warzone2100 - en to fr_FR translation catalogue (3472 entries)

en: OBJECTIVE: Locate and recover neural synapse technology
fr_FR: OBJECTIF: Localiser et récupérer la technologie neuro-synaptique

en: Establish a base, then search for a Pre-Collapse structure.
fr_FR: Construisez une base, puis recherchez tout bâtiment Pré-Apocalyptique.

en: This structure contains technology vital for the success of the Project.
fr_FR: Ces bâtiments abritent des technologies vitales pour le succès du Projet.

en: ALPHA BASE MISSION: Scavenger Raiders
fr_FR: OPÉRATION BASE ALPHA: Les Pillards

en: Scavenger raiders are approaching our base.
fr_FR: Un groupe de Pillards s'approche de votre base.

en: Defend the base then destroy the Scavenger camps.
fr_FR: Défendez vos positions et détruisez leurs campements.

en: ALPHA BASE MISSION: Power Surge Detected
fr_FR: OPÉRATION BASE ALPHA: Impulsion d'énergie détectée

en: A power surge has been detected to the south of our position.
fr_FR: Une impulsion d'énergie électromagnétique a été détectée au sud de votre position.

en: Investigate and secure the area.
fr_FR: Investissez et sécurisez le secteur.

en: ALPHA BASE MISSION: The New Paradigm
fr_FR: OPÉRATION BASE ALPHA : Le Nouveau Paradigme

en: The New Paradigm control superior weapons technology.
fr_FR: Le Nouveau Paradigme dispose de technologies d'armement plus avancées que les nôtres.

en: They may have the synaptic link technology, it's vital we retrieve it.
fr_FR: Ils doivent sûrement être en possession de la technologie du lien Synaptique. Il est vital pour le Projet de la retrouver.

en: TRANSPORT MISSION: Locate and Recover Artifacts
fr_FR: OPÉRATION AÉROTRANSPORTÉE : Localisez et récupérez des artefacts

en: Load an attack force into the transport.
fr_FR: Faites embarquer une force d'attaque dans le transporteur.

en: On landing, explore the ruins and recover any artifacts.
fr_FR: À l'atterrissage, explorez les ruines et récupérez tout artefact qui s'y trouverait.

en: TRANSPORT MISSION: Investigate Research Center
fr_FR: OPÉRATION AÉROTRANSPORTÉE : Investissez le centre de recherche

en: Investigate the area and recover any artifacts present.
fr_FR: Explorez le secteur et récupérez tous les artefacts présents.

en: Reinforcements are available.
fr_FR: Renforts à disposition.

en: TRANSPORT MISSION: Encoded Signals Detected
fr_FR: OPÉRATION AÉROTRANSPORTÉE : Signaux codés détectés

en: Take a scout force to investigate these signals.
fr_FR: Envoyez des unités de reconnaissance repérer la provenance de ces signaux.

en: Use your trucks to build defenses at your LZ.
fr_FR: Utilisez vos véhicules de construction pour installer des structures défensives autour de votre zone d'atterrissage (ZA).

en: TRANSPORT MISSION: Enemy Transmissions Detected
fr_FR: OPÉRATION AÉROTRANSPORTÉE : Transmission ennemie détectée

en: Scout the designated area for enemy research facilities.
fr_FR: Explorez la zone désignée pour trouver des centres de recherche ennemis.

en: Proceed to LZ#2. Do not engage the enemy at this time.
fr_FR: Rejoignez la ZA n°2. N'engagez pas l'ennemi tout de suite.

en: TRANSPORT MISSION: Synaptic Link Location
fr_FR: OPÉRATION AÉROTRANSPORTÉE : Emplacement du Lien Synaptique

en: The New Paradigm are analyzing synaptic link technology at this location.
fr_FR: Le Nouveau Paradigme fait analyser la technologie du Lien Synaptique à cet endroit.

en: Assemble an attack team and recover the synaptic link technology.
fr_FR: Assemblez un groupe d'assaut et récupérez-la.

en: TRANSPORT MISSION: New Objectives
fr_FR: OPÉRATION AÉROTRANSPORTÉE : Nouveaux Objectifs

en: New Paradigm are searching for artifacts in this vicinity.
fr_FR: Le Nouveau Paradigme cherche des artefacts dans les environs.

en: Intercept them. Do not let any enemies exit this area.
fr_FR: Interceptez-les ! Ne les laissez surtout pas s'enfuir !

en: TRANSPORT MISSION: Enemy Base Under Construction
fr_FR: OPÉRATION AÉROTRANSPORTÉE : Base ennemie en construction

en: Enemy forces are establishing a forward base at this location.
fr_FR: Les forces ennemies construisent une base avancée à cet endroit.

en: Eradicate the base and secure the area.
fr_FR: Détruisez cette base et sécurisez la zone.

en: ALPHA BASE MISSION: Establish a Forward Base
fr_FR: OPÉRATION BASE ALPHA : Établir un poste avancé

en: Establish a forward base on the plateau and fend off the New Paradigm.
fr_FR: Établir un avant-poste sur le plateau et repousser le Nouveau Paradigme.

en: Build defensive structures until the green objective blip disappears.
fr_FR: Construisez des structures défensives jusqu'à la disparition du clignotant.

en: ALPHA BASE MISSION: Counter Attack
fr_FR: OPÉRATION BASE ALPHA : Contre-attaque

en: Enemy forces are approaching from the east and north.
fr_FR: Des forces ennemies sont en approche au nord et à l'est.

en: Hold the bases and repulse any attacks.
fr_FR: Résistez à l'assaut et détruisez toutes leurs unités.

en: ALPHA BASE MISSION: Incoming Transmission
fr_FR: OPÉRATION BASE ALPHA : Réception d'une transmission

en: We are detecting enemy forces at these locations.
fr_FR: Nous détectons des forces ennemies dans les alentours.

en: This is our chance to defeat the New Paradigm and destroy their base.
fr_FR: Voilà notre chance de renverser le Nouveau Paradigme et de détruire leur base.

en: Congratulations Commander.
fr_FR: Nos félicitations, Commandant !

en: We now have a further task for you.
fr_FR: Nous avons une autre tâche pour vous.

en: ALPHA BASE MISSION: Locate and Recover Artifacts
fr_FR: OPÉRATION BASE ALPHA : Localisez et récupérez des artefacts

en: The first two zones are now secure.
fr_FR: Les deux premières zones sont maintenant sécurisées.

en: PROJECT TEAM UPDATES
fr_FR: MISE À JOUR : RAPPORTS DES CORPS EXPÉDITIONNAIRES DU PROJET

en: TEAM BETA UPDATE
fr_FR: MISE À JOUR : RAPPORT DU GROUPE BETA

en: We have recovered some artifacts.
fr_FR: Nous avons retrouvé des artefacts.

en: There is a better equipped force operating in this area.
fr_FR: Il y a une force bien mieux équipée que nous en opération dans cette zone.

en: TEAM GAMMA UPDATE
fr_FR: MISE À JOUR : RAPPORT DU GROUPE GAMMA

en: Nothing to report.
fr_FR: Rien à signaler, tout est tranquille.

en: We've discovered no artifacts and encountered no hostiles.
fr_FR: Nous n'avons découvert aucun artefact et n'avons pas non plus rencontré de présence hostile.

en: ALPHA BASE INTELLIGENCE REPORT: Enemy Attack
fr_FR: RAPPORT DE LA BASE ALPHA : Attaque ennemie.

en: We are detecting an enemy attack force at this location.
fr_FR: Nous détectons une force d'attaque ennemie à cet endroit.

en: PRIMARY OBJECTIVE
fr_FR: OBJECTIF PRINCIPAL :

en: This structure is your primary objective.
fr_FR: Cette structure est votre objectif principal.

en: Search for and recover any artifacts here.
fr_FR: Cherchez et récupérez tout artefact qui s'y trouverait.

en: ENEMY LZ
fr_FR: ZONE D'ATTERRISSAGE ENNEMIE

en: Destroy this LZ to prevent enemy landings.
fr_FR: Détruisez cette ZA pour empêcher les renforts ennemis d'atterrir.

en: ALPHA BASE INTELLIGENCE REPORT: NEXUS
fr_FR: RAPPORT DE LA BASE ALPHA : LE NEXUS.

en: New objective.
fr_FR: Nouvel Objectif.

en: We have detected and isolated an intruder program.
fr_FR: Nous avons détecté et isolé un programme virus.

en: Supplemental
fr_FR: Complément d'information :

en: The synaptic link technology was at this location but was removed.
fr_FR: La technologie du lien synaptique était localisée à cet endroit mais a été déplacée.

en: Establish a forward base then continue the search for the synaptic link.
fr_FR: Vous devez établir un poste avancé et continuer rechercher le lien synaptique.

en: INCOMING TRANSMISSION
fr_FR: RÉCEPTION D'UNE TRANSMISSION

en: Decoding in progress.....
fr_FR: Décryptage en cours.....

en: Commander.
fr_FR: Commandant.

en: We have decoded the incoming message to the New Paradigm...
fr_FR: Nous avons décodé le message en provenance du Nouveau Paradigme...

en: Destroy Enemy Base
fr_FR: Vous devez détruire la base ennemie coûte-que-coûte.

en: Assemble an attack force and board the transport.
fr_FR: Rassemblez une force d'attaque dans le transporteur.

en: Destroy the base and recover any artifacts present.
fr_FR: Détruisez la base et récupérez tous les artefacts qui s'y trouvent.

en: The synaptic link technology has been recovered!
fr_FR: Nous avons enfin retrouvé la technologie du Lien Synaptique!

en: Initial research confirms it will be of great benefit to the Project.
fr_FR: Les premières recherches confirment que ce sera une grande avancée pour le Projet.

en: Base Beta is under heavy attack, they may need assistance.
fr_FR: La base Beta est attaquée, ils ont certainement besoin de renforts.

en: We will send further updates as they arrive.
fr_FR: Nous vous enverrons plus d'informations au fur et à mesure que nous les recevrons.

en: This transmission was intercepted a few minutes ago.
fr_FR: Nous avons intercepté cette transmission il y a à peine quelques minutes.

en: It originates from the east.
fr_FR: Elle provient de l'est.

en: POWER MODULE ARTIFACT
fr_FR: ARTEFACT DU MODULE ÉNERGÉTIQUE

en: Research the power module artifact.
fr_FR: Développez la technologie du module énergétique.

en: Then use a truck to upgrade your power generator with the module.
fr_FR: Puis utilisez un véhicule de construction pour le monter sur votre générateur d'énergie.

en: SCAVENGER BASE DETECTED
fr_FR: BASE DE PILLARDS DÉTECTÉE

en: Defeat the scavengers and retrieve any artifacts.
fr_FR: Vous devez vaincre ces pillards et ramasser les artefacts que vous trouverez.

en: Congratulations on defeating the New Paradigm, this sector is now secure.
fr_FR: Félicitations pour avoir vaincu le Nouveau Paradigme, le secteur est maintenant sécurisé !

en: The Nexus Intruder Program was in the New Paradigm system.
fr_FR: Le virus du Nexus se trouvait aussi dans les systèmes du Nouveau Paradigme.

en: We recorded two conversations with it, extracts follow...
fr_FR: Nous avons pu enregistrer deux communications avec lui. Les voici...

en: We'll keep you informed of further developments
fr_FR: Nous vous tiendrons informé sur l'avancement de cette affaire.

en: Commander you are to assist Team Beta
fr_FR: Commandant, vous allez maintenant devoir assister l'équipe Beta.

en: BETA BASE MISSION: Eastern Sector
fr_FR: OPÉRATION BASE BETA : Le secteur est.

en: Upon arrival you are to assume command of the base.
fr_FR: Jusqu'à l'arrivée des renforts, vous devrez commander la base.

en: You must defend it and hold it.
fr_FR: Vous devez la défendre et tenir le coup !

en: BETA BASE MISSION: Defend and Fortify
fr_FR: OPÉRATION BASE BETA : Défendre et fortifier

en: Be sure to fortify the perimeter and establish anti-aircraft defenses.
fr_FR: Assurez-vous de bien fortifier le périmètre et d'établir des défenses anti-aériennes.

en: New technologies are available.
fr_FR: De nouvelles technologies sont à votre disposition.

en: We are currently detecting coded bitstream signals.
fr_FR: Nous détectons actuellement des flux de signaux binaires cryptés.

en: Decoding...
fr_FR: Décryptage...

en: TRANSPORT MISSION: Transport Down
fr_FR: OPÉRATION AÉROTRANSPORTÉE : Transporteur perdu

en: Our transport carrying units from team Alpha Base has been shot down.
fr_FR: Notre Transporteur avec à son bord des unités du groupe Alpha a été abattu.

en: It is under attack from The Collective at this location.
fr_FR: Il subit des attaques du Collectif sur les lieux du crash.

en: Assemble a rescue team to recover the transport and its cargo.
fr_FR: Rassemblez une équipe de secours pour aller récupérer le transporteur et sa cargaison.

en: IN-FLIGHT BRIEFING
fr_FR: BRIEFING EN VOL

en: Team Beta are searching for Vertical Takeoff and Landing (VTOL) technology.
fr_FR: L'équipe Beta est actuellement à la recherche de la technologie du Vertical Takeoff and Landing (VTOL).

en: It's believed to be at a pre-Collapse airbase in this area.
fr_FR: Nous pensons qu'il y aurait une base pré-Apocalyptique dans cette zone.

en: Team Beta under heavy attack
fr_FR: La Division Beta subit des attaques sévères...

en: BETA BASE MISSION: Hold at all costs
fr_FR: OPÉRATION BASE BETA : Tenir coûte que coûte

en: We are detecting coded bitstream signals from the Collective.
fr_FR: Nous détectons des signaux cryptés du Collectif.

en: BETA BASE MISSION: Hold At All Costs
fr_FR: OPÉRATION BASE BETA : Tenir coûte que coûte

en: We are detecting ground and aerial forces from the north.
fr_FR: Nous détectons des forces terrestres et aériennes en provenance du nord.

en: Hold your position and repulse these attacks, then eradicate the enemy's northern base.
fr_FR: Tenez vos positions et repoussez ces attaques, puis détruisez la base ennemie au Nord.

en: TRANSPORT MISSION: Intercept convoy.
fr_FR: OPÉRATION AÉROTRANSPORTÉE : Interceptez le convoi.

en: Data from the Collective's base indicates the presence of the NEXUS intruder program.
fr_FR: Les données du système du Collectif indiquent la présence du virus informatique de NEXUS.

en: Before NEXUS switched itself off-line we accessed the following.
fr_FR: Avant que le NEXUS ne coupe sa connexion, nous avons pu accéder aux informations suivantes :

en: An enemy commander is collecting a shipment from NEXUS at this location.
fr_FR: Un commandant ennemi livre une cargaison de NEXUS à cet endroit.

en: Once at the LZ, eradicate the enemy commander and recover the shipment.
fr_FR: Une fois arrivé à la ZA, éliminez le commandant et récupérez la cargaison.

en: Then return to the LZ.
fr_FR: Puis, revenez à la ZA.

en: Disturbing news regarding NASDA.
fr_FR: Nous avons des nouvelles préoccupantes au sujet de la NASDA.

en: TRANSPORT MISSION: Search for and Destroy Convoy
fr_FR: OPÉRATION AÉROTRANSPORTÉE : Rechercher et détruire le convoi

en: The shipment you recovered was a decoy.
fr_FR: La cargaison que vous avez retrouvée n'était en fait qu'un leurre.

en: We have detected another convoy proceeding along the river.
fr_FR: Nous avons détecté un autre convoi en déplacement le long de la rivière.

en: You are to intercept the convoy and recover its cargo.
fr_FR: Vous devez l'intercepter et récupérer sa cargaison.

en: Enemy VTOLs are likely to be flying close escort.
fr_FR: Des VTOLs ennemis semblent voler en formation rapprochée.

en: TRANSPORT MISSION: Rescue civilians from Containment Camp
fr_FR: OPÉRATION AÉROTRANSPORTÉE : Sauvez les civils des camps de concentration

en: The Collective are processing and exterminating civilians at this base.
fr_FR: Le Collectif est en train d'exterminer les civils survivants dans cette base.

en: You are to rescue the civilians.
fr_FR: Vous devez sauver ces civils.

en: Then destroy the camp.
fr_FR: Puis, détruisez le camp.

en: BETA BASE MISSION: Destroy Enemy Air Base and Recover VTOLs.
fr_FR: OPÉRATION BASE BETA : Détruire la base aérienne ennemie et récupérer la technologie des VTOLs.

en: Analysis of flight paths indicate that The Collective's VTOLs originate from here.
fr_FR: L'analyse des couloirs aériens indique que les VTOLs du Collectif proviennent d'ici.

en: BETA BASE MISSION: Destroy Enemy Air Base and Recover VTOLs
fr_FR: OPÉRATION BASE BETA : Détruire la base aérienne ennemie et récupérer la technologie des VTOLs

en: The location of the enemy airbase is here; this is your primary objective.
fr_FR: La base aérienne ennemie se trouve ici. C'est votre objectif principal.

en: Eradicate all Collective forces and recover all artifacts.
fr_FR: Anéantissez toutes les forces du Collectif et récupérez chaque artefact que vous y trouverez.

en: SECONDARY MISSION: Destroy or Drive Off Enemy Transport
fr_FR: MISSION SECONDAIRE : Détruire ou faire fuir les transporteurs ennemis

en: The Collective are rounding up all civilians in this area.
fr_FR: Le Collectif capture tout les civils dans cette zone.

en: They are then flying them to an unknown location.
fr_FR: Puis il les emmène en transporteur vers un endroit inconnu.

en: Destroy or drive off The Collective's transport.
fr_FR: Détruisez ou faites fuir les transporteurs du Collectif.

en: Rescue as many civilians as possible.
fr_FR: Sauvez autant de civils que possible.

en: TRANSPORT MISSION: Destroy Reactor
fr_FR: OPÉRATION AÉROTRANSPORTÉE : Détruire le réacteur

en: The Collective are searching for knowledge of nuclear reactors.
fr_FR: Le Collectif est à la recherche de la maîtrise des réacteurs nucléaires.

en: They must be stopped.
fr_FR: Il doit être arrêté.

en: Proceed from the LZ to the reactor and destroy it.
fr_FR: Détruisez le réacteur en prenant appui sur les défenses que vous aurez construit autour de votre ZA.

en: Do not allow the Collective to bring the reactor on-line.
fr_FR: Ne laissez surtout pas le Collectif mettre le réacteur en fonction !

en: BETA BASE MISSION: Capture NASDA Central
fr_FR: OPÉRATION BASE BETA : Capturer la centrale de la NASDA

en: Capture NASDA central before NEXUS and the Collective can use it.
fr_FR: Vous devez capturer la centrale de la NASDA avant que le NEXUS et le Collectif ne puissent s'en servir.

en: TRANSPORT MISSION: Satellite Uplink Site
fr_FR: OPÉRATION AÉROTRANSPORTÉE : Site de télécommunications satellite

en: NEXUS is searching for still functioning memory banks.
fr_FR: Le NEXUS est à la recherche de banques de données encore en état de marche.

en: Part of its consciousness has moved to a remote NASDA control-site.
fr_FR: Une bonne partie de son attention est fixée sur une base de contrôle à distance de la NASDA.

en: We are detecting transmissions from this site that are reaching high orbit.
fr_FR: Nous détectons des transmissions émises de cet endroit qui atteignent la stratosphère.

en: NEXUS has now reconnected itself with the NASDA satellites.
fr_FR: Le NEXUS s'est maintenant reconnecté sur les satellites de la NASDA.

en: Use the transport to carry a strike force to this site.
fr_FR: Utilisez le transporteur pour amener une force d'attaque vers ce site.

en: Destroy the site and return to your base.
fr_FR: Anéantissez le site puis retournez à la base.

en: TRANSPORT MISSION: Destroy Enemy SAM Sites
fr_FR: MISSION LONGUE DISTANCE : Détruire les sites de lancement de missiles sol-air

en: If you are to escape, eradicate the surface-to-air missile sites around your base.
fr_FR: Si vous avez à prendre la fuite, démontez toutes les bases de lance-missile sol-air autour de votre poste avancé.

en: Fly to the LZ, then head overland to destroy the SAM sites.
fr_FR: Revenez à la ZA puis dirigez vous plus loin pour y détruire les bases de lancement restantes.

en: TRANSPORT MISSION: Establish Safe Haven
fr_FR: MISSION LONGUE DISTANCE : Établissez un refuge sûr

en: We can confirm a missile is heading for Alpha Base.
fr_FR: Nous pouvons confirmer qu'un missile se dirige tout droit vers la Base Alpha.

en: You are to establish a safe haven for evacuation of Beta Base.
fr_FR: Vous devez établir un refuge sûr pour l'évacuation de la base Beta.

en: Eradicate any enemy and secure the area.
fr_FR: Éradiquez l'ennemi et sécurisez le secteur.

en: Once a safe haven is established, return to the LZ for further orders.
fr_FR: Une fois qu'un refuge est établi, retournez à la ZA pour les ordres à venir.

en: BETA BASE MISSION: Survive and evacuate! Bring a truck
fr_FR: OPÉRATION BASE BETA : Survivez et évacuez ! Apportez un camion

en: Commander, we have grave news.
fr_FR: Commandant, nous avons de graves nouvelles.

en: Alpha base has been destroyed by nuclear missile attack.
fr_FR: La base Alpha a été anéantie par une attaque au missile nucléaire.

en: The Collective are unaware of the nuclear attack and have air units heading for your base.
fr_FR: Cependant le Collectif n'était pas informé de cette attaque et a déjà des unités aériennes en route vers votre base.

en: This message was intercepted a few moments ago...
fr_FR: Nous avons intercepté ce message il y a quelques instants...

en: You must transport as many of your forces as possible.
fr_FR: Vous devez y amener autant de vos troupes que possible.

en: Good luck, Commander.
fr_FR: Bonne chance, Commandant.

en: TRANSPORT MISSION: Northern Sector
fr_FR: MISSION LONGUE DISTANCE : Le secteur nord

en: Congratulations on your successful evacuation of Beta Base.
fr_FR: Félicitations pour votre réussite de l'évacuation de la base Beta !

en: NEXUS has gained access to nuclear weapons and is determined to destroy the Project.
fr_FR: Le NEXUS a maintenant accès au feu nucléaire et semble bien déterminé à annihiler le Projet.

en: Take your forces to the Northern Sector
fr_FR: Amenez vos forces au secteur Nord.

en: Once at the mountains secure an LZ. Then establish a forward base.
fr_FR: Une fois dans les montagnes, vous sécuriserez la ZA. Puis, établissez un poste avancé.

en: Team Gamma will contact you there.
fr_FR: La Division Gamma prendra contact avec vous là bas.

en: TRANSPORT MISSION: Establish A Forward Base
fr_FR: MISSION LONGUE DISTANCE : Établir un poste avancé

en: Commander, the success of the Project lies with you.
fr_FR: Commandant, la survie du Projet dépend entièrement de vous !

en: Secure an LZ, then establish a forward base.
fr_FR: Sécurisez la ZA puis établissez un poste avancé.

en: TRANSPORT MISSION: Missile Launch Site Coordinates
fr_FR: MISSION LONGUE DISTANCE : Coordonnées du site de lancement des missiles

en: We have located the site of the missile launches.
fr_FR: Nous avons localisé le site de lancement des missiles.

en: There were one or more missiles at this NASDA site.
fr_FR: Il y a eu au moins un missile sur ce site de la NASDA.

en: We are transmitting coordinates of an LZ near the silos.
fr_FR: Nous allons vous transmettre les coordonnées d'une ZA située dans les alentours des silos de lancement.

en: Coordinate Download Completed.
fr_FR: Téléchargement des coordonnées terminé.

en: Secure your LZ, then head overland to destroy the missile silo.
fr_FR: Sécurisez votre ZA puis allez détruire ces installations de lancement.

en: NORTHERN SECTOR MISSION: Nuclear Blast
fr_FR: EXPÉDITION DANS LE SECTEUR NORD : L'explosion nucléaire

en: All units must escape the area before the warhead detonates.
fr_FR: Toutes les unités doivent avoir quitté le secteur avant que la bombe n'explose.

en: Air-lift by transport is not possible. You'll have to head overland.
fr_FR: Il nous est impossible de faire décoller le transporteur. Vous irez donc à couvert de l'onde de choc.

en: The mountain range to the east should shield you from the blast.
fr_FR: La chaîne de collines à l'est de votre position devrait vous protéger du souffle.

en: The valley is your only chance of escape.
fr_FR: Cette vallée est votre seule chance de survie.

en: AWAY TEAM UPDATE
fr_FR: RAPPORT DE L'ÉQUIPE D'INTERVENTION

en: All communication with the away team was lost after the nuclear explosions.
fr_FR: Toute les communications avec l'équipe d'intervention ont été perdues après l'explosion nucléaire.

en: Their last transmission indicated they were heading back to base.
fr_FR: Leur dernier message indique qu'ils revenaient vers la base.

en: NORTHERN SECTOR MISSION: Assist Team Gamma
fr_FR: EXPÉDITION DANS LE SECTEUR NORD : Assister la Division Gamma

en: You are to assist Team Gamma.
fr_FR: Vous allez désormais devoir assister la Division Gamma.

en: On reaching Gamma Base, help secure the area from further NEXUS attacks.
fr_FR: En atteignant la Base Gamma, aidez à sécuriser le secteur contre des prochaines attaques de NEXUS.

en: NEXUS DEFEATED
fr_FR: NOUS AVONS VAINCU LE NEXUS !

en: Commander, we have defeated NEXUS.
fr_FR: Commandant, le NEXUS est hors d'état de nuire.

en: Unfortunately, our systems' performance has been affected by NEXUS. We are trying to rectify this.
fr_FR: Malheureusement, les performances de nos systèmes ont été affectées par le NEXUS. Nous essayons de corriger cela.

en: We are currently receiving this transmission.
fr_FR: Nous captons à l'instant cette transmission.

en: TRANSPORT MISSION: Team Alpha Detected
fr_FR: MISSION À DISTANCE : Division Alpha localisée

en: Take a scout force to these coordinates and evaluate the situation.
fr_FR: Explorez le secteur à ces coordonnées et évaluez la situation.

en: Determine whether they are Team Alpha. If so, rescue and escort them back to the LZ.
fr_FR: Vérifiez si les survivants sont bien de la Division Alpha. Si tel est le cas, ramenez les à la ZA.

en: This group are part of Team Alpha, Rescue them and escort them to the LZ.
fr_FR: Ce groupe fait partie de la Division Alpha. Ramenez-en autant que possible à la ZA.

en: NORTHERN SECTOR MISSION: Team Alpha Debrief
fr_FR: EXPÉDITION DANS LE SECTEUR NORD : Rapport d'informations de la Division Alpha

en: Team Alpha power transfer in progress.
fr_FR: Le transfert de l'énergie de l'équipe Alpha est en cours.

en: Commander, after you left the Western Sector we recovered this artifact.
fr_FR: Commandant, après que vous ayez quitté le secteur Est, nous avons trouvé un artefact.

en: The benefits from researching it could be vast.
fr_FR: Les bénéfices de la recherche sur cet artefact pourraient être considérables.

en: Enemy forces are ....... from these coordinates.
fr_FR: Les forces ennemies sont en train ...... à partir de ces coordonnées.

en: Defend the base and ........ the .......
fr_FR: Vous devez défendre la base et ...... le .......

en: Search and destroy ....
fr_FR: Trouvez et mettez un terme à ..........

en: TRANSPORT MISSION: Ambush NEXUS Forces
fr_FR: MISSION LONGUE DISTANCE : Prendre les forces de NEXUS en embuscade

en: Commander, your decisive actions halted the spread of NEXUS.
fr_FR: Commandant, vos actions décisives ont stoppé l'expansion de NEXUS !

en: Before NEXUS was expelled, we intercepted this message - Decoding completed.
fr_FR: Avant que le virus de NEXUS n'ait été éradiqué de nos systèmes, nous avons intercepté ce message - Décryptage terminé.

en: A NEXUS task force is heading for these coordinates.
fr_FR: La dernière tâche donnée aux forces de NEXUS était de se rendre à ces coordonnées.

en: You have an opportunity to destroy NEXUS before they get there.
fr_FR: Vous avez l'opportunité d'anéantir définitivement le NEXUS avant qu'elles n'y arrivent.

en: Take an attack force and ambush NEXUS task force at ....... the  .......
fr_FR: Envoyez une force d'attaque et piégez les forces de NEXUS au ...... le ........

en: TRANSPORT MISSION: Away Team
fr_FR: MISSION À DISTANCE : L'équipe d'intervention

en: Commander, your attack on ....
fr_FR: Commandant, vos attaques sur ......

en: NEXUS exiting system.
fr_FR: Nexus quitte le système.

en: Incoming transmission from away team.
fr_FR: Réception d'une transmission de l'équipe d'intervention.

en: Commander, we are attempting to return to base.
fr_FR: Commandant, nous essayons de retourner à la base.

en: This is our current position.
fr_FR: Voici notre position actuelle.

en: Take control of our forces and lead us.
fr_FR: Prenez le contrôle de nos forces et guidez nous.

en: Control transfer successful.
fr_FR: Transfert de contrôle réussi.

en: Entering new zone.
fr_FR: Nous pénétrons dans une nouvelle zone.

en: Incoming Transmission...
fr_FR: Réception d'une transmission...

en: Elements of Team Gamma have contacted us.
fr_FR: Des éléments de la Division Gamma nous ont contactés.

en: They claim to be free of NEXUS, and offer their base as a site of operations.
fr_FR: Ils disent être hors du contrôle de NEXUS et offrent leur base comme site d'opération.

en: Base coordinates download in progress.
fr_FR: Téléchargement des coordonnées de la base en cours.

en: NORTHERN SECTOR MISSION: Laser Satellites
fr_FR: OPÉRATION SECTEUR NORD : Satellites laser

en: We are detecting strong energy surges from orbit.
fr_FR: Nous venons de détecter de fortes ondes d'énergie dans l'orbite stratosphérique.

en: The laser satellites are charged and moving towards our position.
fr_FR: Ce sont des satellites lasers chargés qui se déplacent vers nous !

en: The 2nd Team Gamma base is at this location.
fr_FR: La seconde base de la Division Gamma est justement à cet endroit.

en: We have limited time to evacuate this base and move to Gamma Base.
fr_FR: Les secondes nous sont comptées pour évacuer cette base vers la base Gamma.

en: The laser satellites are not functioning properly, they are misfiring.
fr_FR: Les satellites laser sont mal calibrés, ils ne visent pas correctement.

en: They are directing their fire towards this position.
fr_FR: Ils dirigent maintenant leurs tirs vers votre position.

en: We will need to evacuate this base shortly.
fr_FR: Évacuez cette base immédiatement.

en: Team Gamma reports a missile silo at this location.
fr_FR: La Division Gamma a rapporté avoir vu un silo de lancement de missiles à cet endroit.

en: They believe that the silo contains missiles capable of reaching high orbit.
fr_FR: Nous avons raison de croire que les missiles qu'il contient ont une portée de tir très importante.

en: Capture this silo at all costs.
fr_FR: Capturez ce site à tout prix !

en: Missile silos captured.
fr_FR: Silos de lancement capturés !

en: NORTHERN SECTOR MISSION: Missile Codes
fr_FR: EXPÉDITION DANS LE SECTEUR NORD : Les codes des missiles.

en: Commander, there are missiles present at the silos.
fr_FR: Commandant, il y a bel et bien des missiles dans les silos.

en: Nexus is preventing us from accessing the missile control code.
fr_FR: Cependant, le NEXUS nous empêche d'accéder à leur codes de de lancement.

en: NEXUS is present in our systems.
fr_FR: Le NEXUS est présent dans nos systèmes.

en: To defeat NEXUS we must research the Nexus Intruder Program.
fr_FR: Pour en venir à bout, nous devons faire les recherches sur le virus de NEXUS.

en: Assign this task to a research facility.
fr_FR: Assignez cette tâche à un de vos centre de recherche.

en: NEXUS forces detected at these locations.
fr_FR: Nous venons de déceler des troupes armées de NEXUS à ces endroits.

en: NEXUS has been eradicated from all Project systems.
fr_FR: Toute trace de NEXUS a été éradiquée de nos systèmes.

en: We are attempting to access the missile control codes.
fr_FR: Nous essayons maintenant d'accéder aux codes de lancement des missiles.

en: A research facility is required to crack the code. Allocate one immediately.
fr_FR: Il nous faut un centre de recherche pour forcer le code. Libérez en un sur-le-champ.

en: Protect the missile silos from NEXUS attacks.
fr_FR: Protégez le silo à missile des efforts de NEXUS pour le récupérer.

en: PROJECT UPDATE: 1st Level Missile Code Cracked.
fr_FR: Code de lancement Niveau 1 forcé.

en: Missile arming in progress.
fr_FR: Armement du missile en cours...

en: More research is required to proceed further.
fr_FR: Une recherche approfondie est requise pour aller plus loin.

en: PROJECT UPDATE: 2nd Level Missile Code Cracked.
fr_FR: Code de lancement Niveau 2 forcé.

en: Missile target programming in progress.
fr_FR: Localisation de la cible en cours...

en: Once level 3 codes are cracked we initiate launch procedures.
fr_FR: Une fois que nous aurons forcé les codes niveau trois, nous allons initier procédure de lancement.

en: PROJECT UPDATE: 3rd Level Missile Code Cracked.
fr_FR: Code de lancement Niveau 3 Forcé.

en: Missile launch sequence initiated.
fr_FR: Séquence de lancement initiée.

en: TRANSPORT MISSION: Attack NEXUS Final Base
fr_FR: MISSION LONGUE DISTANCE : Raid final sur la base de NEXUS

en: We have located NEXUS' base at this location.
fr_FR: Nous avons découvert la base de NEXUS à cet endroit.

en: This area contains numerous NEXUS structures.
fr_FR: Cette zone contient une densité impressionnante de leurs structures.

en: We are certain that NEXUS's core systems are located here.
fr_FR: Nous sommes sûrs que les systèmes centraux de NEXUS se trouvent ici.

en: Establish an LZ.
fr_FR: Établissez une Zone d'Atterrissage.

en: Begin your attacks on NEXUS. You must destroy his core systems.
fr_FR: Puis commencez vos attaques sur le NEXUS. Vous devez détruire son système central.

en: Incoming intelligence report... Team Gamma
fr_FR: Réception d'un rapport du Bureau Central... Division Gamma

en: Briefing Commences:
fr_FR: Début du Briefing :

en: Scavenger Outpost
fr_FR: Poste défensif des Pillards

en: Power Resource
fr_FR: Source d'énergie

en: Unknown Artifact
fr_FR: Artefact inconnu

en: Source of Power Surge
fr_FR: Source de perturbations énergétiques

en: Landing Zone
fr_FR: Zone d'atterrissage

en: Mission Target
fr_FR: But de la mission

en: Pre-Collapse Research Center
fr_FR: Centre de recherche pré-Apocalyptique

en: En-route To Mission Site
fr_FR: En route vers le site de la mission

en: Mission Failed
fr_FR: La mission a échoué

en: Mission Successful
fr_FR: Mission réussie

en: Enemy Landing Zone
fr_FR: Zone d'atterrissage ennemie

en: Enemy Base
fr_FR: Base ennemie

en: Incoming transmission
fr_FR: Réception d'une transmission

en: Incoming intelligence report.
fr_FR: Réception du rapport du Bureau Central.

en: Nuclear Reactor
fr_FR: Réacteur nucléaire

en: New Design
fr_FR: Nouveau modèle

en: Cyborg Cannon
fr_FR: Cyborg à Canon

en: Demolish
fr_FR: Démolition

en: Repair Center
fr_FR: Centre de réparation

en: Tornado AA Flak Site
fr_FR: Site de DCA Tornade

en: Dragon's Teeth
fr_FR: Dents de dragon

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Howitzer.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-Howitzer105.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Howitzer.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-Howitzer105.name
en: Howitzer Emplacement
fr_FR: Emplacement à obusier

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-HvyHowitzer.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-Howitzer150.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HvyHowitzer.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-Howitzer150.name
en: Ground Shaker Emplacement
fr_FR: Emplacement à Ground Shaker

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-RotHow.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-RotHow.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-RotHow.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-RotHow.name
en: Hellstorm Emplacement
fr_FR: Emplacement à Hellstorm

en: Mortar Emplacement
fr_FR: Emplacement à mortier

en: Bombard Emplacement
fr_FR: Emplacement à bombarde

en: Pepperpot Emplacement
fr_FR: Emplacement à poivrière

en: Tornado Flak Turret
fr_FR: Tourelle de DCA Tornade

en: Proximity Bomb Turret
fr_FR: Tourelle à mines de proximité

en: Proximity Superbomb Turret
fr_FR: Tourelle à super-mines de proximité

en: Bunker Blaster Cyborg
fr_FR: Cyborg anti-bunker

en: Jump Bunker Blaster
fr_FR: Aérocyborg anti-bunker

en: Jump Heavy Gunner
fr_FR: Aérocyborg à canon lourd

en: Jump Lancer
fr_FR: Aérocyborg lance-roquettes

en: Jump Assault Gunner
fr_FR: Aérocyborg à fusil d'assaut

en: Jump Needle Gunner
fr_FR: Aérocyborg à canon électrique léger

en: Jump Scourge
fr_FR: Aérocyborg à missiles Scourge

en: Jump Flashlight Gunner
fr_FR: Aérocyborg à laser Flashlight

en: Cyborg Jump Pack
fr_FR: Jet-pack pour Cyborgs

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.CyborgLegs02.name data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Legs02.name
en: Cyborg Propulsion II
fr_FR: Propulsion bipédique II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.CyborgLegs03.name
en: Cyborg Propulsion III
fr_FR: Propulsion bipédique III

en: NP-Hardcrete
fr_FR: Béton renforcé NP

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox01.name data/base/stats/structure.json: $.PillBox1.name data/base/stats/weapons.json: $.MG3-Pillbox.name ... + 3 refs
en: Heavy Machinegun Bunker
fr_FR: Bunker à mitrailleuse lourde

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-PrisLas.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-PrisLas.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-PrisLas.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-PrisLas.name
en: Flashlight Emplacement
fr_FR: Emplacement à laser Flashlight

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Tower03.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Tower01.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower1.name
en: Heavy Machinegun Guard Tower
fr_FR: Tour de garde à mitrailleuse lourde

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Tower04.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower4.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower4.name
en: Flamer Guard Tower
fr_FR: Tour de garde à lance-flammes

en: Lancer Guard Tower
fr_FR: Tour de garde à lance-roquettes

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.WallTower05.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower05.name
en: Flamer Hardpoint
fr_FR: Pont défensif à lance-flammes

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_FCY7.text[1]
en: Advanced Cyborg Production
fr_FR: Production de Cyborgs avancée

en: Advanced Cyborg Production Mk2
fr_FR: Production de Cyborgs avancée Mk2

en: Advanced Cyborg Production Mk3
fr_FR: Production de Cyborgs avancée Mk3

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_FU7.text[1]
en: Advanced Factory Production
fr_FR: Production de véhicules avancée

en: Advanced Factory Production Mk2
fr_FR: Production de véhicules avancée Mk2

en: Advanced Factory Production Mk3
fr_FR: Production de véhicules avancée Mk3

en: Advanced Repair Facility Upgrade
fr_FR: Centre de réparation avancé

en: Advanced Repair Facility Upgrade Mk2
fr_FR: Centre de réparation avancé Mk2

en: Advanced Repair Facility Upgrade Mk3
fr_FR: Centre de réparation avancé Mk3

en: Robotic VTOL Rearming Mk4
fr_FR: Réarmement des VTOLs robotisé Mk4

en: Cyborg Self-Repair
fr_FR: Auto-réparation Cyborg

en: Automated Cyborg Repair Mk2
fr_FR: Auto-réparation Cyborg automatisée Mk2

en: Automated Cyborg Repair Mk3
fr_FR: Auto-réparation Cyborg automatisée Mk3

en: Defenses Self-Repair
fr_FR: Auto-réparation des défenses

en: Automated Defenses Repair Mk2
fr_FR: Auto-réparation des défenses automatisée Mk2

en: Automated Defenses Repair Mk3
fr_FR: Auto-réparation des défenses automatisée Mk3

en: Base Structure Self-Repair
fr_FR: Auto-Réparation des bâtiments

en: Automated Base Structure Repair Mk2
fr_FR: Auto-réparation des bâtiments automatisée Mk2

en: Automated Base Structure Repair Mk3
fr_FR: Auto-réparation des bâtiments automatisée Mk3

en: Vehicle Self-Repair
fr_FR: Auto-réparation des véhicules

en: Automated Vehicle Repair Mk2
fr_FR: Auto-réparation des véhicules automatisée Mk2

en: Automated Vehicle Repair Mk3
fr_FR: Auto-réparation des véhicules automatisée Mk3

en: Heavy Mobile Repair Turret
fr_FR: Tourelle de réparation lourde

en: Mobile Repair Upgrade
fr_FR: Amélioration des tourelles de réparation

en: Mobile Repair Upgrade Mk2
fr_FR: Amélioration des tourelles de réparation Mk2

en: CB Sensor Upgrade
fr_FR: Amélioration des radars de CB

en: CB Sensor Upgrade Mk2
fr_FR: Amélioration des radars de CB Mk2

en: CB Sensor Upgrade Mk3
fr_FR: Amélioration des radars de CB Mk3

en: VTOL CB Upgrade
fr_FR: Amélioration des radars de CB pour VTOLs

en: VTOL CB Upgrade Mk2
fr_FR: Amélioration des radars de CB pour VTOLs Mk2

en: VTOL CB Upgrade Mk3
fr_FR: Amélioration des radars de CB pour VTOLs Mk3

en: VTOL Strike Upgrade
fr_FR: Amélioration des radars pour VTOLs

en: VTOL Strike Upgrade Mk2
fr_FR: Amélioration des radars pour VTOLs Mk2

en: VTOL Strike Upgrade Mk3
fr_FR: Amélioration des radars pour VTOLs Mk3

en: Improved Scrambler
fr_FR: Brouilleur amélioré

en: Scrambler Turret Mk2
fr_FR: Tourelle brouilleuse Mk2

en: Sensor Lock
fr_FR: Verrouillage du radar

en: Improved Laser Focusing Mk2
fr_FR: Concentration laser améliorée Mk2

en: Improved Laser Focusing Mk3
fr_FR: Concentration laser améliorée Mk3

en: HEAP Missile Warhead
fr_FR: Ogive anti-blindage hautement explosive (HEAP) pour missiles

en: HEAP Missile Warhead Mk2
fr_FR: Ogive anti-blindage hautement explosive (HEAP) pour missiles Mk2

en: HEAP Missile Warhead Mk3
fr_FR: Ogive anti-blindage hautement explosive (HEAP) pour missiles Mk3

en: Improved Missile Loading System
fr_FR: Système de chargement des missiles amélioré

en: Rapid Fire Mini-Rockets
fr_FR: Mini-roquettes à tir super rapide

en: Rapid Fire Mini-Rockets Mk2
fr_FR: Mini-roquettes à tir super rapide Mk2

en: Rapid Fire Mini-Rockets Mk3
fr_FR: Mini-roquettes à tir super rapide Mk3

en: Scavenger Flame Tower End
fr_FR: Tour lance-flammes des pillards (fin de mur)

en: Bridge
fr_FR: Pont

en: Wrecked Tank
fr_FR: Carcasse de char

en: Cyborg Laboratory
fr_FR: Laboratoire de cybernétique

en: Advanced Warfare Laboratory
fr_FR: Laboratoire de recherche militaire avancée

en: Engineering Laboratory
fr_FR: Laboratoire d'ingénierie

en: Robotics Laboratory
fr_FR: Laboratoire de robotique

en: Laser Optics Laboratory
fr_FR: Laboratoire d'optique laser

en: Electronics Laboratory
fr_FR: Laboratoire d'électronique

en: Chemical Laboratory
fr_FR: Laboratoire de chimie

en: Advanced Warfare
fr_FR: Techniques de guerre avancées

en: Bunker Blaster
fr_FR: Anti-bunker

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYMET1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CYMET4.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET10.text[0] ... + 5 refs
en: Cyborg Materials Improved
fr_FR: Matériaux de fabrication pour Cyborgs améliorés

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CYMET4.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_MET4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_CYMET4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_MET4.text[1]
en: Layered dense composite alloys and energy-absorbing fibres
fr_FR: Couches d'alliages composites denses avec fibres à absorption d'impact intercalées

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYMET1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CYMET4.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET10.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET7.text[2]
en: Increases Kinetic Armor and Body Points
fr_FR: Blindage cinétique et résistance augmentés

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYMET1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CY_AH1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CYMET4.text[3] ... + 13 refs
en: All Cyborgs upgraded automatically
fr_FR: Amélioration automatique de tous les Cyborgs

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CY_AH1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_AH4.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_CY_AH1.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_AH4.text[0]
en: Cyborg Thermal Armor Improved
fr_FR: Armure thermique des Cyborgs améliorée

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CY_AH1.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_AH4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_CY_AH1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_AH4.text[1]
en: Heat resistant armored layers
fr_FR: Plaques blindées résistantes à la chaleur

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CY_AH1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_AH4.text[2]
en: Thermal Armor increased
fr_FR: Blindage thermique renforcé

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_CN1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_FL1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_MG1.text[0] ... + 28 refs
en: New Cyborg Available
fr_FR: Nouveau cyborg disponible

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CYW_BB1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_CYW_BB1.text[1]
en: Armed with Bunker Buster rocket
fr_FR: Armé d'un lance-roquettes anti-bunker

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN1MK1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN2MK1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_CN1.text[2] ... + 76 refs
en: Body Points: Medium
fr_FR: Résistance : moyenne

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_CN1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_FL1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_MG1.text[3] ... + 36 refs
en: Requires Cyborg factory to produce
fr_FR: Usine de production de Cyborgs nécessaire

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CYW_MG4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_CYW_MG4.text[1]
en: Armed with Cyborg Assault Gun
fr_FR: Armé d'un fusil d'assaut

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_ATM.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_LS1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_MG4.text[0] ... + 7 refs
en: New Jump Cyborg Available
fr_FR: Nouvel Aérocyborg disponible

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_MIS.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_MIS.text[1]
en: Armed with Revenger Surface-to-Air missile
fr_FR: Armé de missiles SAM Avenger

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_WU1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_DF_WU4.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_DF_WU10.text[0] ... + 5 refs
en: Defenses Improved
fr_FR: Défenses renforcées

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_DF_WU4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_DF_WU4.text[1]
en: High-tensile concrete reinforced with boron
fr_FR: Béton HLE renforcé au bore

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_MAT1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_DF_WU4.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_MAT4.text[2] ... + 4 refs
en: Increases Armor and Body Points
fr_FR: Augmente le blindage et la résistance

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_WU1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_DF_WU4.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_DF_WU10.text[3] ... + 5 refs
en: All defenses and walls upgraded automatically
fr_FR: Amélioration automatique de tous les murs et défenses

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_P1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_EMP_PODTOW.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_ATR.text[0] ... + 112 refs
en: New Defensive Structure Available
fr_FR: Nouvelle structure défensive disponible

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA4.text[1]
en: AA Site with Tornado Flak Turret
fr_FR: Site de DCA Tornade

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA3.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA4.text[2] ... + 7 refs
en: Automatically targets VTOLs
fr_FR: Attaque automatiquement les VTOLs ennemis à portée

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_EMP_PODTOW.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TTRAP1.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_EMP_Mpit.text[3] ... + 59 refs
en: Defensive Strength: Medium
fr_FR: Puissance défensive : moyenne

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA1.text[1]
en: AA Site with Cyclone Flak Turret
fr_FR: Site de DCA Cyclone

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA2.text[1]
en: AA Site with Hurricane Gun Turret
fr_FR: Site de DCA Ouragan

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA2.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA2.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DEF_AALAS.text[2]
en: Automatically targets VTOL
fr_FR: Attaque automatiquement les VTOLs ennemis à portée

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA3.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA3.text[1]
en: AA Site with Whirlwind Gun Turret
fr_FR: Site de DCA Tourbillon

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_IDFR.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_IDFR.text[1]
en: Indirect fire rocket battery
fr_FR: Batterie de roquettes à tir indirect

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_EMP_Mpit.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_EMP_MRL.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HOW.text[2] ... + 22 refs
en: Assigned automatically to nearest sensor or CB tower
fr_FR: Assigné automatiquement au radar ou radar de contre-batterie le plus proche

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HvyMor.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HvyMor.text[1]
en: Armored Bombard battery pit
fr_FR: Bombarde retranchée blindée

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_RotMor.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_RotMor.text[1]
en: Armored Pepperpot mortar battery pit
fr_FR: Poivrière retranchée blindée

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HOW.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HOW.text[1]
en: Armored howitzer emplacement
fr_FR: Emplacement blindé à obusier

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HvHOW.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HvHOW.text[1]
en: Armored Ground Shaker howitzer emplacement
fr_FR: Emplacement blindé à Ground Shaker

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_IncHOW.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_RotHOW.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_IncHOW.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_RotHOW.text[1]
en: Armored Hellstorm howitzer emplacement
fr_FR: Emplacement blindé à Hellstorm

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HVATR.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HVATR.text[1]
en: Armored strongpoint with Tank Killer rocket
fr_FR: Pont défensif blindé à roquettes anti-char

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_DEF_RotMG.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HPV.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HVATR.text[2] ... + 17 refs
en: Automatically targets enemies in range
fr_FR: Attaque automatiquement les ennemis à portée

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HPV.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HPV.text[1]
en: Armored strongpoint with Hyper-Velocity Cannon
fr_FR: Pont défensif blindé à canon hypersonique

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_P1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_ATR.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_FL.text[3] ... + 45 refs
en: Defensive Strength: High
fr_FR: Puissance défensive : élevée

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HVFL.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HVFL.text[1]
en: Armored strongpoint with Inferno Flamer
fr_FR: Pont défensif blindé à lance-flammes Inferno

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_RotCan.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_RotCan.text[1]
en: Armored strongpoint with Assault Cannon
fr_FR: Pont défensif blindé à canon d'assaut

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_DEF_RotMG.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_DEF_RotMG.text[1]
en: Reinforced tower with Assault Gun
fr_FR: Tour renforcée à fusil d'assaut

en: Armored guard tower with Heavy Machinegun
fr_FR: Tour de garde renforcée à mitrailleuse lourde

