warzone2100 - en to fi_FI translation catalogue (199 entries)

en: OBJECTIVE: Locate and recover neural synapse technology
fi_FI: TAVOITE: paikanna ja haltuunota hermosynapsinen teknologia

en: Establish a base, then search for a Pre-Collapse structure.
fi_FI: Perusta tukikohta, jonka jälkeen etsi esiromahdustilanteen rakennepaikka.

en: This structure contains technology vital for the success of the Project.
fi_FI: Tämä rakenne sisältää teknologiaa joka on välttämätöntä hankkeen onnistumiselle.

en: ALPHA BASE MISSION: Scavenger Raiders
fi_FI: ALPHA-TUKIKOHTATEHTÄVÄ: Haaskanmetsästäjät

en: Scavenger raiders are approaching our base.
fi_FI: Haaskanmetsästäjät lähestyvät tukikohtaamme.

en: Defend the base then destroy the Scavenger camps.
fi_FI: Puolusta tukikohtaa ja tuhoa sen jälkeen haaskantajien leirit.

en: ALPHA BASE MISSION: Power Surge Detected
fi_FI: ALPHA-TUKIKOHTATEHTÄVÄ: Voimavirran nousu havaittu

en: A power surge has been detected to the south of our position.
fi_FI: Voimavirran nousu on havaittu sijainnistamme etelään.

en: Investigate and secure the area.
fi_FI: Tutki ja turvaa alue.

en: ALPHA BASE MISSION: The New Paradigm
fi_FI: ALPHA-TUKIKOHTATEHTÄVÄ: Uusi maailmankatsomuksellisuus

en: The New Paradigm control superior weapons technology.
fi_FI: Uusi maailmankatsomus hallinnoi ylivoimaista aseteknologiaa.

en: They may have the synaptic link technology, it's vital we retrieve it.
fi_FI: Heillä saattaa olla hallussaan synaptista linkkitekniikkaa, on ensisijaisen tärkeätä saada se haltuumme.

en: TRANSPORT MISSION: Locate and Recover Artifacts
fi_FI: KULJETUSTEHTÄVÄ: Paikanna ja tuo esineet

en: Load an attack force into the transport.
fi_FI: Lastaa hyökkäysosasto kuljetusalukseen.

en: On landing, explore the ruins and recover any artifacts.
fi_FI: Laskeutuessa, tutki rauniot ja ota haltuun mikäli muinaisia arvoesineitä löytyy.

en: TRANSPORT MISSION: Investigate Research Center
fi_FI: KULJETUSTEHTÄVÄ: Ota selvää tutkimuskeskuksesta

en: Investigate the area and recover any artifacts present.
fi_FI: Tutki alue ja haltuunota muinaisesineet.

en: Reinforcements are available.
fi_FI: Lisävahvistuksia on saatavissa.

en: TRANSPORT MISSION: Encoded Signals Detected
fi_FI: KULJETUSTEHTÄVÄ: Koodattuja signaaleja havaittu

en: Take a scout force to investigate these signals.
fi_FI: Laita lähettijoukko asialle tutkimaan näitä signaaleja.

en: Use your trucks to build defenses at your LZ.
fi_FI: Käytä rekkoja rakentaaksesi puolustusrakenteita LZ:llesi.

en: TRANSPORT MISSION: Enemy Transmissions Detected
fi_FI: KULJETUSTEHTÄVÄ: Vihollisten kuljetus havaittu

en: Scout the designated area for enemy research facilities.
fi_FI: Partioi määritelty alue josko siellä olisi vihollisen rakennuksia.

en: Proceed to LZ#2. Do not engage the enemy at this time.
fi_FI: Jatka LZ#2:een. Älä tee hyökkäystä vihollista kohtaan tässä vaiheessa.

en: TRANSPORT MISSION: Synaptic Link Location
fi_FI: KULJETUSTEHTÄVÄ: Synaptisen linkin sijainti

en: The New Paradigm are analyzing synaptic link technology at this location.
fi_FI: Uusi maailmankatsomus kartoittaa synaptista linkkiteknologiaa tässä kohteessa.

en: Assemble an attack team and recover the synaptic link technology.
fi_FI: Kokoa hyökkäysjoukkue ja ota haltuun synaptinen linkkiteknologia.

en: TRANSPORT MISSION: New Objectives
fi_FI: KULJETUSTEHTÄVÄ: Uudet tavoitteet

en: New Paradigm are searching for artifacts in this vicinity.
fi_FI: Uusi maailmankatsomus etsii muinaisesineitä tässä näköpiirissä.

