warzone2100 - en to pt_BR translation catalogue (3429 entries)

en: OBJECTIVE: Locate and recover neural synapse technology
pt_BR: OBJETIVO: Localizar e recuperar tecnologia de sinapse neural

en: Establish a base, then search for a Pre-Collapse structure.
pt_BR: Estabeleça uma base, e então procure por uma estrutura Pré-Colapso.

en: This structure contains technology vital for the success of the Project.
pt_BR: Essa estrutura contém tecnologia vital para o sucesso do Projeto.

en: ALPHA BASE MISSION: Scavenger Raiders
pt_BR: MISSÃO DA BASE ALFA: Invasores Catadores

en: Scavenger raiders are approaching our base.
pt_BR: Invasores Catadores estão se aproximando de nossa base.

en: Defend the base then destroy the Scavenger camps.
pt_BR: Defenda a base e destrua as bases dos Catadores.

en: ALPHA BASE MISSION: Power Surge Detected
pt_BR: MISSÃO DA BASE ALFA: Foco de Energia Detectado

en: A power surge has been detected to the south of our position.
pt_BR: Um foco de energia foi detectado ao sul de nossa posição.

en: Investigate and secure the area.
pt_BR: Investigue e assegure a área.

en: ALPHA BASE MISSION: The New Paradigm
pt_BR: MISSÃO DA BASE ALFA: O Novo Paradigma

en: The New Paradigm control superior weapons technology.
pt_BR: O Novo Paradigma possui armamento superior.

en: They may have the synaptic link technology, it's vital we retrieve it.
pt_BR: Eles podem estar em posse da tecnologia da conexão neural, é vital que a recuperemos.

en: TRANSPORT MISSION: Locate and Recover Artifacts
pt_BR: MISSÃO DE TRANSPORTE: Localizar e Recuperar Artefatos

en: Load an attack force into the transport.
pt_BR: Designe uma força de ataque e a carregue no transporte.

en: On landing, explore the ruins and recover any artifacts.
pt_BR: Ao pousar, explore as ruínas e recupere qualquer artefato.

en: TRANSPORT MISSION: Investigate Research Center
pt_BR: MISSÃO DE TRANSPORTE: Investigar Centro de Pesquisas

en: Investigate the area and recover any artifacts present.
pt_BR: Investigue a área e recupere todos os artefatos.

en: Reinforcements are available.
pt_BR: Reforços estão disponíveis.

en: TRANSPORT MISSION: Encoded Signals Detected
pt_BR: MISSÃO DE TRANSPORTE: Sinais Codificados Detectados

en: Take a scout force to investigate these signals.
pt_BR: Designe uma força exploradora para investigar tais sinais.

en: Use your trucks to build defenses at your LZ.
pt_BR: Use caminhões para construir defesas na AP.

en: TRANSPORT MISSION: Enemy Transmissions Detected
pt_BR: MISSÃO DE TRANSPORTE: Transmissões Inimigas Detectadas

en: Scout the designated area for enemy research facilities.
pt_BR: Explore a área designada em busca de edifícios de pesquisa inimigos.

en: Proceed to LZ#2. Do not engage the enemy at this time.
pt_BR: Proceda para a AP#2. Não entre em conflito com o inimigo.

en: TRANSPORT MISSION: Synaptic Link Location
pt_BR: MISSÃO DE TRANSPORTE: Localização da Tecnologia de Conexão Sináptica

en: The New Paradigm are analyzing synaptic link technology at this location.
pt_BR: O Novo Paradigma está analizando a tecnologia de conexão sináptica nessa localidade.

en: Assemble an attack team and recover the synaptic link technology.
pt_BR: Designe uma força de ataque e recupere a tecnologia de conexão sináptica.

en: TRANSPORT MISSION: New Objectives
pt_BR: MISSÃO DE TRANSPORTE: Novos Objetivos

en: New Paradigm are searching for artifacts in this vicinity.
pt_BR: O Novo Paradigma está investigando essa área em busca de artefatos.

en: Intercept them. Do not let any enemies exit this area.
pt_BR: Intercepte-os. Não deixe nenhum inimigo escapar dessa área.

en: TRANSPORT MISSION: Enemy Base Under Construction
pt_BR: MISSÃO DE TRANSPORTE: Base Inimiga Em Construção

en: Enemy forces are establishing a forward base at this location.
pt_BR: Forças inimigas estão estabelecendo uma base avançada nessa localização.

en: Eradicate the base and secure the area.
pt_BR: Erradique a base e assegure a área.

en: ALPHA BASE MISSION: Establish a Forward Base
pt_BR: MISSÃO DA BASE ALFA: Estabeleça uma Base Avançada

en: Establish a forward base on the plateau and fend off the New Paradigm.
pt_BR: Estabeleça uma base avançada no platô e se defenda do Novo Paradigma.

en: Build defensive structures until the green objective blip disappears.
pt_BR: Construa estruturas defensivas até que o pontinho verde de objetivo mude.

en: ALPHA BASE MISSION: Counter Attack
pt_BR: MISSÃO DA BASE ALFA: Contra-Ataque

en: Enemy forces are approaching from the east and north.
pt_BR: Forças inimigas estão se aproximando pelo leste e pelo norte.

en: Hold the bases and repulse any attacks.
pt_BR: Defenda as bases de todos os ataques.

en: ALPHA BASE MISSION: Incoming Transmission
pt_BR: MISSÃO DA BASE ALFA: Transmissão Chegando

en: We are detecting enemy forces at these locations.
pt_BR: Estamos detectando forças inimigas nessas localidades.

en: This is our chance to defeat the New Paradigm and destroy their base.
pt_BR: Essa é nossa chance de derrotar o Novo Paradigma e destruir sua base.

en: Congratulations Commander.
pt_BR: Parabéns, Comandante.

en: We now have a further task for you.
pt_BR: Agora temos mais uma tarefa para você.

en: ALPHA BASE MISSION: Locate and Recover Artifacts
pt_BR: MISSÃO-BASE ALFA: Localize e Recupere Artefatos

en: The first two zones are now secure.
pt_BR: As duas primeiras zonas estão agora seguras.

en: PROJECT TEAM UPDATES
pt_BR: ATUALIZAÇÃO DO PROJETO

en: TEAM BETA UPDATE
pt_BR: ATUALIZAÇÃO DO TIME BETA

en: We have recovered some artifacts.
pt_BR: Recuperamos alguns artefatos.

en: There is a better equipped force operating in this area.
pt_BR: Há uma força superior operando na área.

en: TEAM GAMMA UPDATE
pt_BR: ATUALIZAÇÃO DO TIME GAMA

en: Nothing to report.
pt_BR: Nada a relatar.

en: We've discovered no artifacts and encountered no hostiles.
pt_BR: Não achamos artefatos nem hostilidades.

en: ALPHA BASE INTELLIGENCE REPORT: Enemy Attack
pt_BR: RELATÓRIO DE INTELIGÊNCIA-BASE ALFA: Ataque Inimigo

en: We are detecting an enemy attack force at this location.
pt_BR: Estamos detectando uma força de ataque inimiga nessa localidade.

en: PRIMARY OBJECTIVE
pt_BR: OBJETIVO PRINCIPAL

en: This structure is your primary objective.
pt_BR: Essa estrutura é seu objetivo principal.

en: Search for and recover any artifacts here.
pt_BR: Explore em busca de artefatos e recupere-os.

en: ENEMY LZ
pt_BR: AP INIMIGA

en: Destroy this LZ to prevent enemy landings.
pt_BR: Destrua essa AP para impedir pousos inimigos.

en: ALPHA BASE INTELLIGENCE REPORT: NEXUS
pt_BR: RELATÓRIO DE INTELIGÊNCIA-BASE ALFA: NEXUS

en: New objective.
pt_BR: Novo objetivo.

en: We have detected and isolated an intruder program.
pt_BR: Detectamos e isolamos um programa intruso.

en: Supplemental
pt_BR: Suplemento

en: The synaptic link technology was at this location but was removed.
pt_BR: A tecnologia da conexão sináptica estava no local, porém foi extraída.

en: Establish a forward base then continue the search for the synaptic link.
pt_BR: Estabeleça uma base avançada e continue a busca pela tecnologia.

en: INCOMING TRANSMISSION
pt_BR: TRANSMISSÃO CHEGANDO

en: Decoding in progress.....
pt_BR: Decodificando.......

en: Commander.
pt_BR: Comandante.

en: We have decoded the incoming message to the New Paradigm...
pt_BR: Decodificamos a mensagem direcionada ao Novo Paradigma...

en: Destroy Enemy Base
pt_BR: Destruir Base Inimiga

en: Assemble an attack force and board the transport.
pt_BR: Designe uma força de ataque e carregue o transporte.

en: Destroy the base and recover any artifacts present.
pt_BR: Destrua a base e recupere quaisquer artefatos presentes.

en: The synaptic link technology has been recovered!
pt_BR: A tecnologia da conexão sináptica foi recuperada!

en: Initial research confirms it will be of great benefit to the Project.
pt_BR: Pesquisas iniciais indicam que esta será um grande benefício ao Projeto.

en: Base Beta is under heavy attack, they may need assistance.
pt_BR: Base Beta está sob intenso ataque, eles podem precisar de ajuda.

en: We will send further updates as they arrive.
pt_BR: Enviaremos mais atualizações conforme chegarem.

en: This transmission was intercepted a few minutes ago.
pt_BR: Essa transmissão foi interceptada há alguns minutos.

en: It originates from the east.
pt_BR: Origina-se no leste.

en: POWER MODULE ARTIFACT
pt_BR: ARTEFATO DE MÓDULO DE ENERGIA

en: Research the power module artifact.
pt_BR: Pesquise o artefato de módulo de energia.

en: Then use a truck to upgrade your power generator with the module.
pt_BR: Em seguida, use um caminhão para melhorar seu gerador de energia.

en: SCAVENGER BASE DETECTED
pt_BR: BASE DE VARREDORES DETECTADA

en: Defeat the scavengers and retrieve any artifacts.
pt_BR: Derrote os varredores e recupere quaisquer artefatos.

en: Congratulations on defeating the New Paradigm, this sector is now secure.
pt_BR: Parabéns pela derrota do Novo Paradigma, agora esse setor está seguro.

en: The Nexus Intruder Program was in the New Paradigm system.
pt_BR: O Programa Intrusivo Nexus estava nos sistemas do Novo Paradigma.

en: We recorded two conversations with it, extracts follow...
pt_BR: Obtivemos duas gravações, e a extraímos...

en: We'll keep you informed of further developments
pt_BR: Manteremos você informado de quaisquer atualizações

en: Commander you are to assist Team Beta
pt_BR: Comandante, você foi designado para ajudar o Time Beta

en: BETA BASE MISSION: Eastern Sector
pt_BR: MISSÃO DA BASE BETA: Setor Leste

en: Upon arrival you are to assume command of the base.
pt_BR: Ao chegar, você receberá o comando da base.

en: You must defend it and hold it.
pt_BR: Você deve defendê-la e repelir ataques.

en: BETA BASE MISSION: Defend and Fortify
pt_BR: MISSÃO DA BASE BETA: Defender e Fortificar

en: Be sure to fortify the perimeter and establish anti-aircraft defenses.
pt_BR: Fortifique o perímetro e estabeleça defensas antiaéreas.

en: New technologies are available.
pt_BR: Novas tecnologias estão disponíveis.

en: We are currently detecting coded bitstream signals.
pt_BR: Estamos detectando sinais contínuos codificados.

en: Decoding...
pt_BR: Decodificando...

en: TRANSPORT MISSION: Transport Down
pt_BR: MISSÃO DE TRANSPORTE: Transporte Atingido

en: Our transport carrying units from team Alpha Base has been shot down.
pt_BR: Nosso transporte contendo unidades da Base Alfa foi atingido.

en: It is under attack from The Collective at this location.
pt_BR: Atualmente está sob ataque da Coletividade nessa localidade.

en: Assemble a rescue team to recover the transport and its cargo.
pt_BR: Designe uma força de resgate e recupere o transporte e sua carga.

en: IN-FLIGHT BRIEFING
pt_BR: INFORMAÇÕES EM VÔO

en: Team Beta are searching for Vertical Takeoff and Landing (VTOL) technology.
pt_BR: Time Beta está procurando por tecnologia Pouso e Decolagem Vertical (VTOL).

en: It's believed to be at a pre-Collapse airbase in this area.
pt_BR: Acredita-se estar num aeroporto pré-Colapso nessa área.

en: Team Beta under heavy attack
pt_BR: Time Beta está sob ataque pesado

en: BETA BASE MISSION: Hold at all costs
pt_BR: MISSÃO DA BASE BETA: Defenda a todo o custo

en: We are detecting coded bitstream signals from the Collective.
pt_BR: Estamos detectando uma transmissão codificada da Coletividade.

en: BETA BASE MISSION: Hold At All Costs
pt_BR: MISSÃO DA BASE BETA: Defenda a Todo Custo

en: We are detecting ground and aerial forces from the north.
pt_BR: Estamos detectando forças terrestres e aéreas vindas do Norte.

en: Hold your position and repulse these attacks, then eradicate the enemy's northern base.
pt_BR: Mantenha sua posição e defenda-se dos ataques, em seguida, erradique a base do inimigo ao Norte.

en: TRANSPORT MISSION: Intercept convoy.
pt_BR: MISSÃO DA TRANSPORTE: Interceptar comboio.

en: Data from the Collective's base indicates the presence of the NEXUS intruder program.
pt_BR: Dados provenientes da base da Coletividade indica a presença do programa intrusivo NEXUS.

en: Before NEXUS switched itself off-line we accessed the following.
pt_BR: Antes que NEXUS se desativasse, acessamos o seguinte.

en: An enemy commander is collecting a shipment from NEXUS at this location.
pt_BR: Um comandante inimigo estará recebendo recursos de NEXUS nessa localidade.

en: Once at the LZ, eradicate the enemy commander and recover the shipment.
pt_BR: Chegando na AP, destrua o comandante inimigo e obtenha posse dos recursos.

en: Then return to the LZ.
pt_BR: Então, retorne à AP.

en: Disturbing news regarding NASDA.
pt_BR: Notícias preocupantes em relação à NASDA.

en: TRANSPORT MISSION: Search for and Destroy Convoy
pt_BR: MISSÃO DE TRANSPORTE: Procure e Destrua o Comboio

en: The shipment you recovered was a decoy.
pt_BR: Os recursos que você recuperou eram uma isca.

en: We have detected another convoy proceeding along the river.
pt_BR: Detectamos outro comboio seguindo junto ao rio.

en: You are to intercept the convoy and recover its cargo.
pt_BR: Você deve interceptá-lo e recuperar sua carga.

en: Enemy VTOLs are likely to be flying close escort.
pt_BR: Há a alta probabilidade de VTOL's inimigos estarem escoltando.

en: TRANSPORT MISSION: Rescue civilians from Containment Camp
pt_BR: MISSÃO DE TRANSPORTE: Resgate os civis do Campo de Contenção

en: The Collective are processing and exterminating civilians at this base.
pt_BR: A Coletividade está processando e exterminando civis nessa base.

en: You are to rescue the civilians.
pt_BR: Você deve resgatar os civis.

en: Then destroy the camp.
pt_BR: Então, destrua o campo.

en: BETA BASE MISSION: Destroy Enemy Air Base and Recover VTOLs.
pt_BR: MISSÃO DA BASE BETA: Destruir a Base Aérea Inimiga e Recuperar VTOL's.

en: Analysis of flight paths indicate that The Collective's VTOLs originate from here.
pt_BR: A análise das rotas de vôo indicam que os VTOL's da Coletividade vêm dessa área.

en: BETA BASE MISSION: Destroy Enemy Air Base and Recover VTOLs
pt_BR: MISSÃO DA BASE BETA: Destruir a Base Aérea Inimiga e Recuperar VTOL's

en: The location of the enemy airbase is here; this is your primary objective.
pt_BR: A localização da base aérea inimiga é aqui; esse é seu objetivo principal.

en: Eradicate all Collective forces and recover all artifacts.
pt_BR: Erradique todas as forças da Coletividade e recupere todos os artefatos.

en: SECONDARY MISSION: Destroy or Drive Off Enemy Transport
pt_BR: MISSÃO SECUNDÁRIA: Destrua ou Afaste o Transporte Inimigo

en: The Collective are rounding up all civilians in this area.
pt_BR: A Coletividade está reunindo todos os civis nessa área.

en: They are then flying them to an unknown location.
pt_BR: E levando-os para um local desconhecido.

en: Destroy or drive off The Collective's transport.
pt_BR: Destrua ou afaste o transporte da Coletividade.

en: Rescue as many civilians as possible.
pt_BR: Resgate o máximo de civis possível.

en: TRANSPORT MISSION: Destroy Reactor
pt_BR: MISSÃO DE TRANSPORTE: Destruir Reator

en: The Collective are searching for knowledge of nuclear reactors.
pt_BR: A Coletividade está procurando por informações sobre reatores nucelares.

en: They must be stopped.
pt_BR: Eles devem ser impedidos.

en: Proceed from the LZ to the reactor and destroy it.
pt_BR: Proceda a partir da AP até o reator e destrua-o.

en: Do not allow the Collective to bring the reactor on-line.
pt_BR: Não permita que a Coletividade reative o reator.

en: BETA BASE MISSION: Capture NASDA Central
pt_BR: MISSÃO DA BASE BETA: Capturar Central da NASDA

en: Capture NASDA central before NEXUS and the Collective can use it.
pt_BR: Capture a central da NASDA antes que NEXUS e a Coletividade possam usá-la.

en: TRANSPORT MISSION: Satellite Uplink Site
pt_BR: MISSÃO DE TRANSPORTE: Localização da Antena de Satélite

en: NEXUS is searching for still functioning memory banks.
pt_BR: NEXUS está procurando por bancos de memória ainda funcionais.

en: Part of its consciousness has moved to a remote NASDA control-site.
pt_BR: Parte de sua consciência foi movida para uma base de controle da NASDA.

en: We are detecting transmissions from this site that are reaching high orbit.
pt_BR: Estamos detectando transmissões vindas desse local que estão alcançando a órbita superior.

en: NEXUS has now reconnected itself with the NASDA satellites.
pt_BR: NEXUS se reconectou aos satélites da NASDA.

en: Use the transport to carry a strike force to this site.
pt_BR: Use o transporte para levar uma força de ataque para esse local.

en: Destroy the site and return to your base.
pt_BR: Destrua a base e retorne à sua base.

en: TRANSPORT MISSION: Destroy Enemy SAM Sites
pt_BR: MISSÃO DE TRANSPORTE: Destruir Defesas MTA

en: If you are to escape, eradicate the surface-to-air missile sites around your base.
pt_BR: Se formos escapar, devemos erradicar as defesas de mísseis anti-aéreos ao redor de sua base.

en: Fly to the LZ, then head overland to destroy the SAM sites.
pt_BR: Voe para a AP, e siga para o terreno mais alto para destruir as defesas MTA.

en: TRANSPORT MISSION: Establish Safe Haven
pt_BR: MISSÃO DE TRANSPORTE: Estabelecer um Refúgio Seguro

en: We can confirm a missile is heading for Alpha Base.
pt_BR: Confirmamos que um míssil está em direção à Base Alfa.

en: You are to establish a safe haven for evacuation of Beta Base.
pt_BR: Você deve estabelecer um refúgio seguro para a evacuação da Base Beta.

en: Eradicate any enemy and secure the area.
pt_BR: Erradique todos os inimigos e assegure a área.

en: Once a safe haven is established, return to the LZ for further orders.
pt_BR: Assim que o refúgio for estabelecido, retorne à AP, e aguarde novas ordens.

en: BETA BASE MISSION: Survive and evacuate! Bring a truck
pt_BR: MISSÃO DA BASE BETA: Sobreviva e evacue o perímetro! Traga um caminhão

en: Commander, we have grave news.
pt_BR: Comandante, temos graves notícias.

en: Alpha base has been destroyed by nuclear missile attack.
pt_BR: A Base Alfa foi destruída por um míssil nuclear.

en: The Collective are unaware of the nuclear attack and have air units heading for your base.
pt_BR: A Coletividade não sabe do ataque nuclear e está enviando unidades aéreas para sua base.

en: This message was intercepted a few moments ago...
pt_BR: Essa mensagem foi interceptada alguns instantes atrás...

en: You must transport as many of your forces as possible.
pt_BR: Você deve transportar o máximo de unidades possível.

en: Good luck, Commander.
pt_BR: Boa sorte, Comandante.

en: TRANSPORT MISSION: Northern Sector
pt_BR: MISSÃO DE TRANSPORTE: Setor Norte

en: Congratulations on your successful evacuation of Beta Base.
pt_BR: Parabéns pela evacuação bem sucedida da Base Beta.

en: NEXUS has gained access to nuclear weapons and is determined to destroy the Project.
pt_BR: NEXUS ganhou acesso a armamento nuclear e está determinado a destruir o Projeto.

en: Take your forces to the Northern Sector
pt_BR: Leve suas forças para o Setor Norte

en: Once at the mountains secure an LZ. Then establish a forward base.
pt_BR: Ao chegar nas montanhas, assegure uma AP. Em seguida, estabeleça uma base avançada.

en: Team Gamma will contact you there.
pt_BR: Time Gama irá contatá-lo lá.

en: TRANSPORT MISSION: Establish A Forward Base
pt_BR: MISSÃO DE TRANSPORTE: Estabeleça Uma Base Avançada

en: Commander, the success of the Project lies with you.
pt_BR: Comandante, o sucesso do Projeto depende de você.

en: Secure an LZ, then establish a forward base.
pt_BR: Assegure uma AP, e estabeleça uma base avançada.

en: TRANSPORT MISSION: Missile Launch Site Coordinates
pt_BR: MISSÃO DE TRANSPORTE: Coordenadas do Local de Lançamento dos Mísseis

en: We have located the site of the missile launches.
pt_BR: Localizamos o local do lançamento dos mísseis.

en: There were one or more missiles at this NASDA site.
pt_BR: Havia um ou mais mísseis nessa base da NASDA.

en: We are transmitting coordinates of an LZ near the silos.
pt_BR: Estamos transmitindo coordenadas de uma AP próxima aos silos de lançamento.

en: Coordinate Download Completed.
pt_BR: Download Das Coordenadas Concluído.

en: Secure your LZ, then head overland to destroy the missile silo.
pt_BR: Assegure sua AP, e então siga para a destruição dos silos dos mísseis.

en: NORTHERN SECTOR MISSION: Nuclear Blast
pt_BR: MISSÃO DO SETOR NORTE: Explosão Nuclear

en: All units must escape the area before the warhead detonates.
pt_BR: Todas as unidades devem escapar da área antes da detonação da ogiva.

en: Air-lift by transport is not possible. You'll have to head overland.
pt_BR: Evacuação aérea não está disponível. Você terá de ir por terra.

en: The mountain range to the east should shield you from the blast.
pt_BR: As cadeias montanhosas ao leste devem protegê-lo da explosão.

en: The valley is your only chance of escape.
pt_BR: O vale é nossa única chance de escapar.

en: AWAY TEAM UPDATE
pt_BR: ATUALIZAÇÂO DO GRUPO AVANÇADO

en: All communication with the away team was lost after the nuclear explosions.
pt_BR: Todas as comunicações com o grupo avançado foram interrompidas após as explosões nucleares.

en: Their last transmission indicated they were heading back to base.
pt_BR: A última transmissão indicava que estavam retornando à base.

en: NORTHERN SECTOR MISSION: Assist Team Gamma
pt_BR: MISSÃO DO SETOR NORTE: Assistência ao Time Gama

en: You are to assist Team Gamma.
pt_BR: Você deve ajudar o Time Gama.

en: On reaching Gamma Base, help secure the area from further NEXUS attacks.
pt_BR: Ao chegar na Base Gama, ajude a assegurar a área contra novos ataques de NEXUS.

en: NEXUS DEFEATED
pt_BR: NEXUS DERROTADO

en: Commander, we have defeated NEXUS.
pt_BR: Comandante, derrotamos NEXUS.

en: Unfortunately, our systems' performance has been affected by NEXUS. We are trying to rectify this.
pt_BR: Infelizmente, a performance de nossos sistemas foi afetada por NEXUS. Estamos tentando retificar.

en: We are currently receiving this transmission.
pt_BR: Estamos recebendo essa transmissão.

en: TRANSPORT MISSION: Team Alpha Detected
pt_BR: MISSÃO DE TRANSPORTE: Time Alfa Detectado

en: Take a scout force to these coordinates and evaluate the situation.
pt_BR: Leve uma força de exploração para essas coordenadas e avalie a situação.

en: Determine whether they are Team Alpha. If so, rescue and escort them back to the LZ.
pt_BR: Determine se são o Time Alfa. Se sim, resgate-os e escolte-os de volta à AP.

en: This group are part of Team Alpha, Rescue them and escort them to the LZ.
pt_BR: Esse grupo é parte do Time Alfa. Resgate-os e escolte-os de volta à AP.

en: NORTHERN SECTOR MISSION: Team Alpha Debrief
pt_BR: MISSÃO DO SETOR NORTE: Avaliação do Time Alfa

en: Team Alpha power transfer in progress.
pt_BR: Transferência de energia do Time Alfa em progresso.

en: Commander, after you left the Western Sector we recovered this artifact.
pt_BR: Comandante, após sua saída do Setor Oeste, recuperamos o seguinte artefato.

en: The benefits from researching it could be vast.
pt_BR: Os benefícios de sua pesquisa seriam vastos.

en: Enemy forces are ....... from these coordinates.
pt_BR: Forças inimigas ....... dessas coordenadas.

en: Defend the base and ........ the .......
pt_BR: Defenda a base e ........ e o ..........

en: Search and destroy ....
pt_BR: Procure e destrua ...........

en: TRANSPORT MISSION: Ambush NEXUS Forces
pt_BR: MISSÃO DE TRANSPORTE: Embosque as forças do NEXUS

en: Commander, your decisive actions halted the spread of NEXUS.
pt_BR: Comandante, suas ações decisivas impediram a propagação de NEXUS.

en: Before NEXUS was expelled, we intercepted this message - Decoding completed.
pt_BR: Antes de NEXUS ser removido, interceptamos a seguinte mensagem - Decodificação concluída.

en: A NEXUS task force is heading for these coordinates.
pt_BR: Uma força de ataque de NEXUS está se locomovendo para essas coordenadas.

en: You have an opportunity to destroy NEXUS before they get there.
pt_BR: Você tem uma oportunidade para destruir NEXUS antes que cheguem lá.

en: Take an attack force and ambush NEXUS task force at ....... the  .......
pt_BR: Designe uma força de ataque e faça uma armadilha para as forças de NEXUS em ......... o ........

en: TRANSPORT MISSION: Away Team
pt_BR: MISSÃO DE TRANSPORTE: Grupo Avançado

en: Commander, your attack on ....
pt_BR: Comandante, seu ataque em ........

en: NEXUS exiting system.
pt_BR: NEXUS saindo do sistema.

en: Incoming transmission from away team.
pt_BR: Recebendo transmissão do grupo avançado.

en: Commander, we are attempting to return to base.
pt_BR: Comandante, estamos tentando retornar à base.

en: This is our current position.
pt_BR: Essa é nossa posição atual.

en: Take control of our forces and lead us.
pt_BR: Tome o controle de nossas forças e nos direcione.

en: Control transfer successful.
pt_BR: Transferência do controle bem sucedida.

en: Entering new zone.
pt_BR: Entrando na nova zona.

en: Incoming Transmission...
pt_BR: Recebendo Transmissão...

en: Elements of Team Gamma have contacted us.
pt_BR: Elementos do Time Gama nos contataram.

en: They claim to be free of NEXUS, and offer their base as a site of operations.
pt_BR: Eles dizem estar livres de NEXUS e oferecem sua base como base de operações.

en: Base coordinates download in progress.
pt_BR: Download das coordenadas da base em progresso.

en: NORTHERN SECTOR MISSION: Laser Satellites
pt_BR: MISSÃO-SETOR NORTE: Satélites Laser

en: We are detecting strong energy surges from orbit.
pt_BR: Estamos detectando fortes focos de energia em órbita.

en: The laser satellites are charged and moving towards our position.
pt_BR: Os satélites laser estão carregados e movendo-se em nossa direção.

en: The 2nd Team Gamma base is at this location.
pt_BR: A 2a base do Time Gama está nesse local.

en: We have limited time to evacuate this base and move to Gamma Base.
pt_BR: Temos um tempo limitado para evacuar essa base e mover-nos para a Base Gama.

en: The laser satellites are not functioning properly, they are misfiring.
pt_BR: Os satélites laser não estão funcionando corretamente, estão atirando a esmo.

en: They are directing their fire towards this position.
pt_BR: Eles estão direcionando o fogo nessa direção.

en: We will need to evacuate this base shortly.
pt_BR: Temos de evacuar essa base logo.

en: Team Gamma reports a missile silo at this location.
pt_BR: Time Gama relata a existência de um silo nessa localização.

en: They believe that the silo contains missiles capable of reaching high orbit.
pt_BR: Acreditam ter mísseis capazes de alcançar a órbita superior.

en: Capture this silo at all costs.
pt_BR: Capture esse silo a todo custo.

en: Missile silos captured.
pt_BR: Silos capturados.

en: NORTHERN SECTOR MISSION: Missile Codes
pt_BR: MISSÃO-SETOR NORTE: Códigos dos Mísseis

en: Commander, there are missiles present at the silos.
pt_BR: Comandante, há mísseis nos silos.

en: Nexus is preventing us from accessing the missile control code.
pt_BR: NEXUS está impedindo nosso acesso ao código de controle dos mísseis.

en: NEXUS is present in our systems.
pt_BR: NEXUS está em nossos sistemas.

en: To defeat NEXUS we must research the Nexus Intruder Program.
pt_BR: Para derrotar NEXUS, devemos pesquisar o Programa Intrusivo NEXUS.

en: Assign this task to a research facility.
pt_BR: Designe essa tarefa a um centro de pesquisas.

en: NEXUS forces detected at these locations.
pt_BR: Forças de NEXUS detectadas nessas localidades.

en: NEXUS has been eradicated from all Project systems.
pt_BR: NEXUS foi erradicado de todos os sistemas do Projeto.

en: We are attempting to access the missile control codes.
pt_BR: Estamos tentando acessar os códigos de controle dos mísseis.

en: A research facility is required to crack the code. Allocate one immediately.
pt_BR: Um centro de pesquisas é necessário para desvendar o código. Designe um imediatamente.

en: Protect the missile silos from NEXUS attacks.
pt_BR: Proteja os silos dos ataques de NEXUS.

en: PROJECT UPDATE: 1st Level Missile Code Cracked.
pt_BR: ATUALIZAÇÃO DO PROJETO: 1o Nível de Códigos Desvendado.

en: Missile arming in progress.
pt_BR: Armamento dos mísseis em progresso.

en: More research is required to proceed further.
pt_BR: Mais pesquisa é necessária.

en: PROJECT UPDATE: 2nd Level Missile Code Cracked.
pt_BR: ATUALIZAÇÃO DO PROJETO: 2o Nível de Códigos Desvendado.

en: Missile target programming in progress.
pt_BR: Programação dos alvos em progresso.

en: Once level 3 codes are cracked we initiate launch procedures.
pt_BR: Assim que o nível 3 for desvendado, poderemos iniciar o procedimento de lançamento.

en: PROJECT UPDATE: 3rd Level Missile Code Cracked.
pt_BR: ATUALIZAÇÃO DO PROJETO: 3o Nível de Códigos Desvendado.

en: Missile launch sequence initiated.
pt_BR: Sequência de lançamento iniciada.

en: TRANSPORT MISSION: Attack NEXUS Final Base
pt_BR: MISSÃO-TRANSPORTE: Atacar a Base Final de NEXUS

en: We have located NEXUS' base at this location.
pt_BR: Localizamos a base de NEXUS na seguinte localização.

en: This area contains numerous NEXUS structures.
pt_BR: Essa área contem inúmeras estruturas de NEXUS.

en: We are certain that NEXUS's core systems are located here.
pt_BR: Estamos certos de que os sistemas centrais de NEXUS estão localizados aqui.

en: Establish an LZ.
pt_BR: Estabeleça uma AP.

en: Begin your attacks on NEXUS. You must destroy his core systems.
pt_BR: Começe os ataques a NEXUS. Você deve destruir seus sistemas centrais.

en: Incoming intelligence report... Team Gamma
pt_BR: Recebendo Relatório de Inteligência... Time Gama

en: Briefing Commences:
pt_BR: Avaliação Começando:

en: Scavenger Outpost
pt_BR: Base de Varredores

en: Power Resource
pt_BR: Fonte de Energia

en: Unknown Artifact
pt_BR: Artefato Desconhecido

en: Source of Power Surge
pt_BR: Origem do Foco de Energia

en: Landing Zone
pt_BR: Área de Pouso

en: Mission Target
pt_BR: Alvo da Missão

en: Pre-Collapse Research Center
pt_BR: Centro de Pesquisas Pré-Colapso

en: En-route To Mission Site
pt_BR: Encaminhado-se Para o Local da Missão

en: Mission Failed
pt_BR: Missão Não Cumprida

en: Mission Successful
pt_BR: Missão Cumprida

en: Enemy Landing Zone
pt_BR: Área de Pouso Inimiga

en: Enemy Base
pt_BR: Base Inimiga

en: Incoming transmission
pt_BR: Transimssão chegando

en: Incoming intelligence report.
pt_BR: Chegando relatório de inteligência.

en: Nuclear Reactor
pt_BR: Reator Nuclear

en: New Design
pt_BR: Novo Projeto

en: Cyborg Cannon
pt_BR: Canhão Ciborgue

en: Demolish
pt_BR: Demolir

en: Repair Center
pt_BR: Centro de Reparos

en: Tornado AA Flak Site
pt_BR: Defesa AA Flak Tornado

en: Dragon's Teeth
pt_BR: Dentes de Dragão

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Howitzer.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-Howitzer105.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Howitzer.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-Howitzer105.name
en: Howitzer Emplacement
pt_BR: Defesa Obus

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-HvyHowitzer.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-Howitzer150.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HvyHowitzer.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-Howitzer150.name
en: Ground Shaker Emplacement
pt_BR: Defesa de Treme-Terra

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-RotHow.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-RotHow.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-RotHow.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-RotHow.name
en: Hellstorm Emplacement
pt_BR: Defesa Hellstorm

en: Mortar Emplacement
pt_BR: Defesa de Morteiro

en: Bombard Emplacement
pt_BR: Defesa de Morteiro Pesado

en: Pepperpot Emplacement
pt_BR: Defesa de Morteiro de Velocidade

en: Tornado Flak Turret
pt_BR: Torrete AA Flak Tornado

en: Proximity Bomb Turret
pt_BR: Torrete de Bomba de Proximidade

en: Proximity Superbomb Turret
pt_BR: Torrete de Super Bomba de Proximidade

en: Bunker Blaster Cyborg
pt_BR: Ciborgue Arrasa-Defesas

en: Jump Bunker Blaster
pt_BR: Ciborgue de Pulo Arrasa-Defesas

en: Jump Heavy Gunner
pt_BR: Ciborgue de Pulo Atirador Pesado

en: Jump Lancer
pt_BR: Ciborgue de Pulo Lanceiro

en: Jump Assault Gunner
pt_BR: Ciborgue de Pulo Atirador de Assalto

en: Jump Needle Gunner
pt_BR: Ciborgue de Pulo Perfurador

en: Jump Scourge
pt_BR: Ciborgue de Pulo Atirador Scourge

en: Jump Flashlight Gunner
pt_BR: Ciborgue de Pulo Laser

en: Cyborg Jump Pack
pt_BR: Equipamento de Pulo Ciborgue

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.CyborgLegs02.name data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Legs02.name
en: Cyborg Propulsion II
pt_BR: Propulsão Ciborgue II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.CyborgLegs03.name
en: Cyborg Propulsion III
pt_BR: Propulsão Ciborgue III

en: NP-Hardcrete
pt_BR: Durocreto-NP

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox01.name data/base/stats/structure.json: $.PillBox1.name data/base/stats/weapons.json: $.MG3-Pillbox.name ... + 3 refs
en: Heavy Machinegun Bunker
pt_BR: Defesa de Metralhadora Pesada

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-PrisLas.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-PrisLas.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-PrisLas.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-PrisLas.name
en: Flashlight Emplacement
pt_BR: Defesa Laser Médio

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Tower03.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Tower01.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower1.name
en: Heavy Machinegun Guard Tower
pt_BR: Torre de Metralhadora Pesada

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Tower04.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower4.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower4.name
en: Flamer Guard Tower
pt_BR: Torre de Incendiário

en: Lancer Guard Tower
pt_BR: Torre de Lanceiro

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.WallTower05.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower05.name
en: Flamer Hardpoint
pt_BR: Muro Incendiário

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_FCY7.text[1]
en: Advanced Cyborg Production
pt_BR: Produção Avançada de Ciborgues

en: Advanced Cyborg Production Mk2
pt_BR: Produção Avançada de Ciborgues Mk2

en: Advanced Cyborg Production Mk3
pt_BR: Produção Avançada de Ciborgues Mk3

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_FU7.text[1]
en: Advanced Factory Production
pt_BR: Produção Avançada da Fábrica

en: Advanced Factory Production Mk2
pt_BR: Produção Avançada da Fábrica Mk2

en: Advanced Factory Production Mk3
pt_BR: Produção Avançada da Fábrica Mk3

en: Advanced Repair Facility Upgrade
pt_BR: Centro de Reparos Automatizado

en: Advanced Repair Facility Upgrade Mk2
pt_BR: Centro de Reparos Automatizado Mk2

en: Advanced Repair Facility Upgrade Mk3
pt_BR: Centro de Reparos Automatizado Mk3

en: Robotic VTOL Rearming Mk4
pt_BR: Rearmamento Robótico de VTOL Mk4

en: Cyborg Self-Repair
pt_BR: Auto-Reparo Ciborgue

en: Automated Cyborg Repair Mk2
pt_BR: Auto-Reparo Ciborgue Mk2

en: Automated Cyborg Repair Mk3
pt_BR: Auto-Reparo Ciborgue Mk3

en: Defenses Self-Repair
pt_BR: Auto-Reparo de Defesas

en: Automated Defenses Repair Mk2
pt_BR: Auto-Reparo de Defesas Mk2

en: Automated Defenses Repair Mk3
pt_BR: Auto-Reparo de Defesas Mk3

en: Base Structure Self-Repair
pt_BR: Auto-Reparo de Estruturas

en: Automated Base Structure Repair Mk2
pt_BR: Auto-Reparo de Estruturas Mk2

en: Automated Base Structure Repair Mk3
pt_BR: Auto-Reparo de Estruturas Mk3

en: Vehicle Self-Repair
pt_BR: Auto-Reparo de Veículos

en: Automated Vehicle Repair Mk2
pt_BR: Auto-Reparo de Veículos Mk2

en: Automated Vehicle Repair Mk3
pt_BR: Auto-Reparo de Veículos Mk3

en: Heavy Mobile Repair Turret
pt_BR: Torrete Móvel de Reparos Pesado

en: Mobile Repair Upgrade
pt_BR: Melhoria no Torrete Móvel de Reparos

en: Mobile Repair Upgrade Mk2
pt_BR: Melhoria do Torrete Móvel de Reparos Mk2

en: CB Sensor Upgrade
pt_BR: Melhoria no Sensor AB

en: CB Sensor Upgrade Mk2
pt_BR: Melhoria no Sensor AB Mk2

en: CB Sensor Upgrade Mk3
pt_BR: Melhoria no Sensor AB Mk3

en: VTOL CB Upgrade
pt_BR: Melhoria do Torrete AB VTOL

en: VTOL CB Upgrade Mk2
pt_BR: Melhoria do Torrete AB VTOL Mk2

en: VTOL CB Upgrade Mk3
pt_BR: Melhoria do Torrete AB VTOL Mk3

en: VTOL Strike Upgrade
pt_BR: Melhoria de Torre VTOL

en: VTOL Strike Upgrade Mk2
pt_BR: Melhoria de Torre VTOL Mk2

en: VTOL Strike Upgrade Mk3
pt_BR: Melhoria de Torre VTOL Mk3

en: Improved Scrambler
pt_BR: Gerador de Interferência Melhorado

en: Scrambler Turret Mk2
pt_BR: Torrete Gerador de Interferência Mk2

en: Sensor Lock
pt_BR: Trava de Sensor

en: Improved Laser Focusing Mk2
pt_BR: Foco de Laser atualizado Mk2

en: Improved Laser Focusing Mk3
pt_BR: Foco de Laser atualizado Mk3

en: HEAP Missile Warhead
pt_BR: Ogiva de Míssil HEAP

en: HEAP Missile Warhead Mk2
pt_BR: Ogiva de Míssil HEAP Mk2

en: HEAP Missile Warhead Mk3
pt_BR: Ogiva de Míssil HEAP Mk3

en: Improved Missile Loading System
pt_BR: Sistema de Recarga de Mísseis atualizado

en: Rapid Fire Mini-Rockets
pt_BR: Mini-Foguetes de Lançamento Rápido

en: Rapid Fire Mini-Rockets Mk2
pt_BR: Mini-Foguetes de Lançamento Rápido Mk2

en: Rapid Fire Mini-Rockets Mk3
pt_BR: Mini-Foguetes de Lançamento Rápido Mk3

en: Scavenger Flame Tower End
pt_BR: Muro/Torre dos Varredores

en: Bridge
pt_BR: Ponte

en: Wrecked Tank
pt_BR: Tanque Quebrado

en: Cyborg Laboratory
pt_BR: Laboratório Ciborgue

en: Advanced Warfare Laboratory
pt_BR: Laboratório de Estratégia de Guerra Avançado

en: Engineering Laboratory
pt_BR: Laboratório de Engenharia

en: Robotics Laboratory
pt_BR: Laboratório de Robótica

en: Laser Optics Laboratory
pt_BR: Laboratório de Pesquisas com Laser

en: Electronics Laboratory
pt_BR: Laboratório de Eletrônicos

en: Chemical Laboratory
pt_BR: Laboratório de Química

en: Advanced Warfare
pt_BR: Estratégia de Guerra Avançada

en: Bunker Blaster
pt_BR: Arrasa-Defesas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYMET1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CYMET4.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET10.text[0] ... + 5 refs
en: Cyborg Materials Improved
pt_BR: Materiais do Ciborgue Melhorados

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CYMET4.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_MET4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_CYMET4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_MET4.text[1]
en: Layered dense composite alloys and energy-absorbing fibres
pt_BR: Compostos densos em ligas de camadas e fibras absorventes

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYMET1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CYMET4.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET10.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET7.text[2]
en: Increases Kinetic Armor and Body Points
pt_BR: Aumenta os pontos de vida e a armadura cinética

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYMET1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CY_AH1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CYMET4.text[3] ... + 13 refs
en: All Cyborgs upgraded automatically
pt_BR: Todos os Ciborgues atualizados automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CY_AH1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_AH4.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_CY_AH1.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_AH4.text[0]
en: Cyborg Thermal Armor Improved
pt_BR: Armadura Térmica Ciborgue Melhorada

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CY_AH1.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_AH4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_CY_AH1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_AH4.text[1]
en: Heat resistant armored layers
pt_BR: Camadas reforçadas resistentes ao calor

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CY_AH1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_AH4.text[2]
en: Thermal Armor increased
pt_BR: Armadura Térmica aumentada

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_CN1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_FL1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_MG1.text[0] ... + 28 refs
en: New Cyborg Available
pt_BR: Novo Ciborgue Disponível

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CYW_BB1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_CYW_BB1.text[1]
en: Armed with Bunker Buster rocket
pt_BR: Armado com foguetes Arrasa-Defesas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN1MK1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN2MK1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_CN1.text[2] ... + 76 refs
en: Body Points: Medium
pt_BR: Pontos de Vida: Médio

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_CN1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_FL1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_MG1.text[3] ... + 36 refs
en: Requires Cyborg factory to produce
pt_BR: Necessita da Fábrica de Ciborgues para ser produzido

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CYW_MG4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_CYW_MG4.text[1]
en: Armed with Cyborg Assault Gun
pt_BR: Armado com Metralhadora de Assalto Ciborgue

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_ATM.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_LS1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_MG4.text[0] ... + 7 refs
en: New Jump Cyborg Available
pt_BR: Novo Ciborgue de Pulo Disponível

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_MIS.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_MIS.text[1]
en: Armed with Revenger Surface-to-Air missile
pt_BR: Armado com Mísseis Anti-Aéreos Revenger

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_WU1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_DF_WU4.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_DF_WU10.text[0] ... + 5 refs
en: Defenses Improved
pt_BR: Defesas Melhoradas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_DF_WU4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_DF_WU4.text[1]
en: High-tensile concrete reinforced with boron
pt_BR: Concreto de alta tensão reforçado com boro

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_MAT1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_DF_WU4.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_MAT4.text[2] ... + 4 refs
en: Increases Armor and Body Points
pt_BR: Aumenta Integridade e Pontos de Vida

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_WU1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_DF_WU4.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_DF_WU10.text[3] ... + 5 refs
en: All defenses and walls upgraded automatically
pt_BR: Todas as defesas e muros atualizados automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_P1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_EMP_PODTOW.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_ATR.text[0] ... + 112 refs
en: New Defensive Structure Available
pt_BR: Nova Estrutura Defensiva Disponível

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA4.text[1]
en: AA Site with Tornado Flak Turret
pt_BR: Defesa AA com Flak Tornado

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA3.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA4.text[2] ... + 7 refs
en: Automatically targets VTOLs
pt_BR: Automaticamente mira em VTOL's

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_EMP_PODTOW.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TTRAP1.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_EMP_Mpit.text[3] ... + 59 refs
en: Defensive Strength: Medium
pt_BR: Força Defensiva: Médio

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA1.text[1]
en: AA Site with Cyclone Flak Turret
pt_BR: Defesa AA com Flak Cyclone

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA2.text[1]
en: AA Site with Hurricane Gun Turret
pt_BR: Defesa AA com Metralhadora Hurricane

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA2.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA2.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DEF_AALAS.text[2]
en: Automatically targets VTOL
pt_BR: Automaticamente mira em VTOL's

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA3.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA3.text[1]
en: AA Site with Whirlwind Gun Turret
pt_BR: Defesa AA com Metralhadora Whirlwind

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_IDFR.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_IDFR.text[1]
en: Indirect fire rocket battery
pt_BR: Bateria de foguetes de mira indireta

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_EMP_Mpit.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_EMP_MRL.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HOW.text[2] ... + 22 refs
en: Assigned automatically to nearest sensor or CB tower
pt_BR: Desginada automaticamente ao sensor ou torre CB mais próximo

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HvyMor.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HvyMor.text[1]
en: Armored Bombard battery pit
pt_BR: Vala reforçada de Morteiro Pesado

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_RotMor.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_RotMor.text[1]
en: Armored Pepperpot mortar battery pit
pt_BR: Vala Reforçada de Morteiro de Velocidade

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HOW.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HOW.text[1]
en: Armored howitzer emplacement
pt_BR: Defesa Reforçada de Obus

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HvHOW.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HvHOW.text[1]
en: Armored Ground Shaker howitzer emplacement
pt_BR: Defesa Reforçada de Treme-Terra

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_IncHOW.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_RotHOW.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_IncHOW.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_RotHOW.text[1]
en: Armored Hellstorm howitzer emplacement
pt_BR: Defesa Reforçada de Hellstorm

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HVATR.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HVATR.text[1]
en: Armored strongpoint with Tank Killer rocket
pt_BR: Defesa Reforçada de Foguetes Destruidores de Tanques

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_DEF_RotMG.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HPV.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HVATR.text[2] ... + 17 refs
en: Automatically targets enemies in range
pt_BR: Automaticamente mira em inimigos em alcance

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HPV.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HPV.text[1]
en: Armored strongpoint with Hyper-Velocity Cannon
pt_BR: Defesa Reforçada de Canhão de Alta Velocidade

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_P1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_ATR.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_FL.text[3] ... + 45 refs
en: Defensive Strength: High
pt_BR: Força Defensiva: Alta

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HVFL.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HVFL.text[1]
en: Armored strongpoint with Inferno Flamer
pt_BR: Defesa Reforçada de Incendiário Inferno

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_RotCan.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_RotCan.text[1]
en: Armored strongpoint with Assault Cannon
pt_BR: Defesa Reforçada de Canhão de Assalto

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_DEF_RotMG.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_DEF_RotMG.text[1]
en: Reinforced tower with Assault Gun
pt_BR: Defesa Reforçada de Metralhadora de Assalto

en: Armored guard tower with Heavy Machinegun
pt_BR: Torre Reforçada com Metralhadora Pesada

