warp main - en to he translation catalogue (180 entries)

en: Fast and secure file transfer
he: העברת קבצים מהירה ומאובטחת

en: Gnome;GTK;Wormhole;Magic-Wormhole;
he: Gnome;GTK;Wormhole;Magic-Wormhole;חור תולעת;קסם;

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: Fina Wilke
he: פינה וילקה

en: Warp allows you to securely send files to each other via the internet or local network by exchanging a word-based code.
he: ‏Warp מאפשר לך לשלוח ולקבל קבצים בצורה מאובטחת דרך האינטרנט או הרשת המקומית על ידי החלפת קוד מבוסס מילים.

en: The best transfer method will be determined using the “Magic Wormhole” protocol which includes local network transfer if possible.
he: שיטת ההעברה המיטבית תאותר על ידי פרוטוקול „Magic Wormhole” שכולל העברה דרך הרשת המקומית אם ניתן.

en: Features
he: יכולות

en: Send files between multiple devices
he: שליחת קבצים בין מספר מכשירים

en: Every file transfer is encrypted
he: כל העברת קבצים מוצפנת

en: Directly transfer files on the local network if possible
he: להעביר קבצים דרך הרשת המקומית אם ניתן

en: An internet connection is required
he: דרוש חיבור לאינטרנט

en: QR Code support
he: תמיכה בקוד QR

en: Compatibility with the Magic Wormhole command line client and all other compatible apps
he: תאימות עם לקוח שורת הפקודה „Magic Wormhole” וכל שאר היישומים התואמים

en: Main Window
he: חלון ראשי

note: Translators: Entry placeholder; This is a noun
en: Transmit Code
he: קוד העברה

en: Accept File Transfer
he: אישור העברת קובץ

en: Receiving File
he: קובץ מתקבל

en: File Transfer Complete
he: העברת הקובץ הושלמה

[ctx: shortcut window]
en: General
he: כללי

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
he: הצגת עזרה

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
he: הצגת קיצורי מקלדת

[ctx: shortcut window]
en: Show Preferences
he: הצגת העדפות

[ctx: shortcut window]
en: Quit
he: יציאה

[ctx: shortcut window]
en: File Transfer
he: העברת קובץ

[ctx: shortcut window]
en: Send File
he: שליחת קובץ

[ctx: shortcut window]
en: Send Folder
he: שליחת תיקייה

[ctx: shortcut window]
en: Receive File
he: קבלת קובץ

note: Translators: File transfer time left
en: One second left | {} seconds left
he[0]: נותרה שנייה
he[1]: נותרו שתי שניות
he[2]: נותרו {} שניות
he[3]: נותרו {} שניות

note: Translators: File transfer time left
en: One minute left | {} minutes left
he[0]: נותרה דקה
he[1]: נותרו שתי דקות
he[2]: נותרו {} דקות
he[3]: נותרו {} דקות

note: Translators: File transfer time left
en: One hour left | {} hours left
he[0]: נותרה שעה
he[1]: נותרו שעתיים
he[2]: נותרו {} שעות
he[3]: נותרו {} שעות

note: Translators: File transfer time left
en: One day left | {} days left
he[0]: נותר יום
he[1]: נותרו יומיים
he[2]: נותרו {} ימים
he[3]: נותרו {} ימים

note: Translators: Notification when clicking on "Copy Code to Clipboard" button
en: Copied Code to Clipboard
he: הקוד הועתק ללוח הגזירים

note: Translators: Notification when clicking on "Copy Link to Clipboard" button
en: Copied Link to Clipboard
he: הקישור הועתק ללוח הגזירים

en: Copied Error to Clipboard
he: אירעה תקלה בהעתקה ללוח הגזירים

en: No error available
he: אין שגיאה זמינה

en: Creating Archive
he: נוצר ארכיון

en: Compressing folder “{}”
he: התיקייה „{}” נדחסת

note: Translators: Title
en: Connecting
he: מתבצעת התחברות

note: Translators: Description, Filename
en: Requesting file transfer
he: נשלחת בקשה להעברת קובץ

note: Translators: Description, argument is filename
en: Ready to send “{}”.
he: מוכן לשליחת „{}”.

note: Translators: Help dialog line 1, Code words and QR code visible,
en: The receiver needs to enter or scan this code to begin the file transfer.
he: על הצד המקבל למלא או לסרוק את הקוד הזה כדי להתחיל את העברת הקובץ.

en: The QR code is compatible with the following apps: {}.
he: קוד ה־QR תואם עם היישומים הבאים: {}.

