warp main - en to fi translation catalogue (176 entries)

en: Fast and secure file transfer
fi: Nopeaa ja turvallista tiedostonsiirtoa

en: Warp allows you to securely send files to each other via the internet or local network by exchanging a word-based code.
fi: Warp mahdollistaa tiedostojen lähettämisen turvallisesti internetin tai paikallisverkon kautta käyttäen sanoihin pohjautuvaa koodia.

en: The best transfer method will be determined using the “Magic Wormhole” protocol which includes local network transfer if possible.
fi: Paras lähetystapa päätellään käyttäen “Magic Wormhole”-yhteyskäytäntöä; siirtoa paikallisverkossa suositaan jos mahdollista.

en: Features
fi: Ominaisuudet

en: Send files between multiple devices
fi: Lähetä tiedostoja useiden laitteiden välillä

en: Every file transfer is encrypted
fi: Jokainen tiedostonsiirto on salattu

en: Directly transfer files on the local network if possible
fi: Siirrä tiedostot suoraan paikallisverkossa jos mahdollista

en: An internet connection is required
fi: Internetyhteys vaaditaan

en: QR Code support
fi: QR-koodin tuki

en: Compatibility with the Magic Wormhole command line client and all other compatible apps
fi: Yhteensopivuus “Magic Wormhole”-komentoriviohjelman kanssa ja kaikkien muiden yhteensopivien sovellusten kanssa

en: Main Window
fi: Pääikkuna

note: Translators: Entry placeholder; This is a noun
en: Transmit Code
fi: Lähetyskoodi

en: Accept File Transfer
fi: Hyväksy tiedostonsiirto

en: Receiving File
fi: Vastaanotetaan tiedosto

en: File Transfer Complete
fi: Tiedostonsiirto valmistui

[ctx: shortcut window]
en: General
fi: Yleiset

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
fi: Näytä ohje

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
fi: Näytä pikanäppäimet

[ctx: shortcut window]
en: Show Preferences
fi: Näytä asetukset

[ctx: shortcut window]
en: Quit
fi: Lopeta

[ctx: shortcut window]
en: File Transfer
fi: Tiedostonsiirto

[ctx: shortcut window]
en: Send File
fi: Lähetä tiedosto

[ctx: shortcut window]
en: Send Folder
fi: Lähetä kansio

[ctx: shortcut window]
en: Receive File
fi: Vastaanota tiedosto

note: Translators: File transfer time left
en: One second left | {} seconds left
fi[0]: Yksi sekunti jäljellä
fi[1]: {} sekuntia jäljellä

note: Translators: File transfer time left
en: One minute left | {} minutes left
fi[0]: Yksi minuutti jäljellä
fi[1]: {} minuuttia jäljellä

note: Translators: File transfer time left
en: One hour left | {} hours left
fi[0]: Yksi tunti jäljellä
fi[1]: {} tuntia jäljellä

note: Translators: File transfer time left
en: One day left | {} days left
fi[0]: Yksi päivä jäljellä
fi[1]: {} päivää jäljellä

note: Translators: Notification when clicking on "Copy Code to Clipboard" button
en: Copied Code to Clipboard
fi: Koodi kopioitu leikepöydälle

note: Translators: Notification when clicking on "Copy Link to Clipboard" button
en: Copied Link to Clipboard
fi: Linkki kopioitu leikepöydälle

en: Copied Error to Clipboard
fi: Virhe kopioitu leikepöydälle

en: No error available
fi: Virhettä ei ole saatavilla

en: Creating Archive
fi: Luodaan arkisto

en: Compressing folder “{}”
fi: Pakataan kansio “{}”

note: Translators: Title
en: Connecting
fi: Yhdistetään

note: Translators: Description, Filename
en: Requesting file transfer
fi: Pyydetään tiedostonsiirtoa

note: Translators: Description, argument is filename
en: Ready to send “{}”.
fi: Valmis lähettämään “{}”.

note: Translators: Help dialog line 1, Code words and QR code visible,
en: The receiver needs to enter or scan this code to begin the file transfer.
fi: Vastaanottajan tulee kirjoittaa tai skannata tämä koodi, jotta tiedostonsiirto alkaa.

en: The QR code is compatible with the following apps: {}.
fi: QR-koodi on yhteensopiva seuraavien sovellusten kanssa: {}.

