VDR 2.6.0 - en to fr translation catalogue (493 entries)

en: *** Invalid Channel ***
fr: *** Chaîne invalide ! ***

en: CAM activated!
fr: CAM activé !

en: Channel not available!
fr: Chaîne non disponible !

en: Can't start Transfer Mode!
fr: Impossible d'utiliser le mode transfert !

en: off
fr: inactive

en: on
fr: active

en: none
fr: aucun

en: Polarization
fr: Polarisation

en: System
fr: Système

en: Bandwidth
fr: Bande passante

en: Guard
fr: Intervalle de garde

en: Hierarchy
fr: Hiérarchie

en: Pilot
fr: Pilote

en: Starting EPG scan
fr: Mise à jour du guide des programmes

en: Content$Movie/Drama
fr: Film/Drame

en: Content$Detective/Thriller
fr: Policier/Suspense

en: Content$Adventure/Western/War
fr: Aventure/Western/Guerre

en: Content$Science Fiction/Fantasy/Horror
fr: Science Fiction/Fantaisie/Horreur

en: Content$Comedy
fr: Comédie

en: Content$Soap/Melodrama/Folkloric
fr: Feuilleton/Mélodrame/Folklorique

en: Content$Romance
fr: Romance

en: Content$Serious/Classical/Religious/Historical Movie/Drama
fr: Sérieux/Classique/Religieux/Film Historique/Drame

en: Content$Adult Movie/Drama
fr: Film pour adultes/Drame

en: Content$News/Current Affairs
fr: Informations/Actualités

en: Content$News/Weather Report
fr: Informations/Météo

en: Content$News Magazine
fr: Magazine d'information

en: Content$Documentary
fr: Documentaire

en: Content$Discussion/Inverview/Debate
fr: Discussion/Interview/Débat

en: Content$Show/Game Show
fr: Spectacle/Jeu Télévision

en: Content$Game Show/Quiz/Contest
fr: Jeu Télévisé/Quiz/Concours

en: Content$Variety Show
fr: Spectacle de variétés

en: Content$Talk Show
fr: Débat télévisé

en: Content$Sports
fr: Sports

en: Content$Special Event
fr: Évènement spécial

en: Content$Sport Magazine
fr: Magazine sportif

en: Content$Football/Soccer
fr: Football/Foot

en: Content$Tennis/Squash
fr: Tennis/Squash

en: Content$Team Sports
fr: Sports d'équipe

en: Content$Athletics
fr: Athlétisme

en: Content$Motor Sport
fr: Sports mécaniques

en: Content$Water Sport
fr: Sports nautiques

en: Content$Winter Sports
fr: Sports d'hiver

en: Content$Equestrian
fr: Équitation

en: Content$Martial Sports
fr: Sports de combat

en: Content$Children's/Youth Programme
fr: Enfant/Programme jeunesse

en: Content$Pre-school Children's Programme
fr: Programme pour enfants de maternelle

en: Content$Entertainment Programme for 6 to 14
fr: Programme de divertissement pour les 6-14 ans

en: Content$Entertainment Programme for 10 to 16
fr: Programme de divertissement pour les 10-16 ans

en: Content$Informational/Educational/School Programme
fr: Informationnel/Éducatif/Programme Scolaire

en: Content$Cartoons/Puppets
fr: Dessins animés/Marionnettes

en: Content$Music/Ballet/Dance
fr: Musique/Ballet/Danse

en: Content$Rock/Pop
fr: Rock/Pop

en: Content$Serious/Classical Music
fr: Sérieux/Musique Classique

en: Content$Folk/Tradional Music
fr: Folk/Musique Traditionnelle

en: Content$Jazz
fr: Jazz

en: Content$Musical/Opera
fr: Comédie Musicale/Opéra

en: Content$Ballet
fr: Ballet

en: Content$Arts/Culture
fr: Arts/Culture

en: Content$Performing Arts
fr: Performances artistiques

en: Content$Fine Arts
fr: Beaux Arts

en: Content$Religion
fr: Religion

en: Content$Popular Culture/Traditional Arts
fr: Culture Populaire/Arts Traditionnels

