warzone2100 - en to it_IT translation catalogue (3268 entries)

en: OBJECTIVE: Locate and recover neural synapse technology
it_IT: OBIETTIVO: localizza e recupera la tecnologia della sinapsi neurale

en: Establish a base, then search for a Pre-Collapse structure.
it_IT: Stabilisci una base, poi cerca una struttura precedente al Collasso.

en: This structure contains technology vital for the success of the Project.
it_IT: Questa struttura contiene una tecnologia vitale per il successo del Progetto.

en: ALPHA BASE MISSION: Scavenger Raiders
it_IT: MISSIONE BASE ALFA: predoni degli Sciacalli

en: Scavenger raiders are approaching our base.
it_IT: I predoni degli Sciacalli sono in avvicinamento alla nostra base.

en: Defend the base then destroy the Scavenger camps.
it_IT: Difendi la base, poi distruggi gli accampamenti degli Sciacalli.

en: ALPHA BASE MISSION: Power Surge Detected
it_IT: MISSIONE BASE ALFA: picco d'energia rilevato

en: A power surge has been detected to the south of our position.
it_IT: Un picco d'energia è stata localizzato a sud della nostra posizione.

en: Investigate and secure the area.
it_IT: Perlustra e rendi sicura l'area.

en: ALPHA BASE MISSION: The New Paradigm
it_IT: MISSIONE BASE ALFA: il Nuovo Paradigma

en: The New Paradigm control superior weapons technology.
it_IT: Il Nuovo Paradigma controlla tecnologie di armamento superiori.

en: They may have the synaptic link technology, it's vital we retrieve it.
it_IT: Potrebbero possedere le tecnologie del collegamento sinaptico, è vitale recuperarle.

en: TRANSPORT MISSION: Locate and Recover Artifacts
it_IT: MISSIONE CON TRASPORTO: localizza e recupera gli artefatti

en: Load an attack force into the transport.
it_IT: Carica una forza di attacco nel trasporto.

en: On landing, explore the ruins and recover any artifacts.
it_IT: All'atterraggio, esplora le rovine e recupera qualsiasi artefatto.

en: TRANSPORT MISSION: Investigate Research Center
it_IT: MISSIONE CON TRASPORTO: indaga sul centro di ricerca

en: Investigate the area and recover any artifacts present.
it_IT: Perlustra l'area e recupera qualsiasi artefatto presente.

en: Reinforcements are available.
it_IT: I rinforzi sono disponibili.

en: TRANSPORT MISSION: Encoded Signals Detected
it_IT: MISSIONE TRASPORTO: segnali codificati rilevati

en: Take a scout force to investigate these signals.
it_IT: Prendi una forza di esplorazione e ottieni maggiori informazioni su questi segnali.

en: Use your trucks to build defenses at your LZ.
it_IT: Usa i camion per costruire delle difese alla tua zona di atterraggio.

en: TRANSPORT MISSION: Enemy Transmissions Detected
it_IT: MISSIONE CON TRASPORTO: trasmissioni nemiche rilevate

en: Scout the designated area for enemy research facilities.
it_IT: Esplora l'area designata per le strutture di ricerca nemiche.

en: Proceed to LZ#2. Do not engage the enemy at this time.
it_IT: Procedi alla zona di atterraggio numero 2. Non ingaggiare il nemico in questo momento.

en: TRANSPORT MISSION: Synaptic Link Location
it_IT: MISSIONE CON TRASPORTO: posizione del Collegamento sinaptico

en: The New Paradigm are analyzing synaptic link technology at this location.
it_IT: Il Nuovo Paradigma sta analizzando la tecnologia del collegamento sinaptico in questa posizione.

en: Assemble an attack team and recover the synaptic link technology.
it_IT: Organizza una squadra d'attacco e recupera la tecnologia del collegamento sinaptico.

en: TRANSPORT MISSION: New Objectives
it_IT: MISSIONE CON TRASPORTO: nuovi obiettivi

en: New Paradigm are searching for artifacts in this vicinity.
it_IT: Il Nuovo Paradigma sta cercando artefatti nelle vicinanze.

en: Intercept them. Do not let any enemies exit this area.
it_IT: Intercettali. Non permettere ad alcun nemico di uscire da questa area.

en: TRANSPORT MISSION: Enemy Base Under Construction
it_IT: MISSIONE CON TRASPORTO: base nemica in costruzione

en: Enemy forces are establishing a forward base at this location.
it_IT: Forze nemiche stanno stabilendo una base avanzata in questa posizione.

en: Eradicate the base and secure the area.
it_IT: Distruggi la base e rendi sicura l'area.

en: ALPHA BASE MISSION: Establish a Forward Base
it_IT: MISSIONE BASE ALFA: stabilisci una base avanzata

en: Establish a forward base on the plateau and fend off the New Paradigm.
it_IT: Stabilisci una base avanzata sull'altopiano e respingi il Nuovo Paradigma.

en: Build defensive structures until the green objective blip disappears.
it_IT: Costruisci strutture difensive fino a quando il Blip Obiettivo verde scompare.

en: ALPHA BASE MISSION: Counter Attack
it_IT: MISSIONE BASE ALFA: contrattacco

en: Enemy forces are approaching from the east and north.
it_IT: Forze nemiche si stanno avvicinando da est e da nord.

en: Hold the bases and repulse any attacks.
it_IT: Mantieni le basi e respingi ogni attacco.

en: ALPHA BASE MISSION: Incoming Transmission
it_IT: MISSIONE BASE ALFA: trasmissione in arrivo

en: We are detecting enemy forces at these locations.
it_IT: Stiamo localizzando forze nemiche in queste posizioni.

en: This is our chance to defeat the New Paradigm and destroy their base.
it_IT: Questa è la nostra possibilità di sconfiggere il Nuovo Paradigma e di distruggere la loro base.

en: Congratulations Commander.
it_IT: Congratulazioni Comandante.

en: We now have a further task for you.
it_IT: Ora abbiamo un altro compito per lei.

en: ALPHA BASE MISSION: Locate and Recover Artifacts
it_IT: MISSIONE BASE ALFA: localizza e recupera gli artefatti

en: The first two zones are now secure.
it_IT: Le prime due zone sono ora sicure.

en: PROJECT TEAM UPDATES
it_IT: AGGIORNAMENTI DELLA SQUADRA DEL PROGETTO

en: TEAM BETA UPDATE
it_IT: AGGIORNAMENTO SQUADRA BETA

en: We have recovered some artifacts.
it_IT: Abbiamo recuperato qualche artefatto.

en: There is a better equipped force operating in this area.
it_IT: C'è una forza meglio equipaggiata che opera in questa zona.

en: TEAM GAMMA UPDATE
it_IT: AGGIORNAMENTO SQUADRA GAMMA

en: Nothing to report.
it_IT: Nulla da riferire.

en: We've discovered no artifacts and encountered no hostiles.
it_IT: Non abbiamo scoperto artefatti, né incontrato nemici.

en: ALPHA BASE INTELLIGENCE REPORT: Enemy Attack
it_IT: RELAZIONE DELL'INTELLIGENCE DELLA BASE ALFA: attacco nemico

en: We are detecting an enemy attack force at this location.
it_IT: Stiamo rilevando una forza d'attacco nemica in questa posizione.

en: PRIMARY OBJECTIVE
it_IT: OBIETTIVO PRIMARIO

en: This structure is your primary objective.
it_IT: Questa struttura è il vostro obiettivo primario.

en: Search for and recover any artifacts here.
it_IT: Cerca e recupera qualsiasi artefatto qui.

en: ENEMY LZ
it_IT: ZONA DI ATTERRAGGIO NEMICA

en: Destroy this LZ to prevent enemy landings.
it_IT: Distrugga questa Zona di Atterraggio per prevenire atterraggi nemici.

en: ALPHA BASE INTELLIGENCE REPORT: NEXUS
it_IT: RELAZIONE DELL'INTELLIGENCE DELLA BASE ALFA: NEXUS

en: New objective.
it_IT: Nuovo obiettivo.

en: We have detected and isolated an intruder program.
it_IT: Abbiamo localizzato e isolato un programma di intrusione.

en: Supplemental
it_IT: Supplemento

en: The synaptic link technology was at this location but was removed.
it_IT: La tecnologia del collegamento sinaptico era in questa posizione ma è stata rimossa.

en: Establish a forward base then continue the search for the synaptic link.
it_IT: Stabilisca una base in posizione avanzata poi continui la ricerca per il collegamento sinaptico.

en: INCOMING TRANSMISSION
it_IT: TRASMISSIONE IN ARRIVO

en: Decoding in progress.....
it_IT: Decodifica in corso.....

en: Commander.
it_IT: Comandante.

en: We have decoded the incoming message to the New Paradigm...
it_IT: Abbiamo decodificato il messaggio in arrivo al Nuovo Paradigma...

en: Destroy Enemy Base
it_IT: Distruggi la base nemica

en: Assemble an attack force and board the transport.
it_IT: Raduna una forza d'attacco e sali a bordo del trasporto.

en: Destroy the base and recover any artifacts present.
it_IT: Distruggi la base e recupera ogni artefatto presente.

en: The synaptic link technology has been recovered!
it_IT: La tecnologia del collegamento sinaptico è stata recuperata!

en: Initial research confirms it will be of great benefit to the Project.
it_IT: Ricerche iniziali confermano che sarà di gran beneficio per il Progetto.

en: Base Beta is under heavy attack, they may need assistance.
it_IT: La Base Beta è sotto pesante attacco, potrebbero aver bisogno di assistenza.

en: We will send further updates as they arrive.
it_IT: Vi invieremo ulteriori aggiornamenti quando giungono.

en: This transmission was intercepted a few minutes ago.
it_IT: Questa trasmissione è stata intercettata qualche minuto fa.

en: It originates from the east.
it_IT: Proviene da est.

en: POWER MODULE ARTIFACT
it_IT: ARTEFATTO - MODULO D'ENERGIA

en: Research the power module artifact.
it_IT: Esegui la ricerca del modulo di energia.

en: Then use a truck to upgrade your power generator with the module.
it_IT: Poi utilizzi un camion per aggiornare il vostro generatore d'energia con il modulo.

en: SCAVENGER BASE DETECTED
it_IT: BASE DEGLI SCIACALLI LOCALIZZATA

en: Defeat the scavengers and retrieve any artifacts.
it_IT: Sconfiggi gli Sciacalli e recupera ogni artefatto.

en: Congratulations on defeating the New Paradigm, this sector is now secure.
it_IT: Congratulazioni per aver sconfitto il Nuovo Paradigma, adesso questo settore è sicuro.

en: The Nexus Intruder Program was in the New Paradigm system.
it_IT: Il Programma d'intrusione Nexus era nel sistema del Nuovo Paradigma.

en: We recorded two conversations with it, extracts follow...
it_IT: Abbiamo registrato due conversazioni con esso, seguono degli estratti...

en: We'll keep you informed of further developments
it_IT: Vi terremo informati su ulteriori sviluppi

en: Commander you are to assist Team Beta
it_IT: Comandante, dovete assistere la Squadra Beta

en: BETA BASE MISSION: Eastern Sector
it_IT: MISSIONE BASE BETA: Settore Orientale

en: Upon arrival you are to assume command of the base.
it_IT: Al vostro arrivo dovrete assumere il controllo della base.

en: You must defend it and hold it.
it_IT: Devi difenderla e mantenerla.

en: BETA BASE MISSION: Defend and Fortify
it_IT: MISSIONE BASE BETA: Difendi e fortifica

en: Be sure to fortify the perimeter and establish anti-aircraft defenses.
it_IT: Assicurati di fortificare il perimetro e di costruire delle difese antiaeree.

en: New technologies are available.
it_IT: Sono disponibili nuove tecnologie.

en: We are currently detecting coded bitstream signals.
it_IT: Stiamo attualmente rilevando segnali bitstream in codice.

en: Decoding...
it_IT: Decodifica...

en: TRANSPORT MISSION: Transport Down
it_IT: MISSIONE DI TRASPORTO: trasporto abbattuto

en: Our transport carrying units from team Alpha Base has been shot down.
it_IT: Il nostro trasporto contenente le unità dalla Base Alfa è stato abbattuto.

en: It is under attack from The Collective at this location.
it_IT: È sotto attacco del Collettivo in questa posizione.

en: Assemble a rescue team to recover the transport and its cargo.
it_IT: Raduna una squadra di soccorso per recuperare il trasporto e il suo carico.

en: IN-FLIGHT BRIEFING
it_IT: BRIEFING IN VOLO

en: Team Beta are searching for Vertical Takeoff and Landing (VTOL) technology.
it_IT: La Squadra Beta sta cercando la tecnologia del Decollo e Atterraggio Verticale (VTOL).

en: It's believed to be at a pre-Collapse airbase in this area.
it_IT: Riteniamo che si trovi in una base aerea precedente al Collasso in quest'area.

en: Team Beta under heavy attack
it_IT: La squadra Beta sotto pesante attacco

en: BETA BASE MISSION: Hold at all costs
it_IT: MISSIONE BASE BETA: Resistere ad ogni costo

en: We are detecting coded bitstream signals from the Collective.
it_IT: Stiamo rilevando segnali bitstream in codice da parte del Collettivo.

en: BETA BASE MISSION: Hold At All Costs
it_IT: MISSIONE BASE BETA: Resistere Ad Ogni Costo

en: We are detecting ground and aerial forces from the north.
it_IT: Stiamo rilevando forze aeree e terrestri provenienti da nord.

en: Hold your position and repulse these attacks, then eradicate the enemy's northern base.
it_IT: Mantenete la vostra posizione e respingete questi attacchi, poi distruggete la base settentrionale del nemico.

en: TRANSPORT MISSION: Intercept convoy.
it_IT: MISSIONE CON TRASPORTO: intercetta il convoglio.

en: Data from the Collective's base indicates the presence of the NEXUS intruder program.
it_IT: Dati provenienti dalla base del Collettivo indicano la presenza del Programma d'Intrusione NEXUS.

en: Before NEXUS switched itself off-line we accessed the following.
it_IT: Prima che NEXUS andasse off-line siamo acceduti ai seguenti dati.

en: An enemy commander is collecting a shipment from NEXUS at this location.
it_IT: Un comandante nemico sta ricevendo un carico da NEXUS in questa località.

en: Once at the LZ, eradicate the enemy commander and recover the shipment.
it_IT: Una volta raggiunta la Zona di Atterraggio, sconfigga il comandante nemico e recuperi il carico.

en: Then return to the LZ.
it_IT: Poi ritorna alla zona di atterraggio.

en: Disturbing news regarding NASDA.
it_IT: Informazioni turbanti riguardanti la NASDA.

en: TRANSPORT MISSION: Search for and Destroy Convoy
it_IT: MISSIONE CON TRASPORTO: cerca e distruggi il convoglio

en: The shipment you recovered was a decoy.
it_IT: Il carico che ha recuperato era un'esca.

en: We have detected another convoy proceeding along the river.
it_IT: Abbiamo localizzato un altro convoglio che procede lungo il fiume.

en: You are to intercept the convoy and recover its cargo.
it_IT: Deve intercettare il convoglio e recuperare il carico.

en: Enemy VTOLs are likely to be flying close escort.
it_IT: É probabile che VTOL nemici stiano volando come scorta.

en: TRANSPORT MISSION: Rescue civilians from Containment Camp
it_IT: MISSIONE CON TRASPORTO: salva i civili dal Campo di Contenimento

en: The Collective are processing and exterminating civilians at this base.
it_IT: Il Collettivo sta processando e sterminando civili in questa base.

en: You are to rescue the civilians.
it_IT: Deve salvare i civili.

en: Then destroy the camp.
it_IT: Poi distrugga l'accampamento.

en: BETA BASE MISSION: Destroy Enemy Air Base and Recover VTOLs.
it_IT: MISSIONE BASE BETA: Distruggi la base aerea nemica e recupera i VTOL.

en: Analysis of flight paths indicate that The Collective's VTOLs originate from here.
it_IT: Le analisi delle traiettorie di volo indicano che i VTOL del Collettivo hanno origine da qui.

en: BETA BASE MISSION: Destroy Enemy Air Base and Recover VTOLs
it_IT: MISSIONE BASE BETA: Distruggi la base aerea nemica e recupera i VTOL

en: The location of the enemy airbase is here; this is your primary objective.
it_IT: La locazione della base aerea nemica è qui; questo è il vostro obiettivo primario.

en: Eradicate all Collective forces and recover all artifacts.
it_IT: Distruggi tutte le forze del Collettivo e recupera ogni artefatto.

en: SECONDARY MISSION: Destroy or Drive Off Enemy Transport
it_IT: MISSIONE SECONDARIA: distruggi o allontana il trasporto nemico

en: The Collective are rounding up all civilians in this area.
it_IT: Il Collettivo sta rastrellando tutti i civili in quest'area.

en: They are then flying them to an unknown location.
it_IT: Li sta poi trasportando ad una località ignota.

en: Destroy or drive off The Collective's transport.
it_IT: Distruggi o allontana il trasporto del Collettivo.

en: Rescue as many civilians as possible.
it_IT: Salvi quanti più civili sia possibile.

en: TRANSPORT MISSION: Destroy Reactor
it_IT: MISSIONE CON TRASPORTO: distruggi il reattore

en: The Collective are searching for knowledge of nuclear reactors.
it_IT: Il Collettivo sta cercando informazioni sui reattori nucleari.

en: They must be stopped.
it_IT: Devono essere fermati.

en: Proceed from the LZ to the reactor and destroy it.
it_IT: Proceda dalla Zona di Atterraggio al reattore e distruggilo.

en: Do not allow the Collective to bring the reactor on-line.
it_IT: Non permettere al Collettivo di attivare il reattore.

en: BETA BASE MISSION: Capture NASDA Central
it_IT: MISSIONE BASE BETA: Cattura la centrale NASDA

en: Capture NASDA central before NEXUS and the Collective can use it.
it_IT: Cattura la centrale NASDA prima che NEXUS e il Collettivo possano utilizzarla.

en: TRANSPORT MISSION: Satellite Uplink Site
it_IT: MISSIONE CON TRASPORTO: sito del collegamento satellitare

en: NEXUS is searching for still functioning memory banks.
it_IT: NEXUS sta cercando banchi di memoria ancora funzionanti.

en: Part of its consciousness has moved to a remote NASDA control-site.
it_IT: Parte della sua coscienza si è spostata in un remoto sito di controllo NASDA.

en: We are detecting transmissions from this site that are reaching high orbit.
it_IT: Stiamo rilevando trasmissioni da questo luogo che stanno raggiungendo un'orbita elevata.

en: NEXUS has now reconnected itself with the NASDA satellites.
it_IT: NEXUS si è ora riconnesso con i satelliti NASDA.

en: Use the transport to carry a strike force to this site.
it_IT: Usa il trasporto per portare una forza d'assalto in questo sito.

en: Destroy the site and return to your base.
it_IT: Distrugga il sito e ritorni alla sua base.

en: TRANSPORT MISSION: Destroy Enemy SAM Sites
it_IT: MISSIONE CON TRASPORTO: distruggi i siti SAM nemici

en: If you are to escape, eradicate the surface-to-air missile sites around your base.
it_IT: Se deve scappare, distrugga i missili terra-aria intorno alla sua base.

en: Fly to the LZ, then head overland to destroy the SAM sites.
it_IT: Vola al Punto di Atterraggio, poi si muova via terra per distruggere i siti SAM.

en: TRANSPORT MISSION: Establish Safe Haven
it_IT: MISSIONE CON TRASPORTO: stabilisci un rifugio sicuro

en: We can confirm a missile is heading for Alpha Base.
it_IT: Possiamo confermare che un missile è diretto verso la Base Alfa.

en: You are to establish a safe haven for evacuation of Beta Base.
it_IT: Deve stabilire un rifugio sicuro per l'evacuazione della Base Beta.

en: Eradicate any enemy and secure the area.
it_IT: Distrugga ogni nemico e renda sicura la zona.

en: Once a safe haven is established, return to the LZ for further orders.
it_IT: Una volta che il rifugio è stato stabilito, ritorni alla Zona di Atterraggio per ulteriori ordini.

en: BETA BASE MISSION: Survive and evacuate! Bring a truck
it_IT: MISSIONE BASE BETA: sopravvivi ed evacua! Porta un camion

en: Commander, we have grave news.
it_IT: Comandante, abbiamo pessime notizie.

en: Alpha base has been destroyed by nuclear missile attack.
it_IT: La base Alfa è stata distrutta da un attacco missilistico nucleare.

en: The Collective are unaware of the nuclear attack and have air units heading for your base.
it_IT: Il Collettivo non è a conoscenza dell'attacco nucleare, e sta dirigendo delle unità aeree verso la tua base.

en: This message was intercepted a few moments ago...
it_IT: Questo messaggio è stato intercettato pochi istanti fa...

en: You must transport as many of your forces as possible.
it_IT: Deve trasportare quante più forze possibili.

en: Good luck, Commander.
it_IT: Buona fortuna, Comandante.

en: TRANSPORT MISSION: Northern Sector
it_IT: MISSIONE CON TRASPORTO: settore settentrionale

en: Congratulations on your successful evacuation of Beta Base.
it_IT: Congratulazioni per la sua riuscita evacuazione della Base Beta.

en: NEXUS has gained access to nuclear weapons and is determined to destroy the Project.
it_IT: NEXUS ha ottenuto l'accesso ad armi nucleari ed è determinato a distruggere il Progetto.

en: Take your forces to the Northern Sector
it_IT: Porti le sue forze nel Settore Settentrionale

en: Once at the mountains secure an LZ. Then establish a forward base.
it_IT: Una volta alle montagne renda sicura una Zona di Atterraggio. Poi stabilisca una base in posizione avanzata.

en: Team Gamma will contact you there.
it_IT: La squadra Gamma vi contatterà lì.

en: TRANSPORT MISSION: Establish A Forward Base
it_IT: MISSIONE CON TRASPORTO: stabilisci una base avanzata

en: Commander, the success of the Project lies with you.
it_IT: Comandante, il successo del Progetto dipende da lei.

en: Secure an LZ, then establish a forward base.
it_IT: Renda sicura una Zona di Atterraggio, poi stabilisca una base in posizione avanzata.

en: TRANSPORT MISSION: Missile Launch Site Coordinates
it_IT: MISSIONE CON TRASPORTO: coordinate del sito di lancio dei missili

en: We have located the site of the missile launches.
it_IT: Abbiamo localizzato il sito di lancio dei missili.

en: There were one or more missiles at this NASDA site.
it_IT: C'erano uno o più missili in questo sito NASDA.

en: We are transmitting coordinates of an LZ near the silos.
it_IT: Stiamo trasmettendo le coordinate di una Zona di Atterraggio vicino alle basi dei missili.

en: Coordinate Download Completed.
it_IT: Scaricamento delle coordinate completato.

en: Secure your LZ, then head overland to destroy the missile silo.
it_IT: Renda sicura la Zona di Atterraggio, poi proceda via terra per distruggere il silo missilistico.

en: NORTHERN SECTOR MISSION: Nuclear Blast
it_IT: MISSIONE SETTORE SETTENTRIONALE: Esplosione Atomica

en: All units must escape the area before the warhead detonates.
it_IT: Tutte le unità devono fuggire dalla zona prima che le testate detonino.

en: Air-lift by transport is not possible. You'll have to head overland.
it_IT: Non è possibile il trasporto aereo. Devi procedere via terra.

en: The mountain range to the east should shield you from the blast.
it_IT: La catena montuosa ad est dovrebbe proteggervi dall'esplosione.

en: The valley is your only chance of escape.
it_IT: La valle è la vostra unica speranza di fuga.

en: AWAY TEAM UPDATE
it_IT: AGGIORNAMENTO DELLA SQUADRA IN MISSIONE

en: All communication with the away team was lost after the nuclear explosions.
it_IT: Tutte le comunicazioni con la squadra in missione sono state perse dopo le esplosioni nucleari.

en: Their last transmission indicated they were heading back to base.
it_IT: La loro ultima trasmissione indicava che stavano tornando alla base.

en: NORTHERN SECTOR MISSION: Assist Team Gamma
it_IT: MISSIONE SETTORE SETTENTRIONALE: Assisti la Squadra Gamma

en: You are to assist Team Gamma.
it_IT: Dovete assistere la Squadra Gamma.

en: On reaching Gamma Base, help secure the area from further NEXUS attacks.
it_IT: All'arrivo alla Base Gamma, aiuta a rendere sicura la zona da ulteriori attacchi della NEXUS.

en: NEXUS DEFEATED
it_IT: NEXUS SCONFITTO

en: Commander, we have defeated NEXUS.
it_IT: Comandante, abbiamo sconfitto NEXUS.

en: Unfortunately, our systems' performance has been affected by NEXUS. We are trying to rectify this.
it_IT: Sfortunatamente, le capacità dei nostri sistemi sono state affette da NEXUS. Stiamo cercando di riparare a questo.

en: We are currently receiving this transmission.
it_IT: Stiamo ricevendo questa trasmissione.

en: TRANSPORT MISSION: Team Alpha Detected
it_IT: MISSIONE CON TRASPORTO: squadra Alfa localizzata

en: Take a scout force to these coordinates and evaluate the situation.
it_IT: Porti una forza di ricognizione a queste coordinate e valuti la situazione.

en: Determine whether they are Team Alpha. If so, rescue and escort them back to the LZ.
it_IT: Determina se sono loro la squadra Alfa. Se così fosse, li salvi e scortali alla zona di atterraggio.

en: This group are part of Team Alpha, Rescue them and escort them to the LZ.
it_IT: Questo gruppo fa parte della squadra Alfa. Salvali e portali alla zona di atterraggio.

en: NORTHERN SECTOR MISSION: Team Alpha Debrief
it_IT: MISSIONE SETTORE SETTENTRIONALE: Debriefing della squadra Alfa

en: Team Alpha power transfer in progress.
it_IT: Trasferimento energia della squadra Alfa in corso.

en: Commander, after you left the Western Sector we recovered this artifact.
it_IT: Comandante, dopo che ha lasciato il settore occidentale abbiamo recuperato questo artefatto.

en: The benefits from researching it could be vast.
it_IT: I benefici provenienti dalla sua ricerca potrebbero essere vasti.

en: Enemy forces are ....... from these coordinates.
it_IT: Forze nemiche stanno ....... da queste coordinate.

en: Defend the base and ........ the .......
it_IT: Difenda la base e ....... i .......

en: Search and destroy ....
it_IT: Cerchi e distrugga ....

en: TRANSPORT MISSION: Ambush NEXUS Forces
it_IT: MISSIONE CON TRASPORTO: agguato alle forze NEXUS

en: Commander, your decisive actions halted the spread of NEXUS.
it_IT: Comandante, le vostre azioni decisive hanno bloccato l'espansione di NEXUS.

en: Before NEXUS was expelled, we intercepted this message - Decoding completed.
it_IT: Prima che NEXUS venisse espulso, abbiamo intercettato questo messaggio - Decodifica completata.

en: A NEXUS task force is heading for these coordinates.
it_IT: Un'unità operativa NEXUS si sta dirigendo verso queste coordinate.

en: You have an opportunity to destroy NEXUS before they get there.
it_IT: Ha l'opportunità di distruggere NEXUS prima che vi giungano.

en: Take an attack force and ambush NEXUS task force at ....... the  .......
it_IT: Organizzi una forza d'attacco e tenda un agguato all'unità operativa NEXUS presso il ........ il .......

en: TRANSPORT MISSION: Away Team
it_IT: MISSIONE CON TRASPORTO: squadra in trasferta

en: Commander, your attack on ....
it_IT: Comandante, il vostro attacco contro ....

en: NEXUS exiting system.
it_IT: NEXUS in uscita dal Sistema.

en: Incoming transmission from away team.
it_IT: Trasmissione in arrivo dalla squadra in trasferta.

en: Commander, we are attempting to return to base.
it_IT: Comandante, stiamo tentando di ritornare alla base.

en: This is our current position.
it_IT: Questa è la nostra attuale posizione.

en: Take control of our forces and lead us.
it_IT: Assuma il controllo delle nostre forze e ci guidi.

en: Control transfer successful.
it_IT: Trasferimento del controllo riuscito.

en: Entering new zone.
it_IT: Ingresso in una nuova zona.

en: Incoming Transmission...
it_IT: Trasmissione in Arrivo...

en: Elements of Team Gamma have contacted us.
it_IT: Elementi della Squadra Gamma ci hanno contattati.

en: They claim to be free of NEXUS, and offer their base as a site of operations.
it_IT: Dicono di essere liberi da NEXUS, e offrono la loro base come sito delle operazioni.

en: Base coordinates download in progress.
it_IT: Scaricamento delle coordinate della base in corso.

en: NORTHERN SECTOR MISSION: Laser Satellites
it_IT: MISSIONE SETTORE SETTENTRIONALE: Satelliti Laser

en: We are detecting strong energy surges from orbit.
it_IT: Stiamo localizzando forti picchi energetici dall'orbita.

en: The laser satellites are charged and moving towards our position.
it_IT: I satelliti laser sono carichi e si stanno muovendo verso la nostra posizione.

en: The 2nd Team Gamma base is at this location.
it_IT: La seconda base della Squadra Gamma è in questa posizione.

en: We have limited time to evacuate this base and move to Gamma Base.
it_IT: Abbiamo tempo limitato per evacuare questa base e spostarci alla Base Gamma.

en: The laser satellites are not functioning properly, they are misfiring.
it_IT: I satelliti laser non stanno funzionando correttamente, stanno mancando i bersagli.

en: They are directing their fire towards this position.
it_IT: Stanno dirigendo il loro fuoco verso questa posizione.

en: We will need to evacuate this base shortly.
it_IT: Dovremo evacuare questa base a breve.

en: Team Gamma reports a missile silo at this location.
it_IT: La Squadra Gamma riferisce che una base missilistica è presente in questa posizione.

en: They believe that the silo contains missiles capable of reaching high orbit.
it_IT: Credono che la base contenga missili capaci di raggiungere l'orbita alta.

en: Capture this silo at all costs.
it_IT: Catturi questa base ad ogni costo.

en: Missile silos captured.
it_IT: Basi missilistiche catturate.

en: NORTHERN SECTOR MISSION: Missile Codes
it_IT: MISSIONE SETTORE SETTENTRIONALE: Codici dei Missili

en: Commander, there are missiles present at the silos.
it_IT: Comandante, sono presenti missili nelle basi missilistiche.

en: Nexus is preventing us from accessing the missile control code.
it_IT: Il Nexus ci sta impedendo di accedere al codice di controllo dei missili.

en: NEXUS is present in our systems.
it_IT: NEXUS è presente nei nostri sistemi.

en: To defeat NEXUS we must research the Nexus Intruder Program.
it_IT: Per sconfiggere NEXUS dobbiamo ricercare il Programma di Intrusione Nexus.

en: Assign this task to a research facility.
it_IT: Assegni questo compito a un centro di ricerca.

en: NEXUS forces detected at these locations.
it_IT: Forze NEXUS localizzate in queste posizioni.

en: NEXUS has been eradicated from all Project systems.
it_IT: NEXUS è stato sradicato da tutti i sistemi del Progetto.

en: We are attempting to access the missile control codes.
it_IT: Stiamo tentando di accedere ai codici di controllo dei missili.

en: A research facility is required to crack the code. Allocate one immediately.
it_IT: Una struttura di ricerca è necessaria per crackare il codice. Assegnane una immediatamente.

en: Protect the missile silos from NEXUS attacks.
it_IT: Protegga le basi missilistiche dagli attacchi di NEXUS.

en: PROJECT UPDATE: 1st Level Missile Code Cracked.
it_IT: AGGIORNAMENTO DEL PROGETTO: codice del missile di primo livello violato.

en: Missile arming in progress.
it_IT: Armamento dei Missili in corso.

en: More research is required to proceed further.
it_IT: Sono necessarie più ricerche per procedere ulteriormente.

en: PROJECT UPDATE: 2nd Level Missile Code Cracked.
it_IT: AGGIORNAMENTO DEL PROGETTO: codice del missile di secondo livello violato.

en: Missile target programming in progress.
it_IT: Programmazione del bersaglio dei missili in corso.

en: Once level 3 codes are cracked we initiate launch procedures.
it_IT: Una volta che i codici di livello 3 saranno crackati inizieremo le procedure di lancio.

en: PROJECT UPDATE: 3rd Level Missile Code Cracked.
it_IT: AGGIORNAMENTO DEL PROGETTO: codice del missile di terzo livello violato.

en: Missile launch sequence initiated.
it_IT: Sequenza di lancio dei missili inizializzata.

en: TRANSPORT MISSION: Attack NEXUS Final Base
it_IT: MISSIONE CON TRASPORTO: attacca la base principale NEXUS

en: We have located NEXUS' base at this location.
it_IT: Abbiamo localizzato la base di NEXUS in questa posizione.

en: This area contains numerous NEXUS structures.
it_IT: Quest'area contiene numerose strutture NEXUS.

en: We are certain that NEXUS's core systems are located here.
it_IT: Siamo sicuri che i sistemi centrali di NEXUS si trovano qui.

en: Establish an LZ.
it_IT: Stabilisci una Zona di Atterraggio.

en: Begin your attacks on NEXUS. You must destroy his core systems.
it_IT: Inizia i tuoi attacchi contro NEXUS. Devi distruggere i suoi sistemi centrali.

en: Incoming intelligence report... Team Gamma
it_IT: Rapporto dell'Intelligence in arrivo... Squadra Gamma

en: Briefing Commences:
it_IT: Inizio Ordini:

en: Scavenger Outpost
it_IT: Avamposto degli Sciacalli

en: Power Resource
it_IT: Risorsa d'Energia

en: Unknown Artifact
it_IT: Artefatto sconosciuto

en: Source of Power Surge
it_IT: Fonte di Picchi Energetici

en: Landing Zone
it_IT: Zona di Atterraggio

en: Mission Target
it_IT: Bersaglio della Missione

en: Pre-Collapse Research Center
it_IT: Centro di Ricerca Precedente al Collasso

en: En-route To Mission Site
it_IT: In Rotta al Sito della Missione

en: Mission Failed
it_IT: Missione Fallita

en: Mission Successful
it_IT: Missione Compiuta

en: Enemy Landing Zone
it_IT: Zona di Atterraggio Nemica

en: Enemy Base
it_IT: Base Nemica

en: Incoming transmission
it_IT: Trasmissione in Arrivo

en: Incoming intelligence report.
it_IT: Rapporto dell'Intelligence in arrivo.

en: Nuclear Reactor
it_IT: Reattore Nucleare

en: New Design
it_IT: Nuovo Progetto

en: Cyborg Cannon
it_IT: Cyborg Cannone

en: Demolish
it_IT: Demolisci

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/propulsion.json: $.Naval.name
en: Naval
it_IT: Navale

en: Repair Center
it_IT: Centro di Riparazione

en: Tornado AA Flak Site
it_IT: Postazione antiaerea con Tornado

en: Dragon's Teeth
it_IT: Denti di Drago

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Howitzer.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-Howitzer105.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Howitzer.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-Howitzer105.name
en: Howitzer Emplacement
it_IT: Fortificazione con obice

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-HvyHowitzer.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-Howitzer150.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HvyHowitzer.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-Howitzer150.name
en: Ground Shaker Emplacement
it_IT: Postazione con Ground Shaker

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-RotHow.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-RotHow.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-RotHow.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-RotHow.name
en: Hellstorm Emplacement
it_IT: Postazione con Hellstorm

en: Mortar Emplacement
it_IT: Fortificazione con mortaio

en: Bombard Emplacement
it_IT: Fortificazione con bombarda

en: Pepperpot Emplacement
it_IT: Fortificazione con Pepperpot

en: Tornado Flak Turret
it_IT: Torretta Flak Tornado

en: Proximity Bomb Turret
it_IT: Torretta con bomba di prossimità

en: Proximity Superbomb Turret
it_IT: Torretta con super bomba di prossimità

en: Bunker Blaster Cyborg
it_IT: Cyborg con Bunker Blaster

en: Jump Bunker Blaster
it_IT: Bunker Blaster con JetPack

en: Jump Heavy Gunner
it_IT: Cannoniere Pesante con JetPack

en: Jump Lancer
it_IT: Cyborg con Lancer Jet pack

en: Jump Assault Gunner
it_IT: Cyborg con mitragliatrice d'assalto

en: Jump Needle Gunner
it_IT: Cyborg con cannone ad ago

en: Jump Scourge
it_IT: Cyborg con Scourge

en: Jump Flashlight Gunner
it_IT: Cyborg con Torcia

en: Cyborg Jump Pack
it_IT: Jump Pack per Cyborg

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.CyborgLegs02.name data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Legs02.name
en: Cyborg Propulsion II
it_IT: Propulsione Cyborg II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.CyborgLegs03.name
en: Cyborg Propulsion III
it_IT: Propulsione Cyborg III

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox01.name data/base/stats/structure.json: $.PillBox1.name data/base/stats/weapons.json: $.MG3-Pillbox.name ... + 3 refs
en: Heavy Machinegun Bunker
it_IT: Bunker con Mitragliatrice Pesante

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-PrisLas.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-PrisLas.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-PrisLas.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-PrisLas.name
en: Flashlight Emplacement
it_IT: Postazione con Flashlight

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Tower03.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Tower01.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower1.name
en: Heavy Machinegun Guard Tower
it_IT: Torretta di Guardia Rinforzata con Mitragliatrice Pesante

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Tower04.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower4.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower4.name
en: Flamer Guard Tower
it_IT: Torre di Guardia con Lanciafiamme

en: Lancer Guard Tower
it_IT: Torre di guardia con lanciatore

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.WallTower05.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower05.name
en: Flamer Hardpoint
it_IT: Postazione con lanciafiamme

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_FCY7.text[1]
en: Advanced Cyborg Production
it_IT: Produzione di Cyborg Avanzata

en: Advanced Cyborg Production Mk2
it_IT: Produzione di Cyborg Avanzata Mk2

en: Advanced Cyborg Production Mk3
it_IT: Produzione di Cyborg Avanzata Mk3

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_FU7.text[1]
en: Advanced Factory Production
it_IT: Produzione Avanzata della Fabbrica

en: Advanced Factory Production Mk2
it_IT: Produzione Avanzata della Fabbrica Mk2

en: Advanced Factory Production Mk3
it_IT: Produzione Avanzata della Fabbrica Mk3

en: Advanced Repair Facility Upgrade
it_IT: Centro di Riparazione Avanzato

en: Advanced Repair Facility Upgrade Mk2
it_IT: Centro di Riparazione Avanzato Mk2

en: Advanced Repair Facility Upgrade Mk3
it_IT: Centro di Riparazione Avanzato Mk3

en: Robotic VTOL Rearming Mk4
it_IT: Riarmo VTOL Robotizzato Mk4

en: Cyborg Self-Repair
it_IT: Riparazione automatica dei cyborg

en: Automated Cyborg Repair Mk2
it_IT: Riparazione Cyborg Automatizzata Mk2

en: Automated Cyborg Repair Mk3
it_IT: Riparazione Cyborg Automatizzata Mk3

en: Defenses Self-Repair
it_IT: Riparazione automatica delle difese

en: Automated Defenses Repair Mk2
it_IT: Riparazione Difese Automatizzata Mk2

en: Automated Defenses Repair Mk3
it_IT: Riparazione Difese Automatizzata Mk3

en: Base Structure Self-Repair
it_IT: Riparazione automatica delle strutture

en: Automated Base Structure Repair Mk2
it_IT: Riparazione Strutture Automatizzata Mk2

en: Automated Base Structure Repair Mk3
it_IT: Riparazione Strutture Automatizzata Mk3

en: Vehicle Self-Repair
it_IT: Riparazione automatica dei veicoli

en: Automated Vehicle Repair Mk2
it_IT: Riparazione automatizzata di veicoli Mk2

en: Automated Vehicle Repair Mk3
it_IT: Riparazione automatizzata di veicoli Mk3

en: Heavy Mobile Repair Turret
it_IT: Torretta Riparatrice Mobile Pesante

en: Mobile Repair Upgrade
it_IT: Miglioramento della Riparazione Mobile

en: Mobile Repair Upgrade Mk2
it_IT: Miglioramento della Riparazione Mobile Mk2

en: CB Sensor Upgrade
it_IT: Miglioramento dei sensori CB

en: CB Sensor Upgrade Mk2
it_IT: Miglioramento dei sensori CB Mk2

en: CB Sensor Upgrade Mk3
it_IT: Miglioramento dei sensori CB Mk3

en: VTOL CB Upgrade
it_IT: Miglioramento dei sensori CB per VTOL

en: VTOL CB Upgrade Mk2
it_IT: Miglioramento VTOL CB Mk2

en: VTOL CB Upgrade Mk3
it_IT: Miglioramento VTOL CB Mk3

en: VTOL Strike Upgrade
it_IT: Miglioramento dei Sensori d'Attacco VTOL

en: VTOL Strike Upgrade Mk2
it_IT: Miglioramento dei Sensori d'Attacco VTOL Mk2

en: VTOL Strike Upgrade Mk3
it_IT: Miglioramento dei Sensori d'Attacco VTOL Mk3

en: Improved Scrambler
it_IT: Disturbatore migliorato

en: Scrambler Turret Mk2
it_IT: Torretta di disturbo Mk2

en: Sensor Lock
it_IT: Sensore agganciato

en: Improved Laser Focusing Mk2
it_IT: Localizzatore Laser Migliorato Mk2

en: Improved Laser Focusing Mk3
it_IT: Localizzatore Laser Migliorato Mk3

en: HEAP Missile Warhead
it_IT: Testata missilistica HEAP

en: HEAP Missile Warhead Mk2
it_IT: Testata missilistica HEAP Mk2

en: HEAP Missile Warhead Mk3
it_IT: Testata missilistica HEAP Mk3

en: Improved Missile Loading System
it_IT: Sistema di caricamento missili migliorato

en: Rapid Fire Mini-Rockets
it_IT: Mini-razzi a fuoco rapido

en: Rapid Fire Mini-Rockets Mk2
it_IT: Mini-razzi a fuoco rapido Mk2

en: Rapid Fire Mini-Rockets Mk3
it_IT: Mini-razzi a fuoco rapido Mk3

en: Scavenger Flame Tower End
it_IT: Fine della torre con lanciafiamme degli Sciacalli

en: Bridge
it_IT: Ponte

en: Wrecked Tank
it_IT: Carro armato distrutto

en: Cyborg Laboratory
it_IT: Laboratorio cyborg

en: Advanced Warfare Laboratory
it_IT: Laboratorio avanzato di guerra

en: Engineering Laboratory
it_IT: Laboratorio di ingegneria

en: Robotics Laboratory
it_IT: Laboratorio di robotica

en: Laser Optics Laboratory
it_IT: Laboratorio di ottica laser

en: Electronics Laboratory
it_IT: Laboratorio di elettronica

en: Chemical Laboratory
it_IT: Laboratorio di chimica

en: Advanced Warfare
it_IT: Guerra avanzata

en: Bunker Blaster
it_IT: Distruttore di Bunker

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYMET1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CYMET4.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET10.text[0] ... + 5 refs
en: Cyborg Materials Improved
it_IT: Materiali dei cyborg migliorati

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CYMET4.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_MET4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_CYMET4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_MET4.text[1]
en: Layered dense composite alloys and energy-absorbing fibres
it_IT: Leghe composite dense stratificate e fibre ad assorbimento di energia

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYMET1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CYMET4.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET10.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET7.text[2]
en: Increases Kinetic Armor and Body Points
it_IT: Aumenta l'armatura cinetica e i punti corazza

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYMET1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CY_AH1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CYMET4.text[3] ... + 13 refs
en: All Cyborgs upgraded automatically
it_IT: Tutti i cyborg sono stati aggiornati automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CY_AH1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_AH4.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_CY_AH1.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_AH4.text[0]
en: Cyborg Thermal Armor Improved
it_IT: Armatura termica dei cyborg migliorata

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CY_AH1.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_AH4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_CY_AH1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_AH4.text[1]
en: Heat resistant armored layers
it_IT: Strati corazzati resistenti al calore

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CY_AH1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_AH4.text[2]
en: Thermal Armor increased
it_IT: Armatura Termica aumentata

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_CN1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_FL1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_MG1.text[0] ... + 28 refs
en: New Cyborg Available
it_IT: Nuovo Cyborg Disponibile

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CYW_BB1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_CYW_BB1.text[1]
en: Armed with Bunker Buster rocket
it_IT: Armato con razzo Bunker Buster

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN1MK1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN2MK1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_CN1.text[2] ... + 76 refs
en: Body Points: Medium
it_IT: Punti corazza: medi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_CN1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_FL1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_MG1.text[3] ... + 36 refs
en: Requires Cyborg factory to produce
it_IT: Richiede la Fabbrica di Cyborg per essere prodotto

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CYW_MG4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_CYW_MG4.text[1]
en: Armed with Cyborg Assault Gun
it_IT: Cyborg armato con mitragliatrice d'assalto

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_ATM.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_LS1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_MG4.text[0] ... + 7 refs
en: New Jump Cyborg Available
it_IT: Nuovo Cyborg con Jet Pack disponibile

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_MIS.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_MIS.text[1]
en: Armed with Revenger Surface-to-Air missile
it_IT: Armato con missile Terra-Aria Revenger

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_WU1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_DF_WU4.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_DF_WU10.text[0] ... + 5 refs
en: Defenses Improved
it_IT: Difese Migliorate

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_DF_WU4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_DF_WU4.text[1]
en: High-tensile concrete reinforced with boron
it_IT: Cemento ad alta resistenza rinforzato al boro

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_MAT1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_DF_WU4.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_MAT4.text[2] ... + 4 refs
en: Increases Armor and Body Points
it_IT: Aumenta l'armatura e i punti corazza

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_WU1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_DF_WU4.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_DF_WU10.text[3] ... + 5 refs
en: All defenses and walls upgraded automatically
it_IT: Tutte le difese e i muri sono stati aggiornati automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_P1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_EMP_PODTOW.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_ATR.text[0] ... + 112 refs
en: New Defensive Structure Available
it_IT: Nuova Struttura Difensiva disponibile

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA4.text[1]
en: AA Site with Tornado Flak Turret
it_IT: Postazione antiaerea con torretta Tornado

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA3.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA4.text[2] ... + 7 refs
en: Automatically targets VTOLs
it_IT: Bersaglia automaticamente i VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_EMP_PODTOW.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TTRAP1.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_EMP_Mpit.text[3] ... + 59 refs
en: Defensive Strength: Medium
it_IT: Forza Difensiva: Media

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA1.text[1]
en: AA Site with Cyclone Flak Turret
it_IT: Postazione antiaerea con torretta Cyclone

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA2.text[1]
en: AA Site with Hurricane Gun Turret
it_IT: Postazione antiaerea con torretta Hurricane

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA2.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA2.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DEF_AALAS.text[2]
en: Automatically targets VTOL
it_IT: Bersaglia automaticamente i VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA3.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA3.text[1]
en: AA Site with Whirlwind Gun Turret
it_IT: Postazione antiaerea con torretta Whirlwind

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_IDFR.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_IDFR.text[1]
en: Indirect fire rocket battery
it_IT: Batteria di razzi a fuoco indiretto

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_EMP_Mpit.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_EMP_MRL.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HOW.text[2] ... + 22 refs
en: Assigned automatically to nearest sensor or CB tower
it_IT: Assegnato automaticamente alla più vicina torre CB o Sensoria

