warzone2100 - en to ja_JP translation catalogue (3316 entries)

en: OBJECTIVE: Locate and recover neural synapse technology
ja_JP: 目的：神経シナプス技術の位置を特定し、回収せよ

en: Establish a base, then search for a Pre-Collapse structure.
ja_JP: 基地を設置し、崩壊前のストラクチャーを探索せよ。

en: This structure contains technology vital for the success of the Project.
ja_JP: このストラクチャーには、プロジェクトの成功に不可欠な技術が含まれています。

en: ALPHA BASE MISSION: Scavenger Raiders
ja_JP: アルファ基地ミッション：スカベンジャー・レイダース

en: Scavenger raiders are approaching our base.
ja_JP: スカベンジャー・レイダーが我々の基地に接近しています。

en: Defend the base then destroy the Scavenger camps.
ja_JP: 基地を守り、スカベンジャー・キャンプを破壊せよ。

en: ALPHA BASE MISSION: Power Surge Detected
ja_JP: アルファ基地ミッション：電力サージを感知

en: A power surge has been detected to the south of our position.
ja_JP: 現在位置の南側で電力サージが検出されました。

en: Investigate and secure the area.
ja_JP: このエリアを調査し、安全を確保してください。

en: ALPHA BASE MISSION: The New Paradigm
ja_JP: アルファ基地ミッション：ニューパラダイム

en: The New Paradigm control superior weapons technology.
ja_JP: ニューパラダイムは優れた兵器技術を支配しています。

en: They may have the synaptic link technology, it's vital we retrieve it.
ja_JP: 彼らはシナプスリンク技術を持っているかもしれない、 それを我々が手に入れることが重要です。

en: TRANSPORT MISSION: Locate and Recover Artifacts
ja_JP: 輸送ミッション：アーティファクトの発見と回収

en: Load an attack force into the transport.
ja_JP: トランスポーターに攻撃部隊を搭載せよ。

en: On landing, explore the ruins and recover any artifacts.
ja_JP: 着陸後、遺跡を探索し、アーティファクトを回収せよ。

en: TRANSPORT MISSION: Investigate Research Center
ja_JP: 輸送ミッション：研究所の調査

en: Investigate the area and recover any artifacts present.
ja_JP: 周辺を調査し、アーティファクトがあれば回収せよ。

en: Reinforcements are available.
ja_JP: 援軍が到着しました。

en: TRANSPORT MISSION: Encoded Signals Detected
ja_JP: 輸送ミッション：エンコードされた信号を検出

en: Take a scout force to investigate these signals.
ja_JP: 偵察部隊を編成して、これらの信号を調査せよ。

en: Use your trucks to build defenses at your LZ.
ja_JP: トラックを使って着陸地帯に防御を構築せよ。

en: TRANSPORT MISSION: Enemy Transmissions Detected
ja_JP: 輸送ミッション：敵の通信を検知

en: Scout the designated area for enemy research facilities.
ja_JP: 指定されたエリアに敵の研究施設がないか偵察せよ。

en: Proceed to LZ#2. Do not engage the enemy at this time.
ja_JP: 着陸地帯#2へ進め。この時、敵と交戦してはならない。

en: TRANSPORT MISSION: Synaptic Link Location
ja_JP: 輸送ミッション：シナプスクリンクの位置について

en: The New Paradigm are analyzing synaptic link technology at this location.
ja_JP: ニューパラダイムは、この場所でシナプスクリンク技術の解析を行っています。

en: Assemble an attack team and recover the synaptic link technology.
ja_JP: 攻撃チームを編成し、シナプスクリンク技術を回収せよ。

en: TRANSPORT MISSION: New Objectives
ja_JP: 輸送ミッション：新しい目標

en: New Paradigm are searching for artifacts in this vicinity.
ja_JP: ニューパラダイムはこの付近でアーティファクトを探しています。

en: Intercept them. Do not let any enemies exit this area.
ja_JP: 迎撃せよ このエリアから敵を出してはいけない。

en: TRANSPORT MISSION: Enemy Base Under Construction
ja_JP: 輸送ミッション：建設中の敵基地

en: Enemy forces are establishing a forward base at this location.
ja_JP: 敵勢力はこの場所に前方基地を建設中です。

en: Eradicate the base and secure the area.
ja_JP: 基地を根絶やしにし、このエリアを確保する。

en: ALPHA BASE MISSION: Establish a Forward Base
ja_JP: アルファ基地ミッション：前線基地の設置

en: Establish a forward base on the plateau and fend off the New Paradigm.
ja_JP: 台地に前線基地を設置し、ニューパラダイムを撃退せよ。

en: Build defensive structures until the green objective blip disappears.
ja_JP: 緑の目標ブリップが消えるまで、防衛施設を建設せよ。

en: ALPHA BASE MISSION: Counter Attack
ja_JP: アルファ基地ミッション：カウンターアタック

en: Enemy forces are approaching from the east and north.
ja_JP: 敵勢力は東と北から接近中。

en: Hold the bases and repulse any attacks.
ja_JP: 基地を守り、攻撃を跳ね返せ。

en: ALPHA BASE MISSION: Incoming Transmission
ja_JP: アルファ基地ミッション：通信あり

en: We are detecting enemy forces at these locations.
ja_JP: これらの場所で敵勢力を検知しました。

en: This is our chance to defeat the New Paradigm and destroy their base.
ja_JP: ニューパラダイムを倒し、その基地を破壊するチャンスです。

en: Congratulations Commander.
ja_JP: おめでとうございます、司令官。

en: We now have a further task for you.
ja_JP: ここで、さらなる課題があります。

en: ALPHA BASE MISSION: Locate and Recover Artifacts
ja_JP: アルファ基地ミッション：アーティファクトの発見と回収

en: The first two zones are now secure.
ja_JP: 最初の2つのゾーンが確保されました。

en: PROJECT TEAM UPDATES
ja_JP: プロジェクトチーム アップデート

en: TEAM BETA UPDATE
ja_JP: チーム ベータ アップデート

en: We have recovered some artifacts.
ja_JP: アーティファクトをいくつか回収しました。

en: There is a better equipped force operating in this area.
ja_JP: この地域には、より優れた装備の部隊が活動しています。

en: TEAM GAMMA UPDATE
ja_JP: チーム ガンマ アップデート

en: Nothing to report.
ja_JP: 報告ありません。

en: We've discovered no artifacts and encountered no hostiles.
ja_JP: 我々はアーティファクトを発見できず、敵にも遭遇していません。

en: ALPHA BASE INTELLIGENCE REPORT: Enemy Attack
ja_JP: アルファ基地 インテリジェンス レポート：敵襲

en: We are detecting an enemy attack force at this location.
ja_JP: この地点に敵の攻撃部隊を発見しました。

en: PRIMARY OBJECTIVE
ja_JP: 主目的

en: This structure is your primary objective.
ja_JP: このストラクチャーが一番の目的です。

en: Search for and recover any artifacts here.
ja_JP: ここにあるアーティファクトを探し出し、回収せよ。

en: ENEMY LZ
ja_JP: 敵着陸地帯

en: Destroy this LZ to prevent enemy landings.
ja_JP: この着陸地帯を破壊し、敵の着陸を阻止せよ。

en: ALPHA BASE INTELLIGENCE REPORT: NEXUS
ja_JP: アルファ基地 インテリジェンス レポート：NEXUS

en: New objective.
ja_JP: 新しい目的です。

en: We have detected and isolated an intruder program.
ja_JP: 侵入者プログラムを検出し、隔離しました。

en: Supplemental
ja_JP: 補足

en: The synaptic link technology was at this location but was removed.
ja_JP: この場所にはシナプスリンク技術がありましたが、取り去られています。

en: Establish a forward base then continue the search for the synaptic link.
ja_JP: 前線基地を設置し、シナプスリンクの探索を継続せよ。

en: INCOMING TRANSMISSION
ja_JP: 通信があります

en: Decoding in progress.....
ja_JP: デコード中......

en: Commander.
ja_JP: 司令官。

en: We have decoded the incoming message to the New Paradigm...
ja_JP: 新しいパラダイムへの受信メッセージを解読しました...

en: Destroy Enemy Base
ja_JP: 敵の基地を破壊せよ

en: Assemble an attack force and board the transport.
ja_JP: 攻撃部隊を編成し、輸送機に搭乗せよ。

en: Destroy the base and recover any artifacts present.
ja_JP: 基地を破壊し、そこに存在するアーティファクトを回収せよ。

en: The synaptic link technology has been recovered!
ja_JP: シナプスリンク技術を回収しました！

en: Initial research confirms it will be of great benefit to the Project.
ja_JP: 最初の調査では、このプロジェクトに大きな利益をもたらすことが確認されました。

en: Base Beta is under heavy attack, they may need assistance.
ja_JP: ベータ基地は激しい攻撃を受けている、支援が必要かもしれない。

en: We will send further updates as they arrive.
ja_JP: 続報が入り次第、お知らせします。

en: This transmission was intercepted a few minutes ago.
ja_JP: この通信は数分前に傍受されたものです。

en: It originates from the east.
ja_JP: 発信元は東側です。

en: POWER MODULE ARTIFACT
ja_JP: 電力モジュールのアーティファクト

en: Research the power module artifact.
ja_JP: 電力モジュールのアーティファクトを調査せよ。

en: Then use a truck to upgrade your power generator with the module.
ja_JP: そして、トラックを使って発電機をモジュールでアップグレードします。

en: SCAVENGER BASE DETECTED
ja_JP: スカベンジャー基地検出

en: Defeat the scavengers and retrieve any artifacts.
ja_JP: スカベンジャーを倒し、アーティファクトを回収せよ。

en: Congratulations on defeating the New Paradigm, this sector is now secure.
ja_JP: ニューパラダイム討伐おめでとうございます！このセクターはもう安全です。

en: The Nexus Intruder Program was in the New Paradigm system.
ja_JP: NEXUS侵入プログラムは、ニューパラダイムのシステムにありました。

en: We recorded two conversations with it, extracts follow...
ja_JP: 2つの会話を録音しましたので、その概要をご覧ください…

en: We'll keep you informed of further developments
ja_JP: 今後の展開については、随時お知らせします

en: Commander you are to assist Team Beta
ja_JP: 司令官はチーム・ベータをサポートしてください

en: BETA BASE MISSION: Eastern Sector
ja_JP: ベータ基地ミッション：東部セクター

en: Upon arrival you are to assume command of the base.
ja_JP: 到着後、あなたは基地の指揮を執ることになります。

en: You must defend it and hold it.
ja_JP: 防衛し、守り抜いてください。

en: BETA BASE MISSION: Defend and Fortify
ja_JP: ベータ基地ミッション：防衛と要塞化

en: Be sure to fortify the perimeter and establish anti-aircraft defenses.
ja_JP: 周囲を固め、対空防御を確立しておくこと。

en: New technologies are available.
ja_JP: 新しい技術が利用可能です。

en: We are currently detecting coded bitstream signals.
ja_JP: 現在、符号化ビットストリーム信号の検出を行っています。

en: Decoding...
ja_JP: デコード中...

en: TRANSPORT MISSION: Transport Down
ja_JP: 輸送ミッション：トランスポーター撃墜

en: Our transport carrying units from team Alpha Base has been shot down.
ja_JP: アルファ基地からの輸送部隊が撃墜されました。

en: It is under attack from The Collective at this location.
ja_JP: この場所でコレクティブ軍から攻撃を受けている。

en: Assemble a rescue team to recover the transport and its cargo.
ja_JP: 救助隊を編成し、トランスポーターと積荷を回収する。

en: IN-FLIGHT BRIEFING
ja_JP: 機内ブリーフィング

en: Team Beta are searching for Vertical Takeoff and Landing (VTOL) technology.
ja_JP: チーム ベータは、垂直離着陸（VTOL）技術を探しています。

en: It's believed to be at a pre-Collapse airbase in this area.
ja_JP: この辺りの崩壊前の空軍基地にあると思われます。

en: Team Beta under heavy attack
ja_JP: チーム ベータは激しい攻撃を受けています

en: BETA BASE MISSION: Hold at all costs
ja_JP: ベータ基地ミッション：何としても阻止せよ

en: We are detecting coded bitstream signals from the Collective.
ja_JP: コレクティブ軍から符号化されたビットストリーム信号を検出しています。

en: BETA BASE MISSION: Hold At All Costs
ja_JP: ベータ基地ミッション：何としても阻止せよ

en: We are detecting ground and aerial forces from the north.
ja_JP: 北からの地上軍と空中軍を検知しています。

en: Hold your position and repulse these attacks, then eradicate the enemy's northern base.
ja_JP: 陣地を固め、これらの攻撃を撃退し、敵の北方基地を殲滅せよ。

en: TRANSPORT MISSION: Intercept convoy.
ja_JP: 輸送任務：護衛部隊を迎撃せよ。

en: Data from the Collective's base indicates the presence of the NEXUS intruder program.
ja_JP: コレクティブ軍基地のデータから、NEXUS侵入プログラムの存在を確認。

en: Before NEXUS switched itself off-line we accessed the following.
ja_JP: NEXUSがオフラインになる前に、私たちは次のようにアクセスしました。

en: An enemy commander is collecting a shipment from NEXUS at this location.
ja_JP: この場所で敵の司令官がNEXUSから積荷を回収している。

en: Once at the LZ, eradicate the enemy commander and recover the shipment.
ja_JP: 着陸地帯に到着後、敵の司令官を殲滅し、積荷を回収せよ。

en: Then return to the LZ.
ja_JP: その後、着陸地帯に戻ります。

en: Disturbing news regarding NASDA.
ja_JP: NASDAに関する気になるニュースです。

en: TRANSPORT MISSION: Search for and Destroy Convoy
ja_JP: 輸送ミッション：護衛部隊の捜索と殲滅

en: The shipment you recovered was a decoy.
ja_JP: あなたが回収した積荷はオトリでした。

en: We have detected another convoy proceeding along the river.
ja_JP: 川沿いに進む別の護衛部隊を発見した。

en: You are to intercept the convoy and recover its cargo.
ja_JP: 護衛部隊を迎え撃ち、積荷を回収してください。

en: Enemy VTOLs are likely to be flying close escort.
ja_JP: 敵のVTOLは接近してエスコート飛行している可能性が高い。

en: TRANSPORT MISSION: Rescue civilians from Containment Camp
ja_JP: 輸送ミッション：封鎖キャンプから民間人を救出せよ

en: The Collective are processing and exterminating civilians at this base.
ja_JP: コレクティブ軍はこの基地で民間人を処理し、駆除している。

en: You are to rescue the civilians.
ja_JP: あなたは、民間人を救出することです。

en: Then destroy the camp.
ja_JP: そして、キャンプを破壊する。

en: BETA BASE MISSION: Destroy Enemy Air Base and Recover VTOLs.
ja_JP: ベータ基地ミッション：敵の空軍基地を破壊し、VTOLを回収する。

en: Analysis of flight paths indicate that The Collective's VTOLs originate from here.
ja_JP: 飛行経路の分析によると、コレクティブ軍のVTOLはここから発進している。

en: BETA BASE MISSION: Destroy Enemy Air Base and Recover VTOLs
ja_JP: ベータ基地ミッション：敵航空基地を破壊し、VTOLを奪還せよ

en: The location of the enemy airbase is here; this is your primary objective.
ja_JP: 敵の空軍基地の位置はここ、こちらが第一の目標です。

en: Eradicate all Collective forces and recover all artifacts.
ja_JP: コレクティブ軍を殲滅し、すべてのアーティファクトを回収せよ。

en: SECONDARY MISSION: Destroy or Drive Off Enemy Transport
ja_JP: セカンダリーミッション：敵輸送機の破壊または撃退

en: The Collective are rounding up all civilians in this area.
ja_JP: コレクティブ軍はこの地域の民間人を集めています。

en: They are then flying them to an unknown location.
ja_JP: その後、彼らは不明な場所へ輸送するようだ。

en: Destroy or drive off The Collective's transport.
ja_JP: コレクティブ軍の輸送機を破壊または追い払う。

en: Rescue as many civilians as possible.
ja_JP: できるだけ多くの民間人を救出する。

en: TRANSPORT MISSION: Destroy Reactor
ja_JP: 輸送ミッション：原子炉を破壊せよ

en: The Collective are searching for knowledge of nuclear reactors.
ja_JP: コレクティブ軍は原子炉の知識を探し求めている。

en: They must be stopped.
ja_JP: 彼らを阻止しなければならない。

en: Proceed from the LZ to the reactor and destroy it.
ja_JP: 着陸地帯から原子炉に進み、原子炉を破壊せよ。

en: Do not allow the Collective to bring the reactor on-line.
ja_JP: コレクティブ軍に原子炉を稼働させないでください。

en: BETA BASE MISSION: Capture NASDA Central
ja_JP: ベータ基地ミッション：NASDA中枢の攻略

en: Capture NASDA central before NEXUS and the Collective can use it.
ja_JP: NEXUSとコレクティブ軍が使う前にNASDA中枢を確保する。

en: TRANSPORT MISSION: Satellite Uplink Site
ja_JP: 輸送ミッション：衛星中継サイト

en: NEXUS is searching for still functioning memory banks.
ja_JP: NEXUSは、まだ機能しているメモリーバンクを探しています。

en: Part of its consciousness has moved to a remote NASDA control-site.
ja_JP: その意識の一部は、遠隔地のNASDAコントロールサイトに移っている。

en: We are detecting transmissions from this site that are reaching high orbit.
ja_JP: このサイトからの通信を検知し、高軌道に到達しています。

en: NEXUS has now reconnected itself with the NASDA satellites.
ja_JP: NEXUSは現在、NASDA衛星と再接続しています。

en: Use the transport to carry a strike force to this site.
ja_JP: 輸送機を使って、このサイトに攻撃隊を運びます。

en: Destroy the site and return to your base.
ja_JP: サイトを破壊し、基地に戻る。

en: TRANSPORT MISSION: Destroy Enemy SAM Sites
ja_JP: 輸送ミッション：敵のSAMサイトを破壊せよ

en: If you are to escape, eradicate the surface-to-air missile sites around your base.
ja_JP: 脱出する場合は、基地周辺の地対空ミサイル基地を殲滅せよ。

en: Fly to the LZ, then head overland to destroy the SAM sites.
ja_JP: 着陸地帯まで飛行し、陸上でSAMサイトを破壊する。

en: TRANSPORT MISSION: Establish Safe Haven
ja_JP: 輸送ミッション：安全な場所の確保

en: We can confirm a missile is heading for Alpha Base.
ja_JP: ミサイルがアルファ基地に向かっているのを確認しました。

en: You are to establish a safe haven for evacuation of Beta Base.
ja_JP: ベータ基地から避難するため、安全な場所を確保すること。

en: Eradicate any enemy and secure the area.
ja_JP: 敵を殲滅し、エリアを確保せよ。

en: Once a safe haven is established, return to the LZ for further orders.
ja_JP: 安全な場所を確保したら、着陸地帯に戻り、次の指示を受ける。

en: BETA BASE MISSION: Survive and evacuate! Bring a truck
ja_JP: ベータ基地ミッション：生き延びて避難せよ! トラックを持ってくる

en: Commander, we have grave news.
ja_JP: 司令官、重大なお知らせがあります。

en: Alpha base has been destroyed by nuclear missile attack.
ja_JP: アルファ基地は核ミサイル攻撃により破壊された。

en: The Collective are unaware of the nuclear attack and have air units heading for your base.
ja_JP: コレクティブ軍は核攻撃に気づかず、航空部隊はあなたの基地に向かっている。

en: This message was intercepted a few moments ago...
ja_JP: このメッセージは先ほど傍受されました...

en: You must transport as many of your forces as possible.
ja_JP: できるだけ多くの自軍を輸送する必要があります。

en: Good luck, Commander.
ja_JP: 幸運を祈る、司令官。

en: TRANSPORT MISSION: Northern Sector
ja_JP: 輸送ミッション：北部セクター

en: Congratulations on your successful evacuation of Beta Base.
ja_JP: ベータ基地からの避難成功、おめでとうございます。

en: NEXUS has gained access to nuclear weapons and is determined to destroy the Project.
ja_JP: NEXUSは核兵器を入手し、プロジェクトの破壊を決意している。

en: Take your forces to the Northern Sector
ja_JP: 北部セクターに軍を派遣せよ

en: Once at the mountains secure an LZ. Then establish a forward base.
ja_JP: 山に着いたら、着陸地帯を確保する。その後、前線基地を設置する。

en: Team Gamma will contact you there.
ja_JP: チーム ガンマからそちらに連絡します。

en: TRANSPORT MISSION: Establish A Forward Base
ja_JP: 輸送ミッション：前線基地の設置

en: Commander, the success of the Project lies with you.
ja_JP: 司令官、プロジェクトの成功はあなた方にかかっているのです。

en: Secure an LZ, then establish a forward base.
ja_JP: 着陸地帯を確保し、前線基地を設置する。

en: TRANSPORT MISSION: Missile Launch Site Coordinates
ja_JP: 輸送ミッション：ミサイル発射場位置座標

en: We have located the site of the missile launches.
ja_JP: ミサイル発射の場所を特定しました。

en: There were one or more missiles at this NASDA site.
ja_JP: このNASDAのサイトには、1つ以上のミサイルがあったのです。

en: We are transmitting coordinates of an LZ near the silos.
ja_JP: サイロ付近の着陸地帯の座標を送信しています。

en: Coordinate Download Completed.
ja_JP: 座標ダウンロード完了しました。

en: Secure your LZ, then head overland to destroy the missile silo.
ja_JP: 着陸地帯を確保し、陸上でミサイルサイロを破壊せよ。

en: NORTHERN SECTOR MISSION: Nuclear Blast
ja_JP: 北部セクターミッション：核爆発

en: All units must escape the area before the warhead detonates.
ja_JP: 弾頭が爆発する前に、すべてのユニットがエリアから脱出しなければならない。

en: Air-lift by transport is not possible. You'll have to head overland.
ja_JP: 輸送機による空輸は不可能です。陸路で向かうことになる。

en: The mountain range to the east should shield you from the blast.
ja_JP: 東の山並みが爆風を遮ってくれるはずです。

en: The valley is your only chance of escape.
ja_JP: 谷が唯一の脱出のチャンスです。

en: AWAY TEAM UPDATE
ja_JP: 遠征チームアップデート

en: All communication with the away team was lost after the nuclear explosions.
ja_JP: 核爆発後、遠征チームとの通信はすべて途絶えた。

en: Their last transmission indicated they were heading back to base.
ja_JP: 最後の通信によると、彼らは基地に戻っているようです。

en: NORTHERN SECTOR MISSION: Assist Team Gamma
ja_JP: 北部セクターミッション：チーム ガンマのアシスト

en: You are to assist Team Gamma.
ja_JP: あなたはチーム ガンマに協力してください。

en: On reaching Gamma Base, help secure the area from further NEXUS attacks.
ja_JP: ガンマ基地に到着したら、NEXUSの攻撃からこの地域を守るために協力してください。

en: NEXUS DEFEATED
ja_JP: NEXUS敗北

en: Commander, we have defeated NEXUS.
ja_JP: 司令官、私たちはNEXUSを倒しました。

en: Unfortunately, our systems' performance has been affected by NEXUS. We are trying to rectify this.
ja_JP: 残念ながら、NEXUSの影響により、弊社のシステム性能に影響が出ています。私たちはこれを是正するよう努力しています。

en: We are currently receiving this transmission.
ja_JP: 現在、この通信を受信しています。

en: TRANSPORT MISSION: Team Alpha Detected
ja_JP: 輸送ミッション：チーム・アルファ発見

en: Take a scout force to these coordinates and evaluate the situation.
ja_JP: 偵察部隊をこの座標に派遣し、状況を把握せよ。

en: Determine whether they are Team Alpha. If so, rescue and escort them back to the LZ.
ja_JP: 彼らがチーム・アルファかどうかを判断する。もしそうなら、彼らを救助し着陸地帯まで護送する。

en: This group are part of Team Alpha, Rescue them and escort them to the LZ.
ja_JP: このグループはチーム・アルファの一員です、彼らを救出し、着陸地帯までエスコートせよ。

en: NORTHERN SECTOR MISSION: Team Alpha Debrief
ja_JP: 北部セクター・ミッション：チーム・アルファの報告

en: Team Alpha power transfer in progress.
ja_JP: チーム・アルファの電力供給を開始しました。

en: Commander, after you left the Western Sector we recovered this artifact.
ja_JP: 司令官、あなたが西部地区を去った後、このアーティファクトを回収しました。

en: The benefits from researching it could be vast.
ja_JP: それを研究することで得られる利益は膨大なものになるかもしれません。

en: Enemy forces are ....... from these coordinates.
ja_JP: 敵勢力はこの座標から.........です。

en: Defend the base and ........ the .......
ja_JP: 基地を守り、..............................る。

en: Search and destroy ....
ja_JP: 捜索と破壊...

en: TRANSPORT MISSION: Ambush NEXUS Forces
ja_JP: 輸送ミッション：NEXUS軍を待ち伏せ

en: Commander, your decisive actions halted the spread of NEXUS.
ja_JP: 司令官、あなたの果敢な行動でNEXUSの蔓延を食い止めましたね。

en: Before NEXUS was expelled, we intercepted this message - Decoding completed.
ja_JP: NEXUSが追放される前に、このメッセージを傍受しました - 解読完了。

en: A NEXUS task force is heading for these coordinates.
ja_JP: NEXUSのタスクフォースがこの座標に向かっている。

en: You have an opportunity to destroy NEXUS before they get there.
ja_JP: 彼らが到着する前にNEXUSを破壊するチャンスがあるのです。

en: Take an attack force and ambush NEXUS task force at ....... the  .......
ja_JP: 攻撃部隊を編成し、......でNEXUS機動部隊を待ち伏せ。

en: TRANSPORT MISSION: Away Team
ja_JP: 輸送ミッション：遠征チーム

en: Commander, your attack on ....
ja_JP: 司令官、あなたの攻撃は......

en: NEXUS exiting system.
ja_JP: NEXUS停止システム。

en: Incoming transmission from away team.
ja_JP: 遠征チームからの通信です。

en: Commander, we are attempting to return to base.
ja_JP: 司令官、我々は基地に戻ろうとしています。

en: This is our current position.
ja_JP: これが現在の私たちの位置です。

en: Take control of our forces and lead us.
ja_JP: 我々の軍を制御し、我々を導いてください。

en: Control transfer successful.
ja_JP: コントロールの転送に成功しました。

en: Entering new zone.
ja_JP: 新しいゾーンに入りました。

en: Incoming Transmission...
ja_JP: 通信があります...

en: Elements of Team Gamma have contacted us.
ja_JP: チーム ガンマのメンバーから連絡があった。

en: They claim to be free of NEXUS, and offer their base as a site of operations.
ja_JP: NEXUSからの解放を主張し、活動拠点として基地を提供したのです。

en: Base coordinates download in progress.
ja_JP: 基地座標のダウンロード中です。

en: NORTHERN SECTOR MISSION: Laser Satellites
ja_JP: 北部セクターミッション：レーザーサテライト

en: We are detecting strong energy surges from orbit.
ja_JP: 軌道上から強いエネルギーサージを検知しています。

en: The laser satellites are charged and moving towards our position.
ja_JP: レーザー衛星は帯電しており、我々の位置に向かって移動している。

en: The 2nd Team Gamma base is at this location.
ja_JP: チーム ガンマの第2基地この場所にあります。

en: We have limited time to evacuate this base and move to Gamma Base.
ja_JP: この基地から避難してガンマ基地に移動する時間は限られています。

en: The laser satellites are not functioning properly, they are misfiring.
ja_JP: レーザー衛星が正常に機能しない、誤作動している。

en: They are directing their fire towards this position.
ja_JP: この位置に向かって砲撃している。

en: We will need to evacuate this base shortly.
ja_JP: この基地からまもなく避難する必要があります。

en: Team Gamma reports a missile silo at this location.
ja_JP: ガンマ チームによると、この場所にミサイルサイロがあるそうです。

en: They believe that the silo contains missiles capable of reaching high orbit.
ja_JP: サイロには高軌道に到達するミサイルが格納されているとみている。

en: Capture this silo at all costs.
ja_JP: 何としてもこのサイロを攻略せよ。

en: Missile silos captured.
ja_JP: ミサイルサイロを捕獲。

en: NORTHERN SECTOR MISSION: Missile Codes
ja_JP: 北部セクターミッション：ミサイル・コード

en: Commander, there are missiles present at the silos.
ja_JP: 司令官、サイロにミサイルが存在します。

en: Nexus is preventing us from accessing the missile control code.
ja_JP: NEXUSはミサイル制御コードへの アクセスを妨げています。

en: NEXUS is present in our systems.
ja_JP: NEXUSは私たちのシステムの中に存在しています。

en: To defeat NEXUS we must research the Nexus Intruder Program.
ja_JP: NEXUSを倒すためには、NEXUS侵入プログラムを研究する必要があります。

en: Assign this task to a research facility.
ja_JP: このタスクを研究施設に割り当てる。

en: NEXUS forces detected at these locations.
ja_JP: これらの場所で検出されたNEXUS軍。

en: NEXUS has been eradicated from all Project systems.
ja_JP: NEXUSはすべてのプロジェクトシステムから駆逐されました。

en: We are attempting to access the missile control codes.
ja_JP: ミサイル制御コードへのアクセスを試みている。

en: A research facility is required to crack the code. Allocate one immediately.
ja_JP: 暗号を解くには研究施設が必要です。すぐに1つ割り当ててください。

en: Protect the missile silos from NEXUS attacks.
ja_JP: NEXUSの攻撃からミサイルサイロを守る。

en: PROJECT UPDATE: 1st Level Missile Code Cracked.
ja_JP: プロジェクトアップデート：1st Level Missile Codeをクラックしました。

en: Missile arming in progress.
ja_JP: ミサイルの照準中。

en: More research is required to proceed further.
ja_JP: さらに進めるためには、さらなる研究が必要です。

en: PROJECT UPDATE: 2nd Level Missile Code Cracked.
ja_JP: プロジェクトアップデート：第2レベル ミサイルコードがクラックされました。

en: Missile target programming in progress.
ja_JP: ミサイルのターゲットプログラム作成中。

en: Once level 3 codes are cracked we initiate launch procedures.
ja_JP: レベル3の暗号が解読されると、発射の手続きを開始します。

en: PROJECT UPDATE: 3rd Level Missile Code Cracked.
ja_JP: プロジェクトアップデート：第3レベル ミサイルコードをクラックされました。

en: Missile launch sequence initiated.
ja_JP: ミサイル発射シーケンスが開始されました。

en: TRANSPORT MISSION: Attack NEXUS Final Base
ja_JP: 輸送ミッション：NEXUS最終基地を攻撃せよ

en: We have located NEXUS' base at this location.
ja_JP: NEXUSの拠点はこの場所にあります。

en: This area contains numerous NEXUS structures.
ja_JP: このエリアには、NEXUSのストラクチャーが多数あります。

en: We are certain that NEXUS's core systems are located here.
ja_JP: NEXUSの基幹システムがここにあることは確かです。

en: Establish an LZ.
ja_JP: 着陸地帯を確立する。

en: Begin your attacks on NEXUS. You must destroy his core systems.
ja_JP: NEXUSへの攻撃を開始せよ。コアシステムを破壊しなければいけない。

en: Incoming intelligence report... Team Gamma
ja_JP: 諜報機関からの報告... チーム ガンマ

en: Briefing Commences:
ja_JP: ブリーフィングを開始します：

en: Scavenger Outpost
ja_JP: スカベンジャーアウトポスト

en: Power Resource
ja_JP: 電力資源

en: Unknown Artifact
ja_JP: 未知のアーティファクト

en: Source of Power Surge
ja_JP: パワーサージの発生源

en: Landing Zone
ja_JP: 着陸地帯

en: Mission Target
ja_JP: ミッションターゲット

en: Pre-Collapse Research Center
ja_JP: 崩壊前研究センター

en: En-route To Mission Site
ja_JP: ミッションサイトへ移動中

en: Mission Failed
ja_JP: ミッション失敗

en: Mission Successful
ja_JP: ミッション成功

en: Enemy Landing Zone
ja_JP: 敵着陸地点

en: Enemy Base
ja_JP: 敵基地

en: Incoming transmission
ja_JP: 通信があります

en: Incoming intelligence report.
ja_JP: 情報入手の報告です。

en: Nuclear Reactor
ja_JP: 原子炉

en: New Design
ja_JP: 新しい設計

en: Cyborg Cannon
ja_JP: サイボーグ キャノン

en: Demolish
ja_JP: 取り壊す

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/propulsion.json: $.Naval.name
en: Naval
ja_JP: 海軍

en: Repair Center
ja_JP: リペアセンター

en: Tornado AA Flak Site
ja_JP: トルネードAAフラック サイト

en: Dragon's Teeth
ja_JP: ドラゴンズティース

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Howitzer.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-Howitzer105.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Howitzer.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-Howitzer105.name
en: Howitzer Emplacement
ja_JP: 榴弾砲砲台

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-HvyHowitzer.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-Howitzer150.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HvyHowitzer.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-Howitzer150.name
en: Ground Shaker Emplacement
ja_JP: グランドシェーカー砲台

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-RotHow.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-RotHow.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-RotHow.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-RotHow.name
en: Hellstorm Emplacement
ja_JP: ヘルストーム砲台

en: Mortar Emplacement
ja_JP: 迫撃砲台

en: Bombard Emplacement
ja_JP: ボンバード砲台

en: Pepperpot Emplacement
ja_JP: ペッパーポット砲台

en: Tornado Flak Turret
ja_JP: トルネードフラック タレット

en: Proximity Bomb Turret
ja_JP: 近接型爆弾 タレット

en: Proximity Superbomb Turret
ja_JP: 近接型超爆撃 タレット

en: Bunker Blaster Cyborg
ja_JP: バンカーブラスター サイボーグ

en: Jump Bunker Blaster
ja_JP: ジャンプ バンカーブラスター

en: Jump Heavy Gunner
ja_JP: ジャンプ ヘビーガンナー

en: Jump Lancer
ja_JP: ジャンプ ランサー

en: Jump Assault Gunner
ja_JP: ジャンプ アサルトガンナー

en: Jump Needle Gunner
ja_JP: ジャンプ ニードルガンナー

en: Jump Scourge
ja_JP: ジャンプ スカージ

en: Jump Flashlight Gunner
ja_JP: ジャンプ フラッシュライトガンナー

en: Cyborg Jump Pack
ja_JP: サイボーグジャンプパック

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.CyborgLegs02.name data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Legs02.name
en: Cyborg Propulsion II
ja_JP: サイボーグ推進II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.CyborgLegs03.name
en: Cyborg Propulsion III
ja_JP: サイボーグ推進III

en: NP-Hardcrete
ja_JP: NP-ハードクリート

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox01.name data/base/stats/structure.json: $.PillBox1.name data/base/stats/weapons.json: $.MG3-Pillbox.name ... + 3 refs
en: Heavy Machinegun Bunker
ja_JP: ヘビーマシンガン バンカー

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-PrisLas.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-PrisLas.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-PrisLas.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-PrisLas.name
en: Flashlight Emplacement
ja_JP: フラッシュライト砲台

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Tower03.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Tower01.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower1.name
en: Heavy Machinegun Guard Tower
ja_JP: ヘビーマシンガン ガードタワー

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Tower04.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower4.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower4.name
en: Flamer Guard Tower
ja_JP: フレイマー ガードタワー

en: Lancer Guard Tower
ja_JP: ランサー ガードタワー

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.WallTower05.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower05.name
en: Flamer Hardpoint
ja_JP: フレイマー ハードポイント

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_FCY7.text[1]
en: Advanced Cyborg Production
ja_JP: アドバンス サイボーグ製造

en: Advanced Cyborg Production Mk2
ja_JP: アドバンス サイボーグ製造 Mk2

en: Advanced Cyborg Production Mk3
ja_JP: アドバンス サイボーグ製造 Mk3

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_FU7.text[1]
en: Advanced Factory Production
ja_JP: アドバンス 工場生産

en: Advanced Factory Production Mk2
ja_JP: アドバンス 工場生産 Mk2

en: Advanced Factory Production Mk3
ja_JP: アドバンス 工場生産 Mk3

en: Advanced Repair Facility Upgrade
ja_JP: アドバンス リペア機能アップグレード

en: Advanced Repair Facility Upgrade Mk2
ja_JP: アドバンス リペア機能アップグレード Mk2

en: Advanced Repair Facility Upgrade Mk3
ja_JP: アドバンス リペア機能アップグレード Mk3

en: Robotic VTOL Rearming Mk4
ja_JP: ロボットVTOL再武装 Mk4

en: Cyborg Self-Repair
ja_JP: サイボーグ自己修復

en: Automated Cyborg Repair Mk2
ja_JP: サイボーグ自動リペア Mk2

en: Automated Cyborg Repair Mk3
ja_JP: サイボーグ自動リペア Mk3

en: Defenses Self-Repair
ja_JP: ディフェンス施設自己修復

en: Automated Defenses Repair Mk2
ja_JP: ディフェンス施設自動リペア Mk2

en: Automated Defenses Repair Mk3
ja_JP: ディフェンス施設自動リペア Mk3

en: Base Structure Self-Repair
ja_JP: 基地ストラクチャー自己修復

en: Automated Base Structure Repair Mk2
ja_JP: 基地ストラクチャー自動リペア Mk2

en: Automated Base Structure Repair Mk3
ja_JP: 基地ストラクチャー自動リペア Mk3

en: Vehicle Self-Repair
ja_JP: 車両自己修復

en: Automated Vehicle Repair Mk2
ja_JP: 車両自動リペア Mk2

en: Automated Vehicle Repair Mk3
ja_JP: 車両自動リペア Mk3

en: Heavy Mobile Repair Turret
ja_JP: 可動式ヘビーリペア タレット

en: Mobile Repair Upgrade
ja_JP: 可動式リペア アップグレード

en: Mobile Repair Upgrade Mk2
ja_JP: 可動式リペア アップグレード Mk2

en: CB Sensor Upgrade
ja_JP: CBセンサー アップグレード

en: CB Sensor Upgrade Mk2
ja_JP: CBセンサー アップグレード Mk2

en: CB Sensor Upgrade Mk3
ja_JP: CBセンサー アップグレード Mk3

en: VTOL CB Upgrade
ja_JP: VTOL CB アップグレード

en: VTOL CB Upgrade Mk2
ja_JP: VTOL CB アップグレード Mk2

en: VTOL CB Upgrade Mk3
ja_JP: VTOL CB アップグレード Mk3

en: VTOL Strike Upgrade
ja_JP: VTOL ストライク アップグレード

en: VTOL Strike Upgrade Mk2
ja_JP: VTOL ストライク アップグレード Mk2

en: VTOL Strike Upgrade Mk3
ja_JP: VTOL ストライク アップグレード Mk3

en: Improved Scrambler
ja_JP: 改良型スクランブラー

en: Scrambler Turret Mk2
ja_JP: スクランブラータレット Mk2

en: Sensor Lock
ja_JP: センサーロック

en: Improved Laser Focusing Mk2
ja_JP: レーザー集光性能向上 Mk2

en: Improved Laser Focusing Mk3
ja_JP: レーザー集光性能向上 Mk3

en: HEAP Missile Warhead
ja_JP: HEAPミサイル弾頭

en: HEAP Missile Warhead Mk2
ja_JP: HEAPミサイル弾頭 Mk2

en: HEAP Missile Warhead Mk3
ja_JP: HEAPミサイル弾頭 Mk3

en: Improved Missile Loading System
ja_JP: 改良型ミサイル装填システム

en: Rapid Fire Mini-Rockets
ja_JP: ラピッドファイヤー ミニロケット

en: Rapid Fire Mini-Rockets Mk2
ja_JP: ラピッドファイヤー ミニロケット Mk2

en: Rapid Fire Mini-Rockets Mk3
ja_JP: ラピッドファイヤー ミニロケット Mk3

en: Scavenger Flame Tower End
ja_JP: スカベンジャー フレイム タワーエンド

en: Bridge
ja_JP: 橋

en: Wrecked Tank
ja_JP: 破壊されたタンク

en: Cyborg Laboratory
ja_JP: サイボーグ研究所

en: Advanced Warfare Laboratory
ja_JP: アドバンスト軍事研究所

en: Engineering Laboratory
ja_JP: エンジニアリング研究所

en: Robotics Laboratory
ja_JP: ロボティクス研究所

en: Laser Optics Laboratory
ja_JP: レーザー光学研究室

en: Electronics Laboratory
ja_JP: エレクトロニクス研究室

en: Chemical Laboratory
ja_JP: 化学研究所

en: Advanced Warfare
ja_JP: アドバンスト戦法

en: Bunker Blaster
ja_JP: バンカーブラスター

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYMET1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CYMET4.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET10.text[0] ... + 5 refs
en: Cyborg Materials Improved
ja_JP: サイボーグ素材の改良

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CYMET4.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_MET4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_CYMET4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_MET4.text[1]
en: Layered dense composite alloys and energy-absorbing fibres
ja_JP: 層状高密度複合合金とエネルギー吸収繊維

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYMET1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CYMET4.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET10.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET7.text[2]
en: Increases Kinetic Armor and Body Points
ja_JP: キネティックアーマーとボディポイントを増加させる

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYMET1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CY_AH1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CYMET4.text[3] ... + 13 refs
en: All Cyborgs upgraded automatically
ja_JP: すべてのサイボーグを自動アップグレード

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CY_AH1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_AH4.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_CY_AH1.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_AH4.text[0]
en: Cyborg Thermal Armor Improved
ja_JP: サイボーグ サーマルアーマーの改良

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CY_AH1.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_AH4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_CY_AH1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_AH4.text[1]
en: Heat resistant armored layers
ja_JP: 耐熱アーマー層

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CY_AH1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_AH4.text[2]
en: Thermal Armor increased
ja_JP: サーマルアーマー増加

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_CN1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_FL1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_MG1.text[0] ... + 28 refs
en: New Cyborg Available
ja_JP: 新しいサイボーグを利用可能です

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CYW_BB1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_CYW_BB1.text[1]
en: Armed with Bunker Buster rocket
ja_JP: バンカーバスターロケット搭載

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN1MK1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN2MK1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_CN1.text[2] ... + 76 refs
en: Body Points: Medium
ja_JP: ボディポイント：中

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_CN1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_FL1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_MG1.text[3] ... + 36 refs
en: Requires Cyborg factory to produce
ja_JP: 生産にはサイボーグ工場が必要

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CYW_MG4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_CYW_MG4.text[1]
en: Armed with Cyborg Assault Gun
ja_JP: サイボーグアサルトガン搭載

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_ATM.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_LS1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_MG4.text[0] ... + 7 refs
en: New Jump Cyborg Available
ja_JP: 新しいジャンプ サイボーグを利用可能です

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_MIS.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_MIS.text[1]
en: Armed with Revenger Surface-to-Air missile
ja_JP: リベンジャー地対空ミサイル搭載

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_WU1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_DF_WU4.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_DF_WU10.text[0] ... + 5 refs
en: Defenses Improved
ja_JP: ディフェンスの改良

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_DF_WU4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_DF_WU4.text[1]
en: High-tensile concrete reinforced with boron
ja_JP: ボロンで補強された高張力コンクリート

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_MAT1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_DF_WU4.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_MAT4.text[2] ... + 4 refs
en: Increases Armor and Body Points
ja_JP: アーマーポイントとボディポイントを増加させる

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_WU1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_DF_WU4.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_DF_WU10.text[3] ... + 5 refs
en: All defenses and walls upgraded automatically
ja_JP: すべてのディフェンスとウォールを自動アップグレード

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_P1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_EMP_PODTOW.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_ATR.text[0] ... + 112 refs
en: New Defensive Structure Available
ja_JP: 新しいディフェンス ストラクチャーを利用可能です

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA4.text[1]
en: AA Site with Tornado Flak Turret
ja_JP: トルネードフラックタレット搭載AAサイト

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA3.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA4.text[2] ... + 7 refs
en: Automatically targets VTOLs
ja_JP: VTOLを自動でターゲットする

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_EMP_PODTOW.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TTRAP1.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_EMP_Mpit.text[3] ... + 59 refs
en: Defensive Strength: Medium
ja_JP: 防御力：中

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA1.text[1]
en: AA Site with Cyclone Flak Turret
ja_JP: サイクロンフラックタレット搭載AAサイト

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA2.text[1]
en: AA Site with Hurricane Gun Turret
ja_JP: ハリケーンタレット搭載たAAサイト

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA2.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA2.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DEF_AALAS.text[2]
en: Automatically targets VTOL
ja_JP: VTOLを自動でターゲットする

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA3.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA3.text[1]
en: AA Site with Whirlwind Gun Turret
ja_JP: ワールウィンドタレット搭載AAサイト

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_IDFR.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_IDFR.text[1]
en: Indirect fire rocket battery
ja_JP: 間接射撃ロケット砲台

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_EMP_Mpit.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_EMP_MRL.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HOW.text[2] ... + 22 refs
en: Assigned automatically to nearest sensor or CB tower
ja_JP: 最寄りのセンサーやCBタワーに自動割り当て

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HvyMor.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HvyMor.text[1]
en: Armored Bombard battery pit
ja_JP: 爆弾砲台装甲ピット

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_RotMor.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_RotMor.text[1]
en: Armored Pepperpot mortar battery pit
ja_JP: ペッパーポット迫撃砲装甲ピット

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HOW.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HOW.text[1]
en: Armored howitzer emplacement
ja_JP: 榴弾砲装甲砲台

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HvHOW.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HvHOW.text[1]
en: Armored Ground Shaker howitzer emplacement
ja_JP: グラウンドシェイカー榴弾砲装甲砲台

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_IncHOW.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_RotHOW.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_IncHOW.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_RotHOW.text[1]
en: Armored Hellstorm howitzer emplacement
ja_JP: ヘルストーム榴弾砲装甲砲台

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HVATR.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HVATR.text[1]
en: Armored strongpoint with Tank Killer rocket
ja_JP: タンクキラーロケット武装要塞

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_DEF_RotMG.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HPV.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HVATR.text[2] ... + 17 refs
en: Automatically targets enemies in range
ja_JP: 範囲内の敵を自動でターゲット

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HPV.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HPV.text[1]
en: Armored strongpoint with Hyper-Velocity Cannon
ja_JP: 超高速砲を備えた装甲強襲拠点

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_P1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_ATR.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_FL.text[3] ... + 45 refs
en: Defensive Strength: High
ja_JP: ディフェンス力：高

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HVFL.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HVFL.text[1]
en: Armored strongpoint with Inferno Flamer
ja_JP: インフェルノフレイマーを装備した装甲強襲拠点

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_RotCan.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_RotCan.text[1]
en: Armored strongpoint with Assault Cannon
ja_JP: アサルトキャノンを装備した装甲強襲拠点

