ ਹੈ।

en: Audio balance
pa: ਆਡੀਓ ਸੰਤੁਲਨ

en: Balance of the audio input.
pa: ਆਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ ਦਾ ਬੈਲਨਸ ਹੈ।

en: Treble level
pa: ਟਰੀਬਲ ਲੈਵਲ

en: Loudness mode
pa: ਲਾਊਂਡਨੈਸ ਮੋਡ

en: v4l2 driver controls
pa: v4l2 ਡਰਾਇਵਰ ਕੰਟਰੋਲ

en: All
pa: ਸਭ

en: 525 lines / 60 Hz
pa: 525 ਲਾਈਨਾਂ / 60 Hz

en: 625 lines / 50 Hz
pa: 625  ਲਾਈਨਾਂ / 50 Hz

en: NTSC M Japan
pa: NTSC M ਜਾਪਾਨ

en: NTSC M South Korea
pa: NTSC M ਦੱਖਣੀ ਕੋਰੀਆ

en: Primary language
pa: ਮੁੱਢਲੀ ਭਾਸ਼ਾ

en: Secondary language or program
pa: ਸੈਕੰਡਰੀ ਭਾਸ਼ਾ ਜਾਂ ਪ੍ਰੋਗਰਾਮ

en: Dual mono
pa: ਦੋਹਰਾ ਮੋਨੋ

en: Video input
pa: ਵਿਡੀਓ ਇੰਪੁੱਟ

en: Tuner
pa: ਟਿਊਨਰ

en: Controls
pa: ਕੰਟਰੋਲ

en: VCD input
pa: VCD ਇੰਪੁੱਟ

en: VDR recordings
pa: VDR ਰਿਕਾਰਡਿੰਗ

en: VLC could not read the file (%s).
pa: VLC ਫਾਈਲ (%s) ਪੜ੍ਹ ਨਹੀਂ ਸਕਿਆ।

en: VLC could not open the file "%s" (%s).
pa: VLC ਫਾਈਲ "%s" (%s) ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹ ਨਹੀਂ ਸਕਿਆ।

en: Start
pa: ਸ਼ੁਰੂ

en: X.509 Certificate Authority
pa: X.509 ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਅਥਾਰਟੀ

en: Image quality
pa: ਚਿੱਤਰ ਕੁਆਲਟੀ

en: Image quality 1 to 9 (max)
pa: ਚਿੱਤਰ ਕੁਆਲਟੀ 1 ਤੋਂ 9 (ਵੱਧੋ-ਵੱਧ)

en: VNC client access
pa: VNC ਕਲਾਇਟ ਵਰਤੋਂ

en: Dummy stream output
pa: ਫ਼ਰਜ਼ੀ ਸਟਰੀਮ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: Keep existing file
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਫਾਇਲ ਰੱਖੋ

en: Overwrite
pa: ਉੱਤੇ ਲਿਖੋ

en: The output file already exists. If recording continues, the file will be overridden and its content will be lost.
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਫਾਇਲ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ। ਜੇ ਰਿਕਾਰਡਿੰਗ ਜਾਰੀ ਰਹਿੰਦੀ ਹੈ ਤਾਂ ਫਾਇਲ ਨੂੰ ਉੱਤੇ ਲਿਖਿਆ ਜਾਵੇਗਾ ਅਤੇ ਇਸ ਦੀ ਸਮੱਗਰੀ ਖਤਮ ਹੋ ਜਾਵੇਗੀ।

en: Overwrite existing file
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਫਾਈਲ ਉੱਤੇ ਲਿਖੋ

en: If the file already exists, it will be overwritten.
pa: ਜੇ ਫਾਈਲ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ ਤਾਂ ਇਸ ਉੱਤੇ ਲਿਖਿਆ ਜਾਵੇਗਾ।

en: Append to file
pa: ਫਾਇਲ 'ਚ ਸ਼ਾਮਲ

en: Append to file if it exists instead of replacing it.
pa: ਜੇ ਫਾਇਲ ਮੌਜੂਦਾ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਉਸ ਨੂੰ ਬਦਲਣ ਦੀ ਬਜਾਏ ਉਸ ਵਿੱਚ ਜੋੜੋ।

en: Format time and date
pa: ਸਮਾਂ ਤੇ ਮਿਤੀ ਫਾਰਮੈਟ

en: Synchronous writing
pa: ਸੈਕਰੋਨਾਈਨਸ ਲਿਖਣਾ

en: Open the file with synchronous writing.
pa: ਸੈਕਰੋਨਾਈਸ ਲਿਖਣ ਵਾਲੀ ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹੋ।

en: File stream output
pa: ਫਾਇਲ ਸਟਰੀਮ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: Mime
pa: ਮਾਈਮ

en: Metacube
pa: ਮੈਟਾਕਿਯੂਬ

en: HTTP stream output
pa: HTTP ਸਟਰੀਮ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: Number of segments
pa: ਹਿੱਸਿਆਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

en: Allow cache
pa: ਕੈਸ਼ ਦੀ ਇਜ਼ਾਜ਼ਤ

en: Index file
pa: ਇੰਡੈਕਸ ਫਾਇਲ

en: Delete segments
pa: ਹਿੱਸੇ ਹਟਾਓ

en: Stream name
pa: ਸਟਰੀਮ ਨਾਂ

en: Stream description
pa: ਸਟਰੀਮ ਵੇਰਵਾ

en: Stream MP3
pa: ਸਟਰੀਮ MP੩

en: Genre description
pa: ਆਮ ਵੇਰਵਾ

en: Number of channels
pa: ਚੈਨਲਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

en: Ogg Vorbis Quality
pa: Ogg Vorbis ਕੁਆਲਟੀ

en: Stream public
pa: ਸਟਰੀਮ ਪਬਲਿਕ

en: IceCAST output
pa: IceCAST ਆਉਟਪੁੱਟ

en: Caching value (ms)
pa: ਕੈਸ਼ਿੰਗ ਮੁੱਲ (ms)

en: Group packets
pa: ਗਰੁੱਪ ਪੈਕੇਟ

en: UDP stream output
pa: UDP ਸਟਰੀਮ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: Dolby Surround decoder
pa: ਡੋਲਬੀ ਸਰਾਊਂਡ ਡੀਕੋਡਰ

en: Distance between front left speaker and listener in meters.
pa: ਅੱਗੇ ਖੱਬੇ ਸਪੀਕਰ ਅਤੇ ਸੁਣਨ ਵਾਲੇ ਵਿੱਚ ਦੂਰੀ ਮੀਟਰਾਂ ਵਿੱਚ।

en: Headphone effect
pa: ਹੈੱਡਫੋਨ ਪਰਭਾਵ

en: Select channel to keep
pa: ਰੱਖਣ ਲਈ ਚੈਨਲ  ਚੁਣੋ

en: Audio filter for simple channel mixing
pa: ਸਧਾਰਨ ਚੈਨਲ ਮਿਕਸਿੰਗ ਲਈ ਆਡੀਓ ਫਿਲਟਰ

en: Sound Delay
pa: ਸਾਊਂਡ ਡਿਲੇਅ

en: Delay
pa: ਡੀਲੇਅ

en: Delay time
pa: ਡੀਲੇਅ ਟਾਈਮ

en: Sweep Depth
pa: ਸਵੀਪ ਡਿਪਥ

en: Sweep Rate
pa: ਸਵੀਪ ਰੇਟ

en: Gain on Feedback loop
pa: ਫੀਡਬੈਕ ਲੂਪ ਉੱਤੇ ਗੇਨ

en: Wet mix
pa: ਵਿੱਟ ਮਿਕਸ

en: Level of delayed signal
pa: ਡੀਲੇਅ ਸਿਗਨਲ ਦਾ ਲੈਵਲ

en: Dry Mix
pa: ਡਰਾਈ ਮਿਕਸ

en: Level of input signal
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਸਿਗਨਲ ਦਾ ਲੈਵਲ

en: Release time
pa: ਰੀਲਿਜ਼ ਸਮਾਂ

en: Ratio
pa: ਅਨੁਪਾਤ

en: Compressor
pa: ਕੰਪਰੈੱਸ਼ਰ

en: Bands gain
pa: ਬੈਂਡ ਗੇਨ

en: Two pass
pa: ਟੂ ਪਾਸ

en: Global gain
pa: ਗਲੋਬਲ ਗੇਨ

en: Equalizer with 10 bands
pa: ੧੦ ਬੈਂਡ ਨਾਲ ਇਕੂਲਾਈਜ਼ਰ

en: Equalizer
pa: ਇਕੂਲਾਈਜ਼ਰ

en: Flat
pa: ਫਲੈਟ

en: Classical
pa: ਕਲਾਸਿਕ

en: Club
pa: ਕਲੱਬ

en: Dance
pa: ਡਾਂਸ

en: Full bass
pa: ਪੂਰਾ ਬਾਸ

en: Full bass and treble
pa: ਪੂਰਾ ਬਾਸ ਤੇ ਟਰੀਬਲ

en: Large Hall
pa: ਵੱਡਾ ਹਾਲ

en: Live
pa: ਲਾਈਵ

en: Party
pa: ਪਾਰਟੀ

en: Pop
pa: ਪੋਪ

en: Reggae
pa: ਰਿੱਗੇ

en: Rock
pa: ਰੌਕ

en: Ska
pa: ਸਕਾ

en: Soft
pa: ਸਾਫਟ

en: Soft rock
pa: ਸਾਫਟ ਰੌਕ

en: Techno
pa: ਟੈਕਨੋ

en: Karaoke
pa: ਕਰਾਓਖੀ

en: Number of audio buffers
pa: ਆਡੀਓ ਬਫ਼ਰ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

en: Maximal volume level
pa: ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਵਾਲੀਅਮ ਲੈਵਲ

en: Volume normalizer
pa: ਵਾਲੀਅਮ ਨਾਰਮੇਲਾਈਜ਼

en: Low freq (Hz)
pa: ਘੱਟ ਫਰੀਕਿਊਂਸੀ (Hz)

en: Low freq gain (dB)
pa: ਘੱਟ ਫਰੀਕਿਊਂਸੀ ਗੇਨ (Hz)

en: High freq (Hz)
pa: ਵੱਧ ਫਰੀਕਿਊਂਸੀ (Hz)

en: High freq gain (dB)
pa: ਵੱਧ ਫਰੀਕਿਊਂਸੀ ਗੇਨ (Hz)

en: Overlap Length
pa: ਓਵਰਲੇ ਲੰਬਾਈ

en: Search Length
pa: ਖੋਜ ਲੰਬਾਈ

en: Room size
pa: ਰੂਮ ਸਾਈਜ਼

en: Room width
pa: ਰੂਮ ਚੌੜਾਈ

en: Width of the virtual room
pa: ਵੁਰਚੁਅਲ ਰੂਮ ਦੀ ਚੌੜਾਈ

en: Wet
pa: ਭਿੱਜਾ

en: Dry
pa: ਖੁਸ਼ਕ

en: Damp
pa: ਡੰਪ

en: Crossfeed
pa: ਕਰੌਸਫੀਡ

en: Dummy audio output
pa: ਫ਼ਰਜ਼ੀ ਆਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: Audio output device
pa: ਆਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ ਜੰਤਰ

en: Audio output channels
pa: ਆਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ ਚੈਨਲ

en: Surround 4.0
pa: ਸਰਾਊਂਡਿੰਗ 4.0

en: Surround 4.1
pa: ਸਰਾਊਂਡਿੰਗ 4.1

en: Surround 5.0
pa: ਸਰਾਊਂਡਿੰਗ 5.0

en: Surround 5.1
pa: ਸਰਾਊਂਡਿੰਗ 5.1

en: ALSA audio output
pa: ਅਲਸਾ ਆਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: Audio output failed
pa: ਆਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ ਫੇਲ੍ਹ

en: Audio memory
pa: ਆਡੀਓ ਮੈਮੋਰੀ

en: Audio memory output
pa: ਆਡੀਓ ਮੈਮੋਰੀ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: Sample format
pa: ਸੈਂਪਲ ਫਾਰਮੈਟ

en: Last audio device
pa: ਆਖਰੀ ਆਡੀਓ ਜੰਤਰ

en: %s (Encoded Output)
pa: %s (ਇੰਕੋਡ ਕੀਤੀ ਆਉਟਪੁੱਟ)

en: Audio device is not configured
pa: ਆਡੀਓ ਜੰਤਰ ਸੰਰਚਿਤ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Output device
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਜੰਤਰ

en: Select your audio output device
pa: ਆਪਣਾ ਆਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ ਜੰਤਰ ਚੁਣੋ

en: Speaker configuration
pa: ਸਪੀਕਰ ਸੰਰਚਨਾ

en: DirectX audio output
pa: DirectX ਆਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: Output format
pa: ਆਉਟਪੁੱਫ ਫਾਰਮੈਟ

en: Number of output channels
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਚੈਨਲਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

en: Output file
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਫਾਇਲ

en: File audio output
pa: ਫਾਇਲ ਆਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: Automatically connect to writable clients
pa: ਲਿਖਣਯੋਗ ਕਲਾਇਟ ਨਾਲ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਕੁਨੈਕਟ ਕਰੋ

en: JACK audio output
pa: JACK ਆਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: Device
pa: ਜੰਤਰ

en: Disabled
pa: ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ

en: Enabled
pa: ਸਮਰੱਥ ਹੈ

en: Output back-end
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਬੈਕ-ਐਂਡ

en: Open Sound System audio output
pa: ਓਪਨ ਸਾਊਂਡ ਸਿਸਤਮ ਆਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: Pulseaudio audio output
pa: ਪਲੱਸਆਡੀਓ ਆਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: Software gain
pa: ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਗੇਨ

en: Select Audio Device
pa: ਆਡੀਓ ਜੰਤਰ ਚੁਣੋ

en: ATSC A/52 (AC-3) audio decoder
pa: ATSC A/52 (AC-3) ਆਡੀਓ ਡੀਕੋਡਰ

en: ADPCM audio decoder
pa: ADPCM ਆਡੀਓ ਡੀਕੋਡਰ

en: AES3/SMPTE 302M audio decoder
pa: AES3/SMPTE 302M ਆਡੀਓ ਡੀਕੋਡਰ

en: Raw/Log Audio decoder
pa: ਰਾਅ/ਲਾਗ ਆਡੀਓ ਡੀਕੋਡਰ

en: Raw audio encoder
pa: ਰਾਅ ਆਡੀਓ ਇੰਕੋਡਰ

en: Non-key
pa: ਗ਼ੈਰ-ਕੀ

en: bits
pa: ਬਿੱਟ

en: simple
pa: ਸੈਂਪਲ

en: FFmpeg audio/video decoder
pa: FFmpeg ਆਡੀਓ/ਵਿਡੀਓ ਡੀਕੋਡਰ

en: Decoding
pa: ਡੀਕੋਡਿੰਗ

en: Encoding
pa: ਇੰਕੋਡਿੰਗ

en: FFmpeg audio/video encoder
pa: FFmpeg ਆਡੀਓ/ਵਿਡੀਓ ਇੰਕੋਡਰ

en: Direct rendering
pa: ਸਿੱਧੀ ਰੈਡਰਿੰਗ

en: Workaround bugs
pa: ਚੱਲਦੇ ਬੱਗ

en: Hurry up
pa: ਛੇਤੀ ਕਰੋ

en: Skip frame (default=0)
pa: ਫਰੇਮ ਛੱਡੋ (ਡਿਫਾਲਟ=੦)

en: Debug mask
pa: ਡੀਬੱਗ ਮਾਸਕ

en: Set FFmpeg debug mask
pa: FFmpeg ਡੀਬੱਗ ਮਾਸਕ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Codec name
pa: Codec ਨਾਂ

en: Hardware decoding
pa: ਹਾਰਡਵੇਅਰ ਡੀਕੋਡਿੰਗ

en: This allows hardware decoding when available.
pa: ਇਹ ਹਾਰਡਵੇਅਰ ਡੀਕੋਡਿੰਗ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਹੈ, ਜਦੋਂ ਵੀ ਉਪਲੱਬਧ ਹੋਵੇ

en: Threads
pa: ਥਰਿਡ

en: Video bitrate tolerance
pa: ਵਿਡੀਓ ਬਿੱਟਰੇਟ ਟਾਲਰੈਂਸ

en: Video bitrate tolerance in kbit/s.
pa: kbit/s ਵਿੱਚ ਵਿਡੀਓ ਬਿੱਟਰੇਟ ਟਾਲਰੈਂਸ

en: Interlaced encoding
pa: ਇੰਟਰਲੇਸ ਇੰਕੋਡਿੰਗ

en: Interlaced motion estimation
pa: ਇੰਟਰਲੇਸ ਮੋਸ਼ਨ ਅੰਦਾਜ਼ਾ

en: Pre-motion estimation
pa: ਪ੍ਰੀ-ਮੋਸ਼ਨ ਅਨੁਮਾਨ

en: Rate control buffer size
pa: ਰੇਟ ਕੰਟਰੋਲ ਬਫ਼ਰ ਸਾਈਜ਼

en: Noise reduction
pa: ਨੋਵਾਇਸ ਘਟਾਉਣਾ

en: Quality level
pa: ਕੁਆਲਟੀ ਲੈਵਲ

en: unknown
pa: ਅਣਜਾਣ

en: video
pa: ਵਿਡੀਓ

en: audio
pa: ਆਡੀਓ

en: subpicture
pa: ਸਬ-ਤਸਵੀਰ

en: Opacity
pa: ਧੁੰਦਲਾਪਨ

en: CDG video decoder
pa: CDG ਵਿਡੀਓ ਡੀਕੋਡਰ

en: CVD subtitle decoder
pa: CVD ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਡੀਕੋਡਰ

en: Encoding quality
pa: ਇੰਕੋਡਿੰਗ ਕੁਆਲਟੀ

en: Chroma format
pa: ਕਰੋਮਾ ਫਾਰਮੈਟ

en: Save raw codec data
pa: ਰਾਅ codec ਡਾਟਾ ਸੰਭਾਲੋ

en: Dummy decoder
pa: ਫਰਜ਼ੀ ਡੀਕੋਡਰ

en: Dump decoder
pa: ਡੰਪ ਡੀਕੋਡਰ

en: Subpicture position
pa: ਸਬ-ਤਸਵੀਰ ਸਥਿਤੀ

en: DVB subtitles decoder
pa: DVB ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਡੀਕੋਡਰ

en: DVB subtitles
pa: DVB ਸਬ-ਟਾਈਟਲ

en: DVB subtitles encoder
pa: DVB ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਇੰਕੋਡਰ

en: Dummy encoder
pa: ਡੰਪ ਇੰਕੋਡਰ

en: AAC extension
pa: AAC ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨ

en: VBR Quality
pa: VBR ਕੁਆਲਟੀ

en: FDK-AAC Audio encoder
pa: FDK-AAC ਆਡੀਓ ਇੰਕੋਡਰ

en: Flac audio decoder
pa: Flac ਆਡੀਓ ਡੀਕੋਡਰ

en: Flac audio encoder
pa: Flac ਆਡੀਓ ਇੰਕੋਡਰ

en: Formatted Subtitles
pa: ਫਾਰਮੈਟ ਕੀਤੇ ਸਬ-ਟਾਈਟਲ

en: Shadow
pa: ਸ਼ੈਡੋ

en: Outline
pa: ਆਉਟਲਾਈਨ

en: Black
pa: ਕਾਲਾ

en: Gray
pa: ਗਰੇ

en: Silver
pa: ਸਿਲਵਰ

en: White
pa: ਚਿੱਟਾ

en: Maroon
pa: ਮੈਰੂਨ

en: Red
pa: ਲਾਲ

en: Yellow
pa: ਪੀਲਾ

en: Olive
pa: ਜੈਤੂਨੀ

en: Green
pa: ਹਰਾ

en: Teal
pa: ਟੀਲ

en: Lime
pa: ਲਾਇਮ

en: Purple
pa: ਗੂੜਾ ਲਾਲ

en: Navy
pa: ਅਸਮਾਨੀ

en: Blue
pa: ਨੀਲਾ

en: Aqua
pa: ਪਾਣੀ

en: Rendering quality
pa: ਰੈਡਰਿੰਗ ਕੁਆਲਟੀ

en: Default font effect
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਫੋਂਟ ਪਰਭਾਵ

en: Default font effect strength
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਫੋਂਟ ਪਰਭਾਵ ਤਾਕਤ

en: Default font description
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਫੋਂਟ ਵੇਰਵਾ

en: Default font color
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਫੋਂਟ ਰੰਗ

en: Default font alpha
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਫੋਂਟ ਐਲਫਾ

en: Default background color
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ

en: Default background alpha
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਐਲਫਾ

en: Kate
pa: ਕੇਟ

en: Kate overlay decoder
pa: ਕੇਟ ਓਵਰਲੇ ਡੀਕੋਡਰ

en: Tiger rendering defaults
pa: ਟਾਈਗਰ ਰੈਡਰਿੰਗ ਡਿਫਾਲਟ

en: Subtitles (advanced)
pa: ਸਬ-ਟਾਈਟਲ (ਤਕਨੀਕੀ)

en: Building font cache
pa: ਫੋਂਟ ਕੈਸ਼ ਬਿਲਡ ਕਰਨੀ

en: Please wait while your font cache is rebuilt.
    This should take less than a minute.
pa: ਤੁਹਾਡੀ ਫੋਂਟ ਕੈਸ਼ ਮੁੜ-ਬਿਲਡ ਹੋਣ ਤੱਕ ਉਡੀਕੋ ਜੀ।
    ਇਸ ਨੂੰ ਇੱਕ ਮਿੰਟ ਤੋਂ ਘੱਟ ਸਮਾਂ ਲੱਗ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: MPEG I/II video decoder (using libmpeg2)
pa: MPEG I/II ਵਿਡੀਓ ਡੀਕੋਡਰ (libmpeg2 ਦੀ ਵਰਤੋਂ)

en: Linear PCM audio decoder
pa: ਲੀਨੀਅਰ PCM ਆਡੀਓ ਡੀਕੋਡਰ

en: MPEG audio layer I/II/III decoder
pa: MPEG ਆਡੀਓ ਲੇਅਰ I/II/III ਡੀਕੋਡਰ

en: Audio/Video decoder (using OpenMAX IL)
pa: ਆਡੀਓ/ਵਿਡੀਓ ਡੀਕੋਰਡਰ (OpenMAX IL ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਕੇ)

en: Video encoder (using OpenMAX IL)
pa: ਵਿਡੀਓ ਇੰਕੋਡਰ (OpenMAX IL ਦੀ ਵਰਤੋਂ)

en: Opus
pa: ਓਪਸ

en: PNG video decoder
pa: PNG ਵਿਡੀਓ ਡੀਕੋਡਰ

en: Codec Profile
pa: Codec ਪਰੋਫ਼ਾਈਲ

en: Codec Level
pa: Codec ਪੱਧਰ

en: 4:2:0
pa: ੪:੨:੦

en: 4:2:2
pa: ੪:੨:੨

en: 4:4:4
pa: ੪:੪:੪

en: Rate control method
pa: ਰੇਟ ਕੰਟਰੋਲ ਢੰਗ

en: Constant bitrate mode (CBR)
pa: ਕਾਸਟੈਂਟ ਬਿੱਟਰੇਟ ਮੋਡ (CBR)

