VDR 2.6.0 - en to fi translation catalogue (517 entries)

en: *** Invalid Channel ***
fi: *** Virheellinen kanavavalinta ***

en: CAM activated!
fi: CA-moduuli aktivoitu!

en: Channel not available!
fi: Kanava ei ole käytettävissä!

en: Can't start Transfer Mode!
fi: Siirtotilan aloitus epäonnistui!

en: off
fi: poissa

en: on
fi: päällä

en: none
fi: tyhjä

en: Polarization
fi: Polarisaatio

en: System
fi: Systeemi

en: Srate
fi: Symbolinopeus

en: Inversion
fi: Inversio

en: CoderateH
fi: Suojaustaso (HP)

en: CoderateL
fi: Suojaustaso (LP)

en: Modulation
fi: Modulaatio

en: Bandwidth
fi: Kaistanleveys

en: Transmission
fi: Transmissio

en: Guard
fi: Suojaväli

en: Hierarchy
fi: Hierarkia

en: StreamId
fi: Lähetetunniste

en: Pilot
fi: Pilotti

en: T2SystemId
fi: T2-tunniste

en: Starting EPG scan
fi: Ohjelmaoppaan päivitys aloitettu

en: Content$Movie/Drama
fi: Elokuva/draama

en: Content$Detective/Thriller
fi: Etsivä/trilleri

en: Content$Adventure/Western/War
fi: Seikkailu/western/sota

en: Content$Science Fiction/Fantasy/Horror
fi: Scifi/fantasia/kauhu

en: Content$Comedy
fi: Komedia

en: Content$Soap/Melodrama/Folkloric
fi: Saippua/melodraama/kansanperinne

en: Content$Romance
fi: Romanssi

en: Content$Serious/Classical/Religious/Historical Movie/Drama
fi: Vakava/klassinen/uskonnollinen/historiallinen elokuva/draama

en: Content$Adult Movie/Drama
fi: Aikuiselokuva/draama

en: Content$News/Current Affairs
fi: Uutiset/ajankohtaisohjelma

en: Content$News/Weather Report
fi: Uutiset/säätiedot

en: Content$News Magazine
fi: Uutismakasiini

en: Content$Documentary
fi: Dokumentti

en: Content$Discussion/Inverview/Debate
fi: Keskustelu/haastattelu/väittely

en: Content$Show/Game Show
fi: Show/visailu

en: Content$Game Show/Quiz/Contest
fi: Visailu/kilpailu

en: Content$Variety Show
fi: Varietee

en: Content$Talk Show
fi: Keskusteluohjelma

en: Content$Sports
fi: Urheilua

en: Content$Special Event
fi: Erikoistapahtuma

en: Content$Sport Magazine
fi: Urheilumakasiini

en: Content$Football/Soccer
fi: Jalkapallo

en: Content$Tennis/Squash
fi: Tennis/Squash

en: Content$Team Sports
fi: Joukkueurheilua

en: Content$Athletics
fi: Yleisurheilua

en: Content$Motor Sport
fi: Moottoriurheilua

en: Content$Water Sport
fi: Vesiurheilua

en: Content$Winter Sports
fi: Talviurheilua

en: Content$Equestrian
fi: Ratsastusta

en: Content$Martial Sports
fi: Kamppailu-urheilua

en: Content$Children's/Youth Programme
fi: Lasten ja nuorten ohjelma

en: Content$Pre-school Children's Programme
fi: Alle kouluikäisten ohjelma

en: Content$Entertainment Programme for 6 to 14
fi: Viihdeohjelma 6-14 vuotiaille

en: Content$Entertainment Programme for 10 to 16
fi: Viihdeohjelma 10-16 vuotiaille

en: Content$Informational/Educational/School Programme
fi: Opetus/kouluohjelma

en: Content$Cartoons/Puppets
fi: Piirretty/nukke-esitys

en: Content$Music/Ballet/Dance
fi: Musiikki/baletti/tanssi

en: Content$Rock/Pop
fi: Rock/pop

en: Content$Serious/Classical Music
fi: Vakava/klassinen musiikki

en: Content$Folk/Tradional Music
fi: Folk/kansanmusiikki

en: Content$Jazz
fi: Jazz

en: Content$Musical/Opera
fi: Musikaali/ooppera

en: Content$Ballet
fi: Baletti

en: Content$Arts/Culture
fi: Taide/kulttuuri

en: Content$Performing Arts
fi: Performanssitaide

en: Content$Fine Arts
fi: Kuvataide

en: Content$Religion
fi: Uskonto

en: Content$Popular Culture/Traditional Arts
fi: Populaarikulttuuri/perinnetaiteet