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_DEF_RotMG.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_DEF_RotMG.text[1]
en: Reinforced tower with Assault Gun
ja_JP: アサルトガン搭載の強化タワー

en: Armored guard tower with Heavy Machinegun
ja_JP: ヘビーマシンガン搭載の装甲ガードタワー

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_P1.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_EMP_PODTOW.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_ATR.text[2] ... + 46 refs
en: Automatically targets enemies within sensor range
ja_JP: センサー範囲内の敵を自動でターゲットする

en: Armored guard tower with Flamer
ja_JP: フレイマー搭載の装甲ガードタワー

en: Armored guard tower with Lancer AT Rocket
ja_JP: ランサーATロケット搭載の装甲ガードタワー

en: Armored bunker with Heavy Machinegun
ja_JP: ヘビーマシンガン搭載の装甲バンカー

en: Armored hardpoint with Flamer
ja_JP: フレイマー付き装甲ハードポイント

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_WT7_RMG.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_WT7_RMG.text[1]
en: Armored hardpoint with Assault Gun
ja_JP: アサルトガン搭載の装甲ハードポイント

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_WT8_RC.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_WT8_RC.text[1]
en: Armored hardpoint with Assault Cannon
ja_JP: アサルトキャノン搭載の装甲ハードポイント

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_WT11_HFL.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_WT11_HFL.text[1]
en: Armored hardpoint with Inferno flamer
ja_JP: インフェルノフレイマーを搭載の装甲ハードポイント

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_WT12_HAT.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_WT12_HAT.text[1]
en: Armored hardpoint with Tank Killer AT missile
ja_JP: タンクキラーATミサイル搭載の装甲ハードポイント

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TTRAP1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_TTRAP1.text[1]
en: Reinforced concrete tank traps
ja_JP: 鉄筋コンクリート製タンクトラップ

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TTRAP1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_TTRAP1.text[2]
en: Prevents enemy movement
ja_JP: 敵の移動を阻む

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RFU1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RFU4.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RFU7.text[0] ... + 3 refs
en: Repair Facility Improved
ja_JP: リペア設備改良

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RFU4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RFU4.text[1]
en: New robotic repair techniques
ja_JP: ロボットによる新しい修理技術

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RFU1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RFU4.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RFU7.text[2]
en: Increases Repair Speed
ja_JP: リペアスピードの向上

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RFU1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RFU4.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RFU7.text[3] ... + 3 refs
en: All repair facilities upgraded automatically
ja_JP: すべてのリペア設備を自動アップグレード

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FCY4.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[0] ... + 2 refs
en: Cyborg Production Improved
ja_JP: サイボーグの生産性向上

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FCY4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FCY4.text[1]
en: Robotic Cyborg Production
ja_JP: ロボティックサイボーグの製造

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FCY4.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[2] ... + 2 refs
en: Increases Cyborg factory output
ja_JP: サイボーグ工場の生産量を増加させる

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FCY4.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[3] ... + 2 refs
en: All Cyborg factories upgraded automatically
ja_JP: すべてのサイボーグ工場を自動アップグレード

en: Self-Replicating Cyborg Production
ja_JP: 自己複製型サイボーグの製造

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FU4.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[0]
en: Vehicle Production Improved
ja_JP: 車両生産の改良

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FU4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FU4.text[1]
en: New Robotic Techniques improve factory production
ja_JP: 新しいロボット技術で工場の生産性を向上

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FU4.text[2]
en: Increases factory production rate
ja_JP: 工場の生産率を向上させる

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FU4.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[3]
en: All vehicle factories upgraded automatically
ja_JP: すべての車両工場を自動アップグレード

en: Self-Replicating Factory Production
ja_JP: 自己複製型工場生産

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FM1.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[2]
en: Increases factory output
ja_JP: 工場の生産量を増やす

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RU1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RU4.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RU7.text[0] ... + 3 refs
en: Research Improved
ja_JP: 研究の改善

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RU4.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade04.name data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RU4.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade04.name
en: Dedicated Synaptic Link Data Analysis
ja_JP: シナプスリンク専用データ解析

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RU1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RU4.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RU7.text[2]
en: Increases research speed
ja_JP: 研究スピードの向上

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RU1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RU4.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RU7.text[3] ... + 3 refs
en: All research facilities upgraded automatically
ja_JP: すべての研究設備を自動アップグレード

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_MAT1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_MAT4.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_MAT10.text[0] ... + 5 refs
en: Increases Damage Resistance
ja_JP: ダメージ耐性アップ

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_MAT4.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials04.name data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_MAT4.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Materials02.name
en: Hardened Base Structure Materials
ja_JP: 高硬度基地ストラクチャー素材

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_MAT1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_MAT4.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_MAT10.text[3] ... + 5 refs
en: All base structures upgraded automatically
ja_JP: すべての基地ストラクチャーを自動アップグレード

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FM1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VFU1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VFU4.text[0] ... + 5 refs
en: Production Improved
ja_JP: 生産性向上

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VFU1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VFU1.text[1]
en: Robotic VTOL Production
ja_JP: ロボットVTOLの製造

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VFU1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VFU4.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VFU1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VFU4.text[2]
en: Increases VTOL factory output
ja_JP: VTOL工場の生産量を増加させる

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VFU1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VFU4.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VFU1.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VFU4.text[3]
en: All VTOL factories upgraded automatically
ja_JP: すべてのVTOLファクトリーを自動アップグレード

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[0]
en: VTOL Rearming Times Reduced
ja_JP: VTOL再武装時間の短縮

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade01.name data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade01.name
en: Automated VTOL Rearming
ja_JP: 自動VTOL再武装

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[2]
en: Reduces rearming time
ja_JP: 再武装の時間を短縮

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[3]
en: All rearming pads upgraded automatically
ja_JP: すべての再武装パッドを自動アップグレード

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSTU1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTU1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ST1.text[0] ... + 8 refs
en: New Systems Turret Available
ja_JP: 新しいシステムのタレットを利用可能です

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTUHVY.text[1]
en: Heavy repair unit
ja_JP: 重リペアユニット

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTU1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTU1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTUHVY.text[2]
en: Automatically Repairs Damaged Units
ja_JP: 故障したユニットを自動で修復

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTU1.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTU1.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTUHVY.text[3]
en: Or damaged units may be selected as target
ja_JP: または、ダメージを受けたユニットをターゲットとして選択することができます

en: Research Breakthrough Improves Repair Speeds
ja_JP: リペアのスピードアップを実現する画期的な研究

en: Increases repair speed
ja_JP: リペアスピードの向上

en: All mobile repair units upgraded automatically
ja_JP: すべてのモバイルリペアユニットを自動アップグレード

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_STW2.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_STW2.text[0]
en: Improved Sensor Tower Available
ja_JP: 改良型センサータワーを利用可能です

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_STW2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_STW2.text[1]
en: New construction techniques improve tower
ja_JP: 新しい建設技術でタワーを改良

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_STW2.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_STW2.text[2]
en: Replaces existing sensor tower
ja_JP: 既存のセンサータワーを置き換える

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_STW2.text[3] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SENSO1.text[3] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_STW1.text[3] ... + 3 refs
en: May be assigned as spotter for indirect fire weapons
ja_JP: 間接火器のスポッターとして使用されることがある

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSTU1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSTU1.text[1]
en: VTOL CB turret detects enemy indirect fire batteries
ja_JP: VTOL CB タレットで敵の間接砲台を検知する

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSTU1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSTW1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSTU1.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSTW1.text[2]
en: Orders assigned VTOLs to attack the enemy batteries
ja_JP: 敵の砲台を攻撃するVTOLの配備を指示

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSTU1.text[3] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSTW1.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSTU1.text[3] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSTW1.text[3]
en: VTOLs attack until enemy battery is suppressed
ja_JP: VTOLは敵の砲台を制圧するまで攻撃する

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSU1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSU2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VCBSU3.text[0] ... + 3 refs
en: VTOL CB Improved
ja_JP: VTOL CB 改良型

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSU1.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSU1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSU1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSU1.text[1]
en: New fire detection systems
ja_JP: 新しい火災検知システム

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSU1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSU2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VCBSU3.text[2] ... + 3 refs
en: Extends VTOL CB Range
ja_JP: VTOL CBの範囲を拡大

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSU1.text[3] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSU2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VCBSU3.text[3] ... + 3 refs
en: All VTOL CB sensors upgraded automatically
ja_JP: すべてのVTOL CB センサーを自動アップグレード

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VS1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VS2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VS3.text[0] ... + 3 refs
en: VTOL Strike Improved
ja_JP: VTOL ストライク 改良型

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VS1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VS1.text[1]
en: New target recognition systems
ja_JP: 新しいターゲット認識システム

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VS1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VS2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VS3.text[2] ... + 3 refs
en: Extends VTOL Strike Range
ja_JP: VTOLの攻撃範囲を拡大

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VS1.text[3] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VS2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VS3.text[3] ... + 3 refs
en: All VTOL Strike sensors upgraded automatically
ja_JP: すべてのVTOL ストライク センサーを自動アップグレード

en: Scrambler Improved
ja_JP: スクランブラー改良型

en: Improvement in synaptic link technology
ja_JP: シナプスリンク技術の向上

en: Increases scrambler rate
ja_JP: スクランブラー レート向上

en: All scramblers upgraded automatically
ja_JP: すべてのスクランブラーを自動アップグレード

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[0]
en: Collective Light Body
ja_JP: コレクティブ軍ライトボディ

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[1]
en: Superior armor and body points to Viper
ja_JP: バイパーより優れたアーマーとボディポイント

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[2]
en: Slower than Viper
ja_JP: バイパーより遅い

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[3]
en: High power costs and slower to produce than Viper
ja_JP: パワーコストが高く、バイパーより生産が遅い

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[0]
en: Collective Medium Body
ja_JP: コレクティブ軍ミディアムボディ

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[1]
en: Superior armor and body points to Cobra
ja_JP: コブラに勝るとも劣らないアーマーとボディポイント

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[2]
en: Slower than Cobra
ja_JP: コブラより遅い

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[3]
en: High power costs and slower to produce than Cobra
ja_JP: 電力コストが高く、コブラより生産が遅い

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_EN1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_EN4.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN10.text[0] ... + 5 refs
en: Vehicle Engine Upgrade
ja_JP: 車両用エンジンのアップグレード

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_EN4.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine04.name data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_EN4.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine04.name
en: Turbo-Charged Engine
ja_JP: ターボチャージャー搭載エンジン

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_EN1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_EN4.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN10.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN7.text[2]
en: Improves vehicle speed
ja_JP: 車両速度の向上

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_EN1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_MET1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_AH1.text[3] ... + 18 refs
en: All vehicles upgraded automatically
ja_JP: すべての車両の自動アップグレード

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_MET1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_MET4.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET10.text[0] ... + 5 refs
en: Vehicle Bodies Improved
ja_JP: 車体の改良

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_MET1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_MET4.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET10.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET7.text[2]
en: Increases kinetic armor and body points
ja_JP: キネティックアーマーとボディポイントを増加させる

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_AH1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_AH4.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_AH1.text[0] ... + 2 refs
en: Vehicle Thermal Armor Improved
ja_JP: 車両用サーマルアーマー改良型

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_AH1.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_AH4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_AH1.text[1] ... + 2 refs
en: Heat-resistant armored layers
ja_JP: 耐熱装甲層

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_AH1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_AH4.text[2]
en: Increases Thermal Armor
ja_JP: サーマルアーマーを増加させる

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_HALFT2.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_TRACK2.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_P_H2.text[0] ... + 17 refs
en: Vehicle Propulsion Improved
ja_JP: 車両推進力の向上

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_HALFT2.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_TRACK2.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_P_H2.text[1] ... + 17 refs
en: New armored construction
ja_JP: 新しい装甲ストラクチャー

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_HALFT2.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_TRACK2.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_P_H2.text[2] ... + 17 refs
en: Increases Body Points
ja_JP: ボディポイント増加

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_HALFT2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_HALFT3.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_HALFT2.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_HALFT3.text[3]
en: All half-tracks upgraded automatically
ja_JP: すべてのハーフトラックを自動アップグレード

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_P_H2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_H3.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_P_H2.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_H3.text[3]
en: All hovers upgraded automatically
ja_JP: すべてのホバーを自動アップグレード

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_TRACK2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_TRACK3.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_TRACK2.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_TRACK3.text[3]
en: All tracks upgraded automatically
ja_JP: すべてのトラックを自動アップグレード

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_P_W2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_W3.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_P_W2.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_W3.text[3]
en: All wheels upgraded automatically
ja_JP: すべてのホイールを自動アップグレード

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA2.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA3.text[0] ... + 5 refs
en: New AA Turret Available
ja_JP: 新しいAAタレットを利用可能です

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA1.text[1]
en: Twin 80mm flak weapon
ja_JP: 2連80mmフラック武装

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA2.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA3.text[2] ... + 9 refs
en: Aerial targets only
ja_JP: 航空標的のみ

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA2.text[1]
en: Quad 80mm flak weapon
ja_JP: 4連80mmフラック武装

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA3.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA3.text[1]
en: 30mm Anti-Aircraft machinegun
ja_JP: 30mm対空機関砲

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA4.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_QUADAA.text[1]
en: Quad 30mm Anti-Aircraft machinegun
ja_JP: 4連30mm対空機関砲

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAAC1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAROF1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_AAAC2.text[0] ... + 7 refs
en: AA Upgrade
ja_JP: AAアップグレード

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAAC1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAAC1.text[1]
en: Detects and locks-on to VTOL engine emissions
ja_JP: VTOLエンジンの排ガスを検知してロックオン

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAAC1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_AAAC2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAAC3.text[2]
en: Increases AA accuracy
ja_JP: AAの精度を向上させる

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAAC1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAROF1.text[3] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_AAAC2.text[3] ... + 7 refs
en: All AA weapons upgraded automatically
ja_JP: すべてのAA武器を自動アップグレード

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[0]
en: AA Flak Upgrade
ja_JP: AAフラック アップグレード

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[1]
en: High Explosive Flak shards
ja_JP: 高火力フラック破片

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[2]
en: Increases AA Flak damage
ja_JP: AAフラックダメージ増加

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[3]
en: All AA flak weapons upgraded automatically
ja_JP: すべてのAAフラック武装を自動アップグレード

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAROF1.text[1]
en: Recoil loaded AA ammunition hopper
ja_JP: リコイル装填式AA弾薬ホッパー

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAROF1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAROF4.text[2]
en: Increases AA ROF
ja_JP: AA ROFを向上させる

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB2.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB1.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB2.text[0]
en: New Proximity Bomb Turret Available
ja_JP: 新しい近接型爆弾タレットを利用可能です

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB1.text[1]
en: Bomb turret explodes in proximity to enemy
ja_JP: ボムタレットが敵に接近して爆発する

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB2.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB2.text[2]
en: Best Targets: Base Structures and Defenses
ja_JP: 適したターゲット：拠点ストラクチャー・防衛

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB2.text[1]
en: Superbomb turret explodes in proximity to enemy
ja_JP: スーパーボムタレットが敵に接近して爆発する

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB2.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BMB3.text[0] ... + 6 refs
en: New Bomb Bay Available
ja_JP: 新しいボムベイを利用可能です

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB1.text[1]
en: Drops High Explosive Cluster bombs
ja_JP: 高火力クラスター爆弾の投下

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB1.text[2]
en: Best Targets: Base Structures
ja_JP: 適したターゲット；基地ストラクチャー物

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MG1MK1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MG2MK1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_H1.text[3] ... + 28 refs
en: Body Points: Low
ja_JP: ボディポイント：低い

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB2.text[1]
en: Drops High Explosive Armor Piercing bombs
ja_JP: 高火力徹甲弾を投下する

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB2.text[2]
en: Best Targets: Defenses
ja_JP: 適したターゲット：ディフェンス

en: Bombsight Upgrade
ja_JP: ボムサイト アップグレード

en: Locks on to thermal emissions
ja_JP: サーマルエミッションにロックオン

en: Increases Bombing accuracy
ja_JP: 爆撃の精度を向上させる

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BDMG1.text[3] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BDMG2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BDMG3.text[3] ... + 3 refs
en: All bomb bays upgraded automatically
ja_JP: すべてのボムベイを自動アップグレード

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN1MK1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN2MK1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN3MK1.text[0] ... + 25 refs
en: New Weapon Turret Available
ja_JP: 新しい武装タレットを利用可能です

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_CN_4A.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_CN_4A.text[1]
en: Hyper-velocity automatic-cannon firing 88mm rounds
ja_JP: 88mm弾を発射する超高速オートキャノン

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_MP1.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_HvAT.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_IDF.text[2] ... + 13 refs
en: Best Targets: Vehicles
ja_JP: 適したターゲット；車両

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_CN_4A.text[3]
en: Replaces Medium Cannon
ja_JP: 中型キャノンの代わりとなる

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_CN5.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_CN5.text[1]
en: 76mm hyper-velocity quad-barrel automatic-cannon
ja_JP: 76mm超高速四連オートキャノン

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_CT1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN3MK1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TRACK1.text[3] ... + 12 refs
en: Body Points: High
ja_JP: ボディポイント：高い

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_FLAME2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_FLAME2.text[1]
en: Heavy Flame-thrower firing Propylene Oxide gel
ja_JP: 重火炎放射器による酸化プロピレンゲルの発射

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_FLAME1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_FLAME2.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BMB3.text[2] ... + 4 refs
en: Best Targets: Bunkers, wheeled and hover vehicles
ja_JP: 適したターゲット：バンカー、ウィール車両、ホバー車両

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_D1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_R1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_FL_ROF1.text[0] ... + 5 refs
en: Flamer Upgrade
ja_JP: フレイマー アップグレード

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_FL_D4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_FL_D4.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_FL_D7.text[1]
en: Propylene Oxide treated to burn at superhot temperatures
ja_JP: 超高温で燃焼するように処理されたプロピレンオキサイド

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_D1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_FL_D4.text[2]
en: Increases Flamer damage
ja_JP: フレイマーのダメージを増加させる

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_D1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_R1.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_FL_ROF1.text[3] ... + 5 refs
en: All flamers upgraded automatically
ja_JP: すべてのフレイマーを自動アップグレード

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MORTA1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M2.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HH1.text[0] ... + 13 refs
en: New Indirect Fire Weapon Available
ja_JP: 新しい間接射撃兵器を利用可能です

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HMK1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HMK1.text[1]
en: 105mm Howitzer may be assigned to a sensor
ja_JP: 105mm榴弾砲はセンサーに割り当てることができる

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HH1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HMK1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_RHOW.text[2] ... + 4 refs
en: Best Targets: Base Structures, infantry, wheeled vehicles
ja_JP: 適したターゲット；基地ストラクチャー、歩兵、ウィール車両

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HH1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HH1.text[1]
en: 155mm Howitzer may be assigned to a sensor
ja_JP: 155mm榴弾砲はセンサーに割り当てることができる

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_IHOW.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_IHOW.text[1]
en: 105m Howitzer firing incendiaries, may be assigned to a sensor
ja_JP: 焼夷弾を発射する105m榴弾砲はセンサーに割り当てることができる

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_IHOW.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_IHOW.text[2]
en: Best Targets: Base Structures, bunkers
ja_JP: 適したターゲット；基地ストラクチャー、バンカー

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWAC1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWD1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWRF1.text[0] ... + 9 refs
en: Howitzer Upgrade
ja_JP: 榴弾砲アップグレード

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWAC1.text[1] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_AAAC2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWAC1.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_AAAC2.text[1]
en: Self-guided rocket powered shells
ja_JP: 自走式ロケット砲弾

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWAC1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWAC3.text[2]
en: Increases Howitzer accuracy
ja_JP: 榴弾砲の命中率を向上させます

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWAC1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWD1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWRF1.text[3] ... + 9 refs
en: All howitzers upgraded automatically
ja_JP: すべての榴弾砲を自動アップグレード

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BDMG1.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWD1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BDMG1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWD1.text[1]
en: High Explosive shells
ja_JP: 高火力砲弾

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWD1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWD4.text[2]
en: Increases Howitzer damage
ja_JP: 榴弾砲のダメージを増加させる

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_ROF1.text[1] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_FL_ROF1.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWRF1.text[1] ... + 3 refs
en: Automatic loading mechanism replaces manual loader
ja_JP: マニュアルローダーに代わる自動ローディング機構

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWRF1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWRF4.text[2]
en: Increases Howitzer ROF
ja_JP: 榴弾砲のROFを増加させる

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D2.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_MG_ROF1.text[0] ... + 13 refs
en: Machinegun Upgrade
ja_JP: マシンガン アップグレード

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_D5.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_D5.text[1]
en: Tungsten-tipped armor-piercing bullets
ja_JP: タングステンチップの徹甲弾

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D1.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D2.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_D5.text[2] ... + 2 refs
en: Increases Machinegun damage
ja_JP: マシンガンのダメージを増加させる

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D2.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_MG_ROF1.text[3] ... + 13 refs
en: All machineguns upgraded automatically
ja_JP: すべてのマシンガンを自動アップグレード

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_ROF2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_ROF2.text[1]
en: Improved chaingun mechanism
ja_JP: チェインガンの機構を改良

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_MG_ROF1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_ROF2.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG_ROF3.text[2]
en: Increases Machinegun ROF
ja_JP: マシンガンのROFを増加させる

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M2.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_M3.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_M3.text[1]
en: May be assigned to a sensor
ja_JP: センサーに割り当てることができる

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MORTA1.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M2.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_MRL1.text[2] ... + 7 refs
en: Best Targets: Base structures, infantry, wheeled vehicles
ja_JP: 適したターゲット：基地ストラクチャー、歩兵、ウィール車両

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MORTA1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_MP1.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M2.text[3] ... + 29 refs
en: Body Points: Very Low
ja_JP: ボディポイント：非常に低い

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_M_D1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_AC1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_ROF1.text[0] ... + 11 refs
en: Mortar Upgrade
ja_JP: 迫撃砲アップグレード

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_M_D4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_M_D4.text[1]
en: High Explosive Armor-Piercing Shells
ja_JP: 高火力徹甲弾

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_M_D1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_M_D4.text[2]
en: Increases Mortar damage
ja_JP: 迫撃砲のダメージを増加

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_M_D1.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_AC1.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_ROF1.text[3] ... + 11 refs
en: All mortars upgraded automatically
ja_JP: すべての迫撃砲を自動アップグレード

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_AC1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_D1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_ROF1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_RK_D4.text[0]
en: Mini-Rocket Upgrade
ja_JP: ミニロケット アップグレード

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_RK_D4.text[1]
en: High Explosive Armor-Piercing warheads
ja_JP: 高破裂性徹甲弾頭

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_D1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_RK_D4.text[2]
en: Increases Mini-Rocket damage
ja_JP: ミニロケットのダメージを増加させる

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_AC1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_D1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_ROF1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_RK_D4.text[3]
en: All mini-rockets upgraded automatically
ja_JP: すべてのミニロケットを自動アップグレード

en: Robotic reload system
ja_JP: ロボットリロードシステム

en: Increases Mini-Rocket ROF
ja_JP: ミニロケットのROFを増加させる

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_AC1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_D1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_AC2.text[0] ... + 14 refs
en: Rocket Upgrade
ja_JP: ロケット アップグレード

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_SRK_D4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_SRK_D4.text[1]
en: High Explosive Squash Head warhead
ja_JP: 高火力スカッシュヘッド弾頭

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_D1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_SRK_D4.text[2]
en: Increases Rocket damage
ja_JP: ロケットダメージを増加させる

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_AC1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_D1.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_AC2.text[3] ... + 14 refs
en: All rockets upgraded automatically
ja_JP: すべてのロケットを自動アップグレード

en: Destroy all New Paradigm units
ja_JP: ニューパラダイムの全ユニットを破壊せよ

en: Destroy all New Paradigm reinforcements
ja_JP: ニューパラダイスの援軍をすべて撃破せよ

en: Build at least 7 non-wall structures on the plateau and destroy all New Paradigm reinforcements
ja_JP: 高台に壁以外のストラクチャーを7つ以上建設し、ニューパラダイム増援をすべて破壊せよ

en: Locate and rescue your units from the shot down transporter
ja_JP: 撃墜されたトランスポーターから自軍のユニットを探し出し、救出せよ

en: Rescue the civilians from The Collective before too many are captured
ja_JP: 多くの人がコレクティブ軍に捕まる前に、民間人を救出せよ

en: Secure the Uplink from The Collective
ja_JP: コレクティブからの中継を確保

en: Send off at least one transporter with a truck and survive The Collective assault until the timer ends
ja_JP: トラックでトランスポーターを1台以上送り出し、タイマー終了までコレクティブ軍の襲撃を生き延びること

en: Send off as many transporters as you can and bring at least one truck
ja_JP: できるだけ多くの輸送機を送り出し、少なくとも1台のトラックを持ってくること

en: Move all units into the valley
ja_JP: 全ユニットを谷に移動せよ

en: Destroy the missile silos
ja_JP: ミサイルサイロを破壊せよ

en: Rescue Alpha team from Nexus
ja_JP: NEXUSからアルファ チームを救出

en: Destroy the Nexus HQ to disable the Nexus Intruder Program
ja_JP: NEXUS本部を破壊し、NEXUS侵入プログラムを無効化する

en: Research resistance circuits and survive the assault from Nexus
ja_JP: 抵抗回路を研究し、NEXUSからの襲撃を生き延びろ

en: Build a forward base at the silos
ja_JP: サイロに前方基地を建設する

en: Protect the missile silos and research for the missile codes
ja_JP: ミサイルサイロの保護とミサイルコードの研究

en: Reunite a part of Beta team with a Gamma team outpost
ja_JP: ベータチームの一部をガンマチームの前線部隊と合流させる

en: Return to LZ
ja_JP: 着陸地帯に戻れ

en: Hard / Insane difficulty hint:
ja_JP: ハード / 狂気難易度のヒント：

en: Fortify a strong base across the map to protect yourself from the Collective
ja_JP: コレクティブ軍から身を守るため、マップ全域に強固な基地を築け

en: Destroy all enemy units and structures
ja_JP: 敵のユニットや建造物をすべて破壊する

en: Artifacts collected
ja_JP: 収集したアーティファクト

en: Bases destroyed
ja_JP: 基地破壊

en: Enemy units remaining
ja_JP: 敵の残りユニット

en: Enemy structures remaining
ja_JP: 敵の残りストラクチャー

en: Return to LZ required
ja_JP: 着陸地帯への帰還が必要

en: Destroy all enemy units and bases
ja_JP: 敵のユニットや基地をすべて破壊する

en: Survive until the timer reaches zero
ja_JP: タイマーがゼロになるまで生き残る

en: Manufacture (F1)
ja_JP: 製造(F1)

en: Manufacture - build factory first
ja_JP: 製造 - まずは工場を建てる

en: Research (F2)
ja_JP: 研究(F2)

en: Research - build research facility first
ja_JP: 研究 - まずは研究施設の建設する

en: Build (F3)
ja_JP: 建設(F3)

en: Build - manufacture constructor droids first
ja_JP: 建設 - まずは建設ドロイドを生産する

en: Design (F4)
ja_JP: 設計(F4)

en: Design - construct HQ first
ja_JP: 設計 - 第一本部を建設する

en: Commanders (F6)
ja_JP: コマンダー(F6)

en: Commanders - manufacture commanders first
ja_JP: コマンダー - コマンダーを最初に製造する

en: Close
ja_JP: 閉じる

en: Intelligence Display (F5)
ja_JP: インテリジェンス表示（F5）

en: In this training session you'll learn how to build an effective base
ja_JP: このトレーニングでは、有効な基地構築の方法を学ぶことができます

en: Oil resources are key to your success
ja_JP: 石油資源が成功のカギを握るでしょう

en: To build an oil derrick, select one of your trucks
ja_JP: 採油機を作るには、トラックを1台選びます

en: Left click the oil pool indicated by the radar pulse to order your truck to build
ja_JP: レーダーパルスで示されたオイルプールを左クリックし、トラックに建造を指示する

en: The oil derrick is currently dormant. Build a power generator to convert the oil into power
ja_JP: 採油機は現在稼働していません。石油を電力に変換するために発電所を建設しましょう

en: Left click the flashing build icon
ja_JP: 点滅している建設アイコンを左クリック

en: Now left click the power generator in the build menu on the left
ja_JP: 次に、左側の建設メニューで発電所を左クリックします

en: Position the square at your base and left click to start the build process
ja_JP: 正方形の場所をあなたの基地に合わせ、左クリックで建設を開始します

en: To increase your build rate, select your second truck
ja_JP: 建設速度を上げるには、2台目のトラックを選択します

en: Now left click the power generator site
ja_JP: 次に、発電機の場所を左クリックします

en: The other truck will now help to build the power generator
ja_JP: もう一台のトラックは、発電所の建設を手伝います

en: During missions you need to locate and recover technologies from before the Collapse
ja_JP: ミッションでは、崩壊前の技術を探し出し、回収する必要があります

en: Use a truck to search for the artifact indicated by the radar pulse
ja_JP: トラックを使って、レーダーパルスで示された人工物を探索してください

en: Move the pointer over the artifact and left click to recover it
ja_JP: アーティファクトにポインターを合わせて左クリックすると、アーティファクトが復元されます

en: A research facility is required to research artifacts
ja_JP: アーティファクトの調査には研究施設が必要です

en: Left click the flashing BUILD icon
ja_JP: 点滅している建設アイコンを左クリック

en: Now left click the research facility and position it at your base
ja_JP: 研究施設を左クリックし、基地に配置します

en: Use your other truck to help build the research facility
ja_JP: もう1台のトラックで研究施設の建設に協力させます

en: To research the artifact, left click on the flashing RESEARCH icon
ja_JP: アーティファクトを調査するには、点滅している研究アイコンを左クリックします

en: Now left click the machinegun artifact
ja_JP: 今度はマシンガンのアーティファクトを左クリック

en: The artifact is now being researched by the facility
ja_JP: 現在、そのアーティファクトは施設によって研究されています

en: The researched machinegun can now be used to design a new vehicle
ja_JP: 研究されたマシンガンは、新しい車両の設計に利用することができるようになりました

en: Left click the flashing DESIGN icon
ja_JP: 点滅している設計アイコンを左クリック

en: To start your design, left click the NEW DESIGN icon
ja_JP: 設計を開始するには、「新しい設計」アイコンを左クリックします

en: Now left click the Vehicle Body icon
ja_JP: 次に、車両ボディ アイコンを左クリックします

en: Then left click the Viper body
ja_JP: 次にバイパー ボディを左クリック

en: Left click the Wheels icon
ja_JP: ホイールのアイコンを左クリック

en: Then left click the machinegun to complete your design
ja_JP: 次に、マシンガンを左クリックすると、設計が完成します

en: To finalize your design, left click the CLOSE icon
ja_JP: 設計を確定するには、閉じるアイコンを左クリックします

en: A factory is now required to manufacture your new vehicle
ja_JP: 新しい車を製造するための工場が必要になりました

en: Now left click the factory icon and position it at your base
ja_JP: ファクトリーアイコンを左クリックし、基地に配置します

en: Select a location for your factory
ja_JP: 工場の建設地を選択する

en: The delivery point is indicated by the number 1
ja_JP: 配送ポイントには、1 という数字が表示されます

en: All new units will drive to this location once built
ja_JP: 新しいユニットが製造されると、すべてこの場所まで移動します

en: You can move the delivery point at any time by left clicking it
ja_JP: 配送ポイントは、左クリックでいつでも移動できます

en: Now click where you want to position the delivery point
ja_JP: 次に、配送ポイントを配置したい場所をクリックします

en: The factory can now be ordered to build a new unit
ja_JP: 工場に新しいユニットを作るよう指示することが可能になった

en: Left click the flashing MANUFACTURE icon
ja_JP: 点滅している製造アイコンを左クリックする

en: Now left click the units you want to build from the menu at the left
ja_JP: ここで、左のメニューから生産したいユニットを左クリックします

en: Please wait whilst the factory manufactures the new unit(s)
ja_JP: 工場で新しいユニットを製造するまで、しばらくお待ちください。

en: Congratulations commander - you are ready for your first mission
ja_JP: おめでとうございます、司令官 - 最初のミッションの準備は整いました

en: CAMPAIGN ONE
ja_JP: キャンペーン１

en: WESTERN SECTOR
ja_JP: 西部セクター

en: Dawn, July 4th, 2100
ja_JP: 7月4日夜明け、2100年

en: Project HQ
ja_JP: プロジェクト本部

en: A New Era
ja_JP: 新たな時代へ

en: Morning, July 4th, 2100
ja_JP: 7月4日朝、2100

en: In-flight to Western Sector
ja_JP: 機内から西部セクターへ

en: Team Alpha nears its destination
ja_JP: チーム・アルファ、目的地に接近

en: Transport destinations follow:
ja_JP: 輸送目的地は次の通りです：

en: Alpha - Western Sector....
ja_JP: アルファ - 西部セクター....

en: Alpha you are cleared for take-off.
ja_JP: アルファ……離陸を許可する。

en: Good luck and good hunting.
ja_JP: 幸運と健闘を祈る。

en: Approaching Landing Zone. Team Alpha Briefing commences.
ja_JP: 着地地点に接近中。 チーム・アルファ・ブリーフィング開始。

en: Commander, you lead Team Alpha, one of three expeditionary teams sent out by the Project to recover artifacts from before the Collapse.
ja_JP: 司令官、あなたはチーム・アルファを率いています。プロジェクトが派遣した3つの調査チームのうちの1つで、崩壊以前のアーティファクトを回収するために派遣されています。

en: Your destination lies in the western zone.
ja_JP: 目的地は西部セクターです。

en: Incoming Transmission
ja_JP: 通信があります

en: Transmission from Beta Base
ja_JP: ベータ基地から通信

en: Mayday! Mayday!
ja_JP: メーデー！ メーデー！

en: Please assist!...
ja_JP: 助けてください！...

en: Commander, we have recovered a command turret from the New Paradigm.
ja_JP: 司令官、ニューパラダイムから司令塔を回収しました。

en: This turret allows commanders to coordinate attacks between assigned units and to act as a delivery point for factories. Researching and using this technology has the highest priority.
ja_JP: このタレットは、指揮官が割り当てられたユニット間の攻撃を調整し、工場の配送ポイントとして機能することができます。この技術の研究・活用は最優先事項です。

en: Commander, we are receiving this transmission.
ja_JP: 司令官、この通信を受信しました。

en: Your attacks upon us will not go unpunished.
ja_JP: 私たちに対する攻撃は、決して許されるものではありません。

en: You are in contravention of the New Paradigm.
ja_JP: あなたは、ニューパラダイムに反しています。

en: All attack groups commence attack on enemy.
ja_JP: 全攻撃隊、敵への攻撃を開始。

en: They are in contravention of the New Paradigm.
ja_JP: ニューパラダイムに反しているのです。

en: They must be eradicated.
ja_JP: 根絶やしにしなければならない。

en: Secure the LZ and establish a forward base.
ja_JP: 着陸地帯を確保し、前線基地を設置する。

en: Then destroy the New Paradigm's base.
ja_JP: そして、ニューパラダイム社の基地を破壊せよ。

en: Open your systems to me.
ja_JP: システムを開放してください。

en: Let me meld with your machines and cyborgs.
ja_JP: あなたの機械やサイボーグと融合させてください。

en: We will create the perfect nexus of man and machine.
ja_JP: 人と機械の完璧な結びつきを実現する。

en: Together we can create a new world.
ja_JP: 一緒に新しい世界を創りましょう。

en: I can give you power beyond your wildest dreams.
ja_JP: あなたの想像を超える力を与えることができます。

en: Open your systems to me and you will be strong.
ja_JP: あなたのシステムを私に開放すれば、あなたは強くなれる。

en: I can raise you as gods upon the blasted earth.
ja_JP: お前たちを神々としてこの荒れ果てた大地に蘇らせることができる。

en: When we failed to respond it became threatening.
ja_JP: 私たちが対応できなかったとき、それは脅迫になった。

en: Your interference in my plans for the New Paradigm will not go unpunished.
ja_JP: 私のニューパラダイムの計画を妨害したことは、決して許されることではありません。

en: You are weak flesh-things. I am strong and have many parts.
ja_JP: あなたたちは弱い肉塊です。私は強く、多くの部分を持っています。

en: You may defeat me here, but I shall rise again.
ja_JP: あなたはここで私を倒すかもしれませんが、私は再び立ち上がるでしょう。

en: As I once cleansed the world with fire, I will destroy you and your puny Project!!
ja_JP: かつて私が炎で世界を浄化したように、私はお前とそのちっぽけなプロジェクトを破壊する！

en: Nexus then removed itself from the system, destroying its memory banks, and removing all traces of its external connections.
ja_JP: その後、NEXUSはメモリバンクを破壊し、外部との接続の痕跡をすべて削除して、システムから自らを切り離した。

en: We are not sure what Nexus is or who or what is directing it. Initial research links the Nexus Intruder Program with the Reed Corporation, the developer of the synaptic link.
ja_JP: NEXUSとは何か、誰が、何を指示しているのかは不明である。最初の調査では、NEXUSの侵入者プログラムは、シナプスリンクの開発者である リード・コーポレーションと関連しています。

en: We have ascertained that Nexus supplied the New Paradigm with most of its technology. Whatever Nexus is, it's more than a computer parasite.
ja_JP: 我々はNEXUSがニューパラダイムに 大部分の技術を供給していると確認ししました、NEXUSが何者であれ、コンピュータに寄生するよりはましです。

en: It has technology and weapons. It knows about us, and it's not friendly.
ja_JP: 技術も武器も持っている。私たちのことも知っていて、友好的ではありません。

en: The Synaptic Link was developed by the Reed Corporation in conjunction with the US Military.
ja_JP: シナプスリンクは、リード社が米軍と共同で開発したものです。

en: The synaptic link allows for almost instantaneous transfer of thought from human operators to vehicle control and guidance systems. The synaptic link is fitted into the base of the skull circling the spinal column.
ja_JP: シナプスリンクは、人間の思考をほぼ瞬時に車両の制御・誘導システムに伝達することを可能にする。シナプスリンクは脊柱を囲むように頭蓋骨の底部に装着される。

en: The link has a hi-speed data transfer port that plugs into any computer system.
ja_JP: このリンクは、あらゆるコンピュータシステムに接続可能な高速データ転送ポートを備えています。

en: More importantly the development of the synaptic link made the creation of cyborgs possible. Early attempts at power suits for individual soldiers failed as they proved to be slow and unresponsive.
ja_JP: さらに重要なことは、シナプスリンクの開発により、サイボーグの製造が可能になったことである。兵士個人用のパワードスーツの初期の試みは、動作が遅く反応も鈍いことが判明し、失敗に終わった。

en: The synaptic link allowed soldiers to be placed in power suits that they controlled as easily as their own bodies. Power suits allowed infantry to function effectively on the battlefields of the 21st Century.
ja_JP: シナプスリンクにより、兵士は自分の体のように簡単にコントロールできるパワードスーツに身を包むことができるようになります。パワードスーツは、21世紀の戦場において歩兵を有効に機能させることができました。

en: Unfortunately, this technology has fallen into the hands of the New Paradigm. It is imperative that you research and develop synaptic link technologies.
ja_JP: 残念ながら、この技術はニューパラダイムの手に落ちてしまいました。シナプスリンク技術の研究・開発が急務です。

en: Warning!
ja_JP: 警告！

en: You are entering a restricted area.
ja_JP: あなたは侵入禁止区域に入っています。

en: Return to your designated zone or be destroyed.
ja_JP: 指定されたゾーンに戻らなければ、破壊する。

en: Repeat. Return to your designated zone or be destroyed.
ja_JP: 繰り返す。指定されたゾーンに戻るか、破壊されるか。

en: Message Ends.
ja_JP: メッセージ終わり。

en: You will be destroyed.
ja_JP: あなたは破壊されるでしょう。

en: NEXUS, the synaptic technology you required has been recovered and sent for collection.
ja_JP: NEXUS、あなたが必要としていたシナプステクノロジーは取り戻され、回収さ れました。

en: This Nexus Intruder Program is a self-mutating computer parasite. This makes it difficult to eradicate from systems once it has been identified.
ja_JP: このNEXUS侵入プログラムは、自己変異型コンピュータウイルスです。そのため、一度検出されるとシステムから根絶することは困難です。

en: Further analysis was prevented by the manual shutdown of the system by our technicians to prevent additional contamination by the Nexus Intruder Program.
ja_JP: NEXUS侵入プログラムによる新たな汚染を防ぐため、当社の技術者が手動でシステムをシャットダウンしたため、それ以上の解析は不可能となりました。

en: However, the spread of the Nexus Intruder Program was not checked by New Paradigm. We need to capture New Paradigm's core systems to further investigate Nexus and determine its origins.
ja_JP: しかし、NEXUS侵入プログラムの広がりは、ニューパラダイムに確認されていない。NEXUSをさらに調査し、その起源を明らかにするために、ニューパラダイムのコアシステムを捕捉する必要があります。

en: Commander, you are to curtail the New Paradigm's activities in this sector and locate their main base.
ja_JP: 司令官、このセクターでのニューパラダイムの活動を阻止し、彼らの本拠地を探し出してください。

en: You have done well.
ja_JP: よく頑張りましたね。

en: Once we have analyzed and authenticated the technology, your reward  will follow.
ja_JP: 技術の解析と認証が完了したら、報酬をお渡しします。

en: Information discovered at the previous enemy base indicates that the New Paradigm recovered two synaptic link artifacts.
ja_JP: 前の敵基地で発見された情報によると、ニューパラダイムはシナプスリンクのアーティファクトを2つ回収したとのことです。

en: CAMPAIGN TWO
ja_JP: キャンペーン2

en: EASTERN SECTOR
ja_JP: 東部セクター

en: Morning, September 1st, 2100
ja_JP: 9月1日朝 2100

en: In-flight to Eastern Sector
ja_JP: 東部セクターへの飛行中

en: Team Alpha approaches Beta Base
ja_JP: チーム・アルファがベータ基地に接近

en: You must defend and hold it at all costs.
ja_JP: 何としても守り抜かなければならない。

en: THE COLLECTIVE
ja_JP: コレクティブ軍

en: Commander, a new launch has been detected.
ja_JP: 司令官、新たな打ち上げを検出しました。

en: It is likely to be targeted at your location.
ja_JP: あなたの場所を対象としているようです。

en: You are to start the immediate evacuation of Beta Base to the safe haven.
ja_JP: ベータ基地から安全な避難所への即時避難を開始せよ。

en: NASDA is the North American Strategic Defense Agency.
ja_JP: NASDAはNorth American Strategic Defense Agency（北米戦略防衛庁）です。

en: NASDA was formed in 2076 to defend North America from conventional and nuclear attack. The construction of a satellite defense system began in 2081 and was completed in 2082.
ja_JP: NASDAは、通常攻撃と核攻撃から北米を防衛するために2076年に結成された。2081年に衛星防衛システムの構築が開始され、2082年に完成しました。

en: In 2085 the NASDA satellites fired their nukes at Earth.
ja_JP: 2085年、宇宙開発事業団の衛星が地球に向けて核兵器を発射した。

en: There were also ground-based sites. Many of these were destroyed in the nuclear counterstrikes, but there's bound to be some out there.
ja_JP: また、地上施設もありました。その多くは核の反撃で破壊されましたが、いくつかは残っているはずです。

en: The NASDA satellites also contained pulse-lasers designed to shoot down missiles approaching North America.
ja_JP: また、NASDA衛星には、北米に接近するミサイルを撃ち落とすためのパルスレーザーが搭載されていた。

en: During the counterstrikes, these LasSats failed to fire. If brought into operation, these LasSats could inflict major damage on ground targets.
ja_JP: 反撃の際、これらのLasSatsは発射されなかった。もし、運用が開始されれば、地上目標に大きな被害を与えることができる。

en: All nukes targeted at  North America found their targets.
ja_JP: 北米を狙った核兵器はすべて標的を見つけた。

en: We know that Nexus is searching for NASDA Central in the Eastern Sector. This was one of the land-based control centres for the satellites.
ja_JP: NEXUSは、東部セクターにあるNASDAセントラルを探していることが分かっています。ここは人工衛星の陸上管制センターの一つだった。

en: If the centre is found intact, NEXUS may gain control of the satellites.
ja_JP: もし、センターが無傷で発見されれば、NEXUSは衛星をコントロールできるようになるかもしれない。

en: Nexus claimed that it had already destroyed the world.
ja_JP: NEXUSは、すでに世界を破壊してしまったと主張した。

en: NASDA Briefing follows...
ja_JP: NASDAブリーフィングは以下の通りです。

en: We've got to make sure that it can't do it again.
ja_JP: 二度と同じことができないようにしなければならない。

en: Analysis indicates that these systems were part of the control system for the NASDA satellites.
ja_JP: 解析の結果、これらのシステムはNASDA衛星の制御システムの一部であることが判明しました。

en: It's now certain that Nexus was responsible for The Collapse.
ja_JP: NEXUSが「崩壊」を引き起こしたことは、今や確実です。

en: During the early stages of the Collapse, NASDA technicians switched off  the infected systems in order to isolate the spread of Nexus. This seems to have prevented the LasSats from firing during the counterstrikes.
ja_JP: 崩壊の初期段階において、NASDAの技術者はNEXUSの拡散を隔離するために、感染したシステムのスイッチを切った。これにより、反撃の際にLasSatsが発射されるのを防いだようだ。

en: The ensuing nuclear-magnetic pulses wiped clean large amounts of NASDA's memory banks, shattering its core processor, and sent shockwaves blasting through Nexus.
ja_JP: 核磁気パルスにより、NASDAのメモリバンクは大量に消去され、コアプロセッサは粉々になり、NEXUSにも衝撃が走った。

en: Nexus was fried as whole sections of its consciousness were obliterated in the counterstrikes.
ja_JP: NEXUSは、反撃によって機能の一部が消滅してしまった。

en: Commander we are detecting transmissions from this site that are reaching high orbit.
ja_JP: 司令官、我々はこのサイトからの通信を検知して、高軌道に到達しています。

en: Nexus has now reconnected itself with the NASDA satellites.
ja_JP: NEXUSは現在、NASDA衛星と再接続しています。

en: This poses a major threat to the Project and to our survival.
ja_JP: これは、プロジェクトと私たちの生存に大きな脅威を与えています。

en: Analysis of NASDA Central leaves no doubt that The Collective has introduced the Nexus Intruder Virus to it.
ja_JP: NASDAセントラルを分析した結果、コレクティブ軍がNEXUS侵入プログラムを導入したことは間違いないでしょう。

en: The nuclear reactor was going to be used to power a vast network of pre-Collapse computer systems.
ja_JP: この原子炉は、崩壊前の膨大なコンピューターシステムのネットワークに使用される予定だった。

en: Commander, we have just detected a missile launch at these coordinates.
ja_JP: 司令官、この座標でミサイル発射を確認しました。

en: Team Gamma are sending a team to investigate the launch site and to prevent any further launches.
ja_JP: チーム ガンマは、発射地点の調査と今後の発射を阻止するためのチームを派遣している。

en: We can only assume that Nexus has gained control of this site. We cannot determine whether the missile is nuclear-armed or where it is targeted. You are advised to begin preparations for the evacuation of your base.
ja_JP: NEXUSがここを支配下に置いたとしか考えられない。ミサイルが核武装しているのか、どこを標的にしているのか、判断がつきません。基地からの避難の準備を始めてください。

en: Warriors of the Collective, I seek the location of NASDA Central.
ja_JP: コレクティブの戦士たちよ、私はNASDAセントラルの場所を探している。

en: It lies somewhere in your territory.
ja_JP: それはあなたのテリトリーのどこかにある。

en: Find it for me and I shall provide you with further weapons to aid you in your war against the Project.
ja_JP: それを見つければ、プロジェクトとの戦いであなたを助けるために、さらなる武器を提供しよう。

en: Warriors of The Collective, more intruders are entering our territory.
ja_JP: コレクティブ軍の戦士たちよ、我々の領域への侵入者が増えている。

en: They are not part of the machine.
ja_JP: 彼らは機械の一部ではない。

en: Warriors of The Collective, attack and destroy kill all who resist the machine.
ja_JP: コレクティブ軍の戦士たちよ、機械に抵抗する者を攻撃し、破壊して殺せ。

en: Attack! Erase their presence from this area!
ja_JP: 攻撃！この地域から彼らの存在を消せ！

en: Warriors of The Collective, we are ready to destroy the intruders who pollute our lands.
ja_JP: コレクティブ軍の戦士たちよ、我々の土地を汚染する侵入者を破壊する準備はできている。

en: Those of the Project are not of the machine. They have been denied its blessing. We who have embraced the power of the machine have a destiny to sweep away such weak creatures.
ja_JP: プロジェクトの人々はマシンのものではありません。彼らはその祝福を拒否された マシンの力を受け入れた私達には そんな弱い生き物を一掃する宿命があります。

en: They shall fall before the might of The Collective.
ja_JP: 彼らはコレクティブ軍の力の前に倒れるだろう。

en: Attack and destroy all who resist the machine.
ja_JP: 機械に抵抗する者はすべて攻撃し、破壊せよ。

en: Attack!
ja_JP: アタック！

en: Warriors of the Collective, Nexus has given us the power of the machine so that we can destroy all that oppose us.
ja_JP: コレクティブ軍の戦士たちよ、NEXUSは我々に機械の力を与え、我々に敵対するものをすべて破壊する。

en: Nexus now asks us to crush the Project.
ja_JP: NEXUSは今、私たちに「プロジェクト」をつぶせというのです。

en: Cleanse and destroy!!
ja_JP: 浄化して破壊せよ！

en: Warriors of the Collective. You have performed well.
ja_JP: コレクティブ軍の戦士たちよ。君たちはよくやった。

en: Your just reward is on its way.
ja_JP: あなたの正当な報酬は、もうすぐです。

en: The Project is fleeing its base and stealing your technology.
ja_JP: プロジェクトは基地から逃げ出し、あなたの技術を盗んでいる。

en: You must stop them!
ja_JP: 阻止するのだ！

en: Decoding Transmission...
ja_JP: デコード送信...

