wammu - en to sv translation catalogue (797 entries)

en: About Wammu
sv: Om Wammu

en: Running on Python %s
sv: Kör på Python %s

en: Using wxPython %s
sv: Använder wxPython %s

en: Using python-gammu %(python_gammu_version)s and Gammu %(gammu_version)s
sv: Använder python-gammu %(python_gammu_version)s och Gammu %(gammu_version)s

en: <b>Wammu</b> is a wxPython based GUI for Gammu.
sv: <b>Wammu</b> är ett wxPython-baserat gränssnitt för Gammu.

en: 
    This program is free software: you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or
    (at your option) any later version.
sv: 
    Det här programmet är fri programvara; du kan distribuera det och/eller ändra
    det under villkoren för GNU General Public License som publicerats av 
    Free Software Foundation, antingen version 3 av licensen, eller
    (om du så önskar) en senare version.

en: 
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
sv: 
    Det här programmet distribueras i hopp om att det ska vara användbart,
    men UTAN NÅGON GARANTI; även utan underförstådd garanti för
    SÄLJBARHET eller LÄMPLIGHET FÖR ETT SPECIFIKT ÄNDAMÅL.  Se
    GNU General Public License för mer detaljer.

en: Failed to set exception handler.
sv: Misslyckades med att ställa in undantagshanterare.

en: Name
sv: Namn

en: Value
sv: Värde

en: Location
sv: Plats

en: Memory
sv: Minne

en: Number
sv: Nummer

en: Type
sv: Typ

en: Date
sv: Datum

en: Status
sv: Tillstånd

en: Completed
sv: Färdig

en: Priority
sv: Prioritet

en: Start
sv: Starta

en: End
sv: Slut

en: Recurrence
sv: Återkommande

en: Resend
sv: Skicka igen

en: Send
sv: Skicka

en: Reply
sv: Svara

en: Call
sv: Samtal

en: Send message
sv: Skicka meddelande

en: Store as new contact
sv: Lagra som ny kontakt

en: Edit
sv: Redigera

en: Duplicate
sv: Duplicera

en: Delete current
sv: Ta bort nuvarande

en: Delete selected
sv: Ta bort vald

en: Backup current
sv: Säkerhetskopia nuvarande

en: Backup selected
sv: Säkerhetskopiera vald

en: Backup all
sv: Säkerhetskopiera allt

en: Message preview
sv: Meddelandevisning

en: Text style
sv: Textstil

en: Concatenated
sv: Sammanlänkat

en: Create concatenated message, which allows to send longer messages.
sv: Skapa sammanlänkat meddelande, vilket tillåter att man skickar längre meddelanden.

en: Style
sv: Stil

en: %d char | %d chars
sv[0]: %d tecken
sv[1]: %d tecken

en: Select predefined animation:
sv: Välj fördefinierad animering:

en: Select predefined sound:
sv: Välj fördefinierat ljud:

en: Predefined animation
sv: Fördefinierad animering

en: Predefined sound
sv: Fördefinierat ljud

en: Composing SMS
sv: Skriver SMS

en: When checked, message is sent to recipient.
sv: Om kryssad kommer meddelnade att skickas till mottagare.

en: Save into folder
sv: Spara i mapp

en: When checked, message is saved to phone.
sv: Om kryssad kommer meddelnade att sparas i telefon.

en: Add
sv: Lägg till

en: Add number of recipient from contacts.
sv: Lägg till antal mottagare från kontakter.

en: Edit recipients list.
sv: Redigera mottagarlista.

en: Recipient's numbers:
sv: Mottagarens nummer:

en: Unicode messages can contain national and other special characters, check this if you use non latin-1 characters. Your messages will require more space, so you can write less characters into single message.
sv: Unicode-meddelanden kan innehålla nationella och andra specialtecken, kryssa i den här om du använder icke-latin-1-tecken. Dina meddelanden kommer att använda mer utrymme, så du kan skriva mindre antal tecken i meddelanden.

en: Delivery report
sv: Leveransrapport

en: Check to request delivery report for message.
sv: Kryssa i för att begära leveransrapport för meddelande.

en: Sent
sv: Skickade

en: Check to save message as sent (only has effect when saving the message).
sv: Kryssa i för att spara meddelandet som skickat (har endast effekt när meddelandet sparas).

en: Send flash message - it will be just displayed on display, but not saved in phone.
sv: Skicka flash-meddelande - det kommer bara att visas på skärmen, inte sparas i telefonen.

en: Parts of current message
sv: Delar av aktuellt meddelande

en: Available message parts
sv: Tillgängliga meddelandedelar

en: Create new message by adding part to left list...
sv: Skapa nytt meddelande genom att lägga till delen till vänstra listan...

en: Preview
sv: Förhandsvisa

en: Not supported ID: %s
sv: ID stöds inte: %s

en: No editor available for type %s
sv: Ingen redigerare tillgänglig för typen %s

en: Nothing to preview, message is empty.
sv: Ingenting att visa, meddelandet är tomt.

en: Message empty!
sv: Meddelandet är tomt!

en: Message will fit into %d SMSes
sv: Meddelandet får plats i %d SMS

en: XML File
sv: XML-fil

en: All files
sv: Alla filer

en: Select XML file...
sv: Välj XML-fil...

en: Saving contacts to XML
sv: Sparar kontakter till XML

en: Export terminated
sv: Exportering avslutad

en: phone
sv: telefon

en: Creating of file %s failed, bailing out.
sv: Skapandet av filen %s misslyckades, avslutar.

en: Can not create file!
sv: Kan inte skapa fil!

en: %(count)d contacts exported to "%(path)s"
sv: %(count)d kontakter exporterade till "%(path)s"

en: Chimes high
sv: Klockor hög

en: Chimes low
sv: Klockor låg

en: Notify
sv: Notifiera

en: Drum
sv: Trumma

en: Claps
sv: Klappar

en: Fanfare
sv: Fanfar

en: Chord high
sv: Chord hög

en: Chord low
sv: Chord låg

en: I'm ironic, flirty
sv: Jag är ironisk, flirtig

en: I am glad
sv: Jag är glad

en: I am skeptic
sv: Jag är skeptisk

en: I am sad
sv: Jag är ledsen

en: I am crying
sv: Jag gråter

en: I am winking
sv: Jag blinkar

en: I am laughing
sv: Jag skrattar

en: I am indifferent
sv: Jag är likgiltig

en: I am in love
sv: Jag är kär

en: I am confused
sv: Jag är förvirrad

en: Tongue hanging out
sv: Tungan hänger ut

en: I am angry
sv: Jag är arg

en: Wearing glasses
sv: Bär glasögon

en: Devil
sv: Djävul

en: Alignment
sv: Justering

en: None
sv: Ingen

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: Center
sv: Centrera

en: Text Size
sv: Textstorlek

en: Large
sv: Stor

en: Small
sv: Liten

en: Bold
sv: Fet

en: Italic
sv: Kursiv

en: Underlined
sv: Understruken

en: Strikethrough
sv: Genomstruken

en: Available contacts:
sv: Tillgängliga kontakter:

en: Current recipients:
sv: Aktuella mottagare:

en: Contact list
sv: Kontaktlista

en: Edit contacts list
sv: Redigera kontaktlista

en: Load contacts from file
sv: Läs in kontakter från fil

en: Selected file "%s" could not be written.
sv: Valda filen "%s" kunde inte skrivas.

en: File can not be created!
sv: Filen kan inte skapas!

en: Selected file "%s" was not found, no data read.
sv: Valda filen "%s" hittades inte, inget data inläst.

en: File not found!
sv: Filen hittades inte!

en: Unknown
sv: Okänd

en: Creating new %s
sv: Skapar nytt %s

en: Editing %(name)s %(location)s
sv: Redigerar %(name)s %(location)s

en: Location (0=auto):
sv: Plats (0=auto):

en: Add one more field.
sv: Lägg till ett fält till.

en: contact
sv: kontakt

en: Memory type
sv: Minnestyp

en: calendar event
sv: kalenderhändelse

en: Event type
sv: Händelsetyp

en: todo item
sv: AttGöra-objekt

en: Debug log has been automatically saved to %s, you are strongly encouraged to include it in bugreport.
sv: Felsökningsloggen har automatiskt sparats till %s. Du rekommenderas starkt att inkludera den i felrapporten.

en: Save debug log...
sv: Spara felsökningslogg...

en: Search for similar reports
sv: Sök efter liknande rapporter

en: Report bug
sv: Rapportera fel

en: Save debug log as...
sv: Spara felsökningslogg som...

en: Debug log was saved for phone communication, if this error appeared during communicating with phone, you are strongly encouraged to include it in bugreport. Debug log is saved in file %s.
sv: Felsökningslogg sparades för telefonkommunikation, om det här felet dykte upp under kommunikation med telefonen, vill vi gärn att du inkluderar den i en felrapport. Felsökningsloggen sparades i filen %s.