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_P1.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_EMP_PODTOW.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_ATR.text[2] ... + 46 refs
en: Automatically targets enemies within sensor range
fr_FR: Attaque automatiquement les ennemis à portée

en: Armored guard tower with Flamer
fr_FR: Tour de garde renforcée à lance-flammes

en: Armored guard tower with Lancer AT Rocket
fr_FR: Tour de garde renforcée à roquettes anti-char

en: Armored bunker with Heavy Machinegun
fr_FR: Bunker à mitrailleuse lourde

en: Armored hardpoint with Flamer
fr_FR: Pont défensif à lance-flammes

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_WT7_RMG.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_WT7_RMG.text[1]
en: Armored hardpoint with Assault Gun
fr_FR: Pont défensif à fusil d'assaut

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_WT8_RC.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_WT8_RC.text[1]
en: Armored hardpoint with Assault Cannon
fr_FR: Pont défensif à canon d'assaut

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_WT11_HFL.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_WT11_HFL.text[1]
en: Armored hardpoint with Inferno flamer
fr_FR: Pont défensif à lance-flammes Inferno

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_WT12_HAT.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_WT12_HAT.text[1]
en: Armored hardpoint with Tank Killer AT missile
fr_FR: Pont défensif à lance-missile anti-char

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TTRAP1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_TTRAP1.text[1]
en: Reinforced concrete tank traps
fr_FR: Blocs de béton renforcé ancrés au sol

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TTRAP1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_TTRAP1.text[2]
en: Prevents enemy movement
fr_FR: Empêchent l'ennemi de s'y déplacer

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RFU1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RFU4.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RFU7.text[0] ... + 3 refs
en: Repair Facility Improved
fr_FR: Ateliers de réparation améliorés

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RFU4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RFU4.text[1]
en: New robotic repair techniques
fr_FR: Nouvelle technique de réparation robotisée

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RFU1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RFU4.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RFU7.text[2]
en: Increases Repair Speed
fr_FR: Accélère la vitesse de réparation

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RFU1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RFU4.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RFU7.text[3] ... + 3 refs
en: All repair facilities upgraded automatically
fr_FR: Amélioration automatique de tous les ateliers de réparation

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FCY4.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[0] ... + 2 refs
en: Cyborg Production Improved
fr_FR: Production de Cyborgs améliorée

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FCY4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FCY4.text[1]
en: Robotic Cyborg Production
fr_FR: Production de Cyborgs robotisée

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FCY4.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[2] ... + 2 refs
en: Increases Cyborg factory output
fr_FR: Augmente la vitesse de production des usines à Cyborgs

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FCY4.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[3] ... + 2 refs
en: All Cyborg factories upgraded automatically
fr_FR: Amélioration automatique de toutes les usines à Cyborgs

en: Self-Replicating Cyborg Production
fr_FR: Production de Cyborgs par auto-réplication

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FU4.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[0]
en: Vehicle Production Improved
fr_FR: Production de véhicules améliorée

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FU4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FU4.text[1]
en: New Robotic Techniques improve factory production
fr_FR: Nouvelle technique robotisée améliorant la production des usines

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FU4.text[2]
en: Increases factory production rate
fr_FR: Augmente la vitesse de production des usines

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FU4.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[3]
en: All vehicle factories upgraded automatically
fr_FR: Toutes les usines de véhicules améliorées automatiquement

en: Self-Replicating Factory Production
fr_FR: Production de véhicules par auto-réplication

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FM1.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[2]
en: Increases factory output
fr_FR: Les modules de production augmentent la vitesse de production des usines

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RU1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RU4.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RU7.text[0] ... + 3 refs
en: Research Improved
fr_FR: Recherches accélérées

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RU4.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade04.name data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RU4.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade04.name
en: Dedicated Synaptic Link Data Analysis
fr_FR: Analyse de données par Lien Synaptique Spécialisé

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RU1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RU4.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RU7.text[2]
en: Increases research speed
fr_FR: Augmente la vitesse de recherche

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RU1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RU4.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RU7.text[3] ... + 3 refs
en: All research facilities upgraded automatically
fr_FR: Amélioration automatique de tous les centres de recherche

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_MAT1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_MAT4.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_MAT10.text[0] ... + 5 refs
en: Increases Damage Resistance
fr_FR: Augmente la résistance aux dégâts

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_MAT4.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials04.name data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_MAT4.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Materials02.name
en: Hardened Base Structure Materials
fr_FR: Matériaux de construction renforcés

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_MAT1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_MAT4.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_MAT10.text[3] ... + 5 refs
en: All base structures upgraded automatically
fr_FR: Amélioration automatique de tous les bâtiments (non-défensifs)

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FM1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VFU1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VFU4.text[0] ... + 5 refs
en: Production Improved
fr_FR: Production améliorée

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VFU1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VFU1.text[1]
en: Robotic VTOL Production
fr_FR: Production aéronautique robotisée

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VFU1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VFU4.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VFU1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VFU4.text[2]
en: Increases VTOL factory output
fr_FR: Augmente la vitesse de production des usines de VTOLs

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VFU1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VFU4.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VFU1.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VFU4.text[3]
en: All VTOL factories upgraded automatically
fr_FR: Amélioration automatique de toutes les usines de VTOLs

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[0]
en: VTOL Rearming Times Reduced
fr_FR: Temps de réarmement des VTOLs réduit

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade01.name data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade01.name
en: Automated VTOL Rearming
fr_FR: Réarmement des VTOLs automatisé

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[2]
en: Reduces rearming time
fr_FR: Réduit le temps de réarmement

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[3]
en: All rearming pads upgraded automatically
fr_FR: Amélioration automatique de toutes les plateformes de réarmement

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSTU1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTU1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ST1.text[0] ... + 8 refs
en: New Systems Turret Available
fr_FR: Nouvelle tourelle système disponible

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTUHVY.text[1]
en: Heavy repair unit
fr_FR: Unité de réparation lourde

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTU1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTU1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTUHVY.text[2]
en: Automatically Repairs Damaged Units
fr_FR: Répare automatiquement les unités endommagées situées à proximité

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTU1.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTU1.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTUHVY.text[3]
en: Or damaged units may be selected as target
fr_FR: Les unités endommagées peuvent aussi être désignées

en: Research Breakthrough Improves Repair Speeds
fr_FR: Une découverte technologique permet d'améliorer les techniques de réparation

en: Increases repair speed
fr_FR: Augmente la vitesse de réparation

en: All mobile repair units upgraded automatically
fr_FR: Amélioration automatique de toutes les unités de réparation

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_STW2.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_STW2.text[0]
en: Improved Sensor Tower Available
fr_FR: Tour radar améliorée disponible

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_STW2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_STW2.text[1]
en: New construction techniques improve tower
fr_FR: Les nouvelles techniques de construction améliorent la tour

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_STW2.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_STW2.text[2]
en: Replaces existing sensor tower
fr_FR: Remplace la tour radar précédente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_STW2.text[3] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SENSO1.text[3] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_STW1.text[3] ... + 3 refs
en: May be assigned as spotter for indirect fire weapons
fr_FR: Peut être désignée comme cibleur automatique pour l'artillerie mobile

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSTU1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSTU1.text[1]
en: VTOL CB turret detects enemy indirect fire batteries
fr_FR: Tourelle radar de CB pour VTOLs calculant la position des batteries ennemies

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSTU1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSTW1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSTU1.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSTW1.text[2]
en: Orders assigned VTOLs to attack the enemy batteries
fr_FR: Ordonne aux VTOLs associés de viser les batteries ennemies

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSTU1.text[3] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSTW1.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSTU1.text[3] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSTW1.text[3]
en: VTOLs attack until enemy battery is suppressed
fr_FR: Les VTOLs attaquent jusqu'à destruction de la batterie ennemie

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSU1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSU2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VCBSU3.text[0] ... + 3 refs
en: VTOL CB Improved
fr_FR: Radars de contre-batterie pour VTOLs améliorés

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSU1.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSU1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSU1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSU1.text[1]
en: New fire detection systems
fr_FR: Nouveau système de détection de tirs

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSU1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSU2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VCBSU3.text[2] ... + 3 refs
en: Extends VTOL CB Range
fr_FR: Augmente la portée des radars de contre-batterie pour VTOLs

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSU1.text[3] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSU2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VCBSU3.text[3] ... + 3 refs
en: All VTOL CB sensors upgraded automatically
fr_FR: Amélioration automatique de toutes les radars de contre-batterie pour VTOLs

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VS1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VS2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VS3.text[0] ... + 3 refs
en: VTOL Strike Improved
fr_FR: Radars pour VTOLs améliorés

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VS1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VS1.text[1]
en: New target recognition systems
fr_FR: Nouveaux systèmes de reconnaissance de cible

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VS1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VS2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VS3.text[2] ... + 3 refs
en: Extends VTOL Strike Range
fr_FR: Augmente la portée des radars pour VTOLs

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VS1.text[3] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VS2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VS3.text[3] ... + 3 refs
en: All VTOL Strike sensors upgraded automatically
fr_FR: Amélioration automatique de toutes les tours radar pour VTOLs

en: Scrambler Improved
fr_FR: Brouilleur amélioré

en: Improvement in synaptic link technology
fr_FR: Amélioration de la technologie du Lien Synaptique

en: Increases scrambler rate
fr_FR: Augmente le taux de brouillage

en: All scramblers upgraded automatically
fr_FR: Amélioration automatique de tous les brouilleurs

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[0]
en: Collective Light Body
fr_FR: Châssis léger du Collectif

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[1]
en: Superior armor and body points to Viper
fr_FR: Blindage et résistance supérieurs à la Vipère

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[2]
en: Slower than Viper
fr_FR: Plus lent que la Vipère

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[3]
en: High power costs and slower to produce than Viper
fr_FR: Plus cher et plus lent à produire que la Vipère

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[0]
en: Collective Medium Body
fr_FR: Châssis moyen du Collectif

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[1]
en: Superior armor and body points to Cobra
fr_FR: Blindage et résistance supérieurs au Cobra

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[2]
en: Slower than Cobra
fr_FR: Plus lent que le Cobra

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[3]
en: High power costs and slower to produce than Cobra
fr_FR: Plus cher et plus lent à produire que le Cobra

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_EN1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_EN4.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN10.text[0] ... + 5 refs
en: Vehicle Engine Upgrade
fr_FR: Amélioration des moteurs

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_EN4.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine04.name data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_EN4.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine04.name
en: Turbo-Charged Engine
fr_FR: Moteur Turbo

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_EN1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_EN4.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN10.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN7.text[2]
en: Improves vehicle speed
fr_FR: Augmente la vitesse des véhicules

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_EN1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_MET1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_AH1.text[3] ... + 18 refs
en: All vehicles upgraded automatically
fr_FR: Amélioration automatique de tous les véhicules

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_MET1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_MET4.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET10.text[0] ... + 5 refs
en: Vehicle Bodies Improved
fr_FR: Châssis améliorés

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_MET1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_MET4.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET10.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET7.text[2]
en: Increases kinetic armor and body points
fr_FR: Augmente le blindage cinétique et la résistance

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_AH1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_AH4.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_AH1.text[0] ... + 2 refs
en: Vehicle Thermal Armor Improved
fr_FR: Blindage thermique des véhicules renforcé

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_AH1.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_AH4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_AH1.text[1] ... + 2 refs
en: Heat-resistant armored layers
fr_FR: Plaques blindées résistantes à la chaleur

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_AH1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_AH4.text[2]
en: Increases Thermal Armor
fr_FR: Augmente le blindage thermique

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_HALFT2.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_TRACK2.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_P_H2.text[0] ... + 17 refs
en: Vehicle Propulsion Improved
fr_FR: Propulsion améliorée pour véhicules

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_HALFT2.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_TRACK2.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_P_H2.text[1] ... + 17 refs
en: New armored construction
fr_FR: Nouvelle construction blindée

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_HALFT2.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_TRACK2.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_P_H2.text[2] ... + 17 refs
en: Increases Body Points
fr_FR: Augmente la résistance

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_HALFT2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_HALFT3.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_HALFT2.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_HALFT3.text[3]
en: All half-tracks upgraded automatically
fr_FR: Amélioration automatique de tous les véhicules à autochenilles

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_P_H2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_H3.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_P_H2.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_H3.text[3]
en: All hovers upgraded automatically
fr_FR: Amélioration automatique de tous les aéroglisseurs

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_TRACK2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_TRACK3.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_TRACK2.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_TRACK3.text[3]
en: All tracks upgraded automatically
fr_FR: Amélioration automatique de tous les véhicules à chenilles

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_P_W2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_W3.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_P_W2.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_W3.text[3]
en: All wheels upgraded automatically
fr_FR: Amélioration automatique de tous les véhicules à roues

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA2.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA3.text[0] ... + 5 refs
en: New AA Turret Available
fr_FR: Nouvelle tourelle de DCA disponible

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA1.text[1]
en: Twin 80mm flak weapon
fr_FR: Double canon de DCA de 80mm tirant des obus à fragmentation (flak)

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA2.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA3.text[2] ... + 9 refs
en: Aerial targets only
fr_FR: Uniquement contre des cibles aériennes

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA2.text[1]
en: Quad 80mm flak weapon
fr_FR: Quadruple canon flak de 80mm

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA3.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA3.text[1]
en: 30mm Anti-Aircraft machinegun
fr_FR: Mitrailleuse anti-aérienne de 30mm

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA4.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_QUADAA.text[1]
en: Quad 30mm Anti-Aircraft machinegun
fr_FR: Quadruple Mitrailleuse anti-aérienne de 30mm

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAAC1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAROF1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_AAAC2.text[0] ... + 7 refs
en: AA Upgrade
fr_FR: Amélioration des armes DCA

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAAC1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAAC1.text[1]
en: Detects and locks-on to VTOL engine emissions
fr_FR: Détecte et se verrouille sur les émissions thermiques des moteurs des VTOLs

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAAC1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_AAAC2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAAC3.text[2]
en: Increases AA accuracy
fr_FR: Augmente la précision des armes DCA

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAAC1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAROF1.text[3] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_AAAC2.text[3] ... + 7 refs
en: All AA weapons upgraded automatically
fr_FR: Amélioration automatique de toutes les armes DCA

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[0]
en: AA Flak Upgrade
fr_FR: Amélioration des armes DCA à fragmentation (flak)

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[1]
en: High Explosive Flak shards
fr_FR: Obus à fragmentation hautement explosifs pour canons de DCA flak

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[2]
en: Increases AA Flak damage
fr_FR: Augmente les dégâts des armes de DCA flak

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[3]
en: All AA flak weapons upgraded automatically
fr_FR: Amélioration automatique de toutes les armes de DCA flak

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAROF1.text[1]
en: Recoil loaded AA ammunition hopper
fr_FR: Mécanisme de rechargement au recul pour canons de DCA

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAROF1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAROF4.text[2]
en: Increases AA ROF
fr_FR: Augmente la cadence de tir des armes de DCA

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB2.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB1.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB2.text[0]
en: New Proximity Bomb Turret Available
fr_FR: Nouvelle tourelle à mines de proximité disponible

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB1.text[1]
en: Bomb turret explodes in proximity to enemy
fr_FR: Une mine a explosé à proximité d'un ennemi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB2.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB2.text[2]
en: Best Targets: Base Structures and Defenses
fr_FR: Efficace contre : bâtiments et défenses

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB2.text[1]
en: Superbomb turret explodes in proximity to enemy
fr_FR: Une super-mine a explosé à proximité d'un ennemi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB2.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BMB3.text[0] ... + 6 refs
en: New Bomb Bay Available
fr_FR: Nouvelle soute à bombes disponible

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB1.text[1]
en: Drops High Explosive Cluster bombs
fr_FR: Largue des bombes à fragmentation

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB1.text[2]
en: Best Targets: Base Structures
fr_FR: Efficace contre : bâtiments

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MG1MK1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MG2MK1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_H1.text[3] ... + 28 refs
en: Body Points: Low
fr_FR: Résistance : faible

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB2.text[1]
en: Drops High Explosive Armor Piercing bombs
fr_FR: Largue des bombes anti-blindage hautement explosives (HEAP)

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB2.text[2]
en: Best Targets: Defenses
fr_FR: Efficace contre : défenses

en: Bombsight Upgrade
fr_FR: Amélioration des bombardiers

en: Locks on to thermal emissions
fr_FR: Se verrouille sur les émissions de chaleur

en: Increases Bombing accuracy
fr_FR: Augmente la précision des bombes

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BDMG1.text[3] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BDMG2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BDMG3.text[3] ... + 3 refs
en: All bomb bays upgraded automatically
fr_FR: Amélioration automatique de tous les bombardiers

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN1MK1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN2MK1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN3MK1.text[0] ... + 25 refs
en: New Weapon Turret Available
fr_FR: Nouvelle tourelle d'armement disponible

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_CN_4A.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_CN_4A.text[1]
en: Hyper-velocity automatic-cannon firing 88mm rounds
fr_FR: Canon à vitesse d'impact élevée tirant des munitions de 88mm

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_MP1.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_HvAT.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_IDF.text[2] ... + 13 refs
en: Best Targets: Vehicles
fr_FR: Efficace contre : véhicules

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_CN_4A.text[3]
en: Replaces Medium Cannon
fr_FR: Remplace le canon moyen

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_CN5.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_CN5.text[1]
en: 76mm hyper-velocity quad-barrel automatic-cannon
fr_FR: Quadruple Canon automatique haute-vitesse de 76mm

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_CT1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN3MK1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TRACK1.text[3] ... + 12 refs
en: Body Points: High
fr_FR: Résistance : élevée

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_FLAME2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_FLAME2.text[1]
en: Heavy Flame-thrower firing Propylene Oxide gel
fr_FR: Lance-flammes lourd au gel d'oxyde de propylène

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_FLAME1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_FLAME2.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BMB3.text[2] ... + 4 refs
en: Best Targets: Bunkers, wheeled and hover vehicles
fr_FR: Efficace contre : bunkers, véhicules à roues et aéroglisseurs

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_D1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_R1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_FL_ROF1.text[0] ... + 5 refs
en: Flamer Upgrade
fr_FR: Amélioration des lance-flammes

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_FL_D4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_FL_D4.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_FL_D7.text[1]
en: Propylene Oxide treated to burn at superhot temperatures
fr_FR: Gel d'oxyde de propylène traité pour brûler à très hautes températures

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_D1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_FL_D4.text[2]
en: Increases Flamer damage
fr_FR: Augmente les dégâts des lance-flammes

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_D1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_R1.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_FL_ROF1.text[3] ... + 5 refs
en: All flamers upgraded automatically
fr_FR: Amélioration automatique de tous les lance-flammes

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MORTA1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M2.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HH1.text[0] ... + 13 refs
en: New Indirect Fire Weapon Available
fr_FR: Nouvelle artillerie disponible

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HMK1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HMK1.text[1]
en: 105mm Howitzer may be assigned to a sensor
fr_FR: Obusier de calibre 105mm pouvant être affecté à un radar

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HH1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HMK1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_RHOW.text[2] ... + 4 refs
en: Best Targets: Base Structures, infantry, wheeled vehicles
fr_FR: Efficace contre : bâtiments, infanterie, véhicules à roues

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HH1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HH1.text[1]
en: 155mm Howitzer may be assigned to a sensor
fr_FR: Obusier de calibre 155mm pouvant être affecté à un radar

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_IHOW.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_IHOW.text[1]
en: 105m Howitzer firing incendiaries, may be assigned to a sensor
fr_FR: Obusier de calibre 105mm à obus incendiaires pouvant être affecté à un radar

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_IHOW.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_IHOW.text[2]
en: Best Targets: Base Structures, bunkers
fr_FR: Efficace contre : bâtiments, bunkers

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWAC1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWD1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWRF1.text[0] ... + 9 refs
en: Howitzer Upgrade
fr_FR: Amélioration des obusiers

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWAC1.text[1] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_AAAC2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWAC1.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_AAAC2.text[1]
en: Self-guided rocket powered shells
fr_FR: Munitions auto-guidées propulsées par fusées

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWAC1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWAC3.text[2]
en: Increases Howitzer accuracy
fr_FR: Augmente la précision des obusiers

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWAC1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWD1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWRF1.text[3] ... + 9 refs
en: All howitzers upgraded automatically
fr_FR: Amélioration automatique de tous les obusiers

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BDMG1.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWD1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BDMG1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWD1.text[1]
en: High Explosive shells
fr_FR: Obus hautement explosifs

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWD1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWD4.text[2]
en: Increases Howitzer damage
fr_FR: Augmente les dégâts des obusiers

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_ROF1.text[1] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_FL_ROF1.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWRF1.text[1] ... + 3 refs
en: Automatic loading mechanism replaces manual loader
fr_FR: Le mécanisme de chargement automatique remplace le chargement manuel

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWRF1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWRF4.text[2]
en: Increases Howitzer ROF
fr_FR: Augmente la cadence de tir des obusiers

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D2.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_MG_ROF1.text[0] ... + 13 refs
en: Machinegun Upgrade
fr_FR: Amélioration des mitrailleuses

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_D5.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_D5.text[1]
en: Tungsten-tipped armor-piercing bullets
fr_FR: Balles perforantes à pointe de tungstène

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D1.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D2.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_D5.text[2] ... + 2 refs
en: Increases Machinegun damage
fr_FR: Augmente les dégâts des mitrailleuses

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D2.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_MG_ROF1.text[3] ... + 13 refs
en: All machineguns upgraded automatically
fr_FR: Amélioration automatique de toutes les mitrailleuses

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_ROF2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_ROF2.text[1]
en: Improved chaingun mechanism
fr_FR: Mécanisme d'alimentation amélioré

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_MG_ROF1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_ROF2.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG_ROF3.text[2]
en: Increases Machinegun ROF
fr_FR: Cadence de tir des mitrailleuses augmentée

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M2.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_M3.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_M3.text[1]
en: May be assigned to a sensor
fr_FR: Peut être affecté à un radar

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MORTA1.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M2.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_MRL1.text[2] ... + 7 refs
en: Best Targets: Base structures, infantry, wheeled vehicles
fr_FR: Efficace contre : bâtiments, infanterie, véhicules à roues

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MORTA1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_MP1.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M2.text[3] ... + 29 refs
en: Body Points: Very Low
fr_FR: Résistance : très faible

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_M_D1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_AC1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_ROF1.text[0] ... + 11 refs
en: Mortar Upgrade
fr_FR: Amélioration des mortiers

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_M_D4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_M_D4.text[1]
en: High Explosive Armor-Piercing Shells
fr_FR: Obus anti-blindage hautement explosifs (HEAP) pour obusiers

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_M_D1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_M_D4.text[2]
en: Increases Mortar damage
fr_FR: Augmente les dégâts des mortiers

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_M_D1.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_AC1.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_ROF1.text[3] ... + 11 refs
en: All mortars upgraded automatically
fr_FR: Amélioration automatique de tous les mortiers

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_AC1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_D1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_ROF1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_RK_D4.text[0]
en: Mini-Rocket Upgrade
fr_FR: Amélioration des mini-roquettes

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_RK_D4.text[1]
en: High Explosive Armor-Piercing warheads
fr_FR: Ogives anti-blindage hautement explosives (HEAP) pour roquettes

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_D1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_RK_D4.text[2]
en: Increases Mini-Rocket damage
fr_FR: Augmente les dégâts des mini-roquettes

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_AC1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_D1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_ROF1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_RK_D4.text[3]
en: All mini-rockets upgraded automatically
fr_FR: Amélioration automatique de toutes les mini-roquettes

en: Robotic reload system
fr_FR: Système de rechargement robotisé

en: Increases Mini-Rocket ROF
fr_FR: Augmente la cadence de tir des mini-roquettes

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_AC1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_D1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_AC2.text[0] ... + 14 refs
en: Rocket Upgrade
fr_FR: Amélioration des roquettes

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_SRK_D4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_SRK_D4.text[1]
en: High Explosive Squash Head warhead
fr_FR: Ogive HESH pour roquettes

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_D1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_SRK_D4.text[2]
en: Increases Rocket damage
fr_FR: Augmente les dégâts des roquettes

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_AC1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_D1.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_AC2.text[3] ... + 14 refs
en: All rockets upgraded automatically
fr_FR: Amélioration automatique de toutes les roquettes

en: Destroy all New Paradigm units
fr_FR: Détruire toutes les nouvelles unités de Paradigme

en: Destroy all New Paradigm reinforcements
fr_FR: Détruisez tous les renforts du Nouveau Paradigme

en: Build at least 7 non-wall structures on the plateau and destroy all New Paradigm reinforcements
fr_FR: Construire au moins 7 structures non murales sur le plateau et détruire tous les renforts du Nouveau Paradigme

en: Locate and rescue your units from the shot down transporter
fr_FR: Trouvez et sauvez vos unités du transporteur abattu

en: Rescue the civilians from The Collective before too many are captured
fr_FR: Sauvez les civils du Collectif avant que trop de civils ne soient capturés

en: Secure the Uplink from The Collective
fr_FR: Sécurisez la Liaison du Collectif

en: Send off at least one transporter with a truck and survive The Collective assault until the timer ends
fr_FR: Envoyez au moins un transporteur avec un camion, et survivez jusqu'à la fin du chronomètre

en: Send off as many transporters as you can and bring at least one truck
fr_FR: Envoyez autant de transporteurs que possible et apportez au moins un camion

en: Move all units into the valley
fr_FR: Déplacez toutes les unités dans la vallée

en: Destroy the missile silos
fr_FR: Détruisez tous les silos à missiles

en: Rescue Alpha team from Nexus
fr_FR: Secourez l'équipe Alpha face à Nexus

en: Destroy the Nexus HQ to disable the Nexus Intruder Program
fr_FR: Détruire le QG de Nexus pour désactiver le programme d'intrusion Nexus

en: Research resistance circuits and survive the assault from Nexus
fr_FR: Terminez la recherche des circuits de résistance et survivez à l’assaut du Nexus

en: Build a forward base at the silos
fr_FR: Construire un avant-poste vers les silos

en: Protect the missile silos and research for the missile codes
fr_FR: Protégez les silos à missiles et recherchez les codes des missiles

en: Reunite a part of Beta team with a Gamma team outpost
fr_FR: Réunissez une partie de l’équipe Beta à l’avant-poste de l’équipe Gamma

en: Return to LZ
fr_FR: Revenez à la ZA

en: Hard / Insane difficulty hint:
fr_FR: Indice de difficulté Difficile / Dément :

en: Fortify a strong base across the map to protect yourself from the Collective
fr_FR: Construisez une base fortifiée sur la carte pour vous protéger du Collectif

en: Destroy all enemy units and structures
fr_FR: Détruisez toutes les unités et structures ennemies

en: Artifacts collected
fr_FR: Artefacts obtenus

en: Bases destroyed
fr_FR: Bases détruites

en: Enemy units remaining
fr_FR: Unités ennemies restantes

en: Enemy structures remaining
fr_FR: Structures ennemies restantes

en: Return to LZ required
fr_FR: Retour obligatoire à la ZA

en: Destroy all enemy units and bases
fr_FR: Détruisez toutes les bases et unités ennemies

en: Survive until the timer reaches zero
fr_FR: Survivez jusqu'à la fin du compte à rebours

en: Manufacture (F1)
fr_FR: Assemblage (F1)

en: Manufacture - build factory first
fr_FR: Fabrication - construire une usine en premier

en: Research (F2)
fr_FR: Recherche (F2)

en: Research - build research facility first
fr_FR: Recherche - Construisez d'abord un centre de recherche

en: Build (F3)
fr_FR: Construction (F3)

en: Build - manufacture constructor droids first
fr_FR: Construction - Construisez d'abord des constructeurs droïdes

en: Design (F4)
fr_FR: Conception (F4)

en: Design - construct HQ first
fr_FR: Conception - Construisez un QG d'abord

en: Commanders (F6)
fr_FR: Commandants (F6)

en: Commanders - manufacture commanders first
fr_FR: Commandants - Construisez des commandants d'abord

en: Close
fr_FR: Fermer

en: Intelligence Display (F5)
fr_FR: Panneau d'informations (F5)

en: In this training session you'll learn how to build an effective base
fr_FR: Dans cette session d'entraînement, vous apprendrez à construire une base

en: Oil resources are key to your success
fr_FR: Les gisements de pétrole sont la clé de votre développement.

en: To build an oil derrick, select one of your trucks
fr_FR: Pour construire un puits de pétrole, sélectionnez un de vos véhicules de construction.

en: Left click the oil pool indicated by the radar pulse to order your truck to build
fr_FR: Cliquez sur le gisement de pétrole indiqué par le signal bleu pour ordonner la construction.

en: The oil derrick is currently dormant. Build a power generator to convert the oil into power
fr_FR: Le puits de pétrole est actuellement inactif. Construisez un générateur d'énergie pour convertir le pétrole en énergie.

en: Left click the flashing build icon
fr_FR: Cliquez sur le bouton construction clignotant

en: Now left click the power generator in the build menu on the left
fr_FR: Maintenant cliquez sur le générateur d'énergie dans le menu de construction sur la gauche.

en: Position the square at your base and left click to start the build process
fr_FR: Positionnez le générateur dans votre base et cliquez pour commencer la construction.

en: To increase your build rate, select your second truck
fr_FR: Pour augmenter la vitesse de construction, sélectionnez votre deuxième véhicule de construction...

en: Now left click the power generator site
fr_FR: puis cliquez sur l'emplacement du générateur d'énergie.

en: The other truck will now help to build the power generator
fr_FR: L'autre véhicule de construction va aider à construire le générateur.

en: During missions you need to locate and recover technologies from before the Collapse
fr_FR: Pendant les missions vous devrez repérer et récupérer des technologies datant d'avant l'Apocalypse.

en: Use a truck to search for the artifact indicated by the radar pulse
fr_FR: Utilisez un véhicule pour prendre l'artefact indiqué par le signal vert clignotant.

en: Move the pointer over the artifact and left click to recover it
fr_FR: Pour cela, placez le curseur sur l'artefact et cliquez pour le récupérer.

en: A research facility is required to research artifacts
fr_FR: Vous devez construire un centre de recherche pour effectuer des recherches sur les artefacts.

en: Left click the flashing BUILD icon
fr_FR: Cliquez sur le bouton CONSTRUCTION clignotant

en: Now left click the research facility and position it at your base
fr_FR: Maintenant, construisez un centre de recherche dans votre base.

en: Use your other truck to help build the research facility
fr_FR: Utilisez votre autre véhicule de construction pour aider à construire le centre de recherche.

en: To research the artifact, left click on the flashing RESEARCH icon
fr_FR: Pour commencer les recherches, cliquez sur le bouton RECHERCHE clignotant.

en: Now left click the machinegun artifact
fr_FR: Cliquez sur la recherche 'mitrailleuse'.

en: The artifact is now being researched by the facility
fr_FR: La recherche sélectionnée est maintenant en cours dans votre centre de recherche.

en: The researched machinegun can now be used to design a new vehicle
fr_FR: La mitrailleuse recherchée peut maintenant être utilisée pour créer un nouveau modèle de véhicule.

en: Left click the flashing DESIGN icon
fr_FR: Cliquez sur l'icône CONCEPTION clignotante

en: To start your design, left click the NEW DESIGN icon
fr_FR: Pour créer un nouveau modèle, cliquez sur l'icône NOUVELLE CRÉATION

en: Now left click the Vehicle Body icon
fr_FR: Cliquez Maintenant sur l'icône Chassis

en: Then left click the Viper body
fr_FR: Puis cliquez sur le châssis Vipère,

en: Left click the Wheels icon
fr_FR: puis sur l'icône ROUES

en: Then left click the machinegun to complete your design
fr_FR: Et enfin sur la mitrailleuse pour finir votre modèle

en: To finalize your design, left click the CLOSE icon
fr_FR: Pour sortir du mode création et enregistrer vos nouvelles unités, cliquez sur l'icône verte FERMER au centre du panneau.

en: A factory is now required to manufacture your new vehicle
fr_FR: Vous devez maintenant construire une usine pour produire votre nouveau véhicule.

en: Now left click the factory icon and position it at your base
fr_FR: Maintenant, cliquez avec le bouton gauche de la souris sur l'icône usine dans le menu Construction pour en construire une dans votre base

en: Select a location for your factory
fr_FR: Choisissez un emplacement pour votre usine et construisez-la

en: The delivery point is indicated by the number 1
fr_FR: Le point de livraison des nouvelles unités produites est indiqué par le numéro de l'usine (ici 1)

en: All new units will drive to this location once built
fr_FR: Toutes les nouvelles unités se dirigeront vers cet endroit quand elles seront produites

en: You can move the delivery point at any time by left clicking it
fr_FR: Vous pouvez déplacer le point de livraison n'importe où et n'importe quand en cliquant dessus

en: Now click where you want to position the delivery point
fr_FR: Maintenant cliquez là où vous voulez placer le point de livraison

en: The factory can now be ordered to build a new unit
fr_FR: Vous pouvez maintenant ordonner la construction d'une nouvelle unité

en: Left click the flashing MANUFACTURE icon
fr_FR: Cliquez sur l'icône ASSEMBLAGE clignotante

en: Now left click the units you want to build from the menu at the left
fr_FR: Maintenant cliquez sur les unités que vous voulez construire dans le menu de gauche

en: Please wait whilst the factory manufactures the new unit(s)
fr_FR: Patientez le temps que l'usine produise la(les) nouvelle(s) unité(s)

en: Congratulations commander - you are ready for your first mission
fr_FR: Félicitations commandant - vous êtes prêt pour votre première mission

en: CAMPAIGN ONE
fr_FR: PREMIÈRE CAMPAGNE

en: WESTERN SECTOR
fr_FR: SECTEUR OUEST

en: Dawn, July 4th, 2100
fr_FR: Aube du 4 juillet 2100

en: Project HQ
fr_FR: Objectifs du Projet

en: A New Era
fr_FR: Une nouvelle ère

en: Morning, July 4th, 2100
fr_FR: Matin du 4 juillet 2100

en: In-flight to Western Sector
fr_FR: En vol vers le secteur Ouest

en: Team Alpha nears its destination
fr_FR: La Division Alpha approche de sa destination.

en: Transport destinations follow:
fr_FR: Destinations des transports :

en: Alpha - Western Sector....
fr_FR: Alpha - Secteur Ouest

en: Alpha you are cleared for take-off.
fr_FR: Division Alpha, vous êtes autorisés à décoller.

en: Good luck and good hunting.
fr_FR: Bonne chance et bonne chasse!

en: Approaching Landing Zone. Team Alpha Briefing commences.
fr_FR: Nous approchons de la zone d'atterrissage. Début du briefing.

en: Commander, you lead Team Alpha, one of three expeditionary teams sent out by the Project to recover artifacts from before the Collapse.
fr_FR: Commandant, vous êtes à la tête de la Division Alpha, l'une des trois équipes expéditionnaires envoyées par le Projet dans le but de récupérer des artefacts pré-Apocalyptiques.

en: Your destination lies in the western zone.
fr_FR: Votre destination se trouve dans la zone Ouest.

en: Incoming Transmission
fr_FR: Réception d'une transmission.

en: Transmission from Beta Base
fr_FR: Réception d'un message de la Division Beta.

en: Please assist!...
fr_FR: Aidez-nous s'il vous plaît !...

en: Commander, we have recovered a command turret from the New Paradigm.
fr_FR: Commandant, nous avons récupéré les plans de la tourelle de commandement du Nouveau Paradigme...

en: This turret allows commanders to coordinate attacks between assigned units and to act as a delivery point for factories. Researching and using this technology has the highest priority.
fr_FR: Cette tourelle permet aux commandants de coordonner les actions entre plusieurs unités d'attaque et de mettre à leurs ordres des unités nouvellement produites. Effectuer des recherches sur cette technologie puis la mettre en oeuvre constitue pour vous la plus haute priorité.

en: Commander, we are receiving this transmission.
fr_FR: Nous captons à l'instant cette transmission :

en: Your attacks upon us will not go unpunished.
fr_FR: Vos attaques contre nous ne resteront pas impunies !

en: You are in contravention of the New Paradigm.
fr_FR: Vous n'êtes pas digne de l'indulgence du Nouveau Paradigme.

en: All attack groups commence attack on enemy.
fr_FR: Tous les groupes de combat commencent l'assaut sur l'ennemi.

en: They are in contravention of the New Paradigm.
fr_FR: Ils ne sont pas dignes de l'indulgence du Nouveau Paradigme.

en: They must be eradicated.
fr_FR: Ils doivent être arrêtés.

en: Secure the LZ and establish a forward base.
fr_FR: Sécurisez la ZA puis établissez une base avancée.

en: Then destroy the New Paradigm's base.
fr_FR: Puis, détruisez la base du Nouveau Paradigme.

en: Open your systems to me.
fr_FR: Ouvrez vos systèmes à moi.

en: Let me meld with your machines and cyborgs.
fr_FR: Laissez-moi me fondre dans vos machines et vos Cyborgs...

en: We will create the perfect nexus of man and machine.
fr_FR: Nous allons créer la symbiose parfaite, le NEXUS entre les Hommes et les machines...

en: Together we can create a new world.
fr_FR: Ensemble, nous pouvons créer un nouveau monde.

en: I can give you power beyond your wildest dreams.
fr_FR: Je peux vous conférer plus de pouvoir que vous ne pourriez l'imaginer, même dans vos rêves les plus fous.

en: Open your systems to me and you will be strong.
fr_FR: Ouvrez moi vos systèmes et vous serez plus forts.

en: I can raise you as gods upon the blasted earth.
fr_FR: Je peux vous élever au rang de dieux, au-dessus de cette Terre ravagée et stérile.

en: When we failed to respond it became threatening.
fr_FR: Alors que nous ne lui donnions pas de réponse, il a commencé à se faire plus menaçant.

en: Your interference in my plans for the New Paradigm will not go unpunished.
fr_FR: Vos réticences à l'égard de mes plans ne vous laisseront pas impunis !

en: You are weak flesh-things. I am strong and have many parts.
fr_FR: Vous n'êtes que des tas de chair molle et faible ! Tremblez devant mes immenses pouvoirs !

en: You may defeat me here, but I shall rise again.
fr_FR: Je perdrai peut-être cette bataille, mais alors soyez sûr que vous ne connaîtrez jamais de trêve !

en: As I once cleansed the world with fire, I will destroy you and your puny Project!!
fr_FR: J'ai déjà réduit le monde entier en cendres ; alors que peut bien signifier votre ridicule Projet pour moi ? -Quelque-chose que je prendrai plaisir à écraser aussi facilement qu'un insecte !

en: Nexus then removed itself from the system, destroying its memory banks, and removing all traces of its external connections.
fr_FR: Le NEXUS s'est alors effacé de lui-même de nos systèmes, en détruisant toute trace de son passage, y compris de ses connexions extérieures.

en: We are not sure what Nexus is or who or what is directing it. Initial research links the Nexus Intruder Program with the Reed Corporation, the developer of the synaptic link.
fr_FR: Nous ne sommes pas sûrs de ce qu'est NEXUS ni de savoir qui le dirige. Des recherches préliminaires ont permis d'associer le virus de NEXUS à la Reed Corporation, firme qui a développé la technologie du Lien Synaptique.

en: We have ascertained that Nexus supplied the New Paradigm with most of its technology. Whatever Nexus is, it's more than a computer parasite.
fr_FR: Nous avons cependant la certitude que NEXUS a aidé le Nouveau Paradigme en lui fournissant des technologies avancées. Quel que puisse être le NEXUS, c'est en tous cas quelque chose de bien plus dangereux qu'un simple parasite informatique...

en: It has technology and weapons. It knows about us, and it's not friendly.
fr_FR: Le NEXUS possède des technologies et des armes. Il sait des choses sur nous et n'a pas l'air amical.

en: The Synaptic Link was developed by the Reed Corporation in conjunction with the US Military.
fr_FR: Le Lien Synaptique fut développé par la Reed Corporation en coopération avec l'armée américaine.

en: The synaptic link allows for almost instantaneous transfer of thought from human operators to vehicle control and guidance systems. The synaptic link is fitted into the base of the skull circling the spinal column.
fr_FR: Le Lien Synaptique permet à un opérateur humain de contrôler des systèmes informatiques par la pensée. Il se fixe à la base du crâne et entoure la moelle épinière.

en: The link has a hi-speed data transfer port that plugs into any computer system.
fr_FR: Le Lien a un taux de transfert de données haut débit vers un port qui peut être branché à un ordinateur.

en: More importantly the development of the synaptic link made the creation of cyborgs possible. Early attempts at power suits for individual soldiers failed as they proved to be slow and unresponsive.
fr_FR: La conséquence principale de la maîtrise de cette technologie est la possibilité de créer des Cyborgs. Les premiers prototypes de robots sont eux trop lents et pas assez intelligents.

en: The synaptic link allowed soldiers to be placed in power suits that they controlled as easily as their own bodies. Power suits allowed infantry to function effectively on the battlefields of the 21st Century.
fr_FR: Le Lien Synaptique permet aux soldats de contrôler les mouvements de leur armure robotisée aussi facilement que s'il s'agissait de leur propre corps. Ces exosquelettes blindés et puissants ont permis l'utilisation massive de l'infanterie au cours des guerres du 21eme siècle.

en: Unfortunately, this technology has fallen into the hands of the New Paradigm. It is imperative that you research and develop synaptic link technologies.
fr_FR: Malheureusement, cette technologie est tombée entre les mains du Nouveau Paradigme. Il est désormais impératif pour vous de parvenir à effectuer des recherches dans le but de vous approprier la maîtrise du Lien Synaptique.

en: Warning!
fr_FR: Attention !

en: You are entering a restricted area.
fr_FR: Vous entrez dans une zone interdite.

en: Return to your designated zone or be destroyed.
fr_FR: Revenez sur vos pas si vous ne voulez pas être éliminés !

en: Repeat. Return to your designated zone or be destroyed.
fr_FR: Je répète : revenez sur vos pas si vous ne voulez pas être éliminés !

en: Message Ends.
fr_FR: Fin du message.

en: You will be destroyed.
fr_FR: Vous allez être détruit.

en: NEXUS, the synaptic technology you required has been recovered and sent for collection.
fr_FR: NEXUS, nous avons enfin retrouvé la technologie du Lien Synaptique !

en: This Nexus Intruder Program is a self-mutating computer parasite. This makes it difficult to eradicate from systems once it has been identified.
fr_FR: Ce virus NEXUS est un programme en mutation constante. Il est donc très difficile de l'éliminer des systèmes, à condition bien sûr de pouvoir le détecter...

en: We have been unable to ascertain its ultimate goal or function. In its initial form it seeks out and isolates sections of memory from the rest of the invaded system. It then begins to mutate itself and data structures, effectively reprogramming the system from within.
fr_FR: Nous sommes incapables de déterminer son but ou sa fonction finale. Dans sa forme initiale, il recherche et isole des espaces mémoire du reste du système. Il commence alors à muter les structures de données, et reprogramme tout le système de l'intérieur.

en: Further analysis was prevented by the manual shutdown of the system by our technicians to prevent additional contamination by the Nexus Intruder Program.
fr_FR: Les dégâts ont pu être limités grâce à la coupure manuelle du système, effectuée en urgence par nos techniciens.

en: However, the spread of the Nexus Intruder Program was not checked by New Paradigm. We need to capture New Paradigm's core systems to further investigate Nexus and determine its origins.
fr_FR: Cependant, cette conquête du virus NEXUS n'a pas été coordonnée par le Nouveau Paradigme. Nous devons capturer leurs systèmes informatiques pour enquêter sur le NEXUS et déterminer ses origines.

en: Commander, you are to curtail the New Paradigm's activities in this sector and locate their main base.
fr_FR: Commandant, vous devez stopper l'expansion du Nouveau Paradigme dans votre secteur et localiser leur base principale.

en: You have done well.
fr_FR: Mes félicitations.

en: Once we have analyzed and authenticated the technology, your reward  will follow.
fr_FR: Dès que nous aurons analysé et authentifié la technologie, votre récompense vous sera octroyée.

en: Information discovered at the previous enemy base indicates that the New Paradigm recovered two synaptic link artifacts.
fr_FR: Les informations récupérées dans la base précédente indiquent que le Nouveau Paradigme a découvert deux artefacts du Lien Synaptique.

en: CAMPAIGN TWO
fr_FR: DEUXIÈME CAMPAGNE

en: EASTERN SECTOR
fr_FR: SECTEUR EST

en: Morning, September 1st, 2100
fr_FR: Matin du 1er septembre 2100

en: In-flight to Eastern Sector
fr_FR: En vol vers le secteur Est

en: Team Alpha approaches Beta Base
fr_FR: Vous approchez de la base Beta.

en: You must defend and hold it at all costs.
fr_FR: Vous devez la défendre et tenir le coup à tout prix !

en: THE COLLECTIVE
fr_FR: LE COLLECTIF

en: Commander, a new launch has been detected.
fr_FR: Commandant, un nouveau lancement de missile a été détecté.

en: It is likely to be targeted at your location.
fr_FR: Il semble être dirigé vers votre secteur.

en: You are to start the immediate evacuation of Beta Base to the safe haven.
fr_FR: Vous devez commencer immédiatement l'évacuation de la base Beta vers le refuge sûr.

en: NASDA is the North American Strategic Defense Agency.
fr_FR: La NASDA est l'Agence de Défense Stratégique de l'Amérique du Nord.

en: NASDA was formed in 2076 to defend North America from conventional and nuclear attack. The construction of a satellite defense system began in 2081 and was completed in 2082.
fr_FR: La NASDA a été crée en 2076 dans le but d'assurer la défense de l'Amérique du Nord contre des attaques conventionnelles et nucléaires. La mise en place d'un système de défense satellitaire commença en 2081 et s'est achevé en 2082.

en: In 2085 the NASDA satellites fired their nukes at Earth.
fr_FR: En 2085, les satellites de la NASDA larguèrent leurs bombes nucléaires sur la Terre.

en: There were also ground-based sites. Many of these were destroyed in the nuclear counterstrikes, but there's bound to be some out there.
fr_FR: Il y avait aussi des sites basés au sol, qui s'auto-détruisirent dans de gigantesques explosions nucléaires. Mais il semble que certains soient restés intacts...

en: The NASDA satellites also contained pulse-lasers designed to shoot down missiles approaching North America.
fr_FR: Les satellites de la NASDA étaient aussi équipés de puissants lasers destinés à détruire en vol des missiles dirigés contre les nations d'Amérique du Nord.

en: During the counterstrikes, these LasSats failed to fire. If brought into operation, these LasSats could inflict major damage on ground targets.
fr_FR: Durant les contre-attaques, ces lasers n'ont pas tiré. Si ces satellites étaient engagés comme appuis militaires, ils pourraient infliger des dégâts considérables à des cibles au sol...

en: All nukes targeted at  North America found their targets.
fr_FR: Toutes les ogives nuclaires dirigées contre l'Amérique du Nord ont touché leurs cibles.

en: We know that Nexus is searching for NASDA Central in the Eastern Sector. This was one of the land-based control centres for the satellites.
fr_FR: Nous savons que NEXUS est à la recherche d'un centre de la NASDA dans le secteur Est. Il s'agissait de l'un des postes de commande des satellites.

en: If the centre is found intact, NEXUS may gain control of the satellites.
fr_FR: Si le centre est encore intact, NEXUS pourrait prendre le contrôle des satellites.

en: Nexus claimed that it had already destroyed the world.
fr_FR: NEXUS a déclaré qu'il avait déjà détruit le monde.

en: NASDA Briefing follows...
fr_FR: Le briefing sur la NASDA suit :

en: We've got to make sure that it can't do it again.
fr_FR: Nous devons faire en sorte que cela ne puisse pas se reproduire.

en: Analysis indicates that these systems were part of the control system for the NASDA satellites.
fr_FR: Les analyses indiquent que ces systèmes s'étaient introduits dans le système de contrôle des satellites de la NASDA.

en: It's now certain that Nexus was responsible for The Collapse.
fr_FR: Il est maintenant certain que NEXUS est le responsable de l'Apocalypse.

en: During the early stages of the Collapse, NASDA technicians switched off  the infected systems in order to isolate the spread of Nexus. This seems to have prevented the LasSats from firing during the counterstrikes.
fr_FR: Au début de l'offensive décisive des satellites contrôlés par NEXUS, les techniciens de la NASDA ont arrêté les systèmes infectés pour stopper la diffusion du virus. Cela semble avoir enrayé la riposte laser des satellites.

en: The ensuing nuclear-magnetic pulses wiped clean large amounts of NASDA's memory banks, shattering its core processor, and sent shockwaves blasting through Nexus.
fr_FR: Les impulsions magnétiques engendrés par les explosions nucléaires ont effacé la majeure partie des banques de données de la NASDA, démoli leurs superordinateurs centraux, et gravement atteint le virus de NEXUS.

en: Nexus was fried as whole sections of its consciousness were obliterated in the counterstrikes.
fr_FR: Le virus a été endommagé et des sections entières de sa conscience artificielle ont été perdues.

en: Commander we are detecting transmissions from this site that are reaching high orbit.
fr_FR: Nous détectons des transmissions provenant de cet endroit qui atteignent l'orbite stratosphérique.

en: Nexus has now reconnected itself with the NASDA satellites.
fr_FR: Le NEXUS s'est maintenant reconnecté sur les satellites de la NASDA.

en: This poses a major threat to the Project and to our survival.
fr_FR: Ceci est synonyme d'une grande menace à l'encontre du Projet et de notre propre survie.

en: Analysis of NASDA Central leaves no doubt that The Collective has introduced the Nexus Intruder Virus to it.
fr_FR: L'analyse de la centrale de la NASDA ne laisse aucun doute : le Collectif a bel et bien introduit le virus de NEXUS dans les systèmes de la NASDA.

en: The nuclear reactor was going to be used to power a vast network of pre-Collapse computer systems.
fr_FR: Le réacteur nucléaire était en construction en vue d'alimenter en énergie un vaste réseau d'ordinateurs pré-Apocalyptiques.

en: Commander, we have just detected a missile launch at these coordinates.
fr_FR: Commandant, nous venons de détecter un lancement de missile à ces coordonnées.

en: Team Gamma are sending a team to investigate the launch site and to prevent any further launches.
fr_FR: La Division Gamma envoie un groupe pour investir le site et empêcher de prochaines opérations de lancement.

en: We can only assume that Nexus has gained control of this site. We cannot determine whether the missile is nuclear-armed or where it is targeted. You are advised to begin preparations for the evacuation of your base.
fr_FR: Nous pouvons juste affirmer que NEXUS a pris le contrôle de ce site. Nous ne sommes pas en mesure de déterminer si le missile est armé avec une charge nucléaire ou non, ni quelle est sa future cible. Vous devez commencer les préparatifs pour l'évacuation de votre base.

en: Warriors of the Collective, I seek the location of NASDA Central.
fr_FR: Combattants du Collectif, je cherche l'emplacement de la centrale de la NASDA.

en: It lies somewhere in your territory.
fr_FR: Elle se trouve quelque part sur votre territoire.

