VDR 2.8.1 - en to sv translation catalogue (475 entries)

en: *** Invalid Channel ***
sv: *** Felaktig kanal ***

en: CAM activated!
sv: CAM aktiverad!

en: Channel not available!
sv: Kanalen är inte tillgänglig!

en: Can't start Transfer Mode!
sv: Kan inte starta Transfer Mode!

en: off
sv: av

en: on
sv: på

en: auto
sv: automatisk

en: none
sv: ingen

en: Polarization
sv: Polarisation

en: Bandwidth
sv: Bandbredd

en: Hierarchy
sv: Hierarki

en: Pilot
sv: Pilotavsnitt

en: Starting EPG scan
sv: Påbörjar EPG-avsökning

en: Content$Movie/Drama
sv: Film/Drama

en: Content$Detective/Thriller
sv: Deckare/Thriller

en: Content$Adventure/Western/War
sv: Äventyr/Western/Krig

en: Content$Science Fiction/Fantasy/Horror
sv: Fiktion/Fantasy/Skräck

en: Content$Comedy
sv: Komedi

en: Content$Soap/Melodrama/Folkloric
sv: Såpa/Melodram/Folksaga

en: Content$Romance
sv: Romatik

en: Content$Serious/Classical/Religious/Historical Movie/Drama
sv: Seriös/Klassisk/Religös/Historisk/Drama

en: Content$Adult Movie/Drama
sv: Vuxenfilm/Drama

en: Content$News/Current Affairs
sv: Nyheter/Journalistik

en: Content$News/Weather Report
sv: Nyheter/Väderleksrapport

en: Content$News Magazine
sv: Nyhetsmagasin

en: Content$Documentary
sv: Dokumentär

en: Content$Discussion/Interview/Debate
sv: Diskussion/Intervju/Debatt

en: Content$Show/Game Show
sv: Show/Lekprogram

en: Content$Game Show/Quiz/Contest
sv: Frågesport/Tävling

en: Content$Variety Show
sv: Varité

en: Content$Talk Show
sv: Pratshow

en: Content$Sports
sv: Sport

en: Content$Special Event
sv: Specialevent

en: Content$Sport Magazine
sv: Sportmagasin

en: Content$Football/Soccer
sv: Fotboll

en: Content$Tennis/Squash
sv: Tennis/Squash

en: Content$Team Sports
sv: Lagsport

en: Content$Athletics
sv: Friidrott

en: Content$Motor Sport
sv: Motorsport

en: Content$Water Sport
sv: Vattensport

en: Content$Winter Sports
sv: Vintersport

en: Content$Equestrian
sv: Ridsport

en: Content$Martial Sports
sv: Kampsport

en: Content$Children's/Youth Programme
sv: Barn/ungdomsprogram

en: Content$Pre-school Children's Programme
sv: Barnprogram, förskola

en: Content$Entertainment Programme for 6 to 14
sv: Underhållning, 6-14 år

en: Content$Entertainment Programme for 10 to 16
sv: Underhållning, 10-16 år

en: Content$Informational/Educational/School Programme
sv: Informativ/Utbildning/Skola