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HvyMor.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HvyMor.text[1]
en: Armored Bombard battery pit
it_IT: Postazione corazzata per batteria di Bombarda

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_RotMor.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_RotMor.text[1]
en: Armored Pepperpot mortar battery pit
it_IT: Postazione corazzata con batteria di mortai Pepperpot

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HOW.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HOW.text[1]
en: Armored howitzer emplacement
it_IT: Fortificazione corazzata con obice

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HvHOW.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HvHOW.text[1]
en: Armored Ground Shaker howitzer emplacement
it_IT: Fortificazione corazzata con obice Ground Shaker

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_IncHOW.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_RotHOW.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_IncHOW.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_RotHOW.text[1]
en: Armored Hellstorm howitzer emplacement
it_IT: Fortificazione corazzata con obice Hellstorm

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HVATR.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HVATR.text[1]
en: Armored strongpoint with Tank Killer rocket
it_IT: Posizione corazzata con razzo Tank Killer

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_DEF_RotMG.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HPV.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HVATR.text[2] ... + 17 refs
en: Automatically targets enemies in range
it_IT: Aggancia automaticamente i nemici a portata di tiro

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HPV.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HPV.text[1]
en: Armored strongpoint with Hyper-Velocity Cannon
it_IT: Posizione corazzata con cannone a iper-velocità

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_P1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_ATR.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_FL.text[3] ... + 45 refs
en: Defensive Strength: High
it_IT: Forza difensiva: elevata

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HVFL.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HVFL.text[1]
en: Armored strongpoint with Inferno Flamer
it_IT: Posizione corazzata con lanciafiamme Inferno

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_RotCan.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_RotCan.text[1]
en: Armored strongpoint with Assault Cannon
it_IT: Posizione corazzata con cannone d'assalto

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_DEF_RotMG.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_DEF_RotMG.text[1]
en: Reinforced tower with Assault Gun
it_IT: Torre rinforzata con mitragliatrice d'assalto

en: Armored guard tower with Heavy Machinegun
it_IT: Torre di guardia corazzata con mitragliatrice pesante

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_P1.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_EMP_PODTOW.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_ATR.text[2] ... + 46 refs
en: Automatically targets enemies within sensor range
it_IT: Bersaglia automaticamente tutti i nemici a portata dei sensori

en: Armored guard tower with Flamer
it_IT: Torre di guardia corazzata con lanciafiamme

en: Armored guard tower with Lancer AT Rocket
it_IT: Torre di guardia corazzata con lanciamissili anticarro

en: Armored bunker with Heavy Machinegun
it_IT: Bunker corazzato con mitragliatrice pesante

en: Armored hardpoint with Flamer
it_IT: Postazione corazzata con lanciafiamme

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_WT7_RMG.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_WT7_RMG.text[1]
en: Armored hardpoint with Assault Gun
it_IT: Postazione corazzata con mitragliatrice d'assalto

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_WT8_RC.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_WT8_RC.text[1]
en: Armored hardpoint with Assault Cannon
it_IT: Postazione corazzata con cannone d'assalto

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_WT11_HFL.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_WT11_HFL.text[1]
en: Armored hardpoint with Inferno flamer
it_IT: Postazione corazzata con lanciafiamme

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_WT12_HAT.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_WT12_HAT.text[1]
en: Armored hardpoint with Tank Killer AT missile
it_IT: Postazione corazzata con missile anticarro Tank Killer

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TTRAP1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_TTRAP1.text[1]
en: Reinforced concrete tank traps
it_IT: Trappole per carri in cemento rinforzato

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TTRAP1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_TTRAP1.text[2]
en: Prevents enemy movement
it_IT: Impedisce i movimenti nemici

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RFU1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RFU4.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RFU7.text[0] ... + 3 refs
en: Repair Facility Improved
it_IT: Centro di riparazione migliorato

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RFU4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RFU4.text[1]
en: New robotic repair techniques
it_IT: Nuove tecniche di riparazione robotizzate

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RFU1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RFU4.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RFU7.text[2]
en: Increases Repair Speed
it_IT: Aumenta la velocità di riparazione

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RFU1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RFU4.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RFU7.text[3] ... + 3 refs
en: All repair facilities upgraded automatically
it_IT: Tutti i centri di riparazione sono stati aggiornati automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FCY4.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[0] ... + 2 refs
en: Cyborg Production Improved
it_IT: Produzione dei cyborg migliorata

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FCY4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FCY4.text[1]
en: Robotic Cyborg Production
it_IT: Produzione di cyborg robotizzata

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FCY4.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[2] ... + 2 refs
en: Increases Cyborg factory output
it_IT: Aumenta la velocità di produzione dei cyborg

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FCY4.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[3] ... + 2 refs
en: All Cyborg factories upgraded automatically
it_IT: Tutte le fabbriche di cyborg sono aggiornate automaticamente

en: Self-Replicating Cyborg Production
it_IT: Produzione di Cyborg auto-replicante

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FU4.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[0]
en: Vehicle Production Improved
it_IT: Produzione dei veicoli migliorata

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FU4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FU4.text[1]
en: New Robotic Techniques improve factory production
it_IT: Nuove tecniche robotiche migliorano la produzione della fabbrica

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FU4.text[2]
en: Increases factory production rate
it_IT: Aumenta la velocità di produzione della fabbrica

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FU4.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[3]
en: All vehicle factories upgraded automatically
it_IT: Tutte le fabbriche di veicoli sono state aggiornate automaticamente

en: Self-Replicating Factory Production
it_IT: Produzione della fabbrica auto-replicante

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FM1.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[2]
en: Increases factory output
it_IT: Aumenta la resa della fabbrica

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RU1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RU4.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RU7.text[0] ... + 3 refs
en: Research Improved
it_IT: Ricerca migliorata

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RU4.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade04.name data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RU4.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade04.name
en: Dedicated Synaptic Link Data Analysis
it_IT: Analisi dei dati del collegamento sinaptico dedicato

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RU1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RU4.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RU7.text[2]
en: Increases research speed
it_IT: Aumenta la velocità di ricerca

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RU1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RU4.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RU7.text[3] ... + 3 refs
en: All research facilities upgraded automatically
it_IT: Tutte le strutture di ricerca sono state aggiornate automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_MAT1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_MAT4.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_MAT10.text[0] ... + 5 refs
en: Increases Damage Resistance
it_IT: Aumenta la resistenza ai danni

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_MAT4.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials04.name data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_MAT4.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Materials02.name
en: Hardened Base Structure Materials
it_IT: Materiali da costruzione rinforzati

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_MAT1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_MAT4.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_MAT10.text[3] ... + 5 refs
en: All base structures upgraded automatically
it_IT: Tutte le strutture di base sono state aggiornate automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FM1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VFU1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VFU4.text[0] ... + 5 refs
en: Production Improved
it_IT: Produzione migliorata

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VFU1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VFU1.text[1]
en: Robotic VTOL Production
it_IT: Produzione di VTOL robotizzata

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VFU1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VFU4.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VFU1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VFU4.text[2]
en: Increases VTOL factory output
it_IT: Aumenta la velocità di produzione della fabbrica di VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VFU1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VFU4.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VFU1.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VFU4.text[3]
en: All VTOL factories upgraded automatically
it_IT: Tutte le fabbriche di VTOL sono state aggiornate automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[0]
en: VTOL Rearming Times Reduced
it_IT: Tempi di riarmo dei VTOL ridotti

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade01.name data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade01.name
en: Automated VTOL Rearming
it_IT: Riarmo dei VTOL automatizzato

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[2]
en: Reduces rearming time
it_IT: Riduce i tempi di riarmo

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[3]
en: All rearming pads upgraded automatically
it_IT: Tutti le piattaforme di riarmo sono aggiornate automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSTU1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTU1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ST1.text[0] ... + 8 refs
en: New Systems Turret Available
it_IT: Nuova torretta con sistemi disponibile

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTUHVY.text[1]
en: Heavy repair unit
it_IT: Unità da riparazione pesante

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTU1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTU1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTUHVY.text[2]
en: Automatically Repairs Damaged Units
it_IT: Ripara automaticamente le unità danneggiate

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTU1.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTU1.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTUHVY.text[3]
en: Or damaged units may be selected as target
it_IT: Oppure le unità danneggiate possono essere selezionate come bersaglio

en: Research Breakthrough Improves Repair Speeds
it_IT: Ricercata innovazione che migliora la velocità di riparazione

en: Increases repair speed
it_IT: Aumenta la velocità di riparazione

en: All mobile repair units upgraded automatically
it_IT: Tutte le unità da riparazione mobili sono state aggiornate automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_STW2.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_STW2.text[0]
en: Improved Sensor Tower Available
it_IT: Torre sensoria migliorata disponibile

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_STW2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_STW2.text[1]
en: New construction techniques improve tower
it_IT: Nuove tecniche di costruzione migliorano la torre

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_STW2.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_STW2.text[2]
en: Replaces existing sensor tower
it_IT: Sostituisce la torre sensoria esistente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_STW2.text[3] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SENSO1.text[3] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_STW1.text[3] ... + 3 refs
en: May be assigned as spotter for indirect fire weapons
it_IT: Può essere assegnata come vedetta per le armi a fuoco indiretto

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSTU1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSTU1.text[1]
en: VTOL CB turret detects enemy indirect fire batteries
it_IT: La torretta di Contro-batteria VTOL rileva le batterie nemiche a fuoco indiretto

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSTU1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSTW1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSTU1.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSTW1.text[2]
en: Orders assigned VTOLs to attack the enemy batteries
it_IT: Ordina ai VTOL assegnati di attaccare le batterie nemiche

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSTU1.text[3] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSTW1.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSTU1.text[3] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSTW1.text[3]
en: VTOLs attack until enemy battery is suppressed
it_IT: I VTOL attaccano finché le batterie nemiche sono distrutte

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSU1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSU2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VCBSU3.text[0] ... + 3 refs
en: VTOL CB Improved
it_IT: CB VTOL migliorato

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSU1.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSU1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSU1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSU1.text[1]
en: New fire detection systems
it_IT: Nuovi sistemi di rilevamento del fuoco

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSU1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSU2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VCBSU3.text[2] ... + 3 refs
en: Extends VTOL CB Range
it_IT: Aumenta il raggio dei sensori CB VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSU1.text[3] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSU2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VCBSU3.text[3] ... + 3 refs
en: All VTOL CB sensors upgraded automatically
it_IT: Tutti i sensori CB VTOL sono stati aggiornati automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VS1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VS2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VS3.text[0] ... + 3 refs
en: VTOL Strike Improved
it_IT: Colpi dei VTOL migliorati

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VS1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VS1.text[1]
en: New target recognition systems
it_IT: Nuovi sistemi di riconoscimento dei bersagli

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VS1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VS2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VS3.text[2] ... + 3 refs
en: Extends VTOL Strike Range
it_IT: Estende la portata dei colpi dei VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VS1.text[3] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VS2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VS3.text[3] ... + 3 refs
en: All VTOL Strike sensors upgraded automatically
it_IT: Tutte i sensori d'attacco dei VTOL sono stati aggiornati automaticamente

en: Scrambler Improved
it_IT: Disturbatore migliorato

en: Improvement in synaptic link technology
it_IT: Miglioramento nella tecnologia del collegamento sinaptico

en: Increases scrambler rate
it_IT: Aumenta il tasso del disturbatore

en: All scramblers upgraded automatically
it_IT: Tutti i disturbatori sono stati aggiornati automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[0]
en: Collective Light Body
it_IT: Corpo leggero del Collettivo

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[1]
en: Superior armor and body points to Viper
it_IT: Armatura e punti corazza superiori al Viper

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[2]
en: Slower than Viper
it_IT: Più lento del Viper

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[3]
en: High power costs and slower to produce than Viper
it_IT: Alti costi energetici e più lento da produrre rispetto al Viper

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[0]
en: Collective Medium Body
it_IT: Corpo medio del Collettivo

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[1]
en: Superior armor and body points to Cobra
it_IT: Punti corazza e armatura superiori rispetto al Cobra

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[2]
en: Slower than Cobra
it_IT: Più lento del Cobra

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[3]
en: High power costs and slower to produce than Cobra
it_IT: Alti costi energetici e più lento da produrre rispetto al Cobra

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_EN1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_EN4.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN10.text[0] ... + 5 refs
en: Vehicle Engine Upgrade
it_IT: Miglioramento dei motori dei veicoli

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_EN4.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine04.name data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_EN4.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine04.name
en: Turbo-Charged Engine
it_IT: Motore turbo

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_EN1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_EN4.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN10.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN7.text[2]
en: Improves vehicle speed
it_IT: Migliora la velocità dei veicoli

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_EN1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_MET1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_AH1.text[3] ... + 18 refs
en: All vehicles upgraded automatically
it_IT: Tutti i veicoli sono stati aggiornati automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_MET1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_MET4.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET10.text[0] ... + 5 refs
en: Vehicle Bodies Improved
it_IT: Corpi dei veicoli migliorati

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_MET1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_MET4.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET10.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET7.text[2]
en: Increases kinetic armor and body points
it_IT: Aumenta l'armatura cinetica e i punti corazza

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_AH1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_AH4.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_AH1.text[0] ... + 2 refs
en: Vehicle Thermal Armor Improved
it_IT: Armatura termica dei veicoli migliorata

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_AH1.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_AH4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_AH1.text[1] ... + 2 refs
en: Heat-resistant armored layers
it_IT: Strati corazzati resistenti al calore

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_AH1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_AH4.text[2]
en: Increases Thermal Armor
it_IT: Aumenta l'armatura termica

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_HALFT2.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_TRACK2.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_P_H2.text[0] ... + 17 refs
en: Vehicle Propulsion Improved
it_IT: Propulsione dei veicoli migliorata

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_HALFT2.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_TRACK2.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_P_H2.text[1] ... + 17 refs
en: New armored construction
it_IT: Nuova struttura corazzata

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_HALFT2.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_TRACK2.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_P_H2.text[2] ... + 17 refs
en: Increases Body Points
it_IT: Aumenta i punti corazza

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_HALFT2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_HALFT3.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_HALFT2.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_HALFT3.text[3]
en: All half-tracks upgraded automatically
it_IT: Tutti i semicingolati sono stati aggiornati automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_P_H2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_H3.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_P_H2.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_H3.text[3]
en: All hovers upgraded automatically
it_IT: Tutti gli hovercraft sono stati aggiornati automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_TRACK2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_TRACK3.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_TRACK2.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_TRACK3.text[3]
en: All tracks upgraded automatically
it_IT: Tutti i cingoli sono stati aggiornati automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_P_W2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_W3.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_P_W2.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_W3.text[3]
en: All wheels upgraded automatically
it_IT: Tutte le ruote sono state aggiornate automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA2.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA3.text[0] ... + 5 refs
en: New AA Turret Available
it_IT: Nuova torretta antiaerea disponibile

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA1.text[1]
en: Twin 80mm flak weapon
it_IT: Doppio cannone antiaereo da 80mm

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA2.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA3.text[2] ... + 9 refs
en: Aerial targets only
it_IT: Solo bersagli aerei

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA2.text[1]
en: Quad 80mm flak weapon
it_IT: Quadruplo cannone antiaereo da 80mm

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA3.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA3.text[1]
en: 30mm Anti-Aircraft machinegun
it_IT: Mitragliatrice antiaerea da 30mm

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA4.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_QUADAA.text[1]
en: Quad 30mm Anti-Aircraft machinegun
it_IT: Quadrupla mitragliatrice antiaerea da 30mm

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAAC1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAROF1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_AAAC2.text[0] ... + 7 refs
en: AA Upgrade
it_IT: Aggiornamento delle antiaeree

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAAC1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAAC1.text[1]
en: Detects and locks-on to VTOL engine emissions
it_IT: Rileva e aggancia le emissioni dei motori dei VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAAC1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_AAAC2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAAC3.text[2]
en: Increases AA accuracy
it_IT: Aumenta la precisione delle antiaeree

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAAC1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAROF1.text[3] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_AAAC2.text[3] ... + 7 refs
en: All AA weapons upgraded automatically
it_IT: Tutte le armi antiaeree sono state aggiornate automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[0]
en: AA Flak Upgrade
it_IT: Aggiornamento dei cannoni antiaerei

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[1]
en: High Explosive Flak shards
it_IT: Colpi antiaerei ad alto esplosivo

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[2]
en: Increases AA Flak damage
it_IT: Aumenta i danni delle antiaeree

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[3]
en: All AA flak weapons upgraded automatically
it_IT: Tutte le armi antiaeree sono state aggiornate automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAROF1.text[1]
en: Recoil loaded AA ammunition hopper
it_IT: Caricatore a rinculo per antiaerea

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAROF1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAROF4.text[2]
en: Increases AA ROF
it_IT: Aumenta la cadenza di tiro delle antiaeree

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB2.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB1.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB2.text[0]
en: New Proximity Bomb Turret Available
it_IT: Nuova torretta con bomba di prossimità disponibile

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB1.text[1]
en: Bomb turret explodes in proximity to enemy
it_IT: La torretta con bomba esplode in prossimità del nemico

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB2.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB2.text[2]
en: Best Targets: Base Structures and Defenses
it_IT: Bersagli migliori: strutture e difese

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB2.text[1]
en: Superbomb turret explodes in proximity to enemy
it_IT: La torretta con super bomba esplode in prossimità del nemico

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB2.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BMB3.text[0] ... + 6 refs
en: New Bomb Bay Available
it_IT: Nuovo alloggiamento per bomba disponibile

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB1.text[1]
en: Drops High Explosive Cluster bombs
it_IT: Sgancia bombe a grappolo ad alto esplosivo

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB1.text[2]
en: Best Targets: Base Structures
it_IT: Bersagli migliori: strutture

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MG1MK1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MG2MK1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_H1.text[3] ... + 28 refs
en: Body Points: Low
it_IT: Punti corazza: bassi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB2.text[1]
en: Drops High Explosive Armor Piercing bombs
it_IT: Sgancia bombe perforanti ad alto esplosivo

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB2.text[2]
en: Best Targets: Defenses
it_IT: Bersagli migliori: difese

en: Bombsight Upgrade
it_IT: Miglioramento del mirino delle bombe

en: Locks on to thermal emissions
it_IT: Aggancia le emissioni termiche

en: Increases Bombing accuracy
it_IT: Aumenta la precisione dei bombardamenti

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BDMG1.text[3] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BDMG2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BDMG3.text[3] ... + 3 refs
en: All bomb bays upgraded automatically
it_IT: Tutti gli alloggiamenti per bombe sono stati aggiornati automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN1MK1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN2MK1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN3MK1.text[0] ... + 25 refs
en: New Weapon Turret Available
it_IT: Nuova torretta d'armamento disponibile

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_CN_4A.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_CN_4A.text[1]
en: Hyper-velocity automatic-cannon firing 88mm rounds
it_IT: Cannone automatico da 88mm ad iper velocità

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_MP1.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_HvAT.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_IDF.text[2] ... + 13 refs
en: Best Targets: Vehicles
it_IT: Bersagli migliori: veicoli

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_CN_4A.text[3]
en: Replaces Medium Cannon
it_IT: Rimpiazza il Cannone Medio

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_CN5.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_CN5.text[1]
en: 76mm hyper-velocity quad-barrel automatic-cannon
it_IT: Cannone automatico a 4 canne ad alta velocità da 76mm

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_CT1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN3MK1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TRACK1.text[3] ... + 12 refs
en: Body Points: High
it_IT: Punti corazza: alti

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_FLAME2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_FLAME2.text[1]
en: Heavy Flame-thrower firing Propylene Oxide gel
it_IT: Lanciafiamme pesante a gel di ossido di propilene

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_FLAME1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_FLAME2.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BMB3.text[2] ... + 4 refs
en: Best Targets: Bunkers, wheeled and hover vehicles
it_IT: Bersagli migliori: bunker, veicoli su ruote e hovercraft

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_D1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_R1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_FL_ROF1.text[0] ... + 5 refs
en: Flamer Upgrade
it_IT: Aggiornamento del lanciafiamme

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_FL_D4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_FL_D4.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_FL_D7.text[1]
en: Propylene Oxide treated to burn at superhot temperatures
it_IT: Ossido di propilene trattato in modo che bruci a temperature molto alte

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_D1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_FL_D4.text[2]
en: Increases Flamer damage
it_IT: Aumenta i danni del lanciafiamme

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_D1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_R1.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_FL_ROF1.text[3] ... + 5 refs
en: All flamers upgraded automatically
it_IT: Tutti i lanciafiamme sono stati aggiornati automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MORTA1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M2.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HH1.text[0] ... + 13 refs
en: New Indirect Fire Weapon Available
it_IT: Nuova arma a fuoco indiretto disponibile

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HMK1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HMK1.text[1]
en: 105mm Howitzer may be assigned to a sensor
it_IT: L'obice da 105 mm può essere assegnato a un sensore

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HH1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HMK1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_RHOW.text[2] ... + 4 refs
en: Best Targets: Base Structures, infantry, wheeled vehicles
it_IT: Bersagli migliori: strutture, fanteria e veicoli su ruote

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HH1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HH1.text[1]
en: 155mm Howitzer may be assigned to a sensor
it_IT: L'obice da 105 mm può essere assegnato a un sensore

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_IHOW.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_IHOW.text[1]
en: 105m Howitzer firing incendiaries, may be assigned to a sensor
it_IT: L'obice incendiario da 105mm può essere assegnato a un sensore

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_IHOW.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_IHOW.text[2]
en: Best Targets: Base Structures, bunkers
it_IT: Bersagli migliori: strutture e bunker

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWAC1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWD1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWRF1.text[0] ... + 9 refs
en: Howitzer Upgrade
it_IT: Aggiornamento dell'obice

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWAC1.text[1] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_AAAC2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWAC1.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_AAAC2.text[1]
en: Self-guided rocket powered shells
it_IT: Colpi a razzo auto-guidati

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWAC1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWAC3.text[2]
en: Increases Howitzer accuracy
it_IT: Aumenta la precisione dell'obice

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWAC1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWD1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWRF1.text[3] ... + 9 refs
en: All howitzers upgraded automatically
it_IT: Tutti gli obici sono stati aggiornati automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BDMG1.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWD1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BDMG1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWD1.text[1]
en: High Explosive shells
it_IT: Colpi altamente esplosivi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWD1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWD4.text[2]
en: Increases Howitzer damage
it_IT: Aumenta i danni dell'obice

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_ROF1.text[1] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_FL_ROF1.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWRF1.text[1] ... + 3 refs
en: Automatic loading mechanism replaces manual loader
it_IT: Il meccanismo di ricarica automatica sostituisce quello manuale

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWRF1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWRF4.text[2]
en: Increases Howitzer ROF
it_IT: Aumenta la cadenza di tiro dell'obice

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D2.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_MG_ROF1.text[0] ... + 13 refs
en: Machinegun Upgrade
it_IT: Aggiornamento delle mitragliatrici

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_D5.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_D5.text[1]
en: Tungsten-tipped armor-piercing bullets
it_IT: Proiettili perforanti con punta di tungsteno

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D1.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D2.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_D5.text[2] ... + 2 refs
en: Increases Machinegun damage
it_IT: Aumenta i danni della mitragliatrice

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D2.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_MG_ROF1.text[3] ... + 13 refs
en: All machineguns upgraded automatically
it_IT: Tutte le mitragliatrici sono state aggiornate automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_ROF2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_ROF2.text[1]
en: Improved chaingun mechanism
it_IT: Meccanismo della mitragliatrice migliorato

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_MG_ROF1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_ROF2.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG_ROF3.text[2]
en: Increases Machinegun ROF
it_IT: Aumenta la cadenza di tiro della mitragliatrice

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M2.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_M3.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_M3.text[1]
en: May be assigned to a sensor
it_IT: Può essere assegnato a un sensore

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MORTA1.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M2.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_MRL1.text[2] ... + 7 refs
en: Best Targets: Base structures, infantry, wheeled vehicles
it_IT: Bersagli migliori: strutture, fanteria e veicoli su ruote

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MORTA1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_MP1.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M2.text[3] ... + 29 refs
en: Body Points: Very Low
it_IT: Punti corazza: molto bassi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_M_D1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_AC1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_ROF1.text[0] ... + 11 refs
en: Mortar Upgrade
it_IT: Aggiornamento del mortaio

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_M_D4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_M_D4.text[1]
en: High Explosive Armor-Piercing Shells
it_IT: Colpi ad alto esplosivo perforanti

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_M_D1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_M_D4.text[2]
en: Increases Mortar damage
it_IT: Aumenta i danni del mortaio

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_M_D1.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_AC1.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_ROF1.text[3] ... + 11 refs
en: All mortars upgraded automatically
it_IT: Tutti i mortai sono stati aggiornati automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_AC1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_D1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_ROF1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_RK_D4.text[0]
en: Mini-Rocket Upgrade
it_IT: Aggiornamento dei mini-razzi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_RK_D4.text[1]
en: High Explosive Armor-Piercing warheads
it_IT: Testate perforanti ad alto esplosivo

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_D1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_RK_D4.text[2]
en: Increases Mini-Rocket damage
it_IT: Aumenta i danni dei mini-razzi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_AC1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_D1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_ROF1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_RK_D4.text[3]
en: All mini-rockets upgraded automatically
it_IT: Tutti i mini-razzi sono stati aggiornati automaticamente

en: Robotic reload system
it_IT: Sistema di ricarica robotico

en: Increases Mini-Rocket ROF
it_IT: Aumenta la cadenza di tiro dei mini-razzi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_AC1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_D1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_AC2.text[0] ... + 14 refs
en: Rocket Upgrade
it_IT: Aggiornamento dei razzi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_SRK_D4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_SRK_D4.text[1]
en: High Explosive Squash Head warhead
it_IT: Testata ad alto esplosivo al plastico

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_D1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_SRK_D4.text[2]
en: Increases Rocket damage
it_IT: Aumenta i danni dei razzi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_AC1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_D1.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_AC2.text[3] ... + 14 refs
en: All rockets upgraded automatically
it_IT: Tutti i razzi sono stai aggiornati automaticamente

en: Destroy all New Paradigm units
it_IT: Distruggi tutte le unità del Nuovo Paradigma

en: Destroy all New Paradigm reinforcements
it_IT: Distruggi tutti i rinforzi del Nuovo Paradigma

en: Build at least 7 non-wall structures on the plateau and destroy all New Paradigm reinforcements
it_IT: Costruisci almeno 7 strutture non murarie sull'altopiano e distruggi tutti i nuovi rinforzi del Nuovo Paradigma

en: Locate and rescue your units from the shot down transporter
it_IT: Individua e salva le unità del trasportatore abbattuto

en: Rescue the civilians from The Collective before too many are captured
it_IT: Salva i civili dal Collettivo prima che ne vengano catturati troppi

en: Secure the Uplink from The Collective
it_IT: Proteggi il collegamento dal Collettivo

en: Send off at least one transporter with a truck and survive The Collective assault until the timer ends
it_IT: Invia almeno un trasportatore con un camion e sopravvivi all'assalto del Collettivo fino alla fine del timer

en: Send off as many transporters as you can and bring at least one truck
it_IT: Invia più trasportatori che puoi, e porta almeno un camion

en: Move all units into the valley
it_IT: Sposta tutte le unità nella valle

en: Destroy the missile silos
it_IT: Distruggi i silos missilistici

en: Rescue Alpha team from Nexus
it_IT: Salva la squadra Alfa da Nexus

en: Destroy the Nexus HQ to disable the Nexus Intruder Program
it_IT: Distruggi il quartier generale di Nexus per disabilitare il Programma d'intrusione NEXUS

en: Research resistance circuits and survive the assault from Nexus
it_IT: Ricerca i circuiti di resistenza e sopravvivi all'assalto del Nexus

en: Protect the missile silos and research for the missile codes
it_IT: Proteggi i silos missilistici e ricerca i codici missilistici

en: Reunite a part of Beta team with a Gamma team outpost
it_IT: Riunisci una parte della squadra Beta con un avamposto della squadra Gamma

en: Return to LZ
it_IT: Ritorna alla zona di atterraggio

en: Hard / Insane difficulty hint:
it_IT: Suggerimento per la difficoltà Difficile / Insana:

en: Fortify a strong base across the map to protect yourself from the Collective
it_IT: Fortifica una base forte sulla mappa per proteggerti dal Collettivo

en: Destroy all enemy units and structures
it_IT: Distruggi tutte le unità e le strutture nemiche

en: Artifacts collected
it_IT: Artefatti raccolti

en: Bases destroyed
it_IT: Basi distrutte

en: Enemy units remaining
it_IT: Unità nemiche rimanenti

en: Enemy structures remaining
it_IT: Strutture nemiche rimanenti

en: Return to LZ required
it_IT: Richiesto ritorno alla zona di atterraggio

en: Destroy all enemy units and bases
it_IT: Distruggi tutte le unità e le basi nemiche

en: Survive until the timer reaches zero
it_IT: Sopravvivi fino a quando il timer arriva a zero

en: Manufacture (F1)
it_IT: Produzione (F1)

en: Manufacture - build factory first
it_IT: Produzione - prima costruisci una fabbrica

en: Research (F2)
it_IT: Ricerca (F2)

en: Research - build research facility first
it_IT: Ricerca - costruisci prima un centro di ricerca

en: Build (F3)
it_IT: Costruzione (F3)

en: Build - manufacture constructor droids first
it_IT: Costruisci - prima produci dei droidi costruttori

en: Design (F4)
it_IT: Progettazione (F4)

en: Design - construct HQ first
it_IT: Progetta - prima costruisci un QG

en: Commanders (F6)
it_IT: Comandanti (F6)

en: Commanders - manufacture commanders first
it_IT: Comandanti - prima produci dei comandanti

en: Close
it_IT: Chiudi

en: Intelligence Display (F5)
it_IT: Intelligence (F5)

en: In this training session you'll learn how to build an effective base
it_IT: In questa sessione di addestramento imparerai a costruire una base efficiente

en: Oil resources are key to your success
it_IT: Le risorse petrolifere sono alla base del tuo successo

en: To build an oil derrick, select one of your trucks
it_IT: Per costruire un derrick seleziona uno dei tuoi camion

en: Left click the oil pool indicated by the radar pulse to order your truck to build
it_IT: Fai clic col tasto sinistro sulla chiazza d'olio indicata dal segnale radar per ordinare al tuo camion di costruire

en: The oil derrick is currently dormant. Build a power generator to convert the oil into power
it_IT: Il derrick è attualmente inattivo. Costruisci un generatore d'energia per convertire l'olio in energia

en: Left click the flashing build icon
it_IT: Fai clic col tasto sinistro sull'icona di costruzione lampeggiante

en: Now left click the power generator in the build menu on the left
it_IT: Ora fai clic col tasto sinistro sul generatore di energia nel menu costruisci sulla sinistra

en: Position the square at your base and left click to start the build process
it_IT: Posiziona il quadrato nella tua base e fai clic col tasto sinistro per avviare il processo di costruzione

en: To increase your build rate, select your second truck
it_IT: Per aumentare la velocità di costruzione, seleziona il tuo secondo camion

en: Now left click the power generator site
it_IT: Ora fai clic col tasto sinistro sulla posizione del generatore di energia

en: The other truck will now help to build the power generator
it_IT: L'altro camion ora aiuterà a costruire il generatore d'energia

en: During missions you need to locate and recover technologies from before the Collapse
it_IT: Durante le missioni dovrai localizzare e recuperare le tecnologie precedenti al Collasso

en: Use a truck to search for the artifact indicated by the radar pulse
it_IT: Usa un camion per cercare l'artefatto indicato dal segnale radar

en: Move the pointer over the artifact and left click to recover it
it_IT: Muovi il puntatore sopra l'artefatto, poi fai clic col tasto sinistro per recuperarlo

en: A research facility is required to research artifacts
it_IT: È richiesto un centro di ricerca per ricercare gli artefatti

en: Left click the flashing BUILD icon
it_IT: Fai clic col tasto sinistro sull'icona lampeggiante COSTRUISCI

en: Now left click the research facility and position it at your base
it_IT: Ora fai clic col tasto sinistro sul centro di ricerca, e posizionalo nella tua base

en: Use your other truck to help build the research facility
it_IT: Usa l'altro camion per aiutare a costruire il centro di ricerca

en: To research the artifact, left click on the flashing RESEARCH icon
it_IT: Per ricercare l'artefatto, fai clic col tasto sinistro sull'icona lampeggiante RICERCA

en: Now left click the machinegun artifact
it_IT: Ora fai clic col tasto sinistro sull'icona della mitragliatrice

en: The artifact is now being researched by the facility
it_IT: L'artefatto è attualmente ricercato dalla struttura

en: The researched machinegun can now be used to design a new vehicle
it_IT: La mitragliatrice ricercata può essere ora usata per progettare un nuovo veicolo

en: Left click the flashing DESIGN icon
it_IT: Fai clic col tasto sinistro sull'icona lampeggiante PROGETTAZIONE

en: To start your design, left click the NEW DESIGN icon
it_IT: Per iniziare la tua progettazione, fai clic col tasto sinistro sull'icona NUOVO PROGETTO

en: Now left click the Vehicle Body icon
it_IT: Ora fai clic col tasto sinistro sull'icona del corpo del veicolo

en: Then left click the Viper body
it_IT: Poi clicca sul corpo Viper

en: Left click the Wheels icon
it_IT: Fai clic col tasto sinistro sull'icona delle Ruote

en: Then left click the machinegun to complete your design
it_IT: Poi fai clic sulla mitragliatrice per completare il tuo progetto

en: To finalize your design, left click the CLOSE icon
it_IT: Per finalizzare il progetto fai clic sull'icona CHIUDI

en: A factory is now required to manufacture your new vehicle
it_IT: È ora richiesta una fabbrica per produrre il tuo nuovo veicolo

en: Now left click the factory icon and position it at your base
it_IT: Ora fai clic con il tasto sinistro sull'icona della fabbrica, e posizionala nella tua base

en: Select a location for your factory
it_IT: Seleziona una posizione per la tua fabbrica

en: The delivery point is indicated by the number 1
it_IT: Il punto di consegna è indicato dal numero 1

en: All new units will drive to this location once built
it_IT: Tutte le nuove unità si recheranno in questa posizione una volta costruite

en: You can move the delivery point at any time by left clicking it
it_IT: Puoi spostare il punto di consegna in ogni momento facendoci clic con tasto sinistro

en: Now click where you want to position the delivery point
it_IT: Ora fai clic dove vuoi per posizionare il punto di consegna

en: The factory can now be ordered to build a new unit
it_IT: Si può ora ordinare alla fabbrica di produrre una nuova unità

en: Left click the flashing MANUFACTURE icon
it_IT: Fai clic col tasto sinistro sull'icona lampeggiante PRODUZIONE

en: Now left click the units you want to build from the menu at the left
it_IT: Ora seleziona col tasto sinistro le unità che vuoi costruire dal menu a sinistra

en: Please wait whilst the factory manufactures the new unit(s)
it_IT: Attendi mentre la fabbrica produce le nuove unità

en: Congratulations commander - you are ready for your first mission
it_IT: Congratulazioni comandante - ora è pronto per la sua prima missione

en: CAMPAIGN ONE
it_IT: PRIMA CAMPAGNA

en: WESTERN SECTOR
it_IT: SETTORE OCCIDENTALE

en: Dawn, July 4th, 2100
it_IT: Alba, 4 Luglio, 2100

en: Project HQ
it_IT: Quartier generale del Progetto

en: A New Era
it_IT: Una Nuova Era

en: Morning, July 4th, 2100
it_IT: Mattina, 4 Luglio, 2100

en: In-flight to Western Sector
it_IT: In volo verso il Settore Occidentale

en: Team Alpha nears its destination
it_IT: La squadra Alfa si avvicina alla proria destinazione

en: Transport destinations follow:
it_IT: Le destinazioni dei trasporti seguono:

en: Alpha - Western Sector....
it_IT: Alfa - settore occidentale....

en: Alpha you are cleared for take-off.
it_IT: Alfa avete il permesso per decollare.

en: Good luck and good hunting.
it_IT: Buona fortuna e buona caccia.

en: Approaching Landing Zone. Team Alpha Briefing commences.
it_IT: In avvicinamento alla zona di atterraggio. Inizia il briefing della squadra Alfa.

en: Commander, you lead Team Alpha, one of three expeditionary teams sent out by the Project to recover artifacts from before the Collapse.
it_IT: Comandante, lei guida la squadra Alfa, una delle tre squadre di spedizione mandate dal Progetto per recuperare gli artefatti del periodo precedente al Collasso.

en: Your destination lies in the western zone.
it_IT: La vostra destinazione risiede nella zona occidentale.

en: Incoming Transmission
it_IT: Trasmissione in Arrivo

en: Transmission from Beta Base
it_IT: Trasmissione dalla base Beta

en: Please assist!...
it_IT: Richiediamo assistenza!...

en: Commander, we have recovered a command turret from the New Paradigm.
it_IT: Comandante, abbiamo recuperato una torretta di comando del Nuovo Paradigma.

en: This turret allows commanders to coordinate attacks between assigned units and to act as a delivery point for factories. Researching and using this technology has the highest priority.
it_IT: Questa torretta permette ai comandanti di coordinare gli attacchi delle unità assegnate e di agire come punto di consegna per le fabbriche. Ricercare e usare questa tecnologia ha la priorità più alta.

en: Commander, we are receiving this transmission.
it_IT: Comandante, stiamo ricevendo questa trasmissione.

en: Your attacks upon us will not go unpunished.
it_IT: I tuoi attacchi contro di noi non rimarranno impuniti.

en: You are in contravention of the New Paradigm.
it_IT: Stai contravvenendo al Nuovo Paradigma.

en: All attack groups commence attack on enemy.
it_IT: Tutti i gruppi di attacco incomincino gli attacchi al nemico.

en: They are in contravention of the New Paradigm.
it_IT: Stanno contravvenendo al Nuovo Paradigma.

en: They must be eradicated.
it_IT: Devono essere distrutti.

en: Secure the LZ and establish a forward base.
it_IT: Rendi sicura una Zona di Atterraggio, poi stabilisci un avamposto.

en: Then destroy the New Paradigm's base.
it_IT: Quindi distruggi la base del Nuovo Paradigma.

en: Open your systems to me.
it_IT: Aprite i vostri sistemi a me.

en: Let me meld with your machines and cyborgs.
it_IT: Permettetemi di fondermi con le vostre macchine e cyborg.

en: We will create the perfect nexus of man and machine.
it_IT: Noi creeremo la perfetta connessione di macchine e uomini.

en: Together we can create a new world.
it_IT: Insieme possiamo creare un nuovo mondo.

en: I can give you power beyond your wildest dreams.
it_IT: Posso darvi potenza oltre i vostri sogni più selvaggi.

en: Open your systems to me and you will be strong.
it_IT: Aprite i vostri sistemi a me e sarete forti.

en: I can raise you as gods upon the blasted earth.
it_IT: Posso elevarvi a dei sulla terra distrutta.

en: When we failed to respond it became threatening.
it_IT: Quando abbiamo fallito a rispondere divenne minaccioso.

en: Your interference in my plans for the New Paradigm will not go unpunished.
it_IT: La sua interferenza nei miei piani per il Nuovo Paradigma non rimarrà impunita.

en: You are weak flesh-things. I am strong and have many parts.
it_IT: Siete deboli oggetti di pelle. Sono forte e ho molte parti.

en: You may defeat me here, but I shall rise again.
it_IT: Potrete avermi sconfitto qui, ma io risorgerò.

en: As I once cleansed the world with fire, I will destroy you and your puny Project!!
it_IT: Poiché una volta ho purificato il mondo con il fuoco, distruggerò te e il tuo misero Progetto!!

en: Nexus then removed itself from the system, destroying its memory banks, and removing all traces of its external connections.
it_IT: Nexus allora si è rimosso da solo dal sistema, distruggendo i suoi banchi di memoria, e rimuovendo tutte le tracce delle sue connessioni esterne.

en: We are not sure what Nexus is or who or what is directing it. Initial research links the Nexus Intruder Program with the Reed Corporation, the developer of the synaptic link.
it_IT: Non siamo sicuri di cosa Nexus sia o chi lo stia dirigendo. Ricerche iniziali collegano il Programma Intruso Nexus con la Corporazione Reed, lo sviluppatore del Collegamento Sinaptico.

en: We have ascertained that Nexus supplied the New Paradigm with most of its technology. Whatever Nexus is, it's more than a computer parasite.
it_IT: Abbiamo accertato che Nexus ha rifornito il Nuovo Paradigma con la maggior parte delle sue tecnologie. Qualunque cosa Nexus sia, è più di un virus per computer.

en: It has technology and weapons. It knows about us, and it's not friendly.
it_IT: Egli possiede tecnologie ed armamenti. E' a conoscenza di noi, e non è amichevole.

en: The Synaptic Link was developed by the Reed Corporation in conjunction with the US Military.
it_IT: Il Collegamento Sinaptico fu sviluppato dalla corporazione Reed insieme ai militari statunitensi.

en: The synaptic link allows for almost instantaneous transfer of thought from human operators to vehicle control and guidance systems. The synaptic link is fitted into the base of the skull circling the spinal column.
it_IT: Il Collegamento Sinaptico permette un trasferimento quasi istantaneo del pensiero dagli operatori umani ai controlli del veicolo e ai sistemi di guida. Il Collegamento Sinaptico è installato alla base del cranio circondando la colonna spinale.

en: The link has a hi-speed data transfer port that plugs into any computer system.
it_IT: Il collegamento ha una porta per trasferimento dati ad alta velocità che può collegarsi in qualsiasi sistema computerizzato.

en: More importantly the development of the synaptic link made the creation of cyborgs possible. Early attempts at power suits for individual soldiers failed as they proved to be slow and unresponsive.
it_IT: Ma più importante, lo sviluppo del collegamento sinaptico permise la creazione dei cyborg. I primi tentativi di una corazza potenziata per soldati fallirono in quanto si dimostrarono lenti e poco reattivi.

en: The synaptic link allowed soldiers to be placed in power suits that they controlled as easily as their own bodies. Power suits allowed infantry to function effectively on the battlefields of the 21st Century.
it_IT: Il collegamento sinaptico permise ai soldati di essere messi in corazze potenziate che potevano controllare facilmente come i loro corpi. Le corazze potenziate permisero alla fanteria di funzionare con efficacia nei campi di battaglia del 21° secolo.

en: Unfortunately, this technology has fallen into the hands of the New Paradigm. It is imperative that you research and develop synaptic link technologies.
it_IT: Sfortunatamente, questa tecnologia è caduta nelle mani del Nuovo Paradigma. E' imperativo ricercare e sviluppare delle tecnologie a collegamento sinaptico.

en: Warning!
it_IT: Attenzione!

en: You are entering a restricted area.
it_IT: State entrando in una zona riservata.

en: Return to your designated zone or be destroyed.
it_IT: Ritornate alla vostra zona designata o sarete distrutti.

en: Repeat. Return to your designated zone or be destroyed.
it_IT: Ripeto. Tornate alla vostra zona designata o sarete distrutti.

en: Message Ends.
it_IT: Fine del messaggio.

en: You will be destroyed.
it_IT: Sarete distrutti.

en: NEXUS, the synaptic technology you required has been recovered and sent for collection.
it_IT: NEXUS, la tecnologia del collegamento sinaptico che avete richiesto è stata recuperata e inviata per il recupero.

en: This Nexus Intruder Program is a self-mutating computer parasite. This makes it difficult to eradicate from systems once it has been identified.
it_IT: Questo Programma Intruso Nexus è un parassita dei computer automutante. Questo rende difficile da eliminarlo dai sistemi una volta che è stato identificato.

en: Further analysis was prevented by the manual shutdown of the system by our technicians to prevent additional contamination by the Nexus Intruder Program.
it_IT: Ulteriori analisi sono state impedite dallo spegnimento manuale del sistema eseguito dai nostri tecnici, per prevenire ulteriori contaminazioni da parte del Programma d'intrusione Nexus.

en: However, the spread of the Nexus Intruder Program was not checked by New Paradigm. We need to capture New Paradigm's core systems to further investigate Nexus and determine its origins.
it_IT: Comunque, la dispersione del Programma d'intrusione Nexus non è stata verificata dal Nuovo Paradigma. Dobbiamo catturare i sistemi centrali del Nuovo Paradigma, in modo da compiere ulteriori investigazioni su Nexus e determinare le sue origini.

en: Commander, you are to curtail the New Paradigm's activities in this sector and locate their main base.
it_IT: Comandante, deve ostacolare le attività del Nuovo Paradigma in questo settore e localizzare la loro base principale.

en: You have done well.
it_IT: Avete fatto un ottimo lavoro.

en: Once we have analyzed and authenticated the technology, your reward  will follow.
it_IT: Una volta che avremo analizzato e autenticato la tecnologia, la vostra ricompensa arriverà.

en: Information discovered at the previous enemy base indicates that the New Paradigm recovered two synaptic link artifacts.
it_IT: Le informazioni scoperte nella precedente base nemica indicano che il Nuovo Paradigma ha recuperato due artefatti del collegamento sinaptico.

en: CAMPAIGN TWO
it_IT: SECONDA CAMPAGNA

en: EASTERN SECTOR
it_IT: SETTORE ORIENTALE

en: Morning, September 1st, 2100
it_IT: Mattina, 1° Settembre, 2100

en: In-flight to Eastern Sector
it_IT: In volo verso il Settore Orientale

en: Team Alpha approaches Beta Base
it_IT: Squadra Alfa in avvicinamento alla Base Beta

en: You must defend and hold it at all costs.
it_IT: Dovrete difenderla e tenerla ad ogni costo.

en: THE COLLECTIVE
it_IT: IL COLLETTIVO

en: Commander, a new launch has been detected.
it_IT: Comandante, abbiamo rilevato un nuovo lancio.

en: It is likely to be targeted at your location.
it_IT: E' probabilmente puntato alla vostra posizione.

en: You are to start the immediate evacuation of Beta Base to the safe haven.
it_IT: Dovete iniziare l'evacuazione immediata della Base Beta al rifugio.

en: NASDA is the North American Strategic Defense Agency.
it_IT: La NASDA è l'Agenzia Difensiva Strategica Nord Americana.

en: NASDA was formed in 2076 to defend North America from conventional and nuclear attack. The construction of a satellite defense system began in 2081 and was completed in 2082.
it_IT: La NASDA fu create nel 2076 per difendere il Nord America da attacchi convenzionali e nucleari. La costruzione di un sistema difensivo satellitare iniziò nel 2081 e fu completata nel 2082.

en: In 2085 the NASDA satellites fired their nukes at Earth.
it_IT: Nel 2085 i satelliti NASDA lanciarono i loro missili contro la Terra.

en: There were also ground-based sites. Many of these were destroyed in the nuclear counterstrikes, but there's bound to be some out there.
it_IT: C'erano anche siti basati a terra. Molti di questi furono distrutti nei contrattacchi nucleari, ma ce ne devono essere ancora là fuori.

en: The NASDA satellites also contained pulse-lasers designed to shoot down missiles approaching North America.
it_IT: I satelliti NASDA erano inoltre armati con laser a impulsi progettati per abbattere missili in avvicinamento al Nord America.

en: During the counterstrikes, these LasSats failed to fire. If brought into operation, these LasSats could inflict major damage on ground targets.
it_IT: Durante i contrattacchi, questi laser satellitari non spararono. Se portati in funzione potrebbero infliggere gravi danni ai bersagli a terra.

en: All nukes targeted at  North America found their targets.
it_IT: Tutti gli ordigni puntati al Nord America colpirono i loro bersagli.

