wammu - en to tr translation catalogue (810 entries)

en: About Wammu
tr: Wammu Hakkında

en: Running on Python %s
tr: Python %s üzerinde çalışıyor

en: Using wxPython %s
tr: wxPython %s kullanıyor

en: Using python-gammu %(python_gammu_version)s and Gammu %(gammu_version)s
tr: python-gammu %(python_gammu_version)s ve Gammu %(gammu_version)s kullanıyor

en: <b>Wammu</b> is a wxPython based GUI for Gammu.
tr: <b>Wammu</b> bir Gammu için wxPython tabanlı GKA'dir.

en: 
    This program is free software: you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or
    (at your option) any later version.
tr: 
    Bu program özgür bir yazılımdır: Özgür Yazılım Vakfı tarafından
    yayımlanan GNU Genel Kamu Lisansı, sürüm 3 veya üstü (sizin seçiminiz),
    altında yeniden dağıtabilir ve/veya değiştirebilirsiniz.

en: 
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
tr: 
    Bu program faydalı olacağı ümidiyle dağıtılmıştır,
    ancak HERHANGİ BİR GARANTİSİ YOKTUR;
    SATILABİLİRLİK veya ÖZEL BİR AMAÇ İÇİN UYGUNLUK garantisi yoktur.
    Ayrıntılar için GNU Genel Kamu Lisansına bakınız.

en: Failed to set exception handler.
tr: İşleyiciyi hariç tutmada başarız oldu.

en: Name
tr: Adı

en: Value
tr: Değer

en: Location
tr: Konum

en: Memory
tr: Hafıza

en: Number
tr: Numara

en: Type
tr: Tür

en: Date
tr: Tarih

en: Status
tr: Durum

en: Text
tr: Metin

en: Completed
tr: Tamamlandı

en: Priority
tr: Öncelik

en: Start
tr: Başlat

en: End
tr: Bitiş

en: Recurrence
tr: Tekrarla

en: Resend
tr: Yeniden Gönder

en: Send
tr: Gönder

en: Reply
tr: Yanıtla

en: Call
tr: Ara

en: Send message
tr: Mesaj gönder

en: Store as new contact
tr: Yeni kişi olarak sakla

en: Edit
tr: Düzenle

en: Duplicate
tr: Çoğalt

en: Delete current
tr: Şu ankini sil

en: Delete selected
tr: Seçileni sil

en: Backup current
tr: Şu ankini yedekle

en: Backup selected
tr: Seçileni yedekle

en: Backup all
tr: Tümünü yedekle

en: Message preview
tr: Mesaj önizle

en: Text style
tr: Metin stili

en: Concatenated
tr: Birleştirildi

en: Style
tr: Stil

en: %d char | %d chars
tr[0]: %d karakter
tr[1]: %d karakter

en: Select predefined animation:
tr: Öntanımlı canlandırma seç:

en: Select predefined sound:
tr: Öntanımlı sesi seç:

en: Predefined animation
tr: Öntanımlı canlandırma

en: Predefined sound
tr: Öntanımlı ses

en: Composing SMS
tr: SMS oluştur

en: When checked, message is sent to recipient.
tr: İşaretlendiğinde, mesaj alıcıya gönderilir.

en: Save into folder
tr: Klasöre kaydet

en: When checked, message is saved to phone.
tr: İşaretlendiğinde, mesaj telefona kaydedilir.

en: Add
tr: Ekle

en: Add number of recipient from contacts.
tr: Kişilerden alıcının numarasını ekle.

en: Edit recipients list.
tr: Alıcıların listesini düzenle.

en: Recipient's numbers:
tr: Alıcının numaraları:

en: Unicode
tr: Evrensel kod

en: Unicode messages can contain national and other special characters, check this if you use non latin-1 characters. Your messages will require more space, so you can write less characters into single message.
tr: Evrensel kod mesajları ulusal ve diğer özel karakterleri içerebilir, latin-1 olmayan karakterleri kullanıyorsanız bunu işaretleyin. Mesajlarınız daha fazla boşluk gerektirecek, bu yüzden tek mesajda daha az karakter yazabilirsiniz.

en: Delivery report
tr: İletim raporu

en: Check to request delivery report for message.
tr: Mesaj için teslim edildi raporu isteğini kontrol et.

en: Sent
tr: Gönderildi

en: Flash
tr: Flaş

en: Send flash message - it will be just displayed on display, but not saved in phone.
tr: Hızlı mesaj gönder - ekranda görüntülenecek, ancak telefona kaydedilmeyecek.

en: Parts of current message
tr: Şu anki mesajın parçası

en: Available message parts
tr: Mevcut mesaj parçaları

en: Create new message by adding part to left list...
tr: Soldaki listeye parça ekleyerek yeni mesaj oluştur...

en: Preview
tr: Önizleme

en: No editor available for type %s
tr: %s türü için kullanılabilir düzenleyici yok

en: Nothing to preview, message is empty.
tr: Önizlemek için hiçbir şey yok, mesaj boş.

en: Message empty!
tr: Mesaj boş!

en: Message will fit into %d SMSes
tr: Mesaj, %d SMS içine yerleştirilecek

en: XML File
tr: XML Dosyası

en: All files
tr: Tüm dosyalar

en: Select XML file...
tr: XML dosyası seç...

en: Saving contacts to XML
tr: Kişiler XML olarak kaydediliyor

en: Export terminated
tr: Süresi dolanları dışa aktar

en: phone
tr: telefon

en: Creating of file %s failed, bailing out.
tr: %s dosyasının oluşturulması başarısız oldu, vazgeçiliyor.

en: Can not create file!
tr: Dosya oluşturulamadı!

en: %(count)d contacts exported to "%(path)s"
tr: %(count)d kişi "%(path)s" dizinine aktarıldı

en: Chimes high
tr: Yüksek ses

en: Chimes low
tr: Düşük ses

en: Ding
tr: Zil sesi

en: TaDa
tr: Boru sesi

en: Notify
tr: Bildiri

en: Drum
tr: Davul

en: Claps
tr: Alkış

en: Fanfare
tr: Tantana

en: Chord high
tr: Yüksek ses

en: Chord low
tr: Düşük ses

en: I'm ironic, flirty
tr: Alaycıyım

en: I am glad
tr: Memnunum

en: I am skeptic
tr: Kuşkuluyum

en: I am sad
tr: Üzgünüm

en: I am crying
tr: Ağlıyorum

en: I am winking
tr: Göz kırpıyorum

en: I am laughing
tr: Gülüyorum

en: I am indifferent
tr: Kaygısızım

en: I am in love
tr: Aşığım

en: I am confused
tr: Şaşkınım

en: Tongue hanging out
tr: Dili dışarı çıkmış

en: I am angry
tr: Kızgınım

en: Wearing glasses
tr: Giyiniyorum

en: Devil
tr: Şeytan

en: Alignment
tr: Hizalama

en: None
tr: Yok

en: Left
tr: Sol

en: Right
tr: Sağ

en: Center
tr: Ortala

en: Text Size
tr: Metin boyutu

en: Large
tr: Büyük

en: Small
tr: Küçük

en: Bold
tr: Kalın

en: Italic
tr: Yatık

en: Underlined
tr: Altı çizili

en: Strikethrough
tr: Üstü çizgili

en: Available contacts:
tr: Mevcut kişiler:

en: Current recipients:
tr: Şu anki alıcılar:

en: Contact list
tr: Bağlantı listesi

en: Edit contacts list
tr: Kişilerin listesini düzenle

en: Load contacts from file
tr: Bağlantıları dosyadan yükle

en: Selected file "%s" could not be written.
tr: Seçilen "%s" dosyası yazılamadı.

en: File can not be created!
tr: Dosya oluşturulamadı!

en: Selected file "%s" was not found, no data read.
tr: Seçilen "%s" dosyası bulunamadı, okunan veri yok.

en: File not found!
tr: Dosya bulunamadı!

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Creating new %s
tr: Yeni %s oluşturuluyor

en: Editing %(name)s %(location)s
tr: %(name)s %(location)s düzenleniyor

en: Location (0=auto):
tr: Konum (0=oto):

en: Add one more field.
tr: Birden fazla ekle.

en: contact
tr: kişi

en: Memory type
tr: Hafıza tipi

en: calendar event
tr: takvim olayı

en: Event type
tr: Olay tipi

en: todo item
tr: yapılacak öğesi

en: Debug log has been automatically saved to %s, you are strongly encouraged to include it in bugreport.
tr: Hata ayıklama günlüğü otomatik olarak %s dosyasına kaydedildi. Hata raporuna dahil etmek için kesinlikle düşünmelisiniz.

en: Save debug log...
tr: Hata ayıklama günlüğünü kaydet...

en: Search for similar reports
tr: Benzer raporları ara

en: Report bug
tr: Hatayı raporla

en: Save debug log as...
tr: Hata ayıklama günlüğünü farklı kaydet...

en: Debug log was saved for phone communication, if this error appeared during communicating with phone, you are strongly encouraged to include it in bugreport. Debug log is saved in file %s.
tr: Telefon iletişimi için hata ayıklama günlüğü kaydedildi, eğer bu hata telefon ile iletişim boyunca görünüyorsa, hata raporuna dahil etmek için kesinlikle düşünmelisiniz. Hata ayıklama günlüğü %s dosyasına kaydedildi.

en: Before submiting please try searching for similar bugs on %s
tr: Göndermeden önce lütfen benzer hatalar için %s üzerinde aramayı deneyin

en: Unicode encoding error appeared, see question 1 in FAQ, how to solve this.
tr: Evrensel kod kodlama hatası görünüyor, bunu çözmek için SSS da soru 1'e bakın.

