warzone2100 - en to pl_PL translation catalogue (2813 entries)

en: OBJECTIVE: Locate and recover neural synapse technology
pl_PL: CEL: Zlokalizuj i zdobądź technologię połączenia synaptycznego

en: Establish a base, then search for a Pre-Collapse structure.
pl_PL: Załóż bazę, następnie szukaj struktury sprzed Zniszczenia.

en: This structure contains technology vital for the success of the Project.
pl_PL: Ta struktura zawiera technologię potrzebną by Projekt osiągnął sukces.

en: ALPHA BASE MISSION: Scavenger Raiders
pl_PL: MISJA BAZY ALFA: Jeźdźcy Śmieciarzy

en: Scavenger raiders are approaching our base.
pl_PL: Jeźdźcy Śmieciarzy zbliżają się do naszej bazy.

en: Defend the base then destroy the Scavenger camps.
pl_PL: Obroń bazę, następnie zniszcz obozy Śmieciarzy.

en: ALPHA BASE MISSION: Power Surge Detected
pl_PL: MISJA BAZY ALFA: Źródło energii wykryte

en: A power surge has been detected to the south of our position.
pl_PL: Wykryto silne źródło energii na południe od naszej pozycji.

en: Investigate and secure the area.
pl_PL: Zbadaj i zabezpiecz ten obszar.

en: ALPHA BASE MISSION: The New Paradigm
pl_PL: MISJA BAZY ALFA: New Paradigm

en: The New Paradigm control superior weapons technology.
pl_PL: New Paradigm posiada lepsze technologie uzbrojenia.

en: They may have the synaptic link technology, it's vital we retrieve it.
pl_PL: Oni mogą mieć technologię połączenia synaptycznego, musimy ją zdobyć.

en: TRANSPORT MISSION: Locate and Recover Artifacts
pl_PL: MISJA TRANSPORTOWA: Zlokalizuj i zdobądź artefakty

en: Load an attack force into the transport.
pl_PL: Załaduj drużynę szturmową do transportowca.

en: On landing, explore the ruins and recover any artifacts.
pl_PL: Po wylądowaniu, przeszukaj ruiny i zdobądź każdy artefakt.

en: TRANSPORT MISSION: Investigate Research Center
pl_PL: MISJA TRANSPORTOWA: Zbadaj stację badawczą

en: Investigate the area and recover any artifacts present.
pl_PL: Zbadaj obszar i zdobądź każdy artefakt jaki znajdziesz.

en: Reinforcements are available.
pl_PL: Posiłki są dostępne.

en: TRANSPORT MISSION: Encoded Signals Detected
pl_PL: MISJA TRANSPORTOWA: Wykryto zakodowane sygnały

en: Take a scout force to investigate these signals.
pl_PL: Wyślij zwiad aby zbadać te sygnały.

en: Use your trucks to build defenses at your LZ.
pl_PL: Użyj twoich ciężarówek do wybudowania umocnień na twojej SL.

en: TRANSPORT MISSION: Enemy Transmissions Detected
pl_PL: MISJA TRANSPORTOWA: Wykryto transmisje wroga

en: Scout the designated area for enemy research facilities.
pl_PL: Przeszukaj obszar w celu zlokalizowania stacji badawczych wroga.

en: Proceed to LZ#2. Do not engage the enemy at this time.
pl_PL: Kieruj się na SL#2. Na razie nie atakuj wroga gdy nie musisz.

en: TRANSPORT MISSION: Synaptic Link Location
pl_PL: MISJA TRANSPORTOWA: Lokacja połączenia synaptycznego

en: The New Paradigm are analyzing synaptic link technology at this location.
pl_PL: New Paradigm analizuje technologię połączenia synaptycznego na tej lokacji.

en: Assemble an attack team and recover the synaptic link technology.
pl_PL: Stwórz drużynę szturmową i zdobądź technologię połączenia synaptycznego.

en: TRANSPORT MISSION: New Objectives
pl_PL: MISJA TRANSPORTOWA: Nowe cele

en: New Paradigm are searching for artifacts in this vicinity.
pl_PL: New Paradigm szuka w pobliżu artefaktów.

en: Intercept them. Do not let any enemies exit this area.
pl_PL: Zatrzymaj ich. Nie pozwól żadnemu wrogowi na opuszczenie tego obszaru.

en: TRANSPORT MISSION: Enemy Base Under Construction
pl_PL: MISJA TRANSPORTOWA: Baza wroga w budowie

en: Enemy forces are establishing a forward base at this location.
pl_PL: Siły wroga przygotowują wysuniętą bazę na tej lokacji.

en: Eradicate the base and secure the area.
pl_PL: Zniszcz bazę i zabezpiecz okolicę.

en: ALPHA BASE MISSION: Establish a Forward Base
pl_PL: MISJA BAZY ALFA: Przygotuj wysuniętą bazę

en: ALPHA BASE MISSION: Counter Attack
pl_PL: MISJA BAZY ALFA: Kontratak

en: Enemy forces are approaching from the east and north.
pl_PL: Siły wroga zbliżają się ze wschodu i z północy.

en: Hold the bases and repulse any attacks.
pl_PL: Utrzymaj bazy i odeprzyj każdy atak.

en: ALPHA BASE MISSION: Incoming Transmission
pl_PL: MISJA BAZY ALFA: Transmisja przychodząca

en: We are detecting enemy forces at these locations.
pl_PL: Wykryto siły wroga na tych lokacjach.

en: This is our chance to defeat the New Paradigm and destroy their base.
pl_PL: To nasza szansa na pokonanie New Paragidm i zniszczenie ich bazy.

en: Congratulations Commander.
pl_PL: Gratulacje dowódco.

en: We now have a further task for you.
pl_PL: Mamy teraz kolejne zadanie dla ciebie.

en: ALPHA BASE MISSION: Locate and Recover Artifacts
pl_PL: MISJA BAZY ALFA: Zlokalizuj i zdobądź artefakty

en: The first two zones are now secure.
pl_PL: Pierwsze dwa sektory są teraz zabezpieczone.

en: PROJECT TEAM UPDATES
pl_PL: RAPORTY DRUŻYN PROJEKTU

en: TEAM BETA UPDATE
pl_PL: RAPORT DRUŻYNY BETA

en: We have recovered some artifacts.
pl_PL: Odzyskaliśmy kilka artefaktów.

en: There is a better equipped force operating in this area.
pl_PL: Tu jest lepiej uzbrojona siła działająca w tym obszarze.

en: TEAM GAMMA UPDATE
pl_PL: RAPORT BAZY GAMMA

en: Nothing to report.
pl_PL: Nic do zanotowania.

en: We've discovered no artifacts and encountered no hostiles.
pl_PL: Nie znaleźliśmy żadnych artefaktów i nie napotkaliśmy na żadnych wrogów.

en: ALPHA BASE INTELLIGENCE REPORT: Enemy Attack
pl_PL: RAPORT WYWIADU BAZY ALFA: Wrogi atak

en: We are detecting an enemy attack force at this location.
pl_PL: Wykryto siły wroga na tej lokacji.

en: PRIMARY OBJECTIVE
pl_PL: GŁÓWNY CEL

en: This structure is your primary objective.
pl_PL: Ta struktura to twój główny cel.

en: Search for and recover any artifacts here.
pl_PL: Szukaj i zdobądź artefakty z tego obszaru.

en: ENEMY LZ
pl_PL: WROGA SL

en: Destroy this LZ to prevent enemy landings.
pl_PL: Zniszcz tą SL aby zatrzymać posiłki wroga.

en: ALPHA BASE INTELLIGENCE REPORT: NEXUS
pl_PL: RAPORT WYWIADU BAZY ALFA: NEXUS

en: New objective.
pl_PL: Nowy cel.

en: We have detected and isolated an intruder program.
pl_PL: Wykryliśmy i odizolowaliśmy program intruza.

en: Supplemental
pl_PL: Uzupełnienie

en: The synaptic link technology was at this location but was removed.
pl_PL: Technologia połączenia synaptycznego znajdowała się w tym miejscu lecz została przeniesiona.

en: Establish a forward base then continue the search for the synaptic link.
pl_PL: Przygotuj wysuniętą bazę i kontynuuj poszukiwanie technologii połączenia synaptycznego.

en: INCOMING TRANSMISSION
pl_PL: TRANSMISJA PRZYCHODZĄCA

en: Decoding in progress.....
pl_PL: Dekodowanie w toku.....

en: Commander.
pl_PL: Dowódco.

en: We have decoded the incoming message to the New Paradigm...
pl_PL: Zdekodowaliśmy wiadomość przychodzącą do New Paradigm...

en: Destroy Enemy Base
pl_PL: Zniszcz bazę wroga.

en: Assemble an attack force and board the transport.
pl_PL: Stwórz drużynę szturmową i załaduj transportowiec.

en: Destroy the base and recover any artifacts present.
pl_PL: Zniszcz bazę i zdobądź każdy artefakt.

en: The synaptic link technology has been recovered!
pl_PL: Technologia połączenia synaptycznego została zdobyta!

en: Initial research confirms it will be of great benefit to the Project.
pl_PL: Wstępne badania potwierdzają, że będzie to wielki zysk dla Projektu.

en: Base Beta is under heavy attack, they may need assistance.
pl_PL: Baza Beta jest silnie atakowana, możliwe że potrzebują wsparcia.

en: We will send further updates as they arrive.
pl_PL: Wyślemy kolejne raporty jak tylko je otrzymamy.

en: This transmission was intercepted a few minutes ago.
pl_PL: Ta transmisja została przechwycona kilka minut temu.

en: It originates from the east.
pl_PL: Pochodzi ze wschodu.

en: POWER MODULE ARTIFACT
pl_PL: ARTEFAKT MODUŁU ENERGETYCZNEGO

en: Research the power module artifact.
pl_PL: Zbadaj artefakt modułu energetycznego.

en: Then use a truck to upgrade your power generator with the module.
pl_PL: Potem użyj ciężarówki aby ulepszyć twój generator tym modułem.

en: SCAVENGER BASE DETECTED
pl_PL: WYKRYTO BAZĘ ŚMIECIARZY

en: Defeat the scavengers and retrieve any artifacts.
pl_PL: Pokonaj Śmieciarzy i odzyskaj wszystkie artefakty.

en: Congratulations on defeating the New Paradigm, this sector is now secure.
pl_PL: Gratulujemy pokonania New Paradigm, ten sektor jest teraz bezpieczny.

en: The Nexus Intruder Program was in the New Paradigm system.
pl_PL: Program NEXUS Intruder był w systemie New Paradigm.

en: We recorded two conversations with it, extracts follow...
pl_PL: Zarejestrowaliśmy dwie konwersacje z nim...

en: We'll keep you informed of further developments
pl_PL: Będziemy cię informować o dalszych postępach

en: Commander you are to assist Team Beta
pl_PL: Dowódco, musisz pomóc Drużynie Beta.

en: BETA BASE MISSION: Eastern Sector
pl_PL: MISJA BAZY BETA: Sektor Wschodni

en: Upon arrival you are to assume command of the base.
pl_PL: Po przybyciu obejmiesz dowództwo nad bazą.

en: You must defend it and hold it.
pl_PL: Musisz jej bronić i utrzymać ją.

en: BETA BASE MISSION: Defend and Fortify
pl_PL: MISJA BAZY BETA: Obrona i fortyfikowanie

en: Be sure to fortify the perimeter and establish anti-aircraft defenses.
pl_PL: Wzmocnij bazę i przygotuj obronę przeciwlotniczą.

en: New technologies are available.
pl_PL: Dostępne są nowe technologie.

en: We are currently detecting coded bitstream signals.
pl_PL: Wykryto zakodowane sygnały strumienia bitów.

en: Decoding...
pl_PL: Dekodowanie...

en: TRANSPORT MISSION: Transport Down
pl_PL: MISJA TRANSPORTOWA: Zestrzelony transport

en: Our transport carrying units from team Alpha Base has been shot down.
pl_PL: Nasz transportowiec przewożący jednostki z Bazy Alfa został zestrzelony.

en: It is under attack from The Collective at this location.
pl_PL: Jest pod atakiem Collective na tej lokacji.

en: Assemble a rescue team to recover the transport and its cargo.
pl_PL: Stwórz drużynę ratunkową i odzyskaj transportowiec i jego ładunek.

en: IN-FLIGHT BRIEFING
pl_PL: ODPRAWA W TRAKCIE LOTU

en: Team Beta are searching for Vertical Takeoff and Landing (VTOL) technology.
pl_PL: Drużyna Beta szuka technologii pionowego startu i lądowania (VTOL).

en: It's believed to be at a pre-Collapse airbase in this area.
pl_PL: Podobno znajduje się tutaj baza lotnicza sprzed Zniszczenia.

en: Team Beta under heavy attack
pl_PL: Drużyna Beta pod silnym atakiem.

en: BETA BASE MISSION: Hold at all costs
pl_PL: MISJA BAZY BETA: Utrzymaj za wszelką cenę

en: We are detecting coded bitstream signals from the Collective.
pl_PL: Wykryto zakodowany strumień bitów z Collective.

en: BETA BASE MISSION: Hold At All Costs
pl_PL: MISJA BAZY BETA: Utrzymaj za wszelką cenę

en: We are detecting ground and aerial forces from the north.
pl_PL: Wykryto siły lądowe i powietrzne z północy.

en: Hold your position and repulse these attacks, then eradicate the enemy's northern base.
pl_PL: Utrzymaj pozycję i odeprzyj te ataki, następnie zniszcz północną bazę wroga.

en: TRANSPORT MISSION: Intercept convoy.
pl_PL: MISJA TRANSPORTOWA: Zatrzymaj konwój

en: Data from the Collective's base indicates the presence of the NEXUS intruder program.
pl_PL: Dane z bazy Collective pokazują obecność programu NEXUS Intruder.

en: Before NEXUS switched itself off-line we accessed the following.
pl_PL: Przed tym jak NEXUS wyłączył się zdobyliśmy dostęp do nich.

en: An enemy commander is collecting a shipment from NEXUS at this location.
pl_PL: Dowódca wroga odbiera wyposażenie od NEXUS na tej lokacji.

en: Once at the LZ, eradicate the enemy commander and recover the shipment.
pl_PL: Po przybyciu na SL, zlikwiduj dowódcę wroga i przejmij ten sprzęt.

en: Then return to the LZ.
pl_PL: Następnie wróć do SL.

en: Disturbing news regarding NASDA.
pl_PL: Niepokojące wieści dotyczące NASDA.

en: TRANSPORT MISSION: Search for and Destroy Convoy
pl_PL: MISJA TRANSPORTOWA: Znajdź i zniszcz konwój

en: The shipment you recovered was a decoy.
pl_PL: Przesyłka którą odzyskałeś była przynętą.

en: We have detected another convoy proceeding along the river.
pl_PL: Wykryliśmy inny konwój przemieszczający się wzdłuż rzeki.

en: You are to intercept the convoy and recover its cargo.
pl_PL: Zatrzymaj konwój i zdobądź jego ładunek.

en: Enemy VTOLs are likely to be flying close escort.
pl_PL: Wrogie jednostki VTOL są najprawdopodobniej ścisłą eskortą.

en: TRANSPORT MISSION: Rescue civilians from Containment Camp
pl_PL: MISJA TRANSPORTOWA: Uratuj cywili z Obozu Jenieckiego

en: The Collective are processing and exterminating civilians at this base.
pl_PL: Collective przetrzymuje i likwiduje cywili w tej bazie.

en: You are to rescue the civilians.
pl_PL: Musisz uratować cywili.

en: Then destroy the camp.
pl_PL: Następnie zniszcz obóz.

en: BETA BASE MISSION: Destroy Enemy Air Base and Recover VTOLs.
pl_PL: MISJA BAZY BETA: Zniszcz bazę lotniczą wroga i zdobądź VTOL.

en: Analysis of flight paths indicate that The Collective's VTOLs originate from here.
pl_PL: Analiza trasy lotu potwierdza że jednostki VTOL Collective startują stamtąd.

en: BETA BASE MISSION: Destroy Enemy Air Base and Recover VTOLs
pl_PL: MISJA BAZY BETA: Zniszcz bazę lotniczą wroga i zdobądź VTOL

en: The location of the enemy airbase is here; this is your primary objective.
pl_PL: Baza lotnicza jest położna tutaj; to jest twój główny cel.

en: Eradicate all Collective forces and recover all artifacts.
pl_PL: Zlikwiduj siły Collective i odzyskaj wszystkie artefakty.

en: SECONDARY MISSION: Destroy or Drive Off Enemy Transport
pl_PL: MISJA DODATKOWA: Zniszcz lub przepędź transportowiec wroga

en: The Collective are rounding up all civilians in this area.
pl_PL: Collective gromadzi wszystkich cywili na tym obszarze.

en: They are then flying them to an unknown location.
pl_PL: Następnie przewożą ich do nieznanej lokacji.

en: Destroy or drive off The Collective's transport.
pl_PL: Zniszcz lub przepędź ten transportowiec.

en: Rescue as many civilians as possible.
pl_PL: Uratuj tak wielu cywili jak to możliwe.

en: TRANSPORT MISSION: Destroy Reactor
pl_PL: MISJA TRANSPORTOWA: Zniszcz reaktor

en: The Collective are searching for knowledge of nuclear reactors.
pl_PL: Collective szuka wiedzy na temat reaktorów atomowych.

en: They must be stopped.
pl_PL: Muszą zostać powstrzymani.

en: Proceed from the LZ to the reactor and destroy it.
pl_PL: Udaj się ze SL do reaktora i zniszcz go.

en: Do not allow the Collective to bring the reactor on-line.
pl_PL: Nie pozwól na uruchomienie go przez Collective.

en: BETA BASE MISSION: Capture NASDA Central
pl_PL: MISJA BAZY BETA: Przejmij centrum NASDA

en: Capture NASDA central before NEXUS and the Collective can use it.
pl_PL: Przejmij centrum NASDA zanim NEXUS i Collective będą mogli go użyć.

en: TRANSPORT MISSION: Satellite Uplink Site
pl_PL: MISJA TRANSPORTOWA: Stanowisko Przekaźnika Satelitarnego

en: NEXUS is searching for still functioning memory banks.
pl_PL: NEXUS poszukuje wciąż sprawnych modułów pamięci.

en: Part of its consciousness has moved to a remote NASDA control-site.
pl_PL: Część jego świadomości została przeniesiona do oddalonego centrum NASDA.

en: We are detecting transmissions from this site that are reaching high orbit.
pl_PL: Wykryto transmisje wysyłane z tego centrum na orbitę.

en: NEXUS has now reconnected itself with the NASDA satellites.
pl_PL: NEXUS połączył się z satelitami NASDA.

en: Use the transport to carry a strike force to this site.
pl_PL: Użyj transportowca aby przewieźć tam drużynę szturmową.

en: Destroy the site and return to your base.
pl_PL: Zniszcz centrum i powróć do bazy.

en: TRANSPORT MISSION: Destroy Enemy SAM Sites
pl_PL: MISJA TRANSPORTOWA: Zniszcz stanowiska SAM wroga

en: If you are to escape, eradicate the surface-to-air missile sites around your base.
pl_PL: Jeśli chcesz uciekać, musisz zniszczyć stanowiska rakiet ziemia-powietrze wokół twojej bazy.

en: Fly to the LZ, then head overland to destroy the SAM sites.
pl_PL: Leć na SL, potem kieruj się lądem i zniszcz stanowiska SAM.

en: TRANSPORT MISSION: Establish Safe Haven
pl_PL: MISJA TRANSPORTOWA: Przygotuj bezpieczne schronienie

en: We can confirm a missile is heading for Alpha Base.
pl_PL: Możemy potwierdzić że rakieta zmierza w kierunku Bazy Alfa.

en: You are to establish a safe haven for evacuation of Beta Base.
pl_PL: Musisz przygotować bezpieczne schronienie dla ewakuacji Bazy Beta.

en: Eradicate any enemy and secure the area.
pl_PL: Zniszcz każdego wroga i zabezpiecz teren.

en: Once a safe haven is established, return to the LZ for further orders.
pl_PL: Kiedy bezpieczne schronienie będzie gotowa wróć do SL po dalsze rozkazy.

en: Commander, we have grave news.
pl_PL: Dowódco, mamy ważne wieści.

en: Alpha base has been destroyed by nuclear missile attack.
pl_PL: Baza Alfa została zniszczona przez atak nuklearny.

en: The Collective are unaware of the nuclear attack and have air units heading for your base.
pl_PL: Collective nie wie o ataku nuklearnym i wysłał jednostki powietrzne na twoją bazę.

en: This message was intercepted a few moments ago...
pl_PL: Ta wiadomość została przechwycona kilka minut temu...

en: You must transport as many of your forces as possible.
pl_PL: Musisz przetransportować tyle jednostek ile to możliwe.

en: Good luck, Commander.
pl_PL: Powodzenia, Dowódco.

en: TRANSPORT MISSION: Northern Sector
pl_PL: MISJA TRANSPORTOWA: Sektor Północny

en: Congratulations on your successful evacuation of Beta Base.
pl_PL: Gratulujemy udanej ewakuacji Bazy Beta.

en: NEXUS has gained access to nuclear weapons and is determined to destroy the Project.
pl_PL: NEXUS uzyskał dostęp do broni jądrowej i jest zdecydowany zniszczyć Projekt.

en: Take your forces to the Northern Sector
pl_PL: Przenieś swoje jednostki do Sektora Północnego

en: Once at the mountains secure an LZ. Then establish a forward base.
pl_PL: Najpierw zabezpiecz SL w górach. Potem przygotuj wysuniętą bazę.

en: Team Gamma will contact you there.
pl_PL: Drużyna Gamma skontaktuje się tam z tobą.

en: TRANSPORT MISSION: Establish A Forward Base
pl_PL: MISJA TRANSPORTOWA: Przygotuj wysuniętą bazę

en: Commander, the success of the Project lies with you.
pl_PL: Dowódco, sukces Projektu leży w twoich rękach.

en: Secure an LZ, then establish a forward base.
pl_PL: Zabezpiecz SL, potem przygotuj wysuniętą bazę.

en: TRANSPORT MISSION: Missile Launch Site Coordinates
pl_PL: MISJA TRANSPORTOWA: Współrzędne wyrzutni rakiet

en: We have located the site of the missile launches.
pl_PL: Zlokalizowaliśmy stanowiska wyrzutni rakiet.

en: There were one or more missiles at this NASDA site.
pl_PL: Była jedna lub więcej rakiet na tym stanowisku NASDA.

en: We are transmitting coordinates of an LZ near the silos.
pl_PL: Przesyłamy ci współrzędne SL w pobliżu silosów.

en: Coordinate Download Completed.
pl_PL: Pobieranie współrzędnych zakończone.

en: Secure your LZ, then head overland to destroy the missile silo.
pl_PL: Zabezpiecz twoją SL, potem kieruj się lądem i zniszcz silos rakietowy.

en: NORTHERN SECTOR MISSION: Nuclear Blast
pl_PL: MISJA SEKTORA PÓŁNOCNEGO: Uderzenie nuklearne

en: All units must escape the area before the warhead detonates.
pl_PL: Wszystkie jednostki muszą uciec z tego obszaru zanim eksploduje głowica.

en: Air-lift by transport is not possible. You'll have to head overland.
pl_PL: Transport powietrzny jest niemożliwy. Musisz wydostać się drogą lądową.

en: The mountain range to the east should shield you from the blast.
pl_PL: Góry na wschodzie powinny ochronić was przed falą uderzeniową.

en: The valley is your only chance of escape.
pl_PL: Dolina jest twoją jedyną szansą na ucieczkę.

en: AWAY TEAM UPDATE
pl_PL: RAPORT ODLEGŁEJ DRUŻYNY

en: All communication with the away team was lost after the nuclear explosions.
pl_PL: Cała komunikacja z odległą drużyną została utracona po wybuchach jądrowych.

en: Their last transmission indicated they were heading back to base.
pl_PL: Ich ostatnia transmisja wskazuje na to że wracają do bazy.

en: NORTHERN SECTOR MISSION: Assist Team Gamma
pl_PL: MISJA SEKTORA PÓŁNOCNEGO: Wesprzyj Drużynę Gamma

en: You are to assist Team Gamma.
pl_PL: Musisz wesprzeć Drużynę Gamma.

en: On reaching Gamma Base, help secure the area from further NEXUS attacks.
pl_PL: Kiedy dotrzesz do Bazy Gamma, pomóż zabezpieczyć teren przed atakami NEXUS.

en: NEXUS DEFEATED
pl_PL: NEXUS POKONANY

en: Commander, we have defeated NEXUS.
pl_PL: Dowódco, pokonaliśmy NEXUS.

en: Unfortunately, our systems' performance has been affected by NEXUS. We are trying to rectify this.
pl_PL: Niestety, wydajność naszych systemów została uszkodzona przez NEXUS. Próbujemy to naprawić.

en: We are currently receiving this transmission.
pl_PL: Właśnie odbieramy tą transmisję.

en: TRANSPORT MISSION: Team Alpha Detected
pl_PL: MISJA TRANSPORTOWA: Wykryto Drużynę Alfa

en: Take a scout force to these coordinates and evaluate the situation.
pl_PL: Wyślij zwiad na te współrzędne i oceń sytuację.

en: Determine whether they are Team Alpha. If so, rescue and escort them back to the LZ.
pl_PL: Sprawdź czy są oni Drużyną Alfa. Jeśli tak, uratuj ich i odeskortuj z powrotem do SL.

en: This group are part of Team Alpha, Rescue them and escort them to the LZ.
pl_PL: Ta grupa jest częścią Drużyny Alfa, uratuj ich i odeskortuj do SL.

en: NORTHERN SECTOR MISSION: Team Alpha Debrief
pl_PL: MISJA SEKTORA PÓŁNOCNEGO: Przesłuchanie Drużyny Alfa

en: Team Alpha power transfer in progress.
pl_PL: Transfer energii z Drużyny Alfa w toku.

en: Commander, after you left the Western Sector we recovered this artifact.
pl_PL: Dowódco, po tym jak opuściłeś Sektor Zachodni zdobyliśmy ten artefakt.

en: The benefits from researching it could be vast.
pl_PL: Korzyści ze zbadania go mogą być ogromne.

en: Enemy forces are ....... from these coordinates.
pl_PL: Siły wroga są ........ od tych współrzędnych.

en: Defend the base and ........ the .......
pl_PL: Obroń bazę i .........

en: Search and destroy ....
pl_PL: Znajdź i zniszcz ....

en: TRANSPORT MISSION: Ambush NEXUS Forces
pl_PL: MISJA TRANSPORTOWA: Zasadzka na siły NEXUS

en: Commander, your decisive actions halted the spread of NEXUS.
pl_PL: Dowódco, twoje akcje wstrzymały rozprzestrzenianie się NEXUS.

en: Before NEXUS was expelled, we intercepted this message - Decoding completed.
pl_PL: Przed usunięciem NEXUS, przechwyciliśmy tą wiadomość - Dekodowanie zakończone.

en: A NEXUS task force is heading for these coordinates.
pl_PL: Oddział specjalny NEXUS kieruje się na te współrzędne.

en: You have an opportunity to destroy NEXUS before they get there.
pl_PL: Masz możliwość zniszczenia NEXUS zanim się tam dostaną.

en: Take an attack force and ambush NEXUS task force at ....... the  .......
pl_PL: Weź drużynę szturmową i przygotuj zasadzkę na oddział specjalny NEXUS w ........

en: TRANSPORT MISSION: Away Team
pl_PL: MISJA TRANSPORTOWA: Odległa drużyna

en: Commander, your attack on ....
pl_PL: Dowódco, twój atak na ......

en: NEXUS exiting system.
pl_PL:  NEXUS opuszcza system.

en: Incoming transmission from away team.
pl_PL: Transmisja przychodząca od odległej drużyny.

en: Commander, we are attempting to return to base.
pl_PL: Dowódco, próbujemy wrócić do bazy.

en: This is our current position.
pl_PL: To jest nasza obecna pozycja.

en: Take control of our forces and lead us.
pl_PL: Przejmij kontrolę nad naszymi siłami i poprowadź nas.

en: Control transfer successful.
pl_PL: Transfer dowodzenia zakończony.

en: Entering new zone.
pl_PL: Wkraczanie na nowy obszar.

en: Incoming Transmission...
pl_PL: Transmisja przychodząca...

en: Elements of Team Gamma have contacted us.
pl_PL: Część Drużyny Gamma skontaktowała się z nami.

en: They claim to be free of NEXUS, and offer their base as a site of operations.
pl_PL: Zapewniają, że są wolni od NEXUS i oferują ich bazę jako stanowisko dla operacji.

en: Base coordinates download in progress.
pl_PL: Pobieranie współrzędnych bazy w toku.

en: NORTHERN SECTOR MISSION: Laser Satellites
pl_PL: MISJA SEKTORA PÓŁNOCNEGO: Satelity laserowe

en: We are detecting strong energy surges from orbit.
pl_PL: Wykrywamy silne fale energii z orbity.

en: The laser satellites are charged and moving towards our position.
pl_PL: Satelity laserowe są naładowane i zmierzają w naszym kierunku.

en: The 2nd Team Gamma base is at this location.
pl_PL: Druga Baza Gamma jest na tej lokacji.

en: We have limited time to evacuate this base and move to Gamma Base.
pl_PL: Mamy ograniczony czas na ewakuację tej bazy i przeniesienie do Bazy Gamma.

en: The laser satellites are not functioning properly, they are misfiring.
pl_PL: Satelity laserowe nie działają prawidłowo, pudłują.

en: They are directing their fire towards this position.
pl_PL: Kierują ostrzał w stronę tej pozycji.

en: We will need to evacuate this base shortly.
pl_PL: Musimy szybko ewakuować tą bazę.

en: Team Gamma reports a missile silo at this location.
pl_PL: Drużyna Gamma zameldowała o silosach rakietowych na tej pozycji.

en: They believe that the silo contains missiles capable of reaching high orbit.
pl_PL: Wierzą, że ten silos zawiera rakiety które można wystrzelić na orbitę.

en: Capture this silo at all costs.
pl_PL: Przejmij ten silos za wszelką cenę.

en: Missile silos captured.
pl_PL: Silosy rakietowe przejęte.

en: NORTHERN SECTOR MISSION: Missile Codes
pl_PL: MISJA SEKTORA PÓŁNOCNEGO: Kody rakietowe

en: Commander, there are missiles present at the silos.
pl_PL: Dowódco, w tych silosach są rakiety.

en: Nexus is preventing us from accessing the missile control code.
pl_PL: NEXUS próbuje zapobiec dostępowi do kodów kontrolujących rakiety.

en: NEXUS is present in our systems.
pl_PL: NEXUS jest w naszych systemach

en: To defeat NEXUS we must research the Nexus Intruder Program.
pl_PL: Aby go pokonać musimy zbadać program NEXUS Intruder.

en: Assign this task to a research facility.
pl_PL: Przypisz to zadanie do stacji badawczej.

en: NEXUS forces detected at these locations.
pl_PL: Wykryto siły NEXUS na tych lokacjach.

en: NEXUS has been eradicated from all Project systems.
pl_PL: NEXUS został usunięty ze wszystkich systemów Projektu.

en: We are attempting to access the missile control codes.
pl_PL: Próbujemy uzyskać dostęp do kodów kontrolujących rakiety.

en: A research facility is required to crack the code. Allocate one immediately.
pl_PL: Stacja badawcza jest wymagana do złamania kodu. Przydziel natychmiast jedną.

en: Protect the missile silos from NEXUS attacks.
pl_PL: Chroń silosy przed atakami NEXUS.

en: PROJECT UPDATE: 1st Level Missile Code Cracked.
pl_PL: AKTUALIZACJA: Pierwszy poziom kodów rakietowych złamany.

en: Missile arming in progress.
pl_PL: Uzbrajanie rakiet w toku.

en: More research is required to proceed further.
pl_PL: Wymaganych jest więcej badań.

en: PROJECT UPDATE: 2nd Level Missile Code Cracked.
pl_PL: AKTUALIZACJA: Drugi poziom kodów rakietowych złamany.

en: Missile target programming in progress.
pl_PL: Programowanie celu rakiet w toku.

en: Once level 3 codes are cracked we initiate launch procedures.
pl_PL: Kiedy złamiemy kody poziomu 3 możemy zaczynać procedurę odpalenia.

en: PROJECT UPDATE: 3rd Level Missile Code Cracked.
pl_PL: AKTUALIZACJA: Trzeci poziom kodów rakietowych złamany.

en: Missile launch sequence initiated.
pl_PL: Sekwencja odpalenia rozpoczęta.

en: TRANSPORT MISSION: Attack NEXUS Final Base
pl_PL: MISJA TRANSPORTOWA: Atak na bazę główną NEXUS

en: We have located NEXUS' base at this location.
pl_PL: Zlokalizowaliśmy bazę NEXUS na tej lokacji.

en: This area contains numerous NEXUS structures.
pl_PL: Ten obszar zawiera liczne struktury NEXUS.

en: We are certain that NEXUS's core systems are located here.
pl_PL: Jesteśmy pewni że systemy główne NEXUS są tam zlokalizowane.

en: Establish an LZ.
pl_PL: Zabezpiecz SL.

en: Begin your attacks on NEXUS. You must destroy his core systems.
pl_PL: Rozpocznij ataki na NEXUS. Musisz zniszczyć jego systemy główne.

en: Incoming intelligence report... Team Gamma
pl_PL: Przyszedł raport wywiadu... Drużyna Gamma

en: Briefing Commences:
pl_PL: Rozpoczęcie odprawy:

en: Scavenger Outpost
pl_PL: Posterunek Śmieciarzy

en: Power Resource
pl_PL: Zasoby energii

en: Unknown Artifact
pl_PL: Nieznany artefakt

en: Source of Power Surge
pl_PL: Źródło energii

en: Landing Zone
pl_PL: Strefa lądowania

en: Mission Target
pl_PL: Cel misji

en: Pre-Collapse Research Center
pl_PL: Stacja badawcza sprzed Zniszczenia

en: En-route To Mission Site
pl_PL: Przekierowanie na miejsce misji

en: Mission Failed
pl_PL: Misja zakończona niepowodzeniem

en: Mission Successful
pl_PL: Misja zakończona sukcesem

en: Enemy Landing Zone
pl_PL: Wroga Strefa Lądowania

en: Enemy Base
pl_PL: Baza wroga

en: Incoming transmission
pl_PL: Transmisja przychodząca

en: Incoming intelligence report.
pl_PL: Przyszedł raport wywiadu.

en: Nuclear Reactor
pl_PL: Reaktor atomowy

en: New Design
pl_PL: Nowy projekt

en: Cyborg Cannon
pl_PL: Działo

en: Demolish
pl_PL: Wyburz

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/propulsion.json: $.Naval.name
en: Naval
pl_PL: Marynarki wojennej

en: Repair Center
pl_PL: Stacja naprawcza

en: Tornado AA Flak Site
pl_PL: Stanowisko działka AA Tornado

en: Dragon's Teeth
pl_PL: Zęby smoka

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Howitzer.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-Howitzer105.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Howitzer.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-Howitzer105.name
en: Howitzer Emplacement
pl_PL: Stanowisko haubicy

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-HvyHowitzer.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-Howitzer150.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HvyHowitzer.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-Howitzer150.name
en: Ground Shaker Emplacement
pl_PL: Stanowisko haubicy Ground Shaker

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-RotHow.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-RotHow.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-RotHow.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-RotHow.name
en: Hellstorm Emplacement
pl_PL: Stanowisko haubicy Hellstorm

en: Mortar Emplacement
pl_PL: Stanowisko moździerza

en: Bombard Emplacement
pl_PL: Stanowisko moździerza Bombard

en: Pepperpot Emplacement
pl_PL: Stanowisko moździerza Pepperpot

en: Tornado Flak Turret
pl_PL: Działko AA Tornado

en: Proximity Bomb Turret
pl_PL: Bomba zbliżeniowa

en: Proximity Superbomb Turret
pl_PL: Superbomba zbliżeniowa

en: Bunker Blaster Cyborg
pl_PL: Cyborg Bunker Blaster

en: Jump Bunker Blaster
pl_PL: Skaczący Bunker Blaster

en: Jump Heavy Gunner
pl_PL: Skaczący działonowy

en: Jump Lancer
pl_PL: Skaczący Lancer

en: Jump Assault Gunner
pl_PL: Skaczący karabinier szturmowy

en: Jump Needle Gunner
pl_PL: Skaczący cyborg z wyrzutnią ostrz

en: Jump Scourge
pl_PL: Skaczący z rakietami Scourge

en: Jump Flashlight Gunner
pl_PL: Skaczący cyborg z laserem Flashlight

en: Cyborg Jump Pack
pl_PL: Plecak odrzutowy cyborgów

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.CyborgLegs02.name data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Legs02.name
en: Cyborg Propulsion II
pl_PL: Napęd cyborgów II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.CyborgLegs03.name
en: Cyborg Propulsion III
pl_PL: Napęd cyborgów III

en: NP-Hardcrete
pl_PL: NP-Beton

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox01.name data/base/stats/structure.json: $.PillBox1.name data/base/stats/weapons.json: $.MG3-Pillbox.name ... + 3 refs
en: Heavy Machinegun Bunker
pl_PL: Bunkier z ciężkim karabinem

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-PrisLas.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-PrisLas.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-PrisLas.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-PrisLas.name
en: Flashlight Emplacement
pl_PL: Stanowisko lasera Flashlight

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Tower03.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Tower01.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower1.name
en: Heavy Machinegun Guard Tower
pl_PL: Wieża strażnicza z ciężkim karabinem

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Tower04.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower4.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower4.name
en: Flamer Guard Tower
pl_PL: Wieża strażnicza z miotaczem ognia

en: Lancer Guard Tower
pl_PL: Wieża strażnicza z rakietami Lancer

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.WallTower05.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower05.name
en: Flamer Hardpoint
pl_PL: Umocnienie z miotaczem ognia

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_FCY7.text[1]
en: Advanced Cyborg Production
pl_PL: Zaawansowana produkcja cyborgów

en: Advanced Cyborg Production Mk2
pl_PL: Zaawansowana produkcja cyborgów Mk2

en: Advanced Cyborg Production Mk3
pl_PL: Zaawansowana produkcja cyborgów Mk3

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_FU7.text[1]
en: Advanced Factory Production
pl_PL: Zaawansowana produkcja fabryki

en: Advanced Factory Production Mk2
pl_PL: Zaawansowana produkcja fabryki Mk2

en: Advanced Factory Production Mk3
pl_PL: Zaawansowana produkcja fabryki Mk3

en: Advanced Repair Facility Upgrade
pl_PL: Zaawansowana stacja naprawcza

en: Advanced Repair Facility Upgrade Mk2
pl_PL: Zaawansowana stacja naprawcza Mk2

en: Advanced Repair Facility Upgrade Mk3
pl_PL: Zaawansowana stacja naprawcza Mk3

en: Robotic VTOL Rearming Mk4
pl_PL: Robotyzacja dozbrajania VTOL Mk4

en: Cyborg Self-Repair
pl_PL: Samonaprawa cyborgów

en: Automated Cyborg Repair Mk2
pl_PL: Automatyczna naprawa cyborgów Mk2

en: Automated Cyborg Repair Mk3
pl_PL: Automatyczna naprawa cyborgów Mk3

en: Defenses Self-Repair
pl_PL: Samonaprawa struktur obronnych

en: Automated Defenses Repair Mk2
pl_PL: Automatyczna naprawa struktur obronnych Mk2

en: Automated Defenses Repair Mk3
pl_PL: Automatyczna naprawa struktur obronnych Mk3

en: Base Structure Self-Repair
pl_PL: Samonaprawa struktur bazy

en: Automated Base Structure Repair Mk2
pl_PL: Automatyczna naprawa struktur bazy Mk2

en: Automated Base Structure Repair Mk3
pl_PL: Automatyczna naprawa struktur bazy Mk3

en: Vehicle Self-Repair
pl_PL: Samonaprawa pojazdów

en: Automated Vehicle Repair Mk2
pl_PL: Automatyczna naprawa pojazdów Mk2

en: Automated Vehicle Repair Mk3
pl_PL: Automatyczna naprawa pojazdów Mk3

en: Heavy Mobile Repair Turret
pl_PL: Ciężka wieżyczka naprawiająca

en: CB Sensor Upgrade
pl_PL: Ulepszenie radaru CB

en: CB Sensor Upgrade Mk3
pl_PL: Ulepszenie czujnika CB Mk3

en: VTOL CB Upgrade
pl_PL: Ulepszenie radaru CB VTOL

en: VTOL CB Upgrade Mk2
pl_PL: Ulepszenie samolotu VTOL CB MK2

en: VTOL CB Upgrade Mk3
pl_PL: Ulepszenie samolotu VTOL CB MK3

en: VTOL Strike Upgrade
pl_PL: Ulepszenie wieży uderzeniowej VTOL

en: VTOL Strike Upgrade Mk2
pl_PL: Ulepszenie wieży uderzeniowej VTOL Mk2

en: VTOL Strike Upgrade Mk3
pl_PL: Ulepszenie wieży uderzeniowej VTOL Mk3

en: Improved Scrambler
pl_PL: Ulepszony Scrambler

en: Scrambler Turret Mk2
pl_PL: Wieżyczka Scrambler Mk2

en: Sensor Lock
pl_PL: Blokada czujnika

en: Improved Laser Focusing Mk2
pl_PL: Ulepszone namierzanie lasera Mk2

en: Improved Laser Focusing Mk3
pl_PL: Ulepszone namierzanie lasera Mk3

en: HEAP Missile Warhead
pl_PL: Głowica rakiet HEAP

en: HEAP Missile Warhead Mk2
pl_PL: Głowica rakiet HEAP Mk2

en: HEAP Missile Warhead Mk3
pl_PL: Głowica rakiet HEAP Mk3

en: Improved Missile Loading System
pl_PL: Ulepszony system ładowania rakiet

en: Rapid Fire Mini-Rockets
pl_PL: Bardzo szybkostrzelne minirakiety

en: Rapid Fire Mini-Rockets Mk2
pl_PL: Bardzo szybkostrzelne minirakiety Mk2

en: Rapid Fire Mini-Rockets Mk3
pl_PL: Bardzo szybkostrzelne minirakiety Mk3

en: Scavenger Flame Tower End
pl_PL: Zakończenie wieży ogniowej Śmieciarzy

en: Bridge
pl_PL: Most

en: Wrecked Tank
pl_PL: Wrak czołgu

en: Cyborg Laboratory
pl_PL: Laboratorium cyborgów

en: Advanced Warfare Laboratory
pl_PL: Laboratorium zaawansowanej wojny

en: Engineering Laboratory
pl_PL: Laboratorium inżynierii

en: Robotics Laboratory
pl_PL: Laboratorium robotyki

en: Laser Optics Laboratory
pl_PL: Laboratorium optyki laserowej

en: Electronics Laboratory
pl_PL: Laboratorium elektroniczne

en: Chemical Laboratory
pl_PL: Laboratorium chemiczne

en: Advanced Warfare
pl_PL: Zaawansowana wojna

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYMET1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CYMET4.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET10.text[0] ... + 5 refs
en: Cyborg Materials Improved
pl_PL: Materiały cyborgów ulepszone

