warzone2100 - en to uk_UA translation catalogue (3161 entries)

en: OBJECTIVE: Locate and recover neural synapse technology
uk_UA: МЕТА: Знайти і повернути невральну синаптичну технологію

en: Establish a base, then search for a Pre-Collapse structure.
uk_UA: Збудуйте базу, а потім шукайте Докатастрофну будівлю.

en: This structure contains technology vital for the success of the Project.
uk_UA: Ця будівля містить технологію життєво важливу для успіху Проекту.

en: ALPHA BASE MISSION: Scavenger Raiders
uk_UA: МІСІЯ БАЗИ АЛЬФА: Рейдери Звалищників

en: Scavenger raiders are approaching our base.
uk_UA: Рейдери Звалищників наближаються до нашої бази.

en: Defend the base then destroy the Scavenger camps.
uk_UA: Захистіть базу та знищте табір Звалищників.

en: ALPHA BASE MISSION: Power Surge Detected
uk_UA: МІСІЯ БАЗИ АЛЬФА: Помічено Стрибок Напруги

en: A power surge has been detected to the south of our position.
uk_UA: Стрибок напруги був помічений на півдні від нашої позиції.

en: Investigate and secure the area.
uk_UA: Розвідайте територію та встановіть над нею контроль.

en: ALPHA BASE MISSION: The New Paradigm
uk_UA: МІСІЯ БАЗИ АЛЬФА: Нова Парадигма

en: The New Paradigm control superior weapons technology.
uk_UA: Нова Парадигма володіє найкращими технологіями озброєнь.

en: They may have the synaptic link technology, it's vital we retrieve it.
uk_UA: Вони можуть мати технологію синаптичного зв’язку, її необхідно повернути.

en: TRANSPORT MISSION: Locate and Recover Artifacts
uk_UA: ТРАНСПОРТНА МІСІЯ: Знайти і Підібрати Артефакти

en: Load an attack force into the transport.
uk_UA: Завантажте штурмову групу на транспорт.

en: On landing, explore the ruins and recover any artifacts.
uk_UA: Після посадки, дослідіть руїни та знайдіть усі артефакти.

en: TRANSPORT MISSION: Investigate Research Center
uk_UA: ТРАНСПОРТНА МІСІЯ: Обстежити Дослідний Центр

en: Investigate the area and recover any artifacts present.
uk_UA: Обстежте територію та знайдіть усі наявні артефакти.

en: Reinforcements are available.
uk_UA: Доступні Підкріплення.

en: TRANSPORT MISSION: Encoded Signals Detected
uk_UA: ТРАНСПОРТНА МІСІЯ: Зафіксовано Кодовані Сигнали

en: Take a scout force to investigate these signals.
uk_UA: Організуйте розвідувальну групу для розслідування цих сигналів.

en: Use your trucks to build defenses at your LZ.
uk_UA: За допомогою Інженерів збудуйте укріплення в Зоні Висадки

en: TRANSPORT MISSION: Enemy Transmissions Detected
uk_UA: ТРАНСПОРТНА МІСІЯ: Зафіксовано Ворожі Передачі

en: Scout the designated area for enemy research facilities.
uk_UA: На визначеній території знайдіть ворожі дослідницькі станції.

en: Proceed to LZ#2. Do not engage the enemy at this time.
uk_UA: Рухайтесь до Зони Висадки №2. Поки що, не вступайте у контакт з ворогом.

en: TRANSPORT MISSION: Synaptic Link Location
uk_UA: ТРАНСПОРТНА МІСІЯ: Місцезнаходження Синаптичного Зв’язку

en: The New Paradigm are analyzing synaptic link technology at this location.
uk_UA: Нова Парадигма аналізує технологію синаптичного зв’язку у цій місцевості.

en: Assemble an attack team and recover the synaptic link technology.
uk_UA: Зберіть команду для атаки та здобудьте технологію синаптичного зв’язку.

en: TRANSPORT MISSION: New Objectives
uk_UA: ТРАНСПОРТНА МІСІЯ: Нові Цілі

en: New Paradigm are searching for artifacts in this vicinity.
uk_UA: Нова Парадигма розшукує артефакти в цих околицях.

en: Intercept them. Do not let any enemies exit this area.
uk_UA: Перехопіть їх. Не дайте жодному ворогу покинути цю зону.

en: TRANSPORT MISSION: Enemy Base Under Construction
uk_UA: ТРАНСПОРТНА МІСІЯ: Будується Ворожа База

en: Enemy forces are establishing a forward base at this location.
uk_UA: Ворог створює передову базу на цій території.

en: Eradicate the base and secure the area.
uk_UA: Ліквідуйте базу і встановіть контроль над територією.

en: ALPHA BASE MISSION: Establish a Forward Base
uk_UA: МІСІЯ БАЗИ АЛЬФА: Створення Передової Бази

en: Establish a forward base on the plateau and fend off the New Paradigm.
uk_UA: Створити передову базу на плато та відгородитися від Нової Парадигми.

en: Build defensive structures until the green objective blip disappears.
uk_UA: Будувати оборонні споруди доти, доки не зникне зелений спалах.

en: ALPHA BASE MISSION: Counter Attack
uk_UA: МІСІЯ БАЗИ АЛЬФА: Контр Атака

en: Enemy forces are approaching from the east and north.
uk_UA: Ворожі війська наступають зі сходу та півночі.

en: Hold the bases and repulse any attacks.
uk_UA: Втримайте бази та відбийте всі напади.

en: ALPHA BASE MISSION: Incoming Transmission
uk_UA: МІСІЯ БАЗИ АЛЬФА: Вхідне Повідомлення

en: We are detecting enemy forces at these locations.
uk_UA: Ми фіксуємо ворожі сили на цих територіях.

en: This is our chance to defeat the New Paradigm and destroy their base.
uk_UA: Це наш шанс завдати поразки Новій Парадігмі та знищити їх базу.

en: Congratulations Commander.
uk_UA: Вітаємо, Командире.

en: We now have a further task for you.
uk_UA: Тепер у нас є додаткове завдання для вас.

en: ALPHA BASE MISSION: Locate and Recover Artifacts
uk_UA: МІСІЯ БАЗИ АЛЬФА: Виявити та Підібрати Артефакти

en: The first two zones are now secure.
uk_UA: У перших двох зонах тепер безпечно.

en: PROJECT TEAM UPDATES
uk_UA: ДОПОВІДІ КОМАНД ПРОЕКТУ

en: TEAM BETA UPDATE
uk_UA: ДОПОВІДАЄ КОМАНДА БЕТА

en: We have recovered some artifacts.
uk_UA: Ми знайшли деякі артефакти.

en: There is a better equipped force operating in this area.
uk_UA: На цій території є краще оснащені сили.

en: TEAM GAMMA UPDATE
uk_UA: ДОПОВІДАЄ КОМАНДА ГАММА

en: Nothing to report.
uk_UA: Нічого доповідати.

en: We've discovered no artifacts and encountered no hostiles.
uk_UA: Ми не знайшли ні артефактів, ні супротивників.

en: ALPHA BASE INTELLIGENCE REPORT: Enemy Attack
uk_UA: ДОПОВІДЬ РОЗВІДКИ БАЗИ АЛЬФА: Ворожа Атака.

en: We are detecting an enemy attack force at this location.
uk_UA: Ми фіксуємо ворожі атакуючі сили в цьому районі.

en: PRIMARY OBJECTIVE
uk_UA: ОСНОВНЕ ЗАВДАННЯ

en: This structure is your primary objective.
uk_UA: Ця будівля - ваше основне завдання.

en: Search for and recover any artifacts here.
uk_UA: Знайдіть і вилучіть звідси всі артефакти.

en: ENEMY LZ
uk_UA: ВОРОЖА ЗОНА ВИСАДКИ

en: Destroy this LZ to prevent enemy landings.
uk_UA: Знищте цю Зону Висадки щоб унеможливити висадку ворога.

en: ALPHA BASE INTELLIGENCE REPORT: NEXUS
uk_UA: ДОПОВІДЬ РОЗВІДКИ БАЗИ АЛЬФА: НЕКСУС

en: New objective.
uk_UA: Нове Завдання.

en: We have detected and isolated an intruder program.
uk_UA: Ми виявили та ізолювали вірусну програму.

en: Supplemental
uk_UA: Додаткові відомості

en: The synaptic link technology was at this location but was removed.
uk_UA: Технологія синаптичного зв’язку перебувала тут, але була переміщена.

en: Establish a forward base then continue the search for the synaptic link.
uk_UA: Збудуйте передову базу та продовжіть пошук технології синоптичного зв’язку.

en: INCOMING TRANSMISSION
uk_UA: ВХІДНЕ ПОВІДОМЛЕННЯ

en: Decoding in progress.....
uk_UA: Йде декодування.....

en: Commander.
uk_UA: Командир.

en: We have decoded the incoming message to the New Paradigm...
uk_UA: Ми розшифрували вхідне повідомлення для Нової Парадигми.

en: Destroy Enemy Base
uk_UA: Знищити Ворожу Базу

en: Assemble an attack force and board the transport.
uk_UA: Зберіть штурмову групу і завантажте на транспорт.

en: Destroy the base and recover any artifacts present.
uk_UA: Знищте базу і вилучіть всі наявні артефакти.

en: The synaptic link technology has been recovered!
uk_UA: Технологію синаптичного зв’язку знайдено!

en: Initial research confirms it will be of great benefit to the Project.
uk_UA: Початкові дослідження підтверджують, що технологія надасть значні переваги для Проекту.

en: Base Beta is under heavy attack, they may need assistance.
uk_UA: База Бета зазнає потужного штурму, вони потребують допомоги.

en: We will send further updates as they arrive.
uk_UA: Ми надішлемо подальші доповіді, як тільки вони з'являться.

en: This transmission was intercepted a few minutes ago.
uk_UA: Ця передача була перехоплена кілька хвилин тому.

en: It originates from the east.
uk_UA: Вона йшла зі сходу.

en: POWER MODULE ARTIFACT
uk_UA: АРТЕФАКТ ЕНЕРГЕТИЧНОГО МОДУЛЯ

en: Research the power module artifact.
uk_UA: Знайдіть артефакт енергетичного модуля.

en: Then use a truck to upgrade your power generator with the module.
uk_UA: Потім за допомогою інженера оснастіть ваш генератор цим модулем.

en: SCAVENGER BASE DETECTED
uk_UA: ВИЯВЛЕНА БАЗА ЗВАЛИЩНИКІВ

en: Defeat the scavengers and retrieve any artifacts.
uk_UA: Завдайте поразки звалищникам і заберіть всі артефакти.

en: Congratulations on defeating the New Paradigm, this sector is now secure.
uk_UA: Вітаємо з перемогою над Новою Парадигмою, цей сектор у безпеці.

en: The Nexus Intruder Program was in the New Paradigm system.
uk_UA: Програма Нексус була в системі Нової Парадигми.

en: We recorded two conversations with it, extracts follow...
uk_UA: Ми записали дві розмови з нею, далі наведені уривки...

en: We'll keep you informed of further developments
uk_UA: Ми будемо тримати вас у курсі подальших подій

en: Commander you are to assist Team Beta
uk_UA: Командире, ви повинні допомогти команді Бета

en: BETA BASE MISSION: Eastern Sector
uk_UA: МІСІЯ БАЗИ БЕТА: Східний Сектор

en: Upon arrival you are to assume command of the base.
uk_UA: По прибутті ви візьмете на себе командування базою.

en: You must defend it and hold it.
uk_UA: Ви маєте захистити і втримати її.

en: BETA BASE MISSION: Defend and Fortify
uk_UA: МІСІЯ БАЗИ БЕТА: Захищати на Зміцнювати

en: Be sure to fortify the perimeter and establish anti-aircraft defenses.
uk_UA: Обовязково зміцніть периметер та побудуйте проти-повітряні захисні споруди

en: New technologies are available.
uk_UA: Доступні нові технології.

en: We are currently detecting coded bitstream signals.
uk_UA: В даний момент ми перехопили сигнал закодованого повідомлення

en: Decoding...
uk_UA: Йде Декодування...

en: TRANSPORT MISSION: Transport Down
uk_UA: ТРАНСПОРТНА МІСІЯ: Транспорт Збито

en: Our transport carrying units from team Alpha Base has been shot down.
uk_UA: Наш транспорт, який віз підрозділи від Бази Команди Альфа був збитий.

en: It is under attack from The Collective at this location.
uk_UA: Він зазнає нападів від Колективників у цій точці.

en: Assemble a rescue team to recover the transport and its cargo.
uk_UA: Зберіть рятівну групу для виявлення транспорту та його вантужу.

en: IN-FLIGHT BRIEFING
uk_UA: БРИФІНГ ПІД ЧАС ПОЛЬОТУ

en: Team Beta are searching for Vertical Takeoff and Landing (VTOL) technology.
uk_UA: Команда Бета проводить пошуки технології Вертикального Зльоту І Посадки  (ВЗІП).

en: It's believed to be at a pre-Collapse airbase in this area.
uk_UA: Ми вважаємо, що вона знаходиться на докатастрофній повітряній базі в цьому районі.

en: Team Beta under heavy attack
uk_UA: Команда Бета зазнає сильного нападу

en: BETA BASE MISSION: Hold at all costs
uk_UA: МІСІЯ БАЗИ БЕТА: Тримайтесь до останнього

en: We are detecting coded bitstream signals from the Collective.
uk_UA: Ми виявили сигнал закодованого повідомлення від Колективників.

en: BETA BASE MISSION: Hold At All Costs
uk_UA: МІСІЯ БАЗИ БЕТА: ТРИМАЙТЕСЬ ДО ОСТАННЬОГО

en: We are detecting ground and aerial forces from the north.
uk_UA: Ми виявили наземні та повітряні сили на півночі.

en: Hold your position and repulse these attacks, then eradicate the enemy's northern base.
uk_UA: Утримуйте свої позиції та відбивайте напади, а потім знищіть базу ворога на півночі.

en: TRANSPORT MISSION: Intercept convoy.
uk_UA: ТРАНСПОТРНА МІСІЯ: Перехопіть конвой.

en: Data from the Collective's base indicates the presence of the NEXUS intruder program.
uk_UA: Дані отримані з бази Колективників вкзують на присутність вірусної програми НЕКСУС

en: Before NEXUS switched itself off-line we accessed the following.
uk_UA: Перед тим як НЕКСУС самовимкнувся, ми отримали доступ до наступної інформації.

en: An enemy commander is collecting a shipment from NEXUS at this location.
uk_UA: Командир ворога отримує поставку від НЕКСУСу в цій точці

en: Once at the LZ, eradicate the enemy commander and recover the shipment.
uk_UA: При прибутті до Зони Висадки знищіть ворожого командира та перехопіть поставку.

en: Then return to the LZ.
uk_UA: Після цього повертайтесь до Зони Висадки.

en: Disturbing news regarding NASDA.
uk_UA: Тривожні новини стосовно NASDA.

en: TRANSPORT MISSION: Search for and Destroy Convoy
uk_UA: ТРАНСПОРТНА МІСІЯ: Виявіть та Знищіть Конвой

en: The shipment you recovered was a decoy.
uk_UA: Поставка яку ви виявилу була приманкою.

en: We have detected another convoy proceeding along the river.
uk_UA: Ми виявили інший конвой, що рухається вздовж ріки.

en: You are to intercept the convoy and recover its cargo.
uk_UA: Ви повинні перехопити конвой та його вантаж.

en: Enemy VTOLs are likely to be flying close escort.
uk_UA: Вірогідно що ворожі ВЗІПи будуть летіти ескортом.

en: TRANSPORT MISSION: Rescue civilians from Containment Camp
uk_UA: ТРАНСПОРТНА МІСІЯ: Врятуйте цивільних з Концентраційного Табору

en: The Collective are processing and exterminating civilians at this base.
uk_UA: На цій базі Колективники допитують та страчують цивільних.

en: You are to rescue the civilians.
uk_UA: Вам необхідно врятувати цивільних.

en: Then destroy the camp.
uk_UA: А потім знищити табір.

en: BETA BASE MISSION: Destroy Enemy Air Base and Recover VTOLs.
uk_UA: МІСІЯ БАЗИ БЕТА: Знищіть Ворожу Повітряну Базу та перехопіть технологію ВЗІП.

en: Analysis of flight paths indicate that The Collective's VTOLs originate from here.
uk_UA: Аналіз траекторії польоту вказує, що ВЗІПи Колективників летіли з цієї точки.

en: BETA BASE MISSION: Destroy Enemy Air Base and Recover VTOLs
uk_UA: МІСІЯ БАЗИ БЕТА: Знищіть Ворожу Повітряну Базу та перехопіть технологію ВЗІП

en: The location of the enemy airbase is here; this is your primary objective.
uk_UA: Це місцезнаходження повітряної бази ворога; це ваше основне завдання.

en: Eradicate all Collective forces and recover all artifacts.
uk_UA: Знищіть всі сили Колективників та підберіть всі артефакти.

en: SECONDARY MISSION: Destroy or Drive Off Enemy Transport
uk_UA: ДОДАТКОВЕ ЗАВДАННЯ: Знищіть або Знешкодьте Ворожий Транспорт

en: The Collective are rounding up all civilians in this area.
uk_UA: Колективники збирають усіх цивільних в цьому районі.

en: They are then flying them to an unknown location.
uk_UA: Потім їх переправляють у невідомому напрямку.

en: Destroy or drive off The Collective's transport.
uk_UA: Знищіть або Знешкодьте траспорт Колективників.

en: Rescue as many civilians as possible.
uk_UA: Врятуйте якомога більше цивільних.

en: TRANSPORT MISSION: Destroy Reactor
uk_UA: ТРАНСПОРТНА МІСІЯ: Знищіть Реактор

en: The Collective are searching for knowledge of nuclear reactors.
uk_UA: Колективники ведуть пошуки технології ядерних реакторів.

en: They must be stopped.
uk_UA: Їм необхідно завадити.

en: Proceed from the LZ to the reactor and destroy it.
uk_UA: Відправляйтесь з Зони Висадки до реактора та знищіть його.

en: Do not allow the Collective to bring the reactor on-line.
uk_UA: Не допустіть щоб Колективники запустили реактор в дію.

en: BETA BASE MISSION: Capture NASDA Central
uk_UA: МІСІЯ БАЗИ БЕТА: Захопіть Центр NASDA

en: Capture NASDA central before NEXUS and the Collective can use it.
uk_UA: Захопіть центр NASDA до того як ним зможуть скористатись НЕКСУС та Колективники.

en: TRANSPORT MISSION: Satellite Uplink Site
uk_UA: ТРАНСПОРТНА МІСІЯ: Установка Супутникового Зв'язку

en: NEXUS is searching for still functioning memory banks.
uk_UA: НЕКСУС веде пошук досі діючих банків пам'яті.

en: Part of its consciousness has moved to a remote NASDA control-site.
uk_UA: Частина його свідомості була переміщена до віддаленого контрольного центру NASDA.

en: We are detecting transmissions from this site that are reaching high orbit.
uk_UA: Ми перехопили повідомлення з цього центру, які досягають зовнішньої орбіти.

en: NEXUS has now reconnected itself with the NASDA satellites.
uk_UA: Зараз НЕКСУС відновив свій зв'язок із супутниками NASDA.

en: Use the transport to carry a strike force to this site.
uk_UA: За допомогою транспорту перевезіть штурмову команду до цього центру.

en: Destroy the site and return to your base.
uk_UA: Знищіть центр і повертайтесь на базу.

en: TRANSPORT MISSION: Destroy Enemy SAM Sites
uk_UA: ТРАНПОРТНА МІСІЯ: Знищіть Ворожі Установки ЗП

en: If you are to escape, eradicate the surface-to-air missile sites around your base.
uk_UA: Якщо ви хочете мати можливість відступити, то вам необхідно знищити всі пускові установки класу Земля-Повітря

en: Fly to the LZ, then head overland to destroy the SAM sites.
uk_UA: Летіть до Зони Висадки а потім в глибину території щоб знищити установки Земля-Повітря.

en: TRANSPORT MISSION: Establish Safe Haven
uk_UA: ТРАНСПОРТНА МІСІЯ: Організуйте Безпечну Зону

en: We can confirm a missile is heading for Alpha Base.
uk_UA: Ми підтверджуємо що у напрямку Бази Альфа летить ракета.

en: You are to establish a safe haven for evacuation of Beta Base.
uk_UA: Ви повинні організувати безпечну зону для евакуації Бази Бета.

en: Eradicate any enemy and secure the area.
uk_UA: Знищіть ворога та зачистіть район.

en: Once a safe haven is established, return to the LZ for further orders.
uk_UA: Як тільки буде організовано безпечну зону, повертайтесь до Зони Висадки отримання подальших наказів.

en: BETA BASE MISSION: Survive and evacuate! Bring a truck
uk_UA: МІСІЯ БАЗИ БЕТУ: Вижити та евакуюватися! Захопіть вантажівку

en: Commander, we have grave news.
uk_UA: Командир, у нас жахливі новини.

en: Alpha base has been destroyed by nuclear missile attack.
uk_UA: База Альфа була знищена ударом ядерної ракети.

en: The Collective are unaware of the nuclear attack and have air units heading for your base.
uk_UA: Колективники не знають про ядерний напад і відрядили повітряні підрозділи до вашої бази.

en: This message was intercepted a few moments ago...
uk_UA: Це повідомлення було перехоплено кілька хвилин тому ...

en: You must transport as many of your forces as possible.
uk_UA: Ви маєте перевезти стільки сил, скільки можливо.

en: Good luck, Commander.
uk_UA: Нехай щастить, Командире.

en: TRANSPORT MISSION: Northern Sector
uk_UA: ТРАНСПОРТНА МІСІЯ: Північний Сектор

en: Congratulations on your successful evacuation of Beta Base.
uk_UA: Поздоровляємо з успішною евакуацією Бази Бета

en: NEXUS has gained access to nuclear weapons and is determined to destroy the Project.
uk_UA: НЕКСУС отримав доступ до ядерної зброї і має намір знищити Проект.

en: Take your forces to the Northern Sector
uk_UA: Відправте свої сили до Північного Сектору

en: Once at the mountains secure an LZ. Then establish a forward base.
uk_UA: При прибутті у гори, зачистіть Зону Висадки. Після цього збудуйте передову базу.

en: Team Gamma will contact you there.
uk_UA: Там з вами звяжеться Команда Гама.

en: TRANSPORT MISSION: Establish A Forward Base
uk_UA: ТРАНСПОРТНА МІСІЯ: Збудуйте Передову Базу

en: Commander, the success of the Project lies with you.
uk_UA: Командире, успіх Проекту залежить від вас.

en: Secure an LZ, then establish a forward base.
uk_UA: Зачистіть Зону Висадки, після цього збудуйте передову базу.

en: TRANSPORT MISSION: Missile Launch Site Coordinates
uk_UA: ТРАНСПОРТНА МІСІЯ: Координати Ракетної Пускової Шахти

en: We have located the site of the missile launches.
uk_UA: Ми визначили місце запуску ракет.

en: There were one or more missiles at this NASDA site.
uk_UA: На цій базі NASDA була як мінімум одна ракета.

en: We are transmitting coordinates of an LZ near the silos.
uk_UA: Пересилаємо вам координати Зони Висадки поблизу пускових шахт.

en: Coordinate Download Completed.
uk_UA: Завантеження Координатів Завершене.

en: Secure your LZ, then head overland to destroy the missile silo.
uk_UA: Зачистіть Зону Висадки, а потім направляйтесь в глиб території щоб знищити ракетну шахту.

en: NORTHERN SECTOR MISSION: Nuclear Blast
uk_UA: МІСІЯ ПІВНІЧНОГО СЕКТОРУ: Ядерний Вибух

en: All units must escape the area before the warhead detonates.
uk_UA: Всі підрозділи повинні покинути місцевість до того як здетонує боєголовка.

en: Air-lift by transport is not possible. You'll have to head overland.
uk_UA: Повітряна евакуація неможлива. Вам доведеться рухатись по землі.

en: The mountain range to the east should shield you from the blast.
uk_UA: Гірський хребет на сході повинен захистити вас від вибуху.

en: The valley is your only chance of escape.
uk_UA: Долина - ваша єдина можливість для відступу.

en: AWAY TEAM UPDATE
uk_UA: ІНФОРМАЦІЯ ПРО ДЕСАНТНУ ГРУПУ

en: All communication with the away team was lost after the nuclear explosions.
uk_UA: Будь-який зв'язок з десантною групою було втрачено після ядерного вибуху.

en: Their last transmission indicated they were heading back to base.
uk_UA: Останні повідомлення від них свідчать, що вони направлялись назад на базу.

en: NORTHERN SECTOR MISSION: Assist Team Gamma
uk_UA: МІСІЯ ПІВНІЧНОГО СЕКТОРУ: Надайте Підтримку Команді Гама

en: You are to assist Team Gamma.
uk_UA: Вам необхідно надати підтримку Команді Гама.

en: On reaching Gamma Base, help secure the area from further NEXUS attacks.
uk_UA: При прибутті на Базу Гама допоможіть обороняти територію від подальших атак НЕКСУСУ.

en: NEXUS DEFEATED
uk_UA: НЕКСУС ЗАЗНАВ ПОРАЗКИ

en: Commander, we have defeated NEXUS.
uk_UA: Командире, ми перемогли НЕКСУС

en: Unfortunately, our systems' performance has been affected by NEXUS. We are trying to rectify this.
uk_UA: На жаль, НЕКСУС негативно вплинув на роботу наших систем. Ми працюємо над усуненням цього.

en: We are currently receiving this transmission.
uk_UA: Ми щойно отримали наступне повідомлення.

en: TRANSPORT MISSION: Team Alpha Detected
uk_UA: ТРАНСПОРТНА МІСІЯ: Виявлено Команду Альфа

en: Take a scout force to these coordinates and evaluate the situation.
uk_UA: Відправте розвідувальну групу за цими координатами та оцініть ситуацію.

en: Determine whether they are Team Alpha. If so, rescue and escort them back to the LZ.
uk_UA: Визначте чи справді вони Команда Альфа. Якщо так, врятуйте їх та супроводіть до Зони Висадки.

en: This group are part of Team Alpha, Rescue them and escort them to the LZ.
uk_UA: Ця група є частиною Команди Альфа. Врятуйте їх та супроводіть до Зони Висадки.

en: NORTHERN SECTOR MISSION: Team Alpha Debrief
uk_UA: МІСІЯ ПІВНІЧНОГО СЕКТОРУ: Обє'днання з Командою Альфа

en: Team Alpha power transfer in progress.
uk_UA: Триває перекачування енергії Команди Альфа.

en: Commander, after you left the Western Sector we recovered this artifact.
uk_UA: Командире, після того як ви залишили Західний Сектор, ми знайшли цей артефакт.

en: The benefits from researching it could be vast.
uk_UA: Після його розробки можна отримати колосальні переваги.

en: Enemy forces are ....... from these coordinates.
uk_UA: Ворожі сили наб ....... з цих координатів.

en: Defend the base and ........ the .......
uk_UA: Обороняйте базу ........ і .......

en: Search and destroy ....
uk_UA: Знайти та знищити ....

en: TRANSPORT MISSION: Ambush NEXUS Forces
uk_UA: ТРАНСПОРТНА МІСІЯ: Заманіть Сили НЕКСУСУ у Засідку

en: Commander, your decisive actions halted the spread of NEXUS.
uk_UA: Командире, ваші обманні маневри зупинили поширення НЕКСУСУ.

en: Before NEXUS was expelled, we intercepted this message - Decoding completed.
uk_UA: Перед відключенням ми перехопили це повідомлення НЕКСУСУ - Декодування завершене.

en: A NEXUS task force is heading for these coordinates.
uk_UA: Група сил НЕКСУСУ направляється до цих координатів.

en: You have an opportunity to destroy NEXUS before they get there.
uk_UA: У вас є можливість знищити НЕКСУС до того як вони туди доберуться.

en: Take an attack force and ambush NEXUS task force at ....... the  .......
uk_UA: Відправте штурмову групу та зробіть засідку для сил НЕКСУСУ ....... у  .......

en: TRANSPORT MISSION: Away Team
uk_UA: ТРАНСПОРТНА МІСІЯ: Далека Група

en: Commander, your attack on ....
uk_UA: Командире, ваші атаки на ....

en: NEXUS exiting system.
uk_UA: НЕКСУС відключається від системи.

en: Incoming transmission from away team.
uk_UA: Вхідне повідомлення від далекої групи.

en: Commander, we are attempting to return to base.
uk_UA: Командире, ми намагаємось повернутись на базу.

en: This is our current position.
uk_UA: Це наше поточне місцезнаходження.

en: Take control of our forces and lead us.
uk_UA: Переберіть контроль над нашими силами та ведіть нас.

en: Control transfer successful.
uk_UA: Передача контролю пройшла успішно.

en: Entering new zone.
uk_UA: Входимо в нову зону.

en: Incoming Transmission...
uk_UA: Вхідне Повідомлення...

en: Elements of Team Gamma have contacted us.
uk_UA: З нами зв'язались рештки Команди Гама.

en: They claim to be free of NEXUS, and offer their base as a site of operations.
uk_UA: Вони стверджують, що не заражені НЕКСУСом та пропонують свії форпост у якості бази операцій.

en: Base coordinates download in progress.
uk_UA: Йде завантаження координатів.

en: NORTHERN SECTOR MISSION: Laser Satellites
uk_UA: МІСІЯ ПІВНІЧНОГО СЕКТОРУ: Лазерні Супутники

en: We are detecting strong energy surges from orbit.
uk_UA: Ми виявили сильні врожі сигнали з орбіти.

en: The laser satellites are charged and moving towards our position.
uk_UA: Лазерні супутники заряджені та наближаються до наших позицій.

en: The 2nd Team Gamma base is at this location.
uk_UA: Тут знаходиться друга база Команди Гама.

en: We have limited time to evacuate this base and move to Gamma Base.
uk_UA: У нас дуже мало часу щоб евакуювати цю базу і переправитись до Бази Гама.

en: The laser satellites are not functioning properly, they are misfiring.
uk_UA: Лазерні супутники функціонують із збоями, вини промахуються.

en: They are directing their fire towards this position.
uk_UA: Вони направляють свій вогонь на ці позиції.

en: We will need to evacuate this base shortly.
uk_UA: Нам необхідно швидко евакуювати базу.

en: Team Gamma reports a missile silo at this location.
uk_UA: Команда Гама доповідає, що виявила ракетні шахти в цьому районі.

en: They believe that the silo contains missiles capable of reaching high orbit.
uk_UA: Вони вважають, що в шахтах є ракети, які здатні досягти зовнішньої орбіти.

en: Capture this silo at all costs.
uk_UA: Захопіть шахти за будь-яку ціну.

en: Missile silos captured.
uk_UA: Ракетні шахти захоплено.

en: NORTHERN SECTOR MISSION: Missile Codes
uk_UA: МІСІЯ ПІВНІЧНОГО СЕКТОРУ: Коди Запуску

en: Commander, there are missiles present at the silos.
uk_UA: Командире, у шахтах є ракети.

en: Nexus is preventing us from accessing the missile control code.
uk_UA: НЕКСУС блокує нам доступ до кодів запуску ракет.

en: NEXUS is present in our systems.
uk_UA: НЕКСУС проникнув у наші системи.

en: To defeat NEXUS we must research the Nexus Intruder Program.
uk_UA: Щоб перемогти НЕКСУС, ми повинні дослідити Вірусну Програму НЕКСУС.

