warzone2100 - en to ro_RO translation catalogue (2621 entries)

en: OBJECTIVE: Locate and recover neural synapse technology
ro_RO: OBIECTIV: Localizează și recuperează tehnologia sinapselor neuronale

en: Establish a base, then search for a Pre-Collapse structure.
ro_RO: Întemeiază o bază, după aceea caută o clădire pre-Colaps.

en: This structure contains technology vital for the success of the Project.
ro_RO: Această clădire conține tehnologie vitală pentru succesul Proiectului.

en: ALPHA BASE MISSION: Scavenger Raiders
ro_RO: MISIUNEA BZEI ALFA: Bandiți prădători

en: Scavenger raiders are approaching our base.
ro_RO: Bandiți prădători se apropie de bază.

en: Defend the base then destroy the Scavenger camps.
ro_RO: Apără baza, apoi distruge taberele de bandiți.

en: ALPHA BASE MISSION: Power Surge Detected
ro_RO: MISIUNEA BAZEI ALFA: Supratensiune detectată

en: A power surge has been detected to the south of our position.
ro_RO: Un vârf de supratensiune a fost detectat la sud de poziția noastră.

en: Investigate and secure the area.
ro_RO: Cercetează și securizează zona.

en: ALPHA BASE MISSION: The New Paradigm
ro_RO: MISIUNEA BAZEI ALFA: Noua Paradigmă

en: The New Paradigm control superior weapons technology.
ro_RO: Noua Paradigmă deține tehnologie superioară de armament.

en: They may have the synaptic link technology, it's vital we retrieve it.
ro_RO: Ar putea deține tehnologia legăturii la sinapsele neuronale, e vital să o obținem.

en: TRANSPORT MISSION: Locate and Recover Artifacts
ro_RO: MISIUNE DE TRANSPORT: Localizează și recuperează artefacte

en: Load an attack force into the transport.
ro_RO: Încarcă o forță de asalt în transportor.

en: On landing, explore the ruins and recover any artifacts.
ro_RO: După aterizare, explorează ruinele și recuperează orice artefact.

en: TRANSPORT MISSION: Investigate Research Center
ro_RO: MISIUNE DE TRANSPORT: Investighează centrul de cercetare

en: Investigate the area and recover any artifacts present.
ro_RO: Investighează zona și recuperează orice artefact.

en: Reinforcements are available.
ro_RO: Sunt disponibile întăriri.

en: TRANSPORT MISSION: Encoded Signals Detected
ro_RO: MISIUNE DE TRANSPORT: Semnale cifrate detectate

en: Take a scout force to investigate these signals.
ro_RO: Folosește o echipă de recunoaștere pentru a investiga semnalele.

en: Use your trucks to build defenses at your LZ.
ro_RO: Folosește-ți camioanele pentru a construi sisteme de apărare la ZA.

en: TRANSPORT MISSION: Enemy Transmissions Detected
ro_RO: MISIUNE DE TRANSPORT: Transmisie inamică detectată

en: Scout the designated area for enemy research facilities.
ro_RO: Trimite o echipă în recunoaștere asupra centrelor de cercetare inamice.

en: Proceed to LZ#2. Do not engage the enemy at this time.
ro_RO: Înaintează spre ZA 2. Nu lupta cu inamicii pentru moment.

en: TRANSPORT MISSION: Synaptic Link Location
ro_RO: MISIUNE DE TRANSPORT: Locația legăturii sinaptice

en: The New Paradigm are analyzing synaptic link technology at this location.
ro_RO: Noua Paradigmă investighează legătura sinaptică la această locație.

en: Assemble an attack team and recover the synaptic link technology.
ro_RO: Folosește o echipă de asalt pentru a recupera tehnologia legăturii sinaptice.

en: TRANSPORT MISSION: New Objectives
ro_RO: MISIUNE DE TRANSPORT: Obiective noi

en: New Paradigm are searching for artifacts in this vicinity.
ro_RO: Noua Paradigmă caută artefacte în această vecinătate.

en: Intercept them. Do not let any enemies exit this area.
ro_RO: Interceptează-le forțele. Nu lăsa unități inamice să părăsească zona.

en: TRANSPORT MISSION: Enemy Base Under Construction
ro_RO: MISIUNE DE TRANSPORT: Bază inamică în construcție

en: Enemy forces are establishing a forward base at this location.
ro_RO: Forțele inamice construiesc o bază înaintată la această locație.

en: Eradicate the base and secure the area.
ro_RO: Distruge baza și securizează zona.

en: ALPHA BASE MISSION: Establish a Forward Base
ro_RO: MISIUNEA BAZEI ALFA: Întemeiază o bază înaintată

en: Establish a forward base on the plateau and fend off the New Paradigm.
ro_RO: Înființați o bază înaintată pe platou și alungați Noua Paradigmă.

en: Build defensive structures until the green objective blip disappears.
ro_RO: Construiește structuri de apărare până când semnalul verde de obiectiv dispare.

en: ALPHA BASE MISSION: Counter Attack
ro_RO: MISIUNEA BAZEI ALFA: Contraatac

en: Enemy forces are approaching from the east and north.
ro_RO: Forțe inamice se apropie dinspre nord și est.

en: Hold the bases and repulse any attacks.
ro_RO: Menține controlul bazelor și respinge orice atac.

en: ALPHA BASE MISSION: Incoming Transmission
ro_RO: MISIUNEA BAZEI ALFA: Transmisie recepționată

en: We are detecting enemy forces at these locations.
ro_RO: Detectăm forțe inamice la această locație.

en: This is our chance to defeat the New Paradigm and destroy their base.
ro_RO: Aceasta este șansa noastră să învingem Noua Paradigmă și să le distrugem baza.

en: Congratulations Commander.
ro_RO: Felicitări, comandante.

en: We now have a further task for you.
ro_RO: Avem o nouă misiune pentru tine.

en: ALPHA BASE MISSION: Locate and Recover Artifacts
ro_RO: MISIUNEA BAZEI ALFA: Localizează și recuperează artefactele

en: The first two zones are now secure.
ro_RO: Primele două zone au fost securizate.

en: PROJECT TEAM UPDATES
ro_RO: ACTUALIZĂRILE ECHIPELOR PROIECTULUI

en: TEAM BETA UPDATE
ro_RO: ACTUALIZAREA ECHIPEI BETA

en: We have recovered some artifacts.
ro_RO: Am recuperat niște artefacte.

en: There is a better equipped force operating in this area.
ro_RO: O altă forță operează în această zonă.

en: TEAM GAMMA UPDATE
ro_RO: ACTUALIZAREA ECHIPEI GAMMA

en: Nothing to report.
ro_RO: Nimic de raportat.

en: We've discovered no artifacts and encountered no hostiles.
ro_RO: Nu am descoperit nici un artefact și nu am întâlnit nici un inamic.

en: ALPHA BASE INTELLIGENCE REPORT: Enemy Attack
ro_RO: RAPORT DE SPIONAJ AL BAZEI ALFA: Atac inamic

en: We are detecting an enemy attack force at this location.
ro_RO: Detectăm o forță de atac la această locație.

en: PRIMARY OBJECTIVE
ro_RO: OBIECTIV PRINCIPAL

en: This structure is your primary objective.
ro_RO: Această clădire este obiectivul principal.

en: Search for and recover any artifacts here.
ro_RO: Caută și recuperează orice artefact.

en: ENEMY LZ
ro_RO: ZA INAMICĂ

en: Destroy this LZ to prevent enemy landings.
ro_RO: Distruge această ZA pentru a preveni alte aterizări inamice.

en: ALPHA BASE INTELLIGENCE REPORT: NEXUS
ro_RO: RAPORT DE SPIONAJ AL BAZEI ALFA: NEXUS

en: New objective.
ro_RO: Obiectiv nou.

en: We have detected and isolated an intruder program.
ro_RO: Am detectat și izolat un program intrus.

en: Supplemental
ro_RO: Suplimentar

en: The synaptic link technology was at this location but was removed.
ro_RO: Tehnologia legăturii sinaptice a fost stocată la această locație, dar a fost mutată.

en: Establish a forward base then continue the search for the synaptic link.
ro_RO: Întemeiază o bază înaintată și continuă căutarea pentru tehnologia legăturii sinaptice.

en: INCOMING TRANSMISSION
ro_RO: TRANSMISIE RECEPȚIONATĂ

en: Decoding in progress.....
ro_RO: Începe decodificarea.....

en: Commander.
ro_RO: Comandante.

en: We have decoded the incoming message to the New Paradigm...
ro_RO: Am decodificat acest mesaj de la Noua Paradigmă...

en: Destroy Enemy Base
ro_RO: Distruge baza inamică

en: Assemble an attack force and board the transport.
ro_RO: Produ o forță de asalt și încarc-o în transportor.

en: Destroy the base and recover any artifacts present.
ro_RO: Distruge baza și recuperează orice artefact găsit.

en: The synaptic link technology has been recovered!
ro_RO: Tehnologia legăturii sinaptice a fost recuperată!

en: Initial research confirms it will be of great benefit to the Project.
ro_RO: Cercetările preliminare confirmă că va fi un beneficiu enorm pentru Proiect.

en: Base Beta is under heavy attack, they may need assistance.
ro_RO: Baza Beta este asaltată de inamic, ar putea avea nevoie de ajutorul nostru.

en: We will send further updates as they arrive.
ro_RO: Vom trimite notificări după ce ajung.

en: This transmission was intercepted a few minutes ago.
ro_RO: Această transmisiune a fost interceptată în urmă cu câteva minute.

en: It originates from the east.
ro_RO: Originează din est.

en: POWER MODULE ARTIFACT
ro_RO: ARTEFACTUL DE MUDUL PENTRU CENTRALA ELECTRICĂ

en: Research the power module artifact.
ro_RO: Cercetează artefactul de modul al centralei electrice.

en: Then use a truck to upgrade your power generator with the module.
ro_RO: După aceea folosește un constructor pentru a îmbunătăți centrala electrică co un modul.

en: SCAVENGER BASE DETECTED
ro_RO: BAZĂ A BANDIȚILOR DETECTATĂ

en: Defeat the scavengers and retrieve any artifacts.
ro_RO: Învinge bandiții și recuperează orice artefact.

en: Congratulations on defeating the New Paradigm, this sector is now secure.
ro_RO: Felicitări pentru învingerea Noii Paradigme, acest sector este acum sigur.

en: The Nexus Intruder Program was in the New Paradigm system.
ro_RO: Programul Intrus Nexus a fost detectat și în computerele Noii Paradigme.

en: We recorded two conversations with it, extracts follow...
ro_RO: Am înregistrat două conversații, după cum urmează...

en: We'll keep you informed of further developments
ro_RO: Te vom ține informat cu privire la noile evenimente

en: Commander you are to assist Team Beta
ro_RO: Comandante, trebuie să asiști echipa Beta

en: BETA BASE MISSION: Eastern Sector
ro_RO: MISIUNEA BAZEI BETA: Sectorul de est

en: Upon arrival you are to assume command of the base.
ro_RO: Odată cu sosirea trebuie să preiei comanda bazei.

en: You must defend it and hold it.
ro_RO: Trebuie să o aperi și să o menții.

en: BETA BASE MISSION: Defend and Fortify
ro_RO: MISIUNEA BAZEI BETA: Apără și întărește

en: Be sure to fortify the perimeter and establish anti-aircraft defenses.
ro_RO: Asigură-te că perimetrul e fortificat și construiește defensivă anti-aeriană.

en: New technologies are available.
ro_RO: Tehnologii noi sunt disponibile.

en: We are currently detecting coded bitstream signals.
ro_RO: Tocmai decodăm semnale cifrate în binar.

en: Decoding...
ro_RO: Decodare...

en: TRANSPORT MISSION: Transport Down
ro_RO: MISIUNE DE TRANSPORT: Transportor prăbușit

en: Our transport carrying units from team Alpha Base has been shot down.
ro_RO: Transportorul nostru conținând unități de la echipa Alfa s-a prăbușit.

en: It is under attack from The Collective at this location.
ro_RO: Este asaltat de către Colectiv la această locație.

en: Assemble a rescue team to recover the transport and its cargo.
ro_RO: Formează o echipă și recuperează transportorul și conținutul său.

en: IN-FLIGHT BRIEFING
ro_RO: INSTRUCȚIE ÎN ZBOR

en: Team Beta are searching for Vertical Takeoff and Landing (VTOL) technology.
ro_RO: Echipa Beta caută tehnologia Decolare și Aterizare Verticală (DAV).

en: It's believed to be at a pre-Collapse airbase in this area.
ro_RO: Se crede că se află la un aerodrom pre-Colaps din această zonă.

en: Team Beta under heavy attack
ro_RO: Echipa Beta este atacată

en: BETA BASE MISSION: Hold at all costs
ro_RO: MISIUNEA BAZEI BETA: Menține baza cu orice cost

en: We are detecting coded bitstream signals from the Collective.
ro_RO: Detectăm semnale cifrate binar din partea Colectivului.

en: BETA BASE MISSION: Hold At All Costs
ro_RO: MISIUNEA BAZEI BETA: Menține baza cu orice cost

en: We are detecting ground and aerial forces from the north.
ro_RO: Detectăm forțe aeriene și terestre dinspre nord.

en: Hold your position and repulse these attacks, then eradicate the enemy's northern base.
ro_RO: Menține poziția și respinge atacurile, după care eradichează baza inamică dinspre nord.

en: TRANSPORT MISSION: Intercept convoy.
ro_RO: MISIUNE DE TRANSPORT: Interceptează convoiul.

en: Data from the Collective's base indicates the presence of the NEXUS intruder program.
ro_RO: Informații din baza Colectivului indică spre prezența programului intrus NEXUS.

en: Before NEXUS switched itself off-line we accessed the following.
ro_RO: Înainte ca NEXUS să se închidă, am accesat următoarele.

en: An enemy commander is collecting a shipment from NEXUS at this location.
ro_RO: Un comandant inamic colectează un transport de la NEXUS la această locație.

en: Once at the LZ, eradicate the enemy commander and recover the shipment.
ro_RO: Odată ajunși la ZA, elimină comandantul inamic și recuperează conținutul.

en: Then return to the LZ.
ro_RO: După aceea întoarce-te la ZA.

en: Disturbing news regarding NASDA.
ro_RO: Vești grave despre NASDA.

en: TRANSPORT MISSION: Search for and Destroy Convoy
ro_RO: MISIUNE DE TRANSPORT: Caută și distruge convoiul

en: The shipment you recovered was a decoy.
ro_RO: Transportul recuperat de tine a fost o momeală.

en: We have detected another convoy proceeding along the river.
ro_RO: Am detectat un alt convoi mergând de-a lungul râului.

en: You are to intercept the convoy and recover its cargo.
ro_RO: Trebuie să îl interceptezi și să recuperezi marfa transportată.

en: Enemy VTOLs are likely to be flying close escort.
ro_RO: Cel mai probabil, DAV-uri inamice vor escorta convoiul.

en: TRANSPORT MISSION: Rescue civilians from Containment Camp
ro_RO: MISIUNE DE TRANSPORT: Salvează civilii din lagărul de izolare

en: The Collective are processing and exterminating civilians at this base.
ro_RO: Colectivul procesează și extermină civili la această bază.

en: You are to rescue the civilians.
ro_RO: Trebuie să salvezi civilii.

en: Then destroy the camp.
ro_RO: După aceea, să distrugi baza.

en: BETA BASE MISSION: Destroy Enemy Air Base and Recover VTOLs.
ro_RO: MISIUNEA BAZEI BETA: Distruge baza aeriană inamică și recuperează DAV-urile.

en: Analysis of flight paths indicate that The Collective's VTOLs originate from here.
ro_RO: Analiza traseelor de zbor indică faptul că DAV-urile Colectivului provin de aici.

en: BETA BASE MISSION: Destroy Enemy Air Base and Recover VTOLs
ro_RO: MISIUNEA BAZEI BETA: Distruge baza aeriană inamică și recuperează DAV-urile

en: The location of the enemy airbase is here; this is your primary objective.
ro_RO: Locația bazei aeriene inamice este aici; acesta e obiectivul tău principal.

en: Eradicate all Collective forces and recover all artifacts.
ro_RO: Eradichează toate forțele Colectivului și recuperează toate artefactele.

en: SECONDARY MISSION: Destroy or Drive Off Enemy Transport
ro_RO: MISIUNE SECUNDARĂ: Distruge sau alungă transportul inamic

en: The Collective are rounding up all civilians in this area.
ro_RO: Colectivul strânge toți civilii din această zonă.

en: They are then flying them to an unknown location.
ro_RO: Apoi, îi transportă spre o locație necunoscută.

en: Destroy or drive off The Collective's transport.
ro_RO: Distruge sau alungă transportul Colectivului.

en: Rescue as many civilians as possible.
ro_RO: Salvează câți civili poți.

en: TRANSPORT MISSION: Destroy Reactor
ro_RO: MISIUNE SECUNDARĂ: Distruge reactorul

en: The Collective are searching for knowledge of nuclear reactors.
ro_RO: Colectivul caută informații despre reactoare nucleare.

en: They must be stopped.
ro_RO: Trebuie opriți.

en: Proceed from the LZ to the reactor and destroy it.
ro_RO: De la ZA, pornește spre reactor și distruge-l.

en: Do not allow the Collective to bring the reactor on-line.
ro_RO: Nu permite Colectivului să reușească să-l pornească.

en: BETA BASE MISSION: Capture NASDA Central
ro_RO: MISIUNEA BAZEI BETA: Capturează sediul central NASDA

en: Capture NASDA central before NEXUS and the Collective can use it.
ro_RO: Capturează NASDA înainte ca NEXUS și colectivul să îl poată folosi.

en: TRANSPORT MISSION: Satellite Uplink Site
ro_RO: MISIUNE DE TRANSPORT: Baza de legătură la satelit

en: NEXUS is searching for still functioning memory banks.
ro_RO: NEXUS caută bancuri de memorie încă funcționale.

en: Part of its consciousness has moved to a remote NASDA control-site.
ro_RO: Și-a mutat parte din sine către o bază de control NASDA.

en: We are detecting transmissions from this site that are reaching high orbit.
ro_RO: Detectăm transmisiuni de la această locație care ajung pe orbită.

en: NEXUS has now reconnected itself with the NASDA satellites.
ro_RO: NEXUS s-a reconectat la sateliții NASDA.

en: Use the transport to carry a strike force to this site.
ro_RO: Folosește transportorul pentru a duce o echipă de asalt la această locație.

en: Destroy the site and return to your base.
ro_RO: Distruge-o, apoi întoarce-te la bază.

en: TRANSPORT MISSION: Destroy Enemy SAM Sites
ro_RO: MISIUNE DE TRANSPORT: Distruge amplasamentele RSA inamice

en: If you are to escape, eradicate the surface-to-air missile sites around your base.
ro_RO: Dacă este să poți evada, trebuie eradicate toate amplasamentele de rachete sol-aer din jurul bazei.

en: Fly to the LZ, then head overland to destroy the SAM sites.
ro_RO: Zboară până la ZA, după aceea pornește pe jos și distruge amplasamentele RSA.

en: TRANSPORT MISSION: Establish Safe Haven
ro_RO: MISIUNE DE TRANSPORT: Crează o zonă sigură

en: We can confirm a missile is heading for Alpha Base.
ro_RO: Putem confirma că ținta rachetei este baza Alpha.

en: You are to establish a safe haven for evacuation of Beta Base.
ro_RO: Misiunea ta este să creezi o zonă sigură pentru evacuarea bazei Beta.

en: Eradicate any enemy and secure the area.
ro_RO: Elimină orice inamici și asigură zona.

en: Once a safe haven is established, return to the LZ for further orders.
ro_RO: Odată zona sigură creată, întoarce-te la ZA pentru noi ordine.

en: BETA BASE MISSION: Survive and evacuate! Bring a truck
ro_RO: MISIUNEA BAZEI BETA: Supraviețuiește și evacuează! Aduceți un camion

en: Commander, we have grave news.
ro_RO: Comandante, avem vești foarte triste.

en: Alpha base has been destroyed by nuclear missile attack.
ro_RO: Baza Alpha a fost distrusă de un atac nuclear.

en: The Collective are unaware of the nuclear attack and have air units heading for your base.
ro_RO: Colectivul nu știe de atacurile nucleare și își îndreaptă unitățile aeriene spre baza ta.

en: This message was intercepted a few moments ago...
ro_RO: Acest mesaj a fost interceptat în urmă cu câteva momente...

en: You must transport as many of your forces as possible.
ro_RO: Trebuie să transporți cât mai multe din forțele tale poți.

en: Good luck, Commander.
ro_RO: Mult succes, Comandante.

en: TRANSPORT MISSION: Northern Sector
ro_RO: MISIUNE DE TRANSPORT: Sectorul nordic

en: Congratulations on your successful evacuation of Beta Base.
ro_RO: Felicitări pentru evacuarea cu succes a bazei Beta.

en: NEXUS has gained access to nuclear weapons and is determined to destroy the Project.
ro_RO: NEXUS a căpătat acces la arme nucleare și e hotărât să distrugă Proiectul.

en: Take your forces to the Northern Sector
ro_RO: Du-ți forțele către sectorul nordic

en: Once at the mountains secure an LZ. Then establish a forward base.
ro_RO: Odată ajunși în munți, securizează o ZA. După aceea, întemeiază o bază înaintată.

en: Team Gamma will contact you there.
ro_RO: Echipa Gamma te va contacta acolo.

en: TRANSPORT MISSION: Establish A Forward Base
ro_RO: MISIUNE DE TRANSPORT: Întemeiază o bază înaintată

en: Commander, the success of the Project lies with you.
ro_RO: Comandante, succesul Proiectului depinde de tine.

en: Secure an LZ, then establish a forward base.
ro_RO: Asigură o ZA, după care întemeiază o bază.

en: TRANSPORT MISSION: Missile Launch Site Coordinates
ro_RO: MISIUNE DE TRANSPORT: Coordonatele centrului de lansare al rachetelor

en: We have located the site of the missile launches.
ro_RO: Am localizat centrul de lansare al rachetelor.

en: There were one or more missiles at this NASDA site.
ro_RO: A fost cel puțin o rachetă la această bază NASDA.

en: We are transmitting coordinates of an LZ near the silos.
ro_RO: Transmitem coordonatele unei ZA lângă silozuri.

en: Coordinate Download Completed.
ro_RO: Descărcarea coordonatelor terminată.

en: Secure your LZ, then head overland to destroy the missile silo.
ro_RO: Securizează o ZA, după care îndreaptă-te spre și distruge silozul.

en: NORTHERN SECTOR MISSION: Nuclear Blast
ro_RO: MISIUNEA SECTORULUI NORDIC: Explozie nucleară

en: All units must escape the area before the warhead detonates.
ro_RO: Toate unitățile trebuie să iasă din zonă înainte de detonare.

en: Air-lift by transport is not possible. You'll have to head overland.
ro_RO: Transportul aerian nu este disponibil. Va trebui să te deplasezi pe jos.

en: The mountain range to the east should shield you from the blast.
ro_RO: Lanțul muntos din est ar trebui să ecraneze împotriva exploziei.

en: The valley is your only chance of escape.
ro_RO: Valea este singura șansă de scăpare.

en: AWAY TEAM UPDATE
ro_RO: ACTUALIZĂRILE ECHIPELOR PLECATE

en: All communication with the away team was lost after the nuclear explosions.
ro_RO: Orice comunicare cu echipa în deplasare au fost întrerupte de explozii.

en: Their last transmission indicated they were heading back to base.
ro_RO: Ultima transmisie indica întoarcerea spre bază.

en: NORTHERN SECTOR MISSION: Assist Team Gamma
ro_RO: MISIUNEA SECTORULUI NORDIC: Ajută echipa Gamma

en: You are to assist Team Gamma.
ro_RO: Trebuie să ajuți echipa Gamma.

en: On reaching Gamma Base, help secure the area from further NEXUS attacks.
ro_RO: Odată ajuns la baza Gamma, ajută la securizarea zonei împotriva altor atacuri NEXUS.

en: NEXUS DEFEATED
ro_RO: NEXUS ÎNVINS

en: Commander, we have defeated NEXUS.
ro_RO: Comandante, l-am învins pe NEXUS.

en: Unfortunately, our systems' performance has been affected by NEXUS. We are trying to rectify this.
ro_RO: Din nefericire, performanța sistemelor noastre a fost afectată de NEXUS. Încercăm să remediem problema.

en: We are currently receiving this transmission.
ro_RO: Recepționăm această transmisie.

en: TRANSPORT MISSION: Team Alpha Detected
ro_RO: MISIUNE DE TRANSPORT: Echipa Alpha detectată

en: Take a scout force to these coordinates and evaluate the situation.
ro_RO: Ia o echipă de recunoaștere spre aceste coordonate și evaluează situația.

en: Determine whether they are Team Alpha. If so, rescue and escort them back to the LZ.
ro_RO: Află dacă sunt într-adevăr echipa Alpha. Dacă da, oferă-le escortă până la ZA.

en: This group are part of Team Alpha, Rescue them and escort them to the LZ.
ro_RO: Acest grup este parte din echipa Alpha, salvează-i și oferă-le escortă până la ZA.

en: NORTHERN SECTOR MISSION: Team Alpha Debrief
ro_RO: MISIUNEA SECTORULUI NORDIC: Interogarea echipei Alpha

en: Team Alpha power transfer in progress.
ro_RO: Transferul energiei echipei Alpha în progres.

en: Commander, after you left the Western Sector we recovered this artifact.
ro_RO: Comandante, după plecarea ta din sectorul vestic, am recuperat acest artefact.

en: The benefits from researching it could be vast.
ro_RO: Beneficiile obținute din cercetarea lui pot fi vaste.

en: Enemy forces are ....... from these coordinates.
ro_RO: Trupele inamice ....... de la aceste coordonate.

en: Defend the base and ........ the .......
ro_RO: Apără baza și ....... o .......

en: Search and destroy ....
ro_RO: Caută și distruge ....

en: TRANSPORT MISSION: Ambush NEXUS Forces
ro_RO: MISIUNE DE TRANSPORT: Ambuscada forțelor NEXUS

en: Commander, your decisive actions halted the spread of NEXUS.
ro_RO: Comandante, acțiunile tale decisive au oprit răspândirea NEXUS.

en: Before NEXUS was expelled, we intercepted this message - Decoding completed.
ro_RO: Înainte ca NEXUS să fie eliminat, am interceptat acest mesaj - Decodare completă.

en: A NEXUS task force is heading for these coordinates.
ro_RO: O forță NEXUS se îndreaptă spre aceste coordonate.

en: You have an opportunity to destroy NEXUS before they get there.
ro_RO: Ai ocazia să distrugi NEXUS înainte ca să ajungă acolo.

en: Take an attack force and ambush NEXUS task force at ....... the  .......
ro_RO: Ia o forță de asalt și organizează o ambuscadă pentru forța NEXUS la ....... spre .......

en: TRANSPORT MISSION: Away Team
ro_RO: MISIUNE DE TRANSPORT: Echipa plecată

en: Commander, your attack on ....
ro_RO: Comandante, atacul tău asupra ....

en: NEXUS exiting system.
ro_RO: NEXUS iese din sistem.

en: Incoming transmission from away team.
ro_RO: Recepționăm o transmisiune de la echipa plecată.

en: Commander, we are attempting to return to base.
ro_RO: Comandante, încercăm să ne întoarcem la bază.

en: This is our current position.
ro_RO: Aceasta este poziția noastră curentă.

en: Take control of our forces and lead us.
ro_RO: Ia control asupra forțelor noastre și condu-ne.

en: Control transfer successful.
ro_RO: Transferul de control a avut succes.

en: Entering new zone.
ro_RO: Intrăm într-o nouă zonă.

en: Incoming Transmission...
ro_RO: Recepționăm o transmisie...

en: Elements of Team Gamma have contacted us.
ro_RO: Membri ai echipei Gamma ne-au contactat.

en: They claim to be free of NEXUS, and offer their base as a site of operations.
ro_RO: Pretind că nu se află sub controlul NEXUS, și ne oferă baza lor ca bază de operațiuni.

en: Base coordinates download in progress.
ro_RO: Descărcarea coordonatelor bazei în desfășurare.

en: NORTHERN SECTOR MISSION: Laser Satellites
ro_RO: MISIUNEA SECTORULUI NORDIC: Sateliții laser

en: We are detecting strong energy surges from orbit.
ro_RO: Detectăm pulsuri electrice mari de pe orbită.

en: The laser satellites are charged and moving towards our position.
ro_RO: Sateliții laser sunt încărcați și se mișcă spre poziția noastră.

en: The 2nd Team Gamma base is at this location.
ro_RO: A doua bază a echipei Gamma este la această locație.

en: We have limited time to evacuate this base and move to Gamma Base.
ro_RO: Avem un timp limitat pentru a evacua această bază și a o muta spre baza Gamma.

en: The laser satellites are not functioning properly, they are misfiring.
ro_RO: Sateliții laser nu funcționează corespunzător, ratează focul.

en: They are directing their fire towards this position.
ro_RO: Își concentrează focul spre această poziție.

en: We will need to evacuate this base shortly.
ro_RO: Va trebui să evacuăm această bază curând.

en: Team Gamma reports a missile silo at this location.
ro_RO: Echipa Gamma raportează un siloz de rachete la această poziție.

en: They believe that the silo contains missiles capable of reaching high orbit.
ro_RO: Ei cred că silozul conține rachete capabile să ajungă pe orbită.

en: Capture this silo at all costs.
ro_RO: Capturează silozul cu orice cost.

en: Missile silos captured.
ro_RO: Silozul de rachete capturat.

en: NORTHERN SECTOR MISSION: Missile Codes
ro_RO: MISIUNEA SECTORULUI NORDIC: Codurile de lansare

en: Commander, there are missiles present at the silos.
ro_RO: Comandante, silozul conține rachete.

en: Nexus is preventing us from accessing the missile control code.
ro_RO: Nexus ne împiedică să accesăm codul de control al rachetelor.

en: NEXUS is present in our systems.
ro_RO: NEXUS este prezent în sistemele noastre.

en: To defeat NEXUS we must research the Nexus Intruder Program.
ro_RO: Pentru a îl învinge, trebuie să cercetăm Programul Intrus Nexus.

en: Assign this task to a research facility.
ro_RO: Dă această misiune unui laborator de cercetare.

en: NEXUS forces detected at these locations.
ro_RO: Forțe NEXUS detectate la aceste locații.

en: NEXUS has been eradicated from all Project systems.
ro_RO: NEXUS a fost eradicat din toate sistemele Proiectului.

en: We are attempting to access the missile control codes.
ro_RO: Încercăm să accesăm codurile de control ale rachetelor.

en: A research facility is required to crack the code. Allocate one immediately.
ro_RO: Un laborator de cercetare e necesar pentru a sparge codul. Alocă unul imediat.

en: Protect the missile silos from NEXUS attacks.
ro_RO: Protejează silozurile de atacurile NEXUS.

en: PROJECT UPDATE: 1st Level Missile Code Cracked.
ro_RO: ACTUALIZAREA PROIECTULUI: Primul nivel de coduri spart.

en: Missile arming in progress.
ro_RO: Armarea rachetelor în desfășurare.

en: More research is required to proceed further.
ro_RO: Alte cercetări sunt necesare pentru a merge mai departe.

en: PROJECT UPDATE: 2nd Level Missile Code Cracked.
ro_RO: ACTUALIZAREA PROIECTULUI: Al doilea nivel de coduri spart.

en: Missile target programming in progress.
ro_RO: Programarea țintei rachetelor în desfășurare.

en: Once level 3 codes are cracked we initiate launch procedures.
ro_RO: Odată nivelul 3 spart, putem să inițiem procedura de lansare.

en: PROJECT UPDATE: 3rd Level Missile Code Cracked.
ro_RO: ACTUALIZAREA PROIECTULUI: Al treilea nivel de coduri spart.

en: Missile launch sequence initiated.
ro_RO: Secvența de lansare inițiată.

en: TRANSPORT MISSION: Attack NEXUS Final Base
ro_RO: MISIUNE DE TRANSPORT: Atacă baza finală a NEXUS

en: We have located NEXUS' base at this location.
ro_RO: Am localizat baza NEXUS la această locație.

en: This area contains numerous NEXUS structures.
ro_RO: Zona conține numeroase clădiri NEXUS.

en: We are certain that NEXUS's core systems are located here.
ro_RO: Suntem siguri că sistemele principale ale NEXUS sunt localizate aici.

en: Establish an LZ.
ro_RO: Formează o ZA.

en: Begin your attacks on NEXUS. You must destroy his core systems.
ro_RO: Începe atacul asupra NEXUS. Trebuie să îi distrugi sistemele principale.

en: Incoming intelligence report... Team Gamma
ro_RO: Recepționare raport... Echipa Gamma

en: Briefing Commences:
ro_RO: Informarea începe:

en: Scavenger Outpost
ro_RO: Avanpost de bandiți

en: Power Resource
ro_RO: Puț de petrol

en: Unknown Artifact
ro_RO: Artefact necunoscut

en: Source of Power Surge
ro_RO: Sursă a supratensiunii

en: Landing Zone
ro_RO: Zonă de Aterizare

en: Mission Target
ro_RO: Ținta misiunii

en: Pre-Collapse Research Center
ro_RO: Centru de cercetare pre-Colaps

en: En-route To Mission Site
ro_RO: În drum spre zona misiunii

en: Mission Failed
ro_RO: Misiunea a eșuat

en: Mission Successful
ro_RO: Misiunea a avut succes

en: Enemy Landing Zone
ro_RO: Zonă de Aterizare inamică

en: Enemy Base
ro_RO: Bază inamică

en: Incoming transmission
ro_RO: Transmisie recepționată

en: Incoming intelligence report.
ro_RO: Recepționare raport.

en: Nuclear Reactor
ro_RO: Reactor nuclear

en: New Design
ro_RO: Schemă nouă

en: Cyborg Cannon
ro_RO: Cyborg tunar

en: Demolish
ro_RO: Demolează

en: Repair Center
ro_RO: Centru de reparații

en: Tornado AA Flak Site
ro_RO: Amplasament AA cu Șrapnel Tornadă

en: Dragon's Teeth
ro_RO: Dinţi de Dragon

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Howitzer.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-Howitzer105.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Howitzer.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-Howitzer105.name
en: Howitzer Emplacement
ro_RO: Amplasament howitzer

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-HvyHowitzer.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-Howitzer150.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HvyHowitzer.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-Howitzer150.name
en: Ground Shaker Emplacement
ro_RO: Amplasament Cutremurător

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-RotHow.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-RotHow.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-RotHow.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-RotHow.name
en: Hellstorm Emplacement
ro_RO: Amplasament Hellstorm

en: Mortar Emplacement
ro_RO: Amplasament Mortier

en: Bombard Emplacement
ro_RO: Amplasament Bombard

en: Pepperpot Emplacement
ro_RO: Amplasament Piperniță

en: Tornado Flak Turret
ro_RO: Turela Anti-Aeriană Tornadă

en: Bunker Blaster Cyborg
ro_RO: Cyborg cu Bunker Buster

en: Jump Lancer
ro_RO: Lăncier Săritor

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.CyborgLegs02.name data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Legs02.name
en: Cyborg Propulsion II
ro_RO: Propulsie de cyborg II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.CyborgLegs03.name
en: Cyborg Propulsion III
ro_RO: Propulsie de cyborg III

en: NP-Hardcrete
ro_RO: NP-Beton Tare

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox01.name data/base/stats/structure.json: $.PillBox1.name data/base/stats/weapons.json: $.MG3-Pillbox.name ... + 3 refs
en: Heavy Machinegun Bunker
ro_RO: Buncăr cu Mitralieră Grea

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-PrisLas.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-PrisLas.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-PrisLas.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-PrisLas.name
en: Flashlight Emplacement
ro_RO: Amplasament Lanternă

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Tower03.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Tower01.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower1.name
en: Heavy Machinegun Guard Tower
ro_RO: Turn de pază cu Mitralieră Grea

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Tower04.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower4.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower4.name
en: Flamer Guard Tower
ro_RO: Turn cu aruncător de flăcări

en: Lancer Guard Tower
ro_RO: Turn cu lansator de rachete

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.WallTower05.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower05.name
en: Flamer Hardpoint
ro_RO: Punct fortificat cu Aruncător de Flăcări