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_P1.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_EMP_PODTOW.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_ATR.text[2] ... + 46 refs
en: Automatically targets enemies within sensor range
pt_BR: Automaticamente mira em inimigos em alcance do sensor

en: Armored guard tower with Flamer
pt_BR: Torre Reforçada com Incendiário

en: Armored guard tower with Lancer AT Rocket
pt_BR: Torre Reforçada com Lançadeira de Foguetes AT

en: Armored bunker with Heavy Machinegun
pt_BR: Defesa de Metralhadora Pesada

en: Armored hardpoint with Flamer
pt_BR: Muro equipado com Incendiário

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_WT7_RMG.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_WT7_RMG.text[1]
en: Armored hardpoint with Assault Gun
pt_BR: Muro equipado com Metralhadora de Assalto

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_WT8_RC.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_WT8_RC.text[1]
en: Armored hardpoint with Assault Cannon
pt_BR: Muro equipado com Canhão de Assalto

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_WT11_HFL.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_WT11_HFL.text[1]
en: Armored hardpoint with Inferno flamer
pt_BR: Muro equipado com Incendiário Inferno

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_WT12_HAT.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_WT12_HAT.text[1]
en: Armored hardpoint with Tank Killer AT missile
pt_BR: Muro equipado com Mísseis AT Destruidor de Tanques

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TTRAP1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_TTRAP1.text[1]
en: Reinforced concrete tank traps
pt_BR: Armadilhas para tanque de concreto reforçado

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TTRAP1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_TTRAP1.text[2]
en: Prevents enemy movement
pt_BR: Impede o movimento de veículos

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RFU1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RFU4.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RFU7.text[0] ... + 3 refs
en: Repair Facility Improved
pt_BR: Melhoria no Centro de Reparos

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RFU4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RFU4.text[1]
en: New robotic repair techniques
pt_BR: Novas técnicas de reparos robóticas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RFU1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RFU4.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RFU7.text[2]
en: Increases Repair Speed
pt_BR: Aumenta a velocidade de reparo

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RFU1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RFU4.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RFU7.text[3] ... + 3 refs
en: All repair facilities upgraded automatically
pt_BR: Todos os centros atualizados automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FCY4.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[0] ... + 2 refs
en: Cyborg Production Improved
pt_BR: Produção Ciborgue Melhorada

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FCY4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FCY4.text[1]
en: Robotic Cyborg Production
pt_BR: Produção Robótica de Ciborgues

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FCY4.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[2] ... + 2 refs
en: Increases Cyborg factory output
pt_BR: Aumenta a produção das fábricas de Ciborgues

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FCY4.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[3] ... + 2 refs
en: All Cyborg factories upgraded automatically
pt_BR: Todas as fábricas de Ciborgues melhoradas automaticamente

en: Self-Replicating Cyborg Production
pt_BR: Produção de Ciborgue Auto-Replicante

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FU4.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[0]
en: Vehicle Production Improved
pt_BR: Produção de veículos melhorada

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FU4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FU4.text[1]
en: New Robotic Techniques improve factory production
pt_BR: Novas técnicas robóticas aumentam a produção das fábricas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FU4.text[2]
en: Increases factory production rate
pt_BR: Aumenta a produção das fábricas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FU4.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[3]
en: All vehicle factories upgraded automatically
pt_BR: Todas as fábricas melhoradas automaticamente

en: Self-Replicating Factory Production
pt_BR: Produção de Fábricas Auto-Replicante

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FM1.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[2]
en: Increases factory output
pt_BR: Aumenta a produção da fábrica

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RU1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RU4.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RU7.text[0] ... + 3 refs
en: Research Improved
pt_BR: Pesquisas melhoradas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RU4.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade04.name data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RU4.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade04.name
en: Dedicated Synaptic Link Data Analysis
pt_BR: Análise Dedicada de Dados da Conexão Sináptica

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RU1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RU4.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RU7.text[2]
en: Increases research speed
pt_BR: Aumenta a velocidade de pesquisas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RU1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RU4.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RU7.text[3] ... + 3 refs
en: All research facilities upgraded automatically
pt_BR: Todas os centros de pesquisas atualizados automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_MAT1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_MAT4.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_MAT10.text[0] ... + 5 refs
en: Increases Damage Resistance
pt_BR: Aumenta a resistência a danos

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_MAT4.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials04.name data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_MAT4.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Materials02.name
en: Hardened Base Structure Materials
pt_BR: Materiais Base de Estruturas atualizado

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_MAT1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_MAT4.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_MAT10.text[3] ... + 5 refs
en: All base structures upgraded automatically
pt_BR: Todas as estruturas melhoradas automaticamete

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FM1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VFU1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VFU4.text[0] ... + 5 refs
en: Production Improved
pt_BR: Produção Melhorada

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VFU1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VFU1.text[1]
en: Robotic VTOL Production
pt_BR: Produção de VTOL Robótica

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VFU1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VFU4.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VFU1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VFU4.text[2]
en: Increases VTOL factory output
pt_BR: Aumenta a produção de VTOL's

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VFU1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VFU4.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VFU1.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VFU4.text[3]
en: All VTOL factories upgraded automatically
pt_BR: Todas as fábricas VTOL melhoradas automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[0]
en: VTOL Rearming Times Reduced
pt_BR: Tempo de Recarga de VTOL's Diminuído

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade01.name data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade01.name
en: Automated VTOL Rearming
pt_BR: Rearmamento de VTOL Automatizado

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[2]
en: Reduces rearming time
pt_BR: Reduz tempo de recarga

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[3]
en: All rearming pads upgraded automatically
pt_BR: Todas as áreas são melhoradas automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSTU1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTU1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ST1.text[0] ... + 8 refs
en: New Systems Turret Available
pt_BR: Novo Torrete de Sistemas Disponível

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTUHVY.text[1]
en: Heavy repair unit
pt_BR: Unidade de reparos pesada

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTU1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTU1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTUHVY.text[2]
en: Automatically Repairs Damaged Units
pt_BR: Automaticamente Repara Unidades Danificadas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTU1.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTU1.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTUHVY.text[3]
en: Or damaged units may be selected as target
pt_BR: Ou unidades danificadas podem ser designadas como alvo

en: Research Breakthrough Improves Repair Speeds
pt_BR: Avanço nas Pesquisas Melhora a Velocidade de Reparo

en: Increases repair speed
pt_BR: Aumenta a velocidade de reparo

en: All mobile repair units upgraded automatically
pt_BR: Todas as unidades móveis de reparo melhoradas automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_STW2.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_STW2.text[0]
en: Improved Sensor Tower Available
pt_BR: Torre de Sensor Melhorada Disponível

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_STW2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_STW2.text[1]
en: New construction techniques improve tower
pt_BR: Novas técnicas de construção melhoram a torre

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_STW2.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_STW2.text[2]
en: Replaces existing sensor tower
pt_BR: Substitui o projeto da torre de sensor atual

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_STW2.text[3] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SENSO1.text[3] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_STW1.text[3] ... + 3 refs
en: May be assigned as spotter for indirect fire weapons
pt_BR: Pode ser designado como mirante para artilharias

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSTU1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSTU1.text[1]
en: VTOL CB turret detects enemy indirect fire batteries
pt_BR: Torrete de Anti-Baterias para VTOL calcula a localização das baterias de artilharia

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSTU1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSTW1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSTU1.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSTW1.text[2]
en: Orders assigned VTOLs to attack the enemy batteries
pt_BR: Comanda VTOL's designados a atirarem nas artilharias inimigas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSTU1.text[3] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSTW1.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSTU1.text[3] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSTW1.text[3]
en: VTOLs attack until enemy battery is suppressed
pt_BR: Os VTOL's atacam até a artilharia inimiga ser destruída

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSU1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSU2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VCBSU3.text[0] ... + 3 refs
en: VTOL CB Improved
pt_BR: Torre AB para VTOL Melhorada

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSU1.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSU1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSU1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSU1.text[1]
en: New fire detection systems
pt_BR: Novos sistemas de detecção de tiro

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSU1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSU2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VCBSU3.text[2] ... + 3 refs
en: Extends VTOL CB Range
pt_BR: Aumenta o alcance dos sensores AB para VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSU1.text[3] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSU2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VCBSU3.text[3] ... + 3 refs
en: All VTOL CB sensors upgraded automatically
pt_BR: Todos os sensores AB para VTOL atualizados automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VS1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VS2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VS3.text[0] ... + 3 refs
en: VTOL Strike Improved
pt_BR: Torre VTOL Melhorada

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VS1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VS1.text[1]
en: New target recognition systems
pt_BR: Novos sistemas de reconhecimento de alvos

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VS1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VS2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VS3.text[2] ... + 3 refs
en: Extends VTOL Strike Range
pt_BR: Aumenta o alcance dos sensores VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VS1.text[3] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VS2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VS3.text[3] ... + 3 refs
en: All VTOL Strike sensors upgraded automatically
pt_BR: Todos os sensores VTOL's atualizados automaticamente

en: Scrambler Improved
pt_BR: Gerador de Interferência atualizado

en: Improvement in synaptic link technology
pt_BR: Melhoria na tecnologia da conexão sináptica

en: Increases scrambler rate
pt_BR: Aumenta a velocidade da interferência

en: All scramblers upgraded automatically
pt_BR: Todos os geradores de interferência atualizados automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[0]
en: Collective Light Body
pt_BR: Chassis Leve da Coletividade

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[1]
en: Superior armor and body points to Viper
pt_BR: Armadura e pontos de vida superiores ao Víbora

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[2]
en: Slower than Viper
pt_BR: Mais lento que o Víbora

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[3]
en: High power costs and slower to produce than Viper
pt_BR: Mais energia necessária e produção mais lenta que o Víbora

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[0]
en: Collective Medium Body
pt_BR: Chassis Médio da Coletividade

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[1]
en: Superior armor and body points to Cobra
pt_BR: Mais armadura e pontos de vida que o Cobra

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[2]
en: Slower than Cobra
pt_BR: Mais lento que o Cobra

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[3]
en: High power costs and slower to produce than Cobra
pt_BR: Mais energia necessária e produção mais lenta que o Cobra

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_EN1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_EN4.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN10.text[0] ... + 5 refs
en: Vehicle Engine Upgrade
pt_BR: Melhoria no Motor de Veículos

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_EN4.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine04.name data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_EN4.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine04.name
en: Turbo-Charged Engine
pt_BR: Motor Turbo

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_EN1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_EN4.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN10.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN7.text[2]
en: Improves vehicle speed
pt_BR: Melhoria a velocidade do veículo

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_EN1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_MET1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_AH1.text[3] ... + 18 refs
en: All vehicles upgraded automatically
pt_BR: Todos os veículos atualizados automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_MET1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_MET4.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET10.text[0] ... + 5 refs
en: Vehicle Bodies Improved
pt_BR: Chassis atualizados

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_MET1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_MET4.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET10.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET7.text[2]
en: Increases kinetic armor and body points
pt_BR: Aumenta a armadura e os pontos de vida

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_AH1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_AH4.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_AH1.text[0] ... + 2 refs
en: Vehicle Thermal Armor Improved
pt_BR: Armadura Térmica dos Veículos Melhorada

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_AH1.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_AH4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_AH1.text[1] ... + 2 refs
en: Heat-resistant armored layers
pt_BR: Camadas resistentes ao calor

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_AH1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_AH4.text[2]
en: Increases Thermal Armor
pt_BR: Aumenta a armadura térmica

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_HALFT2.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_TRACK2.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_P_H2.text[0] ... + 17 refs
en: Vehicle Propulsion Improved
pt_BR: Propulsão Veicular Melhorada

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_HALFT2.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_TRACK2.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_P_H2.text[1] ... + 17 refs
en: New armored construction
pt_BR: Nova construção reforçada

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_HALFT2.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_TRACK2.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_P_H2.text[2] ... + 17 refs
en: Increases Body Points
pt_BR: Aumenta os Pontos de Vida

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_HALFT2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_HALFT3.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_HALFT2.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_HALFT3.text[3]
en: All half-tracks upgraded automatically
pt_BR: Todos os híbridos atualizados automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_P_H2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_H3.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_P_H2.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_H3.text[3]
en: All hovers upgraded automatically
pt_BR: Todos os hovercrafts atualizados automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_TRACK2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_TRACK3.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_TRACK2.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_TRACK3.text[3]
en: All tracks upgraded automatically
pt_BR: Todos os tanques atualizados automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_P_W2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_W3.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_P_W2.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_W3.text[3]
en: All wheels upgraded automatically
pt_BR: Todos os 4x4 atualizados automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA2.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA3.text[0] ... + 5 refs
en: New AA Turret Available
pt_BR: Novo Torrete AA disponível

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA1.text[1]
en: Twin 80mm flak weapon
pt_BR: Cano duplo, munição explosiva 80mm

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA2.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA3.text[2] ... + 9 refs
en: Aerial targets only
pt_BR: Anti-Aéreo apenas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA2.text[1]
en: Quad 80mm flak weapon
pt_BR: Cano quádruplo, munição explosiva 80mm

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA3.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA3.text[1]
en: 30mm Anti-Aircraft machinegun
pt_BR: Metralhadora Anti-Aérea 30mm

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA4.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_QUADAA.text[1]
en: Quad 30mm Anti-Aircraft machinegun
pt_BR: Metralhadora Anti-Aérea Quádrupla 30mm

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAAC1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAROF1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_AAAC2.text[0] ... + 7 refs
en: AA Upgrade
pt_BR: Melhoria de armas AA

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAAC1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAAC1.text[1]
en: Detects and locks-on to VTOL engine emissions
pt_BR: Detecta e trava nas emissões dos motores VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAAC1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_AAAC2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAAC3.text[2]
en: Increases AA accuracy
pt_BR: Aumenta a precisão das armas AA

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAAC1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAROF1.text[3] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_AAAC2.text[3] ... + 7 refs
en: All AA weapons upgraded automatically
pt_BR: Todas as armas AA melhoradas automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[0]
en: AA Flak Upgrade
pt_BR: Melhoria do Flak AA

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[1]
en: High Explosive Flak shards
pt_BR: Munição Flak Altamente Explosiva

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[2]
en: Increases AA Flak damage
pt_BR: Aumenta o dano das armas Flak AA

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[3]
en: All AA flak weapons upgraded automatically
pt_BR: Todas as armas Flak AA melhoradas automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAROF1.text[1]
en: Recoil loaded AA ammunition hopper
pt_BR: Carregamento automático de armas AA

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAROF1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAROF4.text[2]
en: Increases AA ROF
pt_BR: Aumenta a TDT das armas AA

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB2.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB1.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB2.text[0]
en: New Proximity Bomb Turret Available
pt_BR: Novo Torrete de Bomba de Proximidade Disponível

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB1.text[1]
en: Bomb turret explodes in proximity to enemy
pt_BR: O Torrete de Bomba explode ao se aproximar de um inimigo

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB2.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB2.text[2]
en: Best Targets: Base Structures and Defenses
pt_BR: Alvos: Estruturas e Defesas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB2.text[1]
en: Superbomb turret explodes in proximity to enemy
pt_BR: Superbomba explode ao se aproximar do inimigo

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB2.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BMB3.text[0] ... + 6 refs
en: New Bomb Bay Available
pt_BR: Nova Bomba Disponível

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB1.text[1]
en: Drops High Explosive Cluster bombs
pt_BR: Bombas Fragmentárias

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB1.text[2]
en: Best Targets: Base Structures
pt_BR: Alvos: Estruturas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MG1MK1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MG2MK1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_H1.text[3] ... + 28 refs
en: Body Points: Low
pt_BR: Pontos de vida: Baixos

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB2.text[1]
en: Drops High Explosive Armor Piercing bombs
pt_BR: Lança Bombas Altamente Explosivas

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB2.text[2]
en: Best Targets: Defenses
pt_BR: Alvos: Defesas

en: Bombsight Upgrade
pt_BR: Melhoria da Mira de Bombas

en: Locks on to thermal emissions
pt_BR: Trava de mira nas emissões de calor

en: Increases Bombing accuracy
pt_BR: Aumenta a precisão das bombas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BDMG1.text[3] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BDMG2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BDMG3.text[3] ... + 3 refs
en: All bomb bays upgraded automatically
pt_BR: Todas as bombas melhoradas automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN1MK1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN2MK1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN3MK1.text[0] ... + 25 refs
en: New Weapon Turret Available
pt_BR: Novo Torrete de Arma Disponível

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_CN_4A.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_CN_4A.text[1]
en: Hyper-velocity automatic-cannon firing 88mm rounds
pt_BR: Canhão automático de hiper velocidade de 88m

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_MP1.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_HvAT.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_IDF.text[2] ... + 13 refs
en: Best Targets: Vehicles
pt_BR: Alvo: Veículos

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_CN_4A.text[3]
en: Replaces Medium Cannon
pt_BR: Substitui o Canhão Médio

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_CN5.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_CN5.text[1]
en: 76mm hyper-velocity quad-barrel automatic-cannon
pt_BR: Canhão automático quádruplo de hiper velocidade de 76mm

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_CT1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN3MK1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TRACK1.text[3] ... + 12 refs
en: Body Points: High
pt_BR: Pontos de Vida: Altos

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_FLAME2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_FLAME2.text[1]
en: Heavy Flame-thrower firing Propylene Oxide gel
pt_BR: Lança-Chamas Pesado de Gel de Óxido de Propileno

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_FLAME1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_FLAME2.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BMB3.text[2] ... + 4 refs
en: Best Targets: Bunkers, wheeled and hover vehicles
pt_BR: Alvo: Defesas, 4x4 e aerobarcos

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_D1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_R1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_FL_ROF1.text[0] ... + 5 refs
en: Flamer Upgrade
pt_BR: Melhoria de Incendiário

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_FL_D4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_FL_D4.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_FL_D7.text[1]
en: Propylene Oxide treated to burn at superhot temperatures
pt_BR: Gel de Óxido de Propileno tratado para queimar a temperaturas superaltas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_D1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_FL_D4.text[2]
en: Increases Flamer damage
pt_BR: Aumenta o dano dos incendiários

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_D1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_R1.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_FL_ROF1.text[3] ... + 5 refs
en: All flamers upgraded automatically
pt_BR: Todos os incendiários atualizados automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MORTA1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M2.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HH1.text[0] ... + 13 refs
en: New Indirect Fire Weapon Available
pt_BR: Nova Arma de Artilharia

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HMK1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HMK1.text[1]
en: 105mm Howitzer may be assigned to a sensor
pt_BR: Obus de 105mm pode ser designado a um sensor

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HH1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HMK1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_RHOW.text[2] ... + 4 refs
en: Best Targets: Base Structures, infantry, wheeled vehicles
pt_BR: Alvo: Estruturas, infantaria, 4x4

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HH1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HH1.text[1]
en: 155mm Howitzer may be assigned to a sensor
pt_BR: Obus de 155mm pode ser designado a um sensor

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_IHOW.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_IHOW.text[1]
en: 105m Howitzer firing incendiaries, may be assigned to a sensor
pt_BR: Obus incendiário de 105mm pode ser designado a um sensor

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_IHOW.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_IHOW.text[2]
en: Best Targets: Base Structures, bunkers
pt_BR: Alvo: Estruturas, Defesas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWAC1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWD1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWRF1.text[0] ... + 9 refs
en: Howitzer Upgrade
pt_BR: Melhoria de Obus

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWAC1.text[1] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_AAAC2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWAC1.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_AAAC2.text[1]
en: Self-guided rocket powered shells
pt_BR: Projéteis auto-guiados movidos a foguetes

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWAC1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWAC3.text[2]
en: Increases Howitzer accuracy
pt_BR: Aumenta a precisão do Obus

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWAC1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWD1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWRF1.text[3] ... + 9 refs
en: All howitzers upgraded automatically
pt_BR: Todos os Obus atualizados automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BDMG1.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWD1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BDMG1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWD1.text[1]
en: High Explosive shells
pt_BR: Munição Altamente Explosiva

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWD1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWD4.text[2]
en: Increases Howitzer damage
pt_BR: Aumenta o dano do Obus

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_ROF1.text[1] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_FL_ROF1.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWRF1.text[1] ... + 3 refs
en: Automatic loading mechanism replaces manual loader
pt_BR: Mecanismo de carregamento substitui o carregamento automático

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWRF1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWRF4.text[2]
en: Increases Howitzer ROF
pt_BR: Aumenta a TDT do Obus

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D2.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_MG_ROF1.text[0] ... + 13 refs
en: Machinegun Upgrade
pt_BR: Melhoria de Metralhadora

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_D5.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_D5.text[1]
en: Tungsten-tipped armor-piercing bullets
pt_BR: Balas perfuradoras com ponta de tungstênio

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D1.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D2.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_D5.text[2] ... + 2 refs
en: Increases Machinegun damage
pt_BR: Aumenta o dano da metralhadora

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D2.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_MG_ROF1.text[3] ... + 13 refs
en: All machineguns upgraded automatically
pt_BR: Todas as metralhadoras melhoradas automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_ROF2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_ROF2.text[1]
en: Improved chaingun mechanism
pt_BR: Mecanismo de Correia atualizado

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_MG_ROF1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_ROF2.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG_ROF3.text[2]
en: Increases Machinegun ROF
pt_BR: Aumenta a TDT da Metralhadora

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M2.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_M3.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_M3.text[1]
en: May be assigned to a sensor
pt_BR: Pode ser designado a um sensor

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MORTA1.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M2.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_MRL1.text[2] ... + 7 refs
en: Best Targets: Base structures, infantry, wheeled vehicles
pt_BR: Alvo: Estruturas, Infantaria, 4x4

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MORTA1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_MP1.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M2.text[3] ... + 29 refs
en: Body Points: Very Low
pt_BR: Pontos de Vida: Baixo

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_M_D1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_AC1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_ROF1.text[0] ... + 11 refs
en: Mortar Upgrade
pt_BR: Melhoria de Morteiro

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_M_D4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_M_D4.text[1]
en: High Explosive Armor-Piercing Shells
pt_BR: Munição Altamente Explosiva Perfuradora

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_M_D1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_M_D4.text[2]
en: Increases Mortar damage
pt_BR: Aumenta o dano dos Morteiros

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_M_D1.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_AC1.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_ROF1.text[3] ... + 11 refs
en: All mortars upgraded automatically
pt_BR: Todos os morteiros atualizados automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_AC1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_D1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_ROF1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_RK_D4.text[0]
en: Mini-Rocket Upgrade
pt_BR: Melhoria de Mini-Foguetes

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_RK_D4.text[1]
en: High Explosive Armor-Piercing warheads
pt_BR: Ogivas Altamente Explosivas e Perfurantes

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_D1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_RK_D4.text[2]
en: Increases Mini-Rocket damage
pt_BR: Aumenta o dano do Mini-Foguete

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_AC1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_D1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_ROF1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_RK_D4.text[3]
en: All mini-rockets upgraded automatically
pt_BR: Todos os Mini-Foguetes atualizados automaticamente

en: Robotic reload system
pt_BR: Sistema de recarregamento robótico

en: Increases Mini-Rocket ROF
pt_BR: Aumenta a TDT dos Mini-Foguetes

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_AC1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_D1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_AC2.text[0] ... + 14 refs
en: Rocket Upgrade
pt_BR: Melhoria de Foguetes

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_SRK_D4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_SRK_D4.text[1]
en: High Explosive Squash Head warhead
pt_BR: Ogiva de Choque Altamente Explosiva

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_D1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_SRK_D4.text[2]
en: Increases Rocket damage
pt_BR: Aumenta o dano dos Foguetes

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_AC1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_D1.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_AC2.text[3] ... + 14 refs
en: All rockets upgraded automatically
pt_BR: Todos os foguetes atualizados automaticamente

en: Destroy all New Paradigm units
pt_BR: Destrua todas as unidades do Novo Paradigma

en: Destroy all New Paradigm reinforcements
pt_BR: Destrua todos os reforços do Novo Paradigma

en: Build at least 7 non-wall structures on the plateau and destroy all New Paradigm reinforcements
pt_BR: Construa pelo menos 7 estruturas não-muros no planalto e destrua todos os reforços do Novo Paradigma

en: Locate and rescue your units from the shot down transporter
pt_BR: Localize e resgate suas unidades do transporte abatido

en: Rescue the civilians from The Collective before too many are captured
pt_BR: Resgate os civis da Coletividade antes que muitos sejam capturados

en: Secure the Uplink from The Collective
pt_BR: Proteja a Uplink contra a Coletividade

en: Send off at least one transporter with a truck and survive The Collective assault until the timer ends
pt_BR: Envie pelo menos um transporte com um caminhão e sobreviva ao ataque coletivo até o tempo terminar

en: Send off as many transporters as you can and bring at least one truck
pt_BR: Envie o maior número possível de transportes e traga pelo menos um caminhão

en: Move all units into the valley
pt_BR: Mova todas as unidades para o vale

en: Destroy the missile silos
pt_BR: Destrua os silos dos mísseis

en: Rescue Alpha team from Nexus
pt_BR: Resgate o time Alfa do Nexus

en: Destroy the Nexus HQ to disable the Nexus Intruder Program
pt_BR: Destrua o QG do Nexus para desativar o Programa Intrusivo Nexus

en: Research resistance circuits and survive the assault from Nexus
pt_BR: Pesquise circuitos de resistência e sobreviva ao ataque do Nexus

en: Build a forward base at the silos
pt_BR: Construa uma base avançada nos silos

en: Protect the missile silos and research for the missile codes
pt_BR: Proteja os silos de mísseis e pesquise por códigos de mísseis

en: Reunite a part of Beta team with a Gamma team outpost
pt_BR: Junte uma parte da equipe Beta com um posto avançado de time Gamma

en: Return to LZ
pt_BR: Retorne à AP

en: Hard / Insane difficulty hint:
pt_BR: Dica de dificuldade Difícil / Insana:

en: Fortify a strong base across the map to protect yourself from the Collective
pt_BR: Construa uma base fortificada ao longo do mapa para se proteger da Coletividade

en: Destroy all enemy units and structures
pt_BR: Destrua todas as unidades e estruturas inimigas

en: Artifacts collected
pt_BR: Artefatos coletados

en: Bases destroyed
pt_BR: Bases destruídas

en: Enemy units remaining
pt_BR: Unidades inimigas restantes

en: Enemy structures remaining
pt_BR: Estruturas inimigas restantes

en: Return to LZ required
pt_BR: Retorno à AP obrigatório

en: Destroy all enemy units and bases
pt_BR: Destrua todas as unidades e bases inimigas

en: Survive until the timer reaches zero
pt_BR: Sobreviva até o cronômetro chegar a zero

en: Manufacture (F1)
pt_BR: Fabricação (F1)

en: Manufacture - build factory first
pt_BR: Fabricação - construa a fábrica primeiro

en: Research (F2)
pt_BR: Pesquisa (F2)

en: Research - build research facility first
pt_BR: Pesquisa - construa o centro de pesquisas primeiro

en: Build (F3)
pt_BR: Construção (F3)

en: Build - manufacture constructor droids first
pt_BR: Construção - crie unidades construtoras primeiro

en: Design (F4)
pt_BR: Projeto (F4)

en: Design - construct HQ first
pt_BR: Projeto - construa o QG primeiro

en: Commanders (F6)
pt_BR: Comandantes (F6)

en: Commanders - manufacture commanders first
pt_BR: Comandantes - crie comandantes primeiro

en: Close
pt_BR: Fechar

en: Intelligence Display (F5)
pt_BR: Inteligência (F5)

en: In this training session you'll learn how to build an effective base
pt_BR: Nessa sessão de treino você aprenderá a construir uma base efetiva

en: Oil resources are key to your success
pt_BR: Petróleo é a chave para o sucesso

en: To build an oil derrick, select one of your trucks
pt_BR: Para construir um extrator de petróleo, selecione um de seus caminhões

en: Left click the oil pool indicated by the radar pulse to order your truck to build
pt_BR: Clique com o botão esquerdo no poço de petróleo indicado pelo ícone no radar para mandar seu caminhão construir

en: The oil derrick is currently dormant. Build a power generator to convert the oil into power
pt_BR: O extrator está atualmente desativado. Construa um gerador para converter o petróleo em energia

en: Left click the flashing build icon
pt_BR: Clique no botão construção, indicado

en: Now left click the power generator in the build menu on the left
pt_BR: Agora clique no gerador de energia no menu de construção à esquerda

en: Position the square at your base and left click to start the build process
pt_BR: Posicione o quadrado em sua base e clique com o botão esquerdo para começar o processo de construção

en: To increase your build rate, select your second truck
pt_BR: Para acelerar a construção, selecione seu outro caminhão

en: Now left click the power generator site
pt_BR: Agora clique no gerador de energia

en: The other truck will now help to build the power generator
pt_BR: O outro caminhão vai agora ajudar a construir o gerador de energia

en: During missions you need to locate and recover technologies from before the Collapse
pt_BR: Durante as missões você terá que recuperar tecnologias de antes do Colapso (Pré-Colapso)

en: Use a truck to search for the artifact indicated by the radar pulse
pt_BR: Use um caminhão para procurar pelo artefato indicado pelo ícone no radar

en: Move the pointer over the artifact and left click to recover it
pt_BR: Mosa o mouse sobre o artefato e clique para recolhê-lo

en: A research facility is required to research artifacts
pt_BR: Um centro de pesquisas é necessário para pesquisar os artefatos

en: Left click the flashing BUILD icon
pt_BR: Clique no botão indicado CONSTRUÇÃO

en: Now left click the research facility and position it at your base
pt_BR: Agora clique no centro de pesquisas e posicione-o em sua base

en: Use your other truck to help build the research facility
pt_BR: Use seu outro caminhão para ajudar na construção

en: To research the artifact, left click on the flashing RESEARCH icon
pt_BR: Para pesquisar o artefato, clique no botão indicado PESQUISA

en: Now left click the machinegun artifact
pt_BR: Agora clique no artefato metralhadora

en: The artifact is now being researched by the facility
pt_BR: O artefato está sendo pesquisado pelo centro

en: The researched machinegun can now be used to design a new vehicle
pt_BR: A metralhadora pesquisada pode ser utilizada para projetar um novo veículo

en: Left click the flashing DESIGN icon
pt_BR: Clique no botão indicado PROJETO

en: To start your design, left click the NEW DESIGN icon
pt_BR: Para iniciar o projeto, clique no ícone NOVO PROJETO

en: Now left click the Vehicle Body icon
pt_BR: Agora clique no ícone Chassis

en: Then left click the Viper body
pt_BR: E clique no chassis Víbora

en: Left click the Wheels icon
pt_BR: Clique no ícone 4x4

en: Then left click the machinegun to complete your design
pt_BR: E clique na metralhadora para terminar seu projeto

en: To finalize your design, left click the CLOSE icon
pt_BR: Para finalizar seu projeto, clique no botão FECHAR

en: A factory is now required to manufacture your new vehicle
pt_BR: Uma fábrica é necessária para produzir seu novo veículo

en: Now left click the factory icon and position it at your base
pt_BR: Agora clique no ícone da fábrica e posicione-a em sua base

en: Select a location for your factory
pt_BR: Escolha um local para sua fábrica

en: The delivery point is indicated by the number 1
pt_BR: O ponto de entrega é indicado pelo número 1

en: All new units will drive to this location once built
pt_BR: Todas as novas unidades irão para esse local ao serem produzidas

en: You can move the delivery point at any time by left clicking it
pt_BR: Você pode mover o ponto de entrega clicando com o botão esquerdo

en: Now click where you want to position the delivery point
pt_BR: Agora clique onde você quer o ponto de entrega

en: The factory can now be ordered to build a new unit
pt_BR: A fábrica agora pode receber as ordens de produção

en: Left click the flashing MANUFACTURE icon
pt_BR: Clique o botão indicado PRODUÇÃO

en: Now left click the units you want to build from the menu at the left
pt_BR: Agora gere sua ordem de produção clicando nas unidades no menu à esquerda

en: Please wait whilst the factory manufactures the new unit(s)
pt_BR: Aguarde enquanto a fábrica produz a(s) nova(s) unidade(s)

en: Congratulations commander - you are ready for your first mission
pt_BR: Parabéns comandante - você está pronto para sua primeira missão

en: CAMPAIGN ONE
pt_BR: PRIMEIRA CAMPANHA

en: WESTERN SECTOR
pt_BR: SETOR OESTE

en: Dawn, July 4th, 2100
pt_BR: Madrugada, 4 de Julho de 2100

en: Project HQ
pt_BR: QG do Projeto

en: A New Era
pt_BR: Uma Nova Era

en: Morning, July 4th, 2100
pt_BR: Manhã, 4 de Julho de 2100

en: In-flight to Western Sector
pt_BR: Seguindo para o Setor Oeste

en: Team Alpha nears its destination
pt_BR: Time Alfa se aproxima de seu destino

en: Transport destinations follow:
pt_BR: Destinos dos transportes seguem:

en: Alpha - Western Sector....
pt_BR: Alfa - Setor Oeste...

en: Alpha you are cleared for take-off.
pt_BR: Alfa, você está liberado para a decolagem.

en: Good luck and good hunting.
pt_BR: Boa sorte e boa caçada.

en: Approaching Landing Zone. Team Alpha Briefing commences.
pt_BR: Aproximando-se da Área de Pouso. Instruções do Time Alfa seguem.

en: Commander, you lead Team Alpha, one of three expeditionary teams sent out by the Project to recover artifacts from before the Collapse.
pt_BR: Comandante, você lidera o Time Alfa, uma das três forças expedicionárias enviadas pelo Projeto para recuperar artefatos de antes do Colapso.

en: Your destination lies in the western zone.
pt_BR: Seu destino é a zona oeste.

en: Incoming Transmission
pt_BR: Transimssão chegando

en: Transmission from Beta Base
pt_BR: Recebendo transmissão da Base Beta

en: Mayday! Mayday!
pt_BR: Socorro! Socorro!

en: Please assist!...
pt_BR: Ajude, por favor!...

en: Commander, we have recovered a command turret from the New Paradigm.
pt_BR: Comandante, recuperamos um torrete de comando do Novo Paradigma.

en: This turret allows commanders to coordinate attacks between assigned units and to act as a delivery point for factories. Researching and using this technology has the highest priority.
pt_BR: Essa torreta permite comandantes coordenarem ataques entre unidades designadas e atuar como ponto de entrega de fábricas. Pesquisar e utilizar essa tecnologia é de máxima prioridade.

en: Commander, we are receiving this transmission.
pt_BR: Comandante, estamos recebendo essa transmissão.

en: Your attacks upon us will not go unpunished.
pt_BR: Seus ataques contra nós não ficarão impunes.

en: You are in contravention of the New Paradigm.
pt_BR: Você está em contravenção ao Novo Paradigma.

en: All attack groups commence attack on enemy.
pt_BR: Todos os grupos de ataque, iniciar ataque ao inimigo.

en: They are in contravention of the New Paradigm.
pt_BR: Eles estão em contravenção ao Novo Paradigma.

en: They must be eradicated.
pt_BR: Eles devem ser erradicados.

en: Secure the LZ and establish a forward base.
pt_BR: Assegure uma AP e estabeleça uma base avançada.

en: Then destroy the New Paradigm's base.
pt_BR: Então destrua a base do Novo Paradigma.

en: Open your systems to me.
pt_BR: Abram seus sistemas para mim.

en: Let me meld with your machines and cyborgs.
pt_BR: Deixe-me unir às suas máquinas e ciborgues.

en: We will create the perfect nexus of man and machine.
pt_BR: Criaremos o nexo perfeito do homem com a máquina.

en: Together we can create a new world.
pt_BR: Juntos podemos criar um novo mundo.

en: I can give you power beyond your wildest dreams.
pt_BR: Eu posso dar-lhes poderes com os quais vocês nunca sonharam.

en: Open your systems to me and you will be strong.
pt_BR: Abram seus sistemas para mim e serão fortes.

en: I can raise you as gods upon the blasted earth.
pt_BR: Eu posso erguê-los como deuses sobre a terra destruída.

en: When we failed to respond it became threatening.
pt_BR: Quando negamos uma resposta, ele passou a ameaçar-nos.

en: Your interference in my plans for the New Paradigm will not go unpunished.
pt_BR: Sua interferência nos meus planos para o Novo Paradigma não serão impunes.

en: You are weak flesh-things. I am strong and have many parts.
pt_BR: Vocês são fracos pedaços de carne. Eu sou forte e tenho muitos componentes.

en: You may defeat me here, but I shall rise again.
pt_BR: Você pode me derrotar aqui, mas eu voltarei.

en: As I once cleansed the world with fire, I will destroy you and your puny Project!!
pt_BR: Assim como eu já limpei o mundo com fogo, eu destruirei vocês e seu Projeto ínfimo!!

en: Nexus then removed itself from the system, destroying its memory banks, and removing all traces of its external connections.
pt_BR: Nexus então se removeu do sistema, destruindo seus bancos de memória, e removendo quaisquer traços de suas conexões externas.

en: We are not sure what Nexus is or who or what is directing it. Initial research links the Nexus Intruder Program with the Reed Corporation, the developer of the synaptic link.
pt_BR: Não estamos certos do que Nexus é ou quem o comanda. Pesquisas iniciais ligam o Programa Intrusivo Nexus à Corporação Reed, que desenvolveu a conexão sináptica.

en: We have ascertained that Nexus supplied the New Paradigm with most of its technology. Whatever Nexus is, it's more than a computer parasite.
pt_BR: Estamos certos de que Nexus supriu o Novo Paradigma com a maior parte de sua tecnologia. O que quer que Nexus seja, é mais que um vírus de computador.

en: It has technology and weapons. It knows about us, and it's not friendly.
pt_BR: Ele tem tecnologia e armas. Sabe sobre nós, e não é amigável.

en: The Synaptic Link was developed by the Reed Corporation in conjunction with the US Military.
pt_BR: A Conexão Sináptica foi desenvolvida pela Corporação Reed junto com o Exército dos EUA.

en: The synaptic link allows for almost instantaneous transfer of thought from human operators to vehicle control and guidance systems. The synaptic link is fitted into the base of the skull circling the spinal column.
pt_BR: A conexão sináptica permite transferência quase instantânea de pensamentos de operadores humanos a controladores de veículos e sistemas de mira. A conexão é instalada na base do crânio, ao redor da coluna.

en: The link has a hi-speed data transfer port that plugs into any computer system.
pt_BR: A conexão tem uma saída de transferência de dados de alta velocidade que se conecta em qualquer sistema computadorizado.

en: More importantly the development of the synaptic link made the creation of cyborgs possible. Early attempts at power suits for individual soldiers failed as they proved to be slow and unresponsive.
pt_BR: O mais importante é que a conexão permitiu a criação de ciborgues. Tentativas iniciais de armaduras de força para soldados individuais falharam, ao provarem ser lentas e difíceis de controlar.

en: The synaptic link allowed soldiers to be placed in power suits that they controlled as easily as their own bodies. Power suits allowed infantry to function effectively on the battlefields of the 21st Century.
pt_BR: A conexão permitiu soldados serem postos em armaduras que eles controlassem como seus próprios corpos. Armaduras de força permitiram a infantaria ser mais efetiva nas zonas de batalha do século 21.

en: Unfortunately, this technology has fallen into the hands of the New Paradigm. It is imperative that you research and develop synaptic link technologies.
pt_BR: Infelizmente, essa tecnologia caiu nas mãos do Novo Paradigma. É imprescindível que você pesquise e desenvolva a tecnologia de conexão sináptica.

en: Warning!
pt_BR: Atenção!

en: You are entering a restricted area.
pt_BR: Você está entrando em uma área restrita.

en: Return to your designated zone or be destroyed.
pt_BR: Retorne à sua zona designada ou será destruído.

en: Repeat. Return to your designated zone or be destroyed.
pt_BR: Repetimos. Retorne à sua zona designada ou será destruído.

en: Message Ends.
pt_BR: Fim da mensagem.

en: You will be destroyed.
pt_BR: Você será destruído.

en: NEXUS, the synaptic technology you required has been recovered and sent for collection.
pt_BR: NEXUS, a tecnologia sináptica que requisitastes foi recuperada e enviada para coleção.

en: This Nexus Intruder Program is a self-mutating computer parasite. This makes it difficult to eradicate from systems once it has been identified.
pt_BR: O Programa Intrusivo Nexus é um vírus de computador auto-mutante. Isso o torna difícil de ser erradicado de sistemas uma vez identificado.

en: We have been unable to ascertain its ultimate goal or function. In its initial form it seeks out and isolates sections of memory from the rest of the invaded system. It then begins to mutate itself and data structures, effectively reprogramming the system from within.
pt_BR: Não conseguimos identificar sua função ou objetivo principal. Em sua forma inicial, ele procura e isola seções de memória do restante do sistema invadido. Então, passa a mutar-se e mutar estruturas de dados, praticamente reprogramando o sistema de dentro para fora.

en: Further analysis was prevented by the manual shutdown of the system by our technicians to prevent additional contamination by the Nexus Intruder Program.
pt_BR: Análises mais a fundo não foram possíveis devido ao desligamento manual dos sistemas pelos técnicos para impedir contaminação adicional pelo Programa Intrusivo Nexus.

en: However, the spread of the Nexus Intruder Program was not checked by New Paradigm. We need to capture New Paradigm's core systems to further investigate Nexus and determine its origins.
pt_BR: No entanto, a infecção do Programa Intrusivo Nexus não foi checada pelo Novo Paradigma. Precisamos capturar os sistemas centrais do Novo Paradigma para investigar o Nexus mais a fundo e determinar suas origens.

en: Commander, you are to curtail the New Paradigm's activities in this sector and locate their main base.
pt_BR: Comandante, você deve rastrear as atividades do Novo Paradigma nesse setor e localizar a sua base principal.

en: You have done well.
pt_BR: Você fez muito bem.

en: Once we have analyzed and authenticated the technology, your reward  will follow.
pt_BR: Assim que tivermos analisado e autenticado a tecnologia, sua recompensa virá.

en: Information discovered at the previous enemy base indicates that the New Paradigm recovered two synaptic link artifacts.
pt_BR: Informações descobertas na base inimiga prévia indica que o Novo Paradigma recuperou dois artefatos de conexão sináptica.

en: CAMPAIGN TWO
pt_BR: SEGUNDA CAMPANHA

en: EASTERN SECTOR
pt_BR: SETOR LESTE

en: Morning, September 1st, 2100
pt_BR: Manhã, 1 de Setembro de 2100

en: In-flight to Eastern Sector
pt_BR: Seguindo para o Setor Leste

en: Team Alpha approaches Beta Base
pt_BR: O Time Alfa se aproxima da Base Beta

en: You must defend and hold it at all costs.
pt_BR: Você deve defendê-la a todo custo.

en: THE COLLECTIVE
pt_BR: A COLETIVIDADE

en: Commander, a new launch has been detected.
pt_BR: Comandante, um novo lançamento foi detectado.

en: It is likely to be targeted at your location.
pt_BR: O alvo provavelmente será sua localização.

en: You are to start the immediate evacuation of Beta Base to the safe haven.
pt_BR: Você deve evacuar a Base Beta para o refúgio imediatamente.

en: NASDA is the North American Strategic Defense Agency.
pt_BR: NASDA é a North American Strategic Defense Agency - Agência de Defesa Estratégica Norte Americana.

en: NASDA was formed in 2076 to defend North America from conventional and nuclear attack. The construction of a satellite defense system began in 2081 and was completed in 2082.
pt_BR: A NASDA foi criada em 2076 para defender a América do Norte de ataques convencionais e nucleares. A construção de um sistema de defesa por satélites começou em 2081 e terminou em 2082.

en: In 2085 the NASDA satellites fired their nukes at Earth.
pt_BR: Em 2085 os satélites da NASDA lançaram suas ogivas na Terra.

en: There were also ground-based sites. Many of these were destroyed in the nuclear counterstrikes, but there's bound to be some out there.
pt_BR: Também haviam locais de lançamento em terra. Muitos desses foram destruídos nos contra-ataques nucleares, mas ainda deve haver algum por aí.

en: The NASDA satellites also contained pulse-lasers designed to shoot down missiles approaching North America.
pt_BR: Os satélites da NASDA também continham pulsos laser feitos para abater mísseis contra a América do Norte.

en: During the counterstrikes, these LasSats failed to fire. If brought into operation, these LasSats could inflict major damage on ground targets.
pt_BR: Durante os contra-ataques, os SatLasers falharam ao disparar. Se trazidos de volta à ativa, os SatLasers podem causar danos sérios a alvos em terra.

en: All nukes targeted at  North America found their targets.
pt_BR: Todas as ogivas designadas à America do Norte acertaram seus alvos.

en: We know that Nexus is searching for NASDA Central in the Eastern Sector. This was one of the land-based control centres for the satellites.
pt_BR: Sabemos que o Nexus está procurando pela Central da NASDA no Setor Leste. Era um dos centros de controle em terra para os satélites.

en: If the centre is found intact, NEXUS may gain control of the satellites.
pt_BR: Se a central for encontrada intacta, NEXUS pode obter controle dos satélites.

en: Nexus claimed that it had already destroyed the world.
pt_BR: Nexus já disse ter já destruído o mundo.

en: NASDA Briefing follows...
pt_BR: Instruções da NASDA seguem...

en: We've got to make sure that it can't do it again.
pt_BR: Temos de ter certeza que ele não faça isso de novo.

en: Analysis indicates that these systems were part of the control system for the NASDA satellites.
pt_BR: Análises indicam que esses sistemas eram parte do sistema de controle dos satélites NASDA.

en: It's now certain that Nexus was responsible for The Collapse.
pt_BR: Agora é certo que o Nexus foi o responsável pelo Colapso.

en: During the early stages of the Collapse, NASDA technicians switched off  the infected systems in order to isolate the spread of Nexus. This seems to have prevented the LasSats from firing during the counterstrikes.
pt_BR: Durante os primeiros estágios do Colapso, os técnicos da NASDA desligaram os sistemas infectados para isolar a infecção do Nexus. Isso parece ter impedido o disparo dos SatLasers durante o contra-ataque.

en: The ensuing nuclear-magnetic pulses wiped clean large amounts of NASDA's memory banks, shattering its core processor, and sent shockwaves blasting through Nexus.
pt_BR: Os pulsos eletro-magnéticos nucleares limparam grande parte dos bancos de memória da NASDA, destruindo seu processador central, e enviaram ondas de choque, destruindo Nexus.

en: Nexus was fried as whole sections of its consciousness were obliterated in the counterstrikes.
pt_BR: Nexus foi fritado quando seções inteiras de sua consciência foram erradicadas durante os contra-ataques.

en: Commander we are detecting transmissions from this site that are reaching high orbit.
pt_BR: Comandante, estamos detectando transmissões vindas desse local que estão alcançando a órbita superior.

en: Nexus has now reconnected itself with the NASDA satellites.
pt_BR: Nexus se reconectou aos satélites da NASDA.

en: This poses a major threat to the Project and to our survival.
pt_BR: Isso é uma ameaça primária ao Projeto e à nossa sobrevivência.

en: Analysis of NASDA Central leaves no doubt that The Collective has introduced the Nexus Intruder Virus to it.
pt_BR: Análises da Central da NASDA não deixa dúvidas de que a Coletividade introduziu o Vírus Nexus nela.

en: The nuclear reactor was going to be used to power a vast network of pre-Collapse computer systems.
pt_BR: O reator nuclear ia ser usado para fornecer energia a uma vasta rede de sistemas de computadores pré-Colapso.

en: Commander, we have just detected a missile launch at these coordinates.
pt_BR: Comandante, acabamos de detectar um lançamento de um missil nessas coordenadas.

en: Team Gamma are sending a team to investigate the launch site and to prevent any further launches.
pt_BR: O Time Gama está enviando um esquadrão para investigar o local de lançamento e prevenir próximos lançamentos.

en: We can only assume that Nexus has gained control of this site. We cannot determine whether the missile is nuclear-armed or where it is targeted. You are advised to begin preparations for the evacuation of your base.
pt_BR: Podemos apenas assumir que Nexus ganhou controle desse local. Não podemos determinar se o míssil é nuclear ou qual seu alvo. Sugerimos que prepare a evacuação de sua base.

en: Warriors of the Collective, I seek the location of NASDA Central.
pt_BR: Guerreiros da Coletividade, eu procuro a localização da Central da NASDA.

en: It lies somewhere in your territory.
pt_BR: Ela está em algum lugar no seu território.

en: Find it for me and I shall provide you with further weapons to aid you in your war against the Project.
pt_BR: Achem-na, e eu proverei mais armas para lhes ajudar na sua guerra contra o Projeto.

en: Warriors of The Collective, more intruders are entering our territory.
pt_BR: Guerreiros da Coletividade, mais intrusos estão entrando em nosso território.

en: They are not part of the machine.
pt_BR: Eles não são parte da máquina.

en: Warriors of The Collective, attack and destroy kill all who resist the machine.
pt_BR: Guerreiros da Coletividade, ataquem e destruam todos que resistam à maquina.