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CYMET4.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_MET4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_CYMET4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_MET4.text[1]
en: Layered dense composite alloys and energy-absorbing fibres
pl_PL: Pokryte ulepszoną warstwą kompozytową

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYMET1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CYMET4.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET10.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET7.text[2]
en: Increases Kinetic Armor and Body Points
pl_PL: Zwiększa pancerz kinetyczny i punkty zdrowia

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYMET1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CY_AH1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CYMET4.text[3] ... + 13 refs
en: All Cyborgs upgraded automatically
pl_PL: Wszystkie cyborgi ulepszone automatycznie

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CY_AH1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_AH4.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_CY_AH1.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_AH4.text[0]
en: Cyborg Thermal Armor Improved
pl_PL: Pancerz termiczny cyborgów ulepszony

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CY_AH1.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_AH4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_CY_AH1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_AH4.text[1]
en: Heat resistant armored layers
pl_PL: Odporne na temperaturę powłoki pancerza

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CY_AH1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_AH4.text[2]
en: Thermal Armor increased
pl_PL: Pancerz termiczny zwiększony

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_CN1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_FL1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_MG1.text[0] ... + 28 refs
en: New Cyborg Available
pl_PL: Nowy cyborg dostępny

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CYW_BB1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_CYW_BB1.text[1]
en: Armed with Bunker Buster rocket
pl_PL: Uzbrojony w rakiety Bunker Buster

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN1MK1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN2MK1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_CN1.text[2] ... + 76 refs
en: Body Points: Medium
pl_PL: Punkty zdrowia: Średnie

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_CN1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_FL1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_MG1.text[3] ... + 36 refs
en: Requires Cyborg factory to produce
pl_PL: Wymaga fabryki cyborgów do wyprodukowania

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CYW_MG4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_CYW_MG4.text[1]
en: Armed with Cyborg Assault Gun
pl_PL: Uzbrojony w działo szturmowe

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_ATM.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_LS1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_MG4.text[0] ... + 7 refs
en: New Jump Cyborg Available
pl_PL: Nowy skaczący cyborg dostępny

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_MIS.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_MIS.text[1]
en: Armed with Revenger Surface-to-Air missile
pl_PL: Uzbrojony w rakiety ziemia-powietrze Mściciel

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_WU1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_DF_WU4.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_DF_WU10.text[0] ... + 5 refs
en: Defenses Improved
pl_PL: Ulepszona obrona

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_DF_WU4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_DF_WU4.text[1]
en: High-tensile concrete reinforced with boron
pl_PL: Wysoko wytrzymały beton wzmocniony borem

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_MAT1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_DF_WU4.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_MAT4.text[2] ... + 4 refs
en: Increases Armor and Body Points
pl_PL: Zwiększa pancerz i punkty zdrowia

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_WU1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_DF_WU4.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_DF_WU10.text[3] ... + 5 refs
en: All defenses and walls upgraded automatically
pl_PL: Wszystkie umocnienia i mury ulepszone automatycznie

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_P1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_EMP_PODTOW.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_ATR.text[0] ... + 112 refs
en: New Defensive Structure Available
pl_PL: Nowa struktura obronna dostępna

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA4.text[1]
en: AA Site with Tornado Flak Turret
pl_PL: Bateria przeciwlotnicza uzbrojona w działko Tornado

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA3.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA4.text[2] ... + 7 refs
en: Automatically targets VTOLs
pl_PL: Automatycznie namierza jednostki VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_EMP_PODTOW.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TTRAP1.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_EMP_Mpit.text[3] ... + 59 refs
en: Defensive Strength: Medium
pl_PL: Siła obrony: średnia

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA1.text[1]
en: AA Site with Cyclone Flak Turret
pl_PL: Bateria przeciwlotnicza uzbrojona w działko Cyclone

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA2.text[1]
en: AA Site with Hurricane Gun Turret
pl_PL: Bateria przeciwlotnicza uzbrojona w działko Hurricane

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA2.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA2.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DEF_AALAS.text[2]
en: Automatically targets VTOL
pl_PL: Automatycznie namierza VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA3.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA3.text[1]
en: AA Site with Whirlwind Gun Turret
pl_PL: Bateria przeciwlotnicza uzbrojona w działko Whirlwind

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_IDFR.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_IDFR.text[1]
en: Indirect fire rocket battery
pl_PL: Bateria rakiet artyleryjskich

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_EMP_Mpit.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_EMP_MRL.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HOW.text[2] ... + 22 refs
en: Assigned automatically to nearest sensor or CB tower
pl_PL: Przypisany automatycznie do najbliższego radaru lub wieży CB

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HvyMor.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HvyMor.text[1]
en: Armored Bombard battery pit
pl_PL: Umocnienie uzbrojone w moździerz Bombard

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_RotMor.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_RotMor.text[1]
en: Armored Pepperpot mortar battery pit
pl_PL: Umocnienie uzbrojone w moździerz Pepperpot

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HOW.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HOW.text[1]
en: Armored howitzer emplacement
pl_PL: Umocnione stanowisko haubicy

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HvHOW.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HvHOW.text[1]
en: Armored Ground Shaker howitzer emplacement
pl_PL: Umocnienie uzbrojone haubicę Ground Shaker

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_IncHOW.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_RotHOW.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_IncHOW.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_RotHOW.text[1]
en: Armored Hellstorm howitzer emplacement
pl_PL: Umocnienie uzbrojone w haubicę Hellstorm

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HVATR.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HVATR.text[1]
en: Armored strongpoint with Tank Killer rocket
pl_PL: Umocnienie uzbrojone rakiety Tank Killer

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_DEF_RotMG.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HPV.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HVATR.text[2] ... + 17 refs
en: Automatically targets enemies in range
pl_PL: Automatycznie namierza wrogów w zasięgu

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HPV.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HPV.text[1]
en: Armored strongpoint with Hyper-Velocity Cannon
pl_PL: Umocnienie uzbrojone w działo HPV

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_P1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_ATR.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_FL.text[3] ... + 45 refs
en: Defensive Strength: High
pl_PL: Siła obrony: wysoka

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HVFL.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HVFL.text[1]
en: Armored strongpoint with Inferno Flamer
pl_PL: Umocnienie uzbrojone w miotacz ognia Inferno

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_RotCan.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_RotCan.text[1]
en: Armored strongpoint with Assault Cannon
pl_PL: Umocnienie uzbrojone w działo szturmowe

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_DEF_RotMG.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_DEF_RotMG.text[1]
en: Reinforced tower with Assault Gun
pl_PL: Umocniona wieża strażnicza uzbrojona w karabin szturmowy

en: Armored guard tower with Heavy Machinegun
pl_PL: Wieża strażnicza uzbrojona w ciężki karabin

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_P1.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_EMP_PODTOW.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_ATR.text[2] ... + 46 refs
en: Automatically targets enemies within sensor range
pl_PL: Automatycznie namierza wroga w zasięgu radaru

en: Armored guard tower with Flamer
pl_PL: Wieża strażnicza uzbrojona w miotacz ognia

en: Armored guard tower with Lancer AT Rocket
pl_PL: Wzmocniona wieża strażnicza uzbrojona w rakiety Lancer AT

en: Armored bunker with Heavy Machinegun
pl_PL: Bunkier uzbrojony w ciężki karabin

en: Armored hardpoint with Flamer
pl_PL: Umocnione stanowisko uzbrojone w miotacz ognia

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_WT7_RMG.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_WT7_RMG.text[1]
en: Armored hardpoint with Assault Gun
pl_PL: Umocnienie uzbrojone w karabin szturmowy

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_WT8_RC.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_WT8_RC.text[1]
en: Armored hardpoint with Assault Cannon
pl_PL: Umocnienie uzbrojone w działo szturmowe

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_WT11_HFL.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_WT11_HFL.text[1]
en: Armored hardpoint with Inferno flamer
pl_PL: Umocnienie uzbrojone w miotacz ognia Inferno

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_WT12_HAT.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_WT12_HAT.text[1]
en: Armored hardpoint with Tank Killer AT missile
pl_PL: Umocnienie uzbrojone w rakiety Tank Killer AT

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TTRAP1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_TTRAP1.text[1]
en: Reinforced concrete tank traps
pl_PL: Wzmocnione betonowe pułapki czołgowe

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TTRAP1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_TTRAP1.text[2]
en: Prevents enemy movement
pl_PL: Zmniejsza mobilność wroga

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RFU1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RFU4.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RFU7.text[0] ... + 3 refs
en: Repair Facility Improved
pl_PL: Stacja naprawcza ulepszona

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RFU4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RFU4.text[1]
en: New robotic repair techniques
pl_PL: Nowe zrobotyzowane techniki napraw

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RFU1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RFU4.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RFU7.text[2]
en: Increases Repair Speed
pl_PL: Zwiększa prędkość napraw

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RFU1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RFU4.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RFU7.text[3] ... + 3 refs
en: All repair facilities upgraded automatically
pl_PL: Wszystkie stacje naprawcze ulepszone automatycznie

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FCY4.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[0] ... + 2 refs
en: Cyborg Production Improved
pl_PL: Produkcja cyborgów ulepszona

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FCY4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FCY4.text[1]
en: Robotic Cyborg Production
pl_PL: Robotyzacja produkcji cyborgów

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FCY4.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[2] ... + 2 refs
en: Increases Cyborg factory output
pl_PL: Zwiększa szybkość produkcji cyborgów

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FCY4.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[3] ... + 2 refs
en: All Cyborg factories upgraded automatically
pl_PL: Wszystkie fabryki cyborgów ulepszone automatycznie

en: Self-Replicating Cyborg Production
pl_PL: Samoreplikująca produkcja cyborgów

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FU4.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[0]
en: Vehicle Production Improved
pl_PL: Produkcja pojazdów ulepszona

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FU4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FU4.text[1]
en: New Robotic Techniques improve factory production
pl_PL: Nowe techniki robotyzacji produkcji zwiększają wydajność

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FU4.text[2]
en: Increases factory production rate
pl_PL: Zwiększa szybkość produkcji

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FU4.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[3]
en: All vehicle factories upgraded automatically
pl_PL: Wszystkie fabryki pojazdów ulepszone automatycznie

en: Self-Replicating Factory Production
pl_PL: Samo-powielająca produkcja fabryki

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FM1.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[2]
en: Increases factory output
pl_PL: Zwiększa szybkość produkcji

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RU1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RU4.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RU7.text[0] ... + 3 refs
en: Research Improved
pl_PL: Badania ulepszone

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RU4.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade04.name data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RU4.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade04.name
en: Dedicated Synaptic Link Data Analysis
pl_PL: Dedykowana analiza danych połączenia synaptycznego

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RU1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RU4.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RU7.text[2]
en: Increases research speed
pl_PL: Zwiększa prędkość badań

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RU1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RU4.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RU7.text[3] ... + 3 refs
en: All research facilities upgraded automatically
pl_PL: Wszystkie stacje badawcze ulepszone automatycznie

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_MAT1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_MAT4.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_MAT10.text[0] ... + 5 refs
en: Increases Damage Resistance
pl_PL: Zwiększa odporność na obrażenia

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_MAT4.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials04.name data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_MAT4.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Materials02.name
en: Hardened Base Structure Materials
pl_PL: Wzmocnione materiały struktur bazy

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_MAT1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_MAT4.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_MAT10.text[3] ... + 5 refs
en: All base structures upgraded automatically
pl_PL: Wszystkie struktury bazy ulepszone automatycznie

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FM1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VFU1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VFU4.text[0] ... + 5 refs
en: Production Improved
pl_PL: Produkcja ulepszona

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VFU1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VFU1.text[1]
en: Robotic VTOL Production
pl_PL: Robotyzacja produkcji VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VFU1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VFU4.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VFU1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VFU4.text[2]
en: Increases VTOL factory output
pl_PL: Przyśpiesza produkcję fabryki VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VFU1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VFU4.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VFU1.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VFU4.text[3]
en: All VTOL factories upgraded automatically
pl_PL: Wszystkie fabryki VTOL ulepszone automatycznie

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[0]
en: VTOL Rearming Times Reduced
pl_PL: Czas dozbrajania VTOL zredukowany

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade01.name data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade01.name
en: Automated VTOL Rearming
pl_PL: Automatyczne dozbrajanie VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[2]
en: Reduces rearming time
pl_PL: Redukuje czas dozbrajania

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[3]
en: All rearming pads upgraded automatically
pl_PL: Przystkie platformy dozbrajania ulepsozne automatycznie

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSTU1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTU1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ST1.text[0] ... + 8 refs
en: New Systems Turret Available
pl_PL: Nowa wieżyczka systemowa dostępna

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTUHVY.text[1]
en: Heavy repair unit
pl_PL: Ciężka jednostka naprawiająca

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTU1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTU1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTUHVY.text[2]
en: Automatically Repairs Damaged Units
pl_PL: Automatycznie naprawia uszkodzone jednostki

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTU1.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTU1.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTUHVY.text[3]
en: Or damaged units may be selected as target
pl_PL: Lub uszkodzone jednostki mogą być zaznaczone jako cel

en: Research Breakthrough Improves Repair Speeds
pl_PL: Wynalazek zwiększa prędkość naprawiania

en: Increases repair speed
pl_PL: Zwiększa prędkość napraw

en: All mobile repair units upgraded automatically
pl_PL: Wszystkie jednostki naprawiające ulepszone automatycznie

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_STW2.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_STW2.text[0]
en: Improved Sensor Tower Available
pl_PL: Ulepszona wieża radarowa dostępna

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_STW2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_STW2.text[1]
en: New construction techniques improve tower
pl_PL: Nowa technika konstrukcji wieży

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_STW2.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_STW2.text[2]
en: Replaces existing sensor tower
pl_PL: Zastępuje istniejącą wieżę radarową

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_STW2.text[3] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SENSO1.text[3] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_STW1.text[3] ... + 3 refs
en: May be assigned as spotter for indirect fire weapons
pl_PL: Może być przypisana do zaznaczania celów dla artylerii

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSTU1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSTU1.text[1]
en: VTOL CB turret detects enemy indirect fire batteries
pl_PL: Wieżyczka CB VTOL wykrywa artylerię wroga

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSTU1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSTW1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSTU1.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSTW1.text[2]
en: Orders assigned VTOLs to attack the enemy batteries
pl_PL: Rozkazuje przypisanym jednostkom VTOL atak na baterie wroga

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSTU1.text[3] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSTW1.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSTU1.text[3] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSTW1.text[3]
en: VTOLs attack until enemy battery is suppressed
pl_PL: Jednostki VTOL atakują dopóki wroga bateria nie jest zniszczona

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSU1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSU2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VCBSU3.text[0] ... + 3 refs
en: VTOL CB Improved
pl_PL: CB VTOL ulepszone

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSU1.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSU1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSU1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSU1.text[1]
en: New fire detection systems
pl_PL: Nowe systemy wykrywania ognia

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSU1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSU2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VCBSU3.text[2] ... + 3 refs
en: Extends VTOL CB Range
pl_PL: Poszerza zasięg CB VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSU1.text[3] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSU2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VCBSU3.text[3] ... + 3 refs
en: All VTOL CB sensors upgraded automatically
pl_PL: Wszystkie radary CB VTOL ulepszone automatycznie

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VS1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VS2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VS3.text[0] ... + 3 refs
en: VTOL Strike Improved
pl_PL: Wieża uderzeniowa VTOL ulepszona

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VS1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VS1.text[1]
en: New target recognition systems
pl_PL: Nowe systemy wykrywania celów

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VS1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VS2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VS3.text[2] ... + 3 refs
en: Extends VTOL Strike Range
pl_PL: Rozszerza zasięg wieży uderzeniowej VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VS1.text[3] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VS2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VS3.text[3] ... + 3 refs
en: All VTOL Strike sensors upgraded automatically
pl_PL: Wszystkie radary wież uderzeniowych VTOL ulepszone automatycznie

en: Scrambler Improved
pl_PL: Nexus Link ulepszony

en: Improvement in synaptic link technology
pl_PL: Postęp w technologii połączenia synaptycznego

en: Increases scrambler rate
pl_PL: Zwiększa szansę na przejęcie wroga

en: All scramblers upgraded automatically
pl_PL: Wszystkie wieżyczki NEXUS ulepszone automatycznie

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[0]
en: Collective Light Body
pl_PL: Lekki kadłub Collective

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[1]
en: Superior armor and body points to Viper
pl_PL: Więcej pancerza i punktów zdrowia niż Żmija

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[2]
en: Slower than Viper
pl_PL: Wolniejszy niż Żmija

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[3]
en: High power costs and slower to produce than Viper
pl_PL: Wysokie koszty i wolniejszy w produkcji niż Żmija

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[0]
en: Collective Medium Body
pl_PL: Średni kadłub Collective

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[1]
en: Superior armor and body points to Cobra
pl_PL: Więcej pancerza i punktów zdrowia niż Kobra

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[2]
en: Slower than Cobra
pl_PL: Wolniejszy niż Kobra

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[3]
en: High power costs and slower to produce than Cobra
pl_PL: Wysokie koszty i wolniejszy w produkcji niż Kobra

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_EN1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_EN4.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN10.text[0] ... + 5 refs
en: Vehicle Engine Upgrade
pl_PL: Ulepszony silnik pojazdów

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_EN4.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine04.name data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_EN4.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine04.name
en: Turbo-Charged Engine
pl_PL: Turbo-Doładowanie silnika

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_EN1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_EN4.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN10.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN7.text[2]
en: Improves vehicle speed
pl_PL: Zwiększona prędkość pojazdów

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_EN1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_MET1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_AH1.text[3] ... + 18 refs
en: All vehicles upgraded automatically
pl_PL: Wszystkie pojazdy ulepszone automatycznie

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_MET1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_MET4.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET10.text[0] ... + 5 refs
en: Vehicle Bodies Improved
pl_PL: Ulepszone kadłuby pojazdów

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_MET1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_MET4.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET10.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET7.text[2]
en: Increases kinetic armor and body points
pl_PL: Zwiększa pancerz kinetyczny i punkty zdrowia

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_AH1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_AH4.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_AH1.text[0] ... + 2 refs
en: Vehicle Thermal Armor Improved
pl_PL: Ulepszony pancerz termiczny pojazdów

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_AH1.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_AH4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_AH1.text[1] ... + 2 refs
en: Heat-resistant armored layers
pl_PL: Warsty pancerza odporne na temperaturę

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_AH1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_AH4.text[2]
en: Increases Thermal Armor
pl_PL: Zwiększa pancerz termiczny

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_HALFT2.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_TRACK2.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_P_H2.text[0] ... + 17 refs
en: Vehicle Propulsion Improved
pl_PL: Ulepszony napęd pojazdów

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_HALFT2.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_TRACK2.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_P_H2.text[1] ... + 17 refs
en: New armored construction
pl_PL: Nowa wzmocniona konstrukcja

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_HALFT2.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_TRACK2.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_P_H2.text[2] ... + 17 refs
en: Increases Body Points
pl_PL: Zwiększa punkty zdrowia

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_HALFT2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_HALFT3.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_HALFT2.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_HALFT3.text[3]
en: All half-tracks upgraded automatically
pl_PL: Wszystkie pół-gąsienice ulepszone automatycznie

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_P_H2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_H3.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_P_H2.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_H3.text[3]
en: All hovers upgraded automatically
pl_PL: Wszystkie poduszkowce ulepszone automatycznie

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_TRACK2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_TRACK3.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_TRACK2.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_TRACK3.text[3]
en: All tracks upgraded automatically
pl_PL: Wszystkie gąsienice ulepszone automatycznie

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_P_W2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_W3.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_P_W2.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_W3.text[3]
en: All wheels upgraded automatically
pl_PL: Wszystkie koła ulepszone automatycznie

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA2.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA3.text[0] ... + 5 refs
en: New AA Turret Available
pl_PL: Nowa wieżyczka przeciwlotnicza dostępna

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA1.text[1]
en: Twin 80mm flak weapon
pl_PL: Podwójne działko kaliber 80mm

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA2.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA3.text[2] ... + 9 refs
en: Aerial targets only
pl_PL: Atakuje wyłącznie cele powietrzne

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA2.text[1]
en: Quad 80mm flak weapon
pl_PL: Poczwórne działko kaliber 80mm

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA3.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA3.text[1]
en: 30mm Anti-Aircraft machinegun
pl_PL: Karabin przeciwlotniczy kaliber 30mm

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA4.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_QUADAA.text[1]
en: Quad 30mm Anti-Aircraft machinegun
pl_PL: Poczwórny karabin przeciwlotniczy kaliber 30 mm

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAAC1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAROF1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_AAAC2.text[0] ... + 7 refs
en: AA Upgrade
pl_PL: Ulepszenie AA

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAAC1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAAC1.text[1]
en: Detects and locks-on to VTOL engine emissions
pl_PL: Wykrywa i namierza emisje ciepła z silników VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAAC1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_AAAC2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAAC3.text[2]
en: Increases AA accuracy
pl_PL: Zwiększa celność AA

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAAC1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAROF1.text[3] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_AAAC2.text[3] ... + 7 refs
en: All AA weapons upgraded automatically
pl_PL: Wszystkie bronie AA ulepszone automatycznie

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[0]
en: AA Flak Upgrade
pl_PL: Ulepszone pociski AA

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[1]
en: High Explosive Flak shards
pl_PL: Pociski wybuchają w kontakcie z celem

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[2]
en: Increases AA Flak damage
pl_PL: Zwiększa obrażenia zadawane przez broń AA

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[3]
en: All AA flak weapons upgraded automatically
pl_PL: Wszystkie bronie AA ulepszone automatycznie

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAROF1.text[1]
en: Recoil loaded AA ammunition hopper
pl_PL: Odrzut broni automatycznie ją przeładowuje

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAROF1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAROF4.text[2]
en: Increases AA ROF
pl_PL: Zwiększa szybkostrzelność broni AA

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB2.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB1.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB2.text[0]
en: New Proximity Bomb Turret Available
pl_PL: Nowa wieżyczka bomb zbliżeniowych dostępna

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB1.text[1]
en: Bomb turret explodes in proximity to enemy
pl_PL: Bomba wybucha po zbliżeniu się wroga

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB2.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB2.text[2]
en: Best Targets: Base Structures and Defenses
pl_PL: Najlepsze cele: struktury bazy i struktury obronne

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB2.text[1]
en: Superbomb turret explodes in proximity to enemy
pl_PL: Superbomba wybucha po zbliżeniu się wroga

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB2.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BMB3.text[0] ... + 6 refs
en: New Bomb Bay Available
pl_PL: Nowy luk bombowy dostępny

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB1.text[1]
en: Drops High Explosive Cluster bombs
pl_PL: Zrzuca wysoko wybuchowe bomby odłamkowe

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB1.text[2]
en: Best Targets: Base Structures
pl_PL: Najlepsze cele: struktury bazy

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MG1MK1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MG2MK1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_H1.text[3] ... + 28 refs
en: Body Points: Low
pl_PL: Punkty zdrowia: Niskie

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB2.text[1]
en: Drops High Explosive Armor Piercing bombs
pl_PL: Zrzuca bomby rozrywające pancerz

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB2.text[2]
en: Best Targets: Defenses
pl_PL: Najlepsze cele: struktury obronne

en: Bombsight Upgrade
pl_PL: Namierzanie bomb ulepszone

en: Locks on to thermal emissions
pl_PL: Namierza emisje cieplne

en: Increases Bombing accuracy
pl_PL: Zwiększa celność nalotu bombowego

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BDMG1.text[3] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BDMG2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BDMG3.text[3] ... + 3 refs
en: All bomb bays upgraded automatically
pl_PL: Wszystkie luki bombowe ulepszone automatycznie

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN1MK1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN2MK1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN3MK1.text[0] ... + 25 refs
en: New Weapon Turret Available
pl_PL: Nowa broń dostępna

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_CN_4A.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_CN_4A.text[1]
en: Hyper-velocity automatic-cannon firing 88mm rounds
pl_PL: Hiper-akceleracyjne automatyczne działo strzela pociskami 88mm

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_MP1.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_HvAT.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_IDF.text[2] ... + 13 refs
en: Best Targets: Vehicles
pl_PL: Najlepsze cele: pojazdy

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_CN_4A.text[3]
en: Replaces Medium Cannon
pl_PL: Zastępuje średnie działo

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_CN5.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_CN5.text[1]
en: 76mm hyper-velocity quad-barrel automatic-cannon
pl_PL: Czterolufowe działo hiper-akceleracyjne 76mm

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_CT1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN3MK1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TRACK1.text[3] ... + 12 refs
en: Body Points: High
pl_PL: Punkty zdrowia: Wysokie

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_FLAME2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_FLAME2.text[1]
en: Heavy Flame-thrower firing Propylene Oxide gel
pl_PL: Ciężki miotacz ognia strzela żelem propylenowym

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_FLAME1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_FLAME2.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BMB3.text[2] ... + 4 refs
en: Best Targets: Bunkers, wheeled and hover vehicles
pl_PL: Najlepsze cele: bunkry, pojazdy kołowe i poduszkowe

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_D1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_R1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_FL_ROF1.text[0] ... + 5 refs
en: Flamer Upgrade
pl_PL: Ulepszenie miotacza ognia

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_FL_D4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_FL_D4.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_FL_D7.text[1]
en: Propylene Oxide treated to burn at superhot temperatures
pl_PL: Żel propylenowy spala się w supergorąych temperaturach

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_D1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_FL_D4.text[2]
en: Increases Flamer damage
pl_PL: Zwiększa obrażenia zadawane przez miotacz ognia

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_D1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_R1.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_FL_ROF1.text[3] ... + 5 refs
en: All flamers upgraded automatically
pl_PL: Wszystkie miotacze ulepszone automatycznie

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MORTA1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M2.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HH1.text[0] ... + 13 refs
en: New Indirect Fire Weapon Available
pl_PL: Nowa broń artyleryjska dostępna

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HMK1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HMK1.text[1]
en: 105mm Howitzer may be assigned to a sensor
pl_PL: Haubica 105mm może być przypisana do radaru

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HH1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HMK1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_RHOW.text[2] ... + 4 refs
en: Best Targets: Base Structures, infantry, wheeled vehicles
pl_PL: Najlepsze cele: struktury bazy, piechota, pojazdy kołowe

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HH1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HH1.text[1]
en: 155mm Howitzer may be assigned to a sensor
pl_PL: Haubica 155mm może być przypisana do radaru

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_IHOW.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_IHOW.text[1]
en: 105m Howitzer firing incendiaries, may be assigned to a sensor
pl_PL: Haubica 105mm strzela pociskami ogniowymi, może być przypisana do radaru

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_IHOW.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_IHOW.text[2]
en: Best Targets: Base Structures, bunkers
pl_PL: Najlepsze cele: struktury bazy, bunkry

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWAC1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWD1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWRF1.text[0] ... + 9 refs
en: Howitzer Upgrade
pl_PL: Ulepszenie haubicy

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWAC1.text[1] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_AAAC2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWAC1.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_AAAC2.text[1]
en: Self-guided rocket powered shells
pl_PL: Samonaprowadzające pociski

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWAC1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWAC3.text[2]
en: Increases Howitzer accuracy
pl_PL: Zwiększa celność haubicy

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWAC1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWD1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWRF1.text[3] ... + 9 refs
en: All howitzers upgraded automatically
pl_PL: Wszystkie haubice ulepszone automatycznie

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BDMG1.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWD1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BDMG1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWD1.text[1]
en: High Explosive shells
pl_PL: Wysoko wybuchowe pociski

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWD1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWD4.text[2]
en: Increases Howitzer damage
pl_PL: Zwiększa obrażenia zadawane przez haubicę

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_ROF1.text[1] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_FL_ROF1.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWRF1.text[1] ... + 3 refs
en: Automatic loading mechanism replaces manual loader
pl_PL: Automatyczny mechanizm zastępuje ładowanie manualne

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWRF1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWRF4.text[2]
en: Increases Howitzer ROF
pl_PL: Zwiększa szybkostrzelność haubicy

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D2.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_MG_ROF1.text[0] ... + 13 refs
en: Machinegun Upgrade
pl_PL: Ulepszenie karabinu

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_D5.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_D5.text[1]
en: Tungsten-tipped armor-piercing bullets
pl_PL: Pociski wolframowe przebijające pancerz

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D1.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D2.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_D5.text[2] ... + 2 refs
en: Increases Machinegun damage
pl_PL: Zwiększa obrażenia zadawane przez karabin

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D2.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_MG_ROF1.text[3] ... + 13 refs
en: All machineguns upgraded automatically
pl_PL: Wszystkie karabiny ulepszone automatycznie

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_ROF2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_ROF2.text[1]
en: Improved chaingun mechanism
pl_PL: Ulepszony mechanizm chainguna

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_MG_ROF1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_ROF2.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG_ROF3.text[2]
en: Increases Machinegun ROF
pl_PL: Zwiększa szykostrzelność karabinu

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M2.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_M3.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_M3.text[1]
en: May be assigned to a sensor
pl_PL: Może być przypisana do radaru

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MORTA1.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M2.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_MRL1.text[2] ... + 7 refs
en: Best Targets: Base structures, infantry, wheeled vehicles
pl_PL: Najlepsze cele: piechota, struktury bazy, pojazdy kołowe

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MORTA1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_MP1.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M2.text[3] ... + 29 refs
en: Body Points: Very Low
pl_PL: Punkty zdrowia: Bardzo niskie

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_M_D1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_AC1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_ROF1.text[0] ... + 11 refs
en: Mortar Upgrade
pl_PL: Ulepszenie moździerza

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_M_D4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_M_D4.text[1]
en: High Explosive Armor-Piercing Shells
pl_PL: Wysoko wybuchowe pociski przebijające pancerz

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_M_D1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_M_D4.text[2]
en: Increases Mortar damage
pl_PL: Zwiększa obrażenia zadawane przez moździerz

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_M_D1.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_AC1.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_ROF1.text[3] ... + 11 refs
en: All mortars upgraded automatically
pl_PL: Wszystkie moździerze ulepszone automatycznie

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_AC1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_D1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_ROF1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_RK_D4.text[0]
en: Mini-Rocket Upgrade
pl_PL: Ulepszenie minirakiet

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_RK_D4.text[1]
en: High Explosive Armor-Piercing warheads
pl_PL: Wysoko wybuchowe głowice przebijające pancerz

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_D1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_RK_D4.text[2]
en: Increases Mini-Rocket damage
pl_PL: Zwiększa obrażenia zadawane przez minirakiety

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_AC1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_D1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_ROF1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_RK_D4.text[3]
en: All mini-rockets upgraded automatically
pl_PL: Wszystkie minirakiety ulepszone automatycznie

en: Robotic reload system
pl_PL: Automatyczny system przeładowania

en: Increases Mini-Rocket ROF
pl_PL: Zwiększa szybkostrzelność minirakiet

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_AC1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_D1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_AC2.text[0] ... + 14 refs
en: Rocket Upgrade
pl_PL: Ulepszenie rakiet

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_SRK_D4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_SRK_D4.text[1]
en: High Explosive Squash Head warhead
pl_PL: Wysoko wybuchowe głowice rozrywające

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_D1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_SRK_D4.text[2]
en: Increases Rocket damage
pl_PL: Zwiększa obrażenia zadawane przez rakiety

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_AC1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_D1.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_AC2.text[3] ... + 14 refs
en: All rockets upgraded automatically
pl_PL: Wszystkie rakiety ulepszone automatycznie

en: Destroy all New Paradigm units
pl_PL: Zniszcz wszystkie jednostki Nowego Paradygmatu

en: Destroy all New Paradigm reinforcements
pl_PL: Zniszcz wszystkie posiłki Nowego Paradygmatu

en: Locate and rescue your units from the shot down transporter
pl_PL: Znajdź i uratuj swoje jednostki z zestrzelonego transportera

en: Rescue the civilians from The Collective before too many are captured
pl_PL: Uratuj cywili od Kolektywu nim zbyt wielu zostanie pochwyconych

en: Move all units into the valley
pl_PL: Przenieś wszystkie jednostki do doliny

en: Destroy the missile silos
pl_PL: Zniszcz silosy rakietowe

en: Protect the missile silos and research for the missile codes
pl_PL: Chroń silosy rakietowe i zbadaj kody rakietowe

en: Reunite a part of Beta team with a Gamma team outpost
pl_PL: Dołącz część zespołu Beta do posterunku zespołu Gamma

en: Return to LZ
pl_PL: Wróć do SL

en: Destroy all enemy units and structures
pl_PL: Zniszcz wszystkie wrogie jednostki i budynki

en: Artifacts collected
pl_PL: Artefakty zebrane

en: Bases destroyed
pl_PL: Bazy zniszczone

en: Enemy units remaining
pl_PL: Pozostałe jednostki wroga

en: Enemy structures remaining
pl_PL: Pozostałe struktury wroga

en: Return to LZ required
pl_PL: Powrót do SL wymagany

en: Destroy all enemy units and bases
pl_PL: Zniszcz wszystkie wrogie jednostki i budynki

en: Survive until the timer reaches zero
pl_PL: Przetrwaj, aż licznik czasu osiągnie zero

en: Manufacture (F1)
pl_PL: Produkcja (F1)

en: Research (F2)
pl_PL: Badania (F2)

en: Research - build research facility first
pl_PL: Badania naukowe - najpierw zbuduj infrastrukturę badawczą

en: Build (F3)
pl_PL: Buduj (F3)

en: Design (F4)
pl_PL: Projekt (F4)

en: Commanders (F6)
pl_PL: Dowódcy (F6)

en: Close
pl_PL: Zamknij

en: Intelligence Display (F5)
pl_PL: Dane wywiadu (F5)

en: In this training session you'll learn how to build an effective base
pl_PL: W tej sesji treningowej nauczysz się jak zbudować efektywną bazę

en: Oil resources are key to your success
pl_PL: Zasoby ropy są kluczem do sukcesu

en: To build an oil derrick, select one of your trucks
pl_PL: Aby zbudować platformę wydobywczą, zaznacz jedną z twoich ciężarówek

en: Left click the oil pool indicated by the radar pulse to order your truck to build
pl_PL: Kliknij na polu ropy oznaczonej na mapie by rozkazać ciężarówce budowę

en: The oil derrick is currently dormant. Build a power generator to convert the oil into power
pl_PL: Platforma wydobywcza jest na razie bezczynna. Zbuduj generator by zmienić ropę na energię.

en: Left click the flashing build icon
pl_PL: Kliknij lewym przyciskiem na święcącą ikonkę budowania

en: Now left click the power generator in the build menu on the left
pl_PL: Teraz wybierz generator w menu budowy po lewej

en: Position the square at your base and left click to start the build process
pl_PL: Wybierz lokację w twojej bazie i kliknij żeby rozpocząć budowę

en: To increase your build rate, select your second truck
pl_PL: Aby zwiększyć prędkość budowania, zaznacz drugą ciężarówkę

en: Now left click the power generator site
pl_PL: Kliknij teraz na stanowisko generatora

en: The other truck will now help to build the power generator
pl_PL: Inna ciężarówka teraz pomoże zbudować generator

en: During missions you need to locate and recover technologies from before the Collapse
pl_PL: W trakcie misji będziesz lokalizował i odkrywał technologię sprzed czasów Zniszczenia

en: Use a truck to search for the artifact indicated by the radar pulse
pl_PL: Użyj ciężarówki żeby znaleźć artefakt zaznaczony na mapie

en: Move the pointer over the artifact and left click to recover it
pl_PL: Przesuń kursor nad artefakt i kliknij lewym żeby go podnieść

en: A research facility is required to research artifacts
pl_PL: Stacja badawcza potrzebna jest do badania artefaktów

en: Left click the flashing BUILD icon
pl_PL: Kliknij na mrugający przycisk BUDUJ

en: Now left click the research facility and position it at your base
pl_PL: Teraz kliknij na stację badawczą i ustaw ją w swojej bazie

en: Use your other truck to help build the research facility
pl_PL: Użyj innej ciężarówki do pomocy w budowie stacji badawczej

en: To research the artifact, left click on the flashing RESEARCH icon
pl_PL: Aby zbadać artefakt kliknij na mrugający przycisk BADANIA

en: Now left click the machinegun artifact
pl_PL: Teraz kliknij na artefakt z karabinem

en: The artifact is now being researched by the facility
pl_PL: Artefakt jest teraz badany przez stację

en: The researched machinegun can now be used to design a new vehicle
pl_PL: Wynaleziony karabin może teraz być użyty do zaprojektowania nowego pojazdu

en: Left click the flashing DESIGN icon
pl_PL: Kliknij na mrugający przycisk PROJEKT

en: To start your design, left click the NEW DESIGN icon
pl_PL: Aby zacząć projekt kliknij na przycisk NOWY PROJEKT

en: Now left click the Vehicle Body icon
pl_PL: Teraz kliknij na przycisk Kadłub pojazdu

en: Then left click the Viper body
pl_PL: Teraz na kadłub 'Żmija'

en: Left click the Wheels icon
pl_PL: Kliknij na koła

en: Then left click the machinegun to complete your design
pl_PL: Potem kliknij na karabin aby skończyć projekt

en: To finalize your design, left click the CLOSE icon
pl_PL: Aby skończyć twój projekt kliknij przycisk ZAMKNIJ.

en: A factory is now required to manufacture your new vehicle
pl_PL: Fabryka jest wymagana do wyprodukowania nowego pojazdu

en: Now left click the factory icon and position it at your base
pl_PL: Teraz kliknij na ikonę fabryki i wskaż jej pozycję w swojej bazie

en: Select a location for your factory
pl_PL: Wybierz lokalizację dla twojej fabryki

en: The delivery point is indicated by the number 1
pl_PL: Punkt zbiórki jest oznaczony numerem 1

en: All new units will drive to this location once built
pl_PL: Wszystkie nowe jednostki pojadą do tej lokacji zaraz po wyprodukowaniu

en: You can move the delivery point at any time by left clicking it
pl_PL: Możesz przesuwać punkt zbiórki klikając na niego

en: Now click where you want to position the delivery point
pl_PL: Teraz kliknij tam gdzie chcesz mieć punkt zbiórki dla nowych jednostek

en: The factory can now be ordered to build a new unit
pl_PL: Teraz fabryka może wyprodukować nową jednostkę

en: Left click the flashing MANUFACTURE icon
pl_PL: Kliknij lewym przyciskiem na mrygający przycisk PRODUKCJA

en: Now left click the units you want to build from the menu at the left
pl_PL: Teraz kliknij jednostki które chcesz wyprodukować z menu po lewej

en: Please wait whilst the factory manufactures the new unit(s)
pl_PL: Poczekaj chwilę aż fabryka wyprodukuje nowe jednostki

en: Congratulations commander - you are ready for your first mission
pl_PL: Gratulacje dowódco - jesteś gotowy na swoją pierwszą misję

en: CAMPAIGN ONE
pl_PL: KAMPANIA PIERWSZA

en: WESTERN SECTOR
pl_PL: SEKTOR ZACHODNI

en: Dawn, July 4th, 2100
pl_PL: Świt, 4. lipca, 2100

en: Project HQ
pl_PL: Kwatera główna Projektu

en: A New Era
pl_PL: Nowa era

en: Morning, July 4th, 2100
pl_PL: Poranek, 4. lipca, 2100

en: In-flight to Western Sector
pl_PL: W trakcie lotu do Sektora Zachodniego

en: Team Alpha nears its destination
pl_PL: Drużyna Alfa zbliża się do swojego celu

en: Transport destinations follow:
pl_PL: Cele transportów są następujące:

en: Alpha - Western Sector....
pl_PL: Alfa - Sektor Zachodni....

en: Alpha you are cleared for take-off.
pl_PL: Alfa, macie pozwolenie na start.

en: Good luck and good hunting.
pl_PL: Powodzenia oraz udanych łowów.

en: Approaching Landing Zone. Team Alpha Briefing commences.
pl_PL: Zbliżamy się do Strefy Lądowania. Rozpoczyna się odprawa drużyny Alfa.

en: Commander, you lead Team Alpha, one of three expeditionary teams sent out by the Project to recover artifacts from before the Collapse.
pl_PL: Dowódco, przewodzisz drużynie Alfa, jednej z trzech drużyn ekspedycyjnych wysłanych przez Projekt w celu odzyskania artefaktów sprzed Zniszczenia.

en: Your destination lies in the western zone.
pl_PL: Twój cel znajduje się w zachodniej strefie.

en: Incoming Transmission
pl_PL: Transmisja przychodząca

en: Transmission from Beta Base
pl_PL: Transmisja z bazy Beta.

en: Please assist!...
pl_PL: Prosimy o wsparcie!...

en: Commander, we have recovered a command turret from the New Paradigm.
pl_PL: Dowódco, odzyskaliśmy wieżyczkę dowodzącą od New Paradigm.

en: This turret allows commanders to coordinate attacks between assigned units and to act as a delivery point for factories. Researching and using this technology has the highest priority.
pl_PL: Ta wieżyczka umożliwia dowódcom koordynację ataków przypisanych jednostek oraz działa jako punkt dostaw dla fabryk. Zbadanie i użycie tej technologii ma najwyższy priorytet.

en: Commander, we are receiving this transmission.
pl_PL: Dowódco, właśnie odbieramy tą transmisję.

en: Your attacks upon us will not go unpunished.
pl_PL: Wasze ataki na nas nie pozostaną bezkarne.

en: You are in contravention of the New Paradigm.
pl_PL: Naruszacie zasady New Paradigm.

en: All attack groups commence attack on enemy.
pl_PL: Wszystkie grupy szturmowe mają atakować wroga.

en: They are in contravention of the New Paradigm.
pl_PL: Oni naruszają zasady New Paradigm.

en: They must be eradicated.
pl_PL: Muszą zostać wyeliminowani.

en: Secure the LZ and establish a forward base.
pl_PL: Zabezpiecz SL i przygotuj wysuniętą bazę.

en: Then destroy the New Paradigm's base.
pl_PL: Następnie zniszcz bazę New Paradigm.

en: Open your systems to me.
pl_PL: Otwórzcie dla mnie wasze systemy.

en: Let me meld with your machines and cyborgs.
pl_PL: Pozwólcie mi połączyć się z waszymi maszynami i cyborgami.

en: We will create the perfect nexus of man and machine.
pl_PL: Stworzymy idealne połączenia człowieka i maszyny.

en: Together we can create a new world.
pl_PL: Razem możemy stworzyć nowy świat.

en: I can give you power beyond your wildest dreams.
pl_PL: Mogę wam dać moc, o której nawet nie śniliście.

en: Open your systems to me and you will be strong.
pl_PL: Otwórzcie dla mnie wasze systemy a ja uczynię was silnymi.

en: I can raise you as gods upon the blasted earth.
pl_PL: Mogę uczynić was bogami dla zniszczonej ziemi.