en: Content$Cartoons/Puppets
sv: Tecknat/Dockteater

en: Content$Music/Ballet/Dance
sv: Musik/Balett/Dans

en: Content$Rock/Pop
sv: Rock/Pop

en: Content$Serious/Classical Music
sv: Klassisk musik

en: Content$Folk/Traditional Music
sv: Folkmusik

en: Content$Jazz
sv: Jazz

en: Content$Musical/Opera
sv: Musikal/Opera

en: Content$Ballet
sv: Balett

en: Content$Arts/Culture
sv: Konst/Kultur

en: Content$Performing Arts
sv: Scenkonst

en: Content$Fine Arts
sv: Skönkonst

en: Content$Religion
sv: Religion

en: Content$Popular Culture/Traditional Arts
sv: Populärkultur/Folkkonst

en: Content$Literature
sv: Litteratur

en: Content$Film/Cinema
sv: Film/Bio

en: Content$Experimental Film/Video
sv: Experimentell film/Video

en: Content$Broadcasting/Press
sv: Etermedia/Press

en: Content$New Media
sv: Nya medier

en: Content$Arts/Culture Magazine
sv: Konst/Kulturmagasin

en: Content$Fashion
sv: Mode

en: Content$Social/Political/Economics
sv: Samhälle/Politik/Ekonomi

en: Content$Magazine/Report/Documentary
sv: Magasin/Rapport/Dokumentär

en: Content$Economics/Social Advisory
sv: Ekonomi/Samhälle

en: Content$Remarkable People
sv: Anmärkningsvärda personer

en: Content$Education/Science/Factual
sv: Utbildning/Vetenskap/Fakta

en: Content$Nature/Animals/Environment
sv: Natur/Djur/Miljö

en: Content$Technology/Natural Sciences
sv: Teknologi/Naturvetenskap

en: Content$Medicine/Physiology/Psychology
sv: Medicin/Fysik/Psykologi

en: Content$Foreign Countries/Expeditions
sv: Främmande länder/Expeditioner

en: Content$Social/Spiritual Sciences
sv: Antroposofi

en: Content$Further Education
sv: Vidareutbildning

en: Content$Languages
sv: Språk

en: Content$Leisure/Hobbies
sv: Fritid/Hobby

en: Content$Tourism/Travel
sv: Turism/Resor

en: Content$Handicraft
sv: Konsthantverk

en: Content$Motoring
sv: Bilmagasin

en: Content$Fitness & Health
sv: Fitness och hälsa

en: Content$Cooking
sv: Matlagning

en: Content$Advertisement/Shopping
sv: TV-shop

en: Content$Gardening
sv: Trädgård

en: Content$Original Language
sv: Ursprungsspråk

en: Content$Black & White
sv: Svartvitt

en: Content$Unpublished
sv: Saknas

en: Content$Live Broadcast
sv: Direktsändning

en: ParentalRating$from %d
sv: från %d

en: No title
sv: Ingen titel

note: TRANSLATORS: The name of the language, as written natively
en: LanguageName$English
sv: Svenska

note: TRANSLATORS: The 3-letter code of the language
en: LanguageCode$eng
sv: sve

en: Phase 1: Detecting RC code type
sv: Steg1: Identifierar typ av fjärrkontroll

en: Press any key on the RC unit
sv: Tryck valfri tangent på fjärrkontrollen

en: RC code detected!
sv: Fjärrkontrolltyp identifierad!

en: Do not press any key...
sv: Tryck inte på någon knapp...

en: Phase 2: Learning specific key codes
sv: Fas 2: Inlärning av specifika knappar

en: Press key for '%s'
sv: Tryck på knappen för '%s'

en: Press 'Up' to confirm
sv: Tryck 'Upp' för att bekräfta

en: Press 'Down' to continue
sv: Tryck 'Ner' för att bekräfta

en: (press 'Up' to go back)
sv: (Tryck 'Upp' för att backa)

en: (press 'Down' to end key definition)
sv: (Tryck 'Ner' för att avsluta inlärningen)

en: (press 'Menu' to skip this key)
sv: (Tryck 'Meny' för att hoppa över knappen.)

en: Learning Remote Control Keys
sv: Inlärning av fjärrkontrollsknappar

en: Phase 3: Saving key codes
sv: Fas 3: Spara knappinställningar

en: Press 'Up' to save, 'Down' to cancel
sv: Tryck 'Upp' för att spara eller 'Ner' för att avbryta.

