vlc 3.0.22-rc1 - en to nn translation catalogue (3164 entries)

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
    Written by the VideoLAN team; see the AUTHORS file.
nn: Det er INGEN GARANTI for dette programmet utover det som står i lova.
    Du kan fritt endra og distribuera det vidare viss du fylgjer vilkåra i
    GNU General Public License – sjå fila «COPYING».
    Programmet er utvikla av VideoLAN-gruppa – sjå fila «AUTHORS».

en: VLC preferences
nn: VLC-innstillingar

en: Select "Advanced Options" to see all options.
nn: Vel «Avanserte innstillingar» for å sjå alle vala.

en: Interface
nn: Grensesnitt

en: Settings for VLC's interfaces
nn: Innstillingar for VLC-grensesnittet

en: Main interfaces settings
nn: Innstillingar for hovudgrensesnitt

en: Main interfaces
nn: Hovudgrensesnitt

en: Settings for the main interface
nn: Innstillingar for hovudgrensesnittet

en: Control interfaces
nn: Kontrollgrensesnitt

en: Settings for VLC's control interfaces
nn: Innstillingar for kontrollgrensesnitta i VLC

en: Hotkeys settings
nn: Innstillingar for snøggtastar

en: Audio
nn: Lyd

en: Audio settings
nn: Lydinnstillingar

en: General audio settings
nn: Generelle lydinnstillingar

en: Filters
nn: Filter

en: Audio filters are used to process the audio stream.
nn: Lydfilter vert brukte til handsaming av lydstraumen.

en: Audio resampler
nn: Lydresamplar

en: Visualizations
nn: Visualiseringar

en: Audio visualizations
nn: Lydvisualiseringar

en: Output modules
nn: Utdata-modular

en: General settings for audio output modules.
nn: Generelle innstillingar for lyd ut-modular.

en: Miscellaneous
nn: Ymse

en: Miscellaneous audio settings and modules.
nn: Ymse lydinnstillingar og modular.

en: Video settings
nn: Videoinnstillingar

en: General video settings
nn: Generelle videoinnstillingar

en: General settings for video output modules.
nn: Generelle innstillingar for video ut-modular.

en: Video filters are used to process the video stream.
nn: Videofilter vert brukte til å behandla videostraumen.

en: Subtitles / OSD
nn: Undertekstar/OSD

en: Settings related to On-Screen-Display, subtitles and "overlay subpictures"
nn: Innstillingar for skjermvising, undertekstar og «overlagde underbilde»

en: Splitters
nn: Splittarar

en: Video splitters separate the stream into multiple videos.
nn: Videosplittarar separerer straumen i fleire videoar.

en: Input / Codecs
nn: Inndata/kodekar

en: Settings for input, demultiplexing, decoding and encoding
nn: Innstillingar for inndata, demultipleksing, avkoding og koding

en: Access modules
nn: Tilgangsmodular

en: Settings related to the various access methods. Common settings you may want to alter are HTTP proxy or caching settings.
nn: Innstillingar for dei ulike tilgangsmetodane. Vanlege innstillingar å endra er dei for HTTP-mellomtenaren og mellomlageret.

en: Stream filters
nn: Straumfilter

en: Stream filters are special modules that allow advanced operations on the input side of VLC. Use with care...
nn: Straumfilter er spesielle modular som lèt deg gjera avanserte operasjonar på inndatasida av VLC. Bruk dei med varsemd…

en: Demuxers
nn: Demultipleksarar

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
nn: Demultipleksararar vert brukte til å skilja lyd- og videostraumar.

en: Video codecs
nn: Videokodekar

en: Settings for the video, images or video+audio decoders and encoders.
nn: Innstillingar for videoen, bilde eller video+audio-dekodarar og kodarar.

en: Audio codecs
nn: Lydkodekar

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
nn: Innstillingar for dei dekodarane og kodarane som berre vert brukte til lyd.

en: Subtitle codecs
nn: Undertekstkodekar

en: Settings for subtitle, teletext and CC decoders and encoders.
nn: Innstillingar for undertekst, tekst-TV og CC-dekodarar og kodarar.

en: General input settings. Use with care...
nn: Generelle inndata-innstillingar. Bruk dei med varsemd…

en: Stream output
nn: Straum, utdata

en: Stream output settings are used when acting as a streaming server or when saving incoming streams.
    Streams are first muxed and then sent through an "access output" module that can either save the stream to a file, or stream it (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Sout streams modules allow advanced stream processing (transcoding, duplicating...).
nn: Straumutdatainnstillingane vert brukte når programmet vert brukt straumtenar eller under lagring av innkommande straumar.
    Straumar vert først multipleksa og deretter sende gjennom ein modul for utdatatilgang som kan lagra straumen til ei fil eller strøyme han (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Soutstraummodular tillèt avansert straumhandsaming (transkoding, duplisering osb.)

en: General stream output settings
nn: Generelle innstillingar for straumutdata

en: Muxers
nn: Multipleksarar

en: Muxers create the encapsulation formats that are used to put all the elementary streams (video, audio, ...) together. This setting allows you to always force a specific muxer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each muxer.
nn: Multipleksarar lagar innkapslingsformata som vert brukte til å slå alle dei elementære straumane (lyd, video osb.) saman. Denne innstillinga lèt deg velja ein standardmultipleksar. Du bør truleg ikkje gjera det.
    Du kan òg velja standardparametrar for kvar multipleksar.

en: Access output
nn: Tilgangsutdata

en: Access output modules control the ways the muxed streams are sent. This setting allows you to always force a specific access output method. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each access output.
nn: Modulane for tilgangsutdata kontrollerer måtane dei «muksa» straumane vert sende på. Denne innstillinga lèt deg velja ein standardmetode for tilgangsudata. Du bør truleg ikkje gjera det.
    Du kan òg velja standardparametrar for ulike tilgangsutdata.

en: Packetizers
nn: Førpakkarar

en: Packetizers are used to "preprocess" the elementary streams before muxing. This setting allows you to always force a packetizer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each packetizer.
nn: Førpakkarane vert brukte til å «førehandshandsame» dei elementære straumane før «muksinga». Denne innstillinga lèt deg velja ein standardførpakkar. Du bør truleg ikkje gjera det.
    Du kan òg velja standardparametrar for kvar førpakkar.

en: Sout stream
nn: Sout-straum

en: Sout stream modules allow to build a sout processing chain. Please refer to the Streaming Howto for more information. You can configure default options for each sout stream module here.
nn: Soutstraummodular lèt deg byggja ei southandsamingskjede. Sjå rettleiinga for direkteoverføring («Streaming Howto») på Internett for meir informasjon. Du kan velja standardval for kvar soutstraummodul her.

en: VLC's implementation of Video On Demand
nn: VLC sitt grensesnitt for videotorg (VOD)

en: Playlist
nn: Speleliste

en: Settings related to playlist behaviour (e.g. playback mode) and to modules that automatically add items to the playlist ("service discovery" modules).
nn: Innstillingar kring åtferda til spelelista (f.eks. avspelingsmodus) og modular som automatisk legg til element i spelelista (modular for automatisk oppdaging).

en: General playlist behaviour
nn: Generell spelelisteåtferd

en: Services discovery
nn: Automatisk oppdaging

en: Services discovery modules are facilities that automatically add items to playlist.
nn: Modular for automatisk oppdaging legg automatisk til element i spelelista.

en: Advanced
nn: Avansert

en: Advanced settings. Use with care...
nn: Avanserte innstillingar. Bruk med varsemd…

en: Advanced settings
nn: Avanserte innstillingar

en: &Open File...
nn: &Opna fil…

en: &Advanced Open...
nn: &Avansert opning…

en: Open D&irectory...
nn: Opna &mappe…

en: Open &Folder...
nn: Opna &mappe…

en: Select one or more files to open
nn: Vel éi eller fleire filer som skal opnast

en: Select Directory
nn: Vel katalog

en: Select Folder
nn: Vel mappe

en: Media &Information
nn: Medie&informasjon

en: &Codec Information
nn: &Kodekinformasjon

en: &Messages
nn: &Meldingar

en: Jump to Specific &Time
nn: Hopp til eit visst &tidspunkt

en: Custom &Bookmarks
nn: Tilpassa &bokmerke

en: &VLM Configuration
nn: &VLM-innstillingar

en: &About
nn: &Om

en: Play
nn: Spel av

en: Remove Selected
nn: Fjern valde

en: Information...
nn: Informasjon…

en: Create Directory...
nn: Lag katalog…

en: Create Folder...
nn: Lag mappe…

en: Rename Directory...
nn: Endra namn på katalog…

en: Rename Folder...
nn: Endra namn på mappe…

en: Show Containing Directory...
nn: Vis innhaldskatalog…

en: Show Containing Folder...
nn: Vis innhaldsmappe…

en: Stream...
nn: Direkteoverfør…

en: Save...
nn: Lagra…

en: Repeat All
nn: Repeter alle

en: Repeat One
nn: Repeter ein

en: Random
nn: Tilfeldig

en: Random Off
nn: Tilfeldig avslått

en: Add to Playlist
nn: Legg til i speleliste

en: Add File...
nn: Legg til fil…

en: Add Directory...
nn: Legg til katalog…

en: Add Folder...
nn: Legg til mappe…

en: Save Playlist to &File...
nn: Lagra spelelista til &fil…

en: Search
nn: Søk

en: Waves
nn: Bølgjer

en: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Welcome to VLC media player Help</h2><h3>Documentation</h3><p>You can find VLC documentation on VideoLAN's <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> website.</p><p>If you are a newcomer to VLC media player, please read the<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Introduction to VLC media player</em></a>.</p><p>You will find some information on how to use the player in the <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>How to play files with VLC media player</em></a>" document.</p><p>For all the saving, converting, transcoding, encoding, muxing and streaming tasks, you should find useful information in the <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Streaming Documentation</a>.</p><p>If you are unsure about terminology, please consult the <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">knowledge base</a>.</p><p>To understand the main keyboard shortcuts, read the <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">shortcuts</a> page.</p><h3>Help</h3><p>Before asking any question, please refer yourself to the <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a>.</p><p>You might then get (and give) help on the <a href="http://forum.videolan.org">Forums</a>, the <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">mailing-lists</a> or our IRC channel (<em>#videolan</em> on irc.freenode.net).</p><h3>Contribute to the project</h3><p>You can help the VideoLAN project giving some of your time to help the community, to design skins, to translate the documentation, to test and to code. You can also give funds and material to help us. And of course, you can <b>promote</b> VLC media player.</p></body></html>
nn: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Velkomen til hjelp for VLC mediespelar</h2><h3>Dokumentasjon</h3><p>Du finn VLC-dokumentasjonen på <a href="http://wiki.videolan.org">wikinettstaden</a> til VideoLAN.</p><p>Viss du nett har byrja å bruka VLC mediespelar, les <br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>introduksjonen</em></a>.</p><p>Du finn noko informasjon om korleis du brukar spelaren under <br>«<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>Korleis spela av filer i VLC mediespelar</em></a>».</p><p>For alle lagrings-, konverterings-, transkodings-, kodings-, muksings-, og strøymingsoppgåvene, kan du finna nyttig informasjon i <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">strøymingsdokumentasjonen</a>.</p><p>Viss du er terminologien, kan du sjå i <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">kunnskapsbasen</a>.</p><p>For å læra deg hovudsnøggtastane, kan du lesa sida «<a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">Snøggtastar</a>».</p><h3>Hjelp</h3><p>Før du spør, kan du gjerne lesa <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">spørsmål og svar</a>.</p><p> Du kan deretter få (og gje) hjelp i <a href="http://forum.videolan.org">forumet</a>, på <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">e-postlistene</a> eller på IRC-kanalen vår (<em>#videolan</em> på irc.freenode.net).</p><h3>Bidra til prosjektet</h3><p>Du kan hjelpa VideoLAN-prosjektet ved å gje litt av tida di til brukargruppa, til å utforme drakter, til å omsetje dokumentasjon, til å testa og til å programmera. Du kan òg donera pengar og materiale for å hjelpa oss. Og sjølvsagt kan du <b>reklamera</b> for VLC mediespelar.</p></body></html>

en: Audio filtering failed
nn: Klarte ikkje å filtrera lyden

en: The maximum number of filters (%u) was reached.
nn: Maks. tal på filter (%u) er nådd.

en: Disable
nn: Slå av

en: Spectrometer
nn: Lysmålar

en: Scope
nn: Rammeområde

en: Spectrum
nn: Spekter

en: VU meter
nn: VU-meter

en: Audio filters
nn: Lydfilter

en: Replay gain
nn: Omspelingsforsterking

en: Stereo audio mode
nn: Stereo lydmodus

en: Left
nn: Venstre

en: Right
nn: Høgre

en: Reverse stereo
nn: Omvend stereo

en: Headphones
nn: Øyretelefonar

en: Automatic
nn: Automatisk

en: boolean
nn: boolsk

en: integer
nn: heiltal

en: float
nn: desimaltal

en: string
nn: tekst

en: To get exhaustive help, use '-H'.
nn: For å få inngåande hjelp, bruk «-H».

en: (default enabled)
nn: (standard slått på)

en: (default disabled)
nn: (standard slått av)

en: Note:
nn: Merknad:

en: add --advanced to your command line to see advanced options.
nn: legg til «--advanced» på kommandolinja for å sjå avanserte val.

en: %u module was not displayed because it only has advanced options.
     | %u modules were not displayed because they only have advanced options.
nn[0]: %u modul vart ikkje vist fordi han berre har avanserte innstillingar.
nn[1]: %u modular vart ikkje viste fordi dei berre har avanserte innstillingar.

en: No matching module found. Use --list or --list-verbose to list available modules.
nn: Fann ingen modular. Bruk «--list» eller «--list-verbose» for å lista opp tilgjengelege modular.

en: VLC version %s (%s)
nn: VLC-versjon %s (%s)

en: Compiled by %s on %s (%s)
nn: Sett saman av %s på %s (%s)

en: Compiler: %s
nn: Kompileringsprogram: %s

en: 
    Dumped content to vlc-help.txt file.
nn: 
    Dumpa innhald til fila «vlc-help.txt».

en: 
    Press the RETURN key to continue...
nn: 
    Trykk «Enter» for å halda fram …

en: Unknown error
nn: Ukjend feil

en: Bookmark %i
nn: Bokmerke %i

en: No description for this codec
nn: Inga skildring for denne kodeken

en: Codec not supported
nn: Kodek ikkje støtta

en: VLC could not decode the format "%4.4s" (%s)
nn: VLC klarte ikkje å dekoda formatet "%4.4s" (%s)

en: Unidentified codec
nn: Uidentifisert kodek

en: VLC could not identify the audio or video codec
nn: VLC klarte ikkje å kjenna att lyd- eller video-kodeken

en: packetizer
nn: Førpakkar

en: decoder
nn: dekodar

en: Streaming / Transcoding failed
nn: Strøyminga/Transkodinga var mislukka

en: VLC could not open the %s module.
nn: VLC klarte ikkje å opna %s-modulen.

en: VLC could not open the decoder module.
nn: VLC klarte ikkje å opna dekodarmodulen.

en: Track
nn: Spor

en: Stream %d
nn: Straum %d

en: Scrambled
nn: Kryptert

en: Yes
nn: Ja

en: DTVCC Closed captions %u
nn: DTVCC-undertekstar %u

en: Closed captions %u
nn: Undertekstar %u

en: Original ID
nn: Original-ID

en: Codec
nn: Kodek

en: Language
nn: Språk

en: Description
nn: Skildring

en: Channels
nn: Kanalar

en: Sample rate
nn: Samplingsfrekvens

en: Bits per sample
nn: Bit per utval

en: Bitrate
nn: Bitfrekvens

en: Track replay gain
nn: Spor-omspelingsforsterking

en: Album replay gain
nn: Album-omspelingsforsterking

en: Video resolution
nn: Videooppløysing

en: Buffer dimensions
nn: Bufferdimensjonar

en: Frame rate
nn: Biletfrekvens

en: Decoded format
nn: Avkoda format

en: Top left
nn: Øvst til venstre

en: Left top
nn: Venstre øvst

en: Right bottom
nn: Høgre nedst

en: Top right
nn: Øvst til høgre

en: Bottom left
nn: Nedst til venstre

en: Bottom right
nn: Nedst til høgre

en: Left bottom
nn: Venstre nedst

en: Right top
nn: Høgre øvst

en: Orientation
nn: Skjermretning

en: Undefined
nn: Ikkje oppgjeve

en: ITU-R BT.601 (525 lines, 60 Hz)
nn: ITU-R BT.601 (525 linjer, 60 Hz)

en: ITU-R BT.601 (625 lines, 50 Hz)
nn: ITU-R BT.601 (625 linjer, 50 Hz)

en: Color primaries
nn: Primærfargar

en: Linear
nn: Lineær

en: Color transfer function
nn: Fargeoverføringsfunksjon

en: Color space
nn: Fargerom

en: %s Range
nn: %s Rekkjevidde

en: Full
nn: Fullstendig

en: Center
nn: Midten

en: Top Left
nn: Øvst til venstre

en: Top Center
nn: Øvst i midten

en: Bottom Left
nn: Nedst til venstre

en: Bottom Center
nn: Nedst i midten

en: Chroma location
nn: Krominansplassering

en: Rectangular
nn: Rektangulær

en: Equirectangular
nn: Ekvirektangulær

en: Projection
nn: Projeksjon

[ctx: ViewPoint]
en: Pitch
nn: Tone

[ctx: ViewPoint]
en: Roll
nn: Rotasjon

[ctx: ViewPoint]
en: Field of view
nn: Synsfelt

en: Max. luminance
nn: Maks. luminans

en: Min. luminance
nn: Min. luminans

en: Primary R
nn: Primær R

en: Primary G
nn: Primær G

en: Primary B
nn: Primær B

en: White point
nn: Kvittpunkt

en: Subtitle
nn: Undertekst

en: Volume %ld%%
nn: Lydstyrke %ld%%

en: Your input can't be opened
nn: Klarer ikkje opna inndataa dine

en: VLC is unable to open the MRL '%s'. Check the log for details.
nn: VLC klarer ikkje opna MRL-en «%s». Sjå loggen for detaljar.

en: Title
nn: Tittel

en: Genre
nn: Sjanger

en: Copyright
nn: Opphavsrett

en: Track number
nn: Spornummer

en: Rating
nn: Vurdering

en: Date
nn: Dato

en: Setting
nn: Innstilling

en: URL
nn: Nettadresse

en: Now Playing
nn: Spelar no

en: Publisher
nn: Utgjevar

en: Encoded by
nn: Koda av

en: Artwork URL
nn: Nettadresse for omslagsbilete

en: Track ID
nn: Spor-ID

en: Number of Tracks
nn: Antal spor

en: Director
nn: Regissør

en: Season
nn: Sesong

en: Show Name
nn: Programnamn

en: Actors
nn: Skodespelarar

en: Album Artist
nn: Albumarist

en: Disc number
nn: Platenummer

en: Bookmark
nn: Bokmerke

en: Programs
nn: Program

en: Chapter
nn: Kapittel

en: Video Track
nn: Videospor

en: Audio Track
nn: Lydspor

en: Subtitle Track
nn: Undertekst-spor

en: Next title
nn: Neste tittel

en: Previous title
nn: Førre tittel

en: Menu title
nn: Menytittel

en: Menu popup
nn: Sprettoppmeny

en: Title %i%s
nn: Tittel %i%s

en: Chapter %i
nn: Kapittel %i

en: Next chapter
nn: Neste kapittel

en: Previous chapter
nn: Førre kapittel

en: Media: %s
nn: Medium: %s

en: Add Interface
nn: Legg til grensesnitt

en: Console
nn: Konsoll

en: Mouse Gestures
nn: Muserørsler

en: Running vlc with the default interface. Use 'cvlc' to use vlc without interface.
nn: Køyrer VLC med standardgrensesnittet. Bruk «cvlc» for å bruka VLC utan grensesnitt.

note: xgettext: Translate "C" to the language code: "fr", "en_GB", "nl", "ru"...
en: C
nn: nn

en: 1:4 Quarter
nn: 1:4 – fjerdedelen

en: 1:2 Half
nn: 1:2 – halvparten

en: 1:1 Original
nn: 1:1 – originalen

en: 2:1 Double
nn: 2:1 – dobbel

en: These options allow you to configure the interfaces used by VLC. You can select the main interface, additional interface modules, and define various related options.
nn: Desse innstillingane lèt deg velja kva for grensesnitt VLC skal bruka. Du kan velja hovudgrensesnitt, tilleggsmodular og ymse relaterte val.

en: Interface module
nn: Grensesnittmodul

en: This is the main interface used by VLC. The default behavior is to automatically select the best module available.
nn: Dette er hovudgrensesnittet til VLC. Standardinnstillinga vel automatisk den beste tilgjengelege modulen.

en: Extra interface modules
nn: Ekstra grensesnittmodular

en: You can select "additional interfaces" for VLC. They will be launched in the background in addition to the default interface. Use a colon separated list of interface modules. (common values are "rc" (remote control), "http", "gestures" ...)
nn: Du kan velja ytterlegare grensesnitt som VLC kan nytte med dette alternativet. Desse vert starta i bakgrunnen i tillegg til hovudgrensesnittet. Bruk ei kolonseparert liste med grensesnittmodular. (vanlege verdier er «rc» (remote control), «http», «gestures»…)

en: You can select control interfaces for VLC.
nn: Du kan velja kontrollgrensesnitt for VLC.

en: Verbosity (0,1,2)
nn: Detaljnivå (0,1,2)

en: This is the verbosity level (0=only errors and standard messages, 1=warnings, 2=debug).
nn: Vel detaljnivå på meldingar (0 = berre feil og standardmeldingar, 1 = åtvaringar, 2 = feilsøking).

en: Default stream
nn: Standardstraum

en: This stream will always be opened at VLC startup.
nn: Denne straumen vil alltid verta opna ved VLC-oppstart.

en: Color messages
nn: Fargemeldingar

en: This enables colorization of the messages sent to the console. Your terminal needs Linux color support for this to work.
nn: Dette fargelegg meldingar som vert sende til konsollen. Terminalen din må ha støtte for Linux-fargar for at dette skal fungera.

en: Show advanced options
nn: Vis avanserte innstillingar

en: When this is enabled, the preferences and/or interfaces will show all available options, including those that most users should never touch.
nn: Viss dette er i bruk, vil innstillingane og/eller grensesnittet visa alle tilgjengelege val, også dei som dei fleste brukarane aldri vil vera borti.

en: Interface interaction
nn: Samhandling med grensesnitt

en: When this is enabled, the interface will show a dialog box each time some user input is required.
nn: Viss dette er i bruk, vil grensesnittet visa eit dialogvindauge kvar gong det trengst brukarhandlingar.

en: These options allow you to modify the behavior of the audio subsystem, and to add audio filters which can be used for post processing or visual effects (spectrum analyzer, etc.). Enable these filters here, and configure them in the "audio filters" modules section.
nn: Desse vala lèt deg endra åtferda til lyd-undersystemet og leggja til lydfilter som kan verta brukt til etterhandsaming eller visuelle effektar (spekteranalyse osb.) Slå på desse filtra her og still dei inn i modulområdet «Lydfilter».

en: Audio output module
nn: Modul for lydutdata

en: This is the audio output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
nn: Dette er den metoden for lydutdata som er i bruk av VLC. Standardinnstillinga vel automatisk den beste tilgjengelege metoden.

en: Media role
nn: Medierolle

en: Enable audio
nn: Slå på lyd

en: You can completely disable the audio output. The audio decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
nn: Du kan slå av lydutdata fullstendig. Avkoding av lyd vil ikkje verta gjort viss du vel dette, og det sparar litt prosessorkraft.

en: Music
nn: Musikk

en: Communication
nn: Kommunikasjon

en: Notification
nn: Varsel

en: Animation
nn: Animasjon

en: Production
nn: Produksjon

en: Accessibility
nn: Tilgjengelegheit

en: Audio gain
nn: Lydforsterking

en: This linear gain will be applied to outputted audio.
nn: Dette lineære sporvolumet vil vere gjengs for all avspelt lyd.

en: Audio output volume step
nn: Lydnivåsteg for utdata

en: The step size of the volume is adjustable using this option.
nn: Storleiken på volumhoppa kan stillast på med dette valet.

en: Remember the audio volume
nn: Hugs lydstyrken

en: The volume can be recorded and automatically restored next time VLC is used.
nn: Lydnivået kan bli spelt inn og automatisk lagra neste gang VLC vert starta.

en: Audio desynchronization compensation
nn: Kompensasjon for avsynkronisering av lyd

en: This selects which plugin to use for audio resampling.
nn: Dette vel kva for programtillegg som skal brukast for lydomsampling.

en: Force S/PDIF support
nn: Tving S/PDIF-støtte

en: Force detection of Dolby Surround
nn: Bruk alltid oppdaging av Dolby Surround

en: Use this when you know your stream is (or is not) encoded with Dolby Surround but fails to be detected as such. Even if the stream is not actually encoded with Dolby Surround, turning on this option might enhance your experience, especially when combined with the Headphone Channel Mixer.
nn: Bruk dette når du veit at straumen din er (eller ikkje er) koda med Dolby Surround, men det ikkje vert oppdaga. Sjølv om straumen ikkje er koda med Dolby Surround, kan du ved å slå dette valet på forbetre opplevinga di, spesielt når det vert kombinert med miksaren for hovudtelefonkanal.

en: Auto
nn: Automatisk

en: On
nn: På

en: Off
nn: Av

en: Stereo audio output mode
nn: Stereolyd ut-modus

en: Unset
nn: Ikkje valt

en: This adds audio post processing filters, to modify the sound rendering.
nn: Dette legg til etterhandsamingsfilter for lyd for å endra lydavspelinga.

en: This adds visualization modules (spectrum analyzer, etc.).
nn: Dette legg til visualiseringsmodular (spekteranalyse osb.)

en: Replay gain mode
nn: Omspelingsforsterkings-modus

en: Replay preamp
nn: Forforsterking for omspeling

en: Default replay gain
nn: Standard omspelingsforsterking

en: Peak protection
nn: Fordreiingsvern

en: Protect against sound clipping
nn: Vern mot lydklipping

en: Enable time stretching audio
nn: Aktiver tidsstrekking av lyd

en: None
nn: Ingen

en: These options allow you to modify the behavior of the video output subsystem. You can for example enable video filters (deinterlacing, image adjusting, etc.). Enable these filters here and configure them in the "video filters" modules section. You can also set many miscellaneous video options.
nn: Desse vala lèt deg endra åtferda til undersystemet for videoutdata. Du kan for eksempel slå på videofilter (linjedobling, biletjustering osb.) Slå på filtra her og still dei inn i området for videofiltermodular. Du kan også stilla inn mange ulike videoval.

