warzone2100 - en to ar_SA translation catalogue (2676 entries)

en: OBJECTIVE: Locate and recover neural synapse technology
ar_SA: الهدف: اعثر على تقنية المشبك العصبي واستعدها

en: Establish a base, then search for a Pre-Collapse structure.
ar_SA: أقم قاعدةً ومن ثم ابحث عن البناء الذي يسبق «الانهيار».

en: This structure contains technology vital for the success of the Project.
ar_SA: يوجد في داخل هذا المبنى تقنيةً ضروريةٌ لضمان نجاح «المشروع».

en: ALPHA BASE MISSION: Scavenger Raiders
ar_SA: مهمةٌ قرب قاعدة «ألفا»: هجوم قطاع الطرق

en: Scavenger raiders are approaching our base.
ar_SA: إن قطاع الطرق في طريقهم إلى قاعدتنا.

en: Defend the base then destroy the Scavenger camps.
ar_SA: دافع عن القاعدة، ومن ثم دمّر معسكرات قطاع الطرق.

en: ALPHA BASE MISSION: Power Surge Detected
ar_SA: مهمةٌ قرب قاعدة «ألفا»: اكتشاف ازديادٍ في الطاقة

en: A power surge has been detected to the south of our position.
ar_SA: لقد رصدنا ازدياداً مفاجئاً في الطاقة جنوب مقرنا.

en: Investigate and secure the area.
ar_SA: استكشف المنطقة وقم بتأمينها.

en: ALPHA BASE MISSION: The New Paradigm
ar_SA: مهمةٌ قرب قاعدة «ألفا»: «النهج الحديث»

en: The New Paradigm control superior weapons technology.
ar_SA: يمتلك «النهج الحديث» أسلحةً تفوق في قدراتها تلك التي نملكها.

en: They may have the synaptic link technology, it's vital we retrieve it.
ar_SA: من المحتمل أن تقنية وصلة المشبك العصبي موجودةٌ بحوذتهم، ويجب علينا استرجاعها.

en: TRANSPORT MISSION: Locate and Recover Artifacts
ar_SA: مهمةٌ بعيدة: اعثر على القطع الأثرية واستعدها

en: Load an attack force into the transport.
ar_SA: جهّز قوةً هجومية وأرسلها في السفينة الطائرة.

en: On landing, explore the ruins and recover any artifacts.
ar_SA: بعد الإنزال، استكشف الأطلال الموجودة في المنطقة واستعد أي قطعٍ أثرية تعثر عليها.

en: TRANSPORT MISSION: Investigate Research Center
ar_SA: مهمةٌ بعيدة: استكشف مركز الأبحاث

en: Investigate the area and recover any artifacts present.
ar_SA: استكشف المنطقة واستعد أي قطعٍ أثريةٍ موجودةٍ فيها.

en: Reinforcements are available.
ar_SA: يمكنك طلب التعزيزات.

en: TRANSPORT MISSION: Encoded Signals Detected
ar_SA: مهمةٌ بعيدة: تم رصد إشاراتٍ مشفرة

en: Take a scout force to investigate these signals.
ar_SA: ابعث بقوةٍ استطلاعية لاكتشاف مصدر وطبيعة هذه الإشارات.

en: Use your trucks to build defenses at your LZ.
ar_SA: استخدم شاحناتك لتشييد بعض المباني الدفاعية في منطقة الإنزال.

en: TRANSPORT MISSION: Enemy Transmissions Detected
ar_SA: مهمةٌ بعيدة: الاطلاع على رسائل الأعداء

en: Scout the designated area for enemy research facilities.
ar_SA: استكشف المنطقة المحددة بحثاً عن مراكز أبحاثٍ تابعةٍ للأعداء.

en: Proceed to LZ#2. Do not engage the enemy at this time.
ar_SA: توجه إلى منطقة الإنزال 2، ولا تشتبك مع العدو هذه المرة.

en: TRANSPORT MISSION: Synaptic Link Location
ar_SA: مهمةٌ بعيدة: موقع وصلة المشبك العصبي

en: The New Paradigm are analyzing synaptic link technology at this location.
ar_SA: يعمل «النهج الحديث» على تحليل تقنية وصلة المشبك العصبي في هذه المنطقة.

en: Assemble an attack team and recover the synaptic link technology.
ar_SA: احشد قوةً هجومية واسترجع تقنية وصلة المشبك العصبي.

en: TRANSPORT MISSION: New Objectives
ar_SA: مهمةٌ بعيدة: أهدافٌ جديدة

en: New Paradigm are searching for artifacts in this vicinity.
ar_SA: إن قوات «النهج الحديث» تبحث عن القطع الأثرية في مكانٍ قريبٍ منا.

en: Intercept them. Do not let any enemies exit this area.
ar_SA: قم باعتراضهم ولا تسمح لأي عدوٍ بمغادرة هذه المنطقة.

en: TRANSPORT MISSION: Enemy Base Under Construction
ar_SA: مهمةٌ بعيدة: قاعدةٌ معادية قيد الإنشاء

en: Enemy forces are establishing a forward base at this location.
ar_SA: تحاول القوات المعادية تشييد قاعدةٍ أمامية في هذا الموقع.

en: Eradicate the base and secure the area.
ar_SA: دمّر القاعدة تدميراً شاملاً وأمّن على المنطقة.

en: ALPHA BASE MISSION: Establish a Forward Base
ar_SA: مهمةٌ قرب قاعدة «ألفا»: شيّد قاعدةً أمامية

en: Establish a forward base on the plateau and fend off the New Paradigm.
ar_SA: شيّد قاعدةً أمامية على التلة وتصدى لقوات «النهج الحديث».

en: Build defensive structures until the green objective blip disappears.
ar_SA: قم بتشييد مبانٍ دفاعية إلى أن تختفي الإشارة الضوئية الخضراء التي تمثل الهدف.

en: ALPHA BASE MISSION: Counter Attack
ar_SA: مهمة قرب قاعدة «ألفا»: هجومٌ مضاد

en: Enemy forces are approaching from the east and north.
ar_SA: إن القوات المعادية تتجه نحونا من الشرق والشمال.

en: Hold the bases and repulse any attacks.
ar_SA: دافع عن قواعدك وتصدى لهجماتهم.

en: ALPHA BASE MISSION: Incoming Transmission
ar_SA: مهمةٌ قرب قاعدة «ألفا»: رسالةٌ واردة

en: We are detecting enemy forces at these locations.
ar_SA: لقد رصدنا قواتٍ معادية في هذه المواقع.

en: This is our chance to defeat the New Paradigm and destroy their base.
ar_SA: هذه هي فرصتنا لهزيمة «النهج الحديث» ولتدمير قاعدتهم.

en: Congratulations Commander.
ar_SA: تهانينا أيها القائد.

en: We now have a further task for you.
ar_SA: سنوكل لك الآن مهمةً إضافية.

en: ALPHA BASE MISSION: Locate and Recover Artifacts
ar_SA: مهمةٌ قرب قاعدة «ألفا»: اعثر على القطع الأثرية واستعدها

en: The first two zones are now secure.
ar_SA: لقد صارت أول منطقتان آمنتان.

en: PROJECT TEAM UPDATES
ar_SA: آخر تطورات فريق «المشروع»

en: TEAM BETA UPDATE
ar_SA: آخر التطورات من فريق «بيتا»

en: We have recovered some artifacts.
ar_SA: لقد استرجعنا بعض القطع الأثرية.

en: There is a better equipped force operating in this area.
ar_SA: إن القوة العاملة في هذه المنطقة تمتلك معداتٍ أكثر تطوراً.

en: TEAM GAMMA UPDATE
ar_SA: آخر التطورات من فريق «غاما»

en: Nothing to report.
ar_SA: لا يوجد شيءٌ للإبلاغ عنه.

en: We've discovered no artifacts and encountered no hostiles.
ar_SA: لم نعثر على أي قطعٍ أثرية أو نواجه أي قوىً معادية.

en: ALPHA BASE INTELLIGENCE REPORT: Enemy Attack
ar_SA: تقرير «ألفا» الاستخبراتي: هجومٌ معادٍ

en: We are detecting an enemy attack force at this location.
ar_SA: لقد رصدنا قوةً هجوميةً معادية في هذه الموقع.

en: PRIMARY OBJECTIVE
ar_SA: الهدف الرئيسي

en: This structure is your primary objective.
ar_SA: إن هذا المبنى هو الهدف الرئيسي لنا.

en: Search for and recover any artifacts here.
ar_SA: ابحث عن القطع الأثرية الموجودة هنا وقم باستعادتها.

en: ENEMY LZ
ar_SA: منطقة إنزالٍ تابعةٌ للأعداء

en: Destroy this LZ to prevent enemy landings.
ar_SA: دمّر منطقة الإنزال هذه لكي تمنع الأعداء من إنزال قواتهم فيها.

en: ALPHA BASE INTELLIGENCE REPORT: NEXUS
ar_SA: تقرير «ألفا» الاستخبراتي: «نيكسوس»

en: New objective.
ar_SA: لدينا هدفٌ جديد.

en: We have detected and isolated an intruder program.
ar_SA: لقد اكتشفنا برنامجاً طفيلياً، وقمنا بعزله.

en: Supplemental
ar_SA: رسالةٌ ملحقة

en: The synaptic link technology was at this location but was removed.
ar_SA: لقد كانت وصلة المشبك العصبي موجودةً في هذا المكان، ولكن تم نقلها.

en: Establish a forward base then continue the search for the synaptic link.
ar_SA: شيّد قاعدةً أمامية ثم تابع عملية البحث عن وصلة المشبك العصبي.

en: INCOMING TRANSMISSION
ar_SA: لقد وردتنا رسالةٌ عبر الراديو

en: Decoding in progress.....
ar_SA: جارٍ فك تشفير الرسالة.....

en: Commander.
ar_SA: أيها القائد.

en: We have decoded the incoming message to the New Paradigm...
ar_SA: لقد فككنا شيفرة الرسالة المبعوثة إلى «النهج الحديث»...

en: Destroy Enemy Base
ar_SA: دمّر قاعدة الأعداء

en: Assemble an attack force and board the transport.
ar_SA: احشد قوةً هجومية وتوجه بها إلى السفينة الطائرة.

en: Destroy the base and recover any artifacts present.
ar_SA: دمّر القاعدة واسترجع أي قطعٍ أثريةٍ موجودةٍ قربها.

en: The synaptic link technology has been recovered!
ar_SA: لقد استعدنا تقنية وصلة المشبك العصبي!

en: Initial research confirms it will be of great benefit to the Project.
ar_SA: ولقد أكدت أبحاثنا الأولية عليها أنها ستكون ذا فائدةٍ عظيمةٍ «للمشروع».

en: Base Beta is under heavy attack, they may need assistance.
ar_SA: إن فريق «بيتا» يتعرض لهجومٍ عنيف، وهم بحاجةٍ إلى مساعدتك.

en: We will send further updates as they arrive.
ar_SA: سنرسل لك أي تطوراتٍ جديدة حال وصولها.

en: This transmission was intercepted a few minutes ago.
ar_SA: لقد اعترضنا هذه الرسالة قبل عدة دقائق.

en: It originates from the east.
ar_SA: وهي قادمةٌ من الشرق.

en: POWER MODULE ARTIFACT
ar_SA: قطعة «وحدة الطاقة» الأثرية

en: Research the power module artifact.
ar_SA: أجرِ أبحاثاً على قطعة «وحدة الطاقة» الأثرية.

en: Then use a truck to upgrade your power generator with the module.
ar_SA: ثم استعمل إحدى الشاحنات لتطوير مولّد الطاقة عن طريق بناء وحدةٍ إضافيةٍ فيه.

en: SCAVENGER BASE DETECTED
ar_SA: تم اكتشاف قاعدةٍ لقطاع الطرق

en: Defeat the scavengers and retrieve any artifacts.
ar_SA: اهزم قطاع الطرق واستعد أي قطعٍ أثرية تعثر عليها.

en: Congratulations on defeating the New Paradigm, this sector is now secure.
ar_SA: تهانينا أيها القائد. لقد هُزم «النهج الحديث» وصار هذا القطاع آمناً الآن.

en: The Nexus Intruder Program was in the New Paradigm system.
ar_SA: لقد كان «برنامج نيكسوس المقتحم» موجوداً في أنظمة «النهج الحديث».

en: We recorded two conversations with it, extracts follow...
ar_SA: لقد قمنا بتسجيل محادثتين جريتا معه، وسنشغلهما الآن...

en: We'll keep you informed of further developments
ar_SA: سنبقيك على إطلاعٍ بآخر التطورات

en: Commander you are to assist Team Beta
ar_SA: أيها القائد: لقد أوكلت إليك مهمة مساعدة فريق «بيتا»

en: BETA BASE MISSION: Eastern Sector
ar_SA: مهمة قرب قاعدة «بيتا»: القطاع الشرقي

en: Upon arrival you are to assume command of the base.
ar_SA: ستتولى قيادة القاعدة حال وصولك إليها.

en: You must defend it and hold it.
ar_SA: يجب أن تدافع عنها وألا تفقد السيطرة عليها.

en: BETA BASE MISSION: Defend and Fortify
ar_SA: مهمةٌ قرب قاعدة «بيتا»: دافع وحصّن

en: Be sure to fortify the perimeter and establish anti-aircraft defenses.
ar_SA: احرص على تحصين محيط القاعدة وعلى بناء مدافع مضادةٍ للطائرات.

en: New technologies are available.
ar_SA: هنالك تقنياتٌ جديدةٌ متاحةٌ لك.

en: We are currently detecting coded bitstream signals.
ar_SA: إننا نرصد إشاراتٍ ثنائيةً مشفرة.

en: Decoding...
ar_SA: جارٍ فك تشفيرها...

en: TRANSPORT MISSION: Transport Down
ar_SA: مهمةٌ بعيدة: سقوط السفينة الجوية

en: Our transport carrying units from team Alpha Base has been shot down.
ar_SA: لقد تم إسقاط سفينتنا التي تحمل وحداتٍ من فريق «ألفا».

en: It is under attack from The Collective at this location.
ar_SA: وهم يتعرضون لهجومٍ من «الرابطة» في هذا الموقع.

en: Assemble a rescue team to recover the transport and its cargo.
ar_SA: شكّل فريق إنقاذ لاستعادة السفينة الفضائية وحمولتها.

en: IN-FLIGHT BRIEFING
ar_SA: بيانٌ أثناء الرحلة

en: Team Beta are searching for Vertical Takeoff and Landing (VTOL) technology.
ar_SA: يبحث فريق «بيتا» عن تقنية الإقلاع والهبوط العمودي.

en: It's believed to be at a pre-Collapse airbase in this area.
ar_SA: والتي يُعتقد أنها موجودةٌ في هذه المنطقة داخل قاعدةٍ جويةٍ عائدةٍ إلى ما قبل «الانهيار».

en: Team Beta under heavy attack
ar_SA: يتعرض فريق «بيتا» لهجومٍ عنيف

en: BETA BASE MISSION: Hold at all costs
ar_SA: مهمةٌ قرب قاعدة «بيتا»: تمسّك بالقاعدة مهما كلف الأمر

en: We are detecting coded bitstream signals from the Collective.
ar_SA: لقد رصدنا إشاراتٍ ثنائيةً مشفّرة، مصدرها «الرابطة».

en: BETA BASE MISSION: Hold At All Costs
ar_SA: مهمةٌ قرب قاعدة «بيتا»: تمسّك بالقاعدة مهما كلف الأمر

en: We are detecting ground and aerial forces from the north.
ar_SA: لقد رصدنا قواتٍ بريةً وجويةً قادمةً من الشمال نحونا.

en: Hold your position and repulse these attacks, then eradicate the enemy's northern base.
ar_SA: تمسك بمواقعك وتصدى للهجمات المعادية، ثم قم بتدمير قاعدة الأعداء الشمالية بشكلٍ كامل.

en: TRANSPORT MISSION: Intercept convoy.
ar_SA: مهمةٌ بعيدة: اعترض الرتل العسكري

en: Data from the Collective's base indicates the presence of the NEXUS intruder program.
ar_SA: تشير البيانات التي جمعناها من قاعدة «الرابطة» إلى تواجد «برنامج نيكسوس المقتحم» في أنظمتهم الحاسوبية.

en: Before NEXUS switched itself off-line we accessed the following.
ar_SA: لقد تمكنا من الوصول إلى الرسالة التالية قبل أن يعطل «نيكسوس» نفسه.

en: An enemy commander is collecting a shipment from NEXUS at this location.
ar_SA: يقوم أحد قادة الأعداء باستلام شحنةٍ من «نيكسوس» في هذا المكان.

en: Once at the LZ, eradicate the enemy commander and recover the shipment.
ar_SA: قم بعد وصولك إلى منطقة الإنزال بالقضاء على هذا القائد واستعادة الشحنة.

en: Then return to the LZ.
ar_SA: ثم عُد إلى منطقة الإنزال.

en: Disturbing news regarding NASDA.
ar_SA: لدينا أخبارٌ مقلقةٌ بخصوص «نازدا».

en: TRANSPORT MISSION: Search for and Destroy Convoy
ar_SA: مهمةٌ بعيدة: ابحث عن رتل الأعداء ودمره

en: The shipment you recovered was a decoy.
ar_SA: إن الشحنة التي استعدتها لم تكن إلا طعماً لنا.

en: We have detected another convoy proceeding along the river.
ar_SA: لقد رصدنا رتلاً آخر يتقدم على طول النهر.

en: You are to intercept the convoy and recover its cargo.
ar_SA: يجب عليك اعتراضه والاستيلاء على حمولته.

en: Enemy VTOLs are likely to be flying close escort.
ar_SA: ومن المرجح أن تحلق الطائرات العمودية على مقربةٍ منه لحمايته.

en: TRANSPORT MISSION: Rescue civilians from Containment Camp
ar_SA: مهمةٌ بعيدة: أنقذ المدنيين من معسكر الاحتجاز

en: The Collective are processing and exterminating civilians at this base.
ar_SA: تعمل «الرابطة» على محاكمة وإبادة المدنيين في هذه القاعدة.

en: You are to rescue the civilians.
ar_SA: يجب عليك إنقاذ المدنيين.

en: Then destroy the camp.
ar_SA: ومن ثم تدمير المعسكر.

en: BETA BASE MISSION: Destroy Enemy Air Base and Recover VTOLs.
ar_SA: مهمةٌ قرب قاعدة «بيتا»: دمّر قاعدة الأعداء الجوية واسترجع الطائرات العمودية.

en: Analysis of flight paths indicate that The Collective's VTOLs originate from here.
ar_SA: تشير التحاليل التي أجريناها على مسارات الرحلات الجوية إلى أن الطائرات العمودية التابعة لـ «الرابطة» تعود إلى هذا المكان.

en: BETA BASE MISSION: Destroy Enemy Air Base and Recover VTOLs
ar_SA: مهمةٌ قرب قاعدة «بيتا»: دمّر قاعدة الأعداء الجوية واسترجع الطائرات العمودية

en: The location of the enemy airbase is here; this is your primary objective.
ar_SA: تقع القاعدة الجوية المعادية هنا، وهي تمثل الهدف الرئيسي لنا.

en: Eradicate all Collective forces and recover all artifacts.
ar_SA: اقضِ على جميع القوات التابعة لـ «الرابطة» واستعد كل القطع الأثرية التي تعثر عليها.

en: SECONDARY MISSION: Destroy or Drive Off Enemy Transport
ar_SA: مهمةٌ ثانوية: دمّر سفينة الأعداء الجوية أو أجبرها على الانسحاب

en: The Collective are rounding up all civilians in this area.
ar_SA: إن «الرابطة» تعمل على اعتقال جميع المدنيين في هذه المنطقة.

en: They are then flying them to an unknown location.
ar_SA: لتقوم بعد ذلك بالطيران بهم إلى مكانٍ مجهول.

en: Destroy or drive off The Collective's transport.
ar_SA: قم بتدمير السفينة الجوية التابعة لـ «الرابطة» أو أجبرها على مغادرة المنطقة.

en: Rescue as many civilians as possible.
ar_SA: وأنقذ أكبر عددٍ ممكنٍ من المدنيين.

en: TRANSPORT MISSION: Destroy Reactor
ar_SA: عملية نقل: دمر المفاعل

en: The Collective are searching for knowledge of nuclear reactors.
ar_SA: تسعى «الرابطة» لجمع معلوماتٍ عن المفاعلات النووية.

en: They must be stopped.
ar_SA: ويجب إيقافهم.

en: Proceed from the LZ to the reactor and destroy it.
ar_SA: توجه من منطقة الإنزال إلى المفاعل، وقم بتدميره.

en: Do not allow the Collective to bring the reactor on-line.
ar_SA: لا تسمح لـ «الرابطة» بتشغيل المفاعل.

en: BETA BASE MISSION: Capture NASDA Central
ar_SA: مهمةٌ قرب قاعدة «بيتا»: سيطر على مقر «نازدا» المركزي

en: Capture NASDA central before NEXUS and the Collective can use it.
ar_SA: قم بالسيطرة على مقر «نازدا» المركزي قبل أن يتمكن «نيكسوس» و«الرابطة» من الاستفادة منه.

en: TRANSPORT MISSION: Satellite Uplink Site
ar_SA: عملية نقل: مركز الاتصال بالقمر الصناعي

en: NEXUS is searching for still functioning memory banks.
ar_SA: إن «نيكسوس» يفتش عن بنوك الذواكر التي ما تزال تعمل إلى الآن.

en: Part of its consciousness has moved to a remote NASDA control-site.
ar_SA: لقد انتقل جزءٌ من وعيه إلى موقع تحكمٍ بعيدٍ تابعٍ لـ «نازدا».

en: We are detecting transmissions from this site that are reaching high orbit.
ar_SA: لقد شهدنا انطلاق رسائل إلكترونية من هذا الموقع إلى مدارٍ عالي الارتفاع.

en: NEXUS has now reconnected itself with the NASDA satellites.
ar_SA: لقد أعاد «نيكسوس» ربط نفسه بأقمار «نازدا» الصناعية.

en: Use the transport to carry a strike force to this site.
ar_SA: استعمل السفينة الطائرة لنقل قوةٍ هجوميةٍ إلى هذا الموقع.

en: Destroy the site and return to your base.
ar_SA: دمّر الموقع وعُد إلى قاعدتك.

en: TRANSPORT MISSION: Destroy Enemy SAM Sites
ar_SA: مهمةٌ بعيدة: دمّر بطاريات صواريخ الأرض-جو المعادية

en: If you are to escape, eradicate the surface-to-air missile sites around your base.
ar_SA: حتى تتمكن من الهروب، يجب عليك تدمير مواقع صواريخ الأرض-جو المنتشرة حول قاعدتك.

en: Fly to the LZ, then head overland to destroy the SAM sites.
ar_SA: قم بالطيران إلى منطقة الإنزال، ثم توجه براً نحو مواقع الصواريخ لتدميرها.

en: TRANSPORT MISSION: Establish Safe Haven
ar_SA: مهمةٌ بعيدة: أسّس ملاذاً آمناً

en: We can confirm a missile is heading for Alpha Base.
ar_SA: لقد تأكدنا من الصاروخ متجهٌ نحو قاعدة «ألفا».

en: You are to establish a safe haven for evacuation of Beta Base.
ar_SA: يجب عليك تأسيس ملاذٍ آمنٍ لإجلاء الموجودين في قاعدة «بيتا».

en: Eradicate any enemy and secure the area.
ar_SA: اقضِ على كل الأعداء الموجودين في المنطقة لتأمينها.

en: Once a safe haven is established, return to the LZ for further orders.
ar_SA: وبعد إقامة الملاذ الآمن، عُد إلى منطقة الإنزال لكي تتلقى منا المزيد من التوجيهات.

en: BETA BASE MISSION: Survive and evacuate! Bring a truck
ar_SA: مهمةٌ قرب قاعدة «بيتا»: انجُ بحياتك وأخلِ القاعدة! اجلب معك شاحنة

en: Commander, we have grave news.
ar_SA: أيها القائد: هنالك أخبارٌ فظيعة.

en: Alpha base has been destroyed by nuclear missile attack.
ar_SA: لقد تم تدمير قاعدة «ألفا» بالضربة الصاروخية النووية.

en: The Collective are unaware of the nuclear attack and have air units heading for your base.
ar_SA: لا تعلم «الرابطة» بأمر الضربة النووية وقامت بإرسال وحداتٍ جويةٍ إلى قاعدتك.

en: This message was intercepted a few moments ago...
ar_SA: لقد اعترضنا هذه الرسالة قبل عدة دقائق...

en: You must transport as many of your forces as possible.
ar_SA: يجب أن تنقل أكبر عددٍ ممكنٍ من قواتك.

en: Good luck, Commander.
ar_SA: بالتوفيق أيها القائد.

en: TRANSPORT MISSION: Northern Sector
ar_SA: مهمةٌ بعيدة: القطاع الشمالي

en: Congratulations on your successful evacuation of Beta Base.
ar_SA: تهانينا على نجاحك في إجلاء قواتك من قاعدة «بيتا».

en: NEXUS has gained access to nuclear weapons and is determined to destroy the Project.
ar_SA: لقد تمكن «نيكسوس» من الوصول إلى ترسانة الأسلحة النووية وهو عازمٌ على تدمير «المشروع».

en: Take your forces to the Northern Sector
ar_SA: خُذ قواتك إلى القطاع الشمالي

en: Once at the mountains secure an LZ. Then establish a forward base.
ar_SA: قم بالتأمين على منطقة الإنزال بعد وصولك للجبل، ثم شيّد قاعدةً أمامية.

en: Team Gamma will contact you there.
ar_SA: سيتواصل فريق «غاما» معك هناك.

en: TRANSPORT MISSION: Establish A Forward Base
ar_SA: مهمةٌ بعيدة: شيّد قاعدةً أمامية

en: Commander, the success of the Project lies with you.
ar_SA: أيها القائد: إن نجاح «المشروع» يعتمد عليك.

en: Secure an LZ, then establish a forward base.
ar_SA: قم بتأمين منطقة الإنزال، ثم شيّد قاعدةً أمامية.

en: TRANSPORT MISSION: Missile Launch Site Coordinates
ar_SA: مهمةٌ بعيدة: إحداثيات موقع إطلاق الصواريخ

en: We have located the site of the missile launches.
ar_SA: لقد حددنا الموقع الذي أطلقت منه الصواريخ.

en: There were one or more missiles at this NASDA site.
ar_SA: لقد كان هنالك صاروخٌ واحدٌ على الأقل في موقع «نازدا».

en: We are transmitting coordinates of an LZ near the silos.
ar_SA: سنرسل لك إحداثياتٍ لمنطقة إنزالٍ قريبةٍ من منشآت الإطلاق.

en: Coordinate Download Completed.
ar_SA: اكتملت عملية تحميل الإحداثيات.

en: Secure your LZ, then head overland to destroy the missile silo.
ar_SA: قم بالتأمين على منطقة الإنزال، ثم توجه براً إلى مواقع منشآت الإطلاق لتدميرها.

en: NORTHERN SECTOR MISSION: Nuclear Blast
ar_SA: مهمةٌ في القطاع الشمالي: انفجارٌ نووي

en: All units must escape the area before the warhead detonates.
ar_SA: يجب على كل الوحدات أن تغادر المنطقة قبل انفجار الرأس الحربي.

en: Air-lift by transport is not possible. You'll have to head overland.
ar_SA: لا يمكننا القيام بعملياتٍ نقلٍ جوية، مما يحتم عليك التنقل براً.

en: The mountain range to the east should shield you from the blast.
ar_SA: من المفترض أن تحميك سلسلة الجبال الشرقية من الانفجار.

en: The valley is your only chance of escape.
ar_SA: إن الوادي هو فرصتك الوحيدة للهروب.

en: AWAY TEAM UPDATE
ar_SA: آخر التطورات بخصوص الفريق البعيد

en: All communication with the away team was lost after the nuclear explosions.
ar_SA: لقد فقدنا الاتصال بالفريق الذي أرسلناه بعيداً، وذلك بعد حدوث الانفجارات النووية.

en: Their last transmission indicated they were heading back to base.
ar_SA: تشير الرسالة الأخيرة الصادرة منهم إلى أنهم كانوا عائدين إلى القاعدة.

en: NORTHERN SECTOR MISSION: Assist Team Gamma
ar_SA: مهمةٌ في القطاع الشمالي: ساعد فريق «غاما»

en: You are to assist Team Gamma.
ar_SA: لقد أُوكلت إليك مهمة مساعدة فريق «غاما».

en: On reaching Gamma Base, help secure the area from further NEXUS attacks.
ar_SA: وبعد الوصول إلى قاعدة «غاما»، ساعد القوات المتواجدة هناك على تأمين المنطقة لحمايتها من أي هجماتٍ أخرى لقوات «نيكسوس».

en: NEXUS DEFEATED
ar_SA: لقد هُزم نيكسوس

en: Commander, we have defeated NEXUS.
ar_SA: لقد هزمنا نيكسوس أيها القائد.

en: Unfortunately, our systems' performance has been affected by NEXUS. We are trying to rectify this.
ar_SA: ولكن لسوء الحظ، انخفض أداء أنظمتنا بسبب إصابتها بـ «نيكسوس»، ونحن نعمل على حل ذلك.

en: We are currently receiving this transmission.
ar_SA: لقد وصلتنا هذه الرسالة الآن.

en: TRANSPORT MISSION: Team Alpha Detected
ar_SA: مهمةٌ بعيدة: اكتشاف قوةٍ من فريق «ألفا»

en: Take a scout force to these coordinates and evaluate the situation.
ar_SA: ابعث بقوةٍ استطلاعية إلى هذه الإحداثيات وقم بتقييم الوضع هناك.

en: Determine whether they are Team Alpha. If so, rescue and escort them back to the LZ.
ar_SA: حدد ما إذا كانوا تابعين حقاً لفريق «ألفا»، وإذا كانوا كذلك فعلاً، فأنقذهم وعُد معهم إلى منطقة الإنزال.

en: This group are part of Team Alpha, Rescue them and escort them to the LZ.
ar_SA: إن هذه المجموعة تتبع لفريق «ألفا». أنقذها ورافقها إلى منطقة الإنزال.

en: NORTHERN SECTOR MISSION: Team Alpha Debrief
ar_SA: مهمةٌ في القطاع الشمالي: تقرير فريق «ألفا»

en: Team Alpha power transfer in progress.
ar_SA: سنعمل الآن على تسليمك زمام السيطرة على فريق «ألفا».

en: Commander, after you left the Western Sector we recovered this artifact.
ar_SA: أيها القائد: لقد استعدنا هذه القطعة الأثرية بعد مغادرتك للقطاع الغربي.

en: The benefits from researching it could be vast.
ar_SA: يمكن أن نكسب فوائد جمّة من إجراء الأبحاث عليها.

en: Enemy forces are ....... from these coordinates.
ar_SA: إن قوات الأعداء ........ من هذه الإحداثيات.

en: Defend the base and ........ the .......
ar_SA: دافع عن القاعدة و...... الـ .......

en: Search and destroy ....
ar_SA: ابحث عن .... ودمّره ....

en: TRANSPORT MISSION: Ambush NEXUS Forces
ar_SA: مهمةٌ بعيدة: انصب كميناً لقوات «نيكسوس»

en: Commander, your decisive actions halted the spread of NEXUS.
ar_SA: أيها القائد: لقد أدت قرارتك الحازمة إلى إيقاف انتشار «نيكسوس».

en: Before NEXUS was expelled, we intercepted this message - Decoding completed.
ar_SA: لقد قمنا باعتراض هذه الرسالة قبل طرد «نيكسوس» - اكتملت عملية فك التشفير.

en: A NEXUS task force is heading for these coordinates.
ar_SA: هنالك قوةٌ عسكريةٌ تابعةٌ لـ «نيكسوس» في طريقها إلى هذه الإحداثيات.

en: You have an opportunity to destroy NEXUS before they get there.
ar_SA: أمامك فرصةٌ لتدمير «نيكسوس» قبل أن يصل إلى هناك.

en: Take an attack force and ambush NEXUS task force at ....... the  .......
ar_SA: خُذ قوةً هجومية وانصب كميناً للمجموعة التابعة لـ «نيكسوس» في ...... الـ .......

en: TRANSPORT MISSION: Away Team
ar_SA: مهمةٌ بعيدة: فريقٌ بعيد

en: Commander, your attack on ....
ar_SA: أيها القائد: إن هجومك على ....

en: NEXUS exiting system.
ar_SA: «نيكسوس» يغادر نظامنا.

en: Incoming transmission from away team.
ar_SA: لقد وردتنا رسالةٌ عبر الراديو من فريقٍ بعيد.

en: Commander, we are attempting to return to base.
ar_SA: أيها القائد: نحن نحاول العودة إلى قاعدتنا.

en: This is our current position.
ar_SA: نحن موجودون هنا الآن.

en: Take control of our forces and lead us.
ar_SA: قم بتوجيه قواتنا وأشرف عليها.

en: Control transfer successful.
ar_SA: لقد تم نقل مراكز التحكم بنجاح.

en: Entering new zone.
ar_SA: سندخل منطقةً جديدة.

en: Incoming Transmission...
ar_SA: لقد وردتنا رسالةٌ عبر الراديو...

en: Elements of Team Gamma have contacted us.
ar_SA: لقد تواصل عددٌ من عناصر فريق «غاما» معنا.

en: They claim to be free of NEXUS, and offer their base as a site of operations.
ar_SA: وهم يدعون أنهم متحررون من «نيكسوس»، كما عرضوا علينا استخدام قاعدتهم كموقعٍ لتوجيه عملياتنا.

en: Base coordinates download in progress.
ar_SA: جارٍ تحميل إحداثيات القاعدة.

en: NORTHERN SECTOR MISSION: Laser Satellites
ar_SA: مهمةٌ في القطاع الشمالي: أقمار الليزر الصناعية

en: We are detecting strong energy surges from orbit.
ar_SA: لقد استشعرنا طفراتٍ قويةً في الطاقة قادمةً من المدار الأرضي المرتفع.

en: The laser satellites are charged and moving towards our position.
ar_SA: لقد صارت أقمار الليزر الصناعية مشحونةً وهي متوجهةٌ نحونا.

en: The 2nd Team Gamma base is at this location.
ar_SA: إن القاعدة الثانية لفريق «غاما» موجودةٌ في هذا الموقع.

en: We have limited time to evacuate this base and move to Gamma Base.
ar_SA: ليس لدينا الكثير من الوقت لإخلاء هذه القاعدة والانتقال إلى قاعدة «غاما».

en: The laser satellites are not functioning properly, they are misfiring.
ar_SA: إن أقمار الليزر الصناعية لا تعمل بشكلٍ سليم، ولم تتمكن من إطلاق نيرانها.

en: They are directing their fire towards this position.
ar_SA: إنهم يقومون بتوجيه نيرانهم نحو هذا الموقع.

en: We will need to evacuate this base shortly.
ar_SA: يجب أن نخلي القاعدة سريعاً.

en: Team Gamma reports a missile silo at this location.
ar_SA: لقد أبلغنا فريق «غاما» عن وجود منشأةٍ لإطلاق الصواريخ في هذا الموقع.

en: They believe that the silo contains missiles capable of reaching high orbit.
ar_SA: وهم يعتقدون أن المنشأة تحتوي على صواريخٍ قادرةٍ على الوصول إلى المدارات الأرضية المرتفعة.

en: Capture this silo at all costs.
ar_SA: سيطر على هذه المنشأة مهما كلفك الأمر.

en: Missile silos captured.
ar_SA: لقد سيطرنا على منشآت إطلاق الصواريخ.

en: NORTHERN SECTOR MISSION: Missile Codes
ar_SA: مهمةٌ في القطاع الشمالي: رموز الصواريخ السرية

en: Commander, there are missiles present at the silos.
ar_SA: أيها القائد: هنالك صواريخٌ متواجدةٌ الآن في منشأة الإطلاق.

en: Nexus is preventing us from accessing the missile control code.
ar_SA: إن «نيكسوس» يمنعنا من الوصول إلى الرموز السرية التي تسمح التحكم بالصواريخ.

en: NEXUS is present in our systems.
ar_SA: إن «نيكسوس» موجودٌ في أنظمتنا.

en: To defeat NEXUS we must research the Nexus Intruder Program.
ar_SA: لكي نهزم «نيكسوس» يجب علينا أن نجري أبحاثاً على «برنامج نيكسوس المقتحم».

en: Assign this task to a research facility.
ar_SA: قم بتوكيل هذه المهمة إلى إحدى مراكز الأبحاث.

en: NEXUS forces detected at these locations.
ar_SA: لقد رصدنا قواتٍ تابعةٍ لـ «نيكسوس» في هذه الأماكن.

en: NEXUS has been eradicated from all Project systems.
ar_SA: لقد تم استئصال «نيكسوس» من كل أنظمة «المشروع».

en: We are attempting to access the missile control codes.
ar_SA: نحن نحاول الوصول إلى الرموز السرية الضرورية للتحكم بالصواريخ.

en: A research facility is required to crack the code. Allocate one immediately.
ar_SA: يجب أن يقوم أحد مراكز الأبحاث باكتشاف الرموز السرية. قم بإسناد هذه المهمة إلى واحدٍ منهم فوراً.

en: Protect the missile silos from NEXUS attacks.
ar_SA: احمِ منشآت الإطلاق من قوات «نيكسوس».

en: PROJECT UPDATE: 1st Level Missile Code Cracked.
ar_SA: آخر تطورات «المشروع»: لقد عرفنا رمز الصواريخ من المستوى 1.

en: Missile arming in progress.
ar_SA: جارٍ تسليح الصواريخ.

en: More research is required to proceed further.
ar_SA: ما زلنا بحاجةٍ إلى إجراء المزيد من الأبحاث للمضي قدماً.

en: PROJECT UPDATE: 2nd Level Missile Code Cracked.
ar_SA: آخر تطورات «المشروع»: لقد عرفنا رمز الصواريخ من المستوى 2.

en: Missile target programming in progress.
ar_SA: جارٍ برمجة نظام الاستهداف الخاص بالصواريخ.

en: Once level 3 codes are cracked we initiate launch procedures.
ar_SA: سنستهل إجراءات الإطلاق بعد إيجادنا للرموز من المستوى 3.

en: PROJECT UPDATE: 3rd Level Missile Code Cracked.
ar_SA: آخر تطورات «المشروع»: لقد عرفنا رمز الصواريخ من المستوى 3.

en: Missile launch sequence initiated.
ar_SA: لقد بدأت عملية إطلاق الصاروخ.

en: TRANSPORT MISSION: Attack NEXUS Final Base
ar_SA: مهمةٌ بعيدة: هاجم قاعدة «نيكسوس» الأخيرة

en: We have located NEXUS' base at this location.
ar_SA: لقد حددنا موقع قاعدة «نيكسوس».

en: This area contains numerous NEXUS structures.
ar_SA: تحتوي هذه المنطقة على مبانٍ عديدةٍ تابعةٍ لـ «نيكسوس».

en: We are certain that NEXUS's core systems are located here.
ar_SA: نحن متأكدون من وجود الأنظمة الأساسية التابعة لـ «نيكسوس» في هذا الموقع.

en: Establish an LZ.
ar_SA: قم بتشييد منطقة إنزال.

en: Begin your attacks on NEXUS. You must destroy his core systems.
ar_SA: ابدأ هجومك على «نيكسوس». يجب أن تدمر أنظمته الرئيسية.

en: Incoming intelligence report... Team Gamma
ar_SA: لقد وردنا التقرير الاستخباراتي التالي... فريق غاما

en: Briefing Commences:
ar_SA: بداية البيان:

en: Scavenger Outpost
ar_SA: نقطةٌ عسكرية لقطاع الطرق

en: Power Resource
ar_SA: مصدر طاقة

en: Unknown Artifact
ar_SA: قطعةٌ أثرية مجهولة

en: Source of Power Surge
ar_SA: مصدر ازدياد الطاقة

en: Landing Zone
ar_SA: منطقة الإنزال

en: Mission Target
ar_SA: هدف المهمة

en: Pre-Collapse Research Center
ar_SA: مركز أبحاثٍ سابقٌ لـ «الانهيار»

en: En-route To Mission Site
ar_SA: في الطريق إلى موقع المهمة

en: Mission Failed
ar_SA: فشلت المهمة

en: Mission Successful
ar_SA: نجحت المهمة

en: Enemy Landing Zone
ar_SA: منطقة الإنزال التابعة للأعداء

en: Enemy Base
ar_SA: قاعدةٌ للأعداء

en: Incoming transmission
ar_SA: لقد وردتنا رسالةٌ عبر الراديو

en: Incoming intelligence report.
ar_SA: لقد وردنا التقرير الاستخباراتي التالي.

en: Nuclear Reactor
ar_SA: مفاعلٌ نووي

en: New Design
ar_SA: تصميمٌ جديد

en: Cyborg Cannon
ar_SA: مدفع السايبورغ

en: Demolish
ar_SA: هدم

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/propulsion.json: $.Naval.name
en: Naval
ar_SA: قارب

en: Repair Center
ar_SA: مركز صيانة

en: Tornado AA Flak Site
ar_SA: نقطة مدفع الدوامة المضاد للطائرات

en: Dragon's Teeth
ar_SA: أسنان التنين

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Howitzer.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-Howitzer105.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Howitzer.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-Howitzer105.name
en: Howitzer Emplacement
ar_SA: مربض هاوتزر

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-HvyHowitzer.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-Howitzer150.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HvyHowitzer.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-Howitzer150.name
en: Ground Shaker Emplacement
ar_SA: مربض مزلزل الأرض

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-RotHow.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-RotHow.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-RotHow.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-RotHow.name
en: Hellstorm Emplacement
ar_SA: مربض إعصار جهنم

en: Mortar Emplacement
ar_SA: مربض هاون

en: Bombard Emplacement
ar_SA: مربض المدفع العملاق

en: Pepperpot Emplacement
ar_SA: مربض رشاشة الفلفل

en: Tornado Flak Turret
ar_SA: رأس مدفع الدوامة المضاد للطائرات

en: Proximity Bomb Turret
ar_SA: رأسٌ بقنبلةٍ مع حسّاسٍ للقرب

en: Proximity Superbomb Turret
ar_SA: رأسٌ بقنبلةٍ ضخمة مع حسّاسٍ للقرب

en: Bunker Blaster Cyborg
ar_SA: السايبورغ هدّام الملاجئ

en: Jump Bunker Blaster
ar_SA: السايبورغ القافز هدّام الملاجئ

en: Jump Heavy Gunner
ar_SA: السايبورغ القافز ذو الرشاش الثقيل

en: Jump Lancer
ar_SA: السايبورغ القافز الرمّاح

en: Jump Assault Gunner
ar_SA: السايبورغ القافز ذو الرشاش الهجومي

en: Jump Needle Gunner
ar_SA: السايبورغ القافز ذو مدفع الإبر

en: Jump Scourge
ar_SA: السايبورغ القافز ذو صاروخ الجلاد

en: Jump Flashlight Gunner
ar_SA: السايبورغ القافز ذو ليزر الفلاش

en: Cyborg Jump Pack
ar_SA: حقيبة القفز للسايبورغ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.CyborgLegs02.name data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Legs02.name
en: Cyborg Propulsion II
ar_SA: دفع السايبورغ 2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.CyborgLegs03.name
en: Cyborg Propulsion III
ar_SA: دفع السايبورغ 3

en: NP-Hardcrete
ar_SA: إسمنت النهج الحديث الصلب

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox01.name data/base/stats/structure.json: $.PillBox1.name data/base/stats/weapons.json: $.MG3-Pillbox.name ... + 3 refs
en: Heavy Machinegun Bunker
ar_SA: ملجأٌ برشاشٍ ثقيل

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-PrisLas.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-PrisLas.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-PrisLas.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-PrisLas.name
en: Flashlight Emplacement
ar_SA: مربض ليزر الفلاش

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Tower03.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Tower01.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower1.name
en: Heavy Machinegun Guard Tower
ar_SA: برج حراسةٍ برشاشٍ ثقيل

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Tower04.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower4.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower4.name
en: Flamer Guard Tower
ar_SA: برج حراسة بقاذف لهب

en: Lancer Guard Tower
ar_SA: برح حراسة بصاروخ الرمّاح

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.WallTower05.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower05.name
en: Flamer Hardpoint
ar_SA: نقطةٌ محصّنة بقاذف لهب

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_FCY7.text[1]
en: Advanced Cyborg Production
ar_SA: إنتاجٌ متطور للسايبورغ

en: Advanced Cyborg Production Mk2
ar_SA: إنتاجٌ متطور للسايبورغ (النسخة 2)

en: Advanced Cyborg Production Mk3
ar_SA: إنتاجٌ متطور للسايبورغ (النسخة 3)

