warzone2100 - en to pt_PT translation catalogue (3142 entries)

en: OBJECTIVE: Locate and recover neural synapse technology
pt_PT: OBJECTIVO: Localizar e recuperar a tecnologia de sinapse neural

en: Establish a base, then search for a Pre-Collapse structure.
pt_PT: Estabeleça uma base, e depois procure por uma estrutura Pré-Colapso.

en: This structure contains technology vital for the success of the Project.
pt_PT: Esta estrutura contém tecnologia vital para o sucesso do Projecto.

en: ALPHA BASE MISSION: Scavenger Raiders
pt_PT: MISSÃO BASE ALFA: Saqueadores

en: Scavenger raiders are approaching our base.
pt_PT: Saqueadores estão a aproximar-se da nossa base.

en: Defend the base then destroy the Scavenger camps.
pt_PT: Defenda a base e destrua as bases dos Saqueadores.

en: ALPHA BASE MISSION: Power Surge Detected
pt_PT: MISSÃO BASE ALFA: Pico de Energia Detectado

en: A power surge has been detected to the south of our position.
pt_PT: Um pico de energia foi detectado a sul da nossa posição.

en: Investigate and secure the area.
pt_PT: Investigue e assegure a área

en: ALPHA BASE MISSION: The New Paradigm
pt_PT: MISSÃO BASE ALFA: O Novo Paradigma

en: The New Paradigm control superior weapons technology.
pt_PT: O Novo Paradigma controla tecnologias de armamento superiores.

en: They may have the synaptic link technology, it's vital we retrieve it.
pt_PT: Eles podem ter a tecnologia de Ligação Sináptica, é vital que a recuperemos.

en: TRANSPORT MISSION: Locate and Recover Artifacts
pt_PT: MISSÃO DE TRANSPORTE: Localizar e Recuperar Artefactos

en: Load an attack force into the transport.
pt_PT: Embarque uma força de ataque no transporte.

en: On landing, explore the ruins and recover any artifacts.
pt_PT: Ao aterrar, explore as ruinas e recupere quaisquer artefactos.

en: TRANSPORT MISSION: Investigate Research Center
pt_PT: MISSÃO DE TRANSPORTE: Investigar Centro de Pesquisa

en: Investigate the area and recover any artifacts present.
pt_PT: Investigue a área e recupere quaisquer artefactos presentes.

en: Reinforcements are available.
pt_PT: Reforços estão disponíveis.

en: TRANSPORT MISSION: Encoded Signals Detected
pt_PT: MISSÃO DE TRASNPORTE: Sinais Codificados Detectados

en: Take a scout force to investigate these signals.
pt_PT: Leve uma força de reconhecimento para investigar estes sinais.

en: Use your trucks to build defenses at your LZ.
pt_PT: Use os seus camiões para construir defesas na sua ZA

en: TRANSPORT MISSION: Enemy Transmissions Detected
pt_PT: MISSÃO DE TRANSPORTE: Transmissões Inimigas Detectadas

en: Scout the designated area for enemy research facilities.
pt_PT: Explore a área indicada e procure por instalações de pesquisa inimigas.

en: Proceed to LZ#2. Do not engage the enemy at this time.
pt_PT: Siga para a ZA#2. Não ataque o inimigo nesta fase.

en: TRANSPORT MISSION: Synaptic Link Location
pt_PT: MISSÃO DE TRANSPORTE: Localização da Ligação Sináptica

en: The New Paradigm are analyzing synaptic link technology at this location.
pt_PT: O Novo Paradigma está a analisar a tecnologia de Ligação Sináptica nesta localização.

en: Assemble an attack team and recover the synaptic link technology.
pt_PT: Reúna uma força de ataque e recupere a tecnologia de Ligação Sináptica.

en: TRANSPORT MISSION: New Objectives
pt_PT: MISSÃO DE TRANSPORTE: Novos Objectivos

en: New Paradigm are searching for artifacts in this vicinity.
pt_PT: O Novo Paradigma está à procura de artefactos nas redondezas deste local.

en: Intercept them. Do not let any enemies exit this area.
pt_PT: Intercepte-os. Não permita a nenhum inimigo deixar esta área.

en: TRANSPORT MISSION: Enemy Base Under Construction
pt_PT: MISSÃO DE TRANSPORTE: Base Inimiga em Construção

en: Enemy forces are establishing a forward base at this location.
pt_PT: Forças inimigas estão a estabelecer uma base avançada nesta localização.

en: Eradicate the base and secure the area.
pt_PT: Erradique a base e assegure a área.

en: ALPHA BASE MISSION: Establish a Forward Base
pt_PT: MISSÂO BASE ALFA: Estabelecer uma Base Avançada

en: Establish a forward base on the plateau and fend off the New Paradigm.
pt_PT: Estabeleça uma base avançada no planalto e rechace o Novo Paradigma.

en: Build defensive structures until the green objective blip disappears.
pt_PT: Construa estruturas defensivas até que o sinal de objectivo verde desapareça.

en: ALPHA BASE MISSION: Counter Attack
pt_PT: MISSÃO BASE ALFA: Contra-Ataque

en: Enemy forces are approaching from the east and north.
pt_PT: Forças inimigas estão a aproximar-se por Leste e por Norte.

en: Hold the bases and repulse any attacks.
pt_PT: Mantenha as bases e defenda-se de quaisquer ataques.

en: ALPHA BASE MISSION: Incoming Transmission
pt_PT: MISSÃO BASE ALFA: A Receber Transmissão

en: We are detecting enemy forces at these locations.
pt_PT: Estamos a detectar forças inimigas nestas localizações.

en: This is our chance to defeat the New Paradigm and destroy their base.
pt_PT: Esta é a nossa hipótese de derrotar o Novo Paradigma e destruir a base deles.

en: Congratulations Commander.
pt_PT: Parabéns Comandante.

en: We now have a further task for you.
pt_PT: Temos agora uma nova tarefa para si.

en: ALPHA BASE MISSION: Locate and Recover Artifacts
pt_PT: MISSÃO BASE ALFA: Localizar e Recuperar Artefactos

en: The first two zones are now secure.
pt_PT: As duas primeiras zonas estão agora seguras.

en: PROJECT TEAM UPDATES
pt_PT: NOVIDADES DAS EQUIPAS DO PROJECTO

en: TEAM BETA UPDATE
pt_PT: NOVIDADES DA EQUIPA BETA

en: We have recovered some artifacts.
pt_PT: Recuperamos alguns artefactos.

en: There is a better equipped force operating in this area.
pt_PT: Há uma força com melhor equipamento em operações nesta área.

en: TEAM GAMMA UPDATE
pt_PT: NOVIDADES DA EQUIPA GAMA

en: Nothing to report.
pt_PT: Nada a relatar.

en: We've discovered no artifacts and encountered no hostiles.
pt_PT: Não descobrimos artefactos nem encontramos forças hostis.

en: ALPHA BASE INTELLIGENCE REPORT: Enemy Attack
pt_PT: RELATÒRIO DOS SERVIÇOS DE INFORMAÇÃO DA BASE ALFA: Ataque Inimigo

en: We are detecting an enemy attack force at this location.
pt_PT: Estamos a detectar uma força de ataque inimiga nesta localização.

en: PRIMARY OBJECTIVE
pt_PT: OBJECTIVO PRIMÀRIO

en: This structure is your primary objective.
pt_PT: Esta estrutura é o seu objectivo primário.

en: Search for and recover any artifacts here.
pt_PT: Procure e recupere quaisquer artefactos que existam aqui.

en: ENEMY LZ
pt_PT: ZA INIMIGA

en: Destroy this LZ to prevent enemy landings.
pt_PT: Destrua esta ZA para prevenir futuras aterragens inimigas.

en: ALPHA BASE INTELLIGENCE REPORT: NEXUS
pt_PT: RELATÓRIO DOS SERVIÇOS DE INFORMAÇÃO DA BASE ALFA: NEXUS

en: New objective.
pt_PT: Novo objectivo.

en: We have detected and isolated an intruder program.
pt_PT: Nós detectamos e isolamos um programa intruso.

en: Supplemental
pt_PT: Suplementar

en: The synaptic link technology was at this location but was removed.
pt_PT: A tecnologia de Ligação Sináptica estava nesta localização mas foi removida.

en: Establish a forward base then continue the search for the synaptic link.
pt_PT: Estabeleça uma base avançada e prossiga a busca pela Ligação Sináptica.

en: INCOMING TRANSMISSION
pt_PT: A RECEBER TRANSMISSÃO

en: Decoding in progress.....
pt_PT: Descodificação em progresso.....

en: Commander.
pt_PT: Comandante.

en: We have decoded the incoming message to the New Paradigm...
pt_PT: Nós descodificamos a mensagem dirigida ao Novo Paradigma...

en: Destroy Enemy Base
pt_PT: Destrua a Base Inimiga

en: Assemble an attack force and board the transport.
pt_PT: Reúna uma força de ataque e embarque no transporte.

en: Destroy the base and recover any artifacts present.
pt_PT: Destrua a base e recupere quaisquer artefactos presentes.

en: The synaptic link technology has been recovered!
pt_PT: A tecnologia de Ligação Sináptica foi recuperada!

en: Initial research confirms it will be of great benefit to the Project.
pt_PT: Investigação inicial confirma que a mesma será um grande benefício para o Projecto

en: Base Beta is under heavy attack, they may need assistance.
pt_PT: A Base Beta está sobre ataque intenso, eles podem precisar de assistência.

en: We will send further updates as they arrive.
pt_PT: Enviaremos mais updates à medida que sejam recebidos.

en: This transmission was intercepted a few minutes ago.
pt_PT: Esta transmissão foi interceptada há uns momentos atrás.

en: It originates from the east.
pt_PT: Tem a sua origem a Leste.

en: POWER MODULE ARTIFACT
pt_PT: ARTEFACTO: MÓDULO DE ENERGIA

en: Research the power module artifact.
pt_PT: Pesquise o artefacto do módulo de energia.

en: Then use a truck to upgrade your power generator with the module.
pt_PT: Depois use um camião para o aperfeiçoamento do gerador de energia.

en: SCAVENGER BASE DETECTED
pt_PT: BASE DE SAQUEADORES DETECTADA

en: Defeat the scavengers and retrieve any artifacts.
pt_PT: Derrote os Saqueadores e recupere quaisquer artefactos.

en: Congratulations on defeating the New Paradigm, this sector is now secure.
pt_PT: Parabéns por ter derrotado o Novo Paradigma, o sector está agora seguro.

en: The Nexus Intruder Program was in the New Paradigm system.
pt_PT: O Programa de Intrusão Nexus estava nos sistemas do Novo Paradigma.

en: We recorded two conversations with it, extracts follow...
pt_PT: Nós gravamos duas conversações com ele, seguem-se extractos...

en: We'll keep you informed of further developments
pt_PT: Mantê-lo-emos informado de mais desenvolvimentos

en: Commander you are to assist Team Beta
pt_PT: Comandante, irá assistir a Equipa Beta

en: BETA BASE MISSION: Eastern Sector
pt_PT: MISSÃO BASE BETA: Sector Este

en: Upon arrival you are to assume command of the base.
pt_PT: À chegada assumirá controlo da base.

en: You must defend it and hold it.
pt_PT: Deverá defendê-la e mantê-la.

en: BETA BASE MISSION: Defend and Fortify
pt_PT: MISSÃO BASE BETA: Defender e Fortificar

en: Be sure to fortify the perimeter and establish anti-aircraft defenses.
pt_PT: Assegure-se que fortifica o perímetro e estabelece defesas anti-aéreas.

en: New technologies are available.
pt_PT: Novas tecnologias estão disponíveis.

en: We are currently detecting coded bitstream signals.
pt_PT: Estamos a detectar sinais codificados.

en: Decoding...
pt_PT: A descodificar...

en: TRANSPORT MISSION: Transport Down
pt_PT: MISSÃO DE TRANSPORTE: Transporte Abatido

en: Our transport carrying units from team Alpha Base has been shot down.
pt_PT: O nosso transporte que trazia unidades da equipa da Base Alfa foi abatido.

en: It is under attack from The Collective at this location.
pt_PT: Está sobre ataque da Colectividade nesta localização.

en: Assemble a rescue team to recover the transport and its cargo.
pt_PT: Reúna uma equipa de resgate para recuperar o transporte e a sua carga.

en: IN-FLIGHT BRIEFING
pt_PT: BRIEFING EM VOO

en: Team Beta are searching for Vertical Takeoff and Landing (VTOL) technology.
pt_PT: A Equipa Beta está à procura de tecnologia de descolagem e aterragem vertical (VTOL).

en: It's believed to be at a pre-Collapse airbase in this area.
pt_PT: Acredita-se que esteja numa base aérea pré-Colapso nesta área.

en: Team Beta under heavy attack
pt_PT: A Equipa Beta está sob ataque intenso

en: BETA BASE MISSION: Hold at all costs
pt_PT: MISSÃO BASE BETA: Aguentar a todo o custo

en: We are detecting coded bitstream signals from the Collective.
pt_PT: Estamos a detectar sinais codificados da Colectiviade.

en: BETA BASE MISSION: Hold At All Costs
pt_PT: MISSÃO BASE BETA: Aguentar a Todo o Custo

en: We are detecting ground and aerial forces from the north.
pt_PT: Estamos a detectar unidades terrestres e aéreas vindas do Norte.

en: Hold your position and repulse these attacks, then eradicate the enemy's northern base.
pt_PT: Mantenha a sua posição e resista a esses ataques, erradicando a base do inimigo a Norte em seguida.

en: TRANSPORT MISSION: Intercept convoy.
pt_PT: MISSÃO DE TRANSPORTE: Interceptar Comboio

en: Data from the Collective's base indicates the presence of the NEXUS intruder program.
pt_PT: Dados da base da Colectividade indicam a presença do programa intruso NEXUS.

en: Before NEXUS switched itself off-line we accessed the following.
pt_PT: Antes de NEXUS se desligar tivemos acesso ao seguinte.

en: An enemy commander is collecting a shipment from NEXUS at this location.
pt_PT: Um comandante inimigo está a receber um carregamento de NEXUS nesta localização.

en: Once at the LZ, eradicate the enemy commander and recover the shipment.
pt_PT: Assim que chegue à ZA, erradique o comandante inimigo e recupere o carregamento.

en: Then return to the LZ.
pt_PT: Depois, volte à ZA.

en: Disturbing news regarding NASDA.
pt_PT: Estas são notícias peturbantes que dizem respeito à NASDA.

en: TRANSPORT MISSION: Search for and Destroy Convoy
pt_PT: MISSÃO DE TRANSPORTE: Procurar e Destruir Comboio.

en: The shipment you recovered was a decoy.
pt_PT: O carregamento que recuperou era uma distracção.

en: We have detected another convoy proceeding along the river.
pt_PT: Detectamos outro comboio prosseguindo ao longo do rio.

en: You are to intercept the convoy and recover its cargo.
pt_PT: Deverá interceptar o comboio e recuperar a sua carga.

en: Enemy VTOLs are likely to be flying close escort.
pt_PT: VTOLs inimigos poderão estar em escolta.

en: TRANSPORT MISSION: Rescue civilians from Containment Camp
pt_PT: MISSÃO DE TRANSPORTE: Resgatar civis do Campo de Concentração

en: The Collective are processing and exterminating civilians at this base.
pt_PT: A Colectividade está a juntar e exterminar civis nesta base.

en: You are to rescue the civilians.
pt_PT: Deverá resgatar os civis.

en: Then destroy the camp.
pt_PT: Depois, destrua o campo.

en: BETA BASE MISSION: Destroy Enemy Air Base and Recover VTOLs.
pt_PT: MISSÃO BASE BETA: Destruir Base Aérea Inimiga e Recuperar VTOLs.

en: Analysis of flight paths indicate that The Collective's VTOLs originate from here.
pt_PT: Análise das rotas de vôo indicam que os VTOLs da Colectividade originam daqui.

en: BETA BASE MISSION: Destroy Enemy Air Base and Recover VTOLs
pt_PT: MISSÃO BASE BETA: Destruir Base Aérea Inimiga e Recuperar VTOLs

en: The location of the enemy airbase is here; this is your primary objective.
pt_PT: Esta é a localização da base aérea inimiga; este é o seu objectivo primário.

en: Eradicate all Collective forces and recover all artifacts.
pt_PT: Erradique todas as forças da Colectividade e recupere todos os artefactos.

en: SECONDARY MISSION: Destroy or Drive Off Enemy Transport
pt_PT: MISSÃO SECUNDÁRIA: Destruir ou Repelir o Transporte Inimigo

en: The Collective are rounding up all civilians in this area.
pt_PT: A Colectividade está a juntar todos os civis nesta área.

en: They are then flying them to an unknown location.
pt_PT: Depois eles levam-nos por via aérea para uma localização desconhecida.

en: Destroy or drive off The Collective's transport.
pt_PT: Destrua ou faça bater em retirada o transporte da Colectividade.

en: Rescue as many civilians as possible.
pt_PT: Salve tantos civis quanto possível.

en: TRANSPORT MISSION: Destroy Reactor
pt_PT: MISSÃO DE TRANSPORTE: Destruir Reactor

en: The Collective are searching for knowledge of nuclear reactors.
pt_PT: A Colectividade está à procura de conhecimento sobre reactores nucleares.

en: They must be stopped.
pt_PT: Eles devem ser impedidos.

en: Proceed from the LZ to the reactor and destroy it.
pt_PT: Avance em direcção ao reactor a partir da ZA e destrua-o.

en: Do not allow the Collective to bring the reactor on-line.
pt_PT: Não permita que a Colectividade active o reactor.

en: BETA BASE MISSION: Capture NASDA Central
pt_PT: MISSÃO BASE BETA: Capturar Central da NASDA

en: Capture NASDA central before NEXUS and the Collective can use it.
pt_PT: Capture a Central da NASDA antes que NEXUS e a Colectividade a possam usar.

en: TRANSPORT MISSION: Satellite Uplink Site
pt_PT: MISSÃO DE TRANSPORTE: Ponto de Ligação do Satélite

en: NEXUS is searching for still functioning memory banks.
pt_PT: NEXUS está à procura de bancos de memória ainda funcionais.

en: Part of its consciousness has moved to a remote NASDA control-site.
pt_PT: Parte da sua consciência mudou-se para um ponto de controlo da NASDA, numa localização remota.

en: We are detecting transmissions from this site that are reaching high orbit.
pt_PT: Estamos a detectar transmissões a partir deste ponto em direcção a uma órbita terrestre alta.

en: NEXUS has now reconnected itself with the NASDA satellites.
pt_PT: NEXUS conseguiu reconectar-se com os satélites da NASDA.

en: Use the transport to carry a strike force to this site.
pt_PT: Use o transporte para levar uma força de ataque para este local.

en: Destroy the site and return to your base.
pt_PT: Destrua esse local e regresse à base.

en: TRANSPORT MISSION: Destroy Enemy SAM Sites
pt_PT: MISSÃO DE TRANSPORTE: Destruir plataformas de MTA Inimigos

en: If you are to escape, eradicate the surface-to-air missile sites around your base.
pt_PT: Se quiser escapar, erradique as plataformas de mísseis terra-ar em redor de sua base.

en: Fly to the LZ, then head overland to destroy the SAM sites.
pt_PT: Voe para a ZA, e siga para o interior para destruir as plataformas MTA.

en: TRANSPORT MISSION: Establish Safe Haven
pt_PT: MISSÃO DE TRANSPORTE: Estabelecer um Abrigo Seguro

en: We can confirm a missile is heading for Alpha Base.
pt_PT: Podemos confirmar que um míssil se dirige para a Base Alfa.

en: You are to establish a safe haven for evacuation of Beta Base.
pt_PT: Deverá estabelecer um abrigo seguro para evacuação da Base Beta.

en: Eradicate any enemy and secure the area.
pt_PT: Erradique qualquer inimigo e assegure a área.

en: Once a safe haven is established, return to the LZ for further orders.
pt_PT: Assim que um abrigo seguro seja estabelecido, volte para a ZA para ordens posteriores.

en: BETA BASE MISSION: Survive and evacuate! Bring a truck
pt_PT: MISSÃO BASE BETA: Sobreviva e evacue! Traga um camião

en: Commander, we have grave news.
pt_PT: Comandante, temos notícias graves.

en: Alpha base has been destroyed by nuclear missile attack.
pt_PT: A Base Alfa foi destruída por um míssil nuclear.

en: The Collective are unaware of the nuclear attack and have air units heading for your base.
pt_PT: A Colectividade não está ciente do ataque nuclear e tem unidades aéreas a dirigir-se para a sua base.

en: This message was intercepted a few moments ago...
pt_PT: Esta mensagem foi interceptada há alguns momentos atrás...

en: You must transport as many of your forces as possible.
pt_PT: Deverá transportar o máximo de unidades que lhe for possível.

en: Good luck, Commander.
pt_PT: Boa sorte, Comandante.

en: TRANSPORT MISSION: Northern Sector
pt_PT: MISSÃO DE TRANSPORTE: Sector Norte

en: Congratulations on your successful evacuation of Beta Base.
pt_PT: Parabéns na sua evacuação com sucesso da Base Beta.

en: NEXUS has gained access to nuclear weapons and is determined to destroy the Project.
pt_PT: NEXUS obteve acesso a armas nucleares e está determinado em destruir o Projecto.

en: Take your forces to the Northern Sector
pt_PT: Leve as suas forças para o Sector Norte

en: Once at the mountains secure an LZ. Then establish a forward base.
pt_PT: Quando estiver nas montanhas assegure uma ZA. Depois, estabeleça uma base avançada.

en: Team Gamma will contact you there.
pt_PT: A Equipa Gama vai contactá-lo lá.

en: TRANSPORT MISSION: Establish A Forward Base
pt_PT: MISSÃO DE TRANSPORTE: Estabelecer um Base Avançada

en: Commander, the success of the Project lies with you.
pt_PT: Comandante, o sucesso do Projecto repousa nos seus ombros.

en: Secure an LZ, then establish a forward base.
pt_PT: Assegure uma ZA, depois estabeleça uma base avançada.

en: TRANSPORT MISSION: Missile Launch Site Coordinates
pt_PT: MISSÃO DE TRANSPORTE: Coordenadas do Local de Lançamento dos Mísseis.

en: We have located the site of the missile launches.
pt_PT: Nós localizamos o local de lançamento dos mísseis.

en: There were one or more missiles at this NASDA site.
pt_PT: Estavam um ou mais mísseis nestas instalações da NASDA.

en: We are transmitting coordinates of an LZ near the silos.
pt_PT: Estamos a transmitir coordenadas de uma ZA perto dos silos.

en: Coordinate Download Completed.
pt_PT: Download das Coordenadas Completo.

en: Secure your LZ, then head overland to destroy the missile silo.
pt_PT: Assegure a sua ZA, depois siga para o interior para destruir o silo de mísseis.

en: NORTHERN SECTOR MISSION: Nuclear Blast
pt_PT: MISSÃO SECTOR NORTE: Explosão Nuclear

en: All units must escape the area before the warhead detonates.
pt_PT: Todas as unidades devem escapar antes da detonação da ogiva.

en: Air-lift by transport is not possible. You'll have to head overland.
pt_PT: Transporte aéreo não é possível. Terá de seguir para o interior.

en: The mountain range to the east should shield you from the blast.
pt_PT: A cadeia de montanhas a Leste deverá escudá-lo da explosão.

en: The valley is your only chance of escape.
pt_PT: O vale é a sua única maneira de escapar.

en: AWAY TEAM UPDATE
pt_PT: NOVIDADES DA EQUIPA EXTERIOR

en: All communication with the away team was lost after the nuclear explosions.
pt_PT: Toda a comunicação com a equipa exterior foi perdida depois das explosões nucleares.

en: Their last transmission indicated they were heading back to base.
pt_PT: A sua última transmissão indicava que estavam a voltar à base.

en: NORTHERN SECTOR MISSION: Assist Team Gamma
pt_PT: MISSÃO SECTOR NORTE: Assistir Equipa Gama

en: You are to assist Team Gamma.
pt_PT: Deverá assistir a Equipa Gama.

en: On reaching Gamma Base, help secure the area from further NEXUS attacks.
pt_PT: Ao alcançar a Base Gama, ajude a defender a área de novos ataques de NEXUS.

en: NEXUS DEFEATED
pt_PT: NEXUS DERROTADO

en: Commander, we have defeated NEXUS.
pt_PT: Comandante, derrotamos Nexus.

en: Unfortunately, our systems' performance has been affected by NEXUS. We are trying to rectify this.
pt_PT: Infelizmente, a performance dos nossos sistemas foi afectada por NEXUS. Estamos a tentar rectificar isto.

en: We are currently receiving this transmission.
pt_PT: Estamos a receber esta trasmissão.

en: TRANSPORT MISSION: Team Alpha Detected
pt_PT: MISSÃO DE TRANSPOTE: Equipa Alfa Detectada

en: Take a scout force to these coordinates and evaluate the situation.
pt_PT: Leve uma força de exploração para estas coordenadas e avalie a situação.

en: Determine whether they are Team Alpha. If so, rescue and escort them back to the LZ.
pt_PT: Determine se eles são a Equipa Alfa. Se forem, resgate e escorte-os de volta à ZA.

en: This group are part of Team Alpha, Rescue them and escort them to the LZ.
pt_PT: Este grupo é uma parte da Equipa Alfa. Resgate-os e escorte-os para a ZA.

en: NORTHERN SECTOR MISSION: Team Alpha Debrief
pt_PT: MISSÃO SECTOR NORTE: Relatório Equipa Alfa

en: Team Alpha power transfer in progress.
pt_PT: Transferência de energia da Equipa Alfa em progresso.

en: Commander, after you left the Western Sector we recovered this artifact.
pt_PT: Comandante, depois de ter deixado o Sector Oeste nós recuperamos este artefacto.

en: The benefits from researching it could be vast.
pt_PT: Os benefícios da sua investigação podem ser vastos.

en: Enemy forces are ....... from these coordinates.
pt_PT: Forças inimigas estão ....... destas coordenadas.

en: Defend the base and ........ the .......
pt_PT: Defenda a base e ........ o .......

en: Search and destroy ....
pt_PT: Procure e destrua ....

en: TRANSPORT MISSION: Ambush NEXUS Forces
pt_PT: MISSÃO DE TRANSPORTE: Emboscada a Forças de NEXUS

en: Commander, your decisive actions halted the spread of NEXUS.
pt_PT: Comandante, as suas acções decisivas evitaram o alastramento de NEXUS.

en: Before NEXUS was expelled, we intercepted this message - Decoding completed.
pt_PT: Antes de NEXUS ser expulso, interceptamos esta mensagem - Descodificação completa.

en: A NEXUS task force is heading for these coordinates.
pt_PT: Uma força de NEXUS dirige-se para estas coordenadas.

en: You have an opportunity to destroy NEXUS before they get there.
pt_PT: Tem uma oportunidade para destruir NEXUS antes de eles lá chegarem.

en: Take an attack force and ambush NEXUS task force at ....... the  .......
pt_PT: Embarque uma força de ataque e faça uma emboscada ás forças de NEXUS em ....... o .......

en: TRANSPORT MISSION: Away Team
pt_PT: MISSÃO DE TRANSPORTE: Equipa Exterior

en: Commander, your attack on ....
pt_PT: Comandante, o seu ataque em ....

en: NEXUS exiting system.
pt_PT: NEXUS a sair do sistema.

en: Incoming transmission from away team.
pt_PT: Transmissão da equipa exterior a chegar.

en: Commander, we are attempting to return to base.
pt_PT: Comandante, estamos a tentar voltar à base.

en: This is our current position.
pt_PT: Esta é a nossa posição actual.

en: Take control of our forces and lead us.
pt_PT: Assuma controlo das nossas forças e diriga-nos.

en: Control transfer successful.
pt_PT: Transferência de controlo com sucesso.

en: Entering new zone.
pt_PT: A entrar em nova zona.

en: Incoming Transmission...
pt_PT: A receber Transmissão...

en: Elements of Team Gamma have contacted us.
pt_PT: Elementos da Equipa Gama contactaram-nos.

en: They claim to be free of NEXUS, and offer their base as a site of operations.
pt_PT: Eles alegam estar livres de NEXUS, e oferecem a sua base como ponto de operações.

en: Base coordinates download in progress.
pt_PT: Download das coordenadas da base em progresso.

en: NORTHERN SECTOR MISSION: Laser Satellites
pt_PT: MISSÃO SECTOR NORTE: Satélites Laser

en: We are detecting strong energy surges from orbit.
pt_PT: Estamos a detectar fortes picos de energia em órbita.

en: The laser satellites are charged and moving towards our position.
pt_PT: Os satélites laser estão carregados e a convergir na nossa posição.

en: The 2nd Team Gamma base is at this location.
pt_PT: A 2ª base da Equipa Gama está nesta localização.

en: We have limited time to evacuate this base and move to Gamma Base.
pt_PT: Temos pouco tempo para evacuar esta base e mudarmo-nos para a Base Gama.

en: The laser satellites are not functioning properly, they are misfiring.
pt_PT: O satélites laser não estão a funcionar propriamente, eles estão a disparar prematuramente.

en: They are directing their fire towards this position.
pt_PT: Eles estão a dirigir o seu fogo para esta posição.

en: We will need to evacuate this base shortly.
pt_PT: Vamos precisar de evacuar esta base em breve.

en: Team Gamma reports a missile silo at this location.
pt_PT: A Equipa Gama relata um silo de mísseis nesta localização.

en: They believe that the silo contains missiles capable of reaching high orbit.
pt_PT: Eles acreditam que o silo contém mísseis capazes de atingir órbitas elevadas.

en: Capture this silo at all costs.
pt_PT: Capture este silo a todo o custo.

en: Missile silos captured.
pt_PT: Silos de mísseis capturados.

en: NORTHERN SECTOR MISSION: Missile Codes
pt_PT: MISSÃO NO SECTOR NORTE: Códigos de Míssil

en: Commander, there are missiles present at the silos.
pt_PT: Comandante, estão mísseis presentes nos silos.

en: Nexus is preventing us from accessing the missile control code.
pt_PT: NEXUS está a impedir-nos de aceder ao código de controlo dos mísseis.

en: NEXUS is present in our systems.
pt_PT: NEXUS está presente nos nossos sistemas.

en: To defeat NEXUS we must research the Nexus Intruder Program.
pt_PT: Para derrotar NEXUS devemos pesquisar o Programa Intruso NEXUS.

en: Assign this task to a research facility.
pt_PT: Designe esta tarefa a um Centro de Pesquisa.

en: NEXUS forces detected at these locations.
pt_PT: Forças de NEXUS detectadas nestes locais.

en: NEXUS has been eradicated from all Project systems.
pt_PT: NEXUS foi erradicado de todos os sistemas do Projecto.

en: We are attempting to access the missile control codes.
pt_PT: Estamos a tentar obter acesso aos códigos de controlo do míssil.

en: A research facility is required to crack the code. Allocate one immediately.
pt_PT: Um Centro de Pesquisa é necessário para quebrar o código. Designe um imediatamente.

en: Protect the missile silos from NEXUS attacks.
pt_PT: Proteja os silos contra ataques de Nexus.

en: PROJECT UPDATE: 1st Level Missile Code Cracked.
pt_PT: NOVIDADES DO PROJECTO: Código do Míssil de 1º nível decifrado.

en: Missile arming in progress.
pt_PT: Armamento do míssil em progresso.

en: More research is required to proceed further.
pt_PT: É necessária mais pesquisa para continuar.

en: PROJECT UPDATE: 2nd Level Missile Code Cracked.
pt_PT: NOVIDADES DO PROJECTO: Código do Míssil de 2º nível decifrado.

en: Missile target programming in progress.
pt_PT: Programação do alvo do míssil em progresso.

en: Once level 3 codes are cracked we initiate launch procedures.
pt_PT: Assim que os códigos de nível 3 forem quebrados, poderemos iniciar os procedimentos de lançamento.

en: PROJECT UPDATE: 3rd Level Missile Code Cracked.
pt_PT: NOVIDADES DO PROJECTO: Código do Míssil de 3º nível decifrado.

en: Missile launch sequence initiated.
pt_PT: Sequência de lançamento do míssil iniciada.

en: TRANSPORT MISSION: Attack NEXUS Final Base
pt_PT: MISSÃO DE TRANSPORTE: Atacar Base Final de NEXUS

en: We have located NEXUS' base at this location.
pt_PT: Localizamos a base de NEXUS neste local.

en: This area contains numerous NEXUS structures.
pt_PT: Esta área contém muitas estruturas de NEXUS.

en: We are certain that NEXUS's core systems are located here.
pt_PT: Estamos certos de que os sistemas do núcleo de NEXUS estão aqui localizados.

en: Establish an LZ.
pt_PT: Estabeleça uma ZA.

en: Begin your attacks on NEXUS. You must destroy his core systems.
pt_PT: Inicie os seus ataques a NEXUS. Deverá destruir os seus sistemas do núcleo.

en: Incoming intelligence report... Team Gamma
pt_PT: A receber relatório de informação... Equipa Gama

en: Briefing Commences:
pt_PT: Início do Briefing:

en: Scavenger Outpost
pt_PT: Posto Avançado dos Saqueadores

en: Power Resource
pt_PT: Fonte de Energia

en: Unknown Artifact
pt_PT: Artefacto Desconhecido

en: Source of Power Surge
pt_PT: Fonte do Pico de Energia

en: Landing Zone
pt_PT: Zona de Aterragem

en: Mission Target
pt_PT: Alvo da Missão

en: Pre-Collapse Research Center
pt_PT: Centro de Investigação Pré-Colapso

en: En-route To Mission Site
pt_PT: A dirigir-se ao Ponto de Missão

en: Mission Failed
pt_PT: Missão Falhada

en: Mission Successful
pt_PT: Missão Cumprida

en: Enemy Landing Zone
pt_PT: Zona de Aterragem Inimiga

en: Enemy Base
pt_PT: Base Inimiga

en: Incoming transmission
pt_PT: A receber transmissão

en: Incoming intelligence report.
pt_PT: A receber relatório de informação.

en: Nuclear Reactor
pt_PT: Reactor Nuclear

en: New Design
pt_PT: Novo Desenho

en: Cyborg Cannon
pt_PT: Cyborg de Canhão

en: Demolish
pt_PT: Demolir

en: Repair Center
pt_PT: Centro de Reparação

en: Tornado AA Flak Site
pt_PT: Posição AA Tornado

en: Dragon's Teeth
pt_PT: Dentes de Dragão

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Howitzer.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-Howitzer105.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Howitzer.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-Howitzer105.name
en: Howitzer Emplacement
pt_PT: Plataforma de Obus

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-HvyHowitzer.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-Howitzer150.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HvyHowitzer.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-Howitzer150.name
en: Ground Shaker Emplacement
pt_PT: Plataforma Ground Shaker

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-RotHow.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-RotHow.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-RotHow.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-RotHow.name
en: Hellstorm Emplacement
pt_PT: Plataforma Hellstorm

en: Mortar Emplacement
pt_PT: Plataforma de Morteiro

en: Bombard Emplacement
pt_PT: Plataforma de Bombarda

en: Pepperpot Emplacement
pt_PT: Plataforma Pepperpot

en: Tornado Flak Turret
pt_PT: Tornado

en: Proximity Bomb Turret
pt_PT: Bombas de Proximidade

en: Proximity Superbomb Turret
pt_PT: Superbombas de Proximidade

en: Bunker Blaster Cyborg
pt_PT: Cyborg Bunker Blaster

en: Jump Bunker Blaster
pt_PT: Jump Jet Bunker Blaster

en: Jump Heavy Gunner
pt_PT: Jump Jet Artilheiro Pesado

en: Jump Lancer
pt_PT: Jump Jet Lancer

en: Jump Assault Gunner
pt_PT: Jump Jet Artilheiro de Assalto

en: Jump Needle Gunner
pt_PT: Jump Jet Acelerador Magnético

en: Jump Scourge
pt_PT: Jump Jet Scourge

en: Jump Flashlight Gunner
pt_PT: Jump Jet Artilheiro Flashlight

en: Cyborg Jump Pack
pt_PT: Jump Pack Cyborg

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.CyborgLegs02.name data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Legs02.name
en: Cyborg Propulsion II
pt_PT: Propulsão Cyborg II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.CyborgLegs03.name
en: Cyborg Propulsion III
pt_PT: Propulsão Cyborg III

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox01.name data/base/stats/structure.json: $.PillBox1.name data/base/stats/weapons.json: $.MG3-Pillbox.name ... + 3 refs
en: Heavy Machinegun Bunker
pt_PT: Bunker de Metralhadora Pesada

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-PrisLas.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-PrisLas.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-PrisLas.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-PrisLas.name
en: Flashlight Emplacement
pt_PT: Plataforma Flashlight

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Tower03.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Tower01.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower1.name
en: Heavy Machinegun Guard Tower
pt_PT: Torre de Guarda de Metralhadora Pesada

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Tower04.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower4.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower4.name
en: Flamer Guard Tower
pt_PT: Torre de Guarda de Lança-Chamas

en: Lancer Guard Tower
pt_PT: Torre de Guarda de Lancer

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.WallTower05.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower05.name
en: Flamer Hardpoint
pt_PT: Fortificação de Lança-Chamas

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_FCY7.text[1]
en: Advanced Cyborg Production
pt_PT: Produção Avançada de Cyborgs

en: Advanced Cyborg Production Mk2
pt_PT: Produção Avançada de Cyborgs Mk2

en: Advanced Cyborg Production Mk3
pt_PT: Produção Avançada de Cyborgs Mk3

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_FU7.text[1]
en: Advanced Factory Production
pt_PT: Produção de Fábrica Avançada

en: Advanced Factory Production Mk2
pt_PT: Produção de Fábrica Avançada Mk2

en: Advanced Factory Production Mk3
pt_PT: Produção de Fábrica Avançada Mk3

en: Advanced Repair Facility Upgrade
pt_PT: Aperfeiçoamento de Instalações de Reparação Avançadas

en: Advanced Repair Facility Upgrade Mk2
pt_PT: Aperfeiçoamento de Instalações de Reparação Avançadas Mk2

en: Advanced Repair Facility Upgrade Mk3
pt_PT: Aperfeiçoamento de Instalações de Reparação Avançadas Mk3

en: Robotic VTOL Rearming Mk4
pt_PT: Rearmamento de VTOL Robotizado Mk4

en: Cyborg Self-Repair
pt_PT: Auto-Reparação de cyborgs

en: Automated Cyborg Repair Mk2
pt_PT: Reparação de Cyborgs Automatizada Mk2

en: Automated Cyborg Repair Mk3
pt_PT: Reparação de Cyborgs Automatizada Mk3

en: Defenses Self-Repair
pt_PT: Auto-Reparação de Defesas

en: Automated Defenses Repair Mk2
pt_PT: Reparação Automatizada de Defesas Mk2

en: Automated Defenses Repair Mk3
pt_PT: Reparação Automatizada de Defesas Mk3

en: Base Structure Self-Repair
pt_PT: Auto-Reparação de Estruturas da Base

en: Automated Base Structure Repair Mk2
pt_PT: Reparação Automatizada de Estruturas da Base Mk2

en: Automated Base Structure Repair Mk3
pt_PT: Reparação Automatizada de Estruturas da Base Mk3

en: Vehicle Self-Repair
pt_PT: Auto-Reparação de Veículos

en: Automated Vehicle Repair Mk2
pt_PT: Reparação Automatizada de Veículos Mk2

en: Automated Vehicle Repair Mk3
pt_PT: Reparação Automatizada de Veículos Mk3

en: Heavy Mobile Repair Turret
pt_PT: Torreão de Reparação Móvel Pesado

en: Mobile Repair Upgrade
pt_PT: Aperfeiçoamento de Reparação Móvel

en: Mobile Repair Upgrade Mk2
pt_PT: Aperfeiçoamento de Reparação Móvel Mk2

en: CB Sensor Upgrade
pt_PT: Aperfeiçoamento de Sensor CB

en: CB Sensor Upgrade Mk2
pt_PT: Aperfeiçoamento Sensor CB Mk2

en: CB Sensor Upgrade Mk3
pt_PT: Aperfeiçoamento Sensor CB Mk3

en: VTOL CB Upgrade
pt_PT: Aperfeiçoamento dos Sensores CB VTOL

en: VTOL CB Upgrade Mk2
pt_PT: Aperfeiçoamento CB VTOL Mk2

en: VTOL CB Upgrade Mk3
pt_PT: Aperfeiçoamento CB VTOL Mk3

en: VTOL Strike Upgrade
pt_PT: Aperfeiçoamento ao Sensor de Ataque VTOL

en: VTOL Strike Upgrade Mk2
pt_PT: Aperfeiçoamento ao Sensor de Ataque VTOL Mk2

en: VTOL Strike Upgrade Mk3
pt_PT: Aperfeiçoamento ao Sensor de Ataque VTOL Mk3

en: Improved Scrambler
pt_PT: Empastelador Avançado

en: Scrambler Turret Mk2
pt_PT: Empastelador Mk2

en: Sensor Lock
pt_PT: Fixação de Sensor

en: Improved Laser Focusing Mk2
pt_PT: Focagem de Laser Melhorada Mk2

en: Improved Laser Focusing Mk3
pt_PT: Focagem de Laser Melhorada Mk3

en: HEAP Missile Warhead
pt_PT: Ogiva de Míssil HEAP

en: HEAP Missile Warhead Mk2
pt_PT: Ogiva de Míssil HEAP Mk2

en: HEAP Missile Warhead Mk3
pt_PT: Ogiva de Míssil HEAP Mk3

en: Improved Missile Loading System
pt_PT: Sistema Melhorado de Carregamento de Míssil

en: Rapid Fire Mini-Rockets
pt_PT: Mini-Foguetes de Fogo Rápido

en: Rapid Fire Mini-Rockets Mk2
pt_PT: Mini-Foguetes de Fogo Rápido Mk2

en: Rapid Fire Mini-Rockets Mk3
pt_PT: Mini-Foguetes de Fogo Rápido Mk3

en: Scavenger Flame Tower End
pt_PT: Muro/Torre de Lança-Chamas de Saqueadores

en: Bridge
pt_PT: Ponte

en: Wrecked Tank
pt_PT: Destroços de Tanque

en: Cyborg Laboratory
pt_PT: Laboratório de Cyborgs

en: Advanced Warfare Laboratory
pt_PT: Laboratório de Guerra Avançada

en: Engineering Laboratory
pt_PT: Laboratório de Engenharia

en: Robotics Laboratory
pt_PT: Laboratório de Robótica

en: Laser Optics Laboratory
pt_PT: Laboratório de Óptica Laser

en: Electronics Laboratory
pt_PT: Laboratório de Electrónica

en: Chemical Laboratory
pt_PT: Laboratório Químico

en: Advanced Warfare
pt_PT: Guerra Avançada

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYMET1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CYMET4.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET10.text[0] ... + 5 refs
en: Cyborg Materials Improved
pt_PT: Materiais de Cyborg Melhorados

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CYMET4.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_MET4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_CYMET4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_MET4.text[1]
en: Layered dense composite alloys and energy-absorbing fibres
pt_PT: Ligas de compósito densas em camadas com fibras de absorção de energia

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYMET1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CYMET4.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET10.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET7.text[2]
en: Increases Kinetic Armor and Body Points
pt_PT: Aumenta Blindagem Cinética e Pontos de Resistência

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYMET1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CY_AH1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CYMET4.text[3] ... + 13 refs
en: All Cyborgs upgraded automatically
pt_PT: Todos os Cyborgs melhorados automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CY_AH1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_AH4.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_CY_AH1.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_AH4.text[0]
en: Cyborg Thermal Armor Improved
pt_PT: Protecção Térmica de Cyborg Melhorada

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CY_AH1.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_AH4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_CY_AH1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_AH4.text[1]
en: Heat resistant armored layers
pt_PT: Camadas blindadas resistentes ao calor

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CY_AH1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_AH4.text[2]
en: Thermal Armor increased
pt_PT: Protecção Térmica Melhorada

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_CN1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_FL1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_MG1.text[0] ... + 28 refs
en: New Cyborg Available
pt_PT: Novo Cyborg Disponível

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CYW_BB1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_CYW_BB1.text[1]
en: Armed with Bunker Buster rocket
pt_PT: Armado com foguete Bunker Buster

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN1MK1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN2MK1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_CN1.text[2] ... + 76 refs
en: Body Points: Medium
pt_PT: Pontos de Resistência: Médios

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_CN1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_FL1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_MG1.text[3] ... + 36 refs
en: Requires Cyborg factory to produce
pt_PT: Necessita de Fábrica de Cyborgs para ser produzido.

