vlc 3.0.13 - en to gu translation catalogue (5297 entries)

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
    Written by the VideoLAN team; see the AUTHORS file.
gu: કાયદા દ્વારા અપાતી પરવાનગી સુધી આ પ્રોગ્રામ કોઇ પણ વોરંટી વગર આવે છે.
    તમે એને GNU જનરલ પબ્લિક લાઇસન્સ હેઠળ ફરી વિતરણ કરી શકો છો;
    વિગતો માટે COPYING નામની ફાઈલ જુવો.VideoLAN ટીમ દ્વારા લખાયેલું;
     AUTHORS ફાઈલ જુવો.

en: VLC preferences
gu: VLC પસંદગીઓ

en: Select "Advanced Options" to see all options.
gu: બધા વિકલ્પોને જોવા માટે "ઉન્નત વિકલ્પો" ને પસંદ કરો.

en: Interface
gu: ઇન્ટરફેસ

en: Settings for VLC's interfaces
gu: VLC નાં ઇન્ટરફેસો માટે સુયોજનો

en: Main interfaces settings
gu: મુખ્ય ઇન્ટરફેસ સુયોજનો

en: Main interfaces
gu: મુખ્ય ઇન્ટરફેસો

en: Settings for the main interface
gu: મુખ્ય ઇન્ટરફેસ માટે સુયોજનો

en: Control interfaces
gu: નિયંત્રણ ઇન્ટરફેસો

en: Settings for VLC's control interfaces
gu: VLC નાં નિયંત્રણ ઇન્ટરફેસો માટે સુયોજનો

en: Hotkeys settings
gu: હોટકી સુયોજનો

en: Audio
gu: ઓડિયો

en: Audio settings
gu: ઓડિયો સુયોજનો

en: General audio settings
gu: સામાન્ય ઓડિયો સુયોજનો

en: Filters
gu: ફિલ્ટરો

en: Audio filters are used to process the audio stream.
gu: ઓડિયો ફિલ્ટરને ઓડિયો સ્ટ્રીમની પ્રક્રિયા કરવા માટે વાપરેલ છે.

en: Audio resampler
gu: ઓડિયો પુન:નમૂનાકરણ

en: Visualizations
gu: કલ્પના

en: Audio visualizations
gu: ઓડિયો વિઝ્યુલાઈઝેશન

en: Output modules
gu: આઉટપુટ મોડ્યુલો

en: General settings for audio output modules.
gu: ઓડિયો આઉટપુટ મોડ્યુલો માટે સામાન્ય સુયોજનો.

en: Miscellaneous
gu: મિશ્રિત

en: Miscellaneous audio settings and modules.
gu: વિવિધ જાતનાં ઓડિયો સુયોજનો અને મોડ્યુલો.

en: Video
gu: વિડિઓ

en: Video settings
gu: વિડિઓ સુયોજનો

en: General video settings
gu: સામાન્ય વિડિઓ સુયોજનો

en: General settings for video output modules.
gu: વિડિઓ આઉટપુટ મોડ્યુલો માટે સામાન્ય સુયોજનો.

en: Video filters are used to process the video stream.
gu: વિડિઓ ફિલ્ટર એ વિડિઓ સ્ટ્રીમની પ્રક્રિયા કરવા માટે વાપરેલ છે.

en: Subtitles / OSD
gu: ઉપશીર્ષક / OSD

en: Settings related to On-Screen-Display, subtitles and "overlay subpictures"
gu: ઓન સ્ક્રીન ડિસપ્લે, ઉપશીર્ષકો અને "ઓવરલે ઉપચિત્રો" ને સંબંધિત સુયોજનો

en: Input / Codecs
gu: ઇનપુટ / કોડેક

en: Settings for input, demultiplexing, decoding and encoding
gu: ઇનપુટ, ડિમલ્ટીપ્લેક્ષીંગ, ડિકોડીંગ અને એકોડીંગ માટે સુયોજનો

en: Access modules
gu: વપરાશ મોડ્યુલો

en: Settings related to the various access methods. Common settings you may want to alter are HTTP proxy or caching settings.
gu: વિવિધ પ્રવેશ પદ્દતિઓને સંબંધિત સુયોજનો. સામાન્ય સુયોજનો જે તમે બદલવાની ઇચ્છા રાખી શકો છો તે HTTP પ્રોક્સી અથવા કેશીંગ સુયોજનો છે.

en: Stream filters
gu: સ્ટ્રીમ ફિલ્ટર

en: Stream filters are special modules that allow advanced operations on the input side of VLC. Use with care...
gu: સ્ટ્રીમ ફિલ્ટરો એ ખાસ મોડ્યુલો છે કે જે VLC ની ઇનપુટ બાજુ પર અદ્યતન ક્રિયાઓને પરવાનગી આપે છે. સાવચેતી સાથે વાપરો...

en: Demuxers
gu: ડિમક્સર

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
gu: ડિમક્સર એ ઓડિયો અને વિડિઓ સ્ટ્રીમને અલગ કરવા માટે વાપરેલ છે.

en: Video codecs
gu: વિડિઓ કોડેક

en: Settings for the video, images or video+audio decoders and encoders.
gu: વિડિઓ, છબીઓ અથવા વિડિઓ+ઓડિયો ડિકોડર અને એનકોડર માટે સુયોજનો.

en: Audio codecs
gu: ઓડિયો કોડેક

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
gu: ફક્ત ઓડિયો ડિકોડર અને એનકોડર માટે સુયોજનો.

en: Subtitle codecs
gu: ઉપશીર્ષક કોડેક

en: Settings for subtitle, teletext and CC decoders and encoders.
gu: ઉપશીર્ષક માટે સુયોજનો, ટેલિટેક્સ અને CC ડિકોડર અને એનકોડર.

en: General input settings. Use with care...
gu: સામાન્ય ઇનપુટ સુયોજનો. સાવચેતી સાથે વાપરો...

en: Stream output
gu: સ્ટ્રીમ આઉટપુટ

en: Stream output settings are used when acting as a streaming server or when saving incoming streams.
    Streams are first muxed and then sent through an "access output" module that can either save the stream to a file, or stream it (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Sout streams modules allow advanced stream processing (transcoding, duplicating...).
gu: સ્ટ્રીમ કરતા સર્વર તરીકે કામ કરતી વખતે અથવા આવી રહેલી સ્ટ્રીમ નો સંગ્રહ કરતી વખતે સ્ટ્રીમ આઉટપુટ સુયોજનો નો ઉપયોગ થાય છે.
    સ્ટ્રીમો પહેલા  મિશ્રીત થયેલ છે અને પછી "આઉટપુટ વાપરો" મોડ્યુલ મારફતે મોકલાયેલ છે કે જે સ્ટ્રીમને ક્યાંતો ફાઇલમાં સંગ્રહવું જોઈએ, અથવા તેનું સ્ટ્રીમ કરવું જોઈએ (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    સાઉટ સ્ટ્રીમો ના મોડ્યુલો સ્ટ્રીમ પર અદ્યતન પ્રક્રિયાઓ (ટ્રાન્સકોડ કરવું, નકલ બાનાવવી) કરવા દે છે.

en: General stream output settings
gu: સામાન્ય સ્ટ્રીમ આઉટપુટ સુયોજનો

en: Muxers
gu: મક્સર

en: Muxers create the encapsulation formats that are used to put all the elementary streams (video, audio, ...) together. This setting allows you to always force a specific muxer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each muxer.
gu: મક્સર એ એવા ઇનકેપ્સ્યુલેશન બંધારણો બનાવે છે જે  પ્રાથમિક સ્ટ્રીમ (વિડિઓ, ઓડિયો, ...) ને સાથે મૂકવા માટે વપરાય છે. આ સુયોજન તમને હંમેશા એક ચોક્કસ મક્સર થોપવા દે છે. તમારે તે કરવું ન જોઈએ.
     દરેક મક્સર માટે તમે મૂળભૂત પરિમાણો સુયોજિત કરી શકો છો.

en: Access output
gu: વપરાશ આઉટપુટ

en: Access output modules control the ways the muxed streams are sent. This setting allows you to always force a specific access output method. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each access output.
gu: પ્રવેશ આઉટપુટ મોડ્યુલ નિયંત્રણ એની રીતે મક્ષ થયેલ છે કે સ્ટ્રીમને મોકલેલ છે. આ સુયોજનો એ હંમેશા ખાસ પ્રવેશ આઉટપુટ પદ્દતિને દબાણ કરવા તમનને પરવાનગી આપે છે. તમારે એવુ કદાચ એવુ કરવુ જોઇએ નહિં.
    તમારે દરેક પ્રવેશ આઉટપુટ માટે મૂળભૂત પરિમાણો ને પણ સુયોજિત કરી શકો છો.

en: Packetizers
gu: પેકેટસાઇઝર

en: Packetizers are used to "preprocess" the elementary streams before muxing. This setting allows you to always force a packetizer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each packetizer.
gu: મક્ષીંગ કરતા પહેલાં પેકેટસાઇઝર એ પ્રાથમિક સ્ટ્રીમને "પુન:પ્રક્રિયા" તરીકે વાપરેલ છે. આ સુયોજનો એ હંમેશા પેકેટસાઇઝર દબાણ કરવા તમનને પરવાનગી આપે છે. તમારે એવુ કદાચ એવુ કરવુ જોઇએ નહિં.
    તમારે દરેક પેકેટસાઇઝર માટે મૂળભૂત પરિમાણો ને પણ સુયોજિત કરી શકો છો.

en: Sout stream
gu: સાઉટ સ્ટ્રીમ

en: Sout stream modules allow to build a sout processing chain. Please refer to the Streaming Howto for more information. You can configure default options for each sout stream module here.
gu: Sout સ્ટ્રીમ મોડ્યુલો એ sout પ્રક્રિયા કતારને બનાવવા માટે પરવાનગી આપે છે. મહેરબાની કરીને કેવી રીતે કરવું તે વધારે જાણકારી માટે સ્ટ્રીમીંગનો સંદર્ભ લો. તમે અહિંયા દરેક sout સ્ટ્રીમ મોડ્યુલ માટે મૂળભૂત વિકલ્પોને રૂપરેખાંકિત કરી શકો છો.

en: VLC's implementation of Video On Demand
gu: ઇચ્છે ત્યારે વિડિઓનાં VLC નું અમલીકરણ

en: Playlist
gu: વગાડવા માટેની યાદી

en: Settings related to playlist behaviour (e.g. playback mode) and to modules that automatically add items to the playlist ("service discovery" modules).
gu: વગાડવા માટેની યાદી વર્ણતૂકને સંબંધિત સુયોજનો (દા.ત. પ્લેબેક સ્થિતિ) અને મોડ્યુલમાં કે જે વગાડવા માટેની યાદીમાં વસ્તુઓને આપમેળે ઉમેરો ("સેવા શોધ" મોડ્યુલો).

en: General playlist behaviour
gu: સામાન્ય વગાડવા માટેની યાદી વર્ણતૂક

en: Services discovery
gu: સેવા શોધ

en: Services discovery modules are facilities that automatically add items to playlist.
gu: સેવા શોધ મોડ્યુલો એ સુવિધાઓ છે કે જે આપમેળે વગાડવા માટેની યાદીમાં વસ્તુઓને ઉમેરે છે.

en: Advanced
gu: અદ્યતન

en: Advanced settings. Use with care...
gu: અદ્યતન સુયોજનો. સાવચેતી સાથે વાપરો...

en: Advanced settings
gu: અદ્યતન સુયોજનો

en: &Open File...
gu: ફાઇલ ખોલો (&O)...

en: &Advanced Open...
gu: અદ્યતન ખુલ્લુ (&A)...

en: Open D&irectory...
gu: ડિરેક્ટરી ખોલો (&i)...

en: Open &Folder...
gu: ફોલ્ડર ખોલો (&F)...

en: Select one or more files to open
gu: ખોલવા માટે એક અથવા વધારે ફાઇલોને પસંદ કરો

en: Select Directory
gu: ડિરેક્ટરીને પસંદ કરો

en: Select Folder
gu: ફોલ્ડર પસંદ કરો

en: Media &Information
gu: મીડિયા જાણકારી (&I)

en: &Codec Information
gu: કોડેક જાણકારી (&C)

en: &Messages
gu: સંદેશા (&M)

en: Jump to Specific &Time
gu: ચોક્કસ સમય માટે કૂદો

en: Custom &Bookmarks
gu: વૈવિધ્ય બુકમાર્ક (&B)

en: &VLM Configuration
gu: VLM રૂપરેખાંકન (&V)

en: &About
gu: વિશે (&A)

en: Play
gu: વગાડો

en: Remove Selected
gu: પસંદ થયેલ દૂર કરો

en: Information...
gu: જાણકારી...

en: Create Directory...
gu: ડિરેક્ટરી બનાવો...

en: Create Folder...
gu: ફોલ્ડર બનાવો...

en: Rename Directory...
gu: ડિરેક્ટરીનું નામ બદલો...

en: Rename Folder...
gu: ફોલ્ડરનું નામ બદલો...

en: Show Containing Directory...
gu: સમાવતી ડિરેક્ટરીને બતાવો...

en: Show Containing Folder...
gu: સમાવતા ફોલ્ડરને બતાવો...

en: Stream...
gu: સ્ટ્રીમ...

en: Save...
gu: સંગ્રહ કરો...

en: Repeat All
gu: બધુ પૂનરાવર્તિત કરો

en: Repeat One
gu: એકનું પૂનરાવર્તન કરો

en: Random
gu: આડુંઅવળું

en: Random Off
gu: આડુંઅવળું બંધ કરો

en: Add to Playlist
gu: વગાડવા માટેની યાદીમાં ઉમેરો

en: Add File...
gu: ફાઇલ ઉમેરો...

en: Add Directory...
gu: ડિરેક્ટરી ઉમેરો...

en: Add Folder...
gu: ફોલ્ડર ઉમેરો...

en: Save Playlist to &File...
gu: ફાઇલમાં વગાડવા માટે યાદીને સંગ્રહો (&F)...

en: Search
gu: શોધો

en: Waves
gu: મોજાઓ

en: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Welcome to VLC media player Help</h2><h3>Documentation</h3><p>You can find VLC documentation on VideoLAN's <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> website.</p><p>If you are a newcomer to VLC media player, please read the<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Introduction to VLC media player</em></a>.</p><p>You will find some information on how to use the player in the <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>How to play files with VLC media player</em></a>" document.</p><p>For all the saving, converting, transcoding, encoding, muxing and streaming tasks, you should find useful information in the <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Streaming Documentation</a>.</p><p>If you are unsure about terminology, please consult the <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">knowledge base</a>.</p><p>To understand the main keyboard shortcuts, read the <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">shortcuts</a> page.</p><h3>Help</h3><p>Before asking any question, please refer yourself to the <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a>.</p><p>You might then get (and give) help on the <a href="http://forum.videolan.org">Forums</a>, the <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">mailing-lists</a> or our IRC channel (<em>#videolan</em> on irc.freenode.net).</p><h3>Contribute to the project</h3><p>You can help the VideoLAN project giving some of your time to help the community, to design skins, to translate the documentation, to test and to code. You can also give funds and material to help us. And of course, you can <b>promote</b> VLC media player.</p></body></html>
gu: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>VLC મીડિયા પ્લેયર મદદમાં તમારું સ્વાગત છે</h2><h3>દસ્તાવેજીકરણ</h3><p>તમે VideoLAN's પર  VLC દસ્તાવેજીકરણને શોધી શકો છો<a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> વેબસાઈટ.</p><p>જો તમે VLC મીડિયા પ્લેયર માટે નવા હોય તો, મહેરબાની કરીને<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>VLC મીડિયા પ્લેયરનો પરિચય વાંચો</em></a>.</p><p>કેવી રીતે પ્લેયર ને વાપરવું તે <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>કેવી રીતે VLC મીડિયા પ્લેયર સાથે ફાઈલોને વગાડવી</em></a>" દસ્તાવેજીકરણમાં અમુક જાણકારી શોધશો.</p><p>બધા સંગ્રહ, રૂપાંતરણ, ટ્રાન્સકોડીંગ, એનકોડીંગ, મક્ષિન્ગ અને સ્ટ્રીમીંગ કાર્યો માટે, તમે <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo"> સ્ટ્રીમીંગ દસ્તાવેજીકરણમાં ઉપયોગી જાણકારીને શોધવી જોઇએ</a>.</p><p>જો તમે ટર્મિલોજી વિષે છોકાસ ના હોય તો, મહેરબાની કરીને <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">નોલેજ આધારનો સંપર્ક કરો</a>.</p><p>મુખ્ય કીબોર્ડને સમજવા માટે, <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">ટૂંકાણ</a> પાનાને વાપરો.</p><h3>Help</h3><p>કોઈપણ પ્રશ્નને પૂછતાં પહેલા, મહેરબાની કરીને <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a> માં તમારી જાતને પુનઃતાજું કરો.</p><p>તમે <a href="http://forum.videolan.org">ફોરમ</a> પર મદદ મેળવી અને આપી શકો છો , <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html"મેઈલીંગ-યાદીઓ</a> અથવા અમારું IRC ચેનલ (<em>#videolan</em> on irc.freenode.net).</p><h3>પ્રોજેક્ટમાં ફાળો આપો</h3><p>તમે સમુદાય ને મદદ માટે તમારો સમય આપીને VideoLAN પ્રોજેક્ટને મદદ કરી શકો છો, આવરણ ની રચના કરવા માટે, દસ્તાવેજનો અનુવાદ કરવા માટે, કોડને ચાકાસવા માટે. તમે અમને મદદ કરવા માટે ભંડોળ અને સામગ્રી પણ આપી શકો છો. અવશ્ય, તમે VLC મીડિયા પ્લેયરને <b>પ્રોત્સાહિત</b> કરી શકો છો.</p></body></html>

en: Audio filtering failed
gu: ઓડિયો ફિલ્ટરીંગ નિષ્ફળ

en: The maximum number of filters (%u) was reached.
gu: મહત્તમ ફિલ્ટરો (%u) ની સંખ્યા પહોંચેલ હતી.

en: Disable
gu: નિષ્ક્રિય

en: Spectrometer
gu: સ્પેક્ટ્રોમીટર

en: Scope
gu: તક

en: Spectrum
gu: વર્ણપટ

en: Audio filters
gu: ઓડિયો ફિલ્ટર

en: Replay gain
gu: રિપ્લે ગેઇન

en: Stereo audio mode
gu: સ્ટીરીયો ઓડિયો સ્થિતિ

en: Mono
gu: મોનો

en: Dolby Surround
gu: ડોલ્બી સરાઉન્ડ

en: Stereo
gu: સ્ટીરીયો

en: Left
gu: ડાબુ

en: Right
gu: જમણું

en: Reverse stereo
gu: વિપરીત સ્ટીરિયો

en: Headphones
gu: હેડફોનો

en: Automatic
gu: આપોઆપ

en: boolean
gu: બુલિયન

en: integer
gu: પૂર્ણાંક

en: float
gu: અપૂર્ણાંક

en: string
gu: શબ્દમાળા

en: To get exhaustive help, use '-H'.
gu: સંપૂર્ણ મદદ મેળવવા માટે, '-H' ને વાપરો.

en: Usage: %s [options] [stream] ...
    You can specify multiple streams on the commandline.
    They will be enqueued in the playlist.
    The first item specified will be played first.
    
    Options-styles:
      --option  A global option that is set for the duration of the program.
       -option  A single letter version of a global --option.
       :option  An option that only applies to the stream directly before it
                and that overrides previous settings.
    
    Stream MRL syntax:
      [[access][/demux]://]URL[#[title][:chapter][-[title][:chapter]]]
      [:option=value ...]
    
      Many of the global --options can also be used as MRL specific :options.
      Multiple :option=value pairs can be specified.
    
    URL syntax:
      file:///path/file              Plain media file
      http://host[:port]/file        HTTP URL
      ftp://host[:port]/file         FTP URL
      mms://host[:port]/file         MMS URL
      screen://                      Screen capture
      dvd://[device]                 DVD device
      vcd://[device]                 VCD device
      cdda://[device]                Audio CD device
      udp://[[<source address>]@[<bind address>][:<bind port>]]
                                     UDP stream sent by a streaming server
      vlc://pause:<seconds>          Pause the playlist for a certain time
      vlc://quit                     Special item to quit VLC
gu: વપરાશ: %s [options] [stream] ...
    કમાંડ લાઈન પર તમે અનેક સ્ટ્રીમો આપી શકો છો.
    તેઓ ને વગાડવાની યાદીની હરોળમાં મૂકી દેવાશે.
    પેહલા અપાયેલી સ્ટ્રીમ પેહલા વગાડવામાં આવશે.
    
    વિકલ્પ-શૈલી:
     --option વૈશ્વીક વિકલ્પ જે પ્રોગ્રામ ના પુરા સમય માટે ઠરાવાયો છે
     -option વૈશ્વીક --option ની ૧ અક્ષર વાળી આવૃત્તિ
     :option એ વિકલ્પ કે જે ફક્ત એની પેહલાની સ્ટ્રીમ ને લાગુ થશે
                  અને પેહલાના કોઈ પણ સુયોજનને બિનઅસરકારક બનાવશે
    
    સ્ટ્રીમ MRL સીનટેક્સ:
       [[access][/demux]://]URL[#[title][:chapter][-[title][:chapter]]]
      [:option=value ...]
    
      ઘણા બધા વૈશ્વીક --options એ વિશીષ્ટ MRLતરીકે પણ વાપરેલ છે :વિકલ્પો.
      ઘણા :વિકલ્પ=કિમંત જોડીઓને સ્પષ્ટ કરી શકાય છે.
    
    URL સીનટેક્સ :
      file:///path/file             સાદી મીડિયા ફાઈલ
      http://host[:port]/file        HTTP URL
      ftp://host[:port]/file         FTP URL
      mms://host[:port]/file         MMS URL
      screen://                      બંધિત સ્ક્રીન
     dvd://[device]                 DVD ઉપકરણ
      vcd://[device]                 VCD ઉપકરણ
      cdda://[device]                ઓડિયો CD ઉપકરણ
      udp://[[<source address>]@[<bind address>][:<bind port>]]
                                     UDP સ્ટ્રીમ એ સ્ટ્રીમ કરતા સર્વર દ્વારા મોકલાયેલ છે 
      vlc://pause:<seconds>          ચોક્કસ સમય માટે વગાડવાની યાદીને અટકાવો
      vlc://quit                     VLC માંથી બહાર નીકળવા માટે ખાસ વસ્તુ

en: Note:
gu: નોંધ:

en: add --advanced to your command line to see advanced options.
gu: અદ્યતન વિકલ્પોને જોવા માટે તમારાં આદેશ વાક્યમાં --advanced ઉમેરો.

en: %u module was not displayed because it only has advanced options.
     | %u modules were not displayed because they only have advanced options.
gu[0]: %u મોડ્યુલ દર્શાવેલ ન હતુ કારણ કે તેમની પાસે ફક્ત અદ્યતન વિકલ્પો છે.
gu[1]: %u મોડ્યુલ દર્શાવેલ ન હતા કારણ કે તેમની પાસે ફક્ત અદ્યતન વિકલ્પો છે.

en: No matching module found. Use --list or --list-verbose to list available modules.
gu: બંધબેસતા મોડ્યુલ મળ્યા નથી. ઉપલબ્ધ મોડ્યુલોની યાદી કરવા માટે --list અથવા --list-verbose વાપરો.

en: VLC version %s (%s)
gu: VLC આવૃત્તિ %s (%s)

en: Compiled by %s on %s (%s)
gu: %s (%s) પર %s દ્દારા કમ્પાઇલ થયેલ છે

en: Compiler: %s
gu: કમ્પાઇલર: %s

en: 
    Dumped content to vlc-help.txt file.
gu: 
    vlc-help.txt ફાઇલમાં સમાવિષ્ટ ડમ્પ કરેલ છે.

en: 
    Press the RETURN key to continue...
gu: 
    ચાલુ રાખવા માટે RETURN કીને દબાવો...

en: Unknown error
gu: અજ્ઞાત ભૂલ

en: Bookmark %i
gu: બુકમાર્ક %i

en: No description for this codec
gu: આ કોડેક માટે વર્ણન નથી

en: Codec not supported
gu: કોડેક આધારભૂત નથી

en: VLC could not decode the format "%4.4s" (%s)
gu: VLC એ બંધારણ "%4.4s" (%s) ડિકોડ કરી શક્યા નહિં

en: Unidentified codec
gu: બિનઓળખાયેલ કોડેક

en: VLC could not identify the audio or video codec
gu: VLC એ ઓડિયો અથવા વિડિઓ કોડેકને ઓળખી શક્યા નહિં

en: packetizer
gu: પેકેટસાઇઝર

en: decoder
gu: ડિકોડર

en: Streaming / Transcoding failed
gu: સ્ટ્રીમીંગ / ટ્રાન્સકોડીંગ નિષ્ફળ

en: VLC could not open the %s module.
gu: VLC %s મોડ્યુલને ખોલી શક્યા નહિં.

en: VLC could not open the decoder module.
gu: VLC ડિકોડર મોડ્યુલને ખોલી શક્યા નહિં.

en: Track
gu: ટ્રેક

en: Program
gu: કાર્યક્રમ

en: Stream %d
gu: સ્ટ્રીમ %d

en: Scrambled
gu: મિશ્રિત કરેલું

en: Yes
gu: હાં

en: Closed captions %u
gu: બંધ કૅપ્શન %u

en: Original ID
gu: મૂળ ID

en: Codec
gu: કોડેક

en: Language
gu: ભાષા

en: Description
gu: વર્ણન

en: Bitrate
gu: બીટરેટ

en: Type
gu: પ્રકાર

en: Channels
gu: ચેનલો

en: Sample rate
gu: નમૂના દર

en: Bits per sample
gu: નમૂના પ્રતિ બીટ

en: Decoded format
gu: ડિકોડ થયેલ બંધારણ

en: Track replay gain
gu: ટ્રેક રિપ્લે ગેઇન

en: Album replay gain
gu: આલ્બમ રિપ્લે ગેઇન

en: Frame rate
gu: ચોકઠાંનો દર

en: Undefined
gu: અવ્યાખ્યાયિત

en: Linear
gu: એકસરખું

en: Center
gu: કેન્દ્ર

en: Subtitle
gu: ઉપશીર્ષક

en: Volume %ld%%
gu: અવાજ %ld%%

en: Your input can't be opened
gu: તમારાં ઇનપુટને ખોલી શકાતુ નથી

en: VLC is unable to open the MRL '%s'. Check the log for details.
gu: MRL '%s' ને ખોલવા માટે VLC અસમર્થ છે. વિગતો માટે લૉગને ચકાસો.

en: Title
gu: શીર્ષક

en: Artist
gu: કલાકાર

en: Genre
gu: પ્રકાર

en: Copyright
gu: કોપીરાઇટ

en: Album
gu: આલ્બમ

en: Track number
gu: ટ્રેક નંબર

en: Rating
gu: ક્રમાંકન

en: Date
gu: તારીખ

en: Setting
gu: સુયોજનો

en: Now Playing
gu: હવે વગાડી રહ્યા છે

en: Publisher
gu: પ્રકાશક

en: Encoded by
gu: તેનાં દ્દારા એનકોડ થયેલ છે

en: Artwork URL
gu: કલાકારી URL

en: Track ID
gu: ટ્રેક ID

en: Number of Tracks
gu: ટ્રેકની સંખ્યા

en: Director
gu: નિર્માતા

en: Season
gu: ઋતુ

en: Episode
gu: એપિસોડ

en: Show Name
gu: નામ બતાવો

en: Actors
gu: કલાકાર

en: Bookmark
gu: બુકમાર્ક

en: Programs
gu: કાર્યક્રમો

en: Chapter
gu: પ્રકરણ

en: Video Track
gu: વિડિઓ ટ્રેક

en: Audio Track
gu: ઓડિયો ટ્રેક

en: Subtitle Track
gu: ઉપશીર્ષક ટ્રેક

en: Next title
gu: આગળનું શીર્ષક

en: Previous title
gu: પહેલાંનુ શીર્ષક

en: Title %i%s
gu: શીર્ષક %i%s

en: Chapter %i
gu: પ્રકરણ %i

en: Next chapter
gu: આગળનું પ્રકરણ

en: Previous chapter
gu: પહેલાંનુ પ્રકરણ

en: Media: %s
gu: મીડિયા: %s

en: Add Interface
gu: ઇન્ટરફેસને ઉમેરો

en: Console
gu: કન્સોલ

en: Telnet
gu: ટેલનેટ

en: Web
gu: વેબ

en: Mouse Gestures
gu: માઉસ હાવભાવ

en: Running vlc with the default interface. Use 'cvlc' to use vlc without interface.
gu: મૂળભૂત ઇન્ટરફેસ સાથે vlc ચાલી રહ્યુ છે. ઇન્ટરફેસ વગર vlc ને વાપરવા માટે 'cvlc' ને વાપરો.

note: xgettext: Translate "C" to the language code: "fr", "en_GB", "nl", "ru"...
en: C
gu: gu

en: Zoom
gu: નાનુ મોટુ કરો

en: 1:4 Quarter
gu: 1:4 ચતુર્થાંશ

en: 1:2 Half
gu: 1:2 અડધુ

en: 1:1 Original
gu: 1:1 મૂળભૂત

en: 2:1 Double
gu: 2:1 બમણું

en: These options allow you to configure the interfaces used by VLC. You can select the main interface, additional interface modules, and define various related options.
gu: આ વિકલ્પો VLC દ્દારા ઇન્ટરફેસને રૂપરેખાંકિત કરવા માટે તમને પરવાનગી આપે છે. તમે મુખ્ય ઇન્ટરફેસ, વધારાનાં ઇન્ટરફેસ મોડ્યુલો ને પસંદ કરો, અને વિવિધ સંબંધિત વિકલ્પોને વ્યાખ્યાયિત કરો.

en: Interface module
gu: ઇન્ટરફેસ મોડ્યુલ

en: This is the main interface used by VLC. The default behavior is to automatically select the best module available.
gu: આ VLC દ્દારા વાપરેલ મુખ્ય ઇન્ટરફેસ છે. મૂળભૂત વર્ણતૂક એ સારામાં સારુ ઉપલબ્ધ મોડ્યુલને આપમેળે પસંદ કરવાનું છે.

en: Extra interface modules
gu: વધારાનાં ઇન્ટરફેસ મોડ્યુલો

en: You can select "additional interfaces" for VLC. They will be launched in the background in addition to the default interface. Use a colon separated list of interface modules. (common values are "rc" (remote control), "http", "gestures" ...)
gu: તમે VLC માટે "વધારાનાં ઇન્ટરફેસ" ને પસંદ કરી શકો છો. તેઓ મૂળભૂત ઇન્ટરફેસ માટે વધુમાં પાશ્ર્વભાગમાં શરૂ થયેલ હશે. ઇન્ટરફેસ મોડ્યુલોની યાદીને  વિરામચિહ્નથી અલગ થયેલ છે. (સામાન્ય કિંમતો એ "rc" (remote control), "http", "gestures" ... છે)

en: You can select control interfaces for VLC.
gu: તમે VLC માટે નિયંત્રણ ઇન્ટરફેસને પસંદ કરી શકો છો.

en: Verbosity (0,1,2)
gu: વર્બોસીટી (0,1,2)

en: This is the verbosity level (0=only errors and standard messages, 1=warnings, 2=debug).
gu: આ વર્બોસીટી લેવલ છે (0=ફક્ત ભૂલો અને મૂળભૂત સંદેશા, 1=ચેતવણીઓ, 2=ડિબગ).

en: Default stream
gu: મૂળભૂત સ્ટ્રીમ

en: This stream will always be opened at VLC startup.
gu: આ સ્ટ્રીમ હંમેશા VLC શરૂઆત પર ખુલ્લુ હશે.

en: Color messages
gu: રંગ સંદેશા

en: Show advanced options
gu: અદ્યતન વિકલ્પો બતાવો

en: When this is enabled, the preferences and/or interfaces will show all available options, including those that most users should never touch.
gu: જ્યારે આ સક્રિય થયેલ હોય ત્યારે, પસંદગીઓ અને/અથવા ઇન્ટરફેસ એ બધા ઉપલબ્ધ વિકલ્પોને બતાવશે, તેઓને સમાવી રહ્યા છે જે મોટાભાગનાં વપરાશકર્તાઓ એ કદી સ્પર્ષ કરવા જોઇએ નહિં.

en: Interface interaction
gu: ઈન્ટરફેસ ક્રિયાપ્રતિક્રિયા

en: When this is enabled, the interface will show a dialog box each time some user input is required.
gu: જ્યારે આ સક્રિય થયેલ હોય તો, ઇન્ટરફેસ એ દરેક વખતે સંવાદ બોક્સને બતાવશે અમુક વપરાશકર્તા ઇનપુટની જરૂરિયાત છે.

en: These options allow you to modify the behavior of the audio subsystem, and to add audio filters which can be used for post processing or visual effects (spectrum analyzer, etc.). Enable these filters here, and configure them in the "audio filters" modules section.
gu: આ વિકલ્પો એ ઓડિયો ઉપસિસ્ટમનાં વર્તણૂકને બદલવા માટે તમને પરવાનગી આપે છે, અને ઓડિયો ફિલ્ટરમાં ઉમેરવા માટે કે પછીની પ્રક્રિયા અથવા દેખીતી અસરો (સ્પેક્ટ્રમ વિશ્ર્લેષક, વગેરે.) માટે વાપરી શકાય છે. અહિંયા આ ફિલ્ટરોને સક્રિય કરો, અને "ઓડિયો ફિલ્ટરો" મોડ્યુલ વિભાગમાં તેઓને રૂપરેખાંકિત કરો.

en: Audio output module
gu: ઓડિયો આઉટપુટ મોડ્યુલ

en: This is the audio output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
gu: આ VLC દ્દારા વાપરેલ ઓડિયો આઉટપુટ પદ્દતિ છે. મૂળભૂત વર્ણતૂક એ સારામાં સારી ઉપલબ્ધ પદ્દતિને આપમેળે પસંદ કરવાની છે.

en: Enable audio
gu: ઓડિયોને સક્રિય કરો

en: You can completely disable the audio output. The audio decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
gu: તમે સંપૂર્ણપણે ઓડિયો આઉટપુટને નિષ્ક્રિય કરી શકો છો. ઓડિયો ડિકોડીંગ તબક્કો આ સ્થાને લવાશે નહિં. છતાં થોડો પ્રક્રિયા પાવર સાચવી રહ્યા છે.

en: Game
gu: રમત

en: Audio gain
gu: ઓડિયો ગેઇન

en: This linear gain will be applied to outputted audio.
gu: એકરખુ ગેઇન એ આઉટપુટ થયેલ ઓડિયોમાં લાગુ થયેલ હશે.

en: Audio output volume step
gu: ઓડિયો આઉટપુટ અવાજમાં વધ ઘટ

en: The step size of the volume is adjustable using this option.
gu: અવાજની વધ ઘટની દર આ વિકલ્પ ના ઉપયોગથી ગોઠવી શકાય છે.

en: Remember the audio volume
gu: ઓડિયો અવાજને યાદ રાખો

en: The volume can be recorded and automatically restored next time VLC is used.
gu: અવાજને રેકોર્ડ કરી શકાય છે અને અગામી સમયે VLC વાપરેલ હોય ત્યારે આપમેળે પુન:સંગ્રહેલ હશે.

en: Audio desynchronization compensation
gu: ઓડિયો અસુમેળતા વળતર

en: This delays the audio output. The delay must be given in milliseconds. This can be handy if you notice a lag between the video and the audio.
gu: આ ઓડિયો આઉટપુટને લાવવામાં વિલંબ કરે છે. વિલંબ મિલિસેકંડમાં આપેલ હોવો જ જોઇએ. આ હાથમાં હોઇ શકે છે જો તમે વિડિઓ અને ઓડિયો વચ્ચે માત્રા રાખો.

en: This selects which plugin to use for audio resampling.
gu: ઓડિયો સ્ટ્રીમીંગ માટે વાપરવા ક્યાં પ્લગઇન જોઇએ છે તે આ પસંદ કરે છે.

en: Force detection of Dolby Surround
gu: ડોલ્બી સરાઉન્ડનાં શોધને દબાણ કરો

en: Use this when you know your stream is (or is not) encoded with Dolby Surround but fails to be detected as such. Even if the stream is not actually encoded with Dolby Surround, turning on this option might enhance your experience, especially when combined with the Headphone Channel Mixer.
gu: આને ત્યારે વાપરો જયારે તમે જાણતા હોયે કે તમારી સ્ટ્રીમ ડોલ્બી સરૌંન્ડ દ્વારા એનકોડ કરાઈ (નથી કરાઈ) પરંતુ તે શોધવામાં નિષ્ફળ જાયે. સ્ટ્રીમ ડોલ્બી સરૌંન્ડ દ્વારા એનકોડ ના  કરાઈ હોવા છતા આ વિકલ્પ ચાલુ કરવાથી તમારો અનુભવ વધુ સારો બનશે, ખાસકરીને જયારે હેડફોન ચેનલ મિક્સર જોડે ભેગું કરાય.

en: Auto
gu: આપોઆપ

en: On
gu: ચાલુ

en: Off
gu: બંધ

en: Stereo audio output mode
gu: સ્ટીરીયો ઓડિયો આઉટપુટ સ્થિતિ

en: Unset
gu: અસુયોજિત

en: This adds audio post processing filters, to modify the sound rendering.
gu: અવાજ રેન્ડરીંગ બદલવા માટે આ ઓડિયો પછીની પ્રક્રિયા ફિલ્ટરોને ઉમેરે છે.

en: This adds visualization modules (spectrum analyzer, etc.).
gu: આ કાલ્પનિક મોડ્યુલોને ઉમેરે છે (સ્પેક્ટ્રમ વિશ્ર્લેષક, વગેરે.).

en: Replay gain mode
gu: રિપ્લે ગેઇન સ્થિતિ

en: Select the replay gain mode
gu: રિપ્લે ગેઇન સ્થિતિને પસંદ કરો

en: Replay preamp
gu: રિપ્લે પ્રીએમ્પ

en: This allows you to change the default target level (89 dB) for stream with replay gain information
gu: રિપ્લે ગેઇન જાણકારી સાથે સ્ટ્રીમ માટે આ મૂળભૂત લક્ષ્ય સ્તર (89 dB) ને બદલવા માટે તમે પરવાનગી આપે છે

en: Default replay gain
gu: મૂળભૂત રિપ્લે ગેઇન

en: This is the gain used for stream without replay gain information
gu: રિપ્લે ગેઇન જાણકારી વગર સ્ટ્રીમ માટે વાપરેલ ગેઇન છે

en: Peak protection
gu: પીક સુરક્ષા

en: Protect against sound clipping
gu: સાઉન્ડ ક્લિપીંગ વિરુદ્દ સુરક્ષા

en: Enable time stretching audio
gu: સમય-ખેંચાણ ઓડિયો સક્રિય

en: This allows playing audio at lower or higher speed without affecting the audio pitch
gu: આ ઓડિયો પીચને અસર કર્યા વગર આ ઓછી અથવા વધારે ઝડપ પર ઓડિયોને વગાડવા પરવાનગી આપે છે

en: None
gu: કંઇ નહિં

en: These options allow you to modify the behavior of the video output subsystem. You can for example enable video filters (deinterlacing, image adjusting, etc.). Enable these filters here and configure them in the "video filters" modules section. You can also set many miscellaneous video options.
gu: આ વિકલ્પો તમને વીડિઓ આઉટપુટની ઉપપ્રણાલી ના વર્તનમાં ફેરફાર કરવા દેશે. દાખલા તરીકે તમે વીડિઓ ફિલ્ટર (દીન્ટરલેસ કરવું, ચિત્ર ગોઠવવું વિગેરે) સક્રિય કરી શકો. આ ફિલ્ટરોને અહિયાં સક્રિય કરો અને "વીડિઓ ફિલ્ટરો" ના  મોડ્યુલ ભાગમાં એમને રુપરેખાંકિત કરો. તમે ઘણા વિવિધ જાતના વીડિઓ વિકલ્પો પણ સેટ કરી શકો.

en: Video output module
gu: વિડિઓ આઉટપુટ મોડ્યુલ

en: This is the the video output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
gu: આ VLC દ્દારા વાપરેલ વિડિઓ આઉટપુટ પદ્દતિ છે. મૂળભૂત વર્ણતૂક એ સારામાં સારી ઉપલબ્ધ પદ્દતિને આપમેળે પસંદ કરવાની છે.

en: Enable video
gu: વિડિઓને સક્રિય કરો

en: You can completely disable the video output. The video decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
gu: તમે સંપૂર્ણપણે વિડિઓ આઉટપુટને નિષ્ક્રિય કરી શકો છો. વિડિઓ ડિકોડીંગ તબક્કો આ સ્થાને લવાશે નહિં. છતાં થોડો પ્રક્રિયા પાવર સાચવી રહ્યા છે.

en: Video width
gu: વિડિઓ પહોળાઇ

en: You can enforce the video width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
gu: તમે વિડિઓ પહોળાઇ પર દબાણ કરી શકો છો. મૂળભૂત રીતે (-1) VLC એ વિડિઓ લાક્ષણિકતાઓમાં પ્રાપ્ત કરશે.

en: Video height
gu: વિડિઓ ઊંચાઇ

en: You can enforce the video height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
gu: તમે વિડિઓ ઊંચાઇ પર દબાણ કરી શકો છો. મૂળભૂત રીતે (-1) VLC એ વિડિઓ લાક્ષણિકતાઓમાં પ્રાપ્ત કરશે.

en: Video X coordinate
gu: વિડિઓ X નિર્દેશાંક

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (X coordinate).
gu: તમે વિડિઓ વિન્ડોનાં ટોચનાં ડાબા ખૂણાનાં સ્થાનને દબાવી શકો છો (X નિર્દેશાંક).

en: Video Y coordinate
gu: વિડિઓ Y નિર્દેશાંક

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (Y coordinate).
gu: તમે વિડિઓ વિન્ડોનાં ટોચનાં ડાબા ખૂણાનાં સ્થાનને દબાવી શકો છો (Y નિર્દેશાંક).

en: Video title
gu: વિડિઓ શીર્ષક

en: Custom title for the video window (in case the video is not embedded in the interface).
gu: વિડિઓ વિન્ડો માટે વૈવિધ્ય શીર્ષક (આ સ્થિતિમાં વિડિઓ એ ઇન્ટરફેસમાં જડિત નથી).

en: Video alignment
gu: વિડિઓ ગોઠવણી

en: Enforce the alignment of the video in its window. By default (0) it will be centered (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, like 6=4+2 meaning top-right).
gu: તેના વિંડોમાં વિડિઓ ની સીધ નિર્ધારિત કરો. મૂળભૂત રીતે (0) તે કેન્દ્રિત હશે (0 = સેન્ટર, 1 = ડાબે, 2 = જમણે,  4 = ઉપર, 8 = નીચે, તમે આ કિંમતોના સંયોજનોનો પણ ઉપયોગ કરી શકો છો, જેમકે 6=4+2 એટલે કે ઉપર જમણી બાજુ) .

en: Top
gu: ઊંચે

en: Bottom
gu: તળિયે

en: Top-Left
gu: ઉપર-ડાબે

en: Top-Right
gu: ઉપર-જમણે

en: Bottom-Left
gu: નીચે-ડાબે

en: Bottom-Right
gu: નીચે-જમણે

en: Zoom video
gu: વિડિઓને નાનુંમોટુ કરો

en: You can zoom the video by the specified factor.
gu: તમે ખાસ ફેક્ટર દ્દારા વિડિઓને નાનું મોટુ કરી શકો છો.

en: Grayscale video output
gu: ગ્રેસ્કેલ વિડિઓ આઉટપુટ

en: Output video in grayscale. As the color information aren't decoded, this can save some processing power.
gu: ગ્રેસ્કેલમાં આઉટપુટ વિડિઓ. રંગ જાણકારી ડિકોડ કરાતી નથી. આ અમુક પ્રક્રિયા પાવરને સંગ્રહી શકે છે.

en: Embedded video
gu: જડિત વિડિઓ

en: Embed the video output in the main interface.
gu: મુખ્ય ઇન્ટરફેસમાં વિડિઓ આઉટપુટને જડિત કરો.

en: Fullscreen video output
gu: સંપૂર્ણસ્ક્રીન વિડિઓ આઉટપુટ

en: Start video in fullscreen mode
gu: સંપૂર્ણસ્ક્રીન સ્થિતિમાં વિડિઓને શરૂ કરો

en: Always on top
gu: હંમેશા ટોચ ઉપર

en: Always place the video window on top of other windows.
gu: હંમેશા બીજા વિન્ડોની ટોચે વિડિઓ વિન્ડોને હંમેશા સ્થિત કરો.

en: The wallpaper mode allows you to display the video as the desktop background.
gu: વોલપેપર સ્થિતિ એ ડેસ્કટોપ પાશ્ર્વભાગ તરીકે વિડિઓને દર્શાવવા માટે તમને પરવાનગી આપે છે.

en: Show media title on video
gu: વિડિઓ પર મીડિયા શીર્ષકને બતાવો

en: Display the title of the video on top of the movie.
gu: ચિત્રપટનાં ટોચે વિડિઓનાં શીર્ષકને દર્શાવો.

en: Show video title for x milliseconds
gu: x મિલિસેકંડ માટે વિડિઓ શીર્ષકને બતાવો

en: Show the video title for n milliseconds, default is 5000 ms (5 sec.)
gu: n મિલિસેકંડ માટે વિડિઓ શીર્ષકને બતાવો, મૂળભૂત 5000 ms છે (5 સેકંડ)

en: Position of video title
gu: વિડિઓ શીર્ષકનું સ્થાન

en: Place on video where to display the title (default bottom center).
gu: વિડિઓ પર સ્થિત કરો જ્યાં શીર્ષકને દર્શાવવાનું છે (મૂળભૂત નીચે કેન્દ્રમાં).

en: Hide cursor and fullscreen controller after x milliseconds
gu: x મિલિસેકંડ પછી કર્સર અને સંપૂર્ણસ્ક્રીનને છુપાડો

en: Hide mouse cursor and fullscreen controller after n milliseconds.
gu: n મિલિસેકંડ પછી માઉસ કર્સર અથવા સંપૂર્ણસ્ક્રીન નિયંત્રકને છુપાડો.

en: Deinterlace
gu: અમિશ્રિત

en: Deinterlace mode
gu: અમિશ્રિત સ્થિતિ

en: Deinterlace method to use for video processing.
gu: વિડિઓ પ્રક્રિયા માટે વાપરવા અમિશ્રિત સ્થિતિ.

en: Discard
gu: કાઢી નાંખો

en: Blend
gu: મિશ્રણ

en: Mean
gu: મધ્યક

en: Bob
gu: બોબ

en: Phosphor
gu: ફોસ્ફર

en: Film NTSC (IVTC)
gu: ચિત્રપટ NTSC (IVTC)

en: Disable screensaver
gu: સ્ક્રીનસેવરને નિષ્ક્રિય કરો

en: Disable the screensaver during video playback.
gu: વિડિઓ પ્લેબેક દરમ્યાન સ્ક્રીનસેવરને નિષ્ક્રિય કરો.

en: Window decorations
gu: વિન્ડો સજાવટ

en: VLC can avoid creating window caption, frames, etc... around the video, giving a "minimal" window.
gu: VLC વિડિઓ ની આસપાસ વિન્ડો શીર્ષક, ચોકઠું, ઈત્યાદિ રચવાનું ટાળી શકે છે અને "લઘુતમ" વિન્ડો આપી શકે છે.

en: Video splitter module
gu: વિડિઓનાં વિચ્છેદન માટેનું મોડ્યુલ

en: This adds video splitters like clone or wall
gu: ક્લોન અથવા દિવાલની જેમ વિડિઓ વિચ્છેદન ઉમેરે છે

en: Video filter module
gu: વિડિઓ ફિલ્ટર મોડ્યુલ

en: This adds post-processing filters to enhance the picture quality, for instance deinterlacing, or distort the video.
gu: ચિત્રની ગુણવત્તા વધારવા માટે આ પ્રક્રિયા પછીનાં ફિલ્ટર ઉમેરે છે, જેવાં કે અમિશ્રણ, અથવા વિડિઓને ખરાબ કરવું.

en: Video snapshot directory (or filename)
gu: વિડિઓ સ્નેપશોટ ડિરેક્ટરી (અથવા ફાઇલનામ)

en: Directory where the video snapshots will be stored.
gu: ડિરેક્ટરી કે જ્યાં વિડિઓ સ્નેપશોટ સંગ્રહેલ હશે.

en: Video snapshot file prefix
gu: વિડિઓ સ્નેપશોટ ફાઇલ ઉપસર્ગ

en: Video snapshot format
gu: વિડિઓ સ્નેપશોટ બંધારણ

en: Image format which will be used to store the video snapshots
gu: છબી બંધારણ કે જે વિડિઓ સ્નેપશોટને સંગ્રહવા માટે વાપરેલ હશે

en: Display video snapshot preview
gu: વિડિઓ સ્નેપશોટ પૂર્વદર્શનને દર્શાવો

en: Display the snapshot preview in the screen's top-left corner.
gu: સ્ક્રીનનાં ટોચે-ડાબે ખૂણામાં સ્નેપશોટ પૂર્વદર્શનને દર્શાવો.

en: Use sequential numbers instead of timestamps
gu: ટાઇમસ્ટેમ્પને બદલે શ્રેણી નંબરોને વાપરો

en: Use sequential numbers instead of timestamps for snapshot numbering
gu: સ્નેપશોટ ક્રમાંક માટે ટાઇમસ્ટેમ્પને બદલે શ્રેણી નંબરોને વાપરો

en: Video snapshot width
gu: વિન્ડો સ્નેપશોટ પહોળાઇ

en: You can enforce the width of the video snapshot. By default it will keep the original width (-1). Using 0 will scale the width to keep the aspect ratio.
gu: વિડિઓના સ્નેપશોટની પોહળાઈ તમે નિર્ધારિત કરી શકો છો. મૂળભૂત રીતે એ એની મુખ્ય પોહળાઈ(-1) જાળવી રાખશે. 0 નો ઊપયોગ એની પોહળાઈ ને આસ્પેકટ રેશીયો જળવાય એટલી કરશે.

en: Video snapshot height
gu: વિડિઓ સ્નેપશોટ ઊંચાઇ

en: You can enforce the height of the video snapshot. By default it will keep the original height (-1). Using 0 will scale the height to keep the aspect ratio.
gu: વિડિઓ સ્નેપશોટ ની ઉંચાઈ તમે નિર્ધારિત કરી શકો. મૂળભૂત રીતે એ એની મુખ્ય ઊંચાઈને(-1) જાળવી રાખશે. 0 નો ઊપયોગ એની ઉંચાઈને આસ્પેકટ રેશીયો જળવાય એટલી કરશે.

en: Video cropping
gu: વિડિઓ કાપી રહયા છે

en: This forces the cropping of the source video. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect.
gu: આ મૂળ વિડિઓમાં કાપ લાવે છે. માન્ય પ્રકાર x:y (4:3, 16:9, ઈત્યાદિ) છે જે વૈશ્વિક ચિત્ર ઢબ દર્શાવે છે.

en: Source aspect ratio
gu: સ્ત્રોત આસ્પેકટ રેશીઓ

en: This forces the source aspect ratio. For instance, some DVDs claim to be 16:9 while they are actually 4:3. This can also be used as a hint for VLC when a movie does not have aspect ratio information. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect, or a float value (1.25, 1.3333, etc.) expressing pixel squareness.
gu: આ સ્ત્રોત આસ્પેકટ રેશીઓ થોપે છે. દાખલા તરીકે, અમુક DVD 16:9 હોવાનો દાવો કરે છે પરંતુ તેઓ ખરેખર તો 4:3 હોય છે. આ VLC માટે સંકેત પણ હોઈ સકે જયારે પટચિત્ર પાસે આસ્પેકટ રેશીઓની માહિતી હોતી નથી.  માન્ય પ્રકાર x:y (4:3, 16:9, ઈત્યાદિ) છે જે વૈશ્વિક ચિત્ર ઢબ દર્શાવે છે, અથવા એક ફ્લોટ કિંમત(1.25, 1.3333 ઈત્યાદી) જે પીકસેલના ચોરસ ગૂણ દર્શાવે છે.

en: Video Auto Scaling
gu: વિડિઓનું આપમેળે માપ

en: Let the video scale to fit a given window or fullscreen.
gu: વિડિઓ માપને આપેલ વિન્ડો અથવા સંપૂર્ણસ્ક્રીન માં બંધબેસાડવા દો.

en: Video scaling factor
gu: વિડિઓ માપ ફેક્ટર

en: Scaling factor used when Auto Scaling is disabled.
    Default value is 1.0 (original video size).
gu: માપ ફેક્ટર વાપરેલ છે જ્યારે આપોઆપ માપ નિષ્ક્રિય થયેલ હોય.
    મૂળભૂત કિંમત એ 1.0 છે (મૂળભૂત વિડિઓ માપ).

en: Custom crop ratios list
gu: વૈવિધ્ય રીતે કાપવાની પરિમાણ યાદી

en: Comma separated list of crop ratios which will be added in the interface's crop ratios list.
gu: કાપવાનાં પરિમાણની અવતરણચિહ્નથી અલગ થયેલ યાદી કે જે ઇન્ટરફેસની કાપવાની પરિમાણ યાદીમાં ઉમેરાયેલ હશે.

en: Custom aspect ratios list
gu: વૈવિધ્ય આશરે દર યાદી

en: Comma separated list of aspect ratios which will be added in the interface's aspect ratio list.
gu: અલ્પવિરામ દ્વારા છુટા કરાયેલા આસ્પેકટ રેશીઓ ની યાદી જે ઈંટરફેસની આસ્પેકટ રેશીઓ ની યાદીમાં ઉમેરાસે.

en: Fix HDTV height
gu: HDTV ઊંચાઇને ચોકકસ કરો

en: This allows proper handling of HDTV-1080 video format even if broken encoder incorrectly sets height to 1088 lines. You should only disable this option if your video has a non-standard format requiring all 1088 lines.
gu: તૂટી ગયેલું એનકોડર ખોટી રીતે ઉંચાઈ 1088 લીટીની કરે છતા પણ આ HDTV-1080 વિડિઓ બંધારણની વ્યવસ્થિત સંભાળ લેવા દે છે. તમારે આ વિકલ્પ ને તોજ નિષ્ક્રિય કરવું જોઈએ અગર તમારા વિડિઓનું બંધારણ ધોરણેતર હોય અને એને બધી  1088 લીટીની જરૂર હોય.

en: Monitor pixel aspect ratio
gu: મોનિટર પિક્સેલ આશરે દર

en: This forces the monitor aspect ratio. Most monitors have square pixels (1:1). If you have a 16:9 screen, you might need to change this to 4:3 in order to keep proportions.
gu: આ મૉનિટરનો આસ્પેકટ રેશીઓ થોપે છે. મોટા ભાગના મૉનિટરોમાં ચોરસ પીક્સલ (1:1) હોય છે. જો તમારી પાસે 16:9 નો પડદો હોય તો તમારે પ્રમાણ જાળવી રાખવા આને 4:3 માં બદલવું પડશે.

en: Skip frames
gu: માળખુ છોડો

en: Enables framedropping on MPEG2 stream. Framedropping occurs when your computer is not powerful enough
gu: MPEG2 સ્ટ્રીમ પર ફ્રેમડ્રોપીંગને સક્રિય કરે છે. ફ્રેમડ્રોપીંગ થાય છે જ્યારે તમારું કમ્પ્યૂટર એ પૂરતુ શક્તિશાળી હોય

en: Drop late frames
gu: મોડેથી આવેલી ફ્રેમ કાઢી નાખો.

en: This drops frames that are late (arrive to the video output after their intended display date).
gu: આ એ ફ્રેમોને કાઢી નાખે છે જે મોડી છે (વિડિઓ આઉટપુટ પર તેની નિર્ધારિત તારીખ પછી આવે છે).

en: Quiet synchro
gu: સિન્ક્રોને શાંત કરો

en: This avoids flooding the message log with debug output from the video output synchronization mechanism.
gu: આ વિડિઓ આઉટપુટ સુમેળતા પદ્દતિમાંથી ડિબગ આઉટપુટ સાથે આવતા વિપુલ પ્રમાણમાં સંદેશા લૉગને અવગણે છે.

en: Key press events
gu: કી પ્રેસ ઘટના

en: This enables VLC hotkeys from the (non-embedded) video window.
gu: આ (બિન-જડિત) વિડિઓ વિન્ડોમાંથી VLC હોટકીને સક્રિય કરે છે.

en: Mouse events
gu: માઉસ ઘટના

en: This enables handling of mouse clicks on the video.
gu: આ વિડિઓ પર માઉસ ક્લિકનાં સંચાલનને સક્રિય કરે છે.

en: These options allow you to modify the behavior of the input subsystem, such as the DVD or VCD device, the network interface settings or the subtitle channel.
gu: આ વિકલ્પો એ ઇનપુટ ઉપસિસ્ટમનાં વર્ણતૂકને બદલવા માટે તમને પરવાનગી આપે છે, જેમ કે DVD અથવા VCD ઉપકરણ, નેટવરક ઇન્ટરફેસ સુયોજનો અથવા ઉપશીર્ષક ચેનલ.

en: File caching (ms)
gu: ફાઇલ કેશીંગ (ms)

en: Caching value for local files, in milliseconds.
gu: સ્થાનિક ફાઇલો માટે કેશીંગ કિંમત, મિલિસેકંડમાં.

en: Live capture caching (ms)
gu: જીવંત બંધિત કેશીંગ (ms)

en: Caching value for cameras and microphones, in milliseconds.
gu: કૅમેરા અને માઇક્રોફોન માટે કેશીંગ કિંમત, મિલિસેકંડમાં.

en: Disc caching (ms)
gu: ડિસ્ક કેશીંગ (ms)

en: Caching value for optical media, in milliseconds.
gu: પારદર્શક મીડિયા માટે કેશીંગ કિંમત, મિલિસેકંડમાં.

en: Network caching (ms)
gu: નેટવર્ક કેશીંગ (ms)

en: Caching value for network resources, in milliseconds.
gu: નેટવર્ક સ્ત્રોતો માટે કેશીંગ કિંમત, મિલિસેકંડમાં.

en: Clock reference average counter
gu: ઘડિયાળ સંદર્ભ સરેરાશ ગણતરી-યંત્ર

en: When using the PVR input (or a very irregular source), you should set this to 10000.
gu: જ્યારે PVR ઇનપુટને વાપરી રહ્યા હોય (અથવા ઘણો અનિયમિત સ્ત્રોત), તમારે આને 10000 તરીકે સુયોજિત કરવુ જોઇએ.

en: Clock synchronisation
gu: ઘડિયાળ સુમેળ

en: It is possible to disable the input clock synchronisation for real-time sources. Use this if you experience jerky playback of network streams.
gu: વાસ્તવિક સમયના સ્ત્રોતો માટે ઈનપુટ ઘડિયાળની સુમેળતા ને નિષ્ક્રિય કરવું શક્ય છે. જો તમને નેટવર્ક સ્ટ્રીમ ચલાવતી વખતે આંચકા આવતા હોય એવો અનુભવ થાયે તો આનો ઉપયોગ કરો.

en: Clock jitter
gu: ઘડિયાળ જિટર

en: This defines the maximum input delay jitter that the synchronization algorithms should try to compensate (in milliseconds).
gu: આ અધિકતમ ઇન્પુટ વિલંબ જીટર નક્કી કરે છે જે સમકાલીન કરતા અલગોરિધમોએ ભરપાઈ કરવાનો પ્રયાસ કરવો જોઈએ(મિલિસેકન્ડમાં).

en: Network synchronisation
gu: નેટવર્ક સુયોજન

en: This allows you to remotely synchronise clocks for server and client. The detailed settings are available in Advanced / Network Sync.
gu: સર્વર અને ક્લાઇન્ટ માટે સુમેળ ઘડિયાળને દૂરસ્થ કરવા તમને પરવાનગી આપે છે. વિગત થયેલ સુયોજનો એ ઉન્નત / નેટવર્ક સુમેળમાં ઉપલબ્ધ છે.

en: Default
gu: મૂળભૂત

en: Enable
gu: સક્રિય

en: MTU of the network interface
gu: નેટવર્ક ઇન્ટરફેસનું MTU

en: This is the maximum application-layer packet size that can be transmitted over the network (in bytes).
gu: આ મહત્તમ કાર્યક્રમ લેયર પેકેટ માપ છે કે જે નેટવર્ક પર સ્થળાંતર થઇ શકે છે (બાઇટમાં).

en: Hop limit (TTL)
gu: હૉપ મર્યાદા (TTL)

en: This is the hop limit (also known as "Time-To-Live" or TTL) of the multicast packets sent by the stream output (-1 = use operating system built-in default).
gu: આ સ્ટ્રીમ આઉટપુટ દ્વારા મોકલાયેલા મલટીકાસ્ટ પેકેટની હોપ સીમા ("ટાઈમ ટુ લીવ" અથવા TTL તરીકે પણ ઓળખાતા) છે (-1 = ઓપરેટિંગ સિસ્ટમની મૂળભૂત સીમા વાપરો).

en: Multicast output interface
gu: મલ્ટીકાસ્ટ આઉટપુટ ઇન્ટરફેસ

en: Default multicast interface. This overrides the routing table.
gu: મૂળભૂત મલ્ટીકાસ્ટ ઇન્ટરફેસ. આ રાઉટીંગ કોષ્ટક પર ફરી લખાય છે.

en: DiffServ Code Point
gu: DiffServ કોડ પોંઇટ

en: Differentiated Services Code Point for outgoing UDP streams (or IPv4 Type Of Service, or IPv6 Traffic Class). This is used for network Quality of Service.
gu: બહાર જતી UDP સ્ટ્રીમ માટે અલગ કરેલ સેવા કોડ (અથવા સેવાનાં IPv4 પ્રકાર, અથવા IPv6 ટ્રાફિક ક્લાસ). આ સેવાની નેટવર્ક ગુણવત્તા માટે વાપરેલ છે.

en: Choose the program to select by giving its Service ID. Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
gu: તેની સેવા ID આપીને પસંદ કરવા માટે કાર્યક્રમને પસંદ કરો. ફક્ત આ વિકલ્પને વાપરો જો તમે મલ્ટી-પ્રોગ્રામ સ્ટ્રીમને વાપરવા માંગો તો (ઉદાહરણ તરીકે DVB સ્ટ્રીમ).

en: Choose the programs to select by giving a comma-separated list of Service IDs (SIDs). Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
gu: સેવા IDs (SIDs) ને અવતરણ ચિહ્નથી અલગ થયેલ યાદીને આપીને પસંદ કરવા માટે કાર્યક્રમોને પસંદ કરો. ફક્ત આ વિકલ્પને વાપરો જો તમે મલ્ટી-પ્રોગ્રામ સ્ટ્રીમને વાંચવા માંગો તો (જેમ કે ઉદાહરણ માટે DVB સ્ટ્રીમ).

en: Audio track
gu: ઓડિયો ટ્રેક

en: Stream number of the audio track to use (from 0 to n).
gu: વાપરવા માટે ઓડિયો ટ્રેકનું સ્ટ્રીમ નંબર (0 થી n સુધી),

en: Subtitle track
gu: ઉપશીર્ષક ટ્રેક

en: Stream number of the subtitle track to use (from 0 to n).
gu: વાપરવા માટે ઉપશીર્ષક ટ્રેકનું સ્ટ્રીમ નંબપ (0 થી n સુધી).

en: Audio language
gu: ઓડિયો ભાષા

en: Language of the audio track you want to use (comma separated, two or three letter country code, you may use 'none' to avoid a fallback to another language).
gu: ઓડિયો ટ્રેકની ભાષા જે તમે વાપરવા માંગતા હોય (અલ્પવિરામથી છુટા પડાયેલા, બે અથવા ત્રણ અક્ષર દેશના કોડ, બીજી ભાષા નો ઉપયોગ અટકાવા તમે 'કઈ નહિ' નો પ્રયોગ કરી શકો).

en: Subtitle language
gu: ઉપશીર્ષક ભાષા

en: Language of the subtitle track you want to use (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
gu: ઉપશીર્ષક ટ્રેકની ભાષા જે તમે વાપરવા માંગતા હોય (અલ્પવિરામથી છુટા પડાયેલા, બે અથવા ત્રણ અક્ષર દેશના કોડ, બીજી ભાષા નો ઉપયોગ અટકાવા તમે 'none' નો પ્રયોગ કરી શકો).

en: Menu language
gu: મેનુ ભાષા

en: Language of the menus you want to use with DVD/BluRay (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
gu: DVD/BluRay સાથે જે મેનુ તમે વાપરવા માંગતા હોય તેની ભાષા (અલ્પવિરામથી છુટા પડાયેલા, બે અથવા ત્રણ અક્ષર દેશના કોડ, બીજી ભાષા નો ઉપયોગ અટકાવા તમે 'none' નો પ્રયોગ કરી શકો).

en: Audio track ID
gu: ઓડિયો ટ્રેક ID

en: Stream ID of the audio track to use.
gu: વાપરવા માટે ઓડિયો ટ્રેકનું સ્ટ્રીમ ID.

en: Subtitle track ID
gu: ઉપશીર્ષક ટ્રેક ID

en: Stream ID of the subtitle track to use.
gu: વાપરવા માટે ઉપશીર્ષક ટ્રેકનું સ્ટ્રીમ ID.

en: Preferred video resolution
gu: પસંદ થયેલ વિડિઓ રિઝોલ્યુશન

en: When several video formats are available, select one whose resolution is closest to (but not higher than) this setting, in number of lines. Use this option if you don't have enough CPU power or network bandwidth to play higher resolutions.
gu: જયારે ઘણા બધા વિડિઓ બંધારણ ઉપલબ્ધ હોય, ત્યારે એ પસંદ કરો જેનું રિસોલ્યુશન લીટી ની સંખ્યામાં આ સુયોજન થી સૌથી નજીક હોય (પરંતુ વધુ ના હોય). આ વિકલ્પનો ઉપયોગ ત્યારે કરો જો તમારી પાસે વધુ રિસોલ્યુશન ચલાવવા માટે પુરતો CPU પાવર અથવા નેટવર્ક બેન્ડવિડ્થ ના હોય.

en: Best available
gu: શ્રેષ્ઠ ઉપલબ્ધ

en: Full HD (1080p)
gu: સંપૂર્ણ HD (1080p)

en: Standard Definition (576 or 480 lines)
gu: મૂળભૂત વ્યાખ્યા (576 અથવા 480 લીટીઓ)

en: Low Definition (360 lines)
gu: નીચા વ્યાખ્યા (360 લીટીઓ)

en: Very Low Definition (240 lines)
gu: ઘણી નીચા વ્યાખ્યા (240 લીટીઓ)

en: Input repetitions
gu: ઇનપુટ પૂનરાવર્તનો

en: Number of time the same input will be repeated
gu: ઘણી વખત એજ ઇનપુટ પૂનરાવર્તિત થયુ હશે

en: Start time
gu: શરૂઆતનો સમય

en: The stream will start at this position (in seconds).
gu: સ્ટ્રીમ આ સ્થાનેથી શરૂ થશે (સેકંડમાં).

en: Stop time
gu: સમય બંધ કરો

en: The stream will stop at this position (in seconds).
gu: સ્ટ્રીમ એ આ સ્થાનેથી બંધ થશે (સેકંડમાં).

en: Run time
gu: રન ટાઇમ

en: The stream will run this duration (in seconds).
gu: સ્ટ્રીમ એ આ સમયગાળામાં ચલાવાશે (સેકંડમાં).

en: Fast seek
gu: ઝડપી શોધો

en: Favor speed over precision while seeking
gu: શોધતી વખતે ચોક્સાઈ કરતા ઝડપને મહત્વ આપો.

en: Playback speed
gu: પ્લેબેક ઝડપ

en: This defines the playback speed (nominal speed is 1.0).
gu: આ પ્લેબેક ઝડપને વ્યાખ્યાયિત કરે છે (સામાન્ય ઝડપ 1.0 છે).

en: Input list
gu: ઈનપુટ યાદી

en: You can give a comma-separated list of inputs that will be concatenated together after the normal one.
gu: તમે ઇનપુટની અવતરણ ચિહ્નથી અલગ થયેલ યાદીને આપી શકો છો કે જે સામાન્ય એક પછી એકસાથે જોડાશે.

en: Input slave (experimental)
gu: ઇનપુટ સ્લેવ (પ્રાયોગિક)

en: This allows you to play from several inputs at the same time. This feature is experimental, not all formats are supported. Use a '#' separated list of inputs.
gu: આ એકજ સમયે ઘણાં ઇનપુટમાંથી વગાડવા માટે તમને પરવાનગી આપે છે .આ લક્ષણ પ્રાયોગિક છે, બધા બંધારણો આધારભૂત નથી. ઇનપુટની '#' અલગ થયેલ યાદીને વાપરો.

en: Bookmarks list for a stream
gu: સ્ટ્રીમ માટે બુકમાર્ક યાદી

en: You can manually give a list of bookmarks for a stream in the form "{name=bookmark-name,time=optional-time-offset,bytes=optional-byte-offset},{...}"
gu: તમે જાતેજ "{name=bookmark-name,time=optional-time-offset,bytes=optional-byte-offset},{...}" રૂપમાં સ્ટ્રીમ માટે બુકમાર્કોની યાદીને આપી શકો છો

en: Prefer native stream recording
gu: મૂળ સ્ટ્રીમ અહેવાલીકરણે પસંદ કરો

en: When possible, the input stream will be recorded instead of using the stream output module
gu: જ્યારે શક્ય હોય, ઇનપુટ સ્ટ્રીમ એ સ્ટ્રીમ આઉટપુટ મોડ્યુલોને વાપરવાને બદલે અહેવાલ થયેલ હશે

en: Timeshift directory
gu: ટાઇમશીફ્ટ ડિરેક્ટરી

en: Directory used to store the timeshift temporary files.
gu: ટાઇમશીફ્ટ કામચલાઉ ફાઇલોને સંગ્રહવા માટે વાપરેલ ડિરેક્ટરી.

en: Timeshift granularity
gu: ટાઇમશિફ્ટની બારીકતા

en: This is the maximum size in bytes of the temporary files that will be used to store the timeshifted streams.
gu: આ બાઈટસમાં ક્ષણિક ફાઈલનું મહત્તમ માપ છે જે ટાઇમશિફ્ટ સ્ટ્રીમના સંગ્રહ માટે વપરાશે.

en: Change title according to current media
gu: હાલની મીડિયાને અનુસાર શીર્ષકને બદલો

en: This option allows you to set the title according to what's being played<br>$a: Artist<br>$b: Album<br>$c: Copyright<br>$t: Title<br>$g: Genre<br>$n: Track num<br>$p: Now playing<br>$A: Date<br>$D: Duration<br>$Z: "Now playing" (Fall back on Title - Artist)
gu: આ વિકલ્પ તમને શું ચલાવાઈ રહ્યું છે એ પ્રમાણે શીર્ષક સ્થાપિત કરવા દે છે<br>$a: કલાકાર<br>$b: આલ્બમ<br>$c: કોપીરાઇટ<br>$t: શીર્ષક<br>$g: પ્રકાર<br>$n: ટ્રેક ક્રમાંક<br>$p: અત્યારે ચલાવી રહ્યા<br>$A: તારીખ<br>$D: અવધિ<br>$Z: "Now playing" (શીર્ષક - કલાકાર પર પાછા ફરો)

en: These options allow you to modify the behavior of the subpictures subsystem. You can for example enable subpictures sources (logo, etc.). Enable these filters here and configure them in the "subsources filters" modules section. You can also set many miscellaneous subpictures options.
gu: આ વિકલ્પો તમને ઉપચીત્રોના ઉપરચના ના વ્યવહારને બદલવા દે છે. દાખલા તરીકે તમે ઉપચીત્રના સ્ત્રોતો (ચિહ્ન ઈત્યાદી) ને સક્રિય કરી શકો. આ ફિલ્ટરોને અહિયાં સક્રિય કરો અને તેમને "subsources filters" મોડ્યુલ વિભાગમાં રુપરેખાંકિત કરો. તમે ઘણા બધા વિવિધ ઉપચીત્ર વિકલ્પો પણ સ્થાપિત કરી શકો છો.

en: Force subtitle position
gu: ઉપશીર્ષક સ્થાન પર દબાણ કરો

en: You can use this option to place the subtitles under the movie, instead of over the movie. Try several positions.
gu: ચિત્રપટ હેઠળ ઉપશીર્ષકને સ્થિત કરવા માટે તમે આ વિકલ્પને વાપરી શકો છો, ચિત્રપટને બદલે. ઘણાં સ્થાનોનો પ્રયત્ન કરો.

en: Enable sub-pictures
gu: ઉપ-ચિત્રો સક્રિય કરો

en: You can completely disable the sub-picture processing.
gu: તમે ઉપ-ચિત્ર પ્રક્રિયાને સંપૂર્ણપણે નિષ્ક્રિય કરી શકો છો.

en: On Screen Display
gu: સ્ક્રીન દર્શાવ પર

en: VLC can display messages on the video. This is called OSD (On Screen Display).
gu: VLC એ વિડિઓ પર સંદેશાને દર્શાવી શકે છે. આ OSD તરીકે કહેવાય છે (ઓન સ્ક્રીન ડિસપ્લે).

en: Text rendering module
gu: લખાણ રેન્ડરીંગ મોડ્યુલ

en: VLC normally uses Freetype for rendering, but this allows you to use svg for instance.
gu: VLC સામાન્ય રીતે રેન્ડરીંગ માટે ફ્રીટાઇપ વાપરે છે, પરંતુ આ અત્યાર માટે svg ને વાપરવા તમને પરવાનગી આપે છે.

en: Subpictures source module
gu: ઉપચિત્ર સ્ત્રોત મોડ્યુલ

en: This adds so-called "subpicture sources". These filters overlay some images or text over the video (like a logo, arbitrary text, ...).
gu: આ "ઉપચિત્ર સ્ત્રોતો" ને ઉમેરે છે. આ ફિલ્ટરો વિડિઓ પરના અમુક છબીઓ અને લખાણોને મઢી દે છે (જેમ કે ચિહ્ન, મનમાન્યું લખાણ, ...).

en: Subpictures filter module
gu: ઉપચિત્ર ફિલ્ટર મોડ્યુલ

en: This adds so-called "subpicture filters". These filter subpictures created by subtitle decoders or other subpictures sources.
gu: આ "ઉપચિત્ર ફિલ્ટરો" ને ઉમેરે છે. આ ઉપશીર્ષક ડીકોડર અથવા અન્ય ઉપચીત્રોના સ્ત્રોતો દ્વારા રચેલા ઉપચીત્રો ને  ફિલ્ટર કરે છે.

en: Autodetect subtitle files
gu: ઉપશીર્ષક ફાઇલોને આપમેળે શોધો

en: Automatically detect a subtitle file, if no subtitle filename is specified (based on the filename of the movie).
gu: ઉપશીર્ષક ફાઇલને આપમેળે શોધો, જો ઉપશીર્ષક ફાઇલનામ એ સ્પષ્ટ થયેલ ન હોય (ચિત્રપટનાં ફાઇલનામ પર આધારિત).

en: Subtitle autodetection fuzziness
gu: આપમેળે શોધાયેલી અસ્પષ્ટતાને ઉપશીર્ષક આપો.

en: This determines how fuzzy subtitle and movie filename matching will be. Options are:
    0 = no subtitles autodetected
    1 = any subtitle file
    2 = any subtitle file containing the movie name
    3 = subtitle file matching the movie name with additional chars
    4 = subtitle file matching the movie name exactly
gu: આ નિર્ધારિત કરશે કે ઉપશીર્ષક અને ચિત્રપટ ફાઈલના નામ ની સુમેળતા કેટલી અસ્પષ્ટ હશે. વિકલ્પો છે:
    0 = આપમેળે કોઈ ઉપશીર્ષક મળ્યા નહિ
    1 = કોઈ પણ ઉપશીર્ષક ફાઈલ
    2 = ચિત્રપટનું નામ ધરાવતી કોઈ પણ ઉપશીર્ષક ફાઈલ
    3 = ચિત્રપટના નામને મળતી આવતી ઉપચીત્ર ફાઈલ વહ્ધારાના અક્ષરો સાથે
    4 = ચિત્રપટના નામને એકદમ મળતી આવતી ઉપચીત્ર ફાઈલ

en: Subtitle autodetection paths
gu: ઉપશીર્ષક સ્વયં શોધ પાથ

en: Look for a subtitle file in those paths too, if your subtitle file was not found in the current directory.
gu: પેલાં પાથમાં ઉપશીર્ષક ફાઇલ માટે પણ જુઓ, જો તમારું ઉપશીર્ષક ફાઇલ એ હાલની ડિરેક્ટરીમાં શોધેલ ન હોય.

en: Use subtitle file
gu: ઉપશીર્ષક ફાઇલને વાપરો

en: Load this subtitle file. To be used when autodetect cannot detect your subtitle file.
gu: આ ઉપશીર્ષક ફાઇલને લાવો. વાપરવા માટે જ્યારે આપમેળે શોધવાનું તમારી ઉપશીર્ષક ફાઇલ શોધી શકાતુ ન હોય તો.

en: DVD device
gu: DVD ઉપકરણ

en: VCD device
gu: VCD ઉપકરણ

en: Audio CD device
gu: ઓડિયો CD ઉપકરણ

en: This is the default DVD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
gu: આ વાપરવા માટે મૂળભૂત DVD ડ્રાઇવ (અથવા ફાઇલ) છે. ડ્રાઇવ અક્ષર પછી વિરામચિહ્ન મૂકવાનું ભૂલતા નહિં (દા.ત. D:)

en: This is the default VCD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
gu: આ વાપરવા માટે મૂળભૂત VCD ડ્રાઇવ (અથવા ફાઇલ) છે. ડ્રાઇવ અક્ષર પછી વિરામચિહ્ન મૂકવાનું ભૂલતા નહિં (દા.ત. D:)

en: This is the default Audio CD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
gu: આ વાપરવા માટે મૂળભૂત ઓડિયો CD ડ્રાઇવ (અથવા ફાઇલ) છે. ડ્રાઇવ અક્ષર પછી વિરામચિહ્ન મૂકવાનું ભૂલતા નહિં (દા.ત. D:)

en: This is the default DVD device to use.
gu: આ વાપરવા માટે મૂળભૂત DVD ઉપકરણ છે.

en: This is the default VCD device to use.
gu: આ વાપરવા માટે મૂળભૂત VCD ઉપકરણ છે.

en: This is the default Audio CD device to use.
gu: આ વાપરવા માટે મૂળભૂત ઓડિયો CD ઉપકરણ છે.

en: TCP connection timeout
gu: TCP જોડાણ સમયસમાપ્તિ

en: HTTP server address
gu: HTTP સર્વર સરનામું

en: By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
gu: મૂળભૂત રીતે, સર્વર એ કોઇપણ સ્થાનિક IP સરનામાં પર સાંભળશે. ખાસ નેટવર્ક ઇન્ટરફેસમાં તેઓને મર્યાદિત કરવા માટે IP સરનામું (દા.ત. ::1 અથવા 127.0.0.1) અથવા યજમાન નામ (દા.ત. localhost).

en: RTSP server address
gu: RTSP સર્વર સરનામું

en: This defines the address the RTSP server will listen on, along with the base path of the RTSP VOD media. Syntax is address/path. By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
gu: આ સરનામાંને વ્યાખ્યાયિત કરે છે જે RTSP સર્વર તેની પર સાંભળશે, RTSP VOD મીડિયાનાં મૂળ પાથ સાથે. બંધારણ એ સરનામું/પાથ છે. મૂળભૂત રીતે, સર્વર એ કોઇપણ સ્થાનિક IP સરનામાં પર સાંભળશે. ખાસ નેટવર્ક ઇન્ટરફેસમાં તેઓને મર્યાદિત કરવા માટે IP સરનામું (દા.ત. ::1 અથવા 127.0.0.1) અથવા યજમાન નામ (દા.ત. localhost)

en: HTTP server port
gu: HTTP સર્વર પોર્ટ

en: The HTTP server will listen on this TCP port. The standard HTTP port number is 80. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
gu: HTTP સર્વર એ આ TCP પોર્ટ પર સાંભળશે. મૂળભૂત HTTP પોર્ટ નંબર એ 80 છે. છતાંપણ ઓપરેટીંગ સિસ્ટમ દ્દારા 1025 નીચે પોર્ટ નંબરની ફાળવણી એ સામાન્ય રીતે મર્યાદિત થયેલ છે.

en: HTTPS server port
gu: HTTPS સર્વર પોર્ટ

en: The HTTPS server will listen on this TCP port. The standard HTTPS port number is 443. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
gu: HTTPS સર્વર એ આ TCP પોર્ટ પર સાંભળશે. મૂળભૂત HTTPS પોર્ટ નંબર એ 443 છે. છતાંપણ ઓપરેટીંગ સિસ્ટમ દ્દારા 1025 નીચે પોર્ટ નંબરની ફાળવણી એ સામાન્ય રીતે મર્યાદિત થયેલ છે.

en: RTSP server port
gu: RTSP સર્વર પોર્ટ

en: The RTSP server will listen on this TCP port. The standard RTSP port number is 554. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
gu: RTSP સર્વર એ આ TCP પોર્ટ પર સાંભળશે. મૂળભૂત RTSP પોર્ટ નંબર એ 554 છે. છતાંપણ ઓપરેટીંગ સિસ્ટમ દ્દારા 1025 નીચે પોર્ટ નંબરની ફાળવણી એ સામાન્ય રીતે મર્યાદિત થયેલ છે.

en: HTTP/TLS server certificate
gu: HTTP/TLS સર્વર પ્રમાણપત્ર

en: This X.509 certicate file (PEM format) is used for server-side TLS. On OS X, the string is used as a label to search the certificate in the keychain.
gu: આ X.509 પ્રમાણપત્ર ફાઇલ (PEM બંધારણ) એ સર્વર-બાજુ TLS માટે વાપરેલ છે. OS X પર, કિચેઇનમાં પ્રમાણપત્રને શોધવા માટે લેબલ તરીકે શબ્દમાળાને વાપરેલ છે.

en: HTTP/TLS server private key
gu: HTTP/TLS સર્વર ખાનગી કી

en: This private key file (PEM format) is used for server-side TLS.
gu: આ ખાનગી કી ફાઇલ (PEM બંધારણ)  એ સર્વર-બાજુ TLS માટે વાપરેલ છે.

en: HTTP proxy
gu: HTTP પ્રોક્સી

en: HTTP proxy to be used It must be of the form http://[user@]myproxy.mydomain:myport/ ; if empty, the http_proxy environment variable will be tried.
gu: વાપરવા માટે HTTP પ્રોક્સી તે http://[user@]myproxy.mydomain:myport/ નાં રૂપમાં હોવી જ જોઇએ ; જો ખાલી હોય તો, http_proxy પર્યાવરણ ચલનો પ્રયત્ન થયેલ હશે.

en: HTTP proxy password
gu: HTTP પ્રોક્સી પાસવર્ડ

en: If your HTTP proxy requires a password, set it here.
gu: જો તમારી HTTP પ્રોક્સીને પાસવર્ડની જરૂરિયાત હોય તો, અહિંયા તેને સુયોજિત કરો.

en: SOCKS server
gu: SOCKS સર્વર

en: SOCKS proxy server to use. This must be of the form address:port. It will be used for all TCP connections
gu: વાપરવા માટે SOCKS પ્રોક્સી સર્વર. આ સરનામાં:પોર્ટ માંથી હોવુ જ જોઇએ. તે બધા TCP જોડાણો માટે વાપરેલ હશે.

en: SOCKS user name
gu: SOCKS વપરાશકર્તા નામ

en: User name to be used for connection to the SOCKS proxy.
gu: SOCKS પ્રોક્સીનાં જોડાણ માટે વપરાશકર્તાને વાપરેલ છે.