en: Unhandled exception appeared.
tr: Beklenmeyen istisna göründü.

en: If you want to help improving this program, please submit following infomation and description how did it happen to %s. Please report in english, otherwise you will be most likely told to translate you report to english later.
tr: Bu programın geliştirilmesine yardım etmek istiyorsanız, lütfen %s nasıl oldu anlatın ve aşağıdaki bilgiyi gönderin. Lütfen rapor ingilizce olsun, aksi halde sizden daha sonra raporunuzun ingilizce'ye çevrilmesi istenecek.

en: Unhandled exception appeared. If you want to help improving this program, please report this together with description how this situation has happened. Please report in english, otherwise you will be most likely told to translate you report to english later.
tr: Beklenmeyen istisna göründü. Bu programın gelişmesine yardımcı olmak istiyorsanız, lütfen bu durumu nasıl olduğunun açıklamasıyla birlikte rapor edin. Lütfen rapor ingilizce olsun, aksi halde sizden daha sonra raporunuzun ingilizce'ye çevrilmesi istenecek.

en: Unhandled exception
tr: Beklenmeyen istisna

en: Traceback:
    %(traceback)s
    Exception: %(exception)s
tr: Geriizleme:
    %(traceback)s
    İstisna:%(exception)s

en: Create new configuration
tr: Yeni yapılandırma oluştur

en: %(name)s (position %(position)d)
tr: %(name)s (konum %(position)d)

en: Select which configration you want to modify.
tr: Değiştirmek istediğiniz yapılandırmayı seçin.

en: Select configuration section
tr: Yapılandırma bölümünü seçin

en: Manufacturer
tr: Üretici

en: Model (Gammu identification)
tr: Model (Gammu kimliği)

en: Model (real)
tr: Model (gerçek)

en: Firmware
tr: Donanım Yazılımı

en: Firmware date
tr: Donanım Yazılımı tarihi

en: Firmware (numeric)
tr: Donanım Yazılımı (sayısal)

en: Serial number (IMEI)
tr: Seri numarası (IMEI)

en: Original IMEI
tr: Orijinal IMEI

en: Product code
tr: Ürün kodu

en: N/A
tr: YOK

en: Hardware
tr: Donanım

en: Manufacture month
tr: Üretim ayı

en: Language packs in phone
tr: Telefondaki dil paketleri

en: Automatically switched to local locales.
tr: Yerel ayarlara otomatik olarak değiştirildi.

en: Wammu debug log
tr: Wammu hata ayıklama günlüğü

en: Here will appear debug messages from Gammu...
tr: Gammu'dan hata ayıklama mesajları burada görünecek...

en: Phone
tr: Telefon

en: Phone Information
tr: Telefon Bilgisi

en: Wammu version
tr: Wammu sürümü

en: Gammu version
tr: Gammu sürümü

en: python-gammu version
tr: python-gammu sürümü

en: Calls
tr: Aramalar

en: All Calls
tr: Tüm Çağrılar

en: Received
tr: Cevaplanan

en: Received Calls
tr: Cevaplanmış Çağrılar

en: Missed
tr: Cevapsız

en: Missed Calls
tr: Cevapsız Çağrılar

en: Outgoing
tr: Giden

en: Outgoing Calls
tr: Giden Çağrılar

en: Contacts
tr: Kişiler

en: All Contacts
tr: Tüm Kişiler

en: SIM Contacts
tr: SIM Kişileri

en: Phone Contacts
tr: Telefon Kişileri

en: Messages
tr: Mesajlar

en: All Messages
tr: Tüm Mesajlar

en: Read
tr: Okundu

en: Read Messages
tr: Mesajları oku

en: Unread
tr: Okunmamış

en: Unread Messages
tr: Okunmamış Mesajlar

en: Sent Messages
tr: Mesaj gönderildi

en: Unsent
tr: Gönderilmemiş

en: Unsent Messages
tr: Gönderilmemiş Mesajlar

en: Todos
tr: Yapılacaklar

en: All Todo Items
tr: Tüm Yapılacaklar

en: Calendar
tr: Takvim

en: All Calendar Events
tr: Tüm Takvim Olayları

en: Search:
tr: Ara:

en: Enter text to search for, please note that search type is selected next to this field. Matching is done over all fields.
tr: Aramak için metni girin, lütfen unutmayın bu alanın yanından arama türü seçilir. Tüm alanların eşleştirilmesi bitti.

en: Regexp
tr: Düzenli ifade

en: Wildcard
tr: Joker

en: Select search type
tr: Arama türünü seç

en: Welcome to Wammu %s
tr: Wammu %s Sürümüne Hoş Geldiniz

en: &Write data
tr: &Veriyi yaz

en: Write data (except messages) to file.
tr: Verileri (mesajlar hariç) dosyaya yaz.

en: W&rite message
tr: Me&saj yaz

en: Write messages to file.
tr: Mesajları dosyaya yaz.

en: &Read data
tr: &Veriyi oku

en: Read data (except messages) from file (does not import to the phone).
tr: Dosyadan (telefona aktarmadan) veri (mesajlar hariç) oku.

en: R&ead messages
tr: Mesajları &oku

en: Read messages from file (does not import to the phone).
tr: Dosyadan (telefona aktarmadan) mesajları oku.

en: &Phone wizard
tr: Telefon &sihirbazı

en: Search for phone or configure it using guided wizard.
tr: Telefon ara veya kılavuzlu sihirbaz kullanarak yapılandır.

en: Se&ttings
tr: &Ayarlar

en: Change Wammu settings.
tr: Wammu ayarlarını değiştir.

en: E&xit
tr: Çı&kış

en: Terminate Wammu.
tr: Wammu'yu sonlandır.

en: &Connect
tr: &Bağlan

en: Connect the device.
tr: Cihaza bağlan.

en: &Disconnect
tr: &Bağlantıyı Kes

en: Disconnect the device.
tr: Cihaz bağlantısını kes.

en: &Synchronise time
tr: &Zamanı eşitle

en: Synchronise time in phone with PC.
tr: Telefon saatini bilgisayar ile eşitle.

en: Send &file
tr: &Dosya gönder

en: Send file to phone.
tr: Dosyayı telefona gönder.

en: &Phone
tr: &Telefon

en: &Info
tr: &Bilgi

en: Retrieve phone information.
tr: Telefon bilgisini al.

en: Contacts (&SIM)
tr: Kişiler (&SIM)

en: Retrieve contacts from SIM.
tr: SIM'den kişileri al.

en: Contacts (&phone)
tr: Kişiler (&telefon)

en: Retrieve contacts from phone memory.
tr: Telefon hafızasından kişileri al.

en: &Contacts (All)
tr: &Kişiler (Tümü)

en: Retrieve contacts from phone and SIM memory.
tr: Telefon ve SIM hafızasından kişileri al.

en: C&alls
tr: Ç&ağrılar

en: Retrieve call history.
tr: Arama geçmişini al.

en: &Messages
tr: &Mesajlar

en: Retrieve messages.
tr: Mesajları al.

en: &Todos
tr: &Yapılacaklar

en: Retrieve todos.
tr: Yapılacakları al.

en: Calenda&r
tr: Takvim

en: Retrieve calendar events.
tr: Takvim olaylarını al.

en: A&ll
tr: &Tümü

en: Retrieve everything above.
tr: Yukarıdaki her şey alınıyor.

en: &Retrieve
tr: &Al

en: &Contact
tr: &Kişi

en: Create new contact.
tr: Yeni kişi oluştur.

en: Calendar &event
tr: Takvim &olayları

en: Create new calendar event.
tr: Yeni takvim olayı oluştur.

en: &Todo
tr: &Yapılacak

en: Create new todo.
tr: Yeni yapılacak oluştur.

en: &Message
tr: &Mesaj

en: Create new message.
tr: Yeni mesaj oluştur.

en: &Create
tr: &Oluştur

en: &Save
tr: &Kaydet

en: S&ave messages
tr: Mesajları k&aydet

en: &Import to phone
tr: &Telefona aktar

en: Import data from backup to phone.
tr: Yedekten veriyi telefona aktar.

en: I&mport messages to phone
tr: &Mesajları telefona aktar

en: Import messages from backup to phone.
tr: Mesajları yedekten telefona aktar.

en: Export messages to &emails
tr: Mesajları &epostaya aktar

en: Export messages to emails in storage you choose.
tr: Mesajları seçtiğiniz bir depolama ortamına epostalar olarak aktar.

en: Export messages to &XML
tr: Mesajları &XML olarak aktar

en: Export messages to XML file you choose.
tr: Mesajları seçtiğiniz XML dosyasına aktar.

en: Export &contacts to XML
tr: &Kişileri XML olarak aktar

en: Export contacts to XML file you choose.
tr: Kişileri seçtiğiniz XML dosyasına aktar.

en: &Backups
tr: &Yedekler

en: &Website
tr: &Web sitesi

en: Visit Wammu website.
tr: Wammu web sitesini ziyaret edin.

en: &Support
tr: &Destek

en: Visit Wammu support website.
tr: Wammu destek web sitesini ziyaret edin.

en: &Report bug
tr: &Hata raporla

en: Report bug in Wammu, please include saved debug log if possible.
tr: Hataları Wammu'ya raporlayın, lütfen mümkünse kaydedilmiş hata ayıklama günlüğünü dahil edin.

en: &Save debug log
tr: &Hata ayıklama günlüğünü kaydet

en: Save a copy of debug log, please include this in bug report.
tr: Hata ayıklama günlüğünün bir kopyasını kaydedin, lütfen buna hata raporunu dahil edin.