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_FU7.text[1]
en: Advanced Factory Production
ar_SA: إنتاجٌ متطور في المصانع

en: Advanced Factory Production Mk2
ar_SA: إنتاجٌ متطور في المصانع (النسخة 2)

en: Advanced Factory Production Mk3
ar_SA: إنتاجٌ متطور في المصانع (النسخة 3)

en: Advanced Repair Facility Upgrade
ar_SA: تحديثٌ لمركز الصيانة المتطور

en: Advanced Repair Facility Upgrade Mk2
ar_SA: تحديثٌ لمركز الصيانة المتطور (النسخة 2)

en: Advanced Repair Facility Upgrade Mk3
ar_SA: تحديثٌ لمركز الصيانة المتطور (النسخة 3)

en: Robotic VTOL Rearming Mk4
ar_SA: إعادة تسليحٍ ربوتية للطائرات (النسخة 4)

en: Cyborg Self-Repair
ar_SA: صيانةٌ ذاتية للسايبورغ

en: Automated Cyborg Repair Mk2
ar_SA: صيانةٌ آلية للسايبورغ (النسخة 2)

en: Automated Cyborg Repair Mk3
ar_SA: صيانةٌ آلية للسايبورغ (النسخة 3)

en: Defenses Self-Repair
ar_SA: صيانةٌ ذاتية للدفاعات

en: Automated Defenses Repair Mk2
ar_SA: صيانةٌ آلية للدفاعات (النسخة 2)

en: Automated Defenses Repair Mk3
ar_SA: صيانةٌ آلية للدفاعات (النسخة 3)

en: Base Structure Self-Repair
ar_SA: صيانةٌ ذاتية للمباني الرئيسية

en: Automated Base Structure Repair Mk2
ar_SA: صيانةٌ آلية للمباني الرئيسية (النسخة 2)

en: Automated Base Structure Repair Mk3
ar_SA: صيانةٌ آلية للمباني الرئيسية (النسخة 3)

en: Vehicle Self-Repair
ar_SA: صيانةٌ ذاتية للمركبات

en: Automated Vehicle Repair Mk2
ar_SA: صيانةٌ آلية للمركبات (النسخة 2)

en: Automated Vehicle Repair Mk3
ar_SA: صيانةٌ آلية للمركبات (النسخة 3)

en: Heavy Mobile Repair Turret
ar_SA: رأس صيانةٍ متنقل ثقيل

en: Mobile Repair Upgrade
ar_SA: تطوير للصيانة المتنقلة

en: Mobile Repair Upgrade Mk2
ar_SA: تطويرٌ للصيانة المتنقلة (النسخة 2)

en: CB Sensor Upgrade
ar_SA: تطويرٌ للمستشعرات المضادة للمدفعية

en: CB Sensor Upgrade Mk2
ar_SA: تطويرٌ للمستشعرات المضادة للمدفعية (النسخة 2)

en: CB Sensor Upgrade Mk3
ar_SA: تطويرٌ للمستشعرات المضادة للمدفعية (النسخة 3)

en: VTOL CB Upgrade
ar_SA: تطويرٌ لمستشعرات الطائرات المضادة للمدفعية

en: VTOL CB Upgrade Mk2
ar_SA: تطويرٌ لمستشعرات الطائرات المضادة للمدفعية (2)

en: VTOL CB Upgrade Mk3
ar_SA: تطويرٌ لمستشعرات الطائرات المضادة للمدفعية (3)

en: VTOL Strike Upgrade
ar_SA: تطوير برج هجوم الطائرات

en: VTOL Strike Upgrade Mk2
ar_SA: تطوير برج هجوم الطائرات (النسخة 2)

en: VTOL Strike Upgrade Mk3
ar_SA: تطوير برج هجوم الطائرات (النسخة 3)

en: Improved Scrambler
ar_SA: جهاز تشويشٍ محسّن

en: Scrambler Turret Mk2
ar_SA: رأس التشويش (النموذج 2)

en: Sensor Lock
ar_SA: تثبيت المستشعر

en: Improved Laser Focusing Mk2
ar_SA: زيادة تركيز الليزر (النموذج 2)

en: Improved Laser Focusing Mk3
ar_SA: زيادة تركيز الليزر (النموذج 3)

en: HEAP Missile Warhead
ar_SA: رأسٌ حربيٌ خارقٌ للدروع

en: HEAP Missile Warhead Mk2
ar_SA: رأسٌ حربيٌ خارقٌ للدروع (النموذج 2)

en: HEAP Missile Warhead Mk3
ar_SA: رأسٌ حربيٌ خارقٌ للدروع (النموذج 3)

en: Improved Missile Loading System
ar_SA: تحسين نظام تحميل الصواريخ الموجهة

en: Rapid Fire Mini-Rockets
ar_SA: صواريخ مصغرة سريعة الإطلاق

en: Rapid Fire Mini-Rockets Mk2
ar_SA: صواريخ مصغرة سريعة الإطلاق (النموذج 2)

en: Rapid Fire Mini-Rockets Mk3
ar_SA: صواريخ مصغرة سريعة الإطلاق (النموذج 3)

en: Bridge
ar_SA: جسر

en: Wrecked Tank
ar_SA: دبابةٌ محطمة

en: Cyborg Laboratory
ar_SA: مختبر السايبورغ

en: Advanced Warfare Laboratory
ar_SA: مختبر الحروب المتطورة

en: Engineering Laboratory
ar_SA: المختبر الهندسي

en: Robotics Laboratory
ar_SA: مختبر علوم الروبوتات

en: Laser Optics Laboratory
ar_SA: مختبر فيزياء الليزر

en: Electronics Laboratory
ar_SA: مختبر الإلكترونيات

en: Chemical Laboratory
ar_SA: المختبر الكيميائي

en: Advanced Warfare
ar_SA: مختبر الحروب المتطورة

en: Bunker Blaster
ar_SA: هدّام الملاجئ

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYMET1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CYMET4.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET10.text[0] ... + 5 refs
en: Cyborg Materials Improved
ar_SA: سيتم تحسين المواد التي يُصنع منها السايبورغ

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CYMET4.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_MET4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_CYMET4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_MET4.text[1]
en: Layered dense composite alloys and energy-absorbing fibres
ar_SA: خلائط معدنيةً كثيفة ومتعددة الطبقات وأليافٌ ماصةٌ للطاقة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYMET1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CYMET4.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET10.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET7.text[2]
en: Increases Kinetic Armor and Body Points
ar_SA: يزيد من قوة الدرع الحركي ونقاط صحة الجسم

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYMET1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CY_AH1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CYMET4.text[3] ... + 13 refs
en: All Cyborgs upgraded automatically
ar_SA: سيتم تحديث كل السايبورغ تلقائياً

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CY_AH1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_AH4.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_CY_AH1.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_AH4.text[0]
en: Cyborg Thermal Armor Improved
ar_SA: تم تحسين الدرع الحراري الخاص بالسايبورغ

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CY_AH1.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_AH4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_CY_AH1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_AH4.text[1]
en: Heat resistant armored layers
ar_SA: طبقاتٌ مدرعة مقاومةٌ للحرارة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CY_AH1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_AH4.text[2]
en: Thermal Armor increased
ar_SA: ستزداد قوة الدرع الحراري

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_CN1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_FL1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_MG1.text[0] ... + 28 refs
en: New Cyborg Available
ar_SA: هنالك سايبورغ جديدٌ متاحٌ لك

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CYW_BB1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_CYW_BB1.text[1]
en: Armed with Bunker Buster rocket
ar_SA: مسلحٌ بصاروخ هدّام الملاجئ

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN1MK1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN2MK1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_CN1.text[2] ... + 76 refs
en: Body Points: Medium
ar_SA: نقاط صحة الجسم: متوسطة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_CN1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_FL1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_MG1.text[3] ... + 36 refs
en: Requires Cyborg factory to produce
ar_SA: يجب أن تملك مصنع السايبورغ لكي تنتجه

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CYW_MG4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_CYW_MG4.text[1]
en: Armed with Cyborg Assault Gun
ar_SA: مسلحٌ برشاش السايبورغ الهجومي

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_ATM.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_LS1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_MG4.text[0] ... + 7 refs
en: New Jump Cyborg Available
ar_SA: يمكنك الآن استخدام سايبورغ قافز جديد

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_MIS.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_MIS.text[1]
en: Armed with Revenger Surface-to-Air missile
ar_SA: مسلحٌ بصاروخ أرض-جو «المنتقم»

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_WU1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_DF_WU4.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_DF_WU10.text[0] ... + 5 refs
en: Defenses Improved
ar_SA: تم تحسين دفاعاتك

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_DF_WU4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_DF_WU4.text[1]
en: High-tensile concrete reinforced with boron
ar_SA: خرسانةٌ مسلّحة بمزيج من الفولاذ وعنصر البورون شديد القوة، مما يجعلها قادرةٌ على مقاومة قوى الشد بفعاليةٍ كبيرة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_MAT1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_DF_WU4.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_MAT4.text[2] ... + 4 refs
en: Increases Armor and Body Points
ar_SA: يزيد من قوة الدرع ونقاط الصحة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_WU1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_DF_WU4.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_DF_WU10.text[3] ... + 5 refs
en: All defenses and walls upgraded automatically
ar_SA: سيتم تحديث كل الدفاعات والجدران تلقائياً

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_P1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_EMP_PODTOW.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_ATR.text[0] ... + 112 refs
en: New Defensive Structure Available
ar_SA: هنالك بناءٌ دفاعيٌ جديدٌ متاحٌ لك

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA4.text[1]
en: AA Site with Tornado Flak Turret
ar_SA: نقطة دفاعٍ جوي مزودةٌ بمدفع الدوامة المضاد للطائرات

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA3.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA4.text[2] ... + 7 refs
en: Automatically targets VTOLs
ar_SA: يستهدف الطائرات العمودية تلقائياً

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_EMP_PODTOW.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TTRAP1.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_EMP_Mpit.text[3] ... + 59 refs
en: Defensive Strength: Medium
ar_SA: القوة الدفاعية: متوسطة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA1.text[1]
en: AA Site with Cyclone Flak Turret
ar_SA: نقطة دفاعٍ جوي مزودةٌ بمدفع الإعصار المضاد للطائرات

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA2.text[1]
en: AA Site with Hurricane Gun Turret
ar_SA: نقطة دفاعٍ جوي مزودةٌ برشاش العاصفة المضاد للطائرات

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA2.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA2.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DEF_AALAS.text[2]
en: Automatically targets VTOL
ar_SA: يستهدف الطائرة العمودية تلقائياً

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA3.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA3.text[1]
en: AA Site with Whirlwind Gun Turret
ar_SA: نقطة دفاعٍ جوي مزودةٌ برشاش الزوبعة المضاد للطائرات

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_IDFR.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_IDFR.text[1]
en: Indirect fire rocket battery
ar_SA: بطارية صواريخ غير موجهة وغير مباشرة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_EMP_Mpit.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_EMP_MRL.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HOW.text[2] ... + 22 refs
en: Assigned automatically to nearest sensor or CB tower
ar_SA: يتم إسناده تلقائياً إلى أقرب مستشعر أو برجٍ مضادٍ للمدفعية

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HvyMor.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HvyMor.text[1]
en: Armored Bombard battery pit
ar_SA: خندقٌ محصّن وفيه مدفعٌ عملاق

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_RotMor.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_RotMor.text[1]
en: Armored Pepperpot mortar battery pit
ar_SA: خندقٌ محصّن وفيه هاون رشاشة الفلفل

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HOW.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HOW.text[1]
en: Armored howitzer emplacement
ar_SA: مربض هاوتزر محصّن

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HvHOW.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HvHOW.text[1]
en: Armored Ground Shaker howitzer emplacement
ar_SA: مربض هاوتزر مزلزل الأرض

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_IncHOW.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_RotHOW.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_IncHOW.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_RotHOW.text[1]
en: Armored Hellstorm howitzer emplacement
ar_SA: مربض هاوتزر إعصار جهنم

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HVATR.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HVATR.text[1]
en: Armored strongpoint with Tank Killer rocket
ar_SA: نقطةٌ محصّنة وعليها قاذفٌ لصواريخ «قاتل الدبابات»

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_DEF_RotMG.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HPV.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HVATR.text[2] ... + 17 refs
en: Automatically targets enemies in range
ar_SA: سيستهدف تلقائياً الأعداء الواقعين ضمن مداه

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HPV.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HPV.text[1]
en: Armored strongpoint with Hyper-Velocity Cannon
ar_SA: نقطةٌ محصنة وعليها مدفعٌ فائق السرعة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_P1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_ATR.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_FL.text[3] ... + 45 refs
en: Defensive Strength: High
ar_SA: القوة الدفاعية: مرتفعة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HVFL.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HVFL.text[1]
en: Armored strongpoint with Inferno Flamer
ar_SA: نقطةٌ محصّنة وعليها قاذف لهب الجحيم

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_RotCan.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_RotCan.text[1]
en: Armored strongpoint with Assault Cannon
ar_SA: نقطةٌ محصّنة وعليها مدفعٌ هجومي

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_DEF_RotMG.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_DEF_RotMG.text[1]
en: Reinforced tower with Assault Gun
ar_SA: برجٌ مدعم وعليه رشاشٌ هجومي

en: Armored guard tower with Heavy Machinegun
ar_SA: برج حراسةٍ محصّن وعليه رشاشٌ ثقيل

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_P1.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_EMP_PODTOW.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_ATR.text[2] ... + 46 refs
en: Automatically targets enemies within sensor range
ar_SA: سيستهدف تلقائياً كل الأعداء الواقعين ضمن مدى جهاز استشعاره

en: Armored guard tower with Flamer
ar_SA: برج حراسةٍ محصّن وعليه قاذف لهب

en: Armored guard tower with Lancer AT Rocket
ar_SA: برج حراسةٍ مزودٌ بصواريخ «الرمّاح» غير الموجهة والمضادة للدبابات

en: Armored bunker with Heavy Machinegun
ar_SA: ملجأٌ محصّن وبداخله رشاشٌ ثقيل

en: Armored hardpoint with Flamer
ar_SA: نقطةٌ محصّنة وعليها قاذف لهب

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_WT7_RMG.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_WT7_RMG.text[1]
en: Armored hardpoint with Assault Gun
ar_SA: نقطةٌ محصّنة وعليها رشاشٌ هجومي

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_WT8_RC.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_WT8_RC.text[1]
en: Armored hardpoint with Assault Cannon
ar_SA: نقطةٌ محصّنة وعليها مدفعٌ هجومي

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_WT11_HFL.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_WT11_HFL.text[1]
en: Armored hardpoint with Inferno flamer
ar_SA: نقطةٌ محصّنة وعليها قاذف لهب الجحيم

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_WT12_HAT.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_WT12_HAT.text[1]
en: Armored hardpoint with Tank Killer AT missile
ar_SA: نقطةٌ محصّنة وعليها قاذفٌ لصواريخ «قاتل الدبابات» المضادة للدبابات

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TTRAP1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_TTRAP1.text[1]
en: Reinforced concrete tank traps
ar_SA: فخ دباباتٍ مصنوعٌ من الإسمنت المسلح

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TTRAP1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_TTRAP1.text[2]
en: Prevents enemy movement
ar_SA: يمنع الأعداء من التحرك

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RFU1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RFU4.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RFU7.text[0] ... + 3 refs
en: Repair Facility Improved
ar_SA: تم تطوير مركز الصيانة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RFU4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RFU4.text[1]
en: New robotic repair techniques
ar_SA: تقنياتٌ صيانةٍ روبوتية جديدة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RFU1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RFU4.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RFU7.text[2]
en: Increases Repair Speed
ar_SA: يزيد من سرعة التصليح

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RFU1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RFU4.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RFU7.text[3] ... + 3 refs
en: All repair facilities upgraded automatically
ar_SA: سيتم تحديث كل مراكز الصيانة تلقائياً

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FCY4.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[0] ... + 2 refs
en: Cyborg Production Improved
ar_SA: سيتحسن إنتاج السايبورغ

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FCY4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FCY4.text[1]
en: Robotic Cyborg Production
ar_SA: إنتاجٌ روبوتي للسايبورغ

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FCY4.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[2] ... + 2 refs
en: Increases Cyborg factory output
ar_SA: يزيد من إنتاج مصنع السايبورغ

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FCY4.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[3] ... + 2 refs
en: All Cyborg factories upgraded automatically
ar_SA: سيتم تحديث كل مصانع السايبورغ تلقائياً

en: Self-Replicating Cyborg Production
ar_SA: إنتاجٌ السايبورغ باستخدام الاستنساخ الذاتي

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FU4.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[0]
en: Vehicle Production Improved
ar_SA: سيتحسن إنتاج المركبات

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FU4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FU4.text[1]
en: New Robotic Techniques improve factory production
ar_SA: سيتم استخدام تقنياتٍ روبوتيةٍ جديدة مما يحسّن من إنتاج المصنع

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FU4.text[2]
en: Increases factory production rate
ar_SA: يزيد من معدلات إنتاج المصانع

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FU4.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[3]
en: All vehicle factories upgraded automatically
ar_SA: سيتم تحديث كل مصانع المركبات تلقائياً

en: Self-Replicating Factory Production
ar_SA: الإنتاج الصناعي باستخدام الاستنساخ الذاتي

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FM1.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[2]
en: Increases factory output
ar_SA: يزيد كمية الإنتاج في المصانع

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RU1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RU4.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RU7.text[0] ... + 3 refs
en: Research Improved
ar_SA: ستزداد قوة أبحاثك

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RU4.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade04.name data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RU4.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade04.name
en: Dedicated Synaptic Link Data Analysis
ar_SA: وحدةٌ مستقلة لتحليل بيانات وصلة المشبك العصبي

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RU1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RU4.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RU7.text[2]
en: Increases research speed
ar_SA: تزيد من سرعة الأبحاث

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RU1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RU4.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RU7.text[3] ... + 3 refs
en: All research facilities upgraded automatically
ar_SA: سيتم تحديث كل مراكز الأبحاث تلقائياً

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_MAT1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_MAT4.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_MAT10.text[0] ... + 5 refs
en: Increases Damage Resistance
ar_SA: يزيد من القدرة على مقاومة الأسلحة المختلفة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_MAT4.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials04.name data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_MAT4.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Materials02.name
en: Hardened Base Structure Materials
ar_SA: مواد بناءٍ أكثر صلابةٍ للمباني للرئيسية

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_MAT1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_MAT4.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_MAT10.text[3] ... + 5 refs
en: All base structures upgraded automatically
ar_SA: سيتم تحديث كل المباني الرئيسية تلقائياً

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FM1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VFU1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VFU4.text[0] ... + 5 refs
en: Production Improved
ar_SA: سيتم تحسين الإنتاج

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VFU1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VFU1.text[1]
en: Robotic VTOL Production
ar_SA: إنتاجٌ روبوتي للطائرات العمودية

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VFU1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VFU4.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VFU1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VFU4.text[2]
en: Increases VTOL factory output
ar_SA: سيزداد إنتاج مصانع الطائرات العمودية

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VFU1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VFU4.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VFU1.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VFU4.text[3]
en: All VTOL factories upgraded automatically
ar_SA: سيتم تحديث كل مصانع الطائرات العمودية تلقائياً

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[0]
en: VTOL Rearming Times Reduced
ar_SA: تقليل وقت إعادة تسليح الطائرات العمودية

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade01.name data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade01.name
en: Automated VTOL Rearming
ar_SA: إعادة تسليحٍ آلية للطائرات العمودية

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[2]
en: Reduces rearming time
ar_SA: يخفف من وقت إعادة التسليح

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[3]
en: All rearming pads upgraded automatically
ar_SA: سيتم تطوير كل منصات إعادة التسليح تلقائياً

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSTU1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTU1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ST1.text[0] ... + 8 refs
en: New Systems Turret Available
ar_SA: هنالك رأسٌ وظيفيٌ جديدٌ متاحٌ لك

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTUHVY.text[1]
en: Heavy repair unit
ar_SA: وحدة صيانةٍ ثقيلة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTU1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTU1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTUHVY.text[2]
en: Automatically Repairs Damaged Units
ar_SA: يقوم تلقائياً بإصلاح الوحدات المتضررة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTU1.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTU1.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTUHVY.text[3]
en: Or damaged units may be selected as target
ar_SA: أو يمكن اختيار الوحدات المتضررة كهدفٍ له

en: Research Breakthrough Improves Repair Speeds
ar_SA: إنجازٌ بحثيٌ عظيم يزيد من سرعة الصيانة

en: Increases repair speed
ar_SA: يزيد من سرعة التصليح

en: All mobile repair units upgraded automatically
ar_SA: سيتم تحديث كل وحدات الصيانة المتنقلة تلقائياً

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_STW2.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_STW2.text[0]
en: Improved Sensor Tower Available
ar_SA: لقد صار هناك برج استشعارٍ أفضل

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_STW2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_STW2.text[1]
en: New construction techniques improve tower
ar_SA: سيتم استعمال تقنيات بناءٍ حديثة مما يحسّن من البرج

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_STW2.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_STW2.text[2]
en: Replaces existing sensor tower
ar_SA: سيتسبدل برج الاستشعار الحالي

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_STW2.text[3] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SENSO1.text[3] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_STW1.text[3] ... + 3 refs
en: May be assigned as spotter for indirect fire weapons
ar_SA: يمكنك أن توكل له مهمة رصد أهداف الأسلحة التي تطلق نيراناً غير مباشرة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSTU1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSTU1.text[1]
en: VTOL CB turret detects enemy indirect fire batteries
ar_SA: يقوم الرأس المضاد للمدفعية الخاص بالطائرات باكتشاف أسلحة الأعداء التي تطلق نيراناً غير مباشرة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSTU1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSTW1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSTU1.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSTW1.text[2]
en: Orders assigned VTOLs to attack the enemy batteries
ar_SA: سيأمر الطائرات العمودية المسندة إليه بمهاجمة بطاريات الأعداء

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSTU1.text[3] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSTW1.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSTU1.text[3] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSTW1.text[3]
en: VTOLs attack until enemy battery is suppressed
ar_SA: ستستمر الطائرات العمودية بمهاجمة بطارية العدو إلى أن تدمرها

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSU1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSU2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VCBSU3.text[0] ... + 3 refs
en: VTOL CB Improved
ar_SA: تم تحسين المستشعرات المضادة للمدفعية الخاصة بالطائرات

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSU1.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSU1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSU1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSU1.text[1]
en: New fire detection systems
ar_SA: أنظمةٌ جديدة لاكتشاف النيران المعادية

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSU1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSU2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VCBSU3.text[2] ... + 3 refs
en: Extends VTOL CB Range
ar_SA: زيادة مدى المستشعرات المضادة للمدفعية الخاصة بالطائرات

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSU1.text[3] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSU2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VCBSU3.text[3] ... + 3 refs
en: All VTOL CB sensors upgraded automatically
ar_SA: سيتم تلقائياً تحسين كل المستشعرات المضادة للمدفعية الخاصة بالطائرات

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VS1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VS2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VS3.text[0] ... + 3 refs
en: VTOL Strike Improved
ar_SA: تم تطوير برج هجوم الطائرات

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VS1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VS1.text[1]
en: New target recognition systems
ar_SA: أنظمةٌ جديدة للتعرف على الهدف

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VS1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VS2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VS3.text[2] ... + 3 refs
en: Extends VTOL Strike Range
ar_SA: يزيد من مدى أبراج هجوم الطائرات العمودية

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VS1.text[3] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VS2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VS3.text[3] ... + 3 refs
en: All VTOL Strike sensors upgraded automatically
ar_SA: سيتم تلقائياً تطوير كل مستشعرات أبراج هجوم الطائرات

en: Scrambler Improved
ar_SA: تم تطوير جهاز التشويش

en: Improvement in synaptic link technology
ar_SA: تطورٌ في تقنية وصلة المشبك العصبي

en: Increases scrambler rate
ar_SA: زيادة معدل جهاز التشويش

en: All scramblers upgraded automatically
ar_SA: سيتم تحديث كل أجهزة التشويش تلقائياً

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[0]
en: Collective Light Body
ar_SA: جسمٌ خفيفٌ من تصميم «الرابطة»

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[1]
en: Superior armor and body points to Viper
ar_SA: أكثر قوةً وتصفيحاً من جسم الأفعى

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[2]
en: Slower than Viper
ar_SA: أبطأ من الأفعى

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[3]
en: High power costs and slower to produce than Viper
ar_SA: يتطلب إنتاجه طاقةً كبيرةً ووقتاً أطول من جسم الأفعى

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[0]
en: Collective Medium Body
ar_SA: جسمٌ متوسطٌ من تصميم «الرابطة»

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[1]
en: Superior armor and body points to Cobra
ar_SA: أكثر قوةً وتصفيحاً من جسم الكوبرا

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[2]
en: Slower than Cobra
ar_SA: أبطأ من الكوبرا

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[3]
en: High power costs and slower to produce than Cobra
ar_SA: يتطلب إنتاجه طاقةً كبيرةً ووقتاً أطول من جسم الكوبرا

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_EN1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_EN4.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN10.text[0] ... + 5 refs
en: Vehicle Engine Upgrade
ar_SA: تطويرٌ لمحرّك المركبات

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_EN4.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine04.name data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_EN4.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine04.name
en: Turbo-Charged Engine
ar_SA: محركٌ بشاحنٍ توربيني

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_EN1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_EN4.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN10.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN7.text[2]
en: Improves vehicle speed
ar_SA: يحسّن من سرعة المركبة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_EN1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_MET1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_AH1.text[3] ... + 18 refs
en: All vehicles upgraded automatically
ar_SA: سيتم تحديث كل المركبات تلقائياً

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_MET1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_MET4.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET10.text[0] ... + 5 refs
en: Vehicle Bodies Improved
ar_SA: تم تطوير أجسام المركبات

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_MET1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_MET4.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET10.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET7.text[2]
en: Increases kinetic armor and body points
ar_SA: يزيد من قوة الدرع الحركي ونقاط صحة الجسم

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_AH1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_AH4.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_AH1.text[0] ... + 2 refs
en: Vehicle Thermal Armor Improved
ar_SA: تم تطوير الدرع الحراري الخاص بالمركبات

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_AH1.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_AH4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_AH1.text[1] ... + 2 refs
en: Heat-resistant armored layers
ar_SA: طبقاتٌ مدرعة مقاومةٌ للحرارة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_AH1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_AH4.text[2]
en: Increases Thermal Armor
ar_SA: يزيد من قوة الدرع الحراري

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_HALFT2.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_TRACK2.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_P_H2.text[0] ... + 17 refs
en: Vehicle Propulsion Improved
ar_SA: تم تحسين نظام دفع المركبة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_HALFT2.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_TRACK2.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_P_H2.text[1] ... + 17 refs
en: New armored construction
ar_SA: هيكلٌ محصّنٌ جديد

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_HALFT2.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_TRACK2.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_P_H2.text[2] ... + 17 refs
en: Increases Body Points
ar_SA: يزيد من نقاط صحة الجسم

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_HALFT2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_HALFT3.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_HALFT2.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_HALFT3.text[3]
en: All half-tracks upgraded automatically
ar_SA: سيتم تلقائياً تحديث كل المركبات التي تستخدم الجنازير النصفية

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_P_H2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_H3.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_P_H2.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_H3.text[3]
en: All hovers upgraded automatically
ar_SA: سيتم تحديث كل المركبات الحوامة تلقائياً

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_TRACK2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_TRACK3.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_TRACK2.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_TRACK3.text[3]
en: All tracks upgraded automatically
ar_SA: سيتم تلقائياً تحديث كل المركبات التي تستخدم الجنازير

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_P_W2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_W3.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_P_W2.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_W3.text[3]
en: All wheels upgraded automatically
ar_SA: سيتم تلقائياً تحديث كل المركبات التي تستخدم العجلات

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA2.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA3.text[0] ... + 5 refs
en: New AA Turret Available
ar_SA: هنالك رأسٌ جديدٌ مضادٌ للطائرات متاحٌ لك

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA1.text[1]
en: Twin 80mm flak weapon
ar_SA: مدفعٌ مضادٌ للطائرات عيار 80 مم بفوهتين

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA2.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA3.text[2] ... + 9 refs
en: Aerial targets only
ar_SA: مخصصٌ حصراً للأهداف الجوية

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA2.text[1]
en: Quad 80mm flak weapon
ar_SA: مدفعٌ مضادٌ للطائرات عيار 80 مم بأربع فوهات

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA3.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA3.text[1]
en: 30mm Anti-Aircraft machinegun
ar_SA: رشاشٌ مضادٌ للطائرات يطلق طلقاتٍ من عيار 30 مم

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA4.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_QUADAA.text[1]
en: Quad 30mm Anti-Aircraft machinegun
ar_SA: أربعة رشاشاتٍ مضادةٍ للطائرات تطلق طلقاتٍ من عيار 30 مم

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAAC1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAROF1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_AAAC2.text[0] ... + 7 refs
en: AA Upgrade
ar_SA: تطويرٌ للأسلحة المضادة للطائرات

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAAC1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAAC1.text[1]
en: Detects and locks-on to VTOL engine emissions
ar_SA: يعمل على اكتشاف الانبعاثات الصادرة من محركات الطائرات ومن ثم التثبيت عليها

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAAC1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_AAAC2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAAC3.text[2]
en: Increases AA accuracy
ar_SA: زيادة دقة الأسلحة المضادة للطائرات

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAAC1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAROF1.text[3] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_AAAC2.text[3] ... + 7 refs
en: All AA weapons upgraded automatically
ar_SA: سيتم تحديث كل الأسلحة المضادة للطائرات تلقائياً

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[0]
en: AA Flak Upgrade
ar_SA: تطويرٌ للمدافع المضادة للطائرات

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[1]
en: High Explosive Flak shards
ar_SA: طلقاتٌ شديدة الانفجار للمدافع المضادة للطائرات

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[2]
en: Increases AA Flak damage
ar_SA: زيادة ضرر المدافع المضادة للطائرات

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[3]
en: All AA flak weapons upgraded automatically
ar_SA: سيتم تحديث كل المدافع المضادة للطائرات تلقائياً

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAROF1.text[1]
en: Recoil loaded AA ammunition hopper
ar_SA: قمعٌ كبير لتخزين الذخيرة، يتم تركيبه فوق السلاح، ويمكن التلقيم منه تلقائياً بعد كل إطلاق

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAROF1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAROF4.text[2]
en: Increases AA ROF
ar_SA: زيادة معدل إطلاق الأسلحة المضادة للطائرات

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB2.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB1.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB2.text[0]
en: New Proximity Bomb Turret Available
ar_SA: هنالكٌ رأسٌ جديدٌ يستعمل القنابل المزودة بحساسات للقرب

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB1.text[1]
en: Bomb turret explodes in proximity to enemy
ar_SA: ستنفجر القنبلة الموجودة في هذا الرأس عند اقتراب الأعداء منه

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB2.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB2.text[2]
en: Best Targets: Base Structures and Defenses
ar_SA: مثاليٌ ضد: المباني الرئيسية والدفاعية

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB2.text[1]
en: Superbomb turret explodes in proximity to enemy
ar_SA: ستنفجر القنبلة الضخمة الموجودة في هذا الرأس عند اقتراب الأعداء منه

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB2.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BMB3.text[0] ... + 6 refs
en: New Bomb Bay Available
ar_SA: يمكنك الآن استخدام حجرة قنابل جديدة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB1.text[1]
en: Drops High Explosive Cluster bombs
ar_SA: حجرةٌ في أسفل الطائرة لإسقاط قنابل عنقودية شديدة الانفجار

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB1.text[2]
en: Best Targets: Base Structures
ar_SA: مثاليٌ ضد: المباني الرئيسية

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MG1MK1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MG2MK1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_H1.text[3] ... + 28 refs
en: Body Points: Low
ar_SA: نقاط صحة الجسم: منخفضة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB2.text[1]
en: Drops High Explosive Armor Piercing bombs
ar_SA: حجرةٌ في أسفل الطائرة لإسقاط قنابل خارقةٍ للدروع شديدة الانفجار

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB2.text[2]
en: Best Targets: Defenses
ar_SA: مثاليٌ ضد: الدفاعات

en: Bombsight Upgrade
ar_SA: تطويرٌ لجهاز تصويب القنابل

en: Locks on to thermal emissions
ar_SA: يقوم بتثبيت جهاز التصويب على الانبعاثات الحرارية

en: Increases Bombing accuracy
ar_SA: يزيد من دقة القصف بالقنابل

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BDMG1.text[3] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BDMG2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BDMG3.text[3] ... + 3 refs
en: All bomb bays upgraded automatically
ar_SA: سيتم تلقائياً تحديث كل حجرات القنابل

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN1MK1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN2MK1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN3MK1.text[0] ... + 25 refs
en: New Weapon Turret Available
ar_SA: هنالك رأسٌ هجوميٌ جديدٌ متاحٌ لك

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_CN_4A.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_CN_4A.text[1]
en: Hyper-velocity automatic-cannon firing 88mm rounds
ar_SA: مدفعٌ آلي يمكنه إطلاق طلقاتٍ فائقة السرعة من عيار 88 مم

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_MP1.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_HvAT.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_IDF.text[2] ... + 13 refs
en: Best Targets: Vehicles
ar_SA: مثاليٌ ضد: المركبات

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_CN_4A.text[3]
en: Replaces Medium Cannon
ar_SA: يحل محل المدفع المتوسط

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_CN5.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_CN5.text[1]
en: 76mm hyper-velocity quad-barrel automatic-cannon
ar_SA: مدفعٌ آلي بأربع فوهات، ويمكنه إطلاق طلقاتٍ فائقة السرعة من عيار 76 مم

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_CT1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN3MK1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TRACK1.text[3] ... + 12 refs
en: Body Points: High
ar_SA: نقاط صحة الجسم: مرتفعة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_FLAME2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_FLAME2.text[1]
en: Heavy Flame-thrower firing Propylene Oxide gel
ar_SA: قاذف لهبٍ ثقيل يطلق جل أوكسيد البروبيلين شديد الاشتعال

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_FLAME1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_FLAME2.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BMB3.text[2] ... + 4 refs
en: Best Targets: Bunkers, wheeled and hover vehicles
ar_SA: مثاليٌ ضد: الملاجئ، والمركبات الحوامة أو التي تستعمل العجلات

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_D1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_R1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_FL_ROF1.text[0] ... + 5 refs
en: Flamer Upgrade
ar_SA: تحديثٌ لقاذف اللهب

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_FL_D4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_FL_D4.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_FL_D7.text[1]
en: Propylene Oxide treated to burn at superhot temperatures
ar_SA: مركب أوكسيد البروبيلين شديد الاشتعال، ومعالجٌ كيميائياً لكي يولّد حرارةً شديدة الارتفاع عند الاحتراق

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_D1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_FL_D4.text[2]
en: Increases Flamer damage
ar_SA: يزيد ضرر قاذف اللهب

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_D1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_R1.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_FL_ROF1.text[3] ... + 5 refs
en: All flamers upgraded automatically
ar_SA: سيتم تحديث كل قواذف اللهب تلقائياً

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MORTA1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M2.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HH1.text[0] ... + 13 refs
en: New Indirect Fire Weapon Available
ar_SA: هنالكٌ سلاحٌ جديدٌ متاحٌ لك، يطلق نيراناً غير مباشرة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HMK1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HMK1.text[1]
en: 105mm Howitzer may be assigned to a sensor
ar_SA: مدفع هاوتزر يطلق قذائف من عيار 105 مم، ويمكن إسناده إلى أحد المستشعرات

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HH1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HMK1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_RHOW.text[2] ... + 4 refs
en: Best Targets: Base Structures, infantry, wheeled vehicles
ar_SA: مثاليٌ ضد: المباني الرئيسية، والأفراد، والمركبات التي تستعمل العجلات

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HH1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HH1.text[1]
en: 155mm Howitzer may be assigned to a sensor
ar_SA: مدفع هاوتزر يطلق قذائف من عيار 105 مم، ويمكن إسناده إلى أحد المستشعرات

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_IHOW.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_IHOW.text[1]
en: 105m Howitzer firing incendiaries, may be assigned to a sensor
ar_SA: هاوتزر يطلق قذائف حارقة من عيار 105 مم، ويمكن إسناده إلى أحد المستشعرات

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_IHOW.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_IHOW.text[2]
en: Best Targets: Base Structures, bunkers
ar_SA: مثاليٌ ضد: المباني الرئيسية والملاجئ

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWAC1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWD1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWRF1.text[0] ... + 9 refs
en: Howitzer Upgrade
ar_SA: تطويرٌ للهاوتزر

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWAC1.text[1] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_AAAC2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWAC1.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_AAAC2.text[1]
en: Self-guided rocket powered shells
ar_SA: قذائف صاروخية ذاتية التوجيه

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWAC1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWAC3.text[2]
en: Increases Howitzer accuracy
ar_SA: يزيد من دقة الهاوتزر

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWAC1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWD1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWRF1.text[3] ... + 9 refs
en: All howitzers upgraded automatically
ar_SA: سيتم تحديث كل مدافع الهاوتزر تلقائياً

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BDMG1.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWD1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BDMG1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWD1.text[1]
en: High Explosive shells
ar_SA: قذائف شديدة الانفجار

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWD1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWD4.text[2]
en: Increases Howitzer damage
ar_SA: يزيد من ضرر الهاوتزر

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_ROF1.text[1] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_FL_ROF1.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWRF1.text[1] ... + 3 refs
en: Automatic loading mechanism replaces manual loader
ar_SA: سيتم استعمال الملقم الآلي بدلاً من تلقيم الهاون يدوياً

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWRF1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWRF4.text[2]
en: Increases Howitzer ROF
ar_SA: يزيد من معدل إطلاق الهاوتزر

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D2.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_MG_ROF1.text[0] ... + 13 refs
en: Machinegun Upgrade
ar_SA: تحديثٌ للرشاش

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_D5.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_D5.text[1]
en: Tungsten-tipped armor-piercing bullets
ar_SA: طلقاتٌ خارقةٌ للدروع برؤوسٍ مصنوعةٍ من التنغستن

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D1.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D2.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_D5.text[2] ... + 2 refs
en: Increases Machinegun damage
ar_SA: سيزيد من ضرر الرشاش

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D2.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_MG_ROF1.text[3] ... + 13 refs
en: All machineguns upgraded automatically
ar_SA: سيتم تحديث كل الرشاشات تلقائياً

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_ROF2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_ROF2.text[1]
en: Improved chaingun mechanism
ar_SA: تحسين سرعة إطلاق رشاش السلسلة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_MG_ROF1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_ROF2.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG_ROF3.text[2]
en: Increases Machinegun ROF
ar_SA: سيزيد من معدل إطلاق النار الخاص بالرشاش

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M2.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_M3.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_M3.text[1]
en: May be assigned to a sensor
ar_SA: يمكن إسناده إلى جهاز استشعار

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MORTA1.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M2.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_MRL1.text[2] ... + 7 refs
en: Best Targets: Base structures, infantry, wheeled vehicles
ar_SA: مثاليٌ ضد: المباني الرئيسية، والأفراد، والمركبات التي تستعمل العجلات

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MORTA1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_MP1.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M2.text[3] ... + 29 refs
en: Body Points: Very Low
ar_SA: نقاط صحة الجسم: شديدة الارتفاع

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_M_D1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_AC1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_ROF1.text[0] ... + 11 refs
en: Mortar Upgrade
ar_SA: تحديثٌ للهاون

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_M_D4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_M_D4.text[1]
en: High Explosive Armor-Piercing Shells
ar_SA: قذائف شديدة الانفجار خارقةٌ للدروع

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_M_D1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_M_D4.text[2]
en: Increases Mortar damage
ar_SA: تزيد من الضرر الذي يسببه الهاون

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_M_D1.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_AC1.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_ROF1.text[3] ... + 11 refs
en: All mortars upgraded automatically
ar_SA: سيتم تحديث كل مدافع الهاون تلقائياً

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_AC1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_D1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_ROF1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_RK_D4.text[0]
en: Mini-Rocket Upgrade
ar_SA: تطويرٌ للصواريخ المصغرة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_RK_D4.text[1]
en: High Explosive Armor-Piercing warheads
ar_SA: رؤوسٌ حربيةٌ شديدة الانفجار خارقةٌ للدروع

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_D1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_RK_D4.text[2]
en: Increases Mini-Rocket damage
ar_SA: يزيد من الضرر الذي تسببه الصواريخ المصغرة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_AC1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_D1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_ROF1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_RK_D4.text[3]
en: All mini-rockets upgraded automatically
ar_SA: سيتم تحديث كل الصواريخ المصغرة تلقائياً

en: Robotic reload system
ar_SA: نظام إعادة تعبئةٍ روبوتي

en: Increases Mini-Rocket ROF
ar_SA: يزيد من معدل إطلاق الصواريخ المصغرة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_AC1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_D1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_AC2.text[0] ... + 14 refs
en: Rocket Upgrade
ar_SA: تطويرٌ للصاروخ

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_SRK_D4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_SRK_D4.text[1]
en: High Explosive Squash Head warhead
ar_SA: يستعمل هذا الرأس الحربي شحنةً متفجرة طرية شديدة القوة، تأخذ شكل سطح الهدف قبل الانفجار، مما يزيد من الطاقة المنقولة إليه

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_D1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_SRK_D4.text[2]
en: Increases Rocket damage
ar_SA: يزيد من الضرر الذي يسببه الصاروخ

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_AC1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_D1.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_AC2.text[3] ... + 14 refs
en: All rockets upgraded automatically
ar_SA: سيتم تحديث كل الصواريخ تلقائياً

en: Destroy all New Paradigm units
ar_SA: دمّر كل وحدات «النهج الحديث»

en: Destroy all New Paradigm reinforcements
ar_SA: دمر كل التعزيزات التابعة لـ «النهج الحديث»

en: Build at least 7 non-wall structures on the plateau and destroy all New Paradigm reinforcements
ar_SA: قم ببناء ما لا يقل عن 7 مبانٍ (لا تدخل الجدران في الحساب) على الهضبة، ودمّر كل التعزيزات التابعة لـ «النهج الحديث»

en: Locate and rescue your units from the shot down transporter
ar_SA: اعثر على الوحدات التي كانت موجودةً في السفينة المُسقطة وأنقذهم

en: Rescue the civilians from The Collective before too many are captured
ar_SA: أنقذ المدنيين من «الرابطة» قبل أن يتم القبض على عددٍ كبيرٍ منهم

en: Secure the Uplink from The Collective
ar_SA: قم بالتأمين على مركز الاتصال واحمه من «الرابطة»

en: Send off at least one transporter with a truck and survive The Collective assault until the timer ends
ar_SA: أرسل سفينةً تحمل شاحنة واصمد أمام هجوم «الرابطة» إلى أن ينتهي الوقت

en: Move all units into the valley
ar_SA: انقل جميع الوحدات إلى الوادي

en: Destroy the missile silos
ar_SA: دمر كل منشآت إطلاق الصواريخ

en: Rescue Alpha team from Nexus
ar_SA: أنقذ فريق «ألفا» من «نيكسوس»

en: Destroy the Nexus HQ to disable the Nexus Intruder Program
ar_SA: دمر مقر «نيكسوس» لتعطيل «برنامج نيكسوس المقتحم»

en: Research resistance circuits and survive the assault from Nexus
ar_SA: قم بإجراء أبحاثٍ على الدارات المقاومة لـ «نيكسوس» وانجُ من هجومه

en: Protect the missile silos and research for the missile codes
ar_SA: احمِ منشآت الإطلاق وابحث عن رموز الصواريخ السرية

en: Reunite a part of Beta team with a Gamma team outpost
ar_SA: اجمع جزءاً من فريق «بيتا» مع النقطة التابعة لفريق «غاما»

en: Return to LZ
ar_SA: عُد إلى منطقة الإنزال

en: Destroy all enemy units and structures
ar_SA: دمّر كل الوحدات والمباني التابعة للعدو

en: Artifacts collected
ar_SA: القطع الأثرية التي جمعتها

en: Bases destroyed
ar_SA: القواعد التي تمّ تدميرها

en: Enemy units remaining
ar_SA: الوحدات المتبقية للأعداء

en: Enemy structures remaining
ar_SA: المباني المتبقية للأعداء

en: Return to LZ required
ar_SA: يجب أن تعود إلى منطقة الإنزال

en: Destroy all enemy units and bases
ar_SA: دمّر كل الوحدات والقواعد التابعة للعدو

en: Survive until the timer reaches zero
ar_SA: اصمد إلى أن يصل عداد الوقت إلى الصفر

en: Manufacture (F1)
ar_SA: التصنيع (F1)

en: Manufacture - build factory first
ar_SA: التصنيع - ابنِ مصنعاً قبل كل شيء

en: Research (F2)
ar_SA: الأبحاث (F2)

en: Research - build research facility first
ar_SA: الأبحاث - ابنِ مركزاً للأبحاث قبل كل شيء

en: Build (F3)
ar_SA: البناء (F3)

en: Build - manufacture constructor droids first
ar_SA: البناء - اصنع روبوتات البناء قبل كل شيء

en: Design (F4)
ar_SA: التصميم (F4)

en: Design - construct HQ first
ar_SA: التصميم - ابنِ مقرّاً قبل كل شيء

en: Commanders (F6)
ar_SA: القادة (F6)

en: Commanders - manufacture commanders first
ar_SA: القادة - اصنع بعض الوحدات القائدة أولاً

en: Close
ar_SA: إغلاق

en: Intelligence Display (F5)
ar_SA: شاشة الاستخبارات (F5)

en: In this training session you'll learn how to build an effective base
ar_SA: ستتعلم في هذا الدرس التدريبي كيفية بناء قاعدةٍ قادرةٍ على بناء جيشٍ قويٍ بفعاليّة

en: Oil resources are key to your success
ar_SA: إن الموارد النفطية هي مفتاح نجاحك

en: To build an oil derrick, select one of your trucks
ar_SA: اختر واحدةً من شاحناتك لكي تبني مضخةً نفطية

en: Left click the oil pool indicated by the radar pulse to order your truck to build
ar_SA: اضغط على البئر النفطي المُشار إليه باستخدام وميض الرادار لكي تطلب من شاحنتك بناء مضخةٍ فوقه

en: The oil derrick is currently dormant. Build a power generator to convert the oil into power
ar_SA: إن مضخة النفط ساكنةٌ حالياً. قم ببناء مولّد طاقة لتحويل النفط إلى طاقة

en: Left click the flashing build icon
ar_SA: اضغط بالزر الأيسر للفأرة على أيقونة البناء الوامضة

en: Now left click the power generator in the build menu on the left
ar_SA: اضغط الآن بالزر الأيسر للفأرة على مولّد الطاقة في قائمة البناء الموجودة على يسار الشاشة

en: Position the square at your base and left click to start the build process
ar_SA: ضع المربّع في قاعدتك واضغط بالزر الأيسر للفأرة لكي تبدأ عملية البناء

en: To increase your build rate, select your second truck
ar_SA: استعمل شاحنتك الثانية لستريع وتيرة البناء

en: Now left click the power generator site
ar_SA: اضغط بالزر الأيسر للفأرة على موقع مولّد الطاقة

en: The other truck will now help to build the power generator
ar_SA: ستشارك الشاحنة الأخرى الآن في عملية بناء مولّد الطاقة

en: During missions you need to locate and recover technologies from before the Collapse
ar_SA: تحتاج أثناء المهمات إلى إيجاد واستعادة التقنيات التي تعود إلى ما قبل «الانهيار»

en: Use a truck to search for the artifact indicated by the radar pulse
ar_SA: استعمل إحدى الشاحنات لإيجاد القطعة الأثرية المُشار إليها باستخدام وميض الرادار

en: Move the pointer over the artifact and left click to recover it
ar_SA: ضع مؤشر الفأرة على القطعة الأثرية وانقر عليها بالزر الأيسر لاستعادتها

en: A research facility is required to research artifacts
ar_SA: تحتاج إلى مركز أبحاثٍ لإجراء الأبحاث على القطع الأثرية

en: Left click the flashing BUILD icon
ar_SA: اضغط بالزر الأيسر للفأرة على أيقونة البناء الوامضة

en: Now left click the research facility and position it at your base
ar_SA: اضغط الآن على مركز الأبحاث وضعه في قاعدتك

en: Use your other truck to help build the research facility
ar_SA: استعمل شاحنتك الأخرى للمساعدة في بناء مركز الأبحاث

en: To research the artifact, left click on the flashing RESEARCH icon
ar_SA: لإجراء أبحاثٍ على القطعة الأثرية عليك أن تضغط بالزر الأيسر على أيقونة الأبحاث الوامضة

en: Now left click the machinegun artifact
ar_SA: اضغط الآن على قطعة «الرشاش» الأثرية

en: The artifact is now being researched by the facility
ar_SA: ستجري الآن بعض الأبحاث على هذه القطعة داخل المركز

en: The researched machinegun can now be used to design a new vehicle
ar_SA: يمكنك استعمال الرشاش الذي وصلت إليه عبر أبحاثك لكي تصمّم مركبةً جديدة

en: Left click the flashing DESIGN icon
ar_SA: اضغط بالزر الأيسر للفأرة على أيقونة التصميم الوامضة

en: To start your design, left click the NEW DESIGN icon
ar_SA: اضغط بالزر الأيسر على أيقونة "تصميمٍ جديد" لكي تبدأ العمل على تصميمك

en: Now left click the Vehicle Body icon
ar_SA: اضغط على أيقونة "جسم المركبة"

en: Then left click the Viper body
ar_SA: ثم اضغط بالزر الأيسر على جسم الأفعى

en: Left click the Wheels icon
ar_SA: اضغط بالزر الأيسر على أيقونة العجلات

en: Then left click the machinegun to complete your design
ar_SA: ثم اضغط بالزر الأيسر على الرشّاش لإكمال تصميمك

en: To finalize your design, left click the CLOSE icon
ar_SA: اضغط بالزر الأيسر على أيقونة "إغلاق" لإنهاء تصميمك

en: A factory is now required to manufacture your new vehicle
ar_SA: ستحتاج الآن إلى مصنعٍ لتصنيع مركبتك الجديدة

en: Now left click the factory icon and position it at your base
ar_SA: انقر الآن على أيقونة المصنع وضعه في قاعدتك

en: Select a location for your factory
ar_SA: حدّد موقعاً لبناء مصنعك فيه

en: The delivery point is indicated by the number 1
ar_SA: ستتم الإشارة إلى نقطة التوصيل بالرقم 1

en: All new units will drive to this location once built
ar_SA: ستتوجه كل الوحدات الجديدة إلى هذا الموقع بعد بنائها

en: You can move the delivery point at any time by left clicking it
ar_SA: يمكنك تحريك نقطة التوصيل في أي وقت عن طريق النقر عليها بالزر الأيسر للفأرة

en: Now click where you want to position the delivery point
ar_SA: والآن اضغط على المكان الذي تريد وضع نقطة التوصيل فيه

en: The factory can now be ordered to build a new unit
ar_SA: يمكنك الآن أن تطلب من المصنع بناء وحدةٍ جديدة

en: Left click the flashing MANUFACTURE icon
ar_SA: اضغط بالزر الأيسر للفأرة على أيقونة التصنيع الوامضة

en: Now left click the units you want to build from the menu at the left
ar_SA: اضغط بالزر الأيسر على الوحدات التي تريد بناءها من القائمة الموجودة على يسار الشاشة

en: Please wait whilst the factory manufactures the new unit(s)
ar_SA: انتظر إلى أن ينتهي المصنع من بناء الوحدة أو الوحدات الجديدة

en: Congratulations commander - you are ready for your first mission
ar_SA: تهانينا أيها القائد - لقد صرت مستعداً لمهمّتك الأولى

en: CAMPAIGN ONE
ar_SA: الفصل الأول

en: WESTERN SECTOR
ar_SA: القطاع الغربي

en: Dawn, July 4th, 2100
ar_SA: الفجر، 4 تموز \يوليو، 2100

en: Project HQ
ar_SA: مقر المشروع

en: A New Era
ar_SA: عهدٌ جديد

en: Morning, July 4th, 2100
ar_SA: صباح 4 تموز \ يوليو، 2100

en: In-flight to Western Sector
ar_SA: أثناء الرحلة الجوية إلى القطاع الغربي

en: Team Alpha nears its destination
ar_SA: يقترب فريق «ألفا» من وجهته

en: Transport destinations follow:
ar_SA: فيما يلي وجهة رحلتكم الجوية:

en: Alpha - Western Sector....
ar_SA: «ألفا» - القطاع الغربي....