en: Lossless mode
pa: ਲੂਸਲੈਸ ਮੋਡ

en: Noise Threshold
pa: ਨੋਵਾਇਸ ਥਰੈਸ਼ਹੋਲਡ

en: CBR bitrate (kbps)
pa: CBR ਬਿੱਟਰੇਟ (kbps)

en: Maximum bitrate (kbps)
pa: ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਬਿੱਟਰੇਟ (kbps)

en: Minimum bitrate (kbps)
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਬਿੱਟਰੇਟ (kbps)

en: GOP length
pa: GOP ਲੰਬਾਈ

en: Prefilter
pa: ਪ੍ਰੀਫਿਲਟਰ

en: Add Noise
pa: ਨੋਵਾਇਸ ਸ਼ਾਮਲ

en: Picture coding mode
pa: ਤਸਵੀਰ ਕੋਡਿੰਗ ਮੋਡ

en: Motion Vector precision
pa: ਮੋਸ਼ਨ ਵੈਕਟਰ ਸ਼ੁੱਧਤਾ

en: Disable arithmetic coding
pa: ਐਲੋਗਰਥਿਮ ਕੋਡਿੰਗ ਆਯੋਗ

en: Force Profile
pa: ਫੋਰਸ ਪਰੋਫਾਇਲ

en: VC2 Simple Profile
pa: VC2 ਸੈਂਪਲ ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ

en: VC2 Main Profile
pa: VC2 ਮੁੱਖ ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ

en: Main Profile
pa: ਮੁੱਖ ਪਰੋਫਾਇਲ

en: SDL Image decoder
pa: SDL ਚਿੱਤਰ ਡੀਕੋਡਰ

en: SDL_image video decoder
pa: SDL_image ਵਿਡੀਓ ਡੀਕੋਡਰ

en: Mode
pa: ਮੋਡ

en: Encoding complexity
pa: ਇੰਕੋਡਿੰਗ ਗੁੰਝਲਤਾ

en: Maximal bitrate
pa: ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਬਿੱਟਰੇਟ

en: CBR encoding
pa: CBR ਇੰਕੋਡਿੰਗ

en: Disable DVD subtitle transparency
pa: DVD ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਟਰਾਂਸਪਰੇਸੀ ਬੰਦ

en: DVD subtitles decoder
pa: DVD ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਡੀਕੋਡਰ

en: DVD subtitles
pa: DVD ਸਬ-ਟਾਈਟਲ

note: xgettext: The character encoding name in parenthesis corresponds to that used for the GetACP translation. "Windows-1252" applies to Western European languages using the Latin alphabet.
en: Default (Windows-1252)
pa: ਡਿਫਾਲਟ (Windows-1252)

en: System codeset
pa: ਸਿਸਟਮ ਕੋਡਸੈੱਟ

en: Universal (UTF-8)
pa: ਯੂਨੀਵਰਸਲ (UTF-8)

en: Universal (UTF-16)
pa: ਯੂਨੀਵਰਸਲ (UTF-16)

en: Universal (big endian UTF-16)
pa: ਯੂਨੀਵਰਸਲ (ਬਿੱਗ ਐਂਡੀਅਨ UTF-16)

en: Universal, Chinese (GB18030)
pa: ਯੂਨੀਵਰਸਲ, ਚੀਨੀ (GB18030)

en: Western European (Latin-9)
pa: ਪੱਛਮੀ ਯੂਰਪ (Latin-9)

en: Western European (Windows-1252)
pa: ਪੱਛਮੀ ਯੂਰਪ (Windows-1252)

en: Eastern European (Latin-2)
pa: ਪੂਰਬੀ ਯੂਰਪ (Latin-2)

en: Eastern European (Windows-1250)
pa: ਪੂਰਬੀ ਯੂਰਪ (Windows-1250)

en: Russian (KOI8-R)
pa: ਰੂਸੀ (KOI8-R)

en: Ukrainian (KOI8-U)
pa: ਯੂਕਰੇਨੀ (KOI8-U)

en: Arabic (ISO 8859-6)
pa: ਅਰਬੀ (ISO 8859-6)

en: Arabic (Windows-1256)
pa: ਅਰਬੀ (Windows-1256)

en: Greek (ISO 8859-7)
pa: ਗਰੀਕ (ISO 8859-7)

en: Greek (Windows-1253)
pa: ਗਰੀਕ (Windows-1253)

en: Hebrew (ISO 8859-8)
pa: ਹੈਬਰਿਊ (ISO 8859-8)

en: Hebrew (Windows-1255)
pa: ਹੈਬਰਿਊ (Windows-1255)

en: Turkish (ISO 8859-9)
pa: ਤੁਰਕ (ISO 8859-9)

en: Turkish (Windows-1254)
pa: ਤੁਰਕ (Windows-1254)

en: Thai (TIS 620-2533/ISO 8859-11)
pa: ਥਾਈ (TIS 620-2533/ISO 8859-11)

en: Thai (Windows-874)
pa: ਥਾਈ (Windows-874)

en: Simplified Chinese (ISO-2022-CN-EXT)
pa: ਸਧਾਰਨ ਚੀਨੀ (ISO-2022-CN-EXT)

en: Simplified Chinese Unix (EUC-CN)
pa: ਸਧਾਰਨ ਚੀਨੀ Unix (EUC-CN)

en: Japanese (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)
pa: ਜਾਪਾਨੀ (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)

en: Japanese Unix (EUC-JP)
pa: ਜਾਪਾਨੀ ਯੂਨੈਕਸ (EUC-JP)

en: Japanese (Shift JIS)
pa: ਜਾਪਾਨੀ (Shift JIS)

en: Korean (EUC-KR/CP949)
pa: ਕੋਰੀਆਈ (EUC-KR/CP949)

en: Korean (ISO-2022-KR)
pa: ਕੋਰੀਆਈ (ISO-2022-KR)

en: Traditional Chinese (Big5)
pa: ਪੁਰਾਤਨ ਚੀਨੀ (Big5)

en: Traditional Chinese Unix (EUC-TW)
pa: ਪੁਰਾਤਨ ਚੀਨੀ ਯੂਨੈਕਸ (EUC-TW)

en: Vietnamese (VISCII)
pa: ਵੀਅਤਨਾਮੀ (VISCII)

en: Vietnamese (Windows-1258)
pa: ਵੀਅਤਨਾਮੀ (Windows-1258)

en: Set the encoding used in text subtitles
pa: ਟੈਕਸਟ ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਲਈ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਇੰਕੋਡਿੰਗ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: USF subtitles decoder
pa: USF ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਡੀਕੋਡਰ

en: SVCD subtitles
pa: SVCD ਸਬ-ਟਾਈਟਲ

en: Image width
pa: ਚਿੱਤਰ ਚੌੜਾਈ

en: Image height
pa: ਚਿੱਤਰ ਉਚਾਈ

en: Scale factor
pa: ਸਕੇਲ ਫੈਕਟਰ

en: T.140 text encoder
pa: T.140 ਟੈਕਸਟ ਇੰਕੋਡਰ

en: Ignore subtitle flag
pa: ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਫਲੈਗ ਅਣਡਿੱਠਾ

en: Workaround for France
pa: ਫਰੈਂਚ 'ਚ ਕੰਮ

en: Teletext subtitles decoder
pa: ਟੈਲੀਟੈਕਸਟ ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਡੀਕੋਡਰ

en: Post processing quality
pa: ਪੋਸਟ-ਪਰੋਸੈਸਿੰਗ ਕੁਆਲਟੀ

en: Theora video decoder
pa: ਥੀਉਰਾ ਵਿਡੀਓ ਡੀਕੋਡਰ

en: Theora video encoder
pa: ਥੀਉਰਾ ਵਿਡੀਓ ਇੰਕੋਡਰ

en: Stereo mode
pa: ਸਟੀਰਿਓ ਮੋਡ

en: VBR mode
pa: VBR ਮੋਡ

en: Joint stereo
pa: ਜੁਆਇੰਟ ਸਟੀਰਿਓ

en: Vorbis audio decoder
pa: ਵੋਰਬਿਸ ਆਡੀਓ ਡੀਕੋਡਰ

en: Vorbis audio encoder
pa: ਵੋਰਬਿਸ ਆਡੀਓ ਇੰਕੋਡਰ

en: WebM video encoder
pa: WebM ਵੀਡੀਓ ਇਨਕੋਡਰ

en: WEBVTT decoder
pa: WEBVTT ਡੀਕੋਡਰ

en: Minimum GOP size
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ GOP ਸਾਈਜ਼

en: Skip loop filter
pa: ਲੂਪ ਫਿਲਟਰ ਛੱਡੋ

en: H.264 level
pa: H.264 ਲੈਵਲ

en: H.264 profile
pa: H.264 ਪਰੋਫਾਇਲ

en: Interlaced mode
pa: ਇੰਟਰਲੇਸ ਮੋਡ

en: Pure-interlaced mode.
pa: ਅਸਲ-ਇੰਟਰਲੇਸ ਮੋਡ।

en: Set QP
pa: QP ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: VBV buffer
pa: VBV ਬਫ਼ਰ

en: Multipass ratecontrol
pa: ਮਲਟੀ-ਪਾਸ ਰੇਟ-ਕੰਟਰੋਲ

en: CPU optimizations
pa: CPU ਅਨੁਕੂਲਣ

en: Quiet mode
pa: ਸ਼ਾਂਤ ਮੋਡ

en: Statistics
pa: ਅੰਕੜੇ

en: Print stats for each frame.
pa: ਹਰੇਕ ਫਰੇਮ ਲਈ ਅੰਕੜੇ ਦਿਓ।

en: HRD-timing information
pa: HRD-ਟਾਈਮਿੰਗ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Fast
pa: ਤੇਜ਼

en: Normal
pa: ਨਾਰਮਲ

en: Slow
pa: ਹੌਲੀ

en: checkerboard
pa: ਚੈਕਰਬੋਰਡ

en: column alternation
pa: ਕਾਲਮ ਬਦਲ

en: row alternation
pa: ਕਤਾਰ ਬਦਲ

en: side by side
pa: ਨਾਲ ਨਾਲ

en: top bottom
pa: ਉੱਤੇ ਹੇਠਾਂ

en: frame alternation
pa: ਫਰੇਮ ਬਦਲ

en: H.265/HEVC encoder (x265)
pa: H.265/HEVC ਇੰਕੋਡਰ (x265)

en: Teletext page
pa: ਟੈਲੀਟੈਕਸਟ ਪੇਜ਼

en: Teletext alignment
pa: ਟੈਲੀਟੈਕਸਟ ਇਕਸਾਰ

en: Teletext text subtitles
pa: ਟੈਲੀਟੈਕਸਟ ਟੈਕਸਟ ਸਬ-ਟਾਈਟਲ

en: VBI and Teletext decoder
pa: VBI ਅਤੇ ਟੈਲੀਟੈਕਸਟ ਡੀਕੋਡਰ

en: VBI & Teletext
pa: VBI ਅਤੇ ਡੀਕੋਡਰ

en: D-Bus control interface
pa: ਡੀਬੱਸ ਕੰਟਰੋਲ ਇੰਟਰਫੇਸ

en: VLC media player
pa: VLC ਮੀਡਿਆ ਪਲੇਅਰ

en: Do not open a DOS command box interface
pa: DOS ਕਮਾਂਡ ਬਾਕਸ ਇੰਟਰਫੇਸ ਨਾਲ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Dummy interface
pa: ਫ਼ਰਜ਼ੀ ਇੰਟਰਫੇਸ

en: Trigger button
pa: ਟਰਿੱਗਰ ਬਟਨ

en: Middle
pa: ਮੱਧ

en: Gestures
pa: ਜੈਸਚਰ

en: Mouse gestures control interface
pa: ਮਾਊਸ ਜੈਸਚਰ ਕੰਟਰੋਲ ਇੰਟਰਫੇਸ

en: Global Hotkeys
pa: ਗਲੋਬਲ ਹਾਟ-ਕੀ

en: Global Hotkeys interface
pa: ਗਲੋਬਲ ਹਾਟ-ਕੀ ਇੰਟਰਫੇਸ

en: Hotkeys
pa: ਹਾਟ-ਸਵਿੱਚਾਂ

en: Hotkeys management interface
pa: ਹਾਟ-ਸਵਿੱਚਾਂ ਪਰਬੰਧ ਇੰਟਰਫੇਸ

en: One
pa: ਇੱਕ

en: Loop: %s
pa: ਚੱਕਰ: %s

en: Random: %s
pa: ਰਲਵਾਂ:  %s

en: Audio Device: %s
pa: ਆਡੀਓ ਜੰਤਰ: %s

en: Recording
pa: ਰਿਕਾਰਡਿੰਗ

en: Recording done
pa: ਰਿਕਾਰਡਿੰਗ ਹੋਈ

en: Subtitle delay %i ms
pa: ਸਬਟਾਈਟਲ ਦੇਰੀ %i ms

en: Audio delay %i ms
pa: ਆਡੀਓ ਦੇਰੀ %i ms

en: Audio track: %s
pa: ਆਡੀਓ ਟਰੈਕ: %s

en: Subtitle track: %s
pa: ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਟਰੈਕ: %s

en: Aspect ratio: %s
pa: ਅਕਾਰ ਅਨੁਪਾਤ: %s

en: Crop: %s
pa: ਕਰੋਪ: %s

en: Zooming reset
pa: ਜ਼ੂਮ ਮੁੜ-ਸੈੱਟ

en: Scaled to screen
pa: ਸਕਰੀਨ ਲਈ ਸਕੇਲ ਕੀਤਾ

en: Original Size
pa: ਅਸਲੀ ਸਾਈਜ਼

en: Zoom mode: %s
pa: ਜ਼ੂਮ ਮੋਡ: %s

en: Deinterlace off
pa: ਡਿ-ਇੰਟਰਲੇਸ ਬੰਦ

en: Deinterlace on
pa: ਡਿ-ਇੰਟਰਲੇਸ ਚਾਲੂ

en: Speed: %.2fx
pa: ਸਪੀਡ: %.2fx

en: Change the lirc configuration file
pa: lirc ਸੰਰਚਨਾਫਾਇਲ ਬਦਲੋ

en: Infrared
pa: ਇੰਫਰਾਰੈੱਡ

en: Infrared remote control interface
pa: ਇੰਫਰਾਰੈੱਡ ਰਿਮੋਟ ਕੰਟਰੋਲ ਇੰਟਰਫੇਸ

en: motion
pa: ਗਤੀ

en: motion control interface
pa: ਗਤੀ ਕੰਟਰੋਲ ਇੰਟਰਫੇਸ

en: Network master clock
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਮਾਸਟਰ ਕਲਾਕ

en: UDP timeout (in ms)
pa: UDP ਟਾਈਮ-ਆਉਟ (ms ਵਿੱਚ)

en: Network Sync
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਸੈਕਰੋ

en: Network synchronization
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਸੈਕਰੋਨਾਈਜ਼ੇਸ਼ਨ

en: Install Windows Service
pa: ਵਿੰਡੋਜ਼ ਸਰਵਿਸ ਇੰਸਟਾਲ

en: Install the Service and exit.
pa: ਸਰਵਿਸ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰੋ ਅਤੇ ਬੰਦ ਕਰੋ।

en: Uninstall Windows Service
pa: ਵਿੰਡੋਜ਼ ਸਰਵਿਸ ਅਣ-ਇੰਸਟਾਲ ਕਰੋ

en: Uninstall the Service and exit.
pa: ਸਰਵਿਸ ਅਣ-ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਕੇ ਬੰਦ ਕਰੋ।

en: Display name of the Service
pa: ਸਰਵਿਸ ਦਾ ਨਾਂ ਵੇਖੋ

en: Change the display name of the Service.
pa: ਸਰਵਿਸ ਦਾ ਵੇਖਣ ਵਾਲਾ ਨਾਂ ਬਦਲੋ।

en: Configuration options
pa: ਸੰਰਚਨਾ ਚੋਣਾਂ

en: NT Service
pa: NT ਸਰਵਿਸ

en: Windows Service interface
pa: ਵਿੰਡੋਜ਼ ਸਰਵਿਸ ਇੰਟਰਫੇਸ

en: Initializing
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Opening
pa: ਖੋਲ੍ਹੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

en: Error
pa: ਗਲਤੀ

en: Show stream position
pa: ਸਟਰੀਮ ਸਥਿਤੀ ਵੇਖੋ

en: Fake TTY
pa: ਫਰਜ਼ੀ TTY

en: UNIX socket command input
pa: ਯੂਨੈਕਸ ਸਾਕਟ ਕਮਾਂਡ ਇੰਪੁੱਟ

en: TCP command input
pa: TCP ਕਮਾਂਡ ਇੰਪੁੱਟ

en: Remote control interface
pa: ਰਿਮੋਟ ਕੰਟਰੋਲ ਇੰਟਰਫੇਸ

en: +----[ Remote control commands ]
pa: +----[ ਰਿਮੋਟ ਕੰਟਰੋਲ ਕਮਾਂਡ ]

en: +-[Incoming]
pa: +-[ਆ ਰਿਹਾ ਹੈ]

en: | input bytes read : %8.0f KiB
pa: | ਇੰਪੁੱਟ ਬਾਈਟ ਪੜ੍ਹੇ : %8.0f KiB

en: | input bitrate    :   %6.0f kb/s
pa: | ਇੰਪੁੱਟ ਬਿੱਟਰੇਟ    :   %6.0f kb/s

en: | demux bytes read : %8.0f KiB
pa: | demux ਬਾਈਟ ਪੜ੍ਹੇ: %8.0f KiB

en: | demux bitrate    :   %6.0f kb/s
pa: | demux ਬਿੱਟਰੇਟ    :   %6.0f kb/s

en: | discontinuities  :    %5<PRIi64>
pa: | ਨਾ-ਲਗਾਤਾਰ  :    %5<PRIi64>

en: +-[Video Decoding]
pa: +-[ਵਿਡੀਓ ਡੀਕੋਡਿੰਗ]

en: | video decoded    :    %5<PRIi64>
pa: | ਵਿਡੀਓ ਡੀਕੋਡ ਕੀਤਾ    :    %5<PRIi64>

en: | frames displayed :    %5<PRIi64>
pa: | ਵੇਖਾਏ ਫਰੇਮ :    %5<PRIi64>

en: | frames lost      :    %5<PRIi64>
pa: | ਫਰੇਮ ਗੁਆਚੇ      :    %5<PRIi64>

en: +-[Audio Decoding]
pa: +-[ਆਡੀਓ ਡੀਕੋਡਿੰਗ]

en: | audio decoded    :    %5<PRIi64>
pa: | ਆਡੀਓ ਡੀਕੋਡ ਕੀਤੀ    :    %5<PRIi64>

en: | buffers played   :    %5<PRIi64>
pa: | ਚਲਾਏ ਬਫ਼ਰ   :    %5<PRIi64>

en: | buffers lost     :    %5<PRIi64>
pa: | ਗੁਆਚੇ ਬਫ਼ਰ     :    %5<PRIi64>

en: Low latency
pa: ਘੱਟ ਲੇਟਨਸੀ

en: AIFF demuxer
pa: AIFF ਡੀਮੁਕਸਰ

en: ASF/WMV demuxer
pa: ASF/WAV ਡੀਮੁਕਸਰ

en: VLC failed to load the ASF header.
pa: VLC ASF ਹੈੱਡਰ ਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਇਆ।

en: AU demuxer
pa: AU ਡੀਮੁਕਸਰ

en: Avformat demuxer
pa: Avformat ਡੀਮੁਕਸਰ

en: Avformat muxer
pa: Avformat ਮੁਕਸਰ

en: Muxer
pa: ਮੁਕਸਰ

en: Avformat mux
pa: Avformat ਮੁਕਸ

en: Force interleaved method
pa: ਇੰਟਰਲੀਵ ਢੰਗ ਲਈ ਮਜ਼ਬੂਰ

en: Force index creation
pa: ਇੰਡੈਕਸ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਮਜ਼ਬੂਰ

en: Ask for action
pa: ਕਾਰਵਾਈ ਲਈ ਪੁੱਛੋ

en: Always fix
pa: ਹਮੇਸ਼ਾ ਫਿਕਸ ਕਰੋ

en: Never fix
pa: ਕਦੇ ਵੀ ਫਿਕਸ ਨਾ ਕਰੋ

en: AVI demuxer
pa: AVI ਡੀਮੁਕਸਰ

en: Do not play
pa: ਨਾ ਚਲਾਓ

en: Build index then play
pa: ਇੰਡੈਕਸ ਬਣਾਉ, ਫੇਰ ਚਲਾਉ

en: Play as is
pa: ਇਸ ਵਜੋਂ ਚਲਾਓ

en: Fixing AVI Index...
pa: AVI ਇੰਡੈਕਸ ਠੀਕ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ...