en: Content$Literature
fi: Kirjallisuus

en: Content$Film/Cinema
fi: Elokuvataide

en: Content$Experimental Film/Video
fi: Kokeellinen elokuva/video

en: Content$Broadcasting/Press
fi: Televisio/radio/lehdistö

en: Content$New Media
fi: Uusmedia

en: Content$Arts/Culture Magazine
fi: Taide/kulttuurimakasiini

en: Content$Fashion
fi: Muoti

en: Content$Social/Political/Economics
fi: Yhteiskunta/politiikka/talous

en: Content$Magazine/Report/Documentary
fi: Makasiini/reportaasi/dokumentti

en: Content$Economics/Social Advisory
fi: Talous/yhteiskunnallinen neuvonta

en: Content$Remarkable People
fi: Merkittävät henkilöt

en: Content$Education/Science/Factual
fi: Koulutus/tiede

en: Content$Nature/Animals/Environment
fi: Luonto/eläimet/ympäristö

en: Content$Technology/Natural Sciences
fi: Teknologia/luonnontiede

en: Content$Medicine/Physiology/Psychology
fi: Lääketiede/fysiologia/psykologia

en: Content$Foreign Countries/Expeditions
fi: Vieraat maat/tutkimusretket

en: Content$Social/Spiritual Sciences
fi: Yhteiskunta/hengelliset tieteet

en: Content$Further Education
fi: Jatkokoulutus

en: Content$Languages
fi: Kielet

en: Content$Leisure/Hobbies
fi: Vapaa-aika ja harrastukset

en: Content$Tourism/Travel
fi: Turismi/matkustaminen

en: Content$Handicraft
fi: Käsityöt

en: Content$Motoring
fi: Autoilu

en: Content$Fitness & Health
fi: Kuntoilu & terveys

en: Content$Cooking
fi: Ruuanlaitto

en: Content$Advertisement/Shopping
fi: Mainostaminen/ostaminen

en: Content$Gardening
fi: Puutarhanhoito

en: Content$Original Language
fi: Alkuperäiskieli

en: Content$Black & White
fi: Mustavalkoinen

en: Content$Unpublished
fi: Julkaisematon

en: Content$Live Broadcast
fi: Suoralähetys

en: ParentalRating$from %d
fi: %d

en: No title
fi: Ei esitystä

note: TRANSLATORS: The name of the language, as written natively
en: LanguageName$English
fi: suomi

note: TRANSLATORS: The 3-letter code of the language
en: LanguageCode$eng
fi: fin

en: Phase 1: Detecting RC code type
fi: Vaihe 1: Koodauksen tunnistaminen

en: Press any key on the RC unit
fi: Paina mitä tahansa kaukosäätimen näppäintä

en: RC code detected!
fi: Näppäinpainallus vastaanotettu!

en: Do not press any key...
fi: Älä paina kaukosäätimen näppäimiä...

en: Phase 2: Learning specific key codes
fi: Vaihe 2: Näppäinkoodien opettelu

en: Press key for '%s'
fi: Paina näppäintä toiminnolle '%s'

en: Press 'Up' to confirm
fi: Hyväksy painamalla 'Ylös'

en: Press 'Down' to continue
fi: Jatka painamalla 'Alas'

en: (press 'Up' to go back)
fi: (palaa takaisin painamalla 'Ylös')

en: (press 'Down' to end key definition)
fi: (lopeta opettaminen painamalla 'Alas')

en: (press 'Menu' to skip this key)
fi: näppäimen puuttuessa paina 'Valikko'

en: Learning Remote Control Keys
fi: Kaukosäätimen opettaminen

en: Phase 3: Saving key codes
fi: Vaihe 3: Näppäinkoodien tallentaminen

en: Press 'Up' to save, 'Down' to cancel
fi: Paina 'Ylös' tallentaaksesi ja 'Alas' peruuttaaksesi