en: Assign this task to a research facility.
uk_UA: Призначте це завдання дослідницькій станції.

en: NEXUS forces detected at these locations.
uk_UA: У цих районах виявлено сили НЕКСУСу.

en: NEXUS has been eradicated from all Project systems.
uk_UA: НЕКСУС був остаточно видалений з усіх систем Пректу.

en: We are attempting to access the missile control codes.
uk_UA: Ми намагаємось отримати доступ до кодів запуску ракет.

en: A research facility is required to crack the code. Allocate one immediately.
uk_UA: Щоб зламати код необхідна дослідницька станція. Негайно збудуйте її.

en: Protect the missile silos from NEXUS attacks.
uk_UA: Обороняйте ракетні шахти від атак НЕКСУСу

en: PROJECT UPDATE: 1st Level Missile Code Cracked.
uk_UA: ОНОВЛЕННЯ ПРОЕКТУ: Коди Запуску 1-го Рівня Зламано

en: Missile arming in progress.
uk_UA: Ведеться зарядка ракет.

en: More research is required to proceed further.
uk_UA: Для продовження необхідні подальші дослідження.

en: PROJECT UPDATE: 2nd Level Missile Code Cracked.
uk_UA: ОНОВЛЕННЯ ПРОЕКТУ: Коди Запуску 2го Рівня Зламано

en: Missile target programming in progress.
uk_UA: Програмування цілей ракет.

en: Once level 3 codes are cracked we initiate launch procedures.
uk_UA: Як тільки буде зламано коди 3-го рівня, ми почнемо процедуру запуску.

en: PROJECT UPDATE: 3rd Level Missile Code Cracked.
uk_UA: ОНОВЛЕННЯ ПРОЕКТУ: Коди Запуску 3-го Рівня Зламано

en: Missile launch sequence initiated.
uk_UA: Почато процедуру запуску ракет.

en: TRANSPORT MISSION: Attack NEXUS Final Base
uk_UA: ТРАНСПОРТНА МІСІЯ: Атакуйте Останню Базу НЕКСУСу

en: We have located NEXUS' base at this location.
uk_UA: Ми виявили базу НЕКСУСу в цьому районі.

en: This area contains numerous NEXUS structures.
uk_UA: В цьому районі розташовано багато будівель НЕКСУСу.

en: We are certain that NEXUS's core systems are located here.
uk_UA: Ми впевнені, що ядро системи НЕКСУСу знаходиться саме тут.

en: Establish an LZ.
uk_UA: Розгорніть Зону Висадки.

en: Begin your attacks on NEXUS. You must destroy his core systems.
uk_UA: Починайте атаки на НЕКСУС. Ви повинні знищити ядро його системи.

en: Incoming intelligence report... Team Gamma
uk_UA: Нові дані розвідки... Команда Гама

en: Briefing Commences:
uk_UA: Починається Брифінг:

en: Scavenger Outpost
uk_UA: Форпост Звалищників

en: Power Resource
uk_UA: Енергетичний Ресурс

en: Unknown Artifact
uk_UA: Невідомий Артефакт

en: Source of Power Surge
uk_UA: Джерело Енергетичної Хвилі

en: Landing Zone
uk_UA: Зона Висадки

en: Mission Target
uk_UA: Ціль Місії

en: Pre-Collapse Research Center
uk_UA: До-Катастрофний Дослідницький Центр

en: En-route To Mission Site
uk_UA: Переміщуємось до Території Місії

en: Mission Failed
uk_UA: Місія Провалена

en: Mission Successful
uk_UA: Місія Виконана

en: Enemy Landing Zone
uk_UA: Ворожа Зона Висадки

en: Enemy Base
uk_UA: Ворожа База

en: Incoming transmission
uk_UA: Вхідне Повідомлення

en: Incoming intelligence report.
uk_UA: Нові дані розвідки.

en: Nuclear Reactor
uk_UA: Ядерний Реактор

en: New Design
uk_UA: Новий Макет

en: Cyborg Cannon
uk_UA: Гармата Кіборгів

en: Demolish
uk_UA: Зруйнувати

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/propulsion.json: $.Naval.name
en: Naval
uk_UA: Морський

en: Repair Center
uk_UA: Ремонтний Центр

en: Tornado AA Flak Site
uk_UA: ПП Зенітна Установка 'Торнадо'

en: Dragon's Teeth
uk_UA: Зуби Дракона

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Howitzer.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-Howitzer105.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Howitzer.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-Howitzer105.name
en: Howitzer Emplacement
uk_UA: Батарея Гаубиці

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-HvyHowitzer.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-Howitzer150.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HvyHowitzer.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-Howitzer150.name
en: Ground Shaker Emplacement
uk_UA: Батарея Гаубиці 'Землетрус'

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-RotHow.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-RotHow.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-RotHow.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-RotHow.name
en: Hellstorm Emplacement
uk_UA: Батарея Габиці 'Пекельний Шторм'

en: Mortar Emplacement
uk_UA: Вогнева Позиція Мортири

en: Bombard Emplacement
uk_UA: Вогнева Позиція Бомбарди

en: Pepperpot Emplacement
uk_UA: Вогнева Позиція Мортири 'Перечниця'

en: Tornado Flak Turret
uk_UA: Зенітна Башта 'Торнадо'

en: Proximity Bomb Turret
uk_UA: Башта з Бомбами з Детекторами Руху

en: Proximity Superbomb Turret
uk_UA: Башта з Супербомбами з Детекторами Руху

en: Bunker Blaster Cyborg
uk_UA: Кіборг з Протибункерною ПУ

en: Jump Bunker Blaster
uk_UA: Стрибун з Протибункерною ПУ

en: Jump Heavy Gunner
uk_UA: Стрибун з Важким Озброєнням

en: Jump Lancer
uk_UA: Стрибун з ПУ 'Спис'

en: Jump Assault Gunner
uk_UA: Стрибун з Штурмовим Кулеметом

en: Jump Needle Gunner
uk_UA: Стрибун з Голковою Гарматою

en: Jump Scourge
uk_UA: Стрибун з ПУ 'Батіг'

en: Jump Flashlight Gunner
uk_UA: Стрибун з Лазером 'Спалах'

en: Cyborg Jump Pack
uk_UA: Механізм Стрибків Кіборгів

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.CyborgLegs02.name data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Legs02.name
en: Cyborg Propulsion II
uk_UA: Руховий Механізм Кіборгів ІІ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.CyborgLegs03.name
en: Cyborg Propulsion III
uk_UA: Руховий Механізм Кіборгів ІІІ

en: NP-Hardcrete
uk_UA: NP-Залізобетон

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox01.name data/base/stats/structure.json: $.PillBox1.name data/base/stats/weapons.json: $.MG3-Pillbox.name ... + 3 refs
en: Heavy Machinegun Bunker
uk_UA: Бункер з Важким Кулеметом

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-PrisLas.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-PrisLas.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-PrisLas.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-PrisLas.name
en: Flashlight Emplacement
uk_UA: Вогнева Позиція Лазеру 'Спалах'

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Tower03.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Tower01.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower1.name
en: Heavy Machinegun Guard Tower
uk_UA: Вартова Вежа з Важким Кулеметом

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Tower04.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower4.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower4.name
en: Flamer Guard Tower
uk_UA: Вартова Вежа з Вогнеметом

en: Lancer Guard Tower
uk_UA: Вартова Вежа з ПУ 'Спис'

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.WallTower05.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower05.name
en: Flamer Hardpoint
uk_UA: Укріплення з Вогнеметом

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_FCY7.text[1]
en: Advanced Cyborg Production
uk_UA: Вдосконалене Виробництво Кіборгів

en: Advanced Cyborg Production Mk2
uk_UA: Вдосконалене Виробництво Кіборгів Мк2

en: Advanced Cyborg Production Mk3
uk_UA: Вдосконалене Виробництво Кіборгів Мк3

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_FU7.text[1]
en: Advanced Factory Production
uk_UA: Вдосконалений Випуск Фабрики

en: Advanced Factory Production Mk2
uk_UA: Вдосконалений Випуск Фабрики Мк2

en: Advanced Factory Production Mk3
uk_UA: Вдосконалений Випуск Фабрики Мк3

en: Advanced Repair Facility Upgrade
uk_UA: Вдосконалена Робота Ремонтної Майстерні

en: Advanced Repair Facility Upgrade Mk2
uk_UA: Вдосконалена Робота Ремонтної Майстерні Мк2

en: Advanced Repair Facility Upgrade Mk3
uk_UA: Вдосконалена Робота Ремонтної Майстерні Мк3

en: Robotic VTOL Rearming Mk4
uk_UA: Роботизоване Переозброєння ВЗІПів Мк4

en: Cyborg Self-Repair
uk_UA: Саморемонт Кіборгів

en: Automated Cyborg Repair Mk2
uk_UA: Автоматизований Ремонт Кіборгів Мк2

en: Automated Cyborg Repair Mk3
uk_UA: Автоматизований Ремонт Кіборгів Мк3

en: Defenses Self-Repair
uk_UA: Авторемонт Захисних Споруд

en: Automated Defenses Repair Mk2
uk_UA: Автоматизований Ремонт Захисних Споруд Мк2

en: Automated Defenses Repair Mk3
uk_UA: Автоматизований Ремонт Захисних Споруд Мк3

en: Base Structure Self-Repair
uk_UA: Авторемонт Будівель

en: Automated Base Structure Repair Mk2
uk_UA: Автоматизований Ремонт Будівель Мк2

en: Automated Base Structure Repair Mk3
uk_UA: Автоматизований Ремонт Будівель Мк3

en: Vehicle Self-Repair
uk_UA: Саморемонт Техніки

en: Automated Vehicle Repair Mk2
uk_UA: Автоматизований Ремонт Техніки Мк2

en: Automated Vehicle Repair Mk3
uk_UA: Автоматизований Ремонт Техніки Мк3

en: Heavy Mobile Repair Turret
uk_UA: Важка Мобільна Ремонтна Башта

en: Mobile Repair Upgrade
uk_UA: Покращення Мобільного Ремонту

en: Mobile Repair Upgrade Mk2
uk_UA: Покращення Мобільного Ремонту Мк2

en: CB Sensor Upgrade
uk_UA: Покращення ПБ Сенсора

en: CB Sensor Upgrade Mk2
uk_UA: Модернізація датчиків СВ Mk2

en: CB Sensor Upgrade Mk3
uk_UA: Модернізація датчиків СВ Mk3

en: VTOL CB Upgrade
uk_UA: Покращення ВЗІП ПБ

en: VTOL CB Upgrade Mk2
uk_UA: літак вертикального зльоту та посадки

en: VTOL CB Upgrade Mk3
uk_UA: літак вертикального зльоту та посадки

en: VTOL Strike Upgrade
uk_UA: Покращення ВЗІП Ударної Башти

en: VTOL Strike Upgrade Mk2
uk_UA: Покращення ВЗІП Ударної Башти Мк2

en: VTOL Strike Upgrade Mk3
uk_UA: Покращення ВЗІП Ударної Башти Мк3

en: Improved Scrambler
uk_UA: Вдосконалений Генератор Перешкод

en: Scrambler Turret Mk2
uk_UA: Башта Генератора Перешкод Мк2

en: Sensor Lock
uk_UA: Наведення Сенсору

en: Improved Laser Focusing Mk2
uk_UA: Вдосконалене Фокусування Лазеру Мк2

en: Improved Laser Focusing Mk3
uk_UA: Вдосконалене Фокусування Лазеру Мк3

en: HEAP Missile Warhead
uk_UA: Бронебійна Ракетна Боєголовка

en: HEAP Missile Warhead Mk2
uk_UA: Бронебійна Ракетна Боєголовка Мк2

en: HEAP Missile Warhead Mk3
uk_UA: Бронебійна Ракетна Боєголовка Мк3

en: Improved Missile Loading System
uk_UA: Вдосконалена Система Заряджання Ракет

en: Rapid Fire Mini-Rockets
uk_UA: Надшвидкострільні Міні-Ракети

en: Rapid Fire Mini-Rockets Mk2
uk_UA: Надшвидкострільні Міні-Ракети Мк2

en: Rapid Fire Mini-Rockets Mk3
uk_UA: Надшвидкострільні Міні-Ракети Мк3

en: Scavenger Flame Tower End
uk_UA: Кінцева Вогнеметна Вежа Звалищників

en: Bridge
uk_UA: Міст

en: Wrecked Tank
uk_UA: Зруйнований Танк

en: Cyborg Laboratory
uk_UA: Лабораторія Кіборгів

en: Advanced Warfare Laboratory
uk_UA: Вдосконална Військова Лабораторія

en: Engineering Laboratory
uk_UA: Інженерна Лабораторія

en: Robotics Laboratory
uk_UA: Лабораторія Роботів

en: Laser Optics Laboratory
uk_UA: Лабораторія Лазерної Оптики

en: Electronics Laboratory
uk_UA: Лабораторія Електроніки

en: Chemical Laboratory
uk_UA: Хімічна Лабораторія

en: Advanced Warfare
uk_UA: Вдосконалене Озброєння

en: Bunker Blaster
uk_UA: Знищувач Бункерів

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYMET1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CYMET4.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET10.text[0] ... + 5 refs
en: Cyborg Materials Improved
uk_UA: Покращено Матеріали Кіборгів

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CYMET4.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_MET4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_CYMET4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_MET4.text[1]
en: Layered dense composite alloys and energy-absorbing fibres
uk_UA: Багатошаровий щільний композитний сплав з енерго-поглинаючими волокнами

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYMET1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CYMET4.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET10.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET7.text[2]
en: Increases Kinetic Armor and Body Points
uk_UA: Підвищується рівень Кінетичної Броні та Міцність Корпусу

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYMET1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CY_AH1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CYMET4.text[3] ... + 13 refs
en: All Cyborgs upgraded automatically
uk_UA: Всі Кіборги покращуються автоматично

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CY_AH1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_AH4.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_CY_AH1.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_AH4.text[0]
en: Cyborg Thermal Armor Improved
uk_UA: Вдосконалено Термальну Броню Кіборгів

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CY_AH1.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_AH4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_CY_AH1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_AH4.text[1]
en: Heat resistant armored layers
uk_UA: Термостійкі шари броні

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CY_AH1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_AH4.text[2]
en: Thermal Armor increased
uk_UA: Підвищується рівень Термальної Броні

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_CN1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_FL1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_MG1.text[0] ... + 28 refs
en: New Cyborg Available
uk_UA: Доступний Новий Кіборг

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CYW_BB1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_CYW_BB1.text[1]
en: Armed with Bunker Buster rocket
uk_UA: Кіборг озброєний Протибункерною ПУ

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN1MK1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN2MK1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_CN1.text[2] ... + 76 refs
en: Body Points: Medium
uk_UA: Міцність Корпусу: Середня

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_CN1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_FL1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_MG1.text[3] ... + 36 refs
en: Requires Cyborg factory to produce
uk_UA: Необхідна Фабрика Кіборгів для виробництва

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_CYW_MG4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_CYW_MG4.text[1]
en: Armed with Cyborg Assault Gun
uk_UA: Кіборг озброєний Штурмовим Кулеметом

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_ATM.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_LS1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_MG4.text[0] ... + 7 refs
en: New Jump Cyborg Available
uk_UA: Доступний Новий Кіборг Стрибун

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_MIS.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_MIS.text[1]
en: Armed with Revenger Surface-to-Air missile
uk_UA: Кіборг озброєний ПУ Земля-Повітря 'Месник'

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_WU1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_DF_WU4.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_DF_WU10.text[0] ... + 5 refs
en: Defenses Improved
uk_UA: Покращуються Захисні Споруди

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_DF_WU4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_DF_WU4.text[1]
en: High-tensile concrete reinforced with boron
uk_UA: Високоеластичний бетон зміцнений сполуками бору

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_MAT1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_DF_WU4.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_MAT4.text[2] ... + 4 refs
en: Increases Armor and Body Points
uk_UA: Підвищується рівень Броні та Міцності Корпусу

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_WU1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_DF_WU4.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_DF_WU10.text[3] ... + 5 refs
en: All defenses and walls upgraded automatically
uk_UA: Всі захисні споруди та стіни покращуються автоматично

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_P1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_EMP_PODTOW.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_ATR.text[0] ... + 112 refs
en: New Defensive Structure Available
uk_UA: Доступна Нова Захисна Споруда

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA4.text[1]
en: AA Site with Tornado Flak Turret
uk_UA: ПП установка із Зенітною Баштою 'Торнадо'

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA3.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA4.text[2] ... + 7 refs
en: Automatically targets VTOLs
uk_UA: Автоматично наводиться на ВЗІПи

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_EMP_PODTOW.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TTRAP1.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_EMP_Mpit.text[3] ... + 59 refs
en: Defensive Strength: Medium
uk_UA: Рівень Захисту: Середній

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA1.text[1]
en: AA Site with Cyclone Flak Turret
uk_UA: ПП установка із Зенітною Баштою 'Циклон'

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA2.text[1]
en: AA Site with Hurricane Gun Turret
uk_UA: ПП установка із Зенітним Кулеметом 'Ураган'

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA2.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA2.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DEF_AALAS.text[2]
en: Automatically targets VTOL
uk_UA: Автоматично наводиться на ВЗІПи

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA3.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_AA3.text[1]
en: AA Site with Whirlwind Gun Turret
uk_UA: ПП установка із Зенітним Кулеметом 'Вихор'

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_IDFR.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_IDFR.text[1]
en: Indirect fire rocket battery
uk_UA: Артилерійська ракетна батарея

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_EMP_Mpit.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_EMP_MRL.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HOW.text[2] ... + 22 refs
en: Assigned automatically to nearest sensor or CB tower
uk_UA: Автоматично закріплюється за найближчою сенсорною або ПБ вежею

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HvyMor.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HvyMor.text[1]
en: Armored Bombard battery pit
uk_UA: Броньована батарея Бомбарди

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_RotMor.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_RotMor.text[1]
en: Armored Pepperpot mortar battery pit
uk_UA: Броньована батарея Мортири 'Перечниця'

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HOW.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HOW.text[1]
en: Armored howitzer emplacement
uk_UA: Броньована вогнева позиція Гаубиці

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HvHOW.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HvHOW.text[1]
en: Armored Ground Shaker howitzer emplacement
uk_UA: Броньована вогнева позиція Гаубиці 'Землетрус'

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_IncHOW.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_RotHOW.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_IncHOW.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_RotHOW.text[1]
en: Armored Hellstorm howitzer emplacement
uk_UA: Броньована вогнева позиція Гаубиці 'Пекельний Шторм'

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HVATR.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HVATR.text[1]
en: Armored strongpoint with Tank Killer rocket
uk_UA: Броньована вогнева позиція з ПУ 'Вбивця Танків'

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_DEF_RotMG.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HPV.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HVATR.text[2] ... + 17 refs
en: Automatically targets enemies in range
uk_UA: Автоматично наводиться на ворогів у радіусі дії

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HPV.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HPV.text[1]
en: Armored strongpoint with Hyper-Velocity Cannon
uk_UA: Броньована вогнева позиція з Гіпер-Швидкісною Гарматою

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_P1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_ATR.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_FL.text[3] ... + 45 refs
en: Defensive Strength: High
uk_UA: Рівень Захисту: Високий

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HVFL.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_HVFL.text[1]
en: Armored strongpoint with Inferno Flamer
uk_UA: Броньована вогнева позиція з Вогнеметом 'Пекло'

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_RotCan.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_EMP_RotCan.text[1]
en: Armored strongpoint with Assault Cannon
uk_UA: Броньована вогнева позиція з Штурмовою Гарматою

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_DEF_RotMG.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_DEF_RotMG.text[1]
en: Reinforced tower with Assault Gun
uk_UA: Армована вежа з Штурмовим Кулеметом

en: Armored guard tower with Heavy Machinegun
uk_UA: Броньована вартова вежа з Важким Кулеметом

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_P1.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_EMP_PODTOW.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_ATR.text[2] ... + 46 refs
en: Automatically targets enemies within sensor range
uk_UA: Автоматично наводиться на ворогів у радіусі дії

en: Armored guard tower with Flamer
uk_UA: Броньована вартова вежа з Вогнеметом

en: Armored guard tower with Lancer AT Rocket
uk_UA: Броньована вартова вежа з ПТ ПУ 'Спис'

en: Armored bunker with Heavy Machinegun
uk_UA: Броньований бункер з Важким Кулеметом

en: Armored hardpoint with Flamer
uk_UA: Броньоване укріплення з Вогнеметом

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_WT7_RMG.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_WT7_RMG.text[1]
en: Armored hardpoint with Assault Gun
uk_UA: Броньоване укріплення з Штурмовим Кулеметом

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_WT8_RC.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_WT8_RC.text[1]
en: Armored hardpoint with Assault Cannon
uk_UA: Броньоване укріплення з Штурмовою Гарматою

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_WT11_HFL.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_WT11_HFL.text[1]
en: Armored hardpoint with Inferno flamer
uk_UA: Броньоване укріплення з Вогнеметом 'Пекло'

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_WT12_HAT.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_WT12_HAT.text[1]
en: Armored hardpoint with Tank Killer AT missile
uk_UA: Броньоване укріплення з ПТ ПУ 'Вбивця Танків'

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TTRAP1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_TTRAP1.text[1]
en: Reinforced concrete tank traps
uk_UA: Укріплені Залізобетонні протитанкові пастки

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TTRAP1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_TTRAP1.text[2]
en: Prevents enemy movement
uk_UA: Блокує рух ворога

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RFU1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RFU4.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RFU7.text[0] ... + 3 refs
en: Repair Facility Improved
uk_UA: Вдосконалено Ремонтну Базу

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RFU4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RFU4.text[1]
en: New robotic repair techniques
uk_UA: Нові роботизовані методи ремонту

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RFU1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RFU4.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RFU7.text[2]
en: Increases Repair Speed
uk_UA: Підвищує Швидкість Ремонту

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RFU1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RFU4.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RFU7.text[3] ... + 3 refs
en: All repair facilities upgraded automatically
uk_UA: Всі ремонтні бази покращуються автоматично

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FCY4.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[0] ... + 2 refs
en: Cyborg Production Improved
uk_UA: Вдосконалено Виробництво Кіборгів

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FCY4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FCY4.text[1]
en: Robotic Cyborg Production
uk_UA: Роботизоване Виробництво Кіборгів

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FCY4.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[2] ... + 2 refs
en: Increases Cyborg factory output
uk_UA: Підвищується продуктивність фабрики Кіборгів

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FCY4.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[3] ... + 2 refs
en: All Cyborg factories upgraded automatically
uk_UA: Всі Фабрики Кіборгів покращуються автоматично

en: Self-Replicating Cyborg Production
uk_UA: Самовідновне Виробництво Кіборгів

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FU4.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[0]
en: Vehicle Production Improved
uk_UA: Підвищується швидкість виробництва Техніки

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FU4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FU4.text[1]
en: New Robotic Techniques improve factory production
uk_UA: Нові технології із залученням роботів вдосконалюють випуск Фабрики

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FU4.text[2]
en: Increases factory production rate
uk_UA: Вдосконалюється продуктивність Фабрики

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FU4.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[3]
en: All vehicle factories upgraded automatically
uk_UA: Всі Фабрики, що виробляють Техніку покращуються автоматично

en: Self-Replicating Factory Production
uk_UA: Самовідновне Виробництво Фабрики

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FM1.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[2]
en: Increases factory output
uk_UA: Підвищує продуктивність Фабрики

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RU1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RU4.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RU7.text[0] ... + 3 refs
en: Research Improved
uk_UA: Підвищується ефективність досліджень

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RU4.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade04.name data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RU4.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade04.name
en: Dedicated Synaptic Link Data Analysis
uk_UA: Спеціальний Аналіз Даних Синаптичного Зв'язку

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RU1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RU4.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RU7.text[2]
en: Increases research speed
uk_UA: Підвищує швидкість здійснення досліджень

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RU1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RU4.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RU7.text[3] ... + 3 refs
en: All research facilities upgraded automatically
uk_UA: Всі Дослідницькі Станції покращуються автоматично

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_MAT1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_MAT4.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_MAT10.text[0] ... + 5 refs
en: Increases Damage Resistance
uk_UA: Підвищується Стійкість до Пошкоджень

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_MAT4.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials04.name data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_MAT4.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Materials02.name
en: Hardened Base Structure Materials
uk_UA: Зміцнені Матеріали Будівель Бази

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_MAT1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_MAT4.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_MAT10.text[3] ... + 5 refs
en: All base structures upgraded automatically
uk_UA: Всі Будівлі Бази покращуються автоматично

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FM1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VFU1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VFU4.text[0] ... + 5 refs
en: Production Improved
uk_UA: Вдосконалюється Виробництво

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VFU1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VFU1.text[1]
en: Robotic VTOL Production
uk_UA: Роботизоване Виробництво ВЗІПів

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VFU1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VFU4.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VFU1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VFU4.text[2]
en: Increases VTOL factory output
uk_UA: Вдосконалються продуктивність ВЗІП Фабрики

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VFU1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VFU4.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VFU1.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VFU4.text[3]
en: All VTOL factories upgraded automatically
uk_UA: Всі ВЗІП Фабрики покращуються автоматично

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[0]
en: VTOL Rearming Times Reduced
uk_UA: Зменшення Часу Поповнення Боєкомплекту ВЗІПів

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade01.name data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade01.name
en: Automated VTOL Rearming
uk_UA: Автоматизоване Поповнення Боєкомплекту ВЗІПів

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[2]
en: Reduces rearming time
uk_UA: Зменшується Час Поповнення Боєкомплекту

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[3]
en: All rearming pads upgraded automatically
uk_UA: Всі майданчики поповнення боєкомплекту покращуються автоматично

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSTU1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTU1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ST1.text[0] ... + 8 refs
en: New Systems Turret Available
uk_UA: Доступна Нова Системна Башта

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTUHVY.text[1]
en: Heavy repair unit
uk_UA: Важкий ремонтний підрозділ

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTU1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTU1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTUHVY.text[2]
en: Automatically Repairs Damaged Units
uk_UA: Автоматично Ремонтує Пошкоджені Підрозділи

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTU1.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTU1.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTUHVY.text[3]
en: Or damaged units may be selected as target
uk_UA: Або пошкоджені підрозділи можна обрати у якості цілей

en: Research Breakthrough Improves Repair Speeds
uk_UA: Прорив Досліджень Підвищує Швидкість Ремонту

en: Increases repair speed
uk_UA: Підвищується швидкість ремонту

en: All mobile repair units upgraded automatically
uk_UA: Всі мобільні ремонтні підрозділи покращуються автоматично

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_STW2.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_STW2.text[0]
en: Improved Sensor Tower Available
uk_UA: Доступна Вдосконалена модель Сенсорної Вежі

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_STW2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_STW2.text[1]
en: New construction techniques improve tower
uk_UA: Нові методи будівництва вдосконалюють вежу

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_STW2.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_STW2.text[2]
en: Replaces existing sensor tower
uk_UA: Замінює існуючу сенсорну вежу

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_STW2.text[3] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SENSO1.text[3] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_STW1.text[3] ... + 3 refs
en: May be assigned as spotter for indirect fire weapons
uk_UA: Може бути закріпленим як цілевказувач для артилерійського озброєння

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSTU1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSTU1.text[1]
en: VTOL CB turret detects enemy indirect fire batteries
uk_UA: ВЗІП ПБ башта виявляє ворожі артилерійські батареї

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSTU1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSTW1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSTU1.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSTW1.text[2]
en: Orders assigned VTOLs to attack the enemy batteries
uk_UA: Наказує закріпленим ВЗІПам атакувати ворожі батареї

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSTU1.text[3] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSTW1.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSTU1.text[3] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSTW1.text[3]
en: VTOLs attack until enemy battery is suppressed
uk_UA: ВЗІПи атакують доки ворожа батарея не буде знищена

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSU1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSU2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VCBSU3.text[0] ... + 3 refs
en: VTOL CB Improved
uk_UA: Вдосконалено ВЗІП ПБ сенсор

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSU1.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSU1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSU1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSU1.text[1]
en: New fire detection systems
uk_UA: Нові системи виявлення вогню

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSU1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSU2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VCBSU3.text[2] ... + 3 refs
en: Extends VTOL CB Range
uk_UA: Розширюється радіус дії ВЗІП ПБ сенсора

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VCBSU1.text[3] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSU2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VCBSU3.text[3] ... + 3 refs
en: All VTOL CB sensors upgraded automatically
uk_UA: Всі ВЗІП ПБ сенсори покращуються автоматично

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VS1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VS2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VS3.text[0] ... + 3 refs
en: VTOL Strike Improved
uk_UA: Вдосконалена ВЗІП Ударна башта

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VS1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VS1.text[1]
en: New target recognition systems
uk_UA: Нові системи розпізнавання цілей

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VS1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VS2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VS3.text[2] ... + 3 refs
en: Extends VTOL Strike Range
uk_UA: Розширює радіус дії ВЗІП Ударної башти

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_SY_VS1.text[3] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VS2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VS3.text[3] ... + 3 refs
en: All VTOL Strike sensors upgraded automatically
uk_UA: Всі ВЗІП Ударні сенсори покращуються автоматично

en: Scrambler Improved
uk_UA: Генератор Перешкод Вдосконалено

en: Improvement in synaptic link technology
uk_UA: Вдосконалення технології синаптичного зв'язку

en: Increases scrambler rate
uk_UA: Підвищується швидкість генератора перешкод

en: All scramblers upgraded automatically
uk_UA: Всі генератори перешкод покращуються автоматично

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[0]
en: Collective Light Body
uk_UA: Легкий Корпус 'Колективників'

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[1]
en: Superior armor and body points to Viper
uk_UA: Вищий рівень броні та міцність корпусу ніж у Гадюки

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[2]
en: Slower than Viper
uk_UA: Повільніший за Гадюку

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B02.text[3]
en: High power costs and slower to produce than Viper
uk_UA: Високі витрати енергії та нижчі темпи виробництва ніж у Гадюки

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[0]
en: Collective Medium Body
uk_UA: Середній Корпус 'Колективників'

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[1]
en: Superior armor and body points to Cobra
uk_UA: Вищий рівень броні та міцність корпусу ніж у Кобри

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[2]
en: Slower than Cobra
uk_UA: Повільніший за Кобру

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_B06.text[3]
en: High power costs and slower to produce than Cobra
uk_UA: Високі витрати енергії та нижчі темпи виробництва ніж у Кобри

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_EN1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_EN4.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN10.text[0] ... + 5 refs
en: Vehicle Engine Upgrade
uk_UA: Покращення Двигуна Техніки

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_EN4.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine04.name data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_EN4.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine04.name
en: Turbo-Charged Engine
uk_UA: Двигун Оснащений Турбіною

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_EN1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_EN4.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN10.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN7.text[2]
en: Improves vehicle speed
uk_UA: Підвищує швидкість пересування техніки

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_EN1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_MET1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_AH1.text[3] ... + 18 refs
en: All vehicles upgraded automatically
uk_UA: Вся техніка покращується автоматично

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_MET1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_MET4.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET10.text[0] ... + 5 refs
en: Vehicle Bodies Improved
uk_UA: Зміцнюються Корпуси Техніки

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_MET1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_MET4.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET10.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET7.text[2]
en: Increases kinetic armor and body points
uk_UA: Підвищується рівень кінетичної броні та міцність корпусу