en: CDG demuxer
pa: CDG ਡੀਮੁਕਸਰ

en: Dump filename
pa: ਡੰਪ ਫਾਇਲ-ਨਾਂ

en: Append to existing file
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਫਾਇਲ ਦੇ ਅੰਤ 'ਚ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ

en: If the file already exists, it will not be overwritten.
pa: ਜੇ ਫਾਇਲ ਪਹਿਲਾਂ ਮੌਜੂਦ ਹੋਈ ਤਾਂ ਉਸ ਉੱਤੇ ਨਹੀਂ ਲਿਖਿਆ ਜਾਵੇਗਾ।

en: File dumper
pa: ਫਾਇਲ ਡੰਪਰ

en: Dirac video demuxer
pa: Dirac ਵਿਡੀਓ ਡੀਮੱਕਸਰ

en: FLAC demuxer
pa: FLAC ਡੀਮੁਕਸਰ

en: Decode
pa: ਡੀਕੋਡ ਕਰੋ

en: Real-time
pa: ਰੀਅਲ ਟਾਈਮ

en: Image demuxer
pa: ਚਿੱਤਰ ਡੀਮੁਕਸਰ

en: Image
pa: ਚਿੱਤਰ

en: Frames per Second
pa: ਫਰੇਮ ਪ੍ਰਤੀ ਸਕਿੰਟ

en: M-JPEG camera demuxer
pa: M-JPEG ਕੈਮਰਾ ਡੀਮੁਕਸਰ

en: Chapter codecs
pa: ਚੈਪਟਰ codecs

en: Surround
pa: ਸਰਾਊਂਡਿੰਗ

en: Surround level
pa: ਸਰਾਊਂਡਿੰਗ ਲੈਵਲ

en: Surround delay (ms)
pa: ਸਰਾਊਂਡਿੰਗ ਡੀਲੇਅ (ms)

en: Writer
pa: ਲੇਖਕ

en: Information
pa: ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Disclaimer
pa: ਦਾਅਵਾ

en: Requirements
pa: ਲੋੜ

en: Original Format
pa: ਅਸਲੀ ਫਾਰਮੈਟ

en: Display Source As
pa: ਸਰੋਤ ਇੰਝ ਵੇਖਾਓ

en: Host Computer
pa: ਹੋਸਟ ਕੰਪਿਊਟਰ

en: Performers
pa: ਕਲਾਕਾਰ

en: Original Performer
pa: ਅਸਲੀ ਕਲਾਕਾਰ

en: Warning
pa: ਚੇਤਾਵਨੀ

en: Software
pa: ਸਾਫਟਵੇਅਰ

en: Lyrics
pa: ਬੋਲ

en: Record Company
pa: ਰਿਕਾਰਡ ਕੰਪਨੀ

en: Model
pa: ਮਾਡਲ

en: Grouping
pa: ਗਰੁੱਪਿੰਗ

en: Thanks
pa: ਧੰਨਵਾਦ

en: Keywords
pa: ਸ਼ਬਦ

en: MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP audio
pa: MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP ਆਡੀਓ

en: Audio ES
pa: ਆਡਿਓ ES

en: MPEG-4 video
pa: MPEG-4 ਵਿਡੀਓ

en: H264 video demuxer
pa: H264 ਵਿਡੀਓ ਡੀਮੁਕਸਰ

en: MPEG-I/II video demuxer
pa: MPEG-I/II ਵਿਡੀਓ demuxer

en: MPEG-PS demuxer
pa: MPEG-PS ਡੀਮੁਕਸਰ

en: Extra PMT
pa: ਵਾਧੂ PMT

en: CSA Key
pa: CSA ਕੁੰਜੀ

en: Second CSA Key
pa: ਦੂਜੀ CSA ਕੁੰਜੀ

en: MPEG Transport Stream demuxer
pa: MPEG ਟਰਾਂਸਪੋਰਟ ਸਟਰੀਮ ਡੀਮੁਸਰ

en: Teletext
pa: ਟੈਲੀਟੈਕਸਟ

en: Teletext subtitles
pa: ਟੈਲੀਟੈਕਸਟ ਸਬ-ਟਾਈਟਲ

en: Teletext: additional information
pa: ਟੈਲੀਟੈਕਸਟ: ਹੋਰ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Teletext: program schedule
pa: ਟੈਲੀਟੈਕਸਟ: ਪਰੋਗਰਾਮ ਸੈਡਿਊਲ

en: Teletext subtitles: hearing impaired
pa: ਟੈਲੀਟੈਕਸਟ ਸਬ-ਟਾਈਟਲ: ਬੋਲ਼ਿਆਂ ਲਈ ਸੁਣਨ ਵਾਸਤੇ

en: DVB subtitles: hearing impaired
pa: DVB ਸਬ-ਟਾਈਟਲ: ਬੋਲ਼ਿਆਂ ਲਈ ਸੁਣਨ ਵਾਸਤੇ

en: clean effects
pa: ਪਰਭਾਵ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

en: Skip ads
pa: ਐਡ ਛੱਡੋ

en: M3U playlist import
pa: M3U ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਇੰਪੋਰਟ

en: RAM playlist import
pa: RAM ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਇੰਪੋਰਟ

en: PLS playlist import
pa: PLS ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਇੰਪੋਰਟ

en: B4S playlist import
pa: B4S ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਇੰਪੋਰਟ

en: DVB playlist import
pa: DVB ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਇੰਪੋਰਟ

en: Podcast parser
pa: ਪੋਡਕਾਸਟ ਪਾਰਸਰ

en: XSPF playlist import
pa: XSPF ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਇੰਪੋਰਟ

en: ASX playlist import
pa: ASX ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਇੰਪੋਰਟ

en: iTunes Music Library importer
pa: iTunes ਸੰਗੀਤ ਲਾਇਬਰੇਰੀ ਇੰਪੋਰਟਰ

en: WPL playlist import
pa: WPL ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਇੰਪੋਰਟ

en: Podcast Info
pa: ਪੋਡਕਾਸਟ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Podcast Link
pa: ਪੋਡਕਾਸਟ ਲਿੰਕ

en: Podcast Copyright
pa: ਪੋਡਕਾਸਟ ਕਾਪੀਰਾਈਟ

en: Podcast Category
pa: ਪੋਡਕਾਸਟ ਕੈਟਾਗਰੀ

en: Podcast Keywords
pa: ਪੋਡਕਾਸਟ ਸ਼ਬਦ

en: Podcast Subtitle
pa: ਪੋਡਕਾਸਟ ਸਬ-ਟਾਇਟਲ

en: Podcast Summary
pa: ਪੋਡਕਾਸਟ ਸੰਖੇਪ

en: Podcast Author
pa: ਪੋਡਕਾਸਟ ਲੇਖਕ

en: Podcast Subcategory
pa: ਪੋਡਕਾਸਟ ਸਬ-ਕੈਟਾਗਰੀ

en: Podcast Duration
pa: ਪੋਡਕਾਸਟ ਅੰਤਰਾਲ

en: Podcast Type
pa: ਪੋਡਕਾਸਟ ਕਿਸਮ

en: Podcast Size
pa: ਪੋਡਕਾਸਟ ਸਾਈਜ਼

en: %s bytes
pa: %s ਬਾਈਟ

en: Shoutcast
pa: ਸਾਊਂਟਕਾਸਟ

en: Listeners
pa: ਲਿਸਨਰ

en: Load
pa: ਲੋਡ

en: PVA demuxer
pa: PVA ਡੀਮੁਕਸਰ

en: Audio channels
pa: ਆਡੀਓ ਚੈਨਲ

en: Forces the audio language
pa: ਆਡੀਓ ਭਾਸ਼ਾ ਫੋਰਸ ਕਰੋ

en: Raw audio demuxer
pa: ਰਾਅ ਆਡੀਓ ਡੀਮੁਕਸਰ

en: DV (Digital Video) demuxer
pa: DV (ਡਿਜ਼ਿਟਲ ਵਿਡੀਓ) ਡੀਮੁਕਸਰ

en: C64 sid demuxer
pa: C64 sid ਡੀਮੁਕਸਰ

en: SMF demuxer
pa: SMF ਡੀਮੁਕਸਰ

en: Override the default track description.
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਟਰੈਕ ਵੇਰਵੇ ਨੂੰ ਅਣਡਿੱਠਾ ਕਰੋ।

en: TTA demuxer
pa: TTA ਡੀਮੁਕਸਰ

en: Closed captions 2
pa: ਬੰਦ ਸੁਰਖੀ ੨

en: Closed captions 3
pa: ਬੰਦ ਸੁਰਖੀ ੩

en: Closed captions 4
pa: ਬੰਦ ਸੁਰਖੀ ੪

en: VC1 video demuxer
pa: VC1 ਵਿਡੀਓ ਡੀਮੁਕਸਰ

en: VOC demuxer
pa: VOC ਡੀਮੁਕਸਰ

en: WAV demuxer
pa: WAV ਡੀਮੁਕਸਰ

en: XA demuxer
pa: XA ਡੀਮੁਕਸਰ

en: Unknown category
pa: ਅਣਜਾਣ ਕੈਟਾਗਰੀ

en: Closed captions
pa: ਬੰਦ ਕੀਤੀ ਸੁਰਖੀ

en: Textual audio descriptions
pa: ਟੈਕਸਟ ਆਡੀਓ ਵੇਰਵਾ

en: Ticker text
pa: ਟਿੱਕਰ ਟੈਕਸਟ

en: Active regions
pa: ਐਕਟਿਵ ਖੇਤਰ

en: Transcript
pa: ਟਰਾਸਕ੍ਰਿਪਟ

en: Subtitles (images)
pa: ਸਬ-ਟਾਈਟਲ (ਚਿੱਤਰ)

en: Slides (text)
pa: ਸਲਾਈਡਾਂ (ਟੈਕਸਟ)

en: Slides (images)
pa: ਸਲਾਈਡ (ਚਿੱਤਰ)

en: About VLC media player
pa: ਵੀ.ਐਲ.ਸੀ. (VLC) ਮੀਡਿਆ ਪਲੇਅਰ ਬਾਰੇ

en: Credits
pa: ਮਾਣ

en: License
pa: ਲਾਈਸੈਂਸ

en: Authors
pa: ਲੇਖਕ

en: VLC media player and VideoLAN are trademarks of the VideoLAN Association.
pa: VLC ਮੀਡੀਆ ਪਲੇਅਰ ਅਤੇ VideoLAN VideoLAN ਅਸੋਸੀਏਸ਼ਨ ਦੇ ਮਾਰਕੇ ਹਨ।

en: Playlist parsers
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਪਾਰਸਰ

en: Service Discovery
pa: ਸੇਵਾ ਖੋਜ

en: Interfaces
pa: ਇੰਟਰਫੇਸ

en: Art and meta fetchers
pa: ਕਲਾ ਅਤੇ ਮੇਟਾ ਪ੍ਰਾਪਤਕਰਤਾ

en: Extensions
pa: ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨ

en: Show Installed Only
pa: ਕੇਵਲ ਇੰਸਟਾਲ ਹੀ ਵੇਖਾਓ

en: Find more addons online
pa: ਹੋਰ ਐਡ-ਆਨ ਆਨਲਾਈਨ ਲੱਭੋ

en: Addons Manager
pa: ਐਡ-ਐਨ ਮੈਨੇਜਰ

en: Installed
pa: ਇੰਸਟਾਲ ਹਨ

en: Name
pa: ਨਾਂ

en: Author
pa: ਲੇਖਕ

en: Uninstall
pa: ਅਣ-ਇੰਸਟਾਲ

en: Skins
pa: ਸਕਿਨ

en: 2 Pass
pa: 2 ਪਾਸ

en: Preamp
pa: ਪ੍ਰੀਐਮਪ

en: Reset
pa: ਰੀਸੈੱਟ

en: Attack
pa: ਹਮਲਾ

en: Release
pa: ਰੀਲਿਜ਼

en: Threshold
pa: ਥਰੈਸ਼ਹੋਲਡ

en: Headphone virtualization
pa: ਹੈੱਡਫੋਨ ਵੁਰਚੁਲਾਈਜੇਸ਼ਨ

en: Volume normalization
pa: ਵਾਲੀਅਮ ਨਾਰਮੇਲਾਈਜ਼

en: Maximum level
pa: ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਲੈਵਲ

en: Filter
pa: ਫਿਲਟਰ

en: Audio Effects
pa: ਆਡੀਓ ਪਰਭਾਵ

en: Organize Profiles...
pa: ....ਪਰੋਫਾਇਲ ਪਰਬੰਧ

en: Save
pa: ਸੰਭਾਲੋ

en: Remove
pa: ਹਟਾਓ

en: Bookmarks
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕ

en: Add
pa: ਸ਼ਾਮਲ

en: Clear
pa: ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

en: Edit
pa: ਸੋਧ

en: Time
pa: ਟਾਈਮ

en: OK
pa: ਠੀਕ ਹੈ

en: Untitled
pa: ਬਿਨ-ਟਾਈਟਲ

en: No input
pa: ਕੋਈ ਇੰਪੁੱਟ

en: Input has changed
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਬਦਲੀ ਗਈ ਹੈ

en: Backward
pa: ਪਿੱਛੇ

en: Forward
pa: ਅੱਗੇ

en: Convert & Stream
pa:  ਬਦਲੋ ਤੇ ਸਟਰੀਮ ਕਰੋ

en: Go!
pa: ਜਾਓ!

en: Drop media here
pa: ਮੀਡਿਆ ਇੱਥੇ ਦਿਓ

en: Open media...
pa: ਮੀਡਿਆ ਖੋਲ੍ਹੋ...

en: Choose Profile
pa: ਪਰੋਫਾਇਲ ਚੁਣੋ

en: Customize...
pa: ...ਪਸੰਦ

en: Choose Destination
pa: ਟਿਕਾਣਾ ਚੁਣੋ

en: Choose an output location
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਟਿਕਾਣਾ ਚੁਣੋ

en: Browse...
pa: ਝਲਕ...

en: Setup Streaming...
pa: ...ਸਟਰੀਮ ਸੈਟਅੱਪ

en: Select Streaming Method
pa: ਸਟਰੀਮ ਕਰਨ ਦਾ ਢੰਗ ਚੁਣੋ

en: Save as File
pa: ਫਾਇਲ ਵਜੋਂ ਸੰਭਾਲੋ

en: Stream
pa: ਸਟਰੀਮ

en: Apply
pa: ਲਾਗੂ ਕਰੋ

en: Save as new Profile...
pa: ...ਨਵੇਂ ਪਰੋਫਾਇਲ ਵਜੋਂ ਸੰਭਾਲੋ

en: Encapsulation
pa: ਇੰਕੈਪਸੁਲੇਸ਼ਨ

en: Video codec
pa: ਵਿਡੀਓ codec

en: Audio codec
pa: ਆਡੀਓ codec

en: Keep original video track
pa: ਅਸਲੀ ਵਿਡੀਓ ਟਰੈਕ ਰੱਖੋ

en: Resolution
pa: ਰੈਜ਼ੋਲੂਸ਼ਨ

en: Scale
pa: ਸਕੇਲ

en: Keep original audio track
pa: ਅਸਲੀ ਆਡੀਓ ਟਰੈਕ ਰੱਖੋ

en: Overlay subtitles on the video
pa: ਵਿਡੀਓ ਉੱਤੇ ਓਵਰਲੇ ਸਬ-ਟਾਈਟਲ

en: Address
pa: ਐਡਰੈੱਸ

en: Port
pa: ਪੋਰਟ

en: Channel Name
pa: ਚੈਨਲ ਨਾਂ

en: Remove a profile
pa: ਪਰੋਫਾਈਲ ਨੂੰ ਹਟਾਓ

en: Select the profile you would like to remove:
pa: ਉਹ ਪਰੋਫਾਈਲ ਨੂੰ ਚੁਣੋ, ਜਿਸ ਨੂੰ ਤੁਸੀਂ ਹਟਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ:

en: Save as new profile
pa: ਨਵੇਂ ਪਰੋਫਾਈਲ ਵਜੋਂ ਸੰਭਾਲੋ

en: Custom
pa: ਕਸਟਮ

en: Remember
pa: ਯਾਦ ਰੱਖੋ

en: Random On
pa: ਰਲਵੇਂ ਚਾਲੂ

en: Repeat Off
pa: ਰਪੀਟ ਬੰਦ

en: Errors and Warnings
pa: ਗਲਤੀਆਂ ਅਤੇ ਚੇਤਾਵਨੀਆਂ

en: Clean up
pa: ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

en: Play/Pause the current media
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਮੀਡੀਆ ਚਲਾਓ/ਵਿਰਾਮ ਕਰੋ

en: Go to the previous item
pa: ਪਿਛਲੀ ਆਈਟਮ 'ਤੇ ਜਾਓ

en: Volume
pa: ਵਾਲੀਅਮ

en: Adjust the volume
pa: ਵਾਲੀਅਮ ਠੀਕ ਕਰੋ

en: Volume: %i %%
pa: ਵਾਲੀਅਮ: %i %%

en: Index
pa: ਇੰਡੈਕਸ

en: Messages
pa: ਸੁਨੇਹੇ

en: Remove old preferences?
pa: ਪੁਰਾਣੀ ਪਸੰਦ ਹਟਾਉਣੀ ਹੈ?

en: Move To Trash and Relaunch VLC
pa: ਰੱਦੀ  ਵਿੱਚ ਭੇਜੋ ਅਤੇ VLC ਮੁੜ-ਚਾਲੂ

en: Smaller
pa: ਬਹੁਤ ਛੋਟਾ

en: Small
pa: ਛੋਟਾ

en: Large
pa: ਵੱਡਾ

en: Larger
pa: ਹੋਰ ਵੱਡਾ

en: Check for Update...
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਲਈ ਚੈੱਕ ਕਰੋ...

en: Preferences...
pa: ਪਸੰਦ...

en: Services
pa: ਸਰਵਿਸਾਂ

en: Hide VLC
pa: VLC ਓਹਲੇ

en: Hide Others
pa: ਹੋਰ ਓਹਲੇ

en: Show All
pa: ਸਭ ਵੇਖੋ

en: Quit VLC
pa: VLC ਬੰਦ ਕਰੋ

en: 1:File
pa: 1:ਫਾਇਲ

en: Advanced Open File...
pa: ਮਾਹਰ ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹੋ...

en: Open File...
pa: ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹੋ...

en: Open Disc...
pa: ਡਿਸਕ ਖੋਲ੍ਹੋ...

en: Open Network...
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਖੋਲ੍ਹੋ...

en: Open Capture Device...
pa: ਕੈਪਚਰ ਜੰਤਰ ਖੋਲ੍ਹੋ...

en: Open Recent
pa: ਤਾਜ਼ਾ ਖੋਲ੍ਹੇ

en: Close Window
pa: ਵਿੰਡੋ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Convert / Stream...
pa: ...ਬਦਲੋ / ਸਟਰੀਮ

en: Save Playlist...
pa: ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਸੰਭਾਲੋ...

en: Cut
pa: ਕੱਟੋ

en: Copy
pa: ਕਾਪੀ ਕਰੋ

en: Paste
pa: ਚੇਪੋ

en: Select All
pa: ਸਭ ਚੁਣੋ

en: Find
pa: ਲੱਭੋ

en: View
pa: ਵੇਖਾਓ

en: Show Previous & Next Buttons
pa: ਪਿਛਲਾ ਤੇ ਅਗਲਾ ਬਟਨ ਵੇਖਾਓ

en: Show Shuffle & Repeat Buttons
pa: ਰਲਵਾਂ ਤੇ ਦੁਹਰਾਉ ਬਟਨ ਵੇਖਾਓ

en: Show Sidebar
pa: ਬਾਹੀ ਵੇਖਾਓ

en: Playback
pa: ਪਲੇਅਬੈਕ

en: Playback Speed
pa: ਪਲੇਅਬੈਕ ਸਪੀਡ

en: Track Synchronization
pa: ਟਰੈਕ ਸੈਕਰੋਨਾਈਜ਼ੇਸ਼ਨਨ

en: A→B Loop
pa: A→B ਲੂਪ

en: Quit after Playback
pa: ਚਲਾਉਣ ਬਾਅਦ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Step Forward
pa: ਅੱਗੇ ਜਾਓ

en: Step Backward
pa: ਪਿੱਛੇ ਜਾਓ

en: Jump to Time
pa: ਸਮੇਂ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: Increase Volume
pa: ਵਾਲੀਅਮ ਵਧਾਓ

en: Decrease Volume
pa: ਵਾਲੀਅਮ ਘਟਾਓ

en: Audio Device
pa: ਆਡੀਓ ਜੰਤਰ

en: Half Size
pa: ਅੱਧਾ ਸਾਈਜ਼

en: Normal Size
pa: ਆਮ ਸਾਈਜ਼

en: Double Size
pa: ਡਬਲ ਸਾਈਜ਼

en: Fit to Screen
pa: ਸਕਰੀਨ ਉੱਤੇ ਫਿੱਟ

en: Float on Top
pa: ਉੱਤੇ ਤੈਰਦਾ ਰੱਖੋ

en: Fullscreen Video Device
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਵਿਡੀਓ ਜੰਤਰ

en: Post processing
pa: ਪੋਸਟ ਪਰੋਸੈਸਿੰਗ

en: Add Subtitle File...
pa: ...ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਫਾਇਲ ਜੋੜੋ

en: Subtitles Track
pa: ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਟਰੈਕ

en: Text Size
pa: ਟੈਕਸਟ ਆਕਾਰ

en: Text Color
pa: ਟੈਕਸਟ ਰੰਗ

en: Background Color
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ

en: Transparent
pa: ਟਰਾਂਸਪੇਰੈਂਟ

en: Window
pa: ਵਿੰਡੋ

en: Minimize
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ

en: Player...
pa: ਪਲੇਅਰ...

en: Main Window...
pa: ਮੁੱਖ ਵਿੰਡੋ...

en: Audio Effects...
pa: ਆਡੀਓ ਪਰਭਾਵ...

en: Video Effects...
pa: ...ਵਿਡੀਓ ਪਰਭਾਵ

en: Bookmarks...
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕ...

en: Playlist...
pa: ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ...

en: Media Information...
pa: ਮੀਡਿਆ ਜਾਣਕਾਰੀ...

en: Messages...
pa: ਸੁਨੇਹੇ...

en: Errors and Warnings...
pa: ਗਲਤੀਆਂ ਅਤੇ ਚੇਤਾਵਨੀਆਂ...

en: Bring All to Front
pa: ਸਭ ਅੱਗੇ ਲਿਆਓ

en: Help
pa: ਮੱਦਦ

en: VLC media player Help...
pa: VLC ਮੀਡਿਆ ਪਲੇਅਰ ਮੱਦਦ...

en: Online Documentation...
pa: ਆਨਲਾਈਨ ਡੌਕੂਮੈਂਟੇਸ਼ਨ...

en: VideoLAN Website...
pa: VideoLAN ਵੈੱਬਸਾਈਟ...

en: Make a donation...
pa: ਦਾਨ ਦਿਓ..

en: Online Forum...
pa: ਆਨਲਾਈਨ ਫੋਰਮ...

en: File Format:
pa: ਫਾਇਲ ਫਾਰਮੈਟ:

en: Extended M3U
pa: ਐਕਸਟੈਂਡਡ M3U

en: XML Shareable Playlist Format (XSPF)
pa: XML ਸ਼ੇਅਰੇਬਲ ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਫਾਰਮੈਟ (XSPF)

en: HTML playlist
pa: HTML ਪਲੇਅਲਿਸਟ

en: Save Playlist
pa: ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਸੰਭਾਲੋ

en: Lock Aspect Ratio
pa: ਅਕਾਰ ਰੇਸ਼ੋ ਲਾਕ ਕਰੋ

en: Search in Playlist
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ 'ਚ ਖੋਜ

en: Subscribe
pa: ਮੈਂਬਰ ਬਣੋ

en: Unsubscribe
pa: ਮੈਂਬਰੀ ਹਟਾਓ

en: Subscribe to a podcast
pa: ਪੋਡਕਾਸਟ ਲਈ ਮੈਂਬਰ ਬਣੋ

en: Enter URL of the podcast to subscribe to:
pa: ਪੋਡਕਾਸਟ ਦਾ ਮੈਂਬਰ ਬਣਨ ਲਈ URL ਦਿਉ:

en: No, Thanks
pa: ਨਹੀਂ, ਧੰਨਵਾਦ

en: Show/Hide Playlist
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਵੇਖਾਓ/ਓਹਲੇ

en: Repeat
pa: ਰਪੀਟ

en: Shuffle
pa: ਰਲਵਾਂ

en: Full Volume
pa: ਪੂਰਾ ਵਾਲੀਅਮ

en: Open Audio Effects window
pa: ਆਡੀਓ ਪਰਭਾਵ ਵਿੰਡ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open Source
pa: ਓਪਨ ਸੋਰਸ

en: Media Resource Locator (MRL)
pa: ਮੀਡਿਆ ਰੀਸੋਰਸ ਲੋਕੇਟਰ (MRL)

en: Open
pa: ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Stream output:
pa: ਸਟਰੀਮ ਆਉਟਪੁੱਟ:

en: Settings...
pa: ਸੈਟਿੰਗਾਂ...

en: Choose media input type
pa: ਮੀਡੀਆ ਇਨਪੁੱਟ ਕਿਸਮ ਚੁਣੋ

en: Disc
pa: ਡਿਸਕ

en: Network
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ

en: Capture
pa: ਕੈਪਚਰ

en: Choose a file
pa: ਇੱਕ ਫਾਇਲ ਚੁਣੋ

en: Select a file for playback
pa: ਚਲਾਉਣ ਲਈ ਫ਼ਾਇਲ ਚੁਣੋ

en: Treat as a pipe rather than as a file
pa: ਫਾਇਲ ਦੀ ਬਜਾਏ ਇੱਕ ਪਾਈਪ ਵਾਂਗ ਮੰਨੋ

en: Choose...
pa: ਚੁਣੋ...