en: SOCKS password
gu: SOCKS પાસવર્ડ

en: Password to be used for connection to the SOCKS proxy.
gu: SOCKS પ્રોક્સીનાં જોડાણ માટે પાસવર્ડને વાપરેલ છે.

en: Title metadata
gu: શીર્ષક મેટાડેટા

en: Allows you to specify a "title" metadata for an input.
gu: ઇનપુટ માટે "શીર્ષક"  મેટાડેટાને સ્પષ્ટ કરવા માટે તમને પરવાનગી આપે છે.

en: Author metadata
gu: લેખક મેટાડેટા

en: Allows you to specify an "author" metadata for an input.
gu: ઇનપુટ માટે "લેખક"  મેટાડેટાને સ્પષ્ટ કરવા માટે તમને પરવાનગી આપે છે.

en: Artist metadata
gu: કલાકાર મેટાડેટા

en: Allows you to specify an "artist" metadata for an input.
gu: ઇનપુટ માટે "કલાકાર" મેટાડેટાને સ્પષ્ટ કરવા માટે તમને પરવાનગી આપે છે.

en: Genre metadata
gu: પ્રકાર મેટાડેટા

en: Allows you to specify a "genre" metadata for an input.
gu: ઇનપુટ માટે "શૈલી" મેટાડેટાને સ્પષ્ટ કરવા માટે તમને પરવાનગી આપે છે.

en: Copyright metadata
gu: કોપીરાઇટ મેટાડેટા

en: Allows you to specify a "copyright" metadata for an input.
gu: ઇનપુટ માટે "કોપીરાઇટ" મેટાડેટાને સ્પષ્ટ કરવા માટે તમને પરવાનગી આપે છે.

en: Description metadata
gu: વર્ણન મેટાડેટા

en: Allows you to specify a "description" metadata for an input.
gu: ઇનપુટ માટે "વર્ણન"  મેટાડેટાને સ્પષ્ટ કરવા માટે તમને પરવાનગી આપે છે.

en: Date metadata
gu: તારીખ મેટાડેટા

en: Allows you to specify a "date" metadata for an input.
gu: ઇનપુટ માટે "તારીખ"  મેટાડેટાને સ્પષ્ટ કરવા માટે તમને પરવાનગી આપે છે.

en: URL metadata
gu: URL મેટાડેટા

en: Allows you to specify a "url" metadata for an input.
gu: ઇનપુટ માટે "url"  મેટાડેટાને સ્પષ્ટ કરવા માટે તમને પરવાનગી આપે છે.

en: This option can be used to alter the way VLC selects its codecs (decompression methods). Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
gu: આ વિકલ્પ જે રીતે VLC એ તેનાં કોડેકને પસંદ કરે છે (અસંકોચન પદ્દતિઓ) તેને બદલવા માટે વાપરી શકાય છે. ફક્ત અદ્યનત વપરાશકર્તાઓ આ વિકલ્પને બદલવા જોઇએ તે બધી તમારી સ્ટ્રીમનાં પ્લેબેક તોડી શકે છે.

en: Preferred decoders list
gu: પસંદ થયેલ ડિકોડર યાદી

en: List of codecs that VLC will use in priority. For instance, 'dummy,a52' will try the dummy and a52 codecs before trying the other ones. Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
gu: કોડેકની યાદી જેને VLC પ્રાધાન્ય આપશે. દાખલા તરીકે, 'ડમી,a52' બીજા કોઈ કોડેક નો પ્રયાસ કરતા પેહલા ડમી અને a52 નો પ્રયાસ કરશે. ફક્ત અદ્યતન વપરાશકર્તાઓએ આ વિકલ્પ માં ફેરફાર કરવો જોઈએ કારણકે એ તમારી બધી જ સ્ટ્રીમ ચાલતી અટકાવી શકે છે.

en: Preferred encoders list
gu: પસંદ થયેલ એનકોડર યાદી

en: This allows you to select a list of encoders that VLC will use in priority.
gu: આ એનકોડની યાદીને પસંદ કરવા માટે તમને પરવાનગી આપે છે કે જે VLC પ્રાધાન્યમાં વાપરશે.

en: These options allow you to set default global options for the stream output subsystem.
gu: સ્ટ્રીમ આઉટપુટ ઉપસિસ્ટમ માટે આ વિકલ્પો મૂળભૂત વૈશ્ર્વિક વિકલ્પોને સુયોજિત કરવા પરવાનગી આપે છે.

en: Default stream output chain
gu: મૂળભૂત સ્ટ્રીમ આઉટપુટ કતાર

en: You can enter here a default stream output chain. Refer to the documentation to learn how to build such chains. Warning: this chain will be enabled for all streams.
gu: તમે અહિંયા મૂળભૂત સ્ટ્રીમ આઉટપુટ કતારને દાખલ કરી શકો છો. આવી કતારોને કેવી રીતે બનાવવી તે શીખવા માટે દસ્તાવેજીકરણનો સંદર્ભ લો. ચેતવણી: આ કતાર એ બધી સ્ટ્રીમ માટે સક્રિય થશે.

en: Enable streaming of all ES
gu: બધા ES ની સ્ટ્રીમીંગને સક્રિય કરો

en: Stream all elementary streams (video, audio and subtitles)
gu: બધી પ્રાથમિક સ્ટ્રીમને સ્ટ્રીમ કરો (વિડિઓ, ઓડિયો અને ઉપશીર્ષકો)

en: Display while streaming
gu: દર્શાવો જ્યારે સ્ટ્રીમ થઇ રહ્યુ હોય

en: Play locally the stream while streaming it.
gu: સ્થાનિક રીતે સ્ટ્રીમને વગાડો જ્યારે તેને સ્ટ્રીમ કરી રહ્યા હોય.

en: Enable video stream output
gu: વિડિઓ સ્ટ્રીમ આઉટપુટને સક્રિય કરો

en: Choose whether the video stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
gu: પસંદ કરો ક્યાંતો વિડિઓ સ્ટ્રીમ એ સ્ટ્રીમ આઉટપુટ સુવિધામાં દિશામાન થવી જોઇએ જ્યારે આ છેલ્લુ એક સક્રિય થયેલ હોય.

en: Enable audio stream output
gu: ઓડિયો સ્ટ્રીમ આઉટપુટને સક્રિય કરો

en: Choose whether the audio stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
gu: પસંદ કરો ક્યાંતો ઓડિયો સ્ટ્રીમ એ સ્ટ્રીમ આઉટપુટ સુવિધામાં દિશામાન થવી જોઇએ જ્યારે આ છેલ્લુ એક સક્રિય થયેલ હોય.

en: Enable SPU stream output
gu: SPU સ્ટ્રીમ આઉટપુટને સક્રિય કરો

en: Choose whether the SPU streams should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
gu: પસંદ કરો ક્યાંતો SPU સ્ટ્રીમ એ સ્ટ્રીમ આઉટપુટ સુવિધામાં દિશામાન થવી જોઇએ જ્યારે આ છેલ્લુ એક સક્રિય થયેલ હોય.

en: Keep stream output open
gu: સ્ટ્રીમ આઉટપુટ ખુલ્લુ રાખો

en: This allows you to keep an unique stream output instance across multiple playlist item (automatically insert the gather stream output if not specified)
gu: આ તમને ઘણી બધી

en: Stream output muxer caching (ms)
gu: સ્ટ્રીમ આઉટપુટ મક્સર કેશીંગ (ms)

en: This allow you to configure the initial caching amount for stream output muxer. This value should be set in milliseconds.
gu: આ તમને સ્ટ્રીમ આઉટપુટ મક્સર માટે શરૂઆતની કેશીંગ સંખ્યાને રૂપરેખાંકિત કરવા માટે પરવાનગી આપે છે. આ કિંમત એ મિલિસેકંડમાં સુયોજિત થવી જોઇએ.

en: Preferred packetizer list
gu: પસંદ થયેલ પેકેટસાઇઝર યાદી

en: This allows you to select the order in which VLC will choose its packetizers.
gu: આને ક્રમમાં પસંદ કરવા માટે તમને પરવાનગી આપે છે કે જેમાં VLC એ તેનાં પેકેટસાઇઝરને પસંદ કરશે.

en: Mux module
gu: મક્સ મોડ્યુલ

en: This is a legacy entry to let you configure mux modules
gu: આ ચાલી આવતી નોંધણી છે જે તમને મક્ષ મોડ્યુલોને રૂપરેખાંકિત કરવા દે છે

en: Access output module
gu: પ્રવેશ આઉટપુટ મોડ્યુલ

en: This is a legacy entry to let you configure access output modules
gu: આ ચાલી આવતી નોંધણી છે જે તમને પ્રવેશ આઉટપુટ મોડ્યુલોને રૂપરેખાંકિત કરવા દે છે

en: If this option is enabled, the flow on the SAP multicast address will be controlled. This is needed if you want to make announcements on the MBone.
gu: જો આ વિકલ્પ સક્રિય થયેલ હોય તો, SAP મલ્ટીકાસ્ટ સરનામાં પર પ્રવાહ નિયંત્રણ થયેલ હશે. આની જરૂરિયાત છે જો તમે MBone પર જાહેરાત કરવા માંગો તો.

en: SAP announcement interval
gu: SAP રજૂઆત અંતરાલ

en: When the SAP flow control is disabled, this lets you set the fixed interval between SAP announcements.
gu: જ્યારે SAP પ્રવાહ નિયંત્રણ નિષ્ક્રિય થયેલ હોય તો, આ તમને SAP જાહેરાતો વચ્ચેનાં સુધારેલ અંતરાલને સુયોજિત કરવા દે છે.

en: These options allow you to select default modules. Leave these alone unless you really know what you are doing.
gu: આ વિકલ્પો મૂળભૂત મોડ્યુલોને પસંદ કરવા માટે તમને પરવાનગી આપે છે. આને એકલુ છોડી દો જ્યાં સુધી તમે ખરેખર જાણતા હોય તમે શું કરી રહ્યા હોય.

en: Access module
gu: પ્રવેશ મોડ્યુલ

en: This allows you to force an access module. You can use it if the correct access is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
gu: આ પ્રવેશ મોડ્યુલને દબાણ કરવા માટે તમને પરવાનગી આપે છે. તમે તેને વાપરી શકો છો જો યોગ્ય પ્રવેશ આપમેળે શોધાયેલ હોય. તમે વૈશ્ર્વિક વિકલ્પ તરીકે સુયોજિત કરવુ જોઇએ નહિં જ્યાં સુધી તમે ખરેખર જાણતા હોય કે તમે શું કરી રહ્યા છો.

en: Stream filter module
gu: સ્ટ્રીમ ફિલ્ટર મોડ્યુલ

en: Demux module
gu: ડિમક્ષ મોડ્યુલ

en: Demultiplexers are used to separate the "elementary" streams (like audio and video streams). You can use it if the correct demuxer is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
gu: ડીમલ્ટીપ્લેકસર પ્રાથમિક સ્ટ્રીમોને (વિડિઓ, ઓડિયો, ...) ને અલગ પાડવા માટે વપરાય છે. તમે એનો ઉપયોગ કરી શકો અગર સાચું ડિમક્સર આપમેળે શોધાય નહિ. તમારે આને વૈશ્વિક વિકલ્પ તરીકે સુયોજિત ના કરવું જોઈએ અગર તમે ના જાણતા હોય કે તમે શું કરો છો.

en: VoD server module
gu: VoD સર્વર મોડ્યુલ

en: Allow real-time priority
gu: રીઅલ-ટાઇમ પ્રાધાન્યને પરવાનગી આપો

en: Running VLC in real-time priority will allow for much more precise scheduling and yield better, especially when streaming content. It can however lock up your whole machine, or make it very very slow. You should only activate this if you know what you're doing.
gu: VLC ને વાસ્તવિક સમય પ્રાધાન્યમાં ચલાવવું તમને વધુ ચોક્કસ સુનિશ્ચિતતા આપશે અને સારું પરિણામ આપશે ખાસ કરીને સ્ટ્રીમ ચલાવતી વખતે. પરંતુ એ તમારા આખા મશીનને અટકાવી શકે છે અથવા એને ખુબ ધીમુ કરી શકે છે. તમારે આને તોજ સક્રિય કરવું જોઈએ જો તમે જાણતા હોય કે તમે શું કરો છો.

en: Adjust VLC priority
gu: VLC પ્રાધાન્યતાને ગોઠવો

en: This option adds an offset (positive or negative) to VLC default priorities. You can use it to tune VLC priority against other programs, or against other VLC instances.
gu: આ વિકલ્પ VLC ની મૂળભૂત અગ્રતાઓ માં ઓફસેટ (વધારો અથવા ઘટાડો) ઉમેરે છે. તમે એનો ઉપયોગ બીજા પ્રોગ્રામ સામે તેની અગ્રતા માં ફેરફાર કરવા માટે, અથવા બીજા ચાલી રહેલા VLC ની સામે કરી શકો છો.

en: This option is useful if you want to lower the latency when reading a stream
gu: આ વિકલ્પ ઉપયોગી છે જો તમે ઓછા વિલંબની ઇચ્છા રાખો તો જ્યારે સ્ટ્રીમને વાંચી રહ્યા હોય

en: VLM configuration file
gu: VLM રૂપરેખાંકન ફાઇલ

en: Read a VLM configuration file as soon as VLM is started.
gu: VLM રૂપરેખાંકન ફાઇલને વાંચો જેટલું જલ્દી VLM શરૂ થાય.

en: Use a plugins cache
gu: પ્લગઇન કેશને વાપરો

en: Use a plugins cache which will greatly improve the startup time of VLC.
gu: પ્લગઇન કેશને વાપરો કે જે VLC નાં શરૂઆતનાં સમયને સારી રીતે સુધારશે.

en: Locally collect statistics
gu: સ્થાનિક રીતે આંકડાશાસ્ત્ર સંગ્રહો

en: Collect miscellaneous local statistics about the playing media.
gu: મીડિયાને વગાડવા વિશે વિવિધ સ્થાનિક આંકડાશાસ્ત્રને સંગ્રહો.

en: Run as daemon process
gu: ડિમન પ્રક્રિયા તરીકે ચલાવો

en: Runs VLC as a background daemon process.
gu: પાશ્ર્વભાગ ડિમન પ્રક્રિયા તરીકે VLC ને ચલાવે છે.

en: Write process id to file
gu: ફાઇલમાં પ્રક્રિયા id ને લખો

en: Writes process id into specified file.
gu: સ્પષ્ટ થયેલ ફાઇલમાં પ્રક્રિયા id ને લખે છે.

en: Allow only one running instance
gu: ફક્ત એક ચાલતા નમૂનાને પરવાનગી આપો

en: Allowing only one running instance of VLC can sometimes be useful, for example if you associated VLC with some media types and you don't want a new instance of VLC to be opened each time you open a file in your file manager. This option will allow you to play the file with the already running instance or enqueue it.
gu: VLC નું ફક્ત એક દૃષ્ટાંત ચાલવા દેવું અમુક વાર ઉપયોગી બને છે, દાખલા તરીકે તમે VLC ને કોઈ મીડિયાના પ્રકાર સાથે જોડીદો અને જયારે પણ તમે એ ફાઈલ ખોલો ત્યારે દરેક વખતે તમે તમારા ફાઈલ મેનેજરમાં VLC નો નવો દૃષ્ટાંત શરુ કરવા ના માંગતા હોય. આ વિકલ્પ તમને પેહલેથી ચાલી રહેલા દૃષ્ટાંતમાં ફાઈલ ખોલવા અથવા એમાં હરોળમાં મૂકવા દેશે.

en: VLC is started from file association
gu: ફાઇલ સંગઠનમાંથી VLC શરૂ થયેલ છે

en: Tell VLC that it is being launched due to a file association in the OS
gu: VLC ને કહો કે તે OS માં ફાઇલ સંગઠન દરમ્યાન શરૂ કરી દેવામાં આવી છે

en: Use only one instance when started from file manager
gu: ફક્ત એક નમૂનાને વાપરો જ્યારે ફાઇલ સંચાલકમાંથી શરૂ થયેલ હોય

en: Increase the priority of the process
gu: પ્રક્રિયાનું પ્રાધાન્ય વધારો

en: Increasing the priority of the process will very likely improve your playing experience as it allows VLC not to be disturbed by other applications that could otherwise take too much processor time. However be advised that in certain circumstances (bugs) VLC could take all the processor time and render the whole system unresponsive which might require a reboot of your machine.
gu: પ્રોસેસની અગ્રતા વધારવા થી શક્યતા છે કે VLC પરનો તમારો અનુભવ સુધરસે કારણકે એ VLC ને બીજા એપ્લીકેશનો કે જે ઘણો ખરો પ્રોસેસરનો સમય લઇ સકે એમના દ્વારા ખલેલ નહિ પોહ્ચવા દે. છતાં પણ એ ધ્યાન માં રાખવું કે અમુક પરીસ્થિતિમાં (બગ) VLC બધો જ પ્રોસેસરનો સમય લઇ સકે છે અને આખી સિસ્ટમને પ્રતિભાવવિહીન કરી શકે છે જેથી કરીને તમારા મશીનને રીબુટ કરવાની જરૂર પડી શકે છે.

en: Enqueue items into playlist in one instance mode
gu: એક દ્રષ્ટાંત સ્થિતિમાં વગાડવાની યાદીમાં વસ્તુઓને ઉમેરો

en: When using the one instance only option, enqueue items to playlist and keep playing current item.
gu: જયારે ફક્ત એક દ્રષ્ટાંત વિકલ્પને વાપરી રહ્યા હોય ત્યારે, વગાડવાની યાદીમાં વસ્તુઓ ને ઉમેરો અને હાલની વસ્તુને વગાડવાનું ચાલુ રાખો.

en: These options define the behavior of the playlist. Some of them can be overridden in the playlist dialog box.
gu: આ વિકલ્પો વગાડવા માટેની યાદીની વર્તણૂકને વ્યાખ્યાયિત કરે છે. વગાડવા માટેની યાદી સંવાદ બોક્સમાં અમુક તેઓને ઉપર લખાઇ શકે છે.

en: Allow metadata network access
gu: મેટાડેટા નેટવર્ક પ્રવેશને પરવાનગી આપો

en: Collapse
gu: પડી ભાંગવુ

en: Expand
gu: વિસ્તારો

en: Subdirectory behavior
gu: ઉપડિરેક્ટરી વર્ણતૂક

en: Select whether subdirectories must be expanded.
    none: subdirectories do not appear in the playlist.
    collapse: subdirectories appear but are expanded on first play.
    expand: all subdirectories are expanded.
gu: પસંદ કરો ક્યાંતો ઉપડિરેક્ટરીઓ વિસ્તારવી જોઇએ.
    કંઇ નહિં: ઉપડિરેક્ટરીઓ વગાડવાની યાદીમાં દેખાતી નથી.
    ભંગાણ: ઉપડિરેક્ટરીઓ દેખાય છે પરંતુ પ્રથમ વગાડવા પર વિસ્તારેલ છે.
    વિસ્તારો: બધી ઉપડિરેક્ટરીઓને વિસ્તારેલ છે.

en: Ignored extensions
gu: અવગણેલ એક્સટેન્શન

en: Files with these extensions will not be added to playlist when opening a directory.
    This is useful if you add directories that contain playlist files for instance. Use a comma-separated list of extensions.
gu: આ એક્સટેન્શો સાથે પાઇલો વગાડવા માટેની યાદીમાં ઉમેરાશે નહિં.
    આ ઉપયોગી છે જો તમે ડિરેક્ટરીઓને ઉમેરો કે જે અત્યાર માટે વગાડવા માટેની યાદી ફાઇલોને સમાવે છે. એક્સટેન્શનોની અવતરણચિહ્નથી અલગ થયેલ યાદીને વાપરો.

en: Services discovery modules
gu: સેવા શોધ મોડ્યુલ

en: Specifies the services discovery modules to preload, separated by colons. Typical value is "sap".
gu: ફરી લાવવા માટે સેવા શોધ મોડ્યુલોને સ્પષ્ટ કરે છે, વિરામચિહ્ન વડે અલગ થયેલ છે. ખાસ કિંમત એ "sap" છે.

en: Play files randomly forever
gu: હંમેશા ગમેતે રીતે ફાઇલોને વગાડો

en: VLC will randomly play files in the playlist until interrupted.
gu: VLC એ વગાડવા માટેની યાદીમા ફાઇલોને ગમેતે રીતે વગાડશે જ્યાં સુધી અવરોધ ન આવે.

en: Repeat all
gu: બધુ પૂનરાવર્તિત કરો

en: VLC will keep playing the playlist indefinitely.
gu: VLC એ અચોક્કસ રીતે વગાડવાનની યાદીમાંથી વગાડવાનું ચાલુ રાખશે.

en: Repeat current item
gu: હાલની વસ્તુ પૂનરાવર્તિત કરો

en: VLC will keep playing the current playlist item.
gu: VLC એ હાલની વગાડવા માટેની યાદી વસ્તુને વગાડવા માટે રાખશે.

en: Play and stop
gu: વગાડો અને બંધ કરો

en: Stop the playlist after each played playlist item.
gu: દરેક વગાડેલ વગાડવાની યાદી વસ્તુ પછી વગાડવા માટેની યાદીને બંધ કરો.

en: Play and exit
gu: વગાડો અને બહાર નીકળો

en: Exit if there are no more items in the playlist.
gu: બહાર નીકળો જો ત્યાં વગાડવા માટેની યાદીમાં વધારે વસ્તુઓ ન હોય.

en: Play and pause
gu: વગાડો અને થોભો

en: Pause each item in the playlist on the last frame.
gu: છેલ્લા ચોકઠા પર વગાડવા માટેની યાદીમાં દરેક વસ્તુને અટકાવો.

en: Auto start
gu: આપમેળે શરૂ કરો

en: Automatically start playing the playlist content once it's loaded.
gu: આપમેળે વગાડવા માટેની યાદીમાં વગાડવાનું શરૂ કરે છે એકવાર લોડ થઇ જાય.

en: Pause on audio communication
gu: ઓડિયો વાર્તાલાપ પર થોભો

en: If pending audio communication is detected, playback will be paused automatically.
gu: જો સ્થગિત ઓડિયો વાર્તાલાપ શોધાયેલ હોય તો, પ્લેબેક આપમેળે અટકશે.

en: Use media library
gu: મીડિયા લાઇબ્રેરીને વાપરો

en: The media library is automatically saved and reloaded each time you start VLC.
gu: મીડિયા લાઇબ્રેરી આપમેળે સંગ્રહાયેલ અને ફરી લાવેલ હોય દરેક વખતે તમે VLC શરૂ કરો.

en: Display playlist tree
gu: વગાડવા માટેની યાદીને દર્શાવો

en: The playlist can use a tree to categorize some items, like the contents of a directory.
gu: અમુક વસ્તુઓને વર્ગીકૃત કરવા માટે વગાડવા માટેની યાદી ટ્રીને વાપરી શકે છે, જેમ કે ડિરેક્ટરીનાં સમાવિષ્ટો.

en: These settings are the global VLC key bindings, known as "hotkeys".
gu: આ સુયોજનો એ વૈશ્ર્વિક VLC કી બાઇન્ડીંગ છે, "હોટકી" તરીકે જાણીતા છે.

en: Ignore
gu: અવગણો

en: Fullscreen
gu: સંપૂર્ણસ્ક્રીન

en: Select the hotkey to use to swap fullscreen state.
gu: સંપૂર્ણસ્ક્રીન સ્થિતિને અદલાબદલી કરવા માટે વાપરવા હોટકીને પસંદ કરો.

en: Exit fullscreen
gu: સંપૂર્ણસ્ક્રીનમાંથી બહાર નીકળો

en: Select the hotkey to use to exit fullscreen state.
gu: સંપૂર્ણસ્ક્રીન સ્થિતિમાંથી બહાર નીકળવા માટે હોટકીને પસંદ કરો.

en: Play/Pause
gu: વગાડો/થોભો

en: Select the hotkey to use to swap paused state.
gu: અટકેલ સ્થિતિની અદલાબદલી કરવા માટે વાપરવા હોટકીને પસંદ કરો.

en: Pause only
gu: ફક્ત થોભો

en: Select the hotkey to use to pause.
gu: થોભવા માટે વાપરવા હોટકીને પસંદ કરો.

en: Play only
gu: ફક્ત વગાડો

en: Select the hotkey to use to play.
gu: વગાડવા માટે વાપરવા હોટકી પસંદ કરો.

en: Faster
gu: ઝડપી

en: Select the hotkey to use for fast forward playback.
gu: ઝડપી ગતિ પ્લેબેક માટે વાપરવા હોટકીને પસંદ કરો.

en: Slower
gu: ધીમું

en: Select the hotkey to use for slow motion playback.
gu: ધીમી ગતિ પ્લેબેક માટે વાપરવા હોટકીને પસંદ કરો.

en: Normal rate
gu: સામાન્ટ દર

en: Select the hotkey to set the playback rate back to normal.
gu: સમાન્યમાં પાછા જવા માટે પ્લેબેક દરને સુયોજિત કરવા માટે હોટકીને પસંદ કરો.

en: Faster (fine)
gu: ઝડપી (સારું)

en: Slower (fine)
gu: ધીમું (સારું)

en: Next
gu: આગળ

en: Select the hotkey to use to skip to the next item in the playlist.
gu: વગાડવા માટેની યાદીમાં આગળની વસ્તુ માટે વાપરવા હોટકીને પસંદ કરો.

en: Previous
gu: પહેલાં

en: Select the hotkey to use to skip to the previous item in the playlist.
gu: વગાડવા માટેની યાદીમાં પહેલાંની વસ્તુ માટે છોડવાનું વાપરવા માટે હોટકીને પસંદ કરો.

en: Stop
gu: બંધ કરો

en: Select the hotkey to stop playback.
gu: પ્લેબેકને બંધ કરવા માટે હોટકીને પસંદ કરો.

en: Position
gu: સ્થાન

en: Select the hotkey to display the position.
gu: સ્થાને દર્શાવવા હોટકીને પસંદ કરો.

en: Very short backwards jump
gu: ખૂબ જ ટૂંકો પાછળનો કૂદકો

en: Select the hotkey to make a very short backwards jump.
gu: ખૂબ જ ટૂંકો પાછળનો કૂદકો કરવા માટે હોટકીને પસંદ કરો.

en: Short backwards jump
gu: ટૂંકો પાછળનો કૂદકો

en: Select the hotkey to make a short backwards jump.
gu: ટૂંકો પાછળનો કૂદકો કરવા માટે હોટકીને પસંદ કરો.

en: Medium backwards jump
gu: મધ્યમ પાછળનો કૂદકો

en: Select the hotkey to make a medium backwards jump.
gu: મધ્યમ પાછળનો કૂદકો કરવા માટે હોટકીને પસંદ કરો.

en: Long backwards jump
gu: લાંબો પાછળનો કૂદકો

en: Select the hotkey to make a long backwards jump.
gu: લાંબો પાછળનો કૂદકો કરવા માટે હોટકીને પસંદ કરો.

en: Very short forward jump
gu: ખૂબ જ ટૂંકો આગળનો કૂદકો

en: Select the hotkey to make a very short forward jump.
gu: ખૂબ જ ટૂંકો આગળનો કૂદકો કરવા માટે હોટકીને પસંદ કરો.

en: Short forward jump
gu: ટૂંકો પાછળનો કૂદકો

en: Select the hotkey to make a short forward jump.
gu: ટૂંકો પાછળનો કૂદકો કરવા માટે હોટકીને પસંદ કરો.

en: Medium forward jump
gu: મધ્યમ આગળનો કૂદકો

en: Select the hotkey to make a medium forward jump.
gu: મધ્યમ આગળનો કૂદકો કરવા માટે હોટકીને પસંદ કરો.

en: Long forward jump
gu: લાંબો આગળનો કૂદકો

en: Select the hotkey to make a long forward jump.
gu: લાંબો આગળનો કૂદકો કરવા માટે હોટકીને પસંદ કરો.

en: Next frame
gu: આગળનું ચોકઠુ

en: Select the hotkey to got to the next video frame.
gu: આગળનાં વિડિઓ ચોકઠામાં જવા માટે હોટકીને પસંદ કરો.

en: Very short jump length
gu: ઘણી ટૂંકી કૂદકા લંબાઇ

en: Very short jump length, in seconds.
gu: ઘણી ટૂંકી કૂદકો લંબાઇ, સેકંડમાં.

en: Short jump length
gu: ટૂંકી કૂદકા લંબાઇ

en: Short jump length, in seconds.
gu: ટૂંકી કૂદકા લંબાઇ. સેકંડમાં.

en: Medium jump length
gu: મધ્યમ કૂદકા લંબાઇ

en: Medium jump length, in seconds.
gu: મધ્યમ કૂદકા લંબાઇ, સેકંડમાં.

en: Long jump length
gu: લાંબી કૂદકા લંબાઇ

en: Long jump length, in seconds.
gu: લાંબી કૂદકા લંબાઇ. સેકંડમાં.

en: Quit
gu: બહાર નીકળો

en: Select the hotkey to quit the application.
gu: કાર્યક્રમમાંથી બહાર નીકળવા માટે હોટકી પસંદ કરો.

en: Navigate up
gu: ઉપર શોધખોળ

en: Navigate down
gu: નીચે શોધખોળ

en: Navigate left
gu: ડાબે શોધખોળ

en: Navigate right
gu: જમણે શોધખોળ

en: Activate
gu: સક્રિય કરો

en: Select the key to activate selected item in DVD menus.
gu: DVD મેનુમાં પસંદ થયેલ વસ્તુને સક્રિય કરવા માટે કીને પસંદ કરો.

en: Go to the DVD menu
gu: DVD મેનુમાં જાઓ

en: Select the key to take you to the DVD menu
gu: DVD મેનુમાં તમને લઇ જવા માટે કીને પસંદ કરો

en: Select previous DVD title
gu: પહેલાંના DVD શીર્ષકને પસંદ કરો

en: Select the key to choose the previous title from the DVD
gu: DVD માંથી પહેલાનાં શીર્ષકને પસંદ કરવા માટે કીને પસંદ કરો

en: Select next DVD title
gu: આગળનાં DVD શીર્ષકને પસંદ કરો

en: Select the key to choose the next title from the DVD
gu: DVD માંથી આગળનાં શીર્ષકને પસંદ કરવા માટે કીને પસંદ કરો

en: Select prev DVD chapter
gu: આગળનાં DVD પ્રકરણનને પસંદ કરો

en: Select the key to choose the previous chapter from the DVD
gu: DVD માંથી પહેલાનાં પ્રકરણને પસંદ કરવા માટે કીને પસંદ કરો

en: Select next DVD chapter
gu: આગળનાં DVD પ્રકરણને પસંદ કરો

en: Select the key to choose the next chapter from the DVD
gu: DVD માંથી આગળનાં પ્રકરણને પસંદ કરવા માટે કીને પસંદ કરો

en: Volume up
gu: અવાજ વધારો

en: Select the key to increase audio volume.
gu: ઓડિયો અવાજને વધારવા માટે કીને પસંદ કરો.

en: Volume down
gu: અવાજ ઓછો કરો

en: Select the key to decrease audio volume.
gu: ઓડિયો અવાજને ઘટાડવા માટે કીને પસંદ કરો.

en: Mute
gu: મૂંગુ

en: Select the key to mute audio.
gu: ઓડિયોને મૂંગુ રાખવા માટે કીને પસંદ કરો.

en: Subtitle delay up
gu: ઉપશીર્ષકનો વિલંબ વધારો

en: Select the key to increase the subtitle delay.
gu: ઉપશીર્ષક વિલંબને વધારવા માટે કીને પસંદ કરો.

en: Subtitle delay down
gu: ઉપશીર્ષકનો વિલંબ ઓછો

en: Select the key to decrease the subtitle delay.
gu: ઉપશીર્ષક વિલંબને ઘટાડવા માટે કીને પસંદ કરો.

en: Subtitle sync / bookmark audio timestamp
gu: ઉપશીર્ષક સુમેળ / બુકમાર્ક ઓડિયો ટાઇમસ્ટેમ્પ

en: Select the key to bookmark audio timestamp when syncing subtitles.
gu: ઓડિયો ટાઇમસ્ટેમ્પનું બુકમાર્ક કરવા માટે કીને પસંદ કરો જ્યારે ઉપશીર્ષકોનો સુમેળ કરી રહ્યા હોય.

en: Subtitle sync / bookmark subtitle timestamp
gu: ઉપશીર્ષક સુમેળ / બુકમાર્ક ઉપશીર્ષક ટાઇમસ્ટેમ્પ

en: Select the key to bookmark subtitle timestamp when syncing subtitles.
gu: ઉપશીર્ષક ટાઇમસ્ટેમ્પનું બુકમાર્ક કરવા માટે કીને પસંદ કરો જ્યારે ઉપશીર્ષકોનો સુમેળ કરી રહ્યા હોય.

en: Subtitle sync / synchronize audio & subtitle timestamps
gu: ઉપશીર્ષક સુમેળ / સુમેળતા ઓડિયો અને ઉપશીર્ષક ટાઇમસ્ટેમ્પ

en: Select the key to synchronize bookmarked audio & subtitle timestamps.
gu: બુકમાર્ક થયેલ ઓડિયો અને ઉપશીર્ષક ટાઇમસ્ટેમ્પનો સુમેળ કરવા માટે કીને પસંદ કરો.

en: Subtitle sync / reset audio & subtitle synchronization
gu: ઉપશીર્ષક સુમેળ / ઓડિયો અને ઉપશીર્ષક સુમેળતાને પુન:સુયોજિત કરો

en: Select the key to reset synchronization of audio & subtitle timestamps.
gu: ઓડિયો અને ઉપશીર્ષક ટાઇમસ્ટેમ્પની સુમેળતાને પુન:સુયોજિત કરવા માટે કીને પસંદ કરો.

en: Subtitle position up
gu: ઉપશીર્ષક સ્થાન ઉપર

en: Select the key to move subtitles higher.
gu: ઉપશીર્ષકોને ઉંચે ખસેડવા માટે કીને પસંદ કરો.

en: Subtitle position down
gu: ઉપશીર્ષક સ્થાન નીચુ

en: Select the key to move subtitles lower.
gu: ઉપશીર્ષકોને નીચે ખસેડવા માટે કીને પસંદ કરો.

en: Audio delay up
gu: ઓડિયો વિલંબ વધારે

en: Select the key to increase the audio delay.
gu: ઓડિયો વિલંબને વધારવા માટે કીને પસંદ કરો.

en: Audio delay down
gu: ઓડિયો વિલંબ ઓછો

en: Select the key to decrease the audio delay.
gu: ઓડિયો વિલંબને ઘટાડવા માટે કીને પસંદ કરો.

en: Play playlist bookmark 1
gu: વગાડવા માટેની યાદી બુકમાર્ક 1 વગાડો

en: Play playlist bookmark 2
gu: વગાડવા માટેની યાદી બુકમાર્ક 2 વગાડો

en: Play playlist bookmark 3
gu: વગાડવા માટેની યાદી બુકમાર્ક 3 વગાડો

en: Play playlist bookmark 4
gu: વગાડવા માટેની યાદી બુકમાર્ક 4 વગાડો

en: Play playlist bookmark 5
gu: વગાડવા માટેની યાદી બુકમાર્ક 5 વગાડો

en: Play playlist bookmark 6
gu: વગાડવા માટેની યાદી બુકમાર્ક 6 વગાડો

en: Play playlist bookmark 7
gu: વગાડવા માટેની યાદી બુકમાર્ક 7 વગાડો

en: Play playlist bookmark 8
gu: વગાડવા માટેની યાદી બુકમાર્ક 8 વગાડો

en: Play playlist bookmark 9
gu: વગાડવા માટેની યાદી બુકમાર્ક 9 વગાડો

en: Play playlist bookmark 10
gu: વગાડવા માટેની યાદી બુકમાર્ક 10 વગાડો

en: Select the key to play this bookmark.
gu: આ બુકમાર્કને વગાડવા માટે કીને પસંદ કરો.

en: Set playlist bookmark 1
gu: વગાડવા માટેની યાદી બુકમાર્ક 1 ને સુયોજિત કરો

en: Set playlist bookmark 2
gu: વગાડવા માટેની યાદી બુકમાર્ક 2 ને સુયોજિત કરો

en: Set playlist bookmark 3
gu: વગાડવા માટેની યાદી બુકમાર્ક 3 ને સુયોજિત કરો

en: Set playlist bookmark 4
gu: વગાડવા માટેની યાદી બુકમાર્ક 4 ને સુયોજિત કરો

en: Set playlist bookmark 5
gu: વગાડવા માટેની યાદી બુકમાર્ક 5 ને સુયોજિત કરો

en: Set playlist bookmark 6
gu: વગાડવા માટેની યાદી બુકમાર્ક 6 ને સુયોજિત કરો

en: Set playlist bookmark 7
gu: વગાડવા માટેની યાદી બુકમાર્ક 7 ને સુયોજિત કરો

en: Set playlist bookmark 8
gu: વગાડવા માટેની યાદી બુકમાર્ક 8 ને સુયોજિત કરો

en: Set playlist bookmark 9
gu: વગાડવા માટેની યાદી બુકમાર્ક 9 ને સુયોજિત કરો

en: Set playlist bookmark 10
gu: વગાડવા માટેની યાદી બુકમાર્ક 10 ને સુયોજિત કરો

en: Select the key to set this playlist bookmark.
gu: આ વગાડવા માટેની યાદીનાં બુકમાર્કને સુયોજિત કરવા માટે કીને પસંદ કરો.

en: Clear the playlist
gu: વગાડવા માટેની યાદી સાફ કરો

en: Select the key to clear the current playlist.
gu: હાલની વગાડવા માટેની યાદીને સાફ કરવા માટે કીને પસંદ કરો.

en: Playlist bookmark 1
gu: વગાડવા માટેની યાદી બુકમાર્ક 1

en: Playlist bookmark 2
gu: વગાડવા માટેની યાદી બુકમાર્ક 2

en: Playlist bookmark 3
gu: વગાડવા માટેની યાદી બુકમાર્ક 3

en: Playlist bookmark 4
gu: વગાડવા માટેની યાદી બુકમાર્ક 4

en: Playlist bookmark 5
gu: વગાડવા માટેની યાદી બુકમાર્ક 5

en: Playlist bookmark 6
gu: વગાડવા માટેની યાદી બુકમાર્ક 6

en: Playlist bookmark 7
gu: વગાડવા માટેની યાદી બુકમાર્ક 7

en: Playlist bookmark 8
gu: વગાડવા માટેની યાદી બુકમાર્ક 8

en: Playlist bookmark 9
gu: વગાડવા માટેની યાદી બુકમાર્ક 9

en: Playlist bookmark 10
gu: વગાડવા માટેની યાદી બુકમાર્ક 10

en: This allows you to define playlist bookmarks.
gu: આ વગાડવા માટેની યાદી બુકમાર્કોને વ્યાખ્યાયિત કરવા માટે તમને પરવાનગી આપે છે.

en: Cycle audio track
gu: ઓડિયો ટ્રેક વચ્ચે ચાલતું આવર્તન

en: Cycle through the available audio tracks(languages).
gu: ઉપલબ્ધ ઓડિયો ટ્રેક (ભાષાઓ) મારફતે ખસેડો.

en: Cycle subtitle track
gu: ઉપશીર્ષક ટ્રેકને ખસેડો

en: Cycle through the available subtitle tracks.
gu: ઉપલબ્ધ ઉપશીર્ષક ટ્રેક મારફતે ખસેડો.

en: Toggle subtitles
gu: ઉપશીર્ષકની અદલાબદલી

en: Toggle subtitle track visibility.
gu: ઉપશીર્ષક ટ્રેક દ્રશ્યતાની અદ્લાબદલી.

en: Cycle next program Service ID
gu: આગળના કાર્યક્રમ સેવા ID નું આવર્તન

en: Cycle through the available next program Service IDs (SIDs).
gu: ઉપલબ્ધ આગળનાં કાર્યક્રમ સેવા IDs (SIDs) મારફતે ખસેડો.

en: Cycle previous program Service ID
gu: પહેલાના કાર્યક્રમ સેવા ID નું આવર્તન

en: Cycle through the available previous program Service IDs (SIDs).
gu: ઉપલબ્ધ પહેલાંના કાર્યક્રમ સેવા IDs (SIDs) મારફતે ખસેડો.

en: Cycle source aspect ratio
gu: સ્ત્રોત આસ્પેકટ રેશીઓ વચ્ચેનું આવર્તન

en: Cycle through a predefined list of source aspect ratios.
gu: સ્ત્રોત આસ્પેકટ રેસીઓની પહેલેથી વ્યાખ્યિત થયેલ યાદી મારફતે આવર્તન

en: Cycle video crop
gu: વિડિઓ કાપવા વચ્ચેનું આવર્તન

en: Cycle through a predefined list of crop formats.
gu: કાપેલ બંધારણોની પહેલેથી વ્યાખ્યાયિત થયેલ યાદી મારફતે ખસેડો.

en: Toggle autoscaling
gu: આપમેળે માપ કરતી વખતે અદલાબદલી

en: Activate or deactivate autoscaling.
gu: આપમેળે માપ કરવાનું સક્રિય અથવા નિષ્ક્રિય કરો.

en: Increase scale factor
gu: માપ ફેક્ટરને વધારો

en: Decrease scale factor
gu: માપ ફેક્ટરને ઘટાડો

en: Toggle deinterlacing
gu: મિશ્રણ કરતી વખતે અદલાબદલી

en: Activate or deactivate deinterlacing.
gu: અમિશ્રણ કરવાનું સક્રિય અથવા નિષ્ક્રિય કરો.

en: Cycle deinterlace modes
gu: મિશ્રણ કરવા વચ્ચેની સ્થિતિનું આવર્તન

en: Cycle through available deinterlace modes.
gu: ઉપલબ્ધ અમિશ્રિત સ્થિતિ મારફતે ખસેડો.

en: Show controller in fullscreen
gu: સંપૂર્ણસ્ક્રીનમાં નિયંત્રકને બતાવો

en: Boss key
gu: બોસ કી

en: Hide the interface and pause playback.
gu: ઇન્ટરફેસને છુપાડો અને પ્લેબેકને અટકાવો.

en: Context menu
gu: સંદર્ભ મેનુ

en: Show the contextual popup menu.
gu: સંદર્ભ પોપઅપ મેનુને બતાવો.

en: Take video snapshot
gu: વિડિઓ સ્નેપશોટ લો

en: Takes a video snapshot and writes it to disk.
gu: વિડિઓ સ્નેપશોટ લે છે અને ડિસ્કમાં તેને લખે છે.

en: Record
gu: રેકોર્ડ

en: Record access filter start/stop.
gu: ફિલ્ટરને વાપરવાનું શરૂ / બંધ કરવાનો અહેવાલ લો

en: Normal/Loop/Repeat
gu: સામાન્ય/લુપ/પૂનરાવર્તન

en: Toggle Normal/Loop/Repeat playlist modes
gu: ટોગલ સામાન્ય /લુપ /પુનરાવર્તન વગાડવા માટેની યાદી સ્થિતિઓ

en: Toggle random playlist playback
gu: ટોગલ ગમેતે વગાડવા માટેની યાદીને ફરી વગાડો

en: Un-Zoom
gu: નાનું મોટુ કરો નહિં

en: Crop one pixel from the top of the video
gu: વિડિઓની ટોચથી એક પિક્સેલને કાપો

en: Uncrop one pixel from the top of the video
gu: વિડિઓનાં ટોચથી એક પિક્સેલને કાપો નહિં

en: Crop one pixel from the left of the video
gu: વિડિઓની ડાબેથી એક પિક્સેલને કાપો

en: Uncrop one pixel from the left of the video
gu: વિડિઓનાં ડાબેથી એક પિક્સેલને કાપો નહિં

en: Crop one pixel from the bottom of the video
gu: વિડિઓની નીચેથી એક પિક્સેલને કાપો

en: Uncrop one pixel from the bottom of the video
gu: વિડિઓનાં નીચેથી એક પિક્સેલને કાપો નહિં

en: Crop one pixel from the right of the video
gu: વિડિઓની જમણેથી એક પિક્સેલને કાપો

en: Uncrop one pixel from the right of the video
gu: વિડિઓનાં જમણેથી એક પિક્સેલને કાપો નહિં

en: Toggle wallpaper mode in video output
gu: વિડિઓ આઉટપુટમાં ટોગલ વોલપેપેર સ્થિતિ

en: Toggle wallpaper mode in video output.
gu: વિડિઓ આઉટપુટમાં ટોગલ વોલપેપેર સ્થિતિ.

en: Cycle through audio devices
gu: ઓડિયો ઉપકરણો મારફતે ખસેડો

en: Cycle through available audio devices
gu: ઉપલબ્ધ ઓડિયો ઉપકરણો મારફતે ખસેડો

en: Snapshot
gu: સ્નેપશોટ

en: Window properties
gu: વિન્ડો ગુણધર્મો

en: Subpictures
gu: ઉપચિત્રો

en: Subtitles
gu: ઉપશીર્ષકો

en: Overlays
gu: ઓવરલે

en: Track settings
gu: ટ્રેક સુયોજનો

en: Playback control
gu: પ્લેબેક નિયંત્રણ

en: Default devices
gu: મૂળભૂત ઉપકરણો

en: Network settings
gu: નેટવર્ક સુયોજનો

en: Socks proxy
gu: Socks પ્રોક્ષી

en: Metadata
gu: મેટાડેટા

en: Decoders
gu: ડિકોડર

en: Input
gu: ઈનપુટ

en: Special modules
gu: ખાસ મોડ્યુલો

en: Plugins
gu: પ્લગઈન

en: Performance options
gu: પ્રભાવ વિકલ્પો

en: Clock source
gu: ઘડિયાળ સ્ત્રોત

en: Hot keys
gu: હોટ કી

en: Jump sizes
gu: માપ વધારો

en: print help for VLC (can be combined with --advanced and --help-verbose)
gu: VLC માટે મદદને છાપો (--advanced અને --help-verbose સાથે જોડાઇ શકાય છે)

en: Exhaustive help for VLC and its modules
gu: VLC  અને તેનાં મોડ્યુલો માટે સંપૂર્ણ મદદ

en: print help for VLC and all its modules (can be combined with --advanced and --help-verbose)
gu: VLC અને તેનાં મોડ્યુલો માટે મદદ છાપો (--advanced અને --help-verbose સાથે જોડાઇ શકાય છે)

en: ask for extra verbosity when displaying help
gu: વધારાની વર્બોસીટી માટે પૂછો જ્યારે મદદને દર્શાવી રહ્યા હોય

en: print a list of available modules
gu: ઉપલબ્ધ મોડ્યુલોની યાદીને છાપો

en: print a list of available modules with extra detail
gu: વધારાની વિગત સાથે ઉપલબ્ધ મોડ્યુલોની યાદીને છાપો

en: print help on a specific module (can be combined with --advanced and --help-verbose). Prefix the module name with = for strict matches.
gu: ખાસ મોડ્યુલ પર મદદને છાપો (--advanced અને --help-verbose સાથે જોડાઈ શકે છે). કડક રીતે બંધબેસવા માટે = સાથે મોડ્યુલ નામનો ઉપસર્ગ કરો.

en: no configuration option will be loaded nor saved to config file
gu: રૂપરેખાંકન વિકલ્પો કદી રૂપરેખાંકન ફાઇલમાં લાવેલ અથવા સંગ્રહેલ હશે નહિં

en: reset the current config to the default values
gu: મૂળભૂત કિંમતોમાં હાલનાં રૂપરેખાંકનને પુન:સુયોજિત કરો

en: use alternate config file
gu: વૈકલ્પિક રૂપરેખાંકન ફાઇલને વાપરો

en: resets the current plugins cache
gu: હાલનાં પ્લગઇન કેશને પુન:સુયોજિત કરે છે

en: print version information
gu: આવૃત્તિ જાણકારીને છાપો

en: core program
gu: કોર કાર્યક્રમ

en: Backspace
gu: બેકસ્પેસ

en: Brightness Down
gu: તેજસ્વિતા ઓછી

en: Brightness Up
gu: તેજસ્વીતા વધારે

en: Browser Back
gu: બ્રાઉઝર પાછળ કરો

en: Browser Favorites
gu: બ્રાઉઝર પસંદીદા

en: Browser Forward
gu: બ્રાઉઝર પસંદીદા

en: Browser Home
gu: બ્રાઉઝર ઘર

en: Browser Refresh
gu: બ્રાઉઝર તાજુ કરો

en: Browser Search
gu: બ્રાઉઝર શોધ

en: Browser Stop
gu: બ્રાઉઝર બંધ

en: Delete
gu: કાઢી નાંખો

en: Down
gu: નીચે

en: End
gu: અંત

en: Enter
gu: દાખલ કરો

en: Esc
gu: એસ્કેપ

en: Home
gu: હોમ

en: Insert
gu: ઇન્સર્ટ

en: Media Angle
gu: મીડિયા ખૂણો

en: Media Audio Track
gu: મીડિયા ઓડિયો ટ્રેક

en: Media Forward
gu: મીડિયા આગળ ધપાવો

en: Media Menu
gu: મીડિયા મેનુ

en: Media Next Frame
gu: મીડિયા આગળનું ચોકઠુ

en: Media Next Track
gu: મીડિયા આગળનો ટ્રેક

en: Media Play Pause
gu: મીડિયા વગાડવાનું થોભો

en: Media Prev Frame
gu: મીડિયા પહેલાંનુ ચોકઠુ

en: Media Prev Track
gu: મીડિયા પહેલાંનો ટ્રેક

en: Media Record
gu: મીડિયા અહેવાલ

en: Media Repeat
gu: મીડિયા પૂનરાવર્તન

en: Media Rewind
gu: મીડિયા ફરી વગાડો

en: Media Select
gu: મીડિયા પસંદ કરો

en: Media Shuffle
gu: મીડિયા અદલાબદલી

en: Media Stop
gu: મીડિયા બંધ

en: Media Subtitle
gu: મીડિયા ઉપશીર્ષક

en: Media Time
gu: મીડિયા સમય

en: Media View
gu: મીડિયા દૃશ્ય

en: Menu
gu: મેનુ

en: Mouse Wheel Down
gu: માઉસ વ્હીલ નીચે

en: Mouse Wheel Left
gu: માઉસ વ્હીલ ડાબે

en: Mouse Wheel Right
gu: માઉસ વ્હીલ જમણે

en: Mouse Wheel Up
gu: માઉસ વ્હિલ ઉપર

en: Page Down
gu: પાનું નીચે

en: Page Up
gu: પાનું ઉપર

en: Pause
gu: થોભો

en: Print
gu: છાપો

en: Space
gu: જગ્યા

en: Tab
gu: ટેબ

en: Up
gu: ઉપર

en: Volume Down
gu: અવાજ ઓછો કરો

en: Volume Mute
gu: અવાજ બંધ કરો

en: Volume Up
gu: અવાજ વધારો

en: Zoom In
gu: મોટુ કરો

en: Zoom Out
gu: નાનું કરો

en: Shift+
gu: શિફ્ટ+

en: Meta+
gu: મેટા+

en: Command+
gu: કમાન્ડ+

en: Saving file failed
gu: ફાઇલને સંગ્રહ કરવાનુ નિષ્ફળ

en: Failed to open "%s" for writing
gu: લખવા માટે "%s" ને ખોલવાનું નિષ્ફળ

en: Cancel
gu: રદ કરો

en: %s
    Downloading... %s/%s %.1f%% done
gu: %s
    ડાઉનલોડ કરવાનું... %s/%s %.1f%% પૂર્ણ

en: File could not be verified
gu: ફાઇલને ચકાસી શક્યા નહિં

en: It was not possible to download a cryptographic signature for the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
gu: તે ડાઉનલોડ થયેલ ફાઇલ "%s" માટે ક્રિપ્ટોગ્રાફીક હસ્તાક્ષરને ડાઉનલોડ કરવા માટે શક્ય ન હતુ. એટલે, તેને કાઢી નાંખેલ હતુ.

en: Invalid signature
gu: અયોગ્ય હસ્તાક્ષર

en: The cryptographic signature for the downloaded file "%s" was invalid and could not be used to securely verify it. Thus, the file was deleted.
gu: ડાઉનલોડ થયેલ ફાઇલ "%s" માટે ક્રિપ્ટોગ્રાફીક હસ્તાક્ષર અયોગ્ય હતુ અને તેને સુરક્ષિત રીતે ચકાસવા માટે વાપરી શકયા નહિં. એટલે, ફાઇલ કાઢી નાંખેલ હતી.

en: File not verifiable
gu: ફાઇલ ચકાસી શકાય તેવી નથી

en: It was not possible to securely verify the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
gu: ડાઉનલોડ થયેલ ફાઇલ "%s" ને સુરક્ષિત રીતે ચકાસવા માટે તે શક્ય ન હતુ. એટલે. તેને કાઢી નાંખેલ હતી.

en: File corrupted
gu: ફાઈલ બગડી ગયેલ છે

en: Downloaded file "%s" was corrupted. Thus, it was deleted.
gu: ડાઉનલોડ થયેલ ફાઇલ "%s" બગડી ગયેલ છે. એટલે, તેને કાઢી નાંખેલ હતી.

en: Install
gu: સ્થાપિત કરો

en: Update VLC media player
gu: VLC મીડિયા પ્લેયરને સુધારો

en: Media Library
gu: મીડિયા લાઇબ્રેરી

en: Afar
gu: અફર

en: Abkhazian
gu: અબ્ખાઝીઅન

en: Afrikaans
gu: આફ્રિકન

en: Albanian
gu: અલ્બેનિયન

en: Amharic
gu: ઍમ્હારિક

en: Arabic
gu: અરૅબીક

en: Armenian
gu: અર્મિનિયન

en: Assamese
gu: આસામી

en: Avestan
gu: અવેસ્ટાન

en: Aymara
gu: અયમારા

en: Azerbaijani
gu: અજેરબૈજાની

en: Bashkir
gu: બાસ્કિર

en: Basque
gu: બાસ્ક્યુ

en: Belarusian
gu: બેલારુશિયન

en: Bengali
gu: બંગાળી

en: Bihari
gu: બિહારી

en: Bislama
gu: બિસલામા

en: Bosnian
gu: બોસ્નિયાઈ

en: Breton
gu: બ્રેટન

en: Bulgarian
gu: બલ્ગેરિયન

en: Burmese
gu: બર્મિસ

en: Catalan
gu: કેટેલન

en: Chamorro
gu: ચામોરો

en: Chechen
gu: ચેચેન

en: Chinese
gu: ચીની

en: Church Slavic
gu: ચર્ચ સાલ્વિક

en: Chuvash
gu: ચુવાશ

en: Cornish
gu: કોર્નિશ

en: Corsican
gu: કોર્સિકન

en: Czech
gu: ચેક

en: Danish
gu: ડેનિશ

en: Dutch
gu: ડચ

en: Dzongkha
gu: ઝોન્ગખા

en: English
gu: અંગ્રેજી

en: Esperanto
gu: એસ્પરેન્ટો

en: Estonian
gu: એસ્ટોનિયન

en: Faroese
gu: ફારોએસે

en: Fijian
gu: ફિઝિઅન

en: Finnish
gu: ફીનીશ

en: French
gu: ફ્રેન્ચ

en: Frisian
gu: ફ્રિશિયન

en: Georgian
gu: જોર્જિયન

en: German
gu: જર્મન

en: Gaelic (Scots)
gu: ગેલિક (સ્કોટ્સ)

en: Irish
gu: ઇરિશ

en: Gallegan
gu: ગેલિશિયન

en: Manx
gu: મેન્ક્ષ

en: Greek, Modern
gu: ગ્રીક, આધુનિક

en: Guarani
gu: ગુઆરાની

en: Gujarati
gu: ગુજરાતી

en: Hebrew
gu: હેબ્રુ

en: Herero
gu: હિરેરો

en: Hindi
gu: હિંદી

en: Hiri Motu
gu: હીરી મોટુ

en: Hungarian
gu: હન્ગેરિયન

en: Icelandic
gu: આઈસલેંડિક

en: Inuktitut
gu: ઈનુક્ટીટુટ

en: Interlingue
gu: ઈન્ટરલીંગ

en: Interlingua
gu: ઇન્ટરલિન્ગુઆ

en: Indonesian
gu: ઇન્ડોનેશિયન

en: Inupiaq
gu: ઇનુપીઆક

en: Italian
gu: ઇટાલિયન

en: Javanese
gu: જાવાનીઝ

en: Japanese
gu: જાપાની

en: Greenlandic, Kalaallisut
gu: ગ્રીનલેંડીક, કાલાલ્લિસુટ

en: Kannada
gu: કન્નડ

en: Kashmiri
gu: કાશ્મીરી

en: Kazakh
gu: કઝાખ

en: Khmer
gu: ખ્મેર

en: Kikuyu
gu: કિકુયુ

en: Kinyarwanda
gu: કિન્યારવાન્ડા

en: Kirghiz
gu: કિર્ઘિજ્

en: Komi
gu: કોમી

en: Korean
gu: કોરિયન

en: Kuanyama
gu: કુઆન્યામા

en: Kurdish
gu: કુર્દિશ

en: Lao
gu: લાઓ

en: Latin
gu: લેટિન

en: Latvian
gu: લૅટવિયન

en: Lingala
gu: લિંગાલા

en: Lithuanian
gu: લિથુઆનિયન

en: Letzeburgesch
gu: લેત્ઝબર્ગીશ

en: Macedonian
gu: મેકેડોનિયાઈ

en: Marshall
gu: માર્શલ

en: Malayalam
gu: મલયાલમ

en: Maori
gu: માઓરી

en: Marathi
gu: મરાઠી

en: Malay
gu: મલય

en: Malagasy
gu: માલાગાસિ

en: Maltese
gu: માલ્તી

en: Moldavian
gu: મોલ્ડેવિયન

en: Mongolian
gu: મોંગોલિયન

en: Nauru
gu: નૌરુ

en: Navajo
gu: નાવાજો

en: Ndebele, South
gu: ન્ડેબેલે, દક્ષિણ

en: Ndebele, North
gu: ડેબેલે, ઉત્તરી

en: Ndonga
gu: ડોંગા

en: Nepali
gu: નેપાલી

en: Norwegian
gu: નોર્વેગિયન

en: Norwegian Nynorsk
gu: નોર્વેજિયન, નિનોર્સક

en: Norwegian Bokmaal
gu: નોર્વેજિયન બોકમાલ

en: Chichewa; Nyanja
gu: ચિકેવા; ન્યાન્જા

en: Occitan; Provençal
gu: ઓસીટન; પ્રોવેન્કલ

en: Oriya
gu: ઓરિયા

en: Oromo
gu: ઑરોમો

en: Ossetian; Ossetic
gu: ઓસેશિયન; ઓસેટીક

en: Panjabi
gu: પંજાબી

en: Persian
gu: પર્શિયન

en: Pali
gu: પાલી

en: Polish
gu: પોલિશ

en: Portuguese
gu: પોર્ટુગીઝ

en: Pushto
gu: પુશ્ટો

en: Quechua
gu: ક્વેચુઆ

en: Original audio
gu: મૂળભૂત ઓડિયો

en: Raeto-Romance
gu: રેએટો-રોમાન્સ્

en: Romanian
gu: રોમાનિયન

en: Rundi
gu: રુન્ડી

en: Russian
gu: રશિયન

en: Sango
gu: સેંગો

en: Sanskrit
gu: સંસ્કૃત

en: Serbian
gu: સર્બિયન

en: Croatian
gu: ક્રોએશિયન

en: Sinhalese
gu: સિંહાલી

en: Slovak
gu: સ્લોવાક

en: Slovenian
gu: સ્લોવેનિયન

en: Northern Sami
gu: ઉત્તરી સામી

en: Samoan
gu: સામોન

en: Shona
gu: શોના

en: Sindhi
gu: સિંધી

en: Somali
gu: સોમાલી

en: Sotho, Southern
gu: સોથા, દક્ષિણી

en: Spanish
gu: સ્પેનીશ

en: Sardinian
gu: સાર્ડિનિયન

en: Swati
gu: સ્વાતી

en: Sundanese
gu: સુદાનિઝ

en: Swahili
gu: સ્વાહિલી

en: Swedish
gu: સ્વેડિશ

en: Tahitian
gu: તાહિટીયન

en: Tamil
gu: તમિલ

en: Tatar
gu: તાતર

en: Telugu
gu: તેલુગુ

en: Tajik
gu: તાજીક

en: Tagalog
gu: તાગાલોગ

en: Thai
gu: થાઈ

en: Tibetan
gu: તિબેટન

en: Tigrinya
gu: ટિગ્રીન્યા

en: Tonga (Tonga Islands)
gu: ટોન્ગા (ટોન્ગા ટાપુ)

en: Tswana
gu: ત્સ્વાના

en: Tsonga
gu: ત્સોન્ગા

en: Turkish
gu: તુર્કિશ

en: Turkmen
gu: તર્કમેન

en: Twi
gu: ત્વી

en: Uighur
gu: યિગુર

en: Ukrainian
gu: યુક્રેનિયાઈ

en: Urdu
gu: ઉર્દુ

en: Uzbek
gu: ઉઝબેક

en: Vietnamese
gu: વિયેતનામી

en: Volapuk
gu: વોલાપુક

en: Welsh
gu: વેલ્શ

en: Wolof
gu: વોલોફ

en: Xhosa
gu: ઝોસા

en: Yiddish
gu: યીડીશ

en: Yoruba
gu: યોરુબા

en: Zhuang
gu: હુઆંગ

en: Zulu
gu: ઝુલુ

en: Autoscale video
gu: વિડિઓને આપમેળે માપો

en: Crop
gu: કાપો

en: Aspect ratio
gu: આશરે દર

en: Pass alsa:// to open the default ALSA capture device, or alsa://SOURCE to open a specific device named SOURCE.
gu: મૂળભૂત ALSA બંધિત ઉપકરણને ખોલવા માટે alsa:// ને પસાર કરો, અથવા ખાસ ઉપકરણ નામ થયેલ SOURCE ને ખોલવા માટે alsa://SOURCE .

en: ALSA audio capture
gu: ALSA ઓડિયો લો

en: Attachment
gu: જોડાણ

en: Attachment input
gu: જોડાણ ઇનપુટ

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable input device. Please check your connectors and drivers.
gu: તમારું Mac યોગ્ય ઇનપુટ ઉપકરણ ધરાવતું લાગતું નથી. કૃપ્યા તમારા કનેક્ટર અને ડ્રાઈવર ચકાસો.

en: libavformat AVIO access
gu: libavformat AVIO પ્રવેશ

en: libavformat AVIO access output
gu: libavformat AVIO પ્રવેશ આઉટપુટ

en: Blu-ray menus
gu: બ્લુ-રે મેનુ

en: Use Blu-ray menus. If disabled, the movie will start directly
gu: બ્લુ-રે મેનુને વપારો, જો નિષ્ક્રિય હોય ત્યારે, ચિત્રપટ સીધુજ શરૂ થશે

en: Region code
gu: વિસ્તાર કોડ

en: Blu-Ray player region code. Some discs can be played only with a correct region code.
gu: બ્લુ-રે પ્લેયર વિસ્તાર કોડ. અમુક ડિસ્ક એ ફક્ત યોગ્ય વિસ્તાર કોડ સાથે વગાડી શકાય છે.

en: Blu-ray
gu: બ્લુ-રે

en: Blu-ray Disc support (libbluray)
gu: બ્લુ-રે ડિસ્ક આધાર (લીબબ્લુરે)

en: Path doesn't appear to be a Blu-ray
gu: પાથ બ્લુ-રે તરીકે દેખાતુ નથી

en: This Blu-ray Disc needs a library for AACS decoding, and your system does not have it.
gu: આ બ્લુ-રે ને AACS ડિકોડીંગ માટે લાઇબ્રેરીની જરૂરિયાત છે, અને તમારી સિસ્ટમ પાસે તે નથી.

en: Blu-ray Disc is corrupted.
gu: બ્લુ-રે ડિસ્ક ભાંગેલ છે.

en: Missing AACS configuration file!
gu: ગુમ થયેલ AACS રૂપરેખાંકન ફાઇલ!

en: No valid processing key found in AACS config file.
gu: AACS રૂપરેખાંકન ફાઇલમાં યોગ્ય પ્રક્રિયા કી મળી નથી.

en: No valid host certificate found in AACS config file.
gu: AACS રૂપરેખાંકન ફાઇલમાં યોગ્ય યજમાન પ્રમાણપત્ર મળ્યુ નથી.

en: AACS Host certificate revoked.
gu: AACS યજમાન પ્રમાણપત્ર પાછુ ખેંચેલ છે.

en: AACS MMC failed.
gu: AACS MMC નિષ્ફળ.

en: This Blu-ray Disc needs a library for BD+ decoding, and your system does not have it.
gu: આ બ્લુ-રે  ડિસ્કને BD+ ડિકોડીંગ માટે લાઇબ્રેરીની જરૂરિયાત છે, અને તમારી સિસ્ટમ પાસે તે નથી.

en: Your system BD+ decoding library does not work. Missing configuration?
gu: તમારી સિસ્ટમ BD+ ડિકોડીંગ લાઇબ્રેરી કામ કરતી નથી. શું રૂપરેખાંકન ગુમ થયેલ છે?

en: Failed to start bluray playback. Please try without menu support.
gu: બ્લુરે પ્લેબેકને શરૂ કરવાનું નિષ્ફળ. મહેરબાની કરીને મેનુ આધાર વગર પ્રયત્ન કરો.

en: Blu-ray error
gu: બ્લુ-રે ભૂલ

en: Top Menu
gu: ઉચ્ચ મેનુ

en: First Play
gu: પહેલાં વગાડો

en: Audio CD - Track %02i
gu: ઓડિયો CD - ટ્રેક %02i

en: Audio CD
gu: ઓડિયો CD

en: Audio CD input
gu: ઓડિયો CD ઇનપુટ

en: CDDB Server
gu: CDDB સર્વર

en: Address of the CDDB server to use.
gu: વાપરવા માટે CDDB સર્વરનું સરનામું.

en: CDDB port
gu: CDDB પોર્ટ

en: CDDB Server port to use.
gu: વાપરવા માટે CDDB સર્વર પોર્ટ.

en: IIDC Digital Camera (FireWire) input
gu: IIDC ડિજિટલ કૅમેરા (ફાયરવાયર) ઇનપુટ

en: Digital Cinema Package module
gu: ડિજિટલ સિનેમા પેકેજ મોડ્યુલ

en: Input card to use
gu: વાપરવા માટે ઇનપુટ કાર્ડ

en: DeckLink capture card to use, if multiple exist. The cards are numbered from 0.
gu: વાપરવા માટે ડેકલીંક બંધિત કાર્ડ. જો ઘણું અસ્તિત્વમાં હોય તો, કાર્ડ 0 થી ક્રમાંકિત થયેલ છે.

en: Desired input video mode. Leave empty for autodetection.
gu: ઇચ્છિત ઇનપુટ વિડિઓ સ્થિતિ. આપમેળે શોધવા માટે ખાલી છોડો.

en: Desired input video mode for DeckLink captures. This value should be a FOURCC code in textual form, e.g. "ntsc".
gu: ડેકલીંક બંધિત માટે ઇચ્છિત ઇનપુટ વિડિઓ. આ કિંમત લખાણ રૂપમાં FOURCC કોડ હોવુ જોઇએ, દા.ત. "ntsc".

en: Audio connection
gu: ઓડિયો જોડાણ

en: Audio connection to use for DeckLink captures. Valid choices: embedded, aesebu, analog. Leave blank for card default.
gu: બંધિત ડેકલીંક માટે ઓડિયો જોડાણ. યોગ્ય પસંદગીઓ : એમ્બેડ, એસેબુ , એનાલોગ. મૂળભૂત કાર્ડ માટે ખાલી જગ્યા છોડો.

en: Audio samplerate (Hz)
gu: ઓડિયો નમૂનાદર (Hz)

en: Audio sampling rate (in hertz) for DeckLink captures. 0 disables audio input.
gu: બંધિત ડેકલીંક માટે ઓડિયો નામુનાકરણ દર (હર્ટઝ માં). 0 એ ઓડિયો ઇનપુટ નિષ્ક્રિય કરે છે.

en: Number of audio channels
gu: ઓડિયો ચેનલોની સંખ્યા

en: Number of input audio channels for DeckLink captures. Must be 2, 8 or 16. 0 disables audio input.
gu: ડેકલીંક બંધિત માટે ઇનપુટ ઓડિયો ચેનલોની સંખ્યા. 2, 8 અથવા 16 હોવુ જ જોઇએ. 0 એ ઓડિયો ઇનપુટને નિષ્ક્રિય કરે છે.

en: Video connection
gu: વિડિઓ જોડાણ

en: Video connection to use for DeckLink captures. Valid choices: sdi, hdmi, opticalsdi, component, composite, svideo. Leave blank for card default.
gu: બંધિત ડેકલીંક માટે વાપરવા વિડિઓ જોડાણ. યોગ્ય કિમંતો: sdi, hdmi, opticalsdi, component, composite, svideo. મૂળભૂત કાર્ડ માટે ખાલી જગ્યા છોડો.

en: Optical SDI
gu: પારદર્શક SDI

en: Component
gu: ઘટક

en: Composite
gu: સંયુક્ત

en: Embedded
gu: જડિત

en: Analog
gu: ઍનાલોગ

en: Aspect ratio (4:3, 16:9). Default assumes square pixels.
gu: આસ્પેકટ રેશીઓ (4:3, 16:9). મૂળભૂત ચોરસ પિક્સેલને ધારે છે.

en: DeckLink
gu: ડેકલીંક

en: Blackmagic DeckLink SDI input
gu: બ્લેકમેજીક ડેકલીંક SDI ઇનપુટ

en: 10 bits
gu: 10 બીટ

en: Closed captions 1
gu: બંધ કૅપ્શન 1

en: Cable
gu: કેબલ

en: Antenna
gu: એન્ટેના

en: FM radio
gu: FM રેડિયો

en: AM radio
gu: AM રેડિયો

en: Video device name
gu: વિડિઓ ઉપકરણ નામ

en: Name of the video device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
gu: વિડિઓ ઉપકરણનું નામ કે જે ડાયરેક્ટશો પ્લગઇન દ્દારા વાપરેલ હશે. જો તમે કંઇપણ સ્પષ્ટ થયેલ ન હોય તો. મૂળભૂત ઉપકરણને વાપરેલ હશે.

en: Audio device name
gu: ઓડિયો ઉપકરણ નામ

en: Video size
gu: વિડિઓ માપ

en: Size of the video that will be displayed by the DirectShow plugin. If you don't specify anything the default size for your device will be used. You can specify a standard size (cif, d1, ...) or <width>x<height>.
gu: વિડિઓનું માપ કે જે ડાયરેક્ટશો પ્લગીન દ્વારા દર્શાવેલ હશે. જો તમે તમારુ ઉપકરણ વાપરેલ હશે તેની માટે કંઈપણ મૂળભૂત માપને સ્પષ્ટ ના કરો તો. તમે મૂળભૂત માપને સ્પષ્ટ કરી શકો છો (cif, d1, ...) અથવા <width>x<height>.

en: Picture aspect-ratio n:m
gu: ચિત્ર આસ્પેકટ રેશીઓ n:m

en: Define input picture aspect-ratio to use. Default is 4:3
gu: વાપરવા માટે ઇનપુટ આસ્પેકટ રેશીઓ વ્યાખ્યિત કરો. મૂળભૂત 4:3 છે

en: Video input chroma format
gu: વિડિઓ ઇનપુટ ક્રોમા બંધારણ

en: Force the DirectShow video input to use a specific chroma format (eg. I420 (default), RV24, etc.)
gu: ખાસ ક્રોમા બંધારણને વાપરવા માટે ડાયરેક્ટશો વિડિઓ ઇનપુટને દબાણ કરો (દાત. I420 (મૂળભૂત), RV24, વગેરે.)

en: Video input frame rate
gu: વિડિઓ ઇનપુટ ચોકઠા દર

en: Force the DirectShow video input to use a specific frame rate (eg. 0 means default, 25, 29.97, 50, 59.94, etc.)
gu: ખાસ ફ્રેમ રેટને વાપરવા ડાયરેક્ટશો વિડિઓ ઇનપુટ પર દબાણ કરો (દાત . 0 નો મતલબ મૂળભૂત છે, 25, 29.97, 50, 59.94, વગેરે.)

en: Device properties
gu: ઉપકરણ ગુણધર્મો

en: Show the properties dialog of the selected device before starting the stream.
gu: સ્ટ્રીમને શરૂ કરવા માટે પસંદ થયેલ ઉપકરણનાં ગુણધર્મ સંવાદને બતાવો.

en: Tuner properties
gu: ટ્યુનર ગુણધર્મો

en: Show the tuner properties [channel selection] page.
gu: ટ્યુનર ગુણધર્મોનું [ચેનલ પસંદગી] પાનું બતાવો.

en: Tuner TV Channel
gu: ટ્યુનર TV ચેનલ

en: Set the TV channel the tuner will set to (0 means default).
gu: ટ્યુનર જે સુયોજિત કરશે એ TV ચેનલ સુયોજિત કરો (0 એટલે મૂળભૂત).

en: Tuner Frequency
gu: ટુનર આવૃત્તિ

en: This overrides the channel. Measured in Hz.
gu: આ ચેનલ ને બિનઅસરકારક બનાવશે. Hz માં માપવામાં આવતું.

en: Video standard
gu: વિડિઓ મૂળભૂત

en: Tuner country code
gu: ટુનર દેશ કોડ

en: Set the tuner country code that establishes the current channel-to-frequency mapping (0 means default).
gu: ટ્યુનરના દેશનો કોડ સુયોજિત કરો જે હાલની ચેનલ-થી-ફ્રિક્વન્સીનું જોડાણ સ્થાપિત કરે છે (0 એટલે મૂળભૂત).

en: Tuner input type
gu: ટુનર ઇનપુટ પ્રકાર

en: Select the tuner input type (Cable/Antenna).
gu: ટુનર ઇનપુટ પ્રકારને પસંદ કરો (કૅબલ/એન્ટેના).

en: Video input pin
gu: વિડિઓ ઇનપુટ પીન

en: Select the video input source, such as composite, s-video, or tuner. Since these settings are hardware-specific, you should find good settings in the "Device config" area, and use those numbers here. -1 means that settings will not be changed.
gu: વિડિઓ ઇન્પુટ સ્ત્રોત પસંદ કરો, જેવાકે કમપોઝીટ, s-વિડિઓ, અથવા ટ્યુનર. આ સુયોજનો હાર્ડવેર લક્ષી હોવાથી, તમારે "Device config" વિભાગ માં સારા સુયોજનો શોધવા જોઈએ, અને એ સંખ્યા નો ઉપયોગ અહિયાં કરવો જોઈએ, -1 એટલે કે સુયોજન બદલાશે નહિ.

en: Audio input pin
gu: ઓડિયો ઇનપુટ પીન

en: Select the audio input source. See the "video input" option.
gu: ઓડિયો ઇનપુટ સ્ત્રોતને પસંદ કરો. "વિડિઓ ઇનપુટ" વિકલ્પને જુઓ.

en: Video output pin
gu: વિડિઓ આઉટપુટ પીન

en: Select the video output type. See the "video input" option.
gu: વિડિઓ આઉટપુટ પ્રકારને પસંદ કરો. "વિડિઓ ઇનપુટ" વિકલ્પને જુઓ.

en: Audio output pin
gu: ઓડિયો આઉટપુટ પીન

en: Select the audio output type. See the "video input" option.
gu: ઓડિયો આઉટપુટ પ્રકારને પસંદ કરો. "વિડિઓ ઇનપુટ" વિકલ્પને જુઓ.

en: AM Tuner mode
gu: AM ટુનર સ્થિતિ

en: Select audio input format with the given number of audio channels (if non 0)
gu: ઓડિયો ચેનલોની આપેસ સંખ્યા સાથે ઓડિયો ઇનપુટ બંધારણને પસંદ કરો (જો શૂન્ય ન હોય)

en: Audio sample rate
gu: ઓડિયો નમૂના દર

en: Select audio input format with the given sample rate (if non 0)
gu: આપેલ નમૂના દર સાથે ઓડિયો ઇનપુટ બંધારણને પસંદ કરો (જો શૂન્ય ન હોય)

en: Audio bits per sample
gu: નમુના દીઠ ઓડિયો બીટ્સ

en: Select audio input format with the given bits/sample (if non 0)
gu: આપેલા બીટ્સ/નમુના સાથે ઓડિયો ઇનપુટ બંધારણ પસંદ કરો (0 ના હોય તો)

en: DirectShow
gu: ડાયરેક્ટશો

en: DirectShow input
gu: ડાયરેક્ટશો ઇનપુટ

en: Capture failed
gu: કેદ કરવાનું નિષ્ફળ

en: No video or audio device selected.
gu: વિડિઓ અથવા ઓડિયો ઉપકરણ પસંદ થયેલ નથી.

en: VLC cannot open ANY capture device. Check the error log for details.
gu: VLC એ કોઇપણ બંધિત ઉપકરણને ખોલી શકતુ નથી. વિગતો માટે ભૂલ લૉગને ચકાસો.

en: The device you selected cannot be used, because its type is not supported.
gu: ઉપકરણ જે તમે પસંદ કરેલ છે તેને વાપરી શકાતુ નથી. કારણ કે તેનો પ્રકાર આધારભૂત નથી.

en: The capture device "%s" does not support the required parameters.
gu: બંધિત ઉપકરણ "%s" એ જરૂરી પરિમાણોને આધાર આપતુ નથી.

en: DVB adapter
gu: DVB ઍડપ્ટર

en: If there is more than one digital broadcasting adapter, the adapter number must be selected. Numbering starts from zero.
gu: જો ત્યાં એક કરતા વધારે ડિજિટલ બ્રોડકાસ્ટીંગ ઍડપ્ટર હોય તો, ઍડપ્ટર નંબરને પસંદ કરવુ જ જોઇએ. ક્રમાંકન શૂન્યથી શરૂ થાય છે.

en: DVB device
gu: DVB ઉપકરણ

en: If the adapter provides multiple independent tuner devices, the device number must be selected. Numbering starts from zero.
gu: જો ઍડપ્ટર એ ઘણાં સ્વતંત્ર ટુનર ઉપકરણોને પૂરા પાડે છે, ઉપકરણ નંબરે પસંદ કરવુ જ જોઇએ. ક્રમાંકન શૂન્યથી શરૂ થાય છે.

en: Do not demultiplex
gu: ડિમલ્ટીપ્લેક્ષ કરો નહિં

en: Only useful programs are normally demultiplexed from the transponder. This option will disable demultiplexing and receive all programs.
gu: ફક્ત ઉપયોગી કાર્યક્રમો એ સામાન્ય રીતે ટ્રાન્સપ્રોન્ડર માંથી ડિમલ્ટીપ્લેક્ષ થયેલ છે. આ વિકલ્પ એ ડિમલ્ટીપ્લેક્ષીંગને નિષ્ક્રિય કરશે અને બધા કાર્યક્રમોને પ્રાપ્ત કરશે.

en: Network name
gu: નેટવર્ક નામ

en: Unique network name in the System Tuning Spaces
gu: સિસ્ટમ ટુનિંગ જગ્યામાં અનન્ય નેટવર્ક નામ

en: Network name to create
gu: બનાવવા માટે નેટવર્ક નામ

en: Create unique name in the System Tuning Spaces
gu: સિસ્ટમ ટુનીંગ જગ્યામાં અનન્ય નામને બતાવો

en: Frequency (Hz)
gu: આવૃત્તિ (Hz)

en: TV channels are grouped by transponder (a.k.a. multiplex) on a given frequency. This is required to tune the receiver.
gu: TV ચેનલો ટ્રાન્સપોંડર (ઉર્ફ મુલ્તિપ્લેક્સ) દ્વારા અપાયેલ ફ્રિકવન્સી પર એક જૂથ કરાય છે. રિસીવર માટે વાદ્ય મેળવવા માટે આની જરૂર છે.

en: Modulation / Constellation
gu: મોડ્યુલેશન / કોનસ્ટીલેશન

en: Layer A modulation
gu: લેયર A મોડ્યુલેશન

en: Layer B modulation
gu: લેયર B મોડ્યુલેશન

en: Layer C modulation
gu: લેયર C મોડ્યુલેશન

en: The digital signal can be modulated according with different constellations (depending on the delivery system). If the demodulator cannot detect the constellation automatically, it needs to be configured manually.
gu: ડીજીટલ સંકેત ને વિવિધ કોનસ્ટીલેશનો પ્રમાણે મોડયુલેટ કરી શકાય (મોકલનાર સિસ્ટમ પ્રમાણે). જો ડીમોડયુલેટર કોનસ્ટીલેશનને આપમેળે ના શોધી શકે, તો એને હાથેથી રુપરેખાંકિત કરવું પડે.

en: Symbol rate (bauds)
gu: સાંકેતિક દર (bauds)

en: The symbol rate must be specified manually for some systems, notably DVB-C, DVB-S and DVB-S2.
gu: સાંકેતિક દર એ અમુક સિસ્ટમો માટે જાતેજ સ્પષ્ટ કરવુ જ જોઇએ, નોંધનીય DVB-C, DVB-S and DVB-S2 છે.

en: Spectrum inversion
gu: સ્પેકટ્રમ ઉલટાવો

en: If the demodulator cannot detect spectral inversion correctly, it needs to be configured manually.
gu: જો ડીમોડયુલેટર સ્પેકટ્રમના વિપર્યયને ખરી રીતે ના શોધી શકે તો એને જાતે રુપરેખાંકિત કરવું પડશે.

en: FEC code rate
gu: FEC કોડ દર

en: High-priority code rate
gu: ઉચ્ચ-પ્રાધાન્ય કોડ દર

en: Low-priority code rate
gu: ઓછુ-પ્રાધાન્ય કોડ દર

en: Layer A code rate
gu: લેયર A કોડ દર

en: Layer B code rate
gu: લેયર B કોડ દર

en: Layer C code rate
gu: લેયર C કોડ દર

en: The code rate for Forward Error Correction can be specified.
gu: ફોરવર્ડ એરર કરેકશન માટે કોડ રેટ આપી શકાય.

en: Transmission mode
gu: ટ્રાન્સમિશન સ્થિતિ

en: Bandwidth (MHz)
gu: બેન્ડવીથ (MHz)

en: Guard interval
gu: ગાર્ડ અંતરાલ

en: Hierarchy mode
gu: શ્રેણી સ્થિતિ

en: DVB-T2 Physical Layer Pipe
gu: DVB-T2 ભૌતિક લેયર પાઇપ

en: Layer A segments count
gu: લેયર A ભાગોની ગણતરી

en: Layer B segments count
gu: લેયર B ભાગોની ગણતરી

en: Layer C segments count
gu: લેયર C ભાગોની ગણતરી

en: Layer A time interleaving
gu: લેયર A ટાઇમ ઇંટરલિવિંગ

en: Layer B time interleaving
gu: લેયર B ટાઇમ ઇંટરલિવિંગ

en: Layer C time interleaving
gu: લેયર C ટાઇમ ઇંટરલિવિંગ

en: Stream identifier
gu: સ્ટ્રીમ ઓળખનાર

en: Pilot
gu: પાયલોટ

en: Roll-off factor
gu: રોલ-ઓફ ફેકટર

en: 0.35 (same as DVB-S)
gu: 0.35 (DVB-S નાં જેવુ)

en: Transport stream ID
gu: ટ્રાન્સપોર્ટ સ્ટ્રીમ ID

en: Polarization (Voltage)
gu: ધ્રુવીકરણ (વોલ્ટેજ)

en: To select the polarization of the transponder, a different voltage is normally applied to the low noise block-downconverter (LNB).
gu: ટ્રાન્સપોન્ડરનું ધ્રુવીકરણ પસંદ કરવા, સામાન્ય રીતે લો નોઈઝ બ્લોક-ડાઉનકનવરટર (LNB) ને અલગ વોલ્ટેજ આપવામાં આવે છે.