en: You have entered a custom rendezvous server URL in preferences. Please verify the receiver also uses the same rendezvous server.
he: מילאת כתובת שרת rendezvous משלך. נא לוודא שהצד המקבל גם משתמש באותו שרת ה־rendezvous.

en: Click the QR code to copy the link to the clipboard.
he: יש ללחוץ על קוד ה־QR על מנת להעתיק את הקישור ללוח הגזירים.

note: Translators: Description, Transfer Code
en: Connecting to peer with code “{}”
he: מתבצע חיבור לצד השני עם הקוד „{}”

en: Connected to Peer
he: יש חיבור לצד השני

note: Translators: Description
en: Preparing to send file
he: בהכנות לשליחת קובץ

note: Translators: Description
en: Preparing to receive file
he: בהכנות לקבלת קובץ

note: Translators: File receive confirmation message dialog; Filename, File size
en: Your peer wants to send you “{0}” (Size: {1}).
    Do you want to download this file? The default action will save the file to your Downloads folder.
he: הצד השני רוצה לשלוח אליך „{0}” (גודל: {1}).
    להוריד את הקובץ הזה? פעולת ברירת המחדל תשמור את הקובץ בתיקיית ההורדות שלך.

en: Ready to Receive File
he: הסתיימו הכנות לקבלת קובץ

en: A file is ready to be transferred. The transfer needs to be acknowledged.
he: קובץ מוכן להעברה. יש לאשר את העברת הקובץ.

note: Translators: Description, During transfer
en: File “{}” via local network direct transfer
he: הקובץ „{}” דרך העברה ישירה ברשת המקומית

note: Translators: Description, During transfer
en: File “{}” via direct transfer
he: הקובץ „{}” דרך העברה מקומית

note: Translators: Description, During transfer
en: File “{0}” via relay {1}
he: הקובץ „{0}” דרך הממסר {1}

note: Translators: Description, During transfer
en: File “{}” via relay
he: הקובץ „{}” דרך ממסר

note: Translators: Description, During transfer
en: File “{}” via Unknown connection method
he: הקובץ „{}” דרך שיטת חיבור לא ידועה

note: Translators: Title
en: Sending File
he: קובץ נשלח

note: Translators: Description, Filename
en: Successfully sent file “{}”
he: הקובץ „{}” נשלח בהצלחה

note: Translators: Filename
en: File has been saved to the selected folder as “{}”
he: הקובץ נשמר לתיקיית ההורדות בשם „{}”

note: Translators: Filename
en: File has been saved to the Downloads folder as “{}”
he: הקובץ נשמר לתיקיית ההורדות בשם „{}”

note: Translators: Title
en: File Transfer Failed
he: העברת קובץ נכשלה

en: The file transfer failed: {}
he: העברת הקובץ נכשלה: {}

note: Translators: When opening a file
en: Specified file / directory does not exist
he: הקובץ / התיקייה שצוינו לא קיימים

en: Error parsing rendezvous server URL. An invalid URL was entered in the settings.
he: שגיאה בפענוח כתובת שרת rendezvous. הכתובת שסופקה בהגדרות שגויה.

en: Error parsing transit URL. An invalid URL was entered in the settings.
he: שגיאה בפענוח כתובת העברה. הכתובת שסופקה בהגדרות שגויה.

en: Invalid path selected: {}
he: הנתיב שנבחר אינו תקין: {}

note: Translators: Above progress bar for creating an archive to send as a folder
en: {} File - Size: {} | {} Files - Size: {}
he[0]: ‏קובץ {} - גודל: {}
he[1]: ‏{} קבצים - גודל: {}
he[2]: ‏{} קבצים - גודל: {}
he[3]: ‏{} קבצים - גודל: {}

en: Save As
he: שמירה בשם

note: Translators: Button; Transmit Link is a noun
en: Copy Transmit Link
he: העתקת קישור העברה

en: Your Transmit Code
he: קוד ההעברה שלך

note: Translators: Button; Transmit Code is a noun
en: Copy Transmit Code
he: העתקת קוד העברה

note: Translators: Title
en: Accept File Transfer?
he: לקבל העברת קובץ?