en: Key$Up
sv: Upp

en: Key$Down
sv: Ner

en: Key$Menu
sv: Meny

en: Key$Ok
sv: Ok

en: Key$Back
sv: Tillbaka

en: Key$Left
sv: Vänster

en: Key$Right
sv: Höger

en: Key$Red
sv: Röd

en: Key$Green
sv: Grön

en: Key$Yellow
sv: Gul

en: Key$Blue
sv: Blå

en: Key$Info
sv: Info

en: Key$Play/Pause
sv: Spela upp/Pausa

en: Key$Play
sv: Spela upp

en: Key$Pause
sv: Pausa

en: Key$Stop
sv: Stoppa

en: Key$Record
sv: Spela in

en: Key$FastFwd
sv: Snabbspolning framåt

en: Key$FastRew
sv: Snabbspolning bakåt

en: Key$Next
sv: Nästa

en: Key$Prev
sv: Föregående

en: Key$Power
sv: Av/På

en: Key$Channel+
sv: Kanal+

en: Key$Channel-
sv: Kanal-

en: Key$PrevChannel
sv: Förra kanalen

en: Key$Volume+
sv: Volym+

en: Key$Volume-
sv: Volym-

en: Key$Mute
sv: Ljud Av

en: Key$Audio
sv: Ljud

en: Key$Subtitles
sv: Textning

en: Key$Schedule
sv: Program

en: Key$Channels
sv: Kanaler

en: Key$Timers
sv: Timers

en: Key$Recordings
sv: Inspelningar

en: Key$Setup
sv: Inställningar

en: Key$Commands
sv: Kommandon

en: Key$User0
sv: Användardefinierad0

en: Key$User1
sv: Användardefinierad1

en: Key$User2
sv: Användardefinierad2

en: Key$User3
sv: Användardefinierad3

en: Key$User4
sv: Användardefinierad4

en: Key$User5
sv: Användardefinierad5

en: Key$User6
sv: Användardefinierad6

en: Key$User7
sv: Användardefinierad7

en: Key$User8
sv: Användardefinierad8

en: Key$User9
sv: Användardefinierad9

en: Free To Air
sv: okodad

en: encrypted
sv: krypterad

en: Edit channel
sv: Redigera kanal

en: Name
sv: Namn

en: Source
sv: Källa

en: Frequency
sv: Frekvens

en: Vpid
sv: VPID

en: Apid1
sv: APID1

en: Apid2
sv: APID2

en: Dpid1
sv: DPID1

en: Dpid2
sv: DPID2

en: Spid1
sv: SPID1

en: Spid2
sv: SPID2

en: Tpid
sv: TPID

en: CA
sv: Kortläsare

en: Channel settings are not unique!
sv: Kanalinställningarna är ej unika!

en: Channels
sv: Kanaler

en: Button$Edit
sv: Redigera

en: Button$New
sv: Ny

en: Button$Delete
sv: Ta bort

en: Button$Mark
sv: Markera

en: Channel is being used by a timer!
sv: Kanalen används av en timer!

en: Delete channel?
sv: Ta bort kanalen?

en: Edit folder
sv: Redigera mapp

en: New folder
sv: Ny mapp

en: Folder name already exists!
sv: Mappnamnet finns redan!

en: Folder name must not contain '%c'!
sv: Mappnamnet får inte innehålla '%c'!

en: Button$Open
sv: Öppna

en: Delete folder and all sub folders?
sv: Radera mapp och alla undermappar?

en: Delete folder?
sv: Radera mapp?

en: Edit timer
sv: Redigera timer

en: Active
sv: Aktiv

en: Channel
sv: Kanal

en: Day
sv: Dag

en: Start
sv: Börjar

en: Stop
sv: Slutar

en: Priority
sv: Prioritet

en: Lifetime
sv: Livstid

en: File
sv: Filnamn

en: Button$Folder
sv: Mapp

en: Button$Single
sv: Enskilld

en: Button$Repeating
sv: Repeterande

en: First day
sv: Första dag

en: Select folder
sv: Välj mapp

en: Button$On/Off
sv: På/Av

en: Button$Info
sv: Info

en: Delete timer?
sv: Ta bort timern?

en: Timer still recording - really delete?
sv: Timerstyrd inspelning pågår - radera ändå?

en: Event
sv: Sändning

en: Button$Timer
sv: Timer

en: Button$Record
sv: Inspelning

en: Button$Switch
sv: Byt

en: What's on now?
sv: Vad sänds nu?

