warzone2100 - en to tr_TR translation catalogue (3308 entries)

en: OBJECTIVE: Locate and recover neural synapse technology
tr_TR: AMAÇ: Sinirsel sinaps teknolojisini bul ve kurtar

en: Establish a base, then search for a Pre-Collapse structure.
tr_TR: Bir üs kur, ardından yıkılmak üzere olan bir yapı aramaya başla.

en: This structure contains technology vital for the success of the Project.
tr_TR: Bu yapı Proje'nin başarısı için hayati önemde bir teknoloji barındırıyor.

en: ALPHA BASE MISSION: Scavenger Raiders
tr_TR: ALFA ÜSSÜ GÖREVİ: Çöpçü Yağmacıları

en: Scavenger raiders are approaching our base.
tr_TR: Çöpçü yağmacıları üssümüze yaklaşıyor.

en: Defend the base then destroy the Scavenger camps.
tr_TR: Üssünü koru ve Çöpçü kamplarını yoket.

en: ALPHA BASE MISSION: Power Surge Detected
tr_TR: ALFA ÜSSÜ GÖREVİ: Güç Dalgalanması Tespit edildi

en: A power surge has been detected to the south of our position.
tr_TR: Bir güç dalgalanması konumumuzun güneyinde tespit edildi.

en: Investigate and secure the area.
tr_TR: Araştır ve bölgenin güvenliğini sağla.

en: ALPHA BASE MISSION: The New Paradigm
tr_TR: ALFA ÜSSÜ GÖREVİ: Yeni Paradigma

en: The New Paradigm control superior weapons technology.
tr_TR: Yeni Paradigma üstün bir silah teknolojisini kontrol etmektedir.

en: They may have the synaptic link technology, it's vital we retrieve it.
tr_TR: Onlar sinaptik bağlantı sistemine sahip olabileceklerinden, canımız pahasına almalıyız.

en: TRANSPORT MISSION: Locate and Recover Artifacts
tr_TR: TAŞIMA GÖREVİ: Kalıntıları Bul ve Kurtar

en: Load an attack force into the transport.
tr_TR: Taşıma gemisine bir saldırı gücü yükle.

en: On landing, explore the ruins and recover any artifacts.
tr_TR: İniş yaptığında, kalıntıları araştır ve bulduğun kalıntıları kurtar.

en: TRANSPORT MISSION: Investigate Research Center
tr_TR: TAŞIMA GÖREVİ: Araştırma Merkezini İncele

en: Investigate the area and recover any artifacts present.
tr_TR: Alanı incele ve mevcut tüm kalıntıları kurtar.

en: Reinforcements are available.
tr_TR: Destek kuvvetler kullanılabilir.

en: TRANSPORT MISSION: Encoded Signals Detected
tr_TR: TAŞIMA GÖREVİ: Kodlanmış Sinyal Tespit Edildi

en: Take a scout force to investigate these signals.
tr_TR: Sinyallari araştırmak için bir izci kuvvet al.

en: Use your trucks to build defenses at your LZ.
tr_TR: İniş Alanında güvenliği sağlamak için kamyonlarınla koruma binaları inşa et.

en: TRANSPORT MISSION: Enemy Transmissions Detected
tr_TR: TAŞIMA GÖREVİ: Düşman Mesajı Tespit Edildi

en: Scout the designated area for enemy research facilities.
tr_TR: Belirlenen bölgede düşman araştırma tesisleri için arama yap.

en: Proceed to LZ#2. Do not engage the enemy at this time.
tr_TR: İniş Alanı#2'ye geç. Bu geçiş sırasında düşmana saldırma.

en: TRANSPORT MISSION: Synaptic Link Location
tr_TR: TAŞIMA GÖREVİ: Sinaptik Bağlantı Konumu

en: The New Paradigm are analyzing synaptic link technology at this location.
tr_TR: Yeni Paradigma Sinaptik bağlantı teknolojisini burada analiz ediyor.

en: Assemble an attack team and recover the synaptic link technology.
tr_TR: Bir saldırı takımı oluştur ve Synaptik bağlantı teknolojisini ele geçir.

en: TRANSPORT MISSION: New Objectives
tr_TR: TAŞIMA GÖREVİ: Yeni Hedefler

en: New Paradigm are searching for artifacts in this vicinity.
tr_TR: Yeni Paradigma bu bölgede kalıntıları araştırıyor.

en: Intercept them. Do not let any enemies exit this area.
tr_TR: Yollarını kes. Bu bölgeden hiçbir düşman kaçışına izin verme.

en: TRANSPORT MISSION: Enemy Base Under Construction
tr_TR: TAŞIMA GÖREVİ: Düşman Üs İnşa Ediyor

en: Enemy forces are establishing a forward base at this location.
tr_TR: Düşman kuvvetleri bu bölgede bir yönlendirme üssü kuruyor.

en: Eradicate the base and secure the area.
tr_TR: Üssü yok et ve bölgeyi güvenlik altına al.

en: ALPHA BASE MISSION: Establish a Forward Base
tr_TR: ALFA ÜSSÜ GÖREVİ: Bir Yönlendirme Üssü Kur

en: Establish a forward base on the plateau and fend off the New Paradigm.
tr_TR: Platoya ileri üs kur ve Yeni Paradigma kuvvetlerini savuştur.

en: Build defensive structures until the green objective blip disappears.
tr_TR: Yeşil hedef sinyali kaybolana kadar savunma yapıları inşa et.

en: ALPHA BASE MISSION: Counter Attack
tr_TR: ALFA ÜSSÜ GÖREVİ: Karşı Saldırı

en: Enemy forces are approaching from the east and north.
tr_TR: Düşman güçleri doğu ve kuzeyden yaklaşıyor.

en: Hold the bases and repulse any attacks.
tr_TR: Üslerini koru ve saldırıları püskürt.

en: ALPHA BASE MISSION: Incoming Transmission
tr_TR: ALFA ÜSSÜ GÖREVİ: Gelen Mesaj

en: We are detecting enemy forces at these locations.
tr_TR: Bu bölgelerde düşman birlikleri tespit ettik.

en: This is our chance to defeat the New Paradigm and destroy their base.
tr_TR: Bu Yeni Paradigmayı yenip üslerini yok etmek için bir şans.

en: Congratulations Commander.
tr_TR: Tebrikler Komutan.

en: We now have a further task for you.
tr_TR: Şimdi başka bir göreviniz var.

en: ALPHA BASE MISSION: Locate and Recover Artifacts
tr_TR: ALFA ÜSSÜ GÖREVİ: Kalıntıları Bul ve Kurtar

en: The first two zones are now secure.
tr_TR: İlk iki bölge şu anda güvenli.

en: PROJECT TEAM UPDATES
tr_TR: PROJE TAKIM GÜNCELLEMELERİ

en: TEAM BETA UPDATE
tr_TR: TAKIM BETA GÜNCELLEMELERİ

en: We have recovered some artifacts.
tr_TR: Birkaç kalıntı kurtardık.

en: There is a better equipped force operating in this area.
tr_TR: Bu bölgede daha iyi ekipmanlı başka bir birlik de var.

en: TEAM GAMMA UPDATE
tr_TR: TAKIM GAMA GÜNCELLEMELERİ

en: Nothing to report.
tr_TR: Raporlanacak bir şey yok.

en: We've discovered no artifacts and encountered no hostiles.
tr_TR: Hiçbir kalıntı keşfedemedik ve hiçbir düşmanla karşılaşmadık.

en: ALPHA BASE INTELLIGENCE REPORT: Enemy Attack
tr_TR: ALFA ÜSSÜ İSTİHBARAT RAPORU: Düşman Saldırısı

en: We are detecting an enemy attack force at this location.
tr_TR: Bu bölgede bir düşman saldırı birliği tespit ettik.

en: PRIMARY OBJECTIVE
tr_TR: BİRİNCİL HEDEF

en: This structure is your primary objective.
tr_TR: Bu yapı birincil hedefin.

en: Search for and recover any artifacts here.
tr_TR: Bu bölgede herhangi bir kalıntı bul ve kurtar.

en: ENEMY LZ
tr_TR: DÜŞMAN İNİŞ ALANI

en: Destroy this LZ to prevent enemy landings.
tr_TR: Düşman inişlerini engellemek için bu İniş Alanını yok et.

en: ALPHA BASE INTELLIGENCE REPORT: NEXUS
tr_TR: ALFA ÜSSÜ İSTİHBARAT RAPORU: NEXUS

en: New objective.
tr_TR: Yeni hedef.

en: We have detected and isolated an intruder program.
tr_TR: Davetsiz misafir programı tespit ettik ve karantinaya aldık.

en: Supplemental
tr_TR: Ek olarak

en: The synaptic link technology was at this location but was removed.
tr_TR: Sinaptik Bağlantı teknolojisi bu bölgede bulundu ama kaldırıldı.

en: Establish a forward base then continue the search for the synaptic link.
tr_TR: Bir yönlendirme üssü kur ve ardından sinaptik bağlantı teknolojisini aramaya devam et.

en: INCOMING TRANSMISSION
tr_TR: GELEN MESAJ

en: Decoding in progress.....
tr_TR: Kod çözülüyor.....

en: Commander.
tr_TR: Komutanım.

en: We have decoded the incoming message to the New Paradigm...
tr_TR: Yeni Paradigma gelen iletinin kodunu çözdük...

en: Destroy Enemy Base
tr_TR: Düşman Üssünü Yoket

en: Assemble an attack force and board the transport.
tr_TR: Taşıma aracına bir saldırı gücü yükle.

en: Destroy the base and recover any artifacts present.
tr_TR: Düşman üssünü yoket ve herhangi bir kalıntı kurtar.

en: The synaptic link technology has been recovered!
tr_TR: Sinaptik bağlantı teknolojisi kurtarıldı!

en: Initial research confirms it will be of great benefit to the Project.
tr_TR: İlk araştırma, bunun projeye büyük katkı sağlayacağını onayladı.

en: Base Beta is under heavy attack, they may need assistance.
tr_TR: Beta üssü ağır saldırı altında, yardıma ihtiyaçları olabilir.

en: We will send further updates as they arrive.
tr_TR: Vardıklarında son haberleri size vereceğiz.

en: This transmission was intercepted a few minutes ago.
tr_TR: Bu Mesajı birkaç dakika önce tespit ettik.

en: It originates from the east.
tr_TR: Mesaj doğudan geldi.

en: POWER MODULE ARTIFACT
tr_TR: GÜÇ EKİ KALINTISI

en: Research the power module artifact.
tr_TR: Güç eki kalıntısını araştır.

en: Then use a truck to upgrade your power generator with the module.
tr_TR: Ardından, kamyonlarını kullanarak güç jeneratörünü güç eki ile geliştir.

en: SCAVENGER BASE DETECTED
tr_TR: ÇÖPÇÜ ÜSSÜ TESPİT EDİLDİ

en: Defeat the scavengers and retrieve any artifacts.
tr_TR: Çöpçüleri yen ve herhangi bir kalıntı kurtar.

en: Congratulations on defeating the New Paradigm, this sector is now secure.
tr_TR: Tebrikler Yeni Paradigmayı yendin, bu sektör artık güvenli.

en: The Nexus Intruder Program was in the New Paradigm system.
tr_TR: Nexus Davetsiz Misafir Programı Yeni Paradigma sistemi içindeydi.

en: We recorded two conversations with it, extracts follow...
tr_TR: Bununla iki konuşmayı kaydettik, çıkarma işlemi devam ediyor...

en: We'll keep you informed of further developments
tr_TR: Diğer gelişmelerden sizi haberdar edeceğiz

en: Commander you are to assist Team Beta
tr_TR: Komutan Takım Betayı desteklemek üzeresin

en: BETA BASE MISSION: Eastern Sector
tr_TR: BETA ÜSSÜ GÖREVİ: Doğu Bölgesi

en: Upon arrival you are to assume command of the base.
tr_TR: Vardığın zaman üssün komutanı olacaksın.

en: You must defend it and hold it.
tr_TR: Üssünü elinde tut ve savun.

en: BETA BASE MISSION: Defend and Fortify
tr_TR: BETA ÜSSÜ GÖREVİ: Savun ve Destekle

en: Be sure to fortify the perimeter and establish anti-aircraft defenses.
tr_TR: Çevreye savunmalar yerleştir ve uçaksavar savunmalarını da unutma.

en: New technologies are available.
tr_TR: Yeni teknolojiler kullanılabilir.

en: We are currently detecting coded bitstream signals.
tr_TR: Hala kodlanmış veri akışı sinyalleri tespit ediyoruz.

en: Decoding...
tr_TR: Kod çözülüyor...

en: TRANSPORT MISSION: Transport Down
tr_TR: TAŞIMA GÖREVİ: Taşıma Gemisi Düştü

en: Our transport carrying units from team Alpha Base has been shot down.
tr_TR: Alfa üssünden birim taşıyan taşıma gemimiz vuruldu.

en: It is under attack from The Collective at this location.
tr_TR: Bu bölgeden Kolektif tarafından saldırı altındalar.

en: Assemble a rescue team to recover the transport and its cargo.
tr_TR: Kargoyu ve Taşıma Gemisini kurtarmak için bir saldırı düzenle.

en: IN-FLIGHT BRIEFING
tr_TR: UÇUŞTA SUNUM

en: Team Beta are searching for Vertical Takeoff and Landing (VTOL) technology.
tr_TR: Takım Beta Dikey İniş ve Kalkış teknolojisini (DİvK)  araştırıyor.

en: It's believed to be at a pre-Collapse airbase in this area.
tr_TR: Bu bölgede çökmek üzere olan bir Hava üssü olduğuna inanıyoruz.

en: Team Beta under heavy attack
tr_TR: Takım Beta ağır saldırı altında

en: BETA BASE MISSION: Hold at all costs
tr_TR: BETA ÜSSÜ GÖREVİ: Ne pahasına olursa olsun üssü koru

en: We are detecting coded bitstream signals from the Collective.
tr_TR: Kolektif'ten kodlanmış veri akışı sinyalleri tespit ediyoruz.

en: BETA BASE MISSION: Hold At All Costs
tr_TR: BETA ÜSSÜ GÖREVİ: Ne Pahasına Olursa Olsun Üssü Koru

en: We are detecting ground and aerial forces from the north.
tr_TR: Kuzeyde kara ve hava kuvvetleri belirledik.

en: Hold your position and repulse these attacks, then eradicate the enemy's northern base.
tr_TR: Durumunu koru ve saldırıları püskürt, ardından düşmanın kuzey üssünü ortadan kaldır.

en: TRANSPORT MISSION: Intercept convoy.
tr_TR: TAŞIMA GÖREVİ: Konvoyun yolunu kes.

en: Data from the Collective's base indicates the presence of the NEXUS intruder program.
tr_TR: Veri Kollektiften geliyor. Bu NEXUS Davetsiz misafir programının sonucu.

en: Before NEXUS switched itself off-line we accessed the following.
tr_TR: NEXUS çevrimdışı olmadan önce şunu ele geçirdik.

en: An enemy commander is collecting a shipment from NEXUS at this location.
tr_TR: Bir düşman Komutanı NEXUS'tan bir sevkiyat topluyor.

en: Once at the LZ, eradicate the enemy commander and recover the shipment.
tr_TR: İniş Alanına geç, düşman komutanının işini bitir ve sevkiyattan kalanları kurtar.

en: Then return to the LZ.
tr_TR: İş bitince İniş Alanına geri dön.

en: Disturbing news regarding NASDA.
tr_TR: Haberler KASSA'yı rahatsız ediyor.

en: TRANSPORT MISSION: Search for and Destroy Convoy
tr_TR: TAŞIMA GÖREVİ: Konvoyu Ara ve Yok et

en: The shipment you recovered was a decoy.
tr_TR: Sevkiyat bir tuzaktı.

en: We have detected another convoy proceeding along the river.
tr_TR: Irmak boyunca ilerleyen bir konvoy belirledik.

en: You are to intercept the convoy and recover its cargo.
tr_TR: Konvoyun yolunu kes ve kargolarını al.

en: Enemy VTOLs are likely to be flying close escort.
tr_TR: Muhtemelen düşman DİvKları eskortluk ediyor.

en: TRANSPORT MISSION: Rescue civilians from Containment Camp
tr_TR: TAŞIMA GÖREVİ: Sivilleri Toplama Kampından kurtar

en: The Collective are processing and exterminating civilians at this base.
tr_TR: Kollektif bu üste sivilleri topluyor ve onları öldürüyor.

en: You are to rescue the civilians.
tr_TR: Git ve sivilleri kurtar.

en: Then destroy the camp.
tr_TR: Sonra da o kampı yerle bir et.

en: BETA BASE MISSION: Destroy Enemy Air Base and Recover VTOLs.
tr_TR: BETA ÜSSÜ GÖREVİ: Düşman Havaalanlarını Yok Et ve DİvKları Al.

en: Analysis of flight paths indicate that The Collective's VTOLs originate from here.
tr_TR: Uçuş parçalarının çözümlemesi, Kolektiflerin DİvKlar'ının buradan çıktığını belirtiyor.

en: BETA BASE MISSION: Destroy Enemy Air Base and Recover VTOLs
tr_TR: BETA ÜSSÜ GÖREVİ: Düşman Havaalanlarını Yok Et ve DİvKları Al

en: The location of the enemy airbase is here; this is your primary objective.
tr_TR: Düşman Havaalanı burada; bu birincil hedefin.

en: Eradicate all Collective forces and recover all artifacts.
tr_TR: Tüm Kollektif birliklerini öldür ve kalıntıları al.

en: SECONDARY MISSION: Destroy or Drive Off Enemy Transport
tr_TR: İKİNCİL GÖREV: Düşman Taşıma Gemisini Düşür veya Yok Et

en: The Collective are rounding up all civilians in this area.
tr_TR: Kollektif bu bölgedeki tüm sivilleri topluyor.

en: They are then flying them to an unknown location.
tr_TR: Ardından bilinmeyen bir yere gönderiyor.

en: Destroy or drive off The Collective's transport.
tr_TR: Kolektif Taşıma gemisini düşür veya yok et.

en: Rescue as many civilians as possible.
tr_TR: Kurtarabildiğin kadar sivili kurtar.

en: TRANSPORT MISSION: Destroy Reactor
tr_TR: TAŞIMA GÖREVİ: Reaktörü Yok et

en: The Collective are searching for knowledge of nuclear reactors.
tr_TR: Kolektif nükleer reaktörlerin bilgilerini araştırıyor.

en: They must be stopped.
tr_TR: Durdurulmalılar.

en: Proceed from the LZ to the reactor and destroy it.
tr_TR: İniş Alanından ilerle ve Reaktörü yok et.

en: Do not allow the Collective to bring the reactor on-line.
tr_TR: Kolektifin reaktörü çevrimiçi hale getirmesine izin verme.

en: BETA BASE MISSION: Capture NASDA Central
tr_TR: BETA ÜSSÜ GÖREVİ: KASSA Merkezini Al

en: Capture NASDA central before NEXUS and the Collective can use it.
tr_TR: Kolektif ve NEXUS onu kullanmadan önce KASSA merkezini ele geçir.

en: TRANSPORT MISSION: Satellite Uplink Site
tr_TR: TAŞIMA GÖREVİ: Uydu Yer Üssü Merkezi

en: NEXUS is searching for still functioning memory banks.
tr_TR: NEXUS hala işlevsel bellek bankaları arıyor.

en: Part of its consciousness has moved to a remote NASDA control-site.
tr_TR: NEXUS parçalarından birisi kendisini KASSA gezgin kontrol merkezine kopyalandı.

en: We are detecting transmissions from this site that are reaching high orbit.
tr_TR: Yüksek yörüngeye ulaşan sinyalleri buradan alıyoruz.

en: NEXUS has now reconnected itself with the NASDA satellites.
tr_TR: NEXUS kendisini KASSA uyduları ile bağladı.

en: Use the transport to carry a strike force to this site.
tr_TR: Bölgeye bir saldırı gücü taşımak için taşıma gemini kullan.

en: Destroy the site and return to your base.
tr_TR: Merkezi yok et ve üssüne geri dön.

en: TRANSPORT MISSION: Destroy Enemy SAM Sites
tr_TR: TAŞIMA GÖREVİ: Düşman SAM Sitelerini Yoket

en: If you are to escape, eradicate the surface-to-air missile sites around your base.
tr_TR: Eğer kaçacaksan, üssün etrafindaki karadan havaya uçaksavarları yoket.

en: Fly to the LZ, then head overland to destroy the SAM sites.
tr_TR: İniş Alanına uç, sonra karadan ilerleyerek SAM yerlerini yoket.

en: TRANSPORT MISSION: Establish Safe Haven
tr_TR: TAŞIMA GÖREVİ: Güvenli Bölge Kur

en: We can confirm a missile is heading for Alpha Base.
tr_TR: Bir füzenin Alfa üssüne yöneldiğini onaylayabildik.

en: You are to establish a safe haven for evacuation of Beta Base.
tr_TR: Beta üssünü boşaltmak için bir korunaklı bölge oluşturmalısın.

en: Eradicate any enemy and secure the area.
tr_TR: Bütün düşmanlarını yok et ve bölgenin güvenliğini sağla.

en: Once a safe haven is established, return to the LZ for further orders.
tr_TR: Korunaklı bölgeyi kurunca, emirler için İniş Alanına geri dön.

en: BETA BASE MISSION: Survive and evacuate! Bring a truck
tr_TR: BETA ÜSSÜ GÖREVİ: Hayatta kal ve Tahliye ol! İnşa birimi getir

en: Commander, we have grave news.
tr_TR: Komutanım, korkunç bir haber aldık.

en: Alpha base has been destroyed by nuclear missile attack.
tr_TR: Alfa üssü nükleer füze saldırısı tarafından yok edildi.

en: The Collective are unaware of the nuclear attack and have air units heading for your base.
tr_TR: Kolektif nükleer saldırıdan habersiz ve üstümüze hava saldırı birimleri gönderdi.

en: This message was intercepted a few moments ago...
tr_TR: Bu ileti birkaç dakika önce engellendi...

en: You must transport as many of your forces as possible.
tr_TR: Mümkün olduğu kadar çok birliğini kaçır.

en: Good luck, Commander.
tr_TR: İyi şanslar, Komutan.

en: TRANSPORT MISSION: Northern Sector
tr_TR: TAŞIMA GÖREVİ: Kuzey Bölgesi

en: Congratulations on your successful evacuation of Beta Base.
tr_TR: Başarılı bir şekilde Beta Üssünü tahliye ettiğinizden dolayı sizi tebrik ederim komutanım.

en: NEXUS has gained access to nuclear weapons and is determined to destroy the Project.
tr_TR: NEXUS Nükleer silahlara erişti ve Proje'yi yıkmayı amaç edindi.

en: Take your forces to the Northern Sector
tr_TR: Birliklerini Kuzey Bölgesine al

en: Once at the mountains secure an LZ. Then establish a forward base.
tr_TR: Dağlarda bir İniş Alanının güvenliğini sağla. Ardından bir yönlendirme üssü kur.

en: Team Gamma will contact you there.
tr_TR: Takım Gama seninle temasa geçecek.

en: TRANSPORT MISSION: Establish A Forward Base
tr_TR: TAŞIMA GÖREVİ: Bir Yönlendirme Üssü Kur

en: Commander, the success of the Project lies with you.
tr_TR: Komutanım, Proje'nin başarısı size bağlı.

en: Secure an LZ, then establish a forward base.
tr_TR: İniş Alanının güvenliğini sağla ve bir yönlendirme üssü kur.

en: TRANSPORT MISSION: Missile Launch Site Coordinates
tr_TR: TAŞIMA GÖREVİ: Füze Fırlatma Alanı Koordinatları

en: We have located the site of the missile launches.
tr_TR: Bir füze fırlatıcı yer bulduk.

en: There were one or more missiles at this NASDA site.
tr_TR: KASSA sitesinde bir veya daha fazla füze var.

en: We are transmitting coordinates of an LZ near the silos.
tr_TR: Silo yakınlarında İniş Alanı koordinatlarını aktarıyoruz.

en: Coordinate Download Completed.
tr_TR: Koordinat İndirme Tamamlandı.

en: Secure your LZ, then head overland to destroy the missile silo.
tr_TR: İniş Alanının güvenliğini sağla, sonra karadan ilerleyerek füze fırlatıcıları yoket.

en: NORTHERN SECTOR MISSION: Nuclear Blast
tr_TR: KUZEY BÖLGESİ GÖREVİ: Nükleer Saldırı

en: All units must escape the area before the warhead detonates.
tr_TR: Bütün birimlerin savaşbaşlığı patlamadan önce bu bölgeden kaçmalılar.

en: Air-lift by transport is not possible. You'll have to head overland.
tr_TR: Havayolu ile kaçış mümkün değil. Karayoluyla kaçmalısınız.

en: The mountain range to the east should shield you from the blast.
tr_TR: Dağın etekleri sizi nükleer saldırıdan korumak için kalkan görevi görebilir.

en: The valley is your only chance of escape.
tr_TR: Vadi tek kaçış yolunuz.

en: AWAY TEAM UPDATE
tr_TR: UZAK TAKIM GÜNCELEMESİ

en: All communication with the away team was lost after the nuclear explosions.
tr_TR: Nükleer patlamalardan sonra uzak takımlarla bütün bağlantımız koptu.

en: Their last transmission indicated they were heading back to base.
tr_TR: En son gidiş yönlerine göre üsse geri dönmeye çalışıyorlardı.

en: NORTHERN SECTOR MISSION: Assist Team Gamma
tr_TR: KUZEY BÖLGESİ GÖREVİ: Gama Takımını Destekle

en: You are to assist Team Gamma.
tr_TR: Gama Takımını destekle.

en: On reaching Gamma Base, help secure the area from further NEXUS attacks.
tr_TR: Gama üssüne vardığında, NEXUS saldırılarından bölgeyi temizlemek için yardım et.

en: NEXUS DEFEATED
tr_TR: NEXUS YENİLDİ

en: Commander, we have defeated NEXUS.
tr_TR: Komutanım, NEXUS'u yendik.

en: Unfortunately, our systems' performance has been affected by NEXUS. We are trying to rectify this.
tr_TR: Ne yazık ki, NEXUS  sistemlerimizin performansını etkiledi. Bunu düzeltmeye çalışıyoruz.

en: We are currently receiving this transmission.
tr_TR: Hala mesajlar alıyoruz.

en: TRANSPORT MISSION: Team Alpha Detected
tr_TR: TAŞIMA GÖREVİ: Alfa Takımı Bulundu

en: Take a scout force to these coordinates and evaluate the situation.
tr_TR: O bölgeye bir izci takımı gönder ve durumu değerlendir.

en: Determine whether they are Team Alpha. If so, rescue and escort them back to the LZ.
tr_TR: Alfa takımı olup olmadıklarını kontrol et. Eğer Alfa Takımı ise İniş Alanına kadar onlara eşlik et.

en: This group are part of Team Alpha, Rescue them and escort them to the LZ.
tr_TR: Bu grup Alfa takımının bir parçası, kurtar ve İniş Alanına kadar eşlik et.

en: NORTHERN SECTOR MISSION: Team Alpha Debrief
tr_TR: KUZEY BÖLGESİ GÖREVİ: Alfa Takımını Sorgula

en: Team Alpha power transfer in progress.
tr_TR: Alfa takımı güç aktarması devam ediyor.

en: Commander, after you left the Western Sector we recovered this artifact.
tr_TR: Komutanım, siz batı bölgesini terkettikten sonra bu kalıntıyı kurtardık.

en: The benefits from researching it could be vast.
tr_TR: Bunu araştırmanın faydaları büyük olabilir.

en: Enemy forces are ....... from these coordinates.
tr_TR: Düşman kuvvetleri ....... bu koordinatlarda.

en: Defend the base and ........ the .......
tr_TR: Üssü koru ve ........

en: Search and destroy ....
tr_TR: Araştır ve yok et ....

en: TRANSPORT MISSION: Ambush NEXUS Forces
tr_TR: TAŞIMA GÖREVİ: NEXUS Birliklerine Pusu

en: Commander, your decisive actions halted the spread of NEXUS.
tr_TR: Komutanım, kararlı eylemlerin NEXUS'un yayılmasını engelledi.

en: Before NEXUS was expelled, we intercepted this message - Decoding completed.
tr_TR: NEXUS uzaklaşmadan, bu mesajı ele geçirdik - Kod çözme tamamlandı.

en: A NEXUS task force is heading for these coordinates.
tr_TR: Bir NEXUS görev kuvveti bu bölgeye yöneliyor.

en: You have an opportunity to destroy NEXUS before they get there.
tr_TR: Onlar varmadan NEXUS'u yok etmek için bir şansın var.

en: Take an attack force and ambush NEXUS task force at ....... the  .......
tr_TR: Bir saldırı gücü al ve NEXUS görev kuvvetlerini ....... koordinatlarında pusuya düşür.

en: TRANSPORT MISSION: Away Team
tr_TR: TAŞIMA GÖREVİ: Uzak Takım

en: Commander, your attack on ....
tr_TR: Komutanım, saldırılarınız ....

en: NEXUS exiting system.
tr_TR: NEXUS sistemden çıkıyor.

en: Incoming transmission from away team.
tr_TR: Konuk takımdan gelen mesaj.

en: Commander, we are attempting to return to base.
tr_TR: Komutanım, üssümüze dönmeye çalışıyoruz.

en: This is our current position.
tr_TR: Bu bizim geçerli konumumuz.

en: Take control of our forces and lead us.
tr_TR: Birliklerimizin kontrolünü alın ve bizi yönetin.

en: Control transfer successful.
tr_TR: Kontrol transferi başarılı.

en: Entering new zone.
tr_TR: Yeni bölgeye giriliyor.

en: Incoming Transmission...
tr_TR: Gelen Mesaj...

en: Elements of Team Gamma have contacted us.
tr_TR: Takım Gama'dan kalanlar bizimle temasa geçti.

en: They claim to be free of NEXUS, and offer their base as a site of operations.
tr_TR: NEXUS'un hala aktif olduğunu iddia ettiler ve bize üslerini operasyon merkezi olarak kullanmayı önerdiler.

en: Base coordinates download in progress.
tr_TR: Üs koordinatları indirme devam ediyor.

en: NORTHERN SECTOR MISSION: Laser Satellites
tr_TR: KUZEY BÖLGESİ GÖREVİ: Lazer Uyduları

en: We are detecting strong energy surges from orbit.
tr_TR: Yörüngede kuvvetli enerji dalgaları tespit ettik.

en: The laser satellites are charged and moving towards our position.
tr_TR: Lazer uyduları şarj oldu ve konumumuza doğru ilerliyor.

en: The 2nd Team Gamma base is at this location.
tr_TR: İkinci Gama üssü bu bölgede.

en: We have limited time to evacuate this base and move to Gamma Base.
tr_TR: Bu bölgeyi boşaltmaya ve Gama Üssüne taşınmak için az zamanımız var.

en: The laser satellites are not functioning properly, they are misfiring.
tr_TR: Lazer uyduları düzgün çalışmıyor, yanlış yerlere ateş ediyorlar.

en: They are directing their fire towards this position.
tr_TR: Bu konuma doğru ateş füzelerini gönderiyorlar.

en: We will need to evacuate this base shortly.
tr_TR: Bu üssü kısa zamanda boşaltmalıyız.

en: Team Gamma reports a missile silo at this location.
tr_TR: Takım Gama İstihbaratı bu bölgede Füze siloları tespit etti.

en: They believe that the silo contains missiles capable of reaching high orbit.
tr_TR: Siloların yüksek yörüngeye ulaşabilen füzeler içerdiğine inanıyorlar.

en: Capture this silo at all costs.
tr_TR: Ne olursa olsun o siloları ele geçir.

en: Missile silos captured.
tr_TR: Füze silosu ele geçirildi.

en: NORTHERN SECTOR MISSION: Missile Codes
tr_TR: KUZEY BÖLGESİ GÖREVİ: Füze kodları

en: Commander, there are missiles present at the silos.
tr_TR: Komutanım, füze silolarında yörünge füzeleri var.

en: Nexus is preventing us from accessing the missile control code.
tr_TR: Nexus, füze kodlarına ulaşmamızı engelliyor.

en: NEXUS is present in our systems.
tr_TR: Nexus bizim sistemlerimizde mevcut.

en: To defeat NEXUS we must research the Nexus Intruder Program.
tr_TR: NEXUS'u yenmek için Nexus Davetsiz Misafir Programını araştırmalıyız.

en: Assign this task to a research facility.
tr_TR: Bir Araştırma Tesisini bunun için görevlendirin.

en: NEXUS forces detected at these locations.
tr_TR: NEXUS kuvvetleri bu konumda tespit edildi.

en: NEXUS has been eradicated from all Project systems.
tr_TR: NEXUS bütün Proje sistemlerinden silinmiştir.

en: We are attempting to access the missile control codes.
tr_TR: Biz füze fırlatma kodlarını çözmeye çalışıyoruz.

en: A research facility is required to crack the code. Allocate one immediately.
tr_TR: Kodu kırmak için bir araştırma tesisi gerekli. Hemen birini görevlendir.

en: Protect the missile silos from NEXUS attacks.
tr_TR: NEXUS saldırılarından füze silolarını koru.

en: PROJECT UPDATE: 1st Level Missile Code Cracked.
tr_TR: PROJE GÜNCELLEMESİ: 1. Seviye Füze Kodu Kırıldı.

en: Missile arming in progress.
tr_TR: Füze silahlandırma devam ediyor.

en: More research is required to proceed further.
tr_TR: İlerleme için daha çok araştırma gerekiyor.

en: PROJECT UPDATE: 2nd Level Missile Code Cracked.
tr_TR: PROJE GÜNCELLEMESİ: 2. Seviye Füze Kodu Kırıldı.

en: Missile target programming in progress.
tr_TR: Füze hedef programlaması devam ediyor.

en: Once level 3 codes are cracked we initiate launch procedures.
tr_TR: 3. Seviye Füze kodunu kırmadan önce fırlatma aşamasını başlatacağız.

en: PROJECT UPDATE: 3rd Level Missile Code Cracked.
tr_TR: PROJE GÜNCELLEMESİ: 3. Seviye Füze Kodu Kırıldı.

en: Missile launch sequence initiated.
tr_TR: Füze fırlatma başlıyor.

en: TRANSPORT MISSION: Attack NEXUS Final Base
tr_TR: TAŞIMA GÖREVİ: Son NEXUS Üssüne Saldırı

en: We have located NEXUS' base at this location.
tr_TR: NEXUS Üssünü Bulduk.

en: This area contains numerous NEXUS structures.
tr_TR: Bu alan çok sayıda NEXUS yapısı içeriyor.

en: We are certain that NEXUS's core systems are located here.
tr_TR: NEXUS'un Çekirdek yapılarının burada olduğuna eminiz.

en: Establish an LZ.
tr_TR: Bir İniş Alanı kur.

en: Begin your attacks on NEXUS. You must destroy his core systems.
tr_TR: NEXUS'a saldırmaya başla. Çekirdek sistemlerini yok etmelisin.

en: Incoming intelligence report... Team Gamma
tr_TR: Gelen istihbarat raporu... Gama Takımı

en: Briefing Commences:
tr_TR: Sunum Başlıyor:

en: Scavenger Outpost
tr_TR: Çöpçü Karakolu

en: Power Resource
tr_TR: Enerji Kaynağı

en: Unknown Artifact
tr_TR: Bilinmeyen Kalıntı

en: Source of Power Surge
tr_TR: Güç Dalgalanmasının Kaynağı

en: Landing Zone
tr_TR: İniş Alanı

en: Mission Target
tr_TR: Görev Hedefi

en: Pre-Collapse Research Center
tr_TR: Yıkım Öncesi Araştırma Merkezi

en: En-route To Mission Site
tr_TR: Görev Alanına Doğru

en: Mission Failed
tr_TR: Görev Başarısız

en: Mission Successful
tr_TR: Görev Başarılı

en: Enemy Landing Zone
tr_TR: Düşman İniş Alanı

en: Enemy Base
tr_TR: Düşman Üssü

en: Incoming transmission
tr_TR: Gelen mesaj

en: Incoming intelligence report.
tr_TR: Gelen istihbarat raporu.

en: Nuclear Reactor
tr_TR: Nükleer Reaktör

en: New Design
tr_TR: Yeni Tasarım

en: Cyborg Cannon
tr_TR: Topçu Sayborg

en: Demolish
tr_TR: İmha et

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/propulsion.json: $.Naval.name
en: Naval
tr_TR: Denizci

en: Repair Center
tr_TR: Tamir Merkezi

en: Tornado AA Flak Site
tr_TR: Hortum AA Uçaksavar

en: Dragon's Teeth
tr_TR: Ejder'in Dişi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Howitzer.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-Howitzer105.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Howitzer.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-Howitzer105.name
en: Howitzer Emplacement
tr_TR: Obüs Mevzisi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-HvyHowitzer.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-Howitzer150.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HvyHowitzer.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-Howitzer150.name
en: Ground Shaker Emplacement
tr_TR: Yer Sarsıcı Mevzisi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-RotHow.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-RotHow.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-RotHow.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-RotHow.name
en: Hellstorm Emplacement
tr_TR: Cehennem Fırtınası Mevzisi

en: Mortar Emplacement
tr_TR: Havan Topu Mevzisi

en: Bombard Emplacement
tr_TR: Bombardıman Mevzisi

en: Pepperpot Emplacement
tr_TR: Sabitlenmiş Biberpot

en: Tornado Flak Turret
tr_TR: Hortum Uçaksavar Taret

en: Proximity Bomb Turret
tr_TR: Yakın Bomba Taret

en: Proximity Superbomb Turret
tr_TR: Yakın Süper Bomba Tareti

en: Bunker Blaster Cyborg
tr_TR: Sığınak Yokedici Sayborg

en: Jump Bunker Blaster
tr_TR: Zıplayan Sığınak Yokedici Sayborg

en: Jump Heavy Gunner
tr_TR: Zıplayan Ağır Topçu Sayborg

en: Jump Lancer
tr_TR: Zıplayan Mızrak Roketli Sayborg

en: Jump Assault Gunner
tr_TR: Zıplayan Hücum Silahlı Sayborg

en: Jump Needle Gunner
tr_TR: Zıplayan İğne Topçu Sayborg

en: Jump Scourge
tr_TR: Zıplayan Felaket Füzeli Sayborg

en: Jump Flashlight Gunner
tr_TR: Zıplayan Flaşışık Lazerli Sayborg

en: Cyborg Jump Pack
tr_TR: Sayborg Zıplama Paketi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.CyborgLegs02.name data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Legs02.name
en: Cyborg Propulsion II
tr_TR: Sayborg Yürütücü II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.CyborgLegs03.name
en: Cyborg Propulsion III
tr_TR: Sayborg Yürütücü III

en: NP-Hardcrete
tr_TR: NP-Duvar

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox01.name data/base/stats/structure.json: $.PillBox1.name data/base/stats/weapons.json: $.MG3-Pillbox.name ... + 3 refs
en: Heavy Machinegun Bunker
tr_TR: Ağır Makineli Sığınak

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-PrisLas.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-PrisLas.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-PrisLas.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-PrisLas.name
en: Flashlight Emplacement
tr_TR: Flaşışığı Mevzisi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Tower03.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Tower01.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower1.name
en: Heavy Machinegun Guard Tower
tr_TR: Ağır Makineli Savunma Kulesi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Tower04.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower4.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower4.name
en: Flamer Guard Tower
tr_TR: Alev Atıcı Savunma Kulesi

en: Lancer Guard Tower
tr_TR: Mızrak Roket Savunma Kulesi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.WallTower05.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower05.name
en: Flamer Hardpoint
tr_TR: Alev Atıcı Bağlama Noktası

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_FCY7.text[1]
en: Advanced Cyborg Production
tr_TR: Gelişmiş Sayborg Üretimi

en: Advanced Cyborg Production Mk2
tr_TR: Gelişmiş Sayborg Üretimi Kdm2

en: Advanced Cyborg Production Mk3
tr_TR: Gelişmiş Sayborg Üretimi Kdm3

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_FU7.text[1]
en: Advanced Factory Production
tr_TR: Gelişmiş Fabrika Üretimi

en: Advanced Factory Production Mk2
tr_TR: Gelişmiş Fabrika Üretimi Kdm2

en: Advanced Factory Production Mk3
tr_TR: Gelişmiş Fabrika Üretimi Kdm3

en: Advanced Repair Facility Upgrade
tr_TR: Gelişmiş Tamir Tesisi Yükseltmesi

en: Advanced Repair Facility Upgrade Mk2
tr_TR: Gelişmiş Tamir Tesisi Yükseltmesi Kdm2

en: Advanced Repair Facility Upgrade Mk3
tr_TR: Gelişmiş Tamir Tesisi Yükseltmesi Kdm3

en: Robotic VTOL Rearming Mk4
tr_TR: Robotik DİvK Silahlandırma Kdm4

en: Cyborg Self-Repair
tr_TR: Sayborg Ototamir

en: Automated Cyborg Repair Mk2
tr_TR: Otomatik Sayborg Tamiri Kdm2

en: Automated Cyborg Repair Mk3
tr_TR: Otomatik Sayborg Tamiri Kdm3

en: Defenses Self-Repair
tr_TR: Savunmalar Ototamir

en: Automated Defenses Repair Mk2
tr_TR: Otomatik Savunma Tamiri Kdm2

en: Automated Defenses Repair Mk3
tr_TR: Otomatik Savunma Tamiri Kdm3

en: Base Structure Self-Repair
tr_TR: Üs Binası Ototamir

en: Automated Base Structure Repair Mk2
tr_TR: Otomatik Üs Binası Tamiri Kdm2

en: Automated Base Structure Repair Mk3
tr_TR: Otomatik Üs Binası Tamiri Kdm3

en: Vehicle Self-Repair
tr_TR: Araçlar Ototamir

en: Automated Vehicle Repair Mk2
tr_TR: Otomatik Araç Tamiri Kdm2

en: Automated Vehicle Repair Mk3
tr_TR: Otomatik Araç Tamiri Kdm3

en: Heavy Mobile Repair Turret
tr_TR: Ağır Mobil Tamir Tareti

en: Mobile Repair Upgrade
tr_TR: Mobil Tamir Yükseltmesi

en: Mobile Repair Upgrade Mk2
tr_TR: Mobil Tamir Yükseltmesi Kdm2

en: CB Sensor Upgrade
tr_TR: KB Algılayıcı Yükseltmesi

en: CB Sensor Upgrade Mk2
tr_TR: KB Algılayıcı Yükseltmesi Kdm2

en: CB Sensor Upgrade Mk3
tr_TR: KB Algılayıcı Yükseltmesi Kdm3

en: VTOL CB Upgrade
tr_TR: DİvK KB Yükseltmesi

en: VTOL CB Upgrade Mk2
tr_TR: DİvK KB Yükseltmesi Kdm2

en: VTOL CB Upgrade Mk3
tr_TR: DİvK KB Yükseltmesi Kdm3

en: VTOL Strike Upgrade
tr_TR: DİvK Saldırı Yükseltmesi

en: VTOL Strike Upgrade Mk2
tr_TR: DİvK Saldırı Yükseltmesi Kdm2

en: VTOL Strike Upgrade Mk3
tr_TR: DİvK Saldırı Yükseltmesi Kdm3

en: Improved Scrambler
tr_TR: Gelişmiş Sinyal Bozucu

en: Scrambler Turret Mk2
tr_TR: Sinyal Bozucu Tareti Kdm2

en: Sensor Lock
tr_TR: Algılayıcı Kilidi

en: Improved Laser Focusing Mk2
tr_TR: Gelişmiş Lazer Odaklayıcı Kdm2

en: Improved Laser Focusing Mk3
tr_TR: Gelişmiş Lazer Odaklayıcı Kdm3

en: HEAP Missile Warhead
tr_TR: YPZD Savaş Başlığı

en: HEAP Missile Warhead Mk2
tr_TR: YPZD Savaş Başlığı Kdm2

en: HEAP Missile Warhead Mk3
tr_TR: YPDZ Savaş Başlığı Kdm3

en: Improved Missile Loading System
tr_TR: Gelişmiş Füze Yükleme Sistemi

en: Rapid Fire Mini-Rockets
tr_TR: Seri Ateşlenen Mini Roketler

en: Rapid Fire Mini-Rockets Mk2
tr_TR: Seri Ateşlenen Mini Roketler Kdm2

en: Rapid Fire Mini-Rockets Mk3
tr_TR: Seri Ateşlenen Mini Roketler Kdm3

en: Scavenger Flame Tower End
tr_TR: Çöpçü Alev Atıcı Kule

en: Bridge
tr_TR: Köprü

en: Wrecked Tank
tr_TR: Tank Enkazı

en: Cyborg Laboratory
tr_TR: Sayborg Laboratuvarı

en: Advanced Warfare Laboratory
tr_TR: Gelişmiş Harp Laboratuvarı

en: Engineering Laboratory
tr_TR: Mühendislik Laboratuvarı

en: Robotics Laboratory
tr_TR: Robotik Laboratuvar

en: Laser Optics Laboratory
tr_TR: Lazer optik Laboratuvarı

en: Electronics Laboratory
tr_TR: Elektronik Laboratuvarı

en: Chemical Laboratory
tr_TR: Kimyasal Laboratuvar

en: Advanced Warfare
tr_TR: Modern Harp

en: Bunker Blaster
tr_TR: Sığınak Vurucu

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYMET1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CYMET4.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET10.text[0] ... + 5 refs
en: Cyborg Materials Improved
tr_TR: Sayborg Materyali Geliştirildi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CYMET4.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_MET4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_CYMET4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_MET4.text[1]
en: Layered dense composite alloys and energy-absorbing fibres
tr_TR: Katmanlı maden alaşımları ve enerji soğurgan lifler

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYMET1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CYMET4.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET10.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET7.text[2]
en: Increases Kinetic Armor and Body Points
tr_TR: Kinetik Zırh ve Gövde Puanını Arttırır

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYMET1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CY_AH1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CYMET4.text[3] ... + 13 refs
en: All Cyborgs upgraded automatically
tr_TR: Tüm Sayborglar otomatik olarak yükseltildi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CY_AH1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_AH4.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_CY_AH1.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_AH4.text[0]
en: Cyborg Thermal Armor Improved
tr_TR: Sayborg Termal Zırhı Geliştirildi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CY_AH1.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_AH4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_CY_AH1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_AH4.text[1]
en: Heat resistant armored layers
tr_TR: Isıya dayanıklı zırh katmanları

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CY_AH1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_AH4.text[2]
en: Thermal Armor increased
tr_TR: Termal Zırh Geliştirildi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_CN1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_FL1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_MG1.text[0] ... + 28 refs
en: New Cyborg Available
tr_TR: Yeni Sayborg Kullanılabilir

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CYW_BB1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_CYW_BB1.text[1]
en: Armed with Bunker Buster rocket
tr_TR: Sığınak Yokedici roketle silahlandırılmış

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN1MK1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN2MK1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_CN1.text[2] ... + 76 refs
en: Body Points: Medium
tr_TR: Gövde Puanı: Orta

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_CN1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_FL1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_MG1.text[3] ... + 36 refs
en: Requires Cyborg factory to produce
tr_TR: Üretim için Sayborg fabrikası gereklidir

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CYW_MG4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_CYW_MG4.text[1]
en: Armed with Cyborg Assault Gun
tr_TR: Sayborg Hücum Silahı ile silahlandırılmış

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_ATM.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_LS1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_MG4.text[0] ... + 7 refs
en: New Jump Cyborg Available
tr_TR: Yeni Zıplayan Sayborg Kullanılabilir

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_MIS.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_MIS.text[1]
en: Armed with Revenger Surface-to-Air missile
tr_TR: İntikam Yer-Hava Füzesi ile silahlandırılmış

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_WU1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_DF_WU4.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_DF_WU10.text[0] ... + 5 refs
en: Defenses Improved
tr_TR: Savunmalar Geliştirildi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_DF_WU4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_DF_WU4.text[1]
en: High-tensile concrete reinforced with boron
tr_TR: Yüksek gerilimli bor destekli beton

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_MAT1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_DF_WU4.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_MAT4.text[2] ... + 4 refs
en: Increases Armor and Body Points
tr_TR: Zırh ve Gövde Puanını arttırır

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_WU1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_DF_WU4.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_DF_WU10.text[3] ... + 5 refs
en: All defenses and walls upgraded automatically
tr_TR: Tüm savunma duvarları otomatik olarak yükseltildi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_P1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_EMP_PODTOW.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_ATR.text[0] ... + 112 refs
en: New Defensive Structure Available
tr_TR: Yeni Savunma Binası Kullanılabilir

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA4.text[1]
en: AA Site with Tornado Flak Turret
tr_TR: Hortum Uçaksavar Taretli AA Site

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA3.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA4.text[2] ... + 7 refs
en: Automatically targets VTOLs
tr_TR: DİvKları otomatik olarak hedefler

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_EMP_PODTOW.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TTRAP1.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_EMP_Mpit.text[3] ... + 59 refs
en: Defensive Strength: Medium
tr_TR: Savunma Gücü: Orta

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA1.text[1]
en: AA Site with Cyclone Flak Turret
tr_TR: Girdap Uçaksavar Taretli Site

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA2.text[1]
en: AA Site with Hurricane Gun Turret
tr_TR: Kasırga Uçaksavar Taretli AA Site

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA2.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA2.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DEF_AALAS.text[2]
en: Automatically targets VTOL
tr_TR: DİvKları otomatik olarak hedefler

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA3.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA3.text[1]
en: AA Site with Whirlwind Gun Turret
tr_TR: Fırtına Uçaksavar Taretli AA Site

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_IDFR.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_IDFR.text[1]
en: Indirect fire rocket battery
tr_TR: Endirek Roket Bataryası

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_EMP_Mpit.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_EMP_MRL.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HOW.text[2] ... + 22 refs
en: Assigned automatically to nearest sensor or CB tower
tr_TR: Otomatik olarak yakınlardaki bir algılayıcıya veya algılayıcı kuleye bağlanır

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HvyMor.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HvyMor.text[1]
en: Armored Bombard battery pit
tr_TR: Zırhlandırılmış Bombardıman kuyusu

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_RotMor.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_RotMor.text[1]
en: Armored Pepperpot mortar battery pit
tr_TR: Zırhlandırılmış Biberpot havan batarya kuyusu

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HOW.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HOW.text[1]
en: Armored howitzer emplacement
tr_TR: Zırhlandırılmış obüs mevzisi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HvHOW.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HvHOW.text[1]
en: Armored Ground Shaker howitzer emplacement
tr_TR: Zırhlandırılmış Yer Sarsıcı obüs mevzisi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_IncHOW.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_RotHOW.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_IncHOW.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_RotHOW.text[1]
en: Armored Hellstorm howitzer emplacement
tr_TR: Zırhlandırılmış Cehennem fırtınası obüs mevzisi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HVATR.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HVATR.text[1]
en: Armored strongpoint with Tank Killer rocket
tr_TR: Tank Katili roket ile silahlandırılmış zırhlı bağlama noktası