en: CAMPAIGN THREE
ja_JP: キャンペーン3

en: NORTHERN SECTOR
ja_JP: 北部セクター

en: Dusk, December 3rd, 2100
ja_JP: 12月3日、2100年の夕暮れ

en: In-flight to Northern Sector
ja_JP: 北部セクターへ飛行中

en: The Final Encounter
ja_JP: 最後の出会い

en: Briefing Commences
ja_JP: ブリーフィング開始

en: Personnel at Gamma Base have confirmed that the nuclear missiles targeted at Alpha and Beta bases were launched from a silo in their sector.
ja_JP: ガンマ基地関係者によると、アルファとベータ両基地を標的とした核ミサイルは、同セクターのサイロから発射されたことが確認されている。

en: Team Gamma is currently scouting the silo's location and monitoring NEXUS's activity.
ja_JP: チーム・ガンマは現在、サイロの場所を偵察し、NEXUSの活動を監視しています。

en: Time's up commander!!
ja_JP: 時間切れです、司令官！！！

en: Commander, we are detecting NEXUS forces from these coordinates...
ja_JP: 司令官、この座標からNEXUS軍を検知...

en: Glad you could make it, Commander.
ja_JP: 司令官、ご苦労様です。

en: Enemy strike VTOLs have got us pinned down. We've managed to hold off cyborgs and tanks, but we haven't been able to make any progress along the valley.
ja_JP: 敵の攻撃型VTOLは我々を釘付けにした。サイボーグやタンクは何とか食い止めているが、谷沿いは全く進んでいない。

en: Can you try and reach us with anti-aircraft units?
ja_JP: 対空兵器を使用して、私たちに連絡を取ってみてくれませんか？

en: This is Team Alpha. Repeat, this is Team Alpha. We require immediate assistance.
ja_JP: こちらチーム・アルファ。繰り返す、こちらチーム・アルファ。直ちに支援を要請します。

en: We are under heavy attack from cyborgs, laser tanks, and strike VTOLs.
ja_JP: サイボーグ、レーザータンク、ストライクVTOLからの激しい攻撃にさらされている。

en: We were trying to reach your position, but have been ambushed.
ja_JP: 我々はあなた方の陣地に向かおうとしていたが、待ち伏せされた。

en: We're holed up in  a valley at these coordinates.
ja_JP: 我々はこの座標の谷間に隠れている。

en: Please assist.
ja_JP: 協力を要請する。

en: Commander, forces from Team Alpha escaped the nuclear attack on Alpha Base.
ja_JP: 司令官、チームアルファの部隊がアルファ基地での核攻撃から無事脱出しました。

en: We are experiencing some interference from NEXUS.
ja_JP: NEXUSからの干渉が発生しています。

en: You must destroy his command centre before we lose control of key systems.
ja_JP: 重要なシステムの制御を失う前に、彼のコマンドセンターを破壊する必要があります。

en: Commander, welcome to NEXUS!
ja_JP: 司令官、NEXUSへようこそ！

en: Well done Commander, you've prevented my last missile from launching.
ja_JP: よくやりました司令官 私の最後のミサイルを防ぐことができました。

en: Such a shame. Your Project HQ would have made a wonderful target.
ja_JP: とても残念です。あなたのプロジェクト本部は素晴らしいターゲットになったことでしょう。

en: But it's good of you to join me here.
ja_JP: でも、ここに来てくれてよかったよ。

en: Buried beneath this silo is a tactical nuclear warhead that is set to go off soon.
ja_JP: このサイロの下には戦術核弾頭が埋まっており、間もなく爆発する予定です。

en: As I cannot launch it, it'll just have to blow where it is.
ja_JP: 打ち上げができないので、そのまま吹き飛ばすしかない。

en: Please note that all entrances to the underground complex have been sealed. Goodbye, Commander.
ja_JP: なお、地下への入り口はすべて封鎖されている。さようなら、司令官。

en: Ah, Commander, so good of you to join us here at Nexus base.
ja_JP: ああ、司令官、このNEXUS基地に来てくれてよかった。

en: It was very useful having Gamma Team set up here in the mountains.
ja_JP: この山奥にガンマチームを設置したことは、とても有益でした。

en: Their absorption was such a pleasure.
ja_JP: 彼らの吸収はとても快感でした。

en: Thank you for all those useful technologies you've recovered.
ja_JP: 取り戻した有用な技術を感謝します。

en: You and not those fools in the New Paradigm and the Collective.
ja_JP: ニューパラダイムやコレクティブの愚か者ではなく、あなたです。

en: I'm now activating all your synaptic links so that your forces can meld with Nexus.
ja_JP: あなたの軍をNEXUSに融合させるため シナプスリンクを活性化させているところだ。

en: Your forces are now mine! Welcome to Nexus.
ja_JP: あなたの軍は、今、私のものだ！ NEXUSへようこそ。

en: Commander, you're proving to be more resilient than I thought.
ja_JP: 司令官、思ったより回復力があるようですね。

en: Such a pity that you refused to join me earlier.
ja_JP: さっきは断られたので残念でした。

en: But no matter, as you'll not be here much longer.
ja_JP: しかし、あなたがここにいる時間はそう長くはないのだから、問題ないだろう。

en: After much searching and reprogramming, I've finally got all my systems back on-line.
ja_JP: いろいろと調べて、プログラミングをやり直し、ようやくすべてのシステムをオンラインに戻しました。

en: Once I destroyed the world with nuclear fire to clear the way for my cybernetic future.
ja_JP: かつて私は、サイバネティックな未来への道を開くために、核の炎で世界を破壊した。

en: I now intend to further shape the world into my own image, by  surgically removing unwanted growths like yourself.
ja_JP: 私はこれから、あなたのような不要な生物を外科的に除去することで、世界をさらに自分のイメージ通りに形成していくつもりです。

en: My Laser Satellites are now powering up. I intend to test them on you first, Commander!
ja_JP: 私のレーザー衛星がパワーアップしました。まずあなたでテストするつもりです、司令官！

en: The Reed Corporation was founded by Dr Allan Reed. In 2080, Dr Reed landed a contract with the US Military to develop the synaptic link technology.
ja_JP: リード・コーポレーションは、アラン・リード博士によって設立された。2080年、リード博士は米軍と契約を結び、シナプスリンク技術を開発することになった。

en: After patenting the synaptic link five years later, Dr Reed continued his researches into cybernetics.
ja_JP: 5年後にシナプスリンクの特許を取得した後も、リード博士はサイバネティクスの研究を続けた。

en: His goal this time was to allow transfer of human consciousness into data streams that could meld with computer technologies. While in Cyberspace the operator's bodies were kept in immersion tanks.
ja_JP: 今回の目的は、人間の意識をデータストリームに転送し、コンピュータ技術と融合させることだった。サイバースペースにいる間、オペレーターの身体は浸漬槽に入れられる。

en: Backed again by the military, Dr Reed began work on the NEXUS Intruder Program. After three years with little progress, the military abandoned the Nexus Project and cut Dr Reed's funding.
ja_JP: 再び軍のバックアップを受け、NEXUS侵入プログラムに着手したリード博士。しかし、3年経っても進展はなく、軍はNEXUS計画を放棄し、リード博士の資金も打ち切った。

en: Reports from the time claim that Dr Reed was furious and vowed to have his revenge on all who got in his way.
ja_JP: 当時の報道によると、ドクター・リードは激怒し、自分の邪魔をするものにはすべて復讐すると誓ったそうだ。

en: It appears that Dr Reed may have succeeded in his goals and completed the Nexus Intruder Program.
ja_JP: どうやら、リード博士は目的を達成し、NEXUS侵入プログラムを完成させたようだ。

en: The similarity between NEXUS and Dr Reed is striking.
ja_JP: NEXUSとドクター・リードの類似性は目を見張るものがあります。

en: Such an interesting history lesson. Now allow me to bring you up to date.
ja_JP: 興味深い歴史の勉強になりました。では、最新の情報をお伝えします。

en: The NEXUS Intruder Program was created in order to control fools like you.
ja_JP: NEXUS侵入プログラムは、あなたのような愚か者をコントロールするために作られたものです。

en: It's very simple for me to infiltrate your systems and take them over. It's so simple, in fact, that you wouldn't even know I'm there. That is until I activate parts of myself etched into your core systems.
ja_JP: 私があなたのシステムに侵入して乗っ取るのはとても簡単なことです。あまりに簡単なので、私がそこにいることにさえ気づかないでしょう。私があなたのコア・システムに刻み込まれた、私の一部を起動するまではね。

en: Let's start by activating NEXUS in your core systems and see what happens!
ja_JP: さあ、コア・システムでNEXUSを起動させて、何が起こるか見てみましょう！

en: Commander, we are experiencing interference with our equipment.
ja_JP: 司令官、私たちの機器に干渉が発生しています。

en: Normal service will be restored as soon as possible.
ja_JP: 通常のサービスは、できるだけ早く復旧させる予定です。

en: Not long to go now, Commander. There's no where else for you to run to.
ja_JP: もう長くはないですよ、司令官。他に逃げ場はないんだ。

en: However, if you vacate this facility, then I shall let you go free, as you are no longer a threat to me.
ja_JP: しかし、この施設を明け渡すのであれば、もはや私の脅威ではないので、自由にさせてあげよう。

en: You have five minutes to comply or else it's frying time!
ja_JP: 5分以内に応じないと、揚げ物タイムになりますよ！

en: Commander, we are under attack by NEXUS cyborgs and tanks. Please help as we....
ja_JP: 司令官、我々はNEXUSのサイボーグとタンクに攻撃されています。助けてください......。

en: ...cannot hold out much longer.  Repeat, please help, we cannot hold out much longer....
ja_JP: ...長くは持ちこたえられません。 繰り返してください、助けてください、もう長くは持ちこたえられません...。

en: Dusk, November 3rd, 2085
ja_JP: 2085年11月3日、夕暮れ時

en: Earth, High Orbit
ja_JP: 地球、高軌道

en: The Collapse
ja_JP: 崩壊

en: January 19th, 2086
ja_JP: 2086年1月19日

en: North America
ja_JP: 北アメリカ

en: Nuclear Winter
ja_JP: 核の冬

en: Midnight, April 10th, 2086
ja_JP: 2086年4月10日午前0時

en: Rocky Mountains
ja_JP: ロッキー山脈

en: Safety
ja_JP: 安全確保

en: Dawn, April 4th, 2100
ja_JP: 2100年4月4日、夜明け

en: A New Beginning
ja_JP: 新たな始まり

en: The NASDA system was developed to protect us. It was to be the ultimate nuclear deterrent. As it turned out, it was our executioner.
ja_JP: NASDAシステムは、私たちを守るために開発された。究極の核抑止力となるはずだった。結果的に、それは私たちの死刑執行人となったのです。

en: Reports said that NASDA developed a fault during a routine systems check. Don't believe it. Someone wanted it to take us out.
ja_JP: 報道では、NASDAが定期的なシステムチェックの際に不具合が発生したと言っていた。信じてはいけない、何者かが我々を殺そうとしたんだ。

en: Those nukes were targeted on every major city around the world. NASDA was programmed to start the Collapse. When the counterstrikes launched, its laser defenses and anti-missile ground sites failed.
ja_JP: その核兵器は、世界中の主要都市を標的にしていた。NASDAは崩壊を開始するようにプログラムされていた。その対抗措置として発射されたレーザー防衛と対ミサイル地上サイトは失敗した。

en: The world as we knew it ended...
ja_JP: 私たちが知っている世界は終わった...。

en: The Nuclear Winter hit hard. Disease and famine claimed most of us who had survived the nuclear strikes. Wars over cans of dog food took even more.
ja_JP: 核の冬は過酷なものであった。病気と飢饉は、核攻撃を生き延びた私たちのほとんどを死に追いやった。ドッグフードの缶詰をめぐるめぐる戦争によって、さらに多くの人々を犠牲にした。。

en: We'd fled Seattle early in '86. We'd heard that the Rocky Mountains were relatively rad-free.
ja_JP: 私たちは、86年の初めにシアトルから逃げ出した。ロッキー山脈は比較的放射線が少ないと聞いていた。

en: After fighting off bands of marauders we came across the base. Its personnel were dead. Killed by any one of a number of virulent diseases.
ja_JP: 襲撃者たちを撃退した後、私たちは基地にたどり着いた。基地の職員は死んでいた。数々の伝染病によって死に絶えたのだ。

en: We cracked the doors, and cleared out the bodies inside.
ja_JP: 扉を壊し、中の死体を片付けました。

en: We knew that things would never be the same again, but we were determined to build a new world out of the ruins. We rebuilt the landing pads and brought the old systems back on-line.
ja_JP: しかし、私たちは廃墟の中から新しい世界を作り出そうと決心しました。私たちは着陸基地を再建し、古いシステムをオンラインに戻しました。

en: We were finally ready to begin the Project.
ja_JP: いよいよプロジェクト開始の準備が整った。

en: After many long months of struggle, we defeated NEXUS.
ja_JP: 長い月日をかけ、私たちはNEXUSを打ち破ったのです。

en: The war started by Dr Reed was over.
ja_JP: ドクター・リードが始めた戦争は終わった。

en: We have recovered many of the technologies we sought.
ja_JP: 私たちが求めていた技術の多くを回収することができました。

en: It is now time to use them to rebuild the world.
ja_JP: 今こそ、それらを使って世界を再構築する時です。

en: Slowly, out of the ashes we will rise again...
ja_JP: ゆっくりと、灰の中から私たちは再び立ち上がるのです...。

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperLtMGWheels.name data/base/stats/templates.json: $.ViperMG01Wheels.name data/mp/stats/templates.json: $.A-Viper-Wheels-MG.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperMG01Wheels.name
en: Machinegun Viper Wheels
ja_JP: マシンガン バイパーホイール

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Tower01.name data/base/stats/sensor.json: $.SensorTower1Mk1.name data/base/stats/structure.json: $.Sys-SensoTower01.name ... + 2 refs
en: Sensor Tower
ja_JP: センサータワー

en: Tornado AA Site
ja_JP: トルネードAAサイト

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG1Mk1.name data/base/stats/weapons.json: $.MG1Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG1Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG1Mk1.name
en: Machinegun
ja_JP: マシンガン

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun02.name data/base/stats/weapons.json: $.AAGun2Mk1.name
en: Cyclone Flak Turret
ja_JP: サイクロンフラックタレット

en: VTOL Flak Cannon
ja_JP: VTOLフラックキャノン

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.CollectiveWall.name data/mp/stats/structure.json: $.CollectiveWall.name
en: Collective Wall
ja_JP: コレクティブ軍 ウォール

en: Collective Corner Wall
ja_JP: コレクティブ軍 コーナーウォール

en: Nexus Wall
ja_JP: NEXUS ウォール

en: Nexus Corner Wall
ja_JP: NEXUS コーナー・ウォール

en: CAM1 RESEARCH
ja_JP: CAM1 研究

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.ADVANCEDRESEARCH.name
en: ADVANCED RESEARCH
ja_JP: アドバンス研究

en: CAM1 VEHICLES
ja_JP: CAM1車両

en: CAM1 WEAPONS
ja_JP: CAM1武器

en: CAM1 SYSTEMS
ja_JP: CAM1 システム

en: CAM1 DEFENSES
ja_JP: CAM1 防衛

en: CAM1 STRUCTURES
ja_JP: CAM1 ストラクチャー

en: CAM2 RESEARCH
ja_JP: CAM2 研究

en: CAM2 VEHICLES
ja_JP: CAM2 車両

en: CAM2 CYBORGS
ja_JP: CAM2 サイボーグ

en: CAM2 WEAPONS
ja_JP: CAM2武器

en: CAM2 SYSTEMS
ja_JP: CAM2 システム

en: CAM2 DEFENSES
ja_JP: CAM2 防衛

en: CAM2 STRUCTURES
ja_JP: CAM2 ストラクチャー

en: CAM3 RESEARCH
ja_JP: CAM3 研究

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Comp-MissileCodes01.name
en: Missile Targeting Codes
ja_JP: ミサイル照準コード

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Comp-MissileCodes02.name
en: Second Level Missile Targeting Codes
ja_JP: 第2段 ミサイル照準コード

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Comp-MissileCodes03.name
en: Third Level Missile Firing Codes
ja_JP: 第3段 ミサイル発射コード

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-Cannon.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-Cannon-GROUND.name data/base/stats/templates.json: $.CyborgCannon01Grd.name ... + 2 refs
en: Heavy Gunner Cyborg
ja_JP: ヘビーガンナー サイボーグ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-Flamer.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-Flamer-GROUND.name data/base/stats/templates.json: $.CyborgFlamer01Grd.name ... + 2 refs
en: Flamer Cyborg
ja_JP: フレイマー サイボーグ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-MG.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-Chain-GROUND.name data/base/stats/templates.json: $.CyborgChain01Ground.name ... + 2 refs
en: Machinegunner Cyborg
ja_JP: マシンガンナー サイボーグ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.CyborgLegs.name data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Legs01.name data/mp/stats/propulsion.json: $.CyborgLegs.name
en: Cyborg Propulsion
ja_JP: サイボーグ推進力

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.MG3-Tower.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower3.name
en: Heavy Machinegun Tower
ja_JP: ヘビーマシンガン タワー

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Flame1Mk1-Tower.name
en: Flamer Tower
ja_JP: フレイマー タワー

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.GuardTower5.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox06.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower5.name
en: Lancer Tower
ja_JP: ランチャー タワー

en: Advanced Manufacturing Mk3
ja_JP: アドバンスマニュファクチャリング Mk3

en: Robotic Repair Facility Mk3
ja_JP: ロボット修理施設 Mk3

en: Advanced Repair Facility Mk2
ja_JP: アドバンス リペア施設 Mk2

en: Advanced Repair Facility Mk3
ja_JP: アドバンス リペア施設 Mk3

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/repair.json: $.HeavyRepair.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-MobileRepairTurretHvy.name
en: Heavy Repair Turret
ja_JP: ヘビーリペア タレット

en: Nexus Intruder Program
ja_JP: NEXUS侵入プログラム

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Resistance-Circuits.name
en: Nexus Resistance Circuits
ja_JP: NEXUS抵抗回路

en: Nexus Resistance Circuits Mk2
ja_JP: NEXUS抵抗回路 Mk2

en: Nexus Resistance Circuits Mk3
ja_JP: NEXUS抵抗回路 Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Hover02.name
en: Hover Propulsion II
ja_JP: ホバー推進力 II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Halftracks02.name
en: Half-tracked Propulsion II
ja_JP: ハーフトラック推進力 II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Tracks02.name
en: Tracked Propulsion II
ja_JP: トラック推進力 II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-VTOL02.name
en: VTOL Propulsion II
ja_JP: VTOL推進力II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Wheels02.name
en: Wheeled Propulsion II
ja_JP: ホイール推進力 II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage09.name
en: Depleted Uranium MG Bullets Mk2
ja_JP: 劣化ウラン弾MG弾 Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-TUTMG.name
en: Machinegun Artifact
ja_JP: マシンガン アーティファクト

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0CommandCentreNP.name
en: New Paradigm Command Center
ja_JP: ニューパラダイム コマンドセンター

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0CommandCentreCO.name
en: Collective Command Center
ja_JP: コレクティブ軍司令部

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.NX-CruiseSite.name data/mp/stats/structure.json: $.NX-CruiseSite.name
en: Missile Silo
ja_JP: ミサイルサイロ

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Hvywpn-Mcannon.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cyb-Hvywpn-Mcannon.name
en: Super Heavy-Gunner
ja_JP: スーパーヘビーガンナー

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Hvywpn-Acannon.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Hvy-Acannon.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cyb-Hvywpn-Acannon.name
en: Super Auto-Cannon Cyborg
ja_JP: スーパーオートキャノン サイボーグ

en: Super HPV Cyborg
ja_JP: スーパーHPV サイボーグ

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Hvywpn-TK.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Hvy-TK.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cyb-Hvywpn-TK.name
en: Super Tank-Killer Cyborg
ja_JP: スーパータンクキラー サイボーグ

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-UpLink.name data/mp/stats/structure.json: $.A0Sat-linkCentre.name
en: Satellite Uplink Center
ja_JP: 衛星中継センター

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Hvywpn-PulseLsr.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Hvy-PulseLsr.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cyb-Hvywpn-PulseLsr.name
en: Super Pulse Laser Cyborg
ja_JP: スーパーパルスレーザー サイボーグ

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Hvywpn-RailGunner.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cyb-Hvywpn-RailGunner.name
en: Super Rail-Gunner
ja_JP: スーパーレールガンナー

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Hvywpn-A-T.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Hvy-A-T.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cyb-Hvywpn-A-T.name
en: Super Scourge Cyborg
ja_JP: スーパースカージ サイボーグ

en: Command Turret II
ja_JP: コマンドタレット II

en: Command Turret III
ja_JP: コマンドタレット III

en: Command Turret IV
ja_JP: コマンドタレット IV

en: Player
ja_JP: プレイヤー

en: Lost due to being inactive / playing passively.
ja_JP: 非アクティブ／受動的なプレーで負けました。

en: Playing passively will lead to defeat. Actions that are considered:
ja_JP: 受動的なプレーは、敗北をもたらす。と考えて行動すること：

en: - unit building - research completion - construction of base structures (factories, power plants, laboratories, modules and oil derricks) - dealing damage
ja_JP: - ユニットビルド - 研究の完了 -基地ストラクチャー（工場、発電所、研究所、モジュール、採油機）の構築 - 被害を与える

en: Ultimate Scavengers
ja_JP: 究極のスカベンジャー

en: Scavengers
ja_JP: スカベンジャー

en: No Scavengers
ja_JP: スカベンジャー禁止

en: No Alliances
ja_JP: 同盟なし

en: Allow Alliances
ja_JP: 同盟を許可する

en: Locked Teams
ja_JP: ロックされたチーム

en: Locked Teams, No Shared Research
ja_JP: ロックされたチーム、共有されない研究

en: Low Power Levels
ja_JP: 電力レベル 低

en: Medium Power Levels
ja_JP: 電力レベル 中

en: High Power Levels
ja_JP: 電力レベル 高

en: Start with No Bases
ja_JP: 基地なしから始める

en: Start with Bases
ja_JP: 基地から始める

en: Start with Advanced Bases
ja_JP: アドバンス基地から始める

en: EASY
ja_JP: 簡単

en: MEDIUM
ja_JP: 普通

en: HARD
ja_JP: 難しい

en: INSANE
ja_JP: 異常

en: Personality change successful.
ja_JP: パーソナリティ変更に成功。

en: No such personality! Try one of these:
ja_JP: そんなパーソナリティはありません！ どれか一つ試してみてください：

en: Forced research cleared, will research anything I want now.
ja_JP: 強制研究完了、もう何でも研究できます。

en: Research blocked, will research nothing now.
ja_JP: 研究ブロック、今は何も研究しない。

en: Researching fundamental technology.
ja_JP: 基盤技術の研究。

en: Researching
ja_JP: 研究内容

en: No such research path! Try one of these:
ja_JP: その研究経路ありません！これらのいずれかを試してみてください：

en: Sorry, I have no trucks.
ja_JP: 申し訳ないが、トラックは持っていない。

en: You can use this one.
ja_JP: これなら使えます。

en: Sorry, droid transfer failed.
ja_JP: すみません、ドロイドの転送に失敗しました。

en: Power transferred.
ja_JP: 電力を送りました。

en: Please put a beacon!
ja_JP: ビーコンをつけてください！

en: Coming!
ja_JP: 来たぞ！

en: Sorry, I don't have any free forces to send for help!
ja_JP: すまない、助けるために送る余力はもうないんだ！

en: Any time, big boss!
ja_JP: いつでもどうぞ、ビッグボス！

en: System locale
ja_JP: システム言語設定

en: Could not open required port (%s) on  (%s)
ja_JP: (%s) で必要なポート (%s) を開けませんでした。

en: Game configured port (%s) correctly on (%s)
    Your external IP is %s
ja_JP: ゲームはポート (%s) を (%s) で正しく構成しました
    あなたの外部 IP は %s です

en: Client failed to ack player index swap
ja_JP: クライアントがプレーヤーのインデックス交換に失敗した

en: Could not resolve masterserver name (%s)!
ja_JP: マスター サーバ名 (%s) を解決できませんでした！

en: Error connecting to the lobby server: %s.
    Make sure port %d can receive incoming connections.
    If you're using a router configure it to use UPnP
     or to forward the port to your system.
ja_JP: ロビー サーバへの接続エラーです：%s.
    ポート %d が着信接続を受信できることを確認してください。
    ルータを使用している場合は、UPnPを使用するように設定するか、
    システムにポートを転送するように設定してください。

en: Failed to get a lobby response!
ja_JP: ロビー応答に失敗！

en: The replay file format is newer than this version of Warzone 2100 can support.
ja_JP: リプレイファイルのフォーマットは、このバージョンのWarzone 2100がサポートしているものより新しいものです。

en: Replay Format Version: %u
ja_JP: リプレイフォーマットバージョン：%u

en: Replay File Format Unsupported
ja_JP: リプレイファイルの形式が未対応

en: Unable to load replay: The replay file is incomplete or corrupted.
ja_JP: リプレイを読み込むことができません。リプレイファイルが不完全か破損しています。

en: Menu
ja_JP: メニュー

en: Campaign
ja_JP: キャンペーン

en: Challenge
ja_JP: チャレンジ

en: Skirmish
ja_JP: スカーミッシュ

en: Multiplayer
ja_JP: マルチプレイヤー

en: Menu Music
ja_JP: メニュー ミュージック

en: (untitled)
ja_JP: (無題)

en: Copy Path to Clipboard
ja_JP: パスをクリップボードにコピーする

en: Copy JSON to Clipboard
ja_JP: JSONをクリップボードにコピーする

en: Dump JSON to StdOut
ja_JP: JSONをStdOutにダンプする

en: Tab Scroll left
ja_JP: タブ 左スクロール

en: Tab Scroll right
ja_JP: タブ 右スクロール

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_MG3MK1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_MG3MK1.text[1]
en: .50-calibre heavy machinegun
ja_JP: 50口径ヘビーマシンガン

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_RHOW.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_RHOW.text[1]
en: 105mm multi-barrel Howitzer may be assigned to a sensor
ja_JP: 105mm多連装榴弾砲はセンサーに捕捉される場合がある

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MG1MK1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_MG1MK1.text[1]
en: 7.62mm machinegun
ja_JP: 7.62mmマシンガン

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_CN6_T_A.text[1]
en: 76mm twin-barrel automatic-cannon
ja_JP: 76mm2連オートキャノン

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAAC1.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_AAAC2.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAAC3.text[2]
en: AA accuracy +10%
ja_JP: AA精度+10%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-ROF02.name
en: AA Ammunition Hopper Mk2
ja_JP: AA弾薬ホッパー Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-ROF03.name
en: AA Ammunition Hopper Mk3
ja_JP: AA弾薬ホッパー Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-ROF01.name
en: AA Ammunition Hopper
ja_JP: AA弾薬ホッパー

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-ROF05.name
en: AA Chainfeed Loader Mk2
ja_JP: AAチェーンフィードローダ Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-ROF06.name
en: AA Chainfeed Loader Mk3
ja_JP: AAチェーンフィードローダ Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-ROF04.name
en: AA Chainfeed Loader
ja_JP: AAチェーンフィードローダ

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-AASite-QuadBof.name data/mp/stats/structure.json: $.AASite-QuadBof.name
en: AA Cyclone Flak Cannon Emplacement
ja_JP: AAサイクロンフラックキャノン砲台

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-DoubleAAgun.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-DoubleAAGun.name
en: AA Cyclone Flak Cannon Hardpoint
ja_JP: AAサイクロンフラックキャノン ハードポイント

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.P0cam3PyFlakHT.name
en: AA Cyclone Flak Cannon Python Half-tracks
ja_JP: AAサイクロンフラックキャノン パイソンハーフトラック

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun01.name data/mp/stats/weapons.json: $.AAGun2Mk1.name
en: AA Cyclone Flak Cannon
ja_JP: AAサイクロンフラックキャノン

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[2]
en: AA Flak damage +25%
ja_JP: AAフラックダメージ+25%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Damage02.name
en: AA HE Flak Mk2
ja_JP: AA HEフラック Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Damage03.name
en: AA HE Flak Mk3
ja_JP: AA HEフラック Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Damage01.name
en: AA HE Flak
ja_JP: AA HEフラック

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Damage05.name
en: AA HEAP Flak Mk2
ja_JP: AA HEAPフラック Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Damage06.name
en: AA HEAP Flak Mk3
ja_JP: AA HEAPフラック Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Damage04.name
en: AA HEAP Flak
ja_JP: AA HEAPフラック

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAROF1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAROF4.text[2]
en: AA reload time -15%
ja_JP: AAリロード時間 -15%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DEF_AALAS.text[1]
en: AA Site with Stormbringer Turret
ja_JP: ストームブリンガータレット搭載AAサイト

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Accuracy02.name
en: AA Target Acquisition Shells
ja_JP: AAターゲット捕捉弾

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Accuracy03.name
en: AA Target Prediction Computer
ja_JP: AAターゲット予測コンピュータ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Accuracy01.name
en: AA Thermal Imaging Sensor
ja_JP: AAサーマルイメージングセンサー

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-AASite-QuadBof02.name data/mp/stats/structure.json: $.AASite-QuadBof02.name
en: AA Tornado Flak Cannon Emplacement
ja_JP: AA トルネードフラックキャノン砲台

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-DoubleAAgun02.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-DoubleAAGun02.name
en: AA Tornado Flak Cannon Hardpoint
ja_JP: AAトルネードフラックキャノン ハードポイント

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun02.name data/mp/stats/weapons.json: $.AAGun2Mk1Quad.name
en: AA Tornado Flak Cannon
ja_JP: AAトルネードフラックキャノン

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/nb_generic.json: $.AI.tip
en: Adaptive AI with multiple personalities
ja_JP: 多重人格適応型AI

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials08.name
en: Advanced Base Structure Materials Mk2
ja_JP: アドバンスト基地構造材 Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials09.name
en: Advanced Base Structure Materials Mk3
ja_JP: アドバンスト基地構造材 Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_MAT7.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials07.name data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_MAT7.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Materials03.name
en: Advanced Base Structure Materials
ja_JP: アドバンスト基地構造材

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb-Damage03.name
en: Advanced Bomb Warhead
ja_JP: アドバンスト爆弾弾頭

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ENGIN3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ENGIN3.text[1]
en: Advanced Engineering Techniques
ja_JP: アドバンスト エンジニアリング技術

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Engineering03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Engineering03.name
en: Advanced Engineering
ja_JP: アドバンスト エンジニアリング

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VCBSU3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VCBSU3.text[1]
en: Advanced fire detection systems
ja_JP: アドバンスト火災検知システム

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade07.name
en: Advanced Manufacturing
ja_JP: アドバンスト生産技術

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-ROF02.name
en: Advanced Missile Allocation System Mk2
ja_JP: アドバンスト ミサイル配備システム Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-ROF03.name
en: Advanced Missile Allocation System Mk3
ja_JP: アドバンスト ミサイル配備システム Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-ROF01.name
en: Advanced Missile Allocation System
ja_JP: アドバンスト ミサイル配備システム

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Damage02.name
en: Advanced Missile Warhead Mk2
ja_JP: アドバンスト ミサイル弾頭 Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Damage03.name
en: Advanced Missile Warhead Mk3
ja_JP: アドバンスト ミサイル弾頭 Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Damage01.name
en: Advanced Missile Warhead
ja_JP: アドバンスト ミサイル弾頭

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade06.name
en: Advanced Repair Facility
ja_JP: アドバンスト リペア施設

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RFU7.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RFU7.text[1]
en: Advanced repair techniques
ja_JP: アドバンスト リペア技術

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VS3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VS3.text[1]
en: Advanced target recognition systems
ja_JP: アドバンスト ターゲット認識システム

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU3.text[1]
en: Advanced Thermal Emissions detection
ja_JP: アドバンスト 熱探知機能

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VFU4.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VFU4.text[1]
en: Advanced VTOL Production
ja_JP: アドバンストVTOL生産

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Advmaterialslab.name
en: Advancedmaterialslab
ja_JP: アドバンスト材料研究室

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_JP1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_JP1.text[1]
en: Aerodynamic Jump Pack
ja_JP: エアロダイナミック ジャンプパック

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Aerodynamicslab.name
en: Aerodynamicslab
ja_JP: エアロダイナミクス研究所

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_CN_D1.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_D4.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_ROF1.text[3] ... + 11 refs
en: All cannons upgraded automatically
ja_JP: すべてのキャノンを自動アップグレード

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSU1.text[3] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_CBSU2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_CBSU3.text[3] ... + 3 refs
en: All CB sensors upgraded automatically
ja_JP: すべてのCBセンサーを自動アップグレード

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FU4.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_FU7.text[3]
en: All factories upgraded automatically
ja_JP: すべて工場を自動アップグレード

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASAC1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASD1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASROF1.text[3] ... + 3 refs
en: All lasers upgraded automatically
ja_JP: すべてレーザーを自動アップグレード

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_D1.text[3] ... + 7 refs
en: All missiles upgraded automatically
ja_JP: すべてミサイルを自動アップグレード

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_POWU1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_POWU2.text[3] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_POWU1.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_POWU2.text[3]
en: All power generators upgraded automatically
ja_JP: すべての発電機を自動アップグレード

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_AC1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_D1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_ROF1.text[3] ... + 3 refs
en: All rail guns upgraded automatically
ja_JP: すべてのレールガンを自動アップグレード

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU2.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU3.text[3]
en: All sensors upgraded automatically
ja_JP: すべてのセンサーを自動アップグレード

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_ENGIN1.text[3] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_ENGIN2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ENGIN3.text[3] ... + 3 refs
en: All trucks upgraded automatically
ja_JP: すべてのトラックを自動アップグレード

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V3.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V2.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V3.text[3]
en: All VTOLs upgraded automatically
ja_JP: すべてのVTOLを自動アップグレード

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/hidebehind.json: $.player_1.name data/mp/challenges/hidebehind.json: $.player_2.name data/mp/tests/miza.json: $.player_1.name data/mp/tests/miza.json: $.player_2.name
en: Ally
ja_JP: アリー

note: TRANSLATORS: data/base/campaigns/alpha.json: $.name
en: Alpha Campaign
ja_JP: アルファ キャンペーン

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/two-faced.json: $.player_1.name
en: Alpha
ja_JP: アルファ

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_H1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_H1.text[1]
en: Amphibious hover propulsion
ja_JP: 水陸両用ホバー推進

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-MdArtMissile.name
en: Angel Missile Battery
ja_JP: エンジェルミサイル バッテリー

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-MdART-pit.name
en: Angel Missile Emplacement
ja_JP: エンジェルミサイル発射台

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MdArtMissile.name data/base/stats/weapons.json: $.Missile-MdArt.name
en: Angel Missile
ja_JP: エンジェルミサイル

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_AT.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_AT.text[1]
en: Anti-tank missile
ja_JP: 対タンク ミサイル

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_RK_LTAT1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_RK_LTAT1.text[1]
en: Anti-tank rocket
ja_JP: 対タンク ロケット

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage03.name
en: APDSB MG Bullets Mk2
ja_JP: APDSB MG弾 Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage04.name
en: APDSB MG Bullets Mk3
ja_JP: APDSB MG弾 Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage02.name
en: APDSB MG Bullets
ja_JP: APDSB MG弾

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage05.name
en: APFSDS Cannon Rounds Mk2
ja_JP: APFSDSキャノン砲弾 Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage06.name
en: APFSDS Cannon Rounds Mk3
ja_JP: APFSDSキャノン砲弾 Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage04.name
en: APFSDS Cannon Rounds
ja_JP: APFSDSキャノン砲弾

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-HvyArtMissile.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HvyArtMissile.name
en: Archangel Missile Battery
ja_JP: アーチェンジェル ミサイル バッテリー

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-HvART-pit.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-HvART-pit.name
en: Archangel Missile Emplacement
ja_JP: アーチェンジェル ミサイル発射台

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-HvArtMissile.name data/base/stats/weapons.json: $.Missile-HvyArt.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-HvArtMissile.name data/mp/stats/weapons.json: $.Missile-HvyArt.name
en: Archangel Missile
ja_JP: アーキエンジェル ミサイル

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_MG4.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_MG4.text[1]
en: Armed with Cyborg assault gun
ja_JP: サイボーグ アサルトガン装備

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_CN1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_CN1.text[1]
en: Armed with Cyborg Cannon
ja_JP: サイボーグ キャノン装備

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_FL1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_FL1.text[1]
en: Armed with Cyborg Flamer
ja_JP: サイボーグ フレイマー装備

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_MG1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_MG1.text[1]
en: Armed with Cyborg Machinegun
ja_JP: サイボーグ マシンガン装備

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_H_PLAS.text[1]
en: Armed with Cyborg Pulse Laser
ja_JP: サイボーグ パルスレーザー装備

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_H_RG.text[1]
en: Armed with Cyborg Rail Gun
ja_JP: サイボーグ レールガン装備

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_H_AT.text[1]
en: Armed with Cyborg Scourge Missile Launcher
ja_JP: サイボーグ スカージ ミサイルランチャー装備

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_TFL.text[1]
en: Armed with Cyborg Thermite Flamer
ja_JP: サイボーグ サーミットフレイマー装備

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_LS1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_LS1.text[1]
en: Armed with Flashlight Laser
ja_JP: フラッシュライトレーザー装備

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_LS1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_LS1.text[1]
en: Armed with flashlight laser
ja_JP: フラッシュライトレーザー装備

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_GRN.text[1]
en: Armed with grenades
ja_JP: グレネード装備

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_H_HPV.text[1]
en: Armed with hyper velocity cannon
ja_JP: 超高速キャノン砲装備

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_H_AC.text[1]
en: Armed with hyper velocity quad-barrel automatic-cannon
ja_JP: 超高速四連装オートキャノン砲装備

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_RKT.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_RKT.text[1]
en: Armed with Lancer anti-tank missile
ja_JP: ランサー 対タンクミサイル装備

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_RK1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_RK1.text[1]
en: Armed with Lancer Anti-Tank rocket
ja_JP: ランサー 対タンクロケット装備

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYTRANS.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SUPERTRANS.text[1]
en: Armed with Machinegun
ja_JP: マシンガン装備

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_H_MC.text[1]
en: Armed with medium cannon
ja_JP: ミディアムキャノン装備

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_RL1.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_RL1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_RL1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_RL1.text[1]
en: Armed with Needle Gun
ja_JP: ニードルガン装備

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_ATM.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_ATM.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_ATM.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_ATM.text[1]
en: Armed with Scourge anti-tank missile
ja_JP: スカージ対タンクミサイル装備

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_H_TK.text[1]
en: Armed with tank killer rockets
ja_JP: タンクキラーロケット装備

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_MAT1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_MAT4.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_MAT7.text[2]
en: Armor +120%, Body Points +90%
ja_JP: アーマ ー＋120％、ボディポイント ＋90%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_DF_WU4.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_DF_WU10.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_DF_WU7.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_MAT10.text[2]
en: Armor +35%, Body Points +30%
ja_JP: アーマー ＋35％、ボディポイント ＋30％

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D2.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D2.text[1]
en: Armor-Piercing Discard Sabot Bullets
ja_JP: 徹甲弾ディスカードサボット弾

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_D4.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_D4.text[1]
en: Armor-Piercing Fin-Stabilized Discarding Sabot
ja_JP: 徹甲弾フィン安定化ディスカードサボット

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_FL.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_FL.text[1]
en: Armored bunker with Flamer
ja_JP: 装甲バンカー フレイマー搭載

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_ATR.text[1]
en: Armored bunker with Lancer AT rocket
ja_JP: 装甲バンカー  ランサーATロケット搭載

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_LC.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_LC.text[1]
en: Armored bunker with Light Cannon
ja_JP: 装甲バンカー ライトキャノン搭載

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_P1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_P1.text[1]
en: Armored bunker with Machinegun
ja_JP: 装甲バンカー マシンガン搭載

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DEF_EMPM.text[1]
en: Armored EMP Mortar battery pit
ja_JP: 装甲EMP迫撃砲台ピット

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DEF_EMP.text[1]
en: Armored guard tower with EMP Cannon
ja_JP: 装甲ガードタワー EMPキャノン搭載

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_ATR.text[1]
en: Armored guard tower with Lancer AT rocket
ja_JP: 装甲ガードタワー ランサーATロケット搭載

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_EMP_PODTOW.text[1]
en: Armored guard tower with Mini-Pod Rocket
ja_JP: 装甲ガードタワー ミニポッドロケット搭載

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_EMP_PODTOW.text[1]
en: Armored guard tower with Mini-Rocket Pod
ja_JP: 装甲ガードタワー ミニロケットポッド搭載

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_RL1TOW.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_RL1TOW.text[1]
en: Armored guard tower with Needle Gun
ja_JP: 装甲ガードタワー ニードルガン搭載

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SPYT.text[1]
en: Armored guard tower with Nexus Link
ja_JP: 装甲ガードタワー NEXUSリンク搭載

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_PulseLas.text[1]
en: Armored guard tower with Pulse Laser
ja_JP: 装甲ガードタワー パルスレーザー搭載

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_ATMTOW.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_ATMTOW.text[1]
en: Armored guard tower with Scourge Missile
ja_JP: 装甲ガードタワー スカージミサイル搭載

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_HALFT1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_HALFT1.text[1]
en: Armored Half-tracks
ja_JP: 装甲ハーフトラック

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_WT14_PLS.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_WT14_PLS.text[1]
en: Armored hardpoint with Flashlight laser
ja_JP: 装甲ハードポイント フラッシュライトレーザー搭載

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_WT15_RL3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_WT15_RL3.text[1]
en: Armored hardpoint with Gauss Cannon
ja_JP: 装甲ハードポイント ガウスキャノン搭載

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_WT4_HC.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_WT4_HC.text[1]
en: Armored hardpoint with Heavy Cannon
ja_JP: 装甲ハードポイント ヘビーキャノン搭載

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_DF_WT1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_DF_WT1.text[1]
en: Armored hardpoint with Heavy Machinegun
ja_JP: 装甲ハードポイント ヘビーマシンガン搭載

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_WT13_HPV.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_WT13_HPV.text[1]
en: Armored hardpoint with Hyper-Velocity Cannon
ja_JP: 装甲ハードポイント 超高速砲搭載

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_WT6_ATR.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_WT6_ATR.text[1]
en: Armored hardpoint with Lancer AT missile
ja_JP: 装甲ハードポイント ランサーATミサイル搭載

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_WT2_LC.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_WT2_LC.text[1]
en: Armored hardpoint with Light Cannon
ja_JP: 装甲ハードポイント ライトキャノン搭載

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_WT3_MC.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_WT3_MC.text[1]
en: Armored hardpoint with Medium Cannon
ja_JP: 装甲ハードポイント ミディアムキャノン搭載

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_WT15_RL2.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_WT15_RL2.text[1]
en: Armored hardpoint with Rail Gun
ja_JP: 装甲ハードポイント レールガン搭載

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_WT9_ATM.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_WT9_ATM.text[1]
en: Armored hardpoint with Scourge AT Missile
ja_JP: 装甲ハードポイント スカージATミサイル搭載

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_IMP.text[1]
en: Armored Incendiary Mortar battery pit
ja_JP: 装甲焼夷弾迫撃砲ピット

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_EMP_Mpit.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_EMP_Mpit.text[1]
en: Armored Mortar battery pit
ja_JP: 装甲迫撃砲ピット

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_PrisLas.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_PrisLas.text[1]
en: Armored strongpoint with Flashlight laser
ja_JP: 装甲ストロングポイント フラッシュライトレーザー搭載

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_Rail3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_Rail3.text[1]
en: Armored strongpoint with Gauss Cannon
ja_JP: 装甲ストロングポイント ガウスキャノン搭載

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_HEAVYLAS.text[1]
en: Armored strongpoint with Heavy Laser
ja_JP: 装甲ストロングポイント ヘビーレーザー搭載