en: Unspecified (0V)
gu: અસ્પષ્ટ (0V)

en: Vertical (13V)
gu: ઊભું (13V)

en: Horizontal (18V)
gu: આડું (18V)

en: Circular Right Hand (13V)
gu: વર્તુળાકાર જમણો હાથ (13V)

en: Circular Left Hand (18V)
gu: વર્તુળાકાર ડાબો હાથ (18V)

en: High LNB voltage
gu: ઉંચો LNB વૉલ્ટેજ

en: If the cables between the satellilte low noise block-downconverter and the receiver are long, higher voltage may be required.
    Not all receivers support this.
gu: સેટેલાઈટ લો નોઈઝ બ્લોક-ડાઉનકનવરટર અને રિસીવર વચ્ચેના તાર જો લાંબા હોય તો વધુ વોલ્ટેજની જરૂર પડી શકે.
    બધા રિસીવર આને આધાર આપતા નથી.

en: Local oscillator low frequency (kHz)
gu: સ્થાનિક ઓક્સિલેટર ઓછી આવૃત્તિ (kHz)

en: Local oscillator high frequency (kHz)
gu: સ્થાનિક ઓક્સિલેટર વધુ આવૃત્તિ (kHz)

en: Universal LNB switch frequency (kHz)
gu: સાર્વત્રિક LNB સ્વીચ આવૃત્તિ (kHz)

en: If the satellite transmission frequency exceeds the switch frequency, the oscillator high frequency will be used as reference. Furthermore the automatic continuous 22kHz tone will be sent.
gu: જો સેટેલાઈટ પ્રસારણ ફ્રિકવન્સી સ્વિચની ફ્રિકવન્સી કરતા વધી જાય તો ઓસીલેટર ફ્રિકવન્સી સંદર્ભ માટે લેવાશે. વધુમાં સ્વચાલિત એકધારી 22kHz ટોન મોકલાશે.

en: Continuous 22kHz tone
gu: સતત 22kHz ટોન

en: A continuous tone at 22kHz can be sent on the cable. This normally selects the higher frequency band from a universal LNB.
gu: તાર પર એકધારુ 22kHz ટોન મોકલી શકાય છે. આ સામાન્ય રીતે સાર્વત્રિક LNB માંથી ઉચ્ચ ફ્રિકવન્સી પસંદ કરશે.

en: DiSEqC LNB number
gu: DiSEqC LNB નંબર

en: If the satellite receiver is connected to multiple low noise block-downconverters (LNB) through a DiSEqC 1.0 switch, the correct LNB can be selected (1 to 4). If there is no switch, this parameter should be 0.
gu: જો સેટેલાઈટ રિસીવર બહુવિધ લો નોઈઝ બ્લોક-ડાઉનકનવરટર (LNB) સાથે DiSEqC 1.0 સ્વિચથી જોડાયેલા હોય તો ખરું LNB પસંદ કરી શકાય (1 થી 4). જો કોઈ સ્વિચ ના હોય, તો પરિમાણ 0 હોવું જોઈએ.

en: Unspecified
gu: અસ્પષ્ટ

en: Uncommitted DiSEqC LNB number
gu: બિનસોંપેલ DiSEqC LNB નંબર

en: If the satellite receiver is connected to multiple low noise block-downconverters (LNB) through a cascade formed from DiSEqC 1.1 uncommitted switch and DiSEqC 1.0 committed switch, the correct uncommitted LNB can be selected (1 to 4). If there is no uncommitted switch, this parameter should be 0.
gu: જો સેટેલાઈટ રિસીવર બહુવિધ લો નોઈઝ બ્લોક-ડાઉનકનવરટર (LNB) સાથે DiSEqC 1.1 અપ્રતીબદ્ધ સ્વિચ અને DiSEqC 1.0 પ્રતીબદ્ધ સ્વિચથી રચાયેલા પ્રપાતથી જોડાયેલા હોય તો ખરી અપ્રતીબદ્ધ LNB પસંદ કરી શકાય (1 થી 4). જો કોઈ અપ્રતીબદ્ધ સ્વિચ ના હોય તો પરિમાણ 0 હોઉં જોઈએ.

en: Network identifier
gu: નેટવર્ક ઓળખકર્તા

en: Satellite azimuth
gu: સેટેલાઇટ દિગંશવૃત

en: Satellite azimuth in tenths of degree
gu: અંશના દસમાં ભાગમાં સેટેલાઈટનું દિગંશ

en: Satellite elevation
gu: સેટેલાઈટ એલિવેશન

en: Satellite elevation in tenths of degree
gu: અંશના દસમાં ભાગમાં સેટેલાઈટનો મોરો

en: Satellite longitude
gu: સેટેલાઈટ રેખાંશ

en: Satellite longitude in tenths of degree. West is negative.
gu: અંશના દસમાં ભાગમાં સેટેલાઈટનું રેખાંશ. પશ્ચિમ એ નકારાત્મક છે.

en: Satellite range code
gu: સેટેલાઇટ પહોંચ કોડ

en: Satellite range code as defined by manufacturer e.g. DISEqC switch code
gu: નિર્માતા દ્વારા સ્પષ્ટીકૃત કરાયેલ સેટેલાઈટની પહોંચ કોડ દા.ત. સ્વિચ કોડ

en: Major channel
gu: મુખ્ય ચેનલ

en: ATSC minor channel
gu: ATSC ગૌણ ચેનલ

en: Physical channel
gu: ભૌતિક ચેનલ

en: Digital Television and Radio
gu: ડિજિટલ ટેલિવિઝન અને રેડિઓ

en: Terrestrial reception parameters
gu: ધરતીનાં રિસેપ્શન પરિમાણો

en: DVB-T reception parameters
gu: DVB-T રિસેપ્શન પરિમાણો

en: ISDB-T reception parameters
gu: ISDB-T રિસેપ્શન પરિમાણો

en: Cable and satellite reception parameters
gu: કેબલ અને સેટેલાઇટ રિસેપ્શન પરિમાણો

en: DVB-S2 parameters
gu: DVB-S2 પરિમાણો

en: ISDB-S parameters
gu: ISDB-S પરિમાણો

en: Satellite equipment control
gu: સેટેલાઇટ સાધન નિયંત્રણ

en: ATSC reception parameters
gu: ATSC રિસેપ્શન પરિમાણો

en: Digital broadcasting
gu: ડિજિટલ બ્રોડકાસ્ટીંગ

en: The selected digital tuner does not support the specified parameters.
    Please check the preferences.
gu: પસંદ થયેલ ટુનર એ ખાસ પરિમાણોને આધાર આપતુ નથી.
    મહેરબાની કરીને પસંદગીઓ ચકાસો.

en: Digital Video (Firewire/ieee1394) input
gu: ડિજિટલ વિડિઓ (ફાયરવાયર/ieee1394) ઇનપુટ

en: DVD angle
gu: DVD ખૂણો

en: Default DVD angle.
gu: મૂળભૂત DVD ખૂણો.

en: Start directly in menu
gu: સીધુ મેનુમાં શરૂ કરો

en: Start the DVD directly in the main menu. This will try to skip all the useless warning introductions.
gu: મુખ્ય મેનુમાં સીધુ DVD ને શરૂ કરો. આ બધી બિનઉપયોગી ચેતવણી પરિચયોને છોડવા પ્રયત્ન કરશે.

en: DVD with menus
gu: મેનુ સાથે DVD

en: DVDnav Input
gu: DVDnav ઇનપુટ

en: Playback failure
gu: પ્લેબેક નિષ્ફળ

en: VLC cannot set the DVD's title. It possibly cannot decrypt the entire disc.
gu: VLC એ DVD નાં શીર્ષકને સુયોજિત કરી શકતુ નથી. તે શક્ય રીતે આખી ડિસ્કને ડિક્રિપ્ટ કરી શકાતુ નથી.

en: DVD without menus
gu: મેનુ વગર DVD

en: DVDRead Input (no menu support)
gu: DVDRead ઇનપુટ (મેનુ આધાર નથી)

en: DVDRead could not open the disc "%s".
gu: DVDRead એ ડિસ્ક "%s" ને ખોલી શક્યા નહિં.

en: DVDRead could not read block %d.
gu: DVDRead એ બ્લોક %d ને વાંચી શક્યા નહિં.

en: DVDRead could not read %d/%d blocks at 0x%02x.
gu: %d/%d  બ્લોક  0x%02x પર DVDRead વાંચી શકયું નહિં.

en: File input
gu: ફાઇલ ઇનપુટ

en: File
gu: ફાઇલ

en: Directory
gu: ડિરેક્ટરી

en: Username
gu: વપરાશકર્તાનામ

en: Password
gu: પાસવર્ડ

en: FTP account
gu: FTP ખાતુ

en: Account that will be used for the connection.
gu: ખાતુ કે જે જોડાણ માટે વાપરેલ હશે.

en: FTP input
gu: FTP ઇનપુટ

en: FTP upload output
gu: FTP અપલોડ આઉટપુટ

en: Network interaction failed
gu: નેટવર્ક ક્રિયાપ્રતિક્રિયા કરવામાં નિષ્ફળ

en: VLC could not connect with the given server.
gu: VLC એ આપેલ સર્વર સાથે જોડાણ કરી શક્યા નહિં.

en: VLC's connection to the given server was rejected.
gu: આપેલ સર્વર માટે VLC નું જોડાણ નામંજૂર થયેલ હતુ.

en: Your account was rejected.
gu: તમારુ ખાતુ નામંજૂર થયેલ હતુ.

en: Auto re-connect
gu: આપોઆપ ફરી જોડાવો

en: Automatically try to reconnect to the stream in case of a sudden disconnect.
gu: જો અચાનક રીતે જોડાણ તૂટી ગયું હોય તેવી સ્થિતિમાં સ્ટ્રીમ સાથે ફરી જોડાવા આપમેળે પ્રયત્ન કરે છે.

en: HTTP input
gu: HTTP ઇનપુટ

en: HTTP authentication
gu: HTTP સત્તાધિકરણ

en: Please enter a valid login name and a password for realm %s.
gu: મહેરબાની કરીને વિસ્તાર %s માટે  યોગ્ય પ્રવેશ નામ અને પાસવર્ડને દાખલ કરો.

en: Continuous stream
gu: સતત ચાલતી સ્ટ્રીમ

en: Dummy
gu: નકલી

en: Dummy input
gu: નકલી ઇનપુટ

en: Set the ID of the elementary stream
gu: પ્રાથમિક સ્ટ્રીમનું ID સુયોજિત કરો

en: Group
gu: જૂથ

en: Set the group of the elementary stream
gu: પ્રાથમિક સ્ટ્રીમનું જૂથ સુયોજિત કરો

en: Category
gu: વર્ગ

en: Set the category of the elementary stream
gu: પ્રાથમિક સ્ટ્રીમનો વર્ગ સુયોજિત કરો

en: Unknown
gu: અજ્ઞાત

en: Data
gu: માહિતી

en: Set the codec of the elementary stream
gu: પ્રાથમિક સ્ટ્રીમનો કોડેક સુયોજિત કરો

en: Language of the elementary stream as described by ISO639
gu: ISO639 દ્દારા વર્ણવેલ પ્રાથમિક સ્ટ્રીમની ભાષા

en: Sample rate of an audio elementary stream
gu: ઓડિયો પ્રાથમિક સ્ટ્રીમનો નમૂના દર

en: Channels count
gu: ચેનલ ગણતરી

en: Channels count of an audio elementary stream
gu: ઓડિયો પ્રાથમિક સ્ટ્રીમની ચેનલ ગણતરી

en: Width
gu: પહોળાઈ

en: Width of video or subtitle elementary streams
gu: વિડિઓ અથવા ઉપશીર્ષક પ્રાથમિક સ્ટ્રીમની પહોળાઇ

en: Height
gu: ઊંચાઈ

en: Height of video or subtitle elementary streams
gu: વિડિઓ અથવા ઉપશીર્ષક પ્રાથમિક સ્ટ્રીમની ઊંચાઇ

en: Display aspect ratio
gu: આશરે દર દર્શાવો

en: Display aspect ratio of a video elementary stream
gu: વિડિઓ પ્રાથમિક સ્ટ્રીમનો આશરે દર દર્શાવો

en: Frame rate of a video elementary stream
gu: વિડિઓ પ્રાથમિક સ્ટ્રીમનો ચોકઠા દર

en: Callback cookie string
gu: કોલબેક કુકી શબ્દમાળા

en: Text identifier for the callback functions
gu: કોલબેક વિધેયો માટે લખાણ ઓળખકર્તા

en: Callback data
gu: કોલબેક માહિતી

en: Data for the get and release functions
gu: વિધેયોને પ્રકાશિત અને મેળવવા માટે માહિતી

en: Get function
gu: વિધેય મેળવો

en: Address of the get callback function
gu: કોલબેક વિધેયને મેળવવાનું સરનામુ

en: Release function
gu: પ્રકાશન વિધેય

en: Address of the release callback function
gu: કોલબેક વિધેયને પ્રકાશિત કરવાનું સરનામું

en: Size
gu: માપ

en: Size of stream in bytes
gu: બાઇટમાં સ્ટ્રીમનું માપ

en: Memory input
gu: મેમરી ઇનપુટ

en: Pace
gu: ગતિ

en: Read the audio stream at VLC pace rather than Jack pace.
gu: ઓડિયો સ્ટ્રીમને VLCની ગતિ થી વાંચો ના કે જેકની ગતિ થી.

en: Auto connection
gu: આપમેળે જોડાણ

en: Automatically connect VLC input ports to available output ports.
gu: ઉપલબ્ધ આઉટપુટ પોર્ટ માટે આપમેળે VLC ઇનપુટ પોર્ટ સાથે જોડાવો.

en: JACK audio input
gu: JACK ઓડિયો ઇનપુટ

en: JACK Input
gu: JACK ઇનપુટ

en: Link #
gu: કડી #

en: Allows you to set the desired link of the board for the capture (starting at 0).
gu: તમને પ્રાપ્ત કરવા માટે બોર્ડની ઈચ્છનીય કડી સુયોજિત કરવા દે છે (0 એ શરુ કરીને).

en: Video ID
gu: વિડિઓ ID

en: Allows you to set the ES ID of the video.
gu: વિડિઓનું ES ID ને સુયોજિત કરવા માટે તમને પરવાનગી આપે છે.

en: Allows you to force the aspect ratio of the video.
gu: તમને વિડિઓનું આસ્પેકટ રેશીઓ થોપવા દે છે.

en: Audio configuration
gu: ઓડિયો રૂપરેખાંકન

en: Allows you to set audio configuration (id=group,pair:id=group,pair...).
gu: ઓડિયો રૂપરેખાંકનને સુયોજિત કરવા માટે તમને પરવાનગી આપે છે (id=group,pair:id=group,pair...).

en: HD-SDI Input
gu: HD-SDI ઇનપુટ

en: Teletext configuration
gu: ટેલિટેક્સ રૂપરેખાંકન

en: Allows you to set Teletext configuration (id=line1-lineN with both fields).
gu: ટેલિટેક્સ રૂપરેખાંકનને સુયોજિત કરવા માટે તમને પરવાનગી આપે છે (id=line1-lineN with both fields).

en: Teletext language
gu: ટેલિટેક્સ ભાષા

en: Allows you to set Teletext language (page=lang/type,...).
gu: ટેલિટેક્સ ભાષાને સુયોજિત કરવા માટે તમને પરવાનગી આપે છે (પાનું=ભાષા/પ્રકાર,...).

en: SDI Input
gu: SDI ઇનપુટ

en: SDI Demux
gu: SDI ડિમક્ષ

en: Kasenna RTSP dialect
gu: ક્સેનના RTSP ભાષા

en: Kasenna servers use an old and nonstandard dialect of RTSP. With this parameter VLC will try this dialect, but then it cannot connect to normal RTSP servers.
gu: ક્સેનના સર્વર RTSP ની જુની અને બીન્વાર્ગીય ભાષાનો પ્રયોગ કરે છે. આ પરિમાણ સાથે VLC આ ભાષાનો પ્રયાસ કરશે, પરંતુ પછી એ સામાન્ય RTSP સર્વરનો પ્રયોગ નહિ કરી શકે.

en: WMServer RTSP dialect
gu: WMServer RTSP ભાષા

en: WMServer uses a nonstandard dialect of RTSP. Selecting this parameter will tell VLC to assume some options contrary to RFC 2326 guidelines.
gu: WMServer RTSP ની બીન્વાર્ગીય ભાષાનો પ્રયોગ કરે છે. આ પરિમાણ પસંદ કરવાથી VLC RFC 2326 માર્ગદર્શિકાને બદલે અમુક વિકલ્પો ઘારી લેશે.

en: Sets the username for the connection, if no username or password are set in the url.
gu: જોડાણ માટે વપરાશકર્તાનામને સુયોજિત કરે છે. જો વપરાશકર્તાનામ અથવા પાસવર્ડ એ url માં સુયોજિત ન હોય.

en: Sets the password for the connection, if no username or password are set in the url.
gu: જોડાણ માટે પાસવર્ડને સુયોજિત કરે છે. જો વપરાશકર્તાનામ અથવા પાસવર્ડ એ url માં સુયોજિત ન હોય.

en: RTSP frame buffer size
gu: RTSP ચોકઠા બફર માપ

en: RTSP start frame buffer size of the video track, can be increased in case of broken pictures due to too small buffer.
gu: RTSP ની શરૂઆતની ફ્રેમના વિડિઓ ટ્રેકના બફરનું માપ વધારી શકાય જો નાના માપના બફરને લીધે ચિત્રમાં ભંગાણ થયું હોય.

en: RTP/RTSP/SDP demuxer (using Live555)
gu: RTP/RTSP/SDP ડિમક્સર (Live555 વાપરી રહ્યા છે)

en: RTSP/RTP access and demux
gu: RTSP/RTP પ્રવેશ અને ડિમક્ષ

en: Use RTP over RTSP (TCP)
gu: RTSP (TCP) પર RTP વાપરો

en: Client port
gu: ક્લાઇન્ટ પોર્ટ

en: Port to use for the RTP source of the session
gu: સત્રનાં RTP સ્ત્રોત માટે વાપરવા માટેનો પોર્ટ

en: Force multicast RTP via RTSP
gu: RTSP મારફતે મલ્ટીકાસ્ટ RTP ને દબાણ કરો

en: Tunnel RTSP and RTP over HTTP
gu: HTTP ઉપર ટનલ RTSP અને RTP

en: HTTP tunnel port
gu: HTTP ટનલ પોર્ટ

en: Port to use for tunneling the RTSP/RTP over HTTP.
gu: HTTP પર RTSP/RTP નું ટનલીંગ માટે વાપરવા માટે પોર્ટ.

en: RTSP authentication
gu: RTSP સત્તાધિકરણ

en: Please enter a valid login name and a password.
gu: મહેરબાની કરીને યોગ્ય પ્રવેશ નામ અને પાસવર્ડને દાખલ કરો.

en: RTSP connection failed
gu: RTSP જોડાણ નિષ્ફળ

en: Access to the stream is denied by the server configuration.
gu: સ્ટ્રીમનો વપરાશ એ સર્વર રૂપરેખાંકન દ્દારા નામંજૂર થયેલ છે.

en: Force selection of all streams
gu: બધી સ્ટ્રીમ માટે પસંદગી પર દબાણ કરો

en: MMS streams can contain several elementary streams, with different bitrates. You can choose to select all of them.
gu: MMS સ્ટ્રીમ એ ઘણાં પ્રાથમિક સ્ટ્રીમને સમાવે છે, વિવિધ બીટરેટ સાથે. તમે તેઓમાંના બધાને પસંદ કરી શકો છો.

en: Maximum bitrate
gu: મહત્તમ બીટરેટ

en: Select the stream with the maximum bitrate under that limit.
gu: પેલી મર્યાદા હેઠળ મહત્તમ બીટરેટ સાથે સ્ટ્રીમને પસંદ કરો.

en: TCP/UDP timeout (ms)
gu: TCP/UDP સમયસમાપ્તિ (ms)

en: Amount of time (in ms) to wait before aborting network reception of data. Note that there will be 10 retries before completely giving up.
gu: નેટવર્ક પરથી માહિતી લેવાનું બંધ કરતા પેહલા રાહ જોવાનો સમય (ms માં). નોંધ કરો કે સંપૂર્ણપણે છોડી દેતા પેહલા 10 વખત પ્રયાસ કરવામાં આવશે.

en: Microsoft Media Server (MMS) input
gu: માઇક્રોસોફ્ટ મીડિયા સર્વર (MMS) ઇનપુટ

en: MTP input
gu: MTP ઇનપુટ

en: File reading failed
gu: ફાઇલ વાંચવામાં નિષ્ફળતા

en: VLC could not read the file: %s
gu: VLC એ ફાઇલને વાંચી શકી નહિં: %s

en: Capture the audio stream in stereo.
gu: સ્ટીરિઓમાં ઓડિયો સ્ટ્રીમને કેદ કરો.

en: Samplerate
gu: નમુના દર

en: Samplerate of the captured audio stream, in Hz (eg: 11025, 22050, 44100, 48000)
gu: મેળવેલી ઓડિયો સ્ટ્રીમની નમુના દર Hzમાં (દા.ત.: 11025, 22050, 44100, 48000)

en: OSS input
gu: OSS ઇનપુટ

en: Pass pulse:// to open the default PulseAudio source, or pulse://SOURCE to open a specific source named SOURCE.
gu: મૂળભૂત પલ્સઓડિયો સ્ત્રોત ને ખોલવા માટે pulse:// મોકલો, અથવા  SOURCE નામના કોઈ ચોક્કસ સ્ત્રોતને ખોલવા માટે pulse://SOURCE મોકલો.

en: PulseAudio
gu: પલ્સઓડિયો

en: PulseAudio input
gu: પલ્સઓડિયો ઇનપુટ

en: Encrypted connexion
gu: એનક્રિપ્ટ થયેલ જોડાણ

en: Acquisition rate (in fps)
gu: પ્રાપ્તિ દર (fps માં)

en: RDP Remote Desktop
gu: RDP દૂરસ્થ ડેસ્કટોપ

en: RTCP (local) port
gu: RTCP (સ્થાનિક) પોર્ટ

en: RTCP packets will be received on this transport protocol port. If zero, multiplexed RTP/RTCP is used.
gu: RTCP પેકેટ આ ટ્રાન્સપોર્ટ પ્રોટોકોલ પોર્ટ પર પ્રાપ્ત થયેલ હશે. જો શૂન્ય હોય તો, મલ્ટીપ્લેક્ષ થયેલ RTP/RTCP વાપરેલ છે.

en: SRTP key (hexadecimal)
gu: SRTP કી (હેક્ઝાડેસિમલ)

en: RTP packets will be authenticated and deciphered with this Secure RTP master shared secret key. This must be a 32-character-long hexadecimal string.
gu: RTP પેકેટો આ સુરક્ષિત RTP માસ્ટર ગુપ્ત ચાવી દ્વારા પ્રમાણિત કરાશે અને ઉકેલાશે. આ 32 અક્ષર લાંબી હેક્સાડેસીમલ શબ્દ હોવો જોઈએ.

en: SRTP salt (hexadecimal)
gu: SRTP સોલ્ટ (હેક્ઝાડેસિમલ)

en: Secure RTP requires a (non-secret) master salt value. This must be a 28-character-long hexadecimal string.
gu: સુરક્ષિત RTP ને (બિન-ખાનગી) માસ્ટર સોલ્ટ કિંમતની જરૂરિયાત છે. આ 28-અક્ષર-લાંબુ હેક્ઝાડેસિમલ શબ્દમાળા હોવી જ જોઇએ.

en: Maximum RTP sources
gu: મહત્તમ RTP સ્ત્રોત

en: How many distinct active RTP sources are allowed at a time.
gu: કેટલા વિવિધ સક્રિય RTP સ્ત્રોતોની એક સમયે મંજુરી હોય છે.

en: RTP source timeout (sec)
gu: RTP સ્ત્રોત સમસમાપ્તિ (સેકંડ)

en: How long to wait for any packet before a source is expired.
gu: સ્ત્રોત નિવૃત્ત થાય તે પહેલાં કોઇપણ પેકેટ માટે કેટલુ લાંબુ રાહ જોવુ.

en: Maximum RTP sequence number dropout
gu: મહત્તમ RTP શ્રેણી ક્રમાંક ડ્રોપઆઉટ

en: RTP packets will be discarded if they are too much ahead (i.e. in the future) by this many packets from the last received packet.
gu: જો RTP પેકેટો છેલ્લા મળેલ પેકેટ કરતા આટલા પેકેટથી બહુ આગળ હશે (એટલે કે ભવિષ્યમાં) તો તેને અવગણી નાખવામાં આવશે.

en: Maximum RTP sequence number misordering
gu: મહત્તમ RTP શ્રેણી ક્રમાંક અસ્તવ્યસ્તતા

en: RTP packets will be discarded if they are too far behind (i.e. in the past) by this many packets from the last received packet.
gu: જો RTP પેકેટો છેલ્લા મળેલ પેકેટ કરતા આટલા પેકેટથી બહુ પાછળ હશે (એટલે કે ભવિષ્યમાં) તો તેને અવગણી નાખવામાં આવશે.

en: RTP payload format assumed for dynamic payloads
gu: ડાયનેમિક પેલોડ માટે ધારેલ RTP પેલોડ બંધારણ

en: This payload format will be assumed for dynamic payload types (between 96 and 127) if it can't be determined otherwise with out-of-band mappings (SDP)
gu: બદલાતા રેહતા પેલોડ પ્રકારો (96 અને 127 વચ્ચે) માટે આ પેલોડ બંધારણ ઘારી લેવામાં આવશે જો એ આઉટ-ઓફ-બેન્ડ જોડણી (SDP) સાથે નિશ્ચિત કરી શકાશે નહિ.

en: Real-Time Protocol (RTP) input
gu: રીઅલ-ટાઇમ પ્રોટોકોલ (RTP) ઇનપુટ

en: SDP required
gu: SDP જરૂરી

en: A description in SDP format is required to receive the RTP stream. Note that rtp:// URIs cannot work with dynamic RTP payload format (%<PRIu8>).
gu: RTP સ્ટ્રીમ મેળવવા માટે SDP બંધારણમાં વર્ણનની જરૂર છે. નોંધ કરો કે બદલાતા RTP પેલોડ બંધારણ (%<PRIu8>) સાથે rtp:// URIs કામ કરી શકશે નહિ.

en: Real RTSP
gu: રીઅલ RTSP

en: Connection failed
gu: જોડાણ નિષ્ફળ

en: VLC could not connect to "%s:%d".
gu: VLC એ "%s:%d" સાથે જોડાઇ શક્યા નહિં.

en: Session failed
gu: સત્ર નિષ્ફળ

en: The requested RTSP session could not be established.
gu: સૂચિત RTSP સત્ર સ્થાપિત કરી શક્યા નહિં.

en: Receive buffer
gu: બફર પ્રાપ્ત

en: UDP receive buffer size (bytes)
gu: UDP એ બફર માપને પ્રાપ્ત કરે છે (bytes)

en: Host
gu: યજમાન

en: Desired frame rate for the capture.
gu: કેપ્ચર કરવા માટે ફ્રેમની ઇચ્છિત દર.

en: Capture fragment size
gu: બંધિત ટૂકડાનું માપ

en: Optimize the capture by fragmenting the screen in chunks of predefined height (16 might be a good value, and 0 means disabled).
gu: શુનીશ્ચિત ઉંચાઈના ચોસલામાં સ્ક્રીનના ભાગ પાડી કેપ્ચર સુધારો (16 એ સારો આંક હોઈ શકે, અને 0 એટલે નિષ્ક્રિય કરેલું).

en: Region top row
gu: વિસ્તાર ઉચ્ચ હરોળ

en: Ordinate of the capture region in pixels.
gu: કેપ્ચર ભાગનો ભુજાક્ષ પીક્સલમાં.

en: Region left column
gu: વિસ્તાર ડાબો સ્તંભ

en: Abscissa of the capture region in pixels.
gu: કેપ્ચર ભાગનો ક્ષ-યામ પીક્સલમાં.

en: Capture region width
gu: બંધિત વિસ્તાર પહોળાઇ

en: Capture region height
gu: બંધિત વિસ્તારની ઊંચાઇ

en: Follow the mouse
gu: માઉસને અનૂસરો

en: Follow the mouse when capturing a subscreen.
gu: માઉસને અનૂસરો જ્યારે ઉપસ્ક્રીનને કેદ કરી રહ્યા હોય.

en: Mouse pointer image
gu: માઉસ નિર્દેશક છબી

en: If specified, will use the image to draw the mouse pointer on the capture.
gu: જો અપાયું હશે તો ચિત્રનો ઉપયોગ કેપ્ચર પર માઉસ પોઇન્ટર દોરવા માટે કરશું.

en: Display ID
gu: દર્શાવ ID

en: Screen index
gu: સ્ક્રીન અનુક્રમણિકા

en: Index of screen (1, 2, 3, ...). Alternative to Display ID.
gu: સ્ક્રીનની અનુક્રમણિકા (1, 2, 3, ...). વૈકલ્પિક દર્શાવ ID છે.

en: Screen Input
gu: સ્ક્રીન ઇનપુટ

en: Screen
gu: સ્ક્રીન

en: How many times the screen content should be refreshed per second.
gu: કેટલી વખત સ્ક્રીન સમાવિષ્ટ દરેક સેકંડે તાજા થવા જોઇએ.

en: Pixel width of the capture region, or 0 for full width
gu: બંધિત વિસ્તારની પિક્સેલ પહોળાઇ, અથવા સંપૂર્ણ પહોળાઇ માટે 0

en: Pixel height of the capture region, or 0 for full height
gu: બંધિત વિસ્તારની પિક્સેલ ઊંચાઇ, અથવા સંપૂર્ણ ઊંચાઇ માટે 0

en: Screen capture (with X11/XCB)
gu: સ્ક્રીન લો (X11/XCB સાથે)

en: Session Description Protocol
gu: સત્ર વર્ણન પ્રોટોકોલ

en: SFTP port
gu: SFTP પોર્ટ

en: SFTP port number to use on the server
gu: સર્વર પર વાપરવા માટે SFTP પોર્ટ નંબર

en: SFTP input
gu: SFTP ઇનપુટ

en: SFTP authentication
gu: SFTP સત્તાધિકરણ

en: Please enter a valid login and password for the sftp connexion to %s
gu: મહેરબાની કરીને %s નાં sftp જોડાણ માટે યોગ્ય પ્રવેશ અને પાસવર્ડને દાખલ કરો

en: Frame buffer depth
gu: માળખાની બફર ઊંડાઇ

en: Pixel depth of the frame buffer, or zero for XWD file
gu: માળખા બફરની પિક્સેલ ઊંચાઇ, અથવા XWD ફાઇલ માટે શૂન્ય

en: Frame buffer width
gu: માળખા બફર પહોળાઇ

en: Pixel width of the frame buffer (ignored for XWD file)
gu: માળખા બફરની પિક્સેલ પહોળાઇ, (XWD ફાઇલ માટે અવગણેલ)

en: Frame buffer height
gu: માળખા બફર ઊંચાઇ

en: Pixel height of the frame buffer (ignored for XWD file)
gu: માળખા બફરની પિક્સેલ ઊંચાઇ, (XWD ફાઇલ માટે અવગણેલ)

en: Frame buffer segment ID
gu: માળખા બફર ભાગ ID

en: System V shared memory segment ID of the frame buffer (this is ignored if --shm-file is specified).
gu: ફ્રેમ બફરનો સીસ્ટમ V સહભાગી મેમરી ભાગનું ID (--shm-file આપવામાં આવ્યું હશે તોહ આ અવગણી દેવાશે).

en: Frame buffer file
gu: માળખા બફર ફાઇલ

en: Path of the memory mapped file of the frame buffer
gu: માળખા બફરની મેમરી માપાંકન ફાઇલનો પાથ

en: XWD file (autodetect)
gu: XWD ફાઇલ (આપમેળે શોધો)

en: 8 bits
gu: 8 બીટ

en: 15 bits
gu: 15 બીટ

en: 16 bits
gu: 16 બીટ

en: 24 bits
gu: 24 બીટ

en: 32 bits
gu: 32 બીટ

en: Framebuffer input
gu: ફ્રેમબફર ઇનપુટ

en: Shared memory framebuffer
gu: વહેંચાયેલ મેમરી ફ્રેમબફર

en: Samba (Windows network shares) input
gu: સામ્બા (વિન્ડો નેટવર્ક શૅર) ઇનપુટ

en: SMB input
gu: SMB ઇનપુટ

en: SMB domain
gu: SMB ડોમેઇન

en: Domain/Workgroup that will be used for the connection.
gu: ડોમેઇન/કાર્યજૂથ કે જે જોડાણ માટે વાપરેલ છે.

en: TCP input
gu: TCP ઇનપુટ

en: Time code
gu: સમય કોડ

en: Time code subpicture elementary stream generator
gu: શરૂઆતી સ્ટ્રીમ ઉપચીત્ર ઉત્પન્ન કરનારનેટાઇમ કોડ કરો

en: UDP input
gu: UDP ઇનપુટ

en: Reset defaults
gu: મૂળભૂતને પુન:સુયોજિત કરો

en: Video capture device
gu: વિડિઓ બંધિત ઉપકરણ

en: Video capture device node.
gu: વિડિઓ બંધિત ઉપકરણ સ્થિતિ

en: VBI capture device
gu: VBI બંધિત ઉપકરણ

en: Standard
gu: મૂળભૂત

en: Video standard (Default, SECAM, PAL, or NTSC).
gu: વિડિઓ મૂળભૂત (મૂળભૂત, SECAM, PAL, અથવા NTSC).

en: Input of the card to use (see debug).
gu: વાપરવા માટે કાર્ડનું ઇનપુટ (ડિબગને જુઓ).

en: Audio input
gu: ઓડિયો ઇનપુટ

en: Audio input of the card to use (see debug).
gu: વાપરવા માટે કાર્ડનું ઓડ઼િયો ઇનપુટ (ડિબગને જુઓ).

en: The specified pixel resolution is forced (if both width and height are strictly positive).
gu: સૂચવેલ પીક્સલ રિસોલ્યુશન થોપવામાં આવે છે (જો પોહળાઈ અને ઉંચાઈ બન્ને શૂન્યથી વધારે હોય તો).

en: Maximum frame rate to use (0 = no limits).
gu: વાપરવા માટે મહત્તમ માળખા દર (0 = મર્યાદા નથી)

en: Radio device
gu: રેડિયો ઉપકરણ

en: Radio tuner device node.
gu: રેડિયો ટુનર ઉપકરણ નોડ.

en: Frequency
gu: આવૃત્તિ

en: Audio mode
gu: ઓડિયો સ્થિતિ

en: Tuner audio mono/stereo and track selection.
gu: ટુનર ઓડિયો મોનો/સ્ટીરિઓ અને ટ્રેક પસંદગી.

en: Reset controls
gu: નિયંત્રણો પુન:સુયોજિત કરો

en: Reset controls to defaults.
gu: મૂળભૂતો માટે નિયંત્રણોને પુન:સુયોજિત કરો.

en: Brightness
gu: પ્રકાશતા

en: Picture brightness or black level.
gu: ચિત્ર પ્રકાશતા અથવા કાળુ સ્તર.

en: Automatic brightness
gu: આપોઆપ પ્રકાશતા

en: Automatically adjust the picture brightness.
gu: ચિત્ર પ્રકાશતાને આપમેળે ગોઠવો.

en: Contrast
gu: વિરોધાભાસ

en: Picture contrast or luma gain.
gu: ચિત્ર વિરોધાભાસ અથવા લુમા ગેઇન.

en: Saturation
gu: સંતૃપ્તિ

en: Picture saturation or chroma gain.
gu: ચિત્ર સંતૃપ્તિ અથવા ક્રોમા ગેઇન.

en: Hue
gu: રંગછટા

en: Hue or color balance.
gu: રંગછટા અથવા રંગનું સંતુલન

en: Automatic hue
gu: સ્વયંચાલિત રંગ

en: Automatically adjust the picture hue.
gu: આપમેળે ચિત્ર ના રંગ વ્યવસ્થિત કરો.

en: White balance temperature (K)
gu: સફેદ સંતુલન તાપમાન (K)

en: White balance temperature as a color temperation in Kelvin (2800 is minimum incandescence, 6500 is maximum daylight).
gu: વ્હાઈટ બેલેન્સ તાપમાન કેલ્વીનમાં રંગના તાપમાન તરીકે (2800 લગુત્તમ પ્રકાશ છે, 6500 મહત્તમ દિવસનું અજવાળું છે).

en: Automatic white balance
gu: આપોઆપ સફેદ સંતુલન

en: Automatically adjust the picture white balance.
gu: આપમેળે ચિત્ર સફેદ સંતુલનને ગોઠવો.

en: Red balance
gu: લાલ સંતુલન

en: Red chroma balance.
gu: લાલ ક્રોમા સંતુલન.

en: Blue balance
gu: વાદળી સંતુલન

en: Blue chroma balance.
gu: વાદળી ક્રોમા સંતુલન.

en: Gamma
gu: ગામા

en: Gamma adjust.
gu: ગામા ગોઠવણી.

en: Automatic gain
gu: આપોઆપ ગેઇન

en: Automatically set the video gain.
gu: આપમેળે વિડિઓ ગેઇનને સુયોજિત કરો.

en: Gain
gu: ગેઇન

en: Picture gain.
gu: ચિત્ર ગેઇન.

en: Sharpness
gu: સ્પષ્ટતા

en: Sharpness filter adjust.
gu: સ્પષ્ટતા ફિલ્ટર સંતુલિત કરો.

en: Chroma gain
gu: ક્રોમા ગેઇન

en: Chroma gain control.
gu: ક્રોમા ગેઇન નિયંત્રણ.

en: Automatic chroma gain
gu: આપોઆપ ક્રોમા ગેઇન

en: Automatically control the chroma gain.
gu: ક્રોમા ગેઇનને આપમેળે નિયંત્રણ કરે છે.

en: Power line frequency
gu: પાવર લાઇન આવૃત્તિ

en: Power line frequency anti-flicker filter.
gu: પાવર લાઈન ફ્રિકવન્સીને ઝબુકતા અટકાવાના ફિલ્ટર.

en: Backlight compensation
gu: બેકલાઇટ વળતર

en: Band-stop filter
gu: બેન્ડ સ્ટોપ ફિલ્ટર

en: Cut a light band induced by fluorescent lighting (unit undocumented).
gu: પ્રતિદીપ્તિ પ્રકાશથી આવેલી રોશનીની પટ્ટીને કાપો (એકમનું દસ્તાવેજીકરણ નથી).

en: Horizontal flip
gu: આડી રીતે પલટાવો

en: Flip the picture horizontally.
gu: આડી રીતે ચિત્રને પલટાવો.

en: Vertical flip
gu: ઊભુ પલટાવો

en: Flip the picture vertically.
gu: ઊભી રીતે ચિત્રને પલટાવો.

en: Rotate (degrees)
gu: ફેરવો (અંશ)

en: Picture rotation angle (in degrees).
gu: ચિત્રને ફેરવવાનો કોણ (અંશમાં).

en: Color killer
gu: રંગ મારનાર

en: Enable the color killer, i.e. switch to black & white picture whenever the signal is weak.
gu: રંગને કાઢી નાખનારને સક્રિય કરો, એટલે કે કાળા અને ધોળા ચિત્ર પર જતા રહો જયારે પણ સિગ્નલ નબળું હોય.

en: Color effect
gu: રંગ અસર

en: Select a color effect.
gu: રંગ અસરને પસંદ કરો.

en: Black & white
gu: કાળુ અને સફેદ

en: Sepia
gu: સેપીઆ

en: Negative
gu: નકારાત્મક

en: Emboss
gu: ઉપસેલુ

en: Sketch
gu: રેખાચિત્ર

en: Sky blue
gu: આસમાની વાદળી

en: Grass green
gu: ઘાસ જેવો લીલો

en: Skin whiten
gu: ત્વચા જેવું સફેદ

en: Vivid
gu: ચમકદાર

en: Audio volume
gu: ઓડિયો અવાજ

en: Volume of the audio input.
gu: ઓડિયો ઇનપુટનો અવાજ.

en: Audio balance
gu: ઓડિયો સંતુલન

en: Balance of the audio input.
gu: ઓડિયો ઇનપુટનું સંતુલન.

en: Bass level
gu: બાસ સ્તર

en: Bass adjustment of the audio input.
gu: ઓડિયો ઇનપુટની બાસ ગોઠવણી.

en: Treble level
gu: ટ્રેબલ લેવલ

en: Treble adjustment of the audio input.
gu: ઓડિયો ઇનપુટની ટ્રેબલ ગોઠલણી.

en: Mute the audio.
gu: ઓડિયોને મૂંગુ કરો.

en: Loudness mode
gu: ઘોંઘાટવાળી સ્તિથી

en: Loudness mode a.k.a. bass boost.
gu: ઘોંઘાટવાળી સ્તિથી ઉર્ફ બાસ વધારો.

en: v4l2 driver controls
gu: v4l2 ડ્રાઇવર નિયંત્રણો

en: All
gu: બધા

en: Multichannel television sound (MTS)
gu: મલ્ટીચેનલ ટેલીવીશન સાઉન્ડ (MTS)

en: 525 lines / 60 Hz
gu: 525 લાઇનો / 60 Hz

en: 625 lines / 50 Hz
gu: 625 લાઇનો / 50 Hz

en: PAL N Argentina
gu: PAL N આર્જેન્ટિના

en: NTSC M Japan
gu: NTSC M જાપાન

en: NTSC M South Korea
gu: NTSC M દક્ષિણ કોરિયા

en: Primary language
gu: મુખ્ય ભાષા

en: Secondary language or program
gu: ગૌણ ભાષા અથવા કાર્યક્રમ

en: Dual mono
gu: ડ્યુઅલ મોનો

en: Video4Linux input
gu: Video4Linux ઇનપુટ

en: Video input
gu: વિડિઓ ઇનપુટ

en: Tuner
gu: ટુનર

en: Controls
gu: નિયંત્રણો

en: Video capture controls (if supported by the device)
gu: વિડિઓ બંધિત નિયંત્રણો (જો ઉપકરણ દ્દારા આધારભૂત હોય)

en: Video4Linux compressed A/V input
gu: Video4Linux સંકોચાયેલ A/V ઇનપુટ

en: Video4Linux radio tuner
gu: Video4Linux રેડિયો ટુનર

en: VCD input
gu: VCD ઇનપુટ

en: Support for VDR recordings (http://www.tvdr.de/).
gu: VDR રેકોર્ડીંગ માટે આધાર (http://www.tvdr.de/).

en: Chapter offset in ms
gu: ms માં પ્રકરણ ઑફસેટ

en: Move all chapters. This value should be set in milliseconds.
gu: બધા પ્રકરણોને ખસેડો. આ કિંમત મિલિસેકંડમાં સુયોજિત હોવી જોઇએ.

en: Default frame rate for chapter import.
gu: પ્રકરણ આયાત માટે મૂળભૂત માળખા દર.

en: VDR recordings
gu: VDR રેકોર્ડીંગ

en: VLC could not read the file (%s).
gu: VLC એ ફાઇલ (%s) ને વાંચી શકી નહિં.

en: VLC could not open the file "%s" (%s).
gu: VLC એ ફાઇલ "%s" (%s) ને ખોલી શક્યા નહિં.

en: VDR Cut Marks
gu: VDR કાપાના નિશાન

en: Start
gu: શરૂ કરો

en: X.509 Certificate Authority
gu: X.509 પ્રમાણપત્ર સત્તા

en: Certificate of the Authority to verify server's against
gu: તેનાં વિરુદ્દ સર્વરને ચકાસવા માટે સત્તાનું બંધારણ

en: X.509 Certificate Revocation List
gu: X.509 પ્રમાણપત્ર રિવોકેશન યાદી

en: List of revoked servers certificates
gu: રદ થયેલ સર્વર પ્રમાણપત્રોની યાદી

en: X.509 Client certificate
gu: X.509 ક્લાઇન્ટ પ્રમાણપત્ર

en: X.509 Client private key
gu: X.509 ક્લાઇન્ટ ખાનગી કી

en: RGB chroma (RV32, RV24, RV16, RGB2)
gu: RGB ક્રોમા (RV32, RV24, RV16, RGB2)

en: Compression level
gu: સંકોચન દર

en: Transfer compression level from 0 (none) to 9 (max)
gu: સંકોચન સ્તરને 0 (કોઈ નહિ) થી 9 (મહત્તમ) પર સ્થળાંતર કરો

en: Image quality
gu: છબી ગુણવત્તા

en: Image quality 1 to 9 (max)
gu: છબી ગુણવત્તા 1 થી 9 (મહત્તમ)

en: VNC client access
gu: VNC ક્લાઇન્ટ પ્રવેશ

en: Dummy stream output
gu: નકલી સ્ટ્રીન આઉટપુટ

en: Keep existing file
gu: હાલની ફાઇલને રાખો

en: Overwrite
gu: ઉપર લખો

en: The output file already exists. If recording continues, the file will be overridden and its content will be lost.
gu: આઉટપુટ ફાઈલ પેહલેથી હાજર છે. જો ધ્વન્યાલેખન ચાલુ રેહશે તો ફાઈલની ઉપર લખાશે અને એની અંદરની માહિતી જતી રેહશે.

en: Overwrite existing file
gu: હાલની ફાઇલ ઉપર લખો

en: If the file already exists, it will be overwritten.
gu: જો ફાઇલ પહેલેથી અસ્તિત્વમાં છે, તેને ઉપર ફરી લખાઇ જશે.

en: Append to file
gu: ફાઇલ સાથે જોડાવો

en: Append to file if it exists instead of replacing it.
gu: ફાઇલ સાથે જોડાવો જો તે તેને બદલે અસ્તિત્વમાં હોય.

en: Format time and date
gu: બંધારણ સમય અને તારીખ

en: Perform ISO C time and date formatting on the file path
gu: ફાઇલ પાથ પર ISO C સમય અને તારીખ બંધારણને ચલાવો

en: Synchronous writing
gu: સુમેળ રીતે લખી રહ્યા છે

en: Open the file with synchronous writing.
gu: સુમેળ રીતે લખવા સાથે ફાઇલને ખોલો.

en: File stream output
gu: ફાઇલ સ્ટ્રીમ આઉટપુટ

en: Password that will be requested to access the stream.
gu: પાસવર્ડ કે જે સ્ટ્રીમમાં પ્રવેશવા માટે સૂચિત થયેલ હશે.

en: Mime
gu: માઈમ

en: MIME returned by the server (autodetected if not specified).
gu: સર્વર વડે MIME પાછુ આવેલ છે (આપમેળે શોધેલ હતુ જો સ્પષ્ટ થયેલ ન હોય).

en: Metacube
gu: મેટાક્યુબ

en: Use the Metacube protocol. Needed for streaming to the Cubemap reflector.
gu: મેટાકયુબ પ્રોટોકોલનો ઉપયોગ કરો. ક્યુબમેપ રીફ્લેકટરને સ્ટ્રીમ કરવા માટે જરૂરી.

en: HTTP stream output
gu: HTTP સ્ટ્રીમ આઉટપુટ

en: Segment length
gu: ભાગ લંબાઇ

en: Length of TS stream segments
gu: TS સ્ટ્રીમ ભાગોની લંબાઇ

en: Split segments anywhere
gu: કોઇપણ જગ્યાએ ભાગોને અલગ કરો

en: Don't require a keyframe before splitting a segment. Needed for audio only.
gu: ભાગને અલગ કરતા પહેલાં કીફ્રેમની જરૂર નથી. ફક્ત ઓડિયો માટે જરૂરી છે.

en: Number of segments
gu: ભાગોની સંખ્યા

en: Number of segments to include in index
gu: અનુક્રમણિકામાં સમાવવા માટે ભાગોની સંખ્યા

en: Allow cache
gu: કેશને પરવાનગી આપો

en: Add EXT-X-ALLOW-CACHE:NO directive in playlist-file if this is disabled
gu: વગાડવાની યાદીમાં EXT-X-ALLOW-CACHE:NO ડિરેક્ટીવને ઉમેરો જો નિષ્ક્રિય થયેલ હોય

en: Index file
gu: અનુક્રમણિકા ફાઇલ

en: Path to the index file to create
gu: બનાવવા માટે અનુક્રમણિકા ફાઇલનો પાથ

en: Full URL to put in index file
gu: અનુક્રમણિકા ફાઇલમાં મૂકવા માટે સંપૂર્ણ URL

en: Full URL to put in index file. Use #'s to represent segment number
gu: અનુક્રમણિકા ફાઇલમાં મૂકવા માટે સંપૂર્ણ URL. ભાગ નંબરને રજૂ કરવા માટે # ને વાપરો

en: Delete segments
gu: ભાગોને કાઢી નાંખો

en: Delete segments when they are no longer needed
gu: ભાગોને કાઢી નાંખો જ્યારે તેઓની લાંબા સમય જરૂર નથી

en: Use muxers rate control mechanism
gu: મક્સર દર નિયંત્રણ પદ્દતિને વાપરો

en: AES key URI to place in playlist
gu: વગાડવા માટેની યાદીમાં સ્થિત કરવા માટે AES કી URI

en: AES key file
gu: AES કી ફાઇલ

en: File containing the 16 bytes encryption key
gu: ફાઇલ એ 16 બાઇટ એનક્રિપ્શન કીને સમાવી રહયા છે

en: File where vlc reads key-uri and keyfile-location
gu: ફાઇલ જ્યાં vlc એ key-uri અને keyfile-location વાંચે છે

en: Use randomized IV for encryption
gu: એનક્રિપ્શન માટે ગમેતે IV ને વાપરો

en: Generate IV instead using segment-number as IV
gu: IV તરીકે ભાગ-નંબરને વાપરવાને બદલે IV ને પેદા કરો

en: Number of first segment
gu: પ્રથમ ભાગનો નંબર

en: The number of the first segment generated
gu: ઉત્પન્ન થયેલ પ્રથમ ભાગનો નંબર

en: HTTP Live streaming output
gu: HTTP જીવંત સ્ટ્રીમીંગ આઉટપુટ

en: Stream name
gu: સ્ટ્રીમ નામ

en: Name to give to this stream/channel on the shoutcast/icecast server.
gu: શાઉટકાસ્ટ/આઈસકાસ્ટ સર્વર પર આ સ્ટ્રીમ/ચેનલને નામ આપો.

en: Stream description
gu: સ્ટ્રીમ વર્ણન

en: Description of the stream content or information about your channel.
gu: સ્ટ્રીમ સમાવિષ્ટનું વર્ણન અથવા તમારાં ચેનલ વિશે જાણકારી.

en: Stream MP3
gu: સ્ટ્રીમ MP3

en: You normally have to feed the shoutcast module with Ogg streams. It is also possible to stream MP3 instead, so you can forward MP3 streams to the shoutcast/icecast server.
gu: સામાન્ય રીતે તમારે Ogg સ્ટ્રીમ સાથે શાઉટકાસ્ટ મોડ્યુલ પૂરું પડવાનું હોય છે. એના બદલે MP3 સ્ટ્રીમ કરવું શક્ય છે જેથી તમે MP3 સ્ટ્રીમને શાઉટકાસ્ટ/આઈસકાસ્ટ સર્વરને મોકલી શકો.

en: Genre description
gu: પ્રકારનું વર્ણન

en: Number of channels
gu: ચેનલોની સંખ્યા

en: Ogg Vorbis Quality
gu: Ogg વર્બિસ ગુણવત્તા

en: Stream public
gu: સ્ટ્રીમ સાર્વજનિક

en: Make the server publicly available on the 'Yellow Pages' (directory listing of streams) on the icecast/shoutcast website. Requires the bitrate information specified for shoutcast. Requires Ogg streaming for icecast.
gu: શાઉટકાસ્ટ/આઈસકાસ્ટ ની વેબસાઈટ પર 'યેલ્લો પેજીસ' (સ્ટ્રીમની નિર્દેશિકા) માં સર્વરને સાર્વજનિક રીતે ઉપલબ્ધ કરવો. શાઉટકાસ્ટ માટે આપેલી બીટરેટની માહિતીની જરૂર છે.આઈસકાસ્ટ સ્ટ્રીમ કરવા માટે Ogg ની જરૂર છે.

en: IceCAST output
gu: IceCAST આઉટપુટ

en: Caching value (ms)
gu: કેશીંગ કિંમત (ms)

en: Default caching value for outbound UDP streams. This value should be set in milliseconds.
gu: આઉટબાઉન્ડ UDP સ્ટ્રીમ માટે મૂળભૂત કેશીંગ કિંમત. આ કિંમત મિલિસેકંડમાં સુયોજિત હોવી જોઇએ.

en: Group packets
gu: જૂથ પેકેટ

en: Packets can be sent one by one at the right time or by groups. You can choose the number of packets that will be sent at a time. It helps reducing the scheduling load on heavily-loaded systems.
gu: પેકેટ એક પછી એક બરાબર સમયે અથવા જૂથ દ્વારા મોકલી શકાય. તમે એક સમયે કેટલા પેકેટ મોકલવા એ પસંદ કરી શકો છો. એ ખુબ કામના ભાર હેઠળના સીસ્ટમ પર ભાર ઓછો કરવામાં મદદ કરશે.

en: UDP stream output
gu: UDP સ્ટ્રીમ આઉટપુટ

en: ARM NEON video chroma conversions
gu: ARM NEON વિડિઓ ક્રોમા રૂપાંતરણ

en: ARM NEON audio volume
gu: ARM NEON ઓડિયો અવાજ

en: ARM NEON video chroma YUV->RGBA
gu: ARM NEON વિડિઓ ક્રોમા YUV->RGBA

en: Defines if BarGraph information should be sent
gu: વ્યાખ્યાયિત કરે છે કે બારગ્રાફની જાણકારીને મોકલવી જોઇએ

en: Defines if BarGraph information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
gu: વ્યાખ્યાયિત કરે છે કે બારગ્રાફની જાણકારીને મોકલવી કે નહિ. 1 જો માહિતી મોકલવાની હોય તો, નહિ તો 0 (મૂળભૂત 1).

en: Sends the barGraph information every n audio packets
gu: દરેક n ઓડિયો પેકેટો પછી બારગ્રાફ માહિતી મોકલે છે

en: Defines how often the barGraph information should be sent. Sends the barGraph information every n audio packets (default 4).
gu: વ્યાખ્યાયિત કરે છે કે કેટલી વારે બારગ્રાફની જાણકારીને મોકલવી જોઇએ. દરેક n ઓડિયો પેકેટો પછી બારગ્રાફ માહિતી મોકલે છે

en: Defines if silence alarm information should be sent
gu: વ્યાખ્યાયિત કરે છે જો મૌંન એલાર્મ જાણકારીને મોકલેલ હોવી જોઇએ

en: Defines if silence alarm information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
gu: વ્યાખ્યાયિત કરે છે જો મૌંન એલાર્મ જાણકારીને મોકલેલ હોવી જોઇએ. 1 જો માહિતી મોકલવાની હોય તો, નહિ તો 0 (મૂળભૂત 1).

en: Time window to use in ms
gu: ms માં વાપરવા માટે સમય વિન્ડો

en: Time Window during when the audio level is measured in ms for silence detection. If the audio level is under the threshold during this time, an alarm is sent (default 5000).
gu: શાંતતાની જાણ કરવા માટે જયારે અવાજનું સ્તર ms માં મપાય એ દરમ્યાનનો સમય ગાળો. જો અવાજનું સ્તર એ સમયે સીમાની અંદર હોય તો ચેતવણી મોકલાય છે (મૂળભૂત 5000).

en: Minimum Audio level to raise the alarm
gu: ચેતવણી મોકલવા માટેનો લાગુત્તમ અવાજ સ્તર

en: Threshold to be attained to raise an alarm. If the audio level is under the threshold during this time, an alarm is sent (default 0.1).
gu: ચેતવણી મોકલવા માટે હાસલ કરવાની સીમા. જો અવાજનું સ્તર એ સમયે સીમાની અંદર હોય તો ચેતવણી મોકલાય છે (મૂળભૂત 0.1).

en: Time between two alarm messages in ms
gu: ms માં બે એલાર્મ સંદેશા વચ્ચે સમય

en: Time between two alarm messages in ms. This value is used to avoid alarm saturation (default 2000).
gu: બે ચેતવણી વચ્ચેનો સમય ms માં. આ કિંમતનો ઉપયોગ ચેતવણીઓની સંતૃપ્તિ થતી અટકાવવા માટે છે (મૂળભૂત 2000).

en: Audio part of the BarGraph function
gu: બારગ્રાફ વિધેયનો ઓડિયો ભાગ

en: Audiobar Graph
gu: ઓડિયોબાર ગ્રાફ

en: Simple decoder for Dolby Surround encoded streams
gu: ડોલ્બી સરાઉન્ડ એનકોડેડ સ્ટ્રીમ માટે સાદુ ડિકોડર

en: Dolby Surround decoder
gu: ડોલ્બી સરાઉન્ડ ડિકોડર

en: This effect gives you the feeling that you are standing in a room with a complete 7.1 speaker set when using only a headphone, providing a more realistic sound experience. It should also be more comfortable and less tiring when listening to music for long periods of time.
    It works with any source format from mono to 7.1.
gu: આ અસર તમને જયારે ફક્ત હેડફોન વાપરતા હોયે ત્યારે એવી લાગણીનો અનુભવ કરાવશે કે તમે એક સંપૂર્ણ 7.1 સ્પીકરના સેટ વાળી ઓરડીમાં ઉભા છો અને તમને એક વાસ્તવલક્ષી અવાજનો અનુભવ આપશે. જયારે લાંબા સમય સુધી સંગીત સંભાળતા હોય ત્યારે એ વધુ આરામદાયક પણ હોઉં જોઈએ અને ઓછુ થકાવનારં પણ હોઉં જોઈએ.
    મોનો થી 7.1 સુધી એ કોઈ પણ સ્ત્રોત બંધારણ સાથે કામ કરે છે.

en: Characteristic dimension
gu: લાક્ષણિકતા માપન

en: Distance between front left speaker and listener in meters.
gu: આગળના ડાબી બાજુના સ્પીકર અને સંભાળનાર ની વચ્ચે મીટરમાં અંતર.

en: Compensate delay
gu: વિલંબની ભરપાઈ કરો.

en: The delay which is introduced by the physical algorithm may sometimes be disturbing for the synchronization between lips-movement and speech. In case, turn this on to compensate.
gu: ભૌતિક એલ્ગોરીધમ દ્વારા ઉમેરાયેલો  વિલંબ અમુક વાર હોઠોની હલન ચલન અને વાણી વચ્ચેના સમકાલીકરણ માટે ખલેલ પોહચાડનાર હોઈ શકે. એ સ્તિથીમાં એની ભરપાઈ કરવા માટે આને ચાલુ કરો.

en: No decoding of Dolby Surround
gu: ડોલ્બી સરાઉન્ડનું ડિકોડીંગ નથી

en: Dolby Surround encoded streams won't be decoded before being processed by this filter. Enabling this setting is not recommended.
gu: આ ફિલ્ટર દ્વારા ક્રિયા કરતા પેહલા ડોલ્બી સરાઉંડ દ્વારા એનકોડ કરાયેલી સ્ટ્રીમો ડીકોડ થશે નહિ. ભલામણ એ છે કે આ સુયોજનને સક્રિય કરવું નહિ.

en: Headphone virtual spatialization effect
gu: હેડફોન આભાસી સ્થળલક્ષી અસર

en: Headphone effect
gu: હેડફોન અસર

en: Use downmix algorithm
gu: ડાઉનમીક્ષ અલ્ગોરિધમને વાપરો

en: This option selects a stereo to mono downmix algorithm that is used in the headphone channel mixer. It gives the effect of standing in a room full of speakers.
gu: આ વિકલ્પ સ્ટીરીયો થી મોનો ડાઉનમિક્સ અલગોરિધમ પસંદ કરે છે જે હેડફોન ચેનલ મિક્સરમાં વપરાય છે. આ સ્પીકરથી ભરેલા ઓરડામાં ઉભા હોય એવી અસર આપે છે.

en: Select channel to keep
gu: રાખવા માટે ચેનલને પસંદ કરો

en: This option silences all other channels except the selected channel.
gu: આ વિકલ્પ પસંદ કરેલ ચેનલ સિવાયની બીજી બધી ચેનલોને શાંત કરી દે છે.

en: Rear left
gu: પાછળથી ડાબે

en: Rear right
gu: પાછળથી જમણે

en: Low-frequency effects
gu: ઓછી આવૃત્તિની અસરો

en: Side left
gu: બાજુ ડાબે

en: Side right
gu: બાજુ જમણે

en: Rear center
gu: પાછળથી મધ્યમાં

en: Stereo to mono downmixer
gu: સ્ટીરીઓથી મોનો ડાઉનમિક્સર

en: Audio channel remapper
gu: ઓડિયો ચેનલ રીમેપર

en: Audio filter for simple channel mixing
gu: સાદી ચેનલ મિશ્રણ માટે ઓડિયો ફિલ્ટર

en: Audio filter for trivial channel mixing
gu: નગણ્ય ચેનલ મિશ્રણ માટે ઓડિયો ફિલ્ટર

en: Sound Delay
gu: સાઉન્ડ વિલંબ

en: Delay
gu: વિલંબ

en: Add a delay effect to the sound
gu: સાઉન્ડમાં વિલંબ અસરને ઉમેરો

en: Delay time
gu: વિલંબ સમય

en: Time in milliseconds of the average delay. Note average
gu: સરેરાશ વિલંબનો સમય મિલિસેકન્ડમાં. સરેરાશની નોંધ લો

en: Sweep Depth
gu: સ્વીપ ઊંડાઇ

en: Time in milliseconds of the maximum sweep depth. Thus, the sweep range will be delay-time +/- sweep-depth.
gu: મહત્તમ સ્વીપ ઉંડાઈનો સમય મિલિસેકન્ડમાં. આમ સ્વીપ સીમા વિલંબ-સમય +/- સ્વીપ-ઉંડાઈ હશે.

en: Sweep Rate
gu: સ્વીપ દર

en: Rate of change of sweep depth in milliseconds shift per second of play
gu: સ્વીપ ઉંડાઈના બદલાવનો મિલિસેકન્ડમાં દર ચાલવાની દરેક સેકન્ડે ખસે

en: Feedback gain
gu: પ્રતિસાદ ગેઇન

en: Gain on Feedback loop
gu: પ્રતિસાદ લુપ માટે ગેઇન

en: Wet mix
gu: ભીનું મિશ્રણ

en: Level of delayed signal
gu: વિલંબ થયેલ સંકેતનું સ્તર

en: Dry Mix
gu: સૂકુ મિશ્રણ

en: Level of input signal
gu: ઇનપુટ સંકેતનુ સ્તર

en: RMS/peak
gu: RMS/પીક

en: Attack time
gu: હુમલા સમય

en: Release time
gu: પ્રકાશન સમય

en: Threshold level
gu: થ્રેશોલ્ડ સ્તર

en: Ratio
gu: ગુણોત્તર

en: Knee radius
gu: ની રેડીયસ

en: Makeup gain
gu: મેકપ ગેઇન

en: Set the makeup gain in dB (0 ... 24).
gu: મેકપ ગેઇનને dB માં સુયોજિત કરો (0 ... 24).

en: Compressor
gu: કંપ્રેશર

en: Dynamic range compressor
gu: ડાયનેમીક રેંજ કંપ્રેસર

en: Audio filter for PCM format conversion
gu: PCM બંધારણ રૂપાંતરણ માટે ઓડિયો ફિલ્ટર

en: Equalizer preset
gu: ઇક્વાલાઈઝર પ્રીસેટ

en: Preset to use for the equalizer.
gu: ઇક્વાલાઈઝર માટે ઉપયોગ કરવા માટે પ્રીસેટ.

en: Bands gain
gu: બેન્ડ ગેઇન

en: Don't use presets, but manually specified bands. You need to provide 10 values between -20dB and 20dB, separated by spaces, e.g. "0 2 4 2 0 -2 -4 -2 0 2".
gu: પ્રીસેટ વાપરશો નહિ, પરંતુ જાતે સુનિશ્ચિત કરેલા બેન્ડ. તમારે ખાલી જગ્યાઓ થી છુટ્ટી પડાયેલી -20dB અને 20dB વચ્ચેની 10 કિંમતો આપવી પડશે દા.ત. "0 2 4 2 0 -2 -4 -2 0 2".

en: Use VLC frequency bands
gu: VLC આવૃત્તિ બેન્ડને વાપરો

en: Use the VLC frequency bands. Otherwise, use the ISO Standard frequency bands.
gu: the VLC આવૃત્તિ બેન્ડને વાપરો. નહિંતો, ISO માનક આવૃત્તિ બેન્ડને વાપરો.

en: Two pass
gu: બે ફેરા

en: Filter the audio twice. This provides a more intense effect.
gu: બે વાર ઓડિયોને ફિલ્ટર કરો. આ વધારે સારી અસર પૂરી પાડે છે.

en: Global gain
gu: વૈશ્ર્વિક ગેઇન

en: Set the global gain in dB (-20 ... 20).
gu: dB માં વૈશ્ર્વિક ગેઇનને સુયોજિત કરો (-20 ... 20).

en: Equalizer with 10 bands
gu: 10 બેન્ડ સાથેનું ઇક્વાલાઈઝર.

en: Equalizer
gu: ઇક્વાલાઈઝર

en: Flat
gu: સપાટ

en: Classical
gu: શાસ્ત્રીય

en: Club
gu: ક્લબ

en: Dance
gu: ડાન્સ

en: Full bass
gu: પૂર્ણ બાસ

en: Full bass and treble
gu: પૂર્ણ બાસ અને ટ્રેબલ

en: Full treble
gu: પૂર્ણ ટ્રેબલ

en: Large Hall
gu: મોટો હોલ

en: Live
gu: જીવંત

en: Party
gu: પાર્ટી

en: Pop
gu: પોપ

en: Reggae
gu: રેગે

en: Rock
gu: રોક

en: Ska
gu: સ્કા

en: Soft
gu: નરમ

en: Soft rock
gu: નરમ પથ્થર

en: Techno
gu: ટેક્નો

en: Gain multiplier
gu: ગેઇન ગુણક

en: Increase or decrease the gain (default 1.0)
gu: ગેઇનને વધારો અથવા ઘટાડો (મૂળભૂત 1.0 છે)

en: Gain control filter
gu: ગેઇન નિયંત્રણ ફિલ્ટર

en: Karaoke
gu: કરોકે

en: Simple Karaoke filter
gu: સાદુ કરોકે ફિલ્ટર

en: Number of audio buffers
gu: ઓડિયો બફરની સંખ્યા

en: This is the number of audio buffers on which the power measurement is made. A higher number of buffers will increase the response time of the filter to a spike but will make it less sensitive to short variations.
gu: આ ઓડિયો બફરની સંખ્યા છે કે જેની પર પાવરનું માપ થાય છે. બફરની વધુ સંખ્યા ફિલ્ટરના પ્રત્યુત્તરનો સમય ક્ષણિક વઘારી દેશે પરંતુ નાના બદલાવોને ઓછો સંવેદનશીલ બનાવશે.

en: Maximal volume level
gu: મહત્તમ અવાજ સ્તર

en: If the average power over the last N buffers is higher than this value, the volume will be normalized. This value is a positive floating point number. A value between 0.5 and 10 seems sensible.
gu: જો છેલ્લા N બફરોના સરેરાશ પાવર કરતા આ કિંમત વધુ હોય તો અવાજ સામાન્ય કરી દેવાશે. આ કિંમત શૂન્યથી મોટી અપૂર્ણાંક આંક છે. 0.5 અને 10 ની વચ્ચેની કિંમત યોગ્ય લાગે છે.

en: Volume normalizer
gu: અવાજ સામાન્ય કરનાર

en: Parametric Equalizer
gu: પાર્મીતિક ઇક્વલાઈઝર

en: Low freq (Hz)
gu: ઓછી આવૃત્તિ (Hz)

en: Low freq gain (dB)
gu: ઓછી આવૃત્તિ ગેઇન (dB)

en: High freq (Hz)
gu: ઉચ્ચ આવૃત્તિ (Hz)

en: High freq gain (dB)
gu: ઉચ્ચ આવૃત્તિ ગેઇન (dB)

en: Freq 1 (Hz)
gu: આવૃત્તિ 1 (Hz)

en: Freq 1 gain (dB)
gu: આવૃત્તિ 1 ગેઇન (dB)

en: Freq 1 Q
gu: આવૃત્તિ 1 Q

en: Freq 2 (Hz)
gu: આવૃત્તિ 2 (Hz)

en: Freq 2 gain (dB)
gu: આવૃત્તિ 2 ગેઇન (dB)

en: Freq 2 Q
gu: આવૃત્તિ 2 Q

en: Freq 3 (Hz)
gu: આવૃત્તિ 3 (Hz)

en: Freq 3 gain (dB)
gu: આવૃત્તિ 3 ગેઇન (dB)

en: Freq 3 Q
gu: આવૃત્તિ 3 Q

en: Audio filter for band-limited interpolation resampling
gu: બેન્ડ-સીમિત પ્રક્ષેપના ફરીથી નમુના લેવા માટે ઓડિયો ફિલ્ટર

en: Resampling quality
gu: ફરીથી લેવાતા નમુનાની ગુણવત્તા

en: Speex resampler
gu: સ્પીકસ રીસેમ્પલર

en: Sample rate converter type
gu: નમુના દરને બદલનારનો પ્રકાર

en: Different resampling algorithms are supported. The best one is slower, while the fast one exhibits low quality.
gu: ફરીથી નમુના લેવા માટે ના વિવિધ અલગોરિધમનો આધાર છે. સૌથી સારું ધીમુ છે જયારે કે જલ્દી વાળું ઓછી ગુણવત્તા ધરાવે છે.

en: Sinc function (best quality)
gu: સિન્ક ફંકશન (સૌથી સારી ગુણવત્તા)

en: Sinc function (medium quality)
gu: સિન્ક ફંકશન (મધ્યમ ગુણવત્તા)

en: Sinc function (fast)
gu: સિન્ક ફંકશન (ઝડપી)

en: Zero Order Hold (fastest)
gu: ઝીરો ઓર્ડર હોલ્ડ (ઝડપી)

en: Linear (fastest)
gu: એકસરખું (ઝડપી)

en: SRC resampler
gu: SRC રીસેમ્પલર

en: Secret Rabbit Code (libsamplerate) resampler
gu: સિક્રેટ રેબિટ કોડ (libsamplerate) પુનઃનમૂનાકરણ

en: Nearest-neighbor audio resampler
gu: નજીકનું-પાડોશી ઓડિયો પુનઃનમૂનાકરણ

en: Audio tempo scaler synched with rate
gu: દર સાથે સુમેળ થયેલ ઓડિયો ટેમ્પો માપન

en: Scaletempo
gu: સ્કેલટેમ્પો

en: Stride Length
gu: સ્ટ્રાઇડ લંબાઇ

en: Length in milliseconds to output each stride
gu: દરેક સ્ટ્રાઇડ આઉટપુટનું મિલિસેકંડમાં લંબાઇ

en: Overlap Length
gu: ઓવરલેપ લંબાઇ

en: Percentage of stride to overlap
gu: લાંબું ડગલું ટકાવારી ઓવરલેપ કરો

en: Search Length
gu: શોધ લંબાઇ

en: Length in milliseconds to search for best overlap position
gu: શ્રેષ્ઠ ઓવરલેપ સ્થાન શોધવા માટે મિલિસેકન્ડોમાં લંબાઇ

en: Room size
gu: રુમ માપ

en: Defines the virtual surface of the room emulated by the filter.
gu: ફિલ્ટર દ્વારા નકલ થયેલ રૂમની વર્ચ્યુલ સપાટીને વ્યાખ્યાયિત કરે છે.

en: Room width
gu: રુમ પહોળાઇ

en: Width of the virtual room
gu: વર્ચ્યુઅલ રુમની પહોળાઇ

en: Wet
gu: ભીનું

en: Dry
gu: સૂકુ

en: Damp
gu: ભેજ વાળું

en: Audio Spatializer
gu: ઓડિયો સ્પેશીયલાઈઝર

en: Spatializer
gu: સ્પેશીયલાઈઝર

en: This filter enhances the stereo effect by suppressing mono (signal common to both channels) and by delaying the signal of left into right and vice versa, thereby widening the stereo effect.
gu: મોનોને દબાવીને (બંને ચેનલ વચ્ચેનું મઝિયારું સિગ્નલ) અને ડાબી બાજુના સિગ્નલને જમણી બાજુએ વિલંબિત કરીને અને એજ રીતે એનું વિપરીત કરીને ફિલ્ટર સ્ટીરીઓની અસર સુધારે છે અને સ્ટીરીઓના અસરને વધારે છે.

en: Time in ms of the delay of left signal into right and vice versa.
gu: જમણામાં ડાબું સંકેતના વિલંબનો ms માં સમય અને ઊલટું.

en: Amount of gain in delayed left signal into right and vice versa. Gives a delay effect of left signal in right output and vice versa which gives widening effect.
gu: જમણી બાજુમાં ડાબી બાજુના વિલંબિત સિગ્નલ અને એનું વિપરીત કરવાથી મળતો ગેઇન. જમણા આઉટપુટમાં ડાબા સિગ્નલના વિલંબની અસર અને એનું વિપરીત મળે છે જે વિસ્તરણની અસર આપે છે.

en: Crossfeed
gu: ક્રોસફીડ

en: Cross feed of left into right with inverted phase. This helps in suppressing the mono. If the value is 1 it will cancel all the signal common to both channels.
gu: ઉલટી બાજુ સાથે ડાબી બાજુની ક્રોસફીડ જમણામા. આ મોનોને દબાવવામા મદદ કરે છે. જો કિંમત 1 હોય તો એ બંને ચેનલના બધા સંકેતો ને દૂર કરાશે.

en: Dry mix
gu: સૂકુ મિશ્રણ

en: Level of input signal of original channel.
gu: મૂળ ચેનલનું ઇનપુટ સંકેતનું સ્તર.

en: Stereo Enhancer
gu: સ્ટીરીઓ સુધારનાર

en: Simple stereo widening effect
gu: સરળ સ્ટીરિયો વિસ્તરણ અસર

en: Single precision audio volume
gu: એક શુદ્ધતા ઓડિયો વોલ્યુમ

en: Integer audio volume
gu: પૂર્ણાંક ઓડિયો અવાજ

en: Dummy audio output
gu: નકલી ઓડિયો આઉટપુટ

en: Audio output device
gu: ઓડિયો આઉટપુટ ઉપકરણ

en: Audio output device (using ALSA syntax).
gu: ઓડિયો આઉટપુટ ઉપકરણ (ALSA બંધારણને વાપરી રહ્યા છે).

en: Audio output channels
gu: ઓડિયો આઉટપુટ ચેનલો

en: Channels available for audio output. If the input has more channels than the output, it will be down-mixed. This parameter is ignored when digital pass-through is active.
gu: ઓડિયો આઉટપુટ માટે ચેનલો ઉપલબ્ધ છે. જો ઈનપુટ પાસે આઉટપુટ કરતા વધારે ચેનલો હોય, તે ડાઉન-મિક્સ થયેલ હશે. આ પરિમાણ અવગણેલ હશે જયારે ડીજીટલ પાસ-થ્રુ સક્રિય હોય.

en: Surround 4.0
gu: સરાઉન્ડ 4.0

en: Surround 4.1
gu: સરાઉન્ડ 4.1

en: Surround 5.0
gu: સરાઉન્ડ 5.0

en: Surround 5.1
gu: સરાઉન્ડ 5.1

en: Surround 7.1
gu: સરાઉન્ડ 7.1

en: ALSA audio output
gu: ALSA ઓડિયો આઉટપુટ

en: Audio output failed
gu: ઓડિયો આઉટપુટ નિષ્ફળ

en: The audio device "%s" could not be used:
    %s.
gu: ઓડિયો ઉપકરણ "%s" વાપરી શક્યા નહિં:
    %s.

en: Audio memory
gu: ઓડિયો મેમરી

en: Audio memory output
gu: ઓડિયો મેમરી આઉટપુટ

en: Sample format
gu: નમૂના બંધારણ

en: Last audio device
gu: છેલ્લુ ઓડિયો ઉપકરણ

en: HAL AudioUnit output
gu: HAL AudioUnit આઉટપુટ

en: System Sound Output Device
gu: સિસ્ટમ સાઉન્ડ આઉટપુટ ઉપકરણ

en: %s (Encoded Output)
gu: %s (એનકોડ થયેલ આઉટપુટ)

en: Audio device is not configured
gu: ઓડિયો ઉપકરણ રૂપરેખાંકિત થયેલ નથી

en: You should configure your speaker layout with "Audio Midi Setup" in /Applications/Utilities. VLC will output Stereo only.
gu: તમારે /કાર્યક્રમો/ઉપયોગીતા માં  "ઓડિયો મીડી સેટઅપ" સાથે તમારા સ્પીકર લેઆઉટને રૂરેખાંકિત કરવું જોઈએ. VLC ફક્ત આઉટપુટ સ્ટીરીયો હશે.

en: The selected audio output device is exclusively in use by another program.
gu: પસંદ થયેલ ઓડિયો આઉટપુટ ઉપકરણ એ સંપૂર્ણપણે બીજા કાર્યક્રમ દ્દારા વપરાશમાં છે.

en: Output device
gu: આઉટપુટ ઉપકરણ

en: Select your audio output device
gu: તમારાં ઓડિયો આઉટપુટ ઉપકરણને પસંદ કરો

en: Speaker configuration
gu: સ્પીકર રૂપરેખાંકન

en: Select speaker configuration you want to use. This option doesn't upmix! So NO e.g. Stereo -> 5.1 conversion.
gu: સ્પીકર રૂપરેખાંકન પસંદ કરો જે તમે વાપરવા માંગો છો. આ વિકલ્પનું મિશ્રણ કરતુ નથી! તેથી ના દા.ત. સ્ટીરીઓ -> 5.1 રૂપાંતરણ.

en: Audio volume in hundredths of decibels (dB).
gu: ડેસિબલ (dB) નો સોમો ભાગ ઓડિયો વોલ્યુમ.

en: DirectX audio output
gu: DirectX ઓડિયો આઉટપુટ

en: Output format
gu: આઉટપુટ બંધારણ

en: Number of output channels
gu: આઉટપુટ ચેનલોની સંખ્યા

en: By default (0), all the channels of the incoming will be saved but you can restrict the number of channels here.
gu: મૂળભૂત રીતે (0), આવતી બધી ચેનલોને સંગ્રહેલ હશે પરંતુ તમે અહીંયા ચેનલોના  નંબરને મર્યાદિત કરી શકો છો.

en: Add WAVE header
gu: WAVE હેડરને ઉમેરો

en: Instead of writing a raw file, you can add a WAV header to the file.
gu: કાચી ફાઇલને લખવાને બદલે, તમે ફાઇલનાં WAV હેડરને ઉમેરી શકો છો.

en: Output file
gu: આઉટપુટ ફાઇલ

en: File audio output
gu: ફાઇલ ઓડિયો આઉટપુટ

en: Automatically connect to writable clients
gu: લખી શકાય તેવાં ક્લાઇન્ટમાં આપમેળે જોડાવો

en: If enabled, this option will automatically connect sound output to the first writable JACK clients found.
gu: જો સક્રિય થયેલ હોય તો, આ વિકલ્પ પહેલા શોધેલ લખી શકાય તેવા JACK ક્લાઈન્ટ માટે સાઉન્ડ આઉટપુટ આપમેળે જોડાશે.

en: Connect to clients matching
gu: બંધબેસતા ક્લાઇન્ટ સાથે જોડાવો

en: If automatic connection is enabled, only JACK clients whose names match this regular expression will be considered for connection.
gu: જો આપમેળે જોડાણ સક્રિય થયેલ ના હોય તો, ફક્ત JACK ક્લાઈન્ટ કે જેના નામો આ નિયમિત સમીકરણને બંધબેસે છે તેને જોડાણ માટે નક્કી થયેલ હશે.

en: JACK audio output
gu: JACK ઓડિયો આઉટપુટ

en: Device
gu: ઉપકરણ

en: Select a proper audio device to be used by KAI.
gu: KAI દ્દારા વાપરેલ યોગ્ય ઓડિયો ઉપકરણને પસંદ કરો.

en: Open audio in exclusive mode.
gu: વિશિષ્ટ સ્થઇતિમાં ઓડિયોને ખોલો.

en: Enable this option if you want your audio not to be interrupted by the other audio.
gu: આ વિકલ્પને સક્રિય કરો જો તમે તમારો ઓડિયો બીજા ઓડિયો દ્દારા અવરોધેલ ન હોય.

en: K Audio Interface audio output
gu: K ઓડિયો ઇન્ટરફેસ ઓડિયો આઉટપુટ

en: OSS device node path.
gu: OSS ઉપકરણ નોડ પાથ.

en: Open Sound System audio output
gu: સાઉન્ડ સિસ્ટમ ઓડિયો આઉટપુટને ખોલો

en: Pulseaudio audio output
gu: Pulseaudio ઓડિયો આઉટપુટ

en: OpenBSD sndio audio output
gu: OpenBSD sndio ઓડિયો આઉટપુટ

en: Software gain
gu: સોફ્ટવેર ગેઇન

en: This linear gain will be applied in software.
gu: આ એકસરખુ ગેઇન એ સોફ્ટવેરમાં લાગુ કરેલ છે.

en: Windows Audio Session API output
gu: વિન્ડો ઓડિયો સત્ર API આઉટપુટ

en: Select Audio Device
gu: ઓડિયો ઉપકરણને પસંદ કરો

en: Select special Audio device, or let windows decide (default), change needs VLC restart to apply.
gu: ખાસ ઓડિયો ઉપકરણને પસંદ કરો, અથવા વિન્ડોને નક્કી કરવા દો (મૂળભૂત), ફેરફાર VLC ને ફરી શરૂ કરવાનું લાગુ કરવા માટે જરૂરી છે.

en: WaveOut audio output
gu: WaveOut ઓડિયો આઉટપુટ

en: Microsoft Soundmapper
gu: માઇક્રોસોફ્ટ સાઉન્ડમેપર

en: Use float32 output
gu: float32 આઉટપુટને વાપરો

en: The option allows you to enable or disable the high-quality float32 audio output mode (which is not well supported by some soundcards).
gu: વિકલ્પ એ ઉચ્ચ-ગુણવત્તા float32 ઓડિયો આઉટપુટ સ્થિતિને સક્રિય અથવા નિષ્ક્રિય કરવા તમને પરવાનગી આપે છે (કે જે અમુક સાઉન્ડકાર્ડ દ્દારા સારી રીતે આધારભૂત નથી).

en: A/52 dynamic range compression
gu: A/52 ડાયનેમીક રેંજ કંપ્રેશન

en: Dynamic range compression makes the loud sounds softer, and the soft sounds louder, so you can more easily listen to the stream in a noisy environment without disturbing anyone. If you disable the dynamic range compression the playback will be more adapted to a movie theater or a listening room.
gu: ડાયનેમીક રેંજ કંપ્રેશન મોટા અવાજને ધીમો અને ધીમા અવાજને મોટો કરે છે, જે થી તમે ઘોંઘાટીયા વાતવરણમાં કોઈને પણ ખલેલ પોહ્ચાડ્યા વગર સ્ટ્રીમને સેહલાઈથી સાંભળી શકો. જો તમે ડાયનેમીક રેંજ કંપ્રેશનને નિષ્ક્રિય કરી દેશો તો પ્લેબેક સિનેમા ઘર અથવા સાંભળવાના ગૃહને અનુકુળ થશે.