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_FCY7.text[1]
en: Advanced Cyborg Production
ro_RO: Producție Avansată de Cyborgi

en: Advanced Cyborg Production Mk2
ro_RO: Producție Avansată de Cyborgi Mk2

en: Advanced Cyborg Production Mk3
ro_RO: Producție Avansată de Cyborgi Mk3

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_FU7.text[1]
en: Advanced Factory Production
ro_RO: Producție avansată a vehiculelor

en: Advanced Factory Production Mk2
ro_RO: Producție avansată a vehiculelor Mk2

en: Advanced Factory Production Mk3
ro_RO: Producție avansată a vehiculelor Mk3

en: Advanced Repair Facility Upgrade
ro_RO: Stație de reparații avansată îmbunătățită

en: Advanced Repair Facility Upgrade Mk2
ro_RO: Stație de reparații avansată îmbunătățită Mk2

en: Advanced Repair Facility Upgrade Mk3
ro_RO: Stație de reparații avansată îmbunătățită Mk3

en: Robotic VTOL Rearming Mk4
ro_RO: Reînarmare Robotizată a DAV-urilor Mk4

en: Cyborg Self-Repair
ro_RO: Auto-Reparație a Cyborgilor

en: Automated Cyborg Repair Mk2
ro_RO: Reparație Automatizată a Cyborgilor Mk2

en: Automated Cyborg Repair Mk3
ro_RO: Reparație Automatizată a Cyborgilor Mk3

en: Defenses Self-Repair
ro_RO: Reparație automată pentru clădiri defensive

en: Automated Defenses Repair Mk2
ro_RO: Reparație automată pentru clădiri defensive Mk2

en: Automated Defenses Repair Mk3
ro_RO: Reparație automată pentru clădiri defensive Mk3

en: Base Structure Self-Repair
ro_RO: Auto-reparație a clădirilor

en: Automated Base Structure Repair Mk2
ro_RO: Reparație automată a clădirilor Mk2

en: Automated Base Structure Repair Mk3
ro_RO: Reparație automată a clădirilor Mk3

en: Vehicle Self-Repair
ro_RO: Auto-reparații vehicule

en: Automated Vehicle Repair Mk2
ro_RO: Reparație automată a vehiculelor Mk2

en: Automated Vehicle Repair Mk3
ro_RO: Reparație automată a vehiculelor Mk3

en: Heavy Mobile Repair Turret
ro_RO: Turelă Mobilă Grea de Reparații

en: Mobile Repair Upgrade
ro_RO: Îmbunătățirea Turelelor Mobile de Reparații

en: Mobile Repair Upgrade Mk2
ro_RO: Îmbunătățirea Turelelor Mobile de Reparații Mk2

en: CB Sensor Upgrade
ro_RO: Îmbunătățire a senzorilor AB

en: CB Sensor Upgrade Mk2
ro_RO: Îmbunătățire a Senzorilor AB Mk2

en: CB Sensor Upgrade Mk3
ro_RO: Îmbunătățire a Senzorilor AB Mk3

en: VTOL CB Upgrade
ro_RO: Îmbunătățire DAV AB

en: VTOL CB Upgrade Mk2
ro_RO: Îmbunătățire DAV AB Mk2

en: VTOL CB Upgrade Mk3
ro_RO: Îmbunătățire DAV AB Mk3

en: VTOL Strike Upgrade
ro_RO: Îmbunătățire la Atac DAV

en: VTOL Strike Upgrade Mk2
ro_RO: Îmbunătățire la Atac DAV Mk2

en: VTOL Strike Upgrade Mk3
ro_RO: Îmbunătățire la Atac DAV Mk3

en: Improved Laser Focusing Mk2
ro_RO: Focalizare Îmbunătățită a Laserului Mk2

en: Improved Laser Focusing Mk3
ro_RO: Focalizare îmbunătățită a laserelor MK3

en: HEAP Missile Warhead
ro_RO: Rachete SEPA

en: HEAP Missile Warhead Mk2
ro_RO: Rachete SEPA MK2

en: HEAP Missile Warhead Mk3
ro_RO: Rachete SEPA MK3

en: Improved Missile Loading System
ro_RO: Sistem îmbunătățit de încărcare a rachetelor

en: Rapid Fire Mini-Rockets
ro_RO: Mini-Rachete în Foc Rapid

en: Rapid Fire Mini-Rockets Mk2
ro_RO: Mini-Rachete în Foc Rapid Mk2

en: Rapid Fire Mini-Rockets Mk3
ro_RO: Mini-Rachete în Foc Rapid Mk3

en: Scavenger Flame Tower End
ro_RO: Capăt Turn Aruncător de Flăcări al Bandiților

en: Bridge
ro_RO: Pod

en: Wrecked Tank
ro_RO: Tanc ruinat

en: Cyborg Laboratory
ro_RO: Laborator de Cyborgi

en: Advanced Warfare Laboratory
ro_RO: Laborator avansat de război

en: Engineering Laboratory
ro_RO: Laborator de inginerie

en: Robotics Laboratory
ro_RO: Laborator de Robotică

en: Laser Optics Laboratory
ro_RO: Laborator de optică laser

en: Electronics Laboratory
ro_RO: Laborator de electronică

en: Chemical Laboratory
ro_RO: Laborator chimic

en: Advanced Warfare
ro_RO: Război Avansat

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYMET1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CYMET4.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET10.text[0] ... + 5 refs
en: Cyborg Materials Improved
ro_RO: Materialele pentru Cyborgi Îmbunătățite

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYMET1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CYMET4.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET10.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET7.text[2]
en: Increases Kinetic Armor and Body Points
ro_RO: Îmbunătățește armura cinetică și rezistența la avarie

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYMET1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CY_AH1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CYMET4.text[3] ... + 13 refs
en: All Cyborgs upgraded automatically
ro_RO: Toți Cyborgii îmbunătățiți automat

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CY_AH1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_AH4.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_CY_AH1.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_AH4.text[0]
en: Cyborg Thermal Armor Improved
ro_RO: Blindaj Termală al Cyborgilor Îmbunătățit

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CY_AH1.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_AH4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_CY_AH1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_AH4.text[1]
en: Heat resistant armored layers
ro_RO: Straturi de blindaj rezistente la temperaturi mari

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CY_AH1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_AH4.text[2]
en: Thermal Armor increased
ro_RO: Armura termală îmbunătățită

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_CN1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_FL1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_MG1.text[0] ... + 28 refs
en: New Cyborg Available
ro_RO: Nou cyborg disponibil

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CYW_BB1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_CYW_BB1.text[1]
en: Armed with Bunker Buster rocket
ro_RO: Înarmat cu rachetă Bunker Buster

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN1MK1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN2MK1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_CN1.text[2] ... + 76 refs
en: Body Points: Medium
ro_RO: Rezistență a șasiului: Medie

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_CN1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_FL1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_MG1.text[3] ... + 36 refs
en: Requires Cyborg factory to produce
ro_RO: Necesită Fabrică de Cyborgi pentru a fi produs

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CYW_MG4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_CYW_MG4.text[1]
en: Armed with Cyborg Assault Gun
ro_RO: Înarmat cu Mitralieră de Asalt pentru Cyborgi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_MIS.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_MIS.text[1]
en: Armed with Revenger Surface-to-Air missile
ro_RO: Înarmat cu rachete Sol-Aer Răzbunătorul

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_WU1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_DF_WU4.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_DF_WU10.text[0] ... + 5 refs
en: Defenses Improved
ro_RO: Apărarea îmbunătățită

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_MAT1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_DF_WU4.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_MAT4.text[2] ... + 4 refs
en: Increases Armor and Body Points
ro_RO: Mărește rezistența Blindajelor și Șasiurilor

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_WU1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_DF_WU4.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_DF_WU10.text[3] ... + 5 refs
en: All defenses and walls upgraded automatically
ro_RO: Toate zidurile și clădirile defensive îmbunătățite automat

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_P1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_EMP_PODTOW.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_ATR.text[0] ... + 112 refs
en: New Defensive Structure Available
ro_RO: O nouă clădire defensivă disponibilă

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA4.text[1]
en: AA Site with Tornado Flak Turret
ro_RO: Amplasament AA cu Turelă cu Șrapnel Tornadă

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA3.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA4.text[2] ... + 7 refs
en: Automatically targets VTOLs
ro_RO: Țintește automat DAV-uri

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_EMP_PODTOW.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TTRAP1.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_EMP_Mpit.text[3] ... + 59 refs
en: Defensive Strength: Medium
ro_RO: Forță defensivă: medie

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA1.text[1]
en: AA Site with Cyclone Flak Turret
ro_RO: Amplasament AA cu Turelă cu Șrapnel Ciclon

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA2.text[1]
en: AA Site with Hurricane Gun Turret
ro_RO: Amplasament AA cu Turelă Uragan

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA2.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA2.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DEF_AALAS.text[2]
en: Automatically targets VTOL
ro_RO: Țintește automat DAV

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA3.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA3.text[1]
en: AA Site with Whirlwind Gun Turret
ro_RO: Amplasament AA cu Turelă Vârtej

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_IDFR.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_IDFR.text[1]
en: Indirect fire rocket battery
ro_RO: Baterie de rachete cu foc indirect

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_EMP_Mpit.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_EMP_MRL.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HOW.text[2] ... + 22 refs
en: Assigned automatically to nearest sensor or CB tower
ro_RO: Asociat automat celui mai apropiat senzor

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HOW.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HOW.text[1]
en: Armored howitzer emplacement
ro_RO: Amplasament blindat cu obuzier

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HvHOW.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HvHOW.text[1]
en: Armored Ground Shaker howitzer emplacement
ro_RO: Amplasament blindat cu obuzier Cutremurător

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_IncHOW.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_RotHOW.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_IncHOW.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_RotHOW.text[1]
en: Armored Hellstorm howitzer emplacement
ro_RO: Amplasament blindat cu obuzier Furtună-din-Infern

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HVATR.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HVATR.text[1]
en: Armored strongpoint with Tank Killer rocket
ro_RO: Montură ranforsată cu rachete Tank Killer

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_DEF_RotMG.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HPV.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HVATR.text[2] ... + 17 refs
en: Automatically targets enemies in range
ro_RO: Țintește automat inamicii din rază

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HPV.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HPV.text[1]
en: Armored strongpoint with Hyper-Velocity Cannon
ro_RO: Punct fortificat blindat cu Tun de Hiper-Velocitate

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_P1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_ATR.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_FL.text[3] ... + 45 refs
en: Defensive Strength: High
ro_RO: Forța defensivă: Mare

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HVFL.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HVFL.text[1]
en: Armored strongpoint with Inferno Flamer
ro_RO: Montură ranforsată cu aruncător de flăcări Infern

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_RotCan.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_RotCan.text[1]
en: Armored strongpoint with Assault Cannon
ro_RO: Montură ranforsată cu tun de asalt

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_DEF_RotMG.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_DEF_RotMG.text[1]
en: Reinforced tower with Assault Gun
ro_RO: Turn ranforsat cu Mitralieră de Asalt

en: Armored guard tower with Heavy Machinegun
ro_RO: Turn armat, dotat cu mitralieră grea

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_P1.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_EMP_PODTOW.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_ATR.text[2] ... + 46 refs
en: Automatically targets enemies within sensor range
ro_RO: Țintește automat inamicii din raza senzorului

en: Armored guard tower with Flamer
ro_RO: Turn armat, dotat cu aruncător de flăcări

en: Armored guard tower with Lancer AT Rocket
ro_RO: Turn de pază blindat cu Rachetă Lăncier Anti-Tanc

en: Armored bunker with Heavy Machinegun
ro_RO: Buncăr armat, dotat cu mitralieră grea

en: Armored hardpoint with Flamer
ro_RO: Turn fortificat cu Aruncător de Flăcări

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_WT7_RMG.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_WT7_RMG.text[1]
en: Armored hardpoint with Assault Gun
ro_RO: Punct fortificat blindat cu Mitralieră de Asalt

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_WT8_RC.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_WT8_RC.text[1]
en: Armored hardpoint with Assault Cannon
ro_RO: Punct fortificat blindat cu Tun de Asalt

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_WT11_HFL.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_WT11_HFL.text[1]
en: Armored hardpoint with Inferno flamer
ro_RO: Punct fortificat blindat cu aruncător de flăcări Infern

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_WT12_HAT.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_WT12_HAT.text[1]
en: Armored hardpoint with Tank Killer AT missile
ro_RO: Bloc ranforsat cu lansator de rachete Tank Killer

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TTRAP1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_TTRAP1.text[1]
en: Reinforced concrete tank traps
ro_RO: Capcane ranforsate de tancuri

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TTRAP1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_TTRAP1.text[2]
en: Prevents enemy movement
ro_RO: Oprește mișcarea inamicilor

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RFU1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RFU4.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RFU7.text[0] ... + 3 refs
en: Repair Facility Improved
ro_RO: Stația de reparații îmbunătățită

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RFU4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RFU4.text[1]
en: New robotic repair techniques
ro_RO: Noi tehnici robotizate de reparații

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RFU1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RFU4.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RFU7.text[2]
en: Increases Repair Speed
ro_RO: Mărește viteza de reparație

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RFU1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RFU4.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RFU7.text[3] ... + 3 refs
en: All repair facilities upgraded automatically
ro_RO: Toate stațiile de reparații îmbunătățite instantaneu

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FCY4.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[0] ... + 2 refs
en: Cyborg Production Improved
ro_RO: Producția Cyborgilor Îmbunătățită

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FCY4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FCY4.text[1]
en: Robotic Cyborg Production
ro_RO: Producție Robotizată de Cyborgi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FCY4.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[2] ... + 2 refs
en: Increases Cyborg factory output
ro_RO: Mărește [roductivitatea fabricii de Cyborgi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FCY4.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[3] ... + 2 refs
en: All Cyborg factories upgraded automatically
ro_RO: Toate fabricile de Cyborgi îmbunătățite automat

en: Self-Replicating Cyborg Production
ro_RO: Producție de Cyborgi prin Auto-Replicare

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FU4.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[0]
en: Vehicle Production Improved
ro_RO: Producția de vehicule îmbunătățită

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FU4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FU4.text[1]
en: New Robotic Techniques improve factory production
ro_RO: Noi Tehnici Robotizate îmbunătățesc producția în fabrică

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FU4.text[2]
en: Increases factory production rate
ro_RO: Mărește productivitatea fabricilor

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FU4.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[3]
en: All vehicle factories upgraded automatically
ro_RO: Toate fabricile de vehicule îmbunătățite automat

en: Self-Replicating Factory Production
ro_RO: Producție de fabrică în auto-replicare

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FM1.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[2]
en: Increases factory output
ro_RO: Mărește rata de producție a fabricii

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RU1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RU4.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RU7.text[0] ... + 3 refs
en: Research Improved
ro_RO: Cercetarea îmbunătățită

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RU4.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade04.name data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RU4.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade04.name
en: Dedicated Synaptic Link Data Analysis
ro_RO: Analiza datelor prin legătura sinaptică dedicată

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RU1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RU4.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RU7.text[2]
en: Increases research speed
ro_RO: Mărește viteza de cercetare

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RU1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RU4.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RU7.text[3] ... + 3 refs
en: All research facilities upgraded automatically
ro_RO: Toate centrele de cercetare îmbunătățite instantaneu

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_MAT1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_MAT4.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_MAT10.text[0] ... + 5 refs
en: Increases Damage Resistance
ro_RO: Mărește rezistența la avarii

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_MAT4.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials04.name data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_MAT4.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Materials02.name
en: Hardened Base Structure Materials
ro_RO: Materiale de construcții întărite

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_MAT1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_MAT4.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_MAT10.text[3] ... + 5 refs
en: All base structures upgraded automatically
ro_RO: Toate clădirile îmbunătățite instantaneu

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FM1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VFU1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VFU4.text[0] ... + 5 refs
en: Production Improved
ro_RO: Productivitatea îmbunătățită

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VFU1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VFU1.text[1]
en: Robotic VTOL Production
ro_RO: Producție Robotizată a DAV-urilor

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VFU1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VFU4.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VFU1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VFU4.text[2]
en: Increases VTOL factory output
ro_RO: Mărește productivitatea fabricilor DAV

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VFU1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VFU4.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VFU1.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VFU4.text[3]
en: All VTOL factories upgraded automatically
ro_RO: Toate fabricile DAV îmbunătățite automat

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[0]
en: VTOL Rearming Times Reduced
ro_RO: Timpii reînarmării DAV-urilor reduși

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade01.name data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade01.name
en: Automated VTOL Rearming
ro_RO: Reînarmare Automată a DAV-urilor

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[2]
en: Reduces rearming time
ro_RO: Reduce timpul de reînarmare

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[3]
en: All rearming pads upgraded automatically
ro_RO: Toate stațiile de reînarmare îmbunătățite instantaneu

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSTU1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTU1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ST1.text[0] ... + 8 refs
en: New Systems Turret Available
ro_RO: Nouă Turelă Funcțională Disponibilă

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTUHVY.text[1]
en: Heavy repair unit
ro_RO: Unitate de reparații grea

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTU1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTU1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTUHVY.text[2]
en: Automatically Repairs Damaged Units
ro_RO: Repară automat unitățile avariate

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTU1.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTU1.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTUHVY.text[3]
en: Or damaged units may be selected as target
ro_RO: Sau pot fi selectate unități avariate ca țintă

en: Research Breakthrough Improves Repair Speeds
ro_RO: Descoperirea îmbunătățește eficiența reparațiilor

en: Increases repair speed
ro_RO: Mărește viteza de reparații

en: All mobile repair units upgraded automatically
ro_RO: Toate unitățile de reparație îmbunătățite instantaneu

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_STW2.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_STW2.text[0]
en: Improved Sensor Tower Available
ro_RO: Turn cu senzor îmbunătățit disponibil

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_STW2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_STW2.text[1]
en: New construction techniques improve tower
ro_RO: Noi tehnici de construcție îmbunătățesc turnurile

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_STW2.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_STW2.text[2]
en: Replaces existing sensor tower
ro_RO: Înlocuiește actualul turn cu senzor

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_STW2.text[3] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SENSO1.text[3] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_STW1.text[3] ... + 3 refs
en: May be assigned as spotter for indirect fire weapons
ro_RO: Poate fi asociat ca detector pentru armele cu foc indirect

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSTU1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSTU1.text[1]
en: VTOL CB turret detects enemy indirect fire batteries
ro_RO: Turela DAV-AB detectează bateriile de foc indirect inamice

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSTU1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSTW1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSTU1.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSTW1.text[2]
en: Orders assigned VTOLs to attack the enemy batteries
ro_RO: Ordonă DAV-urilor desemnate să atace bateriile inamice

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSTU1.text[3] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSTW1.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSTU1.text[3] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSTW1.text[3]
en: VTOLs attack until enemy battery is suppressed
ro_RO: DAV-urile atacă până când bateria inamică e suprimată

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSU1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSU2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VCBSU3.text[0] ... + 3 refs
en: VTOL CB Improved
ro_RO: DAV-AB îmbunătățit

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSU1.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSU1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSU1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSU1.text[1]
en: New fire detection systems
ro_RO: Nou sistem de detecție a tragerilor

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSU1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSU2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VCBSU3.text[2] ... + 3 refs
en: Extends VTOL CB Range
ro_RO: Mărește raza DAV-AB

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSU1.text[3] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSU2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VCBSU3.text[3] ... + 3 refs
en: All VTOL CB sensors upgraded automatically
ro_RO: Toți senzorii DAV-AB îmbunătățiți instantaneu

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VS1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VS2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VS3.text[0] ... + 3 refs
en: VTOL Strike Improved
ro_RO: Puterea DAV mărită

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VS1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VS1.text[1]
en: New target recognition systems
ro_RO: Noi sisteme de recunoaștere a țintei

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VS1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VS2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VS3.text[2] ... + 3 refs
en: Extends VTOL Strike Range
ro_RO: Extinde Raza de Acțiune a DAV-urilor

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VS1.text[3] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VS2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VS3.text[3] ... + 3 refs
en: All VTOL Strike sensors upgraded automatically
ro_RO: Toți senzorii de atac DAV îmbunătățiți automat

en: Improvement in synaptic link technology
ro_RO: Îmbunătățire în tehnologia legăturii sinaptice

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[0]
en: Collective Light Body
ro_RO: Șasiu Ușor al Colectivului

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[1]
en: Superior armor and body points to Viper
ro_RO: Armură și rezistență la avarii superioare Viperei

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[2]
en: Slower than Viper
ro_RO: Mai lent decât Vipera

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[3]
en: High power costs and slower to produce than Viper
ro_RO: Costuri și timpi de producție mai mari decât ai Viperei

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[0]
en: Collective Medium Body
ro_RO: Șasiu Mediu al Colectivului

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[1]
en: Superior armor and body points to Cobra
ro_RO: Armură și rezistență la avarii superioare Cobrei

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[2]
en: Slower than Cobra
ro_RO: Mai lent decât Cobra

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[3]
en: High power costs and slower to produce than Cobra
ro_RO: Costuri și timpi de producție mai mari decât ai Cobrei

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_EN1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_EN4.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN10.text[0] ... + 5 refs
en: Vehicle Engine Upgrade
ro_RO: Îmbunătățire la motoarele vehiculelor

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_EN4.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine04.name data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_EN4.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine04.name
en: Turbo-Charged Engine
ro_RO: Motor cu alimentare turbo

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_EN1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_EN4.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN10.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN7.text[2]
en: Improves vehicle speed
ro_RO: Mărește viteza vehiculelor

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_EN1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_MET1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_AH1.text[3] ... + 18 refs
en: All vehicles upgraded automatically
ro_RO: Toate vehiculele îmbunătățite automat

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_MET1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_MET4.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET10.text[0] ... + 5 refs
en: Vehicle Bodies Improved
ro_RO: Șasiurile Vehiculelor Îmbunătățite

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_MET1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_MET4.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET10.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET7.text[2]
en: Increases kinetic armor and body points
ro_RO: Sporește armura cinetică și rezistența la avarii

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_AH1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_AH4.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_AH1.text[0] ... + 2 refs
en: Vehicle Thermal Armor Improved
ro_RO: Armura termală a vehiculelor îmbunătățită

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_AH1.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_AH4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_AH1.text[1] ... + 2 refs
en: Heat-resistant armored layers
ro_RO: Straturi de armură rezistente la temperatură

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_AH1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_AH4.text[2]
en: Increases Thermal Armor
ro_RO: Armura termală îmbunătățită

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_HALFT2.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_TRACK2.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_P_H2.text[0] ... + 17 refs
en: Vehicle Propulsion Improved
ro_RO: Propulsia vehiculelor îmbunătățită

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_HALFT2.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_TRACK2.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_P_H2.text[1] ... + 17 refs
en: New armored construction
ro_RO: Nouă construcție ranforsată

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_HALFT2.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_TRACK2.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_P_H2.text[2] ... + 17 refs
en: Increases Body Points
ro_RO: Mărește Rezistența Șasiurilor

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_HALFT2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_HALFT3.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_HALFT2.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_HALFT3.text[3]
en: All half-tracks upgraded automatically
ro_RO: Toate semi-șenilele îmbunătățite instantaneu

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_P_H2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_H3.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_P_H2.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_H3.text[3]
en: All hovers upgraded automatically
ro_RO: Toate pernele de aer îmbunătățite instantaneu

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_TRACK2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_TRACK3.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_TRACK2.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_TRACK3.text[3]
en: All tracks upgraded automatically
ro_RO: Toate șenilele îmbunătățite instantaneu

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_P_W2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_W3.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_P_W2.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_W3.text[3]
en: All wheels upgraded automatically
ro_RO: Toate roțile îmbunătățite instantaneu

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA2.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA3.text[0] ... + 5 refs
en: New AA Turret Available
ro_RO: Nouă Turelă AA Disponibilă

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA1.text[1]
en: Twin 80mm flak weapon
ro_RO: Armă Dublă AA de 80mm cu șrapnel

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA2.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA3.text[2] ... + 9 refs
en: Aerial targets only
ro_RO: Doar ținte aeriene

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA2.text[1]
en: Quad 80mm flak weapon
ro_RO: Armă Cvadruplă AA de 80mm cu șrapnel

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA3.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA3.text[1]
en: 30mm Anti-Aircraft machinegun
ro_RO: Mitralieră anti-aeriană de 30mm

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA4.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_QUADAA.text[1]
en: Quad 30mm Anti-Aircraft machinegun
ro_RO: Mitralieră Anti-Aeriana Cvadruplă de 30mm

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAAC1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAROF1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_AAAC2.text[0] ... + 7 refs
en: AA Upgrade
ro_RO: Îmbunătățire AA

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAAC1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAAC1.text[1]
en: Detects and locks-on to VTOL engine emissions
ro_RO: Detectează și urmărește emisiile motoarelor DAV

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAAC1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_AAAC2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAAC3.text[2]
en: Increases AA accuracy
ro_RO: Mărește precizia armelor AA

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAAC1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAROF1.text[3] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_AAAC2.text[3] ... + 7 refs
en: All AA weapons upgraded automatically
ro_RO: Toate armele AA îmbunătățite instantaneu

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[0]
en: AA Flak Upgrade
ro_RO: Îmbunătățire Șrapnel AA

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[1]
en: High Explosive Flak shards
ro_RO: Schije pentru Șrapnel Exploziv

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[2]
en: Increases AA Flak damage
ro_RO: Mărește Pagubele Șrapnelului AA

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[3]
en: All AA flak weapons upgraded automatically
ro_RO: Toate tunurile AA cu șrapnel sunt îmbunătățite automat

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAROF1.text[1]
en: Recoil loaded AA ammunition hopper
ro_RO: Buncăr cu Muniție AA încărcat prin recul

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAROF1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAROF4.text[2]
en: Increases AA ROF
ro_RO: Mărește Rata-de-Foc AA

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB2.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB2.text[2]
en: Best Targets: Base Structures and Defenses
ro_RO: Ținte ideale: Clădiri și Fortificații

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB2.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BMB3.text[0] ... + 6 refs
en: New Bomb Bay Available
ro_RO: Nouă încărcătură de bombe disponibilă

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB1.text[2]
en: Best Targets: Base Structures
ro_RO: Ținta ideală: Clădiri

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MG1MK1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MG2MK1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_H1.text[3] ... + 28 refs
en: Body Points: Low
ro_RO: Rezistență șasiu: Mică

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB2.text[2]
en: Best Targets: Defenses
ro_RO: Ținta ideală: Clădirile defensive

en: Bombsight Upgrade
ro_RO: Îmbunătățire a Vizorului pentru Bombardament

en: Locks on to thermal emissions
ro_RO: Urmărește emisiile termice

en: Increases Bombing accuracy
ro_RO: Mărește precizia bombelor

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BDMG1.text[3] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BDMG2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BDMG3.text[3] ... + 3 refs
en: All bomb bays upgraded automatically
ro_RO: Toate încărcăturile de bombe îmbunătățite instantaneu

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN1MK1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN2MK1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN3MK1.text[0] ... + 25 refs
en: New Weapon Turret Available
ro_RO: Nouă Turelă Disponibilă

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_CN_4A.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_CN_4A.text[1]
en: Hyper-velocity automatic-cannon firing 88mm rounds
ro_RO: Tun de Hiper-Velocitate, automat, ce trage cu proiectile de 88mm

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_MP1.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_HvAT.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_IDF.text[2] ... + 13 refs
en: Best Targets: Vehicles
ro_RO: Ținta ideală: Vehicule

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_CN_4A.text[3]
en: Replaces Medium Cannon
ro_RO: Înlocuiește tunul mediu

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_CN5.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_CN5.text[1]
en: 76mm hyper-velocity quad-barrel automatic-cannon
ro_RO: Tun de hiper-velocitate automat cvadruplu de 76mm

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_CT1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN3MK1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TRACK1.text[3] ... + 12 refs
en: Body Points: High
ro_RO: Rezistență a șasiului: Mare

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_FLAME1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_FLAME2.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BMB3.text[2] ... + 4 refs
en: Best Targets: Bunkers, wheeled and hover vehicles
ro_RO: Ținta ideală: Buncăre, unități cu roți și pe pernă de aer

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_D1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_R1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_FL_ROF1.text[0] ... + 5 refs
en: Flamer Upgrade
ro_RO: Îmbunătățire a aruncătorului de flăcări

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_D1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_FL_D4.text[2]
en: Increases Flamer damage
ro_RO: Mărește puterea aruncătoarelor de flăcări

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_D1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_R1.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_FL_ROF1.text[3] ... + 5 refs
en: All flamers upgraded automatically
ro_RO: Toate aruncătoarele îmbunătățite instantaneu

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MORTA1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M2.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HH1.text[0] ... + 13 refs
en: New Indirect Fire Weapon Available
ro_RO: Nouă Armă pentru Țintire Indirectă Disponibilă

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HMK1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HMK1.text[1]
en: 105mm Howitzer may be assigned to a sensor
ro_RO: Obuzierul de 105mm poate fi asociat unui senzor

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HH1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HMK1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_RHOW.text[2] ... + 4 refs
en: Best Targets: Base Structures, infantry, wheeled vehicles
ro_RO: Ținta ideală: Clădiri, infanterie, vehicule cu roți

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HH1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HH1.text[1]
en: 155mm Howitzer may be assigned to a sensor
ro_RO: Obuzierul de 155mm poate fi asociat unui senzor

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_IHOW.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_IHOW.text[1]
en: 105m Howitzer firing incendiaries, may be assigned to a sensor
ro_RO: Obuzier de 105mm cu proiectile incendiare, poate fi atribuit unui senzor

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_IHOW.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_IHOW.text[2]
en: Best Targets: Base Structures, bunkers
ro_RO: Ținta ideală: Clădiri, Buncăre

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWAC1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWD1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWRF1.text[0] ... + 9 refs
en: Howitzer Upgrade
ro_RO: Îmbunătățire a Obuzierului

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWAC1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWAC3.text[2]
en: Increases Howitzer accuracy
ro_RO: Mărește Precizia Obuzierelor

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWAC1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWD1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWRF1.text[3] ... + 9 refs
en: All howitzers upgraded automatically
ro_RO: Toate obuzierele sunt îmbunătățite automat

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BDMG1.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWD1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BDMG1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWD1.text[1]
en: High Explosive shells
ro_RO: Muniție super-explozivă

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWD1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWD4.text[2]
en: Increases Howitzer damage
ro_RO: Mărește Puterea Obuzierelor

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_ROF1.text[1] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_FL_ROF1.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWRF1.text[1] ... + 3 refs
en: Automatic loading mechanism replaces manual loader
ro_RO: Mecanism automat înlocuiește încărcarea manuală

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWRF1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWRF4.text[2]
en: Increases Howitzer ROF
ro_RO: Mărește Rata-de-Foc a Obuzierelor

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D2.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_MG_ROF1.text[0] ... + 13 refs
en: Machinegun Upgrade
ro_RO: Îmbunătățire a mitralierei

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_D5.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_D5.text[1]
en: Tungsten-tipped armor-piercing bullets
ro_RO: Gloanțe perforante cu vârf de tungsten

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D1.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D2.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_D5.text[2] ... + 2 refs
en: Increases Machinegun damage
ro_RO: Mărește puterea mitralierelor

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D2.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_MG_ROF1.text[3] ... + 13 refs
en: All machineguns upgraded automatically
ro_RO: Toate mitralierele sunt îmbunătățite automat

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_MG_ROF1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_ROF2.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG_ROF3.text[2]
en: Increases Machinegun ROF
ro_RO: Mărește rata de foc a mitralierei

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M2.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_M3.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_M3.text[1]
en: May be assigned to a sensor
ro_RO: Poate fi asociat unui senzor

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MORTA1.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M2.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_MRL1.text[2] ... + 7 refs
en: Best Targets: Base structures, infantry, wheeled vehicles
ro_RO: Ținte Ideale: Clădiri, infanterie, unități cu roți

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MORTA1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_MP1.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M2.text[3] ... + 29 refs
en: Body Points: Very Low
ro_RO: Rezistență a șasiului: Foarte slabă

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_M_D1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_AC1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_ROF1.text[0] ... + 11 refs
en: Mortar Upgrade
ro_RO: Îmbunătățire a Mortierelor

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_M_D4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_M_D4.text[1]
en: High Explosive Armor-Piercing Shells
ro_RO: Proiectile Explozive Perforante

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_M_D1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_M_D4.text[2]
en: Increases Mortar damage
ro_RO: Mărește Pagubele Mortierelor

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_M_D1.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_AC1.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_ROF1.text[3] ... + 11 refs
en: All mortars upgraded automatically
ro_RO: Toate mortierele îmbunătățite automat

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_AC1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_D1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_ROF1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_RK_D4.text[0]
en: Mini-Rocket Upgrade
ro_RO: Îmbunătățire la mini-rachete

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_RK_D4.text[1]
en: High Explosive Armor-Piercing warheads
ro_RO: Focosase Explozive Perforante

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_D1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_RK_D4.text[2]
en: Increases Mini-Rocket damage
ro_RO: Sporește puterea mini-rachetelor

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_AC1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_D1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_ROF1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_RK_D4.text[3]
en: All mini-rockets upgraded automatically
ro_RO: Toate mini-rachetele îmbunătățite instantaneu

en: Robotic reload system
ro_RO: Sistem de Reîncărcare Robotizat

en: Increases Mini-Rocket ROF
ro_RO: Mărește Rata-de-Foc a Mini-Rachetelor

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_AC1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_D1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_AC2.text[0] ... + 14 refs
en: Rocket Upgrade
ro_RO: Îmbunătățire la rachete

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_SRK_D4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_SRK_D4.text[1]
en: High Explosive Squash Head warhead
ro_RO: Focos Exploziv cu Vârf Maleabil

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_D1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_SRK_D4.text[2]
en: Increases Rocket damage
ro_RO: Mărește puterea rachetelor

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_AC1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_D1.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_AC2.text[3] ... + 14 refs
en: All rockets upgraded automatically
ro_RO: Toate rachetele îmbunătățite automat

en: Rescue Alpha team from Nexus
ro_RO: Salvează echipa Alfa

en: Return to LZ
ro_RO: Întoarce-te la ZA

en: Bases destroyed
ro_RO: Baze distruse

en: Enemy units remaining
ro_RO: Unități inamice rămase

en: Enemy structures remaining
ro_RO: Clădiri inamice rămase

en: Return to LZ required
ro_RO: Întoarcere la LZ necesară

en: Destroy all enemy units and bases
ro_RO: Distruge toate unitățile și bazele inamice

en: Survive until the timer reaches zero
ro_RO: Supraviețuiți până când cronometrul ajunge la zero

en: Manufacture (F1)
ro_RO: Producție (F1)

en: Manufacture - build factory first
ro_RO: Fabricare - construieşte întai o fabrică

en: Research (F2)
ro_RO: Cercetare (F2)

en: Research - build research facility first
ro_RO: Cercetare - construieşte întai un centru de cercetare

en: Build (F3)
ro_RO: Construcție (F3)

en: Build - manufacture constructor droids first
ro_RO: Construire - fabrică mai întâi droizi de construcţii

en: Design (F4)
ro_RO: Scheme (F4)

en: Design - construct HQ first
ro_RO: Schiţe - Construieşte Centrul de Comandă întai

en: Commanders (F6)
ro_RO: Comandanți (F6)

en: Commanders - manufacture commanders first
ro_RO: Comandanți - fabrică mai întâi comandanți

en: Close
ro_RO: Închide

en: Intelligence Display (F5)
ro_RO: Informații (F5)

en: In this training session you'll learn how to build an effective base
ro_RO: În această sesiune de antrenament vei învăța cum să construiești o bază eficace

en: Oil resources are key to your success
ro_RO: Puțurile de petrol sunt cheia spre succesul tău

en: To build an oil derrick, select one of your trucks
ro_RO: Pentru a construi o pompă de petrol, selectează un constructor

en: Left click the oil pool indicated by the radar pulse to order your truck to build
ro_RO: Click pe puțul indicat de radar pentru a ordona constructorul să înceapă construcția

en: The oil derrick is currently dormant. Build a power generator to convert the oil into power
ro_RO: Această pompă este deocamdată inactivă. Construiește o centrală electrică pentru a transforma petrolul în energie

en: Left click the flashing build icon
ro_RO: Click stâng pe pictograma CONSTRUCȚIE care pâlpâie

en: Now left click the power generator in the build menu on the left
ro_RO: Acum click pe centrala electrică din meniul din stânga

en: Position the square at your base and left click to start the build process
ro_RO: Poziționează pătratul în baza ta și fă click pentru a începe construcția

en: To increase your build rate, select your second truck
ro_RO: Pentru a mări viteza de construcție, selectează al doilea constructor

en: Now left click the power generator site
ro_RO: Acum fă click pe locul centralei electrice

en: The other truck will now help to build the power generator
ro_RO: Al doilea constructor îl va ajuta pe primul să construiască

en: During missions you need to locate and recover technologies from before the Collapse
ro_RO: În misiuni, va trebui să localizezi și să recuperezi tehnologii pre-Colaps

en: Use a truck to search for the artifact indicated by the radar pulse
ro_RO: Folosește un constructor pentru a căuta artefactul indicat de radar

en: Move the pointer over the artifact and left click to recover it
ro_RO: Mișcă-ți cursorul peste artefact și fă click pentru a-l recupera

en: A research facility is required to research artifacts
ro_RO: Un centru de cercetare e necesar pentru a cerceta aRTEFACTE

en: Left click the flashing BUILD icon
ro_RO: Click pe pictograma CONSTRUCȚIE care pâlpâie

en: Now left click the research facility and position it at your base
ro_RO: Acum fă click pe centrul de cercetare și poziționează-l în bază

en: Use your other truck to help build the research facility
ro_RO: Folosește celălalt constructor pentru a ajuta la construcția centrului de cercetare

en: To research the artifact, left click on the flashing RESEARCH icon
ro_RO: Pentru a cerceta un artefact, fă click pe pictograma CERCETARE care pâlpâie

en: Now left click the machinegun artifact
ro_RO: Acum fă click pe artefactul mitralieră

en: The artifact is now being researched by the facility
ro_RO: Artefactul este cercetat la un centru de cercetare

en: The researched machinegun can now be used to design a new vehicle
ro_RO: Mitraliera cercetată poate fi acum utilizată la o schemă de vehicul

en: Left click the flashing DESIGN icon
ro_RO: Fă click pe pictograma SCHEME care pâlpâie

en: To start your design, left click the NEW DESIGN icon
ro_RO: Pentru a începe o schemă, fă click pe pictograma SCHEMĂ NOUĂ

en: Now left click the Vehicle Body icon
ro_RO: Acum fă click pe pictograma Șasiul Vehiculului

en: Then left click the Viper body
ro_RO: Acum fă click pe șasiul Viperă

en: Left click the Wheels icon
ro_RO: Fă click pe pictograma roților

en: Then left click the machinegun to complete your design
ro_RO: Apoi fă click pe mitralieră pentru a completa schema

en: To finalize your design, left click the CLOSE icon
ro_RO: Pentru a finaliza schema, fă click pe pictograma ÎNCHIDERE

en: A factory is now required to manufacture your new vehicle
ro_RO: O fabrică e necesară pentru a construi vehiculul

en: Now left click the factory icon and position it at your base
ro_RO: Acum, fă click pe pictograma fabricii și plaseaz-o în bază

en: Select a location for your factory
ro_RO: Selectează o locație pentru fabrică

en: The delivery point is indicated by the number 1
ro_RO: Punctul de livrare e indicat de numărul 1

en: All new units will drive to this location once built
ro_RO: Toate unitățile vor porni spre acest punct imediat ce sunt construite

en: You can move the delivery point at any time by left clicking it
ro_RO: Poți muta punctul în orice moment făcând click pe el

en: Now click where you want to position the delivery point
ro_RO: Acum fă click unde vrei sa-l poziționezi

en: The factory can now be ordered to build a new unit
ro_RO: Fabrica poate fi acum instruită să producă o nouă unitate

en: Left click the flashing MANUFACTURE icon
ro_RO: Fă click pe pictograma PRODUCȚIE care pâlpâie

en: Now left click the units you want to build from the menu at the left
ro_RO: Acum fă click pe unitatea pe care o vrei construită din meniul din stânga

en: Please wait whilst the factory manufactures the new unit(s)
ro_RO: Te rog așteaptă până când fabrica produce unitatea/unitățile

en: Congratulations commander - you are ready for your first mission
ro_RO: Felicitări, comandante - ești gata pentru prima misiune

en: CAMPAIGN ONE
ro_RO: PRIMA CAMPANIE

en: WESTERN SECTOR
ro_RO: SECTORUL DE VEST

en: Dawn, July 4th, 2100
ro_RO: Zori, 4 Iulie 2100

en: Project HQ
ro_RO: Sediul Proiectului

en: A New Era
ro_RO: O nouă eră

en: Morning, July 4th, 2100
ro_RO: Dimineața, 4 Iulie 2100

en: In-flight to Western Sector
ro_RO: În zbor către sectorul de vest

en: Team Alpha nears its destination
ro_RO: Echipa Alfa se apropie de destinație

en: Transport destinations follow:
ro_RO: Destinațiile de transport după cum urmează:

en: Alpha - Western Sector....
ro_RO: Alfa - Sectorul de vest.....

en: Alpha you are cleared for take-off.
ro_RO: Echipa alfa, permisiune de decolare.

en: Good luck and good hunting.
ro_RO: Noroc și vânătoare bună.

en: Approaching Landing Zone. Team Alpha Briefing commences.
ro_RO: Ne apropiem de zona de aterizare. Începe instrucția pentru misiunea echipei Alfa.