en: We know that Nexus is searching for NASDA Central in the Eastern Sector. This was one of the land-based control centres for the satellites.
it_IT: Sappiamo che Nexus sta cercando la Centrale NASDA nel settore orientale. Questa era una delle basi di controllo a terra per i satelliti.

en: If the centre is found intact, NEXUS may gain control of the satellites.
it_IT: Se il centro rimane intatto, NEXUS potrebbe prendere controllo dei satelliti.

en: Nexus claimed that it had already destroyed the world.
it_IT: Nexus ha affermato che egli ha già distrutto il mondo.

en: NASDA Briefing follows...
it_IT: Briefing NASDA segue...

en: We've got to make sure that it can't do it again.
it_IT: Dobbiamo fare in modo che non lo possa fare nuovamente.

en: Analysis indicates that these systems were part of the control system for the NASDA satellites.
it_IT: Le analisi indicano che questi sistemi erano parte del sistema di controllo per i satelliti NASDA.

en: It's now certain that Nexus was responsible for The Collapse.
it_IT: E' ora certo che Nexus fu responsabile del Collasso.

en: During the early stages of the Collapse, NASDA technicians switched off  the infected systems in order to isolate the spread of Nexus. This seems to have prevented the LasSats from firing during the counterstrikes.
it_IT: Nelle prime fasi del Collasso, i tecnici NASDA hanno spento i sistemi infetti per isolare la contaminazione di Nexus. Sembra che ciò abbia impedito ai Laser Satellitari di sparare durante i contrattacchi.

en: The ensuing nuclear-magnetic pulses wiped clean large amounts of NASDA's memory banks, shattering its core processor, and sent shockwaves blasting through Nexus.
it_IT: Gli impulsi nucleari-magnetici che seguirono distrussero gran parte dei banchi memoria NASDA, spaccando il suo processore centrale, e mandarono onde d'urto attraverso Nexus.

en: Nexus was fried as whole sections of its consciousness were obliterated in the counterstrikes.
it_IT: Nexus fu fritto in quanto grandi sezione della sua coscienza furono cancellate nei contrattacchi.

en: Commander we are detecting transmissions from this site that are reaching high orbit.
it_IT: Comandante stiamo rilevando trasmissioni da questa località che stanno raggiungendo l'orbita alta.

en: Nexus has now reconnected itself with the NASDA satellites.
it_IT: NEXUS si è riconnesso con i satelliti NASDA.

en: This poses a major threat to the Project and to our survival.
it_IT: Ciò rappresenta una grave minaccia per il Progetto e per la nostra sopravvivenza.

en: Analysis of NASDA Central leaves no doubt that The Collective has introduced the Nexus Intruder Virus to it.
it_IT: Analisi della Centrale NASDA mostrano senza dubbio che il Collettivo ha introdotto il Virus Intruso Nexus in essa.

en: The nuclear reactor was going to be used to power a vast network of pre-Collapse computer systems.
it_IT: Il reattore nucleare sarebbe stato usato per dare energia ad una vasta rete di sistemi di computer precedenti al Collasso.

en: Commander, we have just detected a missile launch at these coordinates.
it_IT: Comandante, abbiamo appena rilevato un lancio missilistico a queste coordinate.

en: Team Gamma are sending a team to investigate the launch site and to prevent any further launches.
it_IT: Il Team Gamma sta mandando una squadra a investigare sul sito di lancio e prevenire altri lanci.

en: We can only assume that Nexus has gained control of this site. We cannot determine whether the missile is nuclear-armed or where it is targeted. You are advised to begin preparations for the evacuation of your base.
it_IT: Possiamo solo assumere che Nexus abbia preso controllo di questo sito. Non possiamo determinare se il missile è nucleare o contro cosa sia puntato. E' consigliabile iniziare le preparazione per l'evacuazione della vostra base.

en: Warriors of the Collective, I seek the location of NASDA Central.
it_IT: Guerrieri del Collettivo, sto cercando la posizione della Centrale NASDA.

en: It lies somewhere in your territory.
it_IT: Si trova da qualche parte nel vostro territorio.

en: Find it for me and I shall provide you with further weapons to aid you in your war against the Project.
it_IT: Trovala per me e ti darò altre armi per aiutarti nella tua guerra contro il Progetto.

en: Warriors of The Collective, more intruders are entering our territory.
it_IT: Guerrieri del Collettivo, altri intrusi stanno entrando nel nostro territorio.

en: They are not part of the machine.
it_IT: Non sono parte della macchina.

en: Warriors of The Collective, attack and destroy kill all who resist the machine.
it_IT: Guerrieri del Collettivo, attaccate, distruggete e uccidete chiunque si opponga alla Macchina.

en: Attack! Erase their presence from this area!
it_IT: Attaccate! Cancellate la loro presenza da quest'area!

en: Warriors of The Collective, we are ready to destroy the intruders who pollute our lands.
it_IT: Guerrieri del Collettivo, siamo pronti a distruggere gli intrusi che avvelenano le nostre terre.

en: Those of the Project are not of the machine. They have been denied its blessing. We who have embraced the power of the machine have a destiny to sweep away such weak creatures.
it_IT: Quelli del Progetto non sono parte della macchina. Ad essi è stata negata la sua benedizione. Noi che abbiamo abbracciato il potere della macchina siamo destinati a spazzare via queste deboli creature.

en: They shall fall before the might of The Collective.
it_IT: Essi cadranno di fronte alla potenza del Collettivo.

en: Attack and destroy all who resist the machine.
it_IT: Distruggete e uccidete chiunque si opponga alla Macchina.

en: Attack!
it_IT: Attaccate!

en: Warriors of the Collective, Nexus has given us the power of the machine so that we can destroy all that oppose us.
it_IT: Guerrieri del Collettivo, Nexus ci ha dato la potenza della macchina in modo che possiamo distruggere tutto ciò che si oppone a noi.

en: Nexus now asks us to crush the Project.
it_IT: Nexus ora ci chiede di distruggere il Progetto.

en: Cleanse and destroy!!
it_IT: Purificate e distruggete!!

en: Warriors of the Collective. You have performed well.
it_IT: Guerrieri del Collettivo. Avete agito bene.

en: Your just reward is on its way.
it_IT: La vostra ricompensa è in arrivo.

en: The Project is fleeing its base and stealing your technology.
it_IT: Il Progetto sta abbandonando la sua base e sta rubando le vostre tecnologie.

en: You must stop them!
it_IT: Dovete fermarli!

en: Decoding Transmission...
it_IT: Decodifica della Trasmissione in corso...

en: CAMPAIGN THREE
it_IT: TERZA CAMPAGNA

en: NORTHERN SECTOR
it_IT: SETTORE SETTENTRIONALE

en: Dusk, December 3rd, 2100
it_IT: Crepuscolo, 3 Dicembre, 2100

en: In-flight to Northern Sector
it_IT: In volo verso il Settore Settentrionale

en: The Final Encounter
it_IT: L'Incontro Finale

en: Briefing Commences
it_IT: Inizio Ordini

en: Personnel at Gamma Base have confirmed that the nuclear missiles targeted at Alpha and Beta bases were launched from a silo in their sector.
it_IT: Il personale della Base Gamma ha confermato che i missili nucleari puntati alle basi Alfa e Beta sono stati lanciati da un silo nel loro settore.

en: Team Gamma is currently scouting the silo's location and monitoring NEXUS's activity.
it_IT: Il Team Gamma sta eseguendo ricognizioni della posizione del silo e stanno monitorando l'attività di NEXUS.

en: Time's up commander!!
it_IT: Tempo scaduto comandante!!

en: Commander, we are detecting NEXUS forces from these coordinates...
it_IT: Comandante, stiamo localizzando forze NEXUS da queste coordinate...

en: Glad you could make it, Commander.
it_IT: Siamo felici che ce l'abbiate fatta, Comandante.

en: Enemy strike VTOLs have got us pinned down. We've managed to hold off cyborgs and tanks, but we haven't been able to make any progress along the valley.
it_IT: I VTOL d'attacco nemici ci hanno bloccato. Siamo riusciti a tenere a bada i cyborg e i carri, ma non siamo riusciti a fare alcun progresso nella valle.

en: Can you try and reach us with anti-aircraft units?
it_IT: Potete cercare di raggiungerci con unità antiaeree?

en: This is Team Alpha. Repeat, this is Team Alpha. We require immediate assistance.
it_IT: Qui è la squadra Alfa. Ripeto qui è la squadra Alfa. Richiediamo assistenza immediata.

en: We are under heavy attack from cyborgs, laser tanks, and strike VTOLs.
it_IT: Siamo sotto pesante attacco da cyborg, carri laser, e VTOL d'attacco.

en: We were trying to reach your position, but have been ambushed.
it_IT: Stavamo cercando di raggiungere le vostre posizioni, ma siamo caduti vittima di un imboscata.

en: We're holed up in  a valley at these coordinates.
it_IT: Siamo chiusi in una valle a queste coordinate.

en: Please assist.
it_IT: Richiediamo assistenza.

en: Commander, forces from Team Alpha escaped the nuclear attack on Alpha Base.
it_IT: Comandante, le forze della squadra Alfa sono sopravvissute all'attacco nucleare alla Base Alfa.

en: We are experiencing some interference from NEXUS.
it_IT: Stiamo subendo alcune interferenze da NEXUS.

en: You must destroy his command centre before we lose control of key systems.
it_IT: Dovete distruggere il suo centro di comando prima che possa prendere il controllo dei nostri sistemi chiave.

en: Commander, welcome to NEXUS!
it_IT: Comandante, benvenuto a NEXUS!

en: Well done Commander, you've prevented my last missile from launching.
it_IT: Ben fatto Comandante, avete impedito il lancio del mio ultimo missile.

en: Such a shame. Your Project HQ would have made a wonderful target.
it_IT: Che peccato. Il Quartier generale del Progetto sarebbe stato un bellissimo bersaglio.

en: But it's good of you to join me here.
it_IT: Ma è gentile da parte vostra unirvi a me qua.

en: Buried beneath this silo is a tactical nuclear warhead that is set to go off soon.
it_IT: Sotto questo silo c'è una testa nucleare tattica innescata che esploderà fra poco.

en: As I cannot launch it, it'll just have to blow where it is.
it_IT: Siccome non la posso lanciare, dovrà semplicemente esplodere dove si trova.

en: Please note that all entrances to the underground complex have been sealed. Goodbye, Commander.
it_IT: Vi rendo noto che tutte le entrate al complesso sotterraneo sono state chiuse. Addio, Comandante.

en: Ah, Commander, so good of you to join us here at Nexus base.
it_IT: Ah, Comandante, gentile da parte sua unirsi a noi qua alla base Nexus.

en: It was very useful having Gamma Team set up here in the mountains.
it_IT: E' stato molto utile avere il Team Gamma posizionato quassù sulle montagne.

en: Their absorption was such a pleasure.
it_IT: Assorbirli è stato un piacere.

en: Thank you for all those useful technologies you've recovered.
it_IT: Grazie per tutte le utili tecnologie che avete recuperato.

en: You and not those fools in the New Paradigm and the Collective.
it_IT: Voi e non quegli stupidi del Nuovo Paradigma o del Collettivo.

en: I'm now activating all your synaptic links so that your forces can meld with Nexus.
it_IT: Ora sto attivando tutti i vostri collegamenti sinaptici in modo che le vostre forze possano unirsi a Nexus.

en: Your forces are now mine! Welcome to Nexus.
it_IT: Le vostre forze ora sono mie! Benvenuti a Nexus.

en: Commander, you're proving to be more resilient than I thought.
it_IT: Comandante, vi state dimostrando più resilienti di quanto pensassi.

en: Such a pity that you refused to join me earlier.
it_IT: Un vero peccato che abbiate rifiutato di unirvi a me prima.

en: But no matter, as you'll not be here much longer.
it_IT: Ma non è un problema, in quanto non sarete qua ancora a lungo.

en: After much searching and reprogramming, I've finally got all my systems back on-line.
it_IT: Dopo molta ricerca e riprogrammazione, ho finalmente riattivato tutti i miei sistemi.

en: Once I destroyed the world with nuclear fire to clear the way for my cybernetic future.
it_IT: Una volta distrussi il mondo con il fuoco nucleare per liberare la strada al mio futuro cibernetico.

en: I now intend to further shape the world into my own image, by  surgically removing unwanted growths like yourself.
it_IT: Ora intendo continuare a plasmare il mondo a mia immagine, rimuovendo chirurgicamente escrescenze indesiderate come voi.

en: My Laser Satellites are now powering up. I intend to test them on you first, Commander!
it_IT: I miei Satelliti Laser si stanno caricando. Intendo testarli su di voi prima, Comandante!

en: The Reed Corporation was founded by Dr Allan Reed. In 2080, Dr Reed landed a contract with the US Military to develop the synaptic link technology.
it_IT: La Corporazione Reed fu fondata dal dottor Allan Reed. Nel 2080 il dottor Reed stipulò un contratto con i militari statunitensi per sviluppare la tecnologia del collegamento sinaptico.

en: After patenting the synaptic link five years later, Dr Reed continued his researches into cybernetics.
it_IT: Dopo aver brevettato il collegamento sinaptico cinque anni dopo, il Dr Reed continuò le sue ricerche nella cibernetica.

en: His goal this time was to allow transfer of human consciousness into data streams that could meld with computer technologies. While in Cyberspace the operator's bodies were kept in immersion tanks.
it_IT: Questa volta il suo obbiettivo era di poter trasferire la coscienza umana in flussi di dati che potevano fondersi con le tecnologie computerizzate. Mentre erano nel cyberspazio i corpi degli operatori venivano mantenuti in vasche di immersione.

en: Backed again by the military, Dr Reed began work on the NEXUS Intruder Program. After three years with little progress, the military abandoned the Nexus Project and cut Dr Reed's funding.
it_IT: Supportato nuovamente dai militari, il dottor Reed iniziò a lavorare sul Programma d'intrusione NEXUS. Dopo 3 anni con pochi progressi, i militari abbandonarono il Progetto Nexus e tagliarono i fondi al dottor Reed.

en: Reports from the time claim that Dr Reed was furious and vowed to have his revenge on all who got in his way.
it_IT: Rapporti del tempo dicono che il Dr Reed era furioso e che giurò vendetta a chiunque si fosse messo sulla sua strada.

en: It appears that Dr Reed may have succeeded in his goals and completed the Nexus Intruder Program.
it_IT: Sembra che il dottor Reed possa essere riuscito nei suoi obiettivi e aver completato il Programma d'intrusione Nexus.

en: The similarity between NEXUS and Dr Reed is striking.
it_IT: La similitudine tra NEXUS e il Dr Reed è perfetta.

en: Such an interesting history lesson. Now allow me to bring you up to date.
it_IT: Che interessante lezione di storia. Ora permettetemi di aggiornarvi.

en: The NEXUS Intruder Program was created in order to control fools like you.
it_IT: Il Programma d'intrusione NEXUS fu creato per controllare gli stupidi come voi.

en: It's very simple for me to infiltrate your systems and take them over. It's so simple, in fact, that you wouldn't even know I'm there. That is until I activate parts of myself etched into your core systems.
it_IT: E' molto semplice per me infiltrarmi nei vostri sistemi e prenderne il controllo. E' così semplice, infatti, che non sapreste nemmeno che sono qua. Almeno fino a quando non attivo mie parti inserite nei vostri sistemi centrali.

en: Let's start by activating NEXUS in your core systems and see what happens!
it_IT: Iniziamo attivando NEXUS nei vostri sistemi centrali e vediamo cosa succede!

en: Commander, we are experiencing interference with our equipment.
it_IT: Comandante, stiamo subendo interferenze con il nostro equipaggiamento.

en: Normal service will be restored as soon as possible.
it_IT: I normali servizi saranno ripristinati appena possibile.

en: Not long to go now, Commander. There's no where else for you to run to.
it_IT: Manca poco, Comandante. Non c'è nessun altro luogo dove potete scappare.

en: However, if you vacate this facility, then I shall let you go free, as you are no longer a threat to me.
it_IT: Comunque, se lascerete questa installazione, vi lascerò andare, in quanto non sarete più una minaccia.

en: You have five minutes to comply or else it's frying time!
it_IT: Avete 5 minuti per farlo o sarete fritti!

en: Commander, we are under attack by NEXUS cyborgs and tanks. Please help as we....
it_IT: Comandante, siamo sotto attacco dai carri e dai cyborg di NEXUS. Richiediamo assistenza in quanto noi...

en: ...cannot hold out much longer.  Repeat, please help, we cannot hold out much longer....
it_IT: ...non possiamo resistere ancora a lungo. Ripeto, richiediamo assistenza, non possiamo resistere ancora a lungo...

en: Dusk, November 3rd, 2085
it_IT: Crepuscolo, 3 vovembre 2085

en: Earth, High Orbit
it_IT: Terra, Orbita Alta

en: The Collapse
it_IT: Il Collasso

en: January 19th, 2086
it_IT: 19 gennaio 2086

en: North America
it_IT: Nord America

en: Nuclear Winter
it_IT: Inverno nucleare

en: Midnight, April 10th, 2086
it_IT: Mezzanotte, 10 Aprile 2086

en: Rocky Mountains
it_IT: Montagne Rocciose

en: Safety
it_IT: Salvezza

en: Dawn, April 4th, 2100
it_IT: Alba, 4 Aprile 2100

en: A New Beginning
it_IT: Un nuovo inizio

en: The NASDA system was developed to protect us. It was to be the ultimate nuclear deterrent. As it turned out, it was our executioner.
it_IT: Il sistema NASDA fu sviluppato per proteggerci. Doveva essere il deterrente nucleare definitivo. Ma fu il nostro boia.

en: Reports said that NASDA developed a fault during a routine systems check. Don't believe it. Someone wanted it to take us out.
it_IT: I rapporti dissero che la NASDA subì un guasto durante un controllo di routine. Non credeteci. Qualcuno voleva che ci eliminasse.

en: Those nukes were targeted on every major city around the world. NASDA was programmed to start the Collapse. When the counterstrikes launched, its laser defenses and anti-missile ground sites failed.
it_IT: Questi ordigni erano puntati su ogni grande città del mondo. La NASDA era stata programmata per iniziare il Collasso. Quando i contrattacchi furono lanciati, le sue difese laser e i siti terrestri antimissile fallirono.

en: The world as we knew it ended...
it_IT: Il mondo come lo conoscevamo finì...

en: The Nuclear Winter hit hard. Disease and famine claimed most of us who had survived the nuclear strikes. Wars over cans of dog food took even more.
it_IT: L'Inverno Nucleare colpì duramente. Malattie e carestie uccisero molti di quelli che erano sopravvissuti agli attacchi nucleari. Guerre per scatole di cibo per cani ne portarono altri.

en: We'd fled Seattle early in '86. We'd heard that the Rocky Mountains were relatively rad-free.
it_IT: Lasciammo Seattle agli inizi dell'86. Avevamo sentito che le Montagne Rocciose erano relativamente incontaminate.

en: After fighting off bands of marauders we came across the base. Its personnel were dead. Killed by any one of a number of virulent diseases.
it_IT: Dopo aver combattuto bande di predoni arrivammo alla base. Il suo personale era morto. Ucciso da una delle numerose malattie virali.

en: We cracked the doors, and cleared out the bodies inside.
it_IT: Sfondammo le porte, e rimuovemmo i corpi all'interno.

en: We knew that things would never be the same again, but we were determined to build a new world out of the ruins. We rebuilt the landing pads and brought the old systems back on-line.
it_IT: Sapevamo che le cose non sarebbero mai più state le stesse, ma eravamo determinati a costruire un nuovo mondo sulle rovine. Ricostruimmo le Zone di Atterraggio e riattivammo i vecchi sistemi.

en: We were finally ready to begin the Project.
it_IT: Eravamo finalmente pronti a iniziare il Progetto.

en: After many long months of struggle, we defeated NEXUS.
it_IT: Dopo molti mesi di lotte, abbiamo sconfitto NEXUS.

en: The war started by Dr Reed was over.
it_IT: La guerra iniziata dal Dottor Reed era finita.

en: We have recovered many of the technologies we sought.
it_IT: Abbiamo recuperato molte delle tecnologie che cercavamo.

en: It is now time to use them to rebuild the world.
it_IT: E' ora di usarle per ricostruire il mondo.

en: Slowly, out of the ashes we will rise again...
it_IT: Lentamente, risorgeremo dalle ceneri...

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperLtMGWheels.name data/base/stats/templates.json: $.ViperMG01Wheels.name data/mp/stats/templates.json: $.A-Viper-Wheels-MG.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperMG01Wheels.name
en: Machinegun Viper Wheels
it_IT: Mitragliatrice Viper su ruote

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Tower01.name data/base/stats/sensor.json: $.SensorTower1Mk1.name data/base/stats/structure.json: $.Sys-SensoTower01.name ... + 2 refs
en: Sensor Tower
it_IT: Torre sensoria

en: Tornado AA Site
it_IT: Sito Antiaereo Tornado

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG1Mk1.name data/base/stats/weapons.json: $.MG1Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG1Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG1Mk1.name
en: Machinegun
it_IT: Mitragliatrice

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun02.name data/base/stats/weapons.json: $.AAGun2Mk1.name
en: Cyclone Flak Turret
it_IT: Torretta antiaerea Cyclone

en: VTOL Flak Cannon
it_IT: Cannone antiaereo per VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.CollectiveWall.name data/mp/stats/structure.json: $.CollectiveWall.name
en: Collective Wall
it_IT: Muro del Collettivo

en: Collective Corner Wall
it_IT: Angolo di muro del Collettivo

en: Nexus Wall
it_IT: Muro di Nexus

en: Nexus Corner Wall
it_IT: Angolo di muro di Nexus

en: CAM1 RESEARCH
it_IT: RICERCA CAM1

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.ADVANCEDRESEARCH.name
en: ADVANCED RESEARCH
it_IT: RICERCA AVANZATA

en: CAM1 VEHICLES
it_IT: VEICOLI CAM1

en: CAM1 WEAPONS
it_IT: ARMI CAM1

en: CAM1 SYSTEMS
it_IT: SISTEMI CAM1

en: CAM1 DEFENSES
it_IT: DIFESE CAM1

en: CAM1 STRUCTURES
it_IT: STRUTTURE CAM1

en: CAM2 RESEARCH
it_IT: RICERCA CAM2

en: CAM2 VEHICLES
it_IT: VEICOLI CAM2

en: CAM2 CYBORGS
it_IT: CYBORG CAM2

en: CAM2 WEAPONS
it_IT: ARMI CAM2

en: CAM2 SYSTEMS
it_IT: SISTEMI CAM2

en: CAM2 DEFENSES
it_IT: DIFESE CAM2

en: CAM2 STRUCTURES
it_IT: STRUTTURE CAM2

en: CAM3 RESEARCH
it_IT: RICERCA CAM3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Comp-MissileCodes01.name
en: Missile Targeting Codes
it_IT: Codici di Lancio dei Missili

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Comp-MissileCodes02.name
en: Second Level Missile Targeting Codes
it_IT: 2° Livello dei Codici di Lancio dei Missili

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Comp-MissileCodes03.name
en: Third Level Missile Firing Codes
it_IT: 3° Livello dei Codici di Lancio dei Missili

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-Cannon.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-Cannon-GROUND.name data/base/stats/templates.json: $.CyborgCannon01Grd.name ... + 2 refs
en: Heavy Gunner Cyborg
it_IT: Cannoniere pesante

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-Flamer.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-Flamer-GROUND.name data/base/stats/templates.json: $.CyborgFlamer01Grd.name ... + 2 refs
en: Flamer Cyborg
it_IT: Cyborg con lanciafiamme

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-MG.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-Chain-GROUND.name data/base/stats/templates.json: $.CyborgChain01Ground.name ... + 2 refs
en: Machinegunner Cyborg
it_IT: Cyborg mitragliere

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.CyborgLegs.name data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Legs01.name data/mp/stats/propulsion.json: $.CyborgLegs.name
en: Cyborg Propulsion
it_IT: Propulsione Cyborg

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.MG3-Tower.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower3.name
en: Heavy Machinegun Tower
it_IT: Torre con mitragliatrice pesante

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Flame1Mk1-Tower.name
en: Flamer Tower
it_IT: Torre di Guardia con Lanciafiamme

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.GuardTower5.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox06.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower5.name
en: Lancer Tower
it_IT: Torre con lanciatore

en: Advanced Manufacturing Mk3
it_IT: Produzione Avanzata Mk3

en: Robotic Repair Facility Mk3
it_IT: Centro di riparazione robotizzato Mk3

en: Advanced Repair Facility Mk2
it_IT: Centro di riparazione avanzato Mk2

en: Advanced Repair Facility Mk3
it_IT: Centro di riparazione avanzato Mk3

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/repair.json: $.HeavyRepair.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-MobileRepairTurretHvy.name
en: Heavy Repair Turret
it_IT: Torretta Riparatrice Pesante

en: Nexus Intruder Program
it_IT: Programma d'intrusione Nexus

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Resistance-Circuits.name
en: Nexus Resistance Circuits
it_IT: Circuiti Resistenti a Nexus

en: Nexus Resistance Circuits Mk2
it_IT: Circuiti resistenti a Nexus Mk2

en: Nexus Resistance Circuits Mk3
it_IT: Circuiti resistenti a Nexus Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Hover02.name
en: Hover Propulsion II
it_IT: Propulsione su Hovercraft II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Halftracks02.name
en: Half-tracked Propulsion II
it_IT: Propulsione su Semi-cingoli II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Tracks02.name
en: Tracked Propulsion II
it_IT: Propulsione su cingoli II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-VTOL02.name
en: VTOL Propulsion II
it_IT: Propulsione VTOL II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Wheels02.name
en: Wheeled Propulsion II
it_IT: Propulsione su ruote II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage09.name
en: Depleted Uranium MG Bullets Mk2
it_IT: Proiettili di Mitragliatrice ad Uranio Impoverito Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-TUTMG.name
en: Machinegun Artifact
it_IT: Artefatto della Mitragliatrice

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0CommandCentreNP.name
en: New Paradigm Command Center
it_IT: Centro di Comando del Nuovo Paradigma

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0CommandCentreCO.name
en: Collective Command Center
it_IT: Centro di Comando del Collective

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.NX-CruiseSite.name data/mp/stats/structure.json: $.NX-CruiseSite.name
en: Missile Silo
it_IT: Silo missilistico

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Hvywpn-Mcannon.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cyb-Hvywpn-Mcannon.name
en: Super Heavy-Gunner
it_IT: Cannoniere super pesante

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Hvywpn-Acannon.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Hvy-Acannon.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cyb-Hvywpn-Acannon.name
en: Super Auto-Cannon Cyborg
it_IT: Super Cyborg con Cannone Automatico

en: Super HPV Cyborg
it_IT: Super Cyborg con Cannone a Ipervelocità

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Hvywpn-TK.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Hvy-TK.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cyb-Hvywpn-TK.name
en: Super Tank-Killer Cyborg
it_IT: Super Cyborg con Tank Killer

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-UpLink.name data/mp/stats/structure.json: $.A0Sat-linkCentre.name
en: Satellite Uplink Center
it_IT: Centro di collegamento satellitare

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Hvywpn-PulseLsr.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Hvy-PulseLsr.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cyb-Hvywpn-PulseLsr.name
en: Super Pulse Laser Cyborg
it_IT: Super Cyborg con Laser a Impulso

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Hvywpn-RailGunner.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cyb-Hvywpn-RailGunner.name
en: Super Rail-Gunner
it_IT: Super Cyborg con Cannone a massa

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Hvywpn-A-T.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Hvy-A-T.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cyb-Hvywpn-A-T.name
en: Super Scourge Cyborg
it_IT: Super Cyborg con Scourge

en: Command Turret II
it_IT: Torretta di comando MkII

en: Command Turret III
it_IT: Torretta di comando MkIII

en: Command Turret IV
it_IT: Torretta di comando MkIV

en: Player
it_IT: Giocatore

en: Lost due to being inactive / playing passively.
it_IT: Sconfitto a causa della modalità di gioco inattiva o passiva.

en: Playing passively will lead to defeat. Actions that are considered:
it_IT: Giocare passivamente porterà alla sconfitta. Azioni che vengono considerate:

en: - unit building - research completion - construction of base structures (factories, power plants, laboratories, modules and oil derricks) - dealing damage
it_IT: - costruzione di unità - completamento della ricerca - costruzione di strutture (fabbriche, centrali elettriche, laboratori, moduli e derrick petroliferi) - infliggere danni

en: Ultimate Scavengers
it_IT: Sciacalli Definitivi

en: Scavengers
it_IT: Sciacalli

en: No Scavengers
it_IT: Nessun Sciacallo

en: No Alliances
it_IT: Nessuna alleanza

en: Allow Alliances
it_IT: Permetti alleanze

en: Locked Teams
it_IT: Squadre bloccate

en: Locked Teams, No Shared Research
it_IT: Squadre bloccate, ricerca non condivisa

en: Low Power Levels
it_IT: Livelli energetici bassi

en: Medium Power Levels
it_IT: Livelli energetici medi

en: High Power Levels
it_IT: Livelli energetici alti

en: Start with No Bases
it_IT: Inizia senza basi

en: Start with Bases
it_IT: Inizia con le basi

en: Start with Advanced Bases
it_IT: Inizia con le basi avanzate

en: EASY
it_IT: FACILE

en: MEDIUM
it_IT: MEDIO

en: HARD
it_IT: DIFFICILE

en: INSANE
it_IT: PAZZO

en: Personality change successful.
it_IT: Cambio di personalità completato.

en: No such personality! Try one of these:
it_IT: Personalità non trovata! Provane una di queste:

en: Forced research cleared, will research anything I want now.
it_IT: La ricerca forzata è stata eliminata, ora cercherò tutto ciò che voglio.

en: Research blocked, will research nothing now.
it_IT: Ricerca bloccata, non verranno effettuate ricerche ora.

en: Researching fundamental technology.
it_IT: Ricerca delle tecnologie fondamentali.

en: Researching
it_IT: In ricerca

en: No such research path! Try one of these:
it_IT: Percorso di ricerca non trovato! Prova con uno di questi:

en: Sorry, I have no trucks.
it_IT: Mi spiace, non ho camion.

en: You can use this one.
it_IT: Puoi usare questo.

en: Sorry, droid transfer failed.
it_IT: Mi spiace, il trasferimento di droidi non è riuscito.

en: Power transferred.
it_IT: Energia trasferita.

en: Please put a beacon!
it_IT: Per favore metti un faro!

en: Coming!
it_IT: Arrivo!

en: Sorry, I don't have any free forces to send for help!
it_IT: Mi spiace, non ho forze libere da inviare per aiutarti!

en: Any time, big boss!
it_IT: Quando vuoi, capo!

en: System locale
it_IT: Lingua di sistema

en: Could not open required port (%s) on  (%s)
it_IT: Impossibile aprire la porta richiesta (%s) su (%s)

en: Game configured port (%s) correctly on (%s)
    Your external IP is %s
it_IT: Il gioco ha configurato la porta (%s) correttamente su (%s)
    Il tuo IP esterno è %s

en: Client failed to ack player index swap
it_IT: Il client non ha potuto riconoscere il cambio d'indice del giocatore

en: Could not resolve masterserver name (%s)!
it_IT: Non posso decidere il nome del server master (%s)!

en: Error connecting to the lobby server: %s.
    Make sure port %d can receive incoming connections.
    If you're using a router configure it to use UPnP
     or to forward the port to your system.
it_IT: Errore nella connessione al server della lobby: %s.
    Fai in modo che la porta %d possa ricevere connessioni in entrata.
    Se stai usando un router configuralo per usare l'UPnP, o esegui il
    port forward al tuo sistema.

en: Failed to get a lobby response!
it_IT: Impossibile avere risposte della lobby!

en: The replay file format is newer than this version of Warzone 2100 can support.
it_IT: Il formato del file del replay è più recente di quanto questa versione di Warzone 2100 possa supportare.

en: Replay Format Version: %u
it_IT: Versione del Formato del Replay: %u

en: Replay File Format Unsupported
it_IT: Formato del file di replay non supportato

en: Unable to load replay: The replay file is incomplete or corrupted.
it_IT: Impossibile caricare il replay: il file è incompleto o danneggiato.

en: Campaign
it_IT: Campagna

en: Challenge
it_IT: Sfida

en: Skirmish
it_IT: Schermaglia

en: Multiplayer
it_IT: Più giocatori

en: Menu Music
it_IT: Musica del Menu

en: (untitled)
it_IT: (senza titolo)

en: Copy Path to Clipboard
it_IT: Copia il percorso negli appunti

en: Copy JSON to Clipboard
it_IT: Copia JSON negli appunti

en: Dump JSON to StdOut
it_IT: Estrai JSON in StdOut

en: Tab Scroll left
it_IT: Scorri tabella a Sinistra

en: Tab Scroll right
it_IT: Scorri tabella a Destra

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_MG3MK1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_MG3MK1.text[1]
en: .50-calibre heavy machinegun
it_IT: Mitragliatrice pesante calibro .50

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_RHOW.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_RHOW.text[1]
en: 105mm multi-barrel Howitzer may be assigned to a sensor
it_IT: L'obice multi-canna da 105mm può essere assegnato a un sensore

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MG1MK1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_MG1MK1.text[1]
en: 7.62mm machinegun
it_IT: Mitragliatrice da 7,62mm

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_CN6_T_A.text[1]
en: 76mm twin-barrel automatic-cannon
it_IT: Cannone automatico a doppia canna da 76mm

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAAC1.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_AAAC2.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAAC3.text[2]
en: AA accuracy +10%
it_IT: Precisione delle antiaeree +10%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-ROF02.name
en: AA Ammunition Hopper Mk2
it_IT: Tramoggia delle Munizioni AA Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-ROF03.name
en: AA Ammunition Hopper Mk3
it_IT: Tramoggia delle Munizioni AA Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-ROF01.name
en: AA Ammunition Hopper
it_IT: Tramoggia delle Munizioni AA

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-ROF05.name
en: AA Chainfeed Loader Mk2
it_IT: Caricatore a Catena AA Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-ROF06.name
en: AA Chainfeed Loader Mk3
it_IT: Caricatore a Catena AA Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-ROF04.name
en: AA Chainfeed Loader
it_IT: Caricatore a Catena AA

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-AASite-QuadBof.name data/mp/stats/structure.json: $.AASite-QuadBof.name
en: AA Cyclone Flak Cannon Emplacement
it_IT: Fortificazione con cannone antiaereo Ciclone

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-DoubleAAgun.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-DoubleAAGun.name
en: AA Cyclone Flak Cannon Hardpoint
it_IT: Postazione con cannone antiaereo Ciclone

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.P0cam3PyFlakHT.name
en: AA Cyclone Flak Cannon Python Half-tracks
it_IT: Cannone antiaereo Ciclone Python semicingolato

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun01.name data/mp/stats/weapons.json: $.AAGun2Mk1.name
en: AA Cyclone Flak Cannon
it_IT: Cannone antiaereo Ciclone

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[2]
en: AA Flak damage +25%
it_IT: Danni delle Antiaeree +25%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Damage02.name
en: AA HE Flak Mk2
it_IT: Colpi ad Alto Esplosivo per Antiaerea Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Damage03.name
en: AA HE Flak Mk3
it_IT: Colpi ad Alto Esplosivo per Antiaerea Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Damage01.name
en: AA HE Flak
it_IT: Colpi ad Alto Esplosivo per Antiaerea

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Damage05.name
en: AA HEAP Flak Mk2
it_IT: Colpi Perforanti ad Alto Esplosivo per AA Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Damage06.name
en: AA HEAP Flak Mk3
it_IT: Colpi Perforanti ad Alto Esplosivo per AA Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Damage04.name
en: AA HEAP Flak
it_IT: Colpi Perforanti ad Alto Esplosivo per AA

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAROF1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAROF4.text[2]
en: AA reload time -15%
it_IT: Tempo di ricarica delle antiaeree -15%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DEF_AALAS.text[1]
en: AA Site with Stormbringer Turret
it_IT: Sito AA con torretta Stormbringer

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Accuracy02.name
en: AA Target Acquisition Shells
it_IT: Colpi AA ad acquisizione di bersagli

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Accuracy03.name
en: AA Target Prediction Computer
it_IT: Computer di Previsione dei Bersagli per AA

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Accuracy01.name
en: AA Thermal Imaging Sensor
it_IT: Sensore Termico AA

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-AASite-QuadBof02.name data/mp/stats/structure.json: $.AASite-QuadBof02.name
en: AA Tornado Flak Cannon Emplacement
it_IT: Fortificazione con cannone antiaereo Tornado

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-DoubleAAgun02.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-DoubleAAGun02.name
en: AA Tornado Flak Cannon Hardpoint
it_IT: Postazione con cannone antiaereo Tornado

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun02.name data/mp/stats/weapons.json: $.AAGun2Mk1Quad.name
en: AA Tornado Flak Cannon
it_IT: Cannone antiaereo Tornado

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/nb_generic.json: $.AI.tip
en: Adaptive AI with multiple personalities
it_IT: IA adattiva con personalità multiple

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials08.name
en: Advanced Base Structure Materials Mk2
it_IT: Materiali da costruzione avanzati Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials09.name
en: Advanced Base Structure Materials Mk3
it_IT: Materiali da costruzione avanzati Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_MAT7.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials07.name data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_MAT7.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Materials03.name
en: Advanced Base Structure Materials
it_IT: Materiali da Costruzione Avanzati

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb-Damage03.name
en: Advanced Bomb Warhead
it_IT: Testata Bomba Avanzata

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ENGIN3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ENGIN3.text[1]
en: Advanced Engineering Techniques
it_IT: Tecnologie avanzate d'ingegneria

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Engineering03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Engineering03.name
en: Advanced Engineering
it_IT: Ingegneria Avanzata

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VCBSU3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VCBSU3.text[1]
en: Advanced fire detection systems
it_IT: Sistemi avanzati di rilevamento del fuoco

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade07.name
en: Advanced Manufacturing
it_IT: Produzione Avanzata

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-ROF02.name
en: Advanced Missile Allocation System Mk2
it_IT: Sistema Avanzato di Allocazione dei Missili Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-ROF03.name
en: Advanced Missile Allocation System Mk3
it_IT: Sistema Avanzato di Allocazione dei Missili Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-ROF01.name
en: Advanced Missile Allocation System
it_IT: Sistema Avanzato di Allocazione dei Missili

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Damage02.name
en: Advanced Missile Warhead Mk2
it_IT: Testata missilistica avanzata Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Damage03.name
en: Advanced Missile Warhead Mk3
it_IT: Testata missilistica avanzata Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Damage01.name
en: Advanced Missile Warhead
it_IT: Testata missilistica avanzata

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade06.name
en: Advanced Repair Facility
it_IT: Centro di riparazione avanzato

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RFU7.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RFU7.text[1]
en: Advanced repair techniques
it_IT: Tecniche di riparazione avanzate

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VS3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VS3.text[1]
en: Advanced target recognition systems
it_IT: Sistemi avanzati di riconoscimento dei bersagli

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU3.text[1]
en: Advanced Thermal Emissions detection
it_IT: Rilevamento avanzato delle emissioni termiche

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VFU4.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VFU4.text[1]
en: Advanced VTOL Production
it_IT: Produzione di VTOL Avanzata

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Advmaterialslab.name
en: Advancedmaterialslab
it_IT: Piastramaterialiavanzata

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_JP1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_JP1.text[1]
en: Aerodynamic Jump Pack
it_IT: Zaino di Salto Aerodinamico

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Aerodynamicslab.name
en: Aerodynamicslab
it_IT: Piastraaerodinamica

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_CN_D1.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_D4.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_ROF1.text[3] ... + 11 refs
en: All cannons upgraded automatically
it_IT: Tutti i cannoni sono stati aggiornati automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSU1.text[3] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_CBSU2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_CBSU3.text[3] ... + 3 refs
en: All CB sensors upgraded automatically
it_IT: Tutti i sensori CB sono stati aggiornati automaticamente

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FU4.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_FU7.text[3]
en: All factories upgraded automatically
it_IT: Tutte le fabbriche sono state aggiornate automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASAC1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASD1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASROF1.text[3] ... + 3 refs
en: All lasers upgraded automatically
it_IT: Tutti i laser sono stati aggiornati automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_D1.text[3] ... + 7 refs
en: All missiles upgraded automatically
it_IT: Tutti i missili sono stati aggiornati automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_POWU1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_POWU2.text[3] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_POWU1.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_POWU2.text[3]
en: All power generators upgraded automatically
it_IT: Tutti i generatori sono stati aggiornati automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_AC1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_D1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_ROF1.text[3] ... + 3 refs
en: All rail guns upgraded automatically
it_IT: Tutti i cannoni a rotaia sono stati aggiornati automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU2.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU3.text[3]
en: All sensors upgraded automatically
it_IT: Tutti i sensori sono stati aggiornati automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_ENGIN1.text[3] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_ENGIN2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ENGIN3.text[3] ... + 3 refs
en: All trucks upgraded automatically
it_IT: Tutti i camion sono stati aggiornati automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V3.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V2.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V3.text[3]
en: All VTOLs upgraded automatically
it_IT: Tutti i VTOL sono stati aggiornati automaticamente

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/hidebehind.json: $.player_1.name data/mp/challenges/hidebehind.json: $.player_2.name data/mp/tests/miza.json: $.player_1.name data/mp/tests/miza.json: $.player_2.name
en: Ally
it_IT: Alleato

note: TRANSLATORS: data/base/campaigns/alpha.json: $.name
en: Alpha Campaign
it_IT: Campagna Alfa

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/two-faced.json: $.player_1.name
en: Alpha
it_IT: Alfa

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_H1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_H1.text[1]
en: Amphibious hover propulsion
it_IT: Propulsione Hovercraft anfibia

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-MdArtMissile.name
en: Angel Missile Battery
it_IT: Batteria di Missili Angel

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-MdART-pit.name
en: Angel Missile Emplacement
it_IT: Fortificazione con missile Angel

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MdArtMissile.name data/base/stats/weapons.json: $.Missile-MdArt.name
en: Angel Missile
it_IT: Missile Angel

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_AT.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_AT.text[1]
en: Anti-tank missile
it_IT: Missile anticarro

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_RK_LTAT1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_RK_LTAT1.text[1]
en: Anti-tank rocket
it_IT: Razzi anticarro

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage03.name
en: APDSB MG Bullets Mk2
it_IT: Proiettili APDSB Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage04.name
en: APDSB MG Bullets Mk3
it_IT: Proiettili APDSB Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage02.name
en: APDSB MG Bullets
it_IT: Proiettili APDSB

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage05.name
en: APFSDS Cannon Rounds Mk2
it_IT: Colpi APFSDS per Cannone Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage06.name
en: APFSDS Cannon Rounds Mk3
it_IT: Colpi APFSDS per Cannone Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage04.name
en: APFSDS Cannon Rounds
it_IT: Colpi APFSDS per Cannone

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-HvyArtMissile.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HvyArtMissile.name
en: Archangel Missile Battery
it_IT: Batteria di Missili Archangel

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-HvART-pit.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-HvART-pit.name
en: Archangel Missile Emplacement
it_IT: Fortificazione con missile Archangel

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-HvArtMissile.name data/base/stats/weapons.json: $.Missile-HvyArt.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-HvArtMissile.name data/mp/stats/weapons.json: $.Missile-HvyArt.name
en: Archangel Missile
it_IT: Missile Archangel

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_MG4.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_MG4.text[1]
en: Armed with Cyborg assault gun
it_IT: Armato con mitragliatrice d'assalto cyborg

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_CN1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_CN1.text[1]
en: Armed with Cyborg Cannon
it_IT: Armato con Cannone Cyborg

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_FL1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_FL1.text[1]
en: Armed with Cyborg Flamer
it_IT: Armato con Cyborg Lanciafiamme

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_MG1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_MG1.text[1]
en: Armed with Cyborg Machinegun
it_IT: Armato con Mitragliatrice Cyborg

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_H_PLAS.text[1]
en: Armed with Cyborg Pulse Laser
it_IT: Armato con Laser a Impulso per Cyborg

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_H_RG.text[1]
en: Armed with Cyborg Rail Gun
it_IT: Armato con Cyborg con cannone a rotaia

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_H_AT.text[1]
en: Armed with Cyborg Scourge Missile Launcher
it_IT: Armato con Lanciamissili Scourge per Cyborg

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_TFL.text[1]
en: Armed with Cyborg Thermite Flamer
it_IT: Armato con Cyborg Lanciafiamme alla Termite

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_LS1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_LS1.text[1]
en: Armed with Flashlight Laser
it_IT: Armato con Laser Flashlight

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_LS1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_LS1.text[1]
en: Armed with flashlight laser
it_IT: Armato con laser Flashlight

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_GRN.text[1]
en: Armed with grenades
it_IT: Armato con granate

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_H_HPV.text[1]
en: Armed with hyper velocity cannon
it_IT: Armato con cannone a iper velocità

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_H_AC.text[1]
en: Armed with hyper velocity quad-barrel automatic-cannon
it_IT: Cannone automatico ad alta velocità a 4 canne da 76mm

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_RKT.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_RKT.text[1]
en: Armed with Lancer anti-tank missile
it_IT: Armato con missile anticarro Lancer

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_RK1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_RK1.text[1]
en: Armed with Lancer Anti-Tank rocket
it_IT: Armato con lanciarazzi anticarro

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYTRANS.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SUPERTRANS.text[1]
en: Armed with Machinegun
it_IT: Armato con mitragliatrice

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_H_MC.text[1]
en: Armed with medium cannon
it_IT: Armato con cannone medio

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_RL1.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_RL1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_RL1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_RL1.text[1]
en: Armed with Needle Gun
it_IT: Armato con cannone ad ago

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_ATM.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_ATM.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_ATM.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_ATM.text[1]
en: Armed with Scourge anti-tank missile
it_IT: Armato con missile anticarro Scourge

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_H_TK.text[1]
en: Armed with tank killer rockets
it_IT: Armato con missili Tank Killer

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_MAT1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_MAT4.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_MAT7.text[2]
en: Armor +120%, Body Points +90%
it_IT: Armatura +120%, punti corazza +90%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_DF_WU4.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_DF_WU10.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_DF_WU7.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_MAT10.text[2]
en: Armor +35%, Body Points +30%
it_IT: Armatura +35%, punti corazza +30%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D2.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D2.text[1]
en: Armor-Piercing Discard Sabot Bullets
it_IT: Proiettile perforante ad abbandono d'involucro

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_D4.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_D4.text[1]
en: Armor-Piercing Fin-Stabilized Discarding Sabot
it_IT: Proiettile perforante ad abbandono d'involucro con pinne stabilizzanti

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_FL.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_FL.text[1]
en: Armored bunker with Flamer
it_IT: Bunker corazzato con Lanciafiamme

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_ATR.text[1]
en: Armored bunker with Lancer AT rocket
it_IT: Bunker corazzato con lanciarazzi anticarro

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_LC.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_LC.text[1]
en: Armored bunker with Light Cannon
it_IT: Bunker corazzato con cannone leggero

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_P1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_P1.text[1]
en: Armored bunker with Machinegun
it_IT: Bunker corazzato con mitragliatrice

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DEF_EMPM.text[1]
en: Armored EMP Mortar battery pit
it_IT: Fossa corazzata per batteria di mortaio EMP

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DEF_EMP.text[1]
en: Armored guard tower with EMP Cannon
it_IT: Torre di guardia corazzata con cannone EMP