en: Before submiting please try searching for similar bugs on %s
sv: Innan du skickar in någonting, prova att leta efter liknande fel på %s

en: Unicode encoding error appeared, see question 1 in FAQ, how to solve this.
sv: Unicode-kodningsfel visades, se fråga 1 i FAQ hur man löser det här.

en: Unhandled exception appeared.
sv: Ohanterat undantag upptäcktes.

en: If you want to help improving this program, please submit following infomation and description how did it happen to %s. Please report in english, otherwise you will be most likely told to translate you report to english later.
sv: Om du vill hjälpa till att förbättra programmet, skicka in följande information och beskrivning hur och vad som hände till %s. Rapportera på engelska eller så kommer du senare bli informerad om att översätta din rapport till engelska.

en: Unhandled exception appeared. If you want to help improving this program, please report this together with description how this situation has happened. Please report in english, otherwise you will be most likely told to translate you report to english later.
sv: Ohanterat undantag skedde. Om du vill hjälpa till att förbättra programmet, skicka in följande information och beskrivning hur och vad som hände. Rapportera på engelska, annars kommer du senare att bli informerad om att översätta din rapport till engelska.

en: Unhandled exception
sv: Ohanterat undantag

en: Traceback:
    %(traceback)s
    Exception: %(exception)s
sv: Bakåtspårning:
    %(traceback)s
    Undantag: %(exception)s

en: Create new configuration
sv: Skapa ny konfiguration

en: Select which configration you want to modify.
sv: Välj vilken konfiguration du vill ändra.

en: Select configuration section
sv: Välj konfigurationssektion

en: Manufacturer
sv: Tillverkare

en: Model (Gammu identification)
sv: Modell (identifierad av Gammu)

en: Model (real)
sv: Modell (riktig)

en: Firmware
sv: Fast programvara

en: Firmware date
sv: Datum för fast programvara

en: Firmware (numeric)
sv: Fast programvara (numerisk)

en: Serial number (IMEI)
sv: Serienummer (IMEI)

en: Original IMEI
sv: Ursprunglig IMEI

en: Product code
sv: Produktkod

en: Hardware
sv: Hårdvara

en: Manufacture month
sv: Tillverkad månad

en: Language packs in phone
sv: Språkpaket i telefon

en: Automatically switched to local locales.
sv: Växlade automatiskt till lokala lokaler.

en: Wammu debug log
sv: Felsökningslogg

en: Here will appear debug messages from Gammu...
sv: Här kommer felsökningsmeddelanden från Gammu att visas...

en: Phone
sv: Telefon

en: Phone Information
sv: Telefoninformation

en: Calls
sv: Samtal

en: All Calls
sv: Alla samtal

en: Received
sv: Mottagna

en: Received Calls
sv: Mottagna samtal

en: Missed
sv: Missade

en: Missed Calls
sv: Missade samtal

en: Outgoing
sv: Utgående

en: Outgoing Calls
sv: Utgående samtal

en: Contacts
sv: Kontakter

en: All Contacts
sv: Alla kontakter

en: SIM Contacts
sv: SIM-kontakter

en: Phone Contacts
sv: Telefonkontakter

en: Messages
sv: Meddelanden

en: All Messages
sv: Alla meddelanden

en: Read
sv: Lästa

en: Read Messages
sv: Läs meddelanden

en: Unread
sv: Olästa

en: Unread Messages
sv: Olästa meddelanden

en: Sent Messages
sv: Skickade meddelanden

en: Unsent
sv: Ej skickade

en: Unsent Messages
sv: Ej skickade meddelanden

en: Todos
sv: Att-göra

en: All Todo Items
sv: Alla AttGöra-objekt

en: Calendar
sv: Kalender

en: All Calendar Events
sv: Alla kalenderhändelser

en: Search:
sv: Sök:

en: Enter text to search for, please note that search type is selected next to this field. Matching is done over all fields.
sv: Ange texten att söka efter. Observera söktypen som kan väljas bredvid det här fältet. Sökningen gäller för alla fält.

en: Regexp
sv: Mönster

en: Wildcard
sv: Jokertecken

en: Select search type
sv: Välj söktyp

en: Welcome to Wammu %s
sv: Välkommen till Wammu %s

en: &Write data
sv: &Skriv data

en: Write data (except messages) to file.
sv: Skriv data (förutom meddelanden) till fil.

en: W&rite message
sv: Sk&riv meddelande

en: Write messages to file.
sv: Skriv meddelanden till fil.

en: &Read data
sv: &Läs data

en: Read data (except messages) from file (does not import to the phone).
sv: Läs data (förutom meddelanden) från fil (importerar inte till telefonen).

en: R&ead messages
sv: Lä&s meddelanden

en: Read messages from file (does not import to the phone).
sv: Läs meddelanden från fil (importerar inte till telefonen).

en: &Phone wizard
sv: Telefon&guide

en: Search for phone or configure it using guided wizard.
sv: Sök efter telefon eller konfigurera den via en guide.

en: Se&ttings
sv: Ins&tällningar

en: Change Wammu settings.
sv: Ändra Wammus inställningar.

en: E&xit
sv: A&vsluta

en: Terminate Wammu.
sv: Avsluta Wammu.

en: &Connect
sv: &Anslut

en: Connect the device.
sv: Anslut enheten.

en: &Disconnect
sv: Koppla &från

en: Disconnect the device.
sv: Koppla från enheten.

en: &Synchronise time
sv: &Synkronisera klocka

en: Synchronise time in phone with PC.
sv: Synkronisera klocka i telefon med dator.

en: Send &file
sv: Skicka &fil

en: Send file to phone.
sv: Skicka fil till telefonen.

en: &Phone
sv: &Telefon

en: &Info
sv: &Information

en: Retrieve phone information.
sv: Hämta telefoninformation.

en: Contacts (&SIM)
sv: Kontakter (&SIM)

en: Retrieve contacts from SIM.
sv: Hämta kontakter från SIM-kort.

en: Contacts (&phone)
sv: Kontakter (&telefon)

en: Retrieve contacts from phone memory.
sv: Hämta kontakter från telefonminnet.

en: &Contacts (All)
sv: &Kontakter (Alla)

en: Retrieve contacts from phone and SIM memory.
sv: Hämta kontakter från telefon- och SIM-minne.

en: C&alls
sv: S&amtal

en: Retrieve call history.
sv: Hämta samtalshistorik.

en: &Messages
sv: &Meddelanden

en: Retrieve messages.
sv: Hämta meddelanden.

en: &Todos
sv: &AttGöra

en: Retrieve todos.
sv: Hämta AttGöra.

en: Calenda&r
sv: Kalende&r

en: Retrieve calendar events.
sv: Hämta kalenderhändelser.

en: A&ll
sv: A&llt

en: Retrieve everything above.
sv: Hämta allt ovan.

en: &Retrieve
sv: &Hämta

en: &Contact
sv: &Kontakt

en: Create new contact.
sv: Skapa ny kontakt.

en: Calendar &event
sv: Kalenderhä&ndelse

en: Create new calendar event.
sv: Skapa ny kalenderhändelse.

en: &Todo
sv: &AttGöra

en: Create new todo.
sv: Skapa ny AttGöra.

en: &Message
sv: &Meddelande

en: Create new message.
sv: Skapa nytt meddelande.

en: &Create
sv: &Skapa

en: &Save
sv: &Spara

en: Backup currently retrieved data (except messages).
sv: Säkerhetskopiera aktuell hämtad data (förutom meddelanden).

en: S&ave messages
sv: Sp&ara meddelanden

en: Backup currently retrieved messages.
sv: Säkerhetskopiera aktuellt hämtade meddelanden.

en: &Import to phone
sv: &Importera till telefon

en: Import data from backup to phone.
sv: Importera data från säkerhetskopia till telefon.

en: I&mport messages to phone
sv: I&mportera meddelanden till telefon

en: Import messages from backup to phone.
sv: Importera meddelanden från säkerhetskopia till telefon.

en: Export messages to &emails
sv: Exportera meddelanden till &e-post

en: Export messages to emails in storage you choose.
sv: Exportera meddelanden till e-post till den plats du valt.

en: Export messages to &XML
sv: Exportera meddelanden till &XML

en: Export messages to XML file you choose.
sv: Exportera meddelanden till en valfri XML-fil.

en: Export &contacts to XML
sv: Exportera &kontakter till XML

en: Export contacts to XML file you choose.
sv: Exportera kontakter till en valfri XML-fil.

en: &Backups
sv: Säkerhets&kopior

en: &Website
sv: &Webbplats

en: Visit Wammu website.
sv: Besök Wammus webbplats.