en: Key$Up
fi: Ylös

en: Key$Down
fi: Alas

en: Key$Menu
fi: Valikko

en: Key$Ok
fi: Ok

en: Key$Back
fi: Takaisin

en: Key$Left
fi: Vasemmalle

en: Key$Right
fi: Oikealle

en: Key$Red
fi: Punainen

en: Key$Green
fi: Vihreä

en: Key$Yellow
fi: Keltainen

en: Key$Blue
fi: Sininen

en: Key$Info
fi: Tiedot

en: Key$Play/Pause
fi: Toista/Tauko

en: Key$Play
fi: Toista

en: Key$Pause
fi: Tauko

en: Key$Stop
fi: Lopeta

en: Key$Record
fi: Tallenna

en: Key$FastFwd
fi: Pikakelaus >>

en: Key$FastRew
fi: Pikakelaus <<

en: Key$Next
fi: Seuraava

en: Key$Prev
fi: Edellinen

en: Key$Power
fi: Virta

en: Key$Channel+
fi: Kanava +

en: Key$Channel-
fi: Kanava -

en: Key$PrevChannel
fi: Edellinen kanava

en: Key$Volume+
fi: Äänenvoimakkuus +

en: Key$Volume-
fi: Äänenvoimakkuus -

en: Key$Mute
fi: Mykistys

en: Key$Audio
fi: Ääni

en: Key$Subtitles
fi: Tekstitys

en: Key$Schedule
fi: Ohjelmisto

en: Key$Channels
fi: Kanavat

en: Key$Timers
fi: Ajastimet

en: Key$Recordings
fi: Tallenteet

en: Key$Setup
fi: Asetukset

en: Key$Commands
fi: Komennot

en: Key$User0
fi: Lisänäppäin 0

en: Key$User1
fi: Lisänäppäin 1

en: Key$User2
fi: Lisänäppäin 2

en: Key$User3
fi: Lisänäppäin 3

en: Key$User4
fi: Lisänäppäin 4

en: Key$User5
fi: Lisänäppäin 5

en: Key$User6
fi: Lisänäppäin 6

en: Key$User7
fi: Lisänäppäin 7

en: Key$User8
fi: Lisänäppäin 8

en: Key$User9
fi: Lisänäppäin 9

en: Free To Air
fi: vapaa

en: encrypted
fi: salattu

en: Edit channel
fi: Muokkaa kanavaa

en: Name
fi: Nimi

en: Source
fi: Lähde

en: Frequency
fi: Taajuus

en: Vpid
fi: Kuva-PID

en: Ppid
fi: PCR-PID

en: Apid1
fi: Ääni-PID (1)

en: Apid2
fi: Ääni-PID (2)

en: Dpid1
fi: Dolby-PID (1)

en: Dpid2
fi: Dolby-PID (2)

en: Spid1
fi: Tekstitys-PID (1)

en: Spid2
fi: Tekstitys-PID (2)

en: Tpid
fi: Teksti-TV-PID

en: CA
fi: Salaus (CA)

en: Sid
fi: Palvelu-ID

en: Nid
fi: Verkko-ID

en: Tid
fi: Lähete-ID

en: Channel settings are not unique!
fi: Kanava-asetukset eivät ole yksilölliset!

en: Channels
fi: Kanavat

en: Button$Edit
fi: Muokkaa

en: Button$New
fi: Uusi

en: Button$Delete
fi: Poista

en: Button$Mark
fi: Siirrä

en: Channel is being used by a timer!
fi: Kanava on ajastimen käytössä!

en: Delete channel?
fi: Poistetaanko kanava?

en: Edit folder
fi: Muokkaa kansiota

en: New folder
fi: Uusi kansio

en: Folder name already exists!
fi: Kansio on jo olemassa!

en: Folder name must not contain '%c'!
fi: Kansion nimessä ei saa olla '%c'-merkkiä!

en: Button$Open
fi: Avaa

en: Delete folder and all sub folders?
fi: Poistetaanko kansio alikansioineen?

en: Delete folder?
fi: Poistetaanko kansio?

en: Edit timer
fi: Muokkaa ajastinta

en: Active
fi: Aktiivinen

en: Channel
fi: Kanava

en: Day
fi: Päivä

en: Start
fi: Aloitus

en: Stop
fi: Lopetus

en: Priority
fi: Prioriteetti

en: Lifetime
fi: Elinikä

en: File
fi: Tiedosto

en: Record on
fi: Tallennin

en: Button$Folder
fi: Kansio

en: Button$Single
fi: Yksittäinen

en: Button$Repeating
fi: Toistuva

en: First day
fi: 1. päivä

en: Error while accessing remote timer
fi: Etäajastimen hakeminen epäonnistui

en: Timer has been deleted!
fi: Ajastin on poistettu!

en: Select folder
fi: Valitse kansio

en: Timers
fi: Ajastimet

en: Button$On/Off
fi: Päällä/Pois

en: Button$Info
fi: Tiedot

en: Delete timer?
fi: Poistetaanko ajastin?

en: Timer still recording - really delete?
fi: Ajastettu tallennus käynnissä - poistetaanko silti?