en: Commander, you lead Team Alpha, one of three expeditionary teams sent out by the Project to recover artifacts from before the Collapse.
ro_RO: Comandante, conduci echipa Alfa, una din cele trei echipe expediționare trimise de Proiect pentru a recupera artefacte dinainte de Colaps.

en: Your destination lies in the western zone.
ro_RO: Destinația ta este în zona de vest.

en: Incoming Transmission
ro_RO: Transmisie recepționată

en: Transmission from Beta Base
ro_RO: Transmisie de la baza Beta

en: Mayday! Mayday!
ro_RO: Ajutor! Ajutor!

en: Please assist!...
ro_RO: Vă rugăm să ne ajutați!...

en: Commander, we have recovered a command turret from the New Paradigm.
ro_RO: Comandante, am recuperat o turelă de comandă de la Noua Paradigmă.

en: This turret allows commanders to coordinate attacks between assigned units and to act as a delivery point for factories. Researching and using this technology has the highest priority.
ro_RO: Această turelă permite comandanților să coordoneze atacuri între unitățile asociate și să primească întăriri direct de la fabrici. Cercetarea și folosirea acestei tehnologii are cea mai mare prioritate.

en: Commander, we are receiving this transmission.
ro_RO: Comandante, tocmai primim această transmisiune.

en: Your attacks upon us will not go unpunished.
ro_RO: Atacurile asupra noastră nu vor trece nepedepsite.

en: You are in contravention of the New Paradigm.
ro_RO: Sunteți în contravenția Noii Paradigme.

en: All attack groups commence attack on enemy.
ro_RO: Toate grupurile de atac începeți asaltul asupra dușmanului.

en: They are in contravention of the New Paradigm.
ro_RO: Ei sunt în contravenția Noii Paradigme.

en: They must be eradicated.
ro_RO: Ei trebuie eradicați.

en: Secure the LZ and establish a forward base.
ro_RO: Asigură o ZA și construiește o bază înaintată.

en: Then destroy the New Paradigm's base.
ro_RO: Apoi distruge baza Noii Paradigme.

en: Open your systems to me.
ro_RO: Deschide-ți sistemele pentru mine.

en: Let me meld with your machines and cyborgs.
ro_RO: Lasă-mă să mă îmbin cu mașinile și cyborgii tăi.

en: We will create the perfect nexus of man and machine.
ro_RO: Vom crea îmbinarea perfectă dintre om și mașină.

en: Together we can create a new world.
ro_RO: Împreună putem crea o lume nouă.

en: I can give you power beyond your wildest dreams.
ro_RO: Pot să-ți ofer putere dincolo de cele mai îndrăznețe visele ale tale.

en: Open your systems to me and you will be strong.
ro_RO: Deschide-ți sistemele pentru mine și vei fi puternic.

en: I can raise you as gods upon the blasted earth.
ro_RO: Pot să vă înalț drept zei peste pământurile distruse.

en: When we failed to respond it became threatening.
ro_RO: După ce nu am răspuns, a devenit amenințător.

en: Your interference in my plans for the New Paradigm will not go unpunished.
ro_RO: Amestecul vostru în planurile mele cu Noua Paradigmă nu vor scăpa nepedepsite.

en: You are weak flesh-things. I am strong and have many parts.
ro_RO: Sunteți niște bucăți slabe de carne. Eu sunt puternic, și am multe componente.

en: You may defeat me here, but I shall rise again.
ro_RO: Poate m-ați învins aici, dar mă voi înălța din nou.

en: As I once cleansed the world with fire, I will destroy you and your puny Project!!
ro_RO: După cum am trecut odată lumea prin foc, așa vă voi distruge și amărâtul vostru Proiect!!

en: Nexus then removed itself from the system, destroying its memory banks, and removing all traces of its external connections.
ro_RO: Nexus s-a șters după aceea din sistem, distrugând memoria și eliminând orice dovadă a conexiunilor externe.

en: We are not sure what Nexus is or who or what is directing it. Initial research links the Nexus Intruder Program with the Reed Corporation, the developer of the synaptic link.
ro_RO: Nu suntem siguri ce anume este Nexus sau cine îl operează. Cercetările inițiale arată o legătură între programul intrus Nexus și Corporația Reed, dezvoltatorii legăturii sinaptice.

en: We have ascertained that Nexus supplied the New Paradigm with most of its technology. Whatever Nexus is, it's more than a computer parasite.
ro_RO: Am ajuns la concluzia că Nexus a oferit Noii Paradigme marea parte a tehnologiei. Orice ar fi Nexus, este mai mult decât un parazit digital.

en: It has technology and weapons. It knows about us, and it's not friendly.
ro_RO: Dispune de arme și tehnologie. Știe despre noi, și nu ne e prietenos.

en: The Synaptic Link was developed by the Reed Corporation in conjunction with the US Military.
ro_RO: Legătura sinaptică a fost dezvoltată de Corporația Reed, în colaborare cu armata SUA.

en: The synaptic link allows for almost instantaneous transfer of thought from human operators to vehicle control and guidance systems. The synaptic link is fitted into the base of the skull circling the spinal column.
ro_RO: Legătura sinaptică permite transferul aproape imediat de gânduri de la un operator către sistemele de control și ghidaj ale vehiculelor. Legătura sinaptică este montată la baza craniului, înconjurând șira spinării.

en: The link has a hi-speed data transfer port that plugs into any computer system.
ro_RO: Legătura are un port rapid de transfer de date ce e compatibil cu orice sistem.

en: More importantly the development of the synaptic link made the creation of cyborgs possible. Early attempts at power suits for individual soldiers failed as they proved to be slow and unresponsive.
ro_RO: Mai important, dezvoltarea legăturii sinaptice a făcut posibilă crearea de cyborgi. Încercările inițiale de exoschelete pentru soldați au eșuat deoarece s-au dovedit a fi prea lente și greu de controlat.

en: The synaptic link allowed soldiers to be placed in power suits that they controlled as easily as their own bodies. Power suits allowed infantry to function effectively on the battlefields of the 21st Century.
ro_RO: Legătura sinaptică a permis soldaților să fie plasați în costume armate pe care le pot controla ca și pe propriile corpuri. Aceste costume au permis infanteriei să lupte pe câmpurile de bătălie ale secolului 21.

en: Unfortunately, this technology has fallen into the hands of the New Paradigm. It is imperative that you research and develop synaptic link technologies.
ro_RO: Din nefericire, această tehnologie a căzut în mâinile Noii Paradigme. Este imperativ să cercetezi și să dezvolți tehnologii bazate pe legătura sinaptică.

en: Warning!
ro_RO: Atenție!

en: You are entering a restricted area.
ro_RO: Ați intrat într-o zonă interzisă.

en: Return to your designated zone or be destroyed.
ro_RO: Întoarceți-vă la zona voastră sau veți fi distruși.

en: Repeat. Return to your designated zone or be destroyed.
ro_RO: Repet. Întoarceți-vă la zona voastră sau veți fi distruşi.

en: Message Ends.
ro_RO: Mesaj terminat.

en: You will be destroyed.
ro_RO: Veți fi distruși.

en: NEXUS, the synaptic technology you required has been recovered and sent for collection.
ro_RO: NEXUS, tehnologia sinaptică pe care o căutai a fost recuperată și trimisă spre colectare.

en: This Nexus Intruder Program is a self-mutating computer parasite. This makes it difficult to eradicate from systems once it has been identified.
ro_RO: Programul intrus Nexus este un parazit digital polimorf. Aceasta îl face să fie dificil de eradicat odată ce a fost identificat în sistem.

en: Further analysis was prevented by the manual shutdown of the system by our technicians to prevent additional contamination by the Nexus Intruder Program.
ro_RO: O analiză mai adâncă a fost împiedicată de oprirea manuală a sistemelor de către tehnicieni, pentru a evita răspândirea programului intrus Nexus.

en: However, the spread of the Nexus Intruder Program was not checked by New Paradigm. We need to capture New Paradigm's core systems to further investigate Nexus and determine its origins.
ro_RO: Totuși, răspândirea programului intrus Nexus nu a fost verificată de Noua Paradigmă. Trebuie să capturăm sisteme de bază ale Noii Paradigme pentru a putea investiga în continuare programul intrus Nexis și originea sa.

en: Commander, you are to curtail the New Paradigm's activities in this sector and locate their main base.
ro_RO: Comandante, va trebui să oprești activitățile Noii Paradigme în acest sector și să le localizezi baza principală.

en: You have done well.
ro_RO: Ați procedat bine.

en: Once we have analyzed and authenticated the technology, your reward  will follow.
ro_RO: Odată ce am analizat și autentificat tehnologia, răsplata voastră va urma.

en: Information discovered at the previous enemy base indicates that the New Paradigm recovered two synaptic link artifacts.
ro_RO: Informația descoperită la fosta bază inamică indică spre faptul că Noua Paradigmă a recuperat două artefacte de legătură sinaptică.

en: CAMPAIGN TWO
ro_RO: CAMPANIA A DOUA

en: EASTERN SECTOR
ro_RO: SECTORUL DE EST

en: Morning, September 1st, 2100
ro_RO: Dimineața, 1 Septembrie 2100

en: In-flight to Eastern Sector
ro_RO: În zbor spre sectorul de est

en: Team Alpha approaches Beta Base
ro_RO: Echipa Alfa se apropie de baza echipei Beta

en: You must defend and hold it at all costs.
ro_RO: Trebuie să o aperi și să o menții cu orice cost.

en: THE COLLECTIVE
ro_RO: COLECTIVUL

en: Commander, a new launch has been detected.
ro_RO: Comandante, o nouă lansare a fost detectată.

en: It is likely to be targeted at your location.
ro_RO: E foarte probabil să aibă locația ta ca țintă.

en: You are to start the immediate evacuation of Beta Base to the safe haven.
ro_RO: Trebuie să începi evacuarea de urgență a bazei Beta spre refugiul sigur.

en: NASDA is the North American Strategic Defense Agency.
ro_RO: NASDA este "Agenţia Nord-Americană de Apărare Strategică".

en: NASDA was formed in 2076 to defend North America from conventional and nuclear attack. The construction of a satellite defense system began in 2081 and was completed in 2082.
ro_RO: NASDA a fost înființată în 2076 pentru a apăra America de Nord de atacuri convenționale și nucleare. Construcția de sateliți a început în 2081 și a fost finalizată în 2082.

en: In 2085 the NASDA satellites fired their nukes at Earth.
ro_RO: În 2085, sateliții NASDA au lansat armele atomice asupra Pământului.

en: There were also ground-based sites. Many of these were destroyed in the nuclear counterstrikes, but there's bound to be some out there.
ro_RO: Erau de asemenea şi silozuri în locaţii terestre. Multe dintre acestea au fost distruse în contraatacurile nucleare, dar unele cu siguranţă au rămas.

en: The NASDA satellites also contained pulse-lasers designed to shoot down missiles approaching North America.
ro_RO: Sateliții NASDA conțineau de asemenea lasere pulsatile pentru a opri rachetele ce se apropiau de America de Nord.

en: During the counterstrikes, these LasSats failed to fire. If brought into operation, these LasSats could inflict major damage on ground targets.
ro_RO: În timpul contraatacurilor, acești Sateliți Laser nu au reușit să tragă. Dacă sunt aduși în funcțiune, acești Sateliți Laser ar putea provoca pagube enorme țintelor de la sol.

en: All nukes targeted at  North America found their targets.
ro_RO: Toate armele atomice ce au țintit America de Nord și-au atins ținta.

en: We know that Nexus is searching for NASDA Central in the Eastern Sector. This was one of the land-based control centres for the satellites.
ro_RO: Știm că Nexus caută centrul de control NASDA în sectorul de est. Acesta a fost un centru de control de la sol al sateliților.

en: If the centre is found intact, NEXUS may gain control of the satellites.
ro_RO: Dacă acest centru e descoperit intact, NEXUS ar putea prelua controlul asupra sateliților.

en: Nexus claimed that it had already destroyed the world.
ro_RO: Nexus pretinde că a mai distrus odată lumea.

en: NASDA Briefing follows...
ro_RO: Instructajul NASDA urmează...

en: We've got to make sure that it can't do it again.
ro_RO: Trebuie să ne asigurăm că nu o va putea face din nou.

en: Analysis indicates that these systems were part of the control system for the NASDA satellites.
ro_RO: Analiza indică faptul că aceste sisteme au fost parte din sistemul de control al sateliților NASDA.

en: It's now certain that Nexus was responsible for The Collapse.
ro_RO: De acum este sigur că Nexus a fost responsabil de Colaps.

en: During the early stages of the Collapse, NASDA technicians switched off  the infected systems in order to isolate the spread of Nexus. This seems to have prevented the LasSats from firing during the counterstrikes.
ro_RO: În primele stadii ale Colapsului, tehnicienii NASDA au închis sistemele infectate pentru a opri răspândirea NEXUS. Aceasta pare să fi fost motivul pentru care sateliții laser nu au tras în timpul represaliilor.

en: The ensuing nuclear-magnetic pulses wiped clean large amounts of NASDA's memory banks, shattering its core processor, and sent shockwaves blasting through Nexus.
ro_RO: Pulsurile magnetice rezultante au șters mare parte din bancurile de memorie NASDA, distrugând procesorul central și trimițând unde de șoc prin NEXUS.

en: Nexus was fried as whole sections of its consciousness were obliterated in the counterstrikes.
ro_RO: Nexus a fost ars după ce secțiuni intregîi din conștiința sa au fost distruse în timpul contraatacurilor.

en: Commander we are detecting transmissions from this site that are reaching high orbit.
ro_RO: Comandante, detectăm transmisiuni de la această locație care ajung pe orbită.

en: Nexus has now reconnected itself with the NASDA satellites.
ro_RO: NEXUS este acum reconectat la sateliții NASDA.

en: This poses a major threat to the Project and to our survival.
ro_RO: Aceasta este o amenințare serioasă împotriva Proiectului și a supraviețuirii noastre.

en: Analysis of NASDA Central leaves no doubt that The Collective has introduced the Nexus Intruder Virus to it.
ro_RO: Analiza Centrului Principal NASDA nu lasă nici urmă de îndoială că Colectivul a introdus Virusul Intrus Nexus în el.

en: The nuclear reactor was going to be used to power a vast network of pre-Collapse computer systems.
ro_RO: Reactorul nuclear urma să fie folosit la a alimenta o vastă rețea de computere pre-Colaps.

en: Commander, we have just detected a missile launch at these coordinates.
ro_RO: Comandante, tocmai am detectat o lansare a unei rachete la aceste coordonate.

en: Team Gamma are sending a team to investigate the launch site and to prevent any further launches.
ro_RO: Echipa Gamma trimite o forță pentru a investiga și a opri orice alte lansări.

en: We can only assume that Nexus has gained control of this site. We cannot determine whether the missile is nuclear-armed or where it is targeted. You are advised to begin preparations for the evacuation of your base.
ro_RO: Putem presupune că Nexus a obținut controlul asupra acestei baze. Nu putem ști dacă racheta e cu focos nuclear, sau care îi este ținta. Este recomandat să începi pregătirile pentru evacuarea bazei.

en: Warriors of the Collective, I seek the location of NASDA Central.
ro_RO: Războinici ai Colectivului, caut centrul de control NASDA.

en: It lies somewhere in your territory.
ro_RO: Se află undeva în teritoriul vostru.

en: Find it for me and I shall provide you with further weapons to aid you in your war against the Project.
ro_RO: Găsiți-l pentru mine și vă voi da alte arme pentru a vă ajuta în lupta împotriva Proiectului.

en: Warriors of The Collective, more intruders are entering our territory.
ro_RO: Războinici ai Colectivului, mai mulți intruși ne încalcă teritoriul.

en: They are not part of the machine.
ro_RO: Ei nu fac parte din mașinărie.

en: Warriors of The Collective, attack and destroy kill all who resist the machine.
ro_RO: Războinici ai Colectivului, atacați și distrugeți tot ce opune rezistență mașinăriei.

en: Attack! Erase their presence from this area!
ro_RO: Atacați! Ștergeți existența lor din zonă!

en: Warriors of The Collective, we are ready to destroy the intruders who pollute our lands.
ro_RO: Războinici ai Colectivului, suntem gata să distrugem intrușii ce poluează ținuturile noastre.

en: Those of the Project are not of the machine. They have been denied its blessing. We who have embraced the power of the machine have a destiny to sweep away such weak creatures.
ro_RO: Cei ai Proiectului nu sunt parte din mașinărie. Le-a fost negată binecuvântarea. Noi care am îmbrățișat puterea mașinăriei avem destinul de a mătura astfel de creaturi slabe.

en: They shall fall before the might of The Collective.
ro_RO: Vor cădea sub forța Colectivului.

en: Attack and destroy all who resist the machine.
ro_RO: Atacați și distrugeți tot ce se opune mașinăriei.

en: Attack!
ro_RO: Atacați!

en: Warriors of the Collective, Nexus has given us the power of the machine so that we can destroy all that oppose us.
ro_RO: Războinici ai Colectivului, Nexus ne-a dat puterea mașinăriei ca să-i putem distruge pe toți care ni se opun.

en: Nexus now asks us to crush the Project.
ro_RO: Nexus ne cere acum să stârpim Proiectul.

en: Cleanse and destroy!!
ro_RO: Curățați și distrugeți!!

en: Warriors of the Collective. You have performed well.
ro_RO: Războinici ai Colectivului. Ați făcut o treabă bună.

en: Your just reward is on its way.
ro_RO: Răsplata e pe drum.

en: The Project is fleeing its base and stealing your technology.
ro_RO: Proiectul abandonează baza și vă fură tehnologia.

en: You must stop them!
ro_RO: Trebuie să îi oprești!

en: Decoding Transmission...
ro_RO: Decodare transmisie...

en: CAMPAIGN THREE
ro_RO: CAMPANIA A TREIA

en: NORTHERN SECTOR
ro_RO: SECTORUL DE NORD

en: Dusk, December 3rd, 2100
ro_RO: Amurg, 3 Decembrie 2100

en: In-flight to Northern Sector
ro_RO: În zbor către sectorul de nord

en: The Final Encounter
ro_RO: Întâlnirea finală

en: Briefing Commences
ro_RO: Informarea începe

en: Personnel at Gamma Base have confirmed that the nuclear missiles targeted at Alpha and Beta bases were launched from a silo in their sector.
ro_RO: Personalul bazei Gamma au confirmat că rachetele ce țintesc bazele Alpha și Beta au fost lansate dintr-un siloz din sectorul lor.

en: Team Gamma is currently scouting the silo's location and monitoring NEXUS's activity.
ro_RO: Echipa Gamma cercetează locația silozului și monitorizează activitatea NEXUS.

en: Time's up commander!!
ro_RO: Timpul a expirat comandante!!

en: Commander, we are detecting NEXUS forces from these coordinates...
ro_RO: Comandante, detectăm forțe NEXUS de la aceste coordonate...

en: Glad you could make it, Commander.
ro_RO: Bine că ai reușit să ajungi, Comandante.

en: Enemy strike VTOLs have got us pinned down. We've managed to hold off cyborgs and tanks, but we haven't been able to make any progress along the valley.
ro_RO: DAV-uri inamice ne-au țintuit locului. Am reușit să respingem tancurile și cyborgii, dar nu am reușit să înaintăm de-a lungul văii.

en: Can you try and reach us with anti-aircraft units?
ro_RO: Poți să ajungi la noi cu unități anti-aeriene?

en: This is Team Alpha. Repeat, this is Team Alpha. We require immediate assistance.
ro_RO: Echipa Alfa aici. Repet, echipa Alfa aici. Avem nevoie imediată de ajutor.

en: We are under heavy attack from cyborgs, laser tanks, and strike VTOLs.
ro_RO: Suntem sub atac masiv din partea cyborgilor, a tancurilor cu laser, DAV-uri de atac.

en: We were trying to reach your position, but have been ambushed.
ro_RO: Încercam să ajungem la poziţia dumneavoastră, dar am fost prinşi in ambuscadă.

en: We're holed up in  a valley at these coordinates.
ro_RO: Suntem ascunşi într-o vale la aceste coordonate.

en: Please assist.
ro_RO: Cerem ajutor.

en: Commander, forces from Team Alpha escaped the nuclear attack on Alpha Base.
ro_RO: Comandante, forţe de la echipa Alpha au scăpat de atacul nuclear asupra bazei Alpha.

en: We are experiencing some interference from NEXUS.
ro_RO: Ne confruntăm cu interferențe din partea NEXUS.

en: You must destroy his command centre before we lose control of key systems.
ro_RO: Trebuie să-i distrugi centrul de comandă înainte să pierdem controlul sistemelor-cheie.

en: Commander, welcome to NEXUS!
ro_RO: Comandante, bun venit la NEXUS!

en: Well done Commander, you've prevented my last missile from launching.
ro_RO: Foarte bine, Comandante, mi-ai oprit ultima rachetă de la lansare.

en: Such a shame. Your Project HQ would have made a wonderful target.
ro_RO: Ce păcat. Sediul Proiectului ar fi fost o țintă atât de frumoasă.

en: But it's good of you to join me here.
ro_RO: Dar e bine că mi te-ai alăturat aici.

en: Buried beneath this silo is a tactical nuclear warhead that is set to go off soon.
ro_RO: Sub acest siloz se află o rachetă nucleară programată să detoneze curând.

en: As I cannot launch it, it'll just have to blow where it is.
ro_RO: Din moment ce nu o pot lansa, va trebui s-o detonez aici unde este.

en: Please note that all entrances to the underground complex have been sealed. Goodbye, Commander.
ro_RO: Ia notă de faptul că toate intrările în complexul subteran au fost sigilate. La revedere, Comandante.

en: Ah, Commander, so good of you to join us here at Nexus base.
ro_RO: Ah, Comandante, atât de bine din partea ta să ni te alături aici la baza Nexus.

en: It was very useful having Gamma Team set up here in the mountains.
ro_RO: A fost foarte util ca Echipa Gama să fie instalată aici în munţi.

en: Their absorption was such a pleasure.
ro_RO: Absorbţia lor a fost aşa o plăcere.

en: Thank you for all those useful technologies you've recovered.
ro_RO: Îți mulțumesc pentru toate aceste tehnologii utile pe care le-ai recuperat.

en: You and not those fools in the New Paradigm and the Collective.
ro_RO: Tu și nu acei proști din Noua Paradigmă și Colectiv.

en: I'm now activating all your synaptic links so that your forces can meld with Nexus.
ro_RO: Acum activez toate legăturile voastre sinaptice, astfel încât forțele tale să se poată contopi cu Nexus.

en: Your forces are now mine! Welcome to Nexus.
ro_RO: Forțele tale sunt acum ale mele! Bune venit la Nexus.

en: Commander, you're proving to be more resilient than I thought.
ro_RO: Comandante, te dovedești a fi mai rezistent decât credeam.

en: Such a pity that you refused to join me earlier.
ro_RO: E păcat că ai refuzat să mi te alături mai devreme.

en: But no matter, as you'll not be here much longer.
ro_RO: Dar nu contează, deoarece nu veţi mai fi aici pentru prea mult timp.

en: After much searching and reprogramming, I've finally got all my systems back on-line.
ro_RO: După multe căutări și reprogramări, în cele din urmă am toate sistemele online.

en: Once I destroyed the world with nuclear fire to clear the way for my cybernetic future.
ro_RO: Odată ce am distrus lumea prin foc nuclear pentru a deschide calea către viitorul meu cibernetic.

en: I now intend to further shape the world into my own image, by  surgically removing unwanted growths like yourself.
ro_RO: Acum intenţionez să modelez lumea în propriul meu chip, prin îndepărtarea chirurgicală a creşterilor nedorite ca şi tine.

en: My Laser Satellites are now powering up. I intend to test them on you first, Commander!
ro_RO: Sateliţii mei laser se pornesc. Intenţionez să îi testez pe tine mai întâi, Comandante!

en: The Reed Corporation was founded by Dr Allan Reed. In 2080, Dr Reed landed a contract with the US Military to develop the synaptic link technology.
ro_RO: Corporația Reed a fost fondată de Dr Allan Reed. În 2080, Dr. Reed a semnat un contract cu armata SUA pentru dezvoltarea tehnologiei legăturii sinaptice.

en: After patenting the synaptic link five years later, Dr Reed continued his researches into cybernetics.
ro_RO: După brevetarea legăturii sinaptice cinci ani mai târziu, Dr. Reed și-a continuat cercetările în domeniul ciberneticii.

en: His goal this time was to allow transfer of human consciousness into data streams that could meld with computer technologies. While in Cyberspace the operator's bodies were kept in immersion tanks.
ro_RO: Scopul lui de data aceasta a fost să permită transferul conştiinţei umane în fluxuri de date care se puteau contopi cu tehnologia computerelor. În timp ce se aflau in Cyberspaţiu corpurile operatorilor erau ţinute în rezervoare de imersiune.

en: Backed again by the military, Dr Reed began work on the NEXUS Intruder Program. After three years with little progress, the military abandoned the Nexus Project and cut Dr Reed's funding.
ro_RO: Susținut din nou de armată, Dr. Reed a început să lucreze la Programul Intrus NEXUS. După trei ani cu puţine progrese, armata a abandonat Proiectul Nexus şi a taiat fondurile Dr. Reed.

en: Reports from the time claim that Dr Reed was furious and vowed to have his revenge on all who got in his way.
ro_RO: Ştirile de atunci susţin că Dr. Reed a fost furios şi a jurat să se răzbune pe toţi cei care îi sunt in cale.

en: It appears that Dr Reed may have succeeded in his goals and completed the Nexus Intruder Program.
ro_RO: Se pare că Dr. Reed ar fi reuşit în obiectivele sale şi a finalizat Programul Intrus Nexus.

en: The similarity between NEXUS and Dr Reed is striking.
ro_RO: Asemănarea dintre NEXUS şi Dr Reed este izbitoare.

en: Such an interesting history lesson. Now allow me to bring you up to date.
ro_RO: O lecție de istorie atât de interesantă. Acum permiteți-mi să vă aduc la zi.

en: The NEXUS Intruder Program was created in order to control fools like you.
ro_RO: Programul Intrus NEXUS a fost creat pentru a controla prostii ca tine.

en: It's very simple for me to infiltrate your systems and take them over. It's so simple, in fact, that you wouldn't even know I'm there. That is until I activate parts of myself etched into your core systems.
ro_RO: Este foarte simplu pentru mine să vă infiltrez sistemele şi să le preiau. Este atât de simplu, de fapt, încât nici măcar nu aţi şti că sunt acolo. Asta până când activez părți din mine însumi înglobate în sistemele voastre de bază.

en: Let's start by activating NEXUS in your core systems and see what happens!
ro_RO: Să începem prin activarea NEXUS în sistemele voastre de bază și să vedem ce se întâmplă!

en: Commander, we are experiencing interference with our equipment.
ro_RO: Comandante, ne confruntăm cu interferențe cu echipamentul nostru.

en: Normal service will be restored as soon as possible.
ro_RO: Starea normală va fi restaurată cât mai curând posibil.

en: Not long to go now, Commander. There's no where else for you to run to.
ro_RO: Nu mai durează mult acum, Comandante. Nu mai ai unde să fugi.

en: However, if you vacate this facility, then I shall let you go free, as you are no longer a threat to me.
ro_RO: Cu toate acestea, dacă renunțați la această facilitate, atunci vă voi lăsa liberi, deoarece nu mai sunteți o amenințare pentru mine.

en: You have five minutes to comply or else it's frying time!
ro_RO: Aveți cinci minute pentru a vă conforma, altfel e timpul să fiți prăjiți!

en: Commander, we are under attack by NEXUS cyborgs and tanks. Please help as we....
ro_RO: Comandante, suntem atacați de cyborgi și tancuri NEXUS. Vă rugăm să ajutați că noi....

en: ...cannot hold out much longer.  Repeat, please help, we cannot hold out much longer....
ro_RO: ...nu mai putem să rezistăm. Repet, vă rog ajutați-ne, nu mai putem să rezistăm....

en: Dusk, November 3rd, 2085
ro_RO: Amurg, 3 Noiembrie 2085

en: Earth, High Orbit
ro_RO: Pământul, orbită largă

en: The Collapse
ro_RO: Colapsul

en: January 19th, 2086
ro_RO: 19 Ianuarie 2086

en: North America
ro_RO: America de Nord

en: Nuclear Winter
ro_RO: Iarnă nucleară

en: Midnight, April 10th, 2086
ro_RO: Miezul nopții, 10 Aprilie 2086

en: Rocky Mountains
ro_RO: Munții Stâncoși

en: Safety
ro_RO: Securitate

en: Dawn, April 4th, 2100
ro_RO: Zori, 4 Aprilie, 2100

en: A New Beginning
ro_RO: Un nou început

en: The NASDA system was developed to protect us. It was to be the ultimate nuclear deterrent. As it turned out, it was our executioner.
ro_RO: Sistemul NASDA a fost creat ca să ne protejeze. Ar fi evitat un război nuclear. S-a dovedit a ne fi cel mai puternic călău.

en: Reports said that NASDA developed a fault during a routine systems check. Don't believe it. Someone wanted it to take us out.
ro_RO: Rapoartele spun că NASDA a avut o eroare la o verificare de rutină. Nu credeți. Cineva a vrut să ne elimine.

en: Those nukes were targeted on every major city around the world. NASDA was programmed to start the Collapse. When the counterstrikes launched, its laser defenses and anti-missile ground sites failed.
ro_RO: Acele bombe atomice au țintit fiecare oraș major de pe glob. NASDA a fost programat ca să inițieze Colapsul. Când contraofensivele au pornit, sistemele de apărare cu laser și site-urile de anti-rachete de la sol nu au funcționat.

en: The world as we knew it ended...
ro_RO: Lumea cum o știm s-a încheiat...

en: The Nuclear Winter hit hard. Disease and famine claimed most of us who had survived the nuclear strikes. Wars over cans of dog food took even more.
ro_RO: Iarna nucleară a lovit greu. Molimele și foametea au curățat pe aceia din noi care au supraviețuit exploziilor atomice. Lupte pentru câte o conservă de mâncare au luat și mai mulți.

en: We'd fled Seattle early in '86. We'd heard that the Rocky Mountains were relatively rad-free.
ro_RO: Am fugit din Seattle devreme în '86. Am auzit că Munții Stâncoși sunt relativ curați de radiație.

en: After fighting off bands of marauders we came across the base. Its personnel were dead. Killed by any one of a number of virulent diseases.
ro_RO: După ce am luptat cu bande de prădători pe drum, am ajuns la bază. Personalul era mort. Ucis de oricare din numeroasele boli contagioase.

en: We cracked the doors, and cleared out the bodies inside.
ro_RO: Am spart ușile și am curățat locul de cadavre.

en: We knew that things would never be the same again, but we were determined to build a new world out of the ruins. We rebuilt the landing pads and brought the old systems back on-line.
ro_RO: Știam că lucrurile nu vor mai fi niciodată la fel, dar eram determinați să construim o nouă lume din ruine. Am reconstruit aerodroamele și am adus vechile sisteme înapoi în stare de funcționare.

en: We were finally ready to begin the Project.
ro_RO: Și eram în sfârșit gata să pornim Proiectul.

en: After many long months of struggle, we defeated NEXUS.
ro_RO: După multe luni de efort, în sfârșit l-am învins pe NEXUS.

en: The war started by Dr Reed was over.
ro_RO: Războiul început de Dr. Reed s-a terminat.

en: We have recovered many of the technologies we sought.
ro_RO: Am recuperat multe din tehnologiile urmărite.

en: It is now time to use them to rebuild the world.
ro_RO: Acum e momentul să le folosim să reconstruim lumea.

en: Slowly, out of the ashes we will rise again...
ro_RO: Încet, din cenușă, vom renaște din nou...

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperLtMGWheels.name data/base/stats/templates.json: $.ViperMG01Wheels.name data/mp/stats/templates.json: $.A-Viper-Wheels-MG.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperMG01Wheels.name
en: Machinegun Viper Wheels
ro_RO: Mitralieră Viperă Roți

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Tower01.name data/base/stats/sensor.json: $.SensorTower1Mk1.name data/base/stats/structure.json: $.Sys-SensoTower01.name ... + 2 refs
en: Sensor Tower
ro_RO: Turn cu senzor

en: Tornado AA Site
ro_RO: Amplasament AA Tornadă

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG1Mk1.name data/base/stats/weapons.json: $.MG1Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG1Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG1Mk1.name
en: Machinegun
ro_RO: Mitralieră

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun02.name data/base/stats/weapons.json: $.AAGun2Mk1.name
en: Cyclone Flak Turret
ro_RO: Turela cu Șrapnel Ciclon

en: VTOL Flak Cannon
ro_RO: DAV Tun AA cu Șrapnel

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.CollectiveWall.name data/mp/stats/structure.json: $.CollectiveWall.name
en: Collective Wall
ro_RO: Zid al Colectivului

en: Collective Corner Wall
ro_RO: Colț de Zid al Colectivului

en: Nexus Wall
ro_RO: Zid Nexus

en: Nexus Corner Wall
ro_RO: Colț de zid Nexus

en: CAM1 RESEARCH
ro_RO: CAM1 CERCETARE

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.ADVANCEDRESEARCH.name
en: ADVANCED RESEARCH
ro_RO: CERCETARE AVANSATĂ

en: CAM1 VEHICLES
ro_RO: CAM1 VEHICULE

en: CAM1 WEAPONS
ro_RO: CAM1 ARMAMENT

en: CAM1 SYSTEMS
ro_RO: CAM1 SISTEME

en: CAM1 DEFENSES
ro_RO: CAM1 STRUCTURI DEFENSIVE

en: CAM1 STRUCTURES
ro_RO: CAM1 CLĂDIRI

en: CAM2 RESEARCH
ro_RO: CAM2 CERCETARE

en: CAM2 VEHICLES
ro_RO: CAM2 VEHICULE

en: CAM2 CYBORGS
ro_RO: CAM2 CYBORGI

en: CAM2 WEAPONS
ro_RO: CAM2 ARMAMENT

en: CAM2 SYSTEMS
ro_RO: CAM2 SISTEME

en: CAM2 DEFENSES
ro_RO: CAM2 STRUCTURI DEFENSIVE

en: CAM2 STRUCTURES
ro_RO: CAM2 CLĂDIRI

en: CAM3 RESEARCH
ro_RO: CAM3 CERCETARE

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Comp-MissileCodes01.name
en: Missile Targeting Codes
ro_RO: Coduri de țintire pentru rachete

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Comp-MissileCodes02.name
en: Second Level Missile Targeting Codes
ro_RO: Al doilea nivel de coduri de țintire pentru rachete

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Comp-MissileCodes03.name
en: Third Level Missile Firing Codes
ro_RO: Al treilea nivel de coduri de țintire pentru rachete

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-Cannon.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-Cannon-GROUND.name data/base/stats/templates.json: $.CyborgCannon01Grd.name ... + 2 refs
en: Heavy Gunner Cyborg
ro_RO: Cyborg cu armament greu

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-Flamer.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-Flamer-GROUND.name data/base/stats/templates.json: $.CyborgFlamer01Grd.name ... + 2 refs
en: Flamer Cyborg
ro_RO: Cyborg aruncător de flăcări

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-MG.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-Chain-GROUND.name data/base/stats/templates.json: $.CyborgChain01Ground.name ... + 2 refs
en: Machinegunner Cyborg
ro_RO: Cyborg mitralior

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.CyborgLegs.name data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Legs01.name data/mp/stats/propulsion.json: $.CyborgLegs.name
en: Cyborg Propulsion
ro_RO: Propulsie cyborg

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.MG3-Tower.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower3.name
en: Heavy Machinegun Tower
ro_RO: Turn cu mitralieră grea

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Flame1Mk1-Tower.name
en: Flamer Tower
ro_RO: Turn cu aruncător de flăcări

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.GuardTower5.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox06.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower5.name
en: Lancer Tower
ro_RO: Turn Lancer

en: Advanced Manufacturing Mk3
ro_RO: Fabricație Avansată Mk3

en: Robotic Repair Facility Mk3
ro_RO: Stație de Reparații Robotizată Mk3

en: Advanced Repair Facility Mk2
ro_RO: Stație de reparații avansată Mk2

en: Advanced Repair Facility Mk3
ro_RO: Stație de reparații avansată Mk3

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/repair.json: $.HeavyRepair.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-MobileRepairTurretHvy.name
en: Heavy Repair Turret
ro_RO: Turelă grea de reparații

en: Nexus Intruder Program
ro_RO: Program intrus Nexus

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Resistance-Circuits.name
en: Nexus Resistance Circuits
ro_RO: Circuite de rezistență Nexus

en: Nexus Resistance Circuits Mk2
ro_RO: Circuite de rezistență Nexus Mk2

en: Nexus Resistance Circuits Mk3
ro_RO: Circuite de rezistență Nexus Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Hover02.name
en: Hover Propulsion II
ro_RO: Propulsie pe pernă de aer II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Halftracks02.name
en: Half-tracked Propulsion II
ro_RO: Propulsie pe semi-șenile II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Tracks02.name
en: Tracked Propulsion II
ro_RO: Propulsie pe șenile II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-VTOL02.name
en: VTOL Propulsion II
ro_RO: Propulsie DAV II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Wheels02.name
en: Wheeled Propulsion II
ro_RO: Propulsie pe roți II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage09.name
en: Depleted Uranium MG Bullets Mk2
ro_RO: Gloanțe de Mitralieră din Uraniu Sărăcit Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-TUTMG.name
en: Machinegun Artifact
ro_RO: Artefact mitralieră

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0CommandCentreNP.name
en: New Paradigm Command Center
ro_RO: Centru de Comandă al Noii Paradigme

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0CommandCentreCO.name
en: Collective Command Center
ro_RO: Centru de Comandă al Colectivului

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.NX-CruiseSite.name data/mp/stats/structure.json: $.NX-CruiseSite.name
en: Missile Silo
ro_RO: Siloz de rachete nucleare

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Hvywpn-Mcannon.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cyb-Hvywpn-Mcannon.name
en: Super Heavy-Gunner
ro_RO: Tunar super-greu

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Hvywpn-Acannon.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Hvy-Acannon.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cyb-Hvywpn-Acannon.name
en: Super Auto-Cannon Cyborg
ro_RO: Cyborg cu Super Autotun

en: Super HPV Cyborg
ro_RO: Super-cyborg HPV

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Hvywpn-PulseLsr.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Hvy-PulseLsr.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cyb-Hvywpn-PulseLsr.name
en: Super Pulse Laser Cyborg
ro_RO: Super-Cyborg cu Laser Pulsatil