en: Visit Wammu support website.
sv: Besök Wammus supportwebbplats.

en: &Report bug
sv: &Rapportera fel

en: Report bug in Wammu, please include saved debug log if possible.
sv: Rapportera fel i Wammu, inkludera sparad felsökningslogg om möjligt.

en: &Save debug log
sv: &Spara felsökningslogg

en: Save a copy of debug log, please include this in bug report.
sv: Spara en kopia av felsökningsloggen, inkludera den i felrapporten.

en: &Gammu Phone Database
sv: &Gammus telefondatabas

en: Visit database of user experiences with phones.
sv: Besök databasen över användarnas erfarenheter med olika telefoner.

en: &Talkback
sv: &Återkoppling

en: Report your experiences into Gammu Phone Database.
sv: Rapportera dina erfarenheter i Gammus telefondatabas.

en: &Donate
sv: &Donera

en: Donate to Wammu project.
sv: Donera till Wammu-projektet.

en: &About
sv: &Om

en: Information about program.
sv: Information om programmet.

en: &Help
sv: &Hjälp

en: Debug log created in temporary file <%s>. In case of crash please include it in bugreport!
sv: Felsökningsloggen har skapats i temporärfilen <%s>. Om en krasch inträffar så bör du inkludera den i felrapporten!

en: You can not work on this data, please retrieve it first from phone
sv: Du kan inte arbeta på denna data, hämta den först från telefonen

en: Data not up to date
sv: Data är inte uppdaterat

en: Wammu could not import gammu module, program will be terminated.
sv: Wammu kunde inte importera gammu-modulen, programmet kommer att avslutas.

en: The import failed because python-gammu is compiled with different version of Gammu than it is now using (it was compiled with version %(compile)s and now it is using version %(runtime)s).
sv: Importeringen misslyckades därför att python-gammu är kompilerad med en annan version av Gammu än den som används just nu (den blev kompilerad med version %(compile)s och nu använder den version %(runtime)s).

en: You can fix it by recompiling python-gammu against gammu library you are currently using.
sv: Du kan rätta till det genom att kompilera om python-gammu mot det gammu-bibliotek som du för närvarande använder.

en: Gammu module not working!
sv: Gammu-modulen fungerar inte!

en: Gammu module was not found, you probably don't have properly installed python-gammu for current python version.
sv: Gammu-modulen hittades inte. Du har antagligen inte installerat python-gammu för aktuell version av python.

en: The import failed with following error:
sv: Importeringen misslyckades med följande fel:

en: Wammu configuration was not found and Gammu settings couldn't be read.
sv: Wammu-konfigurationen hittades inte och Gammu-inställningarna kunde inte läsas.

en: Do you want to configure phone connection now?
sv: Vill du konfigurera telefonanslutningen nu?

en: Configuration not found
sv: Konfigurationen hittades inte

en: You are using Wammu for more than a month. We would like to hear from you how your phone is supported. Do you want to participate in this survey?
sv: Du har använt Wammu i mer än en månad. Vi vill gärna höra från dig hur bra stöd det finns för din telefon. Vill du deltaga i den här undersökningen?

en: Press Cancel to never show this question again.
sv: Tryck Avbryt för att aldrig se den här frågan igen.

en: Thanks for using Wammu
sv: Tack för att du använder Wammu

en: Migrated from older Wammu
sv: Migrerat från äldre Wammu

en: Connect
sv: Anslut

en: Disconnect
sv: Koppla från

en: Settings
sv: Inställningar

en: Restore
sv: Återskapa

en: Minimize
sv: Minimera

en: Close
sv: Stäng

en: battery
sv: batteri

en: no battery
sv: inget batteri

en: fault
sv: fel

en: charging
sv: laddar

en: charged
sv: laddad

en: Bat: %(battery_percent)d %% (%(power_source)s), Sig: %(signal_level)s, Time: %(time)s
sv: Bat: %(battery_percent)d %% (%(power_source)s), Sig: %(signal_level)s, Tid: %(time)s

en: Connected
sv: Ansluten

en: Disconnected
sv: Frånkopplad

en: You changed parameters affecting phone connection, they will be used next time you connect to phone.
sv: Du ändrade parametrar som påverkar telefonanslutningen, de kommer att användas nästa gång du ansluter telefonen.

en: Notice
sv: Notering

en: Looks like normal program termination, deleting log file.
sv: Ser ut som ett vanligt programavslut, tar bort loggfilen.

en: Failed to unlink temporary log file, please delete it yourself.
sv: Misslyckades med att ta bort temporära loggfilen, ta bort den manuellt.

en: Filename: %s
sv: Filnamn: %s

en: Error while communicating with phone
sv: Fel vid kommunikation med telefonen

en: Error Occured
sv: Fel inträffade

en: Operation in progress
sv: Operation pågår

en: voice tag %x
sv: rösttagg %x

en: Folder
sv: Mapp

en: Writing message(s)...
sv: Skriver meddelande(n)...

en: It was not possible to read saved message! There is most likely some bug in Gammu, please contact author with debug log of this operation. To see message in Wammu you need to reread all messsages.
sv: Det var inte möjligt att läsa sparat meddelande! Det kan bero på något fel i Gammu, kontakta upphovsmannen och skicka in felsökningsloggen. För att se meddelandet i Wammu behöver du läsa om alla meddelanden.

en: Could not read saved message!
sv: Kunde inte läsa sparat meddelande!

en: Writing contact...
sv: Skriver kontakt...

en: It was not possible to read saved entry! It might be different than one saved in phone untill you reread all entries.
sv: Det var inte möjligt att läsa sparad post! Den kan skilja sig mot den som sparats i telefonen innan du läst om alla poster.

en: Could not read saved entry!
sv: Kunde inte läsa sparad post!

en: Writing calendar...
sv: Skriver kalender...

en: Writing todo...
sv: Skriver AttGöra...

en: Gammu messages backup
sv: Säkerhetkopiering av Gammu-meddelanden

en: All backup formats
sv: Alla säkerhetskopior

en: Gammu backup [all data]
sv: Gammu-kopia [allt data]

en: Nokia backup [contacts]
sv: Nokia-kopia [kontakter]

en: vCard [contacts]
sv: vCard [kontakter]

en: LDIF [contacts]
sv: LDIF [kontakter]

en: vCalendar [todo,calendar]
sv: vCalendar [AttGöra,kalender]

en: iCalendar [todo,calendar]
sv: iCalendar [AttGöra,kalender]

en: Save data as...
sv: Spara data som...

en: Read data
sv: Läs data

en: Save backup as...
sv: Spara säkerhetskopia som...

en: Import backup
sv: Importera säkerhetskopia

en: Error while reading backup
sv: Fel vid läsning av säkerhetskopia

en: Data has been read from file "%s"
sv: Data har lästs från filen "%s"

en: %d messages
sv: %d meddelanden

en: No importable data were found in file "%s"
sv: Ingen importerbar data hittades i filen "%s"

en: No data to import
sv: Ingen data att importera

en: Following data was found in backup, select which of these do you want to be added into phone.
sv: Följande data hittades i säkerhetskopian, välj vilka av dessa som du vill lägga till i telefonen.

en: Select what to import
sv: Välj vad som ska importeras

en: Importing data...
sv: Importerar data...

en: Backup has been imported from file "%s"
sv: Säkerhetskopia har importerats från filen "%s"

en: Backup imported
sv: Säkerhetskopia importerad

en: Restoring from file "%s" has failed, some parts of backup might have been stored to phone and some were not.
sv: Återskapning från filen "%s" har misslyckats. Några delar av säkerhetskopian kan ha lagrats på telefonen och vissa inte.

en: Backup import failed
sv: Import av säkerhetskopia misslyckades

en: %d phone contact entries
sv: %d telefonkontaktposter

en: %d SIM contact entries
sv: %d SIM-kontaktposter

en: %d to do entries
sv: %d AttGöra-poster

en: %d calendar entries
sv: %d kalenderposter

en: Backup saved from phone %s
sv: Säkerhetskopia sparad från telefonen %s

en: , serial number %s
sv: , serienummer %s

en: Backup was created by %s
sv: Säkerhetskopia skapades av %s

en: Backup saved on %s
sv: Säkerhetskopia sparad %s

en: Backup has been saved to file "%s"
sv: Säkerhetskopia har sparats till filen "%s"

en: Data has been saved to file "%s"
sv: Data har sparats till filen "%s"

en: Error while saving backup
sv: Fel vid skrivning av säkerhetskopia

en: Error while saving backup, probably some limit inside of Gammu exceeded.
    %s
sv: Fel när säkerhetskopia sparades, antagligen någon begränsning som överstigits i Gammu.
    %s

en: Are you sure you want to delete contact "%s"?
sv: Är du säker på att du vill ta bort kontakten "%s"?