en: &Gammu Phone Database
tr: &Gammu Telefon Veritabanı

en: Visit database of user experiences with phones.
tr: Kullanıcı telefon deneyimleri veritabanını ziyaret edin.

en: &Talkback
tr: &Geri bildirim

en: Report your experiences into Gammu Phone Database.
tr: Kendi deneyiminizi Gammu Telefon Veritabanı'na bildirin.

en: &Donate
tr: &Bağış

en: Donate to Wammu project.
tr: Wammu projesine bağış yapın.

en: &About
tr: &Hakkında

en: Information about program.
tr: Program hakkında bilgi.

en: &Help
tr: &Yardım

en: Debug log created in temporary file <%s>. In case of crash please include it in bugreport!
tr: Hata ayıklama günlüğü <%s> geçici dosyası içinde oluşturuldu. Programın çökmesi durumunda lütfen hata raporu içindekini de dahil edin!

en: You can not work on this data, please retrieve it first from phone
tr: Bu veri üzerinde çalışamazsınız, lütfen telefondan aldığınız ilk haline getiriniz

en: Data not up to date
tr: Veri güncel değil

en: Wammu could not import gammu module, program will be terminated.
tr: Wammu, gammu modülünü içe aktaramadı, program sonlandırılacak.

en: The import failed because python-gammu is compiled with different version of Gammu than it is now using (it was compiled with version %(compile)s and now it is using version %(runtime)s).
tr: İçe aktarma başarısız oldu çünkü python-gammu, Gammu'nun şuan kullanılandan farklı bir sürümü ile derlendi(%(compile)s sürümü ile derlendi ve şimdi %(runtime)s sürümünü kullanıyor).

en: You can fix it by recompiling python-gammu against gammu library you are currently using.
tr: python-gammu'yu, şuan kullandığınız gammu kütüphanesi ile yeniden derleyerek hatayı düzeltebilirsiniz.

en: Gammu module not working!
tr: Gammu modülü çalışmıyor!

en: Gammu module was not found, you probably don't have properly installed python-gammu for current python version.
tr: Gammu modülü bulunamadı, muhtemelen şu anki python sürümü için doğru bir biçimde kurulu python-gammu'ya sahip değilsiniz.

en: The import failed with following error:
tr: İçe aktarma aşağıdaki hata ile başarısız oldu:

en: Wammu configuration was not found and Gammu settings couldn't be read.
tr: Wammu yapılandırması bulunamadı ve Gammu ayarları okunamadı.

en: Do you want to configure phone connection now?
tr: Telefon bağlantınızı şimdi yapılandırmak istiyor musunuz?

en: Configuration not found
tr: Yapılandırma bulunamadı

en: You are using Wammu for more than a month. We would like to hear from you how your phone is supported. Do you want to participate in this survey?
tr: Bir aydan fazladır Wammu kullanıyorsunuz. Telefonunuzun nasıl desteklendiğini duymaktan mutlu oluruz. Bu ankete katılmak istiyor musunuz?

en: Press Cancel to never show this question again.
tr: Bu soruyu asla tekrar göstermemesi için İptal'e basın.

en: Thanks for using Wammu
tr: Wammu kullandığınız için teşekkürler

en: Migrated from older Wammu
tr: Eski Wammu'dan taşındı

en: Connect
tr: Bağlan

en: Disconnect
tr: Bağlantıyı Kes

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Restore
tr: Geri yükle

en: Minimize
tr: Küçült

en: Close
tr: Kapat

en: battery
tr: pil

en: AC
tr: Şebeke

en: no battery
tr: pil yok

en: fault
tr: hata

en: charging
tr: şarj oluyor

en: charged
tr: şarj oldu

note: l10n: Formatting of signal percentage, usually you can keep this as it is.
en: %d %%
tr: %%%d

en: Bat: %(battery_percent)d %% (%(power_source)s), Sig: %(signal_level)s, Time: %(time)s
tr: Pil: %%%(battery_percent)d (%(power_source)s), Sinyal: %(signal_level)s, Süre: %(time)s

en: Connected
tr: Bağlandı

en: Disconnected
tr: Bağlantı Kesildi

en: You changed parameters affecting phone connection, they will be used next time you connect to phone.
tr: Telefon bağlantısını etkileyen parametreleri değiştirdiniz, telefonu bağladığınız sonraki seferde kullanılacak.

en: Notice
tr: Uyarı

en: Looks like normal program termination, deleting log file.
tr: Normal program sonlandırması gibi görünüyor, günlük dosyası siliniyor.

en: Failed to unlink temporary log file, please delete it yourself.
tr: Geçici günlük dosyası bağlantısını kesmek başarısız, lütfen kendiniz siliniz.

en: Filename: %s
tr: Dosya adı: %s

en: Error while communicating with phone
tr: Telefon ile iletişim kurarken hata oldu

en: Error Occured
tr: Hata Meydana Geldi

en: Operation in progress
tr: İşlem ilerlemekte

en: voice tag %x
tr: ses etiketi %x

en: Folder
tr: Klasör

en: Writing message(s)...
tr: Mesaj(lar) yazılıyor...

en: It was not possible to read saved message! There is most likely some bug in Gammu, please contact author with debug log of this operation. To see message in Wammu you need to reread all messsages.
tr: Kaydedilmiş mesajları okumak mümkün değil! Gammu'da büyük ihtimalle bazı hatalar olabilir, lütfen bu işlemin hata ayıklama günlüğü ile birlikte programcıyla temas kurun. Wammu da mesajı görmek için tüm mesajları yeniden okumaya ihtiyacınız var.

en: Could not read saved message!
tr: Kaydedilmiş mesaj okunamadı!

en: Writing contact...
tr: Kişi yazılıyor...

en: It was not possible to read saved entry! It might be different than one saved in phone untill you reread all entries.
tr: Kaydedilmiş girişi okumak mümkün değil! Tüm girişleri yeniden okuyana kadar telefonunuzda birden farklı yere kaydedilmiş olabilir.

en: Could not read saved entry!
tr: Kaydedilmiş giriş okunamadı!

en: Writing calendar...
tr: Takvim yazılıyor...

en: Writing todo...
tr: Yapılacaklar yazılıyor...

en: Gammu messages backup
tr: Gammu mesajlarını yedekleme

en: All backup formats
tr: Tüm yedekleme biçimleri

en: Gammu backup [all data]
tr: Gammu yedekleme [tüm veriler]

en: Nokia backup [contacts]
tr: Nokia yedekleme [kişiler]

en: vCard [contacts]
tr: VKart [kişiler]

en: LDIF [contacts]
tr: LDIF [kişiler]

en: vCalendar [todo,calendar]
tr: vTakvim [todo,calendar]

en: iCalendar [todo,calendar]
tr: iTakvim [todo,calendar]

en: Save data as...
tr: Veriyi farklı kaydet...

en: Read data
tr: Veriyi oku

en: Save backup as...
tr: Yedeklemeyi farklı kaydet...

en: Import backup
tr: Yedeklemeyi içe aktar

en: Error while reading backup
tr: Yedekleme okunurken hata oldu

en: Data has been read from file "%s"
tr: "%s" dosyasından veri okundu

en: %d messages
tr: %d mesaj

en: No importable data were found in file "%s"
tr: "%s" dosyasında bulunan içe aktarılabilir veri yok

en: No data to import
tr: İçe aktarmak için veri yok

en: Following data was found in backup, select which of these do you want to be added into phone.
tr: Aşağıdaki veriler yedeklemede bulundu, telefona eklemek istediğinizi seçin.

en: Select what to import
tr: İçe aktarılacağı seçin

en: Importing data...
tr: Veri içe aktarılıyor...

en: Backup has been imported from file "%s"
tr: "%s" dosyasından yedekleme içe aktarıldı

en: Backup imported
tr: Yedekleme içe aktarıldı

en: Restoring from file "%s" has failed, some parts of backup might have been stored to phone and some were not.
tr: "%s" dosyasından geri yükleme başarısız oldu, yedeğin bazı parçaları telefona kaydedilmiş ve bazıları kaydedilmemiş.

en: Backup import failed
tr: Yedeklemeyi içe aktarma başarısız oldu

en: %d phone contact entries
tr: %d telefon kişi girişi

en: %d SIM contact entries
tr: %d SIM kişi girişi

en: %d to do entries
tr: %d yapılacak girişi

en: %d calendar entries
tr: %d takvim girişi

en: Backup saved from phone %s
tr: %s telefonundan yedekleme kaydedildi

en: , serial number %s
tr: , seri numarası %s

en: Backup was created by %s
tr: %s tarafından yedekleme oluşturuldu

en: Backup saved on %s
tr: %s'na yedekleme kaydedildi

en: Backup has been saved to file "%s"
tr: Yedekleme "%s" dosyasına kaydedildi

en: Data has been saved to file "%s"
tr: "%s" dosyasına veri kaydedildi

en: Error while saving backup
tr: Yedekleme kaydedilirken hata oldu

en: Error while saving backup, probably some limit inside of Gammu exceeded.
    %s
tr: Yedekleme kaydedilirken hata oldu, muhtemelen Gammu içindeki bazı sınırlar aşıldı.
    %s

en: Are you sure you want to delete contact "%s"?
tr: "%s" kişisini silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete call from "%s"?
tr: "%s" kişisinden gelen çağrıyı silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete message from "%s"?
tr: "%s" kişisinden gelen mesajı silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete todo entry "%s"?
tr: "%s" yapılacak girişini silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete calendar entry "%s"?
tr: "%s" takvim girişini silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete %d contact? | Are you sure you want to delete %d contacts?
tr[0]: %d kişiyi silmek istediğinize emin misiniz?
tr[1]: %d kişiyi silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete %d call? | Are you sure you want to delete %d calls?
tr[0]: %d çağrıyı silmek istediğinize emin misiniz?
tr[1]: %d çağrıyı silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete %d message? | Are you sure you want to delete %d messages?
tr[0]: %d mesajı silmek istediğinize emin misiniz?
tr[1]: %d mesajı silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete %d todo entry? | Are you sure you want to delete %d todo entries?
tr[0]: %d yapılacak girişini silmek istediğinize emin misiniz?
tr[1]: %d yapılacak girişini silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete %d calendar entry? | Are you sure you want to delete %d calendar entries?
tr[0]: %d takvim girişini silmek istediğinize emin misiniz?
tr[1]: %d takvim girişini silmek istediğinize emin misiniz?