en: Save to Downloads Folder
he: שמירה לתיקיית ההורדות

note: Translators: Button
en: _Accept
he: _אישור

note: Translators: Button
en: Sa_ve As…
he: שמירה _בשם…

note: Translators: Title
en: File Transfer Successful
he: העברת קובץ הצליחה

note: Translators: Button
en: _Open File
he: _פתיחת קובץ

note: Translators: Button
en: _Show in Folder
he: ה_צגה בתיקייה

note: Translators: Button
en: Co_py Error Message
he: ה_עתקת הודעת שגיאה

note: Translators: Button
en: _Cancel
he: _ביטול

en: Unable to use transfer link: another transfer already in progress
he: לא ניתן להשתמש בקישור העברה: מתבצעת העברה נוספת

en: Sending a File
he: נשלח קובץ

en: Receiving a File
he: מתקבל קובץ

en: Camera access denied. Open Settings and allow Warp to access the camera.
he: הגישה למצלמה נדחתה. יש לפתוח את ההגדרות ולאפשר ל־Warp לגשת למצלמה.

en: Failed to start the camera: {}
he: הפעלת המצלמה נכשלה: {}

en: Error
he: שגיאה

en: Could not use the camera portal: {}
he: לא ניתן להשתמש בשער המצלמה: {}

en: Could not start the device provider: {}
he: לא ניתן להפעיל את ספק ההתקן: {}

en: No Camera Found
he: לא נמצאה מצלמה

en: Connect a camera to scan QR codes
he: יש לחבר מצלמה כדי לסרוק קודים של QR

en: Scan QR Code
he: סריקת קוד QR

en: _Retry
he: ניסיון _חוזר

en: _Troubleshooting
he: _פתרון תקלות

en: Downloads dir missing. Please set XDG_DOWNLOAD_DIR
he: תיקיית ההורדות חסרה. נא להגדיר את XDG_DOWNLOAD_DIR

en: Licensed under the <a href="{}">{}</a>.
he: כפוף לרישיון <a href="{}">{}</a>.

note: Translators: License information without a link to the software license
en: Licensed under the {}.
he: כפוף לרישיון {}.

en: Changing the rendezvous server URL needs to be done on both sides of the transfer. Only enter a server URL you can trust.
    
    Leaving these entries empty will use the app defaults:
    Rendezvous Server: “{0}”
    Transit Server: “{1}”
he: את כתובת שרת ה־Rendezvous יש להחליף בשני צדי ההעברה. יש למלא כתובת של שרתן מהימן בלבד.
    
    השארת הרשומות הבאות ריקות יוביל לשימוש בברירות המחדל של היישום:
    שרת Rendezvous: ‏„{0}”
    שרת העברה: ‏„{1}”

en: Preferences
he: העדפות

en: Network
he: רשת

en: Code Words
he: מילות קוד

en: The code word count determines the security of the transfer.
    
    A short code is easy to remember but increases the risk of someone else guessing the code. As a code may only be guessed once, the risk is very small even with short codes. A length of 4 is very secure.
he: מספר המילים בקוד מגדיר עד ככמה ההעברה מאובטחת.
    
    קוד קצר קל לזכור אבל הסיכון שמישהו יצליח לנחש את הקוד גדל. כיוון שאפשר לנחש קוד רק פעם אחת זה סיכון מאוד קטן גם עם קודים קצרים. אורך של 4 נחשב למאובטח מאוד.

en: Code Word Count
he: מניין מילות קוד

en: Server URLs
he: כתובות שרתים

en: Rendezvous Server URL
he: כתובת שרת Rendezvous

en: Transit Server URL
he: כתובת שרת העברה

en: Welcome
he: ברוך בואך

en: Welcome to Warp
he: ברוך בואך ל־Warp

note: Translators: Button
en: Next
he: הבא

en: Introduction
he: קבלת פנים

en: Warp makes file transfer simple. To get started, both parties need to install Warp on their devices.
    
    After selecting a file to transmit, the sender needs to tell the receiver the displayed transmit code. This is preferably done via a secure communication channel.
    
    When the receiver has entered the code, the file transfer can begin.
    
    For more information about Warp, open the Help section from the Main Menu.
he: ‏Warp מקל על העברת קבצים. כדי להעביר קבצים, על שני הצדדים להתקין את Warp על המכשיר שלהם.
    
    לאחר בחירת הקובץ להעברה, על הצד השולח לגלות לצד המקבל את קוד ההעברה, עדיף דרך ערוץ תקשורת מאובטח.
    
    כאשר הצד המקבל מילא את הקוד, העברת הקובץ יכולה להתחיל.
    