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CYW_MG4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_CYW_MG4.text[1]
en: Armed with Cyborg Assault Gun
pt_PT: Armado com Metralhadora de Assalto Cyborg

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_ATM.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_LS1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_MG4.text[0] ... + 7 refs
en: New Jump Cyborg Available
pt_PT: Novo Cyborg de salto Disponível

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_MIS.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_MIS.text[1]
en: Armed with Revenger Surface-to-Air missile
pt_PT: Armado com míssil Terra-Ar Avenger

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_WU1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_DF_WU4.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_DF_WU10.text[0] ... + 5 refs
en: Defenses Improved
pt_PT: Defesas Melhoradas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_DF_WU4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_DF_WU4.text[1]
en: High-tensile concrete reinforced with boron
pt_PT: Betão de Alta Resistência Tênsil Reforçado com Boro

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_MAT1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_DF_WU4.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_MAT4.text[2] ... + 4 refs
en: Increases Armor and Body Points
pt_PT: Aumenta Blindagem e Pontos de Resistência

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_WU1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_DF_WU4.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_DF_WU10.text[3] ... + 5 refs
en: All defenses and walls upgraded automatically
pt_PT: Todas as defesas e muros melhorados automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_P1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_EMP_PODTOW.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_ATR.text[0] ... + 112 refs
en: New Defensive Structure Available
pt_PT: Nova Estrutura Defensiva Disponível

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA4.text[1]
en: AA Site with Tornado Flak Turret
pt_PT: Bateria AA com Torreão Flak Tornado

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA3.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA4.text[2] ... + 7 refs
en: Automatically targets VTOLs
pt_PT: Tenta automaticamente abater VTOLs

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_EMP_PODTOW.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TTRAP1.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_EMP_Mpit.text[3] ... + 59 refs
en: Defensive Strength: Medium
pt_PT: Força Defensiva: Média

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA1.text[1]
en: AA Site with Cyclone Flak Turret
pt_PT: Bateria AA com Torreão Flak Cyclone

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA2.text[1]
en: AA Site with Hurricane Gun Turret
pt_PT: Bateria AA com Torreão Hurricane

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA2.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA2.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DEF_AALAS.text[2]
en: Automatically targets VTOL
pt_PT: Tenta automaticamente abater VTOLs

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA3.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA3.text[1]
en: AA Site with Whirlwind Gun Turret
pt_PT: Bateria AA com Torre Whirlwind

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_IDFR.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_IDFR.text[1]
en: Indirect fire rocket battery
pt_PT: Bateria de foguetes de fogo indirecto

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_EMP_Mpit.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_EMP_MRL.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HOW.text[2] ... + 22 refs
en: Assigned automatically to nearest sensor or CB tower
pt_PT: Atribuídos automaticamente ao sensor ou torreão CB mais próximo

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HvyMor.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HvyMor.text[1]
en: Armored Bombard battery pit
pt_PT: Bateria de Bombarda Blindada

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_RotMor.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_RotMor.text[1]
en: Armored Pepperpot mortar battery pit
pt_PT: Bateria de Pepperpot Blindada

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HOW.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HOW.text[1]
en: Armored howitzer emplacement
pt_PT: Plataforma Blindada de Obus

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HvHOW.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HvHOW.text[1]
en: Armored Ground Shaker howitzer emplacement
pt_PT: Plataforma Blindada de Ground Shaker

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_IncHOW.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_RotHOW.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_IncHOW.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_RotHOW.text[1]
en: Armored Hellstorm howitzer emplacement
pt_PT: Plataforma Blindada de Hellstorm

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HVATR.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HVATR.text[1]
en: Armored strongpoint with Tank Killer rocket
pt_PT: Posição Blindada com foguete Tank Killer

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_DEF_RotMG.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HPV.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HVATR.text[2] ... + 17 refs
en: Automatically targets enemies in range
pt_PT: Aponta aos inimigos ao seu alcance automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HPV.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HPV.text[1]
en: Armored strongpoint with Hyper-Velocity Cannon
pt_PT: Posição Blindada de Canhão de Alta Velocidade

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_P1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_ATR.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_FL.text[3] ... + 45 refs
en: Defensive Strength: High
pt_PT: Força Defensiva: Alta

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HVFL.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HVFL.text[1]
en: Armored strongpoint with Inferno Flamer
pt_PT: Posição Blindada com Lança-Chamas Inferno

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_RotCan.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_RotCan.text[1]
en: Armored strongpoint with Assault Cannon
pt_PT: Posição Blindada com Canhão de Assalto

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_DEF_RotMG.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_DEF_RotMG.text[1]
en: Reinforced tower with Assault Gun
pt_PT: Torre reforçada com Metralhadora de Assalto

en: Armored guard tower with Heavy Machinegun
pt_PT: Torre de guarda blindada com Metralhadora Pesada

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_P1.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_EMP_PODTOW.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_ATR.text[2] ... + 46 refs
en: Automatically targets enemies within sensor range
pt_PT: Dispara automaticamente contra inimigos dentro do alcance de sensor

en: Armored guard tower with Flamer
pt_PT: Torre de guarda blindada com Lança-Chamas

en: Armored guard tower with Lancer AT Rocket
pt_PT: Torre de guarda blindada com Foguete AT Lancer

en: Armored bunker with Heavy Machinegun
pt_PT: Bunker blindado com Metralhadora Pesada

en: Armored hardpoint with Flamer
pt_PT: Fortificação blindada com Lança-Chamas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_WT7_RMG.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_WT7_RMG.text[1]
en: Armored hardpoint with Assault Gun
pt_PT: Fortificação blindada com Metralhadora de Assalto

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_WT8_RC.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_WT8_RC.text[1]
en: Armored hardpoint with Assault Cannon
pt_PT: Fortificação blindada com Canhão de Assalto

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_WT11_HFL.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_WT11_HFL.text[1]
en: Armored hardpoint with Inferno flamer
pt_PT: Fortificação blindada com Lança-Chamas Inferno

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_WT12_HAT.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_WT12_HAT.text[1]
en: Armored hardpoint with Tank Killer AT missile
pt_PT: Fortificação blindada com míssil AT Tank Killer

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TTRAP1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_TTRAP1.text[1]
en: Reinforced concrete tank traps
pt_PT: Armadilhas de Tanque de betão reforçado

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TTRAP1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_TTRAP1.text[2]
en: Prevents enemy movement
pt_PT: Evita o movimento inimigo

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RFU1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RFU4.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RFU7.text[0] ... + 3 refs
en: Repair Facility Improved
pt_PT: Centro de Reparação Melhorado

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RFU4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RFU4.text[1]
en: New robotic repair techniques
pt_PT: Novas técnicas de reparação robotizada

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RFU1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RFU4.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RFU7.text[2]
en: Increases Repair Speed
pt_PT: Aumenta Velocidade de Reparação

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RFU1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RFU4.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RFU7.text[3] ... + 3 refs
en: All repair facilities upgraded automatically
pt_PT: Todos os centros de reparação melhorados automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FCY4.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[0] ... + 2 refs
en: Cyborg Production Improved
pt_PT: Produção de Cyborgs Melhorada

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FCY4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FCY4.text[1]
en: Robotic Cyborg Production
pt_PT: Produção robotizada de Cyborgs

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FCY4.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[2] ... + 2 refs
en: Increases Cyborg factory output
pt_PT: Aumenta cadência de produção da Fábrica de Cyborgs

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FCY4.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[3] ... + 2 refs
en: All Cyborg factories upgraded automatically
pt_PT: Todas as fábricas de Cyborgs melhoradas automaticamente

en: Self-Replicating Cyborg Production
pt_PT: Produção de Cyborgs Auto-replicadores

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FU4.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[0]
en: Vehicle Production Improved
pt_PT: Produção de Veículos Melhorada

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FU4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FU4.text[1]
en: New Robotic Techniques improve factory production
pt_PT: Novas técnicas robóticas aumentam a produção de fábrica

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FU4.text[2]
en: Increases factory production rate
pt_PT: Aumenta a cadência de produção da fábrica

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FU4.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[3]
en: All vehicle factories upgraded automatically
pt_PT: Todas as fábricas de Veículos melhoradas automaticamente

en: Self-Replicating Factory Production
pt_PT: Produção de Fábrica Auto-Replicadora

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FM1.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[2]
en: Increases factory output
pt_PT: Melhora produção de fábrica

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RU1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RU4.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RU7.text[0] ... + 3 refs
en: Research Improved
pt_PT: Pesquisa Melhorada

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RU4.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade04.name data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RU4.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade04.name
en: Dedicated Synaptic Link Data Analysis
pt_PT: Análise Dedicada de Dados por Ligação Sináptica

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RU1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RU4.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RU7.text[2]
en: Increases research speed
pt_PT: Aumenta a velocidade de Pesquisa

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RU1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RU4.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RU7.text[3] ... + 3 refs
en: All research facilities upgraded automatically
pt_PT: Todos os Centros de Pesquisa melhorados automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_MAT1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_MAT4.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_MAT10.text[0] ... + 5 refs
en: Increases Damage Resistance
pt_PT: Aumenta Resistencia ao Dano

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_MAT4.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials04.name data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_MAT4.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Materials02.name
en: Hardened Base Structure Materials
pt_PT: Materiais das Estruturas da Base Endurecidos

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_MAT1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_MAT4.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_MAT10.text[3] ... + 5 refs
en: All base structures upgraded automatically
pt_PT: Todas as estruturas da base melhoradas automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FM1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VFU1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VFU4.text[0] ... + 5 refs
en: Production Improved
pt_PT: Produção Melhorada

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VFU1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VFU1.text[1]
en: Robotic VTOL Production
pt_PT: Produção Robotizada de VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VFU1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VFU4.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VFU1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VFU4.text[2]
en: Increases VTOL factory output
pt_PT: Melhora a produção de fábricas de VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VFU1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VFU4.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VFU1.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VFU4.text[3]
en: All VTOL factories upgraded automatically
pt_PT: Todas as fábricas de VTOL são melhoradas automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[0]
en: VTOL Rearming Times Reduced
pt_PT: Tempo de rearmamento de VTOL reduzido

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade01.name data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade01.name
en: Automated VTOL Rearming
pt_PT: Rearmamento de VTOL Automatizado

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[2]
en: Reduces rearming time
pt_PT: Reduz tempo de rearmamento

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[3]
en: All rearming pads upgraded automatically
pt_PT: Todos os pontos de rearmamento são melhorados automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSTU1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTU1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ST1.text[0] ... + 8 refs
en: New Systems Turret Available
pt_PT: Novo Torreão de Sistemas Disponível

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTUHVY.text[1]
en: Heavy repair unit
pt_PT: Unidade de reparação pesada

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTU1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTU1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTUHVY.text[2]
en: Automatically Repairs Damaged Units
pt_PT: Repara unidades danificadas automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTU1.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTU1.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTUHVY.text[3]
en: Or damaged units may be selected as target
pt_PT: Ou unidades danificadas podem ser seleccionadas como alvo

en: Research Breakthrough Improves Repair Speeds
pt_PT: Avanço Tecnológico melhora velocidade de reparação

en: Increases repair speed
pt_PT: Aumenta velocidade de reparação

en: All mobile repair units upgraded automatically
pt_PT: Todas as unidades móveis são actualizadas automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_STW2.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_STW2.text[0]
en: Improved Sensor Tower Available
pt_PT: Torre de Sensor Melhorada Disponível

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_STW2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_STW2.text[1]
en: New construction techniques improve tower
pt_PT: Novas técnicas de construção melhoram torre

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_STW2.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_STW2.text[2]
en: Replaces existing sensor tower
pt_PT: Substitui todas as torres de sensor existentes

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_STW2.text[3] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SENSO1.text[3] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_STW1.text[3] ... + 3 refs
en: May be assigned as spotter for indirect fire weapons
pt_PT: Pode ser designado como observador para armas de fogo indirecto

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSTU1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSTU1.text[1]
en: VTOL CB turret detects enemy indirect fire batteries
pt_PT: Torreões VTOL CB detectam baterias de fogo indirecto inimigas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSTU1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSTW1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSTU1.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSTW1.text[2]
en: Orders assigned VTOLs to attack the enemy batteries
pt_PT: Ordena VTOLs subordinados a atacar baterias inimigas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSTU1.text[3] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSTW1.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSTU1.text[3] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSTW1.text[3]
en: VTOLs attack until enemy battery is suppressed
pt_PT: Os VTOLs atacam até a bateria inimiga ser suprimida

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSU1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSU2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VCBSU3.text[0] ... + 3 refs
en: VTOL CB Improved
pt_PT: VTOL CB Melhorado

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSU1.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSU1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSU1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSU1.text[1]
en: New fire detection systems
pt_PT: Novos sistemas de detecção de fogo

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSU1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSU2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VCBSU3.text[2] ... + 3 refs
en: Extends VTOL CB Range
pt_PT: Aumenta alcance de VTOL CB

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSU1.text[3] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSU2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VCBSU3.text[3] ... + 3 refs
en: All VTOL CB sensors upgraded automatically
pt_PT: Todos os sensores VTOL CB melhorados automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VS1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VS2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VS3.text[0] ... + 3 refs
en: VTOL Strike Improved
pt_PT: Ataque VTOL melhorado

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VS1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VS1.text[1]
en: New target recognition systems
pt_PT: Novos sistemas de reconhecimento de alvo

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VS1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VS2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VS3.text[2] ... + 3 refs
en: Extends VTOL Strike Range
pt_PT: Aumenta o Alcance do Ataque VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VS1.text[3] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VS2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VS3.text[3] ... + 3 refs
en: All VTOL Strike sensors upgraded automatically
pt_PT: Todos os sensores de Ataque VTOL melhorados automaticamente

en: Scrambler Improved
pt_PT: Empastelador Melhorado

en: Improvement in synaptic link technology
pt_PT: Melhoras na tecnologia de ligação sináptica

en: Increases scrambler rate
pt_PT: Aumenta nível de interferência

en: All scramblers upgraded automatically
pt_PT: Todos os empasteladores melhorados automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[0]
en: Collective Light Body
pt_PT: Chassis Ligeiro da Colectividade

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[1]
en: Superior armor and body points to Viper
pt_PT: Blindagem e pontos de resistência superiores ao Viper

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[2]
en: Slower than Viper
pt_PT: Mais lento que o Viper

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[3]
en: High power costs and slower to produce than Viper
pt_PT: Custos energéticos elevados e mais lento a produzir que o Viper

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[0]
en: Collective Medium Body
pt_PT: Chassis Médio da Colectividade

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[1]
en: Superior armor and body points to Cobra
pt_PT: Blindagem e pontos de resistência superiores ao Cobra

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[2]
en: Slower than Cobra
pt_PT: Mais lento que o Cobra

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[3]
en: High power costs and slower to produce than Cobra
pt_PT: Custos energéticos elevados e mais lento a produzir que o Cobra

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_EN1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_EN4.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN10.text[0] ... + 5 refs
en: Vehicle Engine Upgrade
pt_PT: Aperfeiçoamento dos Motores de veículos

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_EN4.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine04.name data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_EN4.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine04.name
en: Turbo-Charged Engine
pt_PT: Motor Turbo

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_EN1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_EN4.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN10.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN7.text[2]
en: Improves vehicle speed
pt_PT: Melhora velocidade dos veículos

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_EN1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_MET1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_AH1.text[3] ... + 18 refs
en: All vehicles upgraded automatically
pt_PT: Todos os veículos melhorados automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_MET1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_MET4.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET10.text[0] ... + 5 refs
en: Vehicle Bodies Improved
pt_PT: Chassis de veículos Melhorados

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_MET1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_MET4.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET10.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET7.text[2]
en: Increases kinetic armor and body points
pt_PT: Aumenta blindagem cinética e pontos de resistência

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_AH1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_AH4.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_AH1.text[0] ... + 2 refs
en: Vehicle Thermal Armor Improved
pt_PT: Blindagem Térmica de veículos melhorada

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_AH1.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_AH4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_AH1.text[1] ... + 2 refs
en: Heat-resistant armored layers
pt_PT: Camadas blindadas resistentes ao calor

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_AH1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_AH4.text[2]
en: Increases Thermal Armor
pt_PT: Aumenta Blindagem Térmica

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_HALFT2.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_TRACK2.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_P_H2.text[0] ... + 17 refs
en: Vehicle Propulsion Improved
pt_PT: Propulsão de veículos melhorada

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_HALFT2.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_TRACK2.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_P_H2.text[1] ... + 17 refs
en: New armored construction
pt_PT: Nova construção blindada

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_HALFT2.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_TRACK2.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_P_H2.text[2] ... + 17 refs
en: Increases Body Points
pt_PT: Aumenta os Pontos de Resistência

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_HALFT2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_HALFT3.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_HALFT2.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_HALFT3.text[3]
en: All half-tracks upgraded automatically
pt_PT: Todas as semi-lagartas melhoradas automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_P_H2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_H3.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_P_H2.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_H3.text[3]
en: All hovers upgraded automatically
pt_PT: Todos os veículos flutuantes melhorados automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_TRACK2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_TRACK3.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_TRACK2.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_TRACK3.text[3]
en: All tracks upgraded automatically
pt_PT: Todas as lagartas melhoradas automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_P_W2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_W3.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_P_W2.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_W3.text[3]
en: All wheels upgraded automatically
pt_PT: Todas as rodas melhoradas automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA2.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA3.text[0] ... + 5 refs
en: New AA Turret Available
pt_PT: Novo torreão AA Disponível

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA1.text[1]
en: Twin 80mm flak weapon
pt_PT: Canhão flak duplo de 80mm

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA2.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA3.text[2] ... + 9 refs
en: Aerial targets only
pt_PT: Alvos aéreos apenas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA2.text[1]
en: Quad 80mm flak weapon
pt_PT: Arma flak quádrupla de 80mm

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA3.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA3.text[1]
en: 30mm Anti-Aircraft machinegun
pt_PT: Metralhadora anti-aérea de 30mm

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA4.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_QUADAA.text[1]
en: Quad 30mm Anti-Aircraft machinegun
pt_PT: Metralhadora anti-aérea quádrupla de 30mm

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAAC1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAROF1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_AAAC2.text[0] ... + 7 refs
en: AA Upgrade
pt_PT: Aperfeiçoamento das AA

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAAC1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAAC1.text[1]
en: Detects and locks-on to VTOL engine emissions
pt_PT: Detecta e fixa-se a emissões de motores VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAAC1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_AAAC2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAAC3.text[2]
en: Increases AA accuracy
pt_PT: Melhora precisão AA

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAAC1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAROF1.text[3] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_AAAC2.text[3] ... + 7 refs
en: All AA weapons upgraded automatically
pt_PT: Todas as armas AA melhoradas automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[0]
en: AA Flak Upgrade
pt_PT: Aperfeiçoamento das AA Flak

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[1]
en: High Explosive Flak shards
pt_PT: Fragmentos de Flak Altamente Explosivos

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[2]
en: Increases AA Flak damage
pt_PT: Aumenta dano infligido pela AA Flak

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[3]
en: All AA flak weapons upgraded automatically
pt_PT: Todas as armas flak AA melhoradas automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAROF1.text[1]
en: Recoil loaded AA ammunition hopper
pt_PT: Carregador de Munições AA recarregadas por coice

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAROF1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAROF4.text[2]
en: Increases AA ROF
pt_PT: Aumenta cadência de fogo de AA

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB2.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB1.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB2.text[0]
en: New Proximity Bomb Turret Available
pt_PT: Novo Torreão de Bomba de Proximidade Disponível

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB1.text[1]
en: Bomb turret explodes in proximity to enemy
pt_PT: Bombas explodem nas proximidades do inimigo

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB2.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB2.text[2]
en: Best Targets: Base Structures and Defenses
pt_PT: Alvos Preferenciais: Estruturas da base e Defesas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB2.text[1]
en: Superbomb turret explodes in proximity to enemy
pt_PT: Superbombas explodem nas proximidades do inimigo

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB2.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BMB3.text[0] ... + 6 refs
en: New Bomb Bay Available
pt_PT: Novo Compartimento de Bombas Disponível

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB1.text[1]
en: Drops High Explosive Cluster bombs
pt_PT: Larga Bombas de Fragmentação Altamente Explosivas

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB1.text[2]
en: Best Targets: Base Structures
pt_PT: Alvos Preferenciais: Estruturas da Base

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MG1MK1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MG2MK1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_H1.text[3] ... + 28 refs
en: Body Points: Low
pt_PT: Pontos de chassis: Baixos

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB2.text[1]
en: Drops High Explosive Armor Piercing bombs
pt_PT: Larga Bombas Penetrantes Altamente Explosivas

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB2.text[2]
en: Best Targets: Defenses
pt_PT: Alvos Preferenciais: Defesas

en: Bombsight Upgrade
pt_PT: Aperfeiçoamento do visor de bombas

en: Locks on to thermal emissions
pt_PT: Fixa-se a emissões térmicas

en: Increases Bombing accuracy
pt_PT: Aumenta precisão dos bombardeamentos

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BDMG1.text[3] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BDMG2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BDMG3.text[3] ... + 3 refs
en: All bomb bays upgraded automatically
pt_PT: Todos os Compartimentos de Bombas melhorados automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN1MK1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN2MK1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN3MK1.text[0] ... + 25 refs
en: New Weapon Turret Available
pt_PT: Novo Torreão de Armas Disponível

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_CN_4A.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_CN_4A.text[1]
en: Hyper-velocity automatic-cannon firing 88mm rounds
pt_PT: Canhão de Alta-Velocidade que dispara projécteis de 88mm

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_MP1.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_HvAT.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_IDF.text[2] ... + 13 refs
en: Best Targets: Vehicles
pt_PT: Alvos Preferenciais: Veículos

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_CN_4A.text[3]
en: Replaces Medium Cannon
pt_PT: Substitui Canhão Médio

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_CN5.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_CN5.text[1]
en: 76mm hyper-velocity quad-barrel automatic-cannon
pt_PT: Canhão automático quádruplo de alta-velocidade de 76mm

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_CT1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN3MK1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TRACK1.text[3] ... + 12 refs
en: Body Points: High
pt_PT: Pontos de Resistência: Altos

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_FLAME2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_FLAME2.text[1]
en: Heavy Flame-thrower firing Propylene Oxide gel
pt_PT: Lança-chamas pesado que dispara gel de Óxido de Propileno

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_FLAME1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_FLAME2.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BMB3.text[2] ... + 4 refs
en: Best Targets: Bunkers, wheeled and hover vehicles
pt_PT: Alvos Preferenciais: Bunkers, veículos com rodas e flutuantes

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_D1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_R1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_FL_ROF1.text[0] ... + 5 refs
en: Flamer Upgrade
pt_PT: Aperfeiçoamento dos Lança-chamas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_FL_D4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_FL_D4.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_FL_D7.text[1]
en: Propylene Oxide treated to burn at superhot temperatures
pt_PT: Gel de Óxido de Propileno tratado para arder a temperaturas extremamente altas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_D1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_FL_D4.text[2]
en: Increases Flamer damage
pt_PT: Aumenta dano de Lança-Chamas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_D1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_R1.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_FL_ROF1.text[3] ... + 5 refs
en: All flamers upgraded automatically
pt_PT: Todos os Lança-chamas melhorados automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MORTA1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M2.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HH1.text[0] ... + 13 refs
en: New Indirect Fire Weapon Available
pt_PT: Nova Arma de Fogo Indirecto Disponível

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HMK1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HMK1.text[1]
en: 105mm Howitzer may be assigned to a sensor
pt_PT: Obus de 105mm pode ser subordinado a um sensor

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HH1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HMK1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_RHOW.text[2] ... + 4 refs
en: Best Targets: Base Structures, infantry, wheeled vehicles
pt_PT: Alvos Preferenciais: Estruturas da Base, Infantaria, Veículos com rodas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HH1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HH1.text[1]
en: 155mm Howitzer may be assigned to a sensor
pt_PT: Obus de 155mm pode ser subordinado a um sensor

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_IHOW.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_IHOW.text[1]
en: 105m Howitzer firing incendiaries, may be assigned to a sensor
pt_PT: Obus de 105mm com projecteis incendiários. Pode ser subordinado a um sensor

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_IHOW.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_IHOW.text[2]
en: Best Targets: Base Structures, bunkers
pt_PT: Alvos Preferenciais: Estruturas da Base, bunkers

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWAC1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWD1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWRF1.text[0] ... + 9 refs
en: Howitzer Upgrade
pt_PT: Aperfeiçoamento para Obuses

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWAC1.text[1] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_AAAC2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWAC1.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_AAAC2.text[1]
en: Self-guided rocket powered shells
pt_PT: Projécteis auto-guiados propulsionados por foguetes

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWAC1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWAC3.text[2]
en: Increases Howitzer accuracy
pt_PT: Melhora Precisão dos Obuses

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWAC1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWD1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWRF1.text[3] ... + 9 refs
en: All howitzers upgraded automatically
pt_PT: Todos os Obuses melhorados automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BDMG1.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWD1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BDMG1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWD1.text[1]
en: High Explosive shells
pt_PT: Projécteis Altamente Explosivos

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWD1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWD4.text[2]
en: Increases Howitzer damage
pt_PT: Aumenta dano infligido por Obuses

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_ROF1.text[1] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_FL_ROF1.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWRF1.text[1] ... + 3 refs
en: Automatic loading mechanism replaces manual loader
pt_PT: Mecanismo de recarregamento automático substitui carregador manual

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWRF1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWRF4.text[2]
en: Increases Howitzer ROF
pt_PT: Aumenta cadência de fogo dos Obuses

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D2.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_MG_ROF1.text[0] ... + 13 refs
en: Machinegun Upgrade
pt_PT: Aperfeiçoamento das Metralhadoras

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_D5.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_D5.text[1]
en: Tungsten-tipped armor-piercing bullets
pt_PT: Balas Penetrantes com ponta de Tungsténio

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D1.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D2.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_D5.text[2] ... + 2 refs
en: Increases Machinegun damage
pt_PT: Aumenta dano das Metralhadoras

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D2.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_MG_ROF1.text[3] ... + 13 refs
en: All machineguns upgraded automatically
pt_PT: Todas as metralhadoras melhoradas automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_ROF2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_ROF2.text[1]
en: Improved chaingun mechanism
pt_PT: Mecanismo de chaingun melhorado

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_MG_ROF1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_ROF2.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG_ROF3.text[2]
en: Increases Machinegun ROF
pt_PT: Aumenta razão de fogo das Metralhadoras

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M2.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_M3.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_M3.text[1]
en: May be assigned to a sensor
pt_PT: Pode ser atribuída a um sensor

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MORTA1.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M2.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_MRL1.text[2] ... + 7 refs
en: Best Targets: Base structures, infantry, wheeled vehicles
pt_PT: Alvos Preferenciais: Estruturas da base, infantaria, veículos com rodas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MORTA1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_MP1.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M2.text[3] ... + 29 refs
en: Body Points: Very Low
pt_PT: Pontos de Chassis: Muito Baixos

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_M_D1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_AC1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_ROF1.text[0] ... + 11 refs
en: Mortar Upgrade
pt_PT: Aperfeiçoamento dos Morteiros

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_M_D4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_M_D4.text[1]
en: High Explosive Armor-Piercing Shells
pt_PT: Projécteis Penetrantes Altamente Explosivos

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_M_D1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_M_D4.text[2]
en: Increases Mortar damage
pt_PT: Aumenta dano de Morteiros

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_M_D1.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_AC1.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_ROF1.text[3] ... + 11 refs
en: All mortars upgraded automatically
pt_PT: Todos os Morteiros melhorados automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_AC1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_D1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_ROF1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_RK_D4.text[0]
en: Mini-Rocket Upgrade
pt_PT: Aperfeiçoamento dos Mini-Foguetes

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_RK_D4.text[1]
en: High Explosive Armor-Piercing warheads
pt_PT: Ogivas Penetrantes Altamente Explosivas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_D1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_RK_D4.text[2]
en: Increases Mini-Rocket damage
pt_PT: Aumenta dano de Mini-Foguetes

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_AC1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_D1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_ROF1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_RK_D4.text[3]
en: All mini-rockets upgraded automatically
pt_PT: Todos os mini-foguetes melhorados automaticamente

en: Robotic reload system
pt_PT: Sistema de recarregamento robotizado

en: Increases Mini-Rocket ROF
pt_PT: Aumenta cadência de fogo dos Mini-Foguetes

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_AC1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_D1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_AC2.text[0] ... + 14 refs
en: Rocket Upgrade
pt_PT: Aperfeiçoamento de foguetes

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_SRK_D4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_SRK_D4.text[1]
en: High Explosive Squash Head warhead
pt_PT: Ogiva de cabeça compressível Altamente Explosiva

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_D1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_SRK_D4.text[2]
en: Increases Rocket damage
pt_PT: Aumenta dano dos foguetes

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_AC1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_D1.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_AC2.text[3] ... + 14 refs
en: All rockets upgraded automatically
pt_PT: Todos os foguetes melhorados automaticamente

en: Destroy all New Paradigm units
pt_PT: Destrua todas as unidades do Novo Paradigma

en: Destroy all New Paradigm reinforcements
pt_PT: Destrua todos os reforços do Novo Paradigma

en: Build at least 7 non-wall structures on the plateau and destroy all New Paradigm reinforcements
pt_PT: Construa pelo menos 7 estruturas que não sejam paredes e destrua todos os reforços do Novo Paradigma

en: Locate and rescue your units from the shot down transporter
pt_PT: Localize o transporte abatido e resgate as suas unidades

en: Rescue the civilians from The Collective before too many are captured
pt_PT: Resgate os civis antes que a Colectividade os capture

en: Secure the Uplink from The Collective
pt_PT: Capture o Centro de Ligação Satélite da Colectividade

en: Move all units into the valley
pt_PT: Mova todas as unidades para o vale

en: Destroy the missile silos
pt_PT: Destrua os silos de mísseis

en: Rescue Alpha team from Nexus
pt_PT: Resgate a equipa Alfa

en: Destroy the Nexus HQ to disable the Nexus Intruder Program
pt_PT: Destrua o QG Nexus para desativar o Programa de Intrusão Nexus

en: Research resistance circuits and survive the assault from Nexus
pt_PT: Pesquise circuitos de resistência e sobreviva ao ataque do Nexus

en: Protect the missile silos and research for the missile codes
pt_PT: Defenda os silos e pesquise os códigos dos mísseis

en: Reunite a part of Beta team with a Gamma team outpost
pt_PT: Reúna uma parte da equipa Beta com o posto avançado da equipa Gama

en: Return to LZ
pt_PT: Regresse à ZA

en: Destroy all enemy units and structures
pt_PT: Destrua todas as unidades e estruturas inimigas

en: Artifacts collected
pt_PT: Artefactos recuperados

en: Bases destroyed
pt_PT: Bases destruídas

en: Enemy units remaining
pt_PT: Unidades inimigas restantes

en: Enemy structures remaining
pt_PT: Estruturas inimigas restantes

en: Return to LZ required
pt_PT: É necessário voltar à ZA

en: Destroy all enemy units and bases
pt_PT: Destrua todas as unidades e bases inimigas

en: Survive until the timer reaches zero
pt_PT: Sobreviva até ao tempo acabar

en: Manufacture (F1)
pt_PT: Produção (F1)

en: Manufacture - build factory first
pt_PT: Produção - Construa primeiro uma fábrica

en: Research (F2)
pt_PT: Pesquisa (F2)

en: Research - build research facility first
pt_PT: Pesquisa - construa primeiro um centro de pesquisa

en: Build (F3)
pt_PT: Construir (F3)

en: Build - manufacture constructor droids first
pt_PT: Construção - produza primeiro unidades de construção

en: Design (F4)
pt_PT: Desenho (F4)

en: Design - construct HQ first
pt_PT: Projectar - construa primeiro o QG

en: Commanders (F6)
pt_PT: Comandantes (F6)

en: Commanders - manufacture commanders first
pt_PT: Comandantes - produza primeiro comandantes

en: Close
pt_PT: Fechar

en: Intelligence Display (F5)
pt_PT: Ecrã de Informação (F5)

en: In this training session you'll learn how to build an effective base
pt_PT: Nesta sessão de treino irá aprender a construir uma base eficaz

en: Oil resources are key to your success
pt_PT: Recursos de Petróleo são a chave para o seu sucesso

en: To build an oil derrick, select one of your trucks
pt_PT: Para construir um Extractor de Petróleo, seleccione um dos seus camiões

en: Left click the oil pool indicated by the radar pulse to order your truck to build
pt_PT: Clique no poço de petróleo indicado pelo pulsar do radar para ordenar o seu camião construir o Extractor

en: The oil derrick is currently dormant. Build a power generator to convert the oil into power
pt_PT: O Extractor de Petróleo está dormente, construa um Gerador de Energia para converter o petróleo em energia

en: Left click the flashing build icon
pt_PT: Clique com o botão esquerdo do rato no botão Construir que está a piscar

en: Now left click the power generator in the build menu on the left
pt_PT: Agora clique no Gerador de Energia no menu de construção à esquerda

en: Position the square at your base and left click to start the build process
pt_PT: Posicione o quadrado na tua base e clique para iniciar o processo de construção

en: To increase your build rate, select your second truck
pt_PT: Para melhorar a sua velocidade de construção, seleccione o seu segundo camião

en: Now left click the power generator site
pt_PT: Agora clique no local do Gerador de Energia

en: The other truck will now help to build the power generator
pt_PT: O outro camião vai ajudar a construir o Gerador de Energia

en: During missions you need to locate and recover technologies from before the Collapse
pt_PT: Durante as missões necessitará de localizar e recuperar tecnologias de antes do Colapso

en: Use a truck to search for the artifact indicated by the radar pulse
pt_PT: Use um camião para procurar o artefacto indicado pelo pulsar no radar

en: Move the pointer over the artifact and left click to recover it
pt_PT: Mova o cursor até ao artefacto e clique para o recolher

en: A research facility is required to research artifacts
pt_PT: Um Centro de Pesquisa é necessário para investigar artefactos

en: Left click the flashing BUILD icon
pt_PT: Clique no botão CONSTRUIR que está a piscar

en: Now left click the research facility and position it at your base
pt_PT: Agora clique no Centro de Pesquisa e posicione-o na sua base

en: Use your other truck to help build the research facility
pt_PT: Use o seu outro camião para ajudar na construção do Centro de Pesquisa

en: To research the artifact, left click on the flashing RESEARCH icon
pt_PT: Para investigar um artefacto, clique no botão Pesquisa que está a piscar

en: Now left click the machinegun artifact
pt_PT: Agora clique no artefacto da metralhadora

en: The artifact is now being researched by the facility
pt_PT: O artefacto está a ser investigado pela instalação

en: The researched machinegun can now be used to design a new vehicle
pt_PT: A metralhadora investigada pode agora ser usada para desenhar um novo veículo

en: Left click the flashing DESIGN icon
pt_PT: Clique no ícone a piscar de DESENHO

en: To start your design, left click the NEW DESIGN icon
pt_PT: Para começar um novo desenho, clique no ícone NOVO DESENHO

en: Now left click the Vehicle Body icon
pt_PT: Agora clique no ícone Chassis do Veículo

en: Then left click the Viper body
pt_PT: E agora clique no chassis Viper

en: Left click the Wheels icon
pt_PT: Clique no ícone das rodas

en: Then left click the machinegun to complete your design
pt_PT: Agora clique na metralhadora para completar o seu desenho

en: To finalize your design, left click the CLOSE icon
pt_PT: Para finalizar o seu desenho, clique no ícone FECHAR

en: A factory is now required to manufacture your new vehicle
pt_PT: Agora é preciso uma fábrica para produzir o seu novo veículo

en: Now left click the factory icon and position it at your base
pt_PT: Agora clique na fábrica e posicione-a na sua base

en: Select a location for your factory
pt_PT: Escolha um local para a sua fábrica

en: The delivery point is indicated by the number 1
pt_PT: O ponto de entrega é indicado pelo número 1

en: All new units will drive to this location once built
pt_PT: Todas as novas unidades irão conduzir para este local assim que estejam completadas

en: You can move the delivery point at any time by left clicking it
pt_PT: Pode mudar o ponto de entrega a qualquer momento clicando nele

en: Now click where you want to position the delivery point
pt_PT: Agora clique onde quer posicionar o ponto de entrega

en: The factory can now be ordered to build a new unit
pt_PT: Pode agora ordenar a fábrica produzir unidades

en: Left click the flashing MANUFACTURE icon
pt_PT: Agora clique no botão a piscar de PRODUÇÃO

en: Now left click the units you want to build from the menu at the left
pt_PT: Agora clique nas unidades que quer produzir do menu à esquerda

en: Please wait whilst the factory manufactures the new unit(s)
pt_PT: Por favor espere enquanto a fábrica produz a(s) nova(s) unidade(s)

en: Congratulations commander - you are ready for your first mission
pt_PT: Parabéns comandante - está apto para a sua primeira missão

en: CAMPAIGN ONE
pt_PT: PRIMEIRA CAMPANHA

en: WESTERN SECTOR
pt_PT: SECTOR OESTE

en: Dawn, July 4th, 2100
pt_PT: Amanhecer, 4 de Julho de 2100

en: Project HQ
pt_PT: QG do Projecto

en: A New Era
pt_PT: Uma Nova Era

en: Morning, July 4th, 2100
pt_PT: Manhã, 4 de Julho de 2100

en: In-flight to Western Sector
pt_PT: Em direção ao Sector Oeste

en: Team Alpha nears its destination
pt_PT: Equipa Alfa aproxima-se do destino

en: Transport destinations follow:
pt_PT: Destinos dos transportes:

en: Alpha - Western Sector....
pt_PT: Alfa - Sector Oeste....

en: Alpha you are cleared for take-off.
pt_PT: Alfa, está permitida a sua descolagem.

en: Good luck and good hunting.
pt_PT: Boa sorte e boa caça.

en: Approaching Landing Zone. Team Alpha Briefing commences.
pt_PT: Aproximando-se da Zona de Aterragem. Instruções da Equipa Alfa:

en: Commander, you lead Team Alpha, one of three expeditionary teams sent out by the Project to recover artifacts from before the Collapse.
pt_PT: Comandante, você lidera a Equipa Alfa, uma das três forças expedicionárias enviadas pelo Projecto para recuperar artefactos pré-Colapso.

en: Your destination lies in the western zone.
pt_PT: O seu destino é a zona oeste.

en: Incoming Transmission
pt_PT: A receber transmissão

en: Transmission from Beta Base
pt_PT: Transmissão proveniente da Base Beta

en: Please assist!...
pt_PT: Favor ajudar!...

en: Commander, we have recovered a command turret from the New Paradigm.
pt_PT: Comandante, recuperamos um torreão de comando do Novo Paradigma.

en: This turret allows commanders to coordinate attacks between assigned units and to act as a delivery point for factories. Researching and using this technology has the highest priority.
pt_PT: Esta torreão permite a comandantes coordenarem ataques entre as unidades subordinadas e agir como ponto de entrega para fábricas. Pesquisar e utilizar essa tecnologia é da máxima prioridade.

en: Commander, we are receiving this transmission.
pt_PT: Estamos a receber a seguinte trasmissão.

en: Your attacks upon us will not go unpunished.
pt_PT: Os seus ataques contra nós não ficarão impunes.

en: You are in contravention of the New Paradigm.
pt_PT: Estão contra o Novo Paradigma.

en: All attack groups commence attack on enemy.
pt_PT: Todos os grupos de ataque iniciar ataque ao inimigo.

en: They are in contravention of the New Paradigm.
pt_PT: Eles opôem-se ao Novo Paradigma.

en: They must be eradicated.
pt_PT: Eles devem ser eliminados.

en: Secure the LZ and establish a forward base.
pt_PT: Assegure uma ZA, e estabeleça uma base avançada.

en: Then destroy the New Paradigm's base.
pt_PT: Depois destrua a base do Novo Paradigma.

en: Open your systems to me.
pt_PT: Abre os teus sistemas para mim.

en: Let me meld with your machines and cyborgs.
pt_PT: Deixa-me unir às tuas máqunas e cyborgs.

en: We will create the perfect nexus of man and machine.
pt_PT: Nós criaremos a união perfeita do homem com a máquina.

en: Together we can create a new world.
pt_PT: Juntos poderemos criar um novo mundo.

en: I can give you power beyond your wildest dreams.
pt_PT: Posso dar-vos poder com o qual nunca sonharam.

en: Open your systems to me and you will be strong.
pt_PT: Abre os teus sistemas para mim e serás forte.

en: I can raise you as gods upon the blasted earth.
pt_PT: Posso levantar-vos como deuses sobre a terra destruída.

en: When we failed to respond it became threatening.
pt_PT: Quando não respondemos, tornou-se ameaçador.

en: Your interference in my plans for the New Paradigm will not go unpunished.
pt_PT: A tua interferência em meus planos para o Novo Paradigma não ficarà impunes.

en: You are weak flesh-things. I am strong and have many parts.
pt_PT: Vocês são fracos pedaços de carne. Eu sou forte e tenho muitos componentes.

en: You may defeat me here, but I shall rise again.
pt_PT: Podem me derrotar aqui, mas eu voltarei novamente.

en: As I once cleansed the world with fire, I will destroy you and your puny Project!!
pt_PT: Assim como eu já limpei o mundo com fogo, eu vos destruirei e vosso Projecto miserável!!

en: Nexus then removed itself from the system, destroying its memory banks, and removing all traces of its external connections.
pt_PT: Nexus removeu-se do sistema, destruindo os seus bancos de memória, e removendo quaisquer traços de suas conexões externas.

en: We are not sure what Nexus is or who or what is directing it. Initial research links the Nexus Intruder Program with the Reed Corporation, the developer of the synaptic link.
pt_PT: Estamos incertos do que Nexus é ou quem o comanda. Pesquisas iniciais ligam o Programa de Intrusão Nexus à Corporação Reed, que desenvolveu a ligação sináptica.

en: We have ascertained that Nexus supplied the New Paradigm with most of its technology. Whatever Nexus is, it's more than a computer parasite.
pt_PT: Estamos certos de que Nexus supriu o Novo Paradigma com a maior parte de sua tecnologia. O que quer que Nexus seja, é mais que um vírus de computador.

en: It has technology and weapons. It knows about us, and it's not friendly.
pt_PT: Nexus tem tecnologia e armas. Sabe da nossa existência, e não é amigável.

en: The Synaptic Link was developed by the Reed Corporation in conjunction with the US Military.
pt_PT: A Ligação Sináptica foi desenvolvida pela Corporação Reed junto com o Exército dos EUA.

en: The synaptic link allows for almost instantaneous transfer of thought from human operators to vehicle control and guidance systems. The synaptic link is fitted into the base of the skull circling the spinal column.
pt_PT: A ligação sináptica permite transferência quase instantânea de pensamentos de operadores humanos a controladores de veículos e sistemas de mira. A conexão é instalada na base do crânio, ao redor da coluna.

en: The link has a hi-speed data transfer port that plugs into any computer system.
pt_PT: A conexão tem uma saída de transferência de dados de alta velocidade que se conecta a qualquer sistema computadorizado.

en: More importantly the development of the synaptic link made the creation of cyborgs possible. Early attempts at power suits for individual soldiers failed as they proved to be slow and unresponsive.
pt_PT: O mais importante é que a conexão permitiu a criação de cyborgs. Tentativas iniciais de armaduras para soldados individuais falharam, ao provarem ser lentas e difíceis de controlar.

en: The synaptic link allowed soldiers to be placed in power suits that they controlled as easily as their own bodies. Power suits allowed infantry to function effectively on the battlefields of the 21st Century.
pt_PT: A conexão permitiu soldados serem postos em armaduras que eles controlassem como seus próprios corpos. Essas armaduras permitiram a infantaria ser mais eficaz nos campos de batalha do século 21.

en: Unfortunately, this technology has fallen into the hands of the New Paradigm. It is imperative that you research and develop synaptic link technologies.
pt_PT: Infelizmente, essa tecnologia caiu nas mãos do Novo Paradigma. É imprescindível que você pesquise e desenvolva a tecnologia de ligação sináptica.

en: Warning!
pt_PT: Atenção!

en: You are entering a restricted area.
pt_PT: Estão a entrar numa área restrita.

en: Return to your designated zone or be destroyed.
pt_PT: Retorne à sua zona designada ou seja destruído.

en: Repeat. Return to your designated zone or be destroyed.
pt_PT: Repito. Retorne à sua zona designada ou seja destruído.

en: Message Ends.
pt_PT: Fim da mensagem.

en: You will be destroyed.
pt_PT: Você será destruído.

en: NEXUS, the synaptic technology you required has been recovered and sent for collection.
pt_PT: NEXUS, a tecnologia de Ligação Sináptica que pediu foi recuperada e enviada para recolha.

en: This Nexus Intruder Program is a self-mutating computer parasite. This makes it difficult to eradicate from systems once it has been identified.
pt_PT: O Programa de Intrusão Nexus é um vírus de computador auto-mutante. Isso o torna difícil de ser erradicado de sistemas uma vez identificado.

en: Further analysis was prevented by the manual shutdown of the system by our technicians to prevent additional contamination by the Nexus Intruder Program.
pt_PT: Análises mais a fundo não foram possíveis devido *a desactivação manual dos sistemas pelos nossos técnicos para impedir contaminação adicional pelo Programa de Intrusão Nexus.

en: However, the spread of the Nexus Intruder Program was not checked by New Paradigm. We need to capture New Paradigm's core systems to further investigate Nexus and determine its origins.
pt_PT: No entanto, a infecção do Programa de Intrusão Nexus não foi verificada pelo Novo Paradigma. Precisamos capturar os sistemas centrais do Novo Paradigma para investigar o Nexus mais a fundo e determinar suas origens.

en: Commander, you are to curtail the New Paradigm's activities in this sector and locate their main base.
pt_PT: Comandante, você deve restringir as actividades do Novo Paradigma neste sector e localizar a sua base principal.

en: You have done well.
pt_PT: Fizeste um bom trabalho.

en: Once we have analyzed and authenticated the technology, your reward  will follow.
pt_PT: Assim que houvermos analisado e autenticado a tecnologia, a tua recompensa se seguirá.

en: Information discovered at the previous enemy base indicates that the New Paradigm recovered two synaptic link artifacts.
pt_PT: Informações descobertas na base inimiga anterior indica que o Novo Paradigma recuperou dois artefactos de ligação sináptica.

en: CAMPAIGN TWO
pt_PT: SEGUNDA CAMPANHA

en: EASTERN SECTOR
pt_PT: SECTOR LESTE

en: Morning, September 1st, 2100
pt_PT: Manhã, 1 de Setembro de 2100

en: In-flight to Eastern Sector
pt_PT: Em direcção ao Sector Leste

en: Team Alpha approaches Beta Base
pt_PT: Equipa Alfa aproxima-se da Base Beta.

en: You must defend and hold it at all costs.
pt_PT: Deverá defendê-la e mantê-la a todo o custo.

en: THE COLLECTIVE
pt_PT: A COLECTIVIDADE

en: Commander, a new launch has been detected.
pt_PT: Comandante, um novo lançamento foi detectado.

en: It is likely to be targeted at your location.
pt_PT: É provável que esteja apontado à sua localização.

en: You are to start the immediate evacuation of Beta Base to the safe haven.
pt_PT: Deverá iniciar imediatamente a evacuação da Base Beta para um sítio seguro.

en: NASDA is the North American Strategic Defense Agency.
pt_PT: NASDA é a North American Strategic Defense Agency - Agência de Defesa Estratégica Norte Americana.

en: NASDA was formed in 2076 to defend North America from conventional and nuclear attack. The construction of a satellite defense system began in 2081 and was completed in 2082.
pt_PT: A NASDA foi criada em 2076 para defender a América do Norte de ataques convencionais e nucleares. A construção de um sistema de satélites de defesa começou em 2081 e terminou em 2082.