en: Confirm deleting
tr: Silmeyi onayla

en: Deleting contact(s)...
tr: Kişi(ler) siliniyor...

en: Deleting message(s)...
tr: Mesaj(lar) siliniyor...

en: Deleting todo(s)...
tr: Yapılacak(lar) siliniyor...

en: Deleting calendar event(s)...
tr: Takvim olay(lar)ı siliniyor...

en: Reading phone information
tr: Telefon bilgisi okunuyor

en: Reading calls of type %s
tr: %s türü aramalar okunuyor

en: Reading contacts from %s
tr: %s dan kişiler okunuyor

en: Reading messages
tr: Mesajlar okunuyor

en: Reading todos
tr: Yapılacaklar okunuyor

en: Reading calendar
tr: Takvim okunuyor

en: Setting time in phone...
tr: Telefonda zaman ayarlanıyor...

en: Send file to phone
tr: Dosyayı telefona gönder

en: Sending file to phone...
tr: Dosya telefona gönderiliyor...

en: Transfer has been rejected by phone.
tr: Aktarım telefon tarafından reddedildi.

en: Transfer rejected!
tr: Aktarma reddedildi!

en: One moment please, connecting to phone...
tr: Bir dakika lütfen, telefona bağlanılıyor...

en: Phone connection is not properly configured, can not connect to phone.
tr: Telefon bağlantısı doğru bir şekilde yapılandırılmadı, telefona bağlanılamaz.

en: Connection not configured!
tr: Bağlantı yapılandırılmadı!

en: Please enter %s code:
tr: Lütfen %s kodu girin:

en: Phone asks for security code
tr: Telefon güvenlik kodunu soruyor

en: Your phone has just received incoming call
tr: Telefonunuzda henüz gelen bir arama var

en: Your phone has just received incoming call from %s
tr: Telefonunuz %s kişisinden henüz gelen bir çağrı aldı

en: Incoming call
tr: Gelen arama

en: Reject
tr: Reddet

en: Accept
tr: Kabul et

en: One moment please, disconnecting from phone...
tr: Bir dakika lütfen, telefon bağlantısı kesiliyor...

en: Searching for phone can not be performed while you are connected to phone, please disconnect first.
tr: Telefonunuz bağlı iken telefon araması yapılamıyor, lütfen önce bağlantıyı kesin.

en: You are connected to phone!
tr: Telefona bağlandınız!

en: Predefined animation number %d
tr: Öntanımlı canlandırma numarası %d

en: Unknown predefined sound #%d
tr: Bilinmeyen öntanımlı ses #%d

en: Some parts of this message were not decoded correctly, probably due to missing support for it in Gammu.
tr: Bu mesajdaki bazı bölümler doğru olarak kodlanmamış, muhtemelen Gammu'daki için eksik destekten dolayı.

en: Checking %s
tr: %s kontrol ediliyor

en: Could not guess vendor
tr: Satıcı tahmin edilemedi

en: Guessed as %s
tr: %s olarak tahmin edildi

en: Discovering Bluetooth devices using %s
tr: %s kullanan Bluetooth cihazları bulunuyor

en: No Bluetooth device found
tr: Hiç Bluetooth cihazı bulunamadı

en: All Bluetooth devices discovered, connection tests still in progress...
tr: Bütün Bluetooh cihazları bulundu, bağlantı denemeleri hala sürüyor...

en: Could not access Bluetooth subsystem (%s)
tr: (%s) Buetooth alt sistemine erişilemedi

en: PyBluez not found, it is not possible to scan for Bluetooth devices.
tr: PyBluez bulunamadı, Bluetooth cihazlarının taranması mümkün değil.

en: No Bluetooth searching
tr: Bluetooth araması yok

en: Finished %s
tr: %s bitti

en: All finished, found %d phones
tr: Hepsi bitti, %d telefon bulundu

en: Failed to connect to phone
tr: Telefona bağlanma başarısız

en: You did not specify valid phone number.
tr: Geçerli telefon numarası belirtilmedi.

en: Invalid phone number
tr: Geçersiz telefon numarası

en: Configuration done
tr: Yapılandırma bitti

en: Thank you for configuring phone connection.
tr: Telefon bağlantısı yapılandırması için teşekkür ederiz.

en: You can enter any name which you will use to identify your phone.
tr: Telefonunuzu tanımlamak için kullanabileceğiniz herhangi bir isim girebilirsiniz.

en: Connection test
tr: Bağlantı denemesi

en: Wammu is now testing phone connection, please wait...
tr: Wammu telefon bağlantısını şimdi deniyor, lütfen bekleyin...

en: Phone has been found.
tr: Telefon bulundu.

en: Manufacturer: %(manufacturer)s
    Model: %(model)s
tr: Üretici: %(manufacturer)s
    Model: %(model)s

en: Phone connection test is still active, you can not continue.
tr: Telefon bağlantı denemesi hala aktif, devam edemezsiniz.

en: Testing still active!
tr: Deneme hala aktif!

en: Phone has not been found, are you sure you want to continue?
tr: Telefon bulunamadı, devam etmek istediğinize emin misiniz?

en: Phone not found!
tr: Telefon bulunamadı!

en: Phone search
tr: Telefon ara

en: Phone searching status
tr: Telefon arama durumu

en: Phone search is still active, you can not continue.
tr: Telefon araması hala aktif, devam edemezsiniz.

en: Searching still active!
tr: Arama hala aktif!

en: No phone has not been found, you can not continue.
tr: Bulunan hiç telefon yok, devam edemezsiniz.

en: No phone found!
tr: Bulunan telefon yok!

en: Wammu is now searching for phone:
tr: Wammu şimdi telefonu arıyor:

en: No phone has been found!
tr: Bulunan telefon yok!

en: Phone %(manufacturer)s %(model)s on device %(port)s using connection %(connection)s
tr: %(port)s cihazındaki telefon%(manufacturer)s %(model)s %(connection)s bağlantısını kullanıyor

en: Select phone to use from below list
tr: Kullanmak için telefonu aşağıdaki listeden seç

en: Select phone
tr: Telefonu seç

en: Following phone will be used:
tr: Aşağıdaki telefon kullanılacak:

en: No phone selected!
tr: Seçili telefon yok!

en: Manual configuration
tr: Elle yapılandırma

en: Device where phone is connected
tr: Bağlanan telefon

en: Connection type
tr: Bağlantı türü

en: You need to select device which will be used.
tr: Kullanılacak cihazı seçmeniz gerekli.

en: No device selected!
tr: Seçili cihaz yok!

en: You need to select connection type which will be used.
tr: Kullanılacak bağlantı türünü seçmeniz gerekli.

en: No connection selected!
tr: Seçilen bağlantı yok!

en: Phone Device
tr: Telefon Cihazı

en: Please enter device where phone is accessible
tr: Lütfen telefonun erişilebilir olacağı cihazı girin

en: Driver to use
tr: Kullanmak için sürücü

en: Sorry no driver matches your configuration, please return back and try different settings or manual configuration.
tr: Üzgünüm, yapılandırmanızla eşleşen sürücü yok, lütfen geri dönün ve farklı ayarları veya elle yapılandırmayı deneyin.

en: Please select which driver you want to use. Follow the help text shown below to select the best one.
tr: Lütfen kullanmak istediğiniz sürücüyü seçin. En iyi olanı seçmek için aşağıdan yardım metinlerini takip edin.

en: Please select connection type, default choice should be best in most cases.
tr: Lütfen bağlantı türünü seçin, birçok durumda öntanımlı seçim en iyisidir.

en: Phone type
tr: Telefon türü

en: Please select phone manufacturer or type. Try to be as specific as possible.
tr: Lütfen telefon üreticisi veya türünü seçin. Mümkün olduğu kadar özelleştirin.

en: Search all connections
tr: Tüm bağlantıları ara

en: Wizard will search for all possible connections. It might take quite long time to search all possible connection types.
tr: Sihirbaz olası tüm bağlantıları arayacak. Tüm olası bağlantı türlerini aramak uzun zaman alabilir.

en: USB cable
tr: USB kablo

en: Many phones now come with USB cable, select this if you're using this connection type.
tr: Birçok telefon USB kablo ile gelir, eğer bu bağlantı türünü kullanacaksanız bunu seçin.

en: Bluetooth connection is wireless and does not require direct visibility. Phone needs to be properly paired with computer before proceeding.
tr: Bluetooth bağlantısı kablosuzdur ve doğrudan görünebilirlik gerekmez. İşlemden önce bilgisayar ile telefon doğru bir şekilde eşleştirilmelidir.