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_ATR.text[1]
en: Armored guard tower with Lancer AT rocket
it_IT: Torre di guardia corazzata con lanciarazzi anticarro

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_EMP_PODTOW.text[1]
en: Armored guard tower with Mini-Pod Rocket
it_IT: Torre di guardia corazzata con mini-razzi

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_EMP_PODTOW.text[1]
en: Armored guard tower with Mini-Rocket Pod
it_IT: Torre di guardia corazzata con mini-razzi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_RL1TOW.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_RL1TOW.text[1]
en: Armored guard tower with Needle Gun
it_IT: Torre di guardia corazzata con cannone ad ago

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SPYT.text[1]
en: Armored guard tower with Nexus Link
it_IT: Torre di guardia corazzata con torretta di collegamento NEXUS

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_PulseLas.text[1]
en: Armored guard tower with Pulse Laser
it_IT: Torre di guardia corazzata con Laser a Impulsi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_ATMTOW.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_ATMTOW.text[1]
en: Armored guard tower with Scourge Missile
it_IT: Torre di guardia corazzata con Missili Scourge

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_HALFT1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_HALFT1.text[1]
en: Armored Half-tracks
it_IT: Semi-cingoli corazzati

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_WT14_PLS.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_WT14_PLS.text[1]
en: Armored hardpoint with Flashlight laser
it_IT: Postazione corazzata con Laser Flashlight

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_WT15_RL3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_WT15_RL3.text[1]
en: Armored hardpoint with Gauss Cannon
it_IT: Postazione corazzata con cannone Gauss

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_WT4_HC.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_WT4_HC.text[1]
en: Armored hardpoint with Heavy Cannon
it_IT: Postazione corazzata con cannone pesante

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_DF_WT1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_DF_WT1.text[1]
en: Armored hardpoint with Heavy Machinegun
it_IT: Postazione corazzata con mitragliatrice pesante

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_WT13_HPV.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_WT13_HPV.text[1]
en: Armored hardpoint with Hyper-Velocity Cannon
it_IT: Postazione corazzata con cannone a iper-velocità

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_WT6_ATR.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_WT6_ATR.text[1]
en: Armored hardpoint with Lancer AT missile
it_IT: Postazione corazzata con lanciamissili anticarro

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_WT2_LC.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_WT2_LC.text[1]
en: Armored hardpoint with Light Cannon
it_IT: Postazione corazzata con cannone leggero

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_WT3_MC.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_WT3_MC.text[1]
en: Armored hardpoint with Medium Cannon
it_IT: Postazione corazzata con cannone medio

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_WT15_RL2.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_WT15_RL2.text[1]
en: Armored hardpoint with Rail Gun
it_IT: Postazione corazzata con cannone a rotaia

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_WT9_ATM.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_WT9_ATM.text[1]
en: Armored hardpoint with Scourge AT Missile
it_IT: Postazione corazzata con missile anticarro Scourge

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_IMP.text[1]
en: Armored Incendiary Mortar battery pit
it_IT: Fossa per batteria di mortaio incendiario corazzato

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_EMP_Mpit.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_EMP_Mpit.text[1]
en: Armored Mortar battery pit
it_IT: Postazione corazzata per batteria di Mortaio

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_PrisLas.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_PrisLas.text[1]
en: Armored strongpoint with Flashlight laser
it_IT: Posizione corazzata con Laser Flashlight

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_Rail3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_Rail3.text[1]
en: Armored strongpoint with Gauss Cannon
it_IT: Posizione corazzata con Cannone Gauss

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_HEAVYLAS.text[1]
en: Armored strongpoint with Heavy Laser
it_IT: Posizione corazzato con Laser Pesante

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_PFL.text[1]
en: Armored strongpoint with Plasmite Flamer
it_IT: Postazione corazzata con Lanciafiamme alla Plasmite

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_PulseLas.text[1]
en: Armored strongpoint with Pulse Laser
it_IT: Posizione corazzata con Laser a Impulsi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_Rail2.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_Rail2.text[1]
en: Armored strongpoint with Rail Gun
it_IT: Posizione corazzata con cannone a rotaia

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TRACK1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_TRACK1.text[1]
en: Armored Tracks
it_IT: Cingoli corazzati

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_WU1.text[2]
en: Armour +35%, Body Points +30%
it_IT: Armatura +35%, punti corazza +30%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Crate.name
en: Artifact
it_IT: Artefatto

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_MdAM.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_MdAM.text[1]
en: Artillery battery firing Firestorm Missiles
it_IT: Batteria d'artiglieria che spara missili Firestorm

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_HvAM.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_HvAM.text[1]
en: Artillery battery firing Novastorm Missiles
it_IT: Batteria d'artiglieria che spara missili Novastorm

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-RotCannon.name
en: Assault Cannon Emplacement
it_IT: Fortificazione con cannone d'assalto

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.Tower-VulcanCan.name data/mp/stats/structure.json: $.Tower-VulcanCan.name
en: Assault Cannon Guard Tower
it_IT: Torre di guardia con cannone d'assalto

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Wall-VulcanCan.name data/base/stats/structure.json: $.Wall-VulcanCan.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Wall-VulcanCan.name data/mp/stats/structure.json: $.Wall-VulcanCan.name
en: Assault Cannon Hardpoint
it_IT: Postazione con cannone d'assalto

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.MantisHoverAC.name
en: Assault Cannon Mantis Hover
it_IT: Cannone d'Assalto Mantis Hover

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon5.name data/base/stats/weapons.json: $.Cannon5VulcanMk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon5.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon5VulcanMk1.name
en: Assault Cannon
it_IT: Cannone d'assalto

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox-RotMG.name data/base/stats/structure.json: $.Pillbox-RotMG.name
en: Assault Gun Bunker
it_IT: Bunker con mitragliatrice d'assalto

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.Tower-RotMg.name
en: Assault Gun Emplacement
it_IT: Fortificazione con mitragliatrice d'assalto

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.Tower-RotMg.name
en: Assault Gun Guard Tower 2
it_IT: Torre di guardia 2 con mitragliatrice d'assalto

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-RotMG.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower-RotMg.name
en: Assault Gun Guard Tower
it_IT: Torre di guardia con mitragliatrice d'assalto

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Wall-RotMg.name data/base/stats/structure.json: $.Wall-RotMg.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Wall-RotMg.name data/mp/stats/structure.json: $.Wall-RotMg.name
en: Assault Gun Hardpoint
it_IT: Postazione con mitragliatrice d'assalto

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PhytonHTrackAssGun.name
en: Assault Gun Python Half Track
it_IT: Mitragliatrice d'assalto Python semicingolata

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PhytonHoverAssGun.name
en: Assault Gun Python Hover
it_IT: Mitragliatrice d'assalto Python Hover

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0cam3PyAsltGnTrk.name data/mp/stats/templates.json: $.P0cam3PyAsltGnTrk.name
en: Assault Gun Python Tracks
it_IT: Mitragliatrice d'assalto Python cingolata

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower-RotMg.name
en: Assault Gun Tower
it_IT: Torre con mitragliatrice d'assalto

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG4.name data/base/stats/weapons.json: $.MG4ROTARYMk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG4.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG4ROTARYMk1.name
en: Assault Gun
it_IT: Mitragliatrice d'assalto

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-RotMG.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-RotMG-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-RotMG-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.CyborgRotMgGround.name
en: Assault Gunner Cyborg
it_IT: Mitragliere d'assalto

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VP.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VP.text[2]
en: Assign a VTOL by selecting the rearming pad as its target
it_IT: Assegna un VTOL selezionando la piattaforma di riarmo come il suo bersaglio

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTU1.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTU1.text[2]
en: Assigned VTOLs attack the designated targets
it_IT: I VTOL assegnati attaccano i bersagli designati

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTW1.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTW1.text[2]
en: Assigned VTOLs attack the enemy units
it_IT: I VTOL assegnati attaccano le unità nemiche

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/repair.json: $.AutoRepair.name
en: Auto Repair
it_IT: Riparazione Automatica

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Autorepair-General.name
en: Auto-Repair
it_IT: Autoriparazione

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_ROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_ROF1.text[1]
en: Autoloader increases reload rate
it_IT: Il caricatore automatico aumenta aumenta la velocità di ricarica

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[1]
en: Automated Cyborg Production
it_IT: Produzione di Cyborg automatizzata

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade02.name
en: Automated Factory Production Mk2
it_IT: Produzione Automatizzata della Fabbrica Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade03.name
en: Automated Factory Production Mk3
it_IT: Produzione Automatizzata della Fabbrica Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade-AI.name data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade01.name data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[1]
en: Automated Factory Production
it_IT: Produzione della fabbrica automatizzata

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade01.name
en: Automated Manufacturing
it_IT: Produzione Automatizzata

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_ROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_ROF1.text[1]
en: Automated reload system
it_IT: Sistema di ricarica automatico

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade02.name
en: Automated Repair Facility Upgrade Mk2
it_IT: Centro di Riparazione Automatizzato Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade03.name
en: Automated Repair Facility Upgrade Mk3
it_IT: Centro di Riparazione Automatizzato Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade01.name
en: Automated Repair Facility
it_IT: Centro di riparazione automatizzato

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade02.name
en: Automated VTOL Rearming Mk2
it_IT: Riarmo VTOL Automatizzato Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade03.name
en: Automated VTOL Rearming Mk3
it_IT: Riarmo VTOL Automatizzato Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_ROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_ROF1.text[1]
en: Automatic loader replaces manual feed
it_IT: Il caricatore automatico sostituisce la ricarica manuale

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-SamSite.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-SamSite.name
en: Avenger Hardpoint
it_IT: Postazione con Avenger

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-SamSite1.name data/base/stats/structure.json: $.P0-AASite-SAM1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-SamSite1.name data/mp/stats/structure.json: $.P0-AASite-SAM1.name
en: Avenger SAM Site
it_IT: Sito SAM Avenger

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-LtSAM.name data/base/stats/weapons.json: $.Missile-LtSAM.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-LtSAM.name data/mp/stats/weapons.json: $.Missile-LtSAM.name
en: Avenger SAM
it_IT: SAM Avenger

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[3]
en: Average power costs and production times
it_IT: Costi e tempi di produzione medi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.BaBaLegs.name data/mp/stats/propulsion.json: $.BaBaLegs.name
en: BaBaLegs
it_IT: GambeBaBa

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.BaBaProp.name data/mp/stats/propulsion.json: $.BaBaProp.name
en: BaBaProp
it_IT: PropBaBa

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/b2basics.json: $.challenge.name
en: Back to Basics
it_IT: Ritorno alle basi

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/nexus.json: $.AI.tip
en: based off the original AI, now for beginners
it_IT: basato sull'IA originale, ora per principianti

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTU1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTU1.text[1]
en: Battlefield repair unit
it_IT: Unità da riparazione sul campo

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_PLASLAUNCH.text[2]
en: Best Targets : Vehicles and cyborgs
it_IT: Bersagli migliori: veicoli e cyborg

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_CAN.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_CANT.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_MD.text[2] ... + 3 refs
en: Best Targets : Vehicles
it_IT: Bersagli Migliori: veicoli

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HvSAM1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_LtSAM1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HvSAM1.text[2] ... + 3 refs
en: Best Targets: Aerial targets only
it_IT: Bersagli migliori: solo bersagli aerei

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HART.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_MART.text[2]
en: Best Targets: Base structures and cyborgs
it_IT: Bersagli migliori: strutture e cyborg

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_MRL1.text[2]
en: Best Targets: Base structures
it_IT: Bersagli Migliori: strutture della base

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HART.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_MART.text[2]
en: Best Targets: Base structures, emplacements, cyborgs
it_IT: Bersagli migliori: strutture, fortificazioni e cyborg

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BMB3.text[2]
en: Best Targets: Bunkers and Hardpoints
it_IT: Bersagli migliori: bunker e postazioni

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_BB.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_BB.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BMB4.text[2] ... + 2 refs
en: Best Targets: Bunkers and hardpoints
it_IT: Bersagli migliori: bunker e postazioni

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_RK_HVAT1.text[2]
en: Best Targets: Bunkers, defenses, base structures
it_IT: Bersagli migliori: bunker, difese e strutture base

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS2.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS2.text[2]
en: Best Targets: Cyborgs
it_IT: Bersagli migliori: cyborg

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_HLAS.text[2]
en: Best Targets: Heavy cyborgs
it_IT: Bersagli migliori: cyborg pesanti

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_MG1MK1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_MG2MK1.text[2] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_MG3MK1.text[2] ... + 3 refs
en: Best Targets: Infantry, base structures, wheeled vehicles
it_IT: Bersagli migliori: fanteria, strutture e veicoli su ruote

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MG1MK1.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MG2MK1.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_MG3MK1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG4.text[2]
en: Best Targets: Infantry, wheeled and hover vehicles
it_IT: Bersagli migliori: fanteria, veicoli a ruote e hover

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN1MK1.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN2MK1.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN3MK1.text[2] ... + 5 refs
en: Best Targets: None. Average damage against all targets
it_IT: Bersagli migliori: nessuno. Danni medi a tutti i bersagli

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_PLASLAUNCH.text[2]
en: Best Targets: Vehicles and cyborgs
it_IT: Bersagli migliori: veicoli e cyborg

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_IDF.text[2]
en: Best Targets: Vehicles and Emplacements
it_IT: Bersagli migliori: veicoli e fortificazioni

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CN2MK1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CN3MK1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_CN_4A.text[2]
en: Best Targets: Vehicles, Hardpoints
it_IT: Bersagli migliori: veicoli e postazioni

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_MP1.text[2]
en: Best Targets: Wheeled and hover vehicles
it_IT: Bersagli migliori: veicoli su ruote e hover

note: TRANSLATORS: data/base/campaigns/beta.json: $.name
en: Beta Campaign
it_IT: Campagna Beta

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V3.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V2.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V3.text[2]
en: Body Points and Speed Increased
it_IT: Aumenta i punti corazza e la velocità

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_FLAME1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_FLAME1.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_PLFL.text[3]
en: Body Points: Very low
it_IT: Punti corazza: molto bassi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BDMG1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BDMG2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BDMG3.text[2]
en: Bomb damage +10%
it_IT: Danno delle bombe +10%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BDMG1.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BDMG2.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BDMG3.text[2]
en: Bomb damage +25%
it_IT: Danno delle Bombe +25%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BDMG1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BDMG2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BDMG3.text[0] ... + 3 refs
en: Bomb Upgrade
it_IT: Miglioramento delle bombe

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraHvyMortarHalftrack.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraHvyMortarHalftrack.name
en: Bombard Cobra Half-tracks
it_IT: Bombarda Cobra semicingolata

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-HvyMor.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-MortarPit02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HvyMor.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-MortarPit02.name
en: Bombard Pit
it_IT: Mortaio interrato

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Mortar2Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Mortar2Mk1.name
en: Bombard
it_IT: Bombarda

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_DF_WU10.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_DF_WU10.text[1]
en: Bonded metallic laminates formed into walls and defenses
it_IT: Lamine metalliche unite inserite nei muri e nelle difese

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/bonecrusher.json: $.AI.name
en: BoneCrusher!
it_IT: SpaccaOssa!

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body4ABT.name data/mp/stats/body.json: $.Body4ABT.name
en: Bug
it_IT: Coleottero

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ADEF.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ASTRUC.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ADEF.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ASTRUC.text[2]
en: Built-in diagnostic and repair systems
it_IT: Diagnostica e sistemi di riparazione integrati

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Sk-CobraBBHover.name
en: Bunker Buster Cobra Hover
it_IT: Cobra Hover con Bunker Buster

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraBBTracks.name
en: Bunker Buster Cobra Tracks
it_IT: Bunker buster Cobra cingolato

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.MantisBBTracks.name
en: Bunker Buster Mantis Tracks
it_IT: Bunker buster Mantis cingolato

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_BB.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_BB.text[1]
en: Bunker buster missile
it_IT: Missile Bunker Buster

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket03-HvAT.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket03-HvAT.name
en: Bunker Buster Rocket
it_IT: Razzo Bunker Buster

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperBBWheels.name
en: Bunker Buster Rockets Viper Wheels
it_IT: Bunker buster Viper a razzi su ruote

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ScorpBBTracks.name
en: Bunker Buster Scorpion Tracks
it_IT: Bunker buster Scorpion cingolato

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.H-Scorp-VTOL-BB.name
en: Bunker Buster Scorpion VTOL
it_IT: VTOL Scorpione con Bunker Buster

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperBBWheels.name
en: Bunker Buster Viper Wheels
it_IT: Bunker buster Viper su ruote

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_POWMD1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_POWMD1.text[2]
en: Burns oil more efficiently
it_IT: Brucia il petrolio in modo più efficiente

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CNAC1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_CNAC2.text[2]
en: Cannon accuracy +10%
it_IT: Precisione dei Cannoni +10%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF02.name
en: Cannon Autoloader Mk2
it_IT: Caricatore automatico per cannone Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF03.name
en: Cannon Autoloader Mk3
it_IT: Caricatore automatico per cannone Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF01.name
en: Cannon Autoloader
it_IT: Caricatore automatico per cannone

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_CN_D1.text[2] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_D4.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_CN_D7.text[2]
en: Cannon damage +25%
it_IT: Danno dei Cannoni +25%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BabaFireCan.name data/mp/stats/templates.json: $.BabaFireCan.name
en: Cannon Fire Truck
it_IT: Camion dei Pompieri con Cannone

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Super-Cannon.name data/mp/stats/structure.json: $.X-Super-Cannon.name data/mp/stats/weapons.json: $.CannonSuper.name
en: Cannon Fortress
it_IT: Fortezza con cannone

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Accuracy02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Accuracy02.name
en: Cannon Laser Designator
it_IT: Designatore Laser per Cannone

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Accuracy01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Accuracy01.name
en: Cannon Laser Rangefinder
it_IT: Distanziometro Laser per Cannone

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF05.name
en: Cannon Rapid Loader Mk2
it_IT: Caricatore rapido per cannone Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF06.name
en: Cannon Rapid Loader Mk3
it_IT: Caricatore rapido per cannone Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF04.name
en: Cannon Rapid Loader
it_IT: Caricatore rapido per cannone

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_ROF1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_CN_ROF4.text[2]
en: Cannon reload time -10%
it_IT: Tempo di ricarica dei cannoni -10%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0CannonTower.name data/mp/stats/structure.json: $.A0CannonTower.name
en: Cannon Tower
it_IT: Torre con Cannone

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_CN_D1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_D4.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_ROF1.text[0] ... + 11 refs
en: Cannon Upgrade
it_IT: Aggiornamento del cannone

note: TRANSLATORS: data/base/stats/sensor.json: $.Sys-CBTurret01.name data/mp/stats/sensor.json: $.Sys-CBTurret01.name
en: CB Radar Turret
it_IT: Torretta radar CB

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSU1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_CBSU2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_CBSU3.text[0] ... + 3 refs
en: CB Sensor Improved
it_IT: Sensori CB migliorati

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-CBSensor-Tower01.name data/base/stats/structure.json: $.Sys-CB-Tower01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-CBSensor-Tower01.name data/mp/stats/structure.json: $.Sys-CB-Tower01.name
en: CB Tower
it_IT: Torre CB

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-CBSensor-Turret01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-CBSensor-Turret01.name
en: CB Turret
it_IT: Torretta CB

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAROF4.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAROF4.text[1]
en: Chainfeed loader eradicates jams and improves performance
it_IT: Il caricatore a catena elimina gli inceppamenti e migliora le prestazioni

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_MG_ROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_MG_ROF1.text[1]
en: Chaingun mechanism replaces belt-feed
it_IT: Il meccanismo a catena rimpiazza l'alimentazione a nastro

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-ROF01.name
en: Chaingun Upgrade
it_IT: Miglioramento della mitragliatrice

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BaBaCivilian.name data/mp/stats/templates.json: $.BaBaCivilian.name
en: Civilian
it_IT: Civile

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb01.name
en: Cluster Bomb Bay
it_IT: Alloggiamento per bomba a grappolo

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb01.name
en: Cluster Bombs Bay
it_IT: Alloggiamento per bombe a grappolo

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0CobraFlameTracks.name
en: Cobra Flamer Tracks
it_IT: Cobra Lanciafiamme Cingoli

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0CobraMedCnTrks.name
en: Cobra Medium Cannon Tracks
it_IT: Cannone medio Cobra cingolato

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraSpadeTracks.name data/base/stats/templates.json: $.P0CobraSpadeTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraSpadeTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.P0CobraSpadeTracks.name
en: Cobra Truck
it_IT: Camion Cobra

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MG_D10.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MG_D10.text[1]
en: Collapsing Plutonium kinetic energy bullets
it_IT: Proiettili ad energia cinetica al Plutonio collassante

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.CollectiveCWall.name data/mp/stats/structure.json: $.CollectiveCWall.name
en: Collective CWall
it_IT: Angolo di Muro del Collective

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[0]
en: Collective Heavy Body
it_IT: Corpo pesante del Collettivo

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-ComEng.name
en: Combat Engineer Cyborg
it_IT: Ingegnere da combattimento Cyborg

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYS_CEN.text[1]
en: Combat engineer with construction ability
it_IT: Ingegnere da combattimento con abilità di costruzione

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_WS.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_WST.text[1]
en: Combines standard, counter battery and VTOL sensors
it_IT: Combina sensori standard, contro-batteria e VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0CommandCentre.name data/mp/stats/structure.json: $.A0CommandCentre.name
en: Command Center
it_IT: Centro di Comando

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0ComDroidControl.name data/mp/stats/structure.json: $.A0ComDroidControl.name
en: Command Relay Center
it_IT: Centro Trasmissione Comandi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-CommandRelay.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-CommandRelay.name
en: Command Relay Post
it_IT: Ripetitore di Comandi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraComHalftrack.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraComHalftrack.name
en: Command Turret Cobra Half-tracks
it_IT: Torretta di comando Cobra semicingolata

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Cobra-Trk-Com.name
en: Command Turret Cobra Tracks
it_IT: Torretta di comando Cobra cingolata

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Mantis-Trk-Com.name
en: Command Turret Mantis Tracks
it_IT: Torretta di comando Mantis cingolata

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0PythonComTracks.name data/base/stats/templates.json: $.PythonComTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.P0PythonComTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.PythonComTracks.name
en: Command Turret Python Tracks
it_IT: Torretta di comando Python cingolata

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Scorp-Trk-Com.name
en: Command Turret Scorpion Tracks
it_IT: Torretta di comando Scorpion cingolata

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Comp-CommandTurret02.name
en: Command Turret Upgrade
it_IT: Aggiornamento Torre di Comando

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Viper-Trk-Com.name
en: Command Turret Viper Tracks
it_IT: Torretta di comando Viper cingolata

note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.name data/base/stats/research.json: $.R-Comp-CommandTurret01.name data/base/stats/weapons.json: $.CommandTurret1.name ... + 3 refs
en: Command Turret
it_IT: Torretta di Comando

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_CT1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_C_CT1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_C_CT2.text[2] ... + 2 refs
en: Commander leads groups acts as factory delivery point
it_IT: Il comandante guida gruppi e agisce come punto di consegna di una fabbrica

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_UP.text[1]
en: Complete battlefield visibility
it_IT: Visibilità completa del campo di battaglia

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals02.name
en: Composite Alloys Mk2
it_IT: Leghe Composite Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals03.name
en: Composite Alloys Mk3
it_IT: Leghe Composite Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals01.name
en: Composite Alloys
it_IT: Leghe Composite

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWAC3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWAC3.text[1]
en: Computer guided shells
it_IT: Colpi guidati dal computer

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAAC3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAAC3.text[1]
en: Computer plots and guides shell to target's position
it_IT: Il computer traccia e guida il proiettile verso la posizione del bersaglio

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_AC1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_AC1.text[1]
en: Computer predicts and compensates for target's movement
it_IT: Il computer prevede e compensa i movimenti del bersaglio

note: TRANSLATORS: data/base/messages/messages.json: $.MSG3.text[0]
en: Computer Research Completed
it_IT: Ricerca dei computer completata

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU5.text[2]
en: Computer systems are now 'ring-fenced' from NEXUS
it_IT: I sistemi computerizzati sono ora 'isolabili' da NEXUS

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU2.text[2]
en: Computer systems can now be 'ring-fenced' from NEXUS
it_IT: I sistemi computerizzati ora possono essere isolati da NEXUS

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_SL1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU2.text[0] ... + 6 refs
en: Computer Technology Breakthrough
it_IT: Innovazione della tecnologia dei computer

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_ENGIN1.text[2]
en: Construction speed +10%
it_IT: Velocità di costruzione +10%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_ENGIN2.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ENGIN3.text[2]
en: Construction speed +20%
it_IT: Velocità di costruzione +20%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Spade1Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Spade1Mk1.name
en: Construction Unit
it_IT: Unità da Costruzione

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_CR1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_CR1.text[3]
en: Controls up to ten commanders
it_IT: Controlla fino a dieci comandanti

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[3] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_CBSTW1.text[3] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_CBSTW1.text[3]
en: Counter-battery fire continues until enemy battery is suppressed
it_IT: Il fuoco di contro-batteria continua fino a quando l'artiglieria nemica non è distrutta

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_CBSTW1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_CBSTW1.text[1]
en: Counter-battery tower detects enemy indirect fire batteries
it_IT: La Torre di Contro-batteria rileva le batterie a fuoco indiretto nemiche

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[1]
en: Counter-battery turret detects enemy indirect fire batteries
it_IT: La torretta di Contro-batteria rileva le batterie nemiche a fuoco indiretto

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/construction.json: $.scavCrane1.name
en: Crane1
it_IT: Gru1

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/construction.json: $.scavCrane2.name
en: Crane2
it_IT: Gru2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals02.name
en: Cyborg Composite Alloys Mk2
it_IT: Leghe Composite Cyborg Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals03.name
en: Cyborg Composite Alloys Mk3
it_IT: Leghe Composite Cyborg Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals01.name
en: Cyborg Composite Alloys
it_IT: Leghe Composite Cyborg

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals05.name
en: Cyborg Dense Composite Alloys Mk2
it_IT: Leghe Composite Dense Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals06.name
en: Cyborg Dense Composite Alloys Mk3
it_IT: Leghe Composite Dense Cyborg Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals04.name
en: Cyborg Dense Composite Alloys
it_IT: Leghe Composite Dense Cyborg

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY1.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Cyborg.name data/base/stats/structure.json: $.A0CyborgFactory.name ... + 3 refs
en: Cyborg Factory
it_IT: Fabbrica di cyborg

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.CyborgFlamer01.name data/mp/stats/weapons.json: $.CyborgFlamer01.name
en: Cyborg Flamer
it_IT: Cyborg con lanciafiamme

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/body.json: $.CyborgHeavyBody.name
en: Cyborg Heavy Body
it_IT: Cyborg Corpo Pesante

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat05.name
en: Cyborg High Intensity Thermal Armor Mk2
it_IT: Armatura Termica ad Alta Intensità Cyborg Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat06.name
en: Cyborg High Intensity Thermal Armor Mk3
it_IT: Armatura Termica ad Alta Intensità Cyborg Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat04.name
en: Cyborg High Intensity Thermal Armor
it_IT: Armatura Termica ad Alta Intensità Cyborg

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.CyborgRocket.name data/mp/stats/weapons.json: $.CyborgRocket.name
en: Cyborg Lancer
it_IT: Cyborg lanciatore

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.CyborgLightBody.name data/mp/stats/body.json: $.CyborgLightBody.name
en: Cyborg Light Body
it_IT: Cyborg a corpo leggero

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_CY_LG2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_LG3.text[0] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_CY_LG2.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_LG3.text[0]
en: Cyborg Propulsion Improved
it_IT: Propulsione Cyborg migliorata

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals08.name
en: Cyborg Superdense Composite Alloys Mk2
it_IT: Leghe Composite Superdense Cyborg Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals09.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals09.name
en: Cyborg Superdense Composite Alloys Mk3
it_IT: Leghe Composite Superdense Cyborg Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals07.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals07.name
en: Cyborg Superdense Composite Alloys
it_IT: Leghe composite super dense Cyborg

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat08.name
en: Cyborg Superdense Thermal Armor Mk2
it_IT: Cyborg con armatura termica super densa Mk2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat09.name
en: Cyborg Superdense Thermal Armor Mk3
it_IT: Cyborg con armatura termica super densa Mk3

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat07.name
en: Cyborg Superdense Thermal Armor
it_IT: Cyborg con armatura termica super densa

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat02.name
en: Cyborg Thermal Armor Mk2
it_IT: Armatura Termica Cyborg Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat03.name
en: Cyborg Thermal Armor Mk3
it_IT: Armatura Termica Cyborg Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat01.name
en: Cyborg Thermal Armor
it_IT: Armatura Termica Cyborg

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYTRANS.text[0]
en: Cyborg Transport Available
it_IT: Trasporto Cyborg disponibile

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Transport.name data/mp/stats/templates.json: $.Transporter.name
en: Cyborg Transport
it_IT: Trasporto cyborg

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_SL1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_C_SL1.text[2]
en: Cyborgs can now be researched
it_IT: I Cyborg possono essere ricercati

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-AASite-QuadBof.name data/base/stats/structure.json: $.AASite-QuadBof.name
en: Cyclone AA Flak Site
it_IT: Sito contraereo Cyclone

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0cam3PyFlakHT.name
en: Cyclone AA Python Half-tracks
it_IT: Torretta antiaerea Python semicingolata

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade05.name
en: Dedicated Synaptic Link Data Analysis Mk2
it_IT: Analisi a Collegamento Sinaptico Dedicato Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade06.name
en: Dedicated Synaptic Link Data Analysis Mk3
it_IT: Analisi a Collegamento Sinaptico Dedicato Mk3

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_CAN.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_MD.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_MSL.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_RKT.text[3]
en: Defensive Strength : High
it_IT: Capacità Difensiva: Alta

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TOWER1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TOWER2.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TOWER3.text[3] ... + 2 refs
en: Defensive Strength: Low
it_IT: Copertura difensiva: Bassa

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0ADemolishStructure.name data/mp/stats/structure.json: $.A0ADemolishStructure.name
en: Demolish Structure
it_IT: Demolisci struttura

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals05.name
en: Dense Composite Alloys Mk2
it_IT: Leghe Composite Dense Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals06.name
en: Dense Composite Alloys Mk3
it_IT: Leghe Composite Dense Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals04.name
en: Dense Composite Alloys
it_IT: Leghe Composite Dense

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MG_D8.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MG_D8.text[1]
en: Depleted uranium kinetic energy bullets
it_IT: Proiettili ad energia cinetica ad uranio impoverito

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage08.name
en: Depleted Uranium MG Bullets
it_IT: Proiettili della mitragliatrice a uranio impoverito

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/Cobra.json: $.AI.tip
en: Designed with a focus on research
it_IT: Progettato con un'attenzione alla ricerca

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CNAC1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CNAC1.text[1]
en: Determines range to target
it_IT: Determina la distanza del bersaglio

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_CR1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_CR1.text[2]
en: Directs and collates information for command turrets
it_IT: Dirige e smista le informazione per i comandanti

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_UP.text[3]
en: Does not offer sensor targeting
it_IT: Non offre bersagliamento di sensori

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.WreckedTransporter.name data/mp/stats/structure.json: $.WreckedTransporter.name
en: Downed Transport
it_IT: Trasporto abbattuto

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/body.json: $.Body14SUP.name
en: Dragon
it_IT: Dragone

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_BMB5.text[1]
en: Drops high intensity Plasmite bombs
it_IT: Sgancia bombe alla Plasmite ad alta intensità

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BMB4.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BMB4.text[1]
en: Drops high intensity thermite bombs
it_IT: Sgancia bombe alla termite ad alta intensità

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BMB3.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BMB3.text[1]
en: Drops incendiary bombs
it_IT: Sgancia bombe incendiarie

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ST1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ST1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SPT.text[2]
en: Electronically attacks and disrupts enemy structures
it_IT: Attacca elettronicamente e interrompe i collegamenti tra le strutture nemiche

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU3.text[3]
en: Elite and Veteran rank units and Factories are protected
it_IT: Le unità di rango Elite e Veteran e le Fabbriche sono protette

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-EMPCannon.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-EMP.name
en: EMP Cannon Hardpoint
it_IT: Postazione con cannone EMP

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-EMPCannon.name data/mp/stats/weapons.json: $.EMP-Cannon.name
en: EMP Cannon
it_IT: Cannone EMP

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb06.name
en: EMP Missile Launcher
it_IT: Lanciamissili EMP

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-EMPMortar.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-MortarEMP.name
en: EMP Mortar Pit
it_IT: Fossa per mortaio EMP

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MortarEMP.name data/mp/stats/weapons.json: $.MortarEMP.name
en: EMP Mortar
it_IT: Mortaio EMP

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW2.text[2]
en: Enables Hardcrete gates
it_IT: Permette di costruire Muri di Cementitan

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW1.text[2]
en: Enables Hardcrete walls
it_IT: Permette di costruire Muri di Cementitan

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_RC.text[3]
en: Enables resistance to Nexus Link technology
it_IT: Permette di resistere alla tecnologia di collegamento di NEXUS

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ASTRUC.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ASTRUC.text[3]
en: Enables self-repair in all base structures
it_IT: Abilita la riparazione automatica di tutte le strutture

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ACYB.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ACYB.text[3]
en: Enables self-repair in all Cyborgs
it_IT: Abilita la riparazione automatica di tutti i cyborg

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ADEF.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ADEF.text[3]
en: Enables self-repair in all defenses
it_IT: Abilita la riparazione automatica di tutte le difese

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_AVEH.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_AVEH.text[3]
en: Enables self-repair in all vehicles
it_IT: Abilita la riparazione automatica di tutti i veicoli

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_AR.text[3]
en: Enables self-repair
it_IT: Abilita l'Autoriparaziome

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/hidebehind.json: $.player_3.name data/mp/challenges/hidebehind.json: $.player_4.name data/mp/challenges/hidebehind.json: $.player_5.name ... + 7 refs
en: Enemy
it_IT: Nemico

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Engineering01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Engineering01.name
en: Engineering
it_IT: Ingegneria

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[3]
en: Expensive and slow to produce
it_IT: Costoso e lento da produrre

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[3]
en: Expensive to produce
it_IT: Costoso da produrre

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_STW1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_STW1.text[1]
en: Extended sensor range
it_IT: Raggio dei sensori esteso

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSU1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_CBSU2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_CBSU3.text[2] ... + 3 refs
en: Extends CB Range
it_IT: Estende il raggio dei sensori CB

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[2]
en: Extends Sensor Range
it_IT: Aumenta il raggio dei sensori

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FM1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FM1.text[1]
en: Factory module enables medium and large bodies
it_IT: Il modulo di fabbrica permette di produrre corpi medi e pesanti

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Module.name data/base/stats/structure.json: $.A0FacMod1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Module.name data/mp/stats/structure.json: $.A0FacMod1.name
en: Factory Module
it_IT: Modulo Fabbrica

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FM1.text[2]
en: Factory output speed +100%% per module
it_IT: Velocità di produzione della fabbrica +100%% per ogni modulo

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_FU7.text[2]
en: Factory output speed +60%
it_IT: Velocità di produzione +60%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FU4.text[2]
en: Factory production rate +60%
it_IT: Rateo di produzione della fabbrica +60%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0LightFactory.name data/mp/stats/structure.json: $.A0LightFactory.name
en: Factory
it_IT: Fabbrica

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_RDST1.text[3]
en: Farther range compared to other sensors
it_IT: Portata più estesa rispetto ad altri sensori

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-ROF02.name
en: Fast Fire Mini-Rockets Mk2
it_IT: Mini-razzi a fuoco veloce Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-ROF03.name
en: Fast Fire Mini-Rockets Mk3
it_IT: Mini-razzi a fuoco veloce Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-ROF01.name
en: Fast Fire Mini-Rockets
it_IT: Mini-razzi a fuoco veloce

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_MP1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_MP1.text[1]
en: Fast firing light anti-vehicle rockets
it_IT: Razzi leggeri anti-veicolo a fuoco rapido

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF04.name
en: Fast Loader
it_IT: Caricatore rapido

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[2]
en: Faster than Cobra
it_IT: Più veloce del Cobra

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[2]
en: Faster than Python
it_IT: Più veloce del Python

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[2]
en: Faster than Viper
it_IT: Più veloce del Viper

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_AC1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_AC1.text[1]
en: Fin-stabilization improves flight trajectory
it_IT: La stabilizzazione a pinne migliora la traiettoria di volo

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BabaFireTruck.name data/mp/stats/templates.json: $.BabaFireTruck.name
en: Fire Truck
it_IT: Camion dei Pompieri

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_BMB6.text[1]
en: Fires Electronic Magnetic Pulse Missiles
it_IT: Spara Missili a Impulso Elettromagnetico

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_HLAS.text[1]
en: Fires heavy pulses of laser light
it_IT: Spara impulsi pesanti di laser

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS2.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS2.text[1]
en: Fires pulses of laser light
it_IT: Spara impulsi di luce laser

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_MRL1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_MRL1.text[1]
en: Fires salvoes of mini-rockets
it_IT: Spara mini-razzi a salve

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_FLAME1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_FLAME1.text[1]
en: Flame-thrower firing Propylene Oxide gel
it_IT: Lanciafiamme ad ossido di propilene

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-ROF02.name
en: Flamer Autoloader Mk2
it_IT: Caricatore automatico per lanciafiamme Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-ROF03.name
en: Flamer Autoloader Mk3
it_IT: Caricatore automatico per lanciafiamme Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-ROF01.name
en: Flamer Autoloader
it_IT: Caricatore automatico per lanciafiamme

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox05.name data/base/stats/structure.json: $.PillBox5.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox05.name data/mp/stats/structure.json: $.PillBox5.name
en: Flamer Bunker
it_IT: Bunker con Lanciafiamme

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraFlameTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraFlameTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.P0CobraFlameTracks.name
en: Flamer Cobra Tracks
it_IT: Lanciafiamme Cobra Cingoli

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_D1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_FL_D4.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_FL_D7.text[2]
en: Flamer damage +25%
it_IT: Danni del Lanciafiamme +25%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_FL_ROF1.text[2]
en: Flamer reload time -15%
it_IT: Tempo di Ricarica dei Lanciafiamme -10%

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperFlameHalfTracks.name
en: Flamer Viper Half-Tracks
it_IT: Lanciafiamme Viper Semicingoli

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperFlameWheels.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperFlameWheels.name
en: Flamer Viper Wheels
it_IT: Lanciafiamme Viper su ruote

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer01Mk1.name data/base/stats/weapons.json: $.Flame1Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer01Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Flame1Mk1.name
en: Flamer
it_IT: Lanciafiamme

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-Laser1.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-Laser1-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Laser1-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.MP-Cyb-Laser1-GRD.name
en: Flashlight Gunner Cyborg
it_IT: Cyborg con Flashlight

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-PulseLas.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower-PulseLas.name
en: Flashlight Hardpoint
it_IT: Postazione con Flashlight

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.RetreHoverFlashLight.name
en: Flashlight Retribution Hover
it_IT: Hover con Flashlight Retribution

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Laser3BEAMMk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Laser3BEAMMk1.name
en: Flashlight
it_IT: Torcia

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine02.name
en: Fuel Injection Engine Mk2
it_IT: Motore a Iniezione Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine03.name
en: Fuel Injection Engine Mk3
it_IT: Motore a Iniezione Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_EN1.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine01.name data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_EN1.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine01.name
en: Fuel Injection Engine
it_IT: Motore a Iniezione

note: TRANSLATORS: data/base/campaigns/gamma.json: $.name
en: Gamma Campaign
it_IT: Campagna Gamma

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_POWU1.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_POWU1.text[1]
en: Gas turbine boosts power output
it_IT: La turbina a gas incrementa la produzione di energia

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine08.name
en: Gas Turbine Engine Mk2
it_IT: Motore a turbina a gas Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine09.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine09.name
en: Gas Turbine Engine Mk3
it_IT: Motore a turbina a gas Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN7.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine07.name data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN7.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine07.name
en: Gas Turbine Engine
it_IT: Motore a turbina a gas

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade01b.name
en: Gas Turbine Generator Mk2
it_IT: Generatore a Turbina a Gas Mk2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade01c.name
en: Gas Turbine Generator Mk3
it_IT: Generatore a Turbina a Gas Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade01.name
en: Gas Turbine Generator
it_IT: Generatore a Turbina a Gas

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Rail3.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-Rail3.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Rail3.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-Rail3.name
en: Gauss Cannon Emplacement
it_IT: Fortificazione con cannone Gauss

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-Rail3.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower-Rail3.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-Rail3.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-Rail3.name
en: Gauss Cannon Hardpoint
it_IT: Postazione con cannone Gauss

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PythonGaussTracks.name
en: Gauss Cannon Python Tracks
it_IT: Cannone Gauss Python cingolato

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.WyvernGaussTracks.name
en: Gauss Cannon Wyvern Tracks
it_IT: Cannone Gauss Wyvern cingolato

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RailGun03.name data/base/stats/weapons.json: $.RailGun3Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-RailGun03.name data/mp/stats/weapons.json: $.RailGun3Mk1.name
en: Gauss Cannon
it_IT: Cannone Gauss

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS1.text[1]
en: Generates and concentrates bursts of laser energy
it_IT: Genera e concentra raffiche di energia laser

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/bonecrusher.json: $.AI.insane_tip data/mp/multiplay/skirmish/Cobra.json: $.AI.insane_tip data/mp/multiplay/skirmish/nb_generic.json: $.AI.insane_tip ... + 4 refs
en: Gets ~ 100% more power from each oil derrick
    Starts with defensive structures and oil derricks
it_IT: Ottiene ~ 100% in più di potenza per ogni derrick
    Inizia dalle strutture difensive e dai derrick

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/bonecrusher.json: $.AI.easy_tip data/mp/multiplay/skirmish/nb_hover.json: $.AI.easy_tip data/mp/multiplay/skirmish/nexus.json: $.AI.easy_tip data/mp/multiplay/skirmish/semperfi.json: $.AI.easy_tip
en: Gets ~ 25% less power from each oil derrick
it_IT: Ottiene ~ 25% di energia in meno da ogni derrick

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/Cobra.json: $.AI.easy_tip
en: Gets ~ 25% less power from each oil derrick
    Basic decision making is slower
it_IT: Ottiene ~ 25% di energia in meno da ogni derrick
    Il processo decisionale di base è più lento

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/nb_generic.json: $.AI.easy_tip data/mp/multiplay/skirmish/nb_turtle.json: $.AI.easy_tip
en: Gets ~ 25% less power from each oil derrick
    Research is not focused on a specific weapon branch
it_IT: Ottiene ~ 25% di energia in meno per ogni derrick
    La ricerca non è focalizzata su uno specifico tipo di armi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_JP1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_JP1.text[2]
en: Gives Cyborg limited flight abilities
it_IT: Da ai Cyborg limitate capacità di volo

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[2]
en: Good main battle tank and heavy artillery platform
it_IT: Buon carro principale da battaglia e piattaforma per artiglieria pesante

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[2]
en: Good medium tank and support vehicle
it_IT: Buon carro medio e veicolo di supporto

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[2]
en: Good scout vehicle
it_IT: Buon veicolo da esplorazione

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Gren.name
en: Grenadier Cyborg
it_IT: Cyborg granatiere

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Halftracks.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Halftracks.name
en: Half-tracked Propulsion
it_IT: Propulsione semicingolata

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.HalfTrack02.name
en: Half-tracks II
it_IT: Semicingoli II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.HalfTrack03.name
en: Half-tracks III
it_IT: Semicingoli III

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.HalfTrack.name data/mp/stats/propulsion.json: $.HalfTrack.name
en: Half-tracks
it_IT: Semicingoli

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0HardcreteMk1CWall.name data/mp/stats/structure.json: $.A0HardcreteMk1CWall.name
en: Hardcrete Corner Wall
it_IT: Muro ad angolo in cemento

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HardcreteGate.name data/mp/stats/structure.json: $.A0HardcreteMk1Gate.name
en: Hardcrete Gate
it_IT: Cancello di Cemento

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0HardcreteMk1Wall.name data/mp/stats/structure.json: $.A0HardcreteMk1Wall.name
en: Hardcrete Wall
it_IT: Muro di Cemento

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-HardcreteWall.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HardcreteWall.name
en: Hardcrete
it_IT: Cemento

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials05.name
en: Hardened Base Structure Materials Mk2
it_IT: Materiali da Costruzione Rinforzati Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials06.name
en: Hardened Base Structure Materials Mk3
it_IT: Materiali da Costruzione Rinforzati Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D1.text[1]
en: Hardened case machinegun bullets
it_IT: Proiettili rinforzati per mitragliatrice

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.GuardTower4H.name
en: Hardened Flamer Guard Tower
it_IT: Torre di guardia con lanciafiamme rinforzata

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.GuardTower3H.name
en: Hardened Heavy Machinegun Guard Tower
it_IT: Torre di Guardia con Mitragliatrice Pesante Rinforzata

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage01.name
en: Hardened MG Bullets
it_IT: Proiettili Rinforzati

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-Damage02.name
en: Hardened Rail Dart Mk2
it_IT: Dardi Rinforzati Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-Damage03.name
en: Hardened Rail Dart Mk3
it_IT: Dardi Rinforzati Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-Damage01.name
en: Hardened Rail Dart
it_IT: Dardi Rinforzati

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Tower02.name data/base/stats/sensor.json: $.SensorTower2Mk1.name data/base/stats/structure.json: $.Sys-SensoTower02.name ... + 3 refs
en: Hardened Sensor Tower
it_IT: Torre Sensoria Rinforzata

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_MS_SAM1WT.text[0]
en: Hardpoint Avenger SAM Site Available
it_IT: Postazione con SAM Avenger disponibile

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_DOUBLEAA.text[0]
en: Hardpoint Cyclone AA Gun Available
it_IT: Postazione con cannone antiaereo Cyclone disponibile

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_DOUBLEAA2.text[0]
en: Hardpoint Tornado AA Gun Available
it_IT: Postazione con cannone antiaereo Tornado disponibile

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_TWINAGHP.text[0]
en: Hardpoint Twin Assault Gun Available
it_IT: Postazione con doppia mitragliatrice d'assalto disponibile

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_MS_SAM2WT.text[0]
en: Hardpoint Vindicator SAM Site Available
it_IT: Postazione Corazzata con SAM Vindicator disponibile

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_QUADAA.text[0]
en: Hardpoint Whirlwind AA Gun Available
it_IT: Postazione Corazzata con Cannone AA Whirlwind disponibile

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb-Damage01.name
en: HE Bomb Shells
it_IT: Bombe HE

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage02.name
en: HE Howitzer Shells Mk2
it_IT: Proiettili HE per Obice Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage03.name
en: HE Howitzer Shells Mk3
it_IT: Proiettili HE per Obice Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage01.name
en: HE Howitzer Shells
it_IT: Proiettili HE per Obice

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage02.name
en: HE Mini-Rockets Mk2
it_IT: Mini-razzi HE Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage03.name
en: HE Mini-Rockets Mk3
it_IT: Mini-razzi HE Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage01.name
en: HE Mini-Rockets
it_IT: Mini-razzi HE

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage02.name
en: HE Mortar Shells Mk2
it_IT: Granate HE per Mortaio Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage03.name
en: HE Mortar Shells Mk3
it_IT: Granate HE per Mortaio Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage01.name
en: HE Mortar Shells
it_IT: Granate HE per Mortaio

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage02.name
en: HE Rockets Mk2
it_IT: Razzi HE Mk2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage03.name
en: HE Rockets Mk3
it_IT: Razzi HE Mk3