en: You have entered a custom rendezvous server URL in preferences. Please verify the receiver also uses the same rendezvous server.
fi: Olet kirjoittanut mukautetun kohtaamispalvelimen URL-osoitteen asetuksiin. Varmista, että vastaanottaja käyttää samaa kohtaamispalvelinta.

en: Click the QR code to copy the link to the clipboard.
fi: Napsauta QR-koodia kopioidaksesi linkin leikepöydälle.

note: Translators: Description, Transfer Code
en: Connecting to peer with code “{}”
fi: Yhdistetään vertaiseen koodilla “{}”

en: Connected to Peer
fi: Yhdistetty vertaiseen

note: Translators: Description
en: Preparing to send file
fi: Valmistellaan tiedoston lähetystä

note: Translators: Description
en: Preparing to receive file
fi: Valmistellaan tiedoston vastaanottamista

note: Translators: File receive confirmation message dialog; Filename, File size
en: Your peer wants to send you “{0}” (Size: {1}).
    Do you want to download this file? The default action will save the file to your Downloads folder.
fi: Vertainen haluaa lähettää tiedoston “{0}” sinulle (Koko: {1}).
    Haluatko ladata tämän tiedoston? Oletustoiminto tallentaa tiedoston Lataukset-kansioon.

en: Ready to Receive File
fi: Valmiina vastaanottamaan tiedosto

en: A file is ready to be transferred. The transfer needs to be acknowledged.
fi: Tiedosto on valmis siirrettäväksi. Siirto tulee tiedostaa.

note: Translators: Description, During transfer
en: File “{}” via local network direct transfer
fi: Tiedosto “{}” paikallisverkon suoran siirron kautta

note: Translators: Description, During transfer
en: File “{}” via direct transfer
fi: Tiedosto “{}” suoran siirron kautta

note: Translators: Description, During transfer
en: File “{0}” via relay {1}
fi: Tiedosto “{0}” välittäjän {1} välityksellä

note: Translators: Description, During transfer
en: File “{}” via relay
fi: Tiedosto “{}” välittäjän välityksellä

note: Translators: Description, During transfer
en: File “{}” via Unknown connection method
fi: Tiedosto “{}” tuntemattoman yhteystavan kautta

note: Translators: Title
en: Sending File
fi: Lähetetään tiedosto

note: Translators: Description, Filename
en: Successfully sent file “{}”
fi: Tiedosto “{}” lähetetty onnistuneesti

note: Translators: Filename
en: File has been saved to the selected folder as “{}”
fi: Tiedosto on tallennettu valittuun kansioon nimellä “{}”

note: Translators: Filename
en: File has been saved to the Downloads folder as “{}”
fi: Tiedosto on tallennettu Lataukset-kansioon nimellä “{}”

note: Translators: Title
en: File Transfer Failed
fi: Tiedostonsiirto epäonnistui

en: The file transfer failed: {}
fi: Tiedostonsiirto epäonnistui: {}

note: Translators: When opening a file
en: Specified file / directory does not exist
fi: Määritettyä tiedostoa/kansiota ei ole olemassa

en: Error parsing rendezvous server URL. An invalid URL was entered in the settings.
fi: Virhe jäsentäessä kohtaamispalvelimen URL-osoitetta. Virheellinen URL-osoite kirjoitettiin asetuksiin.

en: Error parsing transit URL. An invalid URL was entered in the settings.
fi: Virhe jäsentäessä siirto-URL:ää. Virheellinen URL-osoite kirjoitettiin asetuksiin.

en: Invalid path selected: {}
fi: Virheellinen polku valittu: {}

note: Translators: Above progress bar for creating an archive to send as a folder
en: {} File - Size: {} | {} Files - Size: {}
fi[0]: {} tiedosto - koko: {}
fi[1]: {} tiedostoa - koko: {}

en: Save As
fi: Tallenna nimellä

note: Translators: Button; Transmit Link is a noun
en: Copy Transmit Link
fi: Kopioi lähetyslinkki

en: Your Transmit Code
fi: Lähetyskoodisi

note: Translators: Button; Transmit Code is a noun
en: Copy Transmit Code
fi: Kopioi lähetyskoodi

note: Translators: Title
en: Accept File Transfer?
fi: Hyväksytäänkö tiedostonsiirto?