en: In 2085 the NASDA satellites fired their nukes at Earth.
pt_PT: Em 2085 os satélites da NASDA lançaram suas ogivas na Terra.

en: There were also ground-based sites. Many of these were destroyed in the nuclear counterstrikes, but there's bound to be some out there.
pt_PT: Também haviam locais de lançamento em terra. Muitos desses foram destruídos nos contra-ataques nucleares, mas ainda deverão sobrar alguns por aí.

en: The NASDA satellites also contained pulse-lasers designed to shoot down missiles approaching North America.
pt_PT: Os satélites NASDA também continham lasers, instalados para abater mísseis que se aproximassem da América do Norte.

en: During the counterstrikes, these LasSats failed to fire. If brought into operation, these LasSats could inflict major damage on ground targets.
pt_PT: Durante os contra-ataques, os SatLasers falharam ao disparar. Se trazidos de volta ao activo, os SatLasers podem causar danos sérios a alvos em terra.

en: All nukes targeted at  North America found their targets.
pt_PT: Todas as ogivas designadas à America do Norte atingiram seus alvos.

en: We know that Nexus is searching for NASDA Central in the Eastern Sector. This was one of the land-based control centres for the satellites.
pt_PT: Sabemos que o Nexus está procurando pela Central da NASDA do Sector Leste. Esta era um dos centros de controlo terrestre dos satélites.

en: If the centre is found intact, NEXUS may gain control of the satellites.
pt_PT: Se a central for encontrada intacta, NEXUS poderá obter o controlo dos satélites.

en: Nexus claimed that it had already destroyed the world.
pt_PT: Nexus alegou que já tinha destruído o mundo.

en: NASDA Briefing follows...
pt_PT: Informações sobre a NASDA seguem-se...

en: We've got to make sure that it can't do it again.
pt_PT: Temos de ter a certeza que ele não o conseguirá fazê-lo de novo.

en: Analysis indicates that these systems were part of the control system for the NASDA satellites.
pt_PT: Análises indicam que esses sistemas eram parte do sistema de controlo dos satélites da NASDA.

en: It's now certain that Nexus was responsible for The Collapse.
pt_PT: Agora é certo que Nexus foi o responsável pelo Colapso.

en: During the early stages of the Collapse, NASDA technicians switched off  the infected systems in order to isolate the spread of Nexus. This seems to have prevented the LasSats from firing during the counterstrikes.
pt_PT: Durante os primeiros estágios do Colapso, os técnicos da NASDA desligaram os sistemas infectados para isolar a infecção do Nexus. Isso parece ter impedido o disparo dos SatLasers durante o contra-ataque.

en: The ensuing nuclear-magnetic pulses wiped clean large amounts of NASDA's memory banks, shattering its core processor, and sent shockwaves blasting through Nexus.
pt_PT: Os pulsos eletro-magnéticos nucleares limparam grande parte dos bancos de memória da NASDA, destruindo seu processador central, e enviou ondas de choque destruindo Nexus.

en: Nexus was fried as whole sections of its consciousness were obliterated in the counterstrikes.
pt_PT: Nexus fritou quando secções inteiras de sua consciência foram erradicadas durante os contra-ataques.

en: Commander we are detecting transmissions from this site that are reaching high orbit.
pt_PT: Estamos a detectar transmissões a partir deste ponto em direcção a uma órbita terrestre alta.

en: Nexus has now reconnected itself with the NASDA satellites.
pt_PT: NEXUS conseguiu reconectar-se com os satélites da NASDA.

en: This poses a major threat to the Project and to our survival.
pt_PT: Isto é uma grande ameaça ao Projecto e à nossa sobrevivência.

en: Analysis of NASDA Central leaves no doubt that The Collective has introduced the Nexus Intruder Virus to it.
pt_PT: Análises da Central da NASDA não deixam dúvidas de que a Colectividade introduziu o Vírus Nexus nela.

en: The nuclear reactor was going to be used to power a vast network of pre-Collapse computer systems.
pt_PT: O reactor nuclear ia ser usado para fornecer energia a uma vasta rede de sistemas de computadores pré-Colapso.

en: Commander, we have just detected a missile launch at these coordinates.
pt_PT: Comandante, detectamos o lançamento de um míssil nestas coordenadas.

en: Team Gamma are sending a team to investigate the launch site and to prevent any further launches.
pt_PT: A Equipa Gama está enviando um esquadrão para investigar o local de lançamento e prevenir outros lançamentos.

en: We can only assume that Nexus has gained control of this site. We cannot determine whether the missile is nuclear-armed or where it is targeted. You are advised to begin preparations for the evacuation of your base.
pt_PT: Podemos apenas assumir que Nexus ganhou controle desse local. Não podemos determinar se o míssil é nuclear ou qual o seu alvo. Sugerimos que prepare a evacuação da sua base.

en: Warriors of the Collective, I seek the location of NASDA Central.
pt_PT: Guerreiros da Coletividade, eu procuro a localização da Central da NASDA.

en: It lies somewhere in your territory.
pt_PT: Ela está algures no vosso território.

en: Find it for me and I shall provide you with further weapons to aid you in your war against the Project.
pt_PT: Encontrem-na, e eu dar-vos-ei mais armas para vos ajudar na vossa guerra contra o Projecto.

en: Warriors of The Collective, more intruders are entering our territory.
pt_PT: Guerreiros da Colectividade, mais intrusos estão a entrar no nosso território.

en: They are not part of the machine.
pt_PT: Eles não são parte da máquina.

en: Warriors of The Collective, attack and destroy kill all who resist the machine.
pt_PT: Guerreiros da Colectividade, ataquem e destruam! Matem todos os que se opõem à máquina!

en: Attack! Erase their presence from this area!
pt_PT: Ataquem! Eliminem a sua presença desta área!

en: Warriors of The Collective, we are ready to destroy the intruders who pollute our lands.
pt_PT: Guerreiros da Colectividade, estamos prontos para destruir os intrusos que poluem as nossas terras.

en: Those of the Project are not of the machine. They have been denied its blessing. We who have embraced the power of the machine have a destiny to sweep away such weak creatures.
pt_PT: Aqueles do Projecto não são da máquina. A sua bênção foi-lhes negada. Nós que abraçamos o poder da máquina estamos destinados a expulsar tais criaturas fracas.

en: They shall fall before the might of The Collective.
pt_PT: Eles irão sucumbir perante o poderio da Colectividade.

en: Attack and destroy all who resist the machine.
pt_PT: Ataquem e destruam todos os que resistem à Máquina.

en: Attack!
pt_PT: Ataquem!

en: Warriors of the Collective, Nexus has given us the power of the machine so that we can destroy all that oppose us.
pt_PT: Guerreiros da Coletividade, Nexus deu-nos o poder da máquina para que possamos destruir todos os que se nos opõem.

en: Nexus now asks us to crush the Project.
pt_PT: Nexus agora pede que destruamos o Projecto.

en: Cleanse and destroy!!
pt_PT: Erradiquem e destruam!!

en: Warriors of the Collective. You have performed well.
pt_PT: Guerreiros da Colectividade. Fizeram um bom trabalho.

en: Your just reward is on its way.
pt_PT: A vossa recompensa está a caminho.

en: The Project is fleeing its base and stealing your technology.
pt_PT: O Projecto está fugindo de sua base e roubando a vossa tecnologia.

en: You must stop them!
pt_PT: Devem impedi-los!

en: Decoding Transmission...
pt_PT: A descodificar Transmissão...

en: CAMPAIGN THREE
pt_PT: TERCEIRA CAMPANHA

en: NORTHERN SECTOR
pt_PT: SECTOR NORTE

en: Dusk, December 3rd, 2100
pt_PT: Anoitecer, 3 de Dezembro de 2100

en: In-flight to Northern Sector
pt_PT: Em direção ao Sector Norte

en: The Final Encounter
pt_PT: O Encontro Final

en: Briefing Commences
pt_PT: Início do Briefing:

en: Personnel at Gamma Base have confirmed that the nuclear missiles targeted at Alpha and Beta bases were launched from a silo in their sector.
pt_PT: O pessoal da Base Gama confirmou que os mísseis nucleares lançandos contra as bases Alfa e Beta foram lançados de um silo no sector deles.

en: Team Gamma is currently scouting the silo's location and monitoring NEXUS's activity.
pt_PT: A Equipa Gama está actualmente explorando a região do silo e monitorizando a atividade de NEXUS.

en: Time's up commander!!
pt_PT: O tempo acabou comandante!!

en: Commander, we are detecting NEXUS forces from these coordinates...
pt_PT: Comandante, estamos a detectar forças de NEXUS nestas coordenadas...

en: Glad you could make it, Commander.
pt_PT: Ainda bem que conseguiu vir, Comandante.

en: Enemy strike VTOLs have got us pinned down. We've managed to hold off cyborgs and tanks, but we haven't been able to make any progress along the valley.
pt_PT: Os ataques de VTOLs inimigos forçaram-nos a parar . Conseguimos repelir cyborgs e tanques, mas não conseguimos progredir pelo vale.

en: Can you try and reach us with anti-aircraft units?
pt_PT: Podes tentar alcançar-nos com unidades anti-aéreas?

en: This is Team Alpha. Repeat, this is Team Alpha. We require immediate assistance.
pt_PT: Aqui é a Equipa Alfa. Repito, aqui é a Equipa Alfa. Precisamos de ajuda imediatamente.

en: We are under heavy attack from cyborgs, laser tanks, and strike VTOLs.
pt_PT: Estamos sob ataque pesado de cyborgs, tanques laser e VTOLs de ataque.

en: We were trying to reach your position, but have been ambushed.
pt_PT: Estávamos tentado alcançar a sua posição, mas caímos numa armadilha.

en: We're holed up in  a valley at these coordinates.
pt_PT: Estamos refugiados num vale nestas coordenadas.

en: Please assist.
pt_PT: Por favor ajudem-nos.

en: Commander, forces from Team Alpha escaped the nuclear attack on Alpha Base.
pt_PT: Comandante, forças da Equipa Alfa escaparam ao ataque nuclear na Base Alfa.

en: We are experiencing some interference from NEXUS.
pt_PT: Estamos sofrendo algumas interferências vindas de NEXUS.

en: You must destroy his command centre before we lose control of key systems.
pt_PT: Deve destruir o centro de comando dele antes que percamos o controlo de sistemas chave.

en: Commander, welcome to NEXUS!
pt_PT: Comandante, bem-vindo a NEXUS!

en: Well done Commander, you've prevented my last missile from launching.
pt_PT: Muito bem Comandante, impediste o meu último míssil de ser lançado.

en: Such a shame. Your Project HQ would have made a wonderful target.
pt_PT: Que pena. O QG do teu Projecto seria um ótimo alvo.

en: But it's good of you to join me here.
pt_PT: Mas gostei de te teres juntado a mim aqui.

en: Buried beneath this silo is a tactical nuclear warhead that is set to go off soon.
pt_PT: Enterrada sob esse silo está uma ogiva nuclear táctica programada para explodir em breve.

en: As I cannot launch it, it'll just have to blow where it is.
pt_PT: Como eu não tenho como lançá-la, eu terei de a detonar aí mesmo.

en: Please note that all entrances to the underground complex have been sealed. Goodbye, Commander.
pt_PT: Por favor note que todas as entradas para o complexo subterrâneo foram seladas. Até mais, Comandante.

en: Ah, Commander, so good of you to join us here at Nexus base.
pt_PT: Ah, Comandante, que bom que te podes juntar a nós aqui na base Nexus.

en: It was very useful having Gamma Team set up here in the mountains.
pt_PT: Foi bem útil ter a Equipa Gama estabelecer-se aqui nas montanhas.

en: Their absorption was such a pleasure.
pt_PT: A absorção deles foi um prazer imenso.

en: Thank you for all those useful technologies you've recovered.
pt_PT: Obrigado por todas aquelas tecnologias que recuperaste.

en: You and not those fools in the New Paradigm and the Collective.
pt_PT: Tu, e não aqueles tolos do Novo Paradigma e da Colectividade.

en: I'm now activating all your synaptic links so that your forces can meld with Nexus.
pt_PT: Agora, estou activando todas as vossas ligações sinápticas para que tuas forças se unam a Nexus.

en: Your forces are now mine! Welcome to Nexus.
pt_PT: As tuas forças são minhas agora! Bem vindo ao Nexus.

en: Commander, you're proving to be more resilient than I thought.
pt_PT: Comandante, estás a provar-te mais resiliente que eu pensei.

en: Such a pity that you refused to join me earlier.
pt_PT: Que pena que recusaste juntar-te a mim mais cedo.

en: But no matter, as you'll not be here much longer.
pt_PT: Mas não tem importância, já que não vais ficar aqui por muito mais tempo.

en: After much searching and reprogramming, I've finally got all my systems back on-line.
pt_PT: Depois de muitas pesquisas e reprogramações, finalmente consegui por meus sistemas novamente on-line.

en: Once I destroyed the world with nuclear fire to clear the way for my cybernetic future.
pt_PT: Outrora, destruí o mundo com fogo nuclear para limpar o caminho para o meu futuro cibernético.

en: I now intend to further shape the world into my own image, by  surgically removing unwanted growths like yourself.
pt_PT: Agora, pretendo moldar o mundo à minha imagem, removendo cirurgicamente ervas daninhas como tu.

en: My Laser Satellites are now powering up. I intend to test them on you first, Commander!
pt_PT: Os meus Satélites Laser estão a activar-se. Eu pretendo testá-los em ti para começar, Comandante!

en: The Reed Corporation was founded by Dr Allan Reed. In 2080, Dr Reed landed a contract with the US Military to develop the synaptic link technology.
pt_PT: A Corporação Reed foi fundada pelo Dr. Allan Reed. Em 2080, Dr. Reed assinou um contracto com o Exército dos EUA para desenvolver a tecnologia de ligação sináptica.

en: After patenting the synaptic link five years later, Dr Reed continued his researches into cybernetics.
pt_PT: Após patentear a ligação sináptica cinco anos mais tarde, Dr. Reed continuou as suas pesquisas sobre cibernética.

en: His goal this time was to allow transfer of human consciousness into data streams that could meld with computer technologies. While in Cyberspace the operator's bodies were kept in immersion tanks.
pt_PT: O seu novo objectivo era transferir a consciência humana em feixes de dados que pudessem infundir-se com tecnologias de computador. Enquanto estavam no Ciberespaço, os corpos dos operadores ficavam em tanques de imersão.

en: Backed again by the military, Dr Reed began work on the NEXUS Intruder Program. After three years with little progress, the military abandoned the Nexus Project and cut Dr Reed's funding.
pt_PT: Patrocinado pelos militares novamente, Dr. Reed começou a trabalhar no Programa de Intrusão NEXUS. Após três anos de pouco progresso, os militares abandonaram o Projeto Nexus e cortaram o patrocínio.

en: Reports from the time claim that Dr Reed was furious and vowed to have his revenge on all who got in his way.
pt_PT: Relatórios da época afirmam que Dr. Reed ficou furioso e jurou vingança contra os que se puseram no seu caminho.

en: It appears that Dr Reed may have succeeded in his goals and completed the Nexus Intruder Program.
pt_PT: Parece que Dr. Reed pode ter conseguido alcançar seus objectivos e concluído o Programa de Intrusão Nexus.

en: The similarity between NEXUS and Dr Reed is striking.
pt_PT: A similaridade entre NEXUS e o Dr. Reed é impressionante.

en: Such an interesting history lesson. Now allow me to bring you up to date.
pt_PT: Que bela lição de história. Agora, deixa-me pôr-te a par dos eventos atuais.

en: The NEXUS Intruder Program was created in order to control fools like you.
pt_PT: O Programa de Intrusão NEXUS foi criado para controlar tolos como vocês.

en: It's very simple for me to infiltrate your systems and take them over. It's so simple, in fact, that you wouldn't even know I'm there. That is until I activate parts of myself etched into your core systems.
pt_PT: É muito simples para mim infiltrar os vossos sistemas e assumir controlo deles. É tão simples, na verdade, que você nem notaria que eu estou lá. Isto é, até eu ativar as partes de mim escondidas nos vossos sistemas centrais.

en: Let's start by activating NEXUS in your core systems and see what happens!
pt_PT: Vamos começar activando o NEXUS nos vossos sistemas centrais e ver o que acontece!

en: Commander, we are experiencing interference with our equipment.
pt_PT: Comandante, estamos a sofrer interferências no nosso equipamento.

en: Normal service will be restored as soon as possible.
pt_PT: O serviço normal será restaurado assim que possível.

en: Not long to go now, Commander. There's no where else for you to run to.
pt_PT: Não falta muito agora, Comandante. Não tem mais por onde fugir.

en: However, if you vacate this facility, then I shall let you go free, as you are no longer a threat to me.
pt_PT: Mas, se abandonares esse complexo, eu deixar-te-ei ir, uma vez que não serás mais uma ameaça para mim.

en: You have five minutes to comply or else it's frying time!
pt_PT: Tens cinco minutos para obedeçer, ou então vai ficar muito quente aqui!

en: Commander, we are under attack by NEXUS cyborgs and tanks. Please help as we....
pt_PT: Comandante, estamos sob ataque de cyborgs e tanques NEXUS. Por favor ajude porque nós...

en: ...cannot hold out much longer.  Repeat, please help, we cannot hold out much longer....
pt_PT: ...podemos aguentar mais. Repetindo, por favor ajude, não podemos aguentar por muito tempo...

en: Dusk, November 3rd, 2085
pt_PT: Anoitecer, 3 de Novembro de 2085

en: Earth, High Orbit
pt_PT: Terra, Órbita Superior

en: The Collapse
pt_PT: O Colapso

en: January 19th, 2086
pt_PT: 19 de Janeiro de 2086

en: North America
pt_PT: América do Norte

en: Nuclear Winter
pt_PT: Inverno Nuclear

en: Midnight, April 10th, 2086
pt_PT: Meia Noite, 10 de Abril de 2086

en: Rocky Mountains
pt_PT: Montanhas Rochosas

en: Safety
pt_PT: Segurança

en: Dawn, April 4th, 2100
pt_PT: Madrugada, 4 de Abril de 2100

en: A New Beginning
pt_PT: Um Novo Começo

en: The NASDA system was developed to protect us. It was to be the ultimate nuclear deterrent. As it turned out, it was our executioner.
pt_PT: O sistema NASDA foi desenvolvido para nos proteger. Seria o extremo da intimidação nuclear. Acabou por se tornar no nosso carrasco.

en: Reports said that NASDA developed a fault during a routine systems check. Don't believe it. Someone wanted it to take us out.
pt_PT: Os relatórios disseram que o NASDA teve uma falha durante uma verificação de rotina dos sistemas. Não acredite nisso. Alguém queria que ele nos eliminasse.

en: Those nukes were targeted on every major city around the world. NASDA was programmed to start the Collapse. When the counterstrikes launched, its laser defenses and anti-missile ground sites failed.
pt_PT: As ogivas estavam apontadas a todas as grandes cidades do mundo. NASDA foi programado para iniciar o Colapso. Quando os contra-ataques foram lançados, as suas defesas laser e silos anti-míssil falharam.

en: The world as we knew it ended...
pt_PT: O mundo tal como o conhecíamos acabou...

en: The Nuclear Winter hit hard. Disease and famine claimed most of us who had survived the nuclear strikes. Wars over cans of dog food took even more.
pt_PT: O inverno nuclear veio em força. Doenças e fome levaram a maior parte dos que sobreviveram aos ataques nucleares. Lutas por causa de latas de comida de cão ainda reclamaram mais gente.

en: We'd fled Seattle early in '86. We'd heard that the Rocky Mountains were relatively rad-free.
pt_PT: Nós fugimos de Seattle no início de '86. Ouvimos dizer que as Montanhas Rochosas estavam relativaments limpas de radiação.

en: After fighting off bands of marauders we came across the base. Its personnel were dead. Killed by any one of a number of virulent diseases.
pt_PT: Depois de afugentarmos alguns grupos de bandidos, encontramos a base. Os seus ocupantes estavam mortos, provavelmente por obra de uma de muitas doenças letais.

en: We cracked the doors, and cleared out the bodies inside.
pt_PT: Arrombamos as portas, e retiramos os corpos do interior.

en: We knew that things would never be the same again, but we were determined to build a new world out of the ruins. We rebuilt the landing pads and brought the old systems back on-line.
pt_PT: Sabíamos que as coisas nunca mais seriam as mesmas, mas estávamos determinados a construir um novo mundo a partir das ruínas. Reconstruímos as plataformas de aterragem e reiniciamos os velhos sistemas.

en: We were finally ready to begin the Project.
pt_PT: Estávamos finalmente prontos para iniciar o Projecto.

en: After many long months of struggle, we defeated NEXUS.
pt_PT: Depois de longos meses de lutas, derrotamos NEXUS.

en: The war started by Dr Reed was over.
pt_PT: A guerra inicada pelo doutor Reed estava acabada.

en: We have recovered many of the technologies we sought.
pt_PT: Conseguimos recuperar muitas das tecnologias que procurávamos.

en: It is now time to use them to rebuild the world.
pt_PT: Agora, é tempo de as usar para reconstruir o mundo.

en: Slowly, out of the ashes we will rise again...
pt_PT: Lentamente, vamos erguer-nos novamente a partir das cinzas...

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperLtMGWheels.name data/base/stats/templates.json: $.ViperMG01Wheels.name data/mp/stats/templates.json: $.A-Viper-Wheels-MG.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperMG01Wheels.name
en: Machinegun Viper Wheels
pt_PT: Metralhadora Viper Rodas

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Tower01.name data/base/stats/sensor.json: $.SensorTower1Mk1.name data/base/stats/structure.json: $.Sys-SensoTower01.name ... + 2 refs
en: Sensor Tower
pt_PT: Torre de Sensor

en: Tornado AA Site
pt_PT: Posição AA Tornado

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG1Mk1.name data/base/stats/weapons.json: $.MG1Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG1Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG1Mk1.name
en: Machinegun
pt_PT: Metralhadora

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun02.name data/base/stats/weapons.json: $.AAGun2Mk1.name
en: Cyclone Flak Turret
pt_PT: Torreão Cyclone

en: VTOL Flak Cannon
pt_PT: Flak VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.CollectiveWall.name data/mp/stats/structure.json: $.CollectiveWall.name
en: Collective Wall
pt_PT: Parede da Colectividade

en: Collective Corner Wall
pt_PT: Parede (Canto) da Colectividade

en: Nexus Wall
pt_PT: Parede de NEXUS

en: Nexus Corner Wall
pt_PT: Parede (Canto) de NEXUS

en: CAM1 RESEARCH
pt_PT: INVESTIGAÇÃO CAM1

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.ADVANCEDRESEARCH.name
en: ADVANCED RESEARCH
pt_PT: INVESTIGAÇÃO AVANÇADA

en: CAM1 VEHICLES
pt_PT: CAM1 VEÍCULOS

en: CAM1 WEAPONS
pt_PT: CAM1 ARMAS

en: CAM1 SYSTEMS
pt_PT: CAM1 SISTEMAS

en: CAM1 DEFENSES
pt_PT: CAM1 DEFESAS

en: CAM1 STRUCTURES
pt_PT: CAM1 ESTRUTURAS

en: CAM2 RESEARCH
pt_PT: CAM2 INVESTIGAÇÃO

en: CAM2 VEHICLES
pt_PT: CAM2 VEÍCULOS

en: CAM2 CYBORGS
pt_PT: CYBORGS CAM2

en: CAM2 WEAPONS
pt_PT: CAM2 ARMAS

en: CAM2 SYSTEMS
pt_PT: CAM2 SISTEMAS

en: CAM2 DEFENSES
pt_PT: CAM2 DEFESAS

en: CAM2 STRUCTURES
pt_PT: CAM2 ESTRUTURAS

en: CAM3 RESEARCH
pt_PT: CAM3 INVESTIGAÇÃO

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Comp-MissileCodes01.name
en: Missile Targeting Codes
pt_PT: Códigos de Alvo do Míssil

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Comp-MissileCodes02.name
en: Second Level Missile Targeting Codes
pt_PT: Segundo Nível de Códigos de Alvo do Míssil

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Comp-MissileCodes03.name
en: Third Level Missile Firing Codes
pt_PT: Terceiro Nível de Códigos de Alvo do Míssil

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-Cannon.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-Cannon-GROUND.name data/base/stats/templates.json: $.CyborgCannon01Grd.name ... + 2 refs
en: Heavy Gunner Cyborg
pt_PT: Cyborg Artilheiro Pesado

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-Flamer.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-Flamer-GROUND.name data/base/stats/templates.json: $.CyborgFlamer01Grd.name ... + 2 refs
en: Flamer Cyborg
pt_PT: Cyborg Lança-Chamas

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-MG.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-Chain-GROUND.name data/base/stats/templates.json: $.CyborgChain01Ground.name ... + 2 refs
en: Machinegunner Cyborg
pt_PT: Cyborg Metralhador

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.CyborgLegs.name data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Legs01.name data/mp/stats/propulsion.json: $.CyborgLegs.name
en: Cyborg Propulsion
pt_PT: Propulsão Cyborg

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.MG3-Tower.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower3.name
en: Heavy Machinegun Tower
pt_PT: Torre de Metralhadora Pesada

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Flame1Mk1-Tower.name
en: Flamer Tower
pt_PT: Torre com Lança-Chamas

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.GuardTower5.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox06.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower5.name
en: Lancer Tower
pt_PT: Torre de Lancer

en: Advanced Manufacturing Mk3
pt_PT: Fabrico Avançado Mk3

en: Robotic Repair Facility Mk3
pt_PT: Instalações de Reparação Robotizadas Mk3

en: Advanced Repair Facility Mk2
pt_PT: Instalações de Reparação Avançadas Mk2

en: Advanced Repair Facility Mk3
pt_PT: Instalações de Reparação Avançadas Mk3

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/repair.json: $.HeavyRepair.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-MobileRepairTurretHvy.name
en: Heavy Repair Turret
pt_PT: Torreão de Reparação Pesado

en: Nexus Intruder Program
pt_PT: Programa de Intrusão Nexus

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Resistance-Circuits.name
en: Nexus Resistance Circuits
pt_PT: Circuitos de Resistência a NEXUS

en: Nexus Resistance Circuits Mk2
pt_PT: Circuitos de Resistência a NEXUS Mk2

en: Nexus Resistance Circuits Mk3
pt_PT: Circuitos de Resistência a NEXUS Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Hover02.name
en: Hover Propulsion II
pt_PT: Propulsão Hovercraft II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Halftracks02.name
en: Half-tracked Propulsion II
pt_PT: Propulsão Semi-Lagarta II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Tracks02.name
en: Tracked Propulsion II
pt_PT: Propulsão Lagartas II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-VTOL02.name
en: VTOL Propulsion II
pt_PT: Propulsão VTOL II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Wheels02.name
en: Wheeled Propulsion II
pt_PT: Propulsão Rodas II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage09.name
en: Depleted Uranium MG Bullets Mk2
pt_PT: Balas de Metralhadora de Urânio Empobrecido Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-TUTMG.name
en: Machinegun Artifact
pt_PT: Artefacto de Metralhadora

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0CommandCentreNP.name
en: New Paradigm Command Center
pt_PT: Centro de Comando do Novo Paradigma

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0CommandCentreCO.name
en: Collective Command Center
pt_PT: Centro de Comando da Colectividade

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.NX-CruiseSite.name data/mp/stats/structure.json: $.NX-CruiseSite.name
en: Missile Silo
pt_PT: Silo de Mísseis

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Hvywpn-Mcannon.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cyb-Hvywpn-Mcannon.name
en: Super Heavy-Gunner
pt_PT: Super Artilheiro Pesado

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Hvywpn-Acannon.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Hvy-Acannon.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cyb-Hvywpn-Acannon.name
en: Super Auto-Cannon Cyborg
pt_PT: Super Cyborg de Canhão Automático

en: Super HPV Cyborg
pt_PT: Super Cyborg com Canhão de Alta Velocidade

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Hvywpn-TK.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Hvy-TK.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cyb-Hvywpn-TK.name
en: Super Tank-Killer Cyborg
pt_PT: Super Cyborg com Tank-Killer

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-UpLink.name data/mp/stats/structure.json: $.A0Sat-linkCentre.name
en: Satellite Uplink Center
pt_PT: Centro de Ligação Satélite

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Hvywpn-PulseLsr.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Hvy-PulseLsr.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cyb-Hvywpn-PulseLsr.name
en: Super Pulse Laser Cyborg
pt_PT: Super Cyborg de Pulse Laser

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Hvywpn-RailGunner.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cyb-Hvywpn-RailGunner.name
en: Super Rail-Gunner
pt_PT: Super Artilheiro de Canhão Electromagnético

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Hvywpn-A-T.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Hvy-A-T.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cyb-Hvywpn-A-T.name
en: Super Scourge Cyborg
pt_PT: Super Cyborg Scourge

en: Command Turret II
pt_PT: Torreão de Comando II

en: Command Turret III
pt_PT: Torreão de Comando III

en: Command Turret IV
pt_PT: Torreão de Comando IV

en: Player
pt_PT: Jogador

en: Lost due to being inactive / playing passively.
pt_PT: Perdeu por estar inactivo / jogando passivamente.

en: Playing passively will lead to defeat. Actions that are considered:
pt_PT: Jogar passivamente levará à derrota. Ações que são consideradas:

en: - unit building - research completion - construction of base structures (factories, power plants, laboratories, modules and oil derricks) - dealing damage
pt_PT: - construção de unidades - conclusão da pesquisa - construção de estruturas base (fábricas, geradores de eenrgia, laboratórios, módulos e extractores de petróleo) - causando danos

en: Ultimate Scavengers
pt_PT: Saqueadores Supremos

en: Scavengers
pt_PT: Saqueadores

en: No Scavengers
pt_PT: Sem Saqueadores

en: No Alliances
pt_PT: Sem Alianças

en: Allow Alliances
pt_PT: Permitir Alianças

en: Locked Teams
pt_PT: Equipas Fixas

en: Locked Teams, No Shared Research
pt_PT: Equipas Fixas, Sem Pesquisa Partilhada

en: Low Power Levels
pt_PT: Níveis de Energia Baixos

en: Medium Power Levels
pt_PT: Níveis de Energia Médios

en: High Power Levels
pt_PT: Níveis de Energia Altos

en: Start with No Bases
pt_PT: Começar sem Bases

en: Start with Bases
pt_PT: Começar com Bases

en: Start with Advanced Bases
pt_PT: Começar com Bases Avançadas

en: EASY
pt_PT: FÁCIL

en: MEDIUM
pt_PT: MÉDIO

en: HARD
pt_PT: DIFÍCIL

en: INSANE
pt_PT: LOUCO

en: Personality change successful.
pt_PT: Mudança de personalidade com sucesso.

en: No such personality! Try one of these:
pt_PT: Essa personalidade não existe! Tente uma destas:

en: Forced research cleared, will research anything I want now.
pt_PT: Pesquisa requerida completa, vou pesquisar o que quiser agora.

en: Research blocked, will research nothing now.
pt_PT: Pesquisa bloqueada, não vou pesquisar nada.

en: Researching fundamental technology.
pt_PT: A pesquisar tecnologias fundamentais.

en: Researching
pt_PT: A investigar.

en: No such research path! Try one of these:
pt_PT: Esse caminho de pesquisa não existe! Tente um destes:

en: Sorry, I have no trucks.
pt_PT: Desculpe, não tenho camiões.

en: You can use this one.
pt_PT: Pode usar este.

en: Sorry, droid transfer failed.
pt_PT: Desculpe, a transferência da entidade falhou.

en: Power transferred.
pt_PT: Energia Transferida

en: Please put a beacon!
pt_PT: Por favor sinalize!

en: Coming!
pt_PT: Estou a caminho!

en: Sorry, I don't have any free forces to send for help!
pt_PT: Desculpe, não tenho forças disponíveis para enviar!

en: Any time, big boss!
pt_PT: Quando quiser, chefão!

en: System locale
pt_PT: Linguagem do sistema

en: Could not open required port (%s) on  (%s)
pt_PT: Não foi possível abrir o port (%s) em (%s)

en: Game configured port (%s) correctly on (%s)
    Your external IP is %s
pt_PT: O jogo configurou o port (%s) correctamente em (%s)
    O seu IP externo é %s

en: Could not resolve masterserver name (%s)!
pt_PT: Não pode ser obtido o nome do masterserver (%s)!

en: Error connecting to the lobby server: %s.
    Make sure port %d can receive incoming connections.
    If you're using a router configure it to use UPnP
     or to forward the port to your system.
pt_PT: Erro ao conectar-se com o servidor principal: %s.
    Assegure-se que a porta %d pode receber dados de conexões.
    Se está a usar um router, configure-o para utilizar UPnP
     ou para redireccionar a porta para o seu sistema.

en: Failed to get a lobby response!
pt_PT: Não houve resposta do servidor principal!

en: Campaign
pt_PT: Campanha

en: Challenge
pt_PT: Desafio

en: Skirmish
pt_PT: Escaramuça

en: Multiplayer
pt_PT: Multijogador

en: Menu Music
pt_PT: Música do Menu

en: (untitled)
pt_PT: (sem título)

en: Copy Path to Clipboard
pt_PT: Copiar caminho para área de transferência

en: Copy JSON to Clipboard
pt_PT: Copiar JSON para Área de Transferência

en: Dump JSON to StdOut
pt_PT: Dump JSON para StdOut

en: Tab Scroll left
pt_PT: Tab Scroll esquerda

en: Tab Scroll right
pt_PT: Tab Scroll direita

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_MG3MK1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_MG3MK1.text[1]
en: .50-calibre heavy machinegun
pt_PT: Metralhadora pesada de calibre .50

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_RHOW.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_RHOW.text[1]
en: 105mm multi-barrel Howitzer may be assigned to a sensor
pt_PT: Howitzer de 105mm com vários canos pode ser atribuído a um sensor

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MG1MK1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_MG1MK1.text[1]
en: 7.62mm machinegun
pt_PT: Metralhadora de 7.62mm

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_CN6_T_A.text[1]
en: 76mm twin-barrel automatic-cannon
pt_PT: Canhões automáticos duplos de 76mm

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAAC1.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_AAAC2.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAAC3.text[2]
en: AA accuracy +10%
pt_PT: Precisão da AA +10%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-ROF02.name
en: AA Ammunition Hopper Mk2
pt_PT: Correia de Munição AA Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-ROF03.name
en: AA Ammunition Hopper Mk3
pt_PT: Correia de Munição AA Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-ROF01.name
en: AA Ammunition Hopper
pt_PT: Correia de Munição AA

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-ROF05.name
en: AA Chainfeed Loader Mk2
pt_PT: Alimentador em Cadeia de Munição AA Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-ROF06.name
en: AA Chainfeed Loader Mk3
pt_PT: Alimentador em Cadeia de Munição AA Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-ROF04.name
en: AA Chainfeed Loader
pt_PT: Alimentador em Cadeia de Munição AA

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-AASite-QuadBof.name data/mp/stats/structure.json: $.AASite-QuadBof.name
en: AA Cyclone Flak Cannon Emplacement
pt_PT: Bateria de AA Flak Cyclone

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-DoubleAAgun.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-DoubleAAGun.name
en: AA Cyclone Flak Cannon Hardpoint
pt_PT: Fortificação de AA Flak Cyclone

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.P0cam3PyFlakHT.name
en: AA Cyclone Flak Cannon Python Half-tracks
pt_PT: AA Flak Cyclone Python Semi-Lagarta

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun01.name data/mp/stats/weapons.json: $.AAGun2Mk1.name
en: AA Cyclone Flak Cannon
pt_PT: AA Flak Cyclone

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[2]
en: AA Flak damage +25%
pt_PT: Dano da AA Flak +25%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Damage02.name
en: AA HE Flak Mk2
pt_PT: Flak AA HE Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Damage03.name
en: AA HE Flak Mk3
pt_PT: Flak AA HE Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Damage01.name
en: AA HE Flak
pt_PT: Flak AA HE

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Damage05.name
en: AA HEAP Flak Mk2
pt_PT: Flak AA HEAP Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Damage06.name
en: AA HEAP Flak Mk3
pt_PT: Flak AA HEAP Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Damage04.name
en: AA HEAP Flak
pt_PT: Flak AA HEAP

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAROF1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAROF4.text[2]
en: AA reload time -15%
pt_PT: Tempo de Recarregamento das AA -15%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Accuracy02.name
en: AA Target Acquisition Shells
pt_PT: Projécteis AA de Aquisição de Alvo

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Accuracy03.name
en: AA Target Prediction Computer
pt_PT: Computador AA de Previsão de Alvos

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Accuracy01.name
en: AA Thermal Imaging Sensor
pt_PT: Sensor AA Inagem Térmica

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-AASite-QuadBof02.name data/mp/stats/structure.json: $.AASite-QuadBof02.name
en: AA Tornado Flak Cannon Emplacement
pt_PT: Bateria de AA Flak Tornado

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-DoubleAAgun02.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-DoubleAAGun02.name
en: AA Tornado Flak Cannon Hardpoint
pt_PT: Fortificação de AA Flak Tornado

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun02.name data/mp/stats/weapons.json: $.AAGun2Mk1Quad.name
en: AA Tornado Flak Cannon
pt_PT: AA Flak Tornado

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/nb_generic.json: $.AI.tip
en: Adaptive AI with multiple personalities
pt_PT: IA adaptativa com várias personalidades

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials08.name
en: Advanced Base Structure Materials Mk2
pt_PT: Materiais de Estrutura de Base Avançados Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials09.name
en: Advanced Base Structure Materials Mk3
pt_PT: Materiais de Estrutura de Base Avançados Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_MAT7.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials07.name data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_MAT7.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Materials03.name
en: Advanced Base Structure Materials
pt_PT: Materiais de Estrutura de Base Avançados

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb-Damage03.name
en: Advanced Bomb Warhead
pt_PT: Ogiva de Bomba Avançada

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ENGIN3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ENGIN3.text[1]
en: Advanced Engineering Techniques
pt_PT: Técnicas de Engenharia avançadas

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Engineering03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Engineering03.name
en: Advanced Engineering
pt_PT: Engenharia Avançada

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VCBSU3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VCBSU3.text[1]
en: Advanced fire detection systems
pt_PT: Sistemas de detecção de fogo avançados

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade07.name
en: Advanced Manufacturing
pt_PT: Fabrico Avançada

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-ROF02.name
en: Advanced Missile Allocation System Mk2
pt_PT: Sistema Avançado de Alocação de Míssil Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-ROF03.name
en: Advanced Missile Allocation System Mk3
pt_PT: Sistema Avançado de Alocação de Míssil Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-ROF01.name
en: Advanced Missile Allocation System
pt_PT: Sistema Avançado de Alocação de Míssil

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Damage02.name
en: Advanced Missile Warhead Mk2
pt_PT: Ogiva de Míssil Avançada Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Damage03.name
en: Advanced Missile Warhead Mk3
pt_PT: Ogiva de Míssil Avançada Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Damage01.name
en: Advanced Missile Warhead
pt_PT: Ogiva de Míssil Avançada

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade06.name
en: Advanced Repair Facility
pt_PT: Instalações de Reparação Avançadas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RFU7.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RFU7.text[1]
en: Advanced repair techniques
pt_PT: Técnicas de Reparação avançadas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VS3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VS3.text[1]
en: Advanced target recognition systems
pt_PT: Sistemas de reconhecimento de alvo avançados

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU3.text[1]
en: Advanced Thermal Emissions detection
pt_PT: Detecção avançada de Emissões Térmicas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VFU4.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VFU4.text[1]
en: Advanced VTOL Production
pt_PT: Produção Avançada de VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Advmaterialslab.name
en: Advancedmaterialslab
pt_PT: Laboratório de Materiais Avançados

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_JP1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_JP1.text[1]
en: Aerodynamic Jump Pack
pt_PT: Jump Pack Aerodinâmico

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Aerodynamicslab.name
en: Aerodynamicslab
pt_PT: Laboratório de Aerodinâmica

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_CN_D1.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_D4.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_ROF1.text[3] ... + 11 refs
en: All cannons upgraded automatically
pt_PT: Todos os canhões melhorados automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSU1.text[3] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_CBSU2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_CBSU3.text[3] ... + 3 refs
en: All CB sensors upgraded automatically
pt_PT: Todos os sensores CB melhorados automaticamente

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FU4.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_FU7.text[3]
en: All factories upgraded automatically
pt_PT: Todas as fábricas melhoradas automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASAC1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASD1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASROF1.text[3] ... + 3 refs
en: All lasers upgraded automatically
pt_PT: Todos os lasers melhorados automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_D1.text[3] ... + 7 refs
en: All missiles upgraded automatically
pt_PT: Todos os mísseis melhorados automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_POWU1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_POWU2.text[3] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_POWU1.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_POWU2.text[3]
en: All power generators upgraded automatically
pt_PT: todos os Geradores de Energia melhorados automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_AC1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_D1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_ROF1.text[3] ... + 3 refs
en: All rail guns upgraded automatically
pt_PT: Todos os Canhões Cinético-Magnéticos melhorados automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU2.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU3.text[3]
en: All sensors upgraded automatically
pt_PT: Todos os sensores melhorados automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_ENGIN1.text[3] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_ENGIN2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ENGIN3.text[3] ... + 3 refs
en: All trucks upgraded automatically
pt_PT: Todos os camiões melhorados automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V3.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V2.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V3.text[3]
en: All VTOLs upgraded automatically
pt_PT: Todos os VTOLs melhorados automaticamente

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/hidebehind.json: $.player_1.name data/mp/challenges/hidebehind.json: $.player_2.name data/mp/tests/miza.json: $.player_1.name data/mp/tests/miza.json: $.player_2.name
en: Ally
pt_PT: Aliado

note: TRANSLATORS: data/base/campaigns/alpha.json: $.name
en: Alpha Campaign
pt_PT: Campanha Alfa

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/two-faced.json: $.player_1.name
en: Alpha
pt_PT: Alfa

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_H1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_H1.text[1]
en: Amphibious hover propulsion
pt_PT: Propulsão flutuante anfíbia

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-MdArtMissile.name
en: Angel Missile Battery
pt_PT: Bateria de Mísseis Angel

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-MdART-pit.name
en: Angel Missile Emplacement
pt_PT: Plataforma de Mísseis Angel

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MdArtMissile.name data/base/stats/weapons.json: $.Missile-MdArt.name
en: Angel Missile
pt_PT: Míssil Angel

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_AT.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_AT.text[1]
en: Anti-tank missile
pt_PT: Míssil Anti-tanque

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_RK_LTAT1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_RK_LTAT1.text[1]
en: Anti-tank rocket
pt_PT: Foguete anti-tanque

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage03.name
en: APDSB MG Bullets Mk2
pt_PT: Balas de Metralhadora APDSB Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage04.name
en: APDSB MG Bullets Mk3
pt_PT: Balas de Metralhadora APDSB Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage02.name
en: APDSB MG Bullets
pt_PT: Balas de Metralhadora APDSB

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage05.name
en: APFSDS Cannon Rounds Mk2
pt_PT: Projécteis de Canhão APFSDS Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage06.name
en: APFSDS Cannon Rounds Mk3
pt_PT: Projécteis de Canhão APFSDS Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage04.name
en: APFSDS Cannon Rounds
pt_PT: Projécteis de Canhão APFSDS

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-HvyArtMissile.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HvyArtMissile.name
en: Archangel Missile Battery
pt_PT: Bateria de Mísseis Archangel

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-HvART-pit.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-HvART-pit.name
en: Archangel Missile Emplacement
pt_PT: Plataforma de Mísseis Archangel

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-HvArtMissile.name data/base/stats/weapons.json: $.Missile-HvyArt.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-HvArtMissile.name data/mp/stats/weapons.json: $.Missile-HvyArt.name
en: Archangel Missile
pt_PT: Míssil Archangel

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_MG4.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_MG4.text[1]
en: Armed with Cyborg assault gun
pt_PT: Armado com Metralhadora de Assalto Cyborg

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_CN1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_CN1.text[1]
en: Armed with Cyborg Cannon
pt_PT: Armado com Canhão Cyborg

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_FL1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_FL1.text[1]
en: Armed with Cyborg Flamer
pt_PT: Armado com Lança-Chamas Cyborg

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_MG1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_MG1.text[1]
en: Armed with Cyborg Machinegun
pt_PT: Armado com Metralhadora Cyborg

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_H_PLAS.text[1]
en: Armed with Cyborg Pulse Laser
pt_PT: Armado com Pulse Laser para Cyborgs

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_H_RG.text[1]
en: Armed with Cyborg Rail Gun
pt_PT: Armado com Canhão Cinético-Magnético

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_H_AT.text[1]
en: Armed with Cyborg Scourge Missile Launcher
pt_PT: Armado com lançador de míssil Scourge para Cyborgs

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_TFL.text[1]
en: Armed with Cyborg Thermite Flamer
pt_PT: Armado com Lança-chamas de Termite

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_LS1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_LS1.text[1]
en: Armed with Flashlight Laser
pt_PT: Armado com laser Flashlight

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_LS1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_LS1.text[1]
en: Armed with flashlight laser
pt_PT: Armado com laser Flashlight

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_GRN.text[1]
en: Armed with grenades
pt_PT: Armado com granadas

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_H_HPV.text[1]
en: Armed with hyper velocity cannon
pt_PT: Armado com canhão de alta-velocidade

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_RKT.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_RKT.text[1]
en: Armed with Lancer anti-tank missile
pt_PT: Armado com míssil Anti-Tanque Lancer

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_RK1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_RK1.text[1]
en: Armed with Lancer Anti-Tank rocket
pt_PT: Armado com rocket Anti-Tanque Lancer

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYTRANS.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SUPERTRANS.text[1]
en: Armed with Machinegun
pt_PT: Armado com Metralhadora

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_H_MC.text[1]
en: Armed with medium cannon
pt_PT: Armado com canhão médio

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_RL1.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_RL1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_RL1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_RL1.text[1]
en: Armed with Needle Gun
pt_PT: Armado com Acelerador Magnético

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_ATM.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_ATM.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_ATM.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_ATM.text[1]
en: Armed with Scourge anti-tank missile
pt_PT: Armado com míssil Anti-Tanque Scourge

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_H_TK.text[1]
en: Armed with tank killer rockets
pt_PT: Armado com foguetes tank killer