en: Attack! Erase their presence from this area!
pt_BR: Ataquem! Eliminem a presença deles dessa área!

en: Warriors of The Collective, we are ready to destroy the intruders who pollute our lands.
pt_BR: Guerreiros da Coletividade, estamos prontos para destruir os intrusos que poluem nossas terras.

en: Those of the Project are not of the machine. They have been denied its blessing. We who have embraced the power of the machine have a destiny to sweep away such weak creatures.
pt_BR: Aqueles do Projeto não são da máquina. A sua bênção foi negada a eles. Nós que abraçamos o poder da máquina estamos destinados a expulsar tais criaturas fracas.

en: They shall fall before the might of The Collective.
pt_BR: Eles irão sucumbir sob o poder da Coletividade.

en: Attack and destroy all who resist the machine.
pt_BR: Ataquem e destruam todos que resistirem à máquina.

en: Attack!
pt_BR: Ataquem!

en: Warriors of the Collective, Nexus has given us the power of the machine so that we can destroy all that oppose us.
pt_BR: Guerreiros da Coletividade, Nexus nos deu o poder da máquina para que possamos destruir todos que se oponham a nós.

en: Nexus now asks us to crush the Project.
pt_BR: Nexus agora pede que destruamos o Projeto.

en: Cleanse and destroy!!
pt_BR: Erradicar e destruir!!

en: Warriors of the Collective. You have performed well.
pt_BR: Guerreiros da Coletividade. Vocês fizeram bem.

en: Your just reward is on its way.
pt_BR: Sua recompensa está a caminho.

en: The Project is fleeing its base and stealing your technology.
pt_BR: O Projeto está fugindo de sua base e roubando sua tecnologia.

en: You must stop them!
pt_BR: Você deve impedi-los!

en: Decoding Transmission...
pt_BR: Decodificando Transmissão...

en: CAMPAIGN THREE
pt_BR: TERCEIRA CAMPANHA

en: NORTHERN SECTOR
pt_BR: SETOR NORTE

en: Dusk, December 3rd, 2100
pt_BR: Anoitecer, 3 de Dezembro de 2100

en: In-flight to Northern Sector
pt_BR: Seguindo para o Setor Norte

en: The Final Encounter
pt_BR: O Encontro Final

en: Briefing Commences
pt_BR: Instruções Chegando

en: Personnel at Gamma Base have confirmed that the nuclear missiles targeted at Alpha and Beta bases were launched from a silo in their sector.
pt_BR: O pessoal da Base Gama confirmou que os mísseis nucleares lançados contra as bases Alfa e Beta foram lançados de um silo no setor deles.

en: Team Gamma is currently scouting the silo's location and monitoring NEXUS's activity.
pt_BR: O Time Gama está atualmente explorando a região do silo e monitorando a atividade do NEXUS.

en: Time's up commander!!
pt_BR: Acabou o tempo, comandante!!

en: Commander, we are detecting NEXUS forces from these coordinates...
pt_BR: Comandante, estamos detectando forças do NEXUS nessas coordenadas...

en: Glad you could make it, Commander.
pt_BR: Que bom que você conseguiu, Comandante.

en: Enemy strike VTOLs have got us pinned down. We've managed to hold off cyborgs and tanks, but we haven't been able to make any progress along the valley.
pt_BR: Ataques de VTOL's inimigos nos acuaram. Conseguimos repelir ciborgues e tanques, mas não conseguimos nenhum progresso pelo vale.

en: Can you try and reach us with anti-aircraft units?
pt_BR: Pode tentar nos alcançar com unidades anti-aéreas?

en: This is Team Alpha. Repeat, this is Team Alpha. We require immediate assistance.
pt_BR: Aqui é o Time Alfa. Repito, aqui é o Time Alfa. Precisamos de ajuda imediatamente.

en: We are under heavy attack from cyborgs, laser tanks, and strike VTOLs.
pt_BR: Estamos sob ataque pesado de ciborgues, tanques laser e VTOL's de ataque.

en: We were trying to reach your position, but have been ambushed.
pt_BR: Estávamos tentado te alcançar, mas caímos numa armadilha.

en: We're holed up in  a valley at these coordinates.
pt_BR: Estamos recuados num vale nessas coordenadas.

en: Please assist.
pt_BR: Favor ajudar.

en: Commander, forces from Team Alpha escaped the nuclear attack on Alpha Base.
pt_BR: Comandante, forças do Time Alfa escaparam o ataque nuclear na Base Alfa.

en: We are experiencing some interference from NEXUS.
pt_BR: Estamos sofrendo algumas interferências vindas do NEXUS.

en: You must destroy his command centre before we lose control of key systems.
pt_BR: Você deve destruir o centro de comando dele antes que percamos o controle de sistemas chave.

en: Commander, welcome to NEXUS!
pt_BR: Comandante, bem vindo ao NEXUS!

en: Well done Commander, you've prevented my last missile from launching.
pt_BR: Muito bem Comandante, você impediu meu último míssil de ser lançado.

en: Such a shame. Your Project HQ would have made a wonderful target.
pt_BR: Que pena. Seu QG do Projeto seria um ótimo alvo.

en: But it's good of you to join me here.
pt_BR: Mas gostei de você ter se juntado a mim aqui.

en: Buried beneath this silo is a tactical nuclear warhead that is set to go off soon.
pt_BR: Enterrado sob esse silo está uma ogiva nuclear tática que está programada para explodir daqui a pouco.

en: As I cannot launch it, it'll just have to blow where it is.
pt_BR: Como eu não tenho como lançá-la, eu terei de explodi-la ali mesmo.

en: Please note that all entrances to the underground complex have been sealed. Goodbye, Commander.
pt_BR: Por favor note que todas as entradas para o complexo subterrâneo foram seladas. Até mais, Comandante.

en: Ah, Commander, so good of you to join us here at Nexus base.
pt_BR: Ah, Comandante, que bom que você pode se juntar a nós aqui na base Nexus.

en: It was very useful having Gamma Team set up here in the mountains.
pt_BR: Foi bem útil ter o Time Gama se estabelecer aqui nas montanhas.

en: Their absorption was such a pleasure.
pt_BR: A absorção deles foi um prazer imenso.

en: Thank you for all those useful technologies you've recovered.
pt_BR: Obrigado por todas aquelas tecnologias que vocês recuperaram.

en: You and not those fools in the New Paradigm and the Collective.
pt_BR: Você, e não aqueles tolos do Novo Paradigma e da Coletividade.

en: I'm now activating all your synaptic links so that your forces can meld with Nexus.
pt_BR: Agora, estou ativando todas as suas conexões sinápticas para que suas forças se unam ao Nexus.

en: Your forces are now mine! Welcome to Nexus.
pt_BR: Suas forças agora são minhas! Bem vindo ao Nexus.

en: Commander, you're proving to be more resilient than I thought.
pt_BR: Comandante, você está provando ser mais resiliente que eu pensei.

en: Such a pity that you refused to join me earlier.
pt_BR: Que pena que você negou a se juntar a mim mais cedo.

en: But no matter, as you'll not be here much longer.
pt_BR: Mas não tem importância, já que você não vai ficar por aqui por muito mais tempo.

en: After much searching and reprogramming, I've finally got all my systems back on-line.
pt_BR: Depois de muitas pesquisas e reprogramações, eu finalmente consegui pôr meus sistemas on-line novamente.

en: Once I destroyed the world with nuclear fire to clear the way for my cybernetic future.
pt_BR: Antes, eu destruí o mundo com fogo nuclear para liberar o caminho para meu futuro cibernético.

en: I now intend to further shape the world into my own image, by  surgically removing unwanted growths like yourself.
pt_BR: Agora, pretendo moldar o mundo à minha imagem, removendo cirurgicamente ervas daninhas como você.

en: My Laser Satellites are now powering up. I intend to test them on you first, Commander!
pt_BR: Meus Satélites Laser estão ligando. Eu pretendo testá-los em você para começar, Comandante!

en: The Reed Corporation was founded by Dr Allan Reed. In 2080, Dr Reed landed a contract with the US Military to develop the synaptic link technology.
pt_BR: A Corporação Reed foi fundada pelo Dr. Allan Reed. Em 2080, Dr. Reed assinou um contrato com o Exército dos EUA para desenvolver a tecnologia da conexão sináptica.

en: After patenting the synaptic link five years later, Dr Reed continued his researches into cybernetics.
pt_BR: Após patentear a conexão sináptica cinco anos mais tarde, Dr. Reed continuou suas pesquisas com cibernética.

en: His goal this time was to allow transfer of human consciousness into data streams that could meld with computer technologies. While in Cyberspace the operator's bodies were kept in immersion tanks.
pt_BR: Seu novo objetivo era transferir a consciência humana em feixes de dados que pudessem infundir-se com tecnologias de computador. Enquanto estavam no Ciberespaço, os corpos dos operadores ficavam em tanques de imersão.

en: Backed again by the military, Dr Reed began work on the NEXUS Intruder Program. After three years with little progress, the military abandoned the Nexus Project and cut Dr Reed's funding.
pt_BR: Patrocinado pelos militares novamente, Dr. Reed começou a trabalhar no Programa Intrusivo NEXUS. Após três anos de pouco progresso, os militares abandonaram o Projeto Nexus e cortaram o patrocínio.

en: Reports from the time claim that Dr Reed was furious and vowed to have his revenge on all who got in his way.
pt_BR: Relatórios da época afirmam que Dr. Reed ficou furioso e jurou ter vingança contra todos que ficaram em seu caminho.

en: It appears that Dr Reed may have succeeded in his goals and completed the Nexus Intruder Program.
pt_BR: Parece que Dr. Reed pode ter conseguido alcançar seus objetivos e concluído o Programa Intrusivo Nexus.

en: The similarity between NEXUS and Dr Reed is striking.
pt_BR: A similaridade entre NEXUS e o Dr. Reed é impressionante.

en: Such an interesting history lesson. Now allow me to bring you up to date.
pt_BR: Que bela lição de história. Agora, deixe-me te pôr a par de eventos atuais.

en: The NEXUS Intruder Program was created in order to control fools like you.
pt_BR: O Programa Intrusivo NEXUS foi criado para controlar tolos como você.

en: It's very simple for me to infiltrate your systems and take them over. It's so simple, in fact, that you wouldn't even know I'm there. That is until I activate parts of myself etched into your core systems.
pt_BR: É muito simples para mim, infiltrar seus sistemas e tomá-los para mim. É tão simples, na verdade, que você nem notaria que eu estou lá. Isto é, até eu ativar as partes de mim escondidas nos seus sistemas centrais.

en: Let's start by activating NEXUS in your core systems and see what happens!
pt_BR: Vamos começar ativando o NEXUS nos seus sistemas centrais e ver o que acontece!

en: Commander, we are experiencing interference with our equipment.
pt_BR: Comandante, estamos sofrendo interferência em nossos equipamentos.

en: Normal service will be restored as soon as possible.
pt_BR: O serviço normal será restaurado assim que possível.

en: Not long to go now, Commander. There's no where else for you to run to.
pt_BR: Não falta muito agora, Comandante. Não tem mais para aonde ir.

en: However, if you vacate this facility, then I shall let you go free, as you are no longer a threat to me.
pt_BR: Mas, se você deixar esse complexo, eu o deixarei ir, uma vez que você não é mais uma ameaça para mim.

en: You have five minutes to comply or else it's frying time!
pt_BR: Você tem cinco minutos para obedecer, ou então vai ficar muito quente aqui!

en: Commander, we are under attack by NEXUS cyborgs and tanks. Please help as we....
pt_BR: Comandante, estamos sob ataque de ciborgues e tanques NEXUS. Por favor ajude enquanto...

en: ...cannot hold out much longer.  Repeat, please help, we cannot hold out much longer....
pt_BR: ...não podemos aguentar mais. Repetindo, por favor ajude, não podemos aguentar por muito tempo...

en: Dusk, November 3rd, 2085
pt_BR: Anoitecer, 3 de Novembro de 2085

en: Earth, High Orbit
pt_BR: Terra, Órbita Superior

en: The Collapse
pt_BR: O Colapso

en: January 19th, 2086
pt_BR: 19 de Janeiro de 2086

en: North America
pt_BR: América do Norte

en: Nuclear Winter
pt_BR: Inverno Nuclear

en: Midnight, April 10th, 2086
pt_BR: Meia Noite, 10 de Abril de 2086

en: Rocky Mountains
pt_BR: Montanhas Rochosas

en: Safety
pt_BR: Segurança

en: Dawn, April 4th, 2100
pt_BR: Madrugada, 4 de Abril de 2100

en: A New Beginning
pt_BR: Um Novo Começo

en: The NASDA system was developed to protect us. It was to be the ultimate nuclear deterrent. As it turned out, it was our executioner.
pt_BR: O sistema NASDA foi desenvolvido para nos proteger. Era para ser a melhor defesa anti-nuclear. Acabou se tornado o nosso carrasco.

en: Reports said that NASDA developed a fault during a routine systems check. Don't believe it. Someone wanted it to take us out.
pt_BR: Relatórios dizem que a NASDA sofreu uma falha durante uma checagem de sistemas de rotina. Não acredite nisso. Alguém nos queria destruídos.

en: Those nukes were targeted on every major city around the world. NASDA was programmed to start the Collapse. When the counterstrikes launched, its laser defenses and anti-missile ground sites failed.
pt_BR: Aquelas ogivas estavam miradas em todas as cidades principais ao redor do mundo. A NASDA estava programada para começar o Colapso. Quando os contra-ataques começaram, as defesas a laser e silos anti-mísseis em terra falharam.

en: The world as we knew it ended...
pt_BR: O mundo como o conhecíamos terminara...

en: The Nuclear Winter hit hard. Disease and famine claimed most of us who had survived the nuclear strikes. Wars over cans of dog food took even more.
pt_BR: O Inverno Nuclear acertou em cheio. Doenças e fome acabou com muitos de nós que sobreviveram aos ataques nucleares. Guerras por latas de comida de cachorro acabou com muitos mais.

en: We'd fled Seattle early in '86. We'd heard that the Rocky Mountains were relatively rad-free.
pt_BR: Fugimos de Seattle no início de 86. Ouvimos falar que as Rochosas estavam relativamente livres de radiação.

en: After fighting off bands of marauders we came across the base. Its personnel were dead. Killed by any one of a number of virulent diseases.
pt_BR: Depois de lutar contra bandos de ladrões, encontramos a base. O pessoal estava morto. Morto por uma das inúmeras doenças virulentas.

en: We cracked the doors, and cleared out the bodies inside.
pt_BR: Arrombamos as portas, e tiramos os corpos de dentro.

en: We knew that things would never be the same again, but we were determined to build a new world out of the ruins. We rebuilt the landing pads and brought the old systems back on-line.
pt_BR: Sabíamos que as coisas não seriam como antes, mas estávamos determinados a construir um novo mundo das ruínas. Reconstruímos os pontos de pouso, e trouxemos os sistemas antigos de volta.

en: We were finally ready to begin the Project.
pt_BR: Estávamos, finalmente, prontos para dar início ao Projeto.

en: After many long months of struggle, we defeated NEXUS.
pt_BR: Após vários meses de luta, derrotamos NEXUS.

en: The war started by Dr Reed was over.
pt_BR: A guerra iniciada pelo Dr. Reed chegara ao fim.

en: We have recovered many of the technologies we sought.
pt_BR: Recuperamos muitas das tecnologias que queríamos.

en: It is now time to use them to rebuild the world.
pt_BR: Agora é hora de usá-las para reconstruir o mundo.

en: Slowly, out of the ashes we will rise again...
pt_BR: Lentamente, das cinzas, nos ergueremos novamente...

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperLtMGWheels.name data/base/stats/templates.json: $.ViperMG01Wheels.name data/mp/stats/templates.json: $.A-Viper-Wheels-MG.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperMG01Wheels.name
en: Machinegun Viper Wheels
pt_BR: 4x4 Metralhadora Víbora

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Tower01.name data/base/stats/sensor.json: $.SensorTower1Mk1.name data/base/stats/structure.json: $.Sys-SensoTower01.name ... + 2 refs
en: Sensor Tower
pt_BR: Torre de Sensor

en: Tornado AA Site
pt_BR: Defesa AA Tornado

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG1Mk1.name data/base/stats/weapons.json: $.MG1Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG1Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG1Mk1.name
en: Machinegun
pt_BR: Metralhadora

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun02.name data/base/stats/weapons.json: $.AAGun2Mk1.name
en: Cyclone Flak Turret
pt_BR: Torrete AA Flak Cyclone

en: VTOL Flak Cannon
pt_BR: Canhão AA Explosivo VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.CollectiveWall.name data/mp/stats/structure.json: $.CollectiveWall.name
en: Collective Wall
pt_BR: Muro da Coletividade

en: Collective Corner Wall
pt_BR: Canto de Muro da Coletividade

en: Nexus Wall
pt_BR: Muro do NEXUS

en: Nexus Corner Wall
pt_BR: Canto de Muro do Nexus

en: CAM1 RESEARCH
pt_BR: CAM1 PESQUISAS

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.ADVANCEDRESEARCH.name
en: ADVANCED RESEARCH
pt_BR: PESQUISAS AVANÇADAS

en: CAM1 VEHICLES
pt_BR: CAM1 VEÍCULOS

en: CAM1 WEAPONS
pt_BR: CAM1 ARMAS

en: CAM1 SYSTEMS
pt_BR: CAM1 SISTEMAS

en: CAM1 DEFENSES
pt_BR: CAM1 DEFESAS

en: CAM1 STRUCTURES
pt_BR: CAM1 ESTRUTURAS

en: CAM2 RESEARCH
pt_BR: CAM2 PESQUISAS

en: CAM2 VEHICLES
pt_BR: CAM2 VEÍCULOS

en: CAM2 CYBORGS
pt_BR: CAM2 CIBORGUES

en: CAM2 WEAPONS
pt_BR: CAM2 ARMAS

en: CAM2 SYSTEMS
pt_BR: CAM2 SISTEMAS

en: CAM2 DEFENSES
pt_BR: CAM2 DEFESAS

en: CAM2 STRUCTURES
pt_BR: CAM2 ESTRUTURAS

en: CAM3 RESEARCH
pt_BR: CAM3 PESQUISAS

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Comp-MissileCodes01.name
en: Missile Targeting Codes
pt_BR: Códigos de Travamento de Alvo do Míssil

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Comp-MissileCodes02.name
en: Second Level Missile Targeting Codes
pt_BR: Segundo Nível dos Códigos de Travamento de Alvo dos Mísseis

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Comp-MissileCodes03.name
en: Third Level Missile Firing Codes
pt_BR: Terceiro Nível dos Códigos de Lançamento dos Mísseis

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-Cannon.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-Cannon-GROUND.name data/base/stats/templates.json: $.CyborgCannon01Grd.name ... + 2 refs
en: Heavy Gunner Cyborg
pt_BR: Atirador Pesado

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-Flamer.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-Flamer-GROUND.name data/base/stats/templates.json: $.CyborgFlamer01Grd.name ... + 2 refs
en: Flamer Cyborg
pt_BR: Incendiário

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-MG.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-Chain-GROUND.name data/base/stats/templates.json: $.CyborgChain01Ground.name ... + 2 refs
en: Machinegunner Cyborg
pt_BR: Metralhador

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.CyborgLegs.name data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Legs01.name data/mp/stats/propulsion.json: $.CyborgLegs.name
en: Cyborg Propulsion
pt_BR: Propulsão Ciborgue

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.MG3-Tower.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower3.name
en: Heavy Machinegun Tower
pt_BR: Torre de Metralhadora Pesada

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Flame1Mk1-Tower.name
en: Flamer Tower
pt_BR: Torre de Incendiário

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.GuardTower5.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox06.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower5.name
en: Lancer Tower
pt_BR: Torre de Lançadeira

en: Advanced Manufacturing Mk3
pt_BR: Produção Avançada da Fábrica Mk3

en: Robotic Repair Facility Mk3
pt_BR: Centro de Reparos Robótico Mk3

en: Advanced Repair Facility Mk2
pt_BR: Centro de Reparos Avançado Mk2

en: Advanced Repair Facility Mk3
pt_BR: Centro de Reparos Avançado Mk3

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/repair.json: $.HeavyRepair.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-MobileRepairTurretHvy.name
en: Heavy Repair Turret
pt_BR: Torrete Móvel de Reparos Pesado

en: Nexus Intruder Program
pt_BR: Programa Intrusivo NEXUS

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Resistance-Circuits.name
en: Nexus Resistance Circuits
pt_BR: Circuitos de Resistência ao NEXUS

en: Nexus Resistance Circuits Mk2
pt_BR: Circuitos de Resistência ao NEXUS Mk2

en: Nexus Resistance Circuits Mk3
pt_BR: Circuitos de Resistência ao NEXUS Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Hover02.name
en: Hover Propulsion II
pt_BR: Propulsão Aerobarco II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Halftracks02.name
en: Half-tracked Propulsion II
pt_BR: Propulsão Híbrida II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Tracks02.name
en: Tracked Propulsion II
pt_BR: Propulsão Tanque II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-VTOL02.name
en: VTOL Propulsion II
pt_BR: Propulsão VTOL II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Wheels02.name
en: Wheeled Propulsion II
pt_BR: Propulsão 4x4 II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage09.name
en: Depleted Uranium MG Bullets Mk2
pt_BR: Balas de Metralhadora de Urânio Empobrecido Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-TUTMG.name
en: Machinegun Artifact
pt_BR: Artefato Metralhadora

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0CommandCentreNP.name
en: New Paradigm Command Center
pt_BR: Centro de Comando do Novo Paradigma

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0CommandCentreCO.name
en: Collective Command Center
pt_BR: Centro de Comando da Coletividade

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.NX-CruiseSite.name data/mp/stats/structure.json: $.NX-CruiseSite.name
en: Missile Silo
pt_BR: Silo de Míssil

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Hvywpn-Mcannon.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cyb-Hvywpn-Mcannon.name
en: Super Heavy-Gunner
pt_BR: Super Canhoneiro

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Hvywpn-Acannon.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Hvy-Acannon.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cyb-Hvywpn-Acannon.name
en: Super Auto-Cannon Cyborg
pt_BR: Super Canhão Automático

en: Super HPV Cyborg
pt_BR: Super Canhoneiro de Velocidade

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Hvywpn-TK.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Hvy-TK.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cyb-Hvywpn-TK.name
en: Super Tank-Killer Cyborg
pt_BR: Super Destruidor de Tanques

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-UpLink.name data/mp/stats/structure.json: $.A0Sat-linkCentre.name
en: Satellite Uplink Center
pt_BR: Centro de Monitoramento Via Satélite

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Hvywpn-PulseLsr.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Hvy-PulseLsr.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cyb-Hvywpn-PulseLsr.name
en: Super Pulse Laser Cyborg
pt_BR: Super Pulso Laser

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Hvywpn-RailGunner.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cyb-Hvywpn-RailGunner.name
en: Super Rail-Gunner
pt_BR: Super Acelerador de Partículas

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Hvywpn-A-T.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Hvy-A-T.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cyb-Hvywpn-A-T.name
en: Super Scourge Cyborg
pt_BR: Super Scourge

en: Command Turret II
pt_BR: Torrete de Comando II

en: Command Turret III
pt_BR: Torrete de Comando III

en: Command Turret IV
pt_BR: Torrete de Comando IV

en: Player
pt_BR: Jogador

en: Lost due to being inactive / playing passively.
pt_BR: Perdeu por estar inativo / jogando passivamente.

en: Host-configured game time limit is approaching. If there is no winner within 10 minutes, the game will end.
pt_BR: O limite de tempo do jogo configurado pelo anfitrião está chegando. Se não houver nenhum vencedor dentro de 10 minutos, o jogo será encerrado.

en: Host-configured game time limit exceeded. Game is over.
pt_BR: Atingido o limite de tempo do jogo configurado pelo anfitrião. O jogo foi finalizado.

en: Playing passively will lead to defeat. Actions that are considered:
pt_BR: Jogar passivamente levará à derrota. Ações consideradas:

en: Ultimate Scavengers
pt_BR: Catadores Supremos

en: Scavengers
pt_BR: Com Catadores

en: No Scavengers
pt_BR: Sem Catadores

en: No Alliances
pt_BR: Sem Alianças

en: Allow Alliances
pt_BR: Permitir Alianças

en: Locked Teams
pt_BR: Trancar Times

en: Locked Teams, No Shared Research
pt_BR: Times Fixos, Pesquisa Individual

en: Low Power Levels
pt_BR: Nível de Energia Baixo

en: Medium Power Levels
pt_BR: Nível de Energia Médio

en: High Power Levels
pt_BR: Nível de Energia Alto

en: Start with No Bases
pt_BR: Iniciar sem Bases

en: Start with Bases
pt_BR: Iniciar com Bases

en: Start with Advanced Bases
pt_BR: Iniciar com Bases Avançadas

en: EASY
pt_BR: FÁCIL

en: MEDIUM
pt_BR: MÉDIO

en: HARD
pt_BR: DIFÍCIL

en: INSANE
pt_BR: INSANO

en: Personality change successful.
pt_BR: Alteração de personalidade bem sucedida.

en: No such personality! Try one of these:
pt_BR: Personalidade inválida! Tente uma dessas:

en: Forced research cleared, will research anything I want now.
pt_BR: Forçou fila de pesquisa limpa, vou pesquisar o que eu quiser agora.

en: Research blocked, will research nothing now.
pt_BR: Pesquisa bloqueada, não vou pesquisar nada agora.

en: Researching fundamental technology.
pt_BR: Pesquisando tecnologias fundamentais.

en: Researching
pt_BR: Pesquisando

en: No such research path! Try one of these:
pt_BR: Via de pesquisa inválida! Tente uma dessas:

en: Sorry, I have no trucks.
pt_BR: Foi mal, não tenho caminhões.

en: You can use this one.
pt_BR: Você pode usar esse.

en: Sorry, droid transfer failed.
pt_BR: Foi mal, transferência de droid falhou.

en: Power transferred.
pt_BR: Energia transferida.

en: Please put a beacon!
pt_BR: Por favor, marque no mapa!

en: Coming!
pt_BR: Chegando!

en: Sorry, I don't have any free forces to send for help!
pt_BR: Foi mal, não tenho unidades para ajudar!

en: Any time, big boss!
pt_BR: A seu dispor, brother!

en: System locale
pt_BR: Baseado no sistema

en: Could not open required port (%s) on  (%s)
pt_BR: Não foi possível abrir a porta necessária (%s) em (%s)

en: You must manually configure your router & firewall to
     open port %d before you can host a game.
pt_BR: Você deve configurar o firewall de seu roteador para
    abrir a porta %d antes de hospedar um jogo.

en: Game configured port (%s) correctly on (%s)
    Your external IP is %s
pt_BR: O jogo configurou a porta (%s) corretamente em (%s)
    Seu IP externo é %s

en: Client failed to ack player index swap
pt_BR: O cliente não conseguiu confirmar a troca do índice do jogador

en: No UPnP device found. Configure your router/firewall to open port %d!
pt_BR: Nenhum dispositivo UPnP encontrado. Configure seu roteador/firewall para abrir a porta %d!

en: Could not resolve masterserver name (%s)!
pt_BR: Não foi possível resolver o nome do servidor mestre (%s)!

en: Error connecting to the lobby server: %s.
    Make sure port %d can receive incoming connections.
    If you're using a router configure it to use UPnP
     or to forward the port to your system.
pt_BR: Erro ao conectar com o servidor de lobby: %s. 
    Tenha certeza de que a porta %d está aberta para conexões de entrada. 
    Se você está usando um roteador, configure-o para usar UPnP,
    ou encaminhe a porta ao seu sistema.

en: Failed to get a lobby response!
pt_BR: Falha ao obter uma resposta do lobby!

en: The replay file format is newer than this version of Warzone 2100 can support.
pt_BR: O formato do arquivo de replay é mais recente que esta versão do Warzone 2100 pode suportar.

en: Replay Format Version: %u
pt_BR: Versão do formato de replay: %u

en: Replay File Format Unsupported
pt_BR: Formato de arquivo de replay não suportado

en: Unable to load replay: The replay file is incomplete or corrupted.
pt_BR: Não foi possível carregar o replay: O arquivo de replay está incompleto ou corrompido.

en: Campaign
pt_BR: Campanha

en: Challenge
pt_BR: Desafio

en: Skirmish
pt_BR: vs IA

en: Multiplayer
pt_BR: Multijogador

en: Menu Music
pt_BR: Música do Menu

en: (untitled)
pt_BR: (sem título)

en: Copy Path to Clipboard
pt_BR: Copiar Caminho para Área de Transferência

en: Copy JSON to Clipboard
pt_BR: Copiar JSON para Área de Transferência

en: Dump JSON to StdOut
pt_BR: Despejar JSON para StdOut

en: Tab Scroll left
pt_BR: Tab mover para esquerda

en: Tab Scroll right
pt_BR: Tab mover para direita

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_MG3MK1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_MG3MK1.text[1]
en: .50-calibre heavy machinegun
pt_BR: Metralhadora pesada .50

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_RHOW.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_RHOW.text[1]
en: 105mm multi-barrel Howitzer may be assigned to a sensor
pt_BR: Obus de vários barris de 105mm pode ser designado a um sensor

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MG1MK1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_MG1MK1.text[1]
en: 7.62mm machinegun
pt_BR: Metralhadora de 7.62mm

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_CN6_T_A.text[1]
en: 76mm twin-barrel automatic-cannon
pt_BR: Canhão duplo automático de 76mm

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAAC1.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_AAAC2.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAAC3.text[2]
en: AA accuracy +10%
pt_BR: Precisão de AA +10%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-ROF02.name
en: AA Ammunition Hopper Mk2
pt_BR: Correia de Munição AA Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-ROF03.name
en: AA Ammunition Hopper Mk3
pt_BR: Correia de Munição AA Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-ROF01.name
en: AA Ammunition Hopper
pt_BR: Correia de Munição AA

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-ROF05.name
en: AA Chainfeed Loader Mk2
pt_BR: Correia Automática de Munição Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-ROF06.name
en: AA Chainfeed Loader Mk3
pt_BR: Correia Automática de Munição Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-ROF04.name
en: AA Chainfeed Loader
pt_BR: Correia Automática de Munição

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-AASite-QuadBof.name data/mp/stats/structure.json: $.AASite-QuadBof.name
en: AA Cyclone Flak Cannon Emplacement
pt_BR: Defesa de Canhão AA Flak Cyclone

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-DoubleAAgun.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-DoubleAAGun.name
en: AA Cyclone Flak Cannon Hardpoint
pt_BR: Muro de Canhão AA Flak Cyclone

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.P0cam3PyFlakHT.name
en: AA Cyclone Flak Cannon Python Half-tracks
pt_BR: Tanque Píton Híbrido com Canhão AA Flak Cyclone

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun01.name data/mp/stats/weapons.json: $.AAGun2Mk1.name
en: AA Cyclone Flak Cannon
pt_BR: Canhão AA Flak Cyclone

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[2]
en: AA Flak damage +25%
pt_BR: Dano da AA explosiva +25%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Damage02.name
en: AA HE Flak Mk2
pt_BR: Munição AA AE Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Damage03.name
en: AA HE Flak Mk3
pt_BR: Munição AA AE Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Damage01.name
en: AA HE Flak
pt_BR: Munição AA AE

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Damage05.name
en: AA HEAP Flak Mk2
pt_BR: Munição AA EP Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Damage06.name
en: AA HEAP Flak Mk3
pt_BR: Munição AA EP Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Damage04.name
en: AA HEAP Flak
pt_BR: Munição AA EP

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAROF1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAROF4.text[2]
en: AA reload time -15%
pt_BR: Recarga da AA -15%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DEF_AALAS.text[1]
en: AA Site with Stormbringer Turret
pt_BR: Defesa AA com Torreta de Stormbringer

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Accuracy02.name
en: AA Target Acquisition Shells
pt_BR: Munição AA Aquisidora de Alvo

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Accuracy03.name
en: AA Target Prediction Computer
pt_BR: Computador AA de Predição

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Accuracy01.name
en: AA Thermal Imaging Sensor
pt_BR: Sensor AA de Imagem Infravermelho

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-AASite-QuadBof02.name data/mp/stats/structure.json: $.AASite-QuadBof02.name
en: AA Tornado Flak Cannon Emplacement
pt_BR: Defesa de Canhão AA Flak Tornado

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-DoubleAAgun02.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-DoubleAAGun02.name
en: AA Tornado Flak Cannon Hardpoint
pt_BR: Muro de Canhão AA Flak Tornado

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun02.name data/mp/stats/weapons.json: $.AAGun2Mk1Quad.name
en: AA Tornado Flak Cannon
pt_BR: Canhão AA Flak Tornado

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/nb_generic.json: $.AI.tip
en: Adaptive AI with multiple personalities
pt_BR: IA adaptativa com várias personalidades

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials08.name
en: Advanced Base Structure Materials Mk2
pt_BR: Materiais Base de Estruturas Avançado Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials09.name
en: Advanced Base Structure Materials Mk3
pt_BR: Materiais Base de Estruturas Avançado Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_MAT7.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials07.name data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_MAT7.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Materials03.name
en: Advanced Base Structure Materials
pt_BR: Materiais Base de Estruturas Avançado

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb-Damage03.name
en: Advanced Bomb Warhead
pt_BR: Ogiva Avançada

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ENGIN3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ENGIN3.text[1]
en: Advanced Engineering Techniques
pt_BR: Técnicas de Engenharia Avançadas

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Engineering03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Engineering03.name
en: Advanced Engineering
pt_BR: Engenharia Avançada

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VCBSU3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VCBSU3.text[1]
en: Advanced fire detection systems
pt_BR: Sistemas de detecção de tiro avançados

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade07.name
en: Advanced Manufacturing
pt_BR: Estratégia de Guerra Avançada

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-ROF02.name
en: Advanced Missile Allocation System Mk2
pt_BR: Sistema de Alocação de Míssil Avançado Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-ROF03.name
en: Advanced Missile Allocation System Mk3
pt_BR: Sistema de Alocação de Míssil Avançado Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-ROF01.name
en: Advanced Missile Allocation System
pt_BR: Sistema de Alocação de Míssil Avançado

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Damage02.name
en: Advanced Missile Warhead Mk2
pt_BR: Ogiva de Míssil Avançada Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Damage03.name
en: Advanced Missile Warhead Mk3
pt_BR: Ogiva de Míssil Avançada Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Damage01.name
en: Advanced Missile Warhead
pt_BR: Ogiva de Míssil Avançada

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade06.name
en: Advanced Repair Facility
pt_BR: Centro de Reparos Avançado

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RFU7.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RFU7.text[1]
en: Advanced repair techniques
pt_BR: Novas técnicas de reparos avançadas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VS3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VS3.text[1]
en: Advanced target recognition systems
pt_BR: Sistemas de reconhecimento de alvos avançados

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU3.text[1]
en: Advanced Thermal Emissions detection
pt_BR: Detecção Avançada de Emissões de Calor

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VFU4.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VFU4.text[1]
en: Advanced VTOL Production
pt_BR: Produção de VTOL Avançada

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Advmaterialslab.name
en: Advancedmaterialslab
pt_BR: Laboratoriodemateriaisavançado

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_JP1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_JP1.text[1]
en: Aerodynamic Jump Pack
pt_BR: Sistema de Pulo Aerodinâmico

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Aerodynamicslab.name
en: Aerodynamicslab
pt_BR: Laboratóriodeaerodinamica

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_CN_D1.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_D4.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_ROF1.text[3] ... + 11 refs
en: All cannons upgraded automatically
pt_BR: Todos os canhões atualizados automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSU1.text[3] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_CBSU2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_CBSU3.text[3] ... + 3 refs
en: All CB sensors upgraded automatically
pt_BR: Todos os sensores AB atualizados automaticamente

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FU4.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_FU7.text[3]
en: All factories upgraded automatically
pt_BR: Todas as fábricas melhoradas automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASAC1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASD1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASROF1.text[3] ... + 3 refs
en: All lasers upgraded automatically
pt_BR: Todos os lasers atualizados automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_D1.text[3] ... + 7 refs
en: All missiles upgraded automatically
pt_BR: Todos os mísseis atualizados automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_POWU1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_POWU2.text[3] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_POWU1.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_POWU2.text[3]
en: All power generators upgraded automatically
pt_BR: Todos os geradores atualizados automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_AC1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_D1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_ROF1.text[3] ... + 3 refs
en: All rail guns upgraded automatically
pt_BR: Todos os aceleradores de partículas atualizados automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU2.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU3.text[3]
en: All sensors upgraded automatically
pt_BR: Todos os sensores atualizados automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_ENGIN1.text[3] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_ENGIN2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ENGIN3.text[3] ... + 3 refs
en: All trucks upgraded automatically
pt_BR: Todos os caminhões atualizados automaticamente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V3.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V2.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V3.text[3]
en: All VTOLs upgraded automatically
pt_BR: Todos os VTOL's atualizados automaticamente

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/hidebehind.json: $.player_1.name data/mp/challenges/hidebehind.json: $.player_2.name data/mp/tests/miza.json: $.player_1.name data/mp/tests/miza.json: $.player_2.name
en: Ally
pt_BR: Aliado

note: TRANSLATORS: data/base/campaigns/alpha.json: $.name
en: Alpha Campaign
pt_BR: Campanha Alfa

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/two-faced.json: $.player_1.name
en: Alpha
pt_BR: Alfa

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_H1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_H1.text[1]
en: Amphibious hover propulsion
pt_BR: Propulsão anfíbia de aerobarco

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-MdArtMissile.name
en: Angel Missile Battery
pt_BR: Bateria de Mísseis Angel

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-MdART-pit.name
en: Angel Missile Emplacement
pt_BR: Defesa de Mísseis Angel

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MdArtMissile.name data/base/stats/weapons.json: $.Missile-MdArt.name
en: Angel Missile
pt_BR: Míssil Angel

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_AT.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_AT.text[1]
en: Anti-tank missile
pt_BR: Míssil Anti Tanque

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_RK_LTAT1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_RK_LTAT1.text[1]
en: Anti-tank rocket
pt_BR: Foguete Anti-Tanque

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage03.name
en: APDSB MG Bullets Mk2
pt_BR: Munição de Metralhadora Perfuradora Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage04.name
en: APDSB MG Bullets Mk3
pt_BR: Munição de Metralhadora Perfuradora Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage02.name
en: APDSB MG Bullets
pt_BR: Munição de Metralhadora Perfuradora

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage05.name
en: APFSDS Cannon Rounds Mk2
pt_BR: Munição Perfuradora Reforçada Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage06.name
en: APFSDS Cannon Rounds Mk3
pt_BR: Munição Perfuradora Reforçada Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage04.name
en: APFSDS Cannon Rounds
pt_BR: Munição Perfuradora Reforçada

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-HvyArtMissile.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HvyArtMissile.name
en: Archangel Missile Battery
pt_BR: Bateria de Mísseis Archangel

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-HvART-pit.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-HvART-pit.name
en: Archangel Missile Emplacement
pt_BR: Defesa de Mísseis Archangel

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-HvArtMissile.name data/base/stats/weapons.json: $.Missile-HvyArt.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-HvArtMissile.name data/mp/stats/weapons.json: $.Missile-HvyArt.name
en: Archangel Missile
pt_BR: Míssil Archangel

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_MG4.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_MG4.text[1]
en: Armed with Cyborg assault gun
pt_BR: Armado com Metralhadora de Assalto Ciborgue

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_CN1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_CN1.text[1]
en: Armed with Cyborg Cannon
pt_BR: Armado com Canhão Ciborgue

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_FL1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_FL1.text[1]
en: Armed with Cyborg Flamer
pt_BR: Armado como Incendiário Ciborgue

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_MG1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_MG1.text[1]
en: Armed with Cyborg Machinegun
pt_BR: Armado com Metralhadora Ciborgue

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_H_PLAS.text[1]
en: Armed with Cyborg Pulse Laser
pt_BR: Armado com o Pulso Laser

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_H_RG.text[1]
en: Armed with Cyborg Rail Gun
pt_BR: Armado com o Canhão Elétrico Ciborgue

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_H_AT.text[1]
en: Armed with Cyborg Scourge Missile Launcher
pt_BR: Armado com o Lançador de Mísseis Scourge

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_TFL.text[1]
en: Armed with Cyborg Thermite Flamer
pt_BR: Armado com Lança-Chamas de Termite

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_LS1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_LS1.text[1]
en: Armed with Flashlight Laser
pt_BR: Armado com Laser Médio

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_LS1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_LS1.text[1]
en: Armed with flashlight laser
pt_BR: Armado com Laser Médio

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_GRN.text[1]
en: Armed with grenades
pt_BR: Armado com granadas

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_H_HPV.text[1]
en: Armed with hyper velocity cannon
pt_BR: Armado com canhão de hiper velocidade

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_RKT.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_RKT.text[1]
en: Armed with Lancer anti-tank missile
pt_BR: Armado com Lançadeira de Mísseis AT

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_RK1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_RK1.text[1]
en: Armed with Lancer Anti-Tank rocket
pt_BR: Armado com Lançadeira de Foguetes Anti-Tanque

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYTRANS.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SUPERTRANS.text[1]
en: Armed with Machinegun
pt_BR: Armado com Metralhadora

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_H_MC.text[1]
en: Armed with medium cannon
pt_BR: Armado com canhão médio

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_RL1.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_RL1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_RL1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_RL1.text[1]
en: Armed with Needle Gun
pt_BR: Armado com Perfuratriz

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_ATM.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_ATM.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_ATM.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_ATM.text[1]
en: Armed with Scourge anti-tank missile
pt_BR: Armado com Mísseis AT Scourge

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_H_TK.text[1]
en: Armed with tank killer rockets
pt_BR: Armado com foguetes destruidores de tanques

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_MAT1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_MAT4.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_MAT7.text[2]
en: Armor +120%, Body Points +90%
pt_BR: Armadura +120%, Ptos. de Vida +90%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_DF_WU4.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_DF_WU10.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_DF_WU7.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_MAT10.text[2]
en: Armor +35%, Body Points +30%
pt_BR: Armadura +35%, Ptos. de Vida +30%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D2.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D2.text[1]
en: Armor-Piercing Discard Sabot Bullets
pt_BR: Cartuchos de Balas perfuradoras

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_D4.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_D4.text[1]
en: Armor-Piercing Fin-Stabilized Discarding Sabot
pt_BR: Cartucho Estabilizado de Munição Perfurante

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_FL.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_FL.text[1]
en: Armored bunker with Flamer
pt_BR: Defesa de Incendiário

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_ATR.text[1]
en: Armored bunker with Lancer AT rocket
pt_BR: Defesa de Lançadeira de Foguetes AT

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_LC.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_LC.text[1]
en: Armored bunker with Light Cannon
pt_BR: Defesa de Canhão Leve

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_P1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_P1.text[1]
en: Armored bunker with Machinegun
pt_BR: Defesa de Metralhadora

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DEF_EMPM.text[1]
en: Armored EMP Mortar battery pit
pt_BR: Vala de Morteiro PEM

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DEF_EMP.text[1]
en: Armored guard tower with EMP Cannon
pt_BR: Torre armada de Canhão de PEM

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_ATR.text[1]
en: Armored guard tower with Lancer AT rocket
pt_BR: Torre Reforçada com Lançadeira de Foguetes AT

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_EMP_PODTOW.text[1]
en: Armored guard tower with Mini-Pod Rocket
pt_BR: Torre Reforçada com Mini-Foguetes

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_EMP_PODTOW.text[1]
en: Armored guard tower with Mini-Rocket Pod
pt_BR: Torre Reforçada com Mini-Foguetes

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_RL1TOW.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_RL1TOW.text[1]
en: Armored guard tower with Needle Gun
pt_BR: Torre Reforçada com Perfuratriz

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SPYT.text[1]
en: Armored guard tower with Nexus Link
pt_BR: Torre armada de Conexão NEXUS

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_PulseLas.text[1]
en: Armored guard tower with Pulse Laser
pt_BR: Torre Reforçada com Pulso Laser

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_ATMTOW.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_ATMTOW.text[1]
en: Armored guard tower with Scourge Missile
pt_BR: Torre Reforçada com Mísseis Scourge

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_HALFT1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_HALFT1.text[1]
en: Armored Half-tracks
pt_BR: Propulsão Híbrida

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_WT14_PLS.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_WT14_PLS.text[1]
en: Armored hardpoint with Flashlight laser
pt_BR: Muro equipado com Laser Médio

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_WT15_RL3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_WT15_RL3.text[1]
en: Armored hardpoint with Gauss Cannon
pt_BR: Muro equipado com Canhão Gauss

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_WT4_HC.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_WT4_HC.text[1]
en: Armored hardpoint with Heavy Cannon
pt_BR: Muro equipado com Canhão Pesado

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_DF_WT1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_DF_WT1.text[1]
en: Armored hardpoint with Heavy Machinegun
pt_BR: Muro equipado com Metralhadora Pesada

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_WT13_HPV.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_WT13_HPV.text[1]
en: Armored hardpoint with Hyper-Velocity Cannon
pt_BR: Muro equipado com Canhão de Hiper Velocidade

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_WT6_ATR.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_WT6_ATR.text[1]
en: Armored hardpoint with Lancer AT missile
pt_BR: Muro equipado com Lançadeira de Mísseis AT

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_WT2_LC.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_WT2_LC.text[1]
en: Armored hardpoint with Light Cannon
pt_BR: Muro equipado com Canhão Leve

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_WT3_MC.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_WT3_MC.text[1]
en: Armored hardpoint with Medium Cannon
pt_BR: Muro equipado com Canhão Médio

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_WT15_RL2.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_WT15_RL2.text[1]
en: Armored hardpoint with Rail Gun
pt_BR: Muro equipado com Canhão Elétrico

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_WT9_ATM.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_WT9_ATM.text[1]
en: Armored hardpoint with Scourge AT Missile
pt_BR: Muro equipado com Mísseis AT Scourge

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_IMP.text[1]
en: Armored Incendiary Mortar battery pit
pt_BR: Vala reforçada de Morteiro Incendiário

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_EMP_Mpit.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_EMP_Mpit.text[1]
en: Armored Mortar battery pit
pt_BR: Vala de Morteiro reforçada

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_PrisLas.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_PrisLas.text[1]
en: Armored strongpoint with Flashlight laser
pt_BR: Defesa Reforçada de Laser Médio

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_Rail3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_Rail3.text[1]
en: Armored strongpoint with Gauss Cannon
pt_BR: Defesa Reforçada de Canhão Gauss

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_HEAVYLAS.text[1]
en: Armored strongpoint with Heavy Laser
pt_BR: Muro equipado com Laser Pesado

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_PFL.text[1]
en: Armored strongpoint with Plasmite Flamer
pt_BR: Muro equipado com Incendiário Plasmite

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_PulseLas.text[1]
en: Armored strongpoint with Pulse Laser
pt_BR: Defesa Reforçada de Pulso Laser

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_Rail2.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_Rail2.text[1]
en: Armored strongpoint with Rail Gun
pt_BR: Defesa Reforçada de Canhão Elétrico

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TRACK1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_TRACK1.text[1]
en: Armored Tracks
pt_BR: Propulsão de Tanque

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_WU1.text[2]
en: Armour +35%, Body Points +30%
pt_BR: Armadura +35%, Ptos. de vida +30%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Crate.name
en: Artifact
pt_BR: Artefato

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_MdAM.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_MdAM.text[1]
en: Artillery battery firing Firestorm Missiles
pt_BR: Bateria de artilharia de mísseis Firestorm

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_HvAM.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_HvAM.text[1]
en: Artillery battery firing Novastorm Missiles
pt_BR: Bateria de artilharia de mísseis Novastorm

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-RotCannon.name
en: Assault Cannon Emplacement
pt_BR: Defesa de Canhão de Assalto

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.Tower-VulcanCan.name data/mp/stats/structure.json: $.Tower-VulcanCan.name
en: Assault Cannon Guard Tower
pt_BR: Torre de Canhão de Assalto

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Wall-VulcanCan.name data/base/stats/structure.json: $.Wall-VulcanCan.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Wall-VulcanCan.name data/mp/stats/structure.json: $.Wall-VulcanCan.name
en: Assault Cannon Hardpoint
pt_BR: Defesa de Canhão de Assalto

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.MantisHoverAC.name
en: Assault Cannon Mantis Hover
pt_BR: Aerobarco Canhão de Assalto Mantis

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon5.name data/base/stats/weapons.json: $.Cannon5VulcanMk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon5.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon5VulcanMk1.name
en: Assault Cannon
pt_BR: Canhão de Assalto

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox-RotMG.name data/base/stats/structure.json: $.Pillbox-RotMG.name
en: Assault Gun Bunker
pt_BR: Defesa de Metralhadora de Assalto

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.Tower-RotMg.name
en: Assault Gun Emplacement
pt_BR: Defesa de Metralhadora de Assalto