en: Content$Literature
fr: Littérature

en: Content$Film/Cinema
fr: Film/Cinéma

en: Content$Experimental Film/Video
fr: Film Expérimental/Vidéo

en: Content$Broadcasting/Press
fr: Télédiffusion/Presse

en: Content$New Media
fr: Nouveau Média

en: Content$Arts/Culture Magazine
fr: Arts/Magazine Culturel

en: Content$Fashion
fr: Mode

en: Content$Social/Political/Economics
fr: Société/Politique/Économie

en: Content$Magazine/Report/Documentary
fr: Magazine/Reportage/Documentaire

en: Content$Economics/Social Advisory
fr: Économie/Reportage de Société

en: Content$Remarkable People
fr: Personnalités

en: Content$Education/Science/Factual
fr: Éducation/Science/Factuel

en: Content$Nature/Animals/Environment
fr: Nature/Animaux/Environnement

en: Content$Technology/Natural Sciences
fr: Technologie/Sciences Naturelles

en: Content$Medicine/Physiology/Psychology
fr: Médecine/Physiologie/Psychologie

en: Content$Foreign Countries/Expeditions
fr: Pays Étrangers/Expéditions

en: Content$Social/Spiritual Sciences
fr: Société/Sciences Spirituelles

en: Content$Further Education
fr: Formation Continue

en: Content$Languages
fr: Langages

en: Content$Leisure/Hobbies
fr: Loisir/Passe temps

en: Content$Tourism/Travel
fr: Tourisme/Voyage

en: Content$Handicraft
fr: Artisanat

en: Content$Motoring
fr: Automobilisme

en: Content$Fitness & Health
fr: Forme & Santé

en: Content$Cooking
fr: Cuisine

en: Content$Advertisement/Shopping
fr: Publicité/Téléachat

en: Content$Gardening
fr: Jardinage

en: Content$Original Language
fr: Version originale

en: Content$Black & White
fr: Noir & Blanc

en: Content$Unpublished
fr: Inédit

en: Content$Live Broadcast
fr: Direct

en: ParentalRating$from %d
fr: %d ans et plus

en: No title
fr: Sans titre

note: TRANSLATORS: The name of the language, as written natively
en: LanguageName$English
fr: Français

note: TRANSLATORS: The 3-letter code of the language
en: LanguageCode$eng
fr: fra

en: Phase 1: Detecting RC code type
fr: Phase 1 : Détection du type de télécommande

en: Press any key on the RC unit
fr: Appuyer sur une touche de la télécommande

en: RC code detected!
fr: Codes de la télécommande détectés !

en: Do not press any key...
fr: N'appuyer sur aucune touche...

en: Phase 2: Learning specific key codes
fr: Phase 2 : Apprentissage des touches

en: Press key for '%s'
fr: Appuyer sur la touche pour '%s'

en: Press 'Up' to confirm
fr: Appuyer sur 'Haut' pour confirmer

en: Press 'Down' to continue
fr: Appuyer sur 'Bas' pour continuer

en: (press 'Up' to go back)
fr: (Appuyer sur 'Haut' pour revenir en arrière)

en: (press 'Down' to end key definition)
fr: (Appuyer sur 'Bas' pour terminer)

en: (press 'Menu' to skip this key)
fr: (Appuyer sur 'Menu' pour passer cette touche)

en: Learning Remote Control Keys
fr: Apprentissage des touches de la télécommande

en: Phase 3: Saving key codes
fr: Phase 3 : Sauvegarde des touches

en: Press 'Up' to save, 'Down' to cancel
fr: Appuyer sur 'Haut' pour sauvegarder, 'Bas' pour annuler