en: Intercept them. Do not let any enemies exit this area.
fi_FI: Pudota heidät. Älä anna yhdenkään vihollisen poistua tältä alueelta.

en: TRANSPORT MISSION: Enemy Base Under Construction
fi_FI: KULJETUSTEHTÄVÄ: Vihollisten tukikohtaa rakennetaan

en: Enemy forces are establishing a forward base at this location.
fi_FI: Vihollisjoukot kokoavat etutukikohtaa tässä sijainnissa.

en: Eradicate the base and secure the area.
fi_FI: Tuhoa tukikohta ja turvaa alue.

en: ALPHA BASE MISSION: Establish a Forward Base
fi_FI: ALPHA-TUKIKOHTATEHTÄVÄ: Perusta edustatukikohta

en: Establish a forward base on the plateau and fend off the New Paradigm.
fi_FI: Perusta tasangolle edustatukikohta ja aja Uusi maailmankatsomus pois.

en: Build defensive structures until the green objective blip disappears.
fi_FI: Rakenna puolustusrakenteita kunnes vihreä tavoitemääritin katoaa.

en: ALPHA BASE MISSION: Counter Attack
fi_FI: ALPHA-TUKIKOHTATEHTÄVÄ: Vastahyökkäys

en: Enemy forces are approaching from the east and north.
fi_FI: Vihollisjoukot lähestyvät idästä sekä pohjoisesta.

en: Hold the bases and repulse any attacks.
fi_FI: Puolusta ja pidä tukikohdat hallussa torjuen kaikki hyökkäykset.

en: We are detecting enemy forces at these locations.
fi_FI: Vihollisten joukkoja havaittu näissä sijainneissa.

en: Congratulations Commander.
fi_FI: Onnittelut komentaja.

en: We now have a further task for you.
fi_FI: Meillä on nyt uusi tehtävä teille.

en: Nothing to report.
fi_FI: Ei mitään raportoitavaa.

en: New objective.
fi_FI: Uusi tavoite.

en: We have detected and isolated an intruder program.
fi_FI: Olemme havainneet ja eristäneet tunkeilijan ohjelmiston.

en: Commander.
fi_FI: Komentaja.

en: Destroy Enemy Base
fi_FI: Tuhoa vihollisen tukikohta

en: TRANSPORT MISSION: Intercept convoy.
fi_FI: KULJETUSTEHTÄVÄ: Pysäytä saattue

en: TRANSPORT MISSION: Search for and Destroy Convoy
fi_FI: KULJETUSTEHTÄVÄ: Etsi ja tuhoa saattue

en: TRANSPORT MISSION: Rescue civilians from Containment Camp
fi_FI: KULJETUSTEHTÄVÄ: Pelasta siviilit vankileiriltä

en: SECONDARY MISSION: Destroy or Drive Off Enemy Transport
fi_FI: KULJETUSTEHTÄVÄ: Tuhoa tai aja pois vihollisten kuljetus

en: TRANSPORT MISSION: Destroy Reactor
fi_FI: KULJETUSTEHTÄVÄ: Tuhoa reaktori

en: TRANSPORT MISSION: Destroy Enemy SAM Sites
fi_FI: KULJETUSTEHTÄVÄ: Tuhoa vihollisen SAM asemat

en: TRANSPORT MISSION: Establish Safe Haven
fi_FI: KULJETUSTEHTÄVÄ: Perusta turvapaikka

en: TRANSPORT MISSION: Northern Sector
fi_FI: KULJETUSTEHTÄVÄ: Pohjoinen sektori

en: TRANSPORT MISSION: Establish A Forward Base
fi_FI: KULJETUSTEHTÄVÄ: Perusta etuvartioasema

en: TRANSPORT MISSION: Missile Launch Site Coordinates
fi_FI: KULJETUSTEHTÄVÄ: Ohjusten laukaisuaseman koordinaatit

en: TRANSPORT MISSION: Team Alpha Detected
fi_FI: KULJETUSTEHTÄVÄ: Alpha joukkue havaittu

en: The benefits from researching it could be vast.
fi_FI: Tämän tutkimisesta voi olla valtavasti hyötyä.

en: Search and destroy ....
fi_FI: Etsi ja tuhoa ....