en: Insert Disc
pa: ਡਿਸਕ ਪਾਓ

en: Disable DVD menus
pa: DVD ਮੇਨੂ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Enable DVD menus
pa: DVD ਮੇਨੂ ਚਾਲੂ ਕਰੋ

en: IP Address
pa: IP ਐਡਰੈੱਸ

en: Open RTP/UDP Stream
pa: RTP/UDP ਸਟਰੀਮ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Protocol
pa: ਪਰੋਟੋਕਾਲ

en: Unicast
pa: ਯੂਨੀਕਾਸਟ

en: Multicast
pa: ਮਲਟੀਕਾਸਟ

en: Input Devices
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਜੰਤ

en: Capture Audio
pa: ਆਡੀਓ ਕੈਪਚਰ

en: Font size
pa: ਫੋਂਟ ਸਾਈਜ਼

en: Font Properties
pa: ਫੋਂਟ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ

en: Subtitle File
pa: ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਫਾਇਲ

en: Open File
pa: ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: %i tracks
pa: %i ਟਰੈਕ

en: Streaming and Transcoding Options
pa: ਸਟਰੀਮਿੰਗ ਅਤੇ ਟਰਾਂਸਕੋਡਿੰਗ ਚੋਣਾਂ

en: Display the stream locally
pa: ਸਟਰੀਮ ਲੋਕਲੀ ਵੇਖੋ

en: Dump raw input
pa: ਡੰਪ ਰਾਅ ਇੰਪੁੱਟ

en: Encapsulation Method
pa: ਇੰਕੈਪਸੁਲੇਸ਼ਨ ਢੰਗ

en: Transcoding options
pa: ਟਰਾਂਸਕੋਡਿੰਗ ਚੋਣਾਂ

en: Bitrate (kb/s)
pa: ਬਿੱਟਰੇਟ (kb/s)

en: Stream Announcing
pa: ਸਟਰੀਮ ਐਲਾਨ

en: Save File
pa: ਫਾਇਲ ਸੰਭਾਲੋ

en: Track Number
pa: ਟਰੈਕ ਨੰਬਰ

en: Duration
pa: ਅੰਤਰਾਲ

en: File Size
pa: ਫਾਈਲ ਆਕਾਰ

en: Expand All
pa: ਸਭ ਫੈਲਾਓ

en: Collapse All
pa: ਸਭ ਸਮੇਟੋ

en: Media Information
pa: ਮੀਡਿਆ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Location
pa: ਟਿਕਾਣਾ

en: Save Metadata
pa: ਮੇਟਾਡਾਟਾ ਸੰਭਾਲੋ

en: General
pa: ਸਧਾਰਨ

en: Codec Details
pa: Codec ਵੇਰਵਾ

en: Read at media
pa: ਮੀਡਿਆ ਤੋਂ ਪੜ੍ਹੋ

en: Input bitrate
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਬਿੱਟਰੇਟ

en: Demuxed
pa: ਡੀਮੁਕਸ ਕੀਤਾ

en: Stream bitrate
pa: ਸਟਰੀਮ ਬਿੱਟਰੇਟ

en: Decoded blocks
pa: ਡੀਕੋਡ ਕੀਤੇ ਬਲਾਕ

en: Displayed frames
pa: ਵੇਖਾਏ ਫਰੇਮ

en: Lost frames
pa: ਗੁੰਮ ਫਰੇਮ

en: Played buffers
pa: ਚਲਾਏ ਬਫ਼ਰ

en: Lost buffers
pa: ਗੁੰਮ ਬਫ਼ਰ

en: Error while saving meta
pa: ਮੇਟਾ ਸੰਭਾਲਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ ਹੈ

en: VLC was unable to save the meta data.
pa: VLC ਮੇਟਾ ਡਾਟਾ ਸੰਭਾਲਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ।

en: Continue playback?
pa: ਕੀ ਪਲੇਅਬੈਕ ਜਾਰੀ ਰੱਖਣਾ ਹੈ?

en: Continue
pa: ਜਾਰੀ ਰੱਖੋ

en: Restart playback
pa: ਪਲੇਅਬੈਕ ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕਰੋ

en: LIBRARY
pa: ਲਾਇਬਰੇਰੀ

en: MY COMPUTER
pa: ਮੇਰਾ ਕੰਪਿਊਟਰ

en: DEVICES
pa: ਜੰਤ

en: LOCAL NETWORK
pa: ਲੋਕਲ ਨੈੱਟਵਰ

en: INTERNET
pa: ਇੰਟਰਨੈੱਟ

en: Interface Settings
pa: ਇੰਟਰਫੇਸ ਸੈਟਿੰਗ

en: Audio Settings
pa: ਆਡਿਓ ਸੈਟਿੰਗ

en: Video Settings
pa: ਵਿਡੀਓ ਸੈਟਿੰਗ

en: Subtitle & On Screen Display Settings
pa: ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਤੇ ਸਕਰੀਨ-ਉੱਤੇ ਵੇਖਾਉਣ ਸੈਟਿੰਗਾਂ

en: Input & Codec Settings
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਤੇ Codec ਸੈਟਿੰਗ

en: General Audio
pa: ਆਮ ਆਡੀਓ

en: Preferred Audio language
pa: ਆਡੀਓ ਭਾਸ਼ਾ ਪਸੰਦ

en: Enable Last.fm submissions
pa: Last.fm ਭੇਜਣਾ ਚਾਲੂ ਕਰੋ

en: Visualization
pa: ਦਿੱਖ

en: Keep audio level between sessions
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨਾਂ ਵਿੱਚ ਆਡੀਓ ਲੈਵਲ ਰੱਖੋ

en: Change
pa: ਬਦਲੋ

en: Change Hotkey
pa: ਹਾਟ-ਕੀ ਬਦਲੋ

en: Action
pa: ਐਕਸ਼ਨ

en: Shortcut
pa: ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ

en: Record directory or filename
pa: ਰਿਕਾਰਡ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਜਾਂ ਫਾਇਲ ਨਾਂ

en: Directory or filename where the records will be stored
pa: ਰਿਕਾਰਡ ਸਟੋਰ ਕਰਨ ਲਈ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਜਾਂ ਫਾਇਲ ਨਾਂ

en: Repair AVI Files
pa: AVI ਫਾਇਲਾਂ ਰਿਪੇਅਰ ਕਰੋ

en: Default Caching Level
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਕੈਸ਼ ਲੈਵਲ

en: Caching
pa: ਕੈਸ਼ਿੰਗ

en: Post-Processing Quality
pa: ਪੋਸਟ-ਪਰੋਸੈਸਿੰਗ ਕੁਆਲਟੀ

en: Note that these are system-wide settings.
pa: ਯਾਦ ਰੱਖੋ ਕਿ ਇਹ ਪੂਰੇ ਸਿਸਟਮ ਲਈ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਹਨ।

en: General settings
pa: ਸਧਾਰਨ ਸੈਟਿੰਗਾਂ

en: Interface style
pa: ਇੰਟਰਫੇਸ ਸਟਾਇਲ

en: Dark
pa: ਗੂੜ੍ਹਾ

en: Bright
pa: ਚਮਕ

en: Continue playback
pa: ਪਲੇਅਬੈਕ ਜਾਰੀ ਰੱਖੋ

en: Control playback with media keys
pa: ਮੀਡਿਆ ਸਵਿੱਚ ਨਾਲ ਪਲੇਅਬੈਕ ਕੰਟਰੋਲ ਕਰੋ

en: Playback behaviour
pa: ਪਲੇਅਬੈਕ ਰਵੱਈਆ

en: Privacy / Network Interaction
pa: ਪਰਾਈਵੇਸੀ / ਨੈੱਟਵਰਕ ਇੰਟਰਐਕਸ਼ਨ

en: Automatically check for updates
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਲਈ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਹੀ ਚੈੱਕ ਕਰੋ

en: HTTP web interface
pa: HTTP ਵੈੱਬ ਇੰਟਰਫੇਸ

en: Default Encoding
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਇੰਕੋਡਿੰਗ

en: Display Settings
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ ਸੈਟਿੰਗ

en: Font color
pa: ਫੋਂਟ ਰੰਗ

en: Font
pa: ਫੋਂਟ

en: Subtitle languages
pa: ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

en: Preferred subtitle language
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਭਾਸ਼ਾ

en: Enable OSD
pa: OSD ਯੋਗ

en: Display
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ

en: Show video within the main window
pa: ਮੁੱਖ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਵਿਡੀਓ ਵੇਖਾਓ

en: Start in fullscreen
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਵਿੱਚ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ

en: Black screens in Fullscreen mode
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਮੋਡ ਵਿੱਚ ਕਾਲੀਆਂ ਸਕਰੀਨਾਂ

en: Video snapshots
pa: ਵਿਡੀਓ ਸਨੈਪਸ਼ਾਟ

en: Folder
pa: ਫੋਲਡਰ

en: Format
pa: ਫਾਰਮੈਟ

en: Prefix
pa: ਪ੍ਰੀ-ਫਿਕਸ

en: Reset All
pa: ਸਭ ਰੀ-ਸੈੱਟ

en: Preferences
pa: ਪਸੰਦ

en: Last check on: %@
pa: ਆਖਰੀ ਚੈੱਕ ਕੀਤਾ: %@

en: No check was performed yet.
pa: ਕੋਈ ਚੈੱਕ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ।

en: Reset Preferences
pa: ਪਸੰਦ ਰੀ-ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Choose
pa: ਚੁਣੋ

en: Press new keys for
    "%@"
pa: "%@"
    ਲਈ ਨਵੀਂ ਸਵਿੱਚ ਦੱਬੋ

en: Invalid combination
pa: ਅਢੁੱਕਵਾਂ ਕੰਬੀਨੇਸ਼ਨ

en: Show Main Window
pa: ਮੁੱਖ ਵਿੰਡੋ ਵੇਖੋ

en: Copy URL to clipboard
pa: URL ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ 'ਚ ਕਾਪੀ ਕਰੋ

en: Not Set
pa: ਸੈੱਟ ਨਹੀਂ

en: sec.
pa: ਸਕਿੰਟ

en: Audio/Video
pa: ਆਡੀਓ/ਵਿਡੀਓ

en: Subtitles/Video
pa: ਸਬ-ਟਾਈਟਲ/ਵਿਡੀਓ

en: Video Effects
pa: ਵਿਡੀਓ ਪਰਭਾਵ

en: Basic
pa: ਬੇਸਿਕ

en: Geometry
pa: ਜੁਮੈਟਰੀ

en: Color
pa: ਰੰਗ

en: Image Adjust
pa: ਚਿੱਤਰ ਅਡਜੱਸਟ

en: Sharpen
pa: ਉਘੜਵਾਂ

en: Sigma
pa: ਸਿਗਮਾ

en: Radius
pa: ਵਿਆਸ

en: Film Grain
pa: ਫਿਲਮ ਗਰੇਨ

en: Variance
pa: ਵੇਰੀਐਂਸ

en: Synchronize top and bottom
pa: ਉੱਤੇ ਤੇ ਹੇਠਾਂ ਸੈਕਰੋਨਾਈਜ਼

en: Synchronize left and right
pa: ਖੱਬੇ ਤੇ ਸੱਜੇ ਸੈਕਰਨਾਈਜ਼

en: Transform
pa: ਟਰਾਂਸਫਰਮ

en: Rotate by 90 degrees
pa: ੯੦ ਡਿਗਰੀ ਘੁੰਮਾਓ

en: Rotate by 180 degrees
pa: ੧੮੦ ਡਿਗਰੀ ਘੁੰਮਾਉ

en: Rotate by 270 degrees
pa: ੨੭੦ ਡਿਗਰੀ ਘੁੰਮਾਉ

en: Flip horizontally
pa: ਹਰੀਜੱਟਲ ਫਲਿੱਪ ਕਰੋ

en: Flip vertically
pa: ਵਰਟੀਕਲ ਫਲਿੱਪ ਕਰੋ

en: Magnification/Zoom
pa: ਵੱਡਦਰਸ਼ਨ/ਜ਼ੂਮ

en: Puzzle game
pa: ਬੁਝਾਰਤ

en: Rows
pa: ਕਤਾਰਾਂ

en: Columns
pa: ਕਾਲਮ

en: Clone
pa: ਕਲੋਨ

en: Number of clones
pa: ਕਲੋਨਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

en: Wall
pa: ਵਾਲ

en: Color threshold
pa: ਰੰਗ ਥਰੈਸ਼ਹੋਲਡ

en: Similarity
pa: ਸਮਾਨਤਾ

en: Intensity
pa: ਇਨਟੈਨਸਟੀ

en: Edge
pa: ਕੋਨਾ

en: Cartoon
pa: ਕਾਰਟੂਨ

en: Invert colors
pa: ਉਲਟ ਰੰਗ

en: Motion blur
pa: ਮੋਸ਼ਨ ਬਲੱਰ

en: Factor
pa: ਫੈਕਟਰ

en: Motion Detect
pa: ਹਿੱਲਜੁੱਲ ਖੋਜੋ

en: Water effect
pa: ਪਾਣੀ ਪਰਭਾਵ

en: Add text
pa: ਟੈਕਸਟ ਸ਼ਾਮਲ

en: Text
pa: ਟੈਕਸਟ

en: Add logo
pa: ਲੋਗੋ ਸ਼ਾਮਲ

en: Logo
pa: ਲੋਗੋ

en: Transparency
pa: ਟਰਾਂਸਪਰੇਸੀ

en: Organize profiles...
pa: ...ਪਰੋਫਾਈਲਾਂ ਦਾ ਪਰਬੰਧ ਕਰੋ

en: Video device
pa: ਵਿਡੀਓ ਜੰਤਰ

en: Black screens in fullscreen
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਵਿੱਚ ਕਾਲੀਆਂ ਸਕਰੀਨਾਂ

en: In fullscreen mode, keep screen where there is no video displayed black
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਮੋਡ ਵਿੱਚ, ਸਕਰੀਨ ਰੱਖੋ, ਜਿੱਥੇ ਕੋਈ ਵਿਡੀਓ ਕਾਲੀ ਨਾ ਹੋਵੇ

en: Show Fullscreen controller
pa: ਪੂਰਾ-ਸਕੀਰਨ ਕੰਟਰੋਲਰ ਵੇਖੋ

en: Auto-playback of new items
pa: ਨਵੀਆਂ ਆਈਟਮਾਂ ਲਈ ਆਟੋ-ਪਲੇਅਬੈਕ

en: Keep Recent Items
pa: ਤਾਜ਼ਾ ਆਈਟਮਾਂ ਰੱਖੋ

en: Resize interface to the native video size
pa: ਇੰਟਰਫੇਸ ਨੂੰ ਨੇਟਿਵ ਵਿਡੀਓ ਸਾਈਜ਼ ਲਈ ਮੁੜ-ਆਕਾਰ ਦਿਓ

en: Allow automatic icon changes
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਆਈਕਾਨ ਬਦਲਾਅ ਮਨਜ਼ੂਰ

en: Do nothing
pa: ਕੁਝ ਨਾ ਕਰੋ

en: Ask
pa: ਪੁੱਛੋ

en: Always
pa: ਹਮੇਸ਼ਾ

en: Never
pa: ਕਦੇ ਨਹੀਂ

en: Maximum Volume displayed
pa: ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਵਾਲੀਅਮ ਵੇਖਾਓ

en: Mac OS X interface
pa: ਮੈਕ OS X ਇੰਟਰਫੇਸ

en: Appearance
pa: ਦਿੱਖ

en: Behavior
pa: ਰਵੱਈਆ

en: Apple Remote and media keys
pa: ਐਪਲ ਰਿਮੋਟ ਅਤੇ ਮੀਡਿਆ ਸਵਿੱਚਾਂ

en: Video output
pa: ਵਿਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: Show Basic
pa: ਬੇਸਿਕ ਵੇਖੋ

en: Select a directory
pa: ਇੱਕ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਚੁਣੋ

en: Select a file
pa: ਇੱਕ ਫਾਇਲ ਚੁਣੋ

en: Select
pa: ਚੁਣੋ

en: Minimal Mac OS X interface
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ Mac OS X ਇੰਟਰਫੇਸ

en: Filebrowser starting point
pa: ਫਾਇਲ-ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਸ਼ੁਰੂਆਤੀ ਪੁਆਇੰਟ

en: Ncurses interface
pa: Ncurses ਇੰਟਰਫੇਸ

en: [Display]
pa: [ਡਿਪਲੇਅ]

en:  h,H                    Show/Hide help box
pa:  h,H         Show/Hide help box

en:  i                      Show/Hide info box
pa:  i           Show/Hide info box

en:  L                      Show/Hide messages box
pa:   L           Show/Hide messages box

en: [Playlist]
pa: [ਪਲੇਅਲਿਸਟ]

en: [Filebrowser]
pa: [ਫਾਇਲ-ਬਰਾਊਜ਼ਰ]

en: [Player]
pa: [ਪਲੇਅਰ]

en: [Loop]
pa: [ਲੂਪ]

en:  Source   : %s
pa:  ਸਰੋਤ   : %s

en:  Position : %s/%s
pa:  ਸਥਿਤੀ : %s/%s

en:  Volume   : Mute
pa: ਆਵਾਜ਼: ਚੁੱਪ

en:  Volume   : %3ld%%
pa:  ਵਾਲੀਅਮ   : %3ld%%

en:  Volume   : ----
pa:  ਵਾਲੀਅਮ   : ----

en:  Title    : %<PRId64>/%d
pa:  ਟਾਈਟਲ    : %<PRId64>/%d

en:  Chapter  : %<PRId64>/%d
pa:  ਚੈਪਟਰ  : %<PRId64>/%d

en:  Source: <no current item>
pa:  ਸਰੋਤ: <no current item>

en: Open: %s
pa: ਖੋਲ੍ਹੋ: %s

en: Find: %s
pa: ਲੱਭੋ: %s

en: Previous Chapter/Title
pa: ਪਿਛਲਾ ਚੈਪਟਰ /ਟਾਈਟਲ

en: Next Chapter/Title
pa: ਚੈਪਟਰ/ਟਾਈਟਲ ਅੱਗੇ

en: Teletext Activation
pa: ਟੈਲੀਟੈਕਸਟ ਐਕਟੀਵੇਸ਼ਨ

en: Previous / Backward
pa: ਪਿਛਲਾ / ਪਿੱਛੇ ਵੱਲ

en: Next / Forward
pa: ਅਗਲਾ / ਅੱਗੇ ਵੱਲ

en: De-Fullscreen
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਛੱਡੋ

en: Extended panel
pa: ਵਾਧੂ ਪੈਨਲ

en: Frame By Frame
pa: ਫਰੇਮ ਤੋਂ ਫਰੇਮ

en: Step backward
pa: ਸਟੈਪ ਪਿੱਛੇ

en: Step forward
pa: ਸਟੈਪ ਅੱਗੇ

en: Loop / Repeat
pa: ਲੂਪ / ਰਪੀਟ

en: Open subtitles
pa: ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Stop playback
pa: ਪਲੇਅਬੈਕ ਰੋਕੋ

en: Open a medium
pa: ਮੀਡਿਅਮ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Toggle the video in fullscreen
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਮੋਡ ਵਿੱਚ ਵਿਡੀਓ ਬਦਲੋ

en: Toggle the video out fullscreen
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਮੋਡ ਵਿੱਚ ਵਿਡੀਓ ਬਦਲੋ

en: Show extended settings
pa: ਹੋਰ ਵਾਧੂ ਸੈਟਿੰਗ ਵੇਖੋ

en: Take a snapshot
pa: ਇੱਕ ਸਨੈਪਸ਼ਾਟ ਲਵੋ

en: Frame by frame
pa: ਫਰੇਮ ਰਾਹੀਂ ਫਰੇਮ

en: Reverse
pa: ਉਲਟ

en: Previous media in the playlist
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਪਿਛਲਾ ਮੀਡਿਆ

en: Next media in the playlist
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਕੋਈ ਮੀਡਿਆ ਨਹੀਂ

en: Open subtitle file
pa: ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹੋ

