warp main - en to el translation catalogue (23 entries)

note: (itstool) path: info/desc
en: Interoperability with the Magic Wormhole Commandline App
el: Διαλειτουργικότητα με την εφαρμογή γραμμής εντολών Magic Wormhole

note: (itstool) path: page/title
en: Commandline App
el: Εφαρμογή γραμμής εντολών

note: (itstool) path: page/p
en: You can use the <link href="https://github.com/magic-wormhole/magic-wormhole">Magic Wormhole</link> commandline client to communicate with <app>Warp</app> directly.
el: Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τον πελάτη γραμμής εντολών <link href="https://github.com/magic-wormhole/magic-wormhole">Magic Wormhole</link> για να επικοινωνήσετε απευθείας με το <app>Warp</app>.

note: (itstool) path: page/p
en: To receive a file that is being sent via <app>Warp</app> use this command:
el: Για να λάβετε ένα αρχείο που στέλνεται μέσω του <app>Warp</app>, χρησιμοποιήστε αυτήν την εντολή:

note: (itstool) path: page/p
en: and enter the code when prompted.
el: και εισαγάγετε τον κωδικό όταν σας ζητηθεί.

note: (itstool) path: page/p
en: To send a file use
el: Για να στείλετε ένα αρχείο χρησιμοποιήστε

note: (itstool) path: page/code
en: wormhole send FILENAME
el: wormhole send ΟΝΟΜΑ_ΑΡΧΕΙΟΥ

note: (itstool) path: section/title
en: Learn more
el: Μάθετε περισσότερα

note: (itstool) path: section/title
en: Rendezvous Server
el: Διακομιστής συνάντησης (Rendezvous Server)

note: (itstool) path: section/p
en: This server is located on the internet and is operated by the <link href="https://github.com/magic-wormhole/magic-wormhole">Magic Wormhole project</link>. It is used to find peers to share files with. When starting a transmission, both parties will contact the rendezvous server to find each other.
el: Αυτός ο διακομιστής βρίσκεται στο διαδίκτυο και λειτουργεί από το <link href="https://github.com/magic-wormhole/magic-wormhole">έργο Magic Wormhole</link>. Χρησιμοποιείται για την εύρεση ομότιμων χρηστών (peers) για την κοινή χρήση αρχείων. Κατά την έναρξη μιας μετάδοσης, και τα δύο μέρη θα επικοινωνήσουν με τον διακομιστή συνάντησης για να βρουν ο ένας τον άλλον.

note: (itstool) path: section/title
en: Transmit Code
el: Κωδικός μετάδοσης

note: (itstool) path: section/p
en: This code will be generated by the client in cooperation with the <link xref="#rendezvous-server"/>. It is used to identify and encrypt the transmission of messages and files.
el: Αυτός ο κωδικός δημιουργείται από τον πελάτη σε συνεργασία με τον <link xref="#rendezvous-server"/>. Χρησιμοποιείται για την ταυτοποίηση και την κρυπτογράφηση της μετάδοσης μηνυμάτων και αρχείων.

note: (itstool) path: section/title
en: Transmit Link
el: Σύνδεσμος μετάδοσης

note: (itstool) path: section/title
en: Transmit Relay
el: Αναμεταδότης μετάδοσης (Transmit Relay)

note: (itstool) path: section/p
en: It is used if no <link xref="#direct-transfer">direct communication</link> between two peers can be established. This is most commonly a problem when both parties are located in different home networks with <link href="https://en.wikipedia.org/wiki/Network_address_translation">NAT</link> or restrictive <link href="https://en.wikipedia.org/wiki/Firewall_(computing)">firewalls</link>.
el: Χρησιμοποιείται αν δεν μπορεί να επιτευχθεί <link xref="#direct-transfer">άμεση επικοινωνία</link> μεταξύ δύο ομότιμων χρηστών. Αυτό είναι συνήθως πρόβλημα όταν και τα δύο μέρη βρίσκονται σε διαφορετικά οικιακά δίκτυα με <link href="https://el.wikipedia.org/wiki/NAT">NAT</link> ή περιοριστικά <link href="https://el.wikipedia.org/wiki/Τείχος_προστασίας">τείχη προστασίας</link>.

note: (itstool) path: section/title
en: Direct Transfer
el: Άμεση μεταφορά

note: (itstool) path: info/desc
en: Using QR Codes
el: Χρήση κωδικών QR

note: (itstool) path: page/title
en: QR Codes
el: Κωδικοί QR

note: (itstool) path: section/title
en: Scan QR Codes
el: Σάρωση κωδικών QR

note: (itstool) path: info/desc
en: Introduction to file transfer with <app>Warp</app>
el: Εισαγωγή στη μεταφορά αρχείων με το <app>Warp</app>

note: (itstool) path: page/title
en: Introduction
el: Εισαγωγή

note: (itstool) path: page/p
en: <app>Warp</app> is an app that allows you to send files from one device to another effortlessly. <app>Warp</app> uses a secure transmit code to identify and encrypt file transmissions.
el: Το <app>Warp</app> είναι μια εφαρμογή που σας επιτρέπει να στέλνετε αρχεία από μια συσκευή σε μια άλλη χωρίς κόπο. Το <app>Warp</app> χρησιμοποιεί έναν ασφαλή κωδό μετάδοσης για την ταυτοποίηση και την κρυπτογράφηση των μεταδόσεων αρχείων.

note: (itstool) path: info/desc
en: Fast and secure file transfer.
el: Γρήγορη και ασφαλής μεταφορά αρχείων.