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.Tower-RotMg.name
en: Assault Gun Guard Tower 2
pt_BR: Torre de Metralhadora de Assalto 2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-RotMG.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower-RotMg.name
en: Assault Gun Guard Tower
pt_BR: Torre de Metralhadora de Assalto

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Wall-RotMg.name data/base/stats/structure.json: $.Wall-RotMg.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Wall-RotMg.name data/mp/stats/structure.json: $.Wall-RotMg.name
en: Assault Gun Hardpoint
pt_BR: Defesa de Metralhadora de Assalto

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PhytonHTrackAssGun.name
en: Assault Gun Python Half Track
pt_BR: Híbrido Metralhadora de Assalto Píton

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PhytonHoverAssGun.name
en: Assault Gun Python Hover
pt_BR: Aerobarco Metralhadora de Assalto Píton

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0cam3PyAsltGnTrk.name data/mp/stats/templates.json: $.P0cam3PyAsltGnTrk.name
en: Assault Gun Python Tracks
pt_BR: Tanque Canhão de Assalto Píton

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower-RotMg.name
en: Assault Gun Tower
pt_BR: Torre de Metralhadora de Assalto

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG4.name data/base/stats/weapons.json: $.MG4ROTARYMk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG4.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG4ROTARYMk1.name
en: Assault Gun
pt_BR: Metralhadora de Assalto

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-RotMG.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-RotMG-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-RotMG-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.CyborgRotMgGround.name
en: Assault Gunner Cyborg
pt_BR: Atirador de Assalto

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VP.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VP.text[2]
en: Assign a VTOL by selecting the rearming pad as its target
pt_BR: Designe um VTOL marcando a área como seu alvo

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTU1.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTU1.text[2]
en: Assigned VTOLs attack the designated targets
pt_BR: VTOL's selecionados atacam os alvos designados

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTW1.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTW1.text[2]
en: Assigned VTOLs attack the enemy units
pt_BR: VTOL's designados atacam as unidades inimigas

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/repair.json: $.AutoRepair.name
en: Auto Repair
pt_BR: Auto-Reparo

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Autorepair-General.name
en: Auto-Repair
pt_BR: Auto-Reparo

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_ROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_ROF1.text[1]
en: Autoloader increases reload rate
pt_BR: Autorecarregador aumenta a velocidade de recarga

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[1]
en: Automated Cyborg Production
pt_BR: Produção Automatizada de Ciborgues

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade02.name
en: Automated Factory Production Mk2
pt_BR: Produção Automatizada da Fábrica Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade03.name
en: Automated Factory Production Mk3
pt_BR: Produção Automatizada da Fábrica Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade-AI.name data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade01.name data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[1]
en: Automated Factory Production
pt_BR: Produção Automatizada da Fábrica

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade01.name
en: Automated Manufacturing
pt_BR: Manufatura Automatizada

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_ROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_ROF1.text[1]
en: Automated reload system
pt_BR: Sistema de recarregamento automático

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade02.name
en: Automated Repair Facility Upgrade Mk2
pt_BR: Centro Automatizado de Reparos Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade03.name
en: Automated Repair Facility Upgrade Mk3
pt_BR: Centro Automatizado de Reparos Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade01.name
en: Automated Repair Facility
pt_BR: Centro Automatizado de Reparos

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade02.name
en: Automated VTOL Rearming Mk2
pt_BR: Rearmamento de VTOL Automatizado Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade03.name
en: Automated VTOL Rearming Mk3
pt_BR: Rearmamento de VTOL Automatizado Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_ROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_ROF1.text[1]
en: Automatic loader replaces manual feed
pt_BR: Recarregador automático substitui o carregamento manual

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-SamSite.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-SamSite.name
en: Avenger Hardpoint
pt_BR: Muro Avenger

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-SamSite1.name data/base/stats/structure.json: $.P0-AASite-SAM1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-SamSite1.name data/mp/stats/structure.json: $.P0-AASite-SAM1.name
en: Avenger SAM Site
pt_BR: Defesa de MTA Avenger

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-LtSAM.name data/base/stats/weapons.json: $.Missile-LtSAM.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-LtSAM.name data/mp/stats/weapons.json: $.Missile-LtSAM.name
en: Avenger SAM
pt_BR: MTA Avenger

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[3]
en: Average power costs and production times
pt_BR: Custo e tempo de produção médios

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.BaBaLegs.name data/mp/stats/propulsion.json: $.BaBaLegs.name
en: BaBaLegs
pt_BR: BaBaPernas

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/b2basics.json: $.challenge.name
en: Back to Basics
pt_BR: De volta ao Básico

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/nexus.json: $.AI.tip
en: based off the original AI, now for beginners
pt_BR: baseada na IA original, para iniciantes

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTU1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTU1.text[1]
en: Battlefield repair unit
pt_BR: Unidade de reparo de campo

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_PLASLAUNCH.text[2]
en: Best Targets : Vehicles and cyborgs
pt_BR: Melhores Alvos: Veículos e ciborgues

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_CAN.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_CANT.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_MD.text[2] ... + 3 refs
en: Best Targets : Vehicles
pt_BR: Alvo: Veículos

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HvSAM1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_LtSAM1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HvSAM1.text[2] ... + 3 refs
en: Best Targets: Aerial targets only
pt_BR: Alvo: Alvos aéreos apenas

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HART.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_MART.text[2]
en: Best Targets: Base structures and cyborgs
pt_BR: Alvo: Estruturas e Ciborgues

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_MRL1.text[2]
en: Best Targets: Base structures
pt_BR: Alvo: Estruturas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HART.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_MART.text[2]
en: Best Targets: Base structures, emplacements, cyborgs
pt_BR: Alvo: Estruturas, defesas, ciborgues

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BMB3.text[2]
en: Best Targets: Bunkers and Hardpoints
pt_BR: Alvos: Defesas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_BB.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_BB.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BMB4.text[2] ... + 2 refs
en: Best Targets: Bunkers and hardpoints
pt_BR: Alvos: Defesas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS2.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS2.text[2]
en: Best Targets: Cyborgs
pt_BR: Alvo: Ciborgues

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_HLAS.text[2]
en: Best Targets: Heavy cyborgs
pt_BR: Alvo: Ciborgues Pesados

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_MG1MK1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_MG2MK1.text[2] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_MG3MK1.text[2] ... + 3 refs
en: Best Targets: Infantry, base structures, wheeled vehicles
pt_BR: Alvo: Infantaria, estruturas, 4x4

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MG1MK1.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MG2MK1.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_MG3MK1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG4.text[2]
en: Best Targets: Infantry, wheeled and hover vehicles
pt_BR: Alvo: Infantaria, 4x4 e aerobarcos

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN1MK1.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN2MK1.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN3MK1.text[2] ... + 5 refs
en: Best Targets: None. Average damage against all targets
pt_BR: Alvo: Nenhum. Dano médio contra todos os alvos

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_PLASLAUNCH.text[2]
en: Best Targets: Vehicles and cyborgs
pt_BR: Melhores Alvos: Veículos e ciborgues

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_IDF.text[2]
en: Best Targets: Vehicles and Emplacements
pt_BR: Alvo: Veículos e Defesas

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CN2MK1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CN3MK1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_CN_4A.text[2]
en: Best Targets: Vehicles, Hardpoints
pt_BR: Alvo: Veículos e Defesas

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_MP1.text[2]
en: Best Targets: Wheeled and hover vehicles
pt_BR: Alvo: 4x4 e aerobarcos

note: TRANSLATORS: data/base/campaigns/beta.json: $.name
en: Beta Campaign
pt_BR: Campanha Beta

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V3.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V2.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V3.text[2]
en: Body Points and Speed Increased
pt_BR: Pontos de vida e velocidade aumentadas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_FLAME1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_FLAME1.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_PLFL.text[3]
en: Body Points: Very low
pt_BR: Pontos de vida: Baixos

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BDMG1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BDMG2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BDMG3.text[2]
en: Bomb damage +10%
pt_BR: Dano de bomba +10%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BDMG1.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BDMG2.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BDMG3.text[2]
en: Bomb damage +25%
pt_BR: Dano de bombas +25%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BDMG1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BDMG2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BDMG3.text[0] ... + 3 refs
en: Bomb Upgrade
pt_BR: Melhoria de Bomba

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraHvyMortarHalftrack.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraHvyMortarHalftrack.name
en: Bombard Cobra Half-tracks
pt_BR: Híbrido Morteiro Pesado Cobra

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-HvyMor.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-MortarPit02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HvyMor.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-MortarPit02.name
en: Bombard Pit
pt_BR: Vala de Morteiro Pesado

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Mortar2Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Mortar2Mk1.name
en: Bombard
pt_BR: Morteiro Pesado

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_DF_WU10.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_DF_WU10.text[1]
en: Bonded metallic laminates formed into walls and defenses
pt_BR: Laminados conjugados em muros e defesas

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body4ABT.name data/mp/stats/body.json: $.Body4ABT.name
en: Bug
pt_BR: Inseto

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ADEF.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ASTRUC.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ADEF.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ASTRUC.text[2]
en: Built-in diagnostic and repair systems
pt_BR: Sistemas de diagnóstico e reparo implantados

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Sk-CobraBBHover.name
en: Bunker Buster Cobra Hover
pt_BR: Aerobarco Arrasa-Defesas Cobra

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraBBTracks.name
en: Bunker Buster Cobra Tracks
pt_BR: Tanque Arrasa-Defesas Cobra

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.MantisBBTracks.name
en: Bunker Buster Mantis Tracks
pt_BR: Tanque Arrasa-Defesas Mantis

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_BB.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_BB.text[1]
en: Bunker buster missile
pt_BR: Míssil Arrasa Defesas

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket03-HvAT.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket03-HvAT.name
en: Bunker Buster Rocket
pt_BR: Foguete Arrasa-Defesas

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperBBWheels.name
en: Bunker Buster Rockets Viper Wheels
pt_BR: 4x4 Arrasa-Defesas Víbora

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ScorpBBTracks.name
en: Bunker Buster Scorpion Tracks
pt_BR: Tanque Arrasa-Defesas Escorpião

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.H-Scorp-VTOL-BB.name
en: Bunker Buster Scorpion VTOL
pt_BR: VTOL Arrasa-Defesas Escorpião

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperBBWheels.name
en: Bunker Buster Viper Wheels
pt_BR: 4x4 Arrasa-Defesas Víbora

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-BB.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-BB.name
en: Bunker Buster
pt_BR: Arrasa-Defesas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_POWMD1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_POWMD1.text[2]
en: Burns oil more efficiently
pt_BR: Queima petróleo com maior eficiência

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CNAC1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_CNAC2.text[2]
en: Cannon accuracy +10%
pt_BR: Precisão de canhões +10%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF02.name
en: Cannon Autoloader Mk2
pt_BR: Carregamento Automático de Canhões Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF03.name
en: Cannon Autoloader Mk3
pt_BR: Carregamento Automático de Canhões Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF01.name
en: Cannon Autoloader
pt_BR: Carregamento Automático de Canhões

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_CN_D1.text[2] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_D4.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_CN_D7.text[2]
en: Cannon damage +25%
pt_BR: Dano de canhões +25%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BabaFireCan.name data/mp/stats/templates.json: $.BabaFireCan.name
en: Cannon Fire Truck
pt_BR: Canhão Caminhão de Bombeiros

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Super-Cannon.name data/mp/stats/structure.json: $.X-Super-Cannon.name data/mp/stats/weapons.json: $.CannonSuper.name
en: Cannon Fortress
pt_BR: Fortaleza de Canhão

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Accuracy02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Accuracy02.name
en: Cannon Laser Designator
pt_BR: Designação de Alvos a Laser para Canhões

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Accuracy01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Accuracy01.name
en: Cannon Laser Rangefinder
pt_BR: Mira a Laser para Canhões

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF05.name
en: Cannon Rapid Loader Mk2
pt_BR: Recarregamento Rápido de Canhões Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF06.name
en: Cannon Rapid Loader Mk3
pt_BR: Recarregamento Rápido de Canhões Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF04.name
en: Cannon Rapid Loader
pt_BR: Recarregamento Rápido de Canhões

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_ROF1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_CN_ROF4.text[2]
en: Cannon reload time -10%
pt_BR: Recarga de canhões -10%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0CannonTower.name data/mp/stats/structure.json: $.A0CannonTower.name
en: Cannon Tower
pt_BR: Torre de Canhão

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_CN_D1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_D4.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_ROF1.text[0] ... + 11 refs
en: Cannon Upgrade
pt_BR: Melhoria de Canhão

note: TRANSLATORS: data/base/stats/sensor.json: $.Sys-CBTurret01.name data/mp/stats/sensor.json: $.Sys-CBTurret01.name
en: CB Radar Turret
pt_BR: Torre Radar AB

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSU1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_CBSU2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_CBSU3.text[0] ... + 3 refs
en: CB Sensor Improved
pt_BR: Sensor AB atualizado

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-CBSensor-Tower01.name data/base/stats/structure.json: $.Sys-CB-Tower01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-CBSensor-Tower01.name data/mp/stats/structure.json: $.Sys-CB-Tower01.name
en: CB Tower
pt_BR: Torre AB

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-CBSensor-Turret01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-CBSensor-Turret01.name
en: CB Turret
pt_BR: Torrete AB

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAROF4.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAROF4.text[1]
en: Chainfeed loader eradicates jams and improves performance
pt_BR: Carregamento por correia impede travamentos e melhoria a performance

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_MG_ROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_MG_ROF1.text[1]
en: Chaingun mechanism replaces belt-feed
pt_BR: Mecanismo de correia substitui mecanismo antigo

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-ROF01.name
en: Chaingun Upgrade
pt_BR: Metralhadora de Velocidade

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BaBaCivilian.name data/mp/stats/templates.json: $.BaBaCivilian.name
en: Civilian
pt_BR: Civil

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb01.name
en: Cluster Bomb Bay
pt_BR: Bombas Fragmentárias

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb01.name
en: Cluster Bombs Bay
pt_BR: Bombas Fragmentárias

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0CobraFlameTracks.name
en: Cobra Flamer Tracks
pt_BR: Tanque Incendiário Cobra

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0CobraMedCnTrks.name
en: Cobra Medium Cannon Tracks
pt_BR: Tanque Canhão Médio Cobra

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraSpadeTracks.name data/base/stats/templates.json: $.P0CobraSpadeTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraSpadeTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.P0CobraSpadeTracks.name
en: Cobra Truck
pt_BR: Caminhão Cobra

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MG_D10.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MG_D10.text[1]
en: Collapsing Plutonium kinetic energy bullets
pt_BR: Balas de plutônio colapsante

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.CollectiveCWall.name data/mp/stats/structure.json: $.CollectiveCWall.name
en: Collective CWall
pt_BR: CMuro da Coletividade

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[0]
en: Collective Heavy Body
pt_BR: Chassis Pesado da Coletividade

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-ComEng.name
en: Combat Engineer Cyborg
pt_BR: Ciborgue Engenheiro de Combate

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYS_CEN.text[1]
en: Combat engineer with construction ability
pt_BR: Engenheiro de combate habilitado a construir

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_WS.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_WST.text[1]
en: Combines standard, counter battery and VTOL sensors
pt_BR: Combina os quatro tipos de sensores

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0CommandCentre.name data/mp/stats/structure.json: $.A0CommandCentre.name
en: Command Center
pt_BR: Centro de Comando

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0ComDroidControl.name data/mp/stats/structure.json: $.A0ComDroidControl.name
en: Command Relay Center
pt_BR: Centro de Designação de Comando

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-CommandRelay.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-CommandRelay.name
en: Command Relay Post
pt_BR: Posto de Coordenação de Comando

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraComHalftrack.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraComHalftrack.name
en: Command Turret Cobra Half-tracks
pt_BR: Híbrido Comandante Cobra

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Cobra-Trk-Com.name
en: Command Turret Cobra Tracks
pt_BR: Tanque Comandante Cobra

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Mantis-Trk-Com.name
en: Command Turret Mantis Tracks
pt_BR: Tanque Comandante Mantis

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0PythonComTracks.name data/base/stats/templates.json: $.PythonComTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.P0PythonComTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.PythonComTracks.name
en: Command Turret Python Tracks
pt_BR: Tanque Comandante Píton

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Scorp-Trk-Com.name
en: Command Turret Scorpion Tracks
pt_BR: Tanque Comandante Escorpião

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Comp-CommandTurret02.name
en: Command Turret Upgrade
pt_BR: Upgrade da Torreta de Comando

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Viper-Trk-Com.name
en: Command Turret Viper Tracks
pt_BR: Tanque Comandante Víbora

note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.name data/base/stats/research.json: $.R-Comp-CommandTurret01.name data/base/stats/weapons.json: $.CommandTurret1.name ... + 3 refs
en: Command Turret
pt_BR: Torrete de Comando

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_CT1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_C_CT1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_C_CT2.text[2] ... + 2 refs
en: Commander leads groups acts as factory delivery point
pt_BR: O Comandante lidera e age como ponto de entrega de fábricas

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_UP.text[1]
en: Complete battlefield visibility
pt_BR: Visibilidade completa do campo de batalha

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals02.name
en: Composite Alloys Mk2
pt_BR: Ligas compostas Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals03.name
en: Composite Alloys Mk3
pt_BR: Ligas compostas Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals01.name
en: Composite Alloys
pt_BR: Ligas compostas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWAC3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWAC3.text[1]
en: Computer guided shells
pt_BR: Munição guiada por computador

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAAC3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAAC3.text[1]
en: Computer plots and guides shell to target's position
pt_BR: Computador calcula e guia a munição à posição do alvo

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_AC1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_AC1.text[1]
en: Computer predicts and compensates for target's movement
pt_BR: Computador prevê e compensa o movimento do alvo

note: TRANSLATORS: data/base/messages/messages.json: $.MSG3.text[0]
en: Computer Research Completed
pt_BR: Pesquisa de Computador Concluída

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU5.text[2]
en: Computer systems are now 'ring-fenced' from NEXUS
pt_BR: Sistemas de computador podem agora ser isolados de NEXUS

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU2.text[2]
en: Computer systems can now be 'ring-fenced' from NEXUS
pt_BR: Sistemas de computador podem agora ser isolados de NEXUS

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_SL1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU2.text[0] ... + 6 refs
en: Computer Technology Breakthrough
pt_BR: Avanço em Tecnologia de Computador

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_ENGIN1.text[2]
en: Construction speed +10%
pt_BR: Velocidade de construção +10%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_ENGIN2.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ENGIN3.text[2]
en: Construction speed +20%
pt_BR: Velocidade de Construção +20%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Spade1Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Spade1Mk1.name
en: Construction Unit
pt_BR: Unidade de Construção

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_CR1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_CR1.text[3]
en: Controls up to ten commanders
pt_BR: Controla até dez comandantes

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[3] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_CBSTW1.text[3] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_CBSTW1.text[3]
en: Counter-battery fire continues until enemy battery is suppressed
pt_BR: O fogo de artilharia continua até a artilharia inimiga ser destruída

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_CBSTW1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_CBSTW1.text[1]
en: Counter-battery tower detects enemy indirect fire batteries
pt_BR: Torre de Anti-Baterias calcula a localização das baterias de artilharia

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[1]
en: Counter-battery turret detects enemy indirect fire batteries
pt_BR: Torrete de Anti-Baterias calcula a localização das baterias de artilharia

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/construction.json: $.scavCrane1.name
en: Crane1
pt_BR: Guindaste1

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/construction.json: $.scavCrane2.name
en: Crane2
pt_BR: Guindaste2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals02.name
en: Cyborg Composite Alloys Mk2
pt_BR: Ligas Compostas para Ciborgues Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals03.name
en: Cyborg Composite Alloys Mk3
pt_BR: Ligas Compostas para Ciborgues Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals01.name
en: Cyborg Composite Alloys
pt_BR: Ligas Compostas para Ciborgues

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals05.name
en: Cyborg Dense Composite Alloys Mk2
pt_BR: Ligas Densas Compostas para Ciborgues Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals06.name
en: Cyborg Dense Composite Alloys Mk3
pt_BR: Ligas Densas Compostas para Ciborgues Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals04.name
en: Cyborg Dense Composite Alloys
pt_BR: Ligas Densas Compostas para Ciborgues

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY1.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Cyborg.name data/base/stats/structure.json: $.A0CyborgFactory.name ... + 3 refs
en: Cyborg Factory
pt_BR: Fábrica de Ciborgue

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.CyborgFlamer01.name data/mp/stats/weapons.json: $.CyborgFlamer01.name
en: Cyborg Flamer
pt_BR: Incendiário Ciborgue

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/body.json: $.CyborgHeavyBody.name
en: Cyborg Heavy Body
pt_BR: Chassis Ciborgue Pesado

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat05.name
en: Cyborg High Intensity Thermal Armor Mk2
pt_BR: Armadura Térmica Ciborgue de Alta Intensidade Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat06.name
en: Cyborg High Intensity Thermal Armor Mk3
pt_BR: Armadura Térmica Ciborgue de Alta Intensidade Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat04.name
en: Cyborg High Intensity Thermal Armor
pt_BR: Armadura Térmica Ciborgue de Alta Intensidade

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.CyborgRocket.name data/mp/stats/weapons.json: $.CyborgRocket.name
en: Cyborg Lancer
pt_BR: Lanceiro Ciborgue

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.CyborgLightBody.name data/mp/stats/body.json: $.CyborgLightBody.name
en: Cyborg Light Body
pt_BR: Chassis Ciborgue Leve

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_CY_LG2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_LG3.text[0] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_CY_LG2.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_LG3.text[0]
en: Cyborg Propulsion Improved
pt_BR: Propulsão ciborgue melhorada

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals08.name
en: Cyborg Superdense Composite Alloys Mk2
pt_BR: Ligas Super Densas Compostas para Ciborgues Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals09.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals09.name
en: Cyborg Superdense Composite Alloys Mk3
pt_BR: Ligas Super Densas Compostas para Ciborgues Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals07.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals07.name
en: Cyborg Superdense Composite Alloys
pt_BR: Ligas Super Densas Compostas para Ciborgues

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat08.name
en: Cyborg Superdense Thermal Armor Mk2
pt_BR: Armadura Térmica Ciborgue Superdensa Mk2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat09.name
en: Cyborg Superdense Thermal Armor Mk3
pt_BR: Armadura Térmica Ciborgue Superdensa Mk3

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat07.name
en: Cyborg Superdense Thermal Armor
pt_BR: Armadura Térmica Ciborgue Superdensa

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat02.name
en: Cyborg Thermal Armor Mk2
pt_BR: Armadura Térmica Ciborgue Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat03.name
en: Cyborg Thermal Armor Mk3
pt_BR: Armadura Térmica Ciborgue Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat01.name
en: Cyborg Thermal Armor
pt_BR: Armadura Térmica Ciborgue

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYTRANS.text[0]
en: Cyborg Transport Available
pt_BR: Transporte Ciborgue Disponível

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Transport.name data/mp/stats/templates.json: $.Transporter.name
en: Cyborg Transport
pt_BR: Transporte Ciborgue

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_SL1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_C_SL1.text[2]
en: Cyborgs can now be researched
pt_BR: Ciborgues estão disponíveis para pesquisas

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-AASite-QuadBof.name data/base/stats/structure.json: $.AASite-QuadBof.name
en: Cyclone AA Flak Site
pt_BR: Defesa AA Flak Cyclone

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0cam3PyFlakHT.name
en: Cyclone AA Python Half-tracks
pt_BR: Híbrido AA Cyclone Píton

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade05.name
en: Dedicated Synaptic Link Data Analysis Mk2
pt_BR: Análise Dedicada de Dados da Conexão Sináptica Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade06.name
en: Dedicated Synaptic Link Data Analysis Mk3
pt_BR: Análise Dedicada de Dados da Conexão Sináptica Mk3

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_CAN.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_MD.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_MSL.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_RKT.text[3]
en: Defensive Strength : High
pt_BR: Força defensiva: Alta

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TOWER1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TOWER2.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TOWER3.text[3] ... + 2 refs
en: Defensive Strength: Low
pt_BR: Força Defensiva: Baixa

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0ADemolishStructure.name data/mp/stats/structure.json: $.A0ADemolishStructure.name
en: Demolish Structure
pt_BR: Demolir Estrutura

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals05.name
en: Dense Composite Alloys Mk2
pt_BR: Ligas compostas Densas Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals06.name
en: Dense Composite Alloys Mk3
pt_BR: Ligas compostas Densas Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals04.name
en: Dense Composite Alloys
pt_BR: Ligas compostas Densas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MG_D8.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MG_D8.text[1]
en: Depleted uranium kinetic energy bullets
pt_BR: Balas de urânio empobrecido

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage08.name
en: Depleted Uranium MG Bullets
pt_BR: Balas de Metralhadora de Urânio Empobrecido

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/Cobra.json: $.AI.tip
en: Designed with a focus on research
pt_BR: Projetado com foco em pesquisa

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CNAC1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CNAC1.text[1]
en: Determines range to target
pt_BR: Calcula a distância ao alvo

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_CR1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_CR1.text[2]
en: Directs and collates information for command turrets
pt_BR: Direciona e designa informação para torretes de comandantes

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_UP.text[3]
en: Does not offer sensor targeting
pt_BR: Não detecta alvos

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.WreckedTransporter.name data/mp/stats/structure.json: $.WreckedTransporter.name
en: Downed Transport
pt_BR: Transporte Abatido

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/body.json: $.Body14SUP.name
en: Dragon
pt_BR: Dragão

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_BMB5.text[1]
en: Drops high intensity Plasmite bombs
pt_BR: Bombas de Plasmite de Alta Intensidade

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BMB4.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BMB4.text[1]
en: Drops high intensity thermite bombs
pt_BR: Bombas de Termite

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BMB3.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BMB3.text[1]
en: Drops incendiary bombs
pt_BR: Bombas Incendiárias

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ST1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ST1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SPT.text[2]
en: Electronically attacks and disrupts enemy structures
pt_BR: Ataca eletronicamente e interfere nas estruturas inimigas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU3.text[3]
en: Elite and Veteran rank units and Factories are protected
pt_BR: Unidades Elite e Veteranas e Fábricas são protegidos

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-EMPCannon.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-EMP.name
en: EMP Cannon Hardpoint
pt_BR: Muro de Canhão PEM

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-EMPCannon.name data/mp/stats/weapons.json: $.EMP-Cannon.name
en: EMP Cannon
pt_BR: Canhão PEM

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb06.name
en: EMP Missile Launcher
pt_BR: Míssil PEM

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-EMPMortar.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-MortarEMP.name
en: EMP Mortar Pit
pt_BR: Vala de Morteiro PEM

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MortarEMP.name data/mp/stats/weapons.json: $.MortarEMP.name
en: EMP Mortar
pt_BR: Morteiro PEM

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW2.text[2]
en: Enables Hardcrete gates
pt_BR: Permite Portões de Durocreto

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW1.text[2]
en: Enables Hardcrete walls
pt_BR: Permite muros de Durocreto

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_RC.text[3]
en: Enables resistance to Nexus Link technology
pt_BR: Permite a resistência à tecnologia da Conexão NEXUS

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ASTRUC.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ASTRUC.text[3]
en: Enables self-repair in all base structures
pt_BR: Permite o auto-reparo em todas as Estruturas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ACYB.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ACYB.text[3]
en: Enables self-repair in all Cyborgs
pt_BR: Permite o auto-reparo em todos os Ciborgues

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ADEF.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ADEF.text[3]
en: Enables self-repair in all defenses
pt_BR: Permite o auto-reparo em todas as Defesas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_AVEH.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_AVEH.text[3]
en: Enables self-repair in all vehicles
pt_BR: Permite o auto-reparo em todos os Veículos

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_AR.text[3]
en: Enables self-repair
pt_BR: Permite o auto-reparo

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/hidebehind.json: $.player_3.name data/mp/challenges/hidebehind.json: $.player_4.name data/mp/challenges/hidebehind.json: $.player_5.name ... + 7 refs
en: Enemy
pt_BR: Inimigo

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Engineering01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Engineering01.name
en: Engineering
pt_BR: Engenharia

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[3]
en: Expensive and slow to produce
pt_BR: Produção cara e lenta

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[3]
en: Expensive to produce
pt_BR: Produção cara

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_STW1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_STW1.text[1]
en: Extended sensor range
pt_BR: Alcance de sensor estendido

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSU1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_CBSU2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_CBSU3.text[2] ... + 3 refs
en: Extends CB Range
pt_BR: Aumenta o alcance dos sensores AB

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[2]
en: Extends Sensor Range
pt_BR: Aumenta o alcance do sensor

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FM1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FM1.text[1]
en: Factory module enables medium and large bodies
pt_BR: Módulo permite a construção de chassis médios e pesados

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Module.name data/base/stats/structure.json: $.A0FacMod1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Module.name data/mp/stats/structure.json: $.A0FacMod1.name
en: Factory Module
pt_BR: Módulo de Fábrica

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FM1.text[2]
en: Factory output speed +100%% per module
pt_BR: Velocidade de prod. da fábrica +100%% por módulo

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_FU7.text[2]
en: Factory output speed +60%
pt_BR: Velocidade de prod. da fábrica +60%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FU4.text[2]
en: Factory production rate +60%
pt_BR: Velocidade de prod. de fábricas +60%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0LightFactory.name data/mp/stats/structure.json: $.A0LightFactory.name
en: Factory
pt_BR: Fábrica

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_RDST1.text[3]
en: Farther range compared to other sensors
pt_BR: Maior alcance comparado aos outros sensores

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-ROF02.name
en: Fast Fire Mini-Rockets Mk2
pt_BR: Mini-Foguetes de Alta TDT Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-ROF03.name
en: Fast Fire Mini-Rockets Mk3
pt_BR: Mini-Foguetes de Alta TDT Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-ROF01.name
en: Fast Fire Mini-Rockets
pt_BR: Mini-Foguetes de Alta TDT

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_MP1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_MP1.text[1]
en: Fast firing light anti-vehicle rockets
pt_BR: Foguetes leves anti-veículos de alta TDT

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF04.name
en: Fast Loader
pt_BR: Carregador Rápido

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[2]
en: Faster than Cobra
pt_BR: Mais rápido que o Cobra

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[2]
en: Faster than Python
pt_BR: Mais rápido que o Píton

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[2]
en: Faster than Viper
pt_BR: Mais rápido que o Víbora

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_AC1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_AC1.text[1]
en: Fin-stabilization improves flight trajectory
pt_BR: Estabilização das barbatanas melhora a trajetória de vôo

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BabaFireTruck.name data/mp/stats/templates.json: $.BabaFireTruck.name
en: Fire Truck
pt_BR: Caminhão de Bombeiros

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_BMB6.text[1]
en: Fires Electronic Magnetic Pulse Missiles
pt_BR: Dispara Mísseis de Pulsos Eletromagnéticos

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_HLAS.text[1]
en: Fires heavy pulses of laser light
pt_BR: Dispara pulsos de laser concentrados

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS2.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS2.text[1]
en: Fires pulses of laser light
pt_BR: Atira pulsos laser

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_MRL1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_MRL1.text[1]
en: Fires salvoes of mini-rockets
pt_BR: Dispara salvas de mini-foguetes

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_FLAME1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_FLAME1.text[1]
en: Flame-thrower firing Propylene Oxide gel
pt_BR: Lança-Chamas de Gel de Óxido de Propileno

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-ROF02.name
en: Flamer Autoloader Mk2
pt_BR: Recarregamento Automático de Incendiário Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-ROF03.name
en: Flamer Autoloader Mk3
pt_BR: Recarregamento Automático de Incendiário Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-ROF01.name
en: Flamer Autoloader
pt_BR: Recarregamento Automático de Incendiário

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox05.name data/base/stats/structure.json: $.PillBox5.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox05.name data/mp/stats/structure.json: $.PillBox5.name
en: Flamer Bunker
pt_BR: Defesa Incendiária

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraFlameTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraFlameTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.P0CobraFlameTracks.name
en: Flamer Cobra Tracks
pt_BR: Tanque Incendiário Cobra

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_D1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_FL_D4.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_FL_D7.text[2]
en: Flamer damage +25%
pt_BR: Dano de incendiários +25%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_FL_ROF1.text[2]
en: Flamer reload time -15%
pt_BR: Recarga de incendiário -15%

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperFlameHalfTracks.name
en: Flamer Viper Half-Tracks
pt_BR: Híbrido Incendiário Víbora

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperFlameWheels.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperFlameWheels.name
en: Flamer Viper Wheels
pt_BR: 4x4 Incendiário Víbora

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer01Mk1.name data/base/stats/weapons.json: $.Flame1Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer01Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Flame1Mk1.name
en: Flamer
pt_BR: Incendiário

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-Laser1.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-Laser1-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Laser1-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.MP-Cyb-Laser1-GRD.name
en: Flashlight Gunner Cyborg
pt_BR: Atirador Laser

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-PulseLas.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower-PulseLas.name
en: Flashlight Hardpoint
pt_BR: Muro Laser Médio

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.RetreHoverFlashLight.name
en: Flashlight Retribution Hover
pt_BR: Aerobarco Laser Médio Retribuição

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Laser3BEAMMk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Laser3BEAMMk1.name
en: Flashlight
pt_BR: Laser Médio

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine02.name
en: Fuel Injection Engine Mk2
pt_BR: Motor de Injeção de Combustível Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine03.name
en: Fuel Injection Engine Mk3
pt_BR: Motor de Injeção de Combustível Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_EN1.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine01.name data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_EN1.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine01.name
en: Fuel Injection Engine
pt_BR: Motor de Injeção de Combustível

note: TRANSLATORS: data/base/campaigns/gamma.json: $.name
en: Gamma Campaign
pt_BR: Campanha Gama

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/two-faced.json: $.player_3.name
en: Gamma
pt_BR: Gama

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_POWU1.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_POWU1.text[1]
en: Gas turbine boosts power output
pt_BR: Turbina a Gás aumenta a produção

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine08.name
en: Gas Turbine Engine Mk2
pt_BR: Motor à Gás Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine09.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine09.name
en: Gas Turbine Engine Mk3
pt_BR: Motor à Gás Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN7.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine07.name data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN7.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine07.name
en: Gas Turbine Engine
pt_BR: Motor à Gás

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade01b.name
en: Gas Turbine Generator Mk2
pt_BR: Turbina Geradora à Gás Mk2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade01c.name
en: Gas Turbine Generator Mk3
pt_BR: Turbina Geradora à Gás Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade01.name
en: Gas Turbine Generator
pt_BR: Turbina Geradora à Gás

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Rail3.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-Rail3.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Rail3.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-Rail3.name
en: Gauss Cannon Emplacement
pt_BR: Defesa de Canhão de Gauss

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-Rail3.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower-Rail3.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-Rail3.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-Rail3.name
en: Gauss Cannon Hardpoint
pt_BR: Muro Canhão de Gauss

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PythonGaussTracks.name
en: Gauss Cannon Python Tracks
pt_BR: Tanque Canhão de Gauss Píton

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.WyvernGaussTracks.name
en: Gauss Cannon Wyvern Tracks
pt_BR: Tanque Canhão Gauss Dragonete

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RailGun03.name data/base/stats/weapons.json: $.RailGun3Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-RailGun03.name data/mp/stats/weapons.json: $.RailGun3Mk1.name
en: Gauss Cannon
pt_BR: Canhão Gauss

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS1.text[1]
en: Generates and concentrates bursts of laser energy
pt_BR: Gera e concentra energia a laser

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/bonecrusher.json: $.AI.insane_tip data/mp/multiplay/skirmish/Cobra.json: $.AI.insane_tip data/mp/multiplay/skirmish/nb_generic.json: $.AI.insane_tip ... + 4 refs
en: Gets ~ 100% more power from each oil derrick
    Starts with defensive structures and oil derricks
pt_BR: Recebe ~ 100% de energia extra de cada poço de petróleo
    Começa com estruturas defensivas e poços de petróleo

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/bonecrusher.json: $.AI.easy_tip data/mp/multiplay/skirmish/nb_hover.json: $.AI.easy_tip data/mp/multiplay/skirmish/nexus.json: $.AI.easy_tip data/mp/multiplay/skirmish/semperfi.json: $.AI.easy_tip
en: Gets ~ 25% less power from each oil derrick
pt_BR: Recebe ~ 25% a menos de energia de cada poço de petróleo

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/Cobra.json: $.AI.easy_tip
en: Gets ~ 25% less power from each oil derrick
    Basic decision making is slower
pt_BR: Recebe ~ 25% a menos de energia de cada poço de petróleo
    A tomada de decisões básicas é mais lenta

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/nb_generic.json: $.AI.easy_tip data/mp/multiplay/skirmish/nb_turtle.json: $.AI.easy_tip
en: Gets ~ 25% less power from each oil derrick
    Research is not focused on a specific weapon branch
pt_BR: Recebe menos ~ 25% de energia de cada poço de petróleo
    A pesquisa não foca em um tipo de arma específico

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_JP1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_JP1.text[2]
en: Gives Cyborg limited flight abilities
pt_BR: Permite ao ciborgue vôos limitados

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[2]
en: Good main battle tank and heavy artillery platform
pt_BR: Serve como tanques pesados e plataformas de artilharia

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[2]
en: Good medium tank and support vehicle
pt_BR: Serve como tanque leve e como veículos de suporte

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[2]
en: Good scout vehicle
pt_BR: Serve de veículo explorador

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Gren.name
en: Grenadier Cyborg
pt_BR: Ciborgue Granadeiro

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Howitzer150Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Howitzer150Mk1.name
en: Ground Shaker
pt_BR: Treme-Terra

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Halftracks.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Halftracks.name
en: Half-tracked Propulsion
pt_BR: Propulsão Híbrida

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.HalfTrack02.name
en: Half-tracks II
pt_BR: Híbrido II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.HalfTrack03.name
en: Half-tracks III
pt_BR: Híbrido III

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.HalfTrack.name data/mp/stats/propulsion.json: $.HalfTrack.name
en: Half-tracks
pt_BR: Híbrido

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0HardcreteMk1CWall.name data/mp/stats/structure.json: $.A0HardcreteMk1CWall.name
en: Hardcrete Corner Wall
pt_BR: Canto de Muro de Durocreto

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HardcreteGate.name data/mp/stats/structure.json: $.A0HardcreteMk1Gate.name
en: Hardcrete Gate
pt_BR: Portão de Durocreto

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0HardcreteMk1Wall.name data/mp/stats/structure.json: $.A0HardcreteMk1Wall.name
en: Hardcrete Wall
pt_BR: Muro de Durocreto

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-HardcreteWall.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HardcreteWall.name
en: Hardcrete
pt_BR: Durocreto

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials05.name
en: Hardened Base Structure Materials Mk2
pt_BR: Materiais Base de Estruturas atualizado Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials06.name
en: Hardened Base Structure Materials Mk3
pt_BR: Materiais Base de Estruturas atualizado Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D1.text[1]
en: Hardened case machinegun bullets
pt_BR: Cartuchos de metralhadora reforçados

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.GuardTower4H.name
en: Hardened Flamer Guard Tower
pt_BR: Torre de Incendiário Reforçada

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.GuardTower3H.name
en: Hardened Heavy Machinegun Guard Tower
pt_BR: Torre de Metralhadora Pesada Reforçada

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage01.name
en: Hardened MG Bullets
pt_BR: Munição de Metralhadora Reforçada

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-Damage02.name
en: Hardened Rail Dart Mk2
pt_BR: Dardo Reforçado Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-Damage03.name
en: Hardened Rail Dart Mk3
pt_BR: Dardo Reforçado Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-Damage01.name
en: Hardened Rail Dart
pt_BR: Dardo Reforçado

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Tower02.name data/base/stats/sensor.json: $.SensorTower2Mk1.name data/base/stats/structure.json: $.Sys-SensoTower02.name ... + 3 refs
en: Hardened Sensor Tower
pt_BR: Torre de Concreto de Sensor

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_MS_SAM1WT.text[0]
en: Hardpoint Avenger SAM Site Available
pt_BR: Muro equipado com MTA Avenger Disponível

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_DOUBLEAA.text[0]
en: Hardpoint Cyclone AA Gun Available
pt_BR: Muro equipado com AA Ciclone Disponível

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_DOUBLEAA2.text[0]
en: Hardpoint Tornado AA Gun Available
pt_BR: Muro equipado com Arma AA Tornado disponível

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_TWINAGHP.text[0]
en: Hardpoint Twin Assault Gun Available
pt_BR: Muro equipado com Metralhadora de Assalto Dupla Disponível

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_MS_SAM2WT.text[0]
en: Hardpoint Vindicator SAM Site Available
pt_BR: Muro equipado com MTA Vindicator Disponível

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_QUADAA.text[0]
en: Hardpoint Whirlwind AA Gun Available
pt_BR: Muro equipado com AA Whirlwind Disponível

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb-Damage01.name
en: HE Bomb Shells
pt_BR: Munição de Bombas AP

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage02.name
en: HE Howitzer Shells Mk2
pt_BR: Munição de Obus AE Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage03.name
en: HE Howitzer Shells Mk3
pt_BR: Munição de Obus AE Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage01.name
en: HE Howitzer Shells
pt_BR: Munição de Obus AE

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage02.name
en: HE Mini-Rockets Mk2
pt_BR: Mini-Foguetes AE Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage03.name
en: HE Mini-Rockets Mk3
pt_BR: Mini-Foguetes AE Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage01.name
en: HE Mini-Rockets
pt_BR: Mini-Foguetes AE

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage02.name
en: HE Mortar Shells Mk2
pt_BR: Munição de Morteiros AP Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage03.name
en: HE Mortar Shells Mk3
pt_BR: Munição de Morteiros AP Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage01.name
en: HE Mortar Shells
pt_BR: Munição de Morteiros AP

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage02.name
en: HE Rockets Mk2
pt_BR: Foguetes AE Mk2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage03.name
en: HE Rockets Mk3
pt_BR: Foguetes AE Mk3

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage01.name
en: HE Rockets
pt_BR: Foguetes AE

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.SK-Mantis-VTOL-HBB.name
en: Heap Bomb Bay Mantis VTOL
pt_BR: VTOL Bombas Explosivas Mantis

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.SK-Retre-VTOL-HBB.name
en: Heap Bomb Bay Retribution VTOL
pt_BR: VTOL Bombas Explosivas Retribuição

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb02.name
en: HEAP Bomb Bay
pt_BR: Bombas EP

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage05.name
en: HEAP Howitzer Shells Mk2
pt_BR: Munição de Obus EP Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage06.name
en: HEAP Howitzer Shells Mk3
pt_BR: Munição de Obus EP Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage04.name
en: HEAP Howitzer Shells
pt_BR: Munição de Obus EP

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage05.name
en: HEAP Mini-Rockets Mk2
pt_BR: Mini-Foguetes EP Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage06.name
en: HEAP Mini-Rockets Mk3
pt_BR: Mini-Foguetes EP Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage04.name
en: HEAP Mini-Rockets
pt_BR: Mini-Foguetes EP

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage05.name
en: HEAP Mortar Shells Mk2
pt_BR: Munição de Morteiros EP Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage06.name
en: HEAP Mortar Shells Mk3
pt_BR: Munição de Morteiros EP Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage04.name
en: HEAP Mortar Shells
pt_BR: Munição de Morteiros EP

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage02.name
en: HEAT Cannon Shells Mk2
pt_BR: Munição Perfuradora Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage03.name
en: HEAT Cannon Shells Mk3
pt_BR: Munição Perfuradora Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage01.name
en: HEAT Cannon Shells
pt_BR: Munição Perfuradora

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage05.name
en: HEAT Rocket Warhead Mk2
pt_BR: Ogiva de Foguete AP Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage06.name
en: HEAT Rocket Warhead Mk3
pt_BR: Ogiva de Foguete AP Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage04.name
en: HEAT Rocket Warhead
pt_BR: Ogiva de Foguete AP

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_HvAT.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_HvAT.text[1]
en: Heavy anti-tank rocket
pt_BR: Foguete anti-tanque pesado

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body12.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body12.name
en: Heavy Body - Mantis
pt_BR: Chassis Pesado - Mantis

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body11.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body11.name
en: Heavy Body - Python
pt_BR: Chassis Pesado - Píton

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body09.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body09.name
en: Heavy Body - Tiger
pt_BR: Chassis Pesado - Tigre

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body10.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body10.name
en: Heavy Body - Vengeance
pt_BR: Chassis Pesado - Vingança

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body13.name
en: Heavy Body - Wyvern
pt_BR: Chassis Pesado - Dragonete

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[1]
en: Heavy body increases armor and body points
pt_BR: Chassis pesado tem mais armadura e mais pontos de vida

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Cobra-Hover-HC.name
en: Heavy Cannon Cobra Hover
pt_BR: Aerobarco Canhão Pesado Cobra

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraHvyCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraHvyCnTrks.name
en: Heavy Cannon Cobra Tracks
pt_BR: Tanque Canhão Pesado Cobra

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN3MK1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CN3MK1.text[1]
en: Heavy Cannon firing 120 mm rounds
pt_BR: Canhão pesado de 120mm

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower04.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower04.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower04.name
en: Heavy Cannon Hardpoint
pt_BR: Muro de Canhão Pesado

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.MantisTrkHC.name
en: Heavy Cannon Mantis Tracks
pt_BR: Tanque Canhão Pesado Mantis

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Python-Hover-HC.name
en: Heavy Cannon Python Hover
pt_BR: Aerobarco Canhão Pesado Píton

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.PythonHvyCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.A-Python-Trk-HC.name data/mp/stats/templates.json: $.P0PythonHvyCnTrks.name ... + 2 refs
en: Heavy Cannon Python Tracks
pt_BR: Tanque Canhão Pesado Píton

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.H-Scorp-Trk-HC.name
en: Heavy Cannon Scorpion Tracks
pt_BR: Tanque Canhão Pesado Escorpião

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Tiger-Trk-HC.name
en: Heavy Cannon Tiger Tracks
pt_BR: Tanque Canhão Pesado Tigre

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon3Mk1.name data/base/stats/weapons.json: $.Cannon375mmMk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon3Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon375mmMk1.name
en: Heavy Cannon
pt_BR: Canhão Pesado

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flame2.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flame2.name
en: Heavy Flamer - Inferno
pt_BR: Incendiário Pesado - Inferno

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.CyborgCannon.name data/mp/stats/weapons.json: $.CyborgCannon.name
en: Heavy Gunner
pt_BR: Atirador Pesado

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-HvyHowitzer.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-HvyHowitzer.name
en: Heavy Howitzer - Ground Shaker
pt_BR: Obus Pesado - Treme-Terra

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HeavyLas.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-HeavyLaser.name
en: Heavy Laser Emplacement
pt_BR: Defesa de Laser Pesado

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.TigerHvLaserTracks.name
en: Heavy Laser Tiger Tracks
pt_BR: Tanque Laser Pesado Tigre

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.WyvernHvLaserTracks.name
en: Heavy Laser Wyvern Tracks
pt_BR: Tanque Laser Pesado Dragonete

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-HvyLaser.name data/mp/stats/weapons.json: $.HeavyLaser.name
en: Heavy Laser
pt_BR: Laser Pesado

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraHMGHalfTrack.name data/base/stats/templates.json: $.P0CobraHvyMGHtrack.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraHMGHalfTrack.name data/mp/stats/templates.json: $.P0CobraHvyMGHtrack.name
en: Heavy Machinegun Cobra Half-tracks
pt_BR: Híbrido Metralhadora Pesada Cobra

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Cobra-Hover-HMG.name
en: Heavy Machinegun Cobra Hover
pt_BR: Aerobarco Metralhadora Pesada Cobra

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Cobra-Trk-HMG.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraHMGTracks.name
en: Heavy Machinegun Cobra Tracks
pt_BR: Tanque Metralhadora Pesada Cobra

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Cobra-Wheels-HMG.name
en: Heavy Machinegun Cobra Wheels
pt_BR: 4x4 Metralhadora Pesada Cobra

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower01.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower01.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower01.name
en: Heavy Machinegun Hardpoint
pt_BR: Muro de Metralhadora Pesada

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ScorpHTrackHMG.name
en: Heavy Machinegun Scorpion Half Tracks
pt_BR: Híbrido Metralhadora Pesada Escorpião

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ScorpTrkHMG.name
en: Heavy Machinegun Scorpion Tracks
pt_BR: Tanque Metralhadora Pesada Escorpião

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperHMGHalftrack.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperHMGHalftrack.name
en: Heavy Machinegun Viper Half-tracks
pt_BR: Híbrido Metralhadora Pesada Víbora

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperHMGTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.A-Viper-Trk-HMG.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperHMGTracks.name
en: Heavy Machinegun Viper Tracks
pt_BR: Tanque Metralhadora Pesada Víbora

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Viper-Wheels-HMG.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperHMGWheels.name
en: Heavy Machinegun Viper Wheels
pt_BR: 4x4 Metralhadora Pesada Víbora