[ctx: Tooltip|Unmute]
en: Unmute
pa: ਚੁੱਪ ਹਟਾਓ

[ctx: Tooltip|Mute]
en: Mute
pa: ਚੁੱਪ

en: Pause the playback
pa: ਪਲੇਅਬੈਕ ਪੌਜ਼ ਕਰੋ

en: Aspect Ratio
pa: ਆਕਾਰ ਅਨੁਪਾਤ

en: Image Files
pa: ਚਿੱਤਰ ਫ਼ਾਇਲਾਂ

en: Logo filenames
pa: ਲੋਗੋ ਫਾਇਲ ਨਾਂ

en: Image mask
pa: ਚਿੱਤਰ ਮਾਸਕ

en: (Delayed)
pa: (ਡਿਲੇਅ)

en: &Fingerprint
pa: ਫਿੰਗਰਪਰਿੰਟ(&F)

en: Comments
pa: ਟਿੱਪਣੀਆਂ

en: Current media / stream statistics
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਮੀਡਿਆ / ਸਟਰੀਮ ਅੰਕੜੇ

en: Input/Read
pa: ਇੰਪੁੱਟ / ਪੜ੍ਹਨ

en: Media data size
pa: ਮੀਡਿਆ ਡਾਟਾ ਸਾਈਜ਼

en: Content bitrate
pa: ਸਮੱਗਰੀ ਬਿੱਟਰੇਟ

en: Discarded (corrupted)
pa: ਅਣਡਿੱਠ ਕੀਤਾ (ਨਿਕਾਰਾ ਹੈ)

en: Decoded
pa: ਡੀਕੋਡ ਕੀਤੇ

en: blocks
pa: ਬਲੌਕ

en: Displayed
pa: ਵੇਖਾਏ

en: frames
pa: ਫਰੇਮ

en: Lost
pa: ਗੁਆਚੇ

en: Played
pa: ਚਲਾਏ

en: buffers
pa: ਬਫ਼ਰ

en: Download cover art
pa: ਕਵਰ ਆਰਟ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕਰੋ

en: Add cover art from file
pa: ਕਵਰ ਆਰਟ ਨੂੰ ਫਾਇਲ ਤੋਂ ਜੋੜੋ

en: Choose Cover Art
pa: ਕਵਰ ਆਰਟ ਚੁਣੋ

en: Image Files (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)
pa: ਚਿੱਤਰ ਫਾਇਲਾਂ (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)

en: Elapsed time
pa: ਲੱਗਾ ਸਮਾਂ

en: Total/Remaining time
pa: ਕੁੱਲ/ਬਾਕੀ ਸਮਾਂ

en: Select a device or a VIDEO_TS directory
pa: ਇੱਕ ਜੰਤਰ ਜਾਂ VIDEO_TS ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਚੁਣੋ

en: Select a device or a VIDEO_TS folder
pa: ਇੱਕ ਜੰਤਰ ਜਾਂ VIDEO_TS ਫੋਲਡਰ ਚੁਣੋ

en: Select one or multiple files
pa: ਇੱਕ ਜਾਂ ਕਈ ਫਾਇਲਾਂ ਚੁਣੋ

en: File names:
pa: ਫਾਇਲ ਨਾਂ:

en: Filter:
pa: ਫਿਲਟਰ:

en: Eject the disc
pa: ਡਿਸਕ ਬਾਹਰ ਕੱਢੋ

en: Entry
pa: ਐਂਟਰੀ

en: Channels:
pa: ਚੈਨਲ:

en: Selected ports:
pa: ਚੁਣੀਆਂ ਪੋਰਟਾਂ:

en: TV - digital
pa: ਟੀਵੀ - ਡਿਜ਼ਿਟ

en: Tuner card
pa: ਟਿਊਨਰ ਕਾਰਡ

en: Delivery system
pa: ਡਿਲਵਰੀ ਸਿਸਟ

en: Bandwidth
pa: ਬੈਂਡਵਿਡਥ

en: TV - analog
pa: ਟੀਵੀ - ਐਨਾਲਾਗ

en: Device name
pa: ਜੰਤਰ ਨਾਂ

en: Advanced Options
pa: ਮਾਹਰ ਚੋਣਾਂ

en: Double click to get media information
pa: ਮੀਡਿਆ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲੈਣ ਵਾਸਤੇ ਡਬਲ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ

en: Change playlistview
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟਝਲਕ ਬਦਲੋ

en: Search the playlist
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਖੋਜ

en: My Computer
pa: ਮੇਰਾ ਕੰਪਿਊਟਰ

en: Devices
pa: ਜੰਤਰ

en: Local Network
pa: ਲੋਕਲ ਨੈੱਟਵਰਕ

en: Internet
pa: ਇੰਟਰਨੈੱਟ

en: Remove this podcast subscription
pa: ਇਹ ਪੋਡਕਾਸਟ ਮੈਂਬਰੀ ਹਟਾਓ

en: Do you really want to unsubscribe from %1?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ %1 ਤੋਂ ਮੈਂਬਰਸ਼ਿਪ ਹਟਾਉਣੀ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Cover
pa: ਕਵਰ

en: Create Directory
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਬਣਾਓ

en: Create Folder
pa: ਫੋਲਡਰ ਬਣਾਓ

en: Enter name for new directory:
pa: ਨਵੀਂ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਲਈ ਨਾਂ ਦਿਓ:

en: Enter name for new folder:
pa: ਨਵੇਂ ਫੋਲਡਰ ਲਈ ਨਾਂ ਦਿਓ:

en: Rename Directory
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਦਾ ਨਾਂ ਬਦਲੋ

en: Rename Folder
pa: ਫੋਲਡਰ ਦਾ ਨਾਂ ਬਦਲੋ

en: Enter a new name for the directory:
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਲਈ ਨਵਾਂ ਨਾਂ ਦਿਉ:

en: Enter a new name for the folder:
pa: ਫੋਲਡਰ ਲਈ ਨਵਾਂ ਨਾਂ ਦਿਉ:

en: Sort by
pa: ਲੜੀਬੱਧ

en: Ascending
pa: ਵੱਧਦਾ ਕਰਮ

en: Descending
pa: ਘੱਟਦਾ ਕਰਮ

en: Display size
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ ਆਕਾਰ

en: Increase
pa: ਵਧਾਓ

en: Decrease
pa: ਘਟਾਓ

en: Playlist View Mode
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਵੇਖਣ ਢੰਗ

en: Icons
pa: ਆਈਕਾਨ

en: Detailed List
pa: ਵੇਰਵੇ ਵਾਲੀ ਸੂਚੀ

en: List
pa: ਸੂਚੀ

en: Select File
pa: ਫਾਇਲ ਚੁਣੋ

en: Hotkey
pa: ਹਾਟ ਕੀ

en: Global
pa: ਗਲੋਬਲ

en: Key:
pa: ਸਵਿੱਚ:

en: Input & Codecs Settings
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਤੇ Codecs ਸੈਟਿੰਗ

en: Configure Hotkeys
pa: ਹਾਟ-ਕੀ ਸੰਰਚਨਾ

en: Device:
pa: ਜੰਤਰ:

en: Lowest latency
pa: ਘੱਟ ਲੇਟਨਸੀ

en: High latency
pa: ਉੱਚ ਲੇਟਨਸੀ

en: Higher latency
pa: ਉੱਚ ਲੇਟਨਸੀ

en: VLC skins website
pa: VLC ਸਕਿਨ ਵੈੱਬਸਾਈਟ

en: System's default
pa: ਸਿਸਟਮ ਡਿਫਾਲਟ

en: File associations
pa: ਫਾਇਲ ਸਬੰਧ

en: Audio Files
pa: ਆਡੀਓ ਫਾਇਲਾਂ

en: Video Files
pa: ਵਿਡੀਓ ਫਾਇਲਾਂ

en: Playlist Files
pa: ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਫਾਇਲਾਂ

en: &Apply
pa: ਲਾਗੂ ਕਰੋ(&A)

en: &Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ(&C)

en: Profile
pa: ਪਰੋਫਾਇਲ

en: Edit selected profile
pa: ਚੁਣਿਆ ਪਰੋਫਾਇਲ ਸੋਧੋ

en: Delete selected profile
pa: ਚੁਣਿਆ ਪਰੋਫਾਇਲ ਹਟਾਓ

en: Create a new profile
pa: ਨਵਾਂ ਪਰੋਫਾਇਲ ਬਣਾਓ

en: Create
pa: ਬਣਾਓ

en:  Profile Name Missing
pa:  ਪਰੋਫਾਇਲ ਨਾਂ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤਾ

en: You must set a name for the profile.
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਪਰੋਫਾਇਲ ਲਈ ਨਾਂ ਦੇਣਾ ਪਵੇਗਾ

en: File/Directory
pa: ਫਾਇਲ/ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ

en: File/Folder
pa: ਫਾਇਲ/ਫੋਲਡਰ

en: Source
pa: ਸਰੋਤ

en: Source:
pa: ਸਰੋਤ:

en: Type:
pa: ਟਾਈਪ:

en: This module writes the transcoded stream to a file.
pa: ਇਹ ਮੋਡਿਊਲ ਟਰਾਂਸਕੋਡ ਕੀਤੀ ਸਟਰੀਮ ਨੂੰ ਫਾਇਲ 'ਚ ਲਿਖਦਾ ਹੈ।

en: Filename
pa: ਫਾਇਲ ਨਾਂ

en: Save file...
pa: ਫਾਇਲ ਸੰਭਾਲੋ...

en: Containers (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)
pa: ਕੰਨਟੇਨਰ (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)

en: Path
pa: ਪਾਥ

en: Base port
pa: ਬੇਸ ਪੋਰਟ

en: Mount Point
pa: ਮਾਊਂਟ ਪੁਆਇੰਟ

en: Login:pass
pa: ਲਾਗਇਨ:ਪਾਸ

en: Edit Bookmarks
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਸੋਧ

en: Create a new bookmark
pa: ਨਵਾਂ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਬਣਾਓ

en: Delete the selected item
pa: ਚੁਣੀ ਆਈਟਮ ਹਟਾਓ

en: Delete all the bookmarks
pa: ਸਭ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਹਟਾਓ

en: Extract
pa: ਖੋਲ੍ਹੋ

en: &Close
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ(&C)

en: Bytes
pa: ਬਾਈਟ

en: Convert
pa: ਬਦਲੋ

en: Destination
pa: ਟਿਕਾਣਾ

en: Destination file:
pa: ਟਿਕਾਣਾ ਫਾਇਲ

en: Browse
pa: ਝਲਕ

en: Settings
pa: ਸੈਟਿੰਗ

en: Display the output
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਵੇਖੋ

en: &Start
pa: ਸ਼ੁਰੂ(&S)

en: Program Guide
pa: ਪਰੋਗਰਾਮ ਗਾਈਡ

en: Update
pa: ਅੱਪਡੇਟ

en: Errors
pa: ਗਲਤੀਆਂ

en: Cl&ear
pa: ਸਾਫ਼(&e)

en: Hide future errors
pa: ਭਵਿੱਖ ਗਲਤੀਆਂ ਓਹਲੇ

en: Adjustments and Effects
pa: ਅਡਜੱਸਟ ਅਤੇ ਪਰਭਾਵ

en: Synchronization
pa: ਸੈਕਰੋਨਾਈਜ਼ੇਸ਼ਨ

en: v4l2 controls
pa: v4l2 ਕੰਟਰੋਲ

en: &Save
pa: ਸੰਭਾਲੋ(&S)

en: Store the Password
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਸੰਭਾਲੋ

en: Privacy and Network Access Policy
pa: ਪਰਾਈਵੇਸੀ ਅਤੇ ਨੈੱਟਵਰਕ ਵਰਤੋਂ ਪਾਲਸੀ

en: Network Access Policy
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਵਰਤੋਂ ਪਾਲਸੀ

en: Regularly check for VLC updates
pa: VLC ਅੱਪਡੇਟ ਲਈ ਨਿਯਮਤ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਚੈਕ ਕਰੋ

en: Go to Time
pa: ਟਾਈਮ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: &Go
pa: ਜਾਓ(&G)

en: Go to time
pa: ਟਾਈਮ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: About
pa: ਇਸ ਬਾਰੇ

en: &Recheck version
pa: ਵਰਜਨ ਫੇਰ-ਚੈੱਕ ਕਰੋ(&R)

en: &Yes
pa: ਹਾਂ(&Y)

en: &No
pa: ਨਹੀਂ(&N)

en: VLC media player updates
pa: VLC ਮੀਡਿਆ ਪਲੇਅਰ ਅੱਪਡੇਟ

en: A new version of VLC (%1.%2.%3%4) is available.
pa: VLC (%1.%2.%3%4) ਦਾ ਨਵਾਂ ਵਰਜਨ ਉਪਲੱਬਧ ਹੈ।

en: You have the latest version of VLC media player.
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਕੋਲ VLC ਦਾ ਨਵਾਂ ਵਰਜਨ ਹੈ

en: An error occurred while checking for updates...
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਲਈ ਚੈੱਕ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ ਹੈ...

en: Current Media Information
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਮੀਡਿਆ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: &General
pa: ਆਮ(&G)

en: &Metadata
pa: ਮੇਟਾਡਾਟਾ(&M)

en: S&tatistics
pa: ਅੰਕੜੇ(&t)

en: &Save Metadata
pa: ਮੇਟਾਡਾਟਾ ਸੰਭਾਲੋ(&S)

en: Location:
pa: ਟਿਕਾਣਾ:

en: Saves all the displayed logs to a file
pa: ਸਭ ਵੇਖਾਇਆ ਲਾਗ ਫਾਇਲ 'ਚ ਸੰਭਾਲੋ

en: Save log file as...
pa: ਲਾਗ ਫਾਇਲ ਇੰਝ ਸੰਭਾਲੋ...

en: Texts/Logs (*.log *.txt);; All (*.*)
pa: ਲਿਖਤ/ਲਾਗ (*.log *.txt);; ਸਭ (*.*)

en: Application
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ

en: Cannot write to file %1:
    %2.
pa: ਫਾਇਲ %1 ਲਿਖੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੀ ਹੈ:
    %2

en: Update the tree
pa: ਟਰੀ ਅੱਪਡੇਟ ਕਰੋ

en: Clear the messages
pa: ਸੁਨੇਹੇ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

en: Open Media
pa: ਮੀਡਿਆ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: &File
pa: ਫਾਇਲ(&F)

en: &Disc
pa: ਡਿਸਕ(&D)

en: &Network
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ(&N)

en: Capture &Device
pa: ਕੈਪਚਰ ਜੰਤਰ(&D)

en: &Select
pa: ਚੁਣੋ(&S)

en: &Enqueue
pa: ਸੰਤੁਲਨ(&E)

en: &Play
pa: ਚਲਾਓ(&P)

en: &Stream
pa: ਸਟਰੀਮ(&S)

en: C&onvert
pa: ਬਦਲੋ(&o)

en: C&onvert / Save
pa: ਬਦਲੋ/ਸੰਭਾਲੋ(&o)

en: Open URL
pa: URL ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Enter URL here...
pa: URL ਇੱਥੇ ਦਿਓ...

en: Please enter the URL or path to the media you want to play.
pa: ਮੀਡੀਏ ਲਈ URL ਜਾਂ ਮਾਰਗ ਦਿਓ, ਜਿਸ ਨੂੰ ਤੁਸੀਂ ਚਲਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ।

en: Plugins and extensions
pa: ਪਲੱਗਇਨ ਅਤੇ ਐਕਸਟੈਨਸ਼ਨ

en: Capability
pa: ਸਮਰੱਥਾ

en: Score
pa: ਸਕੋਰ

en: &Search:
pa: ਖੋਜ(&S):

en: More information...
pa: ਹੋਰ ਜਾਣਕਾਰੀ...

en: Reload extensions
pa: ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨਾਂ ਮੁੜ-ਲੋਡ ਕਰੋ

en: Only installed
pa: ਕੇਵਲ ਇੰਸਟਾਲ

en: No addons found
pa: ਕੋਈ ਐਡ-ਆਨ ਨਹੀਂ ਲੱਭੀ

en: Version %1
pa: ਵਰਜਨ %1

en: %1 downloads
pa: %1 ਡਾਊਨਲੋਡ

en: &Uninstall
pa: ਅਣ-ਇੰਸਟਾਲ(&U)

en: &Install
pa: ਇੰਸਟਾਲ(&I)

en: Version
pa: ਵਰਜਨ

en: Website
pa: ਵੈੱਬਸਾਈਟ

en: Files
pa: ਫਾਇਲਾਂ

en: Deletes the selected item
pa: ਚੁਣੀ ਆਈਟਮ ਹਟਾਈ ਜਾਂਦੀ ਹੈ

en: Show settings
pa: ਸੈਟਿੰਗ ਵੇਖੋ

en: Simple
pa: ਸੈਂਪਲ

en: Switch to simple preferences view
pa: ਸਧਾਰਨ ਪਸੰਦ ਝਲਕ ਵੇਖੋ

en: Switch to full preferences view
pa: ਪੂਰੀ ਪਸੰਦ ਝਲਕ ਵੇਖੋ

en: Save and close the dialog
pa: ਸੰਭਾਲੋ ਅਤੇ ਡਾਈਲਾਗ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: &Reset Preferences
pa: ਪਸੰਦ ਰੀ-ਸੈੱਟ ਕਰੋ(&R)

en: Only show current
pa: ਕੇਵਲ ਮੌਜੂਦਾ ਵੇਖਾਓ

en: Advanced Preferences
pa: ਤਕਨੀਕੀ ਪਸੰਦ

en: Simple Preferences
pa: ਸਧਾਰਨ ਪਸੰਦ

en: Cannot save Configuration
pa: ਸੰਰਚਨਾ ਸੰਭਾਲੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੀ

en: Preferences file could not be saved
pa: ਪਸੰਦ ਫਾਇਲ ਸੰਭਾਲੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ

en: Are you sure you want to reset your VLC media player preferences?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਆਪਣੇ VLC ਮੀਡਿਆ ਪਲੇਅਰ ਪਸੰਦ ਨੂੰ ਮੁੜ-ਸੈੱਟ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Stream Output
pa: ਸਟਰੀਮ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: Back
pa: ਪਿੱਛੇ

en: Toolbars Editor
pa: ਟੂਲਬਾਰ ਐਡੀਟਰ

en: Toolbar Elements
pa: ਟੂਲਬਾਰ ਤੱਤ

en: Flat Button
pa: ਸਮਤਲ ਬਟਨ

en: Big Button
pa: ਵੱਡੇ ਬਟਨ

en: Native Slider
pa: ਨੇਟਿਵ ਸਲਾਈਡਰ

en: Main Toolbar
pa: ਮੁੱਖ ਟੂਲਬਾਰ

en: Above the Video
pa: ਵਿਡੀਓ ਉੱਤੇ

en: Toolbar position:
pa: ਟੂਲਬਾਰ ਸਥਿਤੀ:

en: Line 1:
pa: ੧ ਲਾਈਨ :

en: Line 2:
pa: ੨ ਲਾਈਨ:

en: Time Toolbar
pa: ਟਾਈਮ ਟੂਲਬਾਰ

en: Advanced Widget
pa: ਤਕਨੀਕੀ ਵਿਜੈਟ

en: Fullscreen Controller
pa: ਪੂਰੀ-ਸਕਰੀਨ ਕੰਟਰੋਲਰ

en: New profile
pa: ਨਵਾਂ ਪਰੋਫਾਇਲ

en: Delete the current profile
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਪਰੋਫਾਇਲ ਹਟਾਓ

en: Select profile:
pa: ਪਰੋਫਾਇਲ ਚੁਣੋ

en: Preview
pa: ਝਲਕ

en: Cl&ose
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ(&o)

en: Profile Name
pa: ਪਰੋਫਾਇਲ ਨਾਂ

en: Please enter the new profile name.
pa: ਨਵਾਂ ਪਰੋਫਾਇਲ ਨਾਂ ਦਿਓ ਜੀ

en: Spacer
pa: ਸਪੇਸਰ

en: Expanding Spacer
pa: ਸਪੇਸਰ ਫੈਲਾਇਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Splitter
pa: ਸਪਲਿੱਟਰ

en: Time Slider
pa: ਟਾਈਮ ਸਲਾਈਡਰ

en: Small Volume
pa: ਛੋਟਾ ਵਾਲੀਅਮ

en: DVD menus
pa: DVD ਮੇਨੂ

en: Advanced Buttons
pa: ਮਾਹਰ ਬਟਨ

en: Playback Buttons
pa: ਪਲੇਅਬੈਕ ਬਟਨ

en: Broadcast
pa: ਬਰਾਂਡਕਾਸਟ

en: Schedule
pa: ਸੈਡਿਊਲ

en: Video On Demand ( VOD )
pa: ਵਿਡੀਓ ਆਨ ਡਿਮਾਂਡ (VOD)

en: Hours / Minutes / Seconds:
pa: ਘੰਟੇ / ਮਿੰਟ / ਸਕਿੰਟ:

en: Day / Month / Year:
pa: ਦਿਨ / ਮਹੀਨਾ / ਸਾਲ:

en: Repeat:
pa: ਰਪੀਟ:

en: Repeat delay:
pa: ਰਪੀਡ ਡੀਲੇਅ:

en:  days
pa:  ਦਿਨ

en: I&mport
pa: ਇੰਪੋਰਟ(&m)

en: E&xport
pa: ਐਕਸਪੋਰਟ(&x)

en: Save VLM configuration as...
pa: &VLM ਸੰਰਚਨਾ ਇੰਝ ਸੰਭਾਲੋ...

en: VLM conf (*.vlm);;All (*)
pa: VLM ਸੰਰਚਨਾ (*.vlm);;ਸਭ (*.*)

en: Open VLM configuration...
pa: VLM ਸੰਰਚਨਾ ਖੋਲ੍ਹੋ...

en: Broadcast:
pa: ਬਰਾਂਡਕਾਸਟ:

en: Schedule:
pa: ਸੈਡਿਊਲ:

en: Open Directory
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open Folder
pa: ਫੋਲਡਰ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open playlist...
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਖੋਲ੍ਹੋ...

en: XSPF playlist
pa: XSPF ਪਲੇਅਲਿਸਟ

en: M3U playlist
pa: M3U ਪਲੇਅਲਿਸਟ

en: M3U8 playlist
pa: M3U8 ਪਲੇਅਲਿਸਟ

en: Save playlist as...
pa: ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਇੰਝ ਸੰਭਾਲੋ...

en: Open subtitles...
pa: ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਖੋਲ੍ਹੋ...

en: Media Files
pa: ਮੀਡਿਆ ਫਾਇਲਾਂ

en: Subtitle Files
pa: ਸਬਟਾਈਟਲ ਫਾਇਲਾਂ

en: All Files
pa: ਸਭ ਫਾਇਲਾਂ

en: Empty
pa: ਖਾਲੀ

en: Do you want to restart the playback where left off?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਉੱਥੋਂ ਹੀ ਵਾਪਿਸ ਚਲਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ, ਜਿੱਥੇ ਛੱਡਿਆ ਸੀ?

en: &Continue
pa: ਜਾਰੀ ਰੱਖੋ(&C)

en: Control menu for the player
pa: ਪਲੇਅਰ ਲਈ ਕੰਟਰੋਲ ਮੇਨੂ

en: Paused
pa: ਵਿਰਾਮ ਕੀਤਾ

en: &Media
pa: ਮੀਡਿਆ(&M)

en: P&layback
pa: ਪਲੇਅਬੈਕ(&l)

en: &Audio
pa: ਆਡੀਓ(&A)

en: &Video
pa: ਵਿਡੀਓ(&V)

en: Subti&tle
pa: ਸਬ-ਟਾਈਟਲ(&t)

en: Tool&s
pa: ਟੂਲ(&s)

en: V&iew
pa: ਵੇਖੋ(&i)

en: &Help
pa: ਮਦਦ(&H)

en: Open &File...
pa: ...ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹੋ(&F)

en: &Open Multiple Files...
pa: ...ਕਈ ਫਾਇਲਾਂ ਖੋਲ੍ਹੋ(&O)

en: Open &Disc...
pa: ...ਡਿਸਕ ਖੋਲ੍ਹੋ(&D)

en: Open &Network Stream...
pa: ...ਨੈੱਟਵਰਕ ਸਟਰੀਮ ਖੋਲ੍ਹੋ(&N)

en: Open &Capture Device...
pa: ...ਕੈਪਚਰ ਜੰਤਰ ਖੋਲ੍ਹੋ(&C)

en: Open &Location from clipboard
pa: ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਤੋਂ ਟਿਕਾਣਾ ਖੋਲ੍ਹੋ(&L)

en: Open &Recent Media
pa: ਤਾਜ਼ਾ ਮੀਡਿਆ ਖੋਲ੍ਹੋ(&R)

en: Conve&rt / Save...
pa: ...ਬਦਲੋ /ਸੰਭਾਲੋ(&r)

en: &Stream...
pa: ...ਸਟਰੀਮ(&S)

en: Quit at the end of playlist
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਖਤਮ ਕਰਨ ਉੱਤੇ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Close to systray
pa: ਸਿਸਟਰੇ ਵਿੱਚ ਭੇਜੋ

en: &Quit
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ(&Q)

en: &Effects and Filters
pa: ਪਰਭਾਵ ਅਤੇ ਫਿਲਟਰ(&E)

en: &Track Synchronization
pa: ਟਰੈਕ ਸੈਕਰੋਨਾਈਜ਼(&T)

en: Plu&gins and extensions
pa: ਪਲੱਗਇਨ ਅਤੇ ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨ(&g)

en: Customi&ze Interface...
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਇੰਟਰਫੇਸ(&z)...