en: What's on next?
sv: Vilket är nästa program?

en: Button$Next
sv: Nästa

en: Button$Now
sv: Nu

en: Button$Schedule
sv: Program

en: Can't switch channel!
sv: Omöjligt att byta kanal!

en: Schedule
sv: Program

en: Schedule - %s
sv: Program - %s

en: This event - %s
sv: Den här sändningen - %s

en: This event - all channels
sv: Den här sändningen - alla kanaler

en: All events - all channels
sv: Alla tillfällen - alla kanaler

en: Please enter %d digits!
sv: Mata in %d siffror!

en: CAM not responding!
sv: CAM svarar inte!

en: Edit path
sv: Redigera sökväg

en: Folder
sv: Mapp

en: This folder is currently in use - no changes are possible!
sv: Den här mappen används just nu - inga förändringar är möjliga!

en: Move entire folder containing %d recordings?
sv: Flytta hela mappen innehållandes %d inspelningar?

en: Error while moving folder!
sv: Ett fel upstod när mappen skulle flyttas!

en: Edit recording
sv: Redigera inspelning

en: This recording is currently in use - no changes are possible!
sv: Den här inspelningen används just nu - inga förändringar är möjliga!

en: Button$Cancel cutting
sv: Avbryta klippning

en: Button$Stop cutting
sv: Avsluta klippning

en: Button$Cancel moving
sv: Avbryta flytt

en: Button$Stop moving
sv: Avsluta flytt

en: Button$Cancel copying
sv: Avbryta kopiering

en: Button$Stop copying
sv: Avsluta kopiering

en: Button$Cut
sv: Redigera

en: Button$Delete marks
sv: Ta bort redigeringsmärke

en: Recording vanished!
sv: Inspelningen försvann!

en: Edited version already exists - overwrite?
sv: En redigerad version finns redan - skall den ersättas?

en: Error while queueing recording for cutting!
sv: Ett fel upstod när inspelningen köades för klippning!

en: Rename recording to folder name?
sv: Byta namn på inspelning till mappnamnet?

en: Delete editing marks for this recording?
sv: Ta bort redigeringsmärken för den här inspelningen?

en: Error while deleting editing marks!
sv: Ett fel uppstod när redigeringsmärken skulle tas bort!

en: Error while changing priority/lifetime!
sv: Ett fel upstod när prioritet/livstid skulle ändras!

en: Error while changing folder/name!
sv: Ett fel uppstod när mapp/namn skulle ändras!

en: Recording info
sv: Inspelningsinformation

en: Button$Play
sv: Spela upp

en: Button$Rewind
sv: Återspolning

en: Recordings
sv: Inspelningar

en: Button$Commands
sv: Kommandon

en: Delete recording?
sv: Ta bort inspelningen?

en: Recording is being edited - really delete?
sv: Inspelningen redigeras - vill du verkligen radera?

en: Error while deleting recording!
sv: Inspelningen gick inte att ta bort!

en: Recording commands
sv: Inspelningskommandon

en: never
sv: aldrig

en: skin dependent
sv: skin-beroende

en: always
sv: alltid

en: Setup.OSD$Language
sv: Språk

en: Setup.OSD$Skin
sv: Skin

en: Setup.OSD$Theme
sv: Tema

en: Setup.OSD$Left (%)
sv: Vänster (%)

en: Setup.OSD$Top (%)
sv: Övre (%)

en: Setup.OSD$Width (%)
sv: Bredd (%)

en: Setup.OSD$Height (%)
sv: Höjd (%)

en: Setup.OSD$Message time (s)
sv: Tid för meddelanden (sek)

en: Setup.OSD$Use small font
sv: Använd liten font

en: Setup.OSD$Anti-alias
sv: Kantutjämning OSD

en: Setup.OSD$Default font
sv: Standard typsnitt

en: Setup.OSD$Small font
sv: Små typsnitt

en: Setup.OSD$Fixed font
sv: Fast typsnitt

en: Setup.OSD$Default font size (%)
sv: Fontstorlek standard (%)