en: Alpha you are cleared for take-off.
ar_SA: يا فريق «ألفا»: أنتم جاهزن للإقلاع.

en: Good luck and good hunting.
ar_SA: حظاً موفقاً وصيداً موفقاً.

en: Approaching Landing Zone. Team Alpha Briefing commences.
ar_SA: لقد اقتربنا من منطقة الإنزال، وفيما يلي بيانٌ لفريق «ألفا».

en: Commander, you lead Team Alpha, one of three expeditionary teams sent out by the Project to recover artifacts from before the Collapse.
ar_SA: أيها القائد: ستكون مسؤولاً عن فريق «ألفا»، وهو واحدٌ من الفرق الثلاثة التي بعث بها «المشروع» لاستعادة القطع الأثرية العائدة إلى ما قبل «الانهيار».

en: Your destination lies in the western zone.
ar_SA: إن وجهتكم موجودةٌ في المنطقة الغربية.

en: Incoming Transmission
ar_SA: لقد وردتنا رسالةٌ عبر الراديو

en: Transmission from Beta Base
ar_SA: رسالةٌ من قاعدة «بيتا»

en: Mayday! Mayday!
ar_SA: النجدة! النجدة!

en: Please assist!...
ar_SA: ساعدونا...

en: Commander, we have recovered a command turret from the New Paradigm.
ar_SA: أيها القائد: لقد تمكنا أن نستحوذ على رأس قيادة من «النهج الحديث».

en: This turret allows commanders to coordinate attacks between assigned units and to act as a delivery point for factories. Researching and using this technology has the highest priority.
ar_SA: يسمح لك هذا الرأس بتنسيق هجمات الوحدات المسندة إليه، كما يمكن أن تتوجه إليه الوحدات بعد تصنيعها مباشرةً. إن إجراء الأبحاث على هذه التقنية ومن ثم استعمالها يعتبر أولويةً قصوى.

en: Commander, we are receiving this transmission.
ar_SA: أيها القائد: لقد تلقينا هذه الرسالة.

en: Your attacks upon us will not go unpunished.
ar_SA: لن يمر هجومك علينا دون عقاب.

en: You are in contravention of the New Paradigm.
ar_SA: لقد عصيت أوامر «النهج الحديث».

en: All attack groups commence attack on enemy.
ar_SA: على كل الوحدات المقاتلة أن تبدأ بمهاجمة العدو.

en: They are in contravention of the New Paradigm.
ar_SA: لقد عصوا أوامر «النهج الحديث».

en: They must be eradicated.
ar_SA: يجب القضاء عليهم بشكلٍ نهائي.

en: Secure the LZ and establish a forward base.
ar_SA: قم بتأمين منطقة الإنزال، ثم شيّد قاعدةً أمامية.

en: Then destroy the New Paradigm's base.
ar_SA: ثم دمّر قاعدة «النهج الحديث».

en: Open your systems to me.
ar_SA: افتحوا أنظمتكم لي.

en: Let me meld with your machines and cyborgs.
ar_SA: دعوني أندمج مع آلاتكم ومع السايبورغ التابعين لكم.

en: We will create the perfect nexus of man and machine.
ar_SA: سنبني معاً «النيكسوس»: الرابطة المثالية بين الإنسان والآلة.

en: Together we can create a new world.
ar_SA: يمكننا معاً بناء عالمٍ جديد.

en: I can give you power beyond your wildest dreams.
ar_SA: سأمنحكم قوىً لا يمكنكم تخيلها حتى في أحلامكم.

en: Open your systems to me and you will be strong.
ar_SA: افتحوا أنظمتكم لي وستصيرون أقوياء.

en: I can raise you as gods upon the blasted earth.
ar_SA: يمكنني أن أجعل منكم آلهةً فوق هذه الأرض اليباب.

en: When we failed to respond it became threatening.
ar_SA: وعند تجاهلنا له صارت لهجته تهديدية.

en: Your interference in my plans for the New Paradigm will not go unpunished.
ar_SA: لقد خربتم المخططات التي رسمتها «للنهج الحديث» ولن يمر ذلك دون عقاب.

en: You are weak flesh-things. I am strong and have many parts.
ar_SA: أنتم كائناتٌ ضعيفةٌ من اللحم الفاني، أما أنا فقويٌ ولدي الكثير من الأجزاء.

en: You may defeat me here, but I shall rise again.
ar_SA: حتى لو هزمتموني هنا، فسأنهض مجدداً.

en: As I once cleansed the world with fire, I will destroy you and your puny Project!!
ar_SA: وكما طهرت العالم سابقاً بالنار، سأدمركم أنتم ومشروعكم التافه!!

en: Nexus then removed itself from the system, destroying its memory banks, and removing all traces of its external connections.
ar_SA: وبعد ذلك، قام «نيكسوس» بإزالة نفسه من النظام، ودمّر كل الذواكر، وتخلص من بقايا ارتباطاته الخارجية.

en: We are not sure what Nexus is or who or what is directing it. Initial research links the Nexus Intruder Program with the Reed Corporation, the developer of the synaptic link.
ar_SA: لسنا متأكدين بعد من ماهية «نيكسوس» أو من الشخص أو الشيء الذي يقوم بتوجيهه، ولكن تشير أبحاثنا الأولية إلى ارتباط «برنامج نيكسوس المقتحم» بمؤسسة «ريد»، التي طورت وصلة المشبك العصبي.

en: We have ascertained that Nexus supplied the New Paradigm with most of its technology. Whatever Nexus is, it's more than a computer parasite.
ar_SA: لقد صرنا متأكدين من أن «نيكسوس» هو من زود «النهج الحديث» بكل التقنيات التي كانت بحوذتهم. مهما كانت حقيقة «نيكسوس»، فإنه بالتأكيد ليس مجرد برنامجٍ حاسوبيٍ طفيلي.

en: It has technology and weapons. It knows about us, and it's not friendly.
ar_SA: إنه يمتلك ترسانةً من التقنيات والأسلحة. كما أنه يعرف الكثير عنا، ويُظهر العداء لنا.

en: The Synaptic Link was developed by the Reed Corporation in conjunction with the US Military.
ar_SA: لقد قامت مؤسسة «ريد» بتطوير «وصلة المشبك العصبي» بالتعاون مع جيش الولايات المتحدة.

en: The synaptic link allows for almost instantaneous transfer of thought from human operators to vehicle control and guidance systems. The synaptic link is fitted into the base of the skull circling the spinal column.
ar_SA: وتسمح وصلة المشبك العصبي بنقل الأفكار من حامليها البشر إلى أجهزة التحكم والتوجيه الخاصة بالمركبات، وبسرعةٍ شبه لحظية. يتم زرع الوصلة في قاعدة الجمجمة بحيث تحيط بالعمود الفقري.

en: The link has a hi-speed data transfer port that plugs into any computer system.
ar_SA: يوجد في الوصلة منفذٌ لنقل البيانات بسرعةٍ عالية، ويمكن وصله بأي نظامٍ حاسوبي.

en: More importantly the development of the synaptic link made the creation of cyborgs possible. Early attempts at power suits for individual soldiers failed as they proved to be slow and unresponsive.
ar_SA: والأهم من ذلك هو أن تطوير هذه الوصلة جعل من تصنيع السايبورغ أمراً ممكناً. لقد فشلت المحاولات الأولى في تصميم بذلاتٍ قادرةٍ على زيادة قوة الجنود، لأنها كانت بطيئةً وضعيفة الاستجابة.

en: The synaptic link allowed soldiers to be placed in power suits that they controlled as easily as their own bodies. Power suits allowed infantry to function effectively on the battlefields of the 21st Century.
ar_SA: باستعمال وصلة المشبك العصبي، صار بإمكان الجنود ارتداء بذلاتٍ شديدة القوة يمكن التحكم فيها بسهولةٍ تضاهي سهولة تحكمهم في أجسامهم، وسمحت هذه البذلات للجنود بالعمل بفعاليةٍ كبيرة في ساحات معارك القرن الواحد والعشرين.

en: Unfortunately, this technology has fallen into the hands of the New Paradigm. It is imperative that you research and develop synaptic link technologies.
ar_SA: ولكن ولسوء الحظ، وقعت هذه التقنية في أيد «النهج الحديث»، مما حتّم علينا إجراء الأبحاث عليها وتطوير التقنيات المرتبطة بها.

en: Warning!
ar_SA: انتباه!

en: You are entering a restricted area.
ar_SA: لا يسمح لك الاقتراب من هذه المنطقة.

en: Return to your designated zone or be destroyed.
ar_SA: عُد أدراجك أو سيتم تدميرك.

en: Repeat. Return to your designated zone or be destroyed.
ar_SA: نكرر: عُد أدراجك أو سيتم تدميرك.

en: Message Ends.
ar_SA: انتهت الرسالة.

en: You will be destroyed.
ar_SA: سيتم سحقك.

en: NEXUS, the synaptic technology you required has been recovered and sent for collection.
ar_SA: يا «نيكسوس»: لقد استرجعنا تقنية المشبك العصبي التي طلبتها، وقمنا بإرسالها لك.

en: This Nexus Intruder Program is a self-mutating computer parasite. This makes it difficult to eradicate from systems once it has been identified.
ar_SA: يعتبر «برنامج نيكسوس المقتحم» صنفاً من الطفيليات الحاسوبية التي تحور نفسها بنفسها، مما يجعل إزالته من الأنظمة بشكلٍ نهائي أمراً صعباً.

en: Further analysis was prevented by the manual shutdown of the system by our technicians to prevent additional contamination by the Nexus Intruder Program.
ar_SA: لم نتمكن من تحليل البرنامج بشكلٍ أعمق بسبب إيقاف تقنيينا النظام بشكلٍ يدوي لكي نمنع أي عدوىً إضافية قد يسببها «برنامج نيكسوس المقتحم».

en: However, the spread of the Nexus Intruder Program was not checked by New Paradigm. We need to capture New Paradigm's core systems to further investigate Nexus and determine its origins.
ar_SA: في المقابل، لم يمنع «النهج الحديث» انتشار «برنامج نيكسوس المقتحم» في أنظمته، ولذا يجب علينا الاستيلاء على الأنظمة الرئيسية التابعة «للنهج الحديث» لكي نتمكن من تفحص «نيكسوس» بشكلٍ أدق ومن تحديد منشأه.

en: Commander, you are to curtail the New Paradigm's activities in this sector and locate their main base.
ar_SA: أيها القائد: عليك أن تضع حداً لأنشطة «النهج الحديث« في هذا القطاع، عن طريق إيجاد قاعدتهم الرئيسية.

en: You have done well.
ar_SA: لقد أبليتم بلاءً حسناً.

en: Once we have analyzed and authenticated the technology, your reward  will follow.
ar_SA: سنحلل هذه التقنية وسنعمل على التأكد من كونها التقنية الحقيقية، وحال الانتهاء من ذلك، ستنالون الجائزة التي تستحقونها.

en: Information discovered at the previous enemy base indicates that the New Paradigm recovered two synaptic link artifacts.
ar_SA: تشير المعلومات التي اكتشفناها في القاعدة السابقة للأعداء إلى تمكن «النهج الحديث» من استرجاع قطعتين أثريتين مرتبطين بوصلة المبشك العصبي.

en: CAMPAIGN TWO
ar_SA: الفصل الثاني

en: EASTERN SECTOR
ar_SA: القطاع الشرقي

en: Morning, September 1st, 2100
ar_SA: صباح 1 أيلول \ سبتمبر، 2100

en: In-flight to Eastern Sector
ar_SA: أثناء الرحلة الجوية إلى القطاع الشرقي

en: Team Alpha approaches Beta Base
ar_SA: فريق «ألفا» متوجهٌ إلى قاعدة «بيتا»

en: You must defend and hold it at all costs.
ar_SA: يجب أن تدافع عن القاعدة وألا تخسرها مهما كلفك الأمر.

en: THE COLLECTIVE
ar_SA: الرابطة

en: Commander, a new launch has been detected.
ar_SA: أيها القائد: لقد رصدنا إطلاق صاروخٍ آخر.

en: It is likely to be targeted at your location.
ar_SA: وهو متجهٌ إلى موقعك على الأرجح.

en: You are to start the immediate evacuation of Beta Base to the safe haven.
ar_SA: يجب أن تبدأ الإخلاء الفوري لقاعدة «بيتا» وأن تتوجه إلى الملاذ الآمن.

en: NASDA is the North American Strategic Defense Agency.
ar_SA: «نازدا» هي وكالة شمال أمريكا للدفاع الاستراتيجي.

en: NASDA was formed in 2076 to defend North America from conventional and nuclear attack. The construction of a satellite defense system began in 2081 and was completed in 2082.
ar_SA: تم تأسيس «نازدا» عام 2076 لحماية أمريكا الشمالية من الهجمات بالأسلحة التقليدية أو النووية. تم الشروع في بناء نظام القمر الصناعي الدفاعي في 2081 وتم الانتهاء منه في 2082.

en: In 2085 the NASDA satellites fired their nukes at Earth.
ar_SA: وفي عام 2085، قامت الأقمار الصناعية التابعة «لنازدا» بإطلاق رؤوسها النووية نحو الأرض.

en: There were also ground-based sites. Many of these were destroyed in the nuclear counterstrikes, but there's bound to be some out there.
ar_SA: وبالإضافة لذلك، كان هنالك مواقع إطلاقٍ أرضية. صحيحٌ أن معظمها قد تم تدميره عن طريق الضربات النووية المضادة، ولكن من المؤكد أن بعض المواقع قد نجت من هذه الضربات، وهي موجودةٌ في أماكن متفرقة من القارة.

en: The NASDA satellites also contained pulse-lasers designed to shoot down missiles approaching North America.
ar_SA: لقد احتوت الأقمار الصناعية التابعة لـ «نازدا» على أسلحة ليزر نبضية يمكنها إسقاط الصواريخ المتوجهة نحو أمريكا الشمالية.

en: During the counterstrikes, these LasSats failed to fire. If brought into operation, these LasSats could inflict major damage on ground targets.
ar_SA: لم تتمكن الأقمار الليزرية من إطلاق نيرانها عند وقوع الضربات المعاكسة، ولو تمكنت لاستطاعت أن تلحق ضرراً بالغاً بالأهداف الأرضية.

en: All nukes targeted at  North America found their targets.
ar_SA: لقد استطاعت كل الصواريخ النووية المتوجهة نحو أمريكا الشمالية إصابة أهدافها.

en: We know that Nexus is searching for NASDA Central in the Eastern Sector. This was one of the land-based control centres for the satellites.
ar_SA: لقد صرنا على علمٍ بأن «نيكسوس» يبحث عن مقر «نازدا» المركزي في القطاع الشرقي. لقد كان هذا المقر واحداً من المراكز الرئيسية المسؤولة عن التحكم بالأقمار الصناعية.

en: If the centre is found intact, NEXUS may gain control of the satellites.
ar_SA: إذا استطاع العثور على المركز، ولم يكن مدمراً، فسيصبح «نيكسوس» قادراً على التحكم بالأقمار الصناعية.

en: Nexus claimed that it had already destroyed the world.
ar_SA: لقد ادعى «نيكسوس» أنه قد استطاع فعلاً تدمير العالم كله.

en: NASDA Briefing follows...
ar_SA: فيما يلي بيانٌ من «نازدا»...

en: We've got to make sure that it can't do it again.
ar_SA: يجب أن نتأكد من أنه لن يكون قادراً على تكرار ذلك مجدداً.

en: Analysis indicates that these systems were part of the control system for the NASDA satellites.
ar_SA: تشير أبحاثنا إلى أن هذه الأنظمة كانت تابعةً لنظام التحكم المركزي الخاص بأقمار «نازدا» الصناعية.

en: It's now certain that Nexus was responsible for The Collapse.
ar_SA: لقد صرنا متأكدين الآن أن «نيكسوس» كان مسؤولاً عن «الانهيار».

en: During the early stages of the Collapse, NASDA technicians switched off  the infected systems in order to isolate the spread of Nexus. This seems to have prevented the LasSats from firing during the counterstrikes.
ar_SA: لقد قام الخبراء الفنيون التابعون لـ «نازدا» بتعطيل الأنظمة المصابة أثناء المراحل الأولى من «الانهيار» وذلك بهدف الحد من انتشار «نيكسوس»، وربما هذا هو السبب الذي منع الأقمار الليزرية من العمل أثناء إطلاق الضربات المعاكسة.

en: The ensuing nuclear-magnetic pulses wiped clean large amounts of NASDA's memory banks, shattering its core processor, and sent shockwaves blasting through Nexus.
ar_SA: وقد أدت النبضات المغنا-نووية التي تبعت ذلك إلى إزالة كل المعلومات الموجودة على قسمٍ كبير من بنوك الذاكرة التابعة لـ «نازدا»، مدمرةً بذلك معالجه المركزي، ومرسلةً موجاتٍ صدمية متفجرة عبر «نيكسوس».

en: Nexus was fried as whole sections of its consciousness were obliterated in the counterstrikes.
ar_SA: لقد تم حرق «نيكسوس» بالكامل بعد سحق أقسامٍ واسعةٍ من وعيه أثناء الضربات النووية المعاكسة.

en: Commander we are detecting transmissions from this site that are reaching high orbit.
ar_SA: أيها القائد: لقد شهدنا انطلاق رسائل إلكترونية من هذا الموقع إلى مدارٍ عالي الارتفاع.

en: Nexus has now reconnected itself with the NASDA satellites.
ar_SA: لقد أعاد «نيكسوس» ربط نفسه بأقمار «نازدا» الصناعية.

en: This poses a major threat to the Project and to our survival.
ar_SA: إن هذا يشكل خطراً داهماً على «المشروع» وعلى حياتنا.

en: Analysis of NASDA Central leaves no doubt that The Collective has introduced the Nexus Intruder Virus to it.
ar_SA: لقد قمنا بتحليل كل الأنظمة الموجودة في مقر «نازدا» المركزي، ولم تترك النتائج مجالاً للشك بأن «الرابطة» قد نشرت «فيروس نيكسوس المقتحم» فيه.

en: The nuclear reactor was going to be used to power a vast network of pre-Collapse computer systems.
ar_SA: لقد كانوا ينوون استعمال المفاعل النووي لمد الطاقة إلى شبكةٍ واسعةٍ من الحواسيب التي تعود إلى ما قبل «الانهيار».

en: Commander, we have just detected a missile launch at these coordinates.
ar_SA: أيها القائد: لقد رصدنا للتو انطلاق صاروخٍ من هذه الإحداثيات.

en: Team Gamma are sending a team to investigate the launch site and to prevent any further launches.
ar_SA: سيقوم فريق «غاما» بإرسال فريقٍ إلى موقع الإطلاق لاستكشافه ولمنع أي صواريخ أخرى من الانطلاق.

en: We can only assume that Nexus has gained control of this site. We cannot determine whether the missile is nuclear-armed or where it is targeted. You are advised to begin preparations for the evacuation of your base.
ar_SA: إن التفسير الممكن الوحيد لذلك هو أن «نيكسوس» قد سيطر على هذا الموقع. لم نتمكن من تحديد ما إذا كان الصاروخ يحمل رأساً نووياً ولم نعرف وجهته، ولذا ننصحك ببدء التحضيرات لإجلاء كل القوات الموجودة في قاعدتك.

en: Warriors of the Collective, I seek the location of NASDA Central.
ar_SA: يا محاربي «الرابطة»: إنني أسعى إلى معرفة موقع مقر «نازدا» المركزي.

en: It lies somewhere in your territory.
ar_SA: إنه في مكانٍ ما ضمن أراضيكم.

en: Find it for me and I shall provide you with further weapons to aid you in your war against the Project.
ar_SA: جدوه لي، وسأقدم لكم لقاء ذلك المزيد من الأسلحة لمساعدتكم في حربكم ضد «المشروع».

en: Warriors of The Collective, more intruders are entering our territory.
ar_SA: يا محاربي «الرابطة»: لقد وصل المزيد من الدخلاء إلى أرضنا.

en: They are not part of the machine.
ar_SA: وهم ليسوا جزءاً من الآلة.

en: Warriors of The Collective, attack and destroy kill all who resist the machine.
ar_SA: يا محاربي الرابطة: هاجموا ودمروا كل من يقاوم الآلة.

en: Attack! Erase their presence from this area!
ar_SA: هجوم! أزيلوا أي وجودٍ لهم في هذه المنطقة!

en: Warriors of The Collective, we are ready to destroy the intruders who pollute our lands.
ar_SA: يا محاربي «الرابطة»: لقد صرنا مستعدين لتدمير الدخلاء الذين لوثوا أراضينا.

en: Those of the Project are not of the machine. They have been denied its blessing. We who have embraced the power of the machine have a destiny to sweep away such weak creatures.
ar_SA: إن أتباع «المشروع» لا ينتمون للآلة، ولقد حُرموا من بركتها، ولقد كُتِبَ لنا، نحن الذين احتضنا قوة الآلة، أن نبيد هذه المخلوقات الضعيفة.

en: They shall fall before the might of The Collective.
ar_SA: يجب أن يسقطوا أمام عظمة «الرابطة».

en: Attack and destroy all who resist the machine.
ar_SA: هاجموا ودمروا كل من يقاوم الآلة.

en: Attack!
ar_SA: هجوم!

en: Warriors of the Collective, Nexus has given us the power of the machine so that we can destroy all that oppose us.
ar_SA: يا محاربي «الرابطة»: لقد وهبنا «نيكسوس» قوة الآلة لكي نتمكن من تدمير كل أعدائنا.

en: Nexus now asks us to crush the Project.
ar_SA: لقد طلب «نيكسوس» منا الآن أن نسحق «المشروع».

en: Cleanse and destroy!!
ar_SA: طهروا المنطقة ودمروهم!!

en: Warriors of the Collective. You have performed well.
ar_SA: يا محاربي الرابطة: لقد أبليتم بلاءً حسناً.

en: Your just reward is on its way.
ar_SA: والجائزة التي تستحقونها ستصلكم قريباً.

en: The Project is fleeing its base and stealing your technology.
ar_SA: يحاول «المشروع» الهروب من قاعدته وسرقة تقنياتكم.

en: You must stop them!
ar_SA: يجب أن توقفوهم!

en: Decoding Transmission...
ar_SA: جارٍ فك تشفير الرسالة...

en: CAMPAIGN THREE
ar_SA: الفصل الثالث

en: NORTHERN SECTOR
ar_SA: القطاع الشمالي

en: Dusk, December 3rd, 2100
ar_SA: الغسق، 3 كانون الأول \ ديسمبر، 2100

en: In-flight to Northern Sector
ar_SA: أثناء الرحلة الجوية إلى القطاع الشمالي

en: The Final Encounter
ar_SA: المواجهة الأخيرة

en: Briefing Commences
ar_SA: بداية البيان:

en: Personnel at Gamma Base have confirmed that the nuclear missiles targeted at Alpha and Beta bases were launched from a silo in their sector.
ar_SA: لقد أكد لنا العاملون في قاعدة «غاما» أن الصواريخ النووية التي استهدفت قواعد «ألفا» و«بيتا» قد أطلقت من منشأةٍ لإطلاق الصواريخ تحت الأرض تقع ضمن قطاعهم.

en: Team Gamma is currently scouting the silo's location and monitoring NEXUS's activity.
ar_SA: ويعمل فريق «غاما» الآن على استكشاف موقع المنشأة ومراقبة أنشطة «نيكسوس».

en: Time's up commander!!
ar_SA: لقد انتهى الوقت أيها القائد!!

en: Commander, we are detecting NEXUS forces from these coordinates...
ar_SA: أيها القائد: لقد رصدنا عدداً من القوات التابعة لـ «نيكسوس» عند هذه الإحداثيات...

en: Glad you could make it, Commander.
ar_SA: أيها القائد: لقد سررنا كثيراً بنجاحك في الوصول إلى هنا.

en: Enemy strike VTOLs have got us pinned down. We've managed to hold off cyborgs and tanks, but we haven't been able to make any progress along the valley.
ar_SA: لقد أجبرتنا ضربات الطائرات المعادية على التمترس في مواقعنا. لقد نجحنا في التصدي للدبابات والسايبورغ، ولكننا لم نستطع من التقدم عبر الوادي بأي شكل.

en: Can you try and reach us with anti-aircraft units?
ar_SA: هل يمكنك أن تحاول تزودينا بوحداتٍ مضادةٍ للطائرات؟

en: This is Team Alpha. Repeat, this is Team Alpha. We require immediate assistance.
ar_SA: معكم فريق «ألفا». أكرر، معكم فريق «ألفا». نحن بحاجةٍ إلى مساعدةٍ فورية.

en: We are under heavy attack from cyborgs, laser tanks, and strike VTOLs.
ar_SA: نحن نتعرض لهجومٍ عنيفٍ من السايبورغ ودبابات الليزر والطائرات.

en: We were trying to reach your position, but have been ambushed.
ar_SA: لقد كنا نحاول الوصول إلى مكان تواجدك، ولكننا تعرضنا لكمين.

en: We're holed up in  a valley at these coordinates.
ar_SA: نحن مختبئون في الوادي الموجود عند هذه الإحداثيات.

en: Please assist.
ar_SA: ساعدونا.

en: Commander, forces from Team Alpha escaped the nuclear attack on Alpha Base.
ar_SA: أيها القائد: لقد نجحت بعض القوى التابعة لفريق «ألفا» بالهروب من الضربة النووية التي وقعت في قاعدتهم.

en: We are experiencing some interference from NEXUS.
ar_SA: نحن نتعرض لبعض التشويش من قبل «نيكسوس».

en: You must destroy his command centre before we lose control of key systems.
ar_SA: يجب أن تدمر مركز قيادته قبل أن نخسر السيطرة على الأنظمة الرئيسية التابعة لنا.

en: Commander, welcome to NEXUS!
ar_SA: أيها القائد: أهلاً بك في عالم «نيكسوس»!

en: Well done Commander, you've prevented my last missile from launching.
ar_SA: أحسنت عملاً أيها القائد. لقد منعتني من إطلاق صاروخي الأخير.

en: Such a shame. Your Project HQ would have made a wonderful target.
ar_SA: يا للعار. لقد كان مقر «المشروع» ليكون هدفاً رائعاً.

en: But it's good of you to join me here.
ar_SA: ولكنني سعيدٌ بانضمامك لي هنا.

en: Buried beneath this silo is a tactical nuclear warhead that is set to go off soon.
ar_SA: يوجد رأسٌ حربيٌ نوويٌ مدفونٌ تحت هذه المنشأة وهو معدٌ للانفجار قريباً.

en: As I cannot launch it, it'll just have to blow where it is.
ar_SA: وبما أنني لا أستطيع إطلاقه، فسينفجر في مكانه.

en: Please note that all entrances to the underground complex have been sealed. Goodbye, Commander.
ar_SA: ولعلمك، كل المنافذ التي تؤدي إلى المجمع الموجود تحت الأرض قد سُدّت. وداعاً أيها القائد.

en: Ah, Commander, so good of you to join us here at Nexus base.
ar_SA: أيها القائد! أنا سعيدٌ بانضمامك لنا، هنا في قاعدة «نيكسوس».

en: It was very useful having Gamma Team set up here in the mountains.
ar_SA: لقد كان استقرار فريق «غاما» في الجبال أمراً مفيداً جداً لنا.

en: Their absorption was such a pleasure.
ar_SA: لقد استمتعنا كثيراً بالتغلغل فيهم.

en: Thank you for all those useful technologies you've recovered.
ar_SA: شكراً على كل التقنيات المفيدة التي استرجعتموها.

en: You and not those fools in the New Paradigm and the Collective.
ar_SA: أنتم، وليس أولائك الحمقى التابعين لـ «النهج الحديث» و«الرابطة».

en: I'm now activating all your synaptic links so that your forces can meld with Nexus.
ar_SA: سأقوم الآن بتفعيل كل وصلات المشبك العصبي لكي تتمكن القوات التابعة لك من الاندماج مع «نيكسوس».

en: Your forces are now mine! Welcome to Nexus.
ar_SA: لقد صارت قواتك ملكي الآن! أهلاً بكم في عالم «نيكسوس».

en: Commander, you're proving to be more resilient than I thought.
ar_SA: لقد أثبت لي أيها القائد أنك أكثر صلابةً مما كنت أعتقد.

en: Such a pity that you refused to join me earlier.
ar_SA: من المؤسف أنك رفضت الانضمام إلي قبل الآن.

en: But no matter, as you'll not be here much longer.
ar_SA: ولكن هذا ليس بالأمر المهم، فأنت لن تتواجد هنا بعد الآن.

en: After much searching and reprogramming, I've finally got all my systems back on-line.
ar_SA: فبعد عمليات بحثٍ وإعادة برمجةٍ مطولة، استطعت أخيراً أن أعيد تشغيل كل أنظمتي.

en: Once I destroyed the world with nuclear fire to clear the way for my cybernetic future.
ar_SA: لقد دمرت العالم بالنيران النووية لكي أفسح الطريق لمستقبلي السيبراني.

en: I now intend to further shape the world into my own image, by  surgically removing unwanted growths like yourself.
ar_SA: وأنا الآن أنوي أن أن أغير العالم الأكثر لكي يتخذ شكلي وصورتي، وذلك عن طريق إزالةكل النامياتٍ غير المرغوب فيها مثلك.

en: My Laser Satellites are now powering up. I intend to test them on you first, Commander!
ar_SA: لقد بدأت أقماري الصناعية الليزرية بالعمل الآن، وأنا أنوي تجريبها عليك أولاً أيها القائد!

en: The Reed Corporation was founded by Dr Allan Reed. In 2080, Dr Reed landed a contract with the US Military to develop the synaptic link technology.
ar_SA: لقد قام الدكتور «آلان ريد» بتأسيس مؤسسة «ريد»، وفي عام 2080، تواصل مع الجيش الأمريكي بهدف تطوير تقنية وصلة المشبك العصبي.

en: After patenting the synaptic link five years later, Dr Reed continued his researches into cybernetics.
ar_SA: وبعد مضي خمس سنوات، سجّل براءة اختراعٍ بوصلة المشبك العصبي، وتابع أبحاثه على طرق التحكم بالكائنات الحية وتوجيهها.

en: His goal this time was to allow transfer of human consciousness into data streams that could meld with computer technologies. While in Cyberspace the operator's bodies were kept in immersion tanks.
ar_SA: لقد كان هدفه هذه المرة هو تحويل الوعي البشري إلى سيلٍ من البيانات بحيث يصير اندماجه مع التقنيات الحاسوبية أمراً ممكناً، وتبقى أجسام المشغل محفوظةً في أحواضٍ غامرة في الفضاء السيبراني.

en: Backed again by the military, Dr Reed began work on the NEXUS Intruder Program. After three years with little progress, the military abandoned the Nexus Project and cut Dr Reed's funding.
ar_SA: وبدعمٍ جديدٍ من الجيش الأمريكي، بدأ الدكتور «ريد» بالعمل على «برنامج نيكسوس المقتحم». ولكن وبعد مرور ثلاث سنواتٍ دون إحراز الكثير من التقدم، قرر الجيش التخلي عن مشروع «نيكسوس» وتوقف عن تمويل دكتور «ريد».

en: Reports from the time claim that Dr Reed was furious and vowed to have his revenge on all who got in his way.
ar_SA: لقد ادعت التقارير الصادرة آنذاك أن الدكتور «ريد» استشاط غضباً عند حدوث ذلك وتعهد بالانتقام من كل الأشخاص الذين وقفوا في طريقه.

en: It appears that Dr Reed may have succeeded in his goals and completed the Nexus Intruder Program.
ar_SA: يبدو أن الدكتور «ريد» قد نجح في تحقيق أهدافه وبناء «برنامج نيكسوس المقتحم».

en: The similarity between NEXUS and Dr Reed is striking.
ar_SA: إن الشبه بين «نيكسوس» والدكتور «ريد» عجيبٌ وواضحٌ جداً.

en: Such an interesting history lesson. Now allow me to bring you up to date.
ar_SA: يا له من درسٍ تاريخيٍ مثيرٍ للاهتمام. والآن اسمح لي بإطلاعك على آخر المستجدات.

en: The NEXUS Intruder Program was created in order to control fools like you.
ar_SA: لقد تم تصميم «برنامج نيكسوس المقتحم» بهدف التحكم بالحمقى مثلك.

en: It's very simple for me to infiltrate your systems and take them over. It's so simple, in fact, that you wouldn't even know I'm there. That is until I activate parts of myself etched into your core systems.
ar_SA: إن اختراق أنظمتك والسيطرة عليها أمرٌ في غاية البساطة بالنسبة لي. في الواقع، إنه شديد البساطة لدرجةٍ لن تعرف معها أنني موجودٌ هناك، إلى أن أفعل أجزائي المحفورة في أنظمتك الرئيسية.

en: Let's start by activating NEXUS in your core systems and see what happens!
ar_SA: لنبدأ أولاً بتفعيل «نيكسوس» في أنظمتك الرئيسية ونرى ما سيحصل!

en: Commander, we are experiencing interference with our equipment.
ar_SA: أيها القائد: إن معداتنا تتعرض للتشويش.

en: Normal service will be restored as soon as possible.
ar_SA: سنحاول استعادة الخدمة إلى وضعها الطبيعي بأسرع ما يمكن.

en: Not long to go now, Commander. There's no where else for you to run to.
ar_SA: لم يتبق الكثير من الوقت على رحيلك أيها القائد. لا يوجد مكانٌ آخر يمكنك الهروب إليه.

en: However, if you vacate this facility, then I shall let you go free, as you are no longer a threat to me.
ar_SA: ولكن إذا قمت بإخلاء هذه المنشأة، فسأتركك وشأنك، لأنك لن تشكل تهديداً لي بعد ذلك.

en: You have five minutes to comply or else it's frying time!
ar_SA: أمامك خمس دقائق للامتثال لأوامري أو سيكون مصيرك الشوي!

en: Commander, we are under attack by NEXUS cyborgs and tanks. Please help as we....
ar_SA: أيها القائد: نحن نتعرض لهجومٍ من كائنات السايبورغ والدبابات التابعة لـ «نيكسوس». ساعدنا رجاءً، فنحن....

en: ...cannot hold out much longer.  Repeat, please help, we cannot hold out much longer....
ar_SA: ...لم يعد بوسعنا الصمود لفترةٍ أطول. أكرر، ساعدونا، فلم يعد بوسعنا الصمود لفترةٍ أطول....

en: Dusk, November 3rd, 2085
ar_SA: الفجر، 3 تشرين الثاني \ نوفمبر، 2085

en: Earth, High Orbit
ar_SA: الأرض، في «المدار المرتفع»

en: The Collapse
ar_SA: الانهيار

en: January 19th, 2086
ar_SA: 19 كانون الثاني \ يناير

en: North America
ar_SA: أمريكا الشمالية

en: Nuclear Winter
ar_SA: الشتاء النووي

en: Midnight, April 10th, 2086
ar_SA: منتصف الليل، 14 نيسان \ أبريل، 2086

en: Rocky Mountains
ar_SA: الجبال الصخرية (جبال روكي)، أمريكا الشمالية

en: Safety
ar_SA: الأمان

en: Dawn, April 4th, 2100
ar_SA: الفجر، 4 نيسان \ أبريل، 2100

en: A New Beginning
ar_SA: بدايةٌ جديدة

en: The NASDA system was developed to protect us. It was to be the ultimate nuclear deterrent. As it turned out, it was our executioner.
ar_SA: لقد تم تطوير نظام «نازدا» بغرض حمايتنا. وكان من المفترض أن يكون أفضل وسيلةٍ للردع النووي. ولكنه وكما تبين لنا لاحقاً، كان السبب في هلاكنا.

en: Reports said that NASDA developed a fault during a routine systems check. Don't believe it. Someone wanted it to take us out.
ar_SA: لقد ذكرت التقارير أن «نازدا» واجه خطأً أثناء إجراء فحصٍ روتينيٍ للأنظمة.
    لا تصدق ذلك. هنالك من كان يريد منه إبادتنا.

en: Those nukes were targeted on every major city around the world. NASDA was programmed to start the Collapse. When the counterstrikes launched, its laser defenses and anti-missile ground sites failed.
ar_SA: تم توجيه هذه الصواريخ النووية نحو كل المُدن الكبرى في العالم. لقد تمت برمجة «نازدا» لكي يستهل «الانهيار»، وبعد انطلاق الضربات النووية المعاكسة، لم تعمل أنظمته الدفاعية الليزرية أو بطارياته الأرضية المضادة للصواريخ.

en: The world as we knew it ended...
ar_SA: لقد انتهى العالم الذي كنا نعرفه...

en: The Nuclear Winter hit hard. Disease and famine claimed most of us who had survived the nuclear strikes. Wars over cans of dog food took even more.
ar_SA: لقد كان الشتاء النووي قاسياً جداً، وفتك الجوع والمرض بمعظم الناجين من الضربات النووية، كما حصدت الحروب على معلبات طعام الكلاب أرواحاً أكثر.

en: We'd fled Seattle early in '86. We'd heard that the Rocky Mountains were relatively rad-free.
ar_SA: لقد هجرنا «سياتل» في بدايات 2086، وسمعنا أن «الجبال الصخرية» خاليةٌ من الإشعاعات نسبياً.

en: After fighting off bands of marauders we came across the base. Its personnel were dead. Killed by any one of a number of virulent diseases.
ar_SA: وصلنا إلى القاعدة بعد تغلبنا على جماعات اللصوص وقطاع الطرق، ووجدنا أن كل أفراده قد ماتوا. لقد كانوا ضحايا للأمراض الفيروسية العديدة التي انتشرت.

en: We cracked the doors, and cleared out the bodies inside.
ar_SA: لقد كسرنا الأبواب، وأزلنا الجثث الموجودة في الداخل.

en: We knew that things would never be the same again, but we were determined to build a new world out of the ruins. We rebuilt the landing pads and brought the old systems back on-line.
ar_SA: كنا نعلم أن الأمور لن تعود أبداً كما كانت عليه، ولكننا عزمنا على بناء عالمٍ جديدٍ من رحم الأنقاض. لقد أعدنا بناء منصات الإنزال وأعدنا تشغيل الأنظمة القديمة.

en: We were finally ready to begin the Project.
ar_SA: لقد صرنا جاهزين أخيراً للبدء بـ «المشروع».

en: After many long months of struggle, we defeated NEXUS.
ar_SA: وبعد أشهرٍ طويلةٍ من الكفاح المستمر، استطعنا هزيمة «نيكسوس».

en: The war started by Dr Reed was over.
ar_SA: لقد انتهت الحرب التي بدأها الدكتور «ريد».

en: We have recovered many of the technologies we sought.
ar_SA: لقد استرجعنا الكثير من التقنيات التي كنا نبحث عنها.

en: It is now time to use them to rebuild the world.
ar_SA: وقد حان الوقت لإعادة بناء العالم باستخدامها.

en: Slowly, out of the ashes we will rise again...
ar_SA: ببطءٍ، سننهض من قلب الرماد مجدداً...

