warzone2100 - en to tt_RU translation catalogue (115 entries)

en: Close
tt_RU: Ябу

en: Warning!
tt_RU: Игътибар!

en: January 19th, 2086
tt_RU: 19 гыйнвар, 2086

en: North America
tt_RU: Төньяк Америка

en: Dawn, April 4th, 2100
tt_RU: Таң, 4 апрель, 2100

en: Nexus Wall
tt_RU: Нексус дивары

en: Player
tt_RU: Уенчы

en: Menu
tt_RU: Меню

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/two-faced.json: $.player_1.name
en: Alpha
tt_RU: Альфа

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body4ABT.name data/mp/stats/body.json: $.Body4ABT.name
en: Bug
tt_RU: Хата

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BarbarianBuggy.name data/mp/stats/templates.json: $.BarbarianBuggy.name
en: Buggy
tt_RU: Багги

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body5REC.name data/mp/multiplay/skirmish/Cobra.json: $.AI.name data/mp/stats/body.json: $.Body5REC.name
en: Cobra
tt_RU: Кобра

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/body.json: $.Body14SUP.name
en: Dragon
tt_RU: Аждаһа

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/hidebehind.json: $.player_3.name data/mp/challenges/hidebehind.json: $.player_4.name data/mp/challenges/hidebehind.json: $.player_5.name ... + 7 refs
en: Enemy
tt_RU: Душман

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0LightFactory.name data/mp/stats/structure.json: $.A0LightFactory.name
en: Factory
tt_RU: Фабрика

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/two-faced.json: $.player_3.name
en: Gamma
tt_RU: Гамма

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.hover03.name
en: Hover III
tt_RU: Ховер III

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BabaJeep.name data/mp/stats/templates.json: $.BabaJeep.name
en: Jeep
tt_RU: Джип

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.LasSat.name
en: LasSat
tt_RU: Лазер спутник

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body2SUP.name data/mp/stats/body.json: $.Body2SUP.name
en: Leopard
tt_RU: Леопард

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.NEXUSWall.name data/mp/stats/structure.json: $.NEXUSWall.name
en: NEXUS Wall
tt_RU: НЕКСУС дивары

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/nexus.json: $.AI.name
en: Nexus
tt_RU: Нексус

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body6SUPP.name data/mp/stats/body.json: $.Body6SUPP.name
en: Panther
tt_RU: Пантера

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Mortar3ROTARYMk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Mortar3ROTARYMk1.name
en: Pepperpot
tt_RU: Пепперпот

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body11ABT.name data/mp/stats/body.json: $.Body11ABT.name
en: Python
tt_RU: Питон

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Wall.name
en: Wall
tt_RU: Дивар

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[6] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[6] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[6] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[6]
en: Elite
tt_RU: Элит

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[8] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[8] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[8] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[8]
en: Hero
tt_RU: Каһарман

en: Global
tt_RU: Глобаль

en:  and
tt_RU:  һәм

en: file
tt_RU: файл

en: test
tt_RU: тест

en: port
tt_RU: порт

note: TRANSLATORS: "Normal" Faction
en: Normal
tt_RU: Нормаль

note: TRANSLATORS: "NEXUS" Faction
en: NEXUS
tt_RU: НЕКСУС

en: Black
tt_RU: Кара

en: On
tt_RU: Каб

en: Radar
tt_RU: Радар

en: Auto
tt_RU: Автоматик

en: Subtitles
tt_RU: Субтитрлар

en: Mod:
tt_RU: Мод:

