vte - en to cy translation catalogue (18 entries)

en: Unable to convert characters from %s to %s.
cy: Methu trosi nodau o %s i %s.

en: Attempt to set invalid NRC map '%c'.
cy: Cais gosod map NRC annilys '%c'.

note: Application signalled an "identified coding system" we haven't heard of.  See ECMA-35 for gory details.
en: Unrecognized identified coding system.
cy: Ni cydnabyddir y system amgodio adnabyddedig yma.

en: Attempt to set invalid wide NRC map '%c'.
cy: Cais gosod map NRC llydan annilys '%c'.

en: Error adding `%s' to environment, continuing.
cy: Gwall wrth ycwannegu '%s' i'r amgylchedd, parhau.

note: Give the user some clue as to why session logging is not * going to work (assuming we can open a pty using some other * method).
en: can not run %s
cy: methu gweithredu %s

en: Error creating signal pipe.
cy: Gwall wrth greu piben arwyddion.

en: Duplicate (%s/%s)!
cy: Dyblyg (%s/%s)!

en: Error compiling regular expression "%s".
cy: Gwall wrth grynhoi mynegiad rheolaidd "%s".

en: No handler for control sequence `%s' defined.
cy: Dim trinydd ar gyfer y dilyniant rheoli `%s' wedi ei ddiffinio.

note: Translators: %s is replaced with error message returned by strerror().
en: Error reading from child: %s.
cy: Gwall wrth ddarllen o blentyn: %s.

en: Error (%s) converting data for child, dropping.
cy: Gwall (%s) trosi data ar gyfer plentyn, gollwng.

en: Error reading PTY size, using defaults: %s.
cy: Gwall wrth ddarllen maint PTY, defnyddio rhagosodiadau: %s.

en: Error setting PTY size: %s.
cy: Gwall wrth osod maint PTY: %s.

note: Aaargh.  We're screwed.
en: _vte_conv_open() failed setting word characters
cy: methodd _vte_conv_open() wrth osod nodau geiriau

note: Bail back to normal mode.
en: Could not open console.
cy: Methu agor consol.

en: Unknown pixel mode %d.
cy: Modd picseli anhysbys %d.

en: Can not draw character U+%04x.
cy: Methu arlunio'r nod U+%04x.