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG3Mk1.name data/base/stats/weapons.json: $.MG3Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG3Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG3Mk1.name
en: Heavy Machinegun
pt_BR: Metralhadora Pesada

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar02Hvy.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar02Hvy.name
en: Heavy Mortar - Bombard
pt_BR: Morteiro Pesado

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HeavyPlasmaLauncher.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-HeavyPlasmaLauncher.name
en: Heavy Plasma Launcher Emplacement
pt_BR: Defesa de Lançador de Plasma Pesado

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_PLASLAUNCH.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_PLASLAUNCH.text[1]
en: Heavy Plasma Launcher firing plasma
pt_BR: Lançador de Plasma Pesado que atira plasma

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-HeavyPlasmaLauncher.name data/mp/stats/weapons.json: $.PlasmaHeavy.name
en: Heavy Plasma Launcher
pt_BR: Lançador de Plasma Pesado

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL3.text[1]
en: Heavy rail gun firing large kinetic energy darts
pt_BR: Canhão Elétrico pesado disparando dardos de alta energia cinética

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ScorpHRepairHover.name
en: Heavy Repair Scorpion Hover
pt_BR: Aerobarco Reparos Pesado Escorpião

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraHRepairHover.name
en: Heavy Repair Turret Cobra Hover
pt_BR: Torrete de Reparos Pesado Aerobarco Cobra

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Super-Rocket.name data/mp/stats/structure.json: $.X-Super-Rocket.name data/mp/stats/weapons.json: $.RocketSuper.name
en: Heavy Rocket Bastion
pt_BR: Bastião de Foguetes Pesados

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HvSAM1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HvSAM1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_MS_SAM2WT.text[1]
en: Heavy surface-to-air missile
pt_BR: Míssil Terra-Ar Pesado

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Heavywepslab.name
en: Heavyweaponslab
pt_BR: Laboratoriodearmaspesadas

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/propulsion.json: $.Helicopter.name
en: Helicopter
pt_BR: Helicóptero

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU2.text[3]
en: Hero and Special rank units are protected
pt_BR: Unidades Heróicas e Especiais são protegidas

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Damage05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage08.name
en: HESH Rocket Warhead Mk2
pt_BR: Ogiva de Foguete EP Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Damage06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage09.name
en: HESH Rocket Warhead Mk3
pt_BR: Ogiva de Foguete EP Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Damage04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage07.name
en: HESH Rocket Warhead
pt_BR: Ogiva de Foguete EP

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Damage02.name
en: Hi-Energy Laser Emitter Mk2
pt_BR: Emissor de Laser de Alta Energia Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Damage03.name
en: Hi-Energy Laser Emitter Mk3
pt_BR: Emissor de Laser de Alta Energia Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Damage01.name
en: Hi-Energy Laser Emitter
pt_BR: Emissor de Laser de Alta Energia

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/hidebehind.json: $.challenge.name
en: Hide Behind Me
pt_BR: Se Esconda Atrás de Mim

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_MAT10.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_MAT10.text[1]
en: High Density Base Structure Materials
pt_BR: Materiais Estruturais de Alta Densidade

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_CN_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_CN_D1.text[1]
en: High Explosive Anti-Tank Cannon Shells
pt_BR: Munição Altamente Explosiva Anti-Tanque para Canhões

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_D1.text[1]
en: High Explosive Anti-Tank warhead
pt_BR: Ogiva Anti-Tanque Altamente Explosiva

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_RK_D4.text[1]
en: High Explosive Anti-Tank warheads
pt_BR: Ogivas Anti-Tanque Altamente Explosivas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[1]
en: High Explosive Armor Piercing Flak
pt_BR: Munição Flak AE Perfuradora

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWD4.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWD4.text[1]
en: High Explosive Armor Piercing Shells
pt_BR: Munição Altamente Explosiva Perfuradora

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_MART.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_MART.text[1]
en: High explosive artillery missile
pt_BR: Míssil de artilharia altamente explosivo

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HART.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HART.text[1]
en: High explosive heavy artillery missile
pt_BR: Míssil de artilharia pesado e altamente explosivo

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_RK_HVAT1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_RK_HVAT1.text[1]
en: High explosive shaped charge missile
pt_BR: Foguete altamente explosivo

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat05.name
en: High Intensity Thermal Armor Mk2
pt_BR: Armadura Térmica de Alta Intensidade Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat06.name
en: High Intensity Thermal Armor Mk3
pt_BR: Armadura Térmica de Alta Intensidade Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat04.name
en: High Intensity Thermal Armor
pt_BR: Armadura Térmica de Alta Intensidade

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[3]
en: High power costs and slow to produce
pt_BR: Mais energia necessária e produção mais lenta

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage02.name
en: High Temperature Flamer Gel Mk2
pt_BR: Gel Incendiário de Alta Temperatura Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage03.name
en: High Temperature Flamer Gel Mk3
pt_BR: Gel Incendiário de Alta Temperatura Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage01.name
en: High Temperature Flamer Gel
pt_BR: Gel Incendiário de Alta Temperatura

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_DF_WU7.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_DF_WU7.text[1]
en: High tensile concrete-plastic composite
pt_BR: Concreto de alta tensão com composto de plástico

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Range01.name
en: High-Pressure Gas Container
pt_BR: Contêiner de Gás de Alta Pressão

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_R1.text[1]
en: High-pressure gas throws the flamer gel further
pt_BR: Gás de alta pressão lança o gel incendiário mais longe

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.PillBox3.name data/mp/stats/structure.json: $.PillBox3.name
en: HMG Bunker
pt_BR: Bunker de Metralhadora Pesada

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/nb_hover.json: $.AI.name
en: Hover AI
pt_BR: IA Aerobarco

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.hover02.name
en: Hover II
pt_BR: Aerobarco II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.hover03.name
en: Hover III
pt_BR: Aerobarco III

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Hover.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Hover.name
en: Hover Propulsion
pt_BR: Propulsão Aerobarco

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.hover01.name data/mp/stats/propulsion.json: $.hover01.name
en: Hover
pt_BR: Aerobarco

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWAC1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWAC3.text[2]
en: Howitzer accuracy +10%
pt_BR: Precisão do Obus +10%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF02.name
en: Howitzer Autoloader Mk2
pt_BR: Carregador Automático de Obus Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF03.name
en: Howitzer Autoloader Mk3
pt_BR: Carregador Automático Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF01.name
en: Howitzer Autoloader
pt_BR: Carregador Automático de Obus

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWD1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWD4.text[2]
en: Howitzer damage +25%
pt_BR: Dano do Obus +10%

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF04.name
en: Howitzer Fast Loader
pt_BR: Carregador de Obus Rápido

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWRF1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWRF4.text[2]
en: Howitzer reload time -10%
pt_BR: Recarga de Obus -10%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-HowitzerMk1.name data/base/stats/weapons.json: $.Howitzer105Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-HowitzerMk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Howitzer105Mk1.name
en: Howitzer
pt_BR: Obus

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-AASite-QuadMg1.name data/base/stats/structure.json: $.AASite-QuadMg1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-AASite-QuadMg1.name data/mp/stats/structure.json: $.AASite-QuadMg1.name
en: Hurricane AA Site
pt_BR: Defesa AA de Metralhadora Furacão

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun03.name data/base/stats/weapons.json: $.QuadMg1AAGun.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun03.name data/mp/stats/weapons.json: $.QuadMg1AAGun.name
en: Hurricane AA Turret
pt_BR: Torrete AA de Metralhadora Furacão

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.BarbHUT.name
en: Hut
pt_BR: Cabana

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage08.name
en: HVAPFSDS Cannon Rounds Mk2
pt_BR: Munição Pesada Perfuradora Reforçada Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage09.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage09.name
en: HVAPFSDS Cannon Rounds Mk3
pt_BR: Munição Pesada Perfuradora Reforçada Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage07.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage07.name
en: HVAPFSDS Cannon Rounds
pt_BR: Munição Pesada Perfuradora Reforçada

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-ROF03.name
en: Hyper Fire Chaingun Upgrade
pt_BR: Metralhadora de Hiper Velocidade

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Emplacement-HPVcannon.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-HPVcannon.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Emplacement-HPVcannon.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-HPVcannon.name
en: Hyper Velocity Cannon Emplacement
pt_BR: Defesa reforçada de Canhão de Hiper Velocidade

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-HPVcannon.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower-HPVcannon.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-HPVcannon.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-HPVcannon.name
en: Hyper Velocity Cannon Hardpoint
pt_BR: Defesa de Canhão de Hiper Velocidade

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PythonHoverHVC.name
en: Hyper Velocity Cannon Python Hover
pt_BR: Aerobarco Canhão de Hiper Velocidade Píton

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.P0cam3PyHPVcanTrk.name
en: Hyper Velocity Cannon Python Tracks
pt_BR: Tanque Canhão de Hiper Velocidade Píton

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon4AMk1.name data/base/stats/weapons.json: $.Cannon4AUTOMk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon4AMk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon4AUTOMk1.name
en: Hyper Velocity Cannon
pt_BR: Canhão de Hiper Velocidade

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_CN_D7.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_CN_D7.text[1]
en: Hyper-Velocity Armor-Piercing Fin-Stabilised Discarding Sabot
pt_BR: Munição Perfurante e Estabilizada de Alta Velocidade

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_LASSAT.text[2]
en: Immense damage infliction capability
pt_BR: Alta capacidade de infração de danos

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_D1.text[1]
en: Improved armor-piercing dart
pt_BR: Dardo perfurante atualizado

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb-Damage02.name
en: Improved Bomb Warhead
pt_BR: Ogiva Melhorada

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_LASROF1.text[1]
en: Improved Energizer reduces laser recharge time
pt_BR: Energizador atualizado diminui o tempo de recarga

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_ENGIN1.text[1] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_ENGIN2.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_ENGIN1.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_ENGIN2.text[1]
en: Improved Engineering Techniques
pt_BR: Técnicas Melhoradas de Engenharia

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Engineering02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Engineering02.name
en: Improved Engineering
pt_BR: Engenharia Melhorada

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_CBSU2.text[1] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSU2.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_CBSU3.text[1] ... + 3 refs
en: Improved fire detection systems
pt_BR: Sistemas de detecção de tiro atualizados

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade02.name
en: Improved Hardcrete Mk2
pt_BR: Durocreto atualizado Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade03.name
en: Improved Hardcrete Mk3
pt_BR: Durocreto atualizado Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade01.name
en: Improved Hardcrete
pt_BR: Durocreto atualizado

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_M_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_M_D1.text[1]
en: Improved high explosive shells
pt_BR: Munição altamente explosiva melhorada

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Accuracy01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Accuracy01.name
en: Improved Laser Focusing
pt_BR: Foco de Laser atualizado

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU2.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU3.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU4.text[1] ... + 2 refs
en: Improved NEXUS resistance circuitry
pt_BR: Sistemas mais resistentes a NEXUS

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_POWMD1.text[1] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_POWU1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_POWU2.text[0] ... + 3 refs
en: Improved Power Generator Performance
pt_BR: Melhor Performance na Geração de Energia

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Accuracy01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Accuracy02.name
en: Improved Rocket Wire Guidance
pt_BR: Melhoria no Direcionamento dos Foguetes

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SENSO1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SENSO1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_WS.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_WST.text[3]
en: Improved sensor range
pt_BR: Alcance de sensor melhorado

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_D1.text[1]
en: Improved shaped charge warhead
pt_BR: Ogiva modelada melhorada

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VS2.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VS2.text[1]
en: Improved target recognition systems
pt_BR: Sistemas de reconhecimento de alvos atualizados

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU2.text[1]
en: Improved Thermal Emissions detection
pt_BR: Detecção Melhorada de Emissões de Calor

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_WU1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_WU1.text[1]
en: Improved Titanium-reinforced concrete
pt_BR: Concreto reforçado com titânio atualizado

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BDMG2.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BDMG2.text[1]
en: Improved trinitramine explosive formula
pt_BR: Fórmula de trinitroamina explosiva melhorada

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASD1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_LASD1.text[1]
en: Improvement in laser emission density
pt_BR: Melhoria na densidade da emissão laser

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASAC1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_LASAC1.text[1]
en: Improvement in laser optics reduces light dispersal
pt_BR: Melhoria nas lentes reduz a dispersão da luz

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-Howitzer-Incenediary.name
en: Incendiary Howitzer Emplacement 2
pt_BR: Defesa de Obus Incendiário 2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Howitzer-Incendiary.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-Howitzer-Incendiary.name
en: Incendiary Howitzer Emplacement
pt_BR: Defesa de Obus Incendiário

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_INH.text[1]
en: Incendiary howitzer emplacement
pt_BR: Defesa de Obus Incendiário

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_INH.text[1]
en: Incendiary Howitzer may be assigned to a sensor
pt_BR: Obus Incendiário pode ser designado ao um sensor

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Incendiary.name data/mp/stats/weapons.json: $.Howitzer-Incendiary.name
en: Incendiary Howitzer
pt_BR: Obus Incendiário

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-MortarPit-Incenediary.name
en: Incendiary Mortar Pit 2
pt_BR: Vala de Morteiro Incendiário 2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-MortarPit-Incendiary.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-MortarPit-Incendiary.name
en: Incendiary Mortar Pit
pt_BR: Vala de Morteiro Incendiário

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Incendiary.name data/mp/stats/weapons.json: $.Mortar-Incendiary.name
en: Incendiary Mortar
pt_BR: Morteiro Incendiário

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_ROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_ROF1.text[1]
en: Increased gauss output speeds up reload time
pt_BR: Maior taxa de aceleração diminui o tempo entre recargas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_WU1.text[2]
en: Increases Armour and Body Points
pt_BR: Aumenta Integridade e Pontos de Vida

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CNAC1.text[2] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_CNAC2.text[2]
en: Increases Cannon accuracy
pt_BR: Aumenta a precisão do Canhão

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_CN_D1.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_D4.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_CN_D7.text[2]
en: Increases Cannon damage
pt_BR: Aumenta o dano dos canhões

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_ROF1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_CN_ROF4.text[2]
en: Increases Cannon ROF
pt_BR: Aumenta a TDT dos Canhões

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_ENGIN1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_ENGIN2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ENGIN3.text[2]
en: Increases construction speed
pt_BR: Aumenta a velocidade de construção

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_R1.text[2]
en: Increases Flamer range
pt_BR: Aumenta o alcance dos incendiários

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_FL_ROF1.text[2]
en: Increases Flamer ROF
pt_BR: Aumenta a TDT do Incendiário

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASAC1.text[2]
en: Increases Laser accuracy
pt_BR: Aumenta a precisão dos Lasers

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASD1.text[2]
en: Increases Laser damage
pt_BR: Aumenta o dano dos Lasers

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASROF1.text[2]
en: Increases Laser ROF
pt_BR: Aumenta a TDT dos Lasers

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_AC1.text[2]
en: Increases Mini-Rocket accuracy
pt_BR: Aumenta a precisão dos Mini-Foguetes

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_ROF1.text[2]
en: Increases Mini-Rockets ROF
pt_BR: Aumenta a TDT dos Mini-Foguetes

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC2.text[2]
en: Increases Missile accuracy
pt_BR: Aumenta a precisão dos mísseis

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_D1.text[2]
en: Increases Missile damage
pt_BR: Aumenta o dano do míssil

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_ROF1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_SMS_ROF1.text[2]
en: Increases Missile ROF
pt_BR: Aumenta a TDT dos Mísseis

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_AC1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_M_AC2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_M_AC3.text[2]
en: Increases Mortar accuracy
pt_BR: Aumenta a precisão dos Morteiros

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_ROF1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_M_ROF4.text[2]
en: Increases Mortar ROF
pt_BR: Aumenta a TDT dos Morteiros

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_AC1.text[2]
en: Increases Rail Gun accuracy
pt_BR: Aumenta a precisão dos Canhões Elétricos

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_D1.text[2]
en: Increases Rail Gun damage
pt_BR: Aumenta o dano dos Canhões Elétricos

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_ROF1.text[2]
en: Increases Rail Gun ROF
pt_BR: Aumenta a TDT dos Canhões Elétricos

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_AC1.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_AC2.text[2] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_SRK_AC3.text[2]
en: Increases Rocket accuracy
pt_BR: Aumenta a precisão do foguete

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_ROF1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_SRK_ROF4.text[2]
en: Increases Rocket ROF
pt_BR: Aumenta a TDT dos Foguetes

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Indirectlab.name
en: Indirectweaponslab
pt_BR: Laboratoriodearmasindiretas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[1]
en: Inferior armor and body points to Cobra
pt_BR: Menos armadura e pontos de vida que o Cobra

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[1]
en: Inferior armor and body points to Viper
pt_BR: Menos armadura e pontos de vida que o Víbora

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HvyFlamer.name data/mp/stats/structure.json: $.Tower-Projector.name
en: Inferno Bunker
pt_BR: Defesa Inferno

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraInfernoHTracks.name
en: Inferno Cobra Half-Tracks
pt_BR: Híbrido Inferno Cobra

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraInfernoHover.name
en: Inferno Cobra Hover
pt_BR: Aerobarco Inferno Cobra

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-HvyFlamer.name data/base/stats/structure.json: $.Tower-Projector.name
en: Inferno Emplacement
pt_BR: Defesa Inferno

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.WallTower-Projector.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-Projector.name
en: Inferno Hardpoint
pt_BR: Muro Inferno

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PythonHoverInferno.name
en: Inferno Python Hover
pt_BR: Aerobarco Inferno Píton

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU1.text[2]
en: Intruder parasite isolated
pt_BR: Parasita intruso isolado

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN10.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN10.text[1]
en: Ionizing Turbine Engine
pt_BR: Motor de Turbina Ionizante

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.ECM1PylonMk1.name
en: Jammer Tower
pt_BR: Torre de Interferência

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/ecm.json: $.ECM1TurretMk1.name
en: Jammer Turret
pt_BR: Torrete de Interferência

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BabaJeep.name data/mp/stats/templates.json: $.BabaJeep.name
en: Jeep
pt_BR: Jipe

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_JP1.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_JP1.text[3]
en: Jump Cyborgs can now be researched
pt_BR: Ciborgues de pulo podem ser pesquisados

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_STW1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_UP.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_WS.text[2] ... + 2 refs
en: Keeps map areas under constant surveillance
pt_BR: Mantêm áreas do mapa sob constante supervisão

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_MET1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_MET4.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET10.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET7.text[2]
en: Kinetic armor +30%, body points +30%
pt_BR: Armadura cinética +30%, ptos. de vida +30%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_CYMET4.text[2]
en: Kinetic Armor +35%, and Body Points +35%
pt_BR: Armadura Cinética +35%, Ptos. de Vida +35%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CYMET1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET10.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET7.text[2]
en: Kinetic Armor +35%, Body Points +35%
pt_BR: Armadura cinética +35%, Pontos de vida +35%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET10.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET10.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET10.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET10.text[1]
en: Laminated alloys bonded with energy-deflecting optic bundles
pt_BR: Ligas laminadas ligadas com proteção defletora de energia

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket01-LtAT.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket01-LtAT.name
en: Lancer AT Rocket
pt_BR: Foguete AT

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox06.name data/base/stats/structure.json: $.PillBox6.name data/mp/stats/structure.json: $.PillBox6.name
en: Lancer Bunker
pt_BR: Defesa de Lançadeira

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraLtA-Thalftrack.name data/base/stats/templates.json: $.P0CobraLtATRktHtrack.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraLtA-Thalftrack.name data/mp/stats/templates.json: $.P0CobraLtATRktHtrack.name
en: Lancer Cobra Half-tracks
pt_BR: Híbrido Lançadeiro Cobra

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraTrkLancer.name
en: Lancer Cobra Tracks
pt_BR: Tanque Lançadeiro Cobra

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-Rocket.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-Rocket-GROUND.name data/base/stats/templates.json: $.CyborgRkt01Ground.name ... + 2 refs
en: Lancer Cyborg
pt_BR: Lançadeiro

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower06.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower06.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower06.name
en: Lancer Hardpoint
pt_BR: Muro de Lançadeira

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Mantis-Trk-Lancer.name
en: Lancer Mantis Tracks
pt_BR: Tanque Lançadeiro Mantis

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Python-Trk-Lancer.name
en: Lancer Python Tracks
pt_BR: Tanque Lançadeiro Píton

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.H-Scorp-Trk-Lancer.name
en: Lancer Scorpion Tracks
pt_BR: Tanque Lançadeiro Escorpião

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.H-Scorp-VTOL-Lancer.name
en: Lancer Scorpion VTOL
pt_BR: VTOL Lanceiro Escorpião

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperTrkLancer.name
en: Lancer Viper Tracks
pt_BR: Tanque Lançadeiro Víbora

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperLtA-Twheels.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperLtA-Twheels.name
en: Lancer Viper Wheels
pt_BR: 4x4 Lançadeiro Víbora

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-LtA-T.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-LtA-T.name
en: Lancer
pt_BR: Lançadeiro

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B14.text[0]
en: Large Super Heavy Body
pt_BR: Super Chassis Pesado

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Laser01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Laser01.name
en: Laser - Flashlight
pt_BR: Laser Médio

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_AALAS.text[0]
en: Laser AA Gun Available
pt_BR: Arma AA a Laser Disponível

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_LASAC1.text[2]
en: Laser accuracy +10%
pt_BR: Precisão de laseres +10%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_LASD1.text[2]
en: Laser damage +25%
pt_BR: Dano de Laseres +25%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_CNAC2.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_CNAC2.text[1]
en: Laser designator paints and guides rounds to the target
pt_BR: Designador a laser guia o tiro ao alvo

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_LASROF1.text[2]
en: Laser reload time -15%
pt_BR: Recarga de laseres -15%

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-LasSat.name data/mp/stats/structure.json: $.A0LasSatCommand.name data/mp/stats/weapons.json: $.LasSat.name
en: Laser Satellite Command Post
pt_BR: Centro de Commando do Satélite Laser

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASAC1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASD1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASROF1.text[0] ... + 3 refs
en: Laser Upgrade
pt_BR: Melhoria de Laser

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Laseropticslab.name
en: Laseropticslab
pt_BR: Laboratoriodeoticaalaser

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.LasSat.name
en: LasSat
pt_BR: SatLas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYMET1.text[1] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_MET1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CYMET1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_MET1.text[1]
en: Layered composite alloys and energy-absorbing fibres
pt_BR: Compostos em ligas de camadas e fibras absorventes

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body2SUP.name data/mp/stats/body.json: $.Body2SUP.name
en: Leopard
pt_BR: Leopardo

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[1]
en: Less armor and body points than Python
pt_BR: Menos armadura e pontos de vida que o Píton

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body04.name
en: Light Body - Bug
pt_BR: Chassis Leve - Inseto

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body02.name
en: Light Body - Leopard
pt_BR: Chassis Leve - Leopardo

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body03.name
en: Light Body - Retaliation
pt_BR: Chassis Level - Retaliação

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body01.name
en: Light Body - Viper
pt_BR: Chassis Leve - Víbora

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[1]
en: Light body vulnerable to heavy weapons
pt_BR: Chassis leve, vulnerável a armamento pesado

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox04.name data/base/stats/structure.json: $.PillBox4.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox04.name data/mp/stats/structure.json: $.PillBox4.name
en: Light Cannon Bunker
pt_BR: Defesa de Canhão Leve

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraLtCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraLtCnTrks.name
en: Light Cannon Cobra Tracks
pt_BR: Tanque Canhão Leve Cobra

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN1MK1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CN1MK1.text[1]
en: Light Cannon firing 40mm rounds
pt_BR: Canhão leve de 40mm

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower02.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower02.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower02.name
en: Light Cannon Hardpoint
pt_BR: Muro de Canhão Leve

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.PythonLtCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.PythonLtCnTrks.name
en: Light Cannon Python Tracks
pt_BR: Tanque Canhão Leve Píton

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperLtCannonHTracks.name
en: Light Cannon Viper Half-tracks
pt_BR: Híbrido Canhão Leve Víbora

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperLtCannonTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperLtCannonTracks.name
en: Light Cannon Viper Tracks
pt_BR: Tanque Canhão Leve Víbora

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperLtCannonWheels.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperLtCannonWheels.name
en: Light Cannon Viper Wheels
pt_BR: 4x4 Canhão Leve Víbora

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon1Mk1.name data/base/stats/weapons.json: $.Cannon1Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon1Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon1Mk1.name
en: Light Cannon
pt_BR: Canhão Leve

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.LookOutTower.name data/mp/stats/structure.json: $.LookOutTower.name
en: Look-Out Tower
pt_BR: Torre de Vigia

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[3]
en: Low power cost and low production times
pt_BR: Baixo custo e rápido para produzir

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BDMG3.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BDMG3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_D1.text[1]
en: Low yield thermonuclear warhead
pt_BR: Ogiva termonuclear de baixa capacidade

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.MG1-Pillbox.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG1-Pillbox.name
en: Machinegun Bunker
pt_BR: Defesa de Metralhadora

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D2.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_D5.text[2] ... + 2 refs
en: Machinegun damage +25%
pt_BR: Dano de metralhadoras +25%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Tower01.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower1MG.name
en: Machinegun Guard Tower
pt_BR: Torre de Metralhadora

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_MG_ROF1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_ROF2.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG_ROF3.text[2]
en: Machinegun reload time -15%
pt_BR: Recarga de metralhadora -15%

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperLtMGHalfTracks.name
en: Machinegun Viper Half-Tracks
pt_BR: Híbrido Metralhadora Víbora

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Viper-Trk-MG.name
en: Machinegun Viper Tracks
pt_BR: Tanque Metralhadora Víbora

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.CyborgChaingun.name data/mp/stats/weapons.json: $.CyborgChaingun.name
en: Machinegunner
pt_BR: Metralhador

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SENSO1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SENSO1.text[2]
en: Makes excellent scout vehicle
pt_BR: Pode ser usado como um veículo de exploração

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-MassDriver.name data/mp/stats/structure.json: $.X-Super-MassDriver.name
en: Mass Driver Fortress
pt_BR: Fortaleza de Acelerador de Massas

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.MassDriver.name
en: Mass Driver
pt_BR: Fortaleza de Acelerador de Massas

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B14.text[1]
en: Maximum armor and body points
pt_BR: Máximo de armadura e pontos de vida

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SUE1.text[3]
en: May be assigned to follow units
pt_BR: Pode ser comandado a seguir unidades

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MORTA1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_MORTA1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_IMORT.text[1]
en: May be targeted directly or assigned to a sensor turret or tower
pt_BR: Pode ter seu alvo designado diretamente ou pode ser designado a um torrete ou torre

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VF.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VF.text[3]
en: May be upgraded using factory modules
pt_BR: Pode ter módulos de fábrica adicionados

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Mechanic.name
en: Mechanic Cyborg
pt_BR: Ciborgue Mecânico

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYS_MCH.text[1]
en: Mechanic with repair ability
pt_BR: Mecânico habilitado a reparar unidades

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body05.name
en: Medium Body - Cobra
pt_BR: Chassis Médio - Cobra

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body06.name
en: Medium Body - Panther
pt_BR: Chassis Médio - Pantera

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body07.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body07.name
en: Medium Body - Retribution
pt_BR: Chassis Médio - Retribuição

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body08.name
en: Medium Body - Scorpion
pt_BR: Chassis Médio - Escorpião

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[1]
en: Medium body increases armor and body points
pt_BR: Chassis Médio tem mais armadura e mais pontos de vida

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraMedCnHTrks.name
en: Medium Cannon Cobra Half Track
pt_BR: Híbrido Canhão Médio Cobra

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Cobra-Hover-MC.name
en: Medium Cannon Cobra Hover
pt_BR: Aerobarco Canhão Médio Cobra

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraMedCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraMedCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.P0CobraMedCnTrks.name
en: Medium Cannon Cobra Tracks
pt_BR: Tanque Canhão Médio Cobra

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN2MK1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CN2MK1.text[1]
en: Medium Cannon firing 76mm rounds
pt_BR: Canhão Médio de 76mm

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower03.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower03.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower03.name
en: Medium Cannon Hardpoint
pt_BR: Muro de Canhão Médio

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Python-Hover-MC.name
en: Medium Cannon Python Hover
pt_BR: Aerobarco Canhão Médio Píton

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.PythonMedCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.PythonMedCanTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.PythonMedCnTrks.name
en: Medium Cannon Python Tracks
pt_BR: Tanque Canhão Médio Píton

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Scorp-Hover-MC.name
en: Medium Cannon Scorpion Hover
pt_BR: Aerobarco Canhão Médio Escorpião

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Scorp-Trk-MC.name
en: Medium Cannon Scorpion Tracks
pt_BR: Tanque Canhão Médio Escorpião

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperMedCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperMedCnTrks.name
en: Medium Cannon Viper Tracks
pt_BR: Tanque Canhão Médio Víbora

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon2Mk1.name data/base/stats/weapons.json: $.Cannon2A-TMk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon2Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon2A-TMk1.name
en: Medium Cannon
pt_BR: Canhão Médio

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B13.text[0]
en: Medium Super Heavy Body
pt_BR: Super Chassis Médio

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_EMP_MRL.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_EMP_MRL.text[1]
en: Mini-rocket armored strongpoint
pt_BR: Defesa Reforçada de Mini-Foguetes

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraMRLHalftrack.name
en: Mini-Rocket Array Cobra Half-tracks
pt_BR: Híbrido Artilharia de Mini-Foguetes Cobra

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraMRLTracks.name
en: Mini-Rocket Array Cobra Tracks
pt_BR: Tanque Artilharia de Mini-Foguetes Cobra

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperMRLHalfTracks.name
en: Mini-Rocket Array Viper Half Track
pt_BR: Híbrido Artilharia de Mini-Foguetes Víbora

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperMRLWheels.name
en: Mini-Rocket Array Viper Wheels
pt_BR: 4x4 Artilharia de Mini-Foguetes Víbora

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket02-MRL.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-MRL.name
en: Mini-Rocket Array
pt_BR: Artilharia de Mini-Foguetes

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraMRLHalftrack.name
en: Mini-Rocket Artillery Cobra Half-tracks
pt_BR: Híbrido Artilharia de Mini-Foguetes Cobra

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperMRLWheels.name
en: Mini-Rocket Artillery Viper Wheels
pt_BR: 4x4 Artilharia de Mini-Foguetes Víbora

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket02-MRL.name data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-MRL.name
en: Mini-Rocket Artillery
pt_BR: Artilharia de Mini-Foguetes

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-MRL.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-MRL-pit.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-MRL.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-MRL-pit.name
en: Mini-Rocket Battery
pt_BR: Bateria de Mini-Foguetes

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraPODHTracks.name
en: Mini-Rocket Cobra Half-Tracks
pt_BR: Híbrido Mini-foguetes Cobra

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraPODTracks.name
en: Mini-Rocket Cobra Tracks
pt_BR: Tanque Mini-Foguetes Cobra

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Tower06.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower6.name
en: Mini-Rocket Guard Tower
pt_BR: Torre Defensiva de Mini Foguetes

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket05-MiniPod.name data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-Pod.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket05-MiniPod.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-Pod.name
en: Mini-Rocket Pod
pt_BR: Lançador de Mini-Foguetes

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Tower06.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower6.name
en: Mini-Rocket Tower
pt_BR: Torre de Mini Foguetes

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperPODHalfTracks.name
en: Mini-Rocket Viper Half Track
pt_BR: Híbrido Mini-foguetes Víbora

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperPODWheels.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperPODWheels.name
en: Mini-Rocket Viper Wheels
pt_BR: 4x4 Mini-Foguetes Víbora

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC2.text[2]
en: Missile accuracy +10%
pt_BR: Precisão de mísseis +10%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC2.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC2.text[1]
en: Missile actively seeks and homes on targets
pt_BR: O Míssil procura e segue o alvo

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_D1.text[2]
en: Missile damage +25%
pt_BR: Dano de mísseis +25%

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Super-Missile.name data/mp/stats/structure.json: $.X-Super-Missile.name data/mp/stats/weapons.json: $.MissileSuper.name
en: Missile Fortress
pt_BR: Fortaleza de Mísseis

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_ROF1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_SMS_ROF1.text[2]
en: Missile reload time -15%
pt_BR: Recarga de mísseis -15%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_D1.text[0] ... + 7 refs
en: Missile Upgrade
pt_BR: Melhoria de Míssil

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_ROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_ROF1.text[1]
en: Missiles detect and lock-on to targets while loading
pt_BR: Mísseis detectam e travam nos alvos ao serem carregados

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-MobileRepairTurret01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-MobileRepairTurret01.name
en: Mobile Repair Turret
pt_BR: Torrete de reparos móvel

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[1] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[1]
en: More armor and body points than Python
pt_BR: Mais armadura e pontos de vida que o Píton

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B13.text[1]
en: More armor and body points than Vengeance
pt_BR: Mais armadura e pontos de vida que o Vingança

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_AC1.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_M_AC2.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_M_AC3.text[2]
en: Mortar accuracy +10%
pt_BR: Precisão de morteiros +10%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF02.name
en: Mortar Autoloader Mk2
pt_BR: Carregador de Morteiro Automático Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF03.name
en: Mortar Autoloader Mk3
pt_BR: Carregador de Morteiro Automático Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF01.name
en: Mortar Autoloader
pt_BR: Carregador de Morteiro Automático

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraMortarHalfTrack.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraMortarHalfTrack.name
en: Mortar Cobra Half-tracks
pt_BR: Híbrido Morteiro Cobra

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_M_D1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_M_D4.text[2]
en: Mortar damage +25%
pt_BR: Dano de morteiros +25%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF04.name
en: Mortar Fast Loader
pt_BR: Carregador de Morteiro Rápido

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-MortarPit.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-MortarPit01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-MortarPit.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-MortarPit01.name
en: Mortar Pit
pt_BR: Vala de Morteiro

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_ROF1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_M_ROF4.text[2]
en: Mortar reload time -10%
pt_BR: Recarga de morteiros -10%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Acc01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Acc01.name
en: Mortar Targeting Computer
pt_BR: Computador de Alvo para Morteiros

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar01Lt.name data/base/stats/weapons.json: $.Mortar1Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar01Lt.name data/mp/stats/weapons.json: $.Mortar1Mk1.name
en: Mortar
pt_BR: Morteiro

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.MG1-Tower.name
en: Mounted Machinegun
pt_BR: Metralhadora Montada

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body14.name
en: Multi Turret Body - Dragon
pt_BR: Chassis de Múltiplos Torretes - Dragão

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG4.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG4.text[1]
en: Multi-barrel, rapid-fire machinegun
pt_BR: Metralhadora de múltiplos canos

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_CR1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_CR1.text[1]
en: Must be built to produce commanders
pt_BR: Deve ser produzido para produzir comandantes

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Nanolab.name
en: Nanolab
pt_BR: Laboratório de Nanotecnologia

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_LASSAT.text[3]
en: Narrow area of effect
pt_BR: Área de efeito limitada

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Retrib-Trk-Needle.name
en: Needle Gun Retribution Tracks
pt_BR: Tanque Perfuratriz Retribuição

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Tiger-Trk-Needle.name
en: Needle Gun Tiger Tracks
pt_BR: Tanque Perfuratriz Tigre

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-GuardTower-Rail1.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower-Rail1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-GuardTower-Rail1.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower-Rail1.name
en: Needle Gun Tower
pt_BR: Torre de Perfuratriz

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Veng-Trk-Needle.name
en: Needle Gun Vengeance Tracks
pt_BR: Tanque Perfuratriz Vingança

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RailGun01.name data/base/stats/weapons.json: $.RailGun1Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-RailGun01.name data/mp/stats/weapons.json: $.RailGun1Mk1.name
en: Needle Gun
pt_BR: Perfuratriz

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-Rail1.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-Rail1-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Rail1-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.MP-Cyb-Needle-GRD.name
en: Needle Gunner Cyborg
pt_BR: Perfurador

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade08.name
en: Neural Synapse Research Brain Mk2
pt_BR: Pesquisa das Sinapses Neurais em Cérebros Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade09.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade09.name
en: Neural Synapse Research Brain Mk3
pt_BR: Pesquisa das Sinapses Neurais em Cérebros Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RU7.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade07.name data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RU7.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade07.name
en: Neural Synapse Research Brain
pt_BR: Pesquisa das Sinapses Neurais em Cérebros

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_LASSAT.text[0]
en: New Advanced Weapon Available
pt_BR: Nova Arma Avançada Disponível

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HART.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_MART.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HART.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_MART.text[0]
en: New Artillery Missile Turret Available
pt_BR: Novo Míssil de Artilharia Disponível

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RFU1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RFU1.text[1]
en: New automated repair techniques
pt_BR: Novas técnicas de reparos automatizadas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_REPAI1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_CR1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY1.text[0] ... + 7 refs
en: New Base Structure Available
pt_BR: Nova Estrutura Disponível

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_CT1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_C_CT1.text[1]
en: New battlefield computer system
pt_BR: Novo sistema de computador para guerra

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW1.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW1.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW2.text[0]
en: New Construction Options Available
pt_BR: Novas Opções de Construção Disponíveis

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_JP1.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_JP1.text[0]
en: New Cyborg Research Available
pt_BR: Novas pesquisas de ciborgues disponíveis

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_RC.text[0]
en: New Electronic Technology Discovered
pt_BR: Nova Tecnologia Eletrônica Descoberta

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS2.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS1.text[0] ... + 2 refs
en: New Laser Weapon Available
pt_BR: Nova Arma a Laser Disponível

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_AT.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_BB.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_AT.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_BB.text[0]
en: New Missile Turret Available
pt_BR: Novo Torrete de Míssil Disponível

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[0]
en: New Paradigm Heavy Body
pt_BR: Chassis pesado do Novo Paradigma

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[0]
en: New Paradigm Light Body
pt_BR: Chassis Leve do Novo Paradigma

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[0]
en: New Paradigm Medium body
pt_BR: Chassis Médio do Novo Paradigma

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V2.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V2.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V3.text[1]
en: New power efficient propulsion
pt_BR: Nova propulsão mais eficiente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_POWU1.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_POWU2.text[1]
en: New Power Generation Technology
pt_BR: Nova Tecnologia de Geração de Energia

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_P_V1.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_P_V1.text[0]
en: New Propulsion Available for Design
pt_BR: Nova Propulsão Disponível para Projetos

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_HALFT1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TRACK1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_H1.text[0] ... + 5 refs
en: New Propulsion Available
pt_BR: Nova Propulsão Disponível

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL3.text[0] ... + 3 refs
en: New Rail Gun Available
pt_BR: Novo Canhão Elétrico Disponível

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_REPAI1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_REPAI1.text[1]
en: New Repair Facility Repairs Damaged Units
pt_BR: Novo Centro de Reparos Repara Unidades Danificadas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ACYB.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ADEF.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ASTRUC.text[0] ... + 6 refs
en: New Repair Technology Discovered
pt_BR: Nova Tecnologia de Reparo Descoberta

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_SL1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_C_SL1.text[3]
en: New research options available
pt_BR: Novas opções de pesquisas disponíveis

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_MP1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_HvAT.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_IDF.text[0] ... + 9 refs
en: New Rocket Available
pt_BR: Novo Foguete Disponível

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HvSAM1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_LtSAM1.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HvSAM1.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_LtSAM1.text[0]
en: New SAM Turret Available
pt_BR: Novo Míssil MTA Disponível

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_WST.text[0]
en: New System Available
pt_BR: Novo Sistema Disponível

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SUE1.text[0]
en: New Systems Sensor Available
pt_BR: Novo Sistema de Sensor Disponível

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_UP.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_WS.text[0]
en: New Systems Structure Available
pt_BR: Nova Estrutura de Sistemas Disponível

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSTW1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTW1.text[0] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_CBSTW1.text[0] ... + 6 refs
en: New Systems Tower Available
pt_BR: Nova Torre de Sistemas Disponível

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_CT1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_C_CT1.text[0] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[0]
en: New Systems Turret Available for Design
pt_BR: Novo Torrete de Sistemas Disponível para Projetos

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SENSO1.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SENSO1.text[0]
en: New Systems Turret Available For Design
pt_BR: Novo Torrete de Sistemas Disponível para Projetos

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SUE1.text[1]
en: New Thermal Emissions detection
pt_BR: Detecção de Emissões de Calor

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_BMB6.text[0]
en: New VTOL Missile Launcher
pt_BR: Novo Míssil VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.NEXUSCWall.name data/mp/stats/structure.json: $.NEXUSCWall.name
en: NEXUS CWall
pt_BR: CMuro de NEXUS

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[0]
en: NEXUS Heavy Body
pt_BR: Chassis pesado de NEXUS

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Resistance-Upgrade04.name
en: NEXUS Immunization System
pt_BR: Sistema de Imunização NEXUS

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU1.text[1]
en: NEXUS Intruder Program analyzed
pt_BR: Programa Intrusivo NEXUS analisado

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Resistance.name
en: NEXUS Intruder Program
pt_BR: Programa Intrusivo NEXUS

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[0]
en: NEXUS Light Body
pt_BR: Chassis Leve do NEXUS

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-SpyTower.name data/mp/stats/structure.json: $.Sys-SpyTower.name
en: Nexus Link Tower
pt_BR: Torre de Conexão NEXUS

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-SpyTurret.name data/mp/stats/weapons.json: $.SpyTurret01.name
en: Nexus Link Turret
pt_BR: Torrete de Conexão NEXUS

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[0]
en: NEXUS Medium Body
pt_BR: Chassis Médio do NEXUS

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.NX-ANTI-SATSite.name data/mp/stats/structure.json: $.NX-ANTI-SATSite.name
en: Nexus Missile Silo
pt_BR: Silo de Míssil Nexus

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Resistance-Upgrade02.name
en: NEXUS Resistance Circuits Mk2
pt_BR: Circuitos de Resistência a NEXUS Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Resistance-Upgrade03.name
en: NEXUS Resistance Circuits Mk3
pt_BR: Circuitos de Resistência a NEXUS Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Resistance-Upgrade01.name
en: NEXUS Resistance Circuits
pt_BR: Circuitos de Resistência a NEXUS

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.NEXUSWall.name data/mp/stats/structure.json: $.NEXUSWall.name
en: NEXUS Wall
pt_BR: Muro de NEXUS

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/nexus.json: $.AI.name
en: Nexus
pt_BR: NEXUS

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/noplace.json: $.challenge.name
en: No Place To Hide
pt_BR: Não Há Onde Se Esconder

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/bonecrusher.json: $.AI.tip
en: Non-Cheating. Hard. Fun. Crush!
pt_BR: Sem Trapaças. Difícil. Divertido. Esmague!