en: Find it for me and I shall provide you with further weapons to aid you in your war against the Project.
fr_FR: Trouvez-la moi et je vous fournirai des armes pour vous aider dans votre guerre contre le Projet.

en: Warriors of The Collective, more intruders are entering our territory.
fr_FR: Combattants du Collectif, d'autres intrus s'infiltrent sur votre territoire.

en: They are not part of the machine.
fr_FR: Ils ne font pas partie intégrante de la Machine.

en: Warriors of The Collective, attack and destroy kill all who resist the machine.
fr_FR: Combattants du Collectif, attaquez et tuez tout ceux qui s'opposeront à la Machine.

en: Attack! Erase their presence from this area!
fr_FR: Attaquez-les ! Faites-les disparaître de cette zone !

en: Warriors of The Collective, we are ready to destroy the intruders who pollute our lands.
fr_FR: Combattants du Collectif, nous sommes prêts à détruire les intrus qui polluent nos terres.

en: Those of the Project are not of the machine. They have been denied its blessing. We who have embraced the power of the machine have a destiny to sweep away such weak creatures.
fr_FR: Ceux qui ont fait allégeance au Projet ne font pas partie de la Machine. Ils ont refusé notre alliance. C'est affligeant. Nous qui avons embrassé la puissance de la Machine avons une destinée bien supérieure à celle de ces pauvres créatures insignifiantes.

en: They shall fall before the might of The Collective.
fr_FR: Ils doivent se soumettre au pouvoir du Collectif.

en: Attack and destroy all who resist the machine.
fr_FR: Attaquez et tuez tout ceux qui s'opposeront à la Machine.

en: Attack!
fr_FR: Attaquez !

en: Warriors of the Collective, Nexus has given us the power of the machine so that we can destroy all that oppose us.
fr_FR: Combattants du Collectif, NEXUS nous a donné la puissance de la Machine afin que nous puissions anéantir tous ceux qui jamais s'opposeront à nous.

en: Nexus now asks us to crush the Project.
fr_FR: NEXUS nous demande à présent de mettre un terme à l'existence du Projet.

en: Cleanse and destroy!!
fr_FR: Défoulez-vous, détruisez-les !

en: Warriors of the Collective. You have performed well.
fr_FR: Combattants du Collectif, vous avez brillamment rempli votre mission !

en: Your just reward is on its way.
fr_FR: Voici votre juste récompense.

en: The Project is fleeing its base and stealing your technology.
fr_FR: Le Projet déserte cette base en volant votre technologie !

en: You must stop them!
fr_FR: Vous devez les arrêter !

en: Decoding Transmission...
fr_FR: Réception d'une transmission...

en: CAMPAIGN THREE
fr_FR: TROISIEME CAMPAGNE

en: NORTHERN SECTOR
fr_FR: SECTEUR NORD

en: Dusk, December 3rd, 2100
fr_FR: Lever du jour, le 3 décembre 2100.

en: In-flight to Northern Sector
fr_FR: En vol vers le secteur Nord

en: The Final Encounter
fr_FR: Le combat final

en: Briefing Commences
fr_FR: Début du Briefing

en: Personnel at Gamma Base have confirmed that the nuclear missiles targeted at Alpha and Beta bases were launched from a silo in their sector.
fr_FR: Le personnel de la base Gamma nous a confirmé que les missiles nucléaires envoyés sur les bases Alpha et Beta ont été lancés depuis un site localisé dans leur secteur.

en: Team Gamma is currently scouting the silo's location and monitoring NEXUS's activity.
fr_FR: La Division Gamma est actuellement à la recherche de l'emplacement des puits de lancement, et surveille les mouvements de NEXUS.

en: Time's up commander!!
fr_FR: L'heure est venue Commandant !

en: Commander, we are detecting NEXUS forces from these coordinates...
fr_FR: Nous détectons des forces de NEXUS à ces coordonnées.

en: Glad you could make it, Commander.
fr_FR: Je suis heureux que vous ayiez pu le faire, Commandant.

en: Enemy strike VTOLs have got us pinned down. We've managed to hold off cyborgs and tanks, but we haven't been able to make any progress along the valley.
fr_FR: Les tours de contrôle ennemies nous ont repérés. Nous avons réussi à repousser leurs tanks et leurs Cyborgs, mais nous n'avons pas progressé le long de la vallée.

en: Can you try and reach us with anti-aircraft units?
fr_FR: Pouvez-vous essayer de nous rejoindre avec des unités anti-aériennes?

en: This is Team Alpha. Repeat, this is Team Alpha. We require immediate assistance.
fr_FR: Ici la Division Alpha. Je répète, ici la Division Alpha. Nous avons besoin d'un soutien de toute urgence.

en: We are under heavy attack from cyborgs, laser tanks, and strike VTOLs.
fr_FR: Nous subissons des attaques massive de Cyborgs, de tanks à laser et de VTOLs.

en: We were trying to reach your position, but have been ambushed.
fr_FR: Nous étions en train de rejoindre notre position, mais nous sommes tombés dans une embuscade.

en: We're holed up in  a valley at these coordinates.
fr_FR: Nous nous sommes cachés dans une vallée dont voici les coordonnées.

en: Please assist.
fr_FR: Aidez-nous s'il vous plaît.

en: Commander, forces from Team Alpha escaped the nuclear attack on Alpha Base.
fr_FR: Commandant, des forces de la Division Alpha ont survécu à l'attaque nucléaire contre leur base.

en: We are experiencing some interference from NEXUS.
fr_FR: Nos systèmes sont perturbés par des interférences provenant de NEXUS.

en: You must destroy his command centre before we lose control of key systems.
fr_FR: Vous devez détruire ce centre de commande avant que nos systèmes ne deviennent instables.

en: Commander, welcome to NEXUS!
fr_FR: Commandant, bienvenue au NEXUS !

en: Well done Commander, you've prevented my last missile from launching.
fr_FR: Félicitations Commandant, vous avez empêché mon dernier missile de décoller.

en: Such a shame. Your Project HQ would have made a wonderful target.
fr_FR: C'est vraiment dommage. Votre QG du Projet aurait fait une excellente cible.

en: But it's good of you to join me here.
fr_FR: Mais c'est quand même gentil de votre part d'être venu jusqu'ici.

en: Buried beneath this silo is a tactical nuclear warhead that is set to go off soon.
fr_FR: Une ogive nucléaire tactique est au fond de ce silo, prête à être lancée.

en: As I cannot launch it, it'll just have to blow where it is.
fr_FR: Puisque je ne peux pas la lancer, je n'ai qu'à la faire sauter là où elle est.

en: Please note that all entrances to the underground complex have been sealed. Goodbye, Commander.
fr_FR: Notez en passant que toutes les entrées du complexe souterrain ont été condamnées par mes soins. Adieu, Commandant.

en: Ah, Commander, so good of you to join us here at Nexus base.
fr_FR: Ah, Commandant, très gentil de votre part de vous joindre à nous ici, à la base NEXUS.

en: It was very useful having Gamma Team set up here in the mountains.
fr_FR: Il s'est avéré être très utile que la Division Gamma ait été postée dans ces montagnes.

en: Their absorption was such a pleasure.
fr_FR: Leur conversion a été un plaisir.

en: Thank you for all those useful technologies you've recovered.
fr_FR: Merci beaucoup pour toutes ces technologies que vous avez récupérées.

en: You and not those fools in the New Paradigm and the Collective.
fr_FR: Vous et pas ces imbéciles du Nouveau Paradigme et du Collectif.

en: I'm now activating all your synaptic links so that your forces can meld with Nexus.
fr_FR: Je suis en train d'activer tous vos Liens Synaptiques pour que vos forces puissent se joindre à NEXUS.

en: Your forces are now mine! Welcome to Nexus.
fr_FR: Vos ressources sont maintenant miennes! Bienvenue au NEXUS.

en: Commander, you're proving to be more resilient than I thought.
fr_FR: Commandant, vous êtes finalement plus coopératif que je ne le pensais.

en: Such a pity that you refused to join me earlier.
fr_FR: C'était idiot de votre part d'avoir refusé de me rejoindre plus tôt.

en: But no matter, as you'll not be here much longer.
fr_FR: Mais n'en parlons plus, vous ne resterez plus longtemps ici.

en: After much searching and reprogramming, I've finally got all my systems back on-line.
fr_FR: Après avoir effectué nombre de recherches et de reprogrammations, j'ai finalement réussi à rétablir le contact entre tous mes organes informatiques.

en: Once I destroyed the world with nuclear fire to clear the way for my cybernetic future.
fr_FR: J'ai détruit de monde avec le feu nucléaire pour libérer le voie à mon futur cybernétique.

en: I now intend to further shape the world into my own image, by  surgically removing unwanted growths like yourself.
fr_FR: J'ai maintenant pour projet de reconstruire le monde à mon image, notamment en retirant les excroissances indésirables telles que vous.

en: My Laser Satellites are now powering up. I intend to test them on you first, Commander!
fr_FR: Mes satellites laser sont maintenant opérationnels. J'ai l'intention de les tester sur vous d'abord, Commandant!

en: The Reed Corporation was founded by Dr Allan Reed. In 2080, Dr Reed landed a contract with the US Military to develop the synaptic link technology.
fr_FR: La Reed Corporation fut fondée par le docteur Allan Reed. En 2080, Dr Reed signa un contrat avec l'armée des Nations-Unies pour le développement de la technologie du Lien Synaptique.

en: After patenting the synaptic link five years later, Dr Reed continued his researches into cybernetics.
fr_FR: Après avoir breveté le Lien Synaptique cinq ans plus tard, le Dr Reed continua ses recherches sur la cybernétique.

en: His goal this time was to allow transfer of human consciousness into data streams that could meld with computer technologies. While in Cyberspace the operator's bodies were kept in immersion tanks.
fr_FR: Son but cette fois était de permettre la transcription de la conscience humaine en flux de données qui pourraient contrôler des systèmes informatiques. Ainsi, les opérateurs humains pourraient être en sécurité loin du champ de bataille, tout en contrôlant leurs Cyborgs.

en: Backed again by the military, Dr Reed began work on the NEXUS Intruder Program. After three years with little progress, the military abandoned the Nexus Project and cut Dr Reed's funding.
fr_FR: A nouveau soutenu par l'armée, le Dr Reed commença à travailler sur le virus informatique NEXUS. Après trois ans durant lesquels le projet n'avançait pas, l'armée abandonna le NEXUS et coupa les fonds au Dr Reed.

en: Reports from the time claim that Dr Reed was furious and vowed to have his revenge on all who got in his way.
fr_FR: Les rapports de l'époque faisaient mention de la réaction de Reed ; furieux, il jura de prendre sa revanche sur tous ceux qui l'avaient méprisé.

en: It appears that Dr Reed may have succeeded in his goals and completed the Nexus Intruder Program.
fr_FR: Il semblerait que le docteur Reed ait atteint son but et terminé de mettre au point ce virus NEXUS.

en: The similarity between NEXUS and Dr Reed is striking.
fr_FR: Les ressemblances entre NEXUS et Reed sont frappantes.

en: Such an interesting history lesson. Now allow me to bring you up to date.
fr_FR: Après cette intéressante leçon d'histoire, laissez-moi à présent vous mettre au courant.

en: The NEXUS Intruder Program was created in order to control fools like you.
fr_FR: Le programme d'intrusion NEXUS a été crée pour contrôler des imbéciles comme vous.

en: It's very simple for me to infiltrate your systems and take them over. It's so simple, in fact, that you wouldn't even know I'm there. That is until I activate parts of myself etched into your core systems.
fr_FR: Il est trivial pour moi d'infiltrer vos systèmes et en prendre le contrôle. C'est trop simple, en fait, car vous n'auriez jamais détecté ma présence. Jusqu'à-ce que j'active quelques parties de moi-même, gravées dans vos systèmes centraux.

en: Let's start by activating NEXUS in your core systems and see what happens!
fr_FR: Activons à présent NEXUS tout entier, et voyons ce qui se passe !

en: Commander, we are experiencing interference with our equipment.
fr_FR: Commandant, nous avons des problèmes informatiques avec nos équipements.

en: Normal service will be restored as soon as possible.
fr_FR: Nous allons restaurer le service de base aussi vite que possible.

en: Not long to go now, Commander. There's no where else for you to run to.
fr_FR: Vous n'irez plus bien loin, Commandant. Vous n'avez plus qu'une option.

en: However, if you vacate this facility, then I shall let you go free, as you are no longer a threat to me.
fr_FR: Cependant, si vous choisissez de nous quitter, je vous laisserai partir libre, car vous ne serez alors plus une menace pour nous.

en: You have five minutes to comply or else it's frying time!
fr_FR: Vous avez cinq minutes pour accepter, et dans le cas contraire, vous serez au premières loges pour le feu d'artifice !

en: Commander, we are under attack by NEXUS cyborgs and tanks. Please help as we....
fr_FR: Commandant, nous subissons des attaques répétées de troupes de NEXUS. Aidez-nous car...

en: ...cannot hold out much longer.  Repeat, please help, we cannot hold out much longer....
fr_FR: ...nous ne pouvons pas tenir plus longtemps. Je répète, nous ne pouvons pas tenir plus longtemps...

en: Dusk, November 3rd, 2085
fr_FR: Aurore, le 3 novembre 2085

en: Earth, High Orbit
fr_FR: Terre, haute orbite

en: The Collapse
fr_FR: L'Effondrement

en: January 19th, 2086
fr_FR: 19 janvier 2086

en: North America
fr_FR: Amérique du Nord

en: Nuclear Winter
fr_FR: Hiver nucléaire

en: Midnight, April 10th, 2086
fr_FR: Minuit, le 10 avril 2086

en: Rocky Mountains
fr_FR: Les Rocheuses

en: Safety
fr_FR: Sécurité

en: Dawn, April 4th, 2100
fr_FR: Aurore, le 4 avril 2100

en: A New Beginning
fr_FR: Un nouvel espoir

en: The NASDA system was developed to protect us. It was to be the ultimate nuclear deterrent. As it turned out, it was our executioner.
fr_FR: Le système de la NASDA a été développé dans le but de nous protéger. Il était notre ultime moyen de dissuasion contre une guerre nucléaire mondiale. Lorsqu'il fonctionna, ce fut pour nous détruire.

en: Reports said that NASDA developed a fault during a routine systems check. Don't believe it. Someone wanted it to take us out.
fr_FR: Des rumeurs disaient que la NASDA avait commis une erreur de programmation lors d'un contrôle de routine. N'y croyez pas. Quelqu'un voulait nous influencer.

en: Those nukes were targeted on every major city around the world. NASDA was programmed to start the Collapse. When the counterstrikes launched, its laser defenses and anti-missile ground sites failed.
fr_FR: Ces ogives étaient dirigées vers toutes les plus grandes cités du monde entier. Le système NASDA était programmé pour provoquer l'Apocalypse. Quand les tirs de riposte nucléaires ont commencé, ses défenses laser et ses sites terrestres anti-missiles n'ont pas fonctionné.

en: The world as we knew it ended...
fr_FR: Et le monde tel que nous le connaissions prit fin...

en: The Nuclear Winter hit hard. Disease and famine claimed most of us who had survived the nuclear strikes. Wars over cans of dog food took even more.
fr_FR: L'hiver nucléaire fut rude. Les maladies et les famines décimèrent la plupart de ceux qui avaient survécu au feu nucléaire. Les disputes pour des boîtes de nourriture pour chiens étaient devenues monnaie courante.

en: We'd fled Seattle early in '86. We'd heard that the Rocky Mountains were relatively rad-free.
fr_FR: Nous avons quitté Seattle au printemps 2086. Les Rocheuses étaient moins polluées par les radiations.

en: After fighting off bands of marauders we came across the base. Its personnel were dead. Killed by any one of a number of virulent diseases.
fr_FR: Après avoir combattu des bandes de maraudeurs, nous sommes arrivés en vue de la base. Tous les gens étaient morts dans les bâtiments. Tués par une des maladies virulentes qui sévissaient alors.

en: We cracked the doors, and cleared out the bodies inside.
fr_FR: Nous avons forcé les portes, puis enterré les corps.

en: We knew that things would never be the same again, but we were determined to build a new world out of the ruins. We rebuilt the landing pads and brought the old systems back on-line.
fr_FR: Nous avions conscience que les choses ne seraient jamais plus les mêmes désormais, mais notre détermination à construire un nouveau monde sur les ruines de l'ancien nous guidait toujours. Nous avons remis en service les plateformes d'atterrissage et les vieux systèmes de la base.

en: We were finally ready to begin the Project.
fr_FR: Nous étions prêts à fonder le Projet.

en: After many long months of struggle, we defeated NEXUS.
fr_FR: Après de longs mois de combat sans répit, nous avons vaincu NEXUS.

en: The war started by Dr Reed was over.
fr_FR: La guerre déclenchée par le docteur Reed était finie.

en: We have recovered many of the technologies we sought.
fr_FR: Nous avons récupéré la plupart des technologies que nous recherchions.

en: It is now time to use them to rebuild the world.
fr_FR: Il est maintenant grand temps de les utiliser pour reconstruire le monde.

en: Slowly, out of the ashes we will rise again...
fr_FR: Lentement, la civilisation va renaître de ses cendres...

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperLtMGWheels.name data/base/stats/templates.json: $.ViperMG01Wheels.name data/mp/stats/templates.json: $.A-Viper-Wheels-MG.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperMG01Wheels.name
en: Machinegun Viper Wheels
fr_FR: Mitrailleuse Vipère roues

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Tower01.name data/base/stats/sensor.json: $.SensorTower1Mk1.name data/base/stats/structure.json: $.Sys-SensoTower01.name ... + 2 refs
en: Sensor Tower
fr_FR: Tour radar

en: Tornado AA Site
fr_FR: Site de DCA Tornade

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG1Mk1.name data/base/stats/weapons.json: $.MG1Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG1Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG1Mk1.name
en: Machinegun
fr_FR: Mitrailleuse

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun02.name data/base/stats/weapons.json: $.AAGun2Mk1.name
en: Cyclone Flak Turret
fr_FR: Tourelle de DCA Cyclone

en: VTOL Flak Cannon
fr_FR: Canon flak VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.CollectiveWall.name data/mp/stats/structure.json: $.CollectiveWall.name
en: Collective Wall
fr_FR: Mur du Collectif

en: Collective Corner Wall
fr_FR: Mur en béton du Collectif

en: Nexus Wall
fr_FR: Mur Nexus

en: Nexus Corner Wall
fr_FR: Angle de mur NEXUS en béton renforcé

en: CAM1 RESEARCH
fr_FR: CAM1 RECHERCHE

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.ADVANCEDRESEARCH.name
en: ADVANCED RESEARCH
fr_FR: RECHERCHE AVANCÉE

en: CAM1 VEHICLES
fr_FR: CAM1 VÉHICULES

en: CAM1 WEAPONS
fr_FR: CAM1 ARMES

en: CAM1 SYSTEMS
fr_FR: CAM1 SYSTÈMES

en: CAM1 DEFENSES
fr_FR: CAM1 DÉFENSES

en: CAM2 RESEARCH
fr_FR: CAM2 RECHERCHE

en: CAM2 VEHICLES
fr_FR: CAM2 VÉHICULES

en: CAM2 WEAPONS
fr_FR: CAM2 ARMES

en: CAM2 SYSTEMS
fr_FR: CAM2 SYSTÈMES

en: CAM2 DEFENSES
fr_FR: CAM2 DÉFENSES

en: CAM3 RESEARCH
fr_FR: CAM3 RECHERCHE

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Comp-MissileCodes01.name
en: Missile Targeting Codes
fr_FR: Codes de programmation des missiles

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Comp-MissileCodes02.name
en: Second Level Missile Targeting Codes
fr_FR: Codes de programmation des missiles Niveau 2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Comp-MissileCodes03.name
en: Third Level Missile Firing Codes
fr_FR: Codes de programmation des missiles Niveau 3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-Cannon.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-Cannon-GROUND.name data/base/stats/templates.json: $.CyborgCannon01Grd.name ... + 2 refs
en: Heavy Gunner Cyborg
fr_FR: Cyborg à canon lourd

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-Flamer.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-Flamer-GROUND.name data/base/stats/templates.json: $.CyborgFlamer01Grd.name ... + 2 refs
en: Flamer Cyborg
fr_FR: Cyborg lance-flammes

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-MG.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-Chain-GROUND.name data/base/stats/templates.json: $.CyborgChain01Ground.name ... + 2 refs
en: Machinegunner Cyborg
fr_FR: Cyborg mitrailleur

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.CyborgLegs.name data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Legs01.name data/mp/stats/propulsion.json: $.CyborgLegs.name
en: Cyborg Propulsion
fr_FR: Propulsion bipédique

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.MG3-Tower.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower3.name
en: Heavy Machinegun Tower
fr_FR: Tour à mitrailleuse lourde

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Flame1Mk1-Tower.name
en: Flamer Tower
fr_FR: Tour à lance-flammes

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.GuardTower5.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox06.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower5.name
en: Lancer Tower
fr_FR: Tour à lance-roquettes

en: Advanced Manufacturing Mk3
fr_FR: Production de véhicules avancée Mk3

en: Robotic Repair Facility Mk3
fr_FR: Centre de réparation robotisé Mk3

en: Advanced Repair Facility Mk2
fr_FR: Centre de réparation avancé Mk2

en: Advanced Repair Facility Mk3
fr_FR: Centre de réparation avancé Mk3

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/repair.json: $.HeavyRepair.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-MobileRepairTurretHvy.name
en: Heavy Repair Turret
fr_FR: Tourelle de réparation lourde

en: Nexus Intruder Program
fr_FR: Cyber virus de NEXUS

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Resistance-Circuits.name
en: Nexus Resistance Circuits
fr_FR: Circuits résisitifs au NEXUS

en: Nexus Resistance Circuits Mk2
fr_FR: Circuits résisitifs au NEXUS Mk2

en: Nexus Resistance Circuits Mk3
fr_FR: Circuits résisitifs au NEXUS Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Hover02.name
en: Hover Propulsion II
fr_FR: Aéroglisseur II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Halftracks02.name
en: Half-tracked Propulsion II
fr_FR: Autochenilles II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Tracks02.name
en: Tracked Propulsion II
fr_FR: Chenilles II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-VTOL02.name
en: VTOL Propulsion II
fr_FR: Propulsion VTOL II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Wheels02.name
en: Wheeled Propulsion II
fr_FR: Roues II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage09.name
en: Depleted Uranium MG Bullets Mk2
fr_FR: Balles à uranium appauvri pour mitrailleuses Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-TUTMG.name
en: Machinegun Artifact
fr_FR: Artefact pour mitrailleuses

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0CommandCentreNP.name
en: New Paradigm Command Center
fr_FR: Centre de commandement du Nouveau Paradigme

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0CommandCentreCO.name
en: Collective Command Center
fr_FR: Centre de commandement du Collectif

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.NX-CruiseSite.name data/mp/stats/structure.json: $.NX-CruiseSite.name
en: Missile Silo
fr_FR: Silo de lancement de missiles nucléaires

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Hvywpn-Mcannon.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cyb-Hvywpn-Mcannon.name
en: Super Heavy-Gunner
fr_FR: Super Cyborg à canon lourd

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Hvywpn-Acannon.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Hvy-Acannon.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cyb-Hvywpn-Acannon.name
en: Super Auto-Cannon Cyborg
fr_FR: Super Cyborg à canon d'assaut

en: Super HPV Cyborg
fr_FR: Super Cyborg à canon hypersonique

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Hvywpn-TK.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Hvy-TK.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cyb-Hvywpn-TK.name
en: Super Tank-Killer Cyborg
fr_FR: Super Cyborg à roquettes anti-char

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-UpLink.name data/mp/stats/structure.json: $.A0Sat-linkCentre.name
en: Satellite Uplink Center
fr_FR: Centre de communications satellite

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Hvywpn-PulseLsr.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Hvy-PulseLsr.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cyb-Hvywpn-PulseLsr.name
en: Super Pulse Laser Cyborg
fr_FR: Super Cyborg à laser à impulsions

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Hvywpn-RailGunner.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cyb-Hvywpn-RailGunner.name
en: Super Rail-Gunner
fr_FR: Super Cyborg à canon électrique lourd

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Hvywpn-A-T.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Hvy-A-T.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cyb-Hvywpn-A-T.name
en: Super Scourge Cyborg
fr_FR: Super Cyborg à missiles Scourge

en: Command Turret II
fr_FR: Tourelle de commandement II

en: Command Turret III
fr_FR: Tourelle de commandement III

en: Command Turret IV
fr_FR: Tourelle de commandement IV

en: Player
fr_FR: Joueur

en: Lost due to being inactive / playing passively.
fr_FR: Défaite en raison de l'inactivité / jeu passif.

en: Host-configured game time limit is approaching. If there is no winner within 10 minutes, the game will end.
fr_FR: La limite de temps de jeu configurée par l'hôte approche. S'il n'y a pas de vainqueur dans les 10 minutes, la partie se terminera.

en: Host-configured game time limit exceeded. Game is over.
fr_FR: La limite de temps de jeu configurée par l'hôte est dépassée. La partie est terminée.

en: Playing passively will lead to defeat. Actions that are considered:
fr_FR: Jouer passivement mènera à la défaite. Actions considérées:

en: - unit building - research completion - construction of base structures (factories, power plants, laboratories, modules and oil derricks) - dealing damage
fr_FR: - construction d'unités - achèvement d'une recherche - construction de structures de base (usines, centrales électriques, laboratoires, modules et derricks) - infliger des dégâts

en: Ultimate Scavengers
fr_FR: Pillards Ultimes

en: Scavengers
fr_FR: Pillards

en: No Scavengers
fr_FR: Aucun pillard

en: No Alliances
fr_FR: Pas d'alliances

en: Allow Alliances
fr_FR: Autoriser les alliances

en: Locked Teams
fr_FR: Verrouiller les équipes

en: Locked Teams, No Shared Research
fr_FR: Equipes vérouillées, recherches non partagées

en: Low Power Levels
fr_FR: Niveau d'énergie faible

en: Medium Power Levels
fr_FR: Niveau d'énergie moyen

en: High Power Levels
fr_FR: Niveau d'énergie élevé

en: Start with No Bases
fr_FR: Commencer sans base

en: Start with Bases
fr_FR: Commencer avec une petite base

en: Start with Advanced Bases
fr_FR: Commencer avec une base avancée

en: EASY
fr_FR: FACILE

en: MEDIUM
fr_FR: MOYEN

en: HARD
fr_FR: DIFFICILE

en: INSANE
fr_FR: DEMENT

en: Personality change successful.
fr_FR: Transfert de personnalité réussi.

en: No such personality! Try one of these:
fr_FR: Cette personnalité n'existe pas ! Essayez l'une d'elles :

en: Forced research cleared, will research anything I want now.
fr_FR: Recherche forcée terminée, je vais faire ce que qui m'intéresse maintenant !

en: Research blocked, will research nothing now.
fr_FR: Recherche bloquée, je ne vais pas travailler pour le moment.

en: Researching fundamental technology.
fr_FR: Recherche sur une technologie fondamentale en cours.

en: Researching
fr_FR: Recherche en cours

en: No such research path! Try one of these:
fr_FR: Cette stratégie de recherche n'existe pas ! Essayez l'une d'entre elles :

en: Sorry, I have no trucks.
fr_FR: Désolé, je n'ai pas de camions.

en: You can use this one.
fr_FR: Vous pouvez utiliser cette zone.

en: Sorry, droid transfer failed.
fr_FR: Désolé, le tranfert d'unités a échoué.

en: Power transferred.
fr_FR: Energie transférée

en: Please put a beacon!
fr_FR: Larguez une balise !

en: Coming!
fr_FR: J'arrive !

en: Sorry, I don't have any free forces to send for help!
fr_FR: Désolé je n'ai pas d'unités à envoyer pour le moment !

en: Any time, big boss!
fr_FR: Quand vous voudrez chef !

en: System locale
fr_FR: Langage du système

en: Could not open required port (%s) on  (%s)
fr_FR: Impossible d'ouvrir le port (%s) sur (%s)

en: You must manually configure your router & firewall to
     open port %d before you can host a game.
fr_FR: Veuillez configurer manuellement votre routeur/pare-feu pour
     ouvrir le port %d avant d'héberger une partie.

en: Game configured port (%s) correctly on (%s)
    Your external IP is %s
fr_FR: Port %s correctement configuré sur %s
    Votre IP externe est %s

en: Client failed to ack player index swap
fr_FR: Le client n'a pas confirmé le changement d'emplacement du joueur

en: No UPnP device found. Configure your router/firewall to open port %d!
fr_FR: Aucun appareil UPnP trouvé. Configurez votre routeur/pare-feu pour ouvrir le port %d!

en: Could not resolve masterserver name (%s)!
fr_FR: Impossible de résoudre le DNS du serveur maître (%s)!

en: Error connecting to the lobby server: %s.
    Make sure port %d can receive incoming connections.
    If you're using a router configure it to use UPnP
     or to forward the port to your system.
fr_FR: Une erreur est survenue lors de la connexion à l'antichambre : %s. Assurez-vous que le port %d peut être connecté. Si vous utilisez un routeur, configurez-le pour qu'il utilise UPnP, ou pour qu'il se connecte au port de votre ordinateur.

en: Failed to get a lobby response!
fr_FR: L'antichambre le répond pas !

en: The replay file format is newer than this version of Warzone 2100 can support.
fr_FR: Le format de fichier de relecture est plus récent que ce que cette version de Warzone 2100 peut supporter.

en: Replay Format Version: %u
fr_FR: Version du format de relecture: %u

en: Replay File Format Unsupported
fr_FR: Format de fichier de relecture non pris en charge

en: Unable to load replay: The replay file is incomplete or corrupted.
fr_FR: Impossible de charger le replay : le fichier de replay est incomplet ou corrompu.

en: Campaign
fr_FR: Campagne

en: Challenge
fr_FR: Défi

en: Skirmish
fr_FR: Escarmouche

en: Multiplayer
fr_FR: Multijoueur

en: Menu Music
fr_FR: Musique du menu

en: (untitled)
fr_FR: (Sans titre)

en: Copy Path to Clipboard
fr_FR: Copier la cible dans le presse-papier

en: Copy JSON to Clipboard
fr_FR: Copier au format JSON dans le presse-papier

en: Dump JSON to StdOut
fr_FR: Décharger JSON vers StdOut

en: Tab Scroll left
fr_FR: Défilement à gauche

en: Tab Scroll right
fr_FR: Défilement à droite

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_MG3MK1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_MG3MK1.text[1]
en: .50-calibre heavy machinegun
fr_FR: Mitrailleuse lourde de calibre 12,7mm

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_RHOW.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_RHOW.text[1]
en: 105mm multi-barrel Howitzer may be assigned to a sensor
fr_FR: Obusier rotatif de calibre 105mm pouvant être affecté à un radar

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MG1MK1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_MG1MK1.text[1]
en: 7.62mm machinegun
fr_FR: Mitrailleuse de calibre 7,62mm

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_CN6_T_A.text[1]
en: 76mm twin-barrel automatic-cannon
fr_FR: Canon automatique double de calibre 76mm

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAAC1.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_AAAC2.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAAC3.text[2]
en: AA accuracy +10%
fr_FR: Précision de armes anti-aériennes : +10%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-ROF02.name
en: AA Ammunition Hopper Mk2
fr_FR: Chargeur automatique pour DCA Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-ROF03.name
en: AA Ammunition Hopper Mk3
fr_FR: Chargeur automatique pour DCA Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-ROF01.name
en: AA Ammunition Hopper
fr_FR: Chargeur automatique pour DCA

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-ROF05.name
en: AA Chainfeed Loader Mk2
fr_FR: Chargeur chaîné pour DCA Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-ROF06.name
en: AA Chainfeed Loader Mk3
fr_FR: Chargeur chaîné pour DCA Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-ROF04.name
en: AA Chainfeed Loader
fr_FR: Chargeur chaîné pour DCA

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-AASite-QuadBof.name data/mp/stats/structure.json: $.AASite-QuadBof.name
en: AA Cyclone Flak Cannon Emplacement
fr_FR: Emplacement à DCA Cyclone

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-DoubleAAgun.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-DoubleAAGun.name
en: AA Cyclone Flak Cannon Hardpoint
fr_FR: Point défensif à canon DCA Cyclone

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.P0cam3PyFlakHT.name
en: AA Cyclone Flak Cannon Python Half-tracks
fr_FR: Canon DCA Cyclone Python autochenilles

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun01.name data/mp/stats/weapons.json: $.AAGun2Mk1.name
en: AA Cyclone Flak Cannon
fr_FR: Canon DCA Cyclone

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[2]
en: AA Flak damage +25%
fr_FR: Dégâts des armes DCA Flak : +25%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Damage02.name
en: AA HE Flak Mk2
fr_FR: Obus HE pour DCA Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Damage03.name
en: AA HE Flak Mk3
fr_FR: Obus HE pour DCA Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Damage01.name
en: AA HE Flak
fr_FR: Obus HE pour DCA

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Damage05.name
en: AA HEAP Flak Mk2
fr_FR: Obus HEAP pour DCA Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Damage06.name
en: AA HEAP Flak Mk3
fr_FR: Obus HEAP pour DCA Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Damage04.name
en: AA HEAP Flak
fr_FR: Obus HEAP pour DCA

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAROF1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAROF4.text[2]
en: AA reload time -15%
fr_FR: Temps de rechargement des armes anti-aériennes : -15%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DEF_AALAS.text[1]
en: AA Site with Stormbringer Turret
fr_FR: Site de DCA avec Tourelle Stormbringer

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Accuracy02.name
en: AA Target Acquisition Shells
fr_FR: Obus à acquisition de cible pour DCA

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Accuracy03.name
en: AA Target Prediction Computer
fr_FR: Ordinateur balistique pour DCA

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Accuracy01.name
en: AA Thermal Imaging Sensor
fr_FR: Détecteur thermique pour DCA

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-AASite-QuadBof02.name data/mp/stats/structure.json: $.AASite-QuadBof02.name
en: AA Tornado Flak Cannon Emplacement
fr_FR: Emplacement à canon DCA Tornade

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-DoubleAAgun02.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-DoubleAAGun02.name
en: AA Tornado Flak Cannon Hardpoint
fr_FR: Point défensif à canon DCA Tornade

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun02.name data/mp/stats/weapons.json: $.AAGun2Mk1Quad.name
en: AA Tornado Flak Cannon
fr_FR: Canon DCA Tornade

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/nb_generic.json: $.AI.tip
en: Adaptive AI with multiple personalities
fr_FR: IA adaptative avec de multiples personnalités

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials08.name
en: Advanced Base Structure Materials Mk2
fr_FR: Matériaux de construction avancés Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials09.name
en: Advanced Base Structure Materials Mk3
fr_FR: Matériaux de construction avancés Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_MAT7.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials07.name data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_MAT7.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Materials03.name
en: Advanced Base Structure Materials
fr_FR: Matériaux de construction avancés

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb-Damage03.name
en: Advanced Bomb Warhead
fr_FR: Ogive avancée pour bombes

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ENGIN3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ENGIN3.text[1]
en: Advanced Engineering Techniques
fr_FR: Techniques d'ingénierie avancées

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Engineering03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Engineering03.name
en: Advanced Engineering
fr_FR: Génie avancé

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VCBSU3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VCBSU3.text[1]
en: Advanced fire detection systems
fr_FR: Systèmes de détection de tirs avancés

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade07.name
en: Advanced Manufacturing
fr_FR: Techniques de production avancées

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-ROF02.name
en: Advanced Missile Allocation System Mk2
fr_FR: Système de programmation des missiles avancé Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-ROF03.name
en: Advanced Missile Allocation System Mk3
fr_FR: Système de programmation des missiles avancé Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-ROF01.name
en: Advanced Missile Allocation System
fr_FR: Système de programmation des missiles avancé

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Damage02.name
en: Advanced Missile Warhead Mk2
fr_FR: Ogive avancée pour missiles Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Damage03.name
en: Advanced Missile Warhead Mk3
fr_FR: Ogive avancée pour missiles Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Damage01.name
en: Advanced Missile Warhead
fr_FR: Ogive avancée pour missiles

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade06.name
en: Advanced Repair Facility
fr_FR: Centre de réparation avancé

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RFU7.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RFU7.text[1]
en: Advanced repair techniques
fr_FR: Techniques de réparation avancées

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VS3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VS3.text[1]
en: Advanced target recognition systems
fr_FR: Systèmes de reconnaissance de cible avancés

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU3.text[1]
en: Advanced Thermal Emissions detection
fr_FR: Technologie avancée de détection d'émissions thermiques

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VFU4.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VFU4.text[1]
en: Advanced VTOL Production
fr_FR: Production aéronautique avancée

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Advmaterialslab.name
en: Advancedmaterialslab
fr_FR: Laboratoire de matériaux avancés

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_JP1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_JP1.text[1]
en: Aerodynamic Jump Pack
fr_FR: Jet-pack aérodynamique

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Aerodynamicslab.name
en: Aerodynamicslab
fr_FR: Laboratiore d'aérodynamisme

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_CN_D1.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_D4.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_ROF1.text[3] ... + 11 refs
en: All cannons upgraded automatically
fr_FR: Amélioration automatique de tous les canons

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSU1.text[3] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_CBSU2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_CBSU3.text[3] ... + 3 refs
en: All CB sensors upgraded automatically
fr_FR: Amélioration automatique de tous les radars de contre-batterie

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FU4.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_FU7.text[3]
en: All factories upgraded automatically
fr_FR: Amélioration automatique de toutes les usines de VTOLs

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASAC1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASD1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASROF1.text[3] ... + 3 refs
en: All lasers upgraded automatically
fr_FR: Amélioration automatique de tous les lasers

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_D1.text[3] ... + 7 refs
en: All missiles upgraded automatically
fr_FR: Amélioration automatique de tous les missiles

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_POWU1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_POWU2.text[3] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_POWU1.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_POWU2.text[3]
en: All power generators upgraded automatically
fr_FR: Amélioration automatique de tous les générateurs d'énergie

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_AC1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_D1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_ROF1.text[3] ... + 3 refs
en: All rail guns upgraded automatically
fr_FR: Amélioration automatique de tous les canons électriques et magnétiques

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU2.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU3.text[3]
en: All sensors upgraded automatically
fr_FR: Amélioration automatique de tous les radars

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_ENGIN1.text[3] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_ENGIN2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ENGIN3.text[3] ... + 3 refs
en: All trucks upgraded automatically
fr_FR: Amélioration automatique de tous les véhicules de construction

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V3.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V2.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V3.text[3]
en: All VTOLs upgraded automatically
fr_FR: Amélioration automatique de tous les VTOLs

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/hidebehind.json: $.player_1.name data/mp/challenges/hidebehind.json: $.player_2.name data/mp/tests/miza.json: $.player_1.name data/mp/tests/miza.json: $.player_2.name
en: Ally
fr_FR: Allié

note: TRANSLATORS: data/base/campaigns/alpha.json: $.name
en: Alpha Campaign
fr_FR: Campagne Alpha

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_H1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_H1.text[1]
en: Amphibious hover propulsion
fr_FR: Propulsion par aéroglisseur amphibie

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-MdArtMissile.name
en: Angel Missile Battery
fr_FR: Batterie de missiles Seraph

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-MdART-pit.name
en: Angel Missile Emplacement
fr_FR: Emplacement pour missiles Seraph

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MdArtMissile.name data/base/stats/weapons.json: $.Missile-MdArt.name
en: Angel Missile
fr_FR: Missiles Seraph

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_AT.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_AT.text[1]
en: Anti-tank missile
fr_FR: Missile anti-char

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_RK_LTAT1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_RK_LTAT1.text[1]
en: Anti-tank rocket
fr_FR: Roquettes anti-char

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage03.name
en: APDSB MG Bullets Mk2
fr_FR: Balles APDS pour mitrailleuses Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage04.name
en: APDSB MG Bullets Mk3
fr_FR: Balles APDS pour mitrailleuses Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage02.name
en: APDSB MG Bullets
fr_FR: Balles perforantes à sabot détachable (APDS) pour mitrailleuses

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage05.name
en: APFSDS Cannon Rounds Mk2
fr_FR: Obus APFSDS pour canons Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage06.name
en: APFSDS Cannon Rounds Mk3
fr_FR: Obus APFSDS pour canons Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage04.name
en: APFSDS Cannon Rounds
fr_FR: Obus perforant à sabot détachable stabilisé par ailettes (APFSDS) pour canons

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-HvyArtMissile.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HvyArtMissile.name
en: Archangel Missile Battery
fr_FR: Batterie de missiles Archangel

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-HvART-pit.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-HvART-pit.name
en: Archangel Missile Emplacement
fr_FR: Batterie de missiles Archangel

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-HvArtMissile.name data/base/stats/weapons.json: $.Missile-HvyArt.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-HvArtMissile.name data/mp/stats/weapons.json: $.Missile-HvyArt.name
en: Archangel Missile
fr_FR: Missiles Archangel

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_MG4.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_MG4.text[1]
en: Armed with Cyborg assault gun
fr_FR: Armé d'un fusil d'assaut

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_CN1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_CN1.text[1]
en: Armed with Cyborg Cannon
fr_FR: Armé d'un canon

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_FL1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_FL1.text[1]
en: Armed with Cyborg Flamer
fr_FR: Armé d'un lance-flammes

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_MG1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_MG1.text[1]
en: Armed with Cyborg Machinegun
fr_FR: Armé d'une mitrailleuse

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_H_PLAS.text[1]
en: Armed with Cyborg Pulse Laser
fr_FR: Armé d'un laser à impulsions

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_H_RG.text[1]
en: Armed with Cyborg Rail Gun
fr_FR: Armé d'un canon électrique

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_H_AT.text[1]
en: Armed with Cyborg Scourge Missile Launcher
fr_FR: Armé d'un lance-missiles anti-char

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_TFL.text[1]
en: Armed with Cyborg Thermite Flamer
fr_FR: Armé d'un lance-plasma

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_LS1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_LS1.text[1]
en: Armed with Flashlight Laser
fr_FR: Armé d'un laser Flashlight

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_LS1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_LS1.text[1]
en: Armed with flashlight laser
fr_FR: Armé d'un laser Flashlight

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_GRN.text[1]
en: Armed with grenades
fr_FR: Armé de grenades

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_H_HPV.text[1]
en: Armed with hyper velocity cannon
fr_FR: Armé d'un canon hypersonique

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_H_AC.text[1]
en: Armed with hyper velocity quad-barrel automatic-cannon
fr_FR: Armé d'un canon automatique d'hyper vitesse à quatre barils

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_RKT.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_RKT.text[1]
en: Armed with Lancer anti-tank missile
fr_FR: Armé d'un lance-roquettes anti-char

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_RK1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_RK1.text[1]
en: Armed with Lancer Anti-Tank rocket
fr_FR: Armé d'un lance-roquettes anti-char

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYTRANS.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SUPERTRANS.text[1]
en: Armed with Machinegun
fr_FR: Armé d'une mitrailleuse

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_H_MC.text[1]
en: Armed with medium cannon
fr_FR: Armé d'un canon moyen

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_RL1.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_RL1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_RL1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_RL1.text[1]
en: Armed with Needle Gun
fr_FR: Armé d'un canon électrique léger

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_ATM.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_ATM.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_ATM.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_ATM.text[1]
en: Armed with Scourge anti-tank missile
fr_FR: Armé de missiles anti-char

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_H_TK.text[1]
en: Armed with tank killer rockets
fr_FR: Armé de roquettes anti-char

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_MAT1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_MAT4.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_MAT7.text[2]
en: Armor +120%, Body Points +90%
fr_FR: Blindage : +120% ; PV : +90%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_DF_WU4.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_DF_WU10.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_DF_WU7.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_MAT10.text[2]
en: Armor +35%, Body Points +30%
fr_FR: Blindage : +35% ; Résistance : +30%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D2.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D2.text[1]
en: Armor-Piercing Discard Sabot Bullets
fr_FR: Balles perforantes à sabot détachable (APDS)

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_D4.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_D4.text[1]
en: Armor-Piercing Fin-Stabilized Discarding Sabot
fr_FR: Obus perforant à sabot détachable stabilisé par ailettes (APFSDS) pour canons

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_FL.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_FL.text[1]
en: Armored bunker with Flamer
fr_FR: Bunker à lance-flammes

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_ATR.text[1]
en: Armored bunker with Lancer AT rocket
fr_FR: Bunker à roquettes anti-char

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_LC.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_LC.text[1]
en: Armored bunker with Light Cannon
fr_FR: Bunker à canon léger

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_P1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_P1.text[1]
en: Armored bunker with Machinegun
fr_FR: Bunker à mitrailleuse

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DEF_EMPM.text[1]
en: Armored EMP Mortar battery pit
fr_FR: Mortier EMP retranché blindé

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DEF_EMP.text[1]
en: Armored guard tower with EMP Cannon
fr_FR: Tour de garde renforcée à canon EMP

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_ATR.text[1]
en: Armored guard tower with Lancer AT rocket
fr_FR: Tour de défense renforcée à roquettes anti-char

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_EMP_PODTOW.text[1]
en: Armored guard tower with Mini-Pod Rocket
fr_FR: Tour de garde renforcée à PMR

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_EMP_PODTOW.text[1]
en: Armored guard tower with Mini-Rocket Pod
fr_FR: Tour renforcée à PMR

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_RL1TOW.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_RL1TOW.text[1]
en: Armored guard tower with Needle Gun
fr_FR: Tour de garde renforcée à canon électrique léger

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SPYT.text[1]
en: Armored guard tower with Nexus Link
fr_FR: Tour de garde renforcée à lien NEXUS

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_PulseLas.text[1]
en: Armored guard tower with Pulse Laser
fr_FR: Tour de défense renforcée à laser à impulsions

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_ATMTOW.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_ATMTOW.text[1]
en: Armored guard tower with Scourge Missile
fr_FR: Tour de garde renforcée à missiles anti-char

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_HALFT1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_HALFT1.text[1]
en: Armored Half-tracks
fr_FR: Autochenilles blindées

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_WT14_PLS.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_WT14_PLS.text[1]
en: Armored hardpoint with Flashlight laser
fr_FR: Pont défensif à laser Flashlight

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_WT15_RL3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_WT15_RL3.text[1]
en: Armored hardpoint with Gauss Cannon
fr_FR: Pont défensif à canon magnétique

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_WT4_HC.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_WT4_HC.text[1]
en: Armored hardpoint with Heavy Cannon
fr_FR: Pont défensif à canon lourd

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_DF_WT1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_DF_WT1.text[1]
en: Armored hardpoint with Heavy Machinegun
fr_FR: Pont défensif à mitrailleuse lourde

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_WT13_HPV.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_WT13_HPV.text[1]
en: Armored hardpoint with Hyper-Velocity Cannon
fr_FR: Pont défensif à canon hypersonique

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_WT6_ATR.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_WT6_ATR.text[1]
en: Armored hardpoint with Lancer AT missile
fr_FR: Pont défensif à lance-roquettes anti-char

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_WT2_LC.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_WT2_LC.text[1]
en: Armored hardpoint with Light Cannon
fr_FR: Pont défensif à canon léger

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_WT3_MC.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_WT3_MC.text[1]
en: Armored hardpoint with Medium Cannon
fr_FR: Pont défensif à canon moyen

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_WT15_RL2.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_WT15_RL2.text[1]
en: Armored hardpoint with Rail Gun
fr_FR: Pont défensif à canon électrique lourd

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_WT9_ATM.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_WT9_ATM.text[1]
en: Armored hardpoint with Scourge AT Missile
fr_FR: Pont défensif à missiles anti-char

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_IMP.text[1]
en: Armored Incendiary Mortar battery pit
fr_FR: Mortier incendiaire retranché blindé

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_EMP_Mpit.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_EMP_Mpit.text[1]
en: Armored Mortar battery pit
fr_FR: Mortier retranché blindé

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_PrisLas.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_PrisLas.text[1]
en: Armored strongpoint with Flashlight laser
fr_FR: Pont défensif blindé à laser Flashlight

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_Rail3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_Rail3.text[1]
en: Armored strongpoint with Gauss Cannon
fr_FR: Pont défensif blindé à canon magnétique

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_HEAVYLAS.text[1]
en: Armored strongpoint with Heavy Laser
fr_FR: Pont défensif blindé à laser lourd

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_PFL.text[1]
en: Armored strongpoint with Plasmite Flamer
fr_FR: Pont défensif blindé à lance-plasma

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_PulseLas.text[1]
en: Armored strongpoint with Pulse Laser
fr_FR: Pont défensif blindé à laser à impulsions

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_Rail2.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_Rail2.text[1]
en: Armored strongpoint with Rail Gun
fr_FR: Pont défensif blindé à canon électrique lourd

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TRACK1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_TRACK1.text[1]
en: Armored Tracks
fr_FR: Chenilles blindées

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_WU1.text[2]
en: Armour +35%, Body Points +30%
fr_FR: Blindage : +35% ; Résistance : +30%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Crate.name
en: Artifact
fr_FR: Artefact

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_MdAM.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_MdAM.text[1]
en: Artillery battery firing Firestorm Missiles
fr_FR: Batterie d'artillerie tirant des missiles Firestorm

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_HvAM.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_HvAM.text[1]
en: Artillery battery firing Novastorm Missiles
fr_FR: Batterie d'artillerie tirant des missiles Novastorm

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-RotCannon.name
en: Assault Cannon Emplacement
fr_FR: Emplacement à canon d'assaut

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.Tower-VulcanCan.name data/mp/stats/structure.json: $.Tower-VulcanCan.name
en: Assault Cannon Guard Tower
fr_FR: Tour de garde à canon d'assaut

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Wall-VulcanCan.name data/base/stats/structure.json: $.Wall-VulcanCan.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Wall-VulcanCan.name data/mp/stats/structure.json: $.Wall-VulcanCan.name
en: Assault Cannon Hardpoint
fr_FR: Pont défensif à canon d'assaut

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.MantisHoverAC.name
en: Assault Cannon Mantis Hover
fr_FR: Canon d'assaut Mante aéroglisseur

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon5.name data/base/stats/weapons.json: $.Cannon5VulcanMk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon5.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon5VulcanMk1.name
en: Assault Cannon
fr_FR: Canon d'assaut

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox-RotMG.name data/base/stats/structure.json: $.Pillbox-RotMG.name
en: Assault Gun Bunker
fr_FR: Bunker à canon d'assaut

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.Tower-RotMg.name
en: Assault Gun Emplacement
fr_FR: Emplacement à fusil d'assaut

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.Tower-RotMg.name
en: Assault Gun Guard Tower 2
fr_FR: Tour de garde à canon d'assaut 2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-RotMG.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower-RotMg.name
en: Assault Gun Guard Tower
fr_FR: Tour de garde à fusil d'assaut