en: Setup.OSD$Small font size (%)
sv: Fontstorlek liten text (%)

en: Setup.OSD$Fixed font size (%)
sv: Fast fontstorlek (%)

en: Setup.OSD$Channel info position
sv: Placering av kanalinformation

en: bottom
sv: undre

en: top
sv: övre

en: Setup.OSD$Channel info time (s)
sv: Kanalinformation (s)

en: Setup.OSD$Info on channel switch
sv: Information vid kanalbyte

en: Setup.OSD$Timeout requested channel info
sv: Timeout för kanalinformation

en: Setup.OSD$Scroll pages
sv: Bläddra lista

en: Setup.OSD$Scroll wraps
sv: Cirkulär lista

en: Setup.OSD$Menu key closes
sv: Menyknappen stänger

en: Setup.OSD$Recording directories
sv: Visa mappar i inspelningsmenyn

en: Setup.OSD$Folders in timer menu
sv: Visa mappar i timermenyn

en: Setup.OSD$Always sort folders first
sv: Sortera alltid mappar först

en: Setup.OSD$Number keys for characters
sv: Använd sifferknappar för bokstavsinmatning

en: Setup.OSD$Color key 0
sv: Färgknapp 0

en: Setup.OSD$Color key 1
sv: Färgknapp 1

en: Setup.OSD$Color key 2
sv: Färgknapp 2

en: Setup.OSD$Color key 3
sv: Färgknapp 3

en: Button$Scan
sv: Avsökning

en: Setup.EPG$EPG scan timeout (h)
sv: Tidsgräns för EPG-sökning (h)

en: Setup.EPG$EPG bugfix level
sv: Nivå för EPG bugfix

en: Setup.EPG$EPG linger time (min)
sv: Visa passerad EPG (min)

en: Setup.EPG$Set system time
sv: Ställ in systemtid

en: Setup.EPG$Use time from transponder
sv: Använd klockan från transponder

note: TRANSLATORS: note the plural!
en: Setup.EPG$Preferred languages
sv: Önskade språk

note: TRANSLATORS: note the singular!
en: Setup.EPG$Preferred language
sv: Önskat språk

en: no
sv: nej

en: names only
sv: bara namn

en: PIDs only
sv: bara PID

en: names and PIDs
sv: namn och PID

en: add new channels
sv: lägg till nya kanaler

en: add new transponders
sv: lägg till nya transponders

en: Button$Audio
sv: Ljud

en: Button$Subtitles
sv: Undertexter

en: Setup.DVB$Primary DVB interface
sv: Primär DVB enhet

en: Setup.DVB$Standard compliance
sv: Standard

en: Setup.DVB$Video format
sv: Video format

en: Setup.DVB$Video display format
sv: Format för video display

en: Setup.DVB$Use Dolby Digital
sv: Använd Dolby Digital

en: Setup.DVB$Update channels
sv: Uppdatera kanaler

en: Setup.DVB$Audio languages
sv: Antal ljudspråk

en: Setup.DVB$Audio language
sv: Ljudspråk

en: Setup.DVB$Display subtitles
sv: Visa undertexter

en: Setup.DVB$Subtitle languages
sv: Textningsspråk

en: Setup.DVB$Subtitle language
sv: Textningsspråk

en: Setup.DVB$Subtitle offset
sv: Höjdförskjutning av textremsa

en: Setup.DVB$Subtitle foreground transparency
sv: Transparent förgrund textremsa

en: Setup.DVB$Subtitle background transparency
sv: Transparent bakgrund textremsa

en: Setup.LNB$Use DiSEqC
sv: Använd DiSEqC

en: Setup.LNB$SLOF (MHz)
sv: SLOF (MHz)

en: Setup.LNB$Low LNB frequency (MHz)
sv: Undre LNB frekvens (MHz)

en: Setup.LNB$High LNB frequency (MHz)
sv: Övre LNB frekvens (MHz)

en: Setup.LNB$Device %d connected to sat cable
sv: Enhet %d ansluten till satellitkabel