en: Save to Downloads Folder
fi: Tallenna Lataukset-kansioon

note: Translators: Button
en: _Accept
fi: _Hyväksy

note: Translators: Button
en: Sa_ve As…
fi: Tallenna _nimellä…

note: Translators: Title
en: File Transfer Successful
fi: Tiedostonsiirto onnistui

note: Translators: Button
en: _Open File
fi: _Avaa tiedosto

note: Translators: Button
en: _Show in Folder
fi: Näytä sisältävä _kansio

note: Translators: Button
en: Co_py Error Message
fi: Kopioi _virheviesti

note: Translators: Button
en: _Cancel
fi: _Peru

en: Unable to use transfer link: another transfer already in progress
fi: Siirtolinkin käyttäminen ei onnistu: toinen tiedostonsiirto on jo meneillään

en: Sending a File
fi: Lähetetään tiedosto

en: Receiving a File
fi: Vastaanotetaan tiedosto

en: Camera access denied. Open Settings and allow Warp to access the camera.
fi: Kameran käyttö estetty. Avaa asetukset ja salli Warpin käyttää kameraa.

en: Failed to start the camera: {}
fi: Kameran käynnistämninen epäonnistui: {}

en: Error
fi: Virhe

en: Could not use the camera portal: {}
fi: Kameraportaalia ei voi käyttää: {}

en: Could not start the device provider: {}
fi: Laitetarjoajaa ei voitu käynnistää: {}

en: No Camera Found
fi: Kameraa ei löytynyt

en: Connect a camera to scan QR codes
fi: Yhdistä kamera skannataksesi QR-koodeja

en: Scan QR Code
fi: Skannaa QR-koodi

en: _Retry
fi: Yritä _uudestaan

en: _Troubleshooting
fi: _Ongelmanratkaisu

en: Downloads dir missing. Please set XDG_DOWNLOAD_DIR
fi: Latausten kansio puuttuu. Aseta XDG_DOWNLOAD_DIR

en: Licensed under the <a href="{}">{}</a>.
fi: Tämän työn kattaa lisenssi <a href="{}">{}</a>.

note: Translators: License information without a link to the software license
en: Licensed under the {}.
fi: Tämän työn kattaa lisenssi {}.

en: Changing the rendezvous server URL needs to be done on both sides of the transfer. Only enter a server URL you can trust.
    
    Leaving these entries empty will use the app defaults:
    Rendezvous Server: “{0}”
    Transit Server: “{1}”
fi: Kohtaamispalvelimen URL-osoite tulee muuttaa kummankin tiedostonsiirron osapuolen toimesta. Kirjoita vain sellaisen palvelimen URL-osoite, johon voit luottaa.
    
    Näiden kohtien tyhjäksi jättäminen tarkoittaa, että sovellus käyttää oletusarvoja.
    Kohtaamispalvelin: “{0}”
    Siirtopalvelin: “{1}”

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Network
fi: Verkko

en: Code Words
fi: Koodisanat

en: The code word count determines the security of the transfer.
    
    A short code is easy to remember but increases the risk of someone else guessing the code. As a code may only be guessed once, the risk is very small even with short codes. A length of 4 is very secure.
fi: Koodisanojen määrä määrittää tiedostonsiirron turvallisuuden.
    
    Lyhyt koodi on helppo muistaa, mutta toisaalta joku saattaa arvata lyhyen koodin. Koska koodi on mahdollista vain kerran, riski on hyvin pieni jopa vähän koodisanoja käyttäessä. Neljän sanan koodia voi pitää turvallisena.

en: Code Word Count
fi: Koodisanojen määrä

en: Server URLs
fi: Palvelinten URL-osoitteet

en: Rendezvous Server URL
fi: Kohtaamispalvelimen URL-osoite

en: Transit Server URL
fi: Siirtopalvelimen URL-osoite

en: Welcome
fi: Tervetuloa

en: Welcome to Warp
fi: Tervetuloa Warpiin

note: Translators: Button
en: Next
fi: Seuraava

en: Introduction
fi: Johdanto

en: Warp makes file transfer simple. To get started, both parties need to install Warp on their devices.
    
    After selecting a file to transmit, the sender needs to tell the receiver the displayed transmit code. This is preferably done via a secure communication channel.
    
    When the receiver has entered the code, the file transfer can begin.
    
    For more information about Warp, open the Help section from the Main Menu.
fi: Warp tekee tiedostonsiirrosta yksinkertaista. Molempien osapuolten tulee asentaa Warp käyttämälleen laitteelle.
    
    Lähetettävän tiedoston valitsemisen jälkeen lähettäjän tulee kertoa vastaanottajalle lähetyskoodi. Tämä on suositeltavaa tehdä turvallisen viestintäkanavan kautta.
    
