VDR 2.6.0 - en to ro translation catalogue (484 entries)

en: *** Invalid Channel ***
ro: *** Canal invalid ***

en: CAM activated!
ro: CAM activat!

en: Channel not available!
ro: Canal indisponibil

en: Can't start Transfer Mode!
ro: Nu pot porni modul de transfer!

en: off
ro: oprit

en: on
ro: pornit

en: auto
ro: automat

en: none
ro: niciuna(ul)

en: Polarization
ro: Polarizare

en: System
ro: Sistem

en: Srate
ro: Rată simboluri

en: Inversion
ro: Inversiune

en: Modulation
ro: Modulaţie

en: Bandwidth
ro: Lărgime de bandă

en: Transmission
ro: Transmisie

en: Hierarchy
ro: Ierarhie

en: StreamId
ro: Identificator Stream

en: T2SystemId
ro: ID sistem T2

en: Starting EPG scan
ro: Pornesc achiziţia EPG

en: Content$Movie/Drama
ro: Film/Dramă

en: Content$Detective/Thriller
ro: Poliţist/Suspense

en: Content$Adventure/Western/War
ro: Aventuri/Western/Război

en: Content$Science Fiction/Fantasy/Horror
ro: Science-Fiction/Fantastic/Groază

en: Content$Comedy
ro: Comedie

en: Content$Soap/Melodrama/Folkloric
ro: Telenovelă/Melodramă/Folclor

en: Content$Romance
ro: Film romantic

en: Content$Serious/Classical/Religious/Historical Movie/Drama
ro: Film serios/clasic/religios/istoric/Dramă

en: Content$Adult Movie/Drama
ro: Film pentru adulţi/Dramă

en: Content$News/Current Affairs
ro: Ştiri/Actualităţi

en: Content$News/Weather Report
ro: Ştiri/Buletin meteorologic

en: Content$News Magazine
ro: Magazin de ştiri

en: Content$Documentary
ro: Documentar

en: Content$Discussion/Inverview/Debate
ro: Discuţie/Interviu/Dezbatere

en: Content$Show/Game Show
ro: Show/Jocuri

en: Content$Game Show/Quiz/Contest
ro: Emisiune jocuri/quiz/concurs

en: Content$Variety Show
ro: Varietăţi

en: Content$Talk Show
ro: Talk Show

en: Content$Sports
ro: Sport

en: Content$Special Event
ro: Eveniment special

en: Content$Sport Magazine
ro: Magazin sportiv

en: Content$Football/Soccer
ro: Football/fotbal

en: Content$Tennis/Squash
ro: Tenis/Squash

en: Content$Team Sports
ro: Sporturi de echipă

en: Content$Athletics
ro: Atletism

en: Content$Motor Sport
ro: Sport cu motor

en: Content$Water Sport
ro: Sporturi acvatice

en: Content$Winter Sports
ro: Sporturi de iarnă

en: Content$Equestrian
ro: Echitaţie

en: Content$Martial Sports
ro: Arte marţiale

en: Content$Children's/Youth Programme
ro: Emisiune pentru copii/tineret

en: Content$Pre-school Children's Programme
ro: Emisiune pentru copii preşcolari

en: Content$Entertainment Programme for 6 to 14
ro: Divertisment pentru copii intre 6 - 16 ani

en: Content$Entertainment Programme for 10 to 16
ro: Divertisment pentru copii intre 10 - 16 ani

en: Content$Informational/Educational/School Programme
ro: Informaţional/Educaţional/Emisiune şcoală