en: ATSC A/52 (AC-3) audio decoder
gu: ATSC A/52 (AC-3) ઓડિયો ડિકોડર

en: ADPCM audio decoder
gu: ADPCM ઓડિયો ડિકોડર

en: AES3/SMPTE 302M audio decoder
gu: AES3/SMPTE 302M ઓડિયો ડિકોડર

en: AES3/SMPTE 302M audio packetizer
gu: AES3/SMPTE 302M ઓડિયો પેકેટસાઇઝર

en: Raw/Log Audio decoder
gu: રો / લોગ ઓડિયો ડિકોડર

en: Raw audio encoder
gu: કાચા ઓડિયો એનકોડર

en: Non-ref
gu: બિન-સંદર્ભ

en: Non-key
gu: બિન-કી

en: bits
gu: બીટ

en: simple
gu: સરળ

en: Various audio and video decoders/encoders delivered by the FFmpeg library. This includes (MS)MPEG4, DivX, SV1,H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG and other codecs
gu: વિવિધ ઓડિયો અને વિડિઓ ડિકોડર/એનકોડર એ FFmpeg લાઇબ્રેપરી દ્દારા મોકલેલ છે. આ (MS)MPEG4, DivX, SV1,H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG અને બીજા કોડેકને સમાવે છે

en: FFmpeg audio/video decoder
gu: FFmpeg ઓડિયો/વિડિઓ ડિકોડર

en: Decoding
gu: ડિકોડીંગ

en: Encoding
gu: એનકોડીંગ

en: FFmpeg audio/video encoder
gu: FFmpeg ઓડિયો/વિડિઓ એનકોડર

en: Direct rendering
gu: સીધુ રેન્ડરીંગ

en: Error resilience
gu: ભૂલ સ્થિતિસ્થાપકતા

en: libavcodec can do error resilience.
    However, with a buggy encoder (such as the ISO MPEG-4 encoder from M$) this can produce a lot of errors.
    Valid values range from 0 to 4 (0 disables all errors resilience).
gu: libavcodec ભૂલ સ્થિતિસ્થાપકતા કરી શકો છો.
    છતાંપણ, એક બગડેલ એન્કોડર (જેમ કે M$ માંથી ISO MPEG-4 એનકોડર) સાથે આ ભૂલો ઘણો પેદા કરી શકે છે.
    યોગ્ય કિંમતો 0 થી 4 થી લઇને (0 નિષ્ક્રિય બધી ભૂલોને નિષ્ક્રિય કરે છે).

en: Workaround bugs
gu: ભૂલોનો ઉકેલ

en: Try to fix some bugs:
    1  autodetect
    2  old msmpeg4
    4  xvid interlaced
    8  ump4 
    16 no padding
    32 ac vlc
    64 Qpel chroma.
    This must be the sum of the values. For example, to fix "ac vlc" and "ump4", enter 40.
gu: અમુક ભૂલો સુધારવા માટે પ્રયાસ કરો: 
    1 સ્વતઃશોધ 
    2 જૂના msmpeg4 
     4 XviD મિશ્રિત 
    8 ump4 
    16 પેડીંગ નથી 
    32 ac vlc 
    64 Qpel ક્રોમા 
     કિંમતો ની રકમ હોવી જ જોઈએ. ઉદાહરણ તરીકે, "ac vlc" અને "ump4", 40 દાખલ કરો.

en: Hurry up
gu: ઉતાવળ કરો

en: The decoder can partially decode or skip frame(s) when there is not enough time. It's useful with low CPU power but it can produce distorted pictures.
gu: ડિકોડર પ્રારંભિક રીતે ડિકોડ કરી શકે છે અથવા ફ્રેમને અવગણે છે જયારે ત્યાં પુરતો સમય ના હોય. તે ઓછા CPU પાવર સાથે ઉપયોગી છે પરંતુ તે વિકૃત ચિત્રોને પેદા કરી શકે છે.

en: Allow speed tricks
gu: ઝડપ યુક્તિઓ માટે પરવાનગી આપે છે

en: Allow non specification compliant speedup tricks. Faster but error-prone.
gu: બિન સ્પષ્ટીકરણ સુસંગત ઝડપ યુક્તિઓ પરવાનગી આપે છે. પરંતુ ઝડપી ભૂલ ભરેલું.

en: Skip frame (default=0)
gu: માળખુ છોડો (મૂળભૂત=0)

en: Force skipping of frames to speed up decoding (-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
gu: ફ્રેમ દબાણ છોડવામાં આવી રહ્યા છે ડીકોડિંગ ઝડપ વધારવા (-1 = નહિ, 0 = મૂળભૂત, 1 = B-ફ્રેમ, 2 P-ફ્રેમ, 3 = B+P ફ્રેમ, 4 = બધા ફ્રેમ).

en: Skip idct (default=0)
gu: idct છોડો (મૂળભૂત=0)

en: Force skipping of idct to speed up decoding for frame types (-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
gu: Idct દબાણ છોડવામાં આવી રહ્યા છે ફ્રેમ પ્રકારો માટે (-1 = નહિ, 0 = મૂળભૂત, 1 = B-ફ્રેમ,  2 =P-ફ્રેમ, 3 = B+P ફ્રેમ, 4 = બધા ફ્રેમ).

en: Debug mask
gu: ડિબગ માસ્ક

en: Set FFmpeg debug mask
gu: FFmpeg ડિબગ માસ્કને સુયોજિત કરો

en: Codec name
gu: કોડેક નામ

en: Internal libavcodec codec name
gu: આંતરિક libavcodec કોડેક નામ

en: Skip the loop filter for H.264 decoding
gu: H.264 ડિકોડીંગ માટે લુપ ફિલ્ટરને છોડો

en: Skipping the loop filter (aka deblocking) usually has a detrimental effect on quality. However it provides a big speedup for high definition streams.
gu: લુપ ફિલ્ટર (ઉર્ફ ડીબ્લોકીંગ) છોડવામાં આવી રહ્યા છે સામાન્ય રીતે ગુણવત્તા પર હાનિકારક અસર ધરાવે છે. છતાંપણ તેને ઉચ્ચ વ્યાખ્યા સ્ટ્રીમ માટે એક મોટી ઝડપ પૂરી પાડે છે.

en: Hardware decoding
gu: હાર્ડવેર ડિકોડીંગ

en: This allows hardware decoding when available.
gu: આ હાર્ડવેર ડિકોડીંગને પરવાનગી આપે છે જ્યારે ઉપલબ્ધ હોય.

en: Threads
gu: થ્રેડ

en: Number of threads used for decoding, 0 meaning auto
gu: ડિકોડીંગ માટે થ્રેડની સંખ્યા, 0 નો મતલબ આપમેળે છે

en: Ratio of key frames
gu: કી માળખાનો ગુણોત્તર

en: Number of frames that will be coded for one key frame.
gu: માળખાની સંખ્યા કે જે એક કી માળખા માટે કોડ થયેલ છે.

en: Ratio of B frames
gu: B માળખાઓનો ગુણોત્તર

en: Number of B frames that will be coded between two reference frames.
gu: B માળખાઓની સંખ્યા કે જે બે સંદર્ભ માળખા વચ્ચે કોડ થયેલ હશે.

en: Video bitrate tolerance
gu: વિડિઓ બીટરેટ સહનશીલતા

en: Video bitrate tolerance in kbit/s.
gu: kbit/s માં વિડિઓ બીટરેટ સહનશીલતા.

en: Interlaced encoding
gu: અંતર્ગથિત એનકોડીંગ

en: Enable dedicated algorithms for interlaced frames.
gu: મિશ્રીત ફ્રેમ માટે સમર્પિત અલગોરિધમ સક્રિય કરો.

en: Interlaced motion estimation
gu: મિશ્રીત ગતિ અંદાજ

en: Enable interlaced motion estimation algorithms. This requires more CPU.
gu: મિશ્રીત ગતિ અંદાજ અલગોરિધમને સક્રિય કરો. આને વધારે CPU ની જરૂરિયાત છે.

en: Pre-motion estimation
gu: પૂર્વ ગતિ અંદાજ

en: Enable the pre-motion estimation algorithm.
gu: પૂર્વ ગતિ અંદાજ અલગોરિધમને સક્રિય કરો.

en: Rate control buffer size
gu: દર નિયંત્રણ બફર માપ

en: Rate control buffer size (in kbytes). A bigger buffer will allow for better rate control, but will cause a delay in the stream.
gu: દર નિયંત્રણ બફર માપ (kbytes માં). મોટું બફર સારા દર નિયંત્રણ માટે પરવાનગી આપશે, પરંતુ સ્ટ્રીમના વિલંબનું કારણ બનશે.

en: Rate control buffer aggressiveness
gu: દર નિયંત્રણ બફર આક્રમકતા

en: Rate control buffer aggressiveness.
gu: દર નિયંત્રણ બફર આક્રમકતા.

en: I quantization factor
gu: I ક્વૉનટાઈઝેશન ફેક્ટર

en: Quantization factor of I frames, compared with P frames (for instance 1.0 => same qscale for I and P frames).
gu: I ફ્રેમનું ક્વૉનટાઈઝેશન ફેક્ટર, P ફ્રેમ સાથે સરખામણી થયેલ છે (ઉદાહરણ માટે 1.0 => I  અને P ફ્રેમ માટે એજ qscale).

en: Noise reduction
gu: અવાજ ઘટાડવું

en: Enable a simple noise reduction algorithm to lower the encoding length and bitrate, at the expense of lower quality frames.
gu: ઓછી ગુણવત્તા ફ્રેમ ભોગે એન્કોડિંગ લંબાઈ અને બિટરેટ ઓછી કરવા માટે એક સરળ અવાજ ઘટાડો અલ્ગોરિધમને સક્રિય કરો.

en: MPEG4 quantization matrix
gu: MPEG4 ક્વૉનટાઈઝેશન મેટ્રીક્ષ

en: Use the MPEG4 quantization matrix for MPEG2 encoding. This generally yields a better looking picture, while still retaining the compatibility with standard MPEG2 decoders.
gu: MPEG2 એનકોડીંગ માટે MPEG4 ક્વૉનટાઈઝેશન મેટ્રિક્ષને વાપરો. આ સામાન્ય રીતે વધારે સારા ચિત્ર લેવામાં મદદ કરે છે, જયારે મૂળભૂત MPEG2 ડિકોડર સાથે હજુ સુસંગતતા પ્રાપ્ત કરી રહ્યા હોય.

en: Quality level
gu: ગુણવત્તા સ્તર

en: Quality level for the encoding of motions vectors (this can slow down the encoding very much).
gu: ગતિ વેક્ટર્સની એનકોડિંગ માટે ગુણવત્તા સ્તર (આ એનકોડીંગને ધીમું કરી શકે છે).

en: The encoder can make on-the-fly quality tradeoffs if your CPU can't keep up with the encoding rate. It will disable trellis quantization, then the rate distortion of motion vectors (hq), and raise the noise reduction threshold to ease the encoder's task.
gu: તમારા CPU એનકોડિંગ દર સાથે રાખવા શકતા નથી, તો એનકોડર પર ધ ફ્લાય ગુણવત્તા આપલે કરી શકો છો. તે ટ્રેલીસ ક્વૉનટાઈઝેશનને નિષ્ક્રિય કરશે, ગતિ વેક્ટર  (મુખ્ય મથક) પછી દર વિકૃતિ નિષ્ક્રિય, અને એનકોડર કાર્ય સરળ બનાવવા માટે અવાજ ઘટાડો થ્રેશોલ્ડ એકત્ર કરશે.

en: Minimum video quantizer scale
gu: ન્યૂનતમ વિડિઓ ક્વૉનટાઈઝર માપ

en: Minimum video quantizer scale.
gu: ન્યૂનતમ વિડિઓ ક્વૉનટાઈઝર માપ.

en: Maximum video quantizer scale
gu: મહત્તમ વિડિઓ ક્વૉનટાઈઝર માપ

en: Maximum video quantizer scale.
gu: મહત્તમ વિડિઓ ક્વૉનટાઈઝર માપ.

en: Trellis quantization
gu: ટ્રેલીસ ક્વૉનટાઈઝેશન

en: Enable trellis quantization (rate distortion for block coefficients).
gu: ટ્રેલીસ ક્વૉનટાઈઝેશન સક્રિય કરો (બ્લોક ગુણાંક માટે દર વિકૃતિ).

en: Fixed quantizer scale
gu: સુધારેલ ક્વૉનટાઈઝર માપ

en: A fixed video quantizer scale for VBR encoding (accepted values: 0.01 to 255.0).
gu: VBR એનકોડીંગ માટે સુધારેલ વિડિઓ ક્વૉનટાઈઝર માપ (સ્વીકારેલ કિમંતો: 0.01 થી 255.0).

en: Strict standard compliance
gu: કડક ધોરણ પાલન

en: Force a strict standard compliance when encoding (accepted values: -2 to 2).
gu: કડક ધોરણ પાલન પર દબાણ કરો જયારે એનકોડ કરી રહ્યા હોય (સ્વીકારેલ કિમંતો: -2 to 2).

en: Luminance masking
gu: લ્યુમિનન્સ માસ્કીંગ

en: Raise the quantizer for very bright macroblocks (default: 0.0).
gu: વધારે તેજસ્વી મેક્રોબ્લોક માટે ક્વૉનટાઈઝર વધારો (મૂળભૂત: 0.0).

en: Darkness masking
gu: ડાર્કનેસ માસ્કીંગ

en: Raise the quantizer for very dark macroblocks (default: 0.0).
gu: ખૂબજ કાળા મેક્રોબ્લોક માટે ક્વૉનટાઈઝરને વધારો (મૂળભૂત: 0.0).

en: Motion masking
gu: મોશન માસ્કીંગ

en: Raise the quantizer for macroblocks with a high temporal complexity (default: 0.0).
gu: વધારે કઠીનતા સાથે મેક્રોબ્લોક માટે ક્વૉનટાઈઝરને વધારો (મૂળભૂત: 0.0).

en: Border masking
gu: બોર્ડર માસ્કીંગ

en: Raise the quantizer for macroblocks at the border of the frame (default: 0.0).
gu: ફ્રેમની સીમા પર મેક્રોબ્લોક માટે ક્વૉનટાઈઝરને વધારો (મૂળભૂત: 0.0).

en: Luminance elimination
gu: લ્યુમિનન્સનું નિરાકરણ

en: Eliminates luminance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends -4.
gu: લ્યુમિનન્સ બ્લોકો દૂર જયારે PSNR બહુ બદલાયેલ ના હોય (મૂળભૂત: 0.0). H264  એ -4 નો આગ્રહ રાખે છે.

en: Chrominance elimination
gu: ક્રોમિનન્સનું નિરાકરણ

en: Eliminates chrominance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends 7.
gu: લ્યુમિનન્સ બ્લોકો દૂર જયારે PSNR બહુ બદલાયેલ ના હોય (મૂળભૂત: 0.0). H264  એ 7 નો આગ્રહ રાખે છે.

en: Specify AAC audio profile to use
gu: વાપરવા માટે AAC ઓડિયો રૂપરેખાને સ્પષ્ટ કરો

en: Specify the AAC audio profile to use for encoding the audio bitstream. It takes the following options: main, low, ssr (not supported),ltp, hev1, hev2 (default: low). hev1 and hev2 are currently supported only with libfdk-aac enabled libavcodec
gu: ઓડિયો બીટસ્ટ્રીમને એનકોડ કરવાનું વાપરવા માટે AAC ઓડિયો રૂપરેખાને સ્પષ્ટ કરો. તે નીચેના વિકલ્પોને લે છે: મુખ્ય, ઓછું, ssr (આધારભૂત નથી),ltp, hev1, hev2 (મૂળભૂત: ઓછું). hev1 અને hev2 હાલમાં libfdk-aac સક્રિય libavcodec સાથે ફક્ત આધારભૂત છે

en: DirectX Video Acceleration (DXVA) 2.0
gu: ડાયરેકટ વિડિઓ એક્સેલરેશન (DXVA) 2.0

en: It seems your Libav/FFmpeg (libavcodec) installation lacks the following encoder:
    %s.
    If you don't know how to fix this, ask for support from your distribution.
    
    This is not an error inside VLC media player.
    Do not contact the VideoLAN project about this issue.
gu: તે તમારા Libav/FFmpeg (libavcodec) સ્થાપનને નીચેના એનકોડરનો અભાવ લાગે છે:
    %s.
    જો તમે જાણતા ના હોય કે કેવી રીતે તેને સુધારવાનું છે, તમારા વિતરણ માંથી આધાર માટે પૂછો.
    
    આ VLC મીડિયા પ્લેયરની અંદર ભૂલ નથી.
    આ સમસ્યા વિષે VideoLAN પ્રોજેક્ટનો સંપર્ક કરો નહિ.

en: unknown
gu: અજ્ઞાત

en: video
gu: વિડિઓ

en: audio
gu: ઓડિયો

en: subpicture
gu: ઉપચિત્ર

en: VLC could not open the %4.4s %s encoder.
gu: VLC એ %4.4s %s એનકોડરને ખોલી શક્યા નહિં.

en: VA-API video decoder via DRM
gu: DRM મારફતે VA-API વિડિઓ ડિકોડર

en: Opacity
gu: પારદર્શકતા

en: Closed Captions decoder
gu: બંધ કૅપ્શન ડિકોડર

en: CDG video decoder
gu: CDG વિડિઓ ડિકોડર

en: Crystal HD hardware video decoder
gu: ક્રિસ્ટલ HD હાર્ડવેર વિડિઓ ડિકોડર

en: CVD subtitle decoder
gu: CVD ઉપશીર્ષક ડિકોડર

en: Chaoji VCD subtitle packetizer
gu: ચાઓજી VCD ઉપશીર્ષક પેકેટસાઇઝર

en: Encoding quality
gu: એનકોડીંગ ગુણવત્તા

en: Chroma format
gu: ક્રોમા બંધારણ

en: Picking chroma format will force a conversion of the video into that format
gu: ક્રોમા બંધારણ ને પસંદ કરવાનું એ પેલા બંધારણમાં વિડિઓના રૂપાંતરણ માટે દબાણ કરશે

en: DTS dynamic range compression
gu: DTS ડાયનેમીક રેંજ કંપ્રેશન

en: DTS Coherent Acoustics audio decoder
gu: DTS કોહેરેન્ટ એકાઉસ્ટીક્સ ઓડિયો ડીકોડર

en: Save raw codec data
gu: કાચી કોડેક માહિતીને સંગ્રહો

en: Save the raw codec data if you have selected/forced the dummy decoder in the main options.
gu: કાચી કોડેક માહિતીને સંગ્રહો જો તમે મુખ્ય વિકલ્પોમાં નકલી ડિકોડરને પસંદ કરેલ/દબાણ કરેલ હોય.

en: Dummy decoder
gu: નકલી ડિકોડર

en: Dump decoder
gu: ડમ્પ ડીકોડર

en: DirectMedia Object decoder
gu: DirectMedia ઑબ્જેક્ટ ડિકોડર

en: DirectMedia Object encoder
gu: DirectMedia ઑબ્જેક્ટ એનકોડર

en: Decoding X coordinate
gu: X નિર્દેશાંક ડિકોડ કરી રહ્યા છે

en: X coordinate of the rendered subtitle
gu: રેન્ડર થયેલ ઉપશીર્ષકનું X નિર્દેશાંક

en: Decoding Y coordinate
gu: Y નિર્દેશાંક ડિકોડ કરી રહ્યા છે

en: Y coordinate of the rendered subtitle
gu: રેન્ડર થયેલ ઉપશીર્ષકનું Y નિર્દેશાંક

en: Subpicture position
gu: ઉપચિત્ર સ્થાન

en: You can enforce the subpicture position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, e.g. 6=top-right).
gu: વિડિઓ પર ઉપચિત્ર સ્થાન પર દબાણ કરી શકો છો (0=મધ્ય, 1=ડાબું, 2=જમણું, 4=ઉપર, 8=નીચે, તમે આ કિમંતોના સંયોજનને પણ વાપરી શકો છો, દા.ત. 6 = ઉપર-જમણે).

en: Encoding X coordinate
gu: X નિર્દેશાંકનું એનકોડ કરી રહ્યા છે

en: X coordinate of the encoded subtitle
gu: એનકોડ થયેલ ઉપશીર્ષકનું X નિર્દેશાંક

en: Encoding Y coordinate
gu: Y નિર્દેશાંકનું એનકોડ કરી રહ્યા છે

en: Y coordinate of the encoded subtitle
gu: એનકોડ થયેલ ઉપશીર્ષકનું Y નિર્દેશાંક

en: DVB subtitles decoder
gu: DVB ઉપશીર્ષક ડિકોડર

en: DVB subtitles
gu: DVB ઉપશીર્ષક

en: DVB subtitles encoder
gu: DVB ઉપશીર્ષક એનકોડર

en: Dummy encoder
gu: નકલી ડિકોડર

en: AAC audio decoder (using libfaad2)
gu: AAC ઓડિયો ડિકોડર (libfaad2 વાપરી રહ્યા છે)

en: AAC extension
gu: AAC ઍક્સટેન્શન

en: Encoder Profile
gu: એનકોડર રૂપરેખા

en: Enable spectral band replication
gu: સ્પેક્ટ્રલ બેન્ડ નકલ સક્ષમ

en: VBR Quality
gu: VBR ગુણવત્તા

en: Enable afterburner library
gu: આફટરબર્નર લાઈબ્રેરીને સક્રિય કરો

en: Signaling mode of the extension AOT
gu: એક્સટેન્શન AOT ની સાંકેતિક સ્થિતિ

en: FDK-AAC Audio encoder
gu: FDK-AAC ઓડિયો એનકોડર

en: Flac audio decoder
gu: Flac ઓડિયો ડિકોડર

en: Flac audio encoder
gu: Flac ઓડિયો એનકોડર

en: Chorus
gu: ચોરસ

en: Synthesis gain
gu: સંશ્લેષણ ગેઇન

en: This gain is applied to synthesis output. High values may cause saturation when many notes are played at a time.
gu: આ ગેઇન આઉટપુટ માટે લાગુ થયેલ છે. ઉચ્ચ કિમંતો સંતૃપ્તિનું કારણ બની શકે છે જયારે ઘણી નોંધો એકજ સમયે વાગે ત્યારે.

en: Polyphony
gu: પોલીફોની

en: The polyphony defines how many voices can be played at a time. Larger values require more processing power.
gu: પોલીફોની કેટલા અવાજોને એકજ સમયે વગાડી શકાય છે તેને વ્યાખ્યાયિત કરે છે. વિશાળ કિમંતોને વધારે પ્રક્રિયા પાવરની જરૂરિયાત છે.

en: Reverb
gu: ગાજવું

en: FluidSynth MIDI synthesizer
gu: FluidSynth MIDI સિન્થેસાઇઝર

en: MIDI synthesis not set up
gu: FluidSynth સંશ્લેષણ સુયોજિત નથી

en: A sound font file (.SF2) is required for MIDI synthesis.
    Please install a sound font and configure it from the VLC preferences (Input / Codecs > Audio codecs > FluidSynth).
gu: એક સાઉન્ડ ફોન્ટ ફાઈલ (.SF2) એ MIDI સંશ્લેષણ માટે જરૂરી છે.
    મહેરબાની કરીને સાઉન્ડ ફોન્ટ સ્થાપિત કરો અને VLC પસંદગીઓમાંથી (ઇનપુટ / કોડેક > ઓડિયો કોડેક > FluidSynth).

en: G.711 decoder
gu: G.711 ડિકોડર

en: G.711 encoder
gu: G.711 એનકોડર

en: Uses GStreamer framework's plugins to decode the media codecs
gu: મીડિયા કોડેકને ડિકોડ કરવા માટે GStreamer ફ્રેમવર્કનાં પ્લગઇનને વાપરે છે

en: Use DecodeBin
gu: DecodeBin વાપરો

en: DecodeBin is a container element, that can add and manage multiple elements. Apart from adding the decoders, decodebin also adds elementary stream parsers which can provide more info such as codec profile, level and other attributes, in the form of GstCaps (Stream Capabilities) to decoder.
gu: DecodeBin એ પાત્ર ઘટક છે, કે જે ઘણા ઘટકોને ઉમેરી અને સંચાલિત કરી શકે છે. ડીકોડરને ઉમેરવા કરતા, decodebin એ પ્રાથમિક સ્ટ્રીમ પાર્સરને પણ ઉમેરે છે કે જે  વધારે જાણકારીને પૂરી પાડી શકે છે જેમ કે  કોડેક ફાઈલ, સ્તર અને બીજા ગુણધર્મો, ડિકોડ કરવા માટે GstCaps (સ્ટ્રીમ ક્ષમતા) ના રૂપમાં.

en: GStreamer Based Decoder
gu: GStreamer આધારિત ડિકોડર

en: Quality level for encoding (this can enlarge or reduce output image size).
gu: એનકોડીંગ માટે ગુણવત્તા લેવલ (આ આઉટપુટ છબી માપને વધારી અથવા ઘટાડી શકે છે).

en: JPEG image decoder
gu: JPEG છબી ડિકોડર

en: JPEG image encoder
gu: JPEG છબી એનકોડર

en: Formatted Subtitles
gu: બંધારિત થયેલ ઉપશીર્ષક

en: Shadow
gu: પડછાયો

en: Outline
gu: બાહ્ય કિનારી

en: Black
gu: કાળો

en: Gray
gu: રાખોડી

en: Silver
gu: ચાંદીનો રંગ

en: White
gu: સફેદ

en: Maroon
gu: ભૂખરો લાલ રંગ

en: Red
gu: લાલ

en: Fuchsia
gu: ફુચસીઆ

en: Yellow
gu: પીળો

en: Olive
gu: ઓલિવ

en: Green
gu: લીલો

en: Teal
gu: બતક

en: Lime
gu: લીંબુ

en: Purple
gu: જાંબુડિયો

en: Navy
gu: નૌકાસૈન્ય

en: Blue
gu: વાદળી

en: Aqua
gu: એક્વા

en: Use Tiger for rendering
gu: રેન્ડરીંગ માટે વાઘને વાપરો

en: Kate streams can be rendered using the Tiger library. Disabling this will only render static text and bitmap based streams.
gu: કેટ સ્ટ્રીમ ટાઈગર લાઈબ્રેરીની મદદથી રેન્ડર કરી શકાય છે. આને નિષ્ક્રિય કરવાથી ફક્ત સ્થિત લખાણ અને બીટમેપ આધારિત સ્ટ્રીમ રેન્ડર થશે.

en: Rendering quality
gu: રેન્ડરીંગ ગુણવત્તા

en: Select rendering quality, at the expense of speed. 0 is fastest, 1 is highest quality.
gu: રેન્ડરીંગ ગુણવત્તાને પસંદ કરો, ઝડપના ખર્ચે. 0 એ ઝડપી છે, 1 એ ઉચ્ચ ગુણવત્તા વાળું છે.

en: Default font effect
gu: મૂળભૂત ફોન્ટ અસર

en: Add a font effect to text to improve readability against different backgrounds.
gu: વિવિધ પાશ્વભાગની વિરુદ્ધ વાંચનશક્તિ સુધારવા માટે લખાણમાં ફોન્ટ અસર ઉમેરો.

en: Default font effect strength
gu: મૂળભૂત ફોન્ટ અસર મજબૂતાઇ

en: How pronounced to make the chosen font effect (effect dependent).
gu: કેવી રીતે પસંદ થયેલ ફોન્ટ અસરને બનવા માટે ઉચ્ચારવું (આધારિત અસર).

en: Default font description
gu: મૂળભૂત ફોન્ટ વર્ણન

en: Which font description to use if the Kate stream does not specify particular font parameters (name, size, etc) to use. A blank name will let Tiger choose font parameters where appropriate.
gu: વાપરવા માટે કયું ફોન્ટ વર્ણન છે જો કેટ સ્ટ્રીમએ વાપરવા માટે ખાસ ફોન્ટ પરિમાણો (નામ, માપ, વગેરે) ને સ્પષ્ટ કર્યા નથી. ખાલી નામ જ્યાં યોગ્ય ટાઇગર ફોન્ટ પરિમાણો ને પસંદ આપશે.

en: Default font color
gu: મૂળભૂત ફોન્ટ રંગ

en: Default font color to use if the Kate stream does not specify a particular font color to use.
gu: વાપરવા માટે મૂળભૂત ફોન્ટ રંગ જો કેટ સ્ટ્રીમ એ વાપરવા માટે  ખાસ ફોન્ટ રંગને સ્પષ્ટ ના કરે તો.

en: Default font alpha
gu: મૂળભૂત ફોન્ટ આલ્ફા

en: Transparency of the default font color if the Kate stream does not specify a particular font color to use.
gu: મૂળભૂત ફોન્ટ રંગની પારદર્શકતા જો કેટ સ્ટ્રીમ એ વાપરવા માટે  ખાસ ફોન્ટ રંગને સ્પષ્ટ ના કરે તો.

en: Default background color
gu: મૂળભૂત પાશ્ર્વભાગનો રંગ

en: Default background color if the Kate stream does not specify a background color to use.
gu: મૂળભૂત પાશ્વભાગ રંગ જો કેટ સ્ટ્રીમ વાપરવા માટે પાશ્વભાગ રંગ ને સ્પષ્ટ ના કરો તો.

en: Default background alpha
gu: મૂળભૂત પાશ્ર્વભાગ આલ્ફા

en: Transparency of the default background color if the Kate stream does not specify a particular background color to use.
gu: મૂળભૂત પાશ્વભાગ રંગની પારદર્શકતા જો કેટ સ્ટ્રીમ એ વાપરવા માટે ખાસ પાશ્વભાગને સ્પષ્ટ ના કરો તો.

en: Kate is a codec for text and image based overlays.
    The Tiger rendering library is needed to render complex Kate streams, but VLC can still render static text and image based subtitles if it is not available.
    Note that changing settings below will not take effect until a new stream is played. This will hopefully be fixed soon.
gu: કેટ એ લખાણ અને છબી આધારિત ઓવરલે માટે કોડેક છે.
    ટાઇગર રેન્ડરીંગ લાઈબ્રેરી એ કઠીન કેટ સ્ટ્રીમને રેન્ડર કરવા જરૂરી છે. પરંતુ VLC એ હજુ સ્થિર લખાણ અને છબી આધારિત ઉપશીર્ષકને રેન્ડર કરી શકે છે જો તે ઉપલબ્ધ ના હોય.
    નોંધો કે નીચે સુયોજનોને બદલવાથી અસર કરશે નહિ જ્યાં સુધી નવી સ્ટ્રીમ વગાડેલ હોય. આશા છે કે જલ્દી સુધારી દેવાશે.

en: Kate
gu: કૅટ

en: Kate overlay decoder
gu: કૅટ ઓવરલે ડિકોડર

en: Tiger rendering defaults
gu: ટ્રીગર રેન્ડરીંગ મૂળભૂતો

en: Kate text subtitles packetizer
gu: કૅટ લખાણ ઉપશીર્ષક પેકેટસાઇઝર

en: Subtitles (advanced)
gu: ઉપશીર્ષક (અદ્યતન)

en: Subtitle renderers using libass
gu: libass મદદથી ઉપશીર્ષક રેન્ડરર

en: Building font cache
gu: ફોન્ટ કેશને બનાવી રહ્યા છે

en: Please wait while your font cache is rebuilt.
    This should take less than a minute.
gu: મહેરબાની કરીને જ્યારે તમારાં ફોન્ટ કેશ ફરી બને ત્યારે રાહ જુઓ.
    આને એક મિનિટ કરતા ઓછો સમય લાગવો જોઇએ.

en: MPEG I/II video decoder (using libmpeg2)
gu: MPEG I/II વિડિઓ ડિકોડર (libmpeg2 વાપરી રહ્યા છે)

en: Linear PCM audio decoder
gu: એકસરખુ PCM ઓડિયો ડિકોડર

en: Linear PCM audio packetizer
gu: એકસરખુ PCM ઓડિયો પેકેટસાઇઝર

en: Linear PCM audio encoder
gu: એકસરખુ PCM ઓડિયો એનકોડર

en: MPEG audio layer I/II/III decoder
gu: MPEG ઓડિયો લેયર I/II/III ડિકોડર

en: Media Foundation Transform decoder
gu: મીડિયા ફાઉન્ડેશન ટ્રાન્સફોર્મ ડિકોડર

en: Audio/Video decoder (using OpenMAX IL)
gu: ઓડિયો/વિડિઓ ડિકોડર (OpenMAX IL વાપરી રહ્યા છે)

en: Video encoder (using OpenMAX IL)
gu: વિડિઓ એનકોડર (OpenMAX IL વાપરી રહયા છે)

en: OpenMAX IL video output
gu: OpenMAX IL વિડિઓ આઉટપુટ

en: Opus audio decoder
gu: Opus ઓડિયો ડિકોડર

en: Opus
gu: ઓપસ

en: Opus audio encoder
gu: Opus ઓડિયો એનકોડર

en: PNG video decoder
gu: PNG વિડિઓ ડિકોડર

en: PNG video encoder
gu: PNG વિડિઓ એનકોડર

en: Enable software mode
gu: સોફ્ટવેર સ્થિતિને સક્રિય કરો

en: Allow the use of the Intel Media SDK software implementation of the codecs if no QuickSync Video hardware acceleration is present on the system.
gu: કોડેકનું ઇન્ટેલ મીડિયા SDK સોફ્ટવેર અમલીકરણને વાપરવાની પરવાનગી આપો જો ક્વીકસ્યીંક વિડિઓ  હાર્ડવેર પ્રવેગ સિસ્ટમ પર હાજર હોય.

en: Codec Profile
gu: કોડેક રૂપરેખા

en: Specify the codec profile explicitly. If you don't, the codec will determine the correct profile from other sources, such as resolution and bitrate. E.g. 'high'
gu: ચોક્કસ રીતે કોડેક રૂપરેખાને સ્પષ્ટ કરો. જો તમારી પાસે ના હોય તો, કોડેક બીજા સ્ત્રોતમાંથી યોગ્ય રૂપરેખાને નક્કી કરશે, જેમ કે રીઝોલ્યુશન અને બીટરેટ. દા.ત. 'વધારે'

en: Codec Level
gu: કોડેક સ્તર

en: Specify the codec level explicitly. If you don't, the codec will determine the correct profile from other sources, such as resolution and bitrate. E.g. '4.2' for mpeg4-part10 or 'low' for mpeg2
gu: ચોક્કસ રીતે કોડેક સ્તરને સ્પષ્ટ કરો. જો તમારી પાસે ના હોય તો, કોડેક બીજા સ્ત્રોતમાંથી યોગ્ય રૂપરેખાને નક્કી કરશે, જેમ કે રીઝોલ્યુશન અને બીટરેટ. દા.ત. mpeg4-part10 માટે '4.2' અથવા mpeg2 માટે 'ઓછુ'

en: Group of Picture size
gu: ચિત્ર માપનું જૂથ

en: Number of pictures within the current GOP (Group of Pictures); if GopPicSize=0, then the GOP size is unspecified. If GopPicSize=1, only I-frames are used.
gu: હાલના GOP (ચિત્રોનું જૂથ) માં ચિત્રોની સંખ્યા; જો GopPicSize=0 હોય તો, પછી GOP માપ અસ્પષ્ટ હોય તો. જો GopPicSize=1 હોય તો, ફક્ત I-ફ્રેમ વાપરેલ છે.

en: Group of Picture Reference Distance
gu: ચિત્ર સંદર્ભ અંતરનું જૂથ

en: Target Usage
gu: લક્ષ્ય વપરાશ

en: IDR interval
gu: IDR અંતરાલ

en: Rate Control Method
gu: દર નિયંત્રણ પદ્દતિ

en: Quantization parameter
gu: ક્વૉનટાઈઝેશન પરિમાણ

en: Quantization parameter for I-frames
gu: I-ફ્રેમ માટે ક્વૉનટાઈઝેશન પરિમાણ

en: Quantization parameter for I-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
gu: I-ફ્રેમ માટે ક્વૉનટાઈઝેશન પરિમાણ. આ પરિમાણ વૈશ્વિક રીતે કોઈપણ qp સુયોજનો પર લખાય છે. જો rc_method 'qp' હોય તોજ વપરાય છે.

en: Quantization parameter for P-frames
gu: P-ફ્રેમો માટે ક્વૉનટાઈઝેશન પરિમાણ

en: Quantization parameter for P-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
gu: P-ફ્રેમ માટે ક્વૉનટાઈઝેશન પરિમાણ. આ પરિમાણ વૈશ્વિક રીતે કોઈપણ qp સુયોજનો પર લખાય છે. જો rc_method 'qp' હોય તોજ વપરાય છે.

en: Quantization parameter for B-frames
gu: B-ફ્રેમો માટે ક્વૉનટાઈઝેશન પરિમાણ

en: Quantization parameter for B-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
gu: B-ફ્રેમ માટે ક્વૉનટાઈઝેશનનું પરિમાણ. આ પરિમાણ વૈશ્વિક રીતે કોઈપણ qp સુયોજનો પર લખાય છે. જો rc_method 'qp' હોય તોજ વપરાય છે.

en: Maximum Bitrate
gu: મહત્તમ બીટરેટ

en: Accuracy of RateControl
gu: રેટકંન્ટ્રોલ ની ચોક્કસતા

en: Convergence time of 'avbr' RateControl
gu: 'avbr' રેટકંટ્રોલ નું રૂપાંતરણ સમય

en: Number of slices per frame
gu: ફ્રેમ દીઠ ટુકડાઓની સંખ્યા

en: Number of slices in each video frame; each slice contains one or more macro-block rows. If numslice is not set, the encoder may choose any slice partitioning allowed by the codec standard.
gu: દરેક વિડિઓ ફ્રેમમાં ભાગોની સંખ્યા; દરેક ભાગ એક અથવા વધુ મેક્રો-બ્લોક હરોળો ધરાવે છે. જો નમસ્લાઈસ સુયોજિત ના હોય તો, એનકોડર કોડેક ધોરણ દ્વારા મંજુરી અપાતા કોઈ પણ વિભાજન પસંદ કરી લેશે

en: Number of reference frames
gu: સંદર્ભ ચોકઠાની સંખ્યા

en: Number of parallel operations
gu: સમાંતર ક્રિયાઓની સંખ્યા

en: Intel QuickSync Video encoder for MPEG4-Part10/MPEG2 (aka H.264/H.262)
gu: MPEG4-Part10/MPEG2 (aka H.264/H.262) માટે Intel QuickSync વિડિઓ એનકોડર

en: Pseudo raw video decoder
gu: Pseudo રો વિડિઓ ડિકોડર

en: Pseudo raw video packetizer
gu: Pseudo રો વિડિઓ પેકેટસાઈઝર

en: Rate control method
gu: દર નિયંત્રણ પદ્દતિ

en: Method used to encode the video sequence
gu: વિડિઓ કતારને એનકોડ કરવા માટે વાપરેલ પદ્દતિ

en: Constant noise threshold mode
gu: સતત અવાજ થ્રેશોલ્ડ સ્થિતિ

en: Constant bitrate mode (CBR)
gu: કોન્સસ્ટંટ બીટરેટ મોડ (CBR)

en: Low Delay mode
gu: ઓછુ વિલંબ સ્થિતિ

en: Lossless mode
gu: ખર્ચવિહીન સ્થિતિ

en: Constant lambda mode
gu: સતત લામ્બડા સ્થિતિ

en: Constant error mode
gu: અચળ ભૂલ સ્થિતિ

en: Constant quality mode
gu: અચળ ગુણવત્તા સ્થિતિ

en: GOP structure
gu: GOP બંધારણ

en: GOP structure used to encode the video sequence
gu: વિડિઓ શ્રેણીને એનકોડ કરવા માટે વાપરેલ GOP બંધારણ

en: No fixed gop structure. A picture can be intra or inter and refer to previous or future pictures.
gu: ચોક્કસ gop બંધારણ નથી. ચિત્ર એ ઇન્ટ્રા અથવા ઇન્ટર હોઈ શકે છે અને પહેલાના અથવા ભવિષ્યના ચિત્રોનો સંદર્ભ લો.

en: I-frame only sequence
gu: ફક્ત I-ફ્રેમનો ક્રમ

en: Inter pictures refere to previous pictures only
gu: ઇન્ટર ચિત્રો ફક્ત પહેલાના ચિત્રોનો સંદર્ભ લે છે

en: Inter pictures can refer to previous or future pictures
gu: ઇન્ટર ચિત્રો ફક્ત પહેલાના અથવા ભવિષ્યના ચિત્રોનો સંદર્ભ લઈ શકે છે

en: Constant quality factor
gu: અચળ ગુણવત્તા ફેક્ટર

en: Quality factor to use in constant quality mode
gu: અચળ ગુણવત્તા સ્થિતિમાં વાપરવા માટે ગુણવત્તા ફેક્ટક

en: Noise Threshold
gu: અવાજ થ્રેશોલ્ડ

en: Noise threshold to use in constant noise threshold mode
gu: અચળ અવાજ થ્રેશોલ્ડ સ્થિતિમાં વાપરવા માટે અવાજ થ્રેશોલ્ડ

en: CBR bitrate (kbps)
gu: CBR બીટરેટ (kbps)

en: Target bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
gu: kbps માં લક્ષ્ય બીટરેટ જયારે સતત બીટરેટ સ્થિતિમાં એનકોડીંગ કરી રહ્યા હોય

en: Maximum bitrate (kbps)
gu: મહત્તમ બીટરેટ (kbps)

en: Maximum bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
gu: kbps માં મહત્તમ બીટરેટ જ્યારે અચળ બીટરેટ સ્થિતિમાં એનકોડીંગ કરી રહ્યા હોય

en: Minimum bitrate (kbps)
gu: ન્યૂનત્તમ બીટરેટ (kbps)

en: Minimum bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
gu: kbps માં ન્યૂનતમ બીટરેટ જ્યારે અચળ બીટરેટ સ્થિતિમાં એનકોડીંગ કરી રહ્યા હોય

en: GOP length
gu: GOP લંબાઇ

en: Number of pictures between successive sequence headers i.e. length of the group of pictures
gu: ક્રમાનુસાર અનુક્રમ શીર્ષક લેખની વચ્ચે ચિત્રોની સંખ્યા એટલે કે ચિત્રો ના સમૂહની લંબાઈ

en: Prefilter
gu: પ્રીફિલ્ટર

en: Enable adaptive prefiltering
gu: અનુકૂલનશીલ પ્રીફિલ્ટરીંગ સક્ષમ

en: No pre-filtering
gu: પ્રી-ફિલ્ટરીંગ નથી

en: Centre Weighted Median
gu: મધ્ય ભાર સરેરાશ

en: Gaussian Low Pass Filter
gu: ગોસિયન લો પાસ ફિલ્ટર

en: Add Noise
gu: ઘોંઘાટ ઉમેરો

en: Gaussian Adaptive Low Pass Filter
gu: ગોસિયન અનુકૂલનશીલ લો પાસ ફિલ્ટર

en: Low Pass Filter
gu: લો પાસ ફિલ્ટર

en: Amount of prefiltering
gu: પ્રીફિલ્ટરીંગની સંખ્યા

en: Higher value implies more prefiltering
gu: ઉચ્ચ કિમંતો વધારે પુનઃફીલ્ટર કરવાનું સૂચિત કરે છે

en: Picture coding mode
gu: ચિત્ર કોડીંગ સ્થિતિ

en: Field coding is where interlaced fields are coded separately as opposed to a pseudo-progressive frame
gu: ફિલ્ડ કોડીંગ એટલે કે કૃત્રિમ-પ્રગતિશીલ ફ્રેમને બદલે જ્યાં મિશ્રિત ફીલ્ડોને અલગ અલગ કોડ કરાય

en: auto - let encoder decide based upon input (Best)
gu: આપોઆપ - એનકોડરને ઈનપુટ પ્રમાણે નક્કી કરવા દો (સારામાં સારું)

en: force coding frame as single picture
gu: એકજ ચિત્ર તરીકે કોડીંગ ફ્રેમનો દબાણ કરો

en: force coding frame as separate interlaced fields
gu: અલગ મિશ્રીત ક્ષેત્રો તરીકે કોડીંગ ફ્રેમનો દબાણ કરો

en: Size of motion compensation blocks
gu: ગતિ વળતર બ્લોકનું માપ

en: automatic - let encoder decide based upon input (Best)
gu: આપોઆપ - એનકોડરને ઈનપુટ પ્રમાણે નક્કી કરવા દો (સારામાં સારું)

en: small - use small motion compensation blocks
gu: નાના - નાના ગતિ વળતર બ્લોકોને વાપરો

en: medium - use medium motion compensation blocks
gu: મધ્યમ - મધ્યમ ગતિ વળતર બ્લોકને વાપરો

en: large - use large motion compensation blocks
gu: મોટા - મોટા ગતિ વળતર બ્લોકોને વાપરો

en: Overlap of motion compensation blocks
gu: ગતિ વળતર બ્લોકનું ઓવરલેપ

en: none - Motion compensation blocks do not overlap
gu: કઈ નહિ - ગતિ વળતર બ્લોક ઓવરલેપ થતા નથી

en: partial - Motion compensation blocks only partially overlap
gu: આંશિક - ગતિ વળતર બ્લોક ફક્ત શરૂઆતી ઓવરલેપ હોય છે

en: full - Motion compensation blocks fully overlap
gu: સંપૂર્ણ - ગતિ વળતર બ્લોક સંપૂર્ણપણે ઓવરલેપ હોય છે

en: Motion Vector precision
gu: ગતિ વેક્ટર ચોક્કસતા

en: Motion Vector precision in pels
gu: pels માં ગતિ વેક્ટર ચોક્કસતા

en: Three component motion estimation
gu: ત્રણ ઘટક ગતિ અંદાજ

en: Use chroma as part of the motion estimation process
gu: ગતિ અંદાજ પ્રક્રિયાના ભાગ તરીકે ક્રોમાને વાપરો

en: Intra picture DWT filter
gu: ઇન્ટ્રા ચિત્ર DWT ફિલ્ટર

en: Inter picture DWT filter
gu: ઇન્ટર ચિત્ર DWT ફિલ્ટર

en: Number of DWT iterations
gu: DWT પુનરાવર્તનની સંખ્યા

en: Also known as DWT levels
gu: DWT સ્તર તરીકે પણ જાણીતુ છે

en: Enable multiple quantizers
gu: ઘણા ક્વોન્ટાઈઝર સક્ષમ

en: Enable multiple quantizers per subband (one per codeblock)
gu: સબબેન્ડ દીઠ ઘણા ક્વોન્ટાઈઝર સક્ષમ (કોડબ્લોક દીઠ એક)

en: Disable arithmetic coding
gu: અંકગણિત કોડીંગને નિષ્ક્રિય કરો

en: Use variable length codes instead, useful for very high bitrates
gu: તેને બદલે ચલ લંબાઇ કોડને વાપરો, ઘણાં ઉચ્ચ બીટરેટ માટે ઉપયોગી

en: perceptual weighting method
gu: પરસેપચ્યુઅલ વેટિંગ પદ્ધતિ

en: perceptual distance
gu: પરસેપચ્યુઅલ અંતર

en: perceptual distance to calculate perceptual weight
gu: પરસેપચ્યુઅલ વેઈટનું ગણત્રી કરવા માટે પરસેપચ્યુઅલ અંતર

en: Horizontal slices per frame
gu: ફ્રેમ દીઠ આડું કાપી નાંખ્યું

en: Number of horizontal slices per frame in low delay mode
gu: ઓછી વિલંબ સ્થિતિમાં ફ્રેમ દીઠ આડા ટુકડાઓનાં નંબર

en: Vertical slices per frame
gu: ફ્રેમ દીઠ ઉભુ કાપી નાંખ્યું

en: Number of vertical slices per frame in low delay mode
gu: ઓછી વિલંબ સ્થિતિમાં ફ્રેમ દીઠ ઉભા ટુકડાઓનાં નંબર

en: Size of code blocks in each subband
gu: દરેક સબબેન્ડમાં કોડ બ્લોકોનું માપ

en: small - use small code blocks
gu: નાનો - નાનો કોડ બ્લોકને વાપરો

en: medium - use medium sized code blocks
gu: મધ્યમ - મધ્યમ માપવાળો કોડ બ્લોકને વાપરો

en: large - use large code blocks
gu: મોટો - મોટો કોડ બ્લોકને વાપરો

en: full - One code block per subband
gu: સંપૂર્ણ - સબબેન્ડ દીઠ એક કોડ બ્લોક

en: Enable hierarchical Motion Estimation
gu: અધિક્રમિક ગતિ અંદાજ સક્ષમ

en: Number of levels of downsampling
gu: ડાઉનસેમ્પલ કરવાના સ્તરોની સંખ્યા

en: Number of levels of downsampling in hierarchical motion estimation mode
gu: અધિક્રમિક ગતિ અંદાજ સ્થિતિમાં ડાઉનસેમપ્લીંગના સ્તરોની સંખ્યા

en: Enable Global Motion Estimation
gu: વૈશ્વિક ગતિ અંદાજને સક્રિય કરો

en: Enable Phase Correlation Estimation
gu: ફેઝ સંબંધ અંદાજ સક્રિય કરો

en: Enable Scene Change Detection
gu: દ્રશ્ય બદલાતો શોધવાનું સક્રિય કરો

en: Force Profile
gu: રૂપરેખા થોપો

en: VC2 Low Delay Profile
gu: VC2 ઓછી વિલંબ રૂપરેખા

en: VC2 Simple Profile
gu: VC2 સાદી રૂપરેખા

en: VC2 Main Profile
gu: VC2 મુખ્ય રૂપરેખા

en: Main Profile
gu: મુખ્ય રૂપરેખા

en: Dirac video decoder using libschroedinger
gu: libschroedinger મદદથી સીધુ વિડિઓ ડિકોડર

en: Dirac video encoder using libschroedinger
gu: libschroedinger મદદથી સીધુ વિડિઓ એનકોડર

en: SDL Image decoder
gu: SDL છબી ડિકોડર

en: SDL_image video decoder
gu: SDL છબી વિડિઓ ડિકોડર (_i)

en: MP3 fixed point audio encoder
gu: MP3 સુધારેલ પોઈન્ટ ઓડિયો એનકોડર

en: Mode
gu: સ્થિતિ

en: Enforce the mode of the encoder.
gu: એનકોડરની સ્થિતિ પર દબાણ કરો.

en: Enforce a quality between 0 (low) and 10 (high).
gu: 0 (ઓછી) અને 10 (વધારે) વચ્ચે ગુણવત્તા પર દબાણ કરો.

en: Encoding complexity
gu: એનકોડીંગ કઠીનતા

en: Enforce the complexity of the encoder.
gu: એનકોડરની કઠીનતા પર દબાણ કરો.

en: Maximal bitrate
gu: મહત્તમ બીટરેટ

en: Enforce the maximal VBR bitrate
gu: મહત્તમ VBR બીટરેટ પર દબાણ કરો

en: CBR encoding
gu: CBR એનકોડીંગ

en: Enforce a constant bitrate encoding (CBR) instead of default variable bitrate encoding (VBR).
gu: મૂળભૂત વેરીએબલ બીટરેટ એનકોડીંગ (VBR) ને બદલે કોનસ્ટન્ટ બીટરેટ એનકોડીંગ (CBR) પર દબાણ કરો.

en: Voice activity detection
gu: અવાજ પ્રવુત્તિ શોધ

en: Enable voice activity detection (VAD). It is automatically activated in VBR mode.
gu: અવાજ પ્રવૃત્તિ શોધ (VAD) ને સક્રિય કરો. તે આપમેળે VBR સ્થિતિમાં સક્રિય થયેલ છે.

en: Discontinuous Transmission
gu: બંધ થઇ ગયેલ ટ્રાન્સમીશન

en: Enable discontinuous transmission (DTX).
gu: બંધ થઇ ગયેલ ટ્રાન્સમીશનને સક્રિય કરો (DTX).

en: Narrow-band (8kHz)
gu: સાંકડો-બૅન્ડ (8kHz)

en: Wide-band (16kHz)
gu: પહોળો-બૅન્ડ (16kHz)

en: Ultra-wideband (32kHz)
gu: અત્યંત પહોળો બૅન્ડ (32kHz)

en: Speex audio decoder
gu: Speex ઓડિયો ડિકોડર

en: Speex audio packetizer
gu: Speex ઓડિયો પેકેટસાઇઝર

en: Speex audio encoder
gu: Speex ઓડિયો એનકોડર

en: Disable DVD subtitle transparency
gu: DVD ઉપશીર્ષક પારદર્શકતાને નિષ્ક્રિય કરો

en: Removes all transparency effects used in DVD subtitles.
gu: DVD ઉપશીર્ષકમાં વાપરેલ બધી પારદર્શકતા અસરોને દૂર કરે છે.

en: DVD subtitles decoder
gu: DVD ઉપશીર્ષક ડિકોડર

en: DVD subtitles
gu: DVD ઉપશીર્ષક

en: DVD subtitles packetizer
gu: DVD ઉપશીર્ષક પેકેટસાઇઝર

en: EBU STL subtitles decoder
gu: EBU STL ઉપશીર્ષક ડિકોડર

note: xgettext: The character encoding name in parenthesis corresponds to that used for the GetACP translation. "Windows-1252" applies to Western European languages using the Latin alphabet.
en: Default (Windows-1252)
gu: મૂળભૂત (Windows-1252)

en: System codeset
gu: સિસ્ટમ કોડસેટ

en: Universal (UTF-8)
gu: સાર્વત્રિક (UTF-8)

en: Universal (UTF-16)
gu: સાર્વત્રિક (UTF-16)

en: Universal (big endian UTF-16)
gu: સાર્વત્રિક (મોટા એન્ડિયન UTF-16)

en: Universal (little endian UTF-16)
gu: સાર્વત્રિક (ઓછા એન્ડિયન UTF-16)

en: Universal, Chinese (GB18030)
gu: સાર્વત્રિક, ચીની (GB18030)

en: Western European (Latin-9)
gu: પશ્ચિમિ યુરોપિયન (લેટિન-9)

en: Western European (Windows-1252)
gu: પશ્ચિમિ યુરોપિયન (વિન્ડો-9)

en: Western European (IBM 00850)
gu: પશ્ચિમિ યુરોપિયન (IBM 00850)

en: Eastern European (Latin-2)
gu: પૂર્વીય યુરોપિયન (લેટિન-2)

en: Eastern European (Windows-1250)
gu: પૂર્વિય યુરોપિયન (વિન્ડો-1250)

en: Esperanto (Latin-3)
gu: એસ્પરેન્ટો (લૅટિન-3)

en: Nordic (Latin-6)
gu: નોર્ડિક (લેટિન-6)

en: Cyrillic (Windows-1251)
gu: સિરિલીક (વિન્ડો-1251)

en: Russian (KOI8-R)
gu: રશિયન (KOI8-R)

en: Ukrainian (KOI8-U)
gu: યુક્રેનિઅન (KOI8-U)

en: Arabic (ISO 8859-6)
gu: અરેબિક (ISO 8859-6)

en: Arabic (Windows-1256)
gu: અરેબિક (Windows - 1256)

en: Greek (ISO 8859-7)
gu: ગ્રીક (ISO 8859-7)

en: Greek (Windows-1253)
gu: ગ્રીક (Windows-1253)

en: Hebrew (ISO 8859-8)
gu: હેબ્રુ (ISO 8859-8)

en: Hebrew (Windows-1255)
gu: હેબ્રુ (Windows-1255)

en: Turkish (ISO 8859-9)
gu: તુર્કીશ (ISO 8859-9)

en: Turkish (Windows-1254)
gu: તુર્કી (Windows-1254)

en: Thai (TIS 620-2533/ISO 8859-11)
gu: થાઇ (TIS 620-2533/ISO 8859-11)

en: Thai (Windows-874)
gu: થાઈ (Windows-874)

en: Baltic (Latin-7)
gu: બાલ્ટિક (લેટિન-7)

en: Baltic (Windows-1257)
gu: બાલ્ટીક (Windows-1257)

en: Celtic (Latin-8)
gu: સૅલ્ટિક (લેટિન-8)

en: South-Eastern European (Latin-10)
gu: દક્ષિણી-પૂર્વીય યુરોપિયન (લેટિન-10)

en: Simplified Chinese (ISO-2022-CN-EXT)
gu: સરળ ચીની (ISO-2022-CN-EXT)

en: Simplified Chinese Unix (EUC-CN)
gu: સરળ ચીની યુનિક્ષ (EUC-CN)

en: Japanese (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)
gu: જાપાની (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)

en: Japanese Unix (EUC-JP)
gu: જાપાની યુનિક્ષ (EUC-JP)

en: Japanese (Shift JIS)
gu: જાપાની (Shift JIS)

en: Korean (EUC-KR/CP949)
gu: કોરીયન (EUC-KR/CP949)

en: Korean (ISO-2022-KR)
gu: કોરીયન (ISO-2022-KR)

en: Traditional Chinese (Big5)
gu: પ્રાચીન ચીની (Big5)

en: Traditional Chinese Unix (EUC-TW)
gu: પ્રાચીન ચીની યુનિક્ષ (EUC-TW)

en: Hong-Kong Supplementary (HKSCS)
gu: હોંગકોંગ પૂરક (HKSCS)

en: Vietnamese (VISCII)
gu: વિયેતનામી (VISCII)

en: Vietnamese (Windows-1258)
gu: વિયેતનામી (Windows-1258)

en: Subtitle text encoding
gu: ઉપશીર્ષક લખાણ એનકોડીંગ

en: Set the encoding used in text subtitles
gu: લખાણ ઉપશીર્ષરમાં વાપરેલ એનકોડીંગને સુયોજિત કરો

en: Subtitle justification
gu: ઉપશીર્ષક સમર્થન

en: Set the justification of subtitles
gu: ઉપશીર્ષકનું સમર્થન સુયોજિત કરો

en: UTF-8 subtitle autodetection
gu: UTF-8 ઉપશીર્ષક આપમેળે શોધ

en: This enables automatic detection of UTF-8 encoding within subtitle files.
gu: આ ઉપશીર્ષક ફાઈલમાં UTF-8 એનકોડીંગના આપમેળે શોધને સક્રિય કરે છે.

en: Text subtitle decoder
gu: લખાણ ઉપશીર્ષક ડિકોડર

en: Some subtitle formats allow for text formatting. VLC partly implements this, but you can choose to disable all formatting.
gu: અમુક ઉપશીર્ષક બંધારણો લખાણ બંધારણ માટે પરવાનગી આપે છે. VLC આંશિકપણે આનું અમલીકરણ કરે છે, પરંતુ તમે બધા બંધારણને નિષ્ક્રિય કરવા માટે પસંદ કરી શકો છો.

en: USF subtitles decoder
gu: USF ઉપશીર્ષક ડિકોડર

en: tx3g subtitles decoder
gu: tx3g ઉપશીર્ષક ડિકોડર

en: tx3g subtitles
gu: tx3g ઉપશીર્ષક

en: Philips OGT (SVCD subtitle) decoder
gu: Philips OGT (SVCD ઉપશીર્ષક) ડિકોડર

en: SVCD subtitles
gu: SVCD ઉપશીર્ષક

en: Philips OGT (SVCD subtitle) packetizer
gu: Philips OGT (SVCD ઉપશીર્ષક) પેકેટસાઇઝર

en: Image width
gu: છબી પહોળાઇ

en: Image height
gu: છબી ઊંચાઇ

en: Scale factor
gu: માપ ફેક્ટર

en: T.140 text encoder
gu: T.140 લખાણ એનકોડર

en: Override page
gu: ઓવરરાઈડ પાનું

en: Override the indicated page, try this if your subtitles don't appear (-1 = autodetect from TS, 0 = autodetect from teletext, >0 = actual page number, usually 888 or 889).
gu: સૂચિત કરાયેલું પેજ બિનઅસરકારક કરો, જો તમારા ઉપશીર્ષક ના આવે તો આનો પ્રયોગ કરો (-1 = TS માંથી આપમેળે શોધો, 0 = ટેલિટેકસ્ટ માંથી આપમેળે શોધો, >0 = વાસ્તવિક પેજ ક્રમાંક, મોટે ભાગે 888 અથવા 889).

en: Ignore subtitle flag
gu: ઉપશીર્ષક ફ્લેગને અવગણો

en: Ignore the subtitle flag, try this if your subtitles don't appear.
gu: ઉપશીર્ષક ફ્લેગને અવગણો, આનો પ્રયત્ન કરો જો તમારું ઉપશીર્ષક દેખાય નહિં તો.

en: Workaround for France
gu: ફ્રાન્સ માટે ઉકેલ

en: Some French channels do not flag their subtitling pages correctly due to a historical interpretation mistake. Try using this wrong interpretation if your subtitles don't appear.
gu:  ઐતિહાસિક અર્થઘટન ભૂલને કારણે અમુક ફ્રેંચ ચેનલો યોગ્ય રીતે તેના ઉપશીર્ષક પાનાંને ફ્લેગ કરતુ નથી. આ ખોટા અર્થઘટનને વાપરી રહ્યા છે જો ઉપશીર્ષક દેખાતું ના હોય.

en: Teletext subtitles decoder
gu: ટેલિટેક્સ ઉપશીર્ષક ડિકોડર

en: Enforce a quality between 1 (low) and 10 (high), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
gu: 1 (ઓછા) અને 10 (વધારે) વચ્ચે ગુણવત્તા પર દબાણ કરો, ખાસ બીટરેટને સ્પષ્ટ કરવાને બદલે. આ VBR સ્ટ્રીમને પેદા કરશે.

en: Post processing quality
gu: પ્રક્રિયા પછીની ગુણવત્તા

en: Theora video decoder
gu: Theora વિડિઓ ડિકોડર

en: Theora video packetizer
gu: Theora વિડિઓ પેકેટસાઇઝર

en: Theora video encoder
gu: Theora વિડિઓ એનકોડર

en: Force a specific encoding quality between 0.0 (high) and 50.0 (low), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
gu: 0.0 (વધારે) અને 50.0 (ઓછા) વચ્ચે ખાસ એનકોડીંગ ગુણવત્તા પર દબાણ કરો, ખાસ બીટરેટને સ્પષ્ટ કરવાને બદલે. આ VBR સ્ટ્રીમને પેદા કરશે.

en: Stereo mode
gu: સ્ટીરિયો સ્થિતિ

en: Handling mode for stereo streams
gu: સ્ટીરિયો સ્ટ્રીમ માટે સંચાલન સ્થિતિ

en: VBR mode
gu: VBR સ્થિતિ

en: Use Variable BitRate. Default is to use Constant BitRate (CBR).
gu: વેરીએબલ બીટરેટને વાપરો. મૂળભૂત કોનસ્ટન્ટ બીટરેટ (CBR) ને વાપરવાનું છે.

en: Psycho-acoustic model
gu: સાયકો-એકોસ્ટીક મોડલ

en: Integer from -1 (no model) to 4.
gu: -1 (મોડલ નથી) થી 4 પૂર્ણાંક.

en: Joint stereo
gu: સ્ટીરિયો જોડો

en: Libtwolame audio encoder
gu: Libtwolame ઓડિયો એનકોડર

en: Ulead DV audio decoder
gu: Ulead DV ઓડિયો ડિકોડર

en: Maximum encoding bitrate
gu: મહત્તમ એનકોડીંગ બીટરેટ

en: Maximum bitrate in kbps. This is useful for streaming applications.
gu: kbps માં મહત્તમ બીટરેટ. આ સ્ટ્રીમીગ કાર્યક્રમો માટે ઉપયોગી છે.

en: Minimum encoding bitrate
gu: ન્યૂનત્તમ એનકોડીંગ બીટરેટ

en: Minimum bitrate in kbps. This is useful for encoding for a fixed-size channel.
gu: kbps માં ન્યૂનત્તમ બીટરેટ. આ સુધારેલ માપ ચેનલ માટે એનકોડીંગ માટે ઉપયોગી છે.

en: Force a constant bitrate encoding (CBR).
gu: કોનસ્ટન્ટ બીટરેટ એનકોડીંગ (CBR) પર દબાણ કરો.

en: Vorbis audio decoder
gu: Vorbis ઓડિયો ડિકોડર

en: Vorbis audio packetizer
gu: Vorbis ઓડિયો પેકેટસાઇઝર

en: Vorbis audio encoder
gu: Vorbis ઓડિયો એનકોડર

en: WebM video decoder
gu: WebM વિડિઓ ડિકોડર

en: WMA v1/v2 fixed point audio decoder
gu: WMA v1/v2 સુધારેલ પોઈન્ટ ઓડિયો ડિકોડર

en: Maximum GOP size
gu: મહત્તમ GOP માપ

en: Minimum GOP size
gu: ન્યૂનત્તમ GOP માપ

en: Sets minimum interval between IDR-frames. In H.264, I-frames do not necessarily bound a closed GOP because it is allowable for a P-frame to be predicted from more frames than just the one frame before it (also see reference frame option). Therefore, I-frames are not necessarily seekable. IDR-frames restrict subsequent P-frames from referring to any frame prior to the IDR-frame. 
    If scenecuts appear within this interval, they are still encoded as I-frames, but do not start a new GOP.
gu: IDR-ફ્રેમો વચ્ચે ન્યૂનતમ અંતરાલ સુયોજિત કરે છે. જરૂરી નથી કે H.264 માં, I-ફ્રેમો બંધ કરેલા GOPને બાંધી રાખે કારણકે એ માન્ય છે કે P-ફ્રેમની આગાહી તેની આગળની એક ફ્રેમને બદલે વધુ ફ્રેમો માંથી કરાય (સંદર્ભ માટેની ફ્રેમનો વિકલ્પ પણ જુઓ). એટલા માટે, I-ફ્રેમો શોધી શકાતી નથી. IDR-ફ્રેમો પછીની P-ફ્રેમો ને IDR-ફ્રેમ પેહલાની કોઈ પણ ફ્રેમને અનુસરવા થી અટકાવે છે. 
    જો આ અંતરાલમાં કપાયેલા સીન આવે, તો એ હજી પણ I-ફ્રેમ તરીકે એનકોડ થયેલા હશે પરંતુ નવું GOP શરુ કરશો નહિ.

en: Use recovery points to close GOPs
gu: GOPs બંધ કરવા પુનઃપ્રાપ્તિ પોઇન્ટ ઉપયોગ

en: use open GOP, for bluray compatibility use also bluray-compat option
gu: ખુલ્લા GOP ને વાપરો, બ્લુરે સુસંગત માટે ફક્ત બ્લુરે-સુસંગત વિકલ્પને વાપરે છે

en: Enable compatibility hacks for Blu-ray support
gu: બ્લુ-રે આધાર માટે સુસંગતતા હૅકને સક્રિય કરો

en: Enable hacks for Blu-ray support, this doesn't enforce every aspect of Blu-ray compatibility
    e.g. resolution, framerate, level
gu: બ્લુ-રે આધાર માટે હેકને સક્રિય કરો, આ બ્લુ-રે સુસંગતતાના દરેકને દબાણ કરતુ નથી
    દા.ત. રીઝોલ્યુશન, ફ્રેમરેટ, સ્તર

en: Extra I-frames aggressivity
gu: વધારાની I-ફ્રેમોની આક્રમકતા

en: Scene-cut detection. Controls how aggressively to insert extra I-frames. With small values of scenecut, the codec often has to force an I-frame when it would exceed keyint. Good values of scenecut may find a better location for the I-frame. Large values use more I-frames than necessary, thus wasting bits. -1 disables scene-cut detection, so I-frames are inserted only every other keyint frames, which probably leads to ugly encoding artifacts. Range 1 to 100.
gu: કપાતા દ્રશ્યની શોધ. નિયંત્રિત કરે છે કે કેટલી આક્રમકતાથી વધારાની I-ફ્રેમો ઉમેરવી. દ્રશ્ય કપાવાની નાની કિંમતો સાથે, કોડેકે ઘણી વાર I-ફ્રેમ થોપવી પડતી હોય છે જયારે એ કીઈન્ટ ને વટાવી જાય છે.  દ્રશ્ય કપાવાની સારી કિંમતો I-ફ્રેમ માટે સારી જગ્યા શોધશે. મોટી કિંમતો જરૂર કરતા વધારે I-ફ્રેમોનો ઉપયોગ કરે છે અને બીટ બગાડે છે. -1 કપાતા દ્રશ્યની શોધને નિષ્ક્રિય કરે છે, જેથી કરીને I-ફ્રેમ એક પછી એક કીઈન્ટ ફ્રેમ પછી જ ઉમેરાય છે, જે લગભગ કદરૂપા એનકોડીંગ માં પરિણમે છે. શ્રેણી 1 થી 100.

en: B-frames between I and P
gu: I અને P વચ્ચે B-ફ્રેમ

en: Number of consecutive B-frames between I and P-frames. Range 1 to 16.
gu: I અને P-ફ્રેમ વચ્ચે સતત B-ફ્રેમની સંખ્યા. શ્રેણી 1 થી 16 ની છે.

en: Adaptive B-frame decision
gu: અનુકૂલનશીલ B-ફ્રેમ નિર્ણય

en: Influence (bias) B-frames usage
gu: પ્રભાવ (પક્ષપાત) B-ફ્રેમ વપરાશ

en: Bias the choice to use B-frames. Positive values cause more B-frames, negative values cause less B-frames.
gu: B-ફ્રેમ ને વાપરવા માટે પસંદગીમાં પક્ષપાત. હકારાત્મક કિમંતો વધારે B-ફ્રેમ નું કારણ બને છે, નકારાત્મક ઓછા B-ફ્રેમ નું કારણ બને છે.

en: Keep some B-frames as references
gu: સંદર્ભ તરીતે અમુક B-માળખાને રાખો

en: Allows B-frames to be used as references for predicting other frames. Keeps the middle of 2+ consecutive B-frames as a reference, and reorders frame appropriately.
     - none: Disabled
     - strict: Strictly hierarchical pyramid
     - normal: Non-strict (not Blu-ray compatible)
gu: બીજી ફ્રેમોની ધારણા કરવા માટે B-ફ્રેમો ને સંદર્ભ માટે વાપરવા દેશે. 2+ સળંગ B-ફ્રેમોના મધ્યને સંદર્ભ માટે રાખે છે અને ફ્રેમો ને યોગ્ય રીતે ફરીથી ગોઠવે છે.
    - એકે નહિ: નિષ્ક્રિય
    - ચુસ્ત:ચુસ્ત અધિક્રમિક પિરામીડ
    - સામાન્ય: બિન-ચુસ્ત (બ્લુ-રે સુસંગત નથી)

en: Use fullrange instead of TV colorrange
gu: TVના રંગોની શ્રેણીને બદલે સંપૂર્ણ શ્રેણીનો પ્રયોગ કરો

en: TV-range is usually used colorrange, defining this to true will enable libx264 to use full colorrange on encoding
gu: TV-શ્રેણી મોટે ભાગે રંગોની શ્રેણી તરીકે વપરાય છે, આને ખરા પર વ્યાખ્યાયિત કરવાથી libx264 એનકોડીંગ પર સંપૂર્ણ રંગોની શ્રેણીનો પ્રયોગ કરી શકશે

en: Number of previous frames used as predictors. This is effective in Anime, but seems to make little difference in live-action source material. Some decoders are unable to deal with large frameref values. Range 1 to 16.
gu: આગાહી કરવા માટે અગાઉની ઉપયોગ કરાયેલી ફ્રેમની સંખ્યા. એનાઈમ માં આ અસરકારક છે, પરંતુ જીવંત ક્રિયા સ્ત્રોત સામગ્રીમાં કઈ ખાસ ફર્ક પડતો નથી. અમુક ડીકોડરો મોટી ફ્રેમરેફ કિંમતો સાચવી સકતી નથી. શ્રેણી 1 થી 16.

en: Skip loop filter
gu: લુપ ફિલ્ટરને છોડો

en: Deactivate the deblocking loop filter (decreases quality).
gu: ડીબ્લોકીંગ લુપ ફિલ્ટરને નિષ્ક્રિય કરો (ગુણવત્તાને ઘટાડે છે).

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters alpha:beta
gu: લુપ ફિલ્ટર આલ્ફા અને બીટા પરિમાણો આલ્ફા:બીટા

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters. Range -6 to 6 for both alpha and beta parameters. -6 means light filter, 6 means strong.
gu: લુપ ફિલ્ટર AlphaC0 અને બીટા પરિમાણો. બંને આલ્ફા અને બીટા પરિમાણો માટે -6 થી 6 ની શ્રેણી. -6 નો મતલબ હળવું ફિલ્ટર, 6 નો મતલબ મજબૂત થાય.

en: H.264 level
gu: H.264 સ્તર

en: Specify H.264 level (as defined by Annex A of the standard). Levels are not enforced; it's up to the user to select a level compatible with the rest of the encoding options. Range 1 to 5.1 (10 to 51 is also allowed). Set to 0 for letting x264 set level.
gu: H.264 સ્તર સ્પષ્ટ કરો (Annex A પ્રમાણે વ્યાખ્યાયિત થયેલ છે). સ્તરોને થોપેલ નથી; બાકીના એનકોડીંગ વિકલ્પો સાથે સુસંગત સ્તરને પસંદ કરવું વપરાશકર્તા પર છે. 1 થી 5.1 શ્રેણી (10 થી 51 પણ પરવાનગી થયેલ છે). x264 સુયોજન સ્તર કરવા માટે 0 તરીકે સુયોજિત કર્યુ છે.

en: H.264 profile
gu: H.264 રૂપરેખા

en: Specify H.264 profile which limits are enforced over other settings
gu: H.264  રૂપરેખાને સ્પષ્ટ કરો કે જે મર્યાદાઓને બીજા સુયોજનો પર થોપેલ છે

en: Interlaced mode
gu: અંતર્ગથિત સ્થિતિ

en: Pure-interlaced mode.
gu: શુદ્ધ-મિશ્રિત સ્થિતિ.

en: Frame packing
gu: માળખા પેકીંગ

en: For stereoscopic videos define frame arrangement:
     0: checkerboard - pixels are alternatively from L and R
     1: column alternation - L and R are interlaced by column
     2: row alternation - L and R are interlaced by row
     3: side by side - L is on the left, R on the right
     4: top bottom - L is on top, R on bottom
     5: frame alternation - one view per frame
gu: ત્રિપરિમાણી વિડીઓ માટે ફ્રેમની વ્યવસ્થા વ્યાખ્યાયિત કરો: 
    0: ચેકરબોર્ડ - એક છોડીને એક પિક્સેલ L અને R માંથી હોય છે
    1: કોલમ ફેરફાર-  L અને R કોલમ વડે મિશ્રિત કરાયેલ હશે
    2: હરોળ ફેરફાર - L અને R હરોળ વડે મિશ્રિત કરાયેલ હશે
    ૩: બાજુ બાજુમાં - L ડાબી બાજુએ છે, R જમણી બાજુએ છે
    4: ઉપર નીચે - L ઉપરની બાજુએ છે, R નીચેની બાજુએ છે
    : ફ્રેમ ફેરફાર - ફ્રેમ દીઠ એક દ્રશ્ય

en: Use Periodic Intra Refresh
gu: સામયિક ઇન્ટ્રા પુનઃતાજું વાપરો

en: Use Periodic Intra Refresh instead of IDR frames
gu: IDR ફ્રેમને બદલે સામયિક ઇન્ટ્રા પુનઃતાજું વાપરો

en: Use mb-tree ratecontrol
gu: mb-tree રેટકંટ્રોલ વાપરો

en: You can disable use of Macroblock-tree on ratecontrol
gu: રેટકંટ્રોલ પર મેક્રોબ્લોક-ટ્રી ને વાપરવાનું નિષ્ક્રિય કરી શકો છો

en: Force number of slices per frame
gu: ફ્રેમ દીઠ ટુકડાઓના નંબર પર દબાણ કરો

en: Force rectangular slices and is overridden by other slicing options
gu: લંબચોરસ અંશ થોપો અને બીજા અંશ કરવાના વિકલ્પો દ્વારા બિનઅસરકારક કરાશે.

en: Limit the size of each slice in bytes
gu: બાઈટમાં દરેક ટુકડાના માપને માર્યાદિત કરો

en: Sets a maximum slice size in bytes, Includes NAL overhead in size
gu: બાઈટમાં મહત્તમ ટુકડાના માપને સુયોજિત કરે છે, માપમાં NAL ઓવરહેડને સમાવે છે

en: Limit the size of each slice in macroblocks
gu: મેક્રોબ્લોકમાં દરેક ભાગનાં માપની મર્યાદા

en: Sets a maximum number of macroblocks per slice
gu: દરેક ટૂકડા દીઠ મેક્રોબ્લોકની મહત્તમ સંખ્યાને સુયોજિત કરે છે

en: Set QP
gu: QP સુયોજિત કરો

en: This selects the quantizer to use. Lower values result in better fidelity, but higher bitrates. 26 is a good default value. Range 0 (lossless) to 51.
gu: આ વાપરવા માટનો ક્વૉનટાઈઝર પસંદ કરો. ઓછી કિંમત વધુ સારું પ્રસારણ આપશે, પરંતુ વધુ બીટરેટ હશે. 26 એ સારી મૂળભૂત કિંમત છે. શ્રેણી 0 (કઈ પણ ખોયા વગર) થી 51.

en: Quality-based VBR
gu: ગુણવત્તા-આધારિત VBR

en: 1-pass Quality-based VBR. Range 0 to 51.
gu: 1-પાસ ગુણવત્તા-આધારિત VBR. 0 થી 51 ની શ્રેણી.

en: Min QP
gu: ન્યૂનતમ QP

en: Minimum quantizer parameter. 15 to 35 seems to be a useful range.
gu: ન્યૂનતમ ક્વૉનટાઈઝર પરિમાણ. 15 થી 35 ની શ્રેણી એ ઉપયોગી હોય તેવું લાગે છે.

en: Max QP
gu: મહત્તમ QP

en: Maximum quantizer parameter.
gu: મહત્તમ ક્વૉનટાઈઝર પરિમાણ.

en: Max QP step
gu: મહત્તમ QP તબક્કો

en: Max QP step between frames.
gu: ફ્રેમ વચ્ચે મહત્તમ QP તબક્કો.

en: Average bitrate tolerance
gu: સરેરાશ બીટરેટ સહનશીલતા

en: Allowed variance in average bitrate (in kbits/s).
gu: સરેરાશ બીટરેટમાં મંજુરી મળેલ તફાવત (kbits/s માં).

en: Max local bitrate
gu: મહત્તમ સ્થાનિક બીટરેટ

en: Sets a maximum local bitrate (in kbits/s).
gu: મહત્તમ સ્થાનિક બીટરેટને સુયોજિત કરો છે (kbits/s માં).

en: VBV buffer
gu: VBV બફર

en: Averaging period for the maximum local bitrate (in kbits).
gu: મહત્તમ સ્થાનિક બીટરેટ માટે સરેરાશ સમય (kbits માં).

en: Initial VBV buffer occupancy
gu: VBV શરૂઆતનો બફરનો કબજો

en: Sets the initial buffer occupancy as a fraction of the buffer size. Range 0.0 to 1.0.
gu: બફર માપના ભાગ તરીકે શરૂઆતી બફર કબજાને સુયોજિત કરે છે. શ્રેણી 0.0 થી 1.0 ની છે.

en: How AQ distributes bits
gu: કેવી રીતે AQ એ બીટની વહેંચણી કરે છે

en: Defines bitdistribution mode for AQ, default 1
     - 0: Disabled
     - 1: Current x264 default mode
     - 2: uses log(var)^2 instead of log(var) and attempts to adapt strength per frame
gu: AQ માટે બીટવહેંચણી સ્થિતિને વ્યાખ્યાયિત કરે છે, મૂળભૂત 1
     - 0: નિષ્ક્રિય
     - 1: હાલની x264 મૂળભૂત સ્થિતિ
     - 2: log(var) ને બદલે log(var)^2 ને વાપરે છે અને ફ્રેમ દીઠ મજબુતાઈ પ્રાપ્ત કરવાનો પ્રયત્ન કરે છે

en: Strength of AQ
gu: AQ ની મજબૂતાઇ

en: Strength to reduce blocking and blurring in flat
    and textured areas, default 1.0 recommended to be between 0..2
     - 0.5: weak AQ
     - 1.5: strong AQ
gu: સમતલ અને ટેક્ષ્ચર ભાગોમાં અવરોધ અને અસ્પષ્ટતા
    ઓછી કરવાની તાકાત મૂળભૂત 1.0 ભલામણ 0..2 વચ્ચે
    - 0.5: નબળું AQ
    - 1.5: મજબૂત AQ

en: QP factor between I and P
gu: I અને P વચ્ચે QP ફેક્ટર

en: QP factor between I and P. Range 1.0 to 2.0.
gu: I અને P વચ્ચે QP ફેક્ટર. સીમા 1.0 થી 2.0 ની છે.

en: QP factor between P and B
gu: P અને B વચ્ચે QP ફેક્ટર

en: QP factor between P and B. Range 1.0 to 2.0.
gu: P અને B વચ્ચે QP ફેક્ટર. સીમા 1.0 થી 2.0 ની છે.

en: QP difference between chroma and luma
gu: ક્રોમા અને લુમા વચ્ચે QP તફાવત

en: QP difference between chroma and luma.
gu: ક્રોમા અને લુમા વચ્ચે QP તફાવત.

en: Multipass ratecontrol
gu: મલ્ટીપાસ રેટકંટ્રોલ

en: Multipass ratecontrol:
     - 1: First pass, creates stats file
     - 2: Last pass, does not overwrite stats file
     - 3: Nth pass, overwrites stats file
gu: મલ્ટીપાસ રેટકન્ટ્રોલ :
     - 1: પ્રથમ પાસ, સ્ટેટ ફાઈલ બનાવે છે
     - 2: અંતિમ પાસ, સ્ટેટ ફાઈલને ફરી લખી શકાતી નથી
     - 3: N મો પાસ, સ્ટેટ ફાઈલ પર લખાય છે

en: QP curve compression
gu: QP વળાંક સંકોચન

en: QP curve compression. Range 0.0 (CBR) to 1.0 (QCP).
gu: QP વળાંક સંકોચન. શ્રેણી 0.0 (CBR) થી 1.0 (QCP) ની છે.

en: Reduce fluctuations in QP
gu: QP માં અસ્થિરતાને ઘટાડો

en: This reduces the fluctuations in QP before curve compression. Temporally blurs complexity.
gu: વળાંક સંકોચન પહેલા આ QP માં અસ્થિરતાને ઘટાડે છે. કામચલાઉ રીતે કઠીનતાને ઝાંખી કરે છે.

en: This reduces the fluctuations in QP after curve compression. Temporally blurs quants.
gu: વળાંક સંકોચન પહેલા આ QP માં અસ્થિરતાને ઘટાડે છે. કામચલાઉ રીતે કોન્ટને ઝાંખુ કરે છે.

en: Partitions to consider
gu: નક્કી કરવા માટે પાર્ટીશન

en: Direct MV prediction mode
gu: સીધી MV ધારણા સ્થિતિ

en: Direct prediction size
gu: સીધુ ધારણા માપ

en: Weighted prediction for B-frames
gu: B-ફ્રેમ માટે ભારપૂર્વક ધારણા

en: Weighted prediction for B-frames.
gu: B-ફ્રેમ માટે ભારપૂર્વક ધારણા

en: Weighted prediction for P-frames
gu: P-ફ્રેમ માટે ભારપૂર્વક ધારણા

en: Integer pixel motion estimation method
gu: પૂર્ણાંક  પિક્સેલ ગતિ અંદાજ પદ્ધતિ

en: Maximum motion vector search range
gu: મહત્તમ ગતિ વેક્ટર શોધ સીમા

en: Maximum distance to search for motion estimation, measured from predicted position(s). Default of 16 is good for most footage, high motion sequences may benefit from settings between 24 and 32. Range 0 to 64.
gu: ગતિ અંદાજ શોધવા માટે મહત્તમ અંતર , આગાહી કરાયેલ જગ્યાથી મપાયેલ. મોટા ભાગનાફૂટેજ માટે મૂળભૂત 16 બરાબર છે, બહુ ગતિ વાળા ઘટનાક્રમોને 24 અને 32 વચ્ચેના સુયોજનો થી લાભ થશે. શ્રેણી 0 થી 64.

en: Maximum motion vector length
gu: મહત્તમ ગતિ વેક્ટર લંબાઈ

en: Maximum motion vector length in pixels. -1 is automatic, based on level.
gu: પિક્ષેલમાં મહત્તમ ગતિ વેક્ટર લંબાઈ. -1 એ આપમેળે છે, લેવલ પર આધારિત.

en: Minimum buffer space between threads
gu: થ્રેડ વચ્ચે ન્યૂનતમ બફર જગ્યા

en: Minimum buffer space between threads. -1 is automatic, based on number of threads.
gu: થ્રેડ વચ્ચે ન્યૂનતમ બફર જગ્યા. -1 એ આપમેળે છે, થ્રેડના નંબર પર આધારિત.