en: Are you sure you want to delete call from "%s"?
sv: Är du säker på att du vill ta bort samtal från "%s"?

en: Are you sure you want to delete message from "%s"?
sv: Är du säker på att du vill ta bort meddelande från "%s"?

en: Are you sure you want to delete todo entry "%s"?
sv: Är du säker på att du vill ta bort attgöra-posten "%s"?

en: Are you sure you want to delete calendar entry "%s"?
sv: Är du säker på att du vill ta bort kalenderhändelsen "%s"?

en: Are you sure you want to delete %d contact? | Are you sure you want to delete %d contacts?
sv[0]: Är du säker på att du vill ta bort %d kontakt?
sv[1]: Är du säker på att du vill ta bort %d kontakter?

en: Are you sure you want to delete %d call? | Are you sure you want to delete %d calls?
sv[0]: Är du säker på att du vill ta bort %d samtal?
sv[1]: Är du säker på att du vill ta bort %d samtal?

en: Are you sure you want to delete %d message? | Are you sure you want to delete %d messages?
sv[0]: Är du säker på att du vill ta bort %d meddelande?
sv[1]: Är du säker på att du vill ta bort %d meddelanden?

en: Are you sure you want to delete %d todo entry? | Are you sure you want to delete %d todo entries?
sv[0]: Är du säker på att du vill ta bort %d attgöra-post?
sv[1]: Är du säker på att du vill ta bort %d attgöra-poster?

en: Are you sure you want to delete %d calendar entry? | Are you sure you want to delete %d calendar entries?
sv[0]: Är du säker på att du vill ta bort %d kalenderpost?
sv[1]: Är du säker på att du vill ta bort %d kalenderposter?

en: Confirm deleting
sv: Bekräfta borttagning

en: Deleting contact(s)...
sv: Tar bort kontakt(er)...

en: Deleting message(s)...
sv: Tar bort meddelande(n)...

en: Deleting todo(s)...
sv: Tar bort AttGöra...

en: Deleting calendar event(s)...
sv: Tar bort kalenderhändelse(r)...

en: Reading phone information
sv: Läser telefoninformation

en: Reading calls of type %s
sv: Läser samtal av typen %s

en: Reading contacts from %s
sv: Läser kontakter från %s

en: Reading messages
sv: Läser meddelanden

en: Reading todos
sv: Läser AttGöra

en: Reading calendar
sv: Läser kalender

en: Setting time in phone...
sv: Ställer in tiden i telefonen...

en: Send file to phone
sv: Skicka fil till telefon

en: Sending file to phone...
sv: Skickar fil till telefon...

en: Transfer has been rejected by phone.
sv: Överföringen nekades av telefonen.

en: Transfer rejected!
sv: Överföringen nekades!

en: One moment please, connecting to phone...
sv: Vänta, ansluter till telefon...

en: Phone connection is not properly configured, can not connect to phone.
sv: Telefonanslutningen är inte korrekt konfigurerad, kan inte ansluta till telefonen.

en: Connection not configured!
sv: Anslutning inte konfigurerad!

en: Please enter %s code:
sv: Var god ange %s-kod:

en: Phone asks for security code
sv: Telefonen efterfrågar en säkerhetskod

en: Your phone has just received incoming call
sv: Din telefon har fått ett inkommande samtal

en: Your phone has just received incoming call from %s
sv: Din telefon har fått ett inkommande samtal från %s

en: Incoming call
sv: Inkommande samtal

en: Reject
sv: Neka

en: Accept
sv: Acceptera

en: One moment please, disconnecting from phone...
sv: Vänta, kopplar från telefon...

en: Searching for phone can not be performed while you are connected to phone, please disconnect first.
sv: Telefonsökning kan inte utföras medan du är ansluten till telefonen, koppla från först.

en: You are connected to phone!
sv: Du är ansluten till telefonen!

en: Predefined animation number %d
sv: Fördefinierad animering nummer %d

en: Unknown predefined sound #%d
sv: Okänt fördefinierat ljud nummer %d

en: Some parts of this message were not decoded correctly, probably due to missing support for it in Gammu.
sv: Vissa delar av det här meddelandet avkodades inte korrekt, antagligen på grund av saknat stöd för det i Gammu.

en: Checking %s
sv: Kontrollerar %s

en: Could not guess vendor
sv: Kunde inte gissa tillverkare

en: Guessed as %s
sv: Gissade %s

en: Discovering Bluetooth devices using %s
sv: Söker efter blåtandsenheter med %s

en: No Bluetooth device found
sv: Ingen blåtandsenhet hittades

en: All Bluetooth devices discovered, connection tests still in progress...
sv: Alla blåtandsenheter hittade, anslutningstest är fortfarande igång...

en: Could not access Bluetooth subsystem (%s)
sv: Kunde inte komma åt undersystem för Blåtand (%s)

en: PyBluez not found, it is not possible to scan for Bluetooth devices.
sv: PyBluez hittades inte, därför är det inte möjligt att söka efter blåtandsenheter.

en: No Bluetooth searching
sv: Ingen blåtandssökning

en: Finished %s
sv: Färdig %s

en: All finished, found %d phones
sv: Alla färdiga, hittade %d telefoner

en: Failed to connect to phone
sv: Misslyckades med att ansluta till telefonen

en: You did not specify valid phone number.
sv: Du har inte angivit ett giltigt telefonnummer.

en: Invalid phone number
sv: Ogiltigt telefonnummer

en: Configuration done
sv: Konfigurationen är klar

en: Thank you for configuring phone connection.
sv: Tack för att du konfigurerade telefonanslutningen.

en: You can enter any name which you will use to identify your phone.
sv: Du kan ange ett valfritt namn som du kan använda för att identifiera din telefon.

en: Connection test
sv: Anslutningstest

en: Wammu is now testing phone connection, please wait...
sv: Wammu testar nu telefonanslutningen, vänta...

en: Phone has been found.
sv: En telefon har hittats.

en: Manufacturer: %(manufacturer)s
    Model: %(model)s
sv: Tillverkare: %(manufacturer)sModell: %(model)s

en: Phone connection test is still active, you can not continue.
sv: Test av telefonanslutning är fortfarande aktiv. Du kan inte fortsätta.

en: Testing still active!
sv: Test fortfarande aktivt!

en: Phone has not been found, are you sure you want to continue?
sv: Telefonen har inte hittats. Är du säker på att du vill fortsätta?

en: Phone not found!
sv: Telefonen hittades inte!

en: Phone search
sv: Telefonsökning

en: Phone searching status
sv: Status för telefonsökning

en: Phone search is still active, you can not continue.
sv: Telefonsökningen är fortfarande aktiv, du kan inte fortsätta.

en: Searching still active!
sv: Sökningen är fortfarande aktiv!

en: No phone has not been found, you can not continue.
sv: Ingen telefon har hittats, du kan inte fortsätta.

en: No phone found!
sv: Ingen telefon hittades!

en: Wammu is now searching for phone:
sv: Wammu söker nu efter telefonen:

en: No phone has been found!
sv: Ingen telefon har hittats!

en: Phone %(manufacturer)s %(model)s on device %(port)s using connection %(connection)s
sv: Telefonen %(manufacturer)s %(model)s på enheten %(port)s använder anslutningen %(connection)s

en: Select phone to use from below list
sv: Välj telefon att använda från listan nedan

en: Select phone
sv: Välj telefon

en: Following phone will be used:
sv: Följande telefon kommer att användas:

en: No phone selected!
sv: Ingen telefon vald!

en: Manual configuration
sv: Manuell konfiguration

en: Device where phone is connected
sv: Enhet där din telefon är ansluten

en: Connection type
sv: Anslutningstyp

en: You need to select device which will be used.
sv: Du behöver välja enheten som ska användas.

en: No device selected!
sv: Ingen enhet vald!

en: You need to select connection type which will be used.
sv: Du behöver välja vilken anslutningstyp som ska användas.

en: No connection selected!
sv: Ingen anslutning vald!

en: Phone Device
sv: Telefonenhet

en: Please enter device where phone is accessible
sv: Ange enheten där telefonen är ansluten

en: Driver to use
sv: Drivrutin att använda

en: Sorry no driver matches your configuration, please return back and try different settings or manual configuration.
sv: Tyvärr, ingen drivrutin matchar din konfiguration. Gå tillbaka och prova andra inställningar eller manuell konfiguration.

en: Please select which driver you want to use. Follow the help text shown below to select the best one.
sv: Välj vilken drivrutin som du vill använda. Använd hjälptexten nedan för att välja den mest passande drivrutinen.

en: Please select connection type, default choice should be best in most cases.
sv: Välj anslutningstypen, standardvalet bör passa bäst i de flesta fall.