en: Content$Cartoons/Puppets
ro: Desene animate/Teatru de păpuşi

en: Content$Music/Ballet/Dance
ro: Muzică/Balet/Dans

en: Content$Rock/Pop
ro: Rock/Pop

en: Content$Serious/Classical Music
ro: Muzică clasică/serioasă

en: Content$Folk/Tradional Music
ro: Muzică folk/tradiţională

en: Content$Jazz
ro: Jazz

en: Content$Musical/Opera
ro: Teatru muzical/Operă/Operetă

en: Content$Ballet
ro: Balet

en: Content$Arts/Culture
ro: Artă/Cultură

en: Content$Performing Arts
ro: Spectacole

en: Content$Fine Arts
ro: Belle arte

en: Content$Religion
ro: Religie

en: Content$Popular Culture/Traditional Arts
ro: Cultură Pop/Arte tradiţionale

en: Content$Literature
ro: Literatură

en: Content$Film/Cinema
ro: Film/Cinema

en: Content$Experimental Film/Video
ro: Film experimental/Video

en: Content$Broadcasting/Press
ro: Radiodifuziune/Presă

en: Content$New Media
ro: Medii noi

en: Content$Arts/Culture Magazine
ro: Artă/Magazin cultural

en: Content$Fashion
ro: Modă

en: Content$Social/Political/Economics
ro: Social/Politic/Economie

en: Content$Magazine/Report/Documentary
ro: Magazin/Reportaj/Documentar

en: Content$Economics/Social Advisory
ro: Economie/Consiliere socială

en: Content$Remarkable People
ro: Oameni remarcabili

en: Content$Education/Science/Factual
ro: Educaţie/Ştiinţă/Practic

en: Content$Nature/Animals/Environment
ro: Natură/Animale/Mediu

en: Content$Technology/Natural Sciences
ro: Tehnologie/Ştiinţe naturale

en: Content$Medicine/Physiology/Psychology
ro: Medicină/Fiziologie/Psihologie

en: Content$Foreign Countries/Expeditions
ro: Ţări străine/Expediţii

en: Content$Social/Spiritual Sciences
ro: Social/Ştiinţe spirituale

en: Content$Further Education
ro: Cursuri de aprofundare

en: Content$Languages
ro: Limbi

en: Content$Leisure/Hobbies
ro: Timp liber/Hobby

en: Content$Tourism/Travel
ro: Turism/Călătorie

en: Content$Handicraft
ro: Meşteşug

en: Content$Motoring
ro: Motoare

en: Content$Fitness & Health
ro: Mişcare & Sănătate

en: Content$Cooking
ro: Gătit

en: Content$Advertisement/Shopping
ro: Publicitate/Cumpărături

en: Content$Gardening
ro: Grădinărit

en: Content$Original Language
ro: Limba originală

en: Content$Black & White
ro: Alb-Negru

en: Content$Unpublished
ro: Nepublicat

en: Content$Live Broadcast
ro: Transmisie în direct

en: ParentalRating$from %d
ro: de la %d ani

en: No title
ro: Fără titlu

note: TRANSLATORS: The name of the language, as written natively
en: LanguageName$English
ro: Română

note: TRANSLATORS: The 3-letter code of the language
en: LanguageCode$eng
ro: rom

en: Phase 1: Detecting RC code type
ro: Faza 1: Detecţia tipului telecomenzii

en: Press any key on the RC unit
ro: Apăsaţi o tastă pe telecomandă

en: RC code detected!
ro: S-a detectat tipul telecomenzii!

en: Do not press any key...
ro: Nu apăsaţi nici o tastă...

en: Phase 2: Learning specific key codes
ro: Faza 2: Învăţarea codurilor anumitor taste

en: Press key for '%s'
ro: Apăsaţi tasta pentru '%s'

en: Press 'Up' to confirm
ro: Apăsaţi 'Sus' pentru confirmare

en: Press 'Down' to continue
ro: Apăsaţi 'Jos' pentru continuare

en: (press 'Up' to go back)
ro: (Apăsaţi 'Sus' pentru revenire)

en: (press 'Down' to end key definition)
ro: (Apăsaţi 'Jos' pentru terminare)

en: (press 'Menu' to skip this key)
ro: Apăsaţi 'Meniu' pentru a sări peste această tastă

en: Learning Remote Control Keys
ro: Învăţare taste telecomandă

en: Phase 3: Saving key codes
ro: Faza 3: Salvarea codurilor de taste

en: Press 'Up' to save, 'Down' to cancel
ro: Apăsaţi 'Sus' pentru salvare, 'Jos' pentru anulare