en: Strength of psychovisual optimization, default is "1.0:0.0"
gu: સાયકોવિઝ્યુલ ઓપ્ટિમાઇઝેશન ની મજબૂતાઈ, મૂળભૂત "1.0:0.0" છે

en: First parameter controls if RD is on (subme>=6) or off.
    Second parameter controls if Trellis is used on psychovisual optimization, default off
gu: પેહલો પરિમાણ નિયંત્રિત કરે છે કે RD ચાલુ (સબમી>=6) છે કે બંધ.
    બીજો પરિમાણ  નિયંત્રિત કરે છે કે ટ્રેલીસ સાઈકોવિઝ્યુઅલ સુધારા માટે વપરાઈ રહ્યો છે, મૂળભૂત બંધ

en: Subpixel motion estimation and partition decision quality
gu: ઉપપિક્સેલ ગતિ અંદાજ અને પાર્ટીશન નિર્ણય ગુણવત્તા

en: This parameter controls quality versus speed tradeoffs involved in the motion estimation decision process (lower = quicker and higher = better quality). Range 1 to 9.
gu: આ પરિમાણ ગતિ અંદાજ નિર્ણય પ્રક્રિયામાં સામેલ ગુણવત્તા અને વેગ વચ્ચેના વિકલ્પ-વિનિમયને નિયંત્રિત કરે છે (ઓછુ = ઝડપી અને વધુ = સારી ગુણવત્તા). શ્રેણી 1 થી 9.

en: RD based mode decision for B-frames. This requires subme 6 (or higher).
gu: B-ફ્રેમો માટે પ્રણાલી આધારિત નિર્ણય. આની માટે સબમી 6 (અથવા વધુ) ની જરૂર છે.

en: Decide references on a per partition basis
gu: દરેક પાર્ટીશનના આધારે સંદર્ભોને નક્કી કરો

en: Allows each 8x8 or 16x8 partition to independently select a reference frame, as opposed to only one ref per macroblock.
gu: સંદર્ભ ફ્રેમને સ્વતંત્ર રીતે પસંદ કરવા માટે દરેક  8x8 or 16x8 પાર્ટીશનને પરવાનગી આપે છે, મેક્રોબ્લોક દીઠ ફક્ત એક સંદર્ભનો વિરોધ થયેલ છે.

en: Chroma in motion estimation
gu: ગતિ અંદાજમાં ક્રોમા

en: Chroma ME for subpel and mode decision in P-frames.
gu: P-ફ્રેમો માં સબપેલ અને પ્રણાલીના નિર્ણય માટે ક્રોમા ME.

en: Joint bidirectional motion refinement.
gu: સંયુક્ત દ્વિદિશ ગતિ શુદ્ધીકરણ.

en: Adaptive spatial transform size
gu: અનુકૂલનશીલ સ્થળલક્ષી બદલાવનું માપ

en: SATD-based decision for 8x8 transform in inter-MBs.
gu: વચ્ચેના-MB માં 8x8 બદલાવ માટે SATD-આધારિત નિર્ણય

en: Trellis RD quantization
gu: ટ્રેલીસ RD ક્વૉનટાઈઝેશન

en: Early SKIP detection on P-frames
gu: P-ફ્રેમ પર શરૂઆતી SKIP શોધ

en: Early SKIP detection on P-frames.
gu: P-ફ્રેમ પર શરૂઆતી SKIP શોધ.

en: Coefficient thresholding on P-frames
gu: P-ફ્રેમ પર ગુણાંક થ્રેશોલ્ડિંગ

en: Use Psy-optimizations
gu: CPU Psy-ઑપ્ટિમાઇઝેશન

en: Use all visual optimizations that can worsen both PSNR and SSIM
gu: બધા દેખીતા ઓપ્ટિમાઇઝેશન ને વાપરો કે જે બંને PSNR અને SSIM માટે વધુ ખરાબ હોઈ શકે છે

en: Dct-domain noise reduction. Adaptive pseudo-deadzone. 10 to 1000 seems to be a useful range.
gu: Dct-કાર્યક્ષેત્ર અવાજ ઘટાડો. અનુકૂલનશીલ કૃત્રિમ-ડેડઝોન. 10 થી 1000 ઉપયોગી શ્રેણી લાગે છે.

en: Inter luma quantization deadzone
gu: વચ્ચેના લુમા ક્વૉનટાઈઝેશન ડેડઝોન

en: Set the size of the inter luma quantization deadzone. Range 0 to 32.
gu: વચ્ચેના લુમા ક્વૉનટાઈઝેશન ડેડઝોનનું માપ સુયોજિત કરો. શ્રેણી 0 થી 32.

en: Intra luma quantization deadzone
gu: અંદરના લુમા ક્વૉનટાઈઝેશન ડેડઝોન

en: Set the size of the intra luma quantization deadzone. Range 0 to 32.
gu: અંદરના લુમા ક્વૉનટાઈઝેશન ડેડઝોનનું માપ સુયોજિત કરો. શ્રેણી 0 થી 32.

en: Non-deterministic optimizations when threaded
gu: અણધાર્યો સુધારો જયારે થ્રેડ વાળું હોય

en: Slightly improve quality of SMP, at the cost of repeatability.
gu: SMP ની ગુણવત્તા થોડી સુધારો, વારંવાર થવાની કિમંતે.

en: CPU optimizations
gu: CPU ઑપ્ટિમાઇઝેશન

en: Use assembler CPU optimizations.
gu: એસેમ્બલર CPU ઑપ્ટિમાઇઝેશન વાપરો.

en: Filename for 2 pass stats file
gu: 2 પાસ સ્થિતિ ફાઇલ માટે ફાઈલનામ

en: Filename for 2 pass stats file for multi-pass encoding.
gu: મલ્ટી-પાસ એનકોડીંગ માટે 2 પાસ સ્થિતિ ફાઈલ માટે ફાઈલનામ.

en: PSNR computation
gu: PSNR ગણતરી

en: Compute and print PSNR stats. This has no effect on the actual encoding quality.
gu: PSNR પરિસ્થિતિની ગણતરી કરો અને છાપો. આ ખાસ એનકોડીંગ ગુણવત્તા પર અસર નથી.

en: SSIM computation
gu: SSIM ગણતરી

en: Compute and print SSIM stats. This has no effect on the actual encoding quality.
gu: SSIM પરિસ્થિતિની ગણતરી કરો અને છાપો. આ ખાસ એનકોડીંગ ગુણવત્તા પર અસર નથી.

en: Quiet mode
gu: શાંત સ્થિતિ

en: Statistics
gu: આંકડાશાસ્ત્ર

en: Print stats for each frame.
gu: દરેક ફ્રેમ માટે પરિસ્થિતિને છાપો.

en: SPS and PPS id numbers
gu: SPS અને PPS id નંબર

en: Set SPS and PPS id numbers to allow concatenating streams with different settings.
gu: વિવિધ સુયોજનો સાથે સ્ટ્રીમ સાથે જોડવાની પરવાનગી આપવા માટે SPS અને PPS id નંબરોને સુયોજિત કરો.

en: Access unit delimiters
gu: એકમ વિરામચિહ્નો વાપરો

en: Generate access unit delimiter NAL units.
gu: ઍક્સેસ એકમ છુટ્ટા પાડનાર NAL એકમો ઉત્પન્ન કરો.

en: Framecount to use on frametype lookahead
gu: આગળના ફ્રેમ પ્રકારમાં વાપરવાની ફ્રેમ ગણત્રી

en: Framecount to use on frametype lookahead. Currently default can cause sync-issues on unmuxable output, like rtsp-output without ts-mux
gu: આગળના ફ્રેમ પ્રકારમાં વાપરવાની ફ્રેમ ગણત્રી. હાલ મૂળભૂત કિંમત મકસ ના કરી શકાય એવા આઉટપુટ પર સુમેળતામાં સમસ્યા ઉભી કરી શકે છે, જેમકે ts-મકસ વગર rtsp-આઉટપુટ

en: HRD-timing information
gu: HRD-સમય જાણકારી

en: Default tune setting used
gu: મૂળભૂત ટુન સુયોજન વાપરેલ

en: Default preset setting used
gu: મૂળભૂત પ્રીસેટ સુયોજન વાપરેલ છે

en: dia
gu: દિયા

en: hex
gu: હેક્ઝ

en: Fast
gu: ઝડપી

en: Normal
gu: સામાન્ય

en: Slow
gu: ધીમુ

en: Spatial
gu: સ્પેશલ

en: Temporal
gu: કામચલાઉ

en: checkerboard
gu: ચેકરબોર્ડ

en: column alternation
gu: સ્તંભ ફેરફાર

en: row alternation
gu: હરોળ ફેરફાર

en: side by side
gu: બાજુ બાજુમાં

en: top bottom
gu: ઉંચે નીચે

en: frame alternation
gu: ફ્રેમ ફેરફાર

en: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC encoder (x264 10-bit)
gu: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC એનકોડર (x264 10-bit)

en: H.262/MPEG-2 encoder (x262)
gu: H.262/MPEG-2 એનકોડર (x262)

en: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC encoder (x264)
gu: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC એનકોડર (x264)

en: H.265/HEVC encoder (x265)
gu: H.265/HEVC એનકોડર (x265)

en: XWD image decoder
gu: XWD છબી ડિકોડર

en: Teletext page
gu: ટેલિટેક્સ પાનું

en: Teletext alignment
gu: ટેલિટેક્સ ગોઠવણી

en: You can enforce the teletext position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg. 6 = top-right).
gu: વિડિઓ પર ટેલીટેક્સ સ્થાન પર દબાણ કરી શકો છો (0=મધ્ય, 1=ડાબું, 2=જમણું, 4=ઉપર, 8=નીચે, તમે આ કિમંતોના સંયોજનને પણ વાપરી શકો છો, દાત. 6 = ઉપર-જમણે).

en: Teletext text subtitles
gu: ટેલિટેક્સ લખાણ ઉપશીર્ષકો

en: VBI and Teletext decoder
gu: VBI અને ટેલિટેક્સ ડિકોડર

en: VBI & Teletext
gu: VBI અને ટેલિટેક્સ

en: D-Bus control interface
gu: D-Bus નિયંત્રણ ઇન્ટરફેસ

en: VLC media player
gu: VLC મીડિયા પ્લેયર

en: Do not open a DOS command box interface
gu: DOS આદેશ બોક્સ ઇન્ટરફેસને ખોલો નહિં

en: By default the dummy interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
gu: મૂળભૂત રીતે નકલી ઈન્ટરફેસ પ્લગઇન એ DOS આદેશ બોક્સ શરૂ કરશે. આ શાંત સ્થિતિમાં સક્રિય કરવાથી આ આદેશ બોક્સને લાવશે નહિ પરંતુ તે ખલેલ પહોંચાડી શકે છે જયારે તમે VLC ને બંધ કરવા માંગો અને  વિડિઓ વિન્ડો ખુલ્લી નથી.

en: Dummy interface
gu: નકલી ઇન્ટરફેસ

en: Motion threshold (10-100)
gu: ગતિ થ્રેશોલ્ડ (10-100)

en: Amount of movement required for a mouse gesture to be recorded.
gu: માઉસ સંકેતોનું જરૂરી હલનચલનને રેકોર્ડ કરવામાં આવેલ છે.

en: Trigger button
gu: ટ્રીગર બટન

en: Trigger button for mouse gestures.
gu: માઉસ સંકેતો માટે ટ્રીગર બટનો.

en: Middle
gu: મધ્ય

en: Gestures
gu: સૂચકો

en: Mouse gestures control interface
gu: માઉસ સાંકેતિક નિયંત્રણ ઇન્ટરફેસ

en: Global Hotkeys
gu: વૈશ્ર્વિક હોટકી

en: Global Hotkeys interface
gu: વૈશ્ર્વિક હોટકી ઇન્ટરફેસ

en: Hotkeys
gu: હોટકી

en: Hotkeys management interface
gu: હોટકી સંચાલન ઇન્ટરફેસ

en: One
gu: એક

en: Loop: %s
gu: લુપ: %s

en: Random: %s
gu: અવ્યવસ્થિત: %s

en: Audio Device: %s
gu: ઓડિયો ઉપકરણ: %s

en: Recording
gu: રેકોર્ડ કરી રહ્યા છે

en: Recording done
gu: રેકોર્ડ કરવાનું પૂર્ણ

en: Sub sync: bookmarked audio time
gu: ઉપ સુમેળ: બુકમાર્ક થયેલ ઓડિયો સમય

en: No active subtitle
gu: સક્રિય ઉપશીર્ષક નથી

en: Sub sync: bookmarked subtitle time
gu: ઉપ સુમેળ: બુકમાર્ક થયેલ ઉપશીર્ષક સમય

en: Sub sync: set bookmarks first!
gu: ઉપ સુમેળ: પહેલાં બુકમાર્કને સુયોજિત કરો!

en: Sub sync: corrected %i ms (total delay = %i ms)
gu: ઉપ સુમેળ: સુધારેલ %i ms (કુલ વિલંબ = %i ms)

en: Sub sync: delay reset
gu: ઉપ સુમેળ: ફરી સુયોજિત કરવામાં વિલંબ

en: Subtitle delay %i ms
gu: ઉપશીર્ષક વિલંબ %i ms

en: Audio delay %i ms
gu: ઓડિયો વિલંબ %i ms

en: Audio track: %s
gu: ઓડિયો ટ્રેક: %s

en: Subtitle track: %s
gu: ઉપશીર્ષક ટ્રેક: %s

en: Program Service ID: %s
gu: કાર્યક્રમ સેવા ID: %s

en: Aspect ratio: %s
gu: આશરે દર: %s

en: Crop: %s
gu: કાપો: %s

en: Zooming reset
gu: નાનું મોટુ કરવાનું પુન:સુયોજિત કરો

en: Scaled to screen
gu: સ્ક્રીનનું માપ થયેલ છે

en: Original Size
gu: મૂળભૂત માપ

en: Zoom mode: %s
gu: નાનું મોટું કરવાની સ્થિતિ: %s

en: Deinterlace off
gu: અમિશ્રીત કરવાનું બંધ

en: Deinterlace on
gu: અમિશ્રીત કરવાનું ચાલુ

en: Subtitle position: no active subtitle
gu: ઉપશીર્ષક સ્થાન: સક્રિય ઉપશીર્ષક નથી

en: Subtitle position %d px
gu: ઉપશીર્ષક સ્થાન %d px

en: Speed: %.2fx
gu: ઝડપ: %.2fx

en: 
    Warning: if you cannot access the GUI anymore, open a command-line window, go to the directory where you installed VLC and run "vlc -I qt"
gu: 
    ચેતવણી: જો તમે GUI કોઇપણ રીતે વાપરી શકાતુ ન હોય તો, આદેશ-વાક્ય વિન્ડોને ખોલો, ડિરેક્ટરીમાં જાઓ જ્યાં તમે VLC સ્થાપિત કરેલ હોય અને "vlc -I qt" ચલાવો

en: Change the lirc configuration file
gu: lirc રૂપરેખાંકન ફાઇલને બદલો

en: Tell lirc to read this configuration file. By default it searches in the users home directory.
gu: આ રૂપરેખાંકન ફાઈલને વાંચવા માટે lirc ને કહો. મૂળભૂત રીતે તે વપરાશકર્તા ઘર ડિરેક્ટરી માં શોધે છે.

en: Infrared
gu: ઈન્ફ્રારેડ

en: Infrared remote control interface
gu: ઇન્ફ્રારેડ દૂરસ્થ નિયંત્રણ ઇન્ટરફેસ

en: motion
gu: ગતિશીલ

en: motion control interface
gu: ગતિશીલ નિયંત્રણ ઇન્ટરફેસ

en: Use HDAPS, AMS, APPLESMC or UNIMOTION motion sensors to rotate the video
gu: વિડિઓ ને ફેરવવા માટે HDAPS, AMS, APPLESMC અથવા UNIMOTION ગતિ સેન્સરને વાપરો

en: Network master clock
gu: નેટવર્ક મુખ્ય ઘડિયાળ

en: When set, this VLC instance will act as the master clock for synchronization for clients listening
gu: જયારે સુયોજિત હોય તો, આ VLC નમૂનો ક્લાઈન્ટ સાંભળવા માટે સુમેળતા માટે મુખ્ય ઘડિયાળ તરીકે વર્તશે

en: The IP address of the network master clock to use for clock synchronization.
gu: ઘડિયાળ સુમેળ માટે નેટવર્ક મુખ્ય ઘડિયાળનું IP સરનામું.

en: UDP timeout (in ms)
gu: UDP સમયસમાપ્તિ (ms માં)

en: Length of time (in ms) until aborting data reception.
gu: માહિતી રિસેપ્શન બહાર નીકળેછે ત્યાં સુધી (ms માં) સમય લંબાઇ.

en: Network Sync
gu: નેટવર્ક સુમેળ

en: Network synchronization
gu: નેટવર્ક સુમેળ

en: Install Windows Service
gu: વિન્ડો સેવા સ્થાપિત કરો

en: Install the Service and exit.
gu: સેવાને સ્થાપિત કરો અને બહાર નીકળો.

en: Uninstall Windows Service
gu: વિન્ડો સેવા બિનસ્થાપિત કરો

en: Uninstall the Service and exit.
gu: સેવાને બિનસ્થાપિત કરો અને બહાર નીકળો.

en: Display name of the Service
gu: સેવાનાં નામને દર્શાવો

en: Change the display name of the Service.
gu: સેવાનાં દર્શાવ નામને બદલો.

en: Configuration options
gu: રૂપરેખાંકન વિકલ્પો

en: Configuration options that will be used by the Service (eg. --foo=bar --no-foobar). It should be specified at install time so the Service is properly configured.
gu: આ સેવા દ્વારા ઉપયોગ કરવામાં આવશે કે રૂપરેખાંકન વિકલ્પો (દા.ત.. --foo = બાર --no-foobar). તે સેવા યોગ્ય રીતે રૂપરેખાંકિત થયેલ છે તેથી સમય સ્થાપિત આગળ સ્પષ્ટ કરવા જોઇએ.

en: Additional interfaces spawned by the Service. It should be specified at install time so the Service is properly configured. Use a comma separated list of interface modules. (common values are: logger, sap, rc, http)
gu: વધારાના ઇન્ટરફેસો આ સેવા દ્વારા પેદા. તે સેવા યોગ્ય રીતે રૂપરેખાંકિત થયેલ છે તેથી સમય સ્થાપિત આગળ સ્પષ્ટ કરવા જોઇએ. ઈન્ટરફેસ મોડ્યુલો અલ્પવિરામ અલગ થયેલ યાદી ઉપયોગ કરો. (સામાન્ય કિંમતો છે: લોગર, સત્વ, rc, http)

en: NT Service
gu: NT સેવા

en: Windows Service interface
gu: વિન્ડો સેવા ઇન્ટરફેસ

en: Initializing
gu: પ્રારંભ કરી રહ્યા છે

en: Opening
gu: ખોલી રહ્યા છે

en: Error
gu: ભૂલ

en: Show stream position
gu: સ્ટ્રીમ સ્થાન બતાવો

en: Show the current position in seconds within the stream from time to time.
gu: સમય સમય પર સ્ટ્રીમ અંદર સેકન્ડોમાં વર્તમાન સ્થિતિ દર્શાવે છે.

en: Fake TTY
gu: ખોટો TTY

en: Force the rc module to use stdin as if it was a TTY.
gu: તે એક TTY હતી જો તરીકે stdin વાપરવા માટે rc મોડ્યુલ માટે દબાણ.

en: UNIX socket command input
gu: UNIX સોકેટ આદેશ ઇનપુટ

en: Accept commands over a Unix socket rather than stdin.
gu: એક યુનિક્સ સોકેટ બદલે stdin પર આદેશો સ્વીકારે છે.

en: TCP command input
gu: TCP આદેશ ઇનપુટ

en: Accept commands over a socket rather than stdin. You can set the address and port the interface will bind to.
gu: એક સોકેટ બદલે stdin પર આદેશો સ્વીકારે છે. તમે સરનામું સેટ કરી શકો છો અને પોર્ટ ઇન્ટરફેસને બાંધવા પડશે.

en: By default the rc interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
gu: મૂળભૂત રીતે rc ઈન્ટરફેસ પ્લગઇન એ DOS આદેશ બોક્સ શરૂ કરશે. આ શાંત સ્થિતિમાં સક્રિય કરી રહ્યા છે આ આદેશ બોક્સ કરશે નહ પણ તમે વીએલસી રોકવા માંગો છો અને કોઈ વિડિઓ વિન્ડો ખુલ્લી ના હોય ત્યારે પણ ખૂબ હેરાન કરે છે.

en: Remote control interface
gu: દૂરસ્થ નિયંત્રણ ઇન્ટરફેસ

en: Remote control interface initialized. Type `help' for help.
gu: દૂરસ્થ નિયંત્રણ ઇન્ટરફેસ પ્રારંભ થયેલ છે. મદદ માટે `help' ટાઇપ કરો.

en: Unknown command `%s'. Type `help' for help.
gu: અજ્ઞાત આદેશ `%s'. મદદ માટે  `help' ટાઇપ કરો.

en: +----[ Remote control commands ]
gu: +----[ દૂરસ્થ નિયંત્રણ આદેશો ]

en: | add XYZ  . . . . . . . . . . . . add XYZ to playlist
gu: | XYZ ઉમેરો  . . . . . . . . . . . . વગાડવાની યાદીમાં XYZ ને ઉમેરો

en: | enqueue XYZ  . . . . . . . . . queue XYZ to playlist
gu: | XYZ ઉમેરો  . . . . . . . . . . . . વગાડવાની યાદીમાં XYZ ને ઉમેરો

en: | playlist . . . . .  show items currently in playlist
gu: | વગાડવાનીયાદી . . . . .  વગાડવાની યાદીમાં હાલની વસ્તુઓને બતાવો

en: | play . . . . . . . . . . . . . . . . . . play stream
gu: | વગાડો . . . . . . . . . . . . . . . . . . સ્ટ્રીમને વગાડો

en: | stop . . . . . . . . . . . . . . . . . . stop stream
gu: | બંધ કરો . . . . . . . . . . . . . . . . . . સ્ટ્રીમને બંધ કરો

en: | next . . . . . . . . . . . . . .  next playlist item
gu: | આગળ . . . . . . . . . . . . . .  આગળની વગાડવાની યાદી વસ્તુ

en: | prev . . . . . . . . . . . .  previous playlist item
gu: | પહેલાં . . . . . . . . . . . .  પહેલાંની વગાડવાની યાદી વસ્તુ

en: | repeat [on|off] . . . .  toggle playlist item repeat
gu: | પૂનરાવર્તન [ચાલુ|બંધ] . . . .  વગાડવાની યાદી વસ્તુનો પૂનરાવર્તન વિકલ્પ બદલો

en: | loop [on|off] . . . . . . . . . toggle playlist loop
gu: | લુપ [ચાલુ|બંધ] . . . . . . . . . વગાડવાની યાદી લુપ વિકલ્પને બદલો

en: | random [on|off] . . . . . . .  toggle random jumping
gu: | અસ્તવ્યસ્ત [ચાલુ|બંધ] . . . . . . .  ગમેતેમ કુદવાનું બદલો

en: | clear . . . . . . . . . . . . . . clear the playlist
gu: | સાફ કરો . . . . . . . . . . . . . . વગાડવાની યાદી સાફ કરો

en: | status . . . . . . . . . . . current playlist status
gu: |  પરિસ્થિતિ . . . . . . . . . . . હાલની વગાડવાની યાદી પરિસ્થિતિ

en: | title [X]  . . . . . . set/get title in current item
gu: | શીર્ષક [X]  . . . . . . હાલની વસ્તુમાં શીર્ષકને સુયોજિત કરો/મેળવો

en: | title_n  . . . . . . . .  next title in current item
gu: | title_n  . . . . . . . .  હાલની વસ્તુમાં આગળનું શીર્ષક

en: | title_p  . . . . . .  previous title in current item
gu: | title_p  . . . . . .  હાલની વસ્તુમાં પહેલાંનુ શીર્ષક

en: | chapter [X]  . . . . set/get chapter in current item
gu: | chapter [X]  . . . . હાલની વસ્તુમાં પ્રકરણ સુયોજિત કરો/મેળવો

en: | chapter_n  . . . . . .  next chapter in current item
gu: | chapter_n  . . . . . .  હાલની વસ્તુમાં આગળનું પ્રકરણ

en: | chapter_p  . . . .  previous chapter in current item
gu: | chapter_p  . . . .  હાલની વસ્તુમાં પહેલાંનુ પ્રકરણ

en: | seek X . . . seek in seconds, for instance `seek 12'
gu: | સીક X . . . સેકંડ માં સીક, ઉદાહરણ `સીક 12' માટે

en: | pause  . . . . . . . . . . . . . . . .  toggle pause
gu: | અટકાવો  . . . . . . . . . . . . . . . .  ટૉગલ અટકાવો

en: | fastforward  . . . . . . . .  .  set to maximum rate
gu: | ઝડપી આગળ ધપાવો  . . . . . . . .  .  મહત્તમ દરે સુયોજિત કરો

en: | rewind  . . . . . . . . . . . .  set to minimum rate
gu: | ઉલટું ફેરવો  . . . . . . . . . . . .  મહત્તમ દરે સુયોજિત કરો

en: | faster . . . . . . . . . .  faster playing of stream
gu: | ઝડપી . . . . . . . . . .  સ્ટ્રીમને ઝડપી વગાડી રહ્યા છે

en: | slower . . . . . . . . . .  slower playing of stream
gu: | ધીમુ . . . . . . . . . .  સ્ટ્રીમને ધીમુ વગાડી રહ્યા છે

en: | normal . . . . . . . . . .  normal playing of stream
gu: | સામાન્ય . . . . . . . . . .  સ્ટ્રીમને સામાન્ય રીતે વગાડી રહ્યા છે

en: | frame. . . . . . . . . .  play frame by frame
gu: | ફ્રેમ. . . . . . . . . .  એક પછી એક ફ્રેમ વગાડો

en: | f [on|off] . . . . . . . . . . . . toggle fullscreen
gu: | f [ચાલુ|બંધ] . . . . . . . . . . . . સંપૂર્ણસ્ક્રીનની અદલાબદલી

en: | info . . . . .  information about the current stream
gu: | જાણકારી . . . . .  હાલની સ્ટ્રીમ વિશે જાણકારી

en: | stats  . . . . . . . .  show statistical information
gu: | stats  . . . . . . . .  પરિસ્થિતિ જાણકારીને બતાવો

en: | get_time . . seconds elapsed since stream's beginning
gu: | get_time . . જ્યાં સુધી સ્ટ્રીમ શરૂ થાય ત્યાં સુધી વીતેલી સેકંડ

en: | is_playing . . . .  1 if a stream plays, 0 otherwise
gu: | is_playing . . . .  1 જો સ્ટ્રીમ વાગે, નહિ તો 0

en: | get_title . . . . .  the title of the current stream
gu: | get_title . . . . .  હાલની સ્ટ્રીમનું શીર્ષક

en: | get_length . . . .  the length of the current stream
gu: | get_length . . . .  હાલની સ્ટ્રીમની લંબાઇ

en: | volume [X] . . . . . . . . . .  set/get audio volume
gu: | volume [X] . . . . . . . . . .  ઓડિયો અવાજને સુયોજિત કરો/મેળવો

en: | volup [X]  . . . . . . .  raise audio volume X steps
gu: | volup [X]  . . . . . . .  X તબક્કે ઓડિયો અવાજને વધારો

en: | voldown [X]  . . . . . .  lower audio volume X steps
gu: | voldown [X]  . . . . . X તબક્કે ઓછો ઓડિયો અવાજ

en: | adev [device]  . . . . . . . .  set/get audio device
gu: | adev [device]  . . . . . . . .  ઓડિયો ઉપકરણને સુયોજિત કરો/મેળવો

en: | achan [X]. . . . . . . . . .  set/get audio channels
gu: | achan [X]. . . . . . . . . .  ઓડિયો ચેનલોને સુયોજિત કરો/મેળવો

en: | atrack [X] . . . . . . . . . . . set/get audio track
gu: | atrack [X] . . . . . . . . . . . ઓડિયો ટ્રેકને સુયોજિત કરો/મેળવો

en: | vtrack [X] . . . . . . . . . . . set/get video track
gu: | vtrack [X] . . . . . . . . . . . વિડિઓ ટ્રેકને સુયોજિત કરો/મેળવો

en: | vratio [X]  . . . . . . . set/get video aspect ratio
gu: | vratio [X]  . . . . . . . વિડિઓ આસ્પેકટ રેશિયો સુયોજિત કરો/મેળવો

en: | vcrop [X]  . . . . . . . . . . .  set/get video crop
gu: | vcrop [X]  . . . . . . . . . . .  વિડિઓ કાપવાનું સુયોજિત કરો/મેળવો

en: | vzoom [X]  . . . . . . . . . . .  set/get video zoom
gu: | vzoom [X]  . . . . . . . . . . .  વિડિઓ નાનો મોટું કરવાનું સુયોજિત કરો/મેળવો

en: | snapshot . . . . . . . . . . . . take video snapshot
gu: | સ્નેપશોટ . . . . . . . . . . . . વિડિઓ સ્નેપશોટને લો

en: | strack [X] . . . . . . . . .  set/get subtitle track
gu: | strack [X] . . . . . . . . .  ઉપશીર્ષક ટ્રેકને સુયોજિત કરો/મેળવો

en: | key [hotkey name] . . . . . .  simulate hotkey press
gu: | કી [હોટકી નામ] . . . . . .  હોટકી દબાવાનું અનુકરણ કરો

en: | help . . . . . . . . . . . . . . . this help message
gu: | મદદ . . . . . . . . . . . . . . . આ મદદ સંદેશો

en: | logout . . . . . . .  exit (if in socket connection)
gu: | લોગઆઉટ . . . . . . .  બહાર નીકળો (જો સોકેટ જોડાણમાં હોય)

en: | quit . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  quit vlc
gu: | બહાર નીકળો . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  vlc માંથી બહાર નીકળો

en: +----[ end of help ]
gu: +----[ મદદનો અંત ]

en: Press pause to continue.
gu: ચાલુ રાખવા માટે થોભો દબાવો.

en: Type 'pause' to continue.
gu: ચાલુ રાખવા માટે 'થોભો' ટાઇપ કરો.

en: Error: `goto' needs an argument greater than zero.
gu: ભૂલ: `goto' ને શૂન્ય કરતા વધારે કિમંતની જરૂર છે.

en: Playlist has only %u element | Playlist has only %u elements
gu[0]: વગાડવાની યાદી પાસે ફક્ત %u ઘટક છે
gu[1]: વગાડવાની યાદી પાસે ફક્ત %u ઘટકો છે

en: +-[Incoming]
gu: +-[આવતા]

en: | input bytes read : %8.0f KiB
gu: | ઇનપુટ બાઇટ વાંચન : %8.0f KiB

en: | input bitrate    :   %6.0f kb/s
gu: | ઇનપુટ બીટરેટ    :   %6.0f kb/s

en: | demux bytes read : %8.0f KiB
gu: | ડિમક્ષ બાઇટ વાંચન : %8.0f KiB

en: | demux bitrate    :   %6.0f kb/s
gu: | ડિમક્ષ બીટરેટ    :   %6.0f kb/s

en: | demux corrupted  :    %5<PRIi64>
gu: | ડિમક્ષ ભાંગેલ  :    %5<PRIi64>

en: | discontinuities  :    %5<PRIi64>
gu: | અટકાવી દેવું  :    %5<PRIi64>

en: +-[Video Decoding]
gu: +-[વિડિઓ  ડિકોડીંગ]

en: | video decoded    :    %5<PRIi64>
gu: | વિડિઓ ડિકોડેડ    :    %5<PRIi64>

en: | frames displayed :    %5<PRIi64>
gu: | દર્શાવેલ ફ્રેમ :    %5<PRIi64>

en: | frames lost      :    %5<PRIi64>
gu: | ગુમ થયેલ ફ્રેમ      :    %5<PRIi64>

en: +-[Audio Decoding]
gu: +-[ઓડિયો ડિકોડીંગ]

en: | audio decoded    :    %5<PRIi64>
gu: | ઓડિયો ડિકોડેડ    :    %5<PRIi64>

en: | buffers played   :    %5<PRIi64>
gu: | બફર વગાડેલ   :    %5<PRIi64>

en: | buffers lost     :    %5<PRIi64>
gu: | બફર ગુમ થયેલ     :    %5<PRIi64>

en: Low latency
gu: ઓછી સુષુપ્તિ

en: AIFF demuxer
gu: AIFF ડિમક્સર

en: ASF/WMV demuxer
gu: ASF/WMV ડિમક્સર

en: Could not demux ASF stream
gu: ASF સ્ટ્રીમને ડિમક્ષ કરી શક્યા નહિં

en: VLC failed to load the ASF header.
gu: ASF હેડરને લાવતા VLC નિષ્ફળ.

en: AU demuxer
gu: AU ડિમક્સર

en: Avformat demuxer
gu: Avformat ડિમક્સર

en: Demuxer
gu: ડિમક્સર

en: Avformat muxer
gu: Avformat મક્સર

en: Muxer
gu: મક્સર

en: Avformat mux
gu: Avformat મક્સર

en: Force use of a specific avformat muxer.
gu: ખાસ avformat મક્સરને વાપરવા દબાણ કરો.

en: Format name
gu: બંધારણ નામ

en: Internal libavcodec format name
gu: આંતરિક libavcodec બંધારણ નામ

en: Force interleaved method
gu: ઇન્ટરલીવ પદ્ધતિ પર દબાણ કરો

en: Force index creation
gu: અનુક્રમણિકા નિર્માણ પર દબાણ કરો

en: Recreate a index for the AVI file. Use this if your AVI file is damaged or incomplete (not seekable).
gu: AVI  ફાઈલ માટે અનુક્રમણિકાને ફરી બનાવો. આને વાપરો જો તમારી ફાઈલ ભાંગેલ અથવા અપૂરતી હોય તો (શોધી શકાય તેવું નથી).

en: Ask for action
gu: ક્રિયા માટે પૂછો

en: Always fix
gu: હંમેશા સુધારો

en: Never fix
gu: કદી સુધારો નહિં

en: Fix when necessary
gu: સુધારો જ્યારે જરૂરી હોય

en: AVI demuxer
gu: AVI ડિમક્સર

en: Do not play
gu: વગાડો નહિં

en: Build index then play
gu: અનુક્રમણિકાને બનાવો પછી વગાડો

en: Play as is
gu: આ રીતે વગાડો

en: Broken or missing AVI Index
gu: તુટેલ અથવા ગુમ થયેલ AVI અનુક્રમણિકા

en: Fixing AVI Index...
gu: AVI અનુક્રમણિકાને સુધારી રહ્યા છે...

en: CAF demuxer
gu: CAF ડિમક્સર

en: CDG demuxer
gu: CDG ડિમક્સર

en: Dump module
gu: ખરાબ મોડ્યુલ

en: Dump filename
gu: ખરાબ ફાઇલનામ

en: Name of the file to which the raw stream will be dumped.
gu: ફાઈલ નું નામ જેમાં કાચી સ્ટ્રીમને ડમ્પ કરેલ છે.

en: Append to existing file
gu: હાલની ફાઇલ સાથે જોડાવો

en: If the file already exists, it will not be overwritten.
gu: જો ફાઇલ પહેલેથી અસ્તિત્વમાં હોય તો, તે ઉપર લખાઇ જશે.

en: File dumper
gu: ફાઇલ ડમ્પર

en: Value to adjust dts by
gu: આનાં દ્વારા dts ને વ્યવસ્થિત કરવા માટે કિમંત

en: Dirac video demuxer
gu: સીધું વિડિઓ ડિમક્સર

en: FLAC demuxer
gu: FLAC ડિમક્સર

en: Decode
gu: ડિકોડ

en: Decode at the demuxer stage
gu: ડિમક્સર તબક્કા પર ડીકોડ કરો

en: Forced chroma
gu: દબાણ થયેલ ક્રોમા

en: If non empty and image-decode is true, the image will be converted to the specified chroma.
gu: જો સાચી ના હોય તેવી છબી-ડીકોડ સાચી હોય તો, છબી એ ખાસ ક્રોમામાં રૂપાંતરણ થયેલ હશે.

en: Duration in seconds
gu: સેકંડમાં સમયગાળો

en: Duration in seconds before simulating an end of file. A negative value means an unlimited play time.
gu: અંત ફાઈલની નકલ કરતા પહેલા સેકન્ડો માં સમયગાળો. નકારાત્મક કિમંત નો મતલબ  અમર્યાદિત વગાડવાનો સમય છે.

en: Frame rate of the elementary stream produced.
gu: પેદા થયેલ પ્રાથમિક સ્ટ્રીમનો ફ્રેમ દર.

en: Real-time
gu: ખરો સમય

en: Use real-time mode suitable for being used as a master input and real-time input slaves.
gu: માસ્ટર ઈનપુટ અને રીઅલ-ટાઈમ ઈનપુટ સ્લેવ તરીકે વાપરવા માટે સુસંગત રીઅલ-ટાઈમ સ્થિતિ વાપરો.

en: Image demuxer
gu: છબી ડિમક્સર

en: Image
gu: છબી

en: Frames per Second
gu: સેકંડ દીઠ ફ્રેમમાં

en: This is the desired frame rate when playing MJPEG from a file. Use 0 (this is the default value) for a live stream (from a camera).
gu: આ ઇચ્છિત ફ્રેમ દર છે જયારે ફાઈલમાંથી MJPEG ને વગાડી રહ્યા હોય. જીવંત સ્ટ્રીમ (કેમેરા માંથી) માટે 0 (આ મૂળભૂત કિમંત છે) ને વાપરો.

en: M-JPEG camera demuxer
gu: M-JPEG કૅમેરા ડિમક્સર

en: Matroska stream demuxer
gu: Matroska સ્ટ્રીમ ડિમક્સર

en: Respect ordered chapters
gu: ક્રમાંકિત પ્રકરણોનો આદર કરો

en: Play chapters in the order specified in the segment.
gu: ભાગમાં સ્પષ્ટ થયેલ ક્રમમાં પ્રકરણો ને વગાડો.

en: Chapter codecs
gu: પ્રકરણ કોડેક

en: Use chapter codecs found in the segment.
gu: ભાગમાં શોધેલ પ્રકરણ કોડેકને વાપરો.

en: Preload MKV files in the same directory
gu: એજ ડિરેક્ટરીમાં MKV ફાઇલોને ફરી લાવો

en: Preload matroska files in the same directory to find linked segments (not good for broken files).
gu: કડી થયેલ ભાગોને શોધવા માટે એજ ડીરેક્ટરીમાં matroska ફાઈલોને ફરી લાઓ (તૂટેલ ફાઈલો માટે સારું નથી).

en: Seek based on percent not time
gu: ટકાવારી પર આધારિત સીકનો સમય નથી

en: Seek based on percent not time.
gu: ટકાવારી પર આધારિત સીકનો સમય નથી.

en: Dummy Elements
gu: નકલી ઘટકો

en: Read and discard unknown EBML elements (not good for broken files).
gu: અજ્ઞાત EBML ઘટકોને વાંચો અને કાઢી નાંખો (તૂટેલ ફાઇલો માટે સારુ નથી).

en: Enable noise reduction algorithm.
gu: ઘોઘાટ ઘટાડવાના અલગોરિધમને સક્રિય કરો.

en: Enable reverberation
gu: પડઘો સક્રિય કરો

en: Reverberation level (from 0 to 100, default value is 0).
gu: પડઘા સ્તર (0 થી 100 સુધી, મૂળભૂત કિમંત 0 છે).

en: Enable megabass mode
gu: મેગાબાસ સ્થિતિને સક્રિય કરો

en: Megabass mode level (from 0 to 100, default value is 0).
gu: મેગાબાસ સ્થિતિ સ્તર (0 થી 100 સુધી, મૂળભૂત કિમંત 0 છે).

en: Megabass mode cutoff frequency, in Hz. This is the maximum frequency for which the megabass effect applies. Valid values are from 10 to 100 Hz.
gu: મેગાબાસ પ્રણાલી કાપી નાખવા માટે ફ્રિકવન્સી Hz માં. આ મહત્તમ ફ્રિકવન્સી છે તેની માટે મેગાબાસ અસર લાગુ પડે છે. માન્ય કિંમતો 10 થી 100 Hz છે.

en: Surround effect level (from 0 to 100, default value is 0).
gu: સરાઉન્ડ અસર લેવલ (0 થી 100 સુધી, મૂળભૂત કિમંત 0 છે).

en: Surround delay, in ms. Usual values are from 5 to 40 ms.
gu: સરાઉન્ડ વિલંબ, ms માં, સામાન્ય કિમંતો 5 થી 40 ms છે.

en: MOD demuxer (libmodplug)
gu: MOD ડિમક્સર (libmodplug)

en: Reverberation level
gu: પડઘા સ્તર

en: Reverberation delay
gu: પડઘા વિલંબ

en: Mega bass
gu: મેગા બાસ

en: Mega bass level
gu: મેગા બાસ સ્તર

en: Mega bass cutoff
gu: મેગા બાસ કટઓફ

en: Surround
gu: આસપાસ

en: Surround level
gu: આસપાસનું સ્તર

en: Surround delay (ms)
gu: સરાઉન્ડ વિલંબ (ms)

en: Writer
gu: લેખક

en: Composer
gu: કમ્પોઝર

en: Producer
gu: નિર્દેશક

en: Information
gu: જાણકારી

en: Disclaimer
gu: જાહેરાત

en: Requirements
gu: જરૂરિયાતો

en: Original Format
gu: મૂળભૂત બંધારણ

en: Display Source As
gu: આ તરીકે સ્ત્રોતને દર્શાવો

en: Host Computer
gu: યજમાન કમ્પ્યૂટર

en: Performers
gu: કલાકાર

en: Original Performer
gu: મૂળ કલાકાર

en: Providers Source Content
gu: પ્રદાતા સ્ત્રોત સમાવિષ્ટ

en: Warning
gu: ચેતવણી

en: Software
gu: સોફ્ટવેર

en: Lyrics
gu: ગીતનાં શબ્દો

en: Record Company
gu: રેકોર્ડ કંપની

en: Model
gu: મોડલ

en: Grouping
gu: જૂથીકરણ

en: Sub-Title
gu: ઉપશીર્ષક

en: Arranger
gu: સંચાલક

en: Art Director
gu: કલા નિર્માતા

en: Copyright Acknowledgement
gu: કોપીરાઇટ સ્વીકૃતિ

en: Conductor
gu: કન્ડક્ટર

en: Song Description
gu: ગીત વર્ણન

en: Liner Notes
gu: લાઇનર નોંધો

en: Phonogram Rights
gu: ફોનતાર હકો

en: Sound Engineer
gu: સાઉન્ડ ઇજનેર

en: Soloist
gu: સોલોઈસ્ટ

en: Thanks
gu: તમારો આભાર

en: Executive Producer
gu: એક્ઝિક્યુટિવ નિર્માતા

en: Keywords
gu: કિવર્ડ

en: MP4 stream demuxer
gu: MP4 સ્ટ્રીમ ડિમક્સર

en: MusePack demuxer
gu: MusePack ડિમક્સર

en: This is the frame rate used as a fallback when playing MPEG video elementary streams.
gu: આ ફોલબેક તરીકે વાપરેલ ફ્રેમ દર છે જયારે MPEG વિડિઓ પ્રાથમિક સ્ટ્રીમને વગાડી રહ્યા છે.

en: MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP audio
gu: MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP ઓડિયો

en: Audio ES
gu: ઓડિયો ES

en: MPEG-4 video
gu: MPEG-4 વિડિઓ

en: Desired frame rate for the stream.
gu: સ્ટ્રીમ માટે ઇચ્છિત ફ્રેમ દર.

en: H264 video demuxer
gu: H264 વિડિઓ ડિમક્સર

en: HEVC/H.265 video demuxer
gu: HEVC/H.265 વિડિઓ ડિમક્સર

en: MPEG-I/II video demuxer
gu: MPEG-I/II વિડિઓ ડિમક્સર

en: Trust MPEG timestamps
gu: વિશ્ર્વાસુ MPEG ટાઇમસ્ટેમ્પ

en: Normally we use the timestamps of the MPEG files to calculate position and duration. However sometimes this might not be usable. Disable this option to calculate from the bitrate instead.
gu: સામાન્ય રીતે અમે સ્થાન અને સમયગાળાની ગણતરી કરવા માટે MPEG ફાઈલોના ટાઈમસ્ટેમ્પને વાપરો. છતાંપણ અમુકવાર આ વાપરી શકાતું નથી. તેને બદલે બીટરેટ માંથી ગણતરી કરવા આ વિકલ્પને નિષ્ક્રિય કરો.

en: MPEG-PS demuxer
gu: MPEG-PS ડિમક્સર

en: Extra PMT
gu: વધારાનું PMT

en: Allows a user to specify an extra pmt (pmt_pid=pid:stream_type[,...]).
gu: વધારાના pmt  ને સ્પષ્ટ કરવા માટે વપરાશકર્તા ને પરવાનગી આપો (pmt_pid=pid:stream_type[,...]).

en: Set id of ES to PID
gu: PID માં ES નાં id ને સુયોજિત કરો

en: Set the internal ID of each elementary stream handled by VLC to the same value as the PID in the TS stream, instead of 1, 2, 3, etc. Useful to do '#duplicate{..., select="es=<pid>"}'.
gu: TS સ્ટ્રીમમાં PID તરીકે એક કિમંતમાં VLC દ્વારા સંચાલિત થયેલ દરેક પ્રાથમિક સ્ટ્રીમના આંતરિક ID ને સુયોજિત કરે છે, 1, 2, 3, વગેરે ને બદલે. '#duplicate{..., select="es=<pid>"}' કરવા ઉપયોગી.

en: CSA Key
gu: CSA કી

en: CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
gu: CSA એનક્રિપ્શન કી. આ 16 અક્ષર શબ્દમાળા હોવી જ જોઇએ (8 હેક્ઝાડેસિમલ બાઇટ).

en: Second CSA Key
gu: બીજી CSA કી

en: The even CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
gu: બેકી CSA એનક્રિપ્શન કી. આ 16 અક્ષર શબ્દમાળા હોવી જ જોઇએ (8 હેક્ઝાડેસિમલ બાઇટ).

en: Packet size in bytes to decrypt
gu: ડિક્રિપ્ટ કરવા માટે બાઇટમાં પેકેટ માપ

en: Separate sub-streams
gu: અલગ ઉપ-સ્ટ્રીમ

en: Separate teletex/dvbs pages into independent ES. It can be useful to turn off this option when using stream output.
gu: સ્વતંત્ર ES માં ટેલીટેક્સ/dvbs પાનાને અલગ કરો. તે આ વિકલ્પને બંધ કરવા ઉપયોગી થઇ શકે છે જયારે સ્ટ્રીમ આઉટપુટ વાપરી રહ્યા હોય.

en: Seek and position based on a percent byte position, not a PCR generated time position. If seeking doesn't work property, turn on this option.
gu: શોધો અને સ્થિતિ એક ટકા બાઇટ સ્થિતિ પર આધારિત છે, PCR ઉત્પન્ન સમય સ્થિતિ નથી. જો શોધવાનું બરાબર કેમ કરતુ ના હોય તો, આ વિકલ્પને ચાલુ કરો.

en: Trust in-stream PCR
gu: ટ્રસ્ટ ઇન-સ્ટ્રીમ PCR

en: Use the stream PCR as a reference.
gu: સંદર્ભ તરીકે સ્ટ્રીમ PCR ને વાપરો.

en: MPEG Transport Stream demuxer
gu: MPEG ટ્રાન્સપોર્ટ સ્ટ્રીમ ડિમક્સર

en: Teletext
gu: ટેલિટેક્સ

en: Teletext subtitles
gu: ટેલિટેક્સ ઉપશીર્ષકો

en: Teletext: additional information
gu: ટેલિટેક્સ: વધારાની જાણકારી

en: Teletext: program schedule
gu: ટેલિટેક્સ: કાર્યક્રમ સંચાલન

en: Teletext subtitles: hearing impaired
gu: ટેલીટેક્સ ઉપશીર્ષકો: સાંભળવાની તકલીફ હોય

en: DVB subtitles: hearing impaired
gu: DVB ઉપશીર્ષકો: સાંભળવાની તકલીફ હોય

en: clean effects
gu: અસરો સાફ કરો

en: hearing impaired
gu: સાંભળવાની તકલીફ હોય

en: visual impaired commentary
gu: દેખીતી સાંભળવાની તકલીફ

en: Windows Media NSC metademux
gu: વિન્ડો મીડિયા NSC મેટાડિમક્ષ

en: NullSoft demuxer
gu: NullSoft ડિમક્સર

en: Nuv demuxer
gu: Nuv ડિમક્સર

en: OGG demuxer
gu: OGG ડિમક્સર

en: Show shoutcast adult content
gu: શાઉટકાસ્ટ એડલ્ટ સમાવિષ્ટને બતાવો

en: Show NC17 rated video streams when using shoutcast video playlists.
gu: NC17 ક્રમાંકિત વિડિઓ સ્ટ્રીમને બતાવો જયારે શાઉટકાસ્ટ વિડિઓ વગાડવાની યાદીને વાપરી રહ્યા હોય.

en: Skip ads
gu: જાહેરાત છોડી દો

en: Use playlist options usually used to prevent ads skipping to detect ads and prevent adding them to the playlist.
gu: જાહેરાતોને શોધવા માટે છોડી રહ્યા હોય તેવી જાહેરાતોને અટકાવા માટે સામાન્ય રીતે વાપરેલ વગાડવાની યાદી વિકલ્પોને વાપરો અને વગાડવાની યાદીમાં તેઓને ઉમેરવાનું અટકાવો.

en: M3U playlist import
gu: M3U વગાડવા માટેની યાદી આયાત

en: RAM playlist import
gu: RAM વગાડવા માટેની યાદી આયાત

en: PLS playlist import
gu: PLS વગાડવા માટેની યાદી આયાત

en: B4S playlist import
gu: B4S વગાડવા માટેની યાદી આયાત

en: DVB playlist import
gu: DVB વગાડવા માટેની યાદી આયાત

en: Podcast parser
gu: પોડકાસ્ટ પાર્સર

en: XSPF playlist import
gu: XSPF વગાડવા માટેની યાદી આયાત

en: New winamp 5.2 shoutcast import
gu: નવું વિનેમ્પ 5.2 શાઉટકાસ્ટ આયાત

en: ASX playlist import
gu: ASX વગાડવા માટેની યાદી આયાત

en: Kasenna MediaBase parser
gu: Kasenna MediaBase પાર્સર

en: QuickTime Media Link importer
gu: QuickTime મીડિયા કડી આયાતકર્તા

en: Dummy IFO demux
gu: નકલી IFO ડિમક્ષ

en: iTunes Music Library importer
gu: iTunes સંગીત લાઇબ્રેરી આયાતકર્તા

en: WPL playlist import
gu: WPL વગાડવા માટેની યાદી આયાત

en: Podcast Info
gu: પોડકાસ્ટ જાણકારી

en: Podcast Link
gu: પોડકાસ્ટ કડી

en: Podcast Copyright
gu: પોડકાસ્ટ કોપીરાઇટ

en: Podcast Category
gu: પોડકાસ્ટ વર્ગ

en: Podcast Keywords
gu: પોડકાસ્ટ કિવર્ડ

en: Podcast Subtitle
gu: પોડકાસ્ટ ઉપશીર્ષક

en: Podcast Summary
gu: પોડકાસ્ટ સારાંશ

en: Podcast Publication Date
gu: પોડકાસ્ટ પ્રકાશન તારીથ

en: Podcast Author
gu: પોડકાસ્ટ લેખક

en: Podcast Subcategory
gu: પોડકાસ્ટ ઉપવર્ગ

en: Podcast Duration
gu: પોડકાસ્ટ સમયગાળો

en: Podcast Type
gu: પોડકાસ્ટ પ્રકાર

en: Podcast Size
gu: પોડકાસ્ટ માપ

en: %s bytes
gu: %s બાઇટ

en: Shoutcast
gu: શાઉટકાસ્ટ

en: Listeners
gu: સાંભળનાર

en: Load
gu: લાવો

en: PVA demuxer
gu: PVA ડિમક્સર

en: Audio sample rate in Hertz. Default is 48000 Hz.
gu: Hertz માં ઓડિયો નમૂના દર. મૂળભૂત 48000 Hz છે.

en: Audio channels
gu: ઓડિયો ચેનલો

en: Audio channels in input stream. Numeric value >0. Default is 2.
gu: ઇનપુટ સ્ટ્રીમમાં ઓડિયો ચેનલો. આંકડાકીય કિંમત >0. મૂળભૂત 2 છે.

en: FOURCC code of raw input format
gu: કાચા ઇનપુટ બંધારણ માટે FOURCC કોડ

en: FOURCC code of the raw input format. This is a four character string.
gu: કાચા ઇનપુટ બંધારણનો FOURCC કોડ. આ ચાર અક્ષર શબ્દમાળા છે.

en: Forces the audio language
gu: ઓડિયો ભાષાનું દબાણ કરે છે

en: Raw audio demuxer
gu: કાચા ઓડિયો ડિમક્સર

en: The demuxer will advance timestamps if the input can't keep up with the rate.
gu: ડિમક્સર એ અદ્યતન ટાઇમસ્ટેમ્પ હશે જો ઇનપુટ દર સાથે રાખી શકાતું નથી.

en: DV (Digital Video) demuxer
gu: DV (ડિજિટન વિડિઓ) ડિમક્સર

en: This is the desired frame rate when playing raw video streams. In the form 30000/1001 or 29.97
gu: આ ઇચ્છિત ફ્રેમ દર છે જયારે રો વિડિઓ સ્ટ્રીમને વગાડી રહ્યા હોય. 30000/1001 અથવા 29.97 ના રૂપમાં

en: This specifies the width in pixels of the raw video stream.
gu: આ કાચા વિડિઓ સ્ટ્રીમનાં પિક્સેલમાં પહોળાઇને સ્પષ્ટ કરે છે.

en: This specifies the height in pixels of the raw video stream.
gu: આ કાચા વિડિઓ સ્ટ્રીમનાં પિક્સેલમાં ઊંચાઇને સ્પષ્ટ કરે છે.

en: Force chroma (Use carefully)
gu: ક્રોમા પર દબાણ કરો (સાવચેતી થી વાપરો)

en: Force chroma. This is a four character string.
gu: ક્રોમા પર દબાણ કરો. આ ચાર અક્ષર શબ્દમાળા છે.

en: Raw video demuxer
gu: કાચુ વિડિઓ ડિમક્સર

en: Real demuxer
gu: સાચું ડીમક્સર

en: C64 sid demuxer
gu: C64 sid ડિમક્સર

en: SMF demuxer
gu: SMF ડિમક્સર

en: EBU STL subtitles parser
gu: EBU STL ઉપશીર્ષક પાર્સર

en: Apply a delay to all subtitles (in 1/10s, eg 100 means 10s).
gu: બધા ઉપશીર્ષકો માટે વિલંબને લાગુ કરો (1/10s માં, દાત 100 નો મતલબ 10s છે).

en: Override the normal frames per second settings. This will only work with MicroDVD and SubRIP (SRT) subtitles.
gu: બીજા સુયોજનો દીઠ સામાન્ય ફ્રેમને ફરી લખો. આ MicroDVD અને SubRIP (SRT) ઉપશીર્ષક સાથે ફક્ત કામ કરે છે.

en: Override the default track description.
gu: મૂળભૂત ટ્રેક વર્ણનને ઉપર લખો.

en: Text subtitle parser
gu: લખાણ ઉપશીર્ષક પાર્સર

en: Subtitle delay
gu: ઉપશીર્ષક વિલંબ

en: Subtitle format
gu: ઉપશીર્ષક બંધારણ

en: Subtitle description
gu: ઉપશીર્ષક વર્ણન

en: TTA demuxer
gu: TTA ડિમક્સર

en: TY Stream audio/video demux
gu: TY સ્ટ્રીમ ઓડિયો/વિડિઓ ડિમક્ષ

en: Closed captions 2
gu: બંધ કૅપ્શન 2

en: Closed captions 3
gu: બંધ કૅપ્શન 3

en: Closed captions 4
gu: બંધ કૅપ્શન 4

en: Desired frame rate for the VC-1 stream.
gu: VC-1 સ્ટ્રીમ માટે ઈચ્છીત ફ્રેમ દર.

en: VC1 video demuxer
gu: VC1 વિડિઓ ડિમક્સર

en: Vobsub subtitles parser
gu: Vobsub ઉપશીર્ષક પાર્સર

en: VOC demuxer
gu: VOC ડિમક્સર

en: WAV demuxer
gu: WAV ડિમક્સર

en: XA demuxer
gu: XA ડિમક્સર

en: Unknown category
gu: અજ્ઞાત વર્ગ

en: Closed captions
gu: બંધ કૅપ્શન

en: Textual audio descriptions
gu: ટેક્સ્ચ્યુઅલ ઓડિયો વર્ણનો

en: Ticker text
gu: ટીકર લખાણ

en: Active regions
gu: સક્રિય વિસ્તારો

en: Semantic annotations
gu: સિમેન્ટીક એનોટેશંસ

en: Transcript
gu: ટ્રાન્સસ્ક્રિપ્ટ

en: Linguistic markup
gu: ભાષાકીય માર્કઅપ

en: Cue points
gu: કયૂ પોઇન્ટ

en: Subtitles (images)
gu: ઉપશીર્ષક (છબી)

en: Slides (text)
gu: તકતીઓ (લખાણ)

en: Slides (images)
gu: તકતીઓ (છબી)

en: About VLC media player
gu: VLC મીડિયા પ્લેયર વિશે

en: Credits
gu: શ્રેય

en: License
gu: લાઈસન્સ

en: Authors
gu: લેખકો

en: VLC media player and VideoLAN are trademarks of the VideoLAN Association.
gu: VLC મીડિયા પ્લેયર અને VideoLAN એ VideoLAN સંઘઠનના ટ્રેડમાર્ક છે.

en: <p>VLC media player is a free and open source media player, encoder, and streamer made by the volunteers of the <a href="https://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a> community.</p><p>VLC uses its internal codecs, works on essentially every popular platform, and can read almost all files, CDs, DVDs, network streams, capture cards and other media formats!</p><p><a href="https://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Help and join us!</span></a>
gu: <p>VLC મીડિયા પ્લેયર એ એક મુક્ત અને ઓપન સ્ત્રોત મીડિયા પ્લેયર, એનકોડર અને સ્ટ્રીમ કરનાર છે જે સ્વયંસેવકો દ્વારા બનાવાયું છે <a href="https://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a> સમુદાય.</p><p>VLC એના આંતરિક કોડેકો વાપરે છે, જરૂરના બધાજ લોકપ્રિય પ્લેટફોર્મ પર કામ કરે છે, અને બધીજ ફાઈલો, CD, DVD, નેટવર્ક સ્ત્રીમો, કેપ્ચર કાર્ડો અને બીજા બધાજ મીડિયા બંધારણને વાંચી શકે છે.!</p><p><a href="https://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">અમને મદદ કરો અને અમારી સાથે જોડાઓ</span></a>

en: Playlist parsers
gu: વગાડવા માટેની યાદી પાર્સર

en: Service Discovery
gu: સેવા શોધ

en: Extensions
gu: એક્સટેન્શન

en: Show Installed Only
gu: ફક્ત સ્થાપિત થયેલ બતાવો

en: Find more addons online
gu: વધારે ઍડઓન ઓનલાઇન શોધો

en: Addons Manager
gu: ઍડઓન સંચાલક

en: Installed
gu: સ્થાપિત

en: Name
gu: નામ

en: Author
gu: લેખક

en: Uninstall
gu: બિનસ્થાપિત

en: Skins
gu: આવરણ

en: 2 Pass
gu: 2 પાસ

en: Preamp
gu: પ્રીએમ્પ

en: Enable dynamic range compressor
gu: ડાયનેમિક પહોંચ કમ્પ્રેસરને સક્રિય કરો

en: Reset
gu: પુનઃસુયોજિત કરો

en: Attack
gu: હુમલો

en: Release
gu: પ્રકાશન

en: Threshold
gu: થ્રેશોલ્ડ

en: Enable Spatializer
gu: સ્પેશીયલાઈઝર સક્રિય કરો

en: Headphone virtualization
gu: હેડફોન વર્ચ્યુઅલાઇઝેશન

en: Volume normalization
gu: વોલ્યુમ નોર્મલાઇઝેશન

en: Maximum level
gu: મહત્તમ સ્તર

en: Filter
gu: ફિલ્ટર

en: Audio Effects
gu: ઓડિયો અસરો

en: Duplicate current profile...
gu: હાલની રૂપરેખાની નકલ કરો...

en: Organize Profiles...
gu: રૂપરેખાઓને ગોઠવો...

en: Duplicate current profile for a new profile
gu: નવી રૂપરેખા માટે હાલની રૂપરેખાની નકલ કરો

en: Enter a name for the new profile:
gu: નવી રૂપરેખા માટે નામને દાખલ કરો:

en: Save
gu: સંગ્રહો

en: Please enter a unique name for the new profile.
gu: મહેરબાની કરીને નવી રૂપરેખા માટે અનન્ય નામને દાખલ કરો.

en: Multiple profiles with the same name are not allowed.
gu: એજ નામ સાથે ઘણી રૂપરેખાઓને પરવાનગી મળેલ નથી.

en: Remove a preset
gu: પ્રીસેટને દૂર કરો

en: Select the preset you would like to remove:
gu: પ્રીસેટ પસંદ કરો જે તમે દૂર કરવા માંગો છો:

en: Remove
gu: દૂર કરો

en: Add new Preset...
gu: નવો પ્રીસેટ ઉમેરો...

en: Organize Presets...
gu: પ્રીસેટને સંચાલિત કરો...

en: Save current selection as new preset
gu: નવાં પ્રીસેટ તરીકે હાલની પસંદગીને સંગ્રહો

en: Enter a name for the new preset:
gu: નવાં પ્રીસેટ માટે નામને દાખલ કરો:

en: Bookmarks
gu: બુકમાર્ક

en: Add
gu: ઉમેરો

en: Clear
gu: સાફ કરો

en: Edit
gu: ફેરફાર

en: Time
gu: સમય

en: OK
gu: બરાબર

en: Untitled
gu: શીર્ષક વગરનું

en: No input
gu: ઇનપુટ નથી

en: No input found. A stream must be playing or paused for bookmarks to work.
gu: ઇનપુટ મળ્યુ નથી. કામ કરવા બુકમાર્કો માટે સ્ટ્રીમઓ વગાડવુ અથવા અટકાવુ જ જોઇએ.

en: Input has changed
gu: ઇનપુટ બદલાઇ ગયુ છે

en: Input has changed, unable to save bookmark. Suspending playback with "Pause" while editing bookmarks to ensure to keep the same input.
gu: ઈનપુટ બદલાઈ ગયું છે, બુકમાર્કને સંગ્રવાનું અસમર્થ. "થોભવા" સાથે પ્લેબેકને બંધ કરી રહ્યા છે જયારે એજ ઈનપુટને રાખવા ખાતરી કરવા બુકમાર્કમાં ફેરફાર કરી રહ્યા હોય.

en: Backward
gu: પાછા ફરો

en: Forward
gu: આગળ ધપાવો

en: Convert & Stream
gu: રૂપાંતરણ અને સ્ટ્રીમ કરો

en: Go!
gu: જાઓ!

en: Drop media here
gu: અહિયાં મીડિયાને મૂકો

en: Open media...
gu: મીડિયાને ખોલો...

en: Choose Profile
gu: રૂપરેખાને પસંદ કરો

en: Customize...
gu: વૈવિધ્યપૂર્ણ...

en: Choose Destination
gu: અંતિમ મુકામ પસંદ કરો

en: Choose an output location
gu: આઉટપુટ સ્થાનને પસંદ કરો

en: Browse...
gu: બ્રાઉઝ કરો...

en: Setup Streaming...
gu: સ્ટ્રીમીંગને સુયોજિત કરો...

en: Save as File
gu: ફાઇલ તરીકે સંગ્રહો

en: Stream
gu: સ્ટ્રીમ

en: Apply
gu: અમલમાં મૂકો

en: Save as new Profile...
gu: નવી રૂપરેખા તરીકે સંગ્રહો...

en: Encapsulation
gu: એનકેપેસુલેશન

en: Video codec
gu: વિડિઓ કોડેક

en: Audio codec
gu: ઓડિયો કોડેક

en: Keep original video track
gu: મૂળભૂત વિડિઓ ટ્રેકને રાખો

en: Resolution
gu: રિઝોલ્યુશન

en: You just need to fill one of the three following parameters, VLC will autodetect the other using the original aspect ratio
gu: તમે નીચેના ત્રણ પરિમાણોના એકની ભરવાની જરૂર પડશે, VLC એ મૂળભૂત આસ્પેકટ રેશીઓની મદદ થી બીજાને આપમેળે શોધશે

en: Scale
gu: માપદંડ

en: Keep original audio track
gu: મૂળભૂત ઓડિયો ટ્રેકને રાખો

en: Overlay subtitles on the video
gu: વિડિઓ પર ઓવરલે ઉપશીર્ષક

en: Stream Destination
gu: સ્ટ્રીમ અંતિમ મુકામ

en: Stream Announcement
gu: સ્ટ્રીમ જાહેરાત

en: Address
gu: સરનામું

en: Port
gu: પોર્ટ

en: SAP Announcement
gu: SAP જાહેરાત

en: HTTP Announcement
gu: HTTP જાહેરાત

en: RTSP Announcement
gu: RTSP રજૂઆત

en: Export SDP as file
gu: ફાઇલ તરીકે SDP નિકાસ કરો

en: Channel Name
gu: ચેનલ નામ

en: Invalid container format for HTTP streaming
gu: HTTP સ્ટ્રીમીંગ માટે અયોગ્ય પાત્ર બંધારણ

en: Media encapsulated as %@ cannot be streamed through the HTTP protocol for technical reasons.
gu: %@ તરીકે સમાવતી મીડિયા તકનીકી કારણો માટે HTTP પ્રોટોકોલ મારફતે સ્ટ્રીમ કરી શકાતી નથી.

en: Remove a profile
gu: રૂપરેખાને દૂર કરો

en: Select the profile you would like to remove:
gu: રૂપરેખાને પસંદ કરો જે તમે દૂર કરવા માંગો છો:

en: Save as new profile
gu: નવી રૂપરેખા તરીકે સંગ્રહો

en: %@ stream to %@:%@
gu: %@ માટે %@ સ્ટ્રીમ:%@

en: No Address given
gu: આપેલ સરનામું નથી

en: In order to stream, a valid destination address is required.
gu: સ્ટ્રીમ કરવા માટે, યોગ્ય લક્ષ્ય સરનામું જરૂરી છે.

en: No Channel Name given
gu: આપેલ ચેનલ નામ નથી

en: SAP stream announcement is enabled. However, no channel name is provided.
gu: SAP સ્ટ્રીમ જાહેરાત સક્રિય થયેલ છે. છતાંપણ, ચેનલ નામ પૂરુ પાડેલ નથી.

en: No SDP URL given
gu: SDP URL આપેલ નથી

en: A SDP export is requested, but no URL is provided.
gu: A SDP નિકાસ સૂચિત થયેલ છે, પરંતુ URL પૂરી પાડેલ નથી.

en: Custom
gu: વૈવિધ્ય

en: Random On
gu: આડુંઅવળું ચાલુ

en: Repeat Off
gu: પૂનરાવર્તન બંધ

en: Errors and Warnings
gu: ભૂલો અને ચેતવણીઓ

en: Clean up
gu: સાફ કરો

en: Volume
gu: અવાજ

en: Index
gu: અનુક્રમણિકા

en: Messages
gu: સંદેશા

en: Remove old preferences?
gu: શું જૂની પસંદગીઓ દૂર કરવાની છે?

en: We just found an older version of VLC's preferences files.
gu: અમને હમણાં VLC ની પસંદગી ફાઇલોની જૂની આવૃત્તિ મળી.

en: Move To Trash and Relaunch VLC
gu: કચરાપેટીમાં ખસેડો અને VLC ને ફરી શરૂ કરો

en: Level %i
gu: સ્તર %i

en: Smaller
gu: નાનું

en: Small
gu: નાનું

en: Large
gu: મોટું

en: Larger
gu: મોટું

en: Check for Update...
gu: સુધારા માટે ચકાસો...

en: Preferences...
gu: પસંદગીઓ...

en: Services
gu: સેવાઓ

en: Hide VLC
gu: VLC ને છુપાડો

en: Hide Others
gu: બીજાઓને છુપાડો

en: Show All
gu: બધાને બતાવો

en: Quit VLC
gu: VLC માંથી બહાર નીકળો

en: 1:File
gu: 1:ફાઇલ

en: Advanced Open File...
gu: અદ્યતન ખુલ્લી ફાઇલ...

en: Open File...
gu: ફાઇલ ખોલો...

en: Open Disc...
gu: ડિસ્ક ખોલો...

en: Open Network...
gu: નેટવર્કને ખોલો...

en: Open Capture Device...
gu: કેદ થયેલ ઉપકરણને ખોલો...

en: Open Recent
gu: તાજેતરનું ખોલો

en: Close Window
gu: વિન્ડો બંધ કરો

en: Convert / Stream...
gu: રૂપાંતરણ અને સ્ટ્રીમ કરો...

en: Save Playlist...
gu: વગાડવા માટેની યાદીને સંગ્રહો...

en: Reveal in Finder
gu: ફાઇન્ડર માં જણાવો

en: Cut
gu: કાપો

en: Copy
gu: નકલ કરો

en: Paste
gu: ચોંટાડો

en: Select All
gu: બધુ પસંદ કરો

en: View
gu: દૃશ્ય

en: Show Previous & Next Buttons
gu: પહેલાંના અને આગળનાં બટનોને બતાવો

en: Show Shuffle & Repeat Buttons
gu: શફલને બતાવો અને બટનોનું પૂનરાવર્તન કરો

en: Show Audio Effects Button
gu: ઓડિયો અસર બટનને બતાવો

en: Show Sidebar
gu: બાજુપટ્ટી બતાવો

en: Playlist Table Columns
gu: વગાડવા માટેની યાદી સ્તંભો

en: Playback
gu: પ્લેબેક

en: Playback Speed
gu: પ્લેબેક ઝડપ

en: Track Synchronization
gu: ટ્રેક સુમેળતા

en: A→B Loop
gu: A→B લુપ

en: Quit after Playback
gu: પ્લેબેક પછી બહાર નીકળો

en: Step Forward
gu: આગળ વધો

en: Step Backward
gu: પાછળ જાઓ

en: Jump to Time
gu: સમય સાથે કૂદો

en: Increase Volume
gu: અવાજ વધારો

en: Decrease Volume
gu: અવાજ ઘટાડો

en: Audio Device
gu: ઓડિયો ઉપકરણ

en: Half Size
gu: અડધુ માપ

en: Normal Size
gu: સામાન્ય માપ

en: Double Size
gu: બમણું માપ

en: Fit to Screen
gu: સ્ક્રીનમાં બંધબેસાડો

en: Float on Top
gu: ટોચ પર તરો

en: Fullscreen Video Device
gu: સંપૂર્ણસ્ક્રીન વિડિઓ ઉપકરણ

en: Post processing
gu: પછીની પ્રક્રિયા

en: Add Subtitle File...
gu: ઉપશીર્ષક ફાઇલને ઉમેરો...

en: Subtitles Track
gu: ઉપશીર્ષક ટ્રેક

en: Text Size
gu: લખાણ માપ

en: Text Color
gu: લખાણ રંગ

en: Outline Thickness
gu: બાહ્ય કિનારીની જાડાઇ

en: Background Opacity
gu: પાશ્ર્વભાગ પારદર્શકતા

en: Background Color
gu: પાશ્વભાગ રંગ

en: Transparent
gu: પારદર્શકતા

en: Window
gu: વિન્ડો

en: Minimize
gu: ન્યૂનતમ

en: Player...
gu: પ્લેયર...

en: Main Window...
gu: મુખ્ય વિન્ડો...

en: Audio Effects...
gu: ઓડિયો અસરો...

en: Video Effects...
gu: વિડિઓ અસરો...

en: Bookmarks...
gu: બુકમાર્ક...

en: Playlist...
gu: વગાડવા માટેની યાદી...

en: Media Information...
gu: મીડિયા જાણકારી...

en: Messages...
gu: સંદેશા...

en: Errors and Warnings...
gu: ભૂલો અને ચેતવણીઓ...

en: Bring All to Front
gu: આગળ બધાને લાવો

en: Help
gu: મદદ

en: VLC media player Help...
gu: VLC મીડિયા પ્લેયર મદદ...

en: Online Documentation...
gu: ઓનલાઇન દસ્તાવેજીકરણ...

en: VideoLAN Website...
gu: VideoLAN વેબસાઇટ...

en: Make a donation...
gu: એક દાન બનાવો...

en: Online Forum...
gu: ઓનલાઇન ફોરમ...

en: File Format:
gu: ફાઇલ બંધારણ:

en: Extended M3U
gu: વિસ્તરેલ M3U

en: XML Shareable Playlist Format (XSPF)
gu: XML શેરેબલ પ્લેલીસ્ટ ફોર્મેટ (XSPF)

en: HTML playlist
gu: HTML વગાડવાની યાદી

en: Save Playlist
gu: વગાડવા માટેની યાદીને સંગ્રહો

en: Lock Aspect Ratio
gu: આશરે દરને તાળુ મારો

en: Search in Playlist
gu: વગાડવાની યાદીમાં શોધો

en: Subscribe
gu: ઉમેદવારી નોંધાવો

en: Unsubscribe
gu: ઉમેદવારી દૂર કરો

en: Subscribe to a podcast
gu: પોડકાસ્ટમાં ઉમેદવારી નોંધાવો

en: Enter URL of the podcast to subscribe to:
gu: તેમાં ઉમેદવારી કરવા માટે પોડકાસ્ટની URL ને દાખલ કરો:

en: Unsubscribe from a podcast
gu: પોડકાસ્ટમાંથી ઉમેદવારી દૂર કરો

en: Select the podcast you would like to unsubscribe from:
gu: પોડકાસ્ટ પસંદ કરો જે તમે તેમાંથી ઉમેદવારી હટાવવા માંગો છો:

en: Check for album art and metadata?
gu: આલ્બમ કલા અને મેટાડેટા માટે ચકાસો?

en: Enable Metadata Retrieval
gu: મેટાડેટા પુનઃપ્રાપ્તિ સક્રિય

en: No, Thanks
gu: નાં, તમારો આભાર

en: VLC can check online for album art and metadata to enrich your playback experience, e.g. by providing track information when playing Audio CDs. To provide this functionality, VLC will send information about your contents to trusted services in an anonymized form.
gu: તમારા પ્લેબેક અનુભવને સુધારવા માટે VLC એલબમ કળા અને મેટા માહિતી માટે ઓનલાઈન તપાસી શકે છે, દા.ત. ઓડિયો CD વગાડતી વેખતે કયું ટ્રેક વાગે છે તેની માહિતી પૂરી પાડીને. આ કાર્યક્ષમતા પૂરી પાડવા માટે VLC અનામ સ્વરુપમાં તમારા સમાવિષ્ઠોની માહિતી વિશ્વાસપાત્ર સેવા આપનારને મોકલશે.

en: Show/Hide Playlist
gu: વગાડવા માટેની યાદીને બતાવો/છુપાડો

en: Repeat
gu: પૂનરાવર્તન

en: Shuffle
gu: શફલ

en: Full Volume
gu: પૂર્ણ અવાજ

en: Open Source
gu: સ્ત્રોત ખોલો

en: Media Resource Locator (MRL)
gu: મીડિયા રિસોર્સ લોકેટર (MRL)

en: Open
gu: ખોલો

en: Settings...
gu: સુયોજનો...

en: Disc
gu: ડિસ્ક

en: Network
gu: નેટવર્ક

en: Capture
gu: કેદ કરો

en: Choose a file
gu: ફાઇલ પસંદ કરો

en: Treat as a pipe rather than as a file
gu: ફાઈલ તરીકે વર્તવા કરતા પાઈપ તરીકે વર્તો

en: Play another media synchronously
gu: સુમેળ રીતે બીજી મીડિયાને વગાડો

en: Choose...
gu: પસંદ કરો...

en: Custom playback
gu: વૈવિધ્ય પ્લેબેક

en: Open VIDEO_TS / BDMV folder
gu: VIDEO_TS / BDMV ફોલ્ડરને ખોલો

en: Insert Disc
gu: ડિસ્ક દાખલ કરો

en: Disable DVD menus
gu: DVD મેનુને નિષ્ક્રિય કરો

en: Enable DVD menus
gu: DVD મેનુને સક્રિય કરો

en: IP Address
gu: IP સરનામું

en: To Open a usual network stream (HTTP, RTSP, RTMP, MMS, FTP, etc.), just enter the URL in the field above. If you want to open a RTP or UDP stream, press the button below.
gu: સામાન્ય સ્ટ્રીમ (HTTP, RTSP, RTMP, MMS, FTP, વગેરે.) ને ખોલવા માટે, ઉપર ક્ષેત્ર માં ફક્ત URL ને દાખલ કરો. જો તમે RTP અથવા UDP સ્ટ્રીમને ખોલવા માંગો તો, નીચે બટનને દબાવો.

en: If you want to open a multicast stream, enter the respective IP address given by the stream provider. In unicast mode, VLC will use your machine's IP automatically.
    
    To open a stream using a different protocol, just press Cancel to close this sheet.
gu: જો તમે મલ્ટીકાસ્ટ સ્ત્રીમને ખોલવા માંગતા હોય તો, સ્ટ્રીમ પ્રદાતા દ્વારા આપેલ સંબંધિત IP સરનામાંને દાખલ કરો. યુનીકાસ્ટ સ્થિતિમાં, VLC એ આપમેળે મશીનના IP ને વાપરશે.
    
    વિવિધ પ્રોટોકોલની મદદથી સ્ટ્રીમને ખોલવા માટે, આ શીટને બંધ કરવા માટે રદ કરો દબાવો.

en: Open RTP/UDP Stream
gu: RTP/UDP સ્ટ્રીમને ખોલો

en: Protocol
gu: પ્રોટોકોલ

en: Unicast
gu: યુનિકાસ્ટ

en: Multicast
gu: મલ્ટીકાસ્ટ

en: Input Devices
gu: ઇનપુટ ઉપકરણો

en: Subscreen left
gu: ઉપસ્ક્રીન ડાબે

en: Subscreen top
gu: ઉપસ્ક્રીન ઉંચે

en: Capture Audio
gu: ઓડિયો કેદ કરો

en: Add Subtitle File:
gu: ઉપશીર્ષક ફાઇલને ઉમેરો:

en: Override parameters
gu: ઓવરરાઈડ પરિમાણો

en: Subtitle encoding
gu: ઉપશીર્ષક એનકોડીંગ

en: Font size
gu: ફોન્ટ માપ

en: Subtitle alignment
gu: ઉપશીર્ષક ગોઠવણી

en: Font Properties
gu: ફોન્ટ ગુણધર્મો

en: Subtitle File
gu: ઉપશીર્ષક ફાઇલ

en: Open File
gu: ફાઇલને ખોલો

en: %i tracks
gu: %i ટ્રેક

en: Streaming and Transcoding Options
gu: સ્ટ્રીમીંગ અને ટ્રાન્સકોડીંગ વિકલ્પો

en: Display the stream locally
gu: સ્થાનિક રીતે સ્ટ્રીમને દર્શાવો

en: Dump raw input
gu: કાચા ઈનપુટને ડમ્પ કરો

en: Encapsulation Method
gu: એનકેપ્સ્યુલેશન પદ્ધતિ

en: Transcoding options
gu: ટ્રાન્સકોડીંગ વિકલ્પો

en: Bitrate (kb/s)
gu: બીટરેટ (kb/s)

en: Stream Announcing
gu: સ્ટ્રીમ જાહેરાત

en: Save File
gu: ફાઇલને સંગ્રહો

en: Track Number
gu: ટ્રેક નંબર

en: Duration
gu: સમયગાળો

en: File Size
gu: ફાઇલ માપ

en: Media Information
gu: મીડિયા જાણકારી

en: Location
gu: સ્થાન

en: Save Metadata
gu: મેટાડેટા સંગ્રહો

en: General
gu: સામાન્ય

en: Codec Details
gu: કોડેક વિગતો

en: Read at media
gu: મીડિયા પર વાંચો

en: Input bitrate
gu: ઇનપુટ બીટરેટ

en: Demuxed
gu: ડિમક્સ થયેલ

en: Stream bitrate
gu: સ્ટ્રીમ બીટરેટ

en: Decoded blocks
gu: ડિકોડ થયેલ બ્લોક

en: Displayed frames
gu: દર્શાવેલ ચોકઠા

en: Lost frames
gu: ગુમ થયેલ ચોકઠા

en: Played buffers
gu: વગાડેલ બફર

en: Lost buffers
gu: ગુમ થયેલ બફર

en: Error while saving meta
gu: જ્યારે મેટાને સંગ્રહી રહ્યા હોય ત્યારે ભૂલ

en: VLC was unable to save the meta data.
gu: VLC એ મેટાડેટાને સંગ્રહવા અસમર્થ હતુ.

en: Continue playback?
gu: શું પ્લેબેકને ચાલુ રાખવુ છે?

en: Continue
gu: ચાલુ રાખો

en: Restart playback
gu: શું પ્લેબેકને ફરી શરૂ કરવુ છે?

en: Playback of "%@" will continue at %@
gu: "%@" નું પ્લેબેક એ %@ પર ચાલુ રહેશે

en: LIBRARY
gu: લાઈબ્રેરી

en: MY COMPUTER
gu: મારું કમ્પ્યૂટર

en: DEVICES
gu: ઉપકરણો

en: LOCAL NETWORK
gu: સ્થાનિક નેટવર્ક

en: INTERNET
gu: ઇન્ટરનેટ

en: Interface Settings
gu: ઇન્ટરફેસ સુયોજનો

en: Audio Settings
gu: ઓડિયો સુયોજનો

en: Video Settings
gu: વિડિઓ સુયોજનો

en: Subtitle & On Screen Display Settings
gu: ઉપશીર્ષક અને ઓન સ્ક્રીન દર્શાવ સુયોજનો

en: Input & Codec Settings
gu: ઇનપુટ અને કોડેક સુયોજનો

en: General Audio
gu: સામાન્ય ઓડિયો

en: Preferred Audio language
gu: પસંદ થયેલ ઓડિયો ભાષા

en: Enable Last.fm submissions
gu: Last.fm સબમીશનને સક્રિય કરો

en: Visualization
gu: કલ્પના

en: Keep audio level between sessions
gu: સત્રો વચ્ચે ઓડિયો સ્તરને રાખો

en: Always reset audio start level to:
gu: તેમાં હમેંશા ઓડિયો શરૂઆતી સ્તરને ફરી સુયોજિત કરો:

en: Change
gu: બદલો

en: Change Hotkey
gu: હોટકી બદલો

en: Select an action to change the associated hotkey:
gu: સંકળાયેલ હોટકીને બદલવા માટે ક્રિયાને પસંદ કરો:

en: Action
gu: ક્રિયા

en: Shortcut
gu: ટૂંકાણ

en: Record directory or filename
gu: ડિરેક્ટરી અથવા ફાઇલનામનો અહેવાલ લો

en: Directory or filename where the records will be stored
gu: ડિરેક્ટરી અથવા ફાઇલનામ જ્યાં અહેવાલો સંગ્રહેલ હશે

en: Repair AVI Files
gu: FilesAVI ફાઇલોને સુધારો

en: Default Caching Level
gu: મૂળભૂત કેશીંગ સ્તર

en: Caching
gu: કેશીંગ

en: Use the complete preferences to configure custom caching values for each access module.
gu: દરેક પ્રવેશ મોડ્યુલસ માટે વૈવિધ્ય કેશીંગ કિંમતને રૂપરેખાંકિત કરવા માટે સંપૂર્ણ પસંદગીઓ વાપરો.

en: Codecs / Muxers
gu: કોડેક / મક્સર

en: Post-Processing Quality
gu: પછીની પ્રક્રિયાની ગુણવત્તા

en: Edit default application settings for network protocols
gu: નેટવર્ક પ્રોટોકોલ માટે મૂળભૂત કાર્યક્રમ સુયોજનોમાં ફેરફાર કરો

en: Open network streams using the following protocols
gu: નીચેનાં પ્રોટોકોલની મદદથી નેટવર્ક સ્ટ્રીમને ખોલો

en: Note that these are system-wide settings.
gu: નોંધો કે આ સિસ્ટમ-વ્યાપક સુયોજનો છે.

en: Interface style
gu: ઇન્ટરફેસ શૈલી

en: Dark
gu: ઘટ્ટ

en: Bright
gu: તેજસ્વી

en: Continue playback
gu: સતત ચાલતુ પ્લેબેક

en: Control playback with the Apple Remote
gu: એપલ દૂરસ્થ સાથે પ્લેબેકને નિયંત્રિત કરો

en: Control playback with media keys
gu: મીડિયા કી સાથે પ્લેબેકને નિયંત્રિત કરો

en: Control system volume with the Apple Remote
gu: એપલ દૂરસ્થ સાથે સિસ્ટમ અવાજને નિયંત્રિત કરો

en: Control external music players
gu: બહારનાં સંગીત પ્લેયરને નિયંત્રિત કરો

en: Privacy / Network Interaction
gu: ખાનગી  / નેટવર્ક ક્રિયાપ્રતિક્રિયા

en: Automatically check for updates
gu: સુધારા માટે આપમેળે ચકાસો

en: Default Encoding
gu: મૂળભૂત એનકોડીંગ

en: Display Settings
gu: સુયોજનો દર્શાવો

en: Font color
gu: ફોન્ટ રંગ

en: Font
gu: ફોન્ટ

en: Subtitle languages
gu: ઉપશીર્ષક ભાષા

en: Preferred subtitle language
gu: પસંદ થયેલ ઉપશીર્ષક ભાષા

en: Enable OSD
gu: OSD ને સક્રિય કરો

en: Force bold
gu: ઘટ્ટ કરવા દબાણ કરો

en: Outline color
gu: બાહ્ય કિનારી રંગ

en: Outline thickness
gu: બાહ્ય કિનારીની જાડાઇ

en: Display
gu: દર્શાવ

en: Show video within the main window
gu: મુખ્ય વિન્ડોમાં વિડિઓને બતાવો

en: Pause the video playback when minimized
gu: વિડિઓને અટકાવો જ્યારે ન્યૂનત્તમ કરેલ હોય

en: Black screens in Fullscreen mode
gu: સંપૂર્ણસ્ક્રીન સ્થિતિમાં કાળી સ્ક્રીન

en: Use the native fullscreen mode
gu: મૂળ સંપૂર્ણસ્ક્રીન સ્થિતિને વાપરો

en: Video snapshots
gu: વિડિઓ સ્નેપશોટ

en: Folder
gu: ફોલ્ડર

en: Format
gu: બંધારણ

en: Prefix
gu: ઉપસર્ગ

en: Sequential numbering
gu: ક્રમાંકિત નંબર

en: Reset All
gu: બધુ પુન:સુયોજિત કરો

en: Preferences
gu: પસંદગીઓ

en: Last check on: %@
gu: છેલ્લી ચકાસણી પર: %@

en: No check was performed yet.
gu: કોઈ તપાસ હજી કરવામાં આવી નથી.

en: Reset Preferences
gu: પસંદગીઓને પુન:સુયોજિત કરો

en: This will reset VLC media player's preferences.
    