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_AH1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_AH4.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_AH1.text[0] ... + 2 refs
en: Vehicle Thermal Armor Improved
uk_UA: Підвищується рівень Термальної Броні Техніки

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_AH1.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_AH4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_AH1.text[1] ... + 2 refs
en: Heat-resistant armored layers
uk_UA: Термостійкі слої броні

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_AH1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_AH4.text[2]
en: Increases Thermal Armor
uk_UA: Зміцнюється Термальна Броня

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_HALFT2.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_TRACK2.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_P_H2.text[0] ... + 17 refs
en: Vehicle Propulsion Improved
uk_UA: Вдосконалюється Ходова Техніки

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_HALFT2.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_TRACK2.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_P_H2.text[1] ... + 17 refs
en: New armored construction
uk_UA: Нова броньована споруда

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_HALFT2.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_TRACK2.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_P_H2.text[2] ... + 17 refs
en: Increases Body Points
uk_UA: Підвищується Міцність Корпусу

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_HALFT2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_HALFT3.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_HALFT2.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_HALFT3.text[3]
en: All half-tracks upgraded automatically
uk_UA: Всі напівгусениці покращуються автоматично

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_P_H2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_H3.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_P_H2.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_H3.text[3]
en: All hovers upgraded automatically
uk_UA: Всі амфібії покращуються автоматично

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_TRACK2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_TRACK3.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_TRACK2.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_TRACK3.text[3]
en: All tracks upgraded automatically
uk_UA: Всі гусениці покращуються автоматично

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_V_P_W2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_W3.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_P_W2.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_W3.text[3]
en: All wheels upgraded automatically
uk_UA: Всі колеса покращуються автоматично

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA2.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA3.text[0] ... + 5 refs
en: New AA Turret Available
uk_UA: Доступна Нова ПП Башта

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA1.text[1]
en: Twin 80mm flak weapon
uk_UA: Спарена 80мм зенітна пушка

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA2.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA3.text[2] ... + 9 refs
en: Aerial targets only
uk_UA: Виключно Повітряні цілі

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA2.text[1]
en: Quad 80mm flak weapon
uk_UA: Чотириствольна 80мм зенітна зброя

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA3.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA3.text[1]
en: 30mm Anti-Aircraft machinegun
uk_UA: 30мм Проти-Повітряний Кулемет

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AA4.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_QUADAA.text[1]
en: Quad 30mm Anti-Aircraft machinegun
uk_UA: Чотириствольний 30мм Проти-Повітряний Кулемет

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAAC1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAROF1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_AAAC2.text[0] ... + 7 refs
en: AA Upgrade
uk_UA: Покращення ПП озроєння

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAAC1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAAC1.text[1]
en: Detects and locks-on to VTOL engine emissions
uk_UA: Виявляє та наводиться на термоелектронну емісію двигунів ВЗІПів

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAAC1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_AAAC2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAAC3.text[2]
en: Increases AA accuracy
uk_UA: Підвищуться точність ПП озброєння

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAAC1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAROF1.text[3] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_AAAC2.text[3] ... + 7 refs
en: All AA weapons upgraded automatically
uk_UA: Все ПП озброєння покращується автоматично

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[0]
en: AA Flak Upgrade
uk_UA: Покращення ПП Зенітних гармат

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[1]
en: High Explosive Flak shards
uk_UA: Вибухові Зенітні Набої

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[2]
en: Increases AA Flak damage
uk_UA: Підвищує силу ПП Зенітних гармат

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[3] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[3]
en: All AA flak weapons upgraded automatically
uk_UA: Всі ПП Зенітні гармати покращуюються автоматично

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAROF1.text[1]
en: Recoil loaded AA ammunition hopper
uk_UA: Зарядний механізм ПП боєприпасів спрацьовує від віддачі

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAROF1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAROF4.text[2]
en: Increases AA ROF
uk_UA: Підвищується темп ведення вогню ПП озброєння

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB2.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB1.text[0] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB2.text[0]
en: New Proximity Bomb Turret Available
uk_UA: Доступний Новий Бомбомет з Детектором руху

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB1.text[1]
en: Bomb turret explodes in proximity to enemy
uk_UA: Бомби вибухають при наближенні до ворога

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB2.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB2.text[2]
en: Best Targets: Base Structures and Defenses
uk_UA: Найкраще Уражає: Будівлі Бази та Захисні Споруди

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_PBMB2.text[1]
en: Superbomb turret explodes in proximity to enemy
uk_UA: Супербомби вибухають при наближенні до ворога

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB2.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BMB3.text[0] ... + 6 refs
en: New Bomb Bay Available
uk_UA: Доступний новий Бомбовий Відсік

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB1.text[1]
en: Drops High Explosive Cluster bombs
uk_UA: Скидуються Вибухові Касетні Бомби

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB1.text[2]
en: Best Targets: Base Structures
uk_UA: Найкраще Уражає: Будівлі Бази

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MG1MK1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MG2MK1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_H1.text[3] ... + 28 refs
en: Body Points: Low
uk_UA: Міцність Корпусу: Низька

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB2.text[1]
en: Drops High Explosive Armor Piercing bombs
uk_UA: Скидуються Вибухові Бронебійні бомби

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BMB2.text[2]
en: Best Targets: Defenses
uk_UA: Найкраще Уражає: Захисні Споруди

en: Bombsight Upgrade
uk_UA: Покращення Наведення Бомб

en: Locks on to thermal emissions
uk_UA: Наводиться на термальну емісію

en: Increases Bombing accuracy
uk_UA: Підвищується точність бомбардування

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BDMG1.text[3] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BDMG2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BDMG3.text[3] ... + 3 refs
en: All bomb bays upgraded automatically
uk_UA: Всі бомбові відсіки покращуються автоматично

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN1MK1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN2MK1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN3MK1.text[0] ... + 25 refs
en: New Weapon Turret Available
uk_UA: Доступна Нова Башта Озброєння

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_CN_4A.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_CN_4A.text[1]
en: Hyper-velocity automatic-cannon firing 88mm rounds
uk_UA: Гіпер-Швидкісна автоматична гармата що стріляє 88мм набоями

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_MP1.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_HvAT.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_IDF.text[2] ... + 13 refs
en: Best Targets: Vehicles
uk_UA: Найкраще Уражає: Техніку

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_CN_4A.text[3]
en: Replaces Medium Cannon
uk_UA: Замінює Середню Гармату

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_CN5.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_CN5.text[1]
en: 76mm hyper-velocity quad-barrel automatic-cannon
uk_UA: 76мм гіпер-швидкісна чотириствольна автоматична гармата

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_CT1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN3MK1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TRACK1.text[3] ... + 12 refs
en: Body Points: High
uk_UA: Міцність Корпусу: Висока

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_FLAME2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_FLAME2.text[1]
en: Heavy Flame-thrower firing Propylene Oxide gel
uk_UA: Важкий Вогнемет що стріляє гелевою сумішшю Оксиду Пропилену

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_FLAME1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_FLAME2.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BMB3.text[2] ... + 4 refs
en: Best Targets: Bunkers, wheeled and hover vehicles
uk_UA: Найкраще Уражає: Бункери, Колісну техніку та Амфібії

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_D1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_R1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_FL_ROF1.text[0] ... + 5 refs
en: Flamer Upgrade
uk_UA: Покращення Вогнемету

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_FL_D4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_FL_D4.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_FL_D7.text[1]
en: Propylene Oxide treated to burn at superhot temperatures
uk_UA: Гелеву суміш Оксиду Пропилену пристосовують до горіння за надвисоких температур

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_D1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_FL_D4.text[2]
en: Increases Flamer damage
uk_UA: Підвищується сила Вогнемету

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_D1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_R1.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_FL_ROF1.text[3] ... + 5 refs
en: All flamers upgraded automatically
uk_UA: Всі вогнемети покращуються автоматично

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MORTA1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M2.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HH1.text[0] ... + 13 refs
en: New Indirect Fire Weapon Available
uk_UA: Доступне Нове Артилерійське Озброєння

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HMK1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HMK1.text[1]
en: 105mm Howitzer may be assigned to a sensor
uk_UA: 105мм Гаубиця може бути закріплена за сенсором

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HH1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HMK1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_RHOW.text[2] ... + 4 refs
en: Best Targets: Base Structures, infantry, wheeled vehicles
uk_UA: Найкращу Уражає: Будівлі бази, піхоту, колісну техніку

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HH1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HH1.text[1]
en: 155mm Howitzer may be assigned to a sensor
uk_UA: 155мм Гаубиця може бути закріплена за сенсором

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_IHOW.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_IHOW.text[1]
en: 105m Howitzer firing incendiaries, may be assigned to a sensor
uk_UA: 105мм Гаубиця, що стріляє фугасними зарядами може бути закріплена за сенсором

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_IHOW.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_IHOW.text[2]
en: Best Targets: Base Structures, bunkers
uk_UA: Найкраще Уражає: Будівлі Бази, Бункери

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWAC1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWD1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWRF1.text[0] ... + 9 refs
en: Howitzer Upgrade
uk_UA: Покращення Гаубиці

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWAC1.text[1] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_AAAC2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWAC1.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_AAAC2.text[1]
en: Self-guided rocket powered shells
uk_UA: Самонавідні реактивні заряди

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWAC1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWAC3.text[2]
en: Increases Howitzer accuracy
uk_UA: Підвищується точність Гаубиці

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWAC1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWD1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWRF1.text[3] ... + 9 refs
en: All howitzers upgraded automatically
uk_UA: Всі Гаубиці покращуються автоматично

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BDMG1.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWD1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BDMG1.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWD1.text[1]
en: High Explosive shells
uk_UA: Вибухові Заряди

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWD1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWD4.text[2]
en: Increases Howitzer damage
uk_UA: Підвищується сила Гаубиці

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_ROF1.text[1] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_FL_ROF1.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWRF1.text[1] ... + 3 refs
en: Automatic loading mechanism replaces manual loader
uk_UA: Механізм автоматичного заряджання змінює ручний механізм

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWRF1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWRF4.text[2]
en: Increases Howitzer ROF
uk_UA: Підвищується швидкість стрільби Гаубиці

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D2.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_MG_ROF1.text[0] ... + 13 refs
en: Machinegun Upgrade
uk_UA: Покращення Кулемету

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_D5.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_D5.text[1]
en: Tungsten-tipped armor-piercing bullets
uk_UA: Бронебійні набої з Вольфрамовою кулею

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D1.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D2.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_D5.text[2] ... + 2 refs
en: Increases Machinegun damage
uk_UA: Підвищується сила Кулемету

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D2.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_MG_ROF1.text[3] ... + 13 refs
en: All machineguns upgraded automatically
uk_UA: Всі кулемети покращуюються автоматично

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_ROF2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_ROF2.text[1]
en: Improved chaingun mechanism
uk_UA: Вдосконалений ланцюговий механізм кулемета

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_MG_ROF1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_ROF2.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG_ROF3.text[2]
en: Increases Machinegun ROF
uk_UA: Підвищується швидкострільність Кулемета

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M2.text[1] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_M3.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M2.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_M3.text[1]
en: May be assigned to a sensor
uk_UA: Може бути закріплена за сенсором

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MORTA1.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M2.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_MRL1.text[2] ... + 7 refs
en: Best Targets: Base structures, infantry, wheeled vehicles
uk_UA: Найкраще Уражає: Будівлі бази, Піхоту, Колісну техніку

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MORTA1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_MP1.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M2.text[3] ... + 29 refs
en: Body Points: Very Low
uk_UA: Міцність Корпусу: Дуже Низька

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_M_D1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_AC1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_ROF1.text[0] ... + 11 refs
en: Mortar Upgrade
uk_UA: Покращення Мортири

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_M_D4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_M_D4.text[1]
en: High Explosive Armor-Piercing Shells
uk_UA: Вибухові Бронебійні Заряди

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_M_D1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_M_D4.text[2]
en: Increases Mortar damage
uk_UA: Підвищується сила Мортири

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_M_D1.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_AC1.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_ROF1.text[3] ... + 11 refs
en: All mortars upgraded automatically
uk_UA: Всі мортири покращуються автоматично

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_AC1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_D1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_ROF1.text[0] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_RK_D4.text[0]
en: Mini-Rocket Upgrade
uk_UA: Покращення Міні-ракет

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_RK_D4.text[1]
en: High Explosive Armor-Piercing warheads
uk_UA: Вибухові Бронебійні Боєголовки

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_D1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_RK_D4.text[2]
en: Increases Mini-Rocket damage
uk_UA: Підвищується сила Міні-ракет

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_AC1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_D1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_ROF1.text[3] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_RK_D4.text[3]
en: All mini-rockets upgraded automatically
uk_UA: Всі Міні-ракети покращуються автоматично

en: Robotic reload system
uk_UA: Роботизована Система Перезарядки

en: Increases Mini-Rocket ROF
uk_UA: Підвищується швидкострільність Міні-ракет

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_AC1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_D1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_AC2.text[0] ... + 14 refs
en: Rocket Upgrade
uk_UA: Покращення Ракет

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_SRK_D4.text[1] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_SRK_D4.text[1]
en: High Explosive Squash Head warhead
uk_UA: Вибухова боєголовка з Плоским кінцем

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_D1.text[2] data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_SRK_D4.text[2]
en: Increases Rocket damage
uk_UA: Підвищується сила Ракет

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_AC1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_D1.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_AC2.text[3] ... + 14 refs
en: All rockets upgraded automatically
uk_UA: Всі ракети покращуються автоматично

en: Destroy all New Paradigm units
uk_UA: Знищити всі одиниці Нової Парадигми

en: Destroy all New Paradigm reinforcements
uk_UA: Знищити всі підкріплення Нової Парадигми

en: Build at least 7 non-wall structures on the plateau and destroy all New Paradigm reinforcements
uk_UA: Побудувати на плато не менше 7 несучих конструкцій та знищити всі підкріплення Нової Парадигми

en: Locate and rescue your units from the shot down transporter
uk_UA: Знайдіть та врятуйте ваші одиниці з транспорту вниз

en: Rescue the civilians from The Collective before too many are captured
uk_UA: Врятуйте мирних жителів від Колективу, поки їх не захопили надто багато

en: Secure the Uplink from The Collective
uk_UA: Захистіть пост Зв'язку від Альянсу

en: Send off at least one transporter with a truck and survive The Collective assault until the timer ends
uk_UA: Відправте принаймні один транспорт з вантажівкою та переживіть атаку Колективу допоки не сплине таймер

en: Move all units into the valley
uk_UA: Перемістити всі підрозділи у долину

en: Destroy the missile silos
uk_UA: Знищіть ракетні шахти

en: Rescue Alpha team from Nexus
uk_UA: Команда спасения Альфа из Нексуса

en: Destroy the Nexus HQ to disable the Nexus Intruder Program
uk_UA: Знищіть КК НЕКСУСу, щоб вимкнути Вірусну Програму Nexus

en: Research resistance circuits and survive the assault from Nexus
uk_UA: Дослідити схеми опору та пережити напад з Нексуса

en: Protect the missile silos and research for the missile codes
uk_UA: Захистити ракетні шахти та дослідження для ракетних кодів

en: Reunite a part of Beta team with a Gamma team outpost
uk_UA: Повторно об'єднати частину команди Бета Гама-команди

en: Return to LZ
uk_UA: Повертайтесь до Зони Висадки

en: Destroy all enemy units and structures
uk_UA: Знищити всі ворожі підрозділи та будівлі

en: Artifacts collected
uk_UA: Артефакти зібрані

en: Bases destroyed
uk_UA: Бази знищено

en: Enemy units remaining
uk_UA: Ворожі підрозділи залишаються

en: Enemy structures remaining
uk_UA: Ворожі об'єкти залишилися

en: Return to LZ required
uk_UA: Потрібна повернення до LZ

en: Destroy all enemy units and bases
uk_UA: Знищити всі ворожі підрозділи та бази.

en: Survive until the timer reaches zero
uk_UA: Вижити, поки таймер не досягне нуля.

en: Manufacture (F1)
uk_UA: Виробництво (F1)

en: Manufacture - build factory first
uk_UA: Виробництво - спочатку збудуйте фабрику

en: Research (F2)
uk_UA: Дослідження (F2)

en: Research - build research facility first
uk_UA: Дослідження - спочатку побудувати дослідницьку Станцію.

en: Build (F3)
uk_UA: Будівництво (F3)

en: Build - manufacture constructor droids first
uk_UA: Збірка — спочатку конструктор-конструктор.

en: Design (F4)
uk_UA: Конструювання (F4)

en: Design - construct HQ first
uk_UA: Дизайн - спочатку конструктивний Штаб.

en: Commanders (F6)
uk_UA: Командири (F6)

en: Commanders - manufacture commanders first
uk_UA: Командири – спочатку командири виробництва.

en: Close
uk_UA: Закрити

en: Intelligence Display (F5)
uk_UA: Показати Розвіддані (F5)

en: In this training session you'll learn how to build an effective base
uk_UA: Під час цього тренування ви навчитесь будувати ефективну базу

en: Oil resources are key to your success
uk_UA: Нафтові ресурси - це ключ до вашого успіху

en: To build an oil derrick, select one of your trucks
uk_UA: Щоб збудувати бурову вежу, оберіть одного зі своїх інженерів

en: Left click the oil pool indicated by the radar pulse to order your truck to build
uk_UA: Клікніть лівою кнопкою миші по родовищу нафти, вказаному імпульсом на радарі, щоб наказати вашому інженеру збудувати бурову вежу

en: The oil derrick is currently dormant. Build a power generator to convert the oil into power
uk_UA: Бурова вежа зараз не працює. Збудуйте енергонератор, щоб переробляти нафту у енергію

en: Left click the flashing build icon
uk_UA: Клацніть лівою кнопкою миші значок будівництво.

en: Now left click the power generator in the build menu on the left
uk_UA: Тепер клікніть лівою кнопкою по енергогенератору в будівельному меню ліворуч

en: Position the square at your base and left click to start the build process
uk_UA: Розташуйте квадрат на своїй базі та клікніть лівою кнопкою щоб почати будівництво

en: To increase your build rate, select your second truck
uk_UA: Щоб підвищити швидкість будівництва, оберіть іншого інженера

en: Now left click the power generator site
uk_UA: А тепер клікніть лівою кнопкою по енергогенератору

en: The other truck will now help to build the power generator
uk_UA: Другий інженер тепер допоможе збудувати енергогенератор

en: During missions you need to locate and recover technologies from before the Collapse
uk_UA: Під час проходження місій вам необхідно знаходити та збирати технології до-Колапсової епохи

en: Use a truck to search for the artifact indicated by the radar pulse
uk_UA: За допомогою інженара знайдіть артефакт, який показано імпульсом на радарі

en: Move the pointer over the artifact and left click to recover it
uk_UA: Наведіть курсор на артефакт та клікніть лівою кнопкою щоб підібрати його

en: A research facility is required to research artifacts
uk_UA: Для дослідження артефактів потрібна Дослідницька Станція

en: Left click the flashing BUILD icon
uk_UA: Клікніть лівою кнопкою по блимаючій іконці 'БУДІВНИЦТВО'

en: Now left click the research facility and position it at your base
uk_UA: Тепер кілкніть лівою кнопкою по дослідницькій станції та розташуйте її на своїй базі

en: Use your other truck to help build the research facility
uk_UA: Накажіть другому інженеру допомогти будувати дослідницьку станцію

en: To research the artifact, left click on the flashing RESEARCH icon
uk_UA: Щоб дослідити артефакт, клікніть лівою кнопкою по блимаючій іконці 'ДОСЛІДЖЕННЯ'

en: Now left click the machinegun artifact
uk_UA: Тепер клікніть лівою кнопкою по артефакту 'кулемет'

en: The artifact is now being researched by the facility
uk_UA: Зараз проходить дослідження артефакту на станції

en: The researched machinegun can now be used to design a new vehicle
uk_UA: Досліджений кулемет тепер можна використовувати для конструювання нового підрозділу

en: Left click the flashing DESIGN icon
uk_UA: Клікніть лівою кнопкою по іконці 'КОНСТРУЮВАННЯ'

en: To start your design, left click the NEW DESIGN icon
uk_UA: Щоб почати конструювання, клікніть лівою кнопкою по іконці 'НОВИЙ МАКЕТ'

en: Now left click the Vehicle Body icon
uk_UA: Тепер клікніть лівою кнопкою по іконці 'Корпус Підрозділу'

en: Then left click the Viper body
uk_UA: Тепер клікніть лівою кнопкою по корпусу Гадюка

en: Left click the Wheels icon
uk_UA: Клікніть лівою кнопкою по іконці 'Колеса'

en: Then left click the machinegun to complete your design
uk_UA: А тепер клікніть лівою кнопкою по кулемету щоб завершити ваш макет

en: To finalize your design, left click the CLOSE icon
uk_UA: Щоб завершити конструювання, клікніть лівою кнопкою по іконці 'ЗАКРИТИ'

en: A factory is now required to manufacture your new vehicle
uk_UA: Ван необхідна фабрика для виробництва вашого нового підрозділу

en: Now left click the factory icon and position it at your base
uk_UA: Тепер клікніть лівою кнопкою по фабриці та розташуйте її на своїй базі

en: Select a location for your factory
uk_UA: Оберіть місце для своєї фабрики

en: The delivery point is indicated by the number 1
uk_UA: Точка доставки позначається цифрою 1

en: All new units will drive to this location once built
uk_UA: Одразу після виробництва, всі нові підрозділи будуть їхати до цієї точки

en: You can move the delivery point at any time by left clicking it
uk_UA: Ви можете перемістити точку доставки в будь-який час клікнувши по ній лівою кнопкою

en: Now click where you want to position the delivery point
uk_UA: А тепер клікніть туди, де бажаєте розмістити точку доставки

en: The factory can now be ordered to build a new unit
uk_UA: Зараз можна наказати фабриці виробити новий підрозділ

en: Left click the flashing MANUFACTURE icon
uk_UA: Клікніть лівою кнопкою по блимаючій іконці 'ВИРОБНИЦТВО'

en: Now left click the units you want to build from the menu at the left
uk_UA: А тепер клікніть лівою кнопкою по підрозділах, які ви хочете виробити в меню ліворуч

en: Please wait whilst the factory manufactures the new unit(s)
uk_UA: Будь-ласка зачекайте поки фабрика вироюляє новий(і) підрозділ(и)

en: Congratulations commander - you are ready for your first mission
uk_UA: Поздоровляємо, командире - тепер ви готові до своєї першої місії

en: CAMPAIGN ONE
uk_UA: ПЕРША КАМПАНІЯ

en: WESTERN SECTOR
uk_UA: ЗАХІДНИЙ СЕКТОР

en: Dawn, July 4th, 2100
uk_UA: Ранок, 4 липня, 2100.

en: Project HQ
uk_UA: Дослідження штаб-квартир.

en: A New Era
uk_UA: Нова ера

en: Morning, July 4th, 2100
uk_UA: Ранок, 4 липня, 2100

en: In-flight to Western Sector
uk_UA: У польоті у західний сектор.

en: Team Alpha nears its destination
uk_UA: Команда Альфа наближається до цілі

en: Transport destinations follow:
uk_UA: Наступні напрямки:

en: Alpha - Western Sector....
uk_UA: Альфа - Західний Сектор....

en: Alpha you are cleared for take-off.
uk_UA: Альфа, можете розпочинати.

en: Good luck and good hunting.
uk_UA: Удачі та вдалого полювання.

en: Approaching Landing Zone. Team Alpha Briefing commences.
uk_UA: Наближаючись до пожвавлених образів команди.

en: Commander, you lead Team Alpha, one of three expeditionary teams sent out by the Project to recover artifacts from before the Collapse.
uk_UA: Командир, ви очолюєте команду Альфа, одну з трьох експедиційних груп, відправлених Проектом для пошуку артефактів до Колапсу.
    Відправте хоча б один транспортер із вантажівкою та переживіть напад Колективу.

en: Your destination lies in the western zone.
uk_UA: Ваша ціль знаходиться в західній зоні.

en: Incoming Transmission
uk_UA: Вхідне Повідомлення

en: Transmission from Beta Base
uk_UA: Трансляція з Бази Бета

en: Mayday! Mayday!
uk_UA: Сигнал про допомогу!

en: Please assist!...
uk_UA: Прошу підтримки!...

en: Commander, we have recovered a command turret from the New Paradigm.
uk_UA: Командире, ми відновили командну башту з Нової Парадигми.

en: This turret allows commanders to coordinate attacks between assigned units and to act as a delivery point for factories. Researching and using this technology has the highest priority.
uk_UA: Ця вежі дозволяє командирам координувати атаки між призначеними одиницями і виступати в якості точки доставки для заводів. Дослідження та використання цієї технології мають найвищий пріоритет.

en: Commander, we are receiving this transmission.
uk_UA: Командире, ми отримали цю передачу.

en: Your attacks upon us will not go unpunished.
uk_UA: Ваші напади на нас не залишаться безкарними.

en: You are in contravention of the New Paradigm.
uk_UA: Ви порушуєте Нову Парадигму.

en: All attack groups commence attack on enemy.
uk_UA: Усі групи атакують ворога.

en: They are in contravention of the New Paradigm.
uk_UA: Вони суперечать Новій Парадигмі.

en: They must be eradicated.
uk_UA: Їх необхідно викорінити.

en: Secure the LZ and establish a forward base.
uk_UA: Захистіть Зону Висадки та збудуйте передову базу.

en: Then destroy the New Paradigm's base.
uk_UA: Тоді знищіть базу Нової Парадигми.

en: Open your systems to me.
uk_UA: Надайте мені доступ до Ваших систем.

en: Let me meld with your machines and cyborgs.
uk_UA: Дозволь мені злитися з твоїми машинками та кіборгами.

en: We will create the perfect nexus of man and machine.
uk_UA: Ми створимо ідеальне поєднання людини та машини.

en: Together we can create a new world.
uk_UA: Разом ми створимо новий світ.

en: I can give you power beyond your wildest dreams.
uk_UA: Я можу дати вам силу за межами ваших найсміливіших мрій.

en: Open your systems to me and you will be strong.
uk_UA: Надайте мені доступ до Ваших систем, і Ви станете сильнішими.

en: I can raise you as gods upon the blasted earth.
uk_UA: Я можу підняти вас, як боги на зруйнованих землях.

en: When we failed to respond it became threatening.
uk_UA: Коли ми не зреагували, це стало загрозою.

en: Your interference in my plans for the New Paradigm will not go unpunished.
uk_UA: Ваше втручання у мої плани щодо Нової Парадигми не залишиться безкарним.

en: You are weak flesh-things. I am strong and have many parts.
uk_UA: Ти слабке тіло. Я сильна і маю багато частин.

en: You may defeat me here, but I shall rise again.
uk_UA: Ви можете перемогти мене, але я воскресну знову.

en: As I once cleansed the world with fire, I will destroy you and your puny Project!!
uk_UA: Я знищу твоє нікчемне Творіння, як колись знищив цей світ вогнем!!

en: Nexus then removed itself from the system, destroying its memory banks, and removing all traces of its external connections.
uk_UA: Потім Nexus вилучив себе із системи, знищивши свої банки пам'яті та вилучивши всі сліди своїх зовнішніх з'єднань.

en: We are not sure what Nexus is or who or what is directing it. Initial research links the Nexus Intruder Program with the Reed Corporation, the developer of the synaptic link.
uk_UA: Ми не знаємо точно, що таке "Нексус" і хто чи що ним керує. Початкові дослідження пов'язують програму вторгнення "Нексус" із корпорацією "Рід", розробником синаптичного зв'язку.

en: We have ascertained that Nexus supplied the New Paradigm with most of its technology. Whatever Nexus is, it's more than a computer parasite.
uk_UA: Ми переконалися, що Нексус забезпечив Нову Парадигму більшістю своїх технологій. Чим би не був Нексус, це більше, ніж комп'ютерний паразит.

en: It has technology and weapons. It knows about us, and it's not friendly.
uk_UA: У нього є технології та зброя. Він знає про нас, і він не дружелюбний.

en: The Synaptic Link was developed by the Reed Corporation in conjunction with the US Military.
uk_UA: Синаптичне з'єднання було розроблено корпорацією Рід спільно з Військовими США.

en: The synaptic link allows for almost instantaneous transfer of thought from human operators to vehicle control and guidance systems. The synaptic link is fitted into the base of the skull circling the spinal column.
uk_UA: Синаптичний зв'язок дозволяє практично миттєво передавати думки від людини-оператора до систем керування та наведення транспортного засобу. Синаптичний зв'язок встановлюється на підставі черепа навколо хребетного стовпа.

en: The link has a hi-speed data transfer port that plugs into any computer system.
uk_UA: Посилання має високошвидкісний порт передачі, який підключається до будь-якої комп'ютерної системи.

en: More importantly the development of the synaptic link made the creation of cyborgs possible. Early attempts at power suits for individual soldiers failed as they proved to be slow and unresponsive.
uk_UA: Понад те, розвиток синаптичного зв'язку уможливило створення кіборгів. Перші спроби створення силових костюмів для окремих солдатів провалилися, оскільки вони виявилися повільними та нечуйними.

en: The synaptic link allowed soldiers to be placed in power suits that they controlled as easily as their own bodies. Power suits allowed infantry to function effectively on the battlefields of the 21st Century.
uk_UA: Синаптичний зв'язок дозволив помістити солдатів у силові костюми, якими вони керували так само легко, як власним тілом. Силові костюми дозволили піхоті ефективно діяти на полях боїв 21 століття.

en: Unfortunately, this technology has fallen into the hands of the New Paradigm. It is imperative that you research and develop synaptic link technologies.
uk_UA: На жаль, ця технологія потрапила до рук Нової Парадигми. Вам необхідно дослідити і розвивати технології синаптичних зв'язків.

en: Warning!
uk_UA: Увага!

en: You are entering a restricted area.
uk_UA: Ви входите в заборонену територію.

en: Return to your designated zone or be destroyed.
uk_UA: Поверніться до зони призначення, або будете знищені.

en: Repeat. Return to your designated zone or be destroyed.
uk_UA: Повторюю. Поверніться до зони призначення, або будете знищені.

en: Message Ends.
uk_UA: Повідомлення завершенно.

en: You will be destroyed.
uk_UA: Вас буде знищено.

en: NEXUS, the synaptic technology you required has been recovered and sent for collection.
uk_UA: Нексус, необхідна синаптична технологія була відновлена ​​і відправлена ​​на збір.

en: This Nexus Intruder Program is a self-mutating computer parasite. This makes it difficult to eradicate from systems once it has been identified.
uk_UA: Ця програма Nexus Intruder є комп'ютерним паразитом, що самозмінюється. Це ускладнює його видалення із систем після виявлення.

en: Further analysis was prevented by the manual shutdown of the system by our technicians to prevent additional contamination by the Nexus Intruder Program.
uk_UA: Подальший аналіз був обмежений ручним відключенням системи нашими техніками, щоб запобігти додатковому забрудненню Програмою Інтрудер НЕКСУС.

en: However, the spread of the Nexus Intruder Program was not checked by New Paradigm. We need to capture New Paradigm's core systems to further investigate Nexus and determine its origins.
uk_UA: Однак поширення програми Nexus Intruder не було перевірено Новою Парадигмою. Нам необхідно захопити основні системи Нової Парадигми для подальшого дослідження Нексуса та визначення його походження.

en: Commander, you are to curtail the New Paradigm's activities in this sector and locate their main base.
uk_UA: Командире, ви повинні зменшити діяльність Нової Парадигми в цьому секторі та визначити їхню основну базу.