en: Event
fi: Tapahtuma

en: Button$Timer
fi: Ajastin

en: Button$Record
fi: Tallenna

en: Button$Switch
fi: Valitse

en: What's on now?
fi: Menossa nyt

en: What's on next?
fi: Tulossa seuraavaksi

en: Button$Next
fi: Seuraavaksi

en: Button$Now
fi: Nyt

en: Button$Schedule
fi: Ohjelmisto

en: Can't switch channel!
fi: Kanavan vaihtaminen ei mahdollista!

en: Schedule
fi: Ohjelmisto

en: Schedule - %s
fi: Ohjelmisto - %s

en: This event - %s
fi: Tämä tapahtuma - %s

en: This event - all channels
fi: Tämä tapahtuma - kaikki kanavat

en: All events - all channels
fi: Kaikki tapahtumat - kaikki kanavat

en: Please enter %d digits!
fi: Syötä %d numeroa!

en: CAM not responding!
fi: CA-moduuli ei vastaa!

en: Edit path
fi: Muokkaa polkua

en: Folder
fi: Kansio

en: This folder is currently in use - no changes are possible!
fi: Kansio on käytössä - muokkaukset eivät mahdollisia!

en: Move entire folder containing %d recordings?
fi: Siirrä koko kansio sisältäen %d tallennetta?

en: Error while moving folder!
fi: Kansion siirto epäonnistui!

en: Edit recording
fi: Muokkaa tallennetta

en: This recording is currently in use - no changes are possible!
fi: Tallenne on käytössä - muokkaus ei mahdollista!

en: Button$Cancel cutting
fi: Peru leikkaus

en: Button$Stop cutting
fi: Lopeta leikkaus

en: Button$Cancel moving
fi: Peru siirto

en: Button$Stop moving
fi: Lopeta siirto

en: Button$Cancel copying
fi: Peru kopiointi

en: Button$Stop copying
fi: Lopeta kopiointi

en: Button$Cut
fi: Leikkaa

en: Button$Delete marks
fi: Poista merkinnät

en: Recording vanished!
fi: Tallenne katosi!

en: Edited version already exists - overwrite?
fi: Muokattava versio on jo olemassa - ylikirjoitetaanko?

en: Error while queueing recording for cutting!
fi: Tallenteen lisääminen leikkausjonoon epäonnistui!

en: Rename recording to folder name?
fi: Nimeä tallenne kansion mukaan?

en: Delete editing marks for this recording?
fi: Poistetaanko muokkausmerkinnät tallenteelta?

en: Error while deleting editing marks!
fi: Muokkausmerkintöjen poistaminen epäonnistui!

en: Error while changing priority/lifetime!
fi: Prioriteetin/elinajan vaihtaminen epäonnistui!

en: Error while changing folder/name!
fi: Kansion/nimen vaihtaminen epäonnistui!

en: Recording info
fi: Tallenteen tiedot

en: Button$Play
fi: Toista

en: Button$Rewind
fi: Alkuun

en: Recordings
fi: Tallenteet

en: Commands
fi: Komennot

en: Delete recording?
fi: Poistetaanko tallenne?

en: Recording is being edited - really delete?
fi: Tallennetta muokataan - poistetaanko silti?

en: Error while deleting recording!
fi: Tallenteen poistaminen epäonnistui!

en: Recording commands
fi: Tallennekomennot

en: never
fi: ei koskaan

en: skin dependent
fi: ulkoasun mukaan

en: always
fi: aina

en: by name
fi: nimen mukaan

en: by time
fi: ajan mukaan

en: ascending
fi: nouseva

en: descending
fi: laskeva

en: OSD
fi: Kuvaruutunäyttö

en: Setup.OSD$Language
fi: Kieli

en: Setup.OSD$Skin
fi: Ulkoasu

en: Setup.OSD$Theme
fi: Teema

en: Setup.OSD$Left (%)
fi: Vaakakeskitys (%)

en: Setup.OSD$Top (%)
fi: Pystykeskitys (%)

en: Setup.OSD$Width (%)
fi: Leveys (%)

en: Setup.OSD$Height (%)
fi: Korkeus (%)

en: Setup.OSD$Message time (s)
fi: Viestien esitysaika (s)

en: Setup.OSD$Use small font
fi: Käytä pieniä kirjasimia

en: Setup.OSD$Anti-alias
fi: Käytä reunan pehmennystä

en: Setup.OSD$Default font
fi: Oletuskirjasintyyppi

en: Setup.OSD$Small font
fi: Pieni kirjasintyyppi

en: Setup.OSD$Fixed font
fi: Tasavälinen kirjasintyyppi

en: Setup.OSD$Default font size (%)
fi: Oletuskirjasintyypin koko (%)