    Kun vastaanottaja on antanut koodin, tiedostonsiirto voi alkaa.
    
    Lue lisää Warpista avaamalla sovelluksen päävalikosta ohje.

note: Translators: Big button to finish welcome screen
en: Get Started Using Warp
fi: Aloita Warpin käyttö

en: Error loading config file “{0}”, using default config.
    Error: {1}
fi: Virhe ladatessa asetustiedostoa “{0}”, käytetään oletusasetuksia.
    Virhe: {1}

en: Error saving configuration file: {}
fi: Virhe tallentaessa asetustiedostoa: {}

en: Select File to Send
fi: Valitse lähetettävä tiedosto

en: Select Folder to Send
fi: Valitse lähetettävä kansio

en: “{}” appears to be an invalid Transmit Code. Please try again.
fi: “{}” vaikuttaa olevan virheellinen lähetyskoodi. Yritä uudelleen.

en: Sending files with a preconfigured code is not yet supported
fi: Tiedostojen lähettäminen etukäteen määritellyllä koodilla ei ole tuettu

note: Translators: menu item
en: _Preferences
fi: _Asetukset

note: Translators: menu item
en: _Keyboard Shortcuts
fi: _Pikanäppäimet

note: Translators: menu item
en: _Help
fi: _Ohje

note: Translators: menu item
en: _About Warp
fi: _Tietoja - Warp

note: Translators: Notification when code was automatically detected in clipboard and inserted into code entry on receive page
en: Inserted code from clipboard
fi: Syötettiin koodi leikepöydältä

note: Translators: File receive confirmation message dialog title
en: Abort File Transfer?
fi: Keskeytetäänkö tiedostonsiirto?

en: Do you want to abort the current file transfer?
fi: Haluatko keskeyttää nykyisen tiedostonsiirron?

en: _Continue
fi: _Jatka

en: _Abort
fi: _Keskeytä

note: Translators: Error dialog title
en: Unable to Open File
fi: Tiedostoa ei voitu avata

en: _Close
fi: _Sulje

en: Main Menu
fi: Päävalikko

en: _Send
fi: _Lähetä

en: Send File
fi: Lähetä tiedosto

en: Select or drop the file or directory to send
fi: Valitse tai pudota lähettävä tiedosto tai kansio

note: Translators: Button
en: Select _File…
fi: Valitse _tiedosto…

note: Translators: Button
en: Select F_older…
fi: Valitse _kansio…

en: _Receive
fi: _Vastaanota

en: Receive File
fi: Vastaanota tiedosto

note: Translators: Text above code input box, transmit code is a noun
en: Enter the transmit code from the sender
fi: Anna lähettäjän ilmoittama lähetyskoodi

note: Translators: Button
en: Receive _File
fi: _Vastaanota tiedosto

en: File Transfer
fi: Tiedostonsiirto

en: Failed to open downloads folder.
fi: Lataukset-kansion avaaminen epäonnistui.

en: The URI format is invalid
fi: URI:n muoto on virheellinen

en: The code does not match the required format
fi: Koodi ei vastaa vaadittua muotoa

en: Unknown URI version: {}
fi: Tuntematon URI-versio: {}

en: The URI parameter “rendezvous” contains an invalid URL: “{}”
fi: URI-parametri “rendezvous” sisältää virheellisen URL-osoitteen: “{}”

en: The URI parameter “role” must be “follower” or “leader” (was: “{}”)
fi: URI-parametrin “role” tulee olla joko “follower” tai “leader” (oli: “{}”)

en: Unknown URI parameter “{}”
fi: Tuntematon URI-parametri “{}”

en: An error occurred
fi: Tapahtui virhe

en: Corrupt or unexpected message received
fi: Rikkoutunut tai odottamaton viesti vastaanotettu

en: The rendezvous server will not allow further connections for this code. A new code needs to be generated.
fi: Kohtaamispalvelin ei salli enempää yhteyksiä tälle koodille. Uusi koodi on luotava.

en: The rendezvous server removed the code due to inactivity. A new code needs to be generated.
fi: Kohtaamispalvelin poisti koodin toimettomuuden vuoksi. Uusi koodi on luotava.

en: The rendezvous server responded with an unknown message: {}
fi: Kohtaamispalvelin vastasi tuntemattomalla viestillä: {}

en: Error connecting to the rendezvous server.
    You have entered a custom rendezvous server URL in preferences. Please verify the URL is correct and the server is working.
fi: Virhe yhdistäessä kohtaamispalvelimeen.
    Olet kirjoittanut mukautetun palvelimen URL-osoitteen asetuksiin. Varmista, että URL-osoite on oikein ja että kyseinen palvelin toimii.