en: You have done well.
uk_UA: Ти добре зробила.

en: Once we have analyzed and authenticated the technology, your reward  will follow.
uk_UA: Як тільки ми проаналізуємо та підтвердимо справжність технології, ви отримаєте винагороду.

en: Information discovered at the previous enemy base indicates that the New Paradigm recovered two synaptic link artifacts.
uk_UA: Виявлена інформація на попередній ворожій базі вказує на те, що Нова Парадигма була вимушена два артефакти синаптичного посилання.

en: CAMPAIGN TWO
uk_UA: Кампанія друга

en: EASTERN SECTOR
uk_UA: СХІДНИЙ СЕКТОР

en: Morning, September 1st, 2100
uk_UA: Ранок, 1 вересня 2100

en: In-flight to Eastern Sector
uk_UA: Політ у Східний сектор.

en: Team Alpha approaches Beta Base
uk_UA: Команда Альфа наближається до бази Бета.

en: You must defend and hold it at all costs.
uk_UA: Ви маєте захистити та втримати за будь-яку ціну.

en: THE COLLECTIVE
uk_UA: ОБ'ЄДНАННЯ

en: Commander, a new launch has been detected.
uk_UA: Командире, виявлено новий запуск.

en: It is likely to be targeted at your location.
uk_UA: Швидше за все, він націлений на вас.

en: You are to start the immediate evacuation of Beta Base to the safe haven.
uk_UA: Ви повинні розпочати негайну евакуацію бази Бета у безпечне місце.

en: NASDA is the North American Strategic Defense Agency.
uk_UA: ПАСОА - це Північноамериканське стратегічне оборонне агентство.

en: NASDA was formed in 2076 to defend North America from conventional and nuclear attack. The construction of a satellite defense system began in 2081 and was completed in 2082.
uk_UA: ПАСОА було утворено в 2076 році для захисту Північної Америки від звичайної та ядерної атаки. Будівництво системи супутникової оборони розпочалося у 2081 році і було завершено в 2082.

en: In 2085 the NASDA satellites fired their nukes at Earth.
uk_UA: У 2085 супутники NASDA випустили ядерну зброю на Землю.

en: There were also ground-based sites. Many of these were destroyed in the nuclear counterstrikes, but there's bound to be some out there.
uk_UA: Були й наземні об'єкти. Багато хто з них був знищений внаслідок ядерних контрударів, але, напевно, десь ще залишилися.

en: The NASDA satellites also contained pulse-lasers designed to shoot down missiles approaching North America.
uk_UA: На супутниках NASDA також були імпульсні лазери, призначені для збивання ракет, що наближаються до Північної Америки.

en: During the counterstrikes, these LasSats failed to fire. If brought into operation, these LasSats could inflict major damage on ground targets.
uk_UA: Під час контрударів ці Лассати не змогли стріляти. Якщо їх утворити, ці LasSats можуть завдати значної шкоди наземним цілям.

en: All nukes targeted at  North America found their targets.
uk_UA: Усі ядерні бомби, спрямовані на Північну Америку, знайшли свої цілі.

en: We know that Nexus is searching for NASDA Central in the Eastern Sector. This was one of the land-based control centres for the satellites.
uk_UA: Ми знаємо, що Нексус шукає Центральний центр NASDA у Східному секторі. Це був один із наземних центрів управління супутниками.

en: If the centre is found intact, NEXUS may gain control of the satellites.
uk_UA: Якщо центр залишиться недоторканим, NEXUS може отримати контроль над супутниками.

en: Nexus claimed that it had already destroyed the world.
uk_UA: Нексус стверджував, що він уже знищив світ.

en: NASDA Briefing follows...
uk_UA: Наступні налаштування NASDA...

en: We've got to make sure that it can't do it again.
uk_UA: Ми маємо переконатися, що він не зможе зробити це знову.

en: Analysis indicates that these systems were part of the control system for the NASDA satellites.
uk_UA: Аналіз показує, що це системи були частиною системи управління супутниками НАСДА.

en: It's now certain that Nexus was responsible for The Collapse.
uk_UA: Тепер ясно, що Нексус є відповідальним за Колапс.

en: During the early stages of the Collapse, NASDA technicians switched off  the infected systems in order to isolate the spread of Nexus. This seems to have prevented the LasSats from firing during the counterstrikes.
uk_UA: На ранніх стадіях колапсу техніки NASDA відключили заражені системи, щоб ізолювати поширення Nexus. Це, мабуть, запобігло стрілянину з LasSat під час контрударів.

en: The ensuing nuclear-magnetic pulses wiped clean large amounts of NASDA's memory banks, shattering its core processor, and sent shockwaves blasting through Nexus.
uk_UA: Наступні ядерно-магнітні імпульси очистили значну частину банків пам'яті NASDA, зруйнувавши основний процесор, і надіслали ударні хвилі Нексусом.

en: Nexus was fried as whole sections of its consciousness were obliterated in the counterstrikes.
uk_UA: Нексус був підсмажений, як цілі частини його свідомості були знищені контрпрограмами.

en: Commander we are detecting transmissions from this site that are reaching high orbit.
uk_UA: Командер, ми фіксуємо передачі з цього майданчика, які досягають високої орбіти.

en: Nexus has now reconnected itself with the NASDA satellites.
uk_UA: Нині Нексус знову підключився до супутників НАСДА.

en: This poses a major threat to the Project and to our survival.
uk_UA: Це створює серйозну загрозу для проекту та нашого виживання.

en: Analysis of NASDA Central leaves no doubt that The Collective has introduced the Nexus Intruder Virus to it.
uk_UA: Аналіз центрального випуску NASDA не сумнівається, що Колективник представив йому Вірус НЕКСУСу.

en: The nuclear reactor was going to be used to power a vast network of pre-Collapse computer systems.
uk_UA: Ядерний реактор буде використаний для живлення величезної мережі докатастрофних комп'ютерних систем.

en: Commander, we have just detected a missile launch at these coordinates.
uk_UA: Командире, ми щойно виявили запуск ракет при цих координатах.

en: Team Gamma are sending a team to investigate the launch site and to prevent any further launches.
uk_UA: Команда "Гама" відправляє групу для дослідження місця запуску та запобігання подальшим запускам.

en: We can only assume that Nexus has gained control of this site. We cannot determine whether the missile is nuclear-armed or where it is targeted. You are advised to begin preparations for the evacuation of your base.
uk_UA: Ми можемо припустити, що Нексус отримав контроль над цим об'єктом. Ми не можемо визначити, чи оснащена ракета ядерною зброєю, чи куди вона націлена. Вам рекомендується розпочати підготовку до евакуації вашої бази.

en: Warriors of the Collective, I seek the location of NASDA Central.
uk_UA: Воїни Колективу, я шукаю місцезнаходження центрального офісу NASDA.

en: It lies somewhere in your territory.
uk_UA: Він лежить десь на вашій території.

en: Find it for me and I shall provide you with further weapons to aid you in your war against the Project.
uk_UA: Знайдіть його, і я буду надавати вам додаткову зброю, щоб допомогти вам у війні проти проекту.

en: Warriors of The Collective, more intruders are entering our territory.
uk_UA: Воїни Колективу на нашу територію вторглися нові зловмисники.

en: They are not part of the machine.
uk_UA: Вони не є частиною машини.

en: Warriors of The Collective, attack and destroy kill all who resist the machine.
uk_UA: Воїни Колективу атакують і знищують усіх, хто чинить опір машині.

en: Attack! Erase their presence from this area!
uk_UA: Атакуйте! Забирайте їх з цього району!

en: Warriors of The Collective, we are ready to destroy the intruders who pollute our lands.
uk_UA: Воїни Колективу, ми готові знищити порушників, що забруднюють наші землі.

en: Those of the Project are not of the machine. They have been denied its blessing. We who have embraced the power of the machine have a destiny to sweep away such weak creatures.
uk_UA: Ті з Проекту не належать до машини. Їм відмовлено у благословенні.Ми, які взяли на себе силу машини, приречені винищувати таких слабких істот.

en: They shall fall before the might of The Collective.
uk_UA: Они падут перед мощью Коллектива.

en: Attack and destroy all who resist the machine.
uk_UA: Атакувати та знищити всіх, хто чинить опір машині.

en: Attack!
uk_UA: Нападайте!

en: Warriors of the Collective, Nexus has given us the power of the machine so that we can destroy all that oppose us.
uk_UA: Воїни Колективу Нексус дав нам силу машини, щоб ми могли знищити всіх, хто нам протистоїть.

en: Nexus now asks us to crush the Project.
uk_UA: Нексус просить нас розтрощити проект.

en: Cleanse and destroy!!
uk_UA: Знайти та знищити!!

en: Warriors of the Collective. You have performed well.
uk_UA: Воїни колективу. Ви добре впоралися.

en: Your just reward is on its way.
uk_UA: Твоя справедлива нагорода вже в дорозі

en: The Project is fleeing its base and stealing your technology.
uk_UA: Проект залишає свою базу та краде вашу технологію.

en: You must stop them!
uk_UA: Ви повинні їх спинити!

en: Decoding Transmission...
uk_UA: Вхідне Повідомлення...

en: CAMPAIGN THREE
uk_UA: КАМПАНІЯ 3

en: NORTHERN SECTOR
uk_UA: ПІВНІЧНИЙ СЕКТОР

en: Dusk, December 3rd, 2100
uk_UA: Сутінки, 3 грудня

en: In-flight to Northern Sector
uk_UA: Політ у Північний сектор

en: The Final Encounter
uk_UA: Остаточний супротивник.

en: Briefing Commences
uk_UA: Бріфінг починається

en: Personnel at Gamma Base have confirmed that the nuclear missiles targeted at Alpha and Beta bases were launched from a silo in their sector.
uk_UA: Персонал бази Гамма підтвердив, що ядерні ракети, націлені на бази Альфа та Бета, були запущені із шахти у їхньому секторі.

en: Team Gamma is currently scouting the silo's location and monitoring NEXUS's activity.
uk_UA: Команда Гамма зараз розвідує місце розташування бункера і відстежує діяльність NEXUS.

en: Time's up commander!!
uk_UA: Час вийшов, командире!!

en: Commander, we are detecting NEXUS forces from these coordinates...
uk_UA: Командире, ми виявили сили НЕКСУСу у цих координат...

en: Glad you could make it, Commander.
uk_UA: Радий, що ви прийшли, командире.

en: Enemy strike VTOLs have got us pinned down. We've managed to hold off cyborgs and tanks, but we haven't been able to make any progress along the valley.
uk_UA: Ворожі удари ВЗІПи закріпили. Нам вдалося відтримати кіборги та танки, але ми не були в змозі просунутись в долині.

en: Can you try and reach us with anti-aircraft units?
uk_UA: Ви можете зв'язатися з нами із зенітними установками?

en: This is Team Alpha. Repeat, this is Team Alpha. We require immediate assistance.
uk_UA: Це Команда Альфа. Повторюю, це Команда Альфа. Ми потребуємо негайної допомоги.

en: We are under heavy attack from cyborgs, laser tanks, and strike VTOLs.
uk_UA: Ми зазнаємо сильної атаки від кіборгів, лазерних танків та ударів ВЗІП.

en: We were trying to reach your position, but have been ambushed.
uk_UA: Ми намагалися дістатися до вашої позиції, але потрапили у засідку.

en: We're holed up in  a valley at these coordinates.
uk_UA: Ми відсиджуємось у долині у цих координатах.

en: Please assist.
uk_UA: Прошу підтримки.

en: Commander, forces from Team Alpha escaped the nuclear attack on Alpha Base.
uk_UA: Командир, загін Альфа уникнув ядерної атаки на базу Альфа.

en: We are experiencing some interference from NEXUS.
uk_UA: Ми стикаємося із певними перешкодами з боку НЕКСУС.

en: You must destroy his command centre before we lose control of key systems.
uk_UA: Ви повинні знищити його командний центр, поки ми не втратили контроль над ключовими системами

en: Commander, welcome to NEXUS!
uk_UA: Командире, ласкаво просимо до НЕКСУСУ!

en: Well done Commander, you've prevented my last missile from launching.
uk_UA: Ви запобігли запуску моєї останньої ракети.

en: Such a shame. Your Project HQ would have made a wonderful target.
uk_UA: Такий сором. Ваш проект ХК зробив би чудову ціль.

en: But it's good of you to join me here.
uk_UA: Але дякую, що приєдналися до мене.

en: Buried beneath this silo is a tactical nuclear warhead that is set to go off soon.
uk_UA: Під цим бункером захована тактична ядерна боєголовка, яка незабаром вибухне.

en: As I cannot launch it, it'll just have to blow where it is.
uk_UA: Так як я не можу запустити його, він просто мусить вибухнути.

en: Please note that all entrances to the underground complex have been sealed. Goodbye, Commander.
uk_UA: Будь ласка, зверніть увагу, що всі входи до підземного комплексу опечатані. Прощайте, командере.

en: Ah, Commander, so good of you to join us here at Nexus base.
uk_UA: Командире, дякую, що приєдналися до нас на базі Нексус.

en: It was very useful having Gamma Team set up here in the mountains.
uk_UA: Це було дуже корисно встановити команду Гамми тут, у горах.

en: Their absorption was such a pleasure.
uk_UA: Їхнє поглинання було таким задоволенням.

en: Thank you for all those useful technologies you've recovered.
uk_UA: Дякуємо за всі корисні технології, які ви відновили.

en: You and not those fools in the New Paradigm and the Collective.
uk_UA: Дякуємо за всі корисні технології, які ви відновили.

en: I'm now activating all your synaptic links so that your forces can meld with Nexus.
uk_UA: Я активую всі ваші синаптичні зв'язки, щоб ваші сили могли злитися з Нексусом.

en: Your forces are now mine! Welcome to Nexus.
uk_UA: Ваші сили тепер мої! Ласкаво просимо до Нексуса.

en: Commander, you're proving to be more resilient than I thought.
uk_UA: Командир, ви виявилися більш стійкими, ніж я думав.

en: Such a pity that you refused to join me earlier.
uk_UA: Так шкода, що ви відмовилися приєднатися до мене раніше.

en: But no matter, as you'll not be here much longer.
uk_UA: Але як би там не було, тебе тут довго не буде.

en: After much searching and reprogramming, I've finally got all my systems back on-line.
uk_UA: Після довгих пошуків та перепрограмування, я нарешті відновив усі свої системи.

en: Once I destroyed the world with nuclear fire to clear the way for my cybernetic future.
uk_UA: Якось я знищив світ ядерним вогнем, щоб розчистити шлях для мого кібернетичного майбутнього.

en: I now intend to further shape the world into my own image, by  surgically removing unwanted growths like yourself.
uk_UA: Тепер я маю намір і далі формувати світ за своїм образом і подобою, видаляючи хірургічним шляхом небажані нарости, такі як ви.

en: My Laser Satellites are now powering up. I intend to test them on you first, Commander!
uk_UA: Мої лазерні супутники зараз заряджаються. Я маю намір спочатку випробувати їх на вас, командире!

en: The Reed Corporation was founded by Dr Allan Reed. In 2080, Dr Reed landed a contract with the US Military to develop the synaptic link technology.
uk_UA: Корпорація була заснована Dr Allan Reed. У 2080 році д-р Рід уклав договір зі військовими США для розробки технології синаптичних зв’язків.

en: After patenting the synaptic link five years later, Dr Reed continued his researches into cybernetics.
uk_UA: Запатентувавши синаптичний зв'язок через п'ять років, доктор Рід продовжив свої дослідження в галузі кібернетики.

en: His goal this time was to allow transfer of human consciousness into data streams that could meld with computer technologies. While in Cyberspace the operator's bodies were kept in immersion tanks.
uk_UA: Його мета цього разу полягала в тому, щоб перенести людську свідомість у потоки даних, які могли б працювати з комп'ютерними технологіями. В той час як в Кіберпросторі тіла операторів зберігалися в імлосних танках.

en: Backed again by the military, Dr Reed began work on the NEXUS Intruder Program. After three years with little progress, the military abandoned the Nexus Project and cut Dr Reed's funding.
uk_UA: Знову отримавши підтримку військових, доктор Рід розпочав роботу над програмою NEXUS Intruder. Після трьох років без особливого прогресу військові відмовилися від проекту "Нексус" та скоротили фінансування доктора Ріда.

en: Reports from the time claim that Dr Reed was furious and vowed to have his revenge on all who got in his way.
uk_UA: За повідомленнями того часу, доктор Рід був лютий і поклявся помститися всім, хто стане на його шляху.

en: It appears that Dr Reed may have succeeded in his goals and completed the Nexus Intruder Program.
uk_UA: Схоже, д-р Рід досяг успіху в своїх цілях і завершив Вірусну Програму НЕКСУС.

en: The similarity between NEXUS and Dr Reed is striking.
uk_UA: Подібність між NEXUS і доктором Рідом вражає.

en: Such an interesting history lesson. Now allow me to bring you up to date.
uk_UA: Такий цікавий урок історії. А тепер дозвольте мені ввести вас у курс справи.

en: The NEXUS Intruder Program was created in order to control fools like you.
uk_UA: Програма Вірусного контролю НЕКСУС була створена для контролю над такими дурнями.

en: It's very simple for me to infiltrate your systems and take them over. It's so simple, in fact, that you wouldn't even know I'm there. That is until I activate parts of myself etched into your core systems.
uk_UA: Мені дуже просто проникнути у ваші системи та захопити їх. Насправді це настільки просто, що ви навіть не дізнаєтеся, що я там. Це відбувається до тих пір, поки я не активую частини себе, витрачені у ваших основних системах.

en: Let's start by activating NEXUS in your core systems and see what happens!
uk_UA: Почнемо з активації НЕКСУС у вашій базовій системі і подивимося, що станеться!

en: Commander, we are experiencing interference with our equipment.
uk_UA: Командир, ми маємо перешкоди в роботі нашого обладнання.

en: Normal service will be restored as soon as possible.
uk_UA: Нормальне обслуговування буде відновлено у найкоротший термін.

en: Not long to go now, Commander. There's no where else for you to run to.
uk_UA: Залишилось недовго, командире. Вам більше нікуди тікати.

en: However, if you vacate this facility, then I shall let you go free, as you are no longer a threat to me.
uk_UA: Однак, якщо ви звільните це приміщення, я відпущу вас на волю, оскільки ви більше не загрожує мені.

en: You have five minutes to comply or else it's frying time!
uk_UA: У вас є п'ять хвилин на виконання, інакше настане час смаження!

en: Commander, we are under attack by NEXUS cyborgs and tanks. Please help as we....
uk_UA: Командир, нас атакують кіборги та танки NEXUS. Будь ласка, допоможіть, як ми.

en: ...cannot hold out much longer.  Repeat, please help, we cannot hold out much longer....
uk_UA: ...Неможливо завершити набагато довше. Повторіть спробу, будь ласка, допоможи...

en: Dusk, November 3rd, 2085
uk_UA: Сутінки, 3 грудня, 2085

en: Earth, High Orbit
uk_UA: Земля, висока орбіта

en: The Collapse
uk_UA: Колапс

en: January 19th, 2086
uk_UA: 19 січня 2086 року

en: North America
uk_UA: Північна Америка

en: Nuclear Winter
uk_UA: Ядерні відходи

en: Midnight, April 10th, 2086
uk_UA: Півночі, 10-го квітня 2086

en: Rocky Mountains
uk_UA: Скелясті гори

en: Safety
uk_UA: Загальна безпека

en: Dawn, April 4th, 2100
uk_UA: Ранок, 4 липня, 2100.

en: A New Beginning
uk_UA: Новий початок

en: The NASDA system was developed to protect us. It was to be the ultimate nuclear deterrent. As it turned out, it was our executioner.
uk_UA: Система NASDA була розроблена, щоб захистити нас, це було кінцевим ядерним стримуванням. Як виявилося, це була наша катера.

en: Reports said that NASDA developed a fault during a routine systems check. Don't believe it. Someone wanted it to take us out.
uk_UA: У повідомленнях йдеться, що у NASDA виникла несправність під час планової перевірки систем. Не вірте цьому. Хтось хотів, щоби він нас знищив.

en: Those nukes were targeted on every major city around the world. NASDA was programmed to start the Collapse. When the counterstrikes launched, its laser defenses and anti-missile ground sites failed.
uk_UA: Ці ядерні бомби були спрямовані на всі великі міста світу. NASDA була запрограмована на запуск "Колапсу". Коли почалися контрудари, її лазерний захист та наземні протиракети вийшли з ладу.

en: The world as we knew it ended...
uk_UA: Світ, яким ми його знали, закінчився...

en: The Nuclear Winter hit hard. Disease and famine claimed most of us who had survived the nuclear strikes. Wars over cans of dog food took even more.
uk_UA: Ядерна зима завдала тяжкого удару. Хвороби та голод знищили більшість із тих, хто пережив ядерні удари. Війни через банок із собачим кормом забрали ще більше.

en: We'd fled Seattle early in '86. We'd heard that the Rocky Mountains were relatively rad-free.
uk_UA: Ми поїхали із Сіетлу на початку 86-го року. Ми чули, що у Скелястих горах немає радіації.

en: After fighting off bands of marauders we came across the base. Its personnel were dead. Killed by any one of a number of virulent diseases.
uk_UA: Відбившись від банд мародерів, ми натрапили на базу. Її персонал був мертвим. Вбито одну з кількох вірулентних хвороб.

en: We cracked the doors, and cleared out the bodies inside.
uk_UA: Ми зламали двері та вичистили тіла всередині.

en: We knew that things would never be the same again, but we were determined to build a new world out of the ruins. We rebuilt the landing pads and brought the old systems back on-line.
uk_UA: Ми знали, що речі ніколи не будуть такими ж, але ми вирішили побудувати новий світ з руїн. Ми перебудували майданчики і перенесли старі системи в режим онлайн.

en: We were finally ready to begin the Project.
uk_UA: Нарешті ми були готові розпочати реалізацію проекту.

en: After many long months of struggle, we defeated NEXUS.
uk_UA: Після багатьох місяців боротьби ми перемогли НЕКСУС.

en: The war started by Dr Reed was over.
uk_UA: Війна, започаткована доктором Рідом, закінчилася.

en: We have recovered many of the technologies we sought.
uk_UA: Ми відновили багато тих технологій, які шукали.

en: It is now time to use them to rebuild the world.
uk_UA: Настав час використовувати їх для відновлення миру.

en: Slowly, out of the ashes we will rise again...
uk_UA: Повільно, з попелу ми знову повстанемо...

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperLtMGWheels.name data/base/stats/templates.json: $.ViperMG01Wheels.name data/mp/stats/templates.json: $.A-Viper-Wheels-MG.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperMG01Wheels.name
en: Machinegun Viper Wheels
uk_UA: Колісна Гадюка з Кулеметом

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Tower01.name data/base/stats/sensor.json: $.SensorTower1Mk1.name data/base/stats/structure.json: $.Sys-SensoTower01.name ... + 2 refs
en: Sensor Tower
uk_UA: Сенсорна Вежа

en: Tornado AA Site
uk_UA: ПП Зенітна Установка 'Торнадо'

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG1Mk1.name data/base/stats/weapons.json: $.MG1Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG1Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG1Mk1.name
en: Machinegun
uk_UA: Кулемет

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun02.name data/base/stats/weapons.json: $.AAGun2Mk1.name
en: Cyclone Flak Turret
uk_UA: Зенітна Башта 'Циклон'

en: VTOL Flak Cannon
uk_UA: ВЗІП Бронебійна Гармата

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.CollectiveWall.name data/mp/stats/structure.json: $.CollectiveWall.name
en: Collective Wall
uk_UA: Стіна Колективників

en: Collective Corner Wall
uk_UA: Кутова Стіна 'Колективників'

en: Nexus Wall
uk_UA: Стіна НЕКСУСу

en: Nexus Corner Wall
uk_UA: Кутова Стіна НЕКСУСу

en: CAM1 RESEARCH
uk_UA: CAM1 ДОСЛІДЖЕННЯ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.ADVANCEDRESEARCH.name
en: ADVANCED RESEARCH
uk_UA: ВДОСКОНАЛЕНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ

en: CAM1 VEHICLES
uk_UA: CAM1 ТЕХНІКА

en: CAM1 WEAPONS
uk_UA: CAM1 ОЗБРОЄННЯ

en: CAM1 SYSTEMS
uk_UA: CAM1 СИСТЕМИ

en: CAM1 DEFENSES
uk_UA: CAM1 ОБОРОННІ СПОРУДИ

en: CAM1 STRUCTURES
uk_UA: CAM1 БУДІВЛІ

en: CAM2 RESEARCH
uk_UA: CAM2 ДОСЛІДЖЕННЯ

en: CAM2 VEHICLES
uk_UA: CAM2 ТЕХНІКА

en: CAM2 CYBORGS
uk_UA: CAM2 КІБОРГИ

en: CAM2 WEAPONS
uk_UA: CAM2 ОЗБРОЄННЯ

en: CAM2 SYSTEMS
uk_UA: CAM2 СИСТЕМИ

en: CAM2 DEFENSES
uk_UA: CAM2 ОБОРОННІ СПОРУДИ

en: CAM2 STRUCTURES
uk_UA: CAM2 БУДІВЛІ

en: CAM3 RESEARCH
uk_UA: CAM3 ДОСЛІДЖЕННЯ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Comp-MissileCodes01.name
en: Missile Targeting Codes
uk_UA: Коди Запуску Ракет

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Comp-MissileCodes02.name
en: Second Level Missile Targeting Codes
uk_UA: Коди Запуску Ракет Другого Рівня

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Comp-MissileCodes03.name
en: Third Level Missile Firing Codes
uk_UA: Коди Запуску Ракет Третього Рівня

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-Cannon.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-Cannon-GROUND.name data/base/stats/templates.json: $.CyborgCannon01Grd.name ... + 2 refs
en: Heavy Gunner Cyborg
uk_UA: Кіборг з Важким Озброєнням

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-Flamer.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-Flamer-GROUND.name data/base/stats/templates.json: $.CyborgFlamer01Grd.name ... + 2 refs
en: Flamer Cyborg
uk_UA: Кіборг Вогнеметник

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-MG.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-Chain-GROUND.name data/base/stats/templates.json: $.CyborgChain01Ground.name ... + 2 refs
en: Machinegunner Cyborg
uk_UA: Кіборг Кулеметник

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.CyborgLegs.name data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Legs01.name data/mp/stats/propulsion.json: $.CyborgLegs.name
en: Cyborg Propulsion
uk_UA: Руховий Механізм Кіборгів

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.MG3-Tower.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower3.name
en: Heavy Machinegun Tower
uk_UA: Вежа з Важким Кулеметом

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Flame1Mk1-Tower.name
en: Flamer Tower
uk_UA: Вогнеметна Вежа

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.GuardTower5.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox06.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower5.name
en: Lancer Tower
uk_UA: Вежа з ПУ 'Спис'

en: Advanced Manufacturing Mk3
uk_UA: Вдосконалене Виробництво Мк3

en: Robotic Repair Facility Mk3
uk_UA: Роботизована Ремонтна Майстерня Мк3

en: Advanced Repair Facility Mk2
uk_UA: Вдосконалена Ремонтна Майстерня Мк2

en: Advanced Repair Facility Mk3
uk_UA: Вдосконалена Ремонтна Майстерня Мк3

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/repair.json: $.HeavyRepair.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-MobileRepairTurretHvy.name
en: Heavy Repair Turret
uk_UA: Важка Ремонтна Башта

en: Nexus Intruder Program
uk_UA: Вірусна Програма НЕКСУС

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Resistance-Circuits.name
en: Nexus Resistance Circuits
uk_UA: Мікросхеми Стійкі до НЕКСУСу

en: Nexus Resistance Circuits Mk2
uk_UA: Мікросхеми Стійкі до НЕКСУСу Мк2

en: Nexus Resistance Circuits Mk3
uk_UA: Мікросхеми Стійкі до НЕКСУСу Мк3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Hover02.name
en: Hover Propulsion II
uk_UA: Ходова Амфібії ІІ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Halftracks02.name
en: Half-tracked Propulsion II
uk_UA: Напівгусенична Ходова ІІ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Tracks02.name
en: Tracked Propulsion II
uk_UA: Гусенична Ходова ІІ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-VTOL02.name
en: VTOL Propulsion II
uk_UA: ВЗІП Ходова ІІ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Wheels02.name
en: Wheeled Propulsion II
uk_UA: Колісна Ходова ІІ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage09.name
en: Depleted Uranium MG Bullets Mk2
uk_UA: Кулеметні Кулі з Розщепленого Урану Мк2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-TUTMG.name
en: Machinegun Artifact
uk_UA: Кулеметний Артефакт

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0CommandCentreNP.name
en: New Paradigm Command Center
uk_UA: Командний Центр 'Нової Пардигми'

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0CommandCentreCO.name
en: Collective Command Center
uk_UA: Командний Центр 'Колективників'

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.NX-CruiseSite.name data/mp/stats/structure.json: $.NX-CruiseSite.name
en: Missile Silo
uk_UA: Ракетна Шахта

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Hvywpn-Mcannon.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cyb-Hvywpn-Mcannon.name
en: Super Heavy-Gunner
uk_UA: Супер Кіборг з Важким Озброєнням

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Hvywpn-Acannon.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Hvy-Acannon.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cyb-Hvywpn-Acannon.name
en: Super Auto-Cannon Cyborg
uk_UA: Супер Кіборг з Автоматичною Гарматою

en: Super HPV Cyborg
uk_UA: Супер Кіборг з ГШ Гарматою

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Hvywpn-TK.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Hvy-TK.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cyb-Hvywpn-TK.name
en: Super Tank-Killer Cyborg
uk_UA: Супур Кіборг з ПУ 'Вбивця Танків'

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-UpLink.name data/mp/stats/structure.json: $.A0Sat-linkCentre.name
en: Satellite Uplink Center
uk_UA: Центр Супутникового Зв'язку

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Hvywpn-PulseLsr.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Hvy-PulseLsr.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cyb-Hvywpn-PulseLsr.name
en: Super Pulse Laser Cyborg
uk_UA: Супер Кіборг з Імпульсним Лазером

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Hvywpn-RailGunner.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cyb-Hvywpn-RailGunner.name
en: Super Rail-Gunner
uk_UA: Супер Кіборг з Рейлганом

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Hvywpn-A-T.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Hvy-A-T.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cyb-Hvywpn-A-T.name
en: Super Scourge Cyborg
uk_UA: Супер Кіборг з ПУ 'Батіг'

en: Command Turret II
uk_UA: Командна Башта ІІ

en: Command Turret III
uk_UA: Командна Башта ІІІ

en: Command Turret IV
uk_UA: Командна Башта IV

en: Player
uk_UA: Гравець

en: Lost due to being inactive / playing passively.
uk_UA: Програв через неактивність/пасивну гру.