en: Setup.LNB$own
sv: egen

en: Setup.LNB$Use dish positioner
sv: Använda parabolstyrning

en: Setup.LNB$Site latitude (degrees)
sv: Latitude (grader)

en: South
sv: Söder

en: North
sv: Norr

en: Setup.LNB$Site longitude (degrees)
sv: Longitud (grader)

en: West
sv: Väster

en: East
sv: Öster

en: Setup.LNB$Max. positioner swing (degrees)
sv: Maximal positonerings svängning (grader)

en: Setup.LNB$Positioner speed (degrees/s)
sv: Positoneringshastighet (grader/s)

en: CAM reset
sv: CAM omstart

en: CAM present
sv: CAM närvarande

en: CAM ready
sv: CAM klar

note: TRANSLATORS: note the leading blank!
en:  (activating)
sv:  (aktiverar)

en: Button$Cancel activation
sv: Avbryta aktivering

en: Button$Activate
sv: Aktivera

en: Button$Menu
sv: Meny

en: Button$Reset
sv: Återställ

en: Opening CAM menu...
sv: Öppnar CAM menyn...

en: Can't open CAM menu!
sv: Det går inte att öppna CAM menyn!

en: Can't activate CAM!
sv: Kan inte aktivera CAM!

en: CAM is in use - really reset?
sv: CAM upptagen, vill du verkligen återställa?

en: Can't reset CAM!
sv: Kan inte återställa CAM!

en: do not pause live video
sv: pausa inte pågående program

en: confirm pause live video
sv: bekräfta paus av pågående program

en: pause live video
sv: pausa pågående program

en: confirm
sv: bekräfta

en: yes
sv: ja

en: Recording
sv: Inspelning

en: Setup.Recording$Margin at start (min)
sv: Marginal före start (min)

en: Setup.Recording$Margin at stop (min)
sv: Marginal efter stopp (min)

en: Setup.Recording$Default priority
sv: Normal prioritet

en: Setup.Recording$Default lifetime (d)
sv: Normal livstid (dagar)

en: Setup.Recording$Pause key handling
sv: Hantering av pausknapp

en: Setup.Recording$Pause priority
sv: Prioritet för direktinspelning

en: Setup.Recording$Pause lifetime (d)
sv: Livstid för direktinspelning (dagar)

en: Setup.Recording$Use episode name
sv: Använd episodnamn

en: Setup.Recording$Use VPS
sv: Använd VPS

en: Setup.Recording$VPS margin (s)
sv: VPS-marginal (s)

en: Setup.Recording$Mark instant recording
sv: Märk direktinspelning

en: Setup.Recording$Name instant recording
sv: Namnge direktinspelning

en: Setup.Recording$Instant rec. time (min)
sv: Direktinspelning längd (min)

en: Setup.Recording$present event
sv: pågående program

en: Setup.Recording$Max. video file size (MB)
sv: Maximal filstorlek för inspelning (MB)

en: Setup.Recording$Split edited files
sv: Dela upp redigerade filer

en: Setup.Recording$Delete timeshift recording
sv: Radering av timeshift-inspelning

en: Replay
sv: Uppspelning

en: Setup.Replay$Multi speed mode
sv: Flerhastighetsläge

en: Setup.Replay$Show replay mode
sv: Visa uppspelningsläge

en: Setup.Replay$Show remaining time
sv: Visa återstående tid

en: Setup.Replay$Progress display time (s)
sv: Tid för visning av förloppsindikatorn (sek)

en: Setup.Replay$Pause replay when setting mark
sv: Pausa uppspelning vid sättande av redigeringsmärke

en: Setup.Replay$Pause replay when jumping to a mark
sv: Pausa uppspelning vid hopp till redigeringsmärke

en: Setup.Replay$Skip edited parts
sv: Hoppa över redigerade delar

en: Setup.Replay$Pause replay at last mark
sv: Pausa uppspelning på sista redigeringsmärket