en: Key$Up
fr: Haut

en: Key$Down
fr: Bas

en: Key$Menu
fr: Menu

en: Key$Ok
fr: Ok

en: Key$Back
fr: Retour

en: Key$Left
fr: Gauche

en: Key$Right
fr: Droite

en: Key$Red
fr: Rouge

en: Key$Green
fr: Vert

en: Key$Yellow
fr: Jaune

en: Key$Blue
fr: Bleu

en: Key$Info
fr: Info

en: Key$Play/Pause
fr: Lecture/Pause

en: Key$Play
fr: Lecture

en: Key$Pause
fr: Pause

en: Key$Stop
fr: Stop

en: Key$Record
fr: Enregistrement

en: Key$FastFwd
fr: Avance rapide

en: Key$FastRew
fr: Retour rapide

en: Key$Next
fr: Suivant

en: Key$Prev
fr: Précédent

en: Key$Power
fr: Arrêt

en: Key$Channel+
fr: Chaîne+

en: Key$Channel-
fr: Chaîne-

en: Key$PrevChannel
fr: Chaîne précédente

en: Key$Volume+
fr: Volume+

en: Key$Volume-
fr: Volume-

en: Key$Mute
fr: Muet

en: Key$Audio
fr: Audio

en: Key$Subtitles
fr: Sous-titres

en: Key$Schedule
fr: Programme

en: Key$Channels
fr: Chaînes

en: Key$Timers
fr: Programmations

en: Key$Recordings
fr: Enregistrements

en: Key$Setup
fr: Configuration

en: Key$Commands
fr: Commandes

en: Key$User0
fr: Utilisateur0

en: Key$User1
fr: Utilisateur1

en: Key$User2
fr: Utilisateur2

en: Key$User3
fr: Utilisateur3

en: Key$User4
fr: Utilisateur4

en: Key$User5
fr: Utilisateur5

en: Key$User6
fr: Utilisateur6

en: Key$User7
fr: Utilisateur7

en: Key$User8
fr: Utilisateur8

en: Key$User9
fr: Utilisateur9

en: Free To Air
fr: En clair

en: encrypted
fr: crypté

en: Edit channel
fr: Modifier la chaîne

en: Name
fr: Nom

en: Frequency
fr: Fréquence

en: Channel settings are not unique!
fr: Les paramètres de cette chaîne ne sont pas uniques !

en: Channels
fr: Chaînes

en: Button$Edit
fr: Modifier

en: Button$New
fr: Nouveau

en: Button$Delete
fr: Supprimer

en: Button$Mark
fr: Marquer

en: Channel is being used by a timer!
fr: Une programmation utilise cette chaîne !

en: Delete channel?
fr: Supprimer la chaîne ?

en: Edit folder
fr: Modifier le dossier

en: New folder
fr: Nouveau dossier

en: Folder name already exists!
fr: Ce nom de dossier existe déjà !

en: Folder name must not contain '%c'!
fr: Le nom de dossier ne doit pas contenir '%c' !

en: Button$Open
fr: Ouvrir

en: Delete folder and all sub folders?
fr: Supprimer le dossier et tous les sous-dossiers ?

en: Delete folder?
fr: Supprimer le dossier ?

en: Edit timer
fr: Modifier la programmation

en: Channel
fr: Chaîne

en: Day
fr: Jour

en: Start
fr: Début

en: Stop
fr: Fin

en: Priority
fr: Priorité

en: Lifetime
fr: Durée de vie

en: File
fr: Fichier

en: Record on
fr: Enregistrement actif

en: Button$Folder
fr: Dossier

en: Button$Single
fr: Simple

en: Button$Repeating
fr: Périodique

en: First day
fr: Premier jour

en: Error while accessing remote timer
fr: Erreur pendant l'accès à la programmation

en: Timer has been deleted!
fr: La programmation a été supprimée

en: Select folder
fr: Sélectionner le dossier

en: Timers
fr: Programmations

en: Button$On/Off
fr: Marche/Arrêt

en: Button$Info
fr: Info

en: Delete timer?
fr: Supprimer cette programmation ?

en: Timer still recording - really delete?
fr: Enregistrement en cours - confirmer la suppression ?

en: Event
fr: Évènement

en: Button$Timer
fr: Programmation

en: Button$Record
fr: Enregistrer

en: Button$Switch
fr: Regarder

en: What's on now?
fr: Programmes en cours

en: What's on next?
fr: Prochains programmes

en: Button$Next
fr: Après

en: Button$Now
fr: Maintenant

en: Button$Schedule
fr: Programme

en: Can't switch channel!
fr: Impossible de changer de chaîne !

en: Schedule
fr: Programme

en: Schedule - %s
fr: Programme - %s

en: This event - %s
fr: Cet évènement - %s

en: This event - all channels
fr: Cet évènement - toutes les chaînes

en: All events - all channels
fr: Tous les évènements - toutes les chaînes

en: Please enter %d digits!
fr: Veuillez entrer %d chiffres !