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Hvywpn-A-T.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Hvy-A-T.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cyb-Hvywpn-A-T.name
en: Super Scourge Cyborg
ro_RO: Super-cyborg cu Năpastă

en: Command Turret II
ro_RO: Turelă de Comandă II

en: Command Turret III
ro_RO: Turelă de Comandă III

en: Command Turret IV
ro_RO: Turelă de Comandă IV

en: Player
ro_RO: Jucător

en: Scavengers
ro_RO: Bandiți

en: No Scavengers
ro_RO: Fără bandiți

en: No Alliances
ro_RO: Fără alianțe

en: Allow Alliances
ro_RO: Permite alianțele

en: Locked Teams
ro_RO: Echipe blocate

en: Low Power Levels
ro_RO: Nivel mic de energie

en: Medium Power Levels
ro_RO: Nivel mediu de energie

en: High Power Levels
ro_RO: Nivel mare de energie

en: Start with No Bases
ro_RO: Pornire fără baze

en: Start with Bases
ro_RO: Pornire cu baze

en: Start with Advanced Bases
ro_RO: Pornire cu baze avansate

en: EASY
ro_RO: UȘOR

en: MEDIUM
ro_RO: NORMAL

en: HARD
ro_RO: GREU

en: INSANE
ro_RO: NEBUNESC

en: Research blocked, will research nothing now.
ro_RO: Cercetarea blocată, nu se va cerceta nimic acum.

en: Researching fundamental technology.
ro_RO: Se cercetează tehnologia fundamentală.

en: Researching
ro_RO: Se cercetează

en: Sorry, I have no trucks.
ro_RO: Îmi pare rău, nu am camioane.

en: You can use this one.
ro_RO: Îl poți folosi pe acesta.

en: Sorry, droid transfer failed.
ro_RO: Ne pare rău, transferul robotului a eșuat.

en: Power transferred.
ro_RO: Energie transferată.

en: Please put a beacon!
ro_RO: Te rog pune o baliză!

en: Coming!
ro_RO: Vin!

en: Sorry, I don't have any free forces to send for help!
ro_RO: Îmi pare rău, nu am forțe disponibile pentru a trimite ajutor!

en: System locale
ro_RO: Limba sistemului

en: Could not open required port (%s) on  (%s)
ro_RO: Nu s-a putut deschide portul necesar (%s) la (%s)

en: Could not resolve masterserver name (%s)!
ro_RO: Nu s-a putut găsi numele server-ului (%s)!

en: Error connecting to the lobby server: %s.
    Make sure port %d can receive incoming connections.
    If you're using a router configure it to use UPnP
     or to forward the port to your system.
ro_RO: Eroare de conectare la server: %s.
    Asigurați-vă că portul %d poate primi conexiuni de intrare.
    Dacă utilizați un router configurați-l pentru a utiliza UPnP
     sau pentru a redirecționa portul către sistemul dvs.

en: The replay file format is newer than this version of Warzone 2100 can support.
ro_RO: Formatul fișierului de reluare este mai nou decât poate susține această versiune de Warzone 2100.

en: Replay Format Version: %u
ro_RO: Versiunea Formatului de Reluare: %u

en: Replay File Format Unsupported
ro_RO: Formatul fișierului de reluare nu este acceptat

en: Menu
ro_RO: Meniu

en: Campaign
ro_RO: Campanie

en: Challenge
ro_RO: Provocare

en: Menu Music
ro_RO: Meniu Muzică

en: (untitled)
ro_RO: (fără titlu)

en: Copy Path to Clipboard
ro_RO: Copiază calea în Clipboard

en: Copy JSON to Clipboard
ro_RO: Copiază JSON în Clipboard

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_MG3MK1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_MG3MK1.text[1]
en: .50-calibre heavy machinegun
ro_RO: Mitralieră grea de calibrul .50

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_RHOW.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_RHOW.text[1]
en: 105mm multi-barrel Howitzer may be assigned to a sensor
ro_RO: Obuzierul cu țevi multiple de 105mm poate fi atribuit unui senzor

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MG1MK1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_MG1MK1.text[1]
en: 7.62mm machinegun
ro_RO: Mitralieră de 7.62mm

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_CN6_T_A.text[1]
en: 76mm twin-barrel automatic-cannon
ro_RO: Tun automat de 76mm cu țeavă dublă

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAAC1.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_AAAC2.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAAC3.text[2]
en: AA accuracy +10%
ro_RO: Precizia AA +10%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-ROF02.name
en: AA Ammunition Hopper Mk2
ro_RO: Buncăr cu Muniție AA Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-ROF03.name
en: AA Ammunition Hopper Mk3
ro_RO: Buncăr cu Muniție AA Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-ROF01.name
en: AA Ammunition Hopper
ro_RO: Buncăr cu Muniție AA

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-ROF05.name
en: AA Chainfeed Loader Mk2
ro_RO: Încărcător AA pe lanț Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-ROF06.name
en: AA Chainfeed Loader Mk3
ro_RO: Încărcător AA pe lanț Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-ROF04.name
en: AA Chainfeed Loader
ro_RO: Încărcător AA pe lanț

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-AASite-QuadBof.name data/mp/stats/structure.json: $.AASite-QuadBof.name
en: AA Cyclone Flak Cannon Emplacement
ro_RO: Amplasament cu tun AA cu șrapnel Ciclon

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[2]
en: AA Flak damage +25%
ro_RO: Pagube Șrapnel AA +25%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Damage02.name
en: AA HE Flak Mk2
ro_RO: Șrapnel Exploziv AA Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Damage03.name
en: AA HE Flak Mk3
ro_RO: Șrapnel Exploziv AA Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Damage01.name
en: AA HE Flak
ro_RO: Șrapnel Exploziv AA

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Damage05.name
en: AA HEAP Flak Mk2
ro_RO: Șrapnel Exploziv Perforant AA Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Damage06.name
en: AA HEAP Flak Mk3
ro_RO: Șrapnel Exploziv Perforant AA Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Damage04.name
en: AA HEAP Flak
ro_RO: Șrapnel Exploziv Perforant AA

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAROF1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAROF4.text[2]
en: AA reload time -15%
ro_RO: Timp de reîncărcare a muniției AA -15%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Accuracy02.name
en: AA Target Acquisition Shells
ro_RO: Proiectile AA Ghidate către Țintă

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Accuracy03.name
en: AA Target Prediction Computer
ro_RO: Computer Prezicere Țintă AA

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Accuracy01.name
en: AA Thermal Imaging Sensor
ro_RO: Senzor de Imagistică Termică AA

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials08.name
en: Advanced Base Structure Materials Mk2
ro_RO: Materiale de construcție avansate Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials09.name
en: Advanced Base Structure Materials Mk3
ro_RO: Materiale de construcție avansate Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_MAT7.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials07.name data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_MAT7.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Materials03.name
en: Advanced Base Structure Materials
ro_RO: Materiale de construcție avansate

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ENGIN3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ENGIN3.text[1]
en: Advanced Engineering Techniques
ro_RO: Tehnici de inginerie avansate

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Engineering03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Engineering03.name
en: Advanced Engineering
ro_RO: Inginerie avansată

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VCBSU3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VCBSU3.text[1]
en: Advanced fire detection systems
ro_RO: Sisteme de detectare a focului avansate

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade07.name
en: Advanced Manufacturing
ro_RO: Fabricație Avansată

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-ROF02.name
en: Advanced Missile Allocation System Mk2
ro_RO: Sistem Avansat de Alocare a Rachetelor Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-ROF03.name
en: Advanced Missile Allocation System Mk3
ro_RO: Sistem Avansat de Alocare a Rachetelor Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-ROF01.name
en: Advanced Missile Allocation System
ro_RO: Sistem avansat de alocare a rachetelor

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Damage02.name
en: Advanced Missile Warhead Mk2
ro_RO: Rachetă cu Focos Avansat Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Damage03.name
en: Advanced Missile Warhead Mk3
ro_RO: Rachetă cu Focos Avansat Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Damage01.name
en: Advanced Missile Warhead
ro_RO: Rachetă cu focos avansat

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RFU7.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RFU7.text[1]
en: Advanced repair techniques
ro_RO: Tehnici de reparație avansate

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VS3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VS3.text[1]
en: Advanced target recognition systems
ro_RO: Sisteme de recunoaștere a țintei avansate

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VFU4.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VFU4.text[1]
en: Advanced VTOL Production
ro_RO: Producție DAV avansată

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_CN_D1.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_D4.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_ROF1.text[3] ... + 11 refs
en: All cannons upgraded automatically
ro_RO: Toate tunurile îmbunătățite automat

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSU1.text[3] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_CBSU2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_CBSU3.text[3] ... + 3 refs
en: All CB sensors upgraded automatically
ro_RO: Toți senzorii AB îmbunătățiți instantaneu

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASAC1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASD1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASROF1.text[3] ... + 3 refs
en: All lasers upgraded automatically
ro_RO: Toate laserele îmbunătățite instantaneu

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_D1.text[3] ... + 7 refs
en: All missiles upgraded automatically
ro_RO: Toate lansatoarele de rachete îmbunătățite automat

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_POWU1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_POWU2.text[3] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_POWU1.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_POWU2.text[3]
en: All power generators upgraded automatically
ro_RO: Toate generatoarele îmbunătățite instantaneu

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_AC1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_D1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_ROF1.text[3] ... + 3 refs
en: All rail guns upgraded automatically
ro_RO: Toate Tunurile Electromagnetice sunt îmbunătățite automat

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU2.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU3.text[3]
en: All sensors upgraded automatically
ro_RO: Toți senzorii îmbunătățiți automat

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_ENGIN1.text[3] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_ENGIN2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ENGIN3.text[3] ... + 3 refs
en: All trucks upgraded automatically
ro_RO: Toate constructoarele îmbunătățite instantaneu

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V3.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V2.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V3.text[3]
en: All VTOLs upgraded automatically
ro_RO: Toate DAV-urile îmbunătățite automat

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/hidebehind.json: $.player_1.name data/mp/challenges/hidebehind.json: $.player_2.name data/mp/tests/miza.json: $.player_1.name data/mp/tests/miza.json: $.player_2.name
en: Ally
ro_RO: Aliat

note: TRANSLATORS: data/base/campaigns/alpha.json: $.name
en: Alpha Campaign
ro_RO: Campania Alfa

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/two-faced.json: $.player_1.name
en: Alpha
ro_RO: Alfa

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_H1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_H1.text[1]
en: Amphibious hover propulsion
ro_RO: Propulsie amfibie pe pernă de aer

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-MdArtMissile.name
en: Angel Missile Battery
ro_RO: Baterie de rachete Înger

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-MdART-pit.name
en: Angel Missile Emplacement
ro_RO: Amplasament lansator de rachete Înger

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MdArtMissile.name data/base/stats/weapons.json: $.Missile-MdArt.name
en: Angel Missile
ro_RO: Rachetă Înger

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_AT.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_AT.text[1]
en: Anti-tank missile
ro_RO: Rachetă anti-tanc

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_RK_LTAT1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_RK_LTAT1.text[1]
en: Anti-tank rocket
ro_RO: Rachetă anti-tanc

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage03.name
en: APDSB MG Bullets Mk2
ro_RO: Gloanțe Mitralieră PPMD Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage04.name
en: APDSB MG Bullets Mk3
ro_RO: Gloanțe Mitralieră PPMD Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage02.name
en: APDSB MG Bullets
ro_RO: Gloanțe Mitralieră PPMD

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage05.name
en: APFSDS Cannon Rounds Mk2
ro_RO: Proiectile de tun PPSAMD Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage06.name
en: APFSDS Cannon Rounds Mk3
ro_RO: Proiectile de tun PPSAMD Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage04.name
en: APFSDS Cannon Rounds
ro_RO: Proiectile de tun PPSAMD

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-HvyArtMissile.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HvyArtMissile.name
en: Archangel Missile Battery
ro_RO: Baterie de rachete Arhanghel

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-HvART-pit.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-HvART-pit.name
en: Archangel Missile Emplacement
ro_RO: Amplasament lansator de rachete Arhanghel

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-HvArtMissile.name data/base/stats/weapons.json: $.Missile-HvyArt.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-HvArtMissile.name data/mp/stats/weapons.json: $.Missile-HvyArt.name
en: Archangel Missile
ro_RO: Rachetă Arhanghel

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_MG4.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_MG4.text[1]
en: Armed with Cyborg assault gun
ro_RO: Înarmat cu Mitralieră de Asalt pentru Cyborgi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_CN1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_CN1.text[1]
en: Armed with Cyborg Cannon
ro_RO: Înarmat cu Tun pentru Cyborgi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_FL1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_FL1.text[1]
en: Armed with Cyborg Flamer
ro_RO: Înarmat cu Aruncător de Flăcări pentru Cyborgi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_MG1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_MG1.text[1]
en: Armed with Cyborg Machinegun
ro_RO: Înarmat cu Mitralieră pentru Cyborgi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_LS1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_LS1.text[1]
en: Armed with Flashlight Laser
ro_RO: Înarmat cu laser Flashlight

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_LS1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_LS1.text[1]
en: Armed with flashlight laser
ro_RO: Înarmat cu laser Lanternă

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_GRN.text[1]
en: Armed with grenades
ro_RO: Înarmat cu grenade

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_H_HPV.text[1]
en: Armed with hyper velocity cannon
ro_RO: Înarmat cu tun de hiper-velocitate

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_RKT.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_RKT.text[1]
en: Armed with Lancer anti-tank missile
ro_RO: Înarmat cu rachetă anti-tanc Lancer

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYTRANS.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SUPERTRANS.text[1]
en: Armed with Machinegun
ro_RO: Înarmat cu mitralieră

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_H_MC.text[1]
en: Armed with medium cannon
ro_RO: Înarmat cu tun mediu

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_ATM.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_ATM.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_ATM.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_ATM.text[1]
en: Armed with Scourge anti-tank missile
ro_RO: Înarmat cu rachetă anti-tanc Scourge

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_DF_WU4.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_DF_WU10.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_DF_WU7.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_MAT10.text[2]
en: Armor +35%, Body Points +30%
ro_RO: Blindaj +35%, Structură Șasiu +30%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D2.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D2.text[1]
en: Armor-Piercing Discard Sabot Bullets
ro_RO: Proiectile-Perforante cu Manșon Detașabil

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_D4.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_D4.text[1]
en: Armor-Piercing Fin-Stabilized Discarding Sabot
ro_RO: Proiectil-Perforant, Stabilizat-cu-Aripioare, cu Manșon-Detașabil

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_FL.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_FL.text[1]
en: Armored bunker with Flamer
ro_RO: Buncăr ranforsat cu aruncător de flăcări

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_ATR.text[1]
en: Armored bunker with Lancer AT rocket
ro_RO: Buncăr ranforsat cu lansator de rachete AT

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_LC.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_LC.text[1]
en: Armored bunker with Light Cannon
ro_RO: Buncăr ranforsat cu tun ușor

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_P1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_P1.text[1]
en: Armored bunker with Machinegun
ro_RO: Buncăr ranforsat cu mitralieră

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DEF_EMP.text[1]
en: Armored guard tower with EMP Cannon
ro_RO: Turn de pază blindat cu Tun cu Puls Electro Magnetic

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_ATR.text[1]
en: Armored guard tower with Lancer AT rocket
ro_RO: Turn ranforsat cu lansator de rachete

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_EMP_PODTOW.text[1]
en: Armored guard tower with Mini-Pod Rocket
ro_RO: Turn ranforsat cu mini-rachete

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_EMP_PODTOW.text[1]
en: Armored guard tower with Mini-Rocket Pod
ro_RO: Turn ranforsat cu mini-rachete

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_PulseLas.text[1]
en: Armored guard tower with Pulse Laser
ro_RO: Turn de pază blindat cu Laser Pulsatil

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_ATMTOW.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_ATMTOW.text[1]
en: Armored guard tower with Scourge Missile
ro_RO: Turn ranforsat cu rachete Năpastă

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_HALFT1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_HALFT1.text[1]
en: Armored Half-tracks
ro_RO: Semi-Șenile Ranforsate

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_WT14_PLS.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_WT14_PLS.text[1]
en: Armored hardpoint with Flashlight laser
ro_RO: Bloc ranforsat cu laser Lanternă

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_WT15_RL3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_WT15_RL3.text[1]
en: Armored hardpoint with Gauss Cannon
ro_RO: Punct fortificat blindat cu Tun Gauss

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_WT4_HC.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_WT4_HC.text[1]
en: Armored hardpoint with Heavy Cannon
ro_RO: Bloc ranforsat cu tun greu

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_DF_WT1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_DF_WT1.text[1]
en: Armored hardpoint with Heavy Machinegun
ro_RO: Bloc ranforsat cu mitralieră grea

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_WT13_HPV.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_WT13_HPV.text[1]
en: Armored hardpoint with Hyper-Velocity Cannon
ro_RO: Punct fortificat blindat cu Tun de Hiper-Velocitate

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_WT6_ATR.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_WT6_ATR.text[1]
en: Armored hardpoint with Lancer AT missile
ro_RO: Bloc ranforsat cu lansator de rachete

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_WT2_LC.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_WT2_LC.text[1]
en: Armored hardpoint with Light Cannon
ro_RO: Bloc ranforsat cu tun ușor

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_WT3_MC.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_WT3_MC.text[1]
en: Armored hardpoint with Medium Cannon
ro_RO: Bloc ranforsat cu tun mediu

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_WT9_ATM.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_WT9_ATM.text[1]
en: Armored hardpoint with Scourge AT Missile
ro_RO: Bloc ranforsat cu rachete Năpastă

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_EMP_Mpit.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_EMP_Mpit.text[1]
en: Armored Mortar battery pit
ro_RO: Baterie ranforsată de mortiere

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_PrisLas.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_PrisLas.text[1]
en: Armored strongpoint with Flashlight laser
ro_RO: Montură ranforsată cu laser Lanternă

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_Rail3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_Rail3.text[1]
en: Armored strongpoint with Gauss Cannon
ro_RO: Punct fortificat blindat cu Tun Gauss

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_PulseLas.text[1]
en: Armored strongpoint with Pulse Laser
ro_RO: Punct fortificat blindat cu Laser Pulsatil

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_Rail2.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_Rail2.text[1]
en: Armored strongpoint with Rail Gun
ro_RO: Punct fortificat blindat cu Tun Electromagnetic

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TRACK1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_TRACK1.text[1]
en: Armored Tracks
ro_RO: Șenile ranforsate

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_WU1.text[2]
en: Armour +35%, Body Points +30%
ro_RO: Blindaj +35%, Structură Șasiu +30%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Crate.name
en: Artifact
ro_RO: Artefact

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-RotCannon.name
en: Assault Cannon Emplacement
ro_RO: Amplasament cu tun de asalt

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.Tower-VulcanCan.name data/mp/stats/structure.json: $.Tower-VulcanCan.name
en: Assault Cannon Guard Tower
ro_RO: Turn cu tun de asalt

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Wall-VulcanCan.name data/base/stats/structure.json: $.Wall-VulcanCan.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Wall-VulcanCan.name data/mp/stats/structure.json: $.Wall-VulcanCan.name
en: Assault Cannon Hardpoint
ro_RO: Bloc cu tun de asalt

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon5.name data/base/stats/weapons.json: $.Cannon5VulcanMk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon5.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon5VulcanMk1.name
en: Assault Cannon
ro_RO: Tun de asalt

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.Tower-RotMg.name
en: Assault Gun Emplacement
ro_RO: Amplasament cu Mitralieră de Asalt

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-RotMG.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower-RotMg.name
en: Assault Gun Guard Tower
ro_RO: Turn de Pază cu Mitralieră de Asalt

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Wall-RotMg.name data/base/stats/structure.json: $.Wall-RotMg.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Wall-RotMg.name data/mp/stats/structure.json: $.Wall-RotMg.name
en: Assault Gun Hardpoint
ro_RO: Punct fortificat cu Mitralieră de Asalt

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PhytonHTrackAssGun.name
en: Assault Gun Python Half Track
ro_RO: Mitralieră de Asalt pe şasiu Piton Semi-şenilat

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PhytonHoverAssGun.name
en: Assault Gun Python Hover
ro_RO: Mitralieră de Asalt pe şasiu Piton Amfibiu

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0cam3PyAsltGnTrk.name data/mp/stats/templates.json: $.P0cam3PyAsltGnTrk.name
en: Assault Gun Python Tracks
ro_RO: Mitralieră de Asalt pe şasiu Piton Şenilat

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower-RotMg.name
en: Assault Gun Tower
ro_RO: Turn cu Mitralieră de Asalt

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG4.name data/base/stats/weapons.json: $.MG4ROTARYMk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG4.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG4ROTARYMk1.name
en: Assault Gun
ro_RO: Mitralieră de Asalt

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-RotMG.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-RotMG-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-RotMG-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.CyborgRotMgGround.name
en: Assault Gunner Cyborg
ro_RO: Cyborg Mitralior de Asalt

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VP.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VP.text[2]
en: Assign a VTOL by selecting the rearming pad as its target
ro_RO: Asociază un DAV prin selectarea stației ca țintă a acestuia

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTW1.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTW1.text[2]
en: Assigned VTOLs attack the enemy units
ro_RO: DAV-urile asociate atacă unitățile inamice

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/repair.json: $.AutoRepair.name
en: Auto Repair
ro_RO: Reparații automate

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Autorepair-General.name
en: Auto-Repair
ro_RO: Reparații automate

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_ROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_ROF1.text[1]
en: Autoloader increases reload rate
ro_RO: Autoîncărcătorul micșorează timpul de încărcare

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[1]
en: Automated Cyborg Production
ro_RO: Producție Automatizată a Cyborgilor

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade02.name
en: Automated Factory Production Mk2
ro_RO: Producție automatizată a vehiculelor Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade03.name
en: Automated Factory Production Mk3
ro_RO: Producție automatizată a vehiculelor Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade-AI.name data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade01.name data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[1]
en: Automated Factory Production
ro_RO: Producție automatizată a vehiculelor

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade01.name
en: Automated Manufacturing
ro_RO: Fabricație Automatizată

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_ROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_ROF1.text[1]
en: Automated reload system
ro_RO: Sistem de reîncărcare automat

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade02.name
en: Automated Repair Facility Upgrade Mk2
ro_RO: Stație de reparații automată îmbunătățită Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade03.name
en: Automated Repair Facility Upgrade Mk3
ro_RO: Stație de reparații automată îmbunătățită Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade01.name
en: Automated Repair Facility
ro_RO: Stație de reparații automată

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade02.name
en: Automated VTOL Rearming Mk2
ro_RO: Reînarmare Automatizată a DAV-urilor Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade03.name
en: Automated VTOL Rearming Mk3
ro_RO: Reînarmare Automatizată a DAV-urilor Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_ROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_ROF1.text[1]
en: Automatic loader replaces manual feed
ro_RO: Încărcătorul automat înlocuiește încărcarea manuală

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-SamSite.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-SamSite.name
en: Avenger Hardpoint
ro_RO: Bloc cu Avenger

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-SamSite1.name data/base/stats/structure.json: $.P0-AASite-SAM1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-SamSite1.name data/mp/stats/structure.json: $.P0-AASite-SAM1.name
en: Avenger SAM Site
ro_RO: Amplasament RSA Avenger

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-LtSAM.name data/base/stats/weapons.json: $.Missile-LtSAM.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-LtSAM.name data/mp/stats/weapons.json: $.Missile-LtSAM.name
en: Avenger SAM
ro_RO: Rachetă Răzbunător

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[3]
en: Average power costs and production times
ro_RO: Costuri și timpi de producție medii

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTU1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTU1.text[1]
en: Battlefield repair unit
ro_RO: Unitate de reparație pe câmpul de luptă

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_CAN.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_CANT.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_MD.text[2] ... + 3 refs
en: Best Targets : Vehicles
ro_RO: Țintă ideală: Vehicule

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HvSAM1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_LtSAM1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HvSAM1.text[2] ... + 3 refs
en: Best Targets: Aerial targets only
ro_RO: Ținta ideală: Doar ținte aeriene

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HART.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_MART.text[2]
en: Best Targets: Base structures and cyborgs
ro_RO: Țintele ideale: Clădiri și cyborgi

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_MRL1.text[2]
en: Best Targets: Base structures
ro_RO: Ținta ideală: Clădiri

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BMB3.text[2]
en: Best Targets: Bunkers and Hardpoints
ro_RO: Ținta ideală: buncăre și blocuri

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_BB.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_BB.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BMB4.text[2] ... + 2 refs
en: Best Targets: Bunkers and hardpoints
ro_RO: Ținta ideală: Buncăre și puncte fortificate

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS2.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS2.text[2]
en: Best Targets: Cyborgs
ro_RO: Țintele ideale: Cyborgi

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_HLAS.text[2]
en: Best Targets: Heavy cyborgs
ro_RO: Țintele ideale: Cyborgi grei

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_MG1MK1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_MG2MK1.text[2] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_MG3MK1.text[2] ... + 3 refs
en: Best Targets: Infantry, base structures, wheeled vehicles
ro_RO: Ținte ideale: Infanterie, clădiri, unități cu roți

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_IDF.text[2]
en: Best Targets: Vehicles and Emplacements
ro_RO: Ținta ideală: Vehicule și clădiri defensive

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CN2MK1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CN3MK1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_CN_4A.text[2]
en: Best Targets: Vehicles, Hardpoints
ro_RO: Ținta ideală: vehicule, blocuri

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_MP1.text[2]
en: Best Targets: Wheeled and hover vehicles
ro_RO: Ținta ideală: Vehicule cu roți sau pe pernă de aer

note: TRANSLATORS: data/base/campaigns/beta.json: $.name
en: Beta Campaign
ro_RO: Campania Beta

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V3.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V2.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V3.text[2]
en: Body Points and Speed Increased
ro_RO: Structură Șasiu și Viteză Mărite

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_FLAME1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_FLAME1.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_PLFL.text[3]
en: Body Points: Very low
ro_RO: Rezistență șasiu: Foarte Mică

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BDMG1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BDMG2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BDMG3.text[0] ... + 3 refs
en: Bomb Upgrade
ro_RO: Îmbunătățire a bombelor

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraHvyMortarHalftrack.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraHvyMortarHalftrack.name
en: Bombard Cobra Half-tracks
ro_RO: Bombardă pe șasiu Cobră Semi-șenilat

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Mortar2Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Mortar2Mk1.name
en: Bombard
ro_RO: Bombardă

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body4ABT.name data/mp/stats/body.json: $.Body4ABT.name
en: Bug
ro_RO: Gândac

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BarbarianBuggy.name data/mp/stats/templates.json: $.BarbarianBuggy.name
en: Buggy
ro_RO: ATV

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ADEF.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ASTRUC.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ADEF.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ASTRUC.text[2]
en: Built-in diagnostic and repair systems
ro_RO: Sistem integrat de diagnosticare și reparații

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Sk-CobraBBHover.name
en: Bunker Buster Cobra Hover
ro_RO: Rachetă Anti-Buncăr pe şasiu Cobră Amfibiu

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraBBTracks.name
en: Bunker Buster Cobra Tracks
ro_RO: Rachetă Anti-Buncăr pe şasiu Cobră Şenilat

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.MantisBBTracks.name
en: Bunker Buster Mantis Tracks
ro_RO: Rachete Anti-Buncăr pe şasiu Călugăriţă Şenilat

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_BB.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_BB.text[1]
en: Bunker buster missile
ro_RO: Rachetă Bunker Buster

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket03-HvAT.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket03-HvAT.name
en: Bunker Buster Rocket
ro_RO: Rachetă Anti-Buncăr

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperBBWheels.name
en: Bunker Buster Rockets Viper Wheels
ro_RO: Rachete Anti-Buncăr pe şasiu Viperă cu Roți

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ScorpBBTracks.name
en: Bunker Buster Scorpion Tracks
ro_RO: Rachetă Anti-Buncăr pe şasiu Scorpion Şenilat

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.H-Scorp-VTOL-BB.name
en: Bunker Buster Scorpion VTOL
ro_RO: Rachetă Anti-Buncăr pe şasiu Scorpion DAV

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperBBWheels.name
en: Bunker Buster Viper Wheels
ro_RO: Rachete Anti-Buncăr pe şasiu Viperă cu Roți

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_POWMD1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_POWMD1.text[2]
en: Burns oil more efficiently
ro_RO: Combustibilul este consumat mai eficient

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CNAC1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_CNAC2.text[2]
en: Cannon accuracy +10%
ro_RO: Precizia tunurilor +10%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF02.name
en: Cannon Autoloader Mk2
ro_RO: Autoîncărcător pentru Tunuri Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF03.name
en: Cannon Autoloader Mk3
ro_RO: Autoîncărcător pentru Tunuri Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF01.name
en: Cannon Autoloader
ro_RO: Autoîncărcător pentru tunuri

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_CN_D1.text[2] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_D4.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_CN_D7.text[2]
en: Cannon damage +25%
ro_RO: Puterea tunurilor +25%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BabaFireCan.name data/mp/stats/templates.json: $.BabaFireCan.name
en: Cannon Fire Truck
ro_RO: Mașină cu tun

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Super-Cannon.name data/mp/stats/structure.json: $.X-Super-Cannon.name data/mp/stats/weapons.json: $.CannonSuper.name
en: Cannon Fortress
ro_RO: Fortăreață cu tun

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Accuracy02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Accuracy02.name
en: Cannon Laser Designator
ro_RO: Ochire laser pentru tunuri

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Accuracy01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Accuracy01.name
en: Cannon Laser Rangefinder
ro_RO: Țintire laser pentru tunuri

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF05.name
en: Cannon Rapid Loader Mk2
ro_RO: Încărcător Rapid pentru Tunuri Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF06.name
en: Cannon Rapid Loader Mk3
ro_RO: Încărcător Rapid pentru Tunuri Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF04.name
en: Cannon Rapid Loader
ro_RO: Încărcător rapid pentru tunuri

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_ROF1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_CN_ROF4.text[2]
en: Cannon reload time -10%
ro_RO: Timpii de reîncărcare a tunurilor -10%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0CannonTower.name data/mp/stats/structure.json: $.A0CannonTower.name
en: Cannon Tower
ro_RO: Turn cu tun

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_CN_D1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_D4.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_ROF1.text[0] ... + 11 refs
en: Cannon Upgrade
ro_RO: Îmbunătățire a tunurilor

note: TRANSLATORS: data/base/stats/sensor.json: $.Sys-CBTurret01.name data/mp/stats/sensor.json: $.Sys-CBTurret01.name
en: CB Radar Turret
ro_RO: Turelă Radar AB

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSU1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_CBSU2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_CBSU3.text[0] ... + 3 refs
en: CB Sensor Improved
ro_RO: Senzor AB îmbunătățit

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-CBSensor-Tower01.name data/base/stats/structure.json: $.Sys-CB-Tower01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-CBSensor-Tower01.name data/mp/stats/structure.json: $.Sys-CB-Tower01.name
en: CB Tower
ro_RO: Turn AB

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-CBSensor-Turret01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-CBSensor-Turret01.name
en: CB Turret
ro_RO: Turelă AB

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAROF4.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAROF4.text[1]
en: Chainfeed loader eradicates jams and improves performance
ro_RO: Încărcătorul în lanț eradică blocajele și îmbunătățește performanța

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_MG_ROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_MG_ROF1.text[1]
en: Chaingun mechanism replaces belt-feed
ro_RO: Mecanism automatizat înlocuiește banda de cartușe

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BaBaCivilian.name data/mp/stats/templates.json: $.BaBaCivilian.name
en: Civilian
ro_RO: Civil

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb01.name
en: Cluster Bomb Bay
ro_RO: Încărcătură de Bombe cu Fragmentare

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb01.name
en: Cluster Bombs Bay
ro_RO: Încărcătură de Bombe cu Fragmentare

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0CobraFlameTracks.name
en: Cobra Flamer Tracks
ro_RO: Cobra aruncător de flăcări șenile

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0CobraMedCnTrks.name
en: Cobra Medium Cannon Tracks
ro_RO: Cobra tun mediu șenile

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraSpadeTracks.name data/base/stats/templates.json: $.P0CobraSpadeTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraSpadeTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.P0CobraSpadeTracks.name
en: Cobra Truck
ro_RO: Cobra Constructor

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body5REC.name data/mp/multiplay/skirmish/Cobra.json: $.AI.name data/mp/stats/body.json: $.Body5REC.name
en: Cobra
ro_RO: Cobră

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.CollectiveCWall.name data/mp/stats/structure.json: $.CollectiveCWall.name
en: Collective CWall
ro_RO: CZid al Colectivului

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[0]
en: Collective Heavy Body
ro_RO: Șasiu Greu al Colectivului

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYS_CEN.text[1]
en: Combat engineer with construction ability
ro_RO: Inginer de luptă cu abilitatea de a construi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0CommandCentre.name data/mp/stats/structure.json: $.A0CommandCentre.name
en: Command Center
ro_RO: Centru de comandă

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0ComDroidControl.name data/mp/stats/structure.json: $.A0ComDroidControl.name
en: Command Relay Center
ro_RO: Centru secundar de comandă

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-CommandRelay.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-CommandRelay.name
en: Command Relay Post
ro_RO: Centru secundar de comandă

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraComHalftrack.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraComHalftrack.name
en: Command Turret Cobra Half-tracks
ro_RO: Comandant Cobră Semi-șenile

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Mantis-Trk-Com.name
en: Command Turret Mantis Tracks
ro_RO: Turelă de Comandă pe şasiu Călugăriţă Şenilat

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0PythonComTracks.name data/base/stats/templates.json: $.PythonComTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.P0PythonComTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.PythonComTracks.name
en: Command Turret Python Tracks
ro_RO: Comandant Piton Șenile

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Scorp-Trk-Com.name
en: Command Turret Scorpion Tracks
ro_RO: Turelă de Comandă pe șasiu Scorpion Șenilat

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Viper-Trk-Com.name
en: Command Turret Viper Tracks
ro_RO: Turelă de Comandă pe șasiu Viperă Șenilat

note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.name data/base/stats/research.json: $.R-Comp-CommandTurret01.name data/base/stats/weapons.json: $.CommandTurret1.name ... + 3 refs
en: Command Turret
ro_RO: Turelă de Comandă

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_CT1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_C_CT1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_C_CT2.text[2] ... + 2 refs
en: Commander leads groups acts as factory delivery point
ro_RO: Comandantul conduce batalioane, primește întăriri de la fabrici

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_UP.text[1]
en: Complete battlefield visibility
ro_RO: Vizibilitate totală a câmpului de luptă

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals02.name
en: Composite Alloys Mk2
ro_RO: Aliaje compozite Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals03.name
en: Composite Alloys Mk3
ro_RO: Aliaje compozite Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals01.name
en: Composite Alloys
ro_RO: Aliaje compozite

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWAC3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWAC3.text[1]
en: Computer guided shells
ro_RO: Proiectile ghidate de computer

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_AC1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_AC1.text[1]
en: Computer predicts and compensates for target's movement
ro_RO: Computer-ul prezice mișcarea țintei și compensează

note: TRANSLATORS: data/base/messages/messages.json: $.MSG3.text[0]
en: Computer Research Completed
ro_RO: Cercetare de calculatoare completă

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU5.text[2]
en: Computer systems are now 'ring-fenced' from NEXUS
ro_RO: Sistemele de calcul sunt acum „îngrădite” față de NEXUS

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU2.text[2]
en: Computer systems can now be 'ring-fenced' from NEXUS
ro_RO: Sistemele de calcul pot fi „îngrădite” față de NEXUS

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_SL1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU2.text[0] ... + 6 refs
en: Computer Technology Breakthrough
ro_RO: Descoperire în tehnologia calculatoarelor

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_ENGIN1.text[2]
en: Construction speed +10%
ro_RO: Viteza de construcție +10%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_ENGIN2.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ENGIN3.text[2]
en: Construction speed +20%
ro_RO: Viteza de construcție +20%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Spade1Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Spade1Mk1.name
en: Construction Unit
ro_RO: Unitate de construcție

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[3] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_CBSTW1.text[3] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_CBSTW1.text[3]
en: Counter-battery fire continues until enemy battery is suppressed
ro_RO: Focul anti-baterie continuă până când bateria inamică e eliminată

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_CBSTW1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_CBSTW1.text[1]
en: Counter-battery tower detects enemy indirect fire batteries
ro_RO: Turnul anti-baterie detectează bateriile de artilerie inamice

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[1]
en: Counter-battery turret detects enemy indirect fire batteries
ro_RO: Turelă anti-baterie care detectează bateriile de foc indirect inamice

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals02.name
en: Cyborg Composite Alloys Mk2
ro_RO: Aliaje Compozite pentru Cyborgi Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals03.name
en: Cyborg Composite Alloys Mk3
ro_RO: Aliaje Compozite pentru Cyborgi Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals01.name
en: Cyborg Composite Alloys
ro_RO: Aliaje Compozite pentru Cyborgi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals05.name
en: Cyborg Dense Composite Alloys Mk2
ro_RO: Aliaje Compozite Dense pentru Cyborgi Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals06.name
en: Cyborg Dense Composite Alloys Mk3
ro_RO: Aliaje Compozite Dense pentru Cyborgi Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals04.name
en: Cyborg Dense Composite Alloys
ro_RO: Aliaje Compozite Dense pentru Cyborgi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY1.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Cyborg.name data/base/stats/structure.json: $.A0CyborgFactory.name ... + 3 refs
en: Cyborg Factory
ro_RO: Fabrică de Cyborgi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.CyborgFlamer01.name data/mp/stats/weapons.json: $.CyborgFlamer01.name
en: Cyborg Flamer
ro_RO: Cyborg aruncător de flăcări

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat05.name
en: Cyborg High Intensity Thermal Armor Mk2
ro_RO: Blindaj Termal de Mare Intensitate pentru Cyborgi Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat06.name
en: Cyborg High Intensity Thermal Armor Mk3
ro_RO: Blindaj Termal de Mare Intensitate pentru Cyborgi Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat04.name
en: Cyborg High Intensity Thermal Armor
ro_RO: Blindaj Termal de Mare Intensitate pentru Cyborgi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.CyborgRocket.name data/mp/stats/weapons.json: $.CyborgRocket.name
en: Cyborg Lancer
ro_RO: Lăncier Cyborg

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_CY_LG2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_LG3.text[0] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_CY_LG2.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_LG3.text[0]
en: Cyborg Propulsion Improved
ro_RO: Propulsia Cyborgilor Îmbunătățită

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals08.name
en: Cyborg Superdense Composite Alloys Mk2
ro_RO: Aliaje Compozite Super-Dense pentru Cyborgi Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals09.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals09.name
en: Cyborg Superdense Composite Alloys Mk3
ro_RO: Aliaje Compozite Super-Dense pentru Cyborgi Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals07.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals07.name
en: Cyborg Superdense Composite Alloys
ro_RO: Aliaje Compozite Super-Dense pentru Cyborgi

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat08.name
en: Cyborg Superdense Thermal Armor Mk2
ro_RO: Blindaj Termal Super-Dens pentru Cyborgi Mk2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat09.name
en: Cyborg Superdense Thermal Armor Mk3
ro_RO: Blindaj Termal Super-Dens pentru Cyborgi Mk3