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage01.name
en: HE Rockets
it_IT: Razzi HE

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.SK-Mantis-VTOL-HBB.name
en: Heap Bomb Bay Mantis VTOL
it_IT: Alloggiamento per bomba HEAP per Mantis su VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.SK-Retre-VTOL-HBB.name
en: Heap Bomb Bay Retribution VTOL
it_IT: Alloggiamento per bomba HEAP per Retribution su VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb02.name
en: HEAP Bomb Bay
it_IT: Alloggiamento per bomba HEAP

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage05.name
en: HEAP Howitzer Shells Mk2
it_IT: Proiettili HEAP per Obice Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage06.name
en: HEAP Howitzer Shells Mk3
it_IT: Proiettili HEAP per Obice Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage04.name
en: HEAP Howitzer Shells
it_IT: Proiettili HEAP per Obice HEAP

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage05.name
en: HEAP Mini-Rockets Mk2
it_IT: Mini-razzi HEAP Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage06.name
en: HEAP Mini-Rockets Mk3
it_IT: Mini-razzi HEAP Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage04.name
en: HEAP Mini-Rockets
it_IT: Mini-razzi HEAP

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage05.name
en: HEAP Mortar Shells Mk2
it_IT: Granate HEAP per Mortaio Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage06.name
en: HEAP Mortar Shells Mk3
it_IT: Granate HEAP per Mortaio Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage04.name
en: HEAP Mortar Shells
it_IT: Granate HEAP per Mortaio

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage02.name
en: HEAT Cannon Shells Mk2
it_IT: Colpi HEAT per Cannone Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage03.name
en: HEAT Cannon Shells Mk3
it_IT: Colpi HEAT per Cannone Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage01.name
en: HEAT Cannon Shells
it_IT: Colpi HEAT per Cannone

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage05.name
en: HEAT Rocket Warhead Mk2
it_IT: Testata HEAT per Razzi Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage06.name
en: HEAT Rocket Warhead Mk3
it_IT: Testata HEAT per Razzi Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage04.name
en: HEAT Rocket Warhead
it_IT: Testata HEAT per Razzi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_HvAT.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_HvAT.text[1]
en: Heavy anti-tank rocket
it_IT: Razzi anticarro pesanti

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body12.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body12.name
en: Heavy Body - Mantis
it_IT: Corpo Pesante - Mantis

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body11.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body11.name
en: Heavy Body - Python
it_IT: Corpo Pesante - Python

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body09.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body09.name
en: Heavy Body - Tiger
it_IT: Corpo Pesante - Tiger

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body10.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body10.name
en: Heavy Body - Vengeance
it_IT: Corpo Pesante - Vengeance

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body13.name
en: Heavy Body - Wyvern
it_IT: Corpo Pesante - Wyvern

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[1]
en: Heavy body increases armor and body points
it_IT: Il corpo pesante aumenta i punti corazza e l'armatura

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Cobra-Hover-HC.name
en: Heavy Cannon Cobra Hover
it_IT: Cannone Pesante Cobra Hover

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraHvyCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraHvyCnTrks.name
en: Heavy Cannon Cobra Tracks
it_IT: Cannone pesante Cobra cingolato

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN3MK1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CN3MK1.text[1]
en: Heavy Cannon firing 120 mm rounds
it_IT: Cannone pesante da 120mm

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower04.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower04.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower04.name
en: Heavy Cannon Hardpoint
it_IT: Postazione con cannone pesante

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.MantisTrkHC.name
en: Heavy Cannon Mantis Tracks
it_IT: Cannone pesante Mantis cingolato

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Python-Hover-HC.name
en: Heavy Cannon Python Hover
it_IT: Cannone Pesante Python Hover

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.PythonHvyCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.A-Python-Trk-HC.name data/mp/stats/templates.json: $.P0PythonHvyCnTrks.name ... + 2 refs
en: Heavy Cannon Python Tracks
it_IT: Cannone pesante Python cingolato

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.H-Scorp-Trk-HC.name
en: Heavy Cannon Scorpion Tracks
it_IT: Cannone pesante Scorpion cingolato

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Tiger-Trk-HC.name
en: Heavy Cannon Tiger Tracks
it_IT: Cannone pesante Tiger cingolato

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon3Mk1.name data/base/stats/weapons.json: $.Cannon375mmMk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon3Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon375mmMk1.name
en: Heavy Cannon
it_IT: Cannone Pesante

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flame2.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flame2.name
en: Heavy Flamer - Inferno
it_IT: Lanciafiamme Pesante - Inferno

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.CyborgCannon.name data/mp/stats/weapons.json: $.CyborgCannon.name
en: Heavy Gunner
it_IT: Cannoniere Pesante

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-HvyHowitzer.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-HvyHowitzer.name
en: Heavy Howitzer - Ground Shaker
it_IT: Obice Pesante - Ground Shaker

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HeavyLas.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-HeavyLaser.name
en: Heavy Laser Emplacement
it_IT: Fortificazione con laser pesante

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.TigerHvLaserTracks.name
en: Heavy Laser Tiger Tracks
it_IT: Laser pesante Tiger cingolato

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.WyvernHvLaserTracks.name
en: Heavy Laser Wyvern Tracks
it_IT: Laser pesante Wyvern cingolato

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-HvyLaser.name data/mp/stats/weapons.json: $.HeavyLaser.name
en: Heavy Laser
it_IT: Laser Pesante

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraHMGHalfTrack.name data/base/stats/templates.json: $.P0CobraHvyMGHtrack.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraHMGHalfTrack.name data/mp/stats/templates.json: $.P0CobraHvyMGHtrack.name
en: Heavy Machinegun Cobra Half-tracks
it_IT: Mitragliatrice pesante Cobra semicingolata

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Cobra-Hover-HMG.name
en: Heavy Machinegun Cobra Hover
it_IT: Mitragliatrice Pesante Cobra Hover

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Cobra-Trk-HMG.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraHMGTracks.name
en: Heavy Machinegun Cobra Tracks
it_IT: Mitragliatrice pesante Cobra cingolata

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Cobra-Wheels-HMG.name
en: Heavy Machinegun Cobra Wheels
it_IT: Mitragliatrice pesante Cobra su ruote

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower01.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower01.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower01.name
en: Heavy Machinegun Hardpoint
it_IT: Postazione con mitragliatrice pesante

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ScorpHTrackHMG.name
en: Heavy Machinegun Scorpion Half Tracks
it_IT: Mitragliatrice pesante Scorpion semicingolata

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ScorpTrkHMG.name
en: Heavy Machinegun Scorpion Tracks
it_IT: Mitragliatrice pesante Scorpion cingolata

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperHMGHalftrack.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperHMGHalftrack.name
en: Heavy Machinegun Viper Half-tracks
it_IT: Mitragliatrice pesante Viper semicingolata

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperHMGTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.A-Viper-Trk-HMG.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperHMGTracks.name
en: Heavy Machinegun Viper Tracks
it_IT: Mitragliatrice pesante Viper cingolata

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Viper-Wheels-HMG.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperHMGWheels.name
en: Heavy Machinegun Viper Wheels
it_IT: Mitragliatrice pesante Viper su ruote

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG3Mk1.name data/base/stats/weapons.json: $.MG3Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG3Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG3Mk1.name
en: Heavy Machinegun
it_IT: Mitragliatrice Pesante

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar02Hvy.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar02Hvy.name
en: Heavy Mortar - Bombard
it_IT: Mortaio Pesante - Bombarda

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HeavyPlasmaLauncher.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-HeavyPlasmaLauncher.name
en: Heavy Plasma Launcher Emplacement
it_IT: Fortificazione con lanciatore al plasma pesante

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_PLASLAUNCH.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_PLASLAUNCH.text[1]
en: Heavy Plasma Launcher firing plasma
it_IT: Lanciatore al plasma pesante che spara plasma

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-HeavyPlasmaLauncher.name data/mp/stats/weapons.json: $.PlasmaHeavy.name
en: Heavy Plasma Launcher
it_IT: Lanciatore al plasma pesante

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL3.text[1]
en: Heavy rail gun firing large kinetic energy darts
it_IT: Cannone a rotaia pesante che spara grossi dardi ad energia cinetica

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ScorpHRepairHover.name
en: Heavy Repair Scorpion Hover
it_IT: Torretta Riparatrice Pesante Scorpion Hover

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraHRepairHover.name
en: Heavy Repair Turret Cobra Hover
it_IT: Torretta Riparatrice Pesante Cobra Hover

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Super-Rocket.name data/mp/stats/structure.json: $.X-Super-Rocket.name data/mp/stats/weapons.json: $.RocketSuper.name
en: Heavy Rocket Bastion
it_IT: Bastione con Razzi Pesanti

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HvSAM1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HvSAM1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_MS_SAM2WT.text[1]
en: Heavy surface-to-air missile
it_IT: Missile terra-aria pesante

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Heavywepslab.name
en: Heavyweaponslab
it_IT: Lastraarmipesanti

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/propulsion.json: $.Helicopter.name
en: Helicopter
it_IT: Elicottero

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU2.text[3]
en: Hero and Special rank units are protected
it_IT: Le unità di rango Eroe e Speciale sono protette

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Damage05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage08.name
en: HESH Rocket Warhead Mk2
it_IT: Testata HESH per Razzi Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Damage06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage09.name
en: HESH Rocket Warhead Mk3
it_IT: Testata HESH per Razzi Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Damage04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage07.name
en: HESH Rocket Warhead
it_IT: Testata HESH per Razzi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Damage02.name
en: Hi-Energy Laser Emitter Mk2
it_IT: Emettitore Laser ad Alta Energia Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Damage03.name
en: Hi-Energy Laser Emitter Mk3
it_IT: Emettitore Laser ad Alta Energia Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Damage01.name
en: Hi-Energy Laser Emitter
it_IT: Emettitore Laser ad Alta Energia

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/hidebehind.json: $.challenge.name
en: Hide Behind Me
it_IT: Nasconditi dietro di me

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_MAT10.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_MAT10.text[1]
en: High Density Base Structure Materials
it_IT: Materiali da Costruzione ad Alta Densità

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_CN_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_CN_D1.text[1]
en: High Explosive Anti-Tank Cannon Shells
it_IT: Colpi anticarro ad alto esplosivo

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_D1.text[1]
en: High Explosive Anti-Tank warhead
it_IT: Testata anticarro ad alto esplosivo

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_RK_D4.text[1]
en: High Explosive Anti-Tank warheads
it_IT: Testata anticarro ad alto esplosivo

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[1]
en: High Explosive Armor Piercing Flak
it_IT: Colpi antiaerei perforanti ad alto esplosivo

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWD4.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWD4.text[1]
en: High Explosive Armor Piercing Shells
it_IT: Colpi perforanti ad alto esplosivo

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_MART.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_MART.text[1]
en: High explosive artillery missile
it_IT: Missile d'artiglieria ad alto esplosivo

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HART.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HART.text[1]
en: High explosive heavy artillery missile
it_IT: Missile d'artiglieria pesante ad alto esplosivo

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_RK_HVAT1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_RK_HVAT1.text[1]
en: High explosive shaped charge missile
it_IT: Missili ad alto esplosivo a carica cava

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat05.name
en: High Intensity Thermal Armor Mk2
it_IT: Armatura Termica ad Alta Intensità Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat06.name
en: High Intensity Thermal Armor Mk3
it_IT: Armatura Termica ad Alta Intensità Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat04.name
en: High Intensity Thermal Armor
it_IT: Armatura Termica ad Alta Intensità

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[3]
en: High power costs and slow to produce
it_IT: Alti costi energetici e lento da produrre

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage02.name
en: High Temperature Flamer Gel Mk2
it_IT: Gel del Lanciafiamme ad Alta Temperatura Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage03.name
en: High Temperature Flamer Gel Mk3
it_IT: Gel del Lanciafiamme ad Alta Temperatura Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage01.name
en: High Temperature Flamer Gel
it_IT: Gel dell Lanciafiamme ad Alta Temperatura

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_DF_WU7.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_DF_WU7.text[1]
en: High tensile concrete-plastic composite
it_IT: Composito di cemento-plastica ad alta resistenza

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Range01.name
en: High-Pressure Gas Container
it_IT: Contenitore di gas ad alta pressione

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_R1.text[1]
en: High-pressure gas throws the flamer gel further
it_IT: Il gas ad alta pressione lancia ulteriormente il gel del lanciafiamme

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.PillBox3.name data/mp/stats/structure.json: $.PillBox3.name
en: HMG Bunker
it_IT: Bunker HMG

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/nb_hover.json: $.AI.name
en: Hover AI
it_IT: IA Hover

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Hover.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Hover.name
en: Hover Propulsion
it_IT: Propulsione su Hovercraft

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWAC1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWAC3.text[2]
en: Howitzer accuracy +10%
it_IT: Precisione degli Obici +10%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF02.name
en: Howitzer Autoloader Mk2
it_IT: Caricatore automatico per obice Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF03.name
en: Howitzer Autoloader Mk3
it_IT: Caricatore automatico per obice Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF01.name
en: Howitzer Autoloader
it_IT: Caricatore automatico per obice

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWD1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWD4.text[2]
en: Howitzer damage +25%
it_IT: Danni degli Obici +25%

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF04.name
en: Howitzer Fast Loader
it_IT: Caricatore rapido per obice

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWRF1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWRF4.text[2]
en: Howitzer reload time -10%
it_IT: Tempo di ricarica degli Obici -10%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-HowitzerMk1.name data/base/stats/weapons.json: $.Howitzer105Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-HowitzerMk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Howitzer105Mk1.name
en: Howitzer
it_IT: Obice

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-AASite-QuadMg1.name data/base/stats/structure.json: $.AASite-QuadMg1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-AASite-QuadMg1.name data/mp/stats/structure.json: $.AASite-QuadMg1.name
en: Hurricane AA Site
it_IT: Sito contraereo Hurricane

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun03.name data/base/stats/weapons.json: $.QuadMg1AAGun.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun03.name data/mp/stats/weapons.json: $.QuadMg1AAGun.name
en: Hurricane AA Turret
it_IT: Torretta antiaerea Hurricane

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.BarbHUT.name
en: Hut
it_IT: Capanna

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage08.name
en: HVAPFSDS Cannon Rounds Mk2
it_IT: Colpi HVAPFSDS per Cannone Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage09.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage09.name
en: HVAPFSDS Cannon Rounds Mk3
it_IT: Colpi HVAPFSDS per Cannone Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage07.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage07.name
en: HVAPFSDS Cannon Rounds
it_IT: Colpi HVAPFSDS per Cannone

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0cam3PyHPVcanTrk.name
en: HVC Python Tracks
it_IT: HVC Python cingolato

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-ROF03.name
en: Hyper Fire Chaingun Upgrade
it_IT: Miglioramento Mitragliatrice a Fuoco Iper Rapido

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Emplacement-HPVcannon.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-HPVcannon.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Emplacement-HPVcannon.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-HPVcannon.name
en: Hyper Velocity Cannon Emplacement
it_IT: Fortificazione con cannone ad altissima velocità

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-HPVcannon.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower-HPVcannon.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-HPVcannon.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-HPVcannon.name
en: Hyper Velocity Cannon Hardpoint
it_IT: Postazione con Cannone ad altissima Velocità

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PythonHoverHVC.name
en: Hyper Velocity Cannon Python Hover
it_IT: Cannone ad altissima velocità Python Hover

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.P0cam3PyHPVcanTrk.name
en: Hyper Velocity Cannon Python Tracks
it_IT: Cannone ad altissima velocità Python cingolato

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon4AMk1.name data/base/stats/weapons.json: $.Cannon4AUTOMk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon4AMk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon4AUTOMk1.name
en: Hyper Velocity Cannon
it_IT: Cannone ad altissima Velocità

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_CN_D7.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_CN_D7.text[1]
en: Hyper-Velocity Armor-Piercing Fin-Stabilised Discarding Sabot
it_IT: Proiettile ultra veloce Perforante ad Abbandono d'Involucro con Pinne Stabilizzanti

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_LASSAT.text[2]
en: Immense damage infliction capability
it_IT: Capacità di infliggere danno immensa

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_D1.text[1]
en: Improved armor-piercing dart
it_IT: Dardi perforanti migliorati

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb-Damage02.name
en: Improved Bomb Warhead
it_IT: Testata Bomba Migliorata

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_LASROF1.text[1]
en: Improved Energizer reduces laser recharge time
it_IT: La Pompa di Fotoni migliorata riduce il tempo di ricarica

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_ENGIN1.text[1] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_ENGIN2.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_ENGIN1.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_ENGIN2.text[1]
en: Improved Engineering Techniques
it_IT: Tecniche d'ingegneria migliorate

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Engineering02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Engineering02.name
en: Improved Engineering
it_IT: Ingegneria Migliorata

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_CBSU2.text[1] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSU2.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_CBSU3.text[1] ... + 3 refs
en: Improved fire detection systems
it_IT: Sistemi di rilevamento del fuoco migliorati

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade02.name
en: Improved Hardcrete Mk2
it_IT: Cemento Migliorato Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade03.name
en: Improved Hardcrete Mk3
it_IT: Cemento Migliorato Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade01.name
en: Improved Hardcrete
it_IT: Cemento Migliorato

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_M_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_M_D1.text[1]
en: Improved high explosive shells
it_IT: Colpi ad alto esplosivo migliorati

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Accuracy01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Accuracy01.name
en: Improved Laser Focusing
it_IT: Localizzatore Laser Migliorato

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU2.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU3.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU4.text[1] ... + 2 refs
en: Improved NEXUS resistance circuitry
it_IT: Migliorati i circuiti di resistenza a NEXUS

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_POWMD1.text[1] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_POWU1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_POWU2.text[0] ... + 3 refs
en: Improved Power Generator Performance
it_IT: Prestazioni del generatore di corrente migliorate

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Accuracy01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Accuracy02.name
en: Improved Rocket Wire Guidance
it_IT: Filo guida per Razzi Migliorata

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SENSO1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SENSO1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_WS.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_WST.text[3]
en: Improved sensor range
it_IT: Raggio dei sensori migliorato

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_D1.text[1]
en: Improved shaped charge warhead
it_IT: Testata a carica cava migliorata

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VS2.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VS2.text[1]
en: Improved target recognition systems
it_IT: Sistemi di riconoscimento dei bersagli migliorati

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU2.text[1]
en: Improved Thermal Emissions detection
it_IT: Rilevamento migliorato delle emissioni termiche

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_WU1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_WU1.text[1]
en: Improved Titanium-reinforced concrete
it_IT: Cemento rinforzato con anima di titanio migliorato

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BDMG2.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BDMG2.text[1]
en: Improved trinitramine explosive formula
it_IT: Formula esplosiva di trinitramina migliorata

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASD1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_LASD1.text[1]
en: Improvement in laser emission density
it_IT: Miglioramenti nella densità d'emissione dei laser

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASAC1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_LASAC1.text[1]
en: Improvement in laser optics reduces light dispersal
it_IT: Miglioramenti nell'ottica dei laser riducono la dispersione di luce

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-Howitzer-Incenediary.name
en: Incendiary Howitzer Emplacement 2
it_IT: Fortificazione con obice Incendiario 2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Howitzer-Incendiary.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-Howitzer-Incendiary.name
en: Incendiary Howitzer Emplacement
it_IT: Fortificazione con obice incendiario

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_INH.text[1]
en: Incendiary howitzer emplacement
it_IT: Fortificazione con obice incendiario

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_INH.text[1]
en: Incendiary Howitzer may be assigned to a sensor
it_IT: L'Obice incendiario può essere assegnato a un sensore

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Incendiary.name data/mp/stats/weapons.json: $.Howitzer-Incendiary.name
en: Incendiary Howitzer
it_IT: Obice incendiario

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-MortarPit-Incenediary.name
en: Incendiary Mortar Pit 2
it_IT: Fossa per mortaio incendiario 2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-MortarPit-Incendiary.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-MortarPit-Incendiary.name
en: Incendiary Mortar Pit
it_IT: Fossa per mortaio incendiario

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Incendiary.name data/mp/stats/weapons.json: $.Mortar-Incendiary.name
en: Incendiary Mortar
it_IT: Mortaio incendiario

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_ROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_ROF1.text[1]
en: Increased gauss output speeds up reload time
it_IT: L'incremento della potenza di Gauss velocizza la ricarica

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_WU1.text[2]
en: Increases Armour and Body Points
it_IT: Aumenta l'armatura e i punti corazza

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CNAC1.text[2] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_CNAC2.text[2]
en: Increases Cannon accuracy
it_IT: Aumenta la precisione dei cannoni

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_CN_D1.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_D4.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_CN_D7.text[2]
en: Increases Cannon damage
it_IT: Aumenta il danno dei cannoni

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_ROF1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_CN_ROF4.text[2]
en: Increases Cannon ROF
it_IT: Aumenta la cadenza di tiro dei cannoni

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_ENGIN1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_ENGIN2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ENGIN3.text[2]
en: Increases construction speed
it_IT: Aumenta la velocità di costruzione

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_R1.text[2]
en: Increases Flamer range
it_IT: Aumenta la portata del lanciafiamme

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_FL_ROF1.text[2]
en: Increases Flamer ROF
it_IT: Aumenta la cadenza di tiro del lanciafiamme

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASAC1.text[2]
en: Increases Laser accuracy
it_IT: Aumenta la precisione dei Laser

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASD1.text[2]
en: Increases Laser damage
it_IT: Aumenta il danno dei Laser

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASROF1.text[2]
en: Increases Laser ROF
it_IT: Aumenta la cadenza di tiro dei laser

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_AC1.text[2]
en: Increases Mini-Rocket accuracy
it_IT: Aumenta la precisione dei mini-razzi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_ROF1.text[2]
en: Increases Mini-Rockets ROF
it_IT: Aumenta la cadenza di tiro dei mini-razzi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC2.text[2]
en: Increases Missile accuracy
it_IT: Aumenta la precisione dei missili

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_D1.text[2]
en: Increases Missile damage
it_IT: Aumenta i danni dei missili

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_ROF1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_SMS_ROF1.text[2]
en: Increases Missile ROF
it_IT: Aumenta la cadenza di tiro dei missili

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_AC1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_M_AC2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_M_AC3.text[2]
en: Increases Mortar accuracy
it_IT: Aumenta la precisione del mortaio

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_ROF1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_M_ROF4.text[2]
en: Increases Mortar ROF
it_IT: Aumenta la cadenza di tiro del mortaio

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_AC1.text[2]
en: Increases Rail Gun accuracy
it_IT: Aumenta la precisione del cannone a rotaia

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_D1.text[2]
en: Increases Rail Gun damage
it_IT: Aumenta i danni del cannone a rotaia

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_ROF1.text[2]
en: Increases Rail Gun ROF
it_IT: Aumenta la cadenza di tiro del cannone a rotaia

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_AC1.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_AC2.text[2] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_SRK_AC3.text[2]
en: Increases Rocket accuracy
it_IT: Aumenta la precisione dei Razzi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_ROF1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_SRK_ROF4.text[2]
en: Increases Rocket ROF
it_IT: Aumenta la cadenza di tiro dei razzi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Indirectlab.name
en: Indirectweaponslab
it_IT: Laboratorioarmiindirette

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[1]
en: Inferior armor and body points to Cobra
it_IT: Armatura e punti corazza inferiori al Cobra

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[1]
en: Inferior armor and body points to Viper
it_IT: Armatura e punti corazza inferiori al Viper

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HvyFlamer.name data/mp/stats/structure.json: $.Tower-Projector.name
en: Inferno Bunker
it_IT: Bunker con Inferno

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraInfernoHTracks.name
en: Inferno Cobra Half-Tracks
it_IT: Inferno Cobra semicingolato

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraInfernoHover.name
en: Inferno Cobra Hover
it_IT: Hover Cobra con Inferno

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-HvyFlamer.name data/base/stats/structure.json: $.Tower-Projector.name
en: Inferno Emplacement
it_IT: Postazione con Inferno

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.WallTower-Projector.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-Projector.name
en: Inferno Hardpoint
it_IT: Postazione con Inferno

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PythonHoverInferno.name
en: Inferno Python Hover
it_IT: Python Hover con Inferno

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU1.text[2]
en: Intruder parasite isolated
it_IT: Intruso parassita isolato

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN10.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN10.text[1]
en: Ionizing Turbine Engine
it_IT: Motore a turbina ionizzante

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.ECM1PylonMk1.name
en: Jammer Tower
it_IT: Torre di Disturbo

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/ecm.json: $.ECM1TurretMk1.name
en: Jammer Turret
it_IT: Torretta di Disturbo

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_JP1.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_JP1.text[3]
en: Jump Cyborgs can now be researched
it_IT: I Cyborg con Jet Pack ora possono essere ricercati

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_STW1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_UP.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_WS.text[2] ... + 2 refs
en: Keeps map areas under constant surveillance
it_IT: Tiene sotto controllo intere aree della mappa

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_MET1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_MET4.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET10.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET7.text[2]
en: Kinetic armor +30%, body points +30%
it_IT: Armatura cinetica +30%, punti corazza +30%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_CYMET4.text[2]
en: Kinetic Armor +35%, and Body Points +35%
it_IT: Armatura cinetica +35%, punti corazza +35%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CYMET1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET10.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET7.text[2]
en: Kinetic Armor +35%, Body Points +35%
it_IT: Armatura cinetica +35%, punti corazza +35%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET10.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET10.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET10.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET10.text[1]
en: Laminated alloys bonded with energy-deflecting optic bundles
it_IT: Leghe laminate unite a fibre ottiche a riflessione d'energia

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket01-LtAT.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket01-LtAT.name
en: Lancer AT Rocket
it_IT: Lanciarazzi anticarro

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox06.name data/base/stats/structure.json: $.PillBox6.name data/mp/stats/structure.json: $.PillBox6.name
en: Lancer Bunker
it_IT: Bunker con lanciarazzi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraLtA-Thalftrack.name data/base/stats/templates.json: $.P0CobraLtATRktHtrack.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraLtA-Thalftrack.name data/mp/stats/templates.json: $.P0CobraLtATRktHtrack.name
en: Lancer Cobra Half-tracks
it_IT: Lanciatore Cobra semicingolato

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraTrkLancer.name
en: Lancer Cobra Tracks
it_IT: Lanciatore Cobra cingolato

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-Rocket.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-Rocket-GROUND.name data/base/stats/templates.json: $.CyborgRkt01Ground.name ... + 2 refs
en: Lancer Cyborg
it_IT: Cyborg con lanciatore

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower06.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower06.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower06.name
en: Lancer Hardpoint
it_IT: Postazione con lanciatore

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Mantis-Trk-Lancer.name
en: Lancer Mantis Tracks
it_IT: Lanciatore Mantis cingolato

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Python-Trk-Lancer.name
en: Lancer Python Tracks
it_IT: Lanciatore Python cingolato

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.H-Scorp-Trk-Lancer.name
en: Lancer Scorpion Tracks
it_IT: Lanciatore Scorpion cingolato

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.H-Scorp-VTOL-Lancer.name
en: Lancer Scorpion VTOL
it_IT: VTOL con lanciatore Scorpion

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperTrkLancer.name
en: Lancer Viper Tracks
it_IT: Lanciatore Viper cingolato

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperLtA-Twheels.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperLtA-Twheels.name
en: Lancer Viper Wheels
it_IT: Lanciatore Viper su ruote

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-LtA-T.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-LtA-T.name
en: Lancer
it_IT: Lanciatore

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B14.text[0]
en: Large Super Heavy Body
it_IT: Corpo Super Pesante Grande

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Laser01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Laser01.name
en: Laser - Flashlight
it_IT: Lanciatore - torcia

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_AALAS.text[0]
en: Laser AA Gun Available
it_IT: Cannone Laser AA disponibile

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_LASAC1.text[2]
en: Laser accuracy +10%
it_IT: Precisione dei Laser +10%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_LASD1.text[2]
en: Laser damage +25%
it_IT: Danno dei Laser +25%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_CNAC2.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_CNAC2.text[1]
en: Laser designator paints and guides rounds to the target
it_IT: Il designatore laser illumina e guida i proiettili sul bersaglio

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_LASROF1.text[2]
en: Laser reload time -15%
it_IT: Tempo di ricarica dei laser -15%

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-LasSat.name data/mp/stats/structure.json: $.A0LasSatCommand.name data/mp/stats/weapons.json: $.LasSat.name
en: Laser Satellite Command Post
it_IT: Centro di comando per il laser satellitare

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASAC1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASD1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASROF1.text[0] ... + 3 refs
en: Laser Upgrade
it_IT: Aggiornamento dei laser

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Laseropticslab.name
en: Laseropticslab
it_IT: Laboratoriolaserottico

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.LasSat.name
en: LasSat
it_IT: Laser Satellitare

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYMET1.text[1] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_MET1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CYMET1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_MET1.text[1]
en: Layered composite alloys and energy-absorbing fibres
it_IT: Leghe composite stratificate e fibre ad assorbimento di energia

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body2SUP.name data/mp/stats/body.json: $.Body2SUP.name
en: Leopard
it_IT: Leopardo

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[1]
en: Less armor and body points than Python
it_IT: Minori punti corazza e armatura rispetto al Python

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body04.name
en: Light Body - Bug
it_IT: Corpo Leggero - Bug

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body02.name
en: Light Body - Leopard
it_IT: Corpo Leggero - Leopard

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body03.name
en: Light Body - Retaliation
it_IT: Corpo Leggero - Retaliation

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body01.name
en: Light Body - Viper
it_IT: Corpo Leggero - Viper

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[1]
en: Light body vulnerable to heavy weapons
it_IT: Corpo leggero vulnerabile alle armi pesanti

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox04.name data/base/stats/structure.json: $.PillBox4.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox04.name data/mp/stats/structure.json: $.PillBox4.name
en: Light Cannon Bunker
it_IT: Bunker con Cannone Leggero

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraLtCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraLtCnTrks.name
en: Light Cannon Cobra Tracks
it_IT: Cannone leggero Cobra cingolato

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN1MK1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CN1MK1.text[1]
en: Light Cannon firing 40mm rounds
it_IT: Cannone leggero da 40mm

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower02.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower02.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower02.name
en: Light Cannon Hardpoint
it_IT: Postazione con cannone leggero

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.PythonLtCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.PythonLtCnTrks.name
en: Light Cannon Python Tracks
it_IT: Cannone leggero Python cingolato

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperLtCannonHTracks.name
en: Light Cannon Viper Half-tracks
it_IT: Cannone leggero Viper semicingolato

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperLtCannonTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperLtCannonTracks.name
en: Light Cannon Viper Tracks
it_IT: Cannone Leggero Viper cingolato

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperLtCannonWheels.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperLtCannonWheels.name
en: Light Cannon Viper Wheels
it_IT: Cannone leggero Viper su ruote

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon1Mk1.name data/base/stats/weapons.json: $.Cannon1Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon1Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon1Mk1.name
en: Light Cannon
it_IT: Cannone Leggero

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.LookOutTower.name data/mp/stats/structure.json: $.LookOutTower.name
en: Look-Out Tower
it_IT: Torre di Vedetta

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[3]
en: Low power cost and low production times
it_IT: Costi energetici e tempi di produzione ridotti

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BDMG3.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BDMG3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_D1.text[1]
en: Low yield thermonuclear warhead
it_IT: Testata termonucleare a basso potenziale

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.MG1-Pillbox.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG1-Pillbox.name
en: Machinegun Bunker
it_IT: Bunker con Mitragliatrice

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D2.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_D5.text[2] ... + 2 refs
en: Machinegun damage +25%
it_IT: Danni delle Mitragliatrici +25%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Tower01.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower1MG.name
en: Machinegun Guard Tower
it_IT: Torre di guardia con mitragliatrice

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_MG_ROF1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_ROF2.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG_ROF3.text[2]
en: Machinegun reload time -15%
it_IT: Tempo di ricarica delle mitragliatrici -15%

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperLtMGHalfTracks.name
en: Machinegun Viper Half-Tracks
it_IT: Mitragliatrice Viper semicingolata

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Viper-Trk-MG.name
en: Machinegun Viper Tracks
it_IT: Mitragliatrice Viper cingolata

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.CyborgChaingun.name data/mp/stats/weapons.json: $.CyborgChaingun.name
en: Machinegunner
it_IT: Mitragliere

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SENSO1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SENSO1.text[2]
en: Makes excellent scout vehicle
it_IT: Eccellente veicolo da esplorazione

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body12SUP.name data/mp/stats/body.json: $.Body12SUP.name
en: Mantis
it_IT: Mantide

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-MassDriver.name data/mp/stats/structure.json: $.X-Super-MassDriver.name
en: Mass Driver Fortress
it_IT: Fortezza con Mass Driver

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.MassDriver.name
en: Mass Driver
it_IT: Conduttore di Massa

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B14.text[1]
en: Maximum armor and body points
it_IT: Armatura e punti corazza massimi

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SUE1.text[3]
en: May be assigned to follow units
it_IT: Può essere assegnato per seguire le unità

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MORTA1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_MORTA1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_IMORT.text[1]
en: May be targeted directly or assigned to a sensor turret or tower
it_IT: Può essere mirato direttamente o assegnato a una torretta o una torre sensoria

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VF.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VF.text[3]
en: May be upgraded using factory modules
it_IT: Può essere aggiornata con i moduli di produzione

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Mechanic.name
en: Mechanic Cyborg
it_IT: Cyborg meccanico

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYS_MCH.text[1]
en: Mechanic with repair ability
it_IT: Meccanico con abilità di riparazione

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body05.name
en: Medium Body - Cobra
it_IT: Corpo Medio - Cobra

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body06.name
en: Medium Body - Panther
it_IT: Corpo Medio - Panther

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body07.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body07.name
en: Medium Body - Retribution
it_IT: Corpo Medio - Retribution

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body08.name
en: Medium Body - Scorpion
it_IT: Corpo Medio - Scorpion

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[1]
en: Medium body increases armor and body points
it_IT: Il corpo medio aumenta l'armatura e i punti corazza

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraMedCnHTrks.name
en: Medium Cannon Cobra Half Track
it_IT: Cannone medio Cobra semicingolato

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Cobra-Hover-MC.name
en: Medium Cannon Cobra Hover
it_IT: Cannone Medio Cobra Hover

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraMedCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraMedCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.P0CobraMedCnTrks.name
en: Medium Cannon Cobra Tracks
it_IT: Cannone medio Cobra cingolato

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN2MK1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CN2MK1.text[1]
en: Medium Cannon firing 76mm rounds
it_IT: Cannone medio da 76mm

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower03.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower03.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower03.name
en: Medium Cannon Hardpoint
it_IT: Postazione con cannone medio

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Python-Hover-MC.name
en: Medium Cannon Python Hover
it_IT: Cannone Medio Python Hover

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.PythonMedCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.PythonMedCanTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.PythonMedCnTrks.name
en: Medium Cannon Python Tracks
it_IT: Cannone medio Python cingolato

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Scorp-Hover-MC.name
en: Medium Cannon Scorpion Hover
it_IT: Cannone Medio Scorpion Hover

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Scorp-Trk-MC.name
en: Medium Cannon Scorpion Tracks
it_IT: Cannone medio Scorpion cingolato

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperMedCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperMedCnTrks.name
en: Medium Cannon Viper Tracks
it_IT: Cannone medio Viper cingolato

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon2Mk1.name data/base/stats/weapons.json: $.Cannon2A-TMk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon2Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon2A-TMk1.name
en: Medium Cannon
it_IT: Cannone Medio

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B13.text[0]
en: Medium Super Heavy Body
it_IT: Corpo Super Pesante Medio

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_EMP_MRL.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_EMP_MRL.text[1]
en: Mini-rocket armored strongpoint
it_IT: Posizione corazzata con mini-razzi

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraMRLHalftrack.name
en: Mini-Rocket Array Cobra Half-tracks
it_IT: Batteria semicingolata di mini-razzi Cobra

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraMRLTracks.name
en: Mini-Rocket Array Cobra Tracks
it_IT: Batteria cingolata di mini-razzi Cobra

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperMRLHalfTracks.name
en: Mini-Rocket Array Viper Half Track
it_IT: Batteria semicingolata di mini-razzi Viper

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperMRLWheels.name
en: Mini-Rocket Array Viper Wheels
it_IT: Batteria di mini-razzi Viper su ruote

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket02-MRL.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-MRL.name
en: Mini-Rocket Array
it_IT: Batteria di mini-razzi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraMRLHalftrack.name
en: Mini-Rocket Artillery Cobra Half-tracks
it_IT: Artiglieria di mini-razzi Cobra semicingolata

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperMRLWheels.name
en: Mini-Rocket Artillery Viper Wheels
it_IT: Artiglieria di mini-razzi Viper su ruote

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket02-MRL.name data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-MRL.name
en: Mini-Rocket Artillery
it_IT: Artiglieria a mini-razzi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-MRL.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-MRL-pit.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-MRL.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-MRL-pit.name
en: Mini-Rocket Battery
it_IT: Batteria di mini-razzi

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraPODHTracks.name
en: Mini-Rocket Cobra Half-Tracks
it_IT: Mini-razzi Cobra semicingolati

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraPODTracks.name
en: Mini-Rocket Cobra Tracks
it_IT: Mini-razzi Cobra cingolati

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Tower06.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower6.name
en: Mini-Rocket Guard Tower
it_IT: Torre di guardia con mini-razzi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket05-MiniPod.name data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-Pod.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket05-MiniPod.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-Pod.name
en: Mini-Rocket Pod
it_IT: Mini-razzi

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Tower06.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower6.name
en: Mini-Rocket Tower
it_IT: Torre con mini-razzi

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperPODHalfTracks.name
en: Mini-Rocket Viper Half Track
it_IT: Mini-razzi Viper semicingolati

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperPODWheels.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperPODWheels.name
en: Mini-Rocket Viper Wheels
it_IT: Mini-razzi Viper su ruote

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC2.text[2]
en: Missile accuracy +10%
it_IT: Precisione dei Missili +10%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC2.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC2.text[1]
en: Missile actively seeks and homes on targets
it_IT: I missili cercano e agganciano i bersagli attivamente

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_D1.text[2]
en: Missile damage +25%
it_IT: Danni dei Missili +25%

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Super-Missile.name data/mp/stats/structure.json: $.X-Super-Missile.name data/mp/stats/weapons.json: $.MissileSuper.name
en: Missile Fortress
it_IT: Fortezza con Lanciamissili

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_ROF1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_SMS_ROF1.text[2]
en: Missile reload time -15%
it_IT: Tempo di ricarica dei missili -15%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_D1.text[0] ... + 7 refs
en: Missile Upgrade
it_IT: Aggiornamento dei missili

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_ROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_ROF1.text[1]
en: Missiles detect and lock-on to targets while loading
it_IT: I missili rilevano e agganciano il bersaglio durante la ricarica

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-MobileRepairTurret01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-MobileRepairTurret01.name
en: Mobile Repair Turret
it_IT: Torretta Riparatrice Mobile

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[1] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[1]
en: More armor and body points than Python
it_IT: Punti corazza e armatura superiori al Python

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B13.text[1]
en: More armor and body points than Vengeance
it_IT: Punti corazza e armatura superiori al Vengeance

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_AC1.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_M_AC2.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_M_AC3.text[2]
en: Mortar accuracy +10%
it_IT: Precisione dei mortai +10%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF02.name
en: Mortar Autoloader Mk2
it_IT: Caricatore automatico per mortaio Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF03.name
en: Mortar Autoloader Mk3
it_IT: Caricatore automatico per mortaio Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF01.name
en: Mortar Autoloader
it_IT: Caricatore automatico per mortaio

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraMortarHalfTrack.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraMortarHalfTrack.name
en: Mortar Cobra Half-tracks
it_IT: Mortaio Cobra semicingolato

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_M_D1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_M_D4.text[2]
en: Mortar damage +25%
it_IT: Danni dei mortai +25%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF04.name
en: Mortar Fast Loader
it_IT: Caricatore rapido per mortaio

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-MortarPit.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-MortarPit01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-MortarPit.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-MortarPit01.name
en: Mortar Pit
it_IT: Fossa per mortaio

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_ROF1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_M_ROF4.text[2]
en: Mortar reload time -10%
it_IT: Tempo di ricarica dei mortai -10%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Acc01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Acc01.name
en: Mortar Targeting Computer
it_IT: Computer di Puntamento del Mortaio

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar01Lt.name data/base/stats/weapons.json: $.Mortar1Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar01Lt.name data/mp/stats/weapons.json: $.Mortar1Mk1.name
en: Mortar
it_IT: Mortaio

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.MG1-Tower.name
en: Mounted Machinegun
it_IT: Mitragliatrice montata

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body14.name
en: Multi Turret Body - Dragon
it_IT: Corpo Multi Torretta - Dragon

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG4.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG4.text[1]
en: Multi-barrel, rapid-fire machinegun
it_IT: Mitragliatrice multi-canna a fuoco rapido

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_CR1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_CR1.text[1]
en: Must be built to produce commanders
it_IT: Deve essere costruito per produrre dei comandanti

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Nanolab.name
en: Nanolab
it_IT: Laboratorionanocelle

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_LASSAT.text[3]
en: Narrow area of effect
it_IT: Area di effetto stretta

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Retrib-Trk-Needle.name
en: Needle Gun Retribution Tracks
it_IT: Cannone ad ago Retribution cingolato

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Tiger-Trk-Needle.name
en: Needle Gun Tiger Tracks
it_IT: Cannone ad ago Tiger cingolato

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-GuardTower-Rail1.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower-Rail1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-GuardTower-Rail1.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower-Rail1.name
en: Needle Gun Tower
it_IT: Torre con cannone ad ago

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Veng-Trk-Needle.name
en: Needle Gun Vengeance Tracks
it_IT: Cannone ad ago Vengeance cingolato

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RailGun01.name data/base/stats/weapons.json: $.RailGun1Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-RailGun01.name data/mp/stats/weapons.json: $.RailGun1Mk1.name
en: Needle Gun
it_IT: Cannone ad ago

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-Rail1.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-Rail1-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Rail1-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.MP-Cyb-Needle-GRD.name
en: Needle Gunner Cyborg
it_IT: Cyborg con cannone ad ago

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade08.name
en: Neural Synapse Research Brain Mk2
it_IT: Cervello di Ricerca a Sinapsi Neurale Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade09.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade09.name
en: Neural Synapse Research Brain Mk3
it_IT: Cervello di Ricerca a Sinapsi Neurale Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RU7.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade07.name data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RU7.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade07.name
en: Neural Synapse Research Brain
it_IT: Cervello di Ricerca a Sinapsi Neurale

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_LASSAT.text[0]
en: New Advanced Weapon Available
it_IT: Nuova Arma Avanzata Disponibile

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HART.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_MART.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HART.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_MART.text[0]
en: New Artillery Missile Turret Available
it_IT: Nuova torretta d'artiglieria missilistica disponibile

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RFU1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RFU1.text[1]
en: New automated repair techniques
it_IT: Nuove tecniche di riparazione automatizzate

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_REPAI1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_CR1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY1.text[0] ... + 7 refs
en: New Base Structure Available
it_IT: Nuova struttura disponibile

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_CT1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_C_CT1.text[1]
en: New battlefield computer system
it_IT: Nuovo sistema di computer da battaglia

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW1.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW1.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW2.text[0]
en: New Construction Options Available
it_IT: Nuove opzioni di costruzione disponibili

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_JP1.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_JP1.text[0]
en: New Cyborg Research Available
it_IT: Nuova ricerca dei Cyborg disponibile

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_RC.text[0]
en: New Electronic Technology Discovered
it_IT: Scoperta Nuova Tecnologia Elettronica

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS2.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS1.text[0] ... + 2 refs
en: New Laser Weapon Available
it_IT: Nuova arma laser disponibile

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_AT.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_BB.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_AT.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_BB.text[0]
en: New Missile Turret Available
it_IT: Nuova torretta con missili disponibile

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[0]
en: New Paradigm Heavy Body
it_IT: Corpo pesante del Nuovo Paradigma

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[0]
en: New Paradigm Light Body
it_IT: Corpo leggero del Nuovo Paradigma

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[0]
en: New Paradigm Medium body
it_IT: Corpo medio del Nuovo Paradigma

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V2.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V2.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V3.text[1]
en: New power efficient propulsion
it_IT: Nuova propulsione energeticamente efficiente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_POWU1.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_POWU2.text[1]
en: New Power Generation Technology
it_IT: Nuova tecnologia di produzione dell'energia

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_P_V1.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_P_V1.text[0]
en: New Propulsion Available for Design
it_IT: Nuova propulsione disponibile per la progettazione

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_HALFT1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TRACK1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_H1.text[0] ... + 5 refs
en: New Propulsion Available
it_IT: Nuova propulsione disponibile

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL3.text[0] ... + 3 refs
en: New Rail Gun Available
it_IT: Disponibile un nuovo cannone a rotaia

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_REPAI1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_REPAI1.text[1]
en: New Repair Facility Repairs Damaged Units
it_IT: Nuova struttura di riparazione disponibile

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ACYB.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ADEF.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ASTRUC.text[0] ... + 6 refs
en: New Repair Technology Discovered
it_IT: Nuova tecnologia di riparazione scoperta

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_SL1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_C_SL1.text[3]
en: New research options available
it_IT: Nuove opzioni di ricerca disponibili

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_MP1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_HvAT.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_IDF.text[0] ... + 9 refs
en: New Rocket Available
it_IT: Nuovi Razzi Disponibili

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HvSAM1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_LtSAM1.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HvSAM1.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_LtSAM1.text[0]
en: New SAM Turret Available
it_IT: Nuova torretta SAM disponibile

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_WST.text[0]
en: New System Available
it_IT: Nuovo Sistema Disponibile

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SUE1.text[0]
en: New Systems Sensor Available
it_IT: Nuovo Sensore di Sistemi Disponibile

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_UP.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_WS.text[0]
en: New Systems Structure Available
it_IT: Nuova Struttura con Sistemi Disponibile

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSTW1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTW1.text[0] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_CBSTW1.text[0] ... + 6 refs
en: New Systems Tower Available
it_IT: Nuova torre con sistemi disponibile

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_CT1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_C_CT1.text[0] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[0]
en: New Systems Turret Available for Design
it_IT: Nuova torretta con sistemi disponibile per la progettazione

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SENSO1.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SENSO1.text[0]
en: New Systems Turret Available For Design
it_IT: Nuova torretta con sistemi disponibile

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SUE1.text[1]
en: New Thermal Emissions detection
it_IT: Nuovo rilevamento delle emissioni termiche

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_BMB6.text[0]
en: New VTOL Missile Launcher
it_IT: Nuovo lanciamissili per VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.NEXUSCWall.name data/mp/stats/structure.json: $.NEXUSCWall.name
en: NEXUS CWall
it_IT: Angolo di Muro di NEXUS

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[0]
en: NEXUS Heavy Body
it_IT: Corpo pesante di NEXUS

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Resistance-Upgrade04.name
en: NEXUS Immunization System
it_IT: Sistema d'Immunizzazione NEXUS

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU1.text[1]
en: NEXUS Intruder Program analyzed
it_IT: Programma d'Intrusione NEXUS analizzato

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Resistance.name
en: NEXUS Intruder Program
it_IT: Programma d'Intrusione NEXUS

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[0]
en: NEXUS Light Body
it_IT: Corpo leggero di NEXUS

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-SpyTower.name data/mp/stats/structure.json: $.Sys-SpyTower.name
en: Nexus Link Tower
it_IT: Torre Collegamento Nexus

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-SpyTurret.name data/mp/stats/weapons.json: $.SpyTurret01.name
en: Nexus Link Turret
it_IT: Torretta collegamento Nexus

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[0]
en: NEXUS Medium Body
it_IT: Corpo medio di NEXUS

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.NX-ANTI-SATSite.name data/mp/stats/structure.json: $.NX-ANTI-SATSite.name
en: Nexus Missile Silo
it_IT: Silo Missile Nexus

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Resistance-Upgrade02.name
en: NEXUS Resistance Circuits Mk2
it_IT: Circuiti Resistenti a NEXUS Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Resistance-Upgrade03.name
en: NEXUS Resistance Circuits Mk3
it_IT: Circuiti Resistenti a NEXUS Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Resistance-Upgrade01.name
en: NEXUS Resistance Circuits
it_IT: Circuiti Resistenti a NEXUS

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.NEXUSWall.name data/mp/stats/structure.json: $.NEXUSWall.name
en: NEXUS Wall
it_IT: Muro di NEXUS

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/noplace.json: $.challenge.name
en: No Place To Hide
it_IT: Nessun posto dove nascondersi

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/bonecrusher.json: $.AI.tip
en: Non-Cheating. Hard. Fun. Crush!
it_IT: Senza trucchi. Difficile. Divertente. Schiaccia!