en: Video output module
nn: Modul for video-utdata

en: This is the the video output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
nn: Dette er den metoden for videoutdata som er i bruk av VLC. Standardinnstillinga vel automatisk den beste tilgjengelege metoden.

en: Enable video
nn: Slå på video

en: You can completely disable the video output. The video decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
nn: Du kan slå av videoutdata fullstendig. Avkoding av video vil ikkje verta gjort viss du vel dette, og det sparar litt prosessorkraft.

en: Video width
nn: Videobreidde

en: You can enforce the video width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
nn: Du kan velja å alltid bruka ei viss videobreidde. Som standard (-1) tilpassar VLC seg kvar enkelt video.

en: Video height
nn: Videohøgde

en: You can enforce the video height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
nn: Du kan velja å alltid bruka ei viss videohøgde. Som standard (-1) tilpassar VLC seg kvar enkelt video.

en: Video X coordinate
nn: X-koordinat for video

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (X coordinate).
nn: Du kan velja å alltid bruka same plassering av det øvre venstre hjørnet av videovindauget (X-koordinaten).

en: Video Y coordinate
nn: Y-koordinat for video

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (Y coordinate).
nn: Du kan velja å alltid bruka same plassering av det øvre venstre hjørnet av videovindauget (Y-koordinaten).

en: Video title
nn: Videotittel

en: Custom title for the video window (in case the video is not embedded in the interface).
nn: Tilpassa tittel for videovindauget (i tilfelle videoen ikkje er innlagt i grensesnittet).

en: Video alignment
nn: Videoplassering

en: Enforce the alignment of the video in its window. By default (0) it will be centered (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, like 6=4+2 meaning top-right).
nn: Du kan velja å alltid bruka same plassering av videoen i vindauget. Som standard (0) vil han vera midtstilt (0 = midtstilt, 1 = venstrejustert, 2 = høgrejustert, 4 = øvst, 8 = nedst. Du kan også bruka kombinasjonar av desse, som 6 = 4 + 2, altså øvst til høgre).

en: Top
nn: Øvst

en: Bottom
nn: Nedst

en: Top-Left
nn: Øvst til venstre

en: Top-Right
nn: Øvst til høgre

en: Bottom-Left
nn: Nedst til venstre

en: Bottom-Right
nn: Nedst til høgre

en: You can zoom the video by the specified factor.
nn: Du kan forstørra videoen med den spesifiserte faktoren.

en: Grayscale video output
nn: Video-utdata i gråtonar

en: Output video in grayscale. As the color information aren't decoded, this can save some processing power.
nn: Send videoutdata i gråtonar. Sidan fargeinformasjonen ikkje vert avkoda, kan dette spara litt prosessorkraft.

en: Embedded video
nn: Innebygd video

en: Embed the video output in the main interface.
nn: Bygg inn videoutdata i hovudgrensesnittet.

en: Fullscreen video output
nn: Fullskjerm på video-utdata

en: Start video in fullscreen mode
nn: Start video in fullskjermmodus

en: Always on top
nn: Alltid øvst

en: Always place the video window on top of other windows.
nn: Plasser alltid videovindauget over andre vindauge.

en: Enable wallpaper mode
nn: Slå på bakgrunnsmodus

en: Show media title on video
nn: Vis medietittel på video

en: Display the title of the video on top of the movie.
nn: Vis tittelen på videoen øvst i biletet.

en: Show video title for x milliseconds
nn: Vis videotittelen i x millisekund

en: Show the video title for n milliseconds, default is 5000 ms (5 sec.)
nn: Vis videotittelen i x millisekund. Standard er 5000 ms (5 s).

en: Position of video title
nn: Plassering av videotittel

en: Place on video where to display the title (default bottom center).
nn: Kvar på videoen tittelen skal visast (standard er nedst i biletet).

en: Hide cursor and fullscreen controller after x milliseconds
nn: Gøym peikar og fullskjermskontrollpanel etter x millisekund

en: Deinterlace
nn: Linjedobling

en: Deinterlace mode
nn: Linjedoblingsmodus

en: Discard
nn: Avvis

en: Blend
nn: Bland saman

en: Mean
nn: Hovud

en: Phosphor
nn: Fosfor

en: Disable screensaver
nn: Slå av skjermsparar

en: Disable the screensaver during video playback.
nn: Slå avskjermspararen under videoavspeling.

en: Window decorations
nn: Vindaugsdekorasjonar

en: VLC can avoid creating window caption, frames, etc... around the video, giving a "minimal" window.
nn: VLC kan visa eit «minimalt» vindauge ved å ikkje visa tittel, ramme osb. rundt videoen.

en: Video splitter module
nn: Videosplittar-module

en: Video filter module
nn: Videofiltermodul

en: Video snapshot directory (or filename)
nn: Mappe (eller filnamn) for skjermbilete av video

en: Directory where the video snapshots will be stored.
nn: Mappe videoskjermbilete skal lagrast i.

en: Video snapshot file prefix
nn: Filprefiks for skjermbilete av video

en: Video snapshot format
nn: Filformat for skjermbilete av video

en: Display video snapshot preview
nn: Førehandsvis skjermbilete av video

en: Display the snapshot preview in the screen's top-left corner.
nn: Førehandsvis videoskjermbiletet i øvre venstre hjørne av skjermen.

en: Use sequential numbers instead of timestamps
nn: Bruk talrekkje i staden for tidsstempel

en: Video snapshot width
nn: Breidd på skjermbilete av video

en: You can enforce the width of the video snapshot. By default it will keep the original width (-1). Using 0 will scale the width to keep the aspect ratio.
nn: Du kan velja å alltid bruka ei viss breidd på videoskjermbilete. Som standard (-1) tilpassar VLC seg kvar enkelt video. 0 skalerer breidda for å få same storleiksforhold.

en: Video snapshot height
nn: Høgd på skjermbilete av video

en: You can enforce the height of the video snapshot. By default it will keep the original height (-1). Using 0 will scale the height to keep the aspect ratio.
nn: Du kan velja å alltid bruka ei viss høgd på videoskjermbilete. Som standard (-1) tilpassar VLC seg kvar enkelt video. 0 skalerer høgda for å få same storleiksforhold.

en: Video cropping
nn: Tilklipping av video

en: This forces the cropping of the source video. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect.
nn: Du kan velja å alltid skjera til kjeldevideoen. Tillatne format er x:y (4:3, 16:9 osb.), som uttrykkjer det globale biletforholdet.

en: Source aspect ratio
nn: Biletformat på kjelde

en: This forces the source aspect ratio. For instance, some DVDs claim to be 16:9 while they are actually 4:3. This can also be used as a hint for VLC when a movie does not have aspect ratio information. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect, or a float value (1.25, 1.3333, etc.) expressing pixel squareness.
nn: Du kan velja å alltid bruka same storleiksforhold på kjelda. For eksempel er nokre DVD-ar innstilte for 16:9, medan dei eigentleg er 4:3. VLC kan også bruka denne innstillinga på filmar som manglar informasjon om biletformat. Tillatne format er x:y (4:3, 16:9 osb.), som uttrykkjer det globale biletforholdet, eller som eit desimaltal (1.25, 1.3333 osb.) som uttrykkjer forma på biletpunkta.

en: Video Auto Scaling
nn: Automatisk videoskalering

en: Let the video scale to fit a given window or fullscreen.
nn: Skaler videoen slik at han passar til ein viss vindaugs- eller fullskjermstorleik.

en: Video scaling factor
nn: Videoskaleringsfaktor

en: Scaling factor used when Auto Scaling is disabled.
    Default value is 1.0 (original video size).
nn: Skaleringsfaktor som vert brukt når automatisk skalering
    er avslått. Standardverdi er 1.0 (opphavleg videostorleik).

en: Custom crop ratios list
nn: Liste over sjølvvalde tilklippingsforhold

en: Custom aspect ratios list
nn: Liste over sjølvvalde storleiksforhold

en: Fix HDTV height
nn: Fiks HDTV-høgde

en: This allows proper handling of HDTV-1080 video format even if broken encoder incorrectly sets height to 1088 lines. You should only disable this option if your video has a non-standard format requiring all 1088 lines.
nn: Dette lèt deg handtera HDTV-1080-videoformat skikkeleg, sjølv om kodaren feilaktig brukar ei høgd på 1088 linjer. Du bør berre slå av denne innstillinga viss videoen din har eit ikkje-standardisert format som krev 1088 linjer.

en: This forces the monitor aspect ratio. Most monitors have square pixels (1:1). If you have a 16:9 screen, you might need to change this to 4:3 in order to keep proportions.
nn: Dette påtvinger skjermsidetilhøvet. Dei fleste skjermar har kvadratpikslar (1:1). Om du har ein 16:9, må du kanskje endre denne til 4:3 for å halde på proporsjonane.

en: Skip frames
nn: Hopp over bilderammer

en: This drops frames that are late (arrive to the video output after their intended display date).
nn: Dette droppar ramer som er for seine (kjem til videoutmatinga etter deira påtenkte speletid).

en: Quiet synchro
nn: Stille synk

en: This avoids flooding the message log with debug output from the video output synchronization mechanism.
nn: Dette unngår overflomming av avlusingsutmating i meldingsloggen frå videoutmatingssynkroniseringsmekanismen.

en: Mouse events
nn: Musehendinger

en: These options allow you to modify the behavior of the input subsystem, such as the DVD or VCD device, the network interface settings or the subtitle channel.
nn: Desse vala tillet deg å endre oppførselen til undersystemet til innmatinga, som DVD- eller VCD-eininga, nettverksgrensesnittinnstillingane eller undertekstkanalen.

en: File caching (ms)
nn: Filmellomlagring (ms)

en: Live capture caching (ms)
nn: Mellomlagring for direkteopptak (ms)

en: Disc caching (ms)
nn: Mellomlagring av optiske diskar (ms)

en: Network caching (ms)
nn: Nettverksmellomlagring (ms)

en: Clock reference average counter
nn: Snittellar for klokkereferanse

en: When using the PVR input (or a very irregular source), you should set this to 10000.
nn: Ved bruk av PVR-innmating (eller veldig ujevn kjelde), bør du setje denne til 10000.

en: Clock synchronisation
nn: Klokkesynkronisering

en: It is possible to disable the input clock synchronisation for real-time sources. Use this if you experience jerky playback of network streams.
nn: Det er mogleg å slå av innmatingsklokkesynkronisering for sanntidskjelder. Bruk dette om du får hakkete avspeling av nettverksstraumar.

en: Network synchronisation
nn: Nettverkssynkronisering

en: This allows you to remotely synchronise clocks for server and client. The detailed settings are available in Advanced / Network Sync.
nn: Dette tillet deg å fjernsynkronisere klokkene til tenar og klient. Dei detaljerte innstillingane er tilgjengelege i Avansert/Nettverksynk.

en: Default
nn: Standard

en: Enable
nn: Slå på

en: Hop limit (TTL)
nn: Hop-grense (TTL)

en: This is the hop limit (also known as "Time-To-Live" or TTL) of the multicast packets sent by the stream output (-1 = use operating system built-in default).
nn: Dette er hop-grensa (òg kjend som "Time-To-Live" eller TTL)av multisendingspakkane sendt av straumutmatinga (-1 = bruk innebyggja standard i operativsystemet).

en: Default multicast interface. This overrides the routing table.
nn: Standard multisendingsgrensesnitt. Dette overkjører rutetabellen.

en: Differentiated Services Code Point for outgoing UDP streams (or IPv4 Type Of Service, or IPv6 Traffic Class). This is used for network Quality of Service.
nn: Differentiated Services Code Point for utgåande UDP-straumar(eller IPv4 Type Of Service, eller IPv6 Traffic Class). Detter er brukt for tenestekvaliteten til nettverket.

en: Choose the program to select by giving its Service ID. Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
nn: Vel programmet å velgje ved å oppgje teneste-ID. Berre bruk dette valet som du vil lese ein multi-program-straum (som DVB-straumar til dømes).

en: Choose the programs to select by giving a comma-separated list of Service IDs (SIDs). Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
nn: Vel programma som skal velgjast ved å lage ei kommaseparert liste over teneste-ID-ar (TID-ar). Berre bruk dette valet om du vil lese ein fleirprogramstraum (som DVB-straumar til dømes).

en: Audio track
nn: Lydspor

en: Subtitle track
nn: Undertekstspor

en: Audio language
nn: Lydspråk

en: Subtitle language
nn: Undertekstspråk

en: Menu language
nn: Menyspråk

en: Audio track ID
nn: Lydspor-ID

en: Stream ID of the audio track to use.
nn: Straume-IDen til lydsporet som skal brukast.

en: Subtitle track ID
nn: Undertekstspor-ID

en: Stream ID of the subtitle track to use.
nn: Straume-IDen til undertekstsporet som skal brukast.

en: Preferred video resolution
nn: Føretrekt video-oppløysing

en: Best available
nn: Beste tilgjengeleg

en: Standard Definition (576 or 480 lines)
nn: Standard oppløysing (576 eller 480 linjer)

en: Low Definition (360 lines)
nn: Låg oppløysing (360 linjer)

en: Very Low Definition (240 lines)
nn: Svært låg oppløysing (240 linjer)

en: Input repetitions
nn: Inndata-repeteringar

en: Start time
nn: Starttid

en: The stream will start at this position (in seconds).
nn: Straumen vil starte på denne staden (i sekund).

en: Stop time
nn: Stopptid

en: The stream will stop at this position (in seconds).
nn: Straumen vil stoppe på denne staden (i sekund).

en: Run time
nn: Speletid

en: The stream will run this duration (in seconds).
nn: Straumen vil kjøre i denne lengda (i sekund).

en: Fast seek
nn: Snøggsøk

en: Playback speed
nn: Avspelingsfart

en: Input list
nn: Inndataliste

en: Input slave (experimental)
nn: Innmatingsslave (eksperimentell)

en: This allows you to play from several inputs at the same time. This feature is experimental, not all formats are supported. Use a '#' separated list of inputs.
nn: Dette let deg spele frå fleire innmatingar på same tida. Denne funksjonen er eksperimentell, ikkje alle format er støtta. Bruk ei '#'-separert liste over innmatingar.

en: Bookmarks list for a stream
nn: Bokmerkeliste for ein straum

en: Directory used to store the timeshift temporary files.
nn: Mappe brukt til å lagre mellombels tidsskiftfiler.

en: Disable all lua plugins
nn: Deaktiver alle programtillegg

en: Force subtitle position
nn: Framtving undertekstplassering

en: You can use this option to place the subtitles under the movie, instead of over the movie. Try several positions.
nn: Du kan plassere undertekstane under filmen med dette alternativet, i stedet for over filmen. Du kan også prøve andre posisjoner.

en: Changes the subtitles size where possible
nn: Endre undertekststorleik der det er råd

en: Enable sub-pictures
nn: Bruk underbilete

en: You can completely disable the sub-picture processing.
nn: Du kan slå underbilethandsaminga heilt av.

en: On Screen Display
nn: Skjermvising

en: VLC can display messages on the video. This is called OSD (On Screen Display).
nn: VLC kan vise meldingar oppå videoen. Dette er kalla SV (SkjermVisning).

en: Text rendering module
nn: Tekstteikningsmodul

en: VLC normally uses Freetype for rendering, but this allows you to use svg for instance.
nn: VLC bruker til vanleg Freetype til teikning, men dette let deg bruke SVG til dømes.

en: Automatically detect a subtitle file, if no subtitle filename is specified (based on the filename of the movie).
nn: Oppdag undertekstfiler automatisk, om undertekstfilnamn ikkje er spesifisert (basert på filnamnet til filmen).

en: This determines how fuzzy subtitle and movie filename matching will be. Options are:
    0 = no subtitles autodetected
    1 = any subtitle file
    2 = any subtitle file containing the movie name
    3 = subtitle file matching the movie name with additional chars
    4 = subtitle file matching the movie name exactly
nn: Dette avgjer kor uklar likdommen mellom undertekst- og filmfilnamn kan vere. Vala er:
    0 = ingen automatisk oppdaging
    1 = kva som helst undertekstfil
    2 = kva som helst undertekstfil med filmnamnet
    3 = undertekstfil lik filmnamnet med ekstra teikn
    4 = undertekstfil eksakt lik filmnamnet

en: Look for a subtitle file in those paths too, if your subtitle file was not found in the current directory.
nn: Sjå etter undertekstfiler i desse stiane òg om undertekstfila di ikkje vart funnen i noverande mappe.

en: Use subtitle file
nn: Bruk undertekstfil

en: Load this subtitle file. To be used when autodetect cannot detect your subtitle file.
nn: Last denne undertekstfila. Vert brukt når auto-oppdaginga ikkje finn undertekstfila.

en: DVD device
nn: DVD-eining

en: VCD device
nn: VCD-eining

en: Audio CD device
nn: Lyd CD-eining

en: This is the default DVD device to use.
nn: Dette er standard DVD-eining som vert brukt.

en: This is the default VCD device to use.
nn: Dette er standard VCD-eining som vert brukt.

en: This is the default Audio CD device to use.
nn: Dette er standard CD-eining som skal brukast.

en: TCP connection timeout
nn: TCP-tilkoplingsavbrot

en: HTTP server address
nn: HTTP-tenaradresse

en: RTSP server address
nn: RTSP-tenaradresse

en: HTTP server port
nn: HTTP-tenarport

en: HTTPS server port
nn: HTTPS-tenarport

en: RTSP server port
nn: RTSP-tenarport

en: HTTP proxy
nn: HTTP-mellomtenar

en: HTTP proxy password
nn: HTTP-mellomtenarpassord

en: SOCKS server
nn: SOCKS-tenar

en: SOCKS user name
nn: SOCKS-brukarnamn

en: User name to be used for connection to the SOCKS proxy.
nn: Brukarnamnet som skal brukast ved tilkopling til SOCKS-mellomtenaren.

en: SOCKS password
nn: SOCKS-passord

en: Password to be used for connection to the SOCKS proxy.
nn: Passordet som skal brukast ved tilkopling til SOCKS-mellomtenaren.

en: Title metadata
nn: Metadata for tittel

en: Allows you to specify a "title" metadata for an input.
nn: Lèt deg spesifisera metadata for tittel på inndata.

en: Author metadata
nn: Metadata for opphavsperson

en: Allows you to specify an "author" metadata for an input.
nn: Lèt deg spesifisera metadata for opphavsperson på inndata.

en: Artist metadata
nn: Metadata for artist

en: Allows you to specify an "artist" metadata for an input.
nn: Lèt deg spesifisera metadata for artist på inndata.

en: Genre metadata
nn: Metadata for sjanger

en: Allows you to specify a "genre" metadata for an input.
nn: Lèt deg spesifisera metadata for sjanger på inndata.

en: Copyright metadata
nn: Metadata for opphavsrett

en: Allows you to specify a "copyright" metadata for an input.
nn: Lèt deg spesifisera metadata for opphavsrett på inndata.

en: Description metadata
nn: Metadata for skildring

en: Allows you to specify a "description" metadata for an input.
nn: Lèt deg spesifisera metadata for skildring på inndata.

en: Date metadata
nn: Metadata for dato

en: Allows you to specify a "date" metadata for an input.
nn: Lèt deg oppgje metadata for dato på inndata.

en: URL metadata
nn: URL-metadata

en: Allows you to specify a "url" metadata for an input.
nn: Tillèt deg åspesifisera «url»-metadata for inndata.

en: This option can be used to alter the way VLC selects its codecs (decompression methods). Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
nn: Dette valet vert brukt til å velgje måten VLC velgjer kodekane på (utpakkingsmetodar). Berre avanserte brukarar bør endre på dette valet, sidan det kan øydeleggje avspelinga av alle straumane.

en: Preferred decoders list
nn: Føretrekt dekodarliste

en: List of codecs that VLC will use in priority. For instance, 'dummy,a52' will try the dummy and a52 codecs before trying the other ones. Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
nn: Liste over kodekane VLC vil bruke, etter prioritet. Til dømes, 'dummy,a52' vil prøve dummy- og a52-kodekane før dei andre. Berre avanserte brukarar bør endre på dette valet, sidan det kan øydeleggje avspelinga av alle straumane.

en: These options allow you to set default global options for the stream output subsystem.
nn: Desse vala let deg velgje globale standardval for undersystemet til straumutmatinga.

en: Enable streaming of all ES
nn: Slå på strøyming av alle ES

en: Display while streaming
nn: Vis under strøyming

en: Play locally the stream while streaming it.
nn: Spel lokal straum medan du strøymer han.

en: Enable video stream output
nn: Slå på videostraum utdata

en: Enable SPU stream output
nn: Slå på SPU-strøymeutdata

en: This allows you to select the order in which VLC will choose its packetizers.
nn: Dette let deg velgje rekkjefølgja til VLC under pakkemetodane

en: Mux module
nn: Mux-modul

en: Access output module
nn: Tilgangsmodul, ut

en: If this option is enabled, the flow on the SAP multicast address will be controlled. This is needed if you want to make announcements on the MBone.
nn: Om dette valet er slått på, vil flyten til SAP-multisendingsadressa verte kontrollert. Dette er naudsynt om du vil gjere kunngjeringar på MBone-en.

en: SAP announcement interval
nn: SAP-kunngjeringsinterval

en: When the SAP flow control is disabled, this lets you set the fixed interval between SAP announcements.
nn: Når SAP-flytkontrollen er slått av, kan du velgje faste interval mellom SAP-kunngjeringar.

en: These options allow you to select default modules. Leave these alone unless you really know what you are doing.
nn: Desse vala let deg velgje standardmodulane. La desse vere i fred om du ikkje verkeleg veit kva du held på med.

en: Access module
nn: Tilgangsmodul

en: This allows you to force an access module. You can use it if the correct access is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
nn: Dette let deg påtvinge ein tilgangsmodul. Du kan bruke det om den riktige tilgangen ikkje er oppdaga automatisk. Du bør ikkje setje dette som eit globalt val, med mindre du verkeleg veit kva du gjer.

en: Demux filter module
nn: Demux filtermodul

en: Demux module
nn: Demux-modul

en: Demultiplexers are used to separate the "elementary" streams (like audio and video streams). You can use it if the correct demuxer is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
nn: Avkanaliserarane er brukt til å separere dei "elementære" straumane (som audio- og videostraumane). Du kan bruke det om den riktige demuxaren ikkje vert oppdaga automatisk. Du bør ikkje setje dette som eit globalt val, med mindre du verkeleg veit kva du gjer.

en: VoD server module
nn: VoD servermodul

en: Running VLC in real-time priority will allow for much more precise scheduling and yield better, especially when streaming content. It can however lock up your whole machine, or make it very very slow. You should only activate this if you know what you're doing.
nn: Å kjøre VLC i sanntidsprioritering gjer deg mykje meir presis kjøreplan og betre resultat, spesielt under strauming av innhald. Det kan derimot låse heile maskinen din eller gjere han veldig, veldig treig. Du bør berre slå på dette som du veit kva du gjer.

en: Adjust VLC priority
nn: Endre VLC-proritet

en: This option adds an offset (positive or negative) to VLC default priorities. You can use it to tune VLC priority against other programs, or against other VLC instances.
nn: Dette valet legg til forskyving (plus eller minus) i standardprioriteringane til VLC. Du kan bruke det til å velgje proiriteten til VLC mot andre program eller mot andre VLC-instansar.

en: Read a VLM configuration file as soon as VLM is started.
nn: Les ei VLC-konfigurasjonsfil med eitt VLM har starta.

en: Use a plugins cache
nn: Bruk innstikkshurtigbuffer

en: Use a plugins cache which will greatly improve the startup time of VLC.
nn: Bruk innstikkshurtigbuffer, som vil forbetre oppstartstida til VLC drastisk.

en: Scan for new plugins
nn: Skann etter nye programtillegg

en: Locally collect statistics
nn: Saml inn statistikk lokalt

en: Collect miscellaneous local statistics about the playing media.
nn: Samle ymse lokaldata om spelande media.

en: Run as daemon process
nn: Køyr som tenesteprosess

en: Runs VLC as a background daemon process.
nn: Køyrer VLC som ein tenesteprosess i bakgrunnen.

en: Write process id to file
nn: Skriv prosess-ID til fil

en: Writes process id into specified file.
nn: Skriv prosess-ID til den oppgjevne fila.

en: Allow only one running instance
nn: Tillat berre éin køyrande spelar

en: VLC is started from file association
nn: VLC er starta frå ein filassosiasjon

en: Use only one instance when started from file manager
nn: Bruk berre ein instans ved start ifrå filbehandlar

en: Increase the priority of the process
nn: Auk prioriteten til prosessen

en: Increasing the priority of the process will very likely improve your playing experience as it allows VLC not to be disturbed by other applications that could otherwise take too much processor time. However be advised that in certain circumstances (bugs) VLC could take all the processor time and render the whole system unresponsive which might require a reboot of your machine.
nn: Å auka prioriteten til prosessen vil mest truleg auka lytteopplevinga di, sidan det lèt VLC vera uforstyrra av andre program som elles kan ta for mykje prosessortid. Ver likevel klar over at i spesielle tilfelle (feil) kan VLC ta over al prosessortid og låsa heile systemet, noko som kan krevja omstart av maskina.

en: Enqueue items into playlist in one instance mode
nn: Legg element i kø i spelelista når i éininstansvalet er i bruk

en: When using the one instance only option, enqueue items to playlist and keep playing current item.
nn: Legg element i kø i spelelista og hald fram med å spela det gjeldande elementet når éininstansvalet er i bruk.

en: These options define the behavior of the playlist. Some of them can be overridden in the playlist dialog box.
nn: Desse vala oppgjev kva for åtferd spelelista skal ha. Nokre av dei kan verta overstyrde i spelelistevindauget.

en: Allow metadata network access
nn: Tillat metadatanettverkstilgang

en: Collapse
nn: Fald saman

en: Expand
nn: Utvid

en: Subdirectory behavior
nn: Underkatalogenes åtferd

en: Ignored extensions
nn: Ignorerte utvidingar

en: Show hidden files
nn: Vis skjulte filer

en: Ignore files starting with '.'
nn: Ignorer filer som startar med '.'