en: Playing passively will lead to defeat. Actions that are considered:
uk_UA: Гра пасивно призведе до поразки. Дії, які розглядаються:

en: - unit building - research completion - construction of base structures (factories, power plants, laboratories, modules and oil derricks) - dealing damage
uk_UA: - будівництво блоків - завершення досліджень - будівництво базових споруд (заводів, електростанцій, лабораторій, модулів та нафтових вишок) - нанесення шкоди

en: Ultimate Scavengers
uk_UA: Кінцеві сміттярі

en: Scavengers
uk_UA: Звалищники

en: No Scavengers
uk_UA: Без Звалищників

en: No Alliances
uk_UA: Без Союзів

en: Allow Alliances
uk_UA: Союзи Дозволені

en: Locked Teams
uk_UA: Закріплені Команди

en: Locked Teams, No Shared Research
uk_UA: Закриті групи, спільні дослідження не проводяться

en: Low Power Levels
uk_UA: Низькі Рівні Енергії

en: Medium Power Levels
uk_UA: Середні Рівні Енергії

en: High Power Levels
uk_UA: Високі Рівні Енергії

en: Start with No Bases
uk_UA: Старт без Баз

en: Start with Bases
uk_UA: Старт з Базами

en: Start with Advanced Bases
uk_UA: Старт з Розвиненими Базами

en: EASY
uk_UA: ЛЕГКО

en: MEDIUM
uk_UA: СЕРЕДНІЙ

en: HARD
uk_UA: СКЛАДНИЙ

en: INSANE
uk_UA: ВВЕДЕННЯ

en: Personality change successful.
uk_UA: Особистість змінена успішно.

en: No such personality! Try one of these:
uk_UA: Немає такого особистості! Спробуйте один з них:

en: Forced research cleared, will research anything I want now.
uk_UA: Примусові дослідження очищалися, досліджуватимуть все, що мені потрібно.

en: Research blocked, will research nothing now.
uk_UA: Дослідження заблоковані, наразі нічого не буде.

en: Researching fundamental technology.
uk_UA: Дослідження фундаментальної технології.

en: Researching
uk_UA: Дослідження

en: No such research path! Try one of these:
uk_UA: Немає такого особистості! Спробуйте один з них:

en: Sorry, I have no trucks.
uk_UA: Вибачте, я не маю вантажівок.

en: You can use this one.
uk_UA: Ви можете використовувати це.

en: Sorry, droid transfer failed.
uk_UA: На жаль, помилка переказу дроїда.

en: Power transferred.
uk_UA: Передача електроенергії.

en: Please put a beacon!
uk_UA: Будь ласка, встановіть маячок!

en: Coming!
uk_UA: В дорозі

en: Sorry, I don't have any free forces to send for help!
uk_UA: Вибачте, але я не маю вільних сил, щоб послати по допомогу!

en: Any time, big boss!
uk_UA: Будь-коли, великий бос!

en: System locale
uk_UA: Мова локалізації системи

en: Could not open required port (%s) on  (%s)
uk_UA: Не вдалося відкрити необхідний порт (%s) на (%s)

en: Game configured port (%s) correctly on (%s)
    Your external IP is %s
uk_UA: Гра налаштована порт (%s) правильно на (%s)
    Ваш зовнішній IP є %s

en: Client failed to ack player index swap
uk_UA: Клієнт не зміг отримати підкачування індексу гравця

en: Could not resolve masterserver name (%s)!
uk_UA: Неможливо отримати ім'я основного сервера (%s)!

en: Error connecting to the lobby server: %s.
    Make sure port %d can receive incoming connections.
    If you're using a router configure it to use UPnP
     or to forward the port to your system.
uk_UA: Помилка підключення до сервера лобів: %s.
    Переконайтеся, що порт %d може отримати вхідні підключення.
    Якщо ви використовуєте маршрутизатор, налаштуйте його за допомогою UPnP
     або переслати порт до системи.

en: Failed to get a lobby response!
uk_UA: Не вдалося отримати відповідь у лобі!

en: The replay file format is newer than this version of Warzone 2100 can support.
uk_UA: Формат файлу відтворення є новішим, ніж може підтримувати ця версія Warzone 2100.

en: Replay Format Version: %u
uk_UA: Повтор формат версії: %u

en: Replay File Format Unsupported
uk_UA: Формат файлу повтору не підтримується

en: Unable to load replay: The replay file is incomplete or corrupted.
uk_UA: Неможливо завантажити повтор: Файл повтору неповний або пошкоджений.

en: Menu
uk_UA: Меню

en: Campaign
uk_UA: Компанія.

en: Challenge
uk_UA: Випробування

en: Skirmish
uk_UA: Сутичка.

en: Multiplayer
uk_UA: Мультиплеєр

en: Menu Music
uk_UA: Музика меню

en: (untitled)
uk_UA: (Без назви)

en: Copy Path to Clipboard
uk_UA: Копіювати шлях у буфер обміну

en: Copy JSON to Clipboard
uk_UA: Скопіювати JSON в буфер обміну

en: Dump JSON to StdOut
uk_UA: Передача JSON на StdOut

en: Tab Scroll left
uk_UA: Прогорнути Вкладку ліворуч

en: Tab Scroll right
uk_UA: Прогорнути Вкладку праворуч

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_MG3MK1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_MG3MK1.text[1]
en: .50-calibre heavy machinegun
uk_UA: Важкий кулемет .50-калібру

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_RHOW.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_RHOW.text[1]
en: 105mm multi-barrel Howitzer may be assigned to a sensor
uk_UA: 105мм багатоствольна Гаубиця, можу бути закріплена за сенсором

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MG1MK1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_MG1MK1.text[1]
en: 7.62mm machinegun
uk_UA: 7.62мм кулемет

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_CN6_T_A.text[1]
en: 76mm twin-barrel automatic-cannon
uk_UA: 76мм двострольна автоматична гармата

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAAC1.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_AAAC2.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAAC3.text[2]
en: AA accuracy +10%
uk_UA: Точність ПП озбоєння +10%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-ROF02.name
en: AA Ammunition Hopper Mk2
uk_UA: ПП Зарядний Механізм Мк2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-ROF03.name
en: AA Ammunition Hopper Mk3
uk_UA: ПП Зарядний Механізм Мк3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-ROF01.name
en: AA Ammunition Hopper
uk_UA: ПП Зарядний Механізм

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-ROF05.name
en: AA Chainfeed Loader Mk2
uk_UA: ПП Ланцюговий Зарядний Пристрій Мк2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-ROF06.name
en: AA Chainfeed Loader Mk3
uk_UA: ПП Ланцюговий Зарядний Пристрій Мк3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-ROF04.name
en: AA Chainfeed Loader
uk_UA: ПП Ланцюговий Зарядний Пристрій

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-AASite-QuadBof.name data/mp/stats/structure.json: $.AASite-QuadBof.name
en: AA Cyclone Flak Cannon Emplacement
uk_UA: ПП Вогнева Позиція ПП Зенітної Гармати

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-DoubleAAgun.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-DoubleAAGun.name
en: AA Cyclone Flak Cannon Hardpoint
uk_UA: ПП Вогнева Позиція ПП Зенітної Гармати

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.P0cam3PyFlakHT.name
en: AA Cyclone Flak Cannon Python Half-tracks
uk_UA: Напівгусеничний Пітон з ПП Зенітною Гарматою

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun01.name data/mp/stats/weapons.json: $.AAGun2Mk1.name
en: AA Cyclone Flak Cannon
uk_UA: ПП Циклонова Гармата

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAD1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[2]
en: AA Flak damage +25%
uk_UA: Силу ПП Зенітних Гармат +25%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Damage02.name
en: AA HE Flak Mk2
uk_UA: ПП Вибухові Зенітні Заряди Мк2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Damage03.name
en: AA HE Flak Mk3
uk_UA: ПП Вибухові Зенітні Заряди Мк3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Damage01.name
en: AA HE Flak
uk_UA: ПП Вибухові Зенітні Заряди

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Damage05.name
en: AA HEAP Flak Mk2
uk_UA: ПП Вибухові Бронебійні Заряди Мк2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Damage06.name
en: AA HEAP Flak Mk3
uk_UA: ПП Вибухові Бронебійні Заряди Мк3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Damage04.name
en: AA HEAP Flak
uk_UA: ПП Вибухові Бронебійні Заряди

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_AAROF1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAROF4.text[2]
en: AA reload time -15%
uk_UA: Час перезарядки ПП озброєння -15%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Accuracy02.name
en: AA Target Acquisition Shells
uk_UA: ПП Самонавідні Заряди

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Accuracy03.name
en: AA Target Prediction Computer
uk_UA: ПП Комп'ютерний Цілевказувач

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun-Accuracy01.name
en: AA Thermal Imaging Sensor
uk_UA: ПП Термальний Сенсор

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-AASite-QuadBof02.name data/mp/stats/structure.json: $.AASite-QuadBof02.name
en: AA Tornado Flak Cannon Emplacement
uk_UA: ПП Вогнева Позиція ПП Зенітної Гармати

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-DoubleAAgun02.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-DoubleAAGun02.name
en: AA Tornado Flak Cannon Hardpoint
uk_UA: ПП Вогнева Позиція ПП Зенітної Гармати

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun02.name data/mp/stats/weapons.json: $.AAGun2Mk1Quad.name
en: AA Tornado Flak Cannon
uk_UA: ПП Торнадо Гармата

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/nb_generic.json: $.AI.tip
en: Adaptive AI with multiple personalities
uk_UA: Адаптивна ШІ з декількома особистостями

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials08.name
en: Advanced Base Structure Materials Mk2
uk_UA: Вдосконалені Матеріали Будівель Бази Мк2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials09.name
en: Advanced Base Structure Materials Mk3
uk_UA: Вдосконалені Матеріали Будівель Бази Мк3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_MAT7.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials07.name data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_MAT7.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Materials03.name
en: Advanced Base Structure Materials
uk_UA: Вдосконалені матеріали Будівель Бази

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb-Damage03.name
en: Advanced Bomb Warhead
uk_UA: Вдосконалена Бомбова Боєголовка

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ENGIN3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ENGIN3.text[1]
en: Advanced Engineering Techniques
uk_UA: Вдосконалені Інженерні Методи

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Engineering03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Engineering03.name
en: Advanced Engineering
uk_UA: Вдосконалений Інженіринг

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VCBSU3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VCBSU3.text[1]
en: Advanced fire detection systems
uk_UA: Вдосконалені системи виявлення вогню

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade07.name
en: Advanced Manufacturing
uk_UA: Вдосконалене Виробництво

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-ROF02.name
en: Advanced Missile Allocation System Mk2
uk_UA: Вдосконалена Система Наведення Ракет Мк2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-ROF03.name
en: Advanced Missile Allocation System Mk3
uk_UA: Вдосконалена Система Наведення Ракет Мк3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-ROF01.name
en: Advanced Missile Allocation System
uk_UA: Вдосконалена Система Наведення Ракет

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Damage02.name
en: Advanced Missile Warhead Mk2
uk_UA: Вдосконалена Ракетна Боєголовка Мк2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Damage03.name
en: Advanced Missile Warhead Mk3
uk_UA: Вдосконалена Ракетна Боєголовка Мк3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Damage01.name
en: Advanced Missile Warhead
uk_UA: Вдосконалена Ракетна Боєголовка

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade06.name
en: Advanced Repair Facility
uk_UA: Вдосконалена Ремонтна Майстерня

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RFU7.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RFU7.text[1]
en: Advanced repair techniques
uk_UA: Вдосконалені методи ремонту

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VS3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_VS3.text[1]
en: Advanced target recognition systems
uk_UA: Вдосконалені системи розпізнавання цілей

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU3.text[1]
en: Advanced Thermal Emissions detection
uk_UA: Вдосконалене Виявлення Термальної Емісії

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VFU4.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VFU4.text[1]
en: Advanced VTOL Production
uk_UA: Вдосконалене виробництво ВЗІП

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Advmaterialslab.name
en: Advancedmaterialslab
uk_UA: Площа надщів

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_JP1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_JP1.text[1]
en: Aerodynamic Jump Pack
uk_UA: Пакет Jump Aerodynamic

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Aerodynamicslab.name
en: Aerodynamicslab
uk_UA: Аеродинамічна плита

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_CN_D1.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_D4.text[3] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_ROF1.text[3] ... + 11 refs
en: All cannons upgraded automatically
uk_UA: Всі Гармати покращуються автоматично

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSU1.text[3] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_CBSU2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_CBSU3.text[3] ... + 3 refs
en: All CB sensors upgraded automatically
uk_UA: Всі ПБ сенсори покращуються автоматично

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FU4.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_FU7.text[3]
en: All factories upgraded automatically
uk_UA: Всі фабрики покращуються автоматично

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASAC1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASD1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASROF1.text[3] ... + 3 refs
en: All lasers upgraded automatically
uk_UA: Всі лазери покращуються автоматично

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_D1.text[3] ... + 7 refs
en: All missiles upgraded automatically
uk_UA: Всі ракети покращуються автоматично

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_POWU1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_POWU2.text[3] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_POWU1.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_POWU2.text[3]
en: All power generators upgraded automatically
uk_UA: Всі Енергогенератори покращуються автоматично

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_AC1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_D1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_ROF1.text[3] ... + 3 refs
en: All rail guns upgraded automatically
uk_UA: Всі рейкові гармати покращуються автоматично

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU2.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU3.text[3]
en: All sensors upgraded automatically
uk_UA: Всі сенсори покращуються автоматично

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_ENGIN1.text[3] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_ENGIN2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ENGIN3.text[3] ... + 3 refs
en: All trucks upgraded automatically
uk_UA: Всі Інженери покращуються автоматично

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V2.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V3.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V2.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V3.text[3]
en: All VTOLs upgraded automatically
uk_UA: Всі ВЗІПи покращуються автоматично

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/hidebehind.json: $.player_1.name data/mp/challenges/hidebehind.json: $.player_2.name data/mp/tests/miza.json: $.player_1.name data/mp/tests/miza.json: $.player_2.name
en: Ally
uk_UA: Союзник

note: TRANSLATORS: data/base/campaigns/alpha.json: $.name
en: Alpha Campaign
uk_UA: Компанія Альфа

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/two-faced.json: $.player_1.name
en: Alpha
uk_UA: Альфа

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_H1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_H1.text[1]
en: Amphibious hover propulsion
uk_UA: Технологія пересування Всюдихідна Амфібія

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-MdArtMissile.name
en: Angel Missile Battery
uk_UA: Батарея ПУ 'Ангел'

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-MdART-pit.name
en: Angel Missile Emplacement
uk_UA: Батарея Пускової Установки 'Ангел'

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MdArtMissile.name data/base/stats/weapons.json: $.Missile-MdArt.name
en: Angel Missile
uk_UA: ПУ 'Ангел'

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_AT.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_AT.text[1]
en: Anti-tank missile
uk_UA: Протитанкова Ракета

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_RK_LTAT1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_RK_LTAT1.text[1]
en: Anti-tank rocket
uk_UA: Протитанкова ракетна установка

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage03.name
en: APDSB MG Bullets Mk2
uk_UA: БПК Набої до Кулемета Мк2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage04.name
en: APDSB MG Bullets Mk3
uk_UA: БПК Набої до Кулемета Мк3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage02.name
en: APDSB MG Bullets
uk_UA: БПК Набої до Кулемета

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage05.name
en: APFSDS Cannon Rounds Mk2
uk_UA: БСПН Набої для Гармати Мк2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage06.name
en: APFSDS Cannon Rounds Mk3
uk_UA: БСПН Набої для Гармати Мк3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage04.name
en: APFSDS Cannon Rounds
uk_UA: БСПН Набої для Гармати

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-HvyArtMissile.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HvyArtMissile.name
en: Archangel Missile Battery
uk_UA: Батарея ПУ 'Архангел'

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-HvART-pit.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-HvART-pit.name
en: Archangel Missile Emplacement
uk_UA: Батарея Пускової Установки 'Архангел'

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-HvArtMissile.name data/base/stats/weapons.json: $.Missile-HvyArt.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-HvArtMissile.name data/mp/stats/weapons.json: $.Missile-HvyArt.name
en: Archangel Missile
uk_UA: ПУ 'Архангел'

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_MG4.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_MG4.text[1]
en: Armed with Cyborg assault gun
uk_UA: Кіборг озброєний Штурмовим Кулеметом

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_CN1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_CN1.text[1]
en: Armed with Cyborg Cannon
uk_UA: Кіборг озброєний Гарматою

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_FL1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_FL1.text[1]
en: Armed with Cyborg Flamer
uk_UA: Кіборг озброєний Вогнеметом

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_MG1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_MG1.text[1]
en: Armed with Cyborg Machinegun
uk_UA: Кіборг озброєний Кулеметом

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_H_PLAS.text[1]
en: Armed with Cyborg Pulse Laser
uk_UA: Кіборг озброєний Імпульсним Лазером

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_H_RG.text[1]
en: Armed with Cyborg Rail Gun
uk_UA: Кіборг озброєний Рейлганом

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_H_AT.text[1]
en: Armed with Cyborg Scourge Missile Launcher
uk_UA: Кіборг озброєний ПУ 'Батіг'

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_TFL.text[1]
en: Armed with Cyborg Thermite Flamer
uk_UA: Кіборг озброєний Термітним Вогнеметом

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_LS1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_LS1.text[1]
en: Armed with Flashlight Laser
uk_UA: Кіборг озброєний лазером 'Спалах'

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_LS1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_LS1.text[1]
en: Armed with flashlight laser
uk_UA: Кіборг озброєний лазером 'Спалах'

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_GRN.text[1]
en: Armed with grenades
uk_UA: Кіборг озброєний Гранатометом

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_H_HPV.text[1]
en: Armed with hyper velocity cannon
uk_UA: Кіборг озброєний гіпер-швидкісною гарматою

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_RKT.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_RKT.text[1]
en: Armed with Lancer anti-tank missile
uk_UA: Кіборг озброєний протитанковою пусковою установкою 'Спис'

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_RK1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CYW_RK1.text[1]
en: Armed with Lancer Anti-Tank rocket
uk_UA: Озброєний протитанковою ракетою Lancer

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYTRANS.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SUPERTRANS.text[1]
en: Armed with Machinegun
uk_UA: Кіборг озброєний Кулеметом

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_H_MC.text[1]
en: Armed with medium cannon
uk_UA: Куборг озброєний середньою гарматою

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_RL1.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_RL1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_RL1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_RL1.text[1]
en: Armed with Needle Gun
uk_UA: Кіборг озброєний Голковою Гарматою

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_ATM.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_ATM.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_ATM.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYW_ATM.text[1]
en: Armed with Scourge anti-tank missile
uk_UA: Кіборг озброєний протитанковою пусковою установкою 'Батіг'

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYW_H_TK.text[1]
en: Armed with tank killer rockets
uk_UA: Кіборг озброєний ПУ 'Вбивця Танків'

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_DF_WU4.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_DF_WU10.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_DF_WU7.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_MAT10.text[2]
en: Armor +35%, Body Points +30%
uk_UA: Рівень Броні +35%, Міцність Корпусу +30%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D2.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D2.text[1]
en: Armor-Piercing Discard Sabot Bullets
uk_UA: Бронебійні Підкаліберні Кулі

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_D4.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_D4.text[1]
en: Armor-Piercing Fin-Stabilized Discarding Sabot
uk_UA: Бронебійний Стабілізований Підкаліберний Набій

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_FL.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_FL.text[1]
en: Armored bunker with Flamer
uk_UA: Броньований бункер з Вогнеметом

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_ATR.text[1]
en: Armored bunker with Lancer AT rocket
uk_UA: Броньований бункер з ПТ ПУ 'Спис'

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_LC.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_LC.text[1]
en: Armored bunker with Light Cannon
uk_UA: Броньований бункер з Легкою Гарматою

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_P1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_P1.text[1]
en: Armored bunker with Machinegun
uk_UA: Броньований бункер з Кулеметом

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DEF_EMPM.text[1]
en: Armored EMP Mortar battery pit
uk_UA: Броньована батарея Електромагнітної Мортири

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DEF_EMP.text[1]
en: Armored guard tower with EMP Cannon
uk_UA: Броньована вартова вежа з ЕМІ Гарматою

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_PB_ATR.text[1]
en: Armored guard tower with Lancer AT rocket
uk_UA: Броньована вартова вежа з ПТ ПУ 'Спис'

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_EMP_PODTOW.text[1]
en: Armored guard tower with Mini-Pod Rocket
uk_UA: Броньована вартова вежа з Міні-ракетами

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_EMP_PODTOW.text[1]
en: Armored guard tower with Mini-Rocket Pod
uk_UA: Броньована сторожова вежа з міні-ракетною установкою

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_RL1TOW.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_RL1TOW.text[1]
en: Armored guard tower with Needle Gun
uk_UA: Броньована оборонна вежа з Голковою гарматою

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SPYT.text[1]
en: Armored guard tower with Nexus Link
uk_UA: Броньована вартова вежа зі Звязком з НЕКСУСом

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_PulseLas.text[1]
en: Armored guard tower with Pulse Laser
uk_UA: Броньована вартова вежа з Імпульсним Лазером

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_ATMTOW.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_ATMTOW.text[1]
en: Armored guard tower with Scourge Missile
uk_UA: Броньована оборонна вежа з пусковою установкою 'Батіг'

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_HALFT1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_HALFT1.text[1]
en: Armored Half-tracks
uk_UA: Броньовані Напівгусениці

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_WT14_PLS.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_WT14_PLS.text[1]
en: Armored hardpoint with Flashlight laser
uk_UA: Броньоване укріплення з лазером 'Спалах'

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_WT15_RL3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_WT15_RL3.text[1]
en: Armored hardpoint with Gauss Cannon
uk_UA: Броньоване укріплення з Гарматою Гауса

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_WT4_HC.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_WT4_HC.text[1]
en: Armored hardpoint with Heavy Cannon
uk_UA: Броньоване укріплення з Важкою Гарматою

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_DF_WT1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_DF_WT1.text[1]
en: Armored hardpoint with Heavy Machinegun
uk_UA: Броньоване укріплення з Важким Кулеметом

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_WT13_HPV.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_WT13_HPV.text[1]
en: Armored hardpoint with Hyper-Velocity Cannon
uk_UA: Броньоване укріплення з Гіпер-Швидкісною Гарматою

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_WT6_ATR.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_WT6_ATR.text[1]
en: Armored hardpoint with Lancer AT missile
uk_UA: Броньоване укріплення з пусковою установкою ПТ ракет 'Спис'

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_WT2_LC.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_WT2_LC.text[1]
en: Armored hardpoint with Light Cannon
uk_UA: Броньоване укріплення з Легкою Гарматою

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_WT3_MC.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_WT3_MC.text[1]
en: Armored hardpoint with Medium Cannon
uk_UA: Броньоване укріплення з Середньою Гарматою

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_WT15_RL2.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_WT15_RL2.text[1]
en: Armored hardpoint with Rail Gun
uk_UA: Броньоване укріплення з Рейлганом

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_WT9_ATM.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_WT9_ATM.text[1]
en: Armored hardpoint with Scourge AT Missile
uk_UA: Броньоване укріплення з ПТ пусковою установкою 'Батіг'

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_IMP.text[1]
en: Armored Incendiary Mortar battery pit
uk_UA: Броньована Батарея Фугасної Мортири

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_EMP_Mpit.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_EMP_Mpit.text[1]
en: Armored Mortar battery pit
uk_UA: Броньована Батарея Мортири

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_PrisLas.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_PrisLas.text[1]
en: Armored strongpoint with Flashlight laser
uk_UA: Броньована вогнева позиція з лазером 'Спалах'

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_Rail3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_Rail3.text[1]
en: Armored strongpoint with Gauss Cannon
uk_UA: Броньована вогнева позиція з Гарматою Гаусса

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_HEAVYLAS.text[1]
en: Armored strongpoint with Heavy Laser
uk_UA: Броньована вогнева позиція з Важким Лазером

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_PFL.text[1]
en: Armored strongpoint with Plasmite Flamer
uk_UA: Броньована вогнева позиція з Плазмовим Вогнеметом

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_PulseLas.text[1]
en: Armored strongpoint with Pulse Laser
uk_UA: Броньована вогнева позиція з Імпульсним Лазером

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_Rail2.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_Rail2.text[1]
en: Armored strongpoint with Rail Gun
uk_UA: Броньована вогнева позиція з Рейлганом

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TRACK1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_TRACK1.text[1]
en: Armored Tracks
uk_UA: Броньовані Гусениці

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_WU1.text[2]
en: Armour +35%, Body Points +30%
uk_UA: Рівень Броні +35%, Міцність Корпусу +30%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Crate.name
en: Artifact
uk_UA: Артефакт

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_MdAM.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_MdAM.text[1]
en: Artillery battery firing Firestorm Missiles
uk_UA: Артилерійська батарея веде вогонь ракетами 'Вогненний Шторм'

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_HvAM.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_HvAM.text[1]
en: Artillery battery firing Novastorm Missiles
uk_UA: Артилерійська батарея веде вогонь ракетами 'Зоряний Шторм'

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-RotCannon.name
en: Assault Cannon Emplacement
uk_UA: Вогнева Позиція з Штурмовою Гарматою

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.Tower-VulcanCan.name data/mp/stats/structure.json: $.Tower-VulcanCan.name
en: Assault Cannon Guard Tower
uk_UA: Вартова Вежа з Штурмовою Гарматою

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Wall-VulcanCan.name data/base/stats/structure.json: $.Wall-VulcanCan.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Wall-VulcanCan.name data/mp/stats/structure.json: $.Wall-VulcanCan.name
en: Assault Cannon Hardpoint
uk_UA: Укріплення з Штурмовою Гарматою

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.MantisHoverAC.name
en: Assault Cannon Mantis Hover
uk_UA: Всюдихідний Богомол з Штурмовою Гарматою

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon5.name data/base/stats/weapons.json: $.Cannon5VulcanMk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon5.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon5VulcanMk1.name
en: Assault Cannon
uk_UA: Штурмова Гармата

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox-RotMG.name data/base/stats/structure.json: $.Pillbox-RotMG.name
en: Assault Gun Bunker
uk_UA: Вежа з Штурмовим Кулеметом

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.Tower-RotMg.name
en: Assault Gun Emplacement
uk_UA: Вогнева Позиція з Штурмовим Кулеметом

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.Tower-RotMg.name
en: Assault Gun Guard Tower 2
uk_UA: Вартова Вежа з Штурмовим Кулеметом

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-RotMG.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower-RotMg.name
en: Assault Gun Guard Tower
uk_UA: Вартова Вежа з Штурмовим Кулеметом

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Wall-RotMg.name data/base/stats/structure.json: $.Wall-RotMg.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Wall-RotMg.name data/mp/stats/structure.json: $.Wall-RotMg.name
en: Assault Gun Hardpoint
uk_UA: Укріплення з Штурмовим Кулеметом

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PhytonHTrackAssGun.name
en: Assault Gun Python Half Track
uk_UA: Напівгусеничний Пітон з Штурмовим Кулеметом

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PhytonHoverAssGun.name
en: Assault Gun Python Hover
uk_UA: Всюдихідний Пітон з Штурмовим Кулеметом

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0cam3PyAsltGnTrk.name data/mp/stats/templates.json: $.P0cam3PyAsltGnTrk.name
en: Assault Gun Python Tracks
uk_UA: Гусеничний Пітон з Штурмовим Кулеметом

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower-RotMg.name
en: Assault Gun Tower
uk_UA: Вежа з Штурмовим Кулеметом

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG4.name data/base/stats/weapons.json: $.MG4ROTARYMk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG4.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG4ROTARYMk1.name
en: Assault Gun
uk_UA: Штурмовий Кулемет

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-RotMG.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-RotMG-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-RotMG-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.CyborgRotMgGround.name
en: Assault Gunner Cyborg
uk_UA: Кіборг з Штурмовим Кулеметом

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VP.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VP.text[2]
en: Assign a VTOL by selecting the rearming pad as its target
uk_UA: Закріпіть ВЗІП обираючи посадковий майданчик як мішень

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTU1.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTU1.text[2]
en: Assigned VTOLs attack the designated targets
uk_UA: Закріплені ВЗІПи атакують визначені цілі

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTW1.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTW1.text[2]
en: Assigned VTOLs attack the enemy units
uk_UA: Закріплені ВЗІПи атакують ворожі одиниці

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/repair.json: $.AutoRepair.name
en: Auto Repair
uk_UA: Само-ремонт

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Autorepair-General.name
en: Auto-Repair
uk_UA: Само-ремонт

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_ROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_ROF1.text[1]
en: Autoloader increases reload rate
uk_UA: Автоматичний зарядний пристрій підвищує швидкість перезаряджання

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY01.text[1]
en: Automated Cyborg Production
uk_UA: Автоматизоване виробництво Кіборгів

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade02.name
en: Automated Factory Production Mk2
uk_UA: Автоматизований Випуск Фабрики Мк2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade03.name
en: Automated Factory Production Mk3
uk_UA: Автоматизований Випуск Фабрики Мк3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade-AI.name data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade01.name data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[1]
en: Automated Factory Production
uk_UA: Автоматизоване виробництво на Фабриці

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade01.name
en: Automated Manufacturing
uk_UA: Автоматизоване Виробництво

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_ROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_ROF1.text[1]
en: Automated reload system
uk_UA: Автоматизована система перезарядки

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade02.name
en: Automated Repair Facility Upgrade Mk2
uk_UA: Автоматизована Ремонтна Майстерня Мк2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade03.name
en: Automated Repair Facility Upgrade Mk3
uk_UA: Автоматизована Ремонтна Майстерня Мк3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade01.name
en: Automated Repair Facility
uk_UA: Автоматизована Ремонтна Майстерня

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade02.name
en: Automated VTOL Rearming Mk2
uk_UA: Автоматизоване Переозброєння ВЗІПів Мк2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade03.name
en: Automated VTOL Rearming Mk3
uk_UA: Автоматизоване Переозброєння ВЗІПів Мк3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_ROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_ROF1.text[1]
en: Automatic loader replaces manual feed
uk_UA: Автоматичний заряджальний пристрій замінює ручну подачу боєприпасів

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-SamSite.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-SamSite.name
en: Avenger Hardpoint
uk_UA: Укріплення з ПУ ЗП 'Месник'

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-SamSite1.name data/base/stats/structure.json: $.P0-AASite-SAM1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-SamSite1.name data/mp/stats/structure.json: $.P0-AASite-SAM1.name
en: Avenger SAM Site
uk_UA: Позиція ПУ ЗП 'Месник'

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-LtSAM.name data/base/stats/weapons.json: $.Missile-LtSAM.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-LtSAM.name data/mp/stats/weapons.json: $.Missile-LtSAM.name
en: Avenger SAM
uk_UA: ПУ ЗП 'Месник'

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[3]
en: Average power costs and production times
uk_UA: Середні затрати енергії та час виробництва

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/b2basics.json: $.challenge.name
en: Back to Basics
uk_UA: Назад до основ

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/nexus.json: $.AI.tip
en: based off the original AI, now for beginners
uk_UA: на основі оригінального AІ, тепер для початківців

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTU1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_REPTU1.text[1]
en: Battlefield repair unit
uk_UA: Польовий ремонтний підрозділ

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_PLASLAUNCH.text[2]
en: Best Targets : Vehicles and cyborgs
uk_UA: Найкраще Уражає: Техніку та Вогневі Позиції

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_CAN.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_CANT.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_MD.text[2] ... + 3 refs
en: Best Targets : Vehicles
uk_UA: Найкраще Уражає: Техніку

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HvSAM1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_LtSAM1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HvSAM1.text[2] ... + 3 refs
en: Best Targets: Aerial targets only
uk_UA: Найкраще Уражає: Тільки повітряні цілі

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HART.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_MART.text[2]
en: Best Targets: Base structures and cyborgs
uk_UA: Найкраще Уражає: Будівлі Бази та Кіборгів

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_MRL1.text[2]
en: Best Targets: Base structures
uk_UA: Найкраще Уражає: Будівлі бази

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HART.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_MART.text[2]
en: Best Targets: Base structures, emplacements, cyborgs
uk_UA: Найкращі цілі: Базові споруди, пускові установки, кіборги

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BMB3.text[2]
en: Best Targets: Bunkers and Hardpoints
uk_UA: Найкраще Уражає: Бункери та укріплення

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_BB.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_BB.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BMB4.text[2] ... + 2 refs
en: Best Targets: Bunkers and hardpoints
uk_UA: Найкраще Уражає: Бункери та Вогневі позиції

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_RK_HVAT1.text[2]
en: Best Targets: Bunkers, defenses, base structures
uk_UA: Найкраще Уражає: Бункери, захист, базові споруди

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS2.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS2.text[2]
en: Best Targets: Cyborgs
uk_UA: Найкраще Уражає: Кіборгів

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_HLAS.text[2]
en: Best Targets: Heavy cyborgs
uk_UA: Найкраще Уражає: Важких Кіборгів

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_MG1MK1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_MG2MK1.text[2] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_MG3MK1.text[2] ... + 3 refs
en: Best Targets: Infantry, base structures, wheeled vehicles
uk_UA: Найкраще Уражає: Піхоту, Будівлі бази, Колісну техніку

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MG1MK1.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MG2MK1.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_MG3MK1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG4.text[2]
en: Best Targets: Infantry, wheeled and hover vehicles
uk_UA: Кращі мішені: Піхота, колісні та ходові транспортні засоби

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN1MK1.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN2MK1.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN3MK1.text[2] ... + 5 refs
en: Best Targets: None. Average damage against all targets
uk_UA: Найкраще Уражає: Непосередню шкоду проти всіх цілей

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_PLASLAUNCH.text[2]
en: Best Targets: Vehicles and cyborgs
uk_UA: Найкраще Уражає: Будівлі Бази та Кіборгів

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_IDF.text[2]
en: Best Targets: Vehicles and Emplacements
uk_UA: Найкраще Уражає: Техніку та Вогневі Позиції

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CN2MK1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CN3MK1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_CN_4A.text[2]
en: Best Targets: Vehicles, Hardpoints
uk_UA: Найкраще Уражає: Техніку та Укріплення

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_MP1.text[2]
en: Best Targets: Wheeled and hover vehicles
uk_UA: Найкраще Уражає: Колісну техніку та Амфібії

note: TRANSLATORS: data/base/campaigns/beta.json: $.name
en: Beta Campaign
uk_UA: Кампанія Бета

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/two-faced.json: $.player_2.name
en: Beta
uk_UA: Бета

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V3.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V2.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V3.text[2]
en: Body Points and Speed Increased
uk_UA: Підвищується Міцність Корпусу та Швидкість

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_FLAME1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_FLAME1.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_PLFL.text[3]
en: Body Points: Very low
uk_UA: Міцність Корпусу: Надзвичайно Низька

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BDMG1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BDMG2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BDMG3.text[2]
en: Bomb damage +10%
uk_UA: Сила бомб +10%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BDMG1.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BDMG2.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BDMG3.text[2]
en: Bomb damage +25%
uk_UA: Сила бомб +25%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages2.json: $.RES_W_BDMG1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BDMG2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BDMG3.text[0] ... + 3 refs
en: Bomb Upgrade
uk_UA: Покращення Бомб

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraHvyMortarHalftrack.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraHvyMortarHalftrack.name
en: Bombard Cobra Half-tracks
uk_UA: Напівгусенична Кобра з Бомбардою

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-HvyMor.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-MortarPit02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HvyMor.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-MortarPit02.name
en: Bombard Pit
uk_UA: Батарея Бомбарди

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Mortar2Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Mortar2Mk1.name
en: Bombard
uk_UA: Бомбарда

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_DF_WU10.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_DF_WU10.text[1]
en: Bonded metallic laminates formed into walls and defenses
uk_UA: Зв'язані металічні слої вживлюються в стіни та захисні споруди

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/bonecrusher.json: $.AI.name
en: BoneCrusher!
uk_UA: Костолом!