en: CAM not responding!
fr: Pas de réponse du CAM

en: Edit path
fr: Éditer le chemin

en: Folder
fr: Dossier

en: This folder is currently in use - no changes are possible!
fr: Ce dossier est en cours d'utilisation - pas de modification possible !

en: Move entire folder containing %d recordings?
fr: Déplacer tout le dossier contenant %d enregistrements ?

en: Error while moving folder!
fr: Erreur lors du déplacement du dossier !

en: Edit recording
fr: Éditer l'enregistrement

en: This recording is currently in use - no changes are possible!
fr: Cet enregistrement est en cours d'utilisation - pas de modification possible !

en: Button$Cancel cutting
fr: Annuler la coupe

en: Button$Stop cutting
fr: Arrêter la coupe

en: Button$Cancel moving
fr: Annuler le déplacement

en: Button$Stop moving
fr: Arrêter le déplacement

en: Button$Cancel copying
fr: Annuler la copie

en: Button$Stop copying
fr: Arrêter la copie

en: Button$Cut
fr: Couper

en: Button$Delete marks
fr: Supprimer les marqueurs

en: Recording vanished!
fr: L'enregistrement a disparu !

en: Edited version already exists - overwrite?
fr: La version éditée existe déjà - écraser ?

en: Error while queueing recording for cutting!
fr: Erreur lors de la mise en file d'attente pour la coupe !

en: Rename recording to folder name?
fr: Modifier le nom du dossier des enregistrements ?

en: Delete editing marks for this recording?
fr: Supprimer les marqueurs de montage pour cet enregistrement ?

en: Error while deleting editing marks!
fr: Erreur pendant la suppression des marqueurs du montage !

en: Error while changing priority/lifetime!
fr: Erreur pendant le changement de priorité/durée de vie !

en: Error while changing folder/name!
fr: Erreur pendant le changement de dossier/nom !

en: Recording info
fr: Infos sur l'enregistrement

en: Button$Play
fr: Lire

en: Button$Rewind
fr: Retour

en: Recordings
fr: Enregistrements

en: Commands
fr: Commandes

en: Delete recording?
fr: Supprimer l'enregistrement ?

en: Recording is being edited - really delete?
fr: L'enregistrement est en cours de modification - confirmer la suppression ?

en: Error while deleting recording!
fr: Erreur lors de la suppression de l'enregistrement !

en: Recording commands
fr: Commandes d'enregistrement

en: never
fr: jamais

en: skin dependent
fr: dépendant du skin

en: always
fr: toujours

en: by name
fr: par nom

en: by time
fr: par heure

en: ascending
fr: ascendant

en: descending
fr: descendant

en: OSD
fr: Affichage à l'écran

en: Setup.OSD$Language
fr: Langue

en: Setup.OSD$Skin
fr: Skin

en: Setup.OSD$Theme
fr: Thème

en: Setup.OSD$Left (%)
fr: Gauche (%)

en: Setup.OSD$Top (%)
fr: Haut (%)

en: Setup.OSD$Width (%)
fr: Largeur (%)

en: Setup.OSD$Height (%)
fr: Hauteur (%)

en: Setup.OSD$Message time (s)
fr: Durée d'affichage des messages (s)

en: Setup.OSD$Use small font
fr: Utiliser les petites polices

en: Setup.OSD$Anti-alias
fr: Anti-crénelage

en: Setup.OSD$Default font
fr: Police par défaut

en: Setup.OSD$Small font
fr: Petite police

en: Setup.OSD$Fixed font
fr: Police taille fixe

en: Setup.OSD$Default font size (%)
fr: Taille police par défaut (%)

en: Setup.OSD$Small font size (%)
fr: Taille petite police (%)

en: Setup.OSD$Fixed font size (%)
fr: Taille police fixe (%)

en: Setup.OSD$Channel info position
fr: Position infos chaîne

en: bottom
fr: bas

en: top
fr: haut

en: Setup.OSD$Channel info time (s)
fr: Durée affichage infos chaîne (s)