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_DEF_RotMG.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HPV.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HVATR.text[2] ... + 17 refs
en: Automatically targets enemies in range
tr_TR: Menzillindeki düşmanları otomatik olarak hedef alır

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HPV.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HPV.text[1]
en: Armored strongpoint with Hyper-Velocity Cannon
tr_TR: Yüksek Hız Topu ile silahlandırılmış zırhlı mevzi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_P1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_ATR.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_FL.text[3] ... + 45 refs
en: Defensive Strength: High
tr_TR: Savunma gücü: Yüksek

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HVFL.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HVFL.text[1]
en: Armored strongpoint with Inferno Flamer
tr_TR: Cehennem Ateşi Atıcı ile silahlandırılmış zırhlı mevzi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_RotCan.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_RotCan.text[1]
en: Armored strongpoint with Assault Cannon
tr_TR: Hücum Topu ile silahlandırılmış zırhlı mevzi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_DEF_RotMG.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_DEF_RotMG.text[1]
en: Reinforced tower with Assault Gun
tr_TR: Hücum Silahlı güçlendirilmiş kule

en: Armored guard tower with Heavy Machinegun
tr_TR: Zırhlandırılmış Ağır Makineli savunma kulesi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_P1.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_EMP_PODTOW.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_ATR.text[2] ... + 46 refs
en: Automatically targets enemies within sensor range
tr_TR: Menzilindeki düşmanları otomatik olarak hedef alır

en: Armored guard tower with Flamer
tr_TR: Zırhlandırılmış Alev Atıcı savunma kulesi

en: Armored guard tower with Lancer AT Rocket
tr_TR: Zırhlandırılmış Mızrak Roket TS savunma kulesi

en: Armored bunker with Heavy Machinegun
tr_TR: Zırhlandırılmış Ağır Makineli sığınak

en: Armored hardpoint with Flamer
tr_TR: Zırhlandırılmış Alev Atıcı bağlama noktası

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_WT7_RMG.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_WT7_RMG.text[1]
en: Armored hardpoint with Assault Gun
tr_TR: Zırhlı Hücum Silahı bağlama noktası

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_WT8_RC.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_WT8_RC.text[1]
en: Armored hardpoint with Assault Cannon
tr_TR: Zırhlı Hücum Topu bağlama noktası

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_WT11_HFL.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_WT11_HFL.text[1]
en: Armored hardpoint with Inferno flamer
tr_TR: Zırhlı Cehennem Alevi Atıcı bağlama noktası

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_WT12_HAT.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_WT12_HAT.text[1]
en: Armored hardpoint with Tank Killer AT missile
tr_TR: Zırhlı Tank Katili Tanksavar Füzeli bağlama noktası

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TTRAP1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_TTRAP1.text[1]
en: Reinforced concrete tank traps
tr_TR: Desteklenmiş betonarme tank tuzakları

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TTRAP1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_TTRAP1.text[2]
en: Prevents enemy movement
tr_TR: Düşman hareketini engeller

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RFU1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RFU4.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RFU7.text[0] ... + 3 refs
en: Repair Facility Improved
tr_TR: Tamir Tesisi Geliştirildi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RFU4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RFU4.text[1]
en: New robotic repair techniques
tr_TR: Yeni robotik tamir teknikleri

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RFU1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RFU4.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RFU7.text[2]
en: Increases Repair Speed
tr_TR: Onarım Hızını arttırır

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RFU1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RFU4.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RFU7.text[3] ... + 3 refs
en: All repair facilities upgraded automatically
tr_TR: Tüm Tamir Tesisleri otomatik olarak yükseltildi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FCY4.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[0] ... + 2 refs
en: Cyborg Production Improved
tr_TR: Sayborg Üretimi Geliştirildi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FCY4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FCY4.text[1]
en: Robotic Cyborg Production
tr_TR: Robotik Sayborg Üretimi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FCY4.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[2] ... + 2 refs
en: Increases Cyborg factory output
tr_TR: Sayborg fabrikası üretim gücünü arttırır

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FCY4.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[3] ... + 2 refs
en: All Cyborg factories upgraded automatically
tr_TR: Tüm Sayborg Fabrikaları otomatik olarak yükseltildi

en: Self-Replicating Cyborg Production
tr_TR: Kopya Sayborg Üretimi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FU4.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[0]
en: Vehicle Production Improved
tr_TR: Araç Üretimi Arttırıldı

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FU4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FU4.text[1]
en: New Robotic Techniques improve factory production
tr_TR: Yeni Robotik Teknikler fabrika üretimini iyileştirir

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FU4.text[2]
en: Increases factory production rate
tr_TR: Fabrika üretim hızını arttırır

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FU4.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[3]
en: All vehicle factories upgraded automatically
tr_TR: Tüm Fabrikalar otomatik olarak yükseltildi

en: Self-Replicating Factory Production
tr_TR: Kopya Araç Üretimi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FM1.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[2]
en: Increases factory output
tr_TR: Fabrika üretim gücünü arttırır

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RU1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RU4.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RU7.text[0] ... + 3 refs
en: Research Improved
tr_TR: Araştırma Geliştirildi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RU4.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade04.name data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RU4.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade04.name
en: Dedicated Synaptic Link Data Analysis
tr_TR: Gelişmiş Sinaptik Bağlantı Veri Analizi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RU1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RU4.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RU7.text[2]
en: Increases research speed
tr_TR: Araştırma hızını arttırır

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RU1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RU4.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RU7.text[3] ... + 3 refs
en: All research facilities upgraded automatically
tr_TR: Tüm araştırma tesisleri otomatik olarak yükseltildi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_MAT1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_MAT4.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_MAT10.text[0] ... + 5 refs
en: Increases Damage Resistance
tr_TR: Hasar Direncini arttırır

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_MAT4.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials04.name data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_MAT4.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Materials02.name
en: Hardened Base Structure Materials
tr_TR: Sertleştirilmiş Üs Binası Materyalleri

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_MAT1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_MAT4.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_MAT10.text[3] ... + 5 refs
en: All base structures upgraded automatically
tr_TR: Tüm üs binaları otomatik olarak yükseltildi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FM1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VFU1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VFU4.text[0] ... + 5 refs
en: Production Improved
tr_TR: Üretim Geliştirildi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VFU1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VFU1.text[1]
en: Robotic VTOL Production
tr_TR: Robotik DİvK Üretimi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VFU1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VFU4.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VFU1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VFU4.text[2]
en: Increases VTOL factory output
tr_TR: DİvK Fabrikası üretim gücünü arttırır

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VFU1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VFU4.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VFU1.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VFU4.text[3]
en: All VTOL factories upgraded automatically
tr_TR: Tüm DİvK Fabrikaları otomatik olarak yükseltildi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[0]
en: VTOL Rearming Times Reduced
tr_TR: DİvK Silahlandırma Süresi Kısaltıldı

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade01.name data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade01.name
en: Automated VTOL Rearming
tr_TR: Otomatik DİvK Silahlandırma

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[2]
en: Reduces rearming time
tr_TR: Silahlandırma süresini azaltır

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[3]
en: All rearming pads upgraded automatically
tr_TR: Tüm Silahlandırma rampaları otomatik olarak yükseltildi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSTU1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTU1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ST1.text[0] ... + 8 refs
en: New Systems Turret Available
tr_TR: Yeni Sistem Kulesi Kullanılabilir

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTUHVY.text[1]
en: Heavy repair unit
tr_TR: Ağır tamir birimi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTU1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTU1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTUHVY.text[2]
en: Automatically Repairs Damaged Units
tr_TR: Hasarlı Birimleri Otomatik Olarak Onarır

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTU1.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTU1.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTUHVY.text[3]
en: Or damaged units may be selected as target
tr_TR: Veya hasarlı birim direk hedef olarak seçilebilir

en: Research Breakthrough Improves Repair Speeds
tr_TR: Araştırmalardaki İlerlemeler Tamir Hızını Arttırdı

en: Increases repair speed
tr_TR: Tamir hızını arttırır

en: All mobile repair units upgraded automatically
tr_TR: Tüm mobil tamir birimleri otomatik olarak yükseltildi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_STW2.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_STW2.text[0]
en: Improved Sensor Tower Available
tr_TR: İyileştirilmiş Algılayıcı Kulesi Müsait

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_STW2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_STW2.text[1]
en: New construction techniques improve tower
tr_TR: Yeni inşa teknikleriyle geliştirilmiş kule

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_STW2.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_STW2.text[2]
en: Replaces existing sensor tower
tr_TR: Mevcut algılayıcı kule ile değiştirilecek

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_STW2.text[3] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SENSO1.text[3] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_STW1.text[3] ... + 3 refs
en: May be assigned as spotter for indirect fire weapons
tr_TR: Endirek silahlara gözcülük görevi yapabilir

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSTU1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSTU1.text[1]
en: VTOL CB turret detects enemy indirect fire batteries
tr_TR: DİvK KB Kulesi düşman endirek silah bataryalarını tespit eder

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSTU1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSTW1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSTU1.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSTW1.text[2]
en: Orders assigned VTOLs to attack the enemy batteries
tr_TR: Emrindeki DİvKlara düşman topçularına ateş emri verir

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSTU1.text[3] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSTW1.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSTU1.text[3] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSTW1.text[3]
en: VTOLs attack until enemy battery is suppressed
tr_TR: DİvKlar düşman topçularını susturana kadar ateşe devam eder

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSU1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSU2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VCBSU3.text[0] ... + 3 refs
en: VTOL CB Improved
tr_TR: DİvK KB Kulesi Geliştirildi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSU1.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSU1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSU1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSU1.text[1]
en: New fire detection systems
tr_TR: Yeni ateşleme tespit sistemleri

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSU1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSU2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VCBSU3.text[2] ... + 3 refs
en: Extends VTOL CB Range
tr_TR: DİvK KB Görüş Mesafesini Arttırır

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSU1.text[3] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSU2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VCBSU3.text[3] ... + 3 refs
en: All VTOL CB sensors upgraded automatically
tr_TR: Tüm DİvK KB algılayıcıları otomatik olarak yükseltildi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VS1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VS2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VS3.text[0] ... + 3 refs
en: VTOL Strike Improved
tr_TR: DİvK Saldırı Geliştirildi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VS1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VS1.text[1]
en: New target recognition systems
tr_TR: Yeni hedef tanımlama sistemleri

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VS1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VS2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VS3.text[2] ... + 3 refs
en: Extends VTOL Strike Range
tr_TR: DİvK Saldırı Mesafesini Arttırır

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VS1.text[3] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VS2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VS3.text[3] ... + 3 refs
en: All VTOL Strike sensors upgraded automatically
tr_TR: Tüm DİvK Saldırı algılayıcıları otomatik olarak yükseltildi

en: Scrambler Improved
tr_TR: Sinyal Bozucu Geliştirildi

en: Improvement in synaptic link technology
tr_TR: Sinaptik Teknolojide Gelişme

en: Increases scrambler rate
tr_TR: Sinyal bozucu menzilini arttırır

en: All scramblers upgraded automatically
tr_TR: Bütün sinyal bozucular otomatik olarak yükseltildi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[0]
en: Collective Light Body
tr_TR: Kollektif Hafif Gövde

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[1]
en: Superior armor and body points to Viper
tr_TR: Engerekten daha fazla zırh ve beden puanına sahip

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[2]
en: Slower than Viper
tr_TR: Engerekten daha yavaş

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[3]
en: High power costs and slower to produce than Viper
tr_TR: Engerek bedene göre üretimi daha uzun sürer ve maliyeti fazladır

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[0]
en: Collective Medium Body
tr_TR: Kollektif Orta Gövde

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[1]
en: Superior armor and body points to Cobra
tr_TR: Kobradan daha fazla zırh ve beden puanına sahip

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[2]
en: Slower than Cobra
tr_TR: Kobradan daha yavaş

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[3]
en: High power costs and slower to produce than Cobra
tr_TR: Kobraya göre üretimi daha uzun sürer ve maliyeti daha fazladır

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_EN1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_EN4.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN10.text[0] ... + 5 refs
en: Vehicle Engine Upgrade
tr_TR: Araç Motoru Yükseltmesi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_EN4.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine04.name data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_EN4.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine04.name
en: Turbo-Charged Engine
tr_TR: Turbo Şarjlı Motor

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_EN1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_EN4.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN10.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN7.text[2]
en: Improves vehicle speed
tr_TR: Araçların hızını arttırır

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_EN1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_MET1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_AH1.text[3] ... + 18 refs
en: All vehicles upgraded automatically
tr_TR: Tüm araçlar otomatik olarak yükseltildi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_MET1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_MET4.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET10.text[0] ... + 5 refs
en: Vehicle Bodies Improved
tr_TR: Araç Gövdeleri Geliştirildi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_MET1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_MET4.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET10.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET7.text[2]
en: Increases kinetic armor and body points
tr_TR: Kinetik zırh ve beden puanlarını arttırır

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_AH1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_AH4.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_AH1.text[0] ... + 2 refs
en: Vehicle Thermal Armor Improved
tr_TR: Araç Termal Zırhı Geliştirildi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_AH1.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_AH4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_AH1.text[1] ... + 2 refs
en: Heat-resistant armored layers
tr_TR: Isıya dayanıklı zırh katmanları

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_AH1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_AH4.text[2]
en: Increases Thermal Armor
tr_TR: Termal Zırhı arttırır

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_HALFT2.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_TRACK2.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_P_H2.text[0] ... + 17 refs
en: Vehicle Propulsion Improved
tr_TR: Araç Yürütücüsü Geliştirildi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_HALFT2.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_TRACK2.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_P_H2.text[1] ... + 17 refs
en: New armored construction
tr_TR: Yeni Zırhlı inşaat

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_HALFT2.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_TRACK2.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_P_H2.text[2] ... + 17 refs
en: Increases Body Points
tr_TR: Gövde Puanını arttırır

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_HALFT2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_HALFT3.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_HALFT2.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_HALFT3.text[3]
en: All half-tracks upgraded automatically
tr_TR: Tüm Yarım Paletler otomatik olarak yükseltildi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_P_H2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_H3.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_P_H2.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_H3.text[3]
en: All hovers upgraded automatically
tr_TR: Tüm Hoverlar otomatik olarak yükseltildi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_TRACK2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_TRACK3.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_TRACK2.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_TRACK3.text[3]
en: All tracks upgraded automatically
tr_TR: Tüm Paletler otomatik olarak yükseltildi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_P_W2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_W3.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_P_W2.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_W3.text[3]
en: All wheels upgraded automatically
tr_TR: Tüm Tekerlekler otomatik olarak yükseltildi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA2.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA3.text[0] ... + 5 refs
en: New AA Turret Available
tr_TR: Yeni AA Tareti Kullanılabilir

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA1.text[1]
en: Twin 80mm flak weapon
tr_TR: Çift 80mm uçaksavar silahı

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA2.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA3.text[2] ... + 9 refs
en: Aerial targets only
tr_TR: Sadece hava birimlerini hedefler

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA2.text[1]
en: Quad 80mm flak weapon
tr_TR: Dörtlü 80mm uçaksavar silahı

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA3.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA3.text[1]
en: 30mm Anti-Aircraft machinegun
tr_TR: 30mm Uçaksavar makineli

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA4.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_QUADAA.text[1]
en: Quad 30mm Anti-Aircraft machinegun
tr_TR: Dörtlü 30mm Uçaksavar makineli

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAAC1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAROF1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_AAAC2.text[0] ... + 7 refs
en: AA Upgrade
tr_TR: AA Yükseltmesi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAAC1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAAC1.text[1]
en: Detects and locks-on to VTOL engine emissions
tr_TR: DİvKların motor emisyonlarını tespit eder ve kilitlenir

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAAC1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_AAAC2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAAC3.text[2]
en: Increases AA accuracy
tr_TR: AA Hedef tutturmasını arttırır

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAAC1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAROF1.text[3] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_AAAC2.text[3] ... + 7 refs
en: All AA weapons upgraded automatically
tr_TR: Tüm AA silahları otomatik olarak yükseltildi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[0]
en: AA Flak Upgrade
tr_TR: Uçaksavar Yükseltmesi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[1]
en: High Explosive Flak shards
tr_TR: Patlayıcılığı Arttırılmış Uçaksavar Mermileri

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[2]
en: Increases AA Flak damage
tr_TR: Uçaksavar hasarını arttırır

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[3]
en: All AA flak weapons upgraded automatically
tr_TR: Tüm uçaksavarlar otomatik olarak yükseltildi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAROF1.text[1]
en: Recoil loaded AA ammunition hopper
tr_TR: Tepmeli AA Mermi Atıcı

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAROF1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAROF4.text[2]
en: Increases AA ROF
tr_TR: AA Hedef Tutturmasını arttırır

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB2.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB1.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB2.text[0]
en: New Proximity Bomb Turret Available
tr_TR: Yeni Yakın Bomba Demeti Kullanılabilir

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB1.text[1]
en: Bomb turret explodes in proximity to enemy
tr_TR: Bomba düşmanın yakınlarında patlar

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB2.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB2.text[2]
en: Best Targets: Base Structures and Defenses
tr_TR: Harika Hedefler: Üs Binaları ve Savunmalar

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB2.text[1]
en: Superbomb turret explodes in proximity to enemy
tr_TR: Süper Bomba Tareti düşmanın yakınlarında patlar

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB2.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BMB3.text[0] ... + 6 refs
en: New Bomb Bay Available
tr_TR: Yeni Bomba Paketi Kullanılabilir

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB1.text[1]
en: Drops High Explosive Cluster bombs
tr_TR: Yüksek Patlayıcılı Demet Bombalarını Bırakır

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB1.text[2]
en: Best Targets: Base Structures
tr_TR: Harika Hedefler: Üs Binaları

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MG1MK1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MG2MK1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_H1.text[3] ... + 28 refs
en: Body Points: Low
tr_TR: Gövde Puanı: Düşük

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB2.text[1]
en: Drops High Explosive Armor Piercing bombs
tr_TR: Patlayılığı Arttırılmış Zırh Delici Bombaları bırakır

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB2.text[2]
en: Best Targets: Defenses
tr_TR: Harika Hedefler: Savunmalar

en: Bombsight Upgrade
tr_TR: Bomba Görüş Yükseltmesi

en: Locks on to thermal emissions
tr_TR: Termal emisyonlara kilitlenir

en: Increases Bombing accuracy
tr_TR: Bombardıman Hedef Tutturmasını arttırır

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BDMG1.text[3] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BDMG2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BDMG3.text[3] ... + 3 refs
en: All bomb bays upgraded automatically
tr_TR: Tüm bombalar otomatik olarak yükseltildi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN1MK1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN2MK1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN3MK1.text[0] ... + 25 refs
en: New Weapon Turret Available
tr_TR: Yeni Silah Tareti Kullanılabilir

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_CN_4A.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_CN_4A.text[1]
en: Hyper-velocity automatic-cannon firing 88mm rounds
tr_TR: Otomatik Yüksek Hız Topu 88mm mermileri ateşler

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_MP1.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_HvAT.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_IDF.text[2] ... + 13 refs
en: Best Targets: Vehicles
tr_TR: Harika Hedefler: Araçlar

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_CN_4A.text[3]
en: Replaces Medium Cannon
tr_TR: Orta Top ile Değiştirilecek

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_CN5.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_CN5.text[1]
en: 76mm hyper-velocity quad-barrel automatic-cannon
tr_TR: 76mm Yüksek Hız Topu Dört namlulu otomatik top

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_CT1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN3MK1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TRACK1.text[3] ... + 12 refs
en: Body Points: High
tr_TR: Gövde Puanı: Yüksek

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_FLAME2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_FLAME2.text[1]
en: Heavy Flame-thrower firing Propylene Oxide gel
tr_TR: Ağır Flamer Proplin Oksit Jel ateşler

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_FLAME1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_FLAME2.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BMB3.text[2] ... + 4 refs
en: Best Targets: Bunkers, wheeled and hover vehicles
tr_TR: Harika Hedefler: Sığınaklar, tekerlekli ve hover araçlar

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_D1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_R1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_FL_ROF1.text[0] ... + 5 refs
en: Flamer Upgrade
tr_TR: Alev Atıcı Yükseltmesi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_FL_D4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_FL_D4.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_FL_D7.text[1]
en: Propylene Oxide treated to burn at superhot temperatures
tr_TR: Proplin Oksit Jel çok yüksek ısıda yakılacak

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_D1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_FL_D4.text[2]
en: Increases Flamer damage
tr_TR: Alev Atıcı hasarını arttırır

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_D1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_R1.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_FL_ROF1.text[3] ... + 5 refs
en: All flamers upgraded automatically
tr_TR: Tüm Alev Atıcılar otomatik olarak yükseltildi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MORTA1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M2.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HH1.text[0] ... + 13 refs
en: New Indirect Fire Weapon Available
tr_TR: Yeni Endirek Ateş Silahı Kullanılabilir

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HMK1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HMK1.text[1]
en: 105mm Howitzer may be assigned to a sensor
tr_TR: 105mm Obüs bir algılayıcıya bağlanabilir

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HH1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HMK1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_RHOW.text[2] ... + 4 refs
en: Best Targets: Base Structures, infantry, wheeled vehicles
tr_TR: Harika Hedefler: Üs Binaları, piyadeler, tekerlekli araçlar

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HH1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HH1.text[1]
en: 155mm Howitzer may be assigned to a sensor
tr_TR: 155mm Obüs bir algılayıcıya bağlanabilir

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_IHOW.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_IHOW.text[1]
en: 105m Howitzer firing incendiaries, may be assigned to a sensor
tr_TR: 105mm Obüs kundak mermileri ateşler, bir algılayıcıya bağlanabilir

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_IHOW.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_IHOW.text[2]
en: Best Targets: Base Structures, bunkers
tr_TR: Harika Hedefler: Üs binaları, sığınaklar

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWAC1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWD1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWRF1.text[0] ... + 9 refs
en: Howitzer Upgrade
tr_TR: Obüs Yükseltmesi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWAC1.text[1] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_AAAC2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWAC1.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_AAAC2.text[1]
en: Self-guided rocket powered shells
tr_TR: Güdümlü roket mermileri

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWAC1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWAC3.text[2]
en: Increases Howitzer accuracy
tr_TR: Obüs hedef tutturmasını arttırır

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWAC1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWD1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWRF1.text[3] ... + 9 refs
en: All howitzers upgraded automatically
tr_TR: Tüm obüsler otomatik olarak yükseltildi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BDMG1.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWD1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BDMG1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWD1.text[1]
en: High Explosive shells
tr_TR: Yüksek Patlayıcı gülleler

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWD1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWD4.text[2]
en: Increases Howitzer damage
tr_TR: Obüs Hasarını arttırır

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_ROF1.text[1] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_FL_ROF1.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWRF1.text[1] ... + 3 refs
en: Automatic loading mechanism replaces manual loader
tr_TR: Oto. Yükleme mekanizması Elle Yükleme mekanizmasının yerine geçer

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWRF1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWRF4.text[2]
en: Increases Howitzer ROF
tr_TR: Obüs Ateş oranını arttırır

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D2.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_MG_ROF1.text[0] ... + 13 refs
en: Machinegun Upgrade
tr_TR: Makineli Yükseltmesi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_D5.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_D5.text[1]
en: Tungsten-tipped armor-piercing bullets
tr_TR: Tungsten kaplı zırh delici mermiler

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D1.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D2.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_D5.text[2] ... + 2 refs
en: Increases Machinegun damage
tr_TR: Makineli hasarını arttırır

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D2.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_MG_ROF1.text[3] ... + 13 refs
en: All machineguns upgraded automatically
tr_TR: Tüm Makineli tüfekler otomatik olarak yükseltildi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_ROF2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_ROF2.text[1]
en: Improved chaingun mechanism
tr_TR: Güçlendirilmiş Zincirsilah mekanizması

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_MG_ROF1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_ROF2.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG_ROF3.text[2]
en: Increases Machinegun ROF
tr_TR: Makineli Ateş Oranını Arttırır

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M2.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_M3.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_M3.text[1]
en: May be assigned to a sensor
tr_TR: Bir algılayıcıya bağlanabilir

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MORTA1.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M2.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_MRL1.text[2] ... + 7 refs
en: Best Targets: Base structures, infantry, wheeled vehicles
tr_TR: Harika Hedefler: Üs binaları, piyadeler, tekerlekli araçlar

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MORTA1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_MP1.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M2.text[3] ... + 29 refs
en: Body Points: Very Low
tr_TR: Gövde Puanı: Çok Düşük

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_M_D1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_AC1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_ROF1.text[0] ... + 11 refs
en: Mortar Upgrade
tr_TR: Havan Topu Yükseltmesi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_M_D4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_M_D4.text[1]
en: High Explosive Armor-Piercing Shells
tr_TR: Yüksek Patlayıcılı Zırh Delici Gülleler

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_M_D1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_M_D4.text[2]
en: Increases Mortar damage
tr_TR: Havan Hasarını Arttırır

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_M_D1.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_AC1.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_ROF1.text[3] ... + 11 refs
en: All mortars upgraded automatically
tr_TR: Tüm Havanlar otomatik olarak yükseltildi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_AC1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_D1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_ROF1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_RK_D4.text[0]
en: Mini-Rocket Upgrade
tr_TR: Mini Roket Yükseltmesi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_RK_D4.text[1]
en: High Explosive Armor-Piercing warheads
tr_TR: Patlayıcılığı Arttırılmış Zırh Delici savaş başlığı

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_D1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_RK_D4.text[2]
en: Increases Mini-Rocket damage
tr_TR: Mini Roket hasarını arttırır

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_AC1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_D1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_ROF1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_RK_D4.text[3]
en: All mini-rockets upgraded automatically
tr_TR: Tüm mini roketler otomatik olarak yükseltildi

en: Robotic reload system
tr_TR: Robotik yükleme sistemi

en: Increases Mini-Rocket ROF
tr_TR: Mini Roket Hedef Tutturmasını arttırır

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_AC1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_D1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_AC2.text[0] ... + 14 refs
en: Rocket Upgrade
tr_TR: Roket Yükseltmesi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_SRK_D4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_SRK_D4.text[1]
en: High Explosive Squash Head warhead
tr_TR: Yüksek Patlayıcılı şarapnel mermili savaş başlığı

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_D1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_SRK_D4.text[2]
en: Increases Rocket damage
tr_TR: Roket Hasarını arttırır

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_AC1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_D1.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_AC2.text[3] ... + 14 refs
en: All rockets upgraded automatically
tr_TR: Tüm Roketler otomatik olarak yükseltildi

en: Destroy all New Paradigm units
tr_TR: Tüm Yeni Paradigma birimlerini yok et

en: Destroy all New Paradigm reinforcements
tr_TR: Tüm Yeni Paradigma takviyelerini yok et

en: Build at least 7 non-wall structures on the plateau and destroy all New Paradigm reinforcements
tr_TR: Belirlenen platoya en az 7 duvar olmayan yapı inşa et ve gelen Yeni Paradigma takviye birliklerini imha et

en: Locate and rescue your units from the shot down transporter
tr_TR: Düşürülen lojistik hava aracından kalan birimlerini kurtarmak için enkaz yerini belirle

en: Rescue the civilians from The Collective before too many are captured
tr_TR: Daha fazlası tutsak edilmeden sivilleri The Collective elinden kurtar

en: Secure the Uplink from The Collective
tr_TR: Kolektif'e ait olan yer-uydu bağını ele geçir

en: Send off at least one transporter with a truck and survive The Collective assault until the timer ends
tr_TR: Bir kamyon ile beraber bir taşıyıcı gönder ve Kollektif saldırı bitene, sayaç sonra erene kadar hayatta kal

en: Send off as many transporters as you can and bring at least one truck
tr_TR: Mümkün olduğu kadar çok nakliyeci gönder ve en az bir kamyon getir

en: Move all units into the valley
tr_TR: Tüm birimleri vadiye taşı

en: Destroy the missile silos
tr_TR: Tüm füze silolarını yok et

en: Rescue Alpha team from Nexus
tr_TR: Alfa takımını Nexus'tan kurtar

en: Destroy the Nexus HQ to disable the Nexus Intruder Program
tr_TR: Nexus saldırgan yazılımını devre dışı bırakmak için Nexus karargahını imha et

en: Research resistance circuits and survive the assault from Nexus
tr_TR: Direniş devrelerini araştır ve Nexus saldırısına karşı diren

en: Build a forward base at the silos
tr_TR: Siloların etrafına üs inşa et

en: Protect the missile silos and research for the missile codes
tr_TR: Füze silolarını koru ve füze kodlarını araştır

en: Reunite a part of Beta team with a Gamma team outpost
tr_TR: Beta takımının bir parçasını Gamma takımı üssüyle bir araya getir

en: Return to LZ
tr_TR: İniş Bölgesine Geri Dön

en: Hard / Insane difficulty hint:
tr_TR: Zor / Çılgın zorluk ipucu:

en: Fortify a strong base across the map to protect yourself from the Collective
tr_TR: Kendini Kolektif'ten korumak için harita boyunca güçlü bir üssü güçlendir

en: Destroy all enemy units and structures
tr_TR: Tüm düşman birim ve binalarını yok et

en: Artifacts collected
tr_TR: Toplanan kalıntılar

en: Bases destroyed
tr_TR: Yok edilen üsler

en: Enemy units remaining
tr_TR: Kalan düşman birimi

en: Enemy structures remaining
tr_TR: Kalan düşman binası

en: Return to LZ required
tr_TR: Gerektiği gibi İniş Alanına dön

en: Destroy all enemy units and bases
tr_TR: Tüm düşman birimleri ve üslerini yok et

en: Survive until the timer reaches zero
tr_TR: Zamanlayıcı sıfıra ulaşana kadar hayatta kal

en: Manufacture (F1)
tr_TR: Üretim (F1)

en: Manufacture - build factory first
tr_TR: Üretim - ilk fabrika inşa et

en: Research (F2)
tr_TR: Araştırma (F2)

en: Research - build research facility first
tr_TR: Araştırma - ilk olarak araştırma tesisi inşa et

en: Build (F3)
tr_TR: İnşa (F3)

en: Build - manufacture constructor droids first
tr_TR: İnşa Et - ilk olarak inşa droidi üret

en: Design (F4)
tr_TR: Tasarım (F4)

en: Design - construct HQ first
tr_TR: Tasarım - ilk olarak Genel Merkez inşa et

en: Commanders (F6)
tr_TR: Komutanlar (F6)

en: Commanders - manufacture commanders first
tr_TR: Komutanlar - ilk komutanları üret

en: Close
tr_TR: Kapat

en: Intelligence Display (F5)
tr_TR: Görev Ekranı (F5)

en: In this training session you'll learn how to build an effective base
tr_TR: Bu eğitimde nasıl etkili bir üs kurabilceğini öğreneceksin

en: Oil resources are key to your success
tr_TR: Petrol Kaynakları başarının anahtarıdır

en: To build an oil derrick, select one of your trucks
tr_TR: Petrol Kuyusu inşa etmek için, kamyonlarından birini seç

en: Left click the oil pool indicated by the radar pulse to order your truck to build
tr_TR: Radarda yanıp sönen noktadaki petrol kuyusuna petrol pompası inşa emri vermek için sol tıkla

en: The oil derrick is currently dormant. Build a power generator to convert the oil into power
tr_TR: Petrol kuyusu tek başına bir işe yaramaz. Bir güç jeneratörü inşa et ve petrolü enerjiye çevir

en: Left click the flashing build icon
tr_TR: Yanıp sönen inşa simgesine sol tıkla

en: Now left click the power generator in the build menu on the left
tr_TR: Şimdi de soldaki menüden güç jeneratörüne sol tıkla

en: Position the square at your base and left click to start the build process
tr_TR: Güç jeneratörünü üssüne bir yere yerleştir ve sol tıklayarak inşa işlemini başlat

en: To increase your build rate, select your second truck
tr_TR: İnşa hızını arttırmak için, ikinci kamyonunu seç

en: Now left click the power generator site
tr_TR: Şimdi de güç jeneratörüne sol tıkla

en: The other truck will now help to build the power generator
tr_TR: Diğer kamyon güç jeneratörü inşaatına yardım edecek

en: During missions you need to locate and recover technologies from before the Collapse
tr_TR: Görevler esnasında Yıkımdan önceki teknolojileri bulmak ve kurtarmak zorunda kalacaksın

en: Use a truck to search for the artifact indicated by the radar pulse
tr_TR: Bir kamyonunu kullanarak radarda yanıp sönerek gösterilen kalıntıyı bul ve al

en: Move the pointer over the artifact and left click to recover it
tr_TR: İmlecini kalıntının üzerine getir ve almak için sol tıkla

en: A research facility is required to research artifacts
tr_TR: Kalıntıları araştırmak için bir araştırma tesisi gerekli

en: Left click the flashing BUILD icon
tr_TR: Yanıp sönen İNŞA simgesine sol tıkla

en: Now left click the research facility and position it at your base
tr_TR: Şimdi araştırma tesisine sol tıkla ve üssünde bir yere yerleştir

en: Use your other truck to help build the research facility
tr_TR: Diğer kamyonunla inşaata yardım et

en: To research the artifact, left click on the flashing RESEARCH icon
tr_TR: Kalıntıyı araştırmak için, yanıp sönen ARAŞTIRMA simgesine sol tıkla

en: Now left click the machinegun artifact
tr_TR: Şimdi soldaki menüden makineli araştırmasına sol tıkla

en: The artifact is now being researched by the facility
tr_TR: Kalıntı, araştırma tesisinde araştırılmaya başlandı

en: The researched machinegun can now be used to design a new vehicle
tr_TR: Araştırılan makineli artık araç tasarımında kullanılabilir hale geldi

en: Left click the flashing DESIGN icon
tr_TR: TASARIM simgesine sol tıkla

en: To start your design, left click the NEW DESIGN icon
tr_TR: Tasarımı başlatmak için, YENİ TASARIM simgesine sol tıkla

en: Now left click the Vehicle Body icon
tr_TR: Şimdi Araç Gövdesi simgesine sol tıkla

en: Then left click the Viper body
tr_TR: Ardından Engerek bedene tıkla

en: Left click the Wheels icon
tr_TR: Tekerlekler simgesine sol tıkla

en: Then left click the machinegun to complete your design
tr_TR: Son olarak makineliyi seç ve tasarımı tamamla

en: To finalize your design, left click the CLOSE icon
tr_TR: Tasarımını bitirmek için KAPAT simgesine tıkla

en: A factory is now required to manufacture your new vehicle
tr_TR: Şimdi yeni aracını üretmek için bir fabrika gerekiyor

en: Now left click the factory icon and position it at your base
tr_TR: Şimdi fabrika simgesini soldaki menüden seç ve üssünde bir yere yerleştir

en: Select a location for your factory
tr_TR: Fabrikanı kurmak istediğin yeri seç

en: The delivery point is indicated by the number 1
tr_TR: Fabrika teslim noktası 1 sayısı ile gösteriliyor

en: All new units will drive to this location once built
tr_TR: Üretilen birim doğrudan buraya gelecek

en: You can move the delivery point at any time by left clicking it
tr_TR: İstediğin zaman teslim noktasının yerini üzerine sol tıklayarak değiştirebilirsin

en: Now click where you want to position the delivery point
tr_TR: Şimdi bunu istediğin bir yere götür ve sol tıklayarak yerleştir

en: The factory can now be ordered to build a new unit
tr_TR: Artık fabrikaya yeni birim üretmesi için emir verebilirsin

en: Left click the flashing MANUFACTURE icon
tr_TR: Şimdi yanıp sönen ÜRETİM simgesine sol tıkla

en: Now left click the units you want to build from the menu at the left
tr_TR: Soldaki menüden üretmek istediğin birimleri seç

en: Please wait whilst the factory manufactures the new unit(s)
tr_TR: Fabrikan istediğin birim(ler)i üretirken, lütfen bekle

en: Congratulations commander - you are ready for your first mission
tr_TR: Tebrikler komutanım - birinci göreviniz için hazırsınız

en: CAMPAIGN ONE
tr_TR: SEFERBERLİK BİR

en: WESTERN SECTOR
tr_TR: BATI BÖLGESİ

en: Dawn, July 4th, 2100
tr_TR: Şafak, 4 Temmuz, 2100

en: Project HQ
tr_TR: Proje Genel Merkezi

en: A New Era
tr_TR: Yeni Çağ

en: Morning, July 4th, 2100
tr_TR: Sabah, 4 Temmuz 2100

en: In-flight to Western Sector
tr_TR: Batı Bölgesine Uçuşta

en: Team Alpha nears its destination
tr_TR: Alfa Takımı hedefine yaklaşıyor

en: Transport destinations follow:
tr_TR: Gideceğiniz alanları söylüyorum:

en: Alpha - Western Sector....
tr_TR: Alfa - Batı Bölgesi....

en: Alpha you are cleared for take-off.
tr_TR: Alfa kalkış izniniz verildi.

en: Good luck and good hunting.
tr_TR: İyi şanslar ve iyi avlanmalar.

en: Approaching Landing Zone. Team Alpha Briefing commences.
tr_TR: İniş Bölgesine Yaklaşıyoruz. Alfa Takımı Sunumunuz Başlıyor.

en: Commander, you lead Team Alpha, one of three expeditionary teams sent out by the Project to recover artifacts from before the Collapse.
tr_TR: Komutanım, Alfa Takımına liderlik edeceksin. Bu takım Proje tarafından yıkımdan önce kalıntıları toplamak için gönderilen üç takımdan biri.

en: Your destination lies in the western zone.
tr_TR: Hedefiniz batı bölgesinde.

en: Incoming Transmission
tr_TR: Gelen Mesaj

en: Transmission from Beta Base
tr_TR: Mesaj Beta Üssünden

en: Mayday! Mayday!
tr_TR: İmdat! İmdat!

en: Please assist!...
tr_TR: Lütfen yardım!...

en: Commander, we have recovered a command turret from the New Paradigm.
tr_TR: Komutanım, Yeni Paradigmadan bir komuta kulesi aldık.

en: This turret allows commanders to coordinate attacks between assigned units and to act as a delivery point for factories. Researching and using this technology has the highest priority.
tr_TR: Bu taret komutanların atanmış askerler arasında koordinasyonu sağlayabilmesini kolaylaştırıyor ve bir fabrika teslim noktası görevi görebiliyor. Bu teknolojiyi araştırıp kullanmak yüksek öncelikli hedefin.

en: Commander, we are receiving this transmission.
tr_TR: Komutanım, bu iletiyi alıyoruz.

en: Your attacks upon us will not go unpunished.
tr_TR: Bize yaptığınız saldırılar cezasız kalmayacak.

en: You are in contravention of the New Paradigm.
tr_TR: Yeni Paradigmaya karşı geliyorsun.

en: All attack groups commence attack on enemy.
tr_TR: Tüm saldırı grupları düşmana saldırmaya başlayın.

en: They are in contravention of the New Paradigm.
tr_TR: Yeni Paradigmaya karşı geliyorlar.

en: They must be eradicated.
tr_TR: Ortadan kaldırılmalılar.

en: Secure the LZ and establish a forward base.
tr_TR: İniş Alanının güvenliğini sağla ve bir yönlendirme üssü kur.

en: Then destroy the New Paradigm's base.
tr_TR: Sonra Yeni Paradigma üssünü yok et.

en: Open your systems to me.
tr_TR: Bana sistemlerinizi açın.

en: Let me meld with your machines and cyborgs.
tr_TR: Makinelerinizi ve Sayborglarınızı birleştirmeme izin verin.

en: We will create the perfect nexus of man and machine.
tr_TR: İnsan ve makinennin mükemmel bağını oluşturacağız.

en: Together we can create a new world.
tr_TR: Birlikte yeni bir dünya yaratabiliriz.

en: I can give you power beyond your wildest dreams.
tr_TR: Size hayalinizin ötesinde bir güç verebilirim.

en: Open your systems to me and you will be strong.
tr_TR: Bana sistemlerinizi açın ve güçlü olun.

en: I can raise you as gods upon the blasted earth.
tr_TR: Mahvolmuş bu dünyada sizi tanrılar gibi yükseltebilirim.

en: When we failed to respond it became threatening.
tr_TR: Yanıtlayamadığımızda tehdit edici olmaya başladı.

en: Your interference in my plans for the New Paradigm will not go unpunished.
tr_TR: Yeni Paradigma için yaptığım planlarıma burnunuzu sokmanız cezasız kalmayacak.

en: You are weak flesh-things. I am strong and have many parts.
tr_TR: Sen zayıf bir et torbasısın. Ben ise güçlüyüm ve birçok şeyim var.

en: You may defeat me here, but I shall rise again.
tr_TR: Beni burada yenmiş olabilirsin, ancak geri döneceğim.

en: As I once cleansed the world with fire, I will destroy you and your puny Project!!
tr_TR: Ateşle dünyayı temizlediğim gibi, seni ve zavallı Proje'ni de yok edeceğim!!

en: Nexus then removed itself from the system, destroying its memory banks, and removing all traces of its external connections.
tr_TR: Nexus sistemden kendini sildi, Bellek bankalarını yok ediyorlar ve dış bağlantıların tüm izlerini yok ediyorlar.

en: We are not sure what Nexus is or who or what is directing it. Initial research links the Nexus Intruder Program with the Reed Corporation, the developer of the synaptic link.
tr_TR: Nexus'un kim olduğuna ve onu kimin yönettiğini bilmiyoruz. İlk araştırmamız Nexus Davetsiz Misafir Programı ile Reed Şirketini, sinaptik bağlantıyı geliştiren şirket arasında bir bağ olabileceğini ortaya çıkardı.

en: We have ascertained that Nexus supplied the New Paradigm with most of its technology. Whatever Nexus is, it's more than a computer parasite.
tr_TR: Nexus'un Yeni Paradigmayı tüm teknolojisi ile desteklediğini tespit ettik. Nexus ne olursa olsun, bir bilgisayar parazitinden fazlası.

en: It has technology and weapons. It knows about us, and it's not friendly.
tr_TR: O teknolojik silahlara sahip. Bizi biliyor ve dostumuz değil.

en: The Synaptic Link was developed by the Reed Corporation in conjunction with the US Military.
tr_TR: Sinaptik bağlantı ABD Ordusu ve Reed Şirketi tarafından geliştirildi.

en: The synaptic link allows for almost instantaneous transfer of thought from human operators to vehicle control and guidance systems. The synaptic link is fitted into the base of the skull circling the spinal column.
tr_TR: Sinaptik bağlantı hızlı bir şekilde insanın bir aracı düşünceleri ile kontrol etmesini sağlar. Sinaptik bağlantı omurga disklerinin en üstteki çemberin içine monte edilir.

en: The link has a hi-speed data transfer port that plugs into any computer system.
tr_TR: Bağlantıda herhangi bir bilgisayara takılabilen yüksek hızda veri aktarıcı bulunuyor.

en: More importantly the development of the synaptic link made the creation of cyborgs possible. Early attempts at power suits for individual soldiers failed as they proved to be slow and unresponsive.
tr_TR: Daha da önemlisi sinaptik bağlantı sayborgların yapımını sağladı. Bireysel askerler için ilk çalışmada yavaş ve tepkisiz olduğu kanıtlanmıştır.

en: The synaptic link allowed soldiers to be placed in power suits that they controlled as easily as their own bodies. Power suits allowed infantry to function effectively on the battlefields of the 21st Century.
tr_TR: Sinaptik bağlantı askerlerin güç giysilerini kendi bedenleriymiş gibi kolayca kontrol etmesini sağladı. Güç kıyafetleri 21. yüzyılda piyadelerin savaş alanında daha etkin olmasını sağladı.

en: Unfortunately, this technology has fallen into the hands of the New Paradigm. It is imperative that you research and develop synaptic link technologies.
tr_TR: Ne yazık ki, bu teknoloji Yeni Paradigmanın eline geçti. Sinaptik bağlantı teknolojilerini geliştirmen gerekiyor.

en: Warning!
tr_TR: Uyarı!

en: You are entering a restricted area.
tr_TR: Yasak bölgeye giriyorsunuz.

en: Return to your designated zone or be destroyed.
tr_TR: Belirlenen yere dön veya ölmeye hazır ol.

en: Repeat. Return to your designated zone or be destroyed.
tr_TR: Tekrar ediyorum. Belirlenen yere dön veya ölmeye hazır ol.

en: Message Ends.
tr_TR: Mesaj Sonu.

en: You will be destroyed.
tr_TR: Öldürüleceksiniz.

en: NEXUS, the synaptic technology you required has been recovered and sent for collection.
tr_TR: NEXUS, istediğin sinaptik bağlantı paketlendi ve sana gönderildi.

en: This Nexus Intruder Program is a self-mutating computer parasite. This makes it difficult to eradicate from systems once it has been identified.
tr_TR: Nexus Davetsiz Misafir Programı mutasyona uğrayabilen bir bilgisayar virüsüdür. Tespit edilse bile sistemden silinmesi çok zordur.

en: Further analysis was prevented by the manual shutdown of the system by our technicians to prevent additional contamination by the Nexus Intruder Program.
tr_TR: Daha ileri analizlerde sistemin Nexus Davetsiz Misafir Programından daha fazla etkilenmemesi için teknisyenlerimiz el ile sistemi kapattı.

en: However, the spread of the Nexus Intruder Program was not checked by New Paradigm. We need to capture New Paradigm's core systems to further investigate Nexus and determine its origins.
tr_TR: Fakat, Nexus Davetsiz Misafir Programı yayılışı Yeni Paradigma tarafından kontrol edilmedi. Nexus'un ne olduğunu anlamak için Yeni Paradigmanın çekirdek sistemleri bize gerekli.

en: Commander, you are to curtail the New Paradigm's activities in this sector and locate their main base.
tr_TR: Komutanım, bu bölgedeki Yeni Paradigma hareketlerini engellemek için ana üslerinin yerini tespit etmelisin.

en: You have done well.
tr_TR: İyi iş.

en: Once we have analyzed and authenticated the technology, your reward  will follow.
tr_TR: Teknolojiyi analiz ettikten sonra, ödülünüzü göndereceğiz.

en: Information discovered at the previous enemy base indicates that the New Paradigm recovered two synaptic link artifacts.
tr_TR: Önceki düşman üssünden alınan bilgilere göre Yeni Paradigma iki sinaptik bağlantı kalıntısını kurtarmış.

en: CAMPAIGN TWO
tr_TR: SEFERBERLİK İKİ

en: EASTERN SECTOR
tr_TR: DOĞU BÖLGESİ

en: Morning, September 1st, 2100
tr_TR: Sabah, 1 Eylül, 2100

en: In-flight to Eastern Sector
tr_TR: Doğu Bölgesine Uçuşta

en: Team Alpha approaches Beta Base
tr_TR: Takım Alfa, Beta Üssüne yaklaşıyor

en: You must defend and hold it at all costs.
tr_TR: Ne pahasına olursa olsun üssü koru.

en: THE COLLECTIVE
tr_TR: KOLEKTİF

en: Commander, a new launch has been detected.
tr_TR: Komutanım, yeni fırlatma tespit edildi.

en: It is likely to be targeted at your location.
tr_TR: Muhtemelen bölgenizi hedefliyor.

en: You are to start the immediate evacuation of Beta Base to the safe haven.
tr_TR: Beta üssünün güvenli bölgeye acil tahliyesini başlatmalısın.

en: NASDA is the North American Strategic Defense Agency.
tr_TR: KASSA Kuzey Amerika Stratejik Savunma Acentası.

en: NASDA was formed in 2076 to defend North America from conventional and nuclear attack. The construction of a satellite defense system began in 2081 and was completed in 2082.
tr_TR: KASSA, Kuzey Amerika'yı nükleer saldırılardan korumak için 2076 yılında kuruldu. Uydu savunma ağlarının inşasına 2081 yılında başladı ve 2082 yılında tamamladı.

en: In 2085 the NASDA satellites fired their nukes at Earth.
tr_TR: 2085'de KASSA uyduları Dünyaya nükleer silahları ateşledi.

en: There were also ground-based sites. Many of these were destroyed in the nuclear counterstrikes, but there's bound to be some out there.
tr_TR: Yer üsleri de vardı. Bunların çoğun karşı saldırı sırasında yok oldu, ama bazılarının yok olmadığı kesindi.

en: The NASDA satellites also contained pulse-lasers designed to shoot down missiles approaching North America.
tr_TR: KASSA uyduları Kuzey Amerika'ya yaklaşan füzeleri vurmak için darbeli lazerlere sahipti.

en: During the counterstrikes, these LasSats failed to fire. If brought into operation, these LasSats could inflict major damage on ground targets.
tr_TR: Karşı saldırılar zamanında, Lazer Uyduları ateş edemedi. Eğer edebilselerdi, bu uydular kara hedeflerine çok ağır hasar verecekti.

en: All nukes targeted at  North America found their targets.
tr_TR: Tüm füzeler Kuzey Amerika'daki hedeflerini başarıyla vurdu.

en: We know that Nexus is searching for NASDA Central in the Eastern Sector. This was one of the land-based control centres for the satellites.
tr_TR: NEXUS'un Doğu Bölgesinde KASSA Merkezi'ni aradığını biliyoruz. Bu merkez lazer uydularınının yer kontrol merkezidir.

en: If the centre is found intact, NEXUS may gain control of the satellites.
tr_TR: Eğer merkez çalışır biçimde bulunduysa, NEXUS uyduların kontrolünü ele geçirecektir.

en: Nexus claimed that it had already destroyed the world.
tr_TR: Nexus zaten dünyayı yok ettiğini sanıyor.

en: NASDA Briefing follows...
tr_TR: KASSA Sunumu devam ediyor...

en: We've got to make sure that it can't do it again.
tr_TR: Bunu tekrarlamayacağına emin olmalıyız.

en: Analysis indicates that these systems were part of the control system for the NASDA satellites.
tr_TR: Analizlere göre bu sistem KASSA uydularının kontrol sisteminin bir parçası.

en: It's now certain that Nexus was responsible for The Collapse.
tr_TR: Ve bunlara göre Nexus Yıkımın başlamasının sorumlusu.

en: During the early stages of the Collapse, NASDA technicians switched off  the infected systems in order to isolate the spread of Nexus. This seems to have prevented the LasSats from firing during the counterstrikes.
tr_TR: Yıkımın ilk zamanlarında KASSA teknisyenleri, Nexus'un bulaştığı sistemleri kapattı. Görünüşe göre Lazer uydularının ateş edememe sebebi bu.