    Note that VLC will restart during the process, so your current playlist will be emptied and eventual playback, streaming or transcoding activities will stop immediately.
    
    The Media Library will not be affected.
    
    Are you sure you want to continue?
gu: આ VLC મીડિયા પ્લેયરની પસંદગીઓને પુન:સુયોજિત કરશે.
    
    નોંધો કે VLC એ પ્રક્રિયા દરમ્યાન ફરી શરૂ થશે, તેથી તમારી હાલની વગાડવાની યાદી ખાલી થયેલ હશે અને પ્લેબેક, સ્ટ્રીમીંગ અથવા ટ્રાન્સકોડીંગ પ્રવૃત્તિઓ તરતજ બંધ થઇ જશે.
    
    મીડિયાની લાઇબ્રેરીને અસર થશે નહિં.
    
    શું તમે ખરેખર ચાલુ રાખવા માંગો છો?

en: This setting cannot be changed because the native fullscreen mode is enabled.
gu: આ સુયોજનોને બદલી શકાતા નથી કારણ કે મૂળ સંપૂર્ણસ્ક્રીન સ્થિતિ સક્રિય થયેલ છે.

en: Choose the folder to save your video snapshots to.
gu: તેમાં તમારા વિડિઓ સ્નેપશોટને સંગ્રહવા માટે ફોલ્ડરને પસંદ કરો.

en: Choose
gu: પસંદ કરો

en: Choose the directory or filename where the records will be stored.
gu: ડિરેક્ટરી અથવા ફાઇલનામને પસંદ કરો જ્યાં અહેવાલોને સંગ્રહેલ હશે.

en: Press new keys for
    "%@"
gu: તેની માટે નવી કીને દબાવો
    "%@"

en: Invalid combination
gu: અયોગ્ય સંયોજન

en: Regrettably, these keys cannot be assigned as hotkey shortcuts.
gu: દુ:ખની વાત એ છે કે, આ કી એ હોટકી ટૂંકાણો તરીકે સોંપી શકાતી નથી.

en: This combination is already taken by "%@".
gu: આ સંયોજન પહેલેથી "%@" દ્દારા લીધેલ છે.

en: Not Set
gu: સુયોજિત નથી

en: sec.
gu: સેકંડ.

en: Audio/Video
gu: ઓડિયો/વિડિઓ

en: Audio track synchronization:
gu: ઓડિયો ટ્રેક સુમેળતા:

en: A positive value means that the audio is ahead of the video
gu: હકારાત્મક કિંમતનો મતલબ એ કે ઓડિયો એ વિડિઓની આગળ છે

en: Subtitles/Video
gu: ઉપશીર્ષક/વિડિઓ

en: Subtitle track synchronization:
gu: ઉપશીર્ષક ટ્રેક સુમેળ:

en: A positive value means that the subtitles are ahead of the video
gu: હકારાત્મક કિંમતનો મતલબ એ કે ઉપશીર્ષક એ વિડિઓની આગળ છે

en: Subtitle speed:
gu: ઉપશીર્ષક ઝડપ:S

en: Subtitle duration factor:
gu: ઉપશીર્ષક સમયગાળા ફેક્ટર:

en: Extend subtitle duration by this value.
    Set 0 to disable.
gu: આ કિમત વડે ઉપશીર્ષક સમયગાળાન વિસ્તારો.
    નિષ્ક્રિય કરવા માટે 0 ને સુયોજિત કરો.

en: Multiply subtitle duration by this value.
    Set 0 to disable.
gu: આ કિંમત દ્વારા ઉપશીર્ષક સમયગાળો ગુણાકાર છે.
    નિષ્ક્રિય કરવા માટે 0 સુયોજિત કરો.

en: Recalculate subtitle duration according
    to their content and this value.
    Set 0 to disable.
gu: તેનાં સમાવિષ્ટ અને આ કિંમતને અનુસાર
    ઉપશીર્ષક સમયગાળાની ફરી ગણતરી કરો.
    નિષ્ક્રિય કરવા માટે 0 તરીકે સુયોજિત કરો.

en: Video Effects
gu: વિડિઓ અસરો

en: Basic
gu: મૂળભૂત

en: Geometry
gu: ભૂમિતિ

en: Color
gu: રંગ

en: Image Adjust
gu: છબી ગોઠવણી

en: Brightness Threshold
gu: પ્રકાશતા થ્રેશોલ્ડ

en: Sharpen
gu: તીક્ષ્ણ

en: Sigma
gu: સિગ્મા

en: Banding removal
gu: બેન્ડીંગ નિરાકરણ

en: Radius
gu: ત્રિજ્યા

en: Film Grain
gu: ચિત્રપટ ગ્રેઇન

en: Variance
gu: ચલ

en: Synchronize top and bottom
gu: ઉપર અને નીચે સુમેળ કરો

en: Synchronize left and right
gu: ડાબે અને જમણે સુમેળ કરો

en: Transform
gu: રૂપાંતર કરો

en: Rotate by 90 degrees
gu: 90 અંશે ફેરવો

en: Rotate by 180 degrees
gu: 180 અંશે ફેરવો

en: Rotate by 270 degrees
gu: 270 અંશે ફેરવો

en: Flip horizontally
gu: આડું પલટાવો

en: Flip vertically
gu: ઊભી રીતે પલટાવો

en: Magnification/Zoom
gu: વિસ્તૃતીકરણ / મોટું

en: Puzzle game
gu: કોયડા રમત

en: Rows
gu: હરોળો

en: Columns
gu: સ્તંભો

en: Clone
gu: ક્લોન

en: Number of clones
gu: ક્લોનની સંખ્યા

en: Wall
gu: દિવાલ

en: Color threshold
gu: રંગ થ્રેશોલ્ડ

en: Similarity
gu: સમાનતા

en: Intensity
gu: તીવ્રતા

en: Gradient
gu: ગ્રેડિઅન્ટ

en: Edge
gu: બાજુ

en: Hough
gu: હફ

en: Cartoon
gu: કાર્ટુન

en: Color extraction
gu: રંગ નિષ્કર્ષણ

en: Invert colors
gu: રંગો ઉલટાવો

en: Posterize
gu: પોસ્ટરાઇઝ

en: Posterize level
gu: પોસ્ટરાઇઝ લેવલ

en: Motion blur
gu: ગતિ ધૂંધળી

en: Factor
gu: ફેક્ટર

en: Motion Detect
gu: ગતિને શોધો

en: Water effect
gu: પાણી અસર

en: Psychedelic
gu: સાયકાડેલિક

en: Anaglyph
gu: એનાગ્લીફ

en: Add text
gu: લખાણ ઉમેરો

en: Text
gu: લખાણ

en: Add logo
gu: લૉગો ઉમેરો

en: Logo
gu: લૉગો

en: Transparency
gu: પારદર્શકતા

en: Organize profiles...
gu: રૂપરેખાને ગોઠવો...

en: Video device
gu: વિડિઓ સેવા

en: Number of the screen to use by default to display videos in 'fullscreen'. The screen number correspondance can be found in the video device selection menu.
gu: 'સંપૂર્ણસ્ક્રીન' માં વિડીઓને દર્શાવા મૂળ રીતે વાપરવા સ્ક્રીનના નંબર. સ્ક્રીન નંબર વિડિઓ ઉપકરણ પસંદગી મેનુમા શોધી શકાય છે.

en: Opaqueness
gu: અસ્પષ્ટતા

en: Set the transparency of the video output. 1 is non-transparent (default) 0 is fully transparent.
gu: વિડિઓ આઉટપુટની પારદર્શકતાને સુયોજિત કરો. 1 એ બિન-પારદર્શક છે (મૂળભૂત) 0 એ સંપૂર્ણપણે પારદર્શક છે.

en: Black screens in fullscreen
gu: સંપૂર્ણસ્ક્રીનમાં કાળી સ્ક્રીન

en: In fullscreen mode, keep screen where there is no video displayed black
gu: સંપૂર્ણસ્ક્રીન સ્થિતિમાં, સ્ક્રીનને રાખો જ્યાં ત્યાં વિડિઓ કાળો દર્શાવેલ નથી

en: Show Fullscreen controller
gu: સંપૂર્ણસ્ક્રીન નિયંત્રકને બતાવો

en: Shows a lucent controller when moving the mouse in fullscreen mode.
gu: લ્યુસેન્ટ નિયંત્રકને બતાવે છે જયારે સંપૂર્ણસ્ક્રીન સ્થિતિમાં માઉસને ખસેડી રહ્યા હોય.

en: Auto-playback of new items
gu: નવી વસ્તુઓ માટે આપમેળે પ્લેબેક કરો

en: Start playback of new items immediately once they were added.
gu: તરતજ નવી વસ્તુઓની પ્લેબેકને શરૂ કરો એકવાર તેઓ ઉમેરાયેલ હોય તો.

en: Keep Recent Items
gu: તાજેતરની વસ્તુઓ રાખો

en: By default, VLC keeps a list of the last 10 items. This feature can be disabled here.
gu: મૂળભૂત રીતે, VLC એ છેલ્લા 10 વસ્તુઓની યાદી રાખે છે. આ લક્ષણ અહિંયા નિષ્ક્રિય કરી શકાય છે.

en: By default, VLC can be remotely controlled with the Apple Remote.
gu: મૂળભૂત રીતે, VLC એ એપલ દૂરસ્થ સાથે દૂરસ્થ રીતે નિયંત્રિત કરી શકાય છે.

en: By default, VLC will control its own volume with the Apple Remote. However, you can choose to control the global system volume instead.
gu: મૂળભૂત રીતે, VLC એ એપલ દૂરસ્થ સાથે તેના પોતાના અવાજને નિયંત્રણ કરશે. છતાંપણ, તમે તેને બદલે વૈશ્વિક સિસ્ટમ અવાજને નિયંત્રણ કરવા પસંદ કરી શકે છે.

en: Control playlist items with the Apple Remote
gu: એપલ દૂરસ્થ સાથે વગાડવા માટેની યાદી વસ્તુઓ પર નિયંત્રણ કરો

en: By default, VLC will allow you to switch to the next or previous item with the Apple Remote. You can disable this behavior with this option.
gu: મૂળભૂત રીતે, VLC એ એપલ દૂરસ્થ સાથે આગળની અથવા પહેલાની વસ્તુને બદલવા માટે તમને પરવાનગી આપે છે. તમે આ વિકલ્પ સાથેની વર્તણુકને નિષ્ક્રિય કરી શકે છે.

en: By default, VLC can be controlled using the media keys on modern Apple keyboards.
gu: મૂળભૂત રીતે, VLC ને પ્રાચીન એપ કિબોર્ડ પર મીડિયા કીની મદદથી નિયંત્રિત કરી શકાય છે.

en: Run VLC with dark interface style
gu: અસ્પષ્ટ ઈટરફેસ શૈલી સાથે VLC  ને ચલાવો

en: If this option is enabled, VLC will use the dark interface style. Otherwise, the grey interface style is used.
gu: જો આ વિકલ્પ સક્રિય થયેલ હોય તો, VLC એ અંધકાર ઇન્ટરફેસ શૈલીને વાપરશે. નહિ તો, ગ્રે ઇન્ટરફેસ શૈલીને વાપરેલ છે.

en: By default, VLC uses the fullscreen mode known from previous Mac OS X releases. It can also use the native fullscreen mode on Mac OS X 10.7 and later.
gu: મૂળભૂત રીતે, VLC એ પહેલાની Mac OS X પ્રકાશનો માંથી જાણીતી સંપૂર્ણસ્ક્રીન સ્થિતિને વાપરે છે. તે  Mac OS X 10.7 અને પછીના પ્રકાશનો પર મૂળ સંપૂર્ણસ્ક્રીન સ્થિતિને પણ વાપરી શકાય છે.

en: Resize interface to the native video size
gu: મૂળ વિડિઓ માપનાં ઇન્ટરફેસનું નામ બદલો

en: You have two choices:
     - The interface will resize to the native video size
     - The video will fit to the interface size
     By default, interface resize to the native video size.
gu: તમારી પાસે બે પસંદગીઓ છે:
     - ઇન્ટફેસ એ મૂળ વિડિઓ માપમાં માપ બદલશે
     - વિડિઓ એ ઇન્ટરફેસમાં બંધબેસશે
     મૂળભૂત રીતે, ઈન્ટરફેસ એ મૂળ વિડિઓ માપનું માપ બદલે છે.

en: With this option enabled, the playback will be automatically paused when minimizing the window.
gu: આ વિકલ્પ સાથે, પ્લેબેક આપમેળે અટકી જશે જયારે વિન્ડોને ન્યૂનતમ કરી રહ્યા હોય.

en: Allow automatic icon changes
gu: આપમેળે ચિહ્ન ફેરફારોને પરવાનગી આપો

en: This option allows the interface to change its icon on various occasions.
gu: વિવિધ પ્રસંગો પર તેનાં ચિહ્નને બદલવા માટે આ વિકલ્પ ઇન્ટરફેસને પરવાનગી આપે છે.

en: Shows the previous and next buttons in the main window.
gu: મુખ્ય વિન્ડોમાં પહેલાંના અને આગળનાં બટનોને બતાવે છે.

en: Shows the shuffle and repeat buttons in the main window.
gu: શફલને બતાવે છે અને મુખ્ય વિન્ડોમાં બટનોનું પૂનરાવર્તન કરો.

en: Shows the audio effects button in the main window.
gu: મુખ્ય વિન્ડોમાં ઓડિયો અસર બટનને બતાવે છે.

en: VLC will pause and resume supported music players on playback.
gu: VLC અટકશે અને પ્લેબેક પર આધારભૂત સંગીત પ્લેયર પાછું લાવો.

en: Use large text for list views
gu: યાદી દૃશ્ય માટે વધારે લખાણને વાપરો

en: Do nothing
gu: કઇ કરવાનુ નથી

en: Pause iTunes / Spotify
gu: iTunes / સ્પોટીફાય ને અટકાવો

en: Pause and resume iTunes / Spotify
gu: iTunes / સ્પોટીફાયને અટકાવો અને ફરી પ્રાપ્ત કરો

en: Continue playback where you left off
gu: જ્યાંથી છોડી દીધું હતું ત્યાંથી પ્લેબેકને શરૂ કરો

en: VLC will store playback positions of the last 30 items you played. If you re-open one of those, playback will continue.
gu: VLC એ છેલ્લી 30 વસ્તુઓને તમે વગાડેલ છે તેના પ્લેબેક સ્થાનને સંગ્રશે. જો તમે તેઓનું એકને ફરી ખોલો, પ્લેબેક ચાલુ રહેશે.

en: Ask
gu: પૂછો

en: Always
gu: હંમેશા

en: Never
gu: ક્યારેય નહિં

en: Maximum Volume displayed
gu: મહત્તમ અવાજ દર્શાવેલ છે

en: Mac OS X interface
gu: Mac OS X ઇન્ટરફેસ

en: Appearance
gu: દેખાવ

en: Behavior
gu: વર્તણૂક

en: Apple Remote and media keys
gu: એપલ દૂરસ્થ અને મીડિયા કી

en: Video output
gu: વિડિઓ આઉટપુટ

en: Show Basic
gu: મૂળભૂત બતાવો

en: Select a directory
gu: ડિરેક્ટરીને પસંદ કરો

en: Select a file
gu: ફાઇલને પસંદ કરો

en: Select
gu: પસંદ કરો

en: Minimal Mac OS X interface
gu: ન્યૂનત્તમ OS X ઇન્ટરફેસ

en: Filebrowser starting point
gu: ફાઇલબ્રાઉઝર શરૂઆતનું બિંદુ

en: This option allows you to specify the directory the ncurses filebrowser will show you initially.
gu: આ વિકલ્પ ડિરેક્ટરીને સ્પષ્ટ કરવા માટે તમને પરવાનગી આપે છે અને ncurses ફાઈલબ્રાઉઝર તમને શરૂઆતમાં દેખાશે.

en: Ncurses interface
gu: Ncurses ઇન્ટરફેસ

en: [Display]
gu: [દર્શાવ]

en:  h,H                    Show/Hide help box
gu:  h,H                     મદદ બોક્સને બતાવો/છુપાડો

en:  i                      Show/Hide info box
gu:  i                      જાણકારી બોક્સને બતાવો/છુપાડો

en:  M                      Show/Hide metadata box
gu:  M                      મેટાડેટા બોક્સને બતાવો/છુપાડો

en:  L                      Show/Hide messages box
gu:  L                      સંદેશા બોક્સને બતાવો/છુપાડો

en:  P                      Show/Hide playlist box
gu:  P                      વગાડવા માટેની યાદી બોક્સને બતાવો/છુપાડો

en:  B                      Show/Hide filebrowser
gu:  B                       ફાઇલબ્રાઉઝરને બતાવો/છુપાડો

en:  x                      Show/Hide objects box
gu:  x                      ઑબ્જેક્ટ બોક્સને બતાવો/છુપાડો

en:  S                      Show/Hide statistics box
gu:  S                      આંકડાશાસ્ત્ર બોક્સને બતાવો/છુપાડો

en:  Esc                    Close Add/Search entry
gu:  Esc                    નોંધણીને ઉમેરો/શોધો બંધ કરો

en:  Ctrl-l                 Refresh the screen
gu:  Ctrl-l                 સ્ક્રીનને ફરી તાજી કરો

en: [Global]
gu: [વૈશ્વિક]

en:  q, Q, Esc              Quit
gu:  q, Q, Esc              બહાર નીકળો

en:  s                      Stop
gu:  s                      બંધ કરો

en:  <space>                Pause/Play
gu:  <સ્પેસ>                થોભો/વગાડો

en:  f                      Toggle Fullscreen
gu: f                      સંપૂર્ણસ્ક્રીન બદલો

en:  c                      Cycle through audio tracks
gu:  c                      એક પછી એક ઓડિયો ટ્રેક પર જાઓ

en:  v                      Cycle through subtitles tracks
gu:  v                      એક પછી એક ઉપશીર્ષક ટ્રેક પર જાઓ

en:  b                      Cycle through video tracks
gu:  b                      એક પછી એક વિડિઓ ટ્રેક પર જાઓ

en:  n, p                   Next/Previous playlist item
gu:  n, p                   આગળની/પહેલાંની વગાડવા માટેની યાદી વસ્તુ

en:  [, ]                   Next/Previous title
gu:  [, ]                   આગળનું/પહેલાંનુ શીર્ષક

en:  <, >                   Next/Previous chapter
gu:  <, >                   આગળની/પહેલાંનું પ્રકરણ

note: xgettext: You can use ← and → characters
en:  <left>,<right>         Seek -/+ 1%%
gu:  <લેફ્ટ>,<રાઈટ>         Seek -/+ 1%%

en:  a, z                   Volume Up/Down
gu:  a, z                   અવાજ વધારે/ઓછો

en:  m                      Mute
gu:  m                      મૂંગુ

note: xgettext: You can use ↑ and ↓ characters
en:  <up>,<down>            Navigate through the box line by line
gu:  <અપ>,<ડાઉન>            બોક્સને એક લાઇનથી બીજી લાઇન મારફતે શોધો

note: xgettext: You can use ⇞ and ⇟ characters
en:  <pageup>,<pagedown>    Navigate through the box page by page
gu:  <પેજઅપ>,<પેજડાઉન>    બોક્સને એક પાનાં થી બીજા પાનાં મારફતે શોધો

note: xgettext: You can use ↖ and ↘ characters
en:  <start>,<end>          Navigate to start/end of box
gu:  <સ્ટાર્ટ>,<એન્ડ>          બોક્સની શરૂઆત/અંતે શોધો

en: [Playlist]
gu: [વગાડવા માટેની યાદી]

en:  r                      Toggle Random playing
gu:  r                      અવ્યવસ્થિત ચાલતા વિકલ્પ બદલો

en:  l                      Toggle Loop Playlist
gu:  l                      ટૉગલ લુપ વગાડવા માટેની યાદી

en:  R                      Toggle Repeat item
gu:  R                      ટૉગલ પૂનરાવર્તન વસ્તુ

en:  o                      Order Playlist by title
gu:  o                      શીર્ષક દ્દારા વગાડવા માટેની યાદીનો ક્રમ

en:  O                      Reverse order Playlist by title
gu:  O                      શીર્ષક દ્દારા વગાડવા માટેની યાદીનો વિપરીત ક્રમ

en:  g                      Go to the current playing item
gu:  g                      હાલની વગાડવાની વસ્તુમાં જાઓ

en:  /                      Look for an item
gu:  /                      વસ્તુઓ માટે જુઓ

en:  ;                      Look for the next item
gu:  ;                      આગળની વસ્તુ માટે જુઓ

en:  A                      Add an entry
gu:  A                      નોંધને ઉમેરો

note: xgettext: You can use ⌫ character to translate <backspace>
en:  D, <backspace>, <del>  Delete an entry
gu:  D, <બેકસ્પેસ>, <del>  નોંધ કાઢી નાંખો

en:  e                      Eject (if stopped)
gu:  e                      બહાર નીકળો (જો બંધ થયેલ હોય તો)

en: [Filebrowser]
gu: [ફાઇલબ્રાઉઝર]

en:  <enter>                Add the selected file to the playlist
gu:  <એન્ટર>                વગાડવા માટે યાદીમાં પસંદ થયેલ ફાઇલને ઉમેરો

en:  <space>                Add the selected directory to the playlist
gu:  <સ્પેસ>                વગાડવા માટેની યાદીમાં પસંદ થયેલ ડિરેક્ટરીને ઉમેરો

en:  .                      Show/Hide hidden files
gu:  .                      છુપાયેલ ફાઇલોને બતાવો/છુપાડો

en: [Player]
gu: [પ્લેયર]

en: [Loop]
gu: [લુપ]

en:  Source   : %s
gu:  સ્ત્રોત   : %s

en:  Position : %s/%s
gu:  સ્થાન : %s/%s

en:  Volume   : Mute
gu:  અવાજ   : મૂંગો

en:  Volume   : %3ld%%
gu:  અવાજ   : %3ld%%

en:  Volume   : ----
gu:  અવાજ   : ----

en:  Title    : %<PRId64>/%d
gu:  શીર્ષક    : %<PRId64>/%d

en:  Chapter  : %<PRId64>/%d
gu:  પ્રકરણ  : %<PRId64>/%d

en:  [ h for help ]
gu:  [ મદદ માટે h ]

en: Open: %s
gu: ખોલો: %s

en: Find: %s
gu: શોધો: %s

en: Click to toggle between loop all, loop one and no loop
gu: બધી લુપ વચ્ચે અદલાબદલી કરવા માટે ક્લિક કરો, એક લુપ કરો અને લુપ ના કરો

en: Previous Chapter/Title
gu: પહેલાનું પ્રકરણ/શીર્ષક

en: Next Chapter/Title
gu: આગળનું પ્રકરણ/શીર્ષક

en: Teletext Activation
gu: ટેલિટેક્સ સક્રિયકરણ

en: Play
    If the playlist is empty, open a medium
gu: વગાડો
    જો વગાડવા માટેની યાદી ખાલી હોય, માધ્યમને ખોલો

en: Previous / Backward
gu: પહેલાંનુ / પાછળનું

en: Next / Forward
gu: આગળ  / આગળ

en: De-Fullscreen
gu: ડી-સંપૂર્ણસ્ક્રીન

en: Extended panel
gu: વિસ્તરેલ પેનલ

en: Frame By Frame
gu: એક માળખા થી બીજા માળખામાં

en: Trickplay Reverse
gu: Trickplay ઉલટાવો

en: Step backward
gu: પાછળ જાઓ

en: Step forward
gu: આગળ વધો

en: Loop / Repeat
gu: લુપ / પૂનરાવર્તન

en: Open subtitles
gu: ઉપશીર્ષકને ખોલો

en: Dock fullscreen controller
gu: ડૉક સંપૂર્ણસ્ક્રીન નિયંત્રક

en: Stop playback
gu: પ્લેબેક બંધ કરો

en: Open a medium
gu: માધ્યમને ખોલો

en: Previous media in the playlist, skip backward when held
gu: વગાડવા માટેની યાદીમાં પહેલાંની માડિયા, પાછા જવાનું છોડો જ્યારે યોજાય

en: Next media in the playlist, skip forward when held
gu: વગાડવા માટેની યાદીમાં આગળની મીડિયા, આગળ જવાનું છોડો જ્યારે યોજાય

en: Toggle the video in fullscreen
gu: સંપૂર્ણસ્ક્રીનમાં વિડિઓને બદલો

en: Toggle the video out fullscreen
gu: સંપૂર્ણસ્ક્રીનમાં વિડિઓને બદલો

en: Show extended settings
gu: વિસ્તરેલ સુયોજનોને બતાવો

en: Toggle playlist
gu: ટૉગલ વગાડવા માટેની યાદી

en: Take a snapshot
gu: સ્નેપશોટને લો

en: Loop from point A to point B continuously.
gu: સતત બિંદુ A થી બિંદુ B સુધી લુપ.

en: Frame by frame
gu: એક માળખા થી બીજા માળખામાં

en: Reverse
gu: વિપરીત

en: Change the loop and repeat modes
gu: લુપ બદલો અને સ્થિતિઓનું પૂનરાવર્તન કરો

en: Previous media in the playlist
gu: વગાડવા માટેની યાદીમાં પહેલાંની મીડિયા

en: Next media in the playlist
gu: વગાડવા માટેની યાદીમાં આગળની મીડિયા

en: Open subtitle file
gu: ઉપશીર્ષક ફાઇલને ખોલો

en: Dock/undock fullscreen controller to/from bottom of screen
gu: સ્ક્રીન ની નીચે માં / માંથી સંપૂર્ણસ્ક્રીન નિયંત્રકને  ડોક /ડોક ના કરો

[ctx: Tooltip|Mute]
en: Mute
gu: મૂંગુ

en: Pause the playback
gu: પ્લેબેકને અટકાવો

en: Loop from point A to point B continuously
    Click to set point A
gu: સતત બિંદુ A થી  બિંદુ B સુધી લુપ
    બિંદુ A ને સુયોજિત કરવા ક્લિક કરો

en: Click to set point B
gu: પોઇંટ B ને સુયોજિત કરવા પર ક્લિક કરો

en: Stop the A to B loop
gu: A થી B લુપને બંધ કરો

en: Aspect Ratio
gu: આશરે દર

en: Logo filenames
gu: લૉગો ફાઇલનામ

en: Image mask
gu: છબી માસ્ક

en: No v4l2 instance found.
    Please check that the device has been opened with VLC and is playing.
    
    Controls will automatically appear here.
gu: v4l2 નમૂનો મળ્યો.
    મહેરબાની કરીને ચકાસો કે ઉપકરણ એ VLC સાથે ખોલી દેવામાં આવ્યુ છે અને વગાડી રહ્યા છે.
    
    નિયંત્રણો એ અહિંયા આપમેળે દેખાશે.

en: Knee
    radius
gu: Knee
    ત્રિજ્યા

en: Makeup
    gain
gu: મેકઅપ
     ગેઇન

en: (Hastened)
gu: (ઝડપી બનાવ્યું)

en: (Delayed)
gu: (વિલંબ થયેલ)

en: Force update of this dialog's values
gu: આ સંવાદની કિંમતોનાં સુધારા પર દબાણ કરો

en: &Fingerprint
gu: આંગળીની છાપ (&F)

en: Find meta data using audio fingerprinting
gu: ઓડિયો આંગળીછાપની મદદથી મેટાડેટાને શોધો

en: Comments
gu: ટિપ્પણીઓ

en: Extra metadata and other information are shown in this panel.
gu: વધારાની મેટાડેટા અને બીજી જાણકારી આ પેનલમાં બતાવેલ છે.

en: Information about what your media or stream is made of.
    Muxer, Audio and Video Codecs, Subtitles are shown.
gu: જાણકારી જેનાં વિશે તમારી મીડિયા અથવા સ્ટ્રીમ બનેલ છે.
    મક્ષર, ઓડિયો અને વિડિઓ કોડેક, ઉપશીર્ષકો બતાવેલ છે.

en: Current media / stream statistics
gu: હાલની મીડિયા / સ્ટ્રીમ આંકડાશાસ્ત્ર

en: Input/Read
gu: ઇનપુટ/વાંચન

en: Media data size
gu: મીડિયા માહિતી માપ

en: Demuxed data size
gu: ડિમક્ષ થયેલ માહિતી માપ

en: Content bitrate
gu: સમાવિષ્ટ બીટરેટ

en: Discarded (corrupted)
gu: કાઢી નાંખેલ (ભાંગી નાંખેલ)

en: Dropped (discontinued)
gu: પડતું મુકેલ (બંધ)

en: Decoded
gu: ડિકોડ

en: blocks
gu: બ્લોક

en: Displayed
gu: દર્શાવેલ

en: frames
gu: ચોકઠાંઓ

en: Lost
gu: ગુમ થયેલ

en: Played
gu: વગાડેલ

en: buffers
gu: બફર

en: Last 60 seconds
gu: છેલ્લી 60 સેકંડ

en: Overall
gu: બધું

en: Current playback speed: %1
    Click to adjust
gu: હાલની પ્લેબેક ઝડપ: %1
    ગોઠવવા માટે ક્લિક કરો

en: Revert to normal play speed
gu: સામાન્ય વગાડવાની ઝડપને પાછુ કરો

en: Download cover art
gu: આવરણ કલા ડાઉનલોડ કરો

en: Add cover art from file
gu: ફાઇલમાંથી આવરણ કલા ઉમેરો

en: Choose Cover Art
gu: આવરણ કલા પસંદ કરો

en: Image Files (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)
gu: છબી ફાઈલો (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)

en: Elapsed time
gu: વીતેલો સમય

en: Total/Remaining time
gu: કુલ/બાકી રહેલ સમય

en: Click to toggle between total and remaining time
gu: કુલ અને બાકી રહેલ સમય વચ્ચે ફેરબદલી કરવા પર ક્લિક કરો

en: Click to toggle between elapsed and remaining time
gu: વીતેવો અને બાકી રહેલ સમય વચ્ચે ફેરબદલી કરવા ક્લિક કરો

en: Double click to jump to a chosen time position
gu: પસંદ થયેલ સમય સ્થાન પર કૂદવા માટે બે વાર ક્લિ કરો

en: Select a device or a VIDEO_TS directory
gu: ઉપકરણ અથવા VIDEO_TS ડિરેક્ટરીને પસંદ કરો

en: Select a device or a VIDEO_TS folder
gu: ઉપકરણ અથવા VIDEO_TS ફોલ્ડરને પસંદ કરો

en: Select one or multiple files
gu: એક અથવા વધારે ફાઇલોને પસંદ કરો

en: File names:
gu: ફાઇલ નામો:

en: Filter:
gu: ફિલ્ટર:

en: Eject the disc
gu: ડિસ્ક બહાર કાઢો

en: Entry
gu: નોંધ

en: Channels:
gu: ચેનલો:

en: Selected ports:
gu: પસંદ થયેલ પોર્ટ:

en: Use VLC pace
gu: VLC ઝડપ વાપરો

en: TV - digital
gu: TV - ડિજિટલ

en: Tuner card
gu: ટુનર કાર્ડ

en: Delivery system
gu: મોકલનાર સિસ્ટમ

en: Transponder/multiplex frequency
gu: ટ્રાન્સપોન્ડર/મલ્ટિપ્લેક્સ આવૃત્તિ

en: Transponder symbol rate
gu: ટ્રાન્સપોન્ડર સાંકેતિક દર

en: Bandwidth
gu: બેન્ડવીથ

en: TV - analog
gu: TV - ઍનાલોગ

en: Device name
gu: ઉપકરણ નામ

en: Your display will be opened and played in order to stream or save it.
gu: તમારો દર્શાવ એ ખુલ્લો હશે અને સ્ટ્રીમને ક્રમમાં વગાડેલ છે અથવા તેને સંગ્રહો.

en: Advanced Options
gu: અદ્યતન વિકલ્પો

en: Double click to get media information
gu: મીડિયા જાણકારીને મેળવવા માટે બે વાર ક્લિક કરો

en: Change playlistview
gu: વગાડવા માટેની યાદી દૃશ્યને બદલો

en: Search the playlist
gu: વગાડવા માટેની યાદી શોધો

en: My Computer
gu: મારું કમ્પ્યૂટર

en: Devices
gu: ઉપકરણો

en: Local Network
gu: સ્થાનિક નેટવર્ક

en: Internet
gu: ઇન્ટરનેટ

en: Remove this podcast subscription
gu: આ પોડકાસ્ટ ઉમેદવારીને દૂર કરો

en: Do you really want to unsubscribe from %1?
gu: શું તમે ખરેખર %1 માંથી ઉમેદવારી હટાવા માંગો છો?

en: Cover
gu: આવરણ

en: Create Directory
gu: ડિરેક્ટરીને બનાવો

en: Create Folder
gu: ફોલ્ડરને બનાવો

en: Enter name for new directory:
gu: નવી ડિરેક્ટરી માટે નામને દાખલ કરો:

en: Enter name for new folder:
gu: નવાં ફોલ્ડર માટે નામને દાખલ કરો:

en: Rename Directory
gu: ડિરેક્ટરીનું નામ બદલો

en: Rename Folder
gu: ફોલ્ડરનું નામ બદલો

en: Enter a new name for the directory:
gu: ડિરેક્ટરી માટે નવાં નામને દાખલ કરો:

en: Enter a new name for the folder:
gu: ફોલ્ડર માટે નવાં નામને દાખલ કરો:

en: Sort by
gu: વડે ક્રમબધ્ધ કરો

en: Ascending
gu: ચઢતાક્રમમાં

en: Descending
gu: ઉતરતાક્રમમાં

en: Display size
gu: માપ દર્શાવો

en: Increase
gu: વધારો

en: Decrease
gu: ઘટાડો

en: Playlist View Mode
gu: વગાડવા માટેની યાદી દૃશ્ય સ્થિતિ

en: Playlist is currently empty.
    Drop a file here or select a media source from the left.
gu: વગાડવા માટેની યાદી હાલમાં ખાલી છે.
    અહિંયા ફાઇલને મૂકો અથવા ડાબેથી મીડિયા સ્ત્રોતને પસંદ કરો.

en: Icons
gu: ચિહ્નો

en: Detailed List
gu: વિગત થયેલ યાદી

en: List
gu: યાદી

en: Select File
gu: ફાઈલ પસંદ કરો

en: in
gu: માં

en: Any field
gu: કોઇપણ ક્ષેત્ર

en: Actions
gu: ક્રિયાઓ

en: Hotkey
gu: હોટકી

en: Application level hotkey
gu: કાર્યક્રમ લેવલ હોટકી

en: Global
gu: વૈશ્વિક

en: Desktop level hotkey
gu: ડેસ્કટોપ લેવલ હોટકી

en: Double click to change.
    Delete key to remove.
gu: બદલાવા માટે બે વાર ક્લિક કરો.
    દૂર કરવા માટે કીને કાઢી નાંખો.

en: Hotkey change
gu: હોટકી બદલો

en: Press the new key or combination for
gu: તેની માટે નવી કી અથવા સંયોજનને દબાવો

en: Assign
gu: સોંપો

en: Warning: this key or combination is already assigned to
gu: ચેતવણી: આ કી અથવા સંયોજન પહેલેથી તેમાં સોંપેલ છે

en: Warning: <b>%1</b> is already an application menu shortcut
gu: ચેતવણી: <b>%1</b> એ પહેલેથી કાર્યક્રમ મેનુ ટૂંકાણ છે

en: Key or combination:
gu: કી અથવા સંયોજન:

en: Key:
gu: કી:

en: Input & Codecs Settings
gu: ઇનપુટ અને કોડેક સુયોજનો

en: Configure Hotkeys
gu: હોટકી ઓ રૂપરેખાંકિત કરો

en: Device:
gu: ઉપકરણ:

en: If this property is blank, different values
    for DVD, VCD, and CDDA are set.
    You can define a unique one or configure them 
    individually in the advanced preferences.
gu: જો આ પ્રોપર્ટી ખાલી હોય તો, DVD, VCD, અને CDDA
    માટે વિવિધ કિમંતો સુયોજિત છે.
    તમે અનન્ય એકને વ્યાખ્યાયિત કરી શકો છો અથવા.
    અદ્યતન પસંદગીઓમાં વ્યક્તિગત રીતે તેઓને રૂપરેખાંકિત કરો.

en: Lowest latency
gu: સૌથી ઓછી સુષુપ્તિ

en: High latency
gu: વધુ સુષુપ્તિ

en: Higher latency
gu: સૌથી વધુ સુષુપ્તિ

en: This is VLC's skinnable interface. You can download other skins at
gu: આ VLC ને આવરણ કરી શકાય તેવું ઇન્ટરફેસ છે. તમે તેની પર બીજા આવરણોને ડાઉનલોડ કરી શકો છો

en: VLC skins website
gu: VLC આવરણ વેબસાઇટ

en: System's default
gu: સુસ્ટમનું મૂળભૂત

en: File associations
gu: ફાઇલ સંગઠનો

en: Audio Files
gu: ઓડિયો ફાઇલો

en: Video Files
gu: વિડિઓ ફાઇલો

en: Playlist Files
gu: વગાડવા માટેની યાદી ફાઇલો

en: &Apply
gu: અમલમાં મૂકો (&A)

en: &Cancel
gu: રદ કરો (&C)

en: Profile
gu: રૂપરેખા

en: Edit selected profile
gu: પસંદ થયેલ રૂપરેખામાં ફેરફાર કરો

en: Delete selected profile
gu: પસંદ થયેલ રૂપરેખાને કાઢી નાંખો

en: Create a new profile
gu: નવી રૂપરેખાને બનાવો

en: Create
gu: બનાવો

en: This muxer is not provided directly by VLC: It could be missing.
gu: આ મક્સર એ VLC દ્દારા સીધુ પૂરુ પાડેલ નથી: તે ગુમ થઇ શકે છે.

en: This muxer is missing. Using this profile will fail
gu: આ મક્સર ગુમ થયેલ છે. આ રૂપરેખાને વાપરવાનું નિષ્ફળ જશે

en:  Profile Name Missing
gu:  ગુમ થયેલ રૂપરેખા નામ

en: You must set a name for the profile.
gu: તમારે રૂપરેખા માટે નામને સુયોજિત કરવુ જ જોઇએ.

en: File/Directory
gu: ફાઇલ/ડિરેક્ટરી

en: File/Folder
gu: ફાઇલ/ફોલ્ડર

en: Source
gu: સ્ત્રોત

en: Source:
gu: સ્ત્રોત:

en: Type:
gu: પ્રકાર:

en: This module writes the transcoded stream to a file.
gu: આ મોડ્યુલ ફાઇલમાં ટ્રાન્સકોડેડ સ્ટ્રીમને લખે છે.

en: Filename
gu: ફાઇલનામ

en: Save file...
gu: ફાઇલને સંગ્રહો...

en: Containers (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)
gu: પાત્રો (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)

en: This module outputs the transcoded stream to a network via HTTP.
gu: આ મોડ્યુલ HTTP મારફતે નેટવર્કમાં ટ્રાન્સકોડ થયેલ સ્ટ્રીમનું આઉટપુટ લે છે.

en: Path
gu: પાથ

en: This module outputs the transcoded stream to a network via the mms protocol.
gu: આ મોડ્યુલ mms પ્રોટોકોલ મારફતે નેટવર્કમાં ટ્રાન્સકોડ થયેલ સ્ટ્રીમનુ આઉટપુટ લે છે.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTSP.
gu: આ મોડ્યુલ HTTP મારફતે નેટવર્કમાં ટ્રાન્સકોડ થયેલ સ્ટ્રીમનું આઉટપુટ લે છે.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via UDP.
gu: આ મોડ્યુલ UDP મારફતે નેટવર્કમાં ટ્રાન્સકોડ થયેલ સ્ટ્રીમનું આઉટપુટ લે છે.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTP.
gu: આ મોડ્યુલ RTP મારફતે નેટવર્કમાં ટ્રાન્સકોડ થયેલ સ્ટ્રીમનું આઉટપુટ લે છે.

en: Base port
gu: મૂળ પોર્ટ

en: This module outputs the transcoded stream to an Icecast server.
gu: આ મોડ્યુલ Icecast સર્વરમાં ટ્રાન્સકોડ થયેલ સ્ટ્રીમનું આઉટપુટ લે છે.

en: Mount Point
gu: માઉન્ટ પોઇંટ

en: Login:pass
gu: પ્રવેશ: પાસ

en: Edit Bookmarks
gu: બુકમાર્કમાં ફેરફાર કરો

en: Create a new bookmark
gu: નવું બુકમાર્ક બનાવો

en: Delete the selected item
gu: પસંદ થયેલ વસ્તુને કાઢી નાંખો

en: Delete all the bookmarks
gu: બધા બુકમાર્કોને કાઢી નાંખો

en: Extract
gu: અર્ક કાઢો

en: &Close
gu: બંધ કરો (&C)

en: Bytes
gu: બાઇટ

en: Convert
gu: રૂપાંતર કરો

en: Destination
gu: અંતિમ મુકામ

en: Destination file:
gu: લક્ષ્ય ફાઇલ:

en: Browse
gu: બ્રાઉઝ

en: Settings
gu: સુયોજનો

en: Display the output
gu: આઉટપુટ દર્શાવો

en: This display the resulting media, but can slow things down.
gu: આ પ્રદર્શન પરિણામી મીડિયા, પરંતુ બધી વસ્તુઓ ધીમી પાડી શકે છે.

en: &Start
gu: શરૂ કરો (&S)

en: Containers
gu: પાત્રો

en: Program Guide
gu: કાર્યક્રમ માર્ગદર્શિકા

en: Update
gu: સુધારો

en: Errors
gu: ભૂલો

en: Cl&ear
gu: સાફ કરો (&e)

en: Hide future errors
gu: ભવિષ્યની ભૂલોને છુપાડો

en: Adjustments and Effects
gu: ગોઠવણી અને અસરો

en: Synchronization
gu: સુમેળ

en: v4l2 controls
gu: v4l2 નિયંત્રણો

en: &Save
gu: સંગ્રહો (&S)

en: Privacy and Network Access Policy
gu: ખાનગી અને નેટવર્ક પ્રવેશ પોલિસી

en: <p>In order to protect your privacy, <i>VLC media player</i> does <b>not</b> collect personal data or transmit them, not even in anonymized form, to anyone.</p>
    <p>Nevertheless, <i>VLC</i> is able to automatically retrieve information about the media in your playlist from third party Internet-based services. This includes cover art, track names, artist names and other meta-data.</p>
    <p>Consequently, this may entail identifying some of your media files to third party entities. Therefore the <i>VLC</i> developers require your express consent for the media player to access the Internet automatically.</p>
gu: <p>તમારી ગોપનીયતાની રક્ષા કરવા માટે, <i>VLC મીડિયા પ્લેયર</i> વ્યક્તિગત માહિતી બેનામી રીતે પણ એકત્રિત કે પછી કોઈને સંચારિત કરતુ <b>નથી</b></p>
    <p>તેમ છતાં, <i>VLC</i> તૃતીય પક્ષ આધારીત ઈન્ટરનેટ સેવાથી આપમેળે તમારી વગાડવાની યાદીમા થી મીડિયાની માહિતી મેળવી લે છે. આમા કવર કળા, ટ્રેકનું નામ, કલાકારનું નામ અને બીજી વધારાની માહિતીનો સમાવેશ થાય છે.</p>
    <p>તદનુસાર, આ તૃતીય પક્ષને તમારી અમુક મીડિયા ફાઈલોની ઓળખ આપી શકે છે. તેથી <i>VLC</i> વિકાસકર્તાઓને મીડિયા પ્લેયર દ્વારા આપમેળે ઈન્ટરનેટનો ઉપયોગ કરતા પેહલા તમારી સંમતિ લેવી જરૂરી છે.</p>

en: Network Access Policy
gu: નેટવર્ક પ્રવેશ પોલિસી

en: Regularly check for VLC updates
gu: VLC સુધારા માટે નિયમિત ચકાસો

en: Go to Time
gu: સમય સાથે જાઓ

en: &Go
gu: જાઓ (&G)

en: Go to time
gu: સમય સાથે જાઓ

en: About
gu: વિશે

en: <p>VLC media player is a free and open source media player, encoder, and streamer made by the volunteers of the <a href="http://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a> community.</p><p>VLC uses its internal codecs, works on essentially every popular platform, and can read almost all files, CDs, DVDs, network streams, capture cards and other media formats!</p><p><a href="http://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Help and join us!</span></a>
gu: <p>VLC મીડિયા પ્લેયર એ એક મુક્ત અને ઓપન સ્ત્રોત મીડિયા પ્લેયર, એનકોડર અને સ્ટ્રીમ કરનાર છે જે સ્વયંસેવકો દ્વારા બનાવાયું છે <a href="http://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a> સમુદાય.</p><p>VLC એના આંતરિક કોડેકો વાપરે છે, જરૂરના બધાજ લોકપ્રિય પ્લેટફોર્મ પર કામ કરે છે, અને બધીજ ફાઈલો, CD, DVD, નેટવર્ક સ્ત્રીમો, કેપ્ચર કાર્ડો અને બીજા બધાજ મીડિયા બંધારણને વાંચી શકે છે.!</p><p><a href="http://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">અમને મદદ કરો અને અમારી સાથે જોડાઓ</span></a>

en: &Recheck version
gu: આવૃત્તિને ફરી ચકાસો (&R)

en: &Yes
gu: હાં (&Y)

en: &No
gu: ના (&N)

en: VLC media player updates
gu: VLC મીડિયા પ્લેયર સુધારા

en: A new version of VLC (%1.%2.%3%4) is available.
gu: VLC (%1.%2.%3%4) ની નવી આવૃત્તિ ઉપલબ્ધ છે.

en: You have the latest version of VLC media player.
gu: તમારી પાસે VLC મીડિયા પ્લેયરની તાજેતરની આવૃત્તિ છે.

en: An error occurred while checking for updates...
gu: ભૂલ ઉદ્ભવી જ્યારે સુધારા માટે ચકાસી રહ્યા હોય...

en: Current Media Information
gu: વર્તમાન મીડિયા જાણકારી

en: &General
gu: સામાન્ય (&G)

en: &Metadata
gu: મેટાડેટા (&M)

en: Co&dec
gu: કોડેક (&d)

en: S&tatistics
gu: આંકડાશાસ્ત્ર (&t)

en: &Save Metadata
gu: મેટાડેટાને સંગ્રહો (&S)

en: Location:
gu: સ્થાન:

en: Saves all the displayed logs to a file
gu: ફાઇલમાં બધા દર્શાવેલ લૉગને સંગ્રહે છે

en: Save log file as...
gu: આ તરીકે લૉગ ફાઇલને સંગ્રહો...

en: Application
gu: કાર્યક્રમ

en: Cannot write to file %1:
    %2.
gu: ફાઇલ %1 માં લખી શકાતુ નથી:
    %2.

en: Update the tree
gu: ટ્રીને સુધારો

en: Clear the messages
gu: સંદેશાને સાફ કરો

en: Open Media
gu: મીડિયાને ખોલો

en: &File
gu: ફાઇલ (&F)

en: &Disc
gu: ડિસ્ક (&D)

en: &Network
gu: નેટવર્ક (&N)

en: Capture &Device
gu: ઉપકરણને કેદ કરો (&D)

en: &Select
gu: પસંદ કરો (&S)

en: &Enqueue
gu: ઉમેરો (&E)

en: &Play
gu: વગાડો (&P)

en: &Stream
gu: સ્ટ્રીમ (&S)

en: C&onvert
gu: રૂપાંતર કરો (&o)

en: C&onvert / Save
gu: રૂપાંતર કરો / સંગ્રહો (&o)

en: Open URL
gu: URL ખોલો

en: Enter URL here...
gu: URL અહિંયા દાખલ કરો...

en: Please enter the URL or path to the media you want to play.
gu: મહેરબાની કરીને મીડિયામાં URL અથવા પાથ દાખલ કરો કે જે તમે વગાડવા માંગો છો.

en: If your clipboard contains a valid URL
    or the path to a file on your computer,
    it will be automatically selected.
gu: જો તમારું ક્લિપબોર્ડ એ તમારાં કમ્પ્યૂટર પર ફાઇલમાં યોગ્ય URL
    અથવા પાથને સમાવે છે,
    તે આપમેળે પસંદ થયેલ હશે.

en: Plugins and extensions
gu: પ્લગઇન અને ઍક્સટેન્શન

en: Active Extensions
gu: સક્રિય ઍક્સટેન્શન

en: Capability
gu: ક્ષમતા

en: Score
gu: અંક

en: &Search:
gu: શોધો (&S):

en: More information...
gu: વધારે જાણકારી...

en: Reload extensions
gu: ઍક્સટેન્શનને ફરી લાવો

en: Skins customize player's appearance. You can activate them through preferences.
gu: આવરણો પ્લેયરના દેખાવને વૈવિધ્યપૂર્ણ રાખે છે. તમે પસંદગીઓ મારફતે તેઓને સક્રિય કરી શકાય છે.

en: Playlist parsers add new capabilities to read internet streams or extract meta data.
gu: વગાડવા માટેની યાદી પાર્સર એ ઇન્ટરનેટ સ્ટ્રીમને વાંચવા માટે નવી ક્ષમતાઓને ઉમેરે છે અથવા મેટાડેટાને કાઢે છે.

en: Service discoveries adds new sources to your playlist such as web radios, video websites, ...
gu: સેવા શોધો એ તમારી વગાડવા માટેની યાદીમાં નવા સ્ત્રોતોને ઉમેરે છે જેમ કે વેબ રેડિયો, વિડિઓ વેબસાઇટ, ...

en: Extensions brings various enhancements. Check descriptions for more details
gu: ઍક્સટેન્શ એ વિવિધ વધારાને લાવે છે. વધારે વિગતો માટે વર્ણનોને ચકાસો

en: Only installed
gu: ફક્ત સ્થાપિત થયેલ

en: Retrieving addons...
gu: ઍડઓનને પ્રાપ્ત કરી રહ્યા છે...

en: No addons found
gu: ઍડઓન મળ્યા નથી

en: This addon has been installed manually. VLC can't manage it by itself.
gu: આ ઍડઓન જાતેજ સ્થાપિત કરી દેવામાં આવ્યા છે. VLC પોતાની જાતે સંચાલિત કરી શકતુ નથી.

en: Version %1
gu: આવૃત્તિ %1

en: %1 downloads
gu: %1 ડાઉનલોડ

en: &Uninstall
gu: બિનસ્થાપિત (&U)

en: &Install
gu: સ્થાપિત કરો (&I)

en: Version
gu: આવૃત્તિ

en: Website
gu: વેબસાઇટ

en: Files
gu: ફાઈલો

en: Deletes the selected item
gu: પસંદ થયેલ વસ્તુને કાઢે છે

en: Show settings
gu: સુયોજનો બતાવો

en: Simple
gu: સરળ

en: Switch to simple preferences view
gu: સાદા પસંદગી દૃશ્યમાં જાઓ

en: Switch to full preferences view
gu: સંપૂર્ણ પસંદગી દૃશ્યમાં જાઓ

en: Save and close the dialog
gu: સંવાદને સંગ્રહો અને બંધ કરો

en: &Reset Preferences
gu: પસંદગીઓને પુન:સુયોજિત કરો (&R)

en: Only show current
gu: ફક્ત હાલનાંને બતાવો

en: Only show modules related to current playback
gu: ફક્ત હાલનાં પ્લેબેકને સંબંધિત મોડ્યુલોને બતાવો

en: Advanced Preferences
gu: અદ્યતન પસંદગીઓ

en: Simple Preferences
gu: સરળ પસંદગીઓ

en: Cannot save Configuration
gu: રૂપરેખાંકનને સંગ્રહી શકાતુ નથી

en: Preferences file could not be saved
gu: પસંદગી ફાઇલને સંગ્રહી શક્યા નહિં

en: Are you sure you want to reset your VLC media player preferences?
gu: શું તમે ખરેખર તમારાં VLC મીડિયા પ્લેયર પસંદીઓને પુન:સુયોજિત કરવા માંગો છો?

en: Stream Output
gu: સ્ટ્રીમ આઉટપુટ

en: This wizard will allow you to stream or convert your media for use locally, on your private network, or on the Internet.
    You should start by checking that source matches what you want your input to be and then press the "Next" button to continue.
gu: આ વિઝાર્ડને સ્ટ્રીમ કરવા માટે તમને પરવાનગી આપે છે અને સ્થાનિક રીતે વાપરવા માટે તમારી મીડિયાને રૂપાંતરણ કરે છ, તમારા ખાનગી નેટવર્ક પર, અથવા ઈન્ટરનેટ પર.
    તમારે ચકાસીને શરૂ કરવું જોઈએ કે જે સ્ત્રોત બંધબેસે તમે તમારા ઈનપુટ સાથે શું કરવા માંગો છો અને પછી ચાલુ રાખવા માટે "આગળ" બટનને ડબાઓ.

en: Stream output string.
    This is automatically generated when you change the above settings,
    but you can change it manually.
gu: સ્ટ્રીમ આઉટપુટ શબ્દમાળા.
    આ આપમેળે ઉત્પન્ન થયેલ છે જ્યારે તમે ઉપરનાં સુયોજનોને બદલો,
    પરંતુ તમે જાતેજ તેને બદલી શકો છો.

en: Back
gu: પાછળ

en: Toolbars Editor
gu: સાધનપટ્ટી સંવાદક

en: Toolbar Elements
gu: સાધપટ્ટી ઘટકો

en: Flat Button
gu: સપાટ બટન

en: Next widget style
gu: આગળની વિજેટ શૈલી

en: Big Button
gu: મોટુ બટન

en: Native Slider
gu: મૂળ સરકપટ્ટી

en: Main Toolbar
gu: મુખ્ય સાધનપટ્ટી

en: Above the Video
gu: વિડિઓની ઉપર

en: Toolbar position:
gu: સાધનપટ્ટી સ્થાન:

en: Line 1:
gu: લીટી 1:

en: Line 2:
gu: લીટી 2:

en: Time Toolbar
gu: સમય સાધનપટ્ટી

en: Advanced Widget
gu: અદ્યતન વિજેટ

en: Fullscreen Controller
gu: સંપૂર્ણસ્ક્રીન નિયંત્રક

en: New profile
gu: નવી રૂપરેખા

en: Delete the current profile
gu: હાલની રૂપરેખાને કાઢો

en: Select profile:
gu: રૂપરેખાને પસંદ કરો:

en: Preview
gu: પૂર્વદર્શન

en: Cl&ose
gu: બંધ કરો (&o)

en: Profile Name
gu: રૂપરેખા નામ

en: Please enter the new profile name.
gu: મહેરબાની કરીને નવી રૂપરેખા નામને દાખલ કરો.

en: Spacer
gu: સ્પેસર

en: Expanding Spacer
gu: સ્પેસર વિસ્તરી રહ્યા છે

en: Splitter
gu: સ્પ્લીટર

en: Time Slider
gu: સમય સરકપટ્ટી

en: Small Volume
gu: ઓછો અવાજ

en: DVD menus
gu: DVD મેનુ

en: Teletext transparency
gu: ટેલિટેક્સ પારદર્શકતા

en: Advanced Buttons
gu: અદ્યતન બટનો

en: Playback Buttons
gu: પ્લેબેક બટનો

en: Aspect ratio selector
gu: આસ્પેકટ રેશીઓ પસંદકર્તા

en: Speed selector
gu: ઝડપ પસંદકર્તા

en: Broadcast
gu: બ્રોડકાસ્ટ

en: Schedule
gu: સમયક્રમ

en: Video On Demand ( VOD )
gu: માંગણી પર વિડિઓ ( VOD )

en: Hours / Minutes / Seconds:
gu: કલાક / મિનિટ / સેકંડ:

en: Day / Month / Year:
gu: દિવસ / મહિનો / વર્ષ:

en: Repeat:
gu: પૂનરાવર્તન:

en: Repeat delay:
gu: પૂનરાવર્તન વિલંબ:

en:  days
gu:  દિવસો

en: I&mport
gu: આયાત (&m)

en: E&xport
gu: નિકાસ (&x)

en: Save VLM configuration as...
gu: આ તરીકે VLM રૂપરેખાંકનને સંગ્રહો...

en: Open VLM configuration...
gu: VLM રૂપરેખાંકનને ખોલો...

en: Broadcast:
gu: બ્રોડકાસ્ટ:

en: Schedule:
gu: સમયક્રમ:

en: Open Directory
gu: ડિરેક્ટરી ખોલો

en: Open Folder
gu: ફોલ્ડર ખોલો

en: Open playlist...
gu: વગાડવા માટેની યાદી ખોલો...

en: XSPF playlist
gu: XSPF વગાડવા માટેની યાદી

en: M3U playlist
gu: M3U વગાડવા માટેની યાદી

en: M3U8 playlist
gu: M3U8 વગાડવા માટેની યાદી

en: Save playlist as...
gu: આ તરીકે વગાડવા માટેની યાદીને સંગ્રહો...

en: Open subtitles...
gu: ઉપશીર્ષકને ખોલો...

en: Media Files
gu: મીડિયા ફાઇલો

en: Subtitle Files
gu: ઉપશીર્ષક ફાઇલો

en: All Files
gu: બધી ફાઇલો

en: Do you want to restart the playback where left off?
gu: જ્યાંથી છોડી દીધું હતું ત્યાંથી શું પ્લેબેકને ફરી શરૂ કરવા માંગો છો?

en: &Continue
gu: ચાલુ રાખો (&C)

en: Control menu for the player
gu: પ્લેયર માટે નિયંત્રણ મેનુ

en: Paused
gu: અટકાવાયેલ

en: &Media
gu: મીડિયા (&M)

en: P&layback
gu: પ્લેબેક (&l)

en: &Audio
gu: ઓડિયો (&A)

en: &Video
gu: વિડિઓ (&V)

en: Subti&tle
gu: ઉપશીર્ષક (&t)

en: V&iew
gu: દૃશ્ય (&i)

en: &Help
gu: મદદ (&H)

en: Open &File...
gu: ફાઇલને ખોલો (&F)...

en: &Open Multiple Files...
gu: ઘણી ફાઇલને ખોલો (&O)...

en: Open &Disc...
gu: ડિસ્કને ખોલો (&D)...

en: Open &Network Stream...
gu: નેટવર્ક સ્ટ્રીમને ખોલો (&N)...

en: Open &Capture Device...
gu: કેદ થયેલ ઉપકરણને ખોલો (&C)...

en: Open &Location from clipboard
gu: ક્લિપબોર્ડમાંથી સ્થાનને ખોલો (&L)

en: Open &Recent Media
gu: તાજેતરની મીડિયાને ખોલો (&R)

en: Conve&rt / Save...
gu: રૂપાંતર કરો / સંગ્રહો (&r)...

en: &Stream...
gu: સ્ટ્રીમ (&S)...

en: Quit at the end of playlist
gu: વગાડવા માટેની યાદીને અંતે બહાર નીકળો

en: Close to systray
gu: systray ને બંધ કરો

en: &Quit
gu: બહાર નીકળો (&Q)

en: &Effects and Filters
gu: અસરો અને ફિલ્ટરો (&E)

en: &Track Synchronization
gu: ટ્રેક સુમેળતા (&T)

en: Plu&gins and extensions
gu: પ્લગઇન અને ઍક્સટેન્શન (&g)

en: Customi&ze Interface...
gu: ઇન્ટરફેસને વૈવિધ્યપૂર્ણ બનાવો (&z)...

en: &Preferences
gu: પસંદગીઓ (&P)

en: &View
gu: દૃશ્ય (&V)

en: Play&list
gu: વગાડવા માટેની યાદી (&l)

en: Docked Playlist
gu: ડોક થયેલ વગાડવા માટેની યાદી

en: Mi&nimal Interface
gu: ન્યૂનત્તમ ઇન્ટરફેસ (&n)

en: &Fullscreen Interface
gu: &સંપૂર્ણસ્ક્રીન ઇન્ટરફેસ (&F)

en: &Advanced Controls
gu: અદ્યતન નિયંત્રણો (&A)

en: Status Bar
gu: પરિસ્થિતિદર્શક પટ્ટી

en: Visualizations selector
gu: કાલ્પનિક પસંદકર્તા

en: &Increase Volume
gu: અવાજ વધારો (&I)

en: &Mute
gu: મૂંગુ (&M)

en: Audio &Device
gu: ઓડિયો ઉપકરણ (&D)

en: Audio &Track
gu: ઓડિયો ટ્રેક (&T)

en: &Stereo Mode
gu: સ્ટીરિયો સ્થિતિ (&S)

en: &Visualizations
gu: કલ્પના (&V)

en: Add &Subtitle File...
gu: ઉપશીર્ષક ફાઇલને ઉમેરો (&S)...

en: Sub &Track
gu: ઉપ ટ્રેક (&T)

en: Video &Track
gu: વિડિઓ ટ્રેક (&T)

en: &Fullscreen
gu: સંપૂર્ણસ્ક્રીન (&F)

en: Always Fit &Window
gu: હંમેશા વિન્ડોને બંધબેસાડો (&W)

en: Set as Wall&paper
gu: વોલપેપર તરીકે સુયોજિત કરો (&p)

en: &Zoom
gu: નાનુ મોટુ કરો (&Z)

en: &Aspect Ratio
gu: આસ્પેકટ રેશીઓ (&A)

en: &Crop
gu: કાપો (&C)

en: &Deinterlace
gu: અમિશ્રીત (&D)

en: &Deinterlace mode
gu: અમિશ્રીત સ્થિતિ (&D)

en: Take &Snapshot
gu: સ્નેપશોટ લો (&S)

en: T&itle
gu: શીર્ષક (&i)

en: &Chapter
gu: પ્રકરણ (&C)

en: &Program
gu: કાર્યક્રમ (&P)

en: &Manage
gu: સંચાલિત કરો (&M)

en: Check for &Updates...
gu: સુધારા માટે ચકાસો (&U)...

en: &Stop
gu: બંધ કરો (&S)

en: Pre&vious
gu: પહેલાં (&v)

en: Ne&xt
gu: આગળ (&x)

en: Sp&eed
gu: ઝડપ (&e)

en: &Faster
gu: ઝડપી (&F)

en: N&ormal Speed
gu: સામાન્ય ઝડપ (&o)

en: Slo&wer
gu: ધીમું (&w)

en: &Jump Forward
gu: આગળ કૂદકો મારો (&J)

en: Jump Bac&kward
gu: પાછળ કૂદકો મારો (&k)

en: Open &Network...
gu: નેટવર્કને ખોલો (&N)...

en: Leave Fullscreen
gu: પૂર્ણસ્ક્રીન છોડો

en: &Playback
gu: પ્લેબેક (&P)

en: &Hide VLC media player in taskbar
gu: સાધનપટ્ટીમાં VLC મીડિયા પ્લેયરને છુપાડો (&H)

en: Sho&w VLC media player
gu: VLC મીડિયા પ્લેયરને બતાવો (&w)

en: &Open Media
gu: મીડિયાને ખોલો (&O)

en: &Clear
gu: સાફ કરો (&C)

en: Show advanced preferences over simple ones
gu: સાદા એક પર અદ્યતન પસંદગીઓને બતાવો

en: Show advanced preferences and not simple preferences when opening the preferences dialog.
gu: અદ્યતન પસંદગીઓને બતાવો અને સાદી પસંદગીઓ નથી જ્યારે પસંદગી સંવાદને ખોલી રહ્યા હોય.

en: Systray icon
gu: Systray ચિહ્ન

en: Show an icon in the systray allowing you to control VLC media player for basic actions.
gu: મૂળભૂત ક્રિયાઓ માટે VLC મીડિયા પ્લેયરને નિયંત્રિત કરવા માટે તમને પરવાનગી આપતી systray માં ચિહ્નને બતાવો.

en: Start VLC with only a systray icon
gu: ફક્ત systray ચિહ્ન સાથે VLC ને શરૂ કરો

en: Show playing item name in window title
gu: વિન્ડો શીર્ષકમાં વગાડવની વસ્તુ નામને બતાવો

en: Show the name of the song or video in the controller window title.
gu: નિયંત્રક વિન્ડો શીર્ષકમાં ગીત અથવા વિડિઓનાં નામને બતાવો.

en: Show notification popup on track change
gu: ટ્રેક બદલાવ પર સૂચના પોપઅપને બતાવે છે

en: Show a notification popup with the artist and track name when the current playlist item changes, when VLC is minimized or hidden.
gu: કલાકાર અને ટ્રેક નામ સાથે સૂચના પોપઅપને બતાવો જ્યારે હાલની વગાડવા માટેની યાદી વસ્તુમાં ફેરફાર કરીએ, જ્યારે VLC ન્યૂનત્તમ અથવા છુપાયેલ હોય.

en: Windows opacity between 0.1 and 1
gu: 0.1 અને 1 વચ્ચે વિન્ડો પારદર્શકતા

en: Sets the windows opacity between 0.1 and 1 for main interface, playlist and extended panel. This option only works with Windows and X11 with composite extensions.
gu: મુખ્ય ઈન્ટરફેસ, વગાડવાની યાદી અને વિસ્તરેલ પેનલ માટે 0.1 અને  1 વચ્ચે વિન્ડો પારદર્શકતાને સુયોજિત કરે છે, આ વિકલ્પ સંયુક્ત એક્સ્ટેન્શન સાથે Windows અને  X11 સાથે ફક્ત કામ કરે છે.

en: Fullscreen controller opacity between 0.1 and 1
gu: 0.1  અને 1 વચ્ચે સંપૂર્ણસ્ક્રીન નિયંત્રક અપારદર્શકતા

en: Sets the fullscreen controller opacity between 0.1 and 1 for main interface, playlist and extended panel. This option only works with Windows and X11 with composite extensions.
gu: મુખ્ય ઈન્ટરફેસ, વગાડવાની યાદી અને વિસ્તરેલ પેનલ માટે 0.1 અને  1 વચ્ચે સંપૂર્ણસ્ક્રીન નિયંત્રક પારદર્શકતાને સુયોજિત કરે છે, આ વિકલ્પ સંયુક્ત એક્સ્ટેન્શન સાથે Windows અને  X11 સાથે ફક્ત કામ કરે છે.

en: Show unimportant error and warnings dialogs
gu: મહત્વ ન હોય તેવી ભૂલો અને ચેતવણીઓ સંવાદને બતાવો

en: Activate the updates availability notification
gu: ઉપલબ્ધ સૂચનાઓ સુધારાને સક્રિય કરો

en: Activate the automatic notification of new versions of the software. It runs once every two weeks.
gu: સોફ્ટવેરની નવી આવૃત્તિની આપમેળે સૂચનાને સક્રિય કરો. તે દરેક બે અઠવાડિયે એકવાર ચાલે છે.

en: Number of days between two update checks
gu: બે સુધારા ચકાસણી વચ્ચે દિવસોની સંખ્યા

en: Ask for network policy at start
gu: શરૂઆતે નેટવર્ક પોલિસી માટે પૂછો

en: Save the recently played items in the menu
gu: મેનુમાં હમણાંજ વગાડેલ વસ્તુઓને સંગ્રહો

en: List of words separated by | to filter
gu: ફિલ્ટરમાં |  દ્દારા શબ્દોની યાદી અલગ થયેલ છે

en: Start VLC with:
     - normal mode
     - a zone always present to show information as lyrics, album arts...
     - minimal mode with limited controls
gu: આની સાથે VLC ને શરૂ કરો:
     - સામાન્ય સ્થિતિ
     - વિસ્તાર હમેંશા ગીતો, આલ્બમ કલા તરીકે જાણકારીને બતાવા માટે હાજર છે...
     - માર્યાદિત નિયંત્રનો સાથે ન્યૂનતમ સ્થિતિ

en: Show a controller in fullscreen mode
gu: સંપૂર્ણસ્ક્રીન સ્થિતિમાં નિયંત્રકને બતાવો

en: Embed the file browser in open dialog
gu: ખુલ્લા સંવાદમાં ફાઇલ બ્રાઉઝરને જડિત કરો

en: Define which screen fullscreen goes
gu: વ્યાખ્યાયિત કરો કંઇ સ્ક્રીન સંપૂર્ણસ્ક્રીન તરીકે જાય છે

en: Load extensions on startup
gu: શરૂઆતે એક્સટેન્શને લાવો

en: Start in minimal view (without menus)
gu: ન્યૂનત્તમ દૃશ્યમાં શરૂ કરો (મેનુ વગર)

en: Display background cone or art
gu: પાશ્ર્વભાગ કોન અથવા કલાને દર્શાવો

en: Display background cone or current album art when not playing. Can be disabled to prevent burning screen.
gu: પાશ્વભાગ કોણને દર્શાવો અથવા હાલના આલ્બમને જયારે વગાડી રહ્યા ના હોય તો. સ્ક્રીનને નુકશાન થતું અટકાવા માટે નિષ્ક્રિય કરી સકાય છે.

en: Ignore keyboard volume buttons.
gu: કિબોર્ડ વોલ્યુમ બટનને અવગણો.

en: With this option checked, the volume up, volume down and mute buttons on your keyboard will always change your system volume. With this option unchecked, the volume buttons will change VLC's volume when VLC is selected and change the system volume when VLC is not selected.
gu: આ વિકલ્પ સાથે ચકાસેલ હતું, અવાજ વધારો, અવાજ ઓછો અને અવાજ મૂંગો તમારા કીબોર્ડ પર હમેંશા તમારી સીસ્ટમ અવાજને બદલશે. આ વિકલ્પ સાથે ચકાસેલ નથી, અવાજ બટનો એ VLC ના અવાજને બદલશે જયારે VLC પસંદ થયેલ હોય અને સીસ્ટમ અવાજને બદલો જયારે VLC પસંદ થયેલ ના હોય.

en: Fullscreen controller mouse sensitivity
gu: સંપૂર્ણસ્ક્રીન નિયંત્રક માઉસ સંવેદનશીલતા

en: When minimized
gu: જ્યારે ન્યૂનત્તમ થયેલ હોય

en: Qt interface
gu: Qt ઇન્ટરફેસ

en: errors
gu: ભૂલો

en: warnings
gu: ચેતવણીઓ

en: debug
gu: ડિબગ

en: Open a skin file
gu: આવરણ ફાઇલને ખોલો

en: Skin files |*.vlt;*.wsz;*.xml
gu: સ્કીન ફાઇલો |*.vlt;*.wsz;*.xml

en: Open playlist
gu: વગાડવા માટેની યાદી ખોલો

en: Save playlist
gu: વગાડવા માટેની યાદીને સંગ્રહો

en: Skin to use
gu: વાપરવા માટેનું આવરણ

en: Path to the skin to use.
gu: વાપરવા માટે આવરણનો પાથ.

en: Config of last used skin
gu: છેલ્લે વાપરેલ આવરણનું રૂપરેખાંકન

en: Windows configuration of the last skin used. This option is updated automatically, do not touch it.
gu: છેલ્લે વાપરરેલ આવરણનું વિન્ડો રૂપરેખાંકન. આ વિકલ્પ એ આપમેળે સુધારેલ છે, તેને અડકો નહિં.

en: Show a systray icon for VLC
gu: VLC માટે systray ચિહ્નને બતાવો

en: Show VLC on the taskbar
gu: સાધનપટ્ટી પર VLC ને બતાવો

en: Enable transparency effects
gu: પારદર્શક અસરોને સક્રિય કરો

en: You can disable all transparency effects if you want. This is mainly useful when moving windows does not behave correctly.
gu: તમે બધા પારદર્શક અસરોને નિષ્ક્રિય કરી શકો છો જો તમે ઇચ્છો તો. આ મુખ્ય રીતે ઉપયોગી છે જ્યારે વિન્ડો ખસી રહી હોય અને યોગ્ય રીતે વર્તણૂક કરતી ન હોય.

en: Use a skinned playlist
gu: આવરણ થયેલ વગાડવા માટેની યાદીને વાપરો

en: Display video in a skinned window if any
gu: આવરણ થયેલ વિન્ડોમાં વિડિઓને દર્શાવો જો કોઇપણ હોય

en: When set to 'no', this parameter is intended to give old skins a chance to play back video even though no video tag is implemented
gu: જયારે 'નાં' તરીકે સુયોજિત હોય તો, આ પરિમાણ એ પ્લેબેક વિડિઓને જુના આવરણનો તક આપવાનો ઈરાદો છે વિડિઓ ટેગનું અમલીકરણ ના થયેલ હોય તો પણ

en: Skinnable Interface
gu: આવરણ કરી શકાય તેવું ઇન્ટરફેસ

en: Select skin
gu: આવરણ પસંદ કરો

en: Brightness threshold
gu: પ્રકાશતા થ્રેશોલ્ડ

en: When this mode is enabled, pixels will be shown as black or white. The threshold value will be the brightness defined below.
gu: જ્યારે આ સ્થિતિ સક્રિય થયેલ હોય, પિક્સેલ એ કાળા અથવા સફેદ તરીકે બતાવેલ હશે. થ્રેશોલ્ડ કિંમત નીચે વ્યાખ્યાયિત થયેલ પ્રકાશતાને દેખાડશે.

en: Image contrast (0-2)
gu: વિપરીત છબી (0-2)

en: Set the image contrast, between 0 and 2. Defaults to 1.
gu: છબી વિરોધાભાસને સુયોજિત કરે છે, 0 અને 2 વચ્ચે. મૂળભૂત 1 છે.

en: Image hue (0-360)
gu: છબી રંગ (0-360)

en: Set the image hue, between 0 and 360. Defaults to 0.
gu: છબી રંગને સુયોજિત કરો, 0 અને 360 વચ્ચે. મૂળભૂત 0 છે.

en: Image saturation (0-3)
gu: છબી સંતૃપ્તિ (0-3)

en: Set the image saturation, between 0 and 3. Defaults to 1.
gu: છબી સંતૃપ્તિને સુયોજિત કરો, 0 અને 3 ની વચ્ચે છે. મૂળભૂત 1 છે.

en: Image brightness (0-2)
gu: છબી તેજસ્વિતા (0-2)

en: Set the image brightness, between 0 and 2. Defaults to 1.
gu: છબી પ્રકાશતાને સુયોજિત કરો, 0 અને 2 વચ્ચે છે. મૂળભૂત 1 છે.

en: Image gamma (0-10)
gu: છબી ગામા (0-10)

en: Set the image gamma, between 0.01 and 10. Defaults to 1.
gu: છબી ગામાને સુયોજિત કરો, 0.01 અને 10 ની વચ્ચે, મૂળભૂત 1 છે.

en: Decode frames directly into RPI VideoCore instead of host memory.
gu: યજમાન મેમરીને બદલે RPI VideoCore માં સીધું ફ્રેમને ડીકોડ કરો.

en: Decode frames directly into RPI VideoCore instead of host memory. This option must only be used with the MMAL video output plugin.
gu: યજમાન મેમરીને બદલે ડિકોડ ફ્રેમ RPI VideoCore માં સીધું છે. આ વિકલ્પ ફક્ત MMAL વિડિઓ આઉટપુટ પ્લગઇન સાથે વાપરવું જ જોઈએ.

en: MMAL decoder
gu: MMAL ડિકોડર

en: MMAL-based decoder plugin for Raspberry Pi
gu: રાસબરી Pi માટે MMAL-આધારિત ડિકોડર પ્લગઇન

en: VideoCore layer where the video is displayed.
gu: વિદેઓકોર લેયર જ્યાં વિડિઓ દર્શાવેલ છે.

en: VideoCore layer where the video is displayed. Subpictures are displayed directly above and a black background directly below.
gu: વિદેઓકોર લેયર જ્યાં વિડિઓ દર્શાવેલ છે. ઉપચિત્ર સીધા ઉપર દર્શાવેલ છે અને કાળો પાશ્વભાગ સીધો નીચે.

en: Adjust HDMI refresh rate to the video.
gu: વિડિઓ માટે HDMI તાજા દરને ગોઠવો.

en: MMAL-based vout plugin for Raspberry Pi
gu: રાસબરી Pi માટે MMAL-આધારિત vout પ્લગઇન

en: VDPAU adjust video filter
gu: VDPAU વિડિઓ ફિલ્ટર સંતુલિત

en: VDPAU video decoder
gu: VDPAU વિડિઓ ડિકોડર

en: Temporal-spatial
gu: કાળ-અવકાશી

en: VDPAU surface conversions
gu: VDPAU સપાટી રૂપાંતરણો

en: Deinterlacing algorithm
gu: અમિશ્રીત અલ્ગોરિધમ

en: Inverse telecine
gu: પ્રસારણ ઉલટાવો

en: Deinterlace chroma skip
gu: ક્રોમા સ્કીપને અમીશ્રીત કરો

en: Whether temporal deinterlacing applies to luma only
gu: ક્ષણિક અમીશ્રીતતા ફક્ત લૂમાને લાગુ પડે છે

en: Noise reduction level
gu: અવાજ ઘટાડવાનું લેવલ

en: Scaling quality
gu: માપ ગુણવત્તા

en: High quality scaling level
gu: ઉચ્ચ ગુણવત્તા માપ સ્તર

en: VDPAU deinterlacing filter
gu: VDPAU અમિશ્રીત ફિલ્ટર

en: VDPAU output
gu: VDPAU આઉટપુટ

en: VDPAU sharpen video filter
gu: VDPAU તીવ્રતા વિડિઓ ફિલ્ટર

en: Be quiet
gu: શાંત રહો

en: Log to file
gu: ફાઇલમાં લૉગ લો

en: Log all VLC messages to a text file.
gu: લખાણ ફાઇલમાં બધા VLC સંદેશાનો લ઼ૉગ કરો.

en: Log filename
gu: લૉગ ફાઇલનામ

en: Specify the log filename.
gu: લૉગ ફાઇલનામને સ્પષ્ટ કરો.

en: Log format
gu: લૉગ બંધારણ

en: Specify the logging format.
gu: લૉગીંગ બંધારણને સ્પષ્ટ કરો.

en: Verbosity
gu: વર્બોસીટી

en: <p>Password for Web interface has not been set.</p><p>Please use --http-password, or set a password in </p><p>Preferences &gt; All &gt; Main interfaces &gt; Lua &gt; Lua HTTP &gt; Password.</p>
gu: <p>વેબ ઈન્ટરફેસ માટે પાસવર્ડ સુયોજિત કરાયો નથી.</p><p>મહેરબાની કરીને --http-password ને વાપરો, અથવા </p><p>પસંદગીઓ &gt; બધા &gt; મુખ્ય ઈન્ટરફેસ &gt; લુઆ &gt; લુઆ HTTP &gt; પાસવર્ડ.</p>

en: Lua interface
gu: લુઆ ઇન્ટરફેસ

en: Lua interface module to load
gu: લાવવા માટે લુઆ ઇન્ટરફેસ મોડ્યુલ

en: Lua interface configuration
gu: લુઆ ઇન્ટરફેસ રૂપરેખાંકન

en: Lua interface configuration string. Format is: '["<interface module name>"] = { <option> = <value>, ...}, ...'.
gu: લુઆ ઇન્ટરફેસ રૂપરેખાંકન શબ્દમાળા. બંધારણ છે: '["<interface module name>"] = { <option> = <value>, ...}, ...'.

en: A single password restricts access to this interface.
gu: એકજ પાસવર્ડ એ આ ઇન્ટરફેસનાં પ્રવેશને મર્યાદિત કરે છે.

en: Source directory
gu: સ્રોત ડિરેક્ટરી

en: Directory index
gu: ડિરેક્ટરી અનુક્રમણિકા

en: Allow to build directory index
gu: ડિરેક્ટરી અનુક્રમણિકા બનાવવા માટે પરવાનગી આપો

en: This is the host on which the interface will listen. It defaults to all network interfaces (0.0.0.0). If you want this interface to be available only on the local machine, enter "127.0.0.1".
gu: આ યજમાન છે કે જેની પર ઇન્ટરફેસ સાંભળશે. તે બધા નેટવર્ક ઇન્ટરફેસો (0.0.0.0) માં મૂળભૂત છે. જો તમે સ્થાનિક મશીન પર ફક્ત ઉપલબ્ધ કરવા માટે આ ઇન્ટરફેસને ઇચ્છો તો, "127.0.0.1" દાખલ કરો.

en: This is the TCP port on which this interface will listen. It defaults to 4212.
gu: આ TCP પોર્ટ છે કે જેની પર આ ઇન્ટરફેસ સાંભળશે, તે 4212 માટે મૂળભૂત છે.

