Wammu 0.44 - en to da translation catalogue (109 entries)

en: About Wammu
da: Om Wammu

en: Running on Python %s
da: Kører med Python %s

en: Using wxPython %s
da: Bruger wxPython %s

en: Using python-gammu %(python_gammu_version)s and Gammu %(gammu_version)s
da: Bruger python-gammu %(python_gammu_version)s og Gammu %(gammu_version)s

en: <b>Wammu</b> is a wxPython based GUI for Gammu.
da: <b>Wammu</b> er en wxPython baseret brugerflade til Gammu.

en: 
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
da: 
    Dette program er distributeret i håb om det vil være hjælpsomt,
    men uden nogen garantier af nogen art 
    Læs evt.
    GNU General Public License for videre detaljer

en: Name
da: Navn

en: Value
da: Værdi

en: Location
da: Lokation

en: Memory
da: Hukommelse

en: Number
da: Nummer

en: Date
da: Dato

en: Text
da: Tekst

en: Completed
da: Færdig

en: Priority
da: Prioritet

en: End
da: Slut

en: Recurrence
da: Gentagelse

en: Resend
da: gensend

en: Reply
da: Besvar

en: Call
da: Opring

en: Send message
da: Send besked

en: Store as new contact
da: Gem som ny kontakt

en: Edit
da: Redigér

en: Duplicate
da: Duplikér

en: Delete current
da: Slet aktuelle

en: Delete selected
da: Slet valg

en: Backup current
da: Sikkerhedskopiér aktuelle

en: Backup selected
da: Sikkerhedskopiér valgte

en: Backup all
da: Sikkerhedskopiér alle

en: Message preview
da: Vis Besked

en: Text style
da: Tekststil

en: Concatenated
da: indsæt i kæde

en: Style
da: Stil

en: %d char | %d chars
da[0]: %d tegn
da[1]: %d tegn

en: Select predefined animation:
da: Vælg fordefineret animation:

en: Select predefined sound:
da: Vælg prædefineret lyd:

en: Predefined animation
da: Fordefineret animation

en: Predefined sound
da: Fordefineret lyd

en: Composing SMS
da: Skriv SMS

en: When checked, message is sent to recipient.
da: Når der markeres, sendes beskeden til modtager.

en: Save into folder
da: Gem til mappe

en: When checked, message is saved to phone.
da: Når der markeres, gemmes beskeden på telefonen.

en: Add
da: Tilføj

en: Add number of recipient from contacts.
da: Tilføj nummeret på modtageren fra kontakt.

en: Edit recipients list.
da: Redigér modtagerliste.

en: Recipient's numbers:
da: Modtagernummer:

en: Unicode messages can contain national and other special characters, check this if you use non latin-1 characters. Your messages will require more space, so you can write less characters into single message.
da: Unicode beskeder gør det muligt at benytte særlige bogstaver (heriblandt danske). Kryds dette hvis du bruger sådanne. Dine beskeder kommer til at fylde mere, og det er dermed ikke muligt at sende lige så mange bogstaver i beskeden.

en: Delivery report
da: Modtagelsesmeddelelse

en: Check to request delivery report for message.
da: Kryds for at modtage en modtagelsesmeddelelse.

en: Sent
da: Sendt

en: Send flash message - it will be just displayed on display, but not saved in phone.
da: Send Flashbesked - den vil blive vist på telefonen, men ikke gemt.

en: Parts of current message
da: Dele af aktuelle meddelelse

en: Available message parts
da: Tilgængelige dele af besked

en: Create new message by adding part to left list...
da: Lav en ny besked ved at tilføje til del til venste liste...

en: Preview
da: Vis

en: Nothing to preview, message is empty.
da: Intet at vise, besked er tom.

en: Message empty!
da: Tom Besked!

en: Message will fit into %d SMSes
da: Besked passer ind i %d SMSer

en: All files
da: Alle filer

en: Saving contacts to XML
da: Gemmer kontaktliste som XML

en: Chimes high
da: Ringer højt

en: Chimes low
da: Ringer lavt

en: Notify
da: Opmærksomgør

en: Drum
da: Tromme

en: Claps
da: Klap

en: Chord high
da: Høj tone

en: Chord low
da: lav tone

en: I'm ironic, flirty
da: Jeg er ironisk, flirter

en: I am glad
da: Jeg er glad

en: I am skeptic
da: Jeg er skeptisk

en: I am sad
da: Jeg er ked af det

en: I am crying
da: Jeg græder

en: I am laughing
da: Jeg griner

en: I am indifferent
da: Jeg er ligeglad

en: I am in love
da: Jeg er forelsket

en: I am confused
da: Jeg er forvirret

en: Tongue hanging out
da: viser tunge

en: I am angry
da: Jeg er sur

en: Wearing glasses
da: Bruger briller

en: Devil
da: Djævel

en: Alignment
da: Placering

en: None
da: Ingen

en: Left
da: Venstre

en: Right
da: Højre

en: Center
da: Midte

en: Text Size
da: Tekststørrelse

en: Large
da: Stor

en: Small
da: Little

en: Bold
da: Fed

en: Italic
da: Kursiv

en: Underlined
da: Understeget

en: Strikethrough
da: Gennemstreget

en: Available contacts:
da: Tilgængelige kontakter:

en: Current recipients:
da: Aktuelle modtagere:

en: Contact list
da: Kontaktliste

en: Edit contacts list
da: Redigér kontaktliste

en: Load contacts from file
da: Hent kontakter fra fil

en: Selected file "%s" could not be written.
da: Den valgte fil "%s" kunne ikke gemmes.

en: File can not be created!
da: Fil kan ikke skabes!

en: Selected file "%s" was not found, no data read.
da: Valgte fil "%s" blev ikke fundet, ingen data læst.

en: File not found!
da: Fil blev ikke fundet!

en: Unknown
da: Ukendt

en: Creating new %s
da: Lav ny %s

en: Editing %(name)s %(location)s
da: Redigerer %(name)s %(location)s

en: Export &contacts to XML
da: Eksporter &kontakter til XML

en: No device selected!
da: Ingen enhed valgt!

en: Create concatenated message, what allows to send longer messages.
da: Skab en sammenkædet besked, der gør det muligt at sende længere beskeder.

en: Other
da: Andre

en: Incomplete
da: Ikke færdig