en: Setup.OSD$Small font size (%)
fi: Pienen kirjasintyypin koko (%)

en: Setup.OSD$Fixed font size (%)
fi: Tasavälisen kirjasintyypin koko (%)

en: Setup.OSD$Channel info position
fi: Kanavatiedon sijainti

en: bottom
fi: alareuna

en: top
fi: yläreuna

en: Setup.OSD$Channel info time (s)
fi: Kanavatiedon esitysaika (s)

en: Setup.OSD$Info on channel switch
fi: Näytä kanavatieto vaihdettaessa

en: Setup.OSD$Timeout requested channel info
fi: Sulje erikseen avattu kanavatieto

en: Setup.OSD$Scroll pages
fi: Valikoiden vieritys sivuttain

en: Setup.OSD$Scroll wraps
fi: Valikoiden vieritys ympäri

en: Setup.OSD$Menu key closes
fi: Sulje valikkonäppäimellä

en: Setup.OSD$Recording directories
fi: Näytä tallennehakemistot

en: Setup.OSD$Folders in timer menu
fi: Näytä kansiot ajastinvalikossa

en: Setup.OSD$Always sort folders first
fi: Näytä kansiot ensin

en: Setup.OSD$Default sort mode for recordings
fi: Järjestä tallenteet oletuksena

en: Setup.OSD$Sorting direction for recordings
fi: Tallenteiden järjestys

en: Setup.OSD$Number keys for characters
fi: Käytä numeronäppäimiä tekstisyötteessä

en: Setup.OSD$Color key 0
fi: Värinäppäin 0

en: Setup.OSD$Color key 1
fi: Värinäppäin 1

en: Setup.OSD$Color key 2
fi: Värinäppäin 2

en: Setup.OSD$Color key 3
fi: Värinäppäin 3

en: EPG
fi: Ohjelmaopas

en: Button$Scan
fi: Päivitä

en: Setup.EPG$EPG scan timeout (h)
fi: Ohjelmaoppaan taustapäivitys (h)

en: Setup.EPG$EPG bugfix level
fi: Ohjelmaoppaan korjaustaso

en: Setup.EPG$EPG linger time (min)
fi: Vanha tieto näkyy (min)

en: Setup.EPG$Set system time
fi: Tahdista kellonaika

en: Setup.EPG$Use time from transponder
fi: Vastaanota kellonaika transponderilta

note: TRANSLATORS: note the plural!
en: Setup.EPG$Preferred languages
fi: Suosikkikielet

note: TRANSLATORS: note the singular!
en: Setup.EPG$Preferred language
fi: Suosikkikieli

en: no
fi: ei

en: names only
fi: vain nimet

en: PIDs only
fi: vain PID:it

en: names and PIDs
fi: nimet ja PID:it

en: add new channels
fi: uudet kanavat

en: add new transponders
fi: uudet transponderit

en: Button$Audio
fi: Ääni

en: Button$Subtitles
fi: Tekstitys

en: Setup.DVB$Primary DVB interface
fi: Ensisijainen DVB-sovitin

en: Setup.DVB$Standard compliance
fi: Noudatettava standardi

en: Setup.DVB$Video format
fi: Kuvasuhde

en: Setup.DVB$Video display format
fi: Näyttömuoto

en: Setup.DVB$Use Dolby Digital
fi: Käytä Dolby Digital -ääntä

en: Setup.DVB$Update channels
fi: Päivitä kanavat

en: Setup.DVB$Audio languages
fi: Äänen kielet

en: Setup.DVB$Audio language
fi: Äänen kieli

en: Setup.DVB$Display subtitles
fi: Näytä tekstitys

en: Setup.DVB$Subtitle languages
fi: Tekstityskielet

en: Setup.DVB$Subtitle language
fi: Tekstityskieli

en: Setup.DVB$Subtitle offset
fi: Tekstityksen tasaus

en: Setup.DVB$Subtitle foreground transparency
fi: Tekstityksen läpinäkyvyys

en: Setup.DVB$Subtitle background transparency
fi: Tekstityksen taustan läpinäkyvyys

en: Setup.LNB$Use DiSEqC
fi: Käytä DiSEqC-kytkintä

en: Setup.LNB$SLOF (MHz)
fi: LNB-rajataajuus (MHz)

en: Setup.LNB$Low LNB frequency (MHz)
fi: LNB-alataajuus (MHz)

en: Setup.LNB$High LNB frequency (MHz)
fi: LNB-ylätaajuus (MHz)

en: Setup.LNB$Device %d connected to sat cable
fi: DVB-sovitin %d kytketty SAT-kaapeliin