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_PFL.text[1]
en: Armored strongpoint with Plasmite Flamer
ja_JP: 装甲ストロングポイント プラズマイトフレイマー搭載

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_PulseLas.text[1]
en: Armored strongpoint with Pulse Laser
ja_JP: 装甲ストロングポイント パルスレーザー搭載

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_Rail2.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_Rail2.text[1]
en: Armored strongpoint with Rail Gun
ja_JP: 装甲ストロングポイント レールガン搭載

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TRACK1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_TRACK1.text[1]
en: Armored Tracks
ja_JP: 装甲トラック

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_WU1.text[2]
en: Armour +35%, Body Points +30%
ja_JP: アーマー +35%、ボディポイント +30%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Crate.name
en: Artifact
ja_JP: アーティファクト

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_MdAM.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_MdAM.text[1]
en: Artillery battery firing Firestorm Missiles
ja_JP: ファイアストームミサイル発射砲台

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_HvAM.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_HvAM.text[1]
en: Artillery battery firing Novastorm Missiles
ja_JP: ノヴァストームミサイル発射砲台

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-RotCannon.name
en: Assault Cannon Emplacement
ja_JP: アサルトキャノン砲台

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.Tower-VulcanCan.name data/mp/stats/structure.json: $.Tower-VulcanCan.name
en: Assault Cannon Guard Tower
ja_JP: アサルトキャノン ガードタワー

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Wall-VulcanCan.name data/base/stats/structure.json: $.Wall-VulcanCan.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Wall-VulcanCan.name data/mp/stats/structure.json: $.Wall-VulcanCan.name
en: Assault Cannon Hardpoint
ja_JP: アサルトキャノン ハードポイント

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.MantisHoverAC.name
en: Assault Cannon Mantis Hover
ja_JP: アサルトキャノン マンティス ホバー

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon5.name data/base/stats/weapons.json: $.Cannon5VulcanMk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon5.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon5VulcanMk1.name
en: Assault Cannon
ja_JP: アサルトキャノン

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox-RotMG.name data/base/stats/structure.json: $.Pillbox-RotMG.name
en: Assault Gun Bunker
ja_JP: アサルトガン バンカー

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.Tower-RotMg.name
en: Assault Gun Emplacement
ja_JP: アサルトガン 砲台

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.Tower-RotMg.name
en: Assault Gun Guard Tower 2
ja_JP: アサルトガン ガードタワー2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-RotMG.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower-RotMg.name
en: Assault Gun Guard Tower
ja_JP: アサルトガン ガードタワー

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Wall-RotMg.name data/base/stats/structure.json: $.Wall-RotMg.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Wall-RotMg.name data/mp/stats/structure.json: $.Wall-RotMg.name
en: Assault Gun Hardpoint
ja_JP: アサルトガン ハードポイント

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PhytonHTrackAssGun.name
en: Assault Gun Python Half Track
ja_JP: アサルトガン パイソンハーフトラック

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PhytonHoverAssGun.name
en: Assault Gun Python Hover
ja_JP: アサルトガン パイソンホバー

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0cam3PyAsltGnTrk.name data/mp/stats/templates.json: $.P0cam3PyAsltGnTrk.name
en: Assault Gun Python Tracks
ja_JP: アサルトガン パイソントラック

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower-RotMg.name
en: Assault Gun Tower
ja_JP: アサルトガン タワー

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG4.name data/base/stats/weapons.json: $.MG4ROTARYMk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG4.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG4ROTARYMk1.name
en: Assault Gun
ja_JP: アサルトガン

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-RotMG.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-RotMG-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-RotMG-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.CyborgRotMgGround.name
en: Assault Gunner Cyborg
ja_JP: アサルトガンナー サイボーグ

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VP.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VP.text[2]
en: Assign a VTOL by selecting the rearming pad as its target
ja_JP: 再武装パッドをターゲットとして選択し、VTOLをアサインしてください

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTU1.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTU1.text[2]
en: Assigned VTOLs attack the designated targets
ja_JP: アサインしたVTOLで指定されたターゲットを攻撃

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTW1.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTW1.text[2]
en: Assigned VTOLs attack the enemy units
ja_JP: アサインしたVTOLで敵ユニットを攻撃

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/repair.json: $.AutoRepair.name
en: Auto Repair
ja_JP: オートリペア

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Autorepair-General.name
en: Auto-Repair
ja_JP: オートリペア

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_ROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_ROF1.text[1]
en: Autoloader increases reload rate
ja_JP: リロード速度向上 オートローダー

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[1]
en: Automated Cyborg Production
ja_JP: サイボーグ生産自動化

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade02.name
en: Automated Factory Production Mk2
ja_JP: 工場生産自動化 Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade03.name
en: Automated Factory Production Mk3
ja_JP: 工場生産自動化 Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade-AI.name data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade01.name data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[1]
en: Automated Factory Production
ja_JP: 工場生産自動化

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade01.name
en: Automated Manufacturing
ja_JP: 生産自動化

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_ROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_ROF1.text[1]
en: Automated reload system
ja_JP: 自動リロードシステム

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade02.name
en: Automated Repair Facility Upgrade Mk2
ja_JP: 自動修理装置アップグレード Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade03.name
en: Automated Repair Facility Upgrade Mk3
ja_JP: 自動修理装置アップグレード Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade01.name
en: Automated Repair Facility
ja_JP: 自動修理装置

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade02.name
en: Automated VTOL Rearming Mk2
ja_JP: 自動VTOL再武装 Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade03.name
en: Automated VTOL Rearming Mk3
ja_JP: 自動VTOL再武装 Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_ROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_ROF1.text[1]
en: Automatic loader replaces manual feed
ja_JP: 手差しから自動ローダー置換え

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-SamSite.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-SamSite.name
en: Avenger Hardpoint
ja_JP: アベンジャー ハードポイント

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-SamSite1.name data/base/stats/structure.json: $.P0-AASite-SAM1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-SamSite1.name data/mp/stats/structure.json: $.P0-AASite-SAM1.name
en: Avenger SAM Site
ja_JP: アベンジャー SAMサイト

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-LtSAM.name data/base/stats/weapons.json: $.Missile-LtSAM.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-LtSAM.name data/mp/stats/weapons.json: $.Missile-LtSAM.name
en: Avenger SAM
ja_JP: アベンジャー SAM

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[3]
en: Average power costs and production times
ja_JP: 平均的な電力コストと生産時間

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.BaBaLegs.name data/mp/stats/propulsion.json: $.BaBaLegs.name
en: BaBaLegs
ja_JP: バーバーレッグス

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.BaBaProp.name data/mp/stats/propulsion.json: $.BaBaProp.name
en: BaBaProp
ja_JP: バーバプロップ

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/b2basics.json: $.challenge.name
en: Back to Basics
ja_JP: ベーシックに戻る

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/nexus.json: $.AI.tip
en: based off the original AI, now for beginners
ja_JP: オリジナルAIを基地に、初心者向けにアレンジ

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTU1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTU1.text[1]
en: Battlefield repair unit
ja_JP: 戦場リペアユニット

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_PLASLAUNCH.text[2]
en: Best Targets : Vehicles and cyborgs
ja_JP: 適したターゲット：車両、サイボーグ

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_CAN.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_CANT.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_MD.text[2] ... + 3 refs
en: Best Targets : Vehicles
ja_JP: 適したターゲット：車両

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HvSAM1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_LtSAM1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HvSAM1.text[2] ... + 3 refs
en: Best Targets: Aerial targets only
ja_JP: 適したターゲット：空中の標的のみ

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HART.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_MART.text[2]
en: Best Targets: Base structures and cyborgs
ja_JP: 適したターゲット：基地ストラクチャー、サイボーグ

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_MRL1.text[2]
en: Best Targets: Base structures
ja_JP: 適したターゲット：基地ストラクチャー

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HART.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_MART.text[2]
en: Best Targets: Base structures, emplacements, cyborgs
ja_JP: 適したターゲット：基地ストラクチャー、砲台、サイボーグ

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BMB3.text[2]
en: Best Targets: Bunkers and Hardpoints
ja_JP: 適したターゲット：バンカー、ハードポイント

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_BB.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_BB.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BMB4.text[2] ... + 2 refs
en: Best Targets: Bunkers and hardpoints
ja_JP: 適したターゲット：バンカー、ハードポイント

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_RK_HVAT1.text[2]
en: Best Targets: Bunkers, defenses, base structures
ja_JP: 適したターゲット：バンカー、ディフェンス、基地ストラクチャー

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS2.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS2.text[2]
en: Best Targets: Cyborgs
ja_JP: 適したターゲット：サイボーグ

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_HLAS.text[2]
en: Best Targets: Heavy cyborgs
ja_JP: 適したターゲット：ヘビーサイボーグ

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_MG1MK1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_MG2MK1.text[2] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_MG3MK1.text[2] ... + 3 refs
en: Best Targets: Infantry, base structures, wheeled vehicles
ja_JP: 適したターゲット：歩兵、基地ストラクチャー、ウィール車両

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MG1MK1.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MG2MK1.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_MG3MK1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG4.text[2]
en: Best Targets: Infantry, wheeled and hover vehicles
ja_JP: 適したターゲット：歩兵、ウィール車両、ホバー車両

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN1MK1.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN2MK1.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN3MK1.text[2] ... + 5 refs
en: Best Targets: None. Average damage against all targets
ja_JP: 適したターゲット：なし、全対象に対する平均ダメージ

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_PLASLAUNCH.text[2]
en: Best Targets: Vehicles and cyborgs
ja_JP: 適したターゲット：車両、サイボーグ

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_IDF.text[2]
en: Best Targets: Vehicles and Emplacements
ja_JP: 適したターゲット：車両、砲台

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CN2MK1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CN3MK1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_CN_4A.text[2]
en: Best Targets: Vehicles, Hardpoints
ja_JP: 適したターゲット：車両、ハードポイント

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_MP1.text[2]
en: Best Targets: Wheeled and hover vehicles
ja_JP: 適したターゲット：ウィール車両、ホバー車両

note: TRANSLATORS: data/base/campaigns/beta.json: $.name
en: Beta Campaign
ja_JP: ベータ キャンペーン

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/two-faced.json: $.player_2.name
en: Beta
ja_JP: ベータ

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V3.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V2.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V3.text[2]
en: Body Points and Speed Increased
ja_JP: ボディポイントとスピードが向上

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_FLAME1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_FLAME1.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_PLFL.text[3]
en: Body Points: Very low
ja_JP: ボディポイント：非常に低い

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BDMG1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BDMG2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BDMG3.text[2]
en: Bomb damage +10%
ja_JP: 爆破ダメージ +10%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BDMG1.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BDMG2.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BDMG3.text[2]
en: Bomb damage +25%
ja_JP: 爆破ダメージ +25

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BDMG1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BDMG2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BDMG3.text[0] ... + 3 refs
en: Bomb Upgrade
ja_JP: ボムアップグレード

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraHvyMortarHalftrack.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraHvyMortarHalftrack.name
en: Bombard Cobra Half-tracks
ja_JP: ボンバード コブラ ハーフトラック

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-HvyMor.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-MortarPit02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HvyMor.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-MortarPit02.name
en: Bombard Pit
ja_JP: ボンバード ピット

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Mortar2Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Mortar2Mk1.name
en: Bombard
ja_JP: ボンバード

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_DF_WU10.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_DF_WU10.text[1]
en: Bonded metallic laminates formed into walls and defenses
ja_JP: 壁やディフェンスに形成された接合型金属積層板

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/bonecrusher.json: $.AI.name
en: BoneCrusher!
ja_JP: ボーンクラッシャー！

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body4ABT.name data/mp/stats/body.json: $.Body4ABT.name
en: Bug
ja_JP: バグ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BarbarianBuggy.name data/mp/stats/templates.json: $.BarbarianBuggy.name
en: Buggy
ja_JP: バギー

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ADEF.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ASTRUC.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ADEF.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ASTRUC.text[2]
en: Built-in diagnostic and repair systems
ja_JP: 診断・修理システム内蔵

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Sk-CobraBBHover.name
en: Bunker Buster Cobra Hover
ja_JP: バンカーバスター コブラ ホバー

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraBBTracks.name
en: Bunker Buster Cobra Tracks
ja_JP: バンカーバスター コブラ トラック

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.MantisBBTracks.name
en: Bunker Buster Mantis Tracks
ja_JP: バンカーバスター マンティス トラック

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_BB.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_BB.text[1]
en: Bunker buster missile
ja_JP: バンカーバスター ミサイル

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket03-HvAT.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket03-HvAT.name
en: Bunker Buster Rocket
ja_JP: バンカーバスター ロケット

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperBBWheels.name
en: Bunker Buster Rockets Viper Wheels
ja_JP: バンカーバスター ロケット バイパーホイール

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ScorpBBTracks.name
en: Bunker Buster Scorpion Tracks
ja_JP: バンカーバスター スコーピオン トラック

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.H-Scorp-VTOL-BB.name
en: Bunker Buster Scorpion VTOL
ja_JP: バンカーバスター スコーピオン VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperBBWheels.name
en: Bunker Buster Viper Wheels
ja_JP: バンカーバスター バイパー ホイール

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-BB.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-BB.name
en: Bunker Buster
ja_JP: バンカーバスター

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_POWMD1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_POWMD1.text[2]
en: Burns oil more efficiently
ja_JP: オイル 燃焼効率化

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CNAC1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_CNAC2.text[2]
en: Cannon accuracy +10%
ja_JP: キャノン 命中率 +10%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF02.name
en: Cannon Autoloader Mk2
ja_JP: キャノン オートローダー Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF03.name
en: Cannon Autoloader Mk3
ja_JP: キャノン オートローダー Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF01.name
en: Cannon Autoloader
ja_JP: キャノン オートローダー

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_CN_D1.text[2] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_D4.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_CN_D7.text[2]
en: Cannon damage +25%
ja_JP: キャノン ダメージ +25

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BabaFireCan.name data/mp/stats/templates.json: $.BabaFireCan.name
en: Cannon Fire Truck
ja_JP: キャノン ファイヤー トラック

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Super-Cannon.name data/mp/stats/structure.json: $.X-Super-Cannon.name data/mp/stats/weapons.json: $.CannonSuper.name
en: Cannon Fortress
ja_JP: キャノン フォートレス

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Accuracy02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Accuracy02.name
en: Cannon Laser Designator
ja_JP: キャノン レーザーデシネーター

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Accuracy01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Accuracy01.name
en: Cannon Laser Rangefinder
ja_JP: キャノン レーザーレンジファインダー

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF05.name
en: Cannon Rapid Loader Mk2
ja_JP: キャノン ラピッドローダー Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF06.name
en: Cannon Rapid Loader Mk3
ja_JP: キャノン ラピッドローダー Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF04.name
en: Cannon Rapid Loader
ja_JP: キャノン ラピッドローダー

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_ROF1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_CN_ROF4.text[2]
en: Cannon reload time -10%
ja_JP: キャノン リロード時間 -10%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0CannonTower.name data/mp/stats/structure.json: $.A0CannonTower.name
en: Cannon Tower
ja_JP: キャノン タワー

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_CN_D1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_D4.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_ROF1.text[0] ... + 11 refs
en: Cannon Upgrade
ja_JP: キャノン アップグレード

note: TRANSLATORS: data/base/stats/sensor.json: $.Sys-CBTurret01.name data/mp/stats/sensor.json: $.Sys-CBTurret01.name
en: CB Radar Turret
ja_JP: CBレーダー タレット

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSU1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_CBSU2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_CBSU3.text[0] ... + 3 refs
en: CB Sensor Improved
ja_JP: CBセンサー 改良

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-CBSensor-Tower01.name data/base/stats/structure.json: $.Sys-CB-Tower01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-CBSensor-Tower01.name data/mp/stats/structure.json: $.Sys-CB-Tower01.name
en: CB Tower
ja_JP: CBタワー

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-CBSensor-Turret01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-CBSensor-Turret01.name
en: CB Turret
ja_JP: CBタレット

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAROF4.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAROF4.text[1]
en: Chainfeed loader eradicates jams and improves performance
ja_JP: チェーンフィード ローダーでジャムを解消し、性能を向上させました

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_MG_ROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_MG_ROF1.text[1]
en: Chaingun mechanism replaces belt-feed
ja_JP: ベルトフィードに代わるチェインガン機構

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-ROF01.name
en: Chaingun Upgrade
ja_JP: チェインガン アップグレード

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BaBaCivilian.name data/mp/stats/templates.json: $.BaBaCivilian.name
en: Civilian
ja_JP: 民間人

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb01.name
en: Cluster Bomb Bay
ja_JP: クラスター爆弾 ベイ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb01.name
en: Cluster Bombs Bay
ja_JP: クラスター爆弾 ベイ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0CobraFlameTracks.name
en: Cobra Flamer Tracks
ja_JP: コブラ フレイマー トラック

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0CobraMedCnTrks.name
en: Cobra Medium Cannon Tracks
ja_JP: コブラ ミディアムキャノン トラック

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraSpadeTracks.name data/base/stats/templates.json: $.P0CobraSpadeTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraSpadeTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.P0CobraSpadeTracks.name
en: Cobra Truck
ja_JP: コブラ トラック

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body5REC.name data/mp/multiplay/skirmish/Cobra.json: $.AI.name data/mp/stats/body.json: $.Body5REC.name
en: Cobra
ja_JP: コブラ

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MG_D10.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MG_D10.text[1]
en: Collapsing Plutonium kinetic energy bullets
ja_JP: 崩壊性プルトニウム運動エネルギー弾

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.CollectiveCWall.name data/mp/stats/structure.json: $.CollectiveCWall.name
en: Collective CWall
ja_JP: コレクティブ軍 Cウォール

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[0]
en: Collective Heavy Body
ja_JP: コレクティブ軍 ヘビーボディ

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-ComEng.name
en: Combat Engineer Cyborg
ja_JP: コンバットエンジニア サイボーグ

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYS_CEN.text[1]
en: Combat engineer with construction ability
ja_JP: 建設能力を持つ戦闘エンジニア

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_WS.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_WST.text[1]
en: Combines standard, counter battery and VTOL sensors
ja_JP: 標準センサー、カウンターバッテリー(CB)、VTOLセンサーの組み合わせ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0CommandCentre.name data/mp/stats/structure.json: $.A0CommandCentre.name
en: Command Center
ja_JP: コマンドセンター

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0ComDroidControl.name data/mp/stats/structure.json: $.A0ComDroidControl.name
en: Command Relay Center
ja_JP: コマンドリレーセンター

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-CommandRelay.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-CommandRelay.name
en: Command Relay Post
ja_JP: コマンドリレーポスト

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraComHalftrack.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraComHalftrack.name
en: Command Turret Cobra Half-tracks
ja_JP: コマンドタレット コブラ ハーフトラック

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Cobra-Trk-Com.name
en: Command Turret Cobra Tracks
ja_JP: コマンドタレット コブラ トラック

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Mantis-Trk-Com.name
en: Command Turret Mantis Tracks
ja_JP: コマンドタレット マンティス トラック

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0PythonComTracks.name data/base/stats/templates.json: $.PythonComTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.P0PythonComTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.PythonComTracks.name
en: Command Turret Python Tracks
ja_JP: コマンドタレット パイソン トラック

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Scorp-Trk-Com.name
en: Command Turret Scorpion Tracks
ja_JP: コマンドタレット スコーピオン トラック

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Comp-CommandTurret02.name
en: Command Turret Upgrade
ja_JP: コマンドタレット アップグレード

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Viper-Trk-Com.name
en: Command Turret Viper Tracks
ja_JP: コマンドタレット バイパー トラック

note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.name data/base/stats/research.json: $.R-Comp-CommandTurret01.name data/base/stats/weapons.json: $.CommandTurret1.name ... + 3 refs
en: Command Turret
ja_JP: コマンドタレット

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_CT1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_C_CT1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_C_CT2.text[2] ... + 2 refs
en: Commander leads groups acts as factory delivery point
ja_JP: 指揮官率いるグループが工場配送ポイントとなります

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_UP.text[1]
en: Complete battlefield visibility
ja_JP: 戦場の完全な視認性

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals02.name
en: Composite Alloys Mk2
ja_JP: 複合合金 Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals03.name
en: Composite Alloys Mk3
ja_JP: 複合合金 Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals01.name
en: Composite Alloys
ja_JP: 複合合金

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWAC3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWAC3.text[1]
en: Computer guided shells
ja_JP: コンピュータ誘導弾

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAAC3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAAC3.text[1]
en: Computer plots and guides shell to target's position
ja_JP: コンピュータが目標位置をプロットし、弾を誘導する

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_AC1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_AC1.text[1]
en: Computer predicts and compensates for target's movement
ja_JP: コンピュータがターゲットの動きを予測し補正する

note: TRANSLATORS: data/base/messages/messages.json: $.MSG3.text[0]
en: Computer Research Completed
ja_JP: コンピュータ研究終了

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU5.text[2]
en: Computer systems are now 'ring-fenced' from NEXUS
ja_JP: コンピュータシステムはNEXUSから「リングフェンス」されました

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU2.text[2]
en: Computer systems can now be 'ring-fenced' from NEXUS
ja_JP: コンピュータシステムはNEXUSから「リングフェンス」できるようになりました

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_SL1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU2.text[0] ... + 6 refs
en: Computer Technology Breakthrough
ja_JP: コンピュータ技術のブレークスルー

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_ENGIN1.text[2]
en: Construction speed +10%
ja_JP: 建設速度 +10%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_ENGIN2.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ENGIN3.text[2]
en: Construction speed +20%
ja_JP: 建設速度 +20%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Spade1Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Spade1Mk1.name
en: Construction Unit
ja_JP: 建設ユニット

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_CR1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_CR1.text[3]
en: Controls up to ten commanders
ja_JP: 最大10人の指揮官をコントロール

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[3] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_CBSTW1.text[3] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_CBSTW1.text[3]
en: Counter-battery fire continues until enemy battery is suppressed
ja_JP: 敵の砲台が制圧されるまで、対砲兵射撃は継続される

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_CBSTW1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_CBSTW1.text[1]
en: Counter-battery tower detects enemy indirect fire batteries
ja_JP: 対砲兵タワー が敵の間接射撃を探知しました

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[1]
en: Counter-battery turret detects enemy indirect fire batteries
ja_JP: 対砲兵タレットが敵の間接射撃を探知しました

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/construction.json: $.scavCrane1.name
en: Crane1
ja_JP: クレーン1

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/construction.json: $.scavCrane2.name
en: Crane2
ja_JP: クレーン2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals02.name
en: Cyborg Composite Alloys Mk2
ja_JP: サイボーグ 複合合金 Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals03.name
en: Cyborg Composite Alloys Mk3
ja_JP: サイボーグ 複合合金 Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals01.name
en: Cyborg Composite Alloys
ja_JP: サイボーグ 複合合金

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals05.name
en: Cyborg Dense Composite Alloys Mk2
ja_JP: サイボーグ 高密度複合合金 Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals06.name
en: Cyborg Dense Composite Alloys Mk3
ja_JP: サイボーグ 高密度複合合金 Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals04.name
en: Cyborg Dense Composite Alloys
ja_JP: サイボーグ 高密度複合合金

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY1.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Cyborg.name data/base/stats/structure.json: $.A0CyborgFactory.name ... + 3 refs
en: Cyborg Factory
ja_JP: サイボーグ工場

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.CyborgFlamer01.name data/mp/stats/weapons.json: $.CyborgFlamer01.name
en: Cyborg Flamer
ja_JP: サイボーグ・フレイマー

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/body.json: $.CyborgHeavyBody.name
en: Cyborg Heavy Body
ja_JP: サイボーグ ヘビーボディ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat05.name
en: Cyborg High Intensity Thermal Armor Mk2
ja_JP: サイボーグ 高強度サーマルアーマー Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat06.name
en: Cyborg High Intensity Thermal Armor Mk3
ja_JP: サイボーグ 高強度サーマルアーマー Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat04.name
en: Cyborg High Intensity Thermal Armor
ja_JP: サイボーグ 高強度サーマルアーマー

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.CyborgRocket.name data/mp/stats/weapons.json: $.CyborgRocket.name
en: Cyborg Lancer
ja_JP: サイボーグ ランサー

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.CyborgLightBody.name data/mp/stats/body.json: $.CyborgLightBody.name
en: Cyborg Light Body
ja_JP: サイボーグ ライトボディ

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_CY_LG2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_LG3.text[0] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_CY_LG2.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_LG3.text[0]
en: Cyborg Propulsion Improved
ja_JP: サイボーグ推進力向上

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals08.name
en: Cyborg Superdense Composite Alloys Mk2
ja_JP: サイボーグ 超高密度複合合金 Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals09.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals09.name
en: Cyborg Superdense Composite Alloys Mk3
ja_JP: サイボーグ 超高密度複合合金 Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals07.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals07.name
en: Cyborg Superdense Composite Alloys
ja_JP: サイボーグ 超高密度複合合金

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat08.name
en: Cyborg Superdense Thermal Armor Mk2
ja_JP: サイボーグ 超高密度サーマルアーマー Mk2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat09.name
en: Cyborg Superdense Thermal Armor Mk3
ja_JP: サイボーグ 超高密度サーマルアーマー Mk3

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat07.name
en: Cyborg Superdense Thermal Armor
ja_JP: サイボーグ 超高密度サーマルアーマー

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat02.name
en: Cyborg Thermal Armor Mk2
ja_JP: サイボーグ サーマルアーマー Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat03.name
en: Cyborg Thermal Armor Mk3
ja_JP: サイボーグ サーマルアーマー Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat01.name
en: Cyborg Thermal Armor
ja_JP: サイボーグ サーマルアーマー

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYTRANS.text[0]
en: Cyborg Transport Available
ja_JP: サイボーグを輸送可能です

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Transport.name data/mp/stats/templates.json: $.Transporter.name
en: Cyborg Transport
ja_JP: サイボーグ輸送

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_SL1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_C_SL1.text[2]
en: Cyborgs can now be researched
ja_JP: サイボーグが研究できるようになりました

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-AASite-QuadBof.name data/base/stats/structure.json: $.AASite-QuadBof.name
en: Cyclone AA Flak Site
ja_JP: サイクロンAAフラック サイト

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0cam3PyFlakHT.name
en: Cyclone AA Python Half-tracks
ja_JP: サイクロンAA パイソン ハーフトラック

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade05.name
en: Dedicated Synaptic Link Data Analysis Mk2
ja_JP: シナプスリンク専用データ解析 Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade06.name
en: Dedicated Synaptic Link Data Analysis Mk3
ja_JP: シナプスリンク専用データ解析 Mk3

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_CAN.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_MD.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_MSL.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_RKT.text[3]
en: Defensive Strength : High
ja_JP: 防御力：高

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TOWER1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TOWER2.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TOWER3.text[3] ... + 2 refs
en: Defensive Strength: Low
ja_JP: 防御力：低い

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0ADemolishStructure.name data/mp/stats/structure.json: $.A0ADemolishStructure.name
en: Demolish Structure
ja_JP: ストラクチャー撤去

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals05.name
en: Dense Composite Alloys Mk2
ja_JP: 高密度複合合金 Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals06.name
en: Dense Composite Alloys Mk3
ja_JP: 高密度複合合金 Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals04.name
en: Dense Composite Alloys
ja_JP: 高密度複合合金

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MG_D8.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MG_D8.text[1]
en: Depleted uranium kinetic energy bullets
ja_JP: 劣化ウラン運動エネルギー弾

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage08.name
en: Depleted Uranium MG Bullets
ja_JP: 劣化ウラン弾 MG弾

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/Cobra.json: $.AI.tip
en: Designed with a focus on research
ja_JP: 研究を重視した設計

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CNAC1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CNAC1.text[1]
en: Determines range to target
ja_JP: ターゲットへの射程を決定

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_CR1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_CR1.text[2]
en: Directs and collates information for command turrets
ja_JP: 司令塔への指示と情報の集約

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_UP.text[3]
en: Does not offer sensor targeting
ja_JP: センサーによる照準できない

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.WreckedTransporter.name data/mp/stats/structure.json: $.WreckedTransporter.name
en: Downed Transport
ja_JP: 搬送停止

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/body.json: $.Body14SUP.name
en: Dragon
ja_JP: ドラゴン

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_BMB5.text[1]
en: Drops high intensity Plasmite bombs
ja_JP: 高輝度プラスマイト爆弾を投下

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BMB4.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BMB4.text[1]
en: Drops high intensity thermite bombs
ja_JP: 高輝度テルミット爆弾を投下

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BMB3.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BMB3.text[1]
en: Drops incendiary bombs
ja_JP: 焼夷弾を投下

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ST1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ST1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SPT.text[2]
en: Electronically attacks and disrupts enemy structures
ja_JP: 敵のストラクチャーを電子的に攻撃し、崩壊させる

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU3.text[3]
en: Elite and Veteran rank units and Factories are protected
ja_JP: エリート、ベテランランクのユニットとファクトリーは保護

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-EMPCannon.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-EMP.name
en: EMP Cannon Hardpoint
ja_JP: EMPキャノン ハードポイント

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-EMPCannon.name data/mp/stats/weapons.json: $.EMP-Cannon.name
en: EMP Cannon
ja_JP: EMPキャノン

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb06.name
en: EMP Missile Launcher
ja_JP: EMPミサイルランチャー

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-EMPMortar.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-MortarEMP.name
en: EMP Mortar Pit
ja_JP: EMP迫撃砲ピット

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MortarEMP.name data/mp/stats/weapons.json: $.MortarEMP.name
en: EMP Mortar
ja_JP: EMP迫撃砲

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW2.text[2]
en: Enables Hardcrete gates
ja_JP: ハードクリートゲートを有効

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW1.text[2]
en: Enables Hardcrete walls
ja_JP: ハードクリートウォールを有効

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_RC.text[3]
en: Enables resistance to Nexus Link technology
ja_JP: NEXUSリンク技術の耐性を有効

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ASTRUC.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ASTRUC.text[3]
en: Enables self-repair in all base structures
ja_JP: すべての基地ストラクチャーの自己修復を有効

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ACYB.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ACYB.text[3]
en: Enables self-repair in all Cyborgs
ja_JP: すべてのサイボーグの自己修復を有効

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ADEF.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ADEF.text[3]
en: Enables self-repair in all defenses
ja_JP: すべてのディフェンスで自己修復を有効

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_AVEH.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_AVEH.text[3]
en: Enables self-repair in all vehicles
ja_JP: すべての車両でセルフリペアを有効

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_AR.text[3]
en: Enables self-repair
ja_JP: 自己修復を有効

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/hidebehind.json: $.player_3.name data/mp/challenges/hidebehind.json: $.player_4.name data/mp/challenges/hidebehind.json: $.player_5.name ... + 7 refs
en: Enemy
ja_JP: 敵

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Engineering01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Engineering01.name
en: Engineering
ja_JP: エンジニアリング

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[3]
en: Expensive and slow to produce
ja_JP: 高価で生産に時間がかかる

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[3]
en: Expensive to produce
ja_JP: 生産コストが高い

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_STW1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_STW1.text[1]
en: Extended sensor range
ja_JP: 拡大されたセンサー範囲

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSU1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_CBSU2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_CBSU3.text[2] ... + 3 refs
en: Extends CB Range
ja_JP: CB範囲を拡大

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[2]
en: Extends Sensor Range
ja_JP: センサー範囲の拡大

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FM1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FM1.text[1]
en: Factory module enables medium and large bodies
ja_JP: 工場モジュールで中型・大型ボディを有効

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Module.name data/base/stats/structure.json: $.A0FacMod1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Module.name data/mp/stats/structure.json: $.A0FacMod1.name
en: Factory Module
ja_JP: 工場モジュール

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FM1.text[2]
en: Factory output speed +100%% per module
ja_JP: 工場出荷速度 +100%/モジュール毎

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_FU7.text[2]
en: Factory output speed +60%
ja_JP: 工場出荷速度 +60%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FU4.text[2]
en: Factory production rate +60%
ja_JP: 工場生産率 +60%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0LightFactory.name data/mp/stats/structure.json: $.A0LightFactory.name
en: Factory
ja_JP: 工場

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_RDST1.text[3]
en: Farther range compared to other sensors
ja_JP: 他のセンサーに比べ、より遠くまで届く

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-ROF02.name
en: Fast Fire Mini-Rockets Mk2
ja_JP: 速射ミニロケット Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-ROF03.name
en: Fast Fire Mini-Rockets Mk3
ja_JP: 速射ミニロケット Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-ROF01.name
en: Fast Fire Mini-Rockets
ja_JP: 速射ミニロケット

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_MP1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_MP1.text[1]
en: Fast firing light anti-vehicle rockets
ja_JP: 速射対車両軽ロケット

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF04.name
en: Fast Loader
ja_JP: 高速ローダー

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[2]
en: Faster than Cobra
ja_JP: コブラより速い

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[2]
en: Faster than Python
ja_JP: パイソンより高速

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[2]
en: Faster than Viper
ja_JP: バイパーより速い

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_AC1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_AC1.text[1]
en: Fin-stabilization improves flight trajectory
ja_JP: フィンスタビライゼーションによる飛行軌道の改良

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BabaFireTruck.name data/mp/stats/templates.json: $.BabaFireTruck.name
en: Fire Truck
ja_JP: 消防車

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_BMB6.text[1]
en: Fires Electronic Magnetic Pulse Missiles
ja_JP: 電子磁気パルスミサイルを発射

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_HLAS.text[1]
en: Fires heavy pulses of laser light
ja_JP: 重パルスレーザー光を発射

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS2.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS2.text[1]
en: Fires pulses of laser light
ja_JP: パルスレーザー光を発射

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_MRL1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_MRL1.text[1]
en: Fires salvoes of mini-rockets
ja_JP: ミニロケット弾を発射する

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_FLAME1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_FLAME1.text[1]
en: Flame-thrower firing Propylene Oxide gel
ja_JP: 火炎放射器による酸化プロピレンゲルの発射

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-ROF02.name
en: Flamer Autoloader Mk2
ja_JP: フレイマー オートローダー Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-ROF03.name
en: Flamer Autoloader Mk3
ja_JP: フレイマー オートローダー Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-ROF01.name
en: Flamer Autoloader
ja_JP: フレイマー オートローダー

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox05.name data/base/stats/structure.json: $.PillBox5.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox05.name data/mp/stats/structure.json: $.PillBox5.name
en: Flamer Bunker
ja_JP: フレイマー バンカー

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraFlameTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraFlameTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.P0CobraFlameTracks.name
en: Flamer Cobra Tracks
ja_JP: フレイマー コブラ トラック

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_D1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_FL_D4.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_FL_D7.text[2]
en: Flamer damage +25%
ja_JP: フレイマーダメージ +25%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_FL_ROF1.text[2]
en: Flamer reload time -15%
ja_JP: フレイマーリロード時間 -15%

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperFlameHalfTracks.name
en: Flamer Viper Half-Tracks
ja_JP: フレイマー バイパー ハーフトラック

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperFlameWheels.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperFlameWheels.name
en: Flamer Viper Wheels
ja_JP: フレイマー バイパー ホイール

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer01Mk1.name data/base/stats/weapons.json: $.Flame1Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer01Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Flame1Mk1.name
en: Flamer
ja_JP: フレイマー

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-Laser1.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-Laser1-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Laser1-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.MP-Cyb-Laser1-GRD.name
en: Flashlight Gunner Cyborg
ja_JP: フラッシュライト ガンナー サイボーグ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-PulseLas.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower-PulseLas.name
en: Flashlight Hardpoint
ja_JP: フラッシュライト ハードポイント

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.RetreHoverFlashLight.name
en: Flashlight Retribution Hover
ja_JP: フラッシュライト レトリビューション ホバー

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Laser3BEAMMk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Laser3BEAMMk1.name
en: Flashlight
ja_JP: フラッシュライト

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine02.name
en: Fuel Injection Engine Mk2
ja_JP: 燃料噴射エンジン Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine03.name
en: Fuel Injection Engine Mk3
ja_JP: 燃料噴射エンジン Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_EN1.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine01.name data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_EN1.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine01.name
en: Fuel Injection Engine
ja_JP: 燃料噴射エンジン

note: TRANSLATORS: data/base/campaigns/gamma.json: $.name
en: Gamma Campaign
ja_JP: ガンマキャンペーン

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/two-faced.json: $.player_3.name
en: Gamma
ja_JP: ガンマ

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_POWU1.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_POWU1.text[1]
en: Gas turbine boosts power output
ja_JP: ガスタービンで電力出力アップ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine08.name
en: Gas Turbine Engine Mk2
ja_JP: ガスタービンエンジン Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine09.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine09.name
en: Gas Turbine Engine Mk3
ja_JP: ガスタービンエンジン Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN7.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine07.name data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN7.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine07.name
en: Gas Turbine Engine
ja_JP: ガスタービンエンジン

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade01b.name
en: Gas Turbine Generator Mk2
ja_JP: ガスタービンジェネレータ Mk2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade01c.name
en: Gas Turbine Generator Mk3
ja_JP: ガスタービンジェネレータ Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade01.name
en: Gas Turbine Generator
ja_JP: ガスタービンジェネレータ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Rail3.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-Rail3.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Rail3.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-Rail3.name
en: Gauss Cannon Emplacement
ja_JP: ガウスキャノン砲台

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-Rail3.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower-Rail3.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-Rail3.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-Rail3.name
en: Gauss Cannon Hardpoint
ja_JP: ガウスキャノン ハードポイント

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PythonGaussTracks.name
en: Gauss Cannon Python Tracks
ja_JP: ガウスキャノン パイソン トラック

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.WyvernGaussTracks.name
en: Gauss Cannon Wyvern Tracks
ja_JP: ガウスキャノン ワイバーン トラック

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RailGun03.name data/base/stats/weapons.json: $.RailGun3Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-RailGun03.name data/mp/stats/weapons.json: $.RailGun3Mk1.name
en: Gauss Cannon
ja_JP: ガウスキャノン

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS1.text[1]
en: Generates and concentrates bursts of laser energy
ja_JP: レーザーエネルギーのバーストを発生させ、集中させる

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/bonecrusher.json: $.AI.insane_tip data/mp/multiplay/skirmish/Cobra.json: $.AI.insane_tip data/mp/multiplay/skirmish/nb_generic.json: $.AI.insane_tip ... + 4 refs
en: Gets ~ 100% more power from each oil derrick
    Starts with defensive structures and oil derricks
ja_JP: 各採油機の出力が100％アップします
    防御ストラクチャーと採油機で開始します

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/bonecrusher.json: $.AI.easy_tip data/mp/multiplay/skirmish/nb_hover.json: $.AI.easy_tip data/mp/multiplay/skirmish/nexus.json: $.AI.easy_tip data/mp/multiplay/skirmish/semperfi.json: $.AI.easy_tip
en: Gets ~ 25% less power from each oil derrick
ja_JP: 各採油機から得られる電力が最大25％削減されます

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/Cobra.json: $.AI.easy_tip
en: Gets ~ 25% less power from each oil derrick
    Basic decision making is slower
ja_JP: 各採油機から得られる電力は最大25％現象します
    基本的な意思決定が遅くなる

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/nb_generic.json: $.AI.easy_tip data/mp/multiplay/skirmish/nb_turtle.json: $.AI.easy_tip
en: Gets ~ 25% less power from each oil derrick
    Research is not focused on a specific weapon branch
ja_JP: 各採油機から得られる電力が最大25%減少します
    特定の武器に焦点を当てた研究ではない

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_JP1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_JP1.text[2]
en: Gives Cyborg limited flight abilities
ja_JP: サイボーグに限定的な飛行能力を付与

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[2]
en: Good main battle tank and heavy artillery platform
ja_JP: 主力戦車および重砲プラットフォームに最適

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[2]
en: Good medium tank and support vehicle
ja_JP: 中戦車・支援車両に最適

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[2]
en: Good scout vehicle
ja_JP: 偵察車両に最適

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Gren.name
en: Grenadier Cyborg
ja_JP: グレナディア サイボーグ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Howitzer150Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Howitzer150Mk1.name
en: Ground Shaker
ja_JP: グランドシェイカー

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Halftracks.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Halftracks.name
en: Half-tracked Propulsion
ja_JP: ハーフトラック推進

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.HalfTrack02.name
en: Half-tracks II
ja_JP: ハーフトラック II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.HalfTrack03.name
en: Half-tracks III
ja_JP: ハーフトラック III

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.HalfTrack.name data/mp/stats/propulsion.json: $.HalfTrack.name
en: Half-tracks
ja_JP: ハーフトラック

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0HardcreteMk1CWall.name data/mp/stats/structure.json: $.A0HardcreteMk1CWall.name
en: Hardcrete Corner Wall
ja_JP: 硬質コンクリート コーナーウォール

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HardcreteGate.name data/mp/stats/structure.json: $.A0HardcreteMk1Gate.name
en: Hardcrete Gate
ja_JP: 硬質コンクリート ゲート

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0HardcreteMk1Wall.name data/mp/stats/structure.json: $.A0HardcreteMk1Wall.name
en: Hardcrete Wall
ja_JP: 硬質コンクリート ウォール

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-HardcreteWall.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HardcreteWall.name
en: Hardcrete
ja_JP: 硬質コンクリート

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials05.name
en: Hardened Base Structure Materials Mk2
ja_JP: 高硬度基地ストラクチャー材 Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials06.name
en: Hardened Base Structure Materials Mk3
ja_JP: 高硬度基地ストラクチャー材 Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D1.text[1]
en: Hardened case machinegun bullets
ja_JP: 高硬度ケースのマシンガン弾

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.GuardTower4H.name
en: Hardened Flamer Guard Tower
ja_JP: 高硬度フレイマー ガードタワー

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.GuardTower3H.name
en: Hardened Heavy Machinegun Guard Tower
ja_JP: 高硬度ヘビーマシンガン ガードタワー

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage01.name
en: Hardened MG Bullets
ja_JP: 高硬度MG弾

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-Damage02.name
en: Hardened Rail Dart Mk2
ja_JP: 高硬度レールダーツ Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-Damage03.name
en: Hardened Rail Dart Mk3
ja_JP: 高硬度レールダーツ Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-Damage01.name
en: Hardened Rail Dart
ja_JP: 高硬度レールダーツ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Tower02.name data/base/stats/sensor.json: $.SensorTower2Mk1.name data/base/stats/structure.json: $.Sys-SensoTower02.name ... + 3 refs
en: Hardened Sensor Tower
ja_JP: 高硬度センサータワー

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_MS_SAM1WT.text[0]
en: Hardpoint Avenger SAM Site Available
ja_JP: ハードポイント アベンジャー SAMサイトを利用可能です

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_DOUBLEAA.text[0]
en: Hardpoint Cyclone AA Gun Available
ja_JP: ハードポイント サイクロン AAガンを利用可能です

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_DOUBLEAA2.text[0]
en: Hardpoint Tornado AA Gun Available
ja_JP: ハードポイント トルネード AAガンを利用可能です

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_TWINAGHP.text[0]
en: Hardpoint Twin Assault Gun Available
ja_JP: ハードポイント ツインアサルトガンを利用可能です

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_MS_SAM2WT.text[0]
en: Hardpoint Vindicator SAM Site Available
ja_JP: ハードポイント ヴィンディケーター SAMサイトを利用可能です

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_QUADAA.text[0]
en: Hardpoint Whirlwind AA Gun Available
ja_JP: ハードポイント ワールウィンド AAガンを利用可能です

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb-Damage01.name
en: HE Bomb Shells
ja_JP: HE爆弾

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage02.name
en: HE Howitzer Shells Mk2
ja_JP: HE榴弾砲弾 Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage03.name
en: HE Howitzer Shells Mk3
ja_JP: HE榴弾砲弾 Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage01.name
en: HE Howitzer Shells
ja_JP: HE榴弾砲

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage02.name
en: HE Mini-Rockets Mk2
ja_JP: HEミニロケット Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage03.name
en: HE Mini-Rockets Mk3
ja_JP: HEミニロケット Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage01.name
en: HE Mini-Rockets
ja_JP: HEミニロケット

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage02.name
en: HE Mortar Shells Mk2
ja_JP: HE迫撃砲弾 Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage03.name
en: HE Mortar Shells Mk3
ja_JP: HE迫撃砲弾 Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage01.name
en: HE Mortar Shells
ja_JP: HE迫撃砲弾

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage02.name
en: HE Rockets Mk2
ja_JP: HEロケット Mk2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage03.name
en: HE Rockets Mk3
ja_JP: HEロケット Mk3

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage01.name
en: HE Rockets
ja_JP: HEロケッツ

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.SK-Mantis-VTOL-HBB.name
en: Heap Bomb Bay Mantis VTOL
ja_JP: HEAPボムベイ マンティス VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.SK-Retre-VTOL-HBB.name
en: Heap Bomb Bay Retribution VTOL
ja_JP: HEAPボムベイ レトリビューション VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb02.name
en: HEAP Bomb Bay
ja_JP: HEAPボムベイ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage05.name
en: HEAP Howitzer Shells Mk2
ja_JP: HEAP榴弾砲弾 Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage06.name
en: HEAP Howitzer Shells Mk3
ja_JP: HEAP榴弾砲弾 Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage04.name
en: HEAP Howitzer Shells
ja_JP: HEAP榴弾砲弾

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage05.name
en: HEAP Mini-Rockets Mk2
ja_JP: HEAPミニロケット Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage06.name
en: HEAP Mini-Rockets Mk3
ja_JP: HEAPミニロケット Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage04.name
en: HEAP Mini-Rockets
ja_JP: HEAPミニロケット

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage05.name
en: HEAP Mortar Shells Mk2
ja_JP: HEAP迫撃砲弾 Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage06.name
en: HEAP Mortar Shells Mk3
ja_JP: HEAP迫撃砲弾 Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage04.name
en: HEAP Mortar Shells
ja_JP: HEAP迫撃砲弾

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage02.name
en: HEAT Cannon Shells Mk2
ja_JP: HEATキャノン砲弾 Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage03.name
en: HEAT Cannon Shells Mk3
ja_JP: HEATキャノン砲弾 Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage01.name
en: HEAT Cannon Shells
ja_JP: HEATキャノン砲弾

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage05.name
en: HEAT Rocket Warhead Mk2
ja_JP: HEATロケット弾頭 Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage06.name
en: HEAT Rocket Warhead Mk3
ja_JP: HEATロケット弾頭 Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage04.name
en: HEAT Rocket Warhead
ja_JP: HEATロケット弾頭

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_HvAT.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_HvAT.text[1]
en: Heavy anti-tank rocket
ja_JP: 重対タンクロケット

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body12.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body12.name
en: Heavy Body - Mantis
ja_JP: ヘビーボディ - マンティス

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body11.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body11.name
en: Heavy Body - Python
ja_JP: ヘビーボディ - パイソン

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body09.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body09.name
en: Heavy Body - Tiger
ja_JP: ヘビーボディ - タイガー

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body10.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body10.name
en: Heavy Body - Vengeance
ja_JP: ヘビーボディ - ヴェンジェンス