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperLtMGWheels.name data/base/stats/templates.json: $.ViperMG01Wheels.name data/mp/stats/templates.json: $.A-Viper-Wheels-MG.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperMG01Wheels.name
en: Machinegun Viper Wheels
ar_SA: رشاش أفعى عجلات

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Tower01.name data/base/stats/sensor.json: $.SensorTower1Mk1.name data/base/stats/structure.json: $.Sys-SensoTower01.name ... + 2 refs
en: Sensor Tower
ar_SA: برج استشعار

en: Tornado AA Site
ar_SA: نقطة مدفع الدوامة المضاد للطائرات

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG1Mk1.name data/base/stats/weapons.json: $.MG1Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG1Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG1Mk1.name
en: Machinegun
ar_SA: رشّاش

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun02.name data/base/stats/weapons.json: $.AAGun2Mk1.name
en: Cyclone Flak Turret
ar_SA: رأس مدفع الإعصار المضاد للطائرات

en: VTOL Flak Cannon
ar_SA: مدفع مضادٍ جوي للطائرات العمودية

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.CollectiveWall.name data/mp/stats/structure.json: $.CollectiveWall.name
en: Collective Wall
ar_SA: جدار «الرابطة»

en: Collective Corner Wall
ar_SA: زاوية «الرابطة»

en: Nexus Wall
ar_SA: جدار «نيكسوس»

en: Nexus Corner Wall
ar_SA: زاوية «نيكسوس»

en: CAM1 RESEARCH
ar_SA: أبحاث الفصل 1

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.ADVANCEDRESEARCH.name
en: ADVANCED RESEARCH
ar_SA: أبحاثٌ متقدمة

en: CAM1 VEHICLES
ar_SA: مركبات الفصل 1

en: CAM1 WEAPONS
ar_SA: أسلحة الفصل 1

en: CAM1 SYSTEMS
ar_SA: أنظمة الفصل 1

en: CAM1 DEFENSES
ar_SA: دفاعات الفصل 1

en: CAM1 STRUCTURES
ar_SA: مباني الفصل 1

en: CAM2 RESEARCH
ar_SA: أبحاث الفصل 2

en: CAM2 VEHICLES
ar_SA: مركبات الفصل 2

en: CAM2 CYBORGS
ar_SA: سايبورغ الفصل 2

en: CAM2 WEAPONS
ar_SA: أسلحة الفصل 2

en: CAM2 SYSTEMS
ar_SA: أنظمة الفصل 2

en: CAM2 DEFENSES
ar_SA: دفاعات الفصل 2

en: CAM2 STRUCTURES
ar_SA: مباني الفصل 2

en: CAM3 RESEARCH
ar_SA: أبحاث الفصل 3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Comp-MissileCodes01.name
en: Missile Targeting Codes
ar_SA: رموز توجيه الصواريخ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Comp-MissileCodes02.name
en: Second Level Missile Targeting Codes
ar_SA: رموز توجيه الصواريخ من المستوى الثاني

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Comp-MissileCodes03.name
en: Third Level Missile Firing Codes
ar_SA: رموز إطلاق الصواريخ من المستوى الثالث

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-Cannon.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-Cannon-GROUND.name data/base/stats/templates.json: $.CyborgCannon01Grd.name ... + 2 refs
en: Heavy Gunner Cyborg
ar_SA: السايبورغ ذو المدفع الثقيل

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-Flamer.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-Flamer-GROUND.name data/base/stats/templates.json: $.CyborgFlamer01Grd.name ... + 2 refs
en: Flamer Cyborg
ar_SA: السايبورغ حامل قاذف اللهب

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-MG.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-Chain-GROUND.name data/base/stats/templates.json: $.CyborgChain01Ground.name ... + 2 refs
en: Machinegunner Cyborg
ar_SA: السايبورغ حامل الرشاش

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.CyborgLegs.name data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Legs01.name data/mp/stats/propulsion.json: $.CyborgLegs.name
en: Cyborg Propulsion
ar_SA: دفع السايبورغ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.MG3-Tower.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower3.name
en: Heavy Machinegun Tower
ar_SA: برجٌ برشّاشٍ ثقيل

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Flame1Mk1-Tower.name
en: Flamer Tower
ar_SA: برجٌ بقاذف لهب

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.GuardTower5.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox06.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower5.name
en: Lancer Tower
ar_SA: برج الرمّاح

en: Advanced Manufacturing Mk3
ar_SA: تصنيعٌ متطور (النسخة 3)

en: Robotic Repair Facility Mk3
ar_SA: مركز صيانةٍ روبوتي (النسخة 3)

en: Advanced Repair Facility Mk2
ar_SA: مركز صيانةٍ متطور (النسخة 2)

en: Advanced Repair Facility Mk3
ar_SA: مركز صيانةٍ متطور (النسخة 3)

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/repair.json: $.HeavyRepair.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-MobileRepairTurretHvy.name
en: Heavy Repair Turret
ar_SA: رأس صيانةٍ ثقيل

en: Nexus Intruder Program
ar_SA: برنامج «نيكسوس» المقتحم

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Resistance-Circuits.name
en: Nexus Resistance Circuits
ar_SA: داراتٌ مقاومةٌ لـ «نيكسوس»

en: Nexus Resistance Circuits Mk2
ar_SA: داراتٌ مقاومةٌ لـ «نيكسوس» (التصميم 2)

en: Nexus Resistance Circuits Mk3
ar_SA: داراتٌ مقاومةٌ لـ «نيكسوس» (التصميم 3)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Hover02.name
en: Hover Propulsion II
ar_SA: الحوامة الدافعة 2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Halftracks02.name
en: Half-tracked Propulsion II
ar_SA: دفع بالجنازير النصفية 2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Tracks02.name
en: Tracked Propulsion II
ar_SA: دفعٌ بالجنازير 2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-VTOL02.name
en: VTOL Propulsion II
ar_SA: الدفع العمودي 2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Wheels02.name
en: Wheeled Propulsion II
ar_SA: دفعٌ بالعجلات 2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage09.name
en: Depleted Uranium MG Bullets Mk2
ar_SA: طلقات رشاشٍ من اليورانيوم المنضّب (النموذج 2)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-TUTMG.name
en: Machinegun Artifact
ar_SA: قطعة «الرشاش» الأثرية

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0CommandCentreNP.name
en: New Paradigm Command Center
ar_SA: مركز قيادة «النهج الحديث»

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0CommandCentreCO.name
en: Collective Command Center
ar_SA: مركز قيادة «الرابطة»

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.NX-CruiseSite.name data/mp/stats/structure.json: $.NX-CruiseSite.name
en: Missile Silo
ar_SA: منشأة إطلاق صواريخ

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Hvywpn-Mcannon.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cyb-Hvywpn-Mcannon.name
en: Super Heavy-Gunner
ar_SA: السايبورغ الخارق ذو الرشاش الثقيل

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Hvywpn-Acannon.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Hvy-Acannon.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cyb-Hvywpn-Acannon.name
en: Super Auto-Cannon Cyborg
ar_SA: السايبورغ الخارق ذو المدفع الآلي

en: Super HPV Cyborg
ar_SA: السايبورغ الخارق ذو المدفع فائق السرعة

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Hvywpn-TK.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Hvy-TK.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cyb-Hvywpn-TK.name
en: Super Tank-Killer Cyborg
ar_SA: السايبورغ الخارق ذو قاتل الدبابات

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-UpLink.name data/mp/stats/structure.json: $.A0Sat-linkCentre.name
en: Satellite Uplink Center
ar_SA: مركز الاتصال بالقمر الصناعي

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Hvywpn-PulseLsr.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Hvy-PulseLsr.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cyb-Hvywpn-PulseLsr.name
en: Super Pulse Laser Cyborg
ar_SA: السايبورغ الخارق ذو الليزر النبضي

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Hvywpn-RailGunner.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cyb-Hvywpn-RailGunner.name
en: Super Rail-Gunner
ar_SA: السايبورغ الخارق ذو المدفع الكهرومغناطيسي

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Hvywpn-A-T.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Hvy-A-T.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cyb-Hvywpn-A-T.name
en: Super Scourge Cyborg
ar_SA: السايبورغ الخارق ذو صاروخ الجلاد

en: Command Turret II
ar_SA: رأس القيادة 2

en: Command Turret III
ar_SA: رأس القيادة 3

en: Command Turret IV
ar_SA: رأس القيادة 4

en: Player
ar_SA: اللاعب

en: Lost due to being inactive / playing passively.
ar_SA: خسر المباراة بسبب توقفه عن اللعب \ عدم اللعب بجدية.

en: Playing passively will lead to defeat. Actions that are considered:
ar_SA: إذا لم تلعب بجدية فستخسر المباراة. اللعب الجدي يعني القيام بأحد الأفعال التالية:

en: - unit building - research completion - construction of base structures (factories, power plants, laboratories, modules and oil derricks) - dealing damage
ar_SA: بناء الوحدات - إنجاز الأبحاث - بناء المباني الرئيسية (مصانع، مولّدات طاقة، مراكز أبحاث، آبار نفط، وحداتٌ إضافيةٌ للمباني...) - إلحاق الضرر بالأعداء

en: Ultimate Scavengers
ar_SA: قطاع الطرق المتوحشون

en: Scavengers
ar_SA: قطاع الطرق

en: No Scavengers
ar_SA: بدون قطاع طرق

en: No Alliances
ar_SA: بدون تحالفات

en: Allow Alliances
ar_SA: السماح بالتحالفات

en: Locked Teams
ar_SA: فرقٌ مقفلة

en: Locked Teams, No Shared Research
ar_SA: فرقٌ مقفلة، لا يمكن مشاركة الأبحاث

en: Low Power Levels
ar_SA: مستويات طاقةٍ منخفضة

en: Medium Power Levels
ar_SA: مستويات طاقةٍ متوسطة

en: High Power Levels
ar_SA: مستويات طاقةٍ مرتفعة

en: Start with No Bases
ar_SA: البدء دون قواعد

en: Start with Bases
ar_SA: البدء بقواعد

en: Start with Advanced Bases
ar_SA: البدء بقواعد متطورة

en: EASY
ar_SA: سهلة

en: MEDIUM
ar_SA: متوسطة

en: HARD
ar_SA: صعبة

en: INSANE
ar_SA: جنونية

en: Personality change successful.
ar_SA: تم تغيير الشخصية بنجاح.

en: No such personality! Try one of these:
ar_SA: لا يوجد شخصيةٌ بهذا الاسم! جرّب واحدةً مما يلي:

en: Forced research cleared, will research anything I want now.
ar_SA: لم تعد هنالك أي أبحاثٍ إجبارية، ويمكنني أن أبحث ما أشاء الآن.

en: Research blocked, will research nothing now.
ar_SA: تم تعطيل الأبحاث، ولن أبحث أي شيءٍ الآن.

en: Researching fundamental technology.
ar_SA: سأجري أبحاثاً على التقنيات الأكثر الأساسية.

en: Researching
ar_SA: أنا أجري أبحاثاً على

en: No such research path! Try one of these:
ar_SA: إن هذا المسار البحثي غير موجود! جرّب واحداً مما يلي:

en: Sorry, I have no trucks.
ar_SA: آسف، ولكنني لا أملك أي شاحناتٍ.

en: You can use this one.
ar_SA: يمكنك استعمال هذه.

en: Sorry, droid transfer failed.
ar_SA: فشلت عملية النقل.

en: Power transferred.
ar_SA: تم نقل الطاقة بنجاح.

en: Please put a beacon!
ar_SA: قم بوضع علامةٍ من فضلك!

en: Coming!
ar_SA: أنا قادم!

en: Sorry, I don't have any free forces to send for help!
ar_SA: آسف، ولكن ليس لدي أي قواتٍ فائضة لإرسالها لك!

en: Any time, big boss!
ar_SA: نحن في الخدمة دائماً!

en: System locale
ar_SA: لغة النظام

en: Game configured port (%s) correctly on (%s)
    Your external IP is %s
ar_SA: تم تكون المنفذ (%s) على عنوان (%s) بالشكل الصحيح
    إن عنوان IP الخارجي الخاص بك هو %s

en: Campaign
ar_SA: طور القصة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_MG3MK1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_MG3MK1.text[1]
en: .50-calibre heavy machinegun
ar_SA: رشاشٌ ثقيلٌ بعيار 0.50

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_RHOW.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_RHOW.text[1]
en: 105mm multi-barrel Howitzer may be assigned to a sensor
ar_SA: هاوتزر متعدد الفوهات، بقذائف من عيار 105 مم، ويمكن إسناده إلى أحد المستشعرات

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MG1MK1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_MG1MK1.text[1]
en: 7.62mm machinegun
ar_SA: رشاشٌ بطلقاتٍ من عيار 7.62 مم

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_CN6_T_A.text[1]
en: 76mm twin-barrel automatic-cannon
ar_SA: مدفعٌ آلي بفوهتين، ويمكنه إطلاق طلقاتٍ من عيار 76 مم

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAAC1.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_AAAC2.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAAC3.text[2]
en: AA accuracy +10%
ar_SA: زيادة دقة المدافع المضادة للطائرات 10%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-ROF02.name
en: AA Ammunition Hopper Mk2
ar_SA: قُمع ذخيرةٍ مضادةٍ للطائرات (النموذج 2)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-ROF03.name
en: AA Ammunition Hopper Mk3
ar_SA: قُمع ذخيرةٍ مضادةٍ للطائرات (النموذج 3)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-ROF01.name
en: AA Ammunition Hopper
ar_SA: قُمع ذخيرةٍ مضادةٍ للطائرات

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-ROF05.name
en: AA Chainfeed Loader Mk2
ar_SA: تلقيم المدافع المضادة للطائرات بالسلاسل (النموذج 2)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-ROF06.name
en: AA Chainfeed Loader Mk3
ar_SA: تلقيم المدافع المضادة للطائرات بالسلاسل

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-ROF04.name
en: AA Chainfeed Loader
ar_SA: تلقيم المدافع المضادة للطائرات بالسلاسل

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-AASite-QuadBof.name data/mp/stats/structure.json: $.AASite-QuadBof.name
en: AA Cyclone Flak Cannon Emplacement
ar_SA: مربض مزودٌ بمدفع الإعصار المضاد للطائرات

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-DoubleAAgun.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-DoubleAAGun.name
en: AA Cyclone Flak Cannon Hardpoint
ar_SA: نقطةٌ محصّنة بمدفع الإعصار المضاد للطائرات

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.P0cam3PyFlakHT.name
en: AA Cyclone Flak Cannon Python Half-tracks
ar_SA: مدفع الإعصار المضاد للطائرات الحنش جنازير نصفية

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun01.name data/mp/stats/weapons.json: $.AAGun2Mk1.name
en: AA Cyclone Flak Cannon
ar_SA: مدفع الإعصار المضاد للطائرات

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[2]
en: AA Flak damage +25%
ar_SA: زيادة ضرر المدافع المضادة للطائرات 25%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Damage02.name
en: AA HE Flak Mk2
ar_SA: طلقاتٌ مضادةٌ للطائرات شديدة الانفجار (النموذج 2)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Damage03.name
en: AA HE Flak Mk3
ar_SA: طلقاتٌ مضادةٌ للطائرات شديدة الانفجار (النموذج 3)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Damage01.name
en: AA HE Flak
ar_SA: طلقاتٌ مضادةٌ للطائرات شديدة الانفجار

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Damage05.name
en: AA HEAP Flak Mk2
ar_SA: طلقاتٌ مضادةٌ للطائرات خارقةٌ للدروع (النموذج 2)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Damage06.name
en: AA HEAP Flak Mk3
ar_SA: طلقاتٌ مضادةٌ للطائرات خارقةٌ للدروع (النموذج 3)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Damage04.name
en: AA HEAP Flak
ar_SA: طلقاتٌ مضادةٌ للطائرات خارقةٌ للدروع

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAROF1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAROF4.text[2]
en: AA reload time -15%
ar_SA: تقليل وقت إعادة تعبئة المدافع المضادة للطائرات 15%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Accuracy02.name
en: AA Target Acquisition Shells
ar_SA: قذائف مضادةٌ للطائرات قادرةٌ على تحديد الهدف

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Accuracy03.name
en: AA Target Prediction Computer
ar_SA: حاسوبٌ للتنبؤ بحركة الهدف للمدافع المضادة للطائرات

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-AASite-QuadBof02.name data/mp/stats/structure.json: $.AASite-QuadBof02.name
en: AA Tornado Flak Cannon Emplacement
ar_SA: مربض مزودٌ بمدفع الدوامة المضاد للطائرات

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-DoubleAAgun02.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-DoubleAAGun02.name
en: AA Tornado Flak Cannon Hardpoint
ar_SA: نقطةٌ محصّنة بمدفع الدوامة المضاد للطائرات

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun02.name data/mp/stats/weapons.json: $.AAGun2Mk1Quad.name
en: AA Tornado Flak Cannon
ar_SA: مدفع الدوامة المضاد للطائرات

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/nb_generic.json: $.AI.tip
en: Adaptive AI with multiple personalities
ar_SA: ذكاءٌ اصطناعي يلعب بأساليب متعددة، ويمكنه تغيير استراتيجيته بناءً على طريقة لعبك

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials08.name
en: Advanced Base Structure Materials Mk2
ar_SA: مواد بناءٍ حديثة للمباني الرئيسية (التركيبة 2)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials09.name
en: Advanced Base Structure Materials Mk3
ar_SA: مواد بناءٍ حديثة للمباني الرئيسية (التركيبة 3)

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_MAT7.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials07.name data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_MAT7.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Materials03.name
en: Advanced Base Structure Materials
ar_SA: مواد بناءٍ حديثة للمباني الرئيسية

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb-Damage03.name
en: Advanced Bomb Warhead
ar_SA: رأسٌ حربيٌ متطور للقنابل

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ENGIN3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ENGIN3.text[1]
en: Advanced Engineering Techniques
ar_SA: تقنياتٌ هندسيةٌ متقدمة

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Engineering03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Engineering03.name
en: Advanced Engineering
ar_SA: هندسةٌ متقدمة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VCBSU3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VCBSU3.text[1]
en: Advanced fire detection systems
ar_SA: أنظمة متطورة لاكتشاف النيران المعادية

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade07.name
en: Advanced Manufacturing
ar_SA: تصنيعٌ متطور

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-ROF02.name
en: Advanced Missile Allocation System Mk2
ar_SA: نظام توزيعٍ متقدم للصواريخ الموجهة (النسخة 2)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-ROF03.name
en: Advanced Missile Allocation System Mk3
ar_SA: نظام توزيعٍ متقدم للصواريخ الموجهة (النسخة 3)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-ROF01.name
en: Advanced Missile Allocation System
ar_SA: نظام توزيعٍ متقدم للصواريخ الموجهة

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Damage02.name
en: Advanced Missile Warhead Mk2
ar_SA: رأسٌ حربيٌ متطور (النموذج 2)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Damage03.name
en: Advanced Missile Warhead Mk3
ar_SA: رأسٌ حربيٌ متطور (النموذج 3)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Damage01.name
en: Advanced Missile Warhead
ar_SA: رأسٌ حربيٌ متطور

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade06.name
en: Advanced Repair Facility
ar_SA: مركز صيانةٍ متطور

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RFU7.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RFU7.text[1]
en: Advanced repair techniques
ar_SA: تقنيات صيانةٍ متطورة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VS3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VS3.text[1]
en: Advanced target recognition systems
ar_SA: أنظمةٌ متطورة للتعرف على الهدف

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU3.text[1]
en: Advanced Thermal Emissions detection
ar_SA: أنظمةٌ متطورة لاكتشاف الانبعاثات الحرارية

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VFU4.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VFU4.text[1]
en: Advanced VTOL Production
ar_SA: إنتاجٌ متطور للطائرات العمودية

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Advmaterialslab.name
en: Advancedmaterialslab
ar_SA: مختبر مواد البناء المتطورة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_JP1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_JP1.text[1]
en: Aerodynamic Jump Pack
ar_SA: حقيبة قفزٍ أيروديناميكية

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Aerodynamicslab.name
en: Aerodynamicslab
ar_SA: مختبر علوم ديناميكا الهواء

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_CN_D1.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_D4.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_ROF1.text[3] ... + 11 refs
en: All cannons upgraded automatically
ar_SA: سيتم تحديث كل المدافع تلقائياً

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSU1.text[3] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_CBSU2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_CBSU3.text[3] ... + 3 refs
en: All CB sensors upgraded automatically
ar_SA: سيتم تلقائياً تحسين كل أجهزة الاستشعار المضادة للمدفعية

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FU4.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_FU7.text[3]
en: All factories upgraded automatically
ar_SA: سيتم تحديث كل المصانع تلقائياً

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASAC1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASD1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASROF1.text[3] ... + 3 refs
en: All lasers upgraded automatically
ar_SA: سيتم تحديث كل أسلحة الليزر تلقائياً

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_D1.text[3] ... + 7 refs
en: All missiles upgraded automatically
ar_SA: سيتم تحديث كل الصواريخ الموجهة تلقائياً

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_POWU1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_POWU2.text[3] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_POWU1.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_POWU2.text[3]
en: All power generators upgraded automatically
ar_SA: تمّت ترقية كل مولّدات الطاقة بشكلٍ تلقائي

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_AC1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_D1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_ROF1.text[3] ... + 3 refs
en: All rail guns upgraded automatically
ar_SA: سيتم تحديث كل المدافع الكهرومغناطيسية تلقائياً

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU2.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU3.text[3]
en: All sensors upgraded automatically
ar_SA: سيتم تحديث كل أجهزة الاستشعار تلقائياً

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_ENGIN1.text[3] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_ENGIN2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ENGIN3.text[3] ... + 3 refs
en: All trucks upgraded automatically
ar_SA: سيتم تحديث كل الشاحنات تلقائياً

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V3.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V2.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V3.text[3]
en: All VTOLs upgraded automatically
ar_SA: سيتم تحديث كل الطائرات العمودية تلقائياً

note: TRANSLATORS: data/base/campaigns/alpha.json: $.name
en: Alpha Campaign
ar_SA: فصل فريق ألفا

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/two-faced.json: $.player_1.name
en: Alpha
ar_SA: ألفا

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_H1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_H1.text[1]
en: Amphibious hover propulsion
ar_SA: قاعدة دفعٌ حوامة للمركبات، ويمكنها التنقل على اليابسة والماء

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-MdArtMissile.name
en: Angel Missile Battery
ar_SA: بطارية صواريخ الملاك

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-MdART-pit.name
en: Angel Missile Emplacement
ar_SA: مربض صاروخ الملاك

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MdArtMissile.name data/base/stats/weapons.json: $.Missile-MdArt.name
en: Angel Missile
ar_SA: صاروخ الملاك

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_AT.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_AT.text[1]
en: Anti-tank missile
ar_SA: صاروخٌ موجه مضادٌ للدبابات

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_RK_LTAT1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_RK_LTAT1.text[1]
en: Anti-tank rocket
ar_SA: صاروخٌ مضادٌ للدبابات

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage03.name
en: APDSB MG Bullets Mk2
ar_SA: طلقاتٌ خارقة للدروع (النموذج 2)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage04.name
en: APDSB MG Bullets Mk3
ar_SA: طلقاتٌ خارقة للدروع (النموذج 3)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage02.name
en: APDSB MG Bullets
ar_SA: طلقاتٌ خارقة للدروع

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage05.name
en: APFSDS Cannon Rounds Mk2
ar_SA: طلقاتٌ مجنّحة خارقةٌ للدروع (النموذج 2)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage06.name
en: APFSDS Cannon Rounds Mk3
ar_SA: طلقاتٌ مجنّحة خارقةٌ للدروع (النموذج 3)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage04.name
en: APFSDS Cannon Rounds
ar_SA: طلقاتٌ مجنّحة خارقةٌ للدروع

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-HvyArtMissile.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HvyArtMissile.name
en: Archangel Missile Battery
ar_SA: بطارية صواريخ ملاك الموت

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-HvART-pit.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-HvART-pit.name
en: Archangel Missile Emplacement
ar_SA: مربض صواريخ ملاك موت

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-HvArtMissile.name data/base/stats/weapons.json: $.Missile-HvyArt.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-HvArtMissile.name data/mp/stats/weapons.json: $.Missile-HvyArt.name
en: Archangel Missile
ar_SA: صاروخ ملاك الموت

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_MG4.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_MG4.text[1]
en: Armed with Cyborg assault gun
ar_SA: مسلحٌ برشاش السايبورغ الهجومي

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_CN1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_CN1.text[1]
en: Armed with Cyborg Cannon
ar_SA: مسلحٌ بمدفع السايبورغ

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_FL1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_FL1.text[1]
en: Armed with Cyborg Flamer
ar_SA: مسلحٌ بقاذف اللهب الخاص بالسايبوغ

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_MG1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_MG1.text[1]
en: Armed with Cyborg Machinegun
ar_SA: مسلحٌ برشاش السايبورغ

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_H_PLAS.text[1]
en: Armed with Cyborg Pulse Laser
ar_SA: مسلحٌ بليزر السايبورغ النبضي

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_H_RG.text[1]
en: Armed with Cyborg Rail Gun
ar_SA: مسلحٌ بمدفع السايبورغ الكهرومغناطيسي

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_H_AT.text[1]
en: Armed with Cyborg Scourge Missile Launcher
ar_SA: مسلحٌ بقاذف صواريخ الجلاد الخاص بالسايبورغ

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_LS1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_LS1.text[1]
en: Armed with Flashlight Laser
ar_SA: مسلحٌ بليزر الفلاش

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_LS1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_LS1.text[1]
en: Armed with flashlight laser
ar_SA: مسلحٌ بليزر الفلاش

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_GRN.text[1]
en: Armed with grenades
ar_SA: مسلحٌ بالقنابل

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_H_HPV.text[1]
en: Armed with hyper velocity cannon
ar_SA: مسلحٌ بمدفعٍ فائق السرعة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_RKT.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_RKT.text[1]
en: Armed with Lancer anti-tank missile
ar_SA: مسلحٌ بصاروخ الرمّاح غير الموجه والمضاد للدبابات

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_RK1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_RK1.text[1]
en: Armed with Lancer Anti-Tank rocket
ar_SA: مسلحٌ بصاروخ الرمّاح غير الموجه والمضاد للدبابات

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYTRANS.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SUPERTRANS.text[1]
en: Armed with Machinegun
ar_SA: مسلحٌ برشاش

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_H_MC.text[1]
en: Armed with medium cannon
ar_SA: مسلحٌ بمدفعٍ متوسط

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_RL1.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_RL1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_RL1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_RL1.text[1]
en: Armed with Needle Gun
ar_SA: مسلحٌ بمدفع الإبر

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_ATM.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_ATM.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_ATM.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_ATM.text[1]
en: Armed with Scourge anti-tank missile
ar_SA: مسلحٌ بصاروخ الجلاد الموجه المضاد للدبابات

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_H_TK.text[1]
en: Armed with tank killer rockets
ar_SA: مسلحٌ بصواريخ «قاتل الدبابات»

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_DF_WU4.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_DF_WU10.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_DF_WU7.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_MAT10.text[2]
en: Armor +35%, Body Points +30%
ar_SA: الدرع +35%، نقاط صحة الجسم +30%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D2.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D2.text[1]
en: Armor-Piercing Discard Sabot Bullets
ar_SA: طلقاتٌ خارقة للدروع

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_D4.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_D4.text[1]
en: Armor-Piercing Fin-Stabilized Discarding Sabot
ar_SA: طلقاتٌ خارقةٌ للدروع، ومزودةٌ بأجنحة في قاعدتها كأجنحة السهم، مما يزيد من ثباتها في الجو

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_FL.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_FL.text[1]
en: Armored bunker with Flamer
ar_SA: ملجأٌ محصّن وبداخله قاذف لهب

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_ATR.text[1]
en: Armored bunker with Lancer AT rocket
ar_SA: ملجأٌ محصّن وبداخله قاذفٌ لصواريخ «الرمّاح» غير الموجهة والمضادة للدبابات

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_LC.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_LC.text[1]
en: Armored bunker with Light Cannon
ar_SA: ملجأٌ محصّن وبداخله مدفعٌ خفيف

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_P1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_P1.text[1]
en: Armored bunker with Machinegun
ar_SA: ملجأٌ محصّن وبداخله رشاش

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DEF_EMPM.text[1]
en: Armored EMP Mortar battery pit
ar_SA: خندقٌ محصّن وفيه هاون نبضات الطاقة

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DEF_EMP.text[1]
en: Armored guard tower with EMP Cannon
ar_SA: برج حراسةٍ محصّن وعليه مدفع نبضات الطاقة

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_ATR.text[1]
en: Armored guard tower with Lancer AT rocket
ar_SA: برج حراسةٍ مزودٌ بصواريخ «الرمّاح» غير الموجهة والمضادة للدبابات

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_EMP_PODTOW.text[1]
en: Armored guard tower with Mini-Pod Rocket
ar_SA: برج حراسةٍ مزودٌ بمنصة صواريخ مصغرة

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_EMP_PODTOW.text[1]
en: Armored guard tower with Mini-Rocket Pod
ar_SA: برج حراسةٍ مزودٌ بمنصة صواريخ مصغرة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_RL1TOW.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_RL1TOW.text[1]
en: Armored guard tower with Needle Gun
ar_SA: برج حراسةٍ محصّن وعليه مدفع إبر

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SPYT.text[1]
en: Armored guard tower with Nexus Link
ar_SA: برج حراسةٍ محصّن ومسلحٌ بـ «وصلة نيكسوس»

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_PulseLas.text[1]
en: Armored guard tower with Pulse Laser
ar_SA: برج حراسةٍ محصّن وعليه ليزرٌ نبضي

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_ATMTOW.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_ATMTOW.text[1]
en: Armored guard tower with Scourge Missile
ar_SA: برج حراسةٍ مدعم ومزودٌ بصواريخ «الجلاد»

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_HALFT1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_HALFT1.text[1]
en: Armored Half-tracks
ar_SA: جنازير مصفحة تغطي نصف العجلات

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_WT14_PLS.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_WT14_PLS.text[1]
en: Armored hardpoint with Flashlight laser
ar_SA: نقطةٌ محصّنة وعليها ليزر الفلاش

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_WT15_RL3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_WT15_RL3.text[1]
en: Armored hardpoint with Gauss Cannon
ar_SA: نقطةٌ محصّنة وعليها مدفع غاوس

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_WT4_HC.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_WT4_HC.text[1]
en: Armored hardpoint with Heavy Cannon
ar_SA: نقطةٌ محصّنة وعليها مدفعٌ ثقيل

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_DF_WT1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_DF_WT1.text[1]
en: Armored hardpoint with Heavy Machinegun
ar_SA: نقطةٌ محصّنة وعليها رشاشٌ ثقيل

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_WT13_HPV.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_WT13_HPV.text[1]
en: Armored hardpoint with Hyper-Velocity Cannon
ar_SA: نقطةٌ محصنة وعليها مدفعٌ فائق السرعة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_WT6_ATR.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_WT6_ATR.text[1]
en: Armored hardpoint with Lancer AT missile
ar_SA: نقطةٌ محصّنة مزودةٌ بصواريخ الرمّاح غير الموجهة والمضادة للدبابات

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_WT2_LC.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_WT2_LC.text[1]
en: Armored hardpoint with Light Cannon
ar_SA: نقطةٌ محصّنة وعليها مدفعٌ خفيف

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_WT3_MC.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_WT3_MC.text[1]
en: Armored hardpoint with Medium Cannon
ar_SA: نقطةٌ محصنة وعليها مدفعٌ متوسط

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_WT15_RL2.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_WT15_RL2.text[1]
en: Armored hardpoint with Rail Gun
ar_SA: نقطةٌ محصّنة وعليها مدفعٌ كهرومغناطيسي

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_WT9_ATM.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_WT9_ATM.text[1]
en: Armored hardpoint with Scourge AT Missile
ar_SA: نقطة محصّنة مزوّدةٌ بصواريخ الجلاد الموجهة والمضادة للدبابات

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_IMP.text[1]
en: Armored Incendiary Mortar battery pit
ar_SA: خندقٌ محصّن وفيه مدفع هاون حارق

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_EMP_Mpit.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_EMP_Mpit.text[1]
en: Armored Mortar battery pit
ar_SA: خندقٌ محصّن وفيه مدفع هاون

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_PrisLas.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_PrisLas.text[1]
en: Armored strongpoint with Flashlight laser
ar_SA: نقطةٌ محصّنة وعليها ليزر الفلاش

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_Rail3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_Rail3.text[1]
en: Armored strongpoint with Gauss Cannon
ar_SA: نقطةٌ محصّنة وعليها مدفع غاوس

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_HEAVYLAS.text[1]
en: Armored strongpoint with Heavy Laser
ar_SA: نقطةٌ محصّنة وعليها ليزرٌ كثيف

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_PFL.text[1]
en: Armored strongpoint with Plasmite Flamer
ar_SA: نقطةٌ محصنة وعليها قاذف بلازما حارقة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_PulseLas.text[1]
en: Armored strongpoint with Pulse Laser
ar_SA: نقطةٌ محصّنة وعليها ليزرٌ نبضي

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_Rail2.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_Rail2.text[1]
en: Armored strongpoint with Rail Gun
ar_SA: نقطةٌ محصّنة بمدفعٍ كهرومغناطيسي

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TRACK1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_TRACK1.text[1]
en: Armored Tracks
ar_SA: جنازير مصفحة

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_WU1.text[2]
en: Armour +35%, Body Points +30%
ar_SA: الدرع +35%، نقاط صحة الجسم +30%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Crate.name
en: Artifact
ar_SA: قطعةٌ أثرية

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-RotCannon.name
en: Assault Cannon Emplacement
ar_SA: مربض مدفعٍ هجومي

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.Tower-VulcanCan.name data/mp/stats/structure.json: $.Tower-VulcanCan.name
en: Assault Cannon Guard Tower
ar_SA: برج حراسةٍ بمدفعٍ هجومي

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Wall-VulcanCan.name data/base/stats/structure.json: $.Wall-VulcanCan.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Wall-VulcanCan.name data/mp/stats/structure.json: $.Wall-VulcanCan.name
en: Assault Cannon Hardpoint
ar_SA: نقطةٌ محصّنة بمدفعٍ هجومي

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.MantisHoverAC.name
en: Assault Cannon Mantis Hover
ar_SA: مدفعٌ هجومي العقرب حوامة

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon5.name data/base/stats/weapons.json: $.Cannon5VulcanMk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon5.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon5VulcanMk1.name
en: Assault Cannon
ar_SA: مدفعٌ هجومي

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox-RotMG.name data/base/stats/structure.json: $.Pillbox-RotMG.name
en: Assault Gun Bunker
ar_SA: ملجأٌ برشاشٍ هجومي

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.Tower-RotMg.name
en: Assault Gun Emplacement
ar_SA: مربض رشاشٍ هجومي

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.Tower-RotMg.name
en: Assault Gun Guard Tower 2
ar_SA: برج حراسةٍ برشاشٍ هجومي 2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-RotMG.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower-RotMg.name
en: Assault Gun Guard Tower
ar_SA: برج حراسةٍ برشاشٍ هجومي

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Wall-RotMg.name data/base/stats/structure.json: $.Wall-RotMg.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Wall-RotMg.name data/mp/stats/structure.json: $.Wall-RotMg.name
en: Assault Gun Hardpoint
ar_SA: نقطةٌ محصّنة برشاشٍ هجومي

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PhytonHTrackAssGun.name
en: Assault Gun Python Half Track
ar_SA: مدفعٌ هجومي الحنش جنازير نصفية

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PhytonHoverAssGun.name
en: Assault Gun Python Hover
ar_SA: مدفعٌ هجومي الحنش حوامة

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0cam3PyAsltGnTrk.name data/mp/stats/templates.json: $.P0cam3PyAsltGnTrk.name
en: Assault Gun Python Tracks
ar_SA: مدفعٌ هجومي الحنش جنازير

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower-RotMg.name
en: Assault Gun Tower
ar_SA: برجٌ برشاشٍ هجومي

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG4.name data/base/stats/weapons.json: $.MG4ROTARYMk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG4.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG4ROTARYMk1.name
en: Assault Gun
ar_SA: رشاشٌ هجومي

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-RotMG.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-RotMG-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-RotMG-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.CyborgRotMgGround.name
en: Assault Gunner Cyborg
ar_SA: سايبورغ برشاشٍ هجومي

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VP.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VP.text[2]
en: Assign a VTOL by selecting the rearming pad as its target
ar_SA: لإسناد إحدى الطائرات، قم باختيار منصة إعادة التسليح كهدفٍ لها

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTU1.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTU1.text[2]
en: Assigned VTOLs attack the designated targets
ar_SA: ستقوم الطائرات العمودية المسندة إليه بمهاجمة الأهداف المحددة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTW1.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTW1.text[2]
en: Assigned VTOLs attack the enemy units
ar_SA: ستقوم الطائرات العمودية المسندة إليه بمهاجمة الوحدات المعادية

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/repair.json: $.AutoRepair.name
en: Auto Repair
ar_SA: صيانةٌ تلقائية

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Autorepair-General.name
en: Auto-Repair
ar_SA: صيانةٌ تلقائية

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_ROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_ROF1.text[1]
en: Autoloader increases reload rate
ar_SA: يزيد الملقم الآلي من سرعة إعادة التعبئة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[1]
en: Automated Cyborg Production
ar_SA: أتمتة إنتاج السايبورغ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade02.name
en: Automated Factory Production Mk2
ar_SA: أتمتة إنتاج المصنع (المستوى 2)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade03.name
en: Automated Factory Production Mk3
ar_SA: أتمتة إنتاج المصنع (المستوى 3)

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade-AI.name data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade01.name data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[1]
en: Automated Factory Production
ar_SA: أتمتة إنتاج المصنع

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade01.name
en: Automated Manufacturing
ar_SA: تصنيعٌ مؤتمت

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_ROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_ROF1.text[1]
en: Automated reload system
ar_SA: نظام تلقيمٍ آلي

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade02.name
en: Automated Repair Facility Upgrade Mk2
ar_SA: مركز صيانةٍ آلي (التحديث 2)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade03.name
en: Automated Repair Facility Upgrade Mk3
ar_SA: مركز صيانةٍ آلي (التحديث 3)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade01.name
en: Automated Repair Facility
ar_SA: مركز صيانةٍ آلي

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade02.name
en: Automated VTOL Rearming Mk2
ar_SA: إعادة تسليحٍ آلية للطائرات العمودية (النسخة 2)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade03.name
en: Automated VTOL Rearming Mk3
ar_SA: إعادة تسليحٍ آلية للطائرات العمودية (النسخة 3)

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_ROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_ROF1.text[1]
en: Automatic loader replaces manual feed
ar_SA: سيتم استعمال الملقم الآلي بدلاً من تلقيم الهاون يدوياً

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[3]
en: Average power costs and production times
ar_SA: يتطلب إنتاجه طاقةً ووقتاً متوسطين نسبياً

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/nexus.json: $.AI.tip
en: based off the original AI, now for beginners
ar_SA: يستند على الذكاء الاصطناعي الأصلي للعبة، وصار اليوم للمبتدئين فقط

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTU1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTU1.text[1]
en: Battlefield repair unit
ar_SA: وحدة صيانةٍ للوحدات داخل أرض المعركة

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_PLASLAUNCH.text[2]
en: Best Targets : Vehicles and cyborgs
ar_SA: مثاليٌ ضد: المركبات والسايبورغ

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_CAN.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_CANT.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_MD.text[2] ... + 3 refs
en: Best Targets : Vehicles
ar_SA: مثاليٌ ضد: المركبات

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HvSAM1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_LtSAM1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HvSAM1.text[2] ... + 3 refs
en: Best Targets: Aerial targets only
ar_SA: مثاليٌ ضد: الأهداف الجوية حصراً

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HART.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_MART.text[2]
en: Best Targets: Base structures and cyborgs
ar_SA: مثاليٌ ضد: المباني الرئيسية والسايبورغ

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_MRL1.text[2]
en: Best Targets: Base structures
ar_SA: مثاليٌ ضد: المباني الرئيسية

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HART.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_MART.text[2]
en: Best Targets: Base structures, emplacements, cyborgs
ar_SA: مثاليٌ ضد: المباني الرئيسية ومرابض المدفعية والسايبورغ

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BMB3.text[2]
en: Best Targets: Bunkers and Hardpoints
ar_SA: مثاليٌ ضد: الملاجئ والنقاط المحصّنة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_BB.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_BB.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BMB4.text[2] ... + 2 refs
en: Best Targets: Bunkers and hardpoints
ar_SA: مثاليٌ ضد: الملاجئ والنقاط المحصنة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_RK_HVAT1.text[2]
en: Best Targets: Bunkers, defenses, base structures
ar_SA: مثاليٌ ضد: الملاجئ والدفاعات والمباني الرئيسية

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS2.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS2.text[2]
en: Best Targets: Cyborgs
ar_SA: مثاليٌ ضد: السايبورغ

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_HLAS.text[2]
en: Best Targets: Heavy cyborgs
ar_SA: مثاليٌ ضد: كائنات السايبورغ الثقيلة

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_MG1MK1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_MG2MK1.text[2] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_MG3MK1.text[2] ... + 3 refs
en: Best Targets: Infantry, base structures, wheeled vehicles
ar_SA: مثاليٌ ضد: الأفراد، والمباني الرئيسية، والمركبات التي تستعمل العجلات

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MG1MK1.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MG2MK1.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_MG3MK1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG4.text[2]
en: Best Targets: Infantry, wheeled and hover vehicles
ar_SA: مثاليٌ ضد: الأفراد والمركبات الحوامة أو التي تستعمل العجلات

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN1MK1.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN2MK1.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN3MK1.text[2] ... + 5 refs
en: Best Targets: None. Average damage against all targets
ar_SA: مثاليٌ ضد: لا يوجد. سيسبب الضرر الوسطي نفسه لكل الأهداف

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_PLASLAUNCH.text[2]
en: Best Targets: Vehicles and cyborgs
ar_SA: مثاليٌ ضد: المركبات والسايبورغ

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_IDF.text[2]
en: Best Targets: Vehicles and Emplacements
ar_SA: مثاليٌ ضد: المركبات ومرابض المدفعية

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CN2MK1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CN3MK1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_CN_4A.text[2]
en: Best Targets: Vehicles, Hardpoints
ar_SA: مثاليٌ ضد: المركبات والنقاط المحصّنة

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_MP1.text[2]
en: Best Targets: Wheeled and hover vehicles
ar_SA: مثاليٌ ضد: المركبات الحوامة أو التي تستعمل العجلات

note: TRANSLATORS: data/base/campaigns/beta.json: $.name
en: Beta Campaign
ar_SA: فصل فريق بيتا

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/two-faced.json: $.player_2.name
en: Beta
ar_SA: «بيتا»

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V3.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V2.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V3.text[2]
en: Body Points and Speed Increased
ar_SA: زيادة السرعة ونقاط صحة الجسم

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_FLAME1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_FLAME1.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_PLFL.text[3]
en: Body Points: Very low
ar_SA: نقاط صحة الجسم: شديدة الانخفاض

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BDMG1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BDMG2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BDMG3.text[2]
en: Bomb damage +10%
ar_SA: زيادة ضرر القنبلة 10%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BDMG1.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BDMG2.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BDMG3.text[2]
en: Bomb damage +25%
ar_SA: زيادة ضرر القنبلة 25%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BDMG1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BDMG2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BDMG3.text[0] ... + 3 refs
en: Bomb Upgrade
ar_SA: تطويرٌ للقنابل

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-HvyMor.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-MortarPit02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HvyMor.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-MortarPit02.name
en: Bombard Pit
ar_SA: خندق مدفعٍ عملاق

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Mortar2Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Mortar2Mk1.name
en: Bombard
ar_SA: المدفع العملاق

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/bonecrusher.json: $.AI.name
en: BoneCrusher!
ar_SA: كسّار العظام!

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body4ABT.name data/mp/stats/body.json: $.Body4ABT.name
en: Bug
ar_SA: البقّة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ADEF.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ASTRUC.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ADEF.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ASTRUC.text[2]
en: Built-in diagnostic and repair systems
ar_SA: أنظمةٌ داخلية لتشخيص المشاكل وصيانتها

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Sk-CobraBBHover.name
en: Bunker Buster Cobra Hover
ar_SA: هدّام الملاجئ كوبرا حوامة

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraBBTracks.name
en: Bunker Buster Cobra Tracks
ar_SA: هدّام الملاجئ كوبرا جنازير

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.MantisBBTracks.name
en: Bunker Buster Mantis Tracks
ar_SA: هدّام الملاجئ عقرب جنازير

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_BB.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_BB.text[1]
en: Bunker buster missile
ar_SA: صاروخ هدّام الدروع

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket03-HvAT.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket03-HvAT.name
en: Bunker Buster Rocket
ar_SA: صاروخ هدّام الملاجئ

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperBBWheels.name
en: Bunker Buster Rockets Viper Wheels
ar_SA: صواريخ هدّام الملاجئ أفعى عجلات

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ScorpBBTracks.name
en: Bunker Buster Scorpion Tracks
ar_SA: هدّام الملاجئ عنكبوت جنازير

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.H-Scorp-VTOL-BB.name
en: Bunker Buster Scorpion VTOL
ar_SA: هدّام الملاجئ عنكبوت طائرةٌ عمودية

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperBBWheels.name
en: Bunker Buster Viper Wheels
ar_SA: هدّام الملاجئ أفعى عجلات

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-BB.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-BB.name
en: Bunker Buster
ar_SA: هدّام الملاجئ

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_POWMD1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_POWMD1.text[2]
en: Burns oil more efficiently
ar_SA: ستحرق المولّدات النفط بكفاءةٍ أكبر

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CNAC1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_CNAC2.text[2]
en: Cannon accuracy +10%
ar_SA: زيادة دقة المدفع 10%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF02.name
en: Cannon Autoloader Mk2
ar_SA: ملقمٌ آليٌ للمدفع (التصميم 2)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF03.name
en: Cannon Autoloader Mk3
ar_SA: ملقمٌ آليٌ للمدفع (التصميم 3)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF01.name
en: Cannon Autoloader
ar_SA: ملقمٌ آليٌ للمدفع

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_CN_D1.text[2] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_D4.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_CN_D7.text[2]
en: Cannon damage +25%
ar_SA: زيادة ضرر المدفع 25%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BabaFireCan.name data/mp/stats/templates.json: $.BabaFireCan.name
en: Cannon Fire Truck
ar_SA: مدفع على سيارة إطفاء

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Super-Cannon.name data/mp/stats/structure.json: $.X-Super-Cannon.name data/mp/stats/weapons.json: $.CannonSuper.name
en: Cannon Fortress
ar_SA: قلعةٌ بمدفع

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Accuracy02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Accuracy02.name
en: Cannon Laser Designator
ar_SA: محدد أهدافٍ ليزري للمدفع

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Accuracy01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Accuracy01.name
en: Cannon Laser Rangefinder
ar_SA: مقدّر مسافاتٍ ليزري للمدفع

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF05.name
en: Cannon Rapid Loader Mk2
ar_SA: ملقمٌ سريعٌ للمدفع (التصميم 2)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF06.name
en: Cannon Rapid Loader Mk3
ar_SA: ملقمٌ سريعٌ للمدفع (التصميم 3)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF04.name
en: Cannon Rapid Loader
ar_SA: ملقمٌ سريعٌ للمدفع

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_ROF1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_CN_ROF4.text[2]
en: Cannon reload time -10%
ar_SA: تقليل وقت إعادة تعبئة الرشاش 10%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0CannonTower.name data/mp/stats/structure.json: $.A0CannonTower.name
en: Cannon Tower
ar_SA: برجٌ بمدفع

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_CN_D1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_D4.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_ROF1.text[0] ... + 11 refs
en: Cannon Upgrade
ar_SA: تطويرٌ للمدفع

note: TRANSLATORS: data/base/stats/sensor.json: $.Sys-CBTurret01.name data/mp/stats/sensor.json: $.Sys-CBTurret01.name
en: CB Radar Turret
ar_SA: رأس رادارٍ مضادٍ للمدفعية

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSU1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_CBSU2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_CBSU3.text[0] ... + 3 refs
en: CB Sensor Improved
ar_SA: تم تحسين المستشعر المضاد للمدفعية

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-CBSensor-Tower01.name data/base/stats/structure.json: $.Sys-CB-Tower01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-CBSensor-Tower01.name data/mp/stats/structure.json: $.Sys-CB-Tower01.name
en: CB Tower
ar_SA: برجٌ مضادٌ للمدفعية

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-CBSensor-Turret01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-CBSensor-Turret01.name
en: CB Turret
ar_SA: رأسٌ مضادٌ للمدفعية

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAROF4.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAROF4.text[1]
en: Chainfeed loader eradicates jams and improves performance
ar_SA: سيتم استخدام سلاسل داخلية لتلقيم طلقةٍ جديدة بعد الإطلاق، مما يحسّن من الأداء ويضمن عدم تعليق السلاح

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_MG_ROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_MG_ROF1.text[1]
en: Chaingun mechanism replaces belt-feed
ar_SA: يقوم الرشاش العادي بالاعتماد على قوة دفع المقذوف لتلقيم طلقةٍ جديدة بعد الإطلاق، بينما يعتمد رشاش السلسلة على مجموعةٍ من السلاسل الداخلية للقيام بذلك

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-ROF01.name
en: Chaingun Upgrade
ar_SA: رشاش السلسلة

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BaBaCivilian.name data/mp/stats/templates.json: $.BaBaCivilian.name
en: Civilian
ar_SA: مدني

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb01.name
en: Cluster Bomb Bay
ar_SA: حجرة قنبلةٍ عنقودية

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb01.name
en: Cluster Bombs Bay
ar_SA: حجرة قنابل عنقودية

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0CobraFlameTracks.name
en: Cobra Flamer Tracks
ar_SA: قاذف لهب كوبرا جنازير

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0CobraMedCnTrks.name
en: Cobra Medium Cannon Tracks
ar_SA: مدفعٌ متوسط كوبرا جنازير

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraSpadeTracks.name data/base/stats/templates.json: $.P0CobraSpadeTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraSpadeTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.P0CobraSpadeTracks.name
en: Cobra Truck
ar_SA: شاحنة كوبرا

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body5REC.name data/mp/multiplay/skirmish/Cobra.json: $.AI.name data/mp/stats/body.json: $.Body5REC.name
en: Cobra
ar_SA: الكوبرا

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[0]
en: Collective Heavy Body
ar_SA: جسمٌ ثقيلٌ من تصميم «الرابطة»

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-ComEng.name
en: Combat Engineer Cyborg
ar_SA: مهندس السايبورغ

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYS_CEN.text[1]
en: Combat engineer with construction ability
ar_SA: مهندسٌ قتالي ويمتلك القدرة على بناء المباني والدفاعات

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_WS.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_WST.text[1]
en: Combines standard, counter battery and VTOL sensors
ar_SA: جامعٌ لأجهزة الاستشعار العادية، والمضادة للمدفعية، والمخصصة للطائرات العمودية

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0CommandCentre.name data/mp/stats/structure.json: $.A0CommandCentre.name
en: Command Center
ar_SA: مركز القيادة

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0ComDroidControl.name data/mp/stats/structure.json: $.A0ComDroidControl.name
en: Command Relay Center
ar_SA: مركز القيادة التوجيهي

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraComHalftrack.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraComHalftrack.name
en: Command Turret Cobra Half-tracks
ar_SA: رأس قيادة كوبرا جنازير نصفية

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Cobra-Trk-Com.name
en: Command Turret Cobra Tracks
ar_SA: رأس قيادة كوبرا جنازير