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SUE1.text[2]
en: Objects become difficult to locate near it
pt_BR: Objetos se tornam difíceis de se localizar próximo a ele

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0ResourceExtractor.name data/mp/stats/structure.json: $.A0ResourceExtractor.name
en: Oil Derrick
pt_BR: Extrator de Petróleo

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.OilDrum.name
en: Oil Drum
pt_BR: Barril de Óleo

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.OilResource.name
en: Oil Resource
pt_BR: Poço de Petróleo

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC1.text[1]
en: On-board computer predicts target movement
pt_BR: Computador de bordo prevê o movimento do alvo

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ACYB.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_AVEH.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ACYB.text[2] ... + 2 refs
en: On-board diagnostic and repair systems
pt_BR: Sistemas de diagnóstico e reparo de bordo

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_RC.text[2]
en: On-board resistance circuit systems
pt_BR: Sistemas de bordo de resistência

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_REPAI1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_REPAI1.text[3]
en: Or select the Repair Facility as a unit's target
pt_BR: Ou indique o Centro como alvo da unidade

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[2] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_CBSTW1.text[2] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_CBSTW1.text[2]
en: Orders assigned indirect fire units to fire at the enemy batteries
pt_BR: Comanda artilharias designadas a atirarem nas artilharias inimigas

note: TRANSLATORS: data/base/ruleset.json: $.name
en: Original Campaign
pt_BR: Campanha Original

note: TRANSLATORS: data/mp/ruleset.json: $.name
en: Original Skirmish
pt_BR: Partida Original

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body6SUPP.name data/mp/stats/body.json: $.Body6SUPP.name
en: Panther
pt_BR: Pantera

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-RotMor.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-RotMor.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-RotMor.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-RotMor.name
en: Pepperpot Pit
pt_BR: Vala de Morteiro de Velocidade

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Mortar3ROTARYMk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Mortar3ROTARYMk1.name
en: Pepperpot
pt_BR: Morteiro de Velocidade

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.SK-Mantis-VTOL-PBB.name
en: Phosphor Bomb Bay Mantis VTOL
pt_BR: VTOL Bombas de Fósforo Mantis

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb03.name
en: Phosphor Bomb Bay
pt_BR: Bombas de Fósforo

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BabaPickUp.name data/mp/stats/templates.json: $.BabaPickUp.name
en: Pick-Up Truck
pt_BR: Picape

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade08.name
en: Plascrete Mk2
pt_BR: Plascreto Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade09.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade09.name
en: Plascrete Mk3
pt_BR: Plascreto Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade07.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade07.name
en: Plascrete
pt_BR: Plascreto

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-PlasmaCannon.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-PlasmaCannon.name
en: Plasma Cannon Emplacement
pt_BR: Defesa de Canhão de Plasma

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_PLASCAN.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_PLASCAN.text[1]
en: Plasma Cannon firing plasma
pt_BR: Canhão de Plasma disparando plasma

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.WyvernPlasmaCTracks.name
en: Plasma Cannon Wyvern Tracks
pt_BR: Tanque Canhão de Plasma Dragonete

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-PlasmaCannon.name data/mp/stats/weapons.json: $.Laser4-PlasmaCannon.name
en: Plasma Cannon
pt_BR: Canhão de Plasma

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb05.name
en: Plasmite Bomb
pt_BR: Bomba de Plasmite

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_PLFL.text[1]
en: Plasmite Flame-thrower
pt_BR: Lança-chamas de Plasmite

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-PlasmiteFlamer.name data/mp/stats/structure.json: $.Plasmite-flamer-bunker.name
en: Plasmite Flamer Bunker
pt_BR: Defesa Incendiária de Plasmite

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Plasmite-Flamer.name data/mp/stats/weapons.json: $.PlasmiteFlamer.name
en: Plasmite Flamer
pt_BR: Lança-chamas de Plasmite

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.SK-Retre-VTOL-Plasmite.name
en: Plasmite Retribution VTOL
pt_BR: VTOL Plasmite Retribuição

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade11.name
en: Plasteel Mk2
pt_BR: Plastaço Mk2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade12.name
en: Plasteel Mk3
pt_BR: Plastaço Mk3

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade10.name
en: Plasteel
pt_BR: Plastaço

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[3]
en: Power cost and production time similar to Cobra
pt_BR: Custo e tempo de produção similares ao Cobra

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[3]
en: Power cost and production time similar to Viper
pt_BR: Custo e tempo de produção similares ao Víbora

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[3]
en: Power cost and production time the same as Python
pt_BR: Custo e tempo de produção são os memos do Píton

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0PowerGenerator.name data/mp/stats/structure.json: $.A0PowerGenerator.name
en: Power Generator
pt_BR: Gerador de Energia

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_POWMD1.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_POWMD1.text[0]
en: Power Module Available
pt_BR: Módulo de Energia Disponível

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-PowerModuleMk1.name data/base/stats/structure.json: $.A0PowMod1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-PowerModuleMk1.name data/mp/stats/structure.json: $.A0PowMod1.name
en: Power Module
pt_BR: Módulo de Energia

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_POWU1.text[2]
en: Power output +25%
pt_BR: Produção de energia +25%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_POWU2.text[2]
en: Power output +30%
pt_BR: Produção de energia +30%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/messages.json: $.MSG2.text[0]
en: Power Research Completed
pt_BR: Pesquisa de Energia Concluída

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_CANT.text[1]
en: Powerful Electronic magnetic pulse weapon
pt_BR: Arma potente de Pulsos EletroMagnéticos (PEM)

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Powlab.name
en: Powerlab
pt_BR: Labdeenergia

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY1.text[2]
en: Produces Cyborgs
pt_BR: Produz ciborgues

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU4.text[3]
en: Professional and Regular rank units are protected
pt_BR: Unidades Regulares e Profissionais são protegidas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[0]
en: Project Heavy Body
pt_BR: Chassis Pesado do Projeto

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[0]
en: Project Light Body
pt_BR: Chassis Leve do Projeto

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[0]
en: Project Medium Body
pt_BR: Chassis Médio do Projeto

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_D1.text[1]
en: Propylene Oxide gel treated to burn at higher temperatures
pt_BR: Gel de Óxido de Propileno tratado para queimar a temperaturas mais altas

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/semperfi.json: $.AI.tip
en: Prototypical AI focusing on rockets/missiles
pt_BR: IA Prototípica concentrada em foguetes/mísseis

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-PulseLas.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-PulseLaser.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-PulseLaser.name
en: Pulse Laser Emplacement
pt_BR: Defesa de Pulso Laser

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-PulseLas.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-PulseLas.name
en: Pulse Laser Hardpoint
pt_BR: Muro de Pulso Laser

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.LeopardHoverPulseLas.name
en: Pulse Laser Leopard Hover
pt_BR: Aerobarco Pulso Laser Leopardo

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Mantis-Trk-Pulse.name
en: Pulse Laser Mantis Tracks
pt_BR: Tanque Pulso Laser Mantis

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PantherHoverPulseLas.name
en: Pulse Laser Panther Hover
pt_BR: Aerobarco Pulso Laser Pantera

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PythonPulseTracks.name
en: Pulse Laser Python Tracks
pt_BR: Tanque Pulso Laser Píton

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.TigerHoverPulseLas.name
en: Pulse Laser Tiger Hover
pt_BR: Aerobarco Pulso Laser Tigre

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.TigerPulseTracks.name
en: Pulse Laser Tiger Tracks
pt_BR: Tanque Pulso Laser Tigre

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-PulseLas.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower-BeamLas.name
en: Pulse Laser Tower
pt_BR: Torre de Pulso Laser

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.WyvernPulseTracks.name
en: Pulse Laser Wyvern Tracks
pt_BR: Tanque Pulso Laser Dragonete

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Laser02.name data/base/stats/weapons.json: $.Laser2PULSEMk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Laser02.name data/mp/stats/weapons.json: $.Laser2PULSEMk1.name
en: Pulse Laser
pt_BR: Pulso Laser

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0PythonHvyCnTrks.name
en: Python Heavy Cannon Tracks
pt_BR: Tanque Canhão Pesado Píton

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body11ABT.name data/mp/stats/body.json: $.Body11ABT.name
en: Python
pt_BR: Píton

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_DOUBLEAA2.text[1]
en: Quad 80mm Anti-Aircraft cannon
pt_BR: Canhão quádruplo Anti-Aéreo de 80mm

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_SMS_ROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_SMS_ROF1.text[1]
en: Racked missile dispensers allow for fast reloading
pt_BR: Mísseis dispostos em prateleiras permitem uma recarga mais rápida

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_RDST1.text[2]
en: Radar detector detects enemy sensors
pt_BR: Torre de radar detector detecta sensores inimigos

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.Sys-RadarDetector01.name
en: Radar Detector Tower
pt_BR: Torre de Radar Detector

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-RadarDetector01.name data/mp/stats/sensor.json: $.RadarDetector.name
en: Radar Detector
pt_BR: Detector de Radar

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_AC1.text[2]
en: Rail Gun accuracy +10%
pt_BR: Precisão do Canhão Elétrico +10%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_D1.text[2]
en: Rail Gun damage +25%
pt_BR: Dano do Canhão Elétrico +25%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Rail2.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Rail2.name
en: Rail Gun Emplacement
pt_BR: Defesa de Canhão Elétrico

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL2.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL2.text[1]
en: Rail gun firing armor-piercing darts
pt_BR: Canhão Elétrico disparando dardos perfurantes

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-Rail2.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower-Rail2.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-Rail2.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-Rail2.name
en: Rail Gun Hardpoint
pt_BR: Muro Canhão Elétrico

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Mantis-Trk-Rail.name
en: Rail Gun Mantis Tracks
pt_BR: Tanque Canhão Elétrico Mantis

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_ROF1.text[2]
en: Rail Gun reload time -15%
pt_BR: Recarga do Canhão Elét. -15%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-ROF02.name
en: Rail Gun ROF Mk2
pt_BR: TDT do Canhão Elétrico Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-ROF03.name
en: Rail Gun ROF Mk3
pt_BR: TDT do Canhão Elétrico Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-ROF01.name
en: Rail Gun ROF
pt_BR: TDT do Canhão Elétrico

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.TigerHoverRailGun.name
en: Rail Gun Tiger Hover
pt_BR: Aerobarco Canhão Elétrico Tigre

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_AC1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_D1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_ROF1.text[0] ... + 3 refs
en: Rail Gun Upgrade
pt_BR: Melhoria de Canhão Elétrico

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RailGun02.name data/base/stats/weapons.json: $.RailGun2Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-RailGun02.name data/mp/stats/weapons.json: $.RailGun2Mk1.name
en: Rail Gun
pt_BR: Canhão Elétrico

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-Accuracy01.name
en: Rail Target Prediction Computer
pt_BR: Computador de Predição de Alvos

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-Rail2.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-Rail2.name
en: Railgun Emplacement
pt_BR: Defesa de Canhão Elétrico

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-ROF02.name
en: Rapid Fire Chaingun Upgrade
pt_BR: Metralhadora de Alta Velocidade

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-ROF02.name
en: Rapid Fire Chaingun
pt_BR: Metralhadora de Alta Velocidade

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL1.text[1]
en: Rapid fire rail gun firing needle darts
pt_BR: Canhão Elétrico de velocidade disparando dardos

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_SRK_ROF4.text[1]
en: Rapid Loader increases reload rate
pt_BR: Carregador Rápido aumenta a taxa de recarga

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[2]
en: Rearming speed +30%
pt_BR: Velocidade de recarga +30%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU3.text[2] ... + 3 refs
en: Reduced chance of NEXUS take-over
pt_BR: Reduzidas as chances de NEXUS se apoderar dos sistemas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VP.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VP.text[1]
en: Refuels, rearms and repairs VTOLs
pt_BR: Reabastece, recarrega e repara VTOL's

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials02.name
en: Reinforced Base Structure Materials Mk2
pt_BR: Materiais Base de Estruturas Reforçado Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials03.name
en: Reinforced Base Structure Materials Mk3
pt_BR: Materiais Base de Estruturas Reforçado Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_MAT1.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials01.name data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_MAT1.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Materials01.name
en: Reinforced Base Structure Materials
pt_BR: Materiais Base de Estruturas Reforçado

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/ecm.json: $.RepairCentre.name
en: Repair Center Turret
pt_BR: Torreta de Centro de Reparos

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.P0CobraRepairTrks.name
en: Repair Cobra Tracks
pt_BR: Torrete de Reparos Tanque Cobra

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-RepairFacility.name data/base/stats/structure.json: $.A0RepairCentre3.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-RepairFacility.name data/mp/stats/structure.json: $.A0RepairCentre3.name
en: Repair Facility
pt_BR: Centro de Reparos

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ScorpRepairTrk.name
en: Repair Scorpion Tracks
pt_BR: Torrete de Reparos Tanque Escorpião

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RFU1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RFU4.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RFU7.text[2]
en: Repair Speed +100%
pt_BR: Velocidade de reparo +100%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0CobraRepairTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.A-Rep-Cobra-Trk.name
en: Repair Turret Cobra Tracks
pt_BR: Torrete de Reparos Tanque Cobra

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Rep-Mantis-Trk.name
en: Repair Turret Mantis Tracks
pt_BR: Torrete de Reparos Tanque Mantis

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperRepairHalftrack.name
en: Repair Turret Viper Half-track
pt_BR: Torrete de Reparos Híbrido Víbora

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperRepairHalftrack.name
en: Repair Turret Viper Half-tracks
pt_BR: Torrete de Reparos Híbrido Víbora

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperRepairWheels.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperRepairWheels.name
en: Repair Turret Viper Wheels
pt_BR: Torrete de Reparos 4x4 Víbora

note: TRANSLATORS: data/base/stats/repair.json: $.LightRepair1.name data/mp/stats/repair.json: $.LightRepair1.name
en: Repair Turret
pt_BR: Torrete de Reparos

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG4.text[3] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG4.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_TWINAGHP.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_TWINAGUN.text[3]
en: Replaces all machineguns
pt_BR: Substitui todas as metralhadoras

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_LS1.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_LS1.text[3]
en: Requires cyborg factory to produce
pt_BR: Necessita da Fábrica de Ciborgues para ser produzido

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYTRANS.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SUPERTRANS.text[3]
en: Requires heavy VTOL factory to produce
pt_BR: Precisa de uma Fábrica VTOL Lv3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_ENGIN1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_ENGIN2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ENGIN3.text[0] ... + 3 refs
en: Research Breakthrough Improves Construction Rates
pt_BR: Avanço nas Pesquisas Aumenta a Velocidade de Construção

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0ResearchFacility.name data/mp/stats/structure.json: $.A0ResearchFacility.name
en: Research Facility
pt_BR: Centro de Pesquisas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY1.text[3]
en: Research makes additional Cyborgs available
pt_BR: Pesquisas permitirão a produção de novos Ciborgues

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[0]
en: Research Module Available
pt_BR: Módulo de Pesquisas Disponível

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[1]
en: Research module expands research facilities
pt_BR: Módulo de Pesquisas expande os Centros de Pesquisas

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Module.name data/base/stats/structure.json: $.A0ResearchModule1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Module.name data/mp/stats/structure.json: $.A0ResearchModule1.name
en: Research Module
pt_BR: Módulo de Pesquisas

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RU1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RU4.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RU7.text[2]
en: Research speed +30%
pt_BR: Velocidade de pesquisa +30%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[2]
en: Research speed +85%
pt_BR: Velocidade de pesquisa +85%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body3MBT.name data/mp/stats/body.json: $.Body3MBT.name
en: Retaliation
pt_BR: Retaliação

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body7ABT.name data/mp/stats/body.json: $.Body7ABT.name
en: Retribution
pt_BR: Retribuição

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-IDFRocket.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-Rocket06-IDF.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-IDFRocket.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-Rocket06-IDF.name
en: Ripple Rocket Battery
pt_BR: Bateria de Foguetes Ripple

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket06-IDF.name data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-IDF.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket06-IDF.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-IDF.name
en: Ripple Rockets
pt_BR: Foguetes Ripple

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG_ROF3.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG_ROF3.text[1]
en: Robotic advances make new chaingun upgrade available
pt_BR: Avanços robóticos permitem a criação de uma nova metralhadora

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade05.name
en: Robotic Factory Production Mk2
pt_BR: Produção Robótica da Fábrica Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade06.name
en: Robotic Factory Production Mk3
pt_BR: Produção Robótica da Fábrica Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade04.name
en: Robotic Factory Production
pt_BR: Produção Robótica da Fábrica

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_CN_ROF4.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWRF4.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_M_ROF4.text[1] ... + 3 refs
en: Robotic loading system feeds rounds into breech
pt_BR: Sistema robótico de carregamento insere a munição no canhão

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade04.name
en: Robotic Manufacturing
pt_BR: Manufatura Robótica

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade05.name
en: Robotic Repair Facility Upgrade Mk2
pt_BR: Centro de Reparos Robótico Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade06.name
en: Robotic Repair Facility Upgrade Mk3
pt_BR: Centro de Reparos Robótico Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade04.name
en: Robotic Repair Facility Upgrade
pt_BR: Centro de Reparos Robótico

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade04.name
en: Robotic Repair Facility
pt_BR: Centro de Reparos Robótico

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade05.name
en: Robotic VTOL Rearming Mk2
pt_BR: Rearmamento Robótico de VTOL Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade06.name
en: Robotic VTOL Rearming Mk3
pt_BR: Rearmamento Robótico de VTOL Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade04.name data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade04.name
en: Robotic VTOL Rearming
pt_BR: Rearmamento Robótico de VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_AC1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_AC1.text[2] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_AC2.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_SRK_AC3.text[2]
en: Rocket accuracy +10%
pt_BR: Precisão de foguetes +10%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_IDF.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_IDF.text[1]
en: Rocket artillery; can be assigned to a sensor
pt_BR: Artilharia de foguetes; pode ser designada a um sensor

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-ROF02.name
en: Rocket Autoloader Mk2
pt_BR: Carregador Automático de Foguetes Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-ROF03.name
en: Rocket Autoloader Mk3
pt_BR: Carregador Automático de Foguetes Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-ROF01.name
en: Rocket Autoloader
pt_BR: Carregador Automático de Foguetes

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BarbarianRKBuggy.name data/mp/stats/templates.json: $.BarbarianRKBuggy.name
en: Rocket Buggy
pt_BR: Foguete Buggy

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_D1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_D1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_RK_D4.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_SRK_D4.text[2]
en: Rocket damage +25%
pt_BR: Dano de foguetes +25%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_SRK_AC3.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_SRK_AC3.text[1]
en: Rocket detects and locks on to engine emissions
pt_BR: O foguete detecta e trava nas emissões dos motores

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BabaRKJeep.name data/mp/stats/templates.json: $.BabaRKJeep.name
en: Rocket Jeep
pt_BR: Foguete Jipe

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Accuracy02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Accuracy01.name
en: Rocket Laser Designator
pt_BR: Designador a Laser de Foguetes

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-ROF05.name
en: Rocket Rapid Loader Mk2
pt_BR: Carregador Rápido de Foguetes Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-ROF06.name
en: Rocket Rapid Loader Mk3
pt_BR: Carregador Rápido de Foguetes Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-ROF04.name
en: Rocket Rapid Loader
pt_BR: Carregador Rápido de Foguetes

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_ROF1.text[2] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_ROF1.text[2]
en: Rocket reload time -15%
pt_BR: Recarga de foguetes -15%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_AC2.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_AC2.text[1]
en: Rocket tracks the laser designator to the target
pt_BR: O foguete segue o designador laser até o alvo

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer03-Rot.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer03-Rot.name
en: Rotary Howitzer - Hellstorm
pt_BR: Obus Rotatório - Hellstorm

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-RotMG.name data/mp/stats/structure.json: $.Pillbox-RotMG.name
en: Rotary MG Bunker
pt_BR: Defesa de Metralhadora de Velocidade

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar3.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar3.name
en: Rotary Mortar - Pepperpot
pt_BR: Morteiro de Velocidade

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Rotarywepslab.name
en: Rotaryweaponslab
pt_BR: Labdearmasautomaticas

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.BarbTechRuin.name
en: Ruined Factory
pt_BR: Fábrica em Ruínas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_SAM1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_SAM1.text[1]
en: SAM site with Avenger missiles
pt_BR: Defesa MTA com mísseis Avenger

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_SAM2.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_SAM2.text[1]
en: SAM site with Vindicator missiles
pt_BR: Defesa MTA com mísseis Vindicator

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaRocketPitAT.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaRocketPitAT.name
en: Scavenger AT-Rocket Pit
pt_BR: Vala de Foguete AT dos Catadores

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaBunker.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaBunker.name
en: Scavenger Bunker
pt_BR: Defesa dos Catadores

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BabaCornerWall.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BabaCornerWall.name
en: Scavenger CornerWall
pt_BR: Canto de Muro dos Catadores

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaFactory.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaFactory.name
en: Scavenger Factory
pt_BR: Fábrica dos Catadores

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaFlameTower.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaFlameTower.name
en: Scavenger Flame Tower
pt_BR: Torre Incendiária dos Catadores

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaGunTower.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaGunTower.name
en: Scavenger Gun Tower
pt_BR: Torre Armada dos Catadores

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaHorizontalWall.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaHorizontalWall.name
en: Scavenger Horizontal Wall
pt_BR: Muro Horizontal dos Catadores

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaPowerGenerator.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaPowerGenerator.name
en: Scavenger Power Generator
pt_BR: Gerador de Força dos Catadores

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaRocketPit.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaRocketPit.name
en: Scavenger Rocket Pit
pt_BR: Vala de Foguete dos Catadores

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BaBaPeople.name data/mp/stats/templates.json: $.BaBaPeople.name
en: Scavenger
pt_BR: Catador

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BabaBusCan.name data/mp/stats/templates.json: $.BabaBusCan.name
en: School Bus
pt_BR: Ônibus Escolar

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body8MBT.name data/mp/stats/body.json: $.Body8MBT.name
en: Scorpion
pt_BR: Escorpião

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-ATMiss.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-Atmiss-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Atmiss-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.MP-Cyb-ATmiss-GRD.name
en: Scourge Cyborg
pt_BR: Super Scourge

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Scourge-Mantis-H.name
en: Scourge Mantis Hover
pt_BR: Aerobarco Scourge Mantis

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.MantisScourgeTracks.name
en: Scourge Mantis Tracks
pt_BR: Tanque Scourge Mantis

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-A-Tmiss.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower-Atmiss.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-A-Tmiss.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-Atmiss.name
en: Scourge Missile Hardpoint
pt_BR: Muro Míssil Scourge

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-GuardTower-ATMiss.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower-ATMiss.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-GuardTower-ATMiss.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower-ATMiss.name
en: Scourge Missile Tower
pt_BR: Torre de Míssil Scourge

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.WyvernScourgeTracks.name
en: Scourge Missile Wyvern Tracks
pt_BR: Tanque Míssil Scourge Dragonete

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile2A-T.name data/base/stats/weapons.json: $.Missile-A-T.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile2A-T.name data/mp/stats/weapons.json: $.Missile-A-T.name
en: Scourge Missile
pt_BR: Míssil Scourge

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PythonScourgeTracks.name
en: Scourge Python Tracks
pt_BR: Tanque Scourge Píton

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.SK-Retal-VTOL-Scourge.name
en: Scourge Retaliation VTOL
pt_BR: VTOL Míssil Scourge Retaliação

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-SpyTurret.name data/base/stats/weapons.json: $.SpyTurret01.name
en: Scrambler Turret
pt_BR: Torrete de Interferência

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/nb_hover.json: $.AI.tip
en: Sea map AI, based on NullBot
pt_BR: IA para mapas navais, baseada no NullBot

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Accuracy02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Accuracy02.name
en: Search & Destroy Missiles
pt_BR: Mísseis Rastreadores

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTU1.text[3] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTU1.text[3]
en: Select new targets to continue the VTOL strikes
pt_BR: Selecione novos alvos para continuar os bombardeios

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_M_AC3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_M_AC3.text[1]
en: Self-guided rocket-powered shells
pt_BR: Munição auto-guiada movida a foguetes

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade09.name
en: Self-Replicating Manufacturing
pt_BR: Manufatura Auto-Replicante

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraSensorHalftrack.name
en: Sensor Cobra Half-tracks
pt_BR: Híbrido Sensor Cobra

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU3.text[2]
en: Sensor Range +10%
pt_BR: Alcance de Sensor +10%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU2.text[2]
en: Sensor Range +15%
pt_BR: Alcance de Sensor +15%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[2]
en: Sensor Range +25%
pt_BR: Alcance de Sensor +25%

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraSensorHalftrack.name
en: Sensor Turret Cobra Half-tracks
pt_BR: Torrete de Sensor Híbrido Cobra

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperSensorWheels.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperSensorWheels.name
en: Sensor Turret Viper Wheels
pt_BR: Torrete de Sensor 4x4 Víbora

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Turret01.name data/base/stats/sensor.json: $.SensorTurret1Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Turret01.name data/mp/stats/sensor.json: $.SensorTurret1Mk1.name
en: Sensor Turret
pt_BR: Torrete de Sensor

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Upgrade02.name
en: Sensor Upgrade Mk2
pt_BR: Melhoria do Sensor Mk2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Upgrade03.name
en: Sensor Upgrade Mk3
pt_BR: Melhoria do Sensor Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Upgrade01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Upgrade01.name
en: Sensor Upgrade
pt_BR: Melhoria do Sensor

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU2.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU3.text[0]
en: Sensors Improved
pt_BR: Sensores atualizados

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MdArtMissile.name data/mp/stats/weapons.json: $.Missile-MdArt.name
en: Seraph Missile Array
pt_BR: Artilharia de Mísseis Serafim

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-MdArtMissile.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-MdART-pit.name
en: Seraph Missile Battery
pt_BR: Bateria de Mísseis Serafim

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_M_AC2.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_M_AC2.text[1]
en: Shells detect and home to thermal heat signatures
pt_BR: Munição detecta e segue emissões de calor

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B13.text[2]
en: Slow moving Body
pt_BR: Chassis lento

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[2]
en: Slower than Python
pt_BR: Mais lento que o Píton

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.WallCornerSmashed.name
en: Smashedcornerwall
pt_BR: Cantodemurodestruido

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.WallSmashed.name
en: Smashedwall
pt_BR: Murodestruido

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_H1.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_W1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_H1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_W1.text[2]
en: Speed: Fast
pt_BR: Velocidade: Rápida

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_HALFT1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_HALFT1.text[2]
en: Speed: Medium
pt_BR: Velocidade: Média

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TRACK1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_TRACK1.text[2]
en: Speed: Slow
pt_BR: Velocidade: Baixa

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_P_V1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_P_V1.text[2]
en: Speed: VTOL
pt_BR: Velocidade: VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Accuracy02.name
en: Stabilized Mini-Rockets Mk2
pt_BR: Mini-Foguetes Estabilizados Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Accuracy01.name
en: Stabilized Mini-Rockets
pt_BR: Mini-Foguetes Estabilizados

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Accuracy01.name
en: Stabilized Rockets
pt_BR: Foguetes Estabilizados

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ST1.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ST1.text[3]
en: Steals technology from enemies
pt_BR: Rouba tecnologias dos inimigos

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SPT.text[3]
en: Steals technology from structures and takes control of weapons
pt_BR: Rouba tecnologias de estruturas e toma o controle das armas

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TOWER4.text[1]
en: Steel tower with flamer
pt_BR: Torre de aço com incendiário

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TOWER3.text[1]
en: Steel tower with heavy machinegun
pt_BR: Torre de aço com metralhadora pesada

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TOWER1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_TOWER1.text[1]
en: Steel tower with machinegun
pt_BR: Torre de aço com metralhadora

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-AALaser.name data/mp/stats/weapons.json: $.AAGunLaser.name
en: Stormbringer AA Laser
pt_BR: Laser AA Stormbringer

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-AA-Laser.name data/mp/stats/structure.json: $.P0-AASite-Laser.name
en: Stormbringer Emplacement
pt_BR: Defesa Stormbringer

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTW1.text[3] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTW1.text[3]
en: Strike mission continues until enemy destroyed or they retreat
pt_BR: Bombardeio continua até a destruição ou retirada dos inimigos

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_C_CT2.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_C_CT3.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_C_CT4.text[0]
en: Stronger Commander Turret Available for Design
pt_BR: Torrete de Comandante mais reforçado disponível para projetos

note: TRANSLATORS: data/base/messages/messages.json: $.MSG1.text[0]
en: Structure Research Completed
pt_BR: Pesquisa de Estrutura Concluída

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Sunburst.name
en: Sunburst AA Rocket Array
pt_BR: Artilharia AA Sunburst

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Sunburst.name data/mp/stats/structure.json: $.P0-AASite-Sunburst.name
en: Sunburst AA Site
pt_BR: Defesa AA Sunburst

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-Sunburst.name
en: Sunburst AA
pt_BR: AA Sunburst

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Hvy-Mcannon.name
en: Super Heavy-Gunner Cyborg
pt_BR: Ciborgue Atirador Super Pesado

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Hvy-RailGunner.name
en: Super Rail-Gunner Cyborg
pt_BR: Super Ciborgue de Canhão Elétrico

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SUPERTRANS.text[0]
en: Super Transport Available
pt_BR: Super Transporte Disponível

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/body.json: $.SuperTransportBody.name
en: Super Transport Body
pt_BR: Corpo de Super Transporte

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-SuperTransport.name data/mp/stats/templates.json: $.SuperTransport.name
en: Super Transport
pt_BR: Super Transporte

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade05.name
en: Supercrete Mk2
pt_BR: Supercreto Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade06.name
en: Supercrete Mk3
pt_BR: Supercreto Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade04.name
en: Supercrete
pt_BR: Supercreto

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET7.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET7.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET7.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET7.text[1]
en: Superdense composite alloys and energy-absorbing fibres
pt_BR: Compostos super densos em ligas de camadas e fibras absorventes

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals08.name
en: Superdense Composite Alloys Mk2
pt_BR: Ligas compostas Super Densas Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals09.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals09.name
en: Superdense Composite Alloys Mk3
pt_BR: Ligas compostas Super Densas Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals07.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals07.name
en: Superdense Composite Alloys
pt_BR: Ligas compostas Super Densas

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage05.name
en: Superhot Flamer Gel Mk2
pt_BR: Gel Incendiário Super Quente Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage06.name
en: Superhot Flamer Gel Mk3
pt_BR: Gel Incendiário Super Quente Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage04.name
en: Superhot Flamer Gel
pt_BR: Gel Incendiário Super Quente

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage08.name
en: Superhot Plasmite Gel Mk2
pt_BR: Gel de Plasma Super Quente Mk2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage09.name
en: Superhot Plasmite Gel Mk3
pt_BR: Gel de Plasma Super Quente Mk3

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage07.name
en: Superhot Plasmite Gel
pt_BR: Gel de Plasma Superquente

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_LtSAM1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_LtSAM1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_MS_SAM1WT.text[1]
en: Surface-to-air missile
pt_BR: Míssil Terra-Ar

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_SL1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_C_SL1.text[1]
en: Synaptic Link allows humans to interface directly with computers
pt_BR: Conexão Sináptica permite conexão direta com computadores

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade02.name
en: Synaptic Link Data Analysis Mk2
pt_BR: Análise de Dados da Conexão Sináptica Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade03.name
en: Synaptic Link Data Analysis Mk3
pt_BR: Análise de Dados da Conexão Sináptica Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade01.name
en: Synaptic Link Data Analysis
pt_BR: Análise de Dados da Conexão Sináptica

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RU1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RU1.text[1]
en: Synaptic link data analysis
pt_BR: Análise da conexão sináptica

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ST1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ST1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SPT.text[1]
en: Synaptic Link Scrambler technology
pt_BR: Tecnologia de Interferência na Conexão Sináptica

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ACYB.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ADEF.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ASTRUC.text[1] ... + 7 refs
en: Synaptic Link technology breakthrough
pt_BR: Avanço na Tecnologia da Conexão Sináptica

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Comp-SynapticLink.name
en: Synaptic Link
pt_BR: Conexão Sináptica

note: TRANSLATORS: data/base/messages/messages.json: $.MSG5.text[0]
en: Systems Research Completed
pt_BR: Pesquisa de Sistemas Concluída

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-HvyA-Trocket.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-HvyATrocket.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HvyA-Trocket.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-HvyATrocket.name
en: Tank Killer Emplacement
pt_BR: Defesa de Destruidor de Tanques

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-HvyA-Trocket.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower-HvATrocket.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-HvyA-Trocket.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-HvATrocket.name
en: Tank Killer Hardpoint
pt_BR: Muro Destruidor de Tanques

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.TK-Mantis-H.name
en: Tank Killer Mantis Hover
pt_BR: Aerobarco Destruidor de Tanques Mantis

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.MantisTKTracks.name
en: Tank Killer Mantis Tracks
pt_BR: Tanque Destruidor de Tanques Mantis

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0cam3PyHvyATTrk.name data/mp/stats/templates.json: $.P0cam3PyHvyATTrk.name data/mp/stats/templates.json: $.PythonTKTracks.name
en: Tank Killer Python Tracks
pt_BR: Tanque Destruidor de Tanques Píton

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket07-Tank-Killer.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket07-Tank-Killer.name
en: Tank Killer Rocket
pt_BR: Foguete Destruidor de Tanques

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Veng-Trk-TK.name
en: Tank Killer Vengeance Tracks
pt_BR: Tanque Destruidor de Tanques Vingança

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-HvyA-T.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-HvyA-T.name
en: Tank Killer
pt_BR: Destruidor de Tanques

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-TankTrap01.name data/base/stats/structure.json: $.A0TankTrap.name data/base/stats/structure.json: $.TankTrapC.name ... + 3 refs
en: Tank Traps
pt_BR: Armadilhas de Tanques

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Accuracy02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Accuracy02.name
en: Target Acquisition Artillery Shells Mk2
pt_BR: Munição de Artilharia Aquisidora de Alvos Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Accuracy01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Accuracy01.name
en: Target Acquisition Artillery Shells
pt_BR: Munição de Artilharia Aquisidora de Alvos

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Acc03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Acc03.name
en: Target Acquisition Mortar Shells
pt_BR: Munição de Morteiros com Aquisição de Alvos

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Accuracy03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Accuracy03.name
en: Target Prediction Artillery Shells
pt_BR: Munição de Artilharia Preditora de Alvos Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-Accuracy01.name
en: Target Prediction Computer
pt_BR: Computador de Predição de Alvos

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Accuracy01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Accuracy01.name
en: Target Prediction Missiles
pt_BR: Mísseis com Predição de Alvos

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_AC1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_AC1.text[1]
en: Targeting systems compensate for distance and weather conditions
pt_BR: Sistemas de mira compensam a distância e condições ambientais

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VP.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VP.text[3]
en: The VTOL returns to the selected pad for rearming
pt_BR: O VTOL retorna à area para recarga

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_AH4.text[2]
en: Thermal Armor +35%
pt_BR: Armadura Térmica +35%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_AH1.text[2]
en: Thermal armor +40%
pt_BR: Armadura Térmica +40%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_AH4.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_AH7.text[2]
en: Thermal Armor +40%
pt_BR: Armadura Térmica +40%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_CY_AH1.text[2]
en: Thermal Armor +45%
pt_BR: Armadura Térmica +45%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat02.name
en: Thermal Armor Mk2
pt_BR: Armadura Térmica Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat03.name
en: Thermal Armor Mk3
pt_BR: Armadura Térmica Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat01.name
en: Thermal Armor
pt_BR: Armadura Térmica

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Acc02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Acc02.name
en: Thermal Imaging Mortar Shells
pt_BR: Munição de Morteiros com Visão Infravermelha

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Accuracy03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Accuracy02.name
en: Thermal Imaging Rockets
pt_BR: Foguetes com Visão Infravermelha

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb04.name
en: Thermite Bomb Bay
pt_BR: Bombas de Termite

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Thermite.name
en: Thermite Flamer Cyborg
pt_BR: Ciborgue de Incendiário Termite

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-ROF02.name
en: Thermopole Energizer Mk2
pt_BR: Energizador Termopólico Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-ROF03.name
en: Thermopole Energizer Mk3
pt_BR: Energizador Termopólico Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-ROF01.name
en: Thermopole Energizer
pt_BR: Energizador Termopólico

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body9REC.name data/mp/stats/body.json: $.Body9REC.name
en: Tiger
pt_BR: Tigre

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW1.text[1]
en: Titanium-reinforced concrete
pt_BR: Concreto reforçado com titânio

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/nb_turtle.json: $.AI.tip
en: Tower wars AI, based on NullBot
pt_BR: IA de construção de torres, baseada no NullBot

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Tracks.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Tracks.name
en: Tracked Propulsion
pt_BR: Propulsão Tanque

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_AC1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_AC1.text[1]
en: Tracks and directs in-flight rocket to target
pt_BR: Trava e direciona ao alvo o foguete em vôo

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.tracked02.name
en: Tracks II
pt_BR: Tanque II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.tracked03.name
en: Tracks III
pt_BR: Tanque III

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.tracked01.name data/mp/stats/propulsion.json: $.tracked01.name
en: Tracks
pt_BR: Tanque

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.TransporterBody.name data/mp/stats/body.json: $.TransporterBody.name
en: Transport Body
pt_BR: Corpo de Transporte

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.Transporter.name
en: Transport
pt_BR: Transporte

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BarbarianTrike.name data/mp/stats/templates.json: $.BarbarianTrike.name
en: Trike
pt_BR: Triciclo

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraHoverTruck.name
en: Truck Cobra Hover
pt_BR: Aerobarco Caminhão Cobra

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.MantisHoverTruck.name
en: Truck Mantis Hover
pt_BR: Aerobarco Caminhão Mantis

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ScorpHoverTruck.name
en: Truck Scorpion Hover
pt_BR: Aerobarco Caminhão Escorpião

note: TRANSLATORS: data/base/stats/construction.json: $.Spade1Mk1.name data/base/stats/templates.json: $.ConstructionDroid.name data/base/stats/templates.json: $.ConstructorDroid.name ... + 5 refs
en: Truck
pt_BR: Caminhão

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage06.name
en: Tungsten-Tipped MG Bullets Mk2
pt_BR: Balas de Metralhadora com Ponta de Tungstênio Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage07.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage07.name
en: Tungsten-Tipped MG Bullets Mk3
pt_BR: Balas de Metralhadora com Ponta de Tungstênio Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage05.name
en: Tungsten-Tipped MG Bullets
pt_BR: Balas de Metralhadora com Ponta de Tungstênio

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine05.name
en: Turbo-Charged Engine Mk2
pt_BR: Motor Turbo Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine06.name
en: Turbo-Charged Engine Mk3
pt_BR: Motor Turbo Mk3

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/nb_turtle.json: $.AI.name
en: Turtle AI
pt_BR: IA Turtle

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MG2MK1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_MG2MK1.text[1]
en: Twin 7.62mm machineguns
pt_BR: Metralhadora dupla de 7.62mm

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_DOUBLEAA.text[1]
en: Twin 80mm Anti-Aircraft cannon
pt_BR: Canhão Duplo Anti-Aéreo de 80mm

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Cannon6.name data/mp/stats/structure.json: $.PillBox-Cannon6.name
en: Twin Assault Cannon Bunker
pt_BR: Defesa de Canhão de Assalto Duplo

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon6TwinAslt.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon6TwinAslt.name
en: Twin Assault Cannon
pt_BR: Canhão de Assalto Duplo

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-TwinAGun.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-TwinAssaultGun.name
en: Twin Assault Gun Hardpoint
pt_BR: Defesa de Metralhadora de Assalto Dupla

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG5.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG5TWINROTARY.name
en: Twin Assault Gun
pt_BR: Metralhadora de Assalto Dupla

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.PillBox2.name data/base/stats/weapons.json: $.MG2-Pillbox.name data/mp/stats/structure.json: $.PillBox2.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG2-Pillbox.name
en: Twin Machinegun Bunker
pt_BR: Defesa de Metralhadora Dupla

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Tower02.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower2.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower2.name
en: Twin Machinegun Guard Tower
pt_BR: Torre de Metralhadora Dupla

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperMG02Halftrack.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperMG02Halftrack.name
en: Twin Machinegun Viper Half-tracks
pt_BR: Híbrido Metralhadora Dupla Víbora

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Viper-Trk-TMG.name
en: Twin Machinegun Viper Tracks
pt_BR: Tanque Metralhadora Dupla Víbora

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperMG02Wheels.name data/mp/stats/templates.json: $.A-Viper-Wheels-TMG.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperMG02Wheels.name
en: Twin Machinegun Viper Wheels
pt_BR: 4x4 Metralhadora Dupla Víbora

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG2Mk1.name data/base/stats/weapons.json: $.MG2Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG2Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG2Mk1.name
en: Twin Machinegun
pt_BR: Metralhadora Dupla

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_AALAS.text[1]
en: Twin Medium Anti-Aircraft Laser
pt_BR: Laser Médio Duplo Anti-Aéreo

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_TWINAGHP.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_TWINAGUN.text[1]
en: Twin Multi-barrel, rapid-fire machinegun
pt_BR: Metralhadora dupla de vários canos

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/two-faced.json: $.challenge.name
en: Two-faced
pt_BR: Duas-caras

note: TRANSLATORS: data/base/messages/messages.json: $.MSG4.text[0]
en: Unit Research Completed
pt_BR: Pesquisa de Unidade Concluída

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_C_CT2.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_C_CT3.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_C_CT4.text[1]
en: Upgraded battlefield computer system
pt_BR: Sistema de computador de guerra atualizado

note: TRANSLATORS: data/base/stats/sensor.json: $.UplinkSensor.name data/mp/stats/sensor.json: $.UplinkSensor.name
en: Uplink Sensor
pt_BR: Sensor Satélite

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FM1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FM1.text[3]
en: Use a truck to add modules to a factory
pt_BR: Use um caminhão para adicionar módulos a uma fábrica

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_POWMD1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_POWMD1.text[3]
en: Use a truck to add the module to a power generator
pt_BR: Use um caminhão para adicionar o módulo a um gerador

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[3]
en: Use a truck to add the module to a research facility
pt_BR: Use um caminhão para adicionar o módulo a um centro

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_REPAI1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_REPAI1.text[2]
en: Use the Command Console to send units back for repair
pt_BR: Use o Console de Comando para enviar as unidades para reparo

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_CAN.text[1]
en: Uses advanced cannon technology
pt_BR: Usa tecnologia avançada de canhões

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_MD.text[1]
en: Uses advanced mass driver railgun technology
pt_BR: Usa tecnologia avançada de aceleração de massas

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_MSL.text[1]
en: Uses advanced missile gun technology
pt_BR: Usa tecnologia avançada de mísseis

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_RKT.text[1]
en: Uses advanced rocket gun technology
pt_BR: Usa tecnologia avançada de foguetes

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_POWU2.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_POWU2.text[1]
en: Vapor Turbine boosts power output
pt_BR: Turbina a Vapor aumenta a produção

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade03.name
en: Vapor Turbine Generator Mk2
pt_BR: Turbina Geradora à Vapor Mk2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade03a.name
en: Vapor Turbine Generator Mk3
pt_BR: Turbina Geradora à Vapor Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade02.name
en: Vapor Turbine Generator
pt_BR: Turbina Geradora à Vapor

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_EN1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_EN4.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN10.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN7.text[2]
en: Vehicle speed +5%
pt_BR: Velocidade de unidades +5%

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat08.name
en: Vehicle Superdense Thermal Armor Mk2
pt_BR: Armadura Térmica Veícular Superdensa Mk2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat09.name
en: Vehicle Superdense Thermal Armor Mk3
pt_BR: Armadura Térmica Veícular Superdensa Mk3

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat07.name
en: Vehicle Superdense Thermal Armor
pt_BR: Armadura Térmica Veícular Superdensa

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Veng-Trk-Guass.name
en: Vengeance Tracks Gauss Cannon
pt_BR: Tanque Canhão Gauss Vingança

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Veng-Trk-Scourge.name
en: Vengeance Tracks Gauss Scourge
pt_BR: Tanque Gauss-Scourge Vingança

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Veng-Trk-Rail.name
en: Vengeance Tracks Rail Gun
pt_BR: Tanque Canhão Elétrico Vingança

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body10MBT.name data/mp/stats/body.json: $.Body10MBT.name
en: Vengeance
pt_BR: Vingança

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_P_V1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_P_V1.text[1]
en: Vertical Take Off and Landing Propulsion
pt_BR: Propulsão de Pouso e Decolagem Vertical

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B13.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B14.text[3]
en: Very expensive to produce
pt_BR: Muito caro para produzir

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[3]
en: Very high power costs and very slow to produce
pt_BR: Altos custos de produção e produção lenta

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B14.text[2]
en: Very slow moving Body
pt_BR: Extremamente lento

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_LASSAT.text[1]
en: Very slow recharge time
pt_BR: Tempo de recarga muito alto

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-SamHvy.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-SamHvy.name
en: Vindicator Hardpoint
pt_BR: Muro Vindicator

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-SamSite2.name data/base/stats/structure.json: $.P0-AASite-SAM2.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-SamSite2.name data/mp/stats/structure.json: $.P0-AASite-SAM2.name
en: Vindicator SAM Site
pt_BR: Defesa de MTA Vindicator

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-HvSAM.name data/base/stats/weapons.json: $.Missile-HvySAM.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-HvSAM.name data/mp/stats/weapons.json: $.Missile-HvySAM.name
en: Vindicator SAM
pt_BR: MTA Vindicator

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body1REC.name data/mp/stats/body.json: $.Body1REC.name
en: Viper
pt_BR: Víbora

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Cannon5Vulcan-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon5Vulcan-VTOL.name
en: VTOL Assault Cannon
pt_BR: Canhão de Assalto VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.MG4ROTARY-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG4ROTARY-VTOL.name
en: VTOL Assault Gun
pt_BR: Metralhadora de Assalto VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Bug-BB.name
en: VTOL Bunker Buster Bug VTOL
pt_BR: VTOL Arrasa-Defesas Inseto

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Scor-BB.name
en: VTOL Bunker Buster Scorpion VTOL
pt_BR: VTOL Arrasa-Defesas Escorpião

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-BB.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-BB.name
en: VTOL Bunker Buster
pt_BR: VTOL Arrasa-Defesas

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Cannon1-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon1-VTOL.name
en: VTOL Cannon
pt_BR: Canhão VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/sensor.json: $.Sys-VTOLCBTower01.name data/mp/stats/sensor.json: $.Sys-VTOLCBTower01.name
en: VTOL CB Radar Tower
pt_BR: Torre Radar AB para VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/sensor.json: $.Sys-VTOLCBTurret01.name data/mp/stats/sensor.json: $.Sys-VTOLCBTurret01.name
en: VTOL CB Radar Turret
pt_BR: Torre Radar AB para VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSTW1.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSTW1.text[1]
en: VTOL CB Tower detects enemy indirect fire batteries
pt_BR: Torre de Anti-Baterias para VTOL calcula a localização das baterias de artilharia

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-VTOLCBS-Tower01.name data/base/stats/structure.json: $.Sys-VTOL-CB-Tower01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-VTOLCBS-Tower01.name data/mp/stats/structure.json: $.Sys-VTOL-CB-Tower01.name
en: VTOL CB Tower
pt_BR: Torre AB para VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-VTOLCBS-Turret01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-VTOLCBS-Turret01.name
en: VTOL CB Turret
pt_BR: Torrete AB VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Bug-ClusterBomb.name
en: VTOL Cluster Bomb Bay Bug VTOL
pt_BR: Bombas Fragmentárias VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Scor-ClusterBomb.name
en: VTOL Cluster Bomb Bay Scorpion VTOL
pt_BR: VTOL Bombas Fragmentárias Escorpião

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.Bomb1-VTOL-LtHE.name
en: VTOL Cluster Bomb Bay
pt_BR: Bombas Fragmentárias VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Bomb1-VTOL-LtHE.name
en: VTOL Cluster Bombs Bay
pt_BR: Bombas Fragmentárias VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.Bomb6-VTOL-EMP.name
en: VTOL EMP Missile Launcher
pt_BR: Lançador de Mísseis PEM VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VF.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VF.text[1]
en: VTOL factory enables VTOL production
pt_BR: Fábrica VTOL permite a produção de VTOL's

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLFactory.name data/base/stats/structure.json: $.A0VTolFactory1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLFactory.name data/mp/stats/structure.json: $.A0VTolFactory1.name
en: VTOL Factory
pt_BR: Fábrica de VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Laser3BEAM-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.Laser3BEAM-VTOL.name
en: VTOL Flashlight
pt_BR: Laser Médio VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Bomb2-VTOL-HvHE.name data/mp/stats/weapons.json: $.Bomb2-VTOL-HvHE.name
en: VTOL Heap Bomb Bay
pt_BR: Bombas Explosivas VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.HeavyLaser-VTOL.name
en: VTOL Heavy Laser
pt_BR: Laser Pesado VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.MG3-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG3-VTOL.name
en: VTOL Heavy Machinegun
pt_BR: Metralhadora Pesada VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Bug-HPV.name
en: VTOL Hyper Velocity Cannon Bug VTOL
pt_BR: VTOL Canhão de Hiper Velocidade Inseto

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Mantis-HPV.name
en: VTOL Hyper Velocity Cannon Mantis VTOL
pt_BR: VTOL Canhão de Hiper Velocidade Mantis

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Scor-HPV.name
en: VTOL Hyper Velocity Cannon Scorpion VTOL
pt_BR: VTOL Canhão de Hiper Velocidade Escorpião

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Cannon4AUTO-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon4AUTO-VTOL.name
en: VTOL Hyper Velocity Cannon
pt_BR: Canhão de Hiper-Velocidade VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Bug-Lancer.name
en: VTOL Lancer Bug VTOL
pt_BR: VTOL Lançadeiro Inseto

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Mantis-Lancer.name
en: VTOL Lancer Mantis VTOL
pt_BR: VTOL Lançadeiro Mantis

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Scor-Lancer.name
en: VTOL Lancer Scorpion VTOL
pt_BR: VTOL Lançadeiro Escorpião

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-LtA-T.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-LtA-T.name
en: VTOL Lancer
pt_BR: Lançadeiro VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.MG1-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG1-VTOL.name
en: VTOL Machinegun
pt_BR: Metralhadora VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-Pod.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-Pod.name
en: VTOL Mini-Rocket
pt_BR: Mini-Foguetes VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.RailGun1-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.RailGun1-VTOL.name
en: VTOL Needle Gun
pt_BR: Perfuratriz VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Bomb3-VTOL-LtINC.name data/mp/stats/weapons.json: $.Bomb3-VTOL-LtINC.name
en: VTOL Phosphor Bomb Bay
pt_BR: Bombas de Fósforo VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.Bomb5-VTOL-Plasmite.name
en: VTOL Plasmite Bomb Bay
pt_BR: Bombas de Plasmite VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-VTOL.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-VTOL.name
en: VTOL Propulsion
pt_BR: Propulsão VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Laser2PULSE-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.Laser2PULSE-VTOL.name
en: VTOL Pulse Laser
pt_BR: Pulso Laser VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/sensor.json: $.Sys-VTOLRadarTower01.name data/base/stats/structure.json: $.Sys-VTOL-RadarTower01.name data/mp/stats/sensor.json: $.Sys-VTOLRadarTower01.name
en: VTOL Radar Tower
pt_BR: Torre VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.RailGun2-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.RailGun2-VTOL.name
en: VTOL Rail Gun
pt_BR: Canhão Elétrico VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad.name data/base/stats/structure.json: $.A0VtolPad.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad.name data/mp/stats/structure.json: $.A0VtolPad.name
en: VTOL Rearming Pad
pt_BR: Área de Rearmamento de VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VF.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VF.text[2]
en: VTOL rearming pads required to keep VTOLs flying
pt_BR: Áreas de Rearmamento são necessárias para a manutenção dos VTOL's

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Missile-VTOL-AT.name data/mp/stats/weapons.json: $.Missile-VTOL-AT.name
en: VTOL Scourge Missile
pt_BR: Míssil VTOL Scouge

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTW1.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTW1.text[1]
en: VTOL Strike Tower detects approaching enemies
pt_BR: Torre VTOL detecta inimigos em aproximação

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-VTOLStrike-Tower01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-VTOLStrike-Tower01.name data/mp/stats/structure.json: $.Sys-VTOL-RadarTower01.name
en: VTOL Strike Tower
pt_BR: Torre VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTU1.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTU1.text[1]
en: VTOL Strike turret used to spot targets
pt_BR: Torrete VTOL usado para localizar alvos

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-VTOLStrike-Turret01.name data/base/stats/sensor.json: $.Sys-VstrikeTurret01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-VTOLStrike-Turret01.name data/mp/stats/sensor.json: $.Sys-VstrikeTurret01.name
en: VTOL Strike Turret
pt_BR: Torre VTOL

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-Sunburst.name
en: VTOL Sunburst AA
pt_BR: AA Sunburst VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-HvyA-T.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-HvyA-T.name
en: VTOL Tank Killer
pt_BR: Destruidor de Tanques VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Bomb4-VTOL-HvyINC.name data/mp/stats/weapons.json: $.Bomb4-VTOL-HvyINC.name
en: VTOL Thermite Bomb Bay
pt_BR: Bombas de Termite VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.MG2-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG2-VTOL.name
en: VTOL Twin Machinegun
pt_BR: Metralhadora Dupla VTOL

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Wall.name
en: Wall
pt_BR: Muro

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.WallCorner.name
en: Wallcorner
pt_BR: Cantodemuro

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.BarbWarehouse1.name
en: Warehouse
pt_BR: Galpão

note: TRANSLATORS: data/base/messages/messages.json: $.MSG6.text[0]
en: Weapon Research Completed
pt_BR: Pesquisa de Armas Concluída

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_W1.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Wheels.name data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_W1.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Wheels.name
en: Wheeled Propulsion
pt_BR: Propulsão 4x4

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.wheeled02.name
en: Wheels II
pt_BR: 4x4 II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.wheeled03.name
en: Wheels III
pt_BR: 4x4 III

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.wheeled01.name data/mp/stats/propulsion.json: $.wheeled01.name
en: Wheels
pt_BR: 4x4

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-AASite-QuadRotMg.name data/base/stats/structure.json: $.AASite-QuadRotMg.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-AASite-QuadRotMg.name data/mp/stats/structure.json: $.AASite-QuadRotMg.name
en: Whirlwind AA Site
pt_BR: Defesa AA Metralh. Whirlwind

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun04.name data/base/stats/weapons.json: $.QuadRotAAGun.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun04.name data/mp/stats/weapons.json: $.QuadRotAAGun.name
en: Whirlwind AA Turret
pt_BR: Torrete AA Metralh. Whirlwind

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-QuadRotAA.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-QuadRotAAGun.name
en: Whirlwind Hardpoint
pt_BR: Muro Whirlwind

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-WSTower.name data/mp/stats/structure.json: $.Sys-SensoTowerWS.name
en: Wide Spectrum Sensor Tower
pt_BR: Torre de Sensor de Grande Espectro

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-WS.name data/mp/stats/sensor.json: $.Sensor-WideSpec.name
en: Wide Spectrum Sensor
pt_BR: Sensor de Grande Espectro