en: Setup.OSD$Info on channel switch
fr: Infos chaîne lors du changement

en: Setup.OSD$Timeout requested channel info
fr: Infos chaîne non permanentes

en: Setup.OSD$Scroll pages
fr: Défilement par pages

en: Setup.OSD$Scroll wraps
fr: Défilement circulaire

en: Setup.OSD$Menu key closes
fr: Touche Menu pour fermer

en: Setup.OSD$Recording directories
fr: Dossiers d'enregistrements

en: Setup.OSD$Folders in timer menu
fr: Dossiers dans menu programmation

en: Setup.OSD$Always sort folders first
fr: Toujours trier les dossiers en premier

en: Setup.OSD$Default sort mode for recordings
fr: Mode de tri par défaut pour les enregistrements

en: Setup.OSD$Sorting direction for recordings
fr: Sens de tri pour les enregistrements

en: Setup.OSD$Number keys for characters
fr: Touches numériques pour caractères

en: Setup.OSD$Color key 0
fr: Touche de couleur 0

en: Setup.OSD$Color key 1
fr: Touche de couleur 1

en: Setup.OSD$Color key 2
fr: Touche de couleur 2

en: Setup.OSD$Color key 3
fr: Touche de couleur 3

en: EPG
fr: Guide des programmes

en: Button$Scan
fr: Scanner

en: Setup.EPG$EPG scan timeout (h)
fr: Inactivité avant mise à jour EPG (h)

en: Setup.EPG$EPG bugfix level
fr: Niveau de correction du guide-EPG

en: Setup.EPG$EPG linger time (min)
fr: Afficher données EPG périmées (min)

en: Setup.EPG$Set system time
fr: Ajuster l'heure du système

en: Setup.EPG$Use time from transponder
fr: Utiliser l'heure du transpondeur

note: TRANSLATORS: note the plural!
en: Setup.EPG$Preferred languages
fr: Langues préférées

note: TRANSLATORS: note the singular!
en: Setup.EPG$Preferred language
fr: Langue préférée

en: no
fr: non

en: names only
fr: noms uniquement

en: PIDs only
fr: PIDs uniquement

en: names and PIDs
fr: noms et PIDs

en: add new channels
fr: ajouter les nouvelles chaînes

en: add new transponders
fr: ajouter les nouveaux transpondeurs

en: Button$Audio
fr: Audio

en: Button$Subtitles
fr: Sous-titres

en: Setup.DVB$Primary DVB interface
fr: Carte DVB primaire

en: Setup.DVB$Standard compliance
fr: Norme utilisée

en: Setup.DVB$Video format
fr: Format vidéo

en: Setup.DVB$Video display format
fr: Format d'affichage vidéo

en: Setup.DVB$Use Dolby Digital
fr: Utiliser le Dolby Digital

en: Setup.DVB$Update channels
fr: Mettre à jour les chaînes

en: Setup.DVB$Audio languages
fr: Langues audio

en: Setup.DVB$Audio language
fr: Langue audio

en: Setup.DVB$Display subtitles
fr: Afficher les sous-titres

en: Setup.DVB$Subtitle languages
fr: Langues des sous-titres

en: Setup.DVB$Subtitle language
fr: Langue des sous-titres

en: Setup.DVB$Subtitle offset
fr: Décalage des sous-titres

en: Setup.DVB$Subtitle foreground transparency
fr: Transparence de l'avant-plan des sous-titres

en: Setup.DVB$Subtitle background transparency
fr: Transparence du fond des sous-titres

en: Setup.LNB$Use DiSEqC
fr: Utiliser le DiSEqC

en: Setup.LNB$SLOF (MHz)
fr: SLOF (MHz)

en: Setup.LNB$Low LNB frequency (MHz)
fr: Fréquence basse LNB (MHz)

en: Setup.LNB$High LNB frequency (MHz)
fr: Fréquence haute LNB (MHz)

en: Setup.LNB$Device %d connected to sat cable
fr: Le périphérique %d est connecté au câble satellite

en: Setup.LNB$own
fr: Propriétaire

en: Setup.LNB$Use dish positioner
fr: Utiliser le positionneur de parabole

en: Setup.LNB$Site latitude (degrees)
fr: Latitude du site (degrés)

en: South
fr: Sud

en: North
fr: Nord

en: Setup.LNB$Site longitude (degrees)
fr: Longitude du site (degrés)