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_DF_WU4.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_DF_WU10.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_DF_WU7.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_MAT10.text[2]
en: Armor +35%, Body Points +30%
pt_PT: Blindagem +35%, Integridade +30%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D2.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D2.text[1]
en: Armor-Piercing Discard Sabot Bullets
pt_PT: Projétil Perfurante com Sabot Descartável

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_D4.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_D4.text[1]
en: Armor-Piercing Fin-Stabilized Discarding Sabot
pt_PT: Projétil Perfurante Estabilizado com Sabot Descartável

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_FL.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_FL.text[1]
en: Armored bunker with Flamer
pt_PT: Bunker blindado com Lança-Chamas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_ATR.text[1]
en: Armored bunker with Lancer AT rocket
pt_PT: Bunker blindado com rocket AT Lancer

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_LC.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_LC.text[1]
en: Armored bunker with Light Cannon
pt_PT: Bunker blindado com Canhão Ligeiro

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_P1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_P1.text[1]
en: Armored bunker with Machinegun
pt_PT: Bunker blindado com Metralhadora

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DEF_EMPM.text[1]
en: Armored EMP Mortar battery pit
pt_PT: Fosso blindado com bateria de Morteiro PEM

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DEF_EMP.text[1]
en: Armored guard tower with EMP Cannon
pt_PT: Torre de guarda blindada com Canhão PEM

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_ATR.text[1]
en: Armored guard tower with Lancer AT rocket
pt_PT: Torre de guarda blindada com foguete antitanque Lancer

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_EMP_PODTOW.text[1]
en: Armored guard tower with Mini-Pod Rocket
pt_PT: Torre de guarda blindada com Mini-Rockets

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_EMP_PODTOW.text[1]
en: Armored guard tower with Mini-Rocket Pod
pt_PT: Torre de guarda blindada com Mini-Foguetes

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_RL1TOW.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_RL1TOW.text[1]
en: Armored guard tower with Needle Gun
pt_PT: Torre de guarda blindada com Acelerador Magnético

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SPYT.text[1]
en: Armored guard tower with Nexus Link
pt_PT: Torre de guarda blindada com Ligação NEXUS

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_PulseLas.text[1]
en: Armored guard tower with Pulse Laser
pt_PT: Torre de guarda blindada com Laser de Impulso

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_ATMTOW.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_ATMTOW.text[1]
en: Armored guard tower with Scourge Missile
pt_PT: Torre de guarda blindada com Míssil Scourge

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_HALFT1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_HALFT1.text[1]
en: Armored Half-tracks
pt_PT: Semi-lagartas Blindadas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_WT14_PLS.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_WT14_PLS.text[1]
en: Armored hardpoint with Flashlight laser
pt_PT: Fortificação blindada com laser Flashlight

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_WT15_RL3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_WT15_RL3.text[1]
en: Armored hardpoint with Gauss Cannon
pt_PT: Fortificação blindada com Canhão de Gauss

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_WT4_HC.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_WT4_HC.text[1]
en: Armored hardpoint with Heavy Cannon
pt_PT: Fortificação blindada com Canhão Pesado

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_DF_WT1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_DF_WT1.text[1]
en: Armored hardpoint with Heavy Machinegun
pt_PT: Fortificação blindada com Metralhadora Pesada

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_WT13_HPV.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_WT13_HPV.text[1]
en: Armored hardpoint with Hyper-Velocity Cannon
pt_PT: Fortificação blindada com Canhão de Alta Velocidade

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_WT6_ATR.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_WT6_ATR.text[1]
en: Armored hardpoint with Lancer AT missile
pt_PT: Fortificação blindada com míssil AT Lancer

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_WT2_LC.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_WT2_LC.text[1]
en: Armored hardpoint with Light Cannon
pt_PT: Fortificação blindada com Canhão Ligeiro

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_WT3_MC.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_WT3_MC.text[1]
en: Armored hardpoint with Medium Cannon
pt_PT: Fortificação blindada com Canhão Médio

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_WT15_RL2.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_WT15_RL2.text[1]
en: Armored hardpoint with Rail Gun
pt_PT: Fortificação blindada com Canhão Cinético-Magnético

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_WT9_ATM.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_WT9_ATM.text[1]
en: Armored hardpoint with Scourge AT Missile
pt_PT: Fortificação blindada com Míssil Scourge

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_IMP.text[1]
en: Armored Incendiary Mortar battery pit
pt_PT: Fosso de bateria de Morteiro Incendiário

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_EMP_Mpit.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_EMP_Mpit.text[1]
en: Armored Mortar battery pit
pt_PT: Bateria de Morteiro Blindada

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_PrisLas.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_PrisLas.text[1]
en: Armored strongpoint with Flashlight laser
pt_PT: Bateria de laser Flashlight Blindada

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_Rail3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_Rail3.text[1]
en: Armored strongpoint with Gauss Cannon
pt_PT: Bateria de Gauss Cannon Blindada

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_HEAVYLAS.text[1]
en: Armored strongpoint with Heavy Laser
pt_PT: Fortificação blindada com Laser Pesado

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_PFL.text[1]
en: Armored strongpoint with Plasmite Flamer
pt_PT: Fortificação Blindada com Lança-chamas de Plasmite

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_PulseLas.text[1]
en: Armored strongpoint with Pulse Laser
pt_PT: Bateria de Pulse Laser Blindada

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_Rail2.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_Rail2.text[1]
en: Armored strongpoint with Rail Gun
pt_PT: Bateria de Canhão Cinético-Magnético Blindada

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TRACK1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_TRACK1.text[1]
en: Armored Tracks
pt_PT: Lagartas blindadas

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_WU1.text[2]
en: Armour +35%, Body Points +30%
pt_PT: Blindagem +35%, Integridade +30%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Crate.name
en: Artifact
pt_PT: Artefacto

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_MdAM.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_MdAM.text[1]
en: Artillery battery firing Firestorm Missiles
pt_PT: Bateria de Artilharia disparando Mísseis Firestorm

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_HvAM.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_HvAM.text[1]
en: Artillery battery firing Novastorm Missiles
pt_PT: Bateria de Artilharia disparando Mísseis Novastorm

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-RotCannon.name
en: Assault Cannon Emplacement
pt_PT: Plataforma de Canhão de Assalto

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.Tower-VulcanCan.name data/mp/stats/structure.json: $.Tower-VulcanCan.name
en: Assault Cannon Guard Tower
pt_PT: Torre de guarda de Canhão de Assalto

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Wall-VulcanCan.name data/base/stats/structure.json: $.Wall-VulcanCan.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Wall-VulcanCan.name data/mp/stats/structure.json: $.Wall-VulcanCan.name
en: Assault Cannon Hardpoint
pt_PT: Fortificação de Canhão de Assalto

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.MantisHoverAC.name
en: Assault Cannon Mantis Hover
pt_PT: Canhão de Assalto Mantis Hover

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon5.name data/base/stats/weapons.json: $.Cannon5VulcanMk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon5.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon5VulcanMk1.name
en: Assault Cannon
pt_PT: Canhão de Assalto

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox-RotMG.name data/base/stats/structure.json: $.Pillbox-RotMG.name
en: Assault Gun Bunker
pt_PT: Bunker com Metralhadora de Assalto

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.Tower-RotMg.name
en: Assault Gun Emplacement
pt_PT: Plataforma de Metralhadora de Assalto

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.Tower-RotMg.name
en: Assault Gun Guard Tower 2
pt_PT: Torre de Guarda com Metralhadora de Assalto 2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-RotMG.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower-RotMg.name
en: Assault Gun Guard Tower
pt_PT: Torre de Guarda com Metralhadora de Assalto

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Wall-RotMg.name data/base/stats/structure.json: $.Wall-RotMg.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Wall-RotMg.name data/mp/stats/structure.json: $.Wall-RotMg.name
en: Assault Gun Hardpoint
pt_PT: Fortificação de Metralhadora de Assalto

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PhytonHTrackAssGun.name
en: Assault Gun Python Half Track
pt_PT: Metralhadora de Assalto Python Semi-lagarta

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PhytonHoverAssGun.name
en: Assault Gun Python Hover
pt_PT: Metralhadora de Assalto Python Hover

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0cam3PyAsltGnTrk.name data/mp/stats/templates.json: $.P0cam3PyAsltGnTrk.name
en: Assault Gun Python Tracks
pt_PT: Metralhadora de Assalto Pitão Lagartas

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower-RotMg.name
en: Assault Gun Tower
pt_PT: Torre com Metralhadora de Assalto

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG4.name data/base/stats/weapons.json: $.MG4ROTARYMk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG4.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG4ROTARYMk1.name
en: Assault Gun
pt_PT: Metralhadora de Assalto

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-RotMG.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-RotMG-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-RotMG-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.CyborgRotMgGround.name
en: Assault Gunner Cyborg
pt_PT: Artilheiro de Assalto

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VP.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VP.text[2]
en: Assign a VTOL by selecting the rearming pad as its target
pt_PT: Atribui um VTOL seleccionando o ponto de rearmamento como o seu alvo

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTU1.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTU1.text[2]
en: Assigned VTOLs attack the designated targets
pt_PT: Os VTOLs atribuídos atacam o alvo apontado

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTW1.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTW1.text[2]
en: Assigned VTOLs attack the enemy units
pt_PT: Os VTOLs atribuídos atacam as unidades inimigas

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/repair.json: $.AutoRepair.name
en: Auto Repair
pt_PT: Auto-Reparação

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Autorepair-General.name
en: Auto-Repair
pt_PT: Auto-Reparação

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_ROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_ROF1.text[1]
en: Autoloader increases reload rate
pt_PT: Autocarregador aumenta velocidade de recarregamento

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[1]
en: Automated Cyborg Production
pt_PT: Produção de Cyborgs Automatizada

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade02.name
en: Automated Factory Production Mk2
pt_PT: Produção de Fábrica Automatizada Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade03.name
en: Automated Factory Production Mk3
pt_PT: Produção de Fábrica Automatizada Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade-AI.name data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade01.name data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[1]
en: Automated Factory Production
pt_PT: Produção de Fábrica Automatizada

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade01.name
en: Automated Manufacturing
pt_PT: Produção Automatizada

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_ROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_ROF1.text[1]
en: Automated reload system
pt_PT: Sistema de recarregamento automático

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade02.name
en: Automated Repair Facility Upgrade Mk2
pt_PT: Instalação de Reparação Automatizada Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade03.name
en: Automated Repair Facility Upgrade Mk3
pt_PT: Instalação de Reparação Automatizada Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade01.name
en: Automated Repair Facility
pt_PT: Instalação de Reparação Automatizada

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade02.name
en: Automated VTOL Rearming Mk2
pt_PT: Rearmamento de VTOL Automatizado Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade03.name
en: Automated VTOL Rearming Mk3
pt_PT: Rearmamento de VTOL Automatizado Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_ROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_ROF1.text[1]
en: Automatic loader replaces manual feed
pt_PT: Carregador automático substitui alimentação manual

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-SamSite.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-SamSite.name
en: Avenger Hardpoint
pt_PT: Fortificação Avenger

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-SamSite1.name data/base/stats/structure.json: $.P0-AASite-SAM1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-SamSite1.name data/mp/stats/structure.json: $.P0-AASite-SAM1.name
en: Avenger SAM Site
pt_PT: Posição MTA Avenger

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-LtSAM.name data/base/stats/weapons.json: $.Missile-LtSAM.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-LtSAM.name data/mp/stats/weapons.json: $.Missile-LtSAM.name
en: Avenger SAM
pt_PT: MTA Avenger

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[3]
en: Average power costs and production times
pt_PT: Custos energéticos e tempos de produção médios

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/b2basics.json: $.challenge.name
en: Back to Basics
pt_PT: De Volta ao Básico

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/nexus.json: $.AI.tip
en: based off the original AI, now for beginners
pt_PT: baseada na IA original, para iniciantes

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTU1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTU1.text[1]
en: Battlefield repair unit
pt_PT: Unidade de reparação de combate

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_PLASLAUNCH.text[2]
en: Best Targets : Vehicles and cyborgs
pt_PT: Alvos Preferenciais: Veículos e Cyborgs

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_CAN.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_CANT.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_MD.text[2] ... + 3 refs
en: Best Targets : Vehicles
pt_PT: Alvos Preferenciais: Veículos

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HvSAM1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_LtSAM1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HvSAM1.text[2] ... + 3 refs
en: Best Targets: Aerial targets only
pt_PT: Alvos Preferenciais: Alvos aéreos apenas

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HART.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_MART.text[2]
en: Best Targets: Base structures and cyborgs
pt_PT: Alvos Preferenciais: Estruturas da Base e Cyborgs

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_MRL1.text[2]
en: Best Targets: Base structures
pt_PT: Alvos Preferenciais: Estruturas da Base

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HART.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_MART.text[2]
en: Best Targets: Base structures, emplacements, cyborgs
pt_PT: Alvos Preferenciais: Estruturas da Base, Baterias e Cyborgs

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BMB3.text[2]
en: Best Targets: Bunkers and Hardpoints
pt_PT: Alvos Preferenciais: Bunkers e Fortificações

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_BB.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_BB.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BMB4.text[2] ... + 2 refs
en: Best Targets: Bunkers and hardpoints
pt_PT: Alvos Preferenciais: Bunkers e Fortificações

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_RK_HVAT1.text[2]
en: Best Targets: Bunkers, defenses, base structures
pt_PT: Alvos Preferenciais: Bunkers, Defesas, Estruturas da Base

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS2.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS2.text[2]
en: Best Targets: Cyborgs
pt_PT: Alvos Preferenciais: Cyborgs

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_HLAS.text[2]
en: Best Targets: Heavy cyborgs
pt_PT: Alvos Preferenciais: Cyborgs Pesados

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_MG1MK1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_MG2MK1.text[2] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_MG3MK1.text[2] ... + 3 refs
en: Best Targets: Infantry, base structures, wheeled vehicles
pt_PT: Alvos Preferenciais: Infantaria, Estruturas da base, Veículos com rodas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MG1MK1.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MG2MK1.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_MG3MK1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG4.text[2]
en: Best Targets: Infantry, wheeled and hover vehicles
pt_PT: Alvos Preferenciais: Infantaria, veículos com rodas e flutuantes

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN1MK1.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN2MK1.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN3MK1.text[2] ... + 5 refs
en: Best Targets: None. Average damage against all targets
pt_PT: Alvos Preferenciais: Nenhum. Danos normais a todos os alvos

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_PLASLAUNCH.text[2]
en: Best Targets: Vehicles and cyborgs
pt_PT: Alvos Preferenciais: Veículos e Cyborgs

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_IDF.text[2]
en: Best Targets: Vehicles and Emplacements
pt_PT: Alvos Preferenciais: Veículos e Armações

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CN2MK1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CN3MK1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_CN_4A.text[2]
en: Best Targets: Vehicles, Hardpoints
pt_PT: Alvos Preferenciais: Veículos e Baterias

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_MP1.text[2]
en: Best Targets: Wheeled and hover vehicles
pt_PT: Alvos Preferenciais: veículos com rodas e flutuantes

note: TRANSLATORS: data/base/campaigns/beta.json: $.name
en: Beta Campaign
pt_PT: Campanha Beta

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V3.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V2.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V3.text[2]
en: Body Points and Speed Increased
pt_PT: Pontos de chassis e velocidade melhorados

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_FLAME1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_FLAME1.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_PLFL.text[3]
en: Body Points: Very low
pt_PT: Pontos de Chassis: Muito baixos

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BDMG1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BDMG2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BDMG3.text[2]
en: Bomb damage +10%
pt_PT: Dano das bombas +10%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BDMG1.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BDMG2.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BDMG3.text[2]
en: Bomb damage +25%
pt_PT: Dano das bombas +25%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BDMG1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BDMG2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BDMG3.text[0] ... + 3 refs
en: Bomb Upgrade
pt_PT: Melhoria das bombas

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraHvyMortarHalftrack.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraHvyMortarHalftrack.name
en: Bombard Cobra Half-tracks
pt_PT: Bombarda Cobra Semi-Lagarta

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-HvyMor.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-MortarPit02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HvyMor.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-MortarPit02.name
en: Bombard Pit
pt_PT: Fosso de Bombarda

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Mortar2Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Mortar2Mk1.name
en: Bombard
pt_PT: Bombarda

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_DF_WU10.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_DF_WU10.text[1]
en: Bonded metallic laminates formed into walls and defenses
pt_PT: Laminados metálicos ligados em paredes e defesas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ADEF.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ASTRUC.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ADEF.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ASTRUC.text[2]
en: Built-in diagnostic and repair systems
pt_PT: Sistemas de diagnóstico e reparação internos

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Sk-CobraBBHover.name
en: Bunker Buster Cobra Hover
pt_PT: Bunker Buster Cobra Hovercraft

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraBBTracks.name
en: Bunker Buster Cobra Tracks
pt_PT: Bunker Buster Cobra Lagartas

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.MantisBBTracks.name
en: Bunker Buster Mantis Tracks
pt_PT: Bunker Buster Mantis Lagartas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_BB.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_BB.text[1]
en: Bunker buster missile
pt_PT: Míssil Bunker buster

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket03-HvAT.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket03-HvAT.name
en: Bunker Buster Rocket
pt_PT: Foguete Bunker Buster

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperBBWheels.name
en: Bunker Buster Rockets Viper Wheels
pt_PT: Bunker Buster Viper Rodas

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ScorpBBTracks.name
en: Bunker Buster Scorpion Tracks
pt_PT: Bunker Buster Scorpion Lagartas

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.H-Scorp-VTOL-BB.name
en: Bunker Buster Scorpion VTOL
pt_PT: Bunker Buster

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperBBWheels.name
en: Bunker Buster Viper Wheels
pt_PT: Bunker Buster Viper Rodas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_POWMD1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_POWMD1.text[2]
en: Burns oil more efficiently
pt_PT: Queima petróleo com mais eficiência

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CNAC1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_CNAC2.text[2]
en: Cannon accuracy +10%
pt_PT: Precisão dos canhões +10%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF02.name
en: Cannon Autoloader Mk2
pt_PT: Autocarregador de Canhão Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF03.name
en: Cannon Autoloader Mk3
pt_PT: Autocarregador de Canhão Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF01.name
en: Cannon Autoloader
pt_PT: Autocarregador de Canhão

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_CN_D1.text[2] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_D4.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_CN_D7.text[2]
en: Cannon damage +25%
pt_PT: Dano dos canhões +25%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BabaFireCan.name data/mp/stats/templates.json: $.BabaFireCan.name
en: Cannon Fire Truck
pt_PT: Camião dos Bombeiros (Canhão)

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Super-Cannon.name data/mp/stats/structure.json: $.X-Super-Cannon.name data/mp/stats/weapons.json: $.CannonSuper.name
en: Cannon Fortress
pt_PT: Fortaleza de Canhões

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Accuracy02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Accuracy02.name
en: Cannon Laser Designator
pt_PT: Designador Laser para Canhões

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Accuracy01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Accuracy01.name
en: Cannon Laser Rangefinder
pt_PT: Calculador de Alcance Laser para Canhões

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF05.name
en: Cannon Rapid Loader Mk2
pt_PT: Carregador Rápido de Canhão Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF06.name
en: Cannon Rapid Loader Mk3
pt_PT: Carregador Rápido de Canhão Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF04.name
en: Cannon Rapid Loader
pt_PT: Carregador Rápido de Canhão

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_ROF1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_CN_ROF4.text[2]
en: Cannon reload time -10%
pt_PT: Tempo de Recarrgamento dos canhões -10%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0CannonTower.name data/mp/stats/structure.json: $.A0CannonTower.name
en: Cannon Tower
pt_PT: Torre de Canhão

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_CN_D1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_D4.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_ROF1.text[0] ... + 11 refs
en: Cannon Upgrade
pt_PT: Aperfeiçoamento de canhões

note: TRANSLATORS: data/base/stats/sensor.json: $.Sys-CBTurret01.name data/mp/stats/sensor.json: $.Sys-CBTurret01.name
en: CB Radar Turret
pt_PT: Torre de Radar CB

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSU1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_CBSU2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_CBSU3.text[0] ... + 3 refs
en: CB Sensor Improved
pt_PT: Sensores CB Melhorados

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-CBSensor-Tower01.name data/base/stats/structure.json: $.Sys-CB-Tower01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-CBSensor-Tower01.name data/mp/stats/structure.json: $.Sys-CB-Tower01.name
en: CB Tower
pt_PT: Torre CB

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-CBSensor-Turret01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-CBSensor-Turret01.name
en: CB Turret
pt_PT: Torreão CB

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAROF4.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAROF4.text[1]
en: Chainfeed loader eradicates jams and improves performance
pt_PT: Carregador em cadeia erradica bloqueios e melhora performance

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_MG_ROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_MG_ROF1.text[1]
en: Chaingun mechanism replaces belt-feed
pt_PT: Mecanismo chaingun substitui alimentação por fitas de munições

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-ROF01.name
en: Chaingun Upgrade
pt_PT: Aperfeiçoamento de Chaingun

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BaBaCivilian.name data/mp/stats/templates.json: $.BaBaCivilian.name
en: Civilian
pt_PT: Civil

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb01.name
en: Cluster Bomb Bay
pt_PT: Compartimento de Bombas de Fragmentação

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb01.name
en: Cluster Bombs Bay
pt_PT: Bombas de Fragmentação

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0CobraFlameTracks.name
en: Cobra Flamer Tracks
pt_PT: Cobra Lança-chamas Lagartas

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0CobraMedCnTrks.name
en: Cobra Medium Cannon Tracks
pt_PT: Cobra Canhão Médio Lagartas

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraSpadeTracks.name data/base/stats/templates.json: $.P0CobraSpadeTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraSpadeTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.P0CobraSpadeTracks.name
en: Cobra Truck
pt_PT: Cobra Camião

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MG_D10.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MG_D10.text[1]
en: Collapsing Plutonium kinetic energy bullets
pt_PT: Balas de energia cinética com Plutónio colapsante

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.CollectiveCWall.name data/mp/stats/structure.json: $.CollectiveCWall.name
en: Collective CWall
pt_PT: Parede (Canto) da Colectividade

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[0]
en: Collective Heavy Body
pt_PT: Chassis Pesado da Colectividade

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-ComEng.name
en: Combat Engineer Cyborg
pt_PT: Cyborg Engenheiro de Combate

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYS_CEN.text[1]
en: Combat engineer with construction ability
pt_PT: Engenheiro de combate com capacidade de construção

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_WS.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_WST.text[1]
en: Combines standard, counter battery and VTOL sensors
pt_PT: Combina sensores normais, contra-bateria e VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0CommandCentre.name data/mp/stats/structure.json: $.A0CommandCentre.name
en: Command Center
pt_PT: Centro de Comando

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0ComDroidControl.name data/mp/stats/structure.json: $.A0ComDroidControl.name
en: Command Relay Center
pt_PT: Centro de Transmissão de Comando

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-CommandRelay.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-CommandRelay.name
en: Command Relay Post
pt_PT: Posto de Transmissão de Comando

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraComHalftrack.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraComHalftrack.name
en: Command Turret Cobra Half-tracks
pt_PT: Torreão de Comando Cobra Semi-Lagarta

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Cobra-Trk-Com.name
en: Command Turret Cobra Tracks
pt_PT: Torreão de Comando Viper Lagartas

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Mantis-Trk-Com.name
en: Command Turret Mantis Tracks
pt_PT: Torreão de Comando Viper Lagartas

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0PythonComTracks.name data/base/stats/templates.json: $.PythonComTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.P0PythonComTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.PythonComTracks.name
en: Command Turret Python Tracks
pt_PT: Torreão de Comando Python Lagartas

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Scorp-Trk-Com.name
en: Command Turret Scorpion Tracks
pt_PT: Torreão de Comando Viper Lagartas

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Comp-CommandTurret02.name
en: Command Turret Upgrade
pt_PT: Aperfeiçoamento do Torreão de Comando

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Viper-Trk-Com.name
en: Command Turret Viper Tracks
pt_PT: Torreão de Comando Viper Lagartas

note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.name data/base/stats/research.json: $.R-Comp-CommandTurret01.name data/base/stats/weapons.json: $.CommandTurret1.name ... + 3 refs
en: Command Turret
pt_PT: Torre de Comando

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_CT1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_C_CT1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_C_CT2.text[2] ... + 2 refs
en: Commander leads groups acts as factory delivery point
pt_PT: Comandante lidera grupos e age como ponto de entrega de fábrica

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_UP.text[1]
en: Complete battlefield visibility
pt_PT: Visibilidade completa do campo de batalha

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals02.name
en: Composite Alloys Mk2
pt_PT: Ligas Compósitas Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals03.name
en: Composite Alloys Mk3
pt_PT: Ligas Compósitas Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals01.name
en: Composite Alloys
pt_PT: Ligas Compósitas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWAC3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWAC3.text[1]
en: Computer guided shells
pt_PT: Obuses guiados por computador

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAAC3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAAC3.text[1]
en: Computer plots and guides shell to target's position
pt_PT: Computador planeia e guia obus até a posição do alvo

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_AC1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_AC1.text[1]
en: Computer predicts and compensates for target's movement
pt_PT: Computador prediz e compensa movimento do alvo

note: TRANSLATORS: data/base/messages/messages.json: $.MSG3.text[0]
en: Computer Research Completed
pt_PT: Investigação de Computadores Completa

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU2.text[2]
en: Computer systems can now be 'ring-fenced' from NEXUS
pt_PT: Sistemas de computador podem ser agora isolados de NEXUS

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_SL1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU2.text[0] ... + 6 refs
en: Computer Technology Breakthrough
pt_PT: Avanço Tecnológico na Tecnologia de Computadores

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_ENGIN1.text[2]
en: Construction speed +10%
pt_PT: Velocidade de construção +10%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_ENGIN2.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ENGIN3.text[2]
en: Construction speed +20%
pt_PT: Velocidade de construção +20%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Spade1Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Spade1Mk1.name
en: Construction Unit
pt_PT: Unidade de Construção

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_CR1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_CR1.text[3]
en: Controls up to ten commanders
pt_PT: Controla até dez comandantes

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[3] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_CBSTW1.text[3] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_CBSTW1.text[3]
en: Counter-battery fire continues until enemy battery is suppressed
pt_PT: Fogo de Contra-bateria continua até a bateria inimiga ser suprimida

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_CBSTW1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_CBSTW1.text[1]
en: Counter-battery tower detects enemy indirect fire batteries
pt_PT: Torre de Contra-betaria detecta baterias de fogo indirecto inimigas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[1]
en: Counter-battery turret detects enemy indirect fire batteries
pt_PT: Torreões Contra-Bateria detectam baterias de fogo indirecto inimigas

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/construction.json: $.scavCrane1.name
en: Crane1
pt_PT: Grua1

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/construction.json: $.scavCrane2.name
en: Crane2
pt_PT: Grua2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals02.name
en: Cyborg Composite Alloys Mk2
pt_PT: Ligas Compósitas Cyborg Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals03.name
en: Cyborg Composite Alloys Mk3
pt_PT: Ligas Compósitas Cyborg Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals01.name
en: Cyborg Composite Alloys
pt_PT: Ligas Compósitas Cyborg

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals05.name
en: Cyborg Dense Composite Alloys Mk2
pt_PT: Ligas Compósitas Densas Cyborg Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals06.name
en: Cyborg Dense Composite Alloys Mk3
pt_PT: Ligas Compósitas Densas Cyborg Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals04.name
en: Cyborg Dense Composite Alloys
pt_PT: Ligas Compósitas Densas Cyborg

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY1.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Cyborg.name data/base/stats/structure.json: $.A0CyborgFactory.name ... + 3 refs
en: Cyborg Factory
pt_PT: Fábrica de Cyborgs

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.CyborgFlamer01.name data/mp/stats/weapons.json: $.CyborgFlamer01.name
en: Cyborg Flamer
pt_PT: Cyborg Lança-Chamas

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/body.json: $.CyborgHeavyBody.name
en: Cyborg Heavy Body
pt_PT: Chassis Pesado de Cyborg

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat05.name
en: Cyborg High Intensity Thermal Armor Mk2
pt_PT: Protecção Térmica de Alta Intensidade Cyborg Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat06.name
en: Cyborg High Intensity Thermal Armor Mk3
pt_PT: Protecção Térmica de Alta Intensidade Cyborg Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat04.name
en: Cyborg High Intensity Thermal Armor
pt_PT: Protecção Térmica de Alta Intensidade Cyborg

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.CyborgLightBody.name data/mp/stats/body.json: $.CyborgLightBody.name
en: Cyborg Light Body
pt_PT: Chassis Ligeiro de Cyborg

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_CY_LG2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_LG3.text[0] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_CY_LG2.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_LG3.text[0]
en: Cyborg Propulsion Improved
pt_PT: Propulsão Cyborg Melhorada

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals08.name
en: Cyborg Superdense Composite Alloys Mk2
pt_PT: Ligas Compósitas Superdensas Cyborg Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals09.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals09.name
en: Cyborg Superdense Composite Alloys Mk3
pt_PT: Ligas Compósitas Superdensas Cyborg Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals07.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals07.name
en: Cyborg Superdense Composite Alloys
pt_PT: Ligas Compósitas Superdensas Cyborg

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat08.name
en: Cyborg Superdense Thermal Armor Mk2
pt_PT: Blindagem Térmica Superdensa Cyborg Mk2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat09.name
en: Cyborg Superdense Thermal Armor Mk3
pt_PT: Blindagem Térmica Superdensa Cyborg Mk3

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat07.name
en: Cyborg Superdense Thermal Armor
pt_PT: Blindagem Térmica Superdensa Cyborg

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat02.name
en: Cyborg Thermal Armor Mk2
pt_PT: Protecção Térmica Cyborg Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat03.name
en: Cyborg Thermal Armor Mk3
pt_PT: Protecção Térmica Cyborg Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat01.name
en: Cyborg Thermal Armor
pt_PT: Protecção Térmica Cyborg

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYTRANS.text[0]
en: Cyborg Transport Available
pt_PT: Transporte para Cyborgs Disponível

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Transport.name data/mp/stats/templates.json: $.Transporter.name
en: Cyborg Transport
pt_PT: Transporte de Cyborgs

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_SL1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_C_SL1.text[2]
en: Cyborgs can now be researched
pt_PT: Podem-se pesquisar agora Cyborgs

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-AASite-QuadBof.name data/base/stats/structure.json: $.AASite-QuadBof.name
en: Cyclone AA Flak Site
pt_PT: Posição AA Cyclone

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0cam3PyFlakHT.name
en: Cyclone AA Python Half-tracks
pt_PT: Cyclone AA Pitão Semi-Lagarta

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade05.name
en: Dedicated Synaptic Link Data Analysis Mk2
pt_PT: Análise Dedicada de Dados por Ligação Sináptica Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade06.name
en: Dedicated Synaptic Link Data Analysis Mk3
pt_PT: Análise Dedicada de Dados por Ligação Sináptica Mk3

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_CAN.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_MD.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_MSL.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_RKT.text[3]
en: Defensive Strength : High
pt_PT: Força Defensiva: Elevada

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TOWER1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TOWER2.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TOWER3.text[3] ... + 2 refs
en: Defensive Strength: Low
pt_PT: Força Defensiva: Baixa

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0ADemolishStructure.name data/mp/stats/structure.json: $.A0ADemolishStructure.name
en: Demolish Structure
pt_PT: Demolir Estrutura

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals05.name
en: Dense Composite Alloys Mk2
pt_PT: Ligas Compósitas Densas Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals06.name
en: Dense Composite Alloys Mk3
pt_PT: Ligas Compósitas Densas Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals04.name
en: Dense Composite Alloys
pt_PT: Ligas Compósitas Densas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MG_D8.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MG_D8.text[1]
en: Depleted uranium kinetic energy bullets
pt_PT: Balas de energia cinética com urânio empobrecido

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage08.name
en: Depleted Uranium MG Bullets
pt_PT: Balas de Metralhadora de Urânio Empobrecido

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/Cobra.json: $.AI.tip
en: Designed with a focus on research
pt_PT: Projetado com foco em pesquisa

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CNAC1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CNAC1.text[1]
en: Determines range to target
pt_PT: Determina distância até ao alvo

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_CR1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_CR1.text[2]
en: Directs and collates information for command turrets
pt_PT: Designa e direcciona informação para torreões de Comando

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_UP.text[3]
en: Does not offer sensor targeting
pt_PT: Não providencia aquisição de alvos.

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.WreckedTransporter.name data/mp/stats/structure.json: $.WreckedTransporter.name
en: Downed Transport
pt_PT: Transporte Abatido

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_BMB5.text[1]
en: Drops high intensity Plasmite bombs
pt_PT: Larga bombas de Plasmite de alta intensidade

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BMB4.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BMB4.text[1]
en: Drops high intensity thermite bombs
pt_PT: Larga bombas de termite de alta intensidade

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BMB3.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BMB3.text[1]
en: Drops incendiary bombs
pt_PT: Larga bombas incendiárias

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ST1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ST1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SPT.text[2]
en: Electronically attacks and disrupts enemy structures
pt_PT: Ataca electrónicamente e perturba estruturas inimigas

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-EMPCannon.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-EMP.name
en: EMP Cannon Hardpoint
pt_PT: Fortificação de Canhão EMP

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-EMPCannon.name data/mp/stats/weapons.json: $.EMP-Cannon.name
en: EMP Cannon
pt_PT: Canhão EMP

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb06.name
en: EMP Missile Launcher
pt_PT: Lança-mísseis EMP

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-EMPMortar.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-MortarEMP.name
en: EMP Mortar Pit
pt_PT: Fosso de Morteiro EMP

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MortarEMP.name data/mp/stats/weapons.json: $.MortarEMP.name
en: EMP Mortar
pt_PT: Morteiro EMP

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW1.text[2]
en: Enables Hardcrete walls
pt_PT: Possibilita Paredes de Hardcrete

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_RC.text[3]
en: Enables resistance to Nexus Link technology
pt_PT: Permite resistência à tecnologia de ligação NEXUS

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ASTRUC.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ASTRUC.text[3]
en: Enables self-repair in all base structures
pt_PT: Permite a auto-reparação de todas as estruturas da base

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ACYB.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ACYB.text[3]
en: Enables self-repair in all Cyborgs
pt_PT: Permite a auto-reparação de todos os Cyborgs

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ADEF.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ADEF.text[3]
en: Enables self-repair in all defenses
pt_PT: Permite a auto-reparação de todas as defesas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_AVEH.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_AVEH.text[3]
en: Enables self-repair in all vehicles
pt_PT: Permite a auto-reparação de todos os veículos

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_AR.text[3]
en: Enables self-repair
pt_PT: Permite auto-reparação

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/hidebehind.json: $.player_3.name data/mp/challenges/hidebehind.json: $.player_4.name data/mp/challenges/hidebehind.json: $.player_5.name ... + 7 refs
en: Enemy
pt_PT: Inimigo

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Engineering01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Engineering01.name
en: Engineering
pt_PT: Engenharia

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[3]
en: Expensive and slow to produce
pt_PT: Caro e lento a produzir

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[3]
en: Expensive to produce
pt_PT: Produção cara

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_STW1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_STW1.text[1]
en: Extended sensor range
pt_PT: Alcance dos sensores aumentado

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSU1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_CBSU2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_CBSU3.text[2] ... + 3 refs
en: Extends CB Range
pt_PT: Aumenta alcance de CB

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[2]
en: Extends Sensor Range
pt_PT: Aumenta Alcance dos Sensores

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FM1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FM1.text[1]
en: Factory module enables medium and large bodies
pt_PT: Módulo de fábrica permite chassis médios e pesados

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Module.name data/base/stats/structure.json: $.A0FacMod1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Module.name data/mp/stats/structure.json: $.A0FacMod1.name
en: Factory Module
pt_PT: Módulo de Fábrica

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FM1.text[2]
en: Factory output speed +100%% per module
pt_PT: Produção das fábricas +100%% por módulo

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_FU7.text[2]
en: Factory output speed +60%
pt_PT: Produção das fábrica +60%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FU4.text[2]
en: Factory production rate +60%
pt_PT: Produção das fábricas +60%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0LightFactory.name data/mp/stats/structure.json: $.A0LightFactory.name
en: Factory
pt_PT: Fábrica

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_RDST1.text[3]
en: Farther range compared to other sensors
pt_PT: Maior alcance em comparação a outros sensores

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-ROF02.name
en: Fast Fire Mini-Rockets Mk2
pt_PT: Mini-Foguetes de Fogo Rápido Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-ROF03.name
en: Fast Fire Mini-Rockets Mk3
pt_PT: Mini-Foguetes de Fogo Rápido Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-ROF01.name
en: Fast Fire Mini-Rockets
pt_PT: Mini-Foguetes de Fogo Rápido

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_MP1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_MP1.text[1]
en: Fast firing light anti-vehicle rockets
pt_PT: Foguetes anti-veículo de fogo rápido

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF04.name
en: Fast Loader
pt_PT: Carregador Rápido

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[2]
en: Faster than Cobra
pt_PT: Mais rápido que o Cobra

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[2]
en: Faster than Python
pt_PT: Mais rápido que o Python

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[2]
en: Faster than Viper
pt_PT: Mais rápido que o Viper

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_AC1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_AC1.text[1]
en: Fin-stabilization improves flight trajectory
pt_PT: Estabilização vertical melhora a trajectória de voo

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BabaFireTruck.name data/mp/stats/templates.json: $.BabaFireTruck.name
en: Fire Truck
pt_PT: Camião dos Bombeiros

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_BMB6.text[1]
en: Fires Electronic Magnetic Pulse Missiles
pt_PT: Dispara Mísseis Electrónicos Magnéticos

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_HLAS.text[1]
en: Fires heavy pulses of laser light
pt_PT: Dispara pulsos pesados de luz laser

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS2.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS2.text[1]
en: Fires pulses of laser light
pt_PT: Dispara pulsos de luz laser

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_MRL1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_MRL1.text[1]
en: Fires salvoes of mini-rockets
pt_PT: Dispara salvas de mini-foguetes

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_FLAME1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_FLAME1.text[1]
en: Flame-thrower firing Propylene Oxide gel
pt_PT: Lança chamas que dispara gel de Óxido de Propileno

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-ROF02.name
en: Flamer Autoloader Mk2
pt_PT: Lança-Chamas Auto-Carregador Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-ROF03.name
en: Flamer Autoloader Mk3
pt_PT: Lança-Chamas Auto-Carregador Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-ROF01.name
en: Flamer Autoloader
pt_PT: Lança-Chamas Auto-Carregador

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox05.name data/base/stats/structure.json: $.PillBox5.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox05.name data/mp/stats/structure.json: $.PillBox5.name
en: Flamer Bunker
pt_PT: Bunker de Lança-Chamas

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraFlameTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraFlameTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.P0CobraFlameTracks.name
en: Flamer Cobra Tracks
pt_PT: Lança-Chamas Cobra Lagartas

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_D1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_FL_D4.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_FL_D7.text[2]
en: Flamer damage +25%
pt_PT: Dano de Lança-chamas +25%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_FL_ROF1.text[2]
en: Flamer reload time -15%
pt_PT: Tempo de Recarrgamento dos lança-chamas -15%

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperFlameHalfTracks.name
en: Flamer Viper Half-Tracks
pt_PT: Lancer Cobra Semi-Lagarta

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperFlameWheels.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperFlameWheels.name
en: Flamer Viper Wheels
pt_PT: Lança-Chamas Viper Rodas

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer01Mk1.name data/base/stats/weapons.json: $.Flame1Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer01Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Flame1Mk1.name
en: Flamer
pt_PT: Lança-Chamas

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-Laser1.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-Laser1-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Laser1-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.MP-Cyb-Laser1-GRD.name
en: Flashlight Gunner Cyborg
pt_PT: Artilheiro Flashlight

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-PulseLas.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower-PulseLas.name
en: Flashlight Hardpoint
pt_PT: Fortificação de Flashlight

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.RetreHoverFlashLight.name
en: Flashlight Retribution Hover
pt_PT: Flashlight Retribution Hovercraft

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine02.name
en: Fuel Injection Engine Mk2
pt_PT: Motor de Injecção Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine03.name
en: Fuel Injection Engine Mk3
pt_PT: Motor de Injecção Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_EN1.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine01.name data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_EN1.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine01.name
en: Fuel Injection Engine
pt_PT: Motor de Injecção

note: TRANSLATORS: data/base/campaigns/gamma.json: $.name
en: Gamma Campaign
pt_PT: Campanha Gama

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/two-faced.json: $.player_3.name
en: Gamma
pt_PT: Gama

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_POWU1.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_POWU1.text[1]
en: Gas turbine boosts power output
pt_PT: Turbina a Gás aumenta a produção de energia

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine08.name
en: Gas Turbine Engine Mk2
pt_PT: Motor de Turbina a Gás Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine09.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine09.name
en: Gas Turbine Engine Mk3
pt_PT: Motor de Turbina a Gás Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN7.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine07.name data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN7.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine07.name
en: Gas Turbine Engine
pt_PT: Motor de Turbina a Gás

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade01b.name
en: Gas Turbine Generator Mk2
pt_PT: Gerador de Turbina a Gás Mk2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade01c.name
en: Gas Turbine Generator Mk3
pt_PT: Gerador de Turbina a Gás Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade01.name
en: Gas Turbine Generator
pt_PT: Gerador de Turbina a Gás

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Rail3.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-Rail3.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Rail3.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-Rail3.name
en: Gauss Cannon Emplacement
pt_PT: Plataforma de Canhão de Gauss

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-Rail3.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower-Rail3.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-Rail3.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-Rail3.name
en: Gauss Cannon Hardpoint
pt_PT: Fortificação de Canhão de Gauss

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PythonGaussTracks.name
en: Gauss Cannon Python Tracks
pt_PT: Canhão de Gauss Python Lagartas

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.WyvernGaussTracks.name
en: Gauss Cannon Wyvern Tracks
pt_PT: Canhão de Gauss Wyvern Lagartas

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RailGun03.name data/base/stats/weapons.json: $.RailGun3Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-RailGun03.name data/mp/stats/weapons.json: $.RailGun3Mk1.name
en: Gauss Cannon
pt_PT: Canhão de Gauss

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS1.text[1]
en: Generates and concentrates bursts of laser energy
pt_PT: Gera e concentra rajadas de energia Laser

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/bonecrusher.json: $.AI.insane_tip data/mp/multiplay/skirmish/Cobra.json: $.AI.insane_tip data/mp/multiplay/skirmish/nb_generic.json: $.AI.insane_tip ... + 4 refs
en: Gets ~ 100% more power from each oil derrick
    Starts with defensive structures and oil derricks
pt_PT: Recebe ~ 100% extra de energia de cada poço de petróleo
    Começa com estruturas defensivas e poços de petróleo

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/bonecrusher.json: $.AI.easy_tip data/mp/multiplay/skirmish/nb_hover.json: $.AI.easy_tip data/mp/multiplay/skirmish/nexus.json: $.AI.easy_tip data/mp/multiplay/skirmish/semperfi.json: $.AI.easy_tip
en: Gets ~ 25% less power from each oil derrick
pt_PT: Recebe menos ~ 25% de energia de cada poço de petróleo

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/Cobra.json: $.AI.easy_tip
en: Gets ~ 25% less power from each oil derrick
    Basic decision making is slower
pt_PT: Recebe menos ~ 25% de energia de cada poço de petróleo
    A tomada de decisões básicas é mais lenta

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/nb_generic.json: $.AI.easy_tip data/mp/multiplay/skirmish/nb_turtle.json: $.AI.easy_tip
en: Gets ~ 25% less power from each oil derrick
    Research is not focused on a specific weapon branch
pt_PT: Recebe menos ~ 25% de energia de cada poço de petróleo
    A pesquisa não se foca num tipo de arma em específico

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_JP1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_JP1.text[2]
en: Gives Cyborg limited flight abilities
pt_PT: Dá a Cyborgs capacidades de voo limitadas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[2]
en: Good main battle tank and heavy artillery platform
pt_PT: Bom carro de combate principal e plataforma de artilharia pesada

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[2]
en: Good medium tank and support vehicle
pt_PT: Bom tanque médio e veículo de suporte

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[2]
en: Good scout vehicle
pt_PT: Bom veículo de reconhecimento

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Gren.name
en: Grenadier Cyborg
pt_PT: Cyborg Granadeiro

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Halftracks.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Halftracks.name
en: Half-tracked Propulsion
pt_PT: Propulsão Semi-Lagarta

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.HalfTrack02.name
en: Half-tracks II
pt_PT: Semi-Lagarta II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.HalfTrack03.name
en: Half-tracks III
pt_PT: Semi-Lagarta III

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.HalfTrack.name data/mp/stats/propulsion.json: $.HalfTrack.name
en: Half-tracks
pt_PT: Semi-Lagarta

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0HardcreteMk1CWall.name data/mp/stats/structure.json: $.A0HardcreteMk1CWall.name
en: Hardcrete Corner Wall
pt_PT: Parede (Canto) de Hardcrete

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HardcreteGate.name data/mp/stats/structure.json: $.A0HardcreteMk1Gate.name
en: Hardcrete Gate
pt_PT: Portão de Hardcrete

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0HardcreteMk1Wall.name data/mp/stats/structure.json: $.A0HardcreteMk1Wall.name
en: Hardcrete Wall
pt_PT: Parede de Hardcrete

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials05.name
en: Hardened Base Structure Materials Mk2
pt_PT: Materiais de Estrutura de Base Endurecidos Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials06.name
en: Hardened Base Structure Materials Mk3
pt_PT: Materiais de Estrutura de Base Endurecidos Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D1.text[1]
en: Hardened case machinegun bullets
pt_PT: Balas de metralhadora de revestimento rijo

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.GuardTower4H.name
en: Hardened Flamer Guard Tower
pt_PT: Torre de Lança-Chamas Reforçada

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.GuardTower3H.name
en: Hardened Heavy Machinegun Guard Tower
pt_PT: Torre de Guarda Reforçada de Metralhadora Pesada

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage01.name
en: Hardened MG Bullets
pt_PT: Balas de Metralhdora Endurecidas

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-Damage02.name
en: Hardened Rail Dart Mk2
pt_PT: Dardo Endurecido Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-Damage03.name
en: Hardened Rail Dart Mk3
pt_PT: Dardo Endurecido Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-Damage01.name
en: Hardened Rail Dart
pt_PT: Dardo Endurecido