en: Key$Up
ro: Sus

en: Key$Down
ro: Jos

en: Key$Menu
ro: Meniu

en: Key$Ok
ro: OK

en: Key$Back
ro: Înapoi

en: Key$Left
ro: Stânga

en: Key$Right
ro: Dreapta

en: Key$Red
ro: Roşu

en: Key$Green
ro: Verde

en: Key$Yellow
ro: Galben

en: Key$Blue
ro: Albastru

en: Key$Info
ro: Info

en: Key$Play/Pause
ro: Redare/Pauză

en: Key$Play
ro: Redare

en: Key$Pause
ro: Pauză

en: Key$Stop
ro: Stop

en: Key$Record
ro: Înregistrare

en: Key$FastFwd
ro: Derulare înainte

en: Key$FastRew
ro: Derulare înapoi

en: Key$Next
ro: Următor

en: Key$Prev
ro: Anterior

en: Key$Power
ro: Închidere

en: Key$Channel+
ro: Canal+

en: Key$Channel-
ro: Canal-

en: Key$PrevChannel
ro: Canal anterior

en: Key$Volume+
ro: Volum+

en: Key$Volume-
ro: Volum-

en: Key$Mute
ro: Fără sunet

en: Key$Audio
ro: Sunet

en: Key$Subtitles
ro: Subtitrare

en: Key$Schedule
ro: Program (EPG)

en: Key$Channels
ro: Canale

en: Key$Timers
ro: Timer-e

en: Key$Recordings
ro: Înregistrări

en: Key$Setup
ro: Configuraţie

en: Key$Commands
ro: Comenzi

en: Key$User0
ro: Utilizator0

en: Key$User1
ro: Utilizator1

en: Key$User2
ro: Utilizator2

en: Key$User3
ro: Utilizator3

en: Key$User4
ro: Utilizator4

en: Key$User5
ro: Utilizator5

en: Key$User6
ro: Utilizator6

en: Key$User7
ro: Utilizator7

en: Key$User8
ro: Utilizator8

en: Key$User9
ro: Utilizator9

en: Free To Air
ro: FTA (necriptat)

en: encrypted
ro: criptat

en: Edit channel
ro: Modificare canal

en: Name
ro: Nume

en: Source
ro: Sursă

en: Frequency
ro: Frecvenţă

en: Vpid
ro: PID Video

en: Apid1
ro: PID Audio (1)

en: Apid2
ro: PID Audio (2)

en: Dpid1
ro: PID AC3 (1)

en: Dpid2
ro: PID AC3 (2)

en: Tpid
ro: PID Teletext

en: CA
ro: CA (Acces Condiţional)

en: Channel settings are not unique!
ro: Parametrii canalului nu sunt univoci!

en: Channels
ro: Canale

en: Button$Edit
ro: Modifică

en: Button$New
ro: Nou

en: Button$Delete
ro: Şterge

en: Button$Mark
ro: Marchează

en: Channel is being used by a timer!
ro: Canalul este utilizat de un timer!

en: Delete channel?
ro: Şterg canalul?

en: Edit folder
ro: Editează directorul

en: New folder
ro: Director nou

en: Folder name already exists!
ro: Un director cu acelaşi nume există!

en: Folder name must not contain '%c'!
ro: Numele directorului nu poate să conţină '%c'!

en: Button$Open
ro: Deschide

en: Delete folder and all sub folders?
ro: Şterg directorul şi toate sub-directoarele?

en: Delete folder?
ro: Şterg directorul?

en: Edit timer
ro: Modificare timer

en: Active
ro: Activ

en: Channel
ro: Canal

en: Day
ro: Ziua

en: Start
ro: Început

en: Stop
ro: Sfârşit

en: Priority
ro: Prioritate

en: Lifetime
ro: Timp de păstrare

en: File
ro: Fişier

en: Button$Folder
ro: Director

en: Button$Single
ro: Odată

en: Button$Repeating
ro: Repetitiv

en: First day
ro: Prima zi

en: Select folder
ro: Selectează directorul

en: Timers
ro: Timer-e

en: Button$On/Off
ro: Act./Inact.

en: Button$Info
ro: Info

en: Delete timer?
ro: Şterg timer-ul?

en: Timer still recording - really delete?
ro: Timer-ul tocmai înregistrează - şterg, totuşi?