en: &Preferences
pa: ਮੇਰੀ ਪਸੰਦ(&P)

en: &View
pa: ਵੇਖੋ(&V)

en: Play&list
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ(&l)

en: Docked Playlist
pa: ਡੌਕ ਕੀਤੀ ਪਲੇਅਲਿਸਟ

en: Always on &top
pa: ਹਮੇਸ਼ਾ ਉੱਤੇ ਰੱਖੋ(&top)

en: Mi&nimal Interface
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਇੰਟਰਫੇਸ(&n)

en: &Fullscreen Interface
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਇੰਟਰਫੇਸ ਬਦਲੋ(&F)

en: &Advanced Controls
pa: ਤਕਨੀਕੀ ਕੰਟਰੋਲ(&A)

en: Status Bar
pa: ਹਾਲਤ ਪੱਟੀ

en: Visualizations selector
pa: ਵਿਜੁਲਾਈਜੇਸ਼ਨ ਚੋਣਕਾਰ

en: &Increase Volume
pa: ਵਾਲੀਅਮ ਵਧਾਓ(&I)

en: D&ecrease Volume
pa: ਵਾਲੀਅਮ ਘਟਾਓ(&e)

en: &Mute
pa: ਚੁੱਪ(&M)

en: Audio &Device
pa: ਆਡੀਓ ਜੰਤਰ(&D)

en: Audio &Track
pa: ਆਡੀਓ ਟਰੈਕ(&T)

en: &Stereo Mode
pa: ਸਟੀਰਿਓ ਮੋਡ(&S)

en: &Visualizations
pa: ਦਿੱਖ(&V)

en: Add &Subtitle File...
pa: ...ਸਬਟਾਈਟਲ ਫਾਇਲ ਸ਼ਾਮਿਲ(&S)

en: Sub &Track
pa: ਸਬ ਟਰੈਕ(&T)

en: Video &Track
pa: ਵਿਡੀਓ ਟਰੈਕ(&T)

en: &Fullscreen
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ(&F)

en: Always Fit &Window
pa: ਹਮੇਸ਼ਾ ਵਿੰਡੋ ਲਈ ਫਿੱਟ ਕਰੋ(&W)

en: Set as Wall&paper
pa: ਵਾਲਪੇਪਰ ਸੈੱਟ ਕਰੋ(&p)

en: &Zoom
pa: ਜ਼ੂਮ(&Z)

en: &Aspect Ratio
pa: ਅਕਾਰ ਅਨੁਪਾਤ(&A)

en: &Crop
pa: ਕਰੋਪ ਕਰੋ(&C)

en: &Deinterlace
pa: ਡੀਇੰਟਰਲੇਸ(&D)

en: &Deinterlace mode
pa: ਡੀਇੰਟਰਲੇਸ ਮੋਡ(&D)

en: Take &Snapshot
pa: ਸਨੈਪਸ਼ਾਟ ਲਵੋ(&S)

en: T&itle
pa: ਟਾਈਟਲ(&i)

en: &Chapter
pa: ਚੈਪਟਰ(&C)

en: &Program
pa: ਪਰੋਗਰਾਮ(&P)

en: &Manage
pa: ਪਰਬੰਧ(&M)

en: Check for &Updates...
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਲਈ ਚੈੱਕ ਕਰੋ(&U)...

en: &Stop
pa: ਰੋਕੋ(&S)

en: Pre&vious
pa: ਪਿੱਛੇ(&v)

en: Ne&xt
pa: ਅੱਗੇ(&x)

en: Sp&eed
pa: ਗਤੀ(&e)

en: &Faster
pa: ਤੇਜ਼(&F)

en: N&ormal Speed
pa: ਆਮ ਗਤੀ(&o)

en: Slo&wer
pa: ਹੌਲੀ(&w)

en: &Jump Forward
pa: ਅੱਗੇ ਜਾਓ(&J)

en: Jump Bac&kward
pa: ਪਿੱਛੇ ਜਾਓ(&k)

en: Open &Network...
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਖੋਲ੍ਹੋ(&N)...

en: Leave Fullscreen
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਛੱਡੋ

en: &Playback
pa: ਪਲੇਅਬੈਕ(&P)

en: &Hide VLC media player in taskbar
pa: VLC ਪਲੇਅਰ ਨੂੰ ਟਾਸਕਬਾਰ ਵਿੱਚ ਓਹਲੇ ਕਰੋ(&H)

en: Sho&w VLC media player
pa: VLC ਮੀਡਿਆ ਪਲੇਅਰ ਵੇਖਾਓ(&w)

en: &Open Media
pa: ਮੀਡਿਆ ਖੋਲ੍ਹੋ(&O)

en: &Clear
pa: ਸਾਫ਼ ਕਰੋ(&C)

en: Show advanced preferences over simple ones
pa: ਸਧਾਰਨ ਦੀ ਬਜਾਏ ਤਕਨੀਕੀ ਪਸੰਦ ਵੇਖੋ

en: Systray icon
pa: ਸਿਸਟਮ ਟਰੇ

en: Show an icon in the systray allowing you to control VLC media player for basic actions.
pa: ਸਿਸਟਮ ਟਰੇ ਵਿੱਚ ਆਈਕਾਨ ਵੇਖੋ, ਜਿਸ ਨਾਲ ਤੁਸੀਂ VLC ਦੀਆਂ ਮੁੱਢਲੀਆਂ ਕਾਰਵਾਈਆਂ ਨੂੰ ਕੰਟਰੋਲ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: Start VLC with only a systray icon
pa: VLC ਨੂੰ ਕੇਵਲ ਸਿਸਟਮ ਟਰੇ 'ਚ ਹੀ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ

en: Show playing item name in window title
pa: ਵਿੰਡੋ ਟਾਈਟਲ ਵਿੱਚ ਚੱਲਦੀ ਆਈਟਮ ਦਾ ਨਾਂ ਵੇਖੋ

en: Show notification popup on track change
pa: ਟਰੈਕ ਬਦਲਣ ਉੱਤੇ ਨੋਟੀਫਿਕੇਸ਼ਨ ਪੋਪਅੱਪ ਵੇਖੋ

en: Ask for network policy at start
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਸਮੇਂ ਨੈੱਟਵਰਕ ਪਾਲਸੀ ਲਈ ਪੁੱਛੋ

en: Save the recently played items in the menu
pa: ਤਾਜ਼ਾ ਚਲਾਈਆਂ ਆਈਟਮਾਂ ਨੂੰ ਮੇਨੂ 'ਚ ਸੰਭਾਲੋ

en: Show a controller in fullscreen mode
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਮੋਡ ਵਿੱਚ ਕੰਟਰੋਲਰ ਵੇਖੋ

en: Embed the file browser in open dialog
pa: ਫਾਇਲ ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਖੋਲ੍ਹੋ ਡਾਈਲਾਗ 'ਚ ਇੰਬੈੱਡ ਕਰੋ

en: Load extensions on startup
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਸਮੇਂ ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨ ਲੋਡ ਕਰੋ

en: Start in minimal view (without menus)
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਸਮੇਂ ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਦਿੱਖ (ਬਿਨਾਂ ਮੇਨੂ)

en: When minimized
pa: ਜਦੋਂ ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਹੋਵੇ

en: Qt interface
pa: Qt ਇੰਟਰਫੇਸ

en: errors
pa: ਗਲਤੀਆਂ

en: warnings
pa: ਚੇਤਾਵਨੀਆਂ

en: debug
pa: ਡੀਬੱਗ

[ctx: Tooltip|Clear]
en: Clear
pa: ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

en: Open a skin file
pa: ਇੱਕ ਸਕਿਨ ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Skin files |*.vlt;*.wsz;*.xml
pa: ਸਕਿਨ ਫਾਇਲਾਂ |*.vlt;*.wsz;*.xml

en: Playlist Files |
pa: ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਫਾਇਲਾਂ |

en: |All Files |*
pa: |ਸਭ ਫਾਇਲਾਂ |*

en: Open playlist
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Save playlist
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਸੰਭਾਲੋ

en: Skin to use
pa: ਵਰਤਣ ਲਈ ਸਕਿਨ

en: Show a systray icon for VLC
pa: VLC ਲਈ ਸਿਸਟਮ ਟਰੇ ਆਈਕਾਨ ਵੇਖੋ

en: Show VLC on the taskbar
pa: ਟਾਸਕਬਾਰ ਉੱਤੇ VLC ਵੇਖੋ

en: Enable transparency effects
pa: ਬਲੌਰੀਪਨ ਪਰਭਾਵ ਚਾਲੂ

en: Skinnable Interface
pa: ਸਕੇਨਯੋਗ ਇੰਟਰਫੇਸ

en: Select skin
pa: ਸਕਿਨ ਚੁਣੋ

en: No
pa: ਨਹੀਂ

en: Any
pa: ਕੋਈ ਵੀ

en: System default
pa: ਸਿਸਟਮ ਡਿਫਾਲਟ

en: Be quiet
pa: ਸ਼ਾਂਤ

en: Info
pa: ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Debug
pa: ਡੀਬੱਗ

en: Log to file
pa: ਲਾਗ ਫਾਇਲ ਵਿੱਚ

en: Log all VLC messages to a text file.
pa: ਸਭ VLC ਲਾਗ ਸੁਨੇਹੇ ਇੱਕ ਟੈਕਸਟ ਫਾਇਲ ਵਿੱਚ ਲਾਗ ਕਰੋ।

en: Log filename
pa: ਲਾਗ ਫਾਇਲ-ਨਾਂ

en: Specify the log filename.
pa: ਲਾਗ ਫਾਇਲ ਨਾਂ ਦਿਓ।

en: Log format
pa: ਲਾਗ ਫਾਰਮੈਟ

en: Verbosity
pa: ਵੇਰਵਾ

en: Journal
pa: ਜਰਨਲ

en: Identity
pa: ਪਛਾਣ

en: Lua interface
pa: ਲੁਆ ਇੰਟਰਫੇਸ

en: Lua interface configuration
pa: ਲੁਆ ਇੰਟਰਫੇਸ ਸੰਰਚਨਾ

en: Source directory
pa: ਸਰੋਤ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ

en: Directory index
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਇੰਡੈਕਸ

en: Allow to build directory index
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਇੰਡੈਕਸ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਮਨਜ਼ੂਰ

en: CLI input
pa: CLI ਇੰਪੁੱਟ

en: Lua
pa: ਲੁਆ

en: Lua interpreter
pa: ਲੁਆ ਇੰਟਰਪ੍ਰੇਟਰ

en: Lua Playlist
pa: ਲੁਆ ਪਲੇਅਲਿਸਟ

en: Lua Extension
pa: ਲੁਆ ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨ

en: Lua SD Module
pa: ਲੁਆ SD ਮੋਡੀਊਲ

en: Folder meta data
pa: ਫੋਲਡਰ ਮੇਟਾ ਡਾਟਾ

en: Album art filename
pa: ਐਲਬਮ ਕਲਾ ਫਾਇਲ ਨਾਂ

en: Blues
pa: ਬਲਿਊ

en: Classic Rock
pa: ਕਲਾਸਿਕ ਰੌਕ

en: Country
pa: ਕੰਟਰੀ

en: Disco
pa: ਡਿਸਕੋ

en: Funk
pa: ਫੰਕ

en: Hip-Hop
pa: ਹਿੱਪ - ਹੋਪ

en: Jazz
pa: ਜੇਜ਼

en: Metal
pa: ਮੈਟਲ

en: New Age
pa: ਨਿਊ ਏਜ਼

en: Oldies
pa: ਪੁਰਾਣੇ

en: Other
pa: ਹੋਰ

en: Rap
pa: ਰੇਪ

en: Alternative
pa: ਅਲਟਰਨੇਟਿਵ

en: Soundtrack
pa: ਸਾਊਂਡਟਰੈਕ

en: Vocal
pa: ਵੋਕਲ

en: Jazz+Funk
pa: ਜੇਜ਼+ਫੰਕ

en: Acid
pa: ਐਸਿਡ

en: House
pa: ਹਾਊਸ

en: Noise
pa: ਨੋਵਾਇਸ

en: Bass
pa: ਬਾਸ

en: Electronic
pa: ਇਲੈਕਟ੍ਰਾਨਿਕ

en: Dream
pa: ਡਰੀਮ

en: Comedy
pa: ਕਮੇਡੀ

en: Top 40
pa: ਟਾਪ ੪੦

en: Christian Rap
pa: ਮਸੀਹੀ ਰੈਪ

en: Pop/Funk
pa: ਪੋਪ/ਫੰਕ

en: Jungle
pa: ਜੰਗਲ

en: Native American
pa: ਨੇਟਿਵ ਅਮਰੀਕੀ

en: Cabaret
pa: ਕੈਬਰੇਟ

en: New Wave
pa: ਨਵੀਂ ਵੇਵ

en: Rave
pa: ਰੀਵੇ

en: Trailer
pa: ਟਰੇਲਰ

en: Lo-Fi
pa: ਲੋ-ਫੀ

en: Acid Punk
pa: ਐਸਿਡ ਪੰਕ

en: Acid Jazz
pa: ਐਸਿਡ ਜੈਜ਼

en: Polka
pa: ਪੋਲਕਾ

en: Retro
pa: ਰੈਟਰੋ

en: Hard Rock
pa: ਹਾਰਡ ਰੌਕ

en: Folk
pa: ਫੋਲਕ

en: Folk-Rock
pa: ਫੋਲਕ-ਰੌਕ

en: National Folk
pa: ਨੈਸ਼ਨਲ ਫੋਕ

en: Swing
pa: ਸਵਿੰਗ

en: Opera
pa: ਓਪੇਰਾ

en: Sonata
pa: ਸੋਨਾਟਾ

en: Punk Rock
pa: ਪੰਕ ਰੌਕ

en: Goa
pa: ਗੋਆ

en: Beat
pa: ਬੀਟ

en: Salsa
pa: ਸਾਲਸਾ

en: Anime
pa: ਐਨੀਮੇ

en: JPop
pa: ਜੇ-ਪੌਪ

en: Synthpop
pa: ਸਿਨਥਪੌਪ

en: The username of your last.fm account
pa: ਤੁਹਾਡੇ last.fm ਅਕਾਊਂਟ ਲਈ ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ

en: The password of your last.fm account
pa: ਤੁਹਾਡੇ last.fm ਅਕਾਊਂਟ ਲਈ ਪਾਸਵਰਡ

en: Audioscrobbler
pa: ਆਟੋਸਕਰੋਬੱਲਰ

en: Submission of played songs to last.fm
pa: ਚਲਾਏ ਗਏ ਗੀਤਾਂ ਨੂੰ last.fm ਨੂੰ ਭੇਜਣਾ

en: last.fm: Authentication failed
pa: last.fm: ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਈ

en: Last.fm username not set
pa: Last.fm ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ ਨਹੀਂ ਸੈੱਟ ਕੀਤਾ

en: Abort
pa: ਅਧੂਰਾ ਛੱਡੋ

en: View certificate
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਵੇਖੋ

en: Insecure site
pa: ਅਸੁਰੱਖਿਅਤ ਸਾਈਟ

en: Accept 24 hours
pa: 24 ਘੰਟੇ ਮਨਜ਼ੂਰ

en: Accept permanently
pa: ਪੱਕੇ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਮਨਜ਼ੂਰ

en: GNU TLS server
pa: GNU TLS ਸਰਵਰ

en: Playing some media.
pa: ਕੁਝ ਮੀਡਿਆ ਚੱਲ ਰਿਹਾ ਹੈ।

en: XDG-screensaver
pa: XDG-ਸਕਰੀਨਸੇਵਰ

en: Logging
pa: ਲਾਗ ਰੱਖਣਾ

en: File logging
pa: ਲਾਗ ਰੱਖਣ ਲਈ ਫਾਇਲ

en: M3U playlist export
pa: M3U ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਐਕਸਪੋਰਟ

en: M3U8 playlist export
pa: M3U8 ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਐਕਸਪੋਰਟ

en: XSPF playlist export
pa: XSPF ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਐਕਸਪੋਰਟ

en: HTML playlist export
pa: HTML ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਐਕਸਪੋਰਟ

en: Maximum number of connections
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨਾਂ ਦੀ ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਗਿਣਤੀ

en: Stats
pa: ਅੰਕੜੇ

en: Stats encoder function
pa: Stats ਇੰਕੋਡਰ ਫੰਕਸ਼ਨ

en: Stats decoder
pa: Stats ਡੀਕੋਡਰ

en: Stats demux
pa: Stats ਡੀਮੁਕਸ ਫੰਕਸ਼ਨ

en: XML Parser (using libxml2)
pa: XML ਪਾਰਸਰ (libxml2 ਦੀ ਵਰਤੋਂ)

en: Comment
pa: ਟਿੱਪਣੀ

en: Packet Size
pa: ਪੈਕਟ ਸਾਈਟ

en: Bitrate override
pa: ਬਿੱਟਰੇਟ ਅਣਡਿੱਠਾ

en: ASF muxer
pa: ASF ਮੁਕਸਰ

en: Unknown Video
pa: ਅਣਜਾਣ ਵਿਡੀਓ

en: Subject
pa: ਵਿਸ਼ਾ

en: Encoder
pa: ਇੰਕੋਡਰ

en: AVI muxer
pa: AVI ਮੁਕਸਰ

en: MP4/MOV muxer
pa: MP4/MOV ਮੁਕਸਰ

en: DTS delay (ms)
pa: DTS ਦੇਰੀ (ms)

en: PES maximum size
pa: PES ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਸਾਈਜ਼

en: PS muxer
pa: PS ਮੁਕਸਰ

en: Video PID
pa: ਵਿਡੀਓ PID

en: Audio PID
pa: ਆਡੀਓ PID

en: PMT Program numbers
pa: PMT ਪਰੋਗਰਾਮ ਨੰਬਰ

en: Data alignment
pa: ਡਾਟਾ ਇਕਸਾਰ

en: PCR interval (ms)
pa: PCR ਅੰਤਰਾਲ (ms)

en: Crypt audio
pa: ਕ੍ਰਿਪਟੂ ਆਡੀਓ

en: Crypt audio using CSA
pa: CSA ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਕੇ ਕ੍ਰਿਪਟੂ ਆਡੀਓ

en: Crypt video
pa: ਕ੍ਰਿਪਟੂ ਵਿਡੀਓ

en: Crypt video using CSA
pa: CSA ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਕੇ ਕ੍ਰਿਪਟੂ ਵਿਡੀਓ

en: CSA Key in use
pa: ਵਰਤਣ ਲਈ CSA ਕੁੰਜੀ

en: Ogg/OGM muxer
pa: Ogg/OGM ਮੁਕਸਰ

en: WAV muxer
pa: WAV ਮੁਕਸਰ

en: Now playing
pa: ਹੁਣ ਚੱਲ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Timeout (ms)
pa: ਟਾਈਮਆਉਟ (ms)

en: Notify
pa: ਨੋਟੀਫਾਈ

en: LibNotify Notification Plugin
pa: LibNotify ਨੋਟੀਫਿਕੇਸ਼ਨ ਪਲੱਗਇਨ

en: Copy packetizer
pa: ਕਾਪੀ ਪੈਕਟਾਈਜ਼ਰ

en: DTS audio packetizer
pa: DTS ਆਡੀਓ ਪੈਕਟਾਈਜ਼ਰ

en: Flac audio packetizer
pa: ਫਲੇਕ ਆਡੀਓ ਪੈਕਟਾਈਜ਼ਰ

en: H.264 video packetizer
pa: H.264 ਵਿਡੀਓ ਪੈਕਟਾਈਜ਼ਰ

en: MLP/TrueHD parser
pa: MLP/TrueHD ਪਾਰਸਰ

en: MPEG4 audio packetizer
pa: MPEG4 ਆਡੀਓ ਪੈਕਟਾਈਜ਼ਰ

en: MPEG4 video packetizer
pa: MPEG4 ਵਿਡੀਓ ਪੈਕਟਾਈਜ਼ਰ

en: MPEG-I/II video packetizer
pa: MPEG-I/II ਵਿਡੀਓ ਪੈਕਟਾਈਜ਼ਰ

en: MPEG Video
pa: MPEG ਵਿਡੀਓ

en: VC-1 packetizer
pa: VC-1 ਪੈਕਟਾਈਜ਼ਰ

en: My Videos
pa: ਮੇਰੇ ਵਿਡੀਓ

en: My Music
pa: ਮੇਰਾ ਸੰਗੀਤ

en: Picture
pa: ਤਸਵੀਰਾਂ

en: My Pictures
pa: ਮੇਰੀਆਂ ਤਸਵੀਰਾਂ

en: MTP devices
pa: MTP ਜੰਤਰ

en: MTP Device
pa: MTP ਜੰਤਰ

en: Discs
pa: ਡਿਸਕਾਂ

en: Podcasts
pa: ਪੋਡਕਾਸਟ

en: Podcast URLs list
pa: ਪੋਡਕਾਸਟ URL ਲਿਸਟ

en: Audio capture
pa: ਆਡੀਓ ਕੈਪਚਰ

en: Generic
pa: ਸਧਾਰਨ

en: SAP multicast address
pa: SAP ਮਲਟੀਕਾਸਟ ਐਡਰੈੱਸ

en: SAP timeout (seconds)
pa: SAP ਟਾਈਮ-ਆਉਟ (ਸਕਿੰਟ)

en: Network streams (SAP)
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਸਟਰੀਮ (SAP)

en: SDP Descriptions parser
pa: SDP ਵੇਰਵਾ ਪਾਰਸਰ

en: Session
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ

en: Tool
pa: ਟੂਲ

en: User
pa: ਯੂਜ਼ਰ

en: Video capture
pa: ਵਿਡੀਓ ਕੈਪਚਰ

en: Video capture (Video4Linux)
pa: ਵਿਡੀਓ ਕੈਪਚਰ (Video4Linux)

en: Audio capture (ALSA)
pa: ਆਡੀਓ ਕੈਪਚਰ (ਅਲਸਾ)

en: Unknown type
pa: ਅਣਜਾਣ ਟਾਈਪ

en: Universal Plug'n'Play
pa: ਯੂਨੀਵਰਸਲ ਪਲੱਗ ਐਂਡ ਪਲੇਅ

en: Screen capture
pa: ਸਕਰੀਨ ਕੈਪਚਰ

en: Your window manager does not provide a list of applications.
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਵਿੰਡੋ ਮੈਨੇਜਰ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨਾਂ ਦੀ ਲਿਸਟ ਨਹੀਂ ਦਿੰਦਾ ਹੈ।

en: Applications
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ

en: Desktop
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ

en: X coordinate
pa: X ਕੋਆਰਡੀਨੇਟ

en: Y coordinate
pa: Y ਧੁਰਾ

en: Transparency of the bargraph
pa: ਬਾਰਗਰਾਫ਼ ਦੀ ਟਰਾਂਸਪਰੇਸੀ

en: Bargraph position
pa: ਬਾਰਗਰਾਫ਼ ਸਥਿਤੀ

en: Audio Bar Graph Video
pa: ਆਡੀਓ ਬਾਰ ਗਰਾਫ਼ ਵਿਡੀਓ

en: Input FIFO
pa: ਇੰਪੁੱਟ FIFO

en: Output FIFO
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ FIFO

en: Dynamic video overlay
pa: ਡਾਇਨੇਮਿਕ ਵਿਡੀਓ ਓਵਰਲੇ

en: Overlay
pa: ਓਵਰਲੇ

en: Logo position
pa: ਲੋਗੋ ਸਥਿਤੀ

en: Use a local picture as logo on the video
pa: ਵਿਡੀਓ ਉੱਤੇ ਲੋਕਲ ਤਸਵੀਰ ਲੋਗੋ ਵਜੋਂ ਵਰਤੋਂ