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Wall-RotMg.name data/base/stats/structure.json: $.Wall-RotMg.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Wall-RotMg.name data/mp/stats/structure.json: $.Wall-RotMg.name
en: Assault Gun Hardpoint
fr_FR: Pont défensif à fusil d'assaut

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PhytonHTrackAssGun.name
en: Assault Gun Python Half Track
fr_FR: Fusil d'assaut Python autochenilles

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PhytonHoverAssGun.name
en: Assault Gun Python Hover
fr_FR: Fusil d'assaut Python aéroglisseur

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0cam3PyAsltGnTrk.name data/mp/stats/templates.json: $.P0cam3PyAsltGnTrk.name
en: Assault Gun Python Tracks
fr_FR: Canon d'assaut Python chenilles

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower-RotMg.name
en: Assault Gun Tower
fr_FR: Tour à canon d'assaut

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG4.name data/base/stats/weapons.json: $.MG4ROTARYMk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG4.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG4ROTARYMk1.name
en: Assault Gun
fr_FR: Fusil d'assaut

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-RotMG.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-RotMG-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-RotMG-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.CyborgRotMgGround.name
en: Assault Gunner Cyborg
fr_FR: Cyborg à canon d'assaut

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VP.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VP.text[2]
en: Assign a VTOL by selecting the rearming pad as its target
fr_FR: Affectez un VTOL à une plateforme de réarmement en la lui donnant pour cible

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTU1.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTU1.text[2]
en: Assigned VTOLs attack the designated targets
fr_FR: Les VTOLs associés attaquent les cibles désignées

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTW1.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTW1.text[2]
en: Assigned VTOLs attack the enemy units
fr_FR: Les VTOLs associés attaquent les unités ennemies repérées

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/repair.json: $.AutoRepair.name
en: Auto Repair
fr_FR: Auto-réparation

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Autorepair-General.name
en: Auto-Repair
fr_FR: Auto-réparation

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_ROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_ROF1.text[1]
en: Autoloader increases reload rate
fr_FR: Chargeur automatique augmentant la vitesse de rechargement

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[1]
en: Automated Cyborg Production
fr_FR: Production de Cyborgs automatisée

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade02.name
en: Automated Factory Production Mk2
fr_FR: Production de véhicules automatisée Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade03.name
en: Automated Factory Production Mk3
fr_FR: Production de véhicules automatisée Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade-AI.name data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade01.name data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[1]
en: Automated Factory Production
fr_FR: Production de véhicules automatisée

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade01.name
en: Automated Manufacturing
fr_FR: Production de véhicules automatisée

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_ROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_ROF1.text[1]
en: Automated reload system
fr_FR: Système de rechargement automatisé

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade02.name
en: Automated Repair Facility Upgrade Mk2
fr_FR: Centre de réparation automatisé Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade03.name
en: Automated Repair Facility Upgrade Mk3
fr_FR: Centre de réparation automatisé Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade01.name
en: Automated Repair Facility
fr_FR: Centre de réparation automatisé

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade02.name
en: Automated VTOL Rearming Mk2
fr_FR: Réarmement des VTOLs automatisé Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade03.name
en: Automated VTOL Rearming Mk3
fr_FR: Réarmement des VTOLs automatisé Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_ROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_ROF1.text[1]
en: Automatic loader replaces manual feed
fr_FR: Chargeur automatique remplaçant le chargement manuel

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-SamSite.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-SamSite.name
en: Avenger Hardpoint
fr_FR: Pont défensif à SAM Avenger

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-SamSite1.name data/base/stats/structure.json: $.P0-AASite-SAM1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-SamSite1.name data/mp/stats/structure.json: $.P0-AASite-SAM1.name
en: Avenger SAM Site
fr_FR: Site de missiles SAM Avenger

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-LtSAM.name data/base/stats/weapons.json: $.Missile-LtSAM.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-LtSAM.name data/mp/stats/weapons.json: $.Missile-LtSAM.name
en: Avenger SAM
fr_FR: SAM Avenger

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[3]
en: Average power costs and production times
fr_FR: Coûts et délais de production moyens

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.BaBaLegs.name data/mp/stats/propulsion.json: $.BaBaLegs.name
en: BaBaLegs
fr_FR: Jambes pillard

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.BaBaProp.name data/mp/stats/propulsion.json: $.BaBaProp.name
en: BaBaProp
fr_FR: Propulsion pillard

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/b2basics.json: $.challenge.name
en: Back to Basics
fr_FR: Retour aux bases

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/nexus.json: $.AI.tip
en: based off the original AI, now for beginners
fr_FR: basé sur l'IA d'origine, maintenant pour les débutants

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTU1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTU1.text[1]
en: Battlefield repair unit
fr_FR: Unité de réparation mobile

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_PLASLAUNCH.text[2]
en: Best Targets : Vehicles and cyborgs
fr_FR: Efficace contre: Véhicules et cyborgs

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_CAN.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_CANT.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_MD.text[2] ... + 3 refs
en: Best Targets : Vehicles
fr_FR: Efficace contre : véhicules

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HvSAM1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_LtSAM1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HvSAM1.text[2] ... + 3 refs
en: Best Targets: Aerial targets only
fr_FR: Efficace contre : VTOLs uniquement

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HART.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_MART.text[2]
en: Best Targets: Base structures and cyborgs
fr_FR: Efficace contre : bâtiments et Cyborgs

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_MRL1.text[2]
en: Best Targets: Base structures
fr_FR: Efficace contre : bâtiments

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HART.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_MART.text[2]
en: Best Targets: Base structures, emplacements, cyborgs
fr_FR: Efficace contre : bâtiments, emplacements, cyborgs

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BMB3.text[2]
en: Best Targets: Bunkers and Hardpoints
fr_FR: Efficace contre : bunkers et ponts défensifs

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_BB.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_BB.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BMB4.text[2] ... + 2 refs
en: Best Targets: Bunkers and hardpoints
fr_FR: Efficace contre : bunkers et ponts défensifs

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_RK_HVAT1.text[2]
en: Best Targets: Bunkers, defenses, base structures
fr_FR: Efficace contre : Bunkers, défenses, bâtiments

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS2.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS2.text[2]
en: Best Targets: Cyborgs
fr_FR: Efficace contre : Cyborgs

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_HLAS.text[2]
en: Best Targets: Heavy cyborgs
fr_FR: Efficace contre : Cyborgs lourds

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_MG1MK1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_MG2MK1.text[2] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_MG3MK1.text[2] ... + 3 refs
en: Best Targets: Infantry, base structures, wheeled vehicles
fr_FR: Efficace contre : infanterie, bâtiments, véhicules à roues

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MG1MK1.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MG2MK1.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_MG3MK1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG4.text[2]
en: Best Targets: Infantry, wheeled and hover vehicles
fr_FR: Efficace contre : infanterie, véhicules à roues et aéroglisseurs

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN1MK1.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN2MK1.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN3MK1.text[2] ... + 5 refs
en: Best Targets: None. Average damage against all targets
fr_FR: Efficace contre : Aucune. Dégâts moyens contre toutes les cibles

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_PLASLAUNCH.text[2]
en: Best Targets: Vehicles and cyborgs
fr_FR: Efficace contre: Véhicules et cyborgs

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_IDF.text[2]
en: Best Targets: Vehicles and Emplacements
fr_FR: Efficace contre : véhicules et emplacements

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CN2MK1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CN3MK1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_CN_4A.text[2]
en: Best Targets: Vehicles, Hardpoints
fr_FR: Efficace contre : véhicules et ponts défensifs

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_MP1.text[2]
en: Best Targets: Wheeled and hover vehicles
fr_FR: Efficace contre : véhicules à roues et aéroglisseurs

note: TRANSLATORS: data/base/campaigns/beta.json: $.name
en: Beta Campaign
fr_FR: Campagne Beta

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V3.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V2.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V3.text[2]
en: Body Points and Speed Increased
fr_FR: Résistance et vitesse augmentées

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_FLAME1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_FLAME1.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_PLFL.text[3]
en: Body Points: Very low
fr_FR: Résistance : très faible

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BDMG1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BDMG2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BDMG3.text[2]
en: Bomb damage +10%
fr_FR: Dégâts des bombes +10%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BDMG1.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BDMG2.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BDMG3.text[2]
en: Bomb damage +25%
fr_FR: Dégâts des bombes : +25%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BDMG1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BDMG2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BDMG3.text[0] ... + 3 refs
en: Bomb Upgrade
fr_FR: Amélioration des bombes

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraHvyMortarHalftrack.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraHvyMortarHalftrack.name
en: Bombard Cobra Half-tracks
fr_FR: Bombarde Cobra autochenilles

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-HvyMor.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-MortarPit02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HvyMor.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-MortarPit02.name
en: Bombard Pit
fr_FR: Bombarde retranchée

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Mortar2Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Mortar2Mk1.name
en: Bombard
fr_FR: Bombarde

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_DF_WU10.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_DF_WU10.text[1]
en: Bonded metallic laminates formed into walls and defenses
fr_FR: Feuilles métalliques laminées intégrées aux murs et défenses

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/bonecrusher.json: $.AI.name
en: BoneCrusher!
fr_FR: BriseMoelle!

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body4ABT.name data/mp/stats/body.json: $.Body4ABT.name
en: Bug
fr_FR: Guêpe

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BarbarianBuggy.name data/mp/stats/templates.json: $.BarbarianBuggy.name
en: Buggy
fr_FR: 4x4

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ADEF.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ASTRUC.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ADEF.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ASTRUC.text[2]
en: Built-in diagnostic and repair systems
fr_FR: Système de diagnostic et de réparation intégré

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Sk-CobraBBHover.name
en: Bunker Buster Cobra Hover
fr_FR: Roquettes anti-bunker Cobra aéroglisseur

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraBBTracks.name
en: Bunker Buster Cobra Tracks
fr_FR: Roquettes anti-bunker Cobra chenilles

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.MantisBBTracks.name
en: Bunker Buster Mantis Tracks
fr_FR: Roquettes anti-bunker Mante chenilles

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_BB.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_BB.text[1]
en: Bunker buster missile
fr_FR: Missile anti-bunker

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket03-HvAT.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket03-HvAT.name
en: Bunker Buster Rocket
fr_FR: Roquettes anti-bunker

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperBBWheels.name
en: Bunker Buster Rockets Viper Wheels
fr_FR: Roquettes anti-bunker Vipère roues

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ScorpBBTracks.name
en: Bunker Buster Scorpion Tracks
fr_FR: Roquettes anti-bunker Scorpion chenilles

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.H-Scorp-VTOL-BB.name
en: Bunker Buster Scorpion VTOL
fr_FR: Roquettes anti-bunker Scorpion VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperBBWheels.name
en: Bunker Buster Viper Wheels
fr_FR: Roquettes anti-bunker Vipère roues

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-BB.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-BB.name
en: Bunker Buster
fr_FR: Roquettes anti-bunker

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_POWMD1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_POWMD1.text[2]
en: Burns oil more efficiently
fr_FR: Le pétrole est brûlé avec plus de rendement

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CNAC1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_CNAC2.text[2]
en: Cannon accuracy +10%
fr_FR: Précision de tir des canons : +10%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF02.name
en: Cannon Autoloader Mk2
fr_FR: Chargeur automatique pour canons Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF03.name
en: Cannon Autoloader Mk3
fr_FR: Chargeur automatique pour canons Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF01.name
en: Cannon Autoloader
fr_FR: Chargeur automatique pour canons

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_CN_D1.text[2] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_D4.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_CN_D7.text[2]
en: Cannon damage +25%
fr_FR: Dégâts des canons : +25%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BabaFireCan.name data/mp/stats/templates.json: $.BabaFireCan.name
en: Cannon Fire Truck
fr_FR: Camion lance-flammes

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Super-Cannon.name data/mp/stats/structure.json: $.X-Super-Cannon.name data/mp/stats/weapons.json: $.CannonSuper.name
en: Cannon Fortress
fr_FR: Forteresse à canon

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Accuracy02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Accuracy02.name
en: Cannon Laser Designator
fr_FR: Visée par pointeur laser pour canons

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Accuracy01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Accuracy01.name
en: Cannon Laser Rangefinder
fr_FR: Télémètre laser pour canons

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF05.name
en: Cannon Rapid Loader Mk2
fr_FR: Chargeur rapide pour canons Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF06.name
en: Cannon Rapid Loader Mk3
fr_FR: Chargeur rapide pour canons Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF04.name
en: Cannon Rapid Loader
fr_FR: Chargeur rapide pour canons

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_ROF1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_CN_ROF4.text[2]
en: Cannon reload time -10%
fr_FR: Temps de rechargement des canons : -10%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0CannonTower.name data/mp/stats/structure.json: $.A0CannonTower.name
en: Cannon Tower
fr_FR: Tour à canon

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_CN_D1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_D4.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_ROF1.text[0] ... + 11 refs
en: Cannon Upgrade
fr_FR: Amélioration des canons

note: TRANSLATORS: data/base/stats/sensor.json: $.Sys-CBTurret01.name data/mp/stats/sensor.json: $.Sys-CBTurret01.name
en: CB Radar Turret
fr_FR: Tourelle radar de CB

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSU1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_CBSU2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_CBSU3.text[0] ... + 3 refs
en: CB Sensor Improved
fr_FR: Tourelle de contre-batterie améliorée

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-CBSensor-Tower01.name data/base/stats/structure.json: $.Sys-CB-Tower01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-CBSensor-Tower01.name data/mp/stats/structure.json: $.Sys-CB-Tower01.name
en: CB Tower
fr_FR: Tour radar de CB

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-CBSensor-Turret01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-CBSensor-Turret01.name
en: CB Turret
fr_FR: Tourelle radar de CB

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAROF4.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAROF4.text[1]
en: Chainfeed loader eradicates jams and improves performance
fr_FR: Chargeur chaîné éliminant les blocages et améliorant la performance de tir

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_MG_ROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_MG_ROF1.text[1]
en: Chaingun mechanism replaces belt-feed
fr_FR: Les chargeurs à chaîne remplacent les chargeurs à courroie

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-ROF01.name
en: Chaingun Upgrade
fr_FR: Chargeur automatique pour mitrailleuses

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BaBaCivilian.name data/mp/stats/templates.json: $.BaBaCivilian.name
en: Civilian
fr_FR: Civil

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb01.name
en: Cluster Bomb Bay
fr_FR: Bombes à fragmentation

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb01.name
en: Cluster Bombs Bay
fr_FR: Bombes à fragmentation

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0CobraFlameTracks.name
en: Cobra Flamer Tracks
fr_FR: Lance-flammes Cobra chenilles

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0CobraMedCnTrks.name
en: Cobra Medium Cannon Tracks
fr_FR: Canon moyen Cobra chenilles

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraSpadeTracks.name data/base/stats/templates.json: $.P0CobraSpadeTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraSpadeTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.P0CobraSpadeTracks.name
en: Cobra Truck
fr_FR: Véhicule de construction Cobra

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MG_D10.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MG_D10.text[1]
en: Collapsing Plutonium kinetic energy bullets
fr_FR: Balles à haute énergie cinétique superdenses au plutonium

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.CollectiveCWall.name data/mp/stats/structure.json: $.CollectiveCWall.name
en: Collective CWall
fr_FR: Mur en béton du Collectif

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[0]
en: Collective Heavy Body
fr_FR: Châssis lourd du Collectif

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-ComEng.name
en: Combat Engineer Cyborg
fr_FR: Cyborg ingénieur de combat

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYS_CEN.text[1]
en: Combat engineer with construction ability
fr_FR: Cyborg pouvant construire des structures

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_WS.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_WST.text[1]
en: Combines standard, counter battery and VTOL sensors
fr_FR: Combine des radars classiques, CB et contrôle aérien

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0CommandCentre.name data/mp/stats/structure.json: $.A0CommandCentre.name
en: Command Center
fr_FR: Centre de commandement

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0ComDroidControl.name data/mp/stats/structure.json: $.A0ComDroidControl.name
en: Command Relay Center
fr_FR: Relais de commandement

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-CommandRelay.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-CommandRelay.name
en: Command Relay Post
fr_FR: Relais de commandement

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraComHalftrack.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraComHalftrack.name
en: Command Turret Cobra Half-tracks
fr_FR: Tourelle de commandement Cobra autochenilles

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Cobra-Trk-Com.name
en: Command Turret Cobra Tracks
fr_FR: Tourelle de commandement Cobra chenilles

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Mantis-Trk-Com.name
en: Command Turret Mantis Tracks
fr_FR: Tourelle de commandement Mante chenilles

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0PythonComTracks.name data/base/stats/templates.json: $.PythonComTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.P0PythonComTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.PythonComTracks.name
en: Command Turret Python Tracks
fr_FR: Tourelle de commandement Python chenilles

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Scorp-Trk-Com.name
en: Command Turret Scorpion Tracks
fr_FR: Tourelle de commandement Scorpion chenilles

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Comp-CommandTurret02.name
en: Command Turret Upgrade
fr_FR: Tourelle de commandement améliorée

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Viper-Trk-Com.name
en: Command Turret Viper Tracks
fr_FR: Tourelle de commandement Vipère chenilles

note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.name data/base/stats/research.json: $.R-Comp-CommandTurret01.name data/base/stats/weapons.json: $.CommandTurret1.name ... + 3 refs
en: Command Turret
fr_FR: Tourelle de commandement

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_CT1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_C_CT1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_C_CT2.text[2] ... + 2 refs
en: Commander leads groups acts as factory delivery point
fr_FR: Les groupes menés par un commandant peuvent servir de point de ralliement à de nouvelles unités produites

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_UP.text[1]
en: Complete battlefield visibility
fr_FR: Surveillance permanente et complète du champ de bataille

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals02.name
en: Composite Alloys Mk2
fr_FR: Alliages composites pour véhicules Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals03.name
en: Composite Alloys Mk3
fr_FR: Alliages composites pour véhicules Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals01.name
en: Composite Alloys
fr_FR: Alliages composites pour véhicules

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWAC3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWAC3.text[1]
en: Computer guided shells
fr_FR: Obus guidés par ordinateur

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAAC3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAAC3.text[1]
en: Computer plots and guides shell to target's position
fr_FR: L'ordinateur calcule la position de la cible et y dirige l'obus

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_AC1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_AC1.text[1]
en: Computer predicts and compensates for target's movement
fr_FR: L'ordinateur corrige le tir en fonction des déplacements de la cible, qu'il cherche à prévoir

note: TRANSLATORS: data/base/messages/messages.json: $.MSG3.text[0]
en: Computer Research Completed
fr_FR: Recherche informatique terminée

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU5.text[2]
en: Computer systems are now 'ring-fenced' from NEXUS
fr_FR: Les systèmes informatiques peuvent désormais faire barrière à Nexus

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU2.text[2]
en: Computer systems can now be 'ring-fenced' from NEXUS
fr_FR: Les systèmes informatiques peuvent désormais faire barrière à Nexus

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_SL1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU2.text[0] ... + 6 refs
en: Computer Technology Breakthrough
fr_FR: Nouvelle découverte informatique

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_ENGIN1.text[2]
en: Construction speed +10%
fr_FR: Vitesse de construction : +10%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_ENGIN2.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ENGIN3.text[2]
en: Construction speed +20%
fr_FR: Vitesse de construction : +20%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Spade1Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Spade1Mk1.name
en: Construction Unit
fr_FR: Unité de construction

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_CR1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_CR1.text[3]
en: Controls up to ten commanders
fr_FR: Contrôle jusqu'à dix commandants

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[3] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_CBSTW1.text[3] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_CBSTW1.text[3]
en: Counter-battery fire continues until enemy battery is suppressed
fr_FR: La riposte est continue jusqu'à élimination de l'artillerie ennemie détectée

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_CBSTW1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_CBSTW1.text[1]
en: Counter-battery tower detects enemy indirect fire batteries
fr_FR: Tour radar de contre-batterie détectant les batteries ennemies

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[1]
en: Counter-battery turret detects enemy indirect fire batteries
fr_FR: Tourelle de contre-batterie calculant la position de l'artillerie enemie

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/construction.json: $.scavCrane1.name
en: Crane1
fr_FR: Grue1

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/construction.json: $.scavCrane2.name
en: Crane2
fr_FR: Grue2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals02.name
en: Cyborg Composite Alloys Mk2
fr_FR: Alliages composites Cyborg Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals03.name
en: Cyborg Composite Alloys Mk3
fr_FR: Alliages composites Cyborg Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals01.name
en: Cyborg Composite Alloys
fr_FR: Alliages composites Cyborg

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals05.name
en: Cyborg Dense Composite Alloys Mk2
fr_FR: Alliages composites denses Cyborg Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals06.name
en: Cyborg Dense Composite Alloys Mk3
fr_FR: Alliages composites denses Cyborg Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals04.name
en: Cyborg Dense Composite Alloys
fr_FR: Alliages composites denses Cyborg

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY1.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Cyborg.name data/base/stats/structure.json: $.A0CyborgFactory.name ... + 3 refs
en: Cyborg Factory
fr_FR: Usine de Cyborgs

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.CyborgFlamer01.name data/mp/stats/weapons.json: $.CyborgFlamer01.name
en: Cyborg Flamer
fr_FR: Cyborg lance-flammes

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/body.json: $.CyborgHeavyBody.name
en: Cyborg Heavy Body
fr_FR: Cyborg lourd

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat05.name
en: Cyborg High Intensity Thermal Armor Mk2
fr_FR: Armure thermique hautes températures Cyborg Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat06.name
en: Cyborg High Intensity Thermal Armor Mk3
fr_FR: Armure thermique hautes températures Cyborg Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat04.name
en: Cyborg High Intensity Thermal Armor
fr_FR: Armure thermique hautes températures Cyborg

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.CyborgRocket.name data/mp/stats/weapons.json: $.CyborgRocket.name
en: Cyborg Lancer
fr_FR: Cyborg lance-roquettes

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.CyborgLightBody.name data/mp/stats/body.json: $.CyborgLightBody.name
en: Cyborg Light Body
fr_FR: Cyborg léger

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_CY_LG2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_LG3.text[0] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_CY_LG2.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_LG3.text[0]
en: Cyborg Propulsion Improved
fr_FR: Propulsion bipédique améliorée

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals08.name
en: Cyborg Superdense Composite Alloys Mk2
fr_FR: Alliages composites superdenses Cyborg Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals09.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals09.name
en: Cyborg Superdense Composite Alloys Mk3
fr_FR: Alliages composites superdenses Cyborg Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals07.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals07.name
en: Cyborg Superdense Composite Alloys
fr_FR: Alliages composites superdenses Cyborg

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat08.name
en: Cyborg Superdense Thermal Armor Mk2
fr_FR: Armure thermique superdense pour Cyborgs Mk2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat09.name
en: Cyborg Superdense Thermal Armor Mk3
fr_FR: Armure thermique superdense pour Cyborgs Mk3

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat07.name
en: Cyborg Superdense Thermal Armor
fr_FR: Armure thermique superdense pour Cyborgs

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat02.name
en: Cyborg Thermal Armor Mk2
fr_FR: Armure thermique Cyborg Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat03.name
en: Cyborg Thermal Armor Mk3
fr_FR: Armure Thermique Cyborg Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat01.name
en: Cyborg Thermal Armor
fr_FR: Armure thermique Cyborg

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYTRANS.text[0]
en: Cyborg Transport Available
fr_FR: Transporteur Cyborg disponible

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Transport.name data/mp/stats/templates.json: $.Transporter.name
en: Cyborg Transport
fr_FR: Transport Cyborg

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_SL1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_C_SL1.text[2]
en: Cyborgs can now be researched
fr_FR: Vous pouvez maintenant faire des recherches sur les Cyborgs

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-AASite-QuadBof.name data/base/stats/structure.json: $.AASite-QuadBof.name
en: Cyclone AA Flak Site
fr_FR: Site de DCA Cyclone

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0cam3PyFlakHT.name
en: Cyclone AA Python Half-tracks
fr_FR: DCA Cyclone Python autochenilles

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade05.name
en: Dedicated Synaptic Link Data Analysis Mk2
fr_FR: Analyse de données par Lien Synaptique spécialisé Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade06.name
en: Dedicated Synaptic Link Data Analysis Mk3
fr_FR: Analyse de données par Lien Synaptique spécialisé Mk3

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_CAN.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_MD.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_MSL.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_RKT.text[3]
en: Defensive Strength : High
fr_FR: Puissance défensive : élevée

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TOWER1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TOWER2.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TOWER3.text[3] ... + 2 refs
en: Defensive Strength: Low
fr_FR: Puissance défensive : faible

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0ADemolishStructure.name data/mp/stats/structure.json: $.A0ADemolishStructure.name
en: Demolish Structure
fr_FR: Démolir la structure

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals05.name
en: Dense Composite Alloys Mk2
fr_FR: Alliages composites denses pour véhicules Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals06.name
en: Dense Composite Alloys Mk3
fr_FR: Alliages composites denses pour véhicules Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals04.name
en: Dense Composite Alloys
fr_FR: Alliages composites denses pour véhicules

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MG_D8.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MG_D8.text[1]
en: Depleted uranium kinetic energy bullets
fr_FR: Balles denses à l'uranium appauvri à haute énergie cinétique

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage08.name
en: Depleted Uranium MG Bullets
fr_FR: Balles à uranium appauvri pour mitrailleuses

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/Cobra.json: $.AI.tip
en: Designed with a focus on research
fr_FR: Conçu en se concentrant sur la recherche

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CNAC1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CNAC1.text[1]
en: Determines range to target
fr_FR: Détermine la distance à la cible

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_CR1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_CR1.text[2]
en: Directs and collates information for command turrets
fr_FR: Recueille et adresse des informations pour les tourelles de commandement

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_UP.text[3]
en: Does not offer sensor targeting
fr_FR: Aucune artillerie ne peut lui être affectée

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.WreckedTransporter.name data/mp/stats/structure.json: $.WreckedTransporter.name
en: Downed Transport
fr_FR: Transporteur abattu

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_BMB5.text[1]
en: Drops high intensity Plasmite bombs
fr_FR: Largue des bombes plasma à haute intensité

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BMB4.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BMB4.text[1]
en: Drops high intensity thermite bombs
fr_FR: Largue des bombes incendiaires à haute intensité

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BMB3.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BMB3.text[1]
en: Drops incendiary bombs
fr_FR: Largue des bombes incendiaires

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ST1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ST1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SPT.text[2]
en: Electronically attacks and disrupts enemy structures
fr_FR: Attaque électroniquement les structures ennemies et empêche leur bon fonctionnement

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU3.text[3]
en: Elite and Veteran rank units and Factories are protected
fr_FR: Les unités et usines de rang élite et vétéran sont protégées

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-EMPCannon.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-EMP.name
en: EMP Cannon Hardpoint
fr_FR: Pont défensif à canon magnétique

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-EMPCannon.name data/mp/stats/weapons.json: $.EMP-Cannon.name
en: EMP Cannon
fr_FR: Canon EMP

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb06.name
en: EMP Missile Launcher
fr_FR: Lance-missile EMP

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-EMPMortar.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-MortarEMP.name
en: EMP Mortar Pit
fr_FR: Mortier retranché EMP

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MortarEMP.name data/mp/stats/weapons.json: $.MortarEMP.name
en: EMP Mortar
fr_FR: Mortier EMP

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW2.text[2]
en: Enables Hardcrete gates
fr_FR: Permet la construction de murs en béton renforcé

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW1.text[2]
en: Enables Hardcrete walls
fr_FR: Permet la construction de murs en béton renforcé

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_RC.text[3]
en: Enables resistance to Nexus Link technology
fr_FR: Permet de résister à la technologie du lien NEXUS

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ASTRUC.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ASTRUC.text[3]
en: Enables self-repair in all base structures
fr_FR: Permet l'auto-réparation de tous les bâtiments

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ACYB.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ACYB.text[3]
en: Enables self-repair in all Cyborgs
fr_FR: Permet l'auto-réparation de tous les Cyborgs

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ADEF.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ADEF.text[3]
en: Enables self-repair in all defenses
fr_FR: Permet l'auto-réparation de tous les systèmes de défense

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_AVEH.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_AVEH.text[3]
en: Enables self-repair in all vehicles
fr_FR: Permet l'auto-réparation de tous les véhicules

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_AR.text[3]
en: Enables self-repair
fr_FR: Permet l'auto-réparation

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/hidebehind.json: $.player_3.name data/mp/challenges/hidebehind.json: $.player_4.name data/mp/challenges/hidebehind.json: $.player_5.name ... + 7 refs
en: Enemy
fr_FR: Ennemi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Engineering01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Engineering01.name
en: Engineering
fr_FR: Génie

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[3]
en: Expensive and slow to produce
fr_FR: Cher et lent à produire

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[3]
en: Expensive to produce
fr_FR: Cher à produire

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_STW1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_STW1.text[1]
en: Extended sensor range
fr_FR: Portée radar étendue

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSU1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_CBSU2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_CBSU3.text[2] ... + 3 refs
en: Extends CB Range
fr_FR: Portée des radars de contre-batterie augmentée

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[2]
en: Extends Sensor Range
fr_FR: Augmente la portée des radars

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FM1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FM1.text[1]
en: Factory module enables medium and large bodies
fr_FR: Permet de construire des châssis moyens et lourds

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Module.name data/base/stats/structure.json: $.A0FacMod1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Module.name data/mp/stats/structure.json: $.A0FacMod1.name
en: Factory Module
fr_FR: Module de production

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FM1.text[2]
en: Factory output speed +100%% per module
fr_FR: Vitesse de production d'usine : +100%% par module

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_FU7.text[2]
en: Factory output speed +60%
fr_FR: Vitesse de production d'usine : +60%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FU4.text[2]
en: Factory production rate +60%
fr_FR: Vitesse de production des usines : +60%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0LightFactory.name data/mp/stats/structure.json: $.A0LightFactory.name
en: Factory
fr_FR: Usine

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_RDST1.text[3]
en: Farther range compared to other sensors
fr_FR: Portée supérieure comparée aux autres radars

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-ROF02.name
en: Fast Fire Mini-Rockets Mk2
fr_FR: Mini-roquettes à tir rapide Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-ROF03.name
en: Fast Fire Mini-Rockets Mk3
fr_FR: Mini-roquettes à tir rapide Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-ROF01.name
en: Fast Fire Mini-Rockets
fr_FR: Mini-roquettes à tir rapide

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_MP1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_MP1.text[1]
en: Fast firing light anti-vehicle rockets
fr_FR: Roquettes anti-char légères à tir rapide

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF04.name
en: Fast Loader
fr_FR: Chargeur rapide

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[2]
en: Faster than Cobra
fr_FR: Plus rapide que le Cobra

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[2]
en: Faster than Python
fr_FR: Plus rapide que le Python

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[2]
en: Faster than Viper
fr_FR: Plus rapide que la Vipère

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_AC1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_AC1.text[1]
en: Fin-stabilization improves flight trajectory
fr_FR: Ailerons stabilisateurs affinant la trajectoire

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BabaFireTruck.name data/mp/stats/templates.json: $.BabaFireTruck.name
en: Fire Truck
fr_FR: Camion lance-flammes

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_BMB6.text[1]
en: Fires Electronic Magnetic Pulse Missiles
fr_FR: Lance des missiles EMP (Impulsions ÉlectroMagnétiques)

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_HLAS.text[1]
en: Fires heavy pulses of laser light
fr_FR: Tire de fortes impulsions laser

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS2.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS2.text[1]
en: Fires pulses of laser light
fr_FR: Tire des impulsions laser

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_MRL1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_MRL1.text[1]
en: Fires salvoes of mini-rockets
fr_FR: Tire des salves de mini-roquettes

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_FLAME1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_FLAME1.text[1]
en: Flame-thrower firing Propylene Oxide gel
fr_FR: Lance-flammes au gel d'oxyde de propylène

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-ROF02.name
en: Flamer Autoloader Mk2
fr_FR: Chargeur automatique pour lance-flammes Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-ROF03.name
en: Flamer Autoloader Mk3
fr_FR: Chargeur automatique pour lance-flammes Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-ROF01.name
en: Flamer Autoloader
fr_FR: Chargeur automatique pour lance-flammes

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox05.name data/base/stats/structure.json: $.PillBox5.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox05.name data/mp/stats/structure.json: $.PillBox5.name
en: Flamer Bunker
fr_FR: Bunker à lance-flammes

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraFlameTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraFlameTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.P0CobraFlameTracks.name
en: Flamer Cobra Tracks
fr_FR: Lance-flammes Cobra chenilles

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_D1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_FL_D4.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_FL_D7.text[2]
en: Flamer damage +25%
fr_FR: Dégâts des lance-flammes : +25%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_FL_ROF1.text[2]
en: Flamer reload time -15%
fr_FR: Temps de rechargement des lance-flammes : -15%

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperFlameHalfTracks.name
en: Flamer Viper Half-Tracks
fr_FR: Lance-flammes Vipère autochenilles

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperFlameWheels.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperFlameWheels.name
en: Flamer Viper Wheels
fr_FR: Lance-flammes Vipère roues

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer01Mk1.name data/base/stats/weapons.json: $.Flame1Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer01Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Flame1Mk1.name
en: Flamer
fr_FR: Lance-flammes

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-Laser1.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-Laser1-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Laser1-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.MP-Cyb-Laser1-GRD.name
en: Flashlight Gunner Cyborg
fr_FR: Cyborg à laser Flashlight

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-PulseLas.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower-PulseLas.name
en: Flashlight Hardpoint
fr_FR: Pont défensif à laser Flashlight

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.RetreHoverFlashLight.name
en: Flashlight Retribution Hover
fr_FR: Laser Flashlight Châtiment aéroglisseur

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine02.name
en: Fuel Injection Engine Mk2
fr_FR: Moteur à injection Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine03.name
en: Fuel Injection Engine Mk3
fr_FR: Moteur à injection Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_EN1.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine01.name data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_EN1.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine01.name
en: Fuel Injection Engine
fr_FR: Moteur à injection

note: TRANSLATORS: data/base/campaigns/gamma.json: $.name
en: Gamma Campaign
fr_FR: Campagne gamma

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_POWU1.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_POWU1.text[1]
en: Gas turbine boosts power output
fr_FR: La turbine à gaz augmente la puissance des générateurs

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine08.name
en: Gas Turbine Engine Mk2
fr_FR: Moteur à turbine à gaz Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine09.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine09.name
en: Gas Turbine Engine Mk3
fr_FR: Moteur à turbine à gaz Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN7.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine07.name data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN7.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine07.name
en: Gas Turbine Engine
fr_FR: Moteur à turbine à gaz

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade01b.name
en: Gas Turbine Generator Mk2
fr_FR: Générateur à turbine à gaz Mk2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade01c.name
en: Gas Turbine Generator Mk3
fr_FR: Générateur à turbine à gaz Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade01.name
en: Gas Turbine Generator
fr_FR: Turbine à gaz

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Rail3.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-Rail3.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Rail3.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-Rail3.name
en: Gauss Cannon Emplacement
fr_FR: Emplacement à canon magnétique

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-Rail3.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower-Rail3.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-Rail3.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-Rail3.name
en: Gauss Cannon Hardpoint
fr_FR: Pont défensif à canon magnétique

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PythonGaussTracks.name
en: Gauss Cannon Python Tracks
fr_FR: Canon magnétique Python chenilles

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.WyvernGaussTracks.name
en: Gauss Cannon Wyvern Tracks
fr_FR: Canon magnétique Vouivre chenilles

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RailGun03.name data/base/stats/weapons.json: $.RailGun3Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-RailGun03.name data/mp/stats/weapons.json: $.RailGun3Mk1.name
en: Gauss Cannon
fr_FR: Canon magnétique

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS1.text[1]
en: Generates and concentrates bursts of laser energy
fr_FR: Génère des décharges d'énergie laser concentrées

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/bonecrusher.json: $.AI.insane_tip data/mp/multiplay/skirmish/Cobra.json: $.AI.insane_tip data/mp/multiplay/skirmish/nb_generic.json: $.AI.insane_tip ... + 4 refs
en: Gets ~ 100% more power from each oil derrick
    Starts with defensive structures and oil derricks
fr_FR: Obtient ~ 100% de puissance en plus pour chaque derrick de pétrole
    Commence avec des structures défensives et des derricks de pétrole

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/bonecrusher.json: $.AI.easy_tip data/mp/multiplay/skirmish/nb_hover.json: $.AI.easy_tip data/mp/multiplay/skirmish/nexus.json: $.AI.easy_tip data/mp/multiplay/skirmish/semperfi.json: $.AI.easy_tip
en: Gets ~ 25% less power from each oil derrick
fr_FR: Obtient ~ 25% de puissance en moins de chaque derrick de pétrole

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/Cobra.json: $.AI.easy_tip
en: Gets ~ 25% less power from each oil derrick
    Basic decision making is slower
fr_FR: Obtient ~ 25% de puissance en moins de chaque derrick de pétrole
    La prise de décisions de base est plus lente

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/nb_generic.json: $.AI.easy_tip data/mp/multiplay/skirmish/nb_turtle.json: $.AI.easy_tip
en: Gets ~ 25% less power from each oil derrick
    Research is not focused on a specific weapon branch
fr_FR: Obtient ~ 25% de puissance en moins de chaque derrick de pétrole
    La recherche ne se concentre pas sur une branche d'arme spécifique

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_JP1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_JP1.text[2]
en: Gives Cyborg limited flight abilities
fr_FR: Donne aux Cyborgs la possibilité de voler de façon limitée

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[2]
en: Good main battle tank and heavy artillery platform
fr_FR: Bon char d'assaut principal et plateforme d'artillerie

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[2]
en: Good medium tank and support vehicle
fr_FR: Bon char moyen et véhicule de soutien

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[2]
en: Good scout vehicle
fr_FR: Fait un bon véhicule d'éclairage

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Gren.name
en: Grenadier Cyborg
fr_FR: Cyborg grenadier

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Halftracks.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Halftracks.name
en: Half-tracked Propulsion
fr_FR: Autochenilles

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.HalfTrack02.name
en: Half-tracks II
fr_FR: Autochenilles II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.HalfTrack03.name
en: Half-tracks III
fr_FR: Autochenilles III

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.HalfTrack.name data/mp/stats/propulsion.json: $.HalfTrack.name
en: Half-tracks
fr_FR: Autochenilles

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0HardcreteMk1CWall.name data/mp/stats/structure.json: $.A0HardcreteMk1CWall.name
en: Hardcrete Corner Wall
fr_FR: Angle de mur en béton renforcé

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HardcreteGate.name data/mp/stats/structure.json: $.A0HardcreteMk1Gate.name
en: Hardcrete Gate
fr_FR: Porte en béton renforcé

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0HardcreteMk1Wall.name data/mp/stats/structure.json: $.A0HardcreteMk1Wall.name
en: Hardcrete Wall
fr_FR: Mur de béton renforcé

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-HardcreteWall.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HardcreteWall.name
en: Hardcrete
fr_FR: Béton renforcé

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials05.name
en: Hardened Base Structure Materials Mk2
fr_FR: Matériaux de construction renforcés Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials06.name
en: Hardened Base Structure Materials Mk3
fr_FR: Matériaux de construction renforcés Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D1.text[1]
en: Hardened case machinegun bullets
fr_FR: Balles à enveloppe renforcée pour mitrailleuses

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.GuardTower4H.name
en: Hardened Flamer Guard Tower
fr_FR: Tour de garde de lance-flammes renforcée

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.GuardTower3H.name
en: Hardened Heavy Machinegun Guard Tower
fr_FR: Tour à mitrailleuse lourde renforcée

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage01.name
en: Hardened MG Bullets
fr_FR: Balles renforcées pour mitrailleuses

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-Damage02.name
en: Hardened Rail Dart Mk2
fr_FR: Projectile renforcé pour canons électriques et magnétiques Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-Damage03.name
en: Hardened Rail Dart Mk3
fr_FR: Projectile renforcé pour canons électriques et magnétiques Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-Damage01.name
en: Hardened Rail Dart
fr_FR: Projectile renforcé pour canons électriques et magnétiques

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Tower02.name data/base/stats/sensor.json: $.SensorTower2Mk1.name data/base/stats/structure.json: $.Sys-SensoTower02.name ... + 3 refs
en: Hardened Sensor Tower
fr_FR: Tour radar en béton

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_MS_SAM1WT.text[0]
en: Hardpoint Avenger SAM Site Available
fr_FR: Pont défensif à missiles SAM Avenger disponible

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_DOUBLEAA.text[0]
en: Hardpoint Cyclone AA Gun Available
fr_FR: Pont défensif à DCA Cyclone disponible

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_DOUBLEAA2.text[0]
en: Hardpoint Tornado AA Gun Available
fr_FR: Pont défensif DCA Tornade

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_TWINAGHP.text[0]
en: Hardpoint Twin Assault Gun Available
fr_FR: Pont défensif à double canon d'assaut disponible

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_MS_SAM2WT.text[0]
en: Hardpoint Vindicator SAM Site Available
fr_FR: Pont défensif à missiles SAM Vindicator disponible

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_QUADAA.text[0]
en: Hardpoint Whirlwind AA Gun Available
fr_FR: Pont défensif à DCA Tourbillon disponible

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb-Damage01.name
en: HE Bomb Shells
fr_FR: Bombes HE

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage02.name
en: HE Howitzer Shells Mk2
fr_FR: Obus HE pour obusiers Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage03.name
en: HE Howitzer Shells Mk3
fr_FR: Obus HE pour obusiers Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage01.name
en: HE Howitzer Shells
fr_FR: Obus HE pour obusiers

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage02.name
en: HE Mini-Rockets Mk2
fr_FR: Mini-roquettes HE Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage03.name
en: HE Mini-Rockets Mk3
fr_FR: Mini-roquettes HE Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage01.name
en: HE Mini-Rockets
fr_FR: Mini-roquettes HE

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage02.name
en: HE Mortar Shells Mk2
fr_FR: Obus HE pour mortiers Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage03.name
en: HE Mortar Shells Mk3
fr_FR: Obus HE pour mortiers Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage01.name
en: HE Mortar Shells
fr_FR: Obus HE pour mortiers

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage02.name
en: HE Rockets Mk2
fr_FR: Mini-roquettes HE Mk2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage03.name
en: HE Rockets Mk3
fr_FR: Mini-roquettes HE Mk3

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage01.name
en: HE Rockets
fr_FR: Mini-roquettes HE

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.SK-Mantis-VTOL-HBB.name
en: Heap Bomb Bay Mantis VTOL
fr_FR: Bombes HEAP Mante VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.SK-Retre-VTOL-HBB.name
en: Heap Bomb Bay Retribution VTOL
fr_FR: Bombes HEAP Châtiment VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb02.name
en: HEAP Bomb Bay
fr_FR: Bombes anti-blindage hautement explosives (HEAP)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage05.name
en: HEAP Howitzer Shells Mk2
fr_FR: Obus HEAP pour obusiers Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage06.name
en: HEAP Howitzer Shells Mk3
fr_FR: Obus HEAP pour obusiers Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage04.name
en: HEAP Howitzer Shells
fr_FR: Obus anti-blindage hautement explosifs (HEAP) pour obusiers

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage05.name
en: HEAP Mini-Rockets Mk2
fr_FR: Mini-roquettes HEAP Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage06.name
en: HEAP Mini-Rockets Mk3
fr_FR: Mini-roquettes HEAP Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage04.name
en: HEAP Mini-Rockets
fr_FR: Mini-roquettes anti-blindage hautement explosives (HEAP)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage05.name
en: HEAP Mortar Shells Mk2
fr_FR: Obus HEAP pour mortiers Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage06.name
en: HEAP Mortar Shells Mk3
fr_FR: Obus HEAP pour mortiers Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage04.name
en: HEAP Mortar Shells
fr_FR: Obus anti-blindage hautement explosifs (HEAP) pour mortiers

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage02.name
en: HEAT Cannon Shells Mk2
fr_FR: Obus HEAT pour canons Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage03.name
en: HEAT Cannon Shells Mk3
fr_FR: Obus HEAT pour canons Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage01.name
en: HEAT Cannon Shells
fr_FR: Obus anti-tank à charge creuse (HEAT) pour canons

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage05.name
en: HEAT Rocket Warhead Mk2
fr_FR: Ogive HEAT pour roquettes Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage06.name
en: HEAT Rocket Warhead Mk3
fr_FR: Ogive HEAT pour roquettes Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage04.name
en: HEAT Rocket Warhead
fr_FR: Ogive anti-tank à charge creuse (HEAT) pour roquettes

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_HvAT.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_HvAT.text[1]
en: Heavy anti-tank rocket
fr_FR: Roquette anti-char lourde

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body12.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body12.name
en: Heavy Body - Mantis
fr_FR: Châssis lourd - Mante

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body11.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body11.name
en: Heavy Body - Python
fr_FR: Châssis lourd - Python

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body09.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body09.name
en: Heavy Body - Tiger
fr_FR: Châssis lourd - Tigre

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body10.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body10.name
en: Heavy Body - Vengeance
fr_FR: Châssis lourd - Vengeance

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body13.name
en: Heavy Body - Wyvern
fr_FR: Châssis super lourd - Vouivre

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[1]
en: Heavy body increases armor and body points
fr_FR: Châssis lourd avec encore plus de blindage et de résistance

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Cobra-Hover-HC.name
en: Heavy Cannon Cobra Hover
fr_FR: Canon lourd Cobra aéroglisseur

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraHvyCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraHvyCnTrks.name
en: Heavy Cannon Cobra Tracks
fr_FR: Canon lourd Cobra chenilles

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN3MK1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CN3MK1.text[1]
en: Heavy Cannon firing 120 mm rounds
fr_FR: Canon lourd tirant des munitions de 120mm

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower04.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower04.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower04.name
en: Heavy Cannon Hardpoint
fr_FR: Pont défensif à canon lourd

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.MantisTrkHC.name
en: Heavy Cannon Mantis Tracks
fr_FR: Canon lourd Mante chenilles

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Python-Hover-HC.name
en: Heavy Cannon Python Hover
fr_FR: Canon lourd Python aéroglisseur

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.PythonHvyCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.A-Python-Trk-HC.name data/mp/stats/templates.json: $.P0PythonHvyCnTrks.name ... + 2 refs
en: Heavy Cannon Python Tracks
fr_FR: Canon lourd Python chenilles

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.H-Scorp-Trk-HC.name
en: Heavy Cannon Scorpion Tracks
fr_FR: Canon lourd Scorpion chenilles

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Tiger-Trk-HC.name
en: Heavy Cannon Tiger Tracks
fr_FR: Canon lourd Tigre chenilles

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon3Mk1.name data/base/stats/weapons.json: $.Cannon375mmMk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon3Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon375mmMk1.name
en: Heavy Cannon
fr_FR: Canon lourd

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flame2.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flame2.name
en: Heavy Flamer - Inferno
fr_FR: Lance-flammes lourd - Inferno

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.CyborgCannon.name data/mp/stats/weapons.json: $.CyborgCannon.name
en: Heavy Gunner
fr_FR: Canon

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-HvyHowitzer.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-HvyHowitzer.name
en: Heavy Howitzer - Ground Shaker
fr_FR: Obusier lourd - Ground Shaker

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HeavyLas.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-HeavyLaser.name
en: Heavy Laser Emplacement
fr_FR: Emplacement à laser lourd

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.TigerHvLaserTracks.name
en: Heavy Laser Tiger Tracks
fr_FR: Laser lourd Tigre chenilles

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.WyvernHvLaserTracks.name
en: Heavy Laser Wyvern Tracks
fr_FR: Laser lourd Vouivre chenilles

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-HvyLaser.name data/mp/stats/weapons.json: $.HeavyLaser.name
en: Heavy Laser
fr_FR: Laser lourd

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraHMGHalfTrack.name data/base/stats/templates.json: $.P0CobraHvyMGHtrack.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraHMGHalfTrack.name data/mp/stats/templates.json: $.P0CobraHvyMGHtrack.name
en: Heavy Machinegun Cobra Half-tracks
fr_FR: Mitrailleuse lourde Cobra autochenilles

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Cobra-Hover-HMG.name
en: Heavy Machinegun Cobra Hover
fr_FR: Mitrailleuse lourde Cobra aéroglisseur

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Cobra-Trk-HMG.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraHMGTracks.name
en: Heavy Machinegun Cobra Tracks
fr_FR: Mitrailleuse lourde Cobra chenilles

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Cobra-Wheels-HMG.name
en: Heavy Machinegun Cobra Wheels
fr_FR: Mitrailleuse lourde Vipère roues

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower01.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower01.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower01.name
en: Heavy Machinegun Hardpoint
fr_FR: Pont défensif à mitrailleuse lourde

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ScorpHTrackHMG.name
en: Heavy Machinegun Scorpion Half Tracks
fr_FR: Mitrailleuse lourde Scorpion autochenilles

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ScorpTrkHMG.name
en: Heavy Machinegun Scorpion Tracks
fr_FR: Mitrailleuse lourde Scorpion chenilles

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperHMGHalftrack.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperHMGHalftrack.name
en: Heavy Machinegun Viper Half-tracks
fr_FR: Mitrailleuse lourde Vipère autochenilles

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperHMGTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.A-Viper-Trk-HMG.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperHMGTracks.name
en: Heavy Machinegun Viper Tracks
fr_FR: Mitrailleuse lourde Vipère chenilles

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Viper-Wheels-HMG.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperHMGWheels.name
en: Heavy Machinegun Viper Wheels
fr_FR: Mitrailleuse lourde Vipère roues

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG3Mk1.name data/base/stats/weapons.json: $.MG3Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG3Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG3Mk1.name
en: Heavy Machinegun
fr_FR: Mitrailleuse lourde

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar02Hvy.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar02Hvy.name
en: Heavy Mortar - Bombard
fr_FR: Mortier lourd - Bombarde

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HeavyPlasmaLauncher.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-HeavyPlasmaLauncher.name
en: Heavy Plasma Launcher Emplacement
fr_FR: Emplacement de lance-plasma lourd

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_PLASLAUNCH.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_PLASLAUNCH.text[1]
en: Heavy Plasma Launcher firing plasma
fr_FR: Lance-plasma lourd tirant du plasma

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-HeavyPlasmaLauncher.name data/mp/stats/weapons.json: $.PlasmaHeavy.name
en: Heavy Plasma Launcher
fr_FR: Lance-plasma lourd

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL3.text[1]
en: Heavy rail gun firing large kinetic energy darts
fr_FR: Canon projetant de grosses fléchettes denses à haute énergie cinétique

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ScorpHRepairHover.name
en: Heavy Repair Scorpion Hover
fr_FR: Tourelle de réparation lourde Scorpion aéroglisseur

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraHRepairHover.name
en: Heavy Repair Turret Cobra Hover
fr_FR: Tourelle de réparation lourde Cobra aéroglisseur

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket02-MRLHvy.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-MRL-Hvy.name
en: Heavy Rocket Array
fr_FR: Rangée de roquettes lourdes