en: Services discovery modules
nn: Modular for automatisk oppdaging

en: Play files randomly forever
nn: Spel av filer i tilfeldig rekkjefylgje i det uendelege

en: VLC will randomly play files in the playlist until interrupted.
nn: VLC vil spela av filer i spelelista i tilfeldig rekkjefølgje heilt til det vert avbrote.

en: Repeat all
nn: Repeter alle

en: VLC will keep playing the playlist indefinitely.
nn: VLC vil halda fram med å spela av spelelista i det uendelege.

en: Repeat current item
nn: Repeter gjeldande element

en: VLC will keep playing the current playlist item.
nn: VLC vil halda fram med å spela av det gjeldande spelelisteelementet.

en: Play and stop
nn: Spel av og stopp

en: Stop the playlist after each played playlist item.
nn: Stopp spelelista etter kvart avspela element.

en: Play and exit
nn: Spel av og avslutt

en: Exit if there are no more items in the playlist.
nn: Avslutt viss det ikkje er fleire element på spelelista.

en: Play and pause
nn: Spel og pause

en: Pause each item in the playlist on the last frame.
nn: Pause kvart element i spelelista på det siste biletet.

en: Start paused
nn: Start i pause

en: Auto start
nn: Autostart

en: Use media library
nn: Bruk mediebibliotek

en: The media library is automatically saved and reloaded each time you start VLC.
nn: Mediebiblioteket vert lagra automatisk, og vert lasta inn kvar gong du startar VLC.

en: Display playlist tree
nn: Vis spelelista som eit tre

en: The playlist can use a tree to categorize some items, like the contents of a directory.
nn: Spelelista kan bruka trevising for å kategorisera nokre element, som innhaldet i ei mappe.

en: These settings are the global VLC key bindings, known as "hotkeys".
nn: Desse innstillingane er globale VLC-tastekombinasjonar, kjende som «snøggtastar».

en: Ignore
nn: Oversjå

en: Volume control
nn: Lydstyrkekontroll

en: Fullscreen
nn: Fullskjerm

en: Select the hotkey to use to swap fullscreen state.
nn: Vel snøggtast for å starta fullskjermmodus.

en: Exit fullscreen
nn: Avslutt fullskjerm

en: Play/Pause
nn: Spel av/Pause

en: Select the hotkey to use to swap paused state.
nn: Vel snøggtast for å byta mellom avspeling og pause.

en: Pause only
nn: Berre pause

en: Select the hotkey to use to pause.
nn: Vel snøggtast for å setja på pause.

en: Play only
nn: Berre avspeling

en: Select the hotkey to use to play.
nn: Vel snøggtast for å spela av.

en: Faster
nn: Fortare

en: Select the hotkey to use for fast forward playback.
nn: Vel snøggtast for å spela av fortare / spola framover.

en: Slower
nn: Saktare

en: Select the hotkey to use for slow motion playback.
nn: Vel snøggtast for å spela av saktare/i sakte film.

en: Normal rate
nn: Normal fart

en: Select the hotkey to set the playback rate back to normal.
nn: Vel snøggtast for å spela av i normal fart.

en: Faster (fine)
nn: Fortare (jamt)

en: Slower (fine)
nn: Saktare(jamt)

en: Next
nn: Neste

en: Select the hotkey to use to skip to the next item in the playlist.
nn: Vel snøggtast for å hoppa til neste element på spelelista.

en: Previous
nn: Førre

en: Select the hotkey to use to skip to the previous item in the playlist.
nn: Vel snøggtast for å hoppa til førre element på spelelista.

en: Stop
nn: Stopp

en: Select the hotkey to stop playback.
nn: Vel snøggtast for å stoppa avspelinga.

en: Position
nn: Posisjon

en: Select the hotkey to display the position.
nn: Vel snøggtast for å visa kor langt du er komen.

en: Very short backwards jump
nn: Svært kort tilbakehopp

en: Select the hotkey to make a very short backwards jump.
nn: Vel snøggtast for å gjera eit svært kort tilbakehopp.

en: Short backwards jump
nn: Kort tilbakehopp

en: Select the hotkey to make a short backwards jump.
nn: Vel snøggtast for å gjera eit kort tilbakehopp.

en: Medium backwards jump
nn: Mellomlangt tilbakehopp

en: Select the hotkey to make a medium backwards jump.
nn: Vel snøggtast for å gjera eit mellomlangt tilbakehopp.

en: Long backwards jump
nn: Langt tilbakehopp

en: Select the hotkey to make a long backwards jump.
nn: Vel snøggtast for å gjera eit langt tilbakehopp.

en: Very short forward jump
nn: Svært kort framoverhopp

en: Select the hotkey to make a very short forward jump.
nn: Vel snøggtast for å gjera eit svært kort framoverhopp.

en: Short forward jump
nn: Kort framoverhopp

en: Select the hotkey to make a short forward jump.
nn: Vel snøggtast for å gjera eit kort framoverhopp.

en: Medium forward jump
nn: Mellomlangt framoverhopp

en: Select the hotkey to make a medium forward jump.
nn: Vel snøggtast for å gjera eit mellomlangt framoverhopp.

en: Long forward jump
nn: Langt framoverhopp

en: Select the hotkey to make a long forward jump.
nn: Vel snøggtast for å gjera eit langt framoverhopp.

en: Next frame
nn: Neste bilete

en: Select the hotkey to got to the next video frame.
nn: Vel snøggtast for å gå til neste bilete i videoen.

en: Very short jump length
nn: Svært kort hopplengd

en: Very short jump length, in seconds.
nn: Svært kort hopplengd, i sekund.

en: Short jump length
nn: Kort hopplengd

en: Short jump length, in seconds.
nn: Kort hopplengd, i sekund.

en: Medium jump length
nn: Mellomlang hopplengd

en: Medium jump length, in seconds.
nn: Mellomlang hopplengd, i sekund.

en: Long jump length
nn: Lang hopplengd

en: Long jump length, in seconds.
nn: Lang hopplengd, i sekund.

en: Quit
nn: Avslutt

en: Select the hotkey to quit the application.
nn: Vel snøggtast for å avslutta programmet.

en: Navigate up
nn: Flytt oppover

en: Navigate down
nn: Flytt nedover

en: Navigate left
nn: Flytt til venstre

en: Navigate right
nn: Flytt til høgre

en: Activate
nn: Start

en: Select the key to activate selected item in DVD menus.
nn: Vel tast for å starta det valde elementet i DVD-menyar.

en: Go to the DVD menu
nn: Gå til DVD-menyen

en: Select previous DVD title
nn: Velg førre DVD-tittel

en: Select next DVD title
nn: Velg neste DVD-tittel

en: Select prev DVD chapter
nn: Vel førre DVD-kapittel

en: Select next DVD chapter
nn: Vel neste DVD-kapittel

en: Volume up
nn: Høgare lyd

en: Select the key to increase audio volume.
nn: Vel tast for å få høgare lyd.

en: Volume down
nn: Lågare lyd

en: Select the key to decrease audio volume.
nn: Vel tast for å få lågare lyd.

en: Mute
nn: Demp

en: Select the key to mute audio.
nn: Vel tast for å dempa lyden.

en: Subtitle delay up
nn: Meir undertekstforseinking

en: Select the key to increase the subtitle delay.
nn: Vel tast for å få meir undertekstforseinking.

en: Subtitle delay down
nn: Mindre undertekstforseinking

en: Select the key to decrease the subtitle delay.
nn: Vel tast for å få mindre undertekstforseinking.

en: Subtitle position up
nn: Undertekstplassering opp

en: Subtitle position down
nn: Undertekstplassering ned

en: Audio delay up
nn: Meir lydforseinking

en: Select the key to increase the audio delay.
nn: Vel tast for å få meir lydforseinking.

en: Audio delay down
nn: Mindre lydforseinking

en: Select the key to decrease the audio delay.
nn: Vel tast for å få mindre lydforseinking.

en: Play playlist bookmark 1
nn: Spel av spelelistebokmerke 1

en: Play playlist bookmark 2
nn: Spel av spelelistebokmerke 2

en: Play playlist bookmark 3
nn: Spel av spelelistebokmerke 3

en: Play playlist bookmark 4
nn: Spel av spelelistebokmerke 4

en: Play playlist bookmark 5
nn: Spel av spelelistebokmerke 5

en: Play playlist bookmark 6
nn: Spel av spelelistebokmerke 6

en: Play playlist bookmark 7
nn: Spel av spelelistebokmerke 7

en: Play playlist bookmark 8
nn: Spel av spelelistebokmerke 8

en: Play playlist bookmark 9
nn: Spel av spelelistebokmerke 9

en: Play playlist bookmark 10
nn: Spel av spelelistebokmerke 10

en: Select the key to play this bookmark.
nn: Vel tast for å spela av dette bokmerket.

en: Set playlist bookmark 1
nn: Vel spelelistebokmerke 1

en: Set playlist bookmark 2
nn: Vel spelelistebokmerke 2

en: Set playlist bookmark 3
nn: Vel spelelistebokmerke 3

en: Set playlist bookmark 4
nn: Vel spelelistebokmerke 4

en: Set playlist bookmark 5
nn: Vel spelelistebokmerke 5

en: Set playlist bookmark 6
nn: Vel spelelistebokmerke 6

en: Set playlist bookmark 7
nn: Vel spelelistebokmerke 7

en: Set playlist bookmark 8
nn: Vel spelelistebokmerke 8

en: Set playlist bookmark 9
nn: Vel spelelistebokmerke 9

en: Set playlist bookmark 10
nn: Vel spelelistebokmerke 10

en: Select the key to set this playlist bookmark.
nn: Vel tast for å velja dette spelelistebokmerket.

en: Clear the playlist
nn: Tøm spelelista

en: Playlist bookmark 1
nn: Spelelistebokmerke 1

en: Playlist bookmark 2
nn: Spelelistebokmerke 2

en: Playlist bookmark 3
nn: Spelelistebokmerke 3

en: Playlist bookmark 4
nn: Spelelistebokmerke 4

en: Playlist bookmark 5
nn: Spelelistebokmerke 5

en: Playlist bookmark 6
nn: Spelelistebokmerke 6

en: Playlist bookmark 7
nn: Spelelistebokmerke 7

en: Playlist bookmark 8
nn: Spelelistebokmerke 8

en: Playlist bookmark 9
nn: Spelelistebokmerke 9

en: Playlist bookmark 10
nn: Spelelistebokmerke 10

en: This allows you to define playlist bookmarks.
nn: Dette lèt deg laga spelelistebokmerke.

en: Cycle audio track
nn: Bla gjennom lydspor

en: Cycle through the available audio tracks(languages).
nn: Bla gjennom dei tilgjengelege lydspora (språka).

en: Cycle subtitle track
nn: Bla gjennom undertekstar

en: Cycle through the available subtitle tracks.
nn: Bla gjennom dei tilgjengelege undertekstspora (språka).

en: Cycle source aspect ratio
nn: Bla gjennom storleiksforholda til kjelda

en: Cycle through a predefined list of source aspect ratios.
nn: Bla gjennom ei førehandsvald liste over storleiksforholda til kjelda.

en: Cycle video crop
nn: Bla gjennom videotilklipp

en: Cycle through a predefined list of crop formats.
nn: Bla gjennom ei førehandsval liste over format for tilklipping.

en: Toggle autoscaling
nn: Slå på/av automatisk skalering

en: Activate or deactivate autoscaling.
nn: Slå automatisk skalering på/av.

en: Increase scale factor
nn: Auk skaleringsfaktor

en: Decrease scale factor
nn: Mink skaleringsfaktor

en: Cycle deinterlace modes
nn: Bla gjennom modus for linjedobling

en: Boss key
nn: Universalnykel

en: Hide the interface and pause playback.
nn: Skjul grensesnittet og set avspelinga på pause.

en: Context menu
nn: Lokalmeny

en: Show the contextual popup menu.
nn: Vis den lokale sprettoppmenyen.

en: Take video snapshot
nn: Ta skjermbilete av video

en: Takes a video snapshot and writes it to disk.
nn: Tek eit skjermbilete av videoen og lagrar det på disken.

en: Record
nn: Ta opp

en: Record access filter start/stop.
nn: Start/stopp opptak av tilgangsfilter.

en: Normal/Loop/Repeat
nn: Normal/Løkke/Repeter

en: Un-Zoom
nn: Forminsk

en: Crop one pixel from the top of the video
nn: Klipp vekk éin piksel øvst på videoen

en: Uncrop one pixel from the top of the video
nn: Legg tilbake éin piksel øvst på videoen

en: Crop one pixel from the left of the video
nn: Klipp vekk éin piksel på venstresida av videoen

en: Uncrop one pixel from the left of the video
nn: Legg tilbake éin piksel på venstresida av videoen

en: Crop one pixel from the bottom of the video
nn: Klipp vekk éin piksel nedst på videoen

en: Uncrop one pixel from the bottom of the video
nn: Legg tilbake éin piksel nedst på videoen

en: Crop one pixel from the right of the video
nn: Klipp vekk éin piksel på høgresida av videoen

en: Uncrop one pixel from the right of the video
nn: Legg tilbake éin piksel på høgresida av videoen

en: Toggle wallpaper mode in video output
nn: Slå på/av video som bakgrunnsbilete

en: Cycle through audio devices
nn: Bla gjennom lydeiningar

en: Snapshot
nn: Skjermbilete

en: Window properties
nn: Vindaugsinnstillingar

en: Subpictures
nn: Underbilete

en: Subtitles
nn: Undertekstar

en: Overlays
nn: Overlag

en: Track settings
nn: Sporinnstillingar

en: Playback control
nn: Avspelingskontrollar

en: Default devices
nn: Standardeiningar

en: Network settings
nn: Nettverksinnstillingar

en: Socks proxy
nn: Socks-proxy

en: Decoders
nn: Dekodarar

en: Input
nn: Inndata

en: Special modules
nn: Spesialmodular

en: Plugins
nn: Programtillegg

en: Performance options
nn: Ytingsval

en: Hot keys
nn: Snøggtastar

en: Jump sizes
nn: Hoppstorleik

en: print help for VLC (can be combined with --advanced and --help-verbose)
nn: skriv ut hjelp for VLC (kan verte kombinert med --advanced og --help-verbose)

en: Exhaustive help for VLC and its modules
nn: Inngåande hjelp for VLC og modulane

en: print help for VLC and all its modules (can be combined with --advanced and --help-verbose)
nn: skriv ut hjelp for VLC og modulane (kan verte kombinert med --advanced og --help-verbose)

en: ask for extra verbosity when displaying help
nn: spør etter utfyllande hjelp under vising av hjelp

en: print a list of available modules
nn: skriv ut liste over tilgjengelege modular

en: no configuration option will be loaded nor saved to config file
nn: ingen oppsett vil verta lasta inn eller lagra i oppsettsfila

en: reset the current config to the default values
nn: nullstill det gjeldande oppsettet

en: use alternate config file
nn: bruk alternativ oppsettsfil

en: print version information
nn: vis versjonsinformasjon

en: core program
nn: kjerneprogram

en: Backspace
nn: Rettetast

en: Brightness Down
nn: Lysstyrke ned

en: Brightness Up
nn: Lysstyrke opp

en: Browser Back
nn: Nettlesar tilbake

en: Browser Favorites
nn: Nettlesarfavorittar

en: Browser Forward
nn: Nettlesar tilbake

en: Browser Home
nn: Nettlesar heim

en: Browser Refresh
nn: Nettlesar oppdater

en: Browser Search
nn: Nettlesarsøk

en: Browser Stop
nn: Nettlesar stopp

en: Delete
nn: Slett

en: Down
nn: Ned

en: End
nn: Slutt

en: Media Angle
nn: Medievinkel

en: Media Audio Track
nn: Medielydspor

en: Media Forward
nn: Media framover

en: Media Menu
nn: Mediemeny

en: Media Next Frame
nn: Media, neste rute

en: Media Next Track
nn: Media, neste spor

en: Media Play Pause
nn: Media, avspelingspause

en: Media Prev Frame
nn: Media, førre rame

en: Media Prev Track
nn: Media, førre spor

en: Media Record
nn: Media, opptak

en: Media Repeat
nn: Media, repeter

en: Media Rewind
nn: Media, spol bakover

en: Media Select
nn: Media, vel

en: Media Shuffle
nn: Media, bland

en: Media Stop
nn: Media, stopp

en: Media Subtitle
nn: Media, undertekst

en: Media Time
nn: Media, tid

en: Media View
nn: Media, vising

en: Menu
nn: Meny

en: Mouse Wheel Down
nn: Musehjul ned

en: Mouse Wheel Left
nn: Musehjul venstre

en: Mouse Wheel Right
nn: Musehjul høgre

en: Mouse Wheel Up
nn: Musehjul opp

en: Page Down
nn: Side ned

en: Page Up
nn: Side opp

en: Print
nn: Skriv ut

en: Up
nn: Opp

en: Volume Down
nn: Lågare lyd

en: Volume Mute
nn: Demp lyden

en: Volume Up
nn: Høgare lyd

en: Zoom In
nn: Større

en: Zoom Out
nn: Mindre

en: Saving file failed
nn: Klarte ikkje lagra fila

en: Failed to open "%s" for writing
nn: Klarte ikkje opna «%s» for skriving

en: Cancel
nn: Avbryt

en: %s
    Downloading... %s/%s %.1f%% done
nn: %s
    Lastar ned … %s/%s %.1f%% ferdig

en: File could not be verified
nn: Klarte ikkje å stadfesta fila

en: It was not possible to download a cryptographic signature for the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
nn: Det var ikkje mogleg å laste ned ein kryptografisk signatur for den nedlasta fila "%s". Difor vart ho sletta.

en: Invalid signature
nn: Ugyldig signatur

en: The cryptographic signature for the downloaded file "%s" was invalid and could not be used to securely verify it. Thus, the file was deleted.
nn: Den kryptografiske signaturen for den nedlasta fila "%s" var ugyldig og kunne ikkje verte brukt til å verifisere ho sikkert. Difor vart fila sletta.

en: File not verifiable
nn: Fila kan ikkje verifiserast

en: It was not possible to securely verify the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
nn: Det var ikkje mogleg å verifisere den nedlasta fila "%s" sikkert. Difor vart ho sletta.

en: File corrupted
nn: Fila er øydelagd

en: Downloaded file "%s" was corrupted. Thus, it was deleted.
nn: Den nedlasta fila «%s» var øydelagd. Difor vart ho sletta.

en: The new version was successfully downloaded. Do you want to close VLC and install it now?
nn: Den nye utgåva vart lasta ned på riktig måte. Ønskjer du å lukke VLC og installere henne no?

en: Install
nn: Installer

en: Update VLC media player
nn: Oppdater VLC mediespelar

en: Media Library
nn: Mediebibliotek

en: Abkhazian
nn: Abkhasisk

en: Albanian
nn: Albansk

en: Amharic
nn: Amharisk

en: Arabic
nn: Arabisk

en: Armenian
nn: Armensk

en: Assamese
nn: Assamesisk

en: Azerbaijani
nn: Aserbaidsjansk

en: Basque
nn: Baskisk

en: Belarusian
nn: Kviterussisk

en: Bengali
nn: Bengalsk

en: Bosnian
nn: Bosnisk

en: Breton
nn: Bretonsk

en: Bulgarian
nn: Bulgarsk

en: Burmese
nn: Burmesisk

en: Catalan
nn: Katalansk

en: Chechen
nn: Tsjetsjensk

en: Chinese
nn: Kinesisk

en: Church Slavic
nn: Kyrkjeslavisk

en: Cornish
nn: Kornisk

en: Corsican
nn: Korsikansk

en: Czech
nn: Tsjekkisk

en: Danish
nn: Dansk

en: Dutch
nn: Nederlandsk

en: English
nn: Engelsk

en: Estonian
nn: Estisk

en: Faroese
nn: Færøysk

en: Finnish
nn: Finsk

en: French
nn: Fransk

en: Frisian
nn: Frisisk

en: Georgian
nn: Georgisk

en: German
nn: Tysk

en: Gaelic (Scots)
nn: Skotsk gælisk

en: Irish
nn: Irsk

en: Greek, Modern
nn: Moderne gresk

en: Hebrew
nn: Hebraisk

en: Hungarian
nn: Ungarsk

en: Icelandic
nn: Islandsk

en: Indonesian
nn: Indonesisk

en: Italian
nn: Italiensk

en: Javanese
nn: Javanesisk

en: Japanese
nn: Japansk

en: Greenlandic, Kalaallisut
nn: Grønlandsk, Kalaallisut

en: Kashmiri
nn: Kasjmiri

en: Kazakh
nn: Kasakhisk

en: Kirghiz
nn: Kirgisisk

en: Korean
nn: Koreansk

en: Kurdish
nn: Kurdisk

en: Latvian
nn: Latvisk

en: Lithuanian
nn: Litauisk

en: Letzeburgesch
nn: Luxemburgsk

en: Macedonian
nn: Makedonsk

en: Marshall
nn: Marshallesisk

en: Malay
nn: Malaysisk

en: Maltese
nn: Maltesisk

en: Moldavian
nn: Rumensk for Moldova

en: Mongolian
nn: Mongolsk

en: Ndebele, South
nn: Ndebele, Sør

en: Ndebele, North
nn: Ndebele, Nord

en: Norwegian
nn: Norsk

en: Norwegian Nynorsk
nn: Norsk (nynorsk)

en: Norwegian Bokmaal
nn: Norsk (bokmål)

en: Ossetian; Ossetic
nn: Ossetisk

en: Persian
nn: Persisk

en: Polish
nn: Polsk

en: Portuguese
nn: Portugisisk

en: Original audio
nn: Originallyd

en: Raeto-Romance
nn: Retoromansk

en: Romanian
nn: Rumensk

en: Russian
nn: Russisk

en: Serbian
nn: Serbisk

en: Croatian
nn: Kroatisk

en: Sinhalese
nn: Singalesisk

en: Slovak
nn: Slovakisk

en: Slovenian
nn: Slovensk

en: Northern Sami
nn: Nordsamisk

en: Samoan
nn: Samoansk

en: Somali
nn: Somalisk

en: Spanish
nn: Spansk

en: Sardinian
nn: Sardisk

en: Sundanese
nn: Sundanesisk

en: Swedish
nn: Svensk

en: Tahitian
nn: Tahitisk

en: Tamil
nn: Tamilsk

en: Tatar
nn: Tatarisk

en: Tibetan
nn: Tibetansk

en: Tonga (Tonga Islands)
nn: Tongisk (Tonga Islands)

en: Turkish
nn: Tyrkisk

en: Turkmen
nn: Turkmensk

en: Uighur
nn: Uigurisk

en: Ukrainian
nn: Ukrainsk

en: Uzbek
nn: Usbekisk

en: Vietnamese
nn: Vietnamesisk

en: Welsh
nn: Walisisk

en: Yiddish
nn: Jiddisch

en: Autoscale video
nn: Autoskaler videoen

en: Crop
nn: Skjer til

en: Aspect ratio
nn: Biletformat

en: ALSA audio capture
nn: ALSA-lydopptak

en: Attachment
nn: Vedlegg

en: Attachment input
nn: Vedleggs-inndata

en: No video devices found
nn: Fann inga videoeining

en: Blu-ray menus
nn: Blu-ray menyar

en: Use Blu-ray menus. If disabled, the movie will start directly
nn: Bruk Blu-Ray menyar. Er dei skrudd av, vil filmen starte med ein gong.

en: Region code
nn: Regionkode

en: Blu-ray Disc support (libbluray)
nn: Blu-Ray Disc-støtte (libbluray)

en: Path doesn't appear to be a Blu-ray
nn: Filbanemålet ser ikkje ut til å vere ein Blu-Ray.

en: Blu-ray Disc is corrupted.
nn: Blu-Ray-disken er korrumpert.

en: Missing AACS configuration file!
nn: AACS-konfigurasjonsfila manglar!

en: Blu-ray error
nn: Blu-ray feil

en: Top Menu
nn: Hovudmeny

en: First Play
nn: Første avspeling

en: Audio CD - Track %02i
nn: Lyd-CD - Spor %02i

en: Audio CD
nn: Lyd-CD

en: Audio CD input
nn: Lyd-CD, inndata

en: CDDB Server
nn: CDDB-tenar

en: Address of the CDDB server to use.
nn: Adressa til CDDB-tenaren som skal brukast.

en: CDDB port
nn: CDDB-port

en: CDDB Server port to use.
nn: CDDB-tenarport som skal brukast.

en: IIDC Digital Camera (FireWire) input
nn: IIDC digitalkamera (FireWire) inndata

en: Digital Cinema Package module
nn: Digital Cinema Package-modul

en: Input card to use
nn: Inndatakort å bruka

en: Desired input video mode. Leave empty for autodetection.
nn: Føretrekt inndata-videomodus. La stå tom for autooppdaging.

en: Audio connection
nn: Lydtilkopling

en: Number of audio channels
nn: Tal på lydkanalar

en: Video connection
nn: Video-tilkopling

en: Optical SDI
nn: Optisk SDI

en: Component
nn: Komponent

en: Composite
nn: Kompositt

en: Embedded
nn: Innebygd

en: Blackmagic DeckLink SDI input
nn: Blackmagic DeckLink SDI-inndata

en: 10 bits
nn: 10 bit

en: Closed captions 1
nn: Undertekst 1

en: Cable
nn: Kabel

en: Antenna
nn: Antenne

en: FM radio
nn: FM-radio

en: AM radio
nn: AM-radio

en: Video device name
nn: Videoeinings-namn

en: Name of the video device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
nn: Namnet på videoeininga som vert brukt av programtillegget DirectShow. Dersom du ikkje oppgjev noko, vert standardeininga brukt.