en: Phone type
sv: Telefontyp

en: Please select phone manufacturer or type. Try to be as specific as possible.
sv: Välj telefonens tillverkare eller typ. Försök att vara så specifik som möjligt.

en: Search all connections
sv: Sök igenom alla anslutningar

en: Wizard will search for all possible connections. It might take quite long time to search all possible connection types.
sv: Guiden kommer att söka efter alla möjliga anslutningar. Det kan dock ta lite tid att söka igenom alla möjliga anslutningstyper.

en: USB cable
sv: USB-kabel

en: Many phones now come with USB cable, select this if you're using this connection type.
sv: Många telefoner kommer nu med USB-kabel. Välj det här om du använder den här anslutningstypen.

en: Bluetooth connection is wireless and does not require direct visibility. Phone needs to be properly paired with computer before proceeding.
sv: Blåtandsanslutning är trådlös och kräver ingen direkt närbarhet eller synlighet. Telefonen behöver vara korrekt ihopparad och datorn innan du fortsätter.

en: IrDA wireless connection requires direct visibility, please make sure this is fullfilled and computer can see phone.
sv: Trådlös anslutning via IrDA kräver direkt närhet och synbarhet. Se till att det här stämmer och datorn kan se telefonen.

en: Serial cable
sv: Seriekabel

en: This is not often used connection, but was very popular for older phones.
sv: Det här är en inte ofta använd anslutning, men var mycket populär för äldre telefoner.

en: How is your phone connected?
sv: Hur är din telefon ansluten?

en: Configuration style
sv: Konfigurationstyp

en: Guided configuration
sv: Guidad konfiguration

en: Automatically search for a phone
sv: Sök automatiskt efter en telefon

en: You will be guided through configuration by phone connection type and vendor.
sv: Du kommer att bli guidad genom konfigurationen för anslutningstyp och tillverkare.

en: Wizard will attempt to search phone on usual ports.
sv: Guiden kommer nu att försöka söka efter telefonen på vanliga portar.

en: You know what you are doing and know exact parameters you need for connecting to phone.
sv: Du vet vad du gör och vet exakt vilka parametrar du behöver för att ansluta till telefonen.

en: How do you want to configure your phone connection?
sv: Hur vill du konfigurera din telefonanslutning?

en: If you have no idea how to configure your phone connection, you can look at Gammu Phone Database for other users experiences:
sv: Om du inte vet hur du ska konfigurera din telefonanslutning kan du leta i Gammus telefondatabas:

en: Welcome
sv: Välkommen

en: This wizard will help you with configuring phone connection in Wammu.
sv: Den här guiden kommer att hjälpa dig att konfigurera telefonanslutningen i Wammu.

en: Please make sure you have phone ready, powered on and one of connection methods is set up:
sv: Kontrollera att du har telefonen redo, påslagen och att en av anslutningsmetoderna är konfigurerad:

en: Cable is connected.
sv: Kabeln är ansluten.

en: You have enabled IrDA and phone is in visible range.
sv: Du har aktiverat IrDA och telefonen är inom synligt räckhåll.

en: You have paired Bluetooth with computer.
sv: Du har parat ihop telefonen och datorn via blåtand.

en: As soon as your phone is ready, you can continue.
sv: Du kan fortsätta så snart som din telefon är klar.

en: Wammu Phone Configuration Wizard
sv: Wammus guide för konfiguration av telefon

en: Ignoring unknown
sv: Ignorerar okänd

en: While reading, entry on location %d reported unknown error, ignoring it!
sv: Under läsningen rapporterades ett okänt fel på plats %d, ignorerar den!

en: Ignoring corrupted
sv: Ignorera skadad

en: While reading, entry on location %d seems to be corrupted, ignoring it!
sv: Posten på plats %d verkar skadad och kommer att ignoreras vid inläsning!

en: Could not find timidity, melody can not be played
sv: Kunde inte hitta timidity, melodin kan inte spelas upp

en: Timidity not found
sv: Timidity hittades inte

en: Select contact from below list
sv: Välj kontakt från listan nedan

en: Select contact
sv: Välj kontakt

en: Select number for selected contact
sv: Välj nummer för vald kontakt

en: Select phone number
sv: Välj telefonnummer

en: Please enter here path to gammu configuration file you want to use.
sv: Ange sökvägen till Gammus konfigurationsfil som du vill använda.

en: Gammurc path
sv: Sökväg för gammurc

en: You can configure connection parameters on Connection tab.
sv: Du kan konfigurera anslutningsparametrar i fliken Anslutning.

en: Automatically connect to phone on startup
sv: Anslut automatiskt till telefonen vid uppstart

en: Whether you want application automatically connect to phone when it is started.
sv: Huruvida du vill att programmet ska ansluta automatiskt till telefonen när det startas.

en: Show debug log
sv: Visa felsökningslogg

en: Show debug information on error output.
sv: Visa felsökningsinformation på standard fel.

en: Synchronize time
sv: Synkronisera tid

en: Synchronise time in phone with computer time while connecting.
sv: Synkronisera tiden i telefonen med datorns tid vid anslutning.

en: Startup information
sv: Uppstartsinformation

en: Display startup on phone (not supported by all models).
sv: Visa uppstart på telefonen (stöds inte av alla modeller).

en: Lock device
sv: Lås enhet

en: Whether to lock device in /var/lock. On some systems you might lack privileges to do so.
sv: Huruvoda enheten ska låsas under /var/lock. På vissa system kan du sakna behörighet att göra det.

en: Phone connection
sv: Telefonanslutning

en: Name for this configuration.
sv: Namn för den här konfigurationen.

en: Device, where your phone is connected.
sv: Enhet, där din telefon är ansluten.

en: Device
sv: Enhet

en: Connection which your phone understands, check Gammu documentation for connection details.
sv: Anslutning som din telefon förstår, kontrollera Gammu-dokumentationen för anslutningsdetaljer.

en: Connection
sv: Anslutning

en: Phone model, you can usually keep here auto unless you have any problems.
sv: Telefonmodell, du kan vanligtvis behålla "auto" såvida du inte har problem.

en: Model
sv: Modell

en: Whether images in messages should be scaled when displayed. This is usually good idea as they are pretty small.
sv: Huruvida bilder i meddelanden ska skalas när de visas. Det här är normalt sett en bra idé eftersom de blir mycket mindre.

en: Scale images
sv: Skala bilder

en: Attempt to reformat text
sv: Försök att formatera om text

en: If you get sometimes "compressed" messages likeTHIStext, you should be interested in this choice.
sv: Om du ibland får "komprimerade" meddelanden som den här texten, kanske du är intresserade av det här valet.

en: Default options for new message
sv: Standardval för nytt meddelande

en: Create concatenated message, what allows to send longer messages.
sv: Skapa sammanlänkat meddelande, vilket tillåter att man skickar längre meddelanden.

en: Create unicode message
sv: Skapa Unicode-meddelande

en: Request delivery report by default
sv: Begär leveransrapport som standard

en: Use 16bit Id
sv: Använd 16-bitars Id

en: Use 16 bit Id inside message. This is safe for most cases.
sv: Använd 16-bitars Id i meddelanden. Det här är säkert i de flesta fall.

en: Automatic
sv: Automatiskt

en: Automatic starting with first name
sv: Automatiskt efter förnamnet

en: Automatic starting with last name
sv: Automatiskt efter efternamnet

en: Custom, use format string below
sv: Anpassat, använd formatsträngen nedan

en: Name display format
sv: Namnvisningsformat

en: Format string for name displaying. You can use %%(value)s format marks. Currently available values are: %s.
sv: Formatsträngen för namnvisning. Du kan använda %%(value)s formattecken. För närvarande tillgängliga värden är: %s.

en: Name format string
sv: Namnformatssträng

en: How often refresh phone state in application status bar. Enter value in miliseconds, 0 to disable.
sv: Hur ofta telefontillståndet ska uppdateras i programmets statusrad. Ange värdet i millisekunder, 0 för att inaktivera.

en: Refresh phone state
sv: Uppdatera telefonens tillstånd

en: Whether to ask for confirmation when deleting entries.
sv: Huruvida en bekräftelse ska visas när poster ska tas bort.

en: Task bar icon
sv: Verktygsfältsikon

en: Show icon in task bar.
sv: Visa ikon i verktygsfält.

en: Default time to be used for newly created time fields.
sv: Standardtid att använda för nyligen skapade tidsfält.

en: Default time
sv: Standardtid

en: Default date to be used for newly created time fields. Enter amount of days from today (1=tomorrow).
sv: Standarddatum att använda för nyligen skapade tidsfält. Ange antal dagar från idag (1=imorgon).

en: Default date=now + x days
sv: Standarddatum=nu + x dagar

en: How many entries will be shown in newly created item.
sv: Hur många poster som kommer att visas i nyligen skapat objekt.