en: Setup.LNB$own
fi: oma

en: Setup.LNB$Use dish positioner
fi: Käytä kääntömoottoria lautaselle

en: Setup.LNB$Site latitude (degrees)
fi: Paikkakunnan leveysaste (°)

en: South
fi: etelään

en: North
fi: pohjoiseen

en: Setup.LNB$Site longitude (degrees)
fi: Paikkakunnan pituusaste (°)

en: West
fi: länteen

en: East
fi: itään

en: Setup.LNB$Max. positioner swing (degrees)
fi: Laajin kääntömoottorin pyyhkäisy (°)

en: Setup.LNB$Positioner speed (degrees/s)
fi: Kääntömoottorin nopeus (°/s)

en: CAM reset
fi: CAM nollaus

en: CAM present
fi: CAM havaittu

en: CAM ready
fi: CAM valmis

note: TRANSLATORS: note the leading blank!
en:  (activating)
fi:  (aktivoidaan)

en: @ device
fi: @ laite

en: Button$Cancel activation
fi: Peruuta aktivointi

en: Button$Activate
fi: Aktivoi

en: Button$Menu
fi: Valikko

en: Button$Reset
fi: Nollaa

en: Opening CAM menu...
fi: Avataan CA-moduulin valikkoa...

en: Can't open CAM menu!
fi: CA-moduulin valikko ei saatavilla

en: Can't activate CAM!
fi: CA-moduulin aktivointi epäonnistui!

en: CAM is in use - really reset?
fi: CA-moduuli käytössä - nollataanko?

en: Can't reset CAM!
fi: CA-moduulin nollaus epäonnistui!

en: no instant recording
fi: ei pikatallennusta

en: confirm instant recording
fi: varmista pikatallennus

en: record instantly
fi: pikatallennus

en: do not pause live video
fi: älä pysäytä lähetystä

en: confirm pause live video
fi: varmista lähetyksen pysäyttäminen

en: pause live video
fi: pysäytä lähetys

en: confirm
fi: varmista

en: yes
fi: kyllä

en: Recording
fi: Tallennus

en: Setup.Recording$Margin at start (min)
fi: Aloitusmarginaali (min)

en: Setup.Recording$Margin at stop (min)
fi: Lopetusmarginaali (min)

en: Setup.Recording$Default priority
fi: Tallenteen oletusprioriteetti

en: Setup.Recording$Default lifetime (d)
fi: Tallenteen oletuselinikä (d)

en: Setup.Recording$Record key handling
fi: Tallennusnäppäimen toiminta

en: Setup.Recording$Pause key handling
fi: Taukonäppäimen toiminta

en: Setup.Recording$Pause priority
fi: Taukotallenteen prioriteetti

en: Setup.Recording$Pause lifetime (d)
fi: Taukotallenteen elinikä (d)

en: Setup.Recording$Use episode name
fi: Käytä jakson nimeä

en: Setup.Recording$Use VPS
fi: Käytä VPS-toimintoa

en: Setup.Recording$VPS margin (s)
fi: VPS-toiminnon aloitusmarginaali (s)

en: Setup.Recording$Mark instant recording
fi: Merkitse pikatallenne

en: Setup.Recording$Name instant recording
fi: Nimeä pikatallenne

en: Setup.Recording$Instant rec. time (min)
fi: Pikatallennuksen kesto (min)

en: Setup.Recording$present event
fi: nykyinen tapahtuma

en: Setup.Recording$Max. video file size (MB)
fi: Suurin tiedostokoko (Mt)

en: Setup.Recording$Split edited files
fi: Jaottele muokatut tallenteet

en: Setup.Recording$Delete timeshift recording
fi: Poista ajansiirtotallenne

en: Replay
fi: Toisto

en: Setup.Replay$Multi speed mode
fi: Käytä toiston moninopeustilaa

en: Setup.Replay$Show replay mode
fi: Näytä toiston tila

en: Setup.Replay$Show remaining time
fi: Näytä jäljellä oleva aika

en: Setup.Replay$Progress display time (s)
fi: Näytä toiston kontrollit (s)

en: Setup.Replay$Pause replay when setting mark
fi: Pysäytä toisto asetettaessa merkki

en: Setup.Replay$Pause replay when jumping to a mark
fi: Pysäytä toisto hypätessä merkkiin

en: Setup.Replay$Skip edited parts
fi: Ohita muokatut kohdat

en: Setup.Replay$Pause replay at last mark
fi: Pysäytä toisto viimeiseen merkkiin

en: Setup.Replay$Initial duration for adaptive skipping (s)
fi: Mukautuvan hypyn oletuskesto (s)