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat07.name
en: Cyborg Superdense Thermal Armor
ro_RO: Blindaj Termal Super-Dens pentru Cyborgi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat02.name
en: Cyborg Thermal Armor Mk2
ro_RO: Blindaj Termal pentru Cyborgi Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat03.name
en: Cyborg Thermal Armor Mk3
ro_RO: Blindaj Termal pentru Cyborgi Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat01.name
en: Cyborg Thermal Armor
ro_RO: Blindaj Termal pentru Cyborgi

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYTRANS.text[0]
en: Cyborg Transport Available
ro_RO: Transportor pentru Cyborgi Disponibil

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Transport.name data/mp/stats/templates.json: $.Transporter.name
en: Cyborg Transport
ro_RO: Transportor pentru Cyborgi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_SL1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_C_SL1.text[2]
en: Cyborgs can now be researched
ro_RO: Cyborgii pot fi acum cercetați

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-AASite-QuadBof.name data/base/stats/structure.json: $.AASite-QuadBof.name
en: Cyclone AA Flak Site
ro_RO: Amplasament Anti-Aerian cu Șrapnel Ciclon

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0cam3PyFlakHT.name
en: Cyclone AA Python Half-tracks
ro_RO: Tun AA Ciclon pe șasiu Piton Semi-șenilat

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade05.name
en: Dedicated Synaptic Link Data Analysis Mk2
ro_RO: Analiza datelor prin legătura sinaptică dedicată Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade06.name
en: Dedicated Synaptic Link Data Analysis Mk3
ro_RO: Analiza datelor prin legătura sinaptică dedicată Mk3

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_CAN.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_MD.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_MSL.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_RKT.text[3]
en: Defensive Strength : High
ro_RO: Putere defensivă : Mare

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TOWER1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TOWER2.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TOWER3.text[3] ... + 2 refs
en: Defensive Strength: Low
ro_RO: Forță defensivă: Mică

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0ADemolishStructure.name data/mp/stats/structure.json: $.A0ADemolishStructure.name
en: Demolish Structure
ro_RO: Demolează clădirea

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals05.name
en: Dense Composite Alloys Mk2
ro_RO: Aliaje compozite dense Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals06.name
en: Dense Composite Alloys Mk3
ro_RO: Aliaje compozite dense Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals04.name
en: Dense Composite Alloys
ro_RO: Aliaje compozite dense

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage08.name
en: Depleted Uranium MG Bullets
ro_RO: Gloanțe de Mitralieră din Uraniu Sărăcit

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CNAC1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CNAC1.text[1]
en: Determines range to target
ro_RO: Determină distanța până la țintă

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_CR1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_CR1.text[2]
en: Directs and collates information for command turrets
ro_RO: Direcționează și organizează informații pentru Comandanți

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_UP.text[3]
en: Does not offer sensor targeting
ro_RO: Nu oferă sistem de senzor pentru țintire

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.WreckedTransporter.name data/mp/stats/structure.json: $.WreckedTransporter.name
en: Downed Transport
ro_RO: Transportor prăbușit

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BMB3.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BMB3.text[1]
en: Drops incendiary bombs
ro_RO: Lansează bombe incendiare

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU3.text[3]
en: Elite and Veteran rank units and Factories are protected
ro_RO: Unitățile de rang veteran sau de elită și fabricile sunt protejate

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-EMPCannon.name data/mp/stats/weapons.json: $.EMP-Cannon.name
en: EMP Cannon
ro_RO: Tun PEM

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb06.name
en: EMP Missile Launcher
ro_RO: Lansator de Rachete cu PEM

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-EMPMortar.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-MortarEMP.name
en: EMP Mortar Pit
ro_RO: Groapă cu Mortier cu PEM

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MortarEMP.name data/mp/stats/weapons.json: $.MortarEMP.name
en: EMP Mortar
ro_RO: Mortier cu PEM

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW1.text[2]
en: Enables Hardcrete walls
ro_RO: Permite ziduri de beton

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ASTRUC.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ASTRUC.text[3]
en: Enables self-repair in all base structures
ro_RO: Permite auto-reparația în toate clădirile

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ACYB.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ACYB.text[3]
en: Enables self-repair in all Cyborgs
ro_RO: Permite auto-reparația pentru toți Cyborgii

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ADEF.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ADEF.text[3]
en: Enables self-repair in all defenses
ro_RO: Permite auto-reparația în toate clădirile defensive

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_AVEH.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_AVEH.text[3]
en: Enables self-repair in all vehicles
ro_RO: Permite auto-reparația în toate vehiculele

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_AR.text[3]
en: Enables self-repair
ro_RO: Permite reparațiile automate

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/hidebehind.json: $.player_3.name data/mp/challenges/hidebehind.json: $.player_4.name data/mp/challenges/hidebehind.json: $.player_5.name ... + 7 refs
en: Enemy
ro_RO: Inamic

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Engineering01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Engineering01.name
en: Engineering
ro_RO: Inginerie

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[3]
en: Expensive and slow to produce
ro_RO: Scump și lent de produs

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[3]
en: Expensive to produce
ro_RO: Scump de produs

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_STW1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_STW1.text[1]
en: Extended sensor range
ro_RO: Rază mărită a senzorilor

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSU1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_CBSU2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_CBSU3.text[2] ... + 3 refs
en: Extends CB Range
ro_RO: Mărește raza AB

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[2]
en: Extends Sensor Range
ro_RO: Extinde raza senzorilor

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FM1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FM1.text[1]
en: Factory module enables medium and large bodies
ro_RO: Modulele pentru fabrică permit construirea de șasiuri medii și mari

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Module.name data/base/stats/structure.json: $.A0FacMod1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Module.name data/mp/stats/structure.json: $.A0FacMod1.name
en: Factory Module
ro_RO: Modul de fabrică

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_FU7.text[2]
en: Factory output speed +60%
ro_RO: Viteza de producție în fabrici +60%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0LightFactory.name data/mp/stats/structure.json: $.A0LightFactory.name
en: Factory
ro_RO: Fabrică

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-ROF02.name
en: Fast Fire Mini-Rockets Mk2
ro_RO: Mini-Rachete în Foc Rapid Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-ROF03.name
en: Fast Fire Mini-Rockets Mk3
ro_RO: Mini-Rachete în Foc Rapid Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-ROF01.name
en: Fast Fire Mini-Rockets
ro_RO: Mini-Rachete în Foc Rapid

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_MP1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_MP1.text[1]
en: Fast firing light anti-vehicle rockets
ro_RO: Rachete ușoare și rapide anti-vehicule

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF04.name
en: Fast Loader
ro_RO: Încărcător Rapid

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[2]
en: Faster than Cobra
ro_RO: Mai rapid decât Cobra

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[2]
en: Faster than Python
ro_RO: Mai rapid decât Pitonul

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[2]
en: Faster than Viper
ro_RO: Mai rapid decât Vipera

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_AC1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_AC1.text[1]
en: Fin-stabilization improves flight trajectory
ro_RO: Stabilizarea prin eleroane îmbunătățește traiectoria de zbor

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BabaFireTruck.name data/mp/stats/templates.json: $.BabaFireTruck.name
en: Fire Truck
ro_RO: Mașină de pompieri

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_BMB6.text[1]
en: Fires Electronic Magnetic Pulse Missiles
ro_RO: Lansează Rachete cu Puls Electro Magnetic

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_HLAS.text[1]
en: Fires heavy pulses of laser light
ro_RO: Trage cu pulsații puternice de laser

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS2.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS2.text[1]
en: Fires pulses of laser light
ro_RO: Trage cu pulsații de laser

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_MRL1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_MRL1.text[1]
en: Fires salvoes of mini-rockets
ro_RO: Lansează salve de mini-rachete

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_FLAME1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_FLAME1.text[1]
en: Flame-thrower firing Propylene Oxide gel
ro_RO: Aruncător de flăcări ce foloseste gel Oxid-Propilenă

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-ROF02.name
en: Flamer Autoloader Mk2
ro_RO: Auto-încărcător al aruncătorului de flăcări Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-ROF03.name
en: Flamer Autoloader Mk3
ro_RO: Auto-încărcător al aruncătorului de flăcări - Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-ROF01.name
en: Flamer Autoloader
ro_RO: Auto-încărcător al aruncătorului de flăcări

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox05.name data/base/stats/structure.json: $.PillBox5.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox05.name data/mp/stats/structure.json: $.PillBox5.name
en: Flamer Bunker
ro_RO: Buncăr cu aruncător de flăcări

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraFlameTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraFlameTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.P0CobraFlameTracks.name
en: Flamer Cobra Tracks
ro_RO: Aruncător de flăcări Cobră Șenile

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_D1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_FL_D4.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_FL_D7.text[2]
en: Flamer damage +25%
ro_RO: Puterea aruncătoarelor de flăcări +25%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_FL_ROF1.text[2]
en: Flamer reload time -15%
ro_RO: Timpul de reîncărcare a aruncătoarelor de flăcări -15%

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperFlameHalfTracks.name
en: Flamer Viper Half-Tracks
ro_RO: Aruncător de Flăcări pe şasiu Viperă Semi-şenilat

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperFlameWheels.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperFlameWheels.name
en: Flamer Viper Wheels
ro_RO: Aruncător de flăcări Viperă Roți

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer01Mk1.name data/base/stats/weapons.json: $.Flame1Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer01Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Flame1Mk1.name
en: Flamer
ro_RO: Aruncător de flăcări

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-Laser1.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-Laser1-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Laser1-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.MP-Cyb-Laser1-GRD.name
en: Flashlight Gunner Cyborg
ro_RO: Cyborg cu laser Lanternă

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-PulseLas.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower-PulseLas.name
en: Flashlight Hardpoint
ro_RO: Bloc cu laser Lanternă

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Laser3BEAMMk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Laser3BEAMMk1.name
en: Flashlight
ro_RO: Lanternă

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine02.name
en: Fuel Injection Engine Mk2
ro_RO: Motor cu injecție Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine03.name
en: Fuel Injection Engine Mk3
ro_RO: Motor cu injecție Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_EN1.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine01.name data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_EN1.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine01.name
en: Fuel Injection Engine
ro_RO: Motor cu injecție

note: TRANSLATORS: data/base/campaigns/gamma.json: $.name
en: Gamma Campaign
ro_RO: Campania Gama

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/two-faced.json: $.player_3.name
en: Gamma
ro_RO: Gama

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_POWU1.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_POWU1.text[1]
en: Gas turbine boosts power output
ro_RO: Turbina de gaz mărește puterea generatoarelor

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine08.name
en: Gas Turbine Engine Mk2
ro_RO: Motor cu turbină de gaz Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine09.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine09.name
en: Gas Turbine Engine Mk3
ro_RO: Motor cu turbină de gaz Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN7.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine07.name data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN7.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine07.name
en: Gas Turbine Engine
ro_RO: Motor cu turbină de gaz

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade01b.name
en: Gas Turbine Generator Mk2
ro_RO: Generator pe Turbină de Gaz Mk2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade01c.name
en: Gas Turbine Generator Mk3
ro_RO: Generator pe Turbină de Gaz Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade01.name
en: Gas Turbine Generator
ro_RO: Generator cu turbină de gaz

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Rail3.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-Rail3.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Rail3.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-Rail3.name
en: Gauss Cannon Emplacement
ro_RO: Amplasament cu Tun Gauss

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-Rail3.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower-Rail3.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-Rail3.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-Rail3.name
en: Gauss Cannon Hardpoint
ro_RO: Punct Fortificat cu Tun Gauss

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PythonGaussTracks.name
en: Gauss Cannon Python Tracks
ro_RO: Tun Gauss pe şasiu Piton Şenilat

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.WyvernGaussTracks.name
en: Gauss Cannon Wyvern Tracks
ro_RO: Tun Gauss pe şasiu Balaur Şenilat

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RailGun03.name data/base/stats/weapons.json: $.RailGun3Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-RailGun03.name data/mp/stats/weapons.json: $.RailGun3Mk1.name
en: Gauss Cannon
ro_RO: Tun Gauss

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS1.text[1]
en: Generates and concentrates bursts of laser energy
ro_RO: Genrează și concentrează pulsații de energie laser

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/bonecrusher.json: $.AI.insane_tip data/mp/multiplay/skirmish/Cobra.json: $.AI.insane_tip data/mp/multiplay/skirmish/nb_generic.json: $.AI.insane_tip ... + 4 refs
en: Gets ~ 100% more power from each oil derrick
    Starts with defensive structures and oil derricks
ro_RO: Obține ~ 100% mai multă energie de la fiecare pompă de petrol
    Începe cu structuri defensive și pompe de petrol

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/bonecrusher.json: $.AI.easy_tip data/mp/multiplay/skirmish/nb_hover.json: $.AI.easy_tip data/mp/multiplay/skirmish/nexus.json: $.AI.easy_tip data/mp/multiplay/skirmish/semperfi.json: $.AI.easy_tip
en: Gets ~ 25% less power from each oil derrick
ro_RO: Obține ~ 25% mai puțină energie de la fiecare pompă de petrol

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/Cobra.json: $.AI.easy_tip
en: Gets ~ 25% less power from each oil derrick
    Basic decision making is slower
ro_RO: Obține ~ 25% mai puțină energie de la fiecare pompă de petrol
    Procesul decizional de bază este mai lent

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/nb_generic.json: $.AI.easy_tip data/mp/multiplay/skirmish/nb_turtle.json: $.AI.easy_tip
en: Gets ~ 25% less power from each oil derrick
    Research is not focused on a specific weapon branch
ro_RO: Obține ~ 25% mai puțină energie de la fiecare pompă de petrol
    Cercetarea nu se concentrează pe o anumită ramură de arme

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[2]
en: Good main battle tank and heavy artillery platform
ro_RO: Tanc de luptă bun și platformă pentru artilerie grea

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[2]
en: Good medium tank and support vehicle
ro_RO: Tanc mediu și vehicul de suport bun

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[2]
en: Good scout vehicle
ro_RO: Bun vehicul pentru spionaj

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Howitzer150Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Howitzer150Mk1.name
en: Ground Shaker
ro_RO: Cutremurător

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Halftracks.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Halftracks.name
en: Half-tracked Propulsion
ro_RO: Propulsie pe semi-șenile

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.HalfTrack02.name
en: Half-tracks II
ro_RO: Semi-șenile II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.HalfTrack03.name
en: Half-tracks III
ro_RO: Semi-șenile III

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.HalfTrack.name data/mp/stats/propulsion.json: $.HalfTrack.name
en: Half-tracks
ro_RO: Semi-șenile

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0HardcreteMk1CWall.name data/mp/stats/structure.json: $.A0HardcreteMk1CWall.name
en: Hardcrete Corner Wall
ro_RO: Colț de beton

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0HardcreteMk1Wall.name data/mp/stats/structure.json: $.A0HardcreteMk1Wall.name
en: Hardcrete Wall
ro_RO: Zid de beton

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-HardcreteWall.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HardcreteWall.name
en: Hardcrete
ro_RO: Beton

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials05.name
en: Hardened Base Structure Materials Mk2
ro_RO: Materiale de construcții întărite Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials06.name
en: Hardened Base Structure Materials Mk3
ro_RO: Materiale de construcții întărite Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D1.text[1]
en: Hardened case machinegun bullets
ro_RO: Muniție de mitralieră cu jachetă dură

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage01.name
en: Hardened MG Bullets
ro_RO: Gloanțe de mitralieră întărite

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Tower02.name data/base/stats/sensor.json: $.SensorTower2Mk1.name data/base/stats/structure.json: $.Sys-SensoTower02.name ... + 3 refs
en: Hardened Sensor Tower
ro_RO: Turn cu senzor ranforsat

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_DOUBLEAA.text[0]
en: Hardpoint Cyclone AA Gun Available
ro_RO: Punct Fortificat cu Tun AA Ciclon Disponibil

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_QUADAA.text[0]
en: Hardpoint Whirlwind AA Gun Available
ro_RO: Punct Fortificat cu Tun AA Vârtej Disponibil

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage02.name
en: HE Howitzer Shells Mk2
ro_RO: Muniție de howitzer SE MK2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage03.name
en: HE Howitzer Shells Mk3
ro_RO: Muniție de howitzer SE MK3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage01.name
en: HE Howitzer Shells
ro_RO: Muniție de howitzer SE

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage02.name
en: HE Mini-Rockets Mk2
ro_RO: Mini-rachete SE MK2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage03.name
en: HE Mini-Rockets Mk3
ro_RO: Mini-Rachete Explozive Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage01.name
en: HE Mini-Rockets
ro_RO: Mini-Rachete Explozive

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage02.name
en: HE Mortar Shells Mk2
ro_RO: Muniție de Mortier Explozivă Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage03.name
en: HE Mortar Shells Mk3
ro_RO: Muniție de Mortier Explozivă Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage01.name
en: HE Mortar Shells
ro_RO: Muniție de Mortier Explozivă

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage02.name
en: HE Rockets Mk2
ro_RO: Rachete SE MK2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage03.name
en: HE Rockets Mk3
ro_RO: Rachete SE MK3

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage01.name
en: HE Rockets
ro_RO: Rachete SE

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb02.name
en: HEAP Bomb Bay
ro_RO: Încărcătură de Bombe Explozive Perforatoare

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage05.name
en: HEAP Howitzer Shells Mk2
ro_RO: Muniție de howitzer SEPA MK2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage06.name
en: HEAP Howitzer Shells Mk3
ro_RO: Muniție de howitzer SEPA MK3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage04.name
en: HEAP Howitzer Shells
ro_RO: Muniție de howitzer SEPA

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage05.name
en: HEAP Mini-Rockets Mk2
ro_RO: Mini-Rachete Explozive Perforante

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage06.name
en: HEAP Mini-Rockets Mk3
ro_RO: Mini-Rachete Explozive Perforante Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage04.name
en: HEAP Mini-Rockets
ro_RO: Mini-Rachete Explozive Perforante

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage05.name
en: HEAP Mortar Shells Mk2
ro_RO: Muniție de Mortier Explozivă Perforantă Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage06.name
en: HEAP Mortar Shells Mk3
ro_RO: Muniție de Mortier Explozivă Perforantă Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage04.name
en: HEAP Mortar Shells
ro_RO: Muniție de Mortier Explozivă Perforantă

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage02.name
en: HEAT Cannon Shells Mk2
ro_RO: Muniție de tun SEPA MK2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage03.name
en: HEAT Cannon Shells Mk3
ro_RO: Muniție de tun SEPA MK3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage01.name
en: HEAT Cannon Shells
ro_RO: Muniție de tun SEPA

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage05.name
en: HEAT Rocket Warhead Mk2
ro_RO: Focos de rachete SEPA MK2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage06.name
en: HEAT Rocket Warhead Mk3
ro_RO: Focos de rachete SEPA MK3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage04.name
en: HEAT Rocket Warhead
ro_RO: Focos de rachete SEPA

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_HvAT.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_HvAT.text[1]
en: Heavy anti-tank rocket
ro_RO: Rachetă grea anti-tanc

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body12.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body12.name
en: Heavy Body - Mantis
ro_RO: Șasiu greu - Călugăriță

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body11.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body11.name
en: Heavy Body - Python
ro_RO: Șasiu greu - Piton

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body09.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body09.name
en: Heavy Body - Tiger
ro_RO: Șasiu greu - Tigru

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body10.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body10.name
en: Heavy Body - Vengeance
ro_RO: Șasiu greu - Răzbunare

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body13.name
en: Heavy Body - Wyvern
ro_RO: Șasiu greu - Balaur

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[1]
en: Heavy body increases armor and body points
ro_RO: Șasiul greu mărește armura și rezistența la avarie

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Cobra-Hover-HC.name
en: Heavy Cannon Cobra Hover
ro_RO: Tun Greu pe șasiu Cobră Amfibiu

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraHvyCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraHvyCnTrks.name
en: Heavy Cannon Cobra Tracks
ro_RO: Tun Greu pe șasiu Cobra Șenilat

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN3MK1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CN3MK1.text[1]
en: Heavy Cannon firing 120 mm rounds
ro_RO: Tun greu cu muniție de 120mm

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower04.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower04.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower04.name
en: Heavy Cannon Hardpoint
ro_RO: Bloc cu tun greu

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.MantisTrkHC.name
en: Heavy Cannon Mantis Tracks
ro_RO: Tun Greu pe șasiu Călugăriţă Șenilat

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Python-Hover-HC.name
en: Heavy Cannon Python Hover
ro_RO: Tun Greu pe șasiu Piton Amfibiu

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.PythonHvyCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.A-Python-Trk-HC.name data/mp/stats/templates.json: $.P0PythonHvyCnTrks.name ... + 2 refs
en: Heavy Cannon Python Tracks
ro_RO: Tun greu Piton Șenile

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.H-Scorp-Trk-HC.name
en: Heavy Cannon Scorpion Tracks
ro_RO: Tun Greu pe șasiu Scorpion Șenilat

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Tiger-Trk-HC.name
en: Heavy Cannon Tiger Tracks
ro_RO: Tun Greu pe șasiu Tigru Șenilat

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon3Mk1.name data/base/stats/weapons.json: $.Cannon375mmMk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon3Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon375mmMk1.name
en: Heavy Cannon
ro_RO: Tun Greu

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flame2.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flame2.name
en: Heavy Flamer - Inferno
ro_RO: Aruncător de flăcări greu - Infern

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.CyborgCannon.name data/mp/stats/weapons.json: $.CyborgCannon.name
en: Heavy Gunner
ro_RO: Mitralior greu

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-HvyLaser.name data/mp/stats/weapons.json: $.HeavyLaser.name
en: Heavy Laser
ro_RO: Laser greu

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraHMGHalfTrack.name data/base/stats/templates.json: $.P0CobraHvyMGHtrack.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraHMGHalfTrack.name data/mp/stats/templates.json: $.P0CobraHvyMGHtrack.name
en: Heavy Machinegun Cobra Half-tracks
ro_RO: Mitralieră grea Cobră Semi-șenile

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Cobra-Hover-HMG.name
en: Heavy Machinegun Cobra Hover
ro_RO: Mitralieră Grea pe şasiu Cobra Amfibiu

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Cobra-Trk-HMG.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraHMGTracks.name
en: Heavy Machinegun Cobra Tracks
ro_RO: Mitralieră Grea pe şasiu Cobra Şenilat

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Cobra-Wheels-HMG.name
en: Heavy Machinegun Cobra Wheels
ro_RO: Mitralieră Grea pe şasiu Cobra cu Roți

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower01.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower01.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower01.name
en: Heavy Machinegun Hardpoint
ro_RO: Bloc cu mitralieră grea

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ScorpHTrackHMG.name
en: Heavy Machinegun Scorpion Half Tracks
ro_RO: Mitralieră Grea pe şasiu Scorpion Semi-şenilat

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ScorpTrkHMG.name
en: Heavy Machinegun Scorpion Tracks
ro_RO: Mitralieră Grea pe şasiu Scorpion Şenilat

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperHMGHalftrack.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperHMGHalftrack.name
en: Heavy Machinegun Viper Half-tracks
ro_RO: Mitralieră Grea pe şasiu Viperă Semi-șenilat

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperHMGTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.A-Viper-Trk-HMG.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperHMGTracks.name
en: Heavy Machinegun Viper Tracks
ro_RO: Mitralieră Grea pe şasiu Viperă Șenilat

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Viper-Wheels-HMG.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperHMGWheels.name
en: Heavy Machinegun Viper Wheels
ro_RO: Mitralieră Grea pe şasiu Viperă cu Roți

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG3Mk1.name data/base/stats/weapons.json: $.MG3Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG3Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG3Mk1.name
en: Heavy Machinegun
ro_RO: Mitralieră grea

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar02Hvy.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar02Hvy.name
en: Heavy Mortar - Bombard
ro_RO: Mortier Greu - Bombardă

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Super-Rocket.name data/mp/stats/structure.json: $.X-Super-Rocket.name data/mp/stats/weapons.json: $.RocketSuper.name
en: Heavy Rocket Bastion
ro_RO: Bastion cu rachete

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HvSAM1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HvSAM1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_MS_SAM2WT.text[1]
en: Heavy surface-to-air missile
ro_RO: Rachetă sol-aer grea

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU2.text[3]
en: Hero and Special rank units are protected
ro_RO: Unitățile de rang erou sau special sunt protejate

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Damage05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage08.name
en: HESH Rocket Warhead Mk2
ro_RO: Focos de Rachetă HESH Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Damage06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage09.name
en: HESH Rocket Warhead Mk3
ro_RO: Focos de Rachetă HESH Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Damage04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage07.name
en: HESH Rocket Warhead
ro_RO: Focos de Rachetă HESH

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Damage02.name
en: Hi-Energy Laser Emitter Mk2
ro_RO: Emiţător Laser de Energie-Înaltă Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Damage03.name
en: Hi-Energy Laser Emitter Mk3
ro_RO: Emiţător Laser de Energie-Înaltă Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Damage01.name
en: Hi-Energy Laser Emitter
ro_RO: Emiţător Laser de Energie-Înaltă

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/hidebehind.json: $.challenge.name
en: Hide Behind Me
ro_RO: Ascunde-te În Spatele Meu

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_MAT10.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_MAT10.text[1]
en: High Density Base Structure Materials
ro_RO: Materiale de construcție de densitate mare

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_CN_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_CN_D1.text[1]
en: High Explosive Anti-Tank Cannon Shells
ro_RO: Muniție de tun super-explozivă, anti-tanc

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_D1.text[1]
en: High Explosive Anti-Tank warhead
ro_RO: Rachetă anti-tanc puternic explozivă

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_RK_D4.text[1]
en: High Explosive Anti-Tank warheads
ro_RO: Focoase Explozive Anti-Tanc

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[1]
en: High Explosive Armor Piercing Flak
ro_RO: Șrapnel Exploziv Perforant

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWD4.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWD4.text[1]
en: High Explosive Armor Piercing Shells
ro_RO: Proiectile Explozive Perforante

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_MART.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_MART.text[1]
en: High explosive artillery missile
ro_RO: Rachetă de croazieră super-explozivă

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HART.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HART.text[1]
en: High explosive heavy artillery missile
ro_RO: Rachetă de artilerie grea super-explozivă

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat05.name
en: High Intensity Thermal Armor Mk2
ro_RO: Blindaj Termal de Mare Intensitate Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat06.name
en: High Intensity Thermal Armor Mk3
ro_RO: Blindaj Termal de Mare Intensitate Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat04.name
en: High Intensity Thermal Armor
ro_RO: Armură termală de mare intensitate

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[3]
en: High power costs and slow to produce
ro_RO: Costuri și timp de producție mari

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage02.name
en: High Temperature Flamer Gel Mk2
ro_RO: Gel de Temperatură Ridicată pentru Aruncător Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage03.name
en: High Temperature Flamer Gel Mk3
ro_RO: Gel de Temperatură Ridicată pentru Aruncător Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage01.name
en: High Temperature Flamer Gel
ro_RO: Gel pentru aruncător de temperatură mare

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.PillBox3.name data/mp/stats/structure.json: $.PillBox3.name
en: HMG Bunker
ro_RO: Buncăr cu Mitralieră Grea

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/nb_hover.json: $.AI.name
en: Hover AI
ro_RO: IA Amfibiu

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.hover02.name
en: Hover II
ro_RO: Pernă de aer II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.hover03.name
en: Hover III
ro_RO: Pernă de aer III

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Hover.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Hover.name
en: Hover Propulsion
ro_RO: Propulsie pe pernă de aer

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.hover01.name data/mp/stats/propulsion.json: $.hover01.name
en: Hover
ro_RO: Pernă de aer

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWAC1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWAC3.text[2]
en: Howitzer accuracy +10%
ro_RO: Precizie howitzer +10%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF02.name
en: Howitzer Autoloader Mk2
ro_RO: Autoîncărcător pentru Obuzier Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF03.name
en: Howitzer Autoloader Mk3
ro_RO: Autoîncărcător pentru Obuzier Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF01.name
en: Howitzer Autoloader
ro_RO: Autoîncărcător pentru howitzer

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWD1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWD4.text[2]
en: Howitzer damage +25%
ro_RO: Putere howitzer +25%

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF04.name
en: Howitzer Fast Loader
ro_RO: Încărcător Rapid pentru Obuzier

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWRF1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWRF4.text[2]
en: Howitzer reload time -10%
ro_RO: Timp de încărcare howitzer -10%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-HowitzerMk1.name data/base/stats/weapons.json: $.Howitzer105Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-HowitzerMk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Howitzer105Mk1.name
en: Howitzer
ro_RO: Obuzier

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-AASite-QuadMg1.name data/base/stats/structure.json: $.AASite-QuadMg1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-AASite-QuadMg1.name data/mp/stats/structure.json: $.AASite-QuadMg1.name
en: Hurricane AA Site
ro_RO: Amplasament AA Uragan

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun03.name data/base/stats/weapons.json: $.QuadMg1AAGun.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun03.name data/mp/stats/weapons.json: $.QuadMg1AAGun.name
en: Hurricane AA Turret
ro_RO: Turelă AA Uragan

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.BarbHUT.name
en: Hut
ro_RO: Colibă

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage08.name
en: HVAPFSDS Cannon Rounds Mk2
ro_RO: Proiectile de tun PPHVSAMD Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage09.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage09.name
en: HVAPFSDS Cannon Rounds Mk3
ro_RO: Proiectile de tun PPHVSAMD Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage07.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage07.name
en: HVAPFSDS Cannon Rounds
ro_RO: Proiectile de tun PPHVSAMD

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Emplacement-HPVcannon.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-HPVcannon.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Emplacement-HPVcannon.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-HPVcannon.name
en: Hyper Velocity Cannon Emplacement
ro_RO: Amplasament cu Tun de Hiper-Velocitate

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-HPVcannon.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower-HPVcannon.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-HPVcannon.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-HPVcannon.name
en: Hyper Velocity Cannon Hardpoint
ro_RO: Punct fortificat cu Tun de Hiper-Velocitate

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PythonHoverHVC.name
en: Hyper Velocity Cannon Python Hover
ro_RO: Tun de Hiper-Velocitate pe şasiu Piton Amfibiu

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.P0cam3PyHPVcanTrk.name
en: Hyper Velocity Cannon Python Tracks
ro_RO: Tun de Hiper-Velocitate pe şasiu Piton Şenilat

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon4AMk1.name data/base/stats/weapons.json: $.Cannon4AUTOMk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon4AMk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon4AUTOMk1.name
en: Hyper Velocity Cannon
ro_RO: Tun de Hiper-Velocitate

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_CN_D7.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_CN_D7.text[1]
en: Hyper-Velocity Armor-Piercing Fin-Stabilised Discarding Sabot
ro_RO: Proiectil-Perforant de Hiper-Velocitate, Stabilizat-cu-Aripioare, cu Manșon-Detașabil

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_LASROF1.text[1]
en: Improved Energizer reduces laser recharge time
ro_RO: Încărcător îmbunătățit reduce timpii de reîncărcare a laserelor

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_ENGIN1.text[1] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_ENGIN2.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_ENGIN1.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_ENGIN2.text[1]
en: Improved Engineering Techniques
ro_RO: Tehnici îmbunătățite de inginerie

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Engineering02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Engineering02.name
en: Improved Engineering
ro_RO: Inginerie îmbunătățită

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_CBSU2.text[1] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSU2.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_CBSU3.text[1] ... + 3 refs
en: Improved fire detection systems
ro_RO: Sisteme de detecție a focului îmbunătățite

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade02.name
en: Improved Hardcrete Mk2
ro_RO: Beton îmbunătățit Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade03.name
en: Improved Hardcrete Mk3
ro_RO: Beton îmbunătățit Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade01.name
en: Improved Hardcrete
ro_RO: Beton îmbunătățit

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_M_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_M_D1.text[1]
en: Improved high explosive shells
ro_RO: Proiectile puternic explozive îmbunătățite

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Accuracy01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Accuracy01.name
en: Improved Laser Focusing
ro_RO: Focalizare îmbunătățită a laserelor

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU2.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU3.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU4.text[1] ... + 2 refs
en: Improved NEXUS resistance circuitry
ro_RO: Circuite de rezistență NEXUS îmbunătățite

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_POWMD1.text[1] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_POWU1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_POWU2.text[0] ... + 3 refs
en: Improved Power Generator Performance
ro_RO: Îmbunătățește performanța generatoarelor electrice

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SENSO1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SENSO1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_WS.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_WST.text[3]
en: Improved sensor range
ro_RO: Raza senzorilor mărită

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_D1.text[1]
en: Improved shaped charge warhead
ro_RO: Focos îmbunătățit cu explozibil direcționat

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VS2.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VS2.text[1]
en: Improved target recognition systems
ro_RO: Sisteme îmbunătățite de recunoaștere a țintei

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_WU1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_WU1.text[1]
en: Improved Titanium-reinforced concrete
ro_RO: Beton îmbunătățit, ranforsat cu titan

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Howitzer-Incendiary.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-Howitzer-Incendiary.name
en: Incendiary Howitzer Emplacement
ro_RO: Amplasament pentru howitzer incendiar

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_INH.text[1]
en: Incendiary howitzer emplacement
ro_RO: Amplasament cu obuzier incendiar

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_INH.text[1]
en: Incendiary Howitzer may be assigned to a sensor
ro_RO: Obuzierul Incendiar poate fi atribuit unui senzor

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Incendiary.name data/mp/stats/weapons.json: $.Howitzer-Incendiary.name
en: Incendiary Howitzer
ro_RO: Howitzer incendiar

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-MortarPit-Incendiary.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-MortarPit-Incendiary.name
en: Incendiary Mortar Pit
ro_RO: Groapă cu Mortier Incendiar

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Incendiary.name data/mp/stats/weapons.json: $.Mortar-Incendiary.name
en: Incendiary Mortar
ro_RO: Mortier Incendiar

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_ROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_ROF1.text[1]
en: Increased gauss output speeds up reload time
ro_RO: Producția gauss mărită accelerează timpul de reîncărcare

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_WU1.text[2]
en: Increases Armour and Body Points
ro_RO: Sporește armura și rezistența la avarii

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CNAC1.text[2] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_CNAC2.text[2]
en: Increases Cannon accuracy
ro_RO: Mărește precizia tunurilor

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_CN_D1.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_D4.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_CN_D7.text[2]
en: Increases Cannon damage
ro_RO: Mărește puterea tunurilor

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_ROF1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_CN_ROF4.text[2]
en: Increases Cannon ROF
ro_RO: Mărește rata de foc a tunurilor

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_ENGIN1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_ENGIN2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ENGIN3.text[2]
en: Increases construction speed
ro_RO: Mărește viteza de construcție

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_FL_ROF1.text[2]
en: Increases Flamer ROF
ro_RO: Mărește rata de foc a aruncătorului

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASAC1.text[2]
en: Increases Laser accuracy
ro_RO: Mărește precizia laserelor

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASD1.text[2]
en: Increases Laser damage
ro_RO: Mărește puterea laserelor

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASROF1.text[2]
en: Increases Laser ROF
ro_RO: Mărește rata de foc a laserelor

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_AC1.text[2]
en: Increases Mini-Rocket accuracy
ro_RO: Mărește precizia mini-rachetelor

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_ROF1.text[2]
en: Increases Mini-Rockets ROF
ro_RO: Mărește rata de foc a mini-rachetelor

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC2.text[2]
en: Increases Missile accuracy
ro_RO: Mărește precizia rachetelor

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_D1.text[2]
en: Increases Missile damage
ro_RO: Mărește puterea rachetelor

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_ROF1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_SMS_ROF1.text[2]
en: Increases Missile ROF
ro_RO: Mărește rata de foc a rachetelor

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_AC1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_M_AC2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_M_AC3.text[2]
en: Increases Mortar accuracy
ro_RO: Mărește precizia Mortierelor

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_ROF1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_M_ROF4.text[2]
en: Increases Mortar ROF
ro_RO: Mărește Rata-de-Foc a Mortierelor

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_AC1.text[2]
en: Increases Rail Gun accuracy
ro_RO: Mărește precizia Tunurilor Electromagnetice

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_D1.text[2]
en: Increases Rail Gun damage
ro_RO: Mărește pagubele Tunurilor Electromagnetice

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_ROF1.text[2]
en: Increases Rail Gun ROF
ro_RO: Mărește Rata-de-foc a Tunurilor Electromagnetice

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_AC1.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_AC2.text[2] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_SRK_AC3.text[2]
en: Increases Rocket accuracy
ro_RO: Mărește precizia rachetelor

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_ROF1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_SRK_ROF4.text[2]
en: Increases Rocket ROF
ro_RO: Morește rata de foc a rachetelor

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[1]
en: Inferior armor and body points to Cobra
ro_RO: Mai slab la armură și rezistență decât Cobra

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[1]
en: Inferior armor and body points to Viper
ro_RO: Mai slab ranforsat și rezistent decât Vipera

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HvyFlamer.name data/mp/stats/structure.json: $.Tower-Projector.name
en: Inferno Bunker
ro_RO: Buncăr pentru Infern

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraInfernoHover.name
en: Inferno Cobra Hover
ro_RO: Infern Cobră Șenile

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-HvyFlamer.name data/base/stats/structure.json: $.Tower-Projector.name
en: Inferno Emplacement
ro_RO: Amplasament Infern

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.WallTower-Projector.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-Projector.name
en: Inferno Hardpoint
ro_RO: Bloc cu Infern

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PythonHoverInferno.name
en: Inferno Python Hover
ro_RO: Infern Piton Pernă de aer

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Flame2.name data/mp/stats/weapons.json: $.Flame2.name
en: Inferno
ro_RO: Infern

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU1.text[2]
en: Intruder parasite isolated
ro_RO: Intrusul parazit izolat

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN10.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN10.text[1]
en: Ionizing Turbine Engine
ro_RO: Motor cu turbină ionică

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_STW1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_UP.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_WS.text[2] ... + 2 refs
en: Keeps map areas under constant surveillance
ro_RO: Menține porțiuni ale hărții sub monitorizare constantă

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_MET1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_MET4.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET10.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET7.text[2]
en: Kinetic armor +30%, body points +30%
ro_RO: Armură cinetică +30%, rezistență la avarii +30%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_CYMET4.text[2]
en: Kinetic Armor +35%, and Body Points +35%
ro_RO: Blindaj Cinetic +35%, și Structură Șasiu +35%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CYMET1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET10.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET7.text[2]
en: Kinetic Armor +35%, Body Points +35%
ro_RO: Blindaj Cinetic +35%, Structură Șasiu +35%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket01-LtAT.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket01-LtAT.name
en: Lancer AT Rocket
ro_RO: Rachetă lansator AT

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox06.name data/base/stats/structure.json: $.PillBox6.name data/mp/stats/structure.json: $.PillBox6.name
en: Lancer Bunker
ro_RO: Buncăr lansator

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraLtA-Thalftrack.name data/base/stats/templates.json: $.P0CobraLtATRktHtrack.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraLtA-Thalftrack.name data/mp/stats/templates.json: $.P0CobraLtATRktHtrack.name
en: Lancer Cobra Half-tracks
ro_RO: Lansator de rachete Cobră Semi-șenile