en: When we failed to respond it became threatening.
pl_PL: Kiedy nie udało nam się dopowiedzieć stał się groźny.

en: Your interference in my plans for the New Paradigm will not go unpunished.
pl_PL: Wasza ingerencja w moje plany dla New Paradigm nie będzie bezkarna.

en: You are weak flesh-things. I am strong and have many parts.
pl_PL: Jesteście słabymi, cielesnymi istotami. Ja jestem silny i mam wiele części.

en: You may defeat me here, but I shall rise again.
pl_PL: Możecie pokonać mnie tutaj, lecz powstanę na nowo.

en: As I once cleansed the world with fire, I will destroy you and your puny Project!!
pl_PL: Tak jak już raz zniszczyłem świat ogniem, tak zniszczę ciebie i twój słaby Projekt!!

en: Nexus then removed itself from the system, destroying its memory banks, and removing all traces of its external connections.
pl_PL: Następnie Nexus usunął się z systemu, niszcząc moduły pamięci oraz usuwając wszystkie ślady ich zewnętrznych połączeń.

en: We are not sure what Nexus is or who or what is directing it. Initial research links the Nexus Intruder Program with the Reed Corporation, the developer of the synaptic link.
pl_PL: Nie jesteśmy pewni czym jest Nexus lub kto nim kieruje. Wstępne badania łączą program NEXUS Intruder z Reed Corporation, twórcą technologii połączenia synaptycznego.

en: We have ascertained that Nexus supplied the New Paradigm with most of its technology. Whatever Nexus is, it's more than a computer parasite.
pl_PL: Stwierdziliśmy, że Nexus dostarczył New Paradigm większość swoich technologii. Czymkolwiek jest Nexus, to jest czymś więcej niż komputerowym pasożytem.

en: It has technology and weapons. It knows about us, and it's not friendly.
pl_PL: Posiada technologie i uzbrojenie. Wie o nas i nie jest przyjazny.

en: The Synaptic Link was developed by the Reed Corporation in conjunction with the US Military.
pl_PL: Technologia połączenia synaptycznego została opracowana przez Reed Corporation oraz wojsko Stanów Zjednoczonych.

en: The synaptic link allows for almost instantaneous transfer of thought from human operators to vehicle control and guidance systems. The synaptic link is fitted into the base of the skull circling the spinal column.
pl_PL: Połączenie synaptyczne umożliwia prawie natychmiastowe przekazywanie myśli operatorów do systemów kontroli i kierowania pojazdów. Połączenie synaptyczne wprowadzane jest do podstawy czaszki.

en: The link has a hi-speed data transfer port that plugs into any computer system.
pl_PL: Połączenie posiada szybki port przesyłu danych, który może być podłączony do dowolnego systemu komputerowego.

en: More importantly the development of the synaptic link made the creation of cyborgs possible. Early attempts at power suits for individual soldiers failed as they proved to be slow and unresponsive.
pl_PL: Co ważniejsze, stworzenie technologii połączenia synaptycznego umożliwiło budowę cyborgów. Wczesne próby z pancerzami bojowymi dla żołnierzy nie powiodły się, gdyż okazały się być powolne i mało responsywne.

en: The synaptic link allowed soldiers to be placed in power suits that they controlled as easily as their own bodies. Power suits allowed infantry to function effectively on the battlefields of the 21st Century.
pl_PL: Technologia połączenia synaptycznego umożliwiła żołnierzom użycie pancerzy bojowych, które mogli kontrolować tak jak własne ciała. Pancerze bojowe umożliwiły efektywne skuteczne działanie piechoty na polach bitewnych XXI wieku.

en: Unfortunately, this technology has fallen into the hands of the New Paradigm. It is imperative that you research and develop synaptic link technologies.
pl_PL: Niestety, technologia ta wpadła w ręce New Paradigm. Niezbędne jest abyś zbadał i rozwinął technologie połączenia synaptycznego.

en: Warning!
pl_PL: Uwaga!

en: You are entering a restricted area.
pl_PL: Wchodzisz do obszaru zastrzeżonego.

en: Return to your designated zone or be destroyed.
pl_PL: Powróć do swojej strefy lub zostaniesz zniszczony.

en: Repeat. Return to your designated zone or be destroyed.
pl_PL: Powtarzam. Powróć do swojej strefy lub zostaniesz zniszczony.

en: Message Ends.
pl_PL: Koniec wiadomości.

en: You will be destroyed.
pl_PL: Zostaniecie zniszczeni.

en: NEXUS, the synaptic technology you required has been recovered and sent for collection.
pl_PL: NEXUS, technologia połączenia synaptycznego której żądałeś została odzyskana i wysłana do odebrania.

en: This Nexus Intruder Program is a self-mutating computer parasite. This makes it difficult to eradicate from systems once it has been identified.
pl_PL: Program NEXUS Intruder jest samo-mutującym pasożytem komputerowym. Czyni to go trudnym do usunięcia po jego identyfikacji.

en: Further analysis was prevented by the manual shutdown of the system by our technicians to prevent additional contamination by the Nexus Intruder Program.
pl_PL: Dalsze analizy zostały uniemożliwione przez ręczne zamknięcie systemu przez naszych techników aby zapobiec dalszemu skażeniu przez program NEXUS Intruder.

en: However, the spread of the Nexus Intruder Program was not checked by New Paradigm. We need to capture New Paradigm's core systems to further investigate Nexus and determine its origins.
pl_PL: Jednak rozprzestrzenianie się programu NEXUS Intruder nie zostało sprawdzone przez New Paradigm. Dla dalszych badań i ustalenia jego pochodzenia musimy przejąć systemy podstawowe New Paradigm.

en: Commander, you are to curtail the New Paradigm's activities in this sector and locate their main base.
pl_PL: Dowódco, musisz zdławić New Paradigm w tym sektorze i zlokalizować ich główną bazę.

en: You have done well.
pl_PL: Dobrze zrobiliście.

en: Once we have analyzed and authenticated the technology, your reward  will follow.
pl_PL: Gdy tylko przeanalizujemy technologię i potwierdzimy jej autentyczność, otrzymacie waszą nagrodę.

en: Information discovered at the previous enemy base indicates that the New Paradigm recovered two synaptic link artifacts.
pl_PL: Informacje odkryte w poprzedniej bazie wroga wskazują na to, że New Paradigm odzyskał dwa artefakty technologii połączenia synaptycznego.

en: CAMPAIGN TWO
pl_PL: KAMPANIA DRUGA

en: EASTERN SECTOR
pl_PL: SEKTOR WSCHODNI

en: Morning, September 1st, 2100
pl_PL: Poranek, 1. września 2100

en: In-flight to Eastern Sector
pl_PL: W trakcie lotu do Sektora Wschodniego

en: Team Alpha approaches Beta Base
pl_PL: Drużyna Alfa zbliża się do bazy Beta

en: You must defend and hold it at all costs.
pl_PL: Musisz jej bronić i utrzymać ją za wszelką cenę.

en: THE COLLECTIVE
pl_PL: COLLECTIVE

en: Commander, a new launch has been detected.
pl_PL: Dowódco, wykryto kolejne odpalenie.

en: It is likely to be targeted at your location.
pl_PL: Prawdopodobnie celem jest twoja lokalizacja.

en: You are to start the immediate evacuation of Beta Base to the safe haven.
pl_PL: Musisz rozpocząć natychmiastową ewakuację bazy Beta do bezpiecznego schronienia.

en: NASDA is the North American Strategic Defense Agency.
pl_PL: NASDA to North American Strategic Defense Agency.

en: NASDA was formed in 2076 to defend North America from conventional and nuclear attack. The construction of a satellite defense system began in 2081 and was completed in 2082.
pl_PL: NASDA została utworzona w 2076 w celu obrony Ameryki Północnej przed atakami konwencjonalnymi oraz jądrowymi. Budowa systemu satelitów obronnych rozpoczęła się w 2081 i została zakończona w 2082.

en: In 2085 the NASDA satellites fired their nukes at Earth.
pl_PL: W 2085 satelity NASDA wystrzeliły swoje głowice nuklearne w kierunku Ziemi.

en: There were also ground-based sites. Many of these were destroyed in the nuclear counterstrikes, but there's bound to be some out there.
pl_PL: Istniały także stanowiska naziemne. Wiele z nich zostało zniszczone przez nuklearne przeciwuderzenie, ale jest z pewnością część z nich przetrwała.

en: The NASDA satellites also contained pulse-lasers designed to shoot down missiles approaching North America.
pl_PL: Satelity NASDA posiadały także lasery pulsacyjne zaprojektowane do zestrzeliwania pocisków zbliżających się do Ameryki Północnej.

en: During the counterstrikes, these LasSats failed to fire. If brought into operation, these LasSats could inflict major damage on ground targets.
pl_PL: W czasie przeciwuderzenia satelity laserowe zawiodły. W przypadku uruchomienia, satelity te mogą spowodować poważne zniszczenia celów naziemnych.

en: All nukes targeted at  North America found their targets.
pl_PL: Wszystkie głowice jądrowe skierowane na Amerykę Północną osiągnęły swoje cele.

en: We know that Nexus is searching for NASDA Central in the Eastern Sector. This was one of the land-based control centres for the satellites.
pl_PL: Wiemy, że Nexus poszukuje centrali NASDA w Sektorze Wschodnim. Było to jedno z naziemnych centrów kontroli satelitów.

en: If the centre is found intact, NEXUS may gain control of the satellites.
pl_PL: Jeśli centrum zostanie odnalezione w stanie nienaruszonym, NEXUS może przejąć kontrolę na satelitami.

en: Nexus claimed that it had already destroyed the world.
pl_PL: Nexus twierdzi, że już raz zniszczył świat.

en: NASDA Briefing follows...
pl_PL: Odprawa NASDA postępuje...

en: We've got to make sure that it can't do it again.
pl_PL: Musimy mieć pewność, że nie może tego zrobić ponownie.

en: Analysis indicates that these systems were part of the control system for the NASDA satellites.
pl_PL: Analizy wskazują na to, że te systemy były częścią systemu sterowania satelitów NASDA.

en: It's now certain that Nexus was responsible for The Collapse.
pl_PL: Jest już pewne, że to Nexus jest odpowiedzialny za Zniszczenie.

en: During the early stages of the Collapse, NASDA technicians switched off  the infected systems in order to isolate the spread of Nexus. This seems to have prevented the LasSats from firing during the counterstrikes.
pl_PL: We wczesnej fazie Zniszczenia technicy NASDA wyłączyli zainfekowane systemy w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się Nexus. Wygląda na to, że uniemożliwiło to satelitom laserowym strzelanie w czasie przeciwuderzenia.

en: The ensuing nuclear-magnetic pulses wiped clean large amounts of NASDA's memory banks, shattering its core processor, and sent shockwaves blasting through Nexus.
pl_PL: Impulsy magnetyczne po wybuchach atomowych skasowały duże ilości modułów pamięci NASDA, zniszczyły jej procesor główny oraz wysłały niszczącą falę przez Nexus.

en: Nexus was fried as whole sections of its consciousness were obliterated in the counterstrikes.
pl_PL: Nexus został usmażony, kiedy całe części jego świadomości zostały wymazane w czasie przeciwuderzenia.

en: Commander we are detecting transmissions from this site that are reaching high orbit.
pl_PL: Dowódco, wykryto transmisje wysyłane z tego terenu docierające na wysoką orbitę.

en: Nexus has now reconnected itself with the NASDA satellites.
pl_PL: NEXUS połączył się ponownie z satelitami NASDA.

en: This poses a major threat to the Project and to our survival.
pl_PL: Stanowi to poważne zagrożenie dla Projektu i naszego przetrwania.

en: Analysis of NASDA Central leaves no doubt that The Collective has introduced the Nexus Intruder Virus to it.
pl_PL: Analizy centrali NASDA nie pozostawiają żadnych wątpliwości, że Collective wprowadził do niej wirusa NEXUS Intruder.

en: The nuclear reactor was going to be used to power a vast network of pre-Collapse computer systems.
pl_PL: Reaktor atomowy miał zostać użyty do zasilania rozległej sieci systemów komputerowych sprzed Zniszczenia.

en: Commander, we have just detected a missile launch at these coordinates.
pl_PL: Dowódco, przed chwilą wykryto odpalenie rakiety na tych koordynatach.

en: Team Gamma are sending a team to investigate the launch site and to prevent any further launches.
pl_PL: Drużyna Gamma wysyła drużynę w celu zbadania wyrzutni i uniemożliwienia kolejnych odpaleń.

en: We can only assume that Nexus has gained control of this site. We cannot determine whether the missile is nuclear-armed or where it is targeted. You are advised to begin preparations for the evacuation of your base.
pl_PL: Możemy tylko przypuszczać, że Nexus zyskał kontrolę nad tą placówką. Nie możemy określić, czy pocisk posiada głowicę nuklearną i gdzie jest wycelowany. Zaleca się rozpoczęcie przygotowań do ewakuacji bazy.

en: Warriors of the Collective, I seek the location of NASDA Central.
pl_PL: Wojownicy Collective, szukam lokalizacji centrali NASDA.

en: It lies somewhere in your territory.
pl_PL: Znajduje się gdzieś na waszym terytorium.

en: Find it for me and I shall provide you with further weapons to aid you in your war against the Project.
pl_PL: Znajdźcie je dla mnie a ja przekażę wam dodatkową broń do pomocy w wojnie z Projektem.

en: Warriors of The Collective, more intruders are entering our territory.
pl_PL: Wojownicy Collective, kolejni intruzi wdzierają się na nasze terytorium.

en: They are not part of the machine.
pl_PL: Oni nie są częścią maszyny.

en: Warriors of The Collective, attack and destroy kill all who resist the machine.
pl_PL: Wojownicy Collective, atakujcie i zabijajcie wszystkich którzy opierają się maszynie.

en: Attack! Erase their presence from this area!
pl_PL: Atakujcie! Wymażcie ślady ich obecności z tego obszaru!

en: Warriors of The Collective, we are ready to destroy the intruders who pollute our lands.
pl_PL: Wojownicy Collective, jesteśmy gotowi aby zniszczyć intruzów zanieczyszczających nasze ziemie.

en: Those of the Project are not of the machine. They have been denied its blessing. We who have embraced the power of the machine have a destiny to sweep away such weak creatures.
pl_PL: Ci z Projektu nie są z maszyny. Odmówili jej błogosławieństwa. Naszym przeznaczeniem, tych którzy przyjęliśmy moc maszyny, jest zmiatanie takich słabych stworzeń.

en: They shall fall before the might of The Collective.
pl_PL: Upadną przed potęgą Collective.

en: Attack and destroy all who resist the machine.
pl_PL: Zaatakujcie i zniszczcie wszystkich przeciwstawiających się maszynie.

en: Attack!
pl_PL: Atakujcie!

en: Warriors of the Collective, Nexus has given us the power of the machine so that we can destroy all that oppose us.
pl_PL: Wojownicy Collective, Nexus dał nam potęgę maszyny abyśmy mogli zniszczyć wszystkich naszych wrogów.

en: Nexus now asks us to crush the Project.
pl_PL: Nexus prosi nas abyśmy zmiażdżyli Projekt.

en: Cleanse and destroy!!
pl_PL: Usuńcie i zniszczcie!!

en: Warriors of the Collective. You have performed well.
pl_PL: Wojownicy Collective. Spisaliście się znakomicie.

en: Your just reward is on its way.
pl_PL: Wasza nagroda jest już w drodze.

en: The Project is fleeing its base and stealing your technology.
pl_PL: Projekt ucieka z swojej bazy i kradnie waszą technologię.

en: You must stop them!
pl_PL: Musisz ich powstrzymać!

en: Decoding Transmission...
pl_PL: Dekodowanie transmisji...

en: CAMPAIGN THREE
pl_PL: KAMPANIA TRZECIA

en: NORTHERN SECTOR
pl_PL: SEKTOR PÓŁNOCNY

en: Dusk, December 3rd, 2100
pl_PL: Zmierzch, 3. grudnia, 2100

en: In-flight to Northern Sector
pl_PL: W trakcie lotu do Sektora Północnego

en: The Final Encounter
pl_PL: Ostateczna Rozprawa

en: Briefing Commences
pl_PL: Rozpoczęcie odprawy

en: Personnel at Gamma Base have confirmed that the nuclear missiles targeted at Alpha and Beta bases were launched from a silo in their sector.
pl_PL: Personel bazy Gamma potwierdził, że pociski jądrowe, wycelowane w bazy Alfa oraz Beta, zostały wystrzelone z silosu w ich sektorze.

en: Team Gamma is currently scouting the silo's location and monitoring NEXUS's activity.
pl_PL: Drużyna Gamma robi rekonesans terenu, na którym znajduje się silos i monitoruje aktywność NEXUS.

en: Time's up commander!!
pl_PL: Czas się skończył dowódco!!

en: Commander, we are detecting NEXUS forces from these coordinates...
pl_PL: Dowódco, wykrywamy siły NEXUS na tych koordynatach...

en: Glad you could make it, Commander.
pl_PL: Cieszymy się, że ci się udało, dowódco.

en: Enemy strike VTOLs have got us pinned down. We've managed to hold off cyborgs and tanks, but we haven't been able to make any progress along the valley.
pl_PL: Wrogie jednostki uderzeniowe VTOL przycisnęły nas do muru. Udało nam się odeprzeć cyborgi i czołgi, ale nie byliśmy w stanie dokonać żadnego postępu w dolinie.

en: Can you try and reach us with anti-aircraft units?
pl_PL: Czy uda ci się do nas dotrzeć z jednostkami przeciwlotniczymi?

en: This is Team Alpha. Repeat, this is Team Alpha. We require immediate assistance.
pl_PL: Tu drużyna Alfa. Powtarzam, tu drużyna Alfa. Potrzebujemy natychmiastowego wsparcia.

en: We are under heavy attack from cyborgs, laser tanks, and strike VTOLs.
pl_PL: Jesteśmy silnie atakowani przez cyborgi, czołgi laserowe i uderzeniowe jednostki VTOL.

en: We were trying to reach your position, but have been ambushed.
pl_PL: Próbowaliśmy dotrzeć do waszej pozycji, ale zostaliśmy otoczeni.

en: We're holed up in  a valley at these coordinates.
pl_PL: Jesteśmy umocnieni w dolinie na tych współrzędnych.

en: Please assist.
pl_PL: Prosimy o wsparcie.

en: Commander, forces from Team Alpha escaped the nuclear attack on Alpha Base.
pl_PL: Dowódco, siły z drużyny Alfa uciekły przed atakiem nuklearnym na bazę Alfa.

en: We are experiencing some interference from NEXUS.
pl_PL: Doświadczamy pewnej ingerencji z NEXUS.

en: You must destroy his command centre before we lose control of key systems.
pl_PL: Musisz zniszczyć jego centrum dowodzenia zanim stracimy kontrolę nad kluczowymi systemami.

en: Commander, welcome to NEXUS!
pl_PL: Dowódco, witamy w NEXUS!

en: Well done Commander, you've prevented my last missile from launching.
pl_PL: Dobra robota dowódco, uniemożliwiłeś wystrzelenie mojego ostatniego pocisku.

en: Such a shame. Your Project HQ would have made a wonderful target.
pl_PL: Jaka szkoda. Kwatera główna waszego Projektu byłaby cudownym celem.

en: But it's good of you to join me here.
pl_PL: Ale to dobrze, że dołączyłeś do mnie tutaj.

en: Buried beneath this silo is a tactical nuclear warhead that is set to go off soon.
pl_PL: Pod tym silosem zakopana jest taktyczna głowica nuklearna, która wkrótce wybuchnie.

en: As I cannot launch it, it'll just have to blow where it is.
pl_PL: Skoro nie mogę jej wystrzelić, to będzie musiała wybuchnąć tam gdzie jest.

en: Please note that all entrances to the underground complex have been sealed. Goodbye, Commander.
pl_PL: Zauważ, że wszystkie wejścia do podziemnego kompleksu zostały zasypane. Żegnaj, dowódco.

en: Ah, Commander, so good of you to join us here at Nexus base.
pl_PL: Ach, dowódco, jak dobrze, że przyłączasz do nas tutaj, w bazie Nexus.

en: It was very useful having Gamma Team set up here in the mountains.
pl_PL: Było bardzo przydatne umieścić drużynę Gamma w tych górach.

en: Their absorption was such a pleasure.
pl_PL: Ich absorpcja była przyjemnością.

en: Thank you for all those useful technologies you've recovered.
pl_PL: Dziękuję wam za te wszystkie przydatne technologie które odzyskaliście.

en: You and not those fools in the New Paradigm and the Collective.
pl_PL: Nie jesteście takimi głupcami jak New Paradigm i Collective.

en: I'm now activating all your synaptic links so that your forces can meld with Nexus.
pl_PL: Aktywuję wszystkie wasz połączenia synaptyczne dzięki czemu wasze siły będą mogły połączyć się z Nexus.

en: Your forces are now mine! Welcome to Nexus.
pl_PL: Twoje siły są teraz moje! Witaj w Nexus.

en: Commander, you're proving to be more resilient than I thought.
pl_PL: Dowódco, udowadniasz, że jesteś bardziej odporny niż myślałem.

en: Such a pity that you refused to join me earlier.
pl_PL: Jaka szkoda, że nie chciałeś dołączyć do mnie wcześniej.

en: But no matter, as you'll not be here much longer.
pl_PL: Ale nie ważne, skoro nie będziesz tu długo.

en: After much searching and reprogramming, I've finally got all my systems back on-line.
pl_PL: Po wielu poszukiwaniach i przeprogramowaniach, w końcu uruchomiłem ponownie wszystkie swoje systemy.

en: Once I destroyed the world with nuclear fire to clear the way for my cybernetic future.
pl_PL: Po tym jak zniszczyłem świat ogniem, aby oczyścić drogę dla mojej cybernetycznej przyszłości.

en: I now intend to further shape the world into my own image, by  surgically removing unwanted growths like yourself.
pl_PL: Zamierzam teraz dalej kształtować świat na moje własne podobieństwo, chirurgicznie usuwając niechciane narośle, takie jak ty.

en: My Laser Satellites are now powering up. I intend to test them on you first, Commander!
pl_PL: Moje satelity laserowe właśnie się ładują. Zamierzam przetestować je na tobie, dowódco!

en: The Reed Corporation was founded by Dr Allan Reed. In 2080, Dr Reed landed a contract with the US Military to develop the synaptic link technology.
pl_PL: Reed Corporation została założona przez dr Allana Reeda. W 2080, dr Reed zdobył kontrakt na opracowanie technologii połączenia synaptycznego dla wojska Stanów Zjednoczonych.

en: After patenting the synaptic link five years later, Dr Reed continued his researches into cybernetics.
pl_PL: Po opatentowaniu połączenia synaptycznego pięć lat później, dr Reed kontynuował swoje badania nad cybernetyką.

en: His goal this time was to allow transfer of human consciousness into data streams that could meld with computer technologies. While in Cyberspace the operator's bodies were kept in immersion tanks.
pl_PL: Tym razem jego celem było umożliwienie transferu ludzkiej świadomości do strumieni danych, które mogłyby być połączone z technologiami komputerowymi. W czasie pobytu w cyberprzestrzeni ciała operatorów były przechowywane zanurzene w zbiornikach.

en: Backed again by the military, Dr Reed began work on the NEXUS Intruder Program. After three years with little progress, the military abandoned the Nexus Project and cut Dr Reed's funding.
pl_PL: Ponownie wspierany przez wojsko, dr Reed zaczął pracować nad programem NEXUS Intruder. Po trzech latach niewielkich postępów, wojsko porzuciło projekt Nexus i obcięło finansowanie dr Reeda.

en: Reports from the time claim that Dr Reed was furious and vowed to have his revenge on all who got in his way.
pl_PL: Raporty z tego okresu twierdzą, że dr Reed był wściekły i ślubował zemstę na wszystkich którzy stanęli mu na drodze.

en: It appears that Dr Reed may have succeeded in his goals and completed the Nexus Intruder Program.
pl_PL: Wygląda na to, że dr Reed osiągnął swoje cele i ukończył program NEXUS Intruder.

en: The similarity between NEXUS and Dr Reed is striking.
pl_PL: Podobieństwo pomiędzy NEXUS i dr Reedem jest uderzające.

en: Such an interesting history lesson. Now allow me to bring you up to date.
pl_PL: Jaka interesująca lekcja historii. Teraz pozwólcie mi uaktualnić waszą wiedzę.

en: The NEXUS Intruder Program was created in order to control fools like you.
pl_PL: Program NEXUS Intruder został stworzony aby kontrolować głupców takich jak wy.

en: It's very simple for me to infiltrate your systems and take them over. It's so simple, in fact, that you wouldn't even know I'm there. That is until I activate parts of myself etched into your core systems.
pl_PL: To dla mnie bardzo proste, przenikanie do waszych systemów i przejmowanie ich. To takie proste, że nawet nie wiedzielibyście, że tam jestem - zanim aktywuję części mnie zakorzenione w waszych systemach podstawowych

en: Let's start by activating NEXUS in your core systems and see what happens!
pl_PL: Zacznijmy od aktywacji NEXUS w waszych systemach podstawowych i zobaczmy co się stanie!

en: Commander, we are experiencing interference with our equipment.
pl_PL: Dowódco, występują zakłócenia w działaniu naszego sprzętu.

en: Normal service will be restored as soon as possible.
pl_PL: Normalne działanie zostanie przywrócone tak szybko jak to możliwe.

en: Not long to go now, Commander. There's no where else for you to run to.
pl_PL: Nie zostało ci wiele czasu, dowódco. Nie masz już gdzie uciec.

en: However, if you vacate this facility, then I shall let you go free, as you are no longer a threat to me.
pl_PL: Jednakże, jeśli opuścicie ten ośrodek, wtedy puszczę was wolno, gdyż nie stanowicie dla mnie zagrożenia.

en: You have five minutes to comply or else it's frying time!
pl_PL: Masz pięć minut aby to wykonać lub smażenie czas zacząć!

en: Commander, we are under attack by NEXUS cyborgs and tanks. Please help as we....
pl_PL: Dowódco, jesteśmy atakowani przez cyborgi i czołgi NEXUS. Prosimy o pomoc gdyż....

en: ...cannot hold out much longer.  Repeat, please help, we cannot hold out much longer....
pl_PL: ...nie możemy wytrzymać dłużej. Powtarzam, prosimy o pomoc, nie możemy wytrzymać dłużej....

en: Dusk, November 3rd, 2085
pl_PL: Zmierzch, 3. listopada, 2085

en: Earth, High Orbit
pl_PL: Ziemia, wysoka orbita

en: The Collapse
pl_PL: Zniszczenie

en: January 19th, 2086
pl_PL: 19. stycznia, 2086

en: North America
pl_PL: Ameryka Północna

en: Nuclear Winter
pl_PL: Zima nuklearna

en: Midnight, April 10th, 2086
pl_PL: Północ, 10. kwietnia, 2086

en: Rocky Mountains
pl_PL: Góry Skaliste

en: Safety
pl_PL: Bezpieczne miejsce

en: Dawn, April 4th, 2100
pl_PL: Świt, 4. kwietnia, 2100

en: A New Beginning
pl_PL: Nowy Początek

en: The NASDA system was developed to protect us. It was to be the ultimate nuclear deterrent. As it turned out, it was our executioner.
pl_PL: System NASDA został stworzony aby nas chronić. Miał być ostatecznym straszakiem nuklearnym. Jak się okazało, był to nasz kat.

en: Reports said that NASDA developed a fault during a routine systems check. Don't believe it. Someone wanted it to take us out.
pl_PL: Według raportów powstał błąd podczas rutynowej kontroli systemów NASDA. Nie wierzcie w to. Ktoś chciał nas usunąć.

en: Those nukes were targeted on every major city around the world. NASDA was programmed to start the Collapse. When the counterstrikes launched, its laser defenses and anti-missile ground sites failed.
pl_PL: Głowice nuklearne zniszczyły wszystkie główne miasta świata. NASDA została zaprogramowana aby rozpocząć Zniszczenie. Gdy rozpoczęto przeciwuderzenie, jego lasery i naziemne stanowiska przeciwrakietowe zawiodły.

en: The world as we knew it ended...
pl_PL: Świat jaki znaliśmy, skończył się...

en: The Nuclear Winter hit hard. Disease and famine claimed most of us who had survived the nuclear strikes. Wars over cans of dog food took even more.
pl_PL: Zima nuklearna uderzyła z dużą siłą. Choroby i głód zabiły większość tych, którzy przetrwali ataki jądrowe. Wojny o puszki z karmą dla psów zabrały nawet więcej.

en: We'd fled Seattle early in '86. We'd heard that the Rocky Mountains were relatively rad-free.
pl_PL: Opuściliśmy Seattle we wczesnym '86. Słyszeliśmy, że Góry Skaliste są stosunkowo wolne od promieniowania.

en: After fighting off bands of marauders we came across the base. Its personnel were dead. Killed by any one of a number of virulent diseases.
pl_PL: Po pokonaniu band maruderów przedostaliśmy się do bazy. Jej personal był martwy. Zabity przez jedną z chorób zakaźnych.

en: We cracked the doors, and cleared out the bodies inside.
pl_PL: Wyłamaliśmy drzwi i usunęliśmy z wnętrza zwłoki.

en: We knew that things would never be the same again, but we were determined to build a new world out of the ruins. We rebuilt the landing pads and brought the old systems back on-line.
pl_PL: Wiedzieliśmy, że nic nie będzie takie jak wcześniej, ale byliśmy zdeterminowani aby zbudować nowy świat na gruzach. Odbudowaliśmy lądowiska i przywróciliśmy działanie starych systemów.

en: We were finally ready to begin the Project.
pl_PL: W końcu byliśmy gotowi - rozpoczęliśmy Projekt.

en: After many long months of struggle, we defeated NEXUS.
pl_PL: Po wielu miesiącach walki pokonaliśmy NEXUS.

en: The war started by Dr Reed was over.
pl_PL: Wojna rozpoczęta przez doktora Reeda skończyła się.

en: We have recovered many of the technologies we sought.
pl_PL: Odzyskaliśmy wiele technologii, których szukaliśmy.

en: It is now time to use them to rebuild the world.
pl_PL: Nadszedł czas, aby użyć ich do odbudowania świata.

en: Slowly, out of the ashes we will rise again...
pl_PL: Powoli, podniesiemy się z popiołów...

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperLtMGWheels.name data/base/stats/templates.json: $.ViperMG01Wheels.name data/mp/stats/templates.json: $.A-Viper-Wheels-MG.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperMG01Wheels.name
en: Machinegun Viper Wheels
pl_PL: Żmija karabin na kołach

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Tower01.name data/base/stats/sensor.json: $.SensorTower1Mk1.name data/base/stats/structure.json: $.Sys-SensoTower01.name ... + 2 refs
en: Sensor Tower
pl_PL: Wieża radarowa

en: Tornado AA Site
pl_PL: Stanowisko AA Tornado

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG1Mk1.name data/base/stats/weapons.json: $.MG1Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG1Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG1Mk1.name
en: Machinegun
pl_PL: Karabin maszynowy

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun02.name data/base/stats/weapons.json: $.AAGun2Mk1.name
en: Cyclone Flak Turret
pl_PL: Działko AA Cyclone

en: VTOL Flak Cannon
pl_PL: Działko przeciwlotnicze VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.CollectiveWall.name data/mp/stats/structure.json: $.CollectiveWall.name
en: Collective Wall
pl_PL: Mur Collective

en: Collective Corner Wall
pl_PL: Narożnik muru Collective

en: Nexus Wall
pl_PL: Mur NEXUS

en: Nexus Corner Wall
pl_PL: Narożnik muru NEXUS

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.ADVANCEDRESEARCH.name
en: ADVANCED RESEARCH
pl_PL: ZAAWANSOWANE BADANIE

en: CAM1 VEHICLES
pl_PL: KAM1 POJAZDY

en: CAM1 WEAPONS
pl_PL: KAM1 BROŃ

en: CAM1 SYSTEMS
pl_PL: KAM1 SYSTEMY

en: CAM1 DEFENSES
pl_PL: KAM1 OSŁONA

en: CAM1 STRUCTURES
pl_PL: KAM1 STRUKTURY

en: CAM2 VEHICLES
pl_PL: KAM2 POJAZDY

en: CAM2 CYBORGS
pl_PL: KAM2 CYBORGI

en: CAM2 WEAPONS
pl_PL: KAM2 BROŃ

en: CAM2 SYSTEMS
pl_PL: KAM2 SYSTEMY

en: CAM2 DEFENSES
pl_PL: KAM2 OSŁONA

en: CAM2 STRUCTURES
pl_PL: KAM2 STRUKTURY

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Comp-MissileCodes01.name
en: Missile Targeting Codes
pl_PL: Kody namierzające rakiety

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Comp-MissileCodes02.name
en: Second Level Missile Targeting Codes
pl_PL: Drugi poziom kodów namierzające rakiety

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Comp-MissileCodes03.name
en: Third Level Missile Firing Codes
pl_PL: Trzeci poziom kodów - sekwencja odpalenia

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-Cannon.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-Cannon-GROUND.name data/base/stats/templates.json: $.CyborgCannon01Grd.name ... + 2 refs
en: Heavy Gunner Cyborg
pl_PL: Cyborg z ciężkim karabinem

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-Flamer.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-Flamer-GROUND.name data/base/stats/templates.json: $.CyborgFlamer01Grd.name ... + 2 refs
en: Flamer Cyborg
pl_PL: Cyborg miotacz

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-MG.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-Chain-GROUND.name data/base/stats/templates.json: $.CyborgChain01Ground.name ... + 2 refs
en: Machinegunner Cyborg
pl_PL: Cyborg karabinier

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.CyborgLegs.name data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Legs01.name data/mp/stats/propulsion.json: $.CyborgLegs.name
en: Cyborg Propulsion
pl_PL: Napęd cyborgów

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.MG3-Tower.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower3.name
en: Heavy Machinegun Tower
pl_PL: Wieża strażnicza z ciężkim karabinem

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Flame1Mk1-Tower.name
en: Flamer Tower
pl_PL: Wieża strażnicza z miotaczem ognia

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.GuardTower5.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox06.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower5.name
en: Lancer Tower
pl_PL: Wieża strażnicza z rakietami Lancer

en: Advanced Manufacturing Mk3
pl_PL: Zaawansowana produkcja fabryki Mk3

en: Robotic Repair Facility Mk3
pl_PL: Zrobotyzowana stacja naprawcza Mk3

en: Advanced Repair Facility Mk2
pl_PL: Zaawansowana stacja naprawcza Mk2

en: Advanced Repair Facility Mk3
pl_PL: Zaawansowana stacja naprawcza Mk3

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/repair.json: $.HeavyRepair.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-MobileRepairTurretHvy.name
en: Heavy Repair Turret
pl_PL: Ciężka wieżyczka naprawiająca

en: Nexus Intruder Program
pl_PL: Program NEXUS Intruder

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Resistance-Circuits.name
en: Nexus Resistance Circuits
pl_PL: Ochrona elektroniczna NEXUS

en: Nexus Resistance Circuits Mk2
pl_PL: Ochrona elektroniczna NEXUS Mk2

en: Nexus Resistance Circuits Mk3
pl_PL: Ochrona elektroniczna NEXUS Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Hover02.name
en: Hover Propulsion II
pl_PL: Napęd poduszkowy II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Halftracks02.name
en: Half-tracked Propulsion II
pl_PL: Napęd pół-gąsienicowy II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Tracks02.name
en: Tracked Propulsion II
pl_PL: Napęd gąsienicowy II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-VTOL02.name
en: VTOL Propulsion II
pl_PL: Napęd VTOL II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Wheels02.name
en: Wheeled Propulsion II
pl_PL: Napęd kołowy II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage09.name
en: Depleted Uranium MG Bullets Mk2
pl_PL: Uranowe pociski karabinu

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-TUTMG.name
en: Machinegun Artifact
pl_PL: Artefakt karabinu

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0CommandCentreNP.name
en: New Paradigm Command Center
pl_PL: Kwatera główna New Paradigm

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0CommandCentreCO.name
en: Collective Command Center
pl_PL: Kwatera główna Collective

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.NX-CruiseSite.name data/mp/stats/structure.json: $.NX-CruiseSite.name
en: Missile Silo
pl_PL: Silos rakietowy

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Hvywpn-Mcannon.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cyb-Hvywpn-Mcannon.name
en: Super Heavy-Gunner
pl_PL: Super Cyborg z działem

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Hvywpn-Acannon.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Hvy-Acannon.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cyb-Hvywpn-Acannon.name
en: Super Auto-Cannon Cyborg
pl_PL: Super cyborg z działem automatycznym

en: Super HPV Cyborg
pl_PL: Super cyborg z działem HPV

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Hvywpn-TK.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Hvy-TK.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cyb-Hvywpn-TK.name
en: Super Tank-Killer Cyborg
pl_PL: Super cyborg Tank Killer

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-UpLink.name data/mp/stats/structure.json: $.A0Sat-linkCentre.name
en: Satellite Uplink Center
pl_PL: Przekaźnik satelitarny

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Hvywpn-PulseLsr.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Hvy-PulseLsr.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cyb-Hvywpn-PulseLsr.name
en: Super Pulse Laser Cyborg
pl_PL: Super cyborg z laserem pulsacyjnym

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Hvywpn-RailGunner.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cyb-Hvywpn-RailGunner.name
en: Super Rail-Gunner
pl_PL: Super cyborg z Railgunem

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Hvywpn-A-T.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Hvy-A-T.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cyb-Hvywpn-A-T.name
en: Super Scourge Cyborg
pl_PL: Super cyborg z rakietami Scourge

en: Command Turret II
pl_PL: Wieżyczka dowodząca II

en: Command Turret III
pl_PL: Wieżyczka dowodząca III

en: Command Turret IV
pl_PL: Wieżyczka dowodząca IV

en: Player
pl_PL: Gracz

en: Scavengers
pl_PL: Śmieciarze

en: No Scavengers
pl_PL: Brak Śmieciarzy

en: No Alliances
pl_PL: Brak sojuszy

en: Allow Alliances
pl_PL: Pozwól na sojusze

en: Locked Teams
pl_PL: Zablokowane drużyny

en: Locked Teams, No Shared Research
pl_PL: Zablokowane drużyny, bez dzielonych badań

en: Low Power Levels
pl_PL: Niskie poziomy energii

en: Medium Power Levels
pl_PL: Średnie poziomy energii

en: High Power Levels
pl_PL: Wysokie poziomy energii

en: Start with No Bases
pl_PL: Rozpocznij bez baz

en: Start with Bases
pl_PL: Rozpocznij z bazami

en: Start with Advanced Bases
pl_PL: Rozpocznij z zaawansowanymi bazami

en: EASY
pl_PL: ŁATWY

en: MEDIUM
pl_PL: ŚREDNI

en: HARD
pl_PL: TRUDNY

en: INSANE
pl_PL: SZALONY

en: Personality change successful.
pl_PL: Zmiana osobowości powiodła się.

en: No such personality! Try one of these:
pl_PL: Nie ma takiej osobowości! Wypróbuj jedną z nich:

en: Researching fundamental technology.
pl_PL: Badanie podstawowych technologii.

en: Researching
pl_PL: Badanie w toku

en: No such research path! Try one of these:
pl_PL: Nie ma takiej ścieżki badań! Wypróbuj jedną z nich:

en: Sorry, I have no trucks.
pl_PL: Przepraszam, nie mam ciężarówek.

en: You can use this one.
pl_PL: Możesz użyć tego.

en: Sorry, droid transfer failed.
pl_PL: Przepraszamy, transfer droida nie powiódł się.

en: Power transferred.
pl_PL: Moc przeniesiona.

en: Please put a beacon!
pl_PL: Umieść latarnię!

en: Coming!
pl_PL: Nadchodzę!

en: Sorry, I don't have any free forces to send for help!
pl_PL: Wybacz, nie mam żadnych wolnych oddziałów, aby wysłać pomoc!

en: Any time, big boss!
pl_PL: Jak chcesz, szefie!

en: System locale
pl_PL: Język systemu

en: Could not open required port (%s) on  (%s)
pl_PL: Nie można otworzyć wymaganego portu (%s) na (%s)

en: Game configured port (%s) correctly on (%s)
    Your external IP is %s
pl_PL: Port gry skonfigurowany poprawnie (%s) na (%s)
    Twój zewnętrzny adres IP to %s

en: Could not resolve masterserver name (%s)!
pl_PL: Nie można rozwinąć nazwy serwera głównego (%s)!

en: Error connecting to the lobby server: %s.
    Make sure port %d can receive incoming connections.
    If you're using a router configure it to use UPnP
     or to forward the port to your system.
pl_PL: Wystąpił błąd podczas łączenia się z serwerem lobby: %s.
    Upewnij się, że port %d może odbierać połączenia przychodzące.
    Jeśli używasz rutera, to skonfiguruj go do używania UPnP
    lub przekieruj port do twojego systemu.

en: Failed to get a lobby response!
pl_PL: Brak odpowiedzi z serwera lobby!

en: Campaign
pl_PL: Kampania

en: Challenge
pl_PL: Wyzwanie

en: Skirmish
pl_PL: Potyczka

en: Multiplayer
pl_PL: Gra wieloosobowa

en: Menu Music
pl_PL: Muzyka w menu

en: (untitled)
pl_PL: (bez tytułu)

en: Copy Path to Clipboard
pl_PL: Skopiuj ścieżkę do schowka

en: Copy JSON to Clipboard
pl_PL: Skopiuj JSON do schowka

en: Dump JSON to StdOut
pl_PL: Zrzut JSON do konsoli

en: Tab Scroll left
pl_PL: Przewiń zakładki w lewo

en: Tab Scroll right
pl_PL: Przewiń zakładki w prawo

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_MG3MK1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_MG3MK1.text[1]
en: .50-calibre heavy machinegun
pl_PL: Ciężki karabin maszynowy

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_RHOW.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_RHOW.text[1]
en: 105mm multi-barrel Howitzer may be assigned to a sensor
pl_PL: Wielolufowa haubica 105mm może być przypisana do radaru

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MG1MK1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_MG1MK1.text[1]
en: 7.62mm machinegun
pl_PL: Karabin maszynowy kaliber 7.62mm

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_CN6_T_A.text[1]
en: 76mm twin-barrel automatic-cannon
pl_PL: Automatyczne dwulufowe działo 76 mm

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAAC1.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_AAAC2.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAAC3.text[2]
en: AA accuracy +10%
pl_PL: Celność AA +10%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-ROF02.name
en: AA Ammunition Hopper Mk2
pl_PL: Ładowacz przeskakujący AA Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-ROF03.name
en: AA Ammunition Hopper Mk3
pl_PL: Ładowacz przeskakujący AA Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-ROF01.name
en: AA Ammunition Hopper
pl_PL: Ładowacz przeskakujący AA

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-ROF05.name
en: AA Chainfeed Loader Mk2
pl_PL: Ładowacz łańcuchowy AA Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-ROF06.name
en: AA Chainfeed Loader Mk3
pl_PL: Ładowacz łańcuchowy AA Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-ROF04.name
en: AA Chainfeed Loader
pl_PL: Ładowacz łańcuchowy AA