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Tower02.name data/base/stats/sensor.json: $.SensorTower2Mk1.name data/base/stats/structure.json: $.Sys-SensoTower02.name ... + 3 refs
en: Hardened Sensor Tower
pt_PT: Torre de Sensor Endurecida

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_MS_SAM1WT.text[0]
en: Hardpoint Avenger SAM Site Available
pt_PT: Fortificação MTA Avenger Disponível

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_DOUBLEAA.text[0]
en: Hardpoint Cyclone AA Gun Available
pt_PT: Fortificação AA Cyclone Disponível

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_DOUBLEAA2.text[0]
en: Hardpoint Tornado AA Gun Available
pt_PT: Fortificação AA Tornado Disponível

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_TWINAGHP.text[0]
en: Hardpoint Twin Assault Gun Available
pt_PT: Fortificação de Metralhadora Dupla de Assalto

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_MS_SAM2WT.text[0]
en: Hardpoint Vindicator SAM Site Available
pt_PT: Fortificação MTA Vindicator Disponível

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_QUADAA.text[0]
en: Hardpoint Whirlwind AA Gun Available
pt_PT: Fortificação AA Whirwind Disponível

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb-Damage01.name
en: HE Bomb Shells
pt_PT: Projécteis de Bomba Altamente Explosiva

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage02.name
en: HE Howitzer Shells Mk2
pt_PT: Projécteis de Obus Altamente Explosivos Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage03.name
en: HE Howitzer Shells Mk3
pt_PT: Projécteis de Obus Altamente Explosivos Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage01.name
en: HE Howitzer Shells
pt_PT: Projécteis de Obus Altamente Explosivos

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage02.name
en: HE Mini-Rockets Mk2
pt_PT: Mini-Foguetes Altamente Explosivos Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage03.name
en: HE Mini-Rockets Mk3
pt_PT: Mini-Foguetes Altamente Explosivos Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage01.name
en: HE Mini-Rockets
pt_PT: Mini-Foguetes Altamente Explosivos

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage02.name
en: HE Mortar Shells Mk2
pt_PT: Projécteis de Morteiro Altamente Explosivos Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage03.name
en: HE Mortar Shells Mk3
pt_PT: Projécteis de Morteiro Altamente Explosivos Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage01.name
en: HE Mortar Shells
pt_PT: Projécteis de Morteiro Altamente Explosivos

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage02.name
en: HE Rockets Mk2
pt_PT: Foguetes Altamente Explosivos Mk2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage03.name
en: HE Rockets Mk3
pt_PT: Foguetes Altamente Explosivos Mk3

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage01.name
en: HE Rockets
pt_PT: Foguetes Altamente Explosivos

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.SK-Mantis-VTOL-HBB.name
en: Heap Bomb Bay Mantis VTOL
pt_PT: VTOL Bombas HEAP Mantis

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.SK-Retre-VTOL-HBB.name
en: Heap Bomb Bay Retribution VTOL
pt_PT: VTOL Retribution Bombas HEAP

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb02.name
en: HEAP Bomb Bay
pt_PT: Bombas HEAP

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage05.name
en: HEAP Howitzer Shells Mk2
pt_PT: Projécteis de Obus HEAP Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage06.name
en: HEAP Howitzer Shells Mk3
pt_PT: Projécteis de Obus HEAP Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage04.name
en: HEAP Howitzer Shells
pt_PT: Projécteis de Obus HEAP

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage05.name
en: HEAP Mini-Rockets Mk2
pt_PT: Mini-Foguetes HEAP Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage06.name
en: HEAP Mini-Rockets Mk3
pt_PT: Mini-Foguetes HEAP Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage04.name
en: HEAP Mini-Rockets
pt_PT: Mini-Foguetes HEAP

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage05.name
en: HEAP Mortar Shells Mk2
pt_PT: Projécteis de Morteiro HEAP Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage06.name
en: HEAP Mortar Shells Mk3
pt_PT: Projécteis de Morteiro HEAP Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage04.name
en: HEAP Mortar Shells
pt_PT: Projécteis de Morteiro HEAP

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage02.name
en: HEAT Cannon Shells Mk2
pt_PT: Projécteis de Canhão HEAT Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage03.name
en: HEAT Cannon Shells Mk3
pt_PT: Projécteis de Canhão HEAT Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage01.name
en: HEAT Cannon Shells
pt_PT: Projécteis de Canhão HEAT

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage05.name
en: HEAT Rocket Warhead Mk2
pt_PT: Ogiva HEAT para foguetes Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage06.name
en: HEAT Rocket Warhead Mk3
pt_PT: Ogiva HEAT para foguetes Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage04.name
en: HEAT Rocket Warhead
pt_PT: Ogiva HEAT para foguetes

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_HvAT.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_HvAT.text[1]
en: Heavy anti-tank rocket
pt_PT: Foguete anti-tanque pesado

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body12.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body12.name
en: Heavy Body - Mantis
pt_PT: Chassis Pesado - Mantis

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body11.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body11.name
en: Heavy Body - Python
pt_PT: Chassis Pesado - Python

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body09.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body09.name
en: Heavy Body - Tiger
pt_PT: Chassis Pesado - Tiger

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body10.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body10.name
en: Heavy Body - Vengeance
pt_PT: Chassis Pesado - Vengeance

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body13.name
en: Heavy Body - Wyvern
pt_PT: Chassis Pesado - Wyvern

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[1]
en: Heavy body increases armor and body points
pt_PT: O Chassis Pesado aumenta a blindagem e pontos de chassis

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Cobra-Hover-HC.name
en: Heavy Cannon Cobra Hover
pt_PT: Canhão Pesado Cobra Hovercraft

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraHvyCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraHvyCnTrks.name
en: Heavy Cannon Cobra Tracks
pt_PT: Canhão Pesado Cobra Lagartas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN3MK1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CN3MK1.text[1]
en: Heavy Cannon firing 120 mm rounds
pt_PT: Canhão Pesado que dispara obuses de 120mm

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower04.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower04.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower04.name
en: Heavy Cannon Hardpoint
pt_PT: Fortificação de Canhão Pesado

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.MantisTrkHC.name
en: Heavy Cannon Mantis Tracks
pt_PT: Canhão Pesado Mantis Lagartas

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Python-Hover-HC.name
en: Heavy Cannon Python Hover
pt_PT: Canhão Pesado Python Hovercraft

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.PythonHvyCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.A-Python-Trk-HC.name data/mp/stats/templates.json: $.P0PythonHvyCnTrks.name ... + 2 refs
en: Heavy Cannon Python Tracks
pt_PT: Canhão Pesado Python Lagartas

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.H-Scorp-Trk-HC.name
en: Heavy Cannon Scorpion Tracks
pt_PT: Canhão Pesado Scorpion Lagartas

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Tiger-Trk-HC.name
en: Heavy Cannon Tiger Tracks
pt_PT: Canhão Pesado Tiger Lagartas

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon3Mk1.name data/base/stats/weapons.json: $.Cannon375mmMk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon3Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon375mmMk1.name
en: Heavy Cannon
pt_PT: Canhão Pesado

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flame2.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flame2.name
en: Heavy Flamer - Inferno
pt_PT: Lança-Chamas Pesado - Inferno

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.CyborgCannon.name data/mp/stats/weapons.json: $.CyborgCannon.name
en: Heavy Gunner
pt_PT: Artilheiro Pesado

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-HvyHowitzer.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-HvyHowitzer.name
en: Heavy Howitzer - Ground Shaker
pt_PT: Obus Pesado - Ground Shaker

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HeavyLas.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-HeavyLaser.name
en: Heavy Laser Emplacement
pt_PT: Plataforma de Laser Pesado

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.TigerHvLaserTracks.name
en: Heavy Laser Tiger Tracks
pt_PT: Laser Pesado Tiger Lagartas

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.WyvernHvLaserTracks.name
en: Heavy Laser Wyvern Tracks
pt_PT: Laser Pesado Wyvern Lagartas

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-HvyLaser.name data/mp/stats/weapons.json: $.HeavyLaser.name
en: Heavy Laser
pt_PT: Laser Pesado

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraHMGHalfTrack.name data/base/stats/templates.json: $.P0CobraHvyMGHtrack.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraHMGHalfTrack.name data/mp/stats/templates.json: $.P0CobraHvyMGHtrack.name
en: Heavy Machinegun Cobra Half-tracks
pt_PT: Metralhadora Pesada Cobra Semi-Lagarta

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Cobra-Hover-HMG.name
en: Heavy Machinegun Cobra Hover
pt_PT: Metralhadora Pesada Cobra Hovercraft

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Cobra-Trk-HMG.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraHMGTracks.name
en: Heavy Machinegun Cobra Tracks
pt_PT: Metralhadora Pesada Cobra Lagartas

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Cobra-Wheels-HMG.name
en: Heavy Machinegun Cobra Wheels
pt_PT: Metralhadora Pesada Cobra Rodas

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower01.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower01.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower01.name
en: Heavy Machinegun Hardpoint
pt_PT: Fortificação de Metralhadora Pesada

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ScorpHTrackHMG.name
en: Heavy Machinegun Scorpion Half Tracks
pt_PT: Metralhadora Pesada Scorpion Semi-lagarta

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ScorpTrkHMG.name
en: Heavy Machinegun Scorpion Tracks
pt_PT: Metralhadora Pesada Scorpion Lagartas

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperHMGHalftrack.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperHMGHalftrack.name
en: Heavy Machinegun Viper Half-tracks
pt_PT: Metralhadora Pesada Viper Semi-Lagarta

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperHMGTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.A-Viper-Trk-HMG.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperHMGTracks.name
en: Heavy Machinegun Viper Tracks
pt_PT: Metralhadora Pesada Viper Lagartas

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Viper-Wheels-HMG.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperHMGWheels.name
en: Heavy Machinegun Viper Wheels
pt_PT: Metralhadora Pesada Viper Rodas

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG3Mk1.name data/base/stats/weapons.json: $.MG3Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG3Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG3Mk1.name
en: Heavy Machinegun
pt_PT: Metralhadora Pesada

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar02Hvy.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar02Hvy.name
en: Heavy Mortar - Bombard
pt_PT: Morteiro Pesado - Bombarda

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HeavyPlasmaLauncher.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-HeavyPlasmaLauncher.name
en: Heavy Plasma Launcher Emplacement
pt_PT: Bateria de Lançador de Plasma Pesado

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_PLASLAUNCH.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_PLASLAUNCH.text[1]
en: Heavy Plasma Launcher firing plasma
pt_PT: Lançador de Plasma Pesado

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-HeavyPlasmaLauncher.name data/mp/stats/weapons.json: $.PlasmaHeavy.name
en: Heavy Plasma Launcher
pt_PT: Lançador de Plasma Pesado

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL3.text[1]
en: Heavy rail gun firing large kinetic energy darts
pt_PT: Canhão Cinético-Magnético pesado que dispara dardos de energia cinética grandes

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ScorpHRepairHover.name
en: Heavy Repair Scorpion Hover
pt_PT: Reparação Pesada Scorpion Hovercraft

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraHRepairHover.name
en: Heavy Repair Turret Cobra Hover
pt_PT: Torreão de Reparação Pesado Cobra Hovercraft

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Super-Rocket.name data/mp/stats/structure.json: $.X-Super-Rocket.name data/mp/stats/weapons.json: $.RocketSuper.name
en: Heavy Rocket Bastion
pt_PT: Bastião de Foguetes

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HvSAM1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HvSAM1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_MS_SAM2WT.text[1]
en: Heavy surface-to-air missile
pt_PT: Míssil terra-ar pesado

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Heavywepslab.name
en: Heavyweaponslab
pt_PT: Laboratório de Armas Pesadas

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/propulsion.json: $.Helicopter.name
en: Helicopter
pt_PT: Helicóptero

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Damage05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage08.name
en: HESH Rocket Warhead Mk2
pt_PT: Ogiva HESH para Foguetes Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Damage06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage09.name
en: HESH Rocket Warhead Mk3
pt_PT: Ogiva HESH para Foguetes Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Damage04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage07.name
en: HESH Rocket Warhead
pt_PT: Ogiva HESH para Foguetes

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Damage02.name
en: Hi-Energy Laser Emitter Mk2
pt_PT: Emissor de Laser de Alta Energia Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Damage03.name
en: Hi-Energy Laser Emitter Mk3
pt_PT: Emissor de Laser de Alta Energia Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Damage01.name
en: Hi-Energy Laser Emitter
pt_PT: Emissor de Laser de Alta Energia

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/hidebehind.json: $.challenge.name
en: Hide Behind Me
pt_PT: Esconde-te Atrás de Mim

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_MAT10.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_MAT10.text[1]
en: High Density Base Structure Materials
pt_PT: Materiais de Estrutura da Base de Alta Densidade

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_CN_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_CN_D1.text[1]
en: High Explosive Anti-Tank Cannon Shells
pt_PT: Obuses Anti-tanque Altamente Explosivos

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_D1.text[1]
en: High Explosive Anti-Tank warhead
pt_PT: Ogiva Anti-Tanque Altamente Explosiva

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_RK_D4.text[1]
en: High Explosive Anti-Tank warheads
pt_PT: Ogiva Anti-Tanque Altamente Explosiva

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[1]
en: High Explosive Armor Piercing Flak
pt_PT: Flak Penetrante Altamente Explosivo

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWD4.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWD4.text[1]
en: High Explosive Armor Piercing Shells
pt_PT: Obuses Penetrantes Altamente Explosivos

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_MART.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_MART.text[1]
en: High explosive artillery missile
pt_PT: Míssil de artilharia altamente explosivo

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HART.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HART.text[1]
en: High explosive heavy artillery missile
pt_PT: Míssil de artilharia altamente explosivo pesado

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_RK_HVAT1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_RK_HVAT1.text[1]
en: High explosive shaped charge missile
pt_PT: Míssil de carga moldada altamente explosivo

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat05.name
en: High Intensity Thermal Armor Mk2
pt_PT: Protecção Térmica de Alta Intensidade Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat06.name
en: High Intensity Thermal Armor Mk3
pt_PT: Protecção Térmica de Alta Intensidade Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat04.name
en: High Intensity Thermal Armor
pt_PT: Protecção Térmica de Alta Intensidade

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[3]
en: High power costs and slow to produce
pt_PT: Custos energéticos elevados e lento a ser produzido

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage02.name
en: High Temperature Flamer Gel Mk2
pt_PT: Gel Incendiário de Alta Temperatura Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage03.name
en: High Temperature Flamer Gel Mk3
pt_PT: Gel Incendiário de Alta Temperatura Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage01.name
en: High Temperature Flamer Gel
pt_PT: Gel Incendiário de Alta Temperatura

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_DF_WU7.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_DF_WU7.text[1]
en: High tensile concrete-plastic composite
pt_PT: Compósito de Betão-Plástico de Alta Resistência Tênsil

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Range01.name
en: High-Pressure Gas Container
pt_PT: Recipiente de Gás a Alta Pressão

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_R1.text[1]
en: High-pressure gas throws the flamer gel further
pt_PT: Gás a alta pressão lança a mistura do lança-chamas mais longe

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.PillBox3.name data/mp/stats/structure.json: $.PillBox3.name
en: HMG Bunker
pt_PT: Bunker Metralhadora Pesada

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/nb_hover.json: $.AI.name
en: Hover AI
pt_PT: AI Hovercraft

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.hover02.name
en: Hover II
pt_PT: Hovercraft II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.hover03.name
en: Hover III
pt_PT: Hovercraft III

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Hover.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Hover.name
en: Hover Propulsion
pt_PT: Propulsão Hovercraft

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.hover01.name data/mp/stats/propulsion.json: $.hover01.name
en: Hover
pt_PT: Hovercraft

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWAC1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWAC3.text[2]
en: Howitzer accuracy +10%
pt_PT: Precisão dos obuses +10%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF02.name
en: Howitzer Autoloader Mk2
pt_PT: Obus Auto-Carregador Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF03.name
en: Howitzer Autoloader Mk3
pt_PT: Obus Auto-Carregador Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF01.name
en: Howitzer Autoloader
pt_PT: Obus Auto-Carregador

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWD1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWD4.text[2]
en: Howitzer damage +25%
pt_PT: Dano dos obuses +25%

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF04.name
en: Howitzer Fast Loader
pt_PT: Carregador rápido para Obus

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWRF1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWRF4.text[2]
en: Howitzer reload time -10%
pt_PT: Tempo de Recarga -10%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-HowitzerMk1.name data/base/stats/weapons.json: $.Howitzer105Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-HowitzerMk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Howitzer105Mk1.name
en: Howitzer
pt_PT: Obus

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-AASite-QuadMg1.name data/base/stats/structure.json: $.AASite-QuadMg1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-AASite-QuadMg1.name data/mp/stats/structure.json: $.AASite-QuadMg1.name
en: Hurricane AA Site
pt_PT: Posição AA Hurricane

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun03.name data/base/stats/weapons.json: $.QuadMg1AAGun.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun03.name data/mp/stats/weapons.json: $.QuadMg1AAGun.name
en: Hurricane AA Turret
pt_PT: Hurricane AA

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.BarbHUT.name
en: Hut
pt_PT: Cabana

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage08.name
en: HVAPFSDS Cannon Rounds Mk2
pt_PT: Projécteis de Canhão HVAPFSDS Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage09.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage09.name
en: HVAPFSDS Cannon Rounds Mk3
pt_PT: Projécteis de Canhão HVAPFSDS Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage07.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage07.name
en: HVAPFSDS Cannon Rounds
pt_PT: Projécteis de Canhão HVAPFSDS

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0cam3PyHPVcanTrk.name
en: HVC Python Tracks
pt_PT: Canhão de Alta Velocidade Pitão Lagartas

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-ROF03.name
en: Hyper Fire Chaingun Upgrade
pt_PT: Aperfeiçoamento da Chaingun de Fogo Hiper-Rápido

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Emplacement-HPVcannon.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-HPVcannon.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Emplacement-HPVcannon.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-HPVcannon.name
en: Hyper Velocity Cannon Emplacement
pt_PT: Bateria de Canhão de Alta Velocidade

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-HPVcannon.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower-HPVcannon.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-HPVcannon.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-HPVcannon.name
en: Hyper Velocity Cannon Hardpoint
pt_PT: Fortificação de Canhão de Alta Velocidade

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PythonHoverHVC.name
en: Hyper Velocity Cannon Python Hover
pt_PT: Canhão de Alta Velocidade Python Hovercraft

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.P0cam3PyHPVcanTrk.name
en: Hyper Velocity Cannon Python Tracks
pt_PT: Canhão de Alta Velocidade Python Lagartas

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon4AMk1.name data/base/stats/weapons.json: $.Cannon4AUTOMk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon4AMk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon4AUTOMk1.name
en: Hyper Velocity Cannon
pt_PT: Canhão de Alta Velocidade

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_CN_D7.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_CN_D7.text[1]
en: Hyper-Velocity Armor-Piercing Fin-Stabilised Discarding Sabot
pt_PT: Projétil de Alta Velocidade Perfurante Estabilizado com Sabot Descartável

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_LASSAT.text[2]
en: Immense damage infliction capability
pt_PT: Capacidade imensa de infligir dano

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_D1.text[1]
en: Improved armor-piercing dart
pt_PT: Dardo Penetrante Melhorado

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb-Damage02.name
en: Improved Bomb Warhead
pt_PT: Ogiva de Bomba Melhorada

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_LASROF1.text[1]
en: Improved Energizer reduces laser recharge time
pt_PT: Energizador melhorado reduz tempo de recarga de lasers

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_ENGIN1.text[1] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_ENGIN2.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_ENGIN1.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_ENGIN2.text[1]
en: Improved Engineering Techniques
pt_PT: Técnicas de Engenharia melhoradas

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Engineering02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Engineering02.name
en: Improved Engineering
pt_PT: Engenharia Melhorada

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_CBSU2.text[1] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSU2.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_CBSU3.text[1] ... + 3 refs
en: Improved fire detection systems
pt_PT: Sistemas de detecção de fogo melhorados

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade02.name
en: Improved Hardcrete Mk2
pt_PT: Hardcrete Melhorado Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade03.name
en: Improved Hardcrete Mk3
pt_PT: Hardcrete Melhorado Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade01.name
en: Improved Hardcrete
pt_PT: Hardcrete Melhorado

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_M_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_M_D1.text[1]
en: Improved high explosive shells
pt_PT: Obuses altamente explosivos melhorados

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Accuracy01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Accuracy01.name
en: Improved Laser Focusing
pt_PT: Focagem de Laser Melhorada

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU2.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU3.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU4.text[1] ... + 2 refs
en: Improved NEXUS resistance circuitry
pt_PT: Melhoria da resistência dos circuitos a NEXUS

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_POWMD1.text[1] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_POWU1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_POWU2.text[0] ... + 3 refs
en: Improved Power Generator Performance
pt_PT: Performance do Gerador de Energia melhorada

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Accuracy01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Accuracy02.name
en: Improved Rocket Wire Guidance
pt_PT: Controlo Melhorado de Foguetes por Fio

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SENSO1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SENSO1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_WS.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_WST.text[3]
en: Improved sensor range
pt_PT: Alcance de sensores melhorado

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_D1.text[1]
en: Improved shaped charge warhead
pt_PT: Ogiva de carga moldada melhorada

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VS2.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VS2.text[1]
en: Improved target recognition systems
pt_PT: Sistemas de reconhecimento de alvo melhorados

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU2.text[1]
en: Improved Thermal Emissions detection
pt_PT: Detecção de emissões térmicas melhorada

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_WU1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_WU1.text[1]
en: Improved Titanium-reinforced concrete
pt_PT: Betão Reforçado com Titânio Melhorado

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BDMG2.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BDMG2.text[1]
en: Improved trinitramine explosive formula
pt_PT: Fórmula de trinitramine melhorada

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASD1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_LASD1.text[1]
en: Improvement in laser emission density
pt_PT: Melhoras na densidade da emissão dos lasers

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASAC1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_LASAC1.text[1]
en: Improvement in laser optics reduces light dispersal
pt_PT: Melhorias em lentes para laser reduzem dispersão da luz

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-Howitzer-Incenediary.name
en: Incendiary Howitzer Emplacement 2
pt_PT: Plataforma de Obus Incendiário 2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Howitzer-Incendiary.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-Howitzer-Incendiary.name
en: Incendiary Howitzer Emplacement
pt_PT: Plataforma de Obus Incendiário

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_INH.text[1]
en: Incendiary howitzer emplacement
pt_PT: Armação de howitzer Incendiário

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_INH.text[1]
en: Incendiary Howitzer may be assigned to a sensor
pt_PT: Howitzer Incendiário, pode ser atribuído a um sensor

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Incendiary.name data/mp/stats/weapons.json: $.Howitzer-Incendiary.name
en: Incendiary Howitzer
pt_PT: Obus Incendiário

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-MortarPit-Incenediary.name
en: Incendiary Mortar Pit 2
pt_PT: Fosso de Morteiro Incendiário 2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-MortarPit-Incendiary.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-MortarPit-Incendiary.name
en: Incendiary Mortar Pit
pt_PT: Fosso de Morteiro Incendiário

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Incendiary.name data/mp/stats/weapons.json: $.Mortar-Incendiary.name
en: Incendiary Mortar
pt_PT: Morteiro Incendiário

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_ROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_ROF1.text[1]
en: Increased gauss output speeds up reload time
pt_PT: Output de Canhão de Gauss Aumentado diminui o tempo de recarregamento

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_WU1.text[2]
en: Increases Armour and Body Points
pt_PT: Aumente Blindagem e Pontos de Resistência

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CNAC1.text[2] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_CNAC2.text[2]
en: Increases Cannon accuracy
pt_PT: Melhora precisão de Canhões

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_CN_D1.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_D4.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_CN_D7.text[2]
en: Increases Cannon damage
pt_PT: Aumenta dano infligido por Canhões

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_ROF1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_CN_ROF4.text[2]
en: Increases Cannon ROF
pt_PT: Aumenta razão de disparo de Canhões

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_ENGIN1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_ENGIN2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ENGIN3.text[2]
en: Increases construction speed
pt_PT: Aumentada Velocidade de construção

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_R1.text[2]
en: Increases Flamer range
pt_PT: Aumenta o alcançe de Lança-Chamas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_FL_ROF1.text[2]
en: Increases Flamer ROF
pt_PT: Aumenta razão de disparo de Lança-chamas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASAC1.text[2]
en: Increases Laser accuracy
pt_PT: Aumenta precisão de lasers

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASD1.text[2]
en: Increases Laser damage
pt_PT: Aumenta dano infligido por Lasers

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASROF1.text[2]
en: Increases Laser ROF
pt_PT: Aumenta razão de fogo dos Laser

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_AC1.text[2]
en: Increases Mini-Rocket accuracy
pt_PT: Melhora precisão de Mini-Foguetes

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_ROF1.text[2]
en: Increases Mini-Rockets ROF
pt_PT: Aumenta razão de disparo de Mini-Foguetes

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC2.text[2]
en: Increases Missile accuracy
pt_PT: Melhora precisão de mísseis

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_D1.text[2]
en: Increases Missile damage
pt_PT: Aumenta dano dos Mísseis

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_ROF1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_SMS_ROF1.text[2]
en: Increases Missile ROF
pt_PT: Melhora razão de disparo de Mísseis

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_AC1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_M_AC2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_M_AC3.text[2]
en: Increases Mortar accuracy
pt_PT: Melhora precisão de Morteiros

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_ROF1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_M_ROF4.text[2]
en: Increases Mortar ROF
pt_PT: Aumenta razão de disparo de Morteiros

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_AC1.text[2]
en: Increases Rail Gun accuracy
pt_PT: Aumenta precisão dos Canhões Cinético-Magnéticos

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_D1.text[2]
en: Increases Rail Gun damage
pt_PT: Aumenta dano de Canhões Cinético-Magnéticos

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_ROF1.text[2]
en: Increases Rail Gun ROF
pt_PT: Aumenta razão de disparo dos Canhões Cinético-Magnéticos

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_AC1.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_AC2.text[2] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_SRK_AC3.text[2]
en: Increases Rocket accuracy
pt_PT: Melhora precisão de Foguetes

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_ROF1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_SRK_ROF4.text[2]
en: Increases Rocket ROF
pt_PT: Aumenta razão de fogo de Foguetes

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Indirectlab.name
en: Indirectweaponslab
pt_PT: Laboratório de Artilharia

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[1]
en: Inferior armor and body points to Cobra
pt_PT: Blindagem e pontos de chassis inferiores ao Cobra

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[1]
en: Inferior armor and body points to Viper
pt_PT: Blindagem inferior e pontos de chassis inferiores ao Viper

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HvyFlamer.name data/mp/stats/structure.json: $.Tower-Projector.name
en: Inferno Bunker
pt_PT: Bunker de Inferno

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraInfernoHTracks.name
en: Inferno Cobra Half-Tracks
pt_PT: Inferno Cobra Semi-Lagarta

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraInfernoHover.name
en: Inferno Cobra Hover
pt_PT: Inferno Cobra Hovercraft

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-HvyFlamer.name data/base/stats/structure.json: $.Tower-Projector.name
en: Inferno Emplacement
pt_PT: Plataforma Inferno

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.WallTower-Projector.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-Projector.name
en: Inferno Hardpoint
pt_PT: Fortificação Inferno

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PythonHoverInferno.name
en: Inferno Python Hover
pt_PT: Inferno Python Hovercraft

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU1.text[2]
en: Intruder parasite isolated
pt_PT: Parasita intruso isolado

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN10.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN10.text[1]
en: Ionizing Turbine Engine
pt_PT: Motor de Turbina Ionizante

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.ECM1PylonMk1.name
en: Jammer Tower
pt_PT: Torre de Empastelador

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/ecm.json: $.ECM1TurretMk1.name
en: Jammer Turret
pt_PT: Torreão de Empastelador

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BabaJeep.name data/mp/stats/templates.json: $.BabaJeep.name
en: Jeep
pt_PT: Jipe

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_JP1.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_JP1.text[3]
en: Jump Cyborgs can now be researched
pt_PT: Jump Cyborgs podem agora ser pesquisados

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_STW1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_UP.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_WS.text[2] ... + 2 refs
en: Keeps map areas under constant surveillance
pt_PT: Mantem áreas do mapa sobre vigilância constante

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_MET1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_MET4.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET10.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET7.text[2]
en: Kinetic armor +30%, body points +30%
pt_PT: Blindagem +30%, Integridade +30%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_CYMET4.text[2]
en: Kinetic Armor +35%, and Body Points +35%
pt_PT: Blindagem +35%, Integridade +35%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CYMET1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET10.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET7.text[2]
en: Kinetic Armor +35%, Body Points +35%
pt_PT: Blindagem +35%, Integridade +35%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET10.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET10.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET10.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET10.text[1]
en: Laminated alloys bonded with energy-deflecting optic bundles
pt_PT: Ligas laminadas ligadas com deflectores de energia ópticos

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket01-LtAT.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket01-LtAT.name
en: Lancer AT Rocket
pt_PT: Foguete AT Lancer

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox06.name data/base/stats/structure.json: $.PillBox6.name data/mp/stats/structure.json: $.PillBox6.name
en: Lancer Bunker
pt_PT: Bunker de Lancer

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraLtA-Thalftrack.name data/base/stats/templates.json: $.P0CobraLtATRktHtrack.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraLtA-Thalftrack.name data/mp/stats/templates.json: $.P0CobraLtATRktHtrack.name
en: Lancer Cobra Half-tracks
pt_PT: Lancer Cobra Semi-Lagarta

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraTrkLancer.name
en: Lancer Cobra Tracks
pt_PT: Lancer Cobra Lagartas

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-Rocket.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-Rocket-GROUND.name data/base/stats/templates.json: $.CyborgRkt01Ground.name ... + 2 refs
en: Lancer Cyborg
pt_PT: Cyborg Lancer

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower06.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower06.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower06.name
en: Lancer Hardpoint
pt_PT: Fortificação de Lancer

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Mantis-Trk-Lancer.name
en: Lancer Mantis Tracks
pt_PT: Lancer Mantis Lagartas

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Python-Trk-Lancer.name
en: Lancer Python Tracks
pt_PT: Lancer Python Lagartas

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.H-Scorp-Trk-Lancer.name
en: Lancer Scorpion Tracks
pt_PT: Lancer Scorpion Lagartas

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperTrkLancer.name
en: Lancer Viper Tracks
pt_PT: Lancer Viper Lagartas

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperLtA-Twheels.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperLtA-Twheels.name
en: Lancer Viper Wheels
pt_PT: Lancer Viper Rodas

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B14.text[0]
en: Large Super Heavy Body
pt_PT: Chassis Super Pesado Grande

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Laser01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Laser01.name
en: Laser - Flashlight
pt_PT: Laser - Flaslight

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_AALAS.text[0]
en: Laser AA Gun Available
pt_PT: Arma AA Laser Disponível

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_LASAC1.text[2]
en: Laser accuracy +10%
pt_PT: Precisão dos lasers +10%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_LASD1.text[2]
en: Laser damage +25%
pt_PT: Dano dos lasers +25%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_CNAC2.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_CNAC2.text[1]
en: Laser designator paints and guides rounds to the target
pt_PT: Designador Laser pinta e guia balas até ao alvo

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_LASROF1.text[2]
en: Laser reload time -15%
pt_PT: Tempo de Recarga -15%

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-LasSat.name data/mp/stats/structure.json: $.A0LasSatCommand.name data/mp/stats/weapons.json: $.LasSat.name
en: Laser Satellite Command Post
pt_PT: Posto de Comando do Satélite Laser

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASAC1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASD1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASROF1.text[0] ... + 3 refs
en: Laser Upgrade
pt_PT: Aperfeiçoamento de Lasers

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Laseropticslab.name
en: Laseropticslab
pt_PT: Laboratório de Óptica Laser

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.LasSat.name
en: LasSat
pt_PT: Satélite Laser

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYMET1.text[1] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_MET1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CYMET1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_MET1.text[1]
en: Layered composite alloys and energy-absorbing fibres
pt_PT: Ligas de compósito em camadas com fibras de absorção de energia

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[1]
en: Less armor and body points than Python
pt_PT: Menos Blindagem e pontos de chassis que o Python

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body04.name
en: Light Body - Bug
pt_PT: Chassis Ligeiro - Bug

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body02.name
en: Light Body - Leopard
pt_PT: Chassis Ligeiro - Leopard

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body03.name
en: Light Body - Retaliation
pt_PT: Chassis Ligeiro - Retaliation

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body01.name
en: Light Body - Viper
pt_PT: Chassis Ligeiro - Viper

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[1]
en: Light body vulnerable to heavy weapons
pt_PT: Chassis Ligeiro vulnerável a armas pesadas

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox04.name data/base/stats/structure.json: $.PillBox4.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox04.name data/mp/stats/structure.json: $.PillBox4.name
en: Light Cannon Bunker
pt_PT: Bunker de Canhão Ligeiro

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraLtCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraLtCnTrks.name
en: Light Cannon Cobra Tracks
pt_PT: Canhão Ligeiro Cobra Lagartas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN1MK1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CN1MK1.text[1]
en: Light Cannon firing 40mm rounds
pt_PT: Canhão Ligeiro que dispara obuses de 40mm

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower02.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower02.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower02.name
en: Light Cannon Hardpoint
pt_PT: Fortificação de Canhão Ligeiro

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.PythonLtCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.PythonLtCnTrks.name
en: Light Cannon Python Tracks
pt_PT: Canhão Ligeiro Python Lagartas

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperLtCannonHTracks.name
en: Light Cannon Viper Half-tracks
pt_PT: Canhão Ligeiro Viper Semi-Lagarta

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperLtCannonTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperLtCannonTracks.name
en: Light Cannon Viper Tracks
pt_PT: Canhão Ligeiro Viper Lagartas

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperLtCannonWheels.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperLtCannonWheels.name
en: Light Cannon Viper Wheels
pt_PT: Canhão Ligeiro Viper Rodas

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon1Mk1.name data/base/stats/weapons.json: $.Cannon1Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon1Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon1Mk1.name
en: Light Cannon
pt_PT: Canhão Ligeiro

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.LookOutTower.name data/mp/stats/structure.json: $.LookOutTower.name
en: Look-Out Tower
pt_PT: Torre de Vigia

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[3]
en: Low power cost and low production times
pt_PT: Baixo custo energético e tempos de produção baixos

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BDMG3.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BDMG3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_D1.text[1]
en: Low yield thermonuclear warhead
pt_PT: Ogiva termonuclear de baixo rendimento

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.MG1-Pillbox.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG1-Pillbox.name
en: Machinegun Bunker
pt_PT: Bunker de Metralhadora

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D2.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_D5.text[2] ... + 2 refs
en: Machinegun damage +25%
pt_PT: Dano das metralhadoras +25%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Tower01.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower1MG.name
en: Machinegun Guard Tower
pt_PT: Torre de Guarda de Metralhadora

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_MG_ROF1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_ROF2.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG_ROF3.text[2]
en: Machinegun reload time -15%
pt_PT: Tempo de Recarrgamento das metralhadoras -15%

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperLtMGHalfTracks.name
en: Machinegun Viper Half-Tracks
pt_PT: Metralhadora Viper Semi-Lagartas

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Viper-Trk-MG.name
en: Machinegun Viper Tracks
pt_PT: Metralhadora Viper Lagartas

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.CyborgChaingun.name data/mp/stats/weapons.json: $.CyborgChaingun.name
en: Machinegunner
pt_PT: Metralhador

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SENSO1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SENSO1.text[2]
en: Makes excellent scout vehicle
pt_PT: Faz um excelente veículo de reconhecimento

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-MassDriver.name data/mp/stats/structure.json: $.X-Super-MassDriver.name
en: Mass Driver Fortress
pt_PT: Fortaleza de Catapulta Electromagnética

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.MassDriver.name
en: Mass Driver
pt_PT: Catapulta Electromagnética

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B14.text[1]
en: Maximum armor and body points
pt_PT: Blindagem e pontos de chassis máximos

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SUE1.text[3]
en: May be assigned to follow units
pt_PT: Pode ser designado para seguir unidades

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MORTA1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_MORTA1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_IMORT.text[1]
en: May be targeted directly or assigned to a sensor turret or tower
pt_PT: Pode receber alvos directamente ou ser atribuído a um torreão ou torre de sensor

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VF.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VF.text[3]
en: May be upgraded using factory modules
pt_PT: Podem ser melhorados com módulos para fábricas

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Mechanic.name
en: Mechanic Cyborg
pt_PT: Cyborg Mecânico

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYS_MCH.text[1]
en: Mechanic with repair ability
pt_PT: Mecânico com capacidade de reparação

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body05.name
en: Medium Body - Cobra
pt_PT: Chassis Médio - Cobra

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body06.name
en: Medium Body - Panther
pt_PT: Chassis Médio - Panther

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body07.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body07.name
en: Medium Body - Retribution
pt_PT: Chassis Médio - Retribution

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body08.name
en: Medium Body - Scorpion
pt_PT: Chassis Médio - Scorpion

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[1]
en: Medium body increases armor and body points
pt_PT: O chassis médio aumenta a blindagem e pontos de chassis

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraMedCnHTrks.name
en: Medium Cannon Cobra Half Track
pt_PT: Canhão Médio Cobra Semi-lagarta

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Cobra-Hover-MC.name
en: Medium Cannon Cobra Hover
pt_PT: Canhão Médio Cobra Hovercraft

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraMedCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraMedCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.P0CobraMedCnTrks.name
en: Medium Cannon Cobra Tracks
pt_PT: Canhão Médio Cobra Lagartas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN2MK1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CN2MK1.text[1]
en: Medium Cannon firing 76mm rounds
pt_PT: Canhão Médio que dispara obuses de 76mm

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower03.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower03.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower03.name
en: Medium Cannon Hardpoint
pt_PT: Fortificação de Canhão Médio

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Python-Hover-MC.name
en: Medium Cannon Python Hover
pt_PT: Canhão Médio Python Hovercraft

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.PythonMedCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.PythonMedCanTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.PythonMedCnTrks.name
en: Medium Cannon Python Tracks
pt_PT: Canhão Médio Python Lagartas

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Scorp-Hover-MC.name
en: Medium Cannon Scorpion Hover
pt_PT: Canhão Médio Scorpion Hovercraft

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Scorp-Trk-MC.name
en: Medium Cannon Scorpion Tracks
pt_PT: Canhão Médio Scorpion Lagartas

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperMedCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperMedCnTrks.name
en: Medium Cannon Viper Tracks
pt_PT: Canhão Médio Viper Lagartas

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon2Mk1.name data/base/stats/weapons.json: $.Cannon2A-TMk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon2Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon2A-TMk1.name
en: Medium Cannon
pt_PT: Canhão Médio

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B13.text[0]
en: Medium Super Heavy Body
pt_PT: Chassis Super Pesado Médio

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_EMP_MRL.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_EMP_MRL.text[1]
en: Mini-rocket armored strongpoint
pt_PT: Bateria de Mini-rockets Blindada

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraMRLHalftrack.name
en: Mini-Rocket Array Cobra Half-tracks
pt_PT: Bateria de Mini-Foguetes Cobra Semi-Lagarta

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraMRLTracks.name
en: Mini-Rocket Array Cobra Tracks
pt_PT: Bateria de Mini-Foguetes Cobra Lagartas

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperMRLHalfTracks.name
en: Mini-Rocket Array Viper Half Track
pt_PT: Artilharia de Mini-Foguetes Viper Semi-Lagarta

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperMRLWheels.name
en: Mini-Rocket Array Viper Wheels
pt_PT: Bateria de Mini-Foguetes Viper Rodas

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket02-MRL.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-MRL.name
en: Mini-Rocket Array
pt_PT: Bateria de Mini Foguetes

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraMRLHalftrack.name
en: Mini-Rocket Artillery Cobra Half-tracks
pt_PT: Artilharia de Mini-Foguetes Cobra Semi-Lagarta

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperMRLWheels.name
en: Mini-Rocket Artillery Viper Wheels
pt_PT: Artilharia Mini-Foguetes Viper Rodas

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket02-MRL.name data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-MRL.name
en: Mini-Rocket Artillery
pt_PT: Artilharia de Mini-Foguetes

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-MRL.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-MRL-pit.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-MRL.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-MRL-pit.name
en: Mini-Rocket Battery
pt_PT: Bateria de Mini-Foguetes

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraPODHTracks.name
en: Mini-Rocket Cobra Half-Tracks
pt_PT: Mini-Foguetes Cobra Semi-Lagarta

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraPODTracks.name
en: Mini-Rocket Cobra Tracks
pt_PT: Mini-Foguetes Cobra Lagartas

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Tower06.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower6.name
en: Mini-Rocket Guard Tower
pt_PT: Torre de Guarda de Mini-Foguetes

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket05-MiniPod.name data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-Pod.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket05-MiniPod.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-Pod.name
en: Mini-Rocket Pod
pt_PT: Mini-Foguetes

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Tower06.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower6.name
en: Mini-Rocket Tower
pt_PT: Torre de Mini-Foguetes

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperPODHalfTracks.name
en: Mini-Rocket Viper Half Track
pt_PT: Mini-Foguetes Viper Semi-Lagarta

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperPODWheels.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperPODWheels.name
en: Mini-Rocket Viper Wheels
pt_PT: Mini-Foguetes Viper Rodas

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC2.text[2]
en: Missile accuracy +10%
pt_PT: Precisão dos mísseis +10%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC2.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC2.text[1]
en: Missile actively seeks and homes on targets
pt_PT: Míssil procura activamente e persegue alvos

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_D1.text[2]
en: Missile damage +25%
pt_PT: Dano dos mísseis +25%

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Super-Missile.name data/mp/stats/structure.json: $.X-Super-Missile.name data/mp/stats/weapons.json: $.MissileSuper.name
en: Missile Fortress
pt_PT: Fortaleza de Mísseis

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_ROF1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_SMS_ROF1.text[2]
en: Missile reload time -15%
pt_PT: Tempo de recarga dos mísseis -15%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_D1.text[0] ... + 7 refs
en: Missile Upgrade
pt_PT: Aperfeiçoamento dos Mísseis

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_ROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_ROF1.text[1]
en: Missiles detect and lock-on to targets while loading
pt_PT: Míssil detecta e fixa alvo enquanto é carregado

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-MobileRepairTurret01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-MobileRepairTurret01.name
en: Mobile Repair Turret
pt_PT: Torreão de Reparação

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[1] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[1]
en: More armor and body points than Python
pt_PT: Mais blindagem e pontos de chassis que o Python

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B13.text[1]
en: More armor and body points than Vengeance
pt_PT: Mais blindagem e integridade que o Vengeance

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_AC1.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_M_AC2.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_M_AC3.text[2]
en: Mortar accuracy +10%
pt_PT: Precisão dos morteiros +10%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF02.name
en: Mortar Autoloader Mk2
pt_PT: Morteiro Auto-Carregador Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF03.name
en: Mortar Autoloader Mk3
pt_PT: Morteiro Auto-Carregador Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF01.name
en: Mortar Autoloader
pt_PT: Morteiro Auto-Carregador

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraMortarHalfTrack.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraMortarHalfTrack.name
en: Mortar Cobra Half-tracks
pt_PT: Morteiro Cobra Semi-Lagarta

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_M_D1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_M_D4.text[2]
en: Mortar damage +25%
pt_PT: Dano dos morteiros +25%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF04.name
en: Mortar Fast Loader
pt_PT: Recarregador Rápido de Morteiro

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-MortarPit.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-MortarPit01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-MortarPit.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-MortarPit01.name
en: Mortar Pit
pt_PT: Fosso de Morteiro

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_ROF1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_M_ROF4.text[2]
en: Mortar reload time -10%
pt_PT: Tempo de Recarrgamento dos morteiros -10%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Acc01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Acc01.name
en: Mortar Targeting Computer
pt_PT: Computador de Alvo de Morteiro

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar01Lt.name data/base/stats/weapons.json: $.Mortar1Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar01Lt.name data/mp/stats/weapons.json: $.Mortar1Mk1.name
en: Mortar
pt_PT: Morteiro

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.MG1-Tower.name
en: Mounted Machinegun
pt_PT: Metralhadora Montada

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body14.name
en: Multi Turret Body - Dragon
pt_PT: Chassis Multi-Torreão - Dragon

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG4.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG4.text[1]
en: Multi-barrel, rapid-fire machinegun
pt_PT: Metralhadora de vários canos e disparo rápido

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Nanolab.name
en: Nanolab
pt_PT: Laboratório de Nanotecnologia

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_LASSAT.text[3]
en: Narrow area of effect
pt_PT: Pequena área de efeito

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Retrib-Trk-Needle.name
en: Needle Gun Retribution Tracks
pt_PT: Acelerador Magnético Retribution Lagartas

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Tiger-Trk-Needle.name
en: Needle Gun Tiger Tracks
pt_PT: Acelerador Magnético Tiger Lagartas

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-GuardTower-Rail1.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower-Rail1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-GuardTower-Rail1.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower-Rail1.name
en: Needle Gun Tower
pt_PT: Torre de Acelerador Magnético

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Veng-Trk-Needle.name
en: Needle Gun Vengeance Tracks
pt_PT: Acelerador Magnético Vengeance Lagartas

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RailGun01.name data/base/stats/weapons.json: $.RailGun1Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-RailGun01.name data/mp/stats/weapons.json: $.RailGun1Mk1.name
en: Needle Gun
pt_PT: Acelerador Magnético

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-Rail1.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-Rail1-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Rail1-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.MP-Cyb-Needle-GRD.name
en: Needle Gunner Cyborg
pt_PT: Cyborg Acelerador Magnético

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade08.name
en: Neural Synapse Research Brain Mk2
pt_PT: Cérebro de Investigação de Sinapse Neural Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade09.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade09.name
en: Neural Synapse Research Brain Mk3
pt_PT: Cérebro de Investigação de Sinapse Neural Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RU7.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade07.name data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RU7.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade07.name
en: Neural Synapse Research Brain
pt_PT: Cérebro de Investigação de Sinapse Neural

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_LASSAT.text[0]
en: New Advanced Weapon Available
pt_PT: Nova arma Avançada Disponível

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HART.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_MART.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HART.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_MART.text[0]
en: New Artillery Missile Turret Available
pt_PT: Novo Torreão de Míssil de Artilharia

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RFU1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RFU1.text[1]
en: New automated repair techniques
pt_PT: Novas técnicas de reparação automatizadas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_REPAI1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_CR1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY1.text[0] ... + 7 refs
en: New Base Structure Available
pt_PT: Nova Estrutura da Base Disponível

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_CT1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_C_CT1.text[1]
en: New battlefield computer system
pt_PT: Novo Sistema de Computador de Combate

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW1.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW1.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW2.text[0]
en: New Construction Options Available
pt_PT: Novas Opções de construção Disponíveis

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_JP1.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_JP1.text[0]
en: New Cyborg Research Available
pt_PT: Nova Investigação de Cyborg Disponível

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_RC.text[0]
en: New Electronic Technology Discovered
pt_PT: Nova Tecnologia Electrónica Descoberta

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS2.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS1.text[0] ... + 2 refs
en: New Laser Weapon Available
pt_PT: Nova Arma Laser Disponível

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_AT.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_BB.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_AT.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_BB.text[0]
en: New Missile Turret Available
pt_PT: Novo Torreão de Mísseis Disponível

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[0]
en: New Paradigm Heavy Body
pt_PT: Chassis Pesado do Novo Paradigma

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[0]
en: New Paradigm Light Body
pt_PT: Chassis Ligeiro do Novo Paradigma

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[0]
en: New Paradigm Medium body
pt_PT: Chassis Médio do Novo Paradigma

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V2.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V2.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V3.text[1]
en: New power efficient propulsion
pt_PT: Novo métodos de propulsão com eficiência energética

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_POWU1.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_POWU2.text[1]
en: New Power Generation Technology
pt_PT: Nova tecnologia de Geração de Energia

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_P_V1.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_P_V1.text[0]
en: New Propulsion Available for Design
pt_PT: Novo método de propulsão Disponível para Desenho

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_HALFT1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TRACK1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_H1.text[0] ... + 5 refs
en: New Propulsion Available
pt_PT: Novo método de Propulsão Disponível

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL3.text[0] ... + 3 refs
en: New Rail Gun Available
pt_PT: Novo Canhão Cinético-Magnético Disponível

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_REPAI1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_REPAI1.text[1]
en: New Repair Facility Repairs Damaged Units
pt_PT: Novo Centro de Reparações Repara unidades Danificadas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ACYB.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ADEF.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ASTRUC.text[0] ... + 6 refs
en: New Repair Technology Discovered
pt_PT: Novas Tecnologias de Reparação Descobertas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_SL1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_C_SL1.text[3]
en: New research options available
pt_PT: Novas opções de Investigação disponíveis

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_MP1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_HvAT.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_IDF.text[0] ... + 9 refs
en: New Rocket Available
pt_PT: Novo Foguete Disponível

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HvSAM1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_LtSAM1.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HvSAM1.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_LtSAM1.text[0]
en: New SAM Turret Available
pt_PT: Novo Torreão de MTA Disponível

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_WST.text[0]
en: New System Available
pt_PT: Novo Sistema Disponível

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SUE1.text[0]
en: New Systems Sensor Available
pt_PT: Novo Sistema de Sensor Disponível

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_UP.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_WS.text[0]
en: New Systems Structure Available
pt_PT: Nova Estrutura de Sistemas Disponível

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSTW1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTW1.text[0] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_CBSTW1.text[0] ... + 6 refs
en: New Systems Tower Available
pt_PT: Nova Torreão de Sistemas Disponível

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_CT1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_C_CT1.text[0] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[0]
en: New Systems Turret Available for Design
pt_PT: Novo Torreão de Sistemas Disponível para Desenho

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SENSO1.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SENSO1.text[0]
en: New Systems Turret Available For Design
pt_PT: Novo Torreão de Sistemas Disponível para Desenho

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SUE1.text[1]
en: New Thermal Emissions detection
pt_PT: Nova detecção de Emissões Térmicas

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_BMB6.text[0]
en: New VTOL Missile Launcher
pt_PT: Novo Lançador de Mísseis VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.NEXUSCWall.name data/mp/stats/structure.json: $.NEXUSCWall.name
en: NEXUS CWall
pt_PT: Parede (Canto) NEXUS

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[0]
en: NEXUS Heavy Body
pt_PT: Chassis Pesado do NEXUS

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU1.text[1]
en: NEXUS Intruder Program analyzed
pt_PT: Programa de intrusão NEXUS analisado

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Resistance.name
en: NEXUS Intruder Program
pt_PT: Programa de Intrusão NEXUS

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[0]
en: NEXUS Light Body
pt_PT: Chassis Ligeiro do Nexus

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-SpyTower.name data/mp/stats/structure.json: $.Sys-SpyTower.name
en: Nexus Link Tower
pt_PT: Torre de Ligação NEXUS

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-SpyTurret.name data/mp/stats/weapons.json: $.SpyTurret01.name
en: Nexus Link Turret
pt_PT: Torreão de Ligação NEXUS

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[0]
en: NEXUS Medium Body
pt_PT: Chassis Médio do NEXUS

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.NX-ANTI-SATSite.name data/mp/stats/structure.json: $.NX-ANTI-SATSite.name
en: Nexus Missile Silo
pt_PT: Silo de Mísseis Nexus

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Resistance-Upgrade02.name
en: NEXUS Resistance Circuits Mk2
pt_PT: Circuitos de Resistência a NEXUS Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Resistance-Upgrade03.name
en: NEXUS Resistance Circuits Mk3
pt_PT: Circuitos de Resistência a NEXUS Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Resistance-Upgrade01.name
en: NEXUS Resistance Circuits
pt_PT: Circuitos de Resistência a NEXUS

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.NEXUSWall.name data/mp/stats/structure.json: $.NEXUSWall.name
en: NEXUS Wall
pt_PT: Parede NEXUS

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/noplace.json: $.challenge.name
en: No Place To Hide
pt_PT: Sem Sítio Para Se Esconder

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/bonecrusher.json: $.AI.tip
en: Non-Cheating. Hard. Fun. Crush!
pt_PT: Sem Truques. Difícil. Divertido. Esmaga!