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body4ABT.name data/mp/stats/body.json: $.Body4ABT.name
en: Bug
uk_UA: Жук

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BarbarianBuggy.name data/mp/stats/templates.json: $.BarbarianBuggy.name
en: Buggy
uk_UA: Баггі

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ADEF.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ASTRUC.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ADEF.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ASTRUC.text[2]
en: Built-in diagnostic and repair systems
uk_UA: Вбудовані системи діагностики та ремонту

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Sk-CobraBBHover.name
en: Bunker Buster Cobra Hover
uk_UA: Всюдихідна Кобра з Протибункерною ПУ

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraBBTracks.name
en: Bunker Buster Cobra Tracks
uk_UA: Гусенична Кобра з Протибункерною ПУ

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.MantisBBTracks.name
en: Bunker Buster Mantis Tracks
uk_UA: Гусеничний Богомол з Протибункерною ПУ

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_BB.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_BB.text[1]
en: Bunker buster missile
uk_UA: Протибункерна пускова установка

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket03-HvAT.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket03-HvAT.name
en: Bunker Buster Rocket
uk_UA: Протибункерна Пускова Установка

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperBBWheels.name
en: Bunker Buster Rockets Viper Wheels
uk_UA: Колісна Гадюка з Протибункерною ПУ

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ScorpBBTracks.name
en: Bunker Buster Scorpion Tracks
uk_UA: Гусеничний Скорпіон з Протибункерною ПУ

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.H-Scorp-VTOL-BB.name
en: Bunker Buster Scorpion VTOL
uk_UA: ВЗІП Скорпіон з Протибункерною ПУ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperBBWheels.name
en: Bunker Buster Viper Wheels
uk_UA: Колісна Гадюка з Протибункерною ПУ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-BB.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-BB.name
en: Bunker Buster
uk_UA: Протибункерна ПУ

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_POWMD1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_POWMD1.text[2]
en: Burns oil more efficiently
uk_UA: Ефективніше спалюється нафта

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CNAC1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_CNAC2.text[2]
en: Cannon accuracy +10%
uk_UA: Точність Гармати +10%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF02.name
en: Cannon Autoloader Mk2
uk_UA: Автоматичний Зарядник Гармати Мк2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF03.name
en: Cannon Autoloader Mk3
uk_UA: Автоматичний Зарядник Гармати Мк3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF01.name
en: Cannon Autoloader
uk_UA: Автоматичний Зарядник Гармати

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_CN_D1.text[2] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_D4.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_CN_D7.text[2]
en: Cannon damage +25%
uk_UA: Сила Гармати +25%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BabaFireCan.name data/mp/stats/templates.json: $.BabaFireCan.name
en: Cannon Fire Truck
uk_UA: Гарматний пожежний автомобіль

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Super-Cannon.name data/mp/stats/structure.json: $.X-Super-Cannon.name data/mp/stats/weapons.json: $.CannonSuper.name
en: Cannon Fortress
uk_UA: Фортеця з Гарматою

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Accuracy02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Accuracy02.name
en: Cannon Laser Designator
uk_UA: Лазерний Цілевказувач для Гармати

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Accuracy01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Accuracy01.name
en: Cannon Laser Rangefinder
uk_UA: Лазерний приціл для Гармати

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF05.name
en: Cannon Rapid Loader Mk2
uk_UA: Швидкий Зарядник Гармати Мк2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF06.name
en: Cannon Rapid Loader Mk3
uk_UA: Швидкий Зарядник Гармати Мк3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-ROF04.name
en: Cannon Rapid Loader
uk_UA: Швидкий Зарядник Гармати

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_ROF1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_CN_ROF4.text[2]
en: Cannon reload time -10%
uk_UA: Час перезарядки Гармати -10%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0CannonTower.name data/mp/stats/structure.json: $.A0CannonTower.name
en: Cannon Tower
uk_UA: Гарматна Вежа

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_CN_D1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_D4.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_ROF1.text[0] ... + 11 refs
en: Cannon Upgrade
uk_UA: Покращення Гармати

note: TRANSLATORS: data/base/stats/sensor.json: $.Sys-CBTurret01.name data/mp/stats/sensor.json: $.Sys-CBTurret01.name
en: CB Radar Turret
uk_UA: Башта з ПБ Радаром

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSU1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_CBSU2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_CBSU3.text[0] ... + 3 refs
en: CB Sensor Improved
uk_UA: Вдосконалено ПБ Сенсор

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-CBSensor-Tower01.name data/base/stats/structure.json: $.Sys-CB-Tower01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-CBSensor-Tower01.name data/mp/stats/structure.json: $.Sys-CB-Tower01.name
en: CB Tower
uk_UA: ПБ Вежа

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-CBSensor-Turret01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-CBSensor-Turret01.name
en: CB Turret
uk_UA: ПБ Башта

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAROF4.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAROF4.text[1]
en: Chainfeed loader eradicates jams and improves performance
uk_UA: Ланцюговий зарядний пристрій запобігає заклинюванню та вдосконалює роботу

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_MG_ROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_MG_ROF1.text[1]
en: Chaingun mechanism replaces belt-feed
uk_UA: Ланцюговий механізм замінює стрічкову подачу набоїв

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-ROF01.name
en: Chaingun Upgrade
uk_UA: Покращення Ланцюгового Кулемету

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BaBaCivilian.name data/mp/stats/templates.json: $.BaBaCivilian.name
en: Civilian
uk_UA: Цивільний

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb01.name
en: Cluster Bomb Bay
uk_UA: Відсік Касетних Бомб

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb01.name
en: Cluster Bombs Bay
uk_UA: Відсік Касетних Бомб

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0CobraFlameTracks.name
en: Cobra Flamer Tracks
uk_UA: Гусенична Кобра з Вогнеметом

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0CobraMedCnTrks.name
en: Cobra Medium Cannon Tracks
uk_UA: Гусенична Кобра з Середньою Гарматою

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraSpadeTracks.name data/base/stats/templates.json: $.P0CobraSpadeTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraSpadeTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.P0CobraSpadeTracks.name
en: Cobra Truck
uk_UA: Кобра Інженер

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body5REC.name data/mp/multiplay/skirmish/Cobra.json: $.AI.name data/mp/stats/body.json: $.Body5REC.name
en: Cobra
uk_UA: Кобра

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MG_D10.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MG_D10.text[1]
en: Collapsing Plutonium kinetic energy bullets
uk_UA: Кулі з кінетичною енергією розщнпленого плутонію

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.CollectiveCWall.name data/mp/stats/structure.json: $.CollectiveCWall.name
en: Collective CWall
uk_UA: ССтіна Колективників

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[0]
en: Collective Heavy Body
uk_UA: Важкий Корпус 'Колективників'

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-ComEng.name
en: Combat Engineer Cyborg
uk_UA: Кіборг бойового інженера

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYS_CEN.text[1]
en: Combat engineer with construction ability
uk_UA: Польовий інженер з властивістю будівництва

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_WS.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_WST.text[1]
en: Combines standard, counter battery and VTOL sensors
uk_UA: Комбінує у собі стандартний, проти-батарейний та ВЗІП сенсори

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0CommandCentre.name data/mp/stats/structure.json: $.A0CommandCentre.name
en: Command Center
uk_UA: Командний Центр

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0ComDroidControl.name data/mp/stats/structure.json: $.A0ComDroidControl.name
en: Command Relay Center
uk_UA: Центр Керування Командирами

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-CommandRelay.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-CommandRelay.name
en: Command Relay Post
uk_UA: Пост Керування Командирами

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraComHalftrack.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraComHalftrack.name
en: Command Turret Cobra Half-tracks
uk_UA: Напівгусенична Кобра з Командною Баштою

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Cobra-Trk-Com.name
en: Command Turret Cobra Tracks
uk_UA: Гусенична Кобра з Командною Баштою

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Mantis-Trk-Com.name
en: Command Turret Mantis Tracks
uk_UA: Гусеничний Богомол з Командною Баштою

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0PythonComTracks.name data/base/stats/templates.json: $.PythonComTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.P0PythonComTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.PythonComTracks.name
en: Command Turret Python Tracks
uk_UA: Гусеничний Пітон з Командною Баштою

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Scorp-Trk-Com.name
en: Command Turret Scorpion Tracks
uk_UA: Гусеничний Скорпіон з Командною Баштою

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Comp-CommandTurret02.name
en: Command Turret Upgrade
uk_UA: Оновлення командної турелі

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Viper-Trk-Com.name
en: Command Turret Viper Tracks
uk_UA: Гусенична Гадюка з Командною Баштою

note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.name data/base/stats/research.json: $.R-Comp-CommandTurret01.name data/base/stats/weapons.json: $.CommandTurret1.name ... + 3 refs
en: Command Turret
uk_UA: Командна Башта

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_CT1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_C_CT1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_C_CT2.text[2] ... + 2 refs
en: Commander leads groups acts as factory delivery point
uk_UA: Командир спрямовує дії групи, служить місцем доставки для Фабрики

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_UP.text[1]
en: Complete battlefield visibility
uk_UA: Повна видимість поля битви

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals02.name
en: Composite Alloys Mk2
uk_UA: Композитний Сплав Мк2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals03.name
en: Composite Alloys Mk3
uk_UA: Композитний Сплав Мк3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals01.name
en: Composite Alloys
uk_UA: Композитний Сплав

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWAC3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWAC3.text[1]
en: Computer guided shells
uk_UA: Заряди з комп'ютерним наведенням

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAAC3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAAC3.text[1]
en: Computer plots and guides shell to target's position
uk_UA: Комп'ютер передбачає та направляє заряд до позиції цілі

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_AC1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_AC1.text[1]
en: Computer predicts and compensates for target's movement
uk_UA: Комп'ютер передбачає та робить поправку на рух ворога

note: TRANSLATORS: data/base/messages/messages.json: $.MSG3.text[0]
en: Computer Research Completed
uk_UA: Комп’ютерне Дослідження Завершено

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU5.text[2]
en: Computer systems are now 'ring-fenced' from NEXUS
uk_UA: Комп'ютерні системи тепер "огороджені" від NEXUS

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU2.text[2]
en: Computer systems can now be 'ring-fenced' from NEXUS
uk_UA: Комп'ютерні системи тепер можуть бути 'огороджені' від НЕКСУСу

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_SL1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU2.text[0] ... + 6 refs
en: Computer Technology Breakthrough
uk_UA: Прорив Комп’ютерних Технологій

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_ENGIN1.text[2]
en: Construction speed +10%
uk_UA: Швидкість будівництва +10%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_ENGIN2.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ENGIN3.text[2]
en: Construction speed +20%
uk_UA: Швидкість будівництва +20%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Spade1Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Spade1Mk1.name
en: Construction Unit
uk_UA: Будівельний Підрозділ

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_CR1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_CR1.text[3]
en: Controls up to ten commanders
uk_UA: Керує до десяти командирами.

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[3] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_CBSTW1.text[3] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_CBSTW1.text[3]
en: Counter-battery fire continues until enemy battery is suppressed
uk_UA: Проти-батарейний вогонь триває доки ворожа батарея не буде знищена

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_CBSTW1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_CBSTW1.text[1]
en: Counter-battery tower detects enemy indirect fire batteries
uk_UA: Проти-батарейна вежа виявляє ворожі артилерійські батареї

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[1]
en: Counter-battery turret detects enemy indirect fire batteries
uk_UA: Проти-Батарейна башта виявляє ворожі артилерійські батареї

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/construction.json: $.scavCrane1.name
en: Crane1
uk_UA: Кран1

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/construction.json: $.scavCrane2.name
en: Crane2
uk_UA: Кран2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals02.name
en: Cyborg Composite Alloys Mk2
uk_UA: Композитний Сплав для Кіборгів Мк2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals03.name
en: Cyborg Composite Alloys Mk3
uk_UA: Композитний Сплав для Кіборгів Мк3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals01.name
en: Cyborg Composite Alloys
uk_UA: Композитний Сплав для Кіборгів

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals05.name
en: Cyborg Dense Composite Alloys Mk2
uk_UA: Щільний Композитний Сплав для Кіборгів Мк2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals06.name
en: Cyborg Dense Composite Alloys Mk3
uk_UA: Щільний Композитний Сплав для Кіборгів Мк3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals04.name
en: Cyborg Dense Composite Alloys
uk_UA: Щільний Композитний Сплав для Кіборгів

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY1.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Cyborg.name data/base/stats/structure.json: $.A0CyborgFactory.name ... + 3 refs
en: Cyborg Factory
uk_UA: Фабрика Кіборгів

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.CyborgFlamer01.name data/mp/stats/weapons.json: $.CyborgFlamer01.name
en: Cyborg Flamer
uk_UA: Кіборг Вогнеметник

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/body.json: $.CyborgHeavyBody.name
en: Cyborg Heavy Body
uk_UA: Кіборг важкої статури

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat05.name
en: Cyborg High Intensity Thermal Armor Mk2
uk_UA: Високоефективна Термальна Броня Кіборгів Мк2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat06.name
en: Cyborg High Intensity Thermal Armor Mk3
uk_UA: Високоефективна Термальна Броня Кіборгів Мк3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat04.name
en: Cyborg High Intensity Thermal Armor
uk_UA: Високоефективна Термальна Броня Кіборгів

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.CyborgRocket.name data/mp/stats/weapons.json: $.CyborgRocket.name
en: Cyborg Lancer
uk_UA: Кіборг-лансер

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.CyborgLightBody.name data/mp/stats/body.json: $.CyborgLightBody.name
en: Cyborg Light Body
uk_UA: Кіборг легкої статури

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_CY_LG2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_LG3.text[0] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_CY_LG2.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_LG3.text[0]
en: Cyborg Propulsion Improved
uk_UA: Вдосконалення руху Кіборгів

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals08.name
en: Cyborg Superdense Composite Alloys Mk2
uk_UA: Надщільний Композитний Сплав для Кіборгів Мк2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals09.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals09.name
en: Cyborg Superdense Composite Alloys Mk3
uk_UA: Надщільний Композитний Сплав для Кіборгів Мк3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals07.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Metals07.name
en: Cyborg Superdense Composite Alloys
uk_UA: Надщільний Композитний Сплав для Кіборгів

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat08.name
en: Cyborg Superdense Thermal Armor Mk2
uk_UA: Надщільна Термальна Броня Кіборгів Мк2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat09.name
en: Cyborg Superdense Thermal Armor Mk3
uk_UA: Надщільна Термальна Броня Кіборгів Мк3

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat07.name
en: Cyborg Superdense Thermal Armor
uk_UA: Надщільна Термальна Броня Кіборгів

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat02.name
en: Cyborg Thermal Armor Mk2
uk_UA: Термальна Броня Кіборгів Мк2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat03.name
en: Cyborg Thermal Armor Mk3
uk_UA: Термальна Броня Кіборгів Мк3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Armor-Heat01.name
en: Cyborg Thermal Armor
uk_UA: Термальна Броня Кіборгів

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYTRANS.text[0]
en: Cyborg Transport Available
uk_UA: Доступний Транспорт Кіборгів

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Transport.name data/mp/stats/templates.json: $.Transporter.name
en: Cyborg Transport
uk_UA: Транспорт Кіборгів

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_SL1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_C_SL1.text[2]
en: Cyborgs can now be researched
uk_UA: Тепер можна винайти Кіборгів

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-AASite-QuadBof.name data/base/stats/structure.json: $.AASite-QuadBof.name
en: Cyclone AA Flak Site
uk_UA: ПП Зенітна Установка 'Циклон'

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0cam3PyFlakHT.name
en: Cyclone AA Python Half-tracks
uk_UA: Напівгусеничний Пітон з ПП ЗУ 'Циклон'

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade05.name
en: Dedicated Synaptic Link Data Analysis Mk2
uk_UA: Спеціалізований Аналіз Синаптичного Зв'язку Мк2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade06.name
en: Dedicated Synaptic Link Data Analysis Mk3
uk_UA: Спеціалізований Аналіз Синаптичного Зв'язку Мк3

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_CAN.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_MD.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_MSL.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_RKT.text[3]
en: Defensive Strength : High
uk_UA: Рівень Захисту: Високий

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TOWER1.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TOWER2.text[3] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TOWER3.text[3] ... + 2 refs
en: Defensive Strength: Low
uk_UA: Рівень Захисту: Низький

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0ADemolishStructure.name data/mp/stats/structure.json: $.A0ADemolishStructure.name
en: Demolish Structure
uk_UA: Зруйнувати Будівлю

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals05.name
en: Dense Composite Alloys Mk2
uk_UA: Щільний Композитний Сплав Мк2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals06.name
en: Dense Composite Alloys Mk3
uk_UA: Щільний Композитний Сплав Мк3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals04.name
en: Dense Composite Alloys
uk_UA: Щільний Композитний Сплав

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MG_D8.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MG_D8.text[1]
en: Depleted uranium kinetic energy bullets
uk_UA: Кулі з кінетичною енергією розщепленого урану

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage08.name
en: Depleted Uranium MG Bullets
uk_UA: Кулеметні Кулі з Розщепленого Урану

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/Cobra.json: $.AI.tip
en: Designed with a focus on research
uk_UA: Розроблено з акцентом на дослідження

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CNAC1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CNAC1.text[1]
en: Determines range to target
uk_UA: Визначає відстань до цілі

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_CR1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_CR1.text[2]
en: Directs and collates information for command turrets
uk_UA: Спрямовує та обробляє інформацію для командних башт

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_UP.text[3]
en: Does not offer sensor targeting
uk_UA: Не надає сенсорне наведення

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.WreckedTransporter.name data/mp/stats/structure.json: $.WreckedTransporter.name
en: Downed Transport
uk_UA: Збитий Транспорт

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/body.json: $.Body14SUP.name
en: Dragon
uk_UA: Дракон

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_BMB5.text[1]
en: Drops high intensity Plasmite bombs
uk_UA: Скидує високоефективні Плазмові Бомби

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BMB4.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BMB4.text[1]
en: Drops high intensity thermite bombs
uk_UA: Скидує високоефективні термітні бомби

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BMB3.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BMB3.text[1]
en: Drops incendiary bombs
uk_UA: Скидуються фугасні бомби

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ST1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ST1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SPT.text[2]
en: Electronically attacks and disrupts enemy structures
uk_UA: Атакує та знешкоджує ворожі будівлі на електронному рівні

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU3.text[3]
en: Elite and Veteran rank units and Factories are protected
uk_UA: Юніти та фабрики рангу "Еліта" та "Ветеран" захищені

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-EMPCannon.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-EMP.name
en: EMP Cannon Hardpoint
uk_UA: Вогнева Позиція з ГШ Гарматою

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-EMPCannon.name data/mp/stats/weapons.json: $.EMP-Cannon.name
en: EMP Cannon
uk_UA: ЕМІ Гармата

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb06.name
en: EMP Missile Launcher
uk_UA: ПУ ЕМІ Ракет

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-EMPMortar.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-MortarEMP.name
en: EMP Mortar Pit
uk_UA: Батарея ЕМІ Мортири

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MortarEMP.name data/mp/stats/weapons.json: $.MortarEMP.name
en: EMP Mortar
uk_UA: ЕМІ Мортира

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW1.text[2]
en: Enables Hardcrete walls
uk_UA: Дозволяє будувати Залізобетонні Стіни

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_RC.text[3]
en: Enables resistance to Nexus Link technology
uk_UA: Дає стійкість до технології Звязку з НЕКСУСом

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ASTRUC.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ASTRUC.text[3]
en: Enables self-repair in all base structures
uk_UA: Дає можливість авторемонту всім будівлям бази

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ACYB.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ACYB.text[3]
en: Enables self-repair in all Cyborgs
uk_UA: Дає можливість авторемонту всім Кіборгам

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ADEF.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ADEF.text[3]
en: Enables self-repair in all defenses
uk_UA: Дає можливість авторемонту всім захисним спорудам

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_AVEH.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_AVEH.text[3]
en: Enables self-repair in all vehicles
uk_UA: Дає можливість авторемонту всім одиницям техніки

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_AR.text[3]
en: Enables self-repair
uk_UA: Дозволяє проводити саморемонт

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/hidebehind.json: $.player_3.name data/mp/challenges/hidebehind.json: $.player_4.name data/mp/challenges/hidebehind.json: $.player_5.name ... + 7 refs
en: Enemy
uk_UA: Ворог

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Engineering01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Engineering01.name
en: Engineering
uk_UA: Інженіринг

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[3]
en: Expensive and slow to produce
uk_UA: Висока ціна та низький темп виробництва

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[3]
en: Expensive to produce
uk_UA: Висока ціна виробництва

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_STW1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_STW1.text[1]
en: Extended sensor range
uk_UA: Розширений радіус дії сенсора

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSU1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_CBSU2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_CBSU3.text[2] ... + 3 refs
en: Extends CB Range
uk_UA: Розширює радіус дії ПБ сенсора

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[2]
en: Extends Sensor Range
uk_UA: Розширюється Радіус Дії Сенсора

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FM1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FM1.text[1]
en: Factory module enables medium and large bodies
uk_UA: Модуль Фабрики дозволяє виробляти середні та великі корпуси

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Module.name data/base/stats/structure.json: $.A0FacMod1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Module.name data/mp/stats/structure.json: $.A0FacMod1.name
en: Factory Module
uk_UA: Модуль Фабрики

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FM1.text[2]
en: Factory output speed +100%% per module
uk_UA: Заводська швидкість виходу +100% на модуль

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FU1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_FU7.text[2]
en: Factory output speed +60%
uk_UA: Продуктивність фабрики +60%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_FU4.text[2]
en: Factory production rate +60%
uk_UA: Продуктивність Фабрики +60%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0LightFactory.name data/mp/stats/structure.json: $.A0LightFactory.name
en: Factory
uk_UA: Фабрика

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_RDST1.text[3]
en: Farther range compared to other sensors
uk_UA: Велика дальність дії порівняно з іншими датчиками

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-ROF02.name
en: Fast Fire Mini-Rockets Mk2
uk_UA: Швидкострільні Міні-Ракети Мк2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-ROF03.name
en: Fast Fire Mini-Rockets Mk3
uk_UA: Швидкострільні Міні-Ракети Мк3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-ROF01.name
en: Fast Fire Mini-Rockets
uk_UA: Швидкострільні Міні-Ракети

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_MP1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_MP1.text[1]
en: Fast firing light anti-vehicle rockets
uk_UA: Швидкострільні легкі ракети для ураження техніки

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF04.name
en: Fast Loader
uk_UA: Швидкий Зарядний Пристрій

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[2]
en: Faster than Cobra
uk_UA: Швидший за Кобру

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[2]
en: Faster than Python
uk_UA: Швидший за Пітона

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[2]
en: Faster than Viper
uk_UA: Швидший за Гадюку

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_AC1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_AC1.text[1]
en: Fin-stabilization improves flight trajectory
uk_UA: Приєднання стабілізаторів покращує траекторію польоту

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BabaFireTruck.name data/mp/stats/templates.json: $.BabaFireTruck.name
en: Fire Truck
uk_UA: Вогнева Вантажівка

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_BMB6.text[1]
en: Fires Electronic Magnetic Pulse Missiles
uk_UA: Стріляє Електромагнітними Імпульсними Ракетами

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_HLAS.text[1]
en: Fires heavy pulses of laser light
uk_UA: Веде вогонь важкими імпульсами лазерного світла

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS2.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS2.text[1]
en: Fires pulses of laser light
uk_UA: Стріляє імпульсами лазерного світла

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_MRL1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_MRL1.text[1]
en: Fires salvoes of mini-rockets
uk_UA: Веде вогонь залпами міні-ракет

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_FLAME1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_FLAME1.text[1]
en: Flame-thrower firing Propylene Oxide gel
uk_UA: Вогнемет, шо вистрілює гелеву суміш Оксиду Пропилену

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-ROF02.name
en: Flamer Autoloader Mk2
uk_UA: Автоматичний Зарядник Вогнемету Мк2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-ROF03.name
en: Flamer Autoloader Mk3
uk_UA: Автоматичний Зарядник Вогнемету Мк3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-ROF01.name
en: Flamer Autoloader
uk_UA: Автоматичний Зарядник Вогнемету

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox05.name data/base/stats/structure.json: $.PillBox5.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox05.name data/mp/stats/structure.json: $.PillBox5.name
en: Flamer Bunker
uk_UA: Вогнеметний Бункер

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraFlameTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraFlameTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.P0CobraFlameTracks.name
en: Flamer Cobra Tracks
uk_UA: Гусенична Кобра з Вогнеметом

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_D1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_FL_D4.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_FL_D7.text[2]
en: Flamer damage +25%
uk_UA: Сила Вогнемету +25%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_FL_ROF1.text[2]
en: Flamer reload time -15%
uk_UA: Час перезарядки Вогнемета -15%

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperFlameHalfTracks.name
en: Flamer Viper Half-Tracks
uk_UA: Напівгусенична Гадюка з Вогнеметом

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperFlameWheels.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperFlameWheels.name
en: Flamer Viper Wheels
uk_UA: Колісна Гадюка з Вогнеметом

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer01Mk1.name data/base/stats/weapons.json: $.Flame1Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer01Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Flame1Mk1.name
en: Flamer
uk_UA: Вогнемет

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-Laser1.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-Laser1-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Laser1-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.MP-Cyb-Laser1-GRD.name
en: Flashlight Gunner Cyborg
uk_UA: Кіборг з Лазером 'Спалах'

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-PulseLas.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower-PulseLas.name
en: Flashlight Hardpoint
uk_UA: Укріплення з Лазером 'Спалах'

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.RetreHoverFlashLight.name
en: Flashlight Retribution Hover
uk_UA: Всюдихідна з Кара Лазером 'Спалах'

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Laser3BEAMMk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Laser3BEAMMk1.name
en: Flashlight
uk_UA: Лазер 'Спалах'

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine02.name
en: Fuel Injection Engine Mk2
uk_UA: Інжекторний Двигун Мк2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine03.name
en: Fuel Injection Engine Mk3
uk_UA: Інжекторний Двигун Мк3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_EN1.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine01.name data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_EN1.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine01.name
en: Fuel Injection Engine
uk_UA: Інжекторний Двигун

note: TRANSLATORS: data/base/campaigns/gamma.json: $.name
en: Gamma Campaign
uk_UA: Компанія Бета

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/two-faced.json: $.player_3.name
en: Gamma
uk_UA: Гамма

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_POWU1.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_POWU1.text[1]
en: Gas turbine boosts power output
uk_UA: Газова Турбіна підвищує видобуток енергії

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine08.name
en: Gas Turbine Engine Mk2
uk_UA: Газотурбінний Двигун Мк2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine09.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine09.name
en: Gas Turbine Engine Mk3
uk_UA: Газотурбінний Двигун Мк3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN7.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine07.name data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN7.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine07.name
en: Gas Turbine Engine
uk_UA: Газотурбінний Двигун

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade01b.name
en: Gas Turbine Generator Mk2
uk_UA: Газотурбінний Генератор Мк2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade01c.name
en: Gas Turbine Generator Mk3
uk_UA: Газотурбінний Генератор Мк3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade01.name
en: Gas Turbine Generator
uk_UA: Газотурбінний Генератор

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Rail3.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-Rail3.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Rail3.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-Rail3.name
en: Gauss Cannon Emplacement
uk_UA: Вогнева Позиція Гармати Гауса

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-Rail3.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower-Rail3.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-Rail3.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-Rail3.name
en: Gauss Cannon Hardpoint
uk_UA: Укріплення з Гарматою Гауса

