warp main - en to sv translation catalogue (174 entries)

en: Fast and secure file transfer
sv: Snabb och säker filöverföring

en: Warp allows you to securely send files to each other via the internet or local network by exchanging a word-based code.
sv: Warp låter användare skicka filer till varandra på ett säkert sätt över internet eller det lokala nätverket genom att utbyta en ordbaserad kod.

en: The best transfer method will be determined using the “Magic Wormhole” protocol which includes local network transfer if possible.
sv: Den bästa överföringsmetoden kommer avgöras genom ”Magic Wormhole”-protokollet som innefattar överföring över det lokala nätverket om möjligt.

en: Features
sv: Funktioner

en: Send files between multiple devices
sv: Skicka filer mellan flera enheter

en: Every file transfer is encrypted
sv: Varje filöverföring är krypterad

en: Directly transfer files on the local network if possible
sv: Överför filer direkt över det lokala nätverket om möjligt

en: An internet connection is required
sv: En internetanslutning krävs

en: QR Code support
sv: QR-kodstöd

en: Compatibility with the Magic Wormhole command line client and all other compatible apps
sv: Kompatibilitet med Magic Wormhole-kommandoradsklienten och alla andra kompatibla program

en: Main Window
sv: Huvudfönster

note: Translators: Entry placeholder; This is a noun
en: Transmit Code
sv: Överföringskod

en: Accept File Transfer
sv: Acceptera filöverföring

en: Receiving File
sv: Tar emot fil

en: File Transfer Complete
sv: Filöverföring slutförd

en: General
sv: Allmänt

en: Show Help
sv: Visa hjälp

en: Show Shortcuts
sv: Visa kortkommandon

en: Show Preferences
sv: Visa inställningar

en: Quit
sv: Avsluta

en: File Transfer
sv: Filöverföring

en: Send File
sv: Skicka fil

en: Send Folder
sv: Skicka mapp

en: Receive File
sv: Ta emot fil

note: Translators: File transfer time left
en: One second left | {} seconds left
sv[0]: En sekund kvar
sv[1]: {} sekunder kvar

note: Translators: File transfer time left
en: One minute left | {} minutes left
sv[0]: En minut kvar
sv[1]: {} minuter kvar

note: Translators: File transfer time left
en: One hour left | {} hours left
sv[0]: En timme kvar
sv[1]: {} timmar kvar

note: Translators: File transfer time left
en: One day left | {} days left
sv[0]: En dag kvar
sv[1]: {} dagar kvar

note: Translators: Notification when clicking on "Copy Code to Clipboard" button
en: Copied Code to Clipboard
sv: Kopierade kod till urklipp

note: Translators: Notification when clicking on "Copy Link to Clipboard" button
en: Copied Link to Clipboard
sv: Kopierade länk till urklipp

en: Copied Error to Clipboard
sv: Kopierade fel till urklipp

en: No error available
sv: Inget fel tillgängligt

en: Creating Archive
sv: Skapar arkiv

en: Compressing folder “{}”
sv: Komprimerar mappen ”{}”

note: Translators: Title
en: Connecting
sv: Ansluter

note: Translators: Description, Filename
en: Requesting file transfer
sv: Begär filöverföring

note: Translators: Description, argument is filename
en: Ready to send “{}”.
sv: Redo att skicka ”{}”.

en: The receiver needs to enter or scan this code to begin the file transfer.
sv: Mottagaren måste ange eller skanna denna kod för att påbörja filöverföringen.

en: The QR code is compatible with the following apps: {}.
sv: QR-koden är kompatibel med följande program: {}.

en: You have entered a custom rendezvous server URL in preferences. Please verify the receiver also uses the same rendezvous server.
sv: Du har angivit en anpassad mötesserver-URL i inställningar. Säkerställ att mottagaren också använder samma mötesserver.

en: Click the QR code to copy the link to the clipboard.
sv: Klicka på QR-koden för att kopiera länken till urklipp.