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SUE1.text[2]
en: Objects become difficult to locate near it
it_IT: Gli oggetti diventano difficili da trovare vicino ad esso

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0ResourceExtractor.name data/mp/stats/structure.json: $.A0ResourceExtractor.name
en: Oil Derrick
it_IT: Derrick

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.OilDrum.name
en: Oil Drum
it_IT: Barile di petrolio

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.OilResource.name
en: Oil Resource
it_IT: Risorsa di Petrolio

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC1.text[1]
en: On-board computer predicts target movement
it_IT: Il computer di bordo prevede i movimenti del bersaglio

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ACYB.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_AVEH.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ACYB.text[2] ... + 2 refs
en: On-board diagnostic and repair systems
it_IT: Diagnostica e sistemi di riparazione di bordo

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_RC.text[2]
en: On-board resistance circuit systems
it_IT: Sistemi di circuiti resistenti a bordo

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_REPAI1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_REPAI1.text[3]
en: Or select the Repair Facility as a unit's target
it_IT: Oppure seleziona il Centro di Riparazione come bersaglio di un'unità

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[2] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_CBSTW1.text[2] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_CBSTW1.text[2]
en: Orders assigned indirect fire units to fire at the enemy batteries
it_IT: Ordina alle unità assegnate di sparare contro le batterie nemiche

note: TRANSLATORS: data/base/ruleset.json: $.name
en: Original Campaign
it_IT: Campagna originale

note: TRANSLATORS: data/mp/ruleset.json: $.name
en: Original Skirmish
it_IT: Schermaglia originale

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body6SUPP.name data/mp/stats/body.json: $.Body6SUPP.name
en: Panther
it_IT: Pantera

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-RotMor.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-RotMor.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-RotMor.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-RotMor.name
en: Pepperpot Pit
it_IT: Fossa per Pepperpot

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.SK-Mantis-VTOL-PBB.name
en: Phosphor Bomb Bay Mantis VTOL
it_IT: Alloggiamento per bomba al fosforo per Mantis su VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb03.name
en: Phosphor Bomb Bay
it_IT: Alloggiamento per bomba al fosforo

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BabaPickUp.name data/mp/stats/templates.json: $.BabaPickUp.name
en: Pick-Up Truck
it_IT: Camion Pick-Up

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade08.name
en: Plascrete Mk2
it_IT: Plastitan Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade09.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade09.name
en: Plascrete Mk3
it_IT: Plastitan Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade07.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade07.name
en: Plascrete
it_IT: Plastitan

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-PlasmaCannon.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-PlasmaCannon.name
en: Plasma Cannon Emplacement
it_IT: Fortificazione con cannone al plasma

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_PLASCAN.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_PLASCAN.text[1]
en: Plasma Cannon firing plasma
it_IT: Cannone al Plasma che spara plasma

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.WyvernPlasmaCTracks.name
en: Plasma Cannon Wyvern Tracks
it_IT: Cannone al plasma Wyvern cingolato

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-PlasmaCannon.name data/mp/stats/weapons.json: $.Laser4-PlasmaCannon.name
en: Plasma Cannon
it_IT: Cannone al Plasma

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb05.name
en: Plasmite Bomb
it_IT: Bomba alla Plasmite

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_PLFL.text[1]
en: Plasmite Flame-thrower
it_IT: Inceneritore alla plasmite

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-PlasmiteFlamer.name data/mp/stats/structure.json: $.Plasmite-flamer-bunker.name
en: Plasmite Flamer Bunker
it_IT: Bunker con Lanciafiamme Plasmite

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Plasmite-Flamer.name data/mp/stats/weapons.json: $.PlasmiteFlamer.name
en: Plasmite Flamer
it_IT: Lanciafiamme a Plasmite

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.SK-Retre-VTOL-Plasmite.name
en: Plasmite Retribution VTOL
it_IT: VTOL con Retribution Plasmite

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade11.name
en: Plasteel Mk2
it_IT: Plastacciaio Mk2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade12.name
en: Plasteel Mk3
it_IT: Plastacciaio Mk3

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade10.name
en: Plasteel
it_IT: Plastacciaio

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[3]
en: Power cost and production time similar to Cobra
it_IT: Costo e tempi di produzione simili al Cobra

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[3]
en: Power cost and production time similar to Viper
it_IT: Costi energetici e tempi di produzione simili al Viper

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[3]
en: Power cost and production time the same as Python
it_IT: Costi e tempi di produzione uguali a quelli del Pyhton

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0PowerGenerator.name data/mp/stats/structure.json: $.A0PowerGenerator.name
en: Power Generator
it_IT: Generatore di corrente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_POWMD1.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_POWMD1.text[0]
en: Power Module Available
it_IT: Modulo di Potenza disponibile

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-PowerModuleMk1.name data/base/stats/structure.json: $.A0PowMod1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-PowerModuleMk1.name data/mp/stats/structure.json: $.A0PowMod1.name
en: Power Module
it_IT: Modulo di Potenza

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_POWU1.text[2]
en: Power output +25%
it_IT: Rendimento energetico +25%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_POWU2.text[2]
en: Power output +30%
it_IT: Rendimento energetico +30%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/messages.json: $.MSG2.text[0]
en: Power Research Completed
it_IT: Ricerca dell'energia completata

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_CANT.text[1]
en: Powerful Electronic magnetic pulse weapon
it_IT: Potente arma a Impulso Elettromagnetico

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY1.text[2]
en: Produces Cyborgs
it_IT: Produce Cyborg

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU4.text[3]
en: Professional and Regular rank units are protected
it_IT: Le unità di rango Professionista e Regolare sono protette

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[0]
en: Project Heavy Body
it_IT: Corpo pesante del Progetto

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[0]
en: Project Light Body
it_IT: Corpo Leggero del Progetto

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[0]
en: Project Medium Body
it_IT: Corpo medio del Progetto

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_D1.text[1]
en: Propylene Oxide gel treated to burn at higher temperatures
it_IT: Gel di ossido di propilene trattato in modo che bruci a temperature più elevate

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/semperfi.json: $.AI.tip
en: Prototypical AI focusing on rockets/missiles
it_IT: Prototipo di IA specializzato su missili e razzi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-PulseLas.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-PulseLaser.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-PulseLaser.name
en: Pulse Laser Emplacement
it_IT: Fortificazione con laser a impulsi

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-PulseLas.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-PulseLas.name
en: Pulse Laser Hardpoint
it_IT: Postazione con laser a impulso

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.LeopardHoverPulseLas.name
en: Pulse Laser Leopard Hover
it_IT: Laser a Impulso Leopard Hover

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Mantis-Trk-Pulse.name
en: Pulse Laser Mantis Tracks
it_IT: Laser a impulso Mantis cingolato

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PantherHoverPulseLas.name
en: Pulse Laser Panther Hover
it_IT: Laser a Impulso Panther Hover

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PythonPulseTracks.name
en: Pulse Laser Python Tracks
it_IT: Laser a impulso Python cingolato

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.TigerHoverPulseLas.name
en: Pulse Laser Tiger Hover
it_IT: Laser a Impulso Tiger Hover

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.TigerPulseTracks.name
en: Pulse Laser Tiger Tracks
it_IT: Laser a impulso Tiger cingolato

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-PulseLas.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower-BeamLas.name
en: Pulse Laser Tower
it_IT: Torre con Laser a Impulso

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.WyvernPulseTracks.name
en: Pulse Laser Wyvern Tracks
it_IT: Laser a impulso Wyvern cingolato

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Laser02.name data/base/stats/weapons.json: $.Laser2PULSEMk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Laser02.name data/mp/stats/weapons.json: $.Laser2PULSEMk1.name
en: Pulse Laser
it_IT: Laser a Impulso

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0PythonHvyCnTrks.name
en: Python Heavy Cannon Tracks
it_IT: Cannone pesante Python cingolato

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body11ABT.name data/mp/stats/body.json: $.Body11ABT.name
en: Python
it_IT: Pitone

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_DOUBLEAA2.text[1]
en: Quad 80mm Anti-Aircraft cannon
it_IT: Quadruplo cannone antiaereo da 80mm

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_SMS_ROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_SMS_ROF1.text[1]
en: Racked missile dispensers allow for fast reloading
it_IT: Ricaricatore di gruppi di missili permette la ricarica rapida

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_RDST1.text[2]
en: Radar detector detects enemy sensors
it_IT: Rilevatore radar che rileva i sensori nemici

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.Sys-RadarDetector01.name
en: Radar Detector Tower
it_IT: Torre con rilevatore radar

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-RadarDetector01.name data/mp/stats/sensor.json: $.RadarDetector.name
en: Radar Detector
it_IT: Rilevatore radar

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_AC1.text[2]
en: Rail Gun accuracy +10%
it_IT: Precisione del cannone a rotaia +10%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_D1.text[2]
en: Rail Gun damage +25%
it_IT: Danni del cannone a rotaia +25%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Rail2.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Rail2.name
en: Rail Gun Emplacement
it_IT: Fortificazione con cannone a rotaia

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL2.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL2.text[1]
en: Rail gun firing armor-piercing darts
it_IT: Cannone a rotaia che spara dardi perforanti

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-Rail2.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower-Rail2.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-Rail2.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-Rail2.name
en: Rail Gun Hardpoint
it_IT: Postazione con cannone a rotaia

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Mantis-Trk-Rail.name
en: Rail Gun Mantis Tracks
it_IT: Cannone a rotaia Mantis cingolato

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_ROF1.text[2]
en: Rail Gun reload time -15%
it_IT: Tempo di ricarica del cannone a rotaia -15%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-ROF02.name
en: Rail Gun ROF Mk2
it_IT: Cadenza di tiro del cannone a rotaia Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-ROF03.name
en: Rail Gun ROF Mk3
it_IT: Cadenza di tiro del cannone a rotaia Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-ROF01.name
en: Rail Gun ROF
it_IT: Cadenza di tiro del cannone a rotaia

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.TigerHoverRailGun.name
en: Rail Gun Tiger Hover
it_IT: Cannone a Massa Tiger Hover

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_AC1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_D1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_ROF1.text[0] ... + 3 refs
en: Rail Gun Upgrade
it_IT: Aggiornamento del cannone a rotaia

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RailGun02.name data/base/stats/weapons.json: $.RailGun2Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-RailGun02.name data/mp/stats/weapons.json: $.RailGun2Mk1.name
en: Rail Gun
it_IT: Cannone a rotaia

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-Accuracy01.name
en: Rail Target Prediction Computer
it_IT: Computer di Previsione dei Bersagli

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-Rail2.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-Rail2.name
en: Railgun Emplacement
it_IT: Fortificazione con cannone a rotaia

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-ROF02.name
en: Rapid Fire Chaingun Upgrade
it_IT: Miglioramento Mitragliatrice a Fuoco Rapido

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-ROF02.name
en: Rapid Fire Chaingun
it_IT: Mitragliatrice a Fuoco Rapido

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL1.text[1]
en: Rapid fire rail gun firing needle darts
it_IT: Cannone a rotaia a fuoco rapido che spara dardi ad ago

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_SRK_ROF4.text[1]
en: Rapid Loader increases reload rate
it_IT: Il caricatore rapido aumenta la velocità di ricarica

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[2]
en: Rearming speed +30%
it_IT: Velocità di riarmo +30%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU3.text[2] ... + 3 refs
en: Reduced chance of NEXUS take-over
it_IT: Riduce le possibilità che NEXUS assuma il controllo

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VP.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VP.text[1]
en: Refuels, rearms and repairs VTOLs
it_IT: Rifornisce,riarma e ripara i VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials02.name
en: Reinforced Base Structure Materials Mk2
it_IT: Materiali da Costruzione Rinforzati Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials03.name
en: Reinforced Base Structure Materials Mk3
it_IT: Materiali da Costruzione Rinforzati Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_MAT1.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials01.name data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_MAT1.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Materials01.name
en: Reinforced Base Structure Materials
it_IT: Materiali da costruzione rinforzati

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/ecm.json: $.RepairCentre.name
en: Repair Center Turret
it_IT: Torre Centro di riparazione

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.P0CobraRepairTrks.name
en: Repair Cobra Tracks
it_IT: Ripara i cingoli Cobra

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-RepairFacility.name data/base/stats/structure.json: $.A0RepairCentre3.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-RepairFacility.name data/mp/stats/structure.json: $.A0RepairCentre3.name
en: Repair Facility
it_IT: Centro di riparazione

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ScorpRepairTrk.name
en: Repair Scorpion Tracks
it_IT: Ripara i cingoli Scorpion

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RFU1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RFU4.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RFU7.text[2]
en: Repair Speed +100%
it_IT: Velocità di riparazione +100%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0CobraRepairTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.A-Rep-Cobra-Trk.name
en: Repair Turret Cobra Tracks
it_IT: Ripara i cingoli della torretta Cobra

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Rep-Mantis-Trk.name
en: Repair Turret Mantis Tracks
it_IT: Ripara i cingoli della torretta Mantis

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperRepairHalftrack.name
en: Repair Turret Viper Half-track
it_IT: Torretta riparatrice Viper semicingolata

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperRepairHalftrack.name
en: Repair Turret Viper Half-tracks
it_IT: Torretta riparatrice Viper semicingolata

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperRepairWheels.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperRepairWheels.name
en: Repair Turret Viper Wheels
it_IT: Torretta Riparatrice Viper Ruote

note: TRANSLATORS: data/base/stats/repair.json: $.LightRepair1.name data/mp/stats/repair.json: $.LightRepair1.name
en: Repair Turret
it_IT: Torretta Riparatrice

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG4.text[3] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG4.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_TWINAGHP.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_TWINAGUN.text[3]
en: Replaces all machineguns
it_IT: Rimpiazza tutte le mitragliatrici

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_LS1.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_LS1.text[3]
en: Requires cyborg factory to produce
it_IT: Richiede la fabbrica di cyborg per essere prodotto

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYTRANS.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SUPERTRANS.text[3]
en: Requires heavy VTOL factory to produce
it_IT: Richiede una Fabbrica di VTOL pesante per essere prodotto

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_ENGIN1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_ENGIN2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ENGIN3.text[0] ... + 3 refs
en: Research Breakthrough Improves Construction Rates
it_IT: Ricercata innovazione che migliora la velocità di costruzione

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0ResearchFacility.name data/mp/stats/structure.json: $.A0ResearchFacility.name
en: Research Facility
it_IT: Centro di ricerca

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY1.text[3]
en: Research makes additional Cyborgs available
it_IT: La ricerca sblocca altri Cyborg

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[0]
en: Research Module Available
it_IT: Modulo di Ricerca disponibile

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[1]
en: Research module expands research facilities
it_IT: Il modulo di ricerca espande i centri di ricerca

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Module.name data/base/stats/structure.json: $.A0ResearchModule1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Module.name data/mp/stats/structure.json: $.A0ResearchModule1.name
en: Research Module
it_IT: Modulo di Ricerca

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RU1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RU4.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RU7.text[2]
en: Research speed +30%
it_IT: Velocità di ricerca +30%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[2]
en: Research speed +85%
it_IT: Velocità di ricerca +85%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body3MBT.name data/mp/stats/body.json: $.Body3MBT.name
en: Retaliation
it_IT: Ritorsione

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body7ABT.name data/mp/stats/body.json: $.Body7ABT.name
en: Retribution
it_IT: Retribuzione

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-IDFRocket.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-Rocket06-IDF.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-IDFRocket.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-Rocket06-IDF.name
en: Ripple Rocket Battery
it_IT: Batteria di razzi Ripple

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket06-IDF.name data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-IDF.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket06-IDF.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-IDF.name
en: Ripple Rockets
it_IT: Razzi Ripple

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG_ROF3.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG_ROF3.text[1]
en: Robotic advances make new chaingun upgrade available
it_IT: Miglioramenti della robotica permettono nuovi aggiornamenti della mitragliatrice

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade05.name
en: Robotic Factory Production Mk2
it_IT: Produzione Robotizzata della Fabbrica Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade06.name
en: Robotic Factory Production Mk3
it_IT: Produzione Robotizzata della Fabbrica Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade04.name
en: Robotic Factory Production
it_IT: Produzione Robotizzata della Fabbrica

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_CN_ROF4.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWRF4.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_M_ROF4.text[1] ... + 3 refs
en: Robotic loading system feeds rounds into breech
it_IT: Sistema di caricamento robotico carica i colpi in canna

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade04.name
en: Robotic Manufacturing
it_IT: Produzione Robotizzata

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade05.name
en: Robotic Repair Facility Upgrade Mk2
it_IT: Centro di Riparazione Robotizzato Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade06.name
en: Robotic Repair Facility Upgrade Mk3
it_IT: Centro di Riparazione Robotizzato Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade04.name
en: Robotic Repair Facility Upgrade
it_IT: Centro di Riparazione Robotizzato

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade04.name
en: Robotic Repair Facility
it_IT: Centro di riparazione robotizzato

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade05.name
en: Robotic VTOL Rearming Mk2
it_IT: Riarmo VTOL Robotizzato Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade06.name
en: Robotic VTOL Rearming Mk3
it_IT: Riarmo VTOL Robotizzato Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade04.name data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade04.name
en: Robotic VTOL Rearming
it_IT: Riarmo VTOL Robotizzato

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_AC1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_AC1.text[2] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_AC2.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_SRK_AC3.text[2]
en: Rocket accuracy +10%
it_IT: Precisione dei Razzi +10%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_IDF.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_IDF.text[1]
en: Rocket artillery; can be assigned to a sensor
it_IT: Artiglieria di razzi; può essere assegnato a un sensore

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-ROF02.name
en: Rocket Autoloader Mk2
it_IT: Caricatore automatico per razzi Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-ROF03.name
en: Rocket Autoloader Mk3
it_IT: Caricatore automatico per razzi Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-ROF01.name
en: Rocket Autoloader
it_IT: Caricatore automatico per razzi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BarbarianRKBuggy.name data/mp/stats/templates.json: $.BarbarianRKBuggy.name
en: Rocket Buggy
it_IT: Buggy con Razzi

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_D1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_D1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_RK_D4.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_SRK_D4.text[2]
en: Rocket damage +25%
it_IT: Danni dei Razzi +25%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_SRK_AC3.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_SRK_AC3.text[1]
en: Rocket detects and locks on to engine emissions
it_IT: I razzi localizzano e si agganciano sulle emissioni del motore

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BabaRKJeep.name data/mp/stats/templates.json: $.BabaRKJeep.name
en: Rocket Jeep
it_IT: Jeep con Razzi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Accuracy02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Accuracy01.name
en: Rocket Laser Designator
it_IT: Designatore Laser per Razzi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-ROF05.name
en: Rocket Rapid Loader Mk2
it_IT: Caricatore rapido per missile Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-ROF06.name
en: Rocket Rapid Loader Mk3
it_IT: Caricatore rapido per missile Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-ROF04.name
en: Rocket Rapid Loader
it_IT: Caricatore rapido per missile

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_ROF1.text[2] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_ROF1.text[2]
en: Rocket reload time -15%
it_IT: Tempo di ricarica dei razzi -15%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_AC2.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_AC2.text[1]
en: Rocket tracks the laser designator to the target
it_IT: Il missile segue il designatore laser verso il bersaglio

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer03-Rot.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer03-Rot.name
en: Rotary Howitzer - Hellstorm
it_IT: Obice Rotante - Hellstorm

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-RotMG.name data/mp/stats/structure.json: $.Pillbox-RotMG.name
en: Rotary MG Bunker
it_IT: Bunker con Mitragliatrice d'Assalto

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar3.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar3.name
en: Rotary Mortar - Pepperpot
it_IT: Mortaio rotante - Pepperpot

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Rotarywepslab.name
en: Rotaryweaponslab
it_IT: Piastraarmirotante

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.BarbTechRuin.name
en: Ruined Factory
it_IT: Fabbrica in rovina

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_SAM1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_SAM1.text[1]
en: SAM site with Avenger missiles
it_IT: Sito SAM con missili Avenger

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_SAM2.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_SAM2.text[1]
en: SAM site with Vindicator missiles
it_IT: Sito SAM con missili Vindicator

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaRocketPitAT.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaRocketPitAT.name
en: Scavenger AT-Rocket Pit
it_IT: Lanciarazzi anticarro degli Sciacalli

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaBunker.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaBunker.name
en: Scavenger Bunker
it_IT: Bunker degli Sciacalli

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaVtolFactory.name
en: Scavenger Chopper Factory
it_IT: Fabbrica di Elicotteri degli Sciacalli

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BabaCornerWall.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BabaCornerWall.name
en: Scavenger CornerWall
it_IT: Angolo di muro degli Sciacalli

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaFactory.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaFactory.name
en: Scavenger Factory
it_IT: Fabbrica degli Sciacalli

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaFlameTower.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaFlameTower.name
en: Scavenger Flame Tower
it_IT: Torre con lanciafiamme degli Sciacalli

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaGunTower.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaGunTower.name
en: Scavenger Gun Tower
it_IT: Torre con mitragliatrice degli Sciacalli

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaHorizontalWall.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaHorizontalWall.name
en: Scavenger Horizontal Wall
it_IT: Muro orizzontale degli Sciacalli

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.bbaatow.name
en: Scavenger MG tower
it_IT: Torre con MG degli Sciacalli

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.bbaawep.name
en: Scavenger Mounted MG
it_IT: MG Fisso degli Sciacalli

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaPowerGenerator.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaPowerGenerator.name
en: Scavenger Power Generator
it_IT: Generatore di corrente degli sciacalli

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.ScavRepairCentre.name
en: Scavenger Repair Center
it_IT: Centro di riparazione degli Sciacalli

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaRocketPit.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaRocketPit.name
en: Scavenger Rocket Pit
it_IT: Lanciarazzi degli Sciacalli

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BaBaPeople.name data/mp/stats/templates.json: $.BaBaPeople.name
en: Scavenger
it_IT: Sciacallo

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BabaBusCan.name data/mp/stats/templates.json: $.BabaBusCan.name
en: School Bus
it_IT: Scuolabus

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body8MBT.name data/mp/stats/body.json: $.Body8MBT.name
en: Scorpion
it_IT: Scorpione

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-ATMiss.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-Atmiss-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Atmiss-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.MP-Cyb-ATmiss-GRD.name
en: Scourge Cyborg
it_IT: Cyborg con Scourge

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Scourge-Mantis-H.name
en: Scourge Mantis Hover
it_IT: Hover con Calamità Mantide

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.MantisScourgeTracks.name
en: Scourge Mantis Tracks
it_IT: Scourge Mantis cingolata

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-A-Tmiss.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower-Atmiss.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-A-Tmiss.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-Atmiss.name
en: Scourge Missile Hardpoint
it_IT: Postazione con missile Scoruge

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-GuardTower-ATMiss.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower-ATMiss.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-GuardTower-ATMiss.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower-ATMiss.name
en: Scourge Missile Tower
it_IT: Torre con Missile Scourge

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.WyvernScourgeTracks.name
en: Scourge Missile Wyvern Tracks
it_IT: Missile Scourge Wyvern cingolato

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile2A-T.name data/base/stats/weapons.json: $.Missile-A-T.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile2A-T.name data/mp/stats/weapons.json: $.Missile-A-T.name
en: Scourge Missile
it_IT: Scourge

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PythonScourgeTracks.name
en: Scourge Python Tracks
it_IT: Scourge Python cingolato

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.SK-Retal-VTOL-Scourge.name
en: Scourge Retaliation VTOL
it_IT: VTOL con Calamità Ritorsione

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-SpyTurret.name data/base/stats/weapons.json: $.SpyTurret01.name
en: Scrambler Turret
it_IT: Torretta di Disturbo

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/nb_hover.json: $.AI.tip
en: Sea map AI, based on NullBot
it_IT: IA mappa marina, basata su NullBot

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Accuracy02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Accuracy02.name
en: Search & Destroy Missiles
it_IT: Missili a Ricerca

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTU1.text[3] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTU1.text[3]
en: Select new targets to continue the VTOL strikes
it_IT: Scegli nuovi bersagli per continuare gli attacchi aerei

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_M_AC3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_M_AC3.text[1]
en: Self-guided rocket-powered shells
it_IT: Colpi a razzo auto-guidati

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade09.name
en: Self-Replicating Manufacturing
it_IT: Produzione Auto-Replicante

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraSensorHalftrack.name
en: Sensor Cobra Half-tracks
it_IT: Sensore Cobra semicingolato

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU3.text[2]
en: Sensor Range +10%
it_IT: Raggio dei Sensori +10%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU2.text[2]
en: Sensor Range +15%
it_IT: Raggio dei Sensori +15%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[2]
en: Sensor Range +25%
it_IT: Raggio dei Sensori +25%

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraSensorHalftrack.name
en: Sensor Turret Cobra Half-tracks
it_IT: Torretta sensoria Cobra semicingolata

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperSensorWheels.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperSensorWheels.name
en: Sensor Turret Viper Wheels
it_IT: Torretta sensoria Viper su ruote

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Turret01.name data/base/stats/sensor.json: $.SensorTurret1Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Turret01.name data/mp/stats/sensor.json: $.SensorTurret1Mk1.name
en: Sensor Turret
it_IT: Torretta Sensoria

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Upgrade02.name
en: Sensor Upgrade Mk2
it_IT: Miglioramento dei Sensori Mk2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Upgrade03.name
en: Sensor Upgrade Mk3
it_IT: Miglioramento dei Sensori Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Upgrade01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Upgrade01.name
en: Sensor Upgrade
it_IT: Miglioramento dei Sensori

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU2.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU3.text[0]
en: Sensors Improved
it_IT: Sensori migliorati

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MdArtMissile.name data/mp/stats/weapons.json: $.Missile-MdArt.name
en: Seraph Missile Array
it_IT: Batteria di Missili Seraph

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-MdArtMissile.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-MdART-pit.name
en: Seraph Missile Battery
it_IT: Batteria di missili Seraph

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_M_AC2.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_M_AC2.text[1]
en: Shells detect and home to thermal heat signatures
it_IT: I colpi rilevano e si agganciano sulle emissioni termiche

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B13.text[2]
en: Slow moving Body
it_IT: Corpo lento

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[2]
en: Slower than Python
it_IT: Più lento del Python

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.WallCornerSmashed.name
en: Smashedcornerwall
it_IT: Angolodimurofracassato

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.WallSmashed.name
en: Smashedwall
it_IT: Murofracassato

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_H1.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_W1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_H1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_W1.text[2]
en: Speed: Fast
it_IT: Velocità: Alta

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_HALFT1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_HALFT1.text[2]
en: Speed: Medium
it_IT: Velocità: media

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TRACK1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_TRACK1.text[2]
en: Speed: Slow
it_IT: Velocità: Bassa

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_P_V1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_P_V1.text[2]
en: Speed: VTOL
it_IT: Velocità: VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Accuracy02.name
en: Stabilized Mini-Rockets Mk2
it_IT: Mini-razzi stabilizzati Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Accuracy01.name
en: Stabilized Mini-Rockets
it_IT: Mini-razzi stabilizzati

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Accuracy01.name
en: Stabilized Rockets
it_IT: Razzi Stabilizzati

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ST1.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ST1.text[3]
en: Steals technology from enemies
it_IT: Ruba le teconlogie dal nemico

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SPT.text[3]
en: Steals technology from structures and takes control of weapons
it_IT: Ruba tecnologie dalle strutture e prende il controllo delle armi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.GuardTower3.name
en: Steel Heavy Machinegun Guard Tower
it_IT: Torre di Guardia con Mitragliatrice Pesante Rinforzata

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TOWER4.text[1]
en: Steel tower with flamer
it_IT: Torre d'acciaio con lanciafiamme

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TOWER3.text[1]
en: Steel tower with heavy machinegun
it_IT: Torre d'acciaio con mitragliatrice pesante

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TOWER1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_TOWER1.text[1]
en: Steel tower with machinegun
it_IT: Torre d'acciaio con mitragliatrice

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TOWER2.text[1]
en: Steel tower with twin machinegun
it_IT: Torre in acciaio con mitragliatrice doppia

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU5.text[3]
en: Stops NEXUS take-over
it_IT: Interrompe l'acquisizione di NEXUS

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-AALaser.name data/mp/stats/weapons.json: $.AAGunLaser.name
en: Stormbringer AA Laser
it_IT: Laser Stormbringer antiaereo

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-AA-Laser.name data/mp/stats/structure.json: $.P0-AASite-Laser.name
en: Stormbringer Emplacement
it_IT: Fortificazione con Stormbringer

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTW1.text[3] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTW1.text[3]
en: Strike mission continues until enemy destroyed or they retreat
it_IT: Le missioni d'attacco continuano fino a quando il nemico è distrutto o si ritira

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_C_CT2.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_C_CT3.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_C_CT4.text[0]
en: Stronger Commander Turret Available for Design
it_IT: Torretta di Comando Migliore Disponibile per la Progettazione

note: TRANSLATORS: data/base/messages/messages.json: $.MSG1.text[0]
en: Structure Research Completed
it_IT: Ricerca della struttura completata

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Sunburst.name
en: Sunburst AA Rocket Array
it_IT: Batteria di Razzi AA Sunburst.

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Sunburst.name data/mp/stats/structure.json: $.P0-AASite-Sunburst.name
en: Sunburst AA Site
it_IT: Sito contraereo Sunburst

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-Sunburst.name
en: Sunburst AA
it_IT: AA Splendente

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Hvy-Mcannon.name
en: Super Heavy-Gunner Cyborg
it_IT: Cyborg con cannone super pesante

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Hvywpn-HPV.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Hvy-HPV.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cyb-Hvywpn-HPV.name
en: Super HVC Cyborg
it_IT: Cyborg con super HVC

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Hvy-RailGunner.name
en: Super Rail-Gunner Cyborg
it_IT: Super cyborg con cannone a rotaia

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SUPERTRANS.text[0]
en: Super Transport Available
it_IT: Super trasporto disponibile

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/body.json: $.SuperTransportBody.name
en: Super Transport Body
it_IT: Corpo del super trasporto

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-SuperTransport.name data/mp/stats/templates.json: $.SuperTransport.name
en: Super Transport
it_IT: Super trasporto

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade05.name
en: Supercrete Mk2
it_IT: Supertitan Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade06.name
en: Supercrete Mk3
it_IT: Supertitan Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade04.name
en: Supercrete
it_IT: Supertitan

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET7.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET7.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET7.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET7.text[1]
en: Superdense composite alloys and energy-absorbing fibres
it_IT: Leghe composite superdense stratificate e fibre ad assorbimento di energia

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals08.name
en: Superdense Composite Alloys Mk2
it_IT: Leghe Composite Superdense Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals09.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals09.name
en: Superdense Composite Alloys Mk3
it_IT: Leghe Composite Superdense Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals07.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals07.name
en: Superdense Composite Alloys
it_IT: Leghe Composite Superdense

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage05.name
en: Superhot Flamer Gel Mk2
it_IT: Gel Supercaldo Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage06.name
en: Superhot Flamer Gel Mk3
it_IT: Gel Supercaldo Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage04.name
en: Superhot Flamer Gel
it_IT: Gel Supercaldo

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage08.name
en: Superhot Plasmite Gel Mk2
it_IT: Gel super caldo alla plasmite Mk2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage09.name
en: Superhot Plasmite Gel Mk3
it_IT: Gel super caldo alla plasmite Mk3

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage07.name
en: Superhot Plasmite Gel
it_IT: Gel supercaldo alla Plasmite

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_LtSAM1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_LtSAM1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_MS_SAM1WT.text[1]
en: Surface-to-air missile
it_IT: Missile terra-aria

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_SL1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_C_SL1.text[1]
en: Synaptic Link allows humans to interface directly with computers
it_IT: Il collegamento sinaptico permette agli umani di interfacciarsi direttamente con i computer

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade02.name
en: Synaptic Link Data Analysis Mk2
it_IT: Analisi a Collegamento Sinaptico Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade03.name
en: Synaptic Link Data Analysis Mk3
it_IT: Analisi a Collegamento Sinaptico Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade01.name
en: Synaptic Link Data Analysis
it_IT: Analisi a Collegamento Sinaptico

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RU1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RU1.text[1]
en: Synaptic link data analysis
it_IT: Analisi a collegamento sinaptico

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ST1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ST1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SPT.text[1]
en: Synaptic Link Scrambler technology
it_IT: Teconlogia di disturbo del collegamento sinaptico

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ACYB.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ADEF.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ASTRUC.text[1] ... + 7 refs
en: Synaptic Link technology breakthrough
it_IT: Innovazione della tecnologia del Collegamento Sinaptico

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Comp-SynapticLink.name
en: Synaptic Link
it_IT: Collegamento Sinaptico

note: TRANSLATORS: data/base/messages/messages.json: $.MSG5.text[0]
en: Systems Research Completed
it_IT: Ricerca dei sistemi completata

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-HvyA-Trocket.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-HvyATrocket.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HvyA-Trocket.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-HvyATrocket.name
en: Tank Killer Emplacement
it_IT: Fortificazione con Tank Killer

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-HvyA-Trocket.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower-HvATrocket.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-HvyA-Trocket.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-HvATrocket.name
en: Tank Killer Hardpoint
it_IT: Postazione con Tank Killer

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.MantisTKTracks.name
en: Tank Killer Mantis Tracks
it_IT: Tank Killer Mantis cingolato

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0cam3PyHvyATTrk.name data/mp/stats/templates.json: $.P0cam3PyHvyATTrk.name data/mp/stats/templates.json: $.PythonTKTracks.name
en: Tank Killer Python Tracks
it_IT: Tank Killer Python cingolato

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket07-Tank-Killer.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket07-Tank-Killer.name
en: Tank Killer Rocket
it_IT: Razzo Tank Killer

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Veng-Trk-TK.name
en: Tank Killer Vengeance Tracks
it_IT: Tank Killer Vengeance cingolato

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-TankTrap01.name data/base/stats/structure.json: $.A0TankTrap.name data/base/stats/structure.json: $.TankTrapC.name ... + 3 refs
en: Tank Traps
it_IT: Trappole per carri armati

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Accuracy02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Accuracy02.name
en: Target Acquisition Artillery Shells Mk2
it_IT: Proiettili d'Artiglieria ad Acquisizione di Bersagli Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Accuracy01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Accuracy01.name
en: Target Acquisition Artillery Shells
it_IT: Proiettili d'Artiglieria ad Acquisizione di Bersagli

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Acc03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Acc03.name
en: Target Acquisition Mortar Shells
it_IT: Granate di Mortaio ad Acquisizione di Bersagli

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Accuracy03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Accuracy03.name
en: Target Prediction Artillery Shells
it_IT: Proiettili d'Artiglieria a Predizione del Bersaglio

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-Accuracy01.name
en: Target Prediction Computer
it_IT: Computer di Previsione dei Bersagli

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Accuracy01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Accuracy01.name
en: Target Prediction Missiles
it_IT: Missili a Predizione del Bersaglio

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_AC1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_AC1.text[1]
en: Targeting systems compensate for distance and weather conditions
it_IT: I sistemi di puntamento compensano distanza e condizioni meteo

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VP.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VP.text[3]
en: The VTOL returns to the selected pad for rearming
it_IT: Il VTOL ritorna alla piattaforma selezionata per riarmarsi

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_AH4.text[2]
en: Thermal Armor +35%
it_IT: Armatura Termica +35%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_AH1.text[2]
en: Thermal armor +40%
it_IT: Armatura Termica +40%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_AH4.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_AH7.text[2]
en: Thermal Armor +40%
it_IT: Armatura Termica +40%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_CY_AH1.text[2]
en: Thermal Armor +45%
it_IT: Armatura Termica +45%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat02.name
en: Thermal Armor Mk2
it_IT: Armatura Termica Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat03.name
en: Thermal Armor Mk3
it_IT: Armatura Termica Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat01.name
en: Thermal Armor
it_IT: Armatura Termica

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Acc02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Acc02.name
en: Thermal Imaging Mortar Shells
it_IT: Granate di Mortaio a Puntamento Termico

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Accuracy03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Accuracy02.name
en: Thermal Imaging Rockets
it_IT: Razzi a Visione Termica

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb04.name
en: Thermite Bomb Bay
it_IT: Alloggiamento per bomba alla termite

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Thermite.name
en: Thermite Flamer Cyborg
it_IT: Cyborg con lanciafiamme alla termite

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-ROF02.name
en: Thermopole Energizer Mk2
it_IT: Pompa di Fotoni Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-ROF03.name
en: Thermopole Energizer Mk3
it_IT: Pompa di Fotoni Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-ROF01.name
en: Thermopole Energizer
it_IT: Pompa di Fotoni

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body9REC.name data/mp/stats/body.json: $.Body9REC.name
en: Tiger
it_IT: Tigre

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW2.text[1]
en: Titanium-reinforced concrete gate
it_IT: Cancello in cemento armato rinforzato in titanio

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW1.text[1]
en: Titanium-reinforced concrete
it_IT: Cemento rinforzato con anima di titanio

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/nb_turtle.json: $.AI.tip
en: Tower wars AI, based on NullBot
it_IT: IA Torri Belliche, basata su NullBot

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Tracks.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Tracks.name
en: Tracked Propulsion
it_IT: Propulsione su cingoli

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_AC1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_AC1.text[1]
en: Tracks and directs in-flight rocket to target
it_IT: Traccia e dirige il razzo in volo sul bersaglio

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.tracked02.name
en: Tracks II
it_IT: Cingoli II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.tracked03.name
en: Tracks III
it_IT: Cingoli III

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.tracked01.name data/mp/stats/propulsion.json: $.tracked01.name
en: Tracks
it_IT: Cingoli

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.TransporterBody.name data/mp/stats/body.json: $.TransporterBody.name
en: Transport Body
it_IT: Corpo del trasporto

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.Transporter.name
en: Transport
it_IT: Trasporto

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BarbarianTrike.name data/mp/stats/templates.json: $.BarbarianTrike.name
en: Trike
it_IT: Triceratopo

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraHoverTruck.name
en: Truck Cobra Hover
it_IT: Camion Cobra Hover

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.MantisHoverTruck.name
en: Truck Mantis Hover
it_IT: Camion Mantis Hover

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ScorpHoverTruck.name
en: Truck Scorpion Hover
it_IT: Camion Scorpion Hover

note: TRANSLATORS: data/base/stats/construction.json: $.Spade1Mk1.name data/base/stats/templates.json: $.ConstructionDroid.name data/base/stats/templates.json: $.ConstructorDroid.name ... + 5 refs
en: Truck
it_IT: Camion

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage06.name
en: Tungsten-Tipped MG Bullets Mk2
it_IT: Proiettili con Punta in Tungsteno Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage07.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage07.name
en: Tungsten-Tipped MG Bullets Mk3
it_IT: Proiettili con Punta in Tungsteno Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage05.name
en: Tungsten-Tipped MG Bullets
it_IT: Proiettili con Punta in Tungsteno

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine05.name
en: Turbo-Charged Engine Mk2
it_IT: Motore Turbo Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine06.name
en: Turbo-Charged Engine Mk3
it_IT: Motore Turbo Mk3

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/nb_turtle.json: $.AI.name
en: Turtle AI
it_IT: IA Tartaruga

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MG2MK1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_MG2MK1.text[1]
en: Twin 7.62mm machineguns
it_IT: Doppia mitragliatrice da 7,62mm

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_DOUBLEAA.text[1]
en: Twin 80mm Anti-Aircraft cannon
it_IT: Doppio cannone antiaereo da 80mm

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Cannon6.name data/mp/stats/structure.json: $.PillBox-Cannon6.name
en: Twin Assault Cannon Bunker
it_IT: Bunker con cannone d'assalto doppio

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon6TwinAslt.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon6TwinAslt.name
en: Twin Assault Cannon
it_IT: Cannone d'assalto doppio

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-TwinAGun.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-TwinAssaultGun.name
en: Twin Assault Gun Hardpoint
it_IT: Postazione con doppia mitragliatrice d'assalto

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG5.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG5TWINROTARY.name
en: Twin Assault Gun
it_IT: Doppia mitragliatrice d'assalto

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.PillBox2.name data/base/stats/weapons.json: $.MG2-Pillbox.name data/mp/stats/structure.json: $.PillBox2.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG2-Pillbox.name
en: Twin Machinegun Bunker
it_IT: Bunker con Doppia Mitragliatrice

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Tower02.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower2.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower2.name
en: Twin Machinegun Guard Tower
it_IT: Torre di Guardia con Doppia mitragliatrice

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.MG2-Tower.name
en: Twin Machinegun Tower
it_IT: Torre con mitragliatrice doppia

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperMG02Halftrack.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperMG02Halftrack.name
en: Twin Machinegun Viper Half-tracks
it_IT: Doppia mitragliatrice Viper semicingolata

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Viper-Trk-TMG.name
en: Twin Machinegun Viper Tracks
it_IT: Doppia Mitragliatrice Viper Cingoli

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperMG02Wheels.name data/mp/stats/templates.json: $.A-Viper-Wheels-TMG.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperMG02Wheels.name
en: Twin Machinegun Viper Wheels
it_IT: Doppia mitragliatrice Viper su ruote

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG2Mk1.name data/base/stats/weapons.json: $.MG2Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG2Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG2Mk1.name
en: Twin Machinegun
it_IT: Doppia Mitragliatrice

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_AALAS.text[1]
en: Twin Medium Anti-Aircraft Laser
it_IT: Laser Medio Antiaereo Doppio

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_TWINAGHP.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_TWINAGUN.text[1]
en: Twin Multi-barrel, rapid-fire machinegun
it_IT: Mitragliatrice a doppia canna e a cadenza rapida

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/two-faced.json: $.challenge.name
en: Two-faced
it_IT: Due facce

note: TRANSLATORS: data/base/messages/messages.json: $.MSG4.text[0]
en: Unit Research Completed
it_IT: Ricerca delle unità completata

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_C_CT2.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_C_CT3.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_C_CT4.text[1]
en: Upgraded battlefield computer system
it_IT: Aggiornato il sistema di computer del campo di battaglia

note: TRANSLATORS: data/base/stats/sensor.json: $.UplinkSensor.name data/mp/stats/sensor.json: $.UplinkSensor.name
en: Uplink Sensor
it_IT: Sensore di collegamento

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FM1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FM1.text[3]
en: Use a truck to add modules to a factory
it_IT: Usa un camion per aggiungere i moduli ad una fabbrica

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_POWMD1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_POWMD1.text[3]
en: Use a truck to add the module to a power generator
it_IT: Usa un camion per aggiungere il modulo a un generatore

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[3]
en: Use a truck to add the module to a research facility
it_IT: Usa un camion per aggiungere il modulo a un centro di ricerca

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_REPAI1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_REPAI1.text[2]
en: Use the Command Console to send units back for repair
it_IT: Usa la console di comando per far tornare indietro le unità per le riparazioni

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_CAN.text[1]
en: Uses advanced cannon technology
it_IT: Usa tecnologia avanzata per cannoni

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_MD.text[1]
en: Uses advanced mass driver railgun technology
it_IT: Usa la tecnologia avanzata delle catapulte elettromagnetiche a rotaia

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_MSL.text[1]
en: Uses advanced missile gun technology
it_IT: Usa tecnologia avanzata per missili

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_RKT.text[1]
en: Uses advanced rocket gun technology
it_IT: Usa tecnologia avanzata per razzi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_POWU2.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_POWU2.text[1]
en: Vapor Turbine boosts power output
it_IT: La turbina a vapore aumenta la produzione di energia

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade03.name
en: Vapor Turbine Generator Mk2
it_IT: Generatore a Turbina a Vapore Mk2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade03a.name
en: Vapor Turbine Generator Mk3
it_IT: Generatore a Turbina a Vapore Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade02.name
en: Vapor Turbine Generator
it_IT: Generatore a Turbina a Vapore

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_EN1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_EN4.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN10.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN7.text[2]
en: Vehicle speed +5%
it_IT: Velocità dei veicoli +5%

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat08.name
en: Vehicle Superdense Thermal Armor Mk2
it_IT: Armatura Termica Superdensa per Veicoli Mk2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat09.name
en: Vehicle Superdense Thermal Armor Mk3
it_IT: Armatura Termica Superdensa per Veicoli Mk3

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat07.name
en: Vehicle Superdense Thermal Armor
it_IT: Armatura Termica Superdensa per Veicoli

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Veng-Trk-Guass.name
en: Vengeance Tracks Gauss Cannon
it_IT: Vengeance Cingoli Cannone Gauss

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Veng-Trk-Scourge.name
en: Vengeance Tracks Gauss Scourge
it_IT: Vengeance Cingoli Scourge

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Veng-Trk-Rail.name
en: Vengeance Tracks Rail Gun
it_IT: Vengeance Cingoli Cannone a Massa

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body10MBT.name data/mp/stats/body.json: $.Body10MBT.name
en: Vengeance
it_IT: Vendetta

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_P_V1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_P_V1.text[1]
en: Vertical Take Off and Landing Propulsion
it_IT: Propulsione a decollo ed atterraggio verticale

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B13.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B14.text[3]
en: Very expensive to produce
it_IT: Molto costoso da produrre

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[3]
en: Very high power costs and very slow to produce
it_IT: Costi energetici molto alti e molto lento da produrre

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B14.text[2]
en: Very slow moving Body
it_IT: Corpo molto lento

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_LASSAT.text[1]
en: Very slow recharge time
it_IT: Tempo di ricarica molto lento

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-SamHvy.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-SamHvy.name
en: Vindicator Hardpoint
it_IT: Postazione con Vindicator

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-SamSite2.name data/base/stats/structure.json: $.P0-AASite-SAM2.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-SamSite2.name data/mp/stats/structure.json: $.P0-AASite-SAM2.name
en: Vindicator SAM Site
it_IT: Sito SAM Vindicator

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-HvSAM.name data/base/stats/weapons.json: $.Missile-HvySAM.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-HvSAM.name data/mp/stats/weapons.json: $.Missile-HvySAM.name
en: Vindicator SAM
it_IT: SAM Vindicator

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body1REC.name data/mp/stats/body.json: $.Body1REC.name
en: Viper
it_IT: Vipera

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Cannon5Vulcan-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon5Vulcan-VTOL.name
en: VTOL Assault Cannon
it_IT: Cannone d'assalto per VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.MG4ROTARY-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG4ROTARY-VTOL.name
en: VTOL Assault Gun
it_IT: Mitragliatrice d'assalto per VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaVtolPad.name
en: VTOL BaBa Rearming Pad
it_IT: Piattaforma di Riarmo VTOL BaBa