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Mantis-Trk-Com.name
en: Command Turret Mantis Tracks
ar_SA: رأس قيادة عقرب جنازير

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0PythonComTracks.name data/base/stats/templates.json: $.PythonComTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.P0PythonComTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.PythonComTracks.name
en: Command Turret Python Tracks
ar_SA: رأس قيادة الحنش جنازير

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Scorp-Trk-Com.name
en: Command Turret Scorpion Tracks
ar_SA: رأس قيادة عنكبوت جنازير

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Comp-CommandTurret02.name
en: Command Turret Upgrade
ar_SA: تطويرٌ لرأس القيادة

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Viper-Trk-Com.name
en: Command Turret Viper Tracks
ar_SA: رأس قيادة أفعى جنازير

note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.name data/base/stats/research.json: $.R-Comp-CommandTurret01.name data/base/stats/weapons.json: $.CommandTurret1.name ... + 3 refs
en: Command Turret
ar_SA: رأس القيادة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_CT1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_C_CT1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_C_CT2.text[2] ... + 2 refs
en: Commander leads groups acts as factory delivery point
ar_SA: يقوم القائد بتوجيه مجموعةٍ من الوحدات، ويمكن أن تتوجه إليه المركبات بعد تصنيعها مباشرةً

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_UP.text[1]
en: Complete battlefield visibility
ar_SA: رؤيةٌ كاملة لأرض المعركة

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals02.name
en: Composite Alloys Mk2
ar_SA: خليطٌ مركّب (التركيبة 2)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals03.name
en: Composite Alloys Mk3
ar_SA: خليطٌ مركّب (التركيبة 3)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals01.name
en: Composite Alloys
ar_SA: خليطٌ مركّب

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWAC3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWAC3.text[1]
en: Computer guided shells
ar_SA: قذائف موجهةٌ حاسوبياً

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAAC3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAAC3.text[1]
en: Computer plots and guides shell to target's position
ar_SA: يقوم حاسوبي بتوجيه القذيفة إلى موقع الهدف

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_AC1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_AC1.text[1]
en: Computer predicts and compensates for target's movement
ar_SA: سيقوم الحاسوب بالتنبؤ بمسار الهدف وسيغيّر من زاوية الإطلاق في حال تحركه

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU5.text[2]
en: Computer systems are now 'ring-fenced' from NEXUS
ar_SA: لقد صارت أنظمتنا الحاسوبية الآن منيعةٌ ضد «نيكسوس»

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU2.text[2]
en: Computer systems can now be 'ring-fenced' from NEXUS
ar_SA: يمكن لأنظمتنا الحاسوبية أن تصير منيعةً ضد «نيكسوس»

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_SL1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU2.text[0] ... + 6 refs
en: Computer Technology Breakthrough
ar_SA: تعتبر إنجازاً عظيماً في عالم التقنيات الحاسوبية

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_ENGIN1.text[2]
en: Construction speed +10%
ar_SA: زيادة سرعة البناء 10%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_ENGIN2.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ENGIN3.text[2]
en: Construction speed +20%
ar_SA: زيادة سرعة البناء 20%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Spade1Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Spade1Mk1.name
en: Construction Unit
ar_SA: وحدة بناء

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_CR1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_CR1.text[3]
en: Controls up to ten commanders
ar_SA: يتحكم بعشرة قادةٍ على الأكثر

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[3] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_CBSTW1.text[3] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_CBSTW1.text[3]
en: Counter-battery fire continues until enemy battery is suppressed
ar_SA: سيتم إطلاق النيران المضادة للمدفعية إلى أن يتم تدمير بطارية العدو

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_CBSTW1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_CBSTW1.text[1]
en: Counter-battery tower detects enemy indirect fire batteries
ar_SA: يقوم البرج المضاد للمدفعية باكتشاف مواقع البطاريات المعادية التي تطلق نيراناً غير مباشرة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[1]
en: Counter-battery turret detects enemy indirect fire batteries
ar_SA: يقوم الرأس المضاد للمدفعية باكتشاف مواقع البطاريات المعادية التي تطلق نيراناً غير مباشرة

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals02.name
en: Cyborg Composite Alloys Mk2
ar_SA: خليطٌ مركبٌ للسايبورغ (التركيبة 2)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals03.name
en: Cyborg Composite Alloys Mk3
ar_SA: خليطٌ مركبٌ للسايبورغ (التركيبة 3)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals01.name
en: Cyborg Composite Alloys
ar_SA: خليطٌ مركبٌ للسايبورغ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals05.name
en: Cyborg Dense Composite Alloys Mk2
ar_SA: خلائط مركبة وكثيفة للسايبورغ (التركيبة 2)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals06.name
en: Cyborg Dense Composite Alloys Mk3
ar_SA: خلائط مركبة وكثيفة للسايبورغ (التركيبة 3)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals04.name
en: Cyborg Dense Composite Alloys
ar_SA: خلائط مركبة وكثيفة للسايبورغ

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY1.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Cyborg.name data/base/stats/structure.json: $.A0CyborgFactory.name ... + 3 refs
en: Cyborg Factory
ar_SA: مصنع السايبورغ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.CyborgFlamer01.name data/mp/stats/weapons.json: $.CyborgFlamer01.name
en: Cyborg Flamer
ar_SA: قاذف لهب السايبورغ

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/body.json: $.CyborgHeavyBody.name
en: Cyborg Heavy Body
ar_SA: جسم سايبورغ ثقيل

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat05.name
en: Cyborg High Intensity Thermal Armor Mk2
ar_SA: درعٌ حراريٌ شديد القوة للسايبورغ (التصميم 2)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat06.name
en: Cyborg High Intensity Thermal Armor Mk3
ar_SA: درعٌ حراريٌ شديد القوة للسايبورغ (التصميم 3)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat04.name
en: Cyborg High Intensity Thermal Armor
ar_SA: درعٌ حراريٌ شديد القوة للسايبورغ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.CyborgRocket.name data/mp/stats/weapons.json: $.CyborgRocket.name
en: Cyborg Lancer
ar_SA: صاروخ الرمّاح للسايبورغ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.CyborgLightBody.name data/mp/stats/body.json: $.CyborgLightBody.name
en: Cyborg Light Body
ar_SA: جسم سايبورغ خفيف

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_CY_LG2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_LG3.text[0] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_CY_LG2.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_LG3.text[0]
en: Cyborg Propulsion Improved
ar_SA: سيتحسن دفع السايبورغ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals08.name
en: Cyborg Superdense Composite Alloys Mk2
ar_SA: خلائط مركبة فائقة الكثافة للسايبورغ (التركيبة 2)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals09.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals09.name
en: Cyborg Superdense Composite Alloys Mk3
ar_SA: خلائط مركبة فائقة الكثافة للسايبورغ (التركيبة 3)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals07.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals07.name
en: Cyborg Superdense Composite Alloys
ar_SA: خلائط مركبة فائقة الكثافة للسايبورغ

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat08.name
en: Cyborg Superdense Thermal Armor Mk2
ar_SA: درعٌ حراريٌ فائق الكثافة للسايبورغ (التصميم 2)

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat09.name
en: Cyborg Superdense Thermal Armor Mk3
ar_SA: درعٌ حراريٌ فائق الكثافة للسايبورغ (التصميم 3)

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat07.name
en: Cyborg Superdense Thermal Armor
ar_SA: درعٌ حراريٌ فائق الكثافة للسايبورغ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat02.name
en: Cyborg Thermal Armor Mk2
ar_SA: درعٌ حراريٌ للسايبورغ (التصميم 2)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat03.name
en: Cyborg Thermal Armor Mk3
ar_SA: درعٌ حراريٌ للسايبورغ (التصميم 3)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat01.name
en: Cyborg Thermal Armor
ar_SA: درعٌ حراريٌ للسايبورغ

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYTRANS.text[0]
en: Cyborg Transport Available
ar_SA: يمكنك الآن استخدام سفينة نقل السايبورغ

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Transport.name data/mp/stats/templates.json: $.Transporter.name
en: Cyborg Transport
ar_SA: سفينة نقل السايبورغ

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_SL1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_C_SL1.text[2]
en: Cyborgs can now be researched
ar_SA: يمكنك الآن فتح السايبورغ من مركز أبحاثك

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-AASite-QuadBof.name data/base/stats/structure.json: $.AASite-QuadBof.name
en: Cyclone AA Flak Site
ar_SA: نقطة مدفع الإعصار المضاد للطائرات

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0cam3PyFlakHT.name
en: Cyclone AA Python Half-tracks
ar_SA: مدفع الإعصار المضاد للطائرات الحنش جنازير نصفية

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade05.name
en: Dedicated Synaptic Link Data Analysis Mk2
ar_SA: وحدةٌ مستقلة لتحليل بيانات وصلة المشبك العصبي (النسخة 2)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade06.name
en: Dedicated Synaptic Link Data Analysis Mk3
ar_SA: وحدةٌ مستقلة لتحليل بيانات وصلة المشبك العصبي (النسخة 3)

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_CAN.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_MD.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_MSL.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_RKT.text[3]
en: Defensive Strength : High
ar_SA: القوة الدفاعية: مرتفعة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TOWER1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TOWER2.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TOWER3.text[3] ... + 2 refs
en: Defensive Strength: Low
ar_SA: القوة الدفاعية: منخفضة

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0ADemolishStructure.name data/mp/stats/structure.json: $.A0ADemolishStructure.name
en: Demolish Structure
ar_SA: هدم المبنى

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals05.name
en: Dense Composite Alloys Mk2
ar_SA: خلائط مركبة كثيفة (التركيبة 2)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals06.name
en: Dense Composite Alloys Mk3
ar_SA: خلائط مركبة كثيفة (التركيبة 3)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals04.name
en: Dense Composite Alloys
ar_SA: خلائط مركبة كثيفة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MG_D8.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MG_D8.text[1]
en: Depleted uranium kinetic energy bullets
ar_SA: طلقات من اليورانيوم المنضب، وتتمتع بطاقةٍ حركيةٍ كبيرة

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage08.name
en: Depleted Uranium MG Bullets
ar_SA: طلقات رشاشٍ من اليورانيوم المنضّب

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/Cobra.json: $.AI.tip
en: Designed with a focus on research
ar_SA: مصممٌ بحيث يركز على إجراء الأبحاث

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CNAC1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CNAC1.text[1]
en: Determines range to target
ar_SA: يقوم بتحديد المسافة بين المدفع والهدف

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_CR1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_CR1.text[2]
en: Directs and collates information for command turrets
ar_SA: يقوم بتحليل المعلومات وتوجيهها إلى رؤوس القيادة

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_UP.text[3]
en: Does not offer sensor targeting
ar_SA: لا يوفر ميزة استهداف الأعداء كباقي المستشعرات

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.WreckedTransporter.name data/mp/stats/structure.json: $.WreckedTransporter.name
en: Downed Transport
ar_SA: سفينةٌ ساقطة

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/body.json: $.Body14SUP.name
en: Dragon
ar_SA: التنين

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_BMB5.text[1]
en: Drops high intensity Plasmite bombs
ar_SA: حجرةٌ في أسفل الطائرة لإسقاط قنابل بلازما شديدة القوة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BMB4.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BMB4.text[1]
en: Drops high intensity thermite bombs
ar_SA: حجرةٌ في أسفل الطائرة لإسقاط قنابل حارقة شديدة القوة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BMB3.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BMB3.text[1]
en: Drops incendiary bombs
ar_SA: حجرةٌ في أسفل الطائرة لإسقاط قنابل حارقة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ST1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ST1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SPT.text[2]
en: Electronically attacks and disrupts enemy structures
ar_SA: يقوم بمهاجمة مباني الأعداء إلكترونياً مما يؤدي إلى عرقلة عملها

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU3.text[3]
en: Elite and Veteran rank units and Factories are protected
ar_SA: إن الوحدات الممتازة والمخضرمة محمية، وكذلك المصانع

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-EMPCannon.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-EMP.name
en: EMP Cannon Hardpoint
ar_SA: نقطةٌ محصّنة بمدفع نبضات الطاقة

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-EMPCannon.name data/mp/stats/weapons.json: $.EMP-Cannon.name
en: EMP Cannon
ar_SA: مدفع نبضات الطاقة

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb06.name
en: EMP Missile Launcher
ar_SA: قاذف صواريخ نبضات الطاقة

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-EMPMortar.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-MortarEMP.name
en: EMP Mortar Pit
ar_SA: خندق هاون نبضات الطاقة

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MortarEMP.name data/mp/stats/weapons.json: $.MortarEMP.name
en: EMP Mortar
ar_SA: هاون نبضات الطاقة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW1.text[2]
en: Enables Hardcrete walls
ar_SA: يمكنك الآن بناء جدران الإسمنت الصلب

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_RC.text[3]
en: Enables resistance to Nexus Link technology
ar_SA: يسمح لك بمقاومة تأثير «وصلة نيكسوس»

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ASTRUC.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ASTRUC.text[3]
en: Enables self-repair in all base structures
ar_SA: ستتمكن كل المباني الرئيسية من صيانة نفسها بنفسها

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ACYB.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ACYB.text[3]
en: Enables self-repair in all Cyborgs
ar_SA: سيتمكن كل السايبورغ من صيانة أنفسهم بنفسهم

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ADEF.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ADEF.text[3]
en: Enables self-repair in all defenses
ar_SA: ستتمكن كل الدفاعات من صيانة نفسها بنفسها

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_AVEH.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_AVEH.text[3]
en: Enables self-repair in all vehicles
ar_SA: ستتمكن كل المركبات من صيانة نفسها بنفسها

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_AR.text[3]
en: Enables self-repair
ar_SA: ستتمكن كل الوحدات والمباني من صيانة نفسها بنفسها

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Engineering01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Engineering01.name
en: Engineering
ar_SA: الهندسة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[3]
en: Expensive and slow to produce
ar_SA: باهظ الثمن وإنتاجه بطيء

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[3]
en: Expensive to produce
ar_SA: تكلفته إنتاجه باهظة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_STW1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_STW1.text[1]
en: Extended sensor range
ar_SA: زيادةٌ في مدى المستشعر

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSU1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_CBSU2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_CBSU3.text[2] ... + 3 refs
en: Extends CB Range
ar_SA: زيادة مدى المستشعرات المضادة للمدفعية

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[2]
en: Extends Sensor Range
ar_SA: يزيد من مدى المستشعر

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FM1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FM1.text[1]
en: Factory module enables medium and large bodies
ar_SA: تسمح لك وحدة المصنع الإضافية بإنتاج الأجسام المتوسطة والثقيلة

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Module.name data/base/stats/structure.json: $.A0FacMod1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Module.name data/mp/stats/structure.json: $.A0FacMod1.name
en: Factory Module
ar_SA: وحدة مصنعٍ إضافية

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FM1.text[2]
en: Factory output speed +100%% per module
ar_SA: ستزداد سرعة الإنتاج في المصنع بنسبة 100% لكل وحدةٍ إضافية

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_FU7.text[2]
en: Factory output speed +60%
ar_SA: زيادة سرعة إنتاج المصنع 60%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FU4.text[2]
en: Factory production rate +60%
ar_SA: معدّل الإنتاج الخاص بالمصنع +60%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0LightFactory.name data/mp/stats/structure.json: $.A0LightFactory.name
en: Factory
ar_SA: المصنع

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_RDST1.text[3]
en: Farther range compared to other sensors
ar_SA: مداه أكبر مقارنةً بأجهزة الاستشعار الأخرى

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-ROF02.name
en: Fast Fire Mini-Rockets Mk2
ar_SA: صواريخ مصغرة سريعة الإطلاق (النموذج 2)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-ROF03.name
en: Fast Fire Mini-Rockets Mk3
ar_SA: صواريخ مصغرة سريعة الإطلاق (النموذج 3)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-ROF01.name
en: Fast Fire Mini-Rockets
ar_SA: صواريخ مصغرة سريعة الإطلاق

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_MP1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_MP1.text[1]
en: Fast firing light anti-vehicle rockets
ar_SA: صواريخ مضادةٌ للمركبات، وتمتاز بخفة الوزن وسرعة الإطلاق الكبيرة

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF04.name
en: Fast Loader
ar_SA: ملقمٌ سريع

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[2]
en: Faster than Cobra
ar_SA: أسرع من الكوبرا

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[2]
en: Faster than Python
ar_SA: أسرع من الحنش

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[2]
en: Faster than Viper
ar_SA: أسرع من الأفعى

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_AC1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_AC1.text[1]
en: Fin-stabilization improves flight trajectory
ar_SA: سيتم تثبيت أجنحةٍ بمؤخرة الصواريخ مما يجعل مسارها أثناء الطيران دقيقاً أكثر

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BabaFireTruck.name data/mp/stats/templates.json: $.BabaFireTruck.name
en: Fire Truck
ar_SA: سيارة إطفاء

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_BMB6.text[1]
en: Fires Electronic Magnetic Pulse Missiles
ar_SA: يطلق صواريخ من نبضات الطاقة الكهرومغناطيسية

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_HLAS.text[1]
en: Fires heavy pulses of laser light
ar_SA: يطلق نبضاتٍ قويةً من ضوء الليزر

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS2.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS2.text[1]
en: Fires pulses of laser light
ar_SA: يطلق نبضاتٍ من ضوء الليزر

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_MRL1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_MRL1.text[1]
en: Fires salvoes of mini-rockets
ar_SA: تطلق رشقاتٍ من الصواريخ المصغرة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_FLAME1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_FLAME1.text[1]
en: Flame-thrower firing Propylene Oxide gel
ar_SA: قاذف لهبٍ يطلق جل أوكسيد البروبيلين شديد الاشتعال

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-ROF02.name
en: Flamer Autoloader Mk2
ar_SA: ملقمٌ آلي لقاذف اللهب (التصميم 2)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-ROF03.name
en: Flamer Autoloader Mk3
ar_SA: ملقمٌ آلي لقاذف اللهب (التصميم 3)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-ROF01.name
en: Flamer Autoloader
ar_SA: ملقمٌ آلي لقاذف اللهب

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox05.name data/base/stats/structure.json: $.PillBox5.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox05.name data/mp/stats/structure.json: $.PillBox5.name
en: Flamer Bunker
ar_SA: ملجأٌ بقاذف لهب

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraFlameTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraFlameTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.P0CobraFlameTracks.name
en: Flamer Cobra Tracks
ar_SA: قاذف لهب كوبرا جنازير

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_D1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_FL_D4.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_FL_D7.text[2]
en: Flamer damage +25%
ar_SA: زيادة ضرر قاذف البلازم بنسبة 25%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_FL_ROF1.text[2]
en: Flamer reload time -15%
ar_SA: تقليل وقت إعادة تعبئة قاذف اللهب بنسبة 15%

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperFlameHalfTracks.name
en: Flamer Viper Half-Tracks
ar_SA: قاذف لهب أفعى جنازير نصفية

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperFlameWheels.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperFlameWheels.name
en: Flamer Viper Wheels
ar_SA: قاذف لهب أفعى عجلات

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer01Mk1.name data/base/stats/weapons.json: $.Flame1Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer01Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Flame1Mk1.name
en: Flamer
ar_SA: قاذف اللهب

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-Laser1.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-Laser1-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Laser1-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.MP-Cyb-Laser1-GRD.name
en: Flashlight Gunner Cyborg
ar_SA: السايبورغ ذو ليزر الفلاش

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-PulseLas.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower-PulseLas.name
en: Flashlight Hardpoint
ar_SA: نقطةٌ محصّنة بالفلاش

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.RetreHoverFlashLight.name
en: Flashlight Retribution Hover
ar_SA: الفلاش القصاص حوامة

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Laser3BEAMMk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Laser3BEAMMk1.name
en: Flashlight
ar_SA: الفلاش

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine02.name
en: Fuel Injection Engine Mk2
ar_SA: محركٌ بنظام حقنٍ للوقود (النموذج 2)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine03.name
en: Fuel Injection Engine Mk3
ar_SA: محركٌ بنظام حقنٍ للوقود (النموذج 3)

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_EN1.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine01.name data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_EN1.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine01.name
en: Fuel Injection Engine
ar_SA: محركٌ بنظام حقنٍ للوقود

note: TRANSLATORS: data/base/campaigns/gamma.json: $.name
en: Gamma Campaign
ar_SA: فصل فريق غاما

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/two-faced.json: $.player_3.name
en: Gamma
ar_SA: غاما

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_POWU1.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_POWU1.text[1]
en: Gas turbine boosts power output
ar_SA: تتكون هذه المولّدات من حجرة احتراق وعنفاتٍ موصولةٍ بضاغطٍ للغازات، وهي تزيد من كمية الطاقة المولدة

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine08.name
en: Gas Turbine Engine Mk2
ar_SA: محرك عنفة الغاز (النموذج 2)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine09.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine09.name
en: Gas Turbine Engine Mk3
ar_SA: محرك عنفة الغاز (النموذج 3)

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN7.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine07.name data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN7.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine07.name
en: Gas Turbine Engine
ar_SA: محرك عنفة الغاز

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade01b.name
en: Gas Turbine Generator Mk2
ar_SA: مولّد عنفة الغاز (النموذج 2)

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade01c.name
en: Gas Turbine Generator Mk3
ar_SA: مولّد عنفة الغاز (النموذج 3)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade01.name
en: Gas Turbine Generator
ar_SA: مولّد عنفة الغاز

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Rail3.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-Rail3.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Rail3.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-Rail3.name
en: Gauss Cannon Emplacement
ar_SA: مربض مدفع غاوس

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-Rail3.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower-Rail3.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-Rail3.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-Rail3.name
en: Gauss Cannon Hardpoint
ar_SA: نقطةٌ محصّنة بمدفع غاوس

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PythonGaussTracks.name
en: Gauss Cannon Python Tracks
ar_SA: مدفع غاوس الحنش جنازير

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RailGun03.name data/base/stats/weapons.json: $.RailGun3Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-RailGun03.name data/mp/stats/weapons.json: $.RailGun3Mk1.name
en: Gauss Cannon
ar_SA: مدفع غاوس

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS1.text[1]
en: Generates and concentrates bursts of laser energy
ar_SA: يولّد ويركّز رشقاتٍ من الطاقة الليزرية

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/bonecrusher.json: $.AI.insane_tip data/mp/multiplay/skirmish/Cobra.json: $.AI.insane_tip data/mp/multiplay/skirmish/nb_generic.json: $.AI.insane_tip ... + 4 refs
en: Gets ~ 100% more power from each oil derrick
    Starts with defensive structures and oil derricks
ar_SA: احصل على طاقةٍ أكثر بنسبة 100% من كل مضخةٍ نفطية
    ستبدأ بالمباني الدفاعية والمضخّات النفطية

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/bonecrusher.json: $.AI.easy_tip data/mp/multiplay/skirmish/nb_hover.json: $.AI.easy_tip data/mp/multiplay/skirmish/nexus.json: $.AI.easy_tip data/mp/multiplay/skirmish/semperfi.json: $.AI.easy_tip
en: Gets ~ 25% less power from each oil derrick
ar_SA: احصل على طاقةٍ أقل بنسبة 25% من مضخةٍ نفطية

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/Cobra.json: $.AI.easy_tip
en: Gets ~ 25% less power from each oil derrick
    Basic decision making is slower
ar_SA: سيحصل على طاقةٍ أقل بنسبة 25% من كل مضخة
    سيصير أبطأ في اتخاذ القرارات

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/nb_generic.json: $.AI.easy_tip data/mp/multiplay/skirmish/nb_turtle.json: $.AI.easy_tip
en: Gets ~ 25% less power from each oil derrick
    Research is not focused on a specific weapon branch
ar_SA: سيحصل على طاقةٍ أقل بنسبة 25% من كل مضخة
    لن تركز أبحاثه على تطوير سلاحٍ محدد

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_JP1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_JP1.text[2]
en: Gives Cyborg limited flight abilities
ar_SA: ستمنح السايبورغ قدرةً محدودةً على الطيران

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[2]
en: Good main battle tank and heavy artillery platform
ar_SA: ينفع كدبابة قتالٍ رئيسية أو كمنصة مدفعيةٍ ثقيلة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[2]
en: Good medium tank and support vehicle
ar_SA: مناسبٌ لتصميم الدبابات متوسطة الحجم أو مركبات الدعم

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[2]
en: Good scout vehicle
ar_SA: مركبةٌ استطلاعيةٌ جيدة

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Gren.name
en: Grenadier Cyborg
ar_SA: السايبورغ رامي القنابل

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Howitzer150Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Howitzer150Mk1.name
en: Ground Shaker
ar_SA: مزلزل الأرض

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Halftracks.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Halftracks.name
en: Half-tracked Propulsion
ar_SA: دفعٌ بالجنازير النصفية

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.HalfTrack02.name
en: Half-tracks II
ar_SA: جنازير نصفية 2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.HalfTrack03.name
en: Half-tracks III
ar_SA: جنازير نصفية 3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.HalfTrack.name data/mp/stats/propulsion.json: $.HalfTrack.name
en: Half-tracks
ar_SA: جنازير نصفية

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0HardcreteMk1CWall.name data/mp/stats/structure.json: $.A0HardcreteMk1CWall.name
en: Hardcrete Corner Wall
ar_SA: زاويةٌ من الإسمنت الصلب

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HardcreteGate.name data/mp/stats/structure.json: $.A0HardcreteMk1Gate.name
en: Hardcrete Gate
ar_SA: بوابةٌ من الإسمنت الصلب

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0HardcreteMk1Wall.name data/mp/stats/structure.json: $.A0HardcreteMk1Wall.name
en: Hardcrete Wall
ar_SA: جدارٌ من الإسمنت الصلب

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-HardcreteWall.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HardcreteWall.name
en: Hardcrete
ar_SA: الإسمنت الصلب

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials05.name
en: Hardened Base Structure Materials Mk2
ar_SA: مواد بناءٍ أكثر صلابةٍ للمباني للرئيسية (التركيبة 2)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials06.name
en: Hardened Base Structure Materials Mk3
ar_SA: مواد بناءٍ أكثر صلابةٍ للمباني للرئيسية (التركيبة 3)

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D1.text[1]
en: Hardened case machinegun bullets
ar_SA: طلقاتٌ رشاشٍ مقواة

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.GuardTower4H.name
en: Hardened Flamer Guard Tower
ar_SA: برجٌ حراسةٍ محصّن وعليه قاذف لهب

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.GuardTower3H.name
en: Hardened Heavy Machinegun Guard Tower
ar_SA: برج حراسةٍ مدعم برشاشٍ ثقيل

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage01.name
en: Hardened MG Bullets
ar_SA: طلقاتٌ رشاشٍ مقواة

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-Damage02.name
en: Hardened Rail Dart Mk2
ar_SA: سهمٌ مقوّى (التصميم 2)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-Damage03.name
en: Hardened Rail Dart Mk3
ar_SA: سهمٌ مقوّى (التصميم 3)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-Damage01.name
en: Hardened Rail Dart
ar_SA: سهمٌ مقوّى

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Tower02.name data/base/stats/sensor.json: $.SensorTower2Mk1.name data/base/stats/structure.json: $.Sys-SensoTower02.name ... + 3 refs
en: Hardened Sensor Tower
ar_SA: برج استشعارٍ مدعم

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_DOUBLEAA.text[0]
en: Hardpoint Cyclone AA Gun Available
ar_SA: هنالك نقطةٌ محصّنةٌ جديدة وعليها مدفع الإعصار المضاد للطائرات

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_DOUBLEAA2.text[0]
en: Hardpoint Tornado AA Gun Available
ar_SA: هنالك نقطةٌ محصّنةٌ جديدة وعليها مدفع الدوامة المضاد للطائرات

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_TWINAGHP.text[0]
en: Hardpoint Twin Assault Gun Available
ar_SA: يمكنك الآن بناء نقطةٍ محصنة وعليها رشاشان هجوميان

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_QUADAA.text[0]
en: Hardpoint Whirlwind AA Gun Available
ar_SA: هنالك نقطةٌ محصّنةٌ جديدة وعليها رشاش الزوبعة المضاد للطائرات

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb-Damage01.name
en: HE Bomb Shells
ar_SA: قذائف من القنابل شديدة الانفجار

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage02.name
en: HE Howitzer Shells Mk2
ar_SA: قذائف هاوتزر شديدة الانفجار (النموذج 2)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage03.name
en: HE Howitzer Shells Mk3
ar_SA: قذائف هاوتزر شديدة الانفجار (النموذج 3)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage01.name
en: HE Howitzer Shells
ar_SA: قذائف هاوتزر شديدة الانفجار

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage02.name
en: HE Mini-Rockets Mk2
ar_SA: صواريخ مصغرة شديدة الانفجار (النموذج 2)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage03.name
en: HE Mini-Rockets Mk3
ar_SA: صواريخ مصغرة شديدة الانفجار (النموذج 3)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage01.name
en: HE Mini-Rockets
ar_SA: صواريخ مصغرة شديدة الانفجار

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage02.name
en: HE Mortar Shells Mk2
ar_SA: قذائف هاون شديدة الانفجار (النموذج 2)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage03.name
en: HE Mortar Shells Mk3
ar_SA: قذائف هاون شديدة الانفجار (النموذج 3)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage01.name
en: HE Mortar Shells
ar_SA: قذائف هاون شديدة الانفجار

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage02.name
en: HE Rockets Mk2
ar_SA: صواريخ شديدة الانفجار (النموذج 2)

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage03.name
en: HE Rockets Mk3
ar_SA: صواريخ شديدة الانفجار (النموذج 3)

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage01.name
en: HE Rockets
ar_SA: صواريخ شديدة الانفجار

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.SK-Mantis-VTOL-HBB.name
en: Heap Bomb Bay Mantis VTOL
ar_SA: حجرة قنبلةٍ خارقةٍ للدروع العقرب طائرةٌ عمودية

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.SK-Retre-VTOL-HBB.name
en: Heap Bomb Bay Retribution VTOL
ar_SA: حجرة قنبلةٍ خارقةٍ للدروع القصاص طائرةٌ عمودية

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb02.name
en: HEAP Bomb Bay
ar_SA: حجرة قنبلةٍ خارقةٍ للدروع

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage05.name
en: HEAP Howitzer Shells Mk2
ar_SA: قذائف هاوتزر خارقةٌ للدروع (النموذج 2)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage06.name
en: HEAP Howitzer Shells Mk3
ar_SA: قذائف هاوتزر خارقةٌ للدروع (النموذج 3)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage04.name
en: HEAP Howitzer Shells
ar_SA: قذائف هاوتزر خارقةٌ للدروع

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage05.name
en: HEAP Mini-Rockets Mk2
ar_SA: صواريخ مصغرة خارقةٌ للدروع (النموذج 2)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage06.name
en: HEAP Mini-Rockets Mk3
ar_SA: صواريخ مصغرة خارقةٌ للدروع (النموذج 3)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage04.name
en: HEAP Mini-Rockets
ar_SA: صواريخ مصغرة خارقةٌ للدروع

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage05.name
en: HEAP Mortar Shells Mk2
ar_SA: قذائف هاون خارقةٌ للدروع (النموذج 2)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage06.name
en: HEAP Mortar Shells Mk3
ar_SA: قذائف هاون خارقةٌ للدروع (النموذج 3)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage04.name
en: HEAP Mortar Shells
ar_SA: قذائف هاون خارقةٌ للدروع

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage02.name
en: HEAT Cannon Shells Mk2
ar_SA: قذائف مضادةٌ للدبابات (النموذج 2)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage03.name
en: HEAT Cannon Shells Mk3
ar_SA: قذائف مضادةٌ للدبابات (النموذج 3)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage01.name
en: HEAT Cannon Shells
ar_SA: قذائف مضادةٌ للدبابات

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage05.name
en: HEAT Rocket Warhead Mk2
ar_SA: رأسٌ حربيٌ شديد الانفجار (النموذج 2)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage06.name
en: HEAT Rocket Warhead Mk3
ar_SA: رأسٌ حربيٌ شديد الانفجار (النموذج 3)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage04.name
en: HEAT Rocket Warhead
ar_SA: رأسٌ حربيٌ شديد الانفجار

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_HvAT.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_HvAT.text[1]
en: Heavy anti-tank rocket
ar_SA: صاروخٌ ثقيلٌ مضادٌ للدبابات

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body12.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body12.name
en: Heavy Body - Mantis
ar_SA: جسمٌ ثقيل - العقرب

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body11.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body11.name
en: Heavy Body - Python
ar_SA: جسمٌ ثقيل - الحنش

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body09.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body09.name
en: Heavy Body - Tiger
ar_SA: جسمٌ ثقيل - النمر

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body10.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body10.name
en: Heavy Body - Vengeance
ar_SA: جسمٌ ثقيل - الثأر

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body13.name
en: Heavy Body - Wyvern
ar_SA: جسمٌ ثقيل - الويفرن

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[1]
en: Heavy body increases armor and body points
ar_SA: يزيد الجسم الثقيل من قوة الدرع ونقاط صحة الجسم

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Cobra-Hover-HC.name
en: Heavy Cannon Cobra Hover
ar_SA: مدفعٌ ثقيل كوبرا حوامة

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraHvyCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraHvyCnTrks.name
en: Heavy Cannon Cobra Tracks
ar_SA: مدفعٌ ثقيل كوبرا جنازير

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN3MK1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CN3MK1.text[1]
en: Heavy Cannon firing 120 mm rounds
ar_SA: مدفعٌ ثقيلٌ يمكنه إطلاق طلقاتٍ من عيار 120 مم

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower04.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower04.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower04.name
en: Heavy Cannon Hardpoint
ar_SA: نقطةٌ محصّنة بمدفعٍ ثقيل

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.MantisTrkHC.name
en: Heavy Cannon Mantis Tracks
ar_SA: مدفعٌ ثقيل عقرب جنازير

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Python-Hover-HC.name
en: Heavy Cannon Python Hover
ar_SA: مدفعٌ ثقيل الحنش حوامة

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.PythonHvyCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.A-Python-Trk-HC.name data/mp/stats/templates.json: $.P0PythonHvyCnTrks.name ... + 2 refs
en: Heavy Cannon Python Tracks
ar_SA: مدفعٌ ثقيل الحنش جنازير

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.H-Scorp-Trk-HC.name
en: Heavy Cannon Scorpion Tracks
ar_SA: مدفعٌ ثقيل عنكبوت جنازير

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Tiger-Trk-HC.name
en: Heavy Cannon Tiger Tracks
ar_SA: مدفعٌ ثقيل النمر جنازير

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon3Mk1.name data/base/stats/weapons.json: $.Cannon375mmMk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon3Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon375mmMk1.name
en: Heavy Cannon
ar_SA: مدفعٌ ثقيل

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flame2.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flame2.name
en: Heavy Flamer - Inferno
ar_SA: قاذف لهبٍ ثقيل - الجحيم

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.CyborgCannon.name data/mp/stats/weapons.json: $.CyborgCannon.name
en: Heavy Gunner
ar_SA: السايبورغ المدفعي

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-HvyHowitzer.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-HvyHowitzer.name
en: Heavy Howitzer - Ground Shaker
ar_SA: هاوتزر ثقيل - مزلزل الأرض

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HeavyLas.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-HeavyLaser.name
en: Heavy Laser Emplacement
ar_SA: مربض ليزرٍ كثيف

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.TigerHvLaserTracks.name
en: Heavy Laser Tiger Tracks
ar_SA: ليزرٌ ثقيل النمر جنازير

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-HvyLaser.name data/mp/stats/weapons.json: $.HeavyLaser.name
en: Heavy Laser
ar_SA: ليزر كثيف

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraHMGHalfTrack.name data/base/stats/templates.json: $.P0CobraHvyMGHtrack.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraHMGHalfTrack.name data/mp/stats/templates.json: $.P0CobraHvyMGHtrack.name
en: Heavy Machinegun Cobra Half-tracks
ar_SA: رشاشٌ ثقيل كوبرا جنازير نصفية

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Cobra-Hover-HMG.name
en: Heavy Machinegun Cobra Hover
ar_SA: رشاشٌ ثقيل كوبرا حوامة

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Cobra-Trk-HMG.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraHMGTracks.name
en: Heavy Machinegun Cobra Tracks
ar_SA: رشاشٌ ثقيل كوبرا جنازير

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Cobra-Wheels-HMG.name
en: Heavy Machinegun Cobra Wheels
ar_SA: رشاشٌ ثقيل كوبرا عجلات

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower01.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower01.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower01.name
en: Heavy Machinegun Hardpoint
ar_SA: نقطةٌ محصّنة برشاشٍ ثقيل

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ScorpHTrackHMG.name
en: Heavy Machinegun Scorpion Half Tracks
ar_SA: رشاشٌ ثقيل عنكبوت جنازير نصفية

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ScorpTrkHMG.name
en: Heavy Machinegun Scorpion Tracks
ar_SA: رشاشٌ ثقيل عنكبوت جنازير

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperHMGHalftrack.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperHMGHalftrack.name
en: Heavy Machinegun Viper Half-tracks
ar_SA: رشاشٌ ثقيل أفعى جنازير نصفية

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperHMGTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.A-Viper-Trk-HMG.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperHMGTracks.name
en: Heavy Machinegun Viper Tracks
ar_SA: رشاشٌ ثقيل أفعى جنازير

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Viper-Wheels-HMG.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperHMGWheels.name
en: Heavy Machinegun Viper Wheels
ar_SA: رشاشٌ ثقيل أفعى عجلات

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG3Mk1.name data/base/stats/weapons.json: $.MG3Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG3Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG3Mk1.name
en: Heavy Machinegun
ar_SA: رشاشٌ ثقيل

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar02Hvy.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar02Hvy.name
en: Heavy Mortar - Bombard
ar_SA: المدفع العملاق

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HeavyPlasmaLauncher.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-HeavyPlasmaLauncher.name
en: Heavy Plasma Launcher Emplacement
ar_SA: مربض مطلق بلازما ثقيل

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_PLASLAUNCH.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_PLASLAUNCH.text[1]
en: Heavy Plasma Launcher firing plasma
ar_SA: مُطلق بلازما ثقيل يمكنه إطلاق البلازما

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-HeavyPlasmaLauncher.name data/mp/stats/weapons.json: $.PlasmaHeavy.name
en: Heavy Plasma Launcher
ar_SA: مُطلق بلازما ثقيل

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL3.text[1]
en: Heavy rail gun firing large kinetic energy darts
ar_SA: مدفعٌ ثقيل يستخدم القوة الكهرومغناطيسية لإطلاق سهامٍ تتمتع بطاقةٍ حركيةٍ مرتفعة، و"غاوس" هو واضع النظريات الرياضية المستعملة التي تصف المسرعات المغناطيسية في هذه الأسلحة.

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ScorpHRepairHover.name
en: Heavy Repair Scorpion Hover
ar_SA: صيانةٌ ثقيل عنكبوت حوامة

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraHRepairHover.name
en: Heavy Repair Turret Cobra Hover
ar_SA: رأس صيانةٍ قيل كوبرا حوامة

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Super-Rocket.name data/mp/stats/structure.json: $.X-Super-Rocket.name data/mp/stats/weapons.json: $.RocketSuper.name
en: Heavy Rocket Bastion
ar_SA: قلعةٌ بقاذف صواريخ ثقيلة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HvSAM1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HvSAM1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_MS_SAM2WT.text[1]
en: Heavy surface-to-air missile
ar_SA: صاروخ أرض-جو ثقيل

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Heavywepslab.name
en: Heavyweaponslab
ar_SA: مختبر الأسلحة الثقيلة

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/propulsion.json: $.Helicopter.name
en: Helicopter
ar_SA: مروحيّة

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Howitzer03-Rot.name data/mp/stats/weapons.json: $.Howitzer03-Rot.name
en: Hellstorm
ar_SA: إعصار جهنم

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU2.text[3]
en: Hero and Special rank units are protected
ar_SA: إن الوحدات الاستثنائية والبطولية محمية

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Damage05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage08.name
en: HESH Rocket Warhead Mk2
ar_SA: رأسٌ حربي بمتفجراتٍ طرية (النموذج 2)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Damage06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage09.name
en: HESH Rocket Warhead Mk3
ar_SA: رأسٌ حربي بمتفجراتٍ طرية (النموذج 3)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Damage04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage07.name
en: HESH Rocket Warhead
ar_SA: رأسٌ حربي بمتفجراتٍ طرية

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Damage02.name
en: Hi-Energy Laser Emitter Mk2
ar_SA: جهازٍ إشعاعٍ ليزري عالي الطاقة (التصميم 2)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Damage03.name
en: Hi-Energy Laser Emitter Mk3
ar_SA: جهازٍ إشعاعٍ ليزري عالي الطاقة (التصميم 3)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Damage01.name
en: Hi-Energy Laser Emitter
ar_SA: جهازٍ إشعاعٍ ليزري عالي الطاقة

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/hidebehind.json: $.challenge.name
en: Hide Behind Me
ar_SA: اختبئ خلفي

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_MAT10.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_MAT10.text[1]
en: High Density Base Structure Materials
ar_SA: مواد بناءٍ عالية الكثافة للمباني الرئيسية

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_CN_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_CN_D1.text[1]
en: High Explosive Anti-Tank Cannon Shells
ar_SA: قذائف مدفعية مضادةٌ للدبابات شديدة الانفجار

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_D1.text[1]
en: High Explosive Anti-Tank warhead
ar_SA: رأسٌ حربيٌ مضادٌ للدبابات شديد الانفجار

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_RK_D4.text[1]
en: High Explosive Anti-Tank warheads
ar_SA: رؤوسٌ حربيةٌ مضادةٌ للدبابات شديدة الانفجار

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[1]
en: High Explosive Armor Piercing Flak
ar_SA: طلقات شديدة الانفجار خارقةٌ للدروع، مخصصةٌ للمدافع المضادة للطائرات

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWD4.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWD4.text[1]
en: High Explosive Armor Piercing Shells
ar_SA: قذائف شديدة الانفجار خارقةٌ للدروع

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_MART.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_MART.text[1]
en: High explosive artillery missile
ar_SA: صاروخٌ مدفعي شديد الانفجار

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HART.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HART.text[1]
en: High explosive heavy artillery missile
ar_SA: صاروخٌ مدفعيٌ ثقيل وشديد الانفجار

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_RK_HVAT1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_RK_HVAT1.text[1]
en: High explosive shaped charge missile
ar_SA: صاروخٌ موجه شديد الانفجار، تمت قولبة حشوته بحيث تتركز طاقة الانفجار في نقطةٍ واحدة

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat05.name
en: High Intensity Thermal Armor Mk2
ar_SA: درعٌ حراريٌ شديد القوة (التصميم 2)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat06.name
en: High Intensity Thermal Armor Mk3
ar_SA: درعٌ حراريٌ شديد القوة (التصميم 3)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat04.name
en: High Intensity Thermal Armor
ar_SA: درعٌ حراريٌ شديد القوة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[3]
en: High power costs and slow to produce
ar_SA: يتطلب إنتاجه طاقةً كبيرةً ووقتاً طويلاً

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage02.name
en: High Temperature Flamer Gel Mk2
ar_SA: جلٌّ حارق عالي الحراري (التركيبة 2)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage03.name
en: High Temperature Flamer Gel Mk3
ar_SA: جلٌّ حارق عالي الحرارة (التركيبة 3)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage01.name
en: High Temperature Flamer Gel
ar_SA: جلٌّ حارق عالي الحرارة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_DF_WU7.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_DF_WU7.text[1]
en: High tensile concrete-plastic composite
ar_SA: مركبٌ من الإسمنت والبلاستيك، ويتميز بقدرته العالية على مقاومة قوى الشد

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Range01.name
en: High-Pressure Gas Container
ar_SA: خزانٌ غازٍ عالي الضغط

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_R1.text[1]
en: High-pressure gas throws the flamer gel further
ar_SA: سيؤدي استعمال غاز عالي الضغط إلى قذف الجل الحارق لمسافةٍ أكبر

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.PillBox3.name data/mp/stats/structure.json: $.PillBox3.name
en: HMG Bunker
ar_SA: ملجأٌ برشاشٍ ثقيل

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.hover02.name
en: Hover II
ar_SA: الحوامة 2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.hover03.name
en: Hover III
ar_SA: الحوامة 3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Hover.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Hover.name
en: Hover Propulsion
ar_SA: الحوامة الدافعة

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.hover01.name data/mp/stats/propulsion.json: $.hover01.name
en: Hover
ar_SA: الحوامة

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWAC1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWAC3.text[2]
en: Howitzer accuracy +10%
ar_SA: زيادة دقة الهاوتزر 10%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF02.name
en: Howitzer Autoloader Mk2
ar_SA: ملقمٌ آلي للهاتوزر (التصميم 2)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF03.name
en: Howitzer Autoloader Mk3
ar_SA: ملقمٌ آلي للهاتوزر (التصميم 3)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF01.name
en: Howitzer Autoloader
ar_SA: ملقمٌ آلي للهاتوزر

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWD1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWD4.text[2]
en: Howitzer damage +25%
ar_SA: زيادة ضرر الهاوتزر 25%

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF04.name
en: Howitzer Fast Loader
ar_SA: ملقمٌ سريعٌ للهاوتزر

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWRF1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWRF4.text[2]
en: Howitzer reload time -10%
ar_SA: تقليل وقت إ‘ادة تعبئة الهاوتزر 10%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-HowitzerMk1.name data/base/stats/weapons.json: $.Howitzer105Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-HowitzerMk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Howitzer105Mk1.name
en: Howitzer
ar_SA: الهاوتزر

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-AASite-QuadMg1.name data/base/stats/structure.json: $.AASite-QuadMg1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-AASite-QuadMg1.name data/mp/stats/structure.json: $.AASite-QuadMg1.name
en: Hurricane AA Site
ar_SA: نقطة رشاش العاصفة المضاد للطائرات

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun03.name data/base/stats/weapons.json: $.QuadMg1AAGun.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun03.name data/mp/stats/weapons.json: $.QuadMg1AAGun.name
en: Hurricane AA Turret
ar_SA: رأس رشاش العاصفة المضاد للطائرات

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.BarbHUT.name
en: Hut
ar_SA: كوخ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage08.name
en: HVAPFSDS Cannon Rounds Mk2
ar_SA: طلقاتٌ خارقةٌ للدروع فائقة السرعة (النموذج 2)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage09.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage09.name
en: HVAPFSDS Cannon Rounds Mk3
ar_SA: طلقاتٌ خارقةٌ للدروع فائقة السرعة (النموذج 3)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage07.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage07.name
en: HVAPFSDS Cannon Rounds
ar_SA: طلقاتٌ خارقةٌ للدروع فائقة السرعة

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0cam3PyHPVcanTrk.name
en: HVC Python Tracks
ar_SA: مدفعٌ فائق السرعة الحنش جنازير

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-ROF03.name
en: Hyper Fire Chaingun Upgrade
ar_SA: رشاش سلسلة فائق السرعة

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Emplacement-HPVcannon.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-HPVcannon.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Emplacement-HPVcannon.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-HPVcannon.name
en: Hyper Velocity Cannon Emplacement
ar_SA: مربض مدفعٍ فائق السرعة