en: Audio device name
nn: Namn på lydeining

en: Video size
nn: Videostorleik

en: Device properties
nn: Einingseigenskapar

en: Tuner properties
nn: Mottakareigenskapar

en: Tuner TV Channel
nn: Mottakarens TV-kanal

en: Tuner Frequency
nn: Mottakarfrekvens

en: Video standard
nn: Video-standard

en: Tuner country code
nn: Mottakarens landskode

en: Tuner input type
nn: Mottakarinndatatype

en: AM Tuner mode
nn: AM-mottakarmodus

en: Audio sample rate
nn: Lydsamplingsfrekvens

en: DirectShow input
nn: DirectShow-inndata

en: DVB adapter
nn: DVB-adapter

en: DVB device
nn: DVB-eining

en: Network name
nn: Nettverksnamn

en: Frequency (Hz)
nn: Frekvens (Hz)

en: Bandwidth (MHz)
nn: Bandbreidde (MHz)

en: 0.35 (same as DVB-S)
nn: 0.35 (same som DVB-S)

en: Transport stream ID
nn: Transportstraum- ID

en: Polarization (Voltage)
nn: Polarisering (Volt)

en: Vertical (13V)
nn: Loddrett (13V)

en: Horizontal (18V)
nn: Vassrett (18V)

en: High LNB voltage
nn: Høg LNB-volt

en: DiSEqC LNB number
nn: DiSEqC LNB-nummer

en: Unspecified
nn: Ikkje valt

en: Satellite azimuth
nn: Satellitt-azimuth

en: Major channel
nn: Hovedkanal

en: ATSC minor channel
nn: ATSC-underkanalar

en: Digital Television and Radio
nn: Digital-TV og radio

en: DVB-T reception parameters
nn: DVB-T mottaksparameter

en: DVB-S2 parameters
nn: DVB-S2 parameter

en: ISDB-S parameters
nn: ISDB-S parameter

en: ATSC reception parameters
nn: ATSC-mottaksparameter

en: Digital broadcasting
nn: Digital kringkasting

en: Digital Video (Firewire/ieee1394) input
nn: Digital Video (Firewire/IEEE1394)-inndata

en: Satellite scanning config
nn: Satellittskanningskonfigurasjon

en: Use NIT for scanning services
nn: Bruk NIT for skannetenester

en: DVB input with v4l2 support
nn: DVB-inngang med v4l2 støtte

en: Scanning DVB
nn: Skannar DVB

en: DVD angle
nn: DVD-vinkel

en: Default DVD angle.
nn: Standard DVD-vinkel.

en: DVD with menus
nn: DVD med menyar

en: DVDnav Input
nn: DVDnav-inndata

en: DVDnav demuxer
nn: DVDnav-multipleksar

en: Playback failure
nn: Feil under avspeling

en: DVD without menus
nn: DVD utan menyar

en: File input
nn: Fil-inndata

en: File
nn: Fil

en: Directory
nn: Katalog

en: Username
nn: Brukarnamn

en: Password
nn: Passord

en: FTP account
nn: FTP-konto

en: Account that will be used for the connection.
nn: Kontoen som skal brukast til tilkoplinga.

en: FTP input
nn: FTP-inndata

en: FTP upload output
nn: FTP opplastingsutgang

en: Network interaction failed
nn: Nettverkssamhandlinga mislykkast

en: VLC could not connect with the given server.
nn: VLC klarte ikkje å kopla til den bestemte teneren.

en: Your account was rejected.
nn: Kontoen din vart avvist.

en: Auto re-connect
nn: Kople automatisk til igjen.

en: HTTP input
nn: HTTP-inndata

en: HTTP authentication
nn: HTTP-autentisering

en: Dummy
nn: Stumtenar

en: Dummy input
nn: Stumtenar-inndata

en: Group
nn: Gruppe

en: Category
nn: Kategori

en: Unknown
nn: Ukjent

en: Sample rate of an audio elementary stream
nn: Samplingsfrekvensen til ein lydhovedstraum.

en: Channels count
nn: Tal på kanalar

en: Channels count of an audio elementary stream
nn: Tal på kanalar i ein lydhovudstraum

en: Width
nn: Breidde

en: Height
nn: Høgde

en: Display aspect ratio
nn: Visingsforhald

en: Display aspect ratio of a video elementary stream
nn: Visingsforhaldet til ein videohovedstraum

en: Size
nn: Storleik

en: Size of stream in bytes
nn: Straumens storleik i Bytes

en: Memory input
nn: Minne, inndata

en: Auto connection
nn: Auto-tilkopling

en: JACK audio input
nn: JACK-lyd inndata

en: JACK Input
nn: JACK, inndata

en: Link #
nn: Lenkje nummer

en: Video ID
nn: Video-ID

en: Audio configuration
nn: Lydoppsett

en: HD-SDI Input
nn: HD-SDI, inngang

en: Teletext configuration
nn: Tekst-TV-oppsett

en: Teletext language
nn: Tekst-TV-språk

en: Allows you to set Teletext language (page=lang/type,...).
nn: Tillèt deg å velgje Tekst-TV-språket (page=lang/type,...).

en: SDI Input
nn: SDI, inndata

en: SDI Demux
nn: SDI-demultipleksar

en: Kasenna RTSP dialect
nn: Kasennas RTSP-dialekt

en: WMServer RTSP dialect
nn: WMServers RTSP-dialekt

en: RTP/RTSP/SDP demuxer (using Live555)
nn: RTP/RTSP/SDP demultipleksar (ved bruk av Live555)

en: RTSP/RTP access and demux
nn: RTSP/RTP-tilgang og demultipleksar

en: Use RTP over RTSP (TCP)
nn: Bruk RTP gjennom RTSP (TCP)

en: Client port
nn: Klientport

en: Force multicast RTP via RTSP
nn: Tving multikast RTP via RTSP

en: HTTP tunnel port
nn: HTTP-tunnelport

en: RTSP authentication
nn: RTSP-godkjenning

en: Maximum bitrate
nn: Maksimal bitfrekvens

en: TCP/UDP timeout (ms)
nn: TCP/UDP tidsavbrot (ms)

en: Microsoft Media Server (MMS) input
nn: Microsoft Media Server (MMS) inndata

en: MTP input
nn: MTP, inndata

en: File reading failed
nn: Filinnlesinga mislykkast

en: VLC could not read the file: %s
nn: VLC klarte ikkje å lesa fila: %s

en: Capture the audio stream in stereo.
nn: Ta opp lydstraumen i stereo

en: Samplerate
nn: Samplingsfrekvens

en: Samplerate of the captured audio stream, in Hz (eg: 11025, 22050, 44100, 48000)
nn: Samplingsfrekvensen til oppteken audiostraum i Hz (td: 11025, 22050, 44100, 48000)

en: OSS input
nn: OSS, inndata

en: PulseAudio input
nn: PulseAudio-inndata

en: Real-Time Protocol (RTP) input
nn: Real-Time Protocol (RTP) inndata

en: SDP required
nn: SDP påkravd

en: Real RTSP
nn: Ekte RTSP

en: Connection failed
nn: Tilkoplinga mislykkast.

en: VLC could not connect to "%s:%d".
nn: VLC klarte ikkje å kopla til "%s:%d".

en: Session failed
nn: Mislykka økt

en: Host
nn: Vert

en: Desired frame rate for the capture.
nn: Ønskt biletfrekvens for opptaket.

en: Follow the mouse
nn: Følg musa

en: Display ID
nn: Skjerm-ID

en: Screen index
nn: Skjermindeks

en: Screen Input
nn: Skjerminngang

en: Screen
nn: Skjerm

en: SFTP port
nn: SFTP-port

en: SFTP input
nn: SFTP-inngang

en: SFTP authentication
nn: SFTP-autentisering

en: XWD file (autodetect)
nn: XWD-fil (auto-oppdag)

en: 8 bits
nn: 8 bit

en: 15 bits
nn: 15 bit

en: 16 bits
nn: 16 bit

en: 24 bits
nn: 24 bit

en: 32 bits
nn: 32 bit

en: Framebuffer input
nn: Bilderammemellomlagring, inndata

en: SMB input
nn: SMB, inndata

en: SMB domain
nn: SMB-domene

en: TCP input
nn: TCP, inndata

en: Time code
nn: Tidskode

en: UDP input
nn: UDP, inndata

en: Reset defaults
nn: Tilbakestill til standardane

en: Video capture device
nn: Video-opptakseining

en: VBI capture device
nn: VBI-opptakseining

en: Video standard (Default, SECAM, PAL, or NTSC).
nn: Videostandarden (Standard, SECAM, PAL, eller NTSC).

en: Audio input
nn: Lydinngang

en: Radio device
nn: Radio-eining

en: Radio tuner device node.
nn: Radiomottakar-einingens node.

en: Frequency
nn: Frekvens

en: Audio mode
nn: Lydmodus

en: Reset controls
nn: Tilbakestill kontrollelement

en: Reset controls to defaults.
nn: Tilbakestill kontrollelement til standard.

en: Brightness
nn: Lysstyrke

en: Automatic brightness
nn: Automatisk lysstyrke

en: Contrast
nn: Kontrast

en: Picture contrast or luma gain.
nn: Biletets kontrast- eller luma-forsterking.

en: Saturation
nn: Fargemetting

en: Picture saturation or chroma gain.
nn: Biletets metnings- eller krominans-forsterking.

en: Hue
nn: Fargetone

en: White balance temperature (K)
nn: Kvitbalansetemperatur (°K)

en: Automatic white balance
nn: Automatisk kvitbalanse

en: Red balance
nn: Raud-balanse

en: Red chroma balance.
nn: Raud krominansbalanse.

en: Blue balance
nn: Blå-balanse

en: Blue chroma balance.
nn: Blå krominansbalanse.

en: Gamma adjust.
nn: Gamma-justering.

en: Automatic gain
nn: Automatisk forsterking

en: Automatically set the video gain.
nn: Automatisk bestem videoforsterkinga.

en: Gain
nn: Forsterking

en: Picture gain.
nn: Biletforsterking.

en: Sharpness
nn: Skarpheit

en: Chroma gain
nn: Krominansforsterking

en: Chroma gain control.
nn: Styring av krominansforsterkinga.

en: Automatic chroma gain
nn: Automatisk krominansforsterking

en: Power line frequency
nn: Straumlinefrekvensen

en: Horizontal flip
nn: Vend vassrett

en: Flip the picture horizontally.
nn: Vend biletet vassrett

en: Vertical flip
nn: Vend loddrett

en: Flip the picture vertically.
nn: Vend biletet loddrett.

en: Rotate (degrees)
nn: Roter (grader)

en: Color killer
nn: Fargedrepar

en: Color effect
nn: Farge-effekt

en: Select a color effect.
nn: Vel ein farge-effekt.

en: Black & white
nn: Svart og kvit

en: Negative
nn: Negativ

en: Sky blue
nn: Himmelblå

en: Grass green
nn: Grasets grønfarge

en: Skin whiten
nn: Hudbleiking

en: Vivid
nn: Livleg

en: Audio volume
nn: Lydstyrke

en: Volume of the audio input.
nn: Lydstyrke for inndata-lyd.

en: Audio balance
nn: Lydbalanse

en: Balance of the audio input.
nn: Balanse for inndata-lyd.

en: Bass level
nn: Bassnivå

en: Bass adjustment of the audio input.
nn: Bassjustering for inndata-lyd.

en: Treble level
nn: Diskantnivå

en: Treble adjustment of the audio input.
nn: Diskantjustering for inndata-lyd.

en: Mute the audio.
nn: Demp lyden.

en: Loudness mode
nn: Bråkemodus

en: v4l2 driver controls
nn: v4L2-driverkontrollare

en: All
nn: Alle

en: Multichannel television sound (MTS)
nn: Fleirkanals TV-lyd (MTS)

en: 525 lines / 60 Hz
nn: 525 linjer/60 Hz

en: 625 lines / 50 Hz
nn: 625 linjer/50 Hz

en: NTSC M South Korea
nn: NTSC M Sør-Korea

en: Primary language
nn: Primærspråk

en: Secondary language or program
nn: Sekundærspråk eller program

en: Dual mono
nn: Dobbel-mono

en: Video4Linux input
nn: Video4Linux, inndata

en: Video input
nn: Video, inndata

en: Tuner
nn: Mottakar

en: Controls
nn: Kontrollar

en: Video4Linux compressed A/V input
nn: Komprimert A/V-inndata med Video4Linux

en: Video4Linux radio tuner
nn: Video4Linux-radiomottakar

en: VCD input
nn: VCD-inndata

en: Chapter offset in ms
nn: Kapittelavvik i millisekund

en: Default frame rate for chapter import.
nn: Standard biletfrekvens for kapittelimport.

en: VDR recordings
nn: VDR-innspelingar

en: VLC could not read the file (%s).
nn: VLC klarte ikkje å lesa fila (%s).

en: VLC could not open the file "%s" (%s).
nn: VLC klarte ikkje å opna fila "%s" (%s).

en: X.509 Certificate Authority
nn: X.509-sertifikatsautoriteten

en: X.509 Client certificate
nn: X.509-klientsertifikat

en: RGB chroma (RV32, RV24, RV16, RGB2)
nn: RGB-krominans (RV32, RV24, RV16, RGB2)

en: Compression level
nn: Kompresjonsgrad

en: Image quality
nn: Bildekvalitet

en: Image quality 1 to 9 (max)
nn: Bildekvalitet 1 til 9 (maks.)

en: VNC client access
nn: VNC-klienttilgang

en: Dummy stream output
nn: Stumtenar-straumutdata

en: Keep existing file
nn: Behald den eksisterande fila.

en: Overwrite
nn: Skriv over

en: Overwrite existing file
nn: Skriv over den eksisterande fila.

en: Append to file
nn: Legg til i fil

en: Format time and date
nn: Tids- og datoformat

en: File stream output
nn: Filstraumsutdata

en: Password that will be requested to access the stream.
nn: Passord som vert krevd for tilgang til straumen.

en: Mime
nn: MIME

en: HTTP stream output
nn: HTTP-straumutdata

en: Number of segments
nn: Tal på segment

en: Allow cache
nn: Tillat snøgglagring

en: Index file
nn: Indexfil

en: Path to the index file to create
nn: Filadresse til indeksfilen som skal opprettast.

en: Delete segments
nn: Slett segment

en: AES key file
nn: AES-lykelfil

en: HTTP Live streaming output
nn: LiveHTTP-straumutdata

en: Stream name
nn: Straumnamn

en: Stream description
nn: Straumskildring

en: Stream MP3
nn: Strøym MP3

en: Genre description
nn: Sjangerskildring

en: URL description
nn: Nettadresseskildring

en: Number of channels
nn: Tal på kanalar

en: Ogg Vorbis Quality
nn: Ogg Vorbis-kvalitet

en: Stream public
nn: Strøym offentleg

en: IceCAST output
nn: IceCAST utgang

en: Group packets
nn: Gruppepakkar

en: UDP stream output
nn: UDP-straum, utdata

en: Dolby Surround decoder
nn: Dolby Surround-dekodar

en: Characteristic dimension
nn: Karakteristike dimensjonar

en: No decoding of Dolby Surround
nn: Ingen dekoding av Dolby Surround

en: Headphone virtual spatialization effect
nn: Virtuell dimensjoneringseffekt for øyretelefonar

en: Headphone effect
nn: Øyretelefoneffekt

en: Select channel to keep
nn: Vel kanalen som skal behaldast

en: Rear left
nn: Bakre venstre

en: Rear right
nn: Bakre høgre

en: Low-frequency effects
nn: Lågfrekvenseffektar

en: Side left
nn: Side venstre

en: Side right
nn: Side høgre

en: Rear center
nn: Bakre senter

en: Stereo to mono downmixer
nn: Stereo- til mono-nedmiksar

en: Headphones mode (binaural)
nn: Øyretelefonmodus (binaural)

en: Sound Delay
nn: Lydforseinking

en: Delay
nn: Forseinking

en: Delay time
nn: Forseinkingstid

en: Wet mix
nn: Våt miks

en: Level of delayed signal
nn: Nivået på det forseinkade signalet

en: Dry Mix
nn: Tørr miks

en: Level of input signal
nn: Nivå på inndata-signal

en: Threshold level
nn: Terskelsnivå

en: Ratio
nn: Forhold

en: Knee radius
nn: Lydbøyingsgrad

en: Compressor
nn: Kompressor

en: Equalizer preset
nn: Tonekontroll-førehandsinnstilling

en: Global gain
nn: Altdekkande forsterking

en: Equalizer
nn: Tonekontroll

en: Classical
nn: Klassisk

en: Club
nn: Klubb

en: Full bass and treble
nn: Full bass og diskant

en: Full treble
nn: Full diskant

en: Large Hall
nn: Stor hall

en: Live
nn: Konsert

en: Party
nn: Fest

en: Soft rock
nn: Soft-rock

en: Techno
nn: Tekno

en: Simple Karaoke filter
nn: Enkelt karaoke-filter

en: Volume normalizer
nn: Lydstyrke-utjamning

en: Low freq (Hz)
nn: Lågfrekv. (Hz)

en: Low freq gain (dB)
nn: Lågfrekvens-sporvolum (dB)

en: High freq (Hz)
nn: Høgfrekv. (Hz)

en: High freq gain (dB)
nn: Høgfrekvens-sporvolum (dB)

en: Freq 1 (Hz)
nn: Frekv. 1 (Hz)

en: Freq 1 gain (dB)
nn: Frekvens 1 sporvolum (dB)

en: Freq 1 Q
nn: Frekv. 1 Q

en: Freq 2 (Hz)
nn: Frekv. 2 (Hz)

en: Freq 2 gain (dB)
nn: Frekvens 2 sporvolum (dB)

en: Freq 2 Q
nn: Frekv. 2 Q

en: Freq 3 (Hz)
nn: Frekv. 3 (Hz)

en: Freq 3 gain (dB)
nn: Frekvens 3 sporvolum (dB)

en: Freq 3 Q
nn: Frekv. 3 Q

en: Linear (fastest)
nn: Lineær (raskast)

en: Scaletempo
nn: Skaleringstempo

en: Search Length
nn: Søkjelengde

en: Room size
nn: Romstorleik

en: Room width
nn: Rombreidde

en: Width of the virtual room
nn: Breidde på det virtuelle rommet

en: Wet
nn: Våt

en: Dry
nn: Tørr

en: Audio Spatializer
nn: Lyd-spatializer

en: Dry mix
nn: Tørr miks

en: Level of input signal of original channel.
nn: Nivå på inndata-signal for originalkanal.

en: Stereo Enhancer
nn: Stereoforbetrar

en: Simple stereo widening effect
nn: Enkel stereoutvidings-effekt

en: Dummy audio output
nn: Stumtenarlyd-utdata

en: Audio output device
nn: Lyd ut-eining

en: Audio output channels
nn: Lydutdata-kanalar

en: Surround 4.0
nn: Surround (kringlyd) 4.0

en: Surround 4.1
nn: Surround (kringlyd) 4.1

en: Surround 5.0
nn: Surround (kringlyd) 5.0

en: Surround 5.1
nn: Surround (kringlyd) 5.1

en: Surround 7.1
nn: Surround (kringlyd) 7.1

en: ALSA audio output
nn: ALSA lydutgang

en: Audio output failed
nn: Lydutdataen mislykkast.

en: Audio memory
nn: Lydminne

en: Last audio device
nn: Siste lydeining

en: Output device
nn: Ut-eining

en: Select your audio output device
nn: Vel lyd ut-eining

en: Speaker configuration
nn: Høgtalaroppsett

en: DirectX audio output
nn: DirectX-lydutdata

en: Output format
nn: Utdataformat

en: Number of output channels
nn: Tal på utdatakanalar

en: Output file
nn: Utdatafil

en: File audio output
nn: Fil-lyd utdata

en: JACK audio output
nn: JACK-lydutdata

en: Device
nn: Eining

en: Open audio in exclusive mode.
nn: Opne lyd i eksklusiv modus.

en: Disabled
nn: Slått av

en: Enabled (AC3/DTS only)
nn: Slått på (berre AC3/DTS)

en: Enabled
nn: Slått på

en: Open Sound System audio output
nn: Open Sound System-lydutdata

en: Pulseaudio audio output
nn: PulseAudio-lydutdata

en: OpenBSD sndio audio output
nn: OpenBD sndio-lydutdata

en: Windows Audio Session API output
nn: Windows Audio Session API-utdata

en: Select Audio Device
nn: Vel lydeining

en: WaveOut audio output
nn: WaveOut-lydutdata

en: Use float32 output
nn: Bruk float32-utdata

en: ATSC A/52 (AC-3) audio decoder
nn: ATSC A/52 (AC-3)-lyddekodar

en: ADPCM audio decoder
nn: ADPCM-lyddekodar

en: AES3/SMPTE 302M audio decoder
nn: AES3/SMPTE 302M-lyddekodar

en: AES3/SMPTE 302M audio packetizer
nn: AES3/SMPTE 302M-lydførpakkar

en: AOM video decoder
nn: AOM-videodekodar

en: Raw audio encoder
nn: Raw lydkodar

en: Use Core Text renderer
nn: Bruk Core Text-oppteiknaren

en: ARIB subtitles decoder
nn: ARIB undertekstdekodar

en: ARIB subtitles
nn: ARIB-undertekstar

en: Bidir
nn: Tovegs

en: rd
nn: RD

en: simple
nn: enkel

en: FFmpeg audio/video decoder
nn: FFmpeg audio/video-dekodar

en: Decoding
nn: Dekoding

en: Encoding
nn: Koding

en: FFmpeg audio/video encoder
nn: FFmpeg audio/video-kodar

en: Direct rendering
nn: Direkte teikning

en: Hurry up
nn: Skund deg

en: Allow speed tricks
nn: Tillèt farts-triks.

en: Codec name
nn: Kodeknamn

en: Hardware decoding
nn: Maskinvaredekoding

en: Threads
nn: Trådar

en: Interlaced encoding
nn: Linjeflettingskoding

en: Quality level
nn: Kvalitetsnivå

en: unknown
nn: ukjend

en: subpicture
nn: Underbilete

en: VA-API video decoder via DRM
nn: VA-API-videodekodar gjennom DRM

en: VA-API video decoder
nn: VA-API-videodekodar

en: BPG image decoder
nn: BPG-bildedekodar

en: Opacity
nn: Opasitet (ugjennomskinlegheit)

en: Closed Captions decoder
nn: Undertekstdekodar

en: CDG video decoder
nn: CDG-videodekodar

en: Crystal HD hardware video decoder
nn: CrystalHD-maskinvarevideodekodar

en: CVD subtitle decoder
nn: CVD-undertekstdekodar

en: Encoding quality
nn: Kodingskvalitet

en: Save raw codec data
nn: Lagre rå kodekdata

en: Dummy decoder
nn: Dummy-dekodar

en: Subpicture position
nn: Underbiletets plassering

en: DVB subtitles decoder
nn: DVB undertekstdekodar

en: DVB subtitles
nn: DVB-undertekstar

en: DVB subtitles encoder
nn: DVB undertekstkodar

en: Dummy encoder
nn: Stumtenarkodar

en: AAC audio decoder (using libfaad2)
nn: AAC-lyddekodar (gjennom libfaad2)

en: AAC extension
nn: AAC-utviding

en: Encoder Algorithm to use.
nn: Kodaralgoritme å bruke.

en: VBR Quality
nn: VRB-kvalitet

en: FDK-AAC Audio encoder
nn: FDK-AAC Audio-kodar

en: Flac audio decoder
nn: Flac audio-dekodar

en: Flac audio encoder
nn: Flac audio-kodar

en: Chorus
nn: Refreng

en: Polyphony
nn: Polyfoni

en: Reverb
nn: Romklang

en: FluidSynth MIDI synthesizer
nn: FluidSynth MIDI-synthesizer

en: G.711 decoder
nn: G.711 dekodar

en: G.711 encoder
nn: G.711 kodar

en: JPEG image decoder
nn: JPED-biletdekodar

en: JPEG image encoder
nn: JPED-biletkodar

en: Formatted Subtitles
nn: Formaterte undertekstar

en: Shadow
nn: Skygge

en: Outline
nn: Omriss

en: Black
nn: Svart

en: Gray
nn: Grå

en: Silver
nn: Sylv

en: White
nn: Kvit

en: Red
nn: Raud

en: Yellow
nn: Gul

en: Olive
nn: Oliven

en: Green
nn: Grøn

en: Purple
nn: Lilla

en: Navy
nn: Mørkeblå

en: Blue
nn: Blå

en: Aqua
nn: Turkis

en: Rendering quality
nn: Teikningskvalitet

en: Default font description
nn: Standard skriftskildring

en: Default font color
nn: Standard skriftfarge

en: Default font alpha
nn: Standard skriftalfa

en: Default background color
nn: Standard bakgrunnsfarge

en: Tiger rendering defaults
nn: Tiger-teikningsstandarder

en: Subtitles (advanced)
nn: Undertekstar (avansert)

en: MPEG audio layer I/II/III decoder
nn: MPEG audio layer I/II/III dekodar

en: Video encoder (using OpenMAX IL)
nn: Videokoding (gjennom OpenMAX IL)

en: OpenMAX IL video output
nn: OpenMAX IL-videoutdata

en: Opus audio decoder
nn: Opus audio-dekodar

en: Opus audio encoder
nn: Opus audio-kodar

en: PNG video decoder
nn: PNG video-dekodar

en: PNG video encoder
nn: PNG video-kodar

en: Enable software mode
nn: Slå på programvaremodus

en: Codec Profile
nn: Kodekprofil

en: Codec Level
nn: Kodeknivå

en: IDR interval
nn: IDR-intervall

en: Rate Control Method
nn: Frekvenskontrollmetode

en: Quantization parameter
nn: Kvantiseringsparameter

en: Quantization parameter for I-frames
nn: Kvantiseringsparameter for İ-bileta

en: Quantization parameter for P-frames
nn: Kvantiseringsparameter for P-bileta

en: Quantization parameter for B-frames
nn: Kvantiseringsparameter for B-bileta

en: Raw video encoder for RTP
nn: Raw videokodar for RTP

en: Low Delay mode
nn: Lågforseinkingsmodus

en: Lossless mode
nn: Tapsfri modus

en: I-frame only sequence
nn: Sekvens med kun İ-bilete.