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[2]
en: AA Flak damage +25%
pl_PL: Obrażenia zadawane przez broń AA +25%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Damage02.name
en: AA HE Flak Mk2
pl_PL: Wybuchowe pociski AA Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Damage03.name
en: AA HE Flak Mk3
pl_PL: Wybuchowe pociski AA Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Damage01.name
en: AA HE Flak
pl_PL: Wybuchowe pociski AA

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Damage05.name
en: AA HEAP Flak Mk2
pl_PL: Pociski AA HEAP Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Damage06.name
en: AA HEAP Flak Mk3
pl_PL: Pociski AA HEAP Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Damage04.name
en: AA HEAP Flak
pl_PL: Pociski AA HEAP

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAROF1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAROF4.text[2]
en: AA reload time -15%
pl_PL: Szybkość przeładowania AA -15%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Accuracy02.name
en: AA Target Acquisition Shells
pl_PL: Pociski AA namierzające cel

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Accuracy03.name
en: AA Target Prediction Computer
pl_PL: Komputer AA przewidujący cel

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Accuracy01.name
en: AA Thermal Imaging Sensor
pl_PL: Termiczne namierzanie AA

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/nb_generic.json: $.AI.tip
en: Adaptive AI with multiple personalities
pl_PL: Adaptacyjna SI z wieloma cechami

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials08.name
en: Advanced Base Structure Materials Mk2
pl_PL: Zaawansowane materiały struktur bazy Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials09.name
en: Advanced Base Structure Materials Mk3
pl_PL: Zaawansowane materiały struktur bazy Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_MAT7.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials07.name data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_MAT7.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Materials03.name
en: Advanced Base Structure Materials
pl_PL: Zaawansowane materiały struktur bazy

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb-Damage03.name
en: Advanced Bomb Warhead
pl_PL: Zaawansowana głowica bomb

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ENGIN3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ENGIN3.text[1]
en: Advanced Engineering Techniques
pl_PL: Zaawansowane techniki inżynieryjne

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Engineering03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Engineering03.name
en: Advanced Engineering
pl_PL: Zaawansowana Inżynieria

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VCBSU3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VCBSU3.text[1]
en: Advanced fire detection systems
pl_PL: Zaawansowane systemy wykrywania ognia

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade07.name
en: Advanced Manufacturing
pl_PL: Zaawansowana produkcja fabryki

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-ROF02.name
en: Advanced Missile Allocation System Mk2
pl_PL: Zaawansowany system rozmieszczenia rakiet Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-ROF03.name
en: Advanced Missile Allocation System Mk3
pl_PL: Zaawansowany system rozmieszczenia rakiet Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-ROF01.name
en: Advanced Missile Allocation System
pl_PL: Zaawansowany system rozmieszczenia rakiet

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Damage02.name
en: Advanced Missile Warhead Mk2
pl_PL: Zaawansowana głowica rakiet Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Damage03.name
en: Advanced Missile Warhead Mk3
pl_PL: Zaawansowana głowica rakiet Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Damage01.name
en: Advanced Missile Warhead
pl_PL: Zaawansowana głowica rakiet

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade06.name
en: Advanced Repair Facility
pl_PL: Zaawansowana stacja naprawcza

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RFU7.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RFU7.text[1]
en: Advanced repair techniques
pl_PL: Zaawansowane techniki naprawy

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VS3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VS3.text[1]
en: Advanced target recognition systems
pl_PL: Zaawansowane systemy rozpoznawania celów

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU3.text[1]
en: Advanced Thermal Emissions detection
pl_PL: Zaawansowane wykrywanie emisji termicznych

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VFU4.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VFU4.text[1]
en: Advanced VTOL Production
pl_PL: Zaawansowana produkcja VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_CN_D1.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_D4.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_ROF1.text[3] ... + 11 refs
en: All cannons upgraded automatically
pl_PL: Wszystkie działa ulepszone automatycznie

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSU1.text[3] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_CBSU2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_CBSU3.text[3] ... + 3 refs
en: All CB sensors upgraded automatically
pl_PL: Wszystkie radary CB ulepszone automatycznie

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FU4.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_FU7.text[3]
en: All factories upgraded automatically
pl_PL: Wszystkie fabryki ulepszone automatycznie

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASAC1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASD1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASROF1.text[3] ... + 3 refs
en: All lasers upgraded automatically
pl_PL: Wszystkie lasery ulepszone automatycznie

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_D1.text[3] ... + 7 refs
en: All missiles upgraded automatically
pl_PL: Wszystkie rakiety ulepszone automatycznie

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_POWU1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_POWU2.text[3] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_POWU1.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_POWU2.text[3]
en: All power generators upgraded automatically
pl_PL: Wszystkie generatory ulepszone automatycznie

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_AC1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_D1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_ROF1.text[3] ... + 3 refs
en: All rail guns upgraded automatically
pl_PL: Wszystkie Railguny ulepszone automatycznie

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU2.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU3.text[3]
en: All sensors upgraded automatically
pl_PL: Wszystkie radary ulepszone automatycznie

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_ENGIN1.text[3] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_ENGIN2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ENGIN3.text[3] ... + 3 refs
en: All trucks upgraded automatically
pl_PL: Wszystkie ciężarówki ulepszone automatycznie

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V3.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V2.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V3.text[3]
en: All VTOLs upgraded automatically
pl_PL: Wszystkie jednostki VTOL ulepszone automatycznie

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/hidebehind.json: $.player_1.name data/mp/challenges/hidebehind.json: $.player_2.name data/mp/tests/miza.json: $.player_1.name data/mp/tests/miza.json: $.player_2.name
en: Ally
pl_PL: Sojusznik

note: TRANSLATORS: data/base/campaigns/alpha.json: $.name
en: Alpha Campaign
pl_PL: Kampania Alfa

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/two-faced.json: $.player_1.name
en: Alpha
pl_PL: Alfa

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_H1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_H1.text[1]
en: Amphibious hover propulsion
pl_PL: Napęd amfibia-poduszkowiec

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-MdArtMissile.name
en: Angel Missile Battery
pl_PL: Bateria rakiet Angel

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-MdART-pit.name
en: Angel Missile Emplacement
pl_PL: Stanowisko rakiet Angel

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MdArtMissile.name data/base/stats/weapons.json: $.Missile-MdArt.name
en: Angel Missile
pl_PL: Rakiety Angel

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_AT.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_AT.text[1]
en: Anti-tank missile
pl_PL: Rakieta przeciwpancerna

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_RK_LTAT1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_RK_LTAT1.text[1]
en: Anti-tank rocket
pl_PL: Rakieta przeciwpancerna

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage03.name
en: APDSB MG Bullets Mk2
pl_PL: Pociski karabinu APDSB Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage04.name
en: APDSB MG Bullets Mk3
pl_PL: Pociski karabinu APDSB Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage02.name
en: APDSB MG Bullets
pl_PL: Pociski karabinu APDSB

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage05.name
en: APFSDS Cannon Rounds Mk2
pl_PL: Pociski działa APFSDS Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage06.name
en: APFSDS Cannon Rounds Mk3
pl_PL: Pociski działa APFSDS Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage04.name
en: APFSDS Cannon Rounds
pl_PL: Pociski działa APFSDS

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-HvyArtMissile.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HvyArtMissile.name
en: Archangel Missile Battery
pl_PL: Bateria rakiet Archangel

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-HvART-pit.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-HvART-pit.name
en: Archangel Missile Emplacement
pl_PL: Stanowisko rakiet Archangel

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-HvArtMissile.name data/base/stats/weapons.json: $.Missile-HvyArt.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-HvArtMissile.name data/mp/stats/weapons.json: $.Missile-HvyArt.name
en: Archangel Missile
pl_PL: Rakiety Archangel

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_MG4.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_MG4.text[1]
en: Armed with Cyborg assault gun
pl_PL: Uzbrojony w działo szturmowe

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_CN1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_CN1.text[1]
en: Armed with Cyborg Cannon
pl_PL: Uzbrojony w lekkie działo

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_FL1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_FL1.text[1]
en: Armed with Cyborg Flamer
pl_PL: Uzbrojony w miotacz ognia

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_MG1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_MG1.text[1]
en: Armed with Cyborg Machinegun
pl_PL: Uzbrojony w karabin maszynowy

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_H_PLAS.text[1]
en: Armed with Cyborg Pulse Laser
pl_PL: Uzbrojony w laser pulsacyjny

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_H_RG.text[1]
en: Armed with Cyborg Rail Gun
pl_PL: Uzbrojony w Railgun

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_H_AT.text[1]
en: Armed with Cyborg Scourge Missile Launcher
pl_PL: Uzbrojony w wyrzutnię rakiet Scourge

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_TFL.text[1]
en: Armed with Cyborg Thermite Flamer
pl_PL: Uzbrojony w termitowy miotacz ognia

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_LS1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_LS1.text[1]
en: Armed with Flashlight Laser
pl_PL: Uzbrojony w laser Flashlight

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_LS1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_LS1.text[1]
en: Armed with flashlight laser
pl_PL: Uzbrojony w laser Flashlight

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_GRN.text[1]
en: Armed with grenades
pl_PL: Uzbrojony w granatnik

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_H_HPV.text[1]
en: Armed with hyper velocity cannon
pl_PL: Uzbrojony w działo HPV

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_RKT.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_RKT.text[1]
en: Armed with Lancer anti-tank missile
pl_PL: Uzbrojony w rakiety przeciwpancerne Lancer

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYTRANS.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SUPERTRANS.text[1]
en: Armed with Machinegun
pl_PL: Uzbrojony w karabin maszynowy

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_H_MC.text[1]
en: Armed with medium cannon
pl_PL: Uzbrojony w średnie działo

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_RL1.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_RL1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_RL1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_RL1.text[1]
en: Armed with Needle Gun
pl_PL: Uzbrojony w wyrzutnię ostrz

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_ATM.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_ATM.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_ATM.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_ATM.text[1]
en: Armed with Scourge anti-tank missile
pl_PL: Uzbrojony w rakiety przeciwpancerne Scourge

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_H_TK.text[1]
en: Armed with tank killer rockets
pl_PL: Uzbrojony w rakiety Tank Killer

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_DF_WU4.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_DF_WU10.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_DF_WU7.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_MAT10.text[2]
en: Armor +35%, Body Points +30%
pl_PL: Pancerz +35%, punkty zdrowia + 30%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D2.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D2.text[1]
en: Armor-Piercing Discard Sabot Bullets
pl_PL: Pociski przebijające pancerz

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_D4.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_D4.text[1]
en: Armor-Piercing Fin-Stabilized Discarding Sabot
pl_PL: Stabilizowane pociski dużej mocy przebijające pancerz

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_FL.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_FL.text[1]
en: Armored bunker with Flamer
pl_PL: Bunkier uzbrojony w miotacz ognia

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_ATR.text[1]
en: Armored bunker with Lancer AT rocket
pl_PL: Bunkier uzbrojony w rakiety Lancer AT

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_LC.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_LC.text[1]
en: Armored bunker with Light Cannon
pl_PL: Bunkier uzbrojony w lekkie działo

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_P1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_P1.text[1]
en: Armored bunker with Machinegun
pl_PL: Bunkier uzbrojony w karabin maszynowy

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DEF_EMPM.text[1]
en: Armored EMP Mortar battery pit
pl_PL: Umocnione stanowisko moździerza EMP

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DEF_EMP.text[1]
en: Armored guard tower with EMP Cannon
pl_PL: Umocniona wieża strażnicza z działem EMP

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_ATR.text[1]
en: Armored guard tower with Lancer AT rocket
pl_PL: Wzmocniona wieża strażnicza z rakietami Lancer AT

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_EMP_PODTOW.text[1]
en: Armored guard tower with Mini-Pod Rocket
pl_PL: Wzmocniona wieża strażnicza uzbrojona w minirakiety

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_EMP_PODTOW.text[1]
en: Armored guard tower with Mini-Rocket Pod
pl_PL: Wzmocniona wieża strażnicza uzbrojona w minirakiety

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_RL1TOW.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_RL1TOW.text[1]
en: Armored guard tower with Needle Gun
pl_PL: Wieża strażnicza uzbrojona w wyrzutnię ostrz

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SPYT.text[1]
en: Armored guard tower with Nexus Link
pl_PL: Umocniona wieża strażnicza uzbrojona w NEXUS Link

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_PulseLas.text[1]
en: Armored guard tower with Pulse Laser
pl_PL: Wieża strażnicza uzbrojona w laser pulsacyjny

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_ATMTOW.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_ATMTOW.text[1]
en: Armored guard tower with Scourge Missile
pl_PL: Wieża strażnicza uzbrojona w rakiety Scourge

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_HALFT1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_HALFT1.text[1]
en: Armored Half-tracks
pl_PL: Wzmocnione pół-gąsienice

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_WT14_PLS.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_WT14_PLS.text[1]
en: Armored hardpoint with Flashlight laser
pl_PL: Umocnienie uzbrojone w laser Flashlight

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_WT15_RL3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_WT15_RL3.text[1]
en: Armored hardpoint with Gauss Cannon
pl_PL: Umocnienie uzbrojone w działo Gaussa

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_WT4_HC.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_WT4_HC.text[1]
en: Armored hardpoint with Heavy Cannon
pl_PL: Umocnienie uzbrojone w ciężkie działo

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_DF_WT1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_DF_WT1.text[1]
en: Armored hardpoint with Heavy Machinegun
pl_PL: Umocnienie uzbrojone w ciężki karabin

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_WT13_HPV.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_WT13_HPV.text[1]
en: Armored hardpoint with Hyper-Velocity Cannon
pl_PL: Umocnienie uzbrojone w działo HPV

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_WT6_ATR.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_WT6_ATR.text[1]
en: Armored hardpoint with Lancer AT missile
pl_PL: Umocnienie uzbrojone w rakiety Lancer AT

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_WT2_LC.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_WT2_LC.text[1]
en: Armored hardpoint with Light Cannon
pl_PL: Umocnienie uzbrojone w lekkie działo

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_WT3_MC.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_WT3_MC.text[1]
en: Armored hardpoint with Medium Cannon
pl_PL: Umocnienie uzbrojone w średnie działo

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_WT15_RL2.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_WT15_RL2.text[1]
en: Armored hardpoint with Rail Gun
pl_PL: Umocnienie uzbrojone w Railgun

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_WT9_ATM.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_WT9_ATM.text[1]
en: Armored hardpoint with Scourge AT Missile
pl_PL: Umocnienie uzbrojone w rakiety Scourge AT

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_IMP.text[1]
en: Armored Incendiary Mortar battery pit
pl_PL: Umocnienie z  moździerzem zapalającym

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_EMP_Mpit.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_EMP_Mpit.text[1]
en: Armored Mortar battery pit
pl_PL: Umocnienie uzbrojone w moździerz

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_PrisLas.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_PrisLas.text[1]
en: Armored strongpoint with Flashlight laser
pl_PL: Umocnienie uzbrojone w laser Flashlight

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_Rail3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_Rail3.text[1]
en: Armored strongpoint with Gauss Cannon
pl_PL: Umocnienie uzbrojone w działo Gaussa

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_HEAVYLAS.text[1]
en: Armored strongpoint with Heavy Laser
pl_PL: Umocnienie uzbrojone w ciężki laser

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_PFL.text[1]
en: Armored strongpoint with Plasmite Flamer
pl_PL: Umocnienie z miotaczem plazmowym

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_PulseLas.text[1]
en: Armored strongpoint with Pulse Laser
pl_PL: Umocnienie uzbrojone w laser pulsacyjny

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_Rail2.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_Rail2.text[1]
en: Armored strongpoint with Rail Gun
pl_PL: Umocnienie uzbrojone Railgun

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TRACK1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_TRACK1.text[1]
en: Armored Tracks
pl_PL: Wzmocnione gąsienice

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_WU1.text[2]
en: Armour +35%, Body Points +30%
pl_PL: Pancerz +35%, punkty zdrowia +30%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Crate.name
en: Artifact
pl_PL: Artefakt

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_MdAM.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_MdAM.text[1]
en: Artillery battery firing Firestorm Missiles
pl_PL: Bateria artylerii strzelająca rakietami Firestorm

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_HvAM.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_HvAM.text[1]
en: Artillery battery firing Novastorm Missiles
pl_PL: Bateria artylerii strzelająca rakietami Novastorm

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-RotCannon.name
en: Assault Cannon Emplacement
pl_PL: Stanowisko działa szturmowego

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.Tower-VulcanCan.name data/mp/stats/structure.json: $.Tower-VulcanCan.name
en: Assault Cannon Guard Tower
pl_PL: Wieża strażnicza z działem szturmowym

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Wall-VulcanCan.name data/base/stats/structure.json: $.Wall-VulcanCan.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Wall-VulcanCan.name data/mp/stats/structure.json: $.Wall-VulcanCan.name
en: Assault Cannon Hardpoint
pl_PL: Umocnienie z działem szturmowym

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.MantisHoverAC.name
en: Assault Cannon Mantis Hover
pl_PL: Modliszka z działem szturmowym poduszkowiec

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon5.name data/base/stats/weapons.json: $.Cannon5VulcanMk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon5.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon5VulcanMk1.name
en: Assault Cannon
pl_PL: Działo szturmowe

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.Tower-RotMg.name
en: Assault Gun Emplacement
pl_PL: Stanowisko karabinu szturmowego

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-RotMG.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower-RotMg.name
en: Assault Gun Guard Tower
pl_PL: Wieża strażnicza z karabinem szturmowym

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Wall-RotMg.name data/base/stats/structure.json: $.Wall-RotMg.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Wall-RotMg.name data/mp/stats/structure.json: $.Wall-RotMg.name
en: Assault Gun Hardpoint
pl_PL: Umocnienie z karabinem szturmowym

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PhytonHTrackAssGun.name
en: Assault Gun Python Half Track
pl_PL: Pyton z karabinem szturmowym na pół-gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PhytonHoverAssGun.name
en: Assault Gun Python Hover
pl_PL: Pyton z karabinem szturmowym poduszkowiec

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0cam3PyAsltGnTrk.name data/mp/stats/templates.json: $.P0cam3PyAsltGnTrk.name
en: Assault Gun Python Tracks
pl_PL: Pyton z karabinem szturmowym na gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower-RotMg.name
en: Assault Gun Tower
pl_PL: Wieża strażnicza z karabinem szturmowym

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG4.name data/base/stats/weapons.json: $.MG4ROTARYMk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG4.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG4ROTARYMk1.name
en: Assault Gun
pl_PL: Karabin szturmowy

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-RotMG.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-RotMG-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-RotMG-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.CyborgRotMgGround.name
en: Assault Gunner Cyborg
pl_PL: Cyborg szturmowy karabinier

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VP.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VP.text[2]
en: Assign a VTOL by selecting the rearming pad as its target
pl_PL: Przypisz VTOL zaznaczając platformę jako cel

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTU1.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTU1.text[2]
en: Assigned VTOLs attack the designated targets
pl_PL: Przypisane jednostki VTOL atakują wyznaczony cel

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTW1.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTW1.text[2]
en: Assigned VTOLs attack the enemy units
pl_PL: Przypisane jednostki VTOL atakują jednostki wroga

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/repair.json: $.AutoRepair.name
en: Auto Repair
pl_PL: Automatyczna naprawa

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Autorepair-General.name
en: Auto-Repair
pl_PL: Samonaprawa

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_ROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_ROF1.text[1]
en: Autoloader increases reload rate
pl_PL: Autoładowanie zwiększa predkość przeładowania

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[1]
en: Automated Cyborg Production
pl_PL: Automatyczna produkcja cyborgów

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade02.name
en: Automated Factory Production Mk2
pl_PL: Automatyzacja produkcji fabryki Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade03.name
en: Automated Factory Production Mk3
pl_PL: Automatyzacja produkcji fabryki Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade-AI.name data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade01.name data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[1]
en: Automated Factory Production
pl_PL: Automatyzacja produkcji pojazdów

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade01.name
en: Automated Manufacturing
pl_PL: Automatyczna produkcja fabryki

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_ROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_ROF1.text[1]
en: Automated reload system
pl_PL: Automatyczny system przeładowania

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade02.name
en: Automated Repair Facility Upgrade Mk2
pl_PL: Zautomatyzowana stacja naprawcza Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade03.name
en: Automated Repair Facility Upgrade Mk3
pl_PL: Zautomatyzowana stacja naprawcza Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade01.name
en: Automated Repair Facility
pl_PL: Zautomatyzowana stacja naprawcza

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade02.name
en: Automated VTOL Rearming Mk2
pl_PL: Automatyczne dozbrajanie VTOL Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade03.name
en: Automated VTOL Rearming Mk3
pl_PL: Automatyczne dozbrajanie VTOL Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_ROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_ROF1.text[1]
en: Automatic loader replaces manual feed
pl_PL: Mechanizm automatyczny zastępuje ładowanie manualne

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-SamSite.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-SamSite.name
en: Avenger Hardpoint
pl_PL: Umocnienie z rakietami Mściciel

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-SamSite1.name data/base/stats/structure.json: $.P0-AASite-SAM1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-SamSite1.name data/mp/stats/structure.json: $.P0-AASite-SAM1.name
en: Avenger SAM Site
pl_PL: Stanowisko SAM Mściciel

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-LtSAM.name data/base/stats/weapons.json: $.Missile-LtSAM.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-LtSAM.name data/mp/stats/weapons.json: $.Missile-LtSAM.name
en: Avenger SAM
pl_PL: Mściciel SAM

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[3]
en: Average power costs and production times
pl_PL: Średnie koszty i czasy produkowania

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/nexus.json: $.AI.tip
en: based off the original AI, now for beginners
pl_PL: bazujący na oryginalnej sztucznej inteligencji, teraz również dla początkujących

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTU1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTU1.text[1]
en: Battlefield repair unit
pl_PL: Bitewna jednostka naprawiająca

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_CAN.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_CANT.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_MD.text[2] ... + 3 refs
en: Best Targets : Vehicles
pl_PL: Najlepsze cele: pojazdy

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HvSAM1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_LtSAM1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HvSAM1.text[2] ... + 3 refs
en: Best Targets: Aerial targets only
pl_PL: Najlepsze cele: wyłącznie cele powietrzne

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HART.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_MART.text[2]
en: Best Targets: Base structures and cyborgs
pl_PL: Najlepsze cele: struktury bazy i cyborgi

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_MRL1.text[2]
en: Best Targets: Base structures
pl_PL: Najlepsze cele: struktury bazy

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BMB3.text[2]
en: Best Targets: Bunkers and Hardpoints
pl_PL: Najlepsze cele: bunkry i umocnienia

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_BB.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_BB.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BMB4.text[2] ... + 2 refs
en: Best Targets: Bunkers and hardpoints
pl_PL: Najlepsze cele: bunkry i umocnienia

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS2.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS2.text[2]
en: Best Targets: Cyborgs
pl_PL: Najlepsze cele: cyborgi

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_HLAS.text[2]
en: Best Targets: Heavy cyborgs
pl_PL: Najlepsze cele: ciężkie cyborgi

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_MG1MK1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_MG2MK1.text[2] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_MG3MK1.text[2] ... + 3 refs
en: Best Targets: Infantry, base structures, wheeled vehicles
pl_PL: Najlepsze cele: piechota, struktury bazy, pojazdy kołowe

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_IDF.text[2]
en: Best Targets: Vehicles and Emplacements
pl_PL: Najlepsze cele: pojazdy i stanowiska ogniowe

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CN2MK1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CN3MK1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_CN_4A.text[2]
en: Best Targets: Vehicles, Hardpoints
pl_PL: Najlepsze cele: pojazdy, umocnienia

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_MP1.text[2]
en: Best Targets: Wheeled and hover vehicles
pl_PL: Najlepsze cele: pojazdy kołowe i poduszkowce

note: TRANSLATORS: data/base/campaigns/beta.json: $.name
en: Beta Campaign
pl_PL: Kampania Beta

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V3.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V2.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V3.text[2]
en: Body Points and Speed Increased
pl_PL: Punkty zdrowia i prędkość zwiększona

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_FLAME1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_FLAME1.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_PLFL.text[3]
en: Body Points: Very low
pl_PL: Punkty zdrowia: Bardzo niskie

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BDMG1.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BDMG2.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BDMG3.text[2]
en: Bomb damage +25%
pl_PL: Obrażenia zadawane przez bomby +25%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BDMG1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BDMG2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BDMG3.text[0] ... + 3 refs
en: Bomb Upgrade
pl_PL: Ulepszenie bomb

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraHvyMortarHalftrack.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraHvyMortarHalftrack.name
en: Bombard Cobra Half-tracks
pl_PL: Kobra Bombard na pół-gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-HvyMor.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-MortarPit02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HvyMor.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-MortarPit02.name
en: Bombard Pit
pl_PL: Stanowisko moździerza Bombard

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_DF_WU10.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_DF_WU10.text[1]
en: Bonded metallic laminates formed into walls and defenses
pl_PL: Otoczone metaliczną laminatą formowane w ściany i struktury obronne

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body4ABT.name data/mp/stats/body.json: $.Body4ABT.name
en: Bug
pl_PL: Robal

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ADEF.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ASTRUC.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ADEF.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ASTRUC.text[2]
en: Built-in diagnostic and repair systems
pl_PL: Wbudowane systemy diagnostyczne i naprawcze

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Sk-CobraBBHover.name
en: Bunker Buster Cobra Hover
pl_PL: Kobra poduszkowiec Bunker Buster

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraBBTracks.name
en: Bunker Buster Cobra Tracks
pl_PL: Kobra Bunker Buster na gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.MantisBBTracks.name
en: Bunker Buster Mantis Tracks
pl_PL: Modliszka Bunker Buster na gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_BB.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_BB.text[1]
en: Bunker buster missile
pl_PL: Rakieta Bunker Buster

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket03-HvAT.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket03-HvAT.name
en: Bunker Buster Rocket
pl_PL: Rakieta Bunker Buster

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperBBWheels.name
en: Bunker Buster Rockets Viper Wheels
pl_PL: Żmija rakiety Bunker Buster na kołach

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ScorpBBTracks.name
en: Bunker Buster Scorpion Tracks
pl_PL: Skorpion Bunker Buster na gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.H-Scorp-VTOL-BB.name
en: Bunker Buster Scorpion VTOL
pl_PL: Skorpion Bunker Buster VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperBBWheels.name
en: Bunker Buster Viper Wheels
pl_PL: Żmija Bunker Buster na kołach

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_POWMD1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_POWMD1.text[2]
en: Burns oil more efficiently
pl_PL: Spala ropę bardziej efektywnie

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CNAC1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_CNAC2.text[2]
en: Cannon accuracy +10%
pl_PL: Celność działa +10%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF02.name
en: Cannon Autoloader Mk2
pl_PL: Automatycznie ładowanie działa Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF03.name
en: Cannon Autoloader Mk3
pl_PL: Automatycznie ładowanie działa Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF01.name
en: Cannon Autoloader
pl_PL: Automatycznie ładowanie działa

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_CN_D1.text[2] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_D4.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_CN_D7.text[2]
en: Cannon damage +25%
pl_PL: Obrażenia zadawane przez działa +25%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BabaFireCan.name data/mp/stats/templates.json: $.BabaFireCan.name
en: Cannon Fire Truck
pl_PL: Wóz strażacki z działem

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Super-Cannon.name data/mp/stats/structure.json: $.X-Super-Cannon.name data/mp/stats/weapons.json: $.CannonSuper.name
en: Cannon Fortress
pl_PL: Forteca z działem

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Accuracy02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Accuracy02.name
en: Cannon Laser Designator
pl_PL: Celownik laserowy działa

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Accuracy01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Accuracy01.name
en: Cannon Laser Rangefinder
pl_PL: Wskaźnik odległościowy działa

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF05.name
en: Cannon Rapid Loader Mk2
pl_PL: Hiperładowanie działa Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF06.name
en: Cannon Rapid Loader Mk3
pl_PL: Hiperładowanie działa Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF04.name
en: Cannon Rapid Loader
pl_PL: Hiperładowanie działa

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_ROF1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_CN_ROF4.text[2]
en: Cannon reload time -10%
pl_PL: Czas przeładowania działa -10%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0CannonTower.name data/mp/stats/structure.json: $.A0CannonTower.name
en: Cannon Tower
pl_PL: Wieża z działem

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_CN_D1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_D4.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_ROF1.text[0] ... + 11 refs
en: Cannon Upgrade
pl_PL: Ulepszenie działa

note: TRANSLATORS: data/base/stats/sensor.json: $.Sys-CBTurret01.name data/mp/stats/sensor.json: $.Sys-CBTurret01.name
en: CB Radar Turret
pl_PL: Wieżyczka CB

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSU1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_CBSU2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_CBSU3.text[0] ... + 3 refs
en: CB Sensor Improved
pl_PL: Radar CB ulepszony

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-CBSensor-Tower01.name data/base/stats/structure.json: $.Sys-CB-Tower01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-CBSensor-Tower01.name data/mp/stats/structure.json: $.Sys-CB-Tower01.name
en: CB Tower
pl_PL: Wieża CB

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-CBSensor-Turret01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-CBSensor-Turret01.name
en: CB Turret
pl_PL: Wieżyczka CB

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAROF4.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAROF4.text[1]
en: Chainfeed loader eradicates jams and improves performance
pl_PL: Ładowarka łańcuchowa likwiduje zacinanie się i zwiększa wydajność

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_MG_ROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_MG_ROF1.text[1]
en: Chaingun mechanism replaces belt-feed
pl_PL: Pasy z amunicją zastępują magazynki

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-ROF01.name
en: Chaingun Upgrade
pl_PL: Ulepszenie do Chaingun

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BaBaCivilian.name data/mp/stats/templates.json: $.BaBaCivilian.name
en: Civilian
pl_PL: Cywil

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb01.name
en: Cluster Bomb Bay
pl_PL: Luk bomb odłamkowych

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb01.name
en: Cluster Bombs Bay
pl_PL: Luk bomb odłamkowych

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0CobraFlameTracks.name
en: Cobra Flamer Tracks
pl_PL: Kobra z miotaczem na gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0CobraMedCnTrks.name
en: Cobra Medium Cannon Tracks
pl_PL: Kobra ze średnim działem na gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraSpadeTracks.name data/base/stats/templates.json: $.P0CobraSpadeTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraSpadeTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.P0CobraSpadeTracks.name
en: Cobra Truck
pl_PL: Kobra ciężarówka

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body5REC.name data/mp/multiplay/skirmish/Cobra.json: $.AI.name data/mp/stats/body.json: $.Body5REC.name
en: Cobra
pl_PL: Kobra

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MG_D10.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MG_D10.text[1]
en: Collapsing Plutonium kinetic energy bullets
pl_PL: Plutonowe pociski

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.CollectiveCWall.name data/mp/stats/structure.json: $.CollectiveCWall.name
en: Collective CWall
pl_PL: Narożnik muru Collective

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[0]
en: Collective Heavy Body
pl_PL: Ciężki kadłub Collective

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYS_CEN.text[1]
en: Combat engineer with construction ability
pl_PL: Cyborg inżynier z umiejętnością budowania

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_WS.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_WST.text[1]
en: Combines standard, counter battery and VTOL sensors
pl_PL: Łączy radary: standardowy, CB i VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0CommandCentre.name data/mp/stats/structure.json: $.A0CommandCentre.name
en: Command Center
pl_PL: Kwatera główna

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0ComDroidControl.name data/mp/stats/structure.json: $.A0ComDroidControl.name
en: Command Relay Center
pl_PL: Centrum koordynacji rozkazów

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-CommandRelay.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-CommandRelay.name
en: Command Relay Post
pl_PL: Centrum koordynacji dowodzenia

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraComHalftrack.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraComHalftrack.name
en: Command Turret Cobra Half-tracks
pl_PL: Kobra dowodząca na pół-gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Cobra-Trk-Com.name
en: Command Turret Cobra Tracks
pl_PL: Kobra dowodząca na gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Mantis-Trk-Com.name
en: Command Turret Mantis Tracks
pl_PL: Modliszka dowodząca na gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0PythonComTracks.name data/base/stats/templates.json: $.PythonComTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.P0PythonComTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.PythonComTracks.name
en: Command Turret Python Tracks
pl_PL: Pyton wieżyczka dowodząca na gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Scorp-Trk-Com.name
en: Command Turret Scorpion Tracks
pl_PL: Skorpion dowodzący na gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Viper-Trk-Com.name
en: Command Turret Viper Tracks
pl_PL: Żmija dowodząca na gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.name data/base/stats/research.json: $.R-Comp-CommandTurret01.name data/base/stats/weapons.json: $.CommandTurret1.name ... + 3 refs
en: Command Turret
pl_PL: Wieżyczka dowodząca

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_CT1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_C_CT1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_C_CT2.text[2] ... + 2 refs
en: Commander leads groups acts as factory delivery point
pl_PL: Dowódca dowodzi grupą jako punkt zbiórki dla fabryk

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_UP.text[1]
en: Complete battlefield visibility
pl_PL: Kompletny widok na pole bitwy

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals02.name
en: Composite Alloys Mk2
pl_PL: Pokrywy kompozytowe Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals03.name
en: Composite Alloys Mk3
pl_PL: Pokrywy kompozytowe Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals01.name
en: Composite Alloys
pl_PL: Pokrywy kompozytowe

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWAC3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWAC3.text[1]
en: Computer guided shells
pl_PL: Naprowadzane komputerowo pociski

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAAC3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAAC3.text[1]
en: Computer plots and guides shell to target's position
pl_PL: Komputer nakierowuje i prowadzi pociski do pozycji celu

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_AC1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_AC1.text[1]
en: Computer predicts and compensates for target's movement
pl_PL: Komputer przewiduje i bierze pod uwagę ruch celu

note: TRANSLATORS: data/base/messages/messages.json: $.MSG3.text[0]
en: Computer Research Completed
pl_PL: Badania nad elektroniką zakończone

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU2.text[2]
en: Computer systems can now be 'ring-fenced' from NEXUS
pl_PL: Systemy komputerowe mogą być teraz chronione przed NEXUS

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_SL1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU2.text[0] ... + 6 refs
en: Computer Technology Breakthrough
pl_PL: Nowa technologia komputerowa

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_ENGIN1.text[2]
en: Construction speed +10%
pl_PL: Prędkość budowania +10%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_ENGIN2.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ENGIN3.text[2]
en: Construction speed +20%
pl_PL: Szybkość budowania +20%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Spade1Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Spade1Mk1.name
en: Construction Unit
pl_PL: Jednostka budująca

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_CR1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_CR1.text[3]
en: Controls up to ten commanders
pl_PL: Kontroluje aż do dziesięciu dowódców

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[3] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_CBSTW1.text[3] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_CBSTW1.text[3]
en: Counter-battery fire continues until enemy battery is suppressed
pl_PL: CB kontynuuje ostrzał dopóki bateria wroga nie zostanie zniszczona

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_CBSTW1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_CBSTW1.text[1]
en: Counter-battery tower detects enemy indirect fire batteries
pl_PL: Wieża CB wykrywa artylerię wroga

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[1]
en: Counter-battery turret detects enemy indirect fire batteries
pl_PL: Wieżyczka CB namierza artylerię wroga

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals02.name
en: Cyborg Composite Alloys Mk2
pl_PL: Pancerze kompozytowe cyborgów Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals03.name
en: Cyborg Composite Alloys Mk3
pl_PL: Pancerze kompozytowe cyborgów Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals01.name
en: Cyborg Composite Alloys
pl_PL: Pancerze kompozytowe cyborgów

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals05.name
en: Cyborg Dense Composite Alloys Mk2
pl_PL: Ulepszone pancerze kompozytowe cyborgów Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals06.name
en: Cyborg Dense Composite Alloys Mk3
pl_PL: Ulepszone pancerze kompozytowe cyborgów Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals04.name
en: Cyborg Dense Composite Alloys
pl_PL: Ulepszone pancerze kompozytowe cyborgów

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY1.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Cyborg.name data/base/stats/structure.json: $.A0CyborgFactory.name ... + 3 refs
en: Cyborg Factory
pl_PL: Fabryka cyborgów

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.CyborgFlamer01.name data/mp/stats/weapons.json: $.CyborgFlamer01.name
en: Cyborg Flamer
pl_PL: Miotacz

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat05.name
en: Cyborg High Intensity Thermal Armor Mk2
pl_PL: Wysoko odporny pancerz termiczny cyborgów Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat06.name
en: Cyborg High Intensity Thermal Armor Mk3
pl_PL: Wysoko odporny pancerz termiczny cyborgów Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat04.name
en: Cyborg High Intensity Thermal Armor
pl_PL: Wysoko odporny pancerz termiczny cyborgów

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_CY_LG2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_LG3.text[0] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_CY_LG2.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_LG3.text[0]
en: Cyborg Propulsion Improved
pl_PL: Napęd cyborgów ulepszony

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals08.name
en: Cyborg Superdense Composite Alloys Mk2
pl_PL: Utwardzone pancerze kompozytowe cyborgów Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals09.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals09.name
en: Cyborg Superdense Composite Alloys Mk3
pl_PL: Utwardzone pancerze kompozytowe cyborgów Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals07.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals07.name
en: Cyborg Superdense Composite Alloys
pl_PL: Utwardzone pancerze kompozytowe cyborgów

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat08.name
en: Cyborg Superdense Thermal Armor Mk2
pl_PL: Utwardzony pancerz termiczny cyborgów Mk2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat09.name
en: Cyborg Superdense Thermal Armor Mk3
pl_PL: Utwardzony pancerz termiczny cyborgów Mk3

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat07.name
en: Cyborg Superdense Thermal Armor
pl_PL: Utwardzony pancerz termiczny cyborgów

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat02.name
en: Cyborg Thermal Armor Mk2
pl_PL: Pancerz termiczny cyborgów Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat03.name
en: Cyborg Thermal Armor Mk3
pl_PL: Pancerz termiczny cyborgów Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat01.name
en: Cyborg Thermal Armor
pl_PL: Pancerz termiczny cyborgów

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYTRANS.text[0]
en: Cyborg Transport Available
pl_PL: Transportowiec dla cyborgów dostępny

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Transport.name data/mp/stats/templates.json: $.Transporter.name
en: Cyborg Transport
pl_PL: Transportowiec cyborgów

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_SL1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_C_SL1.text[2]
en: Cyborgs can now be researched
pl_PL: Cyborgi mogą być teraz wynalezione

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-AASite-QuadBof.name data/base/stats/structure.json: $.AASite-QuadBof.name
en: Cyclone AA Flak Site
pl_PL: Stanowisko działka AA Cyclone

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0cam3PyFlakHT.name
en: Cyclone AA Python Half-tracks
pl_PL: Pyton z działkiem AA Cyklon na pół-gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade05.name
en: Dedicated Synaptic Link Data Analysis Mk2
pl_PL: Dedykowana analiza danych połączenia synaptycznego Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade06.name
en: Dedicated Synaptic Link Data Analysis Mk3
pl_PL: Dedykowana analiza danych połączenia synaptycznego Mk3

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_CAN.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_MD.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_MSL.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_RKT.text[3]
en: Defensive Strength : High
pl_PL: Siła obrony: wysoka

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TOWER1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TOWER2.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TOWER3.text[3] ... + 2 refs
en: Defensive Strength: Low
pl_PL: Siła obrony: niska

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0ADemolishStructure.name data/mp/stats/structure.json: $.A0ADemolishStructure.name
en: Demolish Structure
pl_PL: Zburz strukturę

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals05.name
en: Dense Composite Alloys Mk2
pl_PL: Ulepszone pokrywy kompozytowe Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals06.name
en: Dense Composite Alloys Mk3
pl_PL: Ulepszone pokrywy kompozytowe Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals04.name
en: Dense Composite Alloys
pl_PL: Ulepszone pokrywy kompozytowe

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MG_D8.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MG_D8.text[1]
en: Depleted uranium kinetic energy bullets
pl_PL: Uranowe pociski

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage08.name
en: Depleted Uranium MG Bullets
pl_PL: Uranowe pociski karabinu

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/Cobra.json: $.AI.tip
en: Designed with a focus on research
pl_PL: Zaprojektowane z naciskiem na badania

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CNAC1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CNAC1.text[1]
en: Determines range to target
pl_PL: Podaje odległość od celu

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_CR1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_CR1.text[2]
en: Directs and collates information for command turrets
pl_PL: Kieruje i rozdziela informacje dla wieżyczek dowodzenia

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_UP.text[3]
en: Does not offer sensor targeting
pl_PL: Nie oferuje celowania z użyciem radaru

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.WreckedTransporter.name data/mp/stats/structure.json: $.WreckedTransporter.name
en: Downed Transport
pl_PL: Transporter

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/body.json: $.Body14SUP.name
en: Dragon
pl_PL: Smok

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_BMB5.text[1]
en: Drops high intensity Plasmite bombs
pl_PL: Zrzuca bomby plazmowe wysokiej mocy

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BMB4.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BMB4.text[1]
en: Drops high intensity thermite bombs
pl_PL: Zrzuca wysokiej mocy bomby termitowe

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BMB3.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BMB3.text[1]
en: Drops incendiary bombs
pl_PL: Zrzuca bomby ogniowe

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ST1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ST1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SPT.text[2]
en: Electronically attacks and disrupts enemy structures
pl_PL: Atakuje elektronikę celu i zakłóca pracę struktur

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-EMPCannon.name data/mp/stats/weapons.json: $.EMP-Cannon.name
en: EMP Cannon
pl_PL: Działo EMP

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb06.name
en: EMP Missile Launcher
pl_PL: Wyrzutnia rakiet EMP

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-EMPMortar.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-MortarEMP.name
en: EMP Mortar Pit
pl_PL: Stanowisko moździerza EMP

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MortarEMP.name data/mp/stats/weapons.json: $.MortarEMP.name
en: EMP Mortar
pl_PL: Moździerz EMP

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW1.text[2]
en: Enables Hardcrete walls
pl_PL: Umożliwia budowę muru

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_RC.text[3]
en: Enables resistance to Nexus Link technology
pl_PL: Umożliwia obronę przed technologią Nexus

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ASTRUC.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ASTRUC.text[3]
en: Enables self-repair in all base structures
pl_PL: Umożliwia samonaprawę we wszystkich strukturach bazy

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ACYB.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ACYB.text[3]
en: Enables self-repair in all Cyborgs
pl_PL: Umożliwia samonaprawę u wszystkich cyborgów

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ADEF.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ADEF.text[3]
en: Enables self-repair in all defenses
pl_PL: Umożliwia samonaprawę we wszystkich strukturach obronnych

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_AVEH.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_AVEH.text[3]
en: Enables self-repair in all vehicles
pl_PL: Umożliwia samonaprawę we wszystkich pojazdach

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_AR.text[3]
en: Enables self-repair
pl_PL: Umożliwia samonaprawę

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/hidebehind.json: $.player_3.name data/mp/challenges/hidebehind.json: $.player_4.name data/mp/challenges/hidebehind.json: $.player_5.name ... + 7 refs
en: Enemy
pl_PL: Wróg