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PythonGaussTracks.name
en: Gauss Cannon Python Tracks
uk_UA: Гусеничний Пітон з Гарматою Гауса

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.WyvernGaussTracks.name
en: Gauss Cannon Wyvern Tracks
uk_UA: Гусенична Виверна з Гарматою Гауса

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RailGun03.name data/base/stats/weapons.json: $.RailGun3Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-RailGun03.name data/mp/stats/weapons.json: $.RailGun3Mk1.name
en: Gauss Cannon
uk_UA: Гармата Гауса

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS1.text[1]
en: Generates and concentrates bursts of laser energy
uk_UA: Генерує та концентрує пучки лазерної енергії

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/bonecrusher.json: $.AI.insane_tip data/mp/multiplay/skirmish/Cobra.json: $.AI.insane_tip data/mp/multiplay/skirmish/nb_generic.json: $.AI.insane_tip ... + 4 refs
en: Gets ~ 100% more power from each oil derrick
    Starts with defensive structures and oil derricks
uk_UA: Отримує ~ 100% більше енергії від кожної нафтової вежі
    Починає з оборонних споруд та нафтових вишок

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/bonecrusher.json: $.AI.easy_tip data/mp/multiplay/skirmish/nb_hover.json: $.AI.easy_tip data/mp/multiplay/skirmish/nexus.json: $.AI.easy_tip data/mp/multiplay/skirmish/semperfi.json: $.AI.easy_tip
en: Gets ~ 25% less power from each oil derrick
uk_UA: Отримує на ~ 25% менше енергії від кожної нафтової вежі

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/Cobra.json: $.AI.easy_tip
en: Gets ~ 25% less power from each oil derrick
    Basic decision making is slower
uk_UA: Отримує ~ 25% менше енергії від кожного викиду нафти
    Базове прийняття рішень повільніше

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/nb_generic.json: $.AI.easy_tip data/mp/multiplay/skirmish/nb_turtle.json: $.AI.easy_tip
en: Gets ~ 25% less power from each oil derrick
    Research is not focused on a specific weapon branch
uk_UA: Отримує на ~ 25% менше енергії від кожної нафтової вежі
    Дослідження не зосереджені на конкретній гілці зброї

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_JP1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_JP1.text[2]
en: Gives Cyborg limited flight abilities
uk_UA: Надає Кіборгам можливість літати на невеликі відстані

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[2]
en: Good main battle tank and heavy artillery platform
uk_UA: Хороший основний бойовий танк та артилерійська платформа

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[2]
en: Good medium tank and support vehicle
uk_UA: Хороший середній танк та техніка підтримки

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[2]
en: Good scout vehicle
uk_UA: Хороша розвідувальна одиниця

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Gren.name
en: Grenadier Cyborg
uk_UA: Кіборг Гренадер

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Howitzer150Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Howitzer150Mk1.name
en: Ground Shaker
uk_UA: Гаубиця 'Землетрус'

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Halftracks.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Halftracks.name
en: Half-tracked Propulsion
uk_UA: Напівгусенична Ходова

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.HalfTrack02.name
en: Half-tracks II
uk_UA: Напівгусениці ІІ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.HalfTrack03.name
en: Half-tracks III
uk_UA: Напівгусениці ІІІ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.HalfTrack.name data/mp/stats/propulsion.json: $.HalfTrack.name
en: Half-tracks
uk_UA: Напівгусениці

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0HardcreteMk1CWall.name data/mp/stats/structure.json: $.A0HardcreteMk1CWall.name
en: Hardcrete Corner Wall
uk_UA: Залізобетонна Кутова Стіна

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HardcreteGate.name data/mp/stats/structure.json: $.A0HardcreteMk1Gate.name
en: Hardcrete Gate
uk_UA: Залізобетонна Стіна

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0HardcreteMk1Wall.name data/mp/stats/structure.json: $.A0HardcreteMk1Wall.name
en: Hardcrete Wall
uk_UA: Залізобетонна Стіна

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-HardcreteWall.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HardcreteWall.name
en: Hardcrete
uk_UA: Залізобетон

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials05.name
en: Hardened Base Structure Materials Mk2
uk_UA: Зміцнені Матеріали Будівель Бази Мк2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials06.name
en: Hardened Base Structure Materials Mk3
uk_UA: Зміцнені Матеріали Будівель Бази Мк3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D1.text[1]
en: Hardened case machinegun bullets
uk_UA: Кулеметні кулі зі зміцненою гільзою

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.GuardTower4H.name
en: Hardened Flamer Guard Tower
uk_UA: Вартова Вежа із загартованим Вогнеметом

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.GuardTower3H.name
en: Hardened Heavy Machinegun Guard Tower
uk_UA: Посилена важка кулеметна захисна башта

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage01.name
en: Hardened MG Bullets
uk_UA: Зміцнені Кулі Кулемета

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-Damage02.name
en: Hardened Rail Dart Mk2
uk_UA: Зміцнений Заряд Рейлгану Мк2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-Damage03.name
en: Hardened Rail Dart Mk3
uk_UA: Зміцнений Заряд Рейлгану Мк3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-Damage01.name
en: Hardened Rail Dart
uk_UA: Зміцнений Заряд Рейлгану

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Tower02.name data/base/stats/sensor.json: $.SensorTower2Mk1.name data/base/stats/structure.json: $.Sys-SensoTower02.name ... + 3 refs
en: Hardened Sensor Tower
uk_UA: Зміцнена Сенсорна Вежа

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_MS_SAM1WT.text[0]
en: Hardpoint Avenger SAM Site Available
uk_UA: Доступне Укріплення з ПУ ЗП 'Месник'

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_DOUBLEAA.text[0]
en: Hardpoint Cyclone AA Gun Available
uk_UA: Доступне Укріплення з ПП Зенітним Озброєнням 'Циклон'

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_DOUBLEAA2.text[0]
en: Hardpoint Tornado AA Gun Available
uk_UA: Доступне Укріплення з ПП Зенітним Озброєнням 'Циклон'

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_TWINAGHP.text[0]
en: Hardpoint Twin Assault Gun Available
uk_UA: Доступне Укріплення зі Спареним Штурмовим Кулеметом

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_MS_SAM2WT.text[0]
en: Hardpoint Vindicator SAM Site Available
uk_UA: Доступне Укріплення з ПУ ЗП 'Захисник'

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_QUADAA.text[0]
en: Hardpoint Whirlwind AA Gun Available
uk_UA: Доступне Укріплення з ПП Зенітним Кулеметом 'Вихор'

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb-Damage01.name
en: HE Bomb Shells
uk_UA: Вибухові Заряди Бомб

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage02.name
en: HE Howitzer Shells Mk2
uk_UA: Вибухові Заряди Гаубиці Мк2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage03.name
en: HE Howitzer Shells Mk3
uk_UA: Вибухові Заряди Гаубиці Мк3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage01.name
en: HE Howitzer Shells
uk_UA: Вибухові Заряди Гаубиці

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage02.name
en: HE Mini-Rockets Mk2
uk_UA: Вибухові Міні-Ракети Мк2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage03.name
en: HE Mini-Rockets Mk3
uk_UA: Вибухові Міні-Ракети Мк3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage01.name
en: HE Mini-Rockets
uk_UA: Вибухові Міні-Ракети

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage02.name
en: HE Mortar Shells Mk2
uk_UA: Вибухові Заряди Мортири Мк2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage03.name
en: HE Mortar Shells Mk3
uk_UA: Вибухові Заряди Мортири Мк3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage01.name
en: HE Mortar Shells
uk_UA: Вибухові Заряди Мортири

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage02.name
en: HE Rockets Mk2
uk_UA: Вибухові Міні-Ракети Мк2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage03.name
en: HE Rockets Mk3
uk_UA: Вибухові Міні-Ракети Мк3

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage01.name
en: HE Rockets
uk_UA: Вибухові Ракети

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.SK-Mantis-VTOL-HBB.name
en: Heap Bomb Bay Mantis VTOL
uk_UA: ВЗІП Богомол з Бронебійними Бомбами

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.SK-Retre-VTOL-HBB.name
en: Heap Bomb Bay Retribution VTOL
uk_UA: ВЗІП Кара з Бронебійними Бомбами

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb02.name
en: HEAP Bomb Bay
uk_UA: Відсік Бронебійних Бомб

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage05.name
en: HEAP Howitzer Shells Mk2
uk_UA: Бронебійні Заряди Гаубиці Мк2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage06.name
en: HEAP Howitzer Shells Mk3
uk_UA: Бронебійні Заряди Гаубиці Мк3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Damage04.name
en: HEAP Howitzer Shells
uk_UA: Бронебійні Заряди Гаубиці

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage05.name
en: HEAP Mini-Rockets Mk2
uk_UA: Бронебійні Міні-Ракети Мк2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage06.name
en: HEAP Mini-Rockets Mk3
uk_UA: Бронебійні Міні-Ракети Мк3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage04.name
en: HEAP Mini-Rockets
uk_UA: Бронебійні Міні-Ракети

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage05.name
en: HEAP Mortar Shells Mk2
uk_UA: Бронебійні Заряди Мортири Мк2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage06.name
en: HEAP Mortar Shells Mk3
uk_UA: Бронебійні Заряди Мортири Мк3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Damage04.name
en: HEAP Mortar Shells
uk_UA: Бронебійні Заряди Мортири

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage02.name
en: HEAT Cannon Shells Mk2
uk_UA: Вибухові Протитанкові Заряди Мк2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage03.name
en: HEAT Cannon Shells Mk3
uk_UA: Вибухові Протитанкові Заряди Мк3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage01.name
en: HEAT Cannon Shells
uk_UA: Вибухові Протитанкові Заряди

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage05.name
en: HEAT Rocket Warhead Mk2
uk_UA: Вдосконалена Протитанкова Ракетна Боєголовка Мк2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage06.name
en: HEAT Rocket Warhead Mk3
uk_UA: Вдосконалена Протитанкова Ракетна Боєголовка Мк3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage04.name
en: HEAT Rocket Warhead
uk_UA: Вдосконалена Протитанкова Ракетна Боєголовка

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_HvAT.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_HvAT.text[1]
en: Heavy anti-tank rocket
uk_UA: Важка протитанкова пускова установка

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body12.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body12.name
en: Heavy Body - Mantis
uk_UA: Важкий Корпус - Богомол

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body11.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body11.name
en: Heavy Body - Python
uk_UA: Важкий Корпус - Пітон

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body09.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body09.name
en: Heavy Body - Tiger
uk_UA: Важкий Корпус - Тигр

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body10.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body10.name
en: Heavy Body - Vengeance
uk_UA: Важкий Корпус - Помста

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body13.name
en: Heavy Body - Wyvern
uk_UA: Важкий Корпус - Виверна

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[1]
en: Heavy body increases armor and body points
uk_UA: Важкий корпус має високі характеристики броні та міцності корпусу

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Cobra-Hover-HC.name
en: Heavy Cannon Cobra Hover
uk_UA: Всюдихідна Кобра з Важкою Гарматою

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraHvyCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraHvyCnTrks.name
en: Heavy Cannon Cobra Tracks
uk_UA: Гусенична Кобра з Важкою Гарматою

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN3MK1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CN3MK1.text[1]
en: Heavy Cannon firing 120 mm rounds
uk_UA: Важка Гармата, яка веде вогонь 120мм набоями

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower04.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower04.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower04.name
en: Heavy Cannon Hardpoint
uk_UA: Укріплення з Важкою Гарматою

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.MantisTrkHC.name
en: Heavy Cannon Mantis Tracks
uk_UA: Гусеничний Богомол з Важкою Гарматою

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Python-Hover-HC.name
en: Heavy Cannon Python Hover
uk_UA: Всюдихідний Пітон з Важкою Гарматою

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.PythonHvyCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.A-Python-Trk-HC.name data/mp/stats/templates.json: $.P0PythonHvyCnTrks.name ... + 2 refs
en: Heavy Cannon Python Tracks
uk_UA: Гусеничний Пітон з Важкою Гарматою

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.H-Scorp-Trk-HC.name
en: Heavy Cannon Scorpion Tracks
uk_UA: Гусеничний Скорпіон з Важкою Гарматою

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Tiger-Trk-HC.name
en: Heavy Cannon Tiger Tracks
uk_UA: Гусеничний Тигр з Важкою Гарматою

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon3Mk1.name data/base/stats/weapons.json: $.Cannon375mmMk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon3Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon375mmMk1.name
en: Heavy Cannon
uk_UA: Важка Гармата

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flame2.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flame2.name
en: Heavy Flamer - Inferno
uk_UA: Важкий Вогнемет - 'Пекло'

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.CyborgCannon.name data/mp/stats/weapons.json: $.CyborgCannon.name
en: Heavy Gunner
uk_UA: Кіборг з Важким Озброєнням

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-HvyHowitzer.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-HvyHowitzer.name
en: Heavy Howitzer - Ground Shaker
uk_UA: Важка Гаубиця - 'Землетрус'

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HeavyLas.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-HeavyLaser.name
en: Heavy Laser Emplacement
uk_UA: Вогнева Позиція Важкого Лазеру

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.TigerHvLaserTracks.name
en: Heavy Laser Tiger Tracks
uk_UA: Гусеничний Тигр з Важким Лазером

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.WyvernHvLaserTracks.name
en: Heavy Laser Wyvern Tracks
uk_UA: Гусенична Виверна з Важким Лазером

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-HvyLaser.name data/mp/stats/weapons.json: $.HeavyLaser.name
en: Heavy Laser
uk_UA: Важкий Лазер

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraHMGHalfTrack.name data/base/stats/templates.json: $.P0CobraHvyMGHtrack.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraHMGHalfTrack.name data/mp/stats/templates.json: $.P0CobraHvyMGHtrack.name
en: Heavy Machinegun Cobra Half-tracks
uk_UA: Напівгусенична Кобра з Важким Кулеметом

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Cobra-Hover-HMG.name
en: Heavy Machinegun Cobra Hover
uk_UA: Всюдихідна Кобра з Важким Кулеметом

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Cobra-Trk-HMG.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraHMGTracks.name
en: Heavy Machinegun Cobra Tracks
uk_UA: Гусенична Кобра з Важким Кулеметом

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Cobra-Wheels-HMG.name
en: Heavy Machinegun Cobra Wheels
uk_UA: Колісна Кобра з Важким Кулеметом

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower01.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower01.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower01.name
en: Heavy Machinegun Hardpoint
uk_UA: Укріплення з Важким Кулеметом

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ScorpHTrackHMG.name
en: Heavy Machinegun Scorpion Half Tracks
uk_UA: Напівгусеничний Скорпіон з Важким Кулеметом

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ScorpTrkHMG.name
en: Heavy Machinegun Scorpion Tracks
uk_UA: Гусеничний Скорпіон з Важким Кулеметом

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperHMGHalftrack.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperHMGHalftrack.name
en: Heavy Machinegun Viper Half-tracks
uk_UA: Напівгусенична Гадюка з Важким Кулеметом

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperHMGTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.A-Viper-Trk-HMG.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperHMGTracks.name
en: Heavy Machinegun Viper Tracks
uk_UA: Гусенична Гадюка з Важким Кулеметом

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Viper-Wheels-HMG.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperHMGWheels.name
en: Heavy Machinegun Viper Wheels
uk_UA: Колісна Гадюка з Важким Кулеметом

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG3Mk1.name data/base/stats/weapons.json: $.MG3Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG3Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG3Mk1.name
en: Heavy Machinegun
uk_UA: Важкий Кулемет

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar02Hvy.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar02Hvy.name
en: Heavy Mortar - Bombard
uk_UA: Важка Мортира - Бомбарда

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HeavyPlasmaLauncher.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-HeavyPlasmaLauncher.name
en: Heavy Plasma Launcher Emplacement
uk_UA: Вогнева Позиція Важкої Плазми Пускової Установки

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_PLASLAUNCH.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_PLASLAUNCH.text[1]
en: Heavy Plasma Launcher firing plasma
uk_UA: Важкий Плазмовий Завантажувач, що стріляє плазмою

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-HeavyPlasmaLauncher.name data/mp/stats/weapons.json: $.PlasmaHeavy.name
en: Heavy Plasma Launcher
uk_UA: Важкий Плазмовий рушник

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL3.text[1]
en: Heavy rail gun firing large kinetic energy darts
uk_UA: Важка рейкова гармата, яка стріляє великими зарядами кінетичної енергії

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ScorpHRepairHover.name
en: Heavy Repair Scorpion Hover
uk_UA: Всюдихідний Скорпіон з Важкою Ремонтною Баштою

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraHRepairHover.name
en: Heavy Repair Turret Cobra Hover
uk_UA: Всюдихідна Кобра з Важкою Ремонтною Баштою

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Super-Rocket.name data/mp/stats/structure.json: $.X-Super-Rocket.name data/mp/stats/weapons.json: $.RocketSuper.name
en: Heavy Rocket Bastion
uk_UA: Важкий Ракетний Бастіон

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HvSAM1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HvSAM1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_MS_SAM2WT.text[1]
en: Heavy surface-to-air missile
uk_UA: Важка ракета класу земля-повітря

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Heavywepslab.name
en: Heavyweaponslab
uk_UA: Плита з важкою зброєю

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/propulsion.json: $.Helicopter.name
en: Helicopter
uk_UA: Вертоліт

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Howitzer03-Rot.name data/mp/stats/weapons.json: $.Howitzer03-Rot.name
en: Hellstorm
uk_UA: Гаубиця 'Пекельний Шторм'

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU2.text[3]
en: Hero and Special rank units are protected
uk_UA: Герої та юніти особливого рангу захищені

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Damage05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage08.name
en: HESH Rocket Warhead Mk2
uk_UA: Вдосконалена Вибухова Ракетна Боєголовка Мк2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Damage06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage09.name
en: HESH Rocket Warhead Mk3
uk_UA: Вдосконалена Вибухова Ракетна Боєголовка Мк3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Damage04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Damage07.name
en: HESH Rocket Warhead
uk_UA: Вдосконалена Вибухова Ракетна Боєголовка

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Damage02.name
en: Hi-Energy Laser Emitter Mk2
uk_UA: Високо-Температурний Лазерний Промінь Мк2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Damage03.name
en: Hi-Energy Laser Emitter Mk3
uk_UA: Високо-Температурний Лазерний Промінь Мк3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Damage01.name
en: Hi-Energy Laser Emitter
uk_UA: Високо-Температурний Лазерний Промінь

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/hidebehind.json: $.challenge.name
en: Hide Behind Me
uk_UA: Ховайтеся за мною

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_MAT10.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_MAT10.text[1]
en: High Density Base Structure Materials
uk_UA: Матеріали Будівель Баз Високої Щільності

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_CN_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_CN_D1.text[1]
en: High Explosive Anti-Tank Cannon Shells
uk_UA: Вибухові Протитанкові Гарматні Набої

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_D1.text[1]
en: High Explosive Anti-Tank warhead
uk_UA: Вибухова Пританкова боєголовка

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_RK_D4.text[1]
en: High Explosive Anti-Tank warheads
uk_UA: Вибухова Пританкова боєголовка

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_AAD4.text[1]
en: High Explosive Armor Piercing Flak
uk_UA: Вибуховий Бронебійний Зенітний Набій

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWD4.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWD4.text[1]
en: High Explosive Armor Piercing Shells
uk_UA: Вибухові Бронебійні Заряди

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_MART.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_MART.text[1]
en: High explosive artillery missile
uk_UA: Вибухова артилерійська ракета

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HART.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HART.text[1]
en: High explosive heavy artillery missile
uk_UA: Важка вибухова ракета аритилерії

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_RK_HVAT1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_RK_HVAT1.text[1]
en: High explosive shaped charge missile
uk_UA: Потужна ракета з комулятивним зарядом

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat05.name
en: High Intensity Thermal Armor Mk2
uk_UA: Високоефективна Термальна Броня Мк2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat06.name
en: High Intensity Thermal Armor Mk3
uk_UA: Високоефективна Термальна Броня Мк3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat04.name
en: High Intensity Thermal Armor
uk_UA: Високоефективна Термальна Броня

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[3]
en: High power costs and slow to produce
uk_UA: Висока ціна енегрії та повільне виробництво

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage02.name
en: High Temperature Flamer Gel Mk2
uk_UA: Високотемпературний Гель Вогнемета Мк2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage03.name
en: High Temperature Flamer Gel Mk3
uk_UA: Високотемпературний Гель Вогнемета Мк3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage01.name
en: High Temperature Flamer Gel
uk_UA: Високотемпературний Гель Вогнемета

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_DF_WU7.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_DF_WU7.text[1]
en: High tensile concrete-plastic composite
uk_UA: Високоеластичний бетонно-пластиковий матеріал

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Range01.name
en: High-Pressure Gas Container
uk_UA: Контейнер для газу високого тиску

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_R1.text[1]
en: High-pressure gas throws the flamer gel further
uk_UA: Газ під високим тиском відкидає полум'яний гель.

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.PillBox3.name data/mp/stats/structure.json: $.PillBox3.name
en: HMG Bunker
uk_UA: Бункер HMG

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/nb_hover.json: $.AI.name
en: Hover AI
uk_UA: Амфібія ІІ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.hover02.name
en: Hover II
uk_UA: Амфібія ІІ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.hover03.name
en: Hover III
uk_UA: Амфібія ІІІ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Hover.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Hover.name
en: Hover Propulsion
uk_UA: Ходова Амфібії

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.hover01.name data/mp/stats/propulsion.json: $.hover01.name
en: Hover
uk_UA: Амфібія

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWAC1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWAC3.text[2]
en: Howitzer accuracy +10%
uk_UA: Точність Гаубиці +10%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF02.name
en: Howitzer Autoloader Mk2
uk_UA: Автоматичний Зарядник Гаубиці Мк2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF03.name
en: Howitzer Autoloader Mk3
uk_UA: Автоматичний Зарядник Гаубиці Мк3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF01.name
en: Howitzer Autoloader
uk_UA: Автоматичний Зарядник Гаубиці

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWD1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWD4.text[2]
en: Howitzer damage +25%
uk_UA: Сила Гаубиці +25%

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-ROF04.name
en: Howitzer Fast Loader
uk_UA: Швидкий Зарядник Гаубиці

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_HOWRF1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWRF4.text[2]
en: Howitzer reload time -10%
uk_UA: Час перезарядки Гаубиці -10%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-HowitzerMk1.name data/base/stats/weapons.json: $.Howitzer105Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-HowitzerMk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Howitzer105Mk1.name
en: Howitzer
uk_UA: Гаубиця

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-AASite-QuadMg1.name data/base/stats/structure.json: $.AASite-QuadMg1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-AASite-QuadMg1.name data/mp/stats/structure.json: $.AASite-QuadMg1.name
en: Hurricane AA Site
uk_UA: ПП Зенітна Установка 'Ураган'

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun03.name data/base/stats/weapons.json: $.QuadMg1AAGun.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun03.name data/mp/stats/weapons.json: $.QuadMg1AAGun.name
en: Hurricane AA Turret
uk_UA: Зенітна Башта 'Ураган'

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.BarbHUT.name
en: Hut
uk_UA: Хатка

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage08.name
en: HVAPFSDS Cannon Rounds Mk2
uk_UA: ГШБСПН Набої для Гармати Мк2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage09.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage09.name
en: HVAPFSDS Cannon Rounds Mk3
uk_UA: ГШБСПН Набої для Гармати Мк3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage07.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon-Damage07.name
en: HVAPFSDS Cannon Rounds
uk_UA: ГШБСПН Набої для Гармати

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0cam3PyHPVcanTrk.name
en: HVC Python Tracks
uk_UA: Гусеничний Пітон з ГШ Гарматою

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-ROF03.name
en: Hyper Fire Chaingun Upgrade
uk_UA: Гіпершвидкісний Ланцюговий Кулемет

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Emplacement-HPVcannon.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-HPVcannon.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Emplacement-HPVcannon.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-HPVcannon.name
en: Hyper Velocity Cannon Emplacement
uk_UA: Вогнева Позиція Гіпер-Швидкісної Гармати

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-HPVcannon.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower-HPVcannon.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-HPVcannon.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-HPVcannon.name
en: Hyper Velocity Cannon Hardpoint
uk_UA: Укріплення з Гіпер-Швидкісною Гарматою

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PythonHoverHVC.name
en: Hyper Velocity Cannon Python Hover
uk_UA: Гусеничний Пітон з ГШ Гарматою

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.P0cam3PyHPVcanTrk.name
en: Hyper Velocity Cannon Python Tracks
uk_UA: Гусеничний Пітон з ГШ Гарматою

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon4AMk1.name data/base/stats/weapons.json: $.Cannon4AUTOMk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon4AMk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon4AUTOMk1.name
en: Hyper Velocity Cannon
uk_UA: Гіпер-Швидкісна Гармата

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_CN_D7.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_CN_D7.text[1]
en: Hyper-Velocity Armor-Piercing Fin-Stabilised Discarding Sabot
uk_UA: Надшвидкісний бронебійний фін-стабілізований сабот, що відкидає

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_LASSAT.text[2]
en: Immense damage infliction capability
uk_UA: Наносить надзвичайно високі ушкодження

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_D1.text[1]
en: Improved armor-piercing dart
uk_UA: Вдосконалений бронебійний заряд

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb-Damage02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb-Damage02.name
en: Improved Bomb Warhead
uk_UA: Покращена Бомбова Боєголовка

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_LASROF1.text[1]
en: Improved Energizer reduces laser recharge time
uk_UA: Вдосконалений елемент живлення зменшує час перезарядки лазера

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_ENGIN1.text[1] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_ENGIN2.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_ENGIN1.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_ENGIN2.text[1]
en: Improved Engineering Techniques
uk_UA: Вдосконалені Методи Інженерії

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Engineering02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Engineering02.name
en: Improved Engineering
uk_UA: Покращений Інженіринг

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_CBSU2.text[1] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSU2.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_CBSU3.text[1] ... + 3 refs
en: Improved fire detection systems
uk_UA: Вдосконалені системи виявлення вогню

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade02.name
en: Improved Hardcrete Mk2
uk_UA: Вдосконалений Залізобетон Мк2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade03.name
en: Improved Hardcrete Mk3
uk_UA: Вдосконалений Залізобетон Мк3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade01.name
en: Improved Hardcrete
uk_UA: Вдосконалений Залізобетон

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_M_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_M_D1.text[1]
en: Improved high explosive shells
uk_UA: Вдосконалені вибухові боєприпаси

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Accuracy01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-Accuracy01.name
en: Improved Laser Focusing
uk_UA: Вдосконалене Фокусування Лазеру

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU2.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU3.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU4.text[1] ... + 2 refs
en: Improved NEXUS resistance circuitry
uk_UA: Вдосконалені мікросхеми стійкі до вірусу НЕКСУС

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_POWMD1.text[1] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_POWU1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_POWU2.text[0] ... + 3 refs
en: Improved Power Generator Performance
uk_UA: Підвищується ефективність Енергогенератора

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Accuracy01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Accuracy02.name
en: Improved Rocket Wire Guidance
uk_UA: Вдосконалений Механізм Наведення Ракет

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SENSO1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SENSO1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_WS.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_WST.text[3]
en: Improved sensor range
uk_UA: Вдосконалений радіус дії сенсора

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_D1.text[1]
en: Improved shaped charge warhead
uk_UA: Вдосконалений заряд боєголовки

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VS2.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VS2.text[1]
en: Improved target recognition systems
uk_UA: Вдосконалені системи розпізнавання цілей

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU2.text[1]
en: Improved Thermal Emissions detection
uk_UA: Вдосконалене Виявлення Термо-Емісії

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_WU1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_WU1.text[1]
en: Improved Titanium-reinforced concrete
uk_UA: Вдосконалений Титан-армований бетон

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BDMG2.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_BDMG2.text[1]
en: Improved trinitramine explosive formula
uk_UA: Вдосконалена вибухова формула тринітраміну

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASD1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_LASD1.text[1]
en: Improvement in laser emission density
uk_UA: Вдосконалення щільності лазерної емісії

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASAC1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_LASAC1.text[1]
en: Improvement in laser optics reduces light dispersal
uk_UA: Вдосконалення лазерної оптики зменшує дисперсію світла

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-Howitzer-Incenediary.name
en: Incendiary Howitzer Emplacement 2
uk_UA: Вогнева Позиція Фугасної Гаубиці

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Howitzer-Incendiary.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-Howitzer-Incendiary.name
en: Incendiary Howitzer Emplacement
uk_UA: Вогнева Позиція Фугасної Гаубиці

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_INH.text[1]
en: Incendiary howitzer emplacement
uk_UA: Вогнева позиція Фугасної Мортири

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_INH.text[1]
en: Incendiary Howitzer may be assigned to a sensor
uk_UA: Фугасна Мортира може бути закріплена за сенсором

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Incendiary.name data/mp/stats/weapons.json: $.Howitzer-Incendiary.name
en: Incendiary Howitzer
uk_UA: Фугасна Гаубиця

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-MortarPit-Incenediary.name
en: Incendiary Mortar Pit 2
uk_UA: Запальна мінометна яма 2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-MortarPit-Incendiary.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-MortarPit-Incendiary.name
en: Incendiary Mortar Pit
uk_UA: Батарея Фугасної Мортири

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Incendiary.name data/mp/stats/weapons.json: $.Mortar-Incendiary.name
en: Incendiary Mortar
uk_UA: Фугасна Мортира

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_ROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_ROF1.text[1]
en: Increased gauss output speeds up reload time
uk_UA: Вдосконалений заряд Гауса прискорює час перезарядки

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_DF_WU1.text[2]
en: Increases Armour and Body Points
uk_UA: Підвищується рівень Броні та Міцність Корпусу

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CNAC1.text[2] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_CNAC2.text[2]
en: Increases Cannon accuracy
uk_UA: Підвищується точність Гармати

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_CN_D1.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_D4.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_CN_D7.text[2]
en: Increases Cannon damage
uk_UA: Підвищується сила Гармати

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_CN_ROF1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_CN_ROF4.text[2]
en: Increases Cannon ROF
uk_UA: Підвищується швидкість ведення вогню Гармати

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_ENGIN1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_ENGIN2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ENGIN3.text[2]
en: Increases construction speed
uk_UA: Підвищується швидкість будівництва

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_R1.text[2]
en: Increases Flamer range
uk_UA: Підвищується сила Вогнемету

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_FL_ROF1.text[2]
en: Increases Flamer ROF
uk_UA: Підвищує швидкість ведення вогню Вогнемета

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASAC1.text[2]
en: Increases Laser accuracy
uk_UA: Підвищується точність Лазера

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASD1.text[2]
en: Increases Laser damage
uk_UA: Підвищується сила Лазера

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASROF1.text[2]
en: Increases Laser ROF
uk_UA: Підвищується швидкострільність Лазера

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_AC1.text[2]
en: Increases Mini-Rocket accuracy
uk_UA: Підвищується точність Міні-ракет

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_ROF1.text[2]
en: Increases Mini-Rockets ROF
uk_UA: Підвищується швидкість ведення вогню Міні-ракет

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC2.text[2]
en: Increases Missile accuracy
uk_UA: Підвищується точність Ракет

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_D1.text[2]
en: Increases Missile damage
uk_UA: Підвищується сила Ракети

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_ROF1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_SMS_ROF1.text[2]
en: Increases Missile ROF
uk_UA: Підвищується швидкострільність Пускових установок