en: Team
tt_RU: Төркем

en: Load Game
tt_RU: Уен йөкләү

en: Save Game
tt_RU: Уенны саклау

en: Quit
tt_RU: Чыгу

en: -->  QUIT  <--
tt_RU: -->  ЧЫГУ  <--

en: QuickSave
tt_RU: Тиз саклау

en: QuickLoad
tt_RU: Тиз йөкләү

en: Assign Group 0
tt_RU: Төркем 0 билгеләү

en: Assign Group 1
tt_RU: Төркем 1 билгеләү

en: Assign Group 2
tt_RU: Төркем 2 билгеләү

en: Assign Group 3
tt_RU: Төркем 3 билгеләү

en: Assign Group 4
tt_RU: Төркем 4 билгеләү

en: Assign Group 5
tt_RU: Төркем 5 билгеләү

en: Assign Group 6
tt_RU: Төркем 6 билгеләү

en: Assign Group 7
tt_RU: Төркем 7 билгеләү

en: Assign Group 8
tt_RU: Төркем 8 билгеләү

en: Assign Group 9
tt_RU: Төркем 9 билгеләү

en: Add to Group 0
tt_RU: 0 төркемгә өстәү

en: Add to Group 1
tt_RU: 1 төркемгә өстәү

en: Add to Group 2
tt_RU: 2 төркемгә өстәү

en: Add to Group 3
tt_RU: 3 төркемгә өстәү

en: Add to Group 4
tt_RU: 4 төркемгә өстәү

en: Add to Group 5
tt_RU: 5 төркемгә өстәү

en: Add to Group 6
tt_RU: 6 төркемгә өстәү

en: Add to Group 7
tt_RU: 7 төркемгә өстәү

en: Add to Group 8
tt_RU: 8 төркемгә өстәү

en: Add to Group 9
tt_RU: 9 төркемгә өстәү

en: Select Group 0
tt_RU: 0 төркемне сайлау

en: Select Group 1
tt_RU: 1 төркемне сайлау

en: Select Group 2
tt_RU: 2 төркемне сайлау

en: Select Group 3
tt_RU: 3 төркемне сайлау

en: Select Group 4
tt_RU: 4 төркемне сайлау

en: Select Group 5
tt_RU: 5 төркемне сайлау

en: Select Group 6
tt_RU: 6 төркемне сайлау

en: Select Group 7
tt_RU: 7 төркемне сайлау

en: Select Group 8
tt_RU: 8 төркемне сайлау

en: Select Group 9
tt_RU: 9 төркемне сайлау

en: Select Commander 0
tt_RU: Командир 0 сайлау

en: Select Commander 1
tt_RU: Командир 1 сайлау

en: Select Commander 2
tt_RU: Командир 2 сайлау

en: Select Commander 3
tt_RU: Командир 3 сайлау

en: Select Commander 4
tt_RU: Командир 4 сайлау

en: Select Commander 5
tt_RU: Командир 5 сайлау

en: Select Commander 6
tt_RU: Командир 6 сайлау

en: Select Commander 7
tt_RU: Командир 7 сайлау

en: Select Commander 8
tt_RU: Командир 8 сайлау

en: Select Commander 9
tt_RU: Командир 9 сайлау

en: Map:
tt_RU: Карта:

note: TRANSLATORS: AI Bots. (Used to describe the number of bot players.) Should be a fairly short string - space is limited. Use an abbreviation / acronym if necessary.
en: Bots:
tt_RU: Ботлар:

note: TRANSLATORS: "No:" to signify limits - example usage: "No: Tanks,VTOLs" Should be a short string - space is limited. Use an abbreviation / symbol if necessary.
en: No:
tt_RU: Юк:

en: Circle
tt_RU: Түгәрәк

en: Game Name
tt_RU: Уен исеме

en: Tech
tt_RU: Тех

en: Technology Level 1
tt_RU: Технология дәрәҗәсе 1

en: Technology Level 2
tt_RU: Технология дәрәҗәсе 2

en: Technology Level 3
tt_RU: Технология дәрәҗәсе 3

en: Technology Level 4
tt_RU: Технология дәрәҗәсе 4

en: Closed
tt_RU: Ябык

en: Open
tt_RU: Ачу

en: Green
tt_RU: Яшел

en: Grey
tt_RU: Соры

en: Red
tt_RU: Кызыл

en: Pink
tt_RU: Алсу

en: Yellow
tt_RU: Сары

en: Purple
tt_RU: Ачык шәмәхә

en: White
tt_RU: Ак

en: Brown
tt_RU: Көрән

en: Album
tt_RU: Альбом

en: Date
tt_RU: Дата

en: Mods: %s
tt_RU: Мод: %s

en: Version: %s
tt_RU: Версия: %s

en: Continue
tt_RU: Дәвам итү

en: OK
tt_RU: ЯРАР

en: Cancel
tt_RU: Баш тарту