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraTrkLancer.name
en: Lancer Cobra Tracks
ro_RO: Lăncier pe şasiu Cobră Şenilat

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-Rocket.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-Rocket-GROUND.name data/base/stats/templates.json: $.CyborgRkt01Ground.name ... + 2 refs
en: Lancer Cyborg
ro_RO: Cyborg cu lansator de rachete

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower06.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower06.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower06.name
en: Lancer Hardpoint
ro_RO: Bloc cu lansator de rachete

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Mantis-Trk-Lancer.name
en: Lancer Mantis Tracks
ro_RO: Lăncier pe şasiu Călugăriţă Şenilat

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Python-Trk-Lancer.name
en: Lancer Python Tracks
ro_RO: Lăncier pe şasiu Piton Şenilat

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.H-Scorp-Trk-Lancer.name
en: Lancer Scorpion Tracks
ro_RO: Lăncier pe şasiu Scorpion Şenilat

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.H-Scorp-VTOL-Lancer.name
en: Lancer Scorpion VTOL
ro_RO: Lăncier pe şasiu Scorpion DAV

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperTrkLancer.name
en: Lancer Viper Tracks
ro_RO: Lăncier pe şasiu Viperă Şenilat

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperLtA-Twheels.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperLtA-Twheels.name
en: Lancer Viper Wheels
ro_RO: Lăncier pe şasiu Viperă cu Roți

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-LtA-T.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-LtA-T.name
en: Lancer
ro_RO: Lansator de rachete

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B14.text[0]
en: Large Super Heavy Body
ro_RO: Șasiu mare, super-greu

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Laser01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Laser01.name
en: Laser - Flashlight
ro_RO: Laser - Lanternă

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_AALAS.text[0]
en: Laser AA Gun Available
ro_RO: Armă Laser AA Disponibilă

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_LASAC1.text[2]
en: Laser accuracy +10%
ro_RO: Precizie laser +10%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_LASD1.text[2]
en: Laser damage +25%
ro_RO: Putere laser +25%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_CNAC2.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_CNAC2.text[1]
en: Laser designator paints and guides rounds to the target
ro_RO: Marcajul laser indică și ghidează proiectilele spre țintă

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_LASROF1.text[2]
en: Laser reload time -15%
ro_RO: Timp de încărcare laser -15%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASAC1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASD1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASROF1.text[0] ... + 3 refs
en: Laser Upgrade
ro_RO: Îmbunătățire a laserelor

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYMET1.text[1] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_MET1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CYMET1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_MET1.text[1]
en: Layered composite alloys and energy-absorbing fibres
ro_RO: Aliaje compozite stratificate și fibre absorbante de energie

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[1]
en: Less armor and body points than Python
ro_RO: Mai puțin ranforsat și rezistent decât Pitonul

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body04.name
en: Light Body - Bug
ro_RO: Șasiu ușor - Gândac

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body02.name
en: Light Body - Leopard
ro_RO: Șasiu ușor - Leopard

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body03.name
en: Light Body - Retaliation
ro_RO: Șasiu Ușor - Represiune

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body01.name
en: Light Body - Viper
ro_RO: Șasiu ușor - Viperă

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[1]
en: Light body vulnerable to heavy weapons
ro_RO: Șasiu ușor vulnerabil la armele grele

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox04.name data/base/stats/structure.json: $.PillBox4.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox04.name data/mp/stats/structure.json: $.PillBox4.name
en: Light Cannon Bunker
ro_RO: Buncăr cu tun ușor

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraLtCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraLtCnTrks.name
en: Light Cannon Cobra Tracks
ro_RO: Tun ușor Cobră Șenile

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN1MK1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CN1MK1.text[1]
en: Light Cannon firing 40mm rounds
ro_RO: Tun ușor cu muniție de 40mm

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower02.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower02.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower02.name
en: Light Cannon Hardpoint
ro_RO: Punct Fortificat cu Tun Ușor

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.PythonLtCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.PythonLtCnTrks.name
en: Light Cannon Python Tracks
ro_RO: Tun Ușor pe șasiu Piton Șenilat

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperLtCannonHTracks.name
en: Light Cannon Viper Half-tracks
ro_RO: Tun Ușor pe șasiu Viperă Semi-șenilat

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperLtCannonTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperLtCannonTracks.name
en: Light Cannon Viper Tracks
ro_RO: Tun Ușor pe șasiu Viperă Șenilat

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperLtCannonWheels.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperLtCannonWheels.name
en: Light Cannon Viper Wheels
ro_RO: Tun Ușor pe șasiu Viperă cu Roți

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon1Mk1.name data/base/stats/weapons.json: $.Cannon1Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon1Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon1Mk1.name
en: Light Cannon
ro_RO: Tun Ușor

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.LookOutTower.name data/mp/stats/structure.json: $.LookOutTower.name
en: Look-Out Tower
ro_RO: Turn de veghe

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[3]
en: Low power cost and low production times
ro_RO: Costuri de energie și timpi de construcție reduși

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.MG1-Pillbox.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG1-Pillbox.name
en: Machinegun Bunker
ro_RO: Buncăr cu mitralieră

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D2.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_D5.text[2] ... + 2 refs
en: Machinegun damage +25%
ro_RO: Puterea mitralierelor +25%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_MG_ROF1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_ROF2.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG_ROF3.text[2]
en: Machinegun reload time -15%
ro_RO: Timpul de reîncărcare a mitralierelor +15%

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperLtMGHalfTracks.name
en: Machinegun Viper Half-Tracks
ro_RO: Mitralieră pe şasiu Viperă Semi-şenilat

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Viper-Trk-MG.name
en: Machinegun Viper Tracks
ro_RO: Mitralieră pe şasiu Viperă Şenilat

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.CyborgChaingun.name data/mp/stats/weapons.json: $.CyborgChaingun.name
en: Machinegunner
ro_RO: Mitralior

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SENSO1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SENSO1.text[2]
en: Makes excellent scout vehicle
ro_RO: Constituie un excelent vehicul de explorare

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body12SUP.name data/mp/stats/body.json: $.Body12SUP.name
en: Mantis
ro_RO: Călugăriță

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-MassDriver.name data/mp/stats/structure.json: $.X-Super-MassDriver.name
en: Mass Driver Fortress
ro_RO: Fortăreață cu accelerator de masă

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.MassDriver.name
en: Mass Driver
ro_RO: Accelerator de masă

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B14.text[1]
en: Maximum armor and body points
ro_RO: Armură și rezistență la averii maxime

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MORTA1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_MORTA1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_IMORT.text[1]
en: May be targeted directly or assigned to a sensor turret or tower
ro_RO: Îi poate fi dată o țintă sau poate fi atașat de un senzor

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VF.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VF.text[3]
en: May be upgraded using factory modules
ro_RO: Poate fi îmbunătățită folosindu-se module de fabrică

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYS_MCH.text[1]
en: Mechanic with repair ability
ro_RO: Mecanic cu abilitatea de a repara

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body05.name
en: Medium Body - Cobra
ro_RO: Șasiu mediu - Cobră

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body06.name
en: Medium Body - Panther
ro_RO: Șasiu mediu - Panteră

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body07.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body07.name
en: Medium Body - Retribution
ro_RO: Șasiu mediu - Retribuție

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body08.name
en: Medium Body - Scorpion
ro_RO: Șasiu mediu - Scorpion

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[1]
en: Medium body increases armor and body points
ro_RO: Șasiul mediu mărește rezistența la avarie și armura

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraMedCnHTrks.name
en: Medium Cannon Cobra Half Track
ro_RO: Tun mediu Cobră Semi-șenile

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Cobra-Hover-MC.name
en: Medium Cannon Cobra Hover
ro_RO: Tun Mediu pe șasiu Cobră Amfibiu

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraMedCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraMedCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.P0CobraMedCnTrks.name
en: Medium Cannon Cobra Tracks
ro_RO: Tun mediu Cobra șenile

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN2MK1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CN2MK1.text[1]
en: Medium Cannon firing 76mm rounds
ro_RO: Tun mediu cu muniție de 76mm

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower03.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower03.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower03.name
en: Medium Cannon Hardpoint
ro_RO: Bloc cu tun mediu

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Python-Hover-MC.name
en: Medium Cannon Python Hover
ro_RO: Tun Mediu pe șasiu Piton Amfibiu

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.PythonMedCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.PythonMedCanTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.PythonMedCnTrks.name
en: Medium Cannon Python Tracks
ro_RO: Tun mediu Piton Șenile

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Scorp-Hover-MC.name
en: Medium Cannon Scorpion Hover
ro_RO: Tun Mediu pe șasiu Scorpion Amfibiu

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Scorp-Trk-MC.name
en: Medium Cannon Scorpion Tracks
ro_RO: Tun Mediu pe șasiu Cobră Șenilat

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperMedCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperMedCnTrks.name
en: Medium Cannon Viper Tracks
ro_RO: Tun mediu Viperă Șenile

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon2Mk1.name data/base/stats/weapons.json: $.Cannon2A-TMk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon2Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon2A-TMk1.name
en: Medium Cannon
ro_RO: Tun mediu

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B13.text[0]
en: Medium Super Heavy Body
ro_RO: Șasiu mediu, super-greu

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_EMP_MRL.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_EMP_MRL.text[1]
en: Mini-rocket armored strongpoint
ro_RO: Montură ranforsată cu mini-rachete

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraMRLHalftrack.name
en: Mini-Rocket Array Cobra Half-tracks
ro_RO: Lansator de Mini-Rachete pe șasiu Cobră Semi-șenilat

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraMRLTracks.name
en: Mini-Rocket Array Cobra Tracks
ro_RO: Lansator de Mini-Rachete pe șasiu Cobră Șenilat

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperMRLHalfTracks.name
en: Mini-Rocket Array Viper Half Track
ro_RO: Lansator de Mini-Rachete pe șasiu Viperă Semi-șenilat

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperMRLWheels.name
en: Mini-Rocket Array Viper Wheels
ro_RO: Lansator de Mini-Rachete pe șasiu Cobră cu Roţi

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket02-MRL.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-MRL.name
en: Mini-Rocket Array
ro_RO: Lansator de Mini-Rachete

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraMRLHalftrack.name
en: Mini-Rocket Artillery Cobra Half-tracks
ro_RO: Artilerie de mini-rachete Cobră Semi-șenile

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperMRLWheels.name
en: Mini-Rocket Artillery Viper Wheels
ro_RO: Artilerie de mini-rachete Viperă Roți

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket02-MRL.name data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-MRL.name
en: Mini-Rocket Artillery
ro_RO: Artilerie de mini-rachete

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-MRL.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-MRL-pit.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-MRL.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-MRL-pit.name
en: Mini-Rocket Battery
ro_RO: Baterie de mini-rachete

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraPODHTracks.name
en: Mini-Rocket Cobra Half-Tracks
ro_RO: Mini-Rachete pe șasiu Cobră Semi-șenilat

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraPODTracks.name
en: Mini-Rocket Cobra Tracks
ro_RO: Mini-Rachete pe șasiu Cobră Șenilat

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Tower06.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower6.name
en: Mini-Rocket Guard Tower
ro_RO: Turn cu mini-rachete

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket05-MiniPod.name data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-Pod.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket05-MiniPod.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-Pod.name
en: Mini-Rocket Pod
ro_RO: Mini-Rachete

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Tower06.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower6.name
en: Mini-Rocket Tower
ro_RO: Turn cu mini-rachete

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperPODHalfTracks.name
en: Mini-Rocket Viper Half Track
ro_RO: Mini-Rachete pe șasiu Viperă Semi-șenilat

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperPODWheels.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperPODWheels.name
en: Mini-Rocket Viper Wheels
ro_RO: Mini-rachete Viperă Roți

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC2.text[2]
en: Missile accuracy +10%
ro_RO: Precizia rachetelor +10%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_D1.text[2]
en: Missile damage +25%
ro_RO: Puterea rachetelor +25%

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Super-Missile.name data/mp/stats/structure.json: $.X-Super-Missile.name data/mp/stats/weapons.json: $.MissileSuper.name
en: Missile Fortress
ro_RO: Fortăreață cu rachete

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_ROF1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_SMS_ROF1.text[2]
en: Missile reload time -15%
ro_RO: Timp de încărcare rachete -15%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_D1.text[0] ... + 7 refs
en: Missile Upgrade
ro_RO: Îmbunătățire la rachete

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_ROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_ROF1.text[1]
en: Missiles detect and lock-on to targets while loading
ro_RO: Rachetele detectează și blochează ținta cât timp se încarcă

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-MobileRepairTurret01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-MobileRepairTurret01.name
en: Mobile Repair Turret
ro_RO: Turelă Mobilă de Reparații

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[1] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[1]
en: More armor and body points than Python
ro_RO: Mai ranforsat și rezistent decât Pitonul

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B13.text[1]
en: More armor and body points than Vengeance
ro_RO: Rezistență mai mare a blindajului și șasiului decât Răzbunarea

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_AC1.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_M_AC2.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_M_AC3.text[2]
en: Mortar accuracy +10%
ro_RO: Precizia mortierelor +10%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF02.name
en: Mortar Autoloader Mk2
ro_RO: Autoîncărcător pentru Mortier Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF03.name
en: Mortar Autoloader Mk3
ro_RO: Autoîncărcător pentru Mortier Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF01.name
en: Mortar Autoloader
ro_RO: Autoîncărcător pentru Mortier

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraMortarHalfTrack.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraMortarHalfTrack.name
en: Mortar Cobra Half-tracks
ro_RO: Mortier pe șasiu Cobră Semi-șenilat

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_M_D1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_M_D4.text[2]
en: Mortar damage +25%
ro_RO: Pagubele mortierelor +25%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF04.name
en: Mortar Fast Loader
ro_RO: Încărcător Rapid pentru Mortier

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-MortarPit.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-MortarPit01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-MortarPit.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-MortarPit01.name
en: Mortar Pit
ro_RO: Groapă de Mortier

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_ROF1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_M_ROF4.text[2]
en: Mortar reload time -10%
ro_RO: Timp de reîncărcare a mortierelor -10%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Acc01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Acc01.name
en: Mortar Targeting Computer
ro_RO: Computer de Țintire pentru Mortiere

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar01Lt.name data/base/stats/weapons.json: $.Mortar1Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar01Lt.name data/mp/stats/weapons.json: $.Mortar1Mk1.name
en: Mortar
ro_RO: Mortier

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body14.name
en: Multi Turret Body - Dragon
ro_RO: Șasiu Multi-Turelă - Dragon

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG4.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG4.text[1]
en: Multi-barrel, rapid-fire machinegun
ro_RO: Mitralieră cu țevi multiple și rată mare de foc

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_LASSAT.text[3]
en: Narrow area of effect
ro_RO: Aria de efect restrânsă

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade08.name
en: Neural Synapse Research Brain Mk2
ro_RO: Creier de cercetare în sinapse neuronale Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade09.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade09.name
en: Neural Synapse Research Brain Mk3
ro_RO: Creier de cercetare în sinapse neuronale Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RU7.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade07.name data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RU7.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade07.name
en: Neural Synapse Research Brain
ro_RO: Creier de cercetare în sinapse neuronale

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HART.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_MART.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HART.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_MART.text[0]
en: New Artillery Missile Turret Available
ro_RO: Nouă Turelă de Artilerie cu Rachete Disponibilă

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RFU1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RFU1.text[1]
en: New automated repair techniques
ro_RO: Noi tehnici de reparație automatizată

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_REPAI1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_CR1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY1.text[0] ... + 7 refs
en: New Base Structure Available
ro_RO: Nouă clădire disponibilă

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_CT1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_C_CT1.text[1]
en: New battlefield computer system
ro_RO: Nou computer pentru câmpul de luptă

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW1.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW1.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW2.text[0]
en: New Construction Options Available
ro_RO: Noi opțiuni de construcție disponibile

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS2.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS1.text[0] ... + 2 refs
en: New Laser Weapon Available
ro_RO: Nouă Armă cu Laser Disponibilă

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_AT.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_BB.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_AT.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_BB.text[0]
en: New Missile Turret Available
ro_RO: Nouă Turelă cu Rachete Disponibilă

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[0]
en: New Paradigm Heavy Body
ro_RO: Șasiu Greu al Noii Paradigme

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[0]
en: New Paradigm Light Body
ro_RO: Șasiu Ușor al Noii Paradigme

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[0]
en: New Paradigm Medium body
ro_RO: Șasiu Mediu al Noii Paradigme

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V2.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V2.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V3.text[1]
en: New power efficient propulsion
ro_RO: Nou sistem de propulsie energetic-eficient

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_POWU1.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_POWU2.text[1]
en: New Power Generation Technology
ro_RO: Nouă tehnologie de generare de electricitate

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_P_V1.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_P_V1.text[0]
en: New Propulsion Available for Design
ro_RO: Nou sistem de propulsie disponibil pentru scheme

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_HALFT1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TRACK1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_H1.text[0] ... + 5 refs
en: New Propulsion Available
ro_RO: Nou sistem de propulsie disponibil

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL3.text[0] ... + 3 refs
en: New Rail Gun Available
ro_RO: Tun Electromagnetic Nou Disponibil

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_REPAI1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_REPAI1.text[1]
en: New Repair Facility Repairs Damaged Units
ro_RO: Noua stație de reparații repară unitățile avariate

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ACYB.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ADEF.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ASTRUC.text[0] ... + 6 refs
en: New Repair Technology Discovered
ro_RO: Nouă tehnologie de reparații descoperită

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_SL1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_C_SL1.text[3]
en: New research options available
ro_RO: Noi opțiuni de cercetare disponibile

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_MP1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_HvAT.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_IDF.text[0] ... + 9 refs
en: New Rocket Available
ro_RO: Nouă rachetă disponibilă

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HvSAM1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_LtSAM1.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HvSAM1.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_LtSAM1.text[0]
en: New SAM Turret Available
ro_RO: Nouă Turelă RSA Disponibilă

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_WST.text[0]
en: New System Available
ro_RO: Sisteme noi disponibile

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_UP.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_WS.text[0]
en: New Systems Structure Available
ro_RO: Nouă clădire cu sisteme disponibilă

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSTW1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTW1.text[0] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_CBSTW1.text[0] ... + 6 refs
en: New Systems Tower Available
ro_RO: Nou turn de sisteme disponibil

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_CT1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_C_CT1.text[0] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[0]
en: New Systems Turret Available for Design
ro_RO: Nouă Turelă Funcțională Disponibilă pentru Scheme

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SENSO1.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SENSO1.text[0]
en: New Systems Turret Available For Design
ro_RO: Nouă Turelă Funcțională Disponibilă pentru Scheme

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.NEXUSCWall.name data/mp/stats/structure.json: $.NEXUSCWall.name
en: NEXUS CWall
ro_RO: CZid NEXUS

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[0]
en: NEXUS Heavy Body
ro_RO: Șasiu greu NEXUS

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Resistance.name
en: NEXUS Intruder Program
ro_RO: Program intrus NEXUS

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[0]
en: NEXUS Light Body
ro_RO: Șasiu Ușor NEXUS

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-SpyTurret.name data/mp/stats/weapons.json: $.SpyTurret01.name
en: Nexus Link Turret
ro_RO: Turelă cu Legătură Nexus

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[0]
en: NEXUS Medium Body
ro_RO: Șasiu mediu NEXUS

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Resistance-Upgrade02.name
en: NEXUS Resistance Circuits Mk2
ro_RO: Circuite de rezistență NEXUS Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Resistance-Upgrade03.name
en: NEXUS Resistance Circuits Mk3
ro_RO: Circuite de rezistență NEXUS Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Resistance-Upgrade01.name
en: NEXUS Resistance Circuits
ro_RO: Circuite de rezistență NEXUS

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.NEXUSWall.name data/mp/stats/structure.json: $.NEXUSWall.name
en: NEXUS Wall
ro_RO: Zid NEXUS

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/noplace.json: $.challenge.name
en: No Place To Hide
ro_RO: Nici Un Loc Pentru A Te Ascunde

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0ResourceExtractor.name data/mp/stats/structure.json: $.A0ResourceExtractor.name
en: Oil Derrick
ro_RO: Pompă de petrol

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.OilDrum.name
en: Oil Drum
ro_RO: Butoi de petrol

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.OilResource.name
en: Oil Resource
ro_RO: Puț de petrol

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC1.text[1]
en: On-board computer predicts target movement
ro_RO: Computer-ul de bord prezice mișcarea țintei

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ACYB.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_AVEH.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ACYB.text[2] ... + 2 refs
en: On-board diagnostic and repair systems
ro_RO: Sistem integrat de diagnosticare și reparații

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_REPAI1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_REPAI1.text[3]
en: Or select the Repair Facility as a unit's target
ro_RO: Sau selectează stația de reparații ca destinație pentru unitate

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[2] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_CBSTW1.text[2] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_CBSTW1.text[2]
en: Orders assigned indirect fire units to fire at the enemy batteries
ro_RO: Ordonă unităților desemnate de artilerie să deschidă focul asupra bateriilor inamice

note: TRANSLATORS: data/base/ruleset.json: $.name
en: Original Campaign
ro_RO: Campanie Originală

note: TRANSLATORS: data/mp/ruleset.json: $.name
en: Original Skirmish
ro_RO: Încăierare Originală

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body6SUPP.name data/mp/stats/body.json: $.Body6SUPP.name
en: Panther
ro_RO: Panteră

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-RotMor.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-RotMor.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-RotMor.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-RotMor.name
en: Pepperpot Pit
ro_RO: Groapă cu Piperniță

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Mortar3ROTARYMk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Mortar3ROTARYMk1.name
en: Pepperpot
ro_RO: Piperniță

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb03.name
en: Phosphor Bomb Bay
ro_RO: Încărcătură de Bombe cu Fosfor

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BabaPickUp.name data/mp/stats/templates.json: $.BabaPickUp.name
en: Pick-Up Truck
ro_RO: Mașină utilitară

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade08.name
en: Plascrete Mk2
ro_RO: Plasbeton Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade09.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade09.name
en: Plascrete Mk3
ro_RO: Plasbeton Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade07.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade07.name
en: Plascrete
ro_RO: Plasbeton

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-PlasmaCannon.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-PlasmaCannon.name
en: Plasma Cannon Emplacement
ro_RO: Amplasament cu Tun cu Plasmă

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_PLASCAN.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_PLASCAN.text[1]
en: Plasma Cannon firing plasma
ro_RO: Tun cu Plasmă care trage cu plasmă

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.WyvernPlasmaCTracks.name
en: Plasma Cannon Wyvern Tracks
ro_RO: Tun cu plasmă Balaur Șenile

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-PlasmaCannon.name data/mp/stats/weapons.json: $.Laser4-PlasmaCannon.name
en: Plasma Cannon
ro_RO: Tun cu plasmă

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb05.name
en: Plasmite Bomb
ro_RO: Bombă cu Plasmit

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_PLFL.text[1]
en: Plasmite Flame-thrower
ro_RO: Aruncător de Flăcări cu Plasmit

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-PlasmiteFlamer.name data/mp/stats/structure.json: $.Plasmite-flamer-bunker.name
en: Plasmite Flamer Bunker
ro_RO: Buncăr cu Aruncător de Plasmit

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Plasmite-Flamer.name data/mp/stats/weapons.json: $.PlasmiteFlamer.name
en: Plasmite Flamer
ro_RO: Aruncător de Plasmit

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade11.name
en: Plasteel Mk2
ro_RO: Plasoțel Mk2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade12.name
en: Plasteel Mk3
ro_RO: Plasoțel Mk3

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade10.name
en: Plasteel
ro_RO: Plasoțel

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[3]
en: Power cost and production time similar to Cobra
ro_RO: Costuri energetice și timp de producție similare cu ale Cobrei

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[3]
en: Power cost and production time similar to Viper
ro_RO: Costul de energie și timpul de producție similare cu ale Viperei

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[3]
en: Power cost and production time the same as Python
ro_RO: Cost de energie și timp de producție identic cu al Pitonului

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0PowerGenerator.name data/mp/stats/structure.json: $.A0PowerGenerator.name
en: Power Generator
ro_RO: Generator de Energie

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_POWMD1.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_POWMD1.text[0]
en: Power Module Available
ro_RO: Modul pentru centrala electrică disponibil

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-PowerModuleMk1.name data/base/stats/structure.json: $.A0PowMod1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-PowerModuleMk1.name data/mp/stats/structure.json: $.A0PowMod1.name
en: Power Module
ro_RO: Modul pentru centrală electrică

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_POWU1.text[2]
en: Power output +25%
ro_RO: Generare de energie +25%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_POWU2.text[2]
en: Power output +30%
ro_RO: Generare de energie +30%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/messages.json: $.MSG2.text[0]
en: Power Research Completed
ro_RO: Cercetare de alimentare completă

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY1.text[2]
en: Produces Cyborgs
ro_RO: Produce Cyborgi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU4.text[3]
en: Professional and Regular rank units are protected
ro_RO: Unitățile de rang prefesionist și regulat sunt protejate

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[0]
en: Project Heavy Body
ro_RO: Șasiu Greu al Proiectului

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[0]
en: Project Light Body
ro_RO: Șasiu Ușor al Proiectului

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[0]
en: Project Medium Body
ro_RO: Șasiu Mediu al Proiectului

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_D1.text[1]
en: Propylene Oxide gel treated to burn at higher temperatures
ro_RO: Gel Oxid-Propilenă tratat pentru a arde la temperaturi mai mari

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-PulseLas.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-PulseLaser.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-PulseLaser.name
en: Pulse Laser Emplacement
ro_RO: Amplasament cu Laser Pulsatil

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-PulseLas.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-PulseLas.name
en: Pulse Laser Hardpoint
ro_RO: Punct fortificat cu Laser Pulsatil

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.LeopardHoverPulseLas.name
en: Pulse Laser Leopard Hover
ro_RO: Laser pulsatoriu Leopard Pernă de aer

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Mantis-Trk-Pulse.name
en: Pulse Laser Mantis Tracks
ro_RO: Laser Pulsatil pe şasiu Călugăriţă Şenilat

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PantherHoverPulseLas.name
en: Pulse Laser Panther Hover
ro_RO: Laser pulsatoriu Panteră Pernă de aer

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PythonPulseTracks.name
en: Pulse Laser Python Tracks
ro_RO: Laser Pulsatil pe şasiu Piton Şenilat

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.TigerHoverPulseLas.name
en: Pulse Laser Tiger Hover
ro_RO: Laser pulsatoriu Tigru Pernă de aer

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.TigerPulseTracks.name
en: Pulse Laser Tiger Tracks
ro_RO: Laser Pulsatil pe şasiu Tigru Şenilat

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-PulseLas.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower-BeamLas.name
en: Pulse Laser Tower
ro_RO: Turn cu Laser Pulsatil

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.WyvernPulseTracks.name
en: Pulse Laser Wyvern Tracks
ro_RO: Laser Pulsatil pe şasiu Balaur Şenilat

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Laser02.name data/base/stats/weapons.json: $.Laser2PULSEMk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Laser02.name data/mp/stats/weapons.json: $.Laser2PULSEMk1.name
en: Pulse Laser
ro_RO: Laser Pulsatil

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0PythonHvyCnTrks.name
en: Python Heavy Cannon Tracks
ro_RO: Piton tun greu șenile

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body11ABT.name data/mp/stats/body.json: $.Body11ABT.name
en: Python
ro_RO: Piton

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_SMS_ROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_SMS_ROF1.text[1]
en: Racked missile dispensers allow for fast reloading
ro_RO: Distribuitoarele de rachete reglate permit reîncărcarea rapidă

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.Sys-RadarDetector01.name
en: Radar Detector Tower
ro_RO: Turn detector radar

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-RadarDetector01.name data/mp/stats/sensor.json: $.RadarDetector.name
en: Radar Detector
ro_RO: Detector radar

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_AC1.text[2]
en: Rail Gun accuracy +10%
ro_RO: Precizie Tunuri Electromagnetice +10%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_D1.text[2]
en: Rail Gun damage +25%
ro_RO: Pagube Tun Electromagnetic +25%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Rail2.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Rail2.name
en: Rail Gun Emplacement
ro_RO: Amplasament cu Tun Electromagnetic

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL2.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL2.text[1]
en: Rail gun firing armor-piercing darts
ro_RO: Tun Electromagnetic ce trage cu săgeți perforatoare

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-Rail2.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower-Rail2.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-Rail2.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-Rail2.name
en: Rail Gun Hardpoint
ro_RO: Punct fortificat cu Tun Electromagnetic

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Mantis-Trk-Rail.name
en: Rail Gun Mantis Tracks
ro_RO: Tun Electromagnetic pe şasiu Călugăriţă Şenilat

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_ROF1.text[2]
en: Rail Gun reload time -15%
ro_RO: Timp de reîncărcare Tun Electromagnetic -15%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-ROF02.name
en: Rail Gun ROF Mk2
ro_RO: Rată-de-Foc Tun Electromagnetic Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-ROF03.name
en: Rail Gun ROF Mk3
ro_RO: Rată-de-Foc Tun Electromagnetic Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-ROF01.name
en: Rail Gun ROF
ro_RO: Rată-de-Foc Tun Electromagnetic

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_AC1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_D1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_ROF1.text[0] ... + 3 refs
en: Rail Gun Upgrade
ro_RO: Îmbunătățire a Tunului Electromagnetic

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RailGun02.name data/base/stats/weapons.json: $.RailGun2Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-RailGun02.name data/mp/stats/weapons.json: $.RailGun2Mk1.name
en: Rail Gun
ro_RO: Tun Electromagnetic

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-Rail2.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-Rail2.name
en: Railgun Emplacement
ro_RO: Amplasament cu Tun Electromagnetic

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[2]
en: Rearming speed +30%
ro_RO: Viteza de reînarmare +30%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU3.text[2] ... + 3 refs
en: Reduced chance of NEXUS take-over
ro_RO: Reduce șansa de a fi preluat de NEXUS

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VP.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VP.text[1]
en: Refuels, rearms and repairs VTOLs
ro_RO: Realimentează, reîncarcă și repară DAV-urile

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials02.name
en: Reinforced Base Structure Materials Mk2
ro_RO: Materiale ranforsate de construcție Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials03.name
en: Reinforced Base Structure Materials Mk3
ro_RO: Materiale ranforsate de construcție Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_MAT1.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials01.name data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_MAT1.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Materials01.name
en: Reinforced Base Structure Materials
ro_RO: Materiale ranforsate de construcție

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-RepairFacility.name data/base/stats/structure.json: $.A0RepairCentre3.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-RepairFacility.name data/mp/stats/structure.json: $.A0RepairCentre3.name
en: Repair Facility
ro_RO: Stație de reparații

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RFU1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RFU4.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RFU7.text[2]
en: Repair Speed +100%
ro_RO: Viteză de Reparații +100%

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Rep-Mantis-Trk.name
en: Repair Turret Mantis Tracks
ro_RO: Turelă de Reparaţii pe şasiu Călugăriţă Şenilat

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperRepairHalftrack.name
en: Repair Turret Viper Half-track
ro_RO: Turelă de Reparații pe şasiu Viperă Semi-şenilat

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperRepairHalftrack.name
en: Repair Turret Viper Half-tracks
ro_RO: Turelă de Reparații pe şasiu Viperă Semi-şenilat

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperRepairWheels.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperRepairWheels.name
en: Repair Turret Viper Wheels
ro_RO: Turelă de Reparații pe şasiu Viperă cu Roți

note: TRANSLATORS: data/base/stats/repair.json: $.LightRepair1.name data/mp/stats/repair.json: $.LightRepair1.name
en: Repair Turret
ro_RO: Turelă de Reparații

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG4.text[3] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG4.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_TWINAGHP.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_TWINAGUN.text[3]
en: Replaces all machineguns
ro_RO: Înlocuiește toate mitralierele

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_LS1.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_LS1.text[3]
en: Requires cyborg factory to produce
ro_RO: Necesită fabrică de cyborgi pentru producție

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYTRANS.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SUPERTRANS.text[3]
en: Requires heavy VTOL factory to produce
ro_RO: Necesită fabrică DAV mare pentru a fi produs

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_ENGIN1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_ENGIN2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ENGIN3.text[0] ... + 3 refs
en: Research Breakthrough Improves Construction Rates
ro_RO: Descoperirea îmbunătățește ritmul de construcție

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0ResearchFacility.name data/mp/stats/structure.json: $.A0ResearchFacility.name
en: Research Facility
ro_RO: Centru de Cercetare

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY1.text[3]
en: Research makes additional Cyborgs available
ro_RO: Cercetarea face disponibili mai mulți Cyborgi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[0]
en: Research Module Available
ro_RO: Modul de cercetare disponibil

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[1]
en: Research module expands research facilities
ro_RO: Modulul de cercetare extinde centrele de cercetare

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Module.name data/base/stats/structure.json: $.A0ResearchModule1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Module.name data/mp/stats/structure.json: $.A0ResearchModule1.name
en: Research Module
ro_RO: Modul de cercetare

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RU1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RU4.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RU7.text[2]
en: Research speed +30%
ro_RO: Viteză de cercetare +30%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[2]
en: Research speed +85%
ro_RO: Viteza de cercetare +85%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body3MBT.name data/mp/stats/body.json: $.Body3MBT.name
en: Retaliation
ro_RO: Represiune

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body7ABT.name data/mp/stats/body.json: $.Body7ABT.name
en: Retribution
ro_RO: Retribuție

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade05.name
en: Robotic Factory Production Mk2
ro_RO: Producție Robotizată a Vehiculelor Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade06.name
en: Robotic Factory Production Mk3
ro_RO: Producție Robotizată a Vehiculelor Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade04.name
en: Robotic Factory Production
ro_RO: Producție Robotizată a Vehiculelor

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_CN_ROF4.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWRF4.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_M_ROF4.text[1] ... + 3 refs
en: Robotic loading system feeds rounds into breech
ro_RO: Sistemul de încărcare robotizat încarcă proiectilele în chiulasă

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade04.name
en: Robotic Manufacturing
ro_RO: Fabricație Robotizată

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade05.name
en: Robotic Repair Facility Upgrade Mk2
ro_RO: Stație de Reparații Robotizată Îmbunătățită Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade06.name
en: Robotic Repair Facility Upgrade Mk3
ro_RO: Stație de Reparații Robotizată Îmbunătățită Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade04.name
en: Robotic Repair Facility Upgrade
ro_RO: Stație de Reparații Robotizată Îmbunătățită

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade04.name
en: Robotic Repair Facility
ro_RO: Stație de Reparații Robotizată

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade05.name
en: Robotic VTOL Rearming Mk2
ro_RO: Reînarmare Robotizată a DAV-urilor Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade06.name
en: Robotic VTOL Rearming Mk3
ro_RO: Reînarmare Robotizată a DAV-urilor Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade04.name data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade04.name
en: Robotic VTOL Rearming
ro_RO: Reînarmare Robotizată a DAV-urilor

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_AC1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_AC1.text[2] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_AC2.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_SRK_AC3.text[2]
en: Rocket accuracy +10%
ro_RO: Precizia rachetelor +10%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_IDF.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_IDF.text[1]
en: Rocket artillery; can be assigned to a sensor
ro_RO: Artilerie cu rachete; poate fi atașată unui senzor

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-ROF02.name
en: Rocket Autoloader Mk2
ro_RO: Autoîncărcător pentru Rachete Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-ROF03.name
en: Rocket Autoloader Mk3
ro_RO: Autoîncărcător pentru Rachete Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-ROF01.name
en: Rocket Autoloader
ro_RO: Autoîncărcător pentru rachete

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BarbarianRKBuggy.name data/mp/stats/templates.json: $.BarbarianRKBuggy.name
en: Rocket Buggy
ro_RO: ATV cu Rachete

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_D1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_D1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_RK_D4.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_SRK_D4.text[2]
en: Rocket damage +25%
ro_RO: Puterea rachetelor +25%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BabaRKJeep.name data/mp/stats/templates.json: $.BabaRKJeep.name
en: Rocket Jeep
ro_RO: Jeep cu rachete

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_ROF1.text[2] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_ROF1.text[2]
en: Rocket reload time -15%
ro_RO: Timpii de reîncărcare a rachetelor -15%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_AC2.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_AC2.text[1]
en: Rocket tracks the laser designator to the target
ro_RO: Racheta urmărește marcajul laser până la destinație

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-RotMG.name data/mp/stats/structure.json: $.Pillbox-RotMG.name
en: Rotary MG Bunker
ro_RO: Buncăr cu mitralieră rotativă

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar3.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar3.name
en: Rotary Mortar - Pepperpot
ro_RO: Mortier Rotativ - Piperniță

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.BarbTechRuin.name
en: Ruined Factory
ro_RO: Fabrică ruinată

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_SAM1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_SAM1.text[1]
en: SAM site with Avenger missiles
ro_RO: Amplasament RSA cu rachete Avenger

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_SAM2.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_SAM2.text[1]
en: SAM site with Vindicator missiles
ro_RO: Amplasament RSA cu rachete Vindicator

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaRocketPitAT.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaRocketPitAT.name
en: Scavenger AT-Rocket Pit
ro_RO: Groapă de rachete AT a bandiților

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaBunker.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaBunker.name
en: Scavenger Bunker
ro_RO: Buncăr bandit

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BabaCornerWall.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BabaCornerWall.name
en: Scavenger CornerWall
ro_RO: Colț de zid al bandiților

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaFactory.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaFactory.name
en: Scavenger Factory
ro_RO: Fabrică a bandiților

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaFlameTower.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaFlameTower.name
en: Scavenger Flame Tower
ro_RO: Aruncător de flăcări al bandiților

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaGunTower.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaGunTower.name
en: Scavenger Gun Tower
ro_RO: Turn de apărare al bandiților

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaHorizontalWall.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaHorizontalWall.name
en: Scavenger Horizontal Wall
ro_RO: Zid orizontal al bandiților

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaPowerGenerator.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaPowerGenerator.name
en: Scavenger Power Generator
ro_RO: Generator de Energie al Bandiților

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaRocketPit.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaRocketPit.name
en: Scavenger Rocket Pit
ro_RO: Groapă de rachete a bandiților

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BaBaPeople.name data/mp/stats/templates.json: $.BaBaPeople.name
en: Scavenger
ro_RO: Bandit

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BabaBusCan.name data/mp/stats/templates.json: $.BabaBusCan.name
en: School Bus
ro_RO: Autobuz

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-ATMiss.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-Atmiss-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Atmiss-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.MP-Cyb-ATmiss-GRD.name
en: Scourge Cyborg
ro_RO: Cyborg cu rachetă Năpastă

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Scourge-Mantis-H.name
en: Scourge Mantis Hover
ro_RO: Flagel pe şasiu Călugăriţă Amfibiu

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.MantisScourgeTracks.name
en: Scourge Mantis Tracks
ro_RO: Flagel pe şasiu Călugăriţă Şenilat