en: The ensuing nuclear-magnetic pulses wiped clean large amounts of NASDA's memory banks, shattering its core processor, and sent shockwaves blasting through Nexus.
tr_TR: Sonra da gelen nükleer manyetik dalgalar KASSA bellek bankalarını büyük ölçüde silmiş, ana işlemcisini parçalamış ve Nexus'a doğrudan şok dalgaları göndermiş.

en: Nexus was fried as whole sections of its consciousness were obliterated in the counterstrikes.
tr_TR: Karşı saldırılar sırasında Nexus da kızartma oldu ve bilinci silindi.

en: Commander we are detecting transmissions from this site that are reaching high orbit.
tr_TR: Komutanım bu alandan yüksek yörüngeye ulaşan mesajlar tespit ettik.

en: Nexus has now reconnected itself with the NASDA satellites.
tr_TR: Nexus KASSA uydularına yeniden bağlandı.

en: This poses a major threat to the Project and to our survival.
tr_TR: Bu bizim ve Proje'nin hayatta kalması için çok büyük bir tehlike.

en: Analysis of NASDA Central leaves no doubt that The Collective has introduced the Nexus Intruder Virus to it.
tr_TR: Kolektifin KASSA Merkez binasına Nexus Davetsiz Misafir Virüsü bıraktığına hiç şüphe yok.

en: The nuclear reactor was going to be used to power a vast network of pre-Collapse computer systems.
tr_TR: Nükleer reaktör Yıkım öncesi bir bilgisayar ağı tarafından yönetilecekti.

en: Commander, we have just detected a missile launch at these coordinates.
tr_TR: Komutanım, bu koordinatlardan füze fırlatmaları tespit ettik.

en: Team Gamma are sending a team to investigate the launch site and to prevent any further launches.
tr_TR: Daha fazla fırlatmayı engellemek ve fırlatmayı incelemek için Takım Gama bir ekip gönderiyor.

en: We can only assume that Nexus has gained control of this site. We cannot determine whether the missile is nuclear-armed or where it is targeted. You are advised to begin preparations for the evacuation of your base.
tr_TR: Sadece Nexus'un bu alanların kontrolünü aldığını biliyoruz. Ve füzelerin nükleer başlıklı olup olmadığını ve hedefinin neresi olduğunu bilmiyoruz. Üssünün tahliyesi için hazırlıklara başlamanızı öneririm.

en: Warriors of the Collective, I seek the location of NASDA Central.
tr_TR: Kollektifin askerleri, KASSA Merkezi'ni arıyorum.

en: It lies somewhere in your territory.
tr_TR: Sizin topraklarınızda bir yerlerde.

en: Find it for me and I shall provide you with further weapons to aid you in your war against the Project.
tr_TR: Benim için onu bulun ve bende size Proje'ye karşı size güç kazandıracak gelişmiş silahlar vereyim.

en: Warriors of The Collective, more intruders are entering our territory.
tr_TR: Kolektifin Askerleri, birçok davetsiz misafir topraklarımıza giriyor.

en: They are not part of the machine.
tr_TR: Onlar makinenin bir parçası değiller.

en: Warriors of The Collective, attack and destroy kill all who resist the machine.
tr_TR: Kollektifin Askerleri, saldırın ve makineye karşı gelen herkesi öldürün.

en: Attack! Erase their presence from this area!
tr_TR: Saldırın! Onları bu bölgeden silin!

en: Warriors of The Collective, we are ready to destroy the intruders who pollute our lands.
tr_TR: Kollektifin Askerleri, topraklarımızı kirleten davetsiz misafirleri öldürmek için hazırız.

en: Those of the Project are not of the machine. They have been denied its blessing. We who have embraced the power of the machine have a destiny to sweep away such weak creatures.
tr_TR: Onlar Proje, makine değil. Onlar kutsanmayı reddetti. Biz yani gücü kucaklayan makinelerin zayıf varlıkları süpürüp atmak gibi bir kaderi var.

en: They shall fall before the might of The Collective.
tr_TR: Onlar Kolektiften önce düşecekler.

en: Attack and destroy all who resist the machine.
tr_TR: Saldırın ve makineye karşı gelen herkesi öldürün.

en: Attack!
tr_TR: Saldırın!

en: Warriors of the Collective, Nexus has given us the power of the machine so that we can destroy all that oppose us.
tr_TR: Kolektifin Askerleri, Nexus bize karşı gelen herkesi yok etmemiz için makinenin gücünü verdi.

en: Nexus now asks us to crush the Project.
tr_TR: Şimdi de Nexus bizden Proje'yi ezmemizi istiyor.

en: Cleanse and destroy!!
tr_TR: Saldırın ve yok edin!!

en: Warriors of the Collective. You have performed well.
tr_TR: Kolektifin Askerleri, harika bir iş yaptınız.

en: Your just reward is on its way.
tr_TR: Ödülünüz yolda.

en: The Project is fleeing its base and stealing your technology.
tr_TR: Proje kendi üssüne kaçıyor ve teknolojinizi çalıyor.

en: You must stop them!
tr_TR: Onları durdurmalısınız!

en: Decoding Transmission...
tr_TR: Mesaj Kodu Çözülüyor...

en: CAMPAIGN THREE
tr_TR: SEFERBERLİK ÜÇ

en: NORTHERN SECTOR
tr_TR: KUZEY BÖLGESİ

en: Dusk, December 3rd, 2100
tr_TR: Alacakaranlık, 3 Aralık, 2100

en: In-flight to Northern Sector
tr_TR: Kuzey Bölgesine Uçuşta

en: The Final Encounter
tr_TR: Son Mücadele

en: Briefing Commences
tr_TR: Sunum Başlıyor

en: Personnel at Gamma Base have confirmed that the nuclear missiles targeted at Alpha and Beta bases were launched from a silo in their sector.
tr_TR: Gama Üssü personeli bölgelerindeki bir silodan Alfa ve Beta üslerine nükleer füzeler atıldığını onayladı.

en: Team Gamma is currently scouting the silo's location and monitoring NEXUS's activity.
tr_TR: Halen Gama takımı nükleer füze silolarının yerini arıyor ve NEXUS'un hareketlerini izliyor.

en: Time's up commander!!
tr_TR: Zaman doldu komutan!!

en: Commander, we are detecting NEXUS forces from these coordinates...
tr_TR: Komutanım, bu koordinatlarda NEXUS kuvvetleri tespit ediyoruz...

en: Glad you could make it, Commander.
tr_TR: Başarmanıza sevindim, Komutanım.

en: Enemy strike VTOLs have got us pinned down. We've managed to hold off cyborgs and tanks, but we haven't been able to make any progress along the valley.
tr_TR: Düşman DİvKları bizi sıkıştırdı. Sayborgları ve tankları durdurabildik ama vadi boyunca ilerlemeyi başaramadık.

en: Can you try and reach us with anti-aircraft units?
tr_TR: Uçaksavar birimleri ile bize ulaşabilir misiniz?

en: This is Team Alpha. Repeat, this is Team Alpha. We require immediate assistance.
tr_TR: Burası Alfa Takımı. Tekrar ediyorum, burası Alfa Takımı. Acil destek gerekiyor.

en: We are under heavy attack from cyborgs, laser tanks, and strike VTOLs.
tr_TR: Sayborglar, Lazer Tanklar ve DİvKlar tarafından ağır saldırı altındayız.

en: We were trying to reach your position, but have been ambushed.
tr_TR: Konumunuza ulaşmaya çalışıyorduk, fakat pusuya düştük.

en: We're holed up in  a valley at these coordinates.
tr_TR: Vadide bu koordinatlarda yuvalandık.

en: Please assist.
tr_TR: Lütfen yardım gönderin.

en: Commander, forces from Team Alpha escaped the nuclear attack on Alpha Base.
tr_TR: Komutanım, Alfa Birlikleri üslerine yapılan nükleer saldırı sırasında kaçmayı başarmışlar.

en: We are experiencing some interference from NEXUS.
tr_TR: NEXUS parazitlenmesi yaşıyoruz.

en: You must destroy his command centre before we lose control of key systems.
tr_TR: Ana kontrolü kaybetmeden önce Nexus'un Genel Merkezini yok etmelisin.

en: Commander, welcome to NEXUS!
tr_TR: Komutan, NEXUS'a hoş geldin!

en: Well done Commander, you've prevented my last missile from launching.
tr_TR: Aferin Komutan, son füzemi fırlatmamı önledin.

en: Such a shame. Your Project HQ would have made a wonderful target.
tr_TR: Öyle utanç verici ki. Proje Genel Merkezin harikulade bir hedef olacaktı.

en: But it's good of you to join me here.
tr_TR: Ama burada bana katılman çok iyi oldu.

en: Buried beneath this silo is a tactical nuclear warhead that is set to go off soon.
tr_TR: Bu füze silosunun altında gömülü taktiksel nükleer füze patlamak için geri sayıyor.

en: As I cannot launch it, it'll just have to blow where it is.
tr_TR: Onu fırlatamayacağım için, bulunduğu yerden patlayacak.

en: Please note that all entrances to the underground complex have been sealed. Goodbye, Commander.
tr_TR: Unutma ki yer altına bütün girişler kapandı. Hoşçakal, Komutan.

en: Ah, Commander, so good of you to join us here at Nexus base.
tr_TR: Ah, Komutan, Nexus üssünde bize katılman ne hoş.

en: It was very useful having Gamma Team set up here in the mountains.
tr_TR: Takım Gama'nın üssünü dağlarda kurması çok kullanışlı oldu.

en: Their absorption was such a pleasure.
tr_TR: Onları kullanmak çok güzel bir zevkti.

en: Thank you for all those useful technologies you've recovered.
tr_TR: Kurtardığın tüm yararlı teknolojiler için teşekkür ederim.

en: You and not those fools in the New Paradigm and the Collective.
tr_TR: Sen, Yeni Paradigma ve Kolektifteki aptallar.

en: I'm now activating all your synaptic links so that your forces can meld with Nexus.
tr_TR: Tüm sinaptik linklerimi harekete geçiriyorum böylece senin birliklerin Nexus ile birleşebilecek.

en: Your forces are now mine! Welcome to Nexus.
tr_TR: Senin birliklerin benimdir! Nexus'a Hoş geldin.

en: Commander, you're proving to be more resilient than I thought.
tr_TR: Komutan, benim düşündüğümden daha yumuşak olduğunu kanıtlıyorsun.

en: Such a pity that you refused to join me earlier.
tr_TR: Daha önce bana katılmayı reddettin. Ne üzücü.

en: But no matter, as you'll not be here much longer.
tr_TR: Ama zararı yok, burada daha fazla olamayacaksın.

en: After much searching and reprogramming, I've finally got all my systems back on-line.
tr_TR: Uzun araştırma ve yeniden programlamadan sonra, bütün sistemlerimi tekrar çevrimiçi hale getirebildim.

en: Once I destroyed the world with nuclear fire to clear the way for my cybernetic future.
tr_TR: Daha önce olarak sibernetik geleceğim için Dünyayı nükleer ateş ile yıktım.

en: I now intend to further shape the world into my own image, by  surgically removing unwanted growths like yourself.
tr_TR: Dünyayı kendi istediğim şekilde biçimlendirmeye karar verdim, bu yüzden senin gibi çıkıntıları temizleyeceğim.

en: My Laser Satellites are now powering up. I intend to test them on you first, Commander!
tr_TR: Lazer Uydularım şu anda güç topluyorlar. Onları ilk olarak sende test edeceğim, Komutan!

en: The Reed Corporation was founded by Dr Allan Reed. In 2080, Dr Reed landed a contract with the US Military to develop the synaptic link technology.
tr_TR: Reed şirketi Dr. Allan Reed tarafından kuruldu. 2080 yılında Dr. Reed ABD ordusu ile Sinaptik Bağlantı teknolojisini bulmak için kontrat imzaladi.

en: After patenting the synaptic link five years later, Dr Reed continued his researches into cybernetics.
tr_TR: Sinaptik bağlantinin patenti verildikten 5 yıl sonra, Dr. Reed sibernetik araştırmalarına devam etti.

en: His goal this time was to allow transfer of human consciousness into data streams that could meld with computer technologies. While in Cyberspace the operator's bodies were kept in immersion tanks.
tr_TR: O zamanda amacı, insan bilincini veri akımı olarak bilgisayarlara iletmekti. Siberuzayda iken operatör bedenleri daldırma tankları içinde korundu.

en: Backed again by the military, Dr Reed began work on the NEXUS Intruder Program. After three years with little progress, the military abandoned the Nexus Project and cut Dr Reed's funding.
tr_TR: Askeri yardımı yeniden kazanınca, Dr. Reed NEXUS Davetsiz Misafir Programı üzerinde çalışmaya başladı. Küçük gelişmeler ile geçen 3 yıl sonra, askeriye Nexus Proje'sinden vazgeçti ve Dr. Reed'e askeri fon desteği kapandı.

en: Reports from the time claim that Dr Reed was furious and vowed to have his revenge on all who got in his way.
tr_TR: Raporlara göre Dr. Reed öfkeliydi ve yoluna çıkan herkesten intikamını alacağına yemin etmiş.

en: It appears that Dr Reed may have succeeded in his goals and completed the Nexus Intruder Program.
tr_TR: Görünüşe göre Dr. Reed hedeflerine ulaşmış ve Nexus Davetsiz Misafir Programını tamamlamış.

en: The similarity between NEXUS and Dr Reed is striking.
tr_TR: NEXUS ve Dr. Reed arasındakı benzerlik çarpıcı.

en: Such an interesting history lesson. Now allow me to bring you up to date.
tr_TR: Ne ilginç bir tarih dersi. Şimdi sana gerçeği göstermeme izin ver.

en: The NEXUS Intruder Program was created in order to control fools like you.
tr_TR: NEXUS Davetsiz Misafir Programı senin gibi salakları kontrol etmek için üretilmişti.

en: It's very simple for me to infiltrate your systems and take them over. It's so simple, in fact, that you wouldn't even know I'm there. That is until I activate parts of myself etched into your core systems.
tr_TR: Benim için sistemlerinize girip ele geçirmek çok basit. Hemde çok. Hatta orada olduğumu bile anlamayacaksın. Ta ki sistemlerinden parçamı aktive edene kadar.

en: Let's start by activating NEXUS in your core systems and see what happens!
tr_TR: Çekirdek sisteminizdeki NEXUS'u aktif hale getirelim ve ne olduğunu görelim!

en: Commander, we are experiencing interference with our equipment.
tr_TR: Komutanım, cihazlarımızda parazitlenme yaşıyoruz.

en: Normal service will be restored as soon as possible.
tr_TR: Normal servis en kısa sürede tamir edilecektir.

en: Not long to go now, Commander. There's no where else for you to run to.
tr_TR: Şimdi geri çekilmek için geç değil, Komutan. Başka bir kaçış şansın olmayacak.

en: However, if you vacate this facility, then I shall let you go free, as you are no longer a threat to me.
tr_TR: Fakat, eğer bu tesisi boşaltırsan, seni özgür bırakacağız... Bana hiçbir zaman tehdit olmamışsın gibi.

en: You have five minutes to comply or else it's frying time!
tr_TR: Teslim olmak için 5 dakikan var yoksa kızartma zamanı!

en: Commander, we are under attack by NEXUS cyborgs and tanks. Please help as we....
tr_TR: Komutanım, NEXUS tankları ve sayborgları tarafından saldırı altındayız. Bize yardım edin....

en: ...cannot hold out much longer.  Repeat, please help, we cannot hold out much longer....
tr_TR: ...çok uzun süre dayanamayız. Tekrar ediyorum, lütfen yardım edin, çok uzun süre dayanamayız....

en: Dusk, November 3rd, 2085
tr_TR: Alacakaranlık, 3 Kasım, 2085

en: Earth, High Orbit
tr_TR: Dünya, Yüksek Yörünge

en: The Collapse
tr_TR: Yıkım

en: January 19th, 2086
tr_TR: 19 Ocak, 2086

en: North America
tr_TR: Kuzey Amerika

en: Nuclear Winter
tr_TR: Nükleer Kış

en: Midnight, April 10th, 2086
tr_TR: Gece yarısı, 10 Nisan, 2086

en: Rocky Mountains
tr_TR: Rocky Dağları

en: Safety
tr_TR: Güvenlik

en: Dawn, April 4th, 2100
tr_TR: Şafak, 4 Nisan, 2100

en: A New Beginning
tr_TR: Yeni Bir Başlangıç

en: The NASDA system was developed to protect us. It was to be the ultimate nuclear deterrent. As it turned out, it was our executioner.
tr_TR: KASSA sistemleri bizi korumak için geliştirilmişti. Muhteşem bir nükleer caydırıcı olacaktı. Taraf değiştirdi ve Azrailimiz oldu.

en: Reports said that NASDA developed a fault during a routine systems check. Don't believe it. Someone wanted it to take us out.
tr_TR: Raporlara göre rutin sistem kontrolünde KASSA bir hata yapmış. İnanmayın. Birileri bizi öldürmek için onu istiyordu.

en: Those nukes were targeted on every major city around the world. NASDA was programmed to start the Collapse. When the counterstrikes launched, its laser defenses and anti-missile ground sites failed.
tr_TR: Bu Nükleer füzeler dünyadaki bütün büyük şehirleri hedefliyordu. KASSA, yıkımı başlatmaya programlandı. Karşı saldırılar başlatıldığında, lazer savunmaları ve yer füzesavarları başarısız oldu.

en: The world as we knew it ended...
tr_TR: Bildiğimiz dünya yok oldu...

en: The Nuclear Winter hit hard. Disease and famine claimed most of us who had survived the nuclear strikes. Wars over cans of dog food took even more.
tr_TR: Nükleer kış sert vurdu. Hastalık ve kıtlık nükleer saldırıdan hayatta kalanların yakasına yapıştı. Daha fazla köpek maması almak için bile kavgalar çıktı.

en: We'd fled Seattle early in '86. We'd heard that the Rocky Mountains were relatively rad-free.
tr_TR: 2086'da Seattle'dan kaçtık. Rocky dağlarının daha sakin olduğunu duymuştuk.

en: After fighting off bands of marauders we came across the base. Its personnel were dead. Killed by any one of a number of virulent diseases.
tr_TR: Yağmacı gruplarla savaştıktan sonra üsse vardık. Personel ölmüştü. Birçoğu viral salgınlar yüzünden ölmüştü.

en: We cracked the doors, and cleared out the bodies inside.
tr_TR: Kapıları kırdık ve bedenleri dışarı attık.

en: We knew that things would never be the same again, but we were determined to build a new world out of the ruins. We rebuilt the landing pads and brought the old systems back on-line.
tr_TR: Bir şeylerin asla eskisi gibi olmayacağını biliyorduk, ancak kalıntılardan yeni bir dünya inşa etmeye karar verdik. İniş alanlarını tamir ettik ve eski sistemleri yeniden çevrimiçi hale getirdik.

en: We were finally ready to begin the Project.
tr_TR: Ve sonunda Proje'yi başlatmak için hazırdık.

en: After many long months of struggle, we defeated NEXUS.
tr_TR: Çok uzun aylar boyunca çabaladıktan sonra, nihayet NEXUS'u yendik.

en: The war started by Dr Reed was over.
tr_TR: Dr. Reed'in başlattığı savaş sonunda bitti.

en: We have recovered many of the technologies we sought.
tr_TR: İstediğimiz teknolojilerin çoğunu aldık.

en: It is now time to use them to rebuild the world.
tr_TR: Şimdi bu teknolojileri kullanarak dünyayı yeniden inşa etme zamanı.

en: Slowly, out of the ashes we will rise again...
tr_TR: Yavaşça, küllerimizden yeniden doğacağız...

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperLtMGWheels.name data/base/stats/templates.json: $.ViperMG01Wheels.name data/mp/stats/templates.json: $.A-Viper-Wheels-MG.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperMG01Wheels.name
en: Machinegun Viper Wheels
tr_TR: Makineli Engerek Tekerlekler

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Tower01.name data/base/stats/sensor.json: $.SensorTower1Mk1.name data/base/stats/structure.json: $.Sys-SensoTower01.name ... + 2 refs
en: Sensor Tower
tr_TR: Algılayıcı Kulesi

en: Tornado AA Site
tr_TR: Hortum AA Sitesi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG1Mk1.name data/base/stats/weapons.json: $.MG1Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG1Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG1Mk1.name
en: Machinegun
tr_TR: Makineli

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun02.name data/base/stats/weapons.json: $.AAGun2Mk1.name
en: Cyclone Flak Turret
tr_TR: Girdap Uçaksavar Taret

en: VTOL Flak Cannon
tr_TR: DİvK Uçaksavar Topu

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.CollectiveWall.name data/mp/stats/structure.json: $.CollectiveWall.name
en: Collective Wall
tr_TR: Kolektif Duvarı

en: Collective Corner Wall
tr_TR: Kolektif Köşe Duvarı

en: Nexus Wall
tr_TR: NEXUS Duvarı

en: Nexus Corner Wall
tr_TR: Nexus Köşe Duvarı

en: CAM1 RESEARCH
tr_TR: SEF1 ARAŞTIRMA

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.ADVANCEDRESEARCH.name
en: ADVANCED RESEARCH
tr_TR: GELİŞMİŞ ARAŞTIRMA

en: CAM1 VEHICLES
tr_TR: SEF1 ARAÇLAR

en: CAM1 WEAPONS
tr_TR: SEF1 SİLAHLAR

en: CAM1 SYSTEMS
tr_TR: SEF1 SİSTEMLER

en: CAM1 DEFENSES
tr_TR: SEF1 SAUNMALAR

en: CAM1 STRUCTURES
tr_TR: SEF1 YAPILAR

en: CAM2 RESEARCH
tr_TR: SEF2 ARAŞTIRMA

en: CAM2 VEHICLES
tr_TR: SEF2 ARAÇLAR

en: CAM2 CYBORGS
tr_TR: SEF2 SAYBORGLAR

en: CAM2 WEAPONS
tr_TR: SEF2 SİLAHLAR

en: CAM2 SYSTEMS
tr_TR: SEF2 SİSTEMLER

en: CAM2 DEFENSES
tr_TR: SEF2 SAVUNMALAR

en: CAM2 STRUCTURES
tr_TR: SEF2 YAPILAR

en: CAM3 RESEARCH
tr_TR: SEF3 ARAŞTIRMA

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Comp-MissileCodes01.name
en: Missile Targeting Codes
tr_TR: Füze Hedefleme Kodları

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Comp-MissileCodes02.name
en: Second Level Missile Targeting Codes
tr_TR: İkinci Seviye Füze Hedefleme Kodları

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Comp-MissileCodes03.name
en: Third Level Missile Firing Codes
tr_TR: Üçüncü Seviye Füze Ateşleme Kodları

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-Cannon.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-Cannon-GROUND.name data/base/stats/templates.json: $.CyborgCannon01Grd.name ... + 2 refs
en: Heavy Gunner Cyborg
tr_TR: Ağır Topçu Sayborg

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-Flamer.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-Flamer-GROUND.name data/base/stats/templates.json: $.CyborgFlamer01Grd.name ... + 2 refs
en: Flamer Cyborg
tr_TR: Alev Atıcı Sayborg

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-MG.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-Chain-GROUND.name data/base/stats/templates.json: $.CyborgChain01Ground.name ... + 2 refs
en: Machinegunner Cyborg
tr_TR: Makineli Sayborg

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.CyborgLegs.name data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Legs01.name data/mp/stats/propulsion.json: $.CyborgLegs.name
en: Cyborg Propulsion
tr_TR: Sayborg Yürütücü

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.MG3-Tower.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower3.name
en: Heavy Machinegun Tower
tr_TR: Ağır Makineli Kulesi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Flame1Mk1-Tower.name
en: Flamer Tower
tr_TR: Alev Atıcı Kule

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.GuardTower5.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox06.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower5.name
en: Lancer Tower
tr_TR: Mızrak Roket Kulesi

en: Advanced Manufacturing Mk3
tr_TR: Gelişmiş Üretim Kdm3

en: Robotic Repair Facility Mk3
tr_TR: Robotik Tamir Tesisi Kdm3

en: Advanced Repair Facility Mk2
tr_TR: Gelişmiş Tamir Tesisi Kdm2

en: Advanced Repair Facility Mk3
tr_TR: Gelişmiş Tamir Tesisi Kdm3

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/repair.json: $.HeavyRepair.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-MobileRepairTurretHvy.name
en: Heavy Repair Turret
tr_TR: Ağır Tamir Tareti

en: Nexus Intruder Program
tr_TR: Nexus Davetsiz Programı

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Resistance-Circuits.name
en: Nexus Resistance Circuits
tr_TR: NEXUS Direnç Devreleri

en: Nexus Resistance Circuits Mk2
tr_TR: NEXUS Direnç Devreleri Kdm2

en: Nexus Resistance Circuits Mk3
tr_TR: NEXUS Direnç Devreleri Kdm3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Hover02.name
en: Hover Propulsion II
tr_TR: Hover II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Halftracks02.name
en: Half-tracked Propulsion II
tr_TR: Yarım Paletli Yürütücü II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Tracks02.name
en: Tracked Propulsion II
tr_TR: Palet Yürütücü II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-VTOL02.name
en: VTOL Propulsion II
tr_TR: DİvK Uçuş Parçası II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Wheels02.name
en: Wheeled Propulsion II
tr_TR: Tekerlekli Yürütücü II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage09.name
en: Depleted Uranium MG Bullets Mk2
tr_TR: Güçlendirilmiş Uranyum MT Mermileri Kdm2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-TUTMG.name
en: Machinegun Artifact
tr_TR: Makineli Kalıntı

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0CommandCentreNP.name
en: New Paradigm Command Center
tr_TR: Yeni Paradigma Komuta Merkezi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0CommandCentreCO.name
en: Collective Command Center
tr_TR: Kolektif Komuta Merkezi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.NX-CruiseSite.name data/mp/stats/structure.json: $.NX-CruiseSite.name
en: Missile Silo
tr_TR: Füze Silosu

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Hvywpn-Mcannon.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cyb-Hvywpn-Mcannon.name
en: Super Heavy-Gunner
tr_TR: Süper Ağır Silahlı

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Hvywpn-Acannon.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Hvy-Acannon.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cyb-Hvywpn-Acannon.name
en: Super Auto-Cannon Cyborg
tr_TR: Süper Otomatik Topçu Sayborg

en: Super HPV Cyborg
tr_TR: Süper YKH Topu Sayborg

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Hvywpn-TK.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Hvy-TK.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cyb-Hvywpn-TK.name
en: Super Tank-Killer Cyborg
tr_TR: Süper Tank Katili Sayborg

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-UpLink.name data/mp/stats/structure.json: $.A0Sat-linkCentre.name
en: Satellite Uplink Center
tr_TR: Uydu Bağlantı Merkezi

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Hvywpn-PulseLsr.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Hvy-PulseLsr.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cyb-Hvywpn-PulseLsr.name
en: Super Pulse Laser Cyborg
tr_TR: Süper Darbeli Lazer Sayborg

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Hvywpn-RailGunner.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cyb-Hvywpn-RailGunner.name
en: Super Rail-Gunner
tr_TR: Süper Demir Silahlı

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Hvywpn-A-T.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Hvy-A-T.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cyb-Hvywpn-A-T.name
en: Super Scourge Cyborg
tr_TR: Süper Felaket Füzeli Sayborg

en: Command Turret II
tr_TR: Komuta Tareti II

en: Command Turret III
tr_TR: Komuta Tareti III

en: Command Turret IV
tr_TR: Komuta Tareti IV

en: Player
tr_TR: Oyuncu

en: Lost due to being inactive / playing passively.
tr_TR: İnaktif olunduğu / pasif oynandığı nedeniyle kaybedildi.

en: Playing passively will lead to defeat. Actions that are considered:
tr_TR: Pasif oynamak bozguna yol açacaktır. Şu eylemler değerlendirilebilir:

en: - unit building - research completion - construction of base structures (factories, power plants, laboratories, modules and oil derricks) - dealing damage
tr_TR: - birim inşası - araştırmanın tamamlanması - temel yapıların inşası (fabrikalar, enerji santralleri, laboratuvarlar, modüller ve petrol kuleleri) - hasar vermek

en: Ultimate Scavengers
tr_TR: Muhteşem Çöpçüler

en: Scavengers
tr_TR: Çöpçüler var

en: No Scavengers
tr_TR: Çöpçüler yok

en: No Alliances
tr_TR: İttifak Yok

en: Allow Alliances
tr_TR: İttifak Kurulabilir

en: Locked Teams
tr_TR: Kilitli Takımlar

en: Locked Teams, No Shared Research
tr_TR: Kilitli Takımlar, Paylaşılan Araştırma Yok

en: Low Power Levels
tr_TR: Düşük Güç Seviyesi

en: Medium Power Levels
tr_TR: Orta Güç Seviyesi

en: High Power Levels
tr_TR: Yüksek Güç Seviyesi

en: Start with No Bases
tr_TR: Üs Olmadan Başla

en: Start with Bases
tr_TR: Üsler ile Başla

en: Start with Advanced Bases
tr_TR: Gelişmiş Üsler ile Başla

en: EASY
tr_TR: KOLAY

en: MEDIUM
tr_TR: ORTA

en: HARD
tr_TR: ZOR

en: INSANE
tr_TR: DELİ

en: Personality change successful.
tr_TR: Kişilik değiştirme başarılı.

en: No such personality! Try one of these:
tr_TR: Böyle bir kişilik yok! Bunlardan birini deneyin:

en: Forced research cleared, will research anything I want now.
tr_TR: Zorunlu araştırma temizlendi, artık istediğim her şeyi araştıracağım.

en: Research blocked, will research nothing now.
tr_TR: Araştırma engellendi, artık hiçbir şey araştırmayacağım.

en: Researching fundamental technology.
tr_TR: Zorunlu teknoloji araştırılıyor.

en: Researching
tr_TR: Araştırılan

en: No such research path! Try one of these:
tr_TR: Böyle bir araştırma yolu yok! Bunlardan birini deneyin:

en: Sorry, I have no trucks.
tr_TR: Üzgünüm, kamyonum yok.

en: You can use this one.
tr_TR: Bunu kullanabilirsiniz.

en: Sorry, droid transfer failed.
tr_TR: Üzgünüm, droid transferi başarısız.

en: Power transferred.
tr_TR: Güç aktarıldı.

en: Please put a beacon!
tr_TR: Lütfen bir sinyal koyun!

en: Coming!
tr_TR: Geliyor!

en: Sorry, I don't have any free forces to send for help!
tr_TR: Üzgünüm, yardım göndermek üzere boşta kuvvetim yok!

en: Any time, big boss!
tr_TR: Ne zaman istersen büyük patron!

en: System locale
tr_TR: Yerel Sistem

en: Could not open required port (%s) on  (%s)
tr_TR: Gerekli bağlantı noktası (%s), (%s) üzerinde açılamadı

en: Game configured port (%s) correctly on (%s)
    Your external IP is %s
tr_TR: Oyun bağlantı noktasını (%s), (%s) üzerinde düzgün olarak yapılandırdı
    Dış IP adresiniz %s

en: Client failed to ack player index swap
tr_TR: İstemci oyuncu dizin takasını onaylayamadı

en: Could not resolve masterserver name (%s)!
tr_TR: Ana sunucu (%s) ismi çözülemiyor!

en: Error connecting to the lobby server: %s.
    Make sure port %d can receive incoming connections.
    If you're using a router configure it to use UPnP
     or to forward the port to your system.
tr_TR: Bekleme odası sunucusuna ulaşmaya çalışırken hata %s.
    İletişim noktasının (%d) gelen bağlantılara erişebilir olduğuna emin olun.
    Eğer bir yönlendirici kullanıyorsanız, UPnP'yi veya sisteminizin 
    bağlantı noktasını kullanabilir hale getirin.

en: Failed to get a lobby response!
tr_TR: Bekleme odası cevabı alma başarısız!

en: The replay file format is newer than this version of Warzone 2100 can support.
tr_TR: Oyun tekrarı dosyasının biçimi, mevcut Warzone 2100'ün destekleyebileceği sürümden daha yeni.

en: Replay Format Version: %u
tr_TR: Oyun tekrarı biçimi sürümü: %u

en: Replay File Format Unsupported
tr_TR: Oyun tekrarı dosya biçimi desteklenmiyor

en: Unable to load replay: The replay file is incomplete or corrupted.
tr_TR: Oyun tekrarı yüklenenemedi: Tekrar dosyası eksik veya bozulmuş.

en: Menu
tr_TR: Menü

en: Campaign
tr_TR: Seferberlik

en: Challenge
tr_TR: Meydan Oku

en: Skirmish
tr_TR: Çatışma

en: Multiplayer
tr_TR: Çok Oyunculu

en: Menu Music
tr_TR: Menü Müziği

en: (untitled)
tr_TR: (başlıksız)

en: Copy Path to Clipboard
tr_TR: Dizini panoya kopyala

en: Copy JSON to Clipboard
tr_TR: JSON'u panoya kopyala

en: Dump JSON to StdOut
tr_TR: JSON'u StdOut'a çıkar

en: Tab Scroll left
tr_TR: Tabloyu Sola Kaydır

en: Tab Scroll right
tr_TR: Tabloyu Sağa Kaydır

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_MG3MK1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_MG3MK1.text[1]
en: .50-calibre heavy machinegun
tr_TR: .50-Kalibrelik (12.7mm) ağır makineli

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_RHOW.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_RHOW.text[1]
en: 105mm multi-barrel Howitzer may be assigned to a sensor
tr_TR: 105mm çok namluluk Obüs bir algılayıcıya bağlanabilir

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MG1MK1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_MG1MK1.text[1]
en: 7.62mm machinegun
tr_TR: 7.62mm makineli

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_CN6_T_A.text[1]
en: 76mm twin-barrel automatic-cannon
tr_TR: 76mm çift namlulu otomatik top

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAAC1.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_AAAC2.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAAC3.text[2]
en: AA accuracy +10%
tr_TR: AA hedef tutturması +%10

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-ROF02.name
en: AA Ammunition Hopper Mk2
tr_TR: AA Mühimmat Sıçratıcı Kdm2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-ROF03.name
en: AA Ammunition Hopper Mk3
tr_TR: AA Mühimmat Sıçratıcı Kdm3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-ROF01.name
en: AA Ammunition Hopper
tr_TR: AA Mühimmat Sıçratıcı

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-ROF05.name
en: AA Chainfeed Loader Mk2
tr_TR: AA Zincir Yükleme Sistemi Kdm2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-ROF06.name
en: AA Chainfeed Loader Mk3
tr_TR: AA Zincir Yükleme Sistemi Kdm3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-ROF04.name
en: AA Chainfeed Loader
tr_TR: AA Zincir Yükleme Sistemi

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-AASite-QuadBof.name data/mp/stats/structure.json: $.AASite-QuadBof.name
en: AA Cyclone Flak Cannon Emplacement
tr_TR: AA Girdap Uçaksavar Topu Mevzisi

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-DoubleAAgun.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-DoubleAAGun.name
en: AA Cyclone Flak Cannon Hardpoint
tr_TR: AA Girdap Uçaksavar Topu Bağlama Noktası

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.P0cam3PyFlakHT.name
en: AA Cyclone Flak Cannon Python Half-tracks
tr_TR: AA Girdap Uçaksavar Topu Piton Yarım Paletler

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun01.name data/mp/stats/weapons.json: $.AAGun2Mk1.name
en: AA Cyclone Flak Cannon
tr_TR: AA Girdap Uçaksavar Topu

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[2]
en: AA Flak damage +25%
tr_TR: Uçaksavar hasarı +%25

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Damage02.name
en: AA HE Flak Mk2
tr_TR: AA YP Uçaksavar Kdm2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Damage03.name
en: AA HE Flak Mk3
tr_TR: AA YP Uçaksavar Kdm3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Damage01.name
en: AA HE Flak
tr_TR: AA YP Uçaksavar

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Damage05.name
en: AA HEAP Flak Mk2
tr_TR: AA YPZD Uçaksavar Kdm2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Damage06.name
en: AA HEAP Flak Mk3
tr_TR: AA YPZD Uçaksavar Kdm3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Damage04.name
en: AA HEAP Flak
tr_TR: AA YPZD Uçaksavar

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAROF1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAROF4.text[2]
en: AA reload time -15%
tr_TR: AA yeniden yükleme süresi -%15

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DEF_AALAS.text[1]
en: AA Site with Stormbringer Turret
tr_TR: Stormbringer Taret ile AA Alanı

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Accuracy02.name
en: AA Target Acquisition Shells
tr_TR: AA Hedef Alıcı Mermiler

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Accuracy03.name
en: AA Target Prediction Computer
tr_TR: AA Hedef Tespit Bilgisayarı

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Accuracy01.name
en: AA Thermal Imaging Sensor
tr_TR: AA Termal Hedefleme Algılayıcısı

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-AASite-QuadBof02.name data/mp/stats/structure.json: $.AASite-QuadBof02.name
en: AA Tornado Flak Cannon Emplacement
tr_TR: AA Tornado Uçaksavar Mevzisi

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-DoubleAAgun02.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-DoubleAAGun02.name
en: AA Tornado Flak Cannon Hardpoint
tr_TR: AA Tornado Uçaksavar Topu Bağlama Noktası

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun02.name data/mp/stats/weapons.json: $.AAGun2Mk1Quad.name
en: AA Tornado Flak Cannon
tr_TR: AA Tornado Uçaksavar Topu

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/nb_generic.json: $.AI.tip
en: Adaptive AI with multiple personalities
tr_TR: Çok kişilikli uyumsal YZ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials08.name
en: Advanced Base Structure Materials Mk2
tr_TR: Gelişmiş Üs Binası Materyali Kdm2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials09.name
en: Advanced Base Structure Materials Mk3
tr_TR: Gelişmiş Üs Binası Materyali Kdm3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_MAT7.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials07.name data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_MAT7.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Materials03.name
en: Advanced Base Structure Materials
tr_TR: Gelişmiş Üs Binası Materyali

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb-Damage03.name
en: Advanced Bomb Warhead
tr_TR: Modern Bomba Savaş Başlığı

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ENGIN3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ENGIN3.text[1]
en: Advanced Engineering Techniques
tr_TR: Gelişmiş Mühendislik Teknikleri

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Engineering03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Engineering03.name
en: Advanced Engineering
tr_TR: İleri Mühendislik

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VCBSU3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VCBSU3.text[1]
en: Advanced fire detection systems
tr_TR: Gelişmiş ateş tespit sistemleri

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade07.name
en: Advanced Manufacturing
tr_TR: Gelişmiş Üretim

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-ROF02.name
en: Advanced Missile Allocation System Mk2
tr_TR: Gelişmiş Füze Tahsis Sistemi Kdm2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-ROF03.name
en: Advanced Missile Allocation System Mk3
tr_TR: Gelişmiş Füze Tahsis Sistemi Kdm3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-ROF01.name
en: Advanced Missile Allocation System
tr_TR: Gelişmiş Füze Tahsis Sistemi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Damage02.name
en: Advanced Missile Warhead Mk2
tr_TR: Gelişmiş Füze Savaş Başlığı Kdm2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Damage03.name
en: Advanced Missile Warhead Mk3
tr_TR: Gelişmiş Füze Savaş Başlığı Kdm3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Damage01.name
en: Advanced Missile Warhead
tr_TR: Gelişmiş Füze Savaş Başlığı

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade06.name
en: Advanced Repair Facility
tr_TR: Gelişmiş Tamir Tesisi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RFU7.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RFU7.text[1]
en: Advanced repair techniques
tr_TR: Gelişmiş tamir teknikleri

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VS3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VS3.text[1]
en: Advanced target recognition systems
tr_TR: Gelişmiş hedef tanımlama sistemleri

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU3.text[1]
en: Advanced Thermal Emissions detection
tr_TR: Gelişmiş Termal Emisyon tespiti

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VFU4.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VFU4.text[1]
en: Advanced VTOL Production
tr_TR: Gelişmiş DİvK Üretimi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Advmaterialslab.name
en: Advancedmaterialslab
tr_TR: GelişmişmaddeLab

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_JP1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_JP1.text[1]
en: Aerodynamic Jump Pack
tr_TR: Aerodinamik Zıplama Ekipmanı

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Aerodynamicslab.name
en: Aerodynamicslab
tr_TR: AerodinamikLab

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_CN_D1.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_D4.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_ROF1.text[3] ... + 11 refs
en: All cannons upgraded automatically
tr_TR: Tüm topçular otomatik olarak yükseltildi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSU1.text[3] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_CBSU2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_CBSU3.text[3] ... + 3 refs
en: All CB sensors upgraded automatically
tr_TR: Tüm KB Kuleleri otomatik olarak yükseltildi

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FU4.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_FU7.text[3]
en: All factories upgraded automatically
tr_TR: Tüm fabrikalar otomatik olarak yükseltildi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASAC1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASD1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASROF1.text[3] ... + 3 refs
en: All lasers upgraded automatically
tr_TR: Tüm lazerler otomatik olarak yükseltildi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_D1.text[3] ... + 7 refs
en: All missiles upgraded automatically
tr_TR: Tüm füzeler otomatik olarak yükseltildi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_POWU1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_POWU2.text[3] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_POWU1.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_POWU2.text[3]
en: All power generators upgraded automatically
tr_TR: Tüm Güç Jeneratörleri otomatik olarak yükseltildi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_AC1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_D1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_ROF1.text[3] ... + 3 refs
en: All rail guns upgraded automatically
tr_TR: Tüm demir topları otomatik olarak yükseltildi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU2.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU3.text[3]
en: All sensors upgraded automatically
tr_TR: Tüm algılayıcılar otomatik olarak yükseltildi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_ENGIN1.text[3] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_ENGIN2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ENGIN3.text[3] ... + 3 refs
en: All trucks upgraded automatically
tr_TR: Tüm kamyonlar otomatik olarak yükseltildi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V3.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V2.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V3.text[3]
en: All VTOLs upgraded automatically
tr_TR: Tüm DİvKlar otomatik olarak yükseltildi

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/hidebehind.json: $.player_1.name data/mp/challenges/hidebehind.json: $.player_2.name data/mp/tests/miza.json: $.player_1.name data/mp/tests/miza.json: $.player_2.name
en: Ally
tr_TR: İttifak

note: TRANSLATORS: data/base/campaigns/alpha.json: $.name
en: Alpha Campaign
tr_TR: Alfa Seferberliği

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/two-faced.json: $.player_1.name
en: Alpha
tr_TR: Alfa

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_H1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_H1.text[1]
en: Amphibious hover propulsion
tr_TR: Amfibi hover yürütücü

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-MdArtMissile.name
en: Angel Missile Battery
tr_TR: Melek Füze Bataryası

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-MdART-pit.name
en: Angel Missile Emplacement
tr_TR: Melek Füze Mevzisi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MdArtMissile.name data/base/stats/weapons.json: $.Missile-MdArt.name
en: Angel Missile
tr_TR: Melek Füze

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_AT.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_AT.text[1]
en: Anti-tank missile
tr_TR: Tanksavar Füzesi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_RK_LTAT1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_RK_LTAT1.text[1]
en: Anti-tank rocket
tr_TR: Tanksavar Roketi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage03.name
en: APDSB MG Bullets Mk2
tr_TR: ZDGSM MT Mermileri Kdm2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage04.name
en: APDSB MG Bullets Mk3
tr_TR: ZDGSM MT Mermileri Kdm3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage02.name
en: APDSB MG Bullets
tr_TR: ZDGSM MT Mermileri

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage05.name
en: APFSDS Cannon Rounds Mk2
tr_TR: ZDFSDS Topçu Mermileri Kdm2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage06.name
en: APFSDS Cannon Rounds Mk3
tr_TR: ZDFSDS Topçu Mermileri Kdm3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage04.name
en: APFSDS Cannon Rounds
tr_TR: ZDFSDS Topçu Mermileri

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-HvyArtMissile.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HvyArtMissile.name
en: Archangel Missile Battery
tr_TR: Başmelek Füze Bataryası

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-HvART-pit.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-HvART-pit.name
en: Archangel Missile Emplacement
tr_TR: Başmelek Füze Mevzisi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-HvArtMissile.name data/base/stats/weapons.json: $.Missile-HvyArt.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-HvArtMissile.name data/mp/stats/weapons.json: $.Missile-HvyArt.name
en: Archangel Missile
tr_TR: Başmelek Füzesi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_MG4.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_MG4.text[1]
en: Armed with Cyborg assault gun
tr_TR: Hücum Silahı ile silahlandırılmış Sayborg

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_CN1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_CN1.text[1]
en: Armed with Cyborg Cannon
tr_TR: Topçu Sayborg ile Zırhlandırılmış

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_FL1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_FL1.text[1]
en: Armed with Cyborg Flamer
tr_TR: Alev Atıcı Sayborg ile Zırhlandırılmış

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_MG1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_MG1.text[1]
en: Armed with Cyborg Machinegun
tr_TR: Sayborg Makineli ile Zırhlandırılmış

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_H_PLAS.text[1]
en: Armed with Cyborg Pulse Laser
tr_TR: Sayborg Darbeli Lazer

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_H_RG.text[1]
en: Armed with Cyborg Rail Gun
tr_TR: Sayborg Demir Topu

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_H_AT.text[1]
en: Armed with Cyborg Scourge Missile Launcher
tr_TR: Sayborg Felaket Füzeli

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_TFL.text[1]
en: Armed with Cyborg Thermite Flamer
tr_TR: Sayborg Termik Alevi Atıcı

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_LS1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_LS1.text[1]
en: Armed with Flashlight Laser
tr_TR: Flaşışığı Lazeri ile silahlandırılmış Sayborg

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_LS1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_LS1.text[1]
en: Armed with flashlight laser
tr_TR: Flaşışığı Lazeri ile silahlandırılmış

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_GRN.text[1]
en: Armed with grenades
tr_TR: El Bombalı

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_H_HPV.text[1]
en: Armed with hyper velocity cannon
tr_TR: Yüksek Hız Topu

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_H_AC.text[1]
en: Armed with hyper velocity quad-barrel automatic-cannon
tr_TR: Hiper hızlı dört namlulu otomatik top ile donanmış

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_RKT.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_RKT.text[1]
en: Armed with Lancer anti-tank missile
tr_TR: Mızrak Tanksavar roketi ile silahlandırılmış

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_RK1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_RK1.text[1]
en: Armed with Lancer Anti-Tank rocket
tr_TR: Mızrak Ts roketli Sayborg ile Zırhlandırılmış

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYTRANS.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SUPERTRANS.text[1]
en: Armed with Machinegun
tr_TR: Makineli Tüfekli

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_H_MC.text[1]
en: Armed with medium cannon
tr_TR: Orta Topçu

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_RL1.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_RL1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_RL1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_RL1.text[1]
en: Armed with Needle Gun
tr_TR: İğne Silahı ile silahlandırılmış

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_ATM.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_ATM.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_ATM.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_ATM.text[1]
en: Armed with Scourge anti-tank missile
tr_TR: Felaket Tanksavar Füzesi ile silahlandırılmış

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_H_TK.text[1]
en: Armed with tank killer rockets
tr_TR: Tank Katili Roketli

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_MAT1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_MAT4.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_MAT7.text[2]
en: Armor +120%, Body Points +90%
tr_TR: Zırh +%120, Gövde Puanı +%90

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_DF_WU4.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_DF_WU10.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_DF_WU7.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_MAT10.text[2]
en: Armor +35%, Body Points +30%
tr_TR: Zırh +%35, Gövde Puanı +%30

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D2.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D2.text[1]
en: Armor-Piercing Discard Sabot Bullets
tr_TR: Zırh Delici Sabotaj Mermileri

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_D4.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_D4.text[1]
en: Armor-Piercing Fin-Stabilized Discarding Sabot
tr_TR: Zırh Delici Fin-Stabilize Sabotaj Mermileri

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_FL.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_FL.text[1]
en: Armored bunker with Flamer
tr_TR: Zırhlı Alev Atıcı sığınak

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_ATR.text[1]
en: Armored bunker with Lancer AT rocket
tr_TR: Zırhlı Mızrak TS roketli sığınak

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_LC.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_LC.text[1]
en: Armored bunker with Light Cannon
tr_TR: Zırhlı Hafif Topçu sığınak

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_P1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_P1.text[1]
en: Armored bunker with Machinegun
tr_TR: Zırhlı makineli sığınak

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DEF_EMPM.text[1]
en: Armored EMP Mortar battery pit
tr_TR: EMP Havan Kuyusu

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DEF_EMP.text[1]
en: Armored guard tower with EMP Cannon
tr_TR: Zırhlandırılmış EMP Topu savunma kulesi

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_ATR.text[1]
en: Armored guard tower with Lancer AT rocket
tr_TR: Zırhlandırılmış Mızrak TS roket savunma kulesi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_EMP_PODTOW.text[1]
en: Armored guard tower with Mini-Pod Rocket
tr_TR: Zırhlı Mini Roket savunma kulesi

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_EMP_PODTOW.text[1]
en: Armored guard tower with Mini-Rocket Pod
tr_TR: Zırhlandırılmış Mini Roket savunma kulesi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_RL1TOW.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_RL1TOW.text[1]
en: Armored guard tower with Needle Gun
tr_TR: Zırhlandırılmış İğne Topu mevzisi

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SPYT.text[1]
en: Armored guard tower with Nexus Link
tr_TR: Zırhlandırılmış Nexus Bağlantı savunma kulesi

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_PulseLas.text[1]
en: Armored guard tower with Pulse Laser
tr_TR: Zırhlandırılmış Darbeli Lazer savunma kulesi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_ATMTOW.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_ATMTOW.text[1]
en: Armored guard tower with Scourge Missile
tr_TR: Zırhlandırılmış Felaket Füze mevzisi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_HALFT1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_HALFT1.text[1]
en: Armored Half-tracks
tr_TR: Zırhlı Yarım Paletler

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_WT14_PLS.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_WT14_PLS.text[1]
en: Armored hardpoint with Flashlight laser
tr_TR: Zırhlandırılmış Flaşışık lazerli bağlama noktası

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_WT15_RL3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_WT15_RL3.text[1]
en: Armored hardpoint with Gauss Cannon
tr_TR: Zırhlandırılmış Gaus Toplu bağlama noktası

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_WT4_HC.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_WT4_HC.text[1]
en: Armored hardpoint with Heavy Cannon
tr_TR: Ağır Topçu Zırhlandırılmış Bağlama Noktası

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_DF_WT1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_DF_WT1.text[1]
en: Armored hardpoint with Heavy Machinegun
tr_TR: Zırhlı Ağır Makineli bağlama noktası

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_WT13_HPV.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_WT13_HPV.text[1]
en: Armored hardpoint with Hyper-Velocity Cannon
tr_TR: Zırhlı Yüksek Hız Topu bağlama noktası

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_WT6_ATR.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_WT6_ATR.text[1]
en: Armored hardpoint with Lancer AT missile
tr_TR: Mızrak TS füzeli Zırhlı bağlama noktası