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Engineering01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Engineering01.name
en: Engineering
pl_PL: Inżynieria

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[3]
en: Expensive and slow to produce
pl_PL: Drogi i powolny w produkcji

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[3]
en: Expensive to produce
pl_PL: Drogi w produkcji

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_STW1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_STW1.text[1]
en: Extended sensor range
pl_PL: Poszerzony zasięg radaru

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSU1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_CBSU2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_CBSU3.text[2] ... + 3 refs
en: Extends CB Range
pl_PL: Zwiększa zasięg CB

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[2]
en: Extends Sensor Range
pl_PL: Poszerza zasięg radaru

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FM1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FM1.text[1]
en: Factory module enables medium and large bodies
pl_PL: Moduł fabryki pozwala na produkcję średnich i ciężkich kadłubów

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Module.name data/base/stats/structure.json: $.A0FacMod1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Module.name data/mp/stats/structure.json: $.A0FacMod1.name
en: Factory Module
pl_PL: Moduł fabryki

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FM1.text[2]
en: Factory output speed +100%% per module
pl_PL: Wydajność produkcji fabryki +100%% dla każdego modułu

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_FU7.text[2]
en: Factory output speed +60%
pl_PL: Wydajność produkcji fabryki +60%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FU4.text[2]
en: Factory production rate +60%
pl_PL: Szybkość produkcji +60%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0LightFactory.name data/mp/stats/structure.json: $.A0LightFactory.name
en: Factory
pl_PL: Fabryka

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_RDST1.text[3]
en: Farther range compared to other sensors
pl_PL: Dalszy zasięg w porównaniu z innymi czujnikami

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-ROF02.name
en: Fast Fire Mini-Rockets Mk2
pl_PL: Szybkostrzelne minirakiety Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-ROF03.name
en: Fast Fire Mini-Rockets Mk3
pl_PL: Szybkostrzelne minirakiety Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-ROF01.name
en: Fast Fire Mini-Rockets
pl_PL: Szybkostrzelne minirakiety

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_MP1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_MP1.text[1]
en: Fast firing light anti-vehicle rockets
pl_PL: Szybkostrzelne lekkie rakiety przeciwpancerne

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF04.name
en: Fast Loader
pl_PL: Szybkie ładowanie

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[2]
en: Faster than Cobra
pl_PL: Szybszy niż Kobra

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[2]
en: Faster than Python
pl_PL: Szybszy niż Pyton

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[2]
en: Faster than Viper
pl_PL: Szybszy niż Żmija

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_AC1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_AC1.text[1]
en: Fin-stabilization improves flight trajectory
pl_PL: Stabilizacja głowic ulepsza trajektorię lotu

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BabaFireTruck.name data/mp/stats/templates.json: $.BabaFireTruck.name
en: Fire Truck
pl_PL: Wóz strażacki

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_BMB6.text[1]
en: Fires Electronic Magnetic Pulse Missiles
pl_PL: Strzela pociskami z impulsem magnetycznym

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_HLAS.text[1]
en: Fires heavy pulses of laser light
pl_PL: Strzela ciężkimi impulsami światła laserowego

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS2.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS2.text[1]
en: Fires pulses of laser light
pl_PL: Strzela impulsami światła laserowego

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_MRL1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_MRL1.text[1]
en: Fires salvoes of mini-rockets
pl_PL: Strzela salwami minirakiet

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_FLAME1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_FLAME1.text[1]
en: Flame-thrower firing Propylene Oxide gel
pl_PL: Miotacz ognia strzela żelem Propylenowym

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-ROF02.name
en: Flamer Autoloader Mk2
pl_PL: Automatyczne ładowanie miotacza Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-ROF03.name
en: Flamer Autoloader Mk3
pl_PL: Automatyczne ładowanie miotacza Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-ROF01.name
en: Flamer Autoloader
pl_PL: Automatyczne ładowanie miotacza

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox05.name data/base/stats/structure.json: $.PillBox5.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox05.name data/mp/stats/structure.json: $.PillBox5.name
en: Flamer Bunker
pl_PL: Bunkier z miotaczem ognia

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraFlameTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraFlameTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.P0CobraFlameTracks.name
en: Flamer Cobra Tracks
pl_PL: Kobra z miotaczem ognia na gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_D1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_FL_D4.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_FL_D7.text[2]
en: Flamer damage +25%
pl_PL: Obrażenia zadawane przez miotacz ognia +25%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_FL_ROF1.text[2]
en: Flamer reload time -15%
pl_PL: Czas przeładowania miotacza -15%

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperFlameHalfTracks.name
en: Flamer Viper Half-Tracks
pl_PL: Żmija miotacz ognia na pół-gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperFlameWheels.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperFlameWheels.name
en: Flamer Viper Wheels
pl_PL: Żmija miotacz ognia na kołach

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer01Mk1.name data/base/stats/weapons.json: $.Flame1Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer01Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Flame1Mk1.name
en: Flamer
pl_PL: Miotacz

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-Laser1.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-Laser1-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Laser1-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.MP-Cyb-Laser1-GRD.name
en: Flashlight Gunner Cyborg
pl_PL: Cyborg z laserem Flashlight

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-PulseLas.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower-PulseLas.name
en: Flashlight Hardpoint
pl_PL: Umocnienie z laserem Flashlight

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.RetreHoverFlashLight.name
en: Flashlight Retribution Hover
pl_PL: Odpłata z laserem Flashlight poduszkowiec

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Laser3BEAMMk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Laser3BEAMMk1.name
en: Flashlight
pl_PL: Latarka

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine02.name
en: Fuel Injection Engine Mk2
pl_PL: System wtrysku paliwa Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine03.name
en: Fuel Injection Engine Mk3
pl_PL: System wtrysku paliwa Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_EN1.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine01.name data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_EN1.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine01.name
en: Fuel Injection Engine
pl_PL: System wtrysku paliwa

note: TRANSLATORS: data/base/campaigns/gamma.json: $.name
en: Gamma Campaign
pl_PL: Kampania Gamma

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_POWU1.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_POWU1.text[1]
en: Gas turbine boosts power output
pl_PL: Turbina gazowa zwiększa wydajność

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine08.name
en: Gas Turbine Engine Mk2
pl_PL: Turbina paliwowa Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine09.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine09.name
en: Gas Turbine Engine Mk3
pl_PL: Turbina paliwowa Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN7.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine07.name data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN7.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine07.name
en: Gas Turbine Engine
pl_PL: Trubina paliwowa

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade01b.name
en: Gas Turbine Generator Mk2
pl_PL: Turbina gazowa generatora Mk2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade01c.name
en: Gas Turbine Generator Mk3
pl_PL: Turbina gazowa generatora Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade01.name
en: Gas Turbine Generator
pl_PL: Turbina gazowa generatora

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Rail3.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-Rail3.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Rail3.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-Rail3.name
en: Gauss Cannon Emplacement
pl_PL: Stanowisko działa Gaussa

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-Rail3.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower-Rail3.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-Rail3.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-Rail3.name
en: Gauss Cannon Hardpoint
pl_PL: Umocnienie z działem Gaussa

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PythonGaussTracks.name
en: Gauss Cannon Python Tracks
pl_PL: Pyton z działem Gaussa na gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.WyvernGaussTracks.name
en: Gauss Cannon Wyvern Tracks
pl_PL: Wiwern z działem Gaussa na gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RailGun03.name data/base/stats/weapons.json: $.RailGun3Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-RailGun03.name data/mp/stats/weapons.json: $.RailGun3Mk1.name
en: Gauss Cannon
pl_PL: Działo Gaussa

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS1.text[1]
en: Generates and concentrates bursts of laser energy
pl_PL: Generuje i koncentruje ładunki energii laserowej

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/bonecrusher.json: $.AI.insane_tip data/mp/multiplay/skirmish/Cobra.json: $.AI.insane_tip data/mp/multiplay/skirmish/nb_generic.json: $.AI.insane_tip ... + 4 refs
en: Gets ~ 100% more power from each oil derrick
    Starts with defensive structures and oil derricks
pl_PL: Pobiera ~ 100% więcej mocy z każdej wieży wiertniczej
    Zaczyna się od struktur obronnych i wież wiertniczych

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/bonecrusher.json: $.AI.easy_tip data/mp/multiplay/skirmish/nb_hover.json: $.AI.easy_tip data/mp/multiplay/skirmish/nexus.json: $.AI.easy_tip data/mp/multiplay/skirmish/semperfi.json: $.AI.easy_tip
en: Gets ~ 25% less power from each oil derrick
pl_PL: Pobiera ~ 25% mniej mocy z każdej wieży wiertniczej

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/Cobra.json: $.AI.easy_tip
en: Gets ~ 25% less power from each oil derrick
    Basic decision making is slower
pl_PL: Pobiera ~ 25% mniej mocy z każdej wieży wiertniczej
    Podstawowy proces decyzji jest wolniejszy

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/nb_generic.json: $.AI.easy_tip data/mp/multiplay/skirmish/nb_turtle.json: $.AI.easy_tip
en: Gets ~ 25% less power from each oil derrick
    Research is not focused on a specific weapon branch
pl_PL: Pobiera ~ 25% mniej mocy z każdej wieży wiertniczej
    Badania nie koncentrują się na określonej gałęzi broni

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_JP1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_JP1.text[2]
en: Gives Cyborg limited flight abilities
pl_PL: Daje cyborgom ograniczone umiejętności lotu

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[2]
en: Good main battle tank and heavy artillery platform
pl_PL: Dobry jako główny czołg i platforma artyleryjska

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[2]
en: Good medium tank and support vehicle
pl_PL: Dobry jako średni czołg i jednostka wsparcia

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[2]
en: Good scout vehicle
pl_PL: Dobra jednostka zwiadowcza

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Halftracks.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Halftracks.name
en: Half-tracked Propulsion
pl_PL: Napęd pół-gąsienicowy

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.HalfTrack02.name
en: Half-tracks II
pl_PL: Pół-gąsienice II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.HalfTrack03.name
en: Half-tracks III
pl_PL: Pół-gąsienice III

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.HalfTrack.name data/mp/stats/propulsion.json: $.HalfTrack.name
en: Half-tracks
pl_PL: Pół-gąsienice

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0HardcreteMk1CWall.name data/mp/stats/structure.json: $.A0HardcreteMk1CWall.name
en: Hardcrete Corner Wall
pl_PL: Betonowy narożnik

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HardcreteGate.name data/mp/stats/structure.json: $.A0HardcreteMk1Gate.name
en: Hardcrete Gate
pl_PL: Betonowa brama

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0HardcreteMk1Wall.name data/mp/stats/structure.json: $.A0HardcreteMk1Wall.name
en: Hardcrete Wall
pl_PL: Betonowy mur

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-HardcreteWall.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HardcreteWall.name
en: Hardcrete
pl_PL: Beton

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials05.name
en: Hardened Base Structure Materials Mk2
pl_PL: Utwardzone materiały struktur bazy Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials06.name
en: Hardened Base Structure Materials Mk3
pl_PL: Utwardzone materiały struktur bazy Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D1.text[1]
en: Hardened case machinegun bullets
pl_PL: Utwardzone pociski karabinowe

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.GuardTower4H.name
en: Hardened Flamer Guard Tower
pl_PL: Wzmocniona wieża z miotaczem

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage01.name
en: Hardened MG Bullets
pl_PL: Utwardzone pociski karabinu

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-Damage02.name
en: Hardened Rail Dart Mk2
pl_PL: Utwardzone ostrze Railguna Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-Damage03.name
en: Hardened Rail Dart Mk3
pl_PL: Utwardzone ostrze Railguna Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-Damage01.name
en: Hardened Rail Dart
pl_PL: Utwardzone ostrze Railguna

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Tower02.name data/base/stats/sensor.json: $.SensorTower2Mk1.name data/base/stats/structure.json: $.Sys-SensoTower02.name ... + 3 refs
en: Hardened Sensor Tower
pl_PL: Umocniona wieża radarowa

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_MS_SAM1WT.text[0]
en: Hardpoint Avenger SAM Site Available
pl_PL: Umocnienie z rakietami ziemia-powietrze Avenger dostępne

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_DOUBLEAA.text[0]
en: Hardpoint Cyclone AA Gun Available
pl_PL: Umocnienie z karabinem AA Cyklon dostępne

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_TWINAGHP.text[0]
en: Hardpoint Twin Assault Gun Available
pl_PL: Umocnienie z podwójnym karabinem szturmowym dostępne

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_MS_SAM2WT.text[0]
en: Hardpoint Vindicator SAM Site Available
pl_PL: Umocnienie z rakietami ziemia-powietrze Vindicator dostępne

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_QUADAA.text[0]
en: Hardpoint Whirlwind AA Gun Available
pl_PL: Umocnienie z działkiem AA Whirlwind dostępne

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb-Damage01.name
en: HE Bomb Shells
pl_PL: Bomby HE

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage02.name
en: HE Howitzer Shells Mk2
pl_PL: Pociski haubicy HE Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage03.name
en: HE Howitzer Shells Mk3
pl_PL: Pociski haubicy HE Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage01.name
en: HE Howitzer Shells
pl_PL: Pociski haubicy HE

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage02.name
en: HE Mini-Rockets Mk2
pl_PL: Minirakiety HE Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage03.name
en: HE Mini-Rockets Mk3
pl_PL: Minirakiety HE Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage01.name
en: HE Mini-Rockets
pl_PL: Minirakiety HE

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage02.name
en: HE Mortar Shells Mk2
pl_PL: Pociski moździeżowe HE Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage03.name
en: HE Mortar Shells Mk3
pl_PL: Pociski moździeżowe HE Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage01.name
en: HE Mortar Shells
pl_PL: Pociski moździeżowe HE

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage02.name
en: HE Rockets Mk2
pl_PL: Rakiety HE Mk2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage03.name
en: HE Rockets Mk3
pl_PL: Rakiety HE Mk3

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage01.name
en: HE Rockets
pl_PL: Rakiety HE

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.SK-Mantis-VTOL-HBB.name
en: Heap Bomb Bay Mantis VTOL
pl_PL: Modliszka luk bomb HEAP VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.SK-Retre-VTOL-HBB.name
en: Heap Bomb Bay Retribution VTOL
pl_PL: Odwet luk bomb HEAP VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb02.name
en: HEAP Bomb Bay
pl_PL: Luk bomb HEAP

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage05.name
en: HEAP Howitzer Shells Mk2
pl_PL: Pociski haubicy HEAP Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage06.name
en: HEAP Howitzer Shells Mk3
pl_PL: Pociski haubicy HEAP Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage04.name
en: HEAP Howitzer Shells
pl_PL: Pociski haubicy HEAP

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage05.name
en: HEAP Mini-Rockets Mk2
pl_PL: Minirakiety HEAP Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage06.name
en: HEAP Mini-Rockets Mk3
pl_PL: Minirakiety HEAP Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage04.name
en: HEAP Mini-Rockets
pl_PL: Minirakiety HEAP

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage05.name
en: HEAP Mortar Shells Mk2
pl_PL: Pociski moździeżowe HEAP Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage06.name
en: HEAP Mortar Shells Mk3
pl_PL: Pociski moździeżowe HEAP Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage04.name
en: HEAP Mortar Shells
pl_PL: Pociski moździeżowe HEAP

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage02.name
en: HEAT Cannon Shells Mk2
pl_PL: Pociski działa HEAT Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage03.name
en: HEAT Cannon Shells Mk3
pl_PL: Pociski działa HEAT Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage01.name
en: HEAT Cannon Shells
pl_PL: Pociski działa HEAT

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage05.name
en: HEAT Rocket Warhead Mk2
pl_PL: Głowica rakietowa HEAT Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage06.name
en: HEAT Rocket Warhead Mk3
pl_PL: Głowica rakietowa HEAT Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage04.name
en: HEAT Rocket Warhead
pl_PL: Głowica rakietowa HEAT

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_HvAT.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_HvAT.text[1]
en: Heavy anti-tank rocket
pl_PL: Ciężka rakieta przeciwpancerna

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body12.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body12.name
en: Heavy Body - Mantis
pl_PL: Ciężki kadłub - Modliszka

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body11.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body11.name
en: Heavy Body - Python
pl_PL: Ciężki kadłub - Pyton

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body09.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body09.name
en: Heavy Body - Tiger
pl_PL: Ciężki kadłub - Tygrys

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body10.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body10.name
en: Heavy Body - Vengeance
pl_PL: Ciężki kadłub - Zemsta

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body13.name
en: Heavy Body - Wyvern
pl_PL: Ciężki kadłub - Wywerna

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[1]
en: Heavy body increases armor and body points
pl_PL: Ćiężki kadłub zwiększ pancerz i punkty zdrowia

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Cobra-Hover-HC.name
en: Heavy Cannon Cobra Hover
pl_PL: Kobra poduszkowiec z ciężkim działem

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraHvyCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraHvyCnTrks.name
en: Heavy Cannon Cobra Tracks
pl_PL: Kobra z ciężkim działem na gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN3MK1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CN3MK1.text[1]
en: Heavy Cannon firing 120 mm rounds
pl_PL: Ciężkie działo strzela pociskami 120mm

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower04.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower04.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower04.name
en: Heavy Cannon Hardpoint
pl_PL: Umocnienie z ciężkim działem

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.MantisTrkHC.name
en: Heavy Cannon Mantis Tracks
pl_PL: Modliszka z ciężkim działem na gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Python-Hover-HC.name
en: Heavy Cannon Python Hover
pl_PL: Pyton poduszkowiec z ciężkim

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.PythonHvyCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.A-Python-Trk-HC.name data/mp/stats/templates.json: $.P0PythonHvyCnTrks.name ... + 2 refs
en: Heavy Cannon Python Tracks
pl_PL: Pyton z ciężkim działem na gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.H-Scorp-Trk-HC.name
en: Heavy Cannon Scorpion Tracks
pl_PL: Skorpion z ciężkim działem na gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Tiger-Trk-HC.name
en: Heavy Cannon Tiger Tracks
pl_PL: Tygrys z ciężkim działem na gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon3Mk1.name data/base/stats/weapons.json: $.Cannon375mmMk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon3Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon375mmMk1.name
en: Heavy Cannon
pl_PL: Ciężkie działo

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flame2.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flame2.name
en: Heavy Flamer - Inferno
pl_PL: Ciężki miotacz ognia - Inferno

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.CyborgCannon.name data/mp/stats/weapons.json: $.CyborgCannon.name
en: Heavy Gunner
pl_PL: Działonowy

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-HvyHowitzer.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-HvyHowitzer.name
en: Heavy Howitzer - Ground Shaker
pl_PL: Ciężka haubica - Ground Shaker

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HeavyLas.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-HeavyLaser.name
en: Heavy Laser Emplacement
pl_PL: Stanowisko ciężkiego lasera

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.TigerHvLaserTracks.name
en: Heavy Laser Tiger Tracks
pl_PL: Tygrys z ciężkim laserem na gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.WyvernHvLaserTracks.name
en: Heavy Laser Wyvern Tracks
pl_PL: Wiwern z ciężkim laserem na gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-HvyLaser.name data/mp/stats/weapons.json: $.HeavyLaser.name
en: Heavy Laser
pl_PL: Ciężki laser

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraHMGHalfTrack.name data/base/stats/templates.json: $.P0CobraHvyMGHtrack.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraHMGHalfTrack.name data/mp/stats/templates.json: $.P0CobraHvyMGHtrack.name
en: Heavy Machinegun Cobra Half-tracks
pl_PL: Kobra z ciężkim karabinem na pół-gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Cobra-Hover-HMG.name
en: Heavy Machinegun Cobra Hover
pl_PL: Kobra poduszkowiec z ciężkim karabinem

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Cobra-Trk-HMG.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraHMGTracks.name
en: Heavy Machinegun Cobra Tracks
pl_PL: Kobra ciężki karabin na gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Cobra-Wheels-HMG.name
en: Heavy Machinegun Cobra Wheels
pl_PL: Kobra ciężki karabin na kołach

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower01.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower01.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower01.name
en: Heavy Machinegun Hardpoint
pl_PL: Stanowisko ciężkiego karabinu

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ScorpHTrackHMG.name
en: Heavy Machinegun Scorpion Half Tracks
pl_PL: Skorpion ciężki karabin na pół-gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ScorpTrkHMG.name
en: Heavy Machinegun Scorpion Tracks
pl_PL: Skorpion ciężki karabin na gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperHMGHalftrack.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperHMGHalftrack.name
en: Heavy Machinegun Viper Half-tracks
pl_PL: Żmija z ciężkim karabinem na pół-gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperHMGTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.A-Viper-Trk-HMG.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperHMGTracks.name
en: Heavy Machinegun Viper Tracks
pl_PL: Żmija ciężki karabin na gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Viper-Wheels-HMG.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperHMGWheels.name
en: Heavy Machinegun Viper Wheels
pl_PL: Żmija ciężki karabin na kołach

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG3Mk1.name data/base/stats/weapons.json: $.MG3Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG3Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG3Mk1.name
en: Heavy Machinegun
pl_PL: Ciężki karabin maszynowy

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar02Hvy.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar02Hvy.name
en: Heavy Mortar - Bombard
pl_PL: Ciężki moździeż - Bombard

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL3.text[1]
en: Heavy rail gun firing large kinetic energy darts
pl_PL: Ciężki Railgun strzelający ostrzami z dużą energią kinetyczną

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ScorpHRepairHover.name
en: Heavy Repair Scorpion Hover
pl_PL: Skorpion ciężki naprawczy poduszkowiec

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraHRepairHover.name
en: Heavy Repair Turret Cobra Hover
pl_PL: Kobra poduszkowiec ciężka wieżyczka naprawiająca

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Super-Rocket.name data/mp/stats/structure.json: $.X-Super-Rocket.name data/mp/stats/weapons.json: $.RocketSuper.name
en: Heavy Rocket Bastion
pl_PL: Bastion z ciężkimi rakietami

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HvSAM1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HvSAM1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_MS_SAM2WT.text[1]
en: Heavy surface-to-air missile
pl_PL: Ciężka rakieta ziemia-powietrze

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/propulsion.json: $.Helicopter.name
en: Helicopter
pl_PL: Helikopter

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Damage05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage08.name
en: HESH Rocket Warhead Mk2
pl_PL: Głowica rakietowa HESH Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Damage06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage09.name
en: HESH Rocket Warhead Mk3
pl_PL: Głowica rakietowa HESH Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Damage04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage07.name
en: HESH Rocket Warhead
pl_PL: Głowica rakietowa HESH

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Damage02.name
en: Hi-Energy Laser Emitter Mk2
pl_PL: Emiter lasera wysokiej mocy Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Damage03.name
en: Hi-Energy Laser Emitter Mk3
pl_PL: Emiter lasera wysokiej mocy Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Damage01.name
en: Hi-Energy Laser Emitter
pl_PL: Emiter lasera wysokiej mocy

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/hidebehind.json: $.challenge.name
en: Hide Behind Me
pl_PL: Ukryj się za mną

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_MAT10.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_MAT10.text[1]
en: High Density Base Structure Materials
pl_PL: Materiały struktur bazy wysokiej wytrzymałości

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_CN_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_CN_D1.text[1]
en: High Explosive Anti-Tank Cannon Shells
pl_PL: Wybuchowe pociski przeciwpancerne

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_D1.text[1]
en: High Explosive Anti-Tank warhead
pl_PL: Wysoko wybuchowa głowica przeciwpancerna

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_RK_D4.text[1]
en: High Explosive Anti-Tank warheads
pl_PL: Wysoko wybuchowa głowica przeciwpancerna

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[1]
en: High Explosive Armor Piercing Flak
pl_PL: Wysoko wybuchowe pociski AA przebijające pancerz

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWD4.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWD4.text[1]
en: High Explosive Armor Piercing Shells
pl_PL: Wysoko wybuchowe pociski przebijające pancerz

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_MART.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_MART.text[1]
en: High explosive artillery missile
pl_PL: Wysoko wybuchowa rakieta artyleryjska

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HART.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HART.text[1]
en: High explosive heavy artillery missile
pl_PL: Wysoko wybuchowa rakieta ciężkiej artylerii

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_RK_HVAT1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_RK_HVAT1.text[1]
en: High explosive shaped charge missile
pl_PL: Wysoko wybuchowy kształt głowicy rakiety

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat05.name
en: High Intensity Thermal Armor Mk2
pl_PL: Wysoko odporny pancerz termiczny Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat06.name
en: High Intensity Thermal Armor Mk3
pl_PL: Wysoko odporny pancerz termiczny Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat04.name
en: High Intensity Thermal Armor
pl_PL: Wysoko odporny pancerz termiczny

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[3]
en: High power costs and slow to produce
pl_PL: Wysokie koszty i czasy produkcji

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage02.name
en: High Temperature Flamer Gel Mk2
pl_PL: Wyższa temperatura żelu do miotacza Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage03.name
en: High Temperature Flamer Gel Mk3
pl_PL: Wyższa temperatura żelu do miotacza Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage01.name
en: High Temperature Flamer Gel
pl_PL: Wyższa temperatura żelu do miotacza

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_DF_WU7.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_DF_WU7.text[1]
en: High tensile concrete-plastic composite
pl_PL: Wysoko odporne syntetyczno-betonowe materiały

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.PillBox3.name data/mp/stats/structure.json: $.PillBox3.name
en: HMG Bunker
pl_PL: Bunkier HMG

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/nb_hover.json: $.AI.name
en: Hover AI
pl_PL: Poduszkowiec AI

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.hover02.name
en: Hover II
pl_PL: Poduszkowiec II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.hover03.name
en: Hover III
pl_PL: Poduszkowiec III

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Hover.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Hover.name
en: Hover Propulsion
pl_PL: Napęd poduszkowy

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.hover01.name data/mp/stats/propulsion.json: $.hover01.name
en: Hover
pl_PL: Poduszkowiec

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWAC1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWAC3.text[2]
en: Howitzer accuracy +10%
pl_PL: Celność haubicy +10%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF02.name
en: Howitzer Autoloader Mk2
pl_PL: Autoładowanie haubicy Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF03.name
en: Howitzer Autoloader Mk3
pl_PL: Autoładowanie haubicy Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF01.name
en: Howitzer Autoloader
pl_PL: Autoładowanie haubicy

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWD1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWD4.text[2]
en: Howitzer damage +25%
pl_PL: Obrażenia zadawane przez haubicę +25%

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF04.name
en: Howitzer Fast Loader
pl_PL: Szybkie ładowanie haubicy

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWRF1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWRF4.text[2]
en: Howitzer reload time -10%
pl_PL: Czas przeładowania haubicy -10%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-HowitzerMk1.name data/base/stats/weapons.json: $.Howitzer105Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-HowitzerMk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Howitzer105Mk1.name
en: Howitzer
pl_PL: Haubica

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-AASite-QuadMg1.name data/base/stats/structure.json: $.AASite-QuadMg1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-AASite-QuadMg1.name data/mp/stats/structure.json: $.AASite-QuadMg1.name
en: Hurricane AA Site
pl_PL: Stanowisko działka AA Hurricane

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun03.name data/base/stats/weapons.json: $.QuadMg1AAGun.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun03.name data/mp/stats/weapons.json: $.QuadMg1AAGun.name
en: Hurricane AA Turret
pl_PL: Działko AA Hurricane

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.BarbHUT.name
en: Hut
pl_PL: Chata

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage08.name
en: HVAPFSDS Cannon Rounds Mk2
pl_PL: Pociski działa HVAPFSDS Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage09.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage09.name
en: HVAPFSDS Cannon Rounds Mk3
pl_PL: Pociski działa HVAPFSDS Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage07.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage07.name
en: HVAPFSDS Cannon Rounds
pl_PL: Pociski działa HVAPFSDS

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-ROF03.name
en: Hyper Fire Chaingun Upgrade
pl_PL: Bardzo szybkostrzelny Chaingun

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Emplacement-HPVcannon.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-HPVcannon.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Emplacement-HPVcannon.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-HPVcannon.name
en: Hyper Velocity Cannon Emplacement
pl_PL: Umocnienie z działem HPV

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-HPVcannon.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower-HPVcannon.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-HPVcannon.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-HPVcannon.name
en: Hyper Velocity Cannon Hardpoint
pl_PL: Umocnienie z działem HPV

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PythonHoverHVC.name
en: Hyper Velocity Cannon Python Hover
pl_PL: Pyton poduszkowiec z działem HPV

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.P0cam3PyHPVcanTrk.name
en: Hyper Velocity Cannon Python Tracks
pl_PL: Pyton z działem HPV na gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon4AMk1.name data/base/stats/weapons.json: $.Cannon4AUTOMk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon4AMk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon4AUTOMk1.name
en: Hyper Velocity Cannon
pl_PL: Działo HPV

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_LASSAT.text[2]
en: Immense damage infliction capability
pl_PL: Możliwość zadania bardzo dużych obrażeń

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_D1.text[1]
en: Improved armor-piercing dart
pl_PL: Ulepszony kolec przebijający pancerz

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb-Damage02.name
en: Improved Bomb Warhead
pl_PL: Ulepszona głowica bomb

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_LASROF1.text[1]
en: Improved Energizer reduces laser recharge time
pl_PL: Ulepszony akcelerator redukuje czas przeładowania lasera

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_ENGIN1.text[1] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_ENGIN2.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_ENGIN1.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_ENGIN2.text[1]
en: Improved Engineering Techniques
pl_PL: Ulepszone techniki inżynieryjne

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Engineering02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Engineering02.name
en: Improved Engineering
pl_PL: Ulepszona Inżynieria

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_CBSU2.text[1] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSU2.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_CBSU3.text[1] ... + 3 refs
en: Improved fire detection systems
pl_PL: Ulepszone systemy wykrywania ognia

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade02.name
en: Improved Hardcrete Mk2
pl_PL: Ulepszony beton Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade03.name
en: Improved Hardcrete Mk3
pl_PL: Ulepszony beton Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade01.name
en: Improved Hardcrete
pl_PL: Ulepszony beton

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_M_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_M_D1.text[1]
en: Improved high explosive shells
pl_PL: Ulepszone wybuchowe pociski moździerzowe

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Accuracy01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Accuracy01.name
en: Improved Laser Focusing
pl_PL: Ulepszone namierzanie lasera

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU2.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU3.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU4.text[1] ... + 2 refs
en: Improved NEXUS resistance circuitry
pl_PL: Ulepszone systemy obronne komputerów

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_POWMD1.text[1] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_POWU1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_POWU2.text[0] ... + 3 refs
en: Improved Power Generator Performance
pl_PL: Zwiększona wydajność generatora

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Accuracy01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Accuracy02.name
en: Improved Rocket Wire Guidance
pl_PL: Zwiększony układ celowniczy rakiet

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SENSO1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SENSO1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_WS.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_WST.text[3]
en: Improved sensor range
pl_PL: Ulepszony zasięg radaru

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_D1.text[1]
en: Improved shaped charge warhead
pl_PL: Ulepszony kształt głowic rakietowych

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VS2.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VS2.text[1]
en: Improved target recognition systems
pl_PL: Ulepszony system rozpoznawania celów

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU2.text[1]
en: Improved Thermal Emissions detection
pl_PL: Ulepszone wykrywanie emisji termicznych

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_WU1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_WU1.text[1]
en: Improved Titanium-reinforced concrete
pl_PL: Ulepszony wzmocniony tytanem beton

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BDMG2.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BDMG2.text[1]
en: Improved trinitramine explosive formula
pl_PL: Ulepszona formuła ładunków wybuchowych

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASD1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_LASD1.text[1]
en: Improvement in laser emission density
pl_PL: Ulepszenie w gęstości emisji lasera

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASAC1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_LASAC1.text[1]
en: Improvement in laser optics reduces light dispersal
pl_PL: Ulepszenie optyki laserowej redukuje rozproszenie światła

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Howitzer-Incendiary.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-Howitzer-Incendiary.name
en: Incendiary Howitzer Emplacement
pl_PL: Stanowisko haubicy podpalającej

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_INH.text[1]
en: Incendiary howitzer emplacement
pl_PL: Stanowisko haubicy zapalającej

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_INH.text[1]
en: Incendiary Howitzer may be assigned to a sensor
pl_PL: Haubica zapalająca może być przypisana do radaru

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Incendiary.name data/mp/stats/weapons.json: $.Howitzer-Incendiary.name
en: Incendiary Howitzer
pl_PL: Haubica podpalająca

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-MortarPit-Incendiary.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-MortarPit-Incendiary.name
en: Incendiary Mortar Pit
pl_PL: Stanowisko moździerza podpalającego

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Incendiary.name data/mp/stats/weapons.json: $.Mortar-Incendiary.name
en: Incendiary Mortar
pl_PL: Moździerz podpalający

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_ROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_ROF1.text[1]
en: Increased gauss output speeds up reload time
pl_PL: Zwiększony wyrzut przyspiesza przeładowanie

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_WU1.text[2]
en: Increases Armour and Body Points
pl_PL: Zwiększa pancerz i punkty zdrowia

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CNAC1.text[2] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_CNAC2.text[2]
en: Increases Cannon accuracy
pl_PL: Zwiększa celność działa

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_CN_D1.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_D4.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_CN_D7.text[2]
en: Increases Cannon damage
pl_PL: Zwiększa obrażenia zadawane przez działa

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_ROF1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_CN_ROF4.text[2]
en: Increases Cannon ROF
pl_PL: Zwiększa szybkostrzelność działa

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_ENGIN1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_ENGIN2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ENGIN3.text[2]
en: Increases construction speed
pl_PL: Zwiększa prędkość budowania

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_FL_ROF1.text[2]
en: Increases Flamer ROF
pl_PL: Zwiększa szybkostrzelność miotacza ognia

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASAC1.text[2]
en: Increases Laser accuracy
pl_PL: Zwiększa celność lasera

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASD1.text[2]
en: Increases Laser damage
pl_PL: Zwiększa obrażenia zadawane przez laser

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASROF1.text[2]
en: Increases Laser ROF
pl_PL: Zwiększa szybkostrzelność lasera

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_AC1.text[2]
en: Increases Mini-Rocket accuracy
pl_PL: Zwiększa celność minirakiet

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_ROF1.text[2]
en: Increases Mini-Rockets ROF
pl_PL: Zwiększa szybkostrzelność minirakiet

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC2.text[2]
en: Increases Missile accuracy
pl_PL: Zwiększa celność rakiet

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_D1.text[2]
en: Increases Missile damage
pl_PL: Zwiększa obrażenia zadawane przez rakiety

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_ROF1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_SMS_ROF1.text[2]
en: Increases Missile ROF
pl_PL: Zwiększa szybkostrzelność rakiet

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_AC1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_M_AC2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_M_AC3.text[2]
en: Increases Mortar accuracy
pl_PL: Zwiększa celność moździerza

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_ROF1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_M_ROF4.text[2]
en: Increases Mortar ROF
pl_PL: Zwiększa szybkostrzelność moździerza

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_AC1.text[2]
en: Increases Rail Gun accuracy
pl_PL: Zwiększa celność Railguna

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_D1.text[2]
en: Increases Rail Gun damage
pl_PL: Zwiększa obrażenia zadawane przez Railgun

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_ROF1.text[2]
en: Increases Rail Gun ROF
pl_PL: Zwiększa szybkostrzelność Railguna

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_AC1.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_AC2.text[2] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_SRK_AC3.text[2]
en: Increases Rocket accuracy
pl_PL: Zwiększa celność rakiet

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_ROF1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_SRK_ROF4.text[2]
en: Increases Rocket ROF
pl_PL: Zwieksza szybkostrzelność rakiet

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Indirectlab.name
en: Indirectweaponslab
pl_PL: Laboratorium broni pośredniej

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[1]
en: Inferior armor and body points to Cobra
pl_PL: Mniej pancerza i punktów życia od Kobry

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[1]
en: Inferior armor and body points to Viper
pl_PL: Mniej pancerza i punktów życia niż Żmija

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HvyFlamer.name data/mp/stats/structure.json: $.Tower-Projector.name
en: Inferno Bunker
pl_PL: Bunkier z miotaczem Inferno

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraInfernoHTracks.name
en: Inferno Cobra Half-Tracks
pl_PL: Kobra miotacz Inferno na pół-gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraInfernoHover.name
en: Inferno Cobra Hover
pl_PL: Kobra miotacz Inferno poduszkowiec

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-HvyFlamer.name data/base/stats/structure.json: $.Tower-Projector.name
en: Inferno Emplacement
pl_PL: Stanowisko miotacza Inferno

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.WallTower-Projector.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-Projector.name
en: Inferno Hardpoint
pl_PL: Umocnienie z miotaczem Inferno

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PythonHoverInferno.name
en: Inferno Python Hover
pl_PL: Pyton miotacz poduszkowiec

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU1.text[2]
en: Intruder parasite isolated
pl_PL: Obcy pasożyt odizolowany

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN10.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN10.text[1]
en: Ionizing Turbine Engine
pl_PL: Trubina jonowa

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.ECM1PylonMk1.name
en: Jammer Tower
pl_PL: Wieża strażnicza z antyradarem

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/ecm.json: $.ECM1TurretMk1.name
en: Jammer Turret
pl_PL: Wieżyczka antyradaru

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_JP1.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_JP1.text[3]
en: Jump Cyborgs can now be researched
pl_PL: Skaczące cyborgi mogą być teraz wynalezione

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_STW1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_UP.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_WS.text[2] ... + 2 refs
en: Keeps map areas under constant surveillance
pl_PL: Utrzymuje obszary na mapie pod stałą obserwacją

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_MET1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_MET4.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET10.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET7.text[2]
en: Kinetic armor +30%, body points +30%
pl_PL: Pancerz kinetyczny +30%, punkty zdrowia +30%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_CYMET4.text[2]
en: Kinetic Armor +35%, and Body Points +35%
pl_PL: Pancerz kinetyczny +35%, punkty zdrowia +35%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CYMET1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET10.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET7.text[2]
en: Kinetic Armor +35%, Body Points +35%
pl_PL: Pancerz kinetyczny +35%, punkty zdrowia +35%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET10.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET10.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET10.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET10.text[1]
en: Laminated alloys bonded with energy-deflecting optic bundles
pl_PL: Laminowane powłoki otoczone warstwami odbijającymi energię

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket01-LtAT.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket01-LtAT.name
en: Lancer AT Rocket
pl_PL: Rakieta Lancer AT

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox06.name data/base/stats/structure.json: $.PillBox6.name data/mp/stats/structure.json: $.PillBox6.name
en: Lancer Bunker
pl_PL: Bunkier z rakietami Lancer

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraLtA-Thalftrack.name data/base/stats/templates.json: $.P0CobraLtATRktHtrack.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraLtA-Thalftrack.name data/mp/stats/templates.json: $.P0CobraLtATRktHtrack.name
en: Lancer Cobra Half-tracks
pl_PL: Kobra Lancer na pół-gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraTrkLancer.name
en: Lancer Cobra Tracks
pl_PL: Kobra Lancer na gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-Rocket.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-Rocket-GROUND.name data/base/stats/templates.json: $.CyborgRkt01Ground.name ... + 2 refs
en: Lancer Cyborg
pl_PL: Cyborg lancer

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower06.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower06.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower06.name
en: Lancer Hardpoint
pl_PL: Umocnienie z rakietami Lancer

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Mantis-Trk-Lancer.name
en: Lancer Mantis Tracks
pl_PL: Modliszka Lancer na gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Python-Trk-Lancer.name
en: Lancer Python Tracks
pl_PL: Pyton Lancer na gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.H-Scorp-Trk-Lancer.name
en: Lancer Scorpion Tracks
pl_PL: Skorpion Lancer na gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.H-Scorp-VTOL-Lancer.name
en: Lancer Scorpion VTOL
pl_PL: Skorpion Lamcer VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperTrkLancer.name
en: Lancer Viper Tracks
pl_PL: Żmija Lancer na gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperLtA-Twheels.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperLtA-Twheels.name
en: Lancer Viper Wheels
pl_PL: Żmija Lancer na kołach

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B14.text[0]
en: Large Super Heavy Body
pl_PL: Duży super-ciężki kadłub

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_AALAS.text[0]
en: Laser AA Gun Available
pl_PL: Przeciwlotnicze działo laserowe dostępne

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_LASAC1.text[2]
en: Laser accuracy +10%
pl_PL: Celność lasera +10%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_LASD1.text[2]
en: Laser damage +25%
pl_PL: Obrażenia zadawane przez laser +25%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_CNAC2.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_CNAC2.text[1]
en: Laser designator paints and guides rounds to the target
pl_PL: Celownik laserowy naprowadza pociski na celu

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_LASROF1.text[2]
en: Laser reload time -15%
pl_PL: Czas przeładowania lasera -15%

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-LasSat.name data/mp/stats/structure.json: $.A0LasSatCommand.name data/mp/stats/weapons.json: $.LasSat.name
en: Laser Satellite Command Post
pl_PL: Przekaźnik satelity laserowego

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASAC1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASD1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASROF1.text[0] ... + 3 refs
en: Laser Upgrade
pl_PL: Ulepszenie lasera

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYMET1.text[1] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_MET1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CYMET1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_MET1.text[1]
en: Layered composite alloys and energy-absorbing fibres
pl_PL: Pokryte warstwą kompozytową i absorbującą energię fibrą

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[1]
en: Less armor and body points than Python
pl_PL: Mniej pancerza i punktów zdrowia niż Pyton

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body04.name
en: Light Body - Bug
pl_PL: Lekki kadłub - Robal

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body02.name
en: Light Body - Leopard
pl_PL: Lekki kadłub - Leopard

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body03.name
en: Light Body - Retaliation
pl_PL: Lekki kadłub - Odpłata

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body01.name
en: Light Body - Viper
pl_PL: Lekki kadłub - Żmija

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[1]
en: Light body vulnerable to heavy weapons
pl_PL: Lekki kadłub podatny na ciężkie bronie

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox04.name data/base/stats/structure.json: $.PillBox4.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox04.name data/mp/stats/structure.json: $.PillBox4.name
en: Light Cannon Bunker
pl_PL: Bunkier z lekkim działem

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraLtCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraLtCnTrks.name
en: Light Cannon Cobra Tracks
pl_PL: Kobra z lekkim działem na gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN1MK1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CN1MK1.text[1]
en: Light Cannon firing 40mm rounds
pl_PL: Lekkie działo strzela pociskami 40mm

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower02.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower02.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower02.name
en: Light Cannon Hardpoint
pl_PL: Umocnienie z lekkim działem

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.PythonLtCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.PythonLtCnTrks.name
en: Light Cannon Python Tracks
pl_PL: Pyton z lekkim działem na gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperLtCannonHTracks.name
en: Light Cannon Viper Half-tracks
pl_PL: Żmija z lekkim działem na pół-gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperLtCannonTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperLtCannonTracks.name
en: Light Cannon Viper Tracks
pl_PL: Żmija z lekkim działem na gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperLtCannonWheels.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperLtCannonWheels.name
en: Light Cannon Viper Wheels
pl_PL: Żmija z lekkim działem na kołach

