vte master - en to nds translation catalogue (14 entries)

en: Unable to convert characters from %s to %s.
nds: Nich möglich, Teken vun %s to %s to konverteren.

en: Attempt to set invalid NRC map '%c'.
nds: Versök, ungültige NRC Koort '%c' to setten.

note: Application signalled an "identified coding system" we haven't heard of.  See ECMA-35 for gory details.
en: Unrecognized identified coding system.
nds: Nich wieswarrnes, identifizertes Koderenssystem.

en: Attempt to set invalid wide NRC map '%c'.
nds: Versöök ungültige wiete NRC Koort '%c' to setten.

note: Give the user some clue as to why session logging is not * going to work (assuming we can open a pty using some other * method).
en: can not run %s
nds: künn %s nich to'm Lööpen bringen

en: Duplicate (%s/%s)!
nds: Erstelle Kopie vun (%s/%s)!

note: Bail back to normal mode.
en: Could not open console.
nds: Künn dat Terminal nich opmaken.

en: Could not parse the geometry spec passed to --geometry
nds: Künn nich de Geometrie Spezifikatschoon uteenannerklamüsern, de to --geometry föhrt

en: Error compiling regular expression "%s".
nds: Fehler bi'm Kompileren vum akeraten Utdruck "%s".

note: Translators: %s is replaced with error message returned by strerror().
en: Error reading from child: %s.
nds: Fehler bi'm Lesen vun Kind: %s.

en: Unable to send data to child, invalid charset convertor
nds: Nich möglich, Daten an Kind to sennen, ungültiger Schrievsettenskonverter

en: Error (%s) converting data for child, dropping.
nds: Fehler (%s) bi'm Konverteren vun Daten för Kind, fertig.

en: Error reading PTY size, using defaults: %s.
nds: Fehler bi'm Lesen vun de PTY Gröte, nehme Standard:  %s.

note: Aaargh.  We're screwed.
en: _vte_conv_open() failed setting word characters
nds: _vte_conv_open() künn keene Woordteken setten