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SUE1.text[2]
en: Objects become difficult to locate near it
pt_PT: Os objectos próximos tornam-se difíceis de localizar

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0ResourceExtractor.name data/mp/stats/structure.json: $.A0ResourceExtractor.name
en: Oil Derrick
pt_PT: Extractor de Petróleo

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.OilDrum.name
en: Oil Drum
pt_PT: Barril de Petróleo

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.OilResource.name
en: Oil Resource
pt_PT: Poço de Petróleo

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC1.text[1]
en: On-board computer predicts target movement
pt_PT: Computador de bordo prediz o movimento do alvo

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ACYB.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_AVEH.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ACYB.text[2] ... + 2 refs
en: On-board diagnostic and repair systems
pt_PT: Sistemas de diagnóstico e reparação internos

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_RC.text[2]
en: On-board resistance circuit systems
pt_PT: Sistemas internos de circuitos com resistências

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_REPAI1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_REPAI1.text[3]
en: Or select the Repair Facility as a unit's target
pt_PT: Ou seleccione o Centro de Reparação como o alvo da unidade

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[2] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_CBSTW1.text[2] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_CBSTW1.text[2]
en: Orders assigned indirect fire units to fire at the enemy batteries
pt_PT: Ordena unidades de fogo indirecto atribuídas a disparar contra baterias inimigas

note: TRANSLATORS: data/base/ruleset.json: $.name
en: Original Campaign
pt_PT: Campanha Original

note: TRANSLATORS: data/mp/ruleset.json: $.name
en: Original Skirmish
pt_PT: Escaramuça Original

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-RotMor.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-RotMor.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-RotMor.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-RotMor.name
en: Pepperpot Pit
pt_PT: Bateria Pepperpot

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.SK-Mantis-VTOL-PBB.name
en: Phosphor Bomb Bay Mantis VTOL
pt_PT: VTOL Bombas de Fósforo Mantis

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb03.name
en: Phosphor Bomb Bay
pt_PT: Bombas de Fósforo

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BabaPickUp.name data/mp/stats/templates.json: $.BabaPickUp.name
en: Pick-Up Truck
pt_PT: Carrinha Pick-Up

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-PlasmaCannon.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-PlasmaCannon.name
en: Plasma Cannon Emplacement
pt_PT: Plataforma de Canhão de Plama

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_PLASCAN.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_PLASCAN.text[1]
en: Plasma Cannon firing plasma
pt_PT: Canhão Plama que dispara Plasma

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.WyvernPlasmaCTracks.name
en: Plasma Cannon Wyvern Tracks
pt_PT: Canhão de Plasma Wyvern Lagartas

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-PlasmaCannon.name data/mp/stats/weapons.json: $.Laser4-PlasmaCannon.name
en: Plasma Cannon
pt_PT: Canhão Plasma

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb05.name
en: Plasmite Bomb
pt_PT: Bomba de Plasmite

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_PLFL.text[1]
en: Plasmite Flame-thrower
pt_PT: Lança-chamas de Plasmite

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-PlasmiteFlamer.name data/mp/stats/structure.json: $.Plasmite-flamer-bunker.name
en: Plasmite Flamer Bunker
pt_PT: Lança-Chamas de Plasmite

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Plasmite-Flamer.name data/mp/stats/weapons.json: $.PlasmiteFlamer.name
en: Plasmite Flamer
pt_PT: Lança-Chamas de Plasmite

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.SK-Retre-VTOL-Plasmite.name
en: Plasmite Retribution VTOL
pt_PT: VTOL Retribution Plasmite

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[3]
en: Power cost and production time similar to Cobra
pt_PT: Custo energético e tempo de produção semelhantes ao Cobra

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[3]
en: Power cost and production time similar to Viper
pt_PT: Custo energético e tempos de produção semelhantes ao Viper

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[3]
en: Power cost and production time the same as Python
pt_PT: Custo energético e tempo de Produção semelhante ao Python

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0PowerGenerator.name data/mp/stats/structure.json: $.A0PowerGenerator.name
en: Power Generator
pt_PT: Gerador de Energia

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_POWMD1.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_POWMD1.text[0]
en: Power Module Available
pt_PT: Módulo de Energia Disponível

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-PowerModuleMk1.name data/base/stats/structure.json: $.A0PowMod1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-PowerModuleMk1.name data/mp/stats/structure.json: $.A0PowMod1.name
en: Power Module
pt_PT: Módulo de Energia

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_POWU1.text[2]
en: Power output +25%
pt_PT: Produção de energia +25%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_POWU2.text[2]
en: Power output +30%
pt_PT: Produção de energia +30%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/messages.json: $.MSG2.text[0]
en: Power Research Completed
pt_PT: Investigação de Energia Completa

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_CANT.text[1]
en: Powerful Electronic magnetic pulse weapon
pt_PT: Arma poderosa de Pulso Electromagnético

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Powlab.name
en: Powerlab
pt_PT: Laboratório de Energia

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY1.text[2]
en: Produces Cyborgs
pt_PT: Produz Cyborgs

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[0]
en: Project Heavy Body
pt_PT: Chassis Pesado do Projecto

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[0]
en: Project Light Body
pt_PT: Chassis Ligeiro do Projecto

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[0]
en: Project Medium Body
pt_PT: Chassis Médio do Projecto

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_D1.text[1]
en: Propylene Oxide gel treated to burn at higher temperatures
pt_PT: Gel de Óxido de propileno tratado para arder a altas temperaturas

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/semperfi.json: $.AI.tip
en: Prototypical AI focusing on rockets/missiles
pt_PT: AI protótipo concentrada em foguetes/mísseis

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-PulseLas.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-PulseLaser.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-PulseLaser.name
en: Pulse Laser Emplacement
pt_PT: Plataforma de Pulse Laser

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-PulseLas.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-PulseLas.name
en: Pulse Laser Hardpoint
pt_PT: Fortificação com Pulse Laser

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.LeopardHoverPulseLas.name
en: Pulse Laser Leopard Hover
pt_PT: Pulse Laser Leopard Hovercraft

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Mantis-Trk-Pulse.name
en: Pulse Laser Mantis Tracks
pt_PT: Pulse Laser Mantis Lagartas

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PantherHoverPulseLas.name
en: Pulse Laser Panther Hover
pt_PT: Pulse Laser Panther Hovercraft

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PythonPulseTracks.name
en: Pulse Laser Python Tracks
pt_PT: Pulse Laser Python Lagartas

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.TigerHoverPulseLas.name
en: Pulse Laser Tiger Hover
pt_PT: Pulse Laser Tiger Hovercraft

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.TigerPulseTracks.name
en: Pulse Laser Tiger Tracks
pt_PT: Pulse Laser Tiger Lagartas

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-PulseLas.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower-BeamLas.name
en: Pulse Laser Tower
pt_PT: Torre com Pulse Laser

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.WyvernPulseTracks.name
en: Pulse Laser Wyvern Tracks
pt_PT: Pulse Laser Wyvern Lagartas

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0PythonHvyCnTrks.name
en: Python Heavy Cannon Tracks
pt_PT: Python Canhão Pesado Lagartas

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body11ABT.name data/mp/stats/body.json: $.Body11ABT.name
en: Python
pt_PT: Pitão

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_DOUBLEAA2.text[1]
en: Quad 80mm Anti-Aircraft cannon
pt_PT: Canhão AA Quádruplo de 80mm

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_SMS_ROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_SMS_ROF1.text[1]
en: Racked missile dispensers allow for fast reloading
pt_PT: Distribuidores de mísseis empilhados permitem recarregamentos rápidos

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_RDST1.text[2]
en: Radar detector detects enemy sensors
pt_PT: Detector de radar encontra sensores inimigos

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.Sys-RadarDetector01.name
en: Radar Detector Tower
pt_PT: Torre de Detecção de Radar

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-RadarDetector01.name data/mp/stats/sensor.json: $.RadarDetector.name
en: Radar Detector
pt_PT: Detector de Radar

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_AC1.text[2]
en: Rail Gun accuracy +10%
pt_PT: Precisão das Rail Gun +10%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_D1.text[2]
en: Rail Gun damage +25%
pt_PT: Dano das Rail Gun +25%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Rail2.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Rail2.name
en: Rail Gun Emplacement
pt_PT: Plataforma de Canhão Electromagnético

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL2.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL2.text[1]
en: Rail gun firing armor-piercing darts
pt_PT: Dardos penetrantes para Canhão Cinético-Magnéticos

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-Rail2.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower-Rail2.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-Rail2.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-Rail2.name
en: Rail Gun Hardpoint
pt_PT: Fortificação de Canhão Electromagnético

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Mantis-Trk-Rail.name
en: Rail Gun Mantis Tracks
pt_PT: Canhão Electromagnético Mantis Lagartas

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_ROF1.text[2]
en: Rail Gun reload time -15%
pt_PT: Tempo de recarga das Rail Gun -15%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-ROF02.name
en: Rail Gun ROF Mk2
pt_PT: Cadência de Fogo do Canhão Electromagnético Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-ROF03.name
en: Rail Gun ROF Mk3
pt_PT: Cadência de Fogo do Canhão Electromagnético Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-ROF01.name
en: Rail Gun ROF
pt_PT: Cadência de Fogo do Canhão Electromagnético

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.TigerHoverRailGun.name
en: Rail Gun Tiger Hover
pt_PT: Canhão Electromagnético Tiger Hovercraft

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_AC1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_D1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_ROF1.text[0] ... + 3 refs
en: Rail Gun Upgrade
pt_PT: Aperfeiçoamento dos Canhões Cinético-Magnéticos

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RailGun02.name data/base/stats/weapons.json: $.RailGun2Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-RailGun02.name data/mp/stats/weapons.json: $.RailGun2Mk1.name
en: Rail Gun
pt_PT: Canhão Electromagnético

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-Accuracy01.name
en: Rail Target Prediction Computer
pt_PT: Computador de Previsão de Alvo para Canhão Electromagnético

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-Rail2.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-Rail2.name
en: Railgun Emplacement
pt_PT: Plataforma de Canhão Electromagnético

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-ROF02.name
en: Rapid Fire Chaingun Upgrade
pt_PT: Aperfeiçoamento da Chaingun de Fogo Rápido

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-ROF02.name
en: Rapid Fire Chaingun
pt_PT: Chaingun de Fogo Rápido

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL1.text[1]
en: Rapid fire rail gun firing needle darts
pt_PT: Dardos de agulha para Canhão Cinético-Magnéticos

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_SRK_ROF4.text[1]
en: Rapid Loader increases reload rate
pt_PT: Carregador rápido aumenta velocidade de recarregamento

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[2]
en: Rearming speed +30%
pt_PT: Velocidade de rearmamento +30%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU3.text[2] ... + 3 refs
en: Reduced chance of NEXUS take-over
pt_PT: Hipóteses reduzidas de controlo por NEXUS

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VP.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VP.text[1]
en: Refuels, rearms and repairs VTOLs
pt_PT: Reabastece, rearma, e repara VTOLs

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials02.name
en: Reinforced Base Structure Materials Mk2
pt_PT: Materiais de Estrutura de Base Reforçados Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials03.name
en: Reinforced Base Structure Materials Mk3
pt_PT: Materiais de Estrutura de Base Reforçados Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_MAT1.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials01.name data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_MAT1.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Materials01.name
en: Reinforced Base Structure Materials
pt_PT: Materiais de Estrutura de Base Reforçados

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/ecm.json: $.RepairCentre.name
en: Repair Center Turret
pt_PT: Torreão Centro de Reparação

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.P0CobraRepairTrks.name
en: Repair Cobra Tracks
pt_PT: Reparador Cobra Lagartas

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-RepairFacility.name data/base/stats/structure.json: $.A0RepairCentre3.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-RepairFacility.name data/mp/stats/structure.json: $.A0RepairCentre3.name
en: Repair Facility
pt_PT: Instalações de Reparação

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ScorpRepairTrk.name
en: Repair Scorpion Tracks
pt_PT: Reparador Scorpion Lagartas

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RFU1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RFU4.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RFU7.text[2]
en: Repair Speed +100%
pt_PT: Velocidade de Reparação +100%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0CobraRepairTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.A-Rep-Cobra-Trk.name
en: Repair Turret Cobra Tracks
pt_PT: Torreão Reparador Cobra Lagartas

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Rep-Mantis-Trk.name
en: Repair Turret Mantis Tracks
pt_PT: Torreão Reparador Mantis Lagartas

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperRepairHalftrack.name
en: Repair Turret Viper Half-track
pt_PT: Torreão Reparador Viper Semi-Lagarta

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperRepairHalftrack.name
en: Repair Turret Viper Half-tracks
pt_PT: Torreão Reparador Viper Semi-Lagarta

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperRepairWheels.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperRepairWheels.name
en: Repair Turret Viper Wheels
pt_PT: Torreão Reparador Viper Rodas

note: TRANSLATORS: data/base/stats/repair.json: $.LightRepair1.name data/mp/stats/repair.json: $.LightRepair1.name
en: Repair Turret
pt_PT: Torreão de Reparação

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG4.text[3] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG4.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_TWINAGHP.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_TWINAGUN.text[3]
en: Replaces all machineguns
pt_PT: Substitui todas as metralhadoras

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_LS1.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_LS1.text[3]
en: Requires cyborg factory to produce
pt_PT: Necessita Fábrica de Cyborgs para ser produzido

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYTRANS.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SUPERTRANS.text[3]
en: Requires heavy VTOL factory to produce
pt_PT: Requer fábrica de VTOLs pesados para ser produzido

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_ENGIN1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_ENGIN2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ENGIN3.text[0] ... + 3 refs
en: Research Breakthrough Improves Construction Rates
pt_PT: Avanço Tecnológico melhora velocidade de Construção

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0ResearchFacility.name data/mp/stats/structure.json: $.A0ResearchFacility.name
en: Research Facility
pt_PT: Centro de Pesquisa

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY1.text[3]
en: Research makes additional Cyborgs available
pt_PT: Investigação torna Cyborgs adicionais disponíveis

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[0]
en: Research Module Available
pt_PT: Módulo de Investigação Disponível

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[1]
en: Research module expands research facilities
pt_PT: Módulo de Investigação expande os Centros de Investigação

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Module.name data/base/stats/structure.json: $.A0ResearchModule1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Module.name data/mp/stats/structure.json: $.A0ResearchModule1.name
en: Research Module
pt_PT: Módulo de Pesquisa

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RU1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RU4.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RU7.text[2]
en: Research speed +30%
pt_PT: Velocidade de investigação +30%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[2]
en: Research speed +85%
pt_PT: Velocidade de investigação +85%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body3MBT.name data/mp/stats/body.json: $.Body3MBT.name
en: Retaliation
pt_PT: Retaliação

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body7ABT.name data/mp/stats/body.json: $.Body7ABT.name
en: Retribution
pt_PT: Retribuição

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-IDFRocket.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-Rocket06-IDF.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-IDFRocket.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-Rocket06-IDF.name
en: Ripple Rocket Battery
pt_PT: Bateria Ripple Rocket

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG_ROF3.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG_ROF3.text[1]
en: Robotic advances make new chaingun upgrade available
pt_PT: Avanços robóticos tornam disponíveis novo aperfeiçoamentos para a chaingun

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade05.name
en: Robotic Factory Production Mk2
pt_PT: Produção de Fábrica Robotizada Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade06.name
en: Robotic Factory Production Mk3
pt_PT: Produção de Fábrica Robotizada Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade04.name
en: Robotic Factory Production
pt_PT: Produção de Fábrica Robotizada

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_CN_ROF4.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWRF4.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_M_ROF4.text[1] ... + 3 refs
en: Robotic loading system feeds rounds into breech
pt_PT: Sistema de carregamento robótico introduz os projécteis na culatra

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade04.name
en: Robotic Manufacturing
pt_PT: Produção Robotizada

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade05.name
en: Robotic Repair Facility Upgrade Mk2
pt_PT: Aperfeiçoamento de Instalações de Reparação Robotizada Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade06.name
en: Robotic Repair Facility Upgrade Mk3
pt_PT: Aperfeiçoamento de Instalações de Reparação Robotizada Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade04.name
en: Robotic Repair Facility Upgrade
pt_PT: Aperfeiçoamento de Instalações de Reparação Robotizada

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade04.name
en: Robotic Repair Facility
pt_PT: Instalações de Reparação Robotizada

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade05.name
en: Robotic VTOL Rearming Mk2
pt_PT: Rearmamento de VTOL Robotizado Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade06.name
en: Robotic VTOL Rearming Mk3
pt_PT: Rearmamento de VTOL Robotizado Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade04.name data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade04.name
en: Robotic VTOL Rearming
pt_PT: Rearmamento de VTOL Robotizado

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_AC1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_AC1.text[2] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_AC2.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_SRK_AC3.text[2]
en: Rocket accuracy +10%
pt_PT: Precisão dos foguetes +10%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_IDF.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_IDF.text[1]
en: Rocket artillery; can be assigned to a sensor
pt_PT: Artilharia de Foguetes; pode ser atribuída a um sensor

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-ROF02.name
en: Rocket Autoloader Mk2
pt_PT: Auto-Carregador de Foguetes Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-ROF03.name
en: Rocket Autoloader Mk3
pt_PT: Auto-Carregador de Foguetes Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-ROF01.name
en: Rocket Autoloader
pt_PT: Auto-Carregador de Foguetes

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BarbarianRKBuggy.name data/mp/stats/templates.json: $.BarbarianRKBuggy.name
en: Rocket Buggy
pt_PT: Buggy de Foguetes

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_D1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_D1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_RK_D4.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_SRK_D4.text[2]
en: Rocket damage +25%
pt_PT: Dano dos foguetes +25%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_SRK_AC3.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_SRK_AC3.text[1]
en: Rocket detects and locks on to engine emissions
pt_PT: Foguete detecta e fixa emissões dos motroes

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BabaRKJeep.name data/mp/stats/templates.json: $.BabaRKJeep.name
en: Rocket Jeep
pt_PT: Jeep de Foguetes

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Accuracy02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Accuracy01.name
en: Rocket Laser Designator
pt_PT: Designador Laser para Foguetes

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-ROF05.name
en: Rocket Rapid Loader Mk2
pt_PT: Carregador Rápido de Rocket Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-ROF06.name
en: Rocket Rapid Loader Mk3
pt_PT: Carregador Rápido de Rocket Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-ROF04.name
en: Rocket Rapid Loader
pt_PT: Carregador Rápido de Rocket

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_ROF1.text[2] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_ROF1.text[2]
en: Rocket reload time -15%
pt_PT: Tempo de Recarrgamento dos foguetes -15%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_AC2.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_AC2.text[1]
en: Rocket tracks the laser designator to the target
pt_PT: Foguetes seguem o designador laser até ao alvo

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer03-Rot.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer03-Rot.name
en: Rotary Howitzer - Hellstorm
pt_PT: Obus Rotativo - Hellstorm

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-RotMG.name data/mp/stats/structure.json: $.Pillbox-RotMG.name
en: Rotary MG Bunker
pt_PT: Bunker de Metralhadora Rotativa

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar3.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar3.name
en: Rotary Mortar - Pepperpot
pt_PT: Morteiro Rotativo - Pepperpot

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Rotarywepslab.name
en: Rotaryweaponslab
pt_PT: Labortório de Armas Rotativas

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.BarbTechRuin.name
en: Ruined Factory
pt_PT: Fábrica Arruinada

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_SAM1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_SAM1.text[1]
en: SAM site with Avenger missiles
pt_PT: Bateria MTA com mísseis Avenger

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_SAM2.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_SAM2.text[1]
en: SAM site with Vindicator missiles
pt_PT: Bateria MTA com mísseis Vindicator

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaRocketPitAT.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaRocketPitAT.name
en: Scavenger AT-Rocket Pit
pt_PT: Bateria de Foguete AT de Saqueadores

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaBunker.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaBunker.name
en: Scavenger Bunker
pt_PT: Bunker de Saqueadores

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaVtolFactory.name
en: Scavenger Chopper Factory
pt_PT: Fábrica de Helicópteros dos Saqueadores

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BabaCornerWall.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BabaCornerWall.name
en: Scavenger CornerWall
pt_PT: Parede (Canto) de Saqueadores

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaFactory.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaFactory.name
en: Scavenger Factory
pt_PT: Fábrica dos Saqueadores

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaFlameTower.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaFlameTower.name
en: Scavenger Flame Tower
pt_PT: Torre Lança-Chamas de Saqueadores

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaGunTower.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaGunTower.name
en: Scavenger Gun Tower
pt_PT: Torre de Metralhadora dos Saqueadores

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaHorizontalWall.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaHorizontalWall.name
en: Scavenger Horizontal Wall
pt_PT: Parede Horizontal dos Saqueadores

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.bbaatow.name
en: Scavenger MG tower
pt_PT: Torre de Metralhadora dos Saqueadores

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.bbaawep.name
en: Scavenger Mounted MG
pt_PT: Metralhadora Montada dos Saqueadores

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaPowerGenerator.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaPowerGenerator.name
en: Scavenger Power Generator
pt_PT: Gerador de Energia de Saqueadores

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.ScavRepairCentre.name
en: Scavenger Repair Center
pt_PT: Centro de Reparos dos Saqueadores

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaRocketPit.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaRocketPit.name
en: Scavenger Rocket Pit
pt_PT: Bateria de Foguetes de Saqueadores

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BaBaPeople.name data/mp/stats/templates.json: $.BaBaPeople.name
en: Scavenger
pt_PT: Saqueadores

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.ScavNEXUSlink.name
en: scavengernexuslinkturret
pt_PT: Torreão de Ligação NEXUS dos Saqueadores

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BabaBusCan.name data/mp/stats/templates.json: $.BabaBusCan.name
en: School Bus
pt_PT: Autocarro Escolar

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-ATMiss.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-Atmiss-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Atmiss-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.MP-Cyb-ATmiss-GRD.name
en: Scourge Cyborg
pt_PT: Cyborg Scourge

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Scourge-Mantis-H.name
en: Scourge Mantis Hover
pt_PT: Scourge Mantis Hovercraft

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.MantisScourgeTracks.name
en: Scourge Mantis Tracks
pt_PT: Scourge Mantis Lagartas

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-A-Tmiss.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower-Atmiss.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-A-Tmiss.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-Atmiss.name
en: Scourge Missile Hardpoint
pt_PT: Fortificação Míssil Scourge

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-GuardTower-ATMiss.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower-ATMiss.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-GuardTower-ATMiss.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower-ATMiss.name
en: Scourge Missile Tower
pt_PT: Torre de Mísseis Scourge

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.WyvernScourgeTracks.name
en: Scourge Missile Wyvern Tracks
pt_PT: Mísseis Scourge Wyvern Lagartas

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile2A-T.name data/base/stats/weapons.json: $.Missile-A-T.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile2A-T.name data/mp/stats/weapons.json: $.Missile-A-T.name
en: Scourge Missile
pt_PT: Míssil Scourge

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PythonScourgeTracks.name
en: Scourge Python Tracks
pt_PT: Scourge Python Lagartas

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.SK-Retal-VTOL-Scourge.name
en: Scourge Retaliation VTOL
pt_PT: VTOL Retaliation Mísseis Scourge

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-SpyTurret.name data/base/stats/weapons.json: $.SpyTurret01.name
en: Scrambler Turret
pt_PT: Torre de Empastelamento

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/nb_hover.json: $.AI.tip
en: Sea map AI, based on NullBot
pt_PT: IA para mapas navais, baseada no NullBot

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Accuracy02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Accuracy02.name
en: Search & Destroy Missiles
pt_PT: Mísseis de Procura e Destruição

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTU1.text[3] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTU1.text[3]
en: Select new targets to continue the VTOL strikes
pt_PT: Selecciona um novo alvo para continuar os ataques VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_M_AC3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_M_AC3.text[1]
en: Self-guided rocket-powered shells
pt_PT: Obuses auto-guiados por foguetes

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade09.name
en: Self-Replicating Manufacturing
pt_PT: Fabrico Auto-Replicador

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraSensorHalftrack.name
en: Sensor Cobra Half-tracks
pt_PT: Sensor Cobra Semi-Lagarta

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU3.text[2]
en: Sensor Range +10%
pt_PT: Alcance do sensor +10%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU2.text[2]
en: Sensor Range +15%
pt_PT: Alcance do sensor +15%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[2]
en: Sensor Range +25%
pt_PT: Alcance do sensor +25%

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraSensorHalftrack.name
en: Sensor Turret Cobra Half-tracks
pt_PT: Torreão Sensor Cobra Semi-Lagarta

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperSensorWheels.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperSensorWheels.name
en: Sensor Turret Viper Wheels
pt_PT: Torreão Sensor Viper rodas

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Turret01.name data/base/stats/sensor.json: $.SensorTurret1Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Turret01.name data/mp/stats/sensor.json: $.SensorTurret1Mk1.name
en: Sensor Turret
pt_PT: Torreão Sensor

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Upgrade02.name
en: Sensor Upgrade Mk2
pt_PT: Aperfeiçoamento do Sensor Mk2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Upgrade03.name
en: Sensor Upgrade Mk3
pt_PT: Aperfeiçoamento do Sensor Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Upgrade01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Upgrade01.name
en: Sensor Upgrade
pt_PT: Aperfeiçoamento do Sensor

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU2.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU3.text[0]
en: Sensors Improved
pt_PT: Sensores Melhorados

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MdArtMissile.name data/mp/stats/weapons.json: $.Missile-MdArt.name
en: Seraph Missile Array
pt_PT: Bateria de Mísseis Seraph

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-MdArtMissile.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-MdART-pit.name
en: Seraph Missile Battery
pt_PT: Bateria de Mísseis Angel

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_M_AC2.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_M_AC2.text[1]
en: Shells detect and home to thermal heat signatures
pt_PT: Obuses detectam e perseguem presenças térmicas

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B13.text[2]
en: Slow moving Body
pt_PT: Chassis de movimento lento

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[2]
en: Slower than Python
pt_PT: Mais lento que o Python

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.WallCornerSmashed.name
en: Smashedcornerwall
pt_PT: Parede (Canto) Arruinada

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.WallSmashed.name
en: Smashedwall
pt_PT: Parede Arruinada

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_H1.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_W1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_H1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_W1.text[2]
en: Speed: Fast
pt_PT: Velocidade: Rápida

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_HALFT1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_HALFT1.text[2]
en: Speed: Medium
pt_PT: Velocidade: Média

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TRACK1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_TRACK1.text[2]
en: Speed: Slow
pt_PT: Velocidade: Lenta

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_P_V1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_P_V1.text[2]
en: Speed: VTOL
pt_PT: Velocidade: VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Accuracy02.name
en: Stabilized Mini-Rockets Mk2
pt_PT: Mini-Foguetes Estabilizados Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Accuracy01.name
en: Stabilized Mini-Rockets
pt_PT: Mini-Foguetes Estabilizados

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Accuracy01.name
en: Stabilized Rockets
pt_PT: Foguetes Estabilizados

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ST1.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ST1.text[3]
en: Steals technology from enemies
pt_PT: Rouba tecnologia aos inimigos

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SPT.text[3]
en: Steals technology from structures and takes control of weapons
pt_PT: Rouba tecnologia de estruturas e assume controlo de armas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TOWER4.text[1]
en: Steel tower with flamer
pt_PT: Torre de aço com Lança-Chamas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TOWER3.text[1]
en: Steel tower with heavy machinegun
pt_PT: Torre de Aço com Metralhadora Pesada

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TOWER1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_TOWER1.text[1]
en: Steel tower with machinegun
pt_PT: Torre de Aço com Metralhadora

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TOWER2.text[1]
en: Steel tower with twin machinegun
pt_PT: Torre de Aço com Metralhadora Dupla

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-AALaser.name data/mp/stats/weapons.json: $.AAGunLaser.name
en: Stormbringer AA Laser
pt_PT: Laser AA Stormbringer

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-AA-Laser.name data/mp/stats/structure.json: $.P0-AASite-Laser.name
en: Stormbringer Emplacement
pt_PT: Plataforma de Stormbringer

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTW1.text[3] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTW1.text[3]
en: Strike mission continues until enemy destroyed or they retreat
pt_PT: O ataque aéreo continua até o inimigo ser destruído ou bater em retirada

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_C_CT2.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_C_CT3.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_C_CT4.text[0]
en: Stronger Commander Turret Available for Design
pt_PT: Torreão de Comando mais resistente Disponível para Desenho

note: TRANSLATORS: data/base/messages/messages.json: $.MSG1.text[0]
en: Structure Research Completed
pt_PT: Investigação de Estrutura Completa

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Sunburst.name
en: Sunburst AA Rocket Array
pt_PT: Bateria de Foguetes AA Sunburst

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Sunburst.name data/mp/stats/structure.json: $.P0-AASite-Sunburst.name
en: Sunburst AA Site
pt_PT: Bateria AA Sunburst

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Hvy-Mcannon.name
en: Super Heavy-Gunner Cyborg
pt_PT: Super Artilheiro Pesado

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Hvywpn-HPV.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Hvy-HPV.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cyb-Hvywpn-HPV.name
en: Super HVC Cyborg
pt_PT: Super Cyborg com Canhão de Alta Velocidade

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Hvy-RailGunner.name
en: Super Rail-Gunner Cyborg
pt_PT: Super Artilheiro de Canhão Electromagnético

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SUPERTRANS.text[0]
en: Super Transport Available
pt_PT: Super Transporte Disponível

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/body.json: $.SuperTransportBody.name
en: Super Transport Body
pt_PT: Chassis de Super Transporte

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-SuperTransport.name data/mp/stats/templates.json: $.SuperTransport.name
en: Super Transport
pt_PT: Super Transporte

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET7.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET7.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET7.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET7.text[1]
en: Superdense composite alloys and energy-absorbing fibres
pt_PT: Ligas de compósito superdensas em camadas de fibras de absorção de energia

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals08.name
en: Superdense Composite Alloys Mk2
pt_PT: Ligas Compósitas Superdensas Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals09.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals09.name
en: Superdense Composite Alloys Mk3
pt_PT: Ligas Compósitas Superdensas Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals07.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals07.name
en: Superdense Composite Alloys
pt_PT: Ligas Compósitas Superdensas

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage05.name
en: Superhot Flamer Gel Mk2
pt_PT: Gel Incendiário Superquente Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage06.name
en: Superhot Flamer Gel Mk3
pt_PT: Gel Incendiário Superquente Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage04.name
en: Superhot Flamer Gel
pt_PT: Gel Incendiário Superquente

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage08.name
en: Superhot Plasmite Gel Mk2
pt_PT: Gel de Plasmite Superquente Mk2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage09.name
en: Superhot Plasmite Gel Mk3
pt_PT: Gel de Plasmite Superquente Mk3

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage07.name
en: Superhot Plasmite Gel
pt_PT: Gel de Plasmite Superquente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_LtSAM1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_LtSAM1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_MS_SAM1WT.text[1]
en: Surface-to-air missile
pt_PT: Míssil terra-ar

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_SL1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_C_SL1.text[1]
en: Synaptic Link allows humans to interface directly with computers
pt_PT: A Ligação Sináptica permite a humanos interagirem directamente com computadores-

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade02.name
en: Synaptic Link Data Analysis Mk2
pt_PT: Análise de Dados por Ligação Sináptica Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade03.name
en: Synaptic Link Data Analysis Mk3
pt_PT: Análise de Dados por Ligação Sináptica Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade01.name
en: Synaptic Link Data Analysis
pt_PT: Análise de Dados por Ligação Sináptica

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RU1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RU1.text[1]
en: Synaptic link data analysis
pt_PT: Análise de Data Por Sinapse Neural

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ST1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ST1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SPT.text[1]
en: Synaptic Link Scrambler technology
pt_PT: Tecnologia para Gerador de Interferência de Ligações Sinápticas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ACYB.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ADEF.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ASTRUC.text[1] ... + 7 refs
en: Synaptic Link technology breakthrough
pt_PT: Avanço tecnológico na tecnologia de Ligações Sinápticas

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Comp-SynapticLink.name
en: Synaptic Link
pt_PT: Ligação Sináptica

note: TRANSLATORS: data/base/messages/messages.json: $.MSG5.text[0]
en: Systems Research Completed
pt_PT: Investigação de Sistemas Completa

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-HvyA-Trocket.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-HvyATrocket.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HvyA-Trocket.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-HvyATrocket.name
en: Tank Killer Emplacement
pt_PT: Plataforma de Tank Killer

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-HvyA-Trocket.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower-HvATrocket.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-HvyA-Trocket.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-HvATrocket.name
en: Tank Killer Hardpoint
pt_PT: Fortificação Tank Killer

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.TK-Mantis-H.name
en: Tank Killer Mantis Hover
pt_PT: Tank Killer Mantis Hovercraft

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.MantisTKTracks.name
en: Tank Killer Mantis Tracks
pt_PT: Tank Killer Mantis Lagartas

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0cam3PyHvyATTrk.name data/mp/stats/templates.json: $.P0cam3PyHvyATTrk.name data/mp/stats/templates.json: $.PythonTKTracks.name
en: Tank Killer Python Tracks
pt_PT: Tank Killer Python Lagartas

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket07-Tank-Killer.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket07-Tank-Killer.name
en: Tank Killer Rocket
pt_PT: Foguete Tank Killer

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Veng-Trk-TK.name
en: Tank Killer Vengeance Tracks
pt_PT: Tank Killer Vengeance Lagartas

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-TankTrap01.name data/base/stats/structure.json: $.A0TankTrap.name data/base/stats/structure.json: $.TankTrapC.name ... + 3 refs
en: Tank Traps
pt_PT: Armadilhas de Tanques

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Accuracy02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Accuracy02.name
en: Target Acquisition Artillery Shells Mk2
pt_PT: Projécteis de Artilharia com Aquisição de Alvo Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Accuracy01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Accuracy01.name
en: Target Acquisition Artillery Shells
pt_PT: Projécteis de Artilharia com Aquisição de Alvo

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Acc03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Acc03.name
en: Target Acquisition Mortar Shells
pt_PT: Projécteis de Morteiro com Aquisição de Alvo

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Accuracy03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Accuracy03.name
en: Target Prediction Artillery Shells
pt_PT: Projécteis de Artilharia com Predição de Alvo

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-Accuracy01.name
en: Target Prediction Computer
pt_PT: Computador de Predição de Alvo

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Accuracy01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Accuracy01.name
en: Target Prediction Missiles
pt_PT: Misseis de Predição de Alvo

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_AC1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_AC1.text[1]
en: Targeting systems compensate for distance and weather conditions
pt_PT: Sistemas de mira compensam distancia e condições atmosféricas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VP.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VP.text[3]
en: The VTOL returns to the selected pad for rearming
pt_PT: O VTOL regressa ao ponto para rearmar

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_AH4.text[2]
en: Thermal Armor +35%
pt_PT: Protecção Térmica +35%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_AH1.text[2]
en: Thermal armor +40%
pt_PT: Protecção Térmica +40%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_AH4.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_AH7.text[2]
en: Thermal Armor +40%
pt_PT: Protecção Térmica +40%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_CY_AH1.text[2]
en: Thermal Armor +45%
pt_PT: Protecção Térmica +45%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat02.name
en: Thermal Armor Mk2
pt_PT: Protecção Térmica Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat03.name
en: Thermal Armor Mk3
pt_PT: Protecção Térmica Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat01.name
en: Thermal Armor
pt_PT: Protecção Térmica

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Acc02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Acc02.name
en: Thermal Imaging Mortar Shells
pt_PT: Projécteis de Morteiro de Imagem Térmica

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Accuracy03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Accuracy02.name
en: Thermal Imaging Rockets
pt_PT: Foguetes com Imagem Térmica

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb04.name
en: Thermite Bomb Bay
pt_PT: Bombas de Termite

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Thermite.name
en: Thermite Flamer Cyborg
pt_PT: Cyborg de Lança Chamas de Termite

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-ROF02.name
en: Thermopole Energizer Mk2
pt_PT: Energizador de Termopólos Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-ROF03.name
en: Thermopole Energizer Mk3
pt_PT: Energizador de Termopólos Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-ROF01.name
en: Thermopole Energizer
pt_PT: Energizador de Termopólos

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW1.text[1]
en: Titanium-reinforced concrete
pt_PT: Betão Reforçado com Titânio

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/nb_turtle.json: $.AI.tip
en: Tower wars AI, based on NullBot
pt_PT: IA de construção de torres, baseada no NullBot

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Tracks.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Tracks.name
en: Tracked Propulsion
pt_PT: Propulsão Lagartas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_AC1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_AC1.text[1]
en: Tracks and directs in-flight rocket to target
pt_PT: Persegue e dirige foguetes em voo para o alvo

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.tracked02.name
en: Tracks II
pt_PT: Lagartas II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.tracked03.name
en: Tracks III
pt_PT: Lagartas III

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.tracked01.name data/mp/stats/propulsion.json: $.tracked01.name
en: Tracks
pt_PT: Lagartas

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.TransporterBody.name data/mp/stats/body.json: $.TransporterBody.name
en: Transport Body
pt_PT: Chassis de Transporte

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.Transporter.name
en: Transport
pt_PT: Transporte

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BarbarianTrike.name data/mp/stats/templates.json: $.BarbarianTrike.name
en: Trike
pt_PT: Triciclo

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraHoverTruck.name
en: Truck Cobra Hover
pt_PT: Camião Cobra Hovercraft

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.MantisHoverTruck.name
en: Truck Mantis Hover
pt_PT: Camião Mantis Hovercraft

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ScorpHoverTruck.name
en: Truck Scorpion Hover
pt_PT: Camião Scorpion Hovercraft

note: TRANSLATORS: data/base/stats/construction.json: $.Spade1Mk1.name data/base/stats/templates.json: $.ConstructionDroid.name data/base/stats/templates.json: $.ConstructorDroid.name ... + 5 refs
en: Truck
pt_PT: Camião

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage06.name
en: Tungsten-Tipped MG Bullets Mk2
pt_PT: Balas de Metralhadora com Ponta de Tungsténio Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage07.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage07.name
en: Tungsten-Tipped MG Bullets Mk3
pt_PT: Balas de Metralhadora com Ponta de Tungsténio Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage05.name
en: Tungsten-Tipped MG Bullets
pt_PT: Balas de Metralhadora com Ponta de Tungsténio

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine05.name
en: Turbo-Charged Engine Mk2
pt_PT: Motor Turbo Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine06.name
en: Turbo-Charged Engine Mk3
pt_PT: Motor Turbo Mk3

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/nb_turtle.json: $.AI.name
en: Turtle AI
pt_PT: AI Tartaruga

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MG2MK1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_MG2MK1.text[1]
en: Twin 7.62mm machineguns
pt_PT: Metralhadoras duplas de 7.62mm

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_DOUBLEAA.text[1]
en: Twin 80mm Anti-Aircraft cannon
pt_PT: Canhão AA Duplo de 80mm

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Cannon6.name data/mp/stats/structure.json: $.PillBox-Cannon6.name
en: Twin Assault Cannon Bunker
pt_PT: Bunker com Canhão de Assalto Duplo

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon6TwinAslt.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon6TwinAslt.name
en: Twin Assault Cannon
pt_PT: Canhão de Assalto Duplo

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-TwinAGun.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-TwinAssaultGun.name
en: Twin Assault Gun Hardpoint
pt_PT: Fortificação de Metralhadoras de Assalto Duplas

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG5.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG5TWINROTARY.name
en: Twin Assault Gun
pt_PT: Metralhadoras de Assalto Duplas

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.PillBox2.name data/base/stats/weapons.json: $.MG2-Pillbox.name data/mp/stats/structure.json: $.PillBox2.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG2-Pillbox.name
en: Twin Machinegun Bunker
pt_PT: Bunker de Metralhadoras Duplas

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Tower02.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower2.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower2.name
en: Twin Machinegun Guard Tower
pt_PT: Torre de guarda de Metralhadoras Duplas

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.MG2-Tower.name
en: Twin Machinegun Tower
pt_PT: Torre de Metralhadoras Duplas

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperMG02Halftrack.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperMG02Halftrack.name
en: Twin Machinegun Viper Half-tracks
pt_PT: Metralhadoras Duplas Viper Semi-Lagarta

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Viper-Trk-TMG.name
en: Twin Machinegun Viper Tracks
pt_PT: Metralhadoras Duplas Viper Lagartas

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperMG02Wheels.name data/mp/stats/templates.json: $.A-Viper-Wheels-TMG.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperMG02Wheels.name
en: Twin Machinegun Viper Wheels
pt_PT: Metralhadora Dupla Viper Rodas