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Bug-BB.name
en: VTOL Bunker Buster Bug VTOL
it_IT: Bunker Buster Bug VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Scor-BB.name
en: VTOL Bunker Buster Scorpion VTOL
it_IT: Bunker Buster Scorpion VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-BB.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-BB.name
en: VTOL Bunker Buster
it_IT: Bunker Buster VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Cannon1-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon1-VTOL.name
en: VTOL Cannon
it_IT: Cannone per VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/sensor.json: $.Sys-VTOLCBTower01.name data/mp/stats/sensor.json: $.Sys-VTOLCBTower01.name
en: VTOL CB Radar Tower
it_IT: Torre CB VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/sensor.json: $.Sys-VTOLCBTurret01.name data/mp/stats/sensor.json: $.Sys-VTOLCBTurret01.name
en: VTOL CB Radar Turret
it_IT: Torretta radar VTOL CB

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSTW1.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSTW1.text[1]
en: VTOL CB Tower detects enemy indirect fire batteries
it_IT: La Torre di Contro-batteria VTOL rileva le batterie a fuoco indiretto nemiche

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-VTOLCBS-Tower01.name data/base/stats/structure.json: $.Sys-VTOL-CB-Tower01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-VTOLCBS-Tower01.name data/mp/stats/structure.json: $.Sys-VTOL-CB-Tower01.name
en: VTOL CB Tower
it_IT: Torre VTOL CB

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-VTOLCBS-Turret01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-VTOLCBS-Turret01.name
en: VTOL CB Turret
it_IT: Torretta CB VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Bug-ClusterBomb.name
en: VTOL Cluster Bomb Bay Bug VTOL
it_IT: Bombe a Grappolo Bug VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Scor-ClusterBomb.name
en: VTOL Cluster Bomb Bay Scorpion VTOL
it_IT: Bombe a Grappolo Scorpion VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.Bomb1-VTOL-LtHE.name
en: VTOL Cluster Bomb Bay
it_IT: Alloggiamento per bomba a grappolo su VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Bomb1-VTOL-LtHE.name
en: VTOL Cluster Bombs Bay
it_IT: Alloggiamento per bombe a grappolo su VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.Bomb6-VTOL-EMP.name
en: VTOL EMP Missile Launcher
it_IT: Lanciamissili EMP VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VF.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VF.text[1]
en: VTOL factory enables VTOL production
it_IT: La fabbrica di VTOL permette la produzione di VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLFactory.name data/base/stats/structure.json: $.A0VTolFactory1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLFactory.name data/mp/stats/structure.json: $.A0VTolFactory1.name
en: VTOL Factory
it_IT: Fabbrica di VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Laser3BEAM-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.Laser3BEAM-VTOL.name
en: VTOL Flashlight
it_IT: Flashlight VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Bomb2-VTOL-HvHE.name data/mp/stats/weapons.json: $.Bomb2-VTOL-HvHE.name
en: VTOL Heap Bomb Bay
it_IT: Alloggiamento per bomba HEAP su VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.HeavyLaser-VTOL.name
en: VTOL Heavy Laser
it_IT: Laser Pesante VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.MG3-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG3-VTOL.name
en: VTOL Heavy Machinegun
it_IT: Mitragliatrice pesante per VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Bug-HPV.name
en: VTOL Hyper Velocity Cannon Bug VTOL
it_IT: Cannone a iper velocità per VTOL Bug

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Mantis-HPV.name
en: VTOL Hyper Velocity Cannon Mantis VTOL
it_IT: Cannone a iper velocità per VTOL Mantis

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Scor-HPV.name
en: VTOL Hyper Velocity Cannon Scorpion VTOL
it_IT: Cannone a iper velocità per VTOL Scorpion

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Cannon4AUTO-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon4AUTO-VTOL.name
en: VTOL Hyper Velocity Cannon
it_IT: Cannone a iper velocità per VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Bug-Lancer.name
en: VTOL Lancer Bug VTOL
it_IT: Lancer Bug VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Mantis-Lancer.name
en: VTOL Lancer Mantis VTOL
it_IT: Lancer Mantis VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Scor-Lancer.name
en: VTOL Lancer Scorpion VTOL
it_IT: Lancer Scorpion VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-LtA-T.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-LtA-T.name
en: VTOL Lancer
it_IT: Lanciatore per VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.MG1-VTOL-SCAVS.name
en: VTOL Machinegun Scav
it_IT: Mitragliatrice VTOL Sciacalli

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.MG1-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG1-VTOL.name
en: VTOL Machinegun
it_IT: Mitragliatrice per VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-Pod-SCAVS.name
en: VTOL Mini-Rocket Scav
it_IT: Mini-Razzo VTOL Sciacalli

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-Pod.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-Pod.name
en: VTOL Mini-Rocket
it_IT: Mini-razzi per VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.RailGun1-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.RailGun1-VTOL.name
en: VTOL Needle Gun
it_IT: Cannone ad ago per VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Bomb3-VTOL-LtINC.name data/mp/stats/weapons.json: $.Bomb3-VTOL-LtINC.name
en: VTOL Phosphor Bomb Bay
it_IT: Alloggiamento per bomba al fosforo su VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.Bomb5-VTOL-Plasmite.name
en: VTOL Plasmite Bomb Bay
it_IT: Alloggiamento per bomba alla plasmite su VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-VTOL.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-VTOL.name
en: VTOL Propulsion
it_IT: Propulsione VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Laser2PULSE-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.Laser2PULSE-VTOL.name
en: VTOL Pulse Laser
it_IT: Laser a Impulsi VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/sensor.json: $.Sys-VTOLRadarTower01.name data/base/stats/structure.json: $.Sys-VTOL-RadarTower01.name data/mp/stats/sensor.json: $.Sys-VTOLRadarTower01.name
en: VTOL Radar Tower
it_IT: Torre radar VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.RailGun2-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.RailGun2-VTOL.name
en: VTOL Rail Gun
it_IT: Cannone a rotaia per VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad.name data/base/stats/structure.json: $.A0VtolPad.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad.name data/mp/stats/structure.json: $.A0VtolPad.name
en: VTOL Rearming Pad
it_IT: Piattaforma di riarmo VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VF.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VF.text[2]
en: VTOL rearming pads required to keep VTOLs flying
it_IT: Sono richieste delle piattaforme di riarmo per mantenere i VTOL in volo

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Missile-VTOL-AT.name data/mp/stats/weapons.json: $.Missile-VTOL-AT.name
en: VTOL Scourge Missile
it_IT: Missile Scourge VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTW1.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTW1.text[1]
en: VTOL Strike Tower detects approaching enemies
it_IT: La Torre d'Attacco VTOL rileva i nemici in avvicinamento

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-VTOLStrike-Tower01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-VTOLStrike-Tower01.name data/mp/stats/structure.json: $.Sys-VTOL-RadarTower01.name
en: VTOL Strike Tower
it_IT: Torre d'attacco VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTU1.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTU1.text[1]
en: VTOL Strike turret used to spot targets
it_IT: La Torretta d'Attacco VTOL è usata per individuare i bersagli

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-VTOLStrike-Turret01.name data/base/stats/sensor.json: $.Sys-VstrikeTurret01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-VTOLStrike-Turret01.name data/mp/stats/sensor.json: $.Sys-VstrikeTurret01.name
en: VTOL Strike Turret
it_IT: Torretta d'Attacco VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-Sunburst.name
en: VTOL Sunburst AA
it_IT: VTOL con antiaerea Splendente

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-HvyA-T.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-HvyA-T.name
en: VTOL Tank Killer
it_IT: Tank Killer VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Bomb4-VTOL-HvyINC.name data/mp/stats/weapons.json: $.Bomb4-VTOL-HvyINC.name
en: VTOL Thermite Bomb Bay
it_IT: Alloggiamento per bomba alla termite su VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.MG2-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG2-VTOL.name
en: VTOL Twin Machinegun
it_IT: Doppia mitragliatrice per VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Wall.name
en: Wall
it_IT: Muro

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.WallCorner.name
en: Wallcorner
it_IT: Angolo di Muro

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.BarbWarehouse1.name
en: Warehouse
it_IT: Magazzino

note: TRANSLATORS: data/base/messages/messages.json: $.MSG6.text[0]
en: Weapon Research Completed
it_IT: Ricerca delle armi completata

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_W1.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Wheels.name data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_W1.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Wheels.name
en: Wheeled Propulsion
it_IT: Propulsione su ruote

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.wheeled02.name
en: Wheels II
it_IT: Ruote II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.wheeled03.name
en: Wheels III
it_IT: Ruote III

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.wheeled01.name data/mp/stats/propulsion.json: $.wheeled01.name
en: Wheels
it_IT: Ruote

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-AASite-QuadRotMg.name data/base/stats/structure.json: $.AASite-QuadRotMg.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-AASite-QuadRotMg.name data/mp/stats/structure.json: $.AASite-QuadRotMg.name
en: Whirlwind AA Site
it_IT: Sito contraereo Whirlwind

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun04.name data/base/stats/weapons.json: $.QuadRotAAGun.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun04.name data/mp/stats/weapons.json: $.QuadRotAAGun.name
en: Whirlwind AA Turret
it_IT: Torretta antiaerea Whirlwind

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-QuadRotAA.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-QuadRotAAGun.name
en: Whirlwind Hardpoint
it_IT: Postazione con Whirlwind

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-WSTower.name data/mp/stats/structure.json: $.Sys-SensoTowerWS.name
en: Wide Spectrum Sensor Tower
it_IT: Torre sensoria ad ampio spettro

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-WS.name data/mp/stats/sensor.json: $.Sensor-WideSpec.name
en: Wide Spectrum Sensor
it_IT: Sensore ad Ampio Spettro

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.WreckedDroidHub.name
en: Wreck
it_IT: Rottame

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.WreckedBridge.name
en: Wrecked Bridge
it_IT: Ponte distrutto

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.WreckedTankerV.name
en: Wrecked Tanker
it_IT: Cisterna di carburante distrutta

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.WreckedVertCampVan.name
en: Wrecked Van
it_IT: Furgone distrutto

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.WreckedSuzukiJeep.name
en: Wrecked Vehicle
it_IT: Veicolo distrutto

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/body.json: $.Body13SUP.name
en: Wyvern
it_IT: Viverna

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[1] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[1] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[1] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[1]
en: Green
it_IT: Inesperta

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[8] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[8] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[8] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[8]
en: Hero
it_IT: Eroe

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[4] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[4] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[4] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[4]
en: Professional
it_IT: Professionale

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[3] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[3] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[3] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[3]
en: Regular
it_IT: Regolare

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[0] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[0] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[0] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[0]
en: Rookie
it_IT: Recluta

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[7] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[7] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[7] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[7]
en: Special
it_IT: Speciale

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[2] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[2] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[2] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[2]
en: Trained
it_IT: Allenato

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[5] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[5] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[5] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[5]
en: Veteran
it_IT: Veterano

en: Warzone 2100 Map / Mod File
it_IT: Warzone 2100 File Mappa / Mod

en: Warzone 2100 Campaign Mod File
it_IT: File mod per la campagna di Warzone 2100

en: Warzone 2100 Multiplayer Mod File
it_IT: File mod per Warzone 2100 più giocatori

en: Warzone 2100 Global Mod File
it_IT: Warzone 2100 File Mod Globale

en: Warzone 2100 Music Mod File
it_IT: Warzone 2100 File Mod Musicale

en: Postnuclear realtime strategy
it_IT: Strategia in tempo reale postnucleare

en: Strategy Game
it_IT: Gioco di strategia

en: Global
it_IT: Globale

en: Allies
it_IT: Alleati

en: private to
it_IT: messaggio privato a

en:  and
it_IT:  e

en: Spectators
it_IT: Spettatori

en: %s wants to enable debug mode. Enabled: %s, Disabled: %s.
it_IT: %s vuole abilitare la modalità debug. Abilitata: %s, Disabilitata: %s.

en: %s wants to disable debug mode. Enabled: %s, Disabled: %s.
it_IT: %s vuole disabilitare la modalità debug. Abilitata: %s, Disabilitata: %s.

en: Debug mode now enabled!
it_IT: Modalità debug abilitata!

en: Debug mode now disabled!
it_IT: Modalità Debug disabilitata!

note: TRANSLATORS: Summary of commandline option syntax
en: Usage: %s [OPTION...]
it_IT: Utilizzo: %s [OPTION...]

en: Set configuration directory
it_IT: Imposta la cartella della configurazione

en: configuration directory
it_IT: cartella della configurazione

en: Add data directory
it_IT: Aggiungi cartella dati

en: data directory
it_IT: cartella dei dati

en: Show debug for given level
it_IT: Mostra il debug per il livello scelto

en: debug level
it_IT: avvia il debug del livello

en: Log debug output to file
it_IT: Log del debug su file

en: Flush all debug output written to stderr
it_IT: Pulisci tutto l'output del Debug scritto nello stderr

en: Play in fullscreen mode
it_IT: Gioca in modalità fullscreen

en: Load a specific game mode
it_IT: Carica una modalità di gioco specifica

en: level name
it_IT: nome livello

en: Show options and exit
it_IT: Mostra le opzioni ed esci

en: Enable a global mod
it_IT: Abilita un mod globale

en: Enable a campaign only mod
it_IT: Abilita una mod solo per la campagna

en: Enable a multiplay only mod
it_IT: Abilita una mod solo per la modalità multigiocatore

en: Disable asserts
it_IT: Disabilita asserzioni

en: Causes a crash to test the crash handler
it_IT: Causa un crash per testare l'handler dei crash

en: Load a saved skirmish game
it_IT: Carica una schermaglia salvata

en: savegame
it_IT: salvataggio

en: Load a saved campaign game
it_IT: Carica una campagna salvata

en: Load a replay
it_IT: Carica un replay

en: replay file
it_IT: file di replay

en: Play in windowed mode
it_IT: Gioca in modalità a finestra

en: Show version information and exit
it_IT: Mostra informazioni sulla versione ed esci

en: Set the resolution to use
it_IT: Imposta la risoluzione da utilizzare

en: WIDTHxHEIGHT
it_IT: LARGHEZZAxALTEZZA

en: Enable shadows
it_IT: Abilita le ombre

en: Disable shadows
it_IT: Disabilita le ombre

en: Enable sound
it_IT: Abilita suoni

en: Disable sound
it_IT: Disabilita suoni

en: Connect directly to IP/hostname
it_IT: Collegati direttamente a IP/hostname

en: Connect directly to IP/hostname as a spectator
it_IT: Connettiti direttamente a IP/hostname come spettatore

en: Go directly to host screen
it_IT: Vai direttamente alla schermata host

en: Enable texture compression
it_IT: Abilita la compressione delle texture

en: Disable texture compression
it_IT: Disabilita la compressione delle texture

en: Set gfx backend
it_IT: Imposta il motore gfx

en: Use gfx backend debug
it_IT: Usa il debug del backend gfx

en: Set JS backend
it_IT: Imposta il motore JS

en: Run games automatically for testing
it_IT: Esegui partite automaticamente per testing

en: Headless mode (only supported when also specifying --autogame, --autohost, --skirmish)
it_IT: Modalità Headless (supportata solo specificando anche --autogame, --autohost, --skirmish)

en: Immediately save game and quit
it_IT: Salva ed esci immediatamente

en: save name
it_IT: nome salvataggio

en: Start skirmish game with given settings file
it_IT: Inizia schermaglia con il file delle impostazioni dato

en: test
it_IT: prova

en: Continue the last saved game
it_IT: Continua ultima partita salvata

en: Start host game with given settings file
it_IT: Inizia ad ospitare una partita con il file di configurazione dato

en: autohost
it_IT: ospita automaticamente

en: Query ratings from given server url, when hosting
it_IT: Interroga le valutazioni da un determinato url del server, quando sì ospita

en: autorating
it_IT: valutazione automatica

en: Attach or create a console window and display console output (Windows only)
it_IT: Allega o crea una finestra della console e mostra l'output della console (solo Windows)

en: Set game server port
it_IT: Imposta la porta del server del gioco

en: port
it_IT: porta

en: Enable lobby slash commands (for connecting clients)
it_IT: Abilita i comandi slash della lobby (per connettere i client)

en: Add a lobby admin identity hash (for slash commands)
it_IT: Aggiunge un hash d'identità dell'amministratore della lobby (per i comandi slash)

en: hash string
it_IT: stringa dell'hash

en: Add a lobby admin public key (for slash commands)
it_IT: Aggiungi una chiave pubblica dell'admin della lobby (per i comandi slash)

en: b64-pub-key
it_IT: chiave pubblica b64

en: Enable command interface
it_IT: Abilita l'interfaccia di comando

en: Minimum required players to auto-start game
it_IT: Giocatori minimi necessari per l'avvio automatico della partita

en: Commander needs a higher level to command more units
it_IT: Il comandante ha bisogno di un livello più elevato per comandare più unità

en: My Game
it_IT: La mia partita

en: New Vehicle
it_IT: Nuovo veicolo

en: Vehicle Body
it_IT: Corpo del Veicolo

en: Vehicle Propulsion
it_IT: Propilsione del Veicolo

en: Vehicle Turret
it_IT: Torretta del Veicolo

en: Delete Design
it_IT: Cancella il Progetto

en: Store Template
it_IT: Salva il modello

en: Kinetic Armour
it_IT: Armatura Cinetica

en: Thermal Armour
it_IT: Armatura Termica

en: Engine Output
it_IT: Potenza del Motore

en: Weight
it_IT: Peso

en: Total Power Required
it_IT: Energia Totale Necessaria

en: Total Body Points
it_IT: Punti corazza totali

en: Power Usage
it_IT: Utilizzo d'Energia

en: Sensor Range
it_IT: Raggio dei Sensori

en: ECM Power
it_IT: Potenza dell'ECM

en: Build Points
it_IT: Punti di Costruzione

en: Range
it_IT: Raggio

en: Damage
it_IT: Danno

en: Rate-of-Fire
it_IT: Rateo di Fuoco

en: Air Speed
it_IT: Velocità in Aria

en: Road Speed
it_IT: Velocità sulla Strada

en: Off-Road Speed
it_IT: Velocità Fuoristrada

en: Water Speed
it_IT: Velocità sull'Acqua

en: Weapons
it_IT: Armi

en: Systems
it_IT: Sistemi

en: Do Not Store Design
it_IT: Non Salvare Progetto

en: Store Design
it_IT: Salva Progetto

en: Cannot Build. Oil Resource Burning.
it_IT: Impossibile costruire. Risorsa d'olio in fiamme.

en: %s - Hitpoints %d/%d - Experience %.1f, %s, Kills %d
it_IT: %s - Punti vita %d/%d - Esperienza %.1f, %s, Uccisioni %d

en: %s - Hitpoints %d/%d - ID %d - %s
it_IT: %s - Punti Salute %d/%d - ID %d - %s

en: (Enemy!) %s - Hitpoints %d/%d - ID %d - experience %f, %s - order %s - action %s - sensor range %d - ECM %d - pitch %.0f
it_IT: (Nemico!) %s - Punti Vita %d/%d - ID %d - esperienza %f, %s - ordine %s - azione %s - raggio sensore %d - ECM %d - piazzola %.0f

en: %s - Allied - Hitpoints %d/%d - Experience %d, %s
it_IT: %s - Alleato - Punti Vita %d/%d - Esperienza %d, %s

note: TRANSLATORS: "ref" is an internal unique id of the item (can leave untranslated as a technical term)
en: (Enemy!) %s, ref: %d, ID: %d Hitpoints: %d/%d
it_IT: (Nemico!) %s, ref: %d. ID: %d Punti salute: %d/%d

en: Player left
it_IT: Un giocatore ha lasciato la partita

en: Player dropped
it_IT: Un giocatore ha perso la connessione

en: Waiting for other players
it_IT: In attesa degli altri giocatori

en: Out of sync
it_IT: Fuori sincronia

en: Setting zoom to %.0f
it_IT: Imposta ingrandimento a %.0f

note: TRANSLATORS:	Refers to the loss of a single unit, known by its name
en: %s Lost!
it_IT: %s Perso!

en: Structure Restored
it_IT: Struttura Riparata

en: %u unit selected | %u units selected
it_IT[0]: %u unità selezionata
it_IT[1]: %u unità selezionate

en: Group %u selected - %u Unit | Group %u selected - %u Units
it_IT[0]: Gruppo %u selezionato - %u unità
it_IT[1]: Gruppo %u selezionato - %u unità

en: %u unit assigned to Group %u | %u units assigned to Group %u
it_IT[0]: %u unità assegnata al gruppo %u
it_IT[1]: %u unità assegnate al gruppo %u

en: %u units removed from their Group | %u units removed from their Group
it_IT[0]: %u unità rimosse dal loro gruppo
it_IT[1]: %u unità rimosse dal loro gruppo

en: Centered on Group %u - %u Unit | Centered on Group %u - %u Units
it_IT[0]: Visuale centrata sul gruppo %u - %u unità
it_IT[1]: Visuale centrata sul gruppo %u - %u unità

en: Aligning with Group %u - %u Unit | Aligning with Group %u - %u Units
it_IT[0]: Visuale allineata al gruppo %u - %u unità
it_IT[1]: Visuale allineata al gruppo %u - %u unità

en: Unit transfer failed -- unit limits exceeded
it_IT: Trasferimento unità fallito - limite unità superato

note: TRANSLATORS: "Normal" Faction
en: Normal
it_IT: Normale

note: TRANSLATORS: "Collective" Faction
en: Collective
it_IT: Collettivo

en: Campaign videos are missing
it_IT: I video della campagna sono mancanti

en: See our FAQ on how to install videos
it_IT: Visualizza la nostra FAQ su come installare i video

en: Single Player
it_IT: Giocatore singolo

en: Multi Player
it_IT: Più giocatori

en: Tutorial
it_IT: Esercitazione

en: Options
it_IT: Opzioni

en: View Intro
it_IT: Guarda l'introduzione

en: Videos are missing, download them from http://wz2100.net
it_IT: I video della campagna non sono presenti, scaricali da http://wz2100.net

en: Continue Last Save
it_IT: Continua dall'ultimo salvataggio

en: No last save available
it_IT: Ultimo salvataggio non disponibile

en: Quit Game
it_IT: Esci dal gioco

en: MAIN MENU
it_IT: MENU PRINCIPALE

en: Official site: http://wz2100.net/
it_IT: Sito ufficiale: http://wz2100.net

en: Come visit the forums and all Warzone 2100 news! Click this link.
it_IT: Visita i forum e le notizie su Warzone 2100! Fai clic su questo collegamento.

en: Donate: http://donations.wz2100.net/
it_IT: Dona: https://donations.wz2100.net

en: Help support the project with our server costs, Click this link.
it_IT: Supporta il progetto aiutandoci con i costi dei server. Fai clic su questo collegamento.

en: Chat with players on Discord or IRC
it_IT: Conversa con i giocatori su Discord o su IRC

en: Connect to Discord or Freenode through webchat by clicking this link.
it_IT: Connettiti a Discord o a Freenode tramite webchat facendo clic su questo collegamento.

en: Check for a newer version
it_IT: Controlla aggiornamenti

en: Fast Play
it_IT: Partita veloce

en: TUTORIALS
it_IT: ESERCITAZIONI

[ctx: menu]
note: TRANSLATORS: "Return", in this context, means "return to previous screen/menu"
en: Return
it_IT: Indietro

en: New Campaign
it_IT: Nuova campagna

en: Start Skirmish Game
it_IT: Inizia schermaglia

en: Challenges
it_IT: Sfide

en: Load Campaign Game
it_IT: Carica una campagna

en: Load Skirmish Game
it_IT: Carica schermaglia

en: View Skirmish Replay
it_IT: Vedi replay della schermaglia

en: SINGLE PLAYER
it_IT: GIOCATORE SINGOLO

en: Campaign videos are missing! Get them from http://wz2100.net
it_IT: I video della campagna non sono presenti! Scaricali da http://wz2100.net

en: CAMPAIGNS
it_IT: CAMPAGNE

en: Load Campaign Saved Game
it_IT: Carica una campagna salvata

en: Load Skirmish Saved Game
it_IT: Carica una schermaglia salvata

en: Load Skirmish Replay
it_IT: Carica replay della schermaglia

en: MULTI PLAYER
it_IT: PIÙ GIOCATORI

en: Host Game
it_IT: Ospita una partita

en: Join Game
it_IT: Unisciti a una partita

en: View Replay
it_IT: Vedi replay

en: Load Multiplayer Replay
it_IT: Carica replay multigiocatore

en: Game Options
it_IT: Opzioni di gioco

en: Graphics Options
it_IT: Opzioni grafiche

en: Video Options
it_IT: Opzioni video

en: Audio / Zoom Options
it_IT: Opzioni audio e ingrandimento

en: Mouse Options
it_IT: Opzioni del mouse

en: Key Mappings
it_IT: Mappature dei tasti

en: Music Manager
it_IT: Gestore della musica

en: Multiplay Options
it_IT: Opzioni multigiocatore

en: OPTIONS
it_IT: OPZIONI

en: Open Configuration Directory
it_IT: Apri la cartella di configurazione

en: Failed to open configuration directory in system default file browser.
it_IT: Impossibile aprire la cartella di configurazione nel navigatore dei file predefinito.

en: Configuration directory is reported as:
it_IT: La cartella di configurazione è riportata come:

en: If running inside a container / isolated environment, this may differ from the actual path on disk.
it_IT: Se eseguito all'interno di un contenitore o di ambiente isolato, allora potrebbe differire dal percorso effettivo sul disco.

en: Please see the documentation for more information on how to locate it manually.
it_IT: Consulta la documentazione per maggiori informazioni su come individuarla manualmente.

en: Failed to open configuration directory
it_IT: Impossibile aprire la cartella di configurazione

en: Fullscreen
it_IT: A schermo pieno

en: Unsupported
it_IT: Non supportato

en: Off
it_IT: Spento

en: Black
it_IT: Nero

en: On
it_IT: Acceso

en: Rotating
it_IT: Rotazione

en: Fixed
it_IT: Fisso

en: Instant
it_IT: Istantaneo

en: Tracked
it_IT: Tracciato

en: High
it_IT: Alta

en: Default
it_IT: Predefinita

en: * Takes effect on game restart
it_IT: * Ha effetto al riavvio del gioco

en: Shadows
it_IT: Ombre

note: TRANSLATORS: "LOD" = "Level of Detail" - this setting is used to describe how level of detail (in textures) is preserved as distance increases (examples: "Default", "High", etc)
en: LOD Distance
it_IT: Distanza livello di dettagli

en: Fog
it_IT: Nebbia

en: Radar Jump
it_IT: Salto Radar

en: Video Playback
it_IT: Riproduzione dei video

en: Scanlines
it_IT: Linee di scansione

en: Screen Shake
it_IT: Scuotimento dello schermo

en: GRAPHICS OPTIONS
it_IT: OPZIONI GRAFICHE

en: Disabled
it_IT: Disabilitato

en: Enabled
it_IT: Abilitato

en: Auto
it_IT: Automatico

en: Voice Volume
it_IT: Volume della voce

en: FX Volume
it_IT: Volume degli effetti

en: Music Volume
it_IT: Volume della musica

en: Subtitles
it_IT: Sottotitoli

en: HRTF is not supported on your device / system / OpenAL library
it_IT: HRTF non è supportato sul tuo dispositivo / sistema / libreria OpenAL

en: Map Zoom
it_IT: Ingrandimento mappa

en: Map Zoom Rate
it_IT: Velocità d'ingrandimento mappa

en: Radar Zoom
it_IT: Ingrandimento del radar

note: TRANSLATORS: "AUDIO" options determine the volume of game sounds. "OPTIONS" means "SETTINGS". To break this message into two lines, you can use the delimiter "\n", e.g. "AUDIO / ZOOM\nOPTIONS" would show "OPTIONS" in a second line.
en: AUDIO / ZOOM OPTIONS
it_IT: OPZIONI AUDIO E INGRANDIMENTO

en: In Desktop Fullscreen mode, the resolution matches that of your desktop 
    (or what the window manager allows).
it_IT: Nella modalità desktop a schermo intero, la risoluzione corrisponde a quella del desktop 
    (o a quella consentita dal gestore delle finestre).

en: You can change the resolution by resizing the window normally. (Try dragging a corner / edge.)
it_IT: Puoi cambiare la risoluzione ridimensionando la finestra. (Prova a trascinare un lato / angolo.)

en: Graphics Mode
it_IT: Modalità Grafica

en: Resolution
it_IT: Risoluzione

en: Display Scale
it_IT: Scala del display

en: Adaptive
it_IT: Adattivo

en: Windowed
it_IT: A finestra

en: Desktop Full
it_IT: Desktop pieno

en: On (Fullscreen)
it_IT: Attivo (schermo intero)

en: Texture size
it_IT: Dimensione della Texture

en: Vertical sync
it_IT: Sincronia verticale

en: Warning: Antialiasing can cause crashes, especially with values > 16
it_IT: Attenzione: Antialiasing può causare crash, specialmente con valori > 16

en: Graphics Backend*
it_IT: Motore grafico*

note: TRANSLATORS: Shortened form of "Minimize on Focus Loss" An option describing when / whether WZ will auto-minimize the window when it loses focus.
en: Min on Focus Loss
it_IT: Minimizza la schermata se perso il Focus

en: Whether the window should auto-minimize on focus loss
it_IT: Se la finestra dovrebbe minimizzarsi automaticamente alla perdita del fuoco

note: TRANSLATORS: The fullscreen mode used when toggling with keys: Alt + Enter
en: Alt+Enter Toggle
it_IT: Alt+Invio attiva/disattiva

en: The fullscreen mode used when toggling with keys: Alt + Enter
it_IT: Usa la modalità a schermo intero usando la combinazione di tasti Alt + Invio

en: VIDEO OPTIONS
it_IT: OPZIONI VIDEO

en: Unable to change Vertical Sync
it_IT: Impossibile modificare la sincronizzazione verticale

en: Warzone failed to change the Vertical Sync mode.
    Your system / drivers may not support other modes.
it_IT: Warzone non è riuscito a modificare la modalità di sincronizzazione verticale.
    Il sistema o il driver potrebbe non supportare altre modalità.

en: Middle Mouse
it_IT: Pulsante centrale del mouse

en: Right Mouse
it_IT: Pulsante destro del mouse

en: Reverse Rotation
it_IT: Inverti la rotazione

en: Trap Cursor
it_IT: Blocca il cursore

en: Switch Mouse Buttons
it_IT: Inverti i pulsanti del mouse

en: Rotate Screen
it_IT: Ruota lo schermo

en: Colored Cursors
it_IT: Cursori colorati

en: Cursor Size
it_IT: Dimensione del puntatore

en: MOUSE OPTIONS
it_IT: OPZIONI DEL MOUSE

en: Super Easy
it_IT: Super facile

en: Easy
it_IT: Facile

en: Hard
it_IT: Difficile

en: Insane
it_IT: Pazzo

en: Unable to load: %s.
it_IT: Impossibile caricare: %s.

en: Please remove all incompatible mods.
it_IT: Rimuovi tutte le mod incompatibili.

en: GAME OPTIONS
it_IT: OPZIONI DI GIOCO

en: Language
it_IT: Lingua

en: Unit Colour:
it_IT: Colore delle unità:

en: Skirmish/Multiplayer
it_IT: Schermaglia / più giocatori

en: Campaign Difficulty
it_IT: Difficoltà della campagna

en: Camera Speed
it_IT: Velocità della telecamera

en: Help us improve translations of Warzone 2100: %s
it_IT: Aiutaci a migliorare le traduzioni di Warzone 2100: %s

en: Click to open webpage.
it_IT: Fai clic per aprire la pagina web.

en: Insane Difficulty
it_IT: Difficoltà Pazzo

en: This difficulty is for very experienced players!
it_IT: Questa difficoltà è per i giocatori molto esperti!

en: %u minutes
it_IT: %u minuti

en: %u seconds
it_IT: %u secondi

en: None
it_IT: Nessuno

en: Hosting Options:
it_IT: Opzioni di Hosting:

en: Game Port
it_IT: Porta del gioco

en: Enable UPnP
it_IT: Abilita UPnP

en: Inactivity Timeout
it_IT: Timeout d'Inattività

en: Spectator Slots
it_IT: Slot Spettatore

en: Enable Rating
it_IT: Abilita valutazioni

en: MULTIPLAY OPTIONS
it_IT: OPZIONI MULTIGIOCATORE

en: Increase Game Display Scale?
it_IT: Aumentare la scala del display del gioco?

en: With your current resolution & display scale settings, the game's user interface may appear small, and the game perspective may appear distorted.
it_IT: Con le impostazioni di risoluzione e di scala del display correnti l'interfaccia del gioco può apparire piccola e la prospettiva di gioco distorta.

en: You can fix this by increasing the game's Display Scale setting.
it_IT: Puoi risolvere aumentando l'impostazione della scala del display del gioco.

en: Would you like to increase the game's Display Scale to: %u%%?
it_IT: Vuoi aumentare la scala del display del gioco a: %u%%?

en: Increase Display Scale
it_IT: Aumenta la scala del display

en: Display Scale Increased to: %u%%
it_IT: Scala del display aumentata a: %u%%

en: You can adjust the Display Scale at any time in the Video Options menu.
it_IT: Puoi regolare la scala del display in qualsiasi momento nel menu delle opzioni video.

en: Tip: Adjusting Display Scale
it_IT: Suggerimento: regolazione della scala del display

en: Pause
it_IT: Metti in pausa

en: Resume
it_IT: Riprendi

en: Fast-Forward
it_IT: Avanti Veloce

en: GAME SAVED:
it_IT: PARTITA SALVATA:

en: Player %u is cheating (debug menu) him/herself a new structure: %s.
it_IT: Il giocatore %u sta ottenendo una nuova struttura per mezzo di trucchi (debug menu) : %s.

en: Player %u is cheating (debug menu) him/herself a new feature: %s.
it_IT: Il giocatore %u sta ottenendo una nuova caratteristica per mezzo di trucchi (debug menu) : %s.

en: Player %u is cheating (debug menu) him/herself a new droid: %s.
it_IT: Il giocatore %u sta ottenendo una nuova unità per mezzo di trucchi (menu di debug): %s.

en: Player %u is cheating (debug menu) him/herself a new droid.
it_IT: Il giocatore %u sta ottenendo una nuova unità per mezzo di trucchi (menu di debug).

en: Hiding Obsolete Tech
it_IT: Nascondo Tecnologia Obsoleta

en: Showing Obsolete Tech
it_IT: Mostro Tecnologia Obsoleta

en: Cost: %u
it_IT: Costo: %u

en: Build Progress
it_IT: Progresso della produzione

en: Showing All Tech
    Right-click to add to Favorites
it_IT: Mostro tutta la tecnologia
    Tasto destro del mouse per aggiungere ai Preferiti

en: Showing Only Favorite Tech
    Right-click to remove from Favorites
it_IT: Sono visualizzate solo le tecnologie preferite
    Fai clic con il tasto destro del mouse per rimuoverle dai preferiti

en: Construction Progress
it_IT: Progresso della costruzione

en: Factory Delivery Point
it_IT: Punto di consegna della fabbrica

en: Loop Production
it_IT: Produzione Ciclica

en: Progress Bar
it_IT: Barra del Progresso

en: Team
it_IT: Squadra

en: Message delivery failure - try again
it_IT: Invio del messaggio non riuscito - riprova

en: Research Progress
it_IT: Progresso della ricerca

en: Ally progress
it_IT: Progresso degli alleati

en: Resume Game
it_IT: Riprendi la partita

en: WARNING: You're the host. If you quit, the game ends for everyone!
it_IT: ATTENZIONE: sei l'ospitante. Se abbandoni, la partita termina per tutti!

en: Host Quit
it_IT: Host Uscito

en: Tactical UI (Target Origin Icon): Show
it_IT: UI Tattica (Icona dell'Origine del bersaglio): Visualizza

en: Tactical UI (Target Origin Icon): Hide
it_IT: UI Tattica (Icona dell'Origine del bersaglio): Nascondi

en: Go Back
it_IT: Indietro

en: Load Game
it_IT: Carica Partita

en: Save Game
it_IT: Salva Partita

en: Quit
it_IT: Abbandona

en: Warning: Are you sure?
it_IT: Attenzione: sei sicuro?

en: Warning: Are you sure? Any unsaved progress will be lost.
it_IT: Attenzione: sei sicuro? I progressi non salvati verranno persi.

en: Confirm
it_IT: Conferma

en: Back
it_IT: Indietro

en: Host has quit the game!
it_IT: L'host ha abbandonato la partita!

en: The game can't continue without the host.
it_IT: Il gioco non può continuare senza l'host.

en: -->  QUIT  <--
it_IT: --> ABBANDONA <--

en: Audio Options
it_IT: Opzioni audio

en: View Key Mappings
it_IT: Mostra le mappature dei tasti

en: Shake
it_IT: Scuoti

en: Save Campaign Game
it_IT: Salva campagna

en: Save Skirmish Game
it_IT: Salva schermaglia

en: The required mod could not be loaded: %s
    
    Warzone will try to load the game without it.
it_IT: La mod richiesto non può essere caricata: %s
    
    Warzone proverà a caricare il gioco senza di essa.

en: Global Hotkeys
it_IT: Scorciatoie globali

en: Other Hotkeys
it_IT: Altre scorciatoie

en: Gameplay
it_IT: Dinamica di gioco

en: Debug (level editor)
it_IT: Debug (editor di livelli)

en: Debug (selection)
it_IT: Debug (selezione)

en: Manufacture
it_IT: Produzione

en: Research
it_IT: Ricerca

en: Build
it_IT: Costruzione

en: Design
it_IT: Progettazione

en: Intelligence Display
it_IT: Intelligence

en: Commanders
it_IT: Comandanti

en: QuickSave
it_IT: Salvataggio rapido

en: Toggle Radar
it_IT: Attiva il radar

en: QuickLoad
it_IT: Caricamento rapido

en: Toggle Console Display
it_IT: Attiva la visualizzazione della Console

en: Toggle Damage Bars On/Off
it_IT: Cambia lo stato delle barre del danno On/Off

en: Take Screen Shot
it_IT: Salva una schermata

en: Toggle Formation Speed Limiting
it_IT: Attiva la limitazione della velocità in formazione

en: View Location of Previous Message
it_IT: Visualizza la posizione del messaggio precedente

en: Toggle Sensor display
it_IT: Attiva la visualizzazione dei sensori

en: Assign Group 0
it_IT: Assegna il gruppo 0

en: Assign Group 1
it_IT: Assegna il gruppo 1

en: Assign Group 2
it_IT: Assegna il gruppo 2

en: Assign Group 3
it_IT: Assegna il gruppo 3

en: Assign Group 4
it_IT: Assegna il gruppo 4

en: Assign Group 5
it_IT: Assegna il gruppo 5

en: Assign Group 6
it_IT: Assegna il gruppo 6

en: Assign Group 7
it_IT: Assegna il gruppo 7

en: Assign Group 8
it_IT: Assegna il gruppo 8

en: Assign Group 9
it_IT: Assegna il gruppo 9

en: Add to Group 0
it_IT: Aggiungi al gruppo 0

en: Add to Group 1
it_IT: Aggiungi al gruppo 1

en: Add to Group 2
it_IT: Aggiungi al gruppo 2

en: Add to Group 3
it_IT: Aggiungi al gruppo 3

en: Add to Group 4
it_IT: Aggiungi al gruppo 4

en: Add to Group 5
it_IT: Aggiungi al gruppo 5

en: Add to Group 6
it_IT: Aggiungi al gruppo 6

en: Add to Group 7
it_IT: Aggiungi al gruppo 7

en: Add to Group 8
it_IT: Aggiungi al gruppo 8

en: Add to Group 9
it_IT: Aggiungi al gruppo 9

en: Remove from current Group
it_IT: Rimuovi dal Gruppo corrente

en: Select Group 0
it_IT: Seleziona il gruppo 0

en: Select Group 1
it_IT: Seleziona il gruppo 1

en: Select Group 2
it_IT: Seleziona il gruppo 2

en: Select Group 3
it_IT: Seleziona il gruppo 3

en: Select Group 4
it_IT: Seleziona il gruppo 4

en: Select Group 5
it_IT: Seleziona il gruppo 5

en: Select Group 6
it_IT: Seleziona il gruppo 6

en: Select Group 7
it_IT: Seleziona il gruppo 7

en: Select Group 8
it_IT: Seleziona il gruppo 8

en: Select Group 9
it_IT: Seleziona il gruppo 9

en: Select Commander 0
it_IT: Seleziona il Comandante 0

en: Select Commander 1
it_IT: Seleziona il Comandante 1

en: Select Commander 2
it_IT: Seleziona il Comandante 2

en: Select Commander 3
it_IT: Seleziona il Comandante 3

en: Select Commander 4
it_IT: Seleziona il Comandante 4

en: Select Commander 5
it_IT: Seleziona il Comandante 5

en: Select Commander 6
it_IT: Seleziona il Comandante 6

en: Select Commander 7
it_IT: Seleziona il Comandante 7

en: Select Commander 8
it_IT: Seleziona il Comandante 8

en: Select Commander 9
it_IT: Seleziona il Comandante 9

en: Multiplayer Options / Alliance dialog
it_IT: Opzioni più giocatori / Dialogo d'alleanza

en: Move Camera Up
it_IT: Muovi la telecamera verso l'alto

en: Move Camera Down
it_IT: Muovi la telecamera verso il basso

en: Move Camera Right
it_IT: Muovi la telecamera verso destra

en: Move Camera Left
it_IT: Muovi la telecamera verso sinistra

en: Snap View to North
it_IT: Sposta la visuale a nord

en: Toggle Tracking Camera
it_IT: Avvia la telecamera a inseguimento

en: Display In-Game Options
it_IT: Mostra le opzioni in gioco

en: Zoom Radar Out
it_IT: Radar: rimpicciolisci

en: Zoom Radar In
it_IT: Radar: ingrandisci

en: Zoom In
it_IT: Ingrandisci

en: Zoom Out
it_IT: Rimpicciolisci

en: Pitch Forward
it_IT: Inclina in Avanti

en: Rotate Left
it_IT: Ruota a Sinistra

en: Reset Pitch
it_IT: Reimposta l'Inclinazione

en: Rotate Right
it_IT: Ruota a Destra

en: Pitch Back
it_IT: Inclina Indietro

en: Orders Menu
it_IT: Menu degli ordini

en: Decrease Game Speed
it_IT: Diminuisci la velocità di gioco

en: Increase Game Speed
it_IT: Aumenta la velocità di gioco

en: Reset Game Speed
it_IT: Reimposta la velocità di gioco

en: View North
it_IT: Guarda a Nord

en: View South
it_IT: Guarda a sud

en: View East
it_IT: Guarda a est

en: View West
it_IT: Guarda a Ovest

en: View next Oil Derrick
it_IT: Visualizza il derrick successivo

en: View next Repair Unit
it_IT: Visualizza l'unità di riparazione successiva

en: View next Truck
it_IT: Visualizza il camion successivo

en: View next Sensor Unit
it_IT: Visualizza l'unità sensoria successiva

en: View next Commander
it_IT: Visualizza il comandante successivo

en: Toggle Overlays
it_IT: Attiva le sovrapposizioni

en: Toggle Console History
it_IT: Mostra cronologia dei messaggi console

en: Toggle Team Chat History
it_IT: Mostra cronologia della chat di squadra

en: Rotate Building Clockwise
it_IT: Ruota l'edificio in senso orario

en: Rotate Building Anticlockwise
it_IT: Ruota l'edificio in senso antiorario

en: Center View on HQ
it_IT: Centra la visuale sul QG

en: Hold Fire
it_IT: Cessa il fuoco

en: View Unassigned Units
it_IT: Visualizza le unità non assegnate

en: Return Fire
it_IT: Rispondere al fuoco

en: Fire at Will
it_IT: Fuoco a volontà

en: Guard Position
it_IT: Viglia la posizione

en: Return to HQ
it_IT: Ritorna al QG

en: Hold Position
it_IT: Tieni la posizione

en: Optimum Range
it_IT: Raggio ottimale

en: Short Range
it_IT: Corto raggio

en: Pursue
it_IT: Inseguire

en: Patrol
it_IT: Pattuglia

en: Return For Repair
it_IT: Rientra per la riparazione

en: Stop Droid
it_IT: Ferma Droide

en: Go to Transport
it_IT: Vai al trasporto

en: Long Range
it_IT: Lungo raggio

en: Send Global Text Message
it_IT: Invia messaggio di testo globale

en: Send Team Text Message
it_IT: Invia messaggio di testo alla squadra

en: Drop a beacon
it_IT: Lascia un segnale

en: Toggles shadows
it_IT: Attiva le ombre

en: Trap cursor
it_IT: Blocca il cursore

en: Toggle radar terrain
it_IT: Attiva il radar del terreno

en: Toggle ally-enemy radar view
it_IT: Visualizza la visione radar alleato-nemico

en: Show all keyboard mappings
it_IT: Mostra tutte le mappature dei tasti della tastiera

en: Retreat at Medium Damage
it_IT: Ritirata quando i danni sono medi

en: Retreat at Heavy Damage
it_IT: Ritirata quando i danni sono gravi

en: Do or Die!
it_IT: Nessuna ritirata!

en: Select all Combat Units
it_IT: Seleziona tutte le unità da combattimento

en: Select all Cyborgs
it_IT: Seleziona tutti i Cyborg

en: Select all Heavily Damaged Units
it_IT: Seleziona tutte le unità gravemente danneggiate

en: Select all Combat Land units with health >50% and no Groups.
it_IT: Seleziona tutte le unità di Combattimento con salute >50% e nessun Gruppo.