en: West
fr: Ouest

en: East
fr: Est

en: Setup.LNB$Max. positioner swing (degrees)
fr: Course max. du positionneur (degrés)

en: Setup.LNB$Positioner speed (degrees/s)
fr: Vitesse du positionneur (degrés/s)

en: CAM reset
fr: CAM réinitialisé

en: CAM present
fr: CAM présent

en: CAM ready
fr: CAM prêt

note: TRANSLATORS: note the leading blank!
en:  (activating)
fr:  (activation en cours)

en: @ device
fr: @ récepteur

en: Button$Cancel activation
fr: Annuler l'activation

en: Button$Activate
fr: Activer

en: Button$Menu
fr: Menu

en: Button$Reset
fr: Réinitialisation

en: Opening CAM menu...
fr: Ouverture du menu CAM...

en: Can't open CAM menu!
fr: Impossible d'ouvrir le menu CAM !

en: Can't activate CAM!
fr: Impossible d'activer le CAM !

en: CAM is in use - really reset?
fr: CAM en cours d'utilisation - confirmer réinitialisation ?

en: Can't reset CAM!
fr: Impossible de réinitialiser le CAM !

en: no instant recording
fr: Pas d'enregistrement instantané

en: confirm instant recording
fr: Confirmer l'enregistrement instantané

en: record instantly
fr: enregistrer instantanément

en: do not pause live video
fr: ne pas mettre en pause le direct

en: confirm pause live video
fr: confirmer la pause du direct

en: pause live video
fr: mettre en pause le direct

en: confirm
fr: confirmer

en: yes
fr: oui

en: Recording
fr: Enregistrement

en: Setup.Recording$Margin at start (min)
fr: Marge de début (min)

en: Setup.Recording$Margin at stop (min)
fr: Marge de fin (min)

en: Setup.Recording$Default priority
fr: Priorité par défaut

en: Setup.Recording$Default lifetime (d)
fr: Durée de vie par défaut (j)

en: Setup.Recording$Record key handling
fr: Fonction de la touche enregistrement

en: Setup.Recording$Pause key handling
fr: Fonction de la touche Pause

en: Setup.Recording$Pause priority
fr: Priorité de l'enregistr. mis en pause

en: Setup.Recording$Pause lifetime (d)
fr: Expiration enregistr. mis en pause (j)

en: Setup.Recording$Use episode name
fr: Utiliser le nom de l'épisode

en: Setup.Recording$Use VPS
fr: Utiliser le VPS

en: Setup.Recording$VPS margin (s)
fr: Marge VPS (s)

en: Setup.Recording$Mark instant recording
fr: Marquage enregistrement immédiat

en: Setup.Recording$Name instant recording
fr: Nom enregistrement immédiat

en: Setup.Recording$Instant rec. time (min)
fr: Durée enregistr. immédiat (min)

en: Setup.Recording$present event
fr: Évènement courant

en: Setup.Recording$Max. video file size (MB)
fr: Taille maxi des fichiers vidéo (Mo)

en: Setup.Recording$Split edited files
fr: Scinder les fichiers édités

en: Setup.Recording$Delete timeshift recording
fr: Supprimer l'enregistrement du timeshift

en: Replay
fr: Lecture

en: Setup.Replay$Multi speed mode
fr: Mode multi-vitesses

en: Setup.Replay$Show replay mode
fr: Affichage mode de lecture

en: Setup.Replay$Show remaining time
fr: Afficher le temps restant

en: Setup.Replay$Progress display time (s)
fr: Afficher la barre de progression (s)

en: Setup.Replay$Pause replay when setting mark
fr: Paude de la lecture pendant l'ajout du marqueur

en: Setup.Replay$Pause replay when jumping to a mark
fr: Pause lecture pendant le saut vers un marqueur

en: Setup.Replay$Skip edited parts
fr: Sauter les parties éditées

en: Setup.Replay$Pause replay at last mark
fr: Pause lecture au dernier marqueur

en: Setup.Replay$Initial duration for adaptive skipping (s)
fr: Durée initiale du saut adaptatif (s)

en: Setup.Replay$Reset timeout for adaptive skipping (s)
fr: Annule la temporisation du saut adaptatif (s)

