vlc 3.0.13 - en to mk translation catalogue (141 entries)

en: VLC preferences
mk: VLC привилегии

en: Select "Advanced Options" to see all options.
mk: Избери "Напредни Прилагодувања" за да ги видиш сите опции.

en: Interface
mk: Изглед

en: Settings for VLC's interfaces
mk: Прилагодувања за VLC изгледот

en: Main interfaces settings
mk: Главни прилагодувања за изгледот

en: Main interfaces
mk: Главен изглед

en: Settings for the main interface
mk: Прилагодувања за главниот изглед

en: Control interfaces
mk: Контролирај изгледи

en: Settings for VLC's control interfaces
mk: Прилагодувања за VLC контролирај изгледи

en: Hotkeys settings
mk: Копчиња

en: Audio
mk: Звук

en: Audio settings
mk: Звучни прилагодувања

en: General audio settings
mk: Главни прилагодувања за звукот

en: Filters
mk: Филтери

en: Audio filters are used to process the audio stream.
mk: Звучните филтери се користат за процесирање звучен струм.

en: Visualizations
mk: Визуелизација

en: Audio visualizations
mk: Звучна визуелизација

en: Output modules
mk: Излезни модули

en: General settings for audio output modules.
mk: Главни прилагодувања за звучни излезни модули.

en: Miscellaneous
mk: Разновидност

en: Miscellaneous audio settings and modules.
mk: Разновидни звучни прилагодувања и модули.

en: Video
mk: Видео

en: Video settings
mk: Видео прилагодувања

en: General video settings
mk: Главни видео прилагодувања

en: Video filters are used to process the video stream.
mk: Видео филтерите се користат за процесирање видео стрим.

en: Subtitles / OSD
mk: Преводи

en: Settings related to On-Screen-Display, subtitles and "overlay subpictures"
mk: Прилагодувањата се објавени На-Екран, преводи и "overlay subpictures"

en: Input / Codecs
mk: Влезови / Кодеци

en: Settings for input, demultiplexing, decoding and encoding
mk: Прилагодувања за влезови, demultiplexing, декодирање и енкодирање

en: Access modules
mk: Дозвола за модули

en: Stream filters
mk: Стрим филтери

en: Stream filters are special modules that allow advanced operations on the input side of VLC. Use with care...
mk: Стрим филдерите се специјални модули кои дозволуваат напредни операции Влезови во VLC. Користи со внимание...

en: Demuxers
mk: Демиксери

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
mk: Демиксерите се користат за разделување на звучни и видео стримови.

en: Video codecs
mk: Видео кодеци

en: Audio codecs
mk: Звучни кодеци

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
mk: Прилагодувања за звук-само декодери и енкодери.

en: Subtitle codecs
mk: Кодеци за превод

en: Settings for subtitle, teletext and CC decoders and encoders.
mk: Прилагодувања за превод, телетекс и СС декодери и енкодери

en: General input settings. Use with care...
mk: Прилагодувања за главни влезови. Користи со внимание...

en: Stream output
mk: Стим излези

en: General stream output settings
mk: Прилагодувања за главни стрим излези

en: Muxers
mk: Миксери

en: Access output
mk: Дозволен излез

en: Playlist
mk: Звучна листа

en: Services discovery
mk: Отривање на сервиси

en: Advanced
mk: Напредно

en: Advanced settings. Use with care...
mk: Напредни прилагодувања. Користи со внимание...

en: Advanced settings
mk: Напредни прилагодувања

en: &Advanced Open...
mk: &Напредно отварање...

en: Open D&irectory...
mk: Отвори Директорија

en: Open &Folder...
mk: Отвори Папка

en: Select one or more files to open
mk: Селектрирај еден или повеќе датотеки за отварање

en: Select Directory
mk: Избери Директорија

en: Select Folder
mk: Избери Папка

en: Media &Information
mk: Мадиа &Информации

en: &Codec Information
mk: &Информации за кодек

en: &Messages
mk: &Пораки

en: Jump to Specific &Time
mk: Скокни до &Време

en: &VLM Configuration
mk: &VLM Конфикурирање

en: &About
mk: &За VLC

en: Play
mk: Емитувај

en: Remove Selected
mk: Отстрани Избрани

en: Information...
mk: Информации...

en: Create Directory...
mk: Создади Директорија

en: Create Folder...
mk: Создади Папка

en: Rename Directory...
mk: Преименувај Директорија

en: Rename Folder...
mk: Преименувај Папка

en: Stream...
mk: Стрим...

en: Save...
mk: Меморирај...

en: Repeat All
mk: Повтори се

en: Random
mk: Случајно

en: Save Playlist to &File...
mk: Зачувај листа во &Датотека...

en: Search
mk: Барај

en: Disable
mk: Деактивирај

en: Spectrometer
mk: Спецтрометар

en: Audio filters
mk: Аудио филтри

en: Stereo
mk: Стерео

en: Left
mk: Лево

en: Right
mk: Десно

en: Yes
mk: Да

en: Center
mk: Центар

en: Subtitle
mk: Превод

en: Title
mk: Име

en: Artist
mk: Изведувач

en: Album
mk: Албум

en: Track number
mk: Реден Број

en: Rating
mk: Рејтинг

en: Date
mk: Дата

en: Setting
mk: Поднесувања

en: Now Playing
mk: Моментално Свири

en: Director
mk: Режисер

en: Season
mk: Сезона

en: Episode
mk: Епизода

en: Show Name
mk: Име

en: Actors
mk: Актери

en: Bookmark
mk: Означи

en: Programs
mk: Програми

en: Console
mk: Конзола

note: xgettext: Translate "C" to the language code: "fr", "en_GB", "nl", "ru"...
en: C
mk: mk

en: Enable audio
mk: Овозможи аудио

en: Auto
mk: Автомтски

en: On
mk: Вклучено

en: Off
mk: Изклучено

en: Top
mk: Горе

en: Bottom
mk: Долу

en: Audio language
mk: Аудио јазик

en: Subtitle language
mk: Јазик на превод

en: Menu language
mk: Јазик на мени

en: Repeat all
mk: Повтори се

en: Delete
mk: Избриши

en: Pause
mk: Пауза

en: Print
mk: Принтирај

en: Up
mk: Нагоре

en: Volume Down
mk: Зумирај

[ctx: GetACP]
note: xgettext: The Windows ANSI code page most commonly used for this language. VLC uses this as a guess of the subtitle files character set (if UTF-8 and UTF-16 autodetection fails). Western European languages normally use "CP1252", which is a Microsoft-variant of ISO 8859-1. That suits the Latin alphab
en: CP1252
mk: CP1251

en: Resolution
mk: Резолуција

en: Network
mk: Мрежа

en: Font color
mk: Боја на текст

en: Font
mk: Текст

en: Subtitle languages
mk: Јазици на превод

en: Folder
mk: Папка

en: Format
mk: Формат

en: Prefix
mk: Префикс

en: Reset Preferences
mk: Рестартирај Поднесувања

en: Choose
mk: Избери

en: Audio Files
mk: Аудио Фајлови

en: Video Files
mk: Видео Фајлови

en: Profile
mk: Профил

en: Source
mk: Извор

en: Source:
mk: Извор:

en: Type:
mk: Вид:

en: Filename
mk: Име на фајл

en: Save file...
mk: Меморирај...

en: Visualizer
mk: Визуелен

en: Visualizer filter
mk: Визуелен филтер

en: Options
mk: Опции

en: Effects
mk: Ефекти

en: Password:
mk: Парола:

en: Username:
mk: Корисничко Име:

en: Name:
mk: Име:
