vte 0.14.1 - en to fr translation catalogue (14 entries)

en: Unable to convert characters from %s to %s.
fr: Impossible de convertir les caractères %s en %s.

en: Attempt to set invalid NRC map '%c'.
fr: Tentative de définir une carte NRC « %c » non valide.

note: Application signalled an "identified coding system" we haven't heard of.  See ECMA-35 for gory details.
en: Unrecognized identified coding system.
fr: Système de codage identifié non reconnu.

en: Attempt to set invalid wide NRC map '%c'.
fr: Tentative de définir une carte NRC large « %c » non valide.

note: Give the user some clue as to why session logging is not * going to work (assuming we can open a pty using some other * method).
en: can not run %s
fr: Impossible d'exécuter %s

en: Duplicate (%s/%s)!
fr: Doublon (%s/%s) !

note: Bail back to normal mode.
en: Could not open console.
fr: Impossible d'ouvrir la console.

en: Could not parse the geometry spec passed to --geometry
fr: Impossible d'analyser les arguments de géométrie indiqués par --geometry

en: Error compiling regular expression "%s".
fr: Erreur lors de la compilation de l'expression régulière « %s ».

note: Translators: %s is replaced with error message returned by strerror().
en: Error reading from child: %s.
fr: Erreur lors de la lecture du fils : « %s ».

en: Unable to send data to child, invalid charset convertor
fr: Impossible d'envoyer les données au fils, convertisseur de jeux de caractères incorrect

en: Error (%s) converting data for child, dropping.
fr: Erreur (%s) lors de la conversion de données pour le fils, abandon.

en: Error reading PTY size, using defaults: %s
fr: Erreur lors de la lecture de la taille PTY, utilisation de la valeur par défaut : %s

note: Aaargh.  We're screwed.
en: _vte_conv_open() failed setting word characters
fr: _vte_conv_open() a échoué lors de la définition des caractères du mot