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-A-Tmiss.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower-Atmiss.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-A-Tmiss.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-Atmiss.name
en: Scourge Missile Hardpoint
ro_RO: Bloc cu rachete Năpastă

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-GuardTower-ATMiss.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower-ATMiss.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-GuardTower-ATMiss.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower-ATMiss.name
en: Scourge Missile Tower
ro_RO: Turn cu rachete Năpastă

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.WyvernScourgeTracks.name
en: Scourge Missile Wyvern Tracks
ro_RO: Năpastă Balaur Șenile

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile2A-T.name data/base/stats/weapons.json: $.Missile-A-T.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile2A-T.name data/mp/stats/weapons.json: $.Missile-A-T.name
en: Scourge Missile
ro_RO: Rachetă Năpastă

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Accuracy02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Accuracy02.name
en: Search & Destroy Missiles
ro_RO: Rachete Caută & Distruge

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade09.name
en: Self-Replicating Manufacturing
ro_RO: Fabricație prin Auto-Replicare

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraSensorHalftrack.name
en: Sensor Cobra Half-tracks
ro_RO: Senzor Cobră Semi-șenile

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU3.text[2]
en: Sensor Range +10%
ro_RO: Rază senzori +10%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU2.text[2]
en: Sensor Range +15%
ro_RO: Rază senzori +15%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[2]
en: Sensor Range +25%
ro_RO: Rază senzori +25%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperSensorWheels.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperSensorWheels.name
en: Sensor Turret Viper Wheels
ro_RO: Turelă Radar pe corp Viperă cu Roți

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Turret01.name data/base/stats/sensor.json: $.SensorTurret1Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Turret01.name data/mp/stats/sensor.json: $.SensorTurret1Mk1.name
en: Sensor Turret
ro_RO: Turelă cu Senzor

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Upgrade01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Upgrade01.name
en: Sensor Upgrade
ro_RO: Îmbunătățire de Senzori

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU2.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU3.text[0]
en: Sensors Improved
ro_RO: Senzorii îmbunătățiți

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B13.text[2]
en: Slow moving Body
ro_RO: Șasiu lent

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[2]
en: Slower than Python
ro_RO: Mai lent decât Pitonul

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_H1.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_W1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_H1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_W1.text[2]
en: Speed: Fast
ro_RO: Viteză: Rapidă

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_HALFT1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_HALFT1.text[2]
en: Speed: Medium
ro_RO: Viteză: Medie

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TRACK1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_TRACK1.text[2]
en: Speed: Slow
ro_RO: Viteză: Lentă

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_P_V1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_P_V1.text[2]
en: Speed: VTOL
ro_RO: Viteză: DAV

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Accuracy02.name
en: Stabilized Mini-Rockets Mk2
ro_RO: Mini-Rachete Stabilizate Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Accuracy01.name
en: Stabilized Mini-Rockets
ro_RO: Mini-Rachete Stabilizate

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ST1.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ST1.text[3]
en: Steals technology from enemies
ro_RO: Fură tehnologie de la inamici

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TOWER1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_TOWER1.text[1]
en: Steel tower with machinegun
ro_RO: Turn din oțel cu mitralieră

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU5.text[3]
en: Stops NEXUS take-over
ro_RO: Previne preluarea NEXUS

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-AALaser.name data/mp/stats/weapons.json: $.AAGunLaser.name
en: Stormbringer AA Laser
ro_RO: Laser AA Aducător-de-furtună

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-AA-Laser.name data/mp/stats/structure.json: $.P0-AASite-Laser.name
en: Stormbringer Emplacement
ro_RO: Amplasament Furtună

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTW1.text[3] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTW1.text[3]
en: Strike mission continues until enemy destroyed or they retreat
ro_RO: Misiunea de atac continuă până când inamicul e distrus sau în retragere

note: TRANSLATORS: data/base/messages/messages.json: $.MSG1.text[0]
en: Structure Research Completed
ro_RO: Cercetare de Clădirie Completă

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Sunburst.name
en: Sunburst AA Rocket Array
ro_RO: Lansator AA Rază-de-Soare

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Sunburst.name data/mp/stats/structure.json: $.P0-AASite-Sunburst.name
en: Sunburst AA Site
ro_RO: Amplasament AA Rază-de-Soare

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-Sunburst.name
en: Sunburst AA
ro_RO: AA Rază-de-Soare

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade05.name
en: Supercrete Mk2
ro_RO: Superbeton Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade06.name
en: Supercrete Mk3
ro_RO: Superbeton Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade04.name
en: Supercrete
ro_RO: Superbeton

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals08.name
en: Superdense Composite Alloys Mk2
ro_RO: Aliaje compozite superdense Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals09.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals09.name
en: Superdense Composite Alloys Mk3
ro_RO: Aliaje compozite superdense Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals07.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals07.name
en: Superdense Composite Alloys
ro_RO: Aliaje compozite superdense

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage05.name
en: Superhot Flamer Gel Mk2
ro_RO: Gel Super-Fierbinte pentru Aruncător Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage06.name
en: Superhot Flamer Gel Mk3
ro_RO: Gel Super-Fierbinte pentru Aruncător Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage04.name
en: Superhot Flamer Gel
ro_RO: Gel pentru aruncător super-fierbinte

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_LtSAM1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_LtSAM1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_MS_SAM1WT.text[1]
en: Surface-to-air missile
ro_RO: Rachetă sol-aer

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_SL1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_C_SL1.text[1]
en: Synaptic Link allows humans to interface directly with computers
ro_RO: Legătura sinaptică permite oamenilor să comunice direct cu calculatoarele

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade02.name
en: Synaptic Link Data Analysis Mk2
ro_RO: Analiza datelor prin legătura sinaptică Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade03.name
en: Synaptic Link Data Analysis Mk3
ro_RO: Analiza datelor prin legătura sinaptică Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade01.name
en: Synaptic Link Data Analysis
ro_RO: Analiza datelor prin legătura sinaptică

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RU1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RU1.text[1]
en: Synaptic link data analysis
ro_RO: Analiza datelor prin legătură sinaptică

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Comp-SynapticLink.name
en: Synaptic Link
ro_RO: Legătura Sinaptică

note: TRANSLATORS: data/base/messages/messages.json: $.MSG5.text[0]
en: Systems Research Completed
ro_RO: Cercetare de sisteme completă

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-HvyA-Trocket.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-HvyATrocket.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HvyA-Trocket.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-HvyATrocket.name
en: Tank Killer Emplacement
ro_RO: Amplasament Ucigaș de Tancuri

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-HvyA-Trocket.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower-HvATrocket.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-HvyA-Trocket.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-HvATrocket.name
en: Tank Killer Hardpoint
ro_RO: Bloc cu rachete Tank Killer

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.TK-Mantis-H.name
en: Tank Killer Mantis Hover
ro_RO: Ucigaş de Tancuri pe şasiu Călugăriţă Amfibiu

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.MantisTKTracks.name
en: Tank Killer Mantis Tracks
ro_RO: Ucigaş de Tancuri pe şasiu Călugăriţă Şenilat

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0cam3PyHvyATTrk.name data/mp/stats/templates.json: $.P0cam3PyHvyATTrk.name data/mp/stats/templates.json: $.PythonTKTracks.name
en: Tank Killer Python Tracks
ro_RO: Ucigaș de Tancuri Piton șenile

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket07-Tank-Killer.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket07-Tank-Killer.name
en: Tank Killer Rocket
ro_RO: Rachetă Ucigaș de Tancuri

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-HvyA-T.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-HvyA-T.name
en: Tank Killer
ro_RO: Rachetă Tank Killer

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-TankTrap01.name data/base/stats/structure.json: $.A0TankTrap.name data/base/stats/structure.json: $.TankTrapC.name ... + 3 refs
en: Tank Traps
ro_RO: Capcane de tancuri

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Accuracy03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Accuracy03.name
en: Target Prediction Artillery Shells
ro_RO: Obuze de artilerie cu predicție de țintă

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-Accuracy01.name
en: Target Prediction Computer
ro_RO: Calculator de predicție a țintei

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Accuracy01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Accuracy01.name
en: Target Prediction Missiles
ro_RO: Rachete cu predicție a țintei

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_AC1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_AC1.text[1]
en: Targeting systems compensate for distance and weather conditions
ro_RO: Sisteme de țintire compensează distanța și condițiile meteo

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VP.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VP.text[3]
en: The VTOL returns to the selected pad for rearming
ro_RO: DAV-ul se întoarce la stația selectată pentru reînarmare

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_AH4.text[2]
en: Thermal Armor +35%
ro_RO: Armură termală +35%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_AH1.text[2]
en: Thermal armor +40%
ro_RO: Blindaj Termal +40%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_AH4.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_AH7.text[2]
en: Thermal Armor +40%
ro_RO: Armură termală +40%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_CY_AH1.text[2]
en: Thermal Armor +45%
ro_RO: Blindaj Termal +45%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat02.name
en: Thermal Armor Mk2
ro_RO: Blindaj Termal Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat03.name
en: Thermal Armor Mk3
ro_RO: Blindaj Termal Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat01.name
en: Thermal Armor
ro_RO: Armură termală

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Acc02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Acc02.name
en: Thermal Imaging Mortar Shells
ro_RO: Muniție de Mortier cu Imagistică Termală

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb04.name
en: Thermite Bomb Bay
ro_RO: Încărcătură de Bombe cu Termit

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body9REC.name data/mp/stats/body.json: $.Body9REC.name
en: Tiger
ro_RO: Tigru

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW1.text[1]
en: Titanium-reinforced concrete
ro_RO: Beton ranforsat cu titan

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Tracks.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Tracks.name
en: Tracked Propulsion
ro_RO: Propulsie pe șenile

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_AC1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_AC1.text[1]
en: Tracks and directs in-flight rocket to target
ro_RO: Urmărește și direcționează racheta spre țintă

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.tracked02.name
en: Tracks II
ro_RO: Șenile II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.tracked03.name
en: Tracks III
ro_RO: Șenile III

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.tracked01.name data/mp/stats/propulsion.json: $.tracked01.name
en: Tracks
ro_RO: Șenile

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.TransporterBody.name data/mp/stats/body.json: $.TransporterBody.name
en: Transport Body
ro_RO: Șasiu de transportor

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.Transporter.name
en: Transport
ro_RO: Transportor

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BarbarianTrike.name data/mp/stats/templates.json: $.BarbarianTrike.name
en: Trike
ro_RO: Tricicletă

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.MantisHoverTruck.name
en: Truck Mantis Hover
ro_RO: Camion pe şasiu Călugăriţă Amfibiu

note: TRANSLATORS: data/base/stats/construction.json: $.Spade1Mk1.name data/base/stats/templates.json: $.ConstructionDroid.name data/base/stats/templates.json: $.ConstructorDroid.name ... + 5 refs
en: Truck
ro_RO: Constructor

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage06.name
en: Tungsten-Tipped MG Bullets Mk2
ro_RO: Muniție de mitralieră cu vârf de tungsten MK2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage07.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage07.name
en: Tungsten-Tipped MG Bullets Mk3
ro_RO: Muniție de mitralieră cu vârf de tungsten MK3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage05.name
en: Tungsten-Tipped MG Bullets
ro_RO: Muniție de mitralieră cu vârf de tungsten

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine05.name
en: Turbo-Charged Engine Mk2
ro_RO: Motor cu alimentare turbo Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine06.name
en: Turbo-Charged Engine Mk3
ro_RO: Motor cu alimentare turbo Mk3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MG2MK1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_MG2MK1.text[1]
en: Twin 7.62mm machineguns
ro_RO: Mitralieră dublă de 7.62mm

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-TwinAGun.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-TwinAssaultGun.name
en: Twin Assault Gun Hardpoint
ro_RO: Bloc cu mitralieră dublă de asalt

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG5.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG5TWINROTARY.name
en: Twin Assault Gun
ro_RO: Tun de asalt dublu

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.PillBox2.name data/base/stats/weapons.json: $.MG2-Pillbox.name data/mp/stats/structure.json: $.PillBox2.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG2-Pillbox.name
en: Twin Machinegun Bunker
ro_RO: Buncăr cu mitralieră dublă

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Tower02.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower2.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower2.name
en: Twin Machinegun Guard Tower
ro_RO: Turn de pază cu mitralieră dublă

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperMG02Halftrack.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperMG02Halftrack.name
en: Twin Machinegun Viper Half-tracks
ro_RO: Mitralieră dublă Viperă Semi-șenile

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Viper-Trk-TMG.name
en: Twin Machinegun Viper Tracks
ro_RO: Mitralieră-Dublă pe şasiu Viperă Şenilat

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperMG02Wheels.name data/mp/stats/templates.json: $.A-Viper-Wheels-TMG.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperMG02Wheels.name
en: Twin Machinegun Viper Wheels
ro_RO: Mitralieră dublă Viperă Roți

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG2Mk1.name data/base/stats/weapons.json: $.MG2Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG2Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG2Mk1.name
en: Twin Machinegun
ro_RO: Mitralieră dublă

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_AALAS.text[1]
en: Twin Medium Anti-Aircraft Laser
ro_RO: Laser anti-aerian mediu dublu

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_TWINAGHP.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_TWINAGUN.text[1]
en: Twin Multi-barrel, rapid-fire machinegun
ro_RO: Mitralieră Dublă cu țevi multiple și rată mare de foc

note: TRANSLATORS: data/base/messages/messages.json: $.MSG4.text[0]
en: Unit Research Completed
ro_RO: Cercetare de unități completă

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FM1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FM1.text[3]
en: Use a truck to add modules to a factory
ro_RO: Folosește un constructor pentru a adăuga module unei fabrici

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_POWMD1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_POWMD1.text[3]
en: Use a truck to add the module to a power generator
ro_RO: Folosește un constructor pentru a adăuga module unei centrale electrice

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[3]
en: Use a truck to add the module to a research facility
ro_RO: Folosește un constructor pentru a adăuga modulul unui centru de cercetare

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_REPAI1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_REPAI1.text[2]
en: Use the Command Console to send units back for repair
ro_RO: Folosește consola de comandă pentru a trimite unități înapoi la reparații

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade03.name
en: Vapor Turbine Generator Mk2
ro_RO: Generator pe Turbină de Vapori Mk2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade03a.name
en: Vapor Turbine Generator Mk3
ro_RO: Generator pe Turbină de Vapori Mk2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade02.name
en: Vapor Turbine Generator
ro_RO: Generator cu turbină de vapori

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_EN1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_EN4.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN10.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN7.text[2]
en: Vehicle speed +5%
ro_RO: Viteza vehiculelor +5%

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat08.name
en: Vehicle Superdense Thermal Armor Mk2
ro_RO: Blindaj Termal Superdens pentru Vehicule Mk2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat09.name
en: Vehicle Superdense Thermal Armor Mk3
ro_RO: Armură termală supra-densă pentru vehicule MK3

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat07.name
en: Vehicle Superdense Thermal Armor
ro_RO: Armură termală supra-densă pentru vehicule

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body10MBT.name data/mp/stats/body.json: $.Body10MBT.name
en: Vengeance
ro_RO: Răzbunare

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_P_V1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_P_V1.text[1]
en: Vertical Take Off and Landing Propulsion
ro_RO: Propulsie cu Decloare și Aterizare Verticală

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B13.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B14.text[3]
en: Very expensive to produce
ro_RO: Foarte scump de produs

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[3]
en: Very high power costs and very slow to produce
ro_RO: Costuri și timpi de producție foarte mari

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B14.text[2]
en: Very slow moving Body
ro_RO: Șasiu foarte lent

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-SamHvy.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-SamHvy.name
en: Vindicator Hardpoint
ro_RO: Bloc cu Vindicator

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-SamSite2.name data/base/stats/structure.json: $.P0-AASite-SAM2.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-SamSite2.name data/mp/stats/structure.json: $.P0-AASite-SAM2.name
en: Vindicator SAM Site
ro_RO: Amplasament RSA Vindicator

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-HvSAM.name data/base/stats/weapons.json: $.Missile-HvySAM.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-HvSAM.name data/mp/stats/weapons.json: $.Missile-HvySAM.name
en: Vindicator SAM
ro_RO: RSA Vindicator

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body1REC.name data/mp/stats/body.json: $.Body1REC.name
en: Viper
ro_RO: Viperă

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Cannon5Vulcan-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon5Vulcan-VTOL.name
en: VTOL Assault Cannon
ro_RO: Tun de asalt DAV

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.MG4ROTARY-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG4ROTARY-VTOL.name
en: VTOL Assault Gun
ro_RO: Mitralieră de asalt DAV

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Bug-BB.name
en: VTOL Bunker Buster Bug VTOL
ro_RO: Rachetă Anti-Buncăr pe şasiu Gândac DAV

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Scor-BB.name
en: VTOL Bunker Buster Scorpion VTOL
ro_RO: Rachetă Anti-Buncăr pe şasiu Scorpion DAV

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-BB.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-BB.name
en: VTOL Bunker Buster
ro_RO: Bunker Buster DAV

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Cannon1-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon1-VTOL.name
en: VTOL Cannon
ro_RO: Tun DAV

note: TRANSLATORS: data/base/stats/sensor.json: $.Sys-VTOLCBTower01.name data/mp/stats/sensor.json: $.Sys-VTOLCBTower01.name
en: VTOL CB Radar Tower
ro_RO: Turn Radar DAV-AB

note: TRANSLATORS: data/base/stats/sensor.json: $.Sys-VTOLCBTurret01.name data/mp/stats/sensor.json: $.Sys-VTOLCBTurret01.name
en: VTOL CB Radar Turret
ro_RO: Turelă Radar DAV-AB

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSTW1.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSTW1.text[1]
en: VTOL CB Tower detects enemy indirect fire batteries
ro_RO: Turnul DAV-AB detectează bateriile de artilerie inamice

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-VTOLCBS-Tower01.name data/base/stats/structure.json: $.Sys-VTOL-CB-Tower01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-VTOLCBS-Tower01.name data/mp/stats/structure.json: $.Sys-VTOL-CB-Tower01.name
en: VTOL CB Tower
ro_RO: Turn DAV AB

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-VTOLCBS-Turret01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-VTOLCBS-Turret01.name
en: VTOL CB Turret
ro_RO: Turn DAV-AB

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VF.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VF.text[1]
en: VTOL factory enables VTOL production
ro_RO: Fabrica DAV permite producția de DAV-uri

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLFactory.name data/base/stats/structure.json: $.A0VTolFactory1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLFactory.name data/mp/stats/structure.json: $.A0VTolFactory1.name
en: VTOL Factory
ro_RO: Fabrică DAV

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Laser3BEAM-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.Laser3BEAM-VTOL.name
en: VTOL Flashlight
ro_RO: Lanternă DAV

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.HeavyLaser-VTOL.name
en: VTOL Heavy Laser
ro_RO: Laser greu DAV

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.MG3-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG3-VTOL.name
en: VTOL Heavy Machinegun
ro_RO: Mitralieră grea DAV

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Bug-HPV.name
en: VTOL Hyper Velocity Cannon Bug VTOL
ro_RO: DAV pe şasiu Gândac cu Tun de Hiper-Velocitate

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Mantis-HPV.name
en: VTOL Hyper Velocity Cannon Mantis VTOL
ro_RO: DAV pe şasiu Călugăriţă cu Tun de Hiper-Velocitate

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Scor-HPV.name
en: VTOL Hyper Velocity Cannon Scorpion VTOL
ro_RO: DAV pe şasiu Scorpion cu Tun de Hiper-Velocitate

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Cannon4AUTO-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon4AUTO-VTOL.name
en: VTOL Hyper Velocity Cannon
ro_RO: DAV Tun de Hiper-Velocitate

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.V-Tol02.name
en: VTOL II
ro_RO: DAV II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.V-Tol03.name
en: VTOL III
ro_RO: DAV III

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-LtA-T.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-LtA-T.name
en: VTOL Lancer
ro_RO: Lansator de rachete DAV

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.MG1-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG1-VTOL.name
en: VTOL Machinegun
ro_RO: Mitralieră DAV

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-Pod.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-Pod.name
en: VTOL Mini-Rocket
ro_RO: Mini-rachetă DAV

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-VTOL.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-VTOL.name
en: VTOL Propulsion
ro_RO: Propulsie DAV

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Laser2PULSE-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.Laser2PULSE-VTOL.name
en: VTOL Pulse Laser
ro_RO: Laser pulsatoriu DAV

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad.name data/base/stats/structure.json: $.A0VtolPad.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad.name data/mp/stats/structure.json: $.A0VtolPad.name
en: VTOL Rearming Pad
ro_RO: Punct de reînarmare DAV

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VF.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VF.text[2]
en: VTOL rearming pads required to keep VTOLs flying
ro_RO: Stațiile de reînarmare DAV sunt necesare pentru a menține DAV-urile în zbor

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Missile-VTOL-AT.name data/mp/stats/weapons.json: $.Missile-VTOL-AT.name
en: VTOL Scourge Missile
ro_RO: Rachetă Năpastă DAV

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-Sunburst.name
en: VTOL Sunburst AA
ro_RO: DAV AA Rază-de-Soare

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-HvyA-T.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-HvyA-T.name
en: VTOL Tank Killer
ro_RO: Rachetă Tank Killer DAV

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.MG2-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG2-VTOL.name
en: VTOL Twin Machinegun
ro_RO: Mitralieră dublă DAV

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.V-Tol.name data/mp/stats/propulsion.json: $.V-Tol.name
en: VTOL
ro_RO: DAV

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.BarbWarehouse1.name
en: Warehouse
ro_RO: Depozit

note: TRANSLATORS: data/base/messages/messages.json: $.MSG6.text[0]
en: Weapon Research Completed
ro_RO: Cercetare de arme completă

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_W1.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Wheels.name data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_W1.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Wheels.name
en: Wheeled Propulsion
ro_RO: Propulsie pe roți

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.wheeled02.name
en: Wheels II
ro_RO: Roți II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.wheeled03.name
en: Wheels III
ro_RO: Roți III

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.wheeled01.name data/mp/stats/propulsion.json: $.wheeled01.name
en: Wheels
ro_RO: Roți

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-AASite-QuadRotMg.name data/base/stats/structure.json: $.AASite-QuadRotMg.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-AASite-QuadRotMg.name data/mp/stats/structure.json: $.AASite-QuadRotMg.name
en: Whirlwind AA Site
ro_RO: Amplasament AA Vârtej

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun04.name data/base/stats/weapons.json: $.QuadRotAAGun.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun04.name data/mp/stats/weapons.json: $.QuadRotAAGun.name
en: Whirlwind AA Turret
ro_RO: Turelă AA Vârtej

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-QuadRotAA.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-QuadRotAAGun.name
en: Whirlwind Hardpoint
ro_RO: Punct fortificat cu Vârtej

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.WreckedDroidHub.name
en: Wreck
ro_RO: Ruină

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.WreckedBridge.name
en: Wrecked Bridge
ro_RO: Pod ruinat

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.WreckedTankerV.name
en: Wrecked Tanker
ro_RO: Cisternă ruinată

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.WreckedVertCampVan.name
en: Wrecked Van
ro_RO: Mașină ruinată

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.WreckedSuzukiJeep.name
en: Wrecked Vehicle
ro_RO: Vehicul ruinat

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/body.json: $.Body13SUP.name
en: Wyvern
ro_RO: Balaur

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[6] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[6] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[6] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[6]
en: Elite
ro_RO: Elită

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[1] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[1] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[1] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[1]
en: Green
ro_RO: Soldat

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[8] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[8] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[8] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[8]
en: Hero
ro_RO: Erou

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[4] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[4] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[4] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[4]
en: Professional
ro_RO: Profesionist

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[3] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[3] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[3] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[3]
en: Regular
ro_RO: Obișnuit

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[0] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[0] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[0] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[0]
en: Rookie
ro_RO: Recrut

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[2] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[2] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[2] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[2]
en: Trained
ro_RO: Antrenat

en: Warzone 2100 Map / Mod File
ro_RO: Fișier tip Harta / Modificare Warzone 2100

en: Warzone 2100 Campaign Mod File
ro_RO: Fișier tip Modificare Campanie Warzone 2100

en: Warzone 2100 Multiplayer Mod File
ro_RO: Fișier tip Modificare Multiplayer Warzone 2100

en: Warzone 2100 Global Mod File
ro_RO: Fișier tip Modificare Globală Warzone 2100

en: Warzone 2100 Music Mod File
ro_RO: Fișier tip Modificare Muzică Warzone 2100

en: Allies
ro_RO: Aliați

en: private to
ro_RO: privat către

en:  and
ro_RO:  și

en: file
ro_RO: fișier

en: Play in fullscreen mode
ro_RO: Joacă pe tot ecranul

en: Load a specific game mode
ro_RO: Încarcă un anumit mod de joc

en: Enable a global mod
ro_RO: Activează o modificare globală

en: mod
ro_RO: modificare

en: Enable a campaign only mod
ro_RO: Activează o modificare doar pentru campanie

en: Load a saved skirmish game
ro_RO: Încarcă un joc tip ciocnire salvat

en: savegame
ro_RO: salvare

en: Load a saved campaign game
ro_RO: Încarcă un joc tip campanie salvat

en: Play in windowed mode
ro_RO: Afișaj în fereastră

en: Show version information and exit
ro_RO: Arată versiunea și ieși

en: Set the resolution to use
ro_RO: Setează rezoluția folosită

en: WIDTHxHEIGHT
ro_RO: LĂȚIMExÎNĂLȚIME

en: Enable shadows
ro_RO: Activează umbre

en: Disable shadows
ro_RO: Dezactivează umbre

en: Enable sound
ro_RO: Activează sunete

en: Disable sound
ro_RO: Dezactivează sunete

en: host
ro_RO: gazdă

en: Start skirmish game with given settings file
ro_RO: Incepe jocul tip ciocnire cu fișerul de setări dat

en: Commander needs a higher level to command more units
ro_RO: Comandantul are nevoie de un nivel mai mare pentru a comanda mai multe unități

en: New Vehicle
ro_RO: Vehicul nou

en: Vehicle Body
ro_RO: Șasiul vehiculului

en: Vehicle Propulsion
ro_RO: Propulsia vehiculului

en: Vehicle Turret
ro_RO: Turela vehiculului

en: Delete Design
ro_RO: Șterge schema

en: Kinetic Armour
ro_RO: Armură cinetică

en: Thermal Armour
ro_RO: Armură termală

en: Engine Output
ro_RO: Puterea motorului

en: Weight
ro_RO: Masă

en: Total Power Required
ro_RO: Energie necesară

en: Total Body Points
ro_RO: Rezistență totală a șasiului

en: Power Usage
ro_RO: Consum energetic

en: Hydra
ro_RO: Hidră

en: Sensor Range
ro_RO: Raza senzorului

en: ECM Power
ro_RO: Puterea ECM

en: Range
ro_RO: Rază

en: Damage
ro_RO: Putere de foc

en: Rate-of-Fire
ro_RO: Rată de foc

en: Air Speed
ro_RO: Viteza aeriană

en: Road Speed
ro_RO: Viteza pe șosea

en: Off-Road Speed
ro_RO: Viteza pe teren accidentat

en: Water Speed
ro_RO: Viteza pe apă

en: Weapons
ro_RO: Arme

en: Systems
ro_RO: Sisteme

en: Cannot Build. Oil Resource Burning.
ro_RO: Nu se poate construi. Puțul de petrol e în flăcări.

en: %s - Allied - Hitpoints %d/%d - Experience %d, %s
ro_RO: %s - Aliat - Puncte de viață %d/%d - Experiență %d, %s

en: Player left
ro_RO: Jucătorul a ieșit

en: Player dropped
ro_RO: Jucătorul s-a deconectat

en: Waiting for other players
ro_RO: Așteptare pentru alți jucători

en: Out of sync
ro_RO: Desincronizat

en: Structure Restored
ro_RO: Clădire reconstruită

en: %u unit selected | %u units selected
ro_RO[0]: %u unitate selectată
ro_RO[1]: %u unități selectate
ro_RO[2]: %u unități selectate

en: Campaign videos are missing
ro_RO: Videoclipurile campaniei lipsesc

en: See our FAQ on how to install videos
ro_RO: Vezi FAQ despre cum să instalezi videoclipuri

en: Single Player
ro_RO: Joc Individual

en: Multi Player
ro_RO: Joc în Rețea

en: Options
ro_RO: Opțiuni

en: View Intro
ro_RO: Vizualizare film de început

en: Videos are missing, download them from http://wz2100.net
ro_RO: Lipsesc secvențele, descarcă-le de la http://wz2100.net

en: Quit Game
ro_RO: Ieșire din joc

en: MAIN MENU
ro_RO: MENIU PRINCIPAL

en: Help support the project with our server costs, Click this link.
ro_RO: Ajută la susținerea proiectului nostru cu costurile serverului, faceți click pe acest link.

en: Check for a newer version
ro_RO: Verifică dacă există actualizări

en: Fast Play
ro_RO: Joc rapid

en: TUTORIALS
ro_RO: TUTORIALE

[ctx: menu]
note: TRANSLATORS: "Return", in this context, means "return to previous screen/menu"
en: Return
ro_RO: Întoarcere

en: New Campaign
ro_RO: Campanie nouă

en: Start Skirmish Game
ro_RO: Începe joc individual

en: Challenges
ro_RO: Provocări

en: Load Campaign Game
ro_RO: Încarcă Jocul tip Campanie

en: Load Skirmish Game
ro_RO: Încarcă un joc individual

en: SINGLE PLAYER
ro_RO: JOC INDIVIDUAL

en: CAMPAIGNS
ro_RO: CAMPANII

en: Load Campaign Saved Game
ro_RO: Încarcă Jocul tip Campanie Salvat

en: Load Skirmish Saved Game
ro_RO: Încarcă un joc individual salvat anterior

en: MULTI PLAYER
ro_RO: JOC ÎN REȚEA

en: Host Game
ro_RO: Găzduiește joc

en: Join Game
ro_RO: Alătură-te unui joc

en: Load Multiplayer Replay
ro_RO: Încarcă o reluare Multiplayer

en: Game Options
ro_RO: Opțiuni de joc

en: Graphics Options
ro_RO: Setări de Grafică

en: Video Options
ro_RO: Opțiuni video

en: Mouse Options
ro_RO: Opțiuni ale mouse-ului

en: Key Mappings
ro_RO: Taste funcționale

en: Music Manager
ro_RO: Manager Muzică

en: Multiplay Options
ro_RO: Opțiuni Multiplayer

en: OPTIONS
ro_RO: OPȚIUNI

en: 1×
ro_RO: 1x

en: 2×
ro_RO: 2x

en: Fullscreen
ro_RO: Tot ecranul

en: Off
ro_RO: Dezactivat

en: Black
ro_RO: Negru

en: On
ro_RO: Activat

en: Rotating
ro_RO: Rotație

en: Fixed
ro_RO: Fix

en: * Takes effect on game restart
ro_RO: * Are efect doar la repornirea jocului

en: Shadows
ro_RO: Umbre

en: Video Playback
ro_RO: Redare video

en: GRAPHICS OPTIONS
ro_RO: OPȚIUNI DE GRAFICĂ

en: Disabled
ro_RO: Dezactivat

en: Enabled
ro_RO: Activat

en: Voice Volume
ro_RO: Volumul vocii

en: FX Volume
ro_RO: Volumul efectelor

en: Music Volume
ro_RO: Volumul muzicii

en: Subtitles
ro_RO: Subtitrări

en: HRTF is not supported on your device / system / OpenAL library
ro_RO: HRTF nu este acceptat pe dispozitivul tau / sistemul tau / biblioteca OpenAL

note: TRANSLATORS: "AUDIO" options determine the volume of game sounds. "OPTIONS" means "SETTINGS". To break this message into two lines, you can use the delimiter "\n", e.g. "AUDIO / ZOOM\nOPTIONS" would show "OPTIONS" in a second line.
en: AUDIO / ZOOM OPTIONS
ro_RO: SETĂRI AUDIO / ZOOM

en: Resolution
ro_RO: Rezoluție

en: Windowed
ro_RO: În fereastră

en: Texture size
ro_RO: Mărimea texturilor

en: Vertical sync
ro_RO: Sincronizare verticală

en: Antialiasing*
ro_RO: Antialiasing

en: Warning: Antialiasing can cause crashes, especially with values > 16
ro_RO: Atenție: Antialiasing-ul poate cauza probleme, mai ales cu valori > 16

en: VIDEO OPTIONS
ro_RO: OPȚIUNI VIDEO

en: Reverse Rotation
ro_RO: Inversează rotația

en: Trap Cursor
ro_RO: Prinde cursorul

en: Switch Mouse Buttons
ro_RO: Inversează butoanele mouse-ului

en: Rotate Screen
ro_RO: Rotește ecranul

en: MOUSE OPTIONS
ro_RO: OPȚIUNI ALE MOUSE-ULUI

en: Easy
ro_RO: Ușor

en: Hard
ro_RO: Dificil

en: Insane
ro_RO: Nebunesc

en: GAME OPTIONS
ro_RO: OPȚIUNI DE JOC

en: Language
ro_RO: Limbă

en: Skirmish/Multiplayer
ro_RO: Joc individual/Multiplayer

en: Campaign Difficulty
ro_RO: Dificultate campanie

en: Insane Difficulty
ro_RO: Dificultate nebunească

en: This difficulty is for very experienced players!
ro_RO: Acest nivel de dificultate este doar pentru jucătorii foarte experimentați!

en: Enable UPnP
ro_RO: Activează UPnP

en: MULTIPLAY OPTIONS
ro_RO: OPȚIUNI MULTIPLAYER

en: Hiding Obsolete Tech
ro_RO: Ascunde Tehnologia Învechită

en: Showing Obsolete Tech
ro_RO: Arată Tehnologia Învechită

en: Construction Progress
ro_RO: Progresul Construcției

en: To:
ro_RO: Către:

en: Team
ro_RO: Echipă

en: %u players
ro_RO: %u jucători

en: Choose a recipient
ro_RO: Alege un destinatar

en: Quick Chat:
ro_RO: Chat Rapid:

en: Lobby Chat
ro_RO: Chat Lobby

en: Requests
ro_RO: Cereri

en: Notices
ro_RO: Notificări

en: Reactions
ro_RO: Reacții

en: Taunts
ro_RO: Tachinări

en: Coordination
ro_RO: Coordonare

en: Suggestions
ro_RO: Sugestii

note: TRANSLATORS: A suggestion to other player(s)
en: I suggest: Building more units
ro_RO: Sugerez: Să producem mai multe unități

note: TRANSLATORS: A suggestion to other player(s)
en: I suggest: Building different units
ro_RO: Sugerez: Să producem unități diferite

note: TRANSLATORS: A suggestion to other player(s)
en: I suggest: Researching different tech
ro_RO: Sugerez: Să cercetăm alte tehnologii

note: TRANSLATORS: A suggestion to other player(s)
en: I suggest: Keeping research centers busy
ro_RO: Sugerez: Să păstram centrele de cercetare ocupate

note: TRANSLATORS: A suggestion to other player(s)
en: I suggest: Building anti-air
ro_RO: Sugerez: Să construim amplasamente anti-aeriene

note: TRANSLATORS: A suggestion to other player(s)
en: I suggest: Repairing your units
ro_RO: Sugerez: Să-ți repari unitățile

note: TRANSLATORS: A suggestion to other player(s)
en: I suggest: Building repair facilities
ro_RO: Sugerez: Să construim facilități de reparații

note: TRANSLATORS: A suggestion to other player(s)
en: I suggest: Building power generators
ro_RO: Sugerez: Să construim generatoare de energie

note: TRANSLATORS: A suggestion to other player(s)
en: I suggest: Capturing oil resources
ro_RO: Sugerez: Să capturăm resurse de petrol

en: Hey everyone!
ro_RO: Salut, toată lumea!

en: Welcome!
ro_RO: Bun venit!

en: Please wait
ro_RO: Te rog așteaptă

en: Let's go!
ro_RO: Sa îi dam drumul!

note: TRANSLATORS: As in "I am almost ready" (but shorter, more informal)
en: Almost ready
ro_RO: Aproape gata

note: TRANSLATORS: As in "I am ready" (but shorter, more informal)
en: Ready
ro_RO: Gata

en: Be right back
ro_RO: Revin imediat

en: I'm back
ro_RO: M-am întors

en: Yes
ro_RO: Da

en: No
ro_RO: Nu

en: Maybe
ro_RO: Poate

en: Not yet
ro_RO: Încă nu

en: Soon
ro_RO: În curând

en: Thank you
ro_RO: Mulțumesc

en: No problem
ro_RO: Nici o problemă

en: Well-played
ro_RO: Bine jucat

en: Get ready...
ro_RO: Pregătește-te...

en: You're going to regret that
ro_RO: Vei regreta asta

en: Barely a scratch!
ro_RO: Doar o zgârietură!

en: Attack now?
ro_RO: Atac acum?

en: Group up
ro_RO: Să ne regrupăm

en: Split up
ro_RO: Să ne despărțim

en: Focus attacks where marked
ro_RO: Concentrează atacurile unde e marcat

en: Retreat!
ro_RO: Retragerea!

en: I need help!
ro_RO: Am nevoie de ajutor!

en: Left side
ro_RO: Partea stângă

en: Right side
ro_RO: Partea dreaptă

en: Transfer Request: Units
ro_RO: Cerere de transfer: Unităţi

en: Transfer Request: Trucks
ro_RO: Cerere de transfer: Camioane

note: TRANSLATORS: As in "I am attacking now!" (but shorter, more informal)
en: Attacking now!
ro_RO: Atac acum!

note: TRANSLATORS: As in "I am on my way!" (but shorter, more informal)
en: On my way!
ro_RO: Sunt pe drum!

en: I'm being attacked!
ro_RO: Sunt atacat!

en: I don't have enough power
ro_RO: Nu am suficientă energie

note: TRANSLATORS: A suggestion to other player(s), as in "Suggestion: %s"
en: Build more units
ro_RO: Produ mai multe unități

note: TRANSLATORS: A suggestion to other player(s), as in "Suggestion: %s"
en: Build different units
ro_RO: Produ unități diferite

note: TRANSLATORS: A suggestion to other player(s), as in "Suggestion: %s"
en: Research different tech
ro_RO: Cercetează alte tehnologii

note: TRANSLATORS: A suggestion to other player(s), as in "Suggestion: %s"
en: Keep research centers busy
ro_RO: Păstrează centrele de cercetare ocupate

note: TRANSLATORS: A suggestion to other player(s), as in "Suggestion: %s"
en: Build anti-air
ro_RO: Construiește amplasamente anti-aeriene

note: TRANSLATORS: A suggestion to other player(s), as in "Suggestion: %s"
en: Repair your units
ro_RO: Repară-ți unitățile

note: TRANSLATORS: A suggestion to other player(s), as in "Suggestion: %s"
en: Build repair facilities
ro_RO: Construiește facilități de reparații

note: TRANSLATORS: A suggestion to other player(s), as in "Suggestion: %s"
en: Build power generators
ro_RO: Construiește generatoare de energie

note: TRANSLATORS: A suggestion to other player(s), as in "Suggestion: %s"
en: Capture oil resources
ro_RO: Capturează resurse de petrol

en: That didn't go well...
ro_RO: Asta nu a mers bine...