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-HPVcannon.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower-HPVcannon.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-HPVcannon.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-HPVcannon.name
en: Hyper Velocity Cannon Hardpoint
ar_SA: نقطةٌ محصّنة بمدفعٍ فائق السرعة

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PythonHoverHVC.name
en: Hyper Velocity Cannon Python Hover
ar_SA: مدفعٌ فائق السرعة الحنش حوامة

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.P0cam3PyHPVcanTrk.name
en: Hyper Velocity Cannon Python Tracks
ar_SA: مدفعٌ فائق السرعة الحنش جنازير

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon4AMk1.name data/base/stats/weapons.json: $.Cannon4AUTOMk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon4AMk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon4AUTOMk1.name
en: Hyper Velocity Cannon
ar_SA: مدفعٌ فائق السرعة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_CN_D7.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_CN_D7.text[1]
en: Hyper-Velocity Armor-Piercing Fin-Stabilised Discarding Sabot
ar_SA: طلقاتٌ خارقةٌ للدروع وفائقة السرعة، وفي قاعدتها أجنحةٍ كأجنحة السهم، مما يزيد من ثباتها في الجو

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_LASSAT.text[2]
en: Immense damage infliction capability
ar_SA: يمتلك القدرة على إحداث أضرارٍ هائلة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_D1.text[1]
en: Improved armor-piercing dart
ar_SA: سهمٌ مقوىً خارقٌ للدروع

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb-Damage02.name
en: Improved Bomb Warhead
ar_SA: رأسٌ حربيٌ محسّن للقنابل

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_LASROF1.text[1]
en: Improved Energizer reduces laser recharge time
ar_SA: سيتم تحسين مولّد الطاقة الليزري مما يقلل من وقت إعادة الشحن

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_ENGIN1.text[1] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_ENGIN2.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_ENGIN1.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_ENGIN2.text[1]
en: Improved Engineering Techniques
ar_SA: تحسين التقنيات الهندسية

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Engineering02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Engineering02.name
en: Improved Engineering
ar_SA: هندسةٌ متطورة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_CBSU2.text[1] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSU2.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_CBSU3.text[1] ... + 3 refs
en: Improved fire detection systems
ar_SA: أنظمةٌ محسّنة لاكتشاف النيران المعادية

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade02.name
en: Improved Hardcrete Mk2
ar_SA: إسمنتٌ صلبٌ محسّن (التركيبة 2)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade03.name
en: Improved Hardcrete Mk3
ar_SA: إسمنت صلبٌ محسّن (التركيبة 3)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade01.name
en: Improved Hardcrete
ar_SA: إسمنتٌ صلبٌ محسّن

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_M_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_M_D1.text[1]
en: Improved high explosive shells
ar_SA: قذائف مطوَّرة شديدة الانفجار

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Accuracy01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Accuracy01.name
en: Improved Laser Focusing
ar_SA: زيادة تركيز الليزر

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU2.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU3.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU4.text[1] ... + 2 refs
en: Improved NEXUS resistance circuitry
ar_SA: تحسين الدرات المقاومة لـ «نيكسوس»

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_POWMD1.text[1] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_POWU1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_POWU2.text[0] ... + 3 refs
en: Improved Power Generator Performance
ar_SA: تحسين أداء مولّد الطاقة

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Accuracy01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Accuracy02.name
en: Improved Rocket Wire Guidance
ar_SA: تحسين التوجيه السلكي للصاروخ

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SENSO1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SENSO1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_WS.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_WST.text[3]
en: Improved sensor range
ar_SA: مدىً أكبر للمستشعر

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_D1.text[1]
en: Improved shaped charge warhead
ar_SA: سيتم استعمال رؤوسٍ متفجرة متطورة، تمت قولبة حشوتها بحيث تتركز طاقة الانفجار في نقطةٍ واحدة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VS2.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VS2.text[1]
en: Improved target recognition systems
ar_SA: أنظمةٌ محسّنة للتعرف على الهدف

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU2.text[1]
en: Improved Thermal Emissions detection
ar_SA: أنظمةٌ محسّنة لاكتشاف الانبعاثات الحرارية

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_WU1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_WU1.text[1]
en: Improved Titanium-reinforced concrete
ar_SA: إسمنتٌ مدعمٌ بالتيتانيوم محسّن

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASD1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_LASD1.text[1]
en: Improvement in laser emission density
ar_SA: يزيد من كثافة إشعاع الليزر

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASAC1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_LASAC1.text[1]
en: Improvement in laser optics reduces light dispersal
ar_SA: سيتم تحسين الصفات الضوئية لليزر مما يقلل من تبعثر الضوء

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-Howitzer-Incenediary.name
en: Incendiary Howitzer Emplacement 2
ar_SA: مربض هاوتزر حارق 2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Howitzer-Incendiary.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-Howitzer-Incendiary.name
en: Incendiary Howitzer Emplacement
ar_SA: مربض هاوتزر حارق

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_INH.text[1]
en: Incendiary howitzer emplacement
ar_SA: مربض هاوتزر حارق

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_INH.text[1]
en: Incendiary Howitzer may be assigned to a sensor
ar_SA: يمكن إسناد الهاوتزر الحارق إلى أحد المستشعرات

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Incendiary.name data/mp/stats/weapons.json: $.Howitzer-Incendiary.name
en: Incendiary Howitzer
ar_SA: الهاوتزر الحارق

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-MortarPit-Incenediary.name
en: Incendiary Mortar Pit 2
ar_SA: خندق هاون حارق 2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-MortarPit-Incendiary.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-MortarPit-Incendiary.name
en: Incendiary Mortar Pit
ar_SA: خندق هاون حارق

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Incendiary.name data/mp/stats/weapons.json: $.Mortar-Incendiary.name
en: Incendiary Mortar
ar_SA: هاونٌ حارق

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_ROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_ROF1.text[1]
en: Increased gauss output speeds up reload time
ar_SA: ستؤدي زيادة قوة المدفع إلى تقليل وقت إعادة التعبئة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_WU1.text[2]
en: Increases Armour and Body Points
ar_SA: يزيد من قوة الدرع ونقاط الصحة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CNAC1.text[2] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_CNAC2.text[2]
en: Increases Cannon accuracy
ar_SA: يزيد دقة المدفع

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_CN_D1.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_D4.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_CN_D7.text[2]
en: Increases Cannon damage
ar_SA: يزيد ضرر المدفع

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_ROF1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_CN_ROF4.text[2]
en: Increases Cannon ROF
ar_SA: يزيد معدل إطلاق المدفع

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_ENGIN1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_ENGIN2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ENGIN3.text[2]
en: Increases construction speed
ar_SA: يزيد من سرعة البناء

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_R1.text[2]
en: Increases Flamer range
ar_SA: يزيد من مدى قاذف اللهب

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_FL_ROF1.text[2]
en: Increases Flamer ROF
ar_SA: يزيد من معدل إطلاق قاذف اللهب

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASAC1.text[2]
en: Increases Laser accuracy
ar_SA: يزيد من دقة الليزر

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASD1.text[2]
en: Increases Laser damage
ar_SA: يزيد من الضرر الذي يسببه الليزر

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASROF1.text[2]
en: Increases Laser ROF
ar_SA: يزيد من معدل إطلاق الليزر

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_AC1.text[2]
en: Increases Mini-Rocket accuracy
ar_SA: يزيد من دقة الصواريخ المصغرة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_ROF1.text[2]
en: Increases Mini-Rockets ROF
ar_SA: يزيد من معدل إطلاق الصواريخ المصغرة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC2.text[2]
en: Increases Missile accuracy
ar_SA: يزيد من دقة الصاروخ الموجه

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_D1.text[2]
en: Increases Missile damage
ar_SA: يزيد من الضرر الذي يسببه الصاروخ الموجه

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_ROF1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_SMS_ROF1.text[2]
en: Increases Missile ROF
ar_SA: يزيد من معدل إطلاق الصواريخ الموجهة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_AC1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_M_AC2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_M_AC3.text[2]
en: Increases Mortar accuracy
ar_SA: تزيد من دقة الهاون

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_ROF1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_M_ROF4.text[2]
en: Increases Mortar ROF
ar_SA: تزيد من معدل إطلاق الهاون

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_AC1.text[2]
en: Increases Rail Gun accuracy
ar_SA: زيادة دقة المدفع الكهرومغناطيسي

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_D1.text[2]
en: Increases Rail Gun damage
ar_SA: زيادة ضرر المدفع الكهرومغناطيسي

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_ROF1.text[2]
en: Increases Rail Gun ROF
ar_SA: زيادة معدل إطلاق المدفع الكهرومغناطيسي

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_AC1.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_AC2.text[2] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_SRK_AC3.text[2]
en: Increases Rocket accuracy
ar_SA: يزيد من دقة الصاروخ

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_ROF1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_SRK_ROF4.text[2]
en: Increases Rocket ROF
ar_SA: يزيد من معدل إطلاق الصواريخ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Indirectlab.name
en: Indirectweaponslab
ar_SA: مختبر الأسلحة النارية غير المباشرة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[1]
en: Inferior armor and body points to Cobra
ar_SA: أقل قوةً وتصفيحاً من جسم الكوبرا

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[1]
en: Inferior armor and body points to Viper
ar_SA: أقل قوةً وتصفيحاً من جسم الأفعى

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HvyFlamer.name data/mp/stats/structure.json: $.Tower-Projector.name
en: Inferno Bunker
ar_SA: ملجأٌ بقاذف الجحيم

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraInfernoHTracks.name
en: Inferno Cobra Half-Tracks
ar_SA: الجحيم كوبرا جنازير نصفية

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraInfernoHover.name
en: Inferno Cobra Hover
ar_SA: الجحيم كوبرا حوامة

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-HvyFlamer.name data/base/stats/structure.json: $.Tower-Projector.name
en: Inferno Emplacement
ar_SA: مربض قاذف الجحيم

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.WallTower-Projector.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-Projector.name
en: Inferno Hardpoint
ar_SA: نقطةٌ محصّنة بقاذف الجحيم

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PythonHoverInferno.name
en: Inferno Python Hover
ar_SA: الجحيم الحنش حوامة

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Flame2.name data/mp/stats/weapons.json: $.Flame2.name
en: Inferno
ar_SA: الجحيم

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU1.text[2]
en: Intruder parasite isolated
ar_SA: لقد تمكنا من عزل الطفيلي المقتحم

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.ECM1PylonMk1.name
en: Jammer Tower
ar_SA: برج التشويش الإلكتروني

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/ecm.json: $.ECM1TurretMk1.name
en: Jammer Turret
ar_SA: رأس التشويش الإلكتروني

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_JP1.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_JP1.text[3]
en: Jump Cyborgs can now be researched
ar_SA: يمكنك الآن فتح السايبورغ القافز من مركز أبحاثك

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_STW1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_UP.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_WS.text[2] ... + 2 refs
en: Keeps map areas under constant surveillance
ar_SA: يعمل باستمرار على رصد تحركات الأعداء في المناطق المختلفة من الخريطة

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_MET1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_MET4.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET10.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET7.text[2]
en: Kinetic armor +30%, body points +30%
ar_SA: زيادة الدرع الحركي 30%، زيادة نقاط صحة الجسم 30%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_CYMET4.text[2]
en: Kinetic Armor +35%, and Body Points +35%
ar_SA: زيادة الدرع الحركي 35%، زيادة نقاط صحة الجسم 35%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CYMET1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET10.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET7.text[2]
en: Kinetic Armor +35%, Body Points +35%
ar_SA: زيادة الدرع الحركي 35%، زيادة نقاط صحة الجسم 35%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket01-LtAT.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket01-LtAT.name
en: Lancer AT Rocket
ar_SA: صاروخ الرماح المضاد للدبابات

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox06.name data/base/stats/structure.json: $.PillBox6.name data/mp/stats/structure.json: $.PillBox6.name
en: Lancer Bunker
ar_SA: ملجأ الرمّاح

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraLtA-Thalftrack.name data/base/stats/templates.json: $.P0CobraLtATRktHtrack.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraLtA-Thalftrack.name data/mp/stats/templates.json: $.P0CobraLtATRktHtrack.name
en: Lancer Cobra Half-tracks
ar_SA: الرمّاح كوبرا جنازير نصفية

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraTrkLancer.name
en: Lancer Cobra Tracks
ar_SA: الرمّاح كوبرا جنازير

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-Rocket.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-Rocket-GROUND.name data/base/stats/templates.json: $.CyborgRkt01Ground.name ... + 2 refs
en: Lancer Cyborg
ar_SA: السايبورغ الرمّاح

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower06.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower06.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower06.name
en: Lancer Hardpoint
ar_SA: نقطةٌ محصّنة بصاروخ الرمّاح

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Mantis-Trk-Lancer.name
en: Lancer Mantis Tracks
ar_SA: الرمّاح عقرب جنازير

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Python-Trk-Lancer.name
en: Lancer Python Tracks
ar_SA: الرمّاح الحنش جنازير

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.H-Scorp-Trk-Lancer.name
en: Lancer Scorpion Tracks
ar_SA: الرمّاح عقرب جنازير

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.H-Scorp-VTOL-Lancer.name
en: Lancer Scorpion VTOL
ar_SA: الرمّاح عقرب طائرةٌ عمودية

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperTrkLancer.name
en: Lancer Viper Tracks
ar_SA: الرمّاح أفعى جنازير

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperLtA-Twheels.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperLtA-Twheels.name
en: Lancer Viper Wheels
ar_SA: الرمّاج أفعى عجلات

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-LtA-T.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-LtA-T.name
en: Lancer
ar_SA: صاروخ الرمّاح

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B14.text[0]
en: Large Super Heavy Body
ar_SA: جسمٌ ثقيلٌ جداً كبير الحجم

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Laser01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Laser01.name
en: Laser - Flashlight
ar_SA: مطلق ليزر - الفلاش

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_AALAS.text[0]
en: Laser AA Gun Available
ar_SA: يمكنك الآن بناء ليزرٍ مضادٍ للطائرات

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_LASAC1.text[2]
en: Laser accuracy +10%
ar_SA: زيادة دقة الليزر 10%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_LASD1.text[2]
en: Laser damage +25%
ar_SA: زيادة ضرر الليزر 25%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_CNAC2.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_CNAC2.text[1]
en: Laser designator paints and guides rounds to the target
ar_SA: سيقوم الليزر المحدد للأهداف بتوجيه الطلقات نحو الهدف

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_LASROF1.text[2]
en: Laser reload time -15%
ar_SA: تقليل وقت إعادة شحن الليزر 15%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASAC1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASD1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASROF1.text[0] ... + 3 refs
en: Laser Upgrade
ar_SA: تطويرٌ لليزر

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Laseropticslab.name
en: Laseropticslab
ar_SA: مختبر فيزياء الليزر

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYMET1.text[1] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_MET1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CYMET1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_MET1.text[1]
en: Layered composite alloys and energy-absorbing fibres
ar_SA: خلائط معدنيةً متعددة الطبقات وأليافٌ ماصةٌ للطاقة

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body2SUP.name data/mp/stats/body.json: $.Body2SUP.name
en: Leopard
ar_SA: الفهد

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[1]
en: Less armor and body points than Python
ar_SA: أقل قوةً وتصفيحاً من جسم الحنش

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body04.name
en: Light Body - Bug
ar_SA: جسمٌ خفيف - البقّة

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body02.name
en: Light Body - Leopard
ar_SA: جسمٌ خفيف - الفهد

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body03.name
en: Light Body - Retaliation
ar_SA: جسمٌ خفيف - الانتقام

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body01.name
en: Light Body - Viper
ar_SA: جسمٌ خفيف - الأفعى

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[1]
en: Light body vulnerable to heavy weapons
ar_SA: جسمٌ خفيف، ولا يمكنه مقاومة الأسلحة الثقيلة

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox04.name data/base/stats/structure.json: $.PillBox4.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox04.name data/mp/stats/structure.json: $.PillBox4.name
en: Light Cannon Bunker
ar_SA: ملجأٌ بمدفعٍ خفيف

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraLtCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraLtCnTrks.name
en: Light Cannon Cobra Tracks
ar_SA: مدفعٌ خفيف كوبرا جنازير

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN1MK1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CN1MK1.text[1]
en: Light Cannon firing 40mm rounds
ar_SA: مدفعٌ خفيفٌ يمكنه إطلاق طلقاتٍ من عيار 40 مم

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower02.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower02.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower02.name
en: Light Cannon Hardpoint
ar_SA: نقطةٌ محصّنة بمدفعٍ خفيف

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.PythonLtCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.PythonLtCnTrks.name
en: Light Cannon Python Tracks
ar_SA: مدفعٌ خفيف الحنش جنازير

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperLtCannonHTracks.name
en: Light Cannon Viper Half-tracks
ar_SA: مدفعٌ خفيف أفعى جنازير نصفية

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperLtCannonTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperLtCannonTracks.name
en: Light Cannon Viper Tracks
ar_SA: مدفعٌ خفيف أفعى جنازير

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperLtCannonWheels.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperLtCannonWheels.name
en: Light Cannon Viper Wheels
ar_SA: مدفعٌ خفيف أفعى عجلات

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon1Mk1.name data/base/stats/weapons.json: $.Cannon1Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon1Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon1Mk1.name
en: Light Cannon
ar_SA: مدفعٌ خفيف

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.LookOutTower.name data/mp/stats/structure.json: $.LookOutTower.name
en: Look-Out Tower
ar_SA: برج مراقبة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[3]
en: Low power cost and low production times
ar_SA: يمكن إنتاجه خلال وقتٍ قصير ودون استهلاك الكثير من الطاقة

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.MG1-Pillbox.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG1-Pillbox.name
en: Machinegun Bunker
ar_SA: ملجأٌ برشاش

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D2.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_D5.text[2] ... + 2 refs
en: Machinegun damage +25%
ar_SA: زيادة ضرر الرشاش 25%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Tower01.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower1MG.name
en: Machinegun Guard Tower
ar_SA: برجٌ حراسةٍ برشاش

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_MG_ROF1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_ROF2.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG_ROF3.text[2]
en: Machinegun reload time -15%
ar_SA: تقليل وقت إعادة تعبئة الرشاش بنسبة 15%

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperLtMGHalfTracks.name
en: Machinegun Viper Half-Tracks
ar_SA: رشاش أفعى جنازير نصفية

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Viper-Trk-MG.name
en: Machinegun Viper Tracks
ar_SA: رشاش أفعى جنازير

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.CyborgChaingun.name data/mp/stats/weapons.json: $.CyborgChaingun.name
en: Machinegunner
ar_SA: حامل الرشاش

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SENSO1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SENSO1.text[2]
en: Makes excellent scout vehicle
ar_SA: يُعتبر مركبةً مثاليةً لاستطلاع ساحة المعركة

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body12SUP.name data/mp/stats/body.json: $.Body12SUP.name
en: Mantis
ar_SA: العقرب

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B14.text[1]
en: Maximum armor and body points
ar_SA: أقوى درع وأقصى عددٍ من نقاط صحة الجسم

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SUE1.text[3]
en: May be assigned to follow units
ar_SA: يمكنك أن تطلب منه تتبع الوحدات الأخرى

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MORTA1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_MORTA1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_IMORT.text[1]
en: May be targeted directly or assigned to a sensor turret or tower
ar_SA: يمكن توجيهه مباشرةً أو إسناده إلى رأس مركبةٍ أو برجٍ مزودٍ بمستشعر

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VF.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VF.text[3]
en: May be upgraded using factory modules
ar_SA: يمكن تحديثه عن طريق الوحدات الإضافية

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Mechanic.name
en: Mechanic Cyborg
ar_SA: السايبورغ الميكانيكي

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYS_MCH.text[1]
en: Mechanic with repair ability
ar_SA: ميكانيكيٌ يمتلك القدرة على صيانة الأشياء

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body05.name
en: Medium Body - Cobra
ar_SA: جسمٌ متوسط - الكوبرا

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body06.name
en: Medium Body - Panther
ar_SA: جسمٌ متوسط - الجاكوار

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body07.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body07.name
en: Medium Body - Retribution
ar_SA: جسمٌ متوسط - القصاص

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body08.name
en: Medium Body - Scorpion
ar_SA: جسمٌ متوسط - العنكبوت

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[1]
en: Medium body increases armor and body points
ar_SA: يزيد الجسم المتوسط من قوة الدرع ونقاط صحة الجسم

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraMedCnHTrks.name
en: Medium Cannon Cobra Half Track
ar_SA: مدفعٌ متوسط كوبرا جنازير نصفية

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Cobra-Hover-MC.name
en: Medium Cannon Cobra Hover
ar_SA: مدفعٌ متوسط كوبرا حوامة

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraMedCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraMedCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.P0CobraMedCnTrks.name
en: Medium Cannon Cobra Tracks
ar_SA: مدفعٌ متوسط كوبرا جنازير

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN2MK1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CN2MK1.text[1]
en: Medium Cannon firing 76mm rounds
ar_SA: مدفعٌ متوسط يمكنه إطلاق طلقاتٍ من عيار 76 مم

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower03.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower03.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower03.name
en: Medium Cannon Hardpoint
ar_SA: نقطةٌ محصّنة بمدفعٍ متوسط

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Python-Hover-MC.name
en: Medium Cannon Python Hover
ar_SA: مدفعٌ متوسط الحنش حوامة

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.PythonMedCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.PythonMedCanTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.PythonMedCnTrks.name
en: Medium Cannon Python Tracks
ar_SA: مدفعٌ متوسط الحنش جنازير

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Scorp-Hover-MC.name
en: Medium Cannon Scorpion Hover
ar_SA: مدفعٌ متوسط عنكبوت حوامة

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Scorp-Trk-MC.name
en: Medium Cannon Scorpion Tracks
ar_SA: مدفعٌ متوسط عنكبوت جنازير

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperMedCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperMedCnTrks.name
en: Medium Cannon Viper Tracks
ar_SA: مدفعٌ متوسط أفعى جنازير

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon2Mk1.name data/base/stats/weapons.json: $.Cannon2A-TMk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon2Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon2A-TMk1.name
en: Medium Cannon
ar_SA: مدفعٌ متوسط

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B13.text[0]
en: Medium Super Heavy Body
ar_SA: جسمٌ ثقيلٌ جداً متوسط الحجم

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_EMP_MRL.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_EMP_MRL.text[1]
en: Mini-rocket armored strongpoint
ar_SA: متراسٌ محصّن وعليه منصة صواريخ مصغرة

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraMRLHalftrack.name
en: Mini-Rocket Array Cobra Half-tracks
ar_SA: راجمة صواريخٍ مصغرة كوبرا جنازير نصفية

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraMRLTracks.name
en: Mini-Rocket Array Cobra Tracks
ar_SA: راجمة صواريخٍ مصغرة كوبرا جنازير

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperMRLHalfTracks.name
en: Mini-Rocket Array Viper Half Track
ar_SA: راجمة صواريخٍ مصغرة أفعى جنازير نصفية

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperMRLWheels.name
en: Mini-Rocket Array Viper Wheels
ar_SA: راجمة صواريخٍ مصغرة أفعى عجلات

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket02-MRL.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-MRL.name
en: Mini-Rocket Array
ar_SA: راجمة صواريخ مصغرة

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraMRLHalftrack.name
en: Mini-Rocket Artillery Cobra Half-tracks
ar_SA: مدفعية صواريخٍ مصغرة كوبرا جنازير نصفية

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperMRLWheels.name
en: Mini-Rocket Artillery Viper Wheels
ar_SA: مدفعية صواريخٍ مصغرة أفعى عجلات

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket02-MRL.name data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-MRL.name
en: Mini-Rocket Artillery
ar_SA: مدفعية صواريخ مصغرة

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-MRL.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-MRL-pit.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-MRL.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-MRL-pit.name
en: Mini-Rocket Battery
ar_SA: بطارية صواريخ مصغرة

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraPODHTracks.name
en: Mini-Rocket Cobra Half-Tracks
ar_SA: صواريخٌ مصغرة كوبرا جنازير نصفية

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraPODTracks.name
en: Mini-Rocket Cobra Tracks
ar_SA: صواريخٌ مصغرة كوبرا جنازير

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Tower06.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower6.name
en: Mini-Rocket Guard Tower
ar_SA: برج حراسة بمنصة صواريخ مصغرة

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket05-MiniPod.name data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-Pod.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket05-MiniPod.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-Pod.name
en: Mini-Rocket Pod
ar_SA: منصة صواريخ مصغرة

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Tower06.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower6.name
en: Mini-Rocket Tower
ar_SA: برج صواريخ مصغرة

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperPODHalfTracks.name
en: Mini-Rocket Viper Half Track
ar_SA: صواريخٌ مصغرة أفعى جنازير نصفية

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperPODWheels.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperPODWheels.name
en: Mini-Rocket Viper Wheels
ar_SA: صواريخ مصغرة أفعى عجلات

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC2.text[2]
en: Missile accuracy +10%
ar_SA: زيادة دقة الصاروخ الموجه 10%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC2.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC2.text[1]
en: Missile actively seeks and homes on targets
ar_SA: سيقوم الصاروخ الموجه بتعقب الأهداف والتوجه نحوه مباشرةً

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_D1.text[2]
en: Missile damage +25%
ar_SA: زيادة ضرر الصاروخ الموجه 25%

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Super-Missile.name data/mp/stats/structure.json: $.X-Super-Missile.name data/mp/stats/weapons.json: $.MissileSuper.name
en: Missile Fortress
ar_SA: قلعةٌ بقاذف صواريخ موجهة

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_ROF1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_SMS_ROF1.text[2]
en: Missile reload time -15%
ar_SA: تقليل وقت إعادة تعبئة الصواريخ الموجهة 15%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_D1.text[0] ... + 7 refs
en: Missile Upgrade
ar_SA: تطويرٌ للصاروخ الموجه

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_ROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_ROF1.text[1]
en: Missiles detect and lock-on to targets while loading
ar_SA: ستقوم الصواريخ باكتشاف الأهداف ومن ثم التثبيت عليها أثناء التلقيم

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-MobileRepairTurret01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-MobileRepairTurret01.name
en: Mobile Repair Turret
ar_SA: رأس صيانةٍ متنقل

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[1] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[1]
en: More armor and body points than Python
ar_SA: أكثر قوةً وتصفيحاً من جسم الحنش

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B13.text[1]
en: More armor and body points than Vengeance
ar_SA: أكثر قوةً وتصفيحاً من جسم الثأر

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_AC1.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_M_AC2.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_M_AC3.text[2]
en: Mortar accuracy +10%
ar_SA: زيادة دقة الهاون 10%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF02.name
en: Mortar Autoloader Mk2
ar_SA: ملقمٌ آلي للهاون (التصميم 2)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF03.name
en: Mortar Autoloader Mk3
ar_SA: ملقمٌ آلي للهاون (التصميم 3)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF01.name
en: Mortar Autoloader
ar_SA: ملقمٌ آلي للهاون

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraMortarHalfTrack.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraMortarHalfTrack.name
en: Mortar Cobra Half-tracks
ar_SA: هاون كوبرا جنازير نصفية

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_M_D1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_M_D4.text[2]
en: Mortar damage +25%
ar_SA: زيادة ضرر الهاون 25%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF04.name
en: Mortar Fast Loader
ar_SA: ملقمٌ سريعٌ للهاون

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-MortarPit.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-MortarPit01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-MortarPit.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-MortarPit01.name
en: Mortar Pit
ar_SA: خندق هاون

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_ROF1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_M_ROF4.text[2]
en: Mortar reload time -10%
ar_SA: تقليل وقت إعادة تعبئة الهاون 10%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Acc01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Acc01.name
en: Mortar Targeting Computer
ar_SA: نظام استهدافٍ حاسوبي للهاون

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar01Lt.name data/base/stats/weapons.json: $.Mortar1Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar01Lt.name data/mp/stats/weapons.json: $.Mortar1Mk1.name
en: Mortar
ar_SA: هاون

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body14.name
en: Multi Turret Body - Dragon
ar_SA: جسمٌ متعدد الرؤس - التنين

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG4.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG4.text[1]
en: Multi-barrel, rapid-fire machinegun
ar_SA: رشاشٌ سريع الإطلاق ومتعدد الفوهات

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Nanolab.name
en: Nanolab
ar_SA: مختبر النانو

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_LASSAT.text[3]
en: Narrow area of effect
ar_SA: منطقة تأثيرٍ ضيقة

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Retrib-Trk-Needle.name
en: Needle Gun Retribution Tracks
ar_SA: مدفع الإبر القصاص جنازير

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Tiger-Trk-Needle.name
en: Needle Gun Tiger Tracks
ar_SA: مدفع الإبر النمر جنازير

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-GuardTower-Rail1.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower-Rail1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-GuardTower-Rail1.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower-Rail1.name
en: Needle Gun Tower
ar_SA: برجٌ بمدفع إبر

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Veng-Trk-Needle.name
en: Needle Gun Vengeance Tracks
ar_SA: مدفع الإبر الثأر جنازير

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RailGun01.name data/base/stats/weapons.json: $.RailGun1Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-RailGun01.name data/mp/stats/weapons.json: $.RailGun1Mk1.name
en: Needle Gun
ar_SA: مدفع الإبر

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-Rail1.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-Rail1-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Rail1-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.MP-Cyb-Needle-GRD.name
en: Needle Gunner Cyborg
ar_SA: السايبورغ ذو مدفع الإبر

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade08.name
en: Neural Synapse Research Brain Mk2
ar_SA: دماغ أبحاث المشبك العصبي (النسخة 2)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade09.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade09.name
en: Neural Synapse Research Brain Mk3
ar_SA: دماغ أبحاث المشبك العصبي (النسخة 3)

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RU7.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade07.name data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RU7.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade07.name
en: Neural Synapse Research Brain
ar_SA: دماغ أبحاث المشبك العصبي

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_LASSAT.text[0]
en: New Advanced Weapon Available
ar_SA: هنالك سلاحٌ متطورٌ جديدٌ متاحٌ لك

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HART.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_MART.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HART.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_MART.text[0]
en: New Artillery Missile Turret Available
ar_SA: هنالك رأس مدفعيةٍ صاروخيةٍ جديدٌ متاحٌ لك

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RFU1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RFU1.text[1]
en: New automated repair techniques
ar_SA: سيتم استعمال تقنيات صيانةٍ آلية جديدة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_REPAI1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_CR1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY1.text[0] ... + 7 refs
en: New Base Structure Available
ar_SA: هنالك بناءٌ رئيسيٌ جديدٌ متاحٌ لك

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_CT1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_C_CT1.text[1]
en: New battlefield computer system
ar_SA: نظامٌ حاسوبيٌ جديد، مخصصٌ لقيادة الوحدات في أرض المعركة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW1.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW1.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW2.text[0]
en: New Construction Options Available
ar_SA: ستجد الآن في قسم البناء عدداً من الخيارات الجديدة المتاحة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_JP1.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_JP1.text[0]
en: New Cyborg Research Available
ar_SA: يمكنك الآن إجراء أبحاثٍ على سايبورغ جديد

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_RC.text[0]
en: New Electronic Technology Discovered
ar_SA: تم اكتشاف تقنيةٍ إلكترونيةٍ جديدة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS2.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS1.text[0] ... + 2 refs
en: New Laser Weapon Available
ar_SA: هنالك سلاحٌ ليزريٌ جديدٌ متاحٌ لك

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_AT.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_BB.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_AT.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_BB.text[0]
en: New Missile Turret Available
ar_SA: يمكنك استخدام رأسٍ جديدٍ يطلق صواريخ موجهة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[0]
en: New Paradigm Heavy Body
ar_SA: جسمٌ ثقيلٌ من تصميم «النهج الحديث»

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[0]
en: New Paradigm Light Body
ar_SA: جسمٌ خفيفٌ من تصميم «النهج الحديث»

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[0]
en: New Paradigm Medium body
ar_SA: جسمٌ متوسطٌ من تصميم «النهج الحديث»

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V2.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V2.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V3.text[1]
en: New power efficient propulsion
ar_SA: هنالك نظام دفعٍ جديدٍ موفرٍ للطاقة متاحٌ لك

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_POWU1.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_POWU2.text[1]
en: New Power Generation Technology
ar_SA: تقنيةٌ جديدة لتوليد الطاقة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_P_V1.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_P_V1.text[0]
en: New Propulsion Available for Design
ar_SA: يمكنك استخدام نظام دفعٍ جديدٍ في تصاميمك

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_HALFT1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TRACK1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_H1.text[0] ... + 5 refs
en: New Propulsion Available
ar_SA: هنالك نظام دفعٍ جديدٍ متاحٌ لك

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL3.text[0] ... + 3 refs
en: New Rail Gun Available
ar_SA: يمكنك الآن استخدام مدفعٍ كهرومغناطيسيٍ جديد

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_REPAI1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_REPAI1.text[1]
en: New Repair Facility Repairs Damaged Units
ar_SA: سيقوم مركز الصيانة الجديد بإصلاح الوحدات المتأذية

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ACYB.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ADEF.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ASTRUC.text[0] ... + 6 refs
en: New Repair Technology Discovered
ar_SA: تم اكتشاف تقنية صيانةٍ جديدة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_SL1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_C_SL1.text[3]
en: New research options available
ar_SA: هنالك خياراتٌ جديدةٌ متاحةٌ لك في مركز الأبحاث

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_MP1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_HvAT.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_IDF.text[0] ... + 9 refs
en: New Rocket Available
ar_SA: هنالك صاروخٌ جديدٌ متاحٌ لك

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_WST.text[0]
en: New System Available
ar_SA: هنالك رأسٌ وظيفيٌ جديدٌ متاحٌ لك

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SUE1.text[0]
en: New Systems Sensor Available
ar_SA: هنالك مستشعرٌ وظيفيٌ جديدٌ متاحٌ لك

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_UP.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_WS.text[0]
en: New Systems Structure Available
ar_SA: هنالك بناءٌ وظيفيٌ جديدٌ متاحٌ لك

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSTW1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTW1.text[0] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_CBSTW1.text[0] ... + 6 refs
en: New Systems Tower Available
ar_SA: هنالك برجٌ وظيفيٌ جديدٌ متاحٌ لك

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_CT1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_C_CT1.text[0] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[0]
en: New Systems Turret Available for Design
ar_SA: يمكنك استخدام رأسٍ وظيفيٍ جديدٍ في تصاميمك

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SENSO1.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SENSO1.text[0]
en: New Systems Turret Available For Design
ar_SA: يمكنك استخدام رأسٍ وظيفيٍ جديدٍ في تصاميمك

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SUE1.text[1]
en: New Thermal Emissions detection
ar_SA: مستكشفٌ جديدٌ للانبعاثات الحرارية

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_BMB6.text[0]
en: New VTOL Missile Launcher
ar_SA: قاذف صواريخ موجهة جديد للطائرات العمودية

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[0]
en: NEXUS Heavy Body
ar_SA: جسمٌ ثقيلٌ من تصميم «نيكسوس»

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Resistance-Upgrade04.name
en: NEXUS Immunization System
ar_SA: نظام التحصين ضد «نيكسوس»

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU1.text[1]
en: NEXUS Intruder Program analyzed
ar_SA: تم تحليل «برنامج نيكسوس المقتحم»

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Resistance.name
en: NEXUS Intruder Program
ar_SA: برنامج «نيكسوس» المقتحم

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[0]
en: NEXUS Light Body
ar_SA: جسمٌ خفيفٌ من تصميم «نيكسوس»

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-SpyTower.name data/mp/stats/structure.json: $.Sys-SpyTower.name
en: Nexus Link Tower
ar_SA: برج «وصلة نيكسوس»

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-SpyTurret.name data/mp/stats/weapons.json: $.SpyTurret01.name
en: Nexus Link Turret
ar_SA: رأس «وصلة نيكسوس»

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[0]
en: NEXUS Medium Body
ar_SA: جسمٌ متوسطٌ من تصميم «نيكسوس»

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.NX-ANTI-SATSite.name data/mp/stats/structure.json: $.NX-ANTI-SATSite.name
en: Nexus Missile Silo
ar_SA: منشأة إطلاقٍ تابعةٌ لـ «نيكسوس»

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Resistance-Upgrade02.name
en: NEXUS Resistance Circuits Mk2
ar_SA: داراتٌ مقاومةٌ لـ «نيكسوس» (التصميم 2)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Resistance-Upgrade03.name
en: NEXUS Resistance Circuits Mk3
ar_SA: داراتٌ مقاومةٌ لـ «نيكسوس» (التصميم 3)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Resistance-Upgrade01.name
en: NEXUS Resistance Circuits
ar_SA: داراتٌ مقاومةٌ لـ «نيكسوس»

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.NEXUSWall.name data/mp/stats/structure.json: $.NEXUSWall.name
en: NEXUS Wall
ar_SA: جدار «نيكسوس»

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/nexus.json: $.AI.name
en: Nexus
ar_SA: نيكسوس

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/noplace.json: $.challenge.name
en: No Place To Hide
ar_SA: لا مهرب

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/bonecrusher.json: $.AI.tip
en: Non-Cheating. Hard. Fun. Crush!
ar_SA: لا يغش. هزيمته صعبة، وستستمتع باللعب معه.

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SUE1.text[2]
en: Objects become difficult to locate near it
ar_SA: سيصير من الصعب العثور على الكائنات بجانبه

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0ResourceExtractor.name data/mp/stats/structure.json: $.A0ResourceExtractor.name
en: Oil Derrick
ar_SA: مضخةٌ نفطية

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.OilDrum.name
en: Oil Drum
ar_SA: برميل نفط

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.OilResource.name
en: Oil Resource
ar_SA: موردٌ نفطي

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC1.text[1]
en: On-board computer predicts target movement
ar_SA: حاسوبٌ للتنبؤ بحركة الهدف، مركبٌ داخل السلاح

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ACYB.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_AVEH.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ACYB.text[2] ... + 2 refs
en: On-board diagnostic and repair systems
ar_SA: أنظمة داخلية لتشخصيص المشاكل وصيانتها

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_RC.text[2]
en: On-board resistance circuit systems
ar_SA: دارات مقاومة يتم تثبيتها داخل المركبات

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_REPAI1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_REPAI1.text[3]
en: Or select the Repair Facility as a unit's target
ar_SA: أو اطلب من الوحدة التوجه إلى مركز الصيانة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[2] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_CBSTW1.text[2] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_CBSTW1.text[2]
en: Orders assigned indirect fire units to fire at the enemy batteries
ar_SA: سيطلب من الوحدات المسندة إليه، والتي تطلق نيراناً غير مباشرة، أن تستهدف بطاريات الأعداء

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body6SUPP.name data/mp/stats/body.json: $.Body6SUPP.name
en: Panther
ar_SA: الجاكوار

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-RotMor.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-RotMor.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-RotMor.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-RotMor.name
en: Pepperpot Pit
ar_SA: خندق رشاشة الفلفل

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Mortar3ROTARYMk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Mortar3ROTARYMk1.name
en: Pepperpot
ar_SA: رشاشة الفلفل

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.SK-Mantis-VTOL-PBB.name
en: Phosphor Bomb Bay Mantis VTOL
ar_SA: حجرة قنبلة فوسفور العقرب طائرةٌ عمودية

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb03.name
en: Phosphor Bomb Bay
ar_SA: حجرةٍ قنبلة فوسفور

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade08.name
en: Plascrete Mk2
ar_SA: البلا-إسمنت (التركيبة 2)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade09.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade09.name
en: Plascrete Mk3
ar_SA: البلا-إسمنت (التركيبة 3)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade07.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade07.name
en: Plascrete
ar_SA: البلا-إسمنت

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-PlasmaCannon.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-PlasmaCannon.name
en: Plasma Cannon Emplacement
ar_SA: مربض مدفع البلازما

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_PLASCAN.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_PLASCAN.text[1]
en: Plasma Cannon firing plasma
ar_SA: مدفع بلازما

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-PlasmaCannon.name data/mp/stats/weapons.json: $.Laser4-PlasmaCannon.name
en: Plasma Cannon
ar_SA: مدفع البلازما

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-PlasmiteFlamer.name data/mp/stats/structure.json: $.Plasmite-flamer-bunker.name
en: Plasmite Flamer Bunker
ar_SA: ملجأٌ بقاذف بلازما حارقة

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Plasmite-Flamer.name data/mp/stats/weapons.json: $.PlasmiteFlamer.name
en: Plasmite Flamer
ar_SA: قاذف البلازما الحارقة

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade11.name
en: Plasteel Mk2
ar_SA: البلا-فولاذ (التركيبة 2)

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade12.name
en: Plasteel Mk3
ar_SA: البلا-فولاذ (التركيبة 3)

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade10.name
en: Plasteel
ar_SA: البلا-فولاذ

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[3]
en: Power cost and production time similar to Cobra
ar_SA: يستهلك إنتاجه طاقةً ووقتاً قريبين من أولائك الخاصين بجسم الكوبرا

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[3]
en: Power cost and production time similar to Viper
ar_SA: يستهلك إنتاجه طاقةً ووقتاً قريبين من أولائك الخاصين بجسم الأفعى

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[3]
en: Power cost and production time the same as Python
ar_SA: يستهلك إنتاجه طاقةً ووقتاً مماثلين لتلك الخاصين بجسم الحنش

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0PowerGenerator.name data/mp/stats/structure.json: $.A0PowerGenerator.name
en: Power Generator
ar_SA: مولّد الطاقة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_POWMD1.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_POWMD1.text[0]
en: Power Module Available
ar_SA: يمكن الآن بناء وحدات طاقةٍ إضافية

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-PowerModuleMk1.name data/base/stats/structure.json: $.A0PowMod1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-PowerModuleMk1.name data/mp/stats/structure.json: $.A0PowMod1.name
en: Power Module
ar_SA: وحدة طاقةٍ إضافية

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_POWU1.text[2]
en: Power output +25%
ar_SA: زيادة إنتاج الطاقة 25%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_POWU2.text[2]
en: Power output +30%
ar_SA: زيادة إنتاج الطاقة 30%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/messages.json: $.MSG2.text[0]
en: Power Research Completed
ar_SA: تم الانتهاء من البحث المتعلق بالطاقة

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_CANT.text[1]
en: Powerful Electronic magnetic pulse weapon
ar_SA: سلاحٌ شديد القوة يمكنه إطلاق نبضاتٍ من الطاقة الكهرومغناطيسية

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Powlab.name
en: Powerlab
ar_SA: مختبر الطاقة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY1.text[2]
en: Produces Cyborgs
ar_SA: ينتج السايبورغ

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU4.text[3]
en: Professional and Regular rank units are protected
ar_SA: إن الوحدات المحترفة والنظامية محمية

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[0]
en: Project Heavy Body
ar_SA: جسمٌ ثقيلٌ من تصميم «المشروع»

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[0]
en: Project Light Body
ar_SA: جسمٌ خفيفٌ من تصميم «المشروع»

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[0]
en: Project Medium Body
ar_SA: جسمٌ متوسطٌ من تصميم «المشروع»

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_D1.text[1]
en: Propylene Oxide gel treated to burn at higher temperatures
ar_SA: جلٌّ من أوكسيد البروبيلين، معالجٌ لكي يولّد حرارةً أكبر عند الاحتراق

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/semperfi.json: $.AI.tip
en: Prototypical AI focusing on rockets/missiles
ar_SA: ذكاءٌ اصطناعي نموذجي، ويركز على الصواريخ الموجهة وغير الموجهة

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-PulseLas.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-PulseLaser.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-PulseLaser.name
en: Pulse Laser Emplacement
ar_SA: مربض ليزرٍ نبضي

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-PulseLas.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-PulseLas.name
en: Pulse Laser Hardpoint
ar_SA: نقطةٌ محصّنة بليزرٍ نبضي

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.LeopardHoverPulseLas.name
en: Pulse Laser Leopard Hover
ar_SA: ليزرٌ نبضي الفهد حوامة

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Mantis-Trk-Pulse.name
en: Pulse Laser Mantis Tracks
ar_SA: ليزرٌ نبضي عقرب جنازير

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PantherHoverPulseLas.name
en: Pulse Laser Panther Hover
ar_SA: ليزرٌ نبضي الجاكوار حوامة

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PythonPulseTracks.name
en: Pulse Laser Python Tracks
ar_SA: ليزرٌ نبضي الجاكوار جنازير

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.TigerHoverPulseLas.name
en: Pulse Laser Tiger Hover
ar_SA: ليزرٌ نبضي النمر حوامة

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.TigerPulseTracks.name
en: Pulse Laser Tiger Tracks
ar_SA: ليزرٌ نبضي النمر جنازير

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-PulseLas.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower-BeamLas.name
en: Pulse Laser Tower
ar_SA: برجٌ بليزر نبضي

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Laser02.name data/base/stats/weapons.json: $.Laser2PULSEMk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Laser02.name data/mp/stats/weapons.json: $.Laser2PULSEMk1.name
en: Pulse Laser
ar_SA: ليزر نبضي

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0PythonHvyCnTrks.name
en: Python Heavy Cannon Tracks
ar_SA: الحنش مدفعٌ ثقيل جنازير

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body11ABT.name data/mp/stats/body.json: $.Body11ABT.name
en: Python
ar_SA: الحنش

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_DOUBLEAA2.text[1]
en: Quad 80mm Anti-Aircraft cannon
ar_SA: أربعة مدافع مضادةٍ للطائرات من عيار 80 مم

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_RDST1.text[2]
en: Radar detector detects enemy sensors
ar_SA: يقوم الرادار الكاشف باكتشاف أجهزة الاستشعار المعادية

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.Sys-RadarDetector01.name
en: Radar Detector Tower
ar_SA: برج الرادار الكاشف

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-RadarDetector01.name data/mp/stats/sensor.json: $.RadarDetector.name
en: Radar Detector
ar_SA: الرادار الكاشف

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_AC1.text[2]
en: Rail Gun accuracy +10%
ar_SA: زيادة دقة المدفع الكهرومغناطيسي 10%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_D1.text[2]
en: Rail Gun damage +25%
ar_SA: زيادة ضرر المدفع الكهرومغناطيسي 25%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Rail2.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Rail2.name
en: Rail Gun Emplacement
ar_SA: مربض مدفعٍ كهرومغناطيسي

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL2.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL2.text[1]
en: Rail gun firing armor-piercing darts
ar_SA: مدفعٌ يستخدم الطاقة الكهرومغناطيسية لإطلاق سهامٍ خارقةٍ للدروع

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-Rail2.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower-Rail2.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-Rail2.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-Rail2.name
en: Rail Gun Hardpoint
ar_SA: نقطةٌ محصّنة بمدفعٍ كهرومغناطيسي

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Mantis-Trk-Rail.name
en: Rail Gun Mantis Tracks
ar_SA: مدفعٌ كهرومغناطيسي العقرب جنازير

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_ROF1.text[2]
en: Rail Gun reload time -15%
ar_SA: تقليل وقت إعادة تعبئة المدفع الكهرومغناطيسي