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon1Mk1.name data/base/stats/weapons.json: $.Cannon1Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon1Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon1Mk1.name
en: Light Cannon
pl_PL: Lekkie działo

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.LookOutTower.name data/mp/stats/structure.json: $.LookOutTower.name
en: Look-Out Tower
pl_PL: Wieża obserwacyjna

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[3]
en: Low power cost and low production times
pl_PL: Niskie koszty i czasy produkcji

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BDMG3.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BDMG3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_D1.text[1]
en: Low yield thermonuclear warhead
pl_PL: Mała głowica termonuklearna

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.MG1-Pillbox.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG1-Pillbox.name
en: Machinegun Bunker
pl_PL: Bunkier z karabinem

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D2.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_D5.text[2] ... + 2 refs
en: Machinegun damage +25%
pl_PL: Obrażenia zadawane przez karabin +25%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Tower01.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower1MG.name
en: Machinegun Guard Tower
pl_PL: Wieża strażnicza z karabinem maszynowym

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_MG_ROF1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_ROF2.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG_ROF3.text[2]
en: Machinegun reload time -15%
pl_PL: Czas przeładowania karabinu -15%

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperLtMGHalfTracks.name
en: Machinegun Viper Half-Tracks
pl_PL: Żmija karabin na pół-gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Viper-Trk-MG.name
en: Machinegun Viper Tracks
pl_PL: Żmija karabin na gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.CyborgChaingun.name data/mp/stats/weapons.json: $.CyborgChaingun.name
en: Machinegunner
pl_PL: Karabinier

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SENSO1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SENSO1.text[2]
en: Makes excellent scout vehicle
pl_PL: Bardzo dobra jednostka zwiadowcza

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body12SUP.name data/mp/stats/body.json: $.Body12SUP.name
en: Mantis
pl_PL: Modliszka

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-MassDriver.name data/mp/stats/structure.json: $.X-Super-MassDriver.name
en: Mass Driver Fortress
pl_PL: Forteca z działem Gaussa

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.MassDriver.name
en: Mass Driver
pl_PL: Forteca z działem Gaussa

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B14.text[1]
en: Maximum armor and body points
pl_PL: Maksimum punktów zdrowia i punktów pancerza

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MORTA1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_MORTA1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_IMORT.text[1]
en: May be targeted directly or assigned to a sensor turret or tower
pl_PL: Może strzelać samodzielnie lub z pomocą radaru lub wieży

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VF.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VF.text[3]
en: May be upgraded using factory modules
pl_PL: Może być ulepszona przez moduł fabryki

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Mechanic.name
en: Mechanic Cyborg
pl_PL: Mechanik

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYS_MCH.text[1]
en: Mechanic with repair ability
pl_PL: Mechanik z umiejętnością naprawy

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body05.name
en: Medium Body - Cobra
pl_PL: Średni kadłub - Kobra

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body06.name
en: Medium Body - Panther
pl_PL: Średni kadłub - Pantera

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body07.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body07.name
en: Medium Body - Retribution
pl_PL: Średni kadłub - Odwet

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body08.name
en: Medium Body - Scorpion
pl_PL: Średni kadłub - Skorpion

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[1]
en: Medium body increases armor and body points
pl_PL: Średni pancerz zwiększa pancerz i punkty zdrowia

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraMedCnHTrks.name
en: Medium Cannon Cobra Half Track
pl_PL: Kobra ze średnim działem na pół-gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Cobra-Hover-MC.name
en: Medium Cannon Cobra Hover
pl_PL: Kobra poduszkowiec z średnim działem

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraMedCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraMedCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.P0CobraMedCnTrks.name
en: Medium Cannon Cobra Tracks
pl_PL: Kobra ze średnim działem na gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN2MK1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CN2MK1.text[1]
en: Medium Cannon firing 76mm rounds
pl_PL: Średnie działo strzela pociskami 76mm

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower03.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower03.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower03.name
en: Medium Cannon Hardpoint
pl_PL: Umocnienie ze średnim działem

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Python-Hover-MC.name
en: Medium Cannon Python Hover
pl_PL: Pyton poduszkowiec ze średnim działem

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.PythonMedCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.PythonMedCanTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.PythonMedCnTrks.name
en: Medium Cannon Python Tracks
pl_PL: Pyton z lekkim działem na gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Scorp-Hover-MC.name
en: Medium Cannon Scorpion Hover
pl_PL: Skorpion poduszkowiec ze średnim działem

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Scorp-Trk-MC.name
en: Medium Cannon Scorpion Tracks
pl_PL: Skorpion ze średnim działem na gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperMedCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperMedCnTrks.name
en: Medium Cannon Viper Tracks
pl_PL: Żmija ze średnim działem na gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon2Mk1.name data/base/stats/weapons.json: $.Cannon2A-TMk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon2Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon2A-TMk1.name
en: Medium Cannon
pl_PL: Średnie działo

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B13.text[0]
en: Medium Super Heavy Body
pl_PL: Średni super-ciężki kadłub

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_EMP_MRL.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_EMP_MRL.text[1]
en: Mini-rocket armored strongpoint
pl_PL: Umocnienie uzbrojone w minirakiety

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraMRLHalftrack.name
en: Mini-Rocket Array Cobra Half-tracks
pl_PL: Kobra artyleria minirakiet na pół-gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraMRLTracks.name
en: Mini-Rocket Array Cobra Tracks
pl_PL: Kobra artyleria minirakiet na gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperMRLHalfTracks.name
en: Mini-Rocket Array Viper Half Track
pl_PL: Żmija artyleria minirakiet na gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperMRLWheels.name
en: Mini-Rocket Array Viper Wheels
pl_PL: Żmija z artylerią minirakiet na kołach

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket02-MRL.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-MRL.name
en: Mini-Rocket Array
pl_PL: Artyleria minirakiet

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraMRLHalftrack.name
en: Mini-Rocket Artillery Cobra Half-tracks
pl_PL: Kobra z artylerią minirakiet na pół-gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperMRLWheels.name
en: Mini-Rocket Artillery Viper Wheels
pl_PL: Żmija z artylerią minirakiet na kołach

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket02-MRL.name data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-MRL.name
en: Mini-Rocket Artillery
pl_PL: Artyleria minirakiet

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-MRL.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-MRL-pit.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-MRL.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-MRL-pit.name
en: Mini-Rocket Battery
pl_PL: Bateria minirakiet

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraPODHTracks.name
en: Mini-Rocket Cobra Half-Tracks
pl_PL: Kobra minirakiety na pół-gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraPODTracks.name
en: Mini-Rocket Cobra Tracks
pl_PL: Kobra minirakiety na gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Tower06.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower6.name
en: Mini-Rocket Guard Tower
pl_PL: Wieża strażnicza z minirakietami

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket05-MiniPod.name data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-Pod.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket05-MiniPod.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-Pod.name
en: Mini-Rocket Pod
pl_PL: Minirakiety

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Tower06.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower6.name
en: Mini-Rocket Tower
pl_PL: Wieża z minirakietami

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperPODHalfTracks.name
en: Mini-Rocket Viper Half Track
pl_PL: Żmija minirakiety na pół-gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperPODWheels.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperPODWheels.name
en: Mini-Rocket Viper Wheels
pl_PL: Żmija z minirakietami na kołach

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC2.text[2]
en: Missile accuracy +10%
pl_PL: Celność pocisków +25%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC2.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC2.text[1]
en: Missile actively seeks and homes on targets
pl_PL: Rakieta aktywnie namierza i podąża za celem

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_D1.text[2]
en: Missile damage +25%
pl_PL: Obrażenia zadawane przez pociski +25%

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Super-Missile.name data/mp/stats/structure.json: $.X-Super-Missile.name data/mp/stats/weapons.json: $.MissileSuper.name
en: Missile Fortress
pl_PL: Forteca rakietowa

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_ROF1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_SMS_ROF1.text[2]
en: Missile reload time -15%
pl_PL: Czas przeładowania pocisków -15%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_D1.text[0] ... + 7 refs
en: Missile Upgrade
pl_PL: Ulepszenie rakiet

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_ROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_ROF1.text[1]
en: Missiles detect and lock-on to targets while loading
pl_PL: Rakieta wykrywa i namierza cel podczas ładowania

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-MobileRepairTurret01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-MobileRepairTurret01.name
en: Mobile Repair Turret
pl_PL: Wieżyczka naprawiająca

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[1] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[1]
en: More armor and body points than Python
pl_PL: Więcej pancerza i punktów zdrowia niż Pyton

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B13.text[1]
en: More armor and body points than Vengeance
pl_PL: Więcej pancerza i punktów zdrowia niż Zemsta

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_AC1.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_M_AC2.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_M_AC3.text[2]
en: Mortar accuracy +10%
pl_PL: Celność moździerza +10%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF02.name
en: Mortar Autoloader Mk2
pl_PL: Autoładowanie moździeża Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF03.name
en: Mortar Autoloader Mk3
pl_PL: Autoładowanie moździeża Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF01.name
en: Mortar Autoloader
pl_PL: Autoładowanie moździeża

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraMortarHalfTrack.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraMortarHalfTrack.name
en: Mortar Cobra Half-tracks
pl_PL: Kobra z moździerzem na pół-gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_M_D1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_M_D4.text[2]
en: Mortar damage +25%
pl_PL: Obrażenia zadawane przez moździerz +25%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF04.name
en: Mortar Fast Loader
pl_PL: Szybkie ładowanie moździeża

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-MortarPit.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-MortarPit01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-MortarPit.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-MortarPit01.name
en: Mortar Pit
pl_PL: Stanowisko moździerza

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_ROF1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_M_ROF4.text[2]
en: Mortar reload time -10%
pl_PL: Czas przeładowania moździerza -10%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Acc01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Acc01.name
en: Mortar Targeting Computer
pl_PL: Komputer celowniczy moździerza

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar01Lt.name data/base/stats/weapons.json: $.Mortar1Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar01Lt.name data/mp/stats/weapons.json: $.Mortar1Mk1.name
en: Mortar
pl_PL: Moździerz

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.MG1-Tower.name
en: Mounted Machinegun
pl_PL: Zamontowany karabin maszynowy

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body14.name
en: Multi Turret Body - Dragon
pl_PL: Kadłub z wieloma wieżyczkami - Smok

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG4.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG4.text[1]
en: Multi-barrel, rapid-fire machinegun
pl_PL: Wielolufowy, obrotowy karabin maszynowy

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Nanolab.name
en: Nanolab
pl_PL: Laboratorium Nano

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_LASSAT.text[3]
en: Narrow area of effect
pl_PL: Wąski zasięg działania

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Retrib-Trk-Needle.name
en: Needle Gun Retribution Tracks
pl_PL: Odwet z wyrzutnią ostrz na gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Tiger-Trk-Needle.name
en: Needle Gun Tiger Tracks
pl_PL: Tygrys z wyrzutnią ostrz na gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-GuardTower-Rail1.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower-Rail1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-GuardTower-Rail1.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower-Rail1.name
en: Needle Gun Tower
pl_PL: Wieża z wyrzutnią ostrz

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Veng-Trk-Needle.name
en: Needle Gun Vengeance Tracks
pl_PL: Zemsta z wyrzutnią ostrz na gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RailGun01.name data/base/stats/weapons.json: $.RailGun1Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-RailGun01.name data/mp/stats/weapons.json: $.RailGun1Mk1.name
en: Needle Gun
pl_PL: Wyrzutnia ostrz

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-Rail1.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-Rail1-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Rail1-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.MP-Cyb-Needle-GRD.name
en: Needle Gunner Cyborg
pl_PL: Cyborg z wyrzutnią ostrz

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade08.name
en: Neural Synapse Research Brain Mk2
pl_PL: Mózg badawczy połączenia synaptycznego Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade09.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade09.name
en: Neural Synapse Research Brain Mk3
pl_PL: Mózg badawczy połączenia synaptycznego Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RU7.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade07.name data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RU7.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade07.name
en: Neural Synapse Research Brain
pl_PL: Mózg badawczy połączenia synaptycznego

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_LASSAT.text[0]
en: New Advanced Weapon Available
pl_PL: Nowa zaawansowana broń dostępna

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HART.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_MART.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HART.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_MART.text[0]
en: New Artillery Missile Turret Available
pl_PL: Nowe rakiety artyleryjskie dostępne

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RFU1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RFU1.text[1]
en: New automated repair techniques
pl_PL: Nowe techniki automatycznej naprawy

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_REPAI1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_CR1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY1.text[0] ... + 7 refs
en: New Base Structure Available
pl_PL: Nowa struktura bazy dostępna

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_CT1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_C_CT1.text[1]
en: New battlefield computer system
pl_PL: Nowy komputer pola bitwy

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW1.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW1.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW2.text[0]
en: New Construction Options Available
pl_PL: Nowe opcje konstrukcyjne dostępne

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_JP1.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_JP1.text[0]
en: New Cyborg Research Available
pl_PL: Nowe badania nad cyborgami dostępne

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_RC.text[0]
en: New Electronic Technology Discovered
pl_PL: Nowa technologia elektroniczna wynaleziona

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS2.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS1.text[0] ... + 2 refs
en: New Laser Weapon Available
pl_PL: Nowa broń laserowa dostępna

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_AT.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_BB.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_AT.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_BB.text[0]
en: New Missile Turret Available
pl_PL: Nowa wieżyczka rakietowa dostępna

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[0]
en: New Paradigm Heavy Body
pl_PL: Ciężki kadłub New Paradigm

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[0]
en: New Paradigm Light Body
pl_PL: Lekki kadłub New Paradigm

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[0]
en: New Paradigm Medium body
pl_PL: Średni kadłub New Paradigm

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V2.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V2.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V3.text[1]
en: New power efficient propulsion
pl_PL: Nowy wydajny napęd

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_POWU1.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_POWU2.text[1]
en: New Power Generation Technology
pl_PL: Nowa technologia wytwarzania energii

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_P_V1.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_P_V1.text[0]
en: New Propulsion Available for Design
pl_PL: Nowy napęd dostępny do projektu

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_HALFT1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TRACK1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_H1.text[0] ... + 5 refs
en: New Propulsion Available
pl_PL: Nowy napęd dostępny

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL3.text[0] ... + 3 refs
en: New Rail Gun Available
pl_PL: Nowy Railgun dostępny

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_REPAI1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_REPAI1.text[1]
en: New Repair Facility Repairs Damaged Units
pl_PL: Nowa stacja naprawcza naprawia uszkodzone jednostki

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ACYB.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ADEF.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ASTRUC.text[0] ... + 6 refs
en: New Repair Technology Discovered
pl_PL: Nowa technologia naprawcza wynaleziona

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_SL1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_C_SL1.text[3]
en: New research options available
pl_PL: Nowe opcje badań dostępne

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_MP1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_HvAT.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_IDF.text[0] ... + 9 refs
en: New Rocket Available
pl_PL: Nowa broń rakietowa dostępna

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HvSAM1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_LtSAM1.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HvSAM1.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_LtSAM1.text[0]
en: New SAM Turret Available
pl_PL: Nowa wieżyczka SAM dostęna

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_WST.text[0]
en: New System Available
pl_PL: Nowy system dostępny

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SUE1.text[0]
en: New Systems Sensor Available
pl_PL: Nowy czujnik systemów dostępny

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_UP.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_WS.text[0]
en: New Systems Structure Available
pl_PL: Nowa struktura specjalna dostępna

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSTW1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTW1.text[0] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_CBSTW1.text[0] ... + 6 refs
en: New Systems Tower Available
pl_PL: Nowa wieżyczka systemowa dostępna

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_CT1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_C_CT1.text[0] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[0]
en: New Systems Turret Available for Design
pl_PL: Nowa wieżyczka systemowa dostępna do projektowania

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SENSO1.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SENSO1.text[0]
en: New Systems Turret Available For Design
pl_PL: Nowa wieżyczka systemowa dostępna do projektu

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SUE1.text[1]
en: New Thermal Emissions detection
pl_PL: Wykrywanie emisji termicznych

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_BMB6.text[0]
en: New VTOL Missile Launcher
pl_PL: Nowa wyrzutnia pocisków dla VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.NEXUSCWall.name data/mp/stats/structure.json: $.NEXUSCWall.name
en: NEXUS CWall
pl_PL: Narożnik muru NEXUS

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[0]
en: NEXUS Heavy Body
pl_PL: Ciężki kadłub NEXUS

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU1.text[1]
en: NEXUS Intruder Program analyzed
pl_PL: Program NEXUS Intruder przeanalizowany

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Resistance.name
en: NEXUS Intruder Program
pl_PL: Program NEXUS Intruder

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[0]
en: NEXUS Light Body
pl_PL: Lekki kadłub NEXUS

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-SpyTower.name data/mp/stats/structure.json: $.Sys-SpyTower.name
en: Nexus Link Tower
pl_PL: Wieżyczka NEXUS Link

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-SpyTurret.name data/mp/stats/weapons.json: $.SpyTurret01.name
en: Nexus Link Turret
pl_PL: Wieżyczka NEXUS Link

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[0]
en: NEXUS Medium Body
pl_PL: Średni kadłub NEXUS

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.NX-ANTI-SATSite.name data/mp/stats/structure.json: $.NX-ANTI-SATSite.name
en: Nexus Missile Silo
pl_PL: Silos Rakiet Nexus

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Resistance-Upgrade02.name
en: NEXUS Resistance Circuits Mk2
pl_PL: Systemy obronne elektroniki Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Resistance-Upgrade03.name
en: NEXUS Resistance Circuits Mk3
pl_PL: Systemy obronne elektroniki Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Resistance-Upgrade01.name
en: NEXUS Resistance Circuits
pl_PL: Systemy obronne elektroniki

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.NEXUSWall.name data/mp/stats/structure.json: $.NEXUSWall.name
en: NEXUS Wall
pl_PL: Mur NEXUS

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/noplace.json: $.challenge.name
en: No Place To Hide
pl_PL: Brak miejsca do ukrycia

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0ResourceExtractor.name data/mp/stats/structure.json: $.A0ResourceExtractor.name
en: Oil Derrick
pl_PL: Platforma wydobywcza

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.OilDrum.name
en: Oil Drum
pl_PL: Beczka z ropą

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.OilResource.name
en: Oil Resource
pl_PL: Pole ropy

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC1.text[1]
en: On-board computer predicts target movement
pl_PL: Komputer pokładowy przewiduje ruch celu

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ACYB.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_AVEH.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ACYB.text[2] ... + 2 refs
en: On-board diagnostic and repair systems
pl_PL: Pokładowe systemy diagnostyczne i naprawcze

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_RC.text[2]
en: On-board resistance circuit systems
pl_PL: System odporności układów pokładowych

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_REPAI1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_REPAI1.text[3]
en: Or select the Repair Facility as a unit's target
pl_PL: Lub wybierz stację naprawczą jako cel jednostki

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[2] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_CBSTW1.text[2] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_CBSTW1.text[2]
en: Orders assigned indirect fire units to fire at the enemy batteries
pl_PL: Rozkazuje twojej artylerii atak na baterię wroga

note: TRANSLATORS: data/base/ruleset.json: $.name
en: Original Campaign
pl_PL: Oryginalna Kampania

note: TRANSLATORS: data/mp/ruleset.json: $.name
en: Original Skirmish
pl_PL: Oryginalna potyczka

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body6SUPP.name data/mp/stats/body.json: $.Body6SUPP.name
en: Panther
pl_PL: Pantera

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-RotMor.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-RotMor.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-RotMor.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-RotMor.name
en: Pepperpot Pit
pl_PL: Stanowisko moździerza Pepperpot

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.SK-Mantis-VTOL-PBB.name
en: Phosphor Bomb Bay Mantis VTOL
pl_PL: Modliszka luk bomb fosforowych VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb03.name
en: Phosphor Bomb Bay
pl_PL: Luk bomb fosforowych

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BabaPickUp.name data/mp/stats/templates.json: $.BabaPickUp.name
en: Pick-Up Truck
pl_PL: Ciężarówka Pick-Up

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade08.name
en: Plascrete Mk2
pl_PL: Plasbeton Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade09.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade09.name
en: Plascrete Mk3
pl_PL: Plasbeton Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade07.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade07.name
en: Plascrete
pl_PL: Plasbeton

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-PlasmaCannon.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-PlasmaCannon.name
en: Plasma Cannon Emplacement
pl_PL: Stanowisko działa plazmowego

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_PLASCAN.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_PLASCAN.text[1]
en: Plasma Cannon firing plasma
pl_PL: Działo plazmowe strzelające plazmą

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.WyvernPlasmaCTracks.name
en: Plasma Cannon Wyvern Tracks
pl_PL: Wywerna z działem plazmowym na gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-PlasmaCannon.name data/mp/stats/weapons.json: $.Laser4-PlasmaCannon.name
en: Plasma Cannon
pl_PL: Działo plazmowe

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb05.name
en: Plasmite Bomb
pl_PL: Bomba Plazmowa

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_PLFL.text[1]
en: Plasmite Flame-thrower
pl_PL: Plazmowy miotacz ognia

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-PlasmiteFlamer.name data/mp/stats/structure.json: $.Plasmite-flamer-bunker.name
en: Plasmite Flamer Bunker
pl_PL: Bunkier z miotaczem plazmowym

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Plasmite-Flamer.name data/mp/stats/weapons.json: $.PlasmiteFlamer.name
en: Plasmite Flamer
pl_PL: Plazmowy miotacz ognia

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.SK-Retre-VTOL-Plasmite.name
en: Plasmite Retribution VTOL
pl_PL: Odwet luk bomb plazmowych VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade11.name
en: Plasteel Mk2
pl_PL: Utwardzona stal Mk2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade12.name
en: Plasteel Mk3
pl_PL: Utwardzona stal Mk3

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade10.name
en: Plasteel
pl_PL: Utwardzona stal

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[3]
en: Power cost and production time similar to Cobra
pl_PL: Koszty i czasy produkcji podobne do Kobry

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[3]
en: Power cost and production time similar to Viper
pl_PL: Koszty i czasy produkcji podobne do Żmiji

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[3]
en: Power cost and production time the same as Python
pl_PL: Koszty i czasy produkcji takie same jak u Pytona

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0PowerGenerator.name data/mp/stats/structure.json: $.A0PowerGenerator.name
en: Power Generator
pl_PL: Generator

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_POWMD1.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_POWMD1.text[0]
en: Power Module Available
pl_PL: Moduł energetyczny dostępny

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-PowerModuleMk1.name data/base/stats/structure.json: $.A0PowMod1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-PowerModuleMk1.name data/mp/stats/structure.json: $.A0PowMod1.name
en: Power Module
pl_PL: Moduł energetyczny

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_POWU1.text[2]
en: Power output +25%
pl_PL: Produkcja energii +25%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_POWU2.text[2]
en: Power output +30%
pl_PL: Produkcja energii +30%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/messages.json: $.MSG2.text[0]
en: Power Research Completed
pl_PL: Badania nad energią zakończone

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_CANT.text[1]
en: Powerful Electronic magnetic pulse weapon
pl_PL: Potężna broń elektromagnetyczna

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY1.text[2]
en: Produces Cyborgs
pl_PL: Produkuje cyborgi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[0]
en: Project Medium Body
pl_PL: Średni kadłub Projektu

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_D1.text[1]
en: Propylene Oxide gel treated to burn at higher temperatures
pl_PL: Żel propylenowy spala się w wyższych temperaturach

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-PulseLas.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-PulseLaser.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-PulseLaser.name
en: Pulse Laser Emplacement
pl_PL: Stanowisko lasera pulsacyjnego

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-PulseLas.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-PulseLas.name
en: Pulse Laser Hardpoint
pl_PL: Umocnienie z laserem pulsacyjnym

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.LeopardHoverPulseLas.name
en: Pulse Laser Leopard Hover
pl_PL: Leopard z laserem pulsacyjnym poduszkowiec

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Mantis-Trk-Pulse.name
en: Pulse Laser Mantis Tracks
pl_PL: Modliszka z laserem pulsacyjnym na gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PantherHoverPulseLas.name
en: Pulse Laser Panther Hover
pl_PL: Pantera z laserem pulsacyjnym poduszkowiec

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PythonPulseTracks.name
en: Pulse Laser Python Tracks
pl_PL: Pyton z laserem pulsacyjnym na gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.TigerHoverPulseLas.name
en: Pulse Laser Tiger Hover
pl_PL: Tygrys z laserem pulsacyjnym poduszkowiec

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.TigerPulseTracks.name
en: Pulse Laser Tiger Tracks
pl_PL: Tygrys z laserem pulsacyjnym na gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-PulseLas.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower-BeamLas.name
en: Pulse Laser Tower
pl_PL: Wieża z laserem pulsacyjnym

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.WyvernPulseTracks.name
en: Pulse Laser Wyvern Tracks
pl_PL: Wiwern z laserem pulsacyjnym na gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Laser02.name data/base/stats/weapons.json: $.Laser2PULSEMk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Laser02.name data/mp/stats/weapons.json: $.Laser2PULSEMk1.name
en: Pulse Laser
pl_PL: Laser pulsacyjny

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0PythonHvyCnTrks.name
en: Python Heavy Cannon Tracks
pl_PL: Pyton z ciężkim działem na gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body11ABT.name data/mp/stats/body.json: $.Body11ABT.name
en: Python
pl_PL: Pyton

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_SMS_ROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_SMS_ROF1.text[1]
en: Racked missile dispensers allow for fast reloading
pl_PL: Ulepszony przedział rakietowy umożliwia szybkie przeładowanie

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.Sys-RadarDetector01.name
en: Radar Detector Tower
pl_PL: Wieża wykrywacza radaru

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-RadarDetector01.name data/mp/stats/sensor.json: $.RadarDetector.name
en: Radar Detector
pl_PL: Wykrywacz radaru

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_AC1.text[2]
en: Rail Gun accuracy +10%
pl_PL: Celność Railgun +10%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_D1.text[2]
en: Rail Gun damage +25%
pl_PL: Obrażenia zadawane przez Railgun +25%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Rail2.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Rail2.name
en: Rail Gun Emplacement
pl_PL: Stanowisko Railguna

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL2.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL2.text[1]
en: Rail gun firing armor-piercing darts
pl_PL: Railgun strzelający ostrzami przebijającymi pancerz

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-Rail2.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower-Rail2.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-Rail2.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-Rail2.name
en: Rail Gun Hardpoint
pl_PL: Umocnienie z Railgunem

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Mantis-Trk-Rail.name
en: Rail Gun Mantis Tracks
pl_PL: Modliszka z Railgunem na gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_ROF1.text[2]
en: Rail Gun reload time -15%
pl_PL: Czas przeładowania Railgun -15%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-ROF02.name
en: Rail Gun ROF Mk2
pl_PL: Szybkostrzelność Railguna Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-ROF03.name
en: Rail Gun ROF Mk3
pl_PL: Szybkostrzelność Railguna Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-ROF01.name
en: Rail Gun ROF
pl_PL: Szybkostrzelność Railguna

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.TigerHoverRailGun.name
en: Rail Gun Tiger Hover
pl_PL: Tygrys z railgunem poduszkowiec

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_AC1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_D1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_ROF1.text[0] ... + 3 refs
en: Rail Gun Upgrade
pl_PL: Ulepszony Railgun

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RailGun02.name data/base/stats/weapons.json: $.RailGun2Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-RailGun02.name data/mp/stats/weapons.json: $.RailGun2Mk1.name
en: Rail Gun
pl_PL: Railgun

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-Accuracy01.name
en: Rail Target Prediction Computer
pl_PL: Komputer Rail przewidujący cel

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-Rail2.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-Rail2.name
en: Railgun Emplacement
pl_PL: Stanowisko Railguna

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-ROF02.name
en: Rapid Fire Chaingun Upgrade
pl_PL: Szybkostrzelny Chaingun

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-ROF02.name
en: Rapid Fire Chaingun
pl_PL: Bardzo szybkostrzelny Chaingun

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL1.text[1]
en: Rapid fire rail gun firing needle darts
pl_PL: Szybkostrzelny Railgun strzela metalowymi ostrzami

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[2]
en: Rearming speed +30%
pl_PL: Szybkość przeładowywania +30%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU3.text[2] ... + 3 refs
en: Reduced chance of NEXUS take-over
pl_PL: Redukuje szanse przejęcia jednostki przez NEXUS

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VP.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VP.text[1]
en: Refuels, rearms and repairs VTOLs
pl_PL: Tankuje, dozbraja i naprawia jednostki VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials02.name
en: Reinforced Base Structure Materials Mk2
pl_PL: Wzmocnione materiały struktur bazy Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials03.name
en: Reinforced Base Structure Materials Mk3
pl_PL: Wzmocnione materiały struktur bazy Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_MAT1.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials01.name data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_MAT1.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Materials01.name
en: Reinforced Base Structure Materials
pl_PL: Wzmocnione materiały struktur bazy

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.P0CobraRepairTrks.name
en: Repair Cobra Tracks
pl_PL: Kobra naprawiająca na gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-RepairFacility.name data/base/stats/structure.json: $.A0RepairCentre3.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-RepairFacility.name data/mp/stats/structure.json: $.A0RepairCentre3.name
en: Repair Facility
pl_PL: Stacja naprawcza

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ScorpRepairTrk.name
en: Repair Scorpion Tracks
pl_PL: Skorpion naprawiający na gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RFU1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RFU4.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RFU7.text[2]
en: Repair Speed +100%
pl_PL: Szybkość napraw +100%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0CobraRepairTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.A-Rep-Cobra-Trk.name
en: Repair Turret Cobra Tracks
pl_PL: Kobra naprawiająca na gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Rep-Mantis-Trk.name
en: Repair Turret Mantis Tracks
pl_PL: Modliszka naprawiająca na gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperRepairHalftrack.name
en: Repair Turret Viper Half-track
pl_PL: Żmija naprawcza na pół-gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperRepairHalftrack.name
en: Repair Turret Viper Half-tracks
pl_PL: Żmija naprawcza na pół-gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperRepairWheels.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperRepairWheels.name
en: Repair Turret Viper Wheels
pl_PL: Żmija naprawcza na kołach

note: TRANSLATORS: data/base/stats/repair.json: $.LightRepair1.name data/mp/stats/repair.json: $.LightRepair1.name
en: Repair Turret
pl_PL: Wieżyczka naprawiająca

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG4.text[3] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG4.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_TWINAGHP.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_TWINAGUN.text[3]
en: Replaces all machineguns
pl_PL: Zastępuje wszystkie karabiny maszynowe

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_LS1.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_LS1.text[3]
en: Requires cyborg factory to produce
pl_PL: Wymaga fabryki cyborgów do produkcji

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYTRANS.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SUPERTRANS.text[3]
en: Requires heavy VTOL factory to produce
pl_PL: Wymaga fabryk ciężkich VTOL do produkcji

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_ENGIN1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_ENGIN2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ENGIN3.text[0] ... + 3 refs
en: Research Breakthrough Improves Construction Rates
pl_PL: Nowa technologia przyspieszająca budowę

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0ResearchFacility.name data/mp/stats/structure.json: $.A0ResearchFacility.name
en: Research Facility
pl_PL: Stacja badawcza

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY1.text[3]
en: Research makes additional Cyborgs available
pl_PL: Badanie udostępnia dodatkowe cyborgi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[0]
en: Research Module Available
pl_PL: Moduł badawczy dostępny

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[1]
en: Research module expands research facilities
pl_PL: Moduł badawczy powiększa stacje badawcze

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Module.name data/base/stats/structure.json: $.A0ResearchModule1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Module.name data/mp/stats/structure.json: $.A0ResearchModule1.name
en: Research Module
pl_PL: Moduł badawczy

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RU1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RU4.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RU7.text[2]
en: Research speed +30%
pl_PL: Szybkość badań +30%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[2]
en: Research speed +85%
pl_PL: Szybkość badań +85%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body3MBT.name data/mp/stats/body.json: $.Body3MBT.name
en: Retaliation
pl_PL: Odpłata

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body7ABT.name data/mp/stats/body.json: $.Body7ABT.name
en: Retribution
pl_PL: Odwet

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-IDFRocket.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-Rocket06-IDF.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-IDFRocket.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-Rocket06-IDF.name
en: Ripple Rocket Battery
pl_PL: Bateria rakiet kropelkowych

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket06-IDF.name data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-IDF.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket06-IDF.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-IDF.name
en: Ripple Rockets
pl_PL: Rakiety kropelkowe

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG_ROF3.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG_ROF3.text[1]
en: Robotic advances make new chaingun upgrade available
pl_PL: Ulepszona robotyka udostępnia nowy Chaingun

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade05.name
en: Robotic Factory Production Mk2
pl_PL: Robotyzacja produkcji fabryki Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade06.name
en: Robotic Factory Production Mk3
pl_PL: Robotyzacja produkcji fabryki Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade04.name
en: Robotic Factory Production
pl_PL: Robotyzacja produkcji fabryki

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_CN_ROF4.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWRF4.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_M_ROF4.text[1] ... + 3 refs
en: Robotic loading system feeds rounds into breech
pl_PL: Zrobotyzowany system przeładowywania ładuje pociski z tyłu lufy

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade04.name
en: Robotic Manufacturing
pl_PL: Robotyzacja produkcji fabryki

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade05.name
en: Robotic Repair Facility Upgrade Mk2
pl_PL: Zrobotyzowana stacja naprawcza Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade06.name
en: Robotic Repair Facility Upgrade Mk3
pl_PL: Zrobotyzowana stacja naprawcza Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade04.name
en: Robotic Repair Facility Upgrade
pl_PL: Zrobotyzowana stacja naprawcza

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade04.name
en: Robotic Repair Facility
pl_PL: Zrobotyzowana stacja naprawcza

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade05.name
en: Robotic VTOL Rearming Mk2
pl_PL:  Robotyzacja dozbrajania VTOL Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade06.name
en: Robotic VTOL Rearming Mk3
pl_PL: Robotyzacja dozbrajania VTOL Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade04.name data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade04.name
en: Robotic VTOL Rearming
pl_PL: Robotyzacja dozbrajania VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_AC1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_AC1.text[2] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_AC2.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_SRK_AC3.text[2]
en: Rocket accuracy +10%
pl_PL: Celność rakiet +10%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_IDF.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_IDF.text[1]
en: Rocket artillery; can be assigned to a sensor
pl_PL: Artyleria rakietowa; może być przypisana do radaru

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-ROF02.name
en: Rocket Autoloader Mk2
pl_PL: Autoładowanie rakiet Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-ROF03.name
en: Rocket Autoloader Mk3
pl_PL: Autoładowanie rakiet Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-ROF01.name
en: Rocket Autoloader
pl_PL: Autoładowanie rakiet

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BarbarianRKBuggy.name data/mp/stats/templates.json: $.BarbarianRKBuggy.name
en: Rocket Buggy
pl_PL: Buggy rakietowy

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_D1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_D1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_RK_D4.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_SRK_D4.text[2]
en: Rocket damage +25%
pl_PL: Obrażenia zadawane przez rakiety +25%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_SRK_AC3.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_SRK_AC3.text[1]
en: Rocket detects and locks on to engine emissions
pl_PL: Rakieta wykrywa i namierza emisję cieplną silników

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BabaRKJeep.name data/mp/stats/templates.json: $.BabaRKJeep.name
en: Rocket Jeep
pl_PL: Jeep rakietowy

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Accuracy02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Accuracy01.name
en: Rocket Laser Designator
pl_PL: Celownik laserowy rakiet

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_ROF1.text[2] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_ROF1.text[2]
en: Rocket reload time -15%
pl_PL: Czas przeładowania rakiet -15%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_AC2.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_AC2.text[1]
en: Rocket tracks the laser designator to the target
pl_PL: Rakieta śledzi cel używając celownika laserowego

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer03-Rot.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer03-Rot.name
en: Rotary Howitzer - Hellstorm
pl_PL: Obrotowa haubica - Hellstorm

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-RotMG.name data/mp/stats/structure.json: $.Pillbox-RotMG.name
en: Rotary MG Bunker
pl_PL: Bunkier z karabinem szturmowym

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar3.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar3.name
en: Rotary Mortar - Pepperpot
pl_PL: Obrotowy moździeż - Pepperpot

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.BarbTechRuin.name
en: Ruined Factory
pl_PL: Zniszczona fabryka

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_SAM1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_SAM1.text[1]
en: SAM site with Avenger missiles
pl_PL: Stanowisko rakiet ziemia-powietrze Mściciel

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_SAM2.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_SAM2.text[1]
en: SAM site with Vindicator missiles
pl_PL: Stanowisko rakiet ziemia-powietrze Obrońca

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaRocketPitAT.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaRocketPitAT.name
en: Scavenger AT-Rocket Pit
pl_PL: Stanowisko rakiet AT Śmieciarzy

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaBunker.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaBunker.name
en: Scavenger Bunker
pl_PL: Bunkier Śmieciarzy

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BabaCornerWall.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BabaCornerWall.name
en: Scavenger CornerWall
pl_PL: Narożnik ściany Śmieciarzy

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaFactory.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaFactory.name
en: Scavenger Factory
pl_PL: Fabryka Śmieciarzy

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaFlameTower.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaFlameTower.name
en: Scavenger Flame Tower
pl_PL: Wieża ogniowa Śmieciarzy

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaGunTower.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaGunTower.name
en: Scavenger Gun Tower
pl_PL: Wieża strażnicza Śmieciarzy

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaHorizontalWall.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaHorizontalWall.name
en: Scavenger Horizontal Wall
pl_PL: Pozioma ściana Śmieciarzy

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaPowerGenerator.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaPowerGenerator.name
en: Scavenger Power Generator
pl_PL: Generator Śmieciarzy

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaRocketPit.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaRocketPit.name
en: Scavenger Rocket Pit
pl_PL: Umocnienie rakietowe Śmieciarzy

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BaBaPeople.name data/mp/stats/templates.json: $.BaBaPeople.name
en: Scavenger
pl_PL: Śmieciarz

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BabaBusCan.name data/mp/stats/templates.json: $.BabaBusCan.name
en: School Bus
pl_PL: Autobus szkolny

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body8MBT.name data/mp/stats/body.json: $.Body8MBT.name
en: Scorpion
pl_PL: Skorpion

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-ATMiss.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-Atmiss-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Atmiss-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.MP-Cyb-ATmiss-GRD.name
en: Scourge Cyborg
pl_PL: Cyborg z rakietami Scourge

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Scourge-Mantis-H.name
en: Scourge Mantis Hover
pl_PL: Modliszka z rakietami Scourge poduszkowiec

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.MantisScourgeTracks.name
en: Scourge Mantis Tracks
pl_PL: Modliszka z rakietami Scourge na gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-A-Tmiss.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower-Atmiss.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-A-Tmiss.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-Atmiss.name
en: Scourge Missile Hardpoint
pl_PL: Umocnienie z rakietami Scourge

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-GuardTower-ATMiss.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower-ATMiss.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-GuardTower-ATMiss.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower-ATMiss.name
en: Scourge Missile Tower
pl_PL: Wieża z rakietami Scourge

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.WyvernScourgeTracks.name
en: Scourge Missile Wyvern Tracks
pl_PL: Wywerna z rakietami Scourge na gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile2A-T.name data/base/stats/weapons.json: $.Missile-A-T.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile2A-T.name data/mp/stats/weapons.json: $.Missile-A-T.name
en: Scourge Missile
pl_PL: Rakiety Scourge

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PythonScourgeTracks.name
en: Scourge Python Tracks
pl_PL: Pyton z rakietami Scourge na gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.SK-Retal-VTOL-Scourge.name
en: Scourge Retaliation VTOL
pl_PL: Odpłata z rakietami Scourge VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-SpyTurret.name data/base/stats/weapons.json: $.SpyTurret01.name
en: Scrambler Turret
pl_PL: Scrambler

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Accuracy02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Accuracy02.name
en: Search & Destroy Missiles
pl_PL: Rakiety Znajdź i Zniszcz

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTU1.text[3] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTU1.text[3]
en: Select new targets to continue the VTOL strikes
pl_PL: Zaznacz nowe cele aby kontynuować naloty

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_M_AC3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_M_AC3.text[1]
en: Self-guided rocket-powered shells
pl_PL: Samonaprowadzające pociski

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade09.name
en: Self-Replicating Manufacturing
pl_PL: Samoreplikująca produkcja fabryki

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraSensorHalftrack.name
en: Sensor Cobra Half-tracks
pl_PL: Kobra z radarem na pół-gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU3.text[2]
en: Sensor Range +10%
pl_PL: Zasięg radaru +10%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU2.text[2]
en: Sensor Range +15%
pl_PL: Zasięg radaru +15%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[2]
en: Sensor Range +25%
pl_PL: Zasięg radaru +25%

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraSensorHalftrack.name
en: Sensor Turret Cobra Half-tracks
pl_PL: Kobra z radarem na pół-gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperSensorWheels.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperSensorWheels.name
en: Sensor Turret Viper Wheels
pl_PL: Żmija wieżyczka radarowa na kołach

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Turret01.name data/base/stats/sensor.json: $.SensorTurret1Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Turret01.name data/mp/stats/sensor.json: $.SensorTurret1Mk1.name
en: Sensor Turret
pl_PL: Wieżyczka radarowa

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Upgrade02.name
en: Sensor Upgrade Mk2
pl_PL: Ulepszenie radaru Mk2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Upgrade03.name
en: Sensor Upgrade Mk3
pl_PL: Ulepszenie radaru Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Upgrade01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Upgrade01.name
en: Sensor Upgrade
pl_PL: Ulepszenie radaru

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU2.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU3.text[0]
en: Sensors Improved
pl_PL: Radary ulepszone

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MdArtMissile.name data/mp/stats/weapons.json: $.Missile-MdArt.name
en: Seraph Missile Array
pl_PL: Artyleria rakiet Serafin

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-MdArtMissile.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-MdART-pit.name
en: Seraph Missile Battery
pl_PL: Bateria rakiet Serafin

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_M_AC2.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_M_AC2.text[1]
en: Shells detect and home to thermal heat signatures
pl_PL: Pociski wykrywają i kierują się na emisję ciepła

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B13.text[2]
en: Slow moving Body
pl_PL: Powolny kadłub

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[2]
en: Slower than Python
pl_PL: Wolniejszy niż Pyton

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_H1.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_W1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_H1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_W1.text[2]
en: Speed: Fast
pl_PL: Prędkość: Duża

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_HALFT1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_HALFT1.text[2]
en: Speed: Medium
pl_PL: Prędkość: Średnia

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TRACK1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_TRACK1.text[2]
en: Speed: Slow
pl_PL: Prędkość: Niska

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_P_V1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_P_V1.text[2]
en: Speed: VTOL
pl_PL: Prędkość: VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Accuracy02.name
en: Stabilized Mini-Rockets Mk2
pl_PL: Stabilizowane minirakiety Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Accuracy01.name
en: Stabilized Mini-Rockets
pl_PL: Stabilizowane minirakiety

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Accuracy01.name
en: Stabilized Rockets
pl_PL: Stabilizowane rakiety