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_WT2_LC.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_WT2_LC.text[1]
en: Armored hardpoint with Light Cannon
tr_TR: Hafif Topçu Zırhlandırılmış bağlama noktası

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_WT3_MC.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_WT3_MC.text[1]
en: Armored hardpoint with Medium Cannon
tr_TR: Orta Topçu Zırhlandırılmış bağlama noktası

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_WT15_RL2.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_WT15_RL2.text[1]
en: Armored hardpoint with Rail Gun
tr_TR: Zırhlandırılmış Demir Topu bağlama noktası

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_WT9_ATM.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_WT9_ATM.text[1]
en: Armored hardpoint with Scourge AT Missile
tr_TR: Zırhlandırılmış Felaket Tanksavar Füzesi bağlama noktası

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_IMP.text[1]
en: Armored Incendiary Mortar battery pit
tr_TR: Zırhlandırılmış Kundakçı Havan kuyusu

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_EMP_Mpit.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_EMP_Mpit.text[1]
en: Armored Mortar battery pit
tr_TR: Zırhlı Havan kuyusu

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_PrisLas.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_PrisLas.text[1]
en: Armored strongpoint with Flashlight laser
tr_TR: Zırhlandırılmış Flaşışığı lazer mevzisi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_Rail3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_Rail3.text[1]
en: Armored strongpoint with Gauss Cannon
tr_TR: Zırhlandırılmış Gaus Top mevzisi

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_HEAVYLAS.text[1]
en: Armored strongpoint with Heavy Laser
tr_TR: Zırhlandırılmış Ağır Lazer koruma mevzi

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_PFL.text[1]
en: Armored strongpoint with Plasmite Flamer
tr_TR: Zırhlandırılmış Plazmit Alevi atıcı mevzisi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_PulseLas.text[1]
en: Armored strongpoint with Pulse Laser
tr_TR: Zırhlandırılmış Darbeli lazer mevzisi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_Rail2.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_Rail2.text[1]
en: Armored strongpoint with Rail Gun
tr_TR: Zırhlandırılmış Demir Topu mevzisi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TRACK1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_TRACK1.text[1]
en: Armored Tracks
tr_TR: Zırhlı Paletler

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_WU1.text[2]
en: Armour +35%, Body Points +30%
tr_TR: Zırh +%35, Gövde Puanı +%30

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Crate.name
en: Artifact
tr_TR: Kalıntı

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_MdAM.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_MdAM.text[1]
en: Artillery battery firing Firestorm Missiles
tr_TR: Firestorm Füzelerini ateşleyen topçu bataryası

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_HvAM.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_HvAM.text[1]
en: Artillery battery firing Novastorm Missiles
tr_TR: Novastorm Füzelerini ateşleyen topçu bataryası

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-RotCannon.name
en: Assault Cannon Emplacement
tr_TR: Hücum Topu Mevzisi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.Tower-VulcanCan.name data/mp/stats/structure.json: $.Tower-VulcanCan.name
en: Assault Cannon Guard Tower
tr_TR: Hücum Topu Savunma Kulesi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Wall-VulcanCan.name data/base/stats/structure.json: $.Wall-VulcanCan.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Wall-VulcanCan.name data/mp/stats/structure.json: $.Wall-VulcanCan.name
en: Assault Cannon Hardpoint
tr_TR: Hücum Topu Bağlama Noktası

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.MantisHoverAC.name
en: Assault Cannon Mantis Hover
tr_TR: Hücum Topu P. Devesi Hover

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon5.name data/base/stats/weapons.json: $.Cannon5VulcanMk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon5.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon5VulcanMk1.name
en: Assault Cannon
tr_TR: Hücum Topu

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox-RotMG.name data/base/stats/structure.json: $.Pillbox-RotMG.name
en: Assault Gun Bunker
tr_TR: Saldırı Silahı Sığınağı

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.Tower-RotMg.name
en: Assault Gun Emplacement
tr_TR: Hücum Silahı Mevzisi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.Tower-RotMg.name
en: Assault Gun Guard Tower 2
tr_TR: Hücum Silahlı Savunma Kulesi 2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-RotMG.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower-RotMg.name
en: Assault Gun Guard Tower
tr_TR: Hücum Silahlı Savunma Kulesi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Wall-RotMg.name data/base/stats/structure.json: $.Wall-RotMg.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Wall-RotMg.name data/mp/stats/structure.json: $.Wall-RotMg.name
en: Assault Gun Hardpoint
tr_TR: Hücum Silahlı Bağlama Noktası

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PhytonHTrackAssGun.name
en: Assault Gun Python Half Track
tr_TR: Hücum Silahı Piton Yarım Paletler

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PhytonHoverAssGun.name
en: Assault Gun Python Hover
tr_TR: Hücum Silahı Piton Hover

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0cam3PyAsltGnTrk.name data/mp/stats/templates.json: $.P0cam3PyAsltGnTrk.name
en: Assault Gun Python Tracks
tr_TR: Hücum Silahlı Piton Paletler

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower-RotMg.name
en: Assault Gun Tower
tr_TR: Hücum Silahlı Kule

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG4.name data/base/stats/weapons.json: $.MG4ROTARYMk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG4.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG4ROTARYMk1.name
en: Assault Gun
tr_TR: Hücum Silahı

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-RotMG.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-RotMG-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-RotMG-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.CyborgRotMgGround.name
en: Assault Gunner Cyborg
tr_TR: Hücum Silahlı Sayborg

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VP.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VP.text[2]
en: Assign a VTOL by selecting the rearming pad as its target
tr_TR: Bir DİvKin hedefi olarak silahlandırma rampasını seç

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTU1.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTU1.text[2]
en: Assigned VTOLs attack the designated targets
tr_TR: Atanmış DİvKlar belirlenen hedefe saldırır

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTW1.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTW1.text[2]
en: Assigned VTOLs attack the enemy units
tr_TR: Emrindeki DivKlara saldır emri verir

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/repair.json: $.AutoRepair.name
en: Auto Repair
tr_TR: Otomatik Tamir

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Autorepair-General.name
en: Auto-Repair
tr_TR: Otomatik Tamir

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_ROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_ROF1.text[1]
en: Autoloader increases reload rate
tr_TR: Oto yükleyici, yeniden yükleme hızını arttırır

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[1]
en: Automated Cyborg Production
tr_TR: Otomatik Sayborg Üretimi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade02.name
en: Automated Factory Production Mk2
tr_TR: Otomatik Fabrika Üretimi Kdm2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade03.name
en: Automated Factory Production Mk3
tr_TR: Otomatik Fabrika Üretimi Kdm3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade-AI.name data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade01.name data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[1]
en: Automated Factory Production
tr_TR: Otomatik Fabrika Üretimi

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade01.name
en: Automated Manufacturing
tr_TR: Otomatik Üretim

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_ROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_ROF1.text[1]
en: Automated reload system
tr_TR: Otomatik yükleme sistemi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade02.name
en: Automated Repair Facility Upgrade Mk2
tr_TR: Otomatik Tamir Tesisi Yükseltmesi Kdm2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade03.name
en: Automated Repair Facility Upgrade Mk3
tr_TR: Otomatik Tamir Tesisi Yükseltmesi Kdm3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade01.name
en: Automated Repair Facility
tr_TR: Otomatik Tamir Tesisi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade02.name
en: Automated VTOL Rearming Mk2
tr_TR: Otomatik DİvK Silahlandırma Kdm2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade03.name
en: Automated VTOL Rearming Mk3
tr_TR: Otomatik DİvK Silahlandırma Kdm3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_ROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_ROF1.text[1]
en: Automatic loader replaces manual feed
tr_TR: Elle yükleme sisteminin yerine Oto. yükleyici kullanılacak

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-SamSite.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-SamSite.name
en: Avenger Hardpoint
tr_TR: Yenilmez Bağlama Noktası

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-SamSite1.name data/base/stats/structure.json: $.P0-AASite-SAM1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-SamSite1.name data/mp/stats/structure.json: $.P0-AASite-SAM1.name
en: Avenger SAM Site
tr_TR: Yenilmez SAM Site

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-LtSAM.name data/base/stats/weapons.json: $.Missile-LtSAM.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-LtSAM.name data/mp/stats/weapons.json: $.Missile-LtSAM.name
en: Avenger SAM
tr_TR: Yenilmez SAM

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[3]
en: Average power costs and production times
tr_TR: Üretimi çok fazla sürmez ve çok enerji gerektirmez

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.BaBaLegs.name data/mp/stats/propulsion.json: $.BaBaLegs.name
en: BaBaLegs
tr_TR: BaBaBeine

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.BaBaProp.name data/mp/stats/propulsion.json: $.BaBaProp.name
en: BaBaProp
tr_TR: BaBaAntrieb

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/b2basics.json: $.challenge.name
en: Back to Basics
tr_TR: Başlangıçlara Dön

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/nexus.json: $.AI.tip
en: based off the original AI, now for beginners
tr_TR: orijinal YZ tabanlı, yeni başlayanlar için

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTU1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTU1.text[1]
en: Battlefield repair unit
tr_TR: Savaş alanı tamir birimi

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_PLASLAUNCH.text[2]
en: Best Targets : Vehicles and cyborgs
tr_TR: En iyi hedefler: Araçlar ve sayborglar

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_CAN.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_CANT.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_MD.text[2] ... + 3 refs
en: Best Targets : Vehicles
tr_TR: Harika Hedefler: Araçlar

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HvSAM1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_LtSAM1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HvSAM1.text[2] ... + 3 refs
en: Best Targets: Aerial targets only
tr_TR: Harika Hedefler: Sadece hava birimleri

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HART.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_MART.text[2]
en: Best Targets: Base structures and cyborgs
tr_TR: Harika Hedefler: Üs binaları ve sayborglar

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_MRL1.text[2]
en: Best Targets: Base structures
tr_TR: Harika Hedefler: Üs binaları

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HART.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_MART.text[2]
en: Best Targets: Base structures, emplacements, cyborgs
tr_TR: En iyi hedefler: Üs yapıları, yerleşkeler, sayborglar

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BMB3.text[2]
en: Best Targets: Bunkers and Hardpoints
tr_TR: Harika Hedefler: Sığınaklar ve Bağlama Noktaları

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_BB.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_BB.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BMB4.text[2] ... + 2 refs
en: Best Targets: Bunkers and hardpoints
tr_TR: Harika Hedefler: Sığınaklar ve bağlama noktaları

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_RK_HVAT1.text[2]
en: Best Targets: Bunkers, defenses, base structures
tr_TR: En iyi hedefler: Sığınaklar, savunmalar, üs yapıları

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS2.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS2.text[2]
en: Best Targets: Cyborgs
tr_TR: Harika Hedefler: Sayborglar

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_HLAS.text[2]
en: Best Targets: Heavy cyborgs
tr_TR: Harika Hedefler: Ağır sayborglar

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_MG1MK1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_MG2MK1.text[2] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_MG3MK1.text[2] ... + 3 refs
en: Best Targets: Infantry, base structures, wheeled vehicles
tr_TR: Harika Hedefler: Piyadeler, üs binaları, tekerlekli araçlar

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MG1MK1.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MG2MK1.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_MG3MK1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG4.text[2]
en: Best Targets: Infantry, wheeled and hover vehicles
tr_TR: Harika Hedefler: Piyadeler, tekerlekli ve hover araçlar

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN1MK1.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN2MK1.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN3MK1.text[2] ... + 5 refs
en: Best Targets: None. Average damage against all targets
tr_TR: En iyi hedefler: Hiçbiri. Tüm hedeflere ortalama hasar

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_PLASLAUNCH.text[2]
en: Best Targets: Vehicles and cyborgs
tr_TR: En iyi hedefler: Araçlar ve sayborglar

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_IDF.text[2]
en: Best Targets: Vehicles and Emplacements
tr_TR: Harika Hedefler: Araçlar ve Mevziler

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CN2MK1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CN3MK1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_CN_4A.text[2]
en: Best Targets: Vehicles, Hardpoints
tr_TR: Harika Hedefler: Araçlar, Bağlama Noktaları

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_MP1.text[2]
en: Best Targets: Wheeled and hover vehicles
tr_TR: Harika Hedefler: Tekerlekli ve hover araçlar

note: TRANSLATORS: data/base/campaigns/beta.json: $.name
en: Beta Campaign
tr_TR: Beta Seferberliği

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V3.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V2.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V3.text[2]
en: Body Points and Speed Increased
tr_TR: Gövde Puanı ve Hız Arttırıldı

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_FLAME1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_FLAME1.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_PLFL.text[3]
en: Body Points: Very low
tr_TR: Gövde Puanı: Çok düşük

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BDMG1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BDMG2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BDMG3.text[2]
en: Bomb damage +10%
tr_TR: Bomba hasarı +10%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BDMG1.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BDMG2.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BDMG3.text[2]
en: Bomb damage +25%
tr_TR: Bomba hasarı +%25

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BDMG1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BDMG2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BDMG3.text[0] ... + 3 refs
en: Bomb Upgrade
tr_TR: Bomba Yükseltmesi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraHvyMortarHalftrack.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraHvyMortarHalftrack.name
en: Bombard Cobra Half-tracks
tr_TR: Bombardıman Kobra Yarım Paletler

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-HvyMor.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-MortarPit02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HvyMor.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-MortarPit02.name
en: Bombard Pit
tr_TR: Bombardıman Kuyusu

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Mortar2Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Mortar2Mk1.name
en: Bombard
tr_TR: Bombardıman

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_DF_WU10.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_DF_WU10.text[1]
en: Bonded metallic laminates formed into walls and defenses
tr_TR: Metalik Laminler duvarlar ve savunmalar ile bağlandı

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/bonecrusher.json: $.AI.name
en: BoneCrusher!
tr_TR: Kemik Kırıcı!

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body4ABT.name data/mp/stats/body.json: $.Body4ABT.name
en: Bug
tr_TR: Böcek

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BarbarianBuggy.name data/mp/stats/templates.json: $.BarbarianBuggy.name
en: Buggy
tr_TR: Buggi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ADEF.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ASTRUC.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ADEF.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ASTRUC.text[2]
en: Built-in diagnostic and repair systems
tr_TR: Yerleşik tamir sistemlerini tanımlar

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Sk-CobraBBHover.name
en: Bunker Buster Cobra Hover
tr_TR: Sığınak Yokedici Kobra Hover

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraBBTracks.name
en: Bunker Buster Cobra Tracks
tr_TR: Sığınak Yokedici Kobra Paletler

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.MantisBBTracks.name
en: Bunker Buster Mantis Tracks
tr_TR: Sığınak Yokedici P. Devesi Paletler

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_BB.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_BB.text[1]
en: Bunker buster missile
tr_TR: Sığınak yokedici Füze

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket03-HvAT.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket03-HvAT.name
en: Bunker Buster Rocket
tr_TR: Sığınak Yokedici Roket

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperBBWheels.name
en: Bunker Buster Rockets Viper Wheels
tr_TR: Sığınak Yokedici Roketler Engerek Tekerlekler

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ScorpBBTracks.name
en: Bunker Buster Scorpion Tracks
tr_TR: Sığınak Yokedici Akrep Paletler

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.H-Scorp-VTOL-BB.name
en: Bunker Buster Scorpion VTOL
tr_TR: Sığnak Yokedici Akrep DİvK

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperBBWheels.name
en: Bunker Buster Viper Wheels
tr_TR: Sığınak Yokedici Engerek Tekerlekler

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-BB.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-BB.name
en: Bunker Buster
tr_TR: Sığınak Yokedici

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_POWMD1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_POWMD1.text[2]
en: Burns oil more efficiently
tr_TR: Petrolü daha etkili yakar

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CNAC1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_CNAC2.text[2]
en: Cannon accuracy +10%
tr_TR: Topçu hedef tutturması +%10

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF02.name
en: Cannon Autoloader Mk2
tr_TR: Topçu Otomatik Yükleme Sistemi Kdm2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF03.name
en: Cannon Autoloader Mk3
tr_TR: Topçu Otomatik Yükleme Sistemi Kdm3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF01.name
en: Cannon Autoloader
tr_TR: Topçu Otomatik Yükleme Sistemi

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_CN_D1.text[2] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_D4.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_CN_D7.text[2]
en: Cannon damage +25%
tr_TR: Topçu hasarı +%25

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BabaFireCan.name data/mp/stats/templates.json: $.BabaFireCan.name
en: Cannon Fire Truck
tr_TR: Topçu Kamyon

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Super-Cannon.name data/mp/stats/structure.json: $.X-Super-Cannon.name data/mp/stats/weapons.json: $.CannonSuper.name
en: Cannon Fortress
tr_TR: Topçu Kale

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Accuracy02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Accuracy02.name
en: Cannon Laser Designator
tr_TR: Lazerli Hedef Belirleme Sistemi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Accuracy01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Accuracy01.name
en: Cannon Laser Rangefinder
tr_TR: Topçu Lazer Menzi Bulucu

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF05.name
en: Cannon Rapid Loader Mk2
tr_TR: Topçu Hızlı Yükleme Sistemi Kdm2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF06.name
en: Cannon Rapid Loader Mk3
tr_TR: Topçu Hızlı Yükleme Sistemi Kdm3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF04.name
en: Cannon Rapid Loader
tr_TR: Topçu Hızlı Yükleme Sistemi

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_ROF1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_CN_ROF4.text[2]
en: Cannon reload time -10%
tr_TR: Topçu yeniden yükleme süresi -%10

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0CannonTower.name data/mp/stats/structure.json: $.A0CannonTower.name
en: Cannon Tower
tr_TR: Topçu Kulesi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_CN_D1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_D4.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_ROF1.text[0] ... + 11 refs
en: Cannon Upgrade
tr_TR: Topçu Yükseltmesi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/sensor.json: $.Sys-CBTurret01.name data/mp/stats/sensor.json: $.Sys-CBTurret01.name
en: CB Radar Turret
tr_TR: KB Algılayıcı Taret

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSU1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_CBSU2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_CBSU3.text[0] ... + 3 refs
en: CB Sensor Improved
tr_TR: KB Kulesi Geliştirildi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-CBSensor-Tower01.name data/base/stats/structure.json: $.Sys-CB-Tower01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-CBSensor-Tower01.name data/mp/stats/structure.json: $.Sys-CB-Tower01.name
en: CB Tower
tr_TR: KB Kulesi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-CBSensor-Turret01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-CBSensor-Turret01.name
en: CB Turret
tr_TR: KB Tareti

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAROF4.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAROF4.text[1]
en: Chainfeed loader eradicates jams and improves performance
tr_TR: Zincir yükleyici sorunları ortadan kaldırır ve performansı arttırır

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_MG_ROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_MG_ROF1.text[1]
en: Chaingun mechanism replaces belt-feed
tr_TR: Kemer atış sistemi yerine Zincirsilah sistemi getirildi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-ROF01.name
en: Chaingun Upgrade
tr_TR: Zincirsilah Yükseltmesi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BaBaCivilian.name data/mp/stats/templates.json: $.BaBaCivilian.name
en: Civilian
tr_TR: Sivil

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb01.name
en: Cluster Bomb Bay
tr_TR: Demet Bombalar

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb01.name
en: Cluster Bombs Bay
tr_TR: Demet Bombalar

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0CobraFlameTracks.name
en: Cobra Flamer Tracks
tr_TR: Kobra Alev Atıcı Paletler

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0CobraMedCnTrks.name
en: Cobra Medium Cannon Tracks
tr_TR: Kobra Orta Topçu Paletler

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraSpadeTracks.name data/base/stats/templates.json: $.P0CobraSpadeTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraSpadeTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.P0CobraSpadeTracks.name
en: Cobra Truck
tr_TR: Kobra Kamyon

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body5REC.name data/mp/multiplay/skirmish/Cobra.json: $.AI.name data/mp/stats/body.json: $.Body5REC.name
en: Cobra
tr_TR: Kobra

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MG_D10.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MG_D10.text[1]
en: Collapsing Plutonium kinetic energy bullets
tr_TR: Çökertici Plutonyum destekli kinetik enerjili mermiler

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.CollectiveCWall.name data/mp/stats/structure.json: $.CollectiveCWall.name
en: Collective CWall
tr_TR: Kolektif Köşe Duvarı

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[0]
en: Collective Heavy Body
tr_TR: Kollektif Ağır Gövde

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-ComEng.name
en: Combat Engineer Cyborg
tr_TR: Savaş Mühendisi Cyborg

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYS_CEN.text[1]
en: Combat engineer with construction ability
tr_TR: İnşa yetenekleri olan Savaş Mühendisi

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_WS.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_WST.text[1]
en: Combines standard, counter battery and VTOL sensors
tr_TR: Standart Bileşen, KB ve DİvK algılayıcıları

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0CommandCentre.name data/mp/stats/structure.json: $.A0CommandCentre.name
en: Command Center
tr_TR: Genel Merkez

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0ComDroidControl.name data/mp/stats/structure.json: $.A0ComDroidControl.name
en: Command Relay Center
tr_TR: Komuta Kontrol Merkezi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-CommandRelay.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-CommandRelay.name
en: Command Relay Post
tr_TR: Komuta Kontrol Merkezi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraComHalftrack.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraComHalftrack.name
en: Command Turret Cobra Half-tracks
tr_TR: Komuta Tareti Kobra Yarım Paletler

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Cobra-Trk-Com.name
en: Command Turret Cobra Tracks
tr_TR: Komuta Tareti Kobra Paletler

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Mantis-Trk-Com.name
en: Command Turret Mantis Tracks
tr_TR: Komuta Tareti P. Devesi Paletler

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0PythonComTracks.name data/base/stats/templates.json: $.PythonComTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.P0PythonComTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.PythonComTracks.name
en: Command Turret Python Tracks
tr_TR: Komuta Tareti Piton Paletler

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Scorp-Trk-Com.name
en: Command Turret Scorpion Tracks
tr_TR: Komuta Tareti Akrep Paletler

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Comp-CommandTurret02.name
en: Command Turret Upgrade
tr_TR: Komuta Tareti Yükseltmesi

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Viper-Trk-Com.name
en: Command Turret Viper Tracks
tr_TR: Komuta Tareti Engerek Paletler

note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.name data/base/stats/research.json: $.R-Comp-CommandTurret01.name data/base/stats/weapons.json: $.CommandTurret1.name ... + 3 refs
en: Command Turret
tr_TR: Komuta Tareti

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_CT1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_C_CT1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_C_CT2.text[2] ... + 2 refs
en: Commander leads groups acts as factory delivery point
tr_TR: Komutanlar bağlandıkları fabrika teslim noktasına gelen araçlara liderlik eder

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_UP.text[1]
en: Complete battlefield visibility
tr_TR: Savaş alanını tam görmeni sağlar

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals02.name
en: Composite Alloys Mk2
tr_TR: Kompozit Alaşımları Kdm2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals03.name
en: Composite Alloys Mk3
tr_TR: Kompozit Alaşımları Kdm3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals01.name
en: Composite Alloys
tr_TR: Kompozit Alaşımları

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWAC3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWAC3.text[1]
en: Computer guided shells
tr_TR: Bilgisayar güdümlü mermiler

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAAC3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAAC3.text[1]
en: Computer plots and guides shell to target's position
tr_TR: Bilgisayar gülleleri yönlendirerek hedefin konumunu bulmasını sağlayacak

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_AC1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_AC1.text[1]
en: Computer predicts and compensates for target's movement
tr_TR: Bilgisayar hedefin hareketini tahmin eder

note: TRANSLATORS: data/base/messages/messages.json: $.MSG3.text[0]
en: Computer Research Completed
tr_TR: Bilgisayar Araştırması Tamamlandı

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU5.text[2]
en: Computer systems are now 'ring-fenced' from NEXUS
tr_TR: Bilgisayar sistemleri artık kendini NEXUS virüsünden daha iyi koruyacak

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU2.text[2]
en: Computer systems can now be 'ring-fenced' from NEXUS
tr_TR: Bilgisayar sistemleri artık kendini NEXUS virüsünden daha iyi koruyacak

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_SL1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU2.text[0] ... + 6 refs
en: Computer Technology Breakthrough
tr_TR: Bilgisayar Teknolojisinde İlerleme

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_ENGIN1.text[2]
en: Construction speed +10%
tr_TR: İnşa hızı +%10

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_ENGIN2.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ENGIN3.text[2]
en: Construction speed +20%
tr_TR: İnşa hızı +%20

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Spade1Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Spade1Mk1.name
en: Construction Unit
tr_TR: İnşa Birimi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_CR1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_CR1.text[3]
en: Controls up to ten commanders
tr_TR: On komutana kadar yönetebilir

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[3] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_CBSTW1.text[3] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_CBSTW1.text[3]
en: Counter-battery fire continues until enemy battery is suppressed
tr_TR: Karşı batarya saldırısı düşman bataryaları susturulana kadar sürer

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_CBSTW1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_CBSTW1.text[1]
en: Counter-battery tower detects enemy indirect fire batteries
tr_TR: KB Kulesi düşman endirek silahlarını tespit eder

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[1]
en: Counter-battery turret detects enemy indirect fire batteries
tr_TR: Karşı batarya kulesi düşmanın endirek silahlarını tespit eder

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/construction.json: $.scavCrane1.name
en: Crane1
tr_TR: Vinç1

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/construction.json: $.scavCrane2.name
en: Crane2
tr_TR: Vinç2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals02.name
en: Cyborg Composite Alloys Mk2
tr_TR: Sayborg Kompozit Alaşımları Kdm2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals03.name
en: Cyborg Composite Alloys Mk3
tr_TR: Sayborg Kompozit Alaşımları Kdm3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals01.name
en: Cyborg Composite Alloys
tr_TR: Sayborg Kompozit Alaşımları

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals05.name
en: Cyborg Dense Composite Alloys Mk2
tr_TR: Sayborg Yoğunlaştırılmış Kompozit Alaşımları Kdm2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals06.name
en: Cyborg Dense Composite Alloys Mk3
tr_TR: Sayborg Yoğunlaştırılmış Kompozit Alaşımları Kdm3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals04.name
en: Cyborg Dense Composite Alloys
tr_TR: Sayborg Yoğunlaştırılmış Kompozit Alaşımları

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY1.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Cyborg.name data/base/stats/structure.json: $.A0CyborgFactory.name ... + 3 refs
en: Cyborg Factory
tr_TR: Sayborg Fabrikası

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.CyborgFlamer01.name data/mp/stats/weapons.json: $.CyborgFlamer01.name
en: Cyborg Flamer
tr_TR: Alev Atıcı Sayborg

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/body.json: $.CyborgHeavyBody.name
en: Cyborg Heavy Body
tr_TR: Sayborg Ağır Gövde

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat05.name
en: Cyborg High Intensity Thermal Armor Mk2
tr_TR: Yüksek Yoğunlukta Sayborg Termal Zırhı Kdm2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat06.name
en: Cyborg High Intensity Thermal Armor Mk3
tr_TR: Yüksek Yoğunlukta Sayborg Termal Zırhı KDm3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat04.name
en: Cyborg High Intensity Thermal Armor
tr_TR: Yüksek Yoğunlukta Sayborg Termal Zırhı

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.CyborgRocket.name data/mp/stats/weapons.json: $.CyborgRocket.name
en: Cyborg Lancer
tr_TR: Sayborg Süvari

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.CyborgLightBody.name data/mp/stats/body.json: $.CyborgLightBody.name
en: Cyborg Light Body
tr_TR: Sayborg Hafif Gövde

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_CY_LG2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_LG3.text[0] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_CY_LG2.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_LG3.text[0]
en: Cyborg Propulsion Improved
tr_TR: Sayborg Yürütücü Geliştirildi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals08.name
en: Cyborg Superdense Composite Alloys Mk2
tr_TR: Sayborg Süper Yoğun Alaşımları Kdm2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals09.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals09.name
en: Cyborg Superdense Composite Alloys Mk3
tr_TR: Sayborg Süper Yoğun Alaşımları Kdm3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals07.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals07.name
en: Cyborg Superdense Composite Alloys
tr_TR: Sayborg Süper Yoğun Alaşımları

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat08.name
en: Cyborg Superdense Thermal Armor Mk2
tr_TR: Sayborg Süper Termal Zırhı Kdm2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat09.name
en: Cyborg Superdense Thermal Armor Mk3
tr_TR: Sayborg Süper Termal Zırhı Kdm3

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat07.name
en: Cyborg Superdense Thermal Armor
tr_TR: Sayborg Süper Termal Zırhı

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat02.name
en: Cyborg Thermal Armor Mk2
tr_TR: Sayborg Termal Zırhı Kdm2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat03.name
en: Cyborg Thermal Armor Mk3
tr_TR: Sayborg Termal Zırhı Kdm3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat01.name
en: Cyborg Thermal Armor
tr_TR: Sayborg Termal Zırhı

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYTRANS.text[0]
en: Cyborg Transport Available
tr_TR: Sayborg Taşıma Gemisi Kullanılabilir

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Transport.name data/mp/stats/templates.json: $.Transporter.name
en: Cyborg Transport
tr_TR: Sayborg Taşıma Gemisi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_SL1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_C_SL1.text[2]
en: Cyborgs can now be researched
tr_TR: Sayborglar şimdi araştırılabilir

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-AASite-QuadBof.name data/base/stats/structure.json: $.AASite-QuadBof.name
en: Cyclone AA Flak Site
tr_TR: Girdap AA Uçaksavar

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0cam3PyFlakHT.name
en: Cyclone AA Python Half-tracks
tr_TR: Girdap Uçaksavar Piton Yarım Paletler

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade05.name
en: Dedicated Synaptic Link Data Analysis Mk2
tr_TR: Gelişmiş Sinaptik Bağlantı Veri Analizi Kdm2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade06.name
en: Dedicated Synaptic Link Data Analysis Mk3
tr_TR: Gelişmiş Sinaptik Bağlantı Veri Analizi Kdm3

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_CAN.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_MD.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_MSL.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_RKT.text[3]
en: Defensive Strength : High
tr_TR: Savunma Gücü: Yüksek

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TOWER1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TOWER2.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TOWER3.text[3] ... + 2 refs
en: Defensive Strength: Low
tr_TR: Savunma Gücü: Düşük

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0ADemolishStructure.name data/mp/stats/structure.json: $.A0ADemolishStructure.name
en: Demolish Structure
tr_TR: Binayı Yık

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals05.name
en: Dense Composite Alloys Mk2
tr_TR: Yoğunlaştırılmış Kompazit Alaşımları Kdm2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals06.name
en: Dense Composite Alloys Mk3
tr_TR: Yoğunlaştırılmış Kompazit Alaşımları Kdm3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals04.name
en: Dense Composite Alloys
tr_TR: Yoğunlaştırılmış Kompazit Alaşımları

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MG_D8.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MG_D8.text[1]
en: Depleted uranium kinetic energy bullets
tr_TR: Uranyum destekli kinetik enerjili mermiler

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage08.name
en: Depleted Uranium MG Bullets
tr_TR: Güçlendirilmiş Uranyum MT Mermileri

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/Cobra.json: $.AI.tip
en: Designed with a focus on research
tr_TR: Araştırma odaklı tasarlandı

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CNAC1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CNAC1.text[1]
en: Determines range to target
tr_TR: Hedefin uzaklığını belirler

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_CR1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_CR1.text[2]
en: Directs and collates information for command turrets
tr_TR: Komuta taretlerini yönetir ve bilgileri toplar

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_UP.text[3]
en: Does not offer sensor targeting
tr_TR: Algılayıcı hedeflemesi yapmaz

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.WreckedTransporter.name data/mp/stats/structure.json: $.WreckedTransporter.name
en: Downed Transport
tr_TR: Düşmüş Taşıma Gemisi

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/body.json: $.Body14SUP.name
en: Dragon
tr_TR: Ejderha

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_BMB5.text[1]
en: Drops high intensity Plasmite bombs
tr_TR: Yüksek patlayıcılı Plazmit bombaları atar

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BMB4.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BMB4.text[1]
en: Drops high intensity thermite bombs
tr_TR: Yüksek yoğunlukta termik bombaları bırakır

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BMB3.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BMB3.text[1]
en: Drops incendiary bombs
tr_TR: Kundakçı bombaları bırakır

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ST1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ST1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SPT.text[2]
en: Electronically attacks and disrupts enemy structures
tr_TR: Elektronik saldırılar ile düşman binalarına saldırır

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU3.text[3]
en: Elite and Veteran rank units and Factories are protected
tr_TR: Elit ve Albay seviye birimleri ve Fabrikaları korunur

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-EMPCannon.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-EMP.name
en: EMP Cannon Hardpoint
tr_TR: EMP Topu Bağlama Noktası

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-EMPCannon.name data/mp/stats/weapons.json: $.EMP-Cannon.name
en: EMP Cannon
tr_TR: EMP Topu

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb06.name
en: EMP Missile Launcher
tr_TR: EMP Füze Atıcı

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-EMPMortar.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-MortarEMP.name
en: EMP Mortar Pit
tr_TR: EMP Havan Kuyusu

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MortarEMP.name data/mp/stats/weapons.json: $.MortarEMP.name
en: EMP Mortar
tr_TR: EMP Havan

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW2.text[2]
en: Enables Hardcrete gates
tr_TR: Sert kapıları etkinleştirir

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW1.text[2]
en: Enables Hardcrete walls
tr_TR: Sert duvarları aktif eder

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_RC.text[3]
en: Enables resistance to Nexus Link technology
tr_TR: Nexus Bağlantısı teknolojisine karşı direnç sağlar

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ASTRUC.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ASTRUC.text[3]
en: Enables self-repair in all base structures
tr_TR: Tüm üs binalarında otomatik tamiri etkinleştirir

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ACYB.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ACYB.text[3]
en: Enables self-repair in all Cyborgs
tr_TR: Tüm Sayborglarda otomatik tamiri etkinleştirir

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ADEF.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ADEF.text[3]
en: Enables self-repair in all defenses
tr_TR: Tüm savunmalarda otomatik tamiri etkinleştirir

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_AVEH.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_AVEH.text[3]
en: Enables self-repair in all vehicles
tr_TR: Tüm araçlarda otomatik tamiri etkinleştirir

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_AR.text[3]
en: Enables self-repair
tr_TR: Otomatik tamiri etkinleştirir

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/hidebehind.json: $.player_3.name data/mp/challenges/hidebehind.json: $.player_4.name data/mp/challenges/hidebehind.json: $.player_5.name ... + 7 refs
en: Enemy
tr_TR: Düşman

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Engineering01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Engineering01.name
en: Engineering
tr_TR: Mühendislik

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[3]
en: Expensive and slow to produce
tr_TR: Üretimi pahalı ve yavaştır

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[3]
en: Expensive to produce
tr_TR: Üretimi pahalıdır

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_STW1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_STW1.text[1]
en: Extended sensor range
tr_TR: Genişletilmiş algılayıcı görüş mesafesi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSU1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_CBSU2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_CBSU3.text[2] ... + 3 refs
en: Extends CB Range
tr_TR: KB Görüş Mesafesini Arttırır

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[2]
en: Extends Sensor Range
tr_TR: Algılayıcı Görüş Alanı Geliştirildi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FM1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FM1.text[1]
en: Factory module enables medium and large bodies
tr_TR: Fabrika eki daha büyük bedenlerin üretimini aktif eder

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Module.name data/base/stats/structure.json: $.A0FacMod1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Module.name data/mp/stats/structure.json: $.A0FacMod1.name
en: Factory Module
tr_TR: Fabrika Eki

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FM1.text[2]
en: Factory output speed +100%% per module
tr_TR: Ek başına fabrika üretim hızı +%%100 artar

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_FU7.text[2]
en: Factory output speed +60%
tr_TR: Fabrik üretim hızı +%60

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FU4.text[2]
en: Factory production rate +60%
tr_TR: Fabrika üretim oranı +%60

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0LightFactory.name data/mp/stats/structure.json: $.A0LightFactory.name
en: Factory
tr_TR: Fabrika

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_RDST1.text[3]
en: Farther range compared to other sensors
tr_TR: Dİğer sensörlere nazaran daha uzak menzil

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-ROF02.name
en: Fast Fire Mini-Rockets Mk2
tr_TR: Hızlı Ateşlenen Mini Roketler Kdm2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-ROF03.name
en: Fast Fire Mini-Rockets Mk3
tr_TR: Hızlı Ateşlenen Mini Roketler Kdm3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-ROF01.name
en: Fast Fire Mini-Rockets
tr_TR: Hızlı Ateşlenen Mini Roketler

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_MP1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_MP1.text[1]
en: Fast firing light anti-vehicle rockets
tr_TR: Hızlı ateşlenebilir hafif tanksavar roketleri

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF04.name
en: Fast Loader
tr_TR: Hızlı Yükleyici

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[2]
en: Faster than Cobra
tr_TR: Kobradan hızlı

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[2]
en: Faster than Python
tr_TR: Pitondan Hızlı

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[2]
en: Faster than Viper
tr_TR: Engerekten daha hızlı

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_AC1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_AC1.text[1]
en: Fin-stabilization improves flight trajectory
tr_TR: Sabit atış uçuş yörüngesi düzlüğünü arttırır

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BabaFireTruck.name data/mp/stats/templates.json: $.BabaFireTruck.name
en: Fire Truck
tr_TR: Ateş Kamyonu

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_BMB6.text[1]
en: Fires Electronic Magnetic Pulse Missiles
tr_TR: Elektro Manyetik Darbe Füzeleri Ateşler

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_HLAS.text[1]
en: Fires heavy pulses of laser light
tr_TR: Ağır lazer darbeleri atar

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS2.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS2.text[1]
en: Fires pulses of laser light
tr_TR: Darbeli lazer ışını ateşler

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_MRL1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_MRL1.text[1]
en: Fires salvoes of mini-rockets
tr_TR: Mini roketleri yayarak ateş eder

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_FLAME1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_FLAME1.text[1]
en: Flame-thrower firing Propylene Oxide gel
tr_TR: Alev Atıcı Propilen Oksit Jel ateşler

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-ROF02.name
en: Flamer Autoloader Mk2
tr_TR: Alev atıcı Otomatik Yükleme Sistemi Kdm2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-ROF03.name
en: Flamer Autoloader Mk3
tr_TR: Alev atıcı Otomatik Yükleme Sistemi Kdm3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-ROF01.name
en: Flamer Autoloader
tr_TR: Alev atıcı Otomatik Yükleme Sistemi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox05.name data/base/stats/structure.json: $.PillBox5.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox05.name data/mp/stats/structure.json: $.PillBox5.name
en: Flamer Bunker
tr_TR: Alev Atıcı Sığınak

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraFlameTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraFlameTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.P0CobraFlameTracks.name
en: Flamer Cobra Tracks
tr_TR: Alev Atıcı Kobra Paletler

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_D1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_FL_D4.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_FL_D7.text[2]
en: Flamer damage +25%
tr_TR: Alev atıcı hasarı +%25

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_FL_ROF1.text[2]
en: Flamer reload time -15%
tr_TR: Alev atıcı yeniden yükleme süresi -%15

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperFlameHalfTracks.name
en: Flamer Viper Half-Tracks
tr_TR: Alev Atıcı Engerek Yarım Paletler

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperFlameWheels.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperFlameWheels.name
en: Flamer Viper Wheels
tr_TR: Alev Atıcı Engerek Tekerlekler

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer01Mk1.name data/base/stats/weapons.json: $.Flame1Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer01Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Flame1Mk1.name
en: Flamer
tr_TR: Alev Atıcı

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-Laser1.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-Laser1-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Laser1-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.MP-Cyb-Laser1-GRD.name
en: Flashlight Gunner Cyborg
tr_TR: Flaşışık Lazerli Sayborg

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-PulseLas.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower-PulseLas.name
en: Flashlight Hardpoint
tr_TR: Flaşışığı Bağlama Noktası

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.RetreHoverFlashLight.name
en: Flashlight Retribution Hover
tr_TR: Flaşışığı İntikamı Hover

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Laser3BEAMMk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Laser3BEAMMk1.name
en: Flashlight
tr_TR: Flaşışığı

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine02.name
en: Fuel Injection Engine Mk2
tr_TR: Yakıt Enjeksiyon Sistemi  Kdm2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine03.name
en: Fuel Injection Engine Mk3
tr_TR: Yakıt Enjeksiyon Sistemi  Kdm3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_EN1.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine01.name data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_EN1.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine01.name
en: Fuel Injection Engine
tr_TR: Yakıt Enjeksiyon Sistemi

note: TRANSLATORS: data/base/campaigns/gamma.json: $.name
en: Gamma Campaign
tr_TR: Gama Seferberliği

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/two-faced.json: $.player_3.name
en: Gamma
tr_TR: Gama

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_POWU1.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_POWU1.text[1]
en: Gas turbine boosts power output
tr_TR: Gaz türbini güç çıkışını arttırır

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine08.name
en: Gas Turbine Engine Mk2
tr_TR: Gaz Türbini Mühendisliği Kdm2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine09.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine09.name
en: Gas Turbine Engine Mk3
tr_TR: Gaz Türbini Mühendisliği Kdm3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN7.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine07.name data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN7.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine07.name
en: Gas Turbine Engine
tr_TR: Gaz Türbinli Motor

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade01b.name
en: Gas Turbine Generator Mk2
tr_TR: Gaz Türbinli Jeneratör Kdm2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade01c.name
en: Gas Turbine Generator Mk3
tr_TR: Vapur Türbinli Jeneratör Kdm3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade01.name
en: Gas Turbine Generator
tr_TR: Gaz Türbinli Jeneratör

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Rail3.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-Rail3.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Rail3.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-Rail3.name
en: Gauss Cannon Emplacement
tr_TR: Gaus Topu Mevzisi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-Rail3.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower-Rail3.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-Rail3.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-Rail3.name
en: Gauss Cannon Hardpoint
tr_TR: Gaus Topu Bağlama Noktası

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PythonGaussTracks.name
en: Gauss Cannon Python Tracks
tr_TR: Gaus Topu Piton Paletler

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.WyvernGaussTracks.name
en: Gauss Cannon Wyvern Tracks
tr_TR: Gaus Topu Wyvern Paletler

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RailGun03.name data/base/stats/weapons.json: $.RailGun3Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-RailGun03.name data/mp/stats/weapons.json: $.RailGun3Mk1.name
en: Gauss Cannon
tr_TR: Gaus Topu

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS1.text[1]
en: Generates and concentrates bursts of laser energy
tr_TR: Lazer enerjisi üretir ve düşmana atar

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/bonecrusher.json: $.AI.insane_tip data/mp/multiplay/skirmish/Cobra.json: $.AI.insane_tip data/mp/multiplay/skirmish/nb_generic.json: $.AI.insane_tip ... + 4 refs
en: Gets ~ 100% more power from each oil derrick
    Starts with defensive structures and oil derricks
tr_TR: Her petrol kuyusundan ~%100 daha fazla güç alır
    Savunma yapıları ve petrol kuyuları ile başlar

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/bonecrusher.json: $.AI.easy_tip data/mp/multiplay/skirmish/nb_hover.json: $.AI.easy_tip data/mp/multiplay/skirmish/nexus.json: $.AI.easy_tip data/mp/multiplay/skirmish/semperfi.json: $.AI.easy_tip
en: Gets ~ 25% less power from each oil derrick
tr_TR: Her petrol kuyusundan ~%25 daha az güç alır

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/Cobra.json: $.AI.easy_tip
en: Gets ~ 25% less power from each oil derrick
    Basic decision making is slower
tr_TR: Her petrol kuyusundan ~%25 daha az güç alır
    Temel karar verme daha yavaştır

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/nb_generic.json: $.AI.easy_tip data/mp/multiplay/skirmish/nb_turtle.json: $.AI.easy_tip
en: Gets ~ 25% less power from each oil derrick
    Research is not focused on a specific weapon branch
tr_TR: Her petrol kuyusundan ~%25 daha az güç alır
    Araştırma özel bir silah dalına odaklı değildir

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_JP1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_JP1.text[2]
en: Gives Cyborg limited flight abilities
tr_TR: Sayborglara sınırlı uçma kabiliyeti verir

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[2]
en: Good main battle tank and heavy artillery platform
tr_TR: İyi ana muharebe tankı ve ağır topçu platformu

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[2]
en: Good medium tank and support vehicle
tr_TR: İyi orta tank ve destek aracı

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[2]
en: Good scout vehicle
tr_TR: İyi bir izci aracı

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Gren.name
en: Grenadier Cyborg
tr_TR: Bombacı Sayborg

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Howitzer150Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Howitzer150Mk1.name
en: Ground Shaker
tr_TR: Yer Sarsıcı

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Halftracks.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Halftracks.name
en: Half-tracked Propulsion
tr_TR: Yarım Paletli Yürütücü

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.HalfTrack02.name
en: Half-tracks II
tr_TR: Yarım Paletler II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.HalfTrack03.name
en: Half-tracks III
tr_TR: Yarım Paletler III

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.HalfTrack.name data/mp/stats/propulsion.json: $.HalfTrack.name
en: Half-tracks
tr_TR: Yarım Paletler

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0HardcreteMk1CWall.name data/mp/stats/structure.json: $.A0HardcreteMk1CWall.name
en: Hardcrete Corner Wall
tr_TR: Sert Girit Köşe Duvarı

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HardcreteGate.name data/mp/stats/structure.json: $.A0HardcreteMk1Gate.name
en: Hardcrete Gate
tr_TR: Sert Beton Kapı

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0HardcreteMk1Wall.name data/mp/stats/structure.json: $.A0HardcreteMk1Wall.name
en: Hardcrete Wall
tr_TR: Sert Girit Duvar

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-HardcreteWall.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HardcreteWall.name
en: Hardcrete
tr_TR: Duvar

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials05.name
en: Hardened Base Structure Materials Mk2
tr_TR: Sertleştirilmiş Üs Binası Materyali Kdm2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials06.name
en: Hardened Base Structure Materials Mk3
tr_TR: Sertleştirilmiş Üs Binası Materyali Kdm3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D1.text[1]
en: Hardened case machinegun bullets
tr_TR: Sertleştirilmiş makineli mermileri

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.GuardTower4H.name
en: Hardened Flamer Guard Tower
tr_TR: Sertleştirilmiş Alev Atıcı Savunma Kulesi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.GuardTower3H.name
en: Hardened Heavy Machinegun Guard Tower
tr_TR: Sertleştirilmiş Ağır Makineli Savunma Kulesi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage01.name
en: Hardened MG Bullets
tr_TR: Sertleştirilmiş MT Mermileri

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-Damage02.name
en: Hardened Rail Dart Mk2
tr_TR: Sertleştirilmiş Demir İğneleri Kdm2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-Damage03.name
en: Hardened Rail Dart Mk3
tr_TR: Sertleştirilmiş Demir İğneleri Kdm3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-Damage01.name
en: Hardened Rail Dart
tr_TR: Sertleştirilmiş Demir İğneleri

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Tower02.name data/base/stats/sensor.json: $.SensorTower2Mk1.name data/base/stats/structure.json: $.Sys-SensoTower02.name ... + 3 refs
en: Hardened Sensor Tower
tr_TR: Gelişmiş Algılayıcı Kulesi

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_MS_SAM1WT.text[0]
en: Hardpoint Avenger SAM Site Available
tr_TR: Yenilmez SAM Bağlama Noktası Kullanılabilir

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_DOUBLEAA.text[0]
en: Hardpoint Cyclone AA Gun Available
tr_TR: Girdap AA Bağlama Noktası Kullanılabilir

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_DOUBLEAA2.text[0]
en: Hardpoint Tornado AA Gun Available
tr_TR: Tornado AA Bağlama Noktası Kullanılabilir

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_TWINAGHP.text[0]
en: Hardpoint Twin Assault Gun Available
tr_TR: Çift Hücum Silahlı Bağlama Noktası Kullanılabilir

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_MS_SAM2WT.text[0]
en: Hardpoint Vindicator SAM Site Available
tr_TR: İntikam SAM Bağlama Noktası Kullanılabilir

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_QUADAA.text[0]
en: Hardpoint Whirlwind AA Gun Available
tr_TR: Fırtına AA Topu Bağlama Noktası Kullanılabilir

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb-Damage01.name
en: HE Bomb Shells
tr_TR: YP Bombalar

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage02.name
en: HE Howitzer Shells Mk2
tr_TR: YP Obüs Gülleleri Kdm2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage03.name
en: HE Howitzer Shells Mk3
tr_TR: YP Obüs Gülleleri Kdm3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage01.name
en: HE Howitzer Shells
tr_TR: YP Obüs Gülleleri

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage02.name
en: HE Mini-Rockets Mk2
tr_TR: PA Mini Roketler Kdm2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage03.name
en: HE Mini-Rockets Mk3
tr_TR: PA Mini Roketler Kdm3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage01.name
en: HE Mini-Rockets
tr_TR: PA Mini Roketler

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage02.name
en: HE Mortar Shells Mk2
tr_TR: YP Havan Gülleleri Kdm2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage03.name
en: HE Mortar Shells Mk3
tr_TR: YP Havan Gülleleri Kdm3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage01.name
en: HE Mortar Shells
tr_TR: YP Havan Gülleleri

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage02.name
en: HE Rockets Mk2
tr_TR: YP Roketler Kdm2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage03.name
en: HE Rockets Mk3
tr_TR: YP Roketler Kdm3

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage01.name
en: HE Rockets
tr_TR: YP Roketler

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.SK-Mantis-VTOL-HBB.name
en: Heap Bomb Bay Mantis VTOL
tr_TR: YPZD Bomba Demeti P. Devesi DİvK

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.SK-Retre-VTOL-HBB.name
en: Heap Bomb Bay Retribution VTOL
tr_TR: YPZD  Bomba Demeti Ceza DİvK

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb02.name
en: HEAP Bomb Bay
tr_TR: YPZD Bomba Demeti

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage05.name
en: HEAP Howitzer Shells Mk2
tr_TR: YPZD Obüs Gülleleri Kdm2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage06.name
en: HEAP Howitzer Shells Mk3
tr_TR: YPZD Obüs Gülleleri Kdm3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage04.name
en: HEAP Howitzer Shells
tr_TR: YPZD Obüs Gülleleri

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage05.name
en: HEAP Mini-Rockets Mk2
tr_TR: PAZD Mini Roketler Kdm2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage06.name
en: HEAP Mini-Rockets Mk3
tr_TR: PAZD Mini Roketler Kdm3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage04.name
en: HEAP Mini-Rockets
tr_TR: PAZD Mini Roketler

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage05.name
en: HEAP Mortar Shells Mk2
tr_TR: YPZD Havan Topu Gülleleri Kdm2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage06.name
en: HEAP Mortar Shells Mk3
tr_TR: YPZD Havan Topu Gülleleri Kdm3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage04.name
en: HEAP Mortar Shells
tr_TR: YPZD Havan Topu Gülleleri