en: Setup.Replay$Reset timeout for adaptive skipping (s)
fi: Mukautuvan hypyn nollausviive (s)

en: Setup.Replay$Alternate behavior for adaptive skipping
fi: Käytä vaihtoehtoista mukautuvaa hyppyä

en: Setup.Replay$Use Prev/Next keys for adaptive skipping
fi: Käytä Ed./Seur. mukautuvaan hyppyyn

en: Setup.Replay$Skip distance with Green/Yellow keys (s)
fi: Hypyn kesto värinäppäimillä (s)

en: Setup.Replay$Skip distance with Green/Yellow keys in repeat (s)
fi: Toistohypyn kesto värinäppäimillä (s)

en: Setup.Replay$Resume ID
fi: Tallenteen paluutunniste

en: any hosts
fi: mihin tahansa palvelimeen

en: only default host
fi: vain oletuspalvelimeen

en: type
fi: tyyppi

en: full
fi: kokonaan

en: Miscellaneous
fi: Sekalaiset

en: Setup.Miscellaneous$Min. event timeout (min)
fi: Tapahtuman odotusaika (min)

en: Setup.Miscellaneous$Min. user inactivity (min)
fi: Käyttäjätoiminnon odotusaika (min)

en: Setup.Miscellaneous$SVDRP timeout (s)
fi: SVDRP-komennon odotusaika (s)

en: Setup.Miscellaneous$SVDRP peering
fi: Käytä SVDRP-vertaisverkkoa

en: Setup.Miscellaneous$SVDRP host name
fi: SVDRP-palvelimen nimi

en: Setup.Miscellaneous$SVDRP default host
fi: SVDRP-oletuspalvelin

en: Setup.Miscellaneous$Zap timeout (s)
fi: Kanavavalinnan odotusaika (s)

en: Setup.Miscellaneous$Channel entry timeout (ms)
fi: Kanavasyötteen odotusaika (ms)

en: Setup.Miscellaneous$Remote control repeat delay (ms)
fi: Kaukosäätimen toistoviive (ms)

en: Setup.Miscellaneous$Remote control repeat delta (ms)
fi: Kaukosäätimen toistoväli (ms)

en: Setup.Miscellaneous$Initial channel
fi: Kanava käynnistettäessä

en: Setup.Miscellaneous$as before
fi: edellinen

en: Setup.Miscellaneous$Initial volume
fi: Äänenvoimakkuus käynnistettäessä

en: Setup.Miscellaneous$Volume steps
fi: Äänenvoimakkuuden askellus

en: Setup.Miscellaneous$Volume linearize
fi: Äänenvoimakkuuden lineaarisuus

en: Setup.Miscellaneous$Channels wrap
fi: Kanavien rullaus

en: Setup.Miscellaneous$Show channel names with source
fi: Näytä lähde kanavien nimissä

en: Setup.Miscellaneous$Emergency exit
fi: Käytä hätäsammutusta

en: Plugins
fi: Laajennokset

en: This plugin has no setup parameters!
fi: Tällä laajennoksella ei ole asetuksia!

en: Setup
fi: Asetukset

en: Restart
fi: Käynnistä uudelleen

en: Really restart?
fi: Käynnistetäänkö uudelleen?

note: TRANSLATORS: note the leading and trailing blanks!
en:  Stop recording
fi:  Lopeta tallennus

note: TRANSLATORS: note the leading blank!
en:  Stop replaying
fi:  Lopeta toisto

en: Button$Pause
fi: Tauko

en: Button$Stop
fi: Lopeta

en: Button$Resume
fi: Jatka

note: TRANSLATORS: note the leading blank!
en:  Cancel editing
fi:  Peru muokkaus

en: Stop recording?
fi: Lopetetaanko tallennus?

en: Cancel editing?
fi: Perutaanko muokkaus?

en: No audio available!
fi: Äänen kieli ei ole valittavissa!

en: No subtitles
fi: Ei tekstitystä

en: No subtitles available!
fi: Tekstitys ei ole valittavissa!

en: Not enough disk space to start recording!
fi: Tallennustilan puute estää tallennuksen!

en: No free DVB device to record!
fi: Ei vapaata DVB-viritintä tallennukselle!

en: Pausing live video...
fi: Pysäytetään lähetys...

en: Delete timeshift recording?
fi: Poistetaanko ajansiirtotallenne?

note: TRANSLATORS: note the trailing blank!
en: Jump:
fi: Siirry:

en: No editing marks defined!
fi: Muokkausmerkinnät puuttuvat!

en: No editing sequences defined!
fi: Muokkausosiot puuttuvat!