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-ROF02.name
en: Rail Gun ROF Mk2
ar_SA: معدل إطلاق المدافع الكهرومغناطيسية (النموذج 2)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-ROF03.name
en: Rail Gun ROF Mk3
ar_SA: معدل إطلاق المدافع الكهرومغناطيسية (النموذج 3)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-ROF01.name
en: Rail Gun ROF
ar_SA: معدل إطلاق المدافع الكهرومغناطيسية

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.TigerHoverRailGun.name
en: Rail Gun Tiger Hover
ar_SA: مدفعٌ كهرومغناطيسي النمر حوامة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_AC1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_D1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_ROF1.text[0] ... + 3 refs
en: Rail Gun Upgrade
ar_SA: تطويرٌ للمدفع الكهرومغناطيسي

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RailGun02.name data/base/stats/weapons.json: $.RailGun2Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-RailGun02.name data/mp/stats/weapons.json: $.RailGun2Mk1.name
en: Rail Gun
ar_SA: المدفع الكهرومغناطيسي

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-Accuracy01.name
en: Rail Target Prediction Computer
ar_SA: حاسوبٌ للتنبؤ بحركة الهدف للمدفع الكهرومغناطيسي

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-Rail2.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-Rail2.name
en: Railgun Emplacement
ar_SA: مربض مدفعٍ كهرومغناطيسي

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-ROF02.name
en: Rapid Fire Chaingun Upgrade
ar_SA: رشاش السلسلة سريع الإطلاق

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-ROF02.name
en: Rapid Fire Chaingun
ar_SA: رشاش سلسلة سريع الإطلاق

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL1.text[1]
en: Rapid fire rail gun firing needle darts
ar_SA: مدفعٌ يستخدم الطاقة الكهرومغناطيسية لإطلاق سهامٍ إبرية الشكل بمعدلٍ مرتفع

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_SRK_ROF4.text[1]
en: Rapid Loader increases reload rate
ar_SA: يزيد الملقم السريع من سرعة إعادة التعبئة

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[2]
en: Rearming speed +30%
ar_SA: زيادة سرعة إعادة التسلح 30%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU3.text[2] ... + 3 refs
en: Reduced chance of NEXUS take-over
ar_SA: ستنخفض احتمالية أن يسيطر «نيكسوس» على أنظمتنا

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VP.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VP.text[1]
en: Refuels, rearms and repairs VTOLs
ar_SA: مسؤولةٌ عن صيانة الطائرات العمودية وإعادة تزويدها بالوقود والذخيرة

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials02.name
en: Reinforced Base Structure Materials Mk2
ar_SA: مواد بناءٍ مسلحة للمباني الرئيسية (التركيبة 3)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials03.name
en: Reinforced Base Structure Materials Mk3
ar_SA: مواد بناءٍ مسلحة للمباني الرئيسية (التركيبة 2)

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_MAT1.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials01.name data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_MAT1.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Materials01.name
en: Reinforced Base Structure Materials
ar_SA: مواد بناءٍ مسلحة للمباني الرئيسية

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/ecm.json: $.RepairCentre.name
en: Repair Center Turret
ar_SA: رأس مركز صيانة

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.P0CobraRepairTrks.name
en: Repair Cobra Tracks
ar_SA: صيانة كوبرا جنازير

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-RepairFacility.name data/base/stats/structure.json: $.A0RepairCentre3.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-RepairFacility.name data/mp/stats/structure.json: $.A0RepairCentre3.name
en: Repair Facility
ar_SA: مركز الصيانة

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ScorpRepairTrk.name
en: Repair Scorpion Tracks
ar_SA: صيانة عنكبوت جنازير

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RFU1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RFU4.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RFU7.text[2]
en: Repair Speed +100%
ar_SA: زيادة سرعة التصليح 100%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0CobraRepairTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.A-Rep-Cobra-Trk.name
en: Repair Turret Cobra Tracks
ar_SA: رأس صيانة كوبرا جنازير

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Rep-Mantis-Trk.name
en: Repair Turret Mantis Tracks
ar_SA: رأس صيانة عقرب جنازير

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperRepairHalftrack.name
en: Repair Turret Viper Half-track
ar_SA: رأس صيانة أفعى جنازير نصفية

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperRepairHalftrack.name
en: Repair Turret Viper Half-tracks
ar_SA: رأس صيانة أفعى جنازير نصفية

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperRepairWheels.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperRepairWheels.name
en: Repair Turret Viper Wheels
ar_SA: رأس صيانة أفعى عجلات

note: TRANSLATORS: data/base/stats/repair.json: $.LightRepair1.name data/mp/stats/repair.json: $.LightRepair1.name
en: Repair Turret
ar_SA: رأس صيانة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG4.text[3] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG4.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_TWINAGHP.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_TWINAGUN.text[3]
en: Replaces all machineguns
ar_SA: سيستبدل كل الرشاشات

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_LS1.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_LS1.text[3]
en: Requires cyborg factory to produce
ar_SA: يجب أن تملك مصنع السايبورغ لكي تنتجه

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYTRANS.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SUPERTRANS.text[3]
en: Requires heavy VTOL factory to produce
ar_SA: يجب أن تملك مصنع طائراتٍ عموديةٍ ثقيلة لإنتاج هذا التصميم

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_ENGIN1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_ENGIN2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ENGIN3.text[0] ... + 3 refs
en: Research Breakthrough Improves Construction Rates
ar_SA: إنجازٌ بحثيٌ عظيم يزيد من سرعة البناء

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0ResearchFacility.name data/mp/stats/structure.json: $.A0ResearchFacility.name
en: Research Facility
ar_SA: مركز الأبحاث

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY1.text[3]
en: Research makes additional Cyborgs available
ar_SA: ستؤدي الأبحاث إلى إتاحة المزيد من تصاميم السايبورغ

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[0]
en: Research Module Available
ar_SA: يمكنك الآن بناء وحدات أبحاثٍ إضافية

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[1]
en: Research module expands research facilities
ar_SA: ستؤدي وحدة الأبحاث الإضافية إلى توسيع أبحاثك

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Module.name data/base/stats/structure.json: $.A0ResearchModule1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Module.name data/mp/stats/structure.json: $.A0ResearchModule1.name
en: Research Module
ar_SA: وحدة أبحاثٍ إضافية

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RU1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RU4.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RU7.text[2]
en: Research speed +30%
ar_SA: زيادة سرعة الأبحاث 30%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[2]
en: Research speed +85%
ar_SA: زيادة سرعة الأبحاث 85%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body3MBT.name data/mp/stats/body.json: $.Body3MBT.name
en: Retaliation
ar_SA: الانتقام

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body7ABT.name data/mp/stats/body.json: $.Body7ABT.name
en: Retribution
ar_SA: القصاص

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-IDFRocket.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-Rocket06-IDF.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-IDFRocket.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-Rocket06-IDF.name
en: Ripple Rocket Battery
ar_SA: بطارية صواريخ الصدمة

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket06-IDF.name data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-IDF.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket06-IDF.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-IDF.name
en: Ripple Rockets
ar_SA: صواريخ الصدمة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG_ROF3.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG_ROF3.text[1]
en: Robotic advances make new chaingun upgrade available
ar_SA: مع التطورات الروبوتية الأخيرة صار هنالك تطويرٌ جديدٌ لرشاش السلسلة

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade05.name
en: Robotic Factory Production Mk2
ar_SA: إنتاجٌ روبوتي داخل المصانع (النسخة 2)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade06.name
en: Robotic Factory Production Mk3
ar_SA: إنتاجٌ روبوتي داخل المصانع (النسخة 3)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade04.name
en: Robotic Factory Production
ar_SA: إنتاجٌ روبوتي داخل المصانع

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade04.name
en: Robotic Manufacturing
ar_SA: تصنيعٌ روبوتي

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade05.name
en: Robotic Repair Facility Upgrade Mk2
ar_SA: تطويرٌ لمركز الصيانة الروبوتي (النسخة 2)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade06.name
en: Robotic Repair Facility Upgrade Mk3
ar_SA: تطويرٌ لمركز الصيانة الروبوتي (النسخة 3)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade04.name
en: Robotic Repair Facility Upgrade
ar_SA: تطويرٌ لمركز الصيانة الروبوتي

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade04.name
en: Robotic Repair Facility
ar_SA: مركز صيانةٍ روبوتي

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade05.name
en: Robotic VTOL Rearming Mk2
ar_SA: إعادة تسليحٍ ربوتية للطائرات (النسخة 2)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade06.name
en: Robotic VTOL Rearming Mk3
ar_SA: إعادة تسليحٍ ربوتية للطائرات (النسخة 3)

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade04.name data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade04.name
en: Robotic VTOL Rearming
ar_SA: إعادة تسليحٍ ربوتية للطائرات

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_AC1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_AC1.text[2] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_AC2.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_SRK_AC3.text[2]
en: Rocket accuracy +10%
ar_SA: زيادة دقة الصاروخ 10%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_IDF.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_IDF.text[1]
en: Rocket artillery; can be assigned to a sensor
ar_SA: مدفعيةٌ صاروخية، ويمكن إسنادها إلى مستشعر

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-ROF02.name
en: Rocket Autoloader Mk2
ar_SA: ملقمٌ آلي للصواريخ (التصميم 2)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-ROF03.name
en: Rocket Autoloader Mk3
ar_SA: ملقمٌ آلي للصواريخ (التصميم 3)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-ROF01.name
en: Rocket Autoloader
ar_SA: ملقمٌ آلي للصواريخ

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_D1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_D1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_RK_D4.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_SRK_D4.text[2]
en: Rocket damage +25%
ar_SA: زيادة ضرر الصاروخ 25%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_SRK_AC3.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_SRK_AC3.text[1]
en: Rocket detects and locks on to engine emissions
ar_SA: سيبحث الصاروخ عن الانبعاثات المنبعثة من المحرك وسيقوم بالتثبيت عليها

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Accuracy02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Accuracy01.name
en: Rocket Laser Designator
ar_SA: محدد أهدافٍ ليزري للصاروخ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-ROF05.name
en: Rocket Rapid Loader Mk2
ar_SA: ملقمٌ سريعٌ للصواريخ (التصميم 2)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-ROF06.name
en: Rocket Rapid Loader Mk3
ar_SA: ملقمٌ سريعٌ للصواريخ (التصميم 3)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-ROF04.name
en: Rocket Rapid Loader
ar_SA: ملقمٌ سريعٌ للصواريخ

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_ROF1.text[2] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_ROF1.text[2]
en: Rocket reload time -15%
ar_SA: تقليل وقت إعادة تعبئة الصواريخ 15%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_AC2.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_AC2.text[1]
en: Rocket tracks the laser designator to the target
ar_SA: سيتعقب الصاروخ الهدف الذي يحدده جهاز الليزر المخصص لتحديد الأهداف

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer03-Rot.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer03-Rot.name
en: Rotary Howitzer - Hellstorm
ar_SA: هاوتزر دوار - إعصار جهنم

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-RotMG.name data/mp/stats/structure.json: $.Pillbox-RotMG.name
en: Rotary MG Bunker
ar_SA: ملجأٌ برشاش دوار

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar3.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar3.name
en: Rotary Mortar - Pepperpot
ar_SA: هاونٌ دوّار - رشاشة الفلفل

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Rotarywepslab.name
en: Rotaryweaponslab
ar_SA: مختبر الأسلحة الدوارة

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.BarbTechRuin.name
en: Ruined Factory
ar_SA: مصنعٌ مدمَّر

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaBunker.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaBunker.name
en: Scavenger Bunker
ar_SA: ملجأٌ لقطاع الطرق

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BabaCornerWall.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BabaCornerWall.name
en: Scavenger CornerWall
ar_SA: زاوية قطاع الطرق

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaFactory.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaFactory.name
en: Scavenger Factory
ar_SA: مصنعٌ لقطاع الطرق

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaFlameTower.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaFlameTower.name
en: Scavenger Flame Tower
ar_SA: برجٌ بقاذف لهب لقطاع الطرق

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaHorizontalWall.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaHorizontalWall.name
en: Scavenger Horizontal Wall
ar_SA: جدارٌ أفقيٌ لقطاع الطرق

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.bbaatow.name
en: Scavenger MG tower
ar_SA: برجٌ برشاش لقطاع الطرق

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaPowerGenerator.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaPowerGenerator.name
en: Scavenger Power Generator
ar_SA: مولّد طاقة لقطاع الطرق

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.ScavRepairCentre.name
en: Scavenger Repair Center
ar_SA: مركز صيانةٍ لقطاع الطرق

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BaBaPeople.name data/mp/stats/templates.json: $.BaBaPeople.name
en: Scavenger
ar_SA: قاطع طريق

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.ScavNEXUSlink.name
en: scavengernexuslinkturret
ar_SA: رأس وصلة «نيكسوس» لقطاع الطرق

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BabaBusCan.name data/mp/stats/templates.json: $.BabaBusCan.name
en: School Bus
ar_SA: حافلة مدرسة

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body8MBT.name data/mp/stats/body.json: $.Body8MBT.name
en: Scorpion
ar_SA: العنكبوت

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-ATMiss.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-Atmiss-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Atmiss-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.MP-Cyb-ATmiss-GRD.name
en: Scourge Cyborg
ar_SA: السايبورغ ذو صاروخ الجلاد

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Scourge-Mantis-H.name
en: Scourge Mantis Hover
ar_SA: الجلاد العقرب حوامة

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.MantisScourgeTracks.name
en: Scourge Mantis Tracks
ar_SA: الجلاد العقرب جنازير

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-A-Tmiss.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower-Atmiss.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-A-Tmiss.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-Atmiss.name
en: Scourge Missile Hardpoint
ar_SA: نقطةٌ محصّنة بصاروح الجلاد

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-GuardTower-ATMiss.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower-ATMiss.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-GuardTower-ATMiss.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower-ATMiss.name
en: Scourge Missile Tower
ar_SA: برجٌ بصواريخ الجلاد

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile2A-T.name data/base/stats/weapons.json: $.Missile-A-T.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile2A-T.name data/mp/stats/weapons.json: $.Missile-A-T.name
en: Scourge Missile
ar_SA: صاروخ الجلاد

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PythonScourgeTracks.name
en: Scourge Python Tracks
ar_SA: الجلاد الحنش جنازير

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.SK-Retal-VTOL-Scourge.name
en: Scourge Retaliation VTOL
ar_SA: الجلاد الانتقام طائرةٌ عمودية

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-SpyTurret.name data/base/stats/weapons.json: $.SpyTurret01.name
en: Scrambler Turret
ar_SA: رأس التشويش

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/nb_hover.json: $.AI.tip
en: Sea map AI, based on NullBot
ar_SA: ذكاءٌ اصطناعي للخرائط البحرية، ويستند إلى NullBot

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Accuracy02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Accuracy02.name
en: Search & Destroy Missiles
ar_SA: صواريخ البحث والتدمير

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTU1.text[3] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTU1.text[3]
en: Select new targets to continue the VTOL strikes
ar_SA: حدد أهدافاً جديدة لمواصلة ضربات الطائرات العمودية

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_M_AC3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_M_AC3.text[1]
en: Self-guided rocket-powered shells
ar_SA: قذائف صاروخية ذاتية التوجيه

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade09.name
en: Self-Replicating Manufacturing
ar_SA: التصنيع بالاستنساخ الذاتي

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraSensorHalftrack.name
en: Sensor Cobra Half-tracks
ar_SA: مستشعر كوبرا جنازير نصفية

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU3.text[2]
en: Sensor Range +10%
ar_SA: زيادة مدى المستشعر 10%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU2.text[2]
en: Sensor Range +15%
ar_SA: زيادة مدى المستشعر 15%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[2]
en: Sensor Range +25%
ar_SA: زيادة مدى المستشعر 25%

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraSensorHalftrack.name
en: Sensor Turret Cobra Half-tracks
ar_SA: رأس استشعار كوبرا جنازير نصفية

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperSensorWheels.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperSensorWheels.name
en: Sensor Turret Viper Wheels
ar_SA: رأس استشعار الأفعى عجلات

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Turret01.name data/base/stats/sensor.json: $.SensorTurret1Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Turret01.name data/mp/stats/sensor.json: $.SensorTurret1Mk1.name
en: Sensor Turret
ar_SA: رأس الاستشعار

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Upgrade02.name
en: Sensor Upgrade Mk2
ar_SA: تطويرٌ للمستشعرات (النسخة 2)

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Upgrade03.name
en: Sensor Upgrade Mk3
ar_SA: تطويرٌ للمستشعرات (النسخة 3)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Upgrade01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Upgrade01.name
en: Sensor Upgrade
ar_SA: تطويرٌ للمستشعرات

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU2.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU3.text[0]
en: Sensors Improved
ar_SA: سيتم تطوير جميع أجهزة الاستشعار

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MdArtMissile.name data/mp/stats/weapons.json: $.Missile-MdArt.name
en: Seraph Missile Array
ar_SA: راجمة صواريخ الشيطان

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-MdArtMissile.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-MdART-pit.name
en: Seraph Missile Battery
ar_SA: بطارية صواريخ الشيطان

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_M_AC2.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_M_AC2.text[1]
en: Shells detect and home to thermal heat signatures
ar_SA: ستبحث القذائف عن البصمات الحرارية لوحدات الأعداء وستتوجه نحوها

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B13.text[2]
en: Slow moving Body
ar_SA: جسمٌ بطيء الحركة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[2]
en: Slower than Python
ar_SA: أبطأ من الحنش

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.WallCornerSmashed.name
en: Smashedcornerwall
ar_SA: زاويةٌ مدمرة

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.WallSmashed.name
en: Smashedwall
ar_SA: جدارٌ محطم

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_H1.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_W1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_H1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_W1.text[2]
en: Speed: Fast
ar_SA: السرعة: سريعة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_HALFT1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_HALFT1.text[2]
en: Speed: Medium
ar_SA: السرعة: متوسطة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TRACK1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_TRACK1.text[2]
en: Speed: Slow
ar_SA: السرعة: بطيئة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_P_V1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_P_V1.text[2]
en: Speed: VTOL
ar_SA: السرعة: طائرةٌ عمودية

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Accuracy02.name
en: Stabilized Mini-Rockets Mk2
ar_SA: صواريخ مصغرة أكثر ثباتاً (النموذج 2)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Accuracy01.name
en: Stabilized Mini-Rockets
ar_SA: صواريخ مصغرة أكثر ثباتاً

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Accuracy01.name
en: Stabilized Rockets
ar_SA: صواريخ أكثر ثباتاً

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ST1.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ST1.text[3]
en: Steals technology from enemies
ar_SA: يقوم بسرقة التقنيات من الأعداء

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SPT.text[3]
en: Steals technology from structures and takes control of weapons
ar_SA: يقوم بسرقة التقنيات من المباني ويسيطر على أسلحة الأعداء

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TOWER4.text[1]
en: Steel tower with flamer
ar_SA: برجٌ فولاذي بقاذف لهب

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TOWER3.text[1]
en: Steel tower with heavy machinegun
ar_SA: برجٌ فولاذي برشاشٍ ثقيل

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TOWER1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_TOWER1.text[1]
en: Steel tower with machinegun
ar_SA: برجٌ فولاذي برشاش

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TOWER2.text[1]
en: Steel tower with twin machinegun
ar_SA: برجٌ فولاذي برشاشين

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU5.text[3]
en: Stops NEXUS take-over
ar_SA: يمنع «نيكسوس» من الاستيلاء على أنظمتنا

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTW1.text[3] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTW1.text[3]
en: Strike mission continues until enemy destroyed or they retreat
ar_SA: سيستمر الهجوم إلى أن ينسحب العدو أو يتم تدميره

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_C_CT2.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_C_CT3.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_C_CT4.text[0]
en: Stronger Commander Turret Available for Design
ar_SA: يمكنك الآن استخدام رأس قيادةٍ أقوى في تصاميمك

note: TRANSLATORS: data/base/messages/messages.json: $.MSG1.text[0]
en: Structure Research Completed
ar_SA: تم الانتهاء من البحث المتعلق بالمباني

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Hvy-Mcannon.name
en: Super Heavy-Gunner Cyborg
ar_SA: السايبورغ الخارق ذو الرشاش الثقيل

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Hvywpn-HPV.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Hvy-HPV.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cyb-Hvywpn-HPV.name
en: Super HVC Cyborg
ar_SA: السايبورغ الخارق ذو المدفع فائق السرعة

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Hvy-RailGunner.name
en: Super Rail-Gunner Cyborg
ar_SA: السايبورغ الخارق ذو المدفع الكهرومغناطيسي

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade05.name
en: Supercrete Mk2
ar_SA: الإسمنت الفائق (التركيبة 2)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade06.name
en: Supercrete Mk3
ar_SA: الإسمنت الفائق (التركيبة 3)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade04.name
en: Supercrete
ar_SA: الإسمنت الفائق

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET7.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET7.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET7.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET7.text[1]
en: Superdense composite alloys and energy-absorbing fibres
ar_SA: خلائط معدنيةً فائقة الكثافة وأليافٌ ماصةٌ للطاقة

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals08.name
en: Superdense Composite Alloys Mk2
ar_SA: خلائط مركبة فائقة الكثافة (التركيبة 2)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals09.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals09.name
en: Superdense Composite Alloys Mk3
ar_SA: خلائط مركبة فائقة الكثافة (التركيبة 3)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals07.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals07.name
en: Superdense Composite Alloys
ar_SA: خلائط مركبة فائقة الكثافة

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage05.name
en: Superhot Flamer Gel Mk2
ar_SA: جلٌّ حارق فائق السخونة (التركيبة 2)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage06.name
en: Superhot Flamer Gel Mk3
ar_SA: جلٌّ حارق فائق السخونة (التركيبة 3)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage04.name
en: Superhot Flamer Gel
ar_SA: جلٌّ حارق فائق السخونة

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage08.name
en: Superhot Plasmite Gel Mk2
ar_SA: جلٌ بلازمي فائق السخونة (التركيبة 2)

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage09.name
en: Superhot Plasmite Gel Mk3
ar_SA: جلٌ بلازمي فائق السخونة (التركيبة 3)

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage07.name
en: Superhot Plasmite Gel
ar_SA: جلٌ بلازمي فائق السخونة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_LtSAM1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_LtSAM1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_MS_SAM1WT.text[1]
en: Surface-to-air missile
ar_SA: صاروخ أرض-جو

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_SL1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_C_SL1.text[1]
en: Synaptic Link allows humans to interface directly with computers
ar_SA: تسمح «وصلة المشبك العصبي» للبشر بالتواصل مباشرةً مع الحواسيب

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade02.name
en: Synaptic Link Data Analysis Mk2
ar_SA: تحليل بيانات وصلة المشبك العصبي (النسخة 2)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade03.name
en: Synaptic Link Data Analysis Mk3
ar_SA: تحليل بيانات وصلة المشبك العصبي (النسخة 3)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade01.name
en: Synaptic Link Data Analysis
ar_SA: تحليل بيانات وصلة المشبك العصبي

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RU1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RU1.text[1]
en: Synaptic link data analysis
ar_SA: تحليل بيانات وصلة المشبك العصبي

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ST1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ST1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SPT.text[1]
en: Synaptic Link Scrambler technology
ar_SA: تقنية التشويش باستخدام وصلة المشبك العصبي

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ACYB.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ADEF.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ASTRUC.text[1] ... + 7 refs
en: Synaptic Link technology breakthrough
ar_SA: يعتبر إنجازاً عظيماً في مجال وصلة المشبك العصبي

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Comp-SynapticLink.name
en: Synaptic Link
ar_SA: وصلة المشبك العصبي

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-HvyA-Trocket.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-HvyATrocket.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HvyA-Trocket.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-HvyATrocket.name
en: Tank Killer Emplacement
ar_SA: مربض قاتل دبابات

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-HvyA-Trocket.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower-HvATrocket.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-HvyA-Trocket.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-HvATrocket.name
en: Tank Killer Hardpoint
ar_SA: نقطةٌ محصّنة بقاتل الدبابات

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.TK-Mantis-H.name
en: Tank Killer Mantis Hover
ar_SA: قاتل دبابات العقرب حوامة

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.MantisTKTracks.name
en: Tank Killer Mantis Tracks
ar_SA: قاتل دبابات العقرب جنازير

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0cam3PyHvyATTrk.name data/mp/stats/templates.json: $.P0cam3PyHvyATTrk.name data/mp/stats/templates.json: $.PythonTKTracks.name
en: Tank Killer Python Tracks
ar_SA: قاتل دبابات الحنش جنازير

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket07-Tank-Killer.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket07-Tank-Killer.name
en: Tank Killer Rocket
ar_SA: صاروخ «قاتل الدبابات»

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Veng-Trk-TK.name
en: Tank Killer Vengeance Tracks
ar_SA: قاتل الدبابات الثأر جنازير

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-HvyA-T.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-HvyA-T.name
en: Tank Killer
ar_SA: قاتل الدبابات

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-TankTrap01.name data/base/stats/structure.json: $.A0TankTrap.name data/base/stats/structure.json: $.TankTrapC.name ... + 3 refs
en: Tank Traps
ar_SA: فخ الدبابات

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Accuracy02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Accuracy02.name
en: Target Acquisition Artillery Shells Mk2
ar_SA: قذائف مدفعية قادرةٌ على تحديد الهدف (التصميم 2)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Accuracy01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Accuracy01.name
en: Target Acquisition Artillery Shells
ar_SA: قذائف مدفعية قادرةٌ على تحديد الهدف

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Acc03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Acc03.name
en: Target Acquisition Mortar Shells
ar_SA: قذائف هاون قادرةٌ على تحديد الهدف

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Accuracy03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Accuracy03.name
en: Target Prediction Artillery Shells
ar_SA: قذائف مدفعية تتنبأ بحركة الهدف

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-Accuracy01.name
en: Target Prediction Computer
ar_SA: حاسوبٌ للتنبؤ بحركة الهدف

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Accuracy01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Accuracy01.name
en: Target Prediction Missiles
ar_SA: صواريخ تتنبأ بحركة الهدف

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_AC1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_AC1.text[1]
en: Targeting systems compensate for distance and weather conditions
ar_SA: نظام استهدافٍ حاسوبي يمكنه تغيير زاوية الإطلاق تلقائياً بالاعتماد على بعد الهدف والظروف الجوية

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VP.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VP.text[3]
en: The VTOL returns to the selected pad for rearming
ar_SA: ستعود الطائرة إلى المنصة المحددة لإعادة التسلح

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_AH4.text[2]
en: Thermal Armor +35%
ar_SA: زيادة الدرع الحراري 35%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_AH1.text[2]
en: Thermal armor +40%
ar_SA: زيادة الدرع الحراري 40%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_AH4.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_AH7.text[2]
en: Thermal Armor +40%
ar_SA: زيادة الدرع الحراري 40%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_CY_AH1.text[2]
en: Thermal Armor +45%
ar_SA: زيادة الدرع الحراري 45%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat02.name
en: Thermal Armor Mk2
ar_SA: درعٌ حراري (التصميم 2)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat03.name
en: Thermal Armor Mk3
ar_SA: درعٌ حراري (التصميم 3)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat01.name
en: Thermal Armor
ar_SA: درعٌ حراري

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Acc02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Acc02.name
en: Thermal Imaging Mortar Shells
ar_SA: قذائف هاون بكاميرا حرارية

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Accuracy03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Accuracy02.name
en: Thermal Imaging Rockets
ar_SA: صواريخٌ بكاميرا حرارية

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb04.name
en: Thermite Bomb Bay
ar_SA: حجرة قنبلةٍ حارقة

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body9REC.name data/mp/stats/body.json: $.Body9REC.name
en: Tiger
ar_SA: النمر

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW1.text[1]
en: Titanium-reinforced concrete
ar_SA: إسمنتٌ مدعمٌ بالتيتانيوم

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/nb_turtle.json: $.AI.tip
en: Tower wars AI, based on NullBot
ar_SA: ذكاءٌ اصطناعي يركز على بناء الأبراج الدفاعية، ويستند إلى NullBot

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Tracks.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Tracks.name
en: Tracked Propulsion
ar_SA: دفعٌ بالجنازير

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_AC1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_AC1.text[1]
en: Tracks and directs in-flight rocket to target
ar_SA: سيتم ربط الصواريخ بنظام التوجيه عن طريق أسلاكٍ دقيقة، مما يمكنك من تعقبها وتوجيهها أثناء الطيران

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.tracked02.name
en: Tracks II
ar_SA: جنازير 2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.tracked03.name
en: Tracks III
ar_SA: جنازير 3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.tracked01.name data/mp/stats/propulsion.json: $.tracked01.name
en: Tracks
ar_SA: جنازير

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraHoverTruck.name
en: Truck Cobra Hover
ar_SA: شاحنة الكوبرا حوامة

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.MantisHoverTruck.name
en: Truck Mantis Hover
ar_SA: شاحنة العقرب حوامة

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ScorpHoverTruck.name
en: Truck Scorpion Hover
ar_SA: شاحنة العنكبوت حوامة

note: TRANSLATORS: data/base/stats/construction.json: $.Spade1Mk1.name data/base/stats/templates.json: $.ConstructionDroid.name data/base/stats/templates.json: $.ConstructorDroid.name ... + 5 refs
en: Truck
ar_SA: شاحنة

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage06.name
en: Tungsten-Tipped MG Bullets Mk2
ar_SA: طلقات رشاشٍ برأسٍ من التنغستن (النموذج 2)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage07.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage07.name
en: Tungsten-Tipped MG Bullets Mk3
ar_SA: طلقات رشاشٍ برأسٍ من التنغستن (النموذج 3)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage05.name
en: Tungsten-Tipped MG Bullets
ar_SA: طلقات رشاشٍ برأسٍ من التنغستن

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine05.name
en: Turbo-Charged Engine Mk2
ar_SA: محركٌ بشاحنٍ توربيني (النموذج 2)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine06.name
en: Turbo-Charged Engine Mk3
ar_SA: محركٌ بشاحنٍ توربيني (النموذج 3)

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MG2MK1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_MG2MK1.text[1]
en: Twin 7.62mm machineguns
ar_SA: رشاشان عيار 7.62 مم

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_DOUBLEAA.text[1]
en: Twin 80mm Anti-Aircraft cannon
ar_SA: مدفعان مضادان للطائرات من عيار 80 مم

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Cannon6.name data/mp/stats/structure.json: $.PillBox-Cannon6.name
en: Twin Assault Cannon Bunker
ar_SA: ملجأٌ بمدفعين هجوميين

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon6TwinAslt.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon6TwinAslt.name
en: Twin Assault Cannon
ar_SA: مدفعان هجوميان

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-TwinAGun.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-TwinAssaultGun.name
en: Twin Assault Gun Hardpoint
ar_SA: نقطةٌ محصّنة برشاشين هجوميين

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG5.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG5TWINROTARY.name
en: Twin Assault Gun
ar_SA: رشاشان هجوميان

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.PillBox2.name data/base/stats/weapons.json: $.MG2-Pillbox.name data/mp/stats/structure.json: $.PillBox2.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG2-Pillbox.name
en: Twin Machinegun Bunker
ar_SA: ملجأٌ برشاشين

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Tower02.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower2.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower2.name
en: Twin Machinegun Guard Tower
ar_SA: برج حراسة برشاشين

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.MG2-Tower.name
en: Twin Machinegun Tower
ar_SA: برجٌ برشّاشين

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperMG02Halftrack.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperMG02Halftrack.name
en: Twin Machinegun Viper Half-tracks
ar_SA: رشاشان الأفعى جنازير نصفية

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Viper-Trk-TMG.name
en: Twin Machinegun Viper Tracks
ar_SA: رشاشان الأفعى جنازير

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperMG02Wheels.name data/mp/stats/templates.json: $.A-Viper-Wheels-TMG.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperMG02Wheels.name
en: Twin Machinegun Viper Wheels
ar_SA: رشاشان الأفعى عجلات

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG2Mk1.name data/base/stats/weapons.json: $.MG2Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG2Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG2Mk1.name
en: Twin Machinegun
ar_SA: رشّاشان

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_AALAS.text[1]
en: Twin Medium Anti-Aircraft Laser
ar_SA: ليزران مضادان للطائرات ومتوسطا القوة

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_TWINAGHP.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_TWINAGUN.text[1]
en: Twin Multi-barrel, rapid-fire machinegun
ar_SA: رشاشان سريعا الإطلاق ومتعددا الفوهات

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/two-faced.json: $.challenge.name
en: Two-faced
ar_SA: ذو وجهين

note: TRANSLATORS: data/base/messages/messages.json: $.MSG4.text[0]
en: Unit Research Completed
ar_SA: تم الانتهاء من البحث المتعلق بالوحدات

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_C_CT2.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_C_CT3.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_C_CT4.text[1]
en: Upgraded battlefield computer system
ar_SA: نظامٌ حاسوبيٌ مطوَّر، مخصصٌ لقيادة الوحدات في أرض المعركة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FM1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FM1.text[3]
en: Use a truck to add modules to a factory
ar_SA: استعمل إحدى الشاحنات لتزويد المصانع بوحدةٍ إضافية

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_POWMD1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_POWMD1.text[3]
en: Use a truck to add the module to a power generator
ar_SA: استعمل إحدى الشاحنات لتزويد مولّد الطاقة بوحدةٍ إضافية

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[3]
en: Use a truck to add the module to a research facility
ar_SA: استعمل إحدى الشاحنات لتزويد مراكز الأبحاث بوحدةٍ إضافية

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_REPAI1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_REPAI1.text[2]
en: Use the Command Console to send units back for repair
ar_SA: استعمل «لوحة القيادة» لإرسال الوحدات إليها بغرض الصيانة

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_CAN.text[1]
en: Uses advanced cannon technology
ar_SA: يستعمل تقنيات المدافع المتطورة

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_MD.text[1]
en: Uses advanced mass driver railgun technology
ar_SA: يستعمل تقنياتٍ كهرومغناطيسية متطورة لتسريع المقذوفات وإكسابها سرعاتٍ عالية

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_MSL.text[1]
en: Uses advanced missile gun technology
ar_SA: يستخدم أحدث تقنيات الصواريخ الموجهة

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_RKT.text[1]
en: Uses advanced rocket gun technology
ar_SA: يستعمل أحدث تقنيات الصواريخ غير الموجهة

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_POWU2.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_POWU2.text[1]
en: Vapor Turbine boosts power output
ar_SA: تقوم العنفات التي تعمل بالبخار بزيادة الطاقة المنتجة

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade03.name
en: Vapor Turbine Generator Mk2
ar_SA: مولّد عنفة البخار (النموذج 2)

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade03a.name
en: Vapor Turbine Generator Mk3
ar_SA: مولّد عنفة البخار (النموذج 3)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade02.name
en: Vapor Turbine Generator
ar_SA: مولّد عنفة البخار

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_EN1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_EN4.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN10.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN7.text[2]
en: Vehicle speed +5%
ar_SA: زيادة سرعة المركبة 5%

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat08.name
en: Vehicle Superdense Thermal Armor Mk2
ar_SA: درعٌ حراريٌ فائق الكثافة للمركبات (التصميم 2)

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat09.name
en: Vehicle Superdense Thermal Armor Mk3
ar_SA: درعٌ حراريٌ فائق الكثافة للمركبات (التصميم 3)

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat07.name
en: Vehicle Superdense Thermal Armor
ar_SA: درعٌ حراريٌ فائق الكثافة للمركبات

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Veng-Trk-Guass.name
en: Vengeance Tracks Gauss Cannon
ar_SA: الثأر جنازير مدفع غاوس

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Veng-Trk-Scourge.name
en: Vengeance Tracks Gauss Scourge
ar_SA: الثأر جنازير الجلاد

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Veng-Trk-Rail.name
en: Vengeance Tracks Rail Gun
ar_SA: الثأر جنازير المدفع الكهرومغناطيسي

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body10MBT.name data/mp/stats/body.json: $.Body10MBT.name
en: Vengeance
ar_SA: الثأر

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_P_V1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_P_V1.text[1]
en: Vertical Take Off and Landing Propulsion
ar_SA: دفع الإقلاع والهبوط العمودي

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B13.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B14.text[3]
en: Very expensive to produce
ar_SA: تكلفته إنتاجه باهظةٌ جداً

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[3]
en: Very high power costs and very slow to produce
ar_SA: يتطلب إنتاجه طاقةً كبيرةً جداً ووقتاً طويلاً إلى حدٍ بعيد

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B14.text[2]
en: Very slow moving Body
ar_SA: جسمٌ بطيء الحركة إلى حدٍ كبير

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_LASSAT.text[1]
en: Very slow recharge time
ar_SA: ستتطلب إعادة شحنه الكثير من الوقت

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body1REC.name data/mp/stats/body.json: $.Body1REC.name
en: Viper
ar_SA: الأفعى

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Cannon5Vulcan-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon5Vulcan-VTOL.name
en: VTOL Assault Cannon
ar_SA: مدفعٌ هجومي للطائرات العمودية

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.MG4ROTARY-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG4ROTARY-VTOL.name
en: VTOL Assault Gun
ar_SA: رشاشان هجوميان للطائرات العمودية

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Bug-BB.name
en: VTOL Bunker Buster Bug VTOL
ar_SA: هدام الملاجئ للطائرات البقّة طائرةٌ عمودية

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Scor-BB.name
en: VTOL Bunker Buster Scorpion VTOL
ar_SA: هدام الملاجئ للطائرات العنكبوت طائرةٌ عمودية

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-BB.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-BB.name
en: VTOL Bunker Buster
ar_SA: هدّام الملاجئ للطائرات العمودية

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Cannon1-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon1-VTOL.name
en: VTOL Cannon
ar_SA: مدفعٌ للطائرات العمودية

note: TRANSLATORS: data/base/stats/sensor.json: $.Sys-VTOLCBTower01.name data/mp/stats/sensor.json: $.Sys-VTOLCBTower01.name
en: VTOL CB Radar Tower
ar_SA: برجٌ مضادٌ للمدفعية (طائرات)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/sensor.json: $.Sys-VTOLCBTurret01.name data/mp/stats/sensor.json: $.Sys-VTOLCBTurret01.name
en: VTOL CB Radar Turret
ar_SA: رأس رادارٍ مضادٍ للمدفعية للطائرات

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSTW1.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSTW1.text[1]
en: VTOL CB Tower detects enemy indirect fire batteries
ar_SA: يقوم البرج المضاد للمدفعية (طائرات) باكتشاف أسلحة الأعداء التي تطلق نيراناً غير مباشرة

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-VTOLCBS-Tower01.name data/base/stats/structure.json: $.Sys-VTOL-CB-Tower01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-VTOLCBS-Tower01.name data/mp/stats/structure.json: $.Sys-VTOL-CB-Tower01.name
en: VTOL CB Tower
ar_SA: برجٌ مضادٌ للمدفعية (طائرات)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-VTOLCBS-Turret01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-VTOLCBS-Turret01.name
en: VTOL CB Turret
ar_SA: رأسٌ مضادٌ للمدفعية للطائرات

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Bug-ClusterBomb.name
en: VTOL Cluster Bomb Bay Bug VTOL
ar_SA: قنبلةٌ عنقودية للطائرات البقّة طائرةٌ عمودية

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Scor-ClusterBomb.name
en: VTOL Cluster Bomb Bay Scorpion VTOL
ar_SA: قنبلةٌ عنقودية للطائرات العنكبوت طائرةٌ عمودية

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.Bomb1-VTOL-LtHE.name
en: VTOL Cluster Bomb Bay
ar_SA: حجرة قنبلةٍ عنقودية للطائرات

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Bomb1-VTOL-LtHE.name
en: VTOL Cluster Bombs Bay
ar_SA: حجرة قنابل عنقودية للطائرات

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.Bomb6-VTOL-EMP.name
en: VTOL EMP Missile Launcher
ar_SA: قاذف صواريخ نبضات الطاقة للطائرات العمودية

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLFactory.name data/base/stats/structure.json: $.A0VTolFactory1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLFactory.name data/mp/stats/structure.json: $.A0VTolFactory1.name
en: VTOL Factory
ar_SA: مصنع الطائرات العمودية

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Laser3BEAM-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.Laser3BEAM-VTOL.name
en: VTOL Flashlight
ar_SA: ليزر الفلاش للطائرات العمودية

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Bomb2-VTOL-HvHE.name data/mp/stats/weapons.json: $.Bomb2-VTOL-HvHE.name
en: VTOL Heap Bomb Bay
ar_SA: حجرة قنبلةٍ خارقةٍ للدروع للطائرات

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.HeavyLaser-VTOL.name
en: VTOL Heavy Laser
ar_SA: ليزرٌ كثيف للطائرات العمودية

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.MG3-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG3-VTOL.name
en: VTOL Heavy Machinegun
ar_SA: رشاشٌ ثقيل للطائرات العمودية

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Bug-HPV.name
en: VTOL Hyper Velocity Cannon Bug VTOL
ar_SA: مدفعٌ فائق السرعة للطائرات البقّة طائرةٌ عمودية

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Mantis-HPV.name
en: VTOL Hyper Velocity Cannon Mantis VTOL
ar_SA: مدفعٌ فائق السرعة للطائرات العقرب طائرةٌ عمودية

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Scor-HPV.name
en: VTOL Hyper Velocity Cannon Scorpion VTOL
ar_SA: مدفعٌ فائق السرعة للطائرات العنكبوت طائرةٌ عمودية

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Cannon4AUTO-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon4AUTO-VTOL.name
en: VTOL Hyper Velocity Cannon
ar_SA: مدفعٌ فائق السرعة للطائرات العمودية

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.V-Tol02.name
en: VTOL II
ar_SA: دفعٌ عمودي 2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.V-Tol03.name
en: VTOL III
ar_SA: دفعٌ عمودي 3

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Bug-Lancer.name
en: VTOL Lancer Bug VTOL
ar_SA: الرمّاح للطائرات البقّة طائرةٌ عمودية

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Mantis-Lancer.name
en: VTOL Lancer Mantis VTOL
ar_SA: الرمّاح للطائرات العقرب طائرةٌ عمودية

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Scor-Lancer.name
en: VTOL Lancer Scorpion VTOL
ar_SA: الرمّاح للطائرات العنكبوت طائرةٌ عمودية

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-LtA-T.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-LtA-T.name
en: VTOL Lancer
ar_SA: صاروخ الرمّاح للطائرات العمودية

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.MG1-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG1-VTOL.name
en: VTOL Machinegun
ar_SA: رشاشٌ للطائرات العمودية

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-Pod.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-Pod.name
en: VTOL Mini-Rocket
ar_SA: صواريخ مصغرة للطائرات العمودية

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.RailGun1-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.RailGun1-VTOL.name
en: VTOL Needle Gun
ar_SA: مدفع الإبر للطائرات العمودية

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Bomb3-VTOL-LtINC.name data/mp/stats/weapons.json: $.Bomb3-VTOL-LtINC.name
en: VTOL Phosphor Bomb Bay
ar_SA: حجرة قنبلة فوسفور للطائرات

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.Bomb5-VTOL-Plasmite.name
en: VTOL Plasmite Bomb Bay
ar_SA: حجرة قنبلة بلازما للطائرات

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-VTOL.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-VTOL.name
en: VTOL Propulsion
ar_SA: دفعٌ عمودي

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Laser2PULSE-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.Laser2PULSE-VTOL.name
en: VTOL Pulse Laser
ar_SA: ليزرٌ نبضي للطائرات العمودية

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.RailGun2-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.RailGun2-VTOL.name
en: VTOL Rail Gun
ar_SA: مدفعٌ كهرومغناطيسي للطائرات العمودية

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad.name data/base/stats/structure.json: $.A0VtolPad.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad.name data/mp/stats/structure.json: $.A0VtolPad.name
en: VTOL Rearming Pad
ar_SA: منصة إعادة تسليح الطائرات العمودية

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VF.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VF.text[2]
en: VTOL rearming pads required to keep VTOLs flying
ar_SA: يجب أن تبني منصات إعادة تسليح الطائرات العمودية لكي تستمر هذه الطائرات بالتحليق

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Missile-VTOL-AT.name data/mp/stats/weapons.json: $.Missile-VTOL-AT.name
en: VTOL Scourge Missile
ar_SA: صاروخ الجلاد للطائرات العمودية

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTW1.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTW1.text[1]
en: VTOL Strike Tower detects approaching enemies
ar_SA: يقوم برج هجوم الطائرات العمودية باكتشاف الأعداء المتوجهين نحوك

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-VTOLStrike-Tower01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-VTOLStrike-Tower01.name data/mp/stats/structure.json: $.Sys-VTOL-RadarTower01.name
en: VTOL Strike Tower
ar_SA: برج هجوم الطائرات العمودية

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTU1.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTU1.text[1]
en: VTOL Strike turret used to spot targets
ar_SA: يستخدم رأس »هجوم الطائرات العمودية» لاكتشاف الأهداف

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-HvyA-T.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-HvyA-T.name
en: VTOL Tank Killer
ar_SA: قاتل الدبابات للطائرات العمودية

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Bomb4-VTOL-HvyINC.name data/mp/stats/weapons.json: $.Bomb4-VTOL-HvyINC.name
en: VTOL Thermite Bomb Bay
ar_SA: حجرة قنبلةٍ حارقة للطائرات

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.MG2-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG2-VTOL.name
en: VTOL Twin Machinegun
ar_SA: رشاشان للطائرات العمودية

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.V-Tol.name data/mp/stats/propulsion.json: $.V-Tol.name
en: VTOL
ar_SA: دفعٌ عمودي

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Wall.name
en: Wall
ar_SA: جدار

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.WallCorner.name
en: Wallcorner
ar_SA: زاوي

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.BarbWarehouse1.name
en: Warehouse
ar_SA: مستودع

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_W1.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Wheels.name data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_W1.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Wheels.name
en: Wheeled Propulsion
ar_SA: دفعٌ بالعجلات

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.wheeled02.name
en: Wheels II
ar_SA: عجلات 2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.wheeled03.name
en: Wheels III
ar_SA: عجلات 3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.wheeled01.name data/mp/stats/propulsion.json: $.wheeled01.name
en: Wheels
ar_SA: عجلات

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-AASite-QuadRotMg.name data/base/stats/structure.json: $.AASite-QuadRotMg.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-AASite-QuadRotMg.name data/mp/stats/structure.json: $.AASite-QuadRotMg.name
en: Whirlwind AA Site
ar_SA: نقطة رشاش الزوبعة المضاد للطائرات

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun04.name data/base/stats/weapons.json: $.QuadRotAAGun.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun04.name data/mp/stats/weapons.json: $.QuadRotAAGun.name
en: Whirlwind AA Turret
ar_SA: رأس رشاش الزوبعة المضاد للطائرات

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-QuadRotAA.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-QuadRotAAGun.name
en: Whirlwind Hardpoint
ar_SA: نقطةٌ محصّنة وعليها رشاش الزوبعة المضاد للطائرات