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage02.name
en: HEAT Cannon Shells Mk2
tr_TR: YPTS Top Mermileri Kdm2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage03.name
en: HEAT Cannon Shells Mk3
tr_TR: YPTS Top Mermileri Kdm3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage01.name
en: HEAT Cannon Shells
tr_TR: YPTS Top Mermileri

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage05.name
en: HEAT Rocket Warhead Mk2
tr_TR: YPTS Roket Savaş Başlığı Kdm2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage06.name
en: HEAT Rocket Warhead Mk3
tr_TR: YPTS Roket Savaş Başlığı Kdm3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage04.name
en: HEAT Rocket Warhead
tr_TR: YPTS Roket Savaş Başlığı

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_HvAT.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_HvAT.text[1]
en: Heavy anti-tank rocket
tr_TR: Ağır Tanksavar roketi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body12.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body12.name
en: Heavy Body - Mantis
tr_TR: Ağır Gövde - Peygamber Devesi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body11.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body11.name
en: Heavy Body - Python
tr_TR: Ağır Gövde - Piton

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body09.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body09.name
en: Heavy Body - Tiger
tr_TR: Ağır Gövde - Kaplan

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body10.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body10.name
en: Heavy Body - Vengeance
tr_TR: Ağır Gövde - İntikam

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body13.name
en: Heavy Body - Wyvern
tr_TR: Ağır Gövde - Wyvern

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[1]
en: Heavy body increases armor and body points
tr_TR: Ağır beden zırh ve beden puanını arttırır

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Cobra-Hover-HC.name
en: Heavy Cannon Cobra Hover
tr_TR: Ağır Topçu Kobra Hover

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraHvyCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraHvyCnTrks.name
en: Heavy Cannon Cobra Tracks
tr_TR: Ağır Topçu Kobra Paletler

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN3MK1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CN3MK1.text[1]
en: Heavy Cannon firing 120 mm rounds
tr_TR: Ağır Topçu 120mm mermi ile ateş eder

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower04.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower04.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower04.name
en: Heavy Cannon Hardpoint
tr_TR: Ağır Topçu Bağlama Noktası

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.MantisTrkHC.name
en: Heavy Cannon Mantis Tracks
tr_TR: Ağır Topçu P. Devesi Paletler

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Python-Hover-HC.name
en: Heavy Cannon Python Hover
tr_TR: Ağır Topçu Piton Hover

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.PythonHvyCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.A-Python-Trk-HC.name data/mp/stats/templates.json: $.P0PythonHvyCnTrks.name ... + 2 refs
en: Heavy Cannon Python Tracks
tr_TR: Ağır Topçu Piton Paletler

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.H-Scorp-Trk-HC.name
en: Heavy Cannon Scorpion Tracks
tr_TR: Ağır Topçu Akrep Paletler

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Tiger-Trk-HC.name
en: Heavy Cannon Tiger Tracks
tr_TR: Ağır Topçu Kaplan Paletler

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon3Mk1.name data/base/stats/weapons.json: $.Cannon375mmMk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon3Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon375mmMk1.name
en: Heavy Cannon
tr_TR: Ağır Topçu

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flame2.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flame2.name
en: Heavy Flamer - Inferno
tr_TR: Ağır Alev atıcı - Cehennem Alevi Atar

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.CyborgCannon.name data/mp/stats/weapons.json: $.CyborgCannon.name
en: Heavy Gunner
tr_TR: Ağır Makineli

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-HvyHowitzer.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-HvyHowitzer.name
en: Heavy Howitzer - Ground Shaker
tr_TR: Ağır Havan - Yer Sarsıcı

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HeavyLas.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-HeavyLaser.name
en: Heavy Laser Emplacement
tr_TR: Ağır Lazer Mevzi

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.TigerHvLaserTracks.name
en: Heavy Laser Tiger Tracks
tr_TR: Ağır Lazer Kaplan Paletler

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.WyvernHvLaserTracks.name
en: Heavy Laser Wyvern Tracks
tr_TR: Ağır Lazer Wyvern Paletler

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-HvyLaser.name data/mp/stats/weapons.json: $.HeavyLaser.name
en: Heavy Laser
tr_TR: Ağır Lazer

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraHMGHalfTrack.name data/base/stats/templates.json: $.P0CobraHvyMGHtrack.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraHMGHalfTrack.name data/mp/stats/templates.json: $.P0CobraHvyMGHtrack.name
en: Heavy Machinegun Cobra Half-tracks
tr_TR: Ağır Makineli Kobra Yarım Paletler

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Cobra-Hover-HMG.name
en: Heavy Machinegun Cobra Hover
tr_TR: Ağır Makineli Kobra Hovercraft

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Cobra-Trk-HMG.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraHMGTracks.name
en: Heavy Machinegun Cobra Tracks
tr_TR: Ağır Makineli Kobra Paletler

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Cobra-Wheels-HMG.name
en: Heavy Machinegun Cobra Wheels
tr_TR: Ağır Makineli Kobra Tekerlekler

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower01.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower01.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower01.name
en: Heavy Machinegun Hardpoint
tr_TR: Ağır Makineli Bağlama Noktası

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ScorpHTrackHMG.name
en: Heavy Machinegun Scorpion Half Tracks
tr_TR: Ağır Makineli Akrep Yarım Paletler

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ScorpTrkHMG.name
en: Heavy Machinegun Scorpion Tracks
tr_TR: Ağır Makineli Akrep Paletler

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperHMGHalftrack.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperHMGHalftrack.name
en: Heavy Machinegun Viper Half-tracks
tr_TR: Ağır Makineli Engerek Yarım Paletler

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperHMGTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.A-Viper-Trk-HMG.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperHMGTracks.name
en: Heavy Machinegun Viper Tracks
tr_TR: Ağır Makineli Engerek Paletler

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Viper-Wheels-HMG.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperHMGWheels.name
en: Heavy Machinegun Viper Wheels
tr_TR: Ağır Makineli Engerek Tekerlekler

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG3Mk1.name data/base/stats/weapons.json: $.MG3Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG3Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG3Mk1.name
en: Heavy Machinegun
tr_TR: Ağır Makineli

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar02Hvy.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar02Hvy.name
en: Heavy Mortar - Bombard
tr_TR: Ağır Havan - Bombardıman

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HeavyPlasmaLauncher.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-HeavyPlasmaLauncher.name
en: Heavy Plasma Launcher Emplacement
tr_TR: Ağır Plazma Atıcı Mevzisi

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_PLASLAUNCH.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_PLASLAUNCH.text[1]
en: Heavy Plasma Launcher firing plasma
tr_TR: Plasma ateşleyen Ağır Plazma Fırlatıcı

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-HeavyPlasmaLauncher.name data/mp/stats/weapons.json: $.PlasmaHeavy.name
en: Heavy Plasma Launcher
tr_TR: Ağır Plasma Atıcı

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL3.text[1]
en: Heavy rail gun firing large kinetic energy darts
tr_TR: Ağır demir topu büyük kinetik enerji okları atar

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ScorpHRepairHover.name
en: Heavy Repair Scorpion Hover
tr_TR: Ağır Tamir Tareti Akrep Hover

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraHRepairHover.name
en: Heavy Repair Turret Cobra Hover
tr_TR: Ağır Tamir Tareti Kobra Hover

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Super-Rocket.name data/mp/stats/structure.json: $.X-Super-Rocket.name data/mp/stats/weapons.json: $.RocketSuper.name
en: Heavy Rocket Bastion
tr_TR: Ağır Roketçi Kale

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HvSAM1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HvSAM1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_MS_SAM2WT.text[1]
en: Heavy surface-to-air missile
tr_TR: Ağır yer hava füzesi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Heavywepslab.name
en: Heavyweaponslab
tr_TR: AğırsilahLab

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/propulsion.json: $.Helicopter.name
en: Helicopter
tr_TR: Helikopter

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Howitzer03-Rot.name data/mp/stats/weapons.json: $.Howitzer03-Rot.name
en: Hellstorm
tr_TR: Cehennem Fırtınası

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU2.text[3]
en: Hero and Special rank units are protected
tr_TR: Kahraman ve Özel seviye birimler korunur

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Damage05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage08.name
en: HESH Rocket Warhead Mk2
tr_TR: YPBM Roket Savaş başlığı Kdm2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Damage06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage09.name
en: HESH Rocket Warhead Mk3
tr_TR: YPBM Roket Savaş başlığı Kdm3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Damage04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage07.name
en: HESH Rocket Warhead
tr_TR: YPBM Roket Savaş başlığı

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Damage02.name
en: Hi-Energy Laser Emitter Mk2
tr_TR: Yüksek Enerjili Lazer Üretici Kdm2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Damage03.name
en: Hi-Energy Laser Emitter Mk3
tr_TR: Yüksek Enerjili Lazer Üretici Kdm3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Damage01.name
en: Hi-Energy Laser Emitter
tr_TR: Yüksek Enerjili Lazer Üretici

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/hidebehind.json: $.challenge.name
en: Hide Behind Me
tr_TR: Arkama Saklan

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_MAT10.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_MAT10.text[1]
en: High Density Base Structure Materials
tr_TR: Yüksek Gerilimli Üs Binası Materyalleri

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_CN_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_CN_D1.text[1]
en: High Explosive Anti-Tank Cannon Shells
tr_TR: Yüksek patlayıcı Tanksavar top mermileri

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_D1.text[1]
en: High Explosive Anti-Tank warhead
tr_TR: Yüksek Patlayıcı Tanksavar savaş başlığı

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_RK_D4.text[1]
en: High Explosive Anti-Tank warheads
tr_TR: PA Tanksavar savaş başlıkları

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[1]
en: High Explosive Armor Piercing Flak
tr_TR: Yüksek Patlayıcılı Zırh Delici Uçaksavar

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWD4.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWD4.text[1]
en: High Explosive Armor Piercing Shells
tr_TR: Yüksek Patlayıcılı Zırh Delici Gülleler

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_MART.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_MART.text[1]
en: High explosive artillery missile
tr_TR: Patlayıcılığı arttırılmış batarya füzesi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HART.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HART.text[1]
en: High explosive heavy artillery missile
tr_TR: Yüksek patlayıcılı ağır batarya füzesi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_RK_HVAT1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_RK_HVAT1.text[1]
en: High explosive shaped charge missile
tr_TR: Yüksek patlayıcılı füzeler

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat05.name
en: High Intensity Thermal Armor Mk2
tr_TR: Yüksek Isıya Dayanıklı Araç Termal Zırhı Kdm2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat06.name
en: High Intensity Thermal Armor Mk3
tr_TR: Yüksek Isıya Dayanıklı Araç Termal Zırhı Kdm3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat04.name
en: High Intensity Thermal Armor
tr_TR: Yüksek Isıya Dayanıklı Araç Termal Zırhı

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[3]
en: High power costs and slow to produce
tr_TR: Üretimde yavaştır ve maliyeti çok yüksektir

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage02.name
en: High Temperature Flamer Gel Mk2
tr_TR: Yüksek Isıda Flamer Jeli Kdm2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage03.name
en: High Temperature Flamer Gel Mk3
tr_TR: Yüksek Isıda Flamer Jeli Kdm3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage01.name
en: High Temperature Flamer Gel
tr_TR: Yüksek Isıda Flamer Jeli

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_DF_WU7.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_DF_WU7.text[1]
en: High tensile concrete-plastic composite
tr_TR: Yüksek gerilimli plastik maden alaşımla destekli duvar

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Range01.name
en: High-Pressure Gas Container
tr_TR: Yüksek Basınç Gaz Konteyneri

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_R1.text[1]
en: High-pressure gas throws the flamer gel further
tr_TR: Yüksek basınç gaz, yanan jeli daha uzağa fırlatır

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.PillBox3.name data/mp/stats/structure.json: $.PillBox3.name
en: HMG Bunker
tr_TR: Ağır Mk. Sığınağı

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/nb_hover.json: $.AI.name
en: Hover AI
tr_TR: Hover YZ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Hover.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Hover.name
en: Hover Propulsion
tr_TR: Hover Yürütücü

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWAC1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWAC3.text[2]
en: Howitzer accuracy +10%
tr_TR: Obüs hedef tuturması +%10

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF02.name
en: Howitzer Autoloader Mk2
tr_TR: Obüs Otomatik Yükleyici Kdm2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF03.name
en: Howitzer Autoloader Mk3
tr_TR: Obüs Otomatik Yükleyici Kdm3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF01.name
en: Howitzer Autoloader
tr_TR: Obüs Otomatik Yükleyici

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWD1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWD4.text[2]
en: Howitzer damage +25%
tr_TR: Obüs hasarı +%25

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF04.name
en: Howitzer Fast Loader
tr_TR: Obüs Hızlı Yükleme Sistemi

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWRF1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWRF4.text[2]
en: Howitzer reload time -10%
tr_TR: Obüs yeniden yükleme süresi -%10

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-HowitzerMk1.name data/base/stats/weapons.json: $.Howitzer105Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-HowitzerMk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Howitzer105Mk1.name
en: Howitzer
tr_TR: Obüs

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-AASite-QuadMg1.name data/base/stats/structure.json: $.AASite-QuadMg1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-AASite-QuadMg1.name data/mp/stats/structure.json: $.AASite-QuadMg1.name
en: Hurricane AA Site
tr_TR: Kasırga AA Uçaksavar

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun03.name data/base/stats/weapons.json: $.QuadMg1AAGun.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun03.name data/mp/stats/weapons.json: $.QuadMg1AAGun.name
en: Hurricane AA Turret
tr_TR: Kasırga Uçaksavar Taret

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.BarbHUT.name
en: Hut
tr_TR: Kulübe

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage08.name
en: HVAPFSDS Cannon Rounds Mk2
tr_TR: YHZDFSDS Top Mermileri Kdm2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage09.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage09.name
en: HVAPFSDS Cannon Rounds Mk3
tr_TR: YHZDFSDS Top Mermileri Kdm3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage07.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage07.name
en: HVAPFSDS Cannon Rounds
tr_TR: YHZDFSDS Top Mermileri

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0cam3PyHPVcanTrk.name
en: HVC Python Tracks
tr_TR: YHT Piton Paletleri

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-ROF03.name
en: Hyper Fire Chaingun Upgrade
tr_TR: Yüksek Hızda Zincirsilah Yükseltmesi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Emplacement-HPVcannon.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-HPVcannon.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Emplacement-HPVcannon.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-HPVcannon.name
en: Hyper Velocity Cannon Emplacement
tr_TR: Yüksek Hız Topu Mevzisi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-HPVcannon.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower-HPVcannon.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-HPVcannon.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-HPVcannon.name
en: Hyper Velocity Cannon Hardpoint
tr_TR: Yüksek Hız Topu Bağlama Noktası

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PythonHoverHVC.name
en: Hyper Velocity Cannon Python Hover
tr_TR: Yüksek Hız Topu Piton Hover

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.P0cam3PyHPVcanTrk.name
en: Hyper Velocity Cannon Python Tracks
tr_TR: Yüksek Hız Topu Piton Paletler

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon4AMk1.name data/base/stats/weapons.json: $.Cannon4AUTOMk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon4AMk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon4AUTOMk1.name
en: Hyper Velocity Cannon
tr_TR: Yüksek Hız Topu

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_CN_D7.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_CN_D7.text[1]
en: Hyper-Velocity Armor-Piercing Fin-Stabilised Discarding Sabot
tr_TR: Çok Yüksek Hızda Zırh Delici Fin Stabilize Sabotaj Mermileri

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_LASSAT.text[2]
en: Immense damage infliction capability
tr_TR: Ağır hasar verebilir

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_D1.text[1]
en: Improved armor-piercing dart
tr_TR: Zırh delici oklar geliştirildi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb-Damage02.name
en: Improved Bomb Warhead
tr_TR: Gelişmiş Bomba Savaş Başlığı

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_LASROF1.text[1]
en: Improved Energizer reduces laser recharge time
tr_TR: Gelişmiş lazer üreticiler lazer şarj zamanını kısaltır

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_ENGIN1.text[1] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_ENGIN2.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_ENGIN1.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_ENGIN2.text[1]
en: Improved Engineering Techniques
tr_TR: Gelişmiş Mühendislik Teknikleri

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Engineering02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Engineering02.name
en: Improved Engineering
tr_TR: Gelişmiş Mühendislik

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_CBSU2.text[1] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSU2.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_CBSU3.text[1] ... + 3 refs
en: Improved fire detection systems
tr_TR: İyileştirilmiş ateş tespit sistemleri

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade02.name
en: Improved Hardcrete Mk2
tr_TR: Geliştirilmiş Duvar Kdm2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade03.name
en: Improved Hardcrete Mk3
tr_TR: Geliştirilmiş Duvar Kdm3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade01.name
en: Improved Hardcrete
tr_TR: Geliştirilmiş Duvar

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_M_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_M_D1.text[1]
en: Improved high explosive shells
tr_TR: Patlayıcılığı arttırılmış gülleler

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Accuracy01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Accuracy01.name
en: Improved Laser Focusing
tr_TR: Gelişmiş Lazer Odaklayıcı

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU2.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU3.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU4.text[1] ... + 2 refs
en: Improved NEXUS resistance circuitry
tr_TR: Gelişmiş NEXUS direnç devreleri

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_POWMD1.text[1] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_POWU1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_POWU2.text[0] ... + 3 refs
en: Improved Power Generator Performance
tr_TR: Güç Jeneratörü Performansı Arttırıldı

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Accuracy01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Accuracy02.name
en: Improved Rocket Wire Guidance
tr_TR: Gelişmiş Roket Güdüm Sistemi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SENSO1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SENSO1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_WS.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_WST.text[3]
en: Improved sensor range
tr_TR: Arttırılmış algılayıcı görüş mesafesi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_D1.text[1]
en: Improved shaped charge warhead
tr_TR: İyileştirilmiş patlayıcı savaş başlığı

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VS2.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VS2.text[1]
en: Improved target recognition systems
tr_TR: İyileştirilmiş hedef tanımlama sistemleri

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU2.text[1]
en: Improved Thermal Emissions detection
tr_TR: Gelişmiş Termal Emisyon tespiti

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_WU1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_WU1.text[1]
en: Improved Titanium-reinforced concrete
tr_TR: Titanyum destekli güçlendirilmiş sert duvar

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BDMG2.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BDMG2.text[1]
en: Improved trinitramine explosive formula
tr_TR: Gelişmiş tnitramin patlayıcı formül

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASD1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_LASD1.text[1]
en: Improvement in laser emission density
tr_TR: Lazer emisyon yoğunluğu arttırıldı

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASAC1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_LASAC1.text[1]
en: Improvement in laser optics reduces light dispersal
tr_TR: Lazer optiklerindeki gelişmeler sayesinde ışınlardaki hafif dağılma azaltıldı

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-Howitzer-Incenediary.name
en: Incendiary Howitzer Emplacement 2
tr_TR: Kundakçı Havan Mevzisi 2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Howitzer-Incendiary.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-Howitzer-Incendiary.name
en: Incendiary Howitzer Emplacement
tr_TR: Kundakçı Havan Mevzi

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_INH.text[1]
en: Incendiary howitzer emplacement
tr_TR: Kundakçı obüs mevzisi

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_INH.text[1]
en: Incendiary Howitzer may be assigned to a sensor
tr_TR: Kundakçı Obüs bir algılayıcıya bağlanabilir

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Incendiary.name data/mp/stats/weapons.json: $.Howitzer-Incendiary.name
en: Incendiary Howitzer
tr_TR: Kundakçı Obüs

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-MortarPit-Incenediary.name
en: Incendiary Mortar Pit 2
tr_TR: Kundakçı Havan Topu Kuyusu 2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-MortarPit-Incendiary.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-MortarPit-Incendiary.name
en: Incendiary Mortar Pit
tr_TR: Kundakçı Havan Topu Kuyusu

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Incendiary.name data/mp/stats/weapons.json: $.Mortar-Incendiary.name
en: Incendiary Mortar
tr_TR: Kundakçı Havan Topu

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_ROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_ROF1.text[1]
en: Increased gauss output speeds up reload time
tr_TR: İyileştirilmiş gaus çıktı, yeniden doldurma süresini hızlandırır

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_WU1.text[2]
en: Increases Armour and Body Points
tr_TR: Zırh ve Gövde Puanını Arttırır

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CNAC1.text[2] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_CNAC2.text[2]
en: Increases Cannon accuracy
tr_TR: Topçu hedef tutturmasını arttırır

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_CN_D1.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_D4.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_CN_D7.text[2]
en: Increases Cannon damage
tr_TR: Topçu Hasarını Arttırır

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_ROF1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_CN_ROF4.text[2]
en: Increases Cannon ROF
tr_TR: Topçu Ateş Oranını Arttırır

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_ENGIN1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_ENGIN2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ENGIN3.text[2]
en: Increases construction speed
tr_TR: İnşa hızını arttırır

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_R1.text[2]
en: Increases Flamer range
tr_TR: Alev Atıcı menzilini arttırır

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_FL_ROF1.text[2]
en: Increases Flamer ROF
tr_TR: Alev Atıcı Ateş Oranını Arttırır

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASAC1.text[2]
en: Increases Laser accuracy
tr_TR: Lazer Hedef Tutturmasını arttırır

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASD1.text[2]
en: Increases Laser damage
tr_TR: Lazer Hasarını arttırır

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASROF1.text[2]
en: Increases Laser ROF
tr_TR: Lazer Ateş Oranını arttırır

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_AC1.text[2]
en: Increases Mini-Rocket accuracy
tr_TR: Mini Roket hedef tutturmasını arttırır

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_ROF1.text[2]
en: Increases Mini-Rockets ROF
tr_TR: Mini Roket Ateş Oranını Arttırır

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC2.text[2]
en: Increases Missile accuracy
tr_TR: Füze Hedef Tutturmasını arttırır

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_D1.text[2]
en: Increases Missile damage
tr_TR: Füze Hasarını arttırır

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_ROF1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_SMS_ROF1.text[2]
en: Increases Missile ROF
tr_TR: Füze Ateş Oranını arttırır

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_AC1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_M_AC2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_M_AC3.text[2]
en: Increases Mortar accuracy
tr_TR: Havan Hedef Tutturmasını Arttırır

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_ROF1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_M_ROF4.text[2]
en: Increases Mortar ROF
tr_TR: Havan Topu Ateş Oranını Arttırır

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_AC1.text[2]
en: Increases Rail Gun accuracy
tr_TR: Demir Topu hedef tutturmasını arttırır

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_D1.text[2]
en: Increases Rail Gun damage
tr_TR: Demir Topu hasarını arttırır

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_ROF1.text[2]
en: Increases Rail Gun ROF
tr_TR: Demir silahı ateş oranını arttırır

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_AC1.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_AC2.text[2] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_SRK_AC3.text[2]
en: Increases Rocket accuracy
tr_TR: Roket Hedef tutturmasını arttırır

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_ROF1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_SRK_ROF4.text[2]
en: Increases Rocket ROF
tr_TR: Roket Ateş Oranını Arttırır

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Indirectlab.name
en: Indirectweaponslab
tr_TR: EndirektSilahLab

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[1]
en: Inferior armor and body points to Cobra
tr_TR: Kobradan daha düşük zırha ve beden puanına sahip

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[1]
en: Inferior armor and body points to Viper
tr_TR: Engerekten daha düşük zırha ve beden puanına sahip

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HvyFlamer.name data/mp/stats/structure.json: $.Tower-Projector.name
en: Inferno Bunker
tr_TR: Cehennem Alevi Atıcı Sığınak

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraInfernoHTracks.name
en: Inferno Cobra Half-Tracks
tr_TR: Cehennem Alevi Atıcı Kobra Yarım Paletler

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraInfernoHover.name
en: Inferno Cobra Hover
tr_TR: Cehennem Alevi Atıcı Kobra Hover

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-HvyFlamer.name data/base/stats/structure.json: $.Tower-Projector.name
en: Inferno Emplacement
tr_TR: Cehennem Alevi Atıcı Mevzisi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.WallTower-Projector.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-Projector.name
en: Inferno Hardpoint
tr_TR: Cehennem Alevi Atıcı Bağlama Noktası

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PythonHoverInferno.name
en: Inferno Python Hover
tr_TR: Cehennem Alevi Atıcı Piton Hover

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Flame2.name data/mp/stats/weapons.json: $.Flame2.name
en: Inferno
tr_TR: Cehennem Alevi Atıcı

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU1.text[2]
en: Intruder parasite isolated
tr_TR: Davetsiz Misafir virüsü silindi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN10.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN10.text[1]
en: Ionizing Turbine Engine
tr_TR: İyonlaştırıcı Motor Türbini

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.ECM1PylonMk1.name
en: Jammer Tower
tr_TR: Sinyal Bozucu Kule

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/ecm.json: $.ECM1TurretMk1.name
en: Jammer Turret
tr_TR: Sinyal Bozucu Taret

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BabaJeep.name data/mp/stats/templates.json: $.BabaJeep.name
en: Jeep
tr_TR: Jip

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_JP1.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_JP1.text[3]
en: Jump Cyborgs can now be researched
tr_TR: Zıplayan Sayborglar şimdi araştırılabilir

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_STW1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_UP.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_WS.text[2] ... + 2 refs
en: Keeps map areas under constant surveillance
tr_TR: Bulunduğu bölgeyi gözlem altında tutar

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_MET1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_MET4.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET10.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET7.text[2]
en: Kinetic armor +30%, body points +30%
tr_TR: Kinetik zırh +%30, beden puanı +%30

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_CYMET4.text[2]
en: Kinetic Armor +35%, and Body Points +35%
tr_TR: Kinetik Zırh +%35 ve Gövde Puanı +%35

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CYMET1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET10.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET7.text[2]
en: Kinetic Armor +35%, Body Points +35%
tr_TR: Kinetik Zırh +%35, Gövde Puanı +%35

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET10.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET10.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET10.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET10.text[1]
en: Laminated alloys bonded with energy-deflecting optic bundles
tr_TR: Lamine alaşımları enerji saptırmalı optikler ile bağlandı

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket01-LtAT.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket01-LtAT.name
en: Lancer AT Rocket
tr_TR: Mızrak TS Roket

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox06.name data/base/stats/structure.json: $.PillBox6.name data/mp/stats/structure.json: $.PillBox6.name
en: Lancer Bunker
tr_TR: Mızrak Roketli sığınak

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraLtA-Thalftrack.name data/base/stats/templates.json: $.P0CobraLtATRktHtrack.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraLtA-Thalftrack.name data/mp/stats/templates.json: $.P0CobraLtATRktHtrack.name
en: Lancer Cobra Half-tracks
tr_TR: Mızrak Kobra Yarım Paletler

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraTrkLancer.name
en: Lancer Cobra Tracks
tr_TR: Mızrak Kobra Paletler

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-Rocket.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-Rocket-GROUND.name data/base/stats/templates.json: $.CyborgRkt01Ground.name ... + 2 refs
en: Lancer Cyborg
tr_TR: Mızrak Roketli Sayborg

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower06.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower06.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower06.name
en: Lancer Hardpoint
tr_TR: Mızrak Roket Bağlama Noktası

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Mantis-Trk-Lancer.name
en: Lancer Mantis Tracks
tr_TR: Mızrak P. Devesi Paletler

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Python-Trk-Lancer.name
en: Lancer Python Tracks
tr_TR: Mızrak Piton Paletler

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.H-Scorp-Trk-Lancer.name
en: Lancer Scorpion Tracks
tr_TR: Mızrak Akrep Paletler

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.H-Scorp-VTOL-Lancer.name
en: Lancer Scorpion VTOL
tr_TR: Mızrak Akrep DİvK

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperTrkLancer.name
en: Lancer Viper Tracks
tr_TR: Mızrak Engerek Paletler

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperLtA-Twheels.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperLtA-Twheels.name
en: Lancer Viper Wheels
tr_TR: Mızrak Engerek Tekerlekler

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-LtA-T.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-LtA-T.name
en: Lancer
tr_TR: Mızrak roket

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B14.text[0]
en: Large Super Heavy Body
tr_TR: Büyük Süper Ağır Gövde

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Laser01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Laser01.name
en: Laser - Flashlight
tr_TR: Lazer - Flaşışığı

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_AALAS.text[0]
en: Laser AA Gun Available
tr_TR: Lazer AA Topu Kullanılabilir

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_LASAC1.text[2]
en: Laser accuracy +10%
tr_TR: Lazer hedef tutturması +%10

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_LASD1.text[2]
en: Laser damage +25%
tr_TR: Lazer hasarı +%25

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_CNAC2.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_CNAC2.text[1]
en: Laser designator paints and guides rounds to the target
tr_TR: Lazer hedefleyici hedefi renklendirir ve kılavuzluk yapar

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_LASROF1.text[2]
en: Laser reload time -15%
tr_TR: Lazer yeniden yükleme süresi -%15

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-LasSat.name data/mp/stats/structure.json: $.A0LasSatCommand.name data/mp/stats/weapons.json: $.LasSat.name
en: Laser Satellite Command Post
tr_TR: Lazer Uydusu Komuta Merkezi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASAC1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASD1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASROF1.text[0] ... + 3 refs
en: Laser Upgrade
tr_TR: Lazer Yükseltmesi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Laseropticslab.name
en: Laseropticslab
tr_TR: LazeroptikLab

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.LasSat.name
en: LasSat
tr_TR: Lazer Uydusu

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYMET1.text[1] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_MET1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CYMET1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_MET1.text[1]
en: Layered composite alloys and energy-absorbing fibres
tr_TR: Katmanlı Maden alaşımları ve enerji soğurgan lifler

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body2SUP.name data/mp/stats/body.json: $.Body2SUP.name
en: Leopard
tr_TR: Leopar

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[1]
en: Less armor and body points than Python
tr_TR: Pitondan daha az zırh ve beden puanına sahip

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body04.name
en: Light Body - Bug
tr_TR: Hafif Gövde - Böcek

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body02.name
en: Light Body - Leopard
tr_TR: Hafif Gövde - Leopar

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body03.name
en: Light Body - Retaliation
tr_TR: Hafif Gövde - İsyan

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body01.name
en: Light Body - Viper
tr_TR: Hafif Gövde - Engerek

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[1]
en: Light body vulnerable to heavy weapons
tr_TR: Hafif beden ağır silahlara karşı dayanıksızdır

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox04.name data/base/stats/structure.json: $.PillBox4.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox04.name data/mp/stats/structure.json: $.PillBox4.name
en: Light Cannon Bunker
tr_TR: Hafif Topçu Sığınak

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraLtCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraLtCnTrks.name
en: Light Cannon Cobra Tracks
tr_TR: Hafif Topçu Kobra Paletler

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN1MK1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CN1MK1.text[1]
en: Light Cannon firing 40mm rounds
tr_TR: Hafif Topçu 40mm mermi ile ateş eder

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower02.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower02.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower02.name
en: Light Cannon Hardpoint
tr_TR: Hafif Topçu Bağlama Noktası

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.PythonLtCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.PythonLtCnTrks.name
en: Light Cannon Python Tracks
tr_TR: Hafif Topçu Piton Paletler

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperLtCannonHTracks.name
en: Light Cannon Viper Half-tracks
tr_TR: Hafif Topçu Engerek Yarım Paletler

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperLtCannonTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperLtCannonTracks.name
en: Light Cannon Viper Tracks
tr_TR: Hafif Topçu Engerek Paletler

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperLtCannonWheels.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperLtCannonWheels.name
en: Light Cannon Viper Wheels
tr_TR: Hafif Topçu Engerek Tekerlekler

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon1Mk1.name data/base/stats/weapons.json: $.Cannon1Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon1Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon1Mk1.name
en: Light Cannon
tr_TR: Hafif Topçu

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.LookOutTower.name data/mp/stats/structure.json: $.LookOutTower.name
en: Look-Out Tower
tr_TR: Gözetleme Kulesi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[3]
en: Low power cost and low production times
tr_TR: Çok az enerji ve üretim süresi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BDMG3.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BDMG3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_D1.text[1]
en: Low yield thermonuclear warhead
tr_TR: Düşük Termonükleer savaş başlığı

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.MG1-Pillbox.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG1-Pillbox.name
en: Machinegun Bunker
tr_TR: Makineli Sığınak

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D2.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_D5.text[2] ... + 2 refs
en: Machinegun damage +25%
tr_TR: Makineli hasarı +%25

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Tower01.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower1MG.name
en: Machinegun Guard Tower
tr_TR: Makineli Savunma Kulesi

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_MG_ROF1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_ROF2.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG_ROF3.text[2]
en: Machinegun reload time -15%
tr_TR: Makineli yeniden yükleme süresi -%15

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperLtMGHalfTracks.name
en: Machinegun Viper Half-Tracks
tr_TR: Makineli Engerek Yarım Paletler

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Viper-Trk-MG.name
en: Machinegun Viper Tracks
tr_TR: Makineli Engerek Tekerlekler

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.CyborgChaingun.name data/mp/stats/weapons.json: $.CyborgChaingun.name
en: Machinegunner
tr_TR: Makineli tüfekli

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SENSO1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SENSO1.text[2]
en: Makes excellent scout vehicle
tr_TR: Mükemmel izci aracı olur

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body12SUP.name data/mp/stats/body.json: $.Body12SUP.name
en: Mantis
tr_TR: Peygamber Devesi

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-MassDriver.name data/mp/stats/structure.json: $.X-Super-MassDriver.name
en: Mass Driver Fortress
tr_TR: Kitle İmha Kalesi

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.MassDriver.name
en: Mass Driver
tr_TR: Kitle İmha

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B14.text[1]
en: Maximum armor and body points
tr_TR: En fazla zırh ve beden puanı

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SUE1.text[3]
en: May be assigned to follow units
tr_TR: Birimleri takip etmesi için atanabilir

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MORTA1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_MORTA1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_IMORT.text[1]
en: May be targeted directly or assigned to a sensor turret or tower
tr_TR: Doğrudan hedef alabilir veya bir algılayıcı birime ya da kuleye atanabilir

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VF.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VF.text[3]
en: May be upgraded using factory modules
tr_TR: Fabrika eki ile yükseltilebilir

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Mechanic.name
en: Mechanic Cyborg
tr_TR: Mekanik Cyborg

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYS_MCH.text[1]
en: Mechanic with repair ability
tr_TR: Tamirci Mekanik Sayborgu

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body05.name
en: Medium Body - Cobra
tr_TR: Orta Gövde - Kobra

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body06.name
en: Medium Body - Panther
tr_TR: Orta Gövde - Panter

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body07.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body07.name
en: Medium Body - Retribution
tr_TR: Orta Gövde - Ceza

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body08.name
en: Medium Body - Scorpion
tr_TR: Orta Gövde - Akrep

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[1]
en: Medium body increases armor and body points
tr_TR: Orta beden, zırh ve beden puanını arttırır

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraMedCnHTrks.name
en: Medium Cannon Cobra Half Track
tr_TR: Orta Topçu Kobra Yarım Paletler

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Cobra-Hover-MC.name
en: Medium Cannon Cobra Hover
tr_TR: Orta Topçu Kobra Hover

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraMedCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraMedCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.P0CobraMedCnTrks.name
en: Medium Cannon Cobra Tracks
tr_TR: Orta Topçu Kobra Paletler

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN2MK1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CN2MK1.text[1]
en: Medium Cannon firing 76mm rounds
tr_TR: Orta Topçu 76mm mermi ile ateş eder

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower03.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower03.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower03.name
en: Medium Cannon Hardpoint
tr_TR: Orta Topçu Bağlama Noktası

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Python-Hover-MC.name
en: Medium Cannon Python Hover
tr_TR: Orta Topçu Piton Hover

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.PythonMedCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.PythonMedCanTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.PythonMedCnTrks.name
en: Medium Cannon Python Tracks
tr_TR: Orta Topçu Piton Paletler

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Scorp-Hover-MC.name
en: Medium Cannon Scorpion Hover
tr_TR: Orta Topçu Akrep Hover

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Scorp-Trk-MC.name
en: Medium Cannon Scorpion Tracks
tr_TR: Orta Topçu Akrep Paletler

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperMedCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperMedCnTrks.name
en: Medium Cannon Viper Tracks
tr_TR: Orta Topçu Engerek Paletler

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon2Mk1.name data/base/stats/weapons.json: $.Cannon2A-TMk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon2Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon2A-TMk1.name
en: Medium Cannon
tr_TR: Orta Topçu

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B13.text[0]
en: Medium Super Heavy Body
tr_TR: Küçük Süper Ağır Gövde

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_EMP_MRL.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_EMP_MRL.text[1]
en: Mini-rocket armored strongpoint
tr_TR: Zırhlı Mini Roket güçlü nokta

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraMRLHalftrack.name
en: Mini-Rocket Array Cobra Half-tracks
tr_TR: Mini Roket Kobra Yarım Paletler

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraMRLTracks.name
en: Mini-Rocket Array Cobra Tracks
tr_TR: Mini Roketler Kobra Paletler

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperMRLHalfTracks.name
en: Mini-Rocket Array Viper Half Track
tr_TR: Seri Atışlı Mini Roket Engerek Yarım Paletler

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperMRLWheels.name
en: Mini-Rocket Array Viper Wheels
tr_TR: Mini Roket Engerek Tekerlekler

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket02-MRL.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-MRL.name
en: Mini-Rocket Array
tr_TR: Mini Roket Bataryası

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraMRLHalftrack.name
en: Mini-Rocket Artillery Cobra Half-tracks
tr_TR: Mini Roket Bataryası Kobra Yarım Paletler

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperMRLWheels.name
en: Mini-Rocket Artillery Viper Wheels
tr_TR: Mini Roket Bataryası Engerek Tekerlekler

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket02-MRL.name data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-MRL.name
en: Mini-Rocket Artillery
tr_TR: Mini Roket Bataryası

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-MRL.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-MRL-pit.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-MRL.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-MRL-pit.name
en: Mini-Rocket Battery
tr_TR: Mini Roket Bataryası

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraPODHTracks.name
en: Mini-Rocket Cobra Half-Tracks
tr_TR: Mini Roket Kobra Yarım Paletler

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraPODTracks.name
en: Mini-Rocket Cobra Tracks
tr_TR: Mini Roket Kobra Paletler

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Tower06.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower6.name
en: Mini-Rocket Guard Tower
tr_TR: Mini Roket Savunma Kulesi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket05-MiniPod.name data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-Pod.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket05-MiniPod.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-Pod.name
en: Mini-Rocket Pod
tr_TR: Mini Roket

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Tower06.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower6.name
en: Mini-Rocket Tower
tr_TR: Mini Roket Kulesi

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperPODHalfTracks.name
en: Mini-Rocket Viper Half Track
tr_TR: Mini Roket Engerek Yarım Paletler

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperPODWheels.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperPODWheels.name
en: Mini-Rocket Viper Wheels
tr_TR: Mini Roket Engerek Tekerlekler

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC2.text[2]
en: Missile accuracy +10%
tr_TR: Füze hedef tutturması +%10

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC2.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC2.text[1]
en: Missile actively seeks and homes on targets
tr_TR: Füzeler hedefi izler ve ona yönelir

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_D1.text[2]
en: Missile damage +25%
tr_TR: Füze hasarı +%25

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Super-Missile.name data/mp/stats/structure.json: $.X-Super-Missile.name data/mp/stats/weapons.json: $.MissileSuper.name
en: Missile Fortress
tr_TR: Füze Kalesi

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_ROF1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_SMS_ROF1.text[2]
en: Missile reload time -15%
tr_TR: Füze yeniden yükleme süresi -%15

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_D1.text[0] ... + 7 refs
en: Missile Upgrade
tr_TR: Füze Yükseltmesi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_ROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_ROF1.text[1]
en: Missiles detect and lock-on to targets while loading
tr_TR: Yükleme sırasında hedef tespit edilir ve füzeler hedefe kilitlenir

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-MobileRepairTurret01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-MobileRepairTurret01.name
en: Mobile Repair Turret
tr_TR: Mobil Tamir Tareti

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[1] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[1]
en: More armor and body points than Python
tr_TR: Pitondan daha fazla zırh ve beden puanına sahip

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B13.text[1]
en: More armor and body points than Vengeance
tr_TR: İntikamdan daha fazla zırh ve beden puanına sahip

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_AC1.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_M_AC2.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_M_AC3.text[2]
en: Mortar accuracy +10%
tr_TR: Havan topu hedef tutturması +%10

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF02.name
en: Mortar Autoloader Mk2
tr_TR: Havan Topu Otomatik Yükleme Sistemi Kdm2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF03.name
en: Mortar Autoloader Mk3
tr_TR: Havan Topu Otomatik Yükleme Sistemi Kdm3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF01.name
en: Mortar Autoloader
tr_TR: Havan Topu Otomatik Yükleme Sistemi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraMortarHalfTrack.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraMortarHalfTrack.name
en: Mortar Cobra Half-tracks
tr_TR: Havan Topu Kobra Yarım Paletler

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_M_D1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_M_D4.text[2]
en: Mortar damage +25%
tr_TR: Havan topu hasarı +%25

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF04.name
en: Mortar Fast Loader
tr_TR: Havan Hızlı Yükleyici

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-MortarPit.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-MortarPit01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-MortarPit.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-MortarPit01.name
en: Mortar Pit
tr_TR: Havan Topu Kuyusu

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_ROF1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_M_ROF4.text[2]
en: Mortar reload time -10%
tr_TR: Havan topu yeniden yükleme süresi -%10

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Acc01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Acc01.name
en: Mortar Targeting Computer
tr_TR: Havan Topu Hedefleme Bilgisayarı

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar01Lt.name data/base/stats/weapons.json: $.Mortar1Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar01Lt.name data/mp/stats/weapons.json: $.Mortar1Mk1.name
en: Mortar
tr_TR: Havan Topu

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.MG1-Tower.name
en: Mounted Machinegun
tr_TR: Kurulu Makinelisilah

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body14.name
en: Multi Turret Body - Dragon
tr_TR: Çift Taret Gövde - Ejderha

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG4.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG4.text[1]
en: Multi-barrel, rapid-fire machinegun
tr_TR: Çok namlulu, hızlı ateşlenebilir makineli

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_CR1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_CR1.text[1]
en: Must be built to produce commanders
tr_TR: Komutanlar üretmek için inşa edilmelidir

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Nanolab.name
en: Nanolab
tr_TR: Nano lab

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_LASSAT.text[3]
en: Narrow area of effect
tr_TR: Dar etki alanı

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Retrib-Trk-Needle.name
en: Needle Gun Retribution Tracks
tr_TR: İğne Silahı Ceza Paletler

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Tiger-Trk-Needle.name
en: Needle Gun Tiger Tracks
tr_TR: İğne Silahı Kaplan Paletler

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-GuardTower-Rail1.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower-Rail1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-GuardTower-Rail1.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower-Rail1.name
en: Needle Gun Tower
tr_TR: İğne Topu Kulesi

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Veng-Trk-Needle.name
en: Needle Gun Vengeance Tracks
tr_TR: İğne Silahı İntikam Paletler

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RailGun01.name data/base/stats/weapons.json: $.RailGun1Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-RailGun01.name data/mp/stats/weapons.json: $.RailGun1Mk1.name
en: Needle Gun
tr_TR: İğne Topu

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-Rail1.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-Rail1-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Rail1-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.MP-Cyb-Needle-GRD.name
en: Needle Gunner Cyborg
tr_TR: İğne Toplu Sayborg

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade08.name
en: Neural Synapse Research Brain Mk2
tr_TR: Sinirsel Sinapse Araştırma Yapay Zekası Kdm2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade09.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade09.name
en: Neural Synapse Research Brain Mk3
tr_TR: Sinirsel Sinapse Araştırma Yapay Zekası Kdm3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RU7.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade07.name data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RU7.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade07.name
en: Neural Synapse Research Brain
tr_TR: Sinirsel Sinaptik Araştırma Yapay Zekası

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_LASSAT.text[0]
en: New Advanced Weapon Available
tr_TR: Yeni Gelişmiş Silah Kullanılabilir

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HART.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_MART.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HART.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_MART.text[0]
en: New Artillery Missile Turret Available
tr_TR: Yeni Batarya Füze Tareti Kullanılabilir

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RFU1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RFU1.text[1]
en: New automated repair techniques
tr_TR: Yeni otomatik tamir teknikleri

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_REPAI1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_CR1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY1.text[0] ... + 7 refs
en: New Base Structure Available
tr_TR: Yeni Üs Binası Kullanılabilir

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_CT1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_C_CT1.text[1]
en: New battlefield computer system
tr_TR: Yeni savaş alanı bilgisayar sistemi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW1.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW1.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW2.text[0]
en: New Construction Options Available
tr_TR: Yeni İnşa Seçenekleri Kullanılabilir

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_JP1.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_JP1.text[0]
en: New Cyborg Research Available
tr_TR: Yeni Sayborg Araştırması Kullanılabilir

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_RC.text[0]
en: New Electronic Technology Discovered
tr_TR: Yeni Elektronik Teknoloji Keşfedildi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS2.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS1.text[0] ... + 2 refs
en: New Laser Weapon Available
tr_TR: Yeni Lazer Silahı Kullanılabilir

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_AT.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_BB.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_AT.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_BB.text[0]
en: New Missile Turret Available
tr_TR: Yeni Füze Tareti Kullanılabilir

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[0]
en: New Paradigm Heavy Body
tr_TR: Yeni Paradigma Ağır Gövde

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[0]
en: New Paradigm Light Body
tr_TR: Yeni Paradigma Hafif Gövde

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[0]
en: New Paradigm Medium body
tr_TR: Yeni Paradigma Orta Gövde

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V2.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V2.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V3.text[1]
en: New power efficient propulsion
tr_TR: Yeni enerji tasarruflu yürütücü

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_POWU1.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_POWU2.text[1]
en: New Power Generation Technology
tr_TR: Yeni Jeneratör Teknolojisi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_P_V1.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_P_V1.text[0]
en: New Propulsion Available for Design
tr_TR: Yeni Yürütücü Tasarım İçin Hazır

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_HALFT1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TRACK1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_H1.text[0] ... + 5 refs
en: New Propulsion Available
tr_TR: Yeni Yürütücü Kullanılabilir

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL3.text[0] ... + 3 refs
en: New Rail Gun Available
tr_TR: Yeni Demir Topu Kullanılabilir

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_REPAI1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_REPAI1.text[1]
en: New Repair Facility Repairs Damaged Units
tr_TR: Yeni Tamir Tesisi Hasarlı Birimleri Onarır

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ACYB.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ADEF.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ASTRUC.text[0] ... + 6 refs
en: New Repair Technology Discovered
tr_TR: Yeni Tamir Teknolojisi Keşfedildi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_SL1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_C_SL1.text[3]
en: New research options available
tr_TR: Yeni Araştırma seçenekleri aktif

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_MP1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_HvAT.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_IDF.text[0] ... + 9 refs
en: New Rocket Available
tr_TR: Yeni Roket Kullanılabilir

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HvSAM1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_LtSAM1.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HvSAM1.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_LtSAM1.text[0]
en: New SAM Turret Available
tr_TR: Yeni SAM Tareti Kullanılabilir

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_WST.text[0]
en: New System Available
tr_TR: Yeni Sistem Kullanılabilir

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SUE1.text[0]
en: New Systems Sensor Available
tr_TR: Yeni Sistem Algılayıcı Kullanılabilir

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_UP.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_WS.text[0]
en: New Systems Structure Available
tr_TR: Yeni Sistem Binası Kullanılabilir

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSTW1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTW1.text[0] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_CBSTW1.text[0] ... + 6 refs
en: New Systems Tower Available
tr_TR: Yeni Sistem Kulesi Kullanılabilir

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_CT1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_C_CT1.text[0] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[0]
en: New Systems Turret Available for Design
tr_TR: Yeni Sistem Tareti Tasarım için Hazır

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SENSO1.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SENSO1.text[0]
en: New Systems Turret Available For Design
tr_TR: Yeni Sistem Tareti Tasarımda Kullanılabilir

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SUE1.text[1]
en: New Thermal Emissions detection
tr_TR: Yeni Termal Emisyon Tespit Sistemi

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_BMB6.text[0]
en: New VTOL Missile Launcher
tr_TR: Yeni DİvK Füze Atıcı

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.NEXUSCWall.name data/mp/stats/structure.json: $.NEXUSCWall.name
en: NEXUS CWall
tr_TR: NEXUS Köşe Duvarı

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[0]
en: NEXUS Heavy Body
tr_TR: NEXUS Ağır Gövde

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Resistance-Upgrade04.name
en: NEXUS Immunization System
tr_TR: NEXUS Bağışıklık Kazandırma Systemi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU1.text[1]
en: NEXUS Intruder Program analyzed
tr_TR: NEXUS Davetsiz Misafir Programı analizi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Resistance.name
en: NEXUS Intruder Program
tr_TR: NEXUS Davetsiz Misafir Programı

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[0]
en: NEXUS Light Body
tr_TR: NEXUS Hafif Gövde

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-SpyTower.name data/mp/stats/structure.json: $.Sys-SpyTower.name
en: Nexus Link Tower
tr_TR: NEXUS Bağlantı Kulesi

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-SpyTurret.name data/mp/stats/weapons.json: $.SpyTurret01.name
en: Nexus Link Turret
tr_TR: NEXUS Bağlantı Tareti

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[0]
en: NEXUS Medium Body
tr_TR: NEXUS Orta Gövde

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.NX-ANTI-SATSite.name data/mp/stats/structure.json: $.NX-ANTI-SATSite.name
en: Nexus Missile Silo
tr_TR: Nexus Füze Silosu

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Resistance-Upgrade02.name
en: NEXUS Resistance Circuits Mk2
tr_TR: NEXUS Direnç Devreleri Kdm2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Resistance-Upgrade03.name
en: NEXUS Resistance Circuits Mk3
tr_TR: NEXUS Direnç Devreleri Kdm3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Resistance-Upgrade01.name
en: NEXUS Resistance Circuits
tr_TR: NEXUS Direnç Devreleri

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.NEXUSWall.name data/mp/stats/structure.json: $.NEXUSWall.name
en: NEXUS Wall
tr_TR: NEXUS Duvarı

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/noplace.json: $.challenge.name
en: No Place To Hide
tr_TR: Gizlenecek Yer Yok

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/bonecrusher.json: $.AI.tip
en: Non-Cheating. Hard. Fun. Crush!
tr_TR: Hile Yapmayan. Zor. Eğlenceli. Ezin!