en: Logo overlay
pa: ਲੋਗੋ ਓਵਰਲੇ

en: Logo video filter
pa: ਲੋਗੋ ਵਿਡੀਓ ਫਿਲਟਰ

en: Text file
pa: ਟੈਕਸਟ ਫਾਈਲ

en: X offset
pa: X ਆਫਸੈੱਟ

en: Y offset
pa: Y ਆਫਸੈੱਟ

en: Timeout
pa: ਟਾਈਮ-ਆਉਟ

en: Refresh period in ms
pa: ms ਵਿੱਚ ਤਾਜ਼ਾ ਪੀਰਿਅਡ

en: Font size, pixels
pa: ਫੋਂਟ ਸਾਈਜ਼, ਪਿਕਸਲ

en: Display text above the video
pa: ਵਿਡੀਓ ਉੱਤੇ ਟੈਕਸਟ ਵੇਖੋ

en: Misc
pa: ਫੁਟਕਲ

en: Border width
pa: ਬਾਰਡਰ ਚੌੜਾਈ

en: Border height
pa: ਬਾਰਡਰ ਉਚਾਈ

en: Number of rows
pa: ਕਤਾਰਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

en: Number of columns
pa: ਕਾਲਮਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

en: Keep aspect ratio
pa: ਅਕਾਰ ਅਨੁਪਾਤ ਰੱਖੋ

en: Keep original size
pa: ਅਸਲੀ ਅਕਾਰ ਰੱਖੋ

en: auto
pa: ਆਟੋ

en: fixed
pa: ਸਥਿਰ

en: offsets
pa: ਆਫਸੈੱਟ

en: VNC Host
pa: VNC ਹੋਸਟ

en: VNC hostname or IP address.
pa: VNC ਹੋਸਟ-ਨਾਂ ਜਾਂ IP ਐਡਰੈੱਸ।

en: VNC Port
pa: VNC ਪੋਰਟ

en: VNC port number.
pa: VNC ਪੋਰਟ-ਨੰਬਰ ਹੈ।

en: VNC Password
pa: VNC ਪਾਸਵਰਡ

en: VNC password.
pa: VNC ਪਾਸਵਰਡ

en: VNC poll interval
pa: VNC ਪੋਲ ਇੰਟਰਵਲ

en: VNC polling
pa: VNC ਪੋਲਿੰਗ

en: Key events
pa: ਕੁੰਜੀ ਈਵੈਂਟ

en: Remote-OSD over VNC
pa: VNC ਉੱਤੇ ਰਿਮੋਟ-OSD

en: Remote-OSD
pa: ਰਿਮੋਟ-OSD

en: Feed URLs
pa: ਫੀਡ URL

en: Speed of feeds
pa: ਫੀਡ ਦੀ ਸਪੀਡ

en: Max length
pa: ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਲੰਬਾਈ

en: Refresh time
pa: ਤਾਜ਼ਾ ਟਾਈਮ

en: Feed images
pa: ਚਿੱਤਰ ਫੀਡ

en: Display feed images if available.
pa: ਜੇ ਉਪਲੱਬਧ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਫੀਡ ਚਿੱਤਰ ਵੇਖੋ।

en: Text position
pa: ਟੈਕਸਟ ਸਥਿਤੀ

en: Title display mode
pa: ਟਾਈਟਲ ਡਿਸਪਲੇਅ ਮੋਡ

en: Don't show
pa: ਨਾ ਵੇਖੋ

en: Always visible
pa: ਹਮੇਸ਼ਾ ਵੇਖੋ

en: Scroll with feed
pa: ਫੀਡ ਸਕਰੋਲ ਕਰੋ

en: Read size
pa: ਸਾਈਜ਼ ਪੜ੍ਹੋ

en: Internal stream record
pa: ਅੰਦਰੂਨੀ ਸਟਰੀਮ ਰਿਕਾਰਡ

en: Automatically add/delete input streams
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਹੀ ਇੰਪੁੱਟ ਸਟਰੀਮ ਸ਼ਾਮਲ/ਹਟਾਓ

en: ID Offset
pa: ID ਆਫਸੈੱਟ

en: Name of current instance
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਮੌਕਿਆਂ ਦੇ ਨਾਂ

en: Bridge
pa: ਬਰਿੱਜ਼

en: Bridge stream output
pa: ਬਰਿੱਜ਼ ਸਟਰੀਮ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: Bridge out
pa: ਬਰਿੱਜ਼ ਆਉਟ

en: Bridge in
pa: ਬਰਿੱਜ਼ ਇਨ

en: Description stream output
pa: ਵੇਰਵਾ ਸਟਰੀਮ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: Enable/disable audio rendering.
pa: ਆਡੀਓ ਰੈਂਡਰਿੰਗ ਚਾਲੂ/ਬੰਦ।

en: Enable/disable video rendering.
pa: ਵਿਡੀਓ ਰੈਂਡਰਿੰਗ ਚਾਲੂ/ਬੰਦ।

en: Display stream output
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ ਸਟਰੀਮ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: Duplicate stream output
pa: ਡੁਪਲੀਕੇਟ ਸਟਰੀਮ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: Output access method
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਅਸੈੱਸ ਢੰਗ

en: Audio output access method
pa: ਆਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ ਅਸੈੱਸ ਢੰਗ

en: Video output access method
pa: ਵਿਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ ਅਸੈੱਸ ਢੰਗ

en: Output muxer
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਮੁਕਸਰ

en: Audio output muxer
pa: ਆਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ ਮਕਸਰ

en: Video output muxer
pa: ਵਿਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ ਮੁਕਸਰ

en: Output URL
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ URL

en: This is the default output URI.
pa: ਇਹ ਡਿਫਾਲਟ ਆਉਟਪੁੱਟ URI ਹੈ।

en: Audio output URL
pa: ਆਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ URL

en: Video output URL
pa: ਵਿਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ URL

en: Output video width.
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਵਿਡੀਓ ਚੌੜਾਈ ਹੈ।

en: Output video height.
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਵਿਡੀਓ ਉਚਾਈ ਹੈ।

en: Video filter
pa: ਵਿਡੀਓ ਫਿਲਟਰ

en: Destination prefix
pa: ਟਿਕਾਣਾ ਪ੍ਰੀ-ਫਿਕਸ

en: Record stream output
pa: ਸਟਰੀਮ ਆਉਟਪੁੱਟ ਰਿਕਾਰਡ

en: Session name
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਨਾਂ

en: Session description
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਵੇਰਵਾ

en: Session URL
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ URL

en: Session email
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਈਮੇਲ

en: Audio port
pa: ਆਡੀਓ ਪੋਰਟ

en: Video port
pa: ਵਿਡੀਓ ਪੋਰਟ

en: RTP/RTCP multiplexing
pa: RTP/RTCP ਮਲਟੀਪਲਿਕਸਿੰਗ

en: Transport protocol
pa: ਟਰਾਂਸਪੋਰਟ ਪਰੋਟੋਕਾਲ

en: RTP stream output
pa: RTP ਸਟਰੀਮ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: Set ID
pa: ID ਸੈੱਟ

en: Video Callback data
pa: ਵਿਡੀਓ ਕਾਲਬੈਕ ਡਾਟਾ

en: Data for the video callback function.
pa: ਵਿਡੀਓ ਕਾਲਬੈਕ ਫੰਕਸ਼ਣ ਲਈ ਡਾਟਾ।

en: Audio callback data
pa: ਆਡੀਓ ਕਾਲਬੈਕ ਡਾਟਾ

en: Data for the audio callback function.
pa: ਆਡੀਓ ਕਾਲਬੈਕ ਫੰਕਸ਼ਨ ਲਈ ਡਾਟਾ ਹੈ।

en: Time Synchronized output
pa: ਸਮਾਂ ਸੈਕਰੋਨਾਈਜ਼ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: Stream output to memory buffer
pa: ਮੈਮੋਰੀ ਬਫ਼ਰ ਲਈ ਸਟਰੀਮ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: Output destination
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਟਿਕਾਣਾ

en: Standard stream output
pa: ਸਟੈਂਡਰਡ ਸਟਰੀਮ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: Video encoder
pa: ਵਿਡੀਓ ਇੰਕੋਡਰ

en: Video bitrate
pa: ਵਿਡੀਓ ਬਿੱਟਰੇਟ

en: Video scaling
pa: ਵਿਡੀਓ ਸਕੇਲਿੰਗ

en: Video frame-rate
pa: ਵਿਡੀਓ ਫਰੇਮ ਰੇਟ

en: Deinterlace video
pa: ਡੀਇੰਟਰਲੇਸ ਵਿਡੀਓ

en: Deinterlace module
pa: ਡੀਇੰਟਰਲੇਸ ਮੋਡੀਊਲ

en: Maximum video width
pa: ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਵਿਡੀਓ ਚੌੜਾਈ

en: Maximum video height
pa: ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਵਿਡੀਓ  ਉਚਾਈ

en: Audio encoder
pa: ਆਡੀਓ ਇੰਕੋਡਰ

en: Audio bitrate
pa: ਆਡੀਓ ਬਿੱਟਰੇਟ

en: This is the language of the audio stream.
pa: ਇਹ ਆਡੀਓ ਸਟਰੀਮ ਦੀ ਭਾਸ਼ਾ ਹੈ।

en: Audio filter
pa: ਆਡੀਓ ਫਿਲਟਰ

en: Number of threads
pa: ਥਰਿੱਡਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

en: High priority
pa: ਵੱਧ ਤਰਜੀਹ

en: Transcode
pa: ਟਰਾਂਸਕੋਡ

en: Overlays/Subtitles
pa: ਓਵਰਲੇ/ਸਬ-ਟਾਈਟਲ

en: Font family for the font you want to use
pa: ਫੋਂਟ ਵਰਗ, ਫੋਂਟ ਲਈ, ਜੋ ਤੁਸੀਂ ਵਰਤੇ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ

en: Font file for the font you want to use
pa: ਫੋਂਟ ਵਰਗ, ਫੋਂਟ ਲਈ, ਜੋ ਤੁਸੀਂ ਵਰਤੇ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ

en: Font size in pixels
pa: ਪਿਕਸਲ ਵਿੱਚ ਫੋਂਟ ਸਾਈਜ਼

en: Text default color
pa: ਟੈਕਸਟ ਡਿਫਾਲਟ ਰੰਗ

en: Relative font size
pa: ਢੁੱਕਵਾਂ ਫੋਂਟ ਸਾਈਜ਼

en: Background opacity
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਧੁੰਦਲਾਪਨ

en: Background color
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ

en: Shadow color
pa: ਸ਼ੈਡੋ ਰੰਗ

en: Shadow angle
pa: ਸ਼ੈਡੋ ਕੋਣ

en: Shadow distance
pa: ਸ਼ੈਡੋ ਦੂਰੀ

en: Text renderer
pa: ਟੈਕਸਟ ਰੈਂਡਰਰ

en: Freetype2 font renderer
pa: Freetype2 ਫੋਂਟ ਰੈਂਡਰਰ

en: SVG template file
pa: SVG ਟੈਪਲੇਟ ਫਾਇਲ

en: SSE2 I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
pa: SSE2 I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 ਸੰਵਾਦ

en: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
pa: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 ਸੰਵਾਦ

en: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
pa: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 ਸੰਵਾਦ

en: RV32 conversion filter
pa: RV32 ਕਨਵਰਜ਼ਨ ਫਿਲਟਰ

en: Scaling mode
pa: ਸਕੇਲਿੰਗ ਮੋਡ

en: Scaling mode to use.
pa: ਵਰਤਣ ਲਈ ਸਕੇਲਿੰਗ ਮੋਡ

en: Bilinear
pa: ਬਾਈਲੀਨੀਅਰ

en: Experimental
pa: ਤਜਰਬੇ-ਅਧੀਨ

en: Nearest neighbour (bad quality)
pa: ਸਭ ਤੋਂ ਨੇੜਲਾ ਗੁਆਂਢੀ (ਘਟੀਆ ਕੁਆਲਟੀ)

en: Area
pa: ਏਰੀਆ

en: Video scaling filter
pa: ਵਿਡੀਓ ਸਕੇਲਿੰਗ ਫਿਲਟਰ

en: YUVP converter
pa: YUVP ਕਨਵਰਟਰ

en: Image properties filter
pa: ਚਿੱਤਰ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ ਫਿਲਟਰ

en: Image adjust
pa: ਚਿੱਤਰ ਅਡਜੱਸਟ

en: Transparency mask
pa: ਟਰਾਂਸਪਰੇਸੀ ਮਾਸਕ

en: Alpha mask video filter
pa: ਐਲਫ਼ਾ ਮਾਸਕ ਵਿਡੀਓ ਫਿਲਟਰ

en: Alpha mask
pa: ਐਲਫ਼ਾ ਮਾਸਕ

en: Window size
pa: ਵਿੰਡੋ ਆਕਾਰ

en: Ball color
pa: ਰੰਗ ਰੰਗ

en: Edge visible
pa: ਕੋਨਾ ਵੇਖਾਓ

en: Set edge visibility.
pa: ਕੋਨਾ ਵੇਖਾਉਣ ਸੈੱਟ।

en: Ball speed
pa: ਬਾਲ ਸਪੀਡ

en: Ball size
pa: ਬਾਲ ਸਾਈਜ਼

en: Gradient threshold
pa: ਗਰੇਡੀਐਂਟ ਥਰੈਸ਼ਹੋਲਡ

en: Ball video filter
pa: ਬਾਲ ਵਿਡੀਓ ਫਿਲਟਰ

en: Ball
pa: ਬਾਲ

en: Benchmarking
pa: ਬੈਂਚਮਾਰਕਿੰਗ

en: Base image
pa: ਬੇਸ ਚਿੱਤਰ

en: Blend image
pa: ਬਲੈਂਡ ਚਿੱਤਰ

en: Bluescreen U value
pa: ਬਲਿਉਸਕਰੀਨ U ਮੁੱਲ

en: Bluescreen V value
pa: ਬਲਿਉਸਕਰੀਨ V ਮੁੱਲ

en: Bluescreen video filter
pa: ਬਲਿਊਸਕਰੀਨ ਵਿਡੀਓ ਫਿਲਟਰ

en: Bluescreen
pa: ਬਲਿਊ-ਸਕਰੀਨ

en: Output width
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਚੌੜਾਈ

en: Output (canvas) image width
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ (ਕੈਨਵਸ) ਚਿੱਤਰ ਚੌੜਾਈ

en: Output height
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਉਚਾਈ

en: Output (canvas) image height
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ (ਕੈਨਵਸ) ਚਿੱਤਰ ਉਚਾਈ

en: Output picture aspect ratio
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਤਸਵੀਰ ਸਾਈਜ਼ ਰੇਸ਼ੋ

en: Pad video
pa: ਪੈੱਡ ਵਿਡੀਓ

en: Automatically resize and pad a video
pa: ਵਿਡੀਓ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਹੀ ਮੁੜ-ਆਕਾਰ ਅਤੇ ਪੈੱਡ ਕਰੋ

en: Canvas
pa: ਕੈਨਵਸ

en: Canvas video filter
pa: ਕੈਨਵਸ ਵਿਡੀਓ ਫਿਲਟਰ

en: Select one color in the video
pa: ਵਿਡੀਓ ਵਿੱਚ ਰੰਗ ਚੁਣੋ

en: Color threshold filter
pa: ਰੰਗ ਥਰੈਸ਼ਹੋਲਡ ਫਿਲਟਰ

en: Similarity threshold
pa: ਸਮਾਨਤਾ ਥਰੈਸ਼ਹੋਲਡ

en: Pixels to crop from top
pa: ਉੱਤੇ ਤੋਂ ਕਰੋਪ ਕਰਨ ਲਈ ਪਿਕਸਲ

en: Pixels to crop from bottom
pa: ਤਲ ਤੋਂ ਕਰੋਪ ਕਰਨ ਲਈ ਪਿਕਸਲ

en: Pixels to crop from right
pa: ਸੱਜੇ ਤੋਂ ਕਰੋਪ ਕਰਨ ਲਈ ਪਿਕਸਲ

en: Padd
pa: ਪੱਡ

en: Latest
pa: ਤਾਜ਼ਾ

en: Low
pa: ਘੱਟ

en: Medium
pa: ਮੱਧਮ

en: High
pa: ਉੱਚ

en: Streaming deinterlace mode
pa: ਸਟਰੀਮਿੰਗ ਡੀਇੰਟਰਲੇਸਿੰਗ ਮੋਡ

en: Deinterlacing video filter
pa: ਡੀਇੰਟਰਲੇਸਿੰਗ ਵਿਡੀਓ ਫਿਲਟਰ

en: X coordinate of the mask.
pa: ਮਾਸਕ ਦਾ X ਕੋਆਰਡੀਨੇਟ

en: Y coordinate of the mask.
pa: ਮਾਲਕ ਦਾ Y ਕੋਆਰਡੀਨੇਟ

en: Erase video filter
pa: ਵਿਡੀਓ ਫਿਲਟਰ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

en: Erase
pa: ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

en: Add a blurring effect
pa: ਬਲੱਰ ਪਰਭਾਵ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ

en: Radius in pixels
pa: ਪਿਕਸਲ ਵਿੱਚ ਰੇਡੀਅਸ

en: Strength
pa: ਤਾਕਤ

en: Gradient image type
pa: ਗਰੇਡੀਐਂਟ ਚਿੱਤਰ ਕਿਸਮ

en: Apply cartoon effect
pa: ਕਾਰਟੂਨ ਪਰਭਾਵ ਲਾਗੂ ਕਰੋ

en: Gradient video filter
pa: ਗਰੇਡੀਐਂਟ ਵਿਡੀਓ ਫਿਲਟਰ

en: Minimal period
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਪੀਰੀਅਡ

en: Grain video filter
pa: ਗਰੇਨ ਵਿਡੀਓ ਫਿਲਟਰ

en: Grain
pa: ਗਰੇਨ

en: Invert video filter
pa: ਉਲਟ ਵਿਡੀਓ ਫਿਲਟਰ

en: Magnify
pa: ਵੱਡਦਰਸ਼ੀ

en: Mirror orientation
pa: ਮਿੱਰਰ ਸਥਿਤੀ

en: Vertical
pa: ਵਰਟੀਕਲ

en: Horizontal
pa: ਹਰੀਜੱਟਲ

en: Direction
pa: ਦਿਸ਼ਾ

en: Left to right/Top to bottom
pa: ਖੱਬੇ ਤੋਂ ਸੱਜੇ/ਉੱਤੇ ਤੋਂ ਹੇਠਾਂ

en: Right to left/Bottom to top
pa: ਸੱਜੇ ਤੋਂ ਖੱਬੇ/ਹੇਠਾਂ ਤੋਂ ਉੱਤੇ

en: Mirror video filter
pa: ਮਿੱਰਰ ਵਿਡੀਓ ਫਿਲਟਰ

en: Mirror video
pa: ਮਿੱਰਰ ਵਿਡੀਓ

en: Old movie
pa: ਪੁਰਾਣੀ ਮੂਵੀ

en: Don't display any video
pa: ਕੋਈ ਵਿਡੀਓ ਨਾ ਵੇਖੋ

en: Display the input video
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਵਿਡੀਓ ਵੇਖੋ

en: Display the processed video
pa: ਪਰੋਸੈਸ ਕੀਤੀ ਵਿਡੀਓ ਵੇਖੋ

en: Show only errors
pa: ਕੇਵਲ ਗਲਤੀਆਂ ਹੀ ਵੇਖੋ

en: Show errors and warnings
pa: ਗਲਤੀਆਂ ਅਤੇ ਚੇਤਾਵਨੀਆਂ ਵੇਖੋ

en: OpenCV video filter wrapper
pa: OpenCV ਵਿਡੀਓ ਫਿਲਟਰ ਰੈਪਰ

en: Scale factor (0.1-2.0)
pa: ਸਕੇਲ ਫੈਕਟਰ (੦.੧-੨.੦)

en: OpenCV filter chroma
pa: OpenCV ਵਿਡੀਓ ਕਰੋਮਾ

en: Wrapper filter output
pa: ਰੇਪਰ ਫਿਲਟਰ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: OpenCV internal filter name
pa: OpenCV ਅੰਦਰੂਨੀ ਫਿਲਟਰ ਨਾਂ

en: Video post processing filter
pa: ਵਿਡੀਓ ਪੋਸਟ ਪਰੋਸੈੱਸ ਫਿਲਟਰ

en: Lowest
pa: ਸਭ ਤੋਂ ਘੱਟ

en: Highest
pa: ਸਭ ਤੋਂ ਵੱਧ

en: Puzzle
pa: ਬੁਝਾਰਤ

en: Ripple video filter
pa: ਰਿੱਪਲ ਵਿਡੀਓ ਫਿਲਟਰ

en: Ripple
pa: ਰਿੰਪਲ

en: Angle in degrees
pa: ਡਿਗਰੀ ਵਿੱਚ ਕੋਣ

en: Angle in degrees (0 to 359)
pa: ਡਿਗਰੀ ਵਿੱਚ ਕੋਣ (੦ ਤੋਂ ੩੫੯)

en: Rotate video filter
pa: ਘੁੰਮਾਉਣ ਵਿਡੀਓ ਫਿਲਟਰ

en: Rotate
pa: ਘੁੰਮਾਓ

en: Image format
pa: ਚਿੱਤਰ ਫਾਰਮੈਟ

en: Format of the output images (png, jpeg, ...).
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਚਿੱਤਰਾਂ ਲਈ ਫਾਰਮੈਟ (png, jpeg, ...)।

en: Recording ratio
pa: ਰਿਕਾਰਡਿੰਗ ਰੇਸ਼ੋ

en: Filename prefix
pa: ਫਾਇਲ-ਨਾਂ ਪ੍ਰੀਫਿਕਸ

en: Directory path prefix
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਪਾਥ ਪ੍ਰੀਫਿਕਸ

en: Always write to the same file
pa: ਉਹੀ ਫਾਇਲ ਹਮੇਸ਼ਾ ਲਿਖੋ

en: Send your video to picture files
pa: ਆਪਣੀਆਂ ਵਿਡੀਓ ਤਸਵੀਰ ਫਾਇਲਾਂ ਵਿੱਚ ਭੇਜੋ

en: Scene filter
pa: ਸੀਨ ਫਿਲਟਰ

en: Scene video filter
pa: ਸੀਨ ਵਿਡੀਓ ਫਿਲਟਰ

en: Sepia video filter
pa: ਸਿਪੀਆ ਵਿਡੀਓ ਫਿਲਟਰ

en: Sharpen video filter
pa: ਉਘੜਵਾਂ ਵਿਡੀਓ ਫਿਲਟਰ

en: Transform type
pa: ਟਰਾਂਸਫਰਮ ਟਾਈਪ

en: Video transformation filter
pa: ਵਿਡੀਓ ਟਰਾਂਸਫਰ ਫਿਲਟਰ

en: Transformation
pa: ਟਰਾਂਸਫਰਮੇਸ਼ਨ

en: Rotate or flip the video
pa: ਵਿਡੀਓ ਘੁੰਮਾਉ ਜਾਂ ਪਲਟੋ

en: VHS movie
pa: VHS ਮੂਵੀ

en: Wave video filter
pa: ਵੇਵ ਵਿਡੀਓ ਫਿਲਟਰ

en: Wave
pa: ਵੇਵ

en: ASCII Art
pa: ASCII ਕਲਾ

en: ASCII-art video output
pa: ASCII-ਕਲਾ ਵਿਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: Output card
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਕਾਰਡ

