warp main - en to ie translation catalogue (122 entries)

en: Fast and secure file transfer
ie: Rapid e secur transferte de files

en: Features
ie: Caracteristicas

en: Send files between multiple devices
ie: Inviar files inter multiplic aparates

en: Every file transfer is encrypted
ie: Chascun transferte de file es ciffrat

en: An internet connection is required
ie: Un conexion al internet es besonat

en: Main Window
ie: Fenestre principal

note: Translators: Entry placeholder; This is a noun
en: Transmit Code
ie: Code de transmission

en: Accept File Transfer
ie: Acceoptar li transferte

note: Translators: Title
en: Sending File
ie: Inviante un file

note: Translators: Title
en: Receiving File
ie: Recivente un file

en: File Transfer Complete
ie: Transferte de file sta compleet

note: Translators: Button
en: Cancel
ie: Anullar

note: Translators: Button
en: Back
ie: Retro

note: Translators: Button; Transmit Link is a noun
en: Copy Transmit Link
ie: Copiar li ligament de transferte

note: Translators: Button; Transmit Code is a noun
en: Copy Transmit Code
ie: Copiar li code de transmission

note: Translators: Button
en: Open File
ie: Aperter li file

note: Translators: Button
en: Show in Folder
ie: Monstrar in li fólder

note: Translators: Button
en: Accept
ie: Acceptar

note: Translators: Button
en: Copy Error Message
ie: Copiar li textu del errore

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
ie: Monstrar li rapid-tastes

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ie: Surtir

[ctx: shortcut window]
en: File Transfer
ie: Transferte de files

[ctx: shortcut window]
en: Send File
ie: Inviar un file

[ctx: shortcut window]
en: Send Folder
ie: Inviar un fólder

[ctx: shortcut window]
en: Receive File
ie: Reciver un file

en: Preferences
ie: Preferenties

en: Network
ie: Rete

en: Server URLs
ie: Adresses de servitores

en: Rendezvous Server URL
ie: URL del servitor de rendevú

en: Transit Server URL
ie: URL del servitor de transit

en: Code Words
ie: Cod-paroles

en: Code Word Count
ie: Númere de cod-paroles

en: Welcome
ie: Benevenit

note: Translators: Button
en: Close
ie: Cluder

note: Translators: Button
en: Next
ie: Avan

en: Welcome to Warp
ie: Benevenit a Warp

note: Translators: Big button to finish welcome screen
en: Get Started Using Warp
ie: Comensar usar Warp

note: Translators: menu item
en: _Preferences
ie: _Preferenties

note: Translators: menu item
en: _Keyboard Shortcuts
ie: _Rapid-tastes

note: Translators: menu item
en: _Help
ie: Au_xilie

note: Translators: menu item
en: _About Warp
ie: _Pri Warp

en: Select file to send
ie: Selecter un file a inviar

en: Open
ie: Aperter

en: Select folder to send
ie: Selecter un fólder a inviar

en: Open Folder
ie: Aperter un fólder

note: Translators: Notification when code was automatically detected in clipboard and inserted into code entry on receive page
en: Inserted code from clipboard
ie: Code sta insertet ex li Paperiere

note: Translators: File receive confirmation message dialog title
en: Abort File Transfer?
ie: Interrupter li transferte?

en: Do you want to abort the current file transfer?
ie: Esque vu vole interrupter li actual transferte?

en: _Continue
ie: _Continuar

en: _Abort
ie: In_terrupter

note: Translators: Error dialog title
en: Unable to Open File
ie: Ne successat aperter li file

en: _Close
ie: _Cluder

en: _Show in Folder
ie: Mon_strar in li fólder

en: _Send
ie: _Inviar

en: Send File
ie: Inviar un file

en: Select or drop the file or directory to send
ie: Selecte un fa cader un file o fólder a inviar

note: Translators: Button
en: Select File
ie: Selecter un file

note: Translators: Button
en: Select Folder
ie: Selecte un fólder

en: _Receive
ie: _Reciver

note: Translators: Button
en: Receive File
ie: Reciver un file

note: Translators: Text above code input box, transmit code is a noun
en: Enter the transmit code from the sender
ie: Provide li code de transmission del inviante

note: Translators: File transfer time left
en: One second left | {} seconds left
ie[0]: Un seconde remane
ie[1]: {} secondes remane

note: Translators: File transfer time left
en: One minute left | {} minutes left
ie[0]: Un minute remane
ie[1]: {} minutes remane

note: Translators: File transfer time left
en: One hour left | {} hours left
ie[0]: Un hor remane
ie[1]: {} hores remane

note: Translators: File transfer time left
en: One day left | {} days left
ie[0]: Un die remane
ie[1]: {} dies remane

note: Translators: Notification when clicking on "Copy Code to Clipboard" button
en: Copied Code to Clipboard
ie: Code sta copiat al Paperiere

note: Translators: Notification when clicking on "Copy Link to Clipboard" button
en: Copied Link to Clipboard
ie: Ligament sta copiat al Paperiere

en: Copied Error to Clipboard
ie: Errore sta copiat al Paperiere

en: No error available
ie: Errore índisponibil

note: Translators: Title
en: Creating Archive
ie: Creante un archive

en: Compressing folder “{}”
ie: Compressente li fólder «{}»

note: Translators: Title
en: Connecting
ie: Conexente

note: Translators: Description, Filename
en: Requesting file transfer
ie: Deamnda de transferte

note: Translators: Title, this is a noun
en: Your Transmit Code
ie: Vor code de transmission

note: Translators: Description, Code in box below, argument is filename
en: Ready to send “{}”
    The receiver needs to enter this code to begin the file transfer.
ie: Pret a inviar «{}»
    Li receptor deve provider ti code por comensar li transferte del file.

note: Translators: Description, Code in box below, argument is filename
en: Ready to send “{}”
    The receiver needs to enter this code to begin the file transfer.
    