    למידע נוסף על Warp, יש לפתוח את דפי העזרה מהתפריט הראשי.

note: Translators: Big button to finish welcome screen
en: Get Started Using Warp
he: התחלת השימוש ב־Warp

en: Error loading config file “{0}”, using default config.
    Error: {1}
he: שגיאה בטעינת קובץ ההגדרות „{0}”, הגדרות ברירת המחדל יחולו.
    שגיאה: {1}

en: Error saving configuration file: {}
he: שגיאה בשמירת קובץ הגדרות: {}

en: Tobias Bernard
he: טוביאס ברנרד

en: Sophie Herold
he: סופי הרולד

en: Select File to Send
he: בחירת קובץ לשליחה

en: Select Folder to Send
he: בחירת תיקייה לשליחה

en: “{}” appears to be an invalid Transmit Code. Please try again.
he: כנראה שקוד ההעברה „{}” שגוי. נא לנסות שוב.

en: Sending files with a preconfigured code is not yet supported
he: עוד אין תמיכה בשליחת קבצים עם קוד שהוגדר מראש

note: Translators: menu item
en: _Preferences
he: ה_עדפות

note: Translators: menu item
en: _Keyboard Shortcuts
he: קיצורי מ_קלדת

note: Translators: menu item
en: _Help
he: ע_זרה

note: Translators: menu item
en: _About Warp
he: ע_ל Warp

note: Translators: Notification when code was automatically detected in clipboard and inserted into code entry on receive page
en: Inserted code from clipboard
he: התקבל קוד מלוח הגזירים

note: Translators: File receive confirmation message dialog title
en: Abort File Transfer?
he: לבטל העברת קובץ?

en: Do you want to abort the current file transfer?
he: לבטל את שליחת הקובץ הנוכחי?

en: _Continue
he: לה_משיך

en: _Abort
he: _לבטל

note: Translators: Error dialog title
en: Unable to Open File
he: לא ניתן לפתוח קובץ

en: _Close
he: _סגירה

en: Main Menu
he: תפריט ראשי

en: _Send
he: _שליחה

en: Send File
he: שליחת קובץ

en: Select or drop the file or directory to send
he: בחירת או גרירת הקובץ או התיקייה לשליחה

note: Translators: Button
en: Select _File…
he: בחירת _קובץ…

note: Translators: Button
en: Select F_older…
he: בחירת _תיקייה…

en: _Receive
he: _קבלה

en: Receive File
he: קבלת קובץ

note: Translators: Text above code input box, transmit code is a noun
en: Enter the transmit code from the sender
he: נא למלא את קוד ההעברה מהשולח

note: Translators: Button
en: Receive _File
he: קבלת _קובץ

en: File Transfer
he: העברת קבצים

en: Failed to open downloads folder.
he: פתיחת תיקיית ההורדות נכשלה.

en: The URI format is invalid
he: תבנית כתובת המשאב שגויה

en: The code does not match the required format
he: הקוד לא עומד בתבנית הדרושה

en: Unknown URI version: {}
he: גרסת כתובת משאב לא ידועה: {}

en: The URI parameter “rendezvous” contains an invalid URL: “{}”
he: משתנה כתובת המשאב „rendezvous” מכיל כתובת שגויה: „{}”

en: The URI parameter “role” must be “follower” or “leader” (was: “{}”)
he: משתנה כתובת המשאב „role” (תפקיד) חייב להיות „follower” (מובל) או „leader” (מוביל) (היה: „{}”)

en: Unknown URI parameter “{}”
he: משתנה לא ידוע בכתובת משאב „{}”

en: An error occurred
he: אירעה שגיאה

en: Corrupt or unexpected message received
he: התקבלה הודעה שגויה או בלתי צפויה

en: The rendezvous server will not allow further connections for this code. A new code needs to be generated.
he: שרת ה־rendezvous לא יאפשר חיבורים נוספים לקוד הזה. יש לציין קוד חדש.

en: The rendezvous server removed the code due to inactivity. A new code needs to be generated.
he: שרת ה־rendezvous הסיר את הקוד עקב חוסר פעילות. יש לייצר קוד חדש.

en: The rendezvous server responded with an unknown message: {}
he: שרת ה־rendezvous הגיב עם הודעה לא ידועה: {}

en: Error connecting to the rendezvous server.
    You have entered a custom rendezvous server URL in preferences. Please verify the URL is correct and the server is working.
he: שגיאה בהתחברות לשרת ה־rendezvous.
    מילאת כתובת שרת rendezvous משלך בהעדפות. נא לוודא שהכתובת נכונה ושהשרת עובד.