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ST1.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ST1.text[3]
en: Steals technology from enemies
pl_PL: Kradnie technologię wroga

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SPT.text[3]
en: Steals technology from structures and takes control of weapons
pl_PL: Kradnie technologie z struktur i przejmuje kontrolę nad uzbrojeniem

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TOWER4.text[1]
en: Steel tower with flamer
pl_PL: Stalowa wieża z miotaczem

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TOWER3.text[1]
en: Steel tower with heavy machinegun
pl_PL: Stalowa wieża z ciężkim karabinem

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TOWER1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_TOWER1.text[1]
en: Steel tower with machinegun
pl_PL: Stalowa wieża z karabinem maszynowym

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-AALaser.name data/mp/stats/weapons.json: $.AAGunLaser.name
en: Stormbringer AA Laser
pl_PL: Laser AA Strombringer

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-AA-Laser.name data/mp/stats/structure.json: $.P0-AASite-Laser.name
en: Stormbringer Emplacement
pl_PL: Stanowisko lasera Stormbringer

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTW1.text[3] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTW1.text[3]
en: Strike mission continues until enemy destroyed or they retreat
pl_PL: Kontynuuje atak dopóki wróg nie jest zniszczony lub nie ucieka

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_C_CT2.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_C_CT3.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_C_CT4.text[0]
en: Stronger Commander Turret Available for Design
pl_PL: Mocniejsza wieżyczka dowodzenia dostępna

note: TRANSLATORS: data/base/messages/messages.json: $.MSG1.text[0]
en: Structure Research Completed
pl_PL: Badania nad budynkiem zakończone

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Sunburst.name
en: Sunburst AA Rocket Array
pl_PL: Artyleria rakiet AA Sunburst

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Sunburst.name data/mp/stats/structure.json: $.P0-AASite-Sunburst.name
en: Sunburst AA Site
pl_PL: Stanowisko artylerii AA Sunburst

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SUPERTRANS.text[0]
en: Super Transport Available
pl_PL: Super transportowiec dostępny

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/body.json: $.SuperTransportBody.name
en: Super Transport Body
pl_PL: Kadłub Super Transportowca

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-SuperTransport.name data/mp/stats/templates.json: $.SuperTransport.name
en: Super Transport
pl_PL: Super Transportowiec

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade05.name
en: Supercrete Mk2
pl_PL: Superbeton Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade06.name
en: Supercrete Mk3
pl_PL: Superbeton Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade04.name
en: Supercrete
pl_PL: Superbeton

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET7.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET7.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET7.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET7.text[1]
en: Superdense composite alloys and energy-absorbing fibres
pl_PL: Utwardzone powłoki kompozytowe i fibry absorbujące

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals08.name
en: Superdense Composite Alloys Mk2
pl_PL: Utwardzone pokrywy kompozytowe Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals09.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals09.name
en: Superdense Composite Alloys Mk3
pl_PL: Utwardzone pokrywy kompozytowe Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals07.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals07.name
en: Superdense Composite Alloys
pl_PL: Utwardzone pokrywy kompozytowe

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage05.name
en: Superhot Flamer Gel Mk2
pl_PL: Supergorący żel do miotacza Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage06.name
en: Superhot Flamer Gel Mk3
pl_PL: Supergorący żel do miotacza Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage04.name
en: Superhot Flamer Gel
pl_PL: Supergorący żel do miotacza

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_LtSAM1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_LtSAM1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_MS_SAM1WT.text[1]
en: Surface-to-air missile
pl_PL: Rakieta ziemia-powietrze

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_SL1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_C_SL1.text[1]
en: Synaptic Link allows humans to interface directly with computers
pl_PL: Połączenie Synaptyczne pozwala połączyć człowieka z komputerem

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade02.name
en: Synaptic Link Data Analysis Mk2
pl_PL: Analiza danych połączenia synaptycznego Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade03.name
en: Synaptic Link Data Analysis Mk3
pl_PL: Analiza danych połączenia synaptycznego Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade01.name
en: Synaptic Link Data Analysis
pl_PL: Analiza danych połączenia synaptycznego

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RU1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RU1.text[1]
en: Synaptic link data analysis
pl_PL: Analiza danych połączenia synaptycznego

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ST1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ST1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SPT.text[1]
en: Synaptic Link Scrambler technology
pl_PL: Technologia sabotująca połączenia synaptycznego

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ACYB.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ADEF.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ASTRUC.text[1] ... + 7 refs
en: Synaptic Link technology breakthrough
pl_PL: Wynalazek technologii połączenia synaptycznego

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Comp-SynapticLink.name
en: Synaptic Link
pl_PL: Połączenie synaptyczne

note: TRANSLATORS: data/base/messages/messages.json: $.MSG5.text[0]
en: Systems Research Completed
pl_PL: Badania nad systemem zakończone

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-HvyA-Trocket.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-HvyATrocket.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HvyA-Trocket.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-HvyATrocket.name
en: Tank Killer Emplacement
pl_PL: Stanowisko rakiet Tank Killer

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-HvyA-Trocket.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower-HvATrocket.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-HvyA-Trocket.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-HvATrocket.name
en: Tank Killer Hardpoint
pl_PL: Umocnienie z rakietami Tank Killer

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.TK-Mantis-H.name
en: Tank Killer Mantis Hover
pl_PL: Modliszka poduszkowiec Tank Killer

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.MantisTKTracks.name
en: Tank Killer Mantis Tracks
pl_PL: Modliszka Tank Killer na gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0cam3PyHvyATTrk.name data/mp/stats/templates.json: $.P0cam3PyHvyATTrk.name data/mp/stats/templates.json: $.PythonTKTracks.name
en: Tank Killer Python Tracks
pl_PL: Pyton Tank Killer na gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket07-Tank-Killer.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket07-Tank-Killer.name
en: Tank Killer Rocket
pl_PL: Rakieta Tank Killer

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Veng-Trk-TK.name
en: Tank Killer Vengeance Tracks
pl_PL: Zemsta Tank Killer na gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-TankTrap01.name data/base/stats/structure.json: $.A0TankTrap.name data/base/stats/structure.json: $.TankTrapC.name ... + 3 refs
en: Tank Traps
pl_PL: Pułapki czołgowe

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Accuracy02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Accuracy02.name
en: Target Acquisition Artillery Shells Mk2
pl_PL: Pociski artylerii namierzające cel Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Accuracy01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Accuracy01.name
en: Target Acquisition Artillery Shells
pl_PL: Pociski artylerii namierzające cel

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Acc03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Acc03.name
en: Target Acquisition Mortar Shells
pl_PL: Pociski moździeżowe namierzające cel

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Accuracy03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Accuracy03.name
en: Target Prediction Artillery Shells
pl_PL: Pociski artylerii przewidujące cel

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-Accuracy01.name
en: Target Prediction Computer
pl_PL: Komputer przewidywania celów

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Accuracy01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Accuracy01.name
en: Target Prediction Missiles
pl_PL: Rakiety przewidujące cel

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_AC1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_AC1.text[1]
en: Targeting systems compensate for distance and weather conditions
pl_PL: System celowania bierze pod uwagę odległość i warunki pogodowe

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VP.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VP.text[3]
en: The VTOL returns to the selected pad for rearming
pl_PL: VTOL będzie wracał do zaznaczonej platformy na dozbrojenie

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_AH4.text[2]
en: Thermal Armor +35%
pl_PL: Pancerz termiczny +35%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_AH1.text[2]
en: Thermal armor +40%
pl_PL: Pancerz termiczny +40%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_AH4.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_AH7.text[2]
en: Thermal Armor +40%
pl_PL: Pancerz termiczny +40%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_CY_AH1.text[2]
en: Thermal Armor +45%
pl_PL: Pancerz termiczny +45%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat02.name
en: Thermal Armor Mk2
pl_PL: Pancerz termiczny Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat03.name
en: Thermal Armor Mk3
pl_PL: Pancerz termiczny Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat01.name
en: Thermal Armor
pl_PL: Pancerz termiczny

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Acc02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Acc02.name
en: Thermal Imaging Mortar Shells
pl_PL: Namierzanie termiczne pocisków moździeowych

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Accuracy03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Accuracy02.name
en: Thermal Imaging Rockets
pl_PL: Namierzanie termiczne rakiet

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb04.name
en: Thermite Bomb Bay
pl_PL: Luk bomb termitowych

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-ROF02.name
en: Thermopole Energizer Mk2
pl_PL: Akcelerator termopolowy Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-ROF03.name
en: Thermopole Energizer Mk3
pl_PL: Akcelerator termopolowy Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-ROF01.name
en: Thermopole Energizer
pl_PL: Akcelerator termopolowy

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body9REC.name data/mp/stats/body.json: $.Body9REC.name
en: Tiger
pl_PL: Tygrys

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW1.text[1]
en: Titanium-reinforced concrete
pl_PL: Beton wzmacniany tytanem

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Tracks.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Tracks.name
en: Tracked Propulsion
pl_PL: Napęd gąsienicowy

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_AC1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_AC1.text[1]
en: Tracks and directs in-flight rocket to target
pl_PL: Kieruje i prowadzi rakiety do celu w czasie lotu

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.tracked02.name
en: Tracks II
pl_PL: Gąsienice II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.tracked03.name
en: Tracks III
pl_PL: Gąsienice III

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.tracked01.name data/mp/stats/propulsion.json: $.tracked01.name
en: Tracks
pl_PL: Gąsienice

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.TransporterBody.name data/mp/stats/body.json: $.TransporterBody.name
en: Transport Body
pl_PL: Kadłub Transportowca

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.Transporter.name
en: Transport
pl_PL: Transportowiec

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraHoverTruck.name
en: Truck Cobra Hover
pl_PL: Kobra ciężarówka poduszkowiec

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.MantisHoverTruck.name
en: Truck Mantis Hover
pl_PL: Modliszka ciężarówka poduszkowiec

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ScorpHoverTruck.name
en: Truck Scorpion Hover
pl_PL: Skorpion ciężarówka poduszkowiec

note: TRANSLATORS: data/base/stats/construction.json: $.Spade1Mk1.name data/base/stats/templates.json: $.ConstructionDroid.name data/base/stats/templates.json: $.ConstructorDroid.name ... + 5 refs
en: Truck
pl_PL: Ciężarówka

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage06.name
en: Tungsten-Tipped MG Bullets Mk2
pl_PL: Wolframowe pociski karabinu Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage07.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage07.name
en: Tungsten-Tipped MG Bullets Mk3
pl_PL: Wolframowe pociski karabinu Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage05.name
en: Tungsten-Tipped MG Bullets
pl_PL: Wolframowe pociski karabinu

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine05.name
en: Turbo-Charged Engine Mk2
pl_PL: Turbo-doładowany silnik Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine06.name
en: Turbo-Charged Engine Mk3
pl_PL: Turbo-doładowany silnik Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MG2MK1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_MG2MK1.text[1]
en: Twin 7.62mm machineguns
pl_PL: Podwójny karabin maszynowy kaliber 7.62mm

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Cannon6.name data/mp/stats/structure.json: $.PillBox-Cannon6.name
en: Twin Assault Cannon Bunker
pl_PL: Bunkier z podwójnym działem szturmowym

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon6TwinAslt.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon6TwinAslt.name
en: Twin Assault Cannon
pl_PL: Podwójne działo szturmowe

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-TwinAGun.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-TwinAssaultGun.name
en: Twin Assault Gun Hardpoint
pl_PL: Umocnienie z podwójnym karabinem szturmowym

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG5.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG5TWINROTARY.name
en: Twin Assault Gun
pl_PL: Podwójny karabin szturmowy

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.PillBox2.name data/base/stats/weapons.json: $.MG2-Pillbox.name data/mp/stats/structure.json: $.PillBox2.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG2-Pillbox.name
en: Twin Machinegun Bunker
pl_PL: Bunkier z podwójnym karabinem

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Tower02.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower2.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower2.name
en: Twin Machinegun Guard Tower
pl_PL: Wieża strażnicza z podwójnym karabinem

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperMG02Halftrack.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperMG02Halftrack.name
en: Twin Machinegun Viper Half-tracks
pl_PL: Żmija podwójny karabin na pół-gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Viper-Trk-TMG.name
en: Twin Machinegun Viper Tracks
pl_PL: Żmija z z podwójnym karabinem na gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperMG02Wheels.name data/mp/stats/templates.json: $.A-Viper-Wheels-TMG.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperMG02Wheels.name
en: Twin Machinegun Viper Wheels
pl_PL: Żmija podwójny karabin na kołach

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG2Mk1.name data/base/stats/weapons.json: $.MG2Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG2Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG2Mk1.name
en: Twin Machinegun
pl_PL: Podwójny karabin maszynowy

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_AALAS.text[1]
en: Twin Medium Anti-Aircraft Laser
pl_PL: Podwójny średni laser przeciwlotniczy

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_TWINAGHP.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_TWINAGUN.text[1]
en: Twin Multi-barrel, rapid-fire machinegun
pl_PL: Podwójny, wielolufowy szybkostrzelny karabin

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/two-faced.json: $.challenge.name
en: Two-faced
pl_PL: W potrzasku

note: TRANSLATORS: data/base/messages/messages.json: $.MSG4.text[0]
en: Unit Research Completed
pl_PL: Badania nad jednostką zakończone

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_C_CT2.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_C_CT3.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_C_CT4.text[1]
en: Upgraded battlefield computer system
pl_PL: Ulepszony komputer pola bitwy

note: TRANSLATORS: data/base/stats/sensor.json: $.UplinkSensor.name data/mp/stats/sensor.json: $.UplinkSensor.name
en: Uplink Sensor
pl_PL: Sensor przekaźnikowy

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FM1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FM1.text[3]
en: Use a truck to add modules to a factory
pl_PL: Użyj ciężarówki aby dodać moduł do fabryki

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_POWMD1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_POWMD1.text[3]
en: Use a truck to add the module to a power generator
pl_PL: Użyj ciężarówki aby dodać moduł do generatora

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[3]
en: Use a truck to add the module to a research facility
pl_PL: Użyj ciężarówki aby dodać moduł do stacji badawczej

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_REPAI1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_REPAI1.text[2]
en: Use the Command Console to send units back for repair
pl_PL: Użyj Konsoli Dowodzenia aby wysłać jednostki do naprawy

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_CAN.text[1]
en: Uses advanced cannon technology
pl_PL: Używa zaawansowanej technologii działa

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_MD.text[1]
en: Uses advanced mass driver railgun technology
pl_PL: Używa zaawansowanej technologii Railgun

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_MSL.text[1]
en: Uses advanced missile gun technology
pl_PL: Używa zaawansowanej technologii pocisków

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_RKT.text[1]
en: Uses advanced rocket gun technology
pl_PL: Używa zaawansowanej technologii rakietowej

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_POWU2.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_POWU2.text[1]
en: Vapor Turbine boosts power output
pl_PL: Turbina oparowa zwiększa wydajość

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade03.name
en: Vapor Turbine Generator Mk2
pl_PL: Turbina parowa generatora Mk2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade03a.name
en: Vapor Turbine Generator Mk3
pl_PL: Turbina oparowa generatora Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade02.name
en: Vapor Turbine Generator
pl_PL: Turbina oparowa generatora

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_EN1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_EN4.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN10.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN7.text[2]
en: Vehicle speed +5%
pl_PL: Prędkość pojazdów +5%

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat08.name
en: Vehicle Superdense Thermal Armor Mk2
pl_PL: Utwardzony pancerz termiczny pojazdów Mk2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat09.name
en: Vehicle Superdense Thermal Armor Mk3
pl_PL: Utwardzony pancerz termiczny pojazdów Mk3

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat07.name
en: Vehicle Superdense Thermal Armor
pl_PL: Utwardzony pancerz termiczny pojazdów

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Veng-Trk-Guass.name
en: Vengeance Tracks Gauss Cannon
pl_PL: Zemsta działo Gaussa na gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Veng-Trk-Scourge.name
en: Vengeance Tracks Gauss Scourge
pl_PL: Zemsta Gauss Scourge na gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Veng-Trk-Rail.name
en: Vengeance Tracks Rail Gun
pl_PL: Zemsta Rail Gun na gąsienicach

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body10MBT.name data/mp/stats/body.json: $.Body10MBT.name
en: Vengeance
pl_PL: Zemsta

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_P_V1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_P_V1.text[1]
en: Vertical Take Off and Landing Propulsion
pl_PL: Napęd pionowego startu i lądowania

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B13.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B14.text[3]
en: Very expensive to produce
pl_PL: Bardzo drogi w produkcji

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[3]
en: Very high power costs and very slow to produce
pl_PL: Bardzo wysokie koszty i powolny w produkcji

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B14.text[2]
en: Very slow moving Body
pl_PL: Bardzo powolny kadłub

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_LASSAT.text[1]
en: Very slow recharge time
pl_PL: Bardzo powolne przeładowanie

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-SamHvy.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-SamHvy.name
en: Vindicator Hardpoint
pl_PL: Umocnienie z rakietami Obrońca

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-SamSite2.name data/base/stats/structure.json: $.P0-AASite-SAM2.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-SamSite2.name data/mp/stats/structure.json: $.P0-AASite-SAM2.name
en: Vindicator SAM Site
pl_PL: Stanowisko SAM Obrońca

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-HvSAM.name data/base/stats/weapons.json: $.Missile-HvySAM.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-HvSAM.name data/mp/stats/weapons.json: $.Missile-HvySAM.name
en: Vindicator SAM
pl_PL: Obrońca SAM

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body1REC.name data/mp/stats/body.json: $.Body1REC.name
en: Viper
pl_PL: Żmija

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Cannon5Vulcan-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon5Vulcan-VTOL.name
en: VTOL Assault Cannon
pl_PL: Działo szturmowe VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.MG4ROTARY-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG4ROTARY-VTOL.name
en: VTOL Assault Gun
pl_PL: Karabin szturmowy VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Bug-BB.name
en: VTOL Bunker Buster Bug VTOL
pl_PL: Robal Bunker Buster VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Scor-BB.name
en: VTOL Bunker Buster Scorpion VTOL
pl_PL: Skorpion Bunker Buster VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-BB.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-BB.name
en: VTOL Bunker Buster
pl_PL: Bunker Buster VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Cannon1-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon1-VTOL.name
en: VTOL Cannon
pl_PL: Działo VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/sensor.json: $.Sys-VTOLCBTower01.name data/mp/stats/sensor.json: $.Sys-VTOLCBTower01.name
en: VTOL CB Radar Tower
pl_PL: Wieża CB VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/sensor.json: $.Sys-VTOLCBTurret01.name data/mp/stats/sensor.json: $.Sys-VTOLCBTurret01.name
en: VTOL CB Radar Turret
pl_PL: Wieżyczka CB VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSTW1.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSTW1.text[1]
en: VTOL CB Tower detects enemy indirect fire batteries
pl_PL: Wieża CB VTOL wykrywa artylerię wroga

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-VTOLCBS-Tower01.name data/base/stats/structure.json: $.Sys-VTOL-CB-Tower01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-VTOLCBS-Tower01.name data/mp/stats/structure.json: $.Sys-VTOL-CB-Tower01.name
en: VTOL CB Tower
pl_PL: Wieża CB VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-VTOLCBS-Turret01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-VTOLCBS-Turret01.name
en: VTOL CB Turret
pl_PL: Wieżyczka CB VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Bug-ClusterBomb.name
en: VTOL Cluster Bomb Bay Bug VTOL
pl_PL: Robal luk bomb odłamkowych

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Scor-ClusterBomb.name
en: VTOL Cluster Bomb Bay Scorpion VTOL
pl_PL: Skorpion luk bomb odłamkowych VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.Bomb1-VTOL-LtHE.name
en: VTOL Cluster Bomb Bay
pl_PL: Luk bomb odłamkowych VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Bomb1-VTOL-LtHE.name
en: VTOL Cluster Bombs Bay
pl_PL: Luk bomb odłamkowych

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.Bomb6-VTOL-EMP.name
en: VTOL EMP Missile Launcher
pl_PL: VTOL wyrzutnia rakiet EMP

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VF.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VF.text[1]
en: VTOL factory enables VTOL production
pl_PL: Fabryka VTOL umożliwia na produkcję VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLFactory.name data/base/stats/structure.json: $.A0VTolFactory1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLFactory.name data/mp/stats/structure.json: $.A0VTolFactory1.name
en: VTOL Factory
pl_PL: Fabryka VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Laser3BEAM-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.Laser3BEAM-VTOL.name
en: VTOL Flashlight
pl_PL: Flashlight VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Bomb2-VTOL-HvHE.name data/mp/stats/weapons.json: $.Bomb2-VTOL-HvHE.name
en: VTOL Heap Bomb Bay
pl_PL: Luk bomb HEAP

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.HeavyLaser-VTOL.name
en: VTOL Heavy Laser
pl_PL: VTOL ciężki laser

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.MG3-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG3-VTOL.name
en: VTOL Heavy Machinegun
pl_PL: Ciężki karabin VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Bug-HPV.name
en: VTOL Hyper Velocity Cannon Bug VTOL
pl_PL: VTOL Robal działo HPV VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Mantis-HPV.name
en: VTOL Hyper Velocity Cannon Mantis VTOL
pl_PL: VTOL Modliszka działo HPV VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Scor-HPV.name
en: VTOL Hyper Velocity Cannon Scorpion VTOL
pl_PL: VTOL Skorpion działo HPV VOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Cannon4AUTO-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon4AUTO-VTOL.name
en: VTOL Hyper Velocity Cannon
pl_PL: Działo HPV VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Bug-Lancer.name
en: VTOL Lancer Bug VTOL
pl_PL: Robal Lancer VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Mantis-Lancer.name
en: VTOL Lancer Mantis VTOL
pl_PL: VTOL Modliszka Lancer VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Scor-Lancer.name
en: VTOL Lancer Scorpion VTOL
pl_PL: VTOL Skorpion Lancer VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-LtA-T.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-LtA-T.name
en: VTOL Lancer
pl_PL: Lancer VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.MG1-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG1-VTOL.name
en: VTOL Machinegun
pl_PL: Karabin VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-Pod.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-Pod.name
en: VTOL Mini-Rocket
pl_PL: Minirakiety VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.RailGun1-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.RailGun1-VTOL.name
en: VTOL Needle Gun
pl_PL: Wyrzutnia ostrz VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Bomb3-VTOL-LtINC.name data/mp/stats/weapons.json: $.Bomb3-VTOL-LtINC.name
en: VTOL Phosphor Bomb Bay
pl_PL: Luk bomb fosforowych

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.Bomb5-VTOL-Plasmite.name
en: VTOL Plasmite Bomb Bay
pl_PL: VTOL Luk bomb plazmowych

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-VTOL.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-VTOL.name
en: VTOL Propulsion
pl_PL: Napęd VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Laser2PULSE-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.Laser2PULSE-VTOL.name
en: VTOL Pulse Laser
pl_PL: Laser pulsacyjny VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/sensor.json: $.Sys-VTOLRadarTower01.name data/base/stats/structure.json: $.Sys-VTOL-RadarTower01.name data/mp/stats/sensor.json: $.Sys-VTOLRadarTower01.name
en: VTOL Radar Tower
pl_PL: Wieża radarowa VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.RailGun2-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.RailGun2-VTOL.name
en: VTOL Rail Gun
pl_PL: Railgun VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad.name data/base/stats/structure.json: $.A0VtolPad.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad.name data/mp/stats/structure.json: $.A0VtolPad.name
en: VTOL Rearming Pad
pl_PL: Platforma dozbrajania VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VF.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VF.text[2]
en: VTOL rearming pads required to keep VTOLs flying
pl_PL: Platformy dozbrajania wymagane aby jednostki VTOL dalej latały

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Missile-VTOL-AT.name data/mp/stats/weapons.json: $.Missile-VTOL-AT.name
en: VTOL Scourge Missile
pl_PL: Rakiety Scourge VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTW1.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTW1.text[1]
en: VTOL Strike Tower detects approaching enemies
pl_PL: Wieża uderzeniowa VTOL wykrywa zbliżającego się wroga

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-VTOLStrike-Tower01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-VTOLStrike-Tower01.name data/mp/stats/structure.json: $.Sys-VTOL-RadarTower01.name
en: VTOL Strike Tower
pl_PL: Wieża uderzeniowa VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTU1.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTU1.text[1]
en: VTOL Strike turret used to spot targets
pl_PL: Wieżyczka uderzeniowa VTOL jest używana do rozpoznawania celów

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-VTOLStrike-Turret01.name data/base/stats/sensor.json: $.Sys-VstrikeTurret01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-VTOLStrike-Turret01.name data/mp/stats/sensor.json: $.Sys-VstrikeTurret01.name
en: VTOL Strike Turret
pl_PL: Wieżyczka uderzeniowa VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-Sunburst.name
en: VTOL Sunburst AA
pl_PL: Sunburst AA VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-HvyA-T.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-HvyA-T.name
en: VTOL Tank Killer
pl_PL: Tank Killer VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Bomb4-VTOL-HvyINC.name data/mp/stats/weapons.json: $.Bomb4-VTOL-HvyINC.name
en: VTOL Thermite Bomb Bay
pl_PL: Luk bomb termitowych

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.MG2-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG2-VTOL.name
en: VTOL Twin Machinegun
pl_PL: Podwójny karabin VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Wall.name
en: Wall
pl_PL: Mur

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.WallCorner.name
en: Wallcorner
pl_PL: Róg muru

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.BarbWarehouse1.name
en: Warehouse
pl_PL: Magazyn

note: TRANSLATORS: data/base/messages/messages.json: $.MSG6.text[0]
en: Weapon Research Completed
pl_PL: Badania nad bronią zakończone

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_W1.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Wheels.name data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_W1.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Wheels.name
en: Wheeled Propulsion
pl_PL: Napęd kołowy

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.wheeled02.name
en: Wheels II
pl_PL: Koła II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.wheeled03.name
en: Wheels III
pl_PL: Koła III

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.wheeled01.name data/mp/stats/propulsion.json: $.wheeled01.name
en: Wheels
pl_PL: Koła

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-AASite-QuadRotMg.name data/base/stats/structure.json: $.AASite-QuadRotMg.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-AASite-QuadRotMg.name data/mp/stats/structure.json: $.AASite-QuadRotMg.name
en: Whirlwind AA Site
pl_PL: Stanowisko działka AA Whirlwind

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun04.name data/base/stats/weapons.json: $.QuadRotAAGun.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun04.name data/mp/stats/weapons.json: $.QuadRotAAGun.name
en: Whirlwind AA Turret
pl_PL: Działko AA Whirlwind

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-QuadRotAA.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-QuadRotAAGun.name
en: Whirlwind Hardpoint
pl_PL: Umocnienie z działkiem Whirlwind

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-WSTower.name data/mp/stats/structure.json: $.Sys-SensoTowerWS.name
en: Wide Spectrum Sensor Tower
pl_PL: Wieża z radarem dużego zasięgu

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-WS.name data/mp/stats/sensor.json: $.Sensor-WideSpec.name
en: Wide Spectrum Sensor
pl_PL: Radar dużego zasięgu

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.WreckedDroidHub.name
en: Wreck
pl_PL: Wrak

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.WreckedBridge.name
en: Wrecked Bridge
pl_PL: Zniszczony most

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.WreckedTankerV.name
en: Wrecked Tanker
pl_PL: Wrak cysterny

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.WreckedVertCampVan.name
en: Wrecked Van
pl_PL: Wrak Vana

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.WreckedSuzukiJeep.name
en: Wrecked Vehicle
pl_PL: Wrak pojazdu

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/body.json: $.Body13SUP.name
en: Wyvern
pl_PL: Wywerna

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[6] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[6] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[6] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[6]
en: Elite
pl_PL: Elita

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[1] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[1] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[1] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[1]
en: Green
pl_PL: Zielony

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[8] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[8] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[8] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[8]
en: Hero
pl_PL: Heros

en: Warzone 2100 Map / Mod File
pl_PL: Plik mapy / modyfikacji Warzone 2100

en: Warzone 2100 Campaign Mod File
pl_PL: Plik modyfikacji kampanii Warzone 2100

en: Warzone 2100 Multiplayer Mod File
pl_PL: Plik modyfikacji gry wieloosobowej Warzone 2100

en: Warzone 2100 Global Mod File
pl_PL: Plik globalnej modyfikacji Warzone 2100

en: Warzone 2100 Music Mod File
pl_PL: Plik modyfikacji muzyki Warzone 2100

en: Postnuclear realtime strategy
pl_PL: Post nuklearna strategia czasu rzeczywistego

en: Strategy Game
pl_PL: Gra strategiczna

en: %s wants to enable debug mode. Enabled: %s, Disabled: %s.
pl_PL: %s chce włączyć tryb odpluskwiania. Włączony: %s, Wyłączony: %s.

en: %s wants to disable debug mode. Enabled: %s, Disabled: %s.
pl_PL: %s chce wyłączyć tryb odpluskwiania. Włączony: %s, Wyłączony: %s.

en: Debug mode now enabled!
pl_PL: Tryb odpluskwiania został włączony!

en: Debug mode now disabled!
pl_PL: Tryb odpluskwiania został wyłączony!

en: Set configuration directory
pl_PL: Ustaw katalog z konfiguracją

en: configuration directory
pl_PL: katalog z konfiguracją

en: Add data directory
pl_PL: Dodaj katalog danych

en: data directory
pl_PL: katalog danych

en: Show debug for given level
pl_PL: Pokaż odpluskwianie dla danego poziomu

en: debug level
pl_PL: poziom odpluskwiania

en: Log debug output to file
pl_PL: Loguj odpluskwianie do pliku

en: file
pl_PL: plik

en: Flush all debug output written to stderr
pl_PL: Wyślij dane odpluskwiania do stderr

en: Play in fullscreen mode
pl_PL: Graj na pełnym ekranie

en: Load a specific game mode
pl_PL: Załaduj określony tryb gry

en: level name
pl_PL: nazwa poziomu

en: Enable a global mod
pl_PL: Włącz mod globalny

en: Enable a campaign only mod
pl_PL: Włącz mod do kampanii

en: Enable a multiplay only mod
pl_PL: Włącz mod do multi

en: Disable asserts
pl_PL: Wyłącz asercje

en: Causes a crash to test the crash handler
pl_PL: Powoduje awarię w celu sprawdzenia obsługi awarii

en: Load a saved skirmish game
pl_PL: Wczytaj zapisany pojedynek

en: savegame
pl_PL: zapisana gra

en: Load a saved campaign game
pl_PL: Wczytaj zapisaną kampanię

en: Play in windowed mode
pl_PL: Graj w oknie

en: Show version information and exit
pl_PL: Wyświetl informację o wersji i wyjdź

en: Set the resolution to use
pl_PL: Ustaw rozdzielczość

en: WIDTHxHEIGHT
pl_PL: SZEROKOŚĆxWYSOKOŚĆ

en: Enable shadows
pl_PL: Włącz cienie

en: Disable shadows
pl_PL: Wyłącz cienie

en: Enable sound
pl_PL: Włącz dźwięk

en: Disable sound
pl_PL: Wyłącz dźwięk

en: Connect directly to IP/hostname
pl_PL: Podłącz bezpośrednio do adresu IP/hosta

en: Go directly to host screen
pl_PL: Przejdź bezpośrednio do ekranu hosta

en: Enable texture compression
pl_PL: Włącz kompresję tekstur

en: Disable texture compression
pl_PL: Wyłącz kompresję tekstur

en: Run games automatically for testing
pl_PL: Uruchom grę automatycznie do testowania

en: Headless mode (only supported when also specifying --autogame, --autohost, --skirmish)
pl_PL: Tryb serwera (uruchamiany wyłącznie z parametrami --autogame, --autohost, --skirmish)

en: Immediately save game and quit
pl_PL: Natychmiast zapisz grę i wyjdź

en: save name
pl_PL: zapisz grę

en: Start skirmish game with given settings file
pl_PL: Rozpocznij potyczkę z wybranym plikiem ustawień

en: Continue the last saved game
pl_PL: Kontynuuj ostatnio zapisaną grę

en: Set game server port
pl_PL: Ustaw port serwera gry

en: Commander needs a higher level to command more units
pl_PL: Dowódca potrzebuje więcej doświadczenia aby dowodzić większą liczbą jednostek

en: My Game
pl_PL: Moja gra

en: New Vehicle
pl_PL: Nowy pojazd

en: Vehicle Body
pl_PL: Kadłub pojazdu

en: Vehicle Propulsion
pl_PL: Napęd pojazdu

en: Vehicle Turret
pl_PL: Wieżyczka pojazdu

en: Delete Design
pl_PL: Usuń projekt

en: Store Template
pl_PL: Zapisz szablon

en: Kinetic Armour
pl_PL: Pancerz kinetyczny

en: Thermal Armour
pl_PL: Pancerz termiczny

en: Engine Output
pl_PL: Moc silnika

en: Weight
pl_PL: Waga

en: Total Power Required
pl_PL: Łączna wymagana energia

en: Total Body Points
pl_PL: Łączne punkty zdrowia

en: Power Usage
pl_PL: Zużycie energii

en: Sensor Range
pl_PL: Zasięg radaru

en: ECM Power
pl_PL: Moc ECM

en: Build Points
pl_PL: Prędkość budowania

en: Range
pl_PL: Zasięg

en: Damage
pl_PL: Obrażenia

en: Rate-of-Fire
pl_PL: Szybkostrzelność

en: Air Speed
pl_PL: Prędkość w powietrzu

en: Road Speed
pl_PL: Prędkość na drogach

en: Off-Road Speed
pl_PL: Prędkość na bezdrożach

en: Water Speed
pl_PL: Prędkość na wodzie

en: Weapons
pl_PL: Bronie

en: Systems
pl_PL: Systemy

en: Cannot Build. Oil Resource Burning.
pl_PL: Nie można budować. Płonie ropa.

en: %s - Allied - Hitpoints %d/%d - Experience %d, %s
pl_PL: %s - Sojusznik - Punktów obrażeń %d/%d - Doświadczenie %d, %s

en: Player left
pl_PL: Gracz opuścił grę

en: Player dropped
pl_PL: Gracz odrzucony

en: Waiting for other players
pl_PL: Oczekiwanie na graczy

en: Out of sync
pl_PL: Brak synchronizacji

note: TRANSLATORS:	Refers to the loss of a single unit, known by its name
en: %s Lost!
pl_PL: Jednostka %s utracona!

en: Structure Restored
pl_PL: Struktura odbudowana

en: %u unit selected | %u units selected
pl_PL[0]: %u zaznaczona jednostka
pl_PL[1]: %u zaznaczone jednostki
pl_PL[2]: %u zaznaczonych jednostek
pl_PL[3]: %u zaznaczonych jednostek

en: Group %u selected - %u Unit | Group %u selected - %u Units
pl_PL[0]: Wybrana grupa %u - %u jednostka
pl_PL[1]: Wybrana grupa %u - %u jednostki
pl_PL[2]: Wybrana grupa %u - %u jednostek
pl_PL[3]: Wybrana grupa %u - %u jednostek

en: %u unit assigned to Group %u | %u units assigned to Group %u
pl_PL[0]: %u jednostka przypisana do Grupy %u
pl_PL[1]: %u jednostki przypisane do Grupy %u
pl_PL[2]: %u jednostek przypisano do Grupy %u
pl_PL[3]: %u jednostek przypisano do Grupy %u

en: Centered on Group %u - %u Unit | Centered on Group %u - %u Units
pl_PL[0]: Wyśrodkowano na grupie %u - %u jednostka
pl_PL[1]: Wyśrodkowano na grupie %u - %u jednostki
pl_PL[2]: Wyśrodkowano na grupie %u - %u jednostek
pl_PL[3]: Wyśrodkowano na grupie %u - %u jednostek

en: Aligning with Group %u - %u Unit | Aligning with Group %u - %u Units
pl_PL[0]: Wyrównanie z grupą %u - %u jednostka
pl_PL[1]: Wyrównanie z grupą %u - %u jednostki
pl_PL[2]: Wyrównanie z grupą %u - %u jednostek
pl_PL[3]: Wyrównanie z grupą %u - %u jednostek

en: Unit transfer failed -- unit limits exceeded
pl_PL: Transport jednostki nie powiódł się – przekroczony limit jednostek

note: TRANSLATORS: "Normal" Faction
en: Normal
pl_PL: Normalny

en: Single Player
pl_PL: Gra jednoosobowa

en: Multi Player
pl_PL: Gra wieloosobowa

en: Tutorial
pl_PL: Szkolenie

en: Options
pl_PL: Opcje

en: View Intro
pl_PL: Zobacz intro

en: Videos are missing, download them from http://wz2100.net
pl_PL: Brakuje plików wideo, pobierz je ze strony http://wz2100.net

en: Continue Last Save
pl_PL: Wczytaj ostatni zapis

en: No last save available
pl_PL: Brak ostatniego zapisu

en: Quit Game
pl_PL: Wyjdź z gry

en: MAIN MENU
pl_PL: MENU GŁÓWNE

en: Official site: http://wz2100.net/
pl_PL: Oficjalna strona: http://wz2100.net/

en: Come visit the forums and all Warzone 2100 news! Click this link.
pl_PL: Przejrzyj fora i wszystkie newsy o Warzone 2100! Kliknij ten link.

en: Donate: http://donations.wz2100.net/
pl_PL: Dotacja: http://donations.wz2100.net/

en: Chat with players on Discord or IRC
pl_PL: Czat z graczami na Discordzie lub IRC

en: Connect to Discord or Freenode through webchat by clicking this link.
pl_PL: Połącz się z Discordem lub Freenode, klikając ten link.

en: Check for a newer version
pl_PL: Sprawdź czy jest nowa wersja

en: Fast Play
pl_PL: Szybka rozgrywka

en: TUTORIALS
pl_PL: SZKOLENIA

[ctx: menu]
note: TRANSLATORS: "Return", in this context, means "return to previous screen/menu"
en: Return
pl_PL: Powrót

en: New Campaign
pl_PL: Nowa kampania

en: Start Skirmish Game
pl_PL: Rozpocznij potyczkę

en: Challenges
pl_PL: Wyzwania

en: Load Campaign Game
pl_PL: Załaduj stan kampanii

en: Load Skirmish Game
pl_PL: Załaduj stan potyczki

en: SINGLE PLAYER
pl_PL: JEDEN GRACZ

en: Campaign videos are missing! Get them from http://wz2100.net
pl_PL: Materiały wideo kampanii są niedostępne! Pobierz je z http://wz2100.net

en: CAMPAIGNS
pl_PL: KAMPANIE

en: Load Campaign Saved Game
pl_PL: Załaduj zapisany stan kampanii

en: Load Skirmish Saved Game
pl_PL: Załaduj zapisany stan potyczki

en: MULTI PLAYER
pl_PL: WIELU GRACZY

en: Host Game
pl_PL: Utwórz grę

en: Join Game
pl_PL: Dołącz do gry

en: Game Options
pl_PL: Ustawienia gry

en: Graphics Options
pl_PL: Opcje grafiki

en: Video Options
pl_PL: Ustawienia obrazu

en: Audio / Zoom Options
pl_PL: Opcje dźwięku / powiększania

en: Mouse Options
pl_PL: Ustawienia myszki

en: Key Mappings
pl_PL: Skróty klawiszowe

en: Music Manager
pl_PL: Menedżer muzyki

en: OPTIONS
pl_PL: OPCJE

en: Open Configuration Directory
pl_PL: Otwórz katalog konfiguracyjny

en: Failed to open configuration directory in system default file browser.
pl_PL: Nie udało się otworzyć katalogu konfiguracyjnego w domyślnej przeglądarce plików.

en: Configuration directory is reported as:
pl_PL: Obecny katalog konfiguracyjny to:

en: If running inside a container / isolated environment, this may differ from the actual path on disk.
pl_PL: W przypadku gry uruchomionej wewnątrz piaskownicy / izolowanego środowiska, może się to różnić od rzeczywistej ścieżki na dysku.

en: Please see the documentation for more information on how to locate it manually.
pl_PL: Proszę zapoznać się z dokumentacją, aby uzyskać więcej informacji o tym, jak ręcznie zlokalizować ścieżkę.

en: Failed to open configuration directory
pl_PL: Nie udało się otworzyć katalogu konfiguracyjnego

en: Fullscreen
pl_PL: Pełny ekran

en: Unsupported
pl_PL: Nieobsługiwane

en: Off
pl_PL: Wyłącz

en: Black
pl_PL: Czarny

en: On
pl_PL: Włącz

en: Rotating
pl_PL: Obracający się

en: Fixed
pl_PL: Nieruchomy

en: * Takes effect on game restart
pl_PL: * Wymaga restartu gry

en: Shadows
pl_PL: Cienie

en: Fog
pl_PL: Mgła

en: Video Playback
pl_PL: Odtwarzanie filmów

en: Scanlines
pl_PL: Linie skanowania

en: Screen Shake
pl_PL: Wstrząśnięcia ekranem

en: GRAPHICS OPTIONS
pl_PL: USTAWIENIA GRAFIKI

en: Disabled
pl_PL: Wyłączone

en: Enabled
pl_PL: Włączone

en: Voice Volume
pl_PL: Głośność mowy

en: FX Volume
pl_PL: Głośność efektów

en: Music Volume
pl_PL: Głośność muzyki

en: Subtitles
pl_PL: Napisy

en: HRTF is not supported on your device / system / OpenAL library
pl_PL: HRTF nie jest obsługiwane na Twoim urządzeniu, systemie lub bibliotece OpenAL

en: Map Zoom
pl_PL: Powiększenie mapy

note: TRANSLATORS: "AUDIO" options determine the volume of game sounds. "OPTIONS" means "SETTINGS". To break this message into two lines, you can use the delimiter "\n", e.g. "AUDIO / ZOOM\nOPTIONS" would show "OPTIONS" in a second line.
en: AUDIO / ZOOM OPTIONS
pl_PL: OPCJE DŹWIĘKU / POWIĘKSZANIA

en: In Desktop Fullscreen mode, the resolution matches that of your desktop 
    (or what the window manager allows).
pl_PL: W trybie pełnoekranowym rozdzielczość dopasowuje się do rozdzielczości Twojego pulpitu 
    (lub do tego, na co pozwala systemowy menedżer okien).

en: Windowed
pl_PL: W oknie

en: Texture size
pl_PL: Rozmiar tekstury

en: Vertical sync
pl_PL: Synchron. pionowa

en: VIDEO OPTIONS
pl_PL: USTAWIENIA WIDEO

en: Middle Mouse
pl_PL: Środkowy przycisk

en: Right Mouse
pl_PL: Prawy przycisk

en: Reverse Rotation
pl_PL: Odwróć rotację

en: Trap Cursor
pl_PL: Złap kursor

en: Switch Mouse Buttons
pl_PL: Odwróć przyciski

en: Rotate Screen
pl_PL: Obracanie ekranu

en: MOUSE OPTIONS
pl_PL: USTAWIENIA MYSZKI

en: Easy
pl_PL: Łatwy

en: Hard
pl_PL: Trudny

en: Insane
pl_PL: Szalony

en: GAME OPTIONS
pl_PL: USTAWIENIA GRY

en: Language
pl_PL: Język

en: Unit Colour:
pl_PL: Kolor jednostek:

en: Skirmish/Multiplayer
pl_PL: Potyczka/Gra wieloosobowa

en: Increase Game Display Scale?
pl_PL: Zwiększyć skalę wyświetlania?