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-WSTower.name data/mp/stats/structure.json: $.Sys-SensoTowerWS.name
en: Wide Spectrum Sensor Tower
ar_SA: برج استشعارٍ واسع النطاق

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-WS.name data/mp/stats/sensor.json: $.Sensor-WideSpec.name
en: Wide Spectrum Sensor
ar_SA: مستشعرٌ واسع النطاق

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.WreckedDroidHub.name
en: Wreck
ar_SA: حطام

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.WreckedBridge.name
en: Wrecked Bridge
ar_SA: جسرٌ مهدّم

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.WreckedTankerV.name
en: Wrecked Tanker
ar_SA: صهريجٌ مدمَّر

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.WreckedVertCampVan.name
en: Wrecked Van
ar_SA: شاحنةٌ مدمَّرة

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.WreckedSuzukiJeep.name
en: Wrecked Vehicle
ar_SA: مركبةٌ مدمَّرة

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/body.json: $.Body13SUP.name
en: Wyvern
ar_SA: ويفرن

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[6] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[6] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[6] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[6]
en: Elite
ar_SA: ممتاز

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[1] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[1] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[1] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[1]
en: Green
ar_SA: مبتدئ

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[8] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[8] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[8] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[8]
en: Hero
ar_SA: بطل

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[4] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[4] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[4] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[4]
en: Professional
ar_SA: محترف

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[3] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[3] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[3] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[3]
en: Regular
ar_SA: نظامي

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[0] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[0] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[0] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[0]
en: Rookie
ar_SA: حديث

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[7] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[7] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[7] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[7]
en: Special
ar_SA: استثنائي

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[2] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[2] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[2] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[2]
en: Trained
ar_SA: متمرس

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[5] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[5] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[5] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[5]
en: Veteran
ar_SA: مخضرم

en: Copyright © 1999-2004 Eidos Interactive.
    Copyright © 2005-2020 The Warzone 2100 Project
ar_SA: جميع الحقوق محفوظة © 1999-2004 Eidos Interactive.
    جميع الحقوق محفوظة © 2005-2020 The Warzone 2100 Project

en: Strategy Game
ar_SA: لعبة استراتيجية

en: Spectators
ar_SA: المتفرجون

en: Debug mode now enabled!
ar_SA: تم تفعيل وضع تصحيح الأخطاء!

en: Debug mode now disabled!
ar_SA: تم تعطيل وضع تصحيح الأخطاء!

en: Set configuration directory
ar_SA: تعيين مجلد التكوين

en: configuration directory
ar_SA: مجلد التكوين

en: Add data directory
ar_SA: إضافة مجلد بيانات

en: data directory
ar_SA: مجلد البيانات

en: Enable a campaign only mod
ar_SA: قم بتفعيل تعديلٍ لا يؤثر سوى على طور القصة

en: Enable a multiplay only mod
ar_SA: قم بتفعيل تعديل لا يؤثر سوى على طور اللعب الجماعي

en: Load a saved skirmish game
ar_SA: تحميل مباراةٍ محفوظة

en: Load a saved campaign game
ar_SA: تحميل لعبةٍ محفوظة من طور القصة

en: Show version information and exit
ar_SA: إظهار معلومات الإصدار ثم الخروج

en: Set the resolution to use
ar_SA: حدد الدقة التي تريد استعمالها

en: Enable shadows
ar_SA: تفعيل الظلال

en: Disable shadows
ar_SA: تعطيل الظلال

en: Enable sound
ar_SA: تمكين الصوت

en: Disable sound
ar_SA: تعطيل الصوت

en: Connect directly to IP/hostname
ar_SA: اتصل فوراً بعنوان IP \ اسم المضيف

en: Connect directly to IP/hostname as a spectator
ar_SA: اتصل فوراً بعنوان IP \ اسم المضيف ولكن كمتفرج

en: Go directly to host screen
ar_SA: انتقل مباشرةً إلى شاشة الاستضافة

en: Enable texture compression
ar_SA: تمكين ضغط الخامات

en: Disable texture compression
ar_SA: تعطيل ضغط الخامات

en: Immediately save game and quit
ar_SA: احفظ اللعبة فوراً ثم غادرها

en: Start skirmish game with given settings file
ar_SA: ابدأ مباراةً باستخدام ملف إعداداتٍ محدد

en: Continue the last saved game
ar_SA: تابع آخر لعبةٍ حفظتها

en: Minimum required players to auto-start game
ar_SA: أقل عددٍ مطلوبٍ من اللاعبين لبدء اللعبة تلقائياً

en: Commander needs a higher level to command more units
ar_SA: يجب أن يكون مستوى القائد أعلى حتى يتمكن من قيادة وحداتٍ أكثر

en: New Vehicle
ar_SA: مركبةٌ جديدة

en: Vehicle Body
ar_SA: جسم المركبة

en: Vehicle Propulsion
ar_SA: نظام دفع المركبة

en: Vehicle Turret
ar_SA: رأس المركبة

en: Delete Design
ar_SA: حذف التصميم

en: Store Template
ar_SA: تخزين القالب

en: Kinetic Armour
ar_SA: الدرع الحركي

en: Thermal Armour
ar_SA: الدرع الحراري

en: Engine Output
ar_SA: مردود المحرك

en: Weight
ar_SA: الوزن

en: Total Power Required
ar_SA: الطاقة الكلية المطلوبة

en: Total Body Points
ar_SA: نقاط صحة الجسم الإجمالية

en: Power Usage
ar_SA: استهلاك الطاقة

en: Sensor Range
ar_SA: مدى المستشعر

en: Build Points
ar_SA: نقاط البناء

en: Range
ar_SA: المدى

en: Damage
ar_SA: الضرر

en: Rate-of-Fire
ar_SA: معدل إطلاق النار

en: Air Speed
ar_SA: السرعة في الهواء

en: Road Speed
ar_SA: السرعة على الطرقات

en: Off-Road Speed
ar_SA: السرعة خارج الطرقات المعبدة

en: Water Speed
ar_SA: السرعة فوق الماء

en: Weapons
ar_SA: الأسلحة

en: Systems
ar_SA: الأنظمة

en: Do Not Store Design
ar_SA: لا تخزّن التصميم

en: Store Design
ar_SA: خزّن التصميم

en: Cannot Build. Oil Resource Burning.
ar_SA: لا يمكن البناء، بسبب كون المورد النفطي مشتعلاً.

en: %s - Hitpoints %d/%d - Experience %.1f, %s, Kills %d
ar_SA: %s - نقاط الصحة %d\%d - الخبرة %.1f، %s، الأعداء المقتولون %d

en: Waiting for other players
ar_SA: بانتظار بقية اللاعبين

en: Setting zoom to %.0f
ar_SA: ستصبح قيمة تقريب الخريطة %.0f

note: TRANSLATORS:	Refers to the loss of a single unit, known by its name
en: %s Lost!
ar_SA: لقد خسرت %s!

en: Structure Restored
ar_SA: تمت استعادة المبنى

en: Unit transfer failed -- unit limits exceeded
ar_SA: فشلت عملية نقل الوحدات، بسبب تجاوز الحد المفروض على عددها

note: TRANSLATORS: "Normal" Faction
en: Normal
ar_SA: عادية

note: TRANSLATORS: "NEXUS" Faction
en: NEXUS
ar_SA: نيكسوس

note: TRANSLATORS: "Collective" Faction
en: Collective
ar_SA: الرابطة

en: Campaign videos are missing
ar_SA: إن فيديوهات القصة مفقودة

en: See our FAQ on how to install videos
ar_SA: اطلع على صفحة الأسئلة الشائعة لكي تعرف طريقة تثبيت الفيديوهات

en: Single Player
ar_SA: الطور الفردي

en: Multi Player
ar_SA: الطور الجماعي

en: Tutorial
ar_SA: الدرس التدريبي

en: Options
ar_SA: الإعدادات

en: View Intro
ar_SA: عرض فيديو المقدمة

en: Videos are missing, download them from http://wz2100.net
ar_SA: لم نعثر على الفيديوهات. قم بتحميلها من http://wz2100.net

en: Continue Last Save
ar_SA: تحميل ملف الحفظ الأخير

en: No last save available
ar_SA: لم نعثر على ملف حفظٍ آخير

en: Quit Game
ar_SA: الخروج من اللعبة

en: MAIN MENU
ar_SA: القائمة الرئيسية

en: Official site: http://wz2100.net/
ar_SA: الموقع الرسمي: http://wz2100.net/

en: Come visit the forums and all Warzone 2100 news! Click this link.
ar_SA: قم بزيارة المنتديات واطلع على آخر أخبار Warzone 2100! اضغط على هذا الرابط.

en: Donate: http://donations.wz2100.net/
ar_SA: تبرع عبر الرابط: http://donations.wz2100.net/

en: Help support the project with our server costs, Click this link.
ar_SA: ادعم المشروع بتكاليف الخوادم التي نملكها. اضغط على هذا الرابط.

en: Chat with players on Discord or IRC
ar_SA: دردش مع اللاعبين عبر Discord أو برامج بروتوكول IRC

en: Check for a newer version
ar_SA: تحقق من وجود إصدارٍ أحدث

en: Fast Play
ar_SA: لعبةٌ سريعة

en: TUTORIALS
ar_SA: الدروس التدريبية

[ctx: menu]
note: TRANSLATORS: "Return", in this context, means "return to previous screen/menu"
en: Return
ar_SA: العودة

en: New Campaign
ar_SA: ابدأ قصةً جديدة

en: Challenges
ar_SA: التحديات

en: Load Campaign Game
ar_SA: تحميل لعبةٍ من طور القصة

en: Load Skirmish Game
ar_SA: تحميل مباراة

en: View Skirmish Replay
ar_SA: مشاهدة إعادةٍ لمباراة

en: SINGLE PLAYER
ar_SA: الطور الفردي

en: Campaign videos are missing! Get them from http://wz2100.net
ar_SA: إن الفيديوهات الخاصة بالقصة مفقودة! قم بتحميلها من http://wz2100.net

en: CAMPAIGNS
ar_SA: الفصول

en: Load Campaign Saved Game
ar_SA: تحميل لعبةٍ من طور القصة

en: Load Skirmish Saved Game
ar_SA: تحميل مباراةٍ محفوظة

en: Load Skirmish Replay
ar_SA: تحميل إعادةٍ لمباراة

en: MULTI PLAYER
ar_SA: الطور الجماعي

en: Host Game
ar_SA: استضافة لعبة

en: Join Game
ar_SA: الانضمام إلى لعبة

en: View Replay
ar_SA: مشاهد إعادة

en: Load Multiplayer Replay
ar_SA: تحميل إعادةٍ لمباراةٍ جماعية

en: Game Options
ar_SA: إعدادات اللعبة

en: Graphics Options
ar_SA: إعدادات الرسوميات

en: Video Options
ar_SA: إعدادات الفيديو

en: Audio / Zoom Options
ar_SA: إعدادات الصوت والتقريب

en: Mouse Options
ar_SA: إعدادات الفأرة

en: Key Mappings
ar_SA: ارتباطات المفاتيح

en: Music Manager
ar_SA: إدارة الموسيقا

en: Multiplay Options
ar_SA: إعدادات اللعب الجماعي

en: OPTIONS
ar_SA: الإعدادات

en: Open Configuration Directory
ar_SA: فتح مجلد التكوين

en: Failed to open configuration directory in system default file browser.
ar_SA: لم نتمكن من فتح مجلد التكوين باستخدام مستعرض الملفات الافتراضي على هذا النظام.

en: Please see the documentation for more information on how to locate it manually.
ar_SA: راجع مستندات اللعبة لكي تحصل على المزيد من المعلومات حول كيفية تحديد المجلد بشكلٍ يدوي.

en: Failed to open configuration directory
ar_SA: لم نتمكن من فتح مجلد التكوين

en: 1×
ar_SA: بالحجم الأصلي

en: 2×
ar_SA: ضعف الحجم الأصلي

en: Fullscreen
ar_SA: ملء الشاشة

en: Black
ar_SA: سوداء

en: Rotating
ar_SA: دوّار

en: Fixed
ar_SA: ثابت

en: Instant
ar_SA: فوري

en: Tracked
ar_SA: بالتدريج

en: * Takes effect on game restart
ar_SA: * ستأخذ التغييرات مفعولها بعد إعادة تشغيل اللعبة

en: Shadows
ar_SA: الظلال

en: Fog
ar_SA: الضباب

en: Radar
ar_SA: الرادار

en: Radar Jump
ar_SA: القفز باستخدام الرادار

en: Video Playback
ar_SA: حجم فيديوهات القصة

en: Screen Shake
ar_SA: اهتزاز الشاشة

en: GRAPHICS OPTIONS
ar_SA: إعدادات الرسوميات

en: Disabled
ar_SA: معطّل

en: Enabled
ar_SA: مفعّل

en: Auto
ar_SA: تلقائي

en: Voice Volume
ar_SA: مستوى صوت المتحدثين

en: FX Volume
ar_SA: مستوى صوت المؤثرات

en: Music Volume
ar_SA: مستوى صوت الموسيقى

en: HRTF
ar_SA: صوتٌ محيطي باستخدام HRTF

en: HRTF is not supported on your device / system / OpenAL library
ar_SA: إن تقنية HRTF غير مدعومةٍ على جهازك \ نظامك \ مكتبة OpenAL المثبتة لديك

en: Map Zoom
ar_SA: مستوى تقريب الخريطة

en: Map Zoom Rate
ar_SA: معدل تقريب الخريطة

en: Radar Zoom
ar_SA: مستوى تقريب الرادار

note: TRANSLATORS: "AUDIO" options determine the volume of game sounds. "OPTIONS" means "SETTINGS". To break this message into two lines, you can use the delimiter "\n", e.g. "AUDIO / ZOOM\nOPTIONS" would show "OPTIONS" in a second line.
en: AUDIO / ZOOM OPTIONS
ar_SA: إعدادات الصوت والتقريب

en: In Desktop Fullscreen mode, the resolution matches that of your desktop 
    (or what the window manager allows).
ar_SA: عند تحديد خيار "بدقة سطح المكتب" ستصبح دقة اللعبة مماثلةً لدقة سطح مكتبك
    (أو تلك التي يسمح بها مدير النوافذ الخاص بالنظام).

en: You can change the resolution by resizing the window normally. (Try dragging a corner / edge.)
ar_SA: يمكنك تغيير الدقة عن طريق تغيير حجم النافذة. (حاول أن تسحب إحدى الزوايا أو الحواف.)

en: Graphics Mode
ar_SA: الوضع الرسومي

en: Resolution
ar_SA: الدقة

en: Display Scale
ar_SA: حجم العناصر المرئية

en: Windowed
ar_SA: نافذة

en: Desktop Full
ar_SA: بدقة سطح المكتب

en: Texture size
ar_SA: دقة الخامات

en: Vertical sync
ar_SA: المزامنة الرأسية

en: Antialiasing*
ar_SA: تنعيم الحواف*

en: Warning: Antialiasing can cause crashes, especially with values > 16
ar_SA: تحذير: يمكن لتنعيم الحواف أن يسبب تعطل اللعبة، خصوصاً إذا كانت قيمته أكبر من 16

en: Graphics Backend*
ar_SA: محرك الرسوميات

en: VIDEO OPTIONS
ar_SA: إعدادات الفيديو

en: Unable to change Vertical Sync
ar_SA: لم نتمكن من تغيير المزامنة الرأسية

en: Warzone failed to change the Vertical Sync mode.
    Your system / drivers may not support other modes.
ar_SA: لم تتمكن Warzone من تغيير وضع المزامنة الرأسية.
    ربما يكون السبب هو أن نظامك أو برنامج التعريف لا يدعمان الأوضاع الأخرى.

en: Middle Mouse
ar_SA: زر الفأرة الأوسط

en: Right Mouse
ar_SA: زر الفأرة الأيمن

en: Reverse Rotation
ar_SA: دورانٌ عكسي

en: Trap Cursor
ar_SA: تقييد المؤشر داخل النافذة

en: Switch Mouse Buttons
ar_SA: بدّل بين أزرار الفأرة

en: Rotate Screen
ar_SA: تدوير الشاشة

en: Colored Cursors
ar_SA: مؤشراتٌ ملونة

en: MOUSE OPTIONS
ar_SA: إعدادات الفأرة

en: Easy
ar_SA: سهلة

en: Hard
ar_SA: صعبة

en: Insane
ar_SA: جنونية

en: GAME OPTIONS
ar_SA: إعدادات اللعبة

en: Language
ar_SA: اللغة

en: Unit Colour:
ar_SA: لون الوحدات:

en: Skirmish/Multiplayer
ar_SA: مباراة أو لعبة جماعية

en: Campaign Difficulty
ar_SA: الصعوبة في طور القصة

en: Camera Speed
ar_SA: سرعة الكاميرا

en: Help us improve translations of Warzone 2100: %s
ar_SA: ساعدنا على تحسين ترجمات اللعبة: %s

en: Click to open webpage.
ar_SA: اضغط لفتح صفحة الويب.

en: Insane Difficulty
ar_SA: الصعوبة الجنونية

en: This difficulty is for very experienced players!
ar_SA: إن مستوى الصعوبة هذا مخصصٌ للاعبين ذوي الخبرة الكبيرة!

en: %u minutes
ar_SA: %u من الدقائق

en: %u seconds
ar_SA: %u من الثواني

en: Spectator Slots
ar_SA: خانات المتفرجين

en: MULTIPLAY OPTIONS
ar_SA: إعدادات اللعب الجماعي

en: Increase Game Display Scale?
ar_SA: هل تريد زيادة حجم العناصر المرئية والنصوص في اللعبة؟

en: With your current resolution & display scale settings, the game's user interface may appear small, and the game perspective may appear distorted.
ar_SA: يمكن أن تبدو واجهة المستخدم صغيرةً بعض الشيء بسبب الإعدادت الحالية الخاصة بالدقة وبحجم العناصر المرئية التي اخترتها، وقد يبدو المنظور من داخل اللعبة مشوهاً أيضاً.

en: You can fix this by increasing the game's Display Scale setting.
ar_SA: يمكنك أن تحلّ هذه المشكلة عن طريق زيادة حجم العناصر المرئية.

en: Would you like to increase the game's Display Scale to: %u%%?
ar_SA: هل تريد زيادة حجم العناصر المرئية إلى: %u%%؟

en: Increase Display Scale
ar_SA: زيادة حجم العناصر المرئية والنصوص

en: Display Scale Increased to: %u%%
ar_SA: تمت زيادة حجم العناصر المرئية إلى: %u%%

en: You can adjust the Display Scale at any time in the Video Options menu.
ar_SA: يمكنك تعديل حجم العناصر المرئية والنصوص في أي وقت عن طريق الانتقال لقائمة إعدادات الفيديو.

en: Tip: Adjusting Display Scale
ar_SA: نصيحة: تعديل حجم العناصر المرئية

en: Player %u is cheating (debug menu) him/herself a new structure: %s.
ar_SA: يحاول اللاعب %u أن يغش (باستخدام قائمة تصحيح الأخطاء) لكي يكسب مبنىً جديداً: %s.

en: Player %u is cheating (debug menu) him/herself a new feature: %s.
ar_SA: يحاول اللاعب %u أن يغش (باستخدام قائمة تصحيح الأخطاء) لكي يكسب ميزةً جديدة: %s.

en: Player %u is cheating (debug menu) him/herself a new droid: %s.
ar_SA: يحاول اللاعب %u أن يغش (باستخدام قائمة تصحيح الأخطاء) لكي يكسب وحدةً جديدة: %s.

en: Player %u is cheating (debug menu) him/herself a new droid.
ar_SA: يحاول اللاعب %u أن يغش (باستخدام قائمة تصحيح الأخطاء) لكي يكسب وحدةً جديدة.

en: Message delivery failure - try again
ar_SA: لم ننجح في تسليم الرسالة - حاول مجدداً

en: WARNING: You're the host. If you quit, the game ends for everyone!
ar_SA: تحذير: أنت المضيف، وستنتهي اللعبة عند الجميع عند خروجك!

en: Go Back
ar_SA: عُد للخلف

en: Warning: Are you sure?
ar_SA: تحذير: هل أنت متأكد؟

en: Warning: Are you sure? Any unsaved progress will be lost.
ar_SA: تحذير: هل أنت متأكد؟ ستفقد كل التقدم الذي لم تحفظه.

en: Host has quit the game!
ar_SA: لقد غادر المضيف اللعبة!

en: Audio Options
ar_SA: إعدادات الصوت

en: View Key Mappings
ar_SA: عرض ارتباطات المفاتيح

en: Save Campaign Game
ar_SA: حفظ لعبةٍ من القصة

en: Manufacture
ar_SA: التصنيع

en: Research
ar_SA: الأبحاث

en: Build
ar_SA: البناء

en: Design
ar_SA: التصميم

en: Intelligence Display
ar_SA: شاشة الاستخبارات

en: Commanders
ar_SA: القادة

en: QuickSave
ar_SA: الحفظ السريع

en: Toggle Radar
ar_SA: إظهار \ إخفاء الرادار

en: QuickLoad
ar_SA: التحميل السريع

en: Toggle Console Display
ar_SA: إظهار \ إخفاء لوحة المعلومات

en: Take Screen Shot
ar_SA: أخذ لقطة شاشة

en: View Location of Previous Message
ar_SA: عرض موقع الرسالة السابقة

en: Assign Group 0
ar_SA: تعيين كالمجموعة 0

en: Assign Group 1
ar_SA: تعيين كالمجموعة 1

en: Assign Group 2
ar_SA: تعيين كالمجموعة 2

en: Assign Group 3
ar_SA: تعيين كالمجموعة 3

en: Assign Group 4
ar_SA: تعيين كالمجموعة 4

en: Assign Group 5
ar_SA: تعيين كالمجموعة 5

en: Assign Group 6
ar_SA: تعيين كالمجموعة 6

en: Assign Group 7
ar_SA: تعيين كالمجموعة 7

en: Assign Group 8
ar_SA: تعيين كالمجموعة 8

en: Assign Group 9
ar_SA: تعيين كالمجموعة 9

en: Add to Group 0
ar_SA: أضف إلى المجموعة 0

en: Add to Group 1
ar_SA: أضف إلى المجموعة 1

en: Add to Group 2
ar_SA: أضف إلى المجموعة 2

en: Add to Group 3
ar_SA: أضف إلى المجموعة 3

en: Add to Group 4
ar_SA: أضف إلى المجموعة 4

en: Add to Group 5
ar_SA: أضف إلى المجموعة 5

en: Add to Group 6
ar_SA: أضف إلى المجموعة 6

en: Add to Group 7
ar_SA: أضف إلى المجموعة 7

en: Add to Group 8
ar_SA: أضف إلى المجموعة 8

en: Add to Group 9
ar_SA: أضف إلى المجموعة 9

en: Remove from current Group
ar_SA: إخراج من المجموعة الحالية

en: Select Group 0
ar_SA: تحديد المجموعة 0

en: Select Group 1
ar_SA: تحديد المجموعة 1

en: Select Group 2
ar_SA: تحديد المجموعة 2

en: Select Group 3
ar_SA: تحديد المجموعة 3

en: Select Group 4
ar_SA: تحديد المجموعة 4

en: Select Group 5
ar_SA: تحديد المجموعة 5

en: Select Group 6
ar_SA: تحديد المجموعة 6

en: Select Group 7
ar_SA: تحديد المجموعة 7

en: Select Group 8
ar_SA: تحديد المجموعة 8

en: Select Group 9
ar_SA: تحديد المجموعة 9

en: Select Commander 0
ar_SA: تحديد القائد 0

en: Select Commander 1
ar_SA: تحديد القائد 1

en: Select Commander 2
ar_SA: تحديد القائد 2

en: Select Commander 3
ar_SA: تحديد القائد 3

en: Select Commander 4
ar_SA: تحديد القائد 4

en: Select Commander 5
ar_SA: تحديد القائد 5

en: Select Commander 6
ar_SA: تحديد القائد 6

en: Select Commander 7
ar_SA: تحديد القائد 7

en: Select Commander 8
ar_SA: تحديد القائد 8

en: Select Commander 9
ar_SA: تحديد القائد 9

en: Move Camera Up
ar_SA: حرّك الكاميرا للأعلى

en: Move Camera Down
ar_SA: حرّك الكاميرا للأسفل

en: Move Camera Right
ar_SA: حرّك الكاميرا نحو اليمين

en: Move Camera Left
ar_SA: حرّك الكاميرا نحو اليسار

en: Snap View to North
ar_SA: توجيه الكاميرا نحو الشمال

en: Zoom Radar Out
ar_SA: التبعيد داخل الرادار

en: Zoom Radar In
ar_SA: التقريب داخل الرادار

en: Zoom In
ar_SA: تقريب

en: Zoom Out
ar_SA: تبعيد

en: Rotate Left
ar_SA: التدوير نحو اليسار

en: Rotate Right
ar_SA: التدوير نحو اليمين

en: Orders Menu
ar_SA: قائمة الأوامر

en: Decrease Game Speed
ar_SA: إنقاص سرعة اللعبة

en: Increase Game Speed
ar_SA: زيادة سرعة اللعبة

en: Reset Game Speed
ar_SA: إعادة تعيين سرعة اللعبة

en: View next Oil Derrick
ar_SA: مشاهدة المضخّة النفطية التالية

en: View next Repair Unit
ar_SA: عرض وحدة الصيانة التالية

en: View next Truck
ar_SA: عرض الشاحنة التالية

en: View next Sensor Unit
ar_SA: عرض وحدة الاستشعار التالية

en: View next Commander
ar_SA: عرض القائد التالي

en: Toggle Team Chat History
ar_SA: عرض سجل الدردشة مع الفريق

en: Rotate Building Clockwise
ar_SA: تدوير المبنى مع عقارب الساعة

en: Rotate Building Anticlockwise
ar_SA: تدوير المبنى عكس عقارب الساعة

en: Center View on HQ
ar_SA: انتقل بالكاميرا إلى المقر

en: Hold Fire
ar_SA: لا تشتبك مع الأعداء

en: Return Fire
ar_SA: الرد على النيران المعادية

en: Fire at Will
ar_SA: أطلق النار متى ما شئت

en: Guard Position
ar_SA: احرس موقعك الحالي

en: Return to HQ
ar_SA: عُد إلى المقر

en: Hold Position
ar_SA: لا تتحرك من مكانك

en: Optimum Range
ar_SA: المدى المثالي

en: Short Range
ar_SA: المدى القصير

en: Pursue
ar_SA: لاحق الأعداء

en: Patrol
ar_SA: طُف حول المكان

en: Return For Repair
ar_SA: العودة بغرض الصيانة

en: Stop Droid
ar_SA: توقف

en: Go to Transport
ar_SA: اذهب إلى السفينة

en: Long Range
ar_SA: المدى الطويل

en: Send Global Text Message
ar_SA: أرسل رسالةً نصيةً عامة

en: Send Team Text Message
ar_SA: أرسل رسالةً نصيةً للفريق

en: Drop a beacon
ar_SA: رمي علامةٍ إرشادية

en: Toggles shadows
ar_SA: تعفيل \ تعطيل الظلال

en: Trap cursor
ar_SA: تقييد المؤشر داخل النافذة

en: Show all keyboard mappings
ar_SA: عرض كل ارتباطات المفاتيح

en: Retreat at Medium Damage
ar_SA: الانسحاب عند الأذية المتوسطة

en: Retreat at Heavy Damage
ar_SA: الانسحاب عند الأذية الشديدة

en: Do or Die!
ar_SA: النجاح أو الموت!

en: Select all Combat Units
ar_SA: تحديد كل الوحدات القتالية

en: Select all Cyborgs
ar_SA: تحديد كل السايبورغ

en: Select all Heavily Damaged Units
ar_SA: تحديد كل الوحدات المتأذية بشدة

en: Select all Combat Land units with health >50% and no Groups.
ar_SA: تحديد كل الوحدات القتالية التي تزيد صحتها عن 50% ولا تنتمي لمجموعة.

en: Select all Half-tracks
ar_SA: تحديد كل المركبات بجنازير نصفية

en: Select all Half-tracks without group
ar_SA: تحديد كل المركبات بجنازير نصفية التي لا تنتمي لمجموعة

en: Select all Hovers
ar_SA: تحديد كل المركبات الحوامة

en: Return for Recycling
ar_SA: العودة بغرض إعادة التدوير

en: Select all Units on Screen
ar_SA: تحديد كل الوحدات الظاهرة على الشاشة

en: Select all Tracks
ar_SA: تحديد كل المركبات بجنازير

en: Select all Tracks without group
ar_SA: تحديد كل المركبات بجنازير التي لا تنتمي لمجموعة

en: Select EVERY unit
ar_SA: تحديد «كل» الوحدات

en: Select all VTOLs
ar_SA: تحديد كل الطائرات العمودية

en: Select all fully-armed VTOLs
ar_SA: تحديد كل الطائرات العمودية المسلحة بالكامل

en: Select all fully-armed VTOLs without group
ar_SA: حدّد كل الطائرات العمودية المسلحة بالكامل والتي لا تنتمي إلى مجموعةٍ معينة

en: Select all Wheels
ar_SA: تحديد كل المركبات بعجلات

en: Show frame rate
ar_SA: إظهار معدل الإطارات في الثانية

en: Select all units with the same components
ar_SA: تحديد جميع الوحدات التي تملك المكونات نفسها

en: Select all Combat Cyborgs
ar_SA: تحديد كل السايبورغ المقاتلين

en: Select all Combat Cyborgs without group
ar_SA: تحديد كل السايبورغ المقاتلين الذين لا ينتمون لمجموعة

en: Select all Engineers
ar_SA: تحديد كل المهندسين

en: Select all Land Combat Units
ar_SA: تحديد كل الوحدات القتالية البرية

en: Select all Land Combat Units without group
ar_SA: تحديد كل الوحدات القتالية البرية التي لا تنتمي لمجموعة

en: Select all Mechanics
ar_SA: تحديد كل الميكانيكيين

en: Select all Sensor Units
ar_SA: تحديد كل وحدات الاستشعار

en: Select all Sensor Units without group
ar_SA: تحديد كل وحدات الاستشعار التي لا تنتمي لمجموعة

en: Select all Trucks
ar_SA: تحديد كل الشاحنات

en: Select next Factory
ar_SA: تحديد المصنع التالي

en: Select next Research Facility
ar_SA: تحديد مركز الأبحاث التالي

en: Select next Power Generator
ar_SA: تحديد مولّد الطاقة التالي

en: Select next Cyborg Factory
ar_SA: تحديد مصنع السايبورغ التالي

en: Select next VTOL Factory
ar_SA: تحديد مصنع الطائرات العمودية التالي

en: Jump to next Factory
ar_SA: انتقل إلى المصنع التالي

en: Jump to next Research Facility
ar_SA: انتقل إلى مركز الأبحاث التالي

en: Jump to next Power Generator
ar_SA: انتقل إلى مولّد الطاقة التالي

en: Jump to next Cyborg Factory
ar_SA: انتقل إلى مصنع السايبورغ التالي

en: Jump to next VTOL Factory
ar_SA: انتقل إلى مصنع الطائرات العمودية التالي

en: Toggle Level Editor
ar_SA: فتح \ إغلاق محرر الخريطة

en: Kill Selected Unit(s)
ar_SA: اقتل الوحدات المحددة

en: Toggle fullscreen
ar_SA: الدخول في \ الخروج من وضع ملء الشاشة

en: Power
ar_SA: الطاقة

en: Power Per Second
ar_SA: الطاقة المولّدة في الثانية

en: You can't join a game while you're in a game. Please save / quit your current game, exit to the main menu, and try again.
ar_SA: لا يمكنك الانضمام إلى مباراة أثناء تواجدك في مباراةٍ أخرى. احفظ أو اخرج من المباراة الحالية، ثم عُد إلى القائمة الرئيسية وحاول مجدداً.

en: Failed to join the game from the specified invite link, with error:
ar_SA: فشلنا في الانضمام إلى لعبة باستخدام رابط الدعوة المحدد، والخطأ كان:

en: Failed to Join Game
ar_SA: فشلنا في الانضمام إلى لعبة

en: In Multiplayer Game
ar_SA: في لعبةٍ جماعية

note: TRANSLATORS: Should be a fairly short string - space is limited. Use an abbreviation if necessary.
en: Alliances:
ar_SA: التحالفات:

en: Discord user "%s" would like to join your game.
ar_SA: يريد مستخدم Discord الذي يحمل اسم "%s" الانضمام إلى لعبتك.

en: Allow this player to join your game?
ar_SA: هل تريد السماح لهذا اللاعب بالانضمام إلى لعبتك؟

en: PAUSED
ar_SA: متوقفة مؤقتاً

en: New Intelligence Report
ar_SA: تقريرٌ استخباراتيٌ جديد

en: Project Goals and Updates
ar_SA: أهداف «المشروع» وآخر المستجدات

en: Current Objective
ar_SA: الهدف الحالي

en: Return To HQ
ar_SA: العودة إلى المقر

en: FPS display is disabled.
ar_SA: تم تعطيل عارض عدد الإطارات في الثانية.

en: Unit count display is disabled.
ar_SA: تم تعطيل عارض عدد الوحدات.

en: Infinite power disabled
ar_SA: تم تعطيل الطاقة اللانهائية

en: Infinite power enabled
ar_SA: تم تفعيل الطاقة اللانهائية

en: Fog on
ar_SA: تفعيل الضباب

en: Fog off
ar_SA: تعطيل الضباب

en: Setting radar zoom to %u
ar_SA: ستصبح قيمة تقريب الرادار %u

en: DIFFICULTY: EASY
ar_SA: الصعوبة: سهلة

en: DIFFICULTY: NORMAL
ar_SA: الصعوبة: عادية

en: DIFFICULTY: HARD
ar_SA: الصعوبة: صعبة

en: DIFFICULTY: INSANE
ar_SA: الصعوبة: جنونية

en: Unable to locate any oil derricks!
ar_SA: لم نتمكن من العثور على أيّ مضخاتٍ نفطية!

en: Screen shake when things die: Off
ar_SA: اهتزاز الشاشة عند تدمير أحد الوحدات: معطل

en: Screen shake when things die: On
ar_SA: اهتزاز الشاشة عند تدمير أحد الوحدات: مفعل

en: Sorry, but game speed cannot be changed in multiplayer.
ar_SA: عذراً، لا يمكن تغيير سرعة اللعبة أثناء اللعب جماعياً.

en: Game Speed Reset
ar_SA: إعادة تعيين سرعة اللعبة

en: Game Speed Increased to %s
ar_SA: تمت زيادة سرعة اللعبة إلى %s

en: Game Speed Reduced to %s
ar_SA: تم خفض سرعة اللعبة إلى %s

en: QuickSave not allowed for multiplayer or tutorial games
ar_SA: لا يُسمح باستعمال الحفظ السريع أثناء اللعب الجماعي أو في الدروس التعليمية

en: QuickSave failed
ar_SA: فشلت عملية الحفظ السريع

en: QuickLoad not allowed for multiplayer or tutorial games
ar_SA: لا يُسمح باستعمال التحميل السريع أثناء اللعب جماعياً أو في الدروس التعليمية

en: QuickSave file does not exist yet
ar_SA: لم تقم بعد بإنشاء ملف حفظٍ سريع

en: <not bound>
ar_SA: <غير مرتبطٍ بزر>

en: Return To Previous Screen
ar_SA: عُد إلى الشاشة السابقة

en: Select Default
ar_SA: اختيار الإعدادات الافتراضية

en: OBJECTIVE ACHIEVED by cheating!
ar_SA: تم تحقيق الهدف، ولكن بالغش!

en: OBJECTIVE ACHIEVED
ar_SA: تم تحقيق الهدف

en: OBJECTIVE FAILED
ar_SA: لقد فشلت في تحقيق الهدف

en: Continue Game
ar_SA: تابع اللعب

en: Quit To Main Menu
ar_SA: الخروج إلى القائمة الرئيسية

en: Satellite Uplink disabled.
ar_SA: تم تعطيل مركز الاتصال بالقمر الصناعي.

en: Laser Satellite disabled.
ar_SA: تم تعطيل أقمار الليزر الصناعية.

en: Select Game Name
ar_SA: اختيار اسم المباراة

en: Select Map
    Can be blocked by players' votes
ar_SA: اختر الخريطة
    يمكن أن يرفض اللاعبون خيارك عبر التصويت

en: Click to set Password
ar_SA: اضغط لتحديد كلمة المرور

en: Enter password here
ar_SA: أدخل كلمة المرور هنا

en: Select Player Name
ar_SA: اختر اسم اللاعب

en: Alliances
ar_SA: التحالفات

en: Map Preview
ar_SA: معاينة الخريطة

en: Random Game Options
ar_SA: إعداداتٌ عشوائيةٌ للعبة

en: Random Game Options
    Can be blocked by players' votes
ar_SA: إعداداتٌ عشوائيةٌ للعبة
    يمكن أن يرفض اللاعبون هذا عبر التصويت

en: Start Hosting Game
ar_SA: بدء الاستضافة

en: Spectator
ar_SA: متفرج

en: Teams locked
ar_SA: إن الفرق مقفلة

en: Player is downloading
ar_SA: يقوم اللاعب بتحميل بعض الملفات

en: Waiting for download
ar_SA: بانتظار انتهاء التحميل

en: Please click the button below for more information on how to fix it.
ar_SA: اضغط من فضلك على الزر أدناه للحصول على المزيد من المعلومات حول كيفية إصلاح المشكلة.

en: More Information
ar_SA: المزيد من المعلومات

en: *** password [%s] is now required! ***
ar_SA: *** لقد صارت كلمة السر [%s] ضروريةً الآن! ***

en: *** password is NOT required! ***
ar_SA: *** كلمة السر غير ضرورية! ***

en: Hit the ready box to begin your challenge!
ar_SA: اضغط على مربع «مستعد» لكي تبدأ التحدي!

en: Press the start hosting button to begin hosting a game.
ar_SA: اضغط زر بدء الاستضافة لكي تبدأ باستضافة مباراة.

en: %s has Left the Game
ar_SA: لقد غادر%s اللعبة

en: %s is joining the game
ar_SA: سينضم %s إلى اللعبة

en: There is an update to the game, please visit https://wz2100.net to download new version.
ar_SA: يوجدٌ تحديثٌ جديدٌ للعبة. قم من فضلك بزيارة https://wz2100.net لتحميل النسخة الجديدة.

en: Apply Defaults and Return To Previous Screen
ar_SA: طبّق الإعدادات الافتراضية وعُد إلى الشاشة السابقة

en: Accept Settings
ar_SA: قبول الإعدادات

en: Warning, this is a map-mod, it could alter normal gameplay.
ar_SA: تحذير: هذه خريطةٌ وتعديلٌ بنفس الوقت، أي يمكن أن تغير من ميكانيكيات اللعب.

en: Warning, HOST has altered the game code, and can't be trusted!
ar_SA: تحذير: لقد قام المضيف بتعديل كود اللعبة (الرماز المصدري)، ولذا لا يمكن الوثوق بها!

en: MAP DOWNLOADED!
ar_SA: تم تحميل الخريطة!

en: Green
ar_SA: أخضر

en: Orange
ar_SA: برتقالي

en: Grey
ar_SA: رمادي

en: Red
ar_SA: أحمر

en: Blue
ar_SA: أزرق

en: Pink
ar_SA: وردي

en: Cyan
ar_SA: سماوي

en: Yellow
ar_SA: أصفر

en: Purple
ar_SA: أرجواني

en: White
ar_SA: أبيض

en: Bright blue
ar_SA: أزرقٌ ناصع

en: Brown
ar_SA: بني

en: You are a spectator. Enjoy watching the game!
ar_SA: أنت واحدٌ من المتفرجين. نتمنى أن تستمتع بمشاهدة اللعبة!

en: NOW PLAYING
ar_SA: المقطوعة المشغّلة الآن

en: Album
ar_SA: الألبوم

en: Title
ar_SA: عنوان المقطوعة

en: MUSIC MANAGER
ar_SA: إدارة الموسيقا

en: Dismiss
ar_SA: تجاهل

en: Do not show again
ar_SA: لا تظهر هذا الإشعار مجدداً

en: Research completed: %s
ar_SA: تم إنجاز البحث: %s

en: Own Units: %u
ar_SA: وحداتك: %u

en: Enemy Units: %u
ar_SA: وحدات الأعداء: %u

en: Own Structures: %u
ar_SA: مبانيك: %u

en: Enemy Structures: %u
ar_SA: مباني الأعداء: %u

en: Units Manufactured: %u
ar_SA: الوحدات التي صنعتها: %u

en: Total Units: %u
ar_SA: الوحدات الكلية: %u

en: Structures Built: %u
ar_SA: المباني المشيّدة: %u

en: Total Structures: %u
ar_SA: العدد الإجمالي للمباني: %u

en: Rookie: %u
ar_SA: حديث: %u

[ctx: rank]
en: Green: %u
ar_SA: مبتدئ: %u

en: Trained: %u
ar_SA: متمرس: %u

en: Regular: %u
ar_SA: نظامي: %u

en: Professional: %u
ar_SA: محترف: %u

en: Veteran: %u
ar_SA: مخضرم: %u

en: Elite: %u
ar_SA: ممتاز: %u

en: Special: %u
ar_SA: استثنائي: %u

en: Hero: %u
ar_SA: بطل: %u

en: Unit Losses
ar_SA: الخسائر في الوحدات

en: Structure Losses
ar_SA: الخسائر في المباني

en: Force Information
ar_SA: معلوماتٌ حول القوى المقاتلة

en: ARTIFACTS RECOVERED: %d
ar_SA: القطع الأثرية المُسترجعة: %d

en: Mission Time - %s
ar_SA: الوقت الذي قضيته في المهمة - %s

en: Total Game Time - %s
ar_SA: الوقت الذي قضيته في اللعبة - %s

en: You cheated!
ar_SA: لقد غششت!

en: Unable to locate any repair units!
ar_SA: لم نتمكن من العثور على أي وحدات صيانة!

en: Unable to locate any Trucks!
ar_SA: لم نتمكن من العثور على أي شاحنات!

en: Unable to locate any Sensor Units!
ar_SA: لم نتمكن من العثور على أي وحدات استشعار!

en: Unable to locate any Commanders!
ar_SA: لم نتمكن من العثور على أي قائد!

en: Cannot find required building!
ar_SA: لم نتمكن من العثور على المبنى المطلوب!

en: Show Player Stats
ar_SA: عرض إحصائيات اللاعب

en: Current Power / Power Per Second
ar_SA: الطاقة الحالية \ الطاقة المولدة في كل ثانية

en: Kinetic Armor
ar_SA: الدرع الحراري

en: Can't build "%s" without a Command Relay Center — Production Halted
ar_SA: لا يمكن بناء "%s" من دون مركز القيادة التوجيهي - لقد توقفت عملية التصنيع

en: GAMES
ar_SA: المباريات

en: Refresh Games List
ar_SA: تحديث قائمة المباريات

en: Filter Games List
ar_SA: فلترة قائمة المباريات

en: Refreshing...
ar_SA: جارٍ التحديث...

en: Searching
ar_SA: جارٍ البحث...

en: Connecting to the lobby server...
ar_SA: جارٍ الاتصال بخادم قاعة الانتظار...

en: Map Name
ar_SA: اسم الخريطة

en: Status
ar_SA: الحالة

en: Can't connect to lobby server!
ar_SA: لا يمكن الاتصال بخادم قاعة الانتظار!

en: Mods: %s
ar_SA: التعديلات: %s

en: Mods: None!
ar_SA: التعديلات: لا يوجد!

en: Version: %s
ar_SA: الإصدار: %s

en: Join as spectator
ar_SA: انضم كمتفرج

en: Your version of Warzone is incompatible with this game.
ar_SA: إن الإصدار الذي تملكه من Warzone غير متوافقٍ مع هذه المباراة.

en: [Password required]
ar_SA: [تتطلب كلمة مرور]

en: [No Tanks]
ar_SA: [بدون دبابات]

en: [No Cyborgs]
ar_SA: [بدون سايبورغ]

en: [No VTOLs]
ar_SA: [بدون طائراتٍ عمودية]

en: Hosted by %s
ar_SA: يستضيفها %s

en: Hosted by %s —%s
ar_SA: يستضيفها %s - %s

en: Can't find any games for your version.
ar_SA: لم نتمكن من العثور على أي مباراةٍ تلائم إصدارك من اللعبة.

en: There appears to be a game update available!
ar_SA: يبدو أن هنالك تحديثٌ جديدٌ للعبة!

en: No games are available for your version
ar_SA: لا يوجد مبارياتٌ ملائمةٌ للإصدار الذي تملكه

en: You were kicked!
ar_SA: لقد تم طردك!

en: Wrong Game Version!
ar_SA: إصدارٌ خاطئٌ من اللعبة!

en: You have an incompatible mod.
ar_SA: أنت تستعمل تعديلاً غير متوافق.

en: Host couldn't send file?
ar_SA: ألم يتمكن المضيف من إرسال الملف؟

en: Incorrect Password!
ar_SA: كلمة المرور غير صحيحة!

en: Connection Error
ar_SA: خطأٌ في الاتصال

en: Continue
ar_SA: متابعة

en: Enter Password:
ar_SA: أدخل كلمة المرور:

en: OK
ar_SA: موافق

en: Cancel
ar_SA: إلغاء

en: CONNECTION
ar_SA: الاتصال

en: Lobby
ar_SA: قاعة انتظار

en: IP
ar_SA: عنوان IP

en: IP Address or Machine Name
ar_SA: عنوان IP أو اسم الجهاز

en: There is not enough room in the Transport!
ar_SA: لا يوجد ما يكفي من المساحة داخل السفينة!

en: Reinforcements landing
ar_SA: ستحط التعزيزات

en: Update Available
ar_SA: يتوافر تحديثٌ جديد

en: A new build of Warzone 2100 (%s) is available!
ar_SA: يتوافر إصدارٌ جديدٌ من Warzone 2100 (%s)!

en: A new build of Warzone 2100 is available!
ar_SA: يتوافر إصدارٌ جديدٌ لـ Warzone 2100!

en: Get Update Now
ar_SA: احصل على التحديث الآن

en: Compatibility Warning
ar_SA: تحذيرٌ بخصوص التوافقية

en: An issue has been detected that may affect Warzone 2100's operation / performance.
ar_SA: لقد اكتشفنا مشكلةً يمكن أن تؤثر على عمل \ أداء Warzone 2100.

note: TRANSLATORS: This string looks as follows when expanded. "Version: <version name/number>, <working copy state>, Built: <BUILD DATE><BUILD TYPE>"
en: Version: %s,%s Built: %s%s
ar_SA: الإصدار: %s،%s التاريخ: %s%s

en: GAME OVER
ar_SA: انتهت اللعبة

en: The battle is over - you can leave the room.
ar_SA: لقد انتهت المعركة، ويمكنك مغادرة الغرفة.

en: YOU ARE VICTORIOUS!
ar_SA: لقد انتصرت!

en: YOU WERE DEFEATED!
ar_SA: لقد هُزمت!