en: Event
ro: Emisiune

en: Button$Timer
ro: Timer

en: Button$Record
ro: Înregistrează

en: Button$Switch
ro: Comută

en: What's on now?
ro: Ce emisiuni sunt acum?

en: What's on next?
ro: Ce emisiuni urmează?

en: Button$Next
ro: Următor

en: Button$Now
ro: Acum

en: Button$Schedule
ro: Program

en: Can't switch channel!
ro: Nu pot comuta canalul!

en: Schedule
ro: Program (EPG)

en: Schedule - %s
ro: Programul canalului %s

en: This event - %s
ro: Această emisiune - %s

en: This event - all channels
ro: Această emisiune - toate canalele

en: All events - all channels
ro: Toate emisiunile - toate canalele

en: Please enter %d digits!
ro: Vă rog introduceţi %d cifre!

en: CAM not responding!
ro: CAM-ul nu reacţionează!

en: Edit path
ro: Editează calea

en: Folder
ro: Director

en: This folder is currently in use - no changes are possible!
ro: Acest director tocmai este accesat - nu sunt posibile modificări!

en: Move entire folder containing %d recordings?
ro: Mut întregul director conținând %d înregistrări?

en: Error while moving folder!
ro: Eroare la mutarea directorului!

en: Edit recording
ro: Editează înregistrarea

en: This recording is currently in use - no changes are possible!
ro: Această înregistrare tocmai este accesată - nu sunt posibile modificări!

en: Button$Cancel cutting
ro: Anulează tăierea

en: Button$Stop cutting
ro: Oprește tăierea

en: Button$Cancel moving
ro: Anuleaza mutarea

en: Button$Stop moving
ro: Oprește mutarea

en: Button$Cancel copying
ro: Anulează copierea

en: Button$Stop copying
ro: Oprește copierea

en: Button$Cut
ro: Taie

en: Button$Delete marks
ro: Șterge marcajele

en: Recording vanished!
ro: Înregistrarea a dispărut!

en: Edited version already exists - overwrite?
ro: Deja există o versiune editată - o suprascriu?

en: Error while queueing recording for cutting!
ro: Eroare la punerea în coada pentru tăiere!

en: Rename recording to folder name?
ro: Redenumesc înregistrarea ca pe director?

en: Delete editing marks for this recording?
ro: Șterg marcajele de editare pentru această înregistrare?

en: Error while deleting editing marks!
ro: Eroare la ștergerea marcajelor de editare!

en: Error while changing priority/lifetime!
ro: Eroare la schimbarea priorității/timpului de păstrare!

en: Error while changing folder/name!
ro: Eroare la schimbarea directorului/numelui!

en: Recording info
ro: Detaliile înregistrării

en: Button$Play
ro: Redare

en: Button$Rewind
ro: De la capăt

en: Recordings
ro: Înregistrări

en: Commands
ro: Comenzi

en: Delete recording?
ro: Şterg înregistrarea?

en: Recording is being edited - really delete?
ro: Editarea înregistrării e în curs de desfășurare - șterg totuși?

en: Error while deleting recording!
ro: Eroare la ştergerea înregistrării!

en: Recording commands
ro: Comenzi pentru înregistrări

en: never
ro: niciodată

en: skin dependent
ro: dependent de skin

en: always
ro: întotdeauna

en: Setup.OSD$Language
ro: Limba OSD

en: Setup.OSD$Skin
ro: Skin

en: Setup.OSD$Theme
ro: Temă

en: Setup.OSD$Left (%)
ro: Stânga (%)

en: Setup.OSD$Top (%)
ro: Sus (%)

en: Setup.OSD$Width (%)
ro: Lăţime OSD (%)

en: Setup.OSD$Height (%)
ro: Înălţime OSD (%)

en: Setup.OSD$Message time (s)
ro: Timp afişare mesaje (sec)

en: Setup.OSD$Use small font
ro: Utilizare fonturi mici

en: Setup.OSD$Anti-alias
ro: Antialiere

en: Setup.OSD$Default font
ro: Font implicit

en: Setup.OSD$Small font
ro: Font mic

en: Setup.OSD$Fixed font
ro: Font cu lăţime fixă

en: Setup.OSD$Default font size (%)
ro: Mărimea implicită a fontului (%)