en: CLI input
gu: CLI ઇનપુટ

en: Accept commands from this source. The CLI defaults to stdin ("*console"), but can also bind to a plain TCP socket ("localhost:4212") or use the telnet protocol ("telnet://0.0.0.0:4212")
gu: આ સ્ત્રોતમાંથી આદેશોને સ્વીકારો. CLI  એ stdin ("*console") માં મૂળભૂત છે, પરંતુ સાદા સોકેટ ("localhost:4212") સાથે પણ બાંધી સકાય છે અથવા ટેલનેટ પ્રોટોકોલને વાપરો ("telnet://0.0.0.0:4212")

en: Lua
gu: લુઆ

en: Lua interpreter
gu: લુઆ ઇન્ટરપ્રીટર

en: Lua HTTP
gu: લુઆ HTTP

en: Lua CLI
gu: લુઆ CLI

en: Command-line interface
gu: આદેશ-વાક્ય ઇન્ટરફેસ

en: Lua Telnet
gu: લુઆ ટેલનેટ

en: Lua Meta Fetcher
gu: લુઆ મેટા ફેચર

en: Fetch meta data using lua scripts
gu: લુઆ સ્ક્રિપ્ટની મદદથી મેટા ડેટાને લાવો

en: Lua Meta Reader
gu: લુઆ મેટા વાંચનાર

en: Read meta data using lua scripts
gu: લુઆ સ્ક્રિપ્ટની મદદથી મેટાડેટાને વાંચો

en: Lua Playlist
gu: લુઆ વગાડવાની યાદી

en: Lua Playlist Parser Interface
gu: લુઆ વગાડવા માટેની યાદી પાર્સર ઇન્ટરફેસ

en: Lua Art
gu: લુઆ કલા

en: Fetch artwork using lua scripts
gu: લુઆ સ્ક્રીપ્ટની મદદથી કલાકામને લાવો

en: Lua Extension
gu: લુઆ એક્સટેન્શન

en: Lua SD Module
gu: લુઆ SD મોડ્યુલ

en: Folder meta data
gu: ફોલ્ડર મેટા ડેટા

en: Album art filename
gu: આલ્બમ કલા ફાઇલનામ

en: Filename to look for album art in current directory
gu: હાલની ડિરેક્ટરીમાં આલ્બમ કલા માટે જોવા ફાઇલનામ

en: Blues
gu: બ્લુસ

en: Classic Rock
gu: ક્લાસિક રોક

en: Country
gu: દેશ

en: Disco
gu: ડિસ્કો

en: Funk
gu: ફન્ક

en: Grunge
gu: ગ્રન્જ

en: Hip-Hop
gu: હિપ-હોપ

en: Jazz
gu: જાઝ

en: Metal
gu: ધાતુ

en: New Age
gu: નવી ઉંમર

en: Oldies
gu: જૂનું

en: Other
gu: બીજા

en: Rap
gu: રૅપ

en: Industrial
gu: ઔધોગિક

en: Alternative
gu: વૈકલ્પિક

en: Death Metal
gu: નકામી ધાતુ

en: Pranks
gu: પ્રેન્ક

en: Soundtrack
gu: સાઉન્ડટ્રેક

en: Euro-Techno
gu: યુરો - ટેકનો

en: Ambient
gu: એમ્બિયન્ટ

en: Trip-Hop
gu: ટ્રીપ-હોપ

en: Vocal
gu: કંઠ્ય

en: Jazz+Funk
gu: જાઝ+ફંક

en: Fusion
gu: ફ્યુઝન

en: Trance
gu: ટ્રાન્સ

en: Instrumental
gu: વાદ્ય

en: Acid
gu: એસિડ

en: House
gu: ઘર

en: Sound Clip
gu: સાઉન્ડ ક્લિપ

en: Gospel
gu: ગોસપેલ

en: Noise
gu: ઘોંઘાટ

en: Alternative Rock
gu: વૈકલ્પિક રોક

en: Bass
gu: બાસ

en: Soul
gu: સોલ

en: Punk
gu: પંક

en: Meditative
gu: ધ્યાન

en: Instrumental Pop
gu: વાદ્ય પૉપ

en: Instrumental Rock
gu: વાદ્ય રોક

en: Ethnic
gu: વંશીય

en: Gothic
gu: ગોથિક

en: Darkwave
gu: ડાર્કવેવ

en: Techno-Industrial
gu: ટેકનો-ઔદ્યોગિક

en: Electronic
gu: ઈલેક્ટ્રોનિક

en: Pop-Folk
gu: પોપ-ફોક

en: Eurodance
gu: યુરોડાન્સ

en: Dream
gu: સપનાં

en: Southern Rock
gu: દક્ષિણી રોક

en: Comedy
gu: ગમ્મત

en: Cult
gu: સંપ્રદાય

en: Gangsta
gu: ગેંગ્સ્ટા

en: Top 40
gu: ઉચ્ચ 40

en: Christian Rap
gu: ખ્રિસ્તી રૅપ

en: Pop/Funk
gu: પોપ/ફન્ક

en: Jungle
gu: જંગલ

en: Native American
gu: મૂળ અમેરિકન

en: Cabaret
gu: કૅબરે

en: New Wave
gu: નવાં તરંગ

en: Rave
gu: ગર્જવું

en: Showtunes
gu: શોટયુન

en: Trailer
gu: ફિલ્મની ઝલક

en: Lo-Fi
gu: લો-ફી

en: Tribal
gu: આદિવાસી

en: Acid Punk
gu: એસિડ પંક

en: Acid Jazz
gu: એસિડ જાઝ

en: Polka
gu: પોલ્કા

en: Retro
gu: રેટ્રો

en: Musical
gu: સંગીત

en: Rock & Roll
gu: રોક એન્ડ રોલ

en: Hard Rock
gu: હાર્ડ રોક

en: Folk
gu: ફોક

en: Folk-Rock
gu: ફોક-રોક

en: National Folk
gu: રાષ્ટ્રીય ફોક

en: Swing
gu: સ્વિંગ

en: Fast Fusion
gu: ઝડપી ફ્યુઝન

en: Bebob
gu: બેબોબ

en: Revival
gu: પુનર્જીવન

en: Celtic
gu: સૅલ્ટિક

en: Bluegrass
gu: બ્લુગ્રાસ

en: Avantgarde
gu: અવન્તગાર્ડે

en: Gothic Rock
gu: ગોથિક રોક

en: Progressive Rock
gu: પ્રગતિશીલ રોક

en: Psychedelic Rock
gu: સાયકાડેલિક રોક

en: Symphonic Rock
gu: સિમ્ફોનીક રોક

en: Slow Rock
gu: સ્લો રોક

en: Big Band
gu: બીગ બેન્ડ

en: Easy Listening
gu: સરળાથી સાંભળવુ

en: Acoustic
gu: એકોસ્ટિક

en: Humour
gu: હ્યુમર

en: Speech
gu: બોલી

en: Chanson
gu: ચેનસન

en: Opera
gu: ઓપેરા

en: Chamber Music
gu: ચેમ્બર સંગીત

en: Sonata
gu: સોનાટા

en: Symphony
gu: સિમ્ફની

en: Booty Bass
gu: બુટી બાસ

en: Primus
gu: પ્રીમસ

en: Porn Groove
gu: પોર્ન ગ્રુવ

en: Satire
gu: વ્યંગ્યાત્મક

en: Slow Jam
gu: સ્લો જામ

en: Tango
gu: ટેન્ગો

en: Samba
gu: સામ્બા

en: Folklore
gu: લોકકથા

en: Ballad
gu: લોકગીત

en: Power Ballad
gu: પાવર લોકગીત

en: Rhythmic Soul
gu: લયબદ્ધ સોલ

en: Freestyle
gu: ફ્રીસ્ટાઇલ

en: Duet
gu: ડ્યુએટ

en: Punk Rock
gu: પંક રોક

en: Drum Solo
gu: ડ્રમ સોલો

en: Acapella
gu: ઍકાપેલ્લા

en: Euro-House
gu: યુરો-હાઉસ

en: Dance Hall
gu: ડાન્સ હોલ

en: Goa
gu: ગોઆ

en: Drum & Bass
gu: ડ્રમ અને બાસ

en: Club - House
gu: ક્લબ - હાઉસ

en: Hardcore
gu: હાર્ડકોર

en: Terror
gu: ટેરર

en: Indie
gu: ઇન્ડી

en: BritPop
gu: બ્રિટપોપ

en: Negerpunk
gu: નેગેરપંક

en: Polsk Punk
gu: પોલ્સ્ક પંક

en: Beat
gu: હરાવ્યુ

en: Christian Gangsta Rap
gu: ખ્રિસ્તી ગેંગ્સ્ટા રૅપ

en: Heavy Metal
gu: ભારે ધાતુ

en: Black Metal
gu: કાળી ધાતુ

en: Crossover
gu: ક્રોસઓવર

en: Contemporary Christian
gu: સમકાલીન ખ્રિસ્તી

en: Christian Rock
gu: ખ્રિસ્તી રોક

en: Merengue
gu: મેરેન્ગ્યુ

en: Salsa
gu: સાલ્સા

en: Thrash Metal
gu: મરેલ ધાતુ

en: Anime
gu: એનાઇમ

en: Synthpop
gu: સીન્થપોપ

en: The username of your last.fm account
gu: તમારાં last.fm ખાતાનું વપરાશકર્તાનામ

en: The password of your last.fm account
gu: તમારા last.fm ખાતાનો પાસવર્ડ

en: Scrobbler URL
gu: સ્ક્રોબલર URL

en: The URL set for an alternative scrobbler engine
gu: વૈકલ્પિક સ્ક્રોબલર એંજીન માટે URL સુયોજન

en: Audioscrobbler
gu: ઓડિયોસ્ક્રોબલર

en: Submission of played songs to last.fm
gu: last.fm માં વગાડેલ ગીતોની જમાવટ

en: last.fm: Authentication failed
gu: last.fm: સત્તાધિકરણ નિષ્ફળ

en: last.fm username or password is incorrect. Please verify your settings and relaunch VLC.
gu: last.fm વપરાશકર્તાનામ અથવા પાસવર્ડ અયોગ્ય છે. મહેરબાની કરીને તમારાં સુયોજનો ચકાસો અને VLC ને પુન:શરૂ કરો.

en: Last.fm username not set
gu: Last.fm વપરાશકર્તાનામ સુયોજિત નથી

en: Please set a username or disable the audioscrobbler plugin, and restart VLC.
    Visit http://www.last.fm/join/ to get an account.
gu: મહેરબાની કરીને વપરાશકર્તાનામને સુયોજિત કરો અથવા ઓડિયોસ્ક્રોબલર પ્લગઇનને નિષ્ક્રિય કરો, અને VLC ને ફરી શરૂ કરો.
    ખાતાને મેળવવા માટે http://www.last.fm/join/ ની મુલાકાત લો.

en: Abort
gu: કાઢી નાંખો

en: View certificate
gu: પ્રમાણપત્રને જુઓ

en: Insecure site
gu: અસુરક્ષિત સાઇટ

en: Accept 24 hours
gu: 24 કલાક સ્વીકારો

en: Accept permanently
gu: કાયમ માટે સ્વીકારો

en: This is the certificate presented by %s:
    %s
    
    If in doubt, abort now.
gu: આ %s દ્દારા રજૂ થયેલ પ્રમાણપત્ર છે:
    %s
    
    જો શક હોય તો, અત્યારે કાઢી નાંખો.

en: TLS cipher priorities
gu: TLS સાઇફર પ્રાધાન્યતા

en: Ciphers, key exchange methods, hash functions and compression methods can be selected. Refer to GNU TLS documentation for detailed syntax.
gu: સાઇફર, કી અદલાબદલી પદ્દતિ, હૅશ વિધેય અને સંકોચન પદ્દતિઓને પસંદ કરી શકાય છે. વિગત થયેલ બંધારણ માટે GNU TLS દસ્તાવેજીકરણનો સંદર્ભ લો.

en: Performance (prioritize faster ciphers)
gu: કામગીરી (ઝડપી સાઈફરોને પ્રાથમિકતા આપો)

en: Secure 128-bits (exclude 256-bits ciphers)
gu: સુરક્ષિત 128-બીટ (256-બીટ સાઇફરને કાઢી નાંખો)

en: Secure 256-bits (prioritize 256-bits ciphers)
gu: સુરક્ષિત 256-બીટ (256-બીટ સાઇફરને પ્રાધાન્ય કરો)

en: GNU TLS transport layer security
gu: GNU TLS ટ્રાન્સપોર્ટ લેયર સુરક્ષા

en: GNU TLS server
gu: GNU TLS સર્વર

en: Playing some media.
gu: અમુક મીડિયાને વગાડી રહ્યા છે.

en: XDG-screensaver
gu: XDG-સ્ક્રીનસેવર

en: XDG screen saver inhibition
gu: XDG સ્ક્રીન સેવર નિષેધ

en: Logging
gu: પ્રવેશી રહ્યા છે

en: File logging
gu: ફાઇલ પ્રવેશ

en: M3U playlist export
gu: M3U વગાડવાની યાદી નિકાસ

en: M3U8 playlist export
gu: M3U8 વગાડવાની યાદી નિકાસ

en: XSPF playlist export
gu: XSPF વગાડવાની યાદી નિકાસ

en: HTML playlist export
gu: HTML વગાડવાની યાદી નિકાસ

en: Maximum number of connections
gu: જોડાણોની મહત્તમ સંખ્યા

en: This limits the maximum number of clients that can connect to the RTSP VOD. 0 means no limit.
gu: આ મર્યાદાઓ ક્લાઇન્ટોનાં મહત્તમ નંબર છે કે જે RTSP VOD સાથે જોડાઇ શકે છે. 0 નો મતલબ એ મર્યાદા નથી.

en: MUX for RAW RTSP transport
gu: RAW RTSP ટ્રાન્સપોર્ટ માટે MUX

en: Sets the timeout option in the RTSP session string
gu: RTSP સત્ર શબ્દમાળામાં સમયસમાપ્તિ વિકલ્પને સુયોજિત કરે છે

en: Defines what timeout option to add to the RTSP session ID string. Setting it to a negative number removes the timeout option entirely. This is needed by some IPTV STBs (such as those made by HansunTech) which get confused by it. The default is 5.
gu: RTSP સત્ર  ID શબ્દમાળામાં ઉમેરવા માટે ક્યાં સમયસમાપ્તિ વિકલ્પને વ્યાખ્યાયિત કરવાના છે. નકારાત્મક નંબર તરીકે તેને સુયોજિત કરીને બધા સમયસમાપ્તિ વિકલ્પને દૂર કરે છે. આ અમુક IPTV STBs દ્વારા જરૂરી છે (જેમ કે પેલા HansunTech દ્વારા બનાવેલ છે) કે જે  તેના દ્વારા મૂંજવણ થાય છે. મૂળભૂત 5 છે.

en: Legacy RTSP VoD server
gu: લેગસિ RTSP VoD સર્વર

en: TLS support for OS X and iOS
gu: OS X અને iOS માટે TLS આધાર

en: TLS server support for OS X
gu: OS X માટે TLS સર્વર આધાર

en: You attempted to reach %s. However the security certificate presented by the server is unknown and could not be authenticated by any trusted Certification Authority. This problem may be caused by a configuration error or an attempt to breach your security or your privacy.
    
    If in doubt, abort now.
gu: તમે %s સુધી પહોચવા પ્રયત્ન કરેલ છે. છતાંપણ સર્વર દ્વારા રજુ થયેલ સુરક્ષા પ્રમાણપત્ર અજ્ઞાત છે અને કોઈપણ વિશ્વાસપાત્ર પ્રમાણપત્ર સત્તા દ્વારા સત્તાધિકરણ કરી શક્યાં નહિ. આ સમસ્યા રૂપરેખાંકન ભૂલનું કારણ બની શકે છે અથવા તમારી સુરક્ષા અથવા તમારી ખાનગી સુધી પહોચવાનો પ્રયત્ન કરે છે.
    
    જો શક હોય તો, હવે કાઢી નાખો.

en: Accept certificate temporarily
gu: કામચલાઉ રીતે પ્રમાણપત્ર સ્વીકારો

en: Stats
gu: પરિસ્થિતિ

en: Stats encoder function
gu: આંકડા એનકોડર વિધેય

en: Stats decoder
gu: આંકડા ડિકોડર

en: Stats decoder function
gu: આંકડા ડિકોડર વિધેય

en: Stats demux
gu: આંકડા ડિમક્ષ

en: Stats demux function
gu: આંકડા ડિમક્ષ વિધેય

en: XML Parser (using libxml2)
gu: XML પાર્સર (libxml2 વાપરી રહ્યા છે)

en: Title to put in ASF comments.
gu: ASF ટિપ્પણીઓમાં મૂકવા માટે શીર્ષક.

en: Author to put in ASF comments.
gu: ASF ટિપ્પણીઓને મૂકવા માટે લેખક.

en: Copyright string to put in ASF comments.
gu: ASF ટિપ્પણીઓમાં મૂકવા માટે કોપીરાઇટ શબ્દમાળા.

en: Comment
gu: ટિપ્પણી

en: Comment to put in ASF comments.
gu: ASF ટિપ્પણીઓમાં મૂકવા માટે ટિપ્પણી.

en: "Rating" to put in ASF comments.
gu: ASF ટિપ્પણીમાં મૂકવા માટે "ક્રમાંકન".

en: Packet Size
gu: પેકેટ માપ

en: ASF packet size -- default is 4096 bytes
gu: ASF પેકેટ માપ -- મૂળભૂત 4096 બાઇટ છે

en: Bitrate override
gu: બીટરેટ ઓવરરાઈડ

en: Do not try to guess ASF bitrate. Setting this, allows you to control how Windows Media Player will cache streamed content. Set to audio+video bitrate in bytes
gu: ASF બીટરેટને ધારવા પ્રયત્ન કરો નહિ, તમને નિયંત્રણ કરવા પરવાનગી આપે છે કે કેવી રીતે વિન્ડોસ મીડિયા પ્લેયર એ કેશ સ્ટ્રીમ થયેલ સમાવિષ્ટ છે. બાઈટમાં ઓડિયો+વિડિઓ બીટરેટને સુયોજિત કરો

en: ASF muxer
gu: ASF મક્સર

en: Unknown Video
gu: અજ્ઞાત વિડિઓ

en: Subject
gu: વિષય

en: Encoder
gu: એનકોડર

en: AVI muxer
gu: AVI મક્સર

en: Dummy/Raw muxer
gu: નકલી /કાચી મક્સર

en: Create "Fast Start" files
gu: "ઝડપી શરૂ કરો" ફાઇલોને બનાવો

en: Create "Fast Start" files. "Fast Start" files are optimized for downloads and allow the user to start previewing the file while it is downloading.
gu: "ઝડપી શરૂ કરો" ફાઇલોને બનાવો. "ઝડપી શરૂ કરો" ફાઇલો એ ડાઉનલોડ માટે વિશિષ્ટ થયેલ છે અને ફાઇલનું પૂર્વદર્શન કરવા માટે વપરાશકર્તાને પરવાનગી આપે છે જ્યારે તે ડાઉનલોડ કરી રહ્યા હોય.

en: MP4/MOV muxer
gu: MP4/MOV મક્સર

en: DTS delay (ms)
gu: DTS વિલંબ (ms)

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the SCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
gu: સ્ટ્રીમમાં માહિતીની DTS (ડીકોડીંગ ટાઈમ સ્ટેમ્પ) અને  PTS (પ્રેજન્ટેશન ટાઈમસ્ટેમ્પ) નો વિલંબ, SCRs સાથે સરખામણી થયેલ છે. આ ક્લાઈન્ટ ડીકોડરની અંદર અમુક બફરીંગ માટે પરવાનગી આપે છે.

en: PES maximum size
gu: PES મહત્તમ માપ

en: Set the maximum allowed PES size when producing the MPEG PS streams.
gu: મહત્તમ પરવાનગી મળેલ PES માપને સુયોજિત કરો જ્યારે MPEG PS સ્ટ્રીમને પેદા કરી રહ્યા હોય.

en: PS muxer
gu: PS મક્સર

en: Video PID
gu: વિડિઓ PID

en: Assign a fixed PID to the video stream. The PCR PID will automatically be the video.
gu: વિડિઓ સ્ટ્રીમમાં સુધારેલ PID ને સોંપો. PCR PID એ આપમેળે વિડિઓ હશે.

en: Audio PID
gu: ઓડિયો PID

en: Assign a fixed PID to the audio stream.
gu: ઓડિયો સ્ટ્રીમમાં સુધારેલ PID ને સોંપો.

en: Assign a fixed PID to the SPU.
gu: SPU માં સુધારેલ PID ને સોંપો.

en: Assign a fixed PID to the PMT
gu: PMT માં સુધારેલ PID ને સોંપો

en: Assign a fixed Transport Stream ID.
gu: સુધારેલ ટ્રાન્સપોર્ટ સ્ટ્રીમ ID ને સોંપો.

en: Assign a fixed Network ID (for SDT table)
gu: સુધારેલ નેટવર્ક ID ને સોંપો (SDT કોષ્ટક માટે)

en: PMT Program numbers
gu: PMT કાર્યક્રમ નંબર

en: Assign a program number to each PMT. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
gu: દરેક PMT માં કાર્યક્રમ નંબરને સોંપો. સક્રિય કરવા માટે "ES ની ID માં PID ને સુયોજિત કરો" સુયોજિત કરો.

en: Mux PMT (requires --sout-ts-es-id-pid)
gu: Mux PMT (--sout-ts-es-id-pid ની જરૂરિયાત છે)

en: Define the pids to add to each pmt. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
gu: દરેક pmt માં ઉમેરવા માટે pids ને વ્યાખ્યાયિત કરે છે. સક્રિય કરવા માટે આને "ES ની ID માં PID ને સુયોજિત કરો" ની જરૂરિયાત છે.

en: SDT Descriptors (requires --sout-ts-es-id-pid)
gu: SDT વર્ણનકર્તાઓ (--sout-ts-es-id-pid ની જરૂરિયાત છે)

en: Set PID to ID of ES
gu: ES નાં ID માં PID ને સુયોજિત કરો

en: Sets PID to the ID if the incoming ES. This is for use with --ts-es-id-pid, and allows having the same PIDs in the input and output streams.
gu: ID માં PID ને સુયોજિત કરે છે. જો ES આવી રહ્યુ હોય તો. આ --ts-es-id-pid સાથે વાપરવા માટે છે, અને ઇનપુટ અને આઉટપુટ સ્ટ્રીમમાં એજ PIDs ને પરવાનગી આપી રહ્યુ છે.

en: Data alignment
gu: માહિતી ગોઠવણી

en: Enforces alignment of all access units on PES boundaries. Disabling this might save some bandwidth but introduce incompatibilities.
gu: PES સીમાઓ પર બધા પ્રવેશની ગોઠવણીને દબાણ કરે છે. આને નિષ્ક્રિય કરવાથી અમુક બેન્ડવીથને બચાવી શકાય છે પરંતુ અસુંસગતતાઓને પરિચય આપે છે.

en: Shaping delay (ms)
gu: શેપીંગ વિલંબ (ms)

en: Cut the stream in slices of the given duration, and ensure a constant bitrate between the two boundaries. This avoids having huge bitrate peaks, especially for reference frames.
gu: આપેલ સમયગાળાના ભાગોમાં સ્ટ્રીમને કાપો, અને બે સીમાઓ વચ્ચે અચલ બીટરેટની ખાતરી કરો. આ વિશાળ બીટરેટને અવગણે છે, ખાસ કરીને સંદર્ભ ફ્રેમ માટે.

en: Use keyframes
gu: કિફ્રેમને વાપરો

en: If enabled, and shaping is specified, the TS muxer will place the boundaries at the end of I pictures. In that case, the shaping duration given by the user is a worse case used when no reference frame is available. This enhances the efficiency of the shaping algorithm, since I frames are usually the biggest frames in the stream.
gu: જો સક્રિય, અને આકાર સ્પષ્ટ કરેલ છે, તો TS મક્સર I  ચિત્રો ના અંતે સીમાઓ મૂકશે. તે કિસ્સામાં, વપરાશકર્તા દ્વારા આપવામાં આકાર સમયગાળો કોઈ સંદર્ભ ફ્રેમ ઉપલબ્ધ છે જ્યારે વપરાતો ખરાબ કેસ છે. હું ફ્રેમ સામાન્ય સ્ટ્રીમ સૌથી મોટી ફ્રેમ હોય છે કારણ કે આ, આ આકાર અલ્ગોરિધમનો કાર્યક્ષમતા વધારે છે.

en: PCR interval (ms)
gu: PCR અંતરાલ (ms)

en: Set at which interval PCRs (Program Clock Reference) will be sent (in milliseconds). This value should be below 100ms. (default is 70ms).
gu: આની પર અંતરાલ PCRs (પ્રોગ્રામ ક્લોક રેફરન્સ) ને મોકલેલ છે (મિલિસેકંડમાં). આ કિંમત 100ms નીચે હોવુ જોઇએ. (મૂળભૂત 70ms છે).

en: Minimum B (deprecated)
gu: ન્યૂનત્તમ B (અપ્રચલિત)

en: This setting is deprecated and not used anymore
gu: આ સુયોજન અપ્રચલિત થયેલ છે અને કોઇપણ રીતે વાપરેલ નથી

en: Maximum B (deprecated)
gu: મહત્તમ B (અપ્રચલિત)

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the PCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
gu: સ્ટ્રીમમાં માહિતીની DTS (ડીકોડીંગ ટાઈમ સ્ટેમ્પ) અને  PTS (પ્રેજન્ટેશn ટાઈમસ્ટેમ્પ) નો વિલંબ, PCRs સાથે સરખામણી થયેલ છે. આ ક્લાઈન્ટ ડીકોડરની અંદર અમુક બફરીંગ માટે પરવાનગી આપે છે.

en: Crypt audio
gu: ક્રિપ્ટ ઓડિયો

en: Crypt audio using CSA
gu: CSA મદદથી ક્રિપ્ટ ઓડિયો

en: Crypt video
gu: ક્રિપ્ટ વિડિઓ

en: Crypt video using CSA
gu: CSA મદદથી ક્રિપ્ટ વિડિઓ

en: CSA Key in use
gu: વપરાશમાં CSA કી

en: CSA encryption key used. It can be the odd/first/1 (default) or the even/second/2 one.
gu: CSA એનક્રિપ્શન કી વાપરેલ છે. તે એકી/પ્રથમ/1 (મૂળભૂત) અથવા બેકી/બીજી/2 એક હોઇ શકે છે.

en: Packet size in bytes to encrypt
gu: એનક્રિપ્ટ કરવા માટે બાઇટમાં પેકેટ માપ

en: Size of the TS packet to encrypt. The encryption routines subtract the TS-header from the value before encrypting.
gu: એનક્રિપ્ટ કરવા માટે TS પેકેટનું માપ. એનક્રિપ્શન રુટીન એનક્રિપ્ટીંગ પહેલાં કિંમતમાંથી TS-હેડરને બાદ કરે છે.

en: TS muxer (libdvbpsi)
gu: TS મક્સર (libdvbpsi)

en: Multipart JPEG muxer
gu: મલ્ટીપાર્ટ JPEG મક્સર

en: Index interval
gu: અનુક્રમણિકા અંતરાલ

en: Minimal index interval, in microseconds. Set to 0 to disable index creation.
gu: ન્યૂનત્તમ અનુક્રમણિતા અંતરાલ. માઇક્રોસેકંડમાં, અનુક્રમણિકા નિર્માણને નિષ્ક્રિય કરવા માટે 0 તરીકે સુયોજિત કરો.

en: Index size ratio
gu: અનુક્રમણિકા માપ દર

en: Set index size ratio. Alters default (60min content) or estimated size.
gu: અનુક્રમણિકા કદ ગુણોત્તર સુયોજિત કરો. મૂળભૂત (60min સામગ્રી) અથવા અંદાજિત માપને અલગ કરે છે.

en: Ogg/OGM muxer
gu: Ogg/OGM મક્સર

en: WAV muxer
gu: WAV મક્સર

en: New input playing
gu: નવું ઇનપુટ વગાડી રહ્યા છે

en: Now playing
gu: હવે વગાડી રહ્યા છે

en: Timeout (ms)
gu: સમયસમાપ્તિ (ms)

en: Notify
gu: સૂચના

en: LibNotify Notification Plugin
gu: LibNotify સૂચના પ્લગઇન

en: A/52 audio packetizer
gu: A/52 ઓડિયો પેકેટસાઇઝર

en: avparser packetizer
gu: avparser પેકેટસાઈઝર

en: Copy packetizer
gu: પેકેટસાઇઝરની નકલ

en: Dirac packetizer
gu: ડાયરેક પેકેટસાઇઝર

en: DTS audio packetizer
gu: DTS ઓડિયો પેકેટસાઇઝર

en: Flac audio packetizer
gu: Flac ઓડિયો પેકેટસાઇઝર

en: H.264 video packetizer
gu: H.264 વિડિઓ પેકેટસાઇઝર

en: HEVC/H.265 video packetizer
gu: HEVC/H.265 વિડિઓ પેકેટસાઇઝર

en: MLP/TrueHD parser
gu: MLP/TrueHD પાર્સર

en: MPEG4 audio packetizer
gu: MPEG4 ઓડિયો પેકેટસાઇઝર

en: MPEG4 video packetizer
gu: MPEG4 વિડિઓ પેકેટસાઇઝર

en: MPEG audio layer I/II/III packetizer
gu: MPEG ઓડિયો લેયર I/II/III પેકેટસાઇઝર

en: Sync on Intra Frame
gu: ઇન્ટ્રા ફ્રેમ પર સુમેળ

en: Normally the packetizer would sync on the next full frame. This flags instructs the packetizer to sync on the first Intra Frame found.
gu: સામાન્ય રીતે પેકેટસાઈઝર એ આગળની સંપૂર્ણ ફ્રેમ પર સુમેળ થશે. આ ફ્લેગ પ્રથમ ઇન્ટ્રા ફ્રેમ પર સમન્વયિત કરવા માટે આ પેકેટસાઈઝરસૂચન કરશે.

en: MPEG-I/II video packetizer
gu: MPEG-I/II વિડિઓ પેકેટસાઇઝર

en: MPEG Video
gu: MPEG વિડિઓ

en: VC-1 packetizer
gu: VC-1 પેકેટસાઇઝર

en: My Videos
gu: મારાં વિડિઓ

en: My Music
gu: મારું સંગીત

en: Picture
gu: ચિત્ર

en: My Pictures
gu: મારું ચિત્ર

en: MTP devices
gu: MTP ઉપકરણો

en: MTP Device
gu: MTP ઉપકરણ

en: Discs
gu: ડિસ્ક

en: Podcasts
gu: પોડકાસ્ટ

en: Podcast URLs list
gu: પોડકાસ્ટ URLs યાદી

en: Enter the list of podcasts to retrieve, separated by '|' (pipe).
gu: પ્રાપ્ત કરવા માટે પોડકાસ્ટની યાદીને દાખલ કરો, '|' (પાઇપ) દ્દારા અલગ થયેલ છે.

en: Audio capture
gu: ઓડિયો કેદ કરવો

en: Audio capture (PulseAudio)
gu: ઓડિયો કેદ કરવો (પલ્સઓડિયો)

en: Generic
gu: સામાન્ય

en: SAP multicast address
gu: SAP મલ્ટીકાસ્ટ સરનામું

en: The SAP module normally chooses itself the right addresses to listen to. However, you can specify a specific address.
gu: SAP મોડ્યુલ સામાન્ય રીતે સાંભળવા માટે સાચા સરનામાંને પસંદ કરે છે. છતાંપણ, તમે ખાસ સરનામાંને સ્પષ્ટ કરી શકો છો.

en: SAP timeout (seconds)
gu: SAP સમયસમાપ્તિ (સેકંડ)

en: Delay after which SAP items get deleted if no new announcement is received.
gu: કઇ SAP વસ્તુઓ કાઢી નાંખેલ છે તે પછીનો વિલંબ જો નવી જાહેરાત પ્રાપ્ત ન હોય.

en: Try to parse the announce
gu: જાહેરાતનું પદચ્છેદન કરવાનો પ્રયત્ન કરો

en: This enables actual parsing of the announces by the SAP module. Otherwise, all announcements are parsed by the "live555" (RTP/RTSP) module.
gu: આ SAP મોડ્યુલ દ્વારા જાહેરાતના વાસ્તવિક પદચ્છેદનને સક્રિય કરે છે. નહિ તો, બધી જાહેરાતો "live555" (RTP/RTSP) મોડ્યુલ દ્વારા પદચ્છેદીત થયેલ છે.

en: SAP Strict mode
gu: SAP કડક બંધારણ

en: When this is set, the SAP parser will discard some non-compliant announcements.
gu: જ્યારે આ સુયોજિત હોય, SAP પાર્સર અમુક અસુસંગત જાહેરાતોને કાઢી નાંખશે.

en: Network streams (SAP)
gu: નેટવર્ક સ્ટ્રીમ (SAP)

en: SDP Descriptions parser
gu: SDP વર્ણન પાર્સર

en: Session
gu: સત્ર

en: Tool
gu: સાધન

en: User
gu: વપરાશકર્તા

en: Video capture
gu: વિડિઓ લો

en: Video capture (Video4Linux)
gu: વિડિઓ લો (Video4Linux)

en: Audio capture (ALSA)
gu: ઓડિયો લો (ALSA)

en: Unknown type
gu: અજ્ઞાત પ્રકાર

en: Universal Plug'n'Play
gu: સાર્વત્રિક પ્લગ એન પ્લે

en: Screen capture
gu: સ્ક્રીન કેદ કરવી

en: Your window manager does not provide a list of applications.
gu: તમારું વિન્ડો સંચાલક એ કાર્યક્રમોની યાદી પૂરુ પાડતુ નથી.

en: Applications
gu: કાર્યક્રમો

en: Desktop
gu: ડેસ્કટોપ

en: X coordinate
gu: X નિર્દેશાંક

en: X coordinate of the bargraph.
gu: બારગ્રાફનો X નિર્દેશાંક.

en: Y coordinate
gu: Y નિર્દેશાંક

en: Y coordinate of the bargraph.
gu: બારગ્રાફનો Y નિર્દેશાંક.

en: Transparency of the bargraph
gu: બારગ્રાફની પારદર્શકતા

en: Bargraph transparency value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
gu: બારગ્રાફની પારદર્શકતા કિંમત (સંપૂર્ણ પારદર્શકતા માટે 0 થી સંપૂર્ણ અપારદર્શકતા માટે 255).

en: Bargraph position
gu: બારગ્રાફ સ્થાન

en: Enforce the bargraph position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
gu: વિડિઓ પર બારગ્રાફ સ્થાન પર દબાણ કરો (0=મધ્ય, 1=ડાબું, 2=જમણું, 4=ઉપર, 8=નીચે, તમે આ કિમંતોના સંયોજનને પણ વાપરી શકો છો, દાત 6 = ઉપર-જમણે).

en: Audio Bar Graph Video sub source
gu: ઓડિયો પટ્ટી ગ્રાફ વિડિઓ ઉપ સ્ત્રોત

en: Audio Bar Graph Video
gu: ઓડિયો પટ્ટી ગ્રાફ વિડિઓ

en: Input FIFO
gu: ઇનપુટ FIFO

en: FIFO which will be read for commands
gu: FIFO કે જે આદેશો માટે વાંચેલ હશે

en: Output FIFO
gu: આઉટપુટ FIFO

en: FIFO which will be written to for responses
gu: FIFO કે જે જવાબો માટે લખાયેલ હશે

en: Dynamic video overlay
gu: ડાયનેમિક વિડિઓ ઓવરલે

en: Overlay
gu: ઓવરલે

en: Full path of the image files to use. Format is <image>[,<delay in ms>[,<alpha>]][;<image>[,<delay>[,<alpha>]]][;...]. If you only have one file, simply enter its filename.
gu: વાપરવા માટે છબી ફાઇલોનો સંપૂર્ણ પાથ. બંધારણ <image>[,<delay in ms>[,<alpha>]][;<image>[,<delay>[,<alpha>]]][;...] છે. જો તમારી પાસે ફક્ત એક ફાઇલ હોય, તેનાં ફાઇલનામને દાખલ કરો.

en: Logo animation # of loops
gu: લૉગોના એનિમેશન માટેના ગોળાનો #

en: Logo individual image time in ms
gu: ms માં લૉગો વ્યક્તિગત છબી

en: Individual image display time of 0 - 60000 ms.
gu: વ્યક્તિગત છબી એ 0 - 60000 ms નાં સમયને દર્શાવે છે.

en: X coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
gu: લૉગોનો X નિર્દેશાંક. તમે તેને ડાબે ક્લિક કરીને લૉગોને ખસેડી શકો છો.

en: Y coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
gu: લૉગોનો Y નિર્દેશાંક. તમે તેને ડાબે ક્લિક કરીને લૉગોને ખસેડી શકો છો.

en: Opacity of the logo
gu: લૉગોની પારદર્શકતા

en: Logo opacity value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
gu: લોગોની અપારદર્શકતાની કિંમત (પૂરી પારદર્શકતા માટે 0 થી પૂરી અપારદર્શકતા માટે 255).

en: Logo position
gu: લૉગો સ્થાન

en: Enforce the logo position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
gu: વિડીઓ પર લોગોનું સ્થાન સુનિશ્ચિત કરો (0 = મધ્ય, 1 = ડાબે, 2 = જમણે, 4 = ઉપર, 8 = નીચે, તમે આ કિમંતોના સંયોજનને પણ વાપરી શકો છો, દાત 6 = ઉપર-જમણે).

en: Use a local picture as logo on the video
gu: વિડિઓ પર લૉગો તરીકે સ્થાનિક ચિત્રને વાપરો

en: Logo sub source
gu: લૉગો ઉપ સ્ત્રોત

en: Logo overlay
gu: લોગો ઓવરલે

en: Logo video filter
gu: લૉગો વિડિઓ ફિલ્ટર

en: Marquee text to display. (Available format strings: %Y = year, %m = month, %d = day, %H = hour, %M = minute, %S = second, ...)
gu: દર્શાવા માટે માર્કી લખાણ. (ઉપ્લબધ શબ્દમાળાના બંધારણ: %Y = સાલ, %m = મહિનો, %d = દિવસ, %H = કલાક, %M = મિનીટ, %S = સેકંડ, ...)

en: Text file
gu: લખાણ ફાઇલ

en: File to read the marquee text from.
gu: તેમાંથી માર્ક્યુ લખાણને વાંચવાની ફાઇલ.

en: X offset
gu: X ઓફસેટ

en: X offset, from the left screen edge.
gu: X ઓફસેટ, ડાબી સ્ક્રીન બાજુમાંથી.

en: Y offset
gu: Y ઓફસેટ

en: Y offset, down from the top.
gu: Y ઓફસેટ, ટોચથી નીચે.

en: Timeout
gu: સમયસમાપ્તિ

en: Number of milliseconds the marquee must remain displayed. Default value is 0 (remains forever).
gu: મીલીસેકંડની સંખ્યા જેની માટે માર્કી દર્શાતી રેહવી જોઈએ. મૂળભૂત કિંમત 0 છે (હમેશ માટે રેહશે).

en: Refresh period in ms
gu: ms માં સમયગાળાને ફરી તાજુ કરો

en: Number of milliseconds between string updates. This is mainly useful when using meta data or time format string sequences.
gu: શબ્દમાળા સુધારા વચ્ચે ઘણાં મિલિસેકંડ. આ મુખ્યત્વે ઉપયોગી છે જ્યારે મેટાડેટા અથવા સમય બંધારણ શબ્દમાળા ક્રમને વાપરી રહ્યા હોય.

en: Font size, pixels
gu: ફોન્ટ માપ, પિક્સેલ

en: Color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
gu: લખાણ નો રંગ કે જે વિડિઓ પર રેન્ડર થયેલ હશે. આ હેક્ઝાડેસિમલ હોવું જ જોઈએ (HTML રંગો જેવું). પહેલા બે અક્ષરો લાલ માટે હોય છે, પછી લીલું, પછી વાદળી.  #000000 = કાળો, #FF0000 = લાલ, #00FF00 = લીલો, #FFFF00 = પીળો (લાલ + લીલો), #FFFFFF = સફેદ

en: Marquee position
gu: માર્ક્યુ સ્થાન

en: You can enforce the marquee position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
gu: તમે વિડિઓ પર માર્ક્યુ સ્થાનનું દબાણ કરી શકો છો (0=મધ્ય, 1=ડાબું, 2=જમણું, 4=ઉપર, 8=નીચે, તમે આ કિમંતોના સંયોજનને પણ વાપરી શકો છો, દાત 6 = ઉપર-જમણે).

en: Display text above the video
gu: વિડિઓ ઉપર લખાણને દર્શાવો

en: Marquee
gu: માર્ક્યુ

en: Marquee display
gu: માર્ક્યુ દર્શાવ

en: Misc
gu: વિવિધ

en: Transparency of the mosaic foreground pictures. 0 means transparent, 255 opaque (default).
gu: મોઝાઇકના આગળના ચિત્રોની પારદર્શકતા. 0 એટલે પારદર્શક, 255 એટલે અપારદર્શક (મૂળભૂત).

en: Total height of the mosaic, in pixels.
gu: મોઝેકની કુલ ઊંચાઇ, પિક્સેલમાં.

en: Total width of the mosaic, in pixels.
gu: મોઝેકની કુલ પહોળાઇ, પિક્સેલમાં.

en: Top left corner X coordinate
gu: ઉંચે ડાબે ખૂણે X નિર્દેશાંક

en: X Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
gu: મોઝેકની ટોચે ડાબે ખૂણાંની X નિર્દેશાંક.

en: Top left corner Y coordinate
gu: ઉંચે ડાબે ખૂણે Y નિર્દેશાંક

en: Y Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
gu: મોઝેકની ટોચે ડાબે ખૂણાંની Y નિર્દેશાંક.

en: Border width
gu: કિનારીની પહોળાઈ

en: Width in pixels of the border between miniatures.
gu: લઘુચિત્ર વચ્ચે સીમાની પિક્સેલમાં પહોળાઇ.

en: Border height
gu: સીમા ઊંચાઇ

en: Height in pixels of the border between miniatures.
gu: લઘુચિત્ર વચ્ચે સીમાની પિક્સેલમાં ઊંચાઇ.

en: Mosaic alignment
gu: મોઝેક ગોઠવણી

en: You can enforce the mosaic alignment on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
gu: તમે વિડિઓ પર મોઝેક ગોઠવણી પર દબાણ કરી શકો છો (0=મધ્ય, 1=ડાબું, 2=જમણું, 4=ઉપર, 8=નીચે, તમે આ કિમંતોના સંયોજનને પણ વાપરી શકો છો, દાત 6 = ઉપર-જમણે).

en: Positioning method
gu: સ્થાનિકરણ પદ્દતિ

en: Positioning method for the mosaic. auto: automatically choose the best number of rows and columns. fixed: use the user-defined number of rows and columns. offsets: use the user-defined offsets for each image.
gu: મોઝાઇકની સ્થિતિ નિર્ધારિત કરવાની પદ્ધતિ. આપમેળે: આપમેળે હરોળ અને કોલમની શ્રેષ્ટ સંખ્યા પસંદ કરો. નિર્ધારિત: વપરાશકર્તા દ્વારા વ્યાખ્યાયિત કરાયેલ હરોળ અને કોલમની સંખ્યા વાપરો. અંતરલંબ: દરેક ચિત્ર માટે વપરાશકર્તા દ્વારા વ્યાખ્યાયિત કરાયેલ અંતરલંબનો ઉપયોગ કરો.

en: Number of rows
gu: હરોળોનાં સંખ્યા

en: Number of image rows in the mosaic (only used if positioning method is set to "fixed").
gu: મોઝાઇકમાં ચિત્રના હરોળની સંખ્યા  (તોજ વપરાય જો સ્થિતિ નિર્ધારિત કરવાની પદ્ધતિ "સુધારેલ" પર સુયોજિત હોય).

en: Number of columns
gu: સ્તંભોની સંખ્યા

en: Keep aspect ratio
gu: આસ્પેકટ રેશીઓ રાખો

en: Keep the original aspect ratio when resizing mosaic elements.
gu: મૂળભૂત આસ્પેકટ રેસીઓને રાખો જયારે મોઝેક ઘટકોનું માપ બદલી રહ્યા હોય.

en: Keep original size
gu: મૂળભૂત માપ રાખો

en: Keep the original size of mosaic elements.
gu: મોઝાઇક તત્વોનાં મૂળભૂત માપને રાખો.

en: Elements order
gu: ઘટક ક્રમ

en: Offsets in order
gu: ક્રમમાં ઓફસેટ

en: You can enforce the (x,y) offsets of the elements on the mosaic (only used if positioning method is set to "offsets"). You must give a comma-separated list of coordinates (eg: 10,10,150,10).
gu: તમે મોઝાઇકના તત્વો પર (x,y) અંતરલંબ થોપી શકો છો (તોજ વપરાય જો સ્થિત નિર્ધારિત કરવાની પદ્ધતિ "ઓફસેટ" પર સુયોજિત હોય). તમારે અલ્પવિરામ દ્વારા છુટ્ટા પડાયેલા  કો-ઓર્ડીનેટ આપવા પડશે (દા.ત:10,10,150,10)

en: Pictures coming from the mosaic elements will be delayed according to this value (in milliseconds). For high values you will need to raise caching at input.
gu: મોઝાઇક તત્વોમાં થી આવતા ચિત્રોમાં આ કિંમત પ્રમાણે (મીલીસેકંડમાં) વિલંબ કરાશે. ઉંચી કિંમતો માટે તમારે ઈનપુટ પર કેશીંગ વધારવું પડશે.

en: auto
gu: આપોઆપ

en: fixed
gu: સુધારેલ

en: offsets
gu: ઓફસેટ

en: Mosaic video sub source
gu: મોઝેક વિડિઓ ઉપ સ્ત્રોત

en: Mosaic
gu: મોઝેક

en: VNC Host
gu: VNC યજમાન

en: VNC hostname or IP address.
gu: VNC યજમાનનામ અથવા IP સરનામું.

en: VNC Port
gu: VNC પોર્ટ

en: VNC port number.
gu: VNC પોર્ટ નંબર.

en: VNC Password
gu: VNC પાસવર્ડ

en: VNC password.
gu: VNC પાસવર્ડ.

en: VNC poll interval
gu: VNC પોલ અંતરાલ

en: VNC polling
gu: VNC પોલીંગ

en: Activate VNC polling. Do NOT activate for use as VDR ffnetdev client.
gu: VNC પોલીંગને સક્રિય કરો. VDR ffnetdev ક્લાઇન્ટ તરીકે વપરાશ માટે સક્રિય કરો નહિં.

en: Send mouse events to VNC host. Not needed for use as VDR ffnetdev client.
gu: VNC યજમાન માટે માઉસ ઘટનાઓને મોકલો. VDR ffnetdev ક્લાઇન્ટ તરીકે વપરાશ માટે જરૂરી નથી.

en: Key events
gu: કી ઘટનાઓ

en: Send key events to VNC host.
gu: VNC યજમાનમાં કી ઘટનાઓને મોકલો.

en: Alpha transparency value (default 255)
gu: આલ્ફા પારદર્શક કિંમત (મૂળભૂત 255)

en: The transparency of the OSD VNC can be changed by giving a value between 0 and 255. A lower value specifies more transparency a higher means less transparency. The default is being not transparent (value 255) the minimum is fully transparent (value 0).
gu: OSD VNC ની પારદર્શકતા 0 અને 255 ની વચ્ચેની કોઈ કિંમત આપીને બદલી શકાય છે. નાની કિંમત વધુ પારદર્શકતા સૂચવે છે મોટી કિંમત ઓછી પારદર્શકતા સૂચવે છે. મૂળભૂત રીતે પારદર્શક હોતું નથી (કિંમત 255) ન્યૂનતમ છે પૂરું પારદર્શક (કિંમત 0).

en: Remote-OSD over VNC
gu: VNC પર દૂરસ્થ-OSD

en: Remote-OSD
gu: દૂરસ્થ-OSD

en: Feed URLs
gu: URLs આપો

en: RSS/Atom feed '|' (pipe) separated URLs.
gu: RSS/Atom એ '|' (પાઈપ) થી અલગ થયેલ  URLs. ને આપો.

en: Speed of feeds
gu: ફીડની ઝડપ

en: Speed of the RSS/Atom feeds in microseconds (bigger is slower).
gu: RSS/Atom ની ઝડપ માઈક્રોસેકંડમાં આવે છે (મોટું એ નાનું છે).

en: Max length
gu: મહત્તમ લંબાઇ

en: Maximum number of characters displayed on the screen.
gu: સ્ક્રીન પર દર્શાવેલ અક્ષરોની મહત્તમ સંખ્યા.

en: Refresh time
gu: સમયને ફરી તાજુ કરો

en: Number of seconds between each forced refresh of the feeds. 0 means that the feeds are never updated.
gu: ફીડના દરેક થોપાયેલા રીફ્રેશ વચ્ચે સેકન્ડોની સંખ્યા. 0 એટલે ફીડ ક્યારેય સુધારાશે નહિ

en: Feed images
gu: ફીડ છબી

en: Display feed images if available.
gu: ફીડ છબીને દર્શાવો જો ઉપલબ્ધ હોય.

en: Opacity (inverse of transparency) of overlay text. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
gu: ઉપરના લખાણની અપારદર્શકતા (પારદર્શકતાનું ઊંધું). 0 = પારદર્શક, 255 = સંપૂર્ણ અપારદર્શક.

en: Text position
gu: લખાણ સ્થાન

en: You can enforce the text position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom; you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
gu: વિડિઓ પર લખાણની જગ્યા તમે સુનિશ્ચિત કરી શકો છો (0=મધ્ય, 1=ડાબે, 2=જમણે, 4=ઉપર, 8=નીચે; તમે આ કિંમતોનું મિશ્રણ પણ વાપરી શકો, દા.ત. 6 = ઉપર-જમણે).

en: Title display mode
gu: શીર્ષક દર્શાવ સ્થિતિ

en: Title display mode. Default is 0 (hidden) if the feed has an image and feed images are enabled, 1 otherwise.
gu: શીર્ષક દર્શાવાની રીત. જો ફીડમાં ચિત્ર હોય અને ફીડ ચિત્રો સક્રિય હોય તો મૂળભૂત 0 છે ( છૂપું), નહિ તર 1.

en: Display a RSS or ATOM Feed on your video
gu: તમારા વિડિઓ પર RSS અથવા ATOM ફીડને દર્શાવો

en: Don't show
gu: બતાવો નહિં

en: Always visible
gu: હંમેશા દૃશ્યમાન રહો

en: Scroll with feed
gu: ફીડ સાથે ખસેડો

en: RSS and Atom feed display
gu: RSS અને Atom ફીડ દર્શાવ

en: Change subtitle delay
gu: ઉપશીર્ષક વિલંબને બદલો

en: Delay calculation mode
gu: વિલંબ ગણતરી સ્થિતિ

en: Absolute delay - add absolute delay to each subtitle. Relative to source delay - multiply subtitle delay. Relative to source content - determine subtitle delay from its content (text).
gu: પૂરેપૂરો વિલંબ - દરેક ઉપશીર્ષકમાં પુરેપુરો વિલંબ ઉમેરો. સ્ત્રોતના વિલંબને સંબંધિત - ઉપશીર્ષકના વિલંબને ગુણો. સ્ત્રોતના સમાવિષ્ટને સંબંધિત - ઉપશીર્ષકના વિલંબને એના સમાવિષ્ટો પરથી પારખો (લખાણ).

en: Calculation factor
gu: ગણતરી પરિબળ

en: Calculation factor. In Absolute delay mode the factor represents seconds.
gu: ગણત્રી ઘટક. પુરેપુરા વિલંબની સ્થિતિમાં આ ઘટક સેકંડદર્શાવે છે.

en: Maximum overlapping subtitles
gu: મહત્તમ ઓવરલેપીંગ ઉપશીર્ષક

en: Maximum number of subtitles allowed at the same time.
gu: એજ સમયે પરવાનગી મળેલ ઉપશીર્ષકોની મહત્તમ સંખ્યા.

en: Minimum alpha value
gu: ન્યૂનત્તન આલ્ફા કિંમત

en: Alpha value of the earliest subtitle, where 0 is fully transparent and 255 is fully opaque.
gu: વહેલાં ઉપશીર્ષકની આલ્ફા કિંમત, જ્યાં 0 એ સંપૂર્ણપણે પારદર્શક છે અને 255 એ સંપૂર્ણપણે અપારદર્શક છે.

en: Interval between two disappearances
gu: બે અદ્રશ્ય વચ્ચે અંતરાલ

en: Minimum time (in milliseconds) that subtitle should stay after its predecessor has disappeared (subtitle delay will be extended to meet this requirement).
gu: ન્યૂનતમ સમય (મીલીસેકંડમાં) કે જેની માટે ઉપશીર્ષકે તેના પૂર્વગામીના ગયા બાદ રેહવું જોઈએ (ઉપશીર્ષકનો વિલંબ આ જરૂરિયાત  પૂરી કરવા માટે વધારવામાં આવશે).

en: Interval between disappearance and appearance
gu: અદ્રશ્ય અને દેખાવ વચ્ચે અંતરાલ

en: Minimum time (in milliseconds) between subtitle disappearance and newer subtitle appearance (earlier subtitle delay will be extended to fill the gap).
gu: ઉપશીર્ષક અદ્રશ્યતા અને નવા ઉપશીર્ષક દ્રશ્યતા વચ્ચે ન્યૂનતમ સમય (મીલીસેકંડ માં) (પહેલાના ઉપશીર્ષક વિલંબ એ આ જગ્યાને ભરવા માટે વિસ્તરેલ હશે).

en: Interval between appearance and disappearance
gu: દેખાવ અને અદ્રશ્ય વચ્ચે અંતરાલ

en: Minimum time (in milliseconds) that subtitle should stay after newer subtitle has appeared (earlier subtitle delay will be shortened to avoid the overlap).
gu: ન્યૂનતમ સમય (મીલીસેકંડ માં) કે જે નવા ઉપશીર્ષક દેખાય પછી ઉપશીર્ષક રહેવું જોઈએ (પહેલાના ઉપશીર્ષક વિલંબ એ ઓવરલેપને અવગણવા ટૂંકું કરી નાખેલ છે).

en: Absolute delay
gu: નિરપેક્ષ વિલંબ

en: Relative to source delay
gu: સ્ત્રોત વિલંબને સંબંધિત

en: Relative to source content
gu: સ્ત્રોત સમાવિષ્ટને સંબંધિત

en: Subsdelay
gu: સબ્સડિલેય

en: Overlap fix
gu: ઓવરલેપ સમસ્યા સુધારો

en: LZMA decompression
gu: LZMA પ્રતિસંકોચન

en: Burrows-Wheeler decompression
gu: Burrows-Wheeler અસંકોચન

en: gzip decompression
gu: gzip પ્રતિસંકોચન

en: Read size
gu: માપને વાંચો

en: Internal stream record
gu: આંતરિક સ્ટ્રીમ અહેવાલ

en: Autodel
gu: આપમેળે કાઢી નાંખો

en: Automatically add/delete input streams
gu: આપમેળે ઇનપુટ સ્ટ્રીમને ઉમેરો/કાઢી નાંખો

en: Integer identifier for this elementary stream. This will be used to "find" this stream later.
gu: આ પ્રાથમિક સ્ટ્રીમ માટે પૂર્ણાંક ઓળખકર્તા. આ પછીથી આ સ્ટ્રીમને "શોધવા" માટે વાપરેલ હશે.

en: Destination bridge-in name
gu: અંતિમ બ્રીજ-ઇન નામ

en: Name of the destination bridge-in. If you do not need more than one bridge-in at a time, you can discard this option.
gu: આ બ્રિજ-ઇન નમૂનાનું નામ. જો તમને એજ સમયે એક બ્રિજ-ઇન કરતા વધારેની જરૂર હોય તો, તમે આ વિકલ્પને કાઢી શકો છો.

en: Pictures coming from the picture video outputs will be delayed according to this value (in milliseconds, should be >= 100 ms). For high values, you will need to raise caching values.
gu: ચિત્ર વિડિઓ આઉટપુટ માંથી આવતા ચિત્ર આ કિમંત ને અનુસાર વિલંબ થશે (મીલીસેકંડ માં, >= 100 m હોવું જોઈએ). ઉચ્ચ કિમંતો માટે, તમારે કેશીંગ કિમંતોને વધારવાની જરૂર પડશે.

en: ID Offset
gu: ID ઓફસેટ

en: Offset to add to the stream IDs specified in bridge_out to obtain the stream IDs bridge_in will register.
gu: સ્ટ્રીમ IDs bridge_in ને પ્રાપ્ત કરવા bridge_out માં  સ્પષ્ટ થયેલ સ્ટ્રીમ IDs ને ઉમેરવા ઓફસેટને રજીસ્ટર કરશે.

en: Name of current instance
gu: હાલનાં નમૂનાનું નામ

en: Name of this bridge-in instance. If you do not need more than one bridge-in at a time, you can discard this option.
gu: આ બ્રિજ-ઇન નમૂનાનું નામ. જો તમને એજ સમયે એક બ્રિજ-ઇન કરતા વધારેની જરૂર હોય તો, તમે આ વિકલ્પને કાઢી શકો છો.

en: Fallback to placeholder stream when out of data
gu: માહિતી ખૂટી જાય તો સ્થળ ધારક સ્ટ્રીમ પર પાછા ફરો

en: Placeholder delay
gu: સ્થળ ધારક વિલંબ

en: Delay (in ms) before the placeholder kicks in.
gu: સ્થળ ધારકના શરુ થતા પેહલાનો વિલંબ (ms માં).

en: Wait for I frame before toggling placeholder
gu: પ્લેસહોલ્ડર ની અદલાબદલી કરતા પહેલા I ફ્રેમ માટે રાહ જુઓ

en: If enabled, switching between the placeholder and the normal stream will only occur on I frames. This will remove artifacts on stream switching at the expense of a slightly longer delay, depending on the frequence of I frames in the streams.
gu: જો સક્રિય કરાયું હશે, તો સ્થળ ધારક અને સામાન્ય સ્ટ્રીમ વચ્ચેની અદલાબદલી ફક્ત I ફ્રેમ પર થશે. આ I ફ્રેમોની આવર્તનના આધારે થોડા વધુ વિલંબ ના ખર્ચે સ્ટ્રીમની અદલાબદલીમાંથી બહારની દખલગીરી કાઢી નાખશે.

en: Bridge
gu: બ્રિજ

en: Bridge stream output
gu: બ્રિજ સ્ટ્રીમ આઉટપુટ

en: Bridge out
gu: બ્રીજ આઉટ

en: Bridge in
gu: બ્રિજ ઇન

en: Elementary Stream ID
gu: પ્રાથમિક સ્ટ્રીમ ID

en: Specify an identifier integer for this elementary stream
gu: આ પ્રાથમિક સ્ટ્રીમ માટે ઓળખકર્તા પૂર્ણાંકને સ્પષ્ટ કરો

en: Delay of the ES (ms)
gu: ES  નો વિલંબ (ms)

en: Specify a delay (in ms) for this elementary stream. Positive means delay and negative means advance.
gu: આ પ્રાથમિક સ્ટ્રીમ માટે વિલંબ (ms માં) સ્પષ્ટ કરો. હકારાત્મક નો મતલબ વિલંબ છે અને નકારાત્મકનો મતલબ અદ્યતન છે.

en: Delay a stream
gu: એક સ્ટ્રીમ વિલંબ

en: Description stream output
gu: સ્ટ્રીમ આઉટપુટ વર્ણન

en: Enable/disable audio rendering.
gu: ઓડિયો રેન્ડરીંગને સક્રિય/નિષ્ક્રિય કરો.

en: Enable/disable video rendering.
gu: વિડિઓ રેન્ડરીંગને સક્રિય/નિષ્ક્રિય કરો.

en: Delay (ms)
gu: વિલંબ (ms)

en: Introduces a delay in the display of the stream.
gu: સ્ટ્રીમનાં દર્શાવમાં વિલંબનો પરિચય આપે છે.

en: Display stream output
gu: સ્ટ્રીમ આઉટપુટને દર્શાવો

en: Duplicate stream output
gu: નકલી સ્ટ્રીમ આઉટપુટ

en: Output access method
gu: આઉટપુટ પ્રવેશ પદ્દતિ

en: This is the default output access method that will be used.
gu: આ મૂળભૂત આઉટપુટ પ્રવેશ પદ્દતિ છે કે જે વાપરેલ હશે.

en: Audio output access method
gu: ઓડિયો આઉટપુટ પ્રવેશ પદ્દતિ

en: This is the output access method that will be used for audio.
gu: આ આઉટપુટ પ્રવેશ પદ્દતિ છે કે જે ઓડિયો માટે વાપરેલ હશે.

en: Video output access method
gu: વિડિઓ આઉટપુટ પ્રવેશ પદ્દતિ

en: This is the output access method that will be used for video.
gu: આ આઉટપુટ પ્રવેશ પદ્દતિ છે કે જે વિડિઓ માટે વાપરેલ હશે.

en: Output muxer
gu: આઉટપુટ મક્સર

en: This is the default muxer method that will be used.
gu: આ મૂળભૂત મક્સર પદ્ધતિ છે કે જે વાપરેલ હશે.

en: Audio output muxer
gu: ઓડિયો આઉટપુટ મક્સર

en: This is the muxer that will be used for audio.
gu: આ મક્સર છે કે જે ઓડિયો માટે વાપરેલ હશે.

en: Video output muxer
gu: વિડિઓ આઉટપુટ મક્સર

en: This is the muxer that will be used for video.
gu: આ મક્સર છે કે જેને વિડિઓ માટે વાપરેલ હશે.

en: Output URL
gu: આઉટપુટ URL

en: This is the default output URI.
gu: આ  મૂળભૂત આઉટપુટ URI છે.

en: Audio output URL
gu: ઓડિયો આઉટપુટ URL

en: This is the output URI that will be used for audio.
gu: આ આઉટપુટ URI છે કે જે ઓડિયો માટે વાપરેલ હશે.

en: Video output URL
gu: વિડિઓ આઉટપુટ URL

en: This is the output URI that will be used for video.
gu: આ આઉટપુટ URI છે કે જે વિડિઓ માટે વાપરેલ હશે.

en: Elementary stream output
gu: પ્રાથમિક સ્ટ્રીમ આઉટપુટ

en: There is no suitable stream-output access module for "%s/%s://%s".
gu: ત્યાં "%s/%s://%s" માટે અનૂકુળ સ્ટ્રીમ-આઉટપુટ પ્રવેશ નથી.

en: Gathering stream output
gu: સ્ટ્રીમ આઉટપુટને ભેગુ કરી રહ્યા છે

en: Specify an identifier string for this subpicture
gu: આ ઉપચિત્ર માટે ઓળખકર્તા શબ્દમાળાને સ્પષ્ટ કરો

en: Output video width.
gu: આઉટપુટ વિડિઓ પહોળાઇ.

en: Output video height.
gu: આઉટપુટ વિડિઓ ઊંચાઇ.

en: Sample aspect ratio
gu: નમૂના આશરે દર

en: Sample aspect ratio of the destination (1:1, 3:4, 2:3).
gu: લક્ષ્યનો નમૂના આસ્પેકટ રેશીઓ (1:1, 3:4, 2:3).

en: Video filter
gu: વિડિઓ ફિલ્ટર

en: Video filters will be applied to the video stream.
gu: વિડિઓ ફિલ્ટર એ વિડિઓ સ્ટ્રીમમાં લાગુ થયેલ હશે.

en: Image chroma
gu: છબી ક્રોમા

en: Force the use of a specific chroma. Use YUVA if you're planning to use the Alphamask or Bluescreen video filter.
gu: ખાસ ક્રોમાને વાપરવા દબાણ કરો. YUVA ને વાપરો જો તમે આલ્ફામાસ્ક અથવા બ્લુસ્ક્રીન વિડિઓ ફિલ્ટરને વાપરવા પ્લાન કરી રહ્યા હોય.

en: Transparency of the mosaic picture.
gu: મોઝેક ચિત્રની પારદર્શકતા.

en: X coordinate of the upper left corner in the mosaic if non negative.
gu: મોઝેકમાં ઉપર ડાબે ખૂણાનું X નિર્દેશાંક જો નકારાત્મક ન હોય તો.

en: Y coordinate of the upper left corner in the mosaic if non negative.
gu: મોઝેકમાં ઉપર ડાબે ખૂણાનું Y નિર્દેશાંક જો નકારાત્મક ન હોય તો.

en: Mosaic bridge
gu: મોઝેક બ્રિજ

en: Mosaic bridge stream output
gu: મોઝેક બ્રિજ સ્ટ્રીમ આઉટપુટ

en: Destination prefix
gu: અંતિમ મુકામ પૂર્વગ

en: Prefix of the destination file automatically generated
gu: અંતિમ ફાઇલનો ઉપસર્ગ એ આપમેળે પેદા થયેલ છે

en: Record stream output
gu: સ્ટ્રીમ આઉટપુટનો અહેવાલ લો

en: This is the output URL that will be used.
gu: આ આઉટપુટ URL છે કે જે વાપરેલ હશે.

en: This allows you to specify how the SDP (Session Descriptor) for this RTP session will be made available. You must use a url: http://location to access the SDP via HTTP, rtsp://location for RTSP access, and sap:// for the SDP to be announced via SAP.
gu: આ તમને સ્પષ્ટ કરવા દેશે કે આ RTP સત્ર માટે SDP (સેશન ડીસ્ક્ર્રીપટર) કેવી રીતે ઉપલબ્ધ કરાશે. તમારે url: http://HTTP દ્વારા SDP મેળવવા માટેનું સ્થળ, rtsp://RTSP મેળવવા માટેનું સ્થળ, અને sap:// SAP દ્વારા જાહેર કરવાનું SDP.

en: SAP announcing
gu: SAP રજૂઆત

en: Announce this session with SAP.
gu: SAP સાથે આ સત્રની રજૂઆત કરો.

en: This allows you to specify the muxer used for the streaming output. Default is to use no muxer (standard RTP stream).
gu: આ સ્ટ્રીમીંગ આઉટપુટ માટે વાપરેલ મક્સરને સ્પષ્ટ કરવા તમને પરવાનગી આપે છે. મૂળભૂત મક્સરને વાપરવાનું છે (મૂળભૂત RTP સ્ટ્રીમ).

en: Session name
gu: સત્ર નામ

en: This is the name of the session that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
gu: આ સત્રનું નામ છે કે જેનું SDP માં જાહેરાત થયેલ હશે (સત્ર વર્ણનકર્તા).

en: Session category
gu: સત્ર વર્ગ

en: This allows you to specify a category for the session, that will be announced if you choose to use SAP.
gu: આ સત્ર માટે વર્ગને સ્પષ્ટ કરવા માટે તમને પરવાનગી આપે છે, કે જે જાહેરાત કરશે જો તમે SAP ને વાપરવા પસંદ કરો તો.

en: Session description
gu: સત્ર વર્ણન

en: This allows you to give a short description with details about the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
gu: આ સ્ટ્રીમ માટે વિગતો સાથે ટૂંકુ વર્ણન આપવા માટે તમને પરવાનગી આપે છે, કે જે SDP માં જાહેરાત કરશે (સત્ર વર્ણનકર્તા).

en: Session URL
gu: સત્ર URL

en: This allows you to give a URL with more details about the stream (often the website of the streaming organization), that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
gu: આ સ્ટ્રીમ વિશે વધારે વિગતો સાથે URL ને આપવા તમને પરવાનગી આપે છે (વારંવાર સ્ટ્રીમીંગ સંસ્થાની વેબસાઇટ), કે જે SDP માં જાહેરાત કરેલ છે (સત્ર વર્ણનકર્તા).

en: Session email
gu: સત્ર ઇમેઇલ

en: This allows you to give a contact mail address for the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
gu: આ સ્ટ્રીમ માટે સંપર્ક મેઇલ સરનામું આપવા માટે તમને પરવાનગી આપે છે, કે જે SDP માં જાહેરાત કરશે (સત્ર વર્ણનકર્તા).

en: This allows you to specify the base port for the RTP streaming.
gu: આ RTP સ્ટ્રીમીંગ માટે મૂળ પોર્ટને સ્પષ્ટ કરવા માટે તમને પરવાનગી આપે છે.

en: Audio port
gu: ઓડિયો પોર્ટ

en: This allows you to specify the default audio port for the RTP streaming.
gu: આ RTP સ્ટ્રીમીંગ માટે મૂળભૂત ઓડિયો પોર્ટને સ્પષ્ટ કરવા માટે તમને પરવાનગી આપે છે.

en: Video port
gu: વિડિઓ પોર્ટ

en: This allows you to specify the default video port for the RTP streaming.
gu: આ RTP સ્ટ્રીમીંગ માટે મૂળભૂત વિડિઓને સ્પષ્ટ કરવા માટે તમને પરવાનગી આપે છે.

en: RTP/RTCP multiplexing
gu: RTP/RTCP મલ્ટીપ્લેક્ષીંગ

en: This sends and receives RTCP packet multiplexed over the same port as RTP packets.
gu: આ RTP પેકેટ તરીકે એજ પોર્ટ પર મલ્ટીપ્લેક્ષ થયેલ RTCP પેકેટને મોકલાય છે અને પ્રાપ્ત થાય છે.

en: Default caching value for outbound RTP streams. This value should be set in milliseconds.
gu: આઉટબાઉન્ડ RTP સ્ટ્રીમ માટે મૂળભૂત કેશીંગ કિંમત. આ કિંમત મિલિસેકંડમાં સુયોજિત થવી જોઇએ.

en: Transport protocol
gu: ટ્રાન્સપોર્ટ પ્રોટોકોલ

en: This selects which transport protocol to use for RTP.
gu: આ પસંદ કરે છે કે ક્યો ટ્રાન્સપોર્ટ પ્રોટોકોલ RTP માટે વાપરવાનું છે.

en: RTP packets will be integrity-protected and ciphered with this Secure RTP master shared secret key. This must be a 32-character-long hexadecimal string.
gu: RTP પેકેટ સુરક્ષિત RTP મુખ્ય વહેચાયેલ ખાનગી કી સાથે એકત્રીતા-સુરક્ષિત થયેલ અને સાઈફર થયેલ હશે. આ 32-લાંબા હેક્ષાડેસિમલ શબ્દમાળા હોવી જ જોઈએ.

en: This allows you to stream MPEG4 LATM audio streams (see RFC3016).
gu: આ MPEG4 LATM ઓડિયો સ્ટ્રીમને સ્ટ્રીમ કરવા માટે તમને પરવાનગી આપે છે (RFC3016 જુઓ).

en: RTSP session timeout (s)
gu: RTSP સત્ર સમયસમાપ્તિ (s)

en: RTSP sessions will be closed after not receiving any RTSP request for this long. Setting it to a negative value or zero disables timeouts. The default is 60 (one minute).
gu: આ લાંબા સમય માટે કોઈપણ RTSP માંગણી પ્રાપ્ત કરતા નથી તે પછી RTSP સત્રોને બંધ કરેલ હશે. નકારાત્મક કિમંત અથવા શૂન્ય તરીકે તેને સુયોજિત કરવાથી સમયસમાપ્તિ નિષ્ક્રિય થાય છે. મૂળભૂત 60 છે (એક મિનીટ).

en: RTP stream output
gu: RTP સ્ટ્રીમ આઉટપુટ

en: RTSP VoD server
gu: RTSP VoD સર્વર

en: New ES ID
gu: નવી ES ID

en: Specify an new identifier integer for this elementary stream
gu: આ ઘટક સ્ટ્રીમ માટે નવો ઓળખકર્તા પૂર્ણાંકને સ્પષ્ટ કરો

en: Specify an ISO-639 code (three characters) for this elementary stream
gu: આ પ્રાથમિક સ્ટ્રીમ માટે ISO-639 કોડ (ત્રણ અક્ષરો) ને સ્પષ્ટ કરો

en: Set ID
gu: ID સુયોજિત કરો

en: Set ES id
gu: ES id સુયોજિત કરો

en: Change the id of an elementary stream
gu: પ્રાથમિક સ્ટ્રીમની id ને બદલો

en: Set ES Lang
gu: ES ભાષાને સુયોજિત કરો

en: Set Lang
gu: ભાષાને સુયોજિત કરો

en: Change the language of an elementary stream
gu: પ્રાથમિક સ્ટ્રીમની ભાષાને બદલો

en: Video prerender callback
gu: વિડિઓ પ્રીરેન્ડર કોલબેક

en: Address of the video prerender callback function. This function will set the buffer where render will be done.
gu: વિડિઓ પ્રીરેન્ડર કોલબેક ફંકશનનું સરનામું. આ ફંકશન એ બફર ને સુયોજિત કરશે જ્યાં રેન્ડર થયેલ હશે.

en: Audio prerender callback
gu: ઓડિયો પ્રીરેન્ડર કોલબેક

en: Address of the audio prerender callback function. This function will set the buffer where render will be done.
gu: ઓડિયો પ્રીરેન્ડર કોલબેક ફંકશનનું સરનામું. આ ફંકશન એ બફર ને સુયોજિત કરશે જ્યાં રેન્ડર થયેલ હશે.

en: Video postrender callback
gu: વિડિઓ પોસ્ટરેન્ડર કોલબેક

en: Address of the video postrender callback function. This function will be called when the render is into the buffer.
gu: વિડિઓ પોસ્ટરેન્ડર કોલબેક ફંકશનનું સરનામું. આ ફંકશનને બોલાવાયેલ હશે જયારે રેન્ડર બફરમાં હોય.

en: Audio postrender callback
gu: ઓડીયો પોસ્ટરેન્ડર કોલબેક

en: Address of the audio postrender callback function. This function will be called when the render is into the buffer.
gu: ઓડિયો પોસ્ટરેન્ડર કોલબેક ફંકશનનું સરનામું. આ ફંકશનને બોલાવાયેલ હશે જયારે રેન્ડર બફરમાં હોય.

en: Video Callback data
gu: વિડિઓ કોલબેક માહિતી

en: Data for the video callback function.
gu: વિડિઓ કોલબેક વિધેય માટે માહિતી

en: Audio callback data
gu: ઓડિયો કોલબેક માહિતી

en: Data for the audio callback function.
gu: ઓડિયો કોલબેક વિધેય માટે માહિતી.

en: Time Synchronized output
gu: સમય સુમેળ થયેલ આઉટપુટ

en: Time Synchronisation option for output. If true, stream will render as usual, else it will be rendered as fast as possible.
gu: આઉટપુત માટે સમય સુમેળ વિકલ્પ. જો સાચું હોય તો, સ્ટ્રીમ હમેંશની જેમ રેન્ડર હશે, નહિ તો તે શકય તેટલી ઝડપે રેન્ડર થયેલ હશે.

en: Stream output to memory buffer
gu: મેમરી બફરમાં સ્ટ્રીમ આઉટપુટ

en: Writes stats to file instead of stdout
gu: stdout ને બદલે ફાઇલની પરિસ્થિતિ લખે છે

en: Prefix to show on output line
gu: આઉટપુટ લાઇન પર બતાવવા માટે ઉપસર્ગ

en: Writes statistic info about stream
gu: સ્ટ્રીમ વિશે આંકડાશાસ્ત્ર જાણકારીને લખે છે

en: Output method to use for the stream.
gu: સ્ટ્રીમ માટે વાપરવા આઉટપુટ પદ્દતિ.

en: Muxer to use for the stream.
gu: સ્ટ્રીમ માટે વાપરવા મક્સર.

en: Output destination
gu: આઉટપુટ લક્ષ્ય

en: Destination (URL) to use for the stream. Overrides path and bind parameters
gu: સ્ટ્રીમ માટે વાપરવાનું લક્ષ્યસ્થાન (URL). પથ અને બાઈન્ડ પરિમાણોને બિનઅસરકારક બનાવે છે

en: Standard stream output
gu: મૂળભૂત સ્ટ્રીમ આઉટપુટ

en: Video encoder
gu: વિડિઓ એનકોડર

en: This is the video encoder module that will be used (and its associated options).
gu: આ વિડિઓ એનકોડર મોડ્યુલ છે કે જે વાપરેલ હશે (અને તેની સાથે સંકળાયેલ વિકલ્પો).

en: Destination video codec
gu: અંતિમ મુકામ વિડિઓ કોડેક

en: This is the video codec that will be used.
gu: આ વિડિઓ કોડેક છે કે જે વાપરેલ હશે.

en: Video bitrate
gu: વિડિઓ બીટરેટ

en: Target bitrate of the transcoded video stream.
gu: ટ્રાન્સકોડેડ વિડિઓ સ્ટ્રીમનું લક્ષ્ય બીટરેટ.

en: Video scaling
gu: વિડિઓ માપ

en: Scale factor to apply to the video while transcoding (eg: 0.25)
gu: વિડિઓને લાગુ કરવા માટે માપ ફેક્ટર જ્યારે ટ્રાન્સકોડ કરી રહ્યા હોય (દાત: 0.25)

en: Video frame-rate
gu: વિડિઓ માળખા-દર

en: Target output frame rate for the video stream.
gu: વિડિઓ સ્ટ્રીમ માટે લક્ષ્ય આઉટપુટ માળખા દર.

en: Deinterlace video
gu: વિડિઓ અમિશ્રિત કરો

en: Deinterlace the video before encoding.
gu: એનકોડીંગ પહેલાં વિડિઓને અમિશ્રિત કરો.

en: Deinterlace module
gu: મોડ્યુલ અમિશ્રિત કરો

en: Specify the deinterlace module to use.
gu: વાપરવા માટે અમિશ્રિત મોડ્યુલને સ્પષ્ટ કરો.

en: Maximum video width
gu: મહત્તમ વિડિઓ પહોળાઇ

en: Maximum output video width.
gu: મહત્તમ આઉટપુટ વિડિઓ પહોળાઇ.

en: Maximum video height
gu: મહત્તમ વિડિઓ ઊંચાઇ

en: Maximum output video height.
gu: મહત્તમ આઉટપુટ વિડિઓ ઊંચાઇ.

en: Video filters will be applied to the video streams (after overlays are applied). You can enter a colon-separated list of filters.
gu: વિડિઓ ફિલ્ટર એ વિડિઓ સ્ટ્રીમમાં લાગુ થયેલ હશે (પછી ઓવરલે લાગુ થયેલ છે). તમે ફિલ્ટરો ની વિરામચિહ્નથી અલગ થયેલ યાદીને દાખલ કરી શકો છો.

en: Audio encoder
gu: ઓડિયો એનકોડર

en: This is the audio encoder module that will be used (and its associated options).
gu: આ ઓડિયો એનકોડર મોડ્યુલ છે કે જે વાપરેલ હશે (અને તેની સાથે સંકળાયેલ વિકલ્પો).

en: Destination audio codec
gu: લક્ષ્ય ઓડીયો કોડેક

en: This is the audio codec that will be used.
gu: આ ઓડિયો કોડેક છે કે જે વાપરેલ હશે.

en: Audio bitrate
gu: ઓડિયો બીટરેટ

en: Target bitrate of the transcoded audio stream.
gu: ટ્રાન્સકોડેડ ઓડિયો સ્ટ્રીમનું લક્ષ્ય બીટરેટ.

en: Sample rate of the transcoded audio stream (11250, 22500, 44100 or 48000).
gu: ટ્રાન્સકોડેડ ઓડીયો સ્ટ્રીમનો નમૂના દર (11250, 22500, 44100 અથવા 48000).

en: This is the language of the audio stream.
gu: આ ઓડિયો સ્ટ્રીમની ભાષા છે.

en: Number of audio channels in the transcoded streams.
gu: ટ્રાન્સકોડેડ સ્ટ્રીમમાં ઓડિયો ચેનલોની સંખ્યા.

en: Audio filter
gu: ઓડિયો ફિલ્ટર

en: Audio filters will be applied to the audio streams (after conversion filters are applied). You can enter a colon-separated list of filters.
gu: ઓડિયો ફિલ્ટર એ ઓડિયો સ્ટ્રીમમાં લાગુ થયેલ હશે (પછી રૂપાંતરણ ફિલ્ટર લાગુ થયેલ છે). તમે ફિલ્ટરો ની વિરામચિહ્નથી અલગ થયેલ યાદીને દાખલ કરી શકો છો.

en: Subtitle encoder
gu: ઉપશીર્ષક એનકોડર

en: This is the subtitle encoder module that will be used (and its associated options).
gu: આ ઉપશીર્ષક એનકોડર મોડ્યુલ છે કે જે વાપરેલ હશે (અને તેનાં સંકળાયેલ વિકલ્પો).

en: Destination subtitle codec
gu: અંતિમ ઉપશીર્ષક કોડેક

en: This is the subtitle codec that will be used.
gu: આ ઉપશીર્ષક કોડેક છે કે જે વાપરેલ હશે.

en: Number of threads
gu: થ્રેડની સંખ્યા

en: Number of threads used for the transcoding.
gu: ટ્રાન્સકોડીંગ માટે વાપરેલ થ્રેડની સંખ્યા.

en: High priority
gu: ઊંચુ પ્રાધાન્ય

en: Runs the optional encoder thread at the OUTPUT priority instead of VIDEO.
gu: VIDEO ને બદલે OUTPUT પ્રાધાન્ય પર વૈકલ્પિક એનકોડર થ્રેડને ચલાવે છે.

en: Transcode
gu: ટ્રાન્સકોડ

en: Transcode stream output
gu: ટ્રાન્સકોડ સ્ટ્રીમ આઉટપુટ

en: Overlays/Subtitles
gu: ઓવરલે /ઉપશીર્ષક

en: Monospace Font
gu: મોનોસ્પેસ ફોન્ટ

en: Font family for the font you want to use
gu: ફોન્ટ માટે ફોન્ટ કુટુંબ કે જે તમે વાપરવા માંગો છો

en: Font file for the font you want to use
gu: ફોન્ટ માટે ફોન્ટ ફાઇલ જે તમે વાપરવા માંગો છો

en: Font size in pixels
gu: પિક્સેલમાં ફોન્ટ માપ

en: This is the default size of the fonts that will be rendered on the video. If set to something different than 0 this option will override the relative font size.
gu: આ ફોન્ટનું આ ફોન્ટનું મૂળભૂત માપ છે કે જે વિડિઓ પર રેન્ડર થયેલ છે. જો 0 કરતા કઈક અલગ સુયોજિત હોય તો આ વિકલ્પ એ સંબંધિટ ફોન્ટ માપ પર ફરી લખાશે.

en: Text opacity
gu: લખાણ પારદર્શકતા

en: Text default color
gu: લખાણ મૂળભૂત રંગ

en: The color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
gu: લખાણનો રંગ કે જેને વિડિઓ પર રેન્ડર કરવામાં આવશે. આ (HTML રંગો જેવા) એક હેકઝાડેસિમલ હોવા જ જોઈએ. પ્રથમ બે અક્ષરો લાલ,પછી લીલો, પછી વાદળી હોય છે. # 000000 = કાળો, # ff0000 = લાલ, # 00FF00 = લીલો, # FFFF00 = પીળો (લાલ + લીલા), #FFFFFF = સફેદ

en: Relative font size
gu: સંબંધી ફોન્ટ માપ

en: This is the relative default size of the fonts that will be rendered on the video. If absolute font size is set, relative size will be overridden.
gu: આ ફોન્ટનું મૂળભૂત માપ છે કે જે વિડિઓ પર રેન્ડર થયેલ હશે. જો ચોક્કસ ફોન્ટ માપ સુયોજિત હોય તો, સબંધીત માપ ઉપર લખાઈ જશે.