note: Translators: Description, Transfer Code
en: Connecting to peer with code “{}”
sv: Ansluter till motpart med koden ”{}”

en: Connected to Peer
sv: Ansluten till motpart

note: Translators: Description
en: Preparing to send file
sv: Förbereder att skicka fil

note: Translators: Description
en: Preparing to receive file
sv: Förbereder att ta emot fil

note: Translators: File receive confirmation message dialog; Filename, File size
en: Your peer wants to send you “{0}” (Size: {1}).
    Do you want to download this file? The default action will save the file to your Downloads folder.
sv: Motparten vill skicka ”{0}” till dig (Storlek: {1}).
    Vill du hämta denna fil? Standardåtgärden kommer spara filen till din hämtningsmapp.

en: Ready to Receive File
sv: Redo att ta emot fil

en: A file is ready to be transferred. The transfer needs to be acknowledged.
sv: En fil är klar att överföras. Överföringen måste godkännas.

note: Translators: Description, During transfer
en: File “{}” via local network direct transfer
sv: Filen ”{}” genom direkt överföring på lokalt nätverk

note: Translators: Description, During transfer
en: File “{}” via direct transfer
sv: Filen ”{}” genom direkt överföring

note: Translators: Description, During transfer
en: File “{0}” via relay {1}
sv: Filen ”{0}” genom knutpunkten {1}

note: Translators: Description, During transfer
en: File “{}” via relay
sv: Filen ”{}” genom knutpunkt

note: Translators: Description, During transfer
en: File “{}” via Unknown connection method
sv: Filen ”{}” genom okänd anslutningsmetod

note: Translators: Title
en: Sending File
sv: Skickar fil

note: Translators: Description, Filename
en: Successfully sent file “{}”
sv: Skickade filen ”{}”

note: Translators: Filename
en: File has been saved to the selected folder as “{}”
sv: Filen har sparats i den valda mappen som ”{}”

note: Translators: Filename
en: File has been saved to the Downloads folder as “{}”
sv: Filen har sparats i hämtningsmappen som ”{}”

note: Translators: Title
en: File Transfer Failed
sv: Filöverföring misslyckades

en: The file transfer failed: {}
sv: Filöverföringen misslyckades: {}

note: Translators: When opening a file
en: Specified file / directory does not exist
sv: Angiven fil/katalog finns inte

en: Error parsing rendezvous server URL. An invalid URL was entered in the settings.
sv: Fel vid tolkning av mötesserver-URL. En ogiltig URL angavs i inställningarna.

en: Error parsing transit URL. An invalid URL was entered in the settings.
sv: Fel vid tolkning av transit-URL. En ogiltig URL angavs i inställningarna.

en: Invalid path selected: {}
sv: Ogiltig sökväg vald: {}

note: Translators: Above progress bar for creating an archive to send as a folder
en: {} File - Size: {} | {} Files - Size: {}
sv[0]: {} fil - Storlek: {}
sv[1]: {} filer - Storlek: {}

en: Save As
sv: Spara som

note: Translators: Button; Transmit Link is a noun
en: Copy Transmit Link
sv: Kopiera överföringslänk

en: Your Transmit Code
sv: Din överföringskod

note: Translators: Button; Transmit Code is a noun
en: Copy Transmit Code
sv: Kopiera överföringskod

note: Translators: Title
en: Accept File Transfer?
sv: Acceptera filöverföring?