en: Setup.OSD$Small font size (%)
ro: Mărimea 'mică' a fontului (%)

en: Setup.OSD$Fixed font size (%)
ro: Mărimea 'fixă' a fontului (%)

en: Setup.OSD$Channel info position
ro: Poziţia informaţiilor despre canal

en: bottom
ro: jos

en: top
ro: sus

en: Setup.OSD$Channel info time (s)
ro: Durata afişării info-canal (s)

en: Setup.OSD$Info on channel switch
ro: Informaţii la comutarea canalului

en: Setup.OSD$Timeout requested channel info
ro: Durata afişării informaţii canal

en: Setup.OSD$Scroll pages
ro: Derulează pagini

en: Setup.OSD$Scroll wraps
ro: Derulare circulară

en: Setup.OSD$Menu key closes
ro: Tasta 'Meniu' închide

en: Setup.OSD$Recording directories
ro: Directoare înregistrări

en: Setup.OSD$Folders in timer menu
ro: Directoare în meniul de timer-e

en: Setup.OSD$Always sort folders first
ro: Sortează întotdeauna directoarele la început

en: Setup.OSD$Number keys for characters
ro: Caractere pe tastele numerice

en: Setup.OSD$Color key 0
ro: Primul buton colorat

en: Setup.OSD$Color key 1
ro: Al 2-lea buton colorat

en: Setup.OSD$Color key 2
ro: Al 3-lea buton colorat

en: Setup.OSD$Color key 3
ro: Al 4-lea buton colorat

en: Button$Scan
ro: Căutare canale

en: Setup.EPG$EPG scan timeout (h)
ro: Interval achiziţie EPG (h)

en: Setup.EPG$EPG bugfix level
ro: Nivel corecţie EPG

en: Setup.EPG$EPG linger time (min)
ro: Date EPG expirate cel mult (min)

en: Setup.EPG$Set system time
ro: Potriveşte ceasul sistem

en: Setup.EPG$Use time from transponder
ro: Preia ora din transponder

note: TRANSLATORS: note the plural!
en: Setup.EPG$Preferred languages
ro: Limbi preferate

note: TRANSLATORS: note the singular!
en: Setup.EPG$Preferred language
ro: Limba preferată

en: no
ro: nu

en: names only
ro: doar numele

en: PIDs only
ro: Numai PID-uri

en: names and PIDs
ro: nume si PID-uri

en: add new channels
ro: adăugare canale noi

en: add new transponders
ro: adăugare transpondere noi

en: DVB
ro: Dispozitiv DVB

en: Button$Audio
ro: Sunet

en: Button$Subtitles
ro: Subtitrare

en: Setup.DVB$Primary DVB interface
ro: Interfață DVB primară

en: Setup.DVB$Standard compliance
ro: Standard de recepție

en: Setup.DVB$Video format
ro: Format video

en: Setup.DVB$Video display format
ro: Formatul redării video

en: Setup.DVB$Use Dolby Digital
ro: Sunet Dolby Digital

en: Setup.DVB$Update channels
ro: Actualizare canale

en: Setup.DVB$Audio languages
ro: Limbi sunet

en: Setup.DVB$Audio language
ro: Limba sunetului

en: Setup.DVB$Display subtitles
ro: Afişează subtitrare

en: Setup.DVB$Subtitle languages
ro: Limbi subtitrare

en: Setup.DVB$Subtitle language
ro: Limbă subtitrare

en: Setup.DVB$Subtitle offset
ro: Offset subtitrare

en: Setup.DVB$Subtitle foreground transparency
ro: Transparenţa prim-planului subtitrării

en: Setup.DVB$Subtitle background transparency
ro: Transparenţa fundalului subtitrării

en: Setup.LNB$Use DiSEqC
ro: Utilizare DiSEqC

en: Setup.LNB$SLOF (MHz)
ro: Frecvenţă comutare bandă, SLOF (MHz)

en: Setup.LNB$Low LNB frequency (MHz)
ro: Frecvnţă LNB inferioară (Mhz)

en: Setup.LNB$High LNB frequency (MHz)
ro: Frecvnţă LNB superioară (MHz)

en: Setup.LNB$Device %d connected to sat cable
ro: Receptorul %d conectat la cablul de satelit