en: CBR bitrate (kbps)
nn: CBR-bitfrekvens (Kb/s)

en: Maximum bitrate (kbps)
nn: Maksimal bitfrekvens (Kb/s)

en: Minimum bitrate (kbps)
nn: Minimum bitfrekvens (Kb/s)

en: GOP length
nn: GOP-lengde

en: No pre-filtering
nn: Inga pre-filtrering

en: Add Noise
nn: Legg til bråk

en: Low Pass Filter
nn: Lågpassfilter

en: Amount of prefiltering
nn: Mengde av førehandsfiltrering

en: Also known as DWT levels
nn: Òg kjend som DWT-nivå

en: Horizontal slices per frame
nn: Vassrette skiver per ramme

en: Vertical slices per frame
nn: Loddrette skiver per ramme

en: Force Profile
nn: Framtving profil

en: VC2 Low Delay Profile
nn: VC2-lågforseinkingsprofil

en: VC2 Simple Profile
nn: VC2 enkel profil

en: VC2 Main Profile
nn: VC2 hovudprofil

en: Main Profile
nn: Hovudprofil

en: SCTE-18 decoder
nn: SCTE-18 dekodar

en: SCTE-27 decoder
nn: SCTE-27-dekodar

en: SDL Image decoder
nn: SDL Image-dekodar

en: SDL_image video decoder
nn: SDL Image-videodekodar

en: Mode
nn: Modus

en: Encoding complexity
nn: Kodingskopmpleksitet

en: Maximal bitrate
nn: Maksimal bitfrekvens

en: CBR encoding
nn: CBR-koding

en: Narrow-band (8kHz)
nn: Smalband (8kHz)

en: Wide-band (16kHz)
nn: Breiband (16kHz)

en: Ultra-wideband (32kHz)
nn: Ultra-breiband (32kHz)

en: Speex audio decoder
nn: Speex audio-dekodar

en: Speex audio packetizer
nn: Speex-lydførpakkar

en: Speex audio encoder
nn: Speex audio-dekodar

en: DVD subtitles decoder
nn: DVD-undertekstdekodar

en: DVD subtitles
nn: DVD-undertekstar

en: EBU STL subtitles decoder
nn: EBU STL-undertekstdekodar

note: xgettext: The character encoding name in parenthesis corresponds to that used for the GetACP translation. "Windows-1252" applies to Western European languages using the Latin alphabet.
en: Default (Windows-1252)
nn: Standard (Windows-1252)

en: Universal, Chinese (GB18030)
nn: Kinesisk (GB18030)

en: Western European (Latin-9)
nn: Vest-Europeisk (Latin-9)

en: Western European (Windows-1252)
nn: Vest-Europeisk (Windows-1252)

en: Western European (IBM 00850)
nn: Vest-Europeisk (IBM 00850)

en: Eastern European (Latin-2)
nn: Aust-Europeisk (Latin-2)

en: Eastern European (Windows-1250)
nn: Aust-Europeisk (Windows-1250)

en: Nordic (Latin-6)
nn: Nordisk (Latin-6)

en: Cyrillic (Windows-1251)
nn: Kyrillisk (Windows-1251)

en: Russian (KOI8-R)
nn: Russisk (KOI8-R)

en: Ukrainian (KOI8-U)
nn: Ukrainsk (KOI8-U)

en: Arabic (ISO 8859-6)
nn: Arabisk (ISO 8859-6)

en: Arabic (Windows-1256)
nn: Arabisk (Windows-1256)

en: Greek (ISO 8859-7)
nn: Gresk (ISO 8859-7)

en: Greek (Windows-1253)
nn: Gresk (Windows-1253)

en: Hebrew (ISO 8859-8)
nn: Hebraisk (ISO 8859-8)

en: Hebrew (Windows-1255)
nn: Hebraisk (Windows-1255)

en: Turkish (ISO 8859-9)
nn: Tyrkisk (ISO 8859-9)

en: Turkish (Windows-1254)
nn: Tyrkisk (Windows-1254)

en: Baltic (Latin-7)
nn: Baltisk (Latin-7)

en: Baltic (Windows-1257)
nn: Baltisk (Windows-1257)

en: Celtic (Latin-8)
nn: Keltisk (Latin-8)

en: South-Eastern European (Latin-10)
nn: Søraust-Europeisk (Latin-10)

en: Simplified Chinese (ISO-2022-CN-EXT)
nn: Kinesisk, forenkla (ISO-2022-CN-EXT)

en: Simplified Chinese Unix (EUC-CN)
nn: Kinesisk, forenkla Unix (EUC-CN)

en: Japanese (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)
nn: Japansk (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)

en: Japanese Unix (EUC-JP)
nn: Japansk Unix (EUC-JP)

en: Japanese (Shift JIS)
nn: Japansk (Shift JIS)

en: Korean (EUC-KR/CP949)
nn: Koreansk (EUC-KR/CP949)

en: Korean (ISO-2022-KR)
nn: Koreansk (ISO-2022-KR)

en: Traditional Chinese (Big5)
nn: KInesisk, tradisjonell (Big5)

en: Traditional Chinese Unix (EUC-TW)
nn: Kinesisk, tradisjonell Unix (EUC-TW)

en: Hong-Kong Supplementary (HKSCS)
nn: Hong-Kong supplerande (HKSCS)

en: Vietnamese (VISCII)
nn: Vietnamesisk (VISCII)

en: Vietnamese (Windows-1258)
nn: Vietnamesisk (Windows-1258)

en: Subtitle text encoding
nn: Koding for undertekstar

en: USF subtitles decoder
nn: USF-undertekstdekodar

en: tx3g subtitles decoder
nn: tx3g-undertekstdekodar

en: tx3g subtitles
nn: tx3g undertekstar

en: SVCD subtitles
nn: SVCD-undertekstar

en: Image width
nn: Bildebreidde

en: Image height
nn: Bildehøgde

en: Scale factor
nn: Skaleringsfaktor

en: SVG video decoder
nn: SVG videodekodar

en: T.140 text encoder
nn: T.140 tekstkodar

en: Override page
nn: Overkøyr sida

en: Ignore subtitle flag
nn: Ignorér undertekstflagg

en: Post processing quality
nn: Etterhandsamingsskvalitet

en: Theora video decoder
nn: Theora-videodekodar

en: Theora video encoder
nn: Theora-videokodar

en: TTML subtitles decoder
nn: TTML undertekstdekodar

en: TTML demuxer
nn: TTML-multipleksar

en: Stereo mode
nn: Stereomodus

en: Handling mode for stereo streams
nn: Handteringsmodus for stereostraumar

en: VBR mode
nn: VBR-modus

en: Joint stereo
nn: Samslått stereo

en: Libtwolame audio encoder
nn: Libtwolame-lyddekodar

en: Minimum encoding bitrate
nn: Minimum kodingsbitfrekvens

en: Minimum bitrate in kbps. This is useful for encoding for a fixed-size channel.
nn: Minimum bitfrekvens i Kb/s. Dette er nyttig for kodinga til ein kanal med fastsett storleik.

en: Vorbis audio decoder
nn: Vorbis audio-dekodar

en: Vorbis audio encoder
nn: Vorbis audio-kodar

en: Quality mode
nn: Kvalitetsmodus

en: WebM video decoder
nn: WebM video-dekodar

en: WebM video encoder
nn: WebM video-kodar

en: WEBVTT decoder
nn: WEBVTT-kodar

en: WEBVTT subtitles decoder
nn: WEBVTT-undertekstdekodar

en: Enable compatibility hacks for Blu-ray support
nn: Aktiver støttefikling for Blu-Ray-støtte

en: Use fullrange instead of TV colorrange
nn: Bruk fullt fargeutval, i staden for det mindre utvalet til gamle TV-ar.

en: H.264 level
nn: H.264-nivå

en: H.264 profile
nn: H.264 profil

en: Interlaced mode
nn: Linjefletta-modus

en: Min QP
nn: Min. QP

en: Max QP
nn: Maks. QP

en: VBV buffer
nn: VBV-mellomlager

en: Direct prediction size
nn: Direkte gjetnadsstorleik

en: CPU optimizations
nn: CPU-optimeringar

en: PSNR computation
nn: PSNR-berekning

en: SSIM computation
nn: SSIM-berekning

en: Quiet mode
nn: Stillemodus

en: Statistics
nn: Statistikk

en: Fast
nn: Fort

en: Slow
nn: Sakte

en: checkerboard
nn: Sjakkbrett

en: side by side
nn: side om side

en: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC encoder (x264 10-bit)
nn: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC-kodar (x264 10-bit)

en: H.262/MPEG-2 encoder (x262)
nn: H.262/MPEG-2 kodar (x262)

en: H.265/HEVC encoder (x265)
nn: H.265/HEVC-kodar (x265)

en: XWD image decoder
nn: XWD-biletdekodar

en: Teletext page
nn: Tekst-TV-side

en: Presentation Level
nn: Presentasjonsnivå

en: D-Bus control interface
nn: D-Bus-styringsgrensesnitt

en: VLC media player
nn: VLC mediespelar

en: Do not open a DOS command box interface
nn: Ikkje opne eit DOS-kommandolinegrensesnitt

en: Dummy interface
nn: Stumtenar-grensesnitt

en: Middle
nn: Mellomhøgt

en: Gestures
nn: Rørsler

en: Global Hotkeys
nn: Globale snøggtastar

en: Global Hotkeys interface
nn: Grensesnitt for globale snøggtastar

en: Hotkeys
nn: Snøggtastar

en: Hotkeys management interface
nn: Grensesnitt for handsaming av snøggtastar

en: One
nn: Ein

en: Loop: %s
nn: Sløyfe: %s

en: Random: %s
nn: Tilfeldig: %s

en: Audio Device: %s
nn: Lydeining: %s

en: Recording
nn: Opptak

en: Recording done
nn: Opptak ferdig

en: No active subtitle
nn: Ingen aktiv undertekst

en: Subtitle delay %i ms
nn: Undertekstforseinking %i ms

en: Audio delay %i ms
nn: Lydforseinking %i ms

en: Audio track: %s
nn: Lydspor: %s

en: Subtitle track: %s
nn: Undertekstspor: %s

en: N/A
nn: Ukjent

en: Program Service ID: %s
nn: Programteneste-ID: %s

en: Aspect ratio: %s
nn: Høgde/Breidde-forhold: %s

en: Crop: %s
nn: Skjer til: %s

en: Zooming reset
nn: Zoom-nullstilling

en: Scaled to screen
nn: Skalert til skjerm

en: Original Size
nn: Original storleik

en: Zoom mode: %s
nn: Zoom-modus: %s

en: Deinterlace off
nn: Linjedobling av

en: Deinterlace on
nn: Linjedobling på

en: Subtitle position: no active subtitle
nn: Undertekstplassering: ingen aktive undertekstar

en: Subtitle position %d px
nn: Undertekstposisjon %d pikslar

en: Subtitle text scale %d%%
nn: Undertekst-tekstskalering %d%%

en: Speed: %.2fx
nn: Fart: %.2fx

en: 
    Warning: if you cannot access the GUI anymore, open a command-line window, go to the directory where you installed VLC and run "vlc -I qt"
nn: 
    Åtvaring: Viss du ikkje lenger får tilgang til brukargrensesnittet, kan du opna kommandolinja, gå til mappa der du har installert VLC og køyra «vlc -I qt»

en: Infrared
nn: Infraraud

en: Infrared remote control interface
nn: Infraraud fjernkontrollgrensesnitt

en: motion
nn: rørsle

en: motion control interface
nn: rørslekontrollgrensesnitt

en: Use HDAPS, AMS, APPLESMC or UNIMOTION motion sensors to rotate the video
nn: Bruk HDAPS, AMS-, APPLESMC- eller UNIMOTION-rørslesensorar for å rotere videoen

en: UDP timeout (in ms)
nn: UDP-tidsavbrot (i ms)

en: Network Sync
nn: Nettverksynk

en: Network synchronization
nn: Nettverkssynkronisering

en: Install Windows Service
nn: Installer WIndows-teneste

en: Install the Service and exit.
nn: Installer tenesta og avslutt.

en: Uninstall Windows Service
nn: Avinstaller Windows-teneste

en: Uninstall the Service and exit.
nn: Avinstaller tenesta og avslutt.

en: Display name of the Service
nn: Vis tenestenamnet

en: Change the display name of the Service.
nn: Endra visingsnamnet til tenesta.

en: Configuration options
nn: Oppsettinnstillingar

en: NT Service
nn: NT-teneste

en: Windows Service interface
nn: Grensesnitt for Windows-teneste

en: Initializing
nn: Startar opp

en: Opening
nn: Opnar

en: Error
nn: Feil

en: Show stream position
nn: Vis strøymeposisjon

en: Fake TTY
nn: Falsk TTY

en: TCP command input
nn: TCP-kommandoinndata

en: Remote control interface
nn: Fjernkontrollgrensesnitt

en: | stop . . . . . . . . . . . . . . . . . . stop stream
nn: | stopp . . . . . . . . . . . . . . . . . . stopp straum

en: | snapshot . . . . . . . . . . . . take video snapshot
nn: | snapshot . . . . . . . . . . . Ta eit videoskjermbilete

en: | input bytes read : %8.0f KiB
nn: | inndatabyte lesne : %8.0f KiB

en: | input bitrate    :   %6.0f kb/s
nn: | inndata-bitfart    :   %6.0f kb/s

en: Windows messages interface
nn: Windows meldingsgrensesnitt

en: Low latency
nn: Låg ventetid

en: Highest Bandwidth/Quality
nn: Høgaste bandbreidde/kvalitet

en: AIFF demuxer
nn: AIFF-demultipleksar

en: ASF/WMV demuxer
nn: ASF/WMV-demultipleksar

en: AU demuxer
nn: AU-demultipleksar

en: Avformat demuxer
nn: Avformat-demultipleksar

en: Demuxer
nn: Demultipleksar

en: Avformat muxer
nn: Avformat-multipleksar

en: Muxer
nn: Multipleksar

en: Force use of a specific avformat muxer.
nn: Tving bruk av spesiell avformat-multipleksar.

en: Recreate a index for the AVI file. Use this if your AVI file is damaged or incomplete (not seekable).
nn: Gjenskap ein indeks for AVI-filen. Bruk det hvis AVI-filen er skada eller ukomplett (ikkje søkbar).

en: Ask for action
nn: Spør om handling

en: Always fix
nn: Alltid fiks

en: Never fix
nn: Aldri fiks

en: AVI demuxer
nn: AVI-demultipleksar

en: Do not play
nn: Ikkje spel

en: CAF demuxer
nn: CAF-demultipleksar

en: CDG demuxer
nn: CDG-demultipleksar

en: Dirac video demuxer
nn: Dirac video-demultipleksar

en: FLAC demuxer
nn: FLAC-demultipleksar

en: Decode
nn: Dekod

en: Duration in seconds
nn: Varigheit i sekund

en: Real-time
nn: Sanntid

en: Image demuxer
nn: Bilde-demultipleksar

en: Image
nn: Bilde

en: Frames per Second
nn: Bilde i sekundet

en: M-JPEG camera demuxer
nn: M-JPEG kamewra-demultipleksar

en: Matroska stream demuxer
nn: Matroska-straumdemultipleksar

en: Chapter codecs
nn: Kapittel-kodekar

en: Use chapter codecs found in the segment.
nn: Bruk kapittelkodekar funne i segmentet.

en: Preload MKV files in the same directory
nn: Forhandsinnlast MKV-filer i samme mappe

en: Dummy Elements
nn: Dummy-element

en: MOD demuxer (libmodplug)
nn: MOD-demultipleksar (libmodplug)

en: Mega bass
nn: Megabass

en: Mega bass level
nn: Megabassnivå

en: Mega bass cutoff
nn: Megabassavskjering

en: Surround
nn: Surround (kringlyd)

en: Surround level
nn: Kringlydnivå

en: Surround delay (ms)
nn: Kringlydforseinking (ms)

en: Writer
nn: Tekstforfattar

en: Composer
nn: Komponist

en: Producer
nn: Produsent

en: Information
nn: Informasjon

en: Disclaimer
nn: Atterhald

en: Requirements
nn: Krav

en: Original Format
nn: Originalformat

en: Display Source As
nn: Vis kjelde som

en: Host Computer
nn: Vertsmaskin

en: Performers
nn: Utøvararar

en: Original Performer
nn: Originalutøvar

en: Warning
nn: Åtvaring

en: Software
nn: Programvare

en: Lyrics
nn: Tekstar

en: Record Company
nn: Plateselskap

en: Model
nn: Modell

en: Product
nn: Produkt

en: Grouping
nn: Gruppering

en: Arranger
nn: Arrangør

en: Art Director
nn: Kunstregissør

en: Conductor
nn: Dirigent

en: Song Description
nn: Songskildring

en: Liner Notes
nn: Albumnotat

en: Phonogram Rights
nn: Fonogramrettar

en: Sound Engineer
nn: Lydteknikar

en: Soloist
nn: Solist

en: Thanks
nn: Takk

en: Executive Producer
nn: Ansvarleg produsent

en: Catalog Number
nn: Katalognummer

en: Keywords
nn: Nykelord

en: M4A audio only
nn: Berre M4A-lyd

en: MP4 stream demuxer
nn: MP4-straumdemultipleksar

en: Do not seek
nn: Ikkje søk

en: Build index
nn: Byggindes

en: MusePack demuxer
nn: MusePack-demultipleksar

en: MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP audio
nn: MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP-lyd

en: H264 video demuxer
nn: H264-videodemultipleksar

en: HEVC/H.265 video demuxer
nn: HEVC/H.265-videodemultipleksar

en: MPEG-I/II video demuxer
nn: MPEG-I/II-videodemultipleksar

en: Trust MPEG timestamps
nn: Lydkanalar

en: MPEG-PS demuxer
nn: MPEG-PS-demultipleksar

en: Extra PMT
nn: Ekstra PMT

en: CSA Key
nn: CSA-nykel

en: MPEG Transport Stream demuxer
nn: MPEG transportstraum-demultipleksar

en: Main audio
nn: Hovudlyd

en: Teletext
nn: Tekst-TV

en: Teletext subtitles
nn: Tekst-TV-undertekstar

en: Teletext: additional information
nn: Tekst-TV: Ekstra informasjon

en: Teletext: program schedule
nn: Tekst-TV: Programtablå

en: Teletext subtitles: hearing impaired
nn: Tekst-TV-undertekstar for høyrsleskadde

en: DVB subtitles: hearing impaired
nn: DVB-undertekstar for høyrsleskadde

en: clean effects
nn: reine effektar

en: hearing impaired
nn: høyrslehemma

en: visual impaired commentary
nn: Kommentarar for synshemma

en: NullSoft demuxer
nn: NullSoft-demultipleksar

en: Nuv demuxer
nn: Nuv-demultipleksar

en: OGG demuxer
nn: OGG-demultipleksar

en: Skip ads
nn: Hopp over reklame

en: M3U playlist import
nn: M3U-spelelisteimport

en: RAM playlist import
nn: RAM-spelelisteimport

en: PLS playlist import
nn: PLS-spelelisteimport

en: B4S playlist import
nn: B4S-spelelisteimport

en: DVB playlist import
nn: DVB-spelelisteimport

en: XSPF playlist import
nn: XSPF-spelelisteimport

en: ASX playlist import
nn: ASX-spelelisteimport

en: iTunes Music Library importer
nn: iTunes Music Library-importerar

en: WPL playlist import
nn: WPL-spelelisteimport

en: Podcast Info
nn: Podkast-info

en: Podcast Link
nn: Podkast-lenkje

en: Podcast Copyright
nn: Podkastopphavsrett

en: Podcast Category
nn: Podkastkategori

en: Podcast Keywords
nn: Podkast-stikkord

en: Podcast Subtitle
nn: Podkast-undertekstar

en: Podcast Summary
nn: Podkast-samandrag

en: Podcast Publication Date
nn: Publiseringsdato for podkast

en: Podcast Author
nn: Podcast-opphavsmann/kvinne

en: Podcast Subcategory
nn: Podkast, underkategori

en: Podcast Duration
nn: Podkast-tid

en: Podcast Type
nn: Podkast-type

en: Podcast Size
nn: Podkast-storleik

en: %s bytes
nn: %s byte

en: Listeners
nn: Lyttarar

en: Load
nn: Last inn

en: Total duration
nn: Total varigheit

en: PVA demuxer
nn: PVA-demultipleksar

en: Audio channels
nn: Lydkanalar

en: Raw audio demuxer
nn: Raw lyd-demultipleksar

en: DV (Digital Video) demuxer
nn: DV- (Digital Video) demultipleksar

en: Raw video demuxer
nn: Raw video-demultiplexar

en: Real demuxer
nn: Real-demultipleksar

en: C64 sid demuxer
nn: C64 sid-demultipleksar

en: SMF demuxer
nn: SMF-demultipleksar

en: Subtitle delay
nn: Undertekstforseinking

en: Subtitle format
nn: Undertekstformat

en: Subtitle description
nn: Undertekstbeskriving

en: TTA demuxer
nn: TTA-demultipleksar

en: TY Stream audio/video demux
nn: TY-straum audio/video-demultipleksar

en: Closed captions 2
nn: Undertekst 2

en: Closed captions 3
nn: Undertekst 3

en: Closed captions 4
nn: Undertekst 4

en: VC1 video demuxer
nn: VC1 video-demultipleksar

en: VOC demuxer
nn: VOC-demultipleksar

en: WAV demuxer
nn: WAV-demultipleksar

en: XA demuxer
nn: XA-demultipleksar

en: Unknown category
nn: Ukjend kategori

en: Closed captions
nn: Undertekst

en: Active regions
nn: Aktive regionar

en: Semantic annotations
nn: Semantikkkommentarar

en: Subtitles (images)
nn: Undertekstar (bilde)

en: Slides (text)
nn: Lysbilde (tekst)

en: Slides (images)
nn: Lysbilde (bilde)

en: About VLC media player
nn: Om VLC mediespelar

en: Credits
nn: Bidragsytarar

en: License
nn: Lisens

en: Authors
nn: Artistar

en: <p>VLC media player is a free and open source media player, encoder, and streamer made by the volunteers of the <a href="https://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a> community.</p><p>VLC uses its internal codecs, works on essentially every popular platform, and can read almost all files, CDs, DVDs, network streams, capture cards and other media formats!</p><p><a href="https://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Help and join us!</span></a>
nn: <p>VLC mediespelar er ein fri og open kjeldekode-mediespelar, straumkodar og kringkastar (streamer) som er laga av dei frivillige i <a href="https://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a>-fellesskapet.</p><p>VLC brukar eigne interne kodekar, fungerer på praktisk talt alle filer, CD-ar, DVD-ar, nettverksstraumar, opptakskort og andre medieformat!</p><p><a href="https://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Bli med oss og hjelp til!</span></a>

en: Service Discovery
nn: Tenesteoppdaging

en: Interfaces
nn: Grensesnitt

en: Extensions
nn: Utvidingar

en: Show Installed Only
nn: Vis berre installerte

en: Find more addons online
nn: Finn fleire utvidingar på nettet

en: Addons Manager
nn: Utvidingshandsamar

en: Installed
nn: Installert

en: Name
nn: Namn

en: Author
nn: Artist

en: Uninstall
nn: Avinstaller

en: Skins
nn: Drakter

en: Apply profile at next launch
nn: Bruk profilen ved neste oppstart

en: Preamp
nn: Forforsterkar

en: Enable dynamic range compressor
nn: Aktiver dynamisk breiddekomprimering

en: Reset
nn: Nullstill

en: Attack
nn: Åtak

en: Release
nn: Frigjeving

en: Threshold
nn: Terskel

en: Enable Spatializer
nn: Slå på spatializer

en: Headphone virtualization
nn: Simulere øyretelefonar

en: Volume normalization
nn: Lydstyrkenormalisering

en: Maximum level
nn: Maksimum nivå

en: Audio Effects
nn: Lydeffektar

en: Duplicate current profile...
nn: Dupliser gjeldande profil…

en: Organize Profiles...
nn: Organiser profilar

en: Duplicate current profile for a new profile
nn: Dupliser gjeldande profil for ein ny profil

en: Enter a name for the new profile:
nn: Skriv inn eit namn for den nye profilen:

en: Save
nn: Lagra

en: Please enter a unique name for the new profile.
nn: Skriv inn eit unikt namn for den nye profilen.

en: Multiple profiles with the same name are not allowed.
nn: Fleire profilar med same namn er ikkje tillatne.

en: Remove a preset
nn: Fjern førehandsval

en: Select the preset you would like to remove:
nn: Vel førehandsvalet du vil ta fjerna:

en: Remove
nn: Fjern

en: Add new Preset...
nn: Legg til nytt førehandsval…

en: Organize Presets...
nn: Organiser førehandsval

en: Save current selection as new preset
nn: Lagra gjeldande val som ei ny førehandsinnstilling

en: Enter a name for the new preset:
nn: Skriv inn eit namn for den nye førehandsinnstillinga:

en: Bookmarks
nn: Bokmerke

en: Add
nn: Legg til

en: Clear
nn: Tøm

en: Edit
nn: Rediger

en: Time
nn: Tid

en: Untitled
nn: Namnlaus

en: No input
nn: Ingen inndata

en: No input found. A stream must be playing or paused for bookmarks to work.
nn: Fann ingen inndata. Ein straum må spelast eller vere i pause for at bokmerka skal fungere.

en: Input has changed
nn: Inndata er endra

en: Backward
nn: Bakover

en: Seek backward
nn: Søk bakover

en: Forward
nn: Framover

en: Seek forward
nn: Søk framover

en: Playback position
nn: Avspelingsposisjon

en: Playback time
nn: Avspelingstid

en: Go to previous item
nn: Gå til førre element

en: Go to next item
nn: Gå til neste element

en: Convert & Stream
nn: Konverter og strøym

en: Go!
nn: Gå!

en: Drop media here
nn: Slepp media her

en: Open media...
nn: Opna media

en: Choose Profile
nn: Vel profil

en: Customize...
nn: Tilpass…

en: Choose Destination
nn: Vel plassering

en: Choose an output location
nn: Vel ei ut-plassering

en: Browse...
nn: Bla gjennom…

en: Setup Streaming...
nn: Innstilling av strøyming…

en: Select Streaming Method
nn: Vel strøymemetode

en: Save as File
nn: Lagra som fil

en: Stream
nn: Strøym

en: Apply
nn: Bruk

en: Save as new Profile...
nn: Lagra som ny profil

en: Encapsulation
nn: Innkapsling

en: Video codec
nn: Video-kodek

en: Audio codec
nn: Lyd-kodek

en: Keep original video track
nn: Behald originalt video-spor

en: Resolution
nn: Oppløysing

en: Keep original audio track
nn: Behald det originale lydsporet

en: Stream Destination
nn: Strøyme-plassering

en: Stream Announcement
nn: Strøyme-annonsering

en: Address
nn: Adresse

en: SAP Announcement
nn: SAP-kunngjering

en: HTTP Announcement
nn: HTTPP-kunngjering

en: RTSP Announcement
nn: RTSPP-kunngjering

en: Export SDP as file
nn: Eksporter SDP som fil

en: Channel Name
nn: Kanalnamn

en: SDP URL
nn: SDP-URL

en: Invalid container format for HTTP streaming
nn: Ugyldig konteinar-format for HTTP-strøyming

en: Remove a profile
nn: Fjern ein profil

en: Select the profile you would like to remove:
nn: Vel profilen du ønskjer å fjerne:

en: Save as new profile
nn: Lagra som ny profil

en: %@ stream to %@:%@
nn: %@ strøym til %@:%@

en: No Address given
nn: Inga adresse spesifisert

en: No Channel Name given
nn: Ingen kanalnamn spesifisert

en: No SDP URL given
nn: Ingen SDP-URL spesifisert

en: Custom
nn: Tilpassa

en: Remember
nn: Hugs

en: Random On
nn: Tilfeldig på

en: Repeat Off
nn: Repetering av

en: Errors and Warnings
nn: Feil og åtvaringar

en: Clean up
nn: Rydd opp

en: Play/Pause the current media
nn: Spel/Pause gjeldande media

en: Go to the previous item
nn: Gå til førre element

en: Leave fullscreen
nn: Avslutt fullskjerm

en: Volume
nn: Lydstyrke

en: Adjust the volume
nn: Juster lydstyrken

en: Adjust the current playback position
nn: Juster gjeldande avspelingsposisjon

en: Volume: %i %%
nn: Lydstyrke: %i %%

en: Index
nn: Indeks

en: Messages
nn: Meldingar

en: Remove old preferences?
nn: Fjerne eldre innstillingar?