en: Select all Half-tracks
it_IT: Seleziona tutti i semicingolati

en: Select all Half-tracks without group
it_IT: Seleziona tutti i semicingolati senza gruppo

en: Select all Hovers
it_IT: Seleziona tutti gli Hover

en: Return for Recycling
it_IT: Rientra per il riciclo

en: Select all Units on Screen
it_IT: Seleziona tutte le unità sullo schermo

en: Select all Tracks
it_IT: Seleziona tutti i cingolati

en: Select all Tracks without group
it_IT: Seleziona tutti i cingolati senza gruppo

en: Select EVERY unit
it_IT: Seleziona TUTTE le unità

en: Select all VTOLs
it_IT: Seleziona tutti i VTOL

en: Select all fully-armed VTOLs
it_IT: Seleziona tutti i VTOL completamente armati

en: Select all fully-armed VTOLs without group
it_IT: Seleziona tutti i VTOL completamente armati senza gruppo

en: Select all Wheels
it_IT: Seleziona tutte le ruote

en: Show frame rate
it_IT: Mostra il frame rate

en: Select all units with the same components
it_IT: Seleziona tutte le unità con gli stessi componenti

en: Select all Combat Cyborgs
it_IT: Seleziona tutti i cyborg da combattimento

en: Select all Combat Cyborgs without group
it_IT: Seleziona tutti i cyborg da combattimento senza gruppo

en: Select all Engineers
it_IT: Seleziona tutti gli ingegneri

en: Select all Land Combat Units
it_IT: Seleziona tutte le unità da combattimento di terra

en: Select all Land Combat Units without group
it_IT: Seleziona tutte le unità da combattimento di terra senza gruppo

en: Select all Mechanics
it_IT: Seleziona tutti i meccanici

en: Select all Transporters
it_IT: Seleziona tutti i trasporti

en: Select all Repair Tanks
it_IT: Seleziona tutti i carri da Riparazione

en: Select all Sensor Units
it_IT: Seleziona tutte le unità sensorie

en: Select all Sensor Units without group
it_IT: Seleziona tutte le unità sensorie senza gruppo

en: Select all Trucks
it_IT: Seleziona tutti i camion

en: Select next Factory
it_IT: Seleziona la fabbrica successiva

en: Select next Research Facility
it_IT: Seleziona il centro di ricerca successivo

en: Select next Power Generator
it_IT: Seleziona il generatore di corrente successivo

en: Select next Cyborg Factory
it_IT: Seleziona la fabbrica di cyborg successiva

en: Select next VTOL Factory
it_IT: Seleziona la fabbrica successiva

en: Jump to next Factory
it_IT: Vai alla fabbrica successiva

en: Jump to next Research Facility
it_IT: Vai al centro di ricerca successivo

en: Jump to next Power Generator
it_IT: Vai al generatore di corrente suceesivo

en: Jump to next Cyborg Factory
it_IT: Vai alla fabbrica di cyborg successiva

en: Jump to next VTOL Factory
it_IT: Vai alla fabbrica di VTOL successiva

en: Toggle Debug Mappings
it_IT: Cambia lo stato delle mappature di debug

en: Prioritize Debug Mappings
it_IT: Priorità alle Mappature di Debug

en: Toggle Level Editor
it_IT: Attiva/disattiva editor di livelli

en: Toggle display of droid path
it_IT: Attiva o disattiva la visualizzazione delle rotte

en: Toggle display of gateways
it_IT: Abilità o diabilità la visualizzazione dei gateway

en: Toggle visibility
it_IT: Cambia lo stato della visibilità

en: Raise tile height
it_IT: Incrementa l'altezza del terreno

en: Lower tile height
it_IT: Abbassa l'altezza del terreno

en: Toggles All fog
it_IT: Cambia lo stato della nebbia

en: Trigger some weather
it_IT: Attiva un effetto meteorologico

en: Flip terrain triangle
it_IT: Inverte il triangolo del terreno

en: Make a performance measurement sample
it_IT: Mostra campione di misura prestazioni

en: Make all items available
it_IT: Rendi tutti gli oggetti disponbili

en: Kill Selected Unit(s)
it_IT: Distruggi le unità selezionate

en: Toggle god Mode Status
it_IT: Cambia lo stato della modalità Dio

en: Display Options Screen
it_IT: Schermata delle opzioni del display

en: Complete current research
it_IT: Completa la ricerca in corso

en: Reveal map at mouse position
it_IT: Mostra mappa alla posizione del mouse

en: Trace a game object
it_IT: Traccia un oggetto del gioco

en: Toggle fullscreen
it_IT: Passa a schermo intero

en: Waiting for Power
it_IT: In attesa di Energia

en: Power
it_IT: Energia

en: Power Per Second
it_IT: Potenza Al Secondo

en: %d derrick(s) inactive
it_IT: %d derrick inattivi

en: Need more resources!
it_IT: Necessiti di più risorse!

en: Discord: Can't Join Game
it_IT: Discord: impossibile unirsi al gioco

en: You can't join a game while you're in a game. Please save / quit your current game, exit to the main menu, and try again.
it_IT: Non puoi unirti a un gioco mentre stai giocando. Salva o abbandona la partita attuale, vai al menu principale e riprova.

en: Discord: Finding & Connecting to Game
it_IT: Discord: ricerca e connessione al gioco

en: Attempting to find & connect to the game specified by the Discord invite.
it_IT: Tentativo di ricerca e di connessione al gioco specificato dall'invito di Discord.

en: This may take a moment...
it_IT: Potrebbe metterci un po'...

en: Failed to find game in the lobby server:
it_IT: Impossibile trovare il gioco nel server della lobby:

en: The game may have already started, or the host may have disbanded the game lobby.
it_IT: Il gioco potrebbe già essere stato avviato, oppure l'host potrebbe aver sciolto la lobby del gioco.

en: Failed to Find Game
it_IT: Impossibile trovare il gioco

en: Failed to join the game from the specified invite link, with error:
it_IT: Impossibile unirsi al gioco del collegamento d'invito specificato con errore:

en: Failed to Join Game
it_IT: Impossibile unirsi al gioco

en: The invite link you have followed specifies a non-default lobby server:
it_IT: Il link d'invito che hai seguito specifica un server della lobby non predefinito:

en: Do you wish to trust this lobby server, and continue?
it_IT: Vuoi fidarti di questo server della lobby e continuare?

en: Discord: Connect to Untrusted Lobby?
it_IT: Discord: Connettersi alla Lobby Non Attendibile?

en: Trust & Connect
it_IT: Fidati e connettiti

en: The invite link you have followed specifies a direct connection.
it_IT: Il collegamento d'invito che hai seguito specifica una connessione diretta.

en: It has not been vetted / verified by a lobby server.
it_IT: Non è stato controllato / verificato da un server della lobby.

en: Do you wish to trust this direct connection invite?
it_IT: Vuoi fidarti di questo invito a una connessione diretta?

en: Discord: Direct Connection Invite
it_IT: Discord: invito a connessione diretta

en: The invite link you have followed isn't supported by this version of Warzone 2100.
it_IT: Il collegamento d'invito che hai seguito non è supportato in questa versione di Warzone 2100.

en: A newer version of Warzone 2100 may be required, if available.
it_IT: Potrebbe essere necessaria una versione più recente di Warzone 2100, se disponibile.

en: Discord: Unsupported / Invalid Invite
it_IT: Discord: invito non supportato o non valido

en: Playing: Campaign
it_IT: Giocando: Campagna

en: Playing: Challenge
it_IT: Giocando: Sfida

en: Playing: Skirmish
it_IT: Giocando: Schermaglia

note: TRANSLATORS: "%s" is a team description, ex. "2v2"
en: Playing: %s Skirmish
it_IT: Giocando: %s Schermaglia

en: Map:
it_IT: Mappa:

note: TRANSLATORS: AI Bots. (Used to describe the number of bot players.) Should be a fairly short string - space is limited. Use an abbreviation / acronym if necessary.
en: Bots:
it_IT: Bot:

en: In Multiplayer Lobby
it_IT: Nella lobby a più giocatori

en: In Multiplayer Game
it_IT: Nel gioco a più giocatori

en: Game Name: "%s" by %s
it_IT: Nome del gioco: "%s" di %s

note: TRANSLATORS: Should be a fairly short string - space is limited. Use an abbreviation if necessary.
en: Alliances:
it_IT: Alleanze:

en: In Menu
it_IT: Nel menu

en: Discord user "%s" would like to join your game.
it_IT: L'utente di Discord "%s" vorrebbe unirsi al gioco.

en: Allow this player to join your game?
it_IT: Permetti a questo giocatore di unirsi al gioco?

en: Join Request from %s
it_IT: Richiesta di unione da %s

en: Allow
it_IT: Permetti

en: PAUSED
it_IT: IN PAUSA

en: New Intelligence Report
it_IT: Nuovo Rapporto dell'Intelligence.

en: Research Update
it_IT: Aggiornamento della Ricerca

en: Project Goals and Updates
it_IT: Obiettivi e aggiornamenti del Progetto

en: Current Objective
it_IT: Obiettivo Attuale

en: Fire-At-Will
it_IT: Fuoco a volontà

en: Return To HQ
it_IT: Rientra al QG

en: Recycle
it_IT: Ricicla

en: Assign Factory Production
it_IT: Assegna la produzione della Fabbrica

en: Assign Cyborg Factory Production
it_IT: Assegna produzione della fabbrica di Cyborg

en: Assign Fire Support
it_IT: Assegna Fuoco di Supporto

en: Assign VTOL Factory Production
it_IT: Assegna produzione della Fabbrica di VTOL

en: Circle
it_IT: Sorvola

en: Sorry, that cheat is disabled in multiplayer games.
it_IT: Spiacente, questo trucco è disabilitato nelle partite a più giocatori.

en: Warning! This cheat is buggy.  We recommend to NOT use it.
it_IT: Attenzione! Questo trucco è difettoso. Raccomandiamo di NON usarlo.

en: Gateways toggled.
it_IT: Gateway attivati.

en: Path display toggled.
it_IT: Mostra tracciato attivato.

en: Player %d: %d power
it_IT: Giocatore %d: %d potenza

en: Ouch! Droid's health is down 20%!
it_IT: Ouch! La vita dell'unità è sotto il 20%!

en: Ouch! Structure's health is down 20%!
it_IT: Ouch! La vita della struttra è scesa del 20!

en: Lets us see what you see!
it_IT: Lasciaci vedere cosa vedi!

en: Fine, weapon & sensor display is off!
it_IT: Va bene,il display delle armi e dei sensor è spento!

en: View Aligned to South
it_IT: Vista Allineata a Sud

en: View Aligned to East
it_IT: Vista Allineata ad Est

en: View Aligned to West
it_IT: Vista Allineata ad Ovest

en: Player %u is cheating a new droid army of: %d × %s.
it_IT: Il giocatore %u sta ottenendo per mezzo di trucchi un nuovo esercito di droidi di: %d × %s.

en: (Player %u) is using cheat :%s
it_IT: (Il giocatore %u) sta usando il trucco: %s

en: Hard as nails!!!
it_IT: Duro come chiodi!!!

en: Takings thing easy!
it_IT: Prendendo le cose con calma!

en: 1000 big ones!!!
it_IT: 1000 belli grossi!

en: Power overwhelming
it_IT: Energia schiacciante

en: Back to normality!
it_IT: Ritorno alla normalità!

en: Getting tricky!
it_IT: Si sta facendo complicato!

en: Twice as nice!
it_IT: Due volte più bello!

en: FPS display is enabled.
it_IT: La visualizzazione del frame rate è attivata.

en: FPS display is disabled.
it_IT: La visualizzazione del frame rate è disattivata.

en: Unit count display is enabled.
it_IT: La visualizzazione del conteggio delle unità è abilitata.

en: Unit count display is disabled.
it_IT: La visualizzazione del conteggio delle unità è disabilitata.

en: (Player %u) is using a cheat :Num Droids: %d  Num Structures: %d  Num Features: %d
it_IT: (Il giocatore %u) sta usando un trucco: num droidi %d num strutture %d num caratteristiche %d

en: Infinite power disabled
it_IT: Energia infinita disabilitata

en: Infinite power enabled
it_IT: Energia infinita abilitata

en: Lighting values for all tiles recalculated
it_IT: Valori di illuminazione per tutte le piastrelle ricalcolate

en: All items made available
it_IT: Tutti gli oggetti resi disponibili

en: Tile info dumped into log
it_IT: Informazioni della piastrella salvate nel file di log

en: Fog on
it_IT: Nebbia attiva

en: Fog off
it_IT: Nebbia disattiva

en: Setting radar zoom to %u
it_IT: Imposta ingrandimento del radar a %u

en: Toggling debug mapping priority:
it_IT: Attivando/Disattivando la priorità della mappatura di debug:

en: Disabling level editor
it_IT: Disabilita l'editor di livelli

en: Enabling level editor
it_IT: Abilita l'editor di livelli

en: God Mode ON
it_IT: Modalità Dio ON

en: God Mode OFF
it_IT: Modalità Dio OFF

en: View Aligned to North
it_IT: Visuale allineata a Nord

en: Trap cursor %s
it_IT: Blocca il cursore %s

en: CAMPAIGN
it_IT: CAMPAGNA

en: CHALLENGE
it_IT: SFIDA

en: SKIRMISH
it_IT: SCHERMAGLIA

en: DIFFICULTY: SUPER EASY
it_IT: DIFFICOLTÀ: SUPER FACILE

en: DIFFICULTY: EASY
it_IT: DIFFICOLTÀ: SEMPLICE

en: DIFFICULTY: NORMAL
it_IT: DIFFICOLTÀ: NORMALE

en: DIFFICULTY: HARD
it_IT: DIFFICOLTÀ: DIFFICILE

en: DIFFICULTY: INSANE
it_IT: DIFFICOLTÀ: PAZZO

en: CHEATS: ENABLED
it_IT: TRUCCHI: ABILITATI

en: CHEATS: DISABLED
it_IT: TRUCCHI: DISABILITATI

en: Researched EVERYTHING for you!
it_IT: Ricercato TUTTO per te!

en: Selected buildings instantly recharged!
it_IT: Edifici selezionati ricaricati immediatamente!

en: (Player %u) is using cheat :%s %s
it_IT: (Il giocatore %u) sta usando il trucco: %s %s

en: Researched
it_IT: Ricercato

en: Only displaying energy bars when selected
it_IT: Visualizza le barre di energia solo quando selezionato.

en: Always displaying energy bars for units
it_IT: Visualizza sempre le barre d'energia per le unità

en: Always displaying energy bars for units and structures
it_IT: Visualizza sempre le barre di energia per le unità e le strutture

en: Debug menu is Open
it_IT: Il menu Debug è aperto

en: Unable to locate any oil derricks!
it_IT: Impossibile localizzare un derrick!

en: Oh, the weather outside is frightful... SNOW
it_IT: Oh, il tempo fuori è terribile... NEVE

en: Singing in the rain, I'm singing in the rain... RAIN
it_IT: Singing in the rain, I'm singing in the rain... PIOGGIA

en: Forecast : Clear skies for all areas... NO WEATHER
it_IT: Previsioni del tempo: Cieli puliti in ogni area... TEMPO DISATTIVATO

en: Warning! This can have drastic consequences if used incorrectly in missions.
it_IT: Attenzione! Questo può avere conseguenze drastiche se usato non correttamente nelle missioni.

en: All enemies destroyed by cheating!
it_IT: Tutti i nemici sono stati distrutti con dei trucchi!

en: Destroying selected droids and structures!
it_IT: I droidi e le strutture selezione saranno distrutte.

en: Reveal OFF
it_IT: Rivelare SPENTO

en: Reveal ON
it_IT: Rivelare ACCESO

en: Centered on player HQ, direction NORTH
it_IT: Visuale centrata sul Quartier Generale, direzione NORD

en: Unable to locate HQ!
it_IT: Impossibile localizzare il Quartier Generale!

en: Formation speed limiting has been removed from the game due to bugs.
it_IT: Limitazione della velocità della formazione è stata rimossa dal gioco a causa dei bug.

en: Vertical rotation direction: Normal
it_IT: Direzione di rotazione verticale: Normale

en: Vertical rotation direction: Flipped
it_IT: Direzione di rotazione verticale: Capovolta

en: Screen shake when things die: Off
it_IT: Scuotimento dello schermo quando qualcosa muore: Disabilitato

en: Screen shake when things die: On
it_IT: Scuotimento dello schermo quando qualcosa muore: Abilitato

en: Sorry, but game speed cannot be changed in multiplayer.
it_IT: Spiacente, la velocità del gioco non può essere modificata nella modalità a più giocatori.

en: Game Speed Reset
it_IT: Velocità di gioco reimpostata

en: Game Speed Increased to %s
it_IT: Velocità di gioco aumentata a %s

en: Game Speed Reduced to %s
it_IT: Velocità di gioco ridotta a %s

en: Radar showing friend-foe colors
it_IT: Il radar mostra i colori amici-nemici

en: Radar showing player colors
it_IT: Il radar mostra il colore dei giocatori

en: Radar showing only objects
it_IT: Il radar mostra solo oggetti

en: Radar blending terrain and height
it_IT: Radar visualizzante terreno e altitudine

en: Radar showing terrain
it_IT: Il radar mostra il terreno

en: Radar showing height
it_IT: Il radar mostra l'altitudine

en: Asserts turned off
it_IT: Assert disattivati

en: QuickSave not allowed for multiplayer or tutorial games
it_IT: Il salvataggio rapido non è permesso nelle partite a più giocatori o nelle esercitazioni

en: QuickSave failed
it_IT: Salvataggio rapido non riuscito

en: QuickLoad not allowed for multiplayer or tutorial games
it_IT: Il salvataggio rapido non è permesso nelle partite a più giocatori o nelle esercitazioni

en: QuickSave file does not exist yet
it_IT: Il file del salvataggio rapido non esiste ancora

en: KEY MAPPING
it_IT: ASSEGNAZIONE TASTI

en: Return To Previous Screen
it_IT: Ritorna alla schermata precedente

en: Select Default
it_IT: Seleziona Default

en: Parent directory
it_IT: Cartella padre

en: Autosave directory
it_IT: Cartella di autosalvataggio

en: Autosave directory (not allowed for saving)
it_IT: Cartella di autosalvataggio (salvataggio manuale non permesso)

en: cheated
it_IT: barato

en: AutoSave %s
it_IT: Salvataggio automatico %s

en: AutoSave %s failed
it_IT: Salvataggio automatico %s non riuscito

en: Could not save game!
it_IT: Non posso salvare la partita!

en: Load Transport
it_IT: Carica il trasporto

en: OBJECTIVE ACHIEVED by cheating!
it_IT: OBIETTIVO RAGGIUNTO barando!

en: OBJECTIVE ACHIEVED
it_IT: OBIETTIVO RAGGIUNTO

en: OBJECTIVE FAILED--and you cheated!
it_IT: MISSIONE FALLITA e hai barato!

en: OBJECTIVE FAILED
it_IT: MISSIONE FALLITA

en: Continue Game
it_IT: Continua la Partita

en: Quit To Main Menu
it_IT: Esci al Menu Principale

en: Load Saved Game
it_IT: Carica Partita

en: GAME SAVED :
it_IT: PARTITA SALVATA!

en: You found %u power in an oil drum.
it_IT: Hai trovato %u di energia in un barile di petrolio

en: %s Gives You A Visibility Report
it_IT: %s ti Invia un Rrapporto di visibilità

en: %s Gives you a %s
it_IT: %s ti invia un %s

en: Tried to give away a non-empty %s - but this is not allowed.
it_IT: Hai tentato di inviare un %s non vuoto - ma ciò non è consentito.

en: %s Gives You Technology Documents
it_IT: %s ti invia i documenti delle tecnologie

en: %s Gives You %d Power
it_IT: %s ti ha inviato %d energia

en: %s Requests An Alliance With You
it_IT: %s richiede un'alleanza con te

en: You Invite %s To Form An Alliance
it_IT: Hai invitato %s a formare un'alleanza

en: %s Breaks The Alliance With %s
it_IT: %s rompe l'alleanza con %s

en: %s Forms An Alliance With %s
it_IT: %s forma un'alleanza con %s

en: You Discover Blueprints For %s
it_IT: Hai scoperto i progetti per %s

en: Medium
it_IT: Medio

en: Commander
it_IT: Comandante

en: MISSING AI NAME
it_IT: NOME IA MANCANTE

en: MISSING AI DESCRIPTION
it_IT: DESCRIZIONE IA MANCANTE

en: AI tournament: %3.1f%% wins, %3.1f%% losses, %3.1f%% draws
it_IT: Torneo IA: %3.1f%% vittorie, %3.1f%% sconfitte, %3.1f%% pareggi

en: Error while joining.
it_IT: Errore durante l'ingresso.

en: Tanks disabled!!
it_IT: Carri armati disabilitati!!

en: Cyborgs disabled.
it_IT: Cyborg disabilitati.

en: VTOLs disabled.
it_IT: VTOL disabilitati.

en: Satellite Uplink disabled.
it_IT: Collegamento satellitare disabilitato.

en: Laser Satellite disabled.
it_IT: Laser satellitare disabilitato.

en: Structure Limits Enforced.
it_IT: Limiti della struttura applicati.

en: Not enough votes to randomize or change the map.
it_IT: Voti insufficienti per rendere casuale o per cambiare la mappa.

en: Select Game Name
it_IT: Seleziona il nome della partita

en: Game Name
it_IT: Nome della partita

en: One-Player Skirmish
it_IT: Schermaglia a un giocatore

en: Select Map
    Can be blocked by players' votes
it_IT: Scegli la mappa
    Può essere bloccata dai voti dei giocatori

en: Map-Mod!
it_IT: Mod-Mappa!

en: Random map!
it_IT: Mappa casuale!

en: Click to set Password
it_IT: Fai clic per impostre la password

en: Enter password here
it_IT: Inserisci la password qui

en: Select Player Name
it_IT: Seleziona il nome del giocatore

en: Alliances
it_IT: Alleanze

en: Map Preview
it_IT: Anteprima della mappa

en: Click to see Map
it_IT: Fai clic per vedere la mappa

en: Show Structure Limits
it_IT: Mostra i limiti delle strutture

en: Set Structure Limits
it_IT: Imposta i limiti delle strutture

en: Random Game Options
it_IT: Opzioni di gioco casuali

en: Random Game Options
    Can be blocked by players' votes
it_IT: Opzioni di gioco casuali
    Possono essere bloccate dai voti dei giocatori

en: Tech
it_IT: Tecnologia

en: Technology Level 1
it_IT: Livello tecnologico 1

en: Technology Level 2
it_IT: Livello tecnologico 2

en: Technology Level 3
it_IT: Livello tecnologico 3

en: Technology Level 4
it_IT: Livello tecnologico 4

en: Start Hosting Game
it_IT: Inizia ad ospitare la partita

en: DIFFICULTY
it_IT: DIFFICOLTA'

en: Starts disadvantaged
it_IT: Parti svantaggiato

en: Plays nice
it_IT: Gioca decentemente

en: No holds barred
it_IT: Senza esclusione di colpi

en: Starts with advantages
it_IT: Inizia avvantaggiato

en: CHOOSE AI
it_IT: SCEGLI AI

en: Allow human players to join in this slot
it_IT: Permetti ai giocatori umani di entrare in questo slot

en: Leave this slot unused
it_IT: Lascia questo slot inutilizzato

en: Allow spectators to join in this slot
it_IT: Permetti agli spettatori di entrare in questo slot

en: Click to change to this slot
it_IT: Fai clic per passare a questo slot

en: Click to take player slot %u
it_IT: Clicca per prendere lo slot del giocatore %u

en: Click to swap player to this slot
it_IT: Clicca per cambiare a questo slot il giocatore

en: Spectator %s has moved to Players
it_IT: Lo spettatore %s è passato tra i giocatori

en: Cannot swap with host
it_IT: Impossibile scambiare con l'host

en: Spectator
it_IT: Spettatore

en: The host has kicked %s from the game!
it_IT: L'host ha espulso %s dalla partita!

en: The host has kicked you from the game.
it_IT: L'host ti ha cacciato dal gioco.

en: Failed to move %s to Spectators
it_IT: Impossibile spostare %s tra gli spettatori

en: The host has moved %s to Spectators!
it_IT: L'host ha spostato %s tra gli spettatori!

en: Move to Spectators
it_IT: Sposta tra gli spettatori

en: Ask Spectator to Play
it_IT: Chiedi allo spettatore di giocare

en: Ask to Play
it_IT: Chiedi di giocare

en: Spectator %s wants to remain a Spectator
it_IT: Lo spettatore %s vuole rimanere uno spettatore

en: Player %s wants to remain a Player
it_IT: Il giocatore %s vuole rimanere un giocatore

en: Host has declined to switch you to a Player
it_IT: L'host ha rifiutato di spostarti a giocatore

en: Unable to switch to Spectator
it_IT: Impossibile passare a Spettatore

en: Do you want to spectate?
it_IT: Vuoi essere uno spettatore?

en: The host of this game wants to know if you're willing to spectate?
it_IT: L'host di questo gioco vuole sapere se siete disposti a guardare?

en: You are currently a Player.
it_IT: Attualmente sei un giocatore.

en: Yes, I will spectate!
it_IT: Sì, sarò uno spettatore!

en: Do you want to play?
it_IT: Vuoi giocare?

en: The host of this game wants to know if you'd like to play?
it_IT: L'host di questo gioco vuole sapere se vorresti giocare?

en: You are currently a Spectator.
it_IT: Attualmente sei uno spettatore.

en: Yes, I want to play!
it_IT: Sì, voglio giocare!

en: Player %s has moved to Spectators
it_IT: Il giocatore %s si è spostato tra gli spettatori

en: Spectator would like to become a Player
it_IT: Lo spettatore vorrebbe diventare un giocatore

en: Spectator "%s" would like to become a player.
it_IT: Lo spettatore "%s" vorrebbe diventare un giocatore.

en: However, there are currently no open Player slots.
it_IT: Tuttavia, attualmente non ci sono slot per giocatori aperti.

en: Would you like to swap this Spectator with a Player?
it_IT: Vorresti scambiare questo spettatore con un giocatore?

en: Yes, select Player slot
it_IT: Sì, seleziona lo slot del giocatore

en: Joined:
it_IT: Si è unito:

en: Ready:
it_IT: Pronto:

en: Players
it_IT: Giocatori

en: Host Options
it_IT: Opzioni host

en: Enable Spectator Join
it_IT: Abilita l'accesso degli spettatori

en: Lock Teams
it_IT: Blocca squadre

en: Choose Team
it_IT: Scegli la squadra

en: Teams locked
it_IT: Squadre bloccate

en: Click to change player colour
it_IT: Fai clic per cambiare il colore del giocatore

en: Click to change player position
it_IT: Fai clic per cambiare la posizione del giocatore

en: Click to change AI, right click to distribute choice
it_IT: Fai clic per cambiare IA, e con il tasto destro per distribuire la scelta

en: Click to close spectator slot
it_IT: Fai clic per chiudere lo slot dello spettatore

en: Player ID:
it_IT: ID giocatore:

en: (none)
it_IT: (nessuno)

en: Player rating:
it_IT: Valutazione del giocatore:

en: Host provided
it_IT: Host fornito

en: From: %s
it_IT: Da: %s

en: Click to change difficulty
it_IT: Fai clic per modificare la difficoltà

en: Waiting for player
it_IT: In attesa del giocatore

en: Player is ready
it_IT: Il giocatore è pronto

en: Player is downloading
it_IT: Il giocatore sta eseguendo lo scaricamento

en: Click when ready
it_IT: Fai clic quando sei pronto

en: Waiting for download
it_IT: In attesa dello scaricamento

en: READY?
it_IT: PRONTO?

en: For Spectator:
it_IT: Per gli spettatori:

en: For Player:
it_IT: Per i giocatori:

en: Choose Player Slot
it_IT: Scegli slot giocatore

en: PLAYERS
it_IT: GIOCATORI

en: Add spectator slot
it_IT: Aggiungi slot spettatore

en: Kicked from game
it_IT: Cacciato dal gioco

en: Copy Text to Clipboard
it_IT: Copia Testo negli Appunti

en: Mute Player: %s
it_IT: Silenzia il giocatore: %s

en: Unmute Player: %s
it_IT: Riattiva chat con il giocatore: %s

en: Please click the button below for more information on how to fix it.
it_IT: Fai clic sul pulsante qui sotto per ulteriori informazioni su come risolverlo.

en: More Information
it_IT: Maggiori informazioni

en: Sorry! Failed to host the game.
it_IT: Spiacente! Impossibile ospitare la partita.

en: Game Name Updated.
it_IT: Nome della partita aggiornato.

en: *** password [%s] is now required! ***
it_IT: ***La password [%s] adesso è richiesta! ***

en: *** password is NOT required! ***
it_IT: *** La password non è richiesta! ***

en: This is a map-mod, it can change your playing experience!
it_IT: Questa è una Map-Mod, può cambiare la tua esperienza di gioco!

en: This is a random map, it can vary your playing experience!
it_IT: Questa è una mappa casuale, può variare la tua esperienza di gioco!

en: Host is Starting Game
it_IT: L'host sta avviando la partita

en: Moving %s to Spectators!
it_IT: Spostamento di %s a spettatore!

en: Host supplied invalid options
it_IT: L'host ha fornito opzioni non valide

en: You have been kicked:
it_IT: Sei stato cacciato:

en: No connection to host.
it_IT: Nessuna connessione con l'host.

en: The host moved me to Players, but I never gave permission for this change. Bye!
it_IT: L'host mi ha spostato tra i giocatori, ma non ho mai dato il permesso a questo cambiamento. Ciao!

en: The host tried to move us to Players, but we never gave permission.
it_IT: L'host ha cercato di spostarci tra i giocatori, ma non abbiamo mai dato il permesso.

en: Cannot change to a map with too few slots for all players.
it_IT: Non puoi passare ad una mappa senza abbastanza posti per tutti i giocatori.

en: Cannot change to a map with fewer slots.
it_IT: Impossibile passare a una mappa con meno slot.

en: The host has quit.
it_IT: L'host ha lasciato la partita.

en: Hit the ready box to begin your challenge!
it_IT: Premi il pulsante Pronto per iniziare la tua sfida!

en: Press the start hosting button to begin hosting a game.
it_IT: Premi il pulsante "Inizia ad ospitare la partita" per iniziare ad ospitare una partita.

en: UPnP has been enabled.
it_IT: L'UPnP è stato abilitato.

en: UPnP detection failed. You must manually configure router yourself.
it_IT: Rilevazione UPnP fallita. Dovrai configurare il tuo router manualmente.

en: UPnP detection is in progress...
it_IT: Rilevamento UPnP in corso...

en: Closed
it_IT: Chiuso

en: Open
it_IT: Aperto

en: Sending Map: %u%%
it_IT: Invio mappa: %u%%

en: Map: %u%% downloaded
it_IT: Mappa: %u%% scaricata

en: Ping
it_IT: Latenza

en: The version of Warzone 2100 used to save this replay file does not match the currently-running version.
it_IT: La versione di Warzone 2100 usata per salvare questo file di replay non corrisponde a quella in uso.

en: Replay File Saved With: "%s"
it_IT: File di replay salvato con: "%s"

en: Current Warzone 2100 Version: "%s"
it_IT: Versione attuale di Warzone 2100: "%s"

en: Replays should usually be played back with the same version used to save the replay.
it_IT: I replay di solito dovrebbero essere riprodotti con la stessa versione usata per salvarli.

en: The replay may not playback successfully, or there may be differences in the simulation.
it_IT: Il replay potrebbe non essere riprodotto correttamente, oppure potrebbero esserci differenze nella simulazione.

en: Replay Version Mismatch
it_IT: Versione del replay non corrispondente

en: %s has Left the Game
it_IT: %s ha abbandonato la partita

en: File transfer has been aborted for %d.
it_IT: Il trasferimento del file è stato annullato per %d

en: The game is already full.
it_IT: Il gioco è già al completo.

en: %s (%u) has an incompatible mod, and has been kicked.
it_IT: %s (%u) ha un mod incompatibile, ed è stato espulso.

en: Your data doesn't match the host's!
it_IT: I tuoi dati non corrispondono a quelli dell'ospitante!

en: %s is joining the game
it_IT: %s si sta unendo alla partita

en: Server message:
it_IT: Messaggio del server:

en: There is an update to the game, please visit https://wz2100.net to download new version.
it_IT: C'è un aggiornamento per il gioco, visita https://wz2100.net per scaricare la nuova versione.

note: TRANSLATORS: Sidetext of structure limits screen
en: LIMITS
it_IT: LIMITI

en: Map Can Exceed Limits
it_IT: La mappa può superare i limiti

en: Force Limits at Start
it_IT: Forza i limiti all'Inizio

en: Apply Defaults and Return To Previous Screen
it_IT: Applica le impostazioni predefinite e ritorna alla schermata precedente

en: Accept Settings
it_IT: Accetta le impostazioni

en: Limits reset to default values
it_IT: Limiti ripristinati ai valori predefiniti

en: Limits Reset To Default Values
it_IT: Limiti ripristinati ai valori predefiniti

en: Administrator has kicked you from the game.
it_IT: L'amministratore ti ha cacciato dalla partita.

en: Any number of players
it_IT: Qualsiasi numero di giocatori

en: %d player | %d players
it_IT[0]: %d giocatore
it_IT[1]: %d giocatori

en: Structs
it_IT: Strutture

en: Score
it_IT: Punteggio

en: Kills
it_IT: Uccisioni

en: Units
it_IT: Unità

en: Channel
it_IT: Canale

en: Toggle Alliance State
it_IT: Cambia lo stato dell'alleanza

en: Give Visibility Report
it_IT: Invia un rapporto di visibilità

en: Leak Technology Documents
it_IT: Invia Documenti delle Tecnologie

en: Hand Over Selected Units
it_IT: Consegna le unità selezionate

en: Give Power To Player
it_IT: Invia energia al giocatore

en: Toggle Chat Mute
it_IT: Attiva/Disattiva Silenzia Chat

en: Sent/Received per sec —
it_IT: Inviati/ricevuti al secondo —

en: Total Sent/Received —
it_IT: Totale inviati/ricevuti —

en: Uncompressed: %lu/%lu
it_IT: Non compresso: %lu/%lu

en: Pack: %lu/%lu
it_IT: Pacchetto: %lu/%lu

en: Changed structure limits [%d]:
it_IT: Limiti della struttura modificati [%d]:

en: [%d] Limit [%s]: %u (default: %u)
it_IT: [%d] Limite [%s]: %u (predefinito: %u)

en: [%d] Limit [%s]: %u (default: no limit)
it_IT: [%d] Limite [%s]: %u (predefinito: nessun limite)

en: [%d] Limit that is bigger than numStructureStats (%u): %u
it_IT: [%d] Limite maggiore di numStructureStats (%u): %u

en: Limits were reset to default.
it_IT: I limiti sono stati ripristinati ai predefiniti.

en: Host initialized %u limits, unable to show them due to mods
it_IT: L'host ha impostato dei limiti %u, impossibile mostrarli a causa della presenza di mods

en: MAP REQUESTED!
it_IT: MAPPA RICHIESTA!

en: MOD REQUESTED!
it_IT: RICHIESTA MOD!

en: Warning, this is a map-mod, it could alter normal gameplay.
it_IT: Attenzione, questa è una Map-Mod, può alterare il normale gameplay.

en: Warning, HOST has altered the game code, and can't be trusted!
it_IT: Attenzione, l'host ha alterato il codice di gioco e non può essere ritenuto affidabile!

en: Kicking player %s, because they tried to bypass data integrity check!
it_IT: Il giocatore %s sarà espulso perchè ha cercato di evitare il controllo d'integrità dei dati!

en: Invalid data!
it_IT: Dati non validi!

en: Auto kicking player %s, invalid command received: %u
it_IT: Cacciando automaticamente il giocatore %s, comando non valido ricevuto: %u

en: Unauthorized network command
it_IT: Comando di rete non autorizzato

en: REPLAY HAS ENDED
it_IT: REPLAY TERMINATO

en: (Press ESC to quit.)
it_IT: (Premi ESC per uscire.)

en: Auto kicking player %s, invalid command received.
it_IT: Cacciata automatica del giocatore %s, ricevuto comando non valido.

en: Map was requested: SENDING MAP!
it_IT: La mappa è stata richiesta: INVIO MAPPA!

en: Mod was requested: SENDING MOD!
it_IT: La Mod è stata richiesta: INVIO MOD!

en: FILE SENT!
it_IT: FILE INVIATO!

en: MAP DOWNLOADED!
it_IT: MAPPA SCARICATA!

en: Beacon %d
it_IT: Segnale %d

en: Beacon received from %s!
it_IT: Segnale ricevuto da %s

en: Green
it_IT: Verde

en: Orange
it_IT: Arancione

en: Grey
it_IT: Grigio

en: Red
it_IT: Rosso

en: Blue
it_IT: Blu

en: Pink
it_IT: Rosa

en: Cyan
it_IT: Ciano

en: Yellow
it_IT: Giallo

en: Purple
it_IT: Viola

en: White
it_IT: Bianco

en: Bright blue
it_IT: Blu acceso

en: Neon green
it_IT: Verde neon

en: Infrared
it_IT: Infrarosso

en: Ultraviolet
it_IT: Ultravioletto

en: Brown
it_IT: Marrone

en: Spectator Mode
it_IT: Modalità spettatore

en: You are a spectator. Enjoy watching the game!
it_IT: Sei uno spettatore. Divertiti a guardare la partita!

en: %s (%d) allowed map change. Total: %d/%d
it_IT: %s (%d) ha permesso una modifica alla mappa. Totale: %d/%d

en: Vote
it_IT: Vota

en: Allow host to change map or randomize?
it_IT: Consenti all'host di cambiare mappa o di renderla casuale?

en: NOW PLAYING
it_IT: IN RIPRODUZIONE

en: Date
it_IT: Data

en: Title
it_IT: Titolo

en: MUSIC MANAGER
it_IT: GESTORE DELLA MUSICA

en: Dismiss
it_IT: Scarta

en: Do not show again
it_IT: Non mostrare più

en: We can't do that! We must be a Cyborg unit to use a Cyborg Transport!
it_IT: Non possiamo farlo! Dovremmo essere un'unità Cyborg per usare un trasporto Cyborg!

en: Failed to load selected AI! Check your logs to see why.
it_IT: Impossibile caricare l'AI selezionata! Controlla i registri per scoprire il perché.

en: Loaded the %s AI script for current player!
it_IT: Script AI %s per il giocatore corrente caricato!

en: Research completed: %s
it_IT: Ricerca Completata: %s

en: Research Award
it_IT: Premio della Ricerca

en: Own Units: %u
it_IT: Unità proprie: %u

en: Enemy Units: %u
it_IT: Unità nemiche: %u

en: Own Structures: %u
it_IT: Strutture Proprie: %u

en: Enemy Structures: %u
it_IT: Strutture nemiche: %u

en: Units Manufactured: %u
it_IT: Unità prodotte: %u

en: Total Units: %u
it_IT: Unità totali: %u

en: Structures Built: %u
it_IT: Strutture Costruite: %u

en: Total Structures: %u
it_IT: Strutture Totali: %u

en: Rookie: %u
it_IT: Coscritta: %u

[ctx: rank]
en: Green: %u
it_IT: Verde: %u

en: Trained: %u
it_IT: Addestrata: %u

en: Regular: %u
it_IT: Regolare: %u

en: Professional: %u
it_IT: Professionale: %u

en: Veteran: %u
it_IT: Veterana: %u

en: Special: %u
it_IT: Speciale: %u

en: Hero: %u
it_IT: Eroica: %u

en: Unit Losses
it_IT: Unità perse

en: Structure Losses
it_IT: Perdite di Strutture

en: Force Information
it_IT: Informazioni sulla Forza

en: ARTIFACTS RECOVERED: %d
it_IT: ARTEFATTI RECUPERATI: %d

en: Mission Time - %s
it_IT: Tempo della Missione - %s

en: Total Game Time - %s
it_IT: Tempo di gioco totale - %s

en: You cheated!
it_IT: Hai barato!

en: Chat: All
it_IT: Chat: Tutti

en: Chat: Team
it_IT: Chat: Squadra

en: Unable to locate any repair units!
it_IT: Impossibile localizzare un'unità di riparazione!

en: Unable to locate any Trucks!
it_IT: Impossibile localizzare alcun Camion!

en: Unable to locate any Sensor Units!
it_IT: Impossibile localizzare alcuna unità sensoria!

en: Unable to locate any Commanders!
it_IT: Impossibile localizzare alcun Comandante!

en: Cannot find required building!
it_IT: Impossibile trovare l'edificio richiesto!

en: Loading video
it_IT: Caricamento del video

en: Show Player Stats
it_IT: Mostra statistiche del giocatore

en: Weapon Grade
it_IT: Grado dell'Arma

en: Power/Rate
it_IT: Potenza/Frequenza

en: Current Power / Power Per Second
it_IT: Potenza Corrente / Potenza Per Secondo

en: Kinetic Armor
it_IT: Armatura Cinetica

en: (Tanks / Cyborgs)
it_IT: (Carri Armati / Cyborg)

en: Can't build any more units, Unit Limit Reached — Production Halted
it_IT: Impossibile costruire altre unità, Limite di Unità Raggiunto — Produzione Interrotta

en: Can't build "%s" without a Command Relay Center — Production Halted
it_IT: Impossibile costruire "%s" senza un Centro di Trasmissione Comandi — Produzione Interrotta

en: Can't build "%s", Commander Limit Reached — Production Halted
it_IT: Impossibile costruire "%s", Limite di Comandanti Raggiunto — Produzione Interrotta

en: Can't build any more "%s", Construction Unit Limit Reached — Production Halted
it_IT: Impossibile costruire altri "%s", Limite di Costruzione Unità Raggiunto — Produzione Interrotta

en: %s - %u Unit assigned - Hitpoints %d/%d | %s - %u Units assigned - Hitpoints %d/%d
it_IT[0]: %s - %u Unità assegnata - Punti vita %d/%d
it_IT[1]: %s - %u Unità assegnate - Punti vita %d/%d

note: TRANSLATORS: A debug output string (user-visible if debug mode is enabled)
en: ID %d - sensor range %d - ECM %d
it_IT: ID %d - intervallo del sensore %d - ECM %d

en: %s - %u Unit assigned - Damage %d/%d | %s - %u Units assigned - Hitpoints %d/%d
it_IT[0]: %s - %u Unità assegnate - Danno %d/%d
it_IT[1]: %s - %u Unità assegnate - Punti vita %d/%d

en: %s - Hitpoints %d/%d
it_IT: %s - Punti vita %d/%d

note: TRANSLATORS: A debug output string (user-visible if debug mode is enabled) "born": Time the game object was born "depth": Depth of structure's foundation
en: ID %d - armour %d|%d - sensor range %d - ECM %d - born %u - depth %.02f
it_IT: ID %d - armatura %d|%d - intervallo del sensore %d - ECM %d - nato %u - profondità %.02f

note: TRANSLATORS: A debug output string (user-visible if debug mode is enabled) "state": The "RepairState" (printed as an integer, Idle = 0, Repairing = 1)
en: ID %d - State %d
it_IT: ID %d - stato %d

en: %s - Connected %u of %u - Hitpoints %d/%d
it_IT: %s - Connesso %u di %u - Punti vita %d/%d

note: TRANSLATORS: A debug output string (user-visible if debug mode is enabled)
en: ID %u - Multiplier: %u
it_IT: ID %u - Moltiplicatore: %u

note: TRANSLATORS: A debug output string (user-visible if debug mode is enabled)
en: ID %u - Production Output: %u - BuildPointsRemaining: %u - Resistance: %d / %d
it_IT: ID %u - Risultato di Output: %u - Punti vita rimanenti struttura: %u - Resistenza: %d / %d

note: TRANSLATORS: A debug output string (user-visible if debug mode is enabled)
en: ID %u - Research Points: %u
it_IT: ID %u - punti ricerca: %u

note: TRANSLATORS: A debug output string (user-visible if debug mode is enabled)
en: tile %d,%d - target %s
it_IT: piastrella %d. %d - obiettivo %s

note: TRANSLATORS: A debug output string (user-visible if debug mode is enabled)
en: ID %u - sensor range %d - ECM %d
it_IT: ID %u - portata sensore %d - ECM %d

en: %s - Electronically Damaged
it_IT: %s - Danneggiato Elettronicamente

en: Electronic Reward - Visibility Report
it_IT: Premio Elettronico - Rapporto di Visibilità

en: Factory Reward - Propulsion
it_IT: Premio della Fabbrica - Propulsione

en: Factory Reward - Body
it_IT: Premio della Fabbrica - Corpo

en: Factory Reward - Weapon
it_IT: Premio della Fabbrica - Arma

en: Factory Reward - Nothing
it_IT: Premio della fabbrica - nessuno

en: Repair Facility Award - Repair
it_IT: Premio della Struttura di Riparazione - Ripara

en: Repair Facility Award - Nothing
it_IT: Premio della struttura di riparazione - nessuno

en: GAMES
it_IT: PARTITE

en: Refresh Games List
it_IT: Aggiorna la Lista Partite

en: Filter Games List
it_IT: Filtra la lista delle partite

en: Refreshing...
it_IT: Aggiornamento...

en: Searching
it_IT: Ricerca in corso...

en: Connecting to the lobby server...
it_IT: Connessione alla lobby...

en: Map Name
it_IT: Nome mappa

en: Status
it_IT: Stato

en: Can't connect to lobby server!
it_IT: Impossibile connettersi alla lobby!

en: Mods: %s
it_IT: Mod: %s

en: Mods: None!
it_IT: Mods: Nessuna!

en: Version: %s
it_IT: Versione: %s

en: Join as spectator
it_IT: Unisciti come spettatore

en: Your version of Warzone is incompatible with this game.
it_IT: La tua versione di Warzone non è compatibile con questa partita.

en: [Password required]
it_IT: [Password richiesta]

en: [No Tanks]
it_IT: [No carri]

en: [No Cyborgs]
it_IT: [No Cyborg]

en: [No VTOLs]
it_IT: [No VTOL]

en: Hosted by %s
it_IT: Ospitato da %s

en: Hosted by %s —%s
it_IT: Ospitato da %s —%s

en: Can't find any games for your version.
it_IT: Impossibile trovare partite per la tua versione.

en: There appears to be a game update available!
it_IT: Sembra che ci sia un aggiornamento disponibile!

en: No games are available for your version
it_IT: Non ci sono partite disponibili per la tua versione

en: Game is full
it_IT: La partita è piena

en: You were kicked!
it_IT: Sei stato kickato!

en: Wrong Game Version!
it_IT: Versione del gioco non corretta!

en: You have an incompatible mod.
it_IT: Hai un mod incompatibile.

en: Host couldn't send file?
it_IT: L'host non ha potuto inviare il file?

en: Incorrect Password!
it_IT: Password non corretta!

en: Host has dropped connection!
it_IT: L'host ha terminato la connessione!

en: Connection Error
it_IT: Errore di connessione

en: Continue
it_IT: Continua

en: Enter Password:
it_IT: Inserisci la password:

en: Cancel
it_IT: Cancella

en: CONNECTION
it_IT: CONNESSIONE

en: IP Address or Machine Name
it_IT: Indirizzo IP o nome del computer

en: Launch Transport
it_IT: Lancia il Trasporto

en: There is not enough room in the Transport!
it_IT: Non c'è abbastanza spazio nel trasporto!

en: Reinforcements landing
it_IT: I rinforzi stanno atterrando

en: Update Available
it_IT: Aggiornamento disponibile

en: A new build of Warzone 2100 (%s) is available!
it_IT: È disponibile una nuova versione di Warzone (%s)!

en: This new version includes important bug fixes and updates, and it is recommended that you update now.
it_IT: Questa nuova versione include importanti delle correzioni di bug e degli aggiornamenti, ed è consigliabile aggiornare adesso.

en: A new build of Warzone 2100 is available!
it_IT: È disponibile una nuova versione di Warzone!

en: Get Update Now
it_IT: Aggiorna adesso

en: Compatibility Warning
it_IT: Avviso di compatibilità

en: An issue has been detected that may affect Warzone 2100's operation / performance.
it_IT: È stato rilevato un problema che può influenzare il funzionamento o le prestazioni di Warzone 2100.

en: (Notice ID: %s)
it_IT: (ID dell'Avviso: %s)

note: TRANSLATORS: Printed when compiling with uncommitted changes
en:  (modified locally)
it_IT:  (modificato localmente)

note: TRANSLATORS: This string looks as follows when expanded. "Version: <version name/number>, <working copy state>, Built: <BUILD DATE><BUILD TYPE>"
en: Version: %s,%s Built: %s%s
it_IT: Versione: %s,%s Compilata: %s%s

en: GAME OVER
it_IT: PARTITA TERMINATA

en: The battle is over - you can leave the room.
it_IT: La battaglia è terminata, puoi lasciare la stanza.

en: YOU ARE VICTORIOUS!
it_IT: VITTORIA!

en: YOU WERE DEFEATED!
it_IT: SEI STATO SCONFITTO

en: Script Debugger
it_IT: Debugger di script