en: Save to Downloads Folder
sv: Spara till hämtningsmapp

note: Translators: Button
en: _Accept
sv: _Acceptera

note: Translators: Button
en: Sa_ve As…
sv: S_para som…

note: Translators: Title
en: File Transfer Successful
sv: Filöverföring lyckades

note: Translators: Button
en: _Open File
sv: Ö_ppna fil

note: Translators: Button
en: _Show in Folder
sv: _Visa i mapp

note: Translators: Button
en: Co_py Error Message
sv: Ko_piera felmeddelande

note: Translators: Button
en: _Cancel
sv: A_vbryt

en: Unable to use transfer link: another transfer already in progress
sv: Kunde inte använda överföringslänk: en annan överföring pågår redan

en: Sending a File
sv: Skickar en fil

en: Receiving a File
sv: Tar emot en fil

en: Camera access denied. Open Settings and allow Warp to access the camera.
sv: Kameraåtkomst nekad. Öppna Inställningar och tillåt Warp att komma åt kameran.

en: Failed to start the camera: {}
sv: Misslyckades med att starta kameran: {}

en: Error
sv: Fel

en: Could not use the camera portal: {}
sv: Kunde inte använda kameraportalen: {}

en: Could not start the device provider: {}
sv: Kunde inte starta enhetsleverantören: {}

en: No Camera Found
sv: Ingen kamera hittades

en: Connect a camera to scan QR codes
sv: Anslut en kamera för att läsa av QR-koder

en: Scan QR Code
sv: Läs av QR-kod

en: _Retry
sv: _Försök igen

en: _Troubleshooting
sv: _Problemlösning

en: Downloads dir missing. Please set XDG_DOWNLOAD_DIR
sv: Hämtningskatalog saknas. Ange XDG_DOWNLOAD_DIR

en: Licensed under the <a href="{}">{}</a>.
sv: Licensierad under <a href="{}">{}</a>.

note: Translators: License information without a link to the software license
en: Licensed under the {}.
sv: Licensierat under {}.

en: Changing the rendezvous server URL needs to be done on both sides of the transfer. Only enter a server URL you can trust.
    
    Leaving these entries empty will use the app defaults:
    Rendezvous Server: “{0}”
    Transit Server: “{1}”
sv: Att ändra URL för mötesservern måste göras på båda sidorna av överföringen. Ange endast en server-URL som du litar på.
    
    Att lämna dessa fält tomma kommer använda programmets standardvärden:
    Mötesserver: ”{0}”
    Transitserver: ”{1}”

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Network
sv: Nätverk

en: Code Words
sv: Kodord

en: The code word count determines the security of the transfer.
    
    A short code is easy to remember but increases the risk of someone else guessing the code. As a code may only be guessed once, the risk is very small even with short codes. A length of 4 is very secure.
sv: Antalet kodord avgör överföringens säkerhet.
    
    En kort kod är lätt att komma ihåg men ökar risken att någon annan lyckas gissa koden. Då en kod endast får gissas en gång så är risken väldigt liten även med korta koder. En längd på 4 är väldigt säker.

en: Code Word Count
sv: Antal kodord

en: Server URLs
sv: Server-URL:er

en: Rendezvous Server URL
sv: URL för mötesserver

en: Transit Server URL
sv: URL för transitserver

en: Welcome
sv: Välkommen

en: Welcome to Warp
sv: Välkommen till Warp

note: Translators: Button
en: Next
sv: Nästa

en: Introduction
sv: Introduktion

en: Warp makes file transfer simple. To get started, both parties need to install Warp on their devices.
    
    After selecting a file to transmit, the sender needs to tell the receiver the displayed transmit code. This is preferably done via a secure communication channel.
    
    When the receiver has entered the code, the file transfer can begin.
    
    For more information about Warp, open the Help section from the Main Menu.
sv: Warp gör filöverföring enkel. För att komma igång behöver båda parter installera Warp på sina enheter.
    
    Efter att ha valt en fil att överföra behöver avsändaren meddela mottagaren om överföringskoden som visas. Detta görs förslagsvis över en säker kommunikationskanal.
    
    När mottagaren har matat in koden kan filöverföringen börja.
    