en: Background opacity
gu: પાશ્ર્વભાગ પારદર્શકતા

en: Background color
gu: પાશ્વભાગ રંગ

en: Outline opacity
gu: બાહ્ય કિનારી પારદર્શકતા

en: Shadow opacity
gu: પડછાયો પારદર્શકતા

en: Shadow color
gu: પડછાયા રંગ

en: Shadow angle
gu: પડછાયો ખૂણો

en: Shadow distance
gu: પડછાયો અંતર

en: Use YUVP renderer
gu: YUVP રેન્ડરરને વાપરો

en: This renders the font using "paletized YUV". This option is only needed if you want to encode into DVB subtitles
gu: આ "paletized YUV" ની મદદથી ફોન્ટને રેન્ડર કરે છે. આ વિકલ્પની ફક્ત જરૂરિયાત છે જો તમે DVB ઉપશીર્ષકમાં એનકોડ કરવા માંગો તો

en: Thin
gu: પાતળુ

en: Thick
gu: ઝાડુ

en: Text renderer
gu: લખાણ રેન્ડરર

en: Freetype2 font renderer
gu: Freetype2 ફોન્ટ રેન્ડરર

en: SVG template file
gu: SVG ટૅમ્પલેટ ફાઇલ

en: Location of a file holding a SVG template for automatic string conversion
gu: આપમેળે શબ્દમાળા રૂપાંતરણ માટે SVG ટેમ્પ્લેટને પકડી રાખતી ફાઈલનું સ્થાન

en: Dummy font renderer
gu: નકલી ફોન્ટ રેન્ડરર

en: Video filtering using a chain of video filter modules
gu: વિડિઓ ફિલ્ટર મોડ્યુલની મદદથી વિડિઓ ફિલ્ટરીંગ

en: Conversions from
gu: માંથી રૂપાંતરણ

en: SSE2 I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
gu: RV15,RV16,RV24,RV32 રૂપાંતરણો માટે SSE2 I420,IYUV,YV12

en: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
gu: RV15,RV16,RV24,RV32 રૂપાંતરણો માટે MMX I420,IYUV,YV12

en: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
gu: RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 રૂપાંતરણો માટે I420,IYUV,YV12

en: MMX conversions from
gu: માંથી MMX રૂપાંતરણ

en: SSE2 conversions from
gu: માંથી SSE2 રૂપાંતરણ

en: AltiVec conversions from
gu: માંથી AltiVec રૂપાંતરણ

en: OpenMAX DL image processing
gu: OpenMAX DL છબી પ્રક્રિયા

en: RV32 conversion filter
gu: RV32 રૂપાંતરણ ફિલ્ટર

en: Scaling mode
gu: માપ સ્થિતિ

en: Scaling mode to use.
gu: વાપરવા માટે માપ સ્થિતિ

en: Fast bilinear
gu: ઝડપી દ્વિરેખીય

en: Bilinear
gu: દ્વિરેખીય

en: Bicubic (good quality)
gu: બાઈક્યુબીક (સારી ગુણવત્તા)

en: Experimental
gu: પ્રાયોગિક

en: Nearest neighbour (bad quality)
gu: નજીકનો પાડોશી (ખરાબ ગુણવત્તા)

en: Area
gu: વિસ્તાર

en: Luma bicubic / chroma bilinear
gu: લુમા દ્વીઘન / ક્રોમા દ્વીરેખીય

en: Gauss
gu: ગોસ

en: Lanczos
gu: લૅંકઝૉસ

en: Bicubic spline
gu: બાઇક્યૂબિક સ્પલાઇન

en: Video scaling filter
gu: વિડિઓ માપ ફિલ્ટર

en: YUVP converter
gu: YUVP રૂપાંતરક

en: Image properties filter
gu: છબી ગુણધર્મ ફિલ્ટર

en: Image adjust
gu: છબી ગોઠવણી

en: Use an image's alpha channel as a transparency mask.
gu: પારદર્શક માસ્ક તરીકે છબીની આલ્ફા ચેનલને વાપરો.

en: Transparency mask
gu: પારદર્શક માસ્ક

en: Alpha blending transparency mask. Uses a png alpha channel.
gu: આલ્ફા બ્લેન્ડીંગ પારદર્શક માસ્ક. png આલ્ફા ચેનલ વાપરે છે.

en: Alpha mask video filter
gu: આલ્ફા માસ્ક વિડિઓ ફિલ્ટર

en: Alpha mask
gu: આલ્ફા માસ્ક

en: Color scheme
gu: રંગ યોજના

en: Define the glasses' color scheme
gu: કાચના રંગની યોજનાને વ્યાખ્યાયિત કરો

en: Convert 3D picture to anaglyph image video filter
gu: એનાગ્લિફ છબી વિડિઓ ફિલ્ટર માટે 3D ચિત્ર રૂપાંતરણ

en: Window size
gu: વિન્ડો માપ

en: Number of frames (0 to 100)
gu: માળખાઓની સંખ્યા (0 થી 100)

en: Softening value
gu: નરમ કિંમત

en: Number of frames consider for smoothening (0 to 30)
gu: નરમતા માટે ઘણી ફ્રેમને નક્કી કરવામાં આવી છે (0 થી 30)

en: antiflicker video filter
gu: ઝબુકતા અટકાવતું વિડીઓ ફિલ્ટર

en: antiflicker
gu: ઝબુકતા અટકાવતું

en: Ball color
gu: બોલ રંગ

en: Edge visible
gu: બાજુ દૃશ્યમાન

en: Set edge visibility.
gu: બાજુ દ્રશ્યતાને સુયોજિત કરો.

en: Ball speed
gu: બોલ ઝડપ

en: Ball size
gu: બોલ માપ

en: Gradient threshold
gu: ઢાળ થ્રેશોલ્ડ

en: Set gradient threshold for edge computation.
gu: બાજુ ગણતરી માટે ઢાળ થ્રેશોલ્ડ સુયોજિત કરો.

en: Augmented reality ball game
gu: વધારેલી વાસ્તવિકતા બોલ ઓનલાઇન રમત

en: Ball video filter
gu: બોલ વિડિઓ ફિલ્ટર

en: Ball
gu: બોલ

en: Number of time to blend
gu: મિશ્રણનો આટલો સમય

en: The number of time the blend will be performed
gu: કેટલી વખત મિશ્રણ થશે

en: Alpha of the blended image
gu: મિશ્રીત છબીનું આલ્ફા

en: Alpha with which the blend image is blended
gu: આલ્ફા કે જેનાથી મિકશ્રિત છબીનું મિશ્રણ કરાયુ છે

en: Image to be blended onto
gu: છબીને તેની પર મિશ્રિત કરાઇ છે

en: The image which will be used to blend onto
gu: છબી કે જેને તેની પર મિશ્રિત કરવા માટે વાપરશે

en: Chroma for the base image
gu: મૂળ છબી માટે ક્રોમા

en: Chroma which the base image will be loaded in
gu: ક્રોમા કે જે મૂળ છબીને લાવેલ હશે

en: Image which will be blended
gu: છબી કે જેને મિશ્રિત કરાઇ હશે

en: The image blended onto the base image
gu: મૂળ છબીમાં છબીને મિશ્રિત કરાયેલ છે

en: Chroma for the blend image
gu: મિશ્રણ છબી માટે ક્રોમા

en: Chroma which the blend image will be loaded in
gu: ક્રોમા કે જે મિશ્રણ છબીને તેમા લાવશે

en: Blending benchmark filter
gu: બેન્ચમાર્ક ફિલ્ટરને મિશ્રિત કરી રહ્યા છે

en: Blendbench
gu: બ્લેન્ડબેન્ચ

en: Benchmarking
gu: બેન્ચમાર્કીંગ

en: Base image
gu: મૂળ છબી

en: Blend image
gu: છબીને મિશ્રિત કરો

en: Video pictures blending
gu: વિડિઓ ચિત્રને મિશ્રિત કરી રહ્યા છે

en: This effect, also known as "greenscreen" or "chroma key" blends the "blue parts" of the foreground image of the mosaic on the background (like weather forecasts). You can choose the "key" color for blending (blue by default).
gu: આ અસર જે "ગ્રીનસ્ક્રીન" અથવા "ક્રોમા કી" તરીકે પણ ઓળખાય છે એ આગળના મોઝાઇક ચિત્રના "વાદળી ભાગો" ને પાછળના ભાગ પર મિશ્રિત કરી ડે છે ( હવામાન આગાહીની જેમ). તમે મિશ્રણ કરવા માટે "કી" રંગ પસંદ કરી શકો છે (મૂળભૂત રીતે વાદળી).

en: Bluescreen U value
gu: વાદળીસ્ક્રીન U કિંમત

en: "U" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 120 for blue.
gu: વાદળીસ્ક્રીન કી રંગ માટે "U" કિંમત (YUV કિંમતોમાં). 0 થી 255 સુધી. વાદળી માટે મૂળભૂત 120 છે.

en: Bluescreen V value
gu: વાદળીસ્ક્રીન V કિંમત

en: "V" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 90 for blue.
gu: વાદળીસ્ક્રીન કી રંગ માટે "V" કિંમત (YUV કિંમતોમાં). 0 થી 255 સુધી. વાદળી માટે મૂળભૂત 90 છે.

en: Bluescreen U tolerance
gu: વાદળીસ્ક્રીન U સહનશક્તિ

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the U plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
gu: વાદળી સ્ક્રીન મિશ્રિત કરનારની U પ્લેન માટેના રંગોમાં બદલાવ માટેની સહનશક્તિ. 10 થી 20 વચ્ચેની કિંમત યોગ્ય લાગે છે.

en: Bluescreen V tolerance
gu: વાદળીસ્ક્રીન V સહનશક્તિ

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the V plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
gu: વાદળી સ્ક્રીન મિશ્રિત કરનારની V પ્લેન માટેના રંગોમાં બદલાવ માટેની સહનશક્તિ. 10 થી 20 વચ્ચેની કિંમત યોગ્ય લાગે છે.

en: Bluescreen video filter
gu: વાદળીસ્ક્રીન વિડિઓ ફિલ્ટર

en: Bluescreen
gu: વાદળીસ્ક્રીન

en: Output width
gu: આઉટપુટ પહોળાઇ

en: Output (canvas) image width
gu: આઉટપુટ (કેનવાસ) છબી પહોળાઇ

en: Output height
gu: આઉટપુટ ઊંચાઇ

en: Output (canvas) image height
gu: આઉટપુટ (કેનવાસ) છબી ઊંચાઇ

en: Output picture aspect ratio
gu: આઉટપુટ ચિત્ર આસ્પેકટ રેશીઓ

en: Set the canvas' picture aspect ratio. If omitted, the canvas is assumed to have the same SAR as the input.
gu: કેનવાસના ચિત્રના આસ્પેકટ રેશીયોને સુયોજિત કરો. જો છોડી દેવામાં આવે તો ધારી લેવામાં આવશે કે કેનવાસનું ને ઈનપુટનું SAR સરખું છે.

en: Pad video
gu: વિડિઓને ભરો.

en: If enabled, video will be padded to fit in canvas after scaling. Otherwise, video will be cropped to fix in canvas after scaling.
gu: જો સક્રિય કરાયું હોય તો, માપ બદલ્યા પછી કેનવાસમાં બંધ બેસાડવા માટે વિડીઓને ભરવામાં આવશે. નહિતર, માપ બદલ્યા પછી કેનવાસમાં બંધ બેસાડવા માટે વિડીઓને કાપવામાં આવશે.

en: Automatically resize and pad a video
gu: આપમેળે વિડિઓની લંબાઈ બદલો અને જગ્યા ભરો

en: Canvas
gu: કેનવાસ

en: Canvas video filter
gu: કેનવાસ વિડિઓ ફિલ્ટર

en: Colors similar to this will be kept, others will be grayscaled. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
gu: આની માટે સરખા રંગો રાખેલ હશે, બીજાઓ ગ્રેસ્કેલ થયેલ હશે. આ હેક્ઝાડેસિમલ હોવું જ જોઈએ (જેમ કે HTML રંગો). પહેલા બે અક્ષરો લાલ માટે હોય છે, પછી લીલા, પછી વાદળી. #000000 = કાળો, #FF0000 = લાલ, #00FF00 = લીલો, #FFFF00 = પીળો (લાલ + લીલો), #FFFFFF = સફેદ

en: Select one color in the video
gu: વિડિઓમાં એક રંગને પસંદ કરો

en: Color threshold filter
gu: રંગ થ્રેશોલ્ડ ફિલ્ટર

en: Saturation threshold
gu: સંતૃપ્તિ થ્રેશોલ્ડ

en: Similarity threshold
gu: સમાનતા થ્રેશોલ્ડ

en: Pixels to crop from top
gu: ટોચેથી કાપવા માટે પિક્સેલ

en: Number of pixels to crop from the top of the image.
gu: છબીની ટોચેથી કાપવા માટે પિક્સેલની સંખ્યા.

en: Pixels to crop from bottom
gu: નીચેથી કાપવા માટે પિક્સેલ

en: Number of pixels to crop from the bottom of the image.
gu: છબીની નીચેથી કાપવા માટે પિક્સેલની સંખ્યા.

en: Pixels to crop from left
gu: ડાબેથી કાપવા માટે પિક્સેલ

en: Number of pixels to crop from the left of the image.
gu: છબીને ડાબેથી કાપવા માટે પિક્સેલની સંખ્યા.

en: Pixels to crop from right
gu: જમણેથી કાપવા માટે પિક્સેલ

en: Number of pixels to crop from the right of the image.
gu: છબીની જમણેથી કાપવા માટે પિક્સેલની સંખ્યા.

en: Pixels to padd to top
gu: ઉપરની બાજુએ ભરવાના પિકસેલ

en: Number of pixels to padd to the top of the image after cropping.
gu: કાપ્યા પછી છબીની ઉપર ભરવાના પિકસેલની સંખ્યા.

en: Pixels to padd to bottom
gu: નીચેની બાજુએ ભરવાના પિકસેલ

en: Number of pixels to padd to the bottom of the image after cropping.
gu: કાપ્યા પછી છબીના નીચે પિકસેલની સંખ્યા.

en: Pixels to padd to left
gu: ડાબી બાજુએ ભરવાના પિકસેલ

en: Number of pixels to padd to the left of the image after cropping.
gu: કાપ્યા પછી છબીની ડાબી બાજુએ ભરવાના પિકસેલની સંખ્યા.

en: Pixels to padd to right
gu: જમણી બાજુએ ભરવાના પિકસેલ

en: Number of pixels to padd to the right of the image after cropping.
gu: કાપ્યા પછી છબીની જમણી બાજુએ ભરવાના પિકસેલની સંખ્યા.

en: Croppadd
gu: ક્રોપેડ

en: Video cropping filter
gu: વિડિઓ કાપવા માટેનું ફિલ્ટર

en: Latest
gu: તાજેતરનું

en: Upconvert
gu: અપકન્વર્ટ

en: Low
gu: નીચું

en: Medium
gu: મધ્યમ

en: High
gu: ઊંચુ

en: Streaming deinterlace mode
gu: સ્ટ્રીમીંગ અમિશ્રિત સ્થિતિ

en: Deinterlace method to use for streaming.
gu: સ્ટ્રીમીંગ માટે અમિશ્રિત સ્થિતિ.

en: Phosphor chroma mode for 4:2:0 input
gu: 4:2:0 ઇનપુટ મટે ફોસ્ફર ક્રોમા સ્થિતિ

en: Choose handling for colours in those output frames that fall across input frame boundaries. 
    
    Latest: take chroma from new (bright) field only. Good for interlaced input, such as videos from a camcorder. 
    
    AltLine: take chroma line 1 from top field, line 2 from bottom field, etc. 
    Default, good for NTSC telecined input (anime DVDs, etc.). 
    
    Blend: average input field chromas. May distort the colours of the new (bright) field, too. 
    
    Upconvert: output in 4:2:2 format (independent chroma for each field). Best simulation, but requires more CPU and memory bandwidth.
gu: એ આઉટપુટ ફ્રેમોના રંગો માટેની નિયંત્રણ રીત પસંદ કરો જે ઈનપુટ ફ્રેમની સીમાઓ પર પડે છે. 
    
    તાજેતરમાં: ક્રોમા ફક્ત નવા (ઉજળા) ક્ષેત્રમા થી પસંદ કરો. મિશ્રિત ઈનપુટ માટે સારું, જેમકે કેમકોર્ડરના વિડિઓ. 
    
    AltLine: ઉપરના ક્ષેત્રમા થી ક્રોમા લીટી 1 લો, લીટી 2 નીચેના ક્ષેત્રમા થી, ઈત્યાદિ. 
    
    મિશ્રણ: સરેરાશ ઈનપુટ ક્ષેત્ર ક્રોમા. નવા (ઉજળા) ક્ષેત્ર ના રંગોને પણ બગડી શકે. 
    
    અપકન્વર્ટ: 4:2:2 બંધારણમાં આઉટપુટ (દરેક ક્ષેત્ર માટે સ્વતંત્ર ક્રોમા). શ્રેષ્ટ અનુકરણ, પરંતુ વધુ CPU અને મેમરી બેન્ડવિડ્થ ની જરૂર હોય છે.

en: Phosphor old field dimmer strength
gu: ફોસફર જુના વિસ્તારને નિસ્તેજ કરનારની શક્તિ

en: This controls the strength of the darkening filter that simulates CRT TV phosphor light decay for the old field in the Phosphor framerate doubler. Default: Low.
gu: આ અંધારમય કરનાર ફિલ્ટરની તાકાતને નિયંત્રિત કરે છે કે જે ફોસફર ફ્રેમરેટ ડબ્લરની અંદર જુના વિસ્તાર માટે CRT TV ના ફોસફર લાઈટ ડીકેનું અનુકરણ કરે છે. મૂળભૂત: ઓછુ.

en: Deinterlacing video filter
gu: વિડિઓ ફિલ્ટરને અમિશ્રિત કરી રહ્યા છે

en: Image mask. Pixels with an alpha value greater than 50% will be erased.
gu: છબી માસ્ક. 50% કરતા વધારે આલ્ફા કિંમત સાથે પિક્સેલ કાઢી નાંખેલ હશે.

en: X coordinate of the mask.
gu: માસ્કનું X નિર્દેશાંક.

en: Y coordinate of the mask.
gu: માસ્કનું Y નિર્દેશાંક.

en: Remove zones of the video using a picture as mask
gu: માસ્ક તરીકે ચિત્રની મદદથી વિડિઓનાં વિસ્તારોને દૂર કરો

en: Erase video filter
gu: વિડિઓ ફિલ્ટર દૂર કરો

en: Erase
gu: દૂર કરો

en: RGB component to extract
gu: બહાર કાઢવા માટે RGB ઘટક

en: RGB component to extract. 0 for Red, 1 for Green and 2 for Blue.
gu: કાઢવા માટે RGB ઘટક. લાલા માટે 0, લીલા માટે 1 અને વાદળી માટે 2.

en: Extract RGB component video filter
gu: RGB ઘટક વિડિઓ ફિલ્ટરને કાઢી નાંખો

en: Freezing interactive video filter
gu: ક્રિયાપ્રતિક્રિયા વાળા વિડિઓ ફિલ્ટરને થીજાવી રહ્યા છે

en: Freeze
gu: સ્થિર

en: Gaussian's std deviation
gu: ગૌસીયન માનક વિચલન

en: Gaussian's standard deviation. The blurring will take into account pixels up to 3*sigma away in any direction.
gu: ગૌસીયન માનક વિચલન. ઝાંખું કરવાની પ્રક્રિયા કોઈ પણ દિશામાં 3*સિગ્મા સુધીના પિક્સેલને ગણત્રીમાં લે છે.

en: Add a blurring effect
gu: ધૂંધળી અસરને ઉમેરો

en: Gaussian blur video filter
gu: ગોસિયન ઝાંખાપણુ વિડિઓ ફિલ્ટર

en: Gaussian Blur
gu: ગોસિયન ઝાંખાપણુ

en: Radius in pixels
gu: પિક્સેલમાં ત્રિજ્યા

en: Strength
gu: મજબૂતાઇ

en: Strength used to modify the value of a pixel
gu: પિક્સેલની કિંમત સુધારવા માટે વાપરેલ મજબૂતાઇ

en: Gradfun video filter
gu: ગ્રેડફન વિડિઓ ફિલ્ટર

en: Gradfun
gu: ગ્રેડફન

en: Debanding algorithm
gu: ડીબેન્ડીંગ અલગોરિધમ

en: Distort mode
gu: સ્થિતિ વિકૃત

en: Distort mode, one of "gradient", "edge" and "hough".
gu: ડિસ્ટૉર્ટ રીત, "ગ્રેડીઅન્ટ ", "એજ" અને "હફ" માનું એક.

en: Gradient image type
gu: ગ્રેડીઅન્ટ છબી પ્રકાર

en: Gradient image type (0 or 1). 0 will turn the image to white while 1 will keep colors.
gu: ગ્રેડીઅન્ટ છબી પ્રકાર (0 અથવા 1). 0 ચિત્રને સફેદમાં ફેરવી દેશે જયારે કે 1 રંગોને રાખશે.

en: Apply cartoon effect
gu: કાર્ટુન અસર લાગુ કરો

en: Apply cartoon effect. It is only used by "gradient" and "edge".
gu: કાર્ટુન અસર લાગુ કરો. તે ફક્ત "ઢાળ" અને "બાજુ" દ્દારા વાપરેલ છે.

en: Apply color gradient or edge detection effects
gu: રંગ ઢાળ લાગુ કરો અથવા બાજુ શોધ અસરો

en: Gradient video filter
gu: ઢાળ વિડિઓ ફિલ્ટર

en: Variance of the gaussian noise
gu: ગોસિયન અવાજનો ચલ

en: Minimal period
gu: ન્યૂનત્તમ સમયગાળો

en: Minimal period of the noise grain in pixel
gu: પિક્સેલમાં અવાજ ગ્રેઇનનો ન્યૂનત્તમ ગાળો

en: Maximal period
gu: મહત્તમ સમયગાળો

en: Maximal period of the noise grain in pixel
gu: પિક્સેલમાં અવાજ ગ્રેઇનનો મહત્તમ ગાળો

en: Grain video filter
gu: ગ્રેઇન વિડિઓ ફિલ્ટર

en: Grain
gu: ગ્રેઇન

en: Adds filtered gaussian noise
gu: ફિલ્ટર થયેલ ગોસિયન અવાજને ઉમેરે છે

en: Spatial luma strength (0-254)
gu: સ્થળલક્ષી લુમા મજબૂતી (0-254)

en: Spatial chroma strength (0-254)
gu: સ્થળલક્ષી ક્રોમા મજબૂતી (0-254)

en: Temporal luma strength (0-254)
gu: કામચલાઉ લુમા મજબૂતાઇ (0-254)

en: Temporal chroma strength (0-254)
gu: કામચલાઉ ક્રોમા મજબૂતાઇ (0-254)

en: HQ Denoiser 3D
gu: HQ ડિનોઇઝર 3D

en: High Quality 3D Denoiser filter
gu: ઉચ્ચ ગુણવત્તા 3D ડિનોઇઝર ફિલ્ટર

en: Invert video filter
gu: વિડિઓ ફિલ્ટર ઉલટાવો

en: Color inversion
gu: રંગ ઉલટાવવો

en: Magnify/Zoom interactive video filter
gu: વિડિઓ ફિલ્ટરને વિસ્તૃત/મોટું કરો

en: Magnify
gu: વિસ્તૃત કરો

en: Mirror orientation
gu: મિરર દિશા

en: Vertical
gu: ઊભું

en: Horizontal
gu: આડું

en: Direction
gu: દિશા

en: Left to right/Top to bottom
gu: ડાબે થી જમણે/ઉપર થી નીચે

en: Right to left/Bottom to top
gu: જમણે થી ડાબે/નીચે થી ઉપર

en: Mirror video filter
gu: મિરર વિડિઓ ફિલ્ટર

en: Mirror video
gu: મિરર વિડિઓ

en: Splits video in two same parts, like in a mirror
gu: બે સરખા ભાગોમાં વિડિઓને અલગ કરો, એકદમ મીરર જેવુ

en: Blur factor (1-127)
gu: ઝાંખાપણાનો ફેક્ટર (1-127)

en: The degree of blurring from 1 to 127.
gu: ઝાંખુ કરવાનો અંશ 1 થી 127 સુધી.

en: Motion blur filter
gu: ગતિ ઝાંખાપણું ફિલ્ટર

en: Motion detect video filter
gu: ગતિ શોધ વિડિઓ ફિલ્ટર

en: Old movie effect video filter
gu: જૂનાં ચિત્રપટ અસર વિડિઓ ફિલ્ટર

en: Old movie
gu: જૂનો ચિત્રપટ

en: OpenCV face detection example filter
gu: OpenCV ચેહરા ઓળખવા માટેના ફિલ્ટરનો નમૂનો

en: OpenCV example
gu: OpenCV ઉદાહરણ

en: Haar cascade filename
gu: હાર કાસ્કેડ ફાઈલનામ

en: Name of XML file containing Haar cascade description
gu: હાર કાસ્કેડ વર્ણનને સમાવીને XML ફાઈલનું નામ

en: Use input chroma unaltered
gu: બદલેલ ન હોય તેવાં ઇનપુટ ક્રોમાને વાપરો

en: Don't display any video
gu: કોઇપણ વિડિઓને દર્શાવો નહિં

en: Display the input video
gu: ઇનપુટ વિડિઓને દર્શાવો

en: Display the processed video
gu: પ્રક્રિયા થયેલ વિડિઓને દર્શાવો

en: Show only errors
gu: ફક્ત ભૂલોને બતાવો

en: Show errors and warnings
gu: ભૂલો અને ચેતવણીઓ બતાવો

en: Show everything including debug messages
gu: ડિબગ સંદેશાને સમાવીને બધુ જ બતાવો

en: OpenCV video filter wrapper
gu: OpenCV વિડિઓ ફિલ્ટર રૅપર

en: Scale factor (0.1-2.0)
gu: માપ ફેક્ટર (0.1-2.0)

en: OpenCV filter chroma
gu: OpenCV ફિલ્ટર ક્રોમા

en: Chroma to convert picture to before sending it to the internal OpenCV filter
gu: આંતરિક OpenCV ફિલ્ટરને મોકલતા પેહલા ચિત્રને બદલવા માટેનું ક્રોમા

en: Wrapper filter output
gu: રૅપર ફિલ્ટર આઉટપુટ

en: Determines what (if any) video is displayed by the wrapper filter
gu: રેપર ફિલ્ટર દ્વારા કયો વિડિઓ (જો કોઈ હોય તો) દર્શાવશે તે સુનિશ્ચિત કરે છે

en: OpenCV internal filter name
gu: OpenCV આંતરિત ફિલ્ટર નામ

en: Name of internal OpenCV plugin filter to use
gu: વાપરવા માટે આંતરિક OpenCV પ્લગઇન ફિલ્ટરનું નામ

en: Posterize level (number of colors is cube of this value)
gu: પોસ્ટરરાઇઝ  સ્તર (રંગોની સંખ્યા આ કિંમતનું ઘન છે)

en: Posterize video filter
gu: પોસ્ટરરાઇઝ વિડિઓ ફિલ્ટર

en: Posterize video by lowering the number of colors
gu: રંગોની સંખ્યા ઓછી કરીને વિડીઓને પોસટરાઈઝ કરો.

en: Quality of post processing. Valid range is 0 (disabled) to 6 (highest)
    Higher levels require more CPU power, but produce higher quality pictures.
    With default filter chain, the values map to the following filters:
    1: hb, 2-4: hb+vb, 5-6: hb+vb+dr
gu: પછીની પ્રક્રિયાની ગુણવત્તા. માન્ય શ્રેણી છે 0 (નિષ્ક્રિય) થી 6(સૌથી વધુ)
    ઊંચા સ્તરો માટે વધુ CPU પાવરની જરૂર છે, પરંતુ તે ઉચ્ચ ગુણવત્તા વાળા ચિત્રો ઉત્પન્ન કરે.
    મૂળભૂત ફિલ્ટર હારમાળા સાથે કિંમતો નીચે મુજબ ફિલ્ટર સાથે સંકળાય છે:
    1: hb, 2-4: hb+vb, 5-6: hb+vb+dr

en: FFmpeg post processing filter chains
gu: FFmpeg પરની પછીની પ્રક્રિયાની ફિલ્ટરની હારમાળા.

en: Video post processing filter
gu: વિડિઓ પછીની પ્રક્રિયા ફિલ્ટર

en: Postproc
gu: પ્રોસ્ટપ્રોક

en: Lowest
gu: નીચામાં નીચું

en: Highest
gu: ઊંચામાં ઊંચુ

en: Psychedelic video filter
gu: સાયકાડેલિક વિડિઓ ફિલ્ટર

en: Number of puzzle rows
gu: કોયડા હરોળનાં નંબર

en: Number of puzzle columns
gu: કોયડા સ્તંભનાં નંબર

en: Game mode
gu: રમત સ્થિતિ

en: Select game mode variation from jigsaw puzzle to sliding puzzle.
gu: રમતની રીતને જીગસો કોયડા થી ખસવાના કોયડા  સુધીના બદલાવને પસંદ કરો.

en: Border
gu: કિનારી

en: Unshuffled Border width.
gu: અદલાબદલી ન થયેલ સીમા પહોળાઈ.

en: Small preview
gu: નાનું પૂર્વદર્શન

en: Show small preview.
gu: નાનાં પૂર્વદર્શનને બતાવો.

en: Small preview size
gu: નાનું પૂર્વદર્શન માપ

en: Show small preview size (percent of source).
gu: નાનાં પૂર્વદર્શન માપને બતાવો (સ્ત્રોતની ટકાવારી).

en: Piece edge shape size
gu: ભાગની બાજુના આકારનું માપ

en: Size of the curve along the piece's edge
gu: ટૂકડાની બાજુની સાથે સાથે વળાંકનું માપ

en: Auto shuffle
gu: આપોઆપ આડાઅવળુ કરવું

en: Auto shuffle delay during game
gu: રમત દરમ્યાન થતા વિલંબને આપમેળે આડુઅવળુ કરો

en: Auto solve
gu: આપમેળે ઉકેલો

en: Auto solve delay during game
gu: રમત દરમ્યાન થતા વિલંબને આપમેળે ઉકેલો

en: Rotation
gu: ફેરવો

en: Rotation parameter: none;180;90-270;mirror
gu: ફેરવવા માટેનાં પરિમાણ: કંઇ નહિં;180;90-270;મિરર

en: jigsaw puzzle
gu: જીગ્સૉ કોયડો

en: sliding puzzle
gu: સ્લાઇડીંગ કોયડો

en: swap puzzle
gu: સ્વેપ કોયડો

en: exchange puzzle
gu: કોયડાની ફેરબદલી

en: 0/90/180/270/mirror
gu: 0/90/180/270/મિરર

en: Puzzle interactive game video filter
gu: કોયડા ક્રિયા પ્રતિક્રિયા વાળી રમતના વિડિઓ ફિલ્ટર

en: Puzzle
gu: કોયડો

en: Ripple video filter
gu: રિપલ વિડિઓ ફિલ્ટર

en: Ripple
gu: રિપલ

en: Angle in degrees
gu: અંશમાં ખૂણો

en: Angle in degrees (0 to 359)
gu: અંશમાં ખૂણો (0 થી 359)

en: Use motion sensors
gu: ગતિ સેન્સર ઉપયોગ કરો

en: Rotate video filter
gu: વિડિઓ ફિલ્ટરને ફેરવો

en: Rotate
gu: ફેરવો

en: Image format
gu: છબી બંધારણ

en: Format of the output images (png, jpeg, ...).
gu: આઉટપુટ છબીઓનું બંધારણ (png, jpeg, ...).

en: You can enforce the image width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
gu: તમે છબી પહોળાઈ પર દબાણ કરી શકો છો. મૂળભૂત રીતે (-1) VLC એ વિડિઓ લાક્ષણીકતાઓને પ્રાપ્ત કરશે.

en: You can enforce the image height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
gu: તમે છબી ઉંચાઈ પર દબાણ કરી શકો છો. મૂળભૂત રીતે (-1) VLC એ વિડિઓ લાક્ષણીકતાઓને પ્રાપ્ત કરશે.

en: Recording ratio
gu: રેસીઓનો અહેવાલ કરી રહ્યા છે

en: Ratio of images to record. 3 means that one image out of three is recorded.
gu: રેકોર્ડ કરવાની છબીનો ગુણોત્તર. 3 એટલે કે ત્રણમાંથી એક ચિત્ર રેકોર્ડ થઇ ગયું છે.

en: Filename prefix
gu: ફાઇલનામ ઉપસર્ગ

en: Prefix of the output images filenames. Output filenames will have the "prefixNUMBER.format" form if replace is not true.
gu: આઉટપુટ ચિત્રોના  ફાઈલના નામોનું ઉપસર્ગ. આઉટપુટ ફાઈલોના નામો "prefixNUMBER.format" પ્રકારના હશે જો બદલવાનું ખરું નહિ હોય તો.

en: Directory path prefix
gu: ડિરેક્ટરી પાથ ઉપસર્ગ

en: Directory path where images files should be saved. If not set, then images will be automatically saved in users homedir.
gu: ડિરેક્ટરી પાથ જ્યાં છબી ફાઇલો સંગ્રહેલ હોવી જોઇએ. જો સુયોજિત ન હોય તો, પછી છબીઓ આપમેળે વપરાશકર્તાની ઘર ડિરેક્ટરીમાં સંગ્રહેલ હશે.

en: Always write to the same file
gu: એજ ફાઇલમાં હંમેશા લખો

en: Always write to the same file instead of creating one file per image. In this case, the number is not appended to the filename.
gu: દરેક છબી માટે એક ફાઇલને બનાવવા માટે એજ ફાઇલને હંમેશા લખો. આ સ્થિતિમાં, નંબર એ ફાઇલનામ સાથે જોડાયેલ નથી.

en: Send your video to picture files
gu: ચિત્ર ફાઇલોમાં તમારાં વિડિઓને મોકલો

en: Scene filter
gu: દૃશ્ય ફિલ્ટર

en: Scene video filter
gu: દૃશ્ય વિડિઓ ફિલ્ટર

en: Sepia intensity
gu: સેપિયા તીવ્રતા

en: Intensity of sepia effect
gu: સેપિયા અસરની તીવ્રતા

en: Sepia video filter
gu: સેપિઆ વિડિઓ ફિલ્ટર

en: Gives video a warmer tone by applying sepia effect
gu: વિડીઓને સેપીયા અસર આપીને વધુ છટા આપે છે.

en: Sharpen strength (0-2)
gu: તીક્ષ્ણ મજબૂતાઈ (0-2)

en: Set the Sharpen strength, between 0 and 2. Defaults to 0.05.
gu: તીક્ષ્ણ મજબૂતાઈને સુયોજિત કરો, 0 અને 2 વચ્ચે. મૂળભૂત 0.05 છે.

en: Augment contrast between contours.
gu: રૂપરેખા વચ્ચેના તફાવત વધારો.

en: Sharpen video filter
gu: વિડ઼િઓ ફિલ્ટરની તીવ્રતા વધારો

en: Transform type
gu: રૂપાંતરણ પ્રકાર

en: Transpose
gu: ઉલટાવો

en: Anti-transpose
gu: વિરોધી અદલાબદલી

en: Video transformation filter
gu: વિડિઓ રૂપાંતરણ ફિલ્ટર

en: Transformation
gu: રૂપાંતરણ

en: Rotate or flip the video
gu: વિડિઓને ફેરવો અથવા પલટાવો

en: VHS movie effect video filter
gu: VHS ચિત્રપટ અસર વિડિઓ ફિલ્ટર

en: VHS movie
gu: VHS ચિત્રપટ

en: Wave video filter
gu: તરંગ વિડિઓ ફિલ્ટર

en: Wave
gu: તરંગ

en: ASCII Art
gu: ASCII કલા

en: ASCII-art video output
gu: ASCII-art વિડિઓ આઉટપુટ

en: Android native window
gu: એન્ડ્રોઇડ મૂળ વિન્ડો

en: Color ASCII art video output
gu: રંગ ASCII કલા વિડિઓ આઉટપુટ

en: Core Animation OpenGL Layer (Mac OS X)
gu: કોર એનિમેશન OpenGL લેયર (Mac OS X)

en: Timelength after which we assume there is no signal.
gu: એ સમય ગાળો કે જેના પછી અમે ધારી લેશું કે કોઈ સિગ્નલ નથી.

en: Timelength after which we assume there is no signal.
    After this delay we black out the video.
gu: એ સમય ગાળો કે જેના પછી અમે ધારી લેશું કે કોઈ સિગ્નલ નથી.
    આ વિલંબ પછી અમે વિડીઓને અંધારપટ કરી દેશું.

en: Output card
gu: આઉટપુટ કાર્ડ

en: DeckLink output card, if multiple exist. The cards are numbered from 0.
gu: ડેકલીંક આઉટપુટ કાર્ડ, જો ઘણું અસ્તિત્વમાં હોય તો. કાર્ડ એ 0 થી ક્રમાંકિત થયેલ છે.

en: Desired output mode
gu: ઇચ્છિત આઉટપુટ સ્થિતિ

en: Desired output mode for DeckLink output. This value should be a FOURCC code in textual form, e.g. "ntsc".
gu: ડેકલીંક માટે ઇચ્છિત આઉટપુટ. આ કિંમત લખાણ રૂપમાં FOURCC કોડ હોવુ જોઇએ, દા.ત. "ntsc".

en: Audio connection for DeckLink output.
gu: ડેકલીંક આઉટપુટ માટે ઓડિયો જોડાણ.

en: Audio sampling rate (in hertz) for DeckLink output. 0 disables audio output.
gu: ડેકલીંકડેકલીંક આઉટપુટ માટે ઓડિયો નમૂનાકરણ ક્રમ. 0 ઓડિયો આઉટપુટને નિષ્ક્રિય કરે છે.

en: Number of output channels for DeckLink output. Must be 2, 8 or 16. 0 disables audio output.
gu: ડેકલીંક આઉટપુટ માટે આઉટપુટ ચેનલોનાં નંબર. 2, 8 અથવા 16 હોવુ જ જોઇએ. 0 એ ઓડિયો આઉટપુટને નિષ્ક્રિય કરે છે.

en: Video connection for DeckLink output.
gu: ડેકલીંક આઉટપુટ માટે વિડિઓ જોડાણ

en: Use 10 bits per pixel for video frames.
gu: વિડિઓ ફ્રેમ માટે પિક્સેલ દીઠ 10 બિટ્સ ઉપયોગ કરો.

en: DecklinkOutput
gu: ડેકલીંકઆઉટપુટ

en: Window handle (HWND)
gu: વિન્ડો સંચાલન (HWND)

en: Video will be embedded in this pre-existing window. If zero, a new window will be created.
gu: વિડિઓ આ હાલની વિન્ડોમાં જડિત થયેલ હશે. જો શૂન્ય હોય તો, નવી વિન્ડો બનાવેલ હશે.

en: Drawable
gu: દોરી શકાય તેવું

en: Embedded window video
gu: જડિત વિન્ડો વિડિઓ

en: Framebuffer device
gu: ફ્રેમબફર ઉપકરણ

en: Framebuffer device to use for rendering (usually /dev/fb0).
gu: રેન્ડરીંગ માટે વાપરવા ફ્રેમબફર ઉપકરણ (સામાન્ય રીતે /dev/fb0).

en: Run fb on current tty
gu: હાલનાં tty પર fb ને ચલાવો

en: Run framebuffer on current TTY device (default enabled). (disable tty handling with caution)
gu: હાલનાં TTY ઉપકરણ પર ફ્રેમબફર ચલાવો (મૂળભૂત સક્રિય થયેલ છે). (ચેતવણી સાથે tty સંચાલનને નિષ્ક્રિય કરો)

en: Framebuffer resolution to use
gu: વાપરવા માટે ફ્રેમબફર રિઝોલ્યુશન

en: Select the resolution for the framebuffer. Currently it supports the values 0=QCIF 1=CIF 2=NTSC 3=PAL, 4=auto (default 4=auto)
gu: ફ્રેમબફર માટે રિઝોલ્યુશનને પસંદ કરો. હાલમાં તે 0=QCIF 1=CIF 2=NTSC 3=PAL, 4=auto (default 4=auto) કિંમતોને આધાર આપે છે

en: Framebuffer uses hw acceleration
gu: ફ્રેમબફર hw પ્રવેગને વાપરે છે

en: Image format (default RGB)
gu: છબી બંધારણ (મૂળભૂત RGB)

en: Chroma fourcc used by the framebuffer. Default is RGB since the fb device has no way to report its chroma.
gu: આ ફ્રેમબફર દ્વારા ઉપયોગ ક્રોમા fourcc. આ fb ઉપકરણ તેના ક્રોમા જાણ કરવાની કોઈ રીત નથી, કારણ મૂળભૂત RGB છે.

en: GNU/Linux framebuffer video output
gu: GNU/Linux ફ્રેમબફર વિડિઓ આઉટપુટ

en: GLX extension for OpenGL
gu: OpenGL માટે GLX એક્સટેન્શન

en: Enable a workaround for T23
gu: T23 માટે ઉકેલને સક્રિય કરો

en: Enable this option if the diagonal stripes are displayed when the window size is equal to or smaller than the movie size.
gu: આ વિકલ્પને સક્રિય કરો જો વિકર્ણ રેખા દર્શાવેલ હોય તો જયારે વિન્ડો માપ એ ચિત્રપટ માપ કરતા નાનું અથવા સરખું હોય છે.

en: Video mode
gu: વિડિઓ સ્થિતિ

en: Select a proper video mode to be used by KVA.
gu: KVA દ્દારા વાપરવા માટે યોગ્ય વિડિઓ સ્થિતિને પસંદ કરો.

en: WarpOverlay!
gu: રેપઓવેરલે!

en: K Video Acceleration video output
gu: K વિડિઓ પ્રવેગ વિડિઓ આઉટપુટ

en: Mac OS X OpenGL video output
gu: Mac OS X OpenGL વિડિઓ આઉટપુટ

en: OpenGL extension
gu: OpenGL એક્સટેન્શન

en: OpenGL ES 2 extension
gu: OpenGL ES 2 એક્સટેન્શન

en: Extension through which to use the Open Graphics Library (OpenGL).
gu: ઓપન ગ્રાફિક્સ લાઈબ્રેરી (OpenGL)  ને ક્યાં એક્સ્ટેન્શન મારફતે વાપરવું છે.

en: OpenGL for Embedded Systems 2 video output
gu: જડિત સિસ્ટમ 2 વિડિઓ આઉટપુટ માટે OpenGL

en: OpenGL video output
gu: OpenGL વિડિઓ આઉટપુટ

en: EGL extension for OpenGL
gu: OpenGL માટે EGL એક્સટેન્શન

en: The desktop mode allows you to display the video on the desktop.
gu: ડેસ્કટોપ પર વિડિઓને દર્શાવવા માટે ડેસ્કટોપ સ્થિતિ તમને પરવાનગી આપે છે.

en: Use hardware blending support
gu: હાર્ડવેર બ્લેન્ડીંગ આધારને વાપરો

en: Try to use hardware acceleration for subtitle/OSD blending.
gu: ઉપશીર્ષક/OSD મિશ્રણ માટે હાર્ડવેર પ્રવેગને વાપરવાનો પ્રયત્ન કરો.

en: Pixel Shader
gu: પિક્સેલ શેડર

en: Choose a pixel shader to apply.
gu: લાગુ કરવા માટે પિક્સેલ શેડર.

en: Path to HLSL file
gu: HLSL ફાઇલનો પાથ

en: Path to an HLSL file containing a single pixel shader.
gu: એકજ પિક્સેલ શેડરને સમાવતા HLSL ફાઈલનો પાથ.

en: HLSL File
gu: HLSL ફાઇલ

en: Recommended video output for Windows Vista and later versions
gu: વિન્ડોસ વિસ્તા અને તાજેતરની આવૃત્તિઓ માટે અગ્રહણીય વિડિઓ આઉટપુટ

en: Use hardware YUV->RGB conversions
gu: હાર્ડવેર YUV->RGB રૂપાંતરણોને વાપરો

en: Try to use hardware acceleration for YUV->RGB conversions. This option doesn't have any effect when using overlays.
gu: YUV->RGB રૂપાંતરણો વખતે હાર્ડવેર પ્રવેગતા વાપરવાનો પ્રયાસ કરો. બાહ્ય આવરણ વાપરતી વખતે આ વિકલ્પની કોઈ અસર નથી.

en: Overlay video output
gu: ઓવરલે વિડિઓ આઉટપુટ

en: Overlay is the hardware acceleration capability of your video card (ability to render video directly). VLC will try to use it by default.
gu: ઓવરલે તમારાં વિડિઓ કાર્ડની હાર્ડવેર પ્રવેગીકીય ક્ષમતા છે (સીધુ વિડિઓને રેન્ડર કરવા માટે ક્ષમતા). VLC મૂળભૂત રીતે તેને વાપરવા માટે પ્રયત્ન કરશે.

en: Use video buffers in system memory
gu: સિસ્ટમ મેમરીમાં વિડિઓ બફરને વાપરો

en: Create video buffers in system memory instead of video memory. This isn't recommended as usually using video memory allows benefiting from more hardware acceleration (like rescaling or YUV->RGB conversions). This option doesn't have any effect when using overlays.
gu: સિસ્ટમ મેમરીના બદલે વિડીઓ મેમરીમાં વિડિઓ બફરો બનાવો. આની ભલામણ કરાતી નથી કારણકે સામાન્ય રીતે વિડિઓ મેમરીનો વપરાશ હાર્ડવેરમાં વધુ પ્રવેગ લાવીને ફાયદો ઉપાડવામાં મદદ કરે છે.  (જેમ કે રીસ્કેલ  અથવા YUV->RGB રૂપાંતરણો). બાહ્ય આવરણ વાપરતી વખતે આ વિકલ્પની કોઈ અસર નથી.

en: Use triple buffering for overlays
gu: ઓવરલે માટે ત્રણઘણું બફરીંગ

en: Try to use triple buffering when using YUV overlays. That results in much better video quality (no flickering).
gu: YUV બાહ્ય આવરણ વાપરતી વખતે ત્રણ ઘણું બફર વાપરો. એ ખુબ સરસ વિડિઓ ગુણવત્તામાં પરીણમે છે (ઝ્બુક્યા વગર).

en: Name of desired display device
gu: ઇચ્છિત દર્શાવ ઉપકરણનું નામ

en: In a multiple monitor configuration, you can specify the Windows device name of the display that you want the video window to open on. For example, "\\.\DISPLAY1" or "\\.\DISPLAY2".
gu: બહુવિધ મોનીટર રૂપરેખાંકન માં, તમે વિડિઓની વિન્ડો જેના પર ખોલવા માંગો છો એ ડિસ્પ્લેનું વિન્ડોઝ ઉપકરણ નામ સ્પષ્ટ કરી શકો છો. ઉદાહરણ તરીકે, "\\.\DISPLAY1" અથવા "\\.\DISPLAY2".

en: Recommended video output for Windows XP. Incompatible with Vista's Aero interface
gu: વિન્ડોસ XP માટે અગ્રહણીય વિડિઓ આઉટપુટ. વિસ્તાનાં એકો ઇન્ટરફેસ સાથે અસુસંગત

en: DirectX (DirectDraw) video output
gu: DirectX (ડાયરેક્ટડ્રો) વિડિઓ આઉટપુટ

en: Wallpaper
gu: વોલપેપર

en: Windows GDI video output
gu: વિન્ડો GDI વિડિઓ આઉટપુટ

en: GPU affinity
gu: GPU એફીનીટી

en: Dummy image chroma format
gu: નકલી ઇમેજ ક્રોમા બંધારણ

en: Force the dummy video output to create images using a specific chroma format instead of trying to improve performances by using the most efficient one.
gu: વધારે અસરકારક એકને વાપરવાથી પ્રભાવને સુધારવા માટે પ્રયત્ન કરવાને બદલે ખાસ ક્રોમા બંધારણની મદદથી છબીને બનાવા માટે નકલી વિડિઓ આઉટપુટ પર દબાણ કરો.

en: Dummy video output
gu: નકલી વિડિઓ આઉટપુટ

en: Statistics video output
gu: આંકડાશાસ્ત્ર વિડિઓ આઉટપુટ

en: Video memory buffer width.
gu: વિડિઓ મેમરી બફર પહોળાઇ.

en: Video memory buffer height.
gu: વિડિઓ મેમરી બફર ઊંચાઇ.

en: Pitch
gu: પીચ

en: Video memory buffer pitch in bytes.
gu: બાઇટમાં વિડિઓ મેમરી બફર પીચ.

en: Chroma
gu: ક્રોમા

en: Output chroma for the memory image as a 4-character string, eg. "RV32".
gu: 4-અક્ષર શબ્દમાળા તરીકે મેમરી ઇમેજ માટે આઉટપુટ ક્રોમા, દાત. "RV32".

en: Video memory output
gu: વિડિઓ મેમરી આઉટપુટ

en: Video memory
gu: વિડિઓ મેમરી

[ctx: ASCII]
note: xgettext: This is a plain ASCII spelling of "VLC media player" for the ICCCM window name. This must be pure ASCII. The limitation is partially with ICCCM and partially with VLC. For Latin script languages, you may need to strip accents. For other scripts, you will need to transliterate into Latin.
en: VLC media player
gu: VLC મીડિયા પ્લેયર

en: X11 display
gu: X11 દર્શાવ

en: Video will be rendered with this X11 display. If empty, the default display will be used.
gu: વિડિઓ આ X11 દર્શાવ સાથે રેન્ડર થયેલ હશે. જો ખાલી હોય તો, મૂળભૂત દર્શાવ વાપરેલ હશે.

en: X11 window ID
gu: X11 વિન્ડો ID

en: X window
gu: X વિન્ડો

en: X11 video window (XCB)
gu: X11 વિડિઓ વિન્ડો (XCB)

en: X11 video output (XCB)
gu: X11 વિડિઓ આઉટપુટ (XCB)

en: XVideo adaptor number
gu: XVideo ઍડપ્ટર નંબર

en: XVideo hardware adaptor to use. By default, VLC will use the first functional adaptor.
gu: વાપરવા માટે XVideo હાર્ડવેર ઍડપ્ટર. મૂળભૂત રીતે, VLC એ પ્રથમ કાર્યક્ષમ ઍડપ્ટરને વાપરશે.

en: XVideo format id
gu: XVideo બંધારણ id

en: XVideo image format id to use. By default, VLC will try to use the best match for the video being played.
gu: વાપરવા માટે XVideo છબી બંધારણ id, VLC એ વિડિઓ જે વગાડેલ છે તેની માટે સારામાં સારુ બંધબેસતુ વાપરવાનો પ્રયત્ન કરશે.

en: XVideo output (XCB)
gu: XVideo આઉટપુટ (XCB)

en: device, fifo or filename
gu: ઉપકરણ, fifo અથવા ફાઇલનામ

en: device, fifo or filename to write yuv frames too.
gu: yuv માળખાને લખવા માટે ઉપકરણ, fifo અથવા ફાઇલનામ.

en: Chroma used
gu: ક્રોમા વાપરેલ છે

en: YUV output
gu: YUV આઉટપુટ

en: YUV video output
gu: YUV વિડિઓ આઉટપુટ

en: Number of video windows in which to clone the video.
gu: વિડિઓ વિન્ડોની સંખ્યા કે જેમાં વિડિઓને ક્લોન કરવાનું છે.

en: Video output modules
gu: વિડિઓ આઉટપુટ મોડ્યુલો

en: You can use specific video output modules for the clones. Use a comma-separated list of modules.
gu: તમે ક્લોન માટે ખાસ વિડિઓ આઉટપુટ મોડ્યુલોને વાપરી શકો છો. મોડ્યુલોની અવતરણ ચિહ્નથી અલગ થયેલ યાદીને વાપરો.

en: Duplicate your video to multiple windows and/or video output modules
gu: ઘણી વિન્ડો અને/અથવા વિડિઓ આઉટપુટ મોડ્યુલમાં તમારા વિડિઓની નકલ કરો

en: Clone video filter
gu: વિડિઓ ફિલ્ટરને ક્લોન કરો

en: Select the number of horizontal video windows in which to split the video
gu: આડી વિડિઓ વિન્ડોની સંખ્યાને પસંદ કરો કે જેમાં વિડિઓને અલગ કરે છે

en: Select the number of vertical video windows in which to split the video
gu: ઊભી વિડિઓ વિન્ડોની સંખ્યાને પસંદ કરો કે જેમાં વિડિઓને અલગ કરે છે

en: Active windows
gu: સક્રિય વિન્ડો

en: Comma-separated list of active windows, defaults to all
gu: સક્રિય વિન્ડોની અવતરણ ચિહ્નથી અલગ થયેલ યાદી, બધા મૂળભૂત છે

en: Split the video in multiple windows to display on a wall of screens
gu: સ્ક્રીનની દિવાલ પર દર્શાવવા માટે ઘણી વિન્ડોમાં વિડિઓને અલગ કરો

en: Panoramix: wall with overlap video filter
gu: વાઈડ સ્ક્રીન: ઓવરલેપ વિડિઓ ફિલ્ટર સાથે વોલ

en: Panoramix
gu: વાઈડ સ્ક્રીન

en: length of the overlapping area (in %)
gu: ઓવરલેપિંગ વિસ્તારની લંબાઈ (% માં)

en: Select in percent the length of the blended zone
gu: મિશ્રિત થયેલ વિસ્તારની લંબાઇની ટકાવારીમાં પસંદ કરો

en: height of the overlapping area (in %)
gu: ઓવરલેપિંગ વિસ્તારની ઉંચાઈ (% માં)

en: Select in percent the height of the blended zone (case of 2x2 wall)
gu: મિશ્રિત વિસ્તારની ઉંચાઈ ટકાવારીમાં પસંદ કરો (2x2 વોલની સ્થિતિ)

en: Attenuation
gu: સિગ્નલને નબળું પાડો

en: Check this option if you want attenuate blended zone by this plug-in (if option is unchecked, attenuate is made by opengl)
gu: જો તમે આ પ્લગ-ઇન દ્વારા મિશ્રિત વિસ્તારને નબળું કરવા માંગતા હોય તો આ વિકલ્પ પસંદ કરો (જો આ વિકલ્પ નાપસંદ કરવામાં આવ્યો હોય તોહ opengl દ્વારા નબળું કરાશે)

en: Attenuation, begin (in %)
gu: સિગ્નલ નબળું કરવાની શરૂઆત (% માં)

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the beginning blended zone
gu: શરૂઆતી મિશ્રિત વિસ્તારની લેગરેંજ કોએફિશન્ટ ની ટકાવારી પસંદ કરો

en: Attenuation, middle (in %)
gu: સિગ્નલ નબળું કરવાની મધ્યમાં (% માં)

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the middle of blended zone
gu: મધ્યના મિશ્રિત વિસ્તારની લેગરેંજ કોએફિશન્ટ ની ટકાવારી પસંદ કરો

en: Attenuation, end (in %)
gu: સિગ્નલ ને નબળું કરવાની અંતમાં (% માં)

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the end of blended zone
gu: અંતની મિશ્રિત વિસ્તારની લેગરેંજ કોએફિશન્ટ ની ટકાવારી પસંદ કરો

en: middle position (in %)
gu: મધ્ય સ્થાન (% માં)

en: Select in percent (50 is center) the position of the middle point (Lagrange) of blended zone
gu: ટકાવારીમાં મિશ્રિત વિસ્તારના મધ્ય બિંદુ (લાગ્રેંજ) ની સ્થિતિ પસંદ કરો.

en: Gamma (Red) correction
gu: ગામા (લાલ) સુધારો

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Red or Y component)
gu: મિશ્રિત વિસ્તારનાં સુધારા માટે ગામાને પસંદ કરો (લાલ અથવા Y ઘટક)

en: Gamma (Green) correction
gu: ગામા (લીલો) સુધારો

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Green or U component)
gu: મિશ્રિત વિસ્તારનાં સુધારા માટે ગામાને પસંદ કરો (લીલું અથવા U ઘટક)

en: Gamma (Blue) correction
gu: ગામા (વાદળી) સુધારો

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Blue or V component)
gu: મિશ્રિત વિસ્તારનાં સુધારા માટે ગામાને પસંદ કરો (વાદળી અથવા V ઘટક)

en: Black Crush for Red
gu: લાલ માટે કાળો ક્રશ

en: Select the Black Crush of blended zone (Red or Y component)
gu: મિશ્રિત વિસ્તારનાં કાળા ક્રશને પસંદ કરો (લાલ અથવા Y ઘટક)

en: Black Crush for Green
gu: લીલા માટે કાળો ક્રશ

en: Select the Black Crush of blended zone (Green or U component)
gu: મિશ્રિત વિસ્તારનાં કાળા ક્રશને પસંદ કરો (લીલું અથવા U ઘટક)

en: Black Crush for Blue
gu: વાદળી માટે કાળો ક્રશ

en: Select the Black Crush of blended zone (Blue or V component)
gu: મિશ્રિત વિસ્તારનાં કાળા ક્રશને પસંદ કરો (વાદળી અથવા V ઘટક)

en: White Crush for Red
gu: લાલ માટે સફેદ ક્રશ

en: Select the White Crush of blended zone (Red or Y component)
gu: મિશ્રિત વિસ્તારનાં સફેદ ક્રશને પસંદ કરો (લાલ અથવા Y ઘટક)

en: White Crush for Green
gu: લીલા માટે સફેદ ક્રશ

en: Select the White Crush of blended zone (Green or U component)
gu: મિશ્રિત વિસ્તારનાં સફેદ ક્રશને પસંદ કરો (લીલું અથવા U ઘટક)

en: White Crush for Blue
gu: વાદળી માટે સફેદ ક્રશ

en: Select the White Crush of blended zone (Blue or V component)
gu: મિશ્રિત વિસ્તારનાં સફેદ ક્રશને પસંદ કરો (વાદળી અથવા V ઘટક)

en: Black Level for Red
gu: લાલા માટે કાળુ સ્તર

en: Select the Black Level of blended zone (Red or Y component)
gu: મિશ્રિત વિસ્તારનાં કાળા સ્તરને પસંદ કરો (લાલ અથવા Y ઘટક)

en: Black Level for Green
gu: લીલા માટે કાળુ સ્તર

en: Select the Black Level of blended zone (Green or U component)
gu: મિશ્રિત વિસ્તારનાં કાળા સ્તરને પસંદ કરો (લીલું અથવા U ઘટક)

en: Black Level for Blue
gu: વાદળી માટે કાળુ સ્તર

en: Select the Black Level of blended zone (Blue or V component)
gu: મિશ્રિત વિસ્તારનાં કાળા સ્તરને પસંદ કરો (વાદળી અથવા V ઘટક)

en: White Level for Red
gu: લાલ માટે સફેદ સ્તર

en: Select the White Level of blended zone (Red or Y component)
gu: મિશ્રિત વિસ્તારનાં સફેદ સ્તરને પસંદ કરો (લાલ અથવા Y ઘટક)

en: White Level for Green
gu: લીલાં માટે સફેદ સ્તર

en: Select the White Level of blended zone (Green or U component)
gu: સફેદસફેદસફેદસફેદ

en: White Level for Blue
gu: વાદળી માટે સફેદ સ્તર

en: Select the White Level of blended zone (Blue or V component)
gu: મિશ્રિત વિસ્તારનાં સફેદ સ્તરને પસંદ કરો (વાદળી અથવા V ઘટક)

en: Number of horizontal windows in which to split the video.
gu: આડી વિન્ડોની સંખ્યાને પસંદ કરો કે જેમાં વિડિઓને અલગ કરે છે.

en: Number of vertical windows in which to split the video.
gu: ઊભી વિન્ડોની સંખ્યાને પસંદ કરો કે જેમાં વિડિઓને અલગ કરે છે.

en: Element aspect ratio
gu: ઘટક આસ્પેકટ રેશીઓ

en: Aspect ratio of the individual displays building the wall.
gu: વ્યક્તિગત આસ્પેકટ રેશીઓ વોલને બનાવાનું દર્શાવે છે.

en: Wall video filter
gu: વોલ વિડિઓ ફિલ્ટર

en: Image wall
gu: છબી દિવાલ

en: Goom display width
gu: ગુમ દર્શાવ પહોળાઇ

en: Goom display height
gu: ગુમ દર્શાવ ઊંચાઇ

en: This allows you to set the resolution of the Goom display (bigger resolution will be prettier but more CPU intensive).
gu: આ ગુમ દર્શાવનું રીઝોલ્યુશને સુયોજિત કરવા માટે તમને પરવાનગી આપે છે (વધારે રીઝોલ્યુશન વધારે સારું હશે પરંતુ વધારે સઘન CPU).

en: Goom animation speed
gu: ગુમ એનિમેશન ઝડપ

en: This allows you to set the animation speed (between 1 and 10, defaults to 6).
gu: આ એનિમેશન ઝડપને સુયોજિત કરવા માટે તમને પરવાનગી આપે છે (1 અને 10 વચ્ચે, મૂળભૂત 6 છે)

en: Goom
gu: ગુમ

en: Goom effect
gu: ગુમ અસર

en: projectM configuration file
gu: projectM રૂપરેખાંકન ફાઇલ

en: File that will be used to configure the projectM module.
gu: ફાઇલ કે જે projectM મોડ્યુલને રૂપરેખાંકિત કરવા વાપરેલ હશે.

en: projectM preset path
gu: projectM પ્રીસેટ પાથ

en: Path to the projectM preset directory
gu: projectM પ્રીસેટ ડિરેક્ટરીનો પાથ

en: Title font
gu: શીર્ષક ફોન્ટ

en: Font used for the titles
gu: શીર્ષકો માટે વાપરેલ ફોન્ટ

en: Font menu
gu: ફોન્ટ મેનુ

en: Font used for the menus
gu: મેનુ માટે વાપરેલ ફોન્ટ

en: The width of the video window, in pixels.
gu: વિડિઓ વિન્ડોની પહોળાઇ, પિક્સેલમાં.

en: The height of the video window, in pixels.
gu: વિડિઓ વિન્ડોની ઊંચાઇ, પિક્સેલમાં.

en: Mesh width
gu: મેશ પહોળાઇ

en: The width of the mesh, in pixels.
gu: મેશની પહોળાઇ, પિક્સેલમાં.

en: Mesh height
gu: મેશ ઊંચાઇ

en: The height of the mesh, in pixels.
gu: મેશની ઊંચાઇ, પિક્સેલમાં.

en: Texture size
gu: સંરચના માપ

en: The size of the texture, in pixels.
gu: સંરચના નું માપ, પિક્સેલમાં.

en: libprojectM effect
gu: libprojectM અસર

en: Effects list
gu: અસર યાદી

en: A list of visual effect, separated by commas.
    Current effects include: dummy, scope, spectrum, spectrometer and vuMeter.
gu: દેખીતી અસર ની યાદી, અવતરણ ચિહ્ન વડે અલગ કરેલ છે.
    હાલની અસરો આને સમાવે છે: ડમી, સ્કોપ, સ્પેક્ટ્રમ, સ્પેકટ્રોમીટર અને vuMeter.

en: The width of the effects video window, in pixels.
gu: વિડિઓ વિન્ડો અસરોની પહોળાઇ, પિક્સેલમાં.

en: The height of the effects video window, in pixels.
gu: વિડિઓ વિન્ડો અસરોની ઊંચાઇ, પિક્સેલમાં.

en: FFT window
gu: FFT વિન્ડો

en: The type of FFT window to use for spectrum-based visualizations.
gu: સ્પેક્ટ્રમ આધારિત કલ્પના માટે વાપરવા FFT વિન્ડોનો પ્રકાર.

en: Kaiser window parameter
gu: કૈસર વિન્ડો પરિમાણ

en: Show 80 bands instead of 20
gu: 20 ની જગ્યાએ 80 બેન્ડ બતાવો

en: Number of blank pixels between bands.
gu: બેન્ડ વચ્ચે ખાલી પિક્સેલોની સંખ્યા.

en: Amplification
gu: ઍમ્પલીફીકેશન

en: This is a coefficient that modifies the height of the bands.
gu: આ એક ગુણાંક છે કે જે બેન્ડની ઊંચાઈને બદલે છે.

en: Draw peaks in the analyzer
gu: વિશ્લેષકમાં શિખર દોરો

en: Enable original graphic spectrum
gu: મૂળભૂત ગ્રાફિક સ્પેક્ટ્રમને સક્રિય કરો

en: Enable the "flat" spectrum analyzer in the spectrometer.
gu: સ્પેક્ટ્રોમીટર માં "ફ્લેટ" સ્પેક્ટ્રમ વિશ્લેષકને સક્રિય કરો.

en: Draw bands in the spectrometer
gu: સ્પેક્ટ્રોમીટર માં બેન્ડને દોરો

en: Draw the base of the bands
gu: બેન્ડનાં મૂળને દોરો

en: Base pixel radius
gu: મૂળ પિક્સેલ ત્રિજ્યા

en: Defines radius size in pixels, of base of bands(beginning).
gu: પિક્સેલમાં ત્રિજ્યા માપને વ્યાખ્યાયિત કરે છે, બેન્ડનાં મૂળ પ્રમાણે (શરૂ કરી રહ્યા છે).

en: Spectral sections
gu: સ્પેક્ટ્રલ વિભાગો

en: Determines how many sections of spectrum will exist.
gu: નક્કી કરે છે કે કેટલાં સ્પક્ટ્રમનાં ભાગો અસ્તિત્વમાં હશે.

en: Peak height
gu: પીક ઊંચાઇ

en: Total pixel height of the peak items.
gu: પીક વસ્તુઓની કુલ પિક્સેલ ઊંચાઇ.

en: Peak extra width
gu: પીક વધારાની પહોળાઇ

en: Additions or subtractions of pixels on the peak width.
gu: પીક પહોળાઇ પર પિક્સેલનો ઉમેરો અથવા બાદબાકી.

en: V-plane color
gu: V-પ્લેન રંગ

en: YUV-Color cube shifting across the V-plane ( 0 - 127 ).
gu: V-પ્લેન (- 127 0) તરફ સ્થળાંતર YUV-રંગ સમઘન.

en: Visualizer
gu: વિઝ્યુલાઈઝર

en: Visualizer filter
gu: વિઝ્યુલાઈઝર ફિલ્ટર

en: Spectrum analyser
gu: સ્પેક્ટ્રમ વિશ્ર્લેષક

en: #paste your VLM commands here
gu: #અહિંયા તમારા VLM આદેશોને ચોંટાડો

en: #separate commands with a new line or a semi-colon
gu: #નવી લીટી અથવા અર્ધવિરામ સાથે આદેશોને અલગ કરો

en: Play List
gu: વગાડવાની યાદી

en: Output
gu: આઉટપુટ

en: Subtitle codec
gu: ઉપશીર્ષક કોડેક

en: Output	method
gu: આઉટપુટ	પદ્દતિ

en: Multiplexer
gu: મલ્ટીપ્લેક્ષર

en: Video FPS
gu: વિડિઓ FPS

en: MUX options
gu: MUX વિકલ્પો

en: Video scale
gu: વિડિઓ માપ

en: Output port
gu: આઉટપુટ પોર્ટ

en: Output	file
gu: આઉટપુટ	ફાઇલ

en: Input media
gu: ઇનપુટ મીડિયા

en: Error:
gu: ભૂલ:

en: Sample ui-state-error style.
gu: નમૂના ui-state-error શૈલી.

en: File name
gu: ફાઇલ નામ

en: Preamp:
gu: પ્રીએમ્પ:

en: Row border
gu: હરોળ સીમા

en: Column border
gu: સ્તંભ કિનારી

en: Background
gu: પાશ્વભાગ

en: Mosaic Tiles
gu: મોઝેક ટાઇલ્સ

en: Playback Rate
gu: પ્લેબેક દર

en: Audio Delay
gu: ઓડિયો વિલંબ

en: Subtitle Delay
gu: ઉપશીર્ષક વિલંબ

en: Time:
gu: સમય:

en: VLC media player - Web Interface
gu: VLC મીડિયા પ્લેયર - વેબ ઇન્ટરફેસ

en: Hide / Show Library
gu: લાઇબ્રેરીને છુપાડો / બતાવો

en: Hide / Show Viewer
gu: દર્શકને છુપાડો / બતાવો

en: Manage Streams
gu: સ્ટ્રીમને સંચાલિત કરો

en: Track Synchronisation
gu: ટ્રેક સુમેળતા

en: VLM Batch Commands
gu: VLM બેચ આદેશો

en: Loop
gu: લુપ

en: Empty Playlist
gu: ખાલી વગાડવા માટેની યાદી

en: Queue Selected
gu: કતાર પસંદ થયેલ છે

en: Play Selected
gu: પસંદ થયેલ છે તેને વગાડો

en: Refresh List
gu: યાદીને તાજી કરો

en: Loading flowplayer...
gu: ફ્લોપ્લેયરને લાવી રહ્યા છે...

en: If nothing appears, check your internet connection.
gu: જો કંઇ દેખાય નહિં તો, તમારાં ઇન્ટરનેટ જોડાણને ચકાસો.

en: By creating a stream, the <i>Main Controls</i> will operate the stream instead of the main interface.
gu: સ્ટ્રીમને બનાવીને, <i>મુખ્ય નિયંત્રણો</i> એ મુખ્ય ઇન્ટરફેસને બદલે સ્ટ્રીમને ચલાવશે.

en: The stream will be created using default settings, for more advanced configuration, or to modify the default settings, select the button to the right: <i>Manage Streams</i>
gu: સ્ટ્રીમ મૂળભૂત સુયોજનોની મદદથી બનાવાશે, વધારે અદ્યતન રૂપરેખાંકન માટે, અથવા મૂળભૂત સુયોજનોને બદલવા માટે, જમણે બટનને પસંદ કરો: <i>સ્ટ્રીમને સંચાલિત કરો</i>

en: Once the stream is created, the <i>Media Viewer</i> window will display the stream.
gu: એકવાર સ્ટ્રીમ બનાવેલ હોય, <i>મીડિયા દર્શક</i> વિન્ડો સ્ટ્રીમને દર્શાવશે.

en: Volume will be controlled by the player, and not the <i>Main Controls</i>.
gu: પ્લેયર દ્દારા અવાજ નિયંત્રણ થયેલ હશે, અને <i>મુખ્ય નિયંત્રણો</i> નથી.

en: The current playing item will be streamed. If there is no currently playing item, the first selected item from the <i>Library</i> will be the subject of the stream.
gu: હાલની વગાડવાની વસ્તુ સ્ટ્રીમ થયેલ હશે. જો હાલમાં વગાડવાની વસ્તુ ન હોય તો, <i>લાઇબ્રેરી</i> માંથી પ્રથમ પસંદ થયેલ વસ્તુ એ સ્ટ્રીમો વિષય હશે.

en: To stop the stream and resume normal controls, click the <i>Open Stream</i> button again.
gu: સ્ટ્રીમને બંધ કરવા માટે અને સામાન્ય નિયંત્રણોને પુન:પ્રાપ્ત કરો, ફરી <i>સ્ટ્રીમ ખોલો</i> બટન પર ક્લિક કરો.

en: Are you sure you wish to create the stream?
gu: શું તમે ખરેખર સ્ટ્રીમને બનાવવા ઇચ્છો છો?

en: Dialog
gu: સંવાદ

en: Form
gu: ફોર્મ

en: Preset
gu: પ્રીસેટ

en: &Verbosity:
gu: વર્બોસીટી (&V):

en: &Filter:
gu: ફિલ્ટર (&F):

en: &Save as...
gu: આ રીતે સંગ્રહો (&S)

en: Modules Tree
gu: મોડ્યુલ ટ્રી

en: Show extended options
gu: વિસ્તરેલ વિકલ્પોને બતાવો

en: Show &more options
gu: વધારે વિકલ્પો બતાવો (&m)

en: Change the caching for the media
gu: મીડિયા માટે કેશીંગ બદલો

en: Start Time
gu: શરૂઆતનો સમય

en: Edit Options
gu: વિકલ્પોમાં ફેરફાર કરો

en: Extra media
gu: વધારાની મીડિયા

en: Complete MRL for VLC internal
gu: VLC અંતરાલ માટે MRL સમાપ્ત કરો

en: Select the file
gu: ફાઇલ પસંદ કરો

en: Change the start time for the media
gu: મીડિયા માટે શરૂઆતનો સમય બદલો

en: Play another media synchronously (extra audio file, ...)
gu: સુમેળ રીતે બીજી મીડિયાને વગાડો (વધારાની ઓડિયો ફાઇલ, ...)

en: Capture mode
gu: કેદ કરવાની સ્થિતિ

en: Select the capture device type
gu: કેદ કરવા માટેનું ઉપકરણ પ્રકારને પસંદ કરો

en: Device Selection
gu: ઉપકરણ પસંદગી

en: Options
gu: વિકલ્પો

en: Access advanced options to tweak the device
gu: ઉપકરણને ફેરબદલી કરવા અદ્યતન વિકલ્પોને વાપરો

en: Advanced options...
gu: અદ્યતન વિકલ્પો...

en: Disc Selection
gu: ડિસ્ક પસંદગી

en: Disable Disc Menus
gu: ડિસ્ક મેનુને નિષ્ક્રિય કરો

en: No disc menus
gu: ડિસ્ક મેનુ નથી

en: Disc device
gu: ડિસ્ક ઉપકરણ

en: Starting Position
gu: સ્થાનને શરૂ કરી રહ્યા છે

en: Audio and Subtitles
gu: ઓડિયો અને ઉપશીર્ષકો

en: Use a sub&title file
gu: ઉપશીર્ષક ફાઇલને વાપરો (&t)

en: Select the subtitle file
gu: ઉપશીર્ષક ફાઇલને પસંદ કરો

en: Choose one or more media file to open
gu: ખોલવા માટે એક અથવા વધારે મીડિયા ફાઇલને પસંદ કરો

en: File Selection
gu: ફાઇલ પસંદગી

en: You can select local files with the following list and buttons.
gu: તમે નીચેની યાદી અને બટનો સાથે સ્થાનિક ફાઇલોને પસંદ કરી શકો છો.

en: Add...
gu: ઉમેરો...

en: Network Protocol
gu: નેટવર્ક પ્રોટોકોલ

en: Please enter a network URL:
gu: મહેરબાની કરીને નેટવર્ક URL દાખલ કરો:

en: Profile edition
gu: રૂપરેખા સંપાદન

en: Features
gu: લક્ષણો

en: Streamable
gu: સ્ટ્રીમ થઇ શકે તેવું

en: Chapters
gu: પ્રકરણો

en: Menus
gu: મેનુ

en: Same as source
gu: સ્ત્રોતનાં જેવુ

en: Custom options
gu: વૈવિધ્ય વિકલ્પો

en: Not Used
gu: વાપરેલ નથી

en: Encoding parameters
gu: એનકોડીંગ પરિમાણો

en: Frame size
gu: ચોકઠા માપ

en: Set up media sources to stream
gu: સ્ટ્રીમમાં મીડિયા સ્ત્રોતને સુયોજિત કરો

en: Destination Setup
gu: લક્ષ્ય સુયોજન

en: Select destinations to stream to
gu: તેની માટે સ્ટ્રીમમાં લક્ષ્યને પસંદ કરો

en: Add destinations following the streaming methods you need. Be sure to check with transcoding that the format is compatible with the method used.
gu: તમને જરૂર હોય તે પ્રમાણે નીચેની સ્ટ્રીમીંગ પદ્દતિઓનાં અંતિમ મુકામને ઉમેરો. ટ્રાન્સકોડીંગ સાથે ચકાસવાની ખાતરી કરો કે જે બંધારણ એ વાપરેલ પદ્દતિ સાથે સુસંગત છે.

en: New destination
gu: નવું લક્ષ્ય

en: Display locally
gu: સ્થાનિક રીતે દર્શાવો

en: Transcoding Options
gu: ટ્રાન્સકોડીંગ વિકલ્પો

en: Select and choose transcoding options
gu: ટ્રાન્સકોડીંગ વિકલ્પોને પસંદ કરો

en: Activate Transcoding
gu: ટ્રાન્સકોડીંગને સક્રિય કરો

en: Option Setup
gu: વિકલ્પ સુયોજન

en: Set up any additional options for streaming
gu: સ્ટ્રીમીંગ માટે કોઇપણ વધારાનાં વિકલ્પોને સુયોજિત કરો

en: Miscellaneous Options
gu: વિવિધ જાતનાં વિકલ્પો

en: Stream all elementary streams
gu: બધી પ્રાથમિક સ્ટ્રીમોને સ્ટ્રીમ કરો

en: Generated stream output string
gu: પેદા થયેલ સ્ટ્રીમ આઉટપુટ શબ્દમાળા

en: Output module:
gu: આઉટપુટ મોડ્યુલ:

en: Use S/PDIF when available
gu: S/PDIF વાપરો જ્યારે ઉપલબ્ધ હોય

en: Effects
gu: અસરો

en: Visualization:
gu: કલ્પના:

en: Enable Time-Stretching audio
gu: સમય-ખેંચાણ ઓડિયો સક્રિય

en: Replay gain mode:
gu: રિપ્લે ગેઇન સ્થિતિ

en: Normalize volume to:
gu: અવાજને આના પર લાવો:

en: Tracks
gu: ટ્રેક

en: Preferred audio language:
gu: પસંદ થયેલ ઓડિયો ભાષા:

en: Password:
gu: પાસવર્ડ:

en: Username:
gu: વપરાશકર્તાનામ:

en: Submit played tracks stats to Last.fm
gu: વાગાડી દેવાયેલા ટ્રેક ના આંકડા Last.fm ને જમા કરો.

en: Codecs
gu: કોડેક

en: x264 profile and level selection
gu: x264 રૂપરેખા અને સ્તર પસંદગી

en: Hardware-accelerated decoding
gu: હાર્ડવેર-પ્રવેગીય ડિકોડીંગ

en: Video quality post-processing level
gu: પ્રક્રિયા પછી વિડીઓની ગુણવત્તાનું સ્તર

en: Skip H.264 in-loop deblocking filter
gu: H.264 ઇન-લુપ ડીબ્લોકીંગ ફિલ્ટરને છોડી દો.

en: Optical drive
gu: પારદર્શક ડ્રાઇવ

en: Default optical device
gu: મૂળભૂત પારદર્શક ઉપકરણ

en: Damaged or incomplete AVI file
gu: માંગણી થયેલ અથવા અપૂરતી AVI ફાઇલ

en: HTTP proxy URL
gu: HTTP પ્રોક્સી URL

en: HTTP (default)
gu: HTTP (મૂળભૂત)

en: RTP over RTSP (TCP)
gu: RTSP (TCP) પર RTP

en: Live555 stream transport
gu: Live555 સ્ટ્રીમ ટ્રાન્સપોર્ટ

en: Default caching policy
gu: મૂળભૂત કેશીંગ પોલિસી

en: Menus language:
gu: મેનુ ભાષા:

en: Look and feel
gu: જુઓ અને અનુભવો

en: Use custom skin
gu: વૈવિધ્યપૂર્ણ આવરણ વાપરો

en: This is VLC's default interface, with a native look and feel.
gu: આ VLC નું મૂળભૂત ઇન્ટરફેસ છે, મૂળ જોવા અને અનુભવા સાથે.

en: Use native style
gu: મૂળ શૈલીને વાપરો

en: Resize interface to video size
gu: વિડિઓ માપ માટે ઇન્ટરફેસનું માપ બદલો

en: Show controls in full screen mode
gu: સંપૂર્ણ સ્ક્રીન સ્થિતિમાં નિયંત્રણોને બતાવો

en: Pause playback when minimized
gu: પ્લેબેકને અટકાવો જ્યારે ન્યૂનત્તમ કરેલ હોય

en: Show media change popup:
gu: મીડિયા બદલાવ પોપઅપને બતાવો:

en: Start in minimal view mode
gu: ન્યૂનત્તમ દૃશ્ય સ્થિતિમાં શરૂ કરો

en: Force window style:
gu: વિન્ડો શૈલી પર દબાણ કરો:

en: Integrate video in interface
gu: ઇન્ટરફેસમાં વિડિઓને એકત્રિત કરો

en: Show systray icon
gu: systray ચિહ્ને બતાવો

en: Skin resource file:
gu: આવરણ સ્ત્રોત ફાઇલ:

en: Playlist and Instances
gu: વગાડવા માટેની યાદી અને નમૂનાઓ

en: Pause on the last frame of a video
gu: વિડિઓનાં છેલ્લા ચોકઠા પર થોભો

en: Allow only one instance
gu: ફક્ત એક નમૂનાને પરવાનગી આપો

en: Activate updates notifier
gu: સુધારા સૂચકને સક્રિય કરો

en: Every
gu: દરેક

en: Save recently played items
gu: તાજેતરમાં વગાડેલ વસ્તુઓને સંગ્રહો

en: Separate words by | (without space)
gu: | દ્દારા શબ્દોને અલગ કરો (જગ્યા વગર)

en: Operating System Integration
gu: ઓપરેટીંગ સિસ્ટમ એકત્રિકરણ

en: File extensions association
gu: ફાઇલ એક્સટેન્શિ સંગઠન

en: Set up associations...
gu: સંગઠનને સુયોજિત કરો...

en: Enable On Screen Display (OSD)
gu: ઓન સ્ક્રીન દર્શાવને સક્રિય કરો (OSD)

en: Show media title on video start
gu: વિડિઓ શરૂઆત પર મીડિયા શીર્ષકને બતાવો

en: Enable subtitles
gu: ઉપશીર્ષકને સક્રિય કરો

en: Subtitle Language
gu: ઉપશીર્ષક ભાષા

en: Default encoding
gu: મૂળભૂત એનકોડીંગ

en: Subtitle effects
gu: ઉપશીર્ષક અસરો

en: Add a shadow
gu: પડછાયો ઉમેરો

en: Add a background
gu: પાશ્વભાગ ઉમેરો

en: Accelerated video output (Overlay)
gu: પ્રવેગીય વિડિઓ આઉટપુટ (ઓવરલે)

en: Deinterlacing
gu: અમિશ્રિત

en: Force Aspect Ratio
gu: સાપેક્ષ ગુણોત્તર થોપો

en: Stuff
gu: સામગ્રી

en: Edit settings
gu: સુયોજનોમાં ફેરફાર

en: Control
gu: નિયંત્રણ

en: Run manually
gu: જાતે ચલાવો

en: Setup schedule
gu: આયોજનને સુયોજિત કરો

en: Run on schedule
gu: આયોજન પર ચાલો

en: Status
gu: પરિસ્થિતિ

en: Prev
gu: પહેલાંનુ

en: Add Input
gu: ઇનપુટ ઉમેરો

en: Edit Input
gu: ઇનપુટમાં ફેરફાર

en: Clear List
gu: યાદી સાફ કરો

en: Check for VLC updates
gu: VLC સુધારા માટે ચકાસો

en: Launching an update request...
gu: સુધારા માંગણીને શરૂ કરી રહ્યા છે...

en: Do you want to download it?
gu: શું તમે તેને ડાઉનલોડ કરવા માંગો છો?

en: Essential
gu: જરૂરી

en: Negate colors
gu: રંગો ઉલટાવો

en: Colors
gu: રંગો

en: Interactive Zoom
gu: ક્રિયા પ્રતિક્રિયા સાથે નાનું મોટું કરવું

en: Angle
gu: ખૂણો

en: full
gu: પૂર્ણ

en: none
gu: કંઇ નહિં

en: Logo erase
gu: લૉગો દૂર કરો

en: Mask
gu: માસ્ક

en: Anaglyph 3D
gu: એનાગ્લીફ 3D

en: Mirror
gu: મિરર

en: Motion detect
gu: ગતિ શોધો

en: Spatial blur
gu: અવકાશી અસ્પષ્ટતા

en: Anti-Flickering
gu: ઝબુક ઝબુક થતા અટકાવતું

en: Soften
gu: નરમ

en: Denoiser
gu: ડિનોઇઝર

en: Spatial luma strength
gu: કામચલાઉ લુમા મજબૂતાઇ

en: Temporal luma strength
gu: કામચલાઉ લુમા મજબૂતાઇ

en: Spatial chroma strength
gu: અવકાશી ક્રોમા તાકાત

en: Temporal chroma strength
gu: કામચલાઉ ક્રોમા મજબૂતાઇ

en: VLM configurator
gu: VLM રૂપરેખાંકર

en: Media Manager Edition
gu: મીડિયા સંચાલક સંપાદન

en: Name:
gu: નામ:

en: Input:
gu: ઇનપુટ:

en: Select Input
gu: ઇનપુટને પસંદ કરો

en: Output:
gu: આઉટપુટ:

en: Select Output
gu: આઉટપુટ પસંદ કરો

en: Time Control
gu: સમય નિયંત્રણ

en: Mux Control
gu: મક્ષ નિયંત્રણ

en: Muxer:
gu: મક્સર:

en: Media Manager List
gu: મીડિયા સંચાલક યાદી