en: We just found an older version of VLC's preferences files.
nn: Vi fann nettopp ein eldre versjon av innstillingsfilene for VLC.

en: Move To Trash and Relaunch VLC
nn: Flytt til søppel og start VLC på nytt

en: Level %i
nn: Nivå %i

en: Smaller
nn: Mindre

en: Small
nn: Små

en: Large
nn: Store

en: Larger
nn: Større

en: Check for Update...
nn: Sjå etter oppdateringar…

en: Preferences...
nn: Innstillingar…

en: Services
nn: Tenester

en: Hide VLC
nn: Gøym VLC

en: Hide Others
nn: Gøym andre

en: Show All
nn: Vis alle

en: Quit VLC
nn: Avslutt VLC

en: 1:File
nn: 1:Fil

en: Advanced Open File...
nn: Avansert filopning…

en: Open File...
nn: Opna fil…

en: Open Disc...
nn: Opna disk…

en: Open Network...
nn: Opna nettverksstraum…

en: Open Capture Device...
nn: Opna opptakseining…

en: Open Recent
nn: Opna nyleg brukte

en: Close Window
nn: Lat att vindauget

en: Convert / Stream...
nn: Konverter/Strøym…

en: Save Playlist...
nn: Lagra speleliste…

en: Reveal in Finder
nn: Vis i Finder

en: Cut
nn: Klipp ut

en: Copy
nn: Kopier

en: Paste
nn: Lim inn

en: Select All
nn: Vel allle

en: Find
nn: Finn

en: View
nn: Vis

en: Show Previous & Next Buttons
nn: Vis Førre- og Neste-knappar

en: Show Shuffle & Repeat Buttons
nn: Vis Bland- og Repeter-knappane

en: Show Audio Effects Button
nn: Vis lydeffektsknappen

en: Show Sidebar
nn: Vis sidestolpe

en: Playlist Table Columns
nn: Tabellkolonner for speleliste

en: Playback
nn: Avspeling

en: Playback Speed
nn: Avspelingsfart

en: Track Synchronization
nn: Sporsynkronisering

en: A→B Loop
nn: Sløyfe A→B

en: Quit after Playback
nn: Avslutt etter avspeling

en: Step Forward
nn: Steg framover

en: Step Backward
nn: Steg bakover

en: Jump to Time
nn: Hopp til tid

en: Renderer
nn: Oppteiknar

en: No renderer
nn: Ingen oppteiknar

en: Increase Volume
nn: Høgare lyd

en: Decrease Volume
nn: Lågare lyd

en: Audio Device
nn: Lydeining

en: Half Size
nn: Halv storleik

en: Normal Size
nn: Normal storleik

en: Double Size
nn: Dobbel storleik

en: Fit to Screen
nn: Tilpass til skjermen

en: Float on Top
nn: Hald øvst

en: Fullscreen Video Device
nn: Fullskjermsvideoeining

en: Post processing
nn: Etterhandsaming

en: Add Subtitle File...
nn: Legg til undertekstfil…

en: Subtitles Track
nn: Undertekstspor

en: Text Size
nn: Tekststorleik

en: Text Color
nn: Tekstfarge

en: Outline Thickness
nn: Omrisstjukn

en: Background Opacity
nn: Bakgrunnsopasitet (ugjennomskinleg)

en: Background Color
nn: Bakgrunnsfarge

en: Transparent
nn: Gjennomsiktig

en: Window
nn: Vindauge

en: Minimize
nn: Minimer

en: Player...
nn: Spelar…

en: Main Window...
nn: Hovudvindauge …

en: Audio Effects...
nn: Lydeffektar

en: Video Effects...
nn: Videoeffektar…

en: Bookmarks...
nn: Bokmerke…

en: Playlist...
nn: Speleliste…

en: Media Information...
nn: Medieinformasjon…

en: Messages...
nn: Meldingar…

en: Errors and Warnings...
nn: Feil og åtvaringar…

en: Bring All to Front
nn: Legg alle øvst

en: Help
nn: Hjelp

en: VLC media player Help...
nn: Hjelp for VLC mediespelar…

en: Online Documentation...
nn: Dokumentasjon på nettet…

en: VideoLAN Website...
nn: Nettstaden til VideoLAN…

en: Make a donation...
nn: Gje pengar…

en: Online Forum...
nn: Nettforum…

en: File Format:
nn: Filformat:

en: Extended M3U
nn: Utvida M3U

en: HTML playlist
nn: HTML-speleliste

en: Save Playlist
nn: Lagra speleliste

en: Search in Playlist
nn: Søk i spelelista

en: Subscribe
nn: Abonner

en: Unsubscribe
nn: Ikkje abonner

en: Subscribe to a podcast
nn: Abonner på ein podkast

en: Enter URL of the podcast to subscribe to:
nn: Skriv inn adressa til podkasten du vil abbonera på:

en: Unsubscribe from a podcast
nn: Meld av frå podkast

en: Select the podcast you would like to unsubscribe from:
nn: Vel podkasten du vil melda deg av:

en: Check for album art and metadata?
nn: Sjå etter plateomslag og metadata?

en: No, Thanks
nn: Nei takk

en: Show/Hide Playlist
nn: Vis/Gøym speleliste

en: Repeat
nn: Repeter

en: Change repeat mode. Modes: repeat one, repeat all and no repeat.
nn: Endre repeter-modus. Modus: repeter ein, repeter alle og inga repetering.

en: Shuffle
nn: Bland

en: Full Volume
nn: Full lydstyrke

en: Open Audio Effects window
nn: Opna lydeffektvindauge

en: Open Source
nn: Open kjeldekode

en: Open
nn: Opna

en: Stream output:
nn: Strøymeutdata:

en: Settings...
nn: Innstillingar…

en: Choose media input type
nn: Vel media inndatatype

en: Disc
nn: Plate

en: Network
nn: Nettverk

en: Capture
nn: Spel inn

en: Choose a file
nn: Vel ei fil

en: Select a file for playback
nn: Vel ei fil for avspeling

en: Choose...
nn: Vel…

en: Custom playback
nn: Tilpassa avspeling

en: Open VIDEO_TS / BDMV folder
nn: Opna VIDEO_TS/BDMV mappe

en: Insert Disc
nn: Set inn plate

en: Disable DVD menus
nn: Slå av DVD-menyar

en: Enable DVD menus
nn: Slå på DVD-menyar

en: IP Address
nn: IP-adresse

en: Open RTP/UDP Stream
nn: Opna RTP/UDP-straum

en: Protocol
nn: Protokoll

en: Input Devices
nn: Inngangseiningar

en: Subscreen left
nn: Underskjerm venstre

en: Subscreen top
nn: Underskjerm øvst

en: Subscreen Width
nn: Underskjermsbreidde

en: Subscreen Height
nn: Underskjermshøgde

en: Capture Audio
nn: Spel inn lyd

en: Add Subtitle File:
nn: Legg til undertekstfil:

en: Select a subtitle file
nn: Vel ei undertekstfil

en: Override parameters
nn: Overkøyr parameter

en: Subtitle encoding
nn: Undertekstkoding

en: Font size
nn: Skriftstorleik

en: Subtitle alignment
nn: Undertekstjustering

en: Font Properties
nn: Skriftinnstillingar

en: Subtitle File
nn: Undertekstfil

en: Open File
nn: Opna fil

en: %i tracks
nn: %i spor

en: Display the stream locally
nn: Vis straumen lokalt

en: Dump raw input
nn: Dump raw-inndata

en: Bitrate (kb/s)
nn: Bitfrekvens (Kb/s)

en: Save File
nn: Lagra fil

en: Track Number
nn: Spornummer

en: Duration
nn: Tid

en: File Size
nn: Filstorleik

en: Expand All
nn: Utvid alle

en: Collapse All
nn: Fald saman alle

en: Media Information
nn: Medieinformasjon

en: Location
nn: Plassering

en: Save Metadata
nn: Lagra metadata

en: General
nn: Generelt

en: Codec Details
nn: Kodekdetaljar

en: Input bitrate
nn: Inndata-bitfart

en: Demuxed
nn: Multipleksa

en: Decoded blocks
nn: Avkoda blokker

en: Displayed frames
nn: Viste bilete

en: Lost frames
nn: Tapte bilete

en: VLC was unable to save the meta data.
nn: VLC klarte ikkje å lagra metadata.

en: Continue playback?
nn: Halde fram avspeling?

en: Continue
nn: Hald fram

en: Always continue media playback
nn: Alltid hald fram mediaavspeling

en: Restart playback
nn: Start avspeling på nytt

en: Playback of "%@" will continue at %@
nn: Avspeling av "%@" vil halde fram på %@

en: LIBRARY
nn: BIBLIOTEK

en: MY COMPUTER
nn: DENNE DATAMASKINA

en: DEVICES
nn: EININGAR

en: LOCAL NETWORK
nn: LOKALT NETTVERK

en: INTERNET
nn: INTERNETT

en: Interface Settings
nn: Grensesnitt-innstillingar

en: Audio Settings
nn: Lydinnstillingar

en: Video Settings
nn: Videoinnstillingar

en: Subtitle & On Screen Display Settings
nn: Undertekst- og overleggsvisings-innstillingar

en: Input & Codec Settings
nn: Inndata- og kodekinnstillingar

en: General Audio
nn: Generell lyd

en: Preferred Audio language
nn: Føretrekt lydspråk

en: Visualization
nn: Visualisering

en: Keep audio level between sessions
nn: Behald lydnivå mellom økter

en: Always reset audio start level to:
nn: Alltid nullstill lydstartnivå til:

en: Change
nn: Endra

en: Change Hotkey
nn: Endra snøggtast

en: Select an action to change the associated hotkey:
nn: Vel ei handling for å endra den tilknytte snøggtasten:

en: Action
nn: Handling

en: Shortcut
nn: Snøggtast

en: Record directory or filename
nn: Plassering eller filnamn for opptak

en: Directory or filename where the records will be stored
nn: Plasseringa eller filnamnet der opptaka skal lagrast

en: Repair AVI Files
nn: Reparer AVI-filer

en: Default Caching Level
nn: Standard mellomlagringsnivå

en: Caching
nn: Mellomlagring

en: Codecs / Muxers
nn: Kodekar/Multipleksarar

en: Post-Processing Quality
nn: Etterhandsamingsskvalitet

en: General settings
nn: Generelle innstillingar

en: Interface style
nn: Grensesnittstil

en: Dark
nn: Mørk

en: Bright
nn: Lys

en: Continue playback
nn: Fortset avspeling

en: Control playback with the Apple Remote
nn: Kontroller avspeling med Apple Remote

en: Control playback with media keys
nn: Kontroller avspeling med mediaknappar

en: Control system volume with the Apple Remote
nn: Kontroller systemlydstyrke med Apple Remote

en: Playback behaviour
nn: Avspelingsåtferd

en: Enable notifications on playlist item change
nn: Slå på varsel for spelelisteendringar

en: Control external music players
nn: Kontroller eksterne musikkspelarar

en: Privacy / Network Interaction
nn: Privatliv og nettverkssamhandling

en: Automatically check for updates
nn: Sjå automatisk etter oppdateringar

en: HTTP web interface
nn: HTTP nettgrensesnitt

en: Enable HTTP web interface
nn: Slå på HTTP nettgrensesnitt

en: Default Encoding
nn: Standard-koding

en: Display Settings
nn: Vis innstillingar

en: Font color
nn: Skriftfarge

en: Font
nn: Skrift

en: Subtitle languages
nn: Undertekstspråk

en: Preferred subtitle language
nn: Føretrekt undertekstspråk

en: Enable OSD
nn: Slå på OSD

en: Force bold
nn: Tving halvfeit

en: Outline color
nn: Omrissfarge

en: Outline thickness
nn: Omrissfeitheit

en: Display
nn: Vising

en: Show video within the main window
nn: Vis video innanfor hovudvindauget

en: Pause the video playback when minimized
nn: Set videoavspelinga på pause når minimert

en: Fullscreen settings
nn: Fullkjerminnstillingar

en: Start in fullscreen
nn: Start i fullskjerm

en: Black screens in Fullscreen mode
nn: Svartskjermar i fullskjermmodus

en: Use the native fullscreen mode
nn: Bruk innebygd fulskjerm-modus

en: Video snapshots
nn: Videoskjermbilete

en: Folder
nn: Mappe

en: Prefix
nn: Prefiks

en: Sequential numbering
nn: Lagra med talrekkje

en: Reset All
nn: Nullstill alle

en: Preferences
nn: Innstillingar

en: Last check on: %@
nn: Sist kontrollert: %@

en: Lowest Latency
nn: Lågaste ventetid

en: Low Latency
nn: Låg ventetid

en: Higher Latency
nn: Høgare ventetid

en: Highest Latency
nn: Høgaste ventetid

en: Reset Preferences
nn: Nullstill innstillingar

en: Choose the folder to save your video snapshots to.
nn: Vel mappa du vil lagre videoskjermbilda dine til:

en: Choose
nn: Vel

en: Press new keys for
    "%@"
nn: Trykk nye tastar for
    "%@"

en: Invalid combination
nn: Ugyldig kombinasjon

en: Toggle Play/Pause
nn: Veksle Spel/Pause

en: Show Main Window
nn: Vis hovudvindauge

en: Path/URL Action
nn: Filsti/URL-handling

en: Not Set
nn: Ikkje valt

en: sec.
nn: sek.

en: Audio/Video
nn: Lyd/video

en: Audio track synchronization:
nn: Lydsporsynkronisering:

en: Subtitles/Video
nn: Undertekstar/Video

en: Subtitle track synchronization:
nn: Undertekstspor-synkronisering:

en: Subtitle speed:
nn: Undertekstfart:

en: Video Effects
nn: Videoeffektar

en: Geometry
nn: Geometri

en: Color
nn: Farge

en: Image Adjust
nn: Bildejustering

en: Brightness Threshold
nn: Lysstyrketerskel

en: Sharpen
nn: Skarpleik

en: Synchronize top and bottom
nn: Synkroniser topp og botn

en: Synchronize left and right
nn: Synkroniser venstre- og høgresidene

en: Transform
nn: Omform

en: Rotate by 90 degrees
nn: Roter 90 grader

en: Rotate by 180 degrees
nn: Roter 180 grader

en: Rotate by 270 degrees
nn: Roter 270 grader

en: Flip horizontally
nn: Vend vassrett

en: Flip vertically
nn: Vend loddrett

en: Magnification/Zoom
nn: Forstørring/Zoom

en: Puzzle game
nn: Puslespel

en: Rows
nn: Rader

en: Columns
nn: Kolonnar

en: Clone
nn: Klone

en: Number of clones
nn: Tal på klonar

en: Wall
nn: Vegg

en: Color threshold
nn: Fargeterskel

en: Similarity
nn: Likskap

en: Intensity
nn: Intensitet

en: Gradient
nn: Fargeovergang

en: Edge
nn: Kant

en: Cartoon
nn: Teiknefilm

en: Color extraction
nn: Fargeuthenting

en: Invert colors
nn: Omvend fargane

en: Posterize
nn: Plakateffekt (fargereduksjon)

en: Posterize level
nn: Plakateffektnivå

en: Motion blur
nn: Uklare rørsler

en: Factor
nn: Faktor

en: Motion Detect
nn: Rørsleoppdaging

en: Water effect
nn: Vasseffekt

en: Psychedelic
nn: Psykedelisk

en: Add text
nn: Legg til tekst

en: Text
nn: Tekst

en: Add logo
nn: Legg til logo

en: Transparency
nn: Gjennomsikt

en: Organize profiles...
nn: Organiser profilar

en: Video device
nn: Video-eining

en: Opaqueness
nn: Ugjennomsiktigheit

en: Set the transparency of the video output. 1 is non-transparent (default) 0 is fully transparent.
nn: Vel gjennomsikt for ut-video. 1 er ikkje gjennomsiktig (standard) 0 er full gjennomsikt.

en: Black screens in fullscreen
nn: Svarte skjermar i fullskjerm

en: Show Fullscreen controller
nn: Vis fullskjermkontrollpanel

en: Auto-playback of new items
nn: Auto-avspeling av nye element

en: Keep Recent Items
nn: Behald nylege element

en: Run VLC with dark interface style
nn: Køyr VLC med mørk grensesnittstil

en: Resize interface to the native video size
nn: Endra vindaugsstorleik til verkeleg videostorleik

en: You have two choices:
     - The interface will resize to the native video size
     - The video will fit to the interface size
     By default, interface resize to the native video size.
nn: Du har to moglegheiter:
     – Programvindauget får same storleik som videoen
     – Videoen får same storleik som programvindauget
     Som standard har programvindauget same storleik som videoen.

en: Allow automatic icon changes
nn: Tillat automatiske ikonendringar

en: This option allows the interface to change its icon on various occasions.
nn: Dette valet tillet grensesnittet å endre ikona i ulike høve.

en: Shows the shuffle and repeat buttons in the main window.
nn: Viser Bland- og repeter-knappane i hovudvindauget.

en: Use large text for list views
nn: Bruk stor tekst i listevisingar

en: Do nothing
nn: Ikkje gjer noko

en: Pause iTunes / Spotify
nn: Set iTunes/Spotify i pause

en: Pause and resume iTunes / Spotify
nn: Pause og fortset iTunes/Spotify

en: Ask
nn: Spør

en: Always
nn: Alltid

en: Never
nn: Aldri

en: Mac OS X interface
nn: macOS-grensesnitt

en: Appearance
nn: Utsjånad

en: Behavior
nn: Oppførsel

en: Video output
nn: Videoutdata

en: Show Basic
nn: Vis enkel

en: Select a directory
nn: Vel ei mappe

en: Select a file
nn: Vel ei fil

en: Select
nn: Vel

en: Minimal Mac OS X interface
nn: Minimal macOS-grensesnitt

en: Ncurses interface
nn: Ncurses-grensesnitt

en: [Display]
nn: [Vis]

en:  h,H                    Show/Hide help box
nn:  h,H                    Vis/Gøym hjelpeboks

en:  i                      Show/Hide info box
nn:  i                      Vis/Gøym hjelpeboks

en:  M                      Show/Hide metadata box
nn:  M                      Vis/Gøym metadataboks

en:  L                      Show/Hide messages box
nn:  L                      Vis/Gøym meldingsboks

en:  P                      Show/Hide playlist box
nn:  P                      Vis/Gøym spelelisteboks

en:  x                      Show/Hide objects box
nn:  x                      Vis/Gøym objektboks

en:  S                      Show/Hide statistics box
nn:  S                      Vis/Gøym statistikkboks

en:  s                      Stop
nn:  s                      Stopp

en:  <space>                Pause/Play
nn: <space> Pause/Spel

en:  f                      Toggle Fullscreen
nn:  f                      Av/På fullskjerm

en:  [, ]                   Next/Previous title
nn:  [, ]                   Neste/Førre tittel

en:  <, >                   Next/Previous chapter
nn:  <, >                   Neste/Førre kapittel

en:  a, z                   Volume Up/Down
nn:  a, z                   Lydstyrke Opp/Ned

en:  m                      Mute
nn: m Demp

en: [Playlist]
nn: [Speleliste]

en:  /                      Look for an item
nn:  /                      Sjå etter eit element

en:  ;                      Look for the next item
nn:  ;                      Sjå etter neste element

en:  A                      Add an entry
nn:  A                      Legg til ei oppføring

note: xgettext: You can use ⌫ character to translate <backspace>
en:  D, <backspace>, <del>  Delete an entry
nn:  D, <backspace>, <del>  Slett ei oppføring

en:  e                      Eject (if stopped)
nn:  e                      Løys ut (om stoppa)

en: [Filebrowser]
nn: [Filhandsamar]

en:  <enter>                Add the selected file to the playlist
nn:  <enter>                Legg til vald fil i spelelista

en:  <space>                Add the selected directory to the playlist
nn:  <space>                Legg til vald mappe i spelelista

en:  .                      Show/Hide hidden files
nn:  .                      Vis/Gøym skjulte filer

en: [Player]
nn: [Avspelar]

note: xgettext: You can use ↑ and ↓ characters
en:  <up>,<down>            Seek +/-5%%
nn:  <up>,<down>            Søk +/-5%%

en: [Repeat]
nn: [Repeter]

en: [Random]
nn: [Tilfeldig]

en: [Loop]
nn: [I sløyfe]

en:  Source   : %s
nn:  Kjelde   : %s

en:  Position : %s/%s
nn:  Posisjon : %s/%s

en:  Volume   : Mute
nn:  Lydstyrke   : Dempa

en:  Volume   : %3ld%%
nn:  Lydstyrke   : %3ld%%

en:  Volume   : ----
nn:  Lydstyrke   : ----

en:  Title    : %<PRId64>/%d
nn:  Tittel    : %<PRId64>/%d

en:  Chapter  : %<PRId64>/%d
nn:  Kapittel  : %<PRId64>/%d

en:  Source: <no current item>
nn:  Kjelde: <no current item>

en:  [ h for help ]
nn:  [ h for hjelp ]

en: Open: %s
nn: Opna: %s

en: Find: %s
nn: Finn: %s

en: Click to toggle between loop all, loop one and no loop
nn: Klikk for å veksle mellom Spel i ring, Gjenta ein, og Inga gjentaking.

en: Previous Chapter/Title
nn: Førre kapittel/tittel

en: Next Chapter/Title
nn: Neste kapittel/tittel

en: Teletext Activation
nn: Bruk tekst-TV

en: Toggle Transparency
nn: Slå av/på gjennomsikt

en: Play
    If the playlist is empty, open a medium
nn: Spel av.
    Viss spelelista er tom, kjem «Opna medium»-vindauget opp.

en: Previous / Backward
nn: Førre/Bakover

en: Next / Forward
nn: Neste/Framover

en: De-Fullscreen
nn: Avslutt fullskjermmodus

en: Extended panel
nn: Utvida panel

en: Frame By Frame
nn: Bilete for bilete

en: Step backward
nn: Steg bakover

en: Step forward
nn: Steg framover

en: Loop / Repeat
nn: Sløyfe/Repeter

en: Open subtitles
nn: Opna undertekstar

en: Stop playback
nn: Stopp avspelinga

en: Open a medium
nn: Opna eit medium

en: Previous media in the playlist, skip backward when held
nn: Førre medium på spelelista, hopp bakover når halden

en: Next media in the playlist, skip forward when held
nn: Neste medium på spelelista, hopp framover når halden

en: Toggle the video in fullscreen
nn: Slå på/av fullskjermvising av videoen

en: Toggle the video out fullscreen
nn: Slå på/av fullskjermvising av videoutdataa

en: Show extended settings
nn: Vis fleire innstillingar

en: Toggle playlist
nn: Slå av/på speleliste

en: Take a snapshot
nn: Ta eit skjermbilde

en: Loop from point A to point B continuously.
nn: Gå kontinuerleg i sløyfe frå punkt A til punkt B.

en: Frame by frame
nn: Bilete for bilete

en: Reverse
nn: Baklengs

en: Previous media in the playlist
nn: Førre medium på spelelista

en: Next media in the playlist
nn: Neste medium på spelelista

en: Open subtitle file
nn: Opna undertekstfil

[ctx: Tooltip|Unmute]
en: Unmute
nn: Opphev demping

[ctx: Tooltip|Mute]
en: Mute
nn: Demp

en: Pause the playback
nn: Set avspelinga på pause

en: Loop from point A to point B continuously
    Click to set point A
nn: Gå kontinuerleg i sløyfe frå punkt A til punkt B.
    Trykk for å velja punkt A

en: Click to set point B
nn: Trykk for å velja punkt B

en: Stop the A to B loop
nn: Stopp A–B-sløyfa

en: Aspect Ratio
nn: Bildeforhold

en: No EPG Data Available
nn: Ingen EPG-data tilgjengelege

en: Image Files
nn: Bildefiler

en: Logo filenames
nn: Logofilnamn

en: Image mask
nn: Bildemaske

en: (Delayed)
nn: (Forseinka)

en: &Fingerprint
nn: &Fingeravtrykk

en: Comments
nn: Merknadar

en: Information about what your media or stream is made of.
    Muxer, Audio and Video Codecs, Subtitles are shown.
nn: Informasjon om kva mediet eller straumen er laga av. Multipleksarar, lyd- og video-kodek og undertekstar vert viste.

en: Current media / stream statistics
nn: Gjeldande media/strøymingsstatistikk

en: Input/Read
nn: Inndata/Lese

en: Media data size
nn: Mediedatastorleik

en: Demuxed data size
nn: Multipleksa datastorleik

en: Decoded
nn: Dekoda

en: blocks
nn: blokkeringar

en: Displayed
nn: Vist

en: frames
nn: bilderammer

en: Lost
nn: Mista

en: Played
nn: Spelt

en: buffers
nn: mellomlager

en: Last 60 seconds
nn: Siste 60 sekund

en: Overall
nn: Samla

en: Current playback speed: %1
    Click to adjust
nn: Gjeldande avspelingsfart: %1
    Trykk for å justere

en: Revert to normal play speed
nn: Gå tilbake til normal avspelingsfart

en: Download cover art
nn: Last ned omslagsbilde

en: Add cover art from file
nn: Legg til omslagsbilde frå fil

en: Choose Cover Art
nn: Vel omslagsbilde

en: Image Files (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)
nn: Bildefiler (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)

en: Elapsed time
nn: Tid gått

en: Total/Remaining time
nn: Total/Attståande tid

en: Click to toggle between total and remaining time
nn: Klikk for å veksle mellom total og attståande tid

en: Click to toggle between elapsed and remaining time
nn: Klikk for å veksle mellom gått tid og attståande tid

en: Double click to jump to a chosen time position
nn: Dobbelklikk for å hoppe til ein vald tidsposisjon.