en: Can't start editing process!
fi: Muokkauksen aloitus epäonnistui!

en: Editing process started
fi: Muokkaus aloitettu

en: Editing process already active!
fi: Muokkaus on jo käynnissä!

en: FileNameChars$ abcdefghijklmnopqrstuvwxyz0123456789-.,#~\^$[]|()*+?{}/:%@&
fi:  abcdefghijklmnopqrstuvwxyzåäö0123456789-.,#~\^$[]|()*+?{}/:%@&

en: CharMap$ 0	-.,1#~\^$[]|()*+?{}/:%@&	abc2	def3	ghi4	jkl5	mno6	pqrs7	tuv8	wxyz9
fi:  0	-.,1#~\^$[]|()*+?{}/:%@&	abcäå2	def3	ghi4	jkl5	mnoö6	pqrs7	tuv8	wxyz9

en: Button$ABC/abc
fi: ABC/abc

en: Button$Overwrite
fi: Korvaa

en: Button$Insert
fi: Lisää

en: Plugin
fi: Laajennos

en: Up/Dn for new location - OK to move
fi: 'Ylös/Alas' uusi paikka - 'OK' hyväksy

en: Channel locked (recording)!
fi: Kanava lukittu (tallennus käynnissä)!

en: Low disk space!
fi: Tallennustila loppumassa!

en: Regenerating index file
fi: Luodaan indeksitiedosto uudelleen

en: Index file regeneration complete
fi: Indeksitiedosto valmistui

en: Index file regeneration failed!
fi: Indeksitiedoston luonti epäonnistui!

en: Can't shutdown - option '-s' not given!
fi: Sammutus ei onnistu - '-s' parametri puuttuu!

en: Editing - shut down anyway?
fi: Muokkaus kesken - sammutetaanko?

en: Recording - shut down anyway?
fi: Tallennus kesken - sammutetaanko?

en: Recording in %jd minutes, shut down anyway?
fi: Tallennus alkaa %jd min kuluttua - sammutetaanko?

en: shut down anyway?
fi: sammutetaanko?

en: Plugin %s wakes up in %jd min, continue?
fi: Laajennos %s herää %jd minuutin kuluttua - sammutetaanko?

en: Editing - restart anyway?
fi: Muokkaus kesken - käynnistetäänkö uudelleen?

en: Recording - restart anyway?
fi: Tallennus kesken - käynnistetäänkö uudelleen?

en: restart anyway?
fi: käynnistetäänkö uudelleen?

note: TRANSLATORS: note the trailing blank!
en: Volume
fi: Äänenvoimakkuus

en: Classic VDR
fi: Klassinen VDR

en: DISK
fi: LEVY

en: LOAD
fi: KUORMA

en: TIMERS
fi: AJASTIMET

en: DEVICES
fi: LAITTEET

en: PLAY
fi: TOISTO

en: Moving dish to %.1f...
fi: Käännetään lautasta %.1f...

en: ST:TNG Panels
fi: ST:TNG konsoli

note: TRANSLATORS: the first character of each weekday, beginning with monday
en: MTWTFSS
fi: MTKTPLS

note: TRANSLATORS: abbreviated weekdays, beginning with monday (must all be 3 letters!)
en: MonTueWedThuFriSatSun
fi: Ma Ti Ke To Pe La Su

en: Monday
fi: Maanantai

en: Tuesday
fi: Tiistai

en: Wednesday
fi: Keskiviikko

en: Thursday
fi: Torstai

en: Friday
fi: Perjantai

en: Saturday
fi: Lauantai

en: Sunday
fi: Sunnuntai

en: Upcoming recording!
fi: Tallennus on alkamassa!

en: Pause live video?
fi: Pysäytetäänkö lähetys?

en: Start recording?
fi: Aloitetaanko tallennus?

en: Recording started
fi: Tallennus aloitettu

en: VDR will shut down later - press Power to force
fi: VDR sammuu myöhemmin - pakota virtanäppäimellä

en: Press any key to cancel shutdown
fi: Peru sammutus painamalla mitä tahansa näppäintä

en: Editing process failed!
fi: Muokkaus epäonnistui!

en: Editing process finished
fi: Muokkaus valmis

en: Switching primary DVB...
fi: Vaihdetaan ensisijaista DVB-sovitinta...

en: Press any key to cancel restart
fi: Peru uudelleenkäynnistys painamalla mitä tahansa näppäintä

en: VDR will shut down in %s minutes
fi: VDR sammuu %s minuutin kuluttua

en: Disk
fi: Levy

en: free
fi: vapaana