    Öppna hjälpavsnittet från huvudmenyn för att få mer information om Warp.

note: Translators: Big button to finish welcome screen
en: Get Started Using Warp
sv: Kom igång med Warp

en: Error loading config file “{0}”, using default config.
    Error: {1}
sv: Fel vid inläsning av konfigurationsfilen ”{0}”, använder standardkonfiguration.
    Fel: {1}

en: Error saving configuration file: {}
sv: Fel vid sparande av konfigurationsfil: {}

note: Translators: This is a promotion and should match the short app summary as seen at https://apps.gnome.org/PikaBackup/
en: Keep your data safe
sv: Behåll dina data säkra

en: Select File to Send
sv: Välj fil att skicka

en: Select Folder to Send
sv: Välj mapp att skicka

en: “{}” appears to be an invalid Transmit Code. Please try again.
sv: ”{}” verkar vara en ogiltig överföringskod. Försök igen.

en: Sending files with a preconfigured code is not yet supported
sv: Det finns ännu inte stöd för att skicka filer med en förkonfigurerad kod

note: Translators: menu item
en: _Preferences
sv: _Inställningar

note: Translators: menu item
en: _Keyboard Shortcuts
sv: _Tangentbordsgenvägar

note: Translators: menu item
en: _Help
sv: _Hjälp

note: Translators: menu item
en: _About Warp
sv: _Om Warp

note: Translators: Notification when code was automatically detected in clipboard and inserted into code entry on receive page
en: Inserted code from clipboard
sv: Infogade kod från urklipp

note: Translators: File receive confirmation message dialog title
en: Abort File Transfer?
sv: Avbryt filöverföring?

en: Do you want to abort the current file transfer?
sv: Vill du avbryta den aktuella filöverföringen?

en: _Continue
sv: _Fortsätt

en: _Abort
sv: _Avbryt

note: Translators: Error dialog title
en: Unable to Open File
sv: Kunde inte öppna fil

en: _Close
sv: S_täng

en: Main Menu
sv: Huvudmeny

en: _Send
sv: _Skicka

en: Select or drop the file or directory to send
sv: Välj eller släpp filen eller katalogen som ska skickas

note: Translators: Button
en: Select _File…
sv: Välj _fil…

note: Translators: Button
en: Select F_older…
sv: Välj _mapp…

en: _Receive
sv: _Ta emot

note: Translators: Text above code input box, transmit code is a noun
en: Enter the transmit code from the sender
sv: Mata in överföringskoden från avsändaren

note: Translators: Button
en: Receive _File
sv: Ta emot _fil

en: Failed to open downloads folder.
sv: Misslyckades med att öppna hämtningsmapp.

en: The URI format is invalid
sv: URI-formatet är ogiltigt

en: The code does not match the required format
sv: Koden matchar inte formatet som krävs

en: Unknown URI version: {}
sv: Okänd URI-version: {}

en: The URI parameter “rendezvous” contains an invalid URL: “{}”
sv: URI-parametern ”rendezvous” innehåller en ogiltig URL: ”{}”

en: The URI parameter “role” must be “follower” or “leader” (was: “{}”)
sv: URI-parametern ”role” måste vara ”follower” eller ”leader” (var: ”{}”)

en: Unknown URI parameter “{}”
sv: Okänd URI-parameter ”{}”

en: An error occurred
sv: Ett fel inträffade

en: Corrupt or unexpected message received
sv: Felaktigt eller oväntat meddelande mottogs

en: The rendezvous server will not allow further connections for this code. A new code needs to be generated.
sv: Mötesservern kommer inte tillåta vidare anslutningar för denna kod. En ny kod behöver skapas.

en: The rendezvous server removed the code due to inactivity. A new code needs to be generated.
sv: Mötesservern tog bort koden på grund av inaktivitet. En ny kod behöver skapas.

en: The rendezvous server responded with an unknown message: {}
sv: Mötesservern svarade med ett okänt meddelande: {}

en: Error connecting to the rendezvous server.
    You have entered a custom rendezvous server URL in preferences. Please verify the URL is correct and the server is working.
sv: Fel vid anslutning till mötesservern.
    Du har angivit en anpassad mötesserver-URL i inställningar. Säkerställ att denna URL är rätt och att servern fungerar.