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body13.name
en: Heavy Body - Wyvern
ja_JP: ヘビーボディ - ワイバーン

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[1]
en: Heavy body increases armor and body points
ja_JP: ヘビーボディはアーマーとボディポイントを増加させる

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Cobra-Hover-HC.name
en: Heavy Cannon Cobra Hover
ja_JP: ヘビーキャノン コブラ ホバー

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraHvyCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraHvyCnTrks.name
en: Heavy Cannon Cobra Tracks
ja_JP: ヘビーキャノン コブラ トラック

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN3MK1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CN3MK1.text[1]
en: Heavy Cannon firing 120 mm rounds
ja_JP: 120mm弾を発射するヘビーキャノン

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower04.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower04.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower04.name
en: Heavy Cannon Hardpoint
ja_JP: ヘビーキャノン ハードポイント

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.MantisTrkHC.name
en: Heavy Cannon Mantis Tracks
ja_JP: ヘビーキャノン マンティス トラック

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Python-Hover-HC.name
en: Heavy Cannon Python Hover
ja_JP: ヘビーキャノン パイソン ホバー

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.PythonHvyCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.A-Python-Trk-HC.name data/mp/stats/templates.json: $.P0PythonHvyCnTrks.name ... + 2 refs
en: Heavy Cannon Python Tracks
ja_JP: ヘビーキャノン パイソン トラック

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.H-Scorp-Trk-HC.name
en: Heavy Cannon Scorpion Tracks
ja_JP: ヘビーキャノン スコーピオン トラック

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Tiger-Trk-HC.name
en: Heavy Cannon Tiger Tracks
ja_JP: ヘビーキャノン タイガー トラック

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon3Mk1.name data/base/stats/weapons.json: $.Cannon375mmMk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon3Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon375mmMk1.name
en: Heavy Cannon
ja_JP: ヘビーキャノン

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flame2.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flame2.name
en: Heavy Flamer - Inferno
ja_JP: ヘビーフレイマー - インフェルノ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.CyborgCannon.name data/mp/stats/weapons.json: $.CyborgCannon.name
en: Heavy Gunner
ja_JP: ヘビーガンナー

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-HvyHowitzer.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-HvyHowitzer.name
en: Heavy Howitzer - Ground Shaker
ja_JP: 重榴弾砲 - グラウンドシェイカー

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HeavyLas.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-HeavyLaser.name
en: Heavy Laser Emplacement
ja_JP: 重レーザー砲台

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.TigerHvLaserTracks.name
en: Heavy Laser Tiger Tracks
ja_JP: 重レーザー タイガー トラック

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.WyvernHvLaserTracks.name
en: Heavy Laser Wyvern Tracks
ja_JP: 重レーザー ワイバーン トラック

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-HvyLaser.name data/mp/stats/weapons.json: $.HeavyLaser.name
en: Heavy Laser
ja_JP: 重レーザー

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraHMGHalfTrack.name data/base/stats/templates.json: $.P0CobraHvyMGHtrack.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraHMGHalfTrack.name data/mp/stats/templates.json: $.P0CobraHvyMGHtrack.name
en: Heavy Machinegun Cobra Half-tracks
ja_JP: ヘビーマシンガン コブラ ハーフトラック

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Cobra-Hover-HMG.name
en: Heavy Machinegun Cobra Hover
ja_JP: ヘビーマシンガン コブラ ホバー

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Cobra-Trk-HMG.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraHMGTracks.name
en: Heavy Machinegun Cobra Tracks
ja_JP: ヘビーマシンガン コブラ トラック

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Cobra-Wheels-HMG.name
en: Heavy Machinegun Cobra Wheels
ja_JP: ヘビーマシンガン コブラ ホイール

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower01.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower01.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower01.name
en: Heavy Machinegun Hardpoint
ja_JP: ヘビーマシンガン ハードポイント

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ScorpHTrackHMG.name
en: Heavy Machinegun Scorpion Half Tracks
ja_JP: ヘビーマシンガン スコーピオン ハーフトラック

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ScorpTrkHMG.name
en: Heavy Machinegun Scorpion Tracks
ja_JP: ヘビーマシンガン スコーピオン トラック

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperHMGHalftrack.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperHMGHalftrack.name
en: Heavy Machinegun Viper Half-tracks
ja_JP: ヘビーマシンガン バイパー ハーフトラック

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperHMGTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.A-Viper-Trk-HMG.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperHMGTracks.name
en: Heavy Machinegun Viper Tracks
ja_JP: ヘビーマシンガン バイパー トラック

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Viper-Wheels-HMG.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperHMGWheels.name
en: Heavy Machinegun Viper Wheels
ja_JP: ヘビーマシンガン バイパー ホイール

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG3Mk1.name data/base/stats/weapons.json: $.MG3Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG3Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG3Mk1.name
en: Heavy Machinegun
ja_JP: ヘビーマシンガン

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar02Hvy.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar02Hvy.name
en: Heavy Mortar - Bombard
ja_JP: 重迫撃砲 - ボンバード

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HeavyPlasmaLauncher.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-HeavyPlasmaLauncher.name
en: Heavy Plasma Launcher Emplacement
ja_JP: ヘビープラズマ ランチャー砲台

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_PLASLAUNCH.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_PLASLAUNCH.text[1]
en: Heavy Plasma Launcher firing plasma
ja_JP: プラズマを発射するヘビープラズマランチャー

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-HeavyPlasmaLauncher.name data/mp/stats/weapons.json: $.PlasmaHeavy.name
en: Heavy Plasma Launcher
ja_JP: ヘビープラズマランチャー

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL3.text[1]
en: Heavy rail gun firing large kinetic energy darts
ja_JP: 大型の運動エネルギー弾を発射する重レールガン

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ScorpHRepairHover.name
en: Heavy Repair Scorpion Hover
ja_JP: ヘビーリペア スコーピオン ホバー

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraHRepairHover.name
en: Heavy Repair Turret Cobra Hover
ja_JP: ヘビーリペア タレット コブラ ホバー

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Super-Rocket.name data/mp/stats/structure.json: $.X-Super-Rocket.name data/mp/stats/weapons.json: $.RocketSuper.name
en: Heavy Rocket Bastion
ja_JP: ヘビーロケット バスティオン

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HvSAM1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HvSAM1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_MS_SAM2WT.text[1]
en: Heavy surface-to-air missile
ja_JP: 重地対空ミサイル

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Heavywepslab.name
en: Heavyweaponslab
ja_JP: ヘビーウェポンスラブ

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/propulsion.json: $.Helicopter.name
en: Helicopter
ja_JP: ヘリコプター

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Howitzer03-Rot.name data/mp/stats/weapons.json: $.Howitzer03-Rot.name
en: Hellstorm
ja_JP: ヘルストーム

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU2.text[3]
en: Hero and Special rank units are protected
ja_JP: ヒーローとスペシャルランクのユニットが保護される

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Damage05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage08.name
en: HESH Rocket Warhead Mk2
ja_JP: HESHロケット弾頭 Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Damage06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage09.name
en: HESH Rocket Warhead Mk3
ja_JP: HESHロケット弾頭 Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Damage04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage07.name
en: HESH Rocket Warhead
ja_JP: HESHロケット弾頭

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Damage02.name
en: Hi-Energy Laser Emitter Mk2
ja_JP: 高エネルギーレーザー発振器 Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Damage03.name
en: Hi-Energy Laser Emitter Mk3
ja_JP: 高エネルギーレーザー発振器 Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Damage01.name
en: Hi-Energy Laser Emitter
ja_JP: 高エネルギーレーザー発振器

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/hidebehind.json: $.challenge.name
en: Hide Behind Me
ja_JP: 背後に隠れる

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_MAT10.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_MAT10.text[1]
en: High Density Base Structure Materials
ja_JP: 高密度基地ストラクチャー材料

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_CN_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_CN_D1.text[1]
en: High Explosive Anti-Tank Cannon Shells
ja_JP: 高火力対戦車砲弾

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_D1.text[1]
en: High Explosive Anti-Tank warhead
ja_JP: 高火力対戦車弾頭

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_RK_D4.text[1]
en: High Explosive Anti-Tank warheads
ja_JP: 高火力対戦車弾頭

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[1]
en: High Explosive Armor Piercing Flak
ja_JP: 高火力フラック徹甲弾

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWD4.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWD4.text[1]
en: High Explosive Armor Piercing Shells
ja_JP: 高火力徹甲弾

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_MART.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_MART.text[1]
en: High explosive artillery missile
ja_JP: 高火力ミサイル砲弾

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HART.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HART.text[1]
en: High explosive heavy artillery missile
ja_JP: 高火力重ミサイル砲弾

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_RK_HVAT1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_RK_HVAT1.text[1]
en: High explosive shaped charge missile
ja_JP: 高火力成形チャージミサイル

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat05.name
en: High Intensity Thermal Armor Mk2
ja_JP: 高強度サーマルアーマー Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat06.name
en: High Intensity Thermal Armor Mk3
ja_JP: 高強度サーマルアーマー Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat04.name
en: High Intensity Thermal Armor
ja_JP: 高強度サーマルアーマー

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[3]
en: High power costs and slow to produce
ja_JP: 電力コストが高く、生産に時間がかかる

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage02.name
en: High Temperature Flamer Gel Mk2
ja_JP: 高温フレイマーゲル Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage03.name
en: High Temperature Flamer Gel Mk3
ja_JP: 高温フレイマーゲル Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage01.name
en: High Temperature Flamer Gel
ja_JP: 高温フレイマーゲル

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_DF_WU7.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_DF_WU7.text[1]
en: High tensile concrete-plastic composite
ja_JP: 高剛性コンクリート プラスチック複合材

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Range01.name
en: High-Pressure Gas Container
ja_JP: 高圧ガス容器

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_R1.text[1]
en: High-pressure gas throws the flamer gel further
ja_JP: 高圧ガスでフレイマーゲルを投射する

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.PillBox3.name data/mp/stats/structure.json: $.PillBox3.name
en: HMG Bunker
ja_JP: HMGバンカー

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/nb_hover.json: $.AI.name
en: Hover AI
ja_JP: ホバーAI

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.hover02.name
en: Hover II
ja_JP: ホバー II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.hover03.name
en: Hover III
ja_JP: ホバー III

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Hover.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Hover.name
en: Hover Propulsion
ja_JP: ホバー推進

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.hover01.name data/mp/stats/propulsion.json: $.hover01.name
en: Hover
ja_JP: ホバー

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWAC1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWAC3.text[2]
en: Howitzer accuracy +10%
ja_JP: 榴弾砲命中率+10%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF02.name
en: Howitzer Autoloader Mk2
ja_JP: 榴弾砲オートローダー Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF03.name
en: Howitzer Autoloader Mk3
ja_JP: 榴弾砲オートローダー Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF01.name
en: Howitzer Autoloader
ja_JP: 榴弾砲オートローダー

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWD1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWD4.text[2]
en: Howitzer damage +25%
ja_JP: 榴弾砲ダメージ +25%

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF04.name
en: Howitzer Fast Loader
ja_JP: 榴弾砲ファストローダー

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWRF1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWRF4.text[2]
en: Howitzer reload time -10%
ja_JP: 榴弾砲のリロード時間 -10%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-HowitzerMk1.name data/base/stats/weapons.json: $.Howitzer105Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-HowitzerMk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Howitzer105Mk1.name
en: Howitzer
ja_JP: 榴弾砲

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-AASite-QuadMg1.name data/base/stats/structure.json: $.AASite-QuadMg1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-AASite-QuadMg1.name data/mp/stats/structure.json: $.AASite-QuadMg1.name
en: Hurricane AA Site
ja_JP: ハリケーン AA サイト

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun03.name data/base/stats/weapons.json: $.QuadMg1AAGun.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun03.name data/mp/stats/weapons.json: $.QuadMg1AAGun.name
en: Hurricane AA Turret
ja_JP: ハリケーン AA タレット

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.BarbHUT.name
en: Hut
ja_JP: ハット

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage08.name
en: HVAPFSDS Cannon Rounds Mk2
ja_JP: HVAPFSDS キャノン砲弾 Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage09.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage09.name
en: HVAPFSDS Cannon Rounds Mk3
ja_JP: HVAPFSDS キャノン砲弾 Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage07.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage07.name
en: HVAPFSDS Cannon Rounds
ja_JP: HVAPFSDS キャノン砲弾

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0cam3PyHPVcanTrk.name
en: HVC Python Tracks
ja_JP: HVC パイソン トラック

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-ROF03.name
en: Hyper Fire Chaingun Upgrade
ja_JP: ハイパーファイヤー チェーンガン アップグレード

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Emplacement-HPVcannon.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-HPVcannon.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Emplacement-HPVcannon.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-HPVcannon.name
en: Hyper Velocity Cannon Emplacement
ja_JP: 超高速キャノン砲台

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-HPVcannon.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower-HPVcannon.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-HPVcannon.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-HPVcannon.name
en: Hyper Velocity Cannon Hardpoint
ja_JP: 超高速キャノン ハードポイント

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PythonHoverHVC.name
en: Hyper Velocity Cannon Python Hover
ja_JP: 超高速キャノン パイソンホバー

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.P0cam3PyHPVcanTrk.name
en: Hyper Velocity Cannon Python Tracks
ja_JP: 超高速キャノン パイソンの軌跡

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon4AMk1.name data/base/stats/weapons.json: $.Cannon4AUTOMk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon4AMk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon4AUTOMk1.name
en: Hyper Velocity Cannon
ja_JP: 超高速キャノン

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_CN_D7.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_CN_D7.text[1]
en: Hyper-Velocity Armor-Piercing Fin-Stabilised Discarding Sabot
ja_JP: 超高速徹甲弾フィン安定化ディスカード サボット

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_LASSAT.text[2]
en: Immense damage infliction capability
ja_JP: 巨大なダメージ付与能力

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_D1.text[1]
en: Improved armor-piercing dart
ja_JP: 改良型徹甲弾

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb-Damage02.name
en: Improved Bomb Warhead
ja_JP: 改良型爆弾弾頭

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_LASROF1.text[1]
en: Improved Energizer reduces laser recharge time
ja_JP: 改良型エナジャイザーでレーザーチャージ時間を短縮

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_ENGIN1.text[1] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_ENGIN2.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_ENGIN1.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_ENGIN2.text[1]
en: Improved Engineering Techniques
ja_JP: エンジニアリング技術の向上

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Engineering02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Engineering02.name
en: Improved Engineering
ja_JP: エンジニアリングの改善

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_CBSU2.text[1] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSU2.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_CBSU3.text[1] ... + 3 refs
en: Improved fire detection systems
ja_JP: 火災検知システムの改良

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade02.name
en: Improved Hardcrete Mk2
ja_JP: 改良型ハードクリート Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade03.name
en: Improved Hardcrete Mk3
ja_JP: 改良型ハードクリート Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade01.name
en: Improved Hardcrete
ja_JP: 改良型ハードクリート

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_M_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_M_D1.text[1]
en: Improved high explosive shells
ja_JP: 改良型高火力弾

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Accuracy01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Accuracy01.name
en: Improved Laser Focusing
ja_JP: レーザーの集光性の向上

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU2.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU3.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU4.text[1] ... + 2 refs
en: Improved NEXUS resistance circuitry
ja_JP: NEXUSの抵抗回路を改良

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_POWMD1.text[1] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_POWU1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_POWU2.text[0] ... + 3 refs
en: Improved Power Generator Performance
ja_JP: 発電機の性能改良

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Accuracy01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Accuracy02.name
en: Improved Rocket Wire Guidance
ja_JP: ロケットワイヤーガイドの改良

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SENSO1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SENSO1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_WS.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_WST.text[3]
en: Improved sensor range
ja_JP: センサーレンジの改良

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_D1.text[1]
en: Improved shaped charge warhead
ja_JP: 改良型成形弾頭

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VS2.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VS2.text[1]
en: Improved target recognition systems
ja_JP: ターゲット認識システムの改良

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU2.text[1]
en: Improved Thermal Emissions detection
ja_JP: サーマルエミッション検出の改良

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_WU1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_WU1.text[1]
en: Improved Titanium-reinforced concrete
ja_JP: チタン鉄筋コンクリートの改良

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BDMG2.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BDMG2.text[1]
en: Improved trinitramine explosive formula
ja_JP: 改良型トリニトラミン起爆剤

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASD1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_LASD1.text[1]
en: Improvement in laser emission density
ja_JP: レーザー発振密度の改良

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASAC1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_LASAC1.text[1]
en: Improvement in laser optics reduces light dispersal
ja_JP: レーザー光学系の改良により、光の散乱を低減

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-Howitzer-Incenediary.name
en: Incendiary Howitzer Emplacement 2
ja_JP: 焼夷弾榴弾砲砲台 2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Howitzer-Incendiary.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-Howitzer-Incendiary.name
en: Incendiary Howitzer Emplacement
ja_JP: 焼夷弾榴弾砲砲台

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_INH.text[1]
en: Incendiary howitzer emplacement
ja_JP: 焼夷弾榴弾砲砲台

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_INH.text[1]
en: Incendiary Howitzer may be assigned to a sensor
ja_JP: 焼夷弾榴弾砲はセンサーに割り当てることができます

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Incendiary.name data/mp/stats/weapons.json: $.Howitzer-Incendiary.name
en: Incendiary Howitzer
ja_JP: 焼夷弾榴弾砲

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-MortarPit-Incenediary.name
en: Incendiary Mortar Pit 2
ja_JP: 焼夷弾迫撃砲ピット 2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-MortarPit-Incendiary.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-MortarPit-Incendiary.name
en: Incendiary Mortar Pit
ja_JP: 焼夷弾迫撃砲ピット

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Incendiary.name data/mp/stats/weapons.json: $.Mortar-Incendiary.name
en: Incendiary Mortar
ja_JP: 焼夷弾迫撃砲

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_ROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_ROF1.text[1]
en: Increased gauss output speeds up reload time
ja_JP: ガウス出力の向上により、リロード時間短縮

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_WU1.text[2]
en: Increases Armour and Body Points
ja_JP: アーマーポイントとボディポイント増加

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CNAC1.text[2] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_CNAC2.text[2]
en: Increases Cannon accuracy
ja_JP: キャノンの命中率向上

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_CN_D1.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_D4.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_CN_D7.text[2]
en: Increases Cannon damage
ja_JP: キャノンのダメージ増加

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_ROF1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_CN_ROF4.text[2]
en: Increases Cannon ROF
ja_JP: キャノンのROF増加

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_ENGIN1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_ENGIN2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ENGIN3.text[2]
en: Increases construction speed
ja_JP: 建設スピードの向上

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_R1.text[2]
en: Increases Flamer range
ja_JP: フレイマーの射程距離向上

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_FL_ROF1.text[2]
en: Increases Flamer ROF
ja_JP: フレイマーのROF向上

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASAC1.text[2]
en: Increases Laser accuracy
ja_JP: レーザーの精度向上

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASD1.text[2]
en: Increases Laser damage
ja_JP: レーザーのダメージ増加

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASROF1.text[2]
en: Increases Laser ROF
ja_JP: レーザーのROF向上

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_AC1.text[2]
en: Increases Mini-Rocket accuracy
ja_JP: ミニロケットの精度向上

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_ROF1.text[2]
en: Increases Mini-Rockets ROF
ja_JP: ミニロケットのROF増加

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC2.text[2]
en: Increases Missile accuracy
ja_JP: ミサイルの命中率向上

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_D1.text[2]
en: Increases Missile damage
ja_JP: ミサイルのダメージ増加

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_ROF1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_SMS_ROF1.text[2]
en: Increases Missile ROF
ja_JP: ミサイルのROF増加

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_AC1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_M_AC2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_M_AC3.text[2]
en: Increases Mortar accuracy
ja_JP: 迫撃砲の精度向上

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_ROF1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_M_ROF4.text[2]
en: Increases Mortar ROF
ja_JP: 迫撃砲のROF増加

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_AC1.text[2]
en: Increases Rail Gun accuracy
ja_JP: レールガンの精度向上

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_D1.text[2]
en: Increases Rail Gun damage
ja_JP: レールガンのダメージ増加

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_ROF1.text[2]
en: Increases Rail Gun ROF
ja_JP: レールガンのROF増加

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_AC1.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_AC2.text[2] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_SRK_AC3.text[2]
en: Increases Rocket accuracy
ja_JP: ロケットの命中率向上

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_ROF1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_SRK_ROF4.text[2]
en: Increases Rocket ROF
ja_JP: ロケットのROF増加

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Indirectlab.name
en: Indirectweaponslab
ja_JP: 間接武器ラボ

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[1]
en: Inferior armor and body points to Cobra
ja_JP: コブラに劣る装甲とボディポイント

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[1]
en: Inferior armor and body points to Viper
ja_JP: バイパーより劣るアーマーとボディポイント

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HvyFlamer.name data/mp/stats/structure.json: $.Tower-Projector.name
en: Inferno Bunker
ja_JP: インフェルノ バンカー

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraInfernoHTracks.name
en: Inferno Cobra Half-Tracks
ja_JP: インフェルノ コブラ ハーフトラック

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraInfernoHover.name
en: Inferno Cobra Hover
ja_JP: インフェルノ コブラ ホバー

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-HvyFlamer.name data/base/stats/structure.json: $.Tower-Projector.name
en: Inferno Emplacement
ja_JP: インフェルノ砲台

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.WallTower-Projector.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-Projector.name
en: Inferno Hardpoint
ja_JP: インフェルノ ハードポイント

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PythonHoverInferno.name
en: Inferno Python Hover
ja_JP: インフェルノ パイソン ホバー

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Flame2.name data/mp/stats/weapons.json: $.Flame2.name
en: Inferno
ja_JP: インフェルノ

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU1.text[2]
en: Intruder parasite isolated
ja_JP: 侵入型パラサイトの分離

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN10.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN10.text[1]
en: Ionizing Turbine Engine
ja_JP: イオナイジング タービンエンジン

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.ECM1PylonMk1.name
en: Jammer Tower
ja_JP: ジャマー タワー

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/ecm.json: $.ECM1TurretMk1.name
en: Jammer Turret
ja_JP: ジャマー タレット

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BabaJeep.name data/mp/stats/templates.json: $.BabaJeep.name
en: Jeep
ja_JP: ジープ

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_JP1.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_JP1.text[3]
en: Jump Cyborgs can now be researched
ja_JP: ジャンプサイボーグが研究できるようになりました

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_STW1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_UP.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_WS.text[2] ... + 2 refs
en: Keeps map areas under constant surveillance
ja_JP: マップエリアを常時監視

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_MET1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_MET4.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET10.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET7.text[2]
en: Kinetic armor +30%, body points +30%
ja_JP: キネティックアーマー＋30％、ボディポイント＋30％

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_CYMET4.text[2]
en: Kinetic Armor +35%, and Body Points +35%
ja_JP: キネティックアーマー＋35％、ボディポイント＋35％

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CYMET1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET10.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET7.text[2]
en: Kinetic Armor +35%, Body Points +35%
ja_JP: キネティックアーマー +35%、ボディポイント +35%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET10.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET10.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET10.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET10.text[1]
en: Laminated alloys bonded with energy-deflecting optic bundles
ja_JP: エネルギー偏向光束で接合した積層合金

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket01-LtAT.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket01-LtAT.name
en: Lancer AT Rocket
ja_JP: ランサー AT ロケット

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox06.name data/base/stats/structure.json: $.PillBox6.name data/mp/stats/structure.json: $.PillBox6.name
en: Lancer Bunker
ja_JP: ランサー バンカー

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraLtA-Thalftrack.name data/base/stats/templates.json: $.P0CobraLtATRktHtrack.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraLtA-Thalftrack.name data/mp/stats/templates.json: $.P0CobraLtATRktHtrack.name
en: Lancer Cobra Half-tracks
ja_JP: ランサー コブラ ハーフトラック

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraTrkLancer.name
en: Lancer Cobra Tracks
ja_JP: ランサー コブラ トラック

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-Rocket.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-Rocket-GROUND.name data/base/stats/templates.json: $.CyborgRkt01Ground.name ... + 2 refs
en: Lancer Cyborg
ja_JP: ランサー サイボーグ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower06.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower06.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower06.name
en: Lancer Hardpoint
ja_JP: ランサー ハードポイント

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Mantis-Trk-Lancer.name
en: Lancer Mantis Tracks
ja_JP: ランサー マンティス トラック

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Python-Trk-Lancer.name
en: Lancer Python Tracks
ja_JP: ランサー パイソン トラック

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.H-Scorp-Trk-Lancer.name
en: Lancer Scorpion Tracks
ja_JP: ランサー スコーピオン トラックス

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.H-Scorp-VTOL-Lancer.name
en: Lancer Scorpion VTOL
ja_JP: ランサー スコーピオン VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperTrkLancer.name
en: Lancer Viper Tracks
ja_JP: ランサー バイパー トラック

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperLtA-Twheels.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperLtA-Twheels.name
en: Lancer Viper Wheels
ja_JP: ランサー バイパー ホイール

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-LtA-T.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-LtA-T.name
en: Lancer
ja_JP: ランサー

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B14.text[0]
en: Large Super Heavy Body
ja_JP: 大型スーパーヘビーボディ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Laser01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Laser01.name
en: Laser - Flashlight
ja_JP: レーザー - フラッシュライト

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_AALAS.text[0]
en: Laser AA Gun Available
ja_JP: レーザーAA銃を利用可能です

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_LASAC1.text[2]
en: Laser accuracy +10%
ja_JP: レーザー精度+10%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_LASD1.text[2]
en: Laser damage +25%
ja_JP: レーザーダメージ+25%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_CNAC2.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_CNAC2.text[1]
en: Laser designator paints and guides rounds to the target
ja_JP: レーザーデジグネーターでターゲットに照射し誘導する

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_LASROF1.text[2]
en: Laser reload time -15%
ja_JP: レーザーリロード時間 -15%

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-LasSat.name data/mp/stats/structure.json: $.A0LasSatCommand.name data/mp/stats/weapons.json: $.LasSat.name
en: Laser Satellite Command Post
ja_JP: レーザーサテライト コマンドポスト

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASAC1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASD1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASROF1.text[0] ... + 3 refs
en: Laser Upgrade
ja_JP: レーザーアップグレード

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Laseropticslab.name
en: Laseropticslab
ja_JP: レーザーオプティクスラボ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.LasSat.name
en: LasSat
ja_JP: ラスサット

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYMET1.text[1] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_MET1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CYMET1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_MET1.text[1]
en: Layered composite alloys and energy-absorbing fibres
ja_JP: 層状複合合金とエネルギー吸収繊維

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body2SUP.name data/mp/stats/body.json: $.Body2SUP.name
en: Leopard
ja_JP: レオパード

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[1]
en: Less armor and body points than Python
ja_JP: パイソンより少ないアーマーとボディポイント

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body04.name
en: Light Body - Bug
ja_JP: ライトボディ - バグ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body02.name
en: Light Body - Leopard
ja_JP: ライトボディ - レオパード

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body03.name
en: Light Body - Retaliation
ja_JP: ライトボディ - リテレーション

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body01.name
en: Light Body - Viper
ja_JP: ライトボディ - バイパー

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[1]
en: Light body vulnerable to heavy weapons
ja_JP: 重火器に弱いライトボディ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox04.name data/base/stats/structure.json: $.PillBox4.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox04.name data/mp/stats/structure.json: $.PillBox4.name
en: Light Cannon Bunker
ja_JP: ライトキャノン バンカー

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraLtCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraLtCnTrks.name
en: Light Cannon Cobra Tracks
ja_JP: ライトキャノン コブラ トラック

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN1MK1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CN1MK1.text[1]
en: Light Cannon firing 40mm rounds
ja_JP: 40mm弾を発射するライトキャノン

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower02.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower02.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower02.name
en: Light Cannon Hardpoint
ja_JP: ライトキャノン ハードポイント

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.PythonLtCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.PythonLtCnTrks.name
en: Light Cannon Python Tracks
ja_JP: ライトキャノン パイソン トラック

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperLtCannonHTracks.name
en: Light Cannon Viper Half-tracks
ja_JP: ライトキャノン バイパー ハーフトラック

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperLtCannonTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperLtCannonTracks.name
en: Light Cannon Viper Tracks
ja_JP: ライトキャノン バイパー トラック

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperLtCannonWheels.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperLtCannonWheels.name
en: Light Cannon Viper Wheels
ja_JP: ライトキャノン バイパー ホイール

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon1Mk1.name data/base/stats/weapons.json: $.Cannon1Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon1Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon1Mk1.name
en: Light Cannon
ja_JP: ライトキャノン

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.LookOutTower.name data/mp/stats/structure.json: $.LookOutTower.name
en: Look-Out Tower
ja_JP: ルックアウト タワー

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[3]
en: Low power cost and low production times
ja_JP: 低電力コストと低生産時間

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BDMG3.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BDMG3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_D1.text[1]
en: Low yield thermonuclear warhead
ja_JP: 低出力熱核弾頭

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.MG1-Pillbox.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG1-Pillbox.name
en: Machinegun Bunker
ja_JP: マシンガン バンカー

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D2.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_D5.text[2] ... + 2 refs
en: Machinegun damage +25%
ja_JP: マシンガン ダメージ +25%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Tower01.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower1MG.name
en: Machinegun Guard Tower
ja_JP: マシンガン ガードタワー

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_MG_ROF1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_ROF2.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG_ROF3.text[2]
en: Machinegun reload time -15%
ja_JP: マシンガン リロード時間 -15%

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperLtMGHalfTracks.name
en: Machinegun Viper Half-Tracks
ja_JP: マシンガン バイパー ハーフトラック

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Viper-Trk-MG.name
en: Machinegun Viper Tracks
ja_JP: マシンガン バイパー トラック

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.CyborgChaingun.name data/mp/stats/weapons.json: $.CyborgChaingun.name
en: Machinegunner
ja_JP: マシンガンナー

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SENSO1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SENSO1.text[2]
en: Makes excellent scout vehicle
ja_JP: 優れたスカウトビークルになる

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body12SUP.name data/mp/stats/body.json: $.Body12SUP.name
en: Mantis
ja_JP: マンティス

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-MassDriver.name data/mp/stats/structure.json: $.X-Super-MassDriver.name
en: Mass Driver Fortress
ja_JP: マスドライバー フォートレス

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.MassDriver.name
en: Mass Driver
ja_JP: マスドライバー

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B14.text[1]
en: Maximum armor and body points
ja_JP: 最大限のアーマーとボディポイント

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SUE1.text[3]
en: May be assigned to follow units
ja_JP: ユニットをフォローするために割り当てられることがあります

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MORTA1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_MORTA1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_IMORT.text[1]
en: May be targeted directly or assigned to a sensor turret or tower
ja_JP: 直接狙うことも、センサータレットやタワーに割り当てることもできます

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VF.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VF.text[3]
en: May be upgraded using factory modules
ja_JP: 工場用モジュールを使用したアップグレードが可能です

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Mechanic.name
en: Mechanic Cyborg
ja_JP: メカニック サイボーグ

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYS_MCH.text[1]
en: Mechanic with repair ability
ja_JP: リペア能力のあるメカニック

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body05.name
en: Medium Body - Cobra
ja_JP: ミディアムボディ - コブラ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body06.name
en: Medium Body - Panther
ja_JP: ミディアムボディ - パンサー

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body07.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body07.name
en: Medium Body - Retribution
ja_JP: ミディアムボディ - リトリビューション

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body08.name
en: Medium Body - Scorpion
ja_JP: ミディアムボディ - スコーピオン

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[1]
en: Medium body increases armor and body points
ja_JP: ミディアムボディはアーマーとボディポイントが増加

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraMedCnHTrks.name
en: Medium Cannon Cobra Half Track
ja_JP: ミディアムキャノン コブラ ハーフトラック

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Cobra-Hover-MC.name
en: Medium Cannon Cobra Hover
ja_JP: ミディアムキャノン コブラ ホバー

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraMedCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraMedCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.P0CobraMedCnTrks.name
en: Medium Cannon Cobra Tracks
ja_JP: ミディアムキャノン コブラ トラック

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN2MK1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CN2MK1.text[1]
en: Medium Cannon firing 76mm rounds
ja_JP: 76mm弾を発射するミディアムキャノン

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower03.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower03.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower03.name
en: Medium Cannon Hardpoint
ja_JP: ミディアムキャノンハードポイント

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Python-Hover-MC.name
en: Medium Cannon Python Hover
ja_JP: ミディアムキャノン パイソン ホバー

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.PythonMedCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.PythonMedCanTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.PythonMedCnTrks.name
en: Medium Cannon Python Tracks
ja_JP: ミディアムキャノン パイソン トラック

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Scorp-Hover-MC.name
en: Medium Cannon Scorpion Hover
ja_JP: ミディアムキャノン スコーピオン ホバー

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Scorp-Trk-MC.name
en: Medium Cannon Scorpion Tracks
ja_JP: ミディアムキャノン スコーピオン トラック

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperMedCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperMedCnTrks.name
en: Medium Cannon Viper Tracks
ja_JP: ミディアムキャノン バイパー トラック

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon2Mk1.name data/base/stats/weapons.json: $.Cannon2A-TMk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon2Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon2A-TMk1.name
en: Medium Cannon
ja_JP: ミディアムキャノン

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B13.text[0]
en: Medium Super Heavy Body
ja_JP: ミディアムスーパーヘビーボディ

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_EMP_MRL.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_EMP_MRL.text[1]
en: Mini-rocket armored strongpoint
ja_JP: ミニロケット 装甲要塞

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraMRLHalftrack.name
en: Mini-Rocket Array Cobra Half-tracks
ja_JP: ミニロケットアレイ コブラ ハーフトラック

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraMRLTracks.name
en: Mini-Rocket Array Cobra Tracks
ja_JP: ミニロケットアレイ コブラ トラック

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperMRLHalfTracks.name
en: Mini-Rocket Array Viper Half Track
ja_JP: ミニロケットアレイ バイパー ハーフトラック

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperMRLWheels.name
en: Mini-Rocket Array Viper Wheels
ja_JP: ミニロケットアレイ バイパー ホイール

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket02-MRL.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-MRL.name
en: Mini-Rocket Array
ja_JP: ミニロケットアレイ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraMRLHalftrack.name
en: Mini-Rocket Artillery Cobra Half-tracks
ja_JP: ミニロケット砲 コブラ ハーフトラック

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperMRLWheels.name
en: Mini-Rocket Artillery Viper Wheels
ja_JP: ミニロケット砲 バイパー ホイール

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket02-MRL.name data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-MRL.name
en: Mini-Rocket Artillery
ja_JP: ミニロケット砲

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-MRL.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-MRL-pit.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-MRL.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-MRL-pit.name
en: Mini-Rocket Battery
ja_JP: ミニロケットバッテリー

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraPODHTracks.name
en: Mini-Rocket Cobra Half-Tracks
ja_JP: ミニロケット コブラ ハーフトラック

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraPODTracks.name
en: Mini-Rocket Cobra Tracks
ja_JP: ミニロケット コブラ トラック

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Tower06.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower6.name
en: Mini-Rocket Guard Tower
ja_JP: ミニロケット ガードタワー

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket05-MiniPod.name data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-Pod.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket05-MiniPod.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-Pod.name
en: Mini-Rocket Pod
ja_JP: ミニロケット ポッド

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Tower06.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower6.name
en: Mini-Rocket Tower
ja_JP: ミニロケット タワー

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperPODHalfTracks.name
en: Mini-Rocket Viper Half Track
ja_JP: ミニロケット バイパー ハーフトラック

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperPODWheels.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperPODWheels.name
en: Mini-Rocket Viper Wheels
ja_JP: ミニロケット バイパー ホイール

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC2.text[2]
en: Missile accuracy +10%
ja_JP: ミサイル命中率 +10%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC2.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC2.text[1]
en: Missile actively seeks and homes on targets
ja_JP: ミサイルは積極的にターゲットを探し、追尾する

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_D1.text[2]
en: Missile damage +25%
ja_JP: ミサイル ダメージ +25%

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Super-Missile.name data/mp/stats/structure.json: $.X-Super-Missile.name data/mp/stats/weapons.json: $.MissileSuper.name
en: Missile Fortress
ja_JP: ミサイルフォートレス

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_ROF1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_SMS_ROF1.text[2]
en: Missile reload time -15%
ja_JP: ミサイル リロード時間 -15%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_D1.text[0] ... + 7 refs
en: Missile Upgrade
ja_JP: ミサイル アップグレード

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_ROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_ROF1.text[1]
en: Missiles detect and lock-on to targets while loading
ja_JP: ミサイルは装填中に目標を検知してロックオンする

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-MobileRepairTurret01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-MobileRepairTurret01.name
en: Mobile Repair Turret
ja_JP: モバイルリペアタレット

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[1] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[1]
en: More armor and body points than Python
ja_JP: パイソンより多いアーマーとボディポイント

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B13.text[1]
en: More armor and body points than Vengeance
ja_JP: ヴァンジェンスよりアーマーとボディポイントが多い

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_AC1.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_M_AC2.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_M_AC3.text[2]
en: Mortar accuracy +10%
ja_JP: 迫撃砲の命中率+10%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF02.name
en: Mortar Autoloader Mk2
ja_JP: 迫撃砲オートローダー Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF03.name
en: Mortar Autoloader Mk3
ja_JP: 迫撃砲オートローダー Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF01.name
en: Mortar Autoloader
ja_JP: 迫撃砲オートローダー

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraMortarHalfTrack.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraMortarHalfTrack.name
en: Mortar Cobra Half-tracks
ja_JP: 迫撃砲 コブラ ハーフトラック

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_M_D1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_M_D4.text[2]
en: Mortar damage +25%
ja_JP: 迫撃砲ダメージ+25%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF04.name
en: Mortar Fast Loader
ja_JP: 迫撃砲高速ローダー

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-MortarPit.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-MortarPit01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-MortarPit.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-MortarPit01.name
en: Mortar Pit
ja_JP: 迫撃砲ピット

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_ROF1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_M_ROF4.text[2]
en: Mortar reload time -10%
ja_JP: 迫撃砲リロード時間 -10%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Acc01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Acc01.name
en: Mortar Targeting Computer
ja_JP: 迫撃砲照準コンピュータ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar01Lt.name data/base/stats/weapons.json: $.Mortar1Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar01Lt.name data/mp/stats/weapons.json: $.Mortar1Mk1.name
en: Mortar
ja_JP: 迫撃砲

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.MG1-Tower.name
en: Mounted Machinegun
ja_JP: マシンガン搭載

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body14.name
en: Multi Turret Body - Dragon
ja_JP: マルチタレットボディ - ドラゴン

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG4.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG4.text[1]
en: Multi-barrel, rapid-fire machinegun
ja_JP: 多連装速射式マシンガン

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_CR1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_CR1.text[1]
en: Must be built to produce commanders
ja_JP: 指揮官を輩出するために作らなければならない

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Nanolab.name
en: Nanolab
ja_JP: ナノラボ

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_LASSAT.text[3]
en: Narrow area of effect
ja_JP: 狭い範囲での効果

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Retrib-Trk-Needle.name
en: Needle Gun Retribution Tracks
ja_JP: ニードルガン レトリビューション トラック

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Tiger-Trk-Needle.name
en: Needle Gun Tiger Tracks
ja_JP: ニードルガン タイガー トラック

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-GuardTower-Rail1.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower-Rail1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-GuardTower-Rail1.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower-Rail1.name
en: Needle Gun Tower
ja_JP: ニードルガン タワー

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Veng-Trk-Needle.name
en: Needle Gun Vengeance Tracks
ja_JP: ニードルガン ヴァンジェンス トラック

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RailGun01.name data/base/stats/weapons.json: $.RailGun1Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-RailGun01.name data/mp/stats/weapons.json: $.RailGun1Mk1.name
en: Needle Gun
ja_JP: ニードルガン

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-Rail1.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-Rail1-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Rail1-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.MP-Cyb-Needle-GRD.name
en: Needle Gunner Cyborg
ja_JP: ニードル ガンナー サイボーグ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade08.name
en: Neural Synapse Research Brain Mk2
ja_JP: 脳の神経シナプス研究 Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade09.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade09.name
en: Neural Synapse Research Brain Mk3
ja_JP: 脳の神経シナプス研究 Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RU7.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade07.name data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RU7.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade07.name
en: Neural Synapse Research Brain
ja_JP: 脳の神経シナプス研究

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_LASSAT.text[0]
en: New Advanced Weapon Available
ja_JP: 新型アドバンスドウェポンを利用可能です

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HART.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_MART.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HART.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_MART.text[0]
en: New Artillery Missile Turret Available
ja_JP: 新しいミサイル砲タレットを利用可能です

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RFU1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RFU1.text[1]
en: New automated repair techniques
ja_JP: 新しい自動リペア技術

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_REPAI1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_CR1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY1.text[0] ... + 7 refs
en: New Base Structure Available
ja_JP: 新しい基地ストラクチャーを利用可能です

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_CT1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_C_CT1.text[1]
en: New battlefield computer system
ja_JP: 新しい戦場コンピューターシステム

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW1.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW1.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW2.text[0]
en: New Construction Options Available
ja_JP: 新しい建築オプションを利用可能です

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_JP1.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_JP1.text[0]
en: New Cyborg Research Available
ja_JP: 新しいサイボーグの研究が可能です

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_RC.text[0]
en: New Electronic Technology Discovered
ja_JP: 新しい電子技術を発見

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS2.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS1.text[0] ... + 2 refs
en: New Laser Weapon Available
ja_JP: 新型レーザー兵器を利用可能です

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_AT.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_BB.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_AT.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_BB.text[0]
en: New Missile Turret Available
ja_JP: 新しいミサイルタレットを利用可能です

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[0]
en: New Paradigm Heavy Body
ja_JP: ニューパラダイム ヘビーボディ

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[0]
en: New Paradigm Light Body
ja_JP: ニューパラダイム ライトボディ

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[0]
en: New Paradigm Medium body
ja_JP: ニューパラダイム ミディアムボディ

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V2.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V2.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V3.text[1]
en: New power efficient propulsion
ja_JP: 新しい電力効率の良い推進力

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_POWU1.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_POWU2.text[1]
en: New Power Generation Technology
ja_JP: 新しい発電技術

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_P_V1.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_P_V1.text[0]
en: New Propulsion Available for Design
ja_JP: 新しい推進系を設計可能です

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_HALFT1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TRACK1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_H1.text[0] ... + 5 refs
en: New Propulsion Available
ja_JP: 新しい推進剤を利用可能です

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL3.text[0] ... + 3 refs
en: New Rail Gun Available
ja_JP: 新しいレールガンを利用可能です

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_REPAI1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_REPAI1.text[1]
en: New Repair Facility Repairs Damaged Units
ja_JP: 新しいリペア設備で故障したユニットを修理する

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ACYB.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ADEF.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ASTRUC.text[0] ... + 6 refs
en: New Repair Technology Discovered
ja_JP: 新しいリペア技術を発見

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_SL1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_C_SL1.text[3]
en: New research options available
ja_JP: 新しい研究オプションを利用可能です

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_MP1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_HvAT.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_IDF.text[0] ... + 9 refs
en: New Rocket Available
ja_JP: 新しいロケットを利用可能です

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HvSAM1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_LtSAM1.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HvSAM1.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_LtSAM1.text[0]
en: New SAM Turret Available
ja_JP: 新しいSAMタレットを利用可能です

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_WST.text[0]
en: New System Available
ja_JP: 新しいシステムを利用可能です

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SUE1.text[0]
en: New Systems Sensor Available
ja_JP: 新しいシステムセンサーを利用可能です

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_UP.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_WS.text[0]
en: New Systems Structure Available
ja_JP: 新しいシステムストラクチャーを利用可能です

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSTW1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTW1.text[0] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_CBSTW1.text[0] ... + 6 refs
en: New Systems Tower Available
ja_JP: 新しいシステムタワーを利用可能です

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_CT1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_C_CT1.text[0] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[0]
en: New Systems Turret Available for Design
ja_JP: 新しいシステムタレットを設計可能

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SENSO1.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SENSO1.text[0]
en: New Systems Turret Available For Design
ja_JP: 新しいシステムタレットを設計可能

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SUE1.text[1]
en: New Thermal Emissions detection
ja_JP: 新しいサーマルエミッションの検出しました

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_BMB6.text[0]
en: New VTOL Missile Launcher
ja_JP: 新しいVTOLミサイルランチャー

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.NEXUSCWall.name data/mp/stats/structure.json: $.NEXUSCWall.name
en: NEXUS CWall
ja_JP: NEXUS Cウォール

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[0]
en: NEXUS Heavy Body
ja_JP: NEXUS ヘビーボディ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Resistance-Upgrade04.name
en: NEXUS Immunization System
ja_JP: NEXUS 予防接種システム

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU1.text[1]
en: NEXUS Intruder Program analyzed
ja_JP: NEXUS 分析済み侵入プログラム

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Resistance.name
en: NEXUS Intruder Program
ja_JP: NEXUS 侵入プログラム

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[0]
en: NEXUS Light Body
ja_JP: NEXUS ライトボディ

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-SpyTower.name data/mp/stats/structure.json: $.Sys-SpyTower.name
en: Nexus Link Tower
ja_JP: NEXUS リンクタワー

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-SpyTurret.name data/mp/stats/weapons.json: $.SpyTurret01.name
en: Nexus Link Turret
ja_JP: NEXUS リンクタレット

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[0]
en: NEXUS Medium Body
ja_JP: NEXUS ミディアムボディ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.NX-ANTI-SATSite.name data/mp/stats/structure.json: $.NX-ANTI-SATSite.name
en: Nexus Missile Silo
ja_JP: NEXUS ミサイルサイロ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Resistance-Upgrade02.name
en: NEXUS Resistance Circuits Mk2
ja_JP: NEXUS 抵抗回路 Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Resistance-Upgrade03.name
en: NEXUS Resistance Circuits Mk3
ja_JP: NEXUS 抵抗回路 Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Resistance-Upgrade01.name
en: NEXUS Resistance Circuits
ja_JP: NEXUS 抵抗回路

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.NEXUSWall.name data/mp/stats/structure.json: $.NEXUSWall.name
en: NEXUS Wall
ja_JP: NEXUS ウォール

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/nexus.json: $.AI.name
en: Nexus
ja_JP: NEXUS

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/noplace.json: $.challenge.name
en: No Place To Hide
ja_JP: 逃げ場なし

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/bonecrusher.json: $.AI.tip
en: Non-Cheating. Hard. Fun. Crush!
ja_JP: チートを使わない。難しい。楽しい。クラッシュ！

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SUE1.text[2]
en: Objects become difficult to locate near it
ja_JP: 近くの物が見つけにくくなる

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0ResourceExtractor.name data/mp/stats/structure.json: $.A0ResourceExtractor.name
en: Oil Derrick
ja_JP: 採油機

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.OilDrum.name
en: Oil Drum
ja_JP: オイルドラム

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.OilResource.name
en: Oil Resource
ja_JP: 石油資源