en: Setup.Replay$Initial duration for adaptive skipping (s)
sv: Initialt värde på intelligent hopp i inspelning (s)

en: Setup.Replay$Reset timeout for adaptive skipping (s)
sv: Tidsgräns vid intelligenta hopp i inspellning (s)

en: Setup.Replay$Alternate behavior for adaptive skipping
sv: Alternativt beteende på intelligenta hopp i inspelning

en: Setup.Replay$Use Prev/Next keys for adaptive skipping
sv: Använda Föregående/Nästa knappar för intelligenta hopp i inspelning

en: Setup.Replay$Skip distance with Green/Yellow keys (s)
sv: Tid för hopp med Grön/Gul knapp (s)

en: Setup.Replay$Skip distance with Green/Yellow keys in repeat (s)
sv: Tid för hopp med Grön/Gul knapp vid återuppspelning (s)

en: Setup.Replay$Resume ID
sv: Återupptagnings-ID

en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: Setup.Miscellaneous$Min. event timeout (min)
sv: Tidsgräns före timer (min)

en: Setup.Miscellaneous$Min. user inactivity (min)
sv: Tidsgräns för användar-inaktivitet (min)

en: Setup.Miscellaneous$SVDRP timeout (s)
sv: SVDRP-tidsgräns (s)

en: Setup.Miscellaneous$Zap timeout (s)
sv: Zap-tidsgräns (s)

en: Setup.Miscellaneous$Channel entry timeout (ms)
sv: Tidsgräns för kanalinmatning (ms)

en: Setup.Miscellaneous$Remote control repeat delay (ms)
sv: Fjärrkontrollrepetition, fördröjning (ms)

en: Setup.Miscellaneous$Remote control repeat delta (ms)
sv: Fjärrkontrollrepetition, delta (ms)

en: Setup.Miscellaneous$Initial channel
sv: Kanal vid uppstart

en: Setup.Miscellaneous$as before
sv: samma som vid avslut

en: Setup.Miscellaneous$Initial volume
sv: Ljudstyrka vid uppstart

en: Setup.Miscellaneous$Volume steps
sv: Volymsteg

en: Setup.Miscellaneous$Volume linearize
sv: Volymlinjärisering

en: Setup.Miscellaneous$Channels wrap
sv: Cirkulär kanallista

en: Setup.Miscellaneous$Show channel names with source
sv: Visa kanalnamnen tillsammans med källan

en: Setup.Miscellaneous$Emergency exit
sv: Oförutsedd avslutning

en: Plugins
sv: Moduler

en: This plugin has no setup parameters!
sv: Den här modulen har inga parametrar

en: Setup
sv: Inställningar

en: Restart
sv: Omstart

en: Really restart?
sv: Vill du verkligen starta om?

note: TRANSLATORS: note the leading and trailing blanks!
en:  Stop recording
sv:  Avsluta inspelning

note: TRANSLATORS: note the leading blank!
en:  Stop replaying
sv:  Avsluta uppspelning

en: Button$Pause
sv: Paus

en: Button$Stop
sv: Stopp

en: Button$Resume
sv: Fortsätt

note: TRANSLATORS: note the leading blank!
en:  Cancel editing
sv:  Avbryt redigering

en: Stop recording?
sv: Stoppa inspelning?

en: Cancel editing?
sv: Avbryta redigeringen?

en: No audio available!
sv: Ljud saknas!

en: No subtitles
sv: Ingen undertext

en: No subtitles available!
sv: Inga undertexter tillgängliga!

en: Not enough disk space to start recording!
sv: Otillräcklingt diskutrymme för inspelning!

en: No free DVB device to record!
sv: Det finns ingen ledig DVB-enhet för inspelning!

en: Pausing live video...
sv: Pausar pågående program...

en: Delete timeshift recording?
sv: Radera timeshift-inspelning?

note: TRANSLATORS: note the trailing blank!
en: Jump:
sv: Hoppa:

en: No editing marks defined!
sv: Det finns inga redigeringsmärken

en: No editing sequences defined!
sv: Inga redigeringsmärken markerade!