en: Error connecting to the rendezvous server.
    Please try again later / verify you are connected to the internet.
he: שגיאה בהתחברות לשרת ה־rendezvous.
    נא לנסות שוב או לוודא שהחיבור לאינטרנט תקין.

en: Encryption key confirmation failed. If you or your peer didn't mistype the code, this is a sign of an attacker guessing passwords. Please try again some time later.
he: אימות מפתח ההצפנה נכשלה. הם הקוד שהוקלד על ידי העמית בצד השני שגוי, זה סימן לכך שתוקפים מנסים לנחש את הסיסמאות שלך. נא לנסות שוב בהמשך.

en: Cannot decrypt a received message
he: לא ניתן לפענח את ההודעה שהתקבלה

en: An unknown error occurred
he: אירעה שגיאה לא ידועה

note: Translators: magic-wormhole codes usually look like n-word-word... where n MUST be an arabic number (unlimited digits). The first '-' is mandatory. This error occurs when a code was entered that does not contain any '-'.
en: The specified code must not be empty
he: הקוד שצוין לא יכול להיות ריק

note: Translators: magic-wormhole codes usually look like n-word-word... where n MUST be an arabic number (unlimited digits). The first '-' is mandatory. This error occurs when a code was entered that does not contain any '-'.
en: The code must contain at least one “-”
he: הקוד חייב להכיל לפחות „-” (מינוס) אחד

note: Translators: magic-wormhole codes usually look like n-word-word... where n MUST be an arabic number (unlimited digits). This error occurs when a code was entered that does not contain a number before the '-'.
en: The first segment of a code must be a number
he: המקטע הראשון של קוד חייב להיות מספר

en: Code too weak. It can be guessed with an average of {} try. | Code too weak. It can be guessed with an average of {} tries.
he[0]: הקוד חלש מדי. אפשר לנחש אותו בממוצע של ניחוש.
he[1]: הקוד חלש מדי. אפשר לנחש אותו בממוצע של שני ניחושים.
he[2]: הקוד חלש מדי. אפשר לנחש אותו בממוצע של {} ניחושים.
he[3]: הקוד חלש מדי. אפשר לנחש אותו בממוצע של {} ניחושים.

en: Code too short. The text after the “-” must be at least {} character long. | Code too short. The text after the “-” must be at least {} characters long.
he[0]: הקוד קצר מדי. הטקסט שאחרי „-” חייב להיות באורך של תו לפחות.
he[1]: הקוד קצר מדי. הטקסט שאחרי „-” חייב להיות באורך של שני תווים לפחות.
he[2]: הקוד קצר מדי. הטקסט שאחרי „-” חייב להיות באורך של {} תווים לפחות.
he[3]: הקוד קצר מדי. הטקסט שאחרי „-” חייב להיות באורך של {} תווים לפחות.

en: Code too weak
he: הקוד חלש מדי

en: File / Directory not found
he: קובץ / תיקייה לא נמצאו

en: Permission denied
he: ההרשאה נדחתה

en: Canceled
he: בוטל

en: Portal service response: Permission denied
he: תגובת שירות השערים: ההרשאה נדחתה

en: The portal service has failed: {}
he: שירות השערים נכשל: {}

en: Error communicating with the portal service via zbus: {}
he: שגיאה בהתקשרות מול שירות השער דרך zbus‏: {}

en: Portal error: {}
he: שגיאת שער: {}

en: Transfer was not acknowledged by peer
he: ההעברה לא אושרה על ידי הצד השני

en: The received file is corrupted
he: הקובץ שהתקבל פגום

en: The file contained a different amount of bytes than advertised! Sent {} bytes, but should have been {}
he: הקובץ מכיל כמות שונה של בתים מכפי שפורסם! נשלחו {} בתים אך היו אמורים להישלח {}

en: The other side has cancelled the transfer
he: הצד השני ביטל את ההעברה

en: The other side has rejected the transfer
he: הצד השני דחה את ההעברה

en: Something went wrong on the other side: {}
he: משהו השתבש בצד השני: {}

en: Error while establishing file transfer connection
he: שגיאה בהקמת חיבור העברת קבצים

en: Unknown file transfer error
he: שגיאת העברת קבצים לא ידועה

en: An unknown error occurred while creating a zip file: {}
he: אירעה שגיאה בזמן יצירת קובץ zip: ‏‏{}

en: An unexpected error occurred. Please report an issue with the error message.
he: אירעה שגיאה לא ידועה. נא לדווח על התקלה בצירוף הודעת השגיאה.