en: Error connecting to the rendezvous server.
    Please try again later / verify you are connected to the internet.
fi: Virhe yhdistäessä kohtaamispalvelimeen.
    Yritä myöhemmin uudelleen / varmista että olet yhteydessä internetiin.

en: Encryption key confirmation failed. If you or your peer didn't mistype the code, this is a sign of an attacker guessing passwords. Please try again some time later.
fi: Salausavaimen vahvistaminen epäonnistui. Jos sinä tai vastapuoli ei kirjoittanut koodia väärin, tämä on merkki hyökkääjästä joka arvailee salasanoja. Yritä myöhemmin uudelleen.

en: Cannot decrypt a received message
fi: Vastaanotetun viestin salausta ei voi purkaa

en: An unknown error occurred
fi: Tapahtui tuntematon virhe

note: Translators: magic-wormhole codes usually look like n-word-word... where n MUST be an arabic number (unlimited digits). The first '-' is mandatory. This error occurs when a code was entered that does not contain any '-'.
en: The specified code must not be empty
fi: Koodi ei voi olla tyhjä

note: Translators: magic-wormhole codes usually look like n-word-word... where n MUST be an arabic number (unlimited digits). The first '-' is mandatory. This error occurs when a code was entered that does not contain any '-'.
en: The code must contain at least one “-”
fi: Koodin tulee sisältää vähintään yksi “-”

note: Translators: magic-wormhole codes usually look like n-word-word... where n MUST be an arabic number (unlimited digits). This error occurs when a code was entered that does not contain a number before the '-'.
en: The first segment of a code must be a number
fi: Koodin ensimmäisen osan tulee olla numero

en: Code too weak. It can be guessed with an average of {} try. | Code too weak. It can be guessed with an average of {} tries.
fi[0]: Koodi on liian heikko. Se on arvattavissa keskimäärin {} yrityksellä.
fi[1]: Koodi on liian heikko. Se on arvattavissa keskimäärin {} yrityksellä.

en: Code too short. The text after the “-” must be at least {} character long. | Code too short. The text after the “-” must be at least {} characters long.
fi[0]: Koodi on liian lyhyt. Tekstin merkin “-” jälkeen tulee sisältää vähintään {} merkin.
fi[1]: Koodi on liian lyhyt. Tekstin merkin “-” jälkeen tulee sisältää vähintään {} merkkiä.

en: Code too weak
fi: Koodi on liian heikko

en: File / Directory not found
fi: Tiedostoa / kansiota ei löydy

en: Permission denied
fi: Pääsy evätty

en: Canceled
fi: Peruttu

en: Portal service response: Permission denied
fi: Portaalipalvelun vastaus: käyttö estetty

en: The portal service has failed: {}
fi: Portaalipalvelu epäonnistui: {}

en: Error communicating with the portal service via zbus: {}
fi: Virhe kommunikoidessa portaalipalvelun kanssa zbusin kautta: {}

en: Portal error: {}
fi: Portaalivirhe: {}

en: Transfer was not acknowledged by peer
fi: Vertainen ei tiedostanut siirtoa

en: The received file is corrupted
fi: Vastaanotettu tiedosto on rikkoutunut

en: The file contained a different amount of bytes than advertised! Sent {} bytes, but should have been {}
fi: Tiedosto sisälsi eri määrän tavuja kuin mitä oli mainostettu! Lähetetty {} tavua, olisi pitänyt olla {}

en: The other side has cancelled the transfer
fi: Toinen osapuoli on perunut siirron

en: The other side has rejected the transfer
fi: Toinen osapuoli on hylännyt siirron

en: Something went wrong on the other side: {}
fi: Jokin meni pieleen toisella puolella: {}

en: Error while establishing file transfer connection
fi: Virhe muodostaessa tiedostonsiirron yhteyttä

en: Unknown file transfer error
fi: Tuntematon tiedostonsiirron virhe

en: An unknown error occurred while creating a zip file: {}
fi: Tapahtui tuntematon virhe zip-tiedostoa luotaessa: {}

en: An unexpected error occurred. Please report an issue with the error message.
fi: Tapahtui odottamaton virhe. Ilmoita ongelmasta ja liitä virheviesti mukaan.