en: Setup.LNB$own
ro: propriu

en: Setup.LNB$Use dish positioner
ro: Folosește actuator de poziționare

en: Setup.LNB$Site latitude (degrees)
ro: Latitudinea locului (grade)

en: South
ro: Sud

en: North
ro: Nord

en: Setup.LNB$Site longitude (degrees)
ro: Longitudinea locului (grade)

en: West
ro: Vest

en: East
ro: Est

en: Setup.LNB$Max. positioner swing (degrees)
ro: Unghi maxim al actuatorului (grade)

en: Setup.LNB$Positioner speed (degrees/s)
ro: Viteza actuatorului (grade/s)

en: CAM reset
ro: Resetare CAM

en: CAM present
ro: CAM prezent

en: CAM ready
ro: CAM pregătit

note: TRANSLATORS: note the leading blank!
en:  (activating)
ro:  (activez)

en: Button$Cancel activation
ro: Anulează activarea

en: Button$Activate
ro: Activează

en: Button$Menu
ro: Meniu

en: Button$Reset
ro: Resetare

en: Opening CAM menu...
ro: Deschid meniul CAM...

en: Can't open CAM menu!
ro: Nu pot deschide meniul CAM

en: Can't activate CAM!
ro: Nu pot activa CAM-ul!

en: CAM is in use - really reset?
ro: CAM-ul este in folosinţă - totuşi resetez?

en: Can't reset CAM!
ro: Nu pot reseta CAM

en: do not pause live video
ro: nu înregistra emisiunea

en: confirm pause live video
ro: confirmă înregistrarea emisiunii

en: pause live video
ro: înregistrează emisiunea

en: confirm
ro: confirmare

en: yes
ro: da

en: Recording
ro: Înregistrare

en: Setup.Recording$Margin at start (min)
ro: Marjă la pornire (min)

en: Setup.Recording$Margin at stop (min)
ro: Marjă la oprire (min)

en: Setup.Recording$Default priority
ro: Prioritate implicită

en: Setup.Recording$Default lifetime (d)
ro: Timp de păstrare predefinit (zile)

en: Setup.Recording$Pause key handling
ro: Funcţia tastei 'pauză'

en: Setup.Recording$Pause priority
ro: Prioritate pauză

en: Setup.Recording$Pause lifetime (d)
ro: Păstrarea emisiunilor 'pauzate' (zile)

en: Setup.Recording$Use episode name
ro: Utilizează numele episodului

en: Setup.Recording$Use VPS
ro: Utilizează VPS

en: Setup.Recording$VPS margin (s)
ro: Marjă de timp la utilizare VPS (s)

en: Setup.Recording$Mark instant recording
ro: Marchează înregistrare imediată

en: Setup.Recording$Name instant recording
ro: Nume înregistrare imediată

en: Setup.Recording$Instant rec. time (min)
ro: Timpul de înregistare imediată (min)

en: Setup.Recording$present event
ro: eveniment curent

en: Setup.Recording$Max. video file size (MB)
ro: Dimensiune maximă a fişierului video (MB)

en: Setup.Recording$Split edited files
ro: Separare fişiere editate

en: Setup.Recording$Delete timeshift recording
ro: Şterge înregistrarea pentru vizionare decalată

en: Replay
ro: Redare

en: Setup.Replay$Multi speed mode
ro: Mod multi-viteză

en: Setup.Replay$Show replay mode
ro: Afişează redarea

en: Setup.Replay$Show remaining time
ro: Arată timpul rămas

en: Setup.Replay$Progress display time (s)
ro: Durata afișării indicatorului de progres (s)

en: Setup.Replay$Pause replay when setting mark
ro: Pauză la punerea marcajului de editare

en: Setup.Replay$Pause replay when jumping to a mark
ro: Pauză după săritura la marcaj

en: Setup.Replay$Skip edited parts
ro: Săritură peste părțile editate

en: Setup.Replay$Pause replay at last mark
ro: Pauză la ultimul marcaj

en: Setup.Replay$Initial duration for adaptive skipping (s)
ro: Durata inițială (s) pentru săritul adaptiv al marcajelor