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.WreckedDroidHub.name
en: Wreck
pt_BR: Ferro-Velho

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.WreckedBridge.name
en: Wrecked Bridge
pt_BR: Ponte Quebrada

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.WreckedTankerV.name
en: Wrecked Tanker
pt_BR: Caminhão Quebrada

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.WreckedVertCampVan.name
en: Wrecked Van
pt_BR: Van Quebrada

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.WreckedSuzukiJeep.name
en: Wrecked Vehicle
pt_BR: Carro Quebrada

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/body.json: $.Body13SUP.name
en: Wyvern
pt_BR: Dragonete

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[1] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[1] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[1] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[1]
en: Green
pt_BR: Soldado

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[8] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[8] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[8] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[8]
en: Hero
pt_BR: Herói

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[4] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[4] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[4] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[4]
en: Professional
pt_BR: Profissional

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[3] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[3] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[3] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[3]
en: Regular
pt_BR: Soldado

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[0] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[0] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[0] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[0]
en: Rookie
pt_BR: Recruta

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[7] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[7] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[7] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[7]
en: Special
pt_BR: Especial

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[2] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[2] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[2] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[2]
en: Trained
pt_BR: Treinado

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[5] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[5] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[5] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[5]
en: Veteran
pt_BR: Veterano

en: Copyright © 1999-2004 Eidos Interactive.
    Copyright © 2005-2020 The Warzone 2100 Project
pt_BR: Copyright © 1999-2004 Eidos Interativos.
    Copyright © 2005-2020 The Warzone 2100 Project

en: Warzone 2100 Map / Mod File
pt_BR: Arquivo de Mapa/Mod de Warzone 2100

en: Warzone 2100 Campaign Mod File
pt_BR: Arquivo de Mod de Campanha do Warzone 2100

en: Warzone 2100 Multiplayer Mod File
pt_BR: Arquivo de Mods Multiplayers de Warzone 2100

en: Warzone 2100 Global Mod File
pt_BR: Arquivo de Mods Globais de Warzone 2100

en: Warzone 2100 Music Mod File
pt_BR: Arquivo de Músicas do Warzone 2100

en: Postnuclear realtime strategy
pt_BR: Estratégia em tempo real pós-nuclear

en: Strategy Game
pt_BR: Jogo de Estratégia

en: Allies
pt_BR: Aliados

en: private to
pt_BR: privado para

en:  and
pt_BR:  e

en: Spectators
pt_BR: Espectadores

en: %s wants to enable debug mode. Enabled: %s, Disabled: %s.
pt_BR: %s quer ativar modo debug. Ativado: %s, Desativado: %s.

en: %s wants to disable debug mode. Enabled: %s, Disabled: %s.
pt_BR: %s quer desativar modo debug. Ativado: %s, Desativado: %s.

en: Debug mode now enabled!
pt_BR: Modo debug ativado!

en: Debug mode now disabled!
pt_BR: Modo Debug desativado!

note: TRANSLATORS: Summary of commandline option syntax
en: Usage: %s [OPTION...]
pt_BR: Utilização: %s [OPTION...]

en: Set configuration directory
pt_BR: Definir diretório de configurações

en: configuration directory
pt_BR: diretório de configurações

en: Add data directory
pt_BR: Adicionar diretório de dados

en: data directory
pt_BR: diretório de dados padrão

en: Show debug for given level
pt_BR: Exibir depuração para determinado nivel

en: debug level
pt_BR: nivel de depuração

en: Log debug output to file
pt_BR: Salvar relatório de debug em arquivo

en: file
pt_BR: arquivo

en: Flush all debug output written to stderr
pt_BR: Relatar o processo de depuração para stderr

en: Play in fullscreen mode
pt_BR: Jogar em modo de Tela-cheia

en: Load a specific game mode
pt_BR: Carregar um modo de jogo específico

en: level name
pt_BR: nome do level

en: Show options and exit
pt_BR: Exibe opções e sair

en: Enable a global mod
pt_BR: Ativar um mod global

en: Enable a campaign only mod
pt_BR: Ativar um mod exclusivo de campanha

en: Enable a multiplay only mod
pt_BR: Ativar um mod exclusivo de multiplayer

en: Disable asserts
pt_BR: Desativa extras

en: Causes a crash to test the crash handler
pt_BR: Causa uma falha para testar o controlador de falhas

en: Load a saved skirmish game
pt_BR: Carregar jogo vs IA salvo

en: savegame
pt_BR: jogo salvo

en: Load a saved campaign game
pt_BR: Carregar jogo de campanha salvo

en: Load a replay
pt_BR: Carregar um replay

en: replay file
pt_BR: Arquivo de replay

en: Play in windowed mode
pt_BR: Jogar em modo Janela

en: Show version information and exit
pt_BR: Exibe versão e sai

en: Set the resolution to use
pt_BR: Define a resolução

en: WIDTHxHEIGHT
pt_BR: LARGURAxALTURA

en: Enable shadows
pt_BR: Ativa Sombras

en: Disable shadows
pt_BR: Desativa Sombras

en: Enable sound
pt_BR: Ativar Sons

en: Disable sound
pt_BR: Desativa Sons

en: Connect directly to IP/hostname
pt_BR: Conectar diretamente ao IP/hostname

en: host
pt_BR: hospedeiro

en: Connect directly to IP/hostname as a spectator
pt_BR: Conectar diretamente ao IP/nome do anfitrião como um espectador

en: Go directly to host screen
pt_BR: Ir diretamente à tela de hospedeiro

en: Enable texture compression
pt_BR: Ativar compressão de textura

en: Disable texture compression
pt_BR: Desativar compressão de textura

en: Set gfx backend
pt_BR: Definir saída do efeitos gráficos

en: Use gfx backend debug
pt_BR: Usar depuração de saída dos efeitos gráficos

en: Set JS backend
pt_BR: Definir saída do JS

en: Run games automatically for testing
pt_BR: Roda jogos automaticamente para teste

en: Headless mode (only supported when also specifying --autogame, --autohost, --skirmish)
pt_BR: Modo sem fio (suportado apenas quando também especificando --autogame, --autohost, --skirmish)

en: Immediately save game and quit
pt_BR: Salva o jogo imediatamente e sai

en: save name
pt_BR: nome do save

en: Start skirmish game with given settings file
pt_BR: Inicia uma partida vs. IA com as configurações do arquivo

en: test
pt_BR: teste

en: Continue the last saved game
pt_BR: Continuar o último jogo salvo

en: Start host game with given settings file
pt_BR: Começar jogo como anfitrião com as configurações do arquivo

en: Query ratings from given server url, when hosting
pt_BR: Consultar avaliações de determinado URL do servidor, ao hospedar

en: autorating
pt_BR: Classificação Automática

en: Attach or create a console window and display console output (Windows only)
pt_BR: Anexar ou criar uma janela de console e exibir a saída do console (apenas no Windows)

en: Set game server port
pt_BR: Definir a porta do servidor do jogo

en: port
pt_BR: porta

en: Enable command interface
pt_BR: Habilitar interface de comando

en: Minimum required players to auto-start game
pt_BR: Mínimo de jogadores necessários para iniciar o jogo automaticamente

en: interval in seconds
pt_BR: intervalo em segundos

en: Multiplayer game time limit (in minutes)
pt_BR: Tempo limite de jogo multijogador (em minutos)

en: number of minutes
pt_BR: número de minutos

en: Commander needs a higher level to command more units
pt_BR: O comandante precisa de um nível maior para comandar mais unidades

en: My Game
pt_BR: Meu Jogo

en: New Vehicle
pt_BR: Novo Veículo

en: Vehicle Body
pt_BR: Chassis

en: Vehicle Propulsion
pt_BR: Propulsão

en: Vehicle Turret
pt_BR: Torrete de Veículo

en: Delete Design
pt_BR: Remover Projeto

en: Store Template
pt_BR: Salvar Modelo

en: Kinetic Armour
pt_BR: Armadura Cinética

en: Thermal Armour
pt_BR: Armadura Térmica

en: Engine Output
pt_BR: Potência do Motor

en: Weight
pt_BR: Peso

en: Total Power Required
pt_BR: Energia Total Necessária

en: Total Body Points
pt_BR: Pontos de Vida Totais

en: Power Usage
pt_BR: Uso de Energia

en: Hydra
pt_BR: Hidra

en: Sensor Range
pt_BR: Alcance de Sensor

en: ECM Power
pt_BR: Intensidade de Interferência

en: Build Points
pt_BR: Pontos de Construção

en: Range
pt_BR: Alcance

en: Damage
pt_BR: Dano

en: Rate-of-Fire
pt_BR: Taxa-de-Tiro

en: Air Speed
pt_BR: Velocidade no Ar

en: Road Speed
pt_BR: Velocidade Nominal

en: Off-Road Speed
pt_BR: Velocidade Off-Road

en: Water Speed
pt_BR: Velocidade em Água

en: Weapons
pt_BR: Armas

en: Systems
pt_BR: Sistemas

en: Do Not Store Design
pt_BR: Não Salvar Design

en: Store Design
pt_BR: Salvar Design

en: Cannot Build. Oil Resource Burning.
pt_BR: Não pode construir. Poço em chamas.

en: %s - Hitpoints %d/%d - Experience %.1f, %s, Kills %d
pt_BR: %s - Pontos de Vida %d/%d - Experiência %.1f, %s, Abates %d

en: %s - Allied - Hitpoints %d/%d - Experience %d, %s
pt_BR: %s - Aliado - Danos %d%d - Experiência %d, %s

en: Player left
pt_BR: Jogador saiu

en: Player dropped
pt_BR: Jogador desconectou-se

en: Waiting for other players
pt_BR: Aguardando outros jogadores

en: Out of sync
pt_BR: Fora de sincronia

en: Setting zoom to %.0f
pt_BR: Config. de zoom para %.0f

note: TRANSLATORS:	Refers to the loss of a single unit, known by its name
en: %s Lost!
pt_BR: %s Perdido!

en: Structure Restored
pt_BR: Estrutura Restaurada

en: %u unit selected | %u units selected
pt_BR[0]: %u unidade selecionada
pt_BR[1]: %u unidades selecionadas

en: Group %u selected - %u Unit | Group %u selected - %u Units
pt_BR[0]: Grupo %u selecionado - %u Unidade
pt_BR[1]: Grupo %u selecionado - %u Unidades

en: %u unit assigned to Group %u | %u units assigned to Group %u
pt_BR[0]: %u unidade atribuída ao Grupo %u
pt_BR[1]: %u unidades atribuídas ao Grupo %u

en: Centered on Group %u - %u Unit | Centered on Group %u - %u Units
pt_BR[0]: Centrado no Grupo %u - %u Unidade
pt_BR[1]: Centrado no Grupo %u - %u Unidades

en: Aligning with Group %u - %u Unit | Aligning with Group %u - %u Units
pt_BR[0]: Alinhamento com o grupo %u - %u Unidade
pt_BR[1]: Alinhamento com o grupo %u - %u Unidades

en: Unit transfer failed -- unit limits exceeded
pt_BR: Transf. de unidade falhou -- limite de unidades excedido

note: TRANSLATORS: "Normal" Faction
en: Normal
pt_BR: Média

note: TRANSLATORS: "Collective" Faction
en: Collective
pt_BR: Coletividade

en: Campaign videos are missing
pt_BR: Vídeos de campanha não encontrados

en: See our FAQ on how to install videos
pt_BR: Consulte nossas Perguntas Frequentes sobre como instalar vídeos

en: Single Player
pt_BR: Campanha (Um Jogador)

en: Multi Player
pt_BR: Jogo Multiplayer

en: Tutorial
pt_BR: Aprendendo a Jogar

en: Options
pt_BR: Opções

en: View Intro
pt_BR: Ver Introdução

en: Videos are missing, download them from http://wz2100.net
pt_BR: Vídeos faltando, baixe-os de http://wz2100.net

en: Continue Last Save
pt_BR: Continuar o Último Save

en: No last save available
pt_BR: Não há nenhum save disponível

en: Quit Game
pt_BR: Sair do Jogo

en: MAIN MENU
pt_BR: MENU PRINCIPAL

en: Official site: http://wz2100.net/
pt_BR: Site Oficial: http://wz2100.net/

en: Come visit the forums and all Warzone 2100 news! Click this link.
pt_BR: Venha nos visitar nos fóruns e saber tudo sobre WZ2100! Clique neste link.

en: Donate: http://donations.wz2100.net/
pt_BR: Doe: http://donations.wz2100.net/

en: Help support the project with our server costs, Click this link.
pt_BR: Nos ajude a manter o projeto cobrindo os custos com servidor, Clique aqui.

en: Chat with players on Discord or IRC
pt_BR: Converse com jogadores no Discord ou IRC

en: Connect to Discord or Freenode through webchat by clicking this link.
pt_BR: Conecte-se ao Discord ou ao Freenode através do webchat clicando neste link.

en: Check for a newer version
pt_BR: Procurar versão atualizada

en: Fast Play
pt_BR: Início Rápido

en: TUTORIALS
pt_BR: APRENDENDO A JOGAR

[ctx: menu]
note: TRANSLATORS: "Return", in this context, means "return to previous screen/menu"
en: Return
pt_BR: Voltar

en: New Campaign
pt_BR: Nova Campanha

en: Start Skirmish Game
pt_BR: Iniciar Jogo vs. Computador

en: Challenges
pt_BR: Desafios

en: Load Campaign Game
pt_BR: Carregar Jogo de Campanha

en: Load Skirmish Game
pt_BR: Carregar Jogo vs. Computador

en: View Skirmish Replay
pt_BR: Ver Replay de Confronto

en: SINGLE PLAYER
pt_BR: UM JOGADOR

en: Campaign videos are missing! Get them from http://wz2100.net
pt_BR: Vídeos da campanha faltando! Baixe-os em http://wz2100.net

en: CAMPAIGNS
pt_BR: CAMPANHAS

en: Load Campaign Saved Game
pt_BR: Carregar Jogo de Campanha Salvo

en: Load Skirmish Saved Game
pt_BR: Carregar Jogo vs. Computador Salvo

en: Load Skirmish Replay
pt_BR: Carregar Replay de Confronto

en: MULTI PLAYER
pt_BR: MULTIPLAYER

en: Host Game
pt_BR: Hospedar Jogo

en: Join Game
pt_BR: Conectar-se a um jogo

en: View Replay
pt_BR: Ver Replay

en: TCP port %d must be opened in your firewall or router to host games!
pt_BR: A porta TCP %d deve estar aberta no seu firewall ou roteador para hospedar jogos!

en: Load Multiplayer Replay
pt_BR: Carregar Replay de Multijogador

en: Game Options
pt_BR: Opções de Jogo

en: Graphics Options
pt_BR: Opções Gráficas

en: Video Options
pt_BR: Opções de Vídeo

en: Audio / Zoom Options
pt_BR: Opções de Áudio / Zoom

en: Mouse Options
pt_BR: Opções de Mouse

en: Key Mappings
pt_BR: Configuração das Teclas

en: Music Manager
pt_BR: Gerenciador de Música

en: Multiplay Options
pt_BR: Opções de multijogador

en: OPTIONS
pt_BR: OPÇÕES

en: Open Configuration Directory
pt_BR: Abrir Diretório de Configuração

en: Failed to open configuration directory in system default file browser.
pt_BR: Falha ao abrir o diretório de configuração no gerenciador de arquivos padrão do sistema.

en: Configuration directory is reported as:
pt_BR: Diretório de configuração é reportado como:

en: If running inside a container / isolated environment, this may differ from the actual path on disk.
pt_BR: Se estiver executando dentro de um contêiner / ambiente isolado, isso pode diferir do caminho real no disco.

en: Please see the documentation for more information on how to locate it manually.
pt_BR: Por favor, consulte a documentação para obter mais informações sobre como localizá-la manualmente.

en: Failed to open configuration directory
pt_BR: Falha ao abrir o diretório de configurações

en: 1×
pt_BR: 1x

en: 2×
pt_BR: 2x

en: Fullscreen
pt_BR: Tela Cheia

en: Unsupported
pt_BR: Não suportado

en: Off
pt_BR: Desligado

en: Black
pt_BR: Preto

en: On
pt_BR: Ligado

en: Rotating
pt_BR: Giratório

en: Fixed
pt_BR: Fixo

en: Instant
pt_BR: Instantâneo

en: Tracked
pt_BR: Rastreado

en: High
pt_BR: Alto

en: Default
pt_BR: Padrão

en: Terrain quality mode not available.
pt_BR: Modo de qualidade do terreno não disponível.

en: Shadow mapping not available on this system.
pt_BR: O mapeamento de sombra não está disponível neste sistema.

en: Low
pt_BR: Baixo

en: Shadow filtering not available on this system.
pt_BR: A filtragem por sombra não está disponível neste sistema.

en: * Takes effect on game restart
pt_BR: * Precisa reiniciar o jogo

en: Terrain Quality
pt_BR: Qualidade do Terreno

en: Shadows
pt_BR: Sombras

en: Shadow Resolution
pt_BR: Resolução de Sombra

en: Shadow Filtering
pt_BR: Filtragem de Sombra

note: TRANSLATORS: "LOD" = "Level of Detail" - this setting is used to describe how level of detail (in textures) is preserved as distance increases (examples: "Default", "High", etc)
en: LOD Distance
pt_BR: Distância do Nível de Detalhes

en: Fog
pt_BR: Névoa

en: Radar Jump
pt_BR: Pulo Radar

en: Video Playback
pt_BR: Tamanho de Vídeo

en: Scanlines
pt_BR: Linhas de Varredura

en: Screen Shake
pt_BR: Agitar Tela

en: Groups Menu
pt_BR: Menu de Grupos

en: GRAPHICS OPTIONS
pt_BR: OPÇÕES GRÁFICAS

en: Disabled
pt_BR: Desativado

en: Enabled
pt_BR: Ativado

en: Auto
pt_BR: Automático

en: Voice Volume
pt_BR: Volume da Voz

en: FX Volume
pt_BR: Volume dos Sons

en: Music Volume
pt_BR: Volume da Música

en: Subtitles
pt_BR: Legendas

en: HRTF
pt_BR: Áudio Binaural

en: HRTF is not supported on your device / system / OpenAL library
pt_BR: O Áudio Binaural não é suportado no seu dispositivo / sistema / biblioteca OpenAL

en: Map Zoom
pt_BR: Zoom do Mapa

en: Map Zoom Rate
pt_BR: Taxa de Zoom do Mapa

en: Radar Zoom
pt_BR: Zoom do Radar

note: TRANSLATORS: "AUDIO" options determine the volume of game sounds. "OPTIONS" means "SETTINGS". To break this message into two lines, you can use the delimiter "\n", e.g. "AUDIO / ZOOM\nOPTIONS" would show "OPTIONS" in a second line.
en: AUDIO / ZOOM OPTIONS
pt_BR: OPÇÕES DE ÁUDIO / ZOOM

en: In Desktop Fullscreen mode, the resolution matches that of your desktop 
    (or what the window manager allows).
pt_BR: No modo Jane Sem Bordas, a resolução corresponde à do seu monitor 
    (ou ao que o gerenciador de janela permite).

en: You can change the resolution by resizing the window normally. (Try dragging a corner / edge.)
pt_BR: Você pode mudar a resolução alterando a janela normalmente. (Tente arrastar uma borda / canto.)

en: Graphics Mode
pt_BR: Modo Gráfico

en: Resolution
pt_BR: Resolução

en: Display Scale
pt_BR: Proporção

en: Adaptive
pt_BR: Adaptativo

en: Windowed
pt_BR: Em Janela

en: Desktop Full
pt_BR: Janela Sem Borda

en: On (Fullscreen)
pt_BR: Ativado (Tela Cheia)

en: Texture size
pt_BR: Tamanho da Textura

en: Vertical sync
pt_BR: Sincronia Vertical

en: Antialiasing*
pt_BR: AntiAlias*

en: Warning: Antialiasing can cause crashes, especially with values > 16
pt_BR: Cuidado: Antialias pode travar, especialmente com valores acima de 16

en: Graphics Backend*
pt_BR: Saída Gráfica*

note: TRANSLATORS: Shortened form of "Minimize on Focus Loss" An option describing when / whether WZ will auto-minimize the window when it loses focus.
en: Min on Focus Loss
pt_BR: Min na Perda de Foco

en: Whether the window should auto-minimize on focus loss
pt_BR: Se a janela deve minimizar automaticamente na perda de foco

note: TRANSLATORS: The fullscreen mode used when toggling with keys: Alt + Enter
en: Alt+Enter Toggle
pt_BR: Alt+Enter Alternar

en: The fullscreen mode used when toggling with keys: Alt + Enter
pt_BR: O modo de tela cheia usado ao alternar com teclas: Alt + Enter

en: VIDEO OPTIONS
pt_BR: OPÇÕES DE VÍDEO

en: Unable to change Vertical Sync
pt_BR: Não é possível alterar a sincronização vertical

en: Warzone failed to change the Vertical Sync mode.
    Your system / drivers may not support other modes.
pt_BR: Warzone falhou ao alterar o modo de sincronização vertical.
    Seu sistema / drivers podem não suportar outros modos.

en: Middle Mouse
pt_BR: Botão do Meio

en: Right Mouse
pt_BR: Botão Direito

en: Reverse Rotation
pt_BR: Reverter Rotação

en: Trap Cursor
pt_BR: Travar Cursor

en: Switch Mouse Buttons
pt_BR: Inverter Botões do Mouse

en: Rotate Screen
pt_BR: Girar a Tela

en: Colored Cursors
pt_BR: Cursores Coloridos

en: Cursor Size
pt_BR: Tamanho do Cursor

en: MOUSE OPTIONS
pt_BR: OPÇÕES DE MOUSE

en: Super Easy
pt_BR: Muito Fácil

en: Easy
pt_BR: Fácil

en: Hard
pt_BR: Difícil

en: Insane
pt_BR: Insano

en: Unable to load: %s.
pt_BR: Não foi possível carregar: %s.

en: Please remove all incompatible mods.
pt_BR: Por favor, remova todos os mods incompatíveis.

en: GAME OPTIONS
pt_BR: OPÇÕES DE JOGO

en: Language
pt_BR: Idioma

en: Unit Colour:
pt_BR: Cor das Unidades:

en: Skirmish/Multiplayer
pt_BR: Multiplayer/Versus IA

en: Campaign Difficulty
pt_BR: Dificuldade da Campanha

en: Camera Speed
pt_BR: Velocidade da Câmera

en: Help us improve translations of Warzone 2100: %s
pt_BR: Ajude-nos a melhorar as traduções do Warzone 2100: %s

en: Click to open webpage.
pt_BR: Clique para abrir a página web.

en: Insane Difficulty
pt_BR: Dificuldade Insana

en: This difficulty is for very experienced players!
pt_BR: Esta dificuldade é para jogadores muito experientes!

en: %u minutes
pt_BR: %u minutos

en: %s hours
pt_BR: %s horas

en: %u seconds
pt_BR: %u segundos

en: None
pt_BR: Nenhum

en: Distribute to Team
pt_BR: Distribuir para a Equipe

en: Destroy (Classic)
pt_BR: Destruir (Clássico)

en: Hosting Options:
pt_BR: Opções de hospedagem:

en: Game Port
pt_BR: Porta do Jogo

en: Enable UPnP
pt_BR: Habilitar UPnP

en: Inactivity Timeout
pt_BR: Tempo de espera por inatividade

en: Spectator Slots
pt_BR: Espaços de Espectador

en: Game Time Limit
pt_BR: Tempo Limite de Jogo

en: Enable Rating
pt_BR: Habilitar Avaliação

en: MULTIPLAY OPTIONS
pt_BR: Opções de multijogador

en: Increase Game Display Scale?
pt_BR: Aumentar Escala de Exibição do Jogo?

en: With your current resolution & display scale settings, the game's user interface may appear small, and the game perspective may appear distorted.
pt_BR: Com a sua resolução atual e configurações da escala de exibição, a interface do jogo pode parecer pequena e a perspectiva do jogo pode aparecer distorcida.

en: You can fix this by increasing the game's Display Scale setting.
pt_BR: Você pode corrigir isso aumentando a configuração de Escala de Exibição do jogo.

en: Would you like to increase the game's Display Scale to: %u%%?
pt_BR: Você gostaria de aumentar a Escala de Exibição do Jogo para: %u%%?

en: Increase Display Scale
pt_BR: Aumentar Escala de Exibição

en: Display Scale Increased to: %u%%
pt_BR: Escala de Exibição Aumentada para: %u%%

en: You can adjust the Display Scale at any time in the Video Options menu.
pt_BR: Você pode ajustar a Escala de Exibição a qualquer momento no menu de Opções de Vídeo.

en: Tip: Adjusting Display Scale
pt_BR: Dica: Ajustar Escala de Exibição

en: Replay
pt_BR: Reproduzir

en: Pause
pt_BR: Pausar

en: Resume
pt_BR: Retomar

en: Fast-Forward
pt_BR: Avançar

en: GAME SAVED:
pt_BR: JOGO SALVO:

en: Player %u is cheating (debug menu) him/herself a new structure: %s.
pt_BR: Jogador %u trapaceia (menu debug) a ele mesmo uma nova estrutura: %s.

en: Player %u is cheating (debug menu) him/herself a new feature: %s.
pt_BR: Jogador %u trapaceia (menu debug) a ele mesmo um novo artefato: %s.

en: Player %u is cheating (debug menu) him/herself a new droid: %s.
pt_BR: Jogador %u trapaceou (menu de depuração) dando a ele mesmo um  novo droide: %s.

en: Player %u is cheating (debug menu) him/herself a new droid.
pt_BR: Jogador %u está trapaceando (menu de depuração)! Ele/ela ganhou um novo droide.

en: Hiding Obsolete Tech
pt_BR: Escondendo Tecn. Obsoletas

en: Showing Obsolete Tech
pt_BR: Exibindo Tecn. Obsoletas

en: Cost: %u
pt_BR: Custo: %u

en: Build Progress
pt_BR: Progresso da Construção

en: Showing All Tech
    Right-click to add to Favorites
pt_BR: Mostrando Todas as Tecnologias
    Clique com o botão direito do mouse para adicionar aos Favoritos

en: Showing Only Favorite Tech
    Right-click to remove from Favorites
pt_BR: Mostrando só as Tecnologias Favoritas
    Clique com o botão direito do mouse para retirar dos Favoritos

en: Select / Assign Group Number:
pt_BR: Selecionar / Atribuir Número de Grupo:

en: Group %u
pt_BR: Grupo %u

en: Select the Units in Group %u
pt_BR: Selecione as Unidades no Grupo %u

en: Assign Selected Units to Group %u
pt_BR: Atribuir Unidades Selecionadas ao Grupo %u

en: Center Camera on this Group by clicking or tapping twice
pt_BR: Centralizar câmera neste grupo clicando ou tocando duas vezes

en: View and configure groups of units, which can be quickly selected and ordered.
pt_BR: Visualizar e configurar grupos de unidades, que podem ser rapidamente selecionadas e ordenadas.

en: Group buttons will glow red when units are lost (or taking lots of damage).
pt_BR: Os botões do grupo brilham em vermelho quando as unidades são perdidas (ou tomam muito dano).

en: Unit Groups
pt_BR: Grupos de Unidades

en: Select a Group
pt_BR: Selecionar um Grupo

en: Assign Selected Units to a Group
pt_BR: Atribuir Unidades Selecionadas a um Grupo

en: Center Camera on a Group by clicking or tapping twice on the group button
pt_BR: Centralize a Câmera em um Grupo clicando ou tocando duas vezes no botão do grupo

en: Unit Groups:
pt_BR: Grupos de Unidades:

en: Construction Progress
pt_BR: Progresso da Construção

en: Factory Delivery Point
pt_BR: Ponto de Entrega da Fábrica

en: Loop Production
pt_BR: Repetir Produção

en: Progress Bar
pt_BR: Barra de Progresso

en: To:
pt_BR: Para:

en: All
pt_BR: Tudo

en: Team
pt_BR: Time

en: Human Teammates
pt_BR: Companheiros Humanos

en: Bot Teammates
pt_BR: Companheiros de IA

en: %u players
pt_BR: %u jogadores

en: Choose a recipient
pt_BR: Escolha um destinatário

en: Quick Chat:
pt_BR: Chat Rápido:

en: Requests
pt_BR: Solicitações

en: Notices
pt_BR: Avisos

en: Reactions
pt_BR: Reações

en: Taunts
pt_BR: Provocações

en: Coordination
pt_BR: Coordenação

en: Suggestions
pt_BR: Sugestões

en: Cheats
pt_BR: Trapaças

en: Can someone please transfer me some units?
pt_BR: Alguém pode me transferir algumas unidades, por favor?

en: Can someone please transfer me trucks so I can rebuild?
pt_BR: Alguém pode me enviar caminhões para eu poder reconstruir?

en: Sorry, I don't understand. (Please use Quick Chat?)
pt_BR: Desculpe, eu não entendo. (Por favor, use o Chat Rápido?)

note: TRANSLATORS: A suggestion to other player(s)
en: I suggest: Building more units
pt_BR: Sugestão: Construa mais unidades

note: TRANSLATORS: A suggestion to other player(s)
en: I suggest: Building different units
pt_BR: Sugestão: Construa unidades diferentes

note: TRANSLATORS: A suggestion to other player(s)
en: I suggest: Checking the team strategy view
pt_BR: Sugestão: Verifique a visão de estratégia do time

note: TRANSLATORS: A suggestion to other player(s)
en: I suggest: Researching different tech
pt_BR: Sugestão: Pesquise tecnologias diferentes

note: TRANSLATORS: A suggestion to other player(s)
en: I suggest: Keeping research centers busy
pt_BR: Sugestão: Mantenha os centros de pesquisa ocupados

note: TRANSLATORS: A suggestion to other player(s)
en: I suggest: Building anti-air
pt_BR: Sugestão: Construa anti-aéreos

note: TRANSLATORS: A suggestion to other player(s)
en: I suggest: Repairing your units
pt_BR: Sugestão: Repare suas unidades

note: TRANSLATORS: A suggestion to other player(s)
en: I suggest: Building repair facilities
pt_BR: Sugestão: Construa centros de reparo

note: TRANSLATORS: A suggestion to other player(s)
en: I suggest: Building power generators
pt_BR: Sugestão: Construa geradores de energia

note: TRANSLATORS: A suggestion to other player(s)
en: I suggest: Capturing oil resources
pt_BR: Sugestão: Capture pontos de petróleo

en: Hey everyone!
pt_BR: Olá a todos!

en: Welcome!
pt_BR: Bem-vindo(a)!

en: I want to spectate
pt_BR: Eu quero assistir

en: I want to play
pt_BR: Eu quero jogar

en: I want to switch teams
pt_BR: Eu quero mudar de equipe

en: Please check Ready so we can start
pt_BR: Por favor, dê Pronto para podermos começar

en: Please wait
pt_BR: Por favor, aguarde

en: Let's go!
pt_BR: Vamos lá!

note: TRANSLATORS: As in "I am almost ready" (but shorter, more informal)
en: Almost ready
pt_BR: Quase pronto

note: TRANSLATORS: As in "I am ready" (but shorter, more informal)
en: Ready
pt_BR: Pronto

en: Be right back
pt_BR: Volto já

en: I'm back
pt_BR: Estou de volta

en: Yes
pt_BR: Sim

en: No
pt_BR: Não

en: Maybe
pt_BR: Talvez

en: Not yet
pt_BR: Ainda não

en: Soon
pt_BR: Em breve

en: Thank you
pt_BR: Obrigado

en: No problem
pt_BR: Sem problema

en: Well-played
pt_BR: Bem jogado

en: Sorry, I don't understand. (Use Quick Chat?)
pt_BR: Desculpe, eu não entendo. (Use o Chat Rápido?)

en: Get ready...
pt_BR: Prepare-se...

en: You're going to regret that
pt_BR: Você vai se arrepender disso

en: Barely a scratch!
pt_BR: Nem um arranhão!

en: Attack now?
pt_BR: Atacar agora?

en: Group up
pt_BR: Agrupar

en: Split up
pt_BR: Separar

en: Focus attacks where marked
pt_BR: Focar ataques na marcação

en: Retreat!
pt_BR: Recuar!

en: I need help!
pt_BR: Preciso de ajuda!

en: Left side
pt_BR: Lado Esquerdo

en: Right side
pt_BR: Lado Direito

en: Transfer Request: Units
pt_BR: Pedido de Transferência: Unidades

en: Transfer Request: Trucks
pt_BR: Pedido deTtransferência: Caminhões

note: TRANSLATORS: As in "I am attacking now!" (but shorter, more informal)
en: Attacking now!
pt_BR: Atacando agora!

note: TRANSLATORS: As in "I am on my way!" (but shorter, more informal)
en: On my way!
pt_BR: A caminho!

en: They're coming!
pt_BR: Eles estão vindo!

en: I'm being attacked!
pt_BR: Estou sendo atacado!

en: I'm rushing oils
pt_BR: Estou correndo atrás de petróleo

en: They're rushing oils!
pt_BR: Eles estão correndo atrás de petróleo!

en: I don't have enough power
pt_BR: Eu não tenho energia suficiente

note: TRANSLATORS: A suggestion to other player(s), as in "Suggestion: %s"
en: Build more units
pt_BR: Construa mais unidades

note: TRANSLATORS: A suggestion to other player(s), as in "Suggestion: %s"
en: Build different units
pt_BR: Construa unidades diferentes

note: TRANSLATORS: A suggestion to other player(s), as in "Suggestion: %s"
en: Check team strategy view
pt_BR: Verifique a visão de estratégia da equipe

note: TRANSLATORS: A suggestion to other player(s), as in "Suggestion: %s"
en: Research different tech
pt_BR: Pesquise tecnologias diferentes

note: TRANSLATORS: A suggestion to other player(s), as in "Suggestion: %s"
en: Keep research centers busy
pt_BR: Mantenha os centros de pesquisa ocupados

note: TRANSLATORS: A suggestion to other player(s), as in "Suggestion: %s"
en: Build anti-air
pt_BR: Construa anti-aéreos

note: TRANSLATORS: A suggestion to other player(s), as in "Suggestion: %s"
en: Repair your units
pt_BR: Repare suas unidades

note: TRANSLATORS: A suggestion to other player(s), as in "Suggestion: %s"
en: Build repair facilities
pt_BR: Construa centros de reparo

note: TRANSLATORS: A suggestion to other player(s), as in "Suggestion: %s"
en: Build power generators
pt_BR: Construa geradores de energia

note: TRANSLATORS: A suggestion to other player(s), as in "Suggestion: %s"
en: Capture oil resources
pt_BR: Capture pontos de petróleo

en: That didn't go well...
pt_BR: Isso não foi bom...

en: I have another plan
pt_BR: Tenho outro plano

en: Good game
pt_BR: Bom jogo

en: I give up
pt_BR: Eu desisto

en: Sorry, I have to leave
pt_BR: Desculpe, tenho que sair

en: Message delivery failure - try again
pt_BR: Falha ao enviar mensagem - tente novamente

en: Map Downloaded
pt_BR: Mapa Baixado

en: Bot Allies
pt_BR: Aliados de IA

en: Human Allies
pt_BR: Aliados Humanos

en: You have sent too many messages in the last few seconds. Please wait and try again.
pt_BR: Você enviou mensagens demais nos últimos segundos. Por favor, aguarde e tente novamente.

en: Research Progress
pt_BR: Progresso das Pesquisas

en: Ally progress
pt_BR: Progresso do Aliado

en: Tanks
pt_BR: Tanques

en: Cyborgs
pt_BR: Ciborgues

en: No teammates.
pt_BR: Sem companheiros.

en: Waiting for other teams to finish planning.
pt_BR: Esperando que outras equipes terminem o planejamento.

en: Weapons:
pt_BR: Armas:

en: Units:
pt_BR: Unidades:

en: Resume Game
pt_BR: Resumir Jogo

en: WARNING: You're the host. If you quit, the game ends for everyone!
pt_BR: ATENÇÃO: Você é o hospedeiro Se você sair, o jogo acaba para todos!

en: Host Quit
pt_BR: Hospedeiro Saiu

en: Tactical UI (Target Origin Icon): Show
pt_BR: Interface de Usuário Tática (Icone de Origem do Alvo): Exibir

en: Tactical UI (Target Origin Icon): Hide
pt_BR: Interface de Usuário Tática (Icone de Origem do Alvo): Esconder

en: Go Back
pt_BR: Voltar

en: Load Game
pt_BR: Carregar Jogo

en: Save Game
pt_BR: Salvar

en: Quit
pt_BR: Sair

en: Warning: Are you sure?
pt_BR: Aviso: Você tem certeza?

en: Warning: Are you sure? Any unsaved progress will be lost.
pt_BR: Cuidado: Você tem certeza? Qualquer progresso não salvo será perdido.

en: Confirm
pt_BR: Confirmar

en: Back
pt_BR: Voltar

en: Host has quit the game!
pt_BR: O hospedeiro saiu do jogo!

en: The game can't continue without the host.
pt_BR: O jogo não pode continuar sem o hosp.

en: -->  QUIT  <--
pt_BR: --> SAIR <--

en: Audio Options
pt_BR: Opções de Áudio

en: View Key Mappings
pt_BR: Ver o Mapeamento de Teclas

en: Shake
pt_BR: Agitar

en: Save Campaign Game
pt_BR: Salvar Jogo de Campanha

en: Save Skirmish Game
pt_BR: Salvar Jogo vs. Computador

en: The required mod could not be loaded: %s
    
    Warzone will try to load the game without it.
pt_BR: O mod necessário não pôde ser carregado: %s 
    
    Warzone tentará carregar o jogo sem ele.

en: Global Hotkeys
pt_BR: Atalhos Globais

en: Other Hotkeys
pt_BR: Outros Atalhos

en: Gameplay
pt_BR: Jogabilidade

en: Debug
pt_BR: Depuração

en: Debug (level editor)
pt_BR: Debug (editor de nível)

en: Debug (selection)
pt_BR: Debug (seleção)

en: Manufacture
pt_BR: Produção

en: Research
pt_BR: Pesquisa

en: Build
pt_BR: Construção

en: Design
pt_BR: Projeto

en: Intelligence Display
pt_BR: Relatórios de Inteligência

en: Commanders
pt_BR: Comandantes

en: QuickSave
pt_BR: Gravação Rápida

en: Toggle Radar
pt_BR: Liga/Desliga o Radar

en: QuickLoad
pt_BR: Carregamento Rápido

en: Toggle Console Display
pt_BR: Liga/Desliga o Console

en: Toggle Damage Bars On/Off
pt_BR: Liga/Desliga Barras de Dano

en: Take Screen Shot
pt_BR: Capturar Imagem de Tela

en: Toggle Formation Speed Limiting
pt_BR: Liga/Desliga Limite de Velocidade para o Grupo

en: View Location of Previous Message
pt_BR: Ir Para a Origem da Última Mensagem

en: Toggle Sensor display
pt_BR: Liga/Desliga Alcance de Sensor

en: Assign Group 0
pt_BR: Designar Grupo 0

en: Assign Group 1
pt_BR: Designar Grupo 1

en: Assign Group 2
pt_BR: Designar Grupo 2

en: Assign Group 3
pt_BR: Designar Grupo 3

en: Assign Group 4
pt_BR: Designar Grupo 4

en: Assign Group 5
pt_BR: Designar Grupo 5

en: Assign Group 6
pt_BR: Designar Grupo 6

en: Assign Group 7
pt_BR: Designar Grupo 7

en: Assign Group 8
pt_BR: Designar Grupo 8

en: Assign Group 9
pt_BR: Designar Grupo 9

en: Add to Group 0
pt_BR: Adicionar ao Grupo 0

en: Add to Group 1
pt_BR: Adicionar ao Grupo 1

en: Add to Group 2
pt_BR: Adicionar ao Grupo 2

en: Add to Group 3
pt_BR: Adicionar ao Grupo 3

en: Add to Group 4
pt_BR: Adicionar ao Grupo 4

en: Add to Group 5
pt_BR: Adicionar ao Grupo 5

en: Add to Group 6
pt_BR: Adicionar ao Grupo 6

en: Add to Group 7
pt_BR: Adicionar ao Grupo 7

en: Add to Group 8
pt_BR: Adicionar ao Grupo 8

en: Add to Group 9
pt_BR: Adicionar ao Grupo 9

en: Remove from current Group
pt_BR: Remover do Grupo atual

en: Select Group 0
pt_BR: Selecionar Grupo 0

en: Select Group 1
pt_BR: Selecionar Grupo 1

en: Select Group 2
pt_BR: Selecionar Grupo 2

en: Select Group 3
pt_BR: Selecionar Grupo 3

en: Select Group 4
pt_BR: Selecionar Grupo 4

en: Select Group 5
pt_BR: Selecionar Grupo 5

en: Select Group 6
pt_BR: Selecionar Grupo 6

en: Select Group 7
pt_BR: Selecionar Grupo 7

en: Select Group 8
pt_BR: Selecionar Grupo 8

en: Select Group 9
pt_BR: Selecionar Grupo 9

en: Select Commander 0
pt_BR: Selecionar Comandante 0

en: Select Commander 1
pt_BR: Selecionar Comandante 1

en: Select Commander 2
pt_BR: Selecionar Comandante 2

en: Select Commander 3
pt_BR: Selecionar Comandante 3

en: Select Commander 4
pt_BR: Selecionar Comandante 4

en: Select Commander 5
pt_BR: Selecionar Comandante 5

en: Select Commander 6
pt_BR: Selecionar Comandante 6

en: Select Commander 7
pt_BR: Selecionar Comandante 7

en: Select Commander 8
pt_BR: Selecionar Comandante 8

en: Select Commander 9
pt_BR: Selecionar Comandante 9

en: Multiplayer Options / Alliance dialog
pt_BR: Opções de Multijogador / Janela de Alianças

en: Move Camera Up
pt_BR: Mover Câmara para Cima

en: Move Camera Down
pt_BR: Mover Câmara para Baixo

en: Move Camera Right
pt_BR: Mover Câmara para a Direita

en: Move Camera Left
pt_BR: Mover Câmara para a Esquerda

en: Snap View to North
pt_BR: Alinhar a visão com o Norte

en: Toggle Tracking Camera
pt_BR: Liga/Desliga Visão Alinhada com Unidade

en: Display In-Game Options
pt_BR: Exibir Opções de Jogo

en: Zoom Radar Out
pt_BR: Diminuir o Zoom do Radar

en: Zoom Radar In
pt_BR: Aumentar o Zoom do Radar

en: Zoom In
pt_BR: Aumentar o Zoom

en: Zoom Out
pt_BR: Diminuir o Zoom

en: Pitch Forward
pt_BR: Inclinar a visão para a frente

en: Rotate Left
pt_BR: Girar a visão para a esquerda

en: Reset Pitch
pt_BR: Voltar a inclinação da visão ao normal

en: Rotate Right
pt_BR: Girar a visão para a direita

en: Pitch Back
pt_BR: Inclinar a visão para trás

en: Orders Menu
pt_BR: Menu de Ordens

en: Decrease Game Speed
pt_BR: Diminuir a velocidade do jogo

en: Increase Game Speed
pt_BR: Aumentar a velocidade do jogo

en: Reset Game Speed
pt_BR: Voltar a velocidade do jogo ao normal

en: View North
pt_BR: Alinhar a visão com o Norte

en: View South
pt_BR: Alinhar a visão com o Sul

en: View East
pt_BR: Alinhar a visão com o Leste

en: View West
pt_BR: Alinhar a visão com o Oeste

en: View next Oil Derrick
pt_BR: Localizar Extrator de Petróleo

en: View next Repair Unit
pt_BR: Localizar Unidade de Reparo

en: View next Truck
pt_BR: Localizar Caminhão

en: View next Sensor Unit
pt_BR: Localizar Unidade de Sensor

en: View next Commander
pt_BR: Localizar Comandante

en: Toggle Overlays
pt_BR: Liga/Desliga Barra de Energia

en: Toggle Console History
pt_BR: Liga/Desliga o Histórico do Console

en: Toggle Team Chat History
pt_BR: Liga/Desliga o Histórico do Chat em Equipe

en: Rotate Building Clockwise
pt_BR: Girar Edifício no sentido horário

en: Rotate Building Anticlockwise
pt_BR: Girar Edifício no sentido anti-horário

en: Center View on HQ
pt_BR: Centralizar a visão no QG

en: Hold Fire
pt_BR: Não Atirar

en: View Unassigned Units
pt_BR: Localizar Unidades sem Grupo

en: Return Fire
pt_BR: Retornar Fogo

en: Fire at Will
pt_BR: Atirar à vontade

en: Guard Position
pt_BR: Defender Posição

en: Return to HQ
pt_BR: Retornar ao QG

en: Hold Position
pt_BR: Manter Posição

en: Optimum Range
pt_BR: Médio Alcance

en: Short Range
pt_BR: Curto Alcance

en: Pursue
pt_BR: Seguir

en: Patrol
pt_BR: Patrulhar

en: Return For Repair
pt_BR: Retornar para Reparos

en: Stop Droid
pt_BR: Parar Droid

en: Go to Transport
pt_BR: Ir para Transporte

en: Long Range
pt_BR: Longo Alcance

en: Send Global Text Message
pt_BR: Enviar mensagem global

en: Send Team Text Message
pt_BR: Enviar mensagem ao time

en: Send Global Quick Chat
pt_BR: Enviar Chat Rápido Global

en: Send Team Quick Chat
pt_BR: Enviar Chat Rápido de Equipe

en: Drop a beacon
pt_BR: Marcar no mapa

en: Toggles shadows
pt_BR: Liga/Desliga Sombras

en: Trap cursor
pt_BR: Travar Cursor

en: Toggle radar terrain
pt_BR: Liga/Desliga o Radar de Terreno

en: Toggle ally-enemy radar view
pt_BR: Liga/Desliga marcação de radar Inimigo/Amigo

en: Show all keyboard mappings
pt_BR: Mostrar todos os mapeamentos de teclado

en: Retreat at Medium Damage
pt_BR: Recuar Com Danos Médios

en: Retreat at Heavy Damage
pt_BR: Recuar Com Danos Pesados

en: Do or Die!
pt_BR: Não Recuar!

en: Select all Combat Units
pt_BR: Selecionar todas as unidades de combate

en: Select all Cyborgs
pt_BR: Selecionar todos os Ciborgues

en: Select all Heavily Damaged Units
pt_BR: Selecionar todas as unidades muito danificadas

en: Select all Combat Land units with health >50% and no Groups.
pt_BR: Selecione todas as unidades de Combate em Terra com vida >50% e sem grupos.