en: TRANSPORT MISSION: Ambush NEXUS Forces
fi_FI: KULJETUSTEHTÄVÄ: Väijytä NEXUXsen joukot

en: TRANSPORT MISSION: Attack NEXUS Final Base
fi_FI: KULJETUSTEHTÄVÄ: Hyökkää NEXUXSEN viimeiseen tukikohtaan

en: Mission Target
fi_FI: Tehtävän kohde

en: Mission Failed
fi_FI: Tehtävä epäonnistui

en: Mission Successful
fi_FI: Tehtävä onnistui

en: Incoming transmission
fi_FI: Saapuva lähetys

en: Manufacture (F1)
fi_FI: Valmista (F1)

en: Research (F2)
fi_FI: Tutki (F2)

en: Build (F3)
fi_FI: Rakenna (F3)

en: Design (F4)
fi_FI: Suunnittele (F4)

en: Commanders (F6)
fi_FI: Komentajat (F6)

en: Close
fi_FI: Sulje

en: Incoming Transmission
fi_FI: Saapuva lähetys

en: Player
fi_FI: Pelaaja

en: No Alliances
fi_FI: Ei liittoumia

en: Allow Alliances
fi_FI: Salli liittoumat

en: Start with No Bases
fi_FI: Aloita ilman tukikohtaa

en: Campaign
fi_FI: Kampanja

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body4ABT.name data/mp/stats/body.json: $.Body4ABT.name
en: Bug
fi_FI: Virhe

en: Play in fullscreen mode
fi_FI: Pelaa kokoruudussa

en: Play in windowed mode
fi_FI: Pelaa ikkunassa

en: WIDTHxHEIGHT
fi_FI: LEVEYSxKORKEUS

en: Weight
fi_FI: Paino

en: Damage
fi_FI: Vahinko

note: TRANSLATORS: "Normal" Faction
en: Normal
fi_FI: Normaali

en: Campaign videos are missing
fi_FI: Kampanjan videot puuttuvat

en: See our FAQ on how to install videos
fi_FI: Katso FAQ (usein kysytyt kysymykset) kuinka asentaa videot

en: Single Player
fi_FI: Yksinpeli

en: Multi Player
fi_FI: Moninpeli

en: Tutorial
fi_FI: Tutoriaali

en: Options
fi_FI: Asetukset

en: View Intro
fi_FI: Näytä johdanto

en: Videos are missing, download them from http://wz2100.net
fi_FI: Videot puuttuvat, lataa ne osoitteesta http://wz2100.net

en: Continue Last Save
fi_FI: Jatka viimeisintä tallennusta

en: No last save available
fi_FI: Viimeisintä tallennusta ei saatavilla

en: Quit Game
fi_FI: Poistu pelistä

en: MAIN MENU
fi_FI: PÄÄVALIKKO

en: Official site: http://wz2100.net/
fi_FI: Virallinen sivusto: http://wz2100.net/

en: Come visit the forums and all Warzone 2100 news! Click this link.
fi_FI: Käy foorumeilla ja lue uusimmat Warzone 2100 uutiset! Napsauta tätä linkkiä.

en: Donate: http://donations.wz2100.net/
fi_FI: Lahjoita: http://donations.wz2100.net/

en: Help support the project with our server costs, Click this link.
fi_FI: Tue projektia palvelin kustannuksissa. Napsauta tätä linkkiä.

en: Chat with players on Discord or IRC
fi_FI: Keskustele pelaajien kanssa Discordissa tai IRC:issä

en: Check for a newer version
fi_FI: Tarkista uudemmat versiot

en: TUTORIALS
fi_FI: TUTORIAALIT

[ctx: menu]
note: TRANSLATORS: "Return", in this context, means "return to previous screen/menu"
en: Return
fi_FI: Palaa

en: New Campaign
fi_FI: Uusi kampanja

en: Challenges
fi_FI: Haasteet

en: Load Campaign Game
fi_FI: Lataa kampanjapeli

en: SINGLE PLAYER
fi_FI: YKSINPELI

en: Campaign videos are missing! Get them from http://wz2100.net
fi_FI: Kampanjavideot puuttuvat! Hae ne osoitteesta http://wz2100.net