en: Entries for new item
sv: Poster för nytt objekt

en: Prefix for non international phone numbers.
sv: Prefix för inrikesnummer.

en: Number prefix
sv: Nummerprefix

en: Applies only when Wammu can not find proper count of entries to read. This number limits how many empty entries will be read before reading will be stopped.
sv: Används endast då Wammu inte kan hitta korrekta antalet poster att läsa. Detta tal begränsar antalet tomma poster som kommer läsas innan läsningen stoppas.

en: Maximal empty entries if total is guessed
sv: Maximalt antal poster om totalen är gissad

en: In case phone reports wrongly number of entries, Wammu would try to read infinitely or till error. This number limits how many empty entries will be read before reading will be stopped.
sv: Om telefonen uppger ett felaktigt antal poster skulle Wammu försöka läsa för evigt eller till ett fel uppstår. Detta tal begränsar antalet tomma poster som kommer läsas innan läsningen stoppas.

en: Maximal empty entries if total is known
sv: Maximalt antal poster om totalen är känd

en: View
sv: Visa

en: Other
sv: Annan

en: Hacks
sv: Hack

en: You don't have any phone connection configured. Wammu will not be able to conect to your phone!
sv: Du har ingen konfigurerad telefonanslutning. Wammu kommer inte att kunna ansluta till din telefon!

en: No phone configured!
sv: Ingen telefon har konfigurerats!

en: I don't know
sv: Jag vet inte

en: Select this option only if really necessary. You will be provided with too much options in next step.
sv: Välj endast det här alternativet om det verkligen är nödvändigt. Du kommer att få för många alternativ i nästa steg.

en: Symbian based phone
sv: Symbian-baserad telefon

en: Go on if your phone uses Symbian OS (regardless of manufacturer).
sv: Fortsätt om din telefon använder Symbian OS (oavsett tillverkare).

en: Alcatel phone
sv: Alcatel-telefon

en: Alcatel phone not running Symbian.
sv: Alcatel-telefon som inte kör Symbian.

en: BenQ/Siemens phone
sv: BenQ/Siemens-telefon

en: BenQ or Siemens phone not running Symbian.
sv: BenQ eller Siemens-telefon som inte kör Symbian.

en: Motorola phone
sv: Motorola-telefon

en: Motorola phone not running Symbian.
sv: Motorola-telefon som inte kör Symbian.

en: Nokia phone
sv: Nokia-telefon

en: Nokia phone not running Symbian.
sv: Nokia-telefon som inte kör Symbian.

en: Samsung phone
sv: Samsung-telefon

en: Samsung phone not running Symbian.
sv: Samsung-telefon som inte kör Symbian.

en: Sharp phone
sv: Sharp-telefon

en: Sharp phone not running Symbian.
sv: Sharp-telefon som inte kör Symbian.

en: Sony Ericsson phone
sv: Sony Ericsson-telefon

en: Sony Ericsson phone not running Symbian.
sv: Sony Ericsson-telefon som inte kör Symbian.

en: None of the above
sv: Ingen av ovanstående

en: Select this option if nothing above matches.
sv: Välj det här alternativet om ingen ovanstående passar.

en: OBEX and IrMC protocols
sv: OBEX och IrMC-protokollen

en: Standard access to filesystem. Not a good choice for Nokia if you want to access data.
sv: Standardåtkomst till filsystem. Inte ett bra val för Nokia om du vill komma åt data.

en: Standard access to filesystem and sometimes also to phone data. Good choice for recent phones.
sv: Standardåtkomst till filsystem och ibland även telefondata. Bra val för de senaste telefonerna.

en: Symbian using Gnapplet
sv: Symbian med Gnapplet

en: You have to install Gnapplet into phone before using this connection. You can find it in Gammu sources.
sv: Du måste installera Gnapplet i telefonen innan du använder den här anslutningen. Du kan hitta den i källkoden till Gammu.

en: Nokia proprietary protocol
sv: Nokia-proprietärt protokoll

en: Nokia proprietary protocol FBUS.
sv: Nokia-proprietärt protokoll FBUS.

en: Nokia proprietary service protocol
sv: Nokia-proprietärt serviceprotokoll

en: Nokia proprietary protocol MBUS. Older version, use FBUS if possible.
sv: Nokia-proprietärt protokoll MBUS. Äldre version, använd FBUS om möjligt.

en: AT based
sv: AT-baserad

en: This provides minimal access to phone features. It is recommended to use other connection type.
sv: Den här tillhandahåller minimal åtkomst till telefonfunktioner. Det rekommenderas att använda andra anslutningstyper.

en: Good choice for most phones except Nokia and Symbian based. Provides access to most phone features.
sv: Bra val för de flesta telefoner förutom Nokia och Symbian-baserade. Tillhandahåller åtkomst till de flesta telefonfunktioner.

en: Enter device name of serial port.
sv: Ange enhetsnamnet för serieporten.

en: Enter device name of emulated serial port.
sv: Ange enhetsnamnet för den emulerade serieporten.

en: Enter Bluetooth address of your phone.
sv: Ange Bluetoothadressen för din telefon.

en: You don't have to enter anything for this settings.
sv: Du behöver inte ange någonting för den här inställningen.

en: Enter device name of USB port.
sv: Ange enhetsnamnet för USB-porten.

en: Generic AT over serial line or it's emulation
sv: Generisk AT över serielänk eller emulering

en: Select this if you have real serial port or it is emulated by phone driver (eg. virtual COM port, /dev/rfcomm, /dev/ircomm, etc.).
sv: Välj den här om du har en riktig serieport eller om den här emulerad av telefondrivrutinen (t.ex. virtuell COM-port, /dev/rfcomm, /dev/ircomm, etc.).

en: Generic AT at %d bps
sv: Generisk AT i %d bitar/s

en: Select this if your phone requires transfer speed %d bps.
sv: Välj den här om din telefon kräver en överföringshastighet på %d bitar/s.

en: AT over Bluetooth
sv: AT över blåtand

en: Select this if your phone is connected over Bluetooth and you want to use native Bluetooth connection.
sv: Välj den här om din telefon ansluts över blåtand och du vill använda standardiserad blåtandsanslutning.

en: AT over Bluetooth with RF searching
sv: AT över blåtand med RF-sökning

en: Use for Bluetooth stack and 6210 / DCT4 Nokia models, which don't inform about Bluetooth services correctly (6310, 6310i with firmware lower than 5.50, 8910,..)
sv: Använd för blåtandsstack och 6210 / DCT4 Nokia-modeller, som inte informera om blåtandstjänster korrekt (6310, 6310i med fast programvara lägre än 5.50, 8910,..)

en: AT over IrDA
sv: AT över infraröd

en: Select this if your phone is connected over IrDA and you want to use native IrDA connection.
sv: Välj den här om din telefon ansluts över IrDA (infraröd) och du vill använda standardiserad infraröd anslutning.

en: AT over DKU2
sv: AT över DKU2

en: Select this if your phone is connected using DKU2 cable.
sv: Välj den här om din telefon är ansluten med en DKU2-kabel.

en: Generic OBEX over serial line or it's emulation
sv: Generisk OBEX över serielänk eller emulering

en: OBEX over Bluetooth
sv: OBEX över blåtand

en: OBEX over Bluetooth with RF searching
sv: OBEX över blåtand med RF-sökning

en: OBEX over IrDA
sv: OBEX över infraröd

en: Gnapplet over Bluetooth
sv: Gnapplet över blåtand

en: Gnapplet over IrDA
sv: Gnapplet över infraröd

en: MBUS proprietary protocol
sv: MBUS-proprietärt protokoll

en: Protocol used in older Nokia phones.
sv: Protokoll som används i äldre Nokia-telefoner.

en: FBUS proprietary protocol
sv: FBUS proprietärt protokoll

en: Protocol used in Nokia phones. Please try selecting more specific options first.
sv: Protokoll som används i Nokia-telefoner. Försök att välja mer specifika alternativ först.

en: DKU5 cable
sv: DKU5-kabel

en: Nokia Connectivity Adapter Cable DKU-5 (original cable or compatible), for phones with USB chip like Nokia 5100.
sv: Nokia Connectivity Adapter Cable DKU-5 (originalkabel eller kompatibel), för telefoner med USB-chip som Nokia 5100.

en: PL2303 cable
sv: PL2303-kabel

en: New Nokia protocol for PL2303 USB cable (usually third party cables), for phones with USB chip like Nokia 5100.
sv: Nytt Nokia-protokoll för USB-kabeln PL2303 (vanligtvis tredjepartskablar), för telefoner med USB-chip som Nokia 5100.

en: DKU2 cable
sv: DKU2-kabel

en: Nokia Connectivity Cable DKU-2 (original cable or compatible), for phones without USB chip like Nokia 6230.
sv: Nokia Connectivity Cable DKU-2 (originalkabel eller kompatibel), för telefoner utan USB-chip som Nokia 6230.