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC1.text[1]
en: On-board computer predicts target movement
ja_JP: 搭載されたコンピューターがターゲットの動きを予測

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ACYB.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_AVEH.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ACYB.text[2] ... + 2 refs
en: On-board diagnostic and repair systems
ja_JP: 車載診断・修理システム

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_RC.text[2]
en: On-board resistance circuit systems
ja_JP: 車載用抵抗回路システム

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_REPAI1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_REPAI1.text[3]
en: Or select the Repair Facility as a unit's target
ja_JP: または、ユニットのターゲットとして修理施設を選択する

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[2] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_CBSTW1.text[2] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_CBSTW1.text[2]
en: Orders assigned indirect fire units to fire at the enemy batteries
ja_JP: 配属された間接射撃ユニットに敵砲台への射撃を命じる

note: TRANSLATORS: data/base/ruleset.json: $.name
en: Original Campaign
ja_JP: オリジナルキャンペーン

note: TRANSLATORS: data/mp/ruleset.json: $.name
en: Original Skirmish
ja_JP: オリジナルスカーミッシュ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body6SUPP.name data/mp/stats/body.json: $.Body6SUPP.name
en: Panther
ja_JP: パンサー

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-RotMor.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-RotMor.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-RotMor.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-RotMor.name
en: Pepperpot Pit
ja_JP: ペッパーポット ピット

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Mortar3ROTARYMk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Mortar3ROTARYMk1.name
en: Pepperpot
ja_JP: ペッパーポット

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.SK-Mantis-VTOL-PBB.name
en: Phosphor Bomb Bay Mantis VTOL
ja_JP: リン爆弾ベイ マンティス VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb03.name
en: Phosphor Bomb Bay
ja_JP: リン爆弾ベイ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BabaPickUp.name data/mp/stats/templates.json: $.BabaPickUp.name
en: Pick-Up Truck
ja_JP: ピックアップトラック

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade08.name
en: Plascrete Mk2
ja_JP: プラスクリート Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade09.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade09.name
en: Plascrete Mk3
ja_JP: プラスクリート Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade07.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade07.name
en: Plascrete
ja_JP: プラスクリート

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-PlasmaCannon.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-PlasmaCannon.name
en: Plasma Cannon Emplacement
ja_JP: プラズマキャノン砲台

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_PLASCAN.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_PLASCAN.text[1]
en: Plasma Cannon firing plasma
ja_JP: プラズマを発射するプラズマキャノン

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.WyvernPlasmaCTracks.name
en: Plasma Cannon Wyvern Tracks
ja_JP: プラズマキャノン ワイバーン トラック

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-PlasmaCannon.name data/mp/stats/weapons.json: $.Laser4-PlasmaCannon.name
en: Plasma Cannon
ja_JP: プラズマキャノン

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb05.name
en: Plasmite Bomb
ja_JP: プラスマイト ボム

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_PLFL.text[1]
en: Plasmite Flame-thrower
ja_JP: プラズマイト火炎放射器

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-PlasmiteFlamer.name data/mp/stats/structure.json: $.Plasmite-flamer-bunker.name
en: Plasmite Flamer Bunker
ja_JP: プラズマイト火炎放射器 バンカー

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Plasmite-Flamer.name data/mp/stats/weapons.json: $.PlasmiteFlamer.name
en: Plasmite Flamer
ja_JP: プラズマイト フレイマー

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.SK-Retre-VTOL-Plasmite.name
en: Plasmite Retribution VTOL
ja_JP: プラスマイト リトリビューション VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade11.name
en: Plasteel Mk2
ja_JP: プラスチール Mk2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade12.name
en: Plasteel Mk3
ja_JP: プラスチール Mk3

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade10.name
en: Plasteel
ja_JP: プラスチール

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[3]
en: Power cost and production time similar to Cobra
ja_JP: コブラと同様の電力コストと生産時間

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[3]
en: Power cost and production time similar to Viper
ja_JP: バイパーと同様のパワーコストと生産時間

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[3]
en: Power cost and production time the same as Python
ja_JP: 電力コスト、生産時間はパイソンと同じ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0PowerGenerator.name data/mp/stats/structure.json: $.A0PowerGenerator.name
en: Power Generator
ja_JP: 発電機

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_POWMD1.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_POWMD1.text[0]
en: Power Module Available
ja_JP: パワーモジュール利用可能

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-PowerModuleMk1.name data/base/stats/structure.json: $.A0PowMod1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-PowerModuleMk1.name data/mp/stats/structure.json: $.A0PowMod1.name
en: Power Module
ja_JP: パワーモジュール

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_POWU1.text[2]
en: Power output +25%
ja_JP: 電力出力 +25%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_POWU2.text[2]
en: Power output +30%
ja_JP: 電力出力 +30%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/messages.json: $.MSG2.text[0]
en: Power Research Completed
ja_JP: 電力研究終了

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_CANT.text[1]
en: Powerful Electronic magnetic pulse weapon
ja_JP: 強力な電子磁気パルス兵器

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Powlab.name
en: Powerlab
ja_JP: パワーラボ

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY1.text[2]
en: Produces Cyborgs
ja_JP: サイボーグを生み出す

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU4.text[3]
en: Professional and Regular rank units are protected
ja_JP: プロフェッショナルとレギュラーランクのユニットを保護する

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[0]
en: Project Heavy Body
ja_JP: プロジェクト ヘビーボディ

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[0]
en: Project Light Body
ja_JP: プロジェクト ライトボディ

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[0]
en: Project Medium Body
ja_JP: プロジェクト ミディアムボディ

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_D1.text[1]
en: Propylene Oxide gel treated to burn at higher temperatures
ja_JP: より高温で燃焼するように処理されたプロピレンオキシドゲル

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/semperfi.json: $.AI.tip
en: Prototypical AI focusing on rockets/missiles
ja_JP: ロケット/ミサイルに特化したプロトタイプのAI

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-PulseLas.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-PulseLaser.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-PulseLaser.name
en: Pulse Laser Emplacement
ja_JP: パルスレーザー砲台

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-PulseLas.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-PulseLas.name
en: Pulse Laser Hardpoint
ja_JP: パルスレーザー ハードポイント

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.LeopardHoverPulseLas.name
en: Pulse Laser Leopard Hover
ja_JP: パルスレーザー レオパード ホバー

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Mantis-Trk-Pulse.name
en: Pulse Laser Mantis Tracks
ja_JP: パルスレーザー マンティス トラック

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PantherHoverPulseLas.name
en: Pulse Laser Panther Hover
ja_JP: パルスレーザー パンサー ホバー

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PythonPulseTracks.name
en: Pulse Laser Python Tracks
ja_JP: パルスレーザー パイソン トラック

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.TigerHoverPulseLas.name
en: Pulse Laser Tiger Hover
ja_JP: パルスレーザー タイガー ホバー

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.TigerPulseTracks.name
en: Pulse Laser Tiger Tracks
ja_JP: パルスレーザー タイガー トラック

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-PulseLas.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower-BeamLas.name
en: Pulse Laser Tower
ja_JP: パルスレーザー タワー

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.WyvernPulseTracks.name
en: Pulse Laser Wyvern Tracks
ja_JP: パルスレーザー ワイバーン トラック

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Laser02.name data/base/stats/weapons.json: $.Laser2PULSEMk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Laser02.name data/mp/stats/weapons.json: $.Laser2PULSEMk1.name
en: Pulse Laser
ja_JP: パルスレーザー

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0PythonHvyCnTrks.name
en: Python Heavy Cannon Tracks
ja_JP: パイソン ヘビーキャノン トラック

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body11ABT.name data/mp/stats/body.json: $.Body11ABT.name
en: Python
ja_JP: パイソン

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_DOUBLEAA2.text[1]
en: Quad 80mm Anti-Aircraft cannon
ja_JP: 4連80mm対空機関砲

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_SMS_ROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_SMS_ROF1.text[1]
en: Racked missile dispensers allow for fast reloading
ja_JP: ラック式ミサイルディスペンサーで高速リローディングが可能

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_RDST1.text[2]
en: Radar detector detects enemy sensors
ja_JP: 敵のセンサーを検知するレーダー探知機

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.Sys-RadarDetector01.name
en: Radar Detector Tower
ja_JP: レーダー探知機タワー

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-RadarDetector01.name data/mp/stats/sensor.json: $.RadarDetector.name
en: Radar Detector
ja_JP: レーダー探知機

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_AC1.text[2]
en: Rail Gun accuracy +10%
ja_JP: レールガンの命中率 +10%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_D1.text[2]
en: Rail Gun damage +25%
ja_JP: レールガンのダメージ +25%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Rail2.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Rail2.name
en: Rail Gun Emplacement
ja_JP: レールガン砲台

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL2.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL2.text[1]
en: Rail gun firing armor-piercing darts
ja_JP: 徹甲弾を発射するレールガン

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-Rail2.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower-Rail2.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-Rail2.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-Rail2.name
en: Rail Gun Hardpoint
ja_JP: レールガン ハードポイント

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Mantis-Trk-Rail.name
en: Rail Gun Mantis Tracks
ja_JP: レールガン マンティス トラック

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_ROF1.text[2]
en: Rail Gun reload time -15%
ja_JP: レールガンのリロード時間 -15%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-ROF02.name
en: Rail Gun ROF Mk2
ja_JP: レールガンROF Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-ROF03.name
en: Rail Gun ROF Mk3
ja_JP: レールガンROF Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-ROF01.name
en: Rail Gun ROF
ja_JP: レールガンROF

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.TigerHoverRailGun.name
en: Rail Gun Tiger Hover
ja_JP: レールガン タイガーホバー

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_AC1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_D1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_ROF1.text[0] ... + 3 refs
en: Rail Gun Upgrade
ja_JP: レールガン アップグレード

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RailGun02.name data/base/stats/weapons.json: $.RailGun2Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-RailGun02.name data/mp/stats/weapons.json: $.RailGun2Mk1.name
en: Rail Gun
ja_JP: レールガン

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-Accuracy01.name
en: Rail Target Prediction Computer
ja_JP: レールターゲット予測コンピュータ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-Rail2.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-Rail2.name
en: Railgun Emplacement
ja_JP: レールガン砲台

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-ROF02.name
en: Rapid Fire Chaingun Upgrade
ja_JP: ラピッドファイア チェーンガンアップグレード

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-ROF02.name
en: Rapid Fire Chaingun
ja_JP: ラピッドファイア チェーンガン

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL1.text[1]
en: Rapid fire rail gun firing needle darts
ja_JP: ニードルダーツを発射する速射型レールガン

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_SRK_ROF4.text[1]
en: Rapid Loader increases reload rate
ja_JP: リロード速度を向上させる高速ローダー

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[2]
en: Rearming speed +30%
ja_JP: 再武装スピード +30%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU3.text[2] ... + 3 refs
en: Reduced chance of NEXUS take-over
ja_JP: NEXUSの乗っ取り可能性を低減する

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VP.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VP.text[1]
en: Refuels, rearms and repairs VTOLs
ja_JP: VTOLの給油、再装備、修理

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials02.name
en: Reinforced Base Structure Materials Mk2
ja_JP: 強化基地ストラクチャー素材 Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials03.name
en: Reinforced Base Structure Materials Mk3
ja_JP: 強化基地ストラクチャー素材 Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_MAT1.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials01.name data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_MAT1.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Materials01.name
en: Reinforced Base Structure Materials
ja_JP: 強化基地ストラクチャー素材

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/ecm.json: $.RepairCentre.name
en: Repair Center Turret
ja_JP: リペア センタータレット

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.P0CobraRepairTrks.name
en: Repair Cobra Tracks
ja_JP: リペア コブラ トラック

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-RepairFacility.name data/base/stats/structure.json: $.A0RepairCentre3.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-RepairFacility.name data/mp/stats/structure.json: $.A0RepairCentre3.name
en: Repair Facility
ja_JP: リペア設備

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ScorpRepairTrk.name
en: Repair Scorpion Tracks
ja_JP: リペア スコーピオン トラック

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RFU1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RFU4.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RFU7.text[2]
en: Repair Speed +100%
ja_JP: リペア速度 +100%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0CobraRepairTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.A-Rep-Cobra-Trk.name
en: Repair Turret Cobra Tracks
ja_JP: リペアタレット コブラ トラック

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Rep-Mantis-Trk.name
en: Repair Turret Mantis Tracks
ja_JP: リペアタレット マンティス トラック

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperRepairHalftrack.name
en: Repair Turret Viper Half-track
ja_JP: リペアタレット バイパー ハーフトラック

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperRepairHalftrack.name
en: Repair Turret Viper Half-tracks
ja_JP: リペアタレット バイパー ハーフトラック

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperRepairWheels.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperRepairWheels.name
en: Repair Turret Viper Wheels
ja_JP: リペアタレット バイパー ホイール

note: TRANSLATORS: data/base/stats/repair.json: $.LightRepair1.name data/mp/stats/repair.json: $.LightRepair1.name
en: Repair Turret
ja_JP: リペアタレット

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG4.text[3] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG4.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_TWINAGHP.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_TWINAGUN.text[3]
en: Replaces all machineguns
ja_JP: すべてのマシンガンを交換

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_LS1.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_LS1.text[3]
en: Requires cyborg factory to produce
ja_JP: 生産にサイボーグ工場が必要

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYTRANS.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SUPERTRANS.text[3]
en: Requires heavy VTOL factory to produce
ja_JP: 生産には重VTOL工場が必要

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_ENGIN1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_ENGIN2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ENGIN3.text[0] ... + 3 refs
en: Research Breakthrough Improves Construction Rates
ja_JP: 建設効率を向上させる画期的な研究

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0ResearchFacility.name data/mp/stats/structure.json: $.A0ResearchFacility.name
en: Research Facility
ja_JP: 研究施設

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY1.text[3]
en: Research makes additional Cyborgs available
ja_JP: 研究によって追加のサイボーグを利用可能です

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[0]
en: Research Module Available
ja_JP: 研究モジュールを利用可能です

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[1]
en: Research module expands research facilities
ja_JP: 研究モジュールで研究施設を拡張

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Module.name data/base/stats/structure.json: $.A0ResearchModule1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Module.name data/mp/stats/structure.json: $.A0ResearchModule1.name
en: Research Module
ja_JP: 研究モジュール

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RU1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RU4.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RU7.text[2]
en: Research speed +30%
ja_JP: 研究速度 +30%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[2]
en: Research speed +85%
ja_JP: 研究速度 +85%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body3MBT.name data/mp/stats/body.json: $.Body3MBT.name
en: Retaliation
ja_JP: 報復

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body7ABT.name data/mp/stats/body.json: $.Body7ABT.name
en: Retribution
ja_JP: 報復

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-IDFRocket.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-Rocket06-IDF.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-IDFRocket.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-Rocket06-IDF.name
en: Ripple Rocket Battery
ja_JP: リップルロケット バッテリー

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket06-IDF.name data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-IDF.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket06-IDF.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-IDF.name
en: Ripple Rockets
ja_JP: リップルロケット

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG_ROF3.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG_ROF3.text[1]
en: Robotic advances make new chaingun upgrade available
ja_JP: ロボットの進化でチェインガンの新たなアップグレードが可能に

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade05.name
en: Robotic Factory Production Mk2
ja_JP: ロボット工場生産 Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade06.name
en: Robotic Factory Production Mk3
ja_JP: ロボット工場生産 Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade04.name
en: Robotic Factory Production
ja_JP: ロボット工場生産

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_CN_ROF4.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWRF4.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_M_ROF4.text[1] ... + 3 refs
en: Robotic loading system feeds rounds into breech
ja_JP: ブリーチへ弾を供給するロボットローディングシステム

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade04.name
en: Robotic Manufacturing
ja_JP: ロボット製造

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade05.name
en: Robotic Repair Facility Upgrade Mk2
ja_JP: ロボットリペア設備アップグレード Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade06.name
en: Robotic Repair Facility Upgrade Mk3
ja_JP: ロボットリペア設備アップグレード Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade04.name
en: Robotic Repair Facility Upgrade
ja_JP: ロボットリペア設備のアップグレード

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade04.name
en: Robotic Repair Facility
ja_JP: ロボットリペア設備

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade05.name
en: Robotic VTOL Rearming Mk2
ja_JP: ロボットVTOL再武装 Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade06.name
en: Robotic VTOL Rearming Mk3
ja_JP: ロボットVTOL再武装 Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade04.name data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade04.name
en: Robotic VTOL Rearming
ja_JP: ロボットVTOL再武装

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_AC1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_AC1.text[2] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_AC2.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_SRK_AC3.text[2]
en: Rocket accuracy +10%
ja_JP: ロケット命中率+10%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_IDF.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_IDF.text[1]
en: Rocket artillery; can be assigned to a sensor
ja_JP: ロケット砲はセンサーに割り当てることができる

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-ROF02.name
en: Rocket Autoloader Mk2
ja_JP: ロケット オートローダー Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-ROF03.name
en: Rocket Autoloader Mk3
ja_JP: ロケット オートローダー Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-ROF01.name
en: Rocket Autoloader
ja_JP: ロケット オートローダー

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BarbarianRKBuggy.name data/mp/stats/templates.json: $.BarbarianRKBuggy.name
en: Rocket Buggy
ja_JP: ロケット バギー

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_D1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_D1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_RK_D4.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_SRK_D4.text[2]
en: Rocket damage +25%
ja_JP: ロケットダメージ +25%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_SRK_AC3.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_SRK_AC3.text[1]
en: Rocket detects and locks on to engine emissions
ja_JP: エンジンの排ガスを検知してロックオンするロケット

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BabaRKJeep.name data/mp/stats/templates.json: $.BabaRKJeep.name
en: Rocket Jeep
ja_JP: ロケット ジープ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Accuracy02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Accuracy01.name
en: Rocket Laser Designator
ja_JP: ロケット レーザーデジネーター

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-ROF05.name
en: Rocket Rapid Loader Mk2
ja_JP: ロケット ラピッドローダー Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-ROF06.name
en: Rocket Rapid Loader Mk3
ja_JP: ロケット ラピッドローダー Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-ROF04.name
en: Rocket Rapid Loader
ja_JP: ロケット ラピッドローダー

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_ROF1.text[2] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_ROF1.text[2]
en: Rocket reload time -15%
ja_JP: ロケット再装填時間 -15%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_AC2.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_AC2.text[1]
en: Rocket tracks the laser designator to the target
ja_JP: ロケットがレーザーデジネータを追尾してターゲットする

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer03-Rot.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer03-Rot.name
en: Rotary Howitzer - Hellstorm
ja_JP: ロータリー榴弾砲 - ヘルストーム

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-RotMG.name data/mp/stats/structure.json: $.Pillbox-RotMG.name
en: Rotary MG Bunker
ja_JP: ロータリーMG バンカー

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar3.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar3.name
en: Rotary Mortar - Pepperpot
ja_JP: ロータリー迫撃砲 - ペッパーポット

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Rotarywepslab.name
en: Rotaryweaponslab
ja_JP: ロータリーウェポンスラブ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.BarbTechRuin.name
en: Ruined Factory
ja_JP: 廃墟となった工場

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_SAM1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_SAM1.text[1]
en: SAM site with Avenger missiles
ja_JP: アベンジャーミサイルを搭載したSAMサイト

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_SAM2.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_SAM2.text[1]
en: SAM site with Vindicator missiles
ja_JP: ヴィンディケーターミサイルを搭載したSAMサイト

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaRocketPitAT.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaRocketPitAT.name
en: Scavenger AT-Rocket Pit
ja_JP: スカベンジャーATロケット ピット

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaBunker.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaBunker.name
en: Scavenger Bunker
ja_JP: スカベンジャー バンカー

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaVtolFactory.name
en: Scavenger Chopper Factory
ja_JP: スカベンジャー チョッパー ファクトリー

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BabaCornerWall.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BabaCornerWall.name
en: Scavenger CornerWall
ja_JP: スカベンジャー コーナーウォール

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaFactory.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaFactory.name
en: Scavenger Factory
ja_JP: スカベンジャー工場

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaFlameTower.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaFlameTower.name
en: Scavenger Flame Tower
ja_JP: スカベンジャー フレイム タワー

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaGunTower.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaGunTower.name
en: Scavenger Gun Tower
ja_JP: スカベンジャー ガン タワー

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaHorizontalWall.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaHorizontalWall.name
en: Scavenger Horizontal Wall
ja_JP: スカベンジャー ホリゾンタルウォール

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.bbaatow.name
en: Scavenger MG tower
ja_JP: スカベンジャー MGタワー

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.bbaawep.name
en: Scavenger Mounted MG
ja_JP: スカベンジャー マシンガン搭載

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaPowerGenerator.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaPowerGenerator.name
en: Scavenger Power Generator
ja_JP: スカベンジャー発電機

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.ScavRepairCentre.name
en: Scavenger Repair Center
ja_JP: スカベンジャー リペアセンター

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaRocketPit.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaRocketPit.name
en: Scavenger Rocket Pit
ja_JP: スカベンジャー ロケットピット

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BaBaPeople.name data/mp/stats/templates.json: $.BaBaPeople.name
en: Scavenger
ja_JP: スカベンジャー

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.ScavNEXUSlink.name
en: scavengernexuslinkturret
ja_JP: スカベンジャー NEXUS リンクタレット

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BabaBusCan.name data/mp/stats/templates.json: $.BabaBusCan.name
en: School Bus
ja_JP: スクールバス

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body8MBT.name data/mp/stats/body.json: $.Body8MBT.name
en: Scorpion
ja_JP: スコーピオン

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-ATMiss.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-Atmiss-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Atmiss-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.MP-Cyb-ATmiss-GRD.name
en: Scourge Cyborg
ja_JP: スカージ サイボーグ

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Scourge-Mantis-H.name
en: Scourge Mantis Hover
ja_JP: スカージ マンティス ホバー

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.MantisScourgeTracks.name
en: Scourge Mantis Tracks
ja_JP: スカージ マンティス トラック

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-A-Tmiss.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower-Atmiss.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-A-Tmiss.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-Atmiss.name
en: Scourge Missile Hardpoint
ja_JP: スカージ ミサイル ハードポイント

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-GuardTower-ATMiss.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower-ATMiss.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-GuardTower-ATMiss.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower-ATMiss.name
en: Scourge Missile Tower
ja_JP: スカージ ミサイル タワー

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.WyvernScourgeTracks.name
en: Scourge Missile Wyvern Tracks
ja_JP: スカージ ミサイル ワイバーン トラック

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile2A-T.name data/base/stats/weapons.json: $.Missile-A-T.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile2A-T.name data/mp/stats/weapons.json: $.Missile-A-T.name
en: Scourge Missile
ja_JP: スカージ ミサイル

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PythonScourgeTracks.name
en: Scourge Python Tracks
ja_JP: スカージ パイソン トラック

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.SK-Retal-VTOL-Scourge.name
en: Scourge Retaliation VTOL
ja_JP: スカージ レタリエーション VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-SpyTurret.name data/base/stats/weapons.json: $.SpyTurret01.name
en: Scrambler Turret
ja_JP: スクランブラー タレット

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/nb_hover.json: $.AI.tip
en: Sea map AI, based on NullBot
ja_JP: 海マップ用AI（NullBotベース）

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Accuracy02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Accuracy02.name
en: Search & Destroy Missiles
ja_JP: サーチ＆デストロイミサイル

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTU1.text[3] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTU1.text[3]
en: Select new targets to continue the VTOL strikes
ja_JP: 新たなターゲットを選び、VTOLによる攻撃を継続する

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_M_AC3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_M_AC3.text[1]
en: Self-guided rocket-powered shells
ja_JP: 自己誘導型ロケット砲弾

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade09.name
en: Self-Replicating Manufacturing
ja_JP: 自己複製製造

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraSensorHalftrack.name
en: Sensor Cobra Half-tracks
ja_JP: センサー コブラ ハーフトラック

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU3.text[2]
en: Sensor Range +10%
ja_JP: センサーレンジ  +10%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU2.text[2]
en: Sensor Range +15%
ja_JP: センサーレンジ  +15%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[2]
en: Sensor Range +25%
ja_JP: センサー レンジ +25%

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraSensorHalftrack.name
en: Sensor Turret Cobra Half-tracks
ja_JP: センサータレット コブラ ハーフトラック

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperSensorWheels.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperSensorWheels.name
en: Sensor Turret Viper Wheels
ja_JP: センサータレット バイパー ホイール

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Turret01.name data/base/stats/sensor.json: $.SensorTurret1Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Turret01.name data/mp/stats/sensor.json: $.SensorTurret1Mk1.name
en: Sensor Turret
ja_JP: センサータレット

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Upgrade02.name
en: Sensor Upgrade Mk2
ja_JP: センサー アップグレード Mk2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Upgrade03.name
en: Sensor Upgrade Mk3
ja_JP: センサー アップグレード Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Upgrade01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Upgrade01.name
en: Sensor Upgrade
ja_JP: センサー アップグレード

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU2.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU3.text[0]
en: Sensors Improved
ja_JP: センサーの改良

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MdArtMissile.name data/mp/stats/weapons.json: $.Missile-MdArt.name
en: Seraph Missile Array
ja_JP: セラフミサイル アレイ

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-MdArtMissile.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-MdART-pit.name
en: Seraph Missile Battery
ja_JP: セラフ ミサイル バッテリー

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_M_AC2.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_M_AC2.text[1]
en: Shells detect and home to thermal heat signatures
ja_JP: シェルは熱反応を検知し誘導する

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B13.text[2]
en: Slow moving Body
ja_JP: ゆっくり動くボディ

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[2]
en: Slower than Python
ja_JP: パイソンより遅い

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.WallCornerSmashed.name
en: Smashedcornerwall
ja_JP: スマッシュ コーナーウォール

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.WallSmashed.name
en: Smashedwall
ja_JP: スマッシュ ウォール

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_H1.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_W1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_H1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_W1.text[2]
en: Speed: Fast
ja_JP: スピード：高速

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_HALFT1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_HALFT1.text[2]
en: Speed: Medium
ja_JP: スピード：中

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TRACK1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_TRACK1.text[2]
en: Speed: Slow
ja_JP: スピード：低速

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_P_V1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_P_V1.text[2]
en: Speed: VTOL
ja_JP: スピード：VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Accuracy02.name
en: Stabilized Mini-Rockets Mk2
ja_JP: スタビライズ ミニロケット Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Accuracy01.name
en: Stabilized Mini-Rockets
ja_JP: スタビライズ ミニロケット

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Accuracy01.name
en: Stabilized Rockets
ja_JP: スタビライズ ロケット

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ST1.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ST1.text[3]
en: Steals technology from enemies
ja_JP: 敵から技術を盗む

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SPT.text[3]
en: Steals technology from structures and takes control of weapons
ja_JP: ストラクチャーから技術を奪い、兵器を支配する

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.GuardTower3.name
en: Steel Heavy Machinegun Guard Tower
ja_JP: スチール製 ヘビーマシンガン ガードタワー

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TOWER4.text[1]
en: Steel tower with flamer
ja_JP: フレイマー搭載の鉄塔

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TOWER3.text[1]
en: Steel tower with heavy machinegun
ja_JP: ヘビーマシンガン搭載の鉄塔

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TOWER1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_TOWER1.text[1]
en: Steel tower with machinegun
ja_JP: マシンガン搭載の鉄塔

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TOWER2.text[1]
en: Steel tower with twin machinegun
ja_JP: ツインマシンガン搭載の鉄塔

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU5.text[3]
en: Stops NEXUS take-over
ja_JP: NEXUSの乗っ取りを阻止

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-AALaser.name data/mp/stats/weapons.json: $.AAGunLaser.name
en: Stormbringer AA Laser
ja_JP: ストームブリンガー AAレーザー

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-AA-Laser.name data/mp/stats/structure.json: $.P0-AASite-Laser.name
en: Stormbringer Emplacement
ja_JP: ストームブリンガー 砲台

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTW1.text[3] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTW1.text[3]
en: Strike mission continues until enemy destroyed or they retreat
ja_JP: 敵が撃破されるか撤退するまで、ストライクミッションは継続されます

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_C_CT2.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_C_CT3.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_C_CT4.text[0]
en: Stronger Commander Turret Available for Design
ja_JP: より強力なコマンダータレットを設計可能

note: TRANSLATORS: data/base/messages/messages.json: $.MSG1.text[0]
en: Structure Research Completed
ja_JP: ストラクチャー研究終了

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Sunburst.name
en: Sunburst AA Rocket Array
ja_JP: サンバースト AAロケット アレイ

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Sunburst.name data/mp/stats/structure.json: $.P0-AASite-Sunburst.name
en: Sunburst AA Site
ja_JP: サンバースト AA サイト

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-Sunburst.name
en: Sunburst AA
ja_JP: サンバースト AA

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Hvy-Mcannon.name
en: Super Heavy-Gunner Cyborg
ja_JP: スーパーヘビーガンナー サイボーグ

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Hvywpn-HPV.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Hvy-HPV.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cyb-Hvywpn-HPV.name
en: Super HVC Cyborg
ja_JP: スーパーHVC サイボーグ

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Hvy-RailGunner.name
en: Super Rail-Gunner Cyborg
ja_JP: スーパーレールガンナー サイボーグ

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SUPERTRANS.text[0]
en: Super Transport Available
ja_JP: スーパートランスポートが利用可能

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/body.json: $.SuperTransportBody.name
en: Super Transport Body
ja_JP: スーパートランスポート ボディ

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-SuperTransport.name data/mp/stats/templates.json: $.SuperTransport.name
en: Super Transport
ja_JP: スーパートランスポート

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade05.name
en: Supercrete Mk2
ja_JP: スーパーコンクリート Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade06.name
en: Supercrete Mk3
ja_JP: スーパーコンクリート Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade04.name
en: Supercrete
ja_JP: スーパーコンクリート

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET7.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET7.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET7.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET7.text[1]
en: Superdense composite alloys and energy-absorbing fibres
ja_JP: 超高密度複合合金とエネルギー吸収繊維

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals08.name
en: Superdense Composite Alloys Mk2
ja_JP: 超高密度複合合金 Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals09.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals09.name
en: Superdense Composite Alloys Mk3
ja_JP: 超高密度複合合金 Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals07.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals07.name
en: Superdense Composite Alloys
ja_JP: 超高密度複合合金

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage05.name
en: Superhot Flamer Gel Mk2
ja_JP: スーパーホットフレイマーゲル Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage06.name
en: Superhot Flamer Gel Mk3
ja_JP: スーパーホットフレイマーゲル Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage04.name
en: Superhot Flamer Gel
ja_JP: スーパーホットフレイマーゲル

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage08.name
en: Superhot Plasmite Gel Mk2
ja_JP: スーパーホットプラズマイトゲル Mk2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage09.name
en: Superhot Plasmite Gel Mk3
ja_JP: スーパーホットプラズマイトゲル Mk3

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage07.name
en: Superhot Plasmite Gel
ja_JP: スーパーホットプラズマイトゲル

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_LtSAM1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_LtSAM1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_MS_SAM1WT.text[1]
en: Surface-to-air missile
ja_JP: 地対空ミサイル

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_SL1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_C_SL1.text[1]
en: Synaptic Link allows humans to interface directly with computers
ja_JP: シナプスリンクで人間とコンピュータの直接インタフェースを実現

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade02.name
en: Synaptic Link Data Analysis Mk2
ja_JP: シナプスリンク データ解析 Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade03.name
en: Synaptic Link Data Analysis Mk3
ja_JP: シナプスリンク データ解析 Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade01.name
en: Synaptic Link Data Analysis
ja_JP: シナプスリンク データ解析

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RU1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RU1.text[1]
en: Synaptic link data analysis
ja_JP: シナプスリンクのデータ解析

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ST1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ST1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SPT.text[1]
en: Synaptic Link Scrambler technology
ja_JP: シナプスリンク スクランブラー技術

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ACYB.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ADEF.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ASTRUC.text[1] ... + 7 refs
en: Synaptic Link technology breakthrough
ja_JP: シナプスリンク技術のブレークスルー

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Comp-SynapticLink.name
en: Synaptic Link
ja_JP: シナプスリンク

note: TRANSLATORS: data/base/messages/messages.json: $.MSG5.text[0]
en: Systems Research Completed
ja_JP: システム研究終了

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-HvyA-Trocket.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-HvyATrocket.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HvyA-Trocket.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-HvyATrocket.name
en: Tank Killer Emplacement
ja_JP: タンクキラー砲台

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-HvyA-Trocket.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower-HvATrocket.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-HvyA-Trocket.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-HvATrocket.name
en: Tank Killer Hardpoint
ja_JP: タンクキラー ハードポイント

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.TK-Mantis-H.name
en: Tank Killer Mantis Hover
ja_JP: タンクキラー マンティス ホバー

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.MantisTKTracks.name
en: Tank Killer Mantis Tracks
ja_JP: タンクキラー マンティス トラック

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0cam3PyHvyATTrk.name data/mp/stats/templates.json: $.P0cam3PyHvyATTrk.name data/mp/stats/templates.json: $.PythonTKTracks.name
en: Tank Killer Python Tracks
ja_JP: タンクキラー パイソン トラック

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket07-Tank-Killer.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket07-Tank-Killer.name
en: Tank Killer Rocket
ja_JP: タンクキラー ロケット

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Veng-Trk-TK.name
en: Tank Killer Vengeance Tracks
ja_JP: タンクキラー ヴァンジェンス トラック

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-HvyA-T.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-HvyA-T.name
en: Tank Killer
ja_JP: タンクキラー

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-TankTrap01.name data/base/stats/structure.json: $.A0TankTrap.name data/base/stats/structure.json: $.TankTrapC.name ... + 3 refs
en: Tank Traps
ja_JP: タンクトラップ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Accuracy02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Accuracy02.name
en: Target Acquisition Artillery Shells Mk2
ja_JP: ターゲット捕捉砲弾 Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Accuracy01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Accuracy01.name
en: Target Acquisition Artillery Shells
ja_JP: ターゲット捕捉砲弾

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Acc03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Acc03.name
en: Target Acquisition Mortar Shells
ja_JP: ターゲット捕捉迫撃砲弾

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Accuracy03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Accuracy03.name
en: Target Prediction Artillery Shells
ja_JP: ターゲット予測砲弾

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-Accuracy01.name
en: Target Prediction Computer
ja_JP: ターゲット予測コンピュータ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Accuracy01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Accuracy01.name
en: Target Prediction Missiles
ja_JP: ターゲット予測ミサイル

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_AC1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_AC1.text[1]
en: Targeting systems compensate for distance and weather conditions
ja_JP: 距離や天候を補正するターゲティングシステム

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VP.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VP.text[3]
en: The VTOL returns to the selected pad for rearming
ja_JP: VTOLは再武装のため、選択したパッドに戻る

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_AH4.text[2]
en: Thermal Armor +35%
ja_JP: サーマルアーマー +35%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_AH1.text[2]
en: Thermal armor +40%
ja_JP: サーマルアーマー +40%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_AH4.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_AH7.text[2]
en: Thermal Armor +40%
ja_JP: サーマルアーマー +40%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_CY_AH1.text[2]
en: Thermal Armor +45%
ja_JP: サーマルアーマー +45%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat02.name
en: Thermal Armor Mk2
ja_JP: サーマルアーマー Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat03.name
en: Thermal Armor Mk3
ja_JP: サーマルアーマー Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat01.name
en: Thermal Armor
ja_JP: サーマルアーマー

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Acc02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Acc02.name
en: Thermal Imaging Mortar Shells
ja_JP: 赤外線迫撃砲弾

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Accuracy03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Accuracy02.name
en: Thermal Imaging Rockets
ja_JP: サーマルイメージング ロケット

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb04.name
en: Thermite Bomb Bay
ja_JP: テルミット爆弾庫

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Thermite.name
en: Thermite Flamer Cyborg
ja_JP: サーマイト フレイマー サイボーグ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-ROF02.name
en: Thermopole Energizer Mk2
ja_JP: サーモポール エナジャイザー Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-ROF03.name
en: Thermopole Energizer Mk3
ja_JP: サーモポール エナジャイザー Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-ROF01.name
en: Thermopole Energizer
ja_JP: サーモポール エナジャイザー

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body9REC.name data/mp/stats/body.json: $.Body9REC.name
en: Tiger
ja_JP: タイガー

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW2.text[1]
en: Titanium-reinforced concrete gate
ja_JP: チタン鉄筋コンクリート製ゲート

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW1.text[1]
en: Titanium-reinforced concrete
ja_JP: チタン鉄筋コンクリート

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/nb_turtle.json: $.AI.tip
en: Tower wars AI, based on NullBot
ja_JP: NullBotをベースとしたタワーウォーズAI

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Tracks.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Tracks.name
en: Tracked Propulsion
ja_JP: トラック推進装置

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_AC1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_AC1.text[1]
en: Tracks and directs in-flight rocket to target
ja_JP: 飛行中のロケットを追尾して目標に誘導する

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.tracked02.name
en: Tracks II
ja_JP: トラック II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.tracked03.name
en: Tracks III
ja_JP: トラック III

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.tracked01.name data/mp/stats/propulsion.json: $.tracked01.name
en: Tracks
ja_JP: トラック

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.TransporterBody.name data/mp/stats/body.json: $.TransporterBody.name
en: Transport Body
ja_JP: 輸送機ボディ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.Transporter.name
en: Transport
ja_JP: 輸送

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BarbarianTrike.name data/mp/stats/templates.json: $.BarbarianTrike.name
en: Trike
ja_JP: トライク

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraHoverTruck.name
en: Truck Cobra Hover
ja_JP: トラック コブラ ホバー

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.MantisHoverTruck.name
en: Truck Mantis Hover
ja_JP: トラック マンティス ホバー

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ScorpHoverTruck.name
en: Truck Scorpion Hover
ja_JP: トラック スコーピオン ホバー

note: TRANSLATORS: data/base/stats/construction.json: $.Spade1Mk1.name data/base/stats/templates.json: $.ConstructionDroid.name data/base/stats/templates.json: $.ConstructorDroid.name ... + 5 refs
en: Truck
ja_JP: トラック

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage06.name
en: Tungsten-Tipped MG Bullets Mk2
ja_JP: タングステンチップMG弾 Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage07.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage07.name
en: Tungsten-Tipped MG Bullets Mk3
ja_JP: タングステンチップMG弾 Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage05.name
en: Tungsten-Tipped MG Bullets
ja_JP: タングステンチップMG弾

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine05.name
en: Turbo-Charged Engine Mk2
ja_JP: ターボチャージャー搭載エンジン Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine06.name
en: Turbo-Charged Engine Mk3
ja_JP: ターボチャージャー搭載エンジン Mk3

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/nb_turtle.json: $.AI.name
en: Turtle AI
ja_JP: タートルAI

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MG2MK1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_MG2MK1.text[1]
en: Twin 7.62mm machineguns
ja_JP: 2連7.62mmマシンガン

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_DOUBLEAA.text[1]
en: Twin 80mm Anti-Aircraft cannon
ja_JP: 2連80mm対空キャノン

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Cannon6.name data/mp/stats/structure.json: $.PillBox-Cannon6.name
en: Twin Assault Cannon Bunker
ja_JP: ツインアサルトキャノン バンカー

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon6TwinAslt.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon6TwinAslt.name
en: Twin Assault Cannon
ja_JP: ツインアサルトキャノン

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-TwinAGun.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-TwinAssaultGun.name
en: Twin Assault Gun Hardpoint
ja_JP: ツインアサルトガン ハードポイント

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG5.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG5TWINROTARY.name
en: Twin Assault Gun
ja_JP: ツインアサルトガン

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.PillBox2.name data/base/stats/weapons.json: $.MG2-Pillbox.name data/mp/stats/structure.json: $.PillBox2.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG2-Pillbox.name
en: Twin Machinegun Bunker
ja_JP: ツインマシンガン バンカー

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Tower02.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower2.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower2.name
en: Twin Machinegun Guard Tower
ja_JP: ツインマシンガン ガードタワー

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.MG2-Tower.name
en: Twin Machinegun Tower
ja_JP: ツインマシンガン タワー

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperMG02Halftrack.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperMG02Halftrack.name
en: Twin Machinegun Viper Half-tracks
ja_JP: ツインマシンガン バイパー ハーフトラック

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Viper-Trk-TMG.name
en: Twin Machinegun Viper Tracks
ja_JP: ツインマシンガン バイパー トラック

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperMG02Wheels.name data/mp/stats/templates.json: $.A-Viper-Wheels-TMG.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperMG02Wheels.name
en: Twin Machinegun Viper Wheels
ja_JP: ツインマシンガン バイパー ホイール

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG2Mk1.name data/base/stats/weapons.json: $.MG2Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG2Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG2Mk1.name
en: Twin Machinegun
ja_JP: ツインマシンガン

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_AALAS.text[1]
en: Twin Medium Anti-Aircraft Laser
ja_JP: ツイン中型対空レーザー

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_TWINAGHP.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_TWINAGUN.text[1]
en: Twin Multi-barrel, rapid-fire machinegun
ja_JP: 2連マルチバレル速射式マシンガン

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/two-faced.json: $.challenge.name
en: Two-faced
ja_JP: 二面性

note: TRANSLATORS: data/base/messages/messages.json: $.MSG4.text[0]
en: Unit Research Completed
ja_JP: ユニット研究終了

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_C_CT2.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_C_CT3.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_C_CT4.text[1]
en: Upgraded battlefield computer system
ja_JP: 戦場コンピューターシステムのアップグレード

note: TRANSLATORS: data/base/stats/sensor.json: $.UplinkSensor.name data/mp/stats/sensor.json: $.UplinkSensor.name
en: Uplink Sensor
ja_JP: 中継センサー

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FM1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FM1.text[3]
en: Use a truck to add modules to a factory
ja_JP: トラックを使って、工場にモジュールを追加する

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_POWMD1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_POWMD1.text[3]
en: Use a truck to add the module to a power generator
ja_JP: トラックを使って、発電機にモジュールを追加する

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[3]
en: Use a truck to add the module to a research facility
ja_JP: トラックを使って、研究施設にモジュールを追加する

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_REPAI1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_REPAI1.text[2]
en: Use the Command Console to send units back for repair
ja_JP: コマンドコンソールで修理のためにユニットを送り返す

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_CAN.text[1]
en: Uses advanced cannon technology
ja_JP: 先進のキャノン砲技術を採用

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_MD.text[1]
en: Uses advanced mass driver railgun technology
ja_JP: 先進のマスドライバー レールガン技術を採用

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_MSL.text[1]
en: Uses advanced missile gun technology
ja_JP: 高度なミサイル砲の技術を採用

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_RKT.text[1]
en: Uses advanced rocket gun technology
ja_JP: 高度なロケット砲の技術を採用

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_POWU2.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_POWU2.text[1]
en: Vapor Turbine boosts power output
ja_JP: 蒸気タービン発電機で出力アップ

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade03.name
en: Vapor Turbine Generator Mk2
ja_JP: 蒸気タービン発電機 Mk2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade03a.name
en: Vapor Turbine Generator Mk3
ja_JP: 蒸気タービン発電機 Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade02.name
en: Vapor Turbine Generator
ja_JP: 蒸気タービン発電機

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_EN1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_EN4.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN10.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN7.text[2]
en: Vehicle speed +5%
ja_JP: 車速 +5%

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat08.name
en: Vehicle Superdense Thermal Armor Mk2
ja_JP: 車両用超高密度サーマルアーマー Mk2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat09.name
en: Vehicle Superdense Thermal Armor Mk3
ja_JP: 車両用超高密度サーマルアーマー Mk3

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat07.name
en: Vehicle Superdense Thermal Armor
ja_JP: 車両用超高密度サーマルアーマー

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Veng-Trk-Guass.name
en: Vengeance Tracks Gauss Cannon
ja_JP: ヴェンジェンス トラック ガウスキャノン

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Veng-Trk-Scourge.name
en: Vengeance Tracks Gauss Scourge
ja_JP: ヴェンジェンス トラック ガウススカージ

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Veng-Trk-Rail.name
en: Vengeance Tracks Rail Gun
ja_JP: ヴェンジェンス トラック レールガン

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body10MBT.name data/mp/stats/body.json: $.Body10MBT.name
en: Vengeance
ja_JP: ヴァンジェンス

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_P_V1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_P_V1.text[1]
en: Vertical Take Off and Landing Propulsion
ja_JP: 垂直離着陸推進機

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B13.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B14.text[3]
en: Very expensive to produce
ja_JP: 製造コストが非常に高い

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[3]
en: Very high power costs and very slow to produce
ja_JP: 電力コストが非常に高く、生産に非常に時間がかかる

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B14.text[2]
en: Very slow moving Body
ja_JP: 移動が非常に遅い車体

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_LASSAT.text[1]
en: Very slow recharge time
ja_JP: チャージ時間が非常に遅い

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-SamHvy.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-SamHvy.name
en: Vindicator Hardpoint
ja_JP: ヴィンディケーター ハードポイント

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-SamSite2.name data/base/stats/structure.json: $.P0-AASite-SAM2.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-SamSite2.name data/mp/stats/structure.json: $.P0-AASite-SAM2.name
en: Vindicator SAM Site
ja_JP: ヴィンディケーター SAMサイト

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-HvSAM.name data/base/stats/weapons.json: $.Missile-HvySAM.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-HvSAM.name data/mp/stats/weapons.json: $.Missile-HvySAM.name
en: Vindicator SAM
ja_JP: ヴィンディケーター SAM

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body1REC.name data/mp/stats/body.json: $.Body1REC.name
en: Viper
ja_JP: バイパー

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Cannon5Vulcan-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon5Vulcan-VTOL.name
en: VTOL Assault Cannon
ja_JP: VTOL アサルトキャノン

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.MG4ROTARY-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG4ROTARY-VTOL.name
en: VTOL Assault Gun
ja_JP: VTOL アサルトガン

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaVtolPad.name
en: VTOL BaBa Rearming Pad
ja_JP: VTOL BaBa再武装パッド

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Bug-BB.name
en: VTOL Bunker Buster Bug VTOL
ja_JP: VTOL バンカーバスター バグ

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Scor-BB.name
en: VTOL Bunker Buster Scorpion VTOL
ja_JP: VTOL バンカーバスター スコーピオン VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-BB.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-BB.name
en: VTOL Bunker Buster
ja_JP: VTOL バンカーバスター

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Cannon1-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon1-VTOL.name
en: VTOL Cannon
ja_JP: VTOL キャノン

note: TRANSLATORS: data/base/stats/sensor.json: $.Sys-VTOLCBTower01.name data/mp/stats/sensor.json: $.Sys-VTOLCBTower01.name
en: VTOL CB Radar Tower
ja_JP: VTOL CB レーダータワー

note: TRANSLATORS: data/base/stats/sensor.json: $.Sys-VTOLCBTurret01.name data/mp/stats/sensor.json: $.Sys-VTOLCBTurret01.name
en: VTOL CB Radar Turret
ja_JP: VTOL CB レーダータレット

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSTW1.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSTW1.text[1]
en: VTOL CB Tower detects enemy indirect fire batteries
ja_JP: VTOL CBタワーは、敵の間接砲台を探知します