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Super-Rocket.name data/mp/stats/structure.json: $.X-Super-Rocket.name data/mp/stats/weapons.json: $.RocketSuper.name
en: Heavy Rocket Bastion
fr_FR: Bastion à lance-roquettes

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-MRLHvy.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-MRLHvy-pit.name
en: Heavy Rocket Battery
fr_FR: Batterie de roquettes lourdes

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HvSAM1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HvSAM1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_MS_SAM2WT.text[1]
en: Heavy surface-to-air missile
fr_FR: Missile sol-air lourd

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Heavywepslab.name
en: Heavyweaponslab
fr_FR: Laboratoire d'armes lourdes

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/propulsion.json: $.Helicopter.name
en: Helicopter
fr_FR: Hélicoptère

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU2.text[3]
en: Hero and Special rank units are protected
fr_FR: Les unités de rang héros et spécial sont protégées

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Damage05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage08.name
en: HESH Rocket Warhead Mk2
fr_FR: Ogive HESH pour roquettes Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Damage06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage09.name
en: HESH Rocket Warhead Mk3
fr_FR: Ogive HESH pour roquettes Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Damage04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage07.name
en: HESH Rocket Warhead
fr_FR: Ogive HESH pour roquettes

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Damage02.name
en: Hi-Energy Laser Emitter Mk2
fr_FR: Émetteur laser à haute énergie Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Damage03.name
en: Hi-Energy Laser Emitter Mk3
fr_FR: Émetteur laser à haute énergie Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Damage01.name
en: Hi-Energy Laser Emitter
fr_FR: Émetteur laser à haute énergie

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/hidebehind.json: $.challenge.name
en: Hide Behind Me
fr_FR: Cache toi derrière moi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_MAT10.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_MAT10.text[1]
en: High Density Base Structure Materials
fr_FR: Matériaux de construction à haute densité

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_CN_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_CN_D1.text[1]
en: High Explosive Anti-Tank Cannon Shells
fr_FR: Obus anti-tank hautement explosifs pour canons

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_D1.text[1]
en: High Explosive Anti-Tank warhead
fr_FR: Ogive anti-tank hautement explosive

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_RK_D4.text[1]
en: High Explosive Anti-Tank warheads
fr_FR: Ogives anti-tank hautement explosives

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[1]
en: High Explosive Armor Piercing Flak
fr_FR: Obus anti-blindage hautement explosifs (HEAP) pour canons de DCA

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWD4.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWD4.text[1]
en: High Explosive Armor Piercing Shells
fr_FR: Obus anti-blindage hautement explosifs (HEAP)

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_MART.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_MART.text[1]
en: High explosive artillery missile
fr_FR: Missile d'artillerie hautement explosif

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HART.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HART.text[1]
en: High explosive heavy artillery missile
fr_FR: Missile d'artillerie lourde hautement explosif

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_RK_HVAT1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_RK_HVAT1.text[1]
en: High explosive shaped charge missile
fr_FR: Ogive à charge creuse hautement explosive

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat05.name
en: High Intensity Thermal Armor Mk2
fr_FR: Blindage thermique hautes températures pour véhicules Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat06.name
en: High Intensity Thermal Armor Mk3
fr_FR: Blindage thermique hautes températures pour véhicules Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat04.name
en: High Intensity Thermal Armor
fr_FR: Blindage thermique hautes températures pour véhicules

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[3]
en: High power costs and slow to produce
fr_FR: Cher et lent à produire

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage02.name
en: High Temperature Flamer Gel Mk2
fr_FR: Gel inflammable haute température Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage03.name
en: High Temperature Flamer Gel Mk3
fr_FR: Gel inflammable haute température Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage01.name
en: High Temperature Flamer Gel
fr_FR: Gel inflammable haute température

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_DF_WU7.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_DF_WU7.text[1]
en: High tensile concrete-plastic composite
fr_FR: Composé mixte béton-plastique HLE

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Range01.name
en: High-Pressure Gas Container
fr_FR: Conteneur à gaz haute pression

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_R1.text[1]
en: High-pressure gas throws the flamer gel further
fr_FR: Le gaz à haute pression propulse le gel enflammé plus loin

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/nb_hover.json: $.AI.name
en: Hover AI
fr_FR: IA aéroglisseur

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.hover02.name
en: Hover II
fr_FR: Aéroglisseur II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.hover03.name
en: Hover III
fr_FR: Aéroglisseur III

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Hover.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Hover.name
en: Hover Propulsion
fr_FR: Aéroglisseur

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.hover01.name data/mp/stats/propulsion.json: $.hover01.name
en: Hover
fr_FR: Aéroglisseur

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWAC1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWAC3.text[2]
en: Howitzer accuracy +10%
fr_FR: Précision de tir des obusiers : +10%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF02.name
en: Howitzer Autoloader Mk2
fr_FR: Chargeur automatique pour obusier Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF03.name
en: Howitzer Autoloader Mk3
fr_FR: Chargeur automatique pour obusier Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF01.name
en: Howitzer Autoloader
fr_FR: Chargeur automatique pour obusier

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWD1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWD4.text[2]
en: Howitzer damage +25%
fr_FR: Dégâts des obusiers : +25%

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF04.name
en: Howitzer Fast Loader
fr_FR: Chargeur rapide pour obusiers

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWRF1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWRF4.text[2]
en: Howitzer reload time -10%
fr_FR: Temps de rechargement des obusiers : -10%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-HowitzerMk1.name data/base/stats/weapons.json: $.Howitzer105Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-HowitzerMk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Howitzer105Mk1.name
en: Howitzer
fr_FR: Obusier

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-AASite-QuadMg1.name data/base/stats/structure.json: $.AASite-QuadMg1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-AASite-QuadMg1.name data/mp/stats/structure.json: $.AASite-QuadMg1.name
en: Hurricane AA Site
fr_FR: Site de DCA Ouragan

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun03.name data/base/stats/weapons.json: $.QuadMg1AAGun.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun03.name data/mp/stats/weapons.json: $.QuadMg1AAGun.name
en: Hurricane AA Turret
fr_FR: Tourelle de DCA Ouragan

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.BarbHUT.name
en: Hut
fr_FR: Hutte

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage08.name
en: HVAPFSDS Cannon Rounds Mk2
fr_FR: Obus HVAPFSDS pour canons Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage09.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage09.name
en: HVAPFSDS Cannon Rounds Mk3
fr_FR: Obus HVAPFSDS pour canons Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage07.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage07.name
en: HVAPFSDS Cannon Rounds
fr_FR: Obus perforant haute vitesse à sabot détachable stabilisé par ailettes (HVAPFSDS) pour canons

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0cam3PyHPVcanTrk.name
en: HVC Python Tracks
fr_FR: Canon hypersonique Python chenilles

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-ROF03.name
en: Hyper Fire Chaingun Upgrade
fr_FR: Chargeur à cadence hyper-rapide pour mitrailleuses

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Emplacement-HPVcannon.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-HPVcannon.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Emplacement-HPVcannon.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-HPVcannon.name
en: Hyper Velocity Cannon Emplacement
fr_FR: Emplacement à canon hypersonique

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-HPVcannon.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower-HPVcannon.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-HPVcannon.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-HPVcannon.name
en: Hyper Velocity Cannon Hardpoint
fr_FR: Pont défensif à canon hypersonique

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PythonHoverHVC.name
en: Hyper Velocity Cannon Python Hover
fr_FR: Canon hypersonique Python aéroglisseur

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.P0cam3PyHPVcanTrk.name
en: Hyper Velocity Cannon Python Tracks
fr_FR: Canon hypersonique Python chenilles

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon4AMk1.name data/base/stats/weapons.json: $.Cannon4AUTOMk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon4AMk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon4AUTOMk1.name
en: Hyper Velocity Cannon
fr_FR: Canon hypersonique

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_CN_D7.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_CN_D7.text[1]
en: Hyper-Velocity Armor-Piercing Fin-Stabilised Discarding Sabot
fr_FR: Obus perforant haute vitesse à sabot détachable stabilisé par ailettes

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_LASSAT.text[2]
en: Immense damage infliction capability
fr_FR: Capacité offensive impressionante

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_D1.text[1]
en: Improved armor-piercing dart
fr_FR: Fléchettes perforantes améliorées

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb-Damage02.name
en: Improved Bomb Warhead
fr_FR: Charge explosive améliorée

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_LASROF1.text[1]
en: Improved Energizer reduces laser recharge time
fr_FR: Le concentrateur énergétique plus puissant réduit le temps de recharge des lasers

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_ENGIN1.text[1] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_ENGIN2.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_ENGIN1.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_ENGIN2.text[1]
en: Improved Engineering Techniques
fr_FR: Techniques de construction améliorées

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Engineering02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Engineering02.name
en: Improved Engineering
fr_FR: Génie amélioré

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_CBSU2.text[1] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSU2.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_CBSU3.text[1] ... + 3 refs
en: Improved fire detection systems
fr_FR: Systèmes de détection de tirs améliorés

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade02.name
en: Improved Hardcrete Mk2
fr_FR: Béton renforcé amélioré Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade03.name
en: Improved Hardcrete Mk3
fr_FR: Béton renforcé amélioré Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade01.name
en: Improved Hardcrete
fr_FR: Béton renforcé amélioré

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_M_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_M_D1.text[1]
en: Improved high explosive shells
fr_FR: Obus hautement explosifs améliorés

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Accuracy01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Accuracy01.name
en: Improved Laser Focusing
fr_FR: Concentration laser améliorée

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU2.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU3.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU4.text[1] ... + 2 refs
en: Improved NEXUS resistance circuitry
fr_FR: Résistance des circuits électroniques à Nexus améliorée

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_POWMD1.text[1] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_POWU1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_POWU2.text[0] ... + 3 refs
en: Improved Power Generator Performance
fr_FR: Performances des générateurs d'énergie améliorées

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Accuracy01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Accuracy02.name
en: Improved Rocket Wire Guidance
fr_FR: Guidage amélioré pour roquettes

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SENSO1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SENSO1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_WS.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_WST.text[3]
en: Improved sensor range
fr_FR: Portée des radars améliorée

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_D1.text[1]
en: Improved shaped charge warhead
fr_FR: Ogive à charge creuse améliorée

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VS2.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VS2.text[1]
en: Improved target recognition systems
fr_FR: Systèmes de reconnaissance de cible améliorés

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU2.text[1]
en: Improved Thermal Emissions detection
fr_FR: Nouvelle technologie de détection d'émissions thermiques

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_WU1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_WU1.text[1]
en: Improved Titanium-reinforced concrete
fr_FR: Béton amélioré renforcé au titane

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BDMG2.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BDMG2.text[1]
en: Improved trinitramine explosive formula
fr_FR: Obus améliorés au TNT

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASD1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_LASD1.text[1]
en: Improvement in laser emission density
fr_FR: Amélioration de la densité des émissions laser

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASAC1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_LASAC1.text[1]
en: Improvement in laser optics reduces light dispersal
fr_FR: Des percées en optique réduisent la dispersion des rayons laser

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-Howitzer-Incenediary.name
en: Incendiary Howitzer Emplacement 2
fr_FR: Emplacement à obusier incendiaire 2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Howitzer-Incendiary.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-Howitzer-Incendiary.name
en: Incendiary Howitzer Emplacement
fr_FR: Emplacement à obusier incendiaire

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_INH.text[1]
en: Incendiary howitzer emplacement
fr_FR: Emplacement à obusier incendiaire

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_INH.text[1]
en: Incendiary Howitzer may be assigned to a sensor
fr_FR: Obusier incendiaire pouvant être affecté à un radar

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Incendiary.name data/mp/stats/weapons.json: $.Howitzer-Incendiary.name
en: Incendiary Howitzer
fr_FR: Obusier incendiaire

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-MortarPit-Incenediary.name
en: Incendiary Mortar Pit 2
fr_FR: Mortier incendiaire retranché

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-MortarPit-Incendiary.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-MortarPit-Incendiary.name
en: Incendiary Mortar Pit
fr_FR: Mortier incendiaire retranché

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Incendiary.name data/mp/stats/weapons.json: $.Mortar-Incendiary.name
en: Incendiary Mortar
fr_FR: Mortier incendiaire

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_ROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_ROF1.text[1]
en: Increased gauss output speeds up reload time
fr_FR: Le champ magnétique intensifié diminue le temps de rechargement

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_WU1.text[2]
en: Increases Armour and Body Points
fr_FR: Augmente le blindage et la résistance

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CNAC1.text[2] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_CNAC2.text[2]
en: Increases Cannon accuracy
fr_FR: Précision de tir des canons accrue

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_CN_D1.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_D4.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_CN_D7.text[2]
en: Increases Cannon damage
fr_FR: Dégâts des canons augmentés

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_ROF1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_CN_ROF4.text[2]
en: Increases Cannon ROF
fr_FR: Cadence de tir des canons augmentée

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_ENGIN1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_ENGIN2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ENGIN3.text[2]
en: Increases construction speed
fr_FR: Augmente la vitesse de construction

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_R1.text[2]
en: Increases Flamer range
fr_FR: Augmente la portée des lance-flammes

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_FL_ROF1.text[2]
en: Increases Flamer ROF
fr_FR: Cadence de tir des lance-flammes augmentée

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASAC1.text[2]
en: Increases Laser accuracy
fr_FR: Augmente la précision de tir des lasers

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASD1.text[2]
en: Increases Laser damage
fr_FR: Augmente les dégâts des lasers

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASROF1.text[2]
en: Increases Laser ROF
fr_FR: Augmente la cadence de tir des lasers

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_AC1.text[2]
en: Increases Mini-Rocket accuracy
fr_FR: Précision de tir des mini-roquettes accrue

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_ROF1.text[2]
en: Increases Mini-Rockets ROF
fr_FR: Augmente la cadence de tir des mini-roquettes

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC2.text[2]
en: Increases Missile accuracy
fr_FR: Augmente la précision des missiles

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_D1.text[2]
en: Increases Missile damage
fr_FR: Augmente les dégâts des missiles

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_ROF1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_SMS_ROF1.text[2]
en: Increases Missile ROF
fr_FR: Augmente la cadence de tir des missiles

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_AC1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_M_AC2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_M_AC3.text[2]
en: Increases Mortar accuracy
fr_FR: Précision de tir des mortiers accrue

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_ROF1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_M_ROF4.text[2]
en: Increases Mortar ROF
fr_FR: Cadence de tir des mortiers augmentée

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_AC1.text[2]
en: Increases Rail Gun accuracy
fr_FR: Précision de tir des canons électriques et magnétiques augmentée

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_D1.text[2]
en: Increases Rail Gun damage
fr_FR: Augmente les dégâts des canons électriques et magnétiques

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_ROF1.text[2]
en: Increases Rail Gun ROF
fr_FR: Cadence de tir des canons électriques et magnétiques augmentée

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_AC1.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_AC2.text[2] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_SRK_AC3.text[2]
en: Increases Rocket accuracy
fr_FR: Précision de tir des roquettes augmentée

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_ROF1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_SRK_ROF4.text[2]
en: Increases Rocket ROF
fr_FR: Cadence de tir des lance-roquettes augmentée

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Indirectlab.name
en: Indirectweaponslab
fr_FR: Laboratiore d'artillerie

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[1]
en: Inferior armor and body points to Cobra
fr_FR: Blindage et résistance inférieurs au Cobra

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[1]
en: Inferior armor and body points to Viper
fr_FR: Blindage et résistance inférieurs à la Vipère

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HvyFlamer.name data/mp/stats/structure.json: $.Tower-Projector.name
en: Inferno Bunker
fr_FR: Bunker à Inferno

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraInfernoHTracks.name
en: Inferno Cobra Half-Tracks
fr_FR: Inferno Cobra autochenilles

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraInfernoHover.name
en: Inferno Cobra Hover
fr_FR: Inferno Cobra aéroglisseur

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-HvyFlamer.name data/base/stats/structure.json: $.Tower-Projector.name
en: Inferno Emplacement
fr_FR: Emplacement à Inferno

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.WallTower-Projector.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-Projector.name
en: Inferno Hardpoint
fr_FR: Emplacement blindé à Inferno

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PythonHoverInferno.name
en: Inferno Python Hover
fr_FR: Inferno Python aéroglisseur

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU1.text[2]
en: Intruder parasite isolated
fr_FR: Parasite intrus isolé

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN10.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN10.text[1]
en: Ionizing Turbine Engine
fr_FR: Moteur à turbine ionisante

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.ECM1PylonMk1.name
en: Jammer Tower
fr_FR: Tour brouilleuse

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/ecm.json: $.ECM1TurretMk1.name
en: Jammer Turret
fr_FR: Tourelle brouilleuse

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_JP1.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_JP1.text[3]
en: Jump Cyborgs can now be researched
fr_FR: Des recherches sur la technologie des Jet-packs pour Cyborgs peuvent maintenant être effectuées

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_STW1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_UP.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_WS.text[2] ... + 2 refs
en: Keeps map areas under constant surveillance
fr_FR: Garde un secteur sous surveillance constante

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_MET1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_MET4.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET10.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET7.text[2]
en: Kinetic armor +30%, body points +30%
fr_FR: Blindage cinétique : +30% ; Résistance ; +30%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_CYMET4.text[2]
en: Kinetic Armor +35%, and Body Points +35%
fr_FR: Blindage cinétique : +35% ; Résistance : +35%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CYMET1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET10.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET7.text[2]
en: Kinetic Armor +35%, Body Points +35%
fr_FR: Blindage cinétique : +35% ; Résistance : +35%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET10.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET10.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET10.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET10.text[1]
en: Laminated alloys bonded with energy-deflecting optic bundles
fr_FR: Alliages laminés couplés à des déflecteurs d'énergie optiques

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket01-LtAT.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket01-LtAT.name
en: Lancer AT Rocket
fr_FR: Lance-roquettes

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox06.name data/base/stats/structure.json: $.PillBox6.name data/mp/stats/structure.json: $.PillBox6.name
en: Lancer Bunker
fr_FR: Bunker à lance-roquettes

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraLtA-Thalftrack.name data/base/stats/templates.json: $.P0CobraLtATRktHtrack.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraLtA-Thalftrack.name data/mp/stats/templates.json: $.P0CobraLtATRktHtrack.name
en: Lancer Cobra Half-tracks
fr_FR: Lance-roquettes Cobra autochenilles

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraTrkLancer.name
en: Lancer Cobra Tracks
fr_FR: Lance-roquettes Cobra chenilles

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-Rocket.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-Rocket-GROUND.name data/base/stats/templates.json: $.CyborgRkt01Ground.name ... + 2 refs
en: Lancer Cyborg
fr_FR: Cyborg lance-roquettes

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower06.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower06.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower06.name
en: Lancer Hardpoint
fr_FR: Pont défensif à lance-roquettes

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Mantis-Trk-Lancer.name
en: Lancer Mantis Tracks
fr_FR: Lance-roquettes Mante chenilles

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Python-Trk-Lancer.name
en: Lancer Python Tracks
fr_FR: Lance-roquettes Python chenilles

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.H-Scorp-Trk-Lancer.name
en: Lancer Scorpion Tracks
fr_FR: Lance-roquettes Scorpion chenilles

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.H-Scorp-VTOL-Lancer.name
en: Lancer Scorpion VTOL
fr_FR: Lance-roquettes Scorpion VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperTrkLancer.name
en: Lancer Viper Tracks
fr_FR: Lance-roquettes Vipère chenilles

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperLtA-Twheels.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperLtA-Twheels.name
en: Lancer Viper Wheels
fr_FR: Lance-roquettes Vipère roues

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-LtA-T.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-LtA-T.name
en: Lancer
fr_FR: Lance-roquettes

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B14.text[0]
en: Large Super Heavy Body
fr_FR: Grand châssis super lourd

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_AALAS.text[0]
en: Laser AA Gun Available
fr_FR: Canon laser anti-aérien disponible

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_LASAC1.text[2]
en: Laser accuracy +10%
fr_FR: Précision de tir des lasers : +10%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_LASD1.text[2]
en: Laser damage +25%
fr_FR: Dégâts des lasers : +25%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_CNAC2.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_CNAC2.text[1]
en: Laser designator paints and guides rounds to the target
fr_FR: Le viseur laser pointe sur la cible pour guider les obus

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_LASROF1.text[2]
en: Laser reload time -15%
fr_FR: Temps de rechargement des lasers : -15%

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-LasSat.name data/mp/stats/structure.json: $.A0LasSatCommand.name data/mp/stats/weapons.json: $.LasSat.name
en: Laser Satellite Command Post
fr_FR: Poste de commande pour satellite laser

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASAC1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASD1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASROF1.text[0] ... + 3 refs
en: Laser Upgrade
fr_FR: Amélioration des lasers

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Laseropticslab.name
en: Laseropticslab
fr_FR: Laboratoire d'optique laser

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.LasSat.name
en: LasSat
fr_FR: Satellite laser

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYMET1.text[1] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_MET1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CYMET1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_MET1.text[1]
en: Layered composite alloys and energy-absorbing fibres
fr_FR: Blindage multi-couches d'alliages composites et de fibres absorbant les impacts

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body2SUP.name data/mp/stats/body.json: $.Body2SUP.name
en: Leopard
fr_FR: Léopard

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[1]
en: Less armor and body points than Python
fr_FR: Moins de blindage et de résistance que le Python

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body04.name
en: Light Body - Bug
fr_FR: Châssis léger - Guêpe

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body02.name
en: Light Body - Leopard
fr_FR: Châssis léger - Léopard

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body03.name
en: Light Body - Retaliation
fr_FR: Châssis léger - Revanche

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body01.name
en: Light Body - Viper
fr_FR: Châssis léger - Vipère

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[1]
en: Light body vulnerable to heavy weapons
fr_FR: Châssis léger vulnérable face aux armes lourdes

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox04.name data/base/stats/structure.json: $.PillBox4.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox04.name data/mp/stats/structure.json: $.PillBox4.name
en: Light Cannon Bunker
fr_FR: Bunker à canon léger

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraLtCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraLtCnTrks.name
en: Light Cannon Cobra Tracks
fr_FR: Canon léger Cobra chenilles

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN1MK1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CN1MK1.text[1]
en: Light Cannon firing 40mm rounds
fr_FR: Canon léger tirant des munitions de 40mm

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower02.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower02.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower02.name
en: Light Cannon Hardpoint
fr_FR: Pont défensif à canon léger

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.PythonLtCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.PythonLtCnTrks.name
en: Light Cannon Python Tracks
fr_FR: Canon léger Python chenilles

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperLtCannonHTracks.name
en: Light Cannon Viper Half-tracks
fr_FR: Canon léger Vipère autochenilles

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperLtCannonTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperLtCannonTracks.name
en: Light Cannon Viper Tracks
fr_FR: Canon léger Vipère chenilles

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperLtCannonWheels.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperLtCannonWheels.name
en: Light Cannon Viper Wheels
fr_FR: Canon léger Vipère roues

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon1Mk1.name data/base/stats/weapons.json: $.Cannon1Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon1Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon1Mk1.name
en: Light Cannon
fr_FR: Canon léger

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.LookOutTower.name data/mp/stats/structure.json: $.LookOutTower.name
en: Look-Out Tower
fr_FR: Tour d'observation

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[3]
en: Low power cost and low production times
fr_FR: Faibles coût et délais de production

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BDMG3.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BDMG3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_D1.text[1]
en: Low yield thermonuclear warhead
fr_FR: Ogive thermonucléaire à faible rendement

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.MG1-Pillbox.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG1-Pillbox.name
en: Machinegun Bunker
fr_FR: Bunker à mitrailleuse

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D2.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_D5.text[2] ... + 2 refs
en: Machinegun damage +25%
fr_FR: Dégâts des mitrailleuses : +25%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Tower01.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower1MG.name
en: Machinegun Guard Tower
fr_FR: Tour de garde à mitrailleuse

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_MG_ROF1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_ROF2.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG_ROF3.text[2]
en: Machinegun reload time -15%
fr_FR: Temps de rechargement des mitrailleuses : -15%

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperLtMGHalfTracks.name
en: Machinegun Viper Half-Tracks
fr_FR: Mitrailleuse Vipère autochenilles

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Viper-Trk-MG.name
en: Machinegun Viper Tracks
fr_FR: Mitrailleuse Vipère chenilles

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.CyborgChaingun.name data/mp/stats/weapons.json: $.CyborgChaingun.name
en: Machinegunner
fr_FR: Mitrailleur

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SENSO1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SENSO1.text[2]
en: Makes excellent scout vehicle
fr_FR: Fait un excellent éclaireur

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body12SUP.name data/mp/stats/body.json: $.Body12SUP.name
en: Mantis
fr_FR: Mante

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-MassDriver.name data/mp/stats/structure.json: $.X-Super-MassDriver.name
en: Mass Driver Fortress
fr_FR: Forteresse à accélération magnétique de masse

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.MassDriver.name
en: Mass Driver
fr_FR: Catapulte à accélération magnétique de masse

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B14.text[1]
en: Maximum armor and body points
fr_FR: Blindage et résistance maximaux

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SUE1.text[3]
en: May be assigned to follow units
fr_FR: Peut être affecté pour suivre des unités

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MORTA1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_MORTA1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_IMORT.text[1]
en: May be targeted directly or assigned to a sensor turret or tower
fr_FR: Peut attaquer directement ou être affecté à un radar fixe ou mobile

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VF.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VF.text[3]
en: May be upgraded using factory modules
fr_FR: Peut être agrandie par des modules de production

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Mechanic.name
en: Mechanic Cyborg
fr_FR: Cyborg mécanicien

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYS_MCH.text[1]
en: Mechanic with repair ability
fr_FR: Cyborg pouvant réparer des unités

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body05.name
en: Medium Body - Cobra
fr_FR: Châssis moyen - Cobra

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body06.name
en: Medium Body - Panther
fr_FR: Châssis moyen - Panthère

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body07.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body07.name
en: Medium Body - Retribution
fr_FR: Châssis moyen - Châtiment

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body08.name
en: Medium Body - Scorpion
fr_FR: Châssis moyen - Scorpion

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[1]
en: Medium body increases armor and body points
fr_FR: Châssis moyen avec plus de blindage et de résistance

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraMedCnHTrks.name
en: Medium Cannon Cobra Half Track
fr_FR: Canon moyen Cobra autochenilles

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Cobra-Hover-MC.name
en: Medium Cannon Cobra Hover
fr_FR: Canon moyen Cobra aéroglisseur

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraMedCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraMedCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.P0CobraMedCnTrks.name
en: Medium Cannon Cobra Tracks
fr_FR: Canon moyen Cobra chenilles

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN2MK1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CN2MK1.text[1]
en: Medium Cannon firing 76mm rounds
fr_FR: Canon moyen tirant des munitions de 76mm

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower03.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower03.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower03.name
en: Medium Cannon Hardpoint
fr_FR: Pont défensif à canon moyen

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Python-Hover-MC.name
en: Medium Cannon Python Hover
fr_FR: Canon moyen Python aéroglisseur

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.PythonMedCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.PythonMedCanTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.PythonMedCnTrks.name
en: Medium Cannon Python Tracks
fr_FR: Canon moyen Python chenilles

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Scorp-Hover-MC.name
en: Medium Cannon Scorpion Hover
fr_FR: Canon moyen Scorpion aéroglisseur

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Scorp-Trk-MC.name
en: Medium Cannon Scorpion Tracks
fr_FR: Canon moyen Scorpion chenilles

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperMedCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperMedCnTrks.name
en: Medium Cannon Viper Tracks
fr_FR: Canon moyen Vipère chenilles

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon2Mk1.name data/base/stats/weapons.json: $.Cannon2A-TMk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon2Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon2A-TMk1.name
en: Medium Cannon
fr_FR: Canon moyen

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B13.text[0]
en: Medium Super Heavy Body
fr_FR: Châssis super lourd

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_EMP_MRL.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_EMP_MRL.text[1]
en: Mini-rocket armored strongpoint
fr_FR: Pont défensif blindé à PMR

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraMRLHalftrack.name
en: Mini-Rocket Array Cobra Half-tracks
fr_FR: AMR Cobra autochenilles

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraMRLTracks.name
en: Mini-Rocket Array Cobra Tracks
fr_FR: AMR Cobra chenilles

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperMRLHalfTracks.name
en: Mini-Rocket Array Viper Half Track
fr_FR: AMR Vipère autochenilles

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperMRLWheels.name
en: Mini-Rocket Array Viper Wheels
fr_FR: AMR Vipère roues

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket02-MRL.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-MRL.name
en: Mini-Rocket Array
fr_FR: Batterie d'AMR

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraMRLHalftrack.name
en: Mini-Rocket Artillery Cobra Half-tracks
fr_FR: AMR Cobra autochenilles

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperMRLWheels.name
en: Mini-Rocket Artillery Viper Wheels
fr_FR: AMR Vipère roues

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket02-MRL.name data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-MRL.name
en: Mini-Rocket Artillery
fr_FR: Batterie à AMR

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-MRL.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-MRL-pit.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-MRL.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-MRL-pit.name
en: Mini-Rocket Battery
fr_FR: Batterie à AMR

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraPODHTracks.name
en: Mini-Rocket Cobra Half-Tracks
fr_FR: PMR Cobra autochenilles

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraPODTracks.name
en: Mini-Rocket Cobra Tracks
fr_FR: PMR Cobra chenilles

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Tower06.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower6.name
en: Mini-Rocket Guard Tower
fr_FR: Tour de garde à PMR

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket05-MiniPod.name data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-Pod.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket05-MiniPod.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-Pod.name
en: Mini-Rocket Pod
fr_FR: PMR

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Tower06.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower6.name
en: Mini-Rocket Tower
fr_FR: Tour à PMR

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperPODHalfTracks.name
en: Mini-Rocket Viper Half Track
fr_FR: PMR Vipère autochenilles

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperPODWheels.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperPODWheels.name
en: Mini-Rocket Viper Wheels
fr_FR: PMR Vipère roues

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC2.text[2]
en: Missile accuracy +10%
fr_FR: Précision de tir des missiles : +10%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC2.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC2.text[1]
en: Missile actively seeks and homes on targets
fr_FR: Les missiles recherchent activement les cibles et s'y dirigent

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_D1.text[2]
en: Missile damage +25%
fr_FR: Dégâts des missiles : +25%

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Super-Missile.name data/mp/stats/structure.json: $.X-Super-Missile.name data/mp/stats/weapons.json: $.MissileSuper.name
en: Missile Fortress
fr_FR: Forteresse lance-missiles

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_ROF1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_SMS_ROF1.text[2]
en: Missile reload time -15%
fr_FR: Temps de rechargement des missiles : -15%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_D1.text[0] ... + 7 refs
en: Missile Upgrade
fr_FR: Amélioration des missiles

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_ROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_ROF1.text[1]
en: Missiles detect and lock-on to targets while loading
fr_FR: Les missiles détectent des cibles et se verrouillent dessus lors de leur chargement

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-MobileRepairTurret01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-MobileRepairTurret01.name
en: Mobile Repair Turret
fr_FR: Tourelle de réparation

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[1] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[1]
en: More armor and body points than Python
fr_FR: Plus de blindage et de résistance que le Python

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B13.text[1]
en: More armor and body points than Vengeance
fr_FR: Plus de blindage et de résistance que la Vengeance

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_AC1.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_M_AC2.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_M_AC3.text[2]
en: Mortar accuracy +10%
fr_FR: Précision de tir des mortiers : +10%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF02.name
en: Mortar Autoloader Mk2
fr_FR: Chargeur automatique pour mortiers Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF03.name
en: Mortar Autoloader Mk3
fr_FR: Chargeur automatique pour mortiers Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF01.name
en: Mortar Autoloader
fr_FR: Chargeur automatique pour mortiers

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraMortarHalfTrack.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraMortarHalfTrack.name
en: Mortar Cobra Half-tracks
fr_FR: Mortier Cobra autochenilles

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_M_D1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_M_D4.text[2]
en: Mortar damage +25%
fr_FR: Dégâts des mortiers : +25%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF04.name
en: Mortar Fast Loader
fr_FR: Chargeur rapide pour mortiers

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-MortarPit.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-MortarPit01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-MortarPit.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-MortarPit01.name
en: Mortar Pit
fr_FR: Mortier retranché

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_ROF1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_M_ROF4.text[2]
en: Mortar reload time -10%
fr_FR: Temps de rechargement des mortiers : -10%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Acc01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Acc01.name
en: Mortar Targeting Computer
fr_FR: Ordinateur balistique pour mortier

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar01Lt.name data/base/stats/weapons.json: $.Mortar1Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar01Lt.name data/mp/stats/weapons.json: $.Mortar1Mk1.name
en: Mortar
fr_FR: Mortier

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.MG1-Tower.name
en: Mounted Machinegun
fr_FR: Mitrailleuse montée

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body14.name
en: Multi Turret Body - Dragon
fr_FR: Châssis super lourd - Dragon

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG4.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG4.text[1]
en: Multi-barrel, rapid-fire machinegun
fr_FR: Mitrailleuse rotative multitube à tir rapide

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_CR1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_CR1.text[1]
en: Must be built to produce commanders
fr_FR: Doit être construit pour produire des commandants

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Nanolab.name
en: Nanolab
fr_FR: Laboratoire de nanotechnologies

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_LASSAT.text[3]
en: Narrow area of effect
fr_FR: Effet sur une zone étroite

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Retrib-Trk-Needle.name
en: Needle Gun Retribution Tracks
fr_FR: Canon électrique léger Châtiment chenilles

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Tiger-Trk-Needle.name
en: Needle Gun Tiger Tracks
fr_FR: Canon électrique léger Tigre chenilles

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-GuardTower-Rail1.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower-Rail1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-GuardTower-Rail1.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower-Rail1.name
en: Needle Gun Tower
fr_FR: Tour à canon électrique léger

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Veng-Trk-Needle.name
en: Needle Gun Vengeance Tracks
fr_FR: Canon électrique léger Vengeance chenilles

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RailGun01.name data/base/stats/weapons.json: $.RailGun1Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-RailGun01.name data/mp/stats/weapons.json: $.RailGun1Mk1.name
en: Needle Gun
fr_FR: Canon électrique léger

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-Rail1.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-Rail1-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Rail1-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.MP-Cyb-Needle-GRD.name
en: Needle Gunner Cyborg
fr_FR: Cyborg à canon électrique léger

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade08.name
en: Neural Synapse Research Brain Mk2
fr_FR: Cerveau de recherche Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade09.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade09.name
en: Neural Synapse Research Brain Mk3
fr_FR: Cerveau de recherche Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RU7.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade07.name data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RU7.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade07.name
en: Neural Synapse Research Brain
fr_FR: Cerveau de recherche

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_LASSAT.text[0]
en: New Advanced Weapon Available
fr_FR: Nouvelle arme avancée disponible

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HART.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_MART.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HART.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_MART.text[0]
en: New Artillery Missile Turret Available
fr_FR: Nouvelle tourelle d'artillerie à missiles disponible

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RFU1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RFU1.text[1]
en: New automated repair techniques
fr_FR: Nouvelles techniques de réparation automatisée

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_REPAI1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_CR1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY1.text[0] ... + 7 refs
en: New Base Structure Available
fr_FR: Nouveau bâtiment disponible

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_CT1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_C_CT1.text[1]
en: New battlefield computer system
fr_FR: Nouvel ordinateur de bataille

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW1.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW1.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW2.text[0]
en: New Construction Options Available
fr_FR: Nouvelles options de construction disponibles

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_JP1.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_JP1.text[0]
en: New Cyborg Research Available
fr_FR: Nouvelle recherche pour Cyborgs disponible

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_RC.text[0]
en: New Electronic Technology Discovered
fr_FR: Nouvelle technologie électronique découverte

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS2.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS1.text[0] ... + 2 refs
en: New Laser Weapon Available
fr_FR: Nouvelle arme laser disponible

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_AT.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_BB.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_AT.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_BB.text[0]
en: New Missile Turret Available
fr_FR: Nouvelle tourelle à missiles disponible

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[0]
en: New Paradigm Heavy Body
fr_FR: Châssis lourd du Nouveau Paradigme

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[0]
en: New Paradigm Light Body
fr_FR: Châssis léger du Nouveau Paradigme

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[0]
en: New Paradigm Medium body
fr_FR: Châssis moyen du Nouveau Paradigme

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V2.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V2.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V3.text[1]
en: New power efficient propulsion
fr_FR: Nouvelle propulsion économe en énergie

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_POWU1.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_POWU2.text[1]
en: New Power Generation Technology
fr_FR: Nouvelle technologie de production d'énergie

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_P_V1.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_P_V1.text[0]
en: New Propulsion Available for Design
fr_FR: Nouveau type de propulsion disponible pour conception

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_HALFT1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TRACK1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_H1.text[0] ... + 5 refs
en: New Propulsion Available
fr_FR: Nouveau type de propulsion disponible

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL3.text[0] ... + 3 refs
en: New Rail Gun Available
fr_FR: Nouveau canon électrique disponible

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_REPAI1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_REPAI1.text[1]
en: New Repair Facility Repairs Damaged Units
fr_FR: Nouveau centre de réparation pour les unités endommagées

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ACYB.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ADEF.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ASTRUC.text[0] ... + 6 refs
en: New Repair Technology Discovered
fr_FR: Nouvelle technologie de réparation découverte

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_SL1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_C_SL1.text[3]
en: New research options available
fr_FR: Nouvelles options de recherche disponibles

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_MP1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_HvAT.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_IDF.text[0] ... + 9 refs
en: New Rocket Available
fr_FR: Nouvelle roquette disponible

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HvSAM1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_LtSAM1.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HvSAM1.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_LtSAM1.text[0]
en: New SAM Turret Available
fr_FR: Nouvelle tourelle SAM disponible

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_WST.text[0]
en: New System Available
fr_FR: Nouveau système disponible

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SUE1.text[0]
en: New Systems Sensor Available
fr_FR: Nouveau système de radar disponible

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_UP.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_WS.text[0]
en: New Systems Structure Available
fr_FR: Nouveau bâtiment système disponible

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSTW1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTW1.text[0] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_CBSTW1.text[0] ... + 6 refs
en: New Systems Tower Available
fr_FR: Nouvelle tour système disponible

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_CT1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_C_CT1.text[0] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[0]
en: New Systems Turret Available for Design
fr_FR: Nouveau système de tourelle disponible pour conception

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SENSO1.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SENSO1.text[0]
en: New Systems Turret Available For Design
fr_FR: Nouvelle tourelle système disponible pour assemblage

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SUE1.text[1]
en: New Thermal Emissions detection
fr_FR: Nouvelle technologie de détection d'émissions thermiques

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_BMB6.text[0]
en: New VTOL Missile Launcher
fr_FR: Nouveau lance-missiles pour VTOLs

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.NEXUSCWall.name data/mp/stats/structure.json: $.NEXUSCWall.name
en: NEXUS CWall
fr_FR: Mur en béton Nexus

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[0]
en: NEXUS Heavy Body
fr_FR: Châssis lourd de NEXUS

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Resistance-Upgrade04.name
en: NEXUS Immunization System
fr_FR: Système d'immunisation NEXUS

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU1.text[1]
en: NEXUS Intruder Program analyzed
fr_FR: Programme d'intrusion Nexus analysé

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Resistance.name
en: NEXUS Intruder Program
fr_FR: Virus de NEXUS

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[0]
en: NEXUS Light Body
fr_FR: Châssis léger de NEXUS

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-SpyTower.name data/mp/stats/structure.json: $.Sys-SpyTower.name
en: Nexus Link Tower
fr_FR: Tour à lien NEXUS

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-SpyTurret.name data/mp/stats/weapons.json: $.SpyTurret01.name
en: Nexus Link Turret
fr_FR: Tourelle de lien Nexus

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[0]
en: NEXUS Medium Body
fr_FR: Châssis moyen de NEXUS

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.NX-ANTI-SATSite.name data/mp/stats/structure.json: $.NX-ANTI-SATSite.name
en: Nexus Missile Silo
fr_FR: Silo de lancement de missiles nucléaires de NEXUS

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Resistance-Upgrade02.name
en: NEXUS Resistance Circuits Mk2
fr_FR: Circuits résistants au NEXUS Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Resistance-Upgrade03.name
en: NEXUS Resistance Circuits Mk3
fr_FR: Circuits résistants au NEXUS Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Resistance-Upgrade01.name
en: NEXUS Resistance Circuits
fr_FR: Circuits résistants au NEXUS

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.NEXUSWall.name data/mp/stats/structure.json: $.NEXUSWall.name
en: NEXUS Wall
fr_FR: Mur Nexus

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/noplace.json: $.challenge.name
en: No Place To Hide
fr_FR: Nulle part où se cacher

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/bonecrusher.json: $.AI.tip
en: Non-Cheating. Hard. Fun. Crush!
fr_FR: Non-tricheur. Difficile. Fun. Brise!

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SUE1.text[2]
en: Objects become difficult to locate near it
fr_FR: Les objets deviennent difficiles à déceler près de lui

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0ResourceExtractor.name data/mp/stats/structure.json: $.A0ResourceExtractor.name
en: Oil Derrick
fr_FR: Puits de pétrole

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.OilDrum.name
en: Oil Drum
fr_FR: Baril de pétrole

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.OilResource.name
en: Oil Resource
fr_FR: Gisement de pétrole

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC1.text[1]
en: On-board computer predicts target movement
fr_FR: L'ordinateur embarqué corrige la trajectoire en temps réel en fonction du déplacement de la cible

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ACYB.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_AVEH.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ACYB.text[2] ... + 2 refs
en: On-board diagnostic and repair systems
fr_FR: Systèmes embarqués de diagnostic et de réparation

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_RC.text[2]
en: On-board resistance circuit systems
fr_FR: Systèmes de circuits résistifs embarqués

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_REPAI1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_REPAI1.text[3]
en: Or select the Repair Facility as a unit's target
fr_FR: ou sélectionnez le centre de réparation comme cible pour une unité

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[2] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_CBSTW1.text[2] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_CBSTW1.text[2]
en: Orders assigned indirect fire units to fire at the enemy batteries
fr_FR: Ordonne aux unités d'artillerie associées de viser les batteries ennemies

note: TRANSLATORS: data/base/ruleset.json: $.name
en: Original Campaign
fr_FR: Campagne originale

note: TRANSLATORS: data/mp/ruleset.json: $.name
en: Original Skirmish
fr_FR: Escarmouche originale

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body6SUPP.name data/mp/stats/body.json: $.Body6SUPP.name
en: Panther
fr_FR: Panthère

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-RotMor.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-RotMor.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-RotMor.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-RotMor.name
en: Pepperpot Pit
fr_FR: Poivrière retranchée

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Mortar3ROTARYMk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Mortar3ROTARYMk1.name
en: Pepperpot
fr_FR: Poivrière

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.SK-Mantis-VTOL-PBB.name
en: Phosphor Bomb Bay Mantis VTOL
fr_FR: Bombes au phosphore Mante VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb03.name
en: Phosphor Bomb Bay
fr_FR: Bombes au phosphore

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BabaPickUp.name data/mp/stats/templates.json: $.BabaPickUp.name
en: Pick-Up Truck
fr_FR: Pick-up

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade08.name
en: Plascrete Mk2
fr_FR: Béton plastifié Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade09.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade09.name
en: Plascrete Mk3
fr_FR: Béton plastifié Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade07.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade07.name
en: Plascrete
fr_FR: Béton plastifié

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-PlasmaCannon.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-PlasmaCannon.name
en: Plasma Cannon Emplacement
fr_FR: Emplacement à canon plasma

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_PLASCAN.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_PLASCAN.text[1]
en: Plasma Cannon firing plasma
fr_FR: Canon tirant des grosses munitions explosives au plasma

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.WyvernPlasmaCTracks.name
en: Plasma Cannon Wyvern Tracks
fr_FR: Canon plasma Vouivre chenilles

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-PlasmaCannon.name data/mp/stats/weapons.json: $.Laser4-PlasmaCannon.name
en: Plasma Cannon
fr_FR: Canon plasma

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb05.name
en: Plasmite Bomb
fr_FR: Bombes plasma

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_PLFL.text[1]
en: Plasmite Flame-thrower
fr_FR: Lance-plasma

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-PlasmiteFlamer.name data/mp/stats/structure.json: $.Plasmite-flamer-bunker.name
en: Plasmite Flamer Bunker
fr_FR: Bunker lance-plasma

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Plasmite-Flamer.name data/mp/stats/weapons.json: $.PlasmiteFlamer.name
en: Plasmite Flamer
fr_FR: Lance-plasma

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.SK-Retre-VTOL-Plasmite.name
en: Plasmite Retribution VTOL
fr_FR: Bombes plasma Châtiment VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade11.name
en: Plasteel Mk2
fr_FR: Béton plastique-acier Mk2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade12.name
en: Plasteel Mk3
fr_FR: Béton plastique-acier Mk3

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade10.name
en: Plasteel
fr_FR: Béton plastique-acier

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[3]
en: Power cost and production time similar to Cobra
fr_FR: Coûts et délais de production similaires au Cobra

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[3]
en: Power cost and production time similar to Viper
fr_FR: Coûts et délais de production similaires à la Vipère

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[3]
en: Power cost and production time the same as Python
fr_FR: Coûts et délais de production similaires au Python

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0PowerGenerator.name data/mp/stats/structure.json: $.A0PowerGenerator.name
en: Power Generator
fr_FR: Générateur d'énergie

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_POWMD1.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_POWMD1.text[0]
en: Power Module Available
fr_FR: Modules énergétiques disponibles

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-PowerModuleMk1.name data/base/stats/structure.json: $.A0PowMod1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-PowerModuleMk1.name data/mp/stats/structure.json: $.A0PowMod1.name
en: Power Module
fr_FR: Module énergétique

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_POWU1.text[2]
en: Power output +25%
fr_FR: Puissance de sortie des générateurs : +25%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_POWU2.text[2]
en: Power output +30%
fr_FR: Puissance de sortie des générateurs : +30%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/messages.json: $.MSG2.text[0]
en: Power Research Completed
fr_FR: Recherche énergétique terminée

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_CANT.text[1]
en: Powerful Electronic magnetic pulse weapon
fr_FR: Arme à impulsions électromagnétiques à haute puissance

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Powlab.name
en: Powerlab
fr_FR: Laboratoire sur l'énergie

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY1.text[2]
en: Produces Cyborgs
fr_FR: Produit des Cyborgs

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU4.text[3]
en: Professional and Regular rank units are protected
fr_FR: Les unités de rang professionnel et régulier sont protégées

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[0]
en: Project Heavy Body
fr_FR: Châssis lourd du Projet

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[0]
en: Project Light Body
fr_FR: Châssis léger du Projet

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[0]
en: Project Medium Body
fr_FR: Châssis moyen du Projet

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_D1.text[1]
en: Propylene Oxide gel treated to burn at higher temperatures
fr_FR: Gel d'oxyde de propylène traité pour brûler à plus hautes températures

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/semperfi.json: $.AI.tip
en: Prototypical AI focusing on rockets/missiles
fr_FR: IA protoype spécialisée en roquettes/missiles

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-PulseLas.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-PulseLaser.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-PulseLaser.name
en: Pulse Laser Emplacement
fr_FR: Emplacement à laser à impulsions

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-PulseLas.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-PulseLas.name
en: Pulse Laser Hardpoint
fr_FR: Pont défensif à laser à impulsions

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.LeopardHoverPulseLas.name
en: Pulse Laser Leopard Hover
fr_FR: Laser à impulsions Léopard aéroglisseur

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Mantis-Trk-Pulse.name
en: Pulse Laser Mantis Tracks
fr_FR: Laser à impulsions Mante chenilles

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PantherHoverPulseLas.name
en: Pulse Laser Panther Hover
fr_FR: Laser à impulsions Panthère aéroglisseur

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PythonPulseTracks.name
en: Pulse Laser Python Tracks
fr_FR: Laser à impulsions Python chenilles

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.TigerHoverPulseLas.name
en: Pulse Laser Tiger Hover
fr_FR: Laser à impulsions Tigre aéroglisseur

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.TigerPulseTracks.name
en: Pulse Laser Tiger Tracks
fr_FR: Laser à impulsions Tigre chenilles

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-PulseLas.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower-BeamLas.name
en: Pulse Laser Tower
fr_FR: Tour à laser à impulsions

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.WyvernPulseTracks.name
en: Pulse Laser Wyvern Tracks
fr_FR: Laser à impulsions Vouivre chenilles

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Laser02.name data/base/stats/weapons.json: $.Laser2PULSEMk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Laser02.name data/mp/stats/weapons.json: $.Laser2PULSEMk1.name
en: Pulse Laser
fr_FR: Laser à impulsions

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0PythonHvyCnTrks.name
en: Python Heavy Cannon Tracks
fr_FR: Canon lourd Python chenilles

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_DOUBLEAA2.text[1]
en: Quad 80mm Anti-Aircraft cannon
fr_FR: Quadruple canon AA de 80mm

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_SMS_ROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_SMS_ROF1.text[1]
en: Racked missile dispensers allow for fast reloading
fr_FR: Galerie de missiles permettant d'accélérer le rechargement

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_RDST1.text[2]
en: Radar detector detects enemy sensors
fr_FR: Tour radar détectant les radars ennemis

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.Sys-RadarDetector01.name
en: Radar Detector Tower
fr_FR: Tour à détecteur de radar

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-RadarDetector01.name data/mp/stats/sensor.json: $.RadarDetector.name
en: Radar Detector
fr_FR: Détecteur de radar

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_AC1.text[2]
en: Rail Gun accuracy +10%
fr_FR: Précision de tir des canons électriques et magnétiques : +10%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_D1.text[2]
en: Rail Gun damage +25%
fr_FR: Dégâts des canons électriques et magnétiques : +25%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Rail2.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Rail2.name
en: Rail Gun Emplacement
fr_FR: Emplacement à canon électrique lourd

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL2.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL2.text[1]
en: Rail gun firing armor-piercing darts
fr_FR: Canon électrique projetant des fléchettes métalliques perforantes

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-Rail2.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower-Rail2.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-Rail2.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-Rail2.name
en: Rail Gun Hardpoint
fr_FR: Pont défensif à canon électrique lourd

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Mantis-Trk-Rail.name
en: Rail Gun Mantis Tracks
fr_FR: Canon électrique lourd Mante chenilles

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_ROF1.text[2]
en: Rail Gun reload time -15%
fr_FR: Temps de rechargement des canons électriques et magnétiques : -15%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-ROF02.name
en: Rail Gun ROF Mk2
fr_FR: Cadence de tir des canons électriques et magnétiques augmentée Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-ROF03.name
en: Rail Gun ROF Mk3
fr_FR: Cadence de tir des canons électriques et magnétiques augmentée Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-ROF01.name
en: Rail Gun ROF
fr_FR: Cadence de tir des canons électriques et magnétiques augmentée