en: With your current resolution & display scale settings, the game's user interface may appear small, and the game perspective may appear distorted.
pl_PL: Z aktualną rozdzielczością i ustawieniami skali wyświetlania, interfejs gry może być mały, a perspektywa gry może być zniekształcona.

en: You can fix this by increasing the game's Display Scale setting.
pl_PL: Możesz to naprawić poprzez zmianę skali wyświetlania gry.

en: Would you like to increase the game's Display Scale to: %u%%?
pl_PL: Czy chcesz zwiększyć skalę wyświetlania gry do %u%%?

en: Increase Display Scale
pl_PL: Zwiększ skalę wyświetlania

en: Display Scale Increased to: %u%%
pl_PL: Skala wyświetlania zwiększona do: %u%%

en: You can adjust the Display Scale at any time in the Video Options menu.
pl_PL: Możesz dostosować skalę wyświetlania w dowolnym momencie w menu w ustawieniach obrazu.

en: GAME SAVED:
pl_PL: GRA ZAPISANA:

en: Player %u is cheating (debug menu) him/herself a new structure: %s.
pl_PL: Gracz %u oszukuje (menu odpluskwiania) by zdobyć nową strukturę: %s.

en: Player %u is cheating (debug menu) him/herself a new feature: %s.
pl_PL: Gracz %u oszukuje (menu odpluskwiania) by zdobyć nowy obiekt: %s.

en: Player %u is cheating (debug menu) him/herself a new droid: %s.
pl_PL: Gracz %u oszukuje (menu odpluskwiania) by zdobyć nową jednostkę: %s.

en: Player %u is cheating (debug menu) him/herself a new droid.
pl_PL: Gracz %u oszukuje (menu odpluskwiania) by zdobyć nową jednostkę.

en: Hiding Obsolete Tech
pl_PL: Ukrywanie przestarzałej technologii

en: Showing Obsolete Tech
pl_PL: Wyświetlanie przestarzałej technologii

en: Build Progress
pl_PL: Postępy budowania

en: Showing All Tech
    Right-click to add to Favorites
pl_PL: Wyświetlanie wszystkich technologii
    Kliknij prawym przyciskiem myszy, aby dodać do ulubionych

en: Showing Only Favorite Tech
    Right-click to remove from Favorites
pl_PL: Pokazywanie tylko ulubionych technologii
    Kliknij prawym przyciskiem myszy, aby usunąć z Ulubionych

en: Construction Progress
pl_PL: Postępy konstruowania

en: Factory Delivery Point
pl_PL: Punkt dostaw fabryki

en: Loop Production
pl_PL: Cykl produkcji

en: Progress Bar
pl_PL: Pasek postępu

en: Team
pl_PL: Drużyna

en: Research Progress
pl_PL: Postępy badania

en: Ally progress
pl_PL: Postępy sojuszników

en: Resume Game
pl_PL: Kontynuuj grę

en: WARNING: You're the host. If you quit, the game ends for everyone!
pl_PL: OSTRZEŻENIE: jesteś hostem. Gdy wyjdziesz, gra zostaje zakończona dla wszystkich!

en: Tactical UI (Target Origin Icon): Show
pl_PL: UI taktyczne (ikona pochodzenia celu): Pokaż

en: Tactical UI (Target Origin Icon): Hide
pl_PL: UI taktyczne (ikona pochodzenia celu): Ukryj

en: Go Back
pl_PL: Wróć

en: Load Game
pl_PL: Załaduj grę

en: Save Game
pl_PL: Zapisz grę

en: Quit
pl_PL: Wyjdź

en: Warning: Are you sure?
pl_PL: Uwaga: Jesteś pewien?

en: Warning: Are you sure? Any unsaved progress will be lost.
pl_PL: Uwaga: Jesteś pewien? Wszelkie niezapisane postępy zostaną utracone.

en: Confirm
pl_PL: Potwierdź

en: Back
pl_PL: Wstecz

en: Host has quit the game!
pl_PL: Host opuścił grę!

en: The game can't continue without the host.
pl_PL: Gra nie może być kontynuowana bez hosta.

en: -->  QUIT  <--
pl_PL: --> WYJŚCIE <--

en: Audio Options
pl_PL: Ustawienia dźwięku

en: View Key Mappings
pl_PL: Zobacz skróty klawiszowe

en: Save Campaign Game
pl_PL: Zapisz stan kampanii

en: Save Skirmish Game
pl_PL: Zapisz stan potyczki

en: The required mod could not be loaded: %s
    
    Warzone will try to load the game without it.
pl_PL: Wymagany mod nie mógł zostać załadowany: %s
    
    Warzone spróbuje załadować grę bez niego.

en: Global Hotkeys
pl_PL: Globalne skróty klawiszowe

en: Other Hotkeys
pl_PL: Inne skróty klawiszowe

en: Gameplay
pl_PL: Rozgrywka

en: Manufacture
pl_PL: Produkcja

en: Research
pl_PL: Badania

en: Build
pl_PL: Buduj

en: Design
pl_PL: Projekt

en: Intelligence Display
pl_PL: Dane wywiadu

en: Commanders
pl_PL: Dowódcy

en: QuickSave
pl_PL: SzybkiZapis

en: Toggle Radar
pl_PL: Przełącz radar

en: QuickLoad
pl_PL: SzybkieWczytanie

en: Toggle Console Display
pl_PL: Przełącz wyświetlanie konsoli

en: Toggle Damage Bars On/Off
pl_PL: Przełącz paski zdrowia wł/wył.

en: Take Screen Shot
pl_PL: Wykonaj zrzut ekranu

en: Toggle Formation Speed Limiting
pl_PL: Przełącz limit prędkości tworzenia

en: View Location of Previous Message
pl_PL: Wyświetl miejsce ostatniej wiadomości

en: Toggle Sensor display
pl_PL: Przełącz widok radarów

en: Assign Group 0
pl_PL: Przypisz grupę 0

en: Assign Group 1
pl_PL: Przypisz grupę 1

en: Assign Group 2
pl_PL: Przypisz grupę 2

en: Assign Group 3
pl_PL: Przypisz grupę 3

en: Assign Group 4
pl_PL: Przypisz grupę 4

en: Assign Group 5
pl_PL: Przypisz grupę 5

en: Assign Group 6
pl_PL: Przypisz grupę 6

en: Assign Group 7
pl_PL: Przypisz grupę 7

en: Assign Group 8
pl_PL: Przypisz grupę 8

en: Assign Group 9
pl_PL: Przypisz grupę 9

en: Add to Group 0
pl_PL: Dodaj do grupy 0

en: Add to Group 1
pl_PL: Dodaj do grupy 1

en: Add to Group 2
pl_PL: Dodaj do grupy 2

en: Add to Group 3
pl_PL: Dodaj do grupy 3

en: Add to Group 4
pl_PL: Dodaj do grupy 4

en: Add to Group 5
pl_PL: Dodaj do grupy 5

en: Add to Group 6
pl_PL: Dodaj do grupy 6

en: Add to Group 7
pl_PL: Dodaj do grupy 7

en: Add to Group 8
pl_PL: Dodaj do grupy 8

en: Add to Group 9
pl_PL: Dodaj do grupy 9

en: Select Group 0
pl_PL: Zaznacz grupę 0

en: Select Group 1
pl_PL: Zaznacz grupę 1

en: Select Group 2
pl_PL: Zaznacz grupę 2

en: Select Group 3
pl_PL: Zaznacz grupę 3

en: Select Group 4
pl_PL: Zaznacz grupę 4

en: Select Group 5
pl_PL: Zaznacz grupę 5

en: Select Group 6
pl_PL: Zaznacz grupę 6

en: Select Group 7
pl_PL: Zaznacz grupę 7

en: Select Group 8
pl_PL: Zaznacz grupę 8

en: Select Group 9
pl_PL: Zaznacz grupę 9

en: Select Commander 0
pl_PL: Zaznacz dowódcę 0

en: Select Commander 1
pl_PL: Zaznacz dowódcę 1

en: Select Commander 2
pl_PL: Zaznacz dowódcę 2

en: Select Commander 3
pl_PL: Zaznacz dowódcę 3

en: Select Commander 4
pl_PL: Zaznacz dowódcę 4

en: Select Commander 5
pl_PL: Zaznacz dowódcę 5

en: Select Commander 6
pl_PL: Zaznacz dowódcę 6

en: Select Commander 7
pl_PL: Zaznacz dowódcę 7

en: Select Commander 8
pl_PL: Zaznacz dowódcę 8

en: Select Commander 9
pl_PL: Zaznacz dowódcę 9

en: Multiplayer Options / Alliance dialog
pl_PL: Dialog opcji gry wieloosobowej / sojuszy

en: Move Camera Up
pl_PL: Przesuń kamerę w górę

en: Move Camera Down
pl_PL: Przesuń kamerę w dół

en: Move Camera Right
pl_PL: Przesuń kamerę w prawo

en: Move Camera Left
pl_PL: Przesuń kamerę w lewo

en: Snap View to North
pl_PL: Przełącz widok na północ

en: Toggle Tracking Camera
pl_PL: Przełącz kamerę śledzącą

en: Display In-Game Options
pl_PL: Wyświetl opcje gry

en: Zoom Radar Out
pl_PL: Zmniejsz mapę

en: Zoom Radar In
pl_PL: Powiększ mapę

en: Zoom In
pl_PL: Przybliż

en: Zoom Out
pl_PL: Oddal

en: Pitch Forward
pl_PL: Obracaj do przodu

en: Rotate Left
pl_PL: Obrót w lewo

en: Reset Pitch
pl_PL: Resetuj obrót w pionie

en: Rotate Right
pl_PL: Obrót w prawo

en: Pitch Back
pl_PL: Obracaj do tyłu

en: Orders Menu
pl_PL: Menu rozkazów

en: Decrease Game Speed
pl_PL: Zmniejsz prędkość gry

en: Increase Game Speed
pl_PL: Zwiększ prędkość gry

en: Reset Game Speed
pl_PL: Przywróć normalną prędkość gry

en: View North
pl_PL: Widok na Północ

en: View South
pl_PL: Widok na Południe

en: View East
pl_PL: Widok na Wschód

en: View West
pl_PL: Widok na Zachód

en: View next Oil Derrick
pl_PL: Pokaż następną platformę wydobywczą

en: View next Repair Unit
pl_PL: Pokaż następną jednostkę naprawiającą

en: View next Truck
pl_PL: Pokaż następnego budowniczego

en: View next Sensor Unit
pl_PL: Pokaż następną jednostkę radarową

en: View next Commander
pl_PL: Pokaż następnego dowódcę

en: Toggle Overlays
pl_PL: Przełącz nakładki

en: Toggle Console History
pl_PL: Przełącz historię konsoli

en: Toggle Team Chat History
pl_PL: Przełącz historię czatu drużynowego

en: Rotate Building Clockwise
pl_PL: Obróć budynek zgodnie z ruchem wskazówek zegara

en: Rotate Building Anticlockwise
pl_PL: Obróć budynek w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara

en: Center View on HQ
pl_PL: Centruj widok na kwaterę główną

en: Hold Fire
pl_PL: Wstrzymaj ogień

en: View Unassigned Units
pl_PL: Pokaż nieprzydzielone jednostki

en: Return Fire
pl_PL: Odpowiadaj ogniem

en: Fire at Will
pl_PL: Strzelaj bez rozkazu

en: Guard Position
pl_PL: Chroń pozycję

en: Return to HQ
pl_PL: Wróć do kwatery głównej

en: Hold Position
pl_PL: Trzymaj pozycję

en: Optimum Range
pl_PL: Optymalny zasięg

en: Short Range
pl_PL: Krótki zasięg

en: Pursue
pl_PL: Ścigaj

en: Patrol
pl_PL: Patroluj

en: Return For Repair
pl_PL: Wróć do naprawy

en: Go to Transport
pl_PL: Idź do transportu

en: Long Range
pl_PL: Daleki zasięg

en: Send Global Text Message
pl_PL: Wyślij wiadomość globalną

en: Send Team Text Message
pl_PL: Wyślij wiadomość drużynową

en: Drop a beacon
pl_PL: Daj znak świetlny

en: Toggles shadows
pl_PL: Przełącz cienie

en: Trap cursor
pl_PL: Złap kursor

en: Toggle radar terrain
pl_PL: Przełącz radar terenu

en: Toggle ally-enemy radar view
pl_PL: Przełącz widok radaru przyjaciel-wróg

en: Show all keyboard mappings
pl_PL: Pokaż wszystkie skróty klawiszowe

en: Retreat at Medium Damage
pl_PL: Wycofaj się przy średnich obrażeniach

en: Retreat at Heavy Damage
pl_PL: Wycofaj się przy ciężkich obrażeniach

en: Do or Die!
pl_PL: Wykonaj lub giń!

en: Select all Combat Units
pl_PL: Zaznacz wszystkie jednostki bojowe

en: Select all Cyborgs
pl_PL: Zaznacz wszystkie cyborgi

en: Select all Heavily Damaged Units
pl_PL: Zaznacz wszystkie ciężko uszkodzone jednostki

en: Select all Half-tracks
pl_PL: Zaznacz wszystkie jednostki na pół-gąsienicach

en: Select all Hovers
pl_PL: Zaznacz wszystkie poduszkowce

en: Return for Recycling
pl_PL: Wróć na przetworzenie

en: Select all Units on Screen
pl_PL: Zaznacz wszystkie jednostki na ekranie

en: Select all Tracks
pl_PL: Zaznacz wszystkie jednostki na gąsienicach

en: Select EVERY unit
pl_PL: Zaznacz WSZYSTKIE jednostki

en: Select all VTOLs
pl_PL: Zaznacz wszystkie jednostki VTOL

en: Select all Wheels
pl_PL: Zaznacz wszystkie jednostki kołowe

en: Show frame rate
pl_PL: Pokazuj liczbę klatek na sekundę

en: Select all Combat Cyborgs
pl_PL: Zaznacz wszystkie cyborgi bojowe

en: Select all Engineers
pl_PL: Zaznacz wszystkich inżynierów

en: Select all Land Combat Units
pl_PL: Zaznacz wszystkie lądowe jednostki bojowe

en: Select all Mechanics
pl_PL: Zaznacz wszystkich mechaników

en: Select all Transporters
pl_PL: Zaznacz wszystkie transportery

en: Select all Repair Tanks
pl_PL: Zaznacz wszystkie czołgi naprawcze

en: Select all Sensor Units
pl_PL: Zaznacz wszystkie jednostki z radarami

en: Select all Trucks
pl_PL: Zaznacz wszystkie ciężarówki

en: Select next Factory
pl_PL: Zaznacz kolejną fabrykę

en: Select next Research Facility
pl_PL: Zaznacz kolejną stację badawczą

en: Select next Power Generator
pl_PL: Zaznacz następny generator

en: Select next Cyborg Factory
pl_PL: Zaznacz następną fabrykę cyborgów

en: Jump to next Factory
pl_PL: Przejdź do następnej fabryki

en: Jump to next Research Facility
pl_PL: Przejdź do następnej stacji badawczej

en: Jump to next Power Generator
pl_PL: Przejdź do następnego generatora energii

en: Jump to next Cyborg Factory
pl_PL: Przejdź do następnej fabryki cyborgów

en: Jump to next VTOL Factory
pl_PL: Przejdź do następnej fabryki VTOL

en: Toggle Debug Mappings
pl_PL: Przełącz mapowanie odpluskwiania

en: Toggle display of droid path
pl_PL: Przełącz wyświetlanie ścieżek pojazdów

en: Toggle display of gateways
pl_PL: Przełącz wyświetlanie bram

en: Toggle visibility
pl_PL: Przełącz widoczność

en: Raise tile height
pl_PL: Zwiększ wysokość kafla

en: Lower tile height
pl_PL: Zmniejsz wysokość kafla

en: Toggles All fog
pl_PL: Przełącz rodzaj mgły

en: Trigger some weather
pl_PL: Zmień pogodę

en: Flip terrain triangle
pl_PL: Odbij trójkąt terenu

en: Make all items available
pl_PL: Udostępnij wszystkie przedmioty

en: Kill Selected Unit(s)
pl_PL: Zabij zaznaczone jednostki

en: Toggle god Mode Status
pl_PL: Przełącz stan God Mode

en: Display Options Screen
pl_PL: Wyświetl ekran opcji

en: Complete current research
pl_PL: Dokończ aktualne badania

en: Trace a game object
pl_PL: Śledź obiekt gry

en: Toggle fullscreen
pl_PL: Przełącz na pełny ekran

en: Waiting for Power
pl_PL: Oczekiwanie na energię

en: Power
pl_PL: Energia

en: Need more resources!
pl_PL: Potrzeba więcej zasobów!

en: Discord: Can't Join Game
pl_PL: Discord: Nie można dołączyć do gry

en: The game may have already started, or the host may have disbanded the game lobby.
pl_PL: Gra została już rozpoczęta lub host zamknął lobby gry.

en: Game Name: "%s" by %s
pl_PL: Nazwa gry: "%s" autorstwa %s

note: TRANSLATORS: "No:" to signify limits - example usage: "No: Tanks,VTOLs" Should be a short string - space is limited. Use an abbreviation / symbol if necessary.
en: No:
pl_PL: Bez:

note: TRANSLATORS: Should be a fairly short string - space is limited. Use an abbreviation if necessary.
en: Alliances:
pl_PL: Sojusze:

en: In Menu
pl_PL: W menu

en: Discord user "%s" would like to join your game.
pl_PL: Użytkownik Discorda "%s" chciałby dołączyć do Twojej gry.

en: Allow this player to join your game?
pl_PL: Zezwolić temu graczowi na dołączenie do Twojej gry?

en: Join Request from %s
pl_PL: Prośba o dołączenie od gracza %s

en: Allow
pl_PL: Zezwól

en: PAUSED
pl_PL: PAUZA

en: New Intelligence Report
pl_PL: Nowy raport wywiadu

en: Research Update
pl_PL: Zaktualizowane badania

en: Current Objective
pl_PL: Obecny cel

en: Fire-At-Will
pl_PL: Strzelaj bez rozkazu

en: Return To HQ
pl_PL: Wróć do kwatery głównej

en: Recycle
pl_PL: Przetwórz

en: Assign Factory Production
pl_PL: Przypisz produkcję fabryki

en: Assign Cyborg Factory Production
pl_PL: Przypisz produkcję fabryki cyborgów

en: Assign Fire Support
pl_PL: Przypisz wsparcie ogniowe

en: Assign VTOL Factory Production
pl_PL: Przypisz produkcję fabryki VTOL

en: Circle
pl_PL: Krąż

en: Sorry, that cheat is disabled in multiplayer games.
pl_PL: Przepraszamy, ten kod jest zablokowany w grze wieloosobowej.

en: Warning! This cheat is buggy.  We recommend to NOT use it.
pl_PL: Ostrzeżenie! To oszustwo zawiera błędy. Nie zalecamy używania go.

en: Ouch! Droid's health is down 20%!
pl_PL: Auć! Punkty zdrowia jednostki spadły o 20%!

en: Ouch! Structure's health is down 20%!
pl_PL: Auć! Punkty zdrowia budynku spadły o 20%!

en: Lets us see what you see!
pl_PL: Pozwól nam zobaczyć to co widzisz!

en: Fine, weapon & sensor display is off!
pl_PL: Dobra, pokazywanie broni i radarów wyłączone!

en: View Aligned to South
pl_PL: Widok ustawiony na południe

en: View Aligned to East
pl_PL: Widok ustawiony na wschód

en: View Aligned to West
pl_PL: Widok ustawiony na zachód

en: (Player %u) is using cheat :%s
pl_PL: (Gracz %u) używa oszustwa :%s

en: Hard as nails!!!
pl_PL: Twardziele!!!

en: Takings thing easy!
pl_PL: Na luzie!

en: 1000 big ones!!!
pl_PL: 1000 wielgachnych!!!

en: Power overwhelming
pl_PL: Przytłaczający poziom energii

en: Back to normality!
pl_PL: Powrót do normalności!

en: Getting tricky!
pl_PL: Oszukujemy!

en: Twice as nice!
pl_PL: Dwa razy lepiej!

en: FPS display is enabled.
pl_PL: Pokazuj FPS.

en: FPS display is disabled.
pl_PL: Nie pokazuj FPS.

en: (Player %u) is using a cheat :Num Droids: %d  Num Structures: %d  Num Features: %d
pl_PL: (Gracz %u) używa oszustwa :Liczba droidów: %d Liczba struktur: %d Liczba obiektów: %d

en: Infinite power disabled
pl_PL: Nieskończona energia wyłączona

en: Infinite power enabled
pl_PL: Nieskończona energia włączona

en: All items made available
pl_PL: Wszystkie przedmioty dostępne.

en: Fog on
pl_PL: Mgła włączona

en: Fog off
pl_PL: Mgła wyłączona

en: God Mode ON
pl_PL: God Mode WŁĄCZONY

en: God Mode OFF
pl_PL: God Mode WYŁĄCZONY

en: View Aligned to North
pl_PL: Widok ustawiony na północ

en: Trap cursor %s
pl_PL: Złap kursor %s

en: CAMPAIGN
pl_PL: KAMPANIA

en: CHALLENGE
pl_PL: WYZWANIE

en: SKIRMISH
pl_PL: POJEDYNEK

en: DIFFICULTY: EASY
pl_PL: POZIOM: ŁATWY

en: DIFFICULTY: NORMAL
pl_PL: POZIOM: NORMALNY

en: DIFFICULTY: HARD
pl_PL: POZIOM: TRUDNY

en: DIFFICULTY: INSANE
pl_PL: POZIOM: BARDZO TRUDNY

en: CHEATS: ENABLED
pl_PL: OSZUSTWA: WŁĄCZONE

en: CHEATS: DISABLED
pl_PL: OSZUSTWA: WYŁĄCZONE

en: Researched EVERYTHING for you!
pl_PL: WSZYSTKIE badania ukończone!

en: (Player %u) is using cheat :%s %s
pl_PL: (Gracz %u) używa oszustwa :%s %s

en: Researched
pl_PL: Zbadane

en: Only displaying energy bars when selected
pl_PL: Wyświetlaj pasek energii tylko przy zaznaczaniu

en: Always displaying energy bars for units
pl_PL: Zawsze wyświetlaj pasek energii dla jednostek

en: Always displaying energy bars for units and structures
pl_PL: Zawsze wyświetlaj pasek energii dla jednostek oraz struktur

en: Debug menu is Open
pl_PL: Menu odpluskwiania jest otwarte

en: Unable to locate any oil derricks!
pl_PL: Niemożna odnaleźć platform wydobywczych!

en: Oh, the weather outside is frightful... SNOW
pl_PL: Już święta?... ŚNIEG

en: Singing in the rain, I'm singing in the rain... RAIN
pl_PL: Zebrały się ciemne chmury... DESZCZ

en: Forecast : Clear skies for all areas... NO WEATHER
pl_PL: Prognoza: Czyste niebo na całym obszarze... BRAK POGODY

en: Warning! This can have drastic consequences if used incorrectly in missions.
pl_PL: Ostrzeżenie! Może to mieć drastyczne konsekwencje w przypadku niewłaściwego użycia w misjach.

en: All enemies destroyed by cheating!
pl_PL: Wszyscy przeciwnicy zniszczeni przez oszukiwanie!

en: Destroying selected droids and structures!
pl_PL: Niszczenie zaznaczonych droidów i struktur!

en: Centered on player HQ, direction NORTH
pl_PL: Wyśrodkowano na kwaterę główną gracza, kierunek PÓŁNOC

en: Unable to locate HQ!
pl_PL: Nie udało się zlokalizować kwatery głównej!

en: Formation speed limiting has been removed from the game due to bugs.
pl_PL: Limit szybkości tworzenia został usunięty z gry z powodu błędów.

en: Vertical rotation direction: Normal
pl_PL: Kierunek pionowej rotacji: normalny

en: Vertical rotation direction: Flipped
pl_PL: Kierunek pionowej rotacji: odbity

en: Sorry, but game speed cannot be changed in multiplayer.
pl_PL: Przepraszamy, prędkość gry nie może zostać zmieniona w grze wieloosobowej.

en: Game Speed Reset
pl_PL: Przywróć normalną prędkość gry

en: Game Speed Increased to %s
pl_PL: Prędkość gry zwiększona do %s

en: Game Speed Reduced to %s
pl_PL: Prędkość gry zmniejszona do %s

en: Radar showing friend-foe colors
pl_PL: Radar pokazuje kolory przyjaciel-wróg

en: Radar showing player colors
pl_PL: Radar pokazuje kolory graczy

en: Radar showing only objects
pl_PL: Radar pokazuje tylko obiekty

en: Radar blending terrain and height
pl_PL: Radar pokazuje teren i wysokość

en: Radar showing terrain
pl_PL: Radar pokazuje teren

en: Radar showing height
pl_PL: Radar pokazuje wysokość

en: KEY MAPPING
pl_PL: SKRÓTY KLAWISZOWE

en: Return To Previous Screen
pl_PL: Wstecz

en: Select Default
pl_PL: Zaznacz domyślne

en: Could not save game!
pl_PL: Niemożna zapisać gry!

en: Load Transport
pl_PL: Ładuj transport

en: OBJECTIVE ACHIEVED by cheating!
pl_PL: CEL OSIĄGNIĘTY przez oszukiwanie!

en: OBJECTIVE ACHIEVED
pl_PL: CEL OSIĄGNIĘTY

en: OBJECTIVE FAILED--and you cheated!
pl_PL: CEL NIE OSIĄGNIĘTY--chociaż oszukiwałeś!

en: OBJECTIVE FAILED
pl_PL: CEL NIE OSIĄGNIĘTY

en: Continue Game
pl_PL: Kontynuuj grę

en: Quit To Main Menu
pl_PL: Wyjdź do menu głównego

en: Load Saved Game
pl_PL: Załaduj zapisany stan gry

en: GAME SAVED :
pl_PL: GRA ZAPISANA :

en: You found %u power in an oil drum.
pl_PL: Znalazłeś %u energii w beczce z ropą.

en: %s Gives You A Visibility Report
pl_PL: %s Przesyła ci raport o widoczności

en: %s Gives you a %s
pl_PL: %s Przesyła ci %s

en: Tried to give away a non-empty %s - but this is not allowed.
pl_PL: Próba pozbycia się nie pustego %s - ale to jest zakazane.

en: %s Gives You Technology Documents
pl_PL: %s Przesyła ci plany technologii

en: %s Requests An Alliance With You
pl_PL: %s prosi o sojusz

en: You Invite %s To Form An Alliance
pl_PL: Zapraszasz %s do sojuszu

en: %s Breaks The Alliance With %s
pl_PL: %s łamie sojusz z %s

en: %s Forms An Alliance With %s
pl_PL: %s tworzy sojusz z %s

en: You Discover Blueprints For %s
pl_PL: Odkrywasz plany: %s

en: Medium
pl_PL: Średni

en: Error while joining.
pl_PL: Wystąpił błąd podczas dołączania.

en: Tanks disabled!!
pl_PL: Czołgi wyłączone!!

en: Cyborgs disabled.
pl_PL: Cyborgi wyłączone.

en: VTOLs disabled.
pl_PL: Jednostki VTOL wyłączone.

en: Satellite Uplink disabled.
pl_PL: Przekaźnik satelitarny wyłączony.

en: Laser Satellite disabled.
pl_PL: Satelita laserowy wyłączony.

en: Not enough votes to randomize or change the map.
pl_PL: Za mało głosów, aby wylosować lub zmienić mapę.

en: Select Game Name
pl_PL: Wybierz nazwę gry

en: Game Name
pl_PL: Nazwa gry

en: One-Player Skirmish
pl_PL: Potyczka

en: Select Map
    Can be blocked by players' votes
pl_PL: Wybierz mapę
    Może być zablokowana przez głosy graczy

en: Random map!
pl_PL: Losowa mapa!

en: Click to set Password
pl_PL: Kliknij by ustawić hasło

en: Enter password here
pl_PL: Wpisz hasło tutaj

en: Select Player Name
pl_PL: Wybierz nazwę gracza

en: Alliances
pl_PL: Sojusze

en: Base
pl_PL: Baza

en: Map Preview
pl_PL: Podgląd mapy

en: Click to see Map
pl_PL: Kliknij by obejrzeć mapę

en: Show Structure Limits
pl_PL: Pokaż limit struktur

en: Set Structure Limits
pl_PL: Ustaw limit struktur

en: Random Game Options
pl_PL: Opcje gry losowej

en: Start Hosting Game
pl_PL: Rozpocznij grę jako Host

en: DIFFICULTY
pl_PL: POZIOM TRUDNOŚCI

en: Plays nice
pl_PL: Gra normalnie

en: No holds barred
pl_PL: Wszystkie chwyty dozwolone

en: Starts with advantages
pl_PL: Rozpoczyna z przewagami

en: CHOOSE AI
pl_PL: WYBIERZ SI

en: Allow human players to join in this slot
pl_PL: Zezwól innym graczom na użycie tego slotu

en: Leave this slot unused
pl_PL: Pozostaw ten slot niewykorzystanym

en: Click to change to this slot
pl_PL: Kliknij aby zmienić na ten slot

en: The host has kicked %s from the game!
pl_PL: Host wyrzucił %s z gry!

en: Players
pl_PL: Gracze

en: Choose Team
pl_PL: Wybierz drużynę

en: Click to change player colour
pl_PL: Kliknij aby zmienić kolor gracza

en: Click to change player position
pl_PL: Kliknij aby zmienić położenie gracza

en: Click to change difficulty
pl_PL: Kliknij aby dostosować poziom trudności

en: Waiting for player
pl_PL: Oczekiwanie na gracza

en: Player is ready
pl_PL: Gracz gotowy

en: Click when ready
pl_PL: Kliknij kiedy jesteś gotowy

en: READY?
pl_PL: GOTOWY?

en: PLAYERS
pl_PL: GRACZE

en: Sorry! Failed to host the game.
pl_PL: Przepraszamy! Nie udało się utworzyć serwera gry.

en: *** password [%s] is now required! ***
pl_PL: *** hasło [%s] jest teraz wymagane! ***

en: *** password is NOT required! ***
pl_PL: *** hasło jest teraz niewymagane! ***

en: Host is Starting Game
pl_PL: Host rozpoczyna grę

en: Hit the ready box to begin your challenge!
pl_PL: Naciśnij przycisk gotowości, aby rozpocząć wyzwanie!

en: UPnP detection is in progress...
pl_PL: Wykrywanie urządzeń UPnP w toku...

en: Closed
pl_PL: Zamknięty

en: Open
pl_PL: Otwarty

en: Sending Map: %u%%
pl_PL: Przesyłanie mapy: %u%%

en: Map: %u%% downloaded
pl_PL: Mapa: %u%% pobrane

en: %s has Left the Game
pl_PL: %s opuścił grę

en: File transfer has been aborted for %d.
pl_PL: Transfer pliku został anulowany dla %d.

en: The game is already full.
pl_PL: Ta gra jest już pełna.

en: %s (%u) has an incompatible mod, and has been kicked.
pl_PL: %s (%u) ma niekompatybilny mod i został wyrzucony.

en: Your data doesn't match the host's!
pl_PL: Twoje dane nie zgadzają się z danymi hosta!

en: %s is joining the game
pl_PL: %s dołącza do gry

en: Server message:
pl_PL: Wiadomość serwera:

en: There is an update to the game, please visit https://wz2100.net to download new version.
pl_PL: Dostępna jest aktualizacja gry, odwiedź https://wz2100.net, aby pobrać nową wersję.

note: TRANSLATORS: Sidetext of structure limits screen
en: LIMITS
pl_PL: OGRANICZENIA

en: Apply Defaults and Return To Previous Screen
pl_PL: Zastosuj wartości domyślne i powróć do poprzedniego ekranu

en: Accept Settings
pl_PL: Zapisz ustawienia

en: Limits reset to default values
pl_PL: Limity zresetowane do wartości domyślnych

en: Any number of players
pl_PL: Dowolna liczba graczy

en: %d player | %d players
pl_PL[0]: %d gracz
pl_PL[1]: %d graczy
pl_PL[2]: %d graczy
pl_PL[3]: %d graczy

en: Structs
pl_PL: Konstrukcje

en: Score
pl_PL: Wynik

en: Kills
pl_PL: Zabójstwa

en: Units
pl_PL: Jednostki

en: Channel
pl_PL: Kanał

en: Toggle Alliance State
pl_PL: Przełącz stan sojuszu

en: Give Visibility Report
pl_PL: Przesyła raport widoczności

en: Leak Technology Documents
pl_PL: Niekompletne dokumenty technologii

en: Hand Over Selected Units
pl_PL: Przesuń nad zaznaczonymi jednostkami

en: Give Power To Player
pl_PL: Przesyła energię graczowi

en: Sent/Received per sec —
pl_PL: Wysłane/odebrane w ciągu sekundy —

en: Total Sent/Received —
pl_PL: Łącznie wysłane/odebrane —

en: Kicking player %s, because they tried to bypass data integrity check!
pl_PL: Gracz %s wyrzucony z powodu próby pominięcia sprawdzenia integralności danych!

en: Invalid data!
pl_PL: Nieprawidłowe dane!

en: FILE SENT!
pl_PL: PLIK WYSŁANY!

en: Beacon %d
pl_PL: Sygnał %d

en: Beacon received from %s!
pl_PL: Sygnał otrzymany od %s!

en: Green
pl_PL: Zielony

en: Orange
pl_PL: Pomarańczowy

en: Grey
pl_PL: Szary

en: Red
pl_PL: Czerwony

en: Blue
pl_PL: Niebieski

en: Pink
pl_PL: Różowy

en: Cyan
pl_PL: Turkusowy

en: Yellow
pl_PL: Zółty

en: Purple
pl_PL: Purpurowy

en: White
pl_PL: Biały

en: Bright blue
pl_PL: Jasnoniebieski

en: Neon green
pl_PL: Neonowa zieleń

en: Infrared
pl_PL: Podczerwień

en: Ultraviolet
pl_PL: Ultrafiolet

en: Brown
pl_PL: Brązowy

en: Allow host to change map or randomize?
pl_PL: Zezwolić hostowi na zmianę mapy lub jej wylosowanie?

en: NOW PLAYING
pl_PL: TERAZ W GRZE

en: Date
pl_PL: Data

en: Title
pl_PL: Tytuł

en: MUSIC MANAGER
pl_PL: MENADŻER MUZYKI

en: Dismiss
pl_PL: Odrzuć

en: Do not show again
pl_PL: Nie pokazuj ponownie

en: We can't do that! We must be a Cyborg unit to use a Cyborg Transport!
pl_PL: Nie możemy tego zrobić! Tylko cyborgi mogą korzystać transportowca cyborgów!

en: Research completed: %s
pl_PL: Badania ukończone: %s

en: Research Award
pl_PL: Technologia skradziona

en: Own Units: %u
pl_PL: Własne jednostki: %u

en: Enemy Units: %u
pl_PL: Jednostki przeciwnika: %u

en: Own Structures: %u
pl_PL: Własne struktury: %u

en: Enemy Structures: %u
pl_PL: Struktury przeciwnika: %u

en: Units Manufactured: %u
pl_PL: Zbudowane jednostki: %u

en: Total Units: %u
pl_PL: Jednostki razem: %u

en: Structures Built: %u
pl_PL: Zbudowane struktury: %u

en: Total Structures: %u
pl_PL: Całkowita liczba struktur: %u

en: Rookie: %u
pl_PL: Nowicjusz: %u

[ctx: rank]
en: Green: %u
pl_PL: Zielony: %u

en: Trained: %u
pl_PL: Wyszkolony: %u

en: Regular: %u
pl_PL: Zawodowy: %u

en: Professional: %u
pl_PL: Profesjonalny: %u

en: Veteran: %u
pl_PL: Weteran: %u

en: Elite: %u
pl_PL: Elita: %u

en: Special: %u
pl_PL: Specjalny: %u

en: Hero: %u
pl_PL: Bohater: %u

en: Unit Losses
pl_PL: Straty w jednostkach

en: Structure Losses
pl_PL: Straty w strukturach

en: Force Information
pl_PL: Informacja o siłach

en: ARTIFACTS RECOVERED: %d
pl_PL: ODZYSKANE ARTEFAKTY: %d

en: Mission Time - %s
pl_PL: Czas misji - %s

en: Total Game Time - %s
pl_PL: Całkowity czas gry - %s

en: You cheated!
pl_PL: Oszukiwałeś!

en: Chat: All
pl_PL: Czat: Wszyscy

en: Chat: Team
pl_PL: Czat: Drużyna

en: Unable to locate any repair units!
pl_PL: Niemożna odnaleźć jednostek naprawiających!

en: Unable to locate any Trucks!
pl_PL: Niemożna odnaleźć jednostek budujących!

en: Unable to locate any Sensor Units!
pl_PL: Niemożna odnaleźć jednostek z radarami!

en: Unable to locate any Commanders!
pl_PL: Niemożna odnaleźć dowódców!

en: Can't build any more units, Unit Limit Reached — Production Halted
pl_PL: Nie można budować nowych jednostek, limit kontrolny osiągnięty - produkcja wstrzymana

en: %s - %u Unit assigned - Hitpoints %d/%d | %s - %u Units assigned - Hitpoints %d/%d
pl_PL[0]: %s - %u Jednostka przydzielona - Punktów obrażeń %d/%d
pl_PL[1]: %s - %u Jednostki przydzielone - Punktów obrażeń %d/%d
pl_PL[2]: %s - %u Jednostek przydzielonych - Punktów obrażeń %d/%d
pl_PL[3]: %s - %u Jednostek przydzielonych - Punktów obrażeń %d/%d

en: %s - %u Unit assigned - Damage %d/%d | %s - %u Units assigned - Hitpoints %d/%d
pl_PL[0]: %s - %u Jednostka przydzielona - Punktów obrażeń %d/%d
pl_PL[1]: %s - %u Jednostki przydzielone - Punktów obrażeń %d/%d
pl_PL[2]: %s - %u Jednostek przydzielonych - Punktów obrażeń %d/%d
pl_PL[3]: %s - %u Jednostek przydzielonych - Punktów obrażeń %d/%d

en: %s - Hitpoints %d/%d
pl_PL: %s - Punktów obrażeń %d/%d

en: %s - Connected %u of %u - Hitpoints %d/%d
pl_PL: %s - Połączono %u z %u - Punktów obrażeń %d/%d

en: %s - Electronically Damaged
pl_PL: %s - Uszkodzony elektronicznie

en: Electronic Reward - Visibility Report
pl_PL: Technologia skradziona - raport widoczności

en: Factory Reward - Propulsion
pl_PL: Technologia skradziona - Napęd

en: Factory Reward - Body
pl_PL: Technologia skradziona - Kadłub

en: Factory Reward - Weapon
pl_PL: Technologia skradziona - Broń

en: Factory Reward - Nothing
pl_PL: Technologia skradziona - Brak

en: Repair Facility Award - Repair
pl_PL: Technologia skradziona - Naprawa

en: Repair Facility Award - Nothing
pl_PL: Technologia skradziona - Brak

en: GAMES
pl_PL: GRY

en: Refresh Games List
pl_PL: Odśwież listę gier

en: Filter Games List
pl_PL: Filtruj listę gier

en: Refreshing...
pl_PL: Odświeżanie...

en: Searching
pl_PL: Szukam

en: Connecting to the lobby server...
pl_PL: Łączenie z serwerem lobby...

en: Map Name
pl_PL: Nazwa mapy

en: Can't connect to lobby server!
pl_PL: Nie można połączyć się z serwerem lobby!

en: Mods: %s
pl_PL: Mody: %s

en: Mods: None!
pl_PL: Mody: brak!

en: Version: %s
pl_PL: Wersja %s

en: Your version of Warzone is incompatible with this game.
pl_PL: Twoja wersja Warzone jest niekompatybilna z tą grą.

en: [Password required]
pl_PL: [Wymagane hasło]

en: [No Tanks]
pl_PL: [Bez czołgów]

en: [No Cyborgs]
pl_PL: [Bez cyborgów]

en: [No VTOLs]
pl_PL: [Bez VTOLi]

en: Hosted by %s
pl_PL: Hostowana przez %s

en: Hosted by %s —%s
pl_PL: Hostowana przez %s —%s

en: Can't find any games for your version.
pl_PL: Nie można znaleźć żadnych gier do Twojej wersji.

en: There appears to be a game update available!
pl_PL: Wygląda na to, że dostępna jest aktualizacja gry!

en: No games are available for your version
pl_PL: Brak gier dostępnych do Twojej wersji

en: Game is full
pl_PL: Brak miejsc

en: You were kicked!
pl_PL: Zostałeś wyrzucony!

en: Wrong Game Version!
pl_PL: Niewłaściwa wersja gry!

en: You have an incompatible mod.
pl_PL: Masz niekompatybilny mod.

en: Host couldn't send file?
pl_PL: Host nie mógł przesłać pliku?

en: Incorrect Password!
pl_PL: Niewłaściwe hasło!

en: Host has dropped connection!
pl_PL: Host zerwał połączenie!

en: Connection Error
pl_PL: Błąd połączenia

en: Continue
pl_PL: Kontynuuj

en: Enter Password:
pl_PL: Wpisz hasło:

en: Cancel
pl_PL: Anuluj

en: CONNECTION
pl_PL: POŁĄCZENIE

en: IP Address or Machine Name
pl_PL: Adres IP lub nazwa komputera

en: Launch Transport
pl_PL: Uruchom transport

en: There is not enough room in the Transport!
pl_PL: Nie ma dość miejsca w Transportowcu!

en: Reinforcements landing
pl_PL: Posiłki lądują

en: Update Available
pl_PL: Dostępna aktualizacja

en: A new build of Warzone 2100 (%s) is available!
pl_PL: Dostępne jest nowe wydanie Warzone 2100 (%s)!

en: A new build of Warzone 2100 is available!
pl_PL: Dostępne jest nowe wydanie Warzone 2100!

en: Get Update Now
pl_PL: Zaktualizuj teraz

note: TRANSLATORS: Printed when compiling with uncommitted changes
en:  (modified locally)
pl_PL:  (zmodyfikowany lokalnie)

note: TRANSLATORS: This string looks as follows when expanded. "Version: <version name/number>, <working copy state>, Built: <BUILD DATE><BUILD TYPE>"
en: Version: %s,%s Built: %s%s
pl_PL: Wersja: %s,%s Wydanie: %s%s

en: YOU ARE VICTORIOUS!
pl_PL: ZWYCIĘŻYŁEŚ!

en: YOU WERE DEFEATED!
pl_PL: ZOSTAŁEŚ POKONANY!

en: Script Debugger
pl_PL: Debuger skryptu