en: DLR3-3P/CA-42 cable
sv: DLR3-3P/CA-42-kabel

en: Nokia RS-232 Adapter Cable DLR-3P (original cable or compatible), usually with phones like Nokia 7110/6210/6310.
sv: Nokia RS-232 Adapter Cable DLR-3P (originalkabel eller kompatibel), oftast med telefoner som Nokia 7110/6210/6310.

en: FBUS proprietary protocol using ARK cable
sv: FBUS proprietärt protokoll med ARK-kabel

en: ARK cable (third party cable) for phones not supporting AT commands like Nokia 6020.
sv: ARK-kabel (tredjepartskabel) för telefoner som inte har stöd för AT-kommandon, som Nokia 6020.

en: DKU5 phone with ARK cable
sv: DKU5-telefon med ARK-kabel

en: ARK cable (third party cable) for phones with USB chip like Nokia 5100.
sv: ARK-kabel (tredjepartskabel) för telefoner med USB-chip, som Nokia 5100.

en: Phonet over Bluetooth
sv: Phonet över blåtand

en: Nokia protocol for Bluetooth stack with other DCT4 Nokia models.
sv: Nokia-protokoll för blåtandsstack med andra DCT4 Nokia-modeller.

en: FBUS over Bluetooth (emulated serial port)
sv: FBUS över blåtand (emulerad serieport)

en: Nokia protocol for Bluetooth stack with Nokia 6210.
sv: Nokia-protokoll för blåtandsstack med Nokia 6210.

en: Using emulated serial port.
sv: Använder emulerad serieport.

en: Phonet over Bluetooth (emulated serial port)
sv: Phonet över blåtand (emulerad serieport)

en: FBUS over Bluetooth
sv: FBUS över blåtand

en: Phonet over Bluetooth with RF searching
sv: Phonet över blåtand med RF-sökning

en: Nokia protocol for Bluetooth stack with DCT4 Nokia models, which don't inform about services correctly (6310, 6310i with firmware lower than 5.50, 8910,..).
sv: Nokia-protokoll för blåtandsstack med DCT4 Nokia-modeller, som inte informerar om tjänster korrekt (6310, 6310i med fast programvara lägre än 5.50, 8910,..).

en: Phonet over IrDA
sv: Phonet över infraröd

en: Nokia protocol for infrared with other Nokia models.
sv: Nokia-protokoll för infrarött med andra Nokia-modeller.

en: FBUS over IrDA
sv: FBUS över infraröd

en: Nokia protocol for infrared with Nokia 6110/6130/6150.
sv: Nokia-protokoll för infrarött med Nokia 6110/6130/6150.

en: Mailboxes
sv: Postlådor

en: Select mailbox file...
sv: Välj postlådefil...

en: Saving messages to mailbox
sv: Sparar meddelanden till postlåda

en: %(count)d messages exported to "%(path)s" (%(type)s)
sv: %(count)d meddelanden exporterade till "%(path)s" (%(type)s)

en: mailbox
sv: brevlåda

en: Select maildir directory where to save files
sv: Välj maildir-katalog där filer ska sparas

en: Selected folder does not contain new subfolder and thus probably is not valid maildir.
    
    Do you want to create new subfolder and export to it?
sv: Vald mapp innehåller inte ny undermapp och är därför antagligen inte en giltig maildir.
    
    Vill du skapa en ny undermapp och exportera till den?

en: Folder doesn't look like maildir!
sv: Mappen ser inte ut att vara maildir!

en: Creating of folder failed, bailing out.
sv: Skapandet av mapp misslyckades, avslutar.

en: Can not create folder!
sv: Kan inte skapa mapp!

en: Saving messages to maildir
sv: Sparar meddelanden till maildir

en: Output file already exists, this usually means that this message was already saved there.
    
    Do you wish to overwrite file %s?
sv: Utdatafilen finns redan. Det betyder vanligtvis att det här meddelandet redan har sparats där.
    
    Vill du skriva över filen %s?

en: File already exists!
sv: Filen finns redan!

en: Connecting to IMAP server...
sv: Ansluter till IMAP-server...

en: Can not login, you probably entered invalid login information. Do you want to retry?
sv: Kan inte logga in. Du angav antagligen felaktiga inloggningsuppgifter. Vill du försöka igen?

en: Login failed!
sv: Inloggning misslyckades!

en: Listing folders on IMAP server...
sv: Listar mappar på IMAP-server...

en: Can not list folders on server, bailing out.
sv: Kan inte lista mappar på servern, avslutar.

en: Listing failed!
sv: Listning misslyckades!

en: Please select folder on server %s where messages will be stored
sv: Välj mapp på servern %s där meddelanden ska lagras

en: Select folder
sv: Välj mapp

en: Selecting folder on IMAP server...
sv: Väljer mapp på IMAP-server...

en: Can not select folder %s on server, bailing out.
sv: Kan inte välja mappen %s på server, avslutar.

en: Selecting failed!
sv: Markering misslyckades!

en: Saving messages to IMAP
sv: Sparar meddelanden till IMAP

en: Can not save message to folder %s on server, bailing out.
sv: Kan inte spara meddelande till mappen %s på servern, avslutar.

en: Saving failed!
sv: Misslyckades att spara!

en: IMAP server
sv: IMAP-server

en: %(new)d new of %(count)d messages exported to "%(path)s" (%(type)s)
sv: %(new)d nya av %(count)d meddelanden exporterade till "%(path)s" (%(type)s)

en: Where do you want to export emails created from your messages?
sv: Var vill du exportera e-post som skapas från din meddelanden?

en: Select export type
sv: Välj exporteringstyp

en: Mailbox file
sv: Postlådefil

en: Maildir folder
sv: Maildir-mapp

en: IMAP account
sv: IMAP-konto

en: IMAP Settings
sv: IMAP-inställningar

en: Connection Details
sv: Anslutningsdetaljer

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Message State Selection
sv: Val av meddelandetillstånd

en: From Address
sv: Från-adress

en: Login
sv: Logga in

en: Password
sv: Lösenord

en: Remember password (insecure)
sv: Kom ihåg lösenord (ej säkert)

en: Use SSL
sv: Använd SSL

en: Only back-up new messages
sv: Säkerhetskopiera endast nya meddelanden

en: %d. From Address invalid
sv: %d. Ogiltig från-adress

en: %d. Server incomplete
sv: %d. Ofullständig server

en: %d. Port invalid
sv: %d. Ogiltig port

en: %d. Login incomplete
sv: %d. Ofullständig inloggning

en: %d. Password incomplete
sv: %d. Ofullständigt lösenord

en: %d. No messages to back-up selected. Please tick at least one of the states.
sv: %d. Inga meddelanden att säkerhetskopiera valda. Markera minst ett av tillstånden.

en: Incomplete
sv: Ofullständig

en: Saving messages to XML
sv: Sparar meddelanden till XML

en: Please share your experiences with Wammu and Gammu which is backend library. When you fill in following form, other users can benefit from your experiences in Gammu Phone Database. Only information you see here will be submited.
sv: Dela med dig av dina erfarenheter med Wammu och Gammu, som är det bakomliggande biblioteket. När du fyller i följande formulär kan andra användare dra nytta av dina erfarenheter via Gammus telefondatabas. Endast den informationen som du ser här kommer att skickas in.

en: Manufacturer:
sv: Tillverkare:

en: Phone model:
sv: Telefonmodell:

en: Connection type:
sv: Anslutningstyp:

en: Model in gammu configuration:
sv: Modell i gammu-konfiguration:

en: Working features:
sv: Fungerande funktioner:

en: Please select features...
sv: Välj funktioner...

en: Note:
sv: Notering:

en: Your name:
sv: Ditt namn:

en: Your email:
sv: Din e-postadress:

en: Email displaying:
sv: E-postadressen som visas:

en: Use [at] and [dot]
sv: Använd [at] och [dot]

en: Insert NOSPAM text at random position
sv: Infoga NOSPAM på slumpmässig position

en: Display it normally
sv: Visa den normalt

en: Don't show email at all
sv: Visa inte e-postadressen alls

en: Not supported
sv: Stöds inte

en: Gammu Phone Database Talkback
sv: Information till Gammus telefondatabas

en: Select which features work correctly with your phone
sv: Välj vilka funktioner som fungerar korrekt med din telefon

en: This information is automatically included in report.
sv: Den här informationen kommer automatiskt att inkluderas i rapporten.

en: Describe some glitches of this phone or other experiences with Gammu.
sv: Beskriv några av problemen för den här telefonen eller andra erfarenheter med Gammu.

en: Please enter valid mail here, choose display options below. Your email won't be given or sold to anybody.
sv: Ange en giltig e-postadress här och ett av visningsalternativen nedan. Din e-postadress kommer inte att publiceras eller säljas till någon.