en: IrDA
tr: Kızıl Ötesi

en: IrDA wireless connection requires direct visibility, please make sure this is fullfilled and computer can see phone.
tr: Kızıl Ötesi kablosuz bağlantısı doğrudan görünebilirlik gerektirir, lütfen bilgisayarın telefonu görebildiğinden ve bunun tam olduğundan emin olun.

en: Serial cable
tr: Seri kablo

en: This is not often used connection, but was very popular for older phones.
tr: Bu çok sık kullanılan bir bağlantı değil ancak eski telefonlar için popülerdi.

en: How is your phone connected?
tr: Telefonunuz nasıl bağlı?

en: Configuration style
tr: Yapılandırma stili

en: Guided configuration
tr: Kılavuzlu yapılandırma

en: Automatically search for a phone
tr: Otomatik olarak bir telefon ara

en: You will be guided through configuration by phone connection type and vendor.
tr: Telefon bağlantı türü ve satıcı tarafından yapılandırma aracılığıyla yönlendirileceksiniz.

en: Wizard will attempt to search phone on usual ports.
tr: Sihirbaz genel bağlantı noktalarında telefon araması yapmayı deneyecek.

en: You know what you are doing and know exact parameters you need for connecting to phone.
tr: Telefona bağlanmak için ihtiyacınız olan kesin parametreleri ve ne yaptığınızı biliyorsunuz.

en: How do you want to configure your phone connection?
tr: Telefon bağlantınızı nasıl yapılandırmak istiyorsunuz?

en: If you have no idea how to configure your phone connection, you can look at Gammu Phone Database for other users experiences:
tr: Telefon bağlantınızı nasıl yapılandıracağınız konusunda fikriniz yoksa, diğer kullanıcı tecrübeleri için Gammu Telefon Veritabanına bakabilirsiniz:

en: Welcome
tr: Hoş Geldiniz

en: This wizard will help you with configuring phone connection in Wammu.
tr: Bu sihirbaz Wammu'da telefon yapılandırması için size yardım edecek.

en: Please make sure you have phone ready, powered on and one of connection methods is set up:
tr: Lütfen telefonun hazır olduğundan, açık ve bağlantı yöntemlerinden birinin ayarlı olduğundan emin olun:

en: Cable is connected.
tr: Kablo bağlandı.

en: You have enabled IrDA and phone is in visible range.
tr: IrdA (kızılötesi) etkinleştirdiniz ve telefonunuz görünür mesafede.

en: You have paired Bluetooth with computer.
tr: Bilgisayar ile Bluetooth eşleştirdiniz.

en: As soon as your phone is ready, you can continue.
tr: Telefonunuz hazır olur olmaz devam edebilirsiniz.

en: Wammu Phone Configuration Wizard
tr: Wammu Telefon Yapılandırma Sihirbazı

en: Ignoring unknown
tr: Bilinmeyen yoksayılıyor

en: While reading, entry on location %d reported unknown error, ignoring it!
tr: Okunurken, %d konuma girişte bilinmeyen hata bildirildi, yoksayılıyor!

en: Ignoring corrupted
tr: Bozulma yoksayılıyor

en: While reading, entry on location %d seems to be corrupted, ignoring it!
tr: Okunurken, %d konuma giriş bozulmuş olarak görünüyor, yoksayılıyor!

en: Could not find timidity, melody can not be played
tr: Timidity bulunamadı, melodi çalınamayacak

en: Timidity not found
tr: Timidity ses dosyası yok

en: Select contact from below list
tr: Listeden kişi seç

en: Select contact
tr: Kişi seç

en: Select number for selected contact
tr: Seçilen kişi için numara seç

en: Select phone number
tr: Telefon numarasını seç

en: Please enter here path to gammu configuration file you want to use.
tr: Kullanmak istediğiniz gammu yapılandırma dosya yolunu buraya giriniz.

en: Gammurc path
tr: Gammurc yolu

en: You can configure connection parameters on Connection tab.
tr: Bağlantı sekmesinde bağlantı parametrelerinizi yapılandırabilirsiniz.

en: Automatically connect to phone on startup
tr: Başlangıçta telefona otomatik olarak bağlan

en: Whether you want application automatically connect to phone when it is started.
tr: Başlangıçta telefona otomatik bağlan.

en: Show debug log
tr: Hata ayıklama günlüğünü göster

en: Show debug information on error output.
tr: Hata çıktısında hata ayıklama bilgisini göster.

en: Synchronize time
tr: Zaman ayarı

en: Synchronise time in phone with computer time while connecting.
tr: Bağlanırken bilgisayar zamanı ile telefon zamanını eşitle.

en: Startup information
tr: Açılış bilgisi

en: Display startup on phone (not supported by all models).
tr: Telefon açılışında görüntüle (tüm modeller desteklenmiyor).

en: Lock device
tr: Cihazı Kilitle

en: Whether to lock device in /var/lock. On some systems you might lack privileges to do so.
tr: /var/lock'daki cihazı kilitle/aç. Bazı sistemlerde özel yapılacakları kilitleyebilirsiniz.

en: Phone connection
tr: Telefon bağlantısı

en: Name for this configuration.
tr: Bu yapılandırmanın ismi.

en: Device, where your phone is connected.
tr: Telefonunuzun bağlandığı cihaz.

en: Device
tr: Cihaz

en: Connection which your phone understands, check Gammu documentation for connection details.
tr: Telefonunuzun kabul ettiği bağlantı, bağlantı detayları için Gammu belgelerini kontrol edin.

en: Connection
tr: Bağlantı

en: Phone model, you can usually keep here auto unless you have any problems.
tr: Telefon modeli, bir problem yaşamadıkça genellikle buraya kaydedebilirsiniz.

en: Whether images in messages should be scaled when displayed. This is usually good idea as they are pretty small.
tr: Mesajlardaki resimleri gösterirken ölçeklendir. Bu genellikle yeteri kadar küçük olduklarında güzel bir fikir.

en: Scale images
tr: Resimleri boyutlandır

en: Attempt to reformat text
tr: Metni yeniden biçimlendirmeyi dene

en: If you get sometimes "compressed" messages likeTHIStext, you should be interested in this choice.
tr: Eğer bazen THIStext gibi "sıkıştırılmış" mesajlar alıyorsanız, bu seçimle ilgilenmelisiniz.

en: Default options for new message
tr: Yeni mesajlar için öntanımlı seçenekler

en: Create concatenated message, what allows to send longer messages.
tr: Daha uzun mesajları göndermeye izin veren zincirleme mesaj oluştur.

en: Create unicode message
tr: Evrensel kodlu mesaj oluştur

en: Request delivery report by default
tr: Öntanımlı olarak dağıtım raporu gerekiyor

en: Use 16bit Id
tr: 16bit Id kullan

en: Use 16 bit Id inside message. This is safe for most cases.
tr: Mesaj içerisinde 16 bit Id kullan. Birçok durumda bu daha güvenlidir.

en: Automatic
tr: Otomatik

en: Automatic starting with first name
tr: İlk isim ile otomatik başlat

en: Automatic starting with last name
tr: Son isim ile otomatik başlat

en: Custom, use format string below
tr: Özel, aşağıdaki dizi biçimlerini kullan

en: Name display format
tr: İsim görüntüleme biçimi

en: Format string for name displaying. You can use %%(value)s format marks. Currently available values are: %s.
tr: İsim görünümü için dizin biçimi. %%(value)s biçimi kullanabilirsin. Mevcut kullanılabilir değerler: %s.

en: Name format string
tr: İsim dizin biçimi

en: How often refresh phone state in application status bar. Enter value in miliseconds, 0 to disable.
tr: Uygulama durum çubuğundan hangi sıklıkta telefon durumu yenilensin.Bir değer girin. 0 yenilemeyi iptal eder.

en: Refresh phone state
tr: Telefon durumunu yenile

en: Whether to ask for confirmation when deleting entries.
tr: Girişler silindiği zaman onay için sorup sormayacağı.

en: Task bar icon
tr: Görev çubuğu simgesi

en: Show icon in task bar.
tr: Simgeyi görev çubuğunda göster.

en: Default time to be used for newly created time fields.
tr: Yeni oluşturulan zaman dilimi için kullanılacak öntanımlı zaman.

en: Default time
tr: Öntanımlı zaman

en: Default date to be used for newly created time fields. Enter amount of days from today (1=tomorrow).
tr: Yeni oluşturulan zaman dilimi için kullanılacak öntanımlı tarih. Bugünden gün sayısını girin (1=yarın).

en: Default date=now + x days
tr: Öntanımlı tarih=now + x days

en: How many entries will be shown in newly created item.
tr: Yeni oluşturulan öğede kaç tane giriş gösterilecek.

en: Entries for new item
tr: Yeni öğe için girişler

en: Prefix for non international phone numbers.
tr: Uluslararası olmayan numaralar için ön numara.

en: Number prefix
tr: Ön numara

en: Applies only when Wammu can not find proper count of entries to read. This number limits how many empty entries will be read before reading will be stopped.
tr: Sadece Wammu okumak için uygun sayıda giriş bulamadığı zaman uygular. Bu numara, okumadan önce durdurulacak olan kaç tane boş giriş okunacağını sınırlar.

en: Maximal empty entries if total is guessed
tr: Toplam tahmin edilirse en fazla boş giriş

en: In case phone reports wrongly number of entries, Wammu would try to read infinitely or till error. This number limits how many empty entries will be read before reading will be stopped.
tr: Telefon yanlış numara girdisi rapor ettiğinde, Wammu okumaya çalışacaktır veya hata verecektir. Bu numara kaç tane okunacak boş girdi girilmesiyle sınırlıdır, okumadan kapanacaktır.