en: Setup.Replay$Reset timeout for adaptive skipping (s)
ro: Timeout (s) de resetare pentru săritul adaptiv al marcajelor

en: Setup.Replay$Alternate behavior for adaptive skipping
ro: Strategie alternativă pentru săritul adaptiv al marcajelor

en: Setup.Replay$Use Prev/Next keys for adaptive skipping
ro: Folosește tastele Anterior/Următor pentru săritul adaptiv

en: Setup.Replay$Skip distance with Green/Yellow keys (s)
ro: Durata sărită cu tastele Verde/Galben (s)

en: Setup.Replay$Skip distance with Green/Yellow keys in repeat (s)
ro: Durata sărită cu tastele Verde/Galben la repetiție (s)

en: Setup.Replay$Resume ID
ro: Identificator continuare

en: Miscellaneous
ro: Diverse

en: Setup.Miscellaneous$Min. event timeout (min)
ro: Durată minimă emisiuni (min)

en: Setup.Miscellaneous$Min. user inactivity (min)
ro: Durata minimă de inactivitate (min)

en: Setup.Miscellaneous$SVDRP timeout (s)
ro: Timeout SVDRP (sec)

en: Setup.Miscellaneous$Zap timeout (s)
ro: Interval zapping (s)

en: Setup.Miscellaneous$Channel entry timeout (ms)
ro: Timeout la introducerea canalului (ms)

en: Setup.Miscellaneous$Remote control repeat delay (ms)
ro: Întârzierea repetării semnaluilui telecomenzii (ms)

en: Setup.Miscellaneous$Remote control repeat delta (ms)
ro: Diferența repetării semnaluilui telecomenzii (ms)

en: Setup.Miscellaneous$Initial channel
ro: Canalul de pornire

en: Setup.Miscellaneous$as before
ro: ca mai înainte

en: Setup.Miscellaneous$Initial volume
ro: Volumul la pornire

en: Setup.Miscellaneous$Volume steps
ro: Numărul de pași ai reglajului de volum

en: Setup.Miscellaneous$Volume linearize
ro: Liniarizează caracteristica de volum

en: Setup.Miscellaneous$Channels wrap
ro: Lista de canale în buclă

en: Setup.Miscellaneous$Show channel names with source
ro: Arată numele canalelor cu sursa

en: Setup.Miscellaneous$Emergency exit
ro: Oprire de urgenţă

en: Plugins
ro: Plugin-uri

en: This plugin has no setup parameters!
ro: Acest plugin nu se configurează!

en: Setup
ro: Configuraţie

en: Restart
ro: Repornire

en: Really restart?
ro: Sigur repornesc?

note: TRANSLATORS: note the leading and trailing blanks!
en:  Stop recording
ro:  Opreşte înregistrarea

note: TRANSLATORS: note the leading blank!
en:  Stop replaying
ro:  Opreşte redarea

en: Button$Pause
ro: Pauză

en: Button$Stop
ro: Stop

en: Button$Resume
ro: Continuă redarea

note: TRANSLATORS: note the leading blank!
en:  Cancel editing
ro:  Anulează editarea înregistrării

en: Stop recording?
ro: Opresc înregistrarea?

en: Cancel editing?
ro: Anulez editarea înregistrării?

en: No audio available!
ro: Lipseşte sunetul!

en: No subtitles
ro: Nu afişează subtirare

en: No subtitles available!
ro: Subtitrare indisponibilă!

en: Not enough disk space to start recording!
ro: Insuficient spaţiul pe disc pentru înregistrare!

en: No free DVB device to record!
ro: Nu mai sunt receptoare DVB disponibile pentru înregistrare!

en: Pausing live video...
ro: Înregistrez emisiunea transmisă...

en: Delete timeshift recording?
ro: Şterg înregistrarea pentru vizionare decalată?

note: TRANSLATORS: note the trailing blank!
en: Jump:
ro: Salt la:

en: No editing marks defined!
ro: Nu s-au pus marcaje de editare pentru această înregistrare

en: No editing sequences defined!
ro: Nu s-au definit secvențe pentru editare!

en: Can't start editing process!
ro: Nu pot porni editarea înregistrării!