en: CAMPAIGNS
fi_FI: KAMPANJAT

en: MULTI PLAYER
fi_FI: MONINPELI

en: Host Game
fi_FI: Isännöi peli

en: Join Game
fi_FI: Liity peliin

en: View Replay
fi_FI: Näytä uusinta

en: Load Multiplayer Replay
fi_FI: Lataa moninpelin uusinta

en: Game Options
fi_FI: Peliasetukset

en: Graphics Options
fi_FI: Grafiikka-asetukset

en: Video Options
fi_FI: Videoasetukset

en: Audio / Zoom Options
fi_FI: Ääni- ja suurennusasetukset

en: Mouse Options
fi_FI: Hiiren asetukset

en: Key Mappings
fi_FI: Näppäin kartoitukset

en: Music Manager
fi_FI: Musiikinhallinta

en: Multiplay Options
fi_FI: Monipelin asetukset

en: OPTIONS
fi_FI: ASETUKSET

en: Fullscreen
fi_FI: Kokoruutu

en: Off
fi_FI: Pois päältä

en: Black
fi_FI: Musta

en: On
fi_FI: Päällä

en: Shadows
fi_FI: Varjot

en: Radar
fi_FI: Tutka

en: GRAPHICS OPTIONS
fi_FI: Grafiikka asetukset

en: Disabled
fi_FI: Pois käytöstä

en: Enabled
fi_FI: Käytössä

en: Auto
fi_FI: Automaattinen

en: Voice Volume
fi_FI: Puheen äänenvoimakkuus

en: FX Volume
fi_FI: Ääniefektien voimakkuus

en: Music Volume
fi_FI: Musiikin äänenvoimakkuus

en: Subtitles
fi_FI: Tekstitykset

en: HRTF is not supported on your device / system / OpenAL library
fi_FI: HRTF ei ole tuettu laitteessa / järjestelmässä / OpenAL-kirjastossa

en: Map Zoom
fi_FI: Kartan suurennus

en: Resolution
fi_FI: Resoluutio

en: Windowed
fi_FI: Ikkunoitu

en: Texture size
fi_FI: Tekstuurien koko

en: VIDEO OPTIONS
fi_FI: VIDEOASETUKSET

en: Middle Mouse
fi_FI: Hiiren keskipainike

en: Right Mouse
fi_FI: Hiiren oikeapainike

en: MOUSE OPTIONS
fi_FI: Hiiren asetukset

en: Super Easy
fi_FI: Hyvin helppo

en: Easy
fi_FI: Helppo

en: Hard
fi_FI: Vaikea

en: Insane
fi_FI: Hyvin vaikea

en: Unable to load: %s.
fi_FI: Ei pystytty lataamaan: %s.

en: Please remove all incompatible mods.
fi_FI: Poista kaikki yhteensopimattomat lisäosat.

en: GAME OPTIONS
fi_FI: PELIASETUKSET

en: Language
fi_FI: Kieli

en: Unit Colour:
fi_FI: Yksikön väri:

en: Campaign Difficulty
fi_FI: Kampanjan vaikeustaso

en: Camera Speed
fi_FI: Kameran nopeus

en: Click to open webpage.
fi_FI: Klikkaa avataksesi verkkosivu.

en: Insane Difficulty
fi_FI: Järjettömän vaikea

en: This difficulty is for very experienced players!
fi_FI: Tämä vaikeusaste on erittäin kokeneille pelaajille!

en: Loop Production
fi_FI: Jatkuva tuotanto

en: Progress Bar
fi_FI: Edistymispalkki

en: Load Game
fi_FI: Lataa peli

en: Save Game
fi_FI: Tallenna peli

en: Quit
fi_FI: Lopeta

en: Build
fi_FI: Rakenna

en: Zoom In
fi_FI: Lähennä

en: Zoom Out
fi_FI: Loitonna

en: Return For Repair
fi_FI: Palaa korjaukseen

en: Return for Recycling
fi_FI: Palaa kierrätykseen

en: Return To HQ
fi_FI: Palaa tukikohtaan

en: Recycle
fi_FI: Kierrätä

en: Load Transport
fi_FI: Lastaa kuljetus

en: Continue Game
fi_FI: Jatka peliä

en: Quit To Main Menu
fi_FI: Poistu päävalikkoon

en: Load Saved Game
fi_FI: Lataa tallennettu peli

en: Alliances
fi_FI: Liittoumat

en: Base
fi_FI: Tukikohta

en: Players
fi_FI: Pelaajat

en: PLAYERS
fi_FI: PELAAJAT

en: Accept Settings
fi_FI: Hyväksy asetukset

en: Green
fi_FI: Vihreä

en: Orange
fi_FI: Oranssi

en: Grey
fi_FI: Harmaa

en: Red
fi_FI: Punainen

en: Blue
fi_FI: Sininen

en: Pink
fi_FI: Pinkki

en: Cyan
fi_FI: Syaani

en: Own Units: %u
fi_FI: Omat yksiköt: %u

en: Enemy Units: %u
fi_FI: Vihollisyksiköt: %u

en: Own Structures: %u
fi_FI: Omat rakennukset: %u

en: Enemy Structures: %u
fi_FI: Vihollisrakennukset: %u

en: Searching
fi_FI: Etsitään

en: CONNECTION
fi_FI: YHTEYS

en: Lobby
fi_FI: Aula

en: Launch Transport
fi_FI: Laukaise kuljetus

en: Reinforcements landing
fi_FI: Lisäjoukot laskeutuvat