en: Maximal empty entries if total is known
tr: Toplam biliniyorsa azami boş girdi

en: View
tr: Görünüm

en: Other
tr: Diğer

en: Hacks
tr: Saldırılar

en: You don't have any phone connection configured. Wammu will not be able to conect to your phone!
tr: Yapılandırılmış herhangi bir telefon bağlantınız yok. Wammu telefonunuza bağlanamayacaktır!

en: No phone configured!
tr: Yapılandırılan telefon yok!

en: I don't know
tr: Bilmiyorum

en: Select this option only if really necessary. You will be provided with too much options in next step.
tr: Yalnızca gerekliyse bunu seçiniz. Sonraki adımda size daha fazla seçenek sunulacak.

en: Symbian based phone
tr: Symbian temelli telefon

en: Go on if your phone uses Symbian OS (regardless of manufacturer).
tr: Telefonunuz Symbian OS kullanıyorsa (üretici sorumlu değil) devam edin.

en: Alcatel phone
tr: Alcatel telefon

en: Alcatel phone not running Symbian.
tr: Alcatel telefon Symbian ile çalışmıyor.

en: BenQ/Siemens phone
tr: BenQ/Siemens telefon

en: BenQ or Siemens phone not running Symbian.
tr: BenQ veya Siemens telefon Symbian ile çalışmıyor.

en: Motorola phone
tr: Motorola telefon

en: Motorola phone not running Symbian.
tr: Motorola telefon Symbian ile çalışmıyor.

en: Nokia phone
tr: Nokia telefon

en: Nokia phone not running Symbian.
tr: Nokia telefon Symbian ile çalışmıyor.

en: Samsung phone
tr: Samsung telefon

en: Samsung phone not running Symbian.
tr: Samsung telefon Symbian ile çalışmıyor.

en: Sharp phone
tr: Sharp telefon

en: Sharp phone not running Symbian.
tr: Sharp telefon Symbian ile çalışmıyor.

en: Sony Ericsson phone
tr: Sony Ericsson telefon

en: Sony Ericsson phone not running Symbian.
tr: Sony Ericsson telefon Symbian ile çalışmıyor.

en: None of the above
tr: Yukarıdakilerin hiçbiri

en: Select this option if nothing above matches.
tr: Yukarıda hiçbir eşleştirme yoksa bu seçeneği seçin.

en: OBEX and IrMC protocols
tr: OBEX ve IrMC protokolleri

en: Standard access to filesystem. Not a good choice for Nokia if you want to access data.
tr: Dosya sistemine standart bağlan. Veri bağlantısı yapmak istiyorsanız Nokia için iyi bir seçim değil.

en: Standard access to filesystem and sometimes also to phone data. Good choice for recent phones.
tr: Dosya sistemleri ve bazen telefon verileri için standart bağlantı. Son telefonlar için güzel bir seçim.

en: Symbian using Gnapplet
tr: Symbian Gnapplet kullanıyor

en: You have to install Gnapplet into phone before using this connection. You can find it in Gammu sources.
tr: Bu bağlantıyı kullanmadan önce telefona Gnapplet yüklemelisiniz. Gammu kaynaklarında bulabilirsiniz.

en: Nokia proprietary protocol
tr: Nokia patent protokolü

en: Nokia proprietary protocol FBUS.
tr: Nokia tescilli protokolü FBUS.

en: Nokia proprietary service protocol
tr: Nokia patent hizmet protokolü

en: Nokia proprietary protocol MBUS. Older version, use FBUS if possible.
tr: Nokia patent protokolü MBUS. Eski sürüm, mümkünse FBUS kullan.

en: AT based
tr: AT temelli

en: This provides minimal access to phone features. It is recommended to use other connection type.
tr: Bu telefon özelliklerine en az bağlantı sağlar. Diğer bağlantı tipi tavsiye edilir.

en: Good choice for most phones except Nokia and Symbian based. Provides access to most phone features.
tr: Nokia ve Symbian tabanlı telefonlar hariç birçok telefon için güzel seçim. Birçok telefon özelliği için erişim sağlar.

en: Enter device name of serial port.
tr: Seri bağlantı noktasının cihaz adını girin.

en: Enter device name of emulated serial port.
tr: Uyarlanmış seri bağlantı noktasının cihaz adını girin.

en: Enter Bluetooth address of your phone.
tr: Telefonunuzun Bluetooth adresini giriniz.

en: You don't have to enter anything for this settings.
tr: Bu ayar için hiçbirşey yapmadınız.

en: Enter device name of USB port.
tr: USB bağlantı noktasının cihaz adını girin.

en: Generic AT over serial line or it's emulation
tr: Seri bağlantı veya Öykünmesinde genel AT

en: Select this if you have real serial port or it is emulated by phone driver (eg. virtual COM port, /dev/rfcomm, /dev/ircomm, etc.).
tr: Gerçek bir seri portunuz veya telefon sürücüsü tarafından öykünmesi varsa bunu seçiniz (ör. sanal COM port, /dev/rfcomm, /dev/ircomm, etc.).

en: Generic AT at %d bps
tr: %d bps de genel AT

en: Select this if your phone requires transfer speed %d bps.
tr: Telefonunuz %d hızını gerektiriyorsa bunu seçiniz.

en: AT over Bluetooth
tr: Bluetooth üzerinde AT

en: Select this if your phone is connected over Bluetooth and you want to use native Bluetooth connection.
tr: Bluetooth üzerinden bağlanmışsanız ve yerel Bluetooth bağlantısını kullanmak istiyorsanız bunu seçiniz.

en: AT over Bluetooth with RF searching
tr: RF aramalı Bluetooth üzerinde AT

en: Use for Bluetooth stack and 6210 / DCT4 Nokia models, which don't inform about Bluetooth services correctly (6310, 6310i with firmware lower than 5.50, 8910,..)
tr: Doğru olarak Bluetooth hizmetleri hakkında uyarmayan 6210/DTC4 Nokia modelleri (8910,5.50'den düşük donanım yazılımlı 6310,6310i...) ve Bluetooth yığını için kullanın

en: AT over IrDA
tr: IrDA üzerinde AT

en: Select this if your phone is connected over IrDA and you want to use native IrDA connection.
tr: IrDA üzeriden bağlanmışsanız ve yerel IrDA bağlantısını kullanmak istiyorsanız bunu seçiniz.

en: AT over DKU2
tr: DKU2 üzerinde AT

en: Select this if your phone is connected using DKU2 cable.
tr: Eğer telefonunuz DKU2 kablosu ile bağlanmışsanız, bunu seçin.

en: Generic OBEX over serial line or it's emulation
tr: Seri bağlantıda veya Öykünmesinde genel OBEX

en: OBEX over Bluetooth
tr: Bluetooth üzerinde OBEX

en: OBEX over Bluetooth with RF searching
tr: RF aramalı Bluetooth üzerinde OBEX

en: OBEX over IrDA
tr: IrDA üzerinde OBEX

en: Gnapplet over Bluetooth
tr: Bluetooth üzerinde Gnapplet

en: Gnapplet over IrDA
tr: IrDA üzerinde Gnapplet

en: MBUS proprietary protocol
tr: MBUS patent protokolü

en: Protocol used in older Nokia phones.
tr: Eski Nokia telefonlarda kullanılan protokol.

en: FBUS proprietary protocol
tr: FBUS patent protokolu

en: Protocol used in Nokia phones. Please try selecting more specific options first.
tr: Nokia telefonlarında kullanılan protokol. Lütfen önce daha fazla seçenek seçmeye çalışınız.

en: DKU5 cable
tr: DKU5 kablo

en: Nokia Connectivity Adapter Cable DKU-5 (original cable or compatible), for phones with USB chip like Nokia 5100.
tr: Nokia Bağlantı Adaptör Kablosu DKU-5 (orijinal veya uygun kablo), Nokia 5100 gibi USB'li telefonlar için.

en: PL2303 cable
tr: PL2303 kablo

en: New Nokia protocol for PL2303 USB cable (usually third party cables), for phones with USB chip like Nokia 5100.
tr: PL2303 USB kablo için yeni Nokia protokolü (genellikle üçüncü parti kablolar), Nokia 5100 gibi USB'li telefonlar için.

en: DKU2 cable
tr: DKU2 kablo

en: Nokia Connectivity Cable DKU-2 (original cable or compatible), for phones without USB chip like Nokia 6230.
tr: Nokia bağlantı kablosu DKU-2(orijinal veya uygun kablo), Nokia 6230 gibi USB'li telefonlar için.

en: DLR3-3P/CA-42 cable
tr: DLR3-3P/CA-42 kablo

en: Nokia RS-232 Adapter Cable DLR-3P (original cable or compatible), usually with phones like Nokia 7110/6210/6310.
tr: Nokia RS-232 Adaptör Kablo DLR-3P (orijinal veya uygun kablo), genellikle Nokia 7110/6210/6310 gibi telefonlarla.

en: FBUS proprietary protocol using ARK cable
tr: ARK kablo kullanarak FBUS patent protokolü

en: ARK cable (third party cable) for phones not supporting AT commands like Nokia 6020.
tr: ARK kablo (3ncü parti kablo), Nokia 6020 gibi AT komutlarını desteklemeyen telefonlar için.

en: DKU5 phone with ARK cable
tr: ARK kablo ile DKU5 telefon

en: ARK cable (third party cable) for phones with USB chip like Nokia 5100.
tr: ARK kablo (3ncü parti kablo), Nokia 5100 gibi USB'li telefonlar için.