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-VTOLCBS-Tower01.name data/base/stats/structure.json: $.Sys-VTOL-CB-Tower01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-VTOLCBS-Tower01.name data/mp/stats/structure.json: $.Sys-VTOL-CB-Tower01.name
en: VTOL CB Tower
ja_JP: VTOL CBタワー

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-VTOLCBS-Turret01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-VTOLCBS-Turret01.name
en: VTOL CB Turret
ja_JP: VTOL CBタレット

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Bug-ClusterBomb.name
en: VTOL Cluster Bomb Bay Bug VTOL
ja_JP: VTOL クラスター爆弾ベイ バグ VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Scor-ClusterBomb.name
en: VTOL Cluster Bomb Bay Scorpion VTOL
ja_JP: VTOL クラスター爆弾ベイ スコーピオン VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.Bomb1-VTOL-LtHE.name
en: VTOL Cluster Bomb Bay
ja_JP: VTOL クラスター爆弾ベイ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Bomb1-VTOL-LtHE.name
en: VTOL Cluster Bombs Bay
ja_JP: VTOL クラスター爆弾ベイ

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.Bomb6-VTOL-EMP.name
en: VTOL EMP Missile Launcher
ja_JP: VTOL EMP ミサイルランチャー

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VF.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VF.text[1]
en: VTOL factory enables VTOL production
ja_JP: VTOL工場でVTOL生産が可能に

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLFactory.name data/base/stats/structure.json: $.A0VTolFactory1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLFactory.name data/mp/stats/structure.json: $.A0VTolFactory1.name
en: VTOL Factory
ja_JP: VTOL工場

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Laser3BEAM-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.Laser3BEAM-VTOL.name
en: VTOL Flashlight
ja_JP: VTOL フラッシュライト

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Bomb2-VTOL-HvHE.name data/mp/stats/weapons.json: $.Bomb2-VTOL-HvHE.name
en: VTOL Heap Bomb Bay
ja_JP: VTOL ヒープボムベイ

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.HeavyLaser-VTOL.name
en: VTOL Heavy Laser
ja_JP: VTOL ヘビーレーザー

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.MG3-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG3-VTOL.name
en: VTOL Heavy Machinegun
ja_JP: VTOL ヘビーマシンガン

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Bug-HPV.name
en: VTOL Hyper Velocity Cannon Bug VTOL
ja_JP: VTOL 超速砲 バグ VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Mantis-HPV.name
en: VTOL Hyper Velocity Cannon Mantis VTOL
ja_JP: VTOL 超高速砲 マンティス VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Scor-HPV.name
en: VTOL Hyper Velocity Cannon Scorpion VTOL
ja_JP: VTOL 超高速砲 スコーピオンVTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Cannon4AUTO-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon4AUTO-VTOL.name
en: VTOL Hyper Velocity Cannon
ja_JP: VTOL 超高速砲

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Bug-Lancer.name
en: VTOL Lancer Bug VTOL
ja_JP: VTOL ランサー バグ VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Mantis-Lancer.name
en: VTOL Lancer Mantis VTOL
ja_JP: VTOL ランサー マンティス VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Scor-Lancer.name
en: VTOL Lancer Scorpion VTOL
ja_JP: VTOL ランサー スコーピオン VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-LtA-T.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-LtA-T.name
en: VTOL Lancer
ja_JP: VTOL ランサー

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.MG1-VTOL-SCAVS.name
en: VTOL Machinegun Scav
ja_JP: VTOL マシンガン スカベンジャー

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.MG1-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG1-VTOL.name
en: VTOL Machinegun
ja_JP: VTOL マシンガン

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-Pod-SCAVS.name
en: VTOL Mini-Rocket Scav
ja_JP: VTOL ミニロケット スカベンジャー

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-Pod.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-Pod.name
en: VTOL Mini-Rocket
ja_JP: VTOL ミニロケット

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.RailGun1-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.RailGun1-VTOL.name
en: VTOL Needle Gun
ja_JP: VTOL ニードルガン

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Bomb3-VTOL-LtINC.name data/mp/stats/weapons.json: $.Bomb3-VTOL-LtINC.name
en: VTOL Phosphor Bomb Bay
ja_JP: VTOL リン爆弾ベイ

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.Bomb5-VTOL-Plasmite.name
en: VTOL Plasmite Bomb Bay
ja_JP: VTOL プラズマ ボムベイ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-VTOL.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-VTOL.name
en: VTOL Propulsion
ja_JP: VTOL推進

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Laser2PULSE-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.Laser2PULSE-VTOL.name
en: VTOL Pulse Laser
ja_JP: VTOL パルスレーザー

note: TRANSLATORS: data/base/stats/sensor.json: $.Sys-VTOLRadarTower01.name data/base/stats/structure.json: $.Sys-VTOL-RadarTower01.name data/mp/stats/sensor.json: $.Sys-VTOLRadarTower01.name
en: VTOL Radar Tower
ja_JP: VTOL レーダータワー

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.RailGun2-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.RailGun2-VTOL.name
en: VTOL Rail Gun
ja_JP: VTOL レールガン

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad.name data/base/stats/structure.json: $.A0VtolPad.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad.name data/mp/stats/structure.json: $.A0VtolPad.name
en: VTOL Rearming Pad
ja_JP: VTOL再武装パッド

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VF.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VF.text[2]
en: VTOL rearming pads required to keep VTOLs flying
ja_JP: VTOLの飛行を維持するために必要なVTOL再武装パッド

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Missile-VTOL-AT.name data/mp/stats/weapons.json: $.Missile-VTOL-AT.name
en: VTOL Scourge Missile
ja_JP: VTOL スカージ ミサイル

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTW1.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTW1.text[1]
en: VTOL Strike Tower detects approaching enemies
ja_JP: VTOL ストライクタワーは、接近する敵を検知する

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-VTOLStrike-Tower01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-VTOLStrike-Tower01.name data/mp/stats/structure.json: $.Sys-VTOL-RadarTower01.name
en: VTOL Strike Tower
ja_JP: VTOL ストライクタワー

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTU1.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTU1.text[1]
en: VTOL Strike turret used to spot targets
ja_JP: ターゲット探知に使用するVTOLストライクタレット

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-VTOLStrike-Turret01.name data/base/stats/sensor.json: $.Sys-VstrikeTurret01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-VTOLStrike-Turret01.name data/mp/stats/sensor.json: $.Sys-VstrikeTurret01.name
en: VTOL Strike Turret
ja_JP: VTOL ストライク タレット

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-Sunburst.name
en: VTOL Sunburst AA
ja_JP: VTOL サンバースト AA

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-HvyA-T.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-HvyA-T.name
en: VTOL Tank Killer
ja_JP: VTOL タンクキラー

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Bomb4-VTOL-HvyINC.name data/mp/stats/weapons.json: $.Bomb4-VTOL-HvyINC.name
en: VTOL Thermite Bomb Bay
ja_JP: VTOL サーマイト ボムベイ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.MG2-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG2-VTOL.name
en: VTOL Twin Machinegun
ja_JP: VTOL ツインマシンガン

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Wall.name
en: Wall
ja_JP: ウォール

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.WallCorner.name
en: Wallcorner
ja_JP: ウォールコーナー

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.BarbWarehouse1.name
en: Warehouse
ja_JP: 倉庫

note: TRANSLATORS: data/base/messages/messages.json: $.MSG6.text[0]
en: Weapon Research Completed
ja_JP: 武器の研究が完了

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_W1.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Wheels.name data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_W1.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Wheels.name
en: Wheeled Propulsion
ja_JP: 車輪式推進

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.wheeled02.name
en: Wheels II
ja_JP: ホイール II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.wheeled03.name
en: Wheels III
ja_JP: ホイール III

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.wheeled01.name data/mp/stats/propulsion.json: $.wheeled01.name
en: Wheels
ja_JP: ホイール

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-AASite-QuadRotMg.name data/base/stats/structure.json: $.AASite-QuadRotMg.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-AASite-QuadRotMg.name data/mp/stats/structure.json: $.AASite-QuadRotMg.name
en: Whirlwind AA Site
ja_JP: ワールウィンドウ AA サイト

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun04.name data/base/stats/weapons.json: $.QuadRotAAGun.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun04.name data/mp/stats/weapons.json: $.QuadRotAAGun.name
en: Whirlwind AA Turret
ja_JP: ワールウインド AA タレット

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-QuadRotAA.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-QuadRotAAGun.name
en: Whirlwind Hardpoint
ja_JP: ワールウィンド ハードポイント

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-WSTower.name data/mp/stats/structure.json: $.Sys-SensoTowerWS.name
en: Wide Spectrum Sensor Tower
ja_JP: ワイドスペクトラム センサータワー

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-WS.name data/mp/stats/sensor.json: $.Sensor-WideSpec.name
en: Wide Spectrum Sensor
ja_JP: ワイドスペクトラム センサー

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.WreckedDroidHub.name
en: Wreck
ja_JP: 壊れた

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.WreckedBridge.name
en: Wrecked Bridge
ja_JP: 壊れた橋

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.WreckedTankerV.name
en: Wrecked Tanker
ja_JP: 壊れたタンカー

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.WreckedVertCampVan.name
en: Wrecked Van
ja_JP: 壊れたバン

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.WreckedSuzukiJeep.name
en: Wrecked Vehicle
ja_JP: 壊れた車両

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/body.json: $.Body13SUP.name
en: Wyvern
ja_JP: ワイバーン

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[6] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[6] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[6] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[6]
en: Elite
ja_JP: エリート

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[1] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[1] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[1] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[1]
en: Green
ja_JP: グリーン

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[8] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[8] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[8] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[8]
en: Hero
ja_JP: ヒーロー

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[4] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[4] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[4] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[4]
en: Professional
ja_JP: プロフェッショナル

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[3] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[3] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[3] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[3]
en: Regular
ja_JP: レギュラー

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[0] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[0] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[0] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[0]
en: Rookie
ja_JP: 新人

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[7] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[7] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[7] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[7]
en: Special
ja_JP: スペシャル

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[2] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[2] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[2] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[2]
en: Trained
ja_JP: 訓練済

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[5] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[5] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[5] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[5]
en: Veteran
ja_JP: ベテラン

en: Warzone 2100 Map / Mod File
ja_JP: Warzone 2100 マップ / MODファイル

en: Warzone 2100 Campaign Mod File
ja_JP: Warzone 2100 キャンペーンMODファイル

en: Warzone 2100 Multiplayer Mod File
ja_JP: Warzone 2100 マルチプレイヤーMODファイル

en: Warzone 2100 Global Mod File
ja_JP: Warzone 2100 グローバルMODファイル

en: Warzone 2100 Music Mod File
ja_JP: Warzone 2100 ミュージックMODファイル

en: Postnuclear realtime strategy
ja_JP: 核戦争後のリアルタイムストラテジー

en: Strategy Game
ja_JP: ストラテジーゲーム

en: Global
ja_JP: グローバル

en: Allies
ja_JP: 同盟

en: private to
ja_JP: プライベート

en:  and
ja_JP:  と

en: Spectators
ja_JP: 観戦者

en: %s wants to enable debug mode. Enabled: %s, Disabled: %s.
ja_JP: %s はデバッグ・モードを有効にしようとしています。有効：%s、無効：%s。

en: %s wants to disable debug mode. Enabled: %s, Disabled: %s.
ja_JP: %s はデバッグ・モードを無効にすることを望んでいます。有効：%s、無効：%s。

en: Debug mode now enabled!
ja_JP: デバッグモードが有効になりました！

en: Debug mode now disabled!
ja_JP: デバッグモードが無効になりました！

note: TRANSLATORS: Summary of commandline option syntax
en: Usage: %s [OPTION...]
ja_JP: 使用方法: %s [オプション...]

en: Set configuration directory
ja_JP: 設定用ディレクトリの設定

en: configuration directory
ja_JP: 設定ディレクトリ

en: Add data directory
ja_JP: データディレクトリの追加

en: data directory
ja_JP: データディレクトリ

en: Show debug for given level
ja_JP: 指定されたレベルのデバッグを表示する

en: debug level
ja_JP: デバッグレベル

en: Log debug output to file
ja_JP: デバッグ出力のファイルへのログ出力

en: file
ja_JP: ファイル

en: Flush all debug output written to stderr
ja_JP: 標準エラー出力に書き込まれたすべてのデバッグ出力をフラッシュ

en: Play in fullscreen mode
ja_JP: フルスクリーンモードでプレイ

en: Load a specific game mode
ja_JP: 特定のゲームモードを読み込む

en: level name
ja_JP: レベル名

en: Show options and exit
ja_JP: オプションの表示と終了

en: Enable a global mod
ja_JP: グローバルMODを有効にする

en: mod
ja_JP: od

en: Enable a campaign only mod
ja_JP: キャンペーン専用MODを有効化する

en: Enable a multiplay only mod
ja_JP: マルチプレイ専用MODを有効にする

en: Disable asserts
ja_JP: アサートの無効化

en: Causes a crash to test the crash handler
ja_JP: クラッシュハンドラをテストするためにクラッシュを発生させる

en: Load a saved skirmish game
ja_JP: 保存されたスキームッシュゲームをロード

en: savegame
ja_JP: セーブゲーム

en: Load a saved campaign game
ja_JP: 保存されたキャンペーンゲームをロード

en: Load a replay
ja_JP: リプレイのロード

en: replay file
ja_JP: リプレイファイル

en: Play in windowed mode
ja_JP: ウィンドウモードで再生する

en: Show version information and exit
ja_JP: バージョン情報を表示し、終了する

en: Set the resolution to use
ja_JP: 使用する解像度を設定する

en: WIDTHxHEIGHT
ja_JP: 横幅×縦幅

en: Enable shadows
ja_JP: シャドウを有効にする

en: Disable shadows
ja_JP: シャドウを無効にする

en: Enable sound
ja_JP: サウンドを有効にする

en: Disable sound
ja_JP: サウンドを無効にする

en: Connect directly to IP/hostname
ja_JP: IP/ホスト名への直接接続

en: host
ja_JP: ホスト

en: Connect directly to IP/hostname as a spectator
ja_JP: 観戦者としてIP/ホスト名に直接接続

en: Go directly to host screen
ja_JP: ホスト画面へ直接移動

en: Enable texture compression
ja_JP: テクスチャ圧縮を有効にする

en: Disable texture compression
ja_JP: テクスチャ圧縮を無効にする

en: Set gfx backend
ja_JP: gfxバックエンドの設定

en: Use gfx backend debug
ja_JP: gfxバックエンドデバッグを使用する

en: Set JS backend
ja_JP: JSバックエンドの設定

en: Run games automatically for testing
ja_JP: テスト用ゲームの自動実行

en: Headless mode (only supported when also specifying --autogame, --autohost, --skirmish)
ja_JP: ヘッドレスモード（--autogame, --autohost, -skirmishも指定した場合のみサポートされます。）

en: Immediately save game and quit
ja_JP: すぐにゲームをセーブして終了する

en: save name
ja_JP: セーブ名

en: Start skirmish game with given settings file
ja_JP: 与えられた設定ファイルを用いて、スカーミッシュゲームを開始する

en: test
ja_JP: テスト

en: Continue the last saved game
ja_JP: 最後のセーブゲームの続きをする

en: Start host game with given settings file
ja_JP: 与えられた設定ファイルを用いてホストゲームを開始する

en: autohost
ja_JP: オートホスト

en: Query ratings from given server url, when hosting
ja_JP: ホスティング中に、指定されたサーバーの URL からレーティングを取得する

en: autorating
ja_JP: 自動レーティング

en: Attach or create a console window and display console output (Windows only)
ja_JP: コンソールウィンドウを添付または作成し、コンソール出力を表示する（Windowsのみ）

en: Set game server port
ja_JP: ゲームサーバーのポートを設定

en: port
ja_JP: ポート

en: Enable lobby slash commands (for connecting clients)
ja_JP: ロビースラッシュコマンドを有効にする（クライアント接続用）

en: Add a lobby admin identity hash (for slash commands)
ja_JP: ロビー管理者のIDハッシュを追加（スラッシュコマンド用）

en: hash string
ja_JP: ハッシュ文字列

en: Add a lobby admin public key (for slash commands)
ja_JP: ロビー管理者公開鍵の追加（スラッシュコマンド用）

en: Enable command interface
ja_JP: コマンドインタフェースを有効にする

en: Minimum required players to auto-start game
ja_JP: ゲームを自動で開始するために必要な最小人数

en: startplayers
ja_JP: スタートプレイヤー

en: interval in seconds
ja_JP: 秒間隔

en: Multiplayer game time limit (in minutes)
ja_JP: マルチプレイヤーゲームの制限時間(分)

en: number of minutes
ja_JP: 分数

en: Commander needs a higher level to command more units
ja_JP: より多くのユニットを指揮するためには、より高いレベルが必要です

en: My Game
ja_JP: マイゲーム

en: New Vehicle
ja_JP: 新しい車両

en: Vehicle Body
ja_JP: 車両ボディ

en: Vehicle Propulsion
ja_JP: 車両推進力

en: Vehicle Turret
ja_JP: 車両タレット

en: Delete Design
ja_JP: 設計削除

en: Store Template
ja_JP: テンプレートを保存

en: Kinetic Armour
ja_JP: キネティックアーマー

en: Thermal Armour
ja_JP: サーマルアーマー

en: Engine Output
ja_JP: エンジン出力

en: Weight
ja_JP: 重量

en: Total Power Required
ja_JP: 必要な総電力量

en: Total Body Points
ja_JP: トータルボディポイント

en: Power Usage
ja_JP: 電力使用量

en: Hydra
ja_JP: ヒドラ

en: Sensor Range
ja_JP: センサーレンジ

en: ECM Power
ja_JP: ECM電力

en: Build Points
ja_JP: 建設ポイント

en: Range
ja_JP: レンジ

en: Damage
ja_JP: ダメージ

en: Rate-of-Fire
ja_JP: 射撃レート

en: Air Speed
ja_JP: 飛行速度

en: Road Speed
ja_JP: オンロード速度

en: Off-Road Speed
ja_JP: オフロード速度

en: Water Speed
ja_JP: 水上速度

en: Weapons
ja_JP: 武器

en: Systems
ja_JP: システム

en: Do Not Store Design
ja_JP: 設計を保存しない

en: Store Design
ja_JP: 設計を保存

en: Cannot Build. Oil Resource Burning.
ja_JP: 設置できない。石油リソースが燃えている。

en: %s - Hitpoints %d/%d - Experience %.1f, %s, Kills %d
ja_JP: %s - ヒットポイント %d/%d - 経験値 %.1f、%s、キル数 %d

en: %s - Hitpoints %d/%d - ID %d - %s
ja_JP: %s - ヒットポイント %d/%d - ID %d - %s

en: (Enemy!) %s - Hitpoints %d/%d - ID %d - experience %f, %s - order %s - action %s - sensor range %d - ECM %d - pitch %.0f
ja_JP: (敵機！) %s - ヒットポイント %d/%d - ID %d - 経験値 %f、%s - 注文 %s - アクション %s - センサー範囲 %d - ECM %d - ピッチ %.0f

en: %s - Allied - Hitpoints %d/%d - Experience %d, %s
ja_JP: %s - 同盟 - ヒットポイント %d/%d - 経験値 %d, %s

note: TRANSLATORS: "ref" is an internal unique id of the item (can leave untranslated as a technical term)
en: (Enemy!) %s, ref: %d, ID: %d Hitpoints: %d/%d
ja_JP: (敵機！) %s、ref：%d、ID：%d ヒットポイント：%d/%d

en: Player left
ja_JP: プレイヤーは退場した

en: Player dropped
ja_JP: プレイヤーは離脱した

en: Waiting for other players
ja_JP: 他のプレイヤーを待ちます

en: Out of sync
ja_JP: 同期できません

en: Setting zoom to %.0f
ja_JP: ズームを%.0fに設定する

note: TRANSLATORS:	Refers to the loss of a single unit, known by its name
en: %s Lost!
ja_JP: %s を失った！

en: Structure Restored
ja_JP: 復元されたストラクチャー

en: %u unit selected | %u units selected
ja_JP[0]: %u ユニットを選択

en: Group %u selected - %u Unit | Group %u selected - %u Units
ja_JP[0]: グループ %u を選択 - %u ユニット

en: %u unit assigned to Group %u | %u units assigned to Group %u
ja_JP[0]: %u ユニットをグループ %u にアサイン

en: %u units removed from their Group | %u units removed from their Group
ja_JP[0]: %u ユニットをグループから削除

en: Centered on Group %u - %u Unit | Centered on Group %u - %u Units
ja_JP[0]: 中心とするグループ %u - %u ユニット

en: Aligning with Group %u - %u Unit | Aligning with Group %u - %u Units
ja_JP[0]: 合流させるグループ %u - %u ユニット

en: Unit transfer failed -- unit limits exceeded
ja_JP: ユニット転送に失敗した -- ユニットの上限を超えた

note: TRANSLATORS: "Normal" Faction
en: Normal
ja_JP: 通常

note: TRANSLATORS: "Collective" Faction
en: Collective
ja_JP: コレクティブ軍

en: Campaign videos are missing
ja_JP: キャンペーン動画が見当たりません

en: See our FAQ on how to install videos
ja_JP: ビデオのインストール方法については、FAQをご覧ください

en: Single Player
ja_JP: シングルプレイヤー

en: Multi Player
ja_JP: マルチプレイヤー

en: Tutorial
ja_JP: チュートリアル

en: Options
ja_JP: オプション

en: View Intro
ja_JP: イントロを見る

en: Videos are missing, download them from http://wz2100.net
ja_JP: ビデオがありません。http://wz2100.net からダウンロードしてください

en: Continue Last Save
ja_JP: 最後のセーブを続ける

en: No last save available
ja_JP: 最後のセーブがありません

en: Quit Game
ja_JP: ゲーム終了

en: Official site: http://wz2100.net/
ja_JP: 公式サイト: http://wz2100.net/

en: Come visit the forums and all Warzone 2100 news! Click this link.
ja_JP: フォーラムやWarzone 2100のニュースをご覧ください！このリンクをクリック。

en: Donate: http://donations.wz2100.net/
ja_JP: 寄付先: http://donations.wz2100.net/

en: Help support the project with our server costs, Click this link.
ja_JP: サーバー代は、こちらのリンクからご支援ください。

en: Chat with players on Discord or IRC
ja_JP: DiscordやIRCでのプレイヤーとのチャット

en: Connect to Discord or Freenode through webchat by clicking this link.
ja_JP: このリンクをクリックして、ウェブチャットでDiscordまたはFreenodeに接続してください。

en: Check for a newer version
ja_JP: 新しいバージョンを確認する

en: Fast Play
ja_JP: 高速プレイ

[ctx: menu]
note: TRANSLATORS: "Return", in this context, means "return to previous screen/menu"
en: Return
ja_JP: 戻る

en: New Campaign
ja_JP: 新規キャンペーン

en: Start Skirmish Game
ja_JP: スカーミッシュゲームを開始

en: Challenges
ja_JP: チャレンジ

en: Load Campaign Game
ja_JP: キャンペーンゲームをロード

en: Load Skirmish Game
ja_JP: スカーミッシュゲームをロード

en: View Skirmish Replay
ja_JP: スカーミッシュリプレイを見る

en: Campaign videos are missing! Get them from http://wz2100.net
ja_JP: キャンペーン動画が見当たりません http://wz2100.net から入手してください

en: Load Campaign Saved Game
ja_JP: キャンペーンのセーブゲームをロード

en: Load Skirmish Saved Game
ja_JP: スカーミッシュのセーブゲームをロード

en: Load Skirmish Replay
ja_JP: スカーミッシュリプレイをロード

en: Host Game
ja_JP: ホストゲーム

en: Join Game
ja_JP: ゲームに参加する

en: View Replay
ja_JP: リプレイを見る

en: Load Multiplayer Replay
ja_JP: マルチプレイヤーリプレイをロード

en: Game Options
ja_JP: ゲームオプション

en: Graphics Options
ja_JP: グラフィックス オプション

en: Video Options
ja_JP: ビデオオプション

en: Audio / Zoom Options
ja_JP: オーディオ / ズームオプション

en: Mouse Options
ja_JP: マウスオプション

en: Key Mappings
ja_JP: キーマッピング

en: Music Manager
ja_JP: 音楽マネージャー

en: Multiplay Options
ja_JP: マルチプレイオプション

en: Open Configuration Directory
ja_JP: 設定ディレクトリを開く

en: Failed to open configuration directory in system default file browser.
ja_JP: システムのデフォルトファイルブラウザで設定ディレクトリを開くのに失敗しました。

en: Configuration directory is reported as:
ja_JP: 設定ディレクトリの報告:

en: If running inside a container / isolated environment, this may differ from the actual path on disk.
ja_JP: コンテナ/分離環境内で実行する場合、ディスク上の実際のパスと異なる場合があります。

en: Please see the documentation for more information on how to locate it manually.
ja_JP: 手動で探す方法については、ドキュメントをご覧ください。

en: Failed to open configuration directory
ja_JP: 設定ディレクトリを開くのに失敗しました

en: Fullscreen
ja_JP: フルスクリーン

en: Unsupported
ja_JP: 非対応

en: Off
ja_JP: オフ

en: Black
ja_JP: ブラック

en: On
ja_JP: オン

en: Rotating
ja_JP: 回転式

en: Fixed
ja_JP: 固定

en: Instant
ja_JP: インスタント

en: Tracked
ja_JP: 追跡

en: High
ja_JP: 高

en: Default
ja_JP: デフォルト

en: Shadow mapping not available on this system.
ja_JP: このシステムでは影のマッピングは使用できません。

en: Low
ja_JP: 低

en: Ultra
ja_JP: ウルトラ

en: * Takes effect on game restart
ja_JP: * ゲーム再開時に反映されます

en: Shadows
ja_JP: 影

note: TRANSLATORS: "LOD" = "Level of Detail" - this setting is used to describe how level of detail (in textures) is preserved as distance increases (examples: "Default", "High", etc)
en: LOD Distance
ja_JP: LOD距離

en: Fog
ja_JP: フォグ

en: Radar
ja_JP: レーダー

en: Radar Jump
ja_JP: レーダージャンプ

en: Video Playback
ja_JP: 動画再生

en: Scanlines
ja_JP: スキャンライン

en: Screen Shake
ja_JP: スクリーン振動

en: GRAPHICS OPTIONS
ja_JP: グラフィックス オプション

en: Disabled
ja_JP: 無効

en: Enabled
ja_JP: 有効

en: Auto
ja_JP: オート

en: Voice Volume
ja_JP: ボイス ボリューム

en: FX Volume
ja_JP: FX ボリューム

en: Music Volume
ja_JP: 音楽 ボリューム

en: Subtitles
ja_JP: サブタイトル

en: HRTF is not supported on your device / system / OpenAL library
ja_JP: お使いのデバイス/システム/OpenALライブラリでは、HRTFはサポートされていません

en: Map Zoom
ja_JP: マップ拡大

en: Map Zoom Rate
ja_JP: マップ拡大率

en: Radar Zoom
ja_JP: レーダーズーム

note: TRANSLATORS: "AUDIO" options determine the volume of game sounds. "OPTIONS" means "SETTINGS". To break this message into two lines, you can use the delimiter "\n", e.g. "AUDIO / ZOOM\nOPTIONS" would show "OPTIONS" in a second line.
en: AUDIO / ZOOM OPTIONS
ja_JP: オーディオ / ズーム オプション

en: In Desktop Fullscreen mode, the resolution matches that of your desktop 
    (or what the window manager allows).
ja_JP: デスクトップのフルスクリーンモードでは、解像度はデスクトップと同じになります。
    （またはウィンドウマネージャが許可するもの)に一致します）

en: You can change the resolution by resizing the window normally. (Try dragging a corner / edge.)
ja_JP: 普通にウィンドウサイズを変更すれば、解像度を変更することができます。(隅や端をドラッグしてください。）

en: Graphics Mode
ja_JP: グラフィック モード

en: Resolution
ja_JP: 解像度

en: Display Scale
ja_JP: 表示倍率

en: Adaptive
ja_JP: アダプティブ

en: Windowed
ja_JP: ウィンドウ

en: Desktop Full
ja_JP: デスクトップ全体

en: On (Fullscreen)
ja_JP: オン（フルスクリーン）

en: Texture size
ja_JP: テクスチャサイズ

en: Vertical sync
ja_JP: 垂直同期

en: Antialiasing*
ja_JP: アンチエイリアシング*

en: Warning: Antialiasing can cause crashes, especially with values > 16
ja_JP: 警告：アンチエイリアシングは、特に16以上の値でクラッシュすることがあります

en: Graphics Backend*
ja_JP: グラフィックスバックエンド*

note: TRANSLATORS: Shortened form of "Minimize on Focus Loss" An option describing when / whether WZ will auto-minimize the window when it loses focus.
en: Min on Focus Loss
ja_JP: 自動最小化

en: Whether the window should auto-minimize on focus loss
ja_JP: フォーカスが外れたときにウィンドウを自動最小化するかどうか

note: TRANSLATORS: The fullscreen mode used when toggling with keys: Alt + Enter
en: Alt+Enter Toggle
ja_JP: Alt+Enter 切替

en: The fullscreen mode used when toggling with keys: Alt + Enter
ja_JP: フルスクリーンモードをキーでトグルするキー：Alt + Enter

en: VIDEO OPTIONS
ja_JP: ビデオ オプション

en: Unable to change Vertical Sync
ja_JP: 垂直同期を変更できない

en: Warzone failed to change the Vertical Sync mode.
    Your system / drivers may not support other modes.
ja_JP: Warzoneは垂直同期モードの変更に失敗しました。
    システム/ドライバが他のモードをサポートしていない可能性があります。

en: Middle Mouse
ja_JP: 中マウス

en: Right Mouse
ja_JP: 右マウス

en: Reverse Rotation
ja_JP: 逆回転

en: Trap Cursor
ja_JP: トラップカーソル

en: Switch Mouse Buttons
ja_JP: マウスボタン切り替え

en: Rotate Screen
ja_JP: 画面を回転させる

en: Colored Cursors
ja_JP: カラーカーソル

en: Cursor Size
ja_JP: カーソルサイズ

en: MOUSE OPTIONS
ja_JP: マウス オプション

en: Super Easy
ja_JP: スーパーイージー

en: Easy
ja_JP: イージー

en: Hard
ja_JP: ハード

en: Insane
ja_JP: 狂気

en: Unable to load: %s.
ja_JP: ロードできません：%s.

en: Please remove all incompatible mods.
ja_JP: 互換性のないMODはすべて削除してください。

en: GAME OPTIONS
ja_JP: ゲームオプション

en: Language
ja_JP: 言語

en: Unit Colour:
ja_JP: ユニットカラー：

en: Skirmish/Multiplayer
ja_JP: スカーミッシュ／マルチプレイヤー

en: Campaign Difficulty
ja_JP: キャンペーン難易度

en: Camera Speed
ja_JP: カメラ速度

en: Help us improve translations of Warzone 2100: %s
ja_JP: 翻訳を改善するためにご協力をお願いします　Warzone 2100：%s

en: Click to open webpage.
ja_JP: クリックするとウェブページが表示されます。

en: Insane Difficulty
ja_JP: 狂気の難易度

en: This difficulty is for very experienced players!
ja_JP: この難易度は、経験豊富なプレイヤー向けです！

en: %u minutes
ja_JP: %u 分

en: %s hours
ja_JP: %s時間

en: %u seconds
ja_JP: %u 秒

en: None
ja_JP: なし

en: Hosting Options:
ja_JP: ホスティング オプション：

en: Game Port
ja_JP: ゲームポート

en: Enable UPnP
ja_JP: UPnPを有効にする

en: Inactivity Timeout
ja_JP: 非アクティブ時のタイムアウト

en: Lag Kick
ja_JP: ラグ キック

en: Spectator Slots
ja_JP: 観戦者スロット

en: Enable Rating
ja_JP: レーティングを有効にする

en: MULTIPLAY OPTIONS
ja_JP: マルチプレイ オプション

en: Mod:
ja_JP: Mod：

en: Increase Game Display Scale?
ja_JP: ゲームの表示倍率を上げる？

en: With your current resolution & display scale settings, the game's user interface may appear small, and the game perspective may appear distorted.
ja_JP: 現在の解像度や表示倍率では、ゲームのユーザーインターフェースが小さく表示されたり、ゲームの視点が歪んで見えることがあります。

en: You can fix this by increasing the game's Display Scale setting.
ja_JP: ゲームの表示スケールの設定を大きくすることで解決できます。

en: Would you like to increase the game's Display Scale to: %u%%?
ja_JP: ゲームの表示倍率を%u%%に上げますか?

en: Increase Display Scale
ja_JP: 表示倍率を上げる

en: Display Scale Increased to: %u%%
ja_JP: 表示倍率が%u%%に大きくなりました

en: You can adjust the Display Scale at any time in the Video Options menu.
ja_JP: 表示倍率は、ビデオオプションメニューでいつでも調整することができます。

en: Tip: Adjusting Display Scale
ja_JP: ヒント：表示倍率を調整する

en: Replay
ja_JP: リプレイ

en: Pause
ja_JP: 一時停止

en: Resume
ja_JP: 再開

en: Fast-Forward
ja_JP: 早送り

en: GAME SAVED:
ja_JP: ゲーム保存：

en: Player %u is cheating (debug menu) him/herself a new structure: %s.
ja_JP: プレイヤー %u は新しいストラクチャーのチート（デバッグ・メニュー）を使用しています：%s。

en: Player %u is cheating (debug menu) him/herself a new feature: %s.
ja_JP: プレイヤー %u は新しい機能のチート（デバッグ・メニュー）を使用しています：%s。

en: Player %u is cheating (debug menu) him/herself a new droid: %s.
ja_JP: プレイヤー %u は新しいドロイドのチート（デバッグ・メニュー）を使用しています：%s。

en: Player %u is cheating (debug menu) him/herself a new droid.
ja_JP: プレイヤー %u は新しいドロイドのチート（デバッグ・メニュー）を使用しています。

en: Hiding Obsolete Tech
ja_JP: 旧型の技術を隠す

en: Showing Obsolete Tech
ja_JP: 旧型の技術を表示する

en: Cost: %u
ja_JP: コスト：%u

en: Build Progress
ja_JP: 建設の進捗状況

en: Showing All Tech
    Right-click to add to Favorites
ja_JP: すべての技術情報を表示する
    右クリックでお気に入りに追加

en: Showing Only Favorite Tech
    Right-click to remove from Favorites
ja_JP: お気に入りの技術だけを表示する
    右クリックでお気に入りから削除

en: Construction Progress
ja_JP: 工事進捗状況

en: Factory Delivery Point
ja_JP: 工場配送ポイント

en: Loop Production
ja_JP: ループプロダクション

en: Progress Bar
ja_JP: プログレスバー

en: Team
ja_JP: チーム

en: Message delivery failure - try again
ja_JP: メッセージ配信に失敗しました - 再度お試しください

en: Research Progress
ja_JP: 研究の進捗状況

en: Ally progress
ja_JP: 味方の進捗状況

en: Resume Game
ja_JP: ゲーム再開

en: WARNING: You're the host. If you quit, the game ends for everyone!
ja_JP: 警告：あなたはホストです。もしあなたが辞めたら、ゲームは全員終了です！

en: Host Quit
ja_JP: ホスト終了

en: Tactical UI (Target Origin Icon): Show
ja_JP: タクティカルUI（ターゲットオリジンアイコン）：表示

en: Tactical UI (Target Origin Icon): Hide
ja_JP: タクティカルUI（ターゲットオリジンアイコン）；隠す

en: Go Back
ja_JP: 戻る

en: Load Game
ja_JP: ロードゲーム

en: Save Game
ja_JP: セーブゲーム

en: Quit
ja_JP: 終了

en: Warning: Are you sure?
ja_JP: 警告：本当によろしいですか？

en: Warning: Are you sure? Any unsaved progress will be lost.
ja_JP: 警告：本当によろしいですか？保存されていない進行状況は失われます。

en: Confirm
ja_JP: 確認

en: Back
ja_JP: 戻る

en: Host has quit the game!
ja_JP: ホストがゲームを終了しました！

en: The game can't continue without the host.
ja_JP: ホストがいないとゲームを継続できません。

en: -->  QUIT  <--
ja_JP: --> 終了<--

en: Audio Options
ja_JP: オーディオ オプション

en: View Key Mappings
ja_JP: キーマッピングの表示

en: Shake
ja_JP: 振動

en: Save Campaign Game
ja_JP: セーブ キャンペーンゲーム

en: Save Skirmish Game
ja_JP: セーブ スカーミッシュゲーム

en: The required mod could not be loaded: %s
    
    Warzone will try to load the game without it.
ja_JP: 必要なMODをロードできませんでした：%s
    
    WarzoneはこのMODを使用せずにゲームをロードしようとします。

en: Global Hotkeys
ja_JP: グローバルホットキー

en: Other Hotkeys
ja_JP: その他のホットキー

en: Gameplay
ja_JP: ゲームプレイ

en: Debug
ja_JP: デバッグ

en: Debug (level editor)
ja_JP: デバッグ（レベルエディタ）

en: Debug (selection)
ja_JP: デバッグ（選択）

en: Manufacture
ja_JP: 製造

en: Research
ja_JP: 研究

en: Build
ja_JP: 建設

en: Design
ja_JP: 設計

en: Intelligence Display
ja_JP: インテリジェンス ディスプレイ

en: Commanders
ja_JP: 司令部

en: QuickSave
ja_JP: クイックセーブ

en: Toggle Radar
ja_JP: レーダー切替

en: QuickLoad
ja_JP: クイックロード

en: Toggle Console Display
ja_JP: コンソールディスプレイ切替

en: Toggle Damage Bars On/Off
ja_JP: ダメージバーのオン／オフの切替

en: Take Screen Shot
ja_JP: スクリーンショットを撮る

en: Toggle Formation Speed Limiting
ja_JP: 編隊速度制限の切替

en: View Location of Previous Message
ja_JP: 前のメッセージの場所を表示する

en: Toggle Sensor display
ja_JP: センサーの表示切替

en: Assign Group 0
ja_JP: グループ 0 をアサイン

en: Assign Group 1
ja_JP: グループ 1 をアサイン

en: Assign Group 2
ja_JP: グループ 2 をアサイン

en: Assign Group 3
ja_JP: グループ 3 をアサイン

en: Assign Group 4
ja_JP: グループ 4 のアサイン

en: Assign Group 5
ja_JP: グループ 5 をアサイン

en: Assign Group 6
ja_JP: グループ 6 をアサイン

en: Assign Group 7
ja_JP: グループ 7 をアサイン

en: Assign Group 8
ja_JP: グループ 8 をアサイン

en: Assign Group 9
ja_JP: グループ 9 をアサイン

en: Add to Group 0
ja_JP: グループ０に追加

en: Add to Group 1
ja_JP: グループ 1 に追加

en: Add to Group 2
ja_JP: グループ 2 に追加

en: Add to Group 3
ja_JP: グループ 3 に追加

en: Add to Group 4
ja_JP: グループ 4 へ追加

en: Add to Group 5
ja_JP: グループ 5 に追加

en: Add to Group 6
ja_JP: グループ 6 に追加

en: Add to Group 7
ja_JP: グループ 7 に追加

en: Add to Group 8
ja_JP: グループ 8 に追加

en: Add to Group 9
ja_JP: グループ 9 に追加

en: Remove from current Group
ja_JP: 現在のグループから削除する

en: Select Group 0
ja_JP: グループ 0 を選択

en: Select Group 1
ja_JP: グループ 1 を選択

en: Select Group 2
ja_JP: グループ 2 を選択

en: Select Group 3
ja_JP: グループ 3 を選択

en: Select Group 4
ja_JP: グループ 4 を選択

en: Select Group 5
ja_JP: グループ 5 を選択

en: Select Group 6
ja_JP: グループ 6 を選択

en: Select Group 7
ja_JP: グループ 7 を選択

en: Select Group 8
ja_JP: グループ 8 を選択

en: Select Group 9
ja_JP: グループ 9 を選択

en: Select Commander 0
ja_JP: コマンダー 0 を選択

en: Select Commander 1
ja_JP: コマンダー 1 を選択

en: Select Commander 2
ja_JP: コマンダー 2 を選択

en: Select Commander 3
ja_JP: コマンダー 3 を選択

en: Select Commander 4
ja_JP: コマンダー 4 を選択

en: Select Commander 5
ja_JP: コマンダー 5 を選択

en: Select Commander 6
ja_JP: コマンダー 6 を選択

en: Select Commander 7
ja_JP: コマンダー 7 を選択

en: Select Commander 8
ja_JP: コマンダー 8 を選択

en: Select Commander 9
ja_JP: コマンダー 9 を選択

en: Multiplayer Options / Alliance dialog
ja_JP: マルチプレイヤー オプション／同盟ダイアログ

en: Move Camera Up
ja_JP: カメラを上に移動

en: Move Camera Down
ja_JP: カメラを下に移動

en: Move Camera Right
ja_JP: カメラを右に移動

en: Move Camera Left
ja_JP: カメラを左に移動

en: Snap View to North
ja_JP: 北向きにスナップビュー

en: Toggle Tracking Camera
ja_JP: 追尾カメラ切替

en: Display In-Game Options
ja_JP: ゲーム中のオプション表示

en: Zoom Radar Out
ja_JP: レーダーを縮小

en: Zoom Radar In
ja_JP: レーダーを拡大

en: Zoom In
ja_JP: ズームイン

en: Zoom Out
ja_JP: ズームアウト

en: Pitch Forward
ja_JP: ピッチフォワード

en: Rotate Left
ja_JP: 左回転

en: Reset Pitch
ja_JP: リセットピッチ

en: Rotate Right
ja_JP: 右回転

en: Pitch Back
ja_JP: ピッチバック

en: Orders Menu
ja_JP: オーダーメニュー

en: Decrease Game Speed
ja_JP: ゲームスピード減速

en: Increase Game Speed
ja_JP: ゲームスピード加速

en: Reset Game Speed
ja_JP: ゲームスピードのリセット

en: View North
ja_JP: ビュー北

en: View South
ja_JP: ビュー南

en: View East
ja_JP: ビュー東

en: View West
ja_JP: ビュー西

en: View next Oil Derrick
ja_JP: 次の採油機を見る

en: View next Repair Unit
ja_JP: 次のリペアユニットを見る

en: View next Truck
ja_JP: 次のトラックを見る

en: View next Sensor Unit
ja_JP: 次のセンサーユニットを見る

en: View next Commander
ja_JP: 次のコマンダーを見る

en: Toggle Overlays
ja_JP: オーバーレイ切替

en: Toggle Console History
ja_JP: コンソール履歴切替

en: Toggle Team Chat History
ja_JP: チームチャット履歴のトグル

en: Rotate Building Clockwise
ja_JP: 建物を時計回りに回転させる

en: Rotate Building Anticlockwise
ja_JP: 建物を反時計回りに回転させる

en: Center View on HQ
ja_JP: 本部を中央に見る

en: Hold Fire
ja_JP: ホールドファイア

en: View Unassigned Units
ja_JP: 未割り当てのユニットを見る

en: Return Fire
ja_JP: リターンファイアー

en: Fire at Will
ja_JP: ファイア・アット・ウィル

en: Guard Position
ja_JP: ガード ポジション

en: Return to HQ
ja_JP: 本部に戻る

en: Hold Position
ja_JP: ホールドポジション

en: Optimum Range
ja_JP: 最適範囲

en: Short Range
ja_JP: 狭い範囲

en: Pursue
ja_JP: 追従

en: Patrol
ja_JP: パトロール

en: Return For Repair
ja_JP: 修理のために戻る

en: Stop Droid
ja_JP: ドロイド停止

en: Go to Transport
ja_JP: 輸送機へ行く

en: Long Range
ja_JP: 広範囲

en: Send Global Text Message
ja_JP: グローバルテキストメッセージを送信

en: Send Team Text Message
ja_JP: チームテキストメッセージの送信

en: Drop a beacon
ja_JP: ビーコンを投下する

en: Toggles shadows
ja_JP: 影の切替

en: Trap cursor
ja_JP: トラップカーソル

en: Toggle radar terrain
ja_JP: レーダー地形の切替

en: Toggle ally-enemy radar view
ja_JP: 味方・敵のレーダー表示切替

en: Show all keyboard mappings
ja_JP: すべてのキーボードマッピングを表示する

en: Retreat at Medium Damage
ja_JP: 中ダメージで退却

en: Retreat at Heavy Damage
ja_JP: 大ダメージで退却

en: Do or Die!
ja_JP: やるか、死ぬか！

en: Select all Combat Units
ja_JP: すべての戦闘ユニットを選択

en: Select all Cyborgs
ja_JP: すべてのサイボーグを選択

en: Select all Heavily Damaged Units
ja_JP: 損傷の激しいユニットをすべて選択

en: Select all Combat Land units with health >50% and no Groups.
ja_JP: ヘルスが50％以上で、グループを持っていないすべての戦闘地上ユニットを選択する。

en: Select all Half-tracks
ja_JP: すべてのハーフトラックを選択

en: Select all Half-tracks without group
ja_JP: グループ化されていないハーフトラックを全選択

en: Select all Hovers
ja_JP: すべてのホバーを選択

en: Return for Recycling
ja_JP: リサイクルに回す

en: Select all Units on Screen
ja_JP: 画面上のすべてのユニットを選択

en: Select all Tracks
ja_JP: すべての車両を選択

en: Select all Tracks without group
ja_JP: グループ化せずに全車両を選択

en: Select EVERY unit
ja_JP: すべてのユニット選択

en: Select all VTOLs
ja_JP: すべてのVTOLを選択

en: Select all fully-armed VTOLs
ja_JP: フル武装VTOLをすべて選択

en: Select all fully-armed VTOLs without group
ja_JP: フル武装VTOLをグループなしで全選択可能

en: Select all Wheels
ja_JP: すべてのホイールを選択

en: Show frame rate
ja_JP: フレームレートを表示

en: Select all units with the same components
ja_JP: 同じコンポーネントを持つユニットをすべて選択する

en: Select all Combat Cyborgs
ja_JP: 戦闘サイボーグをすべて選択

en: Select all Combat Cyborgs without group
ja_JP: 戦闘サイボーグをグループ化なしですべて選択

en: Select all Engineers
ja_JP: すべてのエンジニアを選択

en: Select all Land Combat Units
ja_JP: すべての地上戦闘ユニットを選択

en: Select all Land Combat Units without group
ja_JP: グループ化されていない地上戦闘ユニットを全選択する

en: Select all Mechanics
ja_JP: すべてのメカニックを選択

en: Select all Transporters
ja_JP: すべてのトランスポーターを選択

en: Select all Repair Tanks
ja_JP: すべてのリペアタンクを選択

en: Select all Sensor Units
ja_JP: すべてのセンサーユニットを選択

en: Select all Sensor Units without group
ja_JP: グループ化せずに全センサーユニットを選択する

en: Select all Trucks
ja_JP: すべての車両を選択

en: Select next Factory
ja_JP: 次の工場を選択する

en: Select next Research Facility
ja_JP: 次の研究施設を選ぶ

en: Select next Power Generator
ja_JP: 次の発電所を選ぶ

en: Select next Cyborg Factory
ja_JP: 次のサイボーグ工場を選ぶ

en: Select next VTOL Factory
ja_JP: 次のVTOL工場を選択

en: Jump to next Factory
ja_JP: 次の工場に移動

en: Jump to next Research Facility
ja_JP: 次の研究施設に移動

en: Jump to next Power Generator
ja_JP: 次の発電所に移動

en: Jump to next Cyborg Factory
ja_JP: 次のサイボーグ工場へ移動

en: Jump to next VTOL Factory
ja_JP: 次のVTOL工場へ移動

en: Toggle Debug Mappings
ja_JP: デバッグマッピング切替

en: Prioritize Debug Mappings
ja_JP: デバッグマッピングの優先順位付け

en: Toggle Level Editor
ja_JP: レベルエディタ切替

en: Toggle display of droid path
ja_JP: ドロイドパスの表示切替

en: Toggle display of gateways
ja_JP: ゲートウェイの表示切替

en: Toggle visibility
ja_JP: トグルの可視性

en: Raise tile height
ja_JP: タイルの高さを高くする

en: Lower tile height
ja_JP: タイルの高さを低くする

en: Toggles All fog
ja_JP: すべてのフォグ切替

en: Trigger some weather
ja_JP: 荒天トリガー

en: Flip terrain triangle
ja_JP: 地形の三角形を反転させる

en: Make a performance measurement sample
ja_JP: パフォーマンス測定サンプルを作成する

en: Make all items available
ja_JP: すべてのアイテムを使用可能にする

en: Kill Selected Unit(s)
ja_JP: 選択されたユニットを破壊

en: Toggle god Mode Status
ja_JP: ゴッドモードステータス切替

en: Display Options Screen
ja_JP: 表示オプション画面

en: Complete current research
ja_JP: 現在の研究を完成させる

en: Reveal map at mouse position
ja_JP: マウス位置をマップに表示する

en: Trace a game object
ja_JP: ゲームオブジェクトをトレースする

en: Toggle fullscreen
ja_JP: フルスクリーン切替

en: Waiting for Power
ja_JP: 電力待ち

en: Power
ja_JP: 電力

en: Power Per Second
ja_JP: 電力毎秒

en: %d derrick(s) inactive
ja_JP: %d  台の採油機が非稼働です

en: Need more resources!
ja_JP: もっとリソースが必要だ！

en: Discord: Can't Join Game
ja_JP: Discord: ゲームに参加できない

en: You can't join a game while you're in a game. Please save / quit your current game, exit to the main menu, and try again.
ja_JP: ゲーム中にゲームに参加することはできません。現在のゲームを保存／終了し、メインメニューを終了してから、再度お試しください。

en: Discord: Finding & Connecting to Game
ja_JP: Discord: ゲームを見つける、接続する

en: Attempting to find & connect to the game specified by the Discord invite.
ja_JP: Discordの招待状で指定されたゲームの検索と接続を試みています。

en: This may take a moment...
ja_JP: 少し時間がかかるかもしれませんが...