en: Select a device or a VIDEO_TS directory
nn: Vel ei eining eller ein VIDEO_TS-katalog

en: Select a device or a VIDEO_TS folder
nn: Vel ei eining eller ei VIDEO_TS-mappe

en: Select one or multiple files
nn: Vel éi eller fleire filer

en: File names:
nn: Filnamn:

en: Eject the disc
nn: Løys ut plata

en: Entry
nn: Oppføring

en: Channels:
nn: Kanalar:

en: Selected ports:
nn: Valde portar:

en: Use VLC pace
nn: Bruk VLC-steg

en: TV - digital
nn: Digital-TV

en: Tuner card
nn: Mottakarkort

en: Delivery system
nn: Leveringssystem

en: Transponder/multiplex frequency
nn: Transponder/mangfaldig frekvens

en: Bandwidth
nn: Bandbreidde

en: Device name
nn: Einingsnamn

note: xgettext: frames per second
en:  f/s
nn:  b/s

en: Advanced Options
nn: Avanserte innstillingar

en: Double click to get media information
nn: Dobbeltklikk for å få informasjon om mediet

en: Change playlistview
nn: Endra spelelistevising

en: Search the playlist
nn: Søk i spelelista

en: My Computer
nn: Denne datamaskina

en: Devices
nn: Einingar

en: Local Network
nn: Lokalt nettverk

en: Internet
nn: Internett

en: Remove this podcast subscription
nn: Slett dette podkastabonnementet

en: Do you really want to unsubscribe from %1?
nn: Vil du avslutte abonnementet på %1?

en: Cover
nn: Omslag

en: Create Directory
nn: Lag katalog

en: Enter name for new directory:
nn: Skriv inn namn for ny katalog:

en: Enter name for new folder:
nn: Skriv inn namn på ny mappe:

en: Rename Directory
nn: Byt namn på katalog

en: Rename Folder
nn: Byt namn på mappe

en: Enter a new name for the directory:
nn: Skriv inn eit nytt namn på katalogen:

en: Enter a new name for the folder:
nn: Skriv inn eit namn for mappa:

en: Sort by
nn: Sorter etter

en: Ascending
nn: Stigande

en: Descending
nn: Fallande

en: Display size
nn: Visingsstørrelse

en: Increase
nn: Auk

en: Decrease
nn: Minsk

en: Playlist View Mode
nn: Spelesliste-visingsmodus

en: Playlist is currently empty.
    Drop a file here or select a media source from the left.
nn: Spelelista er tom.
    Slepp ei fil her eller vel ei mediekjelde frå sidestolpen.

en: Icons
nn: Ikon

en: Detailed List
nn: Detaljert liste

en: List
nn: Liste

en: PictureFlow
nn: BildeFlyt

en: Select File
nn: Vel fil

en: in
nn: i

en: Any field
nn: Alle felt

en: Actions
nn: Handlingar

en: Hotkey
nn: Snøggtast

en: Double click to change.
    Delete key to remove.
nn: Dobbeltklikk for å endre.
    Trykk Delete-tasten for å fjerne.

en: Assign
nn: Tildele

en: Key or combination:
nn: Tast eller kombinasjon:

en: Key:
nn: Tast:

en: Input & Codecs Settings
nn: Inndata- og kodekinnstillingar

en: Configure Hotkeys
nn: Set opp snøggtastar

en: Device:
nn: Eining:

en: Lowest latency
nn: Lågaste ventetid

en: High latency
nn: Høg ventetid

en: Higher latency
nn: Høgare ventetid

en: This is VLC's skinnable interface. You can download other skins at
nn: Dette er VLC i draktform. Du kan laste ned fleire drakter på

en: VLC skins website
nn: VLC-draktnettstad

en: System's default
nn: Systemstandard

en: File associations
nn: Filtilknyting

en: Audio Files
nn: Lydfiler

en: Video Files
nn: Videofiler

en: Playlist Files
nn: Spelelistefiler

en: &Apply
nn: &Bruk

en: &Cancel
nn: &Avbryt

en: Profile
nn: Profil

en: Edit selected profile
nn: Rediger den valde profilen

en: Delete selected profile
nn: Slett den valde profilen

en: Create a new profile
nn: Opprett ein ny profil

en: Create
nn: Lag

en: This muxer is missing. Using this profile will fail
nn: Denne multipleksaren manglar. Det vil ikkje fungere å bruka denne profilen

en:  Profile Name Missing
nn:  Profilnamn manglar

en: You must set a name for the profile.
nn: Du må velja eit namn på profilen.

en: File/Directory
nn: Fil/Mappe

en: File/Folder
nn: Fil/Mappe

en: Source
nn: Kjelde

en: Source:
nn: Kjelde:

en: Filename
nn: Filnamn

en: Save file...
nn: Lagra fil…

en: Path
nn: Sti

en: Mount Point
nn: Monteringspunkt

en: Edit Bookmarks
nn: Rediger bokmerke

en: Create a new bookmark
nn: Opprett eit nytt bokmerke

en: Delete the selected item
nn: Slett det valde elementet

en: Delete all the bookmarks
nn: Slett alle bokmerka

en: Extract
nn: Pakk ut

en: &Close
nn: &Lat att

en: Bytes
nn: Byte

en: Convert
nn: Konverter

en: Destination
nn: Plassering

en: Destination file:
nn: Målfil:

en: Browse
nn: Bla gjennom

en: Settings
nn: Innstillingar

en: Containers
nn: Konteinarar

en: Program Guide
nn: Programtablå

en: Update
nn: Oppdater

en: Errors
nn: Feil

en: Cl&ear
nn: T&øm

en: Hide future errors
nn: Gøym framtidige feil

en: Adjustments and Effects
nn: Justeringar og effektar

en: Stereo Widener
nn: Stereo-utvidar

en: Synchronization
nn: Synkronisering

en: v4l2 controls
nn: v4l2-kontrollar

en: &Save
nn: &Lagra

en: Store the Password
nn: Lagra passordet

en: Regularly check for VLC updates
nn: Sjå regelmessig etter VLC-oppdateringar

en: Go to Time
nn: Gå til tid

en: &Go
nn: &Gå

en: Go to time
nn: Gå til tid

en: About
nn: Om

en: <p>VLC media player is a free and open source media player, encoder, and streamer made by the volunteers of the <a href="http://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a> community.</p><p>VLC uses its internal codecs, works on essentially every popular platform, and can read almost all files, CDs, DVDs, network streams, capture cards and other media formats!</p><p><a href="http://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Help and join us!</span></a>
nn: <p>VLC mediespelar er ein fri og open kjeldekode-mediespelar, kodar og strøymar/kringkastar, som er laga av frivillige i <a href="http://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a>-samfunnet.</p><p>VLC brukar interne kodekar, fungerer på praktisk talt alle populære platformer, og kan lesa nesten alle typar filer, CD-ar, DVD-ar, nettverksstraumar, opptakskort og andre medieformat!</p><p><a href="http://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Bli med oss og hjelp til!</span></a>

en: &Recheck version
nn: &Leit på nytt

en: &Yes
nn: &Ja

en: &No
nn: &Nei

en: VLC media player updates
nn: Oppdateringar for VLC mediespelar

en: A new version of VLC (%1.%2.%3%4) is available.
nn: Ein ny versjon avVLC (%1.%2.%3%4) er tilgjengeleg.

en: You have the latest version of VLC media player.
nn: Du har den nyaste versjonen av VLC mediespelar.

en: An error occurred while checking for updates...
nn: Det oppstod ein feil under oppdateringssjekken …

en: Current Media Information
nn: Gjeldande medieinformasjon

en: &General
nn: &Generelt

en: Co&dec
nn: Ko&dek

en: S&tatistics
nn: S&tatistikk

en: &Save Metadata
nn: &Lagra metadata

en: Location:
nn: Plassering:

en: Saves all the displayed logs to a file
nn: Lagra alle viste loggar i ei fil

en: Save log file as...
nn: Lagra loggfil som…

en: Application
nn: Applikasjon

en: Cannot write to file %1:
    %2.
nn: Klarer ikkje å skriva til fila %1:
    %2.

en: Update the tree
nn: Oppdater treet

en: Clear the messages
nn: Slett meldingane

en: Open Media
nn: Opna medium

en: &File
nn: &Fil

en: &Disc
nn: &Plate

en: &Network
nn: &Nettverk

en: Capture &Device
nn: &Opptakseining

en: &Select
nn: &Vel

en: &Enqueue
nn: &Legg i kø

en: &Play
nn: &Spel av

en: &Stream
nn: &Direkteoverfør

en: C&onvert
nn: K&onverter

en: C&onvert / Save
nn: K&onverter/Lagre

en: Open URL
nn: Opna nettadresse

en: Enter URL here...
nn: Skriv inn nettadressa her …

en: Plugins and extensions
nn: Programtillegg og utvidingar

en: Active Extensions
nn: Aktive utvidingar

en: Capability
nn: Kapabilitet

en: &Search:
nn: &Søk:

en: More information...
nn: Meir informasjon...

en: Reload extensions
nn: Last omatt utvidingar

en: Skins customize player's appearance. You can activate them through preferences.
nn: Kler opp avspelarens utsjåande. Du kan aktivere dei i innstillingane.

en: Only installed
nn: Berre installert

en: Retrieving addons...
nn: Hentar tillegg...

en: No addons found
nn: Fann ingen tillegg

en: Version %1
nn: Versjon %1

en: %1 downloads
nn: %1 nedlastingar

en: &Uninstall
nn: &Avinstaller

en: &Install
nn: &Installer

en: Version
nn: Versjon

en: Website
nn: Nettstad

en: Files
nn: Filer

en: Deletes the selected item
nn: Slettar det valde elementet

en: Show settings
nn: Vis innstillingar:

en: Simple
nn: Enkle

en: Switch to simple preferences view
nn: Byt til enkel vising av innstillingar

en: Switch to full preferences view
nn: Byt til fullstendig vising av innstillingar

en: Save and close the dialog
nn: Lagra og lat att dialogruta

en: &Reset Preferences
nn: &Nullstill innstillingar

en: Only show current
nn: Vis berre gjeldande

en: Advanced Preferences
nn: Avanserte innstillingar

en: Simple Preferences
nn: Enkle innstillingar

en: Cannot save Configuration
nn: Klarte ikkje å lagre konfigurasjon

en: Are you sure you want to reset your VLC media player preferences?
nn: Er du sikker på at du vil nullstilla innstillingane i VLC mediespelar?

en: Stream Output
nn: Strøymeutgang

en: Back
nn: Attende

en: Toolbars Editor
nn: Verktylinjeredigering

en: Toolbar Elements
nn: Verktylinje-element

en: Flat Button
nn: Flat knapp

en: Big Button
nn: Stor knapp

en: Native Slider
nn: Innebygd glidebrytar

en: Main Toolbar
nn: Hovudverktylinje

en: Above the Video
nn: Over videoen

en: Toolbar position:
nn: Verktylinjeplassering:

en: Line 1:
nn: Linje 1:

en: Line 2:
nn: Linje 2:

en: Time Toolbar
nn: Tidsverktylinje

en: Advanced Widget
nn: Avansert småprogram

en: Fullscreen Controller
nn: Fullskjermskontrollpanel

en: New profile
nn: Ny profil

en: Delete the current profile
nn: Slett gjeldande profil

en: Select profile:
nn: Vel profil:

en: Preview
nn: Førehndsvising

en: Cl&ose
nn: &Lat att

en: Profile Name
nn: Profilnamn

en: Please enter the new profile name.
nn: Skriv inn det nye profilnamnet.

en: Splitter
nn: Splittar

en: Time Slider
nn: Tidsglidebrytar

en: Small Volume
nn: Låg lydstyrke

en: DVD menus
nn: DVD-menyar

en: Advanced Buttons
nn: Avanserte knappar

en: Playback Buttons
nn: Avspelingsknappar

en: Speed selector
nn: Fartsveljar

en: Broadcast
nn: Kringkasting

en: Schedule
nn: Tidsplan

en: Video On Demand ( VOD )
nn: Videotorg (VOD)

en: Hours / Minutes / Seconds:
nn: Timar/minutt/sekund:

en: Day / Month / Year:
nn: Dato/månad/år:

en: Repeat:
nn: Gjenta:

en: Repeat delay:
nn: Gjentakingsforseinking:

en:  days
nn:  dagar

en: I&mport
nn: &Importer

en: E&xport
nn: &Eksporter

en: Save VLM configuration as...
nn: Lagra VLM-oppsett som …

en: Open VLM configuration...
nn: Opna VLM-oppsett…

en: Broadcast:
nn: Kringkasting:

en: Schedule:
nn: Tidsplan:

en: Open Directory
nn: Opna mappe

en: Open Folder
nn: Opna mappe

en: Open playlist...
nn: Opna speleliste…

en: XSPF playlist
nn: XSPF-speleliste

en: M3U playlist
nn: M3U-speleliste

en: M3U8 playlist
nn: M3U8-speleliste

en: Save playlist as...
nn: Lagra speleliste som …

en: Open subtitles...
nn: Opna undertekstar…

en: Media Files
nn: Mediefiler

en: Subtitle Files
nn: Undertekstfiler

en: All Files
nn: Alle filer

en: Empty
nn: Tom

en: &Continue
nn: &Hald fram

en: Control menu for the player
nn: Kontrollmeny for avspelar

en: Paused
nn: Pause

en: &Media
nn: &Medium

en: P&layback
nn: &Avspeling

en: &Audio
nn: &Lyd

en: Subti&tle
nn: U&ndertekst

en: Tool&s
nn: V&erkty

en: V&iew
nn: Vi&s

en: &Help
nn: &Hjelp

en: Open &File...
nn: Opna &fil…

en: &Open Multiple Files...
nn: &Opna fleire filer…

en: Open &Disc...
nn: Opna &plate…

en: Open &Network Stream...
nn: Opna &nettverksstraum…

en: Open &Capture Device...
nn: Opna &opptakseining…

en: Open &Location from clipboard
nn: Opna plassering frå &utklippstavla

en: Open &Recent Media
nn: Opna &nylege media

en: Conve&rt / Save...
nn: &Konverter/lagra…

en: &Stream...
nn: &Strøym…

en: Quit at the end of playlist
nn: Avslutt på slutten av spelelista

en: Close to systray
nn: Minimér til systemtrau

en: &Quit
nn: &Avslutt

en: &Effects and Filters
nn: &Effektar og filter

en: &Track Synchronization
nn: &Synkronisering av spor

en: Plu&gins and extensions
nn: &Programtillegg og utvidingar

en: Customi&ze Interface...
nn: Tilpass &grensesnittet…

en: &Preferences
nn: &Innstillingar

en: &View
nn: &Vis

en: Play&list
nn: Spele&liste

en: Docked Playlist
nn: Festa speleliste

en: Always on &top
nn: Alltid &øvst

en: Mi&nimal Interface
nn: Mi&nimal grensesnitt

en: &Fullscreen Interface
nn: &Fullskjermsgrensesnitt

en: &Advanced Controls
nn: &Avansert kontrollpanel

en: Status Bar
nn: Statuslinje

en: Visualizations selector
nn: Visualiseringsveljar

en: &Increase Volume
nn: &Høgare lyd

en: D&ecrease Volume
nn: &Lågare lyd

en: &Mute
nn: &Demp

en: Audio &Device
nn: Lyd&eining

en: Audio &Track
nn: Lyd&spor

en: &Stereo Mode
nn: &Stereomodus

en: &Visualizations
nn: &Visualiseringar

en: Add &Subtitle File...
nn: Legg til &undertekstfil

en: Sub &Track
nn: Under&spor

en: Video &Track
nn: Video&spor

en: &Fullscreen
nn: &Fullskjerm

en: Always Fit &Window
nn: Alltid tilpass &vindauget

en: Set as Wall&paper
nn: Vel som bakgrunns&bilete

en: &Zoom
nn: &Forstørr/forminsk

en: &Aspect Ratio
nn: Storleiks&forhold

en: &Crop
nn: &Skjer til

en: &Deinterlace
nn: &Linjedobling

en: &Deinterlace mode
nn: &Linjedoblingsmodus

en: Take &Snapshot
nn: Ta eit &skjermbilete

en: T&itle
nn: &Tittel

en: &Chapter
nn: &Kapittel

en: &Manage
nn: &Handsam

en: Check for &Updates...
nn: Sjå etter &oppdateringar…

en: &Stop
nn: &Stopp

en: Pre&vious
nn: &Førre

en: Ne&xt
nn: &Neste

en: Sp&eed
nn: F&art

en: &Faster
nn: &Fortare

en: N&ormal Speed
nn: &Normal fart

en: Slo&wer
nn: &Saktare

en: &Jump Forward
nn: Hopp &framover

en: Jump Bac&kward
nn: Hopp &bakover

en: Open &Network...
nn: Opna eit &nettverk…

en: Leave Fullscreen
nn: Avslutt fullskjermmodus

en: &Playback
nn: &Avspeling

en: &Hide VLC media player in taskbar
nn: &Gøym VLC-mediespelar i oppgåvelinja

en: Sho&w VLC media player
nn: &Vis VLC-mediespelar

en: &Open Media
nn: &Opna media

en: &Clear
nn: &Tøm

en: &Renderer
nn: &Oppteiknar

en: Scanning...
nn: Skannar…

en: Show advanced preferences over simple ones
nn: Vis avanserte innstillingar i staden for enkle

en: Show advanced preferences and not simple preferences when opening the preferences dialog.
nn: Vis avanserte innstillingar i staden for enkle når innstillingane vert opna.

en: Systray icon
nn: Systemtrauikon

en: Show an icon in the systray allowing you to control VLC media player for basic actions.
nn: Vis eit ikon i systemkorga som lèt deg kontrollera dei grunnleggjande funksjonane i VLC mediespelar.

en: Start VLC with only a systray icon
nn: Start VLC med berre systemtrauikon

en: VLC will start with just an icon in your taskbar.
nn: VLC vil starte med berre eit ikon i oppgåvelinja di.

en: Show playing item name in window title
nn: Vis gjeldande element i vindaugstittelen

en: Show notification popup on track change
nn: Vis varsel ved nytt spor

en: Show a notification popup with the artist and track name when the current playlist item changes, when VLC is minimized or hidden.
nn: Vis eit varsel med artist- og spornamn når neste spor byrjar (i dei tilfella der VLC er minimert eller gøymt)

en: Windows opacity between 0.1 and 1
nn: Vindaugs-opasitet mellom 0.1 og 1

en: Sets the windows opacity between 0.1 and 1 for main interface, playlist and extended panel. This option only works with Windows and X11 with composite extensions.
nn: Vel vindaugsgjennomsikt mellom 0.1 og 1 for hovudgrensesnittet, spelelista og det utvida panelet. Denne innstillinga verkar berre i Windows og X11 med utvidingar for samansetjing.

en: Fullscreen controller opacity between 0.1 and 1
nn: Fullskjermkontrollsenter-opasitet mellom 0.1 og 1

en: Activate the updates availability notification
nn: Aktiver merknadar for tilgjengelige oppdateringar

en: Activate the automatic notification of new versions of the software. It runs once every two weeks.
nn: Slå på automatisk varsling om nye programvareversjonar. Det køyrer ein gong annakvar veke.

en: Number of days between two update checks
nn: Tal på dagar mellom to oppdaterings-sjekk

en: Ask for network policy at start
nn: Spør om nettverkspraksis ved oppstart

en: Save the recently played items in the menu
nn: Lagra nyleg spelte element i menyen

en: List of words separated by | to filter
nn: Liste av ord skilde av | å filtrere

en: Define the colors of the volume slider
nn: Definer fargane i lydstyrkeglidebrytaren

en: Show a controller in fullscreen mode
nn: Vis eit kontrollpanel i fullskjermsmodus

en: Start in minimal view (without menus)
nn: Start i minimal vising (utan menyar)

en: Ignore keyboard volume buttons.
nn: Oversjå tastaturvolumknapper

en: When minimized
nn: Når minimert

en: Qt interface
nn: Qt-grensesnitt

en: errors
nn: feil

en: warnings
nn: åtvaringar

en: debug
nn: feilsøk

[ctx: Tooltip|Clear]
en: Clear
nn: Tøm

en: Open a skin file
nn: Opna ei draktfil

en: Skin files |*.vlt;*.wsz;*.xml
nn: Draktfiler |*.vlt;*.wsz;*.xml

en: Playlist Files |
nn: Spelelistefiler |

en: |All Files |*
nn: |Alle filer |*

en: Open playlist
nn: Opna speleliste

en: Save playlist
nn: Lagra speleliste

en: Skin to use
nn: Drakt som skal brukast

en: Path to the skin to use.
nn: Filadresse til drakta som skal brukast.

en: Config of last used skin
nn: Oppsettet til den sist brukte drakta

en: Show a systray icon for VLC
nn: Vis VLC-ikon i systemtrauet

en: Show VLC on the taskbar
nn: Vis VLC på oppgåvelinja

en: Use a skinned playlist
nn: Bruk ei draktspeleliste

en: Select skin
nn: Vel drakt

en: Open skin...
nn: Opna drakt...

en: Brightness threshold
nn: Lysstyrketerskel

en: MMAL decoder
nn: MMAL-dekodar

en: VDPAU video decoder
nn: VDPAU-videodekodar

en: High quality scaling level
nn: Høgkvalitets skaleringsnivå

en: Android log
nn: Android-logg

en: Android log using logcat
nn: Android-log med logcat

en: Be quiet
nn: Ingen meldingar

en: Turn off all messages on the console.
nn: Slå av alle meldingar i konsollen.

en: Console log
nn: Kosoll-logg

en: Console logger
nn: Konsoll-loggar

en: Debug
nn: Feilsøk

en: Log to file
nn: Logg til fil

en: Log all VLC messages to a text file.
nn: Logg alle VLC-meldingar til ei tekstfil.

en: Log filename
nn: Logg filnamn

en: Specify the log filename.
nn: Spesifiser loggfilnamn

en: Log format
nn: Loggformat

en: Specify the logging format.
nn: Spesifiser loggeformatet.

en: Logger
nn: Loggar

en: File logger
nn: Fil-loggar

en: SystemD journal logger
nn: SystemD journal-loggar

en: System log (syslog)
nn: Systemlogg (syslog)

en: Debug messages
nn: Feilsøk meldingar

en: Include debug messages in system log.
nn: Inkluder feilsøkmeldingar i systemloggen.

en: Identity
nn: Identitet

en: Process identity in system log.
nn: Handter identitet i systemloggen.

en: Facility
nn: Fasilitet

en: System logging facility.
nn: Systemloggingfasilitet.

en: System logger (syslog)
nn: Systemloggar (syslog)

en: Extension not responding!
nn: Utvidinga svarar ikkje

en: Extension '%s' does not respond.
    Do you want to kill it now?
nn: Utvidinga '%s' svarar ikkje.
    Vil du stoppa henne no?

en: Lua interface
nn: Lua-grensesnitt

en: Lua interface module to load
nn: Lua-gresesnittmodul å lasta

en: Lua interface configuration
nn: Lua-grensesnitt-oppsett

en: A single password restricts access to this interface.
nn: Eit enkelt passord avgrensar tilgangen til dette grensesnittet.

en: Source directory
nn: Kjeldemappe

en: Directory index
nn: Katalogindeks

en: Allow to build directory index
nn: Tillat å byggja katalogindeks

en: CLI input
nn: CLI-inndata

en: Lua interpreter
nn: Lua-tolkar

en: Command-line interface
nn: Kommandolinjegresesnitt

en: Lua Playlist
nn: Lua-speleliste

en: Classic Rock
nn: Klassisk rock

en: Disco
nn: Disko

en: Hip-Hop
nn: Hip-hop

en: Metal
nn: Metall

en: Oldies
nn: Slagerar

en: Other
nn: Anna

en: Rap
nn: Rapp

en: Industrial
nn: Industriell

en: Alternative
nn: Alternativ

en: Pranks
nn: Spøkar

en: Soundtrack
nn: Filmmusikk

en: Euro-Techno
nn: Euro-techno

en: Trip-Hop
nn: Trip-hop

en: Vocal
nn: Vokal

en: Jazz+Funk
nn: Jazzfunk

en: Sound Clip
nn: Lydklipp

en: Noise
nn: Bråk

en: Alternative Rock
nn: Alternativ rock

en: Meditative
nn: Mediteringsmusikk

en: Instrumental Pop
nn: Instrumental pop

en: Instrumental Rock
nn: Instrumental rock

en: Ethnic
nn: Etnisk

en: Gothic
nn: Goth

en: Techno-Industrial
nn: Tekno-industriell

en: Electronic
nn: Elektronisk

en: Pop-Folk
nn: Pop-folk

en: Southern Rock
nn: Sørstats-rock

en: Comedy
nn: Morosamt

en: Cult
nn: Kult

en: Gangsta
nn: Gangster

en: Top 40
nn: Topp-40

en: Christian Rap
nn: Kristen rap

en: Native American
nn: Indianarmusikk

en: Cabaret
nn: Kabaret

en: Showtunes
nn: Showmusikk

en: Tribal
nn: Stammemusikk

en: Acid Punk
nn: Acid punk

en: Acid Jazz
nn: Acid jazz

en: Musical
nn: Musikal

en: Rock & Roll
nn: Rock and roll

en: Hard Rock
nn: Hardrock

en: Folk-Rock
nn: Folkrock

en: National Folk
nn: Nasjonalfolk

en: Celtic
nn: Keltisk

en: Bluegrass
nn: Blågras

en: Gothic Rock
nn: Gotisk rock

en: Progressive Rock
nn: Progressiv rock

en: Psychedelic Rock
nn: Psykedelisk rock

en: Symphonic Rock
nn: Sym,fonisk rock

en: Slow Rock
nn: Sakte rock

en: Easy Listening
nn: Lettlytta

en: Acoustic
nn: Akustisk

en: Humour
nn: Humor

en: Speech
nn: Tale

en: Chanson
nn: Chanson (song)

en: Chamber Music
nn: Kammermusikk

en: Sonata
nn: Sonate

en: Symphony
nn: Symfonisk

en: Ballad
nn: Ballade

en: Power Ballad
nn: Power-ballade

en: Rhythmic Soul
nn: Rytmisk soul

en: Freestyle
nn: Fristil

en: Duet
nn: Duett

en: Punk Rock
nn: Punkrock

en: Drum Solo
nn: Trommesolo

en: Acapella
nn: A capella

en: Drum & Bass
nn: Trommer og bass

en: Hardcore
nn: Hardkjerne

en: Polsk Punk
nn: Polsk punk

en: Christian Gangsta Rap
nn: Kristen gangsta-rap

en: Heavy Metal
nn: Hardrock, tungrock

en: Black Metal
nn: Svartmetall

en: Christian Rock
nn: Kristenrock

en: Thrash Metal
nn: Thrash-metall

en: Scrobbler URL
nn: Scrobbler-nettadresse

en: Last.fm username not set
nn: Last.fm-brukarnamn ikkje valt

en: Abort
nn: Avbryt

en: View certificate
nn: Vis sertifikat

en: Accept 24 hours
nn: Godta i 24 timar

en: Accept permanently
nn: Godta permanent

en: GNU TLS server
nn: GNU TLS-tenar

en: Logging
nn: Loggar

en: File logging
nn: Fil-logging

en: M3U playlist export
nn: M3U-spelelisteeksport

en: M3U8 playlist export
nn: M3U8-spelelisteeksport

en: XSPF playlist export
nn: XSPF-spelelisteeksport

en: HTML playlist export
nn: HTML-spelelisteeksport

en: TLS support for OS X and iOS
nn: TLS-støtte for macOS og iOS

en: TLS server support for OS X
nn: TLS-tenarstøtte for macOS

en: Accept certificate temporarily
nn: Godta sertifikat mellombels

en: Stats
nn: Statistikk

en: Stats encoder function
nn: Statistikk-kodarfunksjon

en: Stats decoder
nn: Statistikk-dekodar

en: Stats decoder function
nn: Statistikk-dekodarfunksjon

en: Stats demux
nn: Demuksarstatistikk

en: Stats demux function
nn: Demuksarfunksjonsstatistikk

en: Comment
nn: Kommentar

en: Packet Size
nn: Pakkestorleik

en: ASF packet size -- default is 4096 bytes
nn: ASF-pakkestorleik — Standarden er 4096 Bytes.