en: Phonet over Bluetooth
tr: Bluetooth üzerinde Phonet

en: Nokia protocol for Bluetooth stack with other DCT4 Nokia models.
tr: Diğer DCT4 Nokia modelleri için Bluetooth Nokia protokolu.

en: FBUS over Bluetooth (emulated serial port)
tr: Bluetooth üzerinde FBUS (sanallaştırılmış seri port)

en: Nokia protocol for Bluetooth stack with Nokia 6210.
tr: Nokia 6210 Bluetooth için Nokia protokolu.

en: Using emulated serial port.
tr: Sanal seri port kullanıyor.

en: Phonet over Bluetooth (emulated serial port)
tr: Bluetooth üzerinde Phonet (sanallaştırılmış seri port)

en: FBUS over Bluetooth
tr: Bluetooth üzerinde FBUS

en: Phonet over Bluetooth with RF searching
tr: RF araması iler Bluetooth üzerinde Phonet

en: Nokia protocol for Bluetooth stack with DCT4 Nokia models, which don't inform about services correctly (6310, 6310i with firmware lower than 5.50, 8910,..).
tr: Servis doğrulaması hakkında bilgi olmayan DCT4 Nokia modelli Bluetooth kümeleri (ürün bilgisi 5.50 den düşük 6310,6310i,8910,...) için Nokia protokolu.

en: Phonet over IrDA
tr: IrDA üzerinde telefon

en: Nokia protocol for infrared with other Nokia models.
tr: Diğer Nokia modelleri kızılötesi için Nokia protokolu.

en: FBUS over IrDA
tr: IrDA üzerinde FBUS

en: Nokia protocol for infrared with Nokia 6110/6130/6150.
tr: Nokia 6110/6130/6150 kızılötesi için Nokia protokolu.

en: Mailboxes
tr: Posta Kutuları

en: Select mailbox file...
tr: Posta kutusu dosyasını seçin...

en: Saving messages to mailbox
tr: Mesajlar posta kutusuna kaydediliyor

en: %(count)d messages exported to "%(path)s" (%(type)s)
tr: %(count)d mesaj "%(path)s" (%(type)s) dizinine aktarıldı

en: mailbox
tr: posta kutusu

en: Select maildir directory where to save files
tr: Dosyaları kaydedeceğiniz postakutusu klasörünü seçiniz

en: Selected folder does not contain new subfolder and thus probably is not valid maildir.
    
    Do you want to create new subfolder and export to it?
tr: Seçilen klasör yeni alt klasör içermiyor ve bu muhtemelen geçerli posta kutusu değil.
    
    Yeni alt klasör oluşturmak ister misiniz?

en: Folder doesn't look like maildir!
tr: Klasör posta dizini gibi görünmüyor!

en: Creating of folder failed, bailing out.
tr: Dosya oluşturmada hata, iptal ediliyor.

en: Can not create folder!
tr: Klasör oluşturulamadı!

en: Saving messages to maildir
tr: Mesajlar posta klasörüne kaydediliyor

en: Output file already exists, this usually means that this message was already saved there.
    
    Do you wish to overwrite file %s?
tr: Çıkış dosyası halihazırda mevcut, bu genellikle bu mesajın oraya kaydedilmiş olduğu anlamına gelir
    
    %s dosyasının üzerine yazmak istermi siniz?

en: File already exists!
tr: Bu dosya zaten var!

en: maildir
tr: posta dizini

en: Connecting to IMAP server...
tr: IMAP sunucusuna bağlanıyor...

en: Can not login, you probably entered invalid login information. Do you want to retry?
tr: Girilmedi, muhtemelen yanlış bilgi giriyorsunuz. Yeniden denemek ister misiniz?

en: Login failed!
tr: Giriş Başarısız!

en: Listing folders on IMAP server...
tr: IMAP sunucusundaki klasörler listeleniyor...

en: Can not list folders on server, bailing out.
tr: Sunucuda klasörler listelenemedi, vazgeçiliyor.

en: Listing failed!
tr: Listeleme hatası!

en: Please select folder on server %s where messages will be stored
tr: Lütfen %s sunucusunda mesajların saklanacağı bir klasör seçin

en: Select folder
tr: Klasör seç

en: Selecting folder on IMAP server...
tr: IMAP sunucusunda klasör seçiliyor...

en: Can not select folder %s on server, bailing out.
tr: Sunucuda %s klasörü seçilemedi, vazgeçiliyor.

en: Selecting failed!
tr: Seçim hatası!

en: Saving messages to IMAP
tr: Mesajlar IMAP'a kaydediliyor

en: Can not save message to folder %s on server, bailing out.
tr: Sunucuda %s klasörüne mesaj kaydedilemedi, vazgeçiliyor.

en: Saving failed!
tr: Kayıt hatası!

en: IMAP server
tr: IMAP sunucu

en: %(new)d new of %(count)d messages exported to "%(path)s" (%(type)s)
tr: %(count)d yenisi %(new)d mesaj "%(path)s" (%(type)s) dizinine aktarıldı

en: Where do you want to export emails created from your messages?
tr: Mesajlarınızdan oluşturulan e-postaları nereye çıkartmak istersiniz?

en: Select export type
tr: Dışa aktarma tipini seç

en: Mailbox file
tr: Posta Kutusu Dosyası

en: Maildir folder
tr: Posta kutusu klasörü<+ l+

en: IMAP account
tr: IMAP hesabı

en: IMAP Settings
tr: IMAP ayarları

en: Connection Details
tr: Bağlantı Detayları

en: Preferences
tr: Tercihler

en: Message State Selection
tr: Mesaj Konum Seçimi

en: From Address
tr: Adresten

en: Server
tr: Sunucu

en: Login
tr: Giriş Yap

en: Password
tr: Parola

en: Remember password (insecure)
tr: Parolayı hatırla (önerilmez)

en: Use SSL
tr: SSL kullan

en: Only back-up new messages
tr: Sadece yeni mesajları yedekle

en: %d. From Address invalid
tr: %d. Adres geçersiz

en: %d. Server incomplete
tr: %d. Sunucu tamamlanmadı

en: %d. Port invalid
tr: %d. Port geçersiz

en: %d. Login incomplete
tr: %d. Giriş tamamlanmadı

en: %d. Password incomplete
tr: %d. Şifre tamamlanmadı

en: %d. No messages to back-up selected. Please tick at least one of the states.
tr: %d. Seçilmiş yedeklenecek mesaj yok. Lütfen konumdan en az bir tane seçin.

en: Incomplete
tr: Tamamlanmamış

en: Saving messages to XML
tr: Mesajlar XML olarak kaydediliyor

en: Please share your experiences with Wammu and Gammu which is backend library. When you fill in following form, other users can benefit from your experiences in Gammu Phone Database. Only information you see here will be submited.
tr: Lütfen deneyimlerinizi Wammu ve arkasındaki kütüphane Gammu ile paylaşın. Aşağıdaki formu doldurduğunuzda diğer kullanıcılarda Gammu Telefon Veritabanındaki sizin deneyimlerinizden faydalanacak. Sadece sizin burada gördüğünüz bilgiler gönderilecek.

en: Manufacturer:
tr: Üretici:

en: Phone model:
tr: Telefon modeli:

en: Connection type:
tr: Bağlantı tipi:

en: Model in gammu configuration:
tr: Gammu yapılandırmasında model:

en: Working features:
tr: Çalışan özellikler:

en: Please select features...
tr: Lütfen özellikleri seçiniz...

en: Gammu version:
tr: Gammu sürüm:

en: Note:
tr: Not:

en: Your name:
tr: Adınız:

en: Your email:
tr: E-postanız:

en: Email displaying:
tr: E-posta görüntüleme:

en: Use [at] and [dot]
tr: [at] ve [dot] kullan

en: Insert NOSPAM text at random position
tr: NOSPAM metnini rastgele bir konuma ekle

en: Display it normally
tr: Normal olarak göster

en: Don't show email at all
tr: E-postayı hiçbir şekilde gösterme

en: Not supported
tr: Desteklenmiyor

en: Gammu Phone Database Talkback
tr: Gammu Telefon Veritabanı Geri Bildirimi

en: Select which features work correctly with your phone
tr: Telefonunuzla doğru çalışacak özellikleri seçiniz

en: This information is automatically included in report.
tr: Bu bilgi otomatik olarak rapora eklenecektir.

en: Describe some glitches of this phone or other experiences with Gammu.
tr: Telefonunuzda karşılaştığınız sistem hatalar veya Gammu ile yaşadığınız diğer deneyimlerinizi tanımlayın.

en: Please enter valid mail here, choose display options below. Your email won't be given or sold to anybody.
tr: Geçerli bir posta adresi girin, aşağıdaki seçeneklerden birini seç. E-postanız hiç kimseye verilmeyecek veya satılmayacaktır.

en: If you don't want to display email clear text, please select one mangling option.
tr: E-postanızı açık metin olarak göstermek istemiyorsanız, bozma seçeneklerinden birini seçin.

en: Entry in Gammu Phone Database was not created, following fields are invalid:
    %s
tr: Gammu Telefon Veritabanında girdi oluşturulamadı, aşağıdaki alanlar geçersiz:
    %s

en: Supported features
tr: Desteklenen özellikler

en: Entry not created!
tr: Girdi oluşturulamadı!

en: Email displaying
tr: E-posta gösteriliyor

en: HTTP request failed with status %(code)d (%(text)s), please retry later or create entry manually.
tr: %(code)d (%(text)s) konumunda HTTP hatası, sonra tekrar deneyin veya girdiyi elle oluşturun.