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG2Mk1.name data/base/stats/weapons.json: $.MG2Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG2Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG2Mk1.name
en: Twin Machinegun
pt_PT: Metralhadoras Duplas

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_AALAS.text[1]
en: Twin Medium Anti-Aircraft Laser
pt_PT: Laser Antiaéreo Duplo

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_TWINAGHP.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_TWINAGUN.text[1]
en: Twin Multi-barrel, rapid-fire machinegun
pt_PT: Metralhadoras de vários canos e disparo rápido duplas

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/two-faced.json: $.challenge.name
en: Two-faced
pt_PT: Duas Caras

note: TRANSLATORS: data/base/messages/messages.json: $.MSG4.text[0]
en: Unit Research Completed
pt_PT: Investigação de Unidade Completa

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_C_CT2.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_C_CT3.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_C_CT4.text[1]
en: Upgraded battlefield computer system
pt_PT: Sistemas computorizados de campo de batalha melhorados

note: TRANSLATORS: data/base/stats/sensor.json: $.UplinkSensor.name data/mp/stats/sensor.json: $.UplinkSensor.name
en: Uplink Sensor
pt_PT: Sensor de Ligação

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FM1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FM1.text[3]
en: Use a truck to add modules to a factory
pt_PT: Use um Camião para adcionar módulos à fábrica

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_POWMD1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_POWMD1.text[3]
en: Use a truck to add the module to a power generator
pt_PT: Use um camião para adicionar o módulo a um Gerador de Energia

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[3]
en: Use a truck to add the module to a research facility
pt_PT: Use um Camião para adicionar o Módulo a um Centro de Investigação

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_REPAI1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_REPAI1.text[2]
en: Use the Command Console to send units back for repair
pt_PT: Use a Consola de Comando para enviar unidades de volta para reparação

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_CAN.text[1]
en: Uses advanced cannon technology
pt_PT: Usa tecnologia avançada de canhões

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_MD.text[1]
en: Uses advanced mass driver railgun technology
pt_PT: Usa tecnologia avançada de catapulta electromagnética e canhões cinético-magnético

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_MSL.text[1]
en: Uses advanced missile gun technology
pt_PT: Usa tecnologia avançada de armas de mísseis

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_RKT.text[1]
en: Uses advanced rocket gun technology
pt_PT: Usa tecnologia avançada de armas de foguetes

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_POWU2.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_POWU2.text[1]
en: Vapor Turbine boosts power output
pt_PT: Turbina a Vapor aumenta a produção de energia

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade03.name
en: Vapor Turbine Generator Mk2
pt_PT: Gerador de Turbina a Vapor Mk2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade03a.name
en: Vapor Turbine Generator Mk3
pt_PT: Gerador de Turbina a Vapor Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade02.name
en: Vapor Turbine Generator
pt_PT: Gerador de Turbina a Vapor

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_EN1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_EN4.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN10.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN7.text[2]
en: Vehicle speed +5%
pt_PT: Velocidade dos veículos +5%

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat08.name
en: Vehicle Superdense Thermal Armor Mk2
pt_PT: Blindagem Térmica Superdensa para Veículos Mk2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat09.name
en: Vehicle Superdense Thermal Armor Mk3
pt_PT: Blindagem Térmica Superdensa para Veículos Mk3

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat07.name
en: Vehicle Superdense Thermal Armor
pt_PT: Blindagem Térmica Superdensa para Veículos

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Veng-Trk-Guass.name
en: Vengeance Tracks Gauss Cannon
pt_PT: Vengeance Lagartas Canhão de Gauss

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Veng-Trk-Scourge.name
en: Vengeance Tracks Gauss Scourge
pt_PT: Vengeance Lagartas Canhão de Gauss Míssil Scourge

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Veng-Trk-Rail.name
en: Vengeance Tracks Rail Gun
pt_PT: Vengeance Lagartas Canhão Electromagnético

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body10MBT.name data/mp/stats/body.json: $.Body10MBT.name
en: Vengeance
pt_PT: Vingança

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_P_V1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_P_V1.text[1]
en: Vertical Take Off and Landing Propulsion
pt_PT: Propulsão de descolagem e aterragem vertical

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B13.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B14.text[3]
en: Very expensive to produce
pt_PT: Muito caro de produzir

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[3]
en: Very high power costs and very slow to produce
pt_PT: Custos energéticos muito elvado e muito lento a produzir

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B14.text[2]
en: Very slow moving Body
pt_PT: Chassis de movimento muito lento

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_LASSAT.text[1]
en: Very slow recharge time
pt_PT: Tempo de recarregamento muito lento

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-SamHvy.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-SamHvy.name
en: Vindicator Hardpoint
pt_PT: Fortificação Vindicator

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-SamSite2.name data/base/stats/structure.json: $.P0-AASite-SAM2.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-SamSite2.name data/mp/stats/structure.json: $.P0-AASite-SAM2.name
en: Vindicator SAM Site
pt_PT: Posição MTA Vindicator

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-HvSAM.name data/base/stats/weapons.json: $.Missile-HvySAM.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-HvSAM.name data/mp/stats/weapons.json: $.Missile-HvySAM.name
en: Vindicator SAM
pt_PT: MTA Vindicator

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Cannon5Vulcan-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon5Vulcan-VTOL.name
en: VTOL Assault Cannon
pt_PT: Canhão de Assalto VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.MG4ROTARY-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG4ROTARY-VTOL.name
en: VTOL Assault Gun
pt_PT: Metralhadora de Assalto VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaVtolPad.name
en: VTOL BaBa Rearming Pad
pt_PT: Ponto de Rearmamento de VTOL dos Saqueadores

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Bug-BB.name
en: VTOL Bunker Buster Bug VTOL
pt_PT: Bunker Buster Bug VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Scor-BB.name
en: VTOL Bunker Buster Scorpion VTOL
pt_PT: Bunker Buster Scorpion VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-BB.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-BB.name
en: VTOL Bunker Buster
pt_PT: Bunker Buster VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Cannon1-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon1-VTOL.name
en: VTOL Cannon
pt_PT: Canhão VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/sensor.json: $.Sys-VTOLCBTower01.name data/mp/stats/sensor.json: $.Sys-VTOLCBTower01.name
en: VTOL CB Radar Tower
pt_PT: Torre de Radar CB VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/sensor.json: $.Sys-VTOLCBTurret01.name data/mp/stats/sensor.json: $.Sys-VTOLCBTurret01.name
en: VTOL CB Radar Turret
pt_PT: Torreão de Radar CB VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSTW1.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSTW1.text[1]
en: VTOL CB Tower detects enemy indirect fire batteries
pt_PT: Torres VTOL CB detectam baterias de fogo indirecto inimigas

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-VTOLCBS-Tower01.name data/base/stats/structure.json: $.Sys-VTOL-CB-Tower01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-VTOLCBS-Tower01.name data/mp/stats/structure.json: $.Sys-VTOL-CB-Tower01.name
en: VTOL CB Tower
pt_PT: Torre CB VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-VTOLCBS-Turret01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-VTOLCBS-Turret01.name
en: VTOL CB Turret
pt_PT: CB VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Bug-ClusterBomb.name
en: VTOL Cluster Bomb Bay Bug VTOL
pt_PT: Compartimento de Bombas para Bombas de Fragmentação

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Scor-ClusterBomb.name
en: VTOL Cluster Bomb Bay Scorpion VTOL
pt_PT: Compartimento para Bombas de Fragmentação Scorpion VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.Bomb1-VTOL-LtHE.name
en: VTOL Cluster Bomb Bay
pt_PT: Compartimento de Bombas de Fragmentação

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Bomb1-VTOL-LtHE.name
en: VTOL Cluster Bombs Bay
pt_PT: Bombas de Fragmentação

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.Bomb6-VTOL-EMP.name
en: VTOL EMP Missile Launcher
pt_PT: Lança-mísseis EMP para VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VF.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VF.text[1]
en: VTOL factory enables VTOL production
pt_PT: Fábricas de VTOL permitem a construção de VTOLs

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLFactory.name data/base/stats/structure.json: $.A0VTolFactory1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLFactory.name data/mp/stats/structure.json: $.A0VTolFactory1.name
en: VTOL Factory
pt_PT: Fábrica de VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Laser3BEAM-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.Laser3BEAM-VTOL.name
en: VTOL Flashlight
pt_PT: Flashlight VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Bomb2-VTOL-HvHE.name data/mp/stats/weapons.json: $.Bomb2-VTOL-HvHE.name
en: VTOL Heap Bomb Bay
pt_PT: Bombas HEAP

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.HeavyLaser-VTOL.name
en: VTOL Heavy Laser
pt_PT: Laser Pesado para VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.MG3-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG3-VTOL.name
en: VTOL Heavy Machinegun
pt_PT: Metralhadora Pesada VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Bug-HPV.name
en: VTOL Hyper Velocity Cannon Bug VTOL
pt_PT: VTOL Canhão de Alta Velocidade Bug

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Mantis-HPV.name
en: VTOL Hyper Velocity Cannon Mantis VTOL
pt_PT: VTOL Canhão de Alta Velocidade Mantis

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Scor-HPV.name
en: VTOL Hyper Velocity Cannon Scorpion VTOL
pt_PT: VTOL Canhão de Alta Velocidade Scorpion

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Cannon4AUTO-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon4AUTO-VTOL.name
en: VTOL Hyper Velocity Cannon
pt_PT: Canhão de Alta Velocidade VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Bug-Lancer.name
en: VTOL Lancer Bug VTOL
pt_PT: Lancer Bug VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Mantis-Lancer.name
en: VTOL Lancer Mantis VTOL
pt_PT: Lancer Mantis VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Scor-Lancer.name
en: VTOL Lancer Scorpion VTOL
pt_PT: Lancer Scorpion VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-LtA-T.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-LtA-T.name
en: VTOL Lancer
pt_PT: Lancer VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.MG1-VTOL-SCAVS.name
en: VTOL Machinegun Scav
pt_PT: Metralhadora VTOL Saqueadores

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.MG1-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG1-VTOL.name
en: VTOL Machinegun
pt_PT: Metralhadora VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-Pod-SCAVS.name
en: VTOL Mini-Rocket Scav
pt_PT: Mini-Foguetes VTOL Saqueadores

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-Pod.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-Pod.name
en: VTOL Mini-Rocket
pt_PT: Mini-Foguetes VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.RailGun1-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.RailGun1-VTOL.name
en: VTOL Needle Gun
pt_PT: Acelerador Magnético VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Bomb3-VTOL-LtINC.name data/mp/stats/weapons.json: $.Bomb3-VTOL-LtINC.name
en: VTOL Phosphor Bomb Bay
pt_PT: Bombas de Fósforo

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.Bomb5-VTOL-Plasmite.name
en: VTOL Plasmite Bomb Bay
pt_PT: Bombas de Plasmite

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-VTOL.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-VTOL.name
en: VTOL Propulsion
pt_PT: Propulsão VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Laser2PULSE-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.Laser2PULSE-VTOL.name
en: VTOL Pulse Laser
pt_PT: Pulse Laser VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/sensor.json: $.Sys-VTOLRadarTower01.name data/base/stats/structure.json: $.Sys-VTOL-RadarTower01.name data/mp/stats/sensor.json: $.Sys-VTOLRadarTower01.name
en: VTOL Radar Tower
pt_PT: Torre de Radar VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.RailGun2-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.RailGun2-VTOL.name
en: VTOL Rail Gun
pt_PT: Canhão Electromagnético VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad.name data/base/stats/structure.json: $.A0VtolPad.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad.name data/mp/stats/structure.json: $.A0VtolPad.name
en: VTOL Rearming Pad
pt_PT: Ponto de Rearmamento de VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VF.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VF.text[2]
en: VTOL rearming pads required to keep VTOLs flying
pt_PT: Pontos de Rearmamento de VTOL permitem que os VTOL continuem a voar

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Missile-VTOL-AT.name data/mp/stats/weapons.json: $.Missile-VTOL-AT.name
en: VTOL Scourge Missile
pt_PT: Míssil Scourge VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTW1.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTW1.text[1]
en: VTOL Strike Tower detects approaching enemies
pt_PT: Torres de Ataque VTOL detectam inimigos que se aproximarem

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-VTOLStrike-Tower01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-VTOLStrike-Tower01.name data/mp/stats/structure.json: $.Sys-VTOL-RadarTower01.name
en: VTOL Strike Tower
pt_PT: Torre de Ataque VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTU1.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTU1.text[1]
en: VTOL Strike turret used to spot targets
pt_PT: Torreões de ataque VTOL são usados para avistar alvos

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-VTOLStrike-Turret01.name data/base/stats/sensor.json: $.Sys-VstrikeTurret01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-VTOLStrike-Turret01.name data/mp/stats/sensor.json: $.Sys-VstrikeTurret01.name
en: VTOL Strike Turret
pt_PT: Torreão de Ataque VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-Sunburst.name
en: VTOL Sunburst AA
pt_PT: AA Sunburst VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-HvyA-T.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-HvyA-T.name
en: VTOL Tank Killer
pt_PT: Tank Killer VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Bomb4-VTOL-HvyINC.name data/mp/stats/weapons.json: $.Bomb4-VTOL-HvyINC.name
en: VTOL Thermite Bomb Bay
pt_PT: Bombas de Termite

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.MG2-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG2-VTOL.name
en: VTOL Twin Machinegun
pt_PT: Metralhadoras Duplas VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Wall.name
en: Wall
pt_PT: Muro

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.WallCorner.name
en: Wallcorner
pt_PT: Muro (Canto)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.BarbWarehouse1.name
en: Warehouse
pt_PT: Armazém

note: TRANSLATORS: data/base/messages/messages.json: $.MSG6.text[0]
en: Weapon Research Completed
pt_PT: Investigação de arma Completa

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_W1.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Wheels.name data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_W1.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Wheels.name
en: Wheeled Propulsion
pt_PT: Propulsão Rodas

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.wheeled02.name
en: Wheels II
pt_PT: Rodas II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.wheeled03.name
en: Wheels III
pt_PT: Rodas III

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.wheeled01.name data/mp/stats/propulsion.json: $.wheeled01.name
en: Wheels
pt_PT: Rodas

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-AASite-QuadRotMg.name data/base/stats/structure.json: $.AASite-QuadRotMg.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-AASite-QuadRotMg.name data/mp/stats/structure.json: $.AASite-QuadRotMg.name
en: Whirlwind AA Site
pt_PT: Posição AA Whirlwind

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun04.name data/base/stats/weapons.json: $.QuadRotAAGun.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun04.name data/mp/stats/weapons.json: $.QuadRotAAGun.name
en: Whirlwind AA Turret
pt_PT: Whirlwind AA

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-QuadRotAA.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-QuadRotAAGun.name
en: Whirlwind Hardpoint
pt_PT: Fortificação Whirlwind

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-WSTower.name data/mp/stats/structure.json: $.Sys-SensoTowerWS.name
en: Wide Spectrum Sensor Tower
pt_PT: Torre de Sensor de Espectro Largo

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-WS.name data/mp/stats/sensor.json: $.Sensor-WideSpec.name
en: Wide Spectrum Sensor
pt_PT: Sensor de Espectro Largo

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.WreckedDroidHub.name
en: Wreck
pt_PT: Escombros

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.WreckedBridge.name
en: Wrecked Bridge
pt_PT: Ponte em Escombros

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.WreckedTankerV.name
en: Wrecked Tanker
pt_PT: Destroços de Cisterna

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.WreckedVertCampVan.name
en: Wrecked Van
pt_PT: Destroços de Carrinha

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.WreckedSuzukiJeep.name
en: Wrecked Vehicle
pt_PT: Destroços de Veículo

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[1] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[1] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[1] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[1]
en: Green
pt_PT: Inexperiente

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[8] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[8] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[8] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[8]
en: Hero
pt_PT: Herói

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[4] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[4] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[4] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[4]
en: Professional
pt_PT: Profissional

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[0] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[0] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[0] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[0]
en: Rookie
pt_PT: Novato

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[7] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[7] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[7] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[7]
en: Special
pt_PT: Especial

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[2] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[2] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[2] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[2]
en: Trained
pt_PT: Treinado

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[5] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[5] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[5] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[5]
en: Veteran
pt_PT: Veterano

en: Warzone 2100 Map / Mod File
pt_PT: Ficheiro de Mapa / Mod do Warzone 2100

en: Warzone 2100 Campaign Mod File
pt_PT: Ficheiro de Mod de Campanha do Warzone 2100

en: Warzone 2100 Multiplayer Mod File
pt_PT: Ficheiro de Mod Multi-jogador do Warzone 2100

en: Warzone 2100 Global Mod File
pt_PT: Ficheiro de Mod Global do Warzone 2100

en: Warzone 2100 Music Mod File
pt_PT: Ficheiro de Mod de Música do Warzone 2100

en: Postnuclear realtime strategy
pt_PT: Estratégia em tempo real em ambiente pós-nuclear.

en: Strategy Game
pt_PT: Jogo de Estratégia

en: Allies
pt_PT: Aliados

en: private to
pt_PT: mensagem privada para

en:  and
pt_PT:  e

en: Spectators
pt_PT: Espectadores

en: %s wants to enable debug mode. Enabled: %s, Disabled: %s.
pt_PT: %s quer activar o modo debug. Activado: %s, Desactivado: %s.

en: %s wants to disable debug mode. Enabled: %s, Disabled: %s.
pt_PT: %s quer desactivar o modo debug. Activado: %s, Desactivado: %s.

en: Debug mode now enabled!
pt_PT: Modo Debug activado!

en: Debug mode now disabled!
pt_PT: Modo Debug desactivado!

note: TRANSLATORS: Summary of commandline option syntax
en: Usage: %s [OPTION...]
pt_PT: Utilização: %s [OPTION...]

en: Set configuration directory
pt_PT: Definir directório de configuração

en: configuration directory
pt_PT: directório de configuração

en: Add data directory
pt_PT: Adicionar novo directório

en: data directory
pt_PT: directório de dados

en: Show debug for given level
pt_PT: Mostrar debug para o nível dado

en: debug level
pt_PT: debug do nível

en: Log debug output to file
pt_PT: Registar resultados do debug para um ficheiro

en: file
pt_PT: ficheiro

en: Flush all debug output written to stderr
pt_PT: Esvazia todo o output de debug escrito em stderr

en: Play in fullscreen mode
pt_PT: Jogar em modo de ecrâ inteiro

en: Load a specific game mode
pt_PT: Carregar um modo de jogo específico

en: level name
pt_PT: nome do nível

en: Show options and exit
pt_PT: Mostrar opções e sair

en: Enable a global mod
pt_PT: Activar um mod global

en: Enable a campaign only mod
pt_PT: Activar um mod apenas para a campanha

en: Enable a multiplay only mod
pt_PT: Activar um mod apenas de multijogador

en: Disable asserts
pt_PT: Desactivar declarações

en: Causes a crash to test the crash handler
pt_PT: Faz o jogo crashar para testar o crash handler

en: Load a saved skirmish game
pt_PT: Carregar um jogo de escaramuça gravado

en: savegame
pt_PT: jogo gravado

en: Load a saved campaign game
pt_PT: Carregar um jogo de campanha gravado

en: Play in windowed mode
pt_PT: Jogar em modo de janela

en: Show version information and exit
pt_PT: Mostrar informação da versão e sair

en: Set the resolution to use
pt_PT: Definir a resolução a usar

en: WIDTHxHEIGHT
pt_PT: LARGURAxALTURA

en: Enable shadows
pt_PT: Activar sombras

en: Disable shadows
pt_PT: Desactivar sombras

en: Enable sound
pt_PT: Activar som

en: Disable sound
pt_PT: Desactivar som

en: Connect directly to IP/hostname
pt_PT: Ligar directamente a um IP/hostname

en: host
pt_PT: Anfitrião

en: Connect directly to IP/hostname as a spectator
pt_PT: Conectar-se diretamente ao IP/hostname como espectador

en: Go directly to host screen
pt_PT: Ir directamente para o ecrã de anfitrião

en: Enable texture compression
pt_PT: Activar compressão de texturas

en: Disable texture compression
pt_PT: Desactivar compressão de texturas

en: Set gfx backend
pt_PT: Definir backend do gfx

en: Use gfx backend debug
pt_PT: Usar depuração do back-end gfx

en: Set JS backend
pt_PT: Definir backend JS

en: Run games automatically for testing
pt_PT: Correr jogo automaticamente para testar

en: Headless mode (only supported when also specifying --autogame, --autohost, --skirmish)
pt_PT: Modo Servidor (apenas suportado quando também é especificado --autogame, --autohost, --skirmish)

en: Immediately save game and quit
pt_PT: Salvar o jogo imediatamente e sair

en: save name
pt_PT: nome do save

en: Start skirmish game with given settings file
pt_PT: Começar escaramuça com as configurações do arquivo

en: test
pt_PT: teste

en: Continue the last saved game
pt_PT: Continuar o último jogo gravado

en: Start host game with given settings file
pt_PT: Começar jogo como anfitrião com as configurações do arquivo

en: autorating
pt_PT: autoclassificação

en: Attach or create a console window and display console output (Windows only)
pt_PT: Juntar ou criar uma janela de consola e exibir a saída da consola (apenas no Windows)

en: Set game server port
pt_PT: Definir porta do servidor do jogo

en: port
pt_PT: porta

en: Enable lobby slash commands (for connecting clients)
pt_PT: Ativar comandos de barra de lobby (para conectar clientes)

en: Add a lobby admin identity hash (for slash commands)
pt_PT: Adicione um hash de identidade do administrador do lobby (para comandos com barra)

en: hash string
pt_PT: string hash

en: Add a lobby admin public key (for slash commands)
pt_PT: Adicione uma chave pública do administrador do lobby (para comandos com barra)

en: Enable command interface
pt_PT: Ativar interface de comandos

en: Minimum required players to auto-start game
pt_PT: Mínimo de jogadores necessários para iniciar o jogo automaticamente

en: startplayers
pt_PT: Jogadores Mínimos

en: Commander needs a higher level to command more units
pt_PT: O comandante necessita de um nível superior para comandar mais unidades.

en: My Game
pt_PT: O meu Jogo

en: New Vehicle
pt_PT: Novo Veículo

en: Vehicle Body
pt_PT: Corpo do Veículo

en: Vehicle Propulsion
pt_PT: Propulsão do Veículo

en: Vehicle Turret
pt_PT: Torreão do Veículo

en: Delete Design
pt_PT: Apagar Design

en: Store Template
pt_PT: Gravar Modelo

en: Kinetic Armour
pt_PT: Armadura Cinética

en: Thermal Armour
pt_PT: Armadura Térmica

en: Engine Output
pt_PT: Potência do Motor

en: Weight
pt_PT: Peso

en: Total Power Required
pt_PT: Total de Energia Necessária

en: Total Body Points
pt_PT: Total de Pontos de Resistência

en: Power Usage
pt_PT: Energia Usada

en: Sensor Range
pt_PT: Alcance do Sensor

en: ECM Power
pt_PT: Potência do ECM

en: Build Points
pt_PT: Pontos de Construção

en: Range
pt_PT: Alcance

en: Damage
pt_PT: Danos

en: Rate-of-Fire
pt_PT: Cadência de Fogo

en: Air Speed
pt_PT: Velocidade Aérea

en: Road Speed
pt_PT: Velocidade em Estrada

en: Off-Road Speed
pt_PT: Velocidade em Corta-Mato

en: Water Speed
pt_PT: Velocidade na Água

en: Weapons
pt_PT: Armas

en: Systems
pt_PT: Sistemas

en: Do Not Store Design
pt_PT: Não Gravar Desenho

en: Store Design
pt_PT: Gravar Desenho

en: Cannot Build. Oil Resource Burning.
pt_PT: Impossível construir. Fonte de petróleo a arder.

en: %s - Hitpoints %d/%d - Experience %.1f, %s, Kills %d
pt_PT: %s - Dano %d/%d - Experiência %.1f, %s, Mortes %d

en: %s - Allied - Hitpoints %d/%d - Experience %d, %s
pt_PT: %s - Aliado - Dano %d/%d - Experiência %d, %s

en: Player left
pt_PT: Jogador Saiu

en: Player dropped
pt_PT: Jogador caiu

en: Waiting for other players
pt_PT: À espera dos outros jogadores

en: Out of sync
pt_PT: Falha de sincronização

en: Setting zoom to %.0f
pt_PT: A ajustar o zoom para %.0f

note: TRANSLATORS:	Refers to the loss of a single unit, known by its name
en: %s Lost!
pt_PT: %s Destruído!

en: Structure Restored
pt_PT: Estrutura Reparada

en: %u unit selected | %u units selected
pt_PT[0]: %u unidade seleccionada
pt_PT[1]: %u unidades seleccionadas

en: Group %u selected - %u Unit | Group %u selected - %u Units
pt_PT[0]: Grupo %u seleccionado - %u Unidade
pt_PT[1]: Grupo %u seleccionado - %u Unidades

en: %u unit assigned to Group %u | %u units assigned to Group %u
pt_PT[0]: %u unidade atribuída do ao Grupo %u
pt_PT[1]: %u unidades designadas ao Grupo %u

en: %u units removed from their Group | %u units removed from their Group
pt_PT[0]: %u unidades removidas do grupo
pt_PT[1]: %u unidades removidas do grupo

en: Centered on Group %u - %u Unit | Centered on Group %u - %u Units
pt_PT[0]: Centrado no Grupo %u - %u Unidade
pt_PT[1]: Centrado no Grupo %u - %u Unidades

en: Aligning with Group %u - %u Unit | Aligning with Group %u - %u Units
pt_PT[0]: A Alinhar com o Grupo %u - %u Unidade
pt_PT[1]: A Alinhar com o Grupo %u - %u Unidades

en: Unit transfer failed -- unit limits exceeded
pt_PT: Transferência de unidades falhou -- Limite de unidades excedido

note: TRANSLATORS: "Collective" Faction
en: Collective
pt_PT: Colectividade

en: Single Player
pt_PT: Um Jogador

en: Multi Player
pt_PT: Multijogador

en: Options
pt_PT: Opções

en: View Intro
pt_PT: Ver a Intro

en: Videos are missing, download them from http://wz2100.net
pt_PT: Os videos da campanha não foram encontrados! Obtenha-os a partir de http://wz2100.net

en: Continue Last Save
pt_PT: Continuar o Último Save

en: No last save available
pt_PT: Não há nenhum save disponível

en: Quit Game
pt_PT: Sair do Jogo

en: MAIN MENU
pt_PT: MENU PRINCIPAL

en: Official site: http://wz2100.net/
pt_PT: Site oficial: http://wz2100.net/

en: Come visit the forums and all Warzone 2100 news! Click this link.
pt_PT: Venha visitar os forums e todas as notícias do Warzone 2100! Clique neste link.

en: Donate: http://donations.wz2100.net/
pt_PT: Doações: http://donations.wz2100.net/

en: Help support the project with our server costs, Click this link.
pt_PT: Ajude a suportar os custos do servidor do projecto, clique neste link.

en: Chat with players on Discord or IRC
pt_PT: Converse com jogadores no Discord ou IRC

en: Connect to Discord or Freenode through webchat by clicking this link.
pt_PT: Ligue-se ao Discord ou ao Freenode através do webchat clicando neste link.

en: Check for a newer version
pt_PT: Verificar por versões mais recentes

en: Fast Play
pt_PT: Jogo Rápido

en: TUTORIALS
pt_PT: TUTORIAIS

[ctx: menu]
note: TRANSLATORS: "Return", in this context, means "return to previous screen/menu"
en: Return
pt_PT: Anterior

en: New Campaign
pt_PT: Nova Campanha

en: Start Skirmish Game
pt_PT: Iniciar jogo de Escaramuça

en: Challenges
pt_PT: Desafios

en: Load Campaign Game
pt_PT: Carregar Jogo de Campanha

en: Load Skirmish Game
pt_PT: Carregar Jogo de Escaramuça

en: View Skirmish Replay
pt_PT: Ver Repetição de Escaramuça

en: SINGLE PLAYER
pt_PT: UM JOGADOR

en: Campaign videos are missing! Get them from http://wz2100.net
pt_PT: Os videos da campanha não foram encontrados! Obtenha-os a partir de http://wz2100.net

en: CAMPAIGNS
pt_PT: CAMPANHAS

en: Load Campaign Saved Game
pt_PT: Carregar Jogo de Campanha Gravado

en: Load Skirmish Saved Game
pt_PT: Carregar Jogo de Escaramuça Gravado

en: Load Skirmish Replay
pt_PT: Carregar Repetição de Escaramuça

en: MULTI PLAYER
pt_PT: MULTIJOGADOR

en: Host Game
pt_PT: Criar Server

en: Join Game
pt_PT: Juntar-se a Jogo

en: View Replay
pt_PT: Ver Repetição

en: Load Multiplayer Replay
pt_PT: Carregar Repetição de Multijogador

en: Game Options
pt_PT: Opções de Jogo

en: Graphics Options
pt_PT: Opções de Gráficos

en: Video Options
pt_PT: Opções de Vídeo

en: Audio / Zoom Options
pt_PT: Opções Áudio / Zoom

en: Mouse Options
pt_PT: Opções de Rato

en: Key Mappings
pt_PT: Definir teclas

en: Music Manager
pt_PT: Gestor de Música

en: OPTIONS
pt_PT: OPÇÕES

en: Open Configuration Directory
pt_PT: Abrir directório de configuração

en: Failed to open configuration directory in system default file browser.
pt_PT: Falha ao abrir o directório de configuração no gestor de aquivos padrão do sistema.

en: Configuration directory is reported as:
pt_PT: O directório de configuração é reportado como:

en: If running inside a container / isolated environment, this may differ from the actual path on disk.
pt_PT: Se estiver a ser executado numa instância / ambiente isolado, isto pode diferir do caminho real no disco.

en: Please see the documentation for more information on how to locate it manually.
pt_PT: Por favor, consulte a documentação para obter mais informações sobre como localizá-lo manualmente.

en: Failed to open configuration directory
pt_PT: Falha ao abrir o directório de configuração

en: Fullscreen
pt_PT: Ecrã Inteiro

en: Unsupported
pt_PT: Não Suportado

en: Off
pt_PT: Desligado

en: Black
pt_PT: Preto

en: On
pt_PT: Ligado

en: Rotating
pt_PT: Rotativo

en: Fixed
pt_PT: Fixo

en: Instant
pt_PT: Instantâneo

en: Tracked
pt_PT: Rastreado

en: * Takes effect on game restart
pt_PT: * Tem efeito quando o jogo for reiniciado

en: Shadows
pt_PT: Sombras

en: Fog
pt_PT: Nevoeiro

en: Radar Jump
pt_PT: Salto de Radar

en: Video Playback
pt_PT: Playback do Vídeo

en: Screen Shake
pt_PT: Agitar tela

en: GRAPHICS OPTIONS
pt_PT: OPÇÕES DE GRÁFICOS

en: Disabled
pt_PT: Desactivado

en: Enabled
pt_PT: Activado

en: Auto
pt_PT: Automático

en: Voice Volume
pt_PT: Volume de Voz

en: FX Volume
pt_PT: Volume dos Efeitos

en: Music Volume
pt_PT: Volume da Música

en: Subtitles
pt_PT: Legendas

en: HRTF is not supported on your device / system / OpenAL library
pt_PT: O HRTF não é suportado no seu dispositivo / sistema / biblioteca OpenAL

en: Map Zoom
pt_PT: Zoom do Mapa

en: Map Zoom Rate
pt_PT: Taxa de Zoom do Mapa

en: Radar Zoom
pt_PT: Zoom do Radar

note: TRANSLATORS: "AUDIO" options determine the volume of game sounds. "OPTIONS" means "SETTINGS". To break this message into two lines, you can use the delimiter "\n", e.g. "AUDIO / ZOOM\nOPTIONS" would show "OPTIONS" in a second line.
en: AUDIO / ZOOM OPTIONS
pt_PT: ÁUDIO / OPÇÕES DE ZOOM

en: In Desktop Fullscreen mode, the resolution matches that of your desktop 
    (or what the window manager allows).
pt_PT: No modo Ecrâ Completo, a resolução corresponde à do seu desktop 
    (ou ao que o gerenciador de janela permite).

en: You can change the resolution by resizing the window normally. (Try dragging a corner / edge.)
pt_PT: Pode mudar a resolução ajustando a janela normalmente. (Tente arrastar um canto/bordo.)

en: Graphics Mode
pt_PT: Modo Gráfico

en: Resolution
pt_PT: Resolução

en: Display Scale
pt_PT: Proporção

en: Adaptive
pt_PT: Adaptativo

en: Windowed
pt_PT: Em Janela

en: Desktop Full
pt_PT: Janela Completa

en: Texture size
pt_PT: Tamanho das Texturas

en: Vertical sync
pt_PT: Sincronização Vertical

en: Warning: Antialiasing can cause crashes, especially with values > 16
pt_PT: Aviso: O Antialiasing pode causar crashes, especialmente com valores > 16

en: Graphics Backend*
pt_PT: Backend Gráfico*

en: VIDEO OPTIONS
pt_PT: OPÇÕES DE VÍDEO

en: Unable to change Vertical Sync
pt_PT: Não é possível alterar a sincronização vertical

en: Warzone failed to change the Vertical Sync mode.
    Your system / drivers may not support other modes.
pt_PT: Warzone falhou ao alterar o modo de sincronização vertical.
    O seu sistema ou os seus drivers podem não suportar outros modos.

en: Middle Mouse
pt_PT: Botão Central do Rato

en: Right Mouse
pt_PT: Botão Direito do Rato

en: Reverse Rotation
pt_PT: Rotação Invertida

en: Trap Cursor
pt_PT: Restringir Cursor

en: Switch Mouse Buttons
pt_PT: Trocar Botões do Rato

en: Rotate Screen
pt_PT: Rodar Ecrâ

en: Colored Cursors
pt_PT: Cursores Coloridos

en: MOUSE OPTIONS
pt_PT: OPÇÕES DE RATO

en: Easy
pt_PT: Fácil

en: Hard
pt_PT: Difícil

en: Insane
pt_PT: Louco

en: GAME OPTIONS
pt_PT: OPÇÕES DE JOGO

en: Language
pt_PT: Língua

en: Unit Colour:
pt_PT: Cor das Unidades:

en: Skirmish/Multiplayer
pt_PT: Multijogador

en: Campaign Difficulty
pt_PT: Dificuldade da Campanha

en: Camera Speed
pt_PT: Velocidade da Câmara

en: Help us improve translations of Warzone 2100: %s
pt_PT: Ajude-nos a melhorar as traduções do Warzone 2100: %s

en: Click to open webpage.
pt_PT: Clique para abrir a página web.

en: Insane Difficulty
pt_PT: Dificuldade Insana

en: This difficulty is for very experienced players!
pt_PT: Esta dificuldade é para jogadores muito experientes!

en: Increase Game Display Scale?
pt_PT: Aumentar Escala do Interface do Jogo?

en: With your current resolution & display scale settings, the game's user interface may appear small, and the game perspective may appear distorted.
pt_PT: Com a sua resolução atual e configurações da escala de exibição, a interface do jogo pode parecer pequena e a perspectiva do jogo pode aparecer distorcida.

en: You can fix this by increasing the game's Display Scale setting.
pt_PT: Isto pode ser corrigido aumentando a escala do interface nas definições.

en: Would you like to increase the game's Display Scale to: %u%%?
pt_PT: Você gostaria de aumentar a Escala do Interface do Jogo para: %u%%?

en: Increase Display Scale
pt_PT: Aumentar Escala do Interface

en: Display Scale Increased to: %u%%
pt_PT: Escala do Interface Aumentada para: %u%%

en: You can adjust the Display Scale at any time in the Video Options menu.
pt_PT: Você pode ajustar a Escala do Interface a qualquer momento no menu de Opções de Vídeo.

en: Tip: Adjusting Display Scale
pt_PT: Dica: Ajustar Escala do Interface

en: Replay
pt_PT: Repetição

en: Pause
pt_PT: Pausa

en: Resume
pt_PT: Retomar

en: Fast-Forward
pt_PT: Avanço rápido

en: GAME SAVED:
pt_PT: JOGO GRAVADO!

en: Player %u is cheating (debug menu) him/herself a new structure: %s.
pt_PT: Jogador %u está a fazer batota (menu debug) para obter uma nova estrutura %s.

en: Player %u is cheating (debug menu) him/herself a new feature: %s.
pt_PT: Jogador %u está a fazer batota (menu debug) para obter uma nova característica %s.

en: Player %u is cheating (debug menu) him/herself a new droid: %s.
pt_PT: Jogador %u está a fazer batota (menu debug) para obter uma nova unidade %s.

en: Player %u is cheating (debug menu) him/herself a new droid.
pt_PT: Jogador %u está a fazer batota (menu debug) para obter uma nova unidade.

en: Hiding Obsolete Tech
pt_PT: Esconder Tecnologia Obsoleta

en: Showing Obsolete Tech
pt_PT: Mostrar Tecnologia Obsoleta

en: Build Progress
pt_PT: Progresso de Construção

en: Showing All Tech
    Right-click to add to Favorites
pt_PT: Mostrando Todas as Tecnologias
    Clique com o botão direito do rato para adicionar aos Favoritos

en: Showing Only Favorite Tech
    Right-click to remove from Favorites
pt_PT: Mostrando só as Tecnologias Favoritas
    Clique com o botão direito do rato para retirar dos Favoritos

en: Construction Progress
pt_PT: Progresso de Construção

en: Factory Delivery Point
pt_PT: Ponto de Destino da Fábrica

en: Loop Production
pt_PT: Produção Pontínua

en: Progress Bar
pt_PT: Barra de Progresso

en: Team
pt_PT: Equipa

en: Message delivery failure - try again
pt_PT: Falha ao enviar mensagem - tente novamente

en: Research Progress
pt_PT: Progresso da Investigação

en: Ally progress
pt_PT: Progresso do aliado

en: Resume Game
pt_PT: Retomar Jogo

en: WARNING: You're the host. If you quit, the game ends for everyone!
pt_PT: Aviso: É o criador do jogo. Se sair, o jogo acaba para todos!

en: Host Quit
pt_PT: Anfitrião Saiu

en: Tactical UI (Target Origin Icon): Show
pt_PT: IU Táctica (Ícone de Origem do Alvo): Mostrar

en: Tactical UI (Target Origin Icon): Hide
pt_PT: IU Táctica (Ícone de Origem do Alvo): Esconder

en: Go Back
pt_PT: Voltar

en: Load Game
pt_PT: Carregar Jogo

en: Save Game
pt_PT: Gravar Jogo

en: Quit
pt_PT: Sair

en: Warning: Are you sure?
pt_PT: Aviso: Você tem a certeza?

en: Warning: Are you sure? Any unsaved progress will be lost.
pt_PT: Aviso: Você tem a certeza? Qualquer progresso não gravado será perdido.

en: Confirm
pt_PT: Confirmar

en: Back
pt_PT: Anterior

en: Host has quit the game!
pt_PT: O anfitrião abandonou o jogo!

en: The game can't continue without the host.
pt_PT: O jogo não pode continuar sem o anfitrião.

en: -->  QUIT  <--
pt_PT: --> SAIR <--

en: Audio Options
pt_PT: Opções de Áudio

en: View Key Mappings
pt_PT: Ver o Mapeamento de Teclas

en: Shake
pt_PT: Agitar

en: Save Campaign Game
pt_PT: Gravar Jogo de Campanha

en: Save Skirmish Game
pt_PT: Guardar Jogo de Escaramuça

en: The required mod could not be loaded: %s
    
    Warzone will try to load the game without it.
pt_PT: A mod necessária não pode ser carregada: %s
    
    Warzone vai tentar carregar o jogo sem a mesma.

en: Global Hotkeys
pt_PT: Atalhos Globais

en: Other Hotkeys
pt_PT: Outros Atalhos

en: Gameplay
pt_PT: Jogabilidade

en: Debug
pt_PT: Depurar

en: Debug (level editor)
pt_PT: Depurar (editor de nível)

en: Debug (selection)
pt_PT: Depurar (seleção)

en: Manufacture
pt_PT: Produção

en: Research
pt_PT: Pesquisa

en: Build
pt_PT: Construir

en: Design
pt_PT: Projectar

en: Intelligence Display
pt_PT: Ecrâ de Inteligência

en: Commanders
pt_PT: Comandantes

en: QuickSave
pt_PT: Gravação Rápida

en: Toggle Radar
pt_PT: Activar/Desactivar Radar

en: QuickLoad
pt_PT: Carregamento Rápido

en: Toggle Console Display
pt_PT: Activar/Desactivar Ecrâ de Consola

en: Toggle Damage Bars On/Off
pt_PT: Activar/Desactivar barras de Dano

en: Take Screen Shot
pt_PT: Screenshot

en: Toggle Formation Speed Limiting
pt_PT: Activar/Desactivar Limitador de Velocidade da Formação

en: View Location of Previous Message
pt_PT: Ver localizacão da mensagem anterior

en: Toggle Sensor display
pt_PT: Mudar visualização do sensor

en: Assign Group 0
pt_PT: Designar Grupo 0

en: Assign Group 1
pt_PT: Designar Grupo 1

en: Assign Group 2
pt_PT: Designar Grupo 2

en: Assign Group 3
pt_PT: Designar Grupo 3

en: Assign Group 4
pt_PT: Designar Grupo 4

en: Assign Group 5
pt_PT: Designar Grupo 5

en: Assign Group 6
pt_PT: Designar Grupo 6

en: Assign Group 7
pt_PT: Designar Grupo 7

en: Assign Group 8
pt_PT: Designar Grupo 8

en: Assign Group 9
pt_PT: Designar Grupo 9

en: Add to Group 0
pt_PT: Adicionar ao Grupo 0

en: Add to Group 1
pt_PT: Adicionar ao Grupo 1

en: Add to Group 2
pt_PT: Adicionar ao Grupo 2

en: Add to Group 3
pt_PT: Adicionar ao Grupo 3

en: Add to Group 4
pt_PT: Adicionar ao Grupo 4

en: Add to Group 5
pt_PT: Adicionar ao Grupo 5

en: Add to Group 6
pt_PT: Adicionar ao Grupo 6

en: Add to Group 7
pt_PT: Adicionar ao Grupo 7

en: Add to Group 8
pt_PT: Adicionar ao Grupo 8

en: Add to Group 9
pt_PT: Adicionar ao Grupo 9

en: Remove from current Group
pt_PT: Remover do grupo atual

en: Select Group 0
pt_PT: Selecionar Grupo 0

en: Select Group 1
pt_PT: Selecionar Grupo 1

en: Select Group 2
pt_PT: Selecionar Grupo 2

en: Select Group 3
pt_PT: Selecionar Grupo 3

en: Select Group 4
pt_PT: Selecionar Grupo 4

en: Select Group 5
pt_PT: Selecionar Grupo 5

en: Select Group 6
pt_PT: Selecionar Grupo 6

en: Select Group 7
pt_PT: Selecionar Grupo 7

en: Select Group 8
pt_PT: Selecionar Grupo 8

en: Select Group 9
pt_PT: Selecionar Grupo 9

en: Select Commander 0
pt_PT: Selecionar Comandante 0

en: Select Commander 1
pt_PT: Selecionar Comandante 1

en: Select Commander 2
pt_PT: Selecionar Comandante 2

en: Select Commander 3
pt_PT: Selecionar Comandante 3

en: Select Commander 4
pt_PT: Selecionar Comandante 4

en: Select Commander 5
pt_PT: Selecionar Comandante 5

en: Select Commander 6
pt_PT: Selecionar Comandante 6

en: Select Commander 7
pt_PT: Selecionar Comandante 7

en: Select Commander 8
pt_PT: Selecionar Comandante 8

en: Select Commander 9
pt_PT: Selecionar Comandante 9

en: Multiplayer Options / Alliance dialog
pt_PT: Opções de Multijogador / Conversa Aliados

en: Move Camera Up
pt_PT: Mover Câmara para Cima

en: Move Camera Down
pt_PT: Mover Câmara para Baixo

en: Move Camera Right
pt_PT: Mover Câmara para a Direita

en: Move Camera Left
pt_PT: Mover Câmara para a Esquerda

en: Snap View to North
pt_PT: Mudar para vista para Norte

en: Toggle Tracking Camera
pt_PT: Activar/Desactivar câmara de localização

en: Display In-Game Options
pt_PT: Mostrar opções de Jogo

en: Zoom Radar Out
pt_PT: Zoom Out do Radar

en: Zoom Radar In
pt_PT: Zoom In do Radar

en: Zoom In
pt_PT: Aumentar Zoom

en: Zoom Out
pt_PT: Diminuir Zoom

en: Pitch Forward
pt_PT: Inclinar para a Frente

en: Rotate Left
pt_PT: Inclinar para trás

en: Reset Pitch
pt_PT: Repor Inclinação

en: Rotate Right
pt_PT: Rodar para a direita

en: Pitch Back
pt_PT: Rodar para a esquerda

en: Orders Menu
pt_PT: Menu de Ordens

en: Decrease Game Speed
pt_PT: Diminuir Velocidade de Jogo

en: Increase Game Speed
pt_PT: Aumentar Velocidade de Jogo

en: Reset Game Speed
pt_PT: Repor Velocidade de Jogo

en: View North
pt_PT: Ver Norte

en: View South
pt_PT: Ver Sul

en: View East
pt_PT: Ver Este

en: View West
pt_PT: Ver Oeste

en: View next Oil Derrick
pt_PT: Ver o próximo extractor de petróleo

en: View next Repair Unit
pt_PT: Ver a próxima unidade de reparação

en: View next Truck
pt_PT: Ver o próximo camião

en: View next Sensor Unit
pt_PT: Ver a próxima unidade de sensor

en: View next Commander
pt_PT: Ver o próximo Comandante

en: Toggle Overlays
pt_PT: Activar/ Desactivar Overlays

en: Toggle Console History
pt_PT: Activar / Desactivar Histórico de Consola

en: Toggle Team Chat History
pt_PT: Activar / Desactivar Histórico do Chat de Equipa

en: Rotate Building Clockwise
pt_PT: Rodar Edifício no sentido dos ponteiros do relógio

en: Rotate Building Anticlockwise
pt_PT: Rodar Edifício no sentido contrário aos ponteiros do relógio

en: Center View on HQ
pt_PT: Centrar vista no QG

en: Hold Fire
pt_PT: Não disparar

en: View Unassigned Units
pt_PT: Ver unidades não atribuídas

en: Return Fire
pt_PT: Responder a Fogo

en: Fire at Will
pt_PT: Disparar à vontade

en: Guard Position
pt_PT: Defender Posição

en: Return to HQ
pt_PT: Voltar ao QG

en: Hold Position
pt_PT: Manter posição

en: Optimum Range
pt_PT: Distância Apropriada

en: Short Range
pt_PT: Curta Distância

en: Pursue
pt_PT: Perseguir

en: Patrol
pt_PT: Patrulhar

en: Return For Repair
pt_PT: Voltar para Reparações

en: Stop Droid
pt_PT: Parar Entidade

en: Go to Transport
pt_PT: Ir para o Transporte

en: Long Range
pt_PT: Longa Distância

en: Send Global Text Message
pt_PT: Enviar mensagem para todos

en: Send Team Text Message
pt_PT: Enviar mensagem para equipa

en: Drop a beacon
pt_PT: Lançar Sinal

en: Toggles shadows
pt_PT: Activar/Desactivar sombras

en: Trap cursor
pt_PT: Restringir Cursor

en: Toggle radar terrain
pt_PT: Activar/Desactivar Radar de Terreno

en: Toggle ally-enemy radar view
pt_PT: Mudar modo de radar amigo-inimigo

en: Show all keyboard mappings
pt_PT: Mostrar todos os mapeamentos de teclado

en: Retreat at Medium Damage
pt_PT: Recuar com Danos Médios

en: Retreat at Heavy Damage
pt_PT: Recuar com Danos Graves

en: Do or Die!
pt_PT: Vence ou Morre!