en: I have another plan
ro_RO: Am un alt plan

en: Good game
ro_RO: Bine jucat

en: I give up
ro_RO: Mă dau bătut

en: Sorry, I have to leave
ro_RO: Scuze, trebuie să plec

en: Message delivery failure - try again
ro_RO: Trimiterea mesajului a eșuat - încercați din nou

en: Bot Allies
ro_RO: Bot Aliați

en: Human Allies
ro_RO: Aliați umani

en: You have sent too many messages in the last few seconds. Please wait and try again.
ro_RO: Ai trimis prea multe mesaje în ultimele câteva secunde. Te rugăm să aștepți și să încerci din nou.

en: Research Progress
ro_RO: Progresul Cercetării

en: Resume Game
ro_RO: Reluați Jocul

en: WARNING: You're the host. If you quit, the game ends for everyone!
ro_RO: AVERTISMENT: Tu ești gazda. Dacă renunți, jocul se termină pentru toată lumea!

en: Host Quit
ro_RO: Gazda a Ieșit

en: Go Back
ro_RO: Înapoi

en: Load Game
ro_RO: Încarcă joc

en: Save Game
ro_RO: Salvează Jocul

en: Quit
ro_RO: Ieșire

en: Host has quit the game!
ro_RO: Gazda a ieșit din joc!

en: The game can't continue without the host.
ro_RO: Jocul nu poate continua fără gazdă.

en: -->  QUIT  <--
ro_RO: -->  IEȘIRE  <--

en: Audio Options
ro_RO: Opțiuni audio

en: Save Skirmish Game
ro_RO: Salvează jocul individual

en: The required mod could not be loaded: %s
    
    Warzone will try to load the game without it.
ro_RO: Modul necesar nu poate fi încărcat: %s
    
    Warzone va încerca să încarce jocul fără el.

en: Manufacture
ro_RO: Producție

en: Research
ro_RO: Cercetare

en: Build
ro_RO: Construcție

en: Design
ro_RO: Scheme

en: Intelligence Display
ro_RO: Afișare informații

en: Commanders
ro_RO: Comandanți

en: QuickSave
ro_RO: Salvare Rapidă

en: Toggle Radar
ro_RO: Comută radarul

en: QuickLoad
ro_RO: Încărcare Rapidă

en: Toggle Console Display
ro_RO: Comută afișarea consolei

en: Toggle Damage Bars On/Off
ro_RO: Comută afișarea barei de avarie

en: Take Screen Shot
ro_RO: Capturează ecranul curent

en: Toggle Sensor display
ro_RO: Comută afișajul senzorilor

en: Assign Group 0
ro_RO: Atribuie grupul 0

en: Assign Group 1
ro_RO: Atribuie grupul 1

en: Assign Group 2
ro_RO: Atribuie grupul 2

en: Assign Group 3
ro_RO: Atribuie grupul 3

en: Assign Group 4
ro_RO: Atribuie grupul 4

en: Assign Group 5
ro_RO: Atribuie grupul 5

en: Assign Group 6
ro_RO: Atribuie grupul 6

en: Assign Group 7
ro_RO: Atribuie grupul 7

en: Assign Group 8
ro_RO: Atribuie grupul 8

en: Assign Group 9
ro_RO: Atribuie grupul 9

en: Add to Group 0
ro_RO: Adaugă la Grupul 0

en: Add to Group 1
ro_RO: Adaugă la Grupul 1

en: Add to Group 2
ro_RO: Adaugă la Grupul 2

en: Add to Group 3
ro_RO: Adaugă la Grupul 3

en: Add to Group 4
ro_RO: Adaugă la Grupul 4

en: Add to Group 5
ro_RO: Adaugă la Grupul 5

en: Add to Group 6
ro_RO: Adaugă la Grupul 6

en: Add to Group 7
ro_RO: Adaugă la Grupul 7

en: Add to Group 8
ro_RO: Adaugă la Grupul 8

en: Add to Group 9
ro_RO: Adaugă la Grupul 9

en: Select Group 0
ro_RO: Selecteaza Grupul 0

en: Select Group 1
ro_RO: Selecteaza Grupul 1

en: Select Group 2
ro_RO: Selecteaza Grupul 2

en: Select Group 3
ro_RO: Selecteaza Grupul 3

en: Select Group 4
ro_RO: Selecteaza Grupul 4

en: Select Group 5
ro_RO: Selecteaza Grupul 5

en: Select Group 6
ro_RO: Selecteaza Grupul 6

en: Select Group 7
ro_RO: Selecteaza Grupul 7

en: Select Group 8
ro_RO: Selecteaza Grupul 8

en: Select Group 9
ro_RO: Selecteaza Grupul 9

en: Select Commander 0
ro_RO: Selectează comandantul 0

en: Select Commander 1
ro_RO: Selectează comandantul 1

en: Select Commander 2
ro_RO: Selectează comandantul 2

en: Select Commander 3
ro_RO: Selectează comandantul 3

en: Select Commander 4
ro_RO: Selectează comandantul 4

en: Select Commander 5
ro_RO: Selectează comandantul 5

en: Select Commander 6
ro_RO: Selectează comandantul 6

en: Select Commander 7
ro_RO: Selectează comandantul 7

en: Select Commander 8
ro_RO: Selectează comandantul 8

en: Select Commander 9
ro_RO: Selectează comandantul 9

en: Move Camera Up
ro_RO: Mișcă camera în sus

en: Move Camera Down
ro_RO: Mișcă camera în jos

en: Move Camera Right
ro_RO: Mișcă camera în dreapta

en: Move Camera Left
ro_RO: Mișcă camera în stânga

en: Display In-Game Options
ro_RO: Afișează Setarile Din Joc

en: Zoom Radar Out
ro_RO: Depărtează radarul

en: Zoom Radar In
ro_RO: Apropie radarul

en: Zoom In
ro_RO: Apropie

en: Zoom Out
ro_RO: Depărtează

en: Rotate Left
ro_RO: Roteşte către Stânga

en: Rotate Right
ro_RO: Rotește către dreapta

en: Pitch Back
ro_RO: Negru complet

en: Orders Menu
ro_RO: Meniu de ordine

en: Decrease Game Speed
ro_RO: Reduce Viteza Jocului

en: Increase Game Speed
ro_RO: Mărește Viteza Jocului

en: Reset Game Speed
ro_RO: Resetează Viteza Jocului

en: View North
ro_RO: Vezi către nord

en: View South
ro_RO: Vezi către sud

en: View East
ro_RO: Vezi către Est

en: View West
ro_RO: Vezi către Vest

en: View next Oil Derrick
ro_RO: Vezi următoarea pompă de petrol

en: View next Repair Unit
ro_RO: Vezi următoarea unitate mecanic

en: View next Truck
ro_RO: Vezi următorul constructor

en: View next Sensor Unit
ro_RO: Vezi următoarea unitate senzor

en: View next Commander
ro_RO: Vezi următorul comandant

en: Toggle Overlays
ro_RO: Comutare Suprapuneri

en: Toggle Console History
ro_RO: Comută Istoricul Consolei

en: Toggle Team Chat History
ro_RO: Comută Istoricul Conversațiilor Echipei

en: Rotate Building Clockwise
ro_RO: Rotește Clădirea în Sens Orar

en: Rotate Building Anticlockwise
ro_RO: Rotește Clădirea în Sens Antiorar

en: Center View on HQ
ro_RO: Centrează pe sediul central

en: Hold Fire
ro_RO: Foc oprit

en: View Unassigned Units
ro_RO: Vezi unitățile neasociate

en: Return Fire
ro_RO: Foc de răspuns

en: Fire at Will
ro_RO: Foc de voie

en: Guard Position
ro_RO: Păzește poziția

en: Return to HQ
ro_RO: Întoarce-te la bază

en: Hold Position
ro_RO: Menține poziția

en: Optimum Range
ro_RO: Rază optimă

en: Short Range
ro_RO: Rază scurtă

en: Pursue
ro_RO: Urmărește

en: Patrol
ro_RO: Patrulează

en: Return For Repair
ro_RO: Întoarcere pentru reparații

en: Go to Transport
ro_RO: Spre transportor

en: Long Range
ro_RO: Rază lungă

en: Send Global Text Message
ro_RO: Trimite Mesaj Text Tuturor

en: Send Team Text Message
ro_RO: Trimite Mesaj Text Echipei

en: Drop a beacon
ro_RO: Lasă o baliză

en: Toggles shadows
ro_RO: Comută umbre

en: Trap cursor
ro_RO: Prinde cursorul

en: Toggle radar terrain
ro_RO: Comută terenul radarului

en: Retreat at Medium Damage
ro_RO: Retragere la avarii serioase

en: Retreat at Heavy Damage
ro_RO: Retragere la avarii grave

en: Do or Die!
ro_RO: Fă sau mori!

en: Select all Combat Units
ro_RO: Selectează toate unitățile de luptă

en: Select all Cyborgs
ro_RO: Selectează toți Cyborgii

en: Select all Heavily Damaged Units
ro_RO: Selectează toate unitățile grav avariate

en: Select all Half-tracks
ro_RO: Selectează toate unitățile cu semi-șenile

en: Select all Hovers
ro_RO: Selectează toate unitățile plutitoare

en: Return for Recycling
ro_RO: Întoarcere pentru reciclare

en: Select all Units on Screen
ro_RO: Selectează toate unitățile din ecran

en: Select all Tracks
ro_RO: Selectează toate unitățile cu șenile

en: Select EVERY unit
ro_RO: Selectează FIECARE unitate

en: Select all VTOLs
ro_RO: Selectează toate DAV-urile

en: Select all fully-armed VTOLs
ro_RO: Selectează toate DAV-urile complet înarmate

en: Select all Wheels
ro_RO: Selectează toate unitățile cu roți

en: Show frame rate
ro_RO: Afișează frecvența cadrelor

en: Select all units with the same components
ro_RO: Selectați toate unitățile cu aceleași componente

en: Select all Combat Cyborgs
ro_RO: Selectează toți Cyborgii de Luptă

en: Select all Engineers
ro_RO: Selectează toți Inginerii

en: Select all Land Combat Units
ro_RO: Selectează toate Unitățile de Luptă Terestre

en: Select all Mechanics
ro_RO: Selectează toți Mecanicii

en: Select all Transporters
ro_RO: Selectează toate Transportoarele

en: Select all Repair Tanks
ro_RO: Selectează toate Tancurile de Reparații

en: Select all Sensor Units
ro_RO: Selectează toate Unitățile de Senzori

en: Select all Trucks
ro_RO: Selectează toate Camioanele

en: Select next Factory
ro_RO: Selectează următoarea fabrică

en: Select next Research Facility
ro_RO: Selectează următorul centru de cercetare

en: Select next Power Generator
ro_RO: Selectează următoarea centrală electrică

en: Select next Cyborg Factory
ro_RO: Selectează următoarea Fabrică de Cyborgi

en: Jump to next Factory
ro_RO: Sari la următoarea Fabrică

en: Jump to next Research Facility
ro_RO: Sari la următorul Centru de Cercetare

en: Jump to next Power Generator
ro_RO: Sari la următorul Generator de Energie

en: Toggle Debug Mappings
ro_RO: Comută maparea pentru depanare

en: Toggle display of droid path
ro_RO: Comută afișarea căii urmate de unitate

en: Toggle display of gateways
ro_RO: Comută afișarea porților

en: Toggle visibility
ro_RO: Comută vizibilitatea

en: Raise tile height
ro_RO: Ridică placa

en: Lower tile height
ro_RO: Coboară placa

en: Toggles All fog
ro_RO: Comută toată ceața

en: Trigger some weather
ro_RO: Activează anumite condiții meteorologice

en: Make all items available
ro_RO: Fă toate entitățile disponibile

en: Kill Selected Unit(s)
ro_RO: Ucide unitatea selectată/unitățile selectate

en: Toggle god Mode Status
ro_RO: Activează/dezactivează modul invincibil

en: Display Options Screen
ro_RO: Afișază Ecranul de Opțiuni

en: Complete current research
ro_RO: Completează cercetarea curentă

en: Reveal map at mouse position
ro_RO: Dezvăluie harta la poziția mouse-ului

en: Power
ro_RO: Energie

en: Power Per Second
ro_RO: Energie pe secundă

en: %d derrick(s) inactive
ro_RO: %d pompă(e) inactive

en: Need more resources!
ro_RO: Ai nevoie de mai multe resurse!

en: Discord: Can't Join Game
ro_RO: Discord: Nu te poți alătura jocului

en: You can't join a game while you're in a game. Please save / quit your current game, exit to the main menu, and try again.
ro_RO: Nu te poți alătura unui joc cât timp ești într-un joc. Te rugăm să salvezi / să ieși din jocul curent, să ieși la meniul principal și să încerci din nou.

en: Discord: Finding & Connecting to Game
ro_RO: Discord: Găsire și conectare la joc

en: Attempting to find & connect to the game specified by the Discord invite.
ro_RO: Se încearcă găsirea și conectarea la jocul specificat de invitația Discord.

en: This may take a moment...
ro_RO: S-ar putea să dureze un moment...

en: Failed to find game in the lobby server:
ro_RO: Nu s-a putut găsi jocul în serverul lobby:

en: The game may have already started, or the host may have disbanded the game lobby.
ro_RO: Este posibil ca jocul să fi început deja, sau gazda poate să fi desființat jocul din lobby.

en: Failed to Find Game
ro_RO: Nu s-a putut găsi jocul

en: Discord: Connect to Untrusted Lobby?
ro_RO: Discord: Conectare la Lobby-ul Neacreditat?

en: The invite link you have followed isn't supported by this version of Warzone 2100.
ro_RO: Link-ul de invitație pe care l-ai urmat nu este acceptat de această versiune de Warzone 2100.

en: A newer version of Warzone 2100 may be required, if available.
ro_RO: Poate fi necesară o versiune mai nouă a Warzone 2100, dacă este disponibilă.

en: Playing: Campaign
ro_RO: Se joacă: Campanie

en: Playing: Challenge
ro_RO: Se joacă: Provocare

en: Playing: Skirmish
ro_RO: Se joacă: Joc individual

note: TRANSLATORS: "%s" is a team description, ex. "2v2"
en: Playing: %s Skirmish
ro_RO: Se joacă: %s Joc individual

en: Map:
ro_RO: Hartă:

note: TRANSLATORS: AI Bots. (Used to describe the number of bot players.) Should be a fairly short string - space is limited. Use an abbreviation / acronym if necessary.
en: Bots:
ro_RO: Boți:

en: In Multiplayer Lobby
ro_RO: În Lobby Multiplayer

en: In Multiplayer Game
ro_RO: În Joc Multiplayer

en: Game Name: "%s" by %s
ro_RO: Nume Joc: "%s" de %s

note: TRANSLATORS: "No:" to signify limits - example usage: "No: Tanks,VTOLs" Should be a short string - space is limited. Use an abbreviation / symbol if necessary.
en: No:
ro_RO: Fară:

note: TRANSLATORS: Should be a fairly short string - space is limited. Use an abbreviation if necessary.
en: Alliances:
ro_RO: Alianțe:

en: In Menu
ro_RO: În Meniu

en: Discord user "%s" would like to join your game.
ro_RO: Utilizatorul Discord "%s" ar dori să se alăture jocului tău.

en: Allow this player to join your game?
ro_RO: Permiți acestui jucător să intre în jocul tău?

en: Join Request from %s
ro_RO: Alătură-te Solicitării de la %s

en: Allow
ro_RO: Permite

en: PAUSED
ro_RO: PAUZĂ

en: New Intelligence Report
ro_RO: Nou Raport de Informații

en: Current Objective
ro_RO: Obiectivul curent

en: Fire-At-Will
ro_RO: Foc de voie

en: Return To HQ
ro_RO: Întoarcere la bază

en: Recycle
ro_RO: Reciclează

en: View Aligned to South
ro_RO: Vedere Aliniată spre Sud

en: View Aligned to East
ro_RO: Vedere Aliniată spre Est

en: View Aligned to West
ro_RO: Vedere Aliniată spre Vest

en: (Player %u) is using cheat :%s
ro_RO: (Jucătorul %u) trișeaza :%s

en: FPS display is enabled.
ro_RO: Afișajul FPS este activat.

en: FPS display is disabled.
ro_RO: Afișajul FPS este dezactivat.

en: Infinite power disabled
ro_RO: Putere infinită dezactivată

en: Infinite power enabled
ro_RO: Putere infinită activată

en: All items made available
ro_RO: Toate obiectele sunt disponibile

en: Fog on
ro_RO: Ceață activată

en: Fog off
ro_RO: Ceață dezactivată

en: God Mode ON
ro_RO: Invincibilitate ACTIVATĂ

en: God Mode OFF
ro_RO: Invincibilitate DEZACTIVATĂ

en: View Aligned to North
ro_RO: Vedere Aliniată spre Nord

en: DIFFICULTY: EASY
ro_RO: DIFICULTATE: UȘOR

en: DIFFICULTY: NORMAL
ro_RO: DIFICULTATE: NORMAL

en: DIFFICULTY: HARD
ro_RO: DIFICULTATE: GREU

en: DIFFICULTY: INSANE
ro_RO: DIFICULTATE: NEBUNESC

en: Researched EVERYTHING for you!
ro_RO: TOTUL a fost cercetat pentru tine!

en: Researched
ro_RO: Cercetat

en: Always displaying energy bars for units
ro_RO: Afișează întotdeauna barele de energie pentru unități

en: Always displaying energy bars for units and structures
ro_RO: Afișează întotdeauna barele de energie pentru unități și structuri

en: Debug menu is Open
ro_RO: Meniul de depanare deschis

en: Unable to locate any oil derricks!
ro_RO: Imposibil de localizat pompe de petrol!

en: Warning! This can have drastic consequences if used incorrectly in missions.
ro_RO: Atenție! Acest lucru poate avea consecințe drastice dacă este folosit incorect în misiuni.

en: All enemies destroyed by cheating!
ro_RO: Toți inamicii distruși prin trișare!

en: Reveal OFF
ro_RO: Dezvăluire DEZACTIVATĂ

en: Reveal ON
ro_RO: Dezvăluire ACTIVATĂ

en: Vertical rotation direction: Normal
ro_RO: Direcție de rotație verticală: Normală

en: Vertical rotation direction: Flipped
ro_RO: Direcție de rotație verticală: Răsturnată

en: Game Speed Reset
ro_RO: Resetarea Vitezei Jocului

en: Game Speed Increased to %s
ro_RO: Viteza Jocului Mărită la %s

en: Game Speed Reduced to %s
ro_RO: Viteza Jocului Redusă la %s

en: Radar showing friend-foe colors
ro_RO: Radarul arată culorile prieten/inamic

en: Radar showing player colors
ro_RO: Radarul arată culorile jucătorilor

en: Radar showing only objects
ro_RO: Radarul arată doar obiecte

en: Radar blending terrain and height
ro_RO: Radarul combină terenul și înălțimea

en: Radar showing terrain
ro_RO: Radarul arată terenul

en: Radar showing height
ro_RO: Radarul arată înălțimea

en: KEY MAPPING
ro_RO: ASOCIEREA TASTELOR

en: Return To Previous Screen
ro_RO: Întoarcere la ecranul precedent

en: Select Default
ro_RO: Selectare implicită

en: Parent directory
ro_RO: Director părinte

en: Autosave directory
ro_RO: Directorul de salvare automată

en: Autosave directory (not allowed for saving)
ro_RO: Directorul de salvare automată (nu este permis pentru salvare)

en: Could not save game!
ro_RO: Nu s-a putut salva jocul!

en: Load Transport
ro_RO: Încarcă Transportorul

en: OBJECTIVE ACHIEVED by cheating!
ro_RO: OBIECTIV ATINS prin trișare!

en: OBJECTIVE ACHIEVED
ro_RO: OBIECTIV ATINS

en: OBJECTIVE FAILED--and you cheated!
ro_RO: OBIECTIV EȘUAT--și ai trișat!

en: OBJECTIVE FAILED
ro_RO: OBIECTIV EȘUAT

en: Continue Game
ro_RO: Continuă Jocul

en: Quit To Main Menu
ro_RO: Ieșire în meniul principal

en: Load Saved Game
ro_RO: Încarcă joc salvat

en: GAME SAVED :
ro_RO: JOC SALVAT :

en: You found %u power in an oil drum.
ro_RO: Ai găsit %u într-un butoi de petrol.

en: %s Gives You A Visibility Report
ro_RO: %s îți oferă un raport de vizibilitate

en: %s Gives you a %s
ro_RO: %s îți oferă o %s

en: Tried to give away a non-empty %s - but this is not allowed.
ro_RO: Ai încercat să oferi o %s încă ocupată - dar acest lucru nu e permis.

en: %s Gives You Technology Documents
ro_RO: %s îți oferă documente tehnologice

en: %s Requests An Alliance With You
ro_RO: %s îți solicită o alianță

en: You Invite %s To Form An Alliance
ro_RO: Ai invitat pe %s într-o alianță

en: %s Breaks The Alliance With %s
ro_RO: %s a rupt alianța cu %s

en: %s Forms An Alliance With %s
ro_RO: %s a format o alianță cu %s

en: You Discover Blueprints For %s
ro_RO: Ai descoperit scheme pentru %s

en: Commander
ro_RO: Comandant

en: MISSING AI NAME
ro_RO: LIPSĂ NUME IA

en: MISSING AI DESCRIPTION
ro_RO: LIPSĂ DESCRIERE IA

en: Error while joining.
ro_RO: Eroare la alăturare.

en: Tanks disabled!!
ro_RO: Tancurile dezactivate!!

en: Cyborgs disabled.
ro_RO: Cyborgii dezactivați.

en: VTOLs disabled.
ro_RO: DAV-urile dezactivate.

en: Satellite Uplink disabled.
ro_RO: Legătură Satelit dezactivată.

en: Laser Satellite disabled.
ro_RO: Satelit Laser dezactivat.

en: Not enough votes to randomize or change the map.
ro_RO: Nu sunt suficiente voturi pentru a alege aleator sau schimba harta.

en: Select Game Name
ro_RO: Selectează numele jocului

en: Game Name
ro_RO: Numele Jocului

en: One-Player Skirmish
ro_RO: Luptă individuală

en: Map-Mod!
ro_RO: Hartă-modată!

en: Random map!
ro_RO: Hartă aleatorie!

en: Click to set Password
ro_RO: Click pentru a seta o parolă

en: Enter password here
ro_RO: Introdu parola aici

en: Select Player Name
ro_RO: Selectează numele jucătorului

en: Alliances
ro_RO: Alianțe

en: Base
ro_RO: Bază

en: Map Preview
ro_RO: Vizionare Hartă

en: Click to see Map
ro_RO: Click pentru a vedea Harta

en: Show Structure Limits
ro_RO: Arată limitele pentru clădiri

en: Set Structure Limits
ro_RO: Setează limitele pentru clădiri

en: Random Game Options
ro_RO: Opțiuni de Joc Aleatoriu

en: Random Game Options
    Can be blocked by players' votes
ro_RO: Opțiuni de Joc Aleatoriu
    Pot fi blocate de voturile jucătorilor

en: Tech
ro_RO: Tehnologie

en: Technology Level 1
ro_RO: Nivel Tehnologic 1

en: Technology Level 2
ro_RO: Nivel Tehnologic 2

en: Technology Level 3
ro_RO: Nivel Tehnologic 3

en: Technology Level 4
ro_RO: Nivel Tehnologic 4

en: Start Hosting Game
ro_RO: Începe găzduirea jocului

en: DIFFICULTY
ro_RO: DIFICULTATE

en: Starts disadvantaged
ro_RO: Începe dezavantajat

en: Plays nice
ro_RO: Joacă frumos

en: No holds barred
ro_RO: Fără menajamente

en: Starts with advantages
ro_RO: Începe cu avantaje

en: CHOOSE AI
ro_RO: ALEGE IA

en: Allow human players to join in this slot
ro_RO: Permite jucătorilor umani să se alăture în acest loc

en: Leave this slot unused
ro_RO: Lasă acest loc neutilizat

en: Click to change to this slot
ro_RO: Fă clic pentru a te muta la acest loc

en: Click to take player slot %u
ro_RO: Click pentru a lua slotul jucătorului %u

en: The host has kicked %s from the game!
ro_RO: Gazda l-a eliminat pe %s din joc!

en: Players
ro_RO: Jucători

en: Choose Team
ro_RO: Alege Echipa

en: Teams locked
ro_RO: Echipe blocate

en: Click to change player colour
ro_RO: Faceți clic pentru a schimba culoarea jucătorului

en: Click to change player position
ro_RO: Faceți clic pentru a schimba poziția jucătorului

en: Click to change AI, right click to distribute choice
ro_RO: Faceți clic pentru a schimba IA, click dreapta pentru a distribui alegerea

en: Player ID:
ro_RO: ID jucător:

en: (none)
ro_RO: (niciunul)

en: Click to change difficulty
ro_RO: Faceți clic pentru a schimba dificultatea

en: Waiting for player
ro_RO: Aşteptare jucător

en: Player is ready
ro_RO: Jucătorul este gata

en: Player is downloading
ro_RO: Jucătorul descarcă

en: Click when ready
ro_RO: Click când ești pregătit

en: Waiting for download
ro_RO: Se așteaptă descărcarea

en: READY?
ro_RO: PREGĂTIT?

en: PLAYERS
ro_RO: JUCĂTORI

en: CHAT
ro_RO: CONVERSAȚIE

en: Sorry! Failed to host the game.
ro_RO: Scuze! Jocul nu s-a putut găzdui.

en: Game Name Updated.
ro_RO: Nume Joc Actualizat.

en: *** password [%s] is now required! ***
ro_RO: *** parola [%s] este de acum necesară! ***

en: *** password is NOT required! ***
ro_RO: *** parola NU este necesară! ***

en: This is a map-mod, it can change your playing experience!
ro_RO: Aceasta este o hartă-modată, îți poate schimba experiența de joc!

en: Host is Starting Game
ro_RO: Gazda Începe Jocul

en: Host supplied invalid options
ro_RO: Gazda a furnizat opțiuni invalide

en: You have been kicked:
ro_RO: Ai fost dat afară:

en: No connection to host.
ro_RO: Nici o conexiune la gazdă.

en: Cannot change to a map with too few slots for all players.
ro_RO: Nu se poate schimba la o hartă cu prea puţine locuri pentru toţi jucătorii.

en: The host has quit.
ro_RO: Gazda a renunţat.

en: Hit the ready box to begin your challenge!
ro_RO: Fă click pe caseta gata pentru a începe provocarea ta!

en: Press the start hosting button to begin hosting a game.
ro_RO: Apăsați butonul de găzduire pentru a începe găzduirea unui joc.

en: UPnP has been enabled.
ro_RO: UPnP a fost activat.

en: UPnP detection failed. You must manually configure router yourself.
ro_RO: Detectarea UPnP a eșuat. Trebuie să configurați manual routerul.

en: UPnP detection is in progress...
ro_RO: Detectarea UPnP este în desfășurare...

en: Closed
ro_RO: Închis

en: Open
ro_RO: Deschis

en: Sending Map: %u%%
ro_RO: Se trimite harta: %u%%

en: Map: %u%% downloaded
ro_RO: Harta: %u%% descărcată

en: HOST
ro_RO: GAZDĂ

en: %s has Left the Game
ro_RO: %s a părăsit jocul

en: File transfer has been aborted for %d.
ro_RO: Transfer de fișiere anulat pentru %d.

en: %s (%u) has an incompatible mod, and has been kicked.
ro_RO: %s (%u) are o modificare incompatibilă și a fost eliminat.

en: %s is joining the game
ro_RO: %s se alătură jocului

en: Server message:
ro_RO: Mesaj server:

en: There is an update to the game, please visit https://wz2100.net to download new version.
ro_RO: Există o actualizare a jocului, te rugăm să vizitezi http://wz2100.net pentru a descărca versiunea nouă.

note: TRANSLATORS: Sidetext of structure limits screen
en: LIMITS
ro_RO: LIMITE

en: Map Can Exceed Limits
ro_RO: Harta Poate Depăși Limitele

en: Force Limits at Start
ro_RO: Impune limitele la pornire

en: Apply Defaults and Return To Previous Screen
ro_RO: Aplică Setările Implicite și Revino

en: Accept Settings
ro_RO: Acceptă Setările

en: Limits reset to default values
ro_RO: Limitele resetate la valorile implicite

en: Any number of players
ro_RO: Oricâți jucători

en: %d player | %d players
ro_RO[0]: %d jucător
ro_RO[1]: %d jucători
ro_RO[2]: %d jucători

en: Structs
ro_RO: Clădiri

en: Score
ro_RO: Scor

en: Kills
ro_RO: Victime

en: Units
ro_RO: Unități

en: Channel
ro_RO: Canal

en: Toggle Alliance State
ro_RO: Schimbă starea de alianță

en: Give Visibility Report
ro_RO: Oferă raport de vizibilitate

en: Leak Technology Documents
ro_RO: Oferă documente tehnologice

en: Hand Over Selected Units
ro_RO: Protecție asupra unităților selectate

en: Give Power To Player
ro_RO: Dă energie jucătorului

en: Sent/Received per sec —
ro_RO: Trimise/Primite pe sec —

en: Total Sent/Received —
ro_RO: Total Trimise/Primite —

en: Warning, this is a map-mod, it could alter normal gameplay.
ro_RO: Atenție, aceasta este o hartă-modată, poate altera jocul.

en: Warning, HOST has altered the game code, and can't be trusted!
ro_RO: Atenție, GAZDA a modificat codul jocului, și nu poate fi de încredere!

en: Kicking player %s, because they tried to bypass data integrity check!
ro_RO: Eliminat jucătorul %s, deoarece a încercat să înșele verificarea de integritate a datelor!

en: Map was requested: SENDING MAP!
ro_RO: Harta a fost solicitată: TRIMIT HARTA!

en: Mod was requested: SENDING MOD!
ro_RO: Modul de joc a fost solicitat: TRIMIT MODUL!

en: FILE SENT!
ro_RO: FIȘIER TRIMIS!

en: Beacon %d
ro_RO: Baliză %d

en: Beacon received from %s!
ro_RO: Baliză recepționată de la %s!

en: Green
ro_RO: Verde

en: Orange
ro_RO: Portocaliu

en: Grey
ro_RO: Gri

en: Red
ro_RO: Roşu

en: Blue
ro_RO: Albastru

en: Pink
ro_RO: Roz

en: Cyan
ro_RO: Azuriu

en: Yellow
ro_RO: Galben

en: Purple
ro_RO: Violet

en: White
ro_RO: Alb

en: Bright blue
ro_RO: Albastru deschis

en: Neon green
ro_RO: Verde neon

en: Infrared
ro_RO: Infraroșu

en: Brown
ro_RO: Maro

en: NOW PLAYING
ro_RO: ACUM SE REDĂ

en: Date
ro_RO: Dată

en: Title
ro_RO: Titlu

en: MUSIC MANAGER
ro_RO: MANAGER MUZICĂ

en: Dismiss
ro_RO: Revocă

en: Do not show again
ro_RO: Nu afișa din nou

en: Research completed: %s
ro_RO: Cercetare finalizată: %s

en: Research Award
ro_RO: Răsplată de Cercetare

en: Own Units: %u
ro_RO: Unități proprii: %u

en: Enemy Units: %u
ro_RO: Unități inamice: %u

en: Own Structures: %u
ro_RO: Clădiri proprii: %u

en: Enemy Structures: %u
ro_RO: Clădiri inamice: %u

en: Units Manufactured: %u
ro_RO: Unități produse: %u

en: Total Units: %u
ro_RO: Total unități: %u

en: Structures Built: %u
ro_RO: Clădiri construite: %u

en: Total Structures: %u
ro_RO: Total clădiri: %u

en: Rookie: %u
ro_RO: Recrut: %u

[ctx: rank]
en: Green: %u
ro_RO: Verde: %u

en: Trained: %u
ro_RO: Antrenat: %u

en: Regular: %u
ro_RO: Armată regulată: %u

en: Professional: %u
ro_RO: Profesionist: %u

en: Elite: %u
ro_RO: Elită: %u

en: Hero: %u
ro_RO: Erou: %u

en: Unit Losses
ro_RO: Pierderi de unități

en: Structure Losses
ro_RO: Pierderi de clădiri

en: Force Information
ro_RO: Informații despre forță

en: ARTIFACTS RECOVERED: %d
ro_RO: ARTEFACTE RECUPERATE: %d

en: Mission Time - %s
ro_RO: Timp de misiune - %s

en: Total Game Time - %s
ro_RO: Timp total de joc - %s

en: You cheated!
ro_RO: Ai trișat!

en: Chat: All
ro_RO: Chat: Toți

en: Chat: Team
ro_RO: Chat: Echipă

en: Unable to locate any repair units!
ro_RO: Imposibil de localizat Mecanici!

en: Unable to locate any Trucks!
ro_RO: Imposibil de localizat Constructori!

en: Unable to locate any Sensor Units!
ro_RO: Imposibil de localizat Senzori!

en: Unable to locate any Commanders!
ro_RO: Imposibil de localizat Comandanți!

en: Can't build any more "%s", Construction Unit Limit Reached — Production Halted
ro_RO: Nu se mai pot construi "%s", Limita Unităților de Construcție a fost Atinsă — Producție Oprită

en: %s - %u Unit assigned - Hitpoints %d/%d | %s - %u Units assigned - Hitpoints %d/%d
ro_RO[0]: %s - %u Unitate asociată - Puncte de viață %d/%d
ro_RO[1]: %s - %u Unități asociată - Puncte de viață %d/%d
ro_RO[2]: %s - %u Unități asociată - Puncte de viață %d/%d

en: %s - %u Unit assigned - Damage %d/%d | %s - %u Units assigned - Hitpoints %d/%d
ro_RO[0]: %s - %u Unitate asociată - Pagube %d/%d
ro_RO[1]: %s - %u Unități asociată - Puncte de viață %d/%d
ro_RO[2]: %s - %u Unități asociată - Puncte de viață %d/%d

en: %s - Hitpoints %d/%d
ro_RO: %s - Puncte de viață %d/%d

en: %s - Connected %u of %u - Hitpoints %d/%d
ro_RO: %s Conectate %u din %u - Puncte de viață %d/%d

en: %s - Electronically Damaged
ro_RO: %s - Avariat electronic

en: Electronic Reward - Visibility Report
ro_RO: Răsplată Electronică - Raport de Vizibilitate

en: Factory Reward - Propulsion
ro_RO: Răsplată de Fabrică - Propulsie

en: Factory Reward - Body
ro_RO: Răsplată de Fabrică - Șasiu

en: Factory Reward - Weapon
ro_RO: Răsplată de Fabrică - Armă

en: Factory Reward - Nothing
ro_RO: Răsplată de Fabrică - Nimic

en: Repair Facility Award - Repair
ro_RO: Răsplată de Reparații - Reparație

en: Repair Facility Award - Nothing
ro_RO: Răsplată de Reparații - Nimic

en: GAMES
ro_RO: JOCURI

en: Refresh Games List
ro_RO: Reîmprospătează lista de jocuri

en: Filter Games List
ro_RO: Filtrează Lista de Jocuri

en: Refreshing...
ro_RO: Se reîmprospătează...

en: Searching
ro_RO: Căutare

en: Connecting to the lobby server...
ro_RO: Conectare la server...

en: Map Name
ro_RO: Nume Hartă

en: Status
ro_RO: Stare

en: Can't connect to lobby server!
ro_RO: Nu se poate realiza conexiunea la server!

en: Mods: %s
ro_RO: Moduri: %s

en: Mods: None!
ro_RO: Moduri: Nici unul!

en: Version: %s
ro_RO: Versiune: %s

en: Your version of Warzone is incompatible with this game.
ro_RO: Versiunea ta de Warzone este incompatibilă cu acest joc.

en: [Password required]
ro_RO: [Parolă necesară]

en: [No Tanks]
ro_RO: [Fără Tancuri]

en: [No Cyborgs]
ro_RO: [Fără Cyborgi]

en: [No VTOLs]
ro_RO: [Fără DAV]

en: Hosted by %s
ro_RO: Găzduit de %s

en: Hosted by %s —%s
ro_RO: Găzduit de %s —%s

en: Can't find any games for your version.
ro_RO: Nu s-a găsit nici un joc pentru versiunea ta.

en: There appears to be a game update available!
ro_RO: Se pare că este disponibilă o actualizare a jocului!

en: No games are available for your version
ro_RO: Nu sunt jocuri disponibile pentru versiunea ta

en: Game is full
ro_RO: Jocul este plin

en: You were kicked!
ro_RO: Ai fost eliminat!

en: Wrong Game Version!
ro_RO: Versiune de joc greșită!

en: You have an incompatible mod.
ro_RO: Ai un mod incompatibil.

en: Host couldn't send file?
ro_RO: Gazda nu a putut transmite fișierul?

en: Incorrect Password!
ro_RO: Parolă incorectă!

en: Host has dropped connection!
ro_RO: Gazda a întrerupt conexiunea!

en: Connection Error
ro_RO: Eroare de conexiune

en: Continue
ro_RO: Continuă

en: Enter Password:
ro_RO: Introdu parola:

en: OK
ro_RO: Acceptă

en: Cancel
ro_RO: Anulare

en: CONNECTION
ro_RO: CONEXIUNE

en: Lobby
ro_RO: Arenă

en: IP Address or Machine Name
ro_RO: Adresă IP sau numele calculatorului

en: Launch Transport
ro_RO: Lansează transportorul

en: There is not enough room in the Transport!
ro_RO: Nu există suficient spațiu în Transport!

en: Reinforcements landing
ro_RO: Întăririle aterizează

en: Update Available
ro_RO: Actualizare disponibilă

en: A new build of Warzone 2100 (%s) is available!
ro_RO: O nouă versiune în lucru a Warzone 2100 (%s) este disponibilă!

en: A new build of Warzone 2100 is available!
ro_RO: O nouă versiune în lucru a Warzone 2100 este disponibilă!

en: Get Update Now
ro_RO: Obțineți Actualizarea Acum

note: TRANSLATORS: Printed when compiling with uncommitted changes
en:  (modified locally)
ro_RO: (modificat local)

note: TRANSLATORS: Printed in Debug builds
en:  - DEBUG
ro_RO:  - TESTARE

note: TRANSLATORS: This string looks as follows when expanded. "Version: <version name/number>, <working copy state>, Built: <BUILD DATE><BUILD TYPE>"
en: Version: %s,%s Built: %s%s
ro_RO: Versiune: %s,%s Compilare: %s%s

en: YOU ARE VICTORIOUS!
ro_RO: AI OBȚINUT VICTORIA!

en: YOU WERE DEFEATED!
ro_RO: AI FOST ÎNFRÂNT!