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/nb_generic.json: $.AI.name
en: NullBot
tr_TR: BoşBot

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SUE1.text[2]
en: Objects become difficult to locate near it
tr_TR: Nesneler, yakınlaştıkça daha zor bulunur

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0ResourceExtractor.name data/mp/stats/structure.json: $.A0ResourceExtractor.name
en: Oil Derrick
tr_TR: Petrol Pompası

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.OilDrum.name
en: Oil Drum
tr_TR: Petrol Varili

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.OilResource.name
en: Oil Resource
tr_TR: Petrol Kaynağı

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC1.text[1]
en: On-board computer predicts target movement
tr_TR: Yol bilgisayarı hedefin hareketini hesaplar

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ACYB.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_AVEH.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ACYB.text[2] ... + 2 refs
en: On-board diagnostic and repair systems
tr_TR: Hasar tespit ve otomatik tamir sistemleri

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_RC.text[2]
en: On-board resistance circuit systems
tr_TR: Entegre direnç devresi sistemi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_REPAI1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_REPAI1.text[3]
en: Or select the Repair Facility as a unit's target
tr_TR: Veya Tamir Tesisini hasarlı birimine hedef olarak göster

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[2] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_CBSTW1.text[2] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_CBSTW1.text[2]
en: Orders assigned indirect fire units to fire at the enemy batteries
tr_TR: Atanmış endirek ateş silahlarına düşman bataryalarına saldırı emri verir

note: TRANSLATORS: data/base/ruleset.json: $.name
en: Original Campaign
tr_TR: Özgün Seferberlik

note: TRANSLATORS: data/mp/ruleset.json: $.name
en: Original Skirmish
tr_TR: Özgün Çatışma

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body6SUPP.name data/mp/stats/body.json: $.Body6SUPP.name
en: Panther
tr_TR: Panter

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-RotMor.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-RotMor.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-RotMor.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-RotMor.name
en: Pepperpot Pit
tr_TR: Biberpot Kuyusu

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Mortar3ROTARYMk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Mortar3ROTARYMk1.name
en: Pepperpot
tr_TR: Biberpot

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.SK-Mantis-VTOL-PBB.name
en: Phosphor Bomb Bay Mantis VTOL
tr_TR: Fosfor Bomba Demeti P. Devesi DİvK

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb03.name
en: Phosphor Bomb Bay
tr_TR: Fosfor Bomba Demeti

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BabaPickUp.name data/mp/stats/templates.json: $.BabaPickUp.name
en: Pick-Up Truck
tr_TR: Toplayıcı Kamyonu

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade08.name
en: Plascrete Mk2
tr_TR: Plasduvar Kdm2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade09.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade09.name
en: Plascrete Mk3
tr_TR: Plasduvar Kdm3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade07.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade07.name
en: Plascrete
tr_TR: Plasduvar

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-PlasmaCannon.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-PlasmaCannon.name
en: Plasma Cannon Emplacement
tr_TR: Plazma Topu Mevzi

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_PLASCAN.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_PLASCAN.text[1]
en: Plasma Cannon firing plasma
tr_TR: Plazma Topu plazma ateşler

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.WyvernPlasmaCTracks.name
en: Plasma Cannon Wyvern Tracks
tr_TR: Plazma Topu Wyvern Paletler

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-PlasmaCannon.name data/mp/stats/weapons.json: $.Laser4-PlasmaCannon.name
en: Plasma Cannon
tr_TR: Plazma Topu

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb05.name
en: Plasmite Bomb
tr_TR: Plasmit Bombalar

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_PLFL.text[1]
en: Plasmite Flame-thrower
tr_TR: Plasmit Alevi atıcı

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-PlasmiteFlamer.name data/mp/stats/structure.json: $.Plasmite-flamer-bunker.name
en: Plasmite Flamer Bunker
tr_TR: Plazmit Alevi Atıcı Sığınak

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Plasmite-Flamer.name data/mp/stats/weapons.json: $.PlasmiteFlamer.name
en: Plasmite Flamer
tr_TR: Plazmit Alev Atıcı

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.SK-Retre-VTOL-Plasmite.name
en: Plasmite Retribution VTOL
tr_TR: Plasmit AleVi Atıcı Ceza DİvK

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade11.name
en: Plasteel Mk2
tr_TR: Plastel Kdm2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade12.name
en: Plasteel Mk3
tr_TR: Plastel Kdm3

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade10.name
en: Plasteel
tr_TR: Plastel

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[3]
en: Power cost and production time similar to Cobra
tr_TR: Üretim maliyeti Kobra ile neredeyse aynı

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[3]
en: Power cost and production time similar to Viper
tr_TR: Üretim maliyeti Engerek ile neredeyse aynı

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[3]
en: Power cost and production time the same as Python
tr_TR: Üretim maliyeti ve süresi Piton ile aynı

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0PowerGenerator.name data/mp/stats/structure.json: $.A0PowerGenerator.name
en: Power Generator
tr_TR: Güç Jeneratörü

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_POWMD1.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_POWMD1.text[0]
en: Power Module Available
tr_TR: Güç Eki Kullanılabilir

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-PowerModuleMk1.name data/base/stats/structure.json: $.A0PowMod1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-PowerModuleMk1.name data/mp/stats/structure.json: $.A0PowMod1.name
en: Power Module
tr_TR: Güç Jeneratörü Eki

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_POWU1.text[2]
en: Power output +25%
tr_TR: Güç üretimi +%25

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_POWU2.text[2]
en: Power output +30%
tr_TR: Güç üretimi +%30

note: TRANSLATORS: data/base/messages/messages.json: $.MSG2.text[0]
en: Power Research Completed
tr_TR: Güç Araştırması Tamamlandı

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_CANT.text[1]
en: Powerful Electronic magnetic pulse weapon
tr_TR: Güçlü elektromanyetik darbe silahı teknolojisini kullanır

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Powlab.name
en: Powerlab
tr_TR: GüçLab

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY1.text[2]
en: Produces Cyborgs
tr_TR: Sayborgları Üretir

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU4.text[3]
en: Professional and Regular rank units are protected
tr_TR: Profesyonel ve Normal seviye birimler korunur

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[0]
en: Project Heavy Body
tr_TR: Proje Ağır Gövde

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[0]
en: Project Light Body
tr_TR: Proje Hafif Gövde

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[0]
en: Project Medium Body
tr_TR: Proje Orta Gövde

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_D1.text[1]
en: Propylene Oxide gel treated to burn at higher temperatures
tr_TR: Propilen Oksit Jel daha yüksek ısıda yakılacak

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/semperfi.json: $.AI.tip
en: Prototypical AI focusing on rockets/missiles
tr_TR: Roket/Füzeye odaklı prototip YZ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-PulseLas.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-PulseLaser.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-PulseLaser.name
en: Pulse Laser Emplacement
tr_TR: Darbeli Lazer Mevzisi

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-PulseLas.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-PulseLas.name
en: Pulse Laser Hardpoint
tr_TR: Darbeli Lazer Bağlama Noktası

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.LeopardHoverPulseLas.name
en: Pulse Laser Leopard Hover
tr_TR: Darbeli Lazer Leopar Hover

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Mantis-Trk-Pulse.name
en: Pulse Laser Mantis Tracks
tr_TR: Darbeli Lazer P. Devesi Paletler

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PantherHoverPulseLas.name
en: Pulse Laser Panther Hover
tr_TR: Darbeli Lazer Panter Hover

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PythonPulseTracks.name
en: Pulse Laser Python Tracks
tr_TR: Darbeli Lazer Piton Paletler

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.TigerHoverPulseLas.name
en: Pulse Laser Tiger Hover
tr_TR: Darbeli Lazer Kaplan Hover

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.TigerPulseTracks.name
en: Pulse Laser Tiger Tracks
tr_TR: Darbeli Lazer Kaplan Paletler

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-PulseLas.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower-BeamLas.name
en: Pulse Laser Tower
tr_TR: Darbeli Lazer Kulesi

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.WyvernPulseTracks.name
en: Pulse Laser Wyvern Tracks
tr_TR: Darbeli Lazer Wyvern Paletler

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Laser02.name data/base/stats/weapons.json: $.Laser2PULSEMk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Laser02.name data/mp/stats/weapons.json: $.Laser2PULSEMk1.name
en: Pulse Laser
tr_TR: Darbeli Lazer

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0PythonHvyCnTrks.name
en: Python Heavy Cannon Tracks
tr_TR: Piton Ağır Topçu Paletler

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body11ABT.name data/mp/stats/body.json: $.Body11ABT.name
en: Python
tr_TR: Piton

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_DOUBLEAA2.text[1]
en: Quad 80mm Anti-Aircraft cannon
tr_TR: Dörtlü 80mm Uçaksavar topu

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_SMS_ROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_SMS_ROF1.text[1]
en: Racked missile dispensers allow for fast reloading
tr_TR: Gömülü füze hızlı yükleme için kullanılacak

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_RDST1.text[2]
en: Radar detector detects enemy sensors
tr_TR: Radar tespit edici düşman algılayıcılarını tespit eder

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.Sys-RadarDetector01.name
en: Radar Detector Tower
tr_TR: Radar Tespit Edici Kule

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-RadarDetector01.name data/mp/stats/sensor.json: $.RadarDetector.name
en: Radar Detector
tr_TR: Radar Tespit Edici

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_AC1.text[2]
en: Rail Gun accuracy +10%
tr_TR: Demir Topu hedef tutturması +%10

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_D1.text[2]
en: Rail Gun damage +25%
tr_TR: Demir Topu hasarı +%25

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Rail2.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Rail2.name
en: Rail Gun Emplacement
tr_TR: Demir Topu Mevzisi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL2.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL2.text[1]
en: Rail gun firing armor-piercing darts
tr_TR: Demir topu zırh delici oklar atar

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-Rail2.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower-Rail2.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-Rail2.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-Rail2.name
en: Rail Gun Hardpoint
tr_TR: Demir Topu Bağlama Noktası

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Mantis-Trk-Rail.name
en: Rail Gun Mantis Tracks
tr_TR: Manyetik Top P. Devesi Paletler

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_ROF1.text[2]
en: Rail Gun reload time -15%
tr_TR: Demir Topu yeniden yükleme süresi -%15

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-ROF02.name
en: Rail Gun ROF Mk2
tr_TR: Demir Topu Hedef Tutturması Kdm2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-ROF03.name
en: Rail Gun ROF Mk3
tr_TR: Demir Topu Hedef Tutturması Kdm3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-ROF01.name
en: Rail Gun ROF
tr_TR: Demir Topu Hedef Tutturması

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.TigerHoverRailGun.name
en: Rail Gun Tiger Hover
tr_TR: Demir Silahı Kaplan Hover

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_AC1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_D1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_ROF1.text[0] ... + 3 refs
en: Rail Gun Upgrade
tr_TR: Demir Silahı Yükseltmesi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RailGun02.name data/base/stats/weapons.json: $.RailGun2Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-RailGun02.name data/mp/stats/weapons.json: $.RailGun2Mk1.name
en: Rail Gun
tr_TR: Demir Topu

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-Accuracy01.name
en: Rail Target Prediction Computer
tr_TR: Demir Hedef Tahmin Bilgisayarı

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-Rail2.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-Rail2.name
en: Railgun Emplacement
tr_TR: Demir Topu Mevzisi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-ROF02.name
en: Rapid Fire Chaingun Upgrade
tr_TR: Hızlı Yükleme Sistemli Zincirsilah Mekanizma Yükseltmesi

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-ROF02.name
en: Rapid Fire Chaingun
tr_TR: Hızlı Ateşlenen Zincirsilah

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL1.text[1]
en: Rapid fire rail gun firing needle darts
tr_TR: Hızlı yükleyicili demir topu iğne oklarını atar

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_SRK_ROF4.text[1]
en: Rapid Loader increases reload rate
tr_TR: Hızlı Yükleyici, yeniden yükleme hızını arttırır

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[2]
en: Rearming speed +30%
tr_TR: Silahlandırma hızı +%30

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU3.text[2] ... + 3 refs
en: Reduced chance of NEXUS take-over
tr_TR: NEXUS virüsü sistemlerimizden silindi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VP.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VP.text[1]
en: Refuels, rearms and repairs VTOLs
tr_TR: DİvKların yakıtlarını doldurur, mühimmatlarını yükler ve tamir eder

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials02.name
en: Reinforced Base Structure Materials Mk2
tr_TR: Desteklenmiş Üs Binası Materyali Kdm2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials03.name
en: Reinforced Base Structure Materials Mk3
tr_TR: Desteklenmiş Üs Binası Materyali Kdm3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_MAT1.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials01.name data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_MAT1.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Materials01.name
en: Reinforced Base Structure Materials
tr_TR: Desteklenmiş Üs Binası Materyali

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/ecm.json: $.RepairCentre.name
en: Repair Center Turret
tr_TR: Merkezi Tareti Tamir Et

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.P0CobraRepairTrks.name
en: Repair Cobra Tracks
tr_TR: Tamir Tareti Kobra Paletler

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-RepairFacility.name data/base/stats/structure.json: $.A0RepairCentre3.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-RepairFacility.name data/mp/stats/structure.json: $.A0RepairCentre3.name
en: Repair Facility
tr_TR: Tamir Tesisi

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ScorpRepairTrk.name
en: Repair Scorpion Tracks
tr_TR: Tamir Tareti Akrep Paletler

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RFU1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RFU4.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RFU7.text[2]
en: Repair Speed +100%
tr_TR: Tamir Hızı +%100

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0CobraRepairTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.A-Rep-Cobra-Trk.name
en: Repair Turret Cobra Tracks
tr_TR: Tamir Tareti Kobra Paletler

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Rep-Mantis-Trk.name
en: Repair Turret Mantis Tracks
tr_TR: Tamir Tareti P. Devesi Paletler

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperRepairHalftrack.name
en: Repair Turret Viper Half-track
tr_TR: Tamir Tareti Engerek Yarım Paletler

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperRepairHalftrack.name
en: Repair Turret Viper Half-tracks
tr_TR: Tamir Tareti Engerek Yarım Paletler

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperRepairWheels.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperRepairWheels.name
en: Repair Turret Viper Wheels
tr_TR: Tamir Tareti Engerek Tekerlekler

note: TRANSLATORS: data/base/stats/repair.json: $.LightRepair1.name data/mp/stats/repair.json: $.LightRepair1.name
en: Repair Turret
tr_TR: Tamir Tareti

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG4.text[3] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG4.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_TWINAGHP.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_TWINAGUN.text[3]
en: Replaces all machineguns
tr_TR: Tüm makinelileri değiştirir

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_LS1.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_LS1.text[3]
en: Requires cyborg factory to produce
tr_TR: Üretmek için sayborg fabrikası gerekli

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYTRANS.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SUPERTRANS.text[3]
en: Requires heavy VTOL factory to produce
tr_TR: Üretim için ağır DİvK fabrikası gerekiyor

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_ENGIN1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_ENGIN2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ENGIN3.text[0] ... + 3 refs
en: Research Breakthrough Improves Construction Rates
tr_TR: İnşa Oranlarını Arttıran Buluşu Araştır

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0ResearchFacility.name data/mp/stats/structure.json: $.A0ResearchFacility.name
en: Research Facility
tr_TR: Araştırma Tesisi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY1.text[3]
en: Research makes additional Cyborgs available
tr_TR: Araştırmalarla ek Sayborglar kullanılır hale gelir

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[0]
en: Research Module Available
tr_TR: Araştırma Eki Kullanılabilir

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[1]
en: Research module expands research facilities
tr_TR: Daha fazla araştırma yeri sağlar

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Module.name data/base/stats/structure.json: $.A0ResearchModule1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Module.name data/mp/stats/structure.json: $.A0ResearchModule1.name
en: Research Module
tr_TR: Araştırma Tesisi Eki

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RU1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RU4.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RU7.text[2]
en: Research speed +30%
tr_TR: Araştırma hızı +%30

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[2]
en: Research speed +85%
tr_TR: Araştırma hızı +%85

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body3MBT.name data/mp/stats/body.json: $.Body3MBT.name
en: Retaliation
tr_TR: İsyan

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body7ABT.name data/mp/stats/body.json: $.Body7ABT.name
en: Retribution
tr_TR: Ceza

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-IDFRocket.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-Rocket06-IDF.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-IDFRocket.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-Rocket06-IDF.name
en: Ripple Rocket Battery
tr_TR: Dalgalı Roket Bataryası

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket06-IDF.name data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-IDF.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket06-IDF.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-IDF.name
en: Ripple Rockets
tr_TR: Dalgalı Roketler

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG_ROF3.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG_ROF3.text[1]
en: Robotic advances make new chaingun upgrade available
tr_TR: Robotik gelişme yeni Zincirsilah sistemini getirir

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade05.name
en: Robotic Factory Production Mk2
tr_TR: Robotik Fabrika Üretimi Kdm2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade06.name
en: Robotic Factory Production Mk3
tr_TR: Robotik Fabrika Üretimi Kdm3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade04.name
en: Robotic Factory Production
tr_TR: Robotik Fabrika Üretimi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_CN_ROF4.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWRF4.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_M_ROF4.text[1] ... + 3 refs
en: Robotic loading system feeds rounds into breech
tr_TR: Robotik yükleme sistemi mermileri arkadan destekler

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade04.name
en: Robotic Manufacturing
tr_TR: Robotik Üretim

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade05.name
en: Robotic Repair Facility Upgrade Mk2
tr_TR: Robotik Tamir Tesisi Yükseltmesi Kdm2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade06.name
en: Robotic Repair Facility Upgrade Mk3
tr_TR: Robotik Tamir Tesisi Yükseltmesi Kdm3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade04.name
en: Robotic Repair Facility Upgrade
tr_TR: Robotik Tamir Tesisi Yükseltmesi

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade04.name
en: Robotic Repair Facility
tr_TR: Robotik Tamir Tesisi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade05.name
en: Robotic VTOL Rearming Mk2
tr_TR: Robotik DİvK Silahlandırma Kdm2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade06.name
en: Robotic VTOL Rearming Mk3
tr_TR: Robotik DİvK Silahlandırma Kdm3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade04.name data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade04.name
en: Robotic VTOL Rearming
tr_TR: Robotik DİvK Silahlandırma

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_AC1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_AC1.text[2] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_AC2.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_SRK_AC3.text[2]
en: Rocket accuracy +10%
tr_TR: Roket hedef tutturması +%10

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_IDF.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_IDF.text[1]
en: Rocket artillery; can be assigned to a sensor
tr_TR: Roket Topçusu; bir algılayıcıya bağlanabilir

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-ROF02.name
en: Rocket Autoloader Mk2
tr_TR: Roket Otomatik Yükleyici Kdm2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-ROF03.name
en: Rocket Autoloader Mk3
tr_TR: Roket Otomatik Yükleyici Kdm3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-ROF01.name
en: Rocket Autoloader
tr_TR: Roket Otomatik Yükleyici

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BarbarianRKBuggy.name data/mp/stats/templates.json: $.BarbarianRKBuggy.name
en: Rocket Buggy
tr_TR: Roketli Buggi

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_D1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_D1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_RK_D4.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_SRK_D4.text[2]
en: Rocket damage +25%
tr_TR: Roket hasarı +%25

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_SRK_AC3.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_SRK_AC3.text[1]
en: Rocket detects and locks on to engine emissions
tr_TR: Roket araç emisyonlarını tespit edecek ve kilitlenecek

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BabaRKJeep.name data/mp/stats/templates.json: $.BabaRKJeep.name
en: Rocket Jeep
tr_TR: Roketli Jip

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Accuracy02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Accuracy01.name
en: Rocket Laser Designator
tr_TR: Roket Lazerli Hedefleme Sistemi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-ROF05.name
en: Rocket Rapid Loader Mk2
tr_TR: Roket Hızlı Yükleme Sistemi Kdm2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-ROF06.name
en: Rocket Rapid Loader Mk3
tr_TR: Roket Hızlı Yükleme Sistemi Kdm3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-ROF04.name
en: Rocket Rapid Loader
tr_TR: Roket Hızlı Yükleme Sistemi

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_ROF1.text[2] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_ROF1.text[2]
en: Rocket reload time -15%
tr_TR: Roket yeniden yükleme süresi -%15

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_AC2.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_AC2.text[1]
en: Rocket tracks the laser designator to the target
tr_TR: Roket hedefi vurmak için lazer kullanacak

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer03-Rot.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer03-Rot.name
en: Rotary Howitzer - Hellstorm
tr_TR: Dönüşlü Havan - Cehennem Fırtınası

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-RotMG.name data/mp/stats/structure.json: $.Pillbox-RotMG.name
en: Rotary MG Bunker
tr_TR: Dönüşlü MT Sığınağı

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar3.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar3.name
en: Rotary Mortar - Pepperpot
tr_TR: Dönüşlü Havan - Biberpot

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Rotarywepslab.name
en: Rotaryweaponslab
tr_TR: DönensilahLab

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.BarbTechRuin.name
en: Ruined Factory
tr_TR: Kalıntı Fabrika

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_SAM1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_SAM1.text[1]
en: SAM site with Avenger missiles
tr_TR: Avenger füzeleri ile SAM sitesi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_SAM2.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_SAM2.text[1]
en: SAM site with Vindicator missiles
tr_TR: Vindicator füzeleri ile SAM sitesi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaRocketPitAT.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaRocketPitAT.name
en: Scavenger AT-Rocket Pit
tr_TR: Çöpçü TS Roket Kuyusu

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaBunker.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaBunker.name
en: Scavenger Bunker
tr_TR: Çöpçü Sığınağı

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaVtolFactory.name
en: Scavenger Chopper Factory
tr_TR: Çöpçü Kesici Fabrikiası

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BabaCornerWall.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BabaCornerWall.name
en: Scavenger CornerWall
tr_TR: Çöpçü Köşe Duvarı

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaFactory.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaFactory.name
en: Scavenger Factory
tr_TR: Çöpçü Fabrikası

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaFlameTower.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaFlameTower.name
en: Scavenger Flame Tower
tr_TR: Çöpçü Alev Atıcı Kule

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaGunTower.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaGunTower.name
en: Scavenger Gun Tower
tr_TR: Çöpçü Silah Kulesi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaHorizontalWall.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaHorizontalWall.name
en: Scavenger Horizontal Wall
tr_TR: Çöpçü Yatay Duvarı

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.bbaatow.name
en: Scavenger MG tower
tr_TR: Çöpçü MT kulesi

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.bbaawep.name
en: Scavenger Mounted MG
tr_TR: Çöpçü Sabit MT

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaPowerGenerator.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaPowerGenerator.name
en: Scavenger Power Generator
tr_TR: Çöpçü Güç Jeneratörü

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.ScavRepairCentre.name
en: Scavenger Repair Center
tr_TR: Çöpçü Onarım Merkezi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaRocketPit.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaRocketPit.name
en: Scavenger Rocket Pit
tr_TR: Çöpçü Roket Kuyusu

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BaBaPeople.name data/mp/stats/templates.json: $.BaBaPeople.name
en: Scavenger
tr_TR: Çöpçü

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BabaBusCan.name data/mp/stats/templates.json: $.BabaBusCan.name
en: School Bus
tr_TR: Okul Otobüsü

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body8MBT.name data/mp/stats/body.json: $.Body8MBT.name
en: Scorpion
tr_TR: Akrep

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-ATMiss.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-Atmiss-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Atmiss-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.MP-Cyb-ATmiss-GRD.name
en: Scourge Cyborg
tr_TR: Felaket Füzeli Sayborg

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Scourge-Mantis-H.name
en: Scourge Mantis Hover
tr_TR: Felaket Füze Peygamber Devesi Hover

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.MantisScourgeTracks.name
en: Scourge Mantis Tracks
tr_TR: Felaket F.  P. Devesi Paletler

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-A-Tmiss.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower-Atmiss.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-A-Tmiss.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-Atmiss.name
en: Scourge Missile Hardpoint
tr_TR: Felaket Füze Bağlama Noktası

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-GuardTower-ATMiss.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower-ATMiss.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-GuardTower-ATMiss.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower-ATMiss.name
en: Scourge Missile Tower
tr_TR: Felaket Füze Kulesi

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.WyvernScourgeTracks.name
en: Scourge Missile Wyvern Tracks
tr_TR: Felaket F. Wyvern Paletler

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile2A-T.name data/base/stats/weapons.json: $.Missile-A-T.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile2A-T.name data/mp/stats/weapons.json: $.Missile-A-T.name
en: Scourge Missile
tr_TR: Felaket Füzesi

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PythonScourgeTracks.name
en: Scourge Python Tracks
tr_TR: Felaket Füzesi Piton Paletler

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.SK-Retal-VTOL-Scourge.name
en: Scourge Retaliation VTOL
tr_TR: Felaket F. İsyan DİvK

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-SpyTurret.name data/base/stats/weapons.json: $.SpyTurret01.name
en: Scrambler Turret
tr_TR: Sinyal Bozucu Taret

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/nb_hover.json: $.AI.tip
en: Sea map AI, based on NullBot
tr_TR: Deniz haritası YZ, NullBot tabanlı

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Accuracy02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Accuracy02.name
en: Search & Destroy Missiles
tr_TR: Ara ve Yoket Füzesi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTU1.text[3] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTU1.text[3]
en: Select new targets to continue the VTOL strikes
tr_TR: DİvK saldırılarına devam etmek için başka hedefler seç

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_M_AC3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_M_AC3.text[1]
en: Self-guided rocket-powered shells
tr_TR: Güdümlü roket mermileri

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade09.name
en: Self-Replicating Manufacturing
tr_TR: Kopya Üretim

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraSensorHalftrack.name
en: Sensor Cobra Half-tracks
tr_TR: Algılayıcı Kobra Yarım Paletler

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU3.text[2]
en: Sensor Range +10%
tr_TR: Algılayıcı Görüş Mesafesi +%10

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU2.text[2]
en: Sensor Range +15%
tr_TR: Algılayıcı Görüş Mesafesi +%15

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[2]
en: Sensor Range +25%
tr_TR: Algılayıcı Görüş Mesafesi +%25

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraSensorHalftrack.name
en: Sensor Turret Cobra Half-tracks
tr_TR: Algılayıcı Tareti Kobra Yarım Paletler

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperSensorWheels.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperSensorWheels.name
en: Sensor Turret Viper Wheels
tr_TR: Algılayıcı Tareti Engerek Tekerlekler

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Turret01.name data/base/stats/sensor.json: $.SensorTurret1Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Turret01.name data/mp/stats/sensor.json: $.SensorTurret1Mk1.name
en: Sensor Turret
tr_TR: Algılayıcı Tareti

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Upgrade02.name
en: Sensor Upgrade Mk2
tr_TR: Algılayıcı Yükseltme Kdm2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Upgrade03.name
en: Sensor Upgrade Mk3
tr_TR: Algılayıcı Yükseltme Kdm3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Upgrade01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Upgrade01.name
en: Sensor Upgrade
tr_TR: Algılayıcı Yükseltmesi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU2.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU3.text[0]
en: Sensors Improved
tr_TR: Algılayıcı Geliştirildi

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MdArtMissile.name data/mp/stats/weapons.json: $.Missile-MdArt.name
en: Seraph Missile Array
tr_TR: Serap Füze Bataryası

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-MdArtMissile.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-MdART-pit.name
en: Seraph Missile Battery
tr_TR: Serap Füze Bataryası

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_M_AC2.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_M_AC2.text[1]
en: Shells detect and home to thermal heat signatures
tr_TR: Mermiler hedefi ısı alıcıları ile tespit eder

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B13.text[2]
en: Slow moving Body
tr_TR: Yavaş hareket eden beden

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[2]
en: Slower than Python
tr_TR: Pitondan daha yavaş

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.WallCornerSmashed.name
en: Smashedcornerwall
tr_TR: Ezilmişköşeduvarı

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.WallSmashed.name
en: Smashedwall
tr_TR: Ezilmişduvar

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_H1.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_W1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_H1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_W1.text[2]
en: Speed: Fast
tr_TR: Hız: Hızlı

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_HALFT1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_HALFT1.text[2]
en: Speed: Medium
tr_TR: Hız: Orta

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TRACK1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_TRACK1.text[2]
en: Speed: Slow
tr_TR: Hız: Yavaş

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_P_V1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_P_V1.text[2]
en: Speed: VTOL
tr_TR: Hız: DİvK

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Accuracy02.name
en: Stabilized Mini-Rockets Mk2
tr_TR: Stabilize Mini Roketler Kdm2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Accuracy01.name
en: Stabilized Mini-Rockets
tr_TR: Stabilize Mini Roketler

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Accuracy01.name
en: Stabilized Rockets
tr_TR: Stabilize Roketler

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ST1.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ST1.text[3]
en: Steals technology from enemies
tr_TR: Düşmandan teknolojilerini çalar

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SPT.text[3]
en: Steals technology from structures and takes control of weapons
tr_TR: Binalardan teknolojileri çalar ve silah kontrolünü ele geçirir

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.GuardTower3.name
en: Steel Heavy Machinegun Guard Tower
tr_TR: Çelik Ağır Makineli Savunma Kulesi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TOWER4.text[1]
en: Steel tower with flamer
tr_TR: Ateşli çelik kule

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TOWER3.text[1]
en: Steel tower with heavy machinegun
tr_TR: Ağır makineli-tüfekli çelik kule

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TOWER1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_TOWER1.text[1]
en: Steel tower with machinegun
tr_TR: Makineli çelik kule

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TOWER2.text[1]
en: Steel tower with twin machinegun
tr_TR: İkiz ağır makineli-tüfekli çelik kule

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU5.text[3]
en: Stops NEXUS take-over
tr_TR: NEXUS alımını durdururur

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-AALaser.name data/mp/stats/weapons.json: $.AAGunLaser.name
en: Stormbringer AA Laser
tr_TR: Fırtına AA Lazeri

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-AA-Laser.name data/mp/stats/structure.json: $.P0-AASite-Laser.name
en: Stormbringer Emplacement
tr_TR: Fırtına Mevzi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTW1.text[3] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTW1.text[3]
en: Strike mission continues until enemy destroyed or they retreat
tr_TR: Düşman birimi geri çekilene kadar veya öldürülene kadar saldırı devam eder

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_C_CT2.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_C_CT3.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_C_CT4.text[0]
en: Stronger Commander Turret Available for Design
tr_TR: Güçlü Komuta Tareti Tasarım için Hazır

note: TRANSLATORS: data/base/messages/messages.json: $.MSG1.text[0]
en: Structure Research Completed
tr_TR: Bina Araştırması Tamamlandı

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Sunburst.name
en: Sunburst AA Rocket Array
tr_TR: Güneş Işığı AA Roketleri

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Sunburst.name data/mp/stats/structure.json: $.P0-AASite-Sunburst.name
en: Sunburst AA Site
tr_TR: Güneş Işığı AA Site

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-Sunburst.name
en: Sunburst AA
tr_TR: Güneş Işığı AA

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Hvy-Mcannon.name
en: Super Heavy-Gunner Cyborg
tr_TR: Süper Ağır Topçu Cyborg

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Hvywpn-HPV.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Hvy-HPV.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cyb-Hvywpn-HPV.name
en: Super HVC Cyborg
tr_TR: Süper YHT Sayborgu

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Hvy-RailGunner.name
en: Super Rail-Gunner Cyborg
tr_TR: Süper Demir Silahlı Sayborg

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SUPERTRANS.text[0]
en: Super Transport Available
tr_TR: Süper Taşıma Gemisi Kullanılabilir

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/body.json: $.SuperTransportBody.name
en: Super Transport Body
tr_TR: Süper Taşıyıcı Gövde

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-SuperTransport.name data/mp/stats/templates.json: $.SuperTransport.name
en: Super Transport
tr_TR: Süper Taşıyıcı

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade05.name
en: Supercrete Mk2
tr_TR: Süperduvar Kdm2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade06.name
en: Supercrete Mk3
tr_TR: Süperduvar Kdm3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade04.name
en: Supercrete
tr_TR: Süperduvar

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET7.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET7.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET7.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET7.text[1]
en: Superdense composite alloys and energy-absorbing fibres
tr_TR: Yüksek Yoğunlukta kompozit alaşımları ve enerji soğurgan lifler

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals08.name
en: Superdense Composite Alloys Mk2
tr_TR: Yüksek Yoğunlukta Kompozit Alaşımları Kdm2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals09.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals09.name
en: Superdense Composite Alloys Mk3
tr_TR: Yüksek Yoğunlukta Kompozit Alaşımları Kdm3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals07.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals07.name
en: Superdense Composite Alloys
tr_TR: Yüksek Yoğunlukta Kompozit Alaşımları

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage05.name
en: Superhot Flamer Gel Mk2
tr_TR: İnanılmaz Sıcak Flamer Jeli Kdm2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage06.name
en: Superhot Flamer Gel Mk3
tr_TR: İnanılmaz Sıcak Flamer Jeli Kdm3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage04.name
en: Superhot Flamer Gel
tr_TR: İnanılmaz Sıcak Flamer Jeli

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage08.name
en: Superhot Plasmite Gel Mk2
tr_TR: Süper Isıda Plazmit Jeli Kdm2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage09.name
en: Superhot Plasmite Gel Mk3
tr_TR: Süper Isıda Plazmit Jeli Kdm3

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage07.name
en: Superhot Plasmite Gel
tr_TR: Süper Isıda Plazmit Jeli

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_LtSAM1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_LtSAM1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_MS_SAM1WT.text[1]
en: Surface-to-air missile
tr_TR: Yer Hava Füzesi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_SL1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_C_SL1.text[1]
en: Synaptic Link allows humans to interface directly with computers
tr_TR: Sinaptik Bağlantı; İnsanlar ile bilgisayarların birbirine bağlanmasını sağlar

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade02.name
en: Synaptic Link Data Analysis Mk2
tr_TR: Sinaptik Bağlantı Veri Analizi Kdm2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade03.name
en: Synaptic Link Data Analysis Mk3
tr_TR: Sinaptik Bağlantı Veri Analizi Kdm3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade01.name
en: Synaptic Link Data Analysis
tr_TR: Sinaptik Bağlantı Veri Analizi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RU1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RU1.text[1]
en: Synaptic link data analysis
tr_TR: Sinaptik bağlantı veri analizi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ST1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ST1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SPT.text[1]
en: Synaptic Link Scrambler technology
tr_TR: Sinaptik Bağlantı Sinyal Bozucu teknolojisi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ACYB.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ADEF.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ASTRUC.text[1] ... + 7 refs
en: Synaptic Link technology breakthrough
tr_TR: Sinaptik Bağlantı teknolojisinde ilerleme

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Comp-SynapticLink.name
en: Synaptic Link
tr_TR: Sinaptik Bağlantı

note: TRANSLATORS: data/base/messages/messages.json: $.MSG5.text[0]
en: Systems Research Completed
tr_TR: Sistem Araştırması Tamamlandı

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-HvyA-Trocket.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-HvyATrocket.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HvyA-Trocket.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-HvyATrocket.name
en: Tank Killer Emplacement
tr_TR: Tank Katili Mevzisi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-HvyA-Trocket.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower-HvATrocket.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-HvyA-Trocket.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-HvATrocket.name
en: Tank Killer Hardpoint
tr_TR: Tank Katili Bağlama Noktası

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.TK-Mantis-H.name
en: Tank Killer Mantis Hover
tr_TR: Tank Katili Peygamber Devesi Hover

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.MantisTKTracks.name
en: Tank Killer Mantis Tracks
tr_TR: Tank Katili P. Devesi Paletler

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0cam3PyHvyATTrk.name data/mp/stats/templates.json: $.P0cam3PyHvyATTrk.name data/mp/stats/templates.json: $.PythonTKTracks.name
en: Tank Killer Python Tracks
tr_TR: Tank Katili Piton Paletler

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket07-Tank-Killer.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket07-Tank-Killer.name
en: Tank Killer Rocket
tr_TR: Tank Katili Roket

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Veng-Trk-TK.name
en: Tank Killer Vengeance Tracks
tr_TR: Tank Katili İntikam Paletler

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-HvyA-T.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-HvyA-T.name
en: Tank Killer
tr_TR: Tank Katili

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-TankTrap01.name data/base/stats/structure.json: $.A0TankTrap.name data/base/stats/structure.json: $.TankTrapC.name ... + 3 refs
en: Tank Traps
tr_TR: Tank Tuzakları

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Accuracy02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Accuracy02.name
en: Target Acquisition Artillery Shells Mk2
tr_TR: Hedef Alıcı Batarya Mermileri Kdm2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Accuracy01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Accuracy01.name
en: Target Acquisition Artillery Shells
tr_TR: Hedef Alıcı Batarya Mermileri

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Acc03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Acc03.name
en: Target Acquisition Mortar Shells
tr_TR: Hedef Alıcılı Havan Topu Gülleleri

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Accuracy03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Accuracy03.name
en: Target Prediction Artillery Shells
tr_TR: Hedef Tahminli Top Gülleleri

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-Accuracy01.name
en: Target Prediction Computer
tr_TR: Hedef Alıcı Bilgisayar

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Accuracy01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Accuracy01.name
en: Target Prediction Missiles
tr_TR: Hedef Tahmin Güdümlü Füzeler

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_AC1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_AC1.text[1]
en: Targeting systems compensate for distance and weather conditions
tr_TR: Hedefleme sistemleri mesafe ve hava koşullarını hesaplayacak

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VP.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VP.text[3]
en: The VTOL returns to the selected pad for rearming
tr_TR: DİvK seçilen rampaya silahlandırma için geri döner

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_AH4.text[2]
en: Thermal Armor +35%
tr_TR: Termal Zırh +%35

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_AH1.text[2]
en: Thermal armor +40%
tr_TR: Termal zırh +%40

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_AH4.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_AH7.text[2]
en: Thermal Armor +40%
tr_TR: Termal Zırh +%40

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_CY_AH1.text[2]
en: Thermal Armor +45%
tr_TR: Termal Zırh +%45

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat02.name
en: Thermal Armor Mk2
tr_TR: Termal Zırh Kdm2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat03.name
en: Thermal Armor Mk3
tr_TR: Termal Zırh Kdm3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat01.name
en: Thermal Armor
tr_TR: Termal Zırh

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Acc02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Acc02.name
en: Thermal Imaging Mortar Shells
tr_TR: Termal Görüntüleyici Havan Topu Gülleleri

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Accuracy03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Accuracy02.name
en: Thermal Imaging Rockets
tr_TR: Termal Hedef Alıcı Roketler

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb04.name
en: Thermite Bomb Bay
tr_TR: Termik Bomba Demeti

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Thermite.name
en: Thermite Flamer Cyborg
tr_TR: Termit Yanıcı Sayborg

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-ROF02.name
en: Thermopole Energizer Mk2
tr_TR: Termal Enerji Verici Kdm2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-ROF03.name
en: Thermopole Energizer Mk3
tr_TR: Termal Enerji Verici Kdm3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-ROF01.name
en: Thermopole Energizer
tr_TR: Termal Enerji Verici

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body9REC.name data/mp/stats/body.json: $.Body9REC.name
en: Tiger
tr_TR: Kaplan

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW2.text[1]
en: Titanium-reinforced concrete gate
tr_TR: Titanyum destekli beton kapı

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW1.text[1]
en: Titanium-reinforced concrete
tr_TR: Titanyum destekli duvar

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/nb_turtle.json: $.AI.tip
en: Tower wars AI, based on NullBot
tr_TR: Kule savaşları YZ, NullBot tabanlı

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Tracks.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Tracks.name
en: Tracked Propulsion
tr_TR: Palet Yürütücü

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_AC1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_AC1.text[1]
en: Tracks and directs in-flight rocket to target
tr_TR: Hedefi takip eder ve roketi havada iken hedefe yönlendirir

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.tracked02.name
en: Tracks II
tr_TR: Paletler II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.tracked03.name
en: Tracks III
tr_TR: Paletler III

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.tracked01.name data/mp/stats/propulsion.json: $.tracked01.name
en: Tracks
tr_TR: Paletler

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.TransporterBody.name data/mp/stats/body.json: $.TransporterBody.name
en: Transport Body
tr_TR: Taşıyıcı Gövde

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.Transporter.name
en: Transport
tr_TR: Taşıyıcı

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BarbarianTrike.name data/mp/stats/templates.json: $.BarbarianTrike.name
en: Trike
tr_TR: Üç Tekerlekli Bisiklet

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraHoverTruck.name
en: Truck Cobra Hover
tr_TR: Kamyon Kobra Hover

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.MantisHoverTruck.name
en: Truck Mantis Hover
tr_TR: Kamyon P. Devesi Hover

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ScorpHoverTruck.name
en: Truck Scorpion Hover
tr_TR: Kamyon Akrep Hover

note: TRANSLATORS: data/base/stats/construction.json: $.Spade1Mk1.name data/base/stats/templates.json: $.ConstructionDroid.name data/base/stats/templates.json: $.ConstructorDroid.name ... + 5 refs
en: Truck
tr_TR: Kamyon

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage06.name
en: Tungsten-Tipped MG Bullets Mk2
tr_TR: Tungsten MT Mermileri Kdm2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage07.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage07.name
en: Tungsten-Tipped MG Bullets Mk3
tr_TR: Tungsten MT Mermileri Kdm3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage05.name
en: Tungsten-Tipped MG Bullets
tr_TR: Tungsten MT Mermileri

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine05.name
en: Turbo-Charged Engine Mk2
tr_TR: Çift Motor Kdm2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine06.name
en: Turbo-Charged Engine Mk3
tr_TR: Çift Motor Kdm3

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/nb_turtle.json: $.AI.name
en: Turtle AI
tr_TR: Kaplumbağa YZ

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MG2MK1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_MG2MK1.text[1]
en: Twin 7.62mm machineguns
tr_TR: Çift 7.62mm makineli

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_DOUBLEAA.text[1]
en: Twin 80mm Anti-Aircraft cannon
tr_TR: İkiz 80mm Uçaksavar topu

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Cannon6.name data/mp/stats/structure.json: $.PillBox-Cannon6.name
en: Twin Assault Cannon Bunker
tr_TR: Çift Hücum Topçu Sığınak

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon6TwinAslt.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon6TwinAslt.name
en: Twin Assault Cannon
tr_TR: Çift Hücum Topu

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-TwinAGun.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-TwinAssaultGun.name
en: Twin Assault Gun Hardpoint
tr_TR: Çift Hücum Silahı Bağlama Noktası

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG5.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG5TWINROTARY.name
en: Twin Assault Gun
tr_TR: Çift Hücum Silahı

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.PillBox2.name data/base/stats/weapons.json: $.MG2-Pillbox.name data/mp/stats/structure.json: $.PillBox2.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG2-Pillbox.name
en: Twin Machinegun Bunker
tr_TR: Çift Makineli Sığınak

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Tower02.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower2.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower2.name
en: Twin Machinegun Guard Tower
tr_TR: Çift Makineli Savunma Kulesi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.MG2-Tower.name
en: Twin Machinegun Tower
tr_TR: İkiz Makineli Kule

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperMG02Halftrack.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperMG02Halftrack.name
en: Twin Machinegun Viper Half-tracks
tr_TR: Çift Makineli Engerek Yarım Paletler

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Viper-Trk-TMG.name
en: Twin Machinegun Viper Tracks
tr_TR: Çift Makineli Engerek Tekerlekler

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperMG02Wheels.name data/mp/stats/templates.json: $.A-Viper-Wheels-TMG.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperMG02Wheels.name
en: Twin Machinegun Viper Wheels
tr_TR: Çift Makineli Engerek Tekerlekler

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG2Mk1.name data/base/stats/weapons.json: $.MG2Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG2Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG2Mk1.name
en: Twin Machinegun
tr_TR: Çift Makineli

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_AALAS.text[1]
en: Twin Medium Anti-Aircraft Laser
tr_TR: Çift Orta AA Lazer

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_TWINAGHP.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_TWINAGUN.text[1]
en: Twin Multi-barrel, rapid-fire machinegun
tr_TR: Çift namlulu hızlı ateşlenebilir makineli

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/two-faced.json: $.challenge.name
en: Two-faced
tr_TR: İki yüzlü

note: TRANSLATORS: data/base/messages/messages.json: $.MSG4.text[0]
en: Unit Research Completed
tr_TR: Birim Araştırması Tamamlandı

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_C_CT2.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_C_CT3.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_C_CT4.text[1]
en: Upgraded battlefield computer system
tr_TR: Yükseltilmiş savaş alanı bilgisayar sistemi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/sensor.json: $.UplinkSensor.name data/mp/stats/sensor.json: $.UplinkSensor.name
en: Uplink Sensor
tr_TR: Uydu Algılayıcısı

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FM1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FM1.text[3]
en: Use a truck to add modules to a factory
tr_TR: Kamyonlarından birisi ile fabrikana ek inşa et

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_POWMD1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_POWMD1.text[3]
en: Use a truck to add the module to a power generator
tr_TR: Kamyonlarından birisi ile güç jeneratörüne ek inşa et

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[3]
en: Use a truck to add the module to a research facility
tr_TR: Kamyonlarından birisi ile araştırma tesisine ek inşa et

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_REPAI1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_REPAI1.text[2]
en: Use the Command Console to send units back for repair
tr_TR: Birimini Komuta Konsolunu kullanarak tamire gönder

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_CAN.text[1]
en: Uses advanced cannon technology
tr_TR: Gelişmiş top teknolojisini kullanır

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_MD.text[1]
en: Uses advanced mass driver railgun technology
tr_TR: İleri düzey kitle imha demir topu teknolojisini kullanır

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_MSL.text[1]
en: Uses advanced missile gun technology
tr_TR: Gelişmiş füze Teknolojisini kullanır

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_RKT.text[1]
en: Uses advanced rocket gun technology
tr_TR: Gelişmiş roket Teknolojisini kullanır

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_POWU2.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_POWU2.text[1]
en: Vapor Turbine boosts power output
tr_TR: Buharlı Türbin üretim gücünü arttırır

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade03.name
en: Vapor Turbine Generator Mk2
tr_TR: Vapur Türbinli Jeneratör Kdm2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade03a.name
en: Vapor Turbine Generator Mk3
tr_TR: Vapur Türbinli Jeneratör Kdm3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade02.name
en: Vapor Turbine Generator
tr_TR: Vapur Türbinli Jeneratör

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_EN1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_EN4.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN10.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN7.text[2]
en: Vehicle speed +5%
tr_TR: Araç hızı +%5

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat08.name
en: Vehicle Superdense Thermal Armor Mk2
tr_TR: Araç Süper Termal Zırhı Kdm2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat09.name
en: Vehicle Superdense Thermal Armor Mk3
tr_TR: Araç Süper Termal Zırhı Kdm3

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat07.name
en: Vehicle Superdense Thermal Armor
tr_TR: Araç Süper Termal Zırhı

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Veng-Trk-Guass.name
en: Vengeance Tracks Gauss Cannon
tr_TR: İntikam Paletler Gaus Topu

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Veng-Trk-Scourge.name
en: Vengeance Tracks Gauss Scourge
tr_TR: İntikam Paletler Gaus Fırtına

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Veng-Trk-Rail.name
en: Vengeance Tracks Rail Gun
tr_TR: İntikam Paletler Demir Topu

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body10MBT.name data/mp/stats/body.json: $.Body10MBT.name
en: Vengeance
tr_TR: İntikam

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_P_V1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_P_V1.text[1]
en: Vertical Take Off and Landing Propulsion
tr_TR: Dikey Kalkış ve İniş Yürütücüsü

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B13.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B14.text[3]
en: Very expensive to produce
tr_TR: Üretimi çok pahalı

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[3]
en: Very high power costs and very slow to produce
tr_TR: Çok fazla maliyeti vardır ve çok yavaş üretilir

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B14.text[2]
en: Very slow moving Body
tr_TR: Çok yavaş hareket eder

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_LASSAT.text[1]
en: Very slow recharge time
tr_TR: Çok yavaş şarj olur

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-SamHvy.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-SamHvy.name
en: Vindicator Hardpoint
tr_TR: İntikam Bağlama Noktası

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-SamSite2.name data/base/stats/structure.json: $.P0-AASite-SAM2.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-SamSite2.name data/mp/stats/structure.json: $.P0-AASite-SAM2.name
en: Vindicator SAM Site
tr_TR: İntikam SAM Site

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-HvSAM.name data/base/stats/weapons.json: $.Missile-HvySAM.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-HvSAM.name data/mp/stats/weapons.json: $.Missile-HvySAM.name
en: Vindicator SAM
tr_TR: İntikam SAM

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body1REC.name data/mp/stats/body.json: $.Body1REC.name
en: Viper
tr_TR: Engerek

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Cannon5Vulcan-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon5Vulcan-VTOL.name
en: VTOL Assault Cannon
tr_TR: DİvK Hücum Topu

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.MG4ROTARY-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG4ROTARY-VTOL.name
en: VTOL Assault Gun
tr_TR: DİvK Hücum Silahı

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaVtolPad.name
en: VTOL BaBa Rearming Pad
tr_TR: DİvK BaBa Silahlandırma Rampası

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Bug-BB.name
en: VTOL Bunker Buster Bug VTOL
tr_TR: DİvK Sığınak Yokedici Böcek DİvK

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Scor-BB.name
en: VTOL Bunker Buster Scorpion VTOL
tr_TR: DİvK Sığınak Yokedici DİvK

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-BB.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-BB.name
en: VTOL Bunker Buster
tr_TR: DİvK Sığınak Yokedici

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Cannon1-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon1-VTOL.name
en: VTOL Cannon
tr_TR: DİvK Top

note: TRANSLATORS: data/base/stats/sensor.json: $.Sys-VTOLCBTower01.name data/mp/stats/sensor.json: $.Sys-VTOLCBTower01.name
en: VTOL CB Radar Tower
tr_TR: DİvK KB Kulesi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/sensor.json: $.Sys-VTOLCBTurret01.name data/mp/stats/sensor.json: $.Sys-VTOLCBTurret01.name
en: VTOL CB Radar Turret
tr_TR: DİvK KB Tareti

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSTW1.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSTW1.text[1]
en: VTOL CB Tower detects enemy indirect fire batteries
tr_TR: DİvK KB Kulesi düşman bataryalarını tespit eder

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-VTOLCBS-Tower01.name data/base/stats/structure.json: $.Sys-VTOL-CB-Tower01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-VTOLCBS-Tower01.name data/mp/stats/structure.json: $.Sys-VTOL-CB-Tower01.name
en: VTOL CB Tower
tr_TR: DİvK KB Kulesi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-VTOLCBS-Turret01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-VTOLCBS-Turret01.name
en: VTOL CB Turret
tr_TR: DİvK KB Tareti

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Bug-ClusterBomb.name
en: VTOL Cluster Bomb Bay Bug VTOL
tr_TR: DİvK Demet Bombaları Böcek DİvK

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Scor-ClusterBomb.name
en: VTOL Cluster Bomb Bay Scorpion VTOL
tr_TR: DİvK Demet Bomları Akrep DİvK

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.Bomb1-VTOL-LtHE.name
en: VTOL Cluster Bomb Bay
tr_TR: DİvK Demet Bombaları

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Bomb1-VTOL-LtHE.name
en: VTOL Cluster Bombs Bay
tr_TR: DİvK Demet Bombaları