en: Can't start editing process!
sv: Kan inte starta redigering!

en: Editing process started
sv: Redigeringen startar

en: Editing process already active!
sv: Redigeringen är redan aktiv!

en: FileNameChars$ abcdefghijklmnopqrstuvwxyz0123456789-.,#~\^$[]|()*+?{}/:%@&
sv:  abcdefghijklmnopqrstuvwxyzåäö0123456789-.,#~\^$[]|()*+?{}/:%@&

en: CharMap$ 0	-.,1#~\^$[]|()*+?{}/:%@&	abc2	def3	ghi4	jkl5	mno6	pqrs7	tuv8	wxyz9
sv:  0	-.,1#~\^$[]|()*+?{}/:%@&	abcåä2	def3	ghi4	jkl5	mnoö6	pqrs7	tuv8	wxyz9

en: Button$ABC/abc
sv: ABC/abc

en: Button$Overwrite
sv: Skriv över

en: Button$Insert
sv: Infoga

en: Plugin
sv: Modul

en: Up/Dn for new location - OK to move
sv: Upp/Ner för nya platsen - därefter OK för att flytta

en: Low disk space!
sv: Lågt diskutrymme!

en: Regenerating index file
sv: Återskapar indexfil

en: Index file regeneration complete
sv: Indexfil återskapad

en: Index file regeneration failed!
sv: Återskapande av indexfil fallerade!

en: Can't shutdown - option '-s' not given!
sv: Kan inte avsluta, parameter '-s' saknas!

en: Editing - shut down anyway?
sv: Editering pågår, vill du avsluta ändå?

en: Recording - shut down anyway?
sv: Inspelning pågår, vill du avsluta ändå?

en: Recording in %jd minutes, shut down anyway?
sv: Inspelning startar om %jd minuter, vill du avsluta ändå?

en: shut down anyway?
sv: vill du avsluta ändå?

en: Plugin %s wakes up in %jd min, continue?
sv: Plugin %s aktiv om %jd min, vill du fortsätta?

en: Editing - restart anyway?
sv: Editering pågår, vill du starta om ändå?

en: Recording - restart anyway?
sv: Inspelning pågår, vill du starta om ändå?

en: restart anyway?
sv: vill du starta om ändå?

note: TRANSLATORS: note the trailing blank!
en: Volume
sv: Volym

en: Classic VDR
sv: Klassisk VDR

en: LOAD
sv: LAST

en: DEVICES
sv: ENHETER

en: PLAY
sv: SPELA

en: Moving dish to %.1f...
sv: Flyttar parabol till %.1f...

en: ST:TNG Panels
sv: ST:TNG

note: TRANSLATORS: the first character of each weekday, beginning with monday
en: MTWTFSS
sv: MTOTFLS

note: TRANSLATORS: abbreviated weekdays, beginning with monday (must all be 3 letters!)
en: MonTueWedThuFriSatSun
sv: MånTisOnsTorFreLörSön

en: Monday
sv: Måndag

en: Tuesday
sv: Tisdag

en: Wednesday
sv: Onsdag

en: Thursday
sv: Torsdag

en: Friday
sv: Fredag

en: Saturday
sv: Lördag

en: Sunday
sv: Söndag

en: Upcoming recording!
sv: Snart börjar inspelning!

en: Pause live video?
sv: Pausa pågående program?

en: Recording started
sv: Inspelningen har startat

en: VDR will shut down later - press Power to force
sv: VDR kommer att stängas av senare - tryck på/av för att stänga av nu

en: Press any key to cancel shutdown
sv: Tryck valfri knapp för att återkalla avstängningen

en: Editing process failed!
sv: Redigeringsprocessen misslyckades

en: Editing process finished
sv: Redigering avslutad

en: Switching primary DVB...
sv: Byter primär DVB enhet...

en: Press any key to cancel restart
sv: Tryck valfri knapp för att avbryta omstart

en: VDR will shut down in %s minutes
sv: VDR kommer att stängas av om %s minuter

en: free
sv: ledigt