en: Setup.Replay$Alternate behavior for adaptive skipping
fr: Réduire le saut adaptatif lors d'un changement de sens

en: Setup.Replay$Use Prev/Next keys for adaptive skipping
fr: Utiliser les touches Préc./Suiv. pour le saut adaptatif

en: Setup.Replay$Skip distance with Green/Yellow keys (s)
fr: Durée du saut pour les touches Verte/Jaune (s)

en: Setup.Replay$Skip distance with Green/Yellow keys in repeat (s)
fr: Durée du saut pour les touches Verte/Jaune en répétition (s)

en: Setup.Replay$Resume ID
fr: ID résumé

en: any hosts
fr: Tous les serveurs

en: only default host
fr: Uniquement le serveur par défaut

en: full
fr: complet

en: Miscellaneous
fr: Divers

en: Setup.Miscellaneous$Min. event timeout (min)
fr: Temps mini entre évènements (min)

en: Setup.Miscellaneous$Min. user inactivity (min)
fr: Inactivité de l'utilisateur (min)

en: Setup.Miscellaneous$SVDRP timeout (s)
fr: Temps maxi SVDRP (s)

en: Setup.Miscellaneous$SVDRP peering
fr: Appairage SVDRP

en: Setup.Miscellaneous$SVDRP host name
fr: Serveur SVDRP

en: Setup.Miscellaneous$SVDRP default host
fr: Serveur SVDRP par défaut

en: Setup.Miscellaneous$Zap timeout (s)
fr: Prise en compte chaîne (s)

en: Setup.Miscellaneous$Channel entry timeout (ms)
fr: Délai de saisie de la chaîne (ms)

en: Setup.Miscellaneous$Remote control repeat delay (ms)
fr: Délai répétition de la télécommande (ms)

en: Setup.Miscellaneous$Remote control repeat delta (ms)
fr: Delta répétition de la télécommande (ms)

en: Setup.Miscellaneous$Initial channel
fr: Chaîne initiale

en: Setup.Miscellaneous$as before
fr: comme avant

en: Setup.Miscellaneous$Initial volume
fr: Volume initial

en: Setup.Miscellaneous$Volume steps
fr: Pas du changement de volume

en: Setup.Miscellaneous$Volume linearize
fr: Correction de la courbe

en: Setup.Miscellaneous$Channels wrap
fr: Affichage circulaire des chaînes

en: Setup.Miscellaneous$Show channel names with source
fr: Afficher chaînes avec leur source

en: Setup.Miscellaneous$Emergency exit
fr: Arrêt d'urgence

en: Plugins
fr: Modules

en: This plugin has no setup parameters!
fr: Ce module n'a pas de paramètres !

en: Setup
fr: Configuration

en: Restart
fr: Redémarrer

en: Really restart?
fr: Confirmer le redémarrage ?

note: TRANSLATORS: note the leading and trailing blanks!
en:  Stop recording
fr:  Arrêter l'enregistrement

note: TRANSLATORS: note the leading blank!
en:  Stop replaying
fr:  Arrêter la lecture

en: Button$Pause
fr: Pause

en: Button$Stop
fr: Arrêt

en: Button$Resume
fr: Reprendre

note: TRANSLATORS: note the leading blank!
en:  Cancel editing
fr:  Annuler le montage

en: Stop recording?
fr: Arrêter l'enregistrement ?

en: Cancel editing?
fr: Annuler les modifications ?

en: No audio available!
fr: Pas de son disponible !

en: No subtitles
fr: Pas de sous-titres

en: No subtitles available!
fr: Pas de sous-titres disponible !

en: Not enough disk space to start recording!
fr: Espace disque insuffisant pour démarrer l'enregistrement !

en: No free DVB device to record!
fr: Pas de périphérique DVB disponible pour l'enregistrement !

en: Pausing live video...
fr: Pause de l'émission en direct...

en: Delete timeshift recording?
fr: Supprimer l'enregistrement timeshift ?

note: TRANSLATORS: note the trailing blank!
en: Jump:
fr: Accès direct :

en: No editing marks defined!
fr: Pas de marqueurs d'édition définis !

en: No editing sequences defined!
fr: Aucune séquence d'édition définie !

en: Can't start editing process!
fr: Impossible de commencer l'édition !