    You have entered a custom rendezvous server URL in preferences. Please verify the receiver also uses the same rendezvous server.
ie: Pret a inviar «{}».
    Li receptor deve provider ti code por iniciar li transferte del file.
    
    Vu providet un personalisat adresse de servitor de rendevú in li preferenties. Ples verificar que li receptor anc usa ti sam servitor de rendevú.

note: Translators: Description, Transfer Code
en: Connecting to peer with code “{}”
ie: Conexente a un partenero con li code «{}»

en: Connected to Peer
ie: Conexet al partenero

note: Translators: Description
en: Preparing to send file
ie: Preparante a inviar li file

note: Translators: Description
en: Preparing to receive file
ie: Preparante a reciver un file

en: Accept File Transfer?
ie: Acceptar li transferte?

note: Translators: File receive confirmation message dialog; Filename, File size
en: Your peer wants to send you “{0}” (Size: {1}).
    Do you want to download this file to your Downloads folder?
ie: Vor partenero vole inviar a vos «{0}» (Grandore: {1}).
    Esque vu vole gardar ti file a vor fólder Descargates?

en: Ready to Receive File
ie: Pret a reciver un file

en: A file is ready to be transferred. The transfer needs to be acknowledged.
ie: Un file es pret a transferter. Li transferte deve esser confirmat.

note: Translators: Description, During transfer
en: File “{}” via local network direct transfer
ie: File «{}» med un direct transferte in li local rete

note: Translators: Description, During transfer
en: File “{}” via direct transfer
ie: File «{}» med un direct transferte

note: Translators: Description, During transfer
en: File “{0}” via relay {1}
ie: File «{0}» med un relé {1}

note: Translators: Description, During transfer
en: File “{}” via relay
ie: File «{0}» med un relé

note: Translators: Description, During transfer
en: File “{}” via Unknown connection method
ie: File «{}» per un ínconosset metode de transferte

note: Translators: Title
en: File Transfer Successful
ie: File transfertet successosimen

note: Translators: Description, Filename
en: Successfully sent file “{}”
ie: Li file «{}» sta inviat successosimen

note: Translators: Description, Filename
en: File has been saved to the Downloads folder as “{}”
ie: Li file sta gardat al fólder Descargates quam «{}»

note: Translators: Title
en: File Transfer Failed
ie: Transferte del file ne successat

en: The file transfer failed: {}
ie: Transferte del file ne successat: {}

note: Translators: When opening a file
en: Specified file / directory does not exist
ie: Providet file o fólder ne existe

en: Downloads dir missing. Please set XDG_DOWNLOAD_DIR
ie: Fólder de Descargas manca. Ples assignar XDG_DOWNLOAD_DIR

en: Unable to use transfer link: another transfer already in progress
ie: Ne successat usar li ligament de transferte: un altri transferte es in operation

en: Sending a File
ie: Inviante un file

en: Receiving a File
ie: Recivente un file

en: Error saving configuration file: {}
ie: Un errore evenit gardante li file de configuration: {}

en: Failed to open downloads folder.
ie: Ne successat aperter li fólder por descargas.

en: The URI format is invalid
ie: Ínvalid formate del URI

en: The code does not match the required format
ie: Li code ne coresponde al besonat formate

en: Unknown URI version: {}
ie: Ínconosset version de URI: {}

en: The URI parameter “rendezvous” contains an invalid URL: “{}”
ie: Li parametre de URI «rendezvous» contene un ínvalid URL: «{}»

en: The URI parameter “role” must be “follower” or “leader” (was: “{}”)
ie: Li parametre de URI «role» deve esser «follower» o «leader» (ma esset: “{}”)

en: Unknown URI parameter “{}”
ie: Ínconosset parametre de URI «{}»

en: An error occurred
ie: Un errore evenit

en: Corrupt or unexpected message received
ie: Coruptet o ínexpectat missage esset recivet

en: The rendezvous server removed the code due to inactivity. A new code needs to be generated.
ie: Li servitor de rendevú removet li code pro ínactivitá. Un nov code deve esser generat.

en: The rendezvous server responded with an unknown message: {}
ie: Li servitor de randevú respondet con un ínconosset missage: {}

en: Cannot decrypt a received message
ie: Ne successat deciffrar un recivet missage

en: An unknown error occurred
ie: Un ínconosset errore evenit

en: File / Directory not found
ie: File o fólder ne esset trovat

en: Permission denied
ie: Permission refusat

en: Transfer was not acknowledged by peer
ie: Li transferte ne esset confirmat del partenero

en: The received file is corrupted
ie: Li recivet file es coruptet

en: The other side has cancelled the transfer
ie: Li altri partise anullat li transferte

en: The other side has rejected the transfer
ie: Li altri partise refusat li transferte

en: Something went wrong on the other side: {}
ie: Un errore evenit che li altri partise: {}

en: Error while establishing file transfer connection
ie: Un errore evenit preparante li transferte

en: Unknown file transfer error
ie: Ínconosset errore de transferte del file