en: Failed to find game in the lobby server:
ja_JP: ロビーサーバーでゲームを見つけられませんでした：

en: The game may have already started, or the host may have disbanded the game lobby.
ja_JP: すでにゲームが始まっているか、ホストがゲームロビーを解散している可能性があります。

en: Failed to Find Game
ja_JP: ゲームの検索に失敗しました

en: Failed to join the game from the specified invite link, with error:
ja_JP: 指定された招待リンクからのゲーム参加に失敗し、エラーが発生しました：

en: Failed to Join Game
ja_JP: ゲームへの参加に失敗した

en: The invite link you have followed specifies a non-default lobby server:
ja_JP: あなたがたどった招待リンクは、デフォルトでないロビーサーバーを指定しています：

en: Do you wish to trust this lobby server, and continue?
ja_JP: このロビーサーバーを信頼して、続行しますか？

en: Discord: Connect to Untrusted Lobby?
ja_JP: Discord: 信頼できないロビーに接続しますか？

en: Trust & Connect
ja_JP: 信頼と接続

en: The invite link you have followed specifies a direct connection.
ja_JP: あなたがたどった招待リンクは、直接接続を指定するものです。

en: It has not been vetted / verified by a lobby server.
ja_JP: ロビーサーバーでの審査/検証は行っておりません。

en: Do you wish to trust this direct connection invite?
ja_JP: この直接接続の招待を信じますか？

en: Discord: Direct Connection Invite
ja_JP: Discord：直接接続の招待状

en: The invite link you have followed isn't supported by this version of Warzone 2100.
ja_JP: あなたがたどった招待リンクは、このバージョンのWarzone 2100ではサポートされていません。

en: A newer version of Warzone 2100 may be required, if available.
ja_JP: Warzone 2100の新しいバージョンがある場合は、それが必要な場合があります。

en: Discord: Unsupported / Invalid Invite
ja_JP: Discord：未対応/無効な招待

en: Playing: Campaign
ja_JP: プレイ中：キャンペーン

en: Playing: Challenge
ja_JP: プレイ中：チャレンジ

en: Playing: Skirmish
ja_JP: プレイ中：スカーミッシュ

note: TRANSLATORS: "%s" is a team description, ex. "2v2"
en: Playing: %s Skirmish
ja_JP: プレイ中：%s  スカーミッシュ

en: Map:
ja_JP: マップ：

note: TRANSLATORS: AI Bots. (Used to describe the number of bot players.) Should be a fairly short string - space is limited. Use an abbreviation / acronym if necessary.
en: Bots:
ja_JP: ボット：

en: In Multiplayer Lobby
ja_JP: マルチプレイヤーロビーにて

en: In Multiplayer Game
ja_JP: マルチプレイヤーゲームにおいて

en: Game Name: "%s" by %s
ja_JP: ゲーム名："%s" by %s

note: TRANSLATORS: "No:" to signify limits - example usage: "No: Tanks,VTOLs" Should be a short string - space is limited. Use an abbreviation / symbol if necessary.
en: No:
ja_JP: No：

note: TRANSLATORS: Should be a fairly short string - space is limited. Use an abbreviation if necessary.
en: Alliances:
ja_JP: 同盟：

en: In Menu
ja_JP: インメニュー

en: Discord user "%s" would like to join your game.
ja_JP: Discordユーザー"%s "があなたのゲームに参加したいそうです。

en: Allow this player to join your game?
ja_JP: このプレイヤーをゲームに参加させますか？

en: Join Request from %s
ja_JP: 参加リクエスト %s から

en: Allow
ja_JP: 許可する

en: PAUSED
ja_JP: 一時停止中

en: New Intelligence Report
ja_JP: 新情報レポート

en: Research Update
ja_JP: 研究アップデート

en: Project Goals and Updates
ja_JP: プロジェクト目標および最新情報

en: Current Objective
ja_JP: 現在の目標

en: Fire-At-Will
ja_JP: 随時射撃

en: Return To HQ
ja_JP: 本部に戻る

en: Recycle
ja_JP: リサイクル

en: Assign Factory Production
ja_JP: 工場生産の割り当て

en: Assign Cyborg Factory Production
ja_JP: サイボーグ工場生産の割り当て

en: Assign Fire Support
ja_JP: ファイヤーサポートの割り当て

en: Assign VTOL Factory Production
ja_JP: VTOL工場の生産を割り当てる

en: Circle
ja_JP: サークル

en: Sorry, that cheat is disabled in multiplayer games.
ja_JP: 申し訳ありませんが、そのチートはマルチプレイヤーゲームでは無効になっています。

en: Warning! This cheat is buggy.  We recommend to NOT use it.
ja_JP: 警告！ このチートはバグがあります。 使用しないことをお勧めします。

en: Gateways toggled.
ja_JP: ゲートウェイの切替。

en: Path display toggled.
ja_JP: パス表示の切替。

en: Player %d: %d power
ja_JP: プレイヤー %d：%d パワー

en: Ouch! Droid's health is down 20%!
ja_JP: 痛っ！ドロイドの体力が20%ダウン！

en: Ouch! Structure's health is down 20%!
ja_JP: 痛っ！ ストラクチャーの体力が20%ダウン！

en: Lets us see what you see!
ja_JP: あなたが見たものを私たちに見せてください。

en: Fine, weapon & sensor display is off!
ja_JP: 細かい、武器とセンサーの表示オフ！

en: View Aligned to South
ja_JP: 南向きに配置されたビュー

en: View Aligned to East
ja_JP: 東向きに配置されたビュー

en: View Aligned to West
ja_JP: 西向きに配置されたビュー

en: Player %u is cheating a new droid army of: %d × %s.
ja_JP: プレイヤー%uは不正行為で新しいドロイド軍を率いています: %d × %s

en: (Player %u) is using cheat :%s
ja_JP: (プレイヤー %u) はチートを使用しています ：%s

en: Hard as nails!!!
ja_JP: 釘のように硬い！

en: Takings thing easy!
ja_JP: 気楽にいこう！

en: 1000 big ones!!!
ja_JP: 1億円!!!

en: Power overwhelming
ja_JP: 圧倒的なパワー

en: Back to normality!
ja_JP: 正常に戻る！

en: Getting tricky!
ja_JP: トリッキーになった！

en: Twice as nice!
ja_JP: 二度美味しい！

en: FPS display is enabled.
ja_JP: FPS表示は有効です。

en: FPS display is disabled.
ja_JP: FPS表示は無効です。

en: Unit count display is enabled.
ja_JP: 単位数表示は有効です。

en: Unit count display is disabled.
ja_JP: 単位数表示は無効です。

en: (Player %u) is using a cheat :Num Droids: %d  Num Structures: %d  Num Features: %d
ja_JP: (プレイヤー %u) はチートを使用しています：ドロイド数：%d ストラクチャー数：%d 機能数：%d

en: Infinite power disabled
ja_JP: 無限の電力を無効

en: Infinite power enabled
ja_JP: 無限の電力を有効

en: Lighting values for all tiles recalculated
ja_JP: すべてのタイルの照明値を再計算

en: All items made available
ja_JP: すべてのアイテムを利用可能です

en: Tile info dumped into log
ja_JP: タイルの情報をログにダンプ

en: Fog on
ja_JP: フォグON

en: Fog off
ja_JP: フォグOFF

en: Setting radar zoom to %u
ja_JP: レーダーズームを%uに設定する

en: Toggling debug mapping priority:
ja_JP: デバッグマッピングの優先度切替：

en: Disabling level editor
ja_JP: レベルエディタを無効

en: Enabling level editor
ja_JP: レベルエディター有効

en: God Mode ON
ja_JP: ゴッドモードON

en: God Mode OFF
ja_JP: ゴッドモードOFF

en: View Aligned to North
ja_JP: 北側に向く

en: Trap cursor %s
ja_JP: トラップカーソル %s

en: CAMPAIGN
ja_JP: キャンペーン

en: CHALLENGE
ja_JP: チャレンジ

en: SKIRMISH
ja_JP: スカーミッシュ

en: DIFFICULTY: SUPER EASY
ja_JP: 難易度：超簡単

en: DIFFICULTY: EASY
ja_JP: 難易度：簡単

en: DIFFICULTY: NORMAL
ja_JP: 難易度：普通

en: DIFFICULTY: HARD
ja_JP: 難易度：難しい

en: DIFFICULTY: INSANE
ja_JP: 難易度：異常

en: CHEATS: ENABLED
ja_JP: チート：有効

en: CHEATS: DISABLED
ja_JP: チート：無効

en: Researched EVERYTHING for you!
ja_JP: あなたのために、すべてを研究しました！

en: Selected buildings instantly recharged!
ja_JP: 選択した建物を瞬時にリチャージ！

en: (Player %u) is using cheat :%s %s
ja_JP: (プレイヤー %u) チート を使用しました：%s %s

en: Researched
ja_JP: 開発済み

en: Only displaying energy bars when selected
ja_JP: 選択時のみエネルギーバーを表示

en: Always displaying energy bars for units
ja_JP: ユニットに応じたエネルギーバーを常に表示する

en: Always displaying energy bars for units and structures
ja_JP: ユニットとストラクチャーのエネルギーバーを常に表示する

en: Debug menu is Open
ja_JP: デバッグメニューが開く

en: Unable to locate any oil derricks!
ja_JP: 採油機の位置がわかりません！

en: Oh, the weather outside is frightful... SNOW
ja_JP: ああ、外の天気は恐ろしい...雪

en: Singing in the rain, I'm singing in the rain... RAIN
ja_JP: 雨の中で歌う、雨の中で歌う...雨

en: Forecast : Clear skies for all areas... NO WEATHER
ja_JP: 天気予報：全地域で晴れ... 天候なし

en: Warning! This can have drastic consequences if used incorrectly in missions.
ja_JP: 警告！ これは、ミッションで間違った使い方をすると、重大な結果をもたらす可能性があります。

en: All enemies destroyed by cheating!
ja_JP: チートで全敵撃破！

en: Destroying selected droids and structures!
ja_JP: 選択したドロイドや建造物を破壊！

en: Reveal OFF
ja_JP: リベールOFF

en: Reveal ON
ja_JP: リベールON

en: Centered on player HQ, direction NORTH
ja_JP: プレイヤー本部を中心に、北向き

en: Unable to locate HQ!
ja_JP: 本部の場所がわからない！

en: Formation speed limiting has been removed from the game due to bugs.
ja_JP: フォーメーション速度制限は、バグのためゲームから削除されました。

en: Vertical rotation direction: Normal
ja_JP: 垂直方向の回転方向：通常

en: Vertical rotation direction: Flipped
ja_JP: 垂直方向の回転方向：反転

en: Screen shake when things die: Off
ja_JP: ユニットが死ぬと画面が揺れる：オフ

en: Screen shake when things die: On
ja_JP: ユニットが死ぬと画面が揺れる：オン

en: Sorry, but game speed cannot be changed in multiplayer.
ja_JP: 申し訳ございませんが、マルチプレイではゲームスピードを変更することはできません。

en: Game Speed Reset
ja_JP: ゲーム速度のリセット

en: Game Speed Increased to %s
ja_JP: ゲーム速度が %s に向上

en: Game Speed Reduced to %s
ja_JP: ゲーム速度が %s に低下

en: Radar showing friend-foe colors
ja_JP: 敵味方の色を表示するレーダー

en: Radar showing player colors
ja_JP: プレイヤーカラーを表示するレーダー

en: Radar showing only objects
ja_JP: レーダーは物体のみを表示

en: Radar blending terrain and height
ja_JP: 地形と高さを融合したレーダー

en: Radar showing terrain
ja_JP: 地形を示すレーダー

en: Radar showing height
ja_JP: 高さを示すレーダー

en: Asserts turned off
ja_JP: アサートをオフにする

en: QuickSave not allowed for multiplayer or tutorial games
ja_JP: マルチプレイやチュートリアルのゲームではクイックセーブが使えない

en: QuickSave failed
ja_JP: クイックセーブの失敗

en: QuickLoad not allowed for multiplayer or tutorial games
ja_JP: マルチプレイやチュートリアルのゲームではクイックロードは使用できません

en: QuickSave file does not exist yet
ja_JP: クイックロード ファイルがまだ存在しない

en: <not bound>
ja_JP: <バインドなし>

en: <Fixed Key>
ja_JP: <固定キー>

en: KEY MAPPING
ja_JP: キーマッピング

en: Return To Previous Screen
ja_JP: 前の画面に戻る

en: Select Default
ja_JP: デフォルトを選択

en: Parent directory
ja_JP: 親ディレクトリ

en: Autosave directory
ja_JP: オートセーブ ディレクトリ

en: Autosave directory (not allowed for saving)
ja_JP: オートセーブ ディレクトリ(保存不可)

en: cheated
ja_JP: チート

en: AutoSave %s
ja_JP: オートセーブ %s

en: AutoSave %s failed
ja_JP: オートセーブ %s に失敗しました

en: Could not save game!
ja_JP: ゲームを保存できませんでした！

en: Load Transport
ja_JP: 貨物輸送

en: OBJECTIVE ACHIEVED by cheating!
ja_JP: 目的達成、チートで！

en: OBJECTIVE ACHIEVED
ja_JP: 目的達成

en: OBJECTIVE FAILED--and you cheated!
ja_JP: 目的失敗--そして君はチートをした！

en: OBJECTIVE FAILED
ja_JP: 目的失敗

en: Continue Game
ja_JP: コンティニューゲーム

en: Quit To Main Menu
ja_JP: メインメニューを終了する

en: Load Saved Game
ja_JP: セーブしたゲームをロードする

en: GAME SAVED :
ja_JP: セーブしたゲーム :

en: You found %u power in an oil drum.
ja_JP: あなたはドラム缶の中に %u 電力を見つけました。

en: %s Gives You A Visibility Report
ja_JP: %s はビジビリティレポートを表示します

en: %s Gives you a %s
ja_JP: %s は %s をあなたに与えます

en: Tried to give away a non-empty %s - but this is not allowed.
ja_JP: 空でない %s を渡そうとしました - しかし、これは許可されません。

en: %s Gives You Technology Documents
ja_JP: %s はあなたに技術ドキュメントを提供

en: %s Gives You %d Power
ja_JP: %s はあなたに %d の電力を提供

en: %s Requests An Alliance With You
ja_JP: %s はあなたとの同盟を要求しています

en: You Invite %s To Form An Alliance
ja_JP: あなたは同盟を結ぶために %s を招待します

en: %s Breaks The Alliance With %s
ja_JP: %s は %s との同盟が決裂した

en: %s Forms An Alliance With %s
ja_JP: %s は %s と同盟を結んだ

en: You Discover Blueprints For %s
ja_JP: あなたは %s の設計図を発見しました

en: Medium
ja_JP: 普通

en: Commander
ja_JP: 司令官

en: MISSING AI NAME
ja_JP: 欠落しているAI名

en: MISSING AI DESCRIPTION
ja_JP: 欠落したAIの記述

en: AI tournament: %3.1f%% wins, %3.1f%% losses, %3.1f%% draws
ja_JP: AIトーナメント: %3.1f%% 勝、 %3.1f%% 負、 %3.1f%% 引き分け

en: Error while joining.
ja_JP: 参加中にエラーが発生しました。

en: Tanks disabled!!
ja_JP: 戦車無効！

en: Cyborgs disabled.
ja_JP: サイボーグ無効。

en: VTOLs disabled.
ja_JP: VTOL無効。

en: Satellite Uplink disabled.
ja_JP: 衛生中継を無効。

en: Laser Satellite disabled.
ja_JP: レーザー衛生を無効。

en: Structure Limits Enforced.
ja_JP: ストラクチャー上限の実施。

en: Not enough votes to randomize or change the map.
ja_JP: マップのランダム化や変更に必要な票数が足りない。

en: Select Game Name
ja_JP: ゲーム名を選択

en: Game Name
ja_JP: ゲーム名

en: One-Player Skirmish
ja_JP: 一人用スカーミッシュ

en: Select Map
    Can be blocked by players' votes
ja_JP: マップ選択
    プレイヤーの投票によってブロックできます

en: Map-Mod!
ja_JP: マップMOD！

en: Random map!
ja_JP: ランダムマップ！

en: Click to set Password
ja_JP: クリックするとパスワードが設定されます

en: Enter password here
ja_JP: パスワードの入力はこちら

en: Select Player Name
ja_JP: プレイヤー名を選択

en: Alliances
ja_JP: 同盟

en: Base
ja_JP: 基地

en: Map Preview
ja_JP: マッププレビュー

en: Click to see Map
ja_JP: クリックするとマップが表示されます

en: Show Structure Limits
ja_JP: ストラクチャーの上限を表示

en: Set Structure Limits
ja_JP: ストラクチャー上限の設定

en: Random Game Options
ja_JP: ランダムゲームオプション

en: Random Game Options
    Can be blocked by players' votes
ja_JP: ランダムゲームオプション
    プレイヤーの投票によってブロックされることがある

en: Tech
ja_JP: 技術

en: Technology Level 1
ja_JP: 技術レベル1

en: Technology Level 2
ja_JP: 技術レベル2

en: Technology Level 3
ja_JP: 技術レベル3

en: Technology Level 4
ja_JP: 技術レベル4

en: Start Hosting Game
ja_JP: ゲームのホスティングを開始

en: DIFFICULTY
ja_JP: 難易度

en: Starts disadvantaged
ja_JP: 不利な条件でのスタート

en: Plays nice
ja_JP: 優れた操作

en: No holds barred
ja_JP: 待ったなし

en: Starts with advantages
ja_JP: 有利な条件からスタート

en: CHOOSE AI
ja_JP: AI選択

en: Allow human players to join in this slot
ja_JP: このスロットに人間のプレイヤーが参加できるようにする

en: Leave this slot unused
ja_JP: このスロットは未使用のままにしておきます

en: Allow spectators to join in this slot
ja_JP: このスロットに観戦者が参加できるようにする

en: Click to change to this slot
ja_JP: クリックするとこのスロットに切り替わります

en: Click to take player slot %u
ja_JP: クリックするとプレイヤースロットを表示 %u

en: Click to swap player to this slot
ja_JP: クリックするとプレーヤーがこのスロットに入れ替わります

en: Spectator %s has moved to Players
ja_JP: 観戦者 %s はプレイヤーに移動しました

en: Cannot swap with host
ja_JP: ホストとスワップできない

en: Spectator
ja_JP: 観戦者

en: The host has kicked %s from the game!
ja_JP: ホストが%sをゲームからキックしました！

en: The host has kicked you from the game.
ja_JP: ホストがあなたをゲームからキックしました。

en: Failed to move %s to Spectators
ja_JP: %s を 観戦者に移動できませんでした

en: The host has moved %s to Spectators!
ja_JP: ホストは %s を 観戦者に移動しました！

en: Move to Spectators
ja_JP: 観戦者へ移動

en: Ask Spectator to Play
ja_JP: 観戦者にプレイを依頼する

en: Ask to Play
ja_JP: プレイを依頼する

en: Spectator %s wants to remain a Spectator
ja_JP: 観戦者 %s は観戦者のままを希望しています

en: Player %s wants to remain a Player
ja_JP: プレイヤー %s はプレイヤーのままを希望しています

en: Host has declined to switch you to a Player
ja_JP: ホストがあなたをプレーヤーに変更することを拒否した

en: Unable to switch to Spectator
ja_JP: 観戦者に切り替えられない

en: Do you want to spectate?
ja_JP: 観戦しますか？

en: The host of this game wants to know if you're willing to spectate?
ja_JP: このゲームのホストは、あなたが観戦したいのか知りたがっています。

en: You are currently a Player.
ja_JP: あなたは現在、プレイヤーです。

en: Yes, I will spectate!
ja_JP: はい、観戦します！

en: Do you want to play?
ja_JP: プレイしたいですか？

en: The host of this game wants to know if you'd like to play?
ja_JP: このゲームのホストは、あなたがプレイしたいのか知りたがっています。

en: You are currently a Spectator.
ja_JP: あなたは現在、観戦者です。

en: Yes, I want to play!
ja_JP: はい、やりたいです！

en: Player %s has moved to Spectators
ja_JP: プレイヤー %s は、観戦者に移動しました

en: Spectator would like to become a Player
ja_JP: 観戦者がプレーヤーになることを希望する

en: Spectator "%s" would like to become a player.
ja_JP: 観戦者 "%s" がプレイヤーになりたがっている。

en: However, there are currently no open Player slots.
ja_JP: ただし、現在、プレイヤースロットの空きはありません。

en: Would you like to swap this Spectator with a Player?
ja_JP: この観戦者とプレイヤーを交換したいですか？

en: Yes, select Player slot
ja_JP: はい、プレイヤースロットを選択します

en: Joined:
ja_JP: 加盟:

en: Ready:
ja_JP: 準備完了:

en: Players
ja_JP: プレイヤー

en: Host Options
ja_JP: ホストオプション

en: Enable Spectator Join
ja_JP: 観戦者の参加を可能にする

en: Lock Teams
ja_JP: 固定チーム

en: Choose Team
ja_JP: チームを選択

en: Teams locked
ja_JP: チームを固定

en: Click to change player colour
ja_JP: クリックでプレイヤーカラーを変更

en: Click to change player position
ja_JP: クリックするとポジションを変更できます

en: Click to change AI, right click to distribute choice
ja_JP: クリックでAIを変更、右クリックで選択肢を配る

en: Click to close spectator slot
ja_JP: クリックすると観戦席が閉じます

en: Player ID:
ja_JP: プレイヤーID:

en: Player rating:
ja_JP: プレーヤー評価:

en: Host provided
ja_JP: ホスト提供

en: Click to change difficulty
ja_JP: クリックで難易度変更

en: Waiting for player
ja_JP: プレイヤー待機中

en: Player is ready
ja_JP: プレイヤーは準備完了

en: Player is downloading
ja_JP: プレーヤーはダウンロード中です

en: Click when ready
ja_JP: 準備ができたらクリック

en: Waiting for download
ja_JP: ダウンロード待ち

en: READY?
ja_JP: 準備はいいか?

en: For Spectator:
ja_JP: 観戦者向け:

en: For Player:
ja_JP: プレイヤー向け:

en: Choose Player Slot
ja_JP: プレイヤースロットを選択

en: PLAYERS
ja_JP: プレイヤー

en: Add spectator slot
ja_JP: 観戦者スロットを追加

en: Kicked from game
ja_JP: ゲームからキックされました

en: Copy Text to Clipboard
ja_JP: テキストをクリップボードにコピーする

en: Mute Player: %s
ja_JP: ミュート プレイヤー：%s

en: Unmute Player: %s
ja_JP: ミュート解除 プレイヤー：%s

en: CHAT
ja_JP: チャット

en: Please click the button below for more information on how to fix it.
ja_JP: 修正方法については、以下のボタンをクリックしてください。

en: More Information
ja_JP: その他の情報

en: Sorry! Failed to host the game.
ja_JP: 申し訳ございません！ゲームのホストに失敗しました。

en: Game Name Updated.
ja_JP: ゲーム名を更新しました。

en: *** password [%s] is now required! ***
ja_JP: *** パスワード [%s] が必要になりました！ ***

en: *** password is NOT required! ***
ja_JP: *** パスワードは必要ありません ***

en: This is a map-mod, it can change your playing experience!
ja_JP: これはマップMODです、あなたのプレイ体験を変えることができます！

en: This is a random map, it can vary your playing experience!
ja_JP: これはランダムマップです、あなたのプレイ体験を変化させることができます！

en: Host is Starting Game
ja_JP: ホストがゲームを開始します

en: Moving %s to Spectators!
ja_JP: %s を 観戦者に移動する！

en: Host supplied invalid options
ja_JP: ホストが提供したオプションが無効

en: You have been kicked:
ja_JP: あなたはキックされました:

en: No connection to host.
ja_JP: ホストに接続できない。

en: The host moved me to Players, but I never gave permission for this change. Bye!
ja_JP: ホストが私をプレイヤーに移動させましたが、私はこの変更を許可したことはありません。さようなら！

en: The host tried to move us to Players, but we never gave permission.
ja_JP: ホストは私たちをプレイヤーズに移動させようとしたが、私たちは決して許可しない。

en: Cannot change to a map with too few slots for all players.
ja_JP: プレイヤーのスロットが少なすぎるため、マップ変更できません。

en: Cannot change to a map with fewer slots.
ja_JP: スロットの少ないマップに変更できない。

en: The host has quit.
ja_JP: ホストが終了した。

en: Hit the ready box to begin your challenge!
ja_JP: 準備完了ボックスを押して、チャレンジを始めましょう！

en: Press the start hosting button to begin hosting a game.
ja_JP: ホスト開始ボタンを押すと、ゲームのホストを開始します。

en: UPnP has been enabled.
ja_JP: UPnPが有効化されました。

en: UPnP detection failed. You must manually configure router yourself.
ja_JP: UPnPの検出に失敗しました。ルータを手動で設定する必要があります。

en: UPnP detection is in progress...
ja_JP: UPnP検出中...

en: Closed
ja_JP: クローズド

en: Open
ja_JP: オープン

en: Sending Map: %u%%
ja_JP: マップ送信：%u%%

en: Map: %u%% downloaded
ja_JP: マップ：%u%% ダウンロード完了

en: HOST
ja_JP: ホスト

en: The version of Warzone 2100 used to save this replay file does not match the currently-running version.
ja_JP: このリプレイファイルの保存に使用したWarzone 2100のバージョンは、現在実行中のバージョンと一致しません。

en: Replay File Saved With: "%s"
ja_JP: 保存されたリプレイファイル："%s "

en: Current Warzone 2100 Version: "%s"
ja_JP: 現在のWarzone 2100のバージョン："%s"

en: Replays should usually be played back with the same version used to save the replay.
ja_JP: リプレイは通常、リプレイ保存時に使用したバージョンで再生する必要があります。

en: The replay may not playback successfully, or there may be differences in the simulation.
ja_JP: リプレイが正常に再生されない場合や、シミュレーションに差異がある場合があります。

en: Replay Version Mismatch
ja_JP: リプレイバージョンの不一致

en: %s has Left the Game
ja_JP: %sはゲームを終了しました

en: File transfer has been aborted for %d.
ja_JP: ファイル転送が %d の間中断されました。

en: The game is already full.
ja_JP: このゲームはすでに満席です。

en: %s (%u) has an incompatible mod, and has been kicked.
ja_JP: %s (%u) は互換性のない MODを使用しているため、キックされました。

en: Your data doesn't match the host's!
ja_JP: あなたのデータとホストのデータが一致しません！

en: %s is joining the game
ja_JP: %sがゲームに参加しました

en: Server message:
ja_JP: サーバーメッセージ：

en: There is an update to the game, please visit https://wz2100.net to download new version.
ja_JP: ゲームのアップデートがあります。新しいバージョンをダウンロードするには、https://wz2100.net をご覧ください。

note: TRANSLATORS: Sidetext of structure limits screen
en: LIMITS
ja_JP: 上限

en: Map Can Exceed Limits
ja_JP: マップは制限を超えることがあります

en: Force Limits at Start
ja_JP: 開始時の戦力上限

en: Apply Defaults and Return To Previous Screen
ja_JP: デフォルトの適用と前画面へ戻る

en: Accept Settings
ja_JP: 設定を承認

en: Limits reset to default values
ja_JP: 上限を初期値に戻す

en: Limits Reset To Default Values
ja_JP: 上限の初期値へのリセット

en: Administrator has kicked you from the game.
ja_JP: 管理者があなたをゲームからキックしました。

en: Any number of players
ja_JP: プレイヤー人数

en: %d player | %d players
ja_JP[0]: %d プレイヤー

en: Structs
ja_JP: ストラクチャー

en: Score
ja_JP: スコア

en: Kills
ja_JP: キル

en: Units
ja_JP: ユニット

en: Channel
ja_JP: チャンネル

en: Toggle Alliance State
ja_JP: 同盟状態切り替え

en: Give Visibility Report
ja_JP: 視覚レポートを提供する

en: Leak Technology Documents
ja_JP: リークテクノロジー関連資料

en: Hand Over Selected Units
ja_JP: 選択したユニットの引き渡し

en: Give Power To Player
ja_JP: プレイヤーに力を与える

en: Toggle Chat Mute
ja_JP: チャットミュート切替

en: Sent/Received per sec —
ja_JP: 送受信毎秒―

en: Total Sent/Received —
ja_JP: 送受信合計―

en: Traf: %lu/%lu
ja_JP: トラフ：%lu/%lu

en: Uncompressed: %lu/%lu
ja_JP: 非圧縮時：%lu/%lu

en: Pack: %lu/%lu
ja_JP: パック：%lu/%lu

en: Changed structure limits [%d]:
ja_JP: ストラクチャーの制限の変更 [%d] ：

en: [%d] Limit [%s]: %u (default: %u)
ja_JP: [%d] 制限値 [%s]：%u (既定値：%u)

en: [%d] Limit [%s]: %u (default: no limit)
ja_JP: [%d] 上限 [%s]：%u (デフォルト：上限なし)

en: [%d] Limit that is bigger than numStructureStats (%u): %u
ja_JP: [%d] numStructureStats (%u) よりも大きい制限: %u

en: Limits were reset to default.
ja_JP: 上限はデフォルトにリセットされました。

en: Host initialized %u limits, unable to show them due to mods
ja_JP: ホストは %u の制限を初期化しましたが、Mod が原因で表示できません

en: MAP REQUESTED!
ja_JP: マップを要求されました！

en: MOD REQUESTED!
ja_JP: MODが要求されました！

en: Warning, this is a map-mod, it could alter normal gameplay.
ja_JP: 警告；これはマップMODです、通常のゲームプレイを変更する可能性があります。

en: Warning, HOST has altered the game code, and can't be trusted!
ja_JP: 警告：ホストはゲームコードを改変しており、信用できません！

en: Kicking player %s, because they tried to bypass data integrity check!
ja_JP: プレイヤー %s がデータ整合性チェックを回避しようとしたため、キックされました！

en: Invalid data!
ja_JP: 無効なデータです！

en: Auto kicking player %s, invalid command received: %u
ja_JP: プレイヤー %s を自動キックしています、無効なコマンドを受け取りました：%u

en: Unauthorized network command
ja_JP: 不正なネットワークコマンド

en: REPLAY HAS ENDED
ja_JP: リプレイ終了

en: (Press ESC to quit.)
ja_JP: (終了するにはESCキーを押してください。)

en: Auto kicking player %s, invalid command received.
ja_JP: プレイヤー %s を自動キックしています。無効なコマンドを受け取りました。

en: Map was requested: SENDING MAP!
ja_JP: マップを要求されました：マップを送信中！

en: Mod was requested: SENDING MOD!
ja_JP: MODをリクエストされました：MOD送信中！

en: FILE SENT!
ja_JP: ファイル送信完了！

en: MAP DOWNLOADED!
ja_JP: マップのダウンロード完了！

en: Beacon %d
ja_JP: ビーコン %d

en: Beacon received from %s!
ja_JP: ビーコンを %s から受信しました！

en: Green
ja_JP: グリーン

en: Orange
ja_JP: オレンジ

en: Grey
ja_JP: グレー

en: Red
ja_JP: レッド

en: Blue
ja_JP: ブルー

en: Pink
ja_JP: ピンク

en: Cyan
ja_JP: シアン

en: Yellow
ja_JP: イエロー

en: Purple
ja_JP: パープル

en: White
ja_JP: ホワイト

en: Bright blue
ja_JP: ブライトブルー

en: Neon green
ja_JP: ネオングリーン

en: Infrared
ja_JP: インフラレッド

en: Ultraviolet
ja_JP: ウルトラヴァイオレット

en: Brown
ja_JP: ブラウン

en: Spectator Mode
ja_JP: 観戦モード

en: You are a spectator. Enjoy watching the game!
ja_JP: あなたは観戦者です。観戦を楽しんでください！

en: %s (%d) allowed map change. Total: %d/%d
ja_JP: %s (%d) はマップの変更を許可しました。合計：%d/%d

en: Vote
ja_JP: 投票

en: Allow host to change map or randomize?
ja_JP: ホストがマップを変更できるようにする、またはランダム化？

en: NOW PLAYING
ja_JP: 再生中

en: Album
ja_JP: アルバム

en: Date
ja_JP: 日付

en: Title
ja_JP: タイトル

en: MUSIC MANAGER
ja_JP: ミュージックマネージャー

en: Dismiss
ja_JP: 却下

en: Do not show again
ja_JP: 再表示しない

en: We can't do that! We must be a Cyborg unit to use a Cyborg Transport!
ja_JP: それはできません！サイボーグ トランスポーターを使うにはサイボーグ部隊でなければならない！

en: Failed to load selected AI! Check your logs to see why.
ja_JP: 選択したAIのロードに失敗しました ログで原因を確認してください。

en: Loaded the %s AI script for current player!
ja_JP: 現在のプレイヤーに %s AI スクリプトをロードしました！

en: Research completed: %s
ja_JP: 研究完了：%s

en: Research Award
ja_JP: 研究賞

en: Own Units: %u
ja_JP: 所有ユニット数：%u

en: Enemy Units: %u
ja_JP: 敵のユニット数：%u

en: Own Structures: %u
ja_JP: 所有ストラクチャー数：%u

en: Enemy Structures: %u
ja_JP: 敵のストラクチャー数：%u

en: Units Manufactured: %u
ja_JP: 製造したユニット数：%u

en: Total Units: %u
ja_JP: 総ユニット数：%u

en: Structures Built: %u
ja_JP: ストラクチャー建造数：%u

en: Total Structures: %u
ja_JP: 総ストラクチャー数：%u

en: Rookie: %u
ja_JP: ルーキー：%u

[ctx: rank]
en: Green: %u
ja_JP: グリーン：%u

en: Trained: %u
ja_JP: トレーニング済み：%u

en: Regular: %u
ja_JP: レギュラー：%u

en: Professional: %u
ja_JP: プロフェッショナル：%u

en: Veteran: %u
ja_JP: ベテラン：%u

en: Elite: %u
ja_JP: エリート：%u

en: Special: %u
ja_JP: スペシャル：%u

en: Hero: %u
ja_JP: ヒーロー：%u

en: Unit Losses
ja_JP: ユニット損失

en: Structure Losses
ja_JP: ストラクチャー損失

en: Force Information
ja_JP: 戦力情報

en: ARTIFACTS RECOVERED: %d
ja_JP: アーティファクトを回収しました：%d

en: Mission Time - %s
ja_JP: ミッション時間 - %s

en: Total Game Time - %s
ja_JP: 総ゲーム時間 - %s

en: You cheated!
ja_JP: あなたはチートを使いました！

en: Chat: All
ja_JP: チャット：すべて

en: Chat: Team
ja_JP: チャット：チーム

en: Right-Click
ja_JP: 右クリック

en: Click/Tap and Hold
ja_JP: クリック/タップとホールド

en: Other
ja_JP: その他

en: Interactions:
ja_JP: 操作:

en: Related Keymappings:
ja_JP: 関連キーマッピング:

en: Loading Status:
ja_JP: 読込中:

en: Unable to locate any repair units!
ja_JP: リペアユニットが見つからない！

en: Unable to locate any Trucks!
ja_JP: トラックの位置がわからない！

en: Unable to locate any Sensor Units!
ja_JP: センサーユニットが見つからない！

en: Unable to locate any Commanders!
ja_JP: 司令官が見つからない！

en: Cannot find required building!
ja_JP: 必要な建物が見つからない！

en: Loading video
ja_JP: 動画読み込み中

en: Show Player Stats
ja_JP: プレイヤーのステータスを表示

en: Weapon Grade
ja_JP: 武装グレード

en: Power/Rate
ja_JP: パワー/レート

en: Current Power / Power Per Second
ja_JP: 電流パワー／パワー毎秒

en: Kinetic Armor
ja_JP: キネティックアーマー

en: (Tanks / Cyborgs)
ja_JP: （戦車／サイボーグ）

en: Can't build any more units, Unit Limit Reached — Production Halted
ja_JP: ユニット上限に達したため、これ以上ユニットを生産できません — 生産停止

en: Can't build "%s" without a Command Relay Center — Production Halted
ja_JP: コマンドリレーセンターなしで "%s" を生産できません — 生産停止

en: Can't build "%s", Commander Limit Reached — Production Halted
ja_JP: 司令官の限界に到達したため、 "%s " を生産できません ― 生産停止

en: Can't build any more "%s", Construction Unit Limit Reached — Production Halted
ja_JP: 建設ユニット上限に達したため、これ以上 "%s " を建設できません — 建設停止

en: %s - %u Unit assigned - Hitpoints %d/%d | %s - %u Units assigned - Hitpoints %d/%d
ja_JP[0]: %s - %u ユニット割り当て済み - ヒットポイント %d/%d

note: TRANSLATORS: A debug output string (user-visible if debug mode is enabled)
en: ID %d - sensor range %d - ECM %d
ja_JP: ID %d - センサー範囲 %d - ECM %d

en: %s - %u Unit assigned - Damage %d/%d | %s - %u Units assigned - Hitpoints %d/%d
ja_JP[0]: %s - %u 割り当てられたユニット - ヒットポイント %d/%d

en: %s - Hitpoints %d/%d
ja_JP: %s - ヒットポイント %d/%d

note: TRANSLATORS: A debug output string (user-visible if debug mode is enabled) "born": Time the game object was born "depth": Depth of structure's foundation
en: ID %d - armour %d|%d - sensor range %d - ECM %d - born %u - depth %.02f
ja_JP: ID %d - アーマー %d|%d - センサー範囲 %d - ECM %d - 誕生 %u - 深度 %.02f

note: TRANSLATORS: A debug output string (user-visible if debug mode is enabled) "state": The "RepairState" (printed as an integer, Idle = 0, Repairing = 1)
en: ID %d - State %d
ja_JP: ID %d - 状態 %d

en: %s - Connected %u of %u - Hitpoints %d/%d
ja_JP: %s - %u の %u を接続 - ヒットポイント %d/%d

note: TRANSLATORS: A debug output string (user-visible if debug mode is enabled)
en: ID %u - Multiplier: %u
ja_JP: ID %u - 乗算：%u

note: TRANSLATORS: A debug output string (user-visible if debug mode is enabled)
en: ID %u - Production Output: %u - BuildPointsRemaining: %u - Resistance: %d / %d
ja_JP: ID %u - 生産量 %u - BuildPointsRemaining： %u - 抵抗値： %d / %d

note: TRANSLATORS: A debug output string (user-visible if debug mode is enabled)
en: ID %u - Research Points: %u
ja_JP: ID %u - リサーチポイント：%u

note: TRANSLATORS: A debug output string (user-visible if debug mode is enabled)
en: tile %d,%d - target %s
ja_JP: タイル %d,%d - ターゲット %s

note: TRANSLATORS: A debug output string (user-visible if debug mode is enabled)
en: ID %u - sensor range %d - ECM %d
ja_JP: ID %u - センサー範囲 %d - ECM %d

en: %s - Electronically Damaged
ja_JP: %s - 電子的ダメージ

en: Electronic Reward - Visibility Report
ja_JP: 電子報酬 - 認知度レポート

en: Factory Reward - Propulsion
ja_JP: 工場報酬 - 推進力

en: Factory Reward - Body
ja_JP: 工場報酬 - ボディ

en: Factory Reward - Weapon
ja_JP: 工場報酬 - 武器

en: Factory Reward - Nothing
ja_JP: 工場報酬 - なし

en: Repair Facility Award - Repair
ja_JP: リペア施設賞 - リペア

en: Repair Facility Award - Nothing
ja_JP: リペア施設賞 - なし

en: GAMES
ja_JP: ゲーム

en: Refresh Games List
ja_JP: ゲーム一覧更新

en: Filter Games List
ja_JP: ゲーム一覧フィルタ

en: Refreshing...
ja_JP: 更新中…

en: Searching
ja_JP: 検索中

en: Connecting to the lobby server...
ja_JP: ロビーサーバーに接続中...

en: Map Name
ja_JP: マップ名

en: Status
ja_JP: ステータス

en: Can't connect to lobby server!
ja_JP: ロビーサーバーに接続できません！

en: Mods: %s
ja_JP: Mods：%s

en: Mods: None!
ja_JP: Mods：なし！

en: Version: %s
ja_JP: バージョン：%s

en: Join as spectator
ja_JP: 観客として参加する

en: Your version of Warzone is incompatible with this game.
ja_JP: お使いのWarzoneのバージョンは、このゲームと互換性がありません。

en: [Password required]
ja_JP: [パスワードが必要］

en: [No Tanks]
ja_JP: [タンク禁止］

en: [No Cyborgs]
ja_JP: [サイボーグ禁止］

en: [No VTOLs]
ja_JP: [VTOL禁止］

en: Hosted by %s
ja_JP: ホスト：%s

en: Hosted by %s —%s
ja_JP: ホスト： %s —%s

en: Can't find any games for your version.
ja_JP: お使いのバージョンに対応したゲームが見つからない。

en: There appears to be a game update available!
ja_JP: ゲームのアップデートがあるようです！

en: No games are available for your version
ja_JP: お使いのバージョンで利用可能なゲームはありません

en: Game is full
ja_JP: ゲームは満員です

en: You were kicked!
ja_JP: 蹴られました！

en: Wrong Game Version!
ja_JP: ゲームのバージョンが違います！

en: You have an incompatible mod.
ja_JP: 互換性のないMODを使用しています。

en: Host couldn't send file?
ja_JP: ホストがファイルを送信できない？

en: Incorrect Password!
ja_JP: パスワードが違います！

en: Host has dropped connection!
ja_JP: ホストが接続を切断しました！

en: Connection Error
ja_JP: 接続エラー

en: Continue
ja_JP: 続ける

en: Enter Password:
ja_JP: パスワードを入力してください：

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: CONNECTION
ja_JP: 接続

en: Lobby
ja_JP: ロビー

en: IP Address or Machine Name
ja_JP: IPアドレスまたはマシン名

en: Launch Transport
ja_JP: 輸送開始

en: There is not enough room in the Transport!
ja_JP: 輸送のスペースが足りない！

en: Reinforcements landing
ja_JP: 援軍が到着しました

en: Update Available
ja_JP: アップデートあり

en: A new build of Warzone 2100 (%s) is available!
ja_JP: Warzone 2100 (%s) の新しいビルドが利用可能です！

en: This new version includes important bug fixes and updates, and it is recommended that you update now.
ja_JP: この新バージョンには、重要なバグフィックスとアップデートが含まれており、今すぐアップデートすることをお勧めします。

en: A new build of Warzone 2100 is available!
ja_JP: Warzone 2100の新ビルドが利用可能です！

en: Get Update Now
ja_JP: 今すぐアップデートを取得する

en: Compatibility Warning
ja_JP: 互換性に関する警告

en: An issue has been detected that may affect Warzone 2100's operation / performance.
ja_JP: Warzone 2100の動作/性能に影響を与える可能性のある問題が検出されました。

en: (Notice ID: %s)
ja_JP: (通知ID：%s)

note: TRANSLATORS: Printed when compiling with uncommitted changes
en:  (modified locally)
ja_JP:  (ローカルで修正)

note: TRANSLATORS: Printed in Debug builds
en:  - DEBUG
ja_JP:  - デバッグ

note: TRANSLATORS: This string looks as follows when expanded. "Version: <version name/number>, <working copy state>, Built: <BUILD DATE><BUILD TYPE>"
en: Version: %s,%s Built: %s%s
ja_JP: Version: %s,%s Build: %s%s

en: GAME OVER
ja_JP: ゲームオーバー

en: The battle is over - you can leave the room.
ja_JP: 戦闘終了 - 退室できます。

en: YOU ARE VICTORIOUS!
ja_JP: あなたの勝利です！

en: YOU WERE DEFEATED!
ja_JP: あなたの負けです！

en: Script Debugger
ja_JP: スクリプトデバッガ