en: Select all Combat Units
pt_PT: Selecionar todas as unidades de combate

en: Select all Cyborgs
pt_PT: Selecionar todos os Cyborgs

en: Select all Heavily Damaged Units
pt_PT: Selecionar Todas as Unidades Muito Danificadas

en: Select all Half-tracks
pt_PT: Selecionar todos os veículos movidos por Semi-Lagartas

en: Select all Half-tracks without group
pt_PT: Selecionar todas as Meias-Lagartas sem grupo

en: Select all Hovers
pt_PT: Selecionar todos os Hovercrafts

en: Return for Recycling
pt_PT: Voltar para Reciclagem

en: Select all Units on Screen
pt_PT: Selecionar Todas as Unidades no Ecrâ

en: Select all Tracks
pt_PT: Selecionar todos os veículos movidos por Lagartas

en: Select all Tracks without group
pt_PT: Selecionar todas as Lagartas sem grupo

en: Select EVERY unit
pt_PT: Selecionar TODAS as unidades

en: Select all VTOLs
pt_PT: Selecionar todos os VTOL

en: Select all fully-armed VTOLs
pt_PT: Selecionar todos os VTOL reabastecidos

en: Select all fully-armed VTOLs without group
pt_PT: Selecionar todos os VTOLs totalmente armados sem grupo

en: Select all Wheels
pt_PT: Selecionar todos os veículos movidos por Rodas

en: Show frame rate
pt_PT: Mostrar número de frames

en: Select all units with the same components
pt_PT: Seleccionar todas as unidades com os mesmos componentes

en: Select all Combat Cyborgs
pt_PT: Selecionar todas os Cyborgs de Combate

en: Select all Combat Cyborgs without group
pt_PT: Selecionar todos os Cyborgs de Combate sem grupo

en: Select all Engineers
pt_PT: Selecionar todos os Engenheiros

en: Select all Land Combat Units
pt_PT: Selecionar todas as unidades de combate terrestre

en: Select all Land Combat Units without group
pt_PT: Selecionar todas as Unidades de Combate Terrestres sem grupo

en: Select all Mechanics
pt_PT: Selecionar todos os Mecânicos

en: Select all Transporters
pt_PT: Selecionar todos os Transportes

en: Select all Repair Tanks
pt_PT: Selecionar todos os veículos de reparação

en: Select all Sensor Units
pt_PT: Selecionar todas as unidades de Sensor

en: Select all Sensor Units without group
pt_PT: Selecionar todas as Unidades de Sensor sem grupo

en: Select all Trucks
pt_PT: Selecionar todos os Camiões

en: Select next Factory
pt_PT: Selecionar a próxima Fábrica

en: Select next Research Facility
pt_PT: Selecionar o próximo Centro de Pesquisa

en: Select next Power Generator
pt_PT: Selecionar o próximo Gerador de Energia

en: Select next Cyborg Factory
pt_PT: Selecionar a próxima Fábrica de Cyborgs

en: Select next VTOL Factory
pt_PT: Seleccionar a próxima Fábrica de VTOLs

en: Jump to next Factory
pt_PT: Ir para a próxima Fábrica

en: Jump to next Research Facility
pt_PT: Ir para o próximo Centro de Pesquisas

en: Jump to next Power Generator
pt_PT: Ir para o próximo Gerador de Energia

en: Jump to next Cyborg Factory
pt_PT: Ir para a próxima Fábrica de Cyborgs

en: Jump to next VTOL Factory
pt_PT: Ir para a próxima Fábrica VTOL

en: Toggle Debug Mappings
pt_PT: Activar/Desactivar mapeamento debug

en: Prioritize Debug Mappings
pt_PT: Priorizar mapeamento de depuração

en: Toggle Level Editor
pt_PT: Alternar Editor de Nível

en: Toggle display of droid path
pt_PT: Mostrar/Ocultar rotas das entidades

en: Toggle display of gateways
pt_PT: Mostar/Ocultar passagens

en: Toggle visibility
pt_PT: Activar/ Desactivar Visibilidade

en: Raise tile height
pt_PT: Aumentar a altura do quadrado

en: Lower tile height
pt_PT: Reduzir altura do quadrado

en: Toggles All fog
pt_PT: Activa/Desactiva todo o nevoeiro

en: Trigger some weather
pt_PT: Activar qualquer tempo

en: Flip terrain triangle
pt_PT: Inverter o triângulo do terreno

en: Make a performance measurement sample
pt_PT: Tirar uma amostra para avaliação da performance

en: Make all items available
pt_PT: Faz com que todos os items estejam disponíveis

en: Kill Selected Unit(s)
pt_PT: Destruir unidades seleccionadas

en: Toggle god Mode Status
pt_PT: Activa/Desactiva god Mode

en: Display Options Screen
pt_PT: Mostrar Opções de Jogo

en: Complete current research
pt_PT: Completar pesquisas actuais

en: Reveal map at mouse position
pt_PT: Mostra o mapa na posição do cursor

en: Trace a game object
pt_PT: Seguir um objecto do jogo

en: Toggle fullscreen
pt_PT: Ativar/Desativar ecrã inteiro

en: Waiting for Power
pt_PT: À espera de energia

en: Power
pt_PT: Energia

en: %d derrick(s) inactive
pt_PT: %d extractor(es) inactivos

en: Need more resources!
pt_PT: Necessita de mais recursos!

en: Discord: Can't Join Game
pt_PT: Discord: Não foi possível entrar na partida

en: You can't join a game while you're in a game. Please save / quit your current game, exit to the main menu, and try again.
pt_PT: Não se pode juntar a uma partida enquanto está noutra partida. Por favor grave e saia da sua partida actual, aceda ao menu principal e tente novamente.

en: Discord: Finding & Connecting to Game
pt_PT: Discord: A procurar e conectar à partida

en: Attempting to find & connect to the game specified by the Discord invite.
pt_PT: Tentando encontrar e conectar à partida especificada pelo convite do Discord.

en: This may take a moment...
pt_PT: Isto pode demorar um pouco...

en: Failed to find game in the lobby server:
pt_PT: Falha ao localizar a partda no servidor do lobby:

en: The game may have already started, or the host may have disbanded the game lobby.
pt_PT: A partida pode já ter começado, ou o anfitrião pode ter fechado o lobby da partida.

en: Failed to Find Game
pt_PT: Não foi possível encontrar a partida

en: Failed to join the game from the specified invite link, with error:
pt_PT: Falha ao entrar na partida especificada no convite, com o erro:

en: Failed to Join Game
pt_PT: Falha ao entrar na partida

en: The invite link you have followed specifies a non-default lobby server:
pt_PT: O link do convite que seguiu especifica um servidor de lobby diferente do normal:

en: Do you wish to trust this lobby server, and continue?
pt_PT: Deseja confiar neste servidor de lobby e continuar?

en: Discord: Connect to Untrusted Lobby?
pt_PT: Discord: Conectar a Lobby não confiável?

en: Trust & Connect
pt_PT: Confiar e Conectar

en: The invite link you have followed specifies a direct connection.
pt_PT: O link do convite que seguiu especifica uma conexão directa.

en: It has not been vetted / verified by a lobby server.
pt_PT: Não foi vetada / verificada por um servidor de lobby.

en: Do you wish to trust this direct connection invite?
pt_PT: Deseja confiar neste convite para conexão directa?

en: Discord: Direct Connection Invite
pt_PT: Discord: Convite para conexão directa

en: The invite link you have followed isn't supported by this version of Warzone 2100.
pt_PT: O link do convite que seguiu não é suportado por esta versão do Warzone 2100.

en: A newer version of Warzone 2100 may be required, if available.
pt_PT: Uma versão mais recente do Warzone 2100 pode ser necessária, se disponível.

en: Discord: Unsupported / Invalid Invite
pt_PT: Discord: Convite não suportado ou inválido

en: Playing: Campaign
pt_PT: A Jogar: Campanha

en: Playing: Challenge
pt_PT: A Jogar: Desafio

en: Playing: Skirmish
pt_PT: A Jogar: Escaramuça

note: TRANSLATORS: "%s" is a team description, ex. "2v2"
en: Playing: %s Skirmish
pt_PT: A Jogar: Escaramuça %s

en: Map:
pt_PT: Mapa:

en: In Multiplayer Lobby
pt_PT: No Lobby Multijogador

en: In Multiplayer Game
pt_PT: Em Partida Multijogador

en: Game Name: "%s" by %s
pt_PT: Nome da Partida: "%s" por %s

note: TRANSLATORS: "No:" to signify limits - example usage: "No: Tanks,VTOLs" Should be a short string - space is limited. Use an abbreviation / symbol if necessary.
en: No:
pt_PT: Sem:

note: TRANSLATORS: Should be a fairly short string - space is limited. Use an abbreviation if necessary.
en: Alliances:
pt_PT: Alianças:

en: In Menu
pt_PT: No Menu

en: Discord user "%s" would like to join your game.
pt_PT: O utilizador do Discord "%s" gostaria de participar na sua partida.

en: Allow this player to join your game?
pt_PT: Permitir a este jogador juntar-se à sua partida?

en: Join Request from %s
pt_PT: Pedido para participar de %s

en: Allow
pt_PT: Permitir

en: PAUSED
pt_PT: EM PAUSA

en: New Intelligence Report
pt_PT: Novo relatório de informação.

en: Research Update
pt_PT: Notícias de Investigação

en: Project Goals and Updates
pt_PT: Metas e Actualizações do Projecto

en: Current Objective
pt_PT: Objectivo Actual

en: Fire-At-Will
pt_PT: Disparar à Vontade

en: Return To HQ
pt_PT: Voltar para o QG

en: Recycle
pt_PT: Reciclar

en: Assign Factory Production
pt_PT: Designar Produção de Fábrica

en: Assign Cyborg Factory Production
pt_PT: Designar Produção de Fábrica de Cyborgs

en: Assign Fire Support
pt_PT: Designar Apoio de Fogo

en: Assign VTOL Factory Production
pt_PT: Designar Produção de Fábrica de VTOLs

en: Circle
pt_PT: Círculo

en: Sorry, that cheat is disabled in multiplayer games.
pt_PT: Esta cheat está bloqueada nos jogos multijogador.

en: Warning! This cheat is buggy.  We recommend to NOT use it.
pt_PT: Aviso! Esta cheat tem bugs. NÃO recomendamos o seu uso.

en: Ouch! Droid's health is down 20%!
pt_PT: Ai! A integridade da entidade desceu em 20%!

en: Ouch! Structure's health is down 20%!
pt_PT: Ai! A integridade da estrutura desceu em 20%!

en: Lets us see what you see!
pt_PT: Deixa-nos ver o que vês!

en: Fine, weapon & sensor display is off!
pt_PT: OK, o painel de armas e sensores está desligado!

en: View Aligned to South
pt_PT: Visão Alinhada a Sul

en: View Aligned to East
pt_PT: Visão Alinhada a Este

en: View Aligned to West
pt_PT: Visão Alinhada a Oeste

en: Player %u is cheating a new droid army of: %d × %s.
pt_PT: O Jogador %u está a inserir com truques um novo exército dróide de: %d × %s.

en: (Player %u) is using cheat :%s
pt_PT: (Jogador %u) está a usar batotas :%s

en: Hard as nails!!!
pt_PT: Rijos como o aço!!!

en: Takings thing easy!
pt_PT: A levar as coisas nas calmas!

en: 1000 big ones!!!
pt_PT: 1000 dos grandes!!!

en: Power overwhelming
pt_PT: Energia avassaladora

en: Back to normality!
pt_PT: De volta à normalidade!

en: Getting tricky!
pt_PT: A ficar matreiro!

en: Twice as nice!
pt_PT: Duplamente simpático!

en: FPS display is enabled.
pt_PT: Mostrar FPS: Activado.

en: FPS display is disabled.
pt_PT: Mostrar FPS: Desactivado.

en: Unit count display is enabled.
pt_PT: Contador de unidades está activo.

en: Unit count display is disabled.
pt_PT: Contador de unidades está desactivado.

en: (Player %u) is using a cheat :Num Droids: %d  Num Structures: %d  Num Features: %d
pt_PT: (Jogador %u) está a usar uma batota :Num Droids: %d  Num Structures: %d  Num Features: %d

en: Infinite power disabled
pt_PT: Energia infinita desactivada

en: Infinite power enabled
pt_PT: Energia infinita activada

en: All items made available
pt_PT: Todos os items estão disponíveis

en: Fog on
pt_PT: Fog ligado

en: Fog off
pt_PT: Fog desligado

en: Setting radar zoom to %u
pt_PT: Zoom do radar a %u

en: Toggling debug mapping priority:
pt_PT: Alternar prioridade de mapeamento de depuração:

en: Disabling level editor
pt_PT: Desabilitando editor de nível

en: Enabling level editor
pt_PT: Ativando editor de níveis

en: God Mode ON
pt_PT: Modo God Activado

en: God Mode OFF
pt_PT: Modo God Desactivado

en: View Aligned to North
pt_PT: Vista alinhada para Norte

en: Trap cursor %s
pt_PT: Restringir Cursor %s

en: CAMPAIGN
pt_PT: CAMPANHA

en: CHALLENGE
pt_PT: DESAFIO

en: SKIRMISH
pt_PT: ESCARAMUÇA

en: DIFFICULTY: EASY
pt_PT: DIFICULDADE: FÁCIL

en: DIFFICULTY: NORMAL
pt_PT: DIFICULDADE: NORMAL

en: DIFFICULTY: HARD
pt_PT: DIFICULDADE: DIFÍCIL

en: DIFFICULTY: INSANE
pt_PT: DIFICULDADE: INSANO

en: CHEATS: ENABLED
pt_PT: CHEATS: HABILITADOS

en: CHEATS: DISABLED
pt_PT: CHEATS: DESABILITADOS

en: Researched EVERYTHING for you!
pt_PT: Pesquisei TUDO para ti!

en: Selected buildings instantly recharged!
pt_PT: Edifícios selectionados recarregados instantaneamente!

en: (Player %u) is using cheat :%s %s
pt_PT: (Jogador %u) está a fazer batota :%s %s

en: Researched
pt_PT: Investigado

en: Only displaying energy bars when selected
pt_PT: Mostrar barras de saúde apenas quando seleccionadas

en: Always displaying energy bars for units
pt_PT: Mostrar sempre barras de saúde das unidades

en: Always displaying energy bars for units and structures
pt_PT: Mostrar sempre barras de saúde das unidades e estruturas

en: Debug menu is Open
pt_PT: Menu de Debug Aberto

en: Unable to locate any oil derricks!
pt_PT: Incapaz de localizar qualquer Poço de Petróleo

en: Oh, the weather outside is frightful... SNOW
pt_PT: Ai o tempo está tão frio lá fora... NEVE

en: Singing in the rain, I'm singing in the rain... RAIN
pt_PT: Singing in the rain, I'm singing in the rain... CHUVA

en: Forecast : Clear skies for all areas... NO WEATHER
pt_PT: Previsão do Tempo: Céu limpo para todas as áreas... Sem Tempo

en: Warning! This can have drastic consequences if used incorrectly in missions.
pt_PT: Aviso! Isto pode ter consequências graves se for usado incorrectamente nas missões.

en: All enemies destroyed by cheating!
pt_PT: Inimigo destruído por batota.

en: Destroying selected droids and structures!
pt_PT: A destruir entidades e estruturas seleccionadas!

en: Reveal OFF
pt_PT: Revelar OFF

en: Reveal ON
pt_PT: Revelar ON

en: Centered on player HQ, direction NORTH
pt_PT: Centrado no QG dos jogador, direcção NORTE

en: Unable to locate HQ!
pt_PT: Incapaz de localizar o QG!

en: Formation speed limiting has been removed from the game due to bugs.
pt_PT: Limite de Velocidade da formação foi removido do jogo devido à existência de erros.

en: Vertical rotation direction: Normal
pt_PT: Direcção da rotação vertical: Normal

en: Vertical rotation direction: Flipped
pt_PT: Direcção da rotação vertical: Invertida

en: Screen shake when things die: Off
pt_PT: Agitar ecrâ quando as coisas morrerem: Desligado

en: Screen shake when things die: On
pt_PT: Agitar ecrâ quando as coisas morrerem: Ligado

en: Sorry, but game speed cannot be changed in multiplayer.
pt_PT: Pedimos desculpa, mas a velocidade de jogo não pode ser mudada em multi-jogador.

en: Game Speed Reset
pt_PT: Velocidade de jogo reposta

en: Game Speed Increased to %s
pt_PT: Velocidade de jogo aumentada para %s

en: Game Speed Reduced to %s
pt_PT: Velocidade de jogo reduzida para %s

en: Radar showing friend-foe colors
pt_PT: Radar a mostrar cores de amigo/inimigo

en: Radar showing player colors
pt_PT: Radar a mostrar cores de jogador

en: Radar showing only objects
pt_PT: Radar a mostrar apenas objectos

en: Radar blending terrain and height
pt_PT: Radar a misturar terreno e altura

en: Radar showing terrain
pt_PT: Radar a mostrar terreno

en: Radar showing height
pt_PT: Radar a mostrar altura

en: KEY MAPPING
pt_PT: DEFINIÇÃO DE TECLAS

en: Return To Previous Screen
pt_PT: Voltar ao ecrâ anterior

en: Select Default
pt_PT: Selecionar Original

en: Parent directory
pt_PT: Directório superior

en: Autosave directory
pt_PT: Directório do autosave

en: Autosave directory (not allowed for saving)
pt_PT: Directório do autosave (não autorizado para gravar manualmente)

en: cheated
pt_PT: trapaceado

en: Could not save game!
pt_PT: O jogo não pôde ser gravado

en: Load Transport
pt_PT: Carregar Transporte

en: OBJECTIVE ACHIEVED by cheating!
pt_PT: OBJECTIVO ALCANÇADO com batotice!

en: OBJECTIVE ACHIEVED
pt_PT: OBJECTIVO ALCANÇADO

en: OBJECTIVE FAILED--and you cheated!
pt_PT: OBJECTIVO FALHADO-- e fizeste batotice!

en: OBJECTIVE FAILED
pt_PT: OBJECTIVO FALHADO

en: Continue Game
pt_PT: Continuar Jogo

en: Quit To Main Menu
pt_PT: Sair para o Menu Principal

en: Load Saved Game
pt_PT: Carregar Jogo Gravado

en: GAME SAVED :
pt_PT: JOGO GRAVADO :

en: You found %u power in an oil drum.
pt_PT: Encontrou %u energia num barril de petróleo.

en: %s Gives You A Visibility Report
pt_PT: %s dá-te um relatório de Visibilidade

en: %s Gives you a %s
pt_PT: %s dá-te %s

en: Tried to give away a non-empty %s - but this is not allowed.
pt_PT: Tentou dar %s - mas isto não é permitido.

en: %s Gives You Technology Documents
pt_PT: %s dá-te Esquemas Tecnológicos

en: %s Gives You %d Power
pt_PT: %s dá-te %d Energia

en: %s Requests An Alliance With You
pt_PT: %s pede uma Aliança contigo

en: You Invite %s To Form An Alliance
pt_PT: Convidaste %s para formar uma Aliança

en: %s Breaks The Alliance With %s
pt_PT: %s quebra a Aliança com %s

en: %s Forms An Alliance With %s
pt_PT: %s forma uma Aliança com %s

en: You Discover Blueprints For %s
pt_PT: Descobriste esquemas para %s

en: Medium
pt_PT: Médio

en: Commander
pt_PT: Comandante

en: MISSING AI NAME
pt_PT: FALTA O NOME DA IA

en: MISSING AI DESCRIPTION
pt_PT: FALTA A DESCRIÇÃO DA IA

en: AI tournament: %3.1f%% wins, %3.1f%% losses, %3.1f%% draws
pt_PT: Torneio de IA: %3.1f%% vitórias, %3.1f%% derrotas, %3.1f%% empates

en: Error while joining.
pt_PT: Erro ao entrar.

en: Tanks disabled!!
pt_PT: Tanques desactivados!!

en: Cyborgs disabled.
pt_PT: Cyborgs desactivados.

en: VTOLs disabled.
pt_PT: VTOLs desactivados.

en: Satellite Uplink disabled.
pt_PT: Ligação ao Satéite desactivada.

en: Laser Satellite disabled.
pt_PT: Satélite Laser desactivado

en: Structure Limits Enforced.
pt_PT: Impostos Limites de Estrutura.

en: Not enough votes to randomize or change the map.
pt_PT: Não há votos suficientes para baralhar ou mudar o mapa.

en: Select Game Name
pt_PT: Selecionar Nome do Jogo

en: Game Name
pt_PT: Nome do Jogo

en: One-Player Skirmish
pt_PT: Escaramuça de Um Jogador

en: Select Map
    Can be blocked by players' votes
pt_PT: Seleccionar Mapa
    Pode ser bloqueado pelos votos dos jogadores

en: Map-Mod!
pt_PT: Mapa Modificado!

en: Random map!
pt_PT: Mapa aleatório!

en: Click to set Password
pt_PT: Clica para definir Palavra-passe

en: Enter password here
pt_PT: Insira a palavra passe aqui

en: Select Player Name
pt_PT: Selecionar Nome de Jogador

en: Alliances
pt_PT: Alianças

en: Map Preview
pt_PT: Pré-visualizar o mapa

en: Click to see Map
pt_PT: Clica para ver o mapa

en: Show Structure Limits
pt_PT: Mostrar Limites de Estrutura

en: Set Structure Limits
pt_PT: Ajustar Limites de Estrutura

en: Random Game Options
pt_PT: Opções de Jogo Aleatório

en: Random Game Options
    Can be blocked by players' votes
pt_PT: Opções de Jogo Aleatório
    Pode ser bloqueada pelos votos dos jogadores

en: Tech
pt_PT: Tecnologia

en: Technology Level 1
pt_PT: Nível Tecnológico 1

en: Technology Level 2
pt_PT: Nível Tecnológico 2

en: Technology Level 3
pt_PT: Nível Tecnológico 3

en: Technology Level 4
pt_PT: Nível Tecnológico 4

en: Start Hosting Game
pt_PT: Iniciar Servidor de Jogo

en: DIFFICULTY
pt_PT: DIFICULDADE

en: Starts disadvantaged
pt_PT: Começa em desvantagem

en: Plays nice
pt_PT: É bondoso

en: No holds barred
pt_PT: Sem quartel.

en: Starts with advantages
pt_PT: Começa com vantagem

en: CHOOSE AI
pt_PT: ESCOLHER IA

en: Allow human players to join in this slot
pt_PT: Permitir a jogadores humanos enter no jogo nesta posição

en: Leave this slot unused
pt_PT: Não usar esta posição

en: Allow spectators to join in this slot
pt_PT: Permitir a espectadores entrar no jogo nesta posição

en: Click to change to this slot
pt_PT: Clique para mudar para esta posição

en: Click to swap player to this slot
pt_PT: Clique para mudar o jogador para esta posição

en: Spectator %s has moved to Players
pt_PT: Espectador %s mudou-se para Jogadores

en: Cannot swap with host
pt_PT: Não é possível trocar com o anfitrião

en: Spectator
pt_PT: Espectador

en: The host has kicked %s from the game!
pt_PT: O servidor kickou %s do jogo!

en: The host has kicked you from the game.
pt_PT: O anfitrião te expulsou do jogo.

en: Failed to move %s to Spectators
pt_PT: Não foi possível mover %s para Espectadores

en: The host has moved %s to Spectators!
pt_PT: O anfitrião moveu %s para Espectadores!

en: Move to Spectators
pt_PT: Mover para Espectadores

en: Ask Spectator to Play
pt_PT: Pedir ao Espectador para jogar

en: Ask to Play
pt_PT: Pedir para jogar

en: Spectator %s wants to remain a Spectator
pt_PT: Espectador %s quer permanecer um Espectador

en: Player %s wants to remain a Player
pt_PT: Jogador %s quer continuar jogador

en: Host has declined to switch you to a Player
pt_PT: Anfitrião recusou mudar você para um jogador

en: Unable to switch to Spectator
pt_PT: Não foi possível mudar para Espectador

en: Do you want to spectate?
pt_PT: Você quer assistir?

en: The host of this game wants to know if you're willing to spectate?
pt_PT: O anfitrião desse jogo quer saber se está disposto a assistir?

en: You are currently a Player.
pt_PT: Você está atualmente como Jogador.

en: Yes, I will spectate!
pt_PT: Sim, posso passar a Espectador!

en: Do you want to play?
pt_PT: Pretende jogar?

en: The host of this game wants to know if you'd like to play?
pt_PT: O anfitrião desse jogo quer saber se gostaria de jogar?

en: You are currently a Spectator.
pt_PT: Você está atualmente como Espectador.

en: Yes, I want to play!
pt_PT: Sim, quero jogar!

en: Player %s has moved to Spectators
pt_PT: O jogador %s foi movido para Espectadores

en: Spectator would like to become a Player
pt_PT: Espectador gostaria de se tornar um Jogador

en: Spectator "%s" would like to become a player.
pt_PT: Espectador "%s" gostaria de se tornar um Jogador.

en: However, there are currently no open Player slots.
pt_PT: No entanto, atualmente não há posições para Jogador abertas.

en: Would you like to swap this Spectator with a Player?
pt_PT: Gostaria de trocar este Espectador por um Jogador?

en: Yes, select Player slot
pt_PT: Sim, selecione a posição do jogador

en: Joined:
pt_PT: Entrou:

en: Ready:
pt_PT: Preparado:

en: Players
pt_PT: Jogadores

en: Host Options
pt_PT: Opções do Anfitrião

en: Enable Spectator Join
pt_PT: Permitir Entrada de Espectador

en: Lock Teams
pt_PT: Fixar Equipas

en: Choose Team
pt_PT: Escolher Equipa

en: Teams locked
pt_PT: Equipas Fixas

en: Click to change player colour
pt_PT: Clique para mudar a cor do jogador

en: Click to change player position
pt_PT: Clique para mudar a posição do jogador

en: Click to change AI, right click to distribute choice
pt_PT: Clique para mudar a IA, clique com o botão direito para distribuir a escolha

en: Click to close spectator slot
pt_PT: Clique para fechar a posição do espectador

en: Player ID:
pt_PT: ID Jogador:

en: (none)
pt_PT: (vazio)

en: Click to change difficulty
pt_PT: Clique para mudar o nível de dificuldade

en: Waiting for player
pt_PT: À espera de outros jogadores

en: Player is ready
pt_PT: Jogador está pronto

en: Player is downloading
pt_PT: O Jogador está a descarregar

en: Click when ready
pt_PT: Clica quando estiveres pronto

en: Waiting for download
pt_PT: À espera para descarregar

en: READY?
pt_PT: PRONTO?

en: For Spectator:
pt_PT: Para Espectador:

en: For Player:
pt_PT: Para Jogador:

en: Choose Player Slot
pt_PT: Escolher posição de Jogador

en: PLAYERS
pt_PT: JOGADORES

en: Add spectator slot
pt_PT: Adicionar posição de Espectador

en: Kicked from game
pt_PT: Expulso do jogo

en: Copy Text to Clipboard
pt_PT: Copiar Texto para Área de Transferência

en: Please click the button below for more information on how to fix it.
pt_PT: Por favor clique no botão abaixo para mais informações sobre como consertá-lo.

en: More Information
pt_PT: Mais Informação

en: Sorry! Failed to host the game.
pt_PT: Desculpa! Não foi possível criar o jogo.

en: Game Name Updated.
pt_PT: Nome do Jogo Actualizado.

en: *** password [%s] is now required! ***
pt_PT: *** É agora necessária uma Palavra-passe: [%s]! ***

en: *** password is NOT required! ***
pt_PT: *** NÃO é necessária Palavra-passe ***

en: This is a map-mod, it can change your playing experience!
pt_PT: Este é um mapa modificado, pode mudar a tua experiência de jogo!

en: This is a random map, it can vary your playing experience!
pt_PT: Este é um mapa aleatório, pode variar sua experiência de jogo!

en: Host is Starting Game
pt_PT: O servidor está a começar o jogo

en: You have been kicked:
pt_PT: Foi expulso:

en: No connection to host.
pt_PT: Sem connecção ao anfitrião.

en: The host moved me to Players, but I never gave permission for this change. Bye!
pt_PT: O anfitrião me moveu para Jogadores, mas eu não dei permissão para essa mudança. Adeus!

en: The host tried to move us to Players, but we never gave permission.
pt_PT: O host tentou mover-nos para Jogadores, mas nós não demos permissão.

en: Cannot change to a map with too few slots for all players.
pt_PT: Não é possível mudar para um mapa sem posições suficientes para todos os jogadores.

en: Cannot change to a map with fewer slots.
pt_PT: Não é possível mudar para um mapa com menos posições.

en: The host has quit.
pt_PT: O Anfitrião saiu.

en: Hit the ready box to begin your challenge!
pt_PT: Carrega no botão 'Ready' para iniciar o teu desafio!

en: Press the start hosting button to begin hosting a game.
pt_PT: Carrega no botão de começar servidor para seres criares um jogo.

en: UPnP has been enabled.
pt_PT: UPnP foi activada.

en: UPnP detection failed. You must manually configure router yourself.
pt_PT: Detecção de UPnP falhou. Deverá configurar manualmente o router.

en: UPnP detection is in progress...
pt_PT: A detectar UPnP...

en: Closed
pt_PT: Fechado

en: Open
pt_PT: Aberto

en: Sending Map: %u%%
pt_PT: A enviar mapa: %u%%

en: Map: %u%% downloaded
pt_PT: Mapa:  %u%% descarregado

en: HOST
pt_PT: CRIADOR

en: The version of Warzone 2100 used to save this replay file does not match the currently-running version.
pt_PT: A versão de Warzone 2100 usada para salvar este arquivo de replay não corresponde à versão em execução atual.

en: Replay File Saved With: "%s"
pt_PT: Arquivo de replay salvo com: "%s"

en: Current Warzone 2100 Version: "%s"
pt_PT: Versão atual do Warzone 2100: "%s"

en: Replays should usually be played back with the same version used to save the replay.
pt_PT: Replays geralmente devem ser reproduzidos com a mesma versão usada para salvar o replay.

en: The replay may not playback successfully, or there may be differences in the simulation.
pt_PT: O replay poderá não ser reproduzido com êxito, ou pode haver diferenças na simulação.

en: Replay Version Mismatch
pt_PT: Versão do Replay Incompatível

en: %s has Left the Game
pt_PT: %s abandonou o Jogo

en: File transfer has been aborted for %d.
pt_PT: Transferência de ficheiros foi abortada para %d

en: The game is already full.
pt_PT: O jogo já está cheio.

en: %s (%u) has an incompatible mod, and has been kicked.
pt_PT: %s (%u) tem uma mod incompatível, e foi expulso do jogo.

en: Your data doesn't match the host's!
pt_PT: Os seus dados não coincidem com os do anfitrião!

en: %s is joining the game
pt_PT: %s está a juntar-se ao Jogo

en: Server message:
pt_PT: Mensagem do Servidor:

en: There is an update to the game, please visit https://wz2100.net to download new version.
pt_PT: Há uma actualização do jogo, por favor visite https://wz2100.net para descarregar a nova versão.

note: TRANSLATORS: Sidetext of structure limits screen
en: LIMITS
pt_PT: LIMITES

en: Map Can Exceed Limits
pt_PT: Mapa pode Exceder os Limites

en: Force Limits at Start
pt_PT: Forçar os Limites no Início

en: Apply Defaults and Return To Previous Screen
pt_PT: Aplicar valores por defeito e Voltar ao Ecrâ Anterior

en: Accept Settings
pt_PT: Aceitar definições

en: Limits reset to default values
pt_PT: Limites repostos para os valores iniciais

en: Limits Reset To Default Values
pt_PT: Limites repostos para os valores iniciais

en: Administrator has kicked you from the game.
pt_PT: O administrador expulsou-te do jogo.

en: Any number of players
pt_PT: Qualquer número de jogadores

en: %d player | %d players
pt_PT[0]: %d jogador
pt_PT[1]: %d jogadores

en: Structs
pt_PT: Estruturas

en: Score
pt_PT: Pontuação

en: Kills
pt_PT: Mortes

en: Units
pt_PT: Unidades

en: Channel
pt_PT: Canal

en: Toggle Alliance State
pt_PT: Mudar Estado de Aliança

en: Give Visibility Report
pt_PT: Dar Relatório de visibilidade

en: Leak Technology Documents
pt_PT: Dar Documentos de Tecnonlogia

en: Hand Over Selected Units
pt_PT: Passar Controlo das Unidades Seleccionadas

en: Give Power To Player
pt_PT: Dar Energia ao Jogador

en: Sent/Received per sec —
pt_PT: Enviado/Recebido por segundo —

en: Total Sent/Received —
pt_PT: Total Enviado/Recebido —

en: Traf: %lu/%lu
pt_PT: Tráfego: %lu/%lu

en: Uncompressed: %lu/%lu
pt_PT: Descompactado: %lu/%lu

en: Pack: %lu/%lu
pt_PT: Compactado: %lu/%lu

en: Warning, this is a map-mod, it could alter normal gameplay.
pt_PT: Aviso, este é um mapa modificado, pode alterar o jogo normal.

en: Warning, HOST has altered the game code, and can't be trusted!
pt_PT: Aviso, o anfitrião alterou o código do jogo, e não é confiável!

en: Kicking player %s, because they tried to bypass data integrity check!
pt_PT: Expulsou o jogador %s, porque ele tentou evitar a verificação de dados!

en: Invalid data!
pt_PT: Dados Inválidos!

en: Auto kicking player %s, invalid command received: %u
pt_PT: Expulsando automaticamente o jogador %s, comando inválido recebido: %u

en: Unauthorized network command
pt_PT: Comando de rede não autorizado

en: REPLAY HAS ENDED
pt_PT: REPLAY TERMINOU

en: (Press ESC to quit.)
pt_PT: (Pressione ESC para sair.)

en: Auto kicking player %s, invalid command received.
pt_PT: Expulsão automática do jogador %s, comando inválido recebido.

en: Map was requested: SENDING MAP!
pt_PT: Mapa solicitado: A ENVIAR MAPA!

en: Mod was requested: SENDING MOD!
pt_PT: Mod foi solicitada: A ENVIAR MOD!

en: FILE SENT!
pt_PT: FICHEIRO ENVIADO!

en: Beacon %d
pt_PT: Sinalizar %d

en: Beacon received from %s!
pt_PT: Sinal recebido de %s!

en: Green
pt_PT: Verde

en: Orange
pt_PT: Laranja

en: Grey
pt_PT: Cinzento

en: Red
pt_PT: Vermelho

en: Blue
pt_PT: Azul

en: Pink
pt_PT: Rosa

en: Cyan
pt_PT: Ciano

en: Yellow
pt_PT: Amarelo

en: Purple
pt_PT: Púrpura

en: White
pt_PT: Branco

en: Bright blue
pt_PT: Azul Claro

en: Neon green
pt_PT: Verde Claro

en: Infrared
pt_PT: Infravermelho

en: Ultraviolet
pt_PT: Ultravioleta

en: Brown
pt_PT: Castanho

en: Spectator Mode
pt_PT: Modo Espectador

en: You are a spectator. Enjoy watching the game!
pt_PT: Você é um espectador. Divirta-se assistindo ao jogo!

en: %s (%d) allowed map change. Total: %d/%d
pt_PT: %s (%d) alterações no mapa permitidas. Total: %d/%d

en: Vote
pt_PT: Votação

en: Allow host to change map or randomize?
pt_PT: Permitir que o host altere o mapa ou randomize?

en: NOW PLAYING
pt_PT: JOGANDO AGORA

en: Album
pt_PT: Álbum

en: Date
pt_PT: Data

en: Title
pt_PT: Título

en: MUSIC MANAGER
pt_PT: GERENCIADOR DE MÚSICA

en: Dismiss
pt_PT: Fechar

en: Do not show again
pt_PT: Não mostrar novamente

en: We can't do that! We must be a Cyborg unit to use a Cyborg Transport!
pt_PT: Não podemos fazer isso! Devemos ser uma unidade Cyborg para utilizar o Transporte Cyborg!

en: Research completed: %s
pt_PT: Investigação completa: %s

en: Research Award
pt_PT: Prémio de Investigação

en: Own Units: %u
pt_PT: Próprias Unidades: %u

en: Enemy Units: %u
pt_PT: Unidades Inimigas: %u

en: Own Structures: %u
pt_PT: Próprias estruturas: %u

en: Enemy Structures: %u
pt_PT: Estruturas Inimigas: %u

en: Units Manufactured: %u
pt_PT: Unidades Produzidas: %u

en: Total Units: %u
pt_PT: Unidades Totais: %u

en: Structures Built: %u
pt_PT: Estruturas Construídas: %u

en: Total Structures: %u
pt_PT: Total de Estruturas: %u

en: Rookie: %u
pt_PT: Novato: %u

[ctx: rank]
en: Green: %u
pt_PT: Inexperiente: %u

en: Trained: %u
pt_PT: Treinado: %u

en: Professional: %u
pt_PT: Profissional: %u

en: Veteran: %u
pt_PT: Veterano: %u

en: Special: %u
pt_PT: Especial: %u

en: Hero: %u
pt_PT: Herói: %u

en: Unit Losses
pt_PT: Unidades Perdidas

en: Structure Losses
pt_PT: Estruturas Perdidas

en: Force Information
pt_PT: Informação da Força

en: ARTIFACTS RECOVERED: %d
pt_PT: ARTEFACTOS RECUPERADOS: %d

en: Mission Time - %s
pt_PT: Tempo de Missão - %s

en: Total Game Time - %s
pt_PT: Tempo de Jogo Total - %s

en: You cheated!
pt_PT: Fizeste batota!

en: Chat: All
pt_PT: Chat: Todos

en: Chat: Team
pt_PT: Chat: Equipa

en: Unable to locate any repair units!
pt_PT: Incapaz de localizar qualquer unidade de reparação!

en: Unable to locate any Trucks!
pt_PT: Incapaz de localizar qualquer Camião!

en: Unable to locate any Sensor Units!
pt_PT: Incapaz de localizar qualquer unidade de Sensor!

en: Unable to locate any Commanders!
pt_PT: Incapaz de localizar qualquer Comandante!

en: Weapon Grade
pt_PT: Tipo de Arma

en: Power/Rate
pt_PT: Energia/Taxa

en: Current Power / Power Per Second
pt_PT: Energia atual / Energia por segundo

en: Kinetic Armor
pt_PT: Armadura Cinética

en: (Tanks / Cyborgs)
pt_PT: (Tanques / Cyborgs)

en: Can't build any more units, Unit Limit Reached — Production Halted
pt_PT: Não é possível construir mais unidades, Limite de Unidades Alcançado - Produção Interrompida

en: Can't build "%s" without a Command Relay Center — Production Halted
pt_PT: Não é possível construir "%s" sem um Centro de Transmissão de Comando - Produção Interrompida

en: Can't build "%s", Commander Limit Reached — Production Halted
pt_PT: Não é possível construir "%s", Limite de Comandantes Atingido - Produção Interrompida

en: Can't build any more "%s", Construction Unit Limit Reached — Production Halted
pt_PT: Não é possível construir mais "%s", Limite de Unidades Atingido - Produção Interrompida

en: %s - %u Unit assigned - Hitpoints %d/%d | %s - %u Units assigned - Hitpoints %d/%d
pt_PT[0]: %s - %u unidade atribuída - Dano %d/%d
pt_PT[1]: %s - %u unidades atribuídas - Dano %d/%d

en: %s - %u Unit assigned - Damage %d/%d | %s - %u Units assigned - Hitpoints %d/%d
pt_PT[0]: %s - %u Unidade designada - Dano %d/%d
pt_PT[1]: %s - %u Unidades designadas - Dano %d/%d

en: %s - Hitpoints %d/%d
pt_PT: %s - Pontos de Resistência %d/%d

en: %s - Connected %u of %u - Hitpoints %d/%d
pt_PT: %s - Ligado a %u de %u - Dano %d/%d

en: %s - Electronically Damaged
pt_PT: %s - Danificado Electronicamente

en: Electronic Reward - Visibility Report
pt_PT: Recompensa Electrónica - Relatório de Visibilidade

en: Factory Reward - Propulsion
pt_PT: Recompensa de Fábrica - Propulsão

en: Factory Reward - Body
pt_PT: Recompensa de Fábrica - Corpo

en: Factory Reward - Weapon
pt_PT: Recompensa de Fábrica - Arma

en: Factory Reward - Nothing
pt_PT: Recompensa de Fábrica - Nada

en: Repair Facility Award - Repair
pt_PT: Recompensa de Posto de Reparação - Reparações

en: Repair Facility Award - Nothing
pt_PT: Recompensa de Posto de Reparação - Nada

en: GAMES
pt_PT: JOGOS

en: Refresh Games List
pt_PT: Actualizar Lista de Jogos

en: Filter Games List
pt_PT: Filtrar Lista de Jogos

en: Refreshing...
pt_PT: A actualizar...

en: Searching
pt_PT: A Procurar

en: Connecting to the lobby server...
pt_PT: A conectar-se ao servidor principal...

en: Map Name
pt_PT: Mapa

en: Status
pt_PT: Estado

en: Can't connect to lobby server!
pt_PT: Não é possivel conectar-se ao servidor principal!

en: Mods: None!
pt_PT: Mods: Nenhuma!

en: Version: %s
pt_PT: Versão %s

en: Join as spectator
pt_PT: Junte-se como espectador

en: Your version of Warzone is incompatible with this game.
pt_PT: A sua versão do Warzone é incompatível com esta partida.

en: [Password required]
pt_PT: [Palavra-passe necessária]

en: [No Tanks]
pt_PT: [Sem Tanques]

en: [No Cyborgs]
pt_PT: [Sem Cyborgs]

en: [No VTOLs]
pt_PT: [Sem VTOLs]

en: Hosted by %s
pt_PT: Criado por %s

en: Hosted by %s —%s
pt_PT: Criado por %s —%s

en: Can't find any games for your version.
pt_PT: Não foi possível encontrar jogos para a sua versão.

en: There appears to be a game update available!
pt_PT: Parecem existir actualizações do jogo disponíveis!

en: No games are available for your version
pt_PT: Não há jogos disponíveis para a tua versão

en: Game is full
pt_PT: Jogo cheio

en: You were kicked!
pt_PT: Foste expulso!

en: Wrong Game Version!
pt_PT: Versão Errada do Jogo!

en: You have an incompatible mod.
pt_PT: Tem uma mod incompatível.

en: Host couldn't send file?
pt_PT: O criador não conseguir enviar um ficheiro?

en: Incorrect Password!
pt_PT: Palavra-passe incorrecta!

en: Host has dropped connection!
pt_PT: A conexão do criador caiu!

en: Connection Error
pt_PT: Erro de conexão

en: Continue
pt_PT: Continuar

en: Enter Password:
pt_PT: Insira a Palavra-passe:

en: Cancel
pt_PT: Cancelar

en: CONNECTION
pt_PT: Conexão

en: IP Address or Machine Name
pt_PT: Endereço IP ou nome do Computador

en: Launch Transport
pt_PT: Descolar Transporte

en: There is not enough room in the Transport!
pt_PT: Não há espaço suficiente no Transporte!

en: Reinforcements landing
pt_PT: Reforços a aterrar

en: Update Available
pt_PT: Actualização Disponível

en: A new build of Warzone 2100 (%s) is available!
pt_PT: Uma nova versão do Warzone 2100 (%s) está disponível!

en: A new build of Warzone 2100 is available!
pt_PT: Uma nova versão do Warzone 2100 está disponível!

en: Get Update Now
pt_PT: Actualizar Agora

en: Compatibility Warning
pt_PT: Aviso de Compatibilidade

en: An issue has been detected that may affect Warzone 2100's operation / performance.
pt_PT: Foi detectado um problema que pode afetar a operação / desempenho da Warzone 2100.

en: (Notice ID: %s)
pt_PT: (ID de Aviso: %s)

note: TRANSLATORS: Printed when compiling with uncommitted changes
en:  (modified locally)
pt_PT:  (modificado localmente)

note: TRANSLATORS: This string looks as follows when expanded. "Version: <version name/number>, <working copy state>, Built: <BUILD DATE><BUILD TYPE>"
en: Version: %s,%s Built: %s%s
pt_PT: Versão: %s,%s Compilada: %s%s

en: GAME OVER
pt_PT: FIM DO JOGO

en: The battle is over - you can leave the room.
pt_PT: A batalha terminou, você pode sair da sala.

en: YOU ARE VICTORIOUS!
pt_PT: FOSTE VITORIOSO!

en: YOU WERE DEFEATED!
pt_PT: FOSTE DERROTADO!

en: Script Debugger
pt_PT: Depurador de script