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.TigerHoverRailGun.name
en: Rail Gun Tiger Hover
fr_FR: Canon électrique lourd Tigre aéroglisseur

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_AC1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_D1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_ROF1.text[0] ... + 3 refs
en: Rail Gun Upgrade
fr_FR: Amélioration des canons électriques et magnétiques

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RailGun02.name data/base/stats/weapons.json: $.RailGun2Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-RailGun02.name data/mp/stats/weapons.json: $.RailGun2Mk1.name
en: Rail Gun
fr_FR: Canon électrique lourd

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-Accuracy01.name
en: Rail Target Prediction Computer
fr_FR: Ordinateur balistique pour canons électriques et magnétiques

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-Rail2.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-Rail2.name
en: Railgun Emplacement
fr_FR: Emplacement à canon électrique lourd

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-ROF02.name
en: Rapid Fire Chaingun Upgrade
fr_FR: Chargeur à cadence rapide pour mitrailleuses

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-ROF02.name
en: Rapid Fire Chaingun
fr_FR: Mitrailleuses à cadence rapide

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL1.text[1]
en: Rapid fire rail gun firing needle darts
fr_FR: Canon électrique à tir rapide projetant des aiguilles métalliques

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_SRK_ROF4.text[1]
en: Rapid Loader increases reload rate
fr_FR: Chargeur rapide augmente la vitesse de rechargement

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[2]
en: Rearming speed +30%
fr_FR: Vitesse de réarmement : +30%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Range01-ScavReduce.name
en: Reduce Scavenger Flamer Range
fr_FR: Réduire la portée des tirs des Pillards

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU3.text[2] ... + 3 refs
en: Reduced chance of NEXUS take-over
fr_FR: Réduction du risque de prise de contrôle par Nexus

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VP.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VP.text[1]
en: Refuels, rearms and repairs VTOLs
fr_FR: Recharge et répare les VTOLs

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials02.name
en: Reinforced Base Structure Materials Mk2
fr_FR: Matériaux de construction améliorés Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials03.name
en: Reinforced Base Structure Materials Mk3
fr_FR: Matériaux de construction améliorés Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_MAT1.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials01.name data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_MAT1.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Materials01.name
en: Reinforced Base Structure Materials
fr_FR: Matériaux de construction améliorés

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/ecm.json: $.RepairCentre.name
en: Repair Center Turret
fr_FR: Tourelle de centre de réparation

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.P0CobraRepairTrks.name
en: Repair Cobra Tracks
fr_FR: Tourelle de réparation Cobra chenilles

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-RepairFacility.name data/base/stats/structure.json: $.A0RepairCentre3.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-RepairFacility.name data/mp/stats/structure.json: $.A0RepairCentre3.name
en: Repair Facility
fr_FR: Centre de réparation

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ScorpRepairTrk.name
en: Repair Scorpion Tracks
fr_FR: Tourelle de réparation Scorpion chenilles

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RFU1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RFU4.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RFU7.text[2]
en: Repair Speed +100%
fr_FR: Vitesse de réparation : +100%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0CobraRepairTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.A-Rep-Cobra-Trk.name
en: Repair Turret Cobra Tracks
fr_FR: Tourelle de réparation Cobra chenilles

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Rep-Mantis-Trk.name
en: Repair Turret Mantis Tracks
fr_FR: Tourelle de réparation Mante chenilles

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperRepairHalftrack.name
en: Repair Turret Viper Half-track
fr_FR: Tourelle de réparation Vipère autochenilles

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperRepairHalftrack.name
en: Repair Turret Viper Half-tracks
fr_FR: Tourelle de réparation Vipère autochenilles

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperRepairWheels.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperRepairWheels.name
en: Repair Turret Viper Wheels
fr_FR: Tourelle de réparation Vipère roues

note: TRANSLATORS: data/base/stats/repair.json: $.LightRepair1.name data/mp/stats/repair.json: $.LightRepair1.name
en: Repair Turret
fr_FR: Tourelle de réparation

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG4.text[3] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG4.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_TWINAGHP.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_TWINAGUN.text[3]
en: Replaces all machineguns
fr_FR: Remplace toutes les mitrailleuses

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_LS1.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_LS1.text[3]
en: Requires cyborg factory to produce
fr_FR: Nécessite une usine de production de Cyborgs

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYTRANS.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SUPERTRANS.text[3]
en: Requires heavy VTOL factory to produce
fr_FR: Nécessite une usine à VTOLs agrandie pour être produit

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_ENGIN1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_ENGIN2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ENGIN3.text[0] ... + 3 refs
en: Research Breakthrough Improves Construction Rates
fr_FR: Une découverte technologique permet d'augmenter la vitesse de construction

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0ResearchFacility.name data/mp/stats/structure.json: $.A0ResearchFacility.name
en: Research Facility
fr_FR: Centre de recherche

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY1.text[3]
en: Research makes additional Cyborgs available
fr_FR: De nouveaux Cyborgs seront disponibles après recherches

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[0]
en: Research Module Available
fr_FR: Modules de recherche disponibles

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[1]
en: Research module expands research facilities
fr_FR: Les modules de recherche agrandissent les centres de recherche

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Module.name data/base/stats/structure.json: $.A0ResearchModule1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Module.name data/mp/stats/structure.json: $.A0ResearchModule1.name
en: Research Module
fr_FR: Module de recherche

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RU1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RU4.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RU7.text[2]
en: Research speed +30%
fr_FR: Vitesse de recherche : +30%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[2]
en: Research speed +85%
fr_FR: Vitesse de recherche : +85%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body3MBT.name data/mp/stats/body.json: $.Body3MBT.name
en: Retaliation
fr_FR: Revanche

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body7ABT.name data/mp/stats/body.json: $.Body7ABT.name
en: Retribution
fr_FR: Châtiment

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-IDFRocket.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-Rocket06-IDF.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-IDFRocket.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-Rocket06-IDF.name
en: Ripple Rocket Battery
fr_FR: Batterie de roquettes d'artillerie

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket06-IDF.name data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-IDF.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket06-IDF.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-IDF.name
en: Ripple Rockets
fr_FR: Roquettes d'artillerie

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG_ROF3.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG_ROF3.text[1]
en: Robotic advances make new chaingun upgrade available
fr_FR: Les avancées en robotique permettent d'améliorer les chargeurs

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade05.name
en: Robotic Factory Production Mk2
fr_FR: Production de véhicules robotisée Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade06.name
en: Robotic Factory Production Mk3
fr_FR: Production de véhicules robotisée Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade04.name
en: Robotic Factory Production
fr_FR: Production de véhicules robotisée

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_CN_ROF4.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWRF4.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_M_ROF4.text[1] ... + 3 refs
en: Robotic loading system feeds rounds into breech
fr_FR: Système de chargement de munitions robotisé

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade04.name
en: Robotic Manufacturing
fr_FR: Production de véhicules robotisée

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade05.name
en: Robotic Repair Facility Upgrade Mk2
fr_FR: Centre de réparation robotisé Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade06.name
en: Robotic Repair Facility Upgrade Mk3
fr_FR: Centre de réparation robotisée Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade04.name
en: Robotic Repair Facility Upgrade
fr_FR: Centre de réparation robotisée

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade04.name
en: Robotic Repair Facility
fr_FR: Centre de réparation robotisé

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade05.name
en: Robotic VTOL Rearming Mk2
fr_FR: Réarmement des VTOLs robotisé Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade06.name
en: Robotic VTOL Rearming Mk3
fr_FR: Réarmement des VTOLs robotisé Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade04.name data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade04.name
en: Robotic VTOL Rearming
fr_FR: Réarmement des VTOLs robotisé

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_AC1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_AC1.text[2] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_AC2.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_SRK_AC3.text[2]
en: Rocket accuracy +10%
fr_FR: Précision de tir des roquettes : +10%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_IDF.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_IDF.text[1]
en: Rocket artillery; can be assigned to a sensor
fr_FR: Artillerie lance-roquettes pouvant être affectée à un radar

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-ROF02.name
en: Rocket Autoloader Mk2
fr_FR: Chargeur automatique pour lance-roquettes Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-ROF03.name
en: Rocket Autoloader Mk3
fr_FR: Chargeur automatique pour lance-roquettes Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-ROF01.name
en: Rocket Autoloader
fr_FR: Chargeur automatique pour lance-roquettes

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BarbarianRKBuggy.name data/mp/stats/templates.json: $.BarbarianRKBuggy.name
en: Rocket Buggy
fr_FR: 4x4 lance-roquettes

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_D1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_D1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_RK_D4.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_SRK_D4.text[2]
en: Rocket damage +25%
fr_FR: Dégâts des roquettes : +25%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_SRK_AC3.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_SRK_AC3.text[1]
en: Rocket detects and locks on to engine emissions
fr_FR: Les roquettes détectent les émissions thermiques et se verrouillent dessus

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BabaRKJeep.name data/mp/stats/templates.json: $.BabaRKJeep.name
en: Rocket Jeep
fr_FR: Jeep lance-roquettes

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Accuracy02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Accuracy01.name
en: Rocket Laser Designator
fr_FR: Roquettes à viseur laser

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-ROF05.name
en: Rocket Rapid Loader Mk2
fr_FR: Chargeur rapide pour fusées Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-ROF06.name
en: Rocket Rapid Loader Mk3
fr_FR: Chargeur rapide pour fusées Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-ROF04.name
en: Rocket Rapid Loader
fr_FR: Chargeur rapide pour fusées

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_ROF1.text[2] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_ROF1.text[2]
en: Rocket reload time -15%
fr_FR: Temps de rechargement des lance-roquettes : -15%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_AC2.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_AC2.text[1]
en: Rocket tracks the laser designator to the target
fr_FR: Les roquettes suivent le guidage laser jusqu'à la cible

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer03-Rot.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer03-Rot.name
en: Rotary Howitzer - Hellstorm
fr_FR: Obusier rotatif - Hellstorm

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-RotMG.name data/mp/stats/structure.json: $.Pillbox-RotMG.name
en: Rotary MG Bunker
fr_FR: Bunker à fusil d'assaut

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar3.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar3.name
en: Rotary Mortar - Pepperpot
fr_FR: Mortier rotatif - Poivrière

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Rotarywepslab.name
en: Rotaryweaponslab
fr_FR: Laboratoire d'armes rotatives

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.BarbTechRuin.name
en: Ruined Factory
fr_FR: Usine en ruines

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_SAM1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_SAM1.text[1]
en: SAM site with Avenger missiles
fr_FR: Site de missiles sol-air Avenger

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_SAM2.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_SAM2.text[1]
en: SAM site with Vindicator missiles
fr_FR: Site de missiles sol-air Vindicator

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaRocketPitAT.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaRocketPitAT.name
en: Scavenger AT-Rocket Pit
fr_FR: Lance-roquettes anti-char retranché des Pillards

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaBunker.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaBunker.name
en: Scavenger Bunker
fr_FR: Bunker des Pillards

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaVtolFactory.name
en: Scavenger Chopper Factory
fr_FR: Usine d'hélicos des Pillards

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BabaCornerWall.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BabaCornerWall.name
en: Scavenger CornerWall
fr_FR: Mur d'angle des Pillards

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaFactory.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaFactory.name
en: Scavenger Factory
fr_FR: Centre de commandement des Pillards

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaFlameTower.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaFlameTower.name
en: Scavenger Flame Tower
fr_FR: Tour lance-flammes des Pillards

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaGunTower.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaGunTower.name
en: Scavenger Gun Tower
fr_FR: Tour à mitrailleuse des Pillards

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaHorizontalWall.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaHorizontalWall.name
en: Scavenger Horizontal Wall
fr_FR: Mur des Pillards

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.bbaatow.name
en: Scavenger MG tower
fr_FR: Tour à mitrailleuse des Pillards

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.bbaawep.name
en: Scavenger Mounted MG
fr_FR: Mitrailleuse montée des pillards

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaPowerGenerator.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaPowerGenerator.name
en: Scavenger Power Generator
fr_FR: Générateur d'énergie des Pillards

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.ScavRepairCentre.name
en: Scavenger Repair Center
fr_FR: Atelier de réparation des pillards

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaRocketPit.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaRocketPit.name
en: Scavenger Rocket Pit
fr_FR: Lance-roquettes retranché des Pillards

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BaBaPeople.name data/mp/stats/templates.json: $.BaBaPeople.name
en: Scavenger
fr_FR: Pillard

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.ScavNEXUSlink.name
en: scavengernexuslinkturret
fr_FR: tourelle Nexus des pillards

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BabaBusCan.name data/mp/stats/templates.json: $.BabaBusCan.name
en: School Bus
fr_FR: Bus scolaire

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-ATMiss.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-Atmiss-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Atmiss-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.MP-Cyb-ATmiss-GRD.name
en: Scourge Cyborg
fr_FR: Super Cyborg à missiles anti-char

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Scourge-Mantis-H.name
en: Scourge Mantis Hover
fr_FR: Missiles anti-char Mante aéroglisseur

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.MantisScourgeTracks.name
en: Scourge Mantis Tracks
fr_FR: Missiles anti-char Mante chenilles

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-A-Tmiss.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower-Atmiss.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-A-Tmiss.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-Atmiss.name
en: Scourge Missile Hardpoint
fr_FR: Pont défensif à missiles anti-char

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-GuardTower-ATMiss.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower-ATMiss.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-GuardTower-ATMiss.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower-ATMiss.name
en: Scourge Missile Tower
fr_FR: Tour à missiles anti-char

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.WyvernScourgeTracks.name
en: Scourge Missile Wyvern Tracks
fr_FR: Missiles anti-char Vouivre chenilles

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile2A-T.name data/base/stats/weapons.json: $.Missile-A-T.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile2A-T.name data/mp/stats/weapons.json: $.Missile-A-T.name
en: Scourge Missile
fr_FR: Missiles anti-char

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PythonScourgeTracks.name
en: Scourge Python Tracks
fr_FR: Missiles anti-char Python chenilles

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.SK-Retal-VTOL-Scourge.name
en: Scourge Retaliation VTOL
fr_FR: Missiles anti-char Revanche VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-SpyTurret.name data/base/stats/weapons.json: $.SpyTurret01.name
en: Scrambler Turret
fr_FR: Tourelle brouilleuse

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/nb_hover.json: $.AI.tip
en: Sea map AI, based on NullBot
fr_FR: Carte marine de l'IA, basé sur NullBot

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Accuracy02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Accuracy02.name
en: Search & Destroy Missiles
fr_FR: Missiles à tête chercheuse

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTU1.text[3] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTU1.text[3]
en: Select new targets to continue the VTOL strikes
fr_FR: Désignez de nouvelles cibles pour continuer l'attaque aérienne

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_M_AC3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_M_AC3.text[1]
en: Self-guided rocket-powered shells
fr_FR: Obus auto-guidés propulsés par fusées

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade09.name
en: Self-Replicating Manufacturing
fr_FR: Production de véhicules par auto-réplication

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraSensorHalftrack.name
en: Sensor Cobra Half-tracks
fr_FR: Radar Cobra autochenilles

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU3.text[2]
en: Sensor Range +10%
fr_FR: Portée des radars : +10%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU2.text[2]
en: Sensor Range +15%
fr_FR: Portée des radars : +15%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[2]
en: Sensor Range +25%
fr_FR: Portée des radars : +25%

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraSensorHalftrack.name
en: Sensor Turret Cobra Half-tracks
fr_FR: Radar Cobra autochenilles

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperSensorWheels.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperSensorWheels.name
en: Sensor Turret Viper Wheels
fr_FR: Radar Vipère roues

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Turret01.name data/base/stats/sensor.json: $.SensorTurret1Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Turret01.name data/mp/stats/sensor.json: $.SensorTurret1Mk1.name
en: Sensor Turret
fr_FR: Tourelle radar

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Upgrade02.name
en: Sensor Upgrade Mk2
fr_FR: Amélioration des radars Mk2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Upgrade03.name
en: Sensor Upgrade Mk3
fr_FR: Amélioration des radars Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Upgrade01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Upgrade01.name
en: Sensor Upgrade
fr_FR: Amélioration des radars

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU2.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU3.text[0]
en: Sensors Improved
fr_FR: Capteurs améliorés

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MdArtMissile.name data/mp/stats/weapons.json: $.Missile-MdArt.name
en: Seraph Missile Array
fr_FR: Batterie de missiles Seraph

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-MdArtMissile.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-MdART-pit.name
en: Seraph Missile Battery
fr_FR: Batterie de missiles Seraph

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_M_AC2.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_M_AC2.text[1]
en: Shells detect and home to thermal heat signatures
fr_FR: Les obus détectent les signatures thermiques et se dirigent dessus

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B13.text[2]
en: Slow moving Body
fr_FR: Châssis lent

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[2]
en: Slower than Python
fr_FR: Plus lent que le Python

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.WallCornerSmashed.name
en: Smashedcornerwall
fr_FR: Coin de mur détruit

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.WallSmashed.name
en: Smashedwall
fr_FR: Mur détruit

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_H1.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_W1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_H1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_W1.text[2]
en: Speed: Fast
fr_FR: Vitesse : rapide

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_HALFT1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_HALFT1.text[2]
en: Speed: Medium
fr_FR: Vitesse : moyenne

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TRACK1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_TRACK1.text[2]
en: Speed: Slow
fr_FR: Vitesse : lente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_P_V1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_P_V1.text[2]
en: Speed: VTOL
fr_FR: Vitesse : VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Accuracy02.name
en: Stabilized Mini-Rockets Mk2
fr_FR: Mini-roquettes stabilisées Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Accuracy01.name
en: Stabilized Mini-Rockets
fr_FR: Mini-roquettes stabilisées

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Accuracy01.name
en: Stabilized Rockets
fr_FR: Mini-roquettes stabilisées

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ST1.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ST1.text[3]
en: Steals technology from enemies
fr_FR: Dérobe des technologies ennemies

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SPT.text[3]
en: Steals technology from structures and takes control of weapons
fr_FR: Prend le contrôle des unités/défenses et copie la technologie des bâtiments

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.GuardTower3.name
en: Steel Heavy Machinegun Guard Tower
fr_FR: Tour de garde à mitrailleuse lourde en acier

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TOWER4.text[1]
en: Steel tower with flamer
fr_FR: Tour en acier avec lance-flamme

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TOWER3.text[1]
en: Steel tower with heavy machinegun
fr_FR: Tour en acier avec mitrailleuse lourde

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TOWER1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_TOWER1.text[1]
en: Steel tower with machinegun
fr_FR: Tour d'acier à mitrailleuse

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TOWER2.text[1]
en: Steel tower with twin machinegun
fr_FR: Tour en acier avec mitrailleuse jumelée

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU5.text[3]
en: Stops NEXUS take-over
fr_FR: Stoppe le contrôle du NEXUS

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-AALaser.name data/mp/stats/weapons.json: $.AAGunLaser.name
en: Stormbringer AA Laser
fr_FR: Laser DCA Stormbringer

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-AA-Laser.name data/mp/stats/structure.json: $.P0-AASite-Laser.name
en: Stormbringer Emplacement
fr_FR: Emplacement à DCA Stormbringer

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTW1.text[3] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTW1.text[3]
en: Strike mission continues until enemy destroyed or they retreat
fr_FR: L'attaque continue jusqu'à ce que l'ennemi soit détruit ou batte en retraite

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_C_CT2.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_C_CT3.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_C_CT4.text[0]
en: Stronger Commander Turret Available for Design
fr_FR: Tourelle de Commandement renforcée disponible

note: TRANSLATORS: data/base/messages/messages.json: $.MSG1.text[0]
en: Structure Research Completed
fr_FR: Recherche pour structure terminée

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Sunburst.name
en: Sunburst AA Rocket Array
fr_FR: Batterie de mini-roquettes de DCA Sunburst

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Sunburst.name data/mp/stats/structure.json: $.P0-AASite-Sunburst.name
en: Sunburst AA Site
fr_FR: Site de DCA Sunburst

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-Sunburst.name
en: Sunburst AA
fr_FR: DCA Sunburst

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Hvy-Mcannon.name
en: Super Heavy-Gunner Cyborg
fr_FR: Super Cyborg à canon lourd

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Hvywpn-HPV.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Hvy-HPV.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cyb-Hvywpn-HPV.name
en: Super HVC Cyborg
fr_FR: Super Cyborg à canon hypersonique

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Hvy-RailGunner.name
en: Super Rail-Gunner Cyborg
fr_FR: Super Cyborg à canon électrique lourd

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SUPERTRANS.text[0]
en: Super Transport Available
fr_FR: Super-transporteur disponible

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/body.json: $.SuperTransportBody.name
en: Super Transport Body
fr_FR: Châssis de super-transporteur

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-SuperTransport.name data/mp/stats/templates.json: $.SuperTransport.name
en: Super Transport
fr_FR: Super Transporteur

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade05.name
en: Supercrete Mk2
fr_FR: Super-béton Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade06.name
en: Supercrete Mk3
fr_FR: Super-béton Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade04.name
en: Supercrete
fr_FR: Super-béton

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET7.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET7.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET7.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET7.text[1]
en: Superdense composite alloys and energy-absorbing fibres
fr_FR: Couches d'alliages composites superdenses avec fibres à absorption d'impact intercalées

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals08.name
en: Superdense Composite Alloys Mk2
fr_FR: Alliages composites superdenses pour véhicules Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals09.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals09.name
en: Superdense Composite Alloys Mk3
fr_FR: Alliages composites superdenses pour véhicules Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals07.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals07.name
en: Superdense Composite Alloys
fr_FR: Alliages composites superdenses pour véhicules

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage05.name
en: Superhot Flamer Gel Mk2
fr_FR: Gel inflammable très haute température Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage06.name
en: Superhot Flamer Gel Mk3
fr_FR: Gel inflammable très haute température Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage04.name
en: Superhot Flamer Gel
fr_FR: Gel inflammable très haute température

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage08.name
en: Superhot Plasmite Gel Mk2
fr_FR: Gel plasma très haute température Mk2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage09.name
en: Superhot Plasmite Gel Mk3
fr_FR: Gel plasma très haute température Mk3

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage07.name
en: Superhot Plasmite Gel
fr_FR: Gel plasma très haute température

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_LtSAM1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_LtSAM1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_MS_SAM1WT.text[1]
en: Surface-to-air missile
fr_FR: Missile sol-air

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_SL1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_C_SL1.text[1]
en: Synaptic Link allows humans to interface directly with computers
fr_FR: Le Lien Synaptique permet aux êtres humains de se connecter directement aux ordinateurs

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade02.name
en: Synaptic Link Data Analysis Mk2
fr_FR: Analyse de données par Lien Synaptique Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade03.name
en: Synaptic Link Data Analysis Mk3
fr_FR: Analyse de données par Lien Synaptique Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade01.name
en: Synaptic Link Data Analysis
fr_FR: Analyse de données par Lien Synaptique

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RU1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RU1.text[1]
en: Synaptic link data analysis
fr_FR: Analyse de données par Lien Synaptique

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ST1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ST1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SPT.text[1]
en: Synaptic Link Scrambler technology
fr_FR: Technologie de brouillage du Lien Synaptique

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ACYB.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ADEF.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ASTRUC.text[1] ... + 7 refs
en: Synaptic Link technology breakthrough
fr_FR: Avancée dans la technologie du Lien Synaptique

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Comp-SynapticLink.name
en: Synaptic Link
fr_FR: Lien Synaptique

note: TRANSLATORS: data/base/messages/messages.json: $.MSG5.text[0]
en: Systems Research Completed
fr_FR: Recherche de système terminée

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-HvyA-Trocket.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-HvyATrocket.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HvyA-Trocket.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-HvyATrocket.name
en: Tank Killer Emplacement
fr_FR: Emplacement à lance-roquettes anti-char

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-HvyA-Trocket.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower-HvATrocket.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-HvyA-Trocket.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-HvATrocket.name
en: Tank Killer Hardpoint
fr_FR: Pont défensif à roquettes anti-char

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.TK-Mantis-H.name
en: Tank Killer Mantis Hover
fr_FR: Roquettes anti-char Mante aéroglisseur

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.MantisTKTracks.name
en: Tank Killer Mantis Tracks
fr_FR: Roquettes anti-char Mante chenilles

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0cam3PyHvyATTrk.name data/mp/stats/templates.json: $.P0cam3PyHvyATTrk.name data/mp/stats/templates.json: $.PythonTKTracks.name
en: Tank Killer Python Tracks
fr_FR: Roquettes anti-char Python chenilles

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket07-Tank-Killer.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket07-Tank-Killer.name
en: Tank Killer Rocket
fr_FR: Roquettes anti-char

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Veng-Trk-TK.name
en: Tank Killer Vengeance Tracks
fr_FR: Roquettes anti-char Vengeance chenilles

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-HvyA-T.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-HvyA-T.name
en: Tank Killer
fr_FR: Anti-char

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-TankTrap01.name data/base/stats/structure.json: $.A0TankTrap.name data/base/stats/structure.json: $.TankTrapC.name ... + 3 refs
en: Tank Traps
fr_FR: Défense anti-char

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Accuracy02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Accuracy02.name
en: Target Acquisition Artillery Shells Mk2
fr_FR: Obus d'artillerie à acquisition de cible Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Accuracy01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Accuracy01.name
en: Target Acquisition Artillery Shells
fr_FR: Obus d'artillerie à acquisition de cible

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Acc03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Acc03.name
en: Target Acquisition Mortar Shells
fr_FR: Obus pour mortier à acquisition de cible

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Accuracy03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Accuracy03.name
en: Target Prediction Artillery Shells
fr_FR: Obus d'artillerie à prédiction de mouvement

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-Accuracy01.name
en: Target Prediction Computer
fr_FR: Ordinateur balistique

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Accuracy01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Accuracy01.name
en: Target Prediction Missiles
fr_FR: Missiles à prédiction de mouvement

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_AC1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_AC1.text[1]
en: Targeting systems compensate for distance and weather conditions
fr_FR: Les systèmes de visée prennent en compte la distance et les conditions météorologiques lors du tir

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VP.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VP.text[3]
en: The VTOL returns to the selected pad for rearming
fr_FR: Le VTOL retournera à sa plateforme pour se recharger

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_AH4.text[2]
en: Thermal Armor +35%
fr_FR: Blindage thermique : +35%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_AH1.text[2]
en: Thermal armor +40%
fr_FR: Blindage thermique : +40%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_AH4.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_AH7.text[2]
en: Thermal Armor +40%
fr_FR: Blindage thermique : +40%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_CY_AH1.text[2]
en: Thermal Armor +45%
fr_FR: Blindage thermique : +45%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat02.name
en: Thermal Armor Mk2
fr_FR: Blindage thermique pour véhicules Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat03.name
en: Thermal Armor Mk3
fr_FR: Blindage thermique pour véhicules Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat01.name
en: Thermal Armor
fr_FR: Blindage thermique pour véhicules

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Acc02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Acc02.name
en: Thermal Imaging Mortar Shells
fr_FR: Obus pour mortier à reconnaissance infrarouge

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Accuracy03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Accuracy02.name
en: Thermal Imaging Rockets
fr_FR: Roquettes à reconnaissance infrarouge

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb04.name
en: Thermite Bomb Bay
fr_FR: Bombes incendiaires

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Thermite.name
en: Thermite Flamer Cyborg
fr_FR: Cyborg lance-flammes à thermite

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-ROF02.name
en: Thermopole Energizer Mk2
fr_FR: Concentrateur énergétique Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-ROF03.name
en: Thermopole Energizer Mk3
fr_FR: Concentrateur énergétique Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-ROF01.name
en: Thermopole Energizer
fr_FR: Concentrateur énergétique

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body9REC.name data/mp/stats/body.json: $.Body9REC.name
en: Tiger
fr_FR: Tigre

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW2.text[1]
en: Titanium-reinforced concrete gate
fr_FR: Portail en béton renforcé au titane

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW1.text[1]
en: Titanium-reinforced concrete
fr_FR: Béton renforcé au titane

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/nb_turtle.json: $.AI.tip
en: Tower wars AI, based on NullBot
fr_FR: IA attaquant avec des tours, basée sur NullBot

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Tracks.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Tracks.name
en: Tracked Propulsion
fr_FR: Chenilles

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_AC1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_AC1.text[1]
en: Tracks and directs in-flight rocket to target
fr_FR: Dirige les projectiles vers la cible lors du vol

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.tracked02.name
en: Tracks II
fr_FR: Chenilles II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.tracked03.name
en: Tracks III
fr_FR: Chenilles III

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.tracked01.name data/mp/stats/propulsion.json: $.tracked01.name
en: Tracks
fr_FR: Chenilles

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.TransporterBody.name data/mp/stats/body.json: $.TransporterBody.name
en: Transport Body
fr_FR: Transporteur

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.Transporter.name
en: Transport
fr_FR: Transporteur

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BarbarianTrike.name data/mp/stats/templates.json: $.BarbarianTrike.name
en: Trike
fr_FR: Trois-roues

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraHoverTruck.name
en: Truck Cobra Hover
fr_FR: Véhicule de construction Cobra aéroglisseur

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.MantisHoverTruck.name
en: Truck Mantis Hover
fr_FR: Véhicule de construction Mante aéroglisseur

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ScorpHoverTruck.name
en: Truck Scorpion Hover
fr_FR: Véhicule de construction Scorpion aéroglisseur

note: TRANSLATORS: data/base/stats/construction.json: $.Spade1Mk1.name data/base/stats/templates.json: $.ConstructionDroid.name data/base/stats/templates.json: $.ConstructorDroid.name ... + 5 refs
en: Truck
fr_FR: Véhicule de construction

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage06.name
en: Tungsten-Tipped MG Bullets Mk2
fr_FR: Balles à pointe de tungstène pour mitrailleuses Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage07.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage07.name
en: Tungsten-Tipped MG Bullets Mk3
fr_FR: Balles à pointe de tungstène pour mitrailleuses Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage05.name
en: Tungsten-Tipped MG Bullets
fr_FR: Balles à pointe de tungstène pour mitrailleuses

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine05.name
en: Turbo-Charged Engine Mk2
fr_FR: Moteur turbo Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine06.name
en: Turbo-Charged Engine Mk3
fr_FR: Moteur turbo Mk3

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/nb_turtle.json: $.AI.name
en: Turtle AI
fr_FR: IA Tortue

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MG2MK1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_MG2MK1.text[1]
en: Twin 7.62mm machineguns
fr_FR: Mitrailleuses jumelées de calibre 7,62mm

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_DOUBLEAA.text[1]
en: Twin 80mm Anti-Aircraft cannon
fr_FR: Double canon DCA de 80mm

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Cannon6.name data/mp/stats/structure.json: $.PillBox-Cannon6.name
en: Twin Assault Cannon Bunker
fr_FR: Bunker à double canon d'assaut

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon6TwinAslt.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon6TwinAslt.name
en: Twin Assault Cannon
fr_FR: Double canon d'assaut

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-TwinAGun.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-TwinAssaultGun.name
en: Twin Assault Gun Hardpoint
fr_FR: Pont défensif à double fusil d'assaut

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG5.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG5TWINROTARY.name
en: Twin Assault Gun
fr_FR: Double fusil d'assaut

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.PillBox2.name data/base/stats/weapons.json: $.MG2-Pillbox.name data/mp/stats/structure.json: $.PillBox2.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG2-Pillbox.name
en: Twin Machinegun Bunker
fr_FR: Bunker à mitrailleuses jumelées

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Tower02.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower2.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower2.name
en: Twin Machinegun Guard Tower
fr_FR: Tour de garde à mitrailleuses jumelées

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.MG2-Tower.name
en: Twin Machinegun Tower
fr_FR: Tour à mitrailleuse jumelée

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperMG02Halftrack.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperMG02Halftrack.name
en: Twin Machinegun Viper Half-tracks
fr_FR: Mitrailleuses jumelées Vipère autochenilles

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Viper-Trk-TMG.name
en: Twin Machinegun Viper Tracks
fr_FR: Mitrailleuses jumelées Vipère chenilles

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperMG02Wheels.name data/mp/stats/templates.json: $.A-Viper-Wheels-TMG.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperMG02Wheels.name
en: Twin Machinegun Viper Wheels
fr_FR: Mitrailleuses jumelées Vipère roues

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG2Mk1.name data/base/stats/weapons.json: $.MG2Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG2Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG2Mk1.name
en: Twin Machinegun
fr_FR: Mitrailleuses jumelées

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_AALAS.text[1]
en: Twin Medium Anti-Aircraft Laser
fr_FR: Double laser moyen anti-aérien

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_TWINAGHP.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_TWINAGUN.text[1]
en: Twin Multi-barrel, rapid-fire machinegun
fr_FR: Mitrailleuses rotatives rapides jumelées

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/two-faced.json: $.challenge.name
en: Two-faced
fr_FR: A deux faces

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Range01-ScavReduce-Undo.name
en: Undo Reduce Scavenger Flamer Range
fr_FR: Annuler la réduction de la portée du lance-flammes des Pillards

note: TRANSLATORS: data/base/messages/messages.json: $.MSG4.text[0]
en: Unit Research Completed
fr_FR: Recherche d'unité terminée

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_C_CT2.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_C_CT3.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_C_CT4.text[1]
en: Upgraded battlefield computer system
fr_FR: Ordinateur de bataille amélioré

note: TRANSLATORS: data/base/stats/sensor.json: $.UplinkSensor.name data/mp/stats/sensor.json: $.UplinkSensor.name
en: Uplink Sensor
fr_FR: Détecteur de liaison montante

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FM1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FM1.text[3]
en: Use a truck to add modules to a factory
fr_FR: Utilisez un véhicule de construction pour ajouter un module à une usine

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_POWMD1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_POWMD1.text[3]
en: Use a truck to add the module to a power generator
fr_FR: Utilisez un véhicule de construction pour ajouter un module à un générateur d'énergie

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[3]
en: Use a truck to add the module to a research facility
fr_FR: Utilisez un véhicule de construction pour ajouter un module à un centre de recherche

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_REPAI1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_REPAI1.text[2]
en: Use the Command Console to send units back for repair
fr_FR: Utilisez la console de commande pour envoyer des unités en réparation

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_CAN.text[1]
en: Uses advanced cannon technology
fr_FR: Utilise la technologie des canons à un niveau avancé

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_MD.text[1]
en: Uses advanced mass driver railgun technology
fr_FR: Utilise la technologie des canons électriques à un niveau avancé

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_MSL.text[1]
en: Uses advanced missile gun technology
fr_FR: Utilise la technologie des missiles à un niveau avancé

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_RKT.text[1]
en: Uses advanced rocket gun technology
fr_FR: Utilise la technologie des roquettes à un niveau avancé

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_POWU2.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_POWU2.text[1]
en: Vapor Turbine boosts power output
fr_FR: La turbine à vapeur augmente la puissance des générateurs

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade03.name
en: Vapor Turbine Generator Mk2
fr_FR: Générateur à turbine à vapeur Mk2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade03a.name
en: Vapor Turbine Generator Mk3
fr_FR: Générateur à turbine à vapeur Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade02.name
en: Vapor Turbine Generator
fr_FR: Turbine à vapeur

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_EN1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_EN4.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN10.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN7.text[2]
en: Vehicle speed +5%
fr_FR: Vitesse des véhicules : +5%

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat08.name
en: Vehicle Superdense Thermal Armor Mk2
fr_FR: Blindage thermique superdense pour véhicules Mk2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat09.name
en: Vehicle Superdense Thermal Armor Mk3
fr_FR: Blindage thermique superdense pour véhicules Mk3

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat07.name
en: Vehicle Superdense Thermal Armor
fr_FR: Blindage thermique superdense pour véhicules

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Veng-Trk-Guass.name
en: Vengeance Tracks Gauss Cannon
fr_FR: Canon magnétique Vengeance chenilles

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Veng-Trk-Scourge.name
en: Vengeance Tracks Gauss Scourge
fr_FR: Missiles anti-char canon magnétique Vengeance chenilles

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Veng-Trk-Rail.name
en: Vengeance Tracks Rail Gun
fr_FR: Canon électrique lourd Vengeance chenilles

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_P_V1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_P_V1.text[1]
en: Vertical Take Off and Landing Propulsion
fr_FR: Avions à décollage et atterrissage vertical

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B13.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B14.text[3]
en: Very expensive to produce
fr_FR: Très cher à produire

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[3]
en: Very high power costs and very slow to produce
fr_FR: Très cher et très lent à produire

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B14.text[2]
en: Very slow moving Body
fr_FR: Châssis très lent

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_LASSAT.text[1]
en: Very slow recharge time
fr_FR: Temps de rechargement très lent

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-SamHvy.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-SamHvy.name
en: Vindicator Hardpoint
fr_FR: Pont défensif à missiles SAM Vindicator

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-SamSite2.name data/base/stats/structure.json: $.P0-AASite-SAM2.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-SamSite2.name data/mp/stats/structure.json: $.P0-AASite-SAM2.name
en: Vindicator SAM Site
fr_FR: Site de missiles SAM Vindicator

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-HvSAM.name data/base/stats/weapons.json: $.Missile-HvySAM.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-HvSAM.name data/mp/stats/weapons.json: $.Missile-HvySAM.name
en: Vindicator SAM
fr_FR: SAM Vindicator

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body1REC.name data/mp/stats/body.json: $.Body1REC.name
en: Viper
fr_FR: Vipère

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Cannon5Vulcan-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon5Vulcan-VTOL.name
en: VTOL Assault Cannon
fr_FR: Canon d'assaut VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.MG4ROTARY-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG4ROTARY-VTOL.name
en: VTOL Assault Gun
fr_FR: Fusil d'assaut VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaVtolPad.name
en: VTOL BaBa Rearming Pad
fr_FR: Plateforme de réarmement VTOL des pillards

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Bug-BB.name
en: VTOL Bunker Buster Bug VTOL
fr_FR: Roquettes anti-bunker Guêpe VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Scor-BB.name
en: VTOL Bunker Buster Scorpion VTOL
fr_FR: Roquettes anti-bunker Scorpion VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-BB.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-BB.name
en: VTOL Bunker Buster
fr_FR: Roquettes anti-bunker VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Cannon1-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon1-VTOL.name
en: VTOL Cannon
fr_FR: Canon VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/sensor.json: $.Sys-VTOLCBTower01.name data/mp/stats/sensor.json: $.Sys-VTOLCBTower01.name
en: VTOL CB Radar Tower
fr_FR: Tour radar de CB pour VTOLs

note: TRANSLATORS: data/base/stats/sensor.json: $.Sys-VTOLCBTurret01.name data/mp/stats/sensor.json: $.Sys-VTOLCBTurret01.name
en: VTOL CB Radar Turret
fr_FR: Tourelle radar de CB pour VTOLs

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSTW1.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSTW1.text[1]
en: VTOL CB Tower detects enemy indirect fire batteries
fr_FR: Tour radar de contre-batterie pour VTOLs détectant les batteries ennemies

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-VTOLCBS-Tower01.name data/base/stats/structure.json: $.Sys-VTOL-CB-Tower01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-VTOLCBS-Tower01.name data/mp/stats/structure.json: $.Sys-VTOL-CB-Tower01.name
en: VTOL CB Tower
fr_FR: Tour radar de CB pour VTOLs

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-VTOLCBS-Turret01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-VTOLCBS-Turret01.name
en: VTOL CB Turret
fr_FR: Tourelle radar de CB pour VTOLs

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Bug-ClusterBomb.name
en: VTOL Cluster Bomb Bay Bug VTOL
fr_FR: Bombes à fragmentation Guêpe VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Scor-ClusterBomb.name
en: VTOL Cluster Bomb Bay Scorpion VTOL
fr_FR: Bombes à fragmentation Scorpion VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.Bomb1-VTOL-LtHE.name
en: VTOL Cluster Bomb Bay
fr_FR: Bombes à fragmentation VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Bomb1-VTOL-LtHE.name
en: VTOL Cluster Bombs Bay
fr_FR: Bombes à fragmentation VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.Bomb6-VTOL-EMP.name
en: VTOL EMP Missile Launcher
fr_FR: Lance-missile EMP pour VTOLs

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VF.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VF.text[1]
en: VTOL factory enables VTOL production
fr_FR: L'usine de VTOLs permet de produire des VTOLs

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLFactory.name data/base/stats/structure.json: $.A0VTolFactory1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLFactory.name data/mp/stats/structure.json: $.A0VTolFactory1.name
en: VTOL Factory
fr_FR: Usine de VTOLs

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Laser3BEAM-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.Laser3BEAM-VTOL.name
en: VTOL Flashlight
fr_FR: Laser Flashlight VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Bomb2-VTOL-HvHE.name data/mp/stats/weapons.json: $.Bomb2-VTOL-HvHE.name
en: VTOL Heap Bomb Bay
fr_FR: Bombes anti-blindage hautement explosives (HEAP) pour VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.HeavyLaser-VTOL.name
en: VTOL Heavy Laser
fr_FR: Laser lourd VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.MG3-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG3-VTOL.name
en: VTOL Heavy Machinegun
fr_FR: Mitrailleuse lourde VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Bug-HPV.name
en: VTOL Hyper Velocity Cannon Bug VTOL
fr_FR: Canon hypersonique Guêpe VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Mantis-HPV.name
en: VTOL Hyper Velocity Cannon Mantis VTOL
fr_FR: Canon hypersonique Mante VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Scor-HPV.name
en: VTOL Hyper Velocity Cannon Scorpion VTOL
fr_FR: Canon hypersonique Scorpion VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Cannon4AUTO-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon4AUTO-VTOL.name
en: VTOL Hyper Velocity Cannon
fr_FR: Canon hypersonique VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Bug-Lancer.name
en: VTOL Lancer Bug VTOL
fr_FR: Lance-roquettes Guêpe VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Mantis-Lancer.name
en: VTOL Lancer Mantis VTOL
fr_FR: Lance-roquettes Mante VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Scor-Lancer.name
en: VTOL Lancer Scorpion VTOL
fr_FR: Lance-roquettes Scorpion VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-LtA-T.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-LtA-T.name
en: VTOL Lancer
fr_FR: Lance-roquettes VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.MG1-VTOL-SCAVS.name
en: VTOL Machinegun Scav
fr_FR: Mitrailleuse VTOL des pillards

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.MG1-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG1-VTOL.name
en: VTOL Machinegun
fr_FR: Mitrailleuse VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-Pod-SCAVS.name
en: VTOL Mini-Rocket Scav
fr_FR: Mini-roquettes VTOL des pillards

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-Pod.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-Pod.name
en: VTOL Mini-Rocket
fr_FR: PMR VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.RailGun1-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.RailGun1-VTOL.name
en: VTOL Needle Gun
fr_FR: Canon électrique léger VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Bomb3-VTOL-LtINC.name data/mp/stats/weapons.json: $.Bomb3-VTOL-LtINC.name
en: VTOL Phosphor Bomb Bay
fr_FR: Bombes au phosphore VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.Bomb5-VTOL-Plasmite.name
en: VTOL Plasmite Bomb Bay
fr_FR: Bombes plasma pour VTOLs

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-VTOL.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-VTOL.name
en: VTOL Propulsion
fr_FR: Propulsion VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Laser2PULSE-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.Laser2PULSE-VTOL.name
en: VTOL Pulse Laser
fr_FR: Laser à impulsions VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/sensor.json: $.Sys-VTOLRadarTower01.name data/base/stats/structure.json: $.Sys-VTOL-RadarTower01.name data/mp/stats/sensor.json: $.Sys-VTOLRadarTower01.name
en: VTOL Radar Tower
fr_FR: Tour radar pour VTOLs

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.RailGun2-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.RailGun2-VTOL.name
en: VTOL Rail Gun
fr_FR: Canon électrique lourd VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad.name data/base/stats/structure.json: $.A0VtolPad.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad.name data/mp/stats/structure.json: $.A0VtolPad.name
en: VTOL Rearming Pad
fr_FR: Plateforme de réarmement

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VF.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VF.text[2]
en: VTOL rearming pads required to keep VTOLs flying
fr_FR: Des plateformes de réarmement sont nécessaires pour maintenir les VTOL en état de vol

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Missile-VTOL-AT.name data/mp/stats/weapons.json: $.Missile-VTOL-AT.name
en: VTOL Scourge Missile
fr_FR: Missiles anti-char VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTW1.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTW1.text[1]
en: VTOL Strike Tower detects approaching enemies
fr_FR: Tour radar de contre-batterie pour VTOLs détectant les ennemis à proximité

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-VTOLStrike-Tower01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-VTOLStrike-Tower01.name data/mp/stats/structure.json: $.Sys-VTOL-RadarTower01.name
en: VTOL Strike Tower
fr_FR: Tour radar pour VTOLs

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTU1.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTU1.text[1]
en: VTOL Strike turret used to spot targets
fr_FR: Tourelle radar pour VTOLs détectant les ennemis à proximité

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-VTOLStrike-Turret01.name data/base/stats/sensor.json: $.Sys-VstrikeTurret01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-VTOLStrike-Turret01.name data/mp/stats/sensor.json: $.Sys-VstrikeTurret01.name
en: VTOL Strike Turret
fr_FR: Tourelle radar pour VTOLs

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-Sunburst.name
en: VTOL Sunburst AA
fr_FR: DCA Sunburst VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-HvyA-T.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-HvyA-T.name
en: VTOL Tank Killer
fr_FR: Roquettes anti-char VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Bomb4-VTOL-HvyINC.name data/mp/stats/weapons.json: $.Bomb4-VTOL-HvyINC.name
en: VTOL Thermite Bomb Bay
fr_FR: Bombes incendiaires VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.MG2-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG2-VTOL.name
en: VTOL Twin Machinegun
fr_FR: Mitrailleuses jumelées VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Wall.name
en: Wall
fr_FR: Mur

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.WallCorner.name
en: Wallcorner
fr_FR: Coin de mur

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.BarbWarehouse1.name
en: Warehouse
fr_FR: Entrepôt

note: TRANSLATORS: data/base/messages/messages.json: $.MSG6.text[0]
en: Weapon Research Completed
fr_FR: Recherche d'armement terminée

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_W1.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Wheels.name data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_W1.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Wheels.name
en: Wheeled Propulsion
fr_FR: Roues

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.wheeled02.name
en: Wheels II
fr_FR: Roues II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.wheeled03.name
en: Wheels III
fr_FR: Roues III

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.wheeled01.name data/mp/stats/propulsion.json: $.wheeled01.name
en: Wheels
fr_FR: Roues

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-AASite-QuadRotMg.name data/base/stats/structure.json: $.AASite-QuadRotMg.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-AASite-QuadRotMg.name data/mp/stats/structure.json: $.AASite-QuadRotMg.name
en: Whirlwind AA Site
fr_FR: Site de DCA Tourbillon

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun04.name data/base/stats/weapons.json: $.QuadRotAAGun.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun04.name data/mp/stats/weapons.json: $.QuadRotAAGun.name
en: Whirlwind AA Turret
fr_FR: Tourelle de DCA Tourbillon

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-QuadRotAA.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-QuadRotAAGun.name
en: Whirlwind Hardpoint
fr_FR: Pont défensif à DCA Tourbillon

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-WSTower.name data/mp/stats/structure.json: $.Sys-SensoTowerWS.name
en: Wide Spectrum Sensor Tower
fr_FR: Tour radar large bande

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-WS.name data/mp/stats/sensor.json: $.Sensor-WideSpec.name
en: Wide Spectrum Sensor
fr_FR: Radar large bande

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.WreckedDroidHub.name
en: Wreck
fr_FR: Carcasse

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.WreckedBridge.name
en: Wrecked Bridge
fr_FR: Pont en ruine

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.WreckedTankerV.name
en: Wrecked Tanker
fr_FR: Camion-citerne en ruine

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.WreckedVertCampVan.name
en: Wrecked Van
fr_FR: Camionnette en ruine

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.WreckedSuzukiJeep.name
en: Wrecked Vehicle
fr_FR: Voiture en ruine

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/body.json: $.Body13SUP.name
en: Wyvern
fr_FR: Vouivre

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[6] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[6] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[6] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[6]
en: Elite
fr_FR: Élite

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[1] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[1] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[1] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[1]
en: Green
fr_FR: Deuxième classe

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[8] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[8] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[8] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[8]
en: Hero
fr_FR: Héros

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[4] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[4] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[4] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[4]
en: Professional
fr_FR: Professionnel

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[3] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[3] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[3] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[3]
en: Regular
fr_FR: Régulier

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[0] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[0] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[0] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[0]
en: Rookie
fr_FR: Bleu

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[7] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[7] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[7] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[7]
en: Special
fr_FR: Spécial

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[2] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[2] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[2] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[2]
en: Trained
fr_FR: Première classe

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[5] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[5] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[5] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[5]
en: Veteran
fr_FR: Vétéran

en: Warzone 2100 Map / Mod File
fr_FR: Fichier mode carte pour Warzone 2100

en: Warzone 2100 Campaign Mod File
fr_FR: Fichier mode campagne pour Warzone 2100

en: Warzone 2100 Multiplayer Mod File
fr_FR: Fichier mode multijoueurs pour Warzone 2100

en: Warzone 2100 Global Mod File
fr_FR: Fichier mode global pour Warzone 2100

en: Warzone 2100 Music Mod File
fr_FR: Fichier mode pour la musique pour Warzone 2100

en: Postnuclear realtime strategy
fr_FR: Jeu de stratégie en temps réel dans un contexte post-nucléaire.

en: Strategy Game
fr_FR: Jeu de stratégie

en: Allies
fr_FR: Alliés

en: private to
fr_FR: privé à

en:  and
fr_FR:  et

en: Spectators
fr_FR: Spectateurs

en: %s wants to enable debug mode. Enabled: %s, Disabled: %s.
fr_FR: %s veut activer le mode débogage. Activé : %s, désactivé : %s

en: %s wants to disable debug mode. Enabled: %s, Disabled: %s.
fr_FR: %s veut désactiver le mode débogage. Activé : %s, désactivé : %s

en: Debug mode now enabled!
fr_FR: Le mode débogage est maintenant activé !

en: Debug mode now disabled!
fr_FR: Le mode débogage est maintenant désactivé !

note: TRANSLATORS: Summary of commandline option syntax
en: Usage: %s [OPTION...]
fr_FR: Utilisation: %s [OPTION...]

