vte - en to be@latin translation catalogue (20 entries)

en: Unable to convert characters from %s to %s.
be@latin: Niemahčyma kanvertavać znaki z %s u %s.

en: Attempt to set invalid NRC map '%c'.
be@latin: Sproba akreśleńnia niapravilnaj mapy NRC '%c'.

note: Application signalled an "identified coding system" we haven't heard of.  See ECMA-35 for gory details.
en: Unrecognized identified coding system.
be@latin: Nieraspaznanaja systema kadavańnia.

en: Attempt to set invalid wide NRC map '%c'.
be@latin: Sproba akreśleńnia niapravilnaj šyrokaj mapy NRC '%c'.

note: Give the user some clue as to why session logging is not * going to work (assuming we can open a pty using some other * method).
en: can not run %s
be@latin: niemahčyma vykanać %s

en: Error creating signal pipe.
be@latin: Pamyłka stvareńnia płyni syhnałaŭ.

en: Duplicate (%s/%s)!
be@latin: Duplikat (%s/%s)!

en: Error compiling regular expression "%s".
be@latin: Pamyłka kampilacyi rehularnaha vyrazu "%s".

en: No handler for control sequence `%s' defined.
be@latin: Absłuha dla kiroŭnaj paśladoŭnaści `%s' nia vyznačanaja.

note: Translators: %s is replaced with error message returned by strerror().
en: Error reading from child: %s.
be@latin: Pamyłka čytańnia źviestak ad naščadka: %s.

en: Unable to send data to child, invalid charset convertor
be@latin: Niemahčyma dasłać źviestki naščadku, niapravilny kanvertar kadavańniaŭ

en: Error (%s) converting data for child, dropping.
be@latin: Pamyłka (%s) kanvertavańnia źviestak dla naščadka, ihnarujecca.

en: Error reading PTY size, using defaults: %s.
be@latin: Pamyłka čytańnia pamieraŭ PTY, vykarystanyja zmoŭčanyja: %s.

en: Error setting PTY size: %s.
be@latin: pamyłka akreśleńnia pamieraŭ PTY: %s.

note: Aaargh.  We're screwed.
en: _vte_conv_open() failed setting word characters
be@latin: Funkcyja _vte_conv_open() viarnuła pamyłku akreśleńnia znakaŭ šyryni słova

en: Got unexpected (key?) sequence `%s'.
be@latin: Atrymanaja niečakanaja paśladoŭnaść (klavišaŭ?) `%s'.

note: Bail back to normal mode.
en: Could not open console.
be@latin: Niemahčyma adčynić kansol.

en: Could not parse the geometry spec passed to --geometry
be@latin: Niemahčyma razabrać źviestki hieametryi, akreślenyja opcyjaj --geometry

en: Unknown pixel mode %d.
be@latin: Nieviadomy režym pikselaŭ %d.

en: Can not find appropiate font for character U+%04x.
be@latin: Niemahčyma znajści adpaviedny šryft dla znaku U+%04x.