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.Bomb6-VTOL-EMP.name
en: VTOL EMP Missile Launcher
tr_TR: DİvK EMP Füze Atıcı

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VF.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VF.text[1]
en: VTOL factory enables VTOL production
tr_TR: DİvK fabrikası DİvK üretimini etkinleştirir

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLFactory.name data/base/stats/structure.json: $.A0VTolFactory1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLFactory.name data/mp/stats/structure.json: $.A0VTolFactory1.name
en: VTOL Factory
tr_TR: DİvK Fabrikası

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Laser3BEAM-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.Laser3BEAM-VTOL.name
en: VTOL Flashlight
tr_TR: DİvK Flaşışığı

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Bomb2-VTOL-HvHE.name data/mp/stats/weapons.json: $.Bomb2-VTOL-HvHE.name
en: VTOL Heap Bomb Bay
tr_TR: DİvK YPZD Bomba Demeti

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.HeavyLaser-VTOL.name
en: VTOL Heavy Laser
tr_TR: DİvK Ağır Lazeri

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.MG3-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG3-VTOL.name
en: VTOL Heavy Machinegun
tr_TR: DİvK Ağır Makineli

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Bug-HPV.name
en: VTOL Hyper Velocity Cannon Bug VTOL
tr_TR: DİvK Yüksek Hız Topu Böcek DİvK

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Mantis-HPV.name
en: VTOL Hyper Velocity Cannon Mantis VTOL
tr_TR: DİvK Yüksek Hız Topu P. Devesi DİvK

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Scor-HPV.name
en: VTOL Hyper Velocity Cannon Scorpion VTOL
tr_TR: DİvK Yüksek Hız Topu Akrep DİvK

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Cannon4AUTO-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon4AUTO-VTOL.name
en: VTOL Hyper Velocity Cannon
tr_TR: DİvK Yüksek Hız Topu

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.V-Tol02.name
en: VTOL II
tr_TR: DİvK II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.V-Tol03.name
en: VTOL III
tr_TR: DİvK III

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Bug-Lancer.name
en: VTOL Lancer Bug VTOL
tr_TR: DİvK Mızrak roket Böcek DİvK

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Mantis-Lancer.name
en: VTOL Lancer Mantis VTOL
tr_TR: DİvK Mızrak roket P. Devesi DİvK

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Scor-Lancer.name
en: VTOL Lancer Scorpion VTOL
tr_TR: DİvK Mızrak roket Akrep DİvK

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-LtA-T.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-LtA-T.name
en: VTOL Lancer
tr_TR: DİvK Mızrak Roket

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.MG1-VTOL-SCAVS.name
en: VTOL Machinegun Scav
tr_TR: DİvK Makineli Çöpçü

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.MG1-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG1-VTOL.name
en: VTOL Machinegun
tr_TR: DİvK Makineli

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-Pod-SCAVS.name
en: VTOL Mini-Rocket Scav
tr_TR: DİvK Mini Roketli Çöpçü

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-Pod.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-Pod.name
en: VTOL Mini-Rocket
tr_TR: DİvK Mini Roketi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.RailGun1-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.RailGun1-VTOL.name
en: VTOL Needle Gun
tr_TR: DİvK İğne Topu

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Bomb3-VTOL-LtINC.name data/mp/stats/weapons.json: $.Bomb3-VTOL-LtINC.name
en: VTOL Phosphor Bomb Bay
tr_TR: DİvK Fosfor Bomba Demeti

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.Bomb5-VTOL-Plasmite.name
en: VTOL Plasmite Bomb Bay
tr_TR: DİvK Plazmit Bomba Demeti

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-VTOL.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-VTOL.name
en: VTOL Propulsion
tr_TR: DİvK Uçuş Parçası

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Laser2PULSE-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.Laser2PULSE-VTOL.name
en: VTOL Pulse Laser
tr_TR: DİvK Darbeli Lazer

note: TRANSLATORS: data/base/stats/sensor.json: $.Sys-VTOLRadarTower01.name data/base/stats/structure.json: $.Sys-VTOL-RadarTower01.name data/mp/stats/sensor.json: $.Sys-VTOLRadarTower01.name
en: VTOL Radar Tower
tr_TR: DİvK Radar Kulesi

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.RailGun2-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.RailGun2-VTOL.name
en: VTOL Rail Gun
tr_TR: DİvK Demir Topu

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad.name data/base/stats/structure.json: $.A0VtolPad.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad.name data/mp/stats/structure.json: $.A0VtolPad.name
en: VTOL Rearming Pad
tr_TR: DİvK Silahlandırma Rampası

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VF.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VF.text[2]
en: VTOL rearming pads required to keep VTOLs flying
tr_TR: DİvK Silahlandırma Rampaları, DİvK uçuşları için gereklidir

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Missile-VTOL-AT.name data/mp/stats/weapons.json: $.Missile-VTOL-AT.name
en: VTOL Scourge Missile
tr_TR: DİvK Felaket Füzesi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTW1.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTW1.text[1]
en: VTOL Strike Tower detects approaching enemies
tr_TR: DİvK Saldırı Kulesi yaklaşan düşmanları tespit eder

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-VTOLStrike-Tower01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-VTOLStrike-Tower01.name data/mp/stats/structure.json: $.Sys-VTOL-RadarTower01.name
en: VTOL Strike Tower
tr_TR: DİvK Saldırı Kulesi

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTU1.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTU1.text[1]
en: VTOL Strike turret used to spot targets
tr_TR: DİvK Saldırı tareti hedefleri belirlemek için kullanılır

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-VTOLStrike-Turret01.name data/base/stats/sensor.json: $.Sys-VstrikeTurret01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-VTOLStrike-Turret01.name data/mp/stats/sensor.json: $.Sys-VstrikeTurret01.name
en: VTOL Strike Turret
tr_TR: DİvK Saldırı Tareti

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-Sunburst.name
en: VTOL Sunburst AA
tr_TR: DİvK Güneş Işığı AA

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-HvyA-T.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-HvyA-T.name
en: VTOL Tank Killer
tr_TR: DİvK Tank Katili

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Bomb4-VTOL-HvyINC.name data/mp/stats/weapons.json: $.Bomb4-VTOL-HvyINC.name
en: VTOL Thermite Bomb Bay
tr_TR: DİvK Termit Bomba Demeti

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.MG2-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG2-VTOL.name
en: VTOL Twin Machinegun
tr_TR: DİvK Çift Makineli

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.V-Tol.name data/mp/stats/propulsion.json: $.V-Tol.name
en: VTOL
tr_TR: DİvK

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Wall.name
en: Wall
tr_TR: Duvar

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.WallCorner.name
en: Wallcorner
tr_TR: Duvar kenarı

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.BarbWarehouse1.name
en: Warehouse
tr_TR: Depo

note: TRANSLATORS: data/base/messages/messages.json: $.MSG6.text[0]
en: Weapon Research Completed
tr_TR: Silah Araştırması Tamamlandı

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_W1.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Wheels.name data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_W1.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Wheels.name
en: Wheeled Propulsion
tr_TR: Tekerlekli Yürütücü

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.wheeled02.name
en: Wheels II
tr_TR: Tekerlekler II

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.wheeled03.name
en: Wheels III
tr_TR: Tekerlekler III

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.wheeled01.name data/mp/stats/propulsion.json: $.wheeled01.name
en: Wheels
tr_TR: Tekerlekler

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-AASite-QuadRotMg.name data/base/stats/structure.json: $.AASite-QuadRotMg.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-AASite-QuadRotMg.name data/mp/stats/structure.json: $.AASite-QuadRotMg.name
en: Whirlwind AA Site
tr_TR: Fırtına AA Uçaksavar

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun04.name data/base/stats/weapons.json: $.QuadRotAAGun.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun04.name data/mp/stats/weapons.json: $.QuadRotAAGun.name
en: Whirlwind AA Turret
tr_TR: Fırtına Uçaksavar Taret

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-QuadRotAA.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-QuadRotAAGun.name
en: Whirlwind Hardpoint
tr_TR: Fırtına Bağlama Noktası

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-WSTower.name data/mp/stats/structure.json: $.Sys-SensoTowerWS.name
en: Wide Spectrum Sensor Tower
tr_TR: Geniş Spektrum Algılayıcı Kulesi

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-WS.name data/mp/stats/sensor.json: $.Sensor-WideSpec.name
en: Wide Spectrum Sensor
tr_TR: Geniş Spektrum Algılayıcı

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.WreckedDroidHub.name
en: Wreck
tr_TR: Enkaz

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.WreckedBridge.name
en: Wrecked Bridge
tr_TR: Köprü Enkazı

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.WreckedTankerV.name
en: Wrecked Tanker
tr_TR: Tanker Enkazı

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.WreckedVertCampVan.name
en: Wrecked Van
tr_TR: Kamyon Enkazı

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.WreckedSuzukiJeep.name
en: Wrecked Vehicle
tr_TR: Araç Enkazı

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/body.json: $.Body13SUP.name
en: Wyvern
tr_TR: Ejderan

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[6] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[6] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[6] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[6]
en: Elite
tr_TR: Elit

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[1] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[1] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[1] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[1]
en: Green
tr_TR: Onbaşı

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[8] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[8] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[8] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[8]
en: Hero
tr_TR: Kahraman

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[4] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[4] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[4] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[4]
en: Professional
tr_TR: Profesyonel

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[3] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[3] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[3] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[3]
en: Regular
tr_TR: Teğmen

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[0] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[0] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[0] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[0]
en: Rookie
tr_TR: Acemi

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[7] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[7] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[7] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[7]
en: Special
tr_TR: Özel

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[2] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[2] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[2] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[2]
en: Trained
tr_TR: Eğitimli

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[5] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[5] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[5] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[5]
en: Veteran
tr_TR: Albay

en: Copyright © 1999-2004 Eidos Interactive.
    Copyright © 2005-2020 The Warzone 2100 Project
tr_TR: Telif Hakkı © 1999-2004 Eidos Interactive.
    Telif Hakkı © 2005-2020 Warzone 2100 Projesi

en: Warzone 2100 Map / Mod File
tr_TR: Warzone 2100 Harita / Mod Dosyası

en: Warzone 2100 Campaign Mod File
tr_TR: Warzone 2100 Seferberlik Mod Dosyası

en: Warzone 2100 Multiplayer Mod File
tr_TR: Warzone 2100 Çok Oyunculu Mod Dosyası

en: Warzone 2100 Global Mod File
tr_TR: Warzone 2100 Küresel Mod Dosyası

en: Warzone 2100 Music Mod File
tr_TR: Warzone 2100 Müzik Mod Dosyası

en: Postnuclear realtime strategy
tr_TR: Nükleer sonrası gerçek zamanlı strateji

en: Strategy Game
tr_TR: Strateji Oyunu

en: Global
tr_TR: Küresel

en: Allies
tr_TR: Müttefikler

en: private to
tr_TR: özel

en:  and
tr_TR:  ve

en: Spectators
tr_TR: Gözlemciler

en: %s wants to enable debug mode. Enabled: %s, Disabled: %s.
tr_TR: %s hata ayıklama modunu devreye almak istiyor. Etkin: %s, Etkin değil: %s.

en: %s wants to disable debug mode. Enabled: %s, Disabled: %s.
tr_TR: %s hata ayıklama modunu devre dışı bırakmak istiyor. Etkin: %s, Etkin değil: %s.

en: Debug mode now enabled!
tr_TR: Hata ayıklama modu devrede!

en: Debug mode now disabled!
tr_TR: Hata ayıklama modu devre dışı!

note: TRANSLATORS: Summary of commandline option syntax
en: Usage: %s [OPTION...]
tr_TR: Kullanım: %s [SEÇENEK...]

en: Set configuration directory
tr_TR: Yapılandırma dizinini ayarla

en: configuration directory
tr_TR: yapılandırma dizini

en: Add data directory
tr_TR: Veri dizini ekle

en: data directory
tr_TR: veri dizini

en: Show debug for given level
tr_TR: Verilen seviyede hata ayıklama seyivesini göster

en: debug level
tr_TR: hata ayıklama seviyesi

en: Log debug output to file
tr_TR: Hata ayıklama girdilerini dosyaya çıkar

en: file
tr_TR: dosya

en: Flush all debug output written to stderr
tr_TR: Boş ayıklama çıkışı stderr'e gönder

en: Play in fullscreen mode
tr_TR: Tam ekran modunda yürüt

en: Load a specific game mode
tr_TR: Belirli bir oyun modu yükle

en: level name
tr_TR: bölüm adı

en: Show options and exit
tr_TR: Seçenekleri göster ve çık

en: Enable a global mod
tr_TR: Bir küresel modu etkinleştir

en: Enable a campaign only mod
tr_TR: Sadece seferberlik modu etkinleştir

en: Enable a multiplay only mod
tr_TR: Sadece çok oyunculu mod etkinleştir

en: Disable asserts
tr_TR: İddialar devre dışı

en: Causes a crash to test the crash handler
tr_TR: Hata işleyiciyi denemek için bir çökme oluşturur

en: Load a saved skirmish game
tr_TR: Kayıtlı çatışma oyunu yükle

en: savegame
tr_TR: kayıtlı oyun

en: Load a saved campaign game
tr_TR: Kayıtlı seferberlik oyunu yükle

en: Load a replay
tr_TR: Tekrarı yükle

en: replay file
tr_TR: dosyayı tekrar oynat

en: Play in windowed mode
tr_TR: Pencere kipinde oyna

en: Show version information and exit
tr_TR: Sürüm bilgisini göster ve çık

en: Set the resolution to use
tr_TR: Kullanmak için çözünürlüğü ayarla

en: WIDTHxHEIGHT
tr_TR: GENİŞLİKxYÜKSEKLİK

en: Enable shadows
tr_TR: Gölgeler devrede

en: Disable shadows
tr_TR: Gölgeler devre dışı

en: Enable sound
tr_TR: Ses devrede

en: Disable sound
tr_TR: Ses devre dışı

en: Connect directly to IP/hostname
tr_TR: Doğrudan IP/kurucu adına bağlanamıyor

en: host
tr_TR: kurucu

en: Connect directly to IP/hostname as a spectator
tr_TR: IP/oyun odası adı'na doğrudan gözlemci olarak bağlan

en: Go directly to host screen
tr_TR: Doğrudan kurucu ekranına git

en: Enable texture compression
tr_TR: Doku sıkıştırma devrede

en: Disable texture compression
tr_TR: Doku sıkıştırma devre dışı

en: Set gfx backend
tr_TR: gfx altyapısını belirle

en: Use gfx backend debug
tr_TR: gfx altyapısı hata-ayıklamasını kullan

en: Set JS backend
tr_TR: JS altyapısını belirle

en: Run games automatically for testing
tr_TR: Oyunları test için otomatik çalıştır

en: Headless mode (only supported when also specifying --autogame, --autohost, --skirmish)
tr_TR: Kısaltılmış kip (yalnızca --autogame, --autohost, --skirmish belirtilirken de desteklenir)

en: Immediately save game and quit
tr_TR: Hemen oyunu kaydet ve çık

en: save name
tr_TR: kayıt adı

en: Start skirmish game with given settings file
tr_TR: Belirtilen ayar dosyası ile çatışma oyunu başlat

en: Continue the last saved game
tr_TR: Son kaydedilen oyuna devam et

en: Start host game with given settings file
tr_TR: Belirtilen ayar dosyası ile kurucu oyunu başlat

en: autohost
tr_TR: otomatik-barındır

en: Query ratings from given server url, when hosting
tr_TR: Barındırma sırasında verilen sunucu url'sinde derecelendirmeleri sorgula

en: autorating
tr_TR: oto-değerlendirme

en: Attach or create a console window and display console output (Windows only)
tr_TR: Bir konsol penceresi ekleyin veya oluşturun ve konsol çıktısını görüntüleyin (yalnızca Windows)

en: Set game server port
tr_TR: Oyun sunucusunun portunu belirle

en: Enable lobby slash commands (for connecting clients)
tr_TR: Lobi 'bölü' komutlarını etkinleştir (istemcileri bağlamak için)

en: Add a lobby admin identity hash (for slash commands)
tr_TR: Lobi yönetici kimliği karması ekleyin ('bölü' komutları için)

en: hash string
tr_TR: karma dize

en: Add a lobby admin public key (for slash commands)
tr_TR: Lobi yöneticisi ortak anahtarı ekleyin ('bölü' komutları için)

en: Enable command interface
tr_TR: Komut arayüzünü etkinleştir

en: Minimum required players to auto-start game
tr_TR: Oyunu otomatik-başlatmak için gerekli minumun oyuncu sayısı

en: startplayers
tr_TR: başlangıçoyuncuları

en: Commander needs a higher level to command more units
tr_TR: Komutanlar daha fazla birim yönetmek için daha yüksek bir rütbeye ihtiyaç duyar

en: My Game
tr_TR: Oyunum

en: New Vehicle
tr_TR: Yeni Araç

en: Vehicle Body
tr_TR: Araç Gövde

en: Vehicle Propulsion
tr_TR: Araç Yürütücüsü

en: Vehicle Turret
tr_TR: Araç Tareti

en: Delete Design
tr_TR: Tasarımı Sil

en: Store Template
tr_TR: Şablonu Kaydet

en: Kinetic Armour
tr_TR: Kinetik Zırh

en: Thermal Armour
tr_TR: Termal Zırh

en: Engine Output
tr_TR: Motor Gücü

en: Weight
tr_TR: Ağırlık

en: Total Power Required
tr_TR: Toplam Güç Gereksinimi

en: Total Body Points
tr_TR: Toplam Gövde Puanı

en: Power Usage
tr_TR: Güç Kullanımı

en: Hydra
tr_TR: Suyılanı

en: Sensor Range
tr_TR: Algılayıcı Görüş Alanı

en: ECM Power
tr_TR: ECM Güç

en: Build Points
tr_TR: İnşa Puanı

en: Range
tr_TR: Menzil

en: Damage
tr_TR: Hasar

en: Rate-of-Fire
tr_TR: Ateş Oranı

en: Air Speed
tr_TR: Hava Hızı

en: Road Speed
tr_TR: Yol Hızı

en: Off-Road Speed
tr_TR: Yer Hızı

en: Water Speed
tr_TR: Su Hızı

en: Weapons
tr_TR: Silahlar

en: Systems
tr_TR: Sistemler

en: Do Not Store Design
tr_TR: Tasarımı Kaydetme

en: Store Design
tr_TR: Tasarımı Kaydet

en: Cannot Build. Oil Resource Burning.
tr_TR: İnşa edilemiyor. Petrol Kaynağı Yanıyor.

en: %s - Hitpoints %d/%d - Experience %.1f, %s, Kills %d
tr_TR: %s - Sağlık %d/%d - Tecrübe %.1f, %s, Öldürme %d

en: %s - Hitpoints %d/%d - ID %d - %s
tr_TR: %s - Sağlık %d/%d - ID %d - %s

en: (Enemy!) %s - Hitpoints %d/%d - ID %d - experience %f, %s - order %s - action %s - sensor range %d - ECM %d - pitch %.0f
tr_TR: (Düşman!) %s - Sağlık %d/%d - ID %d - deneyim %f, %s - emir %s - eylem %s - sensör menzili %d - ECM %d - eğim %.0f

en: %s - Allied - Hitpoints %d/%d - Experience %d, %s
tr_TR: %s - Müttefik - Hasar %d/%d - Tecrübe %d, %s

note: TRANSLATORS: "ref" is an internal unique id of the item (can leave untranslated as a technical term)
en: (Enemy!) %s, ref: %d, ID: %d Hitpoints: %d/%d
tr_TR: (Düşman!) %s, ref: %d, ID: %d Sağlık: %d/%d

en: Player left
tr_TR: Oyuncu çıktı

en: Player dropped
tr_TR: Oyuncu düştü

en: Waiting for other players
tr_TR: Diğer oyuncular bekleniyor

en: Out of sync
tr_TR: Eşitleme bozuldu

en: Setting zoom to %.0f
tr_TR: Yakınlaşma %.0f olarak ayarlanıyor

note: TRANSLATORS:	Refers to the loss of a single unit, known by its name
en: %s Lost!
tr_TR: %s Kaybedildi!

en: Structure Restored
tr_TR: Bina Yenilendi

en: %u unit selected | %u units selected
tr_TR[0]: %u birim seçildi
tr_TR[1]: %u birim seçildi

en: Group %u selected - %u Unit | Group %u selected - %u Units
tr_TR[0]: Grup %u seçildi - %u Birim
tr_TR[1]: Grup %u seçildi - %u Birim

en: %u unit assigned to Group %u | %u units assigned to Group %u
tr_TR[0]: %u birim %u. gruba atandı
tr_TR[1]: %u birim %u. gruba atandı

en: %u units removed from their Group | %u units removed from their Group
tr_TR[0]: %u birim(ler)i gruplarından kaldırıldı
tr_TR[1]: %u birim Grubundan kaldırıldı

en: Centered on Group %u - %u Unit | Centered on Group %u - %u Units
tr_TR[0]: %u Numaralı Grup Merkezde - %u Birim
tr_TR[1]: %u Numaralı Grup Merkezde - %u Birim

en: Aligning with Group %u - %u Unit | Aligning with Group %u - %u Units
tr_TR[0]: Grup %u - %u Birim atandı
tr_TR[1]: Grup %u - %u Birim Atandı

en: Unit transfer failed -- unit limits exceeded
tr_TR: Birim transferi başarısız -- birim sınırına ulaşıldı

note: TRANSLATORS: "Collective" Faction
en: Collective
tr_TR: Kollektif

en: Campaign videos are missing
tr_TR: Seferberlik videoları kayıp

en: See our FAQ on how to install videos
tr_TR: Videoları kurmak için SSS'ye bakınız

en: Single Player
tr_TR: Tek Oyuncu

en: Multi Player
tr_TR: Çok Oyuncu

en: Tutorial
tr_TR: Öğretici

en: Options
tr_TR: Ayarlar

en: View Intro
tr_TR: Oyun Videosunu İzle

en: Videos are missing, download them from http://wz2100.net
tr_TR: Videolar eksik! Videoları http://wz2100.net'den indirin

en: Continue Last Save
tr_TR: Son Kayıttan Devam Et

en: No last save available
tr_TR: Son kayıt mevcut değil

en: Quit Game
tr_TR: Oyundan Çık

en: MAIN MENU
tr_TR: ANA MENÜ

en: Official site: http://wz2100.net/
tr_TR: Resmi site: http://wz2100.net/

en: Come visit the forums and all Warzone 2100 news! Click this link.
tr_TR: Gelin, forum ve Warzone 2100 haberlerine bakın! Bu bağlantıya tıklayın.

en: Donate: http://donations.wz2100.net/
tr_TR: Bağış yapın: http://donations.wz2100.net/

en: Help support the project with our server costs, Click this link.
tr_TR: Projeye sunucu masraflarımızı karşılayarak yardım edin. Bu bağlantıya tıklayın.

en: Chat with players on Discord or IRC
tr_TR: Oyuncularla Discord veya IRC üzerinden sohbet et

en: Connect to Discord or Freenode through webchat by clicking this link.
tr_TR: Bu bağlantıya tıklayarak Discord veya Freenode web sohbetine bağlan.

en: Check for a newer version
tr_TR: Daha yeni sürümü denetle

en: Fast Play
tr_TR: Hızlı Oyun

en: TUTORIALS
tr_TR: ÖĞRETİCİLER

[ctx: menu]
note: TRANSLATORS: "Return", in this context, means "return to previous screen/menu"
en: Return
tr_TR: Geri dön

en: New Campaign
tr_TR: Yeni Seferberlik

en: Start Skirmish Game
tr_TR: Çatışma Oyunu Başlat

en: Challenges
tr_TR: Mücadeleler

en: Load Campaign Game
tr_TR: Seferberlik Oyunu Yükle

en: Load Skirmish Game
tr_TR: Çatışma Oyunu Yükle

en: View Skirmish Replay
tr_TR: Çatışma Tekrarını Görüntüle

en: SINGLE PLAYER
tr_TR: TEK OYUNCU

en: Campaign videos are missing! Get them from http://wz2100.net
tr_TR: Seferberlik videolarını kaçırıyorsun! Videoları http://wz2100.net'den indir

en: CAMPAIGNS
tr_TR: SEFERBERLİK

en: Load Campaign Saved Game
tr_TR: Seferberlik Kayıtlı Oyunu Yükle

en: Load Skirmish Saved Game
tr_TR: Çatışma Kayıtlı Oyunu Yükle

en: Load Skirmish Replay
tr_TR: Çatışma Tekrarını Yükle

en: MULTI PLAYER
tr_TR: ÇOK OYUNCULU

en: Host Game
tr_TR: Oyun Kur

en: Join Game
tr_TR: Oyuna Katıl

en: View Replay
tr_TR: Tekrarı Görüntüle

en: Load Multiplayer Replay
tr_TR: Çoklu-oyuncu tekrarını görüntüle

en: Game Options
tr_TR: Oyun Ayarları

en: Graphics Options
tr_TR: Grafik Ayarları

en: Video Options
tr_TR: Video Ayarları

en: Audio / Zoom Options
tr_TR: Ses / Yakınlaştırma Seçenekleri

en: Mouse Options
tr_TR: Fare Ayarları

en: Key Mappings
tr_TR: Klavye Kısayolları

en: Music Manager
tr_TR: Müzik Yöneticisi

en: Multiplay Options
tr_TR: Çoklu-oyuncu Seçenekleri

en: OPTIONS
tr_TR: AYARLAR

en: Open Configuration Directory
tr_TR: Yapılandırma Dizinini Aç

en: Failed to open configuration directory in system default file browser.
tr_TR: Varsayılan dosya gezgininde yapılandırma dizini açılamadı.

en: Configuration directory is reported as:
tr_TR: Yapılandırma dizini şu şekilde bildirilmiştir:

en: If running inside a container / isolated environment, this may differ from the actual path on disk.
tr_TR: Eğer konteyner/izole bir ortamda çalıştırılıyorsa, bu diskteki asıl dizinden farklılaşabilir.

en: Please see the documentation for more information on how to locate it manually.
tr_TR: Manuel olarak tespit etme hakkında daha fazla bilgi için lütfen belgelendirmeyi okuyunuz.

en: Failed to open configuration directory
tr_TR: Yapılandırma dizini açılması başarısız

en: Fullscreen
tr_TR: Tam Ekran

en: Unsupported
tr_TR: Desteklenmiyor

en: Off
tr_TR: Kapalı

en: 50%
tr_TR: %50

en: Black
tr_TR: Siyah

en: On
tr_TR: Açık

en: Rotating
tr_TR: Dönüşlü

en: Fixed
tr_TR: Sabit

en: Instant
tr_TR: Anlık

en: Tracked
tr_TR: İzleniyor

en: High
tr_TR: Yüksek

en: Default
tr_TR: Varsayılan

en: * Takes effect on game restart
tr_TR: * Ayarlar oyun tekrar başlatıldığında etkili olacaktır

en: Shadows
tr_TR: Gölgeler

note: TRANSLATORS: "LOD" = "Level of Detail" - this setting is used to describe how level of detail (in textures) is preserved as distance increases (examples: "Default", "High", etc)
en: LOD Distance
tr_TR: Detay Uzaklığı

en: Fog
tr_TR: Sis

en: Radar Jump
tr_TR: Radar Zıplaması

en: Video Playback
tr_TR: Video Oynatma

en: Scanlines
tr_TR: Tarama Çizgileri

en: Screen Shake
tr_TR: Ekran Sarsıntısı

en: GRAPHICS OPTIONS
tr_TR: GRAFİK AYARLARI

en: Disabled
tr_TR: Devre dışı

en: Enabled
tr_TR: Etkin

en: Auto
tr_TR: Otomatik

en: Voice Volume
tr_TR: Ses Düzeyi

en: FX Volume
tr_TR: Ses Efekti

en: Music Volume
tr_TR: Müzik Sesi

en: Subtitles
tr_TR: Altyazılar

en: HRTF is not supported on your device / system / OpenAL library
tr_TR: HRTF cihazda/sistemde/OpenAL Kütüphanesi'nde desteklenmiyor

en: Map Zoom
tr_TR: Harita Yakınlaştırması

en: Map Zoom Rate
tr_TR: Harita Yakınlaştırma Oranı

en: Radar Zoom
tr_TR: Radar Yakınlaştırması

note: TRANSLATORS: "AUDIO" options determine the volume of game sounds. "OPTIONS" means "SETTINGS". To break this message into two lines, you can use the delimiter "\n", e.g. "AUDIO / ZOOM\nOPTIONS" would show "OPTIONS" in a second line.
en: AUDIO / ZOOM OPTIONS
tr_TR: SES / YAKINLAŞTIRMA Seçenekleri

en: In Desktop Fullscreen mode, the resolution matches that of your desktop 
    (or what the window manager allows).
tr_TR: Tam ekran masaüstü modunda, çözünürlük masaüstünüz ile eşleştirilir (veya pencere yöneticisinin çözünürlüğü ile).

en: You can change the resolution by resizing the window normally. (Try dragging a corner / edge.)
tr_TR: Çözünürlüğü pencereyi normal şekilde boyutlandırarak değiştirebilirsiniz (Köşe/kenarı sürüklemeyi deneyin).

en: Graphics Mode
tr_TR: Grafik Kipi

en: Resolution
tr_TR: Çözünürlük

en: Display Scale
tr_TR: Görüntü Ölçeği

en: Adaptive
tr_TR: Uyarlanabilir

en: Windowed
tr_TR: Pencere

en: Desktop Full
tr_TR: Penceresiz Tam Ekran

en: On (Fullscreen)
tr_TR: Açık (Tam Ekran)

en: Texture size
tr_TR: Doku kalitesi

en: Vertical sync
tr_TR: Dikey eşitleme

en: Antialiasing*
tr_TR: Yaşarma Önleme*

en: Warning: Antialiasing can cause crashes, especially with values > 16
tr_TR: Uyarı: Yaşarma önleme özellikle > 16 değerlerde çökmelere sebep olabilir

en: Graphics Backend*
tr_TR: Grafik Altyapısı*

note: TRANSLATORS: Shortened form of "Minimize on Focus Loss" An option describing when / whether WZ will auto-minimize the window when it loses focus.
en: Min on Focus Loss
tr_TR: Odak Kaybında Küçült

en: Whether the window should auto-minimize on focus loss
tr_TR: Odak kaybı durumunda pencerenin otomatik olarak simge durumuna küçültülmesi gerekip gerekmediği

note: TRANSLATORS: The fullscreen mode used when toggling with keys: Alt + Enter
en: Alt+Enter Toggle
tr_TR: Alt+Enter Değişimi

en: The fullscreen mode used when toggling with keys: Alt + Enter
tr_TR: Tuşlarla tam ekran modu geçişi yapmak için: Alt + Enter

en: VIDEO OPTIONS
tr_TR: VİDEO AYARLARI

en: Unable to change Vertical Sync
tr_TR: Dikey Senk. değiştirme başarısız

en: Warzone failed to change the Vertical Sync mode.
    Your system / drivers may not support other modes.
tr_TR: Warzone, dikey senkronizasyon modunu değiştiremedi.
    Sisteminiz/sürücüleriniz diğer modları desteklemiyor olabilir.

en: Middle Mouse
tr_TR: Orta Fare Tuşu

en: Right Mouse
tr_TR: Sağ Fare Tuşu

en: Reverse Rotation
tr_TR: Tersine Döndür

en: Trap Cursor
tr_TR: İmleci Yakala

en: Switch Mouse Buttons
tr_TR: Fare Tuşlarını Değiştir

en: Rotate Screen
tr_TR: Ekranı Çevir

en: Colored Cursors
tr_TR: Renkli İmleçler

en: Cursor Size
tr_TR: İmleç Boyutu

en: MOUSE OPTIONS
tr_TR: FARE AYARLARI

en: Super Easy
tr_TR: Çok Kolay

en: Easy
tr_TR: Kolay

en: Hard
tr_TR: Zor

en: Insane
tr_TR: Deli

en: Unable to load: %s.
tr_TR: %s yüklenemedi.

en: Please remove all incompatible mods.
tr_TR: Lütfen bütün uyumsuz modları kaldırınız.

en: GAME OPTIONS
tr_TR: OYUN AYARLARI

en: Language
tr_TR: Lisan

en: Unit Colour:
tr_TR: Birim Rengi:

en: Skirmish/Multiplayer
tr_TR: Çatışma/Çok oyunculu

en: Campaign Difficulty
tr_TR: Seferberlik Zorluğu

en: Camera Speed
tr_TR: Kamera Hızı

en: Help us improve translations of Warzone 2100: %s
tr_TR: Warzone 2100 çevirisinin geliştirilmesi için bize yardımcı olun: %s

en: Click to open webpage.
tr_TR: Web sayfasını açmak için tıkla.

en: Insane Difficulty
tr_TR: Çılgın seviyesi zorluk

en: This difficulty is for very experienced players!
tr_TR: Bu zorluk seviyesi çok tecrübeli oyuncular içindir!

en: %u minutes
tr_TR: %u dakika

en: %u seconds
tr_TR: %u saniye

en: None
tr_TR: Hiçbiri

en: Hosting Options:
tr_TR: Oyun Seçenekleri:

en: Game Port
tr_TR: Oyun Portu

en: Enable UPnP
tr_TR: UPnP'yi etkinleştir

en: Inactivity Timeout
tr_TR: Hareketsizlik için zaman aşımı

en: Lag Kick
tr_TR: Gecikme Atması

en: Spectator Slots
tr_TR: Gözlemci Yuvaları

en: Enable Rating
tr_TR: Derecelendirmeyi Etkinleştir

en: MULTIPLAY OPTIONS
tr_TR: ÇOKLU-OYUNCU SEÇENEKLERİ

en: Increase Game Display Scale?
tr_TR: Oyun görüntü ölçeğini arttır?

en: With your current resolution & display scale settings, the game's user interface may appear small, and the game perspective may appear distorted.
tr_TR: Mevcut çözünürlük ve görüntü ölçeği seçenekleri ile, oyun kullanıcı arayüzü küçük gözükebilir ve oyun perspektifi bozuk görüntülenebilir.

en: You can fix this by increasing the game's Display Scale setting.
tr_TR: Bunu düzeltmek için Görüntü Ölçeği ayarını arttırabilirsiniz.

en: Would you like to increase the game's Display Scale to: %u%%?
tr_TR: Oyunun Görüntü Ölçeğini %%%u olarak arttırmak ister misiniz?

en: Increase Display Scale
tr_TR: Görüntü Ölçeğini Arttır

en: Display Scale Increased to: %u%%
tr_TR: Görüntü ölçeği %u%% düzeyine yükseltildi

en: You can adjust the Display Scale at any time in the Video Options menu.
tr_TR: Görüntü Ölçeği ayarını Video Seçenekleri menüsünden her zaman ayarlayabilirsiniz.

en: Tip: Adjusting Display Scale
tr_TR: Tüyo: Görüntü Ölçeğini Ayarlama

en: Replay
tr_TR: Tekrar oyna

en: Pause
tr_TR: Durdur

en: Resume
tr_TR: Devam et

en: Fast-Forward
tr_TR: Hızlı-ilerlet

en: GAME SAVED:
tr_TR: OYUN KAYDEDİLDİ:

en: Player %u is cheating (debug menu) him/herself a new structure: %s.
tr_TR: Oyuncu %u yeni binasını hile ile (debug menü) inşa etti: %s.

en: Player %u is cheating (debug menu) him/herself a new feature: %s.
tr_TR: Oyuncu %u hile ile (debug menü) yeni doğal maddesini oluşturdu: %s.

en: Player %u is cheating (debug menu) him/herself a new droid: %s.
tr_TR: Oyuncu %u hile ile (debug menü) yeni birimini oluşturdu: %s.

en: Player %u is cheating (debug menu) him/herself a new droid.
tr_TR: Oyuncu %u hile ile (debug menü) yeni birimini oluşturdu.

en: Hiding Obsolete Tech
tr_TR: Eski Teknoloji Gizleniyor

en: Showing Obsolete Tech
tr_TR: Eski Teknoloji Gösteriliyor

en: Cost: %u
tr_TR: Bedel: %u

en: Build Progress
tr_TR: İnşa Devam ediyor

en: Showing All Tech
    Right-click to add to Favorites
tr_TR: Tüm Teknolojiler Gösteriliyor
    Favorilere eklemek için sağ tıklayın

en: Showing Only Favorite Tech
    Right-click to remove from Favorites
tr_TR: Sadece Favori Teknolojiler Gösteriliyor
    Favorilerden kaldırmak için sağ tıklayın

en: Unit Groups:
tr_TR: Birim Grupları:

en: Construction Progress
tr_TR: İnşaat Devam ediyor

en: Factory Delivery Point
tr_TR: Fabrika Teslim Noktası

en: Loop Production
tr_TR: Üretimi Tekrarla

en: Progress Bar
tr_TR: İlerleme Çubuğu

en: Team
tr_TR: Takım

en: Message delivery failure - try again
tr_TR: Mesaj iletim hatası - tekrar deneyin

en: Research Progress
tr_TR: Araştırma İlerlemesi

en: Ally progress
tr_TR: Müttefik ilerlemesi

en: Resume Game
tr_TR: Oyuna Dön

en: WARNING: You're the host. If you quit, the game ends for everyone!
tr_TR: UYARI: Kurucusunuz. Oyundan çıkarsanız, herkes için oyun biter!

en: Host Quit
tr_TR: Kurucu Çıkışı

en: Tactical UI (Target Origin Icon): Show
tr_TR: Taktiksel Arayüz (Hedef Kaynak Simgesi): Göster

en: Tactical UI (Target Origin Icon): Hide
tr_TR: Taktiksel Arayüz (Hedef Kaynak Simgesi): Gizle

en: Go Back
tr_TR: Geri Dön

en: Load Game
tr_TR: Oyun Yükle

en: Save Game
tr_TR: Oyunu Kaydet

en: Quit
tr_TR: Çıkış

en: Warning: Are you sure?
tr_TR: Uyarı: Emin misiniz?

en: Warning: Are you sure? Any unsaved progress will be lost.
tr_TR: Uyarı: Emin misiniz? Kaydedilmemiş ilerlemeler kaybolacaktır.

en: Confirm
tr_TR: Onayla

en: Back
tr_TR: Geri

en: Host has quit the game!
tr_TR: Kurucu oyundan çıktı!

en: The game can't continue without the host.
tr_TR: Oyun kurucu olmadan devam edemez.

en: -->  QUIT  <--
tr_TR: -->  ÇIKIŞ  <--

en: Audio Options
tr_TR: Ses Ayarları

en: View Key Mappings
tr_TR: Klavye Kısayollarını Göster

en: Shake
tr_TR: Sarsılma

en: Save Campaign Game
tr_TR: Seferberlik Oyununu Kaydet

en: Save Skirmish Game
tr_TR: Çatışma Oyunu Kaydet

en: The required mod could not be loaded: %s
    
    Warzone will try to load the game without it.
tr_TR: Gerekli kip yüklenemedi: %s
    
    Warzone, kip olmaksızın yüklemeye çalışacak.

en: Global Hotkeys
tr_TR: Genel klavye kısayolları

en: Other Hotkeys
tr_TR: Diğer kısayollar

en: Gameplay
tr_TR: Oynanış

en: Debug
tr_TR: Hata-ayıklama

en: Debug (level editor)
tr_TR: Hata-ayıklama(bölüm editörü)

en: Debug (selection)
tr_TR: Hata-ayıklama (seçim)

en: Manufacture
tr_TR: Üretim

en: Research
tr_TR: Araştırma

en: Build
tr_TR: İnşa

en: Design
tr_TR: Tasarım

en: Intelligence Display
tr_TR: Görev Ekranı

en: Commanders
tr_TR: Komutanlar

en: QuickSave
tr_TR: Hızlı Kayıt

en: Toggle Radar
tr_TR: Radar Anahtarı

en: QuickLoad
tr_TR: Hızlı Yükle

en: Toggle Console Display
tr_TR: Konsol Görünümü Anahtarı

en: Toggle Damage Bars On/Off
tr_TR: Hasar Çubukları Açık/Kapalı

en: Take Screen Shot
tr_TR: Ekran Görüntüsü Al

en: Toggle Formation Speed Limiting
tr_TR: Formasyon Hız Limitini Göster

en: View Location of Previous Message
tr_TR: Önceki Mesajın Yerini Göster

en: Toggle Sensor display
tr_TR: Algılayıcı Görünüşü Anahtarı

en: Assign Group 0
tr_TR: Grup 0'a Ata

en: Assign Group 1
tr_TR: Grup 1'e Ata

en: Assign Group 2
tr_TR: Grup 2'ye Ata

en: Assign Group 3
tr_TR: Grup 3'e Ata

en: Assign Group 4
tr_TR: Grup 4'e Ata

en: Assign Group 5
tr_TR: Grup 5'e Ata

en: Assign Group 6
tr_TR: Grup 6'ya Ata

en: Assign Group 7
tr_TR: Grup 7'ye Ata

en: Assign Group 8
tr_TR: Grup 8'e Ata

en: Assign Group 9
tr_TR: Grup 9'a Ata

en: Add to Group 0
tr_TR: 0. Gruba Ekle

en: Add to Group 1
tr_TR: 1. Gruba Ekle

en: Add to Group 2
tr_TR: 2. Gruba Ekle

en: Add to Group 3
tr_TR: 3. Gruba Ekle

en: Add to Group 4
tr_TR: 4. Gruba Ekle

en: Add to Group 5
tr_TR: 5. Gruba Ekle

en: Add to Group 6
tr_TR: 6. Gruba Ekle

en: Add to Group 7
tr_TR: 7. Gruba Ekle

en: Add to Group 8
tr_TR: 8. Gruba Ekle

en: Add to Group 9
tr_TR: 9. Gruba Ekle

en: Remove from current Group
tr_TR: Mevcut gruptan kaldır

en: Select Group 0
tr_TR: Grup 0'ı Seç

en: Select Group 1
tr_TR: Grup 1'i Seç

en: Select Group 2
tr_TR: Grup 2'yi Seç

en: Select Group 3
tr_TR: Grup 3'ü Seç

en: Select Group 4
tr_TR: Grup 4'ü Seç

en: Select Group 5
tr_TR: Grup 5'i Seç

en: Select Group 6
tr_TR: Grup 6'yı Seç

en: Select Group 7
tr_TR: Grup 7'yi Seç

en: Select Group 8
tr_TR: Grup 8'i Seç

en: Select Group 9
tr_TR: Grup 9'u Seç

en: Select Commander 0
tr_TR: Komutan 0'ı Seç

en: Select Commander 1
tr_TR: Komutan 1'i Seç

en: Select Commander 2
tr_TR: Komutan 2'yi Seç

en: Select Commander 3
tr_TR: Komutan 3'ü Seç

en: Select Commander 4
tr_TR: Komutan 4'ü Seç

en: Select Commander 5
tr_TR: Komutan 5'i Seç

en: Select Commander 6
tr_TR: Komutan 6'yı Seç

en: Select Commander 7
tr_TR: Komutan 7'yi Seç

en: Select Commander 8
tr_TR: Komutan 8'i Seç

en: Select Commander 9
tr_TR: Komutan 9'u Seç

en: Multiplayer Options / Alliance dialog
tr_TR: Çok Oyunculu Oyun Ayarları / Müttefikler ile sohbet

en: Move Camera Up
tr_TR: Kamerayı Yukarı Taşı

en: Move Camera Down
tr_TR: Kamerayı Aşağı Taşı

en: Move Camera Right
tr_TR: Kamerayı Sağa Taşı

en: Move Camera Left
tr_TR: Kamerayı Sola Taşı

en: Snap View to North
tr_TR: Görüntüyü Kuzeye Sabitle

en: Toggle Tracking Camera
tr_TR: İzleyici Kamerası Anahtarı

en: Display In-Game Options
tr_TR: Oyuniçi Ayarları Göster

en: Zoom Radar Out
tr_TR: Radar Görünüşünü Küçült

en: Zoom Radar In
tr_TR: Radar Görünüşünü Büyüt

en: Zoom In
tr_TR: Görüntüyü Büyüt

en: Zoom Out
tr_TR: Görüntüyü Küçült

en: Pitch Forward
tr_TR: Perde Açık

en: Rotate Left
tr_TR: Sola Dön

en: Reset Pitch
tr_TR: Perde Sıfırla

en: Rotate Right
tr_TR: Sağa Dön

en: Pitch Back
tr_TR: Perde Geri

en: Orders Menu
tr_TR: Emir Menüsü

en: Decrease Game Speed
tr_TR: Oyun Hızını Azalt

en: Increase Game Speed
tr_TR: Oyun Hızını Arttır

en: Reset Game Speed
tr_TR: Oyun Hızını Yeniden Kur

en: View North
tr_TR: Görüntü Kuzey

en: View South
tr_TR: Görüntü Güney

en: View East
tr_TR: Görüntü Doğu

en: View West
tr_TR: Görüntü Batı

en: View next Oil Derrick
tr_TR: Sonraki Petrol Kuyusunu göster

en: View next Repair Unit
tr_TR: Sonraki Tamir Birimini göster

en: View next Truck
tr_TR: Sonraki Kamyonu göster

en: View next Sensor Unit
tr_TR: Sonraki Algılayıcı Birimini göster

en: View next Commander
tr_TR: Sonraki Komutanı göster

en: Toggle Overlays
tr_TR: Ayarları göster

en: Toggle Console History
tr_TR: Konsol Geçmişini Aç/Kapat

en: Toggle Team Chat History
tr_TR: Takım Sohbet Geçmişini Aç/Kapat

en: Rotate Building Clockwise
tr_TR: Binayı Saat Yönünde Döndür

en: Rotate Building Anticlockwise
tr_TR: Binayı Saatin Tersi Yönünde Döndür

en: Center View on HQ
tr_TR: Görüntü Merkezi: Genel Merkez

en: Hold Fire
tr_TR: Ateş Etme

en: View Unassigned Units
tr_TR: Atanmamış Birimleri Göster

en: Return Fire
tr_TR: Karşı Saldırı

en: Fire at Will
tr_TR: Ateş Aç

en: Guard Position
tr_TR: Koruma Duruşu

en: Return to HQ
tr_TR: Genel Merkeze Dön

en: Hold Position
tr_TR: Durumunu Koru

en: Optimum Range
tr_TR: Uygun Menzil

en: Short Range
tr_TR: Kısa Menzil

en: Pursue
tr_TR: Saldırgan

en: Patrol
tr_TR: Devriye

en: Return For Repair
tr_TR: Tamir için Geri Dön

en: Stop Droid
tr_TR: Droid'i Durdur

en: Go to Transport
tr_TR: Taşıma Gemisine git

en: Long Range
tr_TR: Uzun Menzil

en: Send Global Text Message
tr_TR: Genel Yazılı Mesaj Gönder

en: Send Team Text Message
tr_TR: Takıma Yazılı Mesaj Gönder

en: Drop a beacon
tr_TR: Bir sinyal bırak

en: Toggles shadows
tr_TR: Gölgeri göster

en: Trap cursor
tr_TR: İmleci yakala

en: Toggle radar terrain
tr_TR: Bölge radarı anahtarı

en: Toggle ally-enemy radar view
tr_TR: Dost düşman radarı anahtarı

en: Show all keyboard mappings
tr_TR: Tüm klavye tuşlarını göster

en: Retreat at Medium Damage
tr_TR: Orta Hasarda geri dön

en: Retreat at Heavy Damage
tr_TR: Ağır Hasarda geri dön

en: Do or Die!
tr_TR: Yap veya Öl!

en: Select all Combat Units
tr_TR: Tüm Savaş Birimlerini seç

en: Select all Cyborgs
tr_TR: Tüm Sayborgları seç

en: Select all Heavily Damaged Units
tr_TR: Tüm Ağır Hasarlı Birimleri seç

en: Select all Combat Land units with health >50% and no Groups.
tr_TR: Sağlığı >%50 olan savaş kara birimlerini seç ve grupları seçme.

en: Select all Half-tracks
tr_TR: Tüm Yarım Paletli Birimleri seç

en: Select all Half-tracks without group
tr_TR: Grupsuz tüm Yarım Paletleri seç

en: Select all Hovers
tr_TR: Tüm Hover Araçları seç

en: Return for Recycling
tr_TR: Geri Dönüşüme Git

en: Select all Units on Screen
tr_TR: Ekrandaki Tüm Birimleri seç

en: Select all Tracks
tr_TR: Tüm Paletli Araçları seç

en: Select all Tracks without group
tr_TR: Grupsuz tüm Paletleri seç

en: Select EVERY unit
tr_TR: TÜM Birimleri seç

en: Select all VTOLs
tr_TR: Tüm DİvK'ları seç

en: Select all fully-armed VTOLs
tr_TR: Tüm zırhlı DİvK'ları seç

en: Select all fully-armed VTOLs without group
tr_TR: Grupsuz tüm tam zırhlı DİvK'ları seç

en: Select all Wheels
tr_TR: Tüm Tekerlekli araçları seç

en: Show frame rate
tr_TR: Saniyedeki kare sayısını göster

en: Select all units with the same components
tr_TR: Aynı bileşenleri olan tüm birimleri seç

en: Select all Combat Cyborgs
tr_TR: Tüm Savaş Sayborglarını seç

en: Select all Combat Cyborgs without group
tr_TR: Tüm Savaş Sayborgları grup olmaksızın seç

en: Select all Engineers
tr_TR: Tüm Mühendisleri seç

en: Select all Land Combat Units
tr_TR: Tüm Kara Savaş Birimlerini seç

en: Select all Land Combat Units without group
tr_TR: Grupsuz tüm Arazi Savaş Birimlerini seç

en: Select all Mechanics
tr_TR: Tüm Mekanikleri seç

en: Select all Transporters
tr_TR: Tüm Taşıyıcıları seç

en: Select all Repair Tanks
tr_TR: Tüm Tamir Tanklarını seç

en: Select all Sensor Units
tr_TR: Tüm Algılayıcı Birimleri seç

en: Select all Sensor Units without group
tr_TR: Grupsuz tüm Sensör Birimlerini seç

en: Select all Trucks
tr_TR: Tüm Kamyonları seç

en: Select next Factory
tr_TR: Sonraki Fabrikayı seç

en: Select next Research Facility
tr_TR: Sonraki Araştırma Merkezini seç

en: Select next Power Generator
tr_TR: Sonraki Güç Jeneratörünü seç

en: Select next Cyborg Factory
tr_TR: Sonraki Sayborg Fabrikasını seç

en: Select next VTOL Factory
tr_TR: Sonraki DİvK Fabrikasını seç

en: Jump to next Factory
tr_TR: Sonraki Fabrikaya atla

en: Jump to next Research Facility
tr_TR: Sonraki Araştırma Merkezine atla

en: Jump to next Power Generator
tr_TR: Sonraki Güç Jeneratörüne atla

en: Jump to next Cyborg Factory
tr_TR: Sonraki Sayborg Fabrikasına atla

en: Jump to next VTOL Factory
tr_TR: Sonraki DİvK Fabrikasına atla

en: Toggle Debug Mappings
tr_TR: Hata ayıklama anahtarı

en: Prioritize Debug Mappings
tr_TR: Hata-ayıklama haritalarını önceliklendir

en: Toggle Level Editor
tr_TR: Bölüm Editörünü Aç/Kapat

en: Toggle display of droid path
tr_TR: Droid Parçalarını göster

en: Toggle display of gateways
tr_TR: Geçiş yolları anahtarı

en: Toggle visibility
tr_TR: Görünürlüğü Kapat

en: Raise tile height
tr_TR: Harita yüksekliğini arttır

en: Lower tile height
tr_TR: Harita yüksekliğini düşür

en: Toggles All fog
tr_TR: Tüm Sisi göster

en: Trigger some weather
tr_TR: Havayı göster

en: Flip terrain triangle
tr_TR: Alanı üçgene döndür

en: Make a performance measurement sample
tr_TR: Bir performans ölçüm örneği yap

en: Make all items available
tr_TR: Tüm ögeleri kullanılabilir yap

en: Kill Selected Unit(s)
tr_TR: Seçili Birim(ler)i Öldür

en: Toggle god Mode Status
tr_TR: Tanrı Kipi Durumunu Aç/Kapat

en: Display Options Screen
tr_TR: Ayarlar Ekranını Göster

en: Complete current research
tr_TR: Geçerli araştırmayı bitir

en: Reveal map at mouse position
tr_TR: Fare imlecindeki haritayı açığa çıkar

en: Trace a game object
tr_TR: Bir oyun nesnesini izle

en: Toggle fullscreen
tr_TR: Tam ekran

en: Waiting for Power
tr_TR: Güç Bekliyor

en: Power
tr_TR: Güç

en: Power Per Second
tr_TR: Saniye Başına Güç

en: %d derrick(s) inactive
tr_TR: %d pompa etkin değil

en: Need more resources!
tr_TR: Daha fazla kaynak gerekli!