en: Editing process started
ro: Editarea înregistrării a început

en: Editing process already active!
ro: Editarea înregistrării este deja activă!

en: FileNameChars$ abcdefghijklmnopqrstuvwxyz0123456789-.,#~\^$[]|()*+?{}/:%@&
ro:  aăâbcdefghiîjklmnopqrsştţuvwxyz0123456789-.,#~\^$[]|()*+?{}/:%@&

en: CharMap$ 0	-.,1#~\^$[]|()*+?{}/:%@&	abc2	def3	ghi4	jkl5	mno6	pqrs7	tuv8	wxyz9
ro:  0	-.,1#~\^$[]|()*+?{}/:%@&	aăâbc2	def3	ghiî4	jkl5	mno6	pqrsş7	tţuv8	wxyz9

en: Button$ABC/abc
ro: ABC/abc

en: Button$Overwrite
ro: Suprascrie

en: Button$Insert
ro: Inserează

en: Up/Dn for new location - OK to move
ro: Sus/Jos pentru noua locaţie - OK pentru a muta

en: Channel locked (recording)!
ro: Canal blocat (înregistrare)!

en: Low disk space!
ro: Spaţiul pe disc e foarte scăzut!

en: Regenerating index file
ro: Generez index

en: Index file regeneration complete
ro: Generarea indexului s-a incheiat

en: Index file regeneration failed!
ro: Generarea indexului a eșuat!

en: Can't shutdown - option '-s' not given!
ro: Nu pot închide - vezi opţiunea '-s'

en: Editing - shut down anyway?
ro: Editarea tocmai se efectuează - închid, totuşi?

en: Recording - shut down anyway?
ro: Tocmai se înregistrează - închid, totuşi?

en: Recording in %jd minutes, shut down anyway?
ro: Înregistrez peste %jd minute - închid, totuşi?

en: shut down anyway?
ro: închid, totuşi?

en: Plugin %s wakes up in %jd min, continue?
ro: Plugin-ul %s se va trezi +n %jd min, continui?

en: Editing - restart anyway?
ro: Editarea tocmai se efectuează - repornesc, totuşi?

en: Recording - restart anyway?
ro: Tocmai se înregistrează - repornesc, totuşi?

en: restart anyway?
ro: repornesc, totuşi?

note: TRANSLATORS: note the trailing blank!
en: Volume
ro: Volum

en: Classic VDR
ro: VDR clasic

en: DISK
ro: HARD-DISC

en: LOAD
ro: SARCINĂ

en: TIMERS
ro: TIMER-E

en: DEVICES
ro: RECEPTOARE

en: PLAY
ro: REDARE

en: Moving dish to %.1f...
ro: Rotesc antena la %.1f...

en: ST:TNG Panels
ro: Cons. ST:TNG

note: TRANSLATORS: the first character of each weekday, beginning with monday
en: MTWTFSS
ro: LMMJVSD

note: TRANSLATORS: abbreviated weekdays, beginning with monday (must all be 3 letters!)
en: MonTueWedThuFriSatSun
ro: LunMarMieJoiVinSâmDum

en: Monday
ro: Luni

en: Tuesday
ro: Marţi

en: Wednesday
ro: Miercuri

en: Thursday
ro: Joi

en: Friday
ro: Vineri

en: Saturday
ro: Sâmbătă

en: Sunday
ro: Duminică

en: Upcoming recording!
ro: Urmează o înregistrare!

en: Pause live video?
ro: Înregistrez emisiunea?

en: Recording started
ro: A început înregistrarea

en: VDR will shut down later - press Power to force
ro: VDR se va închide mai târziu - apăsaţi 'Power' pentru a forţa

en: Press any key to cancel shutdown
ro: Apasă orice tastă pentru a anula închiderea

en: Editing process failed!
ro: Editarea înregistrării a eşuat

en: Editing process finished
ro: Editarea înregistrării s-a încheiat

en: Switching primary DVB...
ro: Comut dispozitiv DVB primar...

en: Press any key to cancel restart
ro: Apăsaţi orice tastă pentru a anula repornirea

en: VDR will shut down in %s minutes
ro: VDR se va închide în %s minute

en: Disk
ro: Disc

en: free
ro: liber