en: HTTP request failed with exception:
    %(exception)s
    Please retry later or create entry manually.
tr: İstisnai HTTP hatası:
    %(exception)s
    Lütfen daha sonra tekrar deneyin veya girdiyi elle oluşturun.

en: Entry in Gammu Phone Database has been created, you can see it on <%s> URL.
    Do you want to open it in browser now?
tr: Girdi, Gammu Telefon Veritabanında oluşturuldu, <%s> adresinde görebilirsin.
    Tarayıcıda açmak ister misin?

en: Entry created!
tr: Girdi oluşturuldu!

en: Phone model
tr: Telefon modeli

en: Model in gammu configuration
tr: Gammu yapılandırmasında model

en: Note
tr: Not

en: Your name
tr: Adınız

en: Your email
tr: E-posta adresiniz

en: Field: %s
tr: Alan: %s

en: Select which functionality works without problems on your phone (either in Wammu or in some other tool using Gammu library).
tr: Seçilen özellik telefonunuzda problemsiz çalışıyor(Wammu'da veya Gammu kütüphanesi kullanan diğerlerinde).

en: Phone information
tr: Telefon bilgileri

en: Sending and saving SMS
tr: SMS gönderiliyor ve kaydediliyor

en: Multimedia messaging
tr: Çokluortam mesajlaşması

en: Basic phonebook functions
tr: Basit telefon defteri işlevi

en: Enhanced phonebook entries
tr: Geliştirilmiş telefon defteri girdileri

en: Calendar entries
tr: Takvim girişleri

en: Filesystem manipulation
tr: Dosya sistemi kötü kullanımı

en: Reading and making calls
tr: Okunuyor ve arama yapılıyor

en: Logos
tr: Logolar

en: Ringtones
tr: Zil sesleri

en: Select features
tr: Özellikleri seç

en: You can access name and phone number.
tr: Telefon numarasına veya isme ulaşabilirsiniz.

en: You have access to more phone numbers per entry or additional fields as email.
tr: Girdi başına daha fazla telefon numarasına veya e-posta olarak ek alanlara bağlandınız.

en: Action canceled by user!
tr: Eylem kullanıcı tarafından iptal edildi!

en: Action canceled
tr: İptal edildi

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Yok

en: enabled (tone)
tr: açık (zil)

en: enabled (silent)
tr: açık (sessiz)

en: yearly
tr: yıllık

en: monthly
tr: aylık

en: daily
tr: günlük

en: biweekly
tr: iki haftalık

en: weekly on monday
tr: Haftada pazartesi

en: weekly on tuesday
tr: haftada salı

en: weekly on wednesday
tr: haftada çarşamba

en: weekly on thursday
tr: haftada perşembe

en: weekly on friday
tr: haftada cuma

en: weekly on saturday
tr: haftada cumartesi

en: weekly on sunday
tr: haftada pazar

en: disabled
tr: etkisizleştirildi

en: nonrecurring
tr: tekrarlama yok

en: Your phone doesn't support this function.
tr: Telefonunuz bu özelliği desteklemiyor.

en: This function is not implemented for your phone. If you want help with implementation please contact authors.
tr: Bu işlev telefonunuz için uygulanamıyor. Yardım istiyorsanız lütfen yazarlarla görüşünüz.

en: Your phone asks for PIN.
tr: Telefonunuz PIN soruyor.

en: Memory is full, try deleting some entries.
tr: Hafıza dolu, bazı girdileri silmeyi deneyin.

en: Communication canceled by phone, did you press cancel on phone?
tr: Telefonda iptale bastınız mı, iletişim telefon tarafından kesildi?

en: Empty entry received. This usually should not happen and most likely is caused by bug in phone firmware or in Gammu/Wammu.
    
    If you miss some entry, please contact Gammu/Wammu authors.
tr: Boş girdi alındı. Bu genellikle olmamalı ve çoğunlukla telefon ürün bilgisindeki veya Gammu/Wammu'daki hata neden olur.
    
    Bazı girdileri kaybediyorsanız, lütfen Gammu/Wammu geliştiricileri ile temasa geçiniz.

en: Please close opened menu in phone and retry, data can not be accessed while you have opened them.
tr: Lütfen telefonun açık menüsünü kapatınız ve tekrar deneyiniz, açık oldukları sürece verilere bağlanamazsınız.

en: Timeout while trying to communicate with phone. Maybe phone is not connected (for cable) or out of range (for Bluetooth or IrDA).
tr: Telefonla iletişimde zaman aşımı. Telefon bağlanmamış olabilir (kablo için) veya mesafe dışında olabilir (Bluetooth veya IrDA için).

en: Device for communication with phone does not exist. Maybe you don't have phone plugged or your configuration is wrong.
tr: Telefonunuzla iletişim kuracak cihaz yok. Telefonu takmamış olabilirsiniz veya yapılandırmanız yanlış.

en: Device "%s" for communication with phone does not exist. Maybe you don't have phone plugged or your configuration is wrong.
tr: Telefonunuzla iletişim kuracak olan "%s" cihazı yok. Telefonunuzu takmamış olabilirsiniz veya yapılandırmanız yanlış.

en: Maybe you need to be member of some group to have acces to device.
tr: Cihaza bağlanmak için bazı grupların üyesi olmanız gerekebilir.

en: Can not access device for communication with phone.
tr: Telefonla iletişim için cihaz bağlanamadı.

en: Can not access device "%s" for communication with phone.
tr: Telefonla iletişim için "%s" cihazı bağlanamadı.

en: Can not access SIM card. Please check whether it is properly inserted in phone and/or try to reboot the phone by removing battery.
tr: SIM karta bağlanılamadı. Lütfen kartın telefona uygun takılıp takılmadığını kontrol edin ve/veya bataryayı çıkarak telefonu yeniden başlatmayı deneyin.

en: Description:
tr: Tanımlama:

en: Function:
tr: İşlev:

en: Error code:
tr: Hata kodu:

en: Device %s does not exist!
tr: %s cihazı mevcut değil!

en: Error opening device
tr: Cihaz açılırken hata

en: You don't have permissions for %s device!
tr: %s cihazı için yetkileriniz yok!

en: Maybe you need to be member of %s group.
tr: %s grubunun üyesi olmanız gerekebilir.

en: Wammu Configurator - Wammu and Gammu configurator version %s
tr: Wammu Yapılandırıcısı - Wammu ve Gammu yapılandırıcısı sürümü %s

en: Usage: %s [OPTION...]
tr: Kullanım: %s [OPTION...]

en: Options:
tr: Seçenekler:

en: show this help
tr: bu yardımı göster

en: show program version
tr: program sürümünü göster

en: force using of locales from current directory rather than system ones
tr: sistemdeki yerine mevcut dizinden yerelleri kullanmayı zorla

en: Command line parsing failed with error:
tr: Komut satırı ayrıştırma hata ile başarısız oldu:

en: Extra unrecognized parameters passed to program
tr: İlave tanınmamış parametreler programa geçti

en: Using local built locales!
tr: Yereli kullanarak yerelleri inşa et!

en: Updating gammu configuration...
tr: Gammu yapılandırması güncelleniyor...

en: Wammu - Windowed Gammu version %s
tr: Wammu - Pencerelendirilmiş Gammu sürümü %s

en: prints connection settings and tries to connect the phone
tr: bağlantı ayarlarını yazar ve telefona bağlanmaya çalışır

en: enables debug output to stderr
tr: stderr'e hata ayıklama çıktısını etkinleştirir

en: Wammu is not configured!
tr: Wammu yapılandırılmadı!

en: Wammu configuration:
tr: Wammu yapılandırması:

en: Connecting...
tr: Bağlanıyor...

en: Getting phone information...
tr: Telefon bilgisi alınıyor...

en: Phone infomation:
tr: Telefon bilgisi:

en: Requested code
tr: İstenen kod

note: l10n: Generic name of program shown in desktop file
en: Mobile Phone Manager
tr: Mobil Telefon Yöneticisi

note: l10n: Comment about program shown in desktop file
en: Application for mobile phones - frontend for Gammu
tr: Gammu tabanlı mobil telefon yöneticisi

note: l10n: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: phone;mobile;sms;contact;calendar;todo;
tr: telefon;mobil;sms;kişi;takvim;yapılacak;

en: Wammu is a mobile phone manager that uses Gammu as its backend. It works with any phone that Gammu supports, including many models from Nokia, Siemens, and Alcatel.
tr: Wammu, arka tarafta Gammu'yu kullanan bir cep telefonu yöneticisidir. Gammu'nun desteklediği, Nokia, Siemens ve Alcatel gibi birçok modelin dahil olduğu herhangi bir telefon ile çalışır.

en: It has complete support (read, edit, delete, copy) for contacts, todo, and calendar. It can read, save, and send SMS. It includes an SMS composer for multi-part SMS messages, and it can display SMS messages that include pictures. Currently, only text and predefined bitmaps or sounds can be edited in the SMS composer. It can export messages to an IMAP4 server (or other email storage).
tr: Kişiler, yapılacaklar ve takvim için tam desteği (okuma, düzenleme, silme, kopyalama) vardır. Okuyabilir, kaydedebilir ve SMS göderebilir. Çok parçalı SMS iletileri için bir SMS yazıcısı içerir ve resimler içeren SMS mesajlarını görüntüleyebilir. Şu anda, sadece metin ve ön tanımlı bit eşlemler veya sesler SMS yazıcısı içinde düzenlenebilir. Bir IMAP4 sunucusuna (veya diğer e-posta depolamasına) iletileri aktarabilir.