en: If you don't want to display email clear text, please select one mangling option.
sv: Om du inte vill visa e-postadressen i klartext kan du välja ett av följande alternativ.

en: Entry in Gammu Phone Database was not created, following fields are invalid:
    %s
sv: Post i Gammus telefondatabas skapades inte. Följande fält är ogiltiga:
    %s

en: Supported features
sv: Funktioner som stöds

en: Entry not created!
sv: Posten skapades inte!

en: Email displaying
sv: E-postadressen som visas

en: HTTP request failed with status %(code)d (%(text)s), please retry later or create entry manually.
sv: HTTP-begäran misslyckades med status %(code)d (%(text)s). Försök igen senare eller skapa en post manuellt.

en: HTTP request failed with exception:
    %(exception)s
    Please retry later or create entry manually.
sv: HTTP-begäran misslyckades med undantaget:
    %(exception)s
    Försök igen senare eller skapa en post manuellt.

en: Entry in Gammu Phone Database has been created, you can see it on <%s> URL.
    Do you want to open it in browser now?
sv: Post i Gammus telefondatabas har skapats. Du kan se den på url:en <%s>.
    Vill du öppna den i en webbläsare nu?

en: Entry created!
sv: Posten skapad!

en: Phone model
sv: Telefonmodell

en: Model in gammu configuration
sv: Modell i gammu-konfiguration

en: Note
sv: Notering

en: Your name
sv: Ditt namn

en: Your email
sv: Din e-postadress

en: Field: %s
sv: Fält: %s

en: Select which functionality works without problems on your phone (either in Wammu or in some other tool using Gammu library).
sv: Välj vilken funktionalitet som fungerar utan några problem för din telefon (antingen i Wammu eller i några andra verktyg som använder Gammu-biblioteket).

en: Phone information
sv: Telefoninformation

en: Sending and saving SMS
sv: Skicka och spara SMS

en: Multimedia messaging
sv: MMS

en: Basic phonebook functions
sv: Grundläggande telefonboksfunktioner

en: Enhanced phonebook entries
sv: Utökade telefonboksposter

en: Calendar entries
sv: Kalenderposter

en: Filesystem manipulation
sv: Manipulering av filsystem

en: Reading and making calls
sv: Läser och ringer samtal

en: Logos
sv: Logotyper

en: Ringtones
sv: Ringsignaler

en: Select features
sv: Välj funktioner

en: You can access name and phone number.
sv: Du kan komma åt namn och telefonnummer.

en: You have access to more phone numbers per entry or additional fields as email.
sv: Du har åtkomst till fler telefonnummer per post eller ytterligare fält som e-post.

en: Action canceled by user!
sv: Åtgärden avbröts av användaren!

en: Action canceled
sv: Åtgärden avbröts

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: enabled (tone)
sv: aktiverad (ton)

en: enabled (silent)
sv: aktiverad (tyst)

en: yearly
sv: årligen

en: monthly
sv: månatligen

en: daily
sv: dagligen

en: biweekly
sv: två gånger i veckan

en: weekly on monday
sv: varje måndag

en: weekly on tuesday
sv: varje tisdag

en: weekly on wednesday
sv: varje onsdag

en: weekly on thursday
sv: varje torsdag

en: weekly on friday
sv: varje fredag

en: weekly on saturday
sv: varje lördag

en: weekly on sunday
sv: varje söndag

en: disabled
sv: inaktiverad

en: nonrecurring
sv: inte återkommande

en: Your phone doesn't support this function.
sv: Din telefon har inte stöd för den här funktionen.

en: This function is not implemented for your phone. If you want help with implementation please contact authors.
sv: Den här funktionen är inte implementerad för din telefon. Om du vill hjälpa till med implementationen, kontakta upphovsmännen.

en: Your phone asks for PIN.
sv: Din telefon frågar efter PIN-kod.

en: Memory is full, try deleting some entries.
sv: Minnet är fullt, försök att ta bort några poster.

en: Communication canceled by phone, did you press cancel on phone?
sv: Kommunikationen avbröts av telefonen, tryckte du på Avbryt på telefonen?

en: Empty entry received. This usually should not happen and most likely is caused by bug in phone firmware or in Gammu/Wammu.
    
    If you miss some entry, please contact Gammu/Wammu authors.
sv: Tom post togs emot. Det här ska normalt sett inte hända och beror sannolikt på ett fel i telefonens fasta programvara eller i Gammu/Wammu.
    
    Om du saknar någon post, kontakta upphovsmännen för Gammu/Wammu.

en: Please close opened menu in phone and retry, data can not be accessed while you have opened them.
sv: Stäng den öppna menyn i telefonen och försök igen, data kan inte kommas åt när du har öppnat dem.

en: Timeout while trying to communicate with phone. Maybe phone is not connected (for cable) or out of range (for Bluetooth or IrDA).
sv: Tidsgränsen överstegs vid försök att kommunicera med telefonen. Kanske är telefonen inte ansluten (kabel) eller utanför räckvidden (blåtand eller infraröd).

en: Device for communication with phone does not exist. Maybe you don't have phone plugged or your configuration is wrong.
sv: Enheten för kommunikation med telefonen finns inte. Kanske har inte du anslutit telefonen eller så är din konfiguration felaktig.

en: Device "%s" for communication with phone does not exist. Maybe you don't have phone plugged or your configuration is wrong.
sv: Enheten "%s" för kommunikation med telefonen finns inte. Kanske har inte du anslutit telefonen eller så är din konfiguration felaktig.

en: Maybe you need to be member of some group to have acces to device.
sv: Kanske behöver du vara medlem av någon grupp för att få åtkomst till enheten.

en: Can not access device for communication with phone.
sv: Kan inte komma åt enheten för kommunikation med telefonen.

en: Can not access device "%s" for communication with phone.
sv: Kan inte komma åt enheten "%s" för kommunikation med telefonen.

en: Can not access SIM card. Please check whether it is properly inserted in phone and/or try to reboot the phone by removing battery.
sv: Kan inte komma åt SIM-kortet. Kontrollera huruvida det är korrekt insatt och/eller prova att starta om telefonen genom att ta bort batteriet.

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Function:
sv: Funktion:

en: Error code:
sv: Felkod:

en: Device %s does not exist!
sv: Enheten %s finns inte!

en: Error opening device
sv: Fel vid öppnandet av enhet

en: You don't have permissions for %s device!
sv: Du har inte behörighet för enheten %s!

en: Maybe you need to be member of %s group.
sv: Kanske behöver du vara medlem av gruppen %s.

en: Wammu Configurator - Wammu and Gammu configurator version %s
sv: Konfigurerare för Wammu - Konfigurerare för Wammu och Gammu version %s

en: Usage: %s [OPTION...]
sv: Användning: %s [FLAGGA...]

en: Options:
sv: Flaggor:

en: show this help
sv: visa hjälp

en: show program version
sv: visa programversion

en: force using of locales from current directory rather than system ones
sv: tvinga användning av lokaler från aktuell katalog istället för systemkatalogen

en: Command line parsing failed with error:
sv: Kommandoradstolkning misslyckades med följande fel:

en: Extra unrecognized parameters passed to program
sv: Okända extraparametrar skickades till program

en: Using local built locales!
sv: Använder lokalt byggda lokaler!

en: Updating gammu configuration...
sv: Uppdaterar gammu-konfiguration...

en: prints connection settings and tries to connect the phone
sv: skriver ut anslutningsinställningar och försöker att ansluta telefonen

en: enables debug output to stderr
sv: aktiverar felsökningsutdata till standard fel

en: Wammu is not configured!
sv: Wammu är inte konfigurerad!

en: Wammu configuration:
sv: Wammu-konfiguration:

en: Connecting...
sv: Ansluter...

en: Getting phone information...
sv: Hämtar telefoninformation...

en: Phone infomation:
sv: Telefoninformation:

en: Requested code
sv: Efterfrågad kod

note: l10n: Generic name of program shown in desktop file
en: Mobile Phone Manager
sv: Hanterare för mobiltelefoner

note: l10n: Comment about program shown in desktop file
en: Application for mobile phones - frontend for Gammu
sv: Program för mobiltelefoner - klient för Gammu

note: l10n: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: phone;mobile;sms;contact;calendar;todo;
sv: telefon;mobil;sms;kontakter;kalender;todo;

en: Wammu is a mobile phone manager that uses Gammu as its backend. It works with any phone that Gammu supports, including many models from Nokia, Siemens, and Alcatel.
sv: Wammu är en mobiltelefonhanterare som använder Gammu som sin bakände. Det fungerar med alla telefoner som Gammu stöder, vilket innehåller många modeller från Nokia, Siemens, och Alcatel.