en: ASF muxer
nn: ASF-multipleksar

en: Unknown Video
nn: Ukjend video

en: Subject
nn: Emne

en: Encoder
nn: Kodar

en: AVI muxer
nn: AVI-multipleksar

en: Dummy/Raw muxer
nn: Dummy/Raw-multipleksar

en: Create "Fast Start" files
nn: Opprett «kjappstart»-filer

en: MP4/MOV muxer
nn: MP4/MOV-multipleksar

en: Fragmented and streamable MP4 muxer
nn: Fragmentert og strøymbar MP4-multipleksar

en: PES maximum size
nn: Maksimal PES-storleik

en: PS muxer
nn: PS-multipleksar

en: Video PID
nn: Video-PID

en: Audio PID
nn: Lyd-PID

en: SPU PID
nn: SPU-PID

en: PMT PID
nn: PMT-PID

en: TS ID
nn: TS-ID

en: NET ID
nn: NET-ID

en: PMT Program numbers
nn: PMT-programnummer

en: Mux PMT (requires --sout-ts-es-id-pid)
nn: Mux-PMT (krev «--sout-ts-es-id-pid»)

en: SDT Descriptors (requires --sout-ts-es-id-pid)
nn: SDT-skildringar (krev «--sout-ts-es-id-pid»)

en: Use keyframes
nn: Bruk keyframes (nykelbilde)

en: Minimum B (deprecated)
nn: Minimum B (forelda)

en: Maximum B (deprecated)
nn: Maksimum B (forelda)

en: Crypt audio
nn: Krypter lyd

en: Crypt audio using CSA
nn: Krypter lyd ved å bruka CSA

en: Crypt video
nn: Krypter video

en: Crypt video using CSA
nn: Krypter video ved å bruka CSA

en: CSA Key in use
nn: CSA-nøkkel i bruk

en: TS muxer (libdvbpsi)
nn: TS-multipleksar (libdvbpsi)

en: Multipart JPEG muxer
nn: Fleirdels-JPEG-multipleksar

en: Index size ratio
nn: Indeksstorleiksforhald

en: Ogg/OGM muxer
nn: Ogg/OGM-multipleksar

en: WAV muxer
nn: WAV-multipleksar

en: New input playing
nn: Ny inndata-speling

en: Now playing
nn: Spelar no

en: Skip
nn: Hopp over

en: Timeout (ms)
nn: Tidsavbrot (ms)

en: How long the notification will be displayed.
nn: Kor lenge varselet vert vist.

en: Notify
nn: Merk

en: Copy packetizer
nn: Kopier førpakkar

en: DTS audio packetizer
nn: DTS-lydførpakkar

en: H.264 video packetizer
nn: H.264-videoførpakkar

en: MLP/TrueHD parser
nn: MLP/TrueHD-tolkar

en: MPEG4 audio packetizer
nn: MPEG4-lydførpakkar

en: MPEG4 video packetizer
nn: MPEG4-videoførpakkar

en: MPEG-I/II video packetizer
nn: MPEG-I/II-videoførpakkar

en: MPEG Video
nn: MPEG-video

en: VC-1 packetizer
nn: VC-1-førpakkar

en: My Videos
nn: Mine videoar

en: My Music
nn: Min musikk

en: Picture
nn: Bilde

en: My Pictures
nn: Mine bilde

en: MTP devices
nn: MTP-einingar

en: MTP Device
nn: MTP-eining

en: Discs
nn: Plater

en: Podcasts
nn: Podkastar

en: Podcast URLs list
nn: Podcast-adresseliste

en: Enter the list of podcasts to retrieve, separated by '|' (pipe).
nn: Legg inn lista over podkastar som skal hentast inn, skilde av loddrette strekar (|).

en: Generic
nn: Generell

en: SAP multicast address
nn: SAP-multikastadresse

en: SAP timeout (seconds)
nn: SAP-tidsgrense (i sekund)

en: Network streams (SAP)
nn: Netverkstraumar (SAP)

en: Session
nn: Økt

en: Tool
nn: Verkty

en: User
nn: Brukar

en: Video capture
nn: Video-opptak

en: Video capture (Video4Linux)
nn: Videoopptak (Video4Linux)

en: Audio capture (ALSA)
nn: Lydopptak (ALSA)

en: Unknown type
nn: Ukjend type

en: Custom SAT>IP channel list URL
nn: Tilpassa SAT>IP-kanallisteadresse

en: Screen capture
nn: Skjermbilde

en: Applications
nn: Applikasjonar

en: Desktop
nn: Skrivebord

en: Bar width in pixel
nn: Stolpebreidde i piksel

en: Bar Height in pixel
nn: Stolpehøgde i piksel

en: Input FIFO
nn: Inndata-FIFO

en: Opacity of the logo
nn: Logogjennomsikt

en: Logo position
nn: Logoplassering

en: Text file
nn: tekstfil

en: Timeout
nn: Tidsavbrot

en: Font size, pixels
nn: Skriftstorleik, i pikslar

en: Misc
nn: Ymse

en: Border width
nn: Kantbreidde

en: Border height
nn: Kanthøgde

en: Number of rows
nn: Tal på rader

en: Number of columns
nn: Tal på kolonner

en: Keep aspect ratio
nn: Behald høgde/breidde-forhold

en: Keep original size
nn: Behald opphavleg storleik

en: Keep the original size of mosaic elements.
nn: Behald den opphavlege storleiken til mosaikkelementa.

en: fixed
nn: fast

en: offsets
nn: forskyvingar

en: Mosaic
nn: Mosaikk

en: VNC Host
nn: VNC-vert

en: VNC Port
nn: VNC-port

en: VNC port number.
nn: VNC-portnummer.

en: VNC Password
nn: VNC-passord

en: VNC password.
nn: VNC-passord.

en: Remote-OSD over VNC
nn: Fjern-OSD over VNC

en: Remote-OSD
nn: Fjern-OSD

en: Max length
nn: Maks. lengde

en: Refresh time
nn: Oppdateringstid

en: Text position
nn: Tekstplassering

en: Don't show
nn: Ikkje vis

en: Always visible
nn: Alltid synleg

en: RSS / Atom
nn: RSS/Atom

en: Buffer size
nn: Mellomlagringsstorleik

en: Read size
nn: Lesestorleik

en: Automatically add/delete input streams
nn: Automatisk legg til/slett inndatastraumar

en: Bridge
nn: Bru

en: HTTP port
nn: HTTP-port

en: Chromecast port
nn: Chromecast-port

en: The port used to talk to the Chromecast.
nn: Porten brukt til å snakke med Chromecast.

en: Description stream output
nn: Beskrivingsstraumens utdata

en: Delay (ms)
nn: Forseinking (ms)

en: Output muxer
nn: Utgangs-multipleksar

en: This is the default muxer method that will be used.
nn: Dette er standard multipleksar-metoden som vil bli brukt.

en: Audio output muxer
nn: Lyd ut-multipleksar

en: This is the muxer that will be used for audio.
nn: Dette er multipleksaren som vil bli brukt for lyd.

en: Video output muxer
nn: Video ut-multipleksar

en: This is the muxer that will be used for video.
nn: Dette er multipleksaren som vil bli brukt for video.

en: Output video width.
nn: Utgangs-videobreidde

en: Output video height.
nn: Utgangs-videohøgde.

en: Video filter
nn: Videofilter

en: Session category
nn: Øktkategori

en: Session description
nn: Øktsbeskriving

en: Session URL
nn: Økt-URL

en: Audio port
nn: Audio-port

en: Video port
nn: Video-port

en: Transport protocol
nn: Transportprotokoll

en: RTSP VoD server
nn: RTSP VoD-tenar

en: New ES ID
nn: Ny ES-ID

en: Muxer to use for the stream.
nn: Multiplexar å bruke for strøyming.

en: Video encoder
nn: Video-kodar

en: Video bitrate
nn: Video-bitfrekvens

en: Video scaling
nn: Videoskalering

en: Deinterlace video
nn: Linjedoble video

en: Audio bitrate
nn: Lyd-bitfrekvens

en: Audio filter
nn: Lydfilter

en: Subtitle encoder
nn: Undertekst-kodar

en: Number of threads
nn: Tal på trådar

en: High priority
nn: Høg prioritet

en: Font size in pixels
nn: Skriftstorleik i pikslar

en: Text default color
nn: Standardfarge på tekst

en: Relative font size
nn: Relativ skriftstorleik

en: Background color
nn: Bakgrunnsfarge

en: Shadow color
nn: Skuggefarge

en: Shadow angle
nn: Skuggevinkel

en: Shadow distance
nn: Skuggeavstand

en: Text direction
nn: Tekstretning

en: Use YUVP renderer
nn: Bruk YUVP-oppteiknaren

en: Thin
nn: Tynn

en: Thick
nn: Tjukk

en: Left to right
nn: Venstre til høgre

en: Right to left
nn: Høgre til venstre

en: Text renderer
nn: Tekstoppteiknar

en: Freetype2 font renderer
nn: Freetype2-skriftoppteiknar

en: Dummy font renderer
nn: Stumtenar-tekstoppteiknar

en: Experimental
nn: Eksperimentell

en: Area
nn: Område

en: Image adjust
nn: Bildejustering

en: Color scheme
nn: Fargeskjema

en: Window size
nn: Vindauge-storleik

en: Ball size
nn: Ballens storleik

en: Bluescreen V value
nn: Blåskjerm V-verdi

en: Bluescreen video filter
nn: Blåskjerm-videofilter

en: Bluescreen
nn: Blåskjerm

en: Canvas
nn: Lerret

en: Color threshold filter
nn: Fargeterskelfilter

en: Latest
nn: Siste

en: Low
nn: Låg

en: High
nn: Høg

en: Deinterlacing video filter
nn: Linjedoblingsvideofilter

en: Erase video filter
nn: Slett videofilter

en: Erase
nn: Slett

en: Freeze
nn: Frys

en: Invert video filter
nn: Inverter videofilteret

en: Color inversion
nn: Fargeinversjon

en: Magnify
nn: Forstørr

en: Mirror orientation
nn: Spegelretning

en: Vertical
nn: Vertikal

en: Horizontal
nn: Vassrett

en: Direction
nn: Retning

en: Mirror video
nn: Spegelvideo

en: Blur factor (1-127)
nn: Uklarleiksfaktor (1-127)

en: Old movie
nn: Gammal film

en: Display the input video
nn: Vis inndata-video

en: Video post processing filter
nn: Video-etterhandsamingsfilter

en: Lowest
nn: Lågast

en: Highest
nn: Høgast

en: Border
nn: Kant

en: Unshuffled Border width.
nn: Ikkje-blanda kantbreidde.

en: Small preview
nn: Lita førehandsvising

en: Show small preview.
nn: Vis lita førehandsvising

en: Small preview size
nn: Liten storleik på førehandsvising

en: Show small preview size (percent of source).
nn: Vis liten storleik på førehandsvising (prosent av kjelde).

en: Auto shuffle
nn: Autobland

en: Auto shuffle delay during game
nn: Automatisk blandingsforseinking under spel

en: Rotation
nn: Rotasjon

en: jigsaw puzzle
nn: puslespel

en: 0/90/180/270/mirror
nn: 0/90/180/270/spegel

en: Puzzle
nn: Puslespel

en: Rotate
nn: Snu

en: Image format
nn: Bildeformat

en: Transformation
nn: Omforming

en: VHS movie
nn: VHS-film

en: Wave
nn: Bølgje

en: Android Window
nn: Android-vindauge

en: Android native window
nn: Androids innebygde vindaugestil

en: Core Animation OpenGL Layer (Mac OS X)
nn: Core Animation OpenGL-lag (macOS)

en: Window handle (HWND)
nn: Vindaugehandtering (HWND)

en: Embedded window video
nn: Innebygd videovindauge

en: GNU/Linux framebuffer video output
nn: GNU/Linux bildemellomlager-videoutdata

en: Mac OS X OpenGL video output
nn: macOS OpenGL-videoutdata

en: OpenGL video output
nn: OpenGL-videoutdata

en: Use hardware YUV->RGB conversions
nn: Bruk maskinvarekonverteringar for YUV→RGB

en: Overlay video output
nn: Overlay-videoutdata

en: Overlay is the hardware acceleration capability of your video card (ability to render video directly). VLC will try to use it by default.
nn: Overlay er maskinvareakselerasjonen til grafikkortet ditt (evna til å vise video direkte). VLC vil prøva å bruka det som standard.

en: Name of desired display device
nn: Namn på ønskt visingseining

en: Wallpaper
nn: Bakgrunnsbilete

en: Windows GDI video output
nn: Windows GDI-videoutdata

en: Statistics video output
nn: Statistikk video-ut

en: Pitch
nn: Nivå

[ctx: ASCII]
note: xgettext: This is a plain ASCII spelling of "VLC media player" for the ICCCM window name. This must be pure ASCII. The limitation is partially with ICCCM and partially with VLC. For Latin script languages, you may need to strip accents. For other scripts, you will need to transliterate into Latin.
en: VLC media player
nn: VLC mediespelar

en: X11 window ID
nn: X11 vindauge-ID

en: X window
nn: X-vindauge

en: X11 video window (XCB)
nn: X11 video-vindauge (XCB)

en: XVideo adaptor number
nn: XVideo-tilkoplingsnummer

en: YUV output
nn: YUV-utdata

en: Active windows
nn: Aktive vindauge

en: Black Level for Red
nn: Svartnivå for raudt

en: Black Level for Green
nn: Svartnivå for grønt

en: Black Level for Blue
nn: Svartnivå for blått

en: White Level for Red
nn: Kvittnivå for raudt

en: White Level for Green
nn: Kvittnivå for grønt

en: White Level for Blue
nn: Kvittnivå for grønt

en: Goom display width
nn: Goom-visingsbreidde

en: Goom display height
nn: Goom-visingshøgde

en: Goom animation speed
nn: Goom-animasjonsfart

en: Goom effect
nn: Goom-effekt

en: Font menu
nn: Skriftmeny

en: Font used for the menus
nn: Skrift brukt i menyar

en: Texture size
nn: Teksturstorleik

en: The size of the texture, in pixels.
nn: Storleiken til teksturane, i pikslar.

en: FFT window
nn: FFT-vindauge

en: Kaiser window parameter
nn: Kaiser vindauge-parameter

en: Amplification
nn: Forsterking

en: Play List
nn: Speleliste

en: Output
nn: Utgang

en: Subtitle codec
nn: Undertekstkodek

en: Video FPS
nn: Video-FPS

en: MUX options
nn: MUX-innstillingar

en: Input media
nn: Inndata-media

en: Error:
nn: Feil:

en: File name
nn: FIlnamn

en: Preamp:
nn: Forforsterkar:

en: Background
nn: Bakgrunn

en: Audio Delay
nn: Lydforseinking

en: Subtitle Delay
nn: Undertekst-forseinking

en: Time:
nn: Tid:

en: VLC media player - Web Interface
nn: VLC mediespelar - nettgrensesnitt

en: Hide / Show Library
nn: Vis/Gøym bibliotek

en: Manage Streams
nn: Handter straumar

en: Track Synchronisation
nn: Sporsynkronisering

en: Loop
nn: I sløyfe

en: Empty Playlist
nn: Tom speleliste

en: Play Selected
nn: Spel valt

en: Refresh List
nn: Oppdater liste

en: Are you sure you wish to create the stream?
nn: Ønskjer du å opprette straumen?

en: Preset
nn: Førehandsinnstilling

en: &Save as...
nn: &Lagra som…

en: Show extended options
nn: Vis utvida innstillingar

en: Show &more options
nn: Vis &fleire val

en: Change the caching for the media
nn: Endra mellomlagring av mediet

en: Start Time
nn: Starttid

en: Stop Time
nn: Stopptid

en: Edit Options
nn: Rediger innstillingane

en: Extra media
nn: Ekstra medium

en: Complete MRL for VLC internal
nn: Fullstendig MRL for intern bruk av VLC

en: Select the file
nn: Vel fila

en: Change the start time for the media
nn: Endra starttid for mediet

en: Change the stop time for the media
nn: Endra stopptid for mediet

en: Play another media synchronously (extra audio file, ...)
nn: Spel eit anna medium synkront (ekstra lydfil e.l.)

en: Capture mode
nn: Opptaksmodus

en: Select the capture device type
nn: Vel einingstype for opptak

en: Device Selection
nn: Einingsval

en: Options
nn: Innstillingar

en: Access advanced options to tweak the device
nn: Vis avanserte innstillingar for å finjustera eininga

en: Advanced options...
nn: Avanserte innstillingar…

en: Disc Selection
nn: Plateval

en: Disable Disc Menus
nn: Slå av platemenyar

en: No disc menus
nn: Ingen platemenyar

en: Disc device
nn: Plateeining

en: Starting Position
nn: Oppstartstad

en: Audio and Subtitles
nn: Lyd og undertekstar

en: Use a sub&title file
nn: Bruk ei under&tekstfil

en: Select the subtitle file
nn: Vel undertekstfil

en: Choose one or more media file to open
nn: Vel eitt eller fleire medium som skal opnast

en: File Selection
nn: Filval

en: You can select local files with the following list and buttons.
nn: Du kan velja lokale filer med lista og knappane nedanfor.

en: Add...
nn: Legg til…

en: Network Protocol
nn: Nettverksprotokoll

en: Please enter a network URL:
nn: Skriv inn ei nettadresse:

en: Profile edition
nn: Profilredigering

en: Features
nn: Funksjonar

en: Streamable
nn: Straumbar

en: Chapters
nn: Kapittel

en: Menus
nn: Menyar

en: Same as source
nn: Same som kjelde

en: Custom options
nn: Tilpassa innstillingar

en: &Quality
nn: &Kvalitet

en: Not Used
nn: Ikkje brukt

en: Frame size
nn: Bilderammestørrelse

en: px
nn:   pikslar

en: Sa&mple Rate
nn: Sa&mplingsrate

en: Profile &Name
nn: Profil&namn

en: Destination Setup
nn: Innstillingar for målmappe

en: Select destinations to stream to
nn: Vel målmappe å strøyma til

en: New destination
nn: Ny målmappe

en: Display locally
nn: Vis lokalt

en: Transcoding Options
nn: Innstillingar for omkoding

en: Activate Transcoding
nn: Slå på omkoding

en: Miscellaneous Options
nn: Ymse innstillingar

en: Output module:
nn: Utdatamodul:

en: Use S/PDIF when available
nn: Bruk S/PDIF når mogleg

en: Effects
nn: Effektar

en: Visualization:
nn: Visualiseringar:

en: Enable Time-Stretching audio
nn: Slå på tids-strekking av lyd

en: Replay gain mode:
nn: Omspelingsforsterkings-modus:

en: Normalize volume to:
nn: Jamn ut lydstyrken til:

en: Tracks
nn: Spor

en: Preferred audio language:
nn: Føretrekt lydspråk:

en: Password:
nn: Passord:

en: Username:
nn: Brukarnamn:

en: Submit played tracks stats to Last.fm
nn: Send inn spelte spor-statistikk til Last.fm

en: Codecs
nn: Kodekar

en: x264 profile and level selection
nn: x264 profil- og nivå-val

en: Hardware-accelerated decoding
nn: Maskinvare-framskunda dekoding

en: Video quality post-processing level
nn: Etterhandsamingsnivå av videokvalitet

en: Skip H.264 in-loop deblocking filter
nn: Hopp over intern avblokkingsfilter for H.264

en: Optical drive
nn: Optisk lesar

en: Default optical device
nn: Standard optisk lesar

en: Damaged or incomplete AVI file
nn: Skada eller ukomplett AVI-fil

en: HTTP proxy URL
nn: HTTP-mellomtenaradresse

en: HTTP (default)
nn: HTTP (standard)

en: RTP over RTSP (TCP)
nn: RTP gjennom RTSP (TCP)

en: Live555 stream transport
nn: Live555-strøymetransport

en: Default caching policy
nn: Standard mellomlagringspraksis

en: Menus language:
nn: Menyspråk:

en: Look and feel
nn: Utsjåande og føling

en: Use custom skin
nn: Bruk tilpassa drakt

en: Use native style
nn: Bruk innebygd stil

en: Resize interface to video size
nn: Tilpass grensesnittet til videostorleiken

en: Show controls in full screen mode
nn: Vis kontrollar i fullskjerm-modus

en: Pause playback when minimized
nn: Set avspelinga på pause når minimert

en: Show media change popup:
nn: Vis beskjed ved medieskifte:

en: Start in minimal view mode
nn: Start i minimal vising

en: Force window style:
nn: Tving vindauge-stil:

en: Integrate video in interface
nn: Innebygg videoen i grensesnittet

en: Show systray icon
nn: Vis systemtrauikon

en: Auto raising the interface:
nn: Automatisk heving av grensesnittet:

en: Skin resource file:
nn: Resursfil for tema:

en: Playlist and Instances
nn: Spelelister og førekomstar

en: Pause on the last frame of a video
nn: Pause på det siste biletet i ein video

en: Allow only one instance
nn: Tillat berre éin førekomst

en: Activate updates notifier
nn: Aktiver oppdateringsmerknadar

en: Every
nn: Søk etter

en: Save recently played items
nn: Lagra nyleg spelte element

en: Separate words by | (without space)
nn: Separer ord med | (utan mellomrom)

en: Operating System Integration
nn: Operativsystemsintegrering

en: File extensions association
nn: Filutvidar-tilknytingar

en: Set up associations...
nn: Set opp tilknytingar...

en: Enable On Screen Display (OSD)
nn: Aktiver overleggsvising (OSD)

en: Show media title on video start
nn: Vis medietittel ved videostart

en: Enable subtitles
nn: Slå på undertekstar

en: Subtitle Language
nn: Undertekstspråk

en: Default encoding
nn: Standardkoding

en: Subtitle effects
nn: Underteksteffektar

en: Add a shadow
nn: Legg til ein skygge

en:  px
nn:   pikslar

en: Add a background
nn: Legg til ein bakgrunn

en: O&utput
nn: U&tdata

en: Accelerated video output (Overlay)
nn: Akselerert videoutdata (Overlay)

en: Deinterlacing
nn: Linjedobling

en: Force Aspect Ratio
nn: Framtving biletformat

en: Stuff
nn: Ting

en: Edit settings
nn: Rediger innstillingar

en: Control
nn: Kontroll

en: Run manually
nn: Køyr manuelt

en: Setup schedule
nn: Oppsettplan

en: Run on schedule
nn: Køyr etter tidsskjema

en: Prev
nn: Førre

en: Add Input
nn: Legg til inndata

en: Edit Input
nn: Rediger inndata

en: Clear List
nn: Tøm lista

en: Check for VLC updates
nn: Sjå etter VLC-oppdateringar

en: Launching an update request...
nn: Startar ein oppdateringsførespurnad…

en: Do you want to download it?
nn: Ønskjer du å lasta henne ned?

en: Essential
nn: Vesentleg

en: Negate colors
nn: Opphev fargar

en: Colors
nn: Fargar

en: Interactive Zoom
nn: Interaktiv zoom

en: Angle
nn: Vinkel

en: none
nn: ingen

en: Logo erase
nn: Fjern logo

en: Mask
nn: Maske

en: Anaglyph 3D
nn: Raud-blå 3D

en: Mirror
nn: Spegel

en: Motion detect
nn: Rørslefølar

en: Spatial blur
nn: Romleg uskarpleik

en: Anti-Flickering
nn: Anti-flimmer

en: Soften
nn: Mjuk opp

en: Denoiser
nn: Støyfjernar

en: VLM configurator
nn: VLM-oppsett

en: Name:
nn: Namn:

en: Input:
nn: Inndata:

en: Select Input
nn: Vel inndata

en: Output:
nn: Utdata:

en: Select Output
nn: Vel utdata

en: Time Control
nn: Tidskontroll

en: Mux Control
nn: «Mukse»-kontroll

en: Muxer:
nn: Multipleksar:

en: Media Manager List
nn: Mediehandsamingsliste