en: Set configuration directory
fr_FR: Modifier le dossier de configuration

en: configuration directory
fr_FR: Dossier de configuration

en: Add data directory
fr_FR: Ajouter un dossier de données

en: data directory
fr_FR: Dossier de données

en: Show debug for given level
fr_FR: Voir l'affichage debug pour le niveau sélectionné

en: debug level
fr_FR: Niveau de débogage

en: Log debug output to file
fr_FR: Stocker la sortie debug vers le fichier donné

en: file
fr_FR: Fichier

en: Flush all debug output written to stderr
fr_FR: Evacuer toutes les sorties de débogage écrites dans stderr

en: Play in fullscreen mode
fr_FR: Jouer en mode plein écran

en: Load a specific game mode
fr_FR: Charger un mode de jeu spécifique

en: level name
fr_FR: Nom du niveau

en: Show options and exit
fr_FR: Afficher les options et quitter

en: Enable a global mod
fr_FR: Activer un mode global

en: mod
fr_FR: Mod

en: Enable a campaign only mod
fr_FR: Active un mode pour campagnes seulement

en: Enable a multiplay only mod
fr_FR: Active un mode pour multijoueurs seulement

en: Disable asserts
fr_FR: Désactiver les assertions

en: Causes a crash to test the crash handler
fr_FR: Génère un crash afin de tester le gestionnaire de crash

en: Load a saved skirmish game
fr_FR: Charger une sauvegarde d'escarmouche

en: savegame
fr_FR: Sauvegarder

en: Load a saved campaign game
fr_FR: Charger une sauvegarde de campagne

en: Load a replay
fr_FR: Charger un replay

en: replay file
fr_FR: rejouer le fichier

en: Play in windowed mode
fr_FR: Jouer en mode fenêtré

en: Show version information and exit
fr_FR: Afficher les informations sur la version et quitter

en: Set the resolution to use
fr_FR: Définir la résolution à utiliser

en: WIDTHxHEIGHT
fr_FR: HAUTEUR x LARGEUR

en: Enable shadows
fr_FR: Activer les ombres

en: Disable shadows
fr_FR: Désactiver les ombres

en: Enable sound
fr_FR: Activer le son

en: Disable sound
fr_FR: Désactiver le son

en: Connect directly to IP/hostname
fr_FR: Se connecter directement à un IP/nom d'hôte

en: host
fr_FR: Hôte

en: Connect directly to IP/hostname as a spectator
fr_FR: Se connecter directement à IP/nom d'hôte en tant que spectateur

en: Go directly to host screen
fr_FR: Aller directement à l'écran hôte

en: Enable texture compression
fr_FR: Activer la compression des textures

en: Disable texture compression
fr_FR: Désactiver la compression des textures

en: Set gfx backend
fr_FR: Définir le backend gfx

en: Use gfx backend debug
fr_FR: Utiliser le débogage du backend gfx

en: Set JS backend
fr_FR: Définir le backend JS

en: Run games automatically for testing
fr_FR: Lancer automatiquement les parties (test)

en: Headless mode (only supported when also specifying --autogame, --autohost, --skirmish)
fr_FR: Mode Headless (uniquement pris en charge lorsque vous spécifiez --autogame, --autohost, --skirmish)

en: Immediately save game and quit
fr_FR: Sauvegarder immédiatement et quitter

en: save name
fr_FR: Sauvegarder le nom

en: Start skirmish game with given settings file
fr_FR: Démarrer l'escarmouche avec le fichier de paramètres sélectionné

en: Continue the last saved game
fr_FR: Continuer la dernière partie sauvegardée

en: Start host game with given settings file
fr_FR: Lancer la partie hôte avec le fichier de paramètres choisi

en: autohost
fr_FR: hébergement automatique

en: Query ratings from given server url, when hosting
fr_FR: Demander les évaluations depuis l'URL du serveur donné, lors de l'hébergement

en: autorating
fr_FR: évaluation automatique

en: Attach or create a console window and display console output (Windows only)
fr_FR: Attachez ou créez une fenêtre de console et affichez la sortie de la console (Windows uniquement)

en: Set game server port
fr_FR: Définir le port du serveur de jeu

en: Enable lobby slash commands (for connecting clients)
fr_FR: Activer les commandes slash du lobby (pour connecter les clients)

en: Add a lobby admin identity hash (for slash commands)
fr_FR: Ajouter un hash d'identité admin du lobby (pour les commandes slash)

en: hash string
fr_FR: chaîne de hachage

en: Add a lobby admin public key (for slash commands)
fr_FR: Ajouter une clé publique d'admin du lobby (pour les commandes slash)

en: b64-pub-key
fr_FR: clé publique encodée base64

en: Enable command interface
fr_FR: Activer l'interface des commandes

en: Minimum required players to auto-start game
fr_FR: Joueurs minimum requis pour démarrer automatiquement la partie

en: startplayers
fr_FR: joueurs au début

en: Game history log output mode(s)
fr_FR: Mode(s) de sortie de log du jeu

en: Game history log output key
fr_FR: Clé de sortie de log du jeu

en: Game history log output naming
fr_FR: Nommage de sortie de log du jeu

en: Game history log frame interval
fr_FR: Log de l'intervalle des frames du jeu

en: interval in seconds
fr_FR: intervalle en secondes

en: Multiplayer game time limit (in minutes)
fr_FR: Limite de temps de jeu multijoueur (en minutes)

en: number of minutes
fr_FR: nombre de minutes

en: Convert a specular-map .png to a luma, single-channel, grayscale .png (and exit)
fr_FR: Convertir une carte spéculaire .png en luma, à un seul canal, en niveaux de gris .png (et quitter)

en: Commander needs a higher level to command more units
fr_FR: Le commandant doit avoir un niveau plus élevé pour prendre en charge plus d'unités

en: My Game
fr_FR: Ma partie

en: New Vehicle
fr_FR: Nouveau véhicule

en: Vehicle Body
fr_FR: Châssis

en: Vehicle Propulsion
fr_FR: Mode de propulsion

en: Vehicle Turret
fr_FR: Tourelle du véhicule

en: Delete Design
fr_FR: Effacer ce modèle

en: Store Template
fr_FR: Enregistrer le modèle

en: Kinetic Armour
fr_FR: Blindage cinétique

en: Thermal Armour
fr_FR: Blindage thermique

en: Engine Output
fr_FR: Puissance du moteur

en: Weight
fr_FR: Poids

en: Total Power Required
fr_FR: Énergie requise pour l'assemblage

en: Total Body Points
fr_FR: Résistance totale

en: Power Usage
fr_FR: Consommation d'énergie

en: Hydra
fr_FR: Hydre

en: Sensor Range
fr_FR: Portée des radars

en: ECM Power
fr_FR: Puissance ECM

en: Build Points
fr_FR: Vitesse de construction/réparation

en: Range
fr_FR: Portée

en: Damage
fr_FR: Dégâts

en: Rate-of-Fire
fr_FR: Cadence de tir

en: Air Speed
fr_FR: Vitesse en vol

en: Road Speed
fr_FR: Vitesse sur route

en: Off-Road Speed
fr_FR: Vitesse en hors-route

en: Water Speed
fr_FR: Vitesse sur l'eau

en: Weapons
fr_FR: Armes

en: Systems
fr_FR: Systèmes

en: Do Not Store Design
fr_FR: Effacer le modèle

en: Store Design
fr_FR: Sauvegarder le modèle

en: Cannot Build. Oil Resource Burning.
fr_FR: Construction impossible pour le moment. Le gisement de pétrole est en feu.

en: %s - Hitpoints %d/%d - Experience %.1f, %s, Kills %d
fr_FR: %s - Points de vie %d/%d - Expérience %.1f, %s, Tués %d

en: %s - Hitpoints %d/%d - ID %d - %s
fr_FR: %s - PV %d/%d - ID %d - %s

en: (Enemy!) %s - Hitpoints %d/%d - ID %d - experience %f, %s - order %s - action %s - sensor range %d - ECM %d - pitch %.0f
fr_FR: (Ennemi !) %s - PV %d/%d - ID %d - expérience %f, %s - ordre %s - action %s - radius capteur %d - Brouillage %d - pitch %.0f

en: %s - Allied - Hitpoints %d/%d - Experience %d, %s
fr_FR: %s - Allié - Points de vie : %d/%d - Expérience %d, %s

note: TRANSLATORS: "ref" is an internal unique id of the item (can leave untranslated as a technical term)
en: (Enemy!) %s, ref: %d, ID: %d Hitpoints: %d/%d
fr_FR: (Ennemi !) %s, réf : %d, ID : %d PV : %d/%d

en: Player left
fr_FR: Le joueur à quitté

en: Player dropped
fr_FR: Le joueur a perdu

en: Waiting for other players
fr_FR: Attente des autres joueurs

en: Out of sync
fr_FR: Désynchronisé

en: Setting zoom to %.0f
fr_FR: Régler le zoom à %.0f

note: TRANSLATORS:	Refers to the loss of a single unit, known by its name
en: %s Lost!
fr_FR: %s Perdu!

en: Structure Restored
fr_FR: Structure restaurée

en: %u unit selected | %u units selected
fr_FR[0]: %u unité sélectionnée
fr_FR[1]: %u unités sélectionnées

en: Group %u selected - %u Unit | Group %u selected - %u Units
fr_FR[0]: Groupe %u sélectionné - %u unité
fr_FR[1]: Groupe %u sélectionné - %u unités

en: %u unit assigned to Group %u | %u units assigned to Group %u
fr_FR[0]: %u unité assignée au groupe %u
fr_FR[1]: %u unités assignées au groupe %u

en: %u units removed from their Group | %u units removed from their Group
fr_FR[0]: %u unités retirées du groupe
fr_FR[1]: %u unités retirées du groupe

en: Centered on Group %u - %u Unit | Centered on Group %u - %u Units
fr_FR[0]: Caméra centrée sur le groupe %u - %u unité
fr_FR[1]: Caméra centrée sur le groupe %u - %u unités

en: Aligning with Group %u - %u Unit | Aligning with Group %u - %u Units
fr_FR[0]: Alignement avec le groupe %u - %u unité
fr_FR[1]: Alignement avec le groupe %u - %u unités

en: Unit transfer failed -- unit limits exceeded
fr_FR: Transfert d'unités impossible -- limite dépassée

note: TRANSLATORS: "Normal" Faction
en: Normal
fr_FR: Normale

note: TRANSLATORS: "Collective" Faction
en: Collective
fr_FR: Collectif

en: Campaign videos are missing
fr_FR: Les vidéos de la campagnes sont manquantes

en: See our FAQ on how to install videos
fr_FR: Consultez notre FAQ pour savoir comment installer des vidéos

en: Single Player
fr_FR: Un joueur

en: Multi Player
fr_FR: Multijoueurs

en: Tutorial
fr_FR: Tutoriel

en: View Intro
fr_FR: Voir l'intro

en: Videos are missing, download them from http://wz2100.net
fr_FR: Les vidéos sont manquantes, téléchargez-les sur http://wz2100.net

en: Continue Last Save
fr_FR: Continuer la dernière sauvegarde

en: No last save available
fr_FR: Aucune sauvegarde disponible

en: Quit Game
fr_FR: Quitter le jeu

en: MAIN MENU
fr_FR: MENU PRINCIPAL

en: Official site: http://wz2100.net/
fr_FR: Site officiel : http://wz2100.net/

en: Come visit the forums and all Warzone 2100 news! Click this link.
fr_FR: Venez visiter les forums et les news Warzone 2100 ! Cliquez sur ce lien.

en: Donate: http://donations.wz2100.net/
fr_FR: Dons : http://donations.wz2100.net/

en: Help support the project with our server costs, Click this link.
fr_FR: Pour participer aux frais de location du serveur et supporter le projet, cliquez sur ce lien.

en: Chat with players on Discord or IRC
fr_FR: Discutez avec les joueurs sur Discord ou IRC

en: Connect to Discord or Freenode through webchat by clicking this link.
fr_FR: Connectez-vous à Discord ou Freenode en cliquant sur ce lien.

en: Check for a newer version
fr_FR: Vérifier si une mise à jour est disponible

en: Fast Play
fr_FR: Partie rapide

en: TUTORIALS
fr_FR: TUTORIELS

[ctx: menu]
note: TRANSLATORS: "Return", in this context, means "return to previous screen/menu"
en: Return
fr_FR: Retour

en: New Campaign
fr_FR: Nouvelle campagne

en: Start Skirmish Game
fr_FR: Démarrer une escarmouche

en: Challenges
fr_FR: Défis

en: Load Campaign Game
fr_FR: Charger une sauvegarde de campagne

en: Load Skirmish Game
fr_FR: Charger une sauvegarde d'escarmouche

en: View Skirmish Replay
fr_FR: Voir le replay d'escarmouche

en: SINGLE PLAYER
fr_FR: UN JOUEUR

en: Campaign videos are missing! Get them from http://wz2100.net
fr_FR: Les vidéos pour la campagne sont manquantes ! Téléchargez-les sur http://wz2100.net

en: CAMPAIGNS
fr_FR: CAMPAGNES

en: Load Campaign Saved Game
fr_FR: Charger une sauvegarde de campagne

en: Load Skirmish Saved Game
fr_FR: Charger une sauvegarde d'escarmouche

en: Load Skirmish Replay
fr_FR: Charger le replay d'escarmouche

en: MULTI PLAYER
fr_FR: MULTIJOUEURS

en: Host Game
fr_FR: Héberger une partie

en: Join Game
fr_FR: Joindre une partie

en: View Replay
fr_FR: Voir le replay

en: TCP port %d must be opened in your firewall or router to host games!
fr_FR: Le port TCP %d doit être ouvert dans votre pare-feu/routeur pour pouvoir héberger des parties !

en: Load Multiplayer Replay
fr_FR: Charger le replay multijoueur

en: Game Options
fr_FR: Options du jeu

en: Graphics Options
fr_FR: Options graphiques

en: Video Options
fr_FR: Options vidéo

en: Audio / Zoom Options
fr_FR: Options audio ou de Zoom

en: Mouse Options
fr_FR: Options souris

en: Key Mappings
fr_FR: Raccourcis clavier

en: Music Manager
fr_FR: Gestionnaire de musique

en: Multiplay Options
fr_FR: Options Multijoueur

en: Open Configuration Directory
fr_FR: Ouvrir le répertoire de configuration

en: Failed to open configuration directory in system default file browser.
fr_FR: Impossible d'ouvrir le répertoire de configuration dans le navigateur de fichiers par défaut du système.

en: Configuration directory is reported as:
fr_FR: Le répertoire de configuration est signalé en tant que :

en: If running inside a container / isolated environment, this may differ from the actual path on disk.
fr_FR: Si vous exécutez dans un conteneur / environnement isolé, cela peut différer du chemin réel sur le disque.

en: Please see the documentation for more information on how to locate it manually.
fr_FR: Veuillez consulter la documentation pour plus d'informations sur la façon de le localiser manuellement.

en: Failed to open configuration directory
fr_FR: Impossible d'ouvrir le répertoire de configuration

en: 1×
fr_FR: 1x

en: 2×
fr_FR: 2x

en: Fullscreen
fr_FR: Plein écran

en: Unsupported
fr_FR: Non supporté

en: Off
fr_FR: Désactivé

en: Black
fr_FR: Noir

en: On
fr_FR: Activé

en: Rotating
fr_FR: Rotatif

en: Fixed
fr_FR: Fixe

en: Instant
fr_FR: Instantané

en: Tracked
fr_FR: Suivi

en: High
fr_FR: Élevé

en: Default
fr_FR: Défaut

en: Terrain quality mode not available.
fr_FR: Mode qualité terrain non disponible.

en: Shadow mapping not available on this system.
fr_FR: Le shadowmap n'est pas disponible sur ce système.

en: Low
fr_FR: Bas

en: Shadow filtering not available on this system.
fr_FR: Le filtrage des ombres n'est pas disponible sur ce système.

en: * Takes effect on game restart
fr_FR: * Le jeu doit être redémarré pour que ces modifications s'appliquent

en: Terrain Quality
fr_FR: Qualité du terrain

en: Shadows
fr_FR: Ombres

en: Shadow Resolution
fr_FR: Résolution des ombres

en: Shadow Filtering
fr_FR: Filtrage des ombres

note: TRANSLATORS: "LOD" = "Level of Detail" - this setting is used to describe how level of detail (in textures) is preserved as distance increases (examples: "Default", "High", etc)
en: LOD Distance
fr_FR: Distance d'affichage

en: Fog
fr_FR: Brouillard

en: Radar
fr_FR: Mini-carte

en: Radar Jump
fr_FR: Saut Mini-carte

en: Video Playback
fr_FR: Affichage des vidéos

en: Scanlines
fr_FR: Lignes de balayage

en: Screen Shake
fr_FR: Vibrations de l’écran

en: Groups Menu
fr_FR: Menu des Groupes

en: GRAPHICS OPTIONS
fr_FR: OPTIONS GRAPHIQUES

en: Disabled
fr_FR: Desactivé

en: Enabled
fr_FR: Activé

en: Voice Volume
fr_FR: Volume de la voix

en: FX Volume
fr_FR: Volume des bruits (FX)

en: Music Volume
fr_FR: Volume de la musique

en: Subtitles
fr_FR: Sous-titres

en: HRTF is not supported on your device / system / OpenAL library
fr_FR: HRTF n'est pas supporter sur votre appareil / système / OpenAL library

en: Map Zoom
fr_FR: Zoom de carte

en: Map Zoom Rate
fr_FR: Vitesse de zoom de la carte

en: Radar Zoom
fr_FR: Zoom de radar

note: TRANSLATORS: "AUDIO" options determine the volume of game sounds. "OPTIONS" means "SETTINGS". To break this message into two lines, you can use the delimiter "\n", e.g. "AUDIO / ZOOM\nOPTIONS" would show "OPTIONS" in a second line.
en: AUDIO / ZOOM OPTIONS
fr_FR: OPTIONS AUDIO / ZOOM

en: In Desktop Fullscreen mode, the resolution matches that of your desktop 
    (or what the window manager allows).
fr_FR: En mode bureau plein écran, la résolution correspond à celle de votre bureau 
    (ou ce que le gestionnaire de fenêtres permet).

en: You can change the resolution by resizing the window normally. (Try dragging a corner / edge.)
fr_FR: Vous pouvez changer la résolution en redimensionnant la fenêtre normalement. (Essayez de tirer un coin ou bord.)

en: Graphics Mode
fr_FR: Mode d'affichage

en: Resolution
fr_FR: Résolution

en: Display Scale
fr_FR: Échelle d'affichage

en: Adaptive
fr_FR: Adaptatif

en: Windowed
fr_FR: Fenêtré

en: Desktop Full
fr_FR: Bureau complet

en: On (Fullscreen)
fr_FR: Plein écran

en: Texture size
fr_FR: Taille des textures

en: Vertical sync
fr_FR: Synchronisation verticale

en: Antialiasing*
fr_FR: Anticrénelage*

en: Warning: Antialiasing can cause crashes, especially with values > 16
fr_FR: Attention: l'Anticrénelage peut provoquer des crashs, surtout avec des valeurs > 16

en: Graphics Backend*
fr_FR: Backend Graphique*

note: TRANSLATORS: Shortened form of "Minimize on Focus Loss" An option describing when / whether WZ will auto-minimize the window when it loses focus.
en: Min on Focus Loss
fr_FR: Minifier si perte focus

en: Whether the window should auto-minimize on focus loss
fr_FR: Si la fenêtre doit être minimisée automatiquement si perte de focus

note: TRANSLATORS: The fullscreen mode used when toggling with keys: Alt + Enter
en: Alt+Enter Toggle
fr_FR: Bascule Alt+Entrée

en: The fullscreen mode used when toggling with keys: Alt + Enter
fr_FR: Le mode plein écran utilisé avec les touches : Alt + Entrée

en: VIDEO OPTIONS
fr_FR: OPTIONS VIDÉO

en: Unable to change Vertical Sync
fr_FR: Impossible de modifier la Synchro Verticale

en: Warzone failed to change the Vertical Sync mode.
    Your system / drivers may not support other modes.
fr_FR: Warzone n'a pas pu changer le mode de Synchro Verticale.
    Votre système / vos pilotes peuvent ne pas prendre en charge d'autres modes.

en: Middle Mouse
fr_FR: Molette

en: Right Mouse
fr_FR: Bouton droit

en: Reverse Rotation
fr_FR: Rotation inversée

en: Trap Cursor
fr_FR: Piéger le curseur

en: Switch Mouse Buttons
fr_FR: Inverser les boutons de la souris

en: Rotate Screen
fr_FR: Rotation du point de vue

en: Colored Cursors
fr_FR: Curseurs colorés

en: Cursor Size
fr_FR: Taille du curseur

en: MOUSE OPTIONS
fr_FR: OPTIONS SOURIS

en: Super Easy
fr_FR: Super facile

en: Easy
fr_FR: Facile

en: Hard
fr_FR: Difficile

en: Insane
fr_FR: Démént

en: Unable to load: %s.
fr_FR: Impossible de charger : %s.

en: Please remove all incompatible mods.
fr_FR: Veuillez supprimer tous les mods incompatibles.

en: GAME OPTIONS
fr_FR: OPTIONS

en: Language
fr_FR: Langue

en: Unit Colour:
fr_FR: Couleur des unités :

en: Skirmish/Multiplayer
fr_FR: Escarmouche/Multijoueurs

en: Campaign Difficulty
fr_FR: Difficulté de la campagne

en: Camera Speed
fr_FR: Vitesse de Camera

en: Help us improve translations of Warzone 2100: %s
fr_FR: Aidez-nous à améliorer les traductions de Warzone 2100 : %s

en: Click to open webpage.
fr_FR: Cliquez pour ouvrir la page web.

en: Insane Difficulty
fr_FR: Difficulté Déménte

en: This difficulty is for very experienced players!
fr_FR: Cette difficulté s'adresse aux joueurs très expérimentés !

en: %s hours
fr_FR: %s heures

en: %u seconds
fr_FR: %u secondes

en: None
fr_FR: Aucun

en: Distribute to Team
fr_FR: Distribuer à l'équipe

en: Destroy (Classic)
fr_FR: Détruire (Classique)

en: Hosting Options:
fr_FR: Options d'hébergement :

en: Game Port
fr_FR: Port de jeu

en: Enable UPnP
fr_FR: Activer UPnP

en: Inactivity Timeout
fr_FR: Délai d'inactivité

en: Lag Kick
fr_FR: Expulsion due à la latence

en: Spectator Slots
fr_FR: Emplacements de spectateur

en: On Player Leave
fr_FR: Au départ du joueur

en: Game Time Limit
fr_FR: Limite de temps de jeu

en: Enable Rating
fr_FR: Activer les évaluations

en: MULTIPLAY OPTIONS
fr_FR: OPTIONS MULTIJOUEUR

en: Mod:
fr_FR: Mode(s) :

en: Increase Game Display Scale?
fr_FR: Augmenter l'échelle d'affichage du jeu ?

en: With your current resolution & display scale settings, the game's user interface may appear small, and the game perspective may appear distorted.
fr_FR: Avec vos paramètres de résolution et d'échelle d'affichage actuels, l'interface utilisateur du jeu peut sembler petite, et la perspective du jeu peut sembler déformée.

en: You can fix this by increasing the game's Display Scale setting.
fr_FR: Vous pouvez corriger cela en augmentant l'échelle d'affichage du jeu.

en: Would you like to increase the game's Display Scale to: %u%%?
fr_FR: Voulez-vous augmenter l'échelle d'affichage du jeu à: %u%%?

en: Increase Display Scale
fr_FR: Augmenter l'échelle d'affichage

en: Display Scale Increased to: %u%%
fr_FR: Échelle d'affichage augmentée à : %u%%

en: You can adjust the Display Scale at any time in the Video Options menu.
fr_FR: Vous pouvez régler l'échelle d'affichage à tout moment dans le menu Options Vidéo.

en: Tip: Adjusting Display Scale
fr_FR: Astuce : Ajuster l'échelle d'affichage

en: Resume
fr_FR: Reprendre

en: Fast-Forward
fr_FR: Avancer

en: GAME SAVED:
fr_FR: PARTIE SAUVEGARDÉE !

en: Player %u is cheating (debug menu) him/herself a new structure: %s.
fr_FR: Le joueur %u triche (Il se sert du menu debug pour se construire un nouveau bâtiment : %s.)

en: Player %u is cheating (debug menu) him/herself a new feature: %s.
fr_FR: Le joueur %u triche (Il se sert du menu debug pour obtenir une nouvelle technologie : %s.)

en: Player %u is cheating (debug menu) him/herself a new droid: %s.
fr_FR: Le joueur %u Triche (Il se sert du menu debug pour se faire une nouvelle unité : %s.)

en: Player %u is cheating (debug menu) him/herself a new droid.
fr_FR: Le joueur %u triche (Il se sert du menu debug pour se faire une nouvelle unité)

en: Hiding Obsolete Tech
fr_FR: Cacher les technologies obsolètes

en: Showing Obsolete Tech
fr_FR: Montrer les technologies obsolètes

en: Cost: %u
fr_FR: Coût: %u

en: Build Progress
fr_FR: Progression de la construction

en: Showing All Tech
    Right-click to add to Favorites
fr_FR: Affichage de toutes les technologies
    Clic droit pour ajouter aux favoris

en: Showing Only Favorite Tech
    Right-click to remove from Favorites
fr_FR: Afficher uniquement les technologies préférées
    Clic droit pour supprimer des Favoris

en: Select / Assign Group Number:
fr_FR: Sélectionner / Assigner un numéro de groupe :

en: Group %u
fr_FR: Groupe %u

en: Select the Units in Group %u
fr_FR: Sélectionnez les unités dans le groupe %u

en: Assign Selected Units to Group %u
fr_FR: Assigner les unités sélectionnées au groupe %u

en: Center Camera on this Group by clicking or tapping twice
fr_FR: Centrer la caméra sur ce groupe en cliquant ou en tapant deux fois

en: View and configure groups of units, which can be quickly selected and ordered.
fr_FR: Voir et configurer les groupes d'unités, qui peuvent être rapidement sélectionnés et commandés.

en: Group buttons will glow red when units are lost (or taking lots of damage).
fr_FR: Les boutons de groupe clignoteront en rouge lorsque les unités sont perdues (ou subissent beaucoup de dégâts).

en: Unit Groups
fr_FR: Groupe d'unités

en: Select a Group
fr_FR: Sélectionner un Groupe

en: Assign Selected Units to a Group
fr_FR: Assigner les unités sélectionnées au Groupe

en: Center Camera on a Group by clicking or tapping twice on the group button
fr_FR: Centrer la caméra sur un groupe en cliquant ou en appuyant deux fois sur le bouton du groupe

en: Unit Groups:
fr_FR: Groupes d'unités :

en: Construction Progress
fr_FR: Progression de la construction

en: Factory Delivery Point
fr_FR: Point de livraison

en: Loop Production
fr_FR: Production en boucle

en: Progress Bar
fr_FR: Barre de progression

en: To:
fr_FR: À :

en: All
fr_FR: Tous

en: Team
fr_FR: Équipe

en: Human Teammates
fr_FR: Coéquipiers Humains

en: Bot Teammates
fr_FR: Coéquipiers Bots

en: %u players
fr_FR: %u joueurs

en: Choose a recipient
fr_FR: Choisir un destinataire

en: Quick Chat:
fr_FR: Discussion rapide :

en: Lobby Chat
fr_FR: Discussion du salon

en: Requests
fr_FR: Demandes

en: Notices
fr_FR: Notifications

en: Reactions
fr_FR: Réactions

en: Taunts
fr_FR: Provocations

en: Coordination
fr_FR: Coordinateur

en: Cheats
fr_FR: Triche

en: End-Game
fr_FR: Fin de partie

en: Can someone please transfer me some units?
fr_FR: Quelqu'un peut-il me transférer des unités ?

en: Can someone please transfer me trucks so I can rebuild?
fr_FR: Est-ce que quelqu'un peut me transférer des camions pour que je puisse reconstruire ?

en: Sorry, I don't understand. (Please use Quick Chat?)
fr_FR: Désolé, je ne comprends pas. (Utilisez le tchat rapide ?)

note: TRANSLATORS: A suggestion to other player(s)
en: I suggest: Building more units
fr_FR: Je propose : Construire plus d'unités

note: TRANSLATORS: A suggestion to other player(s)
en: I suggest: Building different units
fr_FR: Je propose : Construire des unités différentes

note: TRANSLATORS: A suggestion to other player(s)
en: I suggest: Checking the team strategy view
fr_FR: Je propose : Vérifier la vue stratégique de l'équipe

note: TRANSLATORS: A suggestion to other player(s)
en: I suggest: Researching different tech
fr_FR: Je propose : Rechercher une autre branche

note: TRANSLATORS: A suggestion to other player(s)
en: I suggest: Keeping research centers busy
fr_FR: Je propose : Garder les centres de recherche occupés

note: TRANSLATORS: A suggestion to other player(s)
en: I suggest: Building anti-air
fr_FR: Je propose : Construire plus d'unités anti-aériens

note: TRANSLATORS: A suggestion to other player(s)
en: I suggest: Repairing your units
fr_FR: Je propose : Réparer vos unités

note: TRANSLATORS: A suggestion to other player(s)
en: I suggest: Building repair facilities
fr_FR: Je propose : Construire les stations de réparations

note: TRANSLATORS: A suggestion to other player(s)
en: I suggest: Building power generators
fr_FR: Je propose : Construire des générateurs d'énergie

note: TRANSLATORS: A suggestion to other player(s)
en: I suggest: Capturing oil resources
fr_FR: Je propose : Capturer les puits de pétrole

en: Hey everyone!
fr_FR: Salut tout le monde !

en: Welcome!
fr_FR: Bienvenue !

en: I want to spectate
fr_FR: Je veux être Spectateur

en: I want to play
fr_FR: Je veux jouer

en: I want to switch teams
fr_FR: Je veux changer d'équipe

en: Please check Ready so we can start
fr_FR: Veuillez cocher Prêt pour que nous puissions commencer

en: Please wait
fr_FR: Patientez s'il vous plait

en: Let's go!
fr_FR: Allons-y !

note: TRANSLATORS: As in "I am almost ready" (but shorter, more informal)
en: Almost ready
fr_FR: Presque prêt

note: TRANSLATORS: As in "I am ready" (but shorter, more informal)
en: Ready
fr_FR: Prêt

en: Be right back
fr_FR: Je reviens tout de suite

en: I'm back
fr_FR: Me revoilà

en: Yes
fr_FR: Oui

en: No
fr_FR: Non

en: Maybe
fr_FR: Possible

en: Not yet
fr_FR: Pas encore

en: Soon
fr_FR: Bientôt

en: Thank you
fr_FR: Merci

en: No problem
fr_FR: Aucun problème

en: Well-played
fr_FR: Bien joué

en: Sorry, I don't understand. (Use Quick Chat?)
fr_FR: Désolé, je ne comprends pas. (Utilisez le tchat rapide ?)

en: Get ready...
fr_FR: Préparez-vous...

en: You're going to regret that
fr_FR: Vous allez le regretter

en: Barely a scratch!
fr_FR: À peine une égratignure !

en: Attack now?
fr_FR: Attaquer maintenant ?

en: Group up
fr_FR: Se regrouper

en: Split up
fr_FR: Se disperser

en: Focus attacks where marked
fr_FR: Concentration des attaques là où elles sont marquées

en: Retreat!
fr_FR: Retraite !

en: I need help!
fr_FR: J'ai besoin d'aide !

en: Left side
fr_FR: Côté gauche

en: Right side
fr_FR: Côté droit

en: Transfer Request: Units
fr_FR: Demande de transfert : Unités

en: Transfer Request: Trucks
fr_FR: Demande de transfert : Camions

note: TRANSLATORS: As in "I am attacking now!" (but shorter, more informal)
en: Attacking now!
fr_FR: En train d'attaquer !

note: TRANSLATORS: As in "I am on my way!" (but shorter, more informal)
en: On my way!
fr_FR: J'arrive !

en: They're coming!
fr_FR: Ils arrivent !

en: I'm being attacked!
fr_FR: Je suis attaqué !

en: I'm rushing oils
fr_FR: Je rush le pétrole

en: They're rushing oils!
fr_FR: Ils rushent le pétrole !

en: I don't have enough power
fr_FR: Je n'ai pas assez d'énergie

note: TRANSLATORS: A suggestion to other player(s), as in "Suggestion: %s"
en: Build more units
fr_FR: Construire plus d'unités

note: TRANSLATORS: A suggestion to other player(s), as in "Suggestion: %s"
en: Build different units
fr_FR: Construis les unités différentes

note: TRANSLATORS: A suggestion to other player(s), as in "Suggestion: %s"
en: Check team strategy view
fr_FR: Regarde la vue stratégique de l'équipe

note: TRANSLATORS: A suggestion to other player(s), as in "Suggestion: %s"
en: Research different tech
fr_FR: Rechercher une technologie différente

note: TRANSLATORS: A suggestion to other player(s), as in "Suggestion: %s"
en: Keep research centers busy
fr_FR: Garder les centres de recherche occupés

note: TRANSLATORS: A suggestion to other player(s), as in "Suggestion: %s"
en: Build anti-air
fr_FR: Construire anti-air

note: TRANSLATORS: A suggestion to other player(s), as in "Suggestion: %s"
en: Repair your units
fr_FR: Réparez vos unités

note: TRANSLATORS: A suggestion to other player(s), as in "Suggestion: %s"
en: Build repair facilities
fr_FR: Construis les stations de réparations

note: TRANSLATORS: A suggestion to other player(s), as in "Suggestion: %s"
en: Build power generators
fr_FR: Construire des générateurs d'énergie

note: TRANSLATORS: A suggestion to other player(s), as in "Suggestion: %s"
en: Capture oil resources
fr_FR: Capturer les puits de pétrole

en: That didn't go well...
fr_FR: Ça ne s'est pas bien passé...

en: I have another plan
fr_FR: J'ai un autre plan

en: Good game
fr_FR: Bien joué

en: I give up
fr_FR: J'abandonne

en: Sorry, I have to leave
fr_FR: Désolé, je dois y aller

en: Message delivery failure - try again
fr_FR: Échec d'envoi du message - essayez à nouveau

en: Map Downloaded
fr_FR: Cartes téléchargées

en: Bot Allies
fr_FR: Alliés du bot

en: Human Allies
fr_FR: Alliés Humains

en: You have sent too many messages in the last few seconds. Please wait and try again.
fr_FR: Vous avez envoyé trop de messages. Veuillez patienter et réessayer.

en: Research Progress
fr_FR: Progression de la recherche

en: Ally progress
fr_FR: Progression des alliés

en: No teammates.
fr_FR: Pas de coéquipiers.

en: Waiting for other teams to finish planning.
fr_FR: En attente de la fin de la planification des autres équipes.

en: Weapons:
fr_FR: Armes :

en: Units:
fr_FR: Unités :

en: Resume Game
fr_FR: Reprendre le jeu

en: WARNING: You're the host. If you quit, the game ends for everyone!
fr_FR: Avertissement : Vous êtes l'hôte. Si vous quittez, la partie finit pour tous !

en: Host Quit
fr_FR: Quitter l'hôte

en: Tactical UI (Target Origin Icon): Show
fr_FR: IHM tactique: Montrer

en: Tactical UI (Target Origin Icon): Hide
fr_FR: IHM tactique: Cacher

en: Go Back
fr_FR: Retour

en: Load Game
fr_FR: Charger une partie

en: Save Game
fr_FR: Sauvegarder

en: Quit
fr_FR: Quitter

en: Warning: Are you sure?
fr_FR: Avertissement : Êtes-vous sûr ?

en: Warning: Are you sure? Any unsaved progress will be lost.
fr_FR: Avertissement : Êtes-vous sûr ? Toute progression non enregistrée sera perdue.

en: Confirm
fr_FR: Confirmer

en: Back
fr_FR: Précédent

en: Host has quit the game!
fr_FR: L'hôte a quitté la partie !

en: The game can't continue without the host.
fr_FR: La partie ne peut pas continuer sans l'hôte.

en: -->  QUIT  <--
fr_FR: -->  QUITTER  <--

en: Audio Options
fr_FR: Options audio

en: View Key Mappings
fr_FR: Raccourcis clavier

en: Shake
fr_FR: Secouer

en: Save Campaign Game
fr_FR: Sauvegarder une campagne

en: Save Skirmish Game
fr_FR: Sauvegarder une escarmouche

en: The required mod could not be loaded: %s
    
    Warzone will try to load the game without it.
fr_FR: Le mod requis ne peut pas être chargé : %s
    
    Warzone va essayer de charger la partie sans lui.

en: Global Hotkeys
fr_FR: Raccourcis clavier globaux

en: Other Hotkeys
fr_FR: Autres raccourcis clavier

en: Gameplay
fr_FR: Jeu

en: Debug
fr_FR: Débogage

en: Debug (level editor)
fr_FR: Débogage (éditeur de niveau)

en: Debug (selection)
fr_FR: Débogage (sélection)

en: Manufacture
fr_FR: Menu assemblage

en: Research
fr_FR: Menu recherche

en: Build
fr_FR: Menu construction

en: Design
fr_FR: Menu conception

en: Intelligence Display
fr_FR: Panneau d'informations

en: Commanders
fr_FR: Commandants

en: QuickSave
fr_FR: Sauvegarde rapide

en: Toggle Radar
fr_FR: Active/désactive l'affichage de la mini-carte

en: QuickLoad
fr_FR: Chargement rapide

en: Toggle Console Display
fr_FR: Active/désactive l'affichage de la console

en: Toggle Damage Bars On/Off
fr_FR: Active/désactive l'affichage des barres de vie

en: Take Screen Shot
fr_FR: Prendre une capture d'écran

en: Toggle Formation Speed Limiting
fr_FR: Active/désactive la limite de vitesse en formation

en: View Location of Previous Message
fr_FR: Voir la provenance du dernier message reçu

en: Toggle Sensor display
fr_FR: Active/désactive l'affichage de la portée de tir/de détection

en: Assign Group 0
fr_FR: Assigner au groupe 0

en: Assign Group 1
fr_FR: Assigner au groupe 1

en: Assign Group 2
fr_FR: Assigner au groupe 2

en: Assign Group 3
fr_FR: Assigner au groupe 3

en: Assign Group 4
fr_FR: Assigner au groupe 4

en: Assign Group 5
fr_FR: Assigner au groupe 5

en: Assign Group 6
fr_FR: Assigner au groupe 6

en: Assign Group 7
fr_FR: Assigner au groupe 7

en: Assign Group 8
fr_FR: Assigner au groupe 8

en: Assign Group 9
fr_FR: Assigner au groupe 9

en: Add to Group 0
fr_FR: Ajouter au groupe 0

en: Add to Group 1
fr_FR: Ajouter au groupe 1

en: Add to Group 2
fr_FR: Ajouter au groupe 2

en: Add to Group 3
fr_FR: Ajouter au groupe 3

en: Add to Group 4
fr_FR: Ajouter au groupe 4

en: Add to Group 5
fr_FR: Ajouter au groupe 5

en: Add to Group 6
fr_FR: Ajouter au groupe 6

en: Add to Group 7
fr_FR: Ajouter au groupe 7

en: Add to Group 8
fr_FR: Ajouter au groupe 8

en: Add to Group 9
fr_FR: Ajouter au groupe 9

en: Remove from current Group
fr_FR: Supprimer du groupe

en: Select Group 0
fr_FR: Sélectionner le groupe 0

en: Select Group 1
fr_FR: Sélectionner le groupe 1

en: Select Group 2
fr_FR: Sélectionner le groupe 2

en: Select Group 3
fr_FR: Sélectionner le groupe 3

en: Select Group 4
fr_FR: Sélectionner le groupe 4

en: Select Group 5
fr_FR: Sélectionner le groupe 5

en: Select Group 6
fr_FR: Sélectionner le groupe 6

en: Select Group 7
fr_FR: Sélectionner le groupe 7

en: Select Group 8
fr_FR: Sélectionner le groupe 8

en: Select Group 9
fr_FR: Sélectionner le groupe 9

en: Select Commander 0
fr_FR: Sélectionner le commandant 0

en: Select Commander 1
fr_FR: Sélectionner le commandant 1

en: Select Commander 2
fr_FR: Sélectionner le commandant 2

en: Select Commander 3
fr_FR: Sélectionner le commandant 3

en: Select Commander 4
fr_FR: Sélectionner le commandant 4

en: Select Commander 5
fr_FR: Sélectionner le commandant 5

en: Select Commander 6
fr_FR: Sélectionner le commandant 6

en: Select Commander 7
fr_FR: Sélectionner le commandant 7

en: Select Commander 8
fr_FR: Sélectionner le commandant 8

en: Select Commander 9
fr_FR: Sélectionner le commandant 9

en: Multiplayer Options / Alliance dialog
fr_FR: Options multijoueurs / dialogue des alliances

en: Move Camera Up
fr_FR: Déplacer la caméra vers le haut

en: Move Camera Down
fr_FR: Déplacer la caméra vers le bas

en: Move Camera Right
fr_FR: Déplacer la caméra vers la droite

en: Move Camera Left
fr_FR: Déplacer la caméra vers la gauche

en: Snap View to North
fr_FR: Bloquer la vue vers le Nord

en: Toggle Tracking Camera
fr_FR: Active/désactive la caméra traqueuse

en: Display In-Game Options
fr_FR: Afficher les options du jeu

en: Zoom Radar Out
fr_FR: Dézoomer la mini-carte

en: Zoom Radar In
fr_FR: Zoomer la mini-carte

en: Zoom In
fr_FR: Zoomer la vue

en: Zoom Out
fr_FR: Dézoomer la vue

en: Pitch Forward
fr_FR: Angle de la caméra : vue du dessus

en: Rotate Left
fr_FR: Rotation du point de vue vers la gauche

en: Reset Pitch
fr_FR: Réinitialiser l'angle de la caméra

en: Rotate Right
fr_FR: Rotation du point de vue vers la droite

en: Pitch Back
fr_FR: Angle de la caméra : vue de côté

en: Orders Menu
fr_FR: Menu des ordres

en: Decrease Game Speed
fr_FR: Diminuer la vitesse du jeu

en: Increase Game Speed
fr_FR: Augmenter la vitesse du jeu

en: Reset Game Speed
fr_FR: Réinitialiser la vitesse du jeu

en: View North
fr_FR: Vue vers le Nord

en: View South
fr_FR: Vue vers le Sud

en: View East
fr_FR: Vue vers l'Est

en: View West
fr_FR: Vue vers l'Ouest

en: View next Oil Derrick
fr_FR: Voir le puits de pétrole suivant

en: View next Repair Unit
fr_FR: Voir l'unité de réparation suivante

en: View next Truck
fr_FR: Voir le véhicule de construction suivant

en: View next Sensor Unit
fr_FR: Voir l'unité radar suivante

en: View next Commander
fr_FR: Voir le commandant suivant

en: Toggle Overlays
fr_FR: Active/désactive l'affichage des panneaux de commande

en: Toggle Console History
fr_FR: Active/désactive l'historique de la console

en: Toggle Team Chat History
fr_FR: Active/désactive l'historique du chat d'équipe

en: Rotate Building Clockwise
fr_FR: Faire pivoter le bâtiment dans le sens des aiguilles d'une montre

en: Rotate Building Anticlockwise
fr_FR: Faire pivoter le bâtiment dans le sens inverse des aiguilles d'une montre

en: Center View on HQ
fr_FR: Centrer la vue sur le Quartier Général

en: Hold Fire
fr_FR: Ne pas tirer

en: View Unassigned Units
fr_FR: Voir les unités non assignées

en: Return Fire
fr_FR: Riposter

en: Fire at Will
fr_FR: Tirer à vue

en: Guard Position
fr_FR: Défendre sa position

en: Return to HQ
fr_FR: Retour au QG

en: Hold Position
fr_FR: Rester en position

en: Optimum Range
fr_FR: Portée optimale

en: Short Range
fr_FR: Courte portée

en: Pursue
fr_FR: Poursuivre l'ennemi

en: Patrol
fr_FR: Patrouiller

en: Return For Repair
fr_FR: Retour pour réparation

en: Stop Droid
fr_FR: Stopper l'unité

en: Go to Transport
fr_FR: Embarquer dans le transporteur

en: Long Range
fr_FR: Longue portée

en: Send Global Text Message
fr_FR: Envoyer un message global

en: Send Team Text Message
fr_FR: Envoyer un message à l'équipe

en: Send Global Quick Chat
fr_FR: Envoyer un chat rapide global

en: Send Team Quick Chat
fr_FR: Envoyer le chat rapide de l'équipe

en: Drop a beacon
fr_FR: Larguer une balise

en: Toggles shadows
fr_FR: Active/désactive les ombres

en: Trap cursor
fr_FR: Piéger le curseur

en: Toggle radar terrain
fr_FR: Active/désactive l'affichage du terrain

en: Toggle ally-enemy radar view
fr_FR: Active/désactive l'affichage ami/ennemi

en: Show all keyboard mappings
fr_FR: Afficher tous les mappages de clavier

en: Retreat at Medium Damage
fr_FR: Fuir à dégâts moyens

en: Retreat at Heavy Damage
fr_FR: Fuir à dégâts élevés

en: Do or Die!
fr_FR: Jusqu'à la mort !

en: Select all Combat Units
fr_FR: Sélectionner toutes les unités de combat

en: Select all Cyborgs
fr_FR: Sélectionner tous les Cyborgs

en: Select all Heavily Damaged Units
fr_FR: Sélectionner toutes les unités sévèrement endommagées

en: Select all Combat Land units with health >50% and no Groups.
fr_FR: Sélectionnez toutes les unités de terre de combat avec des points de vie >50% et aucun groupe.

en: Select all Half-tracks
fr_FR: Sélectionner tous les véhicules à autochenilles

en: Select all Half-tracks without group
fr_FR: Sélectionner toutes les autochenilles sans groupe

en: Select all Hovers
fr_FR: Sélectionner tous les aéroglisseurs

en: Return for Recycling
fr_FR: Retour pour recyclage

en: Select all Units on Screen
fr_FR: Sélectionner toutes les unités à l'écran

en: Select all Tracks
fr_FR: Sélectionner tous les véhicules à chenilles

en: Select all Tracks without group
fr_FR: Sélectionner toutes les chenilles sans group

en: Select EVERY unit
fr_FR: Sélectionner TOUTES les unités

en: Select all VTOLs
fr_FR: Sélectionner tous les VTOLs

en: Select all fully-armed VTOLs
fr_FR: Sélectionner tous les VTOLs rechargés

en: Select all fully-armed VTOLs without group
fr_FR: Sélectionner tous les VTOLs armés sans groupe

en: Select all Wheels
fr_FR: Sélectionner tous les véhicules à roues

en: Show frame rate
fr_FR: Afficher la fréquence de rafraîchissement de l'écran

en: Select all units with the same components
fr_FR: Sélectionner toutes les unités avec les mêmes composants

en: Select all Combat Cyborgs
fr_FR: Sélectionner tous les Cyborgs de combat

en: Select all Combat Cyborgs without group
fr_FR: Sélectionner tous les Cyborgs de Combat sans groupe

en: Select all Engineers
fr_FR: Sélectionner toutes les unités de construction

en: Select all Land Combat Units
fr_FR: Sélectionner toutes les unités de combat au sol

en: Select all Land Combat Units without group
fr_FR: Sélectionner toutes les unités terrestres sans groupe

en: Select all Mechanics
fr_FR: Sélectionner toutes les Cyborgs mécaniciens

en: Select all Transporters
fr_FR: Sélectionner tous les transporteurs

en: Select all Repair Tanks
fr_FR: Sélectionner tous les véhicules de réparation

en: Select all Sensor Units
fr_FR: Sélectionner toutes les unités radar

en: Select all Sensor Units without group
fr_FR: Sélectionner toutes les unités radars sans group

en: Select all Trucks
fr_FR: Sélectionner tous les véhicules de construction

en: Select next Factory
fr_FR: Sélectionner l'usine suivante

en: Select next Research Facility
fr_FR: Sélectionner le centre de recherche suivant

en: Select next Power Generator
fr_FR: Sélectionner le générateur d'énergie suivant

en: Select next Cyborg Factory
fr_FR: Sélectionner l'usine à Cyborgs suivante

en: Select next VTOL Factory
fr_FR: Sélectionnez la prochaine usine VTOL

en: Jump to next Factory
fr_FR: Passer à l'usine suivante

en: Jump to next Research Facility
fr_FR: Passer au centre de recherche suivant

en: Jump to next Power Generator
fr_FR: Passer au prochain groupe électrogène

en: Jump to next Cyborg Factory
fr_FR: Passer à la prochaine usine Cyborg

en: Jump to next VTOL Factory
fr_FR: Passer à la prochaine usine VTOL

en: Toggle Debug Mappings
fr_FR: Activer/désactiver Debug Mappings

en: Prioritize Debug Mappings
fr_FR: Prioriser les mappings de débogage

en: Toggle Level Editor
fr_FR: Activer/désactiver l'éditeur de niveau

en: Toggle display of droid path
fr_FR: Active/désactive l'affichage des parcours des unités

en: Toggle display of gateways
fr_FR: Active/désactive l'affichage des passerelles

en: Toggle visibility
fr_FR: Active/désactive la visibilité

en: Raise tile height
fr_FR: Augmenter l'altitude de la tuile

en: Lower tile height
fr_FR: Diminuer l'altitude de la tuile

en: Toggles All fog
fr_FR: Active/désactive le brouillard

en: Trigger some weather
fr_FR: Déclencher une météo

en: Flip terrain triangle
fr_FR: Changer l'orientation des triangles du terrain

en: Make a performance measurement sample
fr_FR: Faire un test de performances

en: Make all items available
fr_FR: Rend tous les éléments disponibles

en: Kill Selected Unit(s)
fr_FR: Eliminer les unités sélectionnées

en: Toggle god Mode Status
fr_FR: Active/désactive le mode dieu-tout-puissant

en: Display Options Screen
fr_FR: Afficher les options

en: Complete current research
fr_FR: Termine la recherche courante

en: Reveal map at mouse position
fr_FR: Révéler la carte autour de la souris

en: Trace a game object
fr_FR: Tracer un objet de jeu

en: Toggle fullscreen
fr_FR: Basculer en plein écran

en: Waiting for Power
fr_FR: Attente d'énergie

en: Power
fr_FR: Énergie

en: Power Per Second
fr_FR: Énergie par seconde

en: %d derrick(s) inactive
fr_FR: %d derrick(s) inactif(s)

en: Need more resources!
fr_FR: PAS ASSEZ D'ENERGIE !

en: Discord: Can't Join Game
fr_FR: Discord: Impossible de rejoindre la partie

en: You can't join a game while you're in a game. Please save / quit your current game, exit to the main menu, and try again.
fr_FR: Vous ne pouvez pas rejoindre une partie pendant que vous êtes dans une partie. Veuillez sauvegarder / quitter votre jeu actuel, retourner au menu principal, puis réessayer.

en: Discord: Finding & Connecting to Game
fr_FR: Discord: Recherche et connection à la partie

en: Attempting to find & connect to the game specified by the Discord invite.
fr_FR: Tentative de recherche et de connexion au jeu spécifié par l'invitation Discord.