en: Editing process started
fr: Opération d'édition démarrée

en: Editing process already active!
fr: Montage déjà en cours !

en: FileNameChars$ abcdefghijklmnopqrstuvwxyz0123456789-.,#~\^$[]|()*+?{}/:%@&
fr:  aàâbcçdeéèêëfghiîïjklmnoôöpqrstuùûüvwxyz0123456789-.,#~\^$[]|()*+?{}/:%@&

en: CharMap$ 0	-.,1#~\^$[]|()*+?{}/:%@&	abc2	def3	ghi4	jkl5	mno6	pqrs7	tuv8	wxyz9
fr:  0	-.,1#~\^$[]|()*+?{}/:%@&	abcàâç2	deféèê3	ghiîï4	jkl5	mnoô6	pqrs7	tuvù8	wxyz9

en: Button$ABC/abc
fr: ABC/abc

en: Button$Overwrite
fr: Écraser

en: Button$Insert
fr: Insérer

en: Plugin
fr: Module

en: Up/Dn for new location - OK to move
fr: Haut/Bas -> nouvelle place - OK -> déplacer

en: Channel locked (recording)!
fr: Chaîne verrouillée (enregistrement en cours) !

en: Low disk space!
fr: Disque presque plein !

en: Regenerating index file
fr: Régénération du fichier index

en: Index file regeneration complete
fr: Régénération du fichier index terminée

en: Index file regeneration failed!
fr: La régénération du fichier index a échoué !

en: Can't shutdown - option '-s' not given!
fr: Arrêt impossible - option '-s' absente !

en: Editing - shut down anyway?
fr: Édition en cours - confirmer l'arrêt ?

en: Recording - shut down anyway?
fr: Enregistrement en cours - confirmer l'arrêt ?

en: Recording in %jd minutes, shut down anyway?
fr: Enregistrement dans %jd minutes - confirmer l'arrêt ?

en: shut down anyway?
fr: confirmer l'arrêt ?

en: Plugin %s wakes up in %jd min, continue?
fr: Le plugin %s démarre dans %jd min, continuer ?

en: Editing - restart anyway?
fr: Édition en cours - confirmer redémarrage ?

en: Recording - restart anyway?
fr: Enregistrement en cours - confirmer redémarrage ?

en: restart anyway?
fr: confirmer redémarrage ?

en: Classic VDR
fr: VDR classique

en: DISK
fr: DISQUE

en: LOAD
fr: CHARGE SYSTÈME

en: TIMERS
fr: MINUTEUR

en: DEVICES
fr: PÉRIPHÉRIQ.

en: LIVE
fr: DIRECT

en: PLAY
fr: LECTURE

en: Moving dish to %.1f...
fr: Orientation de la parabole vers %.1f...

en: ST:TNG Panels
fr: Consoles ST:TNG

note: TRANSLATORS: the first character of each weekday, beginning with monday
en: MTWTFSS
fr: LMMJVSD

note: TRANSLATORS: abbreviated weekdays, beginning with monday (must all be 3 letters!)
en: MonTueWedThuFriSatSun
fr: LunMarMerJeuVenSamDim

en: Monday
fr: Lundi

en: Tuesday
fr: Mardi

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Friday
fr: Vendredi

en: Saturday
fr: Samedi

en: Sunday
fr: Dimanche

en: Upcoming recording!
fr: L'enregistrement va commencer !

en: Pause live video?
fr: Arrêter le direct ?

en: Start recording?
fr: Commencer l'enregistrement ?

en: Recording started
fr: L'enregistrement a commencé

en: VDR will shut down later - press Power to force
fr: VDR doit s'arrêter plus tard - Appuyer sur Arrêt pour forcer

en: Press any key to cancel shutdown
fr: Appuyer sur une touche pour annuler l'arrêt

en: Editing process failed!
fr: Échec du montage !

en: Editing process finished
fr: Montage terminé

en: Switching primary DVB...
fr: Changement de périphérique DVB primaire...

en: Press any key to cancel restart
fr: Appuyer sur une touche pour annuler le redémarrage

en: VDR will shut down in %s minutes
fr: VDR s'arrêtera dans %s minutes

en: Disk
fr: Disque

en: free
fr: restant