en: Drawable
pa: ਖਿੱਚਣਯੋਗ

en: Embedded window video
pa: ਇੰਬੈੱਡ ਵਿੰਡੋ ਵਿਡੀਓ

en: Framebuffer device
pa: ਫਰੇਮ-ਬਫ਼ਰ ਜੰਤਰ

en: Run fb on current tty
pa: ਮੌਜੂਦਾ tty ਉੱਤੇ fb ਚਲਾਉ

en: Framebuffer resolution to use
pa: ਵਰਤਣ ਲਈ ਫਰੇਮਬਫ਼ਰ ਰੈਜ਼ੋਲੂਸ਼ਨ

en: Framebuffer uses hw acceleration
pa: ਫਰੇਮਬਫ਼ਰ ਹਾਰਡਵੇਅਰ ਐਕਸਲੇਸ਼ਨ ਵਰਤਦਾ ਹੈ

en: Image format (default RGB)
pa: ਚਿੱਤਰ ਫਾਰਮੈਟ (ਡਿਫਾਲਟ RGB)

en: GNU/Linux framebuffer video output
pa: GNU/Linux ਫਰੇਮਬਫ਼ਰ ਵਿਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: Video mode
pa: ਵਿਡੀਓ ਮੋਡ

en: K Video Acceleration video output
pa: ਕੇ ਵਿਡੀਓ ਐਕਸਰਲੇਟਰ ਵਿਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: OpenGL video output
pa: OpenGL ਵਿਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: The desktop mode allows you to display the video on the desktop.
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ ਮੋਡ ਤੁਹਾਨੂੰ ਡੈਸਕਟਾਪ ਉੱਤੇ ਵਿਡੀਓ ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਹੈ।

en: HLSL File
pa: HLSL ਫਾਇਲ

en: Recommended video output for Windows Vista and later versions
pa: ਵਿੰਡੋਜ਼ ਵਿਸਟਾ ਤੇ ਨਵੇਂ ਵਰਜਨਾਂ ਲਈ ਸਿਫਾਰਸ਼ੀ ਵਿਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: Use hardware YUV->RGB conversions
pa: ਹਾਰਡਵੇਅਰ YUV->RGB ਕਨਵਰਜ਼ਨ ਵਰਤੋਂ

en: Overlay video output
pa: ਓਵਰਲੇ ਵਿਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: Use video buffers in system memory
pa: ਸਿਸਟਮ ਮੈਮੋਰੀ ਵਿੱਚ ਵਿਡੀਓ ਬਫ਼ਰ ਵਰਤੋਂ

en: DirectX (DirectDraw) video output
pa: DirectX (ਡਿਰੈਕਟਡਰਾਅ) ਵਿਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: Wallpaper
pa: ਵਾਲਪੇਪਰ

en: Windows GDI video output
pa: Windows GDI ਵਿਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: Dummy video output
pa: ਫ਼ਰਜ਼ੀ ਵਿਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: Video memory buffer width.
pa: ਵਿਡੀਓ ਮੈਮੋਰੀ ਬਫ਼ਰ ਚੌੜਾਈ।

en: Video memory buffer height.
pa: ਵਿਡੀਓ ਮੈਮੋਰੀ ਬਫ਼ਰ ਉਚਾਈ।

en: Pitch
pa: ਪਿੱਚ

en: Chroma
pa: ਕਰੋਮਾ

en: Video memory output
pa: ਵਿਡੀਓ ਮੈਮੋਰੀ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: Video memory
pa: ਵਿਡੀਓ ਮੈਮੋਰੀ

[ctx: ASCII]
note: xgettext: This is a plain ASCII spelling of "VLC media player" for the ICCCM window name. This must be pure ASCII. The limitation is partially with ICCCM and partially with VLC. For Latin script languages, you may need to strip accents. For other scripts, you will need to transliterate into Latin.
en: VLC media player
pa: VLC ਮੀਡਿਆ ਪਲੇਅਰ

en: X11 display
pa: X11 ਡਿਸਪਲੇਅ

en: X window
pa: X ਵਿੰਡੋ

en: X11 video window (XCB)
pa: X11 ਵਿਡੀਓ ਵਿੰਡੋ (XCB)

en: X11 video output (XCB)
pa: X11 ਵਿਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ (XCB)

en: XVideo adaptor number
pa: XVideo ਅਡੱਪਟਰ ਨੰਬਰ

en: XVideo
pa: Xਵਿਡੀਓ

en: XVideo output (XCB)
pa: Xਵਿਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ (XCB)

en: device, fifo or filename
pa: device, fifo ਜਾਂ ਫਾਇਲ ਨਾਂ

en: Chroma used
pa: ਵਰਤਿਆ ਕਰੋਮਾ

en: YUV output
pa: YUV ਆਉਟਪੁੱਟ

en: YUV video output
pa: YUV ਵਿਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: Number of video windows in which to clone the video.
pa: ਵਿਡੀਓ ਵਿੰਡੋਜ਼ ਦੀ ਗਿਣਤੀ, ਜਿਸ ਵਿੱਚ ਵਿਡੀਓ ਕਲੋਨ ਕਰਨੀ ਹੈ।

en: Video output modules
pa: ਵਿਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ ਮੋਡੀਊਲ

en: Clone video filter
pa: ਕਲੋਨ ਵਿਡੀਓ ਫਿਲਟਰ

en: Active windows
pa: ਐਕਟਿਵ ਵਿੰਡੋਜ਼

en: Wall video filter
pa: ਕੰਧ ਵਿਡੀਓ ਫਿਲਟਰ

en: Image wall
pa: ਚਿੱਤਰ ਕੰਧ

en: Goom display width
pa: ਗੂਮ ਡਿਸਪਲੇਅ ਚੌੜਾਈ

en: Goom display height
pa: ਗੂਮ ਡਿਸਪਲੇਅ ਉਚਾਈ

en: Goom animation speed
pa: ਗੂਮ ਐਨੀਮੇਸ਼ਨ ਸਪੀਡ

en: Goom
pa: ਗੂਮ

en: Goom effect
pa: ਗੂਮ ਪਰਭਾਵ

en: projectM configuration file
pa: projectM ਸੰਰਚਨਾ ਫਾਇਲ

en: projectM preset path
pa: projectM ਪ੍ਰੀਸੈੱਟ ਪਾਥ

en: Title font
pa: ਟਾਇਟਲ ਫੋਂਟ

en: Font used for the titles
pa: ਟਾਈਟਲ ਲਈ ਵਰਤੇ ਫੋਂਟ

en: Font menu
pa: ਫੋਂਟ ਮੇਨੂ

en: Font used for the menus
pa: ਮੇਨੂ ਲਈ ਵਰਤੀਦੇ ਫੋਂਟ

en: The width of the video window, in pixels.
pa: ਵਿਡੀਓ ਵਿੰਡੋ ਦੀ ਚੌੜਾਈ, ਪਿਕਸਲ ਵਿੱਚ।

en: The height of the video window, in pixels.
pa: ਵਿਡੀਓ ਵਿੰਡੋ ਦੀ ਉਚਾਈ, ਪਿਕਸਲ ਵਿੱਚ।

en: libprojectM effect
pa: libprojectM ਪਰਭਾਵ

en: Effects list
pa: ਪਰਭਾਵ ਲਿਸਟ

en: The width of the effects video window, in pixels.
pa: ਪਰਭਾਵ  ਵਿਡੀਓ ਵਿੰਡੋ ਦੀ ਚੌੜਾਈ, ਪਿਕਸਲ ਵਿੱਚ।

en: The height of the effects video window, in pixels.
pa: ਪਰਭਾਵ  ਵਿਡੀਓ ਵਿੰਡੋ ਦੀ ਉਚਾਈ, ਪਿਕਸਲ ਵਿੱਚ।

en: Amplification
pa: ਐਪਲੀਫਿਕੇਸ਼ਨ

en: Base pixel radius
pa: ਬੇਸ ਪਿਕਸਲ ਰੇਡੀਅਸ

en: Spectral sections
pa: ਸਪੈਕਟਰਲ ਸ਼ੈਕਸ਼ਨ

en: Peak height
pa: ਪੀਕ ਉਚਾਈ

en: Peak extra width
pa: ਪੀਕ ਵਾਧੂ ਚੌੜਾਈ

en: Visualizer
pa: ਵਿਜ਼ੁਲਾਈਜ਼ਰ

en: Spectrum analyser
pa: ਸਪੈਕਟਰ ਐਨਲੇਸਾਈਜ਼ਰ

en: Play List
pa: ਸੂਚੀ ਚਲਾਓ

en: Output
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ

en: MUX options
pa: MUX ਚੋਣਾਂ

en: Video scale
pa: ਵਿਡੀਓ ਸਕੇਲ

en: Output port
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਪੋਰਟ

en: Output	file
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ	ਫਾਇਲ

en: Input media
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਮੀਡਿਆ

en: Error:
pa: ਗਲਤੀ:

en: File name
pa: ਫਾਇਲ ਨਾਂ

en: Background
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ

en: Time:
pa: ਸਮਾਂ:

en: VLC media player - Web Interface
pa: VLC ਮੀਡਿਆ ਪਲੇਅਰ - ਵੈੱਬ ਇੰਟਰਫੇਸ

en: Hide / Show Library
pa: ਲਾਇਬਰੇਰੀ ਓਹਲੇ / ਵੇਖਾਓ

en: Hide / Show Viewer
pa: ਦਰਸ਼ਕ ਓਹਲੇ / ਵੇਖਾਓ

en: Manage Streams
pa: ਸਟਰੀਮ ਪਰਬੰਧ

en: Loop
pa: ਲੂਪ

en: Empty Playlist
pa: ਖਾਲੀ ਪਲੇਅਲਿਸਟ

en: Queue Selected
pa: ਚੁਣਿਆ ਦੀ ਕਤਾਰ

en: Play Selected
pa: ਚੁਣੀ ਚਲਾਓ

en: Refresh List
pa: ਸੂਚੀ ਤਾਜ਼ਾ ਕਰੋ

en: Are you sure you wish to create the stream?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਸਟਰੀਮ ਬਣਾਉਣੀ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Dialog
pa: ਡਾਈਲਾਗ

en: Form
pa: ਫਾਰਮ

en: Preset
pa: ਪ੍ਰੀ-ਸੈੱਟ

en: &Verbosity:
pa: ਵੇਰਵਾ(&V):

en: &Filter:
pa: ਫਿਲਟਰ(&F):

en: &Save as...
pa: ...ਵਾਂਗ ਸੰਭਾਲੋ(&S)

en: Modules Tree
pa: ਮੋਡੀਊਲ ਟਰੀ

en: Show extended options
pa: ਵਾਧੂ ਚੋਣਾਂ ਵੇਖੋ

en: Show &more options
pa: ਹੋਰ ਚੋਣਾਂ ਵੇਖੋ(&m)

en: Change the caching for the media
pa: ਮੀਡਿਆ ਲਈ ਕੈਸ਼ ਬਦਲੋ

en: Start Time
pa: ਸਟਾਰਟ ਟਾਈਮ

en: Edit Options
pa: ਚੋਣਾਂ ਸੋਧ

en: Extra media
pa: ਐਕਸਟਰਾ ਮੀਡਿਆ

en: Select the file
pa: ਫਾਈਲ ਚੁਣੋ

en: Change the start time for the media
pa: ਮੀਡਿਆ ਲਈ ਸ਼ੁਰੂ ਟਾਈਮ ਬਦਲੋ

en: Capture mode
pa: ਕੈਪਚਰ ਮੋਡ

en: Select the capture device type
pa: ਕੈਪਚਰ ਜੰਤਰ ਟਾਈਪ ਚੁਣੋ

en: Device Selection
pa: ਜੰਤਰ ਚੋਣ

en: Options
pa: ਚੋਣਾਂ

en: Access advanced options to tweak the device
pa: ਜੰਤਰ ਨੂੰ ਹੋਰ ਸੁਧਾਰਨ ਲਈ ਤਕਨੀਕੀ ਚੋਣਾਂ ਵਰਤੋਂ

en: Advanced options...
pa: ਮਾਹਰ ਚੋਣਾਂ...

en: Disc Selection
pa: ਡਿਸਕ ਚੋਣ

en: Disable Disc Menus
pa: ਡਿਸਕ ਮੇਨੂ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: No disc menus
pa: ਕੋਈ ਡਿਸਕ ਮੇਨੂ ਨਹੀਂ

en: Disc device
pa: ਡਿਸਕ ਜੰਤਰ

en: Starting Position
pa: ਸ਼ੁਰੂਆਤੀ ਪੁਆਇੰਟ

en: Audio and Subtitles
pa: ਆਡੀਓ ਅਤੇ ਸਬ-ਟਾਈਟਲ

en: Use a sub&title file
pa: ਸਬਟਾਈਟਲ ਫਾਇਲ ਵਰਤੋਂ(&t)

en: Select the subtitle file
pa: ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਫਾਇਲ ਚੁਣੋ

en: Choose one or more media file to open
pa: ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਇੱਕ ਜਾਂ ਵੱਧ ਮੀਡਿਆ ਫਾਇਲਾਂ ਚੁਣੋ

en: File Selection
pa: ਫਾਇਲ ਚੋਣ

en: You can select local files with the following list and buttons.
pa: ਤੁਸੀਂ ਹੇਠ ਦਿੱਤੀ ਲਿਸਟ ਅਤੇ ਬਟਨਾਂ ਨਾਲ ਲੋਕਲ ਫਾਇਲਾਂ ਚੁਣ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: Add...
pa: ਸ਼ਾਮਲ...

en: Network Protocol
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਪਰੋਟੋਕਾਲ

en: Please enter a network URL:
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ URL ਦਿਉ ਜੀ:

en: Profile edition
pa: ਪਰੋਫਾਇਲ ਐਡੀਸ਼ਨ

en: Webm
pa: ਵੈੱਬਐਮ

en: Features
pa: ਫੀਚਰ

en: Chapters
pa: ਚੈਪਟਰ

en: Menus
pa: ਮੇਨੂ

en: Same as source
pa: ਸਰੋਤ ਵਜੋਂ ਹੀ

en:  fps
pa: FPS

en: Custom options
pa: ਪਸੰਦ ਚੋਣਾਂ

en: &Quality
pa: ਕੁਆਲਟੀ(&Q)

en: Not Used
pa: ਨਹੀਂ ਵਰਤੇ

en: Encoding parameters
pa: ਇੰਕੋਡਿੰਗ ਪੈਰਾਮੀਟਰ

en: Frame size
pa: ਫਰੇਮ ਆਕਾਰ

en: Destination Setup
pa: ਟਿਕਾਣਾ ਸੈਟਅੱਪ

en: New destination
pa: ਨਵਾਂ ਟਿਕਾਣਾ

en: Display locally
pa: ਲੋਕਲ ਹੀ ਵੇਖਾਓ

en: Transcoding Options
pa: ਟਰਾਂਸਕੋਡਿੰਗ ਚੋਣਾਂ

en: Activate Transcoding
pa: ਐਕਟਿਵ ਟਰਾਂਸਕੋਡਿੰਗ

en: Option Setup
pa: ਚੋਣ ਸੈਟਅੱਪ

en: Miscellaneous Options
pa: ਫੁਟਕਲ ਚੋਣਾਂ

en: Generated stream output string
pa: ਤਿਆਰ ਕੀਤੀ ਸਟਰੀਮ ਆਉਟਪੁੱਟ ਸੈਟਿੰਗ

en: Output module:
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਮੋਡੀਊਲ:

en: Use S/PDIF when available
pa: ਜਦੋਂ ਉਪਲੱਬਧ ਹੋਵੇ ਤਾਂ S/PDIF ਵਰਤੋਂ

en: Effects
pa: ਪਰਭਾਵ

en: Visualization:
pa: ਦਿੱਖ:

en: Replay gain mode:
pa: ਰੀਪਲੇਅ ਗੇਨ ਮੋਡ:

en: Tracks
pa: ਟਰੈਕ

en: Preferred audio language:
pa: ਆਡੀਓ ਭਾਸ਼ਾ ਪਸੰਦ:

en: Password:
pa: ਪਾਸਵਰਡ:

en: Username:
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ:

en: Video quality post-processing level
pa: ਵਿਡੀਓ ਕੁਆਥਟੀ ਪੋਸਟ ਪਰੋਸੈੱਸ ਲੈਵਲ

en: Optical drive
pa: ਓਪਟੀਕਲ ਡਰਾਇਵ

en: Default optical device
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਓਪਟੀਕਲ ਜੰਤਰ

en: Damaged or incomplete AVI file
pa: ਨਿਕਾਰਾ ਜਾਂ ਅਧੂਰੀ AVI ਫਾਇਲ

en: HTTP proxy URL
pa: HTTP ਪਰਾਕਸੀ URL

en: HTTP (default)
pa: HTTP (ਡਿਫਾਲਟ)

en: Live555 stream transport
pa: Live555 ਸਟਰੀਮ ਟਰਾਂਸਪੋਰਟ

en: Default caching policy
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਕੈਸ਼ ਪਾਲਸੀ

en: Menus language:
pa: ਮੇਨੂ ਭਾਸ਼ਾ:

en: Look and feel
pa: ਦਿੱਖ ਅਤੇ ਪਰਭਾਵ

en: Use custom skin
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਸਕਿਨ ਚੁਣੋ

en: This is VLC's default interface, with a native look and feel.
pa: VLC ਦਾ ਡਿਫਾਲਟ ਇੰਟਰਫੇਸ, ਅਸਲ ਦਿੱਖ ਅਤੇ ਰਵੱਈਏ ਨਾਲ ਵਰਤੋਂ।

en: Use native style
pa: ਨੇਟਿਵ ਸਟਾਈਲ ਵਰਤੋਂ

en: Resize interface to video size
pa: ਇੰਟਰਫੇਸ ਨੂੰ ਵਿਡੀਓ ਸਾਈਜ਼ ਲਈ ਮੁੜ-ਅਕਾਰ ਕਰੋ

en: Show controls in full screen mode
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਮੋਡ ਵਿੱਚ ਕੰਟਰੋਲ ਵੇਖੋ

en: Start in minimal view mode
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਮੋਡ ਨਾਲ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ

en: Force window style:
pa: ਵਿੰਡੋ ਸਟਾਈਲ ਮਜ਼ਬੂਰ ਕਰੋ:

en: Integrate video in interface
pa: ਇੰਟਰਫੇਸ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਲ ਵਿਡੀਓ

en: Show systray icon
pa: ਸਿਸਟਮ ਟਰੇ ਵੇਖੋ

en: Skin resource file:
pa: ਸਕਿਨ ਸਰੋਤ ਫਾਈਲ:

en: Playlist and Instances
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਤੇ ਮੌਕੇ

en: Allow only one instance
pa: ਕੇਵਲ ਇੱਕ ਹੀ ਪਲੇਅਰ ਹੀ ਚਲਾਓ

en: Every
pa: ਹਰ

en: Save recently played items
pa: ਤਾਜ਼ਾ ਚਲਾਈਆਂ ਆਈਟਮਾਂ ਸੰਭਾਲੋ

en: Operating System Integration
pa: ਓਪਰੇਟਿੰਗ ਸਿਸਟਮ ਐਟੀਗਰੇਸ਼ਨ

en: File extensions association
pa: ਫਾਇਲ ਇਕਸਟੈਂਸ਼ਨ ਸੰਬੰਧ

en: Set up associations...
pa: ਫਾਇਲ ਸਬੰਧ ਸੈਟਅੱਪ...

en: Enable On Screen Display (OSD)
pa: ਆਨ ਸਕਰੀਨ ਡਿਸਪਲੇਅ (OSD) ਚਾਲੂ

en: Show media title on video start
pa: ਵਿਡੀਓ ਸ਼ੁਰੂ ਹੋਣ ਉੱਤੇ ਮਿਡੀਆ ਟਾਈਟਲ ਵੇਖੋ

en: Enable subtitles
pa: ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਚਾਲੂ ਕਰੋ

en: Subtitle Language
pa: ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਭਾਸ਼ਾ

en: Default encoding
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਇੰਕੋਡਿੰਗ

en: Subtitle effects
pa: ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਪ੍ਰਭਾਵ

en: Add a shadow
pa: ਸ਼ੈਡੋ ਜੋੜੋ

en: Add a background
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਜੋੜੋ

en: O&utput
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ(&u)

en: Accelerated video output (Overlay)
pa: ਐਕਸਲੇਟਡ ਵਿਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ (ਓਵਰਲੇ)

en: Deinterlacing
pa: ਡੀ-ਇੰਟਰਫੇਸ

en: Force Aspect Ratio
pa: ਅਕਾਰ ਅਨੁਪਾਤ ਮਜ਼ਬੂਰ

en: Stuff
pa: ਸਮਗਰੀ

en: Edit settings
pa: ਸੈਟਿੰਗ ਸੋਧ

en: Control
pa: ਕੰਟਰੋਲ

en: Run manually
pa: ਖੁਦ ਚਲਾਓ

en: Setup schedule
pa: ਸੈਟਅੱਪ ਸੈਡਿਊਲ

en: Run on schedule
pa: ਸੈਡਿਊਲ ਉੱਤੇ ਚਲਾਓ

en: Status
pa: ਹਾਲਤ

en: Prev
pa: ਪਿੱਛੇ

en: Add Input
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਸ਼ਾਮਲ

en: Edit Input
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਸੋਧ

en: Clear List
pa: ਲਿਸਟ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

en: Check for VLC updates
pa: VLC ਅੱਪਡੇਟ ਲਈ ਚੈੱਕ ਕਰੋ

en: Launching an update request...
pa: ਇੱਕ ਅੱਪਡੇਟ ਮੰਗ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ...

en: Do you want to download it?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Essential
pa: ਜ਼ਰੂਰੀ

en: Colors
pa: ਰੰਗ

en: Interactive Zoom
pa: ਇੰਟਰਐਕਟਿਵ ਜ਼ੂਮ

en: Angle
pa: ਕੋਣ

en: full
pa: ਪੂਰਾ

en: none
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

en: Logo erase
pa: ਲੋਗੋ ਹਟਾਓ

en: Mask
pa: ਮਾਸਕ

en: Mirror
pa: ਮਿੱਰਰ

en: Motion detect
pa: ਗਤੀ ਖੋਜ

en: Soften
pa: ਸਾਫਟਨ

en: VLM configurator
pa: VLM ਸੰਰਚਨਾਕਾਰ

en: Media Manager Edition
pa: ਮੀਡਿਆ ਮੈਨੇਜਰ ਐਡੀਸ਼ਨ

en: Name:
pa: ਨਾਂ:

en: Input:
pa: ਇੰਪੁੱਟ

en: Select Input
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਚੁਣੋ

en: Output:
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ:

en: Select Output
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਚੁਣੋ

en: Time Control
pa: ਟਾਈਮ ਕੰਟਰੋਲ

en: Mux Control
pa: ਮੱਕਸ ਕੰਟਰੋਲ

en: Muxer:
pa: ਮੁਕਸਰ:

en: Media Manager List
pa: ਮੀਡਿਆ ਮੈਨੇਜਰ ਲਿਸਟ