en: Error connecting to the rendezvous server.
    Please try again later / verify you are connected to the internet.
sv: Fel vid anslutning till mötesservern.
    Försök igen senare / bekräfta att du är ansluten till internet.

en: Encryption key confirmation failed. If you or your peer didn't mistype the code, this is a sign of an attacker guessing passwords. Please try again some time later.
sv: Bekräftelse av krypteringsnyckel misslyckades. Om du eller din motpart inte stavat koden fel så är detta ett tecken på att en angripare försöker gissa lösenord. Försök igen senare.

en: Cannot decrypt a received message
sv: Det går inte att dekryptera ett mottaget meddelande

en: An unknown error occurred
sv: Ett okänt fel inträffade

note: Translators: magic-wormhole codes usually look like n-word-word... where n MUST be an arabic number (unlimited digits). The first '-' is mandatory. This error occurs when an empty code was entered.
en: The specified code must not be empty
sv: Den angivna koden får inte vara tom

note: Translators: magic-wormhole codes usually look like n-word-word... where n MUST be an arabic number (unlimited digits). The first '-' is mandatory. This error occurs when a code was entered that does not contain any '-'.
en: The code must contain at least one “-”
sv: Koden måste innehålla minst ett ”-”

note: Translators: magic-wormhole codes usually look like n-word-word... where n MUST be an arabic number (unlimited digits). This error occurs when a code was entered that does not contain a number before the '-'.
en: The first segment of a code must be a number
sv: Det första segmentet i en kod måste vara ett tal

en: Code too weak. It can be guessed with an average of {} try. | Code too weak. It can be guessed with an average of {} tries.
sv[0]: För svag kod. Den kan gissas efter i genomsnitt {} försök.
sv[1]: För svag kod. Den kan gissas efter i genomsnitt {} försök.

en: Code too short. The text after the “-” must be at least {} character long. | Code too short. The text after the “-” must be at least {} characters long.
sv[0]: För kort kod. Texten efter ”-” måste vara minst {} tecken lång.
sv[1]: För kort kod. Texten efter ”-” måste vara minst {} tecken lång.

en: Code too weak
sv: För svag kod

en: File / Directory not found
sv: Fil/katalog hittades inte

en: Permission denied
sv: Åtkomst nekad

en: Canceled
sv: Avbröts

en: Portal service response: Permission denied
sv: Portaltjänstsvar: Åtkomst nekad

en: The portal service has failed: {}
sv: Portaltjänsten har misslyckats: {}

en: Error communicating with the portal service via zbus: {}
sv: Fel vid kommunikation med portaltjänsten via zbus: {}

en: Portal error: {}
sv: Portalfel: {}

en: Transfer was not acknowledged by peer
sv: Överföringen godkändes inte av motparten

en: The received file is corrupted
sv: Den mottagna filen är skadad

en: The file contained a different amount of bytes than advertised! Sent {} bytes, but should have been {}
sv: Filen innehöll ett annat antal byte än utlovat! Skickade {} byte, men borde ha varit {}

en: The other side has cancelled the transfer
sv: Den andra sidan har avbrutit överföringen

en: The other side has rejected the transfer
sv: Den andra sidan har nekat överföringen

en: Something went wrong on the other side: {}
sv: Något gick fel på den andra sidan: {}

en: Error while establishing file transfer connection
sv: Fel vid upprättande av anslutning för filöverföring

en: Unknown file transfer error
sv: Okänt filöverföringsfel

en: An unknown error occurred while creating a zip file: {}
sv: Ett okänt fel inträffade vid skapande av zip-fil: {}

en: An unexpected error occurred. Please report an issue with the error message.
sv: Ett oväntat fel inträffade. Rapportera ett fel där du bifogar felmeddelandet.