en: Select all Half-tracks
pt_BR: Selecionar todas as unidades híbridas

en: Select all Half-tracks without group
pt_BR: Selecionar todos os Híbridos sem grupo

en: Select all Hovers
pt_BR: Selecionar todos os hovercrafts

en: Return for Recycling
pt_BR: Retornar para Reciclagem

en: Select all Units on Screen
pt_BR: Selecionar todas as unidades na tela

en: Select all Tracks
pt_BR: Selecionar todas as unidades tanques

en: Select all Tracks without group
pt_BR: Selecionar todos os Tanques sem grupo

en: Select EVERY unit
pt_BR: Selecionar TODAS as unidades

en: Select all VTOLs
pt_BR: Selecionar todos os VTOL's

en: Select all fully-armed VTOLs
pt_BR: Selecionar todos os VTOL's preparados

en: Select all fully-armed VTOLs without group
pt_BR: Selecionar todos os VTOLs totalmente carregados sem grupo

en: Select all Wheels
pt_BR: Selecionar todos os veículos de rodas

en: Show frame rate
pt_BR: Mostrar taxa de frames

en: Select all units with the same components
pt_BR: Selecionar todas as unidades com os mesmos componentes

en: Select all Combat Cyborgs
pt_BR: Selecionar todos os Ciborgues de Combate

en: Select all Combat Cyborgs without group
pt_BR: Selecionar todos os Ciborgues de Combate sem grupo

en: Select all Engineers
pt_BR: Selecionar todos os Engenheiros

en: Select all Land Combat Units
pt_BR: Selecionar todas as Unidades de Combate Terrestres

en: Select all Land Combat Units without group
pt_BR: Selecionar todas as Unidades de Combate Terrestres sem grupo

en: Select all Mechanics
pt_BR: Selecionar todos Mecânicos

en: Select all Transporters
pt_BR: Selecionar todos os Tranportes

en: Select all Repair Tanks
pt_BR: Selecionar todos os Tanques de Reparo

en: Select all Sensor Units
pt_BR: Selecionar todos os Sensores

en: Select all Sensor Units without group
pt_BR: Selecionar todas as Unidades de Sensor sem grupo

en: Select all Trucks
pt_BR: Selecionar todos os Caminhões

en: Select next Factory
pt_BR: Localizar Fábrica

en: Select next Research Facility
pt_BR: Localizar Centro de Pesquisas

en: Select next Power Generator
pt_BR: Localizar Gerador de Energia

en: Select next Cyborg Factory
pt_BR: Localizar Fábrica de Ciborgues

en: Select next VTOL Factory
pt_BR: Selecionar próxima Fábrica de VTOL

en: Jump to next Factory
pt_BR: Ir para a próxima Fábrica

en: Jump to next Research Facility
pt_BR: Ir para o próximo Centro de Pesquisas

en: Jump to next Power Generator
pt_BR: Ir para o próximo Gerador de Energia

en: Jump to next Cyborg Factory
pt_BR: Ir para a próxima Fábrica de Ciborgue

en: Jump to next VTOL Factory
pt_BR: Ir para a próxima Fábrica VTOL

en: Toggle Debug Mappings
pt_BR: Liga/Desliga Mapeamento de Falhas

en: Prioritize Debug Mappings
pt_BR: Priorizar Mapeamento de Depuração

en: Toggle Level Editor
pt_BR: Ativar Editor de Nível

en: Toggle display of droid path
pt_BR: Liga/Desliga exibição do caminho do droide

en: Toggle display of gateways
pt_BR: Liga/Desliga exibir passagens

en: Toggle visibility
pt_BR: Liga/Desliga Visibilidade

en: Raise tile height
pt_BR: Aumentar a altura do quadrado

en: Lower tile height
pt_BR: Diminuir altura do quadrado

en: Toggles All fog
pt_BR: Liga/Desliga Névoa

en: Trigger some weather
pt_BR: Ativar alteração de clima

en: Flip terrain triangle
pt_BR: Virar o triângulo do terreno

en: Make a performance measurement sample
pt_BR: Obtém uma amostra da análise de performance

en: Make all items available
pt_BR: Tornar todos os itens disponíveis

en: Kill Selected Unit(s)
pt_BR: Destruir Unidade(s) Selecionada(s)

en: Toggle god Mode Status
pt_BR: Liga/Desliga Modo Deus

en: Display Options Screen
pt_BR: Exibir Opções Gráficas

en: Complete current research
pt_BR: Termina as pesquisas atuais

en: Reveal map at mouse position
pt_BR: Revela o mapa na posição do mouse

en: Trace a game object
pt_BR: Localizar um objeto do jogo

en: Toggle fullscreen
pt_BR: Alternar Tela Cheia

en: Waiting for Power
pt_BR: Esperando por Energia

en: Power
pt_BR: Energia

en: Power Per Second
pt_BR: Poder Por Segundo

en: %d derrick(s) inactive
pt_BR: %d extrator(es) inativos

en: Need more resources!
pt_BR: Precisa de mais recursos!

en: Discord: Can't Join Game
pt_BR: Discord: Não foi possível entrar na partida

en: You can't join a game while you're in a game. Please save / quit your current game, exit to the main menu, and try again.
pt_BR: Não se pode juntar a uma partida enquanto está noutra partida. Por favor salve e saia da sua partida atual, retorne ao menu principal e tente novamente.

en: Discord: Finding & Connecting to Game
pt_BR: Discord: Procurando e conectando à partida

en: Attempting to find & connect to the game specified by the Discord invite.
pt_BR: Tentando encontrar e conectar à partida especificada pelo convite do Discord.

en: This may take a moment...
pt_BR: Isto pode demorar um pouco...

en: Failed to find game in the lobby server:
pt_BR: Falha ao localizar a partida no servidor do saguão:

en: The game may have already started, or the host may have disbanded the game lobby.
pt_BR: A partida pode já ter começado, ou o anfitrião pode ter fechado o saguão da partida.

en: Failed to Find Game
pt_BR: Não foi possível encontrar a partida

en: Failed to join the game from the specified invite link, with error:
pt_BR: Falha ao entrar na partida especificada no convite, com o erro:

en: Failed to Join Game
pt_BR: Falha ao entrar na partida

en: The invite link you have followed specifies a non-default lobby server:
pt_BR: O link do convite que você seguiu especifica um servidor de saguão diferente do normal:

en: Do you wish to trust this lobby server, and continue?
pt_BR: Deseja confiar neste servidor de saguão e continuar?

en: Discord: Connect to Untrusted Lobby?
pt_BR: Discord: Conectar a Saguão não confiável?

en: Trust & Connect
pt_BR: Confiar e Conectar

en: The invite link you have followed specifies a direct connection.
pt_BR: O link do convite que você seguiu especifica uma conexão direta.

en: It has not been vetted / verified by a lobby server.
pt_BR: Não foi examinado / verificado por um servidor de saguão.

en: Do you wish to trust this direct connection invite?
pt_BR: Deseja confiar neste convite para conexão direta?

en: Discord: Direct Connection Invite
pt_BR: Discord: Convite para conexão direta

en: The invite link you have followed isn't supported by this version of Warzone 2100.
pt_BR: O link do convite que você seguiu não é suportado por esta versão do Warzone 2100.

en: A newer version of Warzone 2100 may be required, if available.
pt_BR: Uma versão mais recente do Warzone 2100 pode ser necessária, se disponível.

en: Discord: Unsupported / Invalid Invite
pt_BR: Discord: Convite não suportado ou inválido

en: Playing: Campaign
pt_BR: Jogando: Campanha

en: Playing: Challenge
pt_BR: Jogando: Desafio

en: Playing: Skirmish
pt_BR: Jogando: Vs. IA

note: TRANSLATORS: "%s" is a team description, ex. "2v2"
en: Playing: %s Skirmish
pt_BR: Jogando: Vs. IA %s

en: Map:
pt_BR: Mapa:

en: In Multiplayer Lobby
pt_BR: No Saguão Multijogador

en: In Multiplayer Game
pt_BR: Em Partida Multijogador

en: Game Name: "%s" by %s
pt_BR: Nome da Partida: "%s" de %s

note: TRANSLATORS: "No:" to signify limits - example usage: "No: Tanks,VTOLs" Should be a short string - space is limited. Use an abbreviation / symbol if necessary.
en: No:
pt_BR: Sem:

note: TRANSLATORS: Should be a fairly short string - space is limited. Use an abbreviation if necessary.
en: Alliances:
pt_BR: Alianças:

en: In Menu
pt_BR: No Menu

en: Discord user "%s" would like to join your game.
pt_BR: O usuário do Discord "%s" gostaria de entrar na sua partida.

en: Allow this player to join your game?
pt_BR: Permitir a este jogador juntar-se à sua partida?

en: Join Request from %s
pt_BR: Pedido para participar de %s

en: Allow
pt_BR: Permitir

en: PAUSED
pt_BR: PAUSA

en: New Intelligence Report
pt_BR: Chegando Relatório de Inteligência

en: Research Update
pt_BR: Atualização de Pesquisas

en: Project Goals and Updates
pt_BR: Objetivos e atualizações do projeto

en: Current Objective
pt_BR: Objetivo Atual

en: Fire-At-Will
pt_BR: Atire A Vontade

en: Return To HQ
pt_BR: Retornar para QG

en: Recycle
pt_BR: Reciclar

en: Assign Factory Production
pt_BR: Designar Produção de Fabrica

en: Assign Cyborg Factory Production
pt_BR: Designar Produção de Ciborgues

en: Assign Fire Support
pt_BR: Designar Suporte de Artilharia

en: Assign VTOL Factory Production
pt_BR: Designar Produção de VTOL

en: Circle
pt_BR: Circular

en: Accept Retreating Units
pt_BR: Aceitar Unidades Recuando

en: Sorry, that cheat is disabled in multiplayer games.
pt_BR: Desculpe, as trapaças estão desativadas em jogos multijogador.

en: Warning! This cheat is buggy.  We recommend to NOT use it.
pt_BR: Atenção! Essa trapaça é instável. Recomendamos contra o seu uso.

en: Gateways toggled.
pt_BR: Portões ativados.

en: Path display toggled.
pt_BR: Exibição de caminho ativado.

en: Ouch! Droid's health is down 20%!
pt_BR: Ai! Integridade do droide abaixou em 20%!

en: Ouch! Structure's health is down 20%!
pt_BR: Ai! Integridade da estrutura abaixou em 20%!

en: Lets us see what you see!
pt_BR: Vamos ver o quê você vê!

en: Fine, weapon & sensor display is off!
pt_BR: Está bem, alcances não serão exibidos!

en: View Aligned to South
pt_BR: Visão alinhada com o Sul

en: View Aligned to East
pt_BR: Visão alinhada com o Leste

en: View Aligned to West
pt_BR: Visão alinhada com o Oeste

en: Player %u is cheating a new droid army of: %d × %s.
pt_BR: O jogador %u está trapaceando, obtendo uma nova armada dróide de %d × %s.

en: (Player %u) is using cheat :%s
pt_BR: (Jogador %u) está trapaceando: %s

en: Hard as nails!!!
pt_BR: Duro como pedra!!!

en: Takings thing easy!
pt_BR: Vamos com calma!

en: 1000 big ones!!!
pt_BR: 1000 grandinhas!!!

en: Power overwhelming
pt_BR: Energia avassaladora

en: Back to normality!
pt_BR: Voltar a normalidade!

en: Getting tricky!
pt_BR: Está ficando complicado!

en: Twice as nice!
pt_BR: Duas vezes mais agradável!

en: FPS display is enabled.
pt_BR: FPS serão mostrados.

en: FPS display is disabled.
pt_BR: FPS não serão mostrados.

en: Unit count display is enabled.
pt_BR: Exibição da contagem de unidades está ativada.

en: Unit count display is disabled.
pt_BR: Exibição da contagem de unidades está desativada.

en: (Player %u) is using a cheat :Num Droids: %d  Num Structures: %d  Num Features: %d
pt_BR: (Jogador %u) está trapaceando - No. Ciborgues: %d No. Estruturas: %d No. Características: %d

en: Infinite power disabled
pt_BR: Poder infinito desativado

en: Infinite power enabled
pt_BR: Poder infinito ativado

en: Lighting values for all tiles recalculated
pt_BR: Valores de iluminação de todos o terreno recalculados

en: All items made available
pt_BR: Todos os itens disponibilizados

en: Tile info dumped into log
pt_BR: Informações do terreno descarregados no log

en: Fog on
pt_BR: Nevoeiro ligado

en: Fog off
pt_BR: Nevoeiro desligado

en: Setting radar zoom to %u
pt_BR: Zoom do radar em %u

en: Toggling debug mapping priority:
pt_BR: Alternar prioridade de mapeamento de depuração:

en: Disabling level editor
pt_BR: Desabilitando editor de nível

en: Enabling level editor
pt_BR: Habilitando editor de níveis

en: God Mode ON
pt_BR: Modo Deus LIGADO

en: God Mode OFF
pt_BR: Modo Deus DESLIGADO

en: View Aligned to North
pt_BR: Visão alinhada com o Norte

en: Trap cursor %s
pt_BR: Travar Cursor %s

en: CAMPAIGN
pt_BR: CAMPANHA

en: CHALLENGE
pt_BR: DESAFIO

en: SKIRMISH
pt_BR: vs IA

en: DIFFICULTY: SUPER EASY
pt_BR: DIFICULDADE: MUITO FÁCIL

en: DIFFICULTY: EASY
pt_BR: DIFICULDADE: FÁCIL

en: DIFFICULTY: NORMAL
pt_BR: DIFICULDADE: NORMAL

en: DIFFICULTY: HARD
pt_BR: DIFICULDADE: DIFÍCIL

en: DIFFICULTY: INSANE
pt_BR: DIFICULDADE: INSANO

en: CHEATS: ENABLED
pt_BR: CHEATS: HABILITADOS

en: CHEATS: DISABLED
pt_BR: CHEATS: DESABILITADOS

en: Researched EVERYTHING for you!
pt_BR: Pesquisou TUDO para você!

en: Selected buildings instantly recharged!
pt_BR: Edifícios selecionados recarregados!

en: (Player %u) is using cheat :%s %s
pt_BR: (Jogador %u) está trapaceando :%s %s

en: Researched
pt_BR: Pesquisado

en: Only displaying energy bars when selected
pt_BR: Exibindo barras de energia apenas quando selecionado

en: Always displaying energy bars for units
pt_BR: Sempre exibindo barras de energia para unidades

en: Always displaying energy bars for units and structures
pt_BR: Sempre exibindo barras de energia para unidades e estruturas

en: Debug menu is Open
pt_BR: Menu de Debug está Aberto

en: Unable to locate any oil derricks!
pt_BR: Impossível localicar extratores!

en: Oh, the weather outside is frightful... SNOW
pt_BR: Branco como a neve... NEVE

en: Singing in the rain, I'm singing in the rain... RAIN
pt_BR: São as águas de Março fechando o verão... CHUVA

en: Forecast : Clear skies for all areas... NO WEATHER
pt_BR: Previsão do tempo : Céu aberto em todas as cidades... TEMPO LIMPO

en: Warning! This can have drastic consequences if used incorrectly in missions.
pt_BR: Atenção! Isso pode ter consequências drásticas se usado incorretamente em missões.

en: All enemies destroyed by cheating!
pt_BR: Inimigos destruidos por trapaça!

en: Destroying selected droids and structures!
pt_BR: Destruindo ciborgues e estruturas selecionadas!

en: Reveal OFF
pt_BR: Revelar DESL

en: Reveal ON
pt_BR: Revelar LIG

en: Centered on player HQ, direction NORTH
pt_BR: Centralizado no QG, alinhado com o NORTE

en: Unable to locate HQ!
pt_BR: Impossível localizar QG!

en: Formation speed limiting has been removed from the game due to bugs.
pt_BR: Limite de velocidade em formação removido devido a falhas.

en: Vertical rotation direction: Normal
pt_BR: Direção da rotação vertical: Normal

en: Vertical rotation direction: Flipped
pt_BR: Direção da rotação vertical: Invertida

en: Screen shake when things die: Off
pt_BR: Vibrar a tela quando as coisas morrerem: Desligado

en: Screen shake when things die: On
pt_BR: Vibrar a tela quando as coisas morrerem: Ligado

en: Sorry, but game speed cannot be changed in multiplayer.
pt_BR: Desculpe, não se pode mudar a velocidade em jogos multijogador.

en: Game Speed Reset
pt_BR: Velocidade do Jogo Restaurada

en: Game Speed Increased to %s
pt_BR: Velocidade do Jogo Aumentada para %s

en: Game Speed Reduced to %s
pt_BR: Velocidade do Jogo Diminuída para %s

en: Radar showing friend-foe colors
pt_BR: Radar exibe cores de aliados-inimigos

en: Radar showing player colors
pt_BR: Radar exibe cores dos jogadores

en: Radar showing only objects
pt_BR: Radar exibe apenas objetos

en: Radar blending terrain and height
pt_BR: Radar exibe terreno e altitudes

en: Radar showing terrain
pt_BR: Radar exibe terreno

en: Radar showing height
pt_BR: Radar exibe altitudes

en: QuickSave not allowed for multiplayer or tutorial games
pt_BR: O salvamento rápido não é permitido para partidas de multijogador ou tutorial

en: QuickSave failed
pt_BR: O salvamento rápido falhou

en: QuickLoad not allowed for multiplayer or tutorial games
pt_BR: O carregamento rápido não é permitido para partidas de multijogador ou tutorial

en: QuickSave file does not exist yet
pt_BR: O arquivo de salvamento rápido ainda não existe

en: <not bound>
pt_BR: <não vinculado>

en: <Fixed Key>
pt_BR: <Tecla Fixa>

en: KEY MAPPING
pt_BR: CONFIGURAÇÃO DAS TECLAS

en: Return To Previous Screen
pt_BR: Return a Tela Anterior

en: Select Default
pt_BR: Voltar ao Padrão

en: Parent directory
pt_BR: Directório superior

en: Autosave directory
pt_BR: Directório do autosave

en: Autosave directory (not allowed for saving)
pt_BR: Directório do autosave (não autorizado para gravar manualmente)

en: cheated
pt_BR: trapaceado

en: AutoSave %s
pt_BR: Salvamento automático %s

en: AutoSave %s failed
pt_BR: Salvamento automático %s falhou

en: Could not save game!
pt_BR: Impossível salvar o jogo!

en: Load Transport
pt_BR: Carregar Transportes

en: Shows the number of units currently loaded into the mission transporter, and the total capacity.
pt_BR: Mostra o número de unidades atualmente carregadas no transporte de missão, e a capacidade total.

en: Open the Transporter Load Menu
pt_BR: Abre o Menu de Carga do Transporte

en: OBJECTIVE ACHIEVED by cheating!
pt_BR: OBJETIVO ARQUIVADO por trapaça!

en: OBJECTIVE ACHIEVED
pt_BR: OBJETIVO ARQUIVADO

en: OBJECTIVE FAILED--and you cheated!
pt_BR: FALHA NO OBJETIVO--e você trapaçeou!

en: OBJECTIVE FAILED
pt_BR: FALHA NO OBJETIVO

en: Continue Game
pt_BR: Continuar o Jogo

en: Quit To Main Menu
pt_BR: Sair para o Menu Principal

en: Load Saved Game
pt_BR: Carregar Jogo Salvo

en: GAME SAVED :
pt_BR: JOGO SALVO :

en: You found %u power in an oil drum.
pt_BR: Você encontrou %u de energia de um tambor de petróleo.

en: %s Gives You A Visibility Report
pt_BR: %s Te Dá Um Relatório De Visibilidade

en: %s Gives you a %s
pt_BR: %s Te dá um %s

en: Tried to give away a non-empty %s - but this is not allowed.
pt_BR: Tentativa de dar um %s não-vazio não foi permitida.

en: %s Gives You Technology Documents
pt_BR: %s Te Dá Documentos de Tecnologia

en: %s Gives You %d Power
pt_BR: %s Te Dá %d de Energia

en: %s Requests An Alliance With You
pt_BR: %s Solicita uma aliança com você

en: You Invite %s To Form An Alliance
pt_BR: Você convida %s para formar uma aliança

en: %s Breaks The Alliance With %s
pt_BR: %s quebrou a aliança com %s

en: %s Forms An Alliance With %s
pt_BR: %s formou uma alliança com %s

en: You Discover Blueprints For %s
pt_BR: Você descobre projetos para %s

en: Medium
pt_BR: Médio

en: Commander
pt_BR: Comandante

en: MISSING AI NAME
pt_BR: FALTA O NOME DA IA

en: MISSING AI DESCRIPTION
pt_BR: FALTA A DESCRIÇÃO DA IA

en: AI tournament: %3.1f%% wins, %3.1f%% losses, %3.1f%% draws
pt_BR: Torneio de IA: %3.1f%% vitórias, %3.1f%% derrotas, %3.1f%% empates

en: Unable to join:
pt_BR: Não é possível entrar:

en: Error while joining.
pt_BR: Erro ao entrar.

en: Tanks disabled!!
pt_BR: Tanques desativados!!

en: Cyborgs disabled.
pt_BR: Ciborgues desativados.

en: VTOLs disabled.
pt_BR: VTOL's desativados.

en: Satellite Uplink disabled.
pt_BR: Monitoramento Via Satélite desativado.

en: Laser Satellite disabled.
pt_BR: Satélite Laser desativado.

en: Structure Limits Enforced.
pt_BR: Impostos Limites de Estrutura.

en: Not enough votes to randomize or change the map.
pt_BR: Não há votos suficientes para randomizar ou mudar o mapa.

en: Select Game Name
pt_BR: Selecionar Nome do Jogo

en: Game Name
pt_BR: Nome do Jogo

en: One-Player Skirmish
pt_BR: Jogador vs. Computador

en: Select Map
    Can be blocked by players' votes
pt_BR: Selecionar Mapa
    Pode ser bloqueado pelos votos dos jogadores

en: Map-Mod!
pt_BR: Mod de Mapa!

en: Random map!
pt_BR: Mapa aleatório!

en: Click to set Password
pt_BR: Clique para definir uma senha

en: Enter password here
pt_BR: Entre a senha aqui

en: Select Player Name
pt_BR: Selecionar o Nome do Jogador

en: Alliances
pt_BR: Alianças

en: Base
pt_BR: Bases

en: Map Preview
pt_BR: Previsualização do Mapa

en: Click to see Map
pt_BR: Clique para ver o Mapa

en: Show Structure Limits
pt_BR: Exibir Limites da Estrutura

en: Set Structure Limits
pt_BR: Definir Limites da Estrutura

en: Random Game Options
pt_BR: Opções de Jogo Aleatórias

en: Random Game Options
    Can be blocked by players' votes
pt_BR: Opções de Jogo Aleatórias
    Pode ser bloqueado pelos votos dos jogadores

en: Tech
pt_BR: Tec.

en: Technology Level 1
pt_BR: Tecnologia Nível 1

en: Technology Level 2
pt_BR: Tecnologia Nível 2

en: Technology Level 3
pt_BR: Tecnologia Nível 3

en: Technology Level 4
pt_BR: Tecnologia Nível 4

en: Start Hosting Game
pt_BR: Iniciar Hospedagem de Jogo

en: DIFFICULTY
pt_BR: Dificuldade

en: Starts disadvantaged
pt_BR: Iniciar com desvantagens

en: Plays nice
pt_BR: Joga de boa

en: No holds barred
pt_BR: Sem rodeios

en: Starts with advantages
pt_BR: Iniciar com vantagens

en: CHOOSE AI
pt_BR: ESCOLHER IA

en: Allow human players to join in this slot
pt_BR: Permitir jogadores humanos entrar nesse slot

en: Leave this slot unused
pt_BR: Deixar esse slot vazio

en: Allow spectators to join in this slot
pt_BR: Permitir que os espectadores se juntem a este espaço

en: Click to change to this slot
pt_BR: Clique para mover para esse slot

en: Click to take player slot %u
pt_BR: Clique para pegar o espaço de jogador %u

en: Click to swap player to this slot
pt_BR: Clique para mover o jogador para esse espaço

en: Spectator %s has moved to Players
pt_BR: Espectador %s se mudou para Jogadores

en: Cannot swap with host
pt_BR: Não é possível trocar com host

en: Spectator
pt_BR: Espectador

en: The host has kicked %s from the game!
pt_BR: O Hosp. chutou %s do jogo!

en: The host has kicked you from the game.
pt_BR: O anfitrião te expulsou do jogo.

en: The host has banned %s from the game!
pt_BR: O anfitrião baniu %s do jogo!

en: The host has banned you from the game.
pt_BR: O anfitrião te baniu do jogo.

en: Failed to move %s to Spectators
pt_BR: Falha ao mover %s para Espectadores

en: The host has moved %s to Spectators!
pt_BR: O host moveu %s para espectadores!

en: Move to Spectators
pt_BR: Mover para espectadores

en: Ask Spectator to Play
pt_BR: Pedir ao Espectador para jogar

en: Ask to Play
pt_BR: Pedir para jogar

en: Spectator %s wants to remain a Spectator
pt_BR: Espectador %s quer permanecer como um Espectador

en: Player %s wants to remain a Player
pt_BR: Jogador %s quer continuar jogador

en: Host has declined to switch you to a Player
pt_BR: O host recusou mudar você para Jogador

en: Unable to switch to Spectator
pt_BR: Não foi possível mudar para Espectador

en: Do you want to spectate?
pt_BR: Você quer assistir?

en: The host of this game wants to know if you're willing to spectate?
pt_BR: O host desta partida quer saber se você gostaria de assistir?

en: You are currently a Player.
pt_BR: Você atualmente é um Jogador.

en: Yes, I will spectate!
pt_BR: Sim, eu vou assistir!

en: Do you want to play?
pt_BR: Você quer jogar?

en: The host of this game wants to know if you'd like to play?
pt_BR: O host desta partida quer saber se você gostaria de jogar?

en: You are currently a Spectator.
pt_BR: Você atualmente é um espectador.

en: Yes, I want to play!
pt_BR: Sim, eu quero jogar!

en: Player %s has moved to Spectators
pt_BR: Jogador %s foi movido para Espectadores

en: Unable to move %s to Players - no available slot
pt_BR: Incapaz de mover %s para Jogadores - sem espaço disponível

en: Spectator would like to become a Player
pt_BR: Espectador gostaria de se tornar um jogador

en: Spectator "%s" would like to become a player.
pt_BR: Espectador "%s" gostaria de se tornar um jogador.

en: However, there are currently no open Player slots.
pt_BR: No entanto, não há espaços de Jogador abertos no momento.

en: Would you like to swap this Spectator with a Player?
pt_BR: Gostaria de trocar este Espectador por um Player?

en: Yes, select Player slot
pt_BR: Sim, selecione o espaço de Jogador

en: Joined:
pt_BR: Entrou:

en: Ready:
pt_BR: Pronto:

en: Players
pt_BR: Jogadores

en: Host Options
pt_BR: Opções do Host

en: Enable Spectator Join
pt_BR: Habilitar Entrada de Espectador

en: Lock Teams
pt_BR: Trancar equipes

en: Choose Team
pt_BR: Escolher Time

en: Teams locked
pt_BR: Times travados

en: Click to change player colour
pt_BR: Clique para alterar as cor do jogador

en: Click to change player position
pt_BR: Clique para alterar a posição do jogador

en: Click to change AI, right click to distribute choice
pt_BR: Clique para mudar a IA, clique com o botão direito para distribuir a escolha

en: Click to close spectator slot
pt_BR: Clique para fechar o espaço de espectador

en: Player ID:
pt_BR: ID do Jogador:

en: (none)
pt_BR: (nenhum)

en: Alt Name:
pt_BR: Nome Alternativo:

en: From: %s
pt_BR: De: %s

en: Click to change difficulty
pt_BR: Clique para ajustar a dificuldade

en: Waiting for player
pt_BR: Aguardando jogador

en: Player is ready
pt_BR: Jogador está pronto

en: Player is downloading
pt_BR: Jogador está baixando

en: Click when ready
pt_BR: Clique quando estiver pronto

en: Waiting for download
pt_BR: Esperando pelo download

en: READY?
pt_BR: PRONTO?

en: For Spectator:
pt_BR: Para Espectador:

en: For Player:
pt_BR: Para o jogador:

en: Choose Player Slot
pt_BR: Escolha um Espaço de Jogador

en: PLAYERS
pt_BR: JOGADORES

en: Add spectator slot
pt_BR: Adicionar espaço de espectador

en: Kicked from game
pt_BR: Expulso do jogo

en: Quick Chat
pt_BR: Chat Rápido

en: Copy Text to Clipboard
pt_BR: Copiar Texto para a Área de Transferência

en: Mute Player: %s
pt_BR: Mutar Jogador: %s

en: Unmute Player: %s
pt_BR: Desmutar Jogador: %s

en: CHAT
pt_BR: BATE-PAPO

en: Multiplayer Lobby Support Unavailable
pt_BR: Suporte para Lobby Multijogador Indisponível

en: Your client cannot connect to the mutiplayer lobby.
pt_BR: Seu cliente não pode se conectar ao lobby multijogador.

en: Please click the button below for more information on how to fix it.
pt_BR: Por favor, clique no botão abaixo para mais informações sobre como consertá-lo.

en: More Information
pt_BR: Mais informações

en: Sorry! Failed to host the game.
pt_BR: Desculpe! Falha ao hospedar uma sessão.

en: Game Name Updated.
pt_BR: Nome do Jogo Atualizado.

en: *** password [%s] is now required! ***
pt_BR: *** senha [%s] agora é necessária! ***

en: *** password is NOT required! ***
pt_BR: *** senhã NÃO é necessária ***

en: This is a map-mod, it can change your playing experience!
pt_BR: Esse é um mod de para, pode mudar a sua experiência de jogo!

en: This is a random map, it can vary your playing experience!
pt_BR: Este é um mapa aleatório, o que ajuda a variar sua experiência de jogo!

en: Host is Starting Game
pt_BR: O Hosp. iniciou o Jogo

en: Moving %s to Spectators!
pt_BR: Movendo %s para Espectadores!

en: Asking %s to move to Players...
pt_BR: Pedindo a %s para mover para Jogadores...

en: Disconnected from host:
pt_BR: Desconectado do anfitrião:

en: Host supplied invalid options
pt_BR: Opções de host fornecidas inválidas

en: You have been kicked:
pt_BR: Você foi expulso:

en: Connection lost:
pt_BR: Conexão perdida:

en: No connection to host.
pt_BR: Sem conexão com o anfitrião.

en: The host moved me to Players, but I never gave permission for this change. Bye!
pt_BR: O host me moveu para os jogadores, mas eu nunca dei permissão para essa mudança. Tchau!

en: The host tried to move us to Players, but we never gave permission.
pt_BR: O host tentou nos mover para os jogadores, mas nós nunca damos permissão.

en: Cannot change to a map with too few slots for all players.
pt_BR: Não é possível mudar para um mapa sem espaço suficientes para todos os jogadores.

en: Cannot change to a map with fewer slots.
pt_BR: Não é possível mudar para um mapa com menos espaços.

en: The host has quit.
pt_BR: O Anfitrião saiu.

en: Hit the ready box to begin your challenge!
pt_BR: Marque a caixa de "Pronto!" para começar seu desafio!

en: Press the start hosting button to begin hosting a game.
pt_BR: Pressione o botão de hospedagem para hospedar um jogo.

en: UPnP has been enabled.
pt_BR: UPnP foi ativado.

en: UPnP detection failed. You must manually configure router yourself.
pt_BR: Detecção de UPnP falhou. Você deve configurar seu roteador manualmente.

en: UPnP detection is in progress...
pt_BR: Detecção UPnP em progresso...

en: Closed
pt_BR: Fechado

en: Open
pt_BR: Aberto

en: Sending Map: %u%%
pt_BR: Enviando mapa: %u%%

en: Map: %u%% downloaded
pt_BR: Mapa: %u%% baixado

en: HOST
pt_BR: HOSPEDEIRO

en: Ping
pt_BR: Latência

en: The version of Warzone 2100 used to save this replay file does not match the currently-running version.
pt_BR: A versão de Warzone 2100 usada para salvar este arquivo de replay não corresponde à versão atual.

en: Replay File Saved With: "%s"
pt_BR: Arquivo de replay salvo com: "%s"

en: Current Warzone 2100 Version: "%s"
pt_BR: Versão atual do Warzone 2100: "%s"

en: Replays should usually be played back with the same version used to save the replay.
pt_BR: Replays geralmente devem ser reproduzidos com a mesma versão usada para salvar o replay.

en: The replay may not playback successfully, or there may be differences in the simulation.
pt_BR: O replay pode não ser reproduzido com sucesso, ou podem haver diferenças na simulação.

en: Replay Version Mismatch
pt_BR: Versão do Replay Incompatível

en: %s has Left the Game
pt_BR: %s saiu do jogo

en: %s joined the Game
pt_BR: %s entrou no Jogo

en: File transfer has been aborted for %d.
pt_BR: Transferência de arquivo foi abortada para %d.

en: The game is already full.
pt_BR: O jogo já está cheio.

en: %s (%u) has an incompatible mod, and has been kicked.
pt_BR: %s (%u) possui um mod incompatível e foi expulso.

en: Your data doesn't match the host's!
pt_BR: Seus dados não coincidem com os do host!

en: %s is joining the game
pt_BR: %s está se conectando ao jogo

en: Server message:
pt_BR: Mensagem do servidor:

en: There is an update to the game, please visit https://wz2100.net to download new version.
pt_BR: Há uma atualização no jogo. Por favor, acesse https://wz2100.net para atualizar.

note: TRANSLATORS: Sidetext of structure limits screen
en: LIMITS
pt_BR: LIMITES

en: Map Can Exceed Limits
pt_BR: Mapa pode Exceder os Limites

en: Force Limits at Start
pt_BR: Forçar os Limites no Início

en: Apply Defaults and Return To Previous Screen
pt_BR: Aplica Os Valores Padrão e Retorna À Tela Anterior

en: Accept Settings
pt_BR: Aceitar Configurações

en: Limits reset to default values
pt_BR: Limites retornaram aos valores padrão

en: Limits Reset To Default Values
pt_BR: Limites redefinidos para valores padrão

en: Administrator has kicked you from the game.
pt_BR: O administrador te expulsou do jogo.

en: Any number of players
pt_BR: Sem limite de jogadores

en: %d player | %d players
pt_BR[0]: %d jogador
pt_BR[1]: %d jogadores

en: Structs
pt_BR: Estruturas

en: Score
pt_BR: Pontuação

en: Kills
pt_BR: Mortes

en: Units
pt_BR: Unidades

en: Channel
pt_BR: Canal

en: Toggle Alliance State
pt_BR: Liga/Desliga Status da Aliança

en: Give Visibility Report
pt_BR: Fornecer Relatório de Visibilidade

en: Leak Technology Documents
pt_BR: Fornecer Projetos Tecnológicos

en: Hand Over Selected Units
pt_BR: Repassar Unidades Selecionadas

en: Give Power To Player
pt_BR: Fornecer Energia

en: Sent/Received per sec —
pt_BR: Env./Receb. por seg. —

en: Total Sent/Received —
pt_BR: Tot. Env./Receb. —

en: Traf: %lu/%lu
pt_BR: Tráfego: %lu/%lu

en: Uncompressed: %lu/%lu
pt_BR: Descompactado: %lu/%lu

en: Pack: %lu/%lu
pt_BR: Compactado: %lu/%lu

en: Players View
pt_BR: Visão dos Jogadores

en: Team Strategy
pt_BR: Estratégia de Equipe

en: Limits were reset to default.
pt_BR: Limites redefinidos para o padrão.

en: MAP REQUESTED!
pt_BR: MAPA SOLICITADO!

en: MOD REQUESTED!
pt_BR: MOD SOLICITADO!

en: Warning, this is a map-mod, it could alter normal gameplay.
pt_BR: Atenção, esse é um mod de mapa, pode alterar a jogabilidade normal.

en: Warning, HOST has altered the game code, and can't be trusted!
pt_BR: Atenção, o HOSPEDEIRO alterou seu código de jogo, e não é confiável!

en: Kicking player %s, because they tried to bypass data integrity check!
pt_BR: Expulsando jogador %s porque tentou evitar a checagem de integridade de dados!

en: Invalid data!
pt_BR: Dados inválidos!

en: Auto kicking player %s, invalid command received: %u
pt_BR: Expulsando automaticamente o jogador %s, comando inválido recebido: %u

en: Unauthorized network command
pt_BR: Comando de rede não autorizado

en: REPLAY HAS ENDED
pt_BR: O REPLAY ACABOU

en: (Press ESC to quit.)
pt_BR: (Pressione ESC para sair.)

en: Auto kicking player %s, invalid command received.
pt_BR: Expulsando jogador automaticamente %s, comando inválido recebido.

en: Map was requested: SENDING MAP!
pt_BR: Mapa requisitado: ENVIANDO MAPA!

en: Mod was requested: SENDING MOD!
pt_BR: Mod requisitado: ENVIANDO MOD!

en: FILE SENT!
pt_BR: ARQUIVO ENVIADO!

en: MAP DOWNLOADED!
pt_BR: MAPA BAIXADO!

en: Beacon %d
pt_BR: Sinal %d

en: Beacon received from %s!
pt_BR: Sinal recebido de %s!

en: Green
pt_BR: Verde

en: Orange
pt_BR: Laranja

en: Grey
pt_BR: Cinza

en: Red
pt_BR: Vermelho

en: Blue
pt_BR: Azul

en: Pink
pt_BR: Rosa

en: Cyan
pt_BR: Ciano

en: Yellow
pt_BR: Amarelo

en: Purple
pt_BR: Roxo

en: White
pt_BR: Branco

en: Bright blue
pt_BR: Azul Claro

en: Neon green
pt_BR: Verde

en: Infrared
pt_BR: Infravermelho

en: Ultraviolet
pt_BR: Ultravioleta

en: Brown
pt_BR: Marrom

en: Spectator Mode
pt_BR: Modo de Espectador

en: You are a spectator. Enjoy watching the game!
pt_BR: Você é um espectador. Divirta-se assistindo ao jogo!

en: %s (%d) allowed map change. Total: %d/%d
pt_BR: %s (%d) alterações no mapa permitidas. Total: %d/%d

en: A player voted FOR kicking: %s
pt_BR: Um jogador votou A FAVOR da expulsão de: %s

en: A player voted AGAINST kicking: %s
pt_BR: Um jogador votou CONTRA a expulsão de: %s

en: A player's client ignored your vote to kick request (too frequent): %s
pt_BR: Um cliente de jogador ignorou seu voto para solicitar a expulsão (muito frequente): %s

en: Vote
pt_BR: Votar

en: Allow host to change map or randomize?
pt_BR: Permitir que o host altere o mapa ou randomize?

en: A vote was started to kick you from the game.
pt_BR: Uma votação foi iniciada para expulsar você do jogo.

en: A vote was started to kick %s from the game.
pt_BR: Uma votação foi iniciada para expulsar %s do jogo.

en: Vote To Kick: %s
pt_BR: Vote para Expulsar: %s

en: Should player %s be kicked from the game?
pt_BR: O jogador %s deve ser expulso do jogo?

en: Yes, Kick Them
pt_BR: Sim, Expulse-os

en: Starting vote to kick player: %s
pt_BR: Iniciando votação para expulsar o jogador: %s

en: The vote to kick player %s succeeded (sufficient votes in favor) - kicking
pt_BR: A votação para expulsar o jogador %s teve sucesso (votos suficientes a favor) - expulsando

en: The vote to kick player %s failed (insufficient votes in favor)
pt_BR: A votação para expulsar o jogador %s falhou (votos insuficientes a favor)

en: The vote to kick player %s failed (insufficient votes before timeout)
pt_BR: A votação para expulsar o jogador %s falhou (votos insuficientes antes do tempo limite)

en: The vote to kick player %s failed
pt_BR: A votação para expulsar o jogador %s falhou

en: Cannot request vote to kick player %s yet - please wait a bit longer
pt_BR: Não foi possível solicitar a votação para expulsar o jogador %s ainda - por favor, espere um pouco mais

en: NOW PLAYING
pt_BR: JOGANDO AGORA

en: Album
pt_BR: Álbum

en: Date
pt_BR: Data

en: Title
pt_BR: Titulo

en: MUSIC MANAGER
pt_BR: GERENCIADOR DE MÚSICA

en: Dismiss
pt_BR: Fechar

en: Do not show again
pt_BR: Não mostrar novamente

en: We can't do that! We must be a Cyborg unit to use a Cyborg Transport!
pt_BR: Não podemos fazer isso! Devemos ser um Ciborgue para usar um Transporte Ciborgue!

en: Failed to load selected AI! Check your logs to see why.
pt_BR: Falha ao carregar a IA solicitada! Verifique os seus logs para ver o porquê.

en: Loaded the %s AI script for current player!
pt_BR: Carregado o script de IA %s para o jogador atual!

en: Research completed: %s
pt_BR: Pesquisa concluída: %s

en: Research Award
pt_BR: Prêmio - Pesquisa

en: Own Units: %u
pt_BR: Próprias Unidades: %u

en: Enemy Units: %u
pt_BR: Unidades Inimigas: %u

en: Own Structures: %u
pt_BR: Próprias Estruturas: %u

en: Enemy Structures: %u
pt_BR: Estruturas Inimigas: %u

en: Units Manufactured: %u
pt_BR: Unidades Produzidas:%u

en: Total Units: %u
pt_BR: Total de Unidades: %u

en: Structures Built: %u
pt_BR: Estruturas Construídas: %u

en: Total Structures: %u
pt_BR: Total de Estruturas: %u

en: Rookie: %u
pt_BR: Cadetes: %u

[ctx: rank]
en: Green: %u
pt_BR: Soldados: %u

en: Trained: %u
pt_BR: Cabos: %u

en: Regular: %u
pt_BR: Sargentos: %u

en: Professional: %u
pt_BR: Tenentes: %u

en: Veteran: %u
pt_BR: Majores: %u

en: Elite: %u
pt_BR: Elites: %u

en: Special: %u
pt_BR: Forças Especiais: %u

en: Hero: %u
pt_BR: Heróis: %u

en: Unit Losses
pt_BR: Unidades Perdidas

en: Structure Losses
pt_BR: Estruturas Perdidas

en: Force Information
pt_BR: Informação do Exército

en: ARTIFACTS RECOVERED: %d
pt_BR: ARTEFATOS RECUPERADOS: %d

en: Mission Time - %s
pt_BR: Duração da Missão - %s

en: Total Game Time - %s
pt_BR: Tempo Total de Jogo - %s

en: You cheated!
pt_BR: Você trapaceou!

en: Chat: All
pt_BR: Chat: Todos

en: Chat: Team
pt_BR: Chat: Time

en: Close Help Mode
pt_BR: Fechar Modo de Ajuda

en: Click/Tap
pt_BR: Clique/Toque

en: Right-Click
pt_BR: Clique-Direito

en: Click/Tap and Hold
pt_BR: Clique/Toque e Segure

en: Other
pt_BR: Outro

en: Interactions:
pt_BR: Interações:

en: Related Keymappings:
pt_BR: Teclas Relacionadas:

en: Loading Status:
pt_BR: Status de Carregamento:

en: TEAM STRATEGY
pt_BR: ESTRATÉGIA DE EQUIPE

en: Game will start in ...
pt_BR: O jogo vai começar em...

en: Waiting for other players ...
pt_BR: Aguardando outros jogadores ...

en: Team Planning
pt_BR: Planejamento de Equipe

en: Unable to locate any repair units!
pt_BR: Impossível localizar Unidades de Reparo!

en: Unable to locate any Trucks!
pt_BR: Impossível localicar Caminhões!

en: Unable to locate any Sensor Units!
pt_BR: Impossível localizar Unidades de Sensor!

en: Unable to locate any Commanders!
pt_BR: Impossível localizar Comandantes!

en: Cannot find required building!
pt_BR: Não foi possível encontrar a construção necessária!

en: Loading video
pt_BR: Carregando vídeo

en: Show Player Stats
pt_BR: Mostrar estatísticas do jogador

en: Weapon Grade
pt_BR: Classe da arma

en: Power/Rate
pt_BR: Poder/Taxa

en: Current Power / Power Per Second
pt_BR: Poder atual / Poder por segundo

en: Kinetic Armor
pt_BR: Armadura Cinética

en: (Tanks / Cyborgs)
pt_BR: (Tanques / Ciborgues)

en: Cannons
pt_BR: Canhões

en: Mortars
pt_BR: Morteiros

en: Missiles
pt_BR: Mísseis

en: Rockets
pt_BR: Foguetes

en: Energy
pt_BR: Energia

en: Can't build any more units, Unit Limit Reached — Production Halted
pt_BR: Não é possível construir mais unidades, Limite de Unidades Alcançado - Produção Interrompida

en: Can't build "%s" without a Command Relay Center — Production Halted
pt_BR: Impossível construir %s sem um Centro de Designação de Comandantes  —  Produção Interrompida

en: Can't build "%s", Commander Limit Reached — Production Halted
pt_BR: Impossível construir %s, limite de Comandantes alcançado  —  Produção Interrompida

en: Can't build any more "%s", Construction Unit Limit Reached — Production Halted
pt_BR: Não é possível construir mais "%s", Limite de Unidades Atingido - Produção Interrompida

en: %s - %u Unit assigned - Hitpoints %d/%d | %s - %u Units assigned - Hitpoints %d/%d
pt_BR[0]: %s - %u Unidade designada - Dano %d/%d
pt_BR[1]: %s - %u Unidades designada - Dano %d/%d

en: %s - %u Unit assigned - Damage %d/%d | %s - %u Units assigned - Hitpoints %d/%d
pt_BR[0]: %s - %u Unidade designada - Dano %d/%d
pt_BR[1]: %s - %u Unidades designadas - Dano %d/%d

en: %s - Hitpoints %d/%d
pt_BR: %s - Dano %d/%d

en: %s - Connected %u of %u - Hitpoints %d/%d
pt_BR: %s - %u de %u conectados - Dano %d/%d

en: %s - Electronically Damaged
pt_BR: %s - Danificado Eletronicamente

en: Electronic Reward - Visibility Report
pt_BR: Prêmio - Eletrônico - Relatório de Visibilidade

en: Factory Reward - Propulsion
pt_BR: Prêmio - Fábrica - Propulsão

en: Factory Reward - Body
pt_BR: Prêmio - Fábrica - Chassis

en: Factory Reward - Weapon
pt_BR: Prêmio - Fábrica - Arma

en: Factory Reward - Nothing
pt_BR: Prêmio - Fábrica - Nada

en: Repair Facility Award - Repair
pt_BR: Prêmio - Centro de Reparos - Reparo

en: Repair Facility Award - Nothing
pt_BR: Prêmio - Centro de Reparos - Nada

en: Classic
pt_BR: Clássico

en: GAMES
pt_BR: JOGOS

en: Refresh Games List
pt_BR: Atualizar Lista de Jogos

en: Filter Games List
pt_BR: Filtrar Lista de Jogos

en: Refreshing...
pt_BR: Atualizando...

en: Searching
pt_BR: Pesquisando

en: Connecting to the lobby server...
pt_BR: Conectando-se ao servidor de lobby...

en: Map Name
pt_BR: Nome do Mapa

en: Status
pt_BR: Estado

en: Can't connect to lobby server!
pt_BR: Impossível conectar ao servidor de lobby!

en: Mods: None!
pt_BR: Mods: Nenhum!

en: Version: %s
pt_BR: Versão %s

en: Join as spectator
pt_BR: Entrar como espectador

en: Your version of Warzone is incompatible with this game.
pt_BR: Sua versão do Warzone é incompatível com esse jogo.

en: [Password required]
pt_BR: [Senha necessária]

en: [No Tanks]
pt_BR: [Sem Tanques]

en: [No Cyborgs]
pt_BR: [Sem Ciborgues]

en: [No VTOLs]
pt_BR: [Sem VTOLs]

en: Hosted by %s
pt_BR: Hospedado por %s

en: Hosted by %s —%s
pt_BR: Hospedado por %s —%s

en: Can't find any games for your version.
pt_BR: Impossível encontrar jogos para a sua versão.

en: There appears to be a game update available!
pt_BR: Parece que há uma nova versão disponível!

en: No games are available for your version
pt_BR: Não há jogos disponíveis para sua versão

en: Game is full
pt_BR: A sessão está cheia

en: You were kicked!
pt_BR: Você foi expulso!

en: Wrong Game Version!
pt_BR: Versão do Jogo Errada!

en: You have an incompatible mod.
pt_BR: Você tem um mod incompatível.

en: Host couldn't send file?
pt_BR: Anfit. não pôde enviar arquvo?

en: Incorrect Password!
pt_BR: Senha Incorreta!

en: Host has dropped connection!
pt_BR: O Hospedeiro terminou a conexão!

en: Connection Error
pt_BR: Erro de conexão

en: Continue
pt_BR: Continuar

en: Enter Password:
pt_BR: Entre a Senha:

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: CONNECTION
pt_BR: CONEXÃO

en: Lobby
pt_BR: Saguão

en: IP Address or Machine Name
pt_BR: Endereço IP ou Nome da Máquina

en: Launch Transport
pt_BR: Lançar Transporte

en: Launch the Transporter
pt_BR: Enviar o Transporte

en: There is not enough room in the Transport!
pt_BR: Não há espaço o bastante no Transporte!

en: Reinforcements landing
pt_BR: Reforços pousando

en: Update Available
pt_BR: Atualização Disponível

en: A new build of Warzone 2100 (%s) is available!
pt_BR: Uma nova versão do Warzone 2100 (%s) está disponível!

en: This new version includes important bug fixes and updates, and it is recommended that you update now.
pt_BR: Esta nova versão inclui importantes correções de bugs e atualizações, e é recomendável que você atualize agora.

en: A new build of Warzone 2100 is available!
pt_BR: Uma nova versão do Warzone 2100 está disponível!

en: Get Update Now
pt_BR: Atualizar Agora

en: Compatibility Warning
pt_BR: Alerta de compatibilidade

en: An issue has been detected that may affect Warzone 2100's operation / performance.
pt_BR: Foi detectado um problema que pode afetar a operação / desempenho do Warzone 2100.

note: TRANSLATORS: Printed when compiling with uncommitted changes
en:  (modified locally)
pt_BR:  (modificado localmente)

note: TRANSLATORS: Printed in Debug builds
en:  - DEBUG
pt_BR:  - DEPURAÇÃO

note: TRANSLATORS: This string looks as follows when expanded. "Version: <version name/number>, <working copy state>, Built: <BUILD DATE><BUILD TYPE>"
en: Version: %s,%s Built: %s%s
pt_BR: Versão: %s,%s Construído:%s%s

en: GAME OVER
pt_BR: FIM DE JOGO

en: The battle is over - you can leave the room.
pt_BR: A batalha terminou - você pode sair da sala.

en: YOU ARE VICTORIOUS!
pt_BR: VOCÊ FOI VITORIOSO!

en: YOU WERE DEFEATED!
pt_BR: VOCÊ FOI DERROTADO!

en: Script Debugger
pt_BR: Depurador de Script