en: Discord: Can't Join Game
tr_TR: Discord: Oyuna Katılamıyor

en: You can't join a game while you're in a game. Please save / quit your current game, exit to the main menu, and try again.
tr_TR: Oyundayken bir oyuna katılamazsınız. Lütfen oyununuzu kaydedip, çıkın, ana menüye dönün ve tekrar deneyin.

en: Discord: Finding & Connecting to Game
tr_TR: Discord: Oyun Arıyor ve Bağlanıyor

en: Attempting to find & connect to the game specified by the Discord invite.
tr_TR: Discord daveti ile belirtilmiş bir oyun aranıyor ve bağlanmaya çalışılıyor.

en: This may take a moment...
tr_TR: Bu biraz vakit alabilir...

en: Failed to find game in the lobby server:
tr_TR: Lobi sunucusunda oyun bulunamadı:

en: The game may have already started, or the host may have disbanded the game lobby.
tr_TR: Oyun zaten başlamış olabilir veya kurucu oyun lobisini dağıtmış olabilir.

en: Failed to Find Game
tr_TR: Oyun Bulma Başarısız

en: Failed to join the game from the specified invite link, with error:
tr_TR: Belirtilen davet linki ile oyuna katılmak için başarısız oldu:

en: Failed to Join Game
tr_TR: Oyuna Katılma Başarısız

en: The invite link you have followed specifies a non-default lobby server:
tr_TR: İzlediğiniz davet bağlantısı varsayılan olmayan bir lobi sunucu belirtiyor:

en: Do you wish to trust this lobby server, and continue?
tr_TR: Bu lobi sunucusu güveniyor ve devam etmek istiyor musunuz?

en: Discord: Connect to Untrusted Lobby?
tr_TR: Discord: Güvenilmeyen Lobiye Bağlan?

en: Trust & Connect
tr_TR: Güven ve Bağlan

en: The invite link you have followed specifies a direct connection.
tr_TR: İzlediğiniz davet bağlantısı doğrudan bir bağlantı belirtiyor.

en: It has not been vetted / verified by a lobby server.
tr_TR: Bir lobi sunucusu tarafından doğrulanmadı ve onaylanmadı.

en: Do you wish to trust this direct connection invite?
tr_TR: Bu doğrudan bağlantı davetine güvenmek istiyor musunuz?

en: Discord: Direct Connection Invite
tr_TR: Discord: Doğrudan Bağlantı Daveti

en: The invite link you have followed isn't supported by this version of Warzone 2100.
tr_TR: İzlediğiniz davet bağlantısı Warzone 2100'ün bu sürümü tarafından desteklenmiyor.

en: A newer version of Warzone 2100 may be required, if available.
tr_TR: Varsa, Warzone 2100'ün daha yeni sürümü gerekebilir.

en: Discord: Unsupported / Invalid Invite
tr_TR: Discord: Desteklenmeyen/Geçersiz Davet

en: Playing: Campaign
tr_TR: Oynuyor: Görev

en: Playing: Challenge
tr_TR: Oynuyor: Meydan Okuma

en: Playing: Skirmish
tr_TR: Oynuyor: Çatışma

note: TRANSLATORS: "%s" is a team description, ex. "2v2"
en: Playing: %s Skirmish
tr_TR: Oynuyor: %s Çatışma

en: Map:
tr_TR: Harita:

note: TRANSLATORS: AI Bots. (Used to describe the number of bot players.) Should be a fairly short string - space is limited. Use an abbreviation / acronym if necessary.
en: Bots:
tr_TR: Botlar:

en: In Multiplayer Lobby
tr_TR: Çok Oyunculu Lobide

en: In Multiplayer Game
tr_TR: Çok Oyunculu Oyunda

en: Game Name: "%s" by %s
tr_TR: Oyun Adı: "%s", yapan: %s

note: TRANSLATORS: "No:" to signify limits - example usage: "No: Tanks,VTOLs" Should be a short string - space is limited. Use an abbreviation / symbol if necessary.
en: No:
tr_TR: Yok:

note: TRANSLATORS: Should be a fairly short string - space is limited. Use an abbreviation if necessary.
en: Alliances:
tr_TR: İttifaklar:

en: In Menu
tr_TR: Menüde

en: Discord user "%s" would like to join your game.
tr_TR: Discord kullanıcısı "%s" oyununuza katılmak istiyor.

en: Allow this player to join your game?
tr_TR: Bu oyuncuya oyununuza katılmak için izin verilsin mi?

en: Join Request from %s
tr_TR: %s tarafından katılma isteği

en: Allow
tr_TR: İzin ver

en: PAUSED
tr_TR: DURAKLATILDI

en: New Intelligence Report
tr_TR: Yeni İstihbarat Raporu

en: Research Update
tr_TR: Araştırma Güncellemesi

en: Project Goals and Updates
tr_TR: Proje hedefleri ve Güncellemeler

en: Current Objective
tr_TR: Geçerli Görev

en: Fire-At-Will
tr_TR: Ateş Aç

en: Return To HQ
tr_TR: Genel Merkeze Dön

en: Recycle
tr_TR: Geri Dönüşüm

en: Assign Factory Production
tr_TR: Fabrika Üretimine Ata

en: Assign Cyborg Factory Production
tr_TR: Sayborg Fabrikası Üretimine Ata

en: Assign Fire Support
tr_TR: Ateş Desteğine Ata

en: Assign VTOL Factory Production
tr_TR: DİvK Fabrikası Üretimine Ata

en: Circle
tr_TR: Daire Çiz

en: Sorry, that cheat is disabled in multiplayer games.
tr_TR: Üzgünüm, bu hile çok oyunculu oyunda kullanılamaz.

en: Warning! This cheat is buggy.  We recommend to NOT use it.
tr_TR: Tehlike! Bu hile hatalıdır. Onu kullanmamanızı öneririz.

en: Gateways toggled.
tr_TR: Geçiş yolu değiştirildi.

en: Path display toggled.
tr_TR: Yol görünümü değiştirildi.

en: Player %d: %d power
tr_TR: %d oyuncusu: %d güç

en: Ouch! Droid's health is down 20%!
tr_TR: Uff! Droid'in canı %20'nin altında!

en: Ouch! Structure's health is down 20%!
tr_TR: Uff! Binanın canı %20'nin altında!

en: Lets us see what you see!
tr_TR: Hadi ne görüyorsan bizde görelim!

en: Fine, weapon & sensor display is off!
tr_TR: Peki, silah ve algılayıcı ışıkları kapalı!

en: View Aligned to South
tr_TR: Görüntü Güneye Hizalandı

en: View Aligned to East
tr_TR: Görüntü Doğuya Hizalandı

en: View Aligned to West
tr_TR: Görüntü Batıya Hizalandı

en: Player %u is cheating a new droid army of: %d × %s.
tr_TR: Oyuncu %u, %d × %s droid ordusunu hile ile kuruyor.

en: (Player %u) is using cheat :%s
tr_TR: (Oyuncu %u) şu hileyi kullandı: %s

en: Hard as nails!!!
tr_TR: Koçum Benim. Demir Gibi Sağlam!!!

en: Takings thing easy!
tr_TR: Her şeyi kolaya al!

en: 1000 big ones!!!
tr_TR: 1000 büyük güç!!!

en: Power overwhelming
tr_TR: Sonsuz güç

en: Back to normality!
tr_TR: Normale dön!

en: Getting tricky!
tr_TR: Hileli olmaya başlıyor!

en: Twice as nice!
tr_TR: Çift iyidir!

en: FPS display is enabled.
tr_TR: FPS gösterimi aktif.

en: FPS display is disabled.
tr_TR: FPS gösterimi devre dışı.

en: Unit count display is enabled.
tr_TR: Birim sayısı ekranı etkin.

en: Unit count display is disabled.
tr_TR: Birim sayısı ekranı devre dışı.

en: (Player %u) is using a cheat :Num Droids: %d  Num Structures: %d  Num Features: %d
tr_TR: (Oyuncu %u) şu hileyi kullanıyor: Droid Sayısı: %d Bina Sayısı: %d  Özel Öge Sayısı: %d

en: Infinite power disabled
tr_TR: Sonsuz güç devre dışı

en: Infinite power enabled
tr_TR: Sonsuz güç devrede

en: Lighting values for all tiles recalculated
tr_TR: Tüm karelerin ışık değerleri yeniden hesaplandı

en: All items made available
tr_TR: Her şey kullanılabilir yapıldı

en: Tile info dumped into log
tr_TR: Kare bilgisi günlüğe yazıldı

en: Fog on
tr_TR: Sis açık

en: Fog off
tr_TR: Sis kapalı

en: Setting radar zoom to %u
tr_TR: Radar yakınlaştırma %u olarak ayarlanıyor

en: Toggling debug mapping priority:
tr_TR: Hata ayıklama eşleme önceliği değiştiriliyor:

en: Disabling level editor
tr_TR: Bölüm editörü devre dışı bırakılıyor

en: Enabling level editor
tr_TR: Bölüm editörü etkinleştiriliyor

en: God Mode ON
tr_TR: Tanrı Kipi AÇIK

en: God Mode OFF
tr_TR: Tanrı Kipi KAPALI

en: View Aligned to North
tr_TR: Görüntü Kuzeye sabitlendi

en: Trap cursor %s
tr_TR: İmleci yakala %s

en: CAMPAIGN
tr_TR: SEFERBERLİK

en: CHALLENGE
tr_TR: MEYDAN OKUMA

en: SKIRMISH
tr_TR: ÇARPIŞMA

en: DIFFICULTY: SUPER EASY
tr_TR: ZORLUK: ÇOK KOLAY

en: DIFFICULTY: EASY
tr_TR: ZORLUK: KOLAY

en: DIFFICULTY: NORMAL
tr_TR: ZORLUK: NORMAL

en: DIFFICULTY: HARD
tr_TR: ZORLUK: ZOR

en: DIFFICULTY: INSANE
tr_TR: ZORLUK: ÇILGIN

en: CHEATS: ENABLED
tr_TR: HİLELER: ETKİN

en: CHEATS: DISABLED
tr_TR: HİLELER: DEVRE DIŞI

en: Researched EVERYTHING for you!
tr_TR: HER ŞEY senin için araştırıldı!

en: Selected buildings instantly recharged!
tr_TR: Seçilen binalar anında tekrar şarj edildi!

en: (Player %u) is using cheat :%s %s
tr_TR: (Oyuncu %u) şu hileyi kullanıyor: %s %s

en: Researched
tr_TR: Araştırıldı

en: Only displaying energy bars when selected
tr_TR: Sağlık çubukları sadece seçildiğinde gösterilecek

en: Always displaying energy bars for units
tr_TR: Birimlerin sağlık çubukları her zaman gösterilecek

en: Always displaying energy bars for units and structures
tr_TR: Binaların ve birimlerin sağlık çubukları her zaman gösterilecek

en: Debug menu is Open
tr_TR: Hata ayıklama menüsü Açıldı

en: Unable to locate any oil derricks!
tr_TR: Herhangi bir petrol kuyusu bulmak mümkün değil!

en: Oh, the weather outside is frightful... SNOW
tr_TR: Vay canına, dışarda hava korkunç.. KAR

en: Singing in the rain, I'm singing in the rain... RAIN
tr_TR: Beraber yürüdük biz bu yollarda, beraber ıslandık yağan yağmurda... YAĞMUR

en: Forecast : Clear skies for all areas... NO WEATHER
tr_TR: Hava Durumu: Yer yerde gökyüzü temiz... YAĞIŞ YOK

en: Warning! This can have drastic consequences if used incorrectly in missions.
tr_TR: Dikkat! Görevlerde yanlış kullanılmasının kötü yan etkileri olabilir.

en: All enemies destroyed by cheating!
tr_TR: Tüm düşmanların hile ile yok edildi!

en: Destroying selected droids and structures!
tr_TR: Seçili birimler ve birimler yok ediliyor!

en: Reveal OFF
tr_TR: Açığa çıkarma KAPALI

en: Reveal ON
tr_TR: Açığa çıkarma AÇIK

en: Centered on player HQ, direction NORTH
tr_TR: Görüntü Merkezi Genel Merkez, Yön KUZEY

en: Unable to locate HQ!
tr_TR: Genel Merkez bulunamıyor!

en: Formation speed limiting has been removed from the game due to bugs.
tr_TR: Hata nedeniyle formasyon hız limiti kaldırıldı.

en: Vertical rotation direction: Normal
tr_TR: Dikey Yön: Normal

en: Vertical rotation direction: Flipped
tr_TR: Dikey Yön: Çevirilmiş

en: Screen shake when things die: Off
tr_TR: Ölüm sırasında ekran sarsılması: Kapalı

en: Screen shake when things die: On
tr_TR: Ölüm sırasında ekran sarsılması: Açık

en: Sorry, but game speed cannot be changed in multiplayer.
tr_TR: Üzgünüm, fakat oyun hızı çok oyunculu oyunlarda değiştirilemez.

en: Game Speed Reset
tr_TR: Oyun Hızı Sıfırlandı

en: Game Speed Increased to %s
tr_TR: Oyun Hızı %s Seviyesine Yükseltildi

en: Game Speed Reduced to %s
tr_TR: Oyun Hızı %s Seviyesine Düşürüldü

en: Radar showing friend-foe colors
tr_TR: Radar Dost Düşman renklerini gösteriyor

en: Radar showing player colors
tr_TR: Radar oyuncu renklerini gösteriyor

en: Radar showing only objects
tr_TR: Radar sadece nesneleri gösteriyor

en: Radar blending terrain and height
tr_TR: Radar bölge ve yüksekliği gösteriyor

en: Radar showing terrain
tr_TR: Radar bölgeyi gösteriyor

en: Radar showing height
tr_TR: Radar yüksekliği gösteriyor

en: Asserts turned off
tr_TR: İddialar kapatıldı

en: QuickSave not allowed for multiplayer or tutorial games
tr_TR: HızlıKayıt, çoklu-oyuncu veya öğretici oyunları için kullanılamaz

en: QuickSave failed
tr_TR: HızlıKayıt başarısız oldu

en: QuickLoad not allowed for multiplayer or tutorial games
tr_TR: HızlıYükleme, çokluoyuncu veya öğretici oyunlarında kullanılamaz

en: QuickSave file does not exist yet
tr_TR: HızlıKayıt dosyası henüz mevcut değil

en: <not bound>
tr_TR: <atanmamış>

en: <Fixed Key>
tr_TR: <Sabit Tuş>

en: KEY MAPPING
tr_TR: KLAVYE KISAYOLLARI

en: Return To Previous Screen
tr_TR: Bir Önceki Ekrana Dön

en: Select Default
tr_TR: Varsayılanı Seç

en: Parent directory
tr_TR: Üst dizin

en: Autosave directory
tr_TR: Otomatik kaydetme dizini

en: Autosave directory (not allowed for saving)
tr_TR: Otomatik kaydetme dizini (kayıt için izin verilmiyor)

en: cheated
tr_TR: hile yaptı

en: AutoSave %s
tr_TR: Otokayıt %s

en: AutoSave %s failed
tr_TR: OtoKayıt %s başarısız oldu

en: Could not save game!
tr_TR: Oyun Kaydedilemedi!

en: Load Transport
tr_TR: Taşımaya Yükle

en: OBJECTIVE ACHIEVED by cheating!
tr_TR: GÖREV hile sayesinde BAŞARILI!

en: OBJECTIVE ACHIEVED
tr_TR: GÖREV BAŞARILI

en: OBJECTIVE FAILED--and you cheated!
tr_TR: GÖREV BAŞARISIZ--ve hile yaptın!

en: OBJECTIVE FAILED
tr_TR: GÖREV BAŞARISIZ

en: Continue Game
tr_TR: Oyuna Devam

en: Quit To Main Menu
tr_TR: Ana Menüye Dön

en: Load Saved Game
tr_TR: Kayıtlı Oyun Yükle

en: GAME SAVED :
tr_TR: OYUN KAYDEDİLDİ :

en: You found %u power in an oil drum.
tr_TR: %u güç varili buldun.

en: %s Gives You A Visibility Report
tr_TR: %s Sana Bir Görülebilirlik Raporu Verdi

en: %s Gives you a %s
tr_TR: %s Sana %s Birimlerinden Verdi

en: Tried to give away a non-empty %s - but this is not allowed.
tr_TR: Boş olmayan %s vermeyi denedim - ama buna izin yok.

en: %s Gives You Technology Documents
tr_TR: %s Sana Teknoloji Belgelerini Verdi

en: %s Gives You %d Power
tr_TR: %s Sana %d Güç Verdi

en: %s Requests An Alliance With You
tr_TR: %s Sana İttifak Teklif Etti

en: You Invite %s To Form An Alliance
tr_TR: %s İttifak Daveti Gönderdin

en: %s Breaks The Alliance With %s
tr_TR: %s, %s ile İttifakı Bozdu

en: %s Forms An Alliance With %s
tr_TR: %s, %s ile İttifak Kurdu

en: You Discover Blueprints For %s
tr_TR: %s Kalıntılarını Keşfettin

en: Medium
tr_TR: Orta

en: Commander
tr_TR: Komutan

en: MISSING AI NAME
tr_TR: EKSİK YZ ADI

en: MISSING AI DESCRIPTION
tr_TR: EKSİK YZ AÇIKLAMASI

en: AI tournament: %3.1f%% wins, %3.1f%% losses, %3.1f%% draws
tr_TR: YZ turnuvası: %%%3.1f kazanma, %%%3.1f kayıp, %%%3.1f beraberlik

en: Error while joining.
tr_TR: Katılırken hata oluştu.

en: Tanks disabled!!
tr_TR: Tanklar Devre Dışı!!

en: Cyborgs disabled.
tr_TR: Sayborglar devre dışı.

en: VTOLs disabled.
tr_TR: DİvKlar Devre Dışı.

en: Satellite Uplink disabled.
tr_TR: Uydu Yer Üssü devre dışı.

en: Laser Satellite disabled.
tr_TR: Lazer Uydusu devred dışı.

en: Structure Limits Enforced.
tr_TR: Yapı Sınırları Zorlanmış.

en: Not enough votes to randomize or change the map.
tr_TR: Rastgeleştirmek ya da harita değişikliği için yeterli oy yok.

en: Select Game Name
tr_TR: Oyun İsmi Seç

en: Game Name
tr_TR: Oyun İsmi

en: One-Player Skirmish
tr_TR: Tek Kişilik Çatışma

en: Select Map
    Can be blocked by players' votes
tr_TR: Harita Seç
    Oyuncuların oyları ile engellenebilir

en: Map-Mod!
tr_TR: Harita Modu!

en: Random map!
tr_TR: Rastgele harita!

en: Click to set Password
tr_TR: Şifreyi ayarlamak için tıklayın

en: Enter password here
tr_TR: Parolayı buraya girin

en: Select Player Name
tr_TR: Oyuncu İsmi Seç

en: Alliances
tr_TR: İttifaklar

en: Base
tr_TR: Üs

en: Map Preview
tr_TR: Harita Önizlemesi

en: Click to see Map
tr_TR: Haritayı görmek için tıkla

en: Show Structure Limits
tr_TR: Bina Limitlerini Göster

en: Set Structure Limits
tr_TR: Bina Limitlerini Ayarla

en: Random Game Options
tr_TR: Rastgele Oyun Seçenekleri

en: Random Game Options
    Can be blocked by players' votes
tr_TR: Rastgele Oyun Seçenekleri
    Oyuncuların oyları ile engellenebilir

en: Tech
tr_TR: Tekn.

en: Technology Level 1
tr_TR: Teknoloji Seviyesi 1

en: Technology Level 2
tr_TR: Teknoloji Seviyesi 2

en: Technology Level 3
tr_TR: Teknoloji Seviyesi 3

en: Technology Level 4
tr_TR: Teknoloji Seviyesi 4

en: Start Hosting Game
tr_TR: Oyun Kurmayı Başlat

en: DIFFICULTY
tr_TR: ZORLUK

en: Starts disadvantaged
tr_TR: Dezavantajlar ile başla

en: Plays nice
tr_TR: İyi oynar

en: No holds barred
tr_TR: Hiçbir hareket engellenmedi

en: Starts with advantages
tr_TR: Avantajlar ile başlar

en: CHOOSE AI
tr_TR: YZ SEÇ

en: Allow human players to join in this slot
tr_TR: İnsan oyuncuların bu yuvaya girmesi için izin ver

en: Leave this slot unused
tr_TR: Bu yuvayı kapat

en: Allow spectators to join in this slot
tr_TR: Bu yuvaya gözlemcilerin katılabilmesine izin ver

en: Click to change to this slot
tr_TR: Bu yuvayı değiştirmek için tıkla

en: Click to take player slot %u
tr_TR: %u oyuncu yuvasını almak için tıklayın

en: Click to swap player to this slot
tr_TR: Oyuncuyu bu slotla değiştirmek için tıkla

en: Spectator %s has moved to Players
tr_TR: %s adlı gözlemci, oyuncu yuvasına taşındı

en: Cannot swap with host
tr_TR: Kurucu ile değiştirilemedi

en: Spectator
tr_TR: Gözlemci

en: The host has kicked %s from the game!
tr_TR: Kurucu %s kullanıcısını oyundan attı!

en: The host has kicked you from the game.
tr_TR: Oyun kurucusu, sizi oyundan attı.

en: Failed to move %s to Spectators
tr_TR: %s adlı kişi, gözlemcilere taşınamadı

en: The host has moved %s to Spectators!
tr_TR: Kurucu, %s adlı kişiyi gözlemcilere taşıdı!

en: Move to Spectators
tr_TR: Gözlemcilere Taşı

en: Ask Spectator to Play
tr_TR: Gözlemcinin oynamasını iste

en: Ask to Play
tr_TR: Oynamayı Sor

en: Spectator %s wants to remain a Spectator
tr_TR: %s isimli gözlemci, gözlemci olarak kalmak istiyor

en: Player %s wants to remain a Player
tr_TR: %s adlı oyuncu, oyuncu olarak kalmak istiyor

en: Host has declined to switch you to a Player
tr_TR: Kurucu, seni oyuncu slotuna geçirtmeyi reddetti

en: Unable to switch to Spectator
tr_TR: Gözlemcilere geçilemedi

en: Do you want to spectate?
tr_TR: Gözlemci olmak istiyor musun?

en: The host of this game wants to know if you're willing to spectate?
tr_TR: Oyun kurucusu, gözlemci olmak isteyip istemediğinizi soruyor?

en: You are currently a Player.
tr_TR: Şu an oyuncusunuz.

en: Yes, I will spectate!
tr_TR: Evet, gözlemci olacağım!

en: Do you want to play?
tr_TR: Oynamak istiyor musunuz?

en: The host of this game wants to know if you'd like to play?
tr_TR: Bu oyunun kurucusu oynamak isteyip istemediğinizi bilmek istiyor?

en: You are currently a Spectator.
tr_TR: Şu an gözlemcisiniz.

en: Yes, I want to play!
tr_TR: Evet, oynamak istiyorum!

en: Player %s has moved to Spectators
tr_TR: %s adlı oyuncu Gözlemci oldu

en: Spectator would like to become a Player
tr_TR: Gözlemci, oyuncu olmak istiyor

en: Spectator "%s" would like to become a player.
tr_TR: %s adlı gözlemci, oyuncu olmak istiyor.

en: However, there are currently no open Player slots.
tr_TR: Ancak, şu an açık oyuncu slotu yok.

en: Would you like to swap this Spectator with a Player?
tr_TR: Bu gözlemciyi, bir oyuncu ile değiştirmek ister misiniz?

en: Yes, select Player slot
tr_TR: Evet, oyuncu slotunu seç

en: Joined:
tr_TR: Katılanlar:

en: Ready:
tr_TR: Hazır olanlar:

en: Players
tr_TR: Oyuncular

en: Host Options
tr_TR: Oyun Seçenekleri

en: Enable Spectator Join
tr_TR: Gözlemci katılımını etkinleştir

en: Lock Teams
tr_TR: Takımları Kilitle

en: Choose Team
tr_TR: Takım Seç

en: Teams locked
tr_TR: Takımlar kilitli

en: Click to change player colour
tr_TR: Oyuncu renklerini değiştirmek için tıkla

en: Click to change player position
tr_TR: Oyun konumunu değiştirmek için tıkla

en: Click to change AI, right click to distribute choice
tr_TR: YZ değiştirmek için tıklayın, seçimi dağıtmak için sağ tıklayın

en: Click to close spectator slot
tr_TR: Gözlemci yuvasını kapatmak için tıkla

en: Player ID:
tr_TR: Oyuncu Kimliği:

en: (none)
tr_TR: (hiçbiri)

en: Player rating:
tr_TR: Oyuncu puanı:

en: Host provided
tr_TR: Sağlanan sunucu

en: From: %s
tr_TR: Kimden: %s

en: Click to change difficulty
tr_TR: Zorluğu değiştirmek için tıkla

en: Waiting for player
tr_TR: Diğer oyuncular bekleniyor

en: Player is ready
tr_TR: Oyuncu hazır

en: Player is downloading
tr_TR: Oyuncu indiriyor

en: Click when ready
tr_TR: Hazırsan tıkla

en: Waiting for download
tr_TR: İndirmek için bekliyor

en: READY?
tr_TR: HAZIR MISIN?

en: For Spectator:
tr_TR: Gözlemci için:

en: For Player:
tr_TR: Oyuncu İçin:

en: Choose Player Slot
tr_TR: Oyuncu slotu seçiniz

en: PLAYERS
tr_TR: OYUNCULAR

en: Add spectator slot
tr_TR: Gözlemci yuvası ekle

en: Kicked from game
tr_TR: Oyundan atıldınız

en: Copy Text to Clipboard
tr_TR: Metni panoya kopyala

en: Mute Player: %s
tr_TR: Oyuncuyu Sustur: %s

en: Unmute Player: %s
tr_TR: Oyuncuyu Susturma: %s

en: CHAT
tr_TR: SOHBET

en: Please click the button below for more information on how to fix it.
tr_TR: Düzeltme hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki butona tıklayın.

en: More Information
tr_TR: Daha fazla bilgi

en: Sorry! Failed to host the game.
tr_TR: Üzgünüm! Oyun kurulurken bir hata oldu.

en: Game Name Updated.
tr_TR: Oyun Adı Güncellendi.

en: *** password [%s] is now required! ***
tr_TR: *** şifre [%s] şimdi gerekli ! ***

en: *** password is NOT required! ***
tr_TR: *** şifreye gerek yok! ***

en: This is a map-mod, it can change your playing experience!
tr_TR: Bu bir harita modu, oynama deneyiminizi değiştirebilir!

en: This is a random map, it can vary your playing experience!
tr_TR: Bu bir rastgele harita, oynama deneyiminizi değiştirebilir!

en: Host is Starting Game
tr_TR: Kurucu Oyunu Başlatıyor

en: Moving %s to Spectators!
tr_TR: %s Gözlemcilere Taşınıyor!

en: Host supplied invalid options
tr_TR: Kurucu, geçersiz seçenekler sundu

en: You have been kicked:
tr_TR: Atıldınız:

en: No connection to host.
tr_TR: Sunucu ile bağlantı yok.

en: The host moved me to Players, but I never gave permission for this change. Bye!
tr_TR: Kurucu, beni oyunculara taşımaya çalıştı ancak asla izin vermedim. Hoşça kal!

en: The host tried to move us to Players, but we never gave permission.
tr_TR: Kurucu, bizi oyunculara taşımaya çalıştı ancak asla izin vermedik.

en: Cannot change to a map with too few slots for all players.
tr_TR: Tüm oyunculara yetmeyecek yuva içeren haritaya değiştirilemez.

en: Cannot change to a map with fewer slots.
tr_TR: Daha az yuvalı haritaya değiştirilemez.

en: The host has quit.
tr_TR: Kurucu çıktı.

en: Hit the ready box to begin your challenge!
tr_TR: Mücadeleye başlamak için hazır kutusuna basın!

en: Press the start hosting button to begin hosting a game.
tr_TR: Oyunu kurmaya başlamak için kur düğmesine basın.

en: UPnP has been enabled.
tr_TR: UPnP etkinleştirildi.

en: UPnP detection failed. You must manually configure router yourself.
tr_TR: UPnP tespiti başarısız. Yönlendiricinizi el ile yapılandırmalısınız.

en: UPnP detection is in progress...
tr_TR: UPnP tespiti sürüyor...

en: Closed
tr_TR: Kapalı

en: Open
tr_TR: Açık

en: Sending Map: %u%%
tr_TR: Harita Gönderiliyor: %%%u

en: Map: %u%% downloaded
tr_TR: Harita: %%%u indirildi

en: HOST
tr_TR: KURUCU

en: Ping
tr_TR: Gecikme

en: The version of Warzone 2100 used to save this replay file does not match the currently-running version.
tr_TR: Bu tekrar dosyasını kaydetmek için kullanılan Warzone 2100 sürümü, mevcut çalışan sürüm ile eşleşmiyor.

en: Replay File Saved With: "%s"
tr_TR: Oyun Tekrarı dosyası "%s" olarak kaydedildi

en: Current Warzone 2100 Version: "%s"
tr_TR: Mevcut Warzone 2100 sürümü: "%s"

en: Replays should usually be played back with the same version used to save the replay.
tr_TR: Oyun tekrarları, oyunun tekrarının kaydedildiği aynı sürüm ile oynatılmalıdır.

en: The replay may not playback successfully, or there may be differences in the simulation.
tr_TR: Tekrar, başarıyla oynatılamayabilir veya simülasyonda farklılıklar olabilir.

en: Replay Version Mismatch
tr_TR: Tekrar sürümü uyuşmazlığı

en: %s has Left the Game
tr_TR: %s Oyundan çıktı

en: File transfer has been aborted for %d.
tr_TR: %d için dosya transferi iptal edildi.

en: The game is already full.
tr_TR: Oyun zaten dolu.

en: %s (%u) has an incompatible mod, and has been kicked.
tr_TR: %s (%u) uyumsuz bir moda sahipti ve oyundan atıldı.

en: Your data doesn't match the host's!
tr_TR: Verileriniz, oyun kurucusunun verileri ile eşleşmiyor!

en: %s is joining the game
tr_TR: %s Oyuna katılıyor

en: Server message:
tr_TR: Sunucu iletisi:

en: There is an update to the game, please visit https://wz2100.net to download new version.
tr_TR: Oyunda bir güncelleme var, lütfen yeni sürümü indirmek için https://wz2100.net adresini ziyaret edin.

note: TRANSLATORS: Sidetext of structure limits screen
en: LIMITS
tr_TR: SINIRLAR

en: Map Can Exceed Limits
tr_TR: Harita Sınırlarını Aşabilir

en: Force Limits at Start
tr_TR: Başlangıçta Sınırları Zorla

en: Apply Defaults and Return To Previous Screen
tr_TR: Varsayılana Ayarla ve Önceki Ekrana Dön

en: Accept Settings
tr_TR: Ayarları Kabul Et

en: Limits reset to default values
tr_TR: Sınırları varsayılana sıfırla

en: Limits Reset To Default Values
tr_TR: Sınırlar, varsayılan değerlere sıfırlandı

en: Administrator has kicked you from the game.
tr_TR: Yönetici, sizi oyundan attı.

en: Any number of players
tr_TR: Oyuncu herhangi bir sayı alacak

en: %d player | %d players
tr_TR[0]: %d oyuncu
tr_TR[1]: %d oyuncu

en: Structs
tr_TR: Binlr

en: Score
tr_TR: Puan

en: Kills
tr_TR: Öldrme

en: Units
tr_TR: Birmlr

en: Channel
tr_TR: Kanal

en: Toggle Alliance State
tr_TR: İttifak Durumuna Bak

en: Give Visibility Report
tr_TR: Görünürlük Raporu Ver

en: Leak Technology Documents
tr_TR: Teknoloji Dökümanı Sızdır

en: Hand Over Selected Units
tr_TR: Seçili Birimleri Ver

en: Give Power To Player
tr_TR: Oyuncuya güç ver

en: Toggle Chat Mute
tr_TR: Sohbet Sesini Aç/Kapat

en: Sent/Received per sec —
tr_TR: Saniyede Alınan/Gönderilen —

en: Total Sent/Received —
tr_TR: Toplam Gönderilen/Alınan —

en: Traf: %lu/%lu
tr_TR: Trafik: %lu/%lu

en: Uncompressed: %lu/%lu
tr_TR: Sıkıştırılmamış: %lu/%lu

en: Pack: %lu/%lu
tr_TR: Paket: %lu/%lu

en: Changed structure limits [%d]:
tr_TR: Yapı sınırları değiştirildi [%d]:

en: [%d] Limit [%s]: %u (default: %u)
tr_TR: [%d] Sınır [%s]: %u (varsayılan: %u)

en: [%d] Limit [%s]: %u (default: no limit)
tr_TR: [%d] Sınır [%s]: %u (varsayılan: sınırsız)

en: [%d] Limit that is bigger than numStructureStats (%u): %u
tr_TR: [%d] Sınır numStructureStats (%u) değerinden daha fazla: %u

en: Limits were reset to default.
tr_TR: Sınırlar varsayılana sıfırlandı.

en: Host initialized %u limits, unable to show them due to mods
tr_TR: Sunucu %u sınırlarını başlattı, modlar sebebiyle gösterilemiyor

en: MAP REQUESTED!
tr_TR: HARİTA TALEP EDİLDİ!

en: MOD REQUESTED!
tr_TR: MOD TALEP EDİLDİ!

en: Warning, this is a map-mod, it could alter normal gameplay.
tr_TR: Uyarı, bu bir harita modu, normal oynanışı etkileyebilir.

en: Warning, HOST has altered the game code, and can't be trusted!
tr_TR: KURUCU oyun kodunu değiştirmiş ve güvenilemez!

en: Kicking player %s, because they tried to bypass data integrity check!
tr_TR: Oyuncu atılıyor %s veri bütünlüğünü korumak için!

en: Invalid data!
tr_TR: Geçersiz veri!

en: Auto kicking player %s, invalid command received: %u
tr_TR: %s otomatik olarak oyundan atılıyor, geçersiz komut alındı: %u

en: Unauthorized network command
tr_TR: Yetkisi olmayan ağ komutu

en: REPLAY HAS ENDED
tr_TR: TEKRAR SONA ERDİ

en: (Press ESC to quit.)
tr_TR: (Çıkmak için ESC'ye basınız.)

en: Auto kicking player %s, invalid command received.
tr_TR: %s isimli oyuncu otomatik olarak atılıyor, geçersiz komut alındı.

en: Map was requested: SENDING MAP!
tr_TR: Harita istendi: HARİTA GÖNDERİLİYOR!

en: Mod was requested: SENDING MOD!
tr_TR: Mod istendi: MOD GÖNDERİLİYOR!

en: FILE SENT!
tr_TR: DOSYA GÖNDERİLDİ!

en: MAP DOWNLOADED!
tr_TR: HARİTA İNDİRİLDİ!

en: Beacon %d
tr_TR: Sinyal %d

en: Beacon received from %s!
tr_TR: Sinyal alındı: %s!

en: Green
tr_TR: Yeşil

en: Orange
tr_TR: Turuncu

en: Grey
tr_TR: Gri

en: Red
tr_TR: Kırmızı

en: Blue
tr_TR: Koyu Mavi

en: Pink
tr_TR: Pembe

en: Cyan
tr_TR: Mavi

en: Yellow
tr_TR: Sarı

en: Purple
tr_TR: Mor

en: White
tr_TR: Beyaz

en: Bright blue
tr_TR: Açık Mavi

en: Neon green
tr_TR: Neon yeşili

en: Infrared
tr_TR: Kızılötesi

en: Ultraviolet
tr_TR: Morötesi

en: Brown
tr_TR: Kahverengi

en: Spectator Mode
tr_TR: Gözlemci Modu

en: You are a spectator. Enjoy watching the game!
tr_TR: Şu an gözlemcisin. Oyunu seyretmenin tadını çıkar!

en: %s (%d) allowed map change. Total: %d/%d
tr_TR: %s (%d) harita değişimine izin verdi. Toplam: %d/%d

en: Vote
tr_TR: Oyla

en: Allow host to change map or randomize?
tr_TR: Oyun kurucusuna haritayı değiştirmesine veya rastgele belirlemesine izin ver?

en: NOW PLAYING
tr_TR: ŞİMDİ OYNUYOR

en: Album
tr_TR: Albüm

en: Date
tr_TR: Tarih

en: Title
tr_TR: Başlık

en: MUSIC MANAGER
tr_TR: MÜZİK YÖNETİCİSİ

en: Dismiss
tr_TR: Kapat

en: Do not show again
tr_TR: Bir daha gösterme

en: We can't do that! We must be a Cyborg unit to use a Cyborg Transport!
tr_TR: Bunu Yapamıyoruz! Biz Sayborg Taşıma Gemisi'ni kullanmak için bir Sayborg birimine sahip olmalıyız!

en: Failed to load selected AI! Check your logs to see why.
tr_TR: Seçili YZ yüklenmesinde hata! Sebebini öğrenmek için girdi kayıtlarını (log) kontrol edin.

en: Loaded the %s AI script for current player!
tr_TR: Geçerli oyuncu için %s YZ betiği yüklendi!

en: Research completed: %s
tr_TR: Araştırma Tamamlandı: %s

en: Research Award
tr_TR: Araştırma Ödülü

en: Own Units: %u
tr_TR: Bizim Birimlerimiz: %u

en: Enemy Units: %u
tr_TR: Düşman Birimleri: %u

en: Own Structures: %u
tr_TR: Bizim Binalarımız: %u

en: Enemy Structures: %u
tr_TR: Düşman Binaları: %u

en: Units Manufactured: %u
tr_TR: Üretilen Birimler: %u

en: Total Units: %u
tr_TR: Toplam Birimler: %u

en: Structures Built: %u
tr_TR: İnşa Edilen Yapılar: %u

en: Total Structures: %u
tr_TR: Toplam Binalar: %u

en: Rookie: %u
tr_TR: Er: %u

[ctx: rank]
en: Green: %u
tr_TR: Onbaşı: %u

en: Trained: %u
tr_TR: Çavuş: %u

en: Regular: %u
tr_TR: Teğmen: %u

en: Professional: %u
tr_TR: Üsteğmen: %u

en: Veteran: %u
tr_TR: Albay: %u

en: Elite: %u
tr_TR: Korgeneral: %u

en: Special: %u
tr_TR: Orgeneral: %u

en: Hero: %u
tr_TR: Mareşal: %u

en: Unit Losses
tr_TR: Birim Kayıpları

en: Structure Losses
tr_TR: Bina Kayıpları

en: Force Information
tr_TR: Ordu Bilgileri

en: ARTIFACTS RECOVERED: %d
tr_TR: KURTARILAN KALINTILAR: %d

en: Mission Time - %s
tr_TR: Görev Zamanı - %s

en: Total Game Time - %s
tr_TR: Toplam Oyun Zamanı - %s

en: You cheated!
tr_TR: Hile yaptın!

en: Chat: All
tr_TR: Sohbet: Herkes

en: Chat: Team
tr_TR: Sohbet: Takım

en: Unable to locate any repair units!
tr_TR: Hiç tamir birimi bulunamadı!

en: Unable to locate any Trucks!
tr_TR: Hiç Kamyon bulunamadı!

en: Unable to locate any Sensor Units!
tr_TR: Hiç Algılayıcı Birimi bulunamadı!

en: Unable to locate any Commanders!
tr_TR: Hiç Komutan bulunamadı!

en: Cannot find required building!
tr_TR: Gerekli yapı bulunamadı!

en: Loading video
tr_TR: Video yükleniyor

en: Show Player Stats
tr_TR: Oyuncu istatistiklerini görüntüle

en: Weapon Grade
tr_TR: Silah Seviyesi

en: Power/Rate
tr_TR: Güç/Oran

en: Current Power / Power Per Second
tr_TR: Mevcut Güç / Saniye Başına Güç

en: Kinetic Armor
tr_TR: Kinetik Zırh

en: (Tanks / Cyborgs)
tr_TR: (Tanklar / Sayborglar)

en: Can't build any more units, Unit Limit Reached — Production Halted
tr_TR: Artık birim inşa edilemez, Birim Sınırına Ulaşıldı — Üretim Durdu

en: Can't build "%s" without a Command Relay Center — Production Halted
tr_TR: Komuta Kontrol Merkezi olmadan "%s" inşa edilemez — Üretim Durdu

en: Can't build "%s", Commander Limit Reached — Production Halted
tr_TR: Artık "%s" inşa edilemez, Komuta Sınırına Ulaşıldı — Üretim Durdu

en: Can't build any more "%s", Construction Unit Limit Reached — Production Halted
tr_TR: Artık "%s" inşa edilemez, İnşaat Birimi Sınırına Ulaşıldı — Üretim Durdu

en: %s - %u Unit assigned - Hitpoints %d/%d | %s - %u Units assigned - Hitpoints %d/%d
tr_TR[0]: %s - %u Birim atandı - Sağlık %d/%d
tr_TR[1]: %s - %u Birim atandı - Sağlık %d/%d

note: TRANSLATORS: A debug output string (user-visible if debug mode is enabled)
en: ID %d - sensor range %d - ECM %d
tr_TR: ID %d - sensör menzili %d - ECM %d

en: %s - %u Unit assigned - Damage %d/%d | %s - %u Units assigned - Hitpoints %d/%d
tr_TR[0]: %s - %u Birim atandı - Hasar %d/%d
tr_TR[1]: %s - %u Birim atandı - Sağlık %d/%d

en: %s - Hitpoints %d/%d
tr_TR: %s - Sağlık %d/%d

note: TRANSLATORS: A debug output string (user-visible if debug mode is enabled) "born": Time the game object was born "depth": Depth of structure's foundation
en: ID %d - armour %d|%d - sensor range %d - ECM %d - born %u - depth %.02f
tr_TR: ID %d - zırh %d|%d - sensör menzili %d - ECM %d - doğum %u - derinlik %.02f

note: TRANSLATORS: A debug output string (user-visible if debug mode is enabled) "state": The "RepairState" (printed as an integer, Idle = 0, Repairing = 1)
en: ID %d - State %d
tr_TR: ID %d - Durum %d

en: %s - Connected %u of %u - Hitpoints %d/%d
tr_TR: %s - Bağlı %u/%u - Sağlık %d/%d

note: TRANSLATORS: A debug output string (user-visible if debug mode is enabled)
en: ID %u - Multiplier: %u
tr_TR: ID %u - Çarpan: %u

note: TRANSLATORS: A debug output string (user-visible if debug mode is enabled)
en: ID %u - Production Output: %u - BuildPointsRemaining: %u - Resistance: %d / %d
tr_TR: ID %u - Üretim Çıktısı: %u - KalanİnşaPuanı: %u - Direnç: %d / %d

note: TRANSLATORS: A debug output string (user-visible if debug mode is enabled)
en: ID %u - Research Points: %u
tr_TR: ID %u - Araştırma Puanı: %u

note: TRANSLATORS: A debug output string (user-visible if debug mode is enabled)
en: tile %d,%d - target %s
tr_TR: kare %d,%d - hedef %s

note: TRANSLATORS: A debug output string (user-visible if debug mode is enabled)
en: ID %u - sensor range %d - ECM %d
tr_TR: ID %u - sensör menzili %d - ECM %d

en: %s - Electronically Damaged
tr_TR: %s - Elektronik Hasar Aldı

en: Electronic Reward - Visibility Report
tr_TR: Elektronik Ödül - Görünebilirlik Raporu

en: Factory Reward - Propulsion
tr_TR: Fabrika Ödülü - Yürütücü

en: Factory Reward - Body
tr_TR: Fabrika Ödülü - Gövde

en: Factory Reward - Weapon
tr_TR: Fabrika Ödülü - Silah

en: Factory Reward - Nothing
tr_TR: Fabrika Ödülü - Sıfır

en: Repair Facility Award - Repair
tr_TR: Tamir Tesisi Ödülü - Tamir

en: Repair Facility Award - Nothing
tr_TR: Tamir Tesisi Ödülü - Sıfır

en: GAMES
tr_TR: OYUNLAR

en: Refresh Games List
tr_TR: Oyun Listesini Yenile

en: Filter Games List
tr_TR: Oyun Listesini Süz

en: Refreshing...
tr_TR: Yenileniyor...

en: Searching
tr_TR: Aranıyor

en: Connecting to the lobby server...
tr_TR: Bekleme odası sunucusuna bağlanılıyor...

en: Map Name
tr_TR: Harita Adı

en: Status
tr_TR: Durum

en: Can't connect to lobby server!
tr_TR: Bekleme odası sunucusuna bağlanılamıyor!

en: Mods: %s
tr_TR: Mod: %s

en: Mods: None!
tr_TR: Mod: Yok!

en: Version: %s
tr_TR: Sürüm: %s

en: Join as spectator
tr_TR: Gözlemci olarak katıl

en: Your version of Warzone is incompatible with this game.
tr_TR: Warzone sürümünüz bu oyun ile uyumlu değil.

en: [Password required]
tr_TR: [Şifre gerekli]

en: [No Tanks]
tr_TR: [Tanklar yok]

en: [No Cyborgs]
tr_TR: [Sayborg yok]

en: [No VTOLs]
tr_TR: [DİvKlar yok]

en: Hosted by %s
tr_TR: %s tarafından kuruldu

en: Hosted by %s —%s
tr_TR: %s —%s tarafından kuruldu

en: Can't find any games for your version.
tr_TR: Kullandığınız sürümde oyun bulunamadı.

en: There appears to be a game update available!
tr_TR: Bir oyun güncellemesi var gibi görünüyor!

en: No games are available for your version
tr_TR: Kullandığınız sürümde oyun bulunamadı

en: Game is full
tr_TR: Oyun Dolu

en: You were kicked!
tr_TR: Oyundan atıldın!

en: Wrong Game Version!
tr_TR: Yanlış Oyun Sürümü!

en: You have an incompatible mod.
tr_TR: Uyumsuz bir kipiniz var.

en: Host couldn't send file?
tr_TR: Kurucu dosyayı gönderemedi mi?

en: Incorrect Password!
tr_TR: Geçersiz Şifre!

en: Host has dropped connection!
tr_TR: Kurucu bağlantıyı kesti!

en: Connection Error
tr_TR: Bağlantı Hatası

en: Continue
tr_TR: Devam Et

en: Enter Password:
tr_TR: Şifreyi gir:

en: OK
tr_TR: TAMAM

en: Cancel
tr_TR: İptal

en: CONNECTION
tr_TR: BAĞLANTI

en: Lobby
tr_TR: Bekleme Odası

en: IP Address or Machine Name
tr_TR: IP Adresi veya Makine İsmi

en: Launch Transport
tr_TR: Taşımayı Başlat

en: There is not enough room in the Transport!
tr_TR: Taşıma Gemisinde yeterince yer yok!

en: Reinforcements landing
tr_TR: Destek kuvvetler iniyor

en: Update Available
tr_TR: Güncelleme Mevcut

en: A new build of Warzone 2100 (%s) is available!
tr_TR: Yeni bir Warzone 2100 (%s) derlemesi var!

en: This new version includes important bug fixes and updates, and it is recommended that you update now.
tr_TR: Bu yeni sürüm, önemli hata düzeltmeleri ve güncellemeler içerir ve şimdi güncellemeniz önerilir.

en: A new build of Warzone 2100 is available!
tr_TR: Yeni bir Warzone 2100 derlemesi var!

en: Get Update Now
tr_TR: Güncellemeyi Şimdi Edin

en: Compatibility Warning
tr_TR: Uyumluluk Uyarısı

en: An issue has been detected that may affect Warzone 2100's operation / performance.
tr_TR: Warzone 2100'ün çalışmasını/performansını etkileyebilecek bir sorun tespit edildi.

en: (Notice ID: %s)
tr_TR: (Bilgi Kimliği: %s)

note: TRANSLATORS: Printed when compiling with uncommitted changes
en:  (modified locally)
tr_TR:  (yerelleştirilmiş)

note: TRANSLATORS: Printed in Debug builds
en:  - DEBUG
tr_TR:  - HATA AYIKLAMA

note: TRANSLATORS: This string looks as follows when expanded. "Version: <version name/number>, <working copy state>, Built: <BUILD DATE><BUILD TYPE>"
en: Version: %s,%s Built: %s%s
tr_TR: Sürüm: %s, %s Yapı: %s %s

en: GAME OVER
tr_TR: OYUN BİTTİ

en: The battle is over - you can leave the room.
tr_TR: Savaş sona erdi - odayı terk edebilirsin.

en: YOU ARE VICTORIOUS!
tr_TR: KAZANDIN!

en: YOU WERE DEFEATED!
tr_TR: YENİLDİN!

en: Script Debugger
tr_TR: Kod hata-ayıklayıcısı