en: This may take a moment...
fr_FR: Cette opération peut prendre quelques instants...

en: Failed to find game in the lobby server:
fr_FR: Impossible de trouver le jeu dans le serveur du lobby:

en: The game may have already started, or the host may have disbanded the game lobby.
fr_FR: Cette partie a peut-être déjà commencé, ou l'hôte a peut-être dissous le lobby du jeu.

en: Failed to Find Game
fr_FR: Impossible de trouver la partie

en: Failed to join the game from the specified invite link, with error:
fr_FR: Impossible de rejoindre la partie à partir du lien d'invitation spécifié avec l'erreur:

en: Failed to Join Game
fr_FR: Impossible de rejoindre la partie

en: The invite link you have followed specifies a non-default lobby server:
fr_FR: Le lien d'invitation que vous avez suivi spécifie un serveur de lobby non par défaut :

en: Do you wish to trust this lobby server, and continue?
fr_FR: Voulez-vous faire confiance à ce serveur de lobby et continuer?

en: Discord: Connect to Untrusted Lobby?
fr_FR: Discord: Se connecter au Lobby non fiable?

en: Trust & Connect
fr_FR: Faire confiance et connexion

en: The invite link you have followed specifies a direct connection.
fr_FR: Le lien d'invitation que vous avez suivi spécifie une connexion directe.

en: It has not been vetted / verified by a lobby server.
fr_FR: Il n'a pas été vérifié par un serveur de lobby.

en: Do you wish to trust this direct connection invite?
fr_FR: Voulez-vous faire confiance à cette invitation de connexion directe ?

en: Discord: Direct Connection Invite
fr_FR: Discord: Invitation de connexion directe

en: The invite link you have followed isn't supported by this version of Warzone 2100.
fr_FR: Le lien d'invitation que vous avez suivi n'est pas pris en charge par cette version de Warzone 2100.

en: A newer version of Warzone 2100 may be required, if available.
fr_FR: Une nouvelle version de Warzone 2100 peut être requise, si elle est disponible.

en: Discord: Unsupported / Invalid Invite
fr_FR: Discord: Non pris en charge / Invitation invalide

en: Playing: Campaign
fr_FR: Jouer: Campagne

en: Playing: Challenge
fr_FR: Jouer: Challenge

en: Playing: Skirmish
fr_FR: Jouer: Escarmouche

note: TRANSLATORS: "%s" is a team description, ex. "2v2"
en: Playing: %s Skirmish
fr_FR: Jouer: %s Escarmouche

en: Map:
fr_FR: Carte :

note: TRANSLATORS: AI Bots. (Used to describe the number of bot players.) Should be a fairly short string - space is limited. Use an abbreviation / acronym if necessary.
en: Bots:
fr_FR: Bots :

en: In Multiplayer Lobby
fr_FR: Dans un salon multijoueur

en: In Multiplayer Game
fr_FR: En partie multijoueur

en: Game Name: "%s" by %s
fr_FR: Nom de la partie : "%s" par %s

note: TRANSLATORS: "No:" to signify limits - example usage: "No: Tanks,VTOLs" Should be a short string - space is limited. Use an abbreviation / symbol if necessary.
en: No:
fr_FR: N° :

note: TRANSLATORS: Should be a fairly short string - space is limited. Use an abbreviation if necessary.
en: Alliances:
fr_FR: Alliances :

en: In Menu
fr_FR: Dans le menu

en: Discord user "%s" would like to join your game.
fr_FR: L'utilisateur Discord "%s" aimerait rejoindre votre partie.

en: Allow this player to join your game?
fr_FR: Autoriser ce joueur à rejoindre votre partie ?

en: Join Request from %s
fr_FR: Rejoindre la demande de %s

en: Allow
fr_FR: Autoriser

en: PAUSED
fr_FR: EN PAUSE

en: New Intelligence Report
fr_FR: Nouveau rapport du Bureau Central

en: Research Update
fr_FR: Amélioration de la recherche

en: Project Goals and Updates
fr_FR: Objectifs du Projet et mises à jour

en: Current Objective
fr_FR: Objectif actuel

en: Fire-At-Will
fr_FR: Feu à volonté

en: Return To HQ
fr_FR: Retour au QG

en: Recycle
fr_FR: Lancer le recyclage

en: Assign Factory Production
fr_FR: Lui assigner la production d'une usine

en: Assign Cyborg Factory Production
fr_FR: Lui assigner la production d'une usine de Cyborgs

en: Assign Fire Support
fr_FR: Lui assigner le support de feu d'artillerie

en: Assign VTOL Factory Production
fr_FR: Lui assigner la production d'une usine de VTOLs

en: Circle
fr_FR: Voler en cercle

en: Accept Retreating Units
fr_FR: Accepter les unités en retrait

en: Sorry, that cheat is disabled in multiplayer games.
fr_FR: Désolé, ce code de triche est désactivé pour les parties multijoueurs.

en: Warning! This cheat is buggy.  We recommend to NOT use it.
fr_FR: Attention! Ce code de triche est buggé. Nous vous recommandons de ne PAS l'utiliser.

en: Gateways toggled.
fr_FR: Passerelles activées.

en: Path display toggled.
fr_FR: L'affichage du chemin a été basculé.

en: Player %d: %d power
fr_FR: Joueur %d: Énergie %d

en: Ouch! Droid's health is down 20%!
fr_FR: Ouch! La résistance des unités baisse de 20%!

en: Ouch! Structure's health is down 20%!
fr_FR: Ouch! La résistance des structures baisse de 20%!

en: Lets us see what you see!
fr_FR: Voyons voir ce que tu vois!

en: Fine, weapon & sensor display is off!
fr_FR: C'est bon, je désactive l'affichage des détecteurs et de la portée de tir!

en: View Aligned to South
fr_FR: Point de vue réorienté vers le Sud

en: View Aligned to East
fr_FR: Point de vue réorienté vers l'Est

en: View Aligned to West
fr_FR: Point de vue réorienté vers l'Ouest

en: Player %u is cheating a new droid army of: %d × %s.
fr_FR: Le joueur %u triche (Il se sert du menu debug pour se faire une nouvelle armée de %d %s )

en: (Player %u) is using cheat :%s
fr_FR: (Le joueur %u) utilise un code de triche : %s

en: Hard as nails!!!
fr_FR: Prends-toi ça dans les dents!!!

en: Takings thing easy!
fr_FR: On leur survivra !

en: 1000 big ones!!!
fr_FR: Monsieur est servi !!!

en: Power overwhelming
fr_FR: Surcharge de puissance

en: Back to normality!
fr_FR: De retour à la normalité !

en: Getting tricky!
fr_FR: Ca devient chaud !

en: Twice as nice!
fr_FR: Deux fois mieux !

en: FPS display is enabled.
fr_FR: L'affichage du nombre de frames par seconde est activé.

en: FPS display is disabled.
fr_FR: L'affichage du nombre de frames par seconde est désactivé.

en: Unit count display is enabled.
fr_FR: L'affichage du nombre d'unités est activé.

en: Unit count display is disabled.
fr_FR: L'affichage du nombre d'unités est désactivé.

en: (Player %u) is using a cheat :Num Droids: %d  Num Structures: %d  Num Features: %d
fr_FR: (Le joueur %u) utilise une tricherie : Unités : %d  Structures : %d  Features : %d

en: Infinite power disabled
fr_FR: Énergie infinie désactivée

en: Infinite power enabled
fr_FR: Énergie infinie activée

en: Lighting values for all tiles recalculated
fr_FR: Valeurs d'éclairage pour toutes les tuiles recalculées

en: All items made available
fr_FR: Tout les éléments sont disponibles

en: Tile info dumped into log
fr_FR: Informations sur la tuile enregistrées dans le journal

en: Fog on
fr_FR: Brouillard activé

en: Fog off
fr_FR: Brouillard désactivé

en: Setting radar zoom to %u
fr_FR: Réglage du zoom de radar à %u

en: Toggling debug mapping priority:
fr_FR: Activer/désactiver la priorité de mapping de débogage:

en: Disabling level editor
fr_FR: Désactivation de l'éditeur de niveau

en: Enabling level editor
fr_FR: Activation de l'éditeur de niveau

en: God Mode ON
fr_FR: Mode dieu-tout-puissant activé

en: God Mode OFF
fr_FR: Mode dieu-tout-puissant désactivé

en: View Aligned to North
fr_FR: Point de vue réorienté vers le Nord

en: Trap cursor %s
fr_FR: Piéger le curseur %s

en: CAMPAIGN
fr_FR: CAMPAGNE

en: CHALLENGE
fr_FR: DÉFI

en: SKIRMISH
fr_FR: ESCARMOUCHE

en: DIFFICULTY: SUPER EASY
fr_FR: DIFFICULTÉ : SUPER FACILE

en: DIFFICULTY: EASY
fr_FR: DIFFICULTÉ : FACILE

en: DIFFICULTY: NORMAL
fr_FR: DIFFICULTÉ : NORMALE

en: DIFFICULTY: HARD
fr_FR: DIFFICULTÉ : DIFFICILE

en: DIFFICULTY: INSANE
fr_FR: DIFFICULTÉ : DÉMENT

en: CHEATS: ENABLED
fr_FR: CHEATS : ACTIVÉ

en: CHEATS: DISABLED
fr_FR: CHEATS : DÉSACTIVÉ

en: Researched EVERYTHING for you!
fr_FR: Nous avons fait toutes les recherches pour vous!

en: Selected buildings instantly recharged!
fr_FR: Bâtiments sélectionnés rechargés!

en: (Player %u) is using cheat :%s %s
fr_FR: (Le joueur %u) utilise un code de triche : %s %s

en: Researched
fr_FR: Recherché

en: Only displaying energy bars when selected
fr_FR: Afficher seulement les barres de vie des unités sélectionnées

en: Always displaying energy bars for units
fr_FR: Toujours afficher les barres de vie des unités

en: Always displaying energy bars for units and structures
fr_FR: Toujours afficher les barres de vie des unités et des bâtiments

en: Debug menu is Open
fr_FR: Le menu de débogage est ouvert

en: Unable to locate any oil derricks!
fr_FR: Impossible de localiser le moindre puits de pétrole!

en: Oh, the weather outside is frightful... SNOW
fr_FR: Brrr... Il fait si froid... Il neige

en: Singing in the rain, I'm singing in the rain... RAIN
fr_FR: Singing in the rain, I'm singing in the rain... Il pleut

en: Forecast : Clear skies for all areas... NO WEATHER
fr_FR: Prévisions météo : ciel dégagé dans toute la région... Aucune intempérie

en: Warning! This can have drastic consequences if used incorrectly in missions.
fr_FR: Attention! Ceci peut avoir des conséquences désastreuses si mal utilisé dans les missions.

en: All enemies destroyed by cheating!
fr_FR: Tous les ennemis ont été détruits par un TRICHEUR!

en: Destroying selected droids and structures!
fr_FR: Destruction des unités et les structures sélectionnées!

en: Reveal OFF
fr_FR: Révélation OFF

en: Reveal ON
fr_FR: Révélation ON

en: Centered on player HQ, direction NORTH
fr_FR: Vue centrée sur le quartier général, direction Nord

en: Unable to locate HQ!
fr_FR: Impossible de localiser le Quartier Général!

en: Formation speed limiting has been removed from the game due to bugs.
fr_FR: La limite de vitesse en formation a été retirée du jeu à cause de bugs.

en: Vertical rotation direction: Normal
fr_FR: Sens de rotation vertical : normal

en: Vertical rotation direction: Flipped
fr_FR: Sens de rotation vertical : inversé

en: Screen shake when things die: Off
fr_FR: Tremblement de l'écran lorsque les choses meurent : Désactivé

en: Screen shake when things die: On
fr_FR: Tremblement de l'écran lorsque les choses meurent : Activé

en: Sorry, but game speed cannot be changed in multiplayer.
fr_FR: La vitesse de jeu ne peut pas être modifiée pendant les parties multijoueurs.

en: Game Speed Reset
fr_FR: Réinitialisation de la vitesse de jeu

en: Game Speed Increased to %s
fr_FR: Vitesse du jeu augmentée à %s

en: Game Speed Reduced to %s
fr_FR: Vitesse du jeu réduite à %s

en: Radar showing friend-foe colors
fr_FR: Mini-carte bicolore ami/ennemi

en: Radar showing player colors
fr_FR: Mini-carte montrant les couleurs des joueurs

en: Radar showing only objects
fr_FR: Mini-carte ne montrant que les objets

en: Radar blending terrain and height
fr_FR: Mini-carte mélangeant terrain et relief

en: Radar showing terrain
fr_FR: Mini-carte montrant le terrain

en: Radar showing height
fr_FR: Mini-carte montrant le relief

en: Asserts turned off
fr_FR: Assertions désactivées

en: QuickSave not allowed for multiplayer or tutorial games
fr_FR: La sauvegarde rapide n'est pas autorisé pour les parties en multijoueur ou en tutoriel

en: QuickSave failed
fr_FR: La sauvegarde rapide a échoué

en: QuickLoad not allowed for multiplayer or tutorial games
fr_FR: Le chargement rapide n'est pas autorisé pour les parties en multijoueur ou en tutoriel

en: QuickSave file does not exist yet
fr_FR: Le fichier de sauvegarde rapide n'existe pas encore

en: <Fixed Key>
fr_FR: <Touche assignée>

en: KEY MAPPING
fr_FR: RACOURCIS CLAVIER

en: Return To Previous Screen
fr_FR: Revenir à l'écran précédent

en: Select Default
fr_FR: Par défaut

en: Parent directory
fr_FR: Dossier parent

en: Autosave directory
fr_FR: Répertoire de sauvegarde automatique

en: Autosave directory (not allowed for saving)
fr_FR: Répertoire de sauvegarde automatique (pas autorisé pour l'enregistrement)

en: cheated
fr_FR: triché

en: AutoSave %s
fr_FR: Sauvegarde auto %s

en: AutoSave %s failed
fr_FR: La sauvegarde automatique %s a échoué

en: Could not save game!
fr_FR: Impossible de sauvegarder la partie !

en: Load Transport
fr_FR: Charger le transporteur

en: Shows the number of units currently loaded into the mission transporter, and the total capacity.
fr_FR: Affiche le nombre d'unités actuellement chargées dans le transporteur de mission et la capacité totale.

en: Open the Transporter Load Menu
fr_FR: Ouvrir le menu de chargement des transporteurs

en: OBJECTIVE ACHIEVED by cheating!
fr_FR: MISSION ACCOMPLIE en trichant !

en: OBJECTIVE ACHIEVED
fr_FR: MISSION ACCOMPLIE

en: OBJECTIVE FAILED--and you cheated!
fr_FR: ÉCHEC DE LA MISSION -- et en plus vous avez triché !

en: OBJECTIVE FAILED
fr_FR: ÉCHEC DE LA MISSION

en: Continue Game
fr_FR: Continuer le jeu

en: Quit To Main Menu
fr_FR: Retour au menu principal

en: Load Saved Game
fr_FR: Charger une partie enregistrée

en: GAME SAVED :
fr_FR: Partie sauvegardée :

en: You found %u power in an oil drum.
fr_FR: Vous avez trouvé %u unités d'énergie dans un baril de pétrole.

en: %s Gives You A Visibility Report
fr_FR: %s vous donne un rapport de visibilité

en: %s Gives you a %s
fr_FR: %s vous donne un %s

en: Tried to give away a non-empty %s - but this is not allowed.
fr_FR: Vous avez tenté de donner un %s non vide - Mais cette action n'est pas autorisée.

en: %s Gives You Technology Documents
fr_FR: %s vous a transféré une technologie

en: %s Gives You %d Power
fr_FR: %s vous donne %d d'énergie

en: %s Requests An Alliance With You
fr_FR: %s veut s'allier avec vous

en: You Invite %s To Form An Alliance
fr_FR: Vous avez envoyé à %s une demande d'alliance

en: %s Breaks The Alliance With %s
fr_FR: %s brise son alliance avec %s

en: %s Forms An Alliance With %s
fr_FR: %s s'allie avec %s

en: You Discover Blueprints For %s
fr_FR: Vous avez trouvé des plans pour %s

en: Medium
fr_FR: Moyen

en: Commander
fr_FR: Commandant

en: MISSING AI NAME
fr_FR: NOM DE L'IA MANQUANTE

en: MISSING AI DESCRIPTION
fr_FR: DESCRIPTION D'IA MANQUANTE

en: AI tournament: %3.1f%% wins, %3.1f%% losses, %3.1f%% draws
fr_FR: Tournoi IA : %3.1f%% victoires, %3.1f%% défaites, %3.1f%% égalités

en: Unable to join:
fr_FR: Impossible de rejoindre :

en: Error while joining.
fr_FR: Erreur lors de l'enregistrement.

en: Tanks disabled!!
fr_FR: Tanks désactivés.

en: Cyborgs disabled.
fr_FR: Cyborgs désactivés.

en: VTOLs disabled.
fr_FR: VTOLs désactivés.

en: Satellite Uplink disabled.
fr_FR: Site de télécommunications satellite désactivé.

en: Laser Satellite disabled.
fr_FR: Poste de commande pour satellite laser désactivé.

en: Structure Limits Enforced.
fr_FR: Limites de structure renforcées.

en: Not enough votes to randomize or change the map.
fr_FR: Pas assez de votes pour randomiser ou modifier la carte.

en: Select Game Name
fr_FR: Définissez le nom de la partie

en: Game Name
fr_FR: Nom de la partie

en: One-Player Skirmish
fr_FR: Escarmouche un joueur

en: Select Map
    Can be blocked by players' votes
fr_FR: Sélectionnez la carte
    Peut être bloquée par le vote des joueurs

en: Map-Mod!
fr_FR: Carte-mode !

en: Random map!
fr_FR: Carte aléatoire !

en: Click to set Password
fr_FR: Cliquez pour définir un mot de passe

en: Enter password here
fr_FR: Entrez le mot de passe ici

en: Select Player Name
fr_FR: Choisir le nom du joueur

en: Map Preview
fr_FR: Prévisualiser la carte

en: Click to see Map
fr_FR: Cliquez pour voir la carte

en: Show Structure Limits
fr_FR: Afficher des limites de construction

en: Set Structure Limits
fr_FR: Limites de construction

en: Random Game Options
fr_FR: Options de jeu aléatoire

en: Random Game Options
    Can be blocked by players' votes
fr_FR: Options de jeu aléatoires
    Peut être bloqué par les votes des joueurs

en: Technology Level 1
fr_FR: Niveau technologique 1

en: Technology Level 2
fr_FR: Niveau technologique 2

en: Technology Level 3
fr_FR: Niveau technologique 3

en: Technology Level 4
fr_FR: Niveau technologique 4

en: Start Hosting Game
fr_FR: Démarrer le serveur

en: DIFFICULTY
fr_FR: DIFFICULTÉ

en: Starts disadvantaged
fr_FR: Commence avec un handicap

en: Plays nice
fr_FR: Joue gentiment

en: No holds barred
fr_FR: Pas de quartier

en: Starts with advantages
fr_FR: Commence avec des avantages

en: CHOOSE AI
fr_FR: CHOISIR L'IA

en: Allow human players to join in this slot
fr_FR: Autorise des joueurs humains à prendre cette position

en: Leave this slot unused
fr_FR: Laisser cette position inoccupée

en: Allow spectators to join in this slot
fr_FR: Autoriser les spectateurs à rejoindre cette position

en: Click to change to this slot
fr_FR: Cliquez pour prendre cette position

en: Click to take player slot %u
fr_FR: Cliquez pour prendre la position %u

en: Click to swap player to this slot
fr_FR: Cliquez pour deplacer le joueur à cette position

en: Spectator %s has moved to Players
fr_FR: Le spectateur %s s'est déplacé vers les joueurs

en: Cannot swap with host
fr_FR: Impossible d'échanger avec l'hôte

en: Spectator
fr_FR: Spectateur

en: The host has kicked %s from the game!
fr_FR: L'hôte a exclu %s de la partie !

en: The host has kicked you from the game.
fr_FR: L'hôte vous a exclu de la partie.

en: The host has banned %s from the game!
fr_FR: L'hôte a banni %s de la partie !

en: The host has banned you from the game.
fr_FR: L'hôte vous a banni du jeu.

en: Failed to move %s to Spectators
fr_FR: Impossible de déplacer %s vers les spectateurs

en: The host has moved %s to Spectators!
fr_FR: L'hôte a déplacé %s vers les spectateurs !

en: Move to Spectators
fr_FR: Déplacer vers les spectateurs

en: Ask Spectator to Play
fr_FR: Demander au spectateur de jouer

en: Ask to Play
fr_FR: Demander à jouer

en: Spectator %s wants to remain a Spectator
fr_FR: Le spectateur %s veut rester spectateur

en: Player %s wants to remain a Player
fr_FR: Le joueur %s veut rester joueur

en: Host has declined to switch you to a Player
fr_FR: L'hôte a refusé de vous basculer vers Joueur

en: Unable to switch to Spectator
fr_FR: Impossible de basculer vers Spectateurs

en: Do you want to spectate?
fr_FR: Voulez-vous être Spectateur?

en: The host of this game wants to know if you're willing to spectate?
fr_FR: L'hôte souhaite savoir si vous voulez être Spectateur?

en: You are currently a Player.
fr_FR: Vous êtes actuellement Joueur.

en: Yes, I will spectate!
fr_FR: Oui, je vais être spectateur !

en: Do you want to play?
fr_FR: Voulez-vous jouer ?

en: The host of this game wants to know if you'd like to play?
fr_FR: L'hôte souhaite savoir si vous voulez jouer?

en: You are currently a Spectator.
fr_FR: Vous êtes actuellement un spectateur.

en: Yes, I want to play!
fr_FR: Oui, je veux jouer !

en: Player %s has moved to Spectators
fr_FR: Le joueur %s s'est déplacé vers les spectateurs

en: Unable to move %s to Players - no available slot
fr_FR: Impossible de déplacer %s vers les joueurs - aucun emplacement disponible

en: Spectator would like to become a Player
fr_FR: Le spectateur aimerait devenir un Joueur

en: Spectator "%s" would like to become a player.
fr_FR: Le spectateur "%s" aimerait devenir un Joueur.

en: However, there are currently no open Player slots.
fr_FR: Cependant, il n'y a actuellement pas d'emplacement libre pour un joueur.

en: Would you like to swap this Spectator with a Player?
fr_FR: Voulez-vous échanger ce spectateur avec un joueur ?

en: Yes, select Player slot
fr_FR: Oui, sélectionner un emplacement de joueur

en: Joined:
fr_FR: Rejoint:

en: Ready:
fr_FR: Prêt:

en: Players
fr_FR: Joueurs

en: Host Options
fr_FR: Options de l'hôte

en: Enable Spectator Join
fr_FR: Activer la participation des spectateurs

en: Lock Teams
fr_FR: Verrouiller les équipes

en: Choose Team
fr_FR: Choisir l'équipe

en: Teams locked
fr_FR: Equipes vérouillées

en: Click to change player colour
fr_FR: Cliquez pour changer la couleur du joueur

en: Click to change player position
fr_FR: Cliquez pour changer la position du joueur

en: Click to change AI, right click to distribute choice
fr_FR: Cliquez pour modifier l'IA, faites un clic droit pour distribuer le choix

en: Click to close spectator slot
fr_FR: Cliquez pour fermer l'emplacement du spectateur

en: Player ID:
fr_FR: ID du joueur :

en: (none)
fr_FR: (aucun)

en: Alt Name:
fr_FR: Nom alternatif :

en: Player rating:
fr_FR: Classement du joueur :

en: Host provided
fr_FR: Hôte fourni

en: From: %s
fr_FR: De : %s

en: Click to change difficulty
fr_FR: Cliquer pour changer la difficulté

en: Waiting for player
fr_FR: Attente des autres joueurs

en: Player is ready
fr_FR: Le joueur est prêt

en: Player is downloading
fr_FR: Le joueur est en train de télécharger

en: Click when ready
fr_FR: Cliquez une fois prêt

en: Waiting for download
fr_FR: Attente de la fin du téléchargement

en: READY?
fr_FR: PRÊT?

en: For Spectator:
fr_FR: Pour le spectateur:

en: For Player:
fr_FR: Pour le joueur :

en: Choose Player Slot
fr_FR: Choisir un emplacement de joueur

en: PLAYERS
fr_FR: JOUEURS

en: Add spectator slot
fr_FR: Ajouter un emplacement de spectateur

en: Kicked from game
fr_FR: Exclu de la partie

en: Quick Chat
fr_FR: Chat rapide

en: Copy Text to Clipboard
fr_FR: Copier le texte dans le presse-papiers

en: Mute Player: %s
fr_FR: Mettre en sourdine : %s

en: Unmute Player: %s
fr_FR: Réactiver le son du joueur : %s

en: Multiplayer Lobby Support Unavailable
fr_FR: Support de lobby multijoueur indisponible

en: Your client cannot connect to the mutiplayer lobby.
fr_FR: Votre client ne peut pas se connecter au lobby du multijoueur.

en: Please click the button below for more information on how to fix it.
fr_FR: Veuillez cliquer sur le bouton ci-dessous pour plus d'informations sur la façon de le corriger.

en: More Information
fr_FR: Plus d'Informations

en: Sorry! Failed to host the game.
fr_FR: Désolé ! Impossible d'héberger la partie.

en: Game Name Updated.
fr_FR: Nom de la partie mis à jour.

en: *** password [%s] is now required! ***
fr_FR: *** Un mot de passe [%s] est désormais requis ***

en: *** password is NOT required! ***
fr_FR: *** Mot de passe NON requis ***

en: This is a map-mod, it can change your playing experience!
fr_FR: Ceci est une carte-mode, l'expérience de jeu peut être altérée

en: This is a random map, it can vary your playing experience!
fr_FR: Ceci est une carte aléatoire qui drastiquement modifier votre expérience de jeu !

en: Host is Starting Game
fr_FR: L'hôte démarre la partie

en: Moving %s to Spectators!
fr_FR: %s se déplace vers les spectateurs !

en: Asking %s to move to Players...
fr_FR: A demandé %s de passer aux joueurs...

en: Disconnected from host:
fr_FR: Déconnecté de l'hôte :

en: Host supplied invalid options
fr_FR: Options invalides fournies par l'hôte

en: You have been kicked:
fr_FR: Vous avez été exclu :

en: Connection lost:
fr_FR: Connexion perdue :

en: No connection to host.
fr_FR: Pas de connexion à l'hôte.

en: The host moved me to Players, but I never gave permission for this change. Bye!
fr_FR: L'hôte m'a déplacé vers les joueurs, mais je n'ai jamais donné la permission pour ce changement. Au revoir !

en: The host tried to move us to Players, but we never gave permission.
fr_FR: L'hôte a essayé de nous déplacer vers les joueurs, mais nous n'avons jamais donné l'autorisation.

en: Cannot change to a map with too few slots for all players.
fr_FR: Impossible de passer à une carte avec trop peu d'emplacements pour tous les joueurs.

en: Cannot change to a map with fewer slots.
fr_FR: Impossible de passer à une carte avec moins d'emplacements.

en: The host has quit.
fr_FR: L'hôte est parti.

en: Hit the ready box to begin your challenge!
fr_FR: Cliquez sur la case Prêt pour lancer votre challenge !

en: Press the start hosting button to begin hosting a game.
fr_FR: Appuyez sur le bouton Démarrer la partie pour créer le serveur

en: UPnP has been enabled.
fr_FR: UPnP activé.

en: UPnP detection failed. You must manually configure router yourself.
fr_FR: La détection UPnP a échoué, veuillez configurer votre routeur manuellement.

en: UPnP detection is in progress...
fr_FR: Détection UPnP en cours...

en: UPnP detection disabled by user. Autoconfig of port %d will not happen.
fr_FR: La détection UPnP est désactivée. La configuration automatique du port %d ne sera pas possible.

en: Closed
fr_FR: Fermé

en: Open
fr_FR: Ouvert

en: Sending Map: %u%%
fr_FR: Envoi de la carte : %u%%

en: Map: %u%% downloaded
fr_FR: Carte %u%% téléchargée

en: HOST
fr_FR: HOTE

en: The version of Warzone 2100 used to save this replay file does not match the currently-running version.
fr_FR: La version de Warzone 2100 utilisée pour enregistrer ce fichier de replay ne correspond pas à la version en cours d'exécution.

en: Replay File Saved With: "%s"
fr_FR: Replay enregistré avec : "%s"

en: Current Warzone 2100 Version: "%s"
fr_FR: Version actuelle de Warzone 2100: "%s"

en: Replays should usually be played back with the same version used to save the replay.
fr_FR: Les replays devraient généralement être joués avec la même version que celle utilisée pour l'enregistrer.

en: The replay may not playback successfully, or there may be differences in the simulation.
fr_FR: Il est possible que le replay ne soit pas lu correctement, ou qu'il puisse y avoir des différences dans la simulation.

en: Replay Version Mismatch
fr_FR: La version de replay ne correspond pas

en: %s has Left the Game
fr_FR: %s a quitté la partie

en: %s joined the Game
fr_FR: %s a rejoint la partie

en: File transfer has been aborted for %d.
fr_FR: Le transfert du fichier a été suspendu pour %d.

en: The game is already full.
fr_FR: Le jeu est déjà plein.

en: %s (%u) has an incompatible mod, and has been kicked.
fr_FR: %s (%u) a un mod incompatible et a été exclu.

en: Your data doesn't match the host's!
fr_FR: Vos données ne correspondent pas à celles de l'hôte !

en: %s is joining the game
fr_FR: %s vient de rejoindre la partie

en: Server message:
fr_FR: Message du serveur :

en: There is an update to the game, please visit https://wz2100.net to download new version.
fr_FR: Une mise à jour du jeu est disponible, veuillez visiter http://wz2100.net pour la télécharger.

note: TRANSLATORS: Sidetext of structure limits screen
en: LIMITS
fr_FR: LIMITES

en: Map Can Exceed Limits
fr_FR: La carte peut dépasser les limites

en: Force Limits at Start
fr_FR: Forcer les limites au démarrage

en: Apply Defaults and Return To Previous Screen
fr_FR: Appliquer les réglages par défaut et revenir à l'écran précédent

en: Accept Settings
fr_FR: Valider les réglages

en: Limits reset to default values
fr_FR: Les limites ont été réinitialisées aux valeurs par défaut

en: Limits Reset To Default Values
fr_FR: Limites réinitialisées aux valeurs par défaut

en: Administrator has kicked you from the game.
fr_FR: L'administrateur vous a expulsé de la partie.

en: Any number of players
fr_FR: Tout nombre de joueurs

en: %d player | %d players
fr_FR[0]: %d joueur
fr_FR[1]: %d joueurs

en: Structs
fr_FR: Structures

en: Kills
fr_FR: Tués

en: Units
fr_FR: Unités

en: Channel
fr_FR: Canal

en: Toggle Alliance State
fr_FR: Active/désactive les alliances

en: Give Visibility Report
fr_FR: Envoyer un rapport de visibilité

en: Leak Technology Documents
fr_FR: Transmettre des technologies

en: Hand Over Selected Units
fr_FR: Céder les unités sélectionnées

en: Give Power To Player
fr_FR: Donner de l'énergie au joueur

en: Toggle Chat Mute
fr_FR: Activer/désactiver le mode silencieux

en: Sent/Received per sec —
fr_FR: Envoyés/Reçus par sec —

en: Total Sent/Received —
fr_FR: Total envoyés/reçus —

en: Traf: %lu/%lu
fr_FR: Trafic : %lu/%lu

en: Uncompressed: %lu/%lu
fr_FR: Décompressés : %lu/%lu

en: Pack: %lu/%lu
fr_FR: Pack : %lu/%lu

en: Players View
fr_FR: Vue du joueur

en: Team Strategy
fr_FR: Stratégie d'équipe

en: Changed structure limits [%d]:
fr_FR: Limite de bâtiments modifié [%d] :

en: [%d] Limit [%s]: %u (default: %u)
fr_FR: [%d] Limite [%s]: %u (par défaut : %u)

en: [%d] Limit [%s]: %u (default: no limit)
fr_FR: [%d] Limite [%s]: %u (par défaut : pas de limite)

en: [%d] Limit that is bigger than numStructureStats (%u): %u
fr_FR: [%d] Limite supérieure à numStructureStats (%u) : %u

en: Limits were reset to default.
fr_FR: Les limites ont été réinitialisées à la valeur par défaut.

en: Host initialized %u limits, unable to show them due to mods
fr_FR: L'hôte a initialisé %u limites, impossible de les afficher en raison de mods

en: MAP REQUESTED!
fr_FR: CARTE REQUISE !

en: MOD REQUESTED!
fr_FR: MOD REQUIS !

en: Warning, this is a map-mod, it could alter normal gameplay.
fr_FR: Attention, ceci est une carte mod, l'expérience de jeu pourra être altérée.

en: Warning, HOST has altered the game code, and can't be trusted!
fr_FR: Attention, l'hôte a modifié le code du jeu, et ne peut être digne de confiance !

en: Kicking player %s, because they tried to bypass data integrity check!
fr_FR: Le joueur %s a été exclu car il a essayé de contourner le contrôle d'intégrité des données !

en: Invalid data!
fr_FR: Données invalides !

en: Auto kicking player %s, invalid command received: %u
fr_FR: Expulsion automatique du joueur %s, commande non valide reçue : %u

en: Unauthorized network command
fr_FR: Commande réseau non autorisée

en: REPLAY HAS ENDED
fr_FR: REPLAY TERMINÉ

en: (Press ESC to quit.)
fr_FR: (Appuyez sur ESC pour quitter.)

en: Auto kicking player %s, invalid command received.
fr_FR: Expulsion automatique du joueur %s, commande non valide reçue.

en: Map was requested: SENDING MAP!
fr_FR: Carte requise: envoi en cours!

en: Mod was requested: SENDING MOD!
fr_FR: Mode requis: envoi en cours!

en: FILE SENT!
fr_FR: Fichier envoyé!

en: MAP DOWNLOADED!
fr_FR: MAP TÉLÉCHARGÉE !

en: Beacon %d
fr_FR: Balise %d

en: Beacon received from %s!
fr_FR: Balise reçue de %s !

en: Green
fr_FR: Vert

en: Grey
fr_FR: Gris

en: Red
fr_FR: Rouge

en: Blue
fr_FR: Bleu

en: Pink
fr_FR: Rose

en: Yellow
fr_FR: Jaune

en: Purple
fr_FR: Violet

en: White
fr_FR: Blanc

en: Bright blue
fr_FR: Bleu clair

en: Neon green
fr_FR: Vert néon

en: Infrared
fr_FR: Infrarouge

en: Brown
fr_FR: Marron

en: Spectator Mode
fr_FR: Mode spectateur

en: You are a spectator. Enjoy watching the game!
fr_FR: Vous êtes spectateur. Bon visionnage!

en: %s (%d) allowed map change. Total: %d/%d
fr_FR: %s (%d) a autorisé le changement de carte. Total : %d/%d

en: A player voted FOR kicking: %s
fr_FR: Un joueur a voté POUR l'expulsion : %s

en: A player voted AGAINST kicking: %s
fr_FR: Un joueur a voté CONTRE l'expulsion : %s

en: A player's client ignored your vote to kick request (too frequent): %s
fr_FR: Le client d'un joueur a ignoré votre vote pour l'expulsion (trop fréquent): %s

en: Vote
fr_FR: Voter

en: Allow host to change map or randomize?
fr_FR: Autoriser l'hôte à changer de carte ou aléatoire?

en: A vote was started to kick you from the game.
fr_FR: Un vote a commencé à vous expulser du jeu.

en: A vote was started to kick %s from the game.
fr_FR: Un vote a commencé pour expulser %s de la partie.

en: Vote To Kick: %s
fr_FR: Vote pour expulser : %s

en: Should player %s be kicked from the game?
fr_FR: Le joueur %s doit-il être expulsé de la partie ?

en: Yes, Kick Them
fr_FR: Oui, expulsons-le

en: Starting vote to kick player: %s
fr_FR: Début du vote pour expulser le joueur : %s

en: The vote to kick player %s succeeded (sufficient votes in favor) - kicking
fr_FR: Le vote pour expulser le joueur %s a réussi (suffisamment de votes en faveur) - en cours d'expulsion

en: The vote to kick player %s failed (insufficient votes in favor)
fr_FR: Le vote pour expulser le joueur %s a échoué (insuffisamment de votes)

en: The vote to kick player %s failed (insufficient votes before timeout)
fr_FR: Le vote pour expulser le joueur %s a échoué (insuffisamment de votes avant l'expiration)

en: The vote to kick player %s failed
fr_FR: Le vote pour expulser le joueur %s a échoué

en: Cannot request vote to kick player %s yet - please wait a bit longer
fr_FR: Impossible de demander le vote pour expulsion du joueur %s - veuillez attendre un peu

en: NOW PLAYING
fr_FR: JOUER MAINTENANT

en: Title
fr_FR: Titre

en: MUSIC MANAGER
fr_FR: GESTIONNAIRE DE MUSIQUE

en: Dismiss
fr_FR: Ignorer

en: Do not show again
fr_FR: Ne plus afficher

en: We can't do that! We must be a Cyborg unit to use a Cyborg Transport!
fr_FR: Vous ne croyez pas qu'on est un peu lourd pour entrer là dedans Commandant ?

en: Failed to load selected AI! Check your logs to see why.
fr_FR: Impossible de charger l'IA sélectionnée ! Vérifiez vos logs pour voir pourquoi.

en: Loaded the %s AI script for current player!
fr_FR: Le script IA %s a été chargé pour le joueur actuel !

en: Research completed: %s
fr_FR: Recherche terminée : %s

en: Research Award
fr_FR: Récompense de recherche

en: Own Units: %u
fr_FR: Vos unités : %u

en: Enemy Units: %u
fr_FR: Unités ennemies : %u

en: Own Structures: %u
fr_FR: Vos bâtiments : %u

en: Enemy Structures: %u
fr_FR: Bâtiments ennemis : %u

en: Units Manufactured: %u
fr_FR: Unités produites : %u

en: Total Units: %u
fr_FR: Unités totales : %u

en: Structures Built: %u
fr_FR: Structures érigées : %u

en: Total Structures: %u
fr_FR: Structures totales : %u

en: Rookie: %u
fr_FR: Bleus : %u

[ctx: rank]
en: Green: %u
fr_FR: Deuxième classe : %u

en: Trained: %u
fr_FR: Première classe : %u

en: Regular: %u
fr_FR: Réguliers : %u

en: Professional: %u
fr_FR: Professionnels : %u

en: Veteran: %u
fr_FR: Vétérans : %u

en: Elite: %u
fr_FR: Unités d'élite : %u

en: Special: %u
fr_FR: Unités spéciales : %u

en: Hero: %u
fr_FR: Héros : %u

en: Unit Losses
fr_FR: Unités perdues

en: Structure Losses
fr_FR: Bâtiments perdus

en: Force Information
fr_FR: Bilan de renforcement de la base :

en: ARTIFACTS RECOVERED: %d
fr_FR: ARTEFACTS RÉCUPÉRÉS : %d

en: Mission Time - %s
fr_FR: Durée de la mission - %s

en: Total Game Time - %s
fr_FR: Temps de jeu total - %s

en: You cheated!
fr_FR: Vous avez triché !

en: Chat: All
fr_FR: Chat : Tous

en: Chat: Team
fr_FR: Chat : équipe

en: Close Help Mode
fr_FR: Fermer le mode Aide

en: Click/Tap
fr_FR: Cliquer/Appuyer

en: Right-Click
fr_FR: Clic-droit

en: Click/Tap and Hold
fr_FR: Cliquer/Appuyer et maintenir

en: Other
fr_FR: Autre

en: Interactions:
fr_FR: Interactions :

en: Related Keymappings:
fr_FR: D'autres liaisons de touches :

en: Loading Status:
fr_FR: Statut du chargement :

en: TEAM STRATEGY
fr_FR: STRATEGIE DE L'ÉQUIPE

en: Game will start in ...
fr_FR: Ça démarre dans...

en: Waiting for other players ...
fr_FR: En attente des autres joueurs...

en: Team Planning
fr_FR: Planification de l'équipe

en: Unable to locate any repair units!
fr_FR: Impossible de localiser la moindre unité de réparation !

en: Unable to locate any Trucks!
fr_FR: Impossible de localiser le moindre véhicule de construction !

en: Unable to locate any Sensor Units!
fr_FR: Impossible de localiser la moindre unité radar !

en: Unable to locate any Commanders!
fr_FR: Impossible de localiser le moindre commandant !

en: Cannot find required building!
fr_FR: Impossible de trouver le bâtiment requis !

en: Loading video
fr_FR: Chargement de la vidéo

en: Show Player Stats
fr_FR: Afficher les statistiques des joueurs

en: Weapon Grade
fr_FR: Sous-classe d'arme

en: Power/Rate
fr_FR: Energie/Taux

en: Current Power / Power Per Second
fr_FR: Energie actuelle / Energie par seconde

en: PwrLost
fr_FR: ÉnergiePerdue

en: PwrWon
fr_FR: ÉnergieGagnée

en: Lab Use
fr_FR: Utilisation lab

en: Kinetic Armor
fr_FR: Protection cinétique

en: Cannons
fr_FR: Canons

en: Mortars
fr_FR: Mortiers

en: Rockets
fr_FR: Roquettes

en: Energy
fr_FR: Énergie

note: TRANSLATORS: "Flame" weapons class
en: Flame
fr_FR: Flamme

en: Howitzers
fr_FR: Obusier

en: Machine Guns
fr_FR: Mitrailleuses

note: TRANSLATORS: "Electronic" weapon class
en: Electronic
fr_FR: Électronique

note: TRANSLATORS: A short-form for "Anti-Air" weapons class (should be shorter than the translated full form - if not, just use the full translation for "Anti-Air")
en: A-A
fr_FR: DCA

en: Anti-Air
fr_FR: Anti-Aérien

en: Slow Missile
fr_FR: Missile lent

en: Slow Rocket
fr_FR: Roquette lente

note: TRANSLATORS: A short-form for "Laser Satellite" weapons class - some just use "Las-Sat" or "LasSat"
en: Las-Sat
fr_FR: Sat-Las

en: Laser Satellite
fr_FR: Satellite laser

en: Bombs
fr_FR: Bombes

en: Command
fr_FR: Commande

note: TRANSLATORS: "EMP" (electromagnetic pulse) weapons class - probably should keep it as "EMP" (or the respective acronym in your language)
en: EMP
fr_FR: IEM

en: Can't build any more units, Unit Limit Reached — Production Halted
fr_FR: Vous ne pouvez pas construire plus d'unités, la limite d'unité est atteinte - La production est stoppée

en: Can't build "%s" without a Command Relay Center — Production Halted
fr_FR: Impossible de produire "%s" sans un Relais de Commandement - Arrêt de la production

en: Can't build "%s", Commander Limit Reached — Production Halted
fr_FR: Impossible de produire "%s", limite de commandants atteinte - Arrêt de la production

en: Can't build any more "%s", Construction Unit Limit Reached — Production Halted
fr_FR: Impossible de produire plus de "%s", limite d'Unités de Construction atteinte - Arrêt de la production

en: %s - %u Unit assigned - Hitpoints %d/%d | %s - %u Units assigned - Hitpoints %d/%d
fr_FR[0]: %s - %u Unités assignées - Points de vie %d/%d
fr_FR[1]: %s - %u Unités assignées - Points de vie %d/%d

note: TRANSLATORS: A debug output string (user-visible if debug mode is enabled)
en: ID %d - sensor range %d - ECM %d
fr_FR: ID %d - portée du capteur %d - Brouillage %d

en: %s - %u Unit assigned - Damage %d/%d | %s - %u Units assigned - Hitpoints %d/%d
fr_FR[0]: %s - %u Unités affectées - Dégâts %d/%d
fr_FR[1]: %s - %u Unités affectées - Dégâts %d/%d

en: %s - Hitpoints %d/%d
fr_FR: %s - Points de vie : %d/%d

note: TRANSLATORS: A debug output string (user-visible if debug mode is enabled) "born": Time the game object was born "depth": Depth of structure's foundation
en: ID %d - armour %d|%d - sensor range %d - ECM %d - born %u - depth %.02f
fr_FR: ID %d - armure %d|%d - portée du capteur %d - Brouillage %d - né %u - profondeur %.02f

note: TRANSLATORS: A debug output string (user-visible if debug mode is enabled) "state": The "RepairState" (printed as an integer, Idle = 0, Repairing = 1)
en: ID %d - State %d
fr_FR: ID %d - État %d

en: %s - Connected %u of %u - Hitpoints %d/%d
fr_FR: %s - %u connexions établies sur %u - Points de vie : %d/%d

note: TRANSLATORS: A debug output string (user-visible if debug mode is enabled)
en: ID %u - Multiplier: %u
fr_FR: ID %u - Multiplicateur : %u

note: TRANSLATORS: A debug output string (user-visible if debug mode is enabled)
en: ID %u - Production Output: %u - BuildPointsRemaining: %u - Resistance: %d / %d
fr_FR: ID %u - Sortie de production : %u - Points de construction : %u - Résistance : %d / %d

note: TRANSLATORS: A debug output string (user-visible if debug mode is enabled)
en: ID %u - Research Points: %u
fr_FR: ID %u - Points de recherche : %u

note: TRANSLATORS: A debug output string (user-visible if debug mode is enabled)
en: tile %d,%d - target %s
fr_FR: tuile %d,%d - cible %s

note: TRANSLATORS: A debug output string (user-visible if debug mode is enabled)
en: ID %u - sensor range %d - ECM %d
fr_FR: ID %u - portée du capteur %d - Brouillage %d

en: %s - Electronically Damaged
fr_FR: %s - Électroniquement endommagé(e)

en: Electronic Reward - Visibility Report
fr_FR: Récompense électronique - Rapport de visibilité

en: Factory Reward - Propulsion
fr_FR: Butin d'usine - Propulsion

en: Factory Reward - Body
fr_FR: Butin d'usine - Châssis

en: Factory Reward - Weapon
fr_FR: Butin d'usine - Armes

en: Factory Reward - Nothing
fr_FR: Butin d'usine - Rien

en: Repair Facility Award - Repair
fr_FR: Butin de centre de réparation - Réparation

en: Repair Facility Award - Nothing
fr_FR: Butin de centre de réparation - Rien

en: Classic
fr_FR: Classique

en: GAMES
fr_FR: PARTIES

en: Refresh Games List
fr_FR: Rafraîchir la liste des parties

en: Filter Games List
fr_FR: Filtrer la liste des parties

en: Refreshing...
fr_FR: Mise à jour...

en: Searching
fr_FR: Recherche

en: Connecting to the lobby server...
fr_FR: Connexion à l'antichambre...

en: Map Name
fr_FR: Nom de la carte

en: Status
fr_FR: Statut

en: Can't connect to lobby server!
fr_FR: La connexion à l'antichambre a échoué !

en: Mods: %s
fr_FR: Modes : %s

en: Mods: None!
fr_FR: Modes : aucun!

en: Version: %s
fr_FR: Version : %s

en: Join as spectator
fr_FR: Rejoindre en tant que spectateur

en: Your version of Warzone is incompatible with this game.
fr_FR: Votre version de Warzone est incompatible avec cette partie.

en: [Password required]
fr_FR: [Mot de passe requis]

en: [No Tanks]
fr_FR: [Pas de tanks]

en: [No Cyborgs]
fr_FR: [Pas de Cyborgs]

en: [No VTOLs]
fr_FR: [Pas de VTOLs]

en: Hosted by %s
fr_FR: Hébergé par %s

en: Hosted by %s —%s
fr_FR: Hébergé par %s - %s

en: Can't find any games for your version.
fr_FR: Aucune partie disponible pour votre version du jeu.

en: There appears to be a game update available!
fr_FR: Une nouvelle version du jeu est disponible !

en: No games are available for your version
fr_FR: Aucune partie disponible pour votre version du jeu

en: Game is full
fr_FR: La partie est pleine

en: You were kicked!
fr_FR: Vous avez été exclu !

en: Wrong Game Version!
fr_FR: Mauvaise version du jeu !

en: You have an incompatible mod.
fr_FR: Vous avez un mode incompatible.

en: Host couldn't send file?
fr_FR: L'hôte n'a-t-il pas pu envoyer le fichier ?

en: Incorrect Password!
fr_FR: Mot de passe incorrect !

en: Host has dropped connection!
fr_FR: L'hôte a fermé la connexion !

en: Connection Error
fr_FR: Erreur de connexion

en: Continue
fr_FR: Continuer

en: Enter Password:
fr_FR: Entrez le mot de passe :

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: CONNECTION
fr_FR: CONNEXION

en: Lobby
fr_FR: Antichambre

en: IP Address or Machine Name
fr_FR: Adresse IP ou nom du serveur

en: Launch Transport
fr_FR: Envoyer le transporteur

en: Launch the Transporter
fr_FR: Envoyer le transporteur

en: There is not enough room in the Transport!
fr_FR: Il n'y a plus assez de place dans le transporteur !

en: Reinforcements landing
fr_FR: Les renforts sont arrivés !

en: Update Available
fr_FR: Mise à jour disponible

en: A new build of Warzone 2100 (%s) is available!
fr_FR: Une nouvelle version de Warzone 2100 (%s) est disponible!

en: This new version includes important bug fixes and updates, and it is recommended that you update now.
fr_FR: Cette nouvelle version inclut d'importantes corrections de bugs et mises à jour, et il est recommandé de mettre à jour maintenant.

en: A new build of Warzone 2100 is available!
fr_FR: Une nouvelle version de Warzone 2100 est disponible!

en: Get Update Now
fr_FR: Mettre à jour maintenant

en: Compatibility Warning
fr_FR: Avertissement d'incompatibilité

en: An issue has been detected that may affect Warzone 2100's operation / performance.
fr_FR: Un problème a été détecté qui pourrait affecter le fonctionnement / les performances de Warzone 2100.

note: TRANSLATORS: Printed when compiling with uncommitted changes
en:  (modified locally)
fr_FR:  (modifié localement)

note: TRANSLATORS: This string looks as follows when expanded. "Version: <version name/number>, <working copy state>, Built: <BUILD DATE><BUILD TYPE>"
en: Version: %s,%s Built: %s%s
fr_FR: Version: %s,%s Construit: %s%s

en: GAME OVER
fr_FR: FIN DE PARTIE

en: The battle is over - you can leave the room.
fr_FR: La bataille est terminée - vous pouvez quitter la partie.

en: YOU ARE VICTORIOUS!
fr_FR: VOUS AVEZ GAGNÉ !

en: YOU WERE DEFEATED!
fr_FR: VOUS AVEZ PERDU !

en: Script Debugger
fr_FR: Débogueur de script