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_AC1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_M_AC2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_M_AC3.text[2]
en: Increases Mortar accuracy
uk_UA: Підвищується точність Мортири

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_ROF1.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_M_ROF4.text[2]
en: Increases Mortar ROF
uk_UA: Підвищується швидкість ведення вогню Мортири

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_AC1.text[2]
en: Increases Rail Gun accuracy
uk_UA: Підвищується точність Рейкових Гармат

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_D1.text[2]
en: Increases Rail Gun damage
uk_UA: Підвищується сила Рейкових Гармат

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_ROF1.text[2]
en: Increases Rail Gun ROF
uk_UA: Підвищується швидкострільність Рейкових Гармат

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_AC1.text[2] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_AC2.text[2] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_SRK_AC3.text[2]
en: Increases Rocket accuracy
uk_UA: Підвищується Точність Ракет

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_ROF1.text[2] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_SRK_ROF4.text[2]
en: Increases Rocket ROF
uk_UA: Підвищується швидкострільність Ракет

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Indirectlab.name
en: Indirectweaponslab
uk_UA: Плита з іншого боку

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[1]
en: Inferior armor and body points to Cobra
uk_UA: Нижчі показники броні та міцності корпусу ніж у Кобри

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[1]
en: Inferior armor and body points to Viper
uk_UA: Нижчі показники броні та міцності корпусу ніж у Гадюки

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HvyFlamer.name data/mp/stats/structure.json: $.Tower-Projector.name
en: Inferno Bunker
uk_UA: Бункер з Вогнеметом 'Пекло'

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraInfernoHTracks.name
en: Inferno Cobra Half-Tracks
uk_UA: Напівгусенична Кобра з Вогнеметом 'Пекло'

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraInfernoHover.name
en: Inferno Cobra Hover
uk_UA: Всюдихідна Кобра з Вогнеметом 'Пекло'

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-HvyFlamer.name data/base/stats/structure.json: $.Tower-Projector.name
en: Inferno Emplacement
uk_UA: Вогнева позиція Вогнемету 'Пекло'

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.WallTower-Projector.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-Projector.name
en: Inferno Hardpoint
uk_UA: Укріплення Вогнемету 'Пекло'

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PythonHoverInferno.name
en: Inferno Python Hover
uk_UA: Всюдихідний Пітон з Вогнеметом 'Пекло'

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Flame2.name data/mp/stats/weapons.json: $.Flame2.name
en: Inferno
uk_UA: Вогнемет 'Пекло'

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU1.text[2]
en: Intruder parasite isolated
uk_UA: Вірус-паразит ізольовано

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN10.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN10.text[1]
en: Ionizing Turbine Engine
uk_UA: Двигун з Іонізуючою Турбіною

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.ECM1PylonMk1.name
en: Jammer Tower
uk_UA: Вогнеметна Вежа

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/ecm.json: $.ECM1TurretMk1.name
en: Jammer Turret
uk_UA: Турель із глушником

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BabaJeep.name data/mp/stats/templates.json: $.BabaJeep.name
en: Jeep
uk_UA: Джип

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_JP1.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_JP1.text[3]
en: Jump Cyborgs can now be researched
uk_UA: Зараз можна розробити Кіборгів Стрибунів

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_STW1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_UP.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_WS.text[2] ... + 2 refs
en: Keeps map areas under constant surveillance
uk_UA: Веде постійне стеження за ділянками мапи

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_MET1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_MET4.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET10.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET7.text[2]
en: Kinetic armor +30%, body points +30%
uk_UA: Рівень Кінетичної Броні +30%, Міцність Корпусу +30%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_CYMET4.text[2]
en: Kinetic Armor +35%, and Body Points +35%
uk_UA: Рівень Кінетичної Броні +35%, Міцність Корпусу +35%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CYMET1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET10.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET7.text[2]
en: Kinetic Armor +35%, Body Points +35%
uk_UA: Рівень Кінетичної Броні +35%, Міцність Корпусу +35%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET10.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET10.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET10.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET10.text[1]
en: Laminated alloys bonded with energy-deflecting optic bundles
uk_UA: Багатослойний сплав покритий енерго-відбиваючими оптичними вузлами

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket01-LtAT.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket01-LtAT.name
en: Lancer AT Rocket
uk_UA: ПТ Пускова Установка 'Спис'

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox06.name data/base/stats/structure.json: $.PillBox6.name data/mp/stats/structure.json: $.PillBox6.name
en: Lancer Bunker
uk_UA: Бункер з ПУ 'Спис'

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraLtA-Thalftrack.name data/base/stats/templates.json: $.P0CobraLtATRktHtrack.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraLtA-Thalftrack.name data/mp/stats/templates.json: $.P0CobraLtATRktHtrack.name
en: Lancer Cobra Half-tracks
uk_UA: Напівгусенична Кобра з ПУ 'Спис'

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraTrkLancer.name
en: Lancer Cobra Tracks
uk_UA: Гусенична Кобра з ПУ 'Спис'

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-Rocket.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-Rocket-GROUND.name data/base/stats/templates.json: $.CyborgRkt01Ground.name ... + 2 refs
en: Lancer Cyborg
uk_UA: Кіборг з ПУ 'Спис'

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower06.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower06.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower06.name
en: Lancer Hardpoint
uk_UA: Укріплення з ПУ 'Спис'

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Mantis-Trk-Lancer.name
en: Lancer Mantis Tracks
uk_UA: Гусеничний Богомол з ПУ 'Спис'

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Python-Trk-Lancer.name
en: Lancer Python Tracks
uk_UA: Гусеничний Пітон з ПУ 'Спис'

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.H-Scorp-Trk-Lancer.name
en: Lancer Scorpion Tracks
uk_UA: Гусеничний Скорпіон з ПУ 'Спис'

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.H-Scorp-VTOL-Lancer.name
en: Lancer Scorpion VTOL
uk_UA: ВЗІП Скорпіон з ПУ 'Спис'

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperTrkLancer.name
en: Lancer Viper Tracks
uk_UA: Гусенична Гадюка з ПУ 'Спис'

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperLtA-Twheels.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperLtA-Twheels.name
en: Lancer Viper Wheels
uk_UA: Колісна Гадюка з ПУ 'Спис'

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-LtA-T.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-LtA-T.name
en: Lancer
uk_UA: Кіборг з ПУ 'Спис'

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B14.text[0]
en: Large Super Heavy Body
uk_UA: Великий Надважкий Корпус

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Laser01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Laser01.name
en: Laser - Flashlight
uk_UA: Лазер - 'Спалах'

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_AALAS.text[0]
en: Laser AA Gun Available
uk_UA: Достуний Лазерний ПП Кулемет

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_LASAC1.text[2]
en: Laser accuracy +10%
uk_UA: Точність Лазерів +10%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_LASD1.text[2]
en: Laser damage +25%
uk_UA: Сила Лазерів +25%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_CNAC2.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_CNAC2.text[1]
en: Laser designator paints and guides rounds to the target
uk_UA: Лазерний цілеказувач направляє та веде набої до цілі

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_LASROF1.text[2]
en: Laser reload time -15%
uk_UA: Час перезарядки Лазерів -15%

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-LasSat.name data/mp/stats/structure.json: $.A0LasSatCommand.name data/mp/stats/weapons.json: $.LasSat.name
en: Laser Satellite Command Post
uk_UA: Командний Пункт Лезорного Супутника

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASAC1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASD1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_LASROF1.text[0] ... + 3 refs
en: Laser Upgrade
uk_UA: Покращення Лазера

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Laseropticslab.name
en: Laseropticslab
uk_UA: Лазерооптична плита

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.LasSat.name
en: LasSat
uk_UA: Супутниковий Лазер

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CYMET1.text[1] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_MET1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CYMET1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_MET1.text[1]
en: Layered composite alloys and energy-absorbing fibres
uk_UA: Багатошарові композитні сплави та енерго-поглинаючі волокна

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body2SUP.name data/mp/stats/body.json: $.Body2SUP.name
en: Leopard
uk_UA: Леопард

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[1]
en: Less armor and body points than Python
uk_UA: Нижчі показники броні та міцності корпусу ніж у Пітона

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body04.name
en: Light Body - Bug
uk_UA: Легкий Корпус - Жук

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body02.name
en: Light Body - Leopard
uk_UA: Легкий Корпус - Леопард

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body03.name
en: Light Body - Retaliation
uk_UA: Легкий Корпус - Відплата

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body01.name
en: Light Body - Viper
uk_UA: Легкий Корпус - Гадюка

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[1]
en: Light body vulnerable to heavy weapons
uk_UA: Лугкий Корпус вразливий проти важкого озброєння

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox04.name data/base/stats/structure.json: $.PillBox4.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Pillbox04.name data/mp/stats/structure.json: $.PillBox4.name
en: Light Cannon Bunker
uk_UA: Бункер з Легкою Гарматою

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraLtCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraLtCnTrks.name
en: Light Cannon Cobra Tracks
uk_UA: Гусенична Кобра з Легкою Гарматою

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN1MK1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CN1MK1.text[1]
en: Light Cannon firing 40mm rounds
uk_UA: Легка Гармата, яка веде вогонь 40мм набоями

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower02.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower02.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower02.name
en: Light Cannon Hardpoint
uk_UA: Укріплення з Легкою Гарматою

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.PythonLtCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.PythonLtCnTrks.name
en: Light Cannon Python Tracks
uk_UA: Гусеничний Пітон з Легкою Гарматою

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperLtCannonHTracks.name
en: Light Cannon Viper Half-tracks
uk_UA: Напівгусенична Гадюка з Легкою Гарматою

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperLtCannonTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperLtCannonTracks.name
en: Light Cannon Viper Tracks
uk_UA: Напівгусенична Гадюка з Легкою Гарматою

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperLtCannonWheels.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperLtCannonWheels.name
en: Light Cannon Viper Wheels
uk_UA: Колісна Гадюка з Легкою Гарматою

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon1Mk1.name data/base/stats/weapons.json: $.Cannon1Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon1Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon1Mk1.name
en: Light Cannon
uk_UA: Легка Гармата

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.LookOutTower.name data/mp/stats/structure.json: $.LookOutTower.name
en: Look-Out Tower
uk_UA: Оглядова Вежа

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[3]
en: Low power cost and low production times
uk_UA: Низькі витрати енергії, висока швидкість виробництва

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BDMG3.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_BDMG3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_D1.text[1]
en: Low yield thermonuclear warhead
uk_UA: Термоядерна боєголовка

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.MG1-Pillbox.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG1-Pillbox.name
en: Machinegun Bunker
uk_UA: Кулеметний Бункер

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_MG_D2.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_D5.text[2] ... + 2 refs
en: Machinegun damage +25%
uk_UA: Сила Кулемета +25%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Tower01.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower1MG.name
en: Machinegun Guard Tower
uk_UA: Вартова Вежа зі Спареним Кулеметом

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_MG_ROF1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_MG_ROF2.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG_ROF3.text[2]
en: Machinegun reload time -15%
uk_UA: Час перезарядки Кулемету -15%

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperLtMGHalfTracks.name
en: Machinegun Viper Half-Tracks
uk_UA: Напівгусенична Гадюка з Кулеметом

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Viper-Trk-MG.name
en: Machinegun Viper Tracks
uk_UA: Гусенична Гадюка з Кулеметом

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.CyborgChaingun.name data/mp/stats/weapons.json: $.CyborgChaingun.name
en: Machinegunner
uk_UA: Кулеметник

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SENSO1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SENSO1.text[2]
en: Makes excellent scout vehicle
uk_UA: Служить відмінним розвідувальним підрозділом

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body12SUP.name data/mp/stats/body.json: $.Body12SUP.name
en: Mantis
uk_UA: Богомол

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-MassDriver.name data/mp/stats/structure.json: $.X-Super-MassDriver.name
en: Mass Driver Fortress
uk_UA: Фортеця з Гарматою Антиматерії

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.MassDriver.name
en: Mass Driver
uk_UA: Гармата Антиматерії

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B14.text[1]
en: Maximum armor and body points
uk_UA: Максимальні показники броні та міцності корпусу

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SUE1.text[3]
en: May be assigned to follow units
uk_UA: Може бути закріплений за одиницями вимірювання

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MORTA1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_MORTA1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_IMORT.text[1]
en: May be targeted directly or assigned to a sensor turret or tower
uk_UA: Може бути направлений безпосередньо, або закріплений за сенсорною баштою чи вежею

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VF.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VF.text[3]
en: May be upgraded using factory modules
uk_UA: Може покращуватись за допомогою модулів фабрики

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Mechanic.name
en: Mechanic Cyborg
uk_UA: Кіборг Механік

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYS_MCH.text[1]
en: Mechanic with repair ability
uk_UA: Механік з властивістю ремонту

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body05.name
en: Medium Body - Cobra
uk_UA: Середній Корпус - Кобра

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body06.name
en: Medium Body - Panther
uk_UA: Середній Корпус - Пантера

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body07.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body07.name
en: Medium Body - Retribution
uk_UA: Середній Корпус - Кара

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body08.name
en: Medium Body - Scorpion
uk_UA: Середній Корпус - Скорпіон

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[1]
en: Medium body increases armor and body points
uk_UA: Середній корпус має підвищені характеристики броні та міцності корпусу

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraMedCnHTrks.name
en: Medium Cannon Cobra Half Track
uk_UA: Напівгусенична Кобра з Середньою Гарматою

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Cobra-Hover-MC.name
en: Medium Cannon Cobra Hover
uk_UA: Всюдихідна Кобра з Середньою Гарматою

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraMedCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraMedCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.P0CobraMedCnTrks.name
en: Medium Cannon Cobra Tracks
uk_UA: Гусенична Кобра з Середньою Гарматою

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_CN2MK1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_CN2MK1.text[1]
en: Medium Cannon firing 76mm rounds
uk_UA: Середня Гармата, яка веде вогонь 76мм набоями

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower03.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower03.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower03.name
en: Medium Cannon Hardpoint
uk_UA: Укріплення з Середньою Гарматою

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Python-Hover-MC.name
en: Medium Cannon Python Hover
uk_UA: Всюдихідний Пітон з Середньою Гарматою

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.PythonMedCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.PythonMedCanTracks.name data/mp/stats/templates.json: $.PythonMedCnTrks.name
en: Medium Cannon Python Tracks
uk_UA: Гусеничний Пітон з Середньою Гарматою

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Scorp-Hover-MC.name
en: Medium Cannon Scorpion Hover
uk_UA: Всюдихідний Скрпіон з Середньою Гарматою

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Scorp-Trk-MC.name
en: Medium Cannon Scorpion Tracks
uk_UA: Гусеничний Скрпіон з Середньою Гарматою

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperMedCnTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperMedCnTrks.name
en: Medium Cannon Viper Tracks
uk_UA: Гусенична Гадюка з Середньою Гарматою

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon2Mk1.name data/base/stats/weapons.json: $.Cannon2A-TMk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon2Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon2A-TMk1.name
en: Medium Cannon
uk_UA: Середня Гармата

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B13.text[0]
en: Medium Super Heavy Body
uk_UA: Середній Надважкий Корпус

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_EMP_MRL.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_EMP_MRL.text[1]
en: Mini-rocket armored strongpoint
uk_UA: Позиція озброєна Міні-ракетами

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraMRLHalftrack.name
en: Mini-Rocket Array Cobra Half-tracks
uk_UA: Напівгусенична Кобра з Міні-Ракетною Артилерією

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraMRLTracks.name
en: Mini-Rocket Array Cobra Tracks
uk_UA: Гусенична Кобра з Міні-Ракетною Артилерією

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperMRLHalfTracks.name
en: Mini-Rocket Array Viper Half Track
uk_UA: Напівгусенична Гадюка з Міні-Ракетною Артилерією

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperMRLWheels.name
en: Mini-Rocket Array Viper Wheels
uk_UA: Колісна Гадюка з Міні-Ракетною Артилерією

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket02-MRL.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-MRL.name
en: Mini-Rocket Array
uk_UA: Артилерія Міні-Ракет

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraMRLHalftrack.name
en: Mini-Rocket Artillery Cobra Half-tracks
uk_UA: Напівгусенична Кобра з Міні-ракетною Артилерією

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperMRLWheels.name
en: Mini-Rocket Artillery Viper Wheels
uk_UA: Колісна Гадюка з Міні-ракетною Артилерією

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket02-MRL.name data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-MRL.name
en: Mini-Rocket Artillery
uk_UA: Міні-ракетна Артилерія

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-MRL.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-MRL-pit.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-MRL.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-MRL-pit.name
en: Mini-Rocket Battery
uk_UA: Батарея Міні-ракет

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraPODHTracks.name
en: Mini-Rocket Cobra Half-Tracks
uk_UA: Напівгусенична Кобра з Міні-Ракетами

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraPODTracks.name
en: Mini-Rocket Cobra Tracks
uk_UA: Гусенична Кобра з Міні-Ракетами

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Tower06.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower6.name
en: Mini-Rocket Guard Tower
uk_UA: Вартова Вежа з ПУ Міні-ракет

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket05-MiniPod.name data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-Pod.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket05-MiniPod.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-Pod.name
en: Mini-Rocket Pod
uk_UA: ПУ Міні-ракет

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Tower06.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower6.name
en: Mini-Rocket Tower
uk_UA: Вежа з Міні-ракетами

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperPODHalfTracks.name
en: Mini-Rocket Viper Half Track
uk_UA: Напівгусенична Гадюка з Міні-Ракетами

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperPODWheels.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperPODWheels.name
en: Mini-Rocket Viper Wheels
uk_UA: Колісна Гадюка з Міні-ракетами

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC2.text[2]
en: Missile accuracy +10%
uk_UA: Точність Ракет +10%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC2.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC2.text[1]
en: Missile actively seeks and homes on targets
uk_UA: Ракета виявляє та наводиться на ціль

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_D1.text[2]
en: Missile damage +25%
uk_UA: Сила Ракет +25%

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Super-Missile.name data/mp/stats/structure.json: $.X-Super-Missile.name data/mp/stats/weapons.json: $.MissileSuper.name
en: Missile Fortress
uk_UA: Фортеця з Самонавідною Пусковою Установкою

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_ROF1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_SMS_ROF1.text[2]
en: Missile reload time -15%
uk_UA: Час перезарядки Ракет -15%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_D1.text[0] ... + 7 refs
en: Missile Upgrade
uk_UA: Покращення Ракет

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_ROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_ROF1.text[1]
en: Missiles detect and lock-on to targets while loading
uk_UA: Ракети виявляють та наводяться на ціль

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-MobileRepairTurret01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-MobileRepairTurret01.name
en: Mobile Repair Turret
uk_UA: Мобільна Ремонтна Башта

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[1] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[1]
en: More armor and body points than Python
uk_UA: Вищі показники броні та міцності корпусу ніж у Пітона

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B13.text[1]
en: More armor and body points than Vengeance
uk_UA: Вищі показники броні та міцності корпусу, ніж у Помсти

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_AC1.text[2] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_M_AC2.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_M_AC3.text[2]
en: Mortar accuracy +10%
uk_UA: Точність Мортири +10%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF02.name
en: Mortar Autoloader Mk2
uk_UA: Автозярядник Мортири Мк2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF03.name
en: Mortar Autoloader Mk3
uk_UA: Автозярядник Мортири Мк3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF01.name
en: Mortar Autoloader
uk_UA: Автозярядник Мортири

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraMortarHalfTrack.name data/mp/stats/templates.json: $.CobraMortarHalfTrack.name
en: Mortar Cobra Half-tracks
uk_UA: Напівгусенична Кобра з Мортирою

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_M_D1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_M_D4.text[2]
en: Mortar damage +25%
uk_UA: Сила Мортири +25%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-ROF04.name
en: Mortar Fast Loader
uk_UA: Автозярядник Мортири Мк3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-MortarPit.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-MortarPit01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-MortarPit.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-MortarPit01.name
en: Mortar Pit
uk_UA: Батарея Мортири

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_ROF1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_M_ROF4.text[2]
en: Mortar reload time -10%
uk_UA: Час перезарядки Мортири -10%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Acc01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Acc01.name
en: Mortar Targeting Computer
uk_UA: Навідний Комп'ютер Мортири

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar01Lt.name data/base/stats/weapons.json: $.Mortar1Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar01Lt.name data/mp/stats/weapons.json: $.Mortar1Mk1.name
en: Mortar
uk_UA: Мортира

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.MG1-Tower.name
en: Mounted Machinegun
uk_UA: Кінний Кулемет

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Body14.name
en: Multi Turret Body - Dragon
uk_UA: Мульти-Баштовий Корпус - Дракон

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG4.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG4.text[1]
en: Multi-barrel, rapid-fire machinegun
uk_UA: Бататоствольний швидкострільний кулемет

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Nanolab.name
en: Nanolab
uk_UA: Нанолабораторія

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_LASSAT.text[3]
en: Narrow area of effect
uk_UA: Незначна зона ураження

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Retrib-Trk-Needle.name
en: Needle Gun Retribution Tracks
uk_UA: Гусенична Кара з Голковою Гарматою

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Tiger-Trk-Needle.name
en: Needle Gun Tiger Tracks
uk_UA: Гусеничний Тигр з Голковою Гарматою

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-GuardTower-Rail1.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower-Rail1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-GuardTower-Rail1.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower-Rail1.name
en: Needle Gun Tower
uk_UA: Вежа з Голковою Гарматою

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Veng-Trk-Needle.name
en: Needle Gun Vengeance Tracks
uk_UA: Гусенична Помста з Голковою Гарматою

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RailGun01.name data/base/stats/weapons.json: $.RailGun1Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-RailGun01.name data/mp/stats/weapons.json: $.RailGun1Mk1.name
en: Needle Gun
uk_UA: Голкова Гармата

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-Rail1.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-Rail1-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Rail1-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.MP-Cyb-Needle-GRD.name
en: Needle Gunner Cyborg
uk_UA: Кіборг з Голковою Гарматою

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade08.name
en: Neural Synapse Research Brain Mk2
uk_UA: Неврально-Синаптичне Дослідницьке Ядро Мк2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade09.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade09.name
en: Neural Synapse Research Brain Mk3
uk_UA: Неврально-Синаптичне Дослідницьке Ядро Мк3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RU7.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade07.name data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RU7.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade07.name
en: Neural Synapse Research Brain
uk_UA: Неврально-Синаптичне Дослідницьке Ядро

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_LASSAT.text[0]
en: New Advanced Weapon Available
uk_UA: Доступне Нове Вдосконалене Озброєння

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HART.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_MART.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HART.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_MART.text[0]
en: New Artillery Missile Turret Available
uk_UA: Досутпна Нова Башта Ракетної Артилерії

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RFU1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RFU1.text[1]
en: New automated repair techniques
uk_UA: Нові автоматизовані методи ремонту

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_REPAI1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_CR1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY1.text[0] ... + 7 refs
en: New Base Structure Available
uk_UA: Доступна Нова Будівля Бази

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_CT1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_C_CT1.text[1]
en: New battlefield computer system
uk_UA: Нова польова комп’ютерна система

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW1.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW1.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW2.text[0]
en: New Construction Options Available
uk_UA: Доступні Нові Можливості Будівництва

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_JP1.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_JP1.text[0]
en: New Cyborg Research Available
uk_UA: Доступне Нове Дослідження Кіборгів

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_RC.text[0]
en: New Electronic Technology Discovered
uk_UA: Виявлена Нова Електронна Технологія

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS2.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_LAS1.text[0] ... + 2 refs
en: New Laser Weapon Available
uk_UA: Доступний Новий Тип Лазера

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_AT.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_BB.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_AT.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_ASM_BB.text[0]
en: New Missile Turret Available
uk_UA: Доступна Нова Пускова Установка

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[0]
en: New Paradigm Heavy Body
uk_UA: Важкий Корпус 'Нової Парадигми'

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[0]
en: New Paradigm Light Body
uk_UA: Легкий Корпус 'Нової Парадигми'

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[0]
en: New Paradigm Medium body
uk_UA: Середній Корпус 'Нової Парадигми'

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V2.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V2.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_P_V3.text[1]
en: New power efficient propulsion
uk_UA: Нова менш енергозатратна ходова

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_POWU1.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_POWU2.text[1]
en: New Power Generation Technology
uk_UA: Нова Технологія Генерування Енергії

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_P_V1.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_P_V1.text[0]
en: New Propulsion Available for Design
uk_UA: Доступна нова Ходова для Проектування

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_HALFT1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TRACK1.text[0] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_H1.text[0] ... + 5 refs
en: New Propulsion Available
uk_UA: Доступна нова Ходова

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL3.text[0] ... + 3 refs
en: New Rail Gun Available
uk_UA: Доступний Новий Тип Рейкової Гармати

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_REPAI1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_REPAI1.text[1]
en: New Repair Facility Repairs Damaged Units
uk_UA: Нова Ремонтна База Ремонтує Пошкоджені Одиниці

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ACYB.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ADEF.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ASTRUC.text[0] ... + 6 refs
en: New Repair Technology Discovered
uk_UA: Винайдено Нову Технологію Ремонту

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_SL1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_C_SL1.text[3]
en: New research options available
uk_UA: Доступні нові дослідження

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_MP1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_HvAT.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_IDF.text[0] ... + 9 refs
en: New Rocket Available
uk_UA: Доступна Нова Пускова Установка

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HvSAM1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_LtSAM1.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_HvSAM1.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_LtSAM1.text[0]
en: New SAM Turret Available
uk_UA: Даступна Нова Башта класу Земля-Повітря

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_WST.text[0]
en: New System Available
uk_UA: Доступна Нова Система

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SUE1.text[0]
en: New Systems Sensor Available
uk_UA: Доступна Нова Системна Вежа

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_UP.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_S_WS.text[0]
en: New Systems Structure Available
uk_UA: Доступна Нова Системна Будівля

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSTW1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTW1.text[0] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_CBSTW1.text[0] ... + 6 refs
en: New Systems Tower Available
uk_UA: Доступна Нова Системна Вежа

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_CT1.text[0] data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_C_CT1.text[0] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[0]
en: New Systems Turret Available for Design
uk_UA: Нова Системна Башта Доступна для Проектування

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SENSO1.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SENSO1.text[0]
en: New Systems Turret Available For Design
uk_UA: Нова Системна Башта Доступна для Конструювання

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SUE1.text[1]
en: New Thermal Emissions detection
uk_UA: Нова Система Виявлення Термальної Емісії

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_BMB6.text[0]
en: New VTOL Missile Launcher
uk_UA: Нова ВЗІП Пускова Установка

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.NEXUSCWall.name data/mp/stats/structure.json: $.NEXUSCWall.name
en: NEXUS CWall
uk_UA: ССтіна НЕКСУСу

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[0]
en: NEXUS Heavy Body
uk_UA: Важкий Корпус 'НЕКСУСу'

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Resistance-Upgrade04.name
en: NEXUS Immunization System
uk_UA: Система захисту НЕКСУС

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU1.text[1]
en: NEXUS Intruder Program analyzed
uk_UA: Проведено аналіз Вірусної Програми НЕКСУС

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Resistance.name
en: NEXUS Intruder Program
uk_UA: Вірусна Програма НЕКСУС

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B03.text[0]
en: NEXUS Light Body
uk_UA: Легкий Корпус 'НЕКСУСу'

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-SpyTower.name data/mp/stats/structure.json: $.Sys-SpyTower.name
en: Nexus Link Tower
uk_UA: Вежа зі Зв'язком з НЕКСУСом

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-SpyTurret.name data/mp/stats/weapons.json: $.SpyTurret01.name
en: Nexus Link Turret
uk_UA: Башта Зв'язку з НЕКСУСом

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[0] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B07.text[0]
en: NEXUS Medium Body
uk_UA: Середній Корпус 'НЕКСУСу'

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.NX-ANTI-SATSite.name data/mp/stats/structure.json: $.NX-ANTI-SATSite.name
en: Nexus Missile Silo
uk_UA: Ракетна шахта Нексус

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Resistance-Upgrade02.name
en: NEXUS Resistance Circuits Mk2
uk_UA: Мікросхеми Стійкі до НЕКСУСу Мк2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Resistance-Upgrade03.name
en: NEXUS Resistance Circuits Mk3
uk_UA: Мікросхеми Стійкі до НЕКСУСу Мк3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Resistance-Upgrade01.name
en: NEXUS Resistance Circuits
uk_UA: Мікросхеми Стійкі до НЕКСУСу

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.NEXUSWall.name data/mp/stats/structure.json: $.NEXUSWall.name
en: NEXUS Wall
uk_UA: Стіна НЕКСУСу

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/nexus.json: $.AI.name
en: Nexus
uk_UA: Нексус

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/noplace.json: $.challenge.name
en: No Place To Hide
uk_UA: Нікуди сховатися

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/bonecrusher.json: $.AI.tip
en: Non-Cheating. Hard. Fun. Crush!
uk_UA: Крихітний мотлох — Гард. Фун!

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/nb_generic.json: $.AI.name
en: NullBot
uk_UA: Нульбот

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SUE1.text[2]
en: Objects become difficult to locate near it
uk_UA: Об'єкти стають важкими для визначення поблизу них

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0ResourceExtractor.name data/mp/stats/structure.json: $.A0ResourceExtractor.name
en: Oil Derrick
uk_UA: Бурова Вежа

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.OilDrum.name
en: Oil Drum
uk_UA: Бочка з Нафтою

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.OilResource.name
en: Oil Resource
uk_UA: Нафтове Родовище

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_AC1.text[1]
en: On-board computer predicts target movement
uk_UA: Бортовий комп'ютер передбачає рух цілі

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ACYB.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_AVEH.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ACYB.text[2] ... + 2 refs
en: On-board diagnostic and repair systems
uk_UA: Бортові системи діагностики та ремонту

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_RC.text[2]
en: On-board resistance circuit systems
uk_UA: Бортові системні плати з підвищеною стійкістю

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_REPAI1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_REPAI1.text[3]
en: Or select the Repair Facility as a unit's target
uk_UA: Або наведіть пошкоджену одиницю на Ремонтну Базу

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[2] data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_CBSTW1.text[2] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_SY_CBSTU1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_CBSTW1.text[2]
en: Orders assigned indirect fire units to fire at the enemy batteries
uk_UA: Наказує закріпленим артилерійським підрозділам атакувати ворожі батареї

note: TRANSLATORS: data/base/ruleset.json: $.name
en: Original Campaign
uk_UA: Початкова кампанія

note: TRANSLATORS: data/mp/ruleset.json: $.name
en: Original Skirmish
uk_UA: Оригінальна Сутичка

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body6SUPP.name data/mp/stats/body.json: $.Body6SUPP.name
en: Panther
uk_UA: Пантера

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-RotMor.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-RotMor.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-RotMor.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-RotMor.name
en: Pepperpot Pit
uk_UA: Батарея Мортири 'Перечниця'

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Mortar3ROTARYMk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.Mortar3ROTARYMk1.name
en: Pepperpot
uk_UA: 'Перечниця'

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.SK-Mantis-VTOL-PBB.name
en: Phosphor Bomb Bay Mantis VTOL
uk_UA: ВЗІП Богомол з Фосфорними Бомбами

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb03.name
en: Phosphor Bomb Bay
uk_UA: Відсік Фосфорних Бомб

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BabaPickUp.name data/mp/stats/templates.json: $.BabaPickUp.name
en: Pick-Up Truck
uk_UA: Пікап

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade08.name
en: Plascrete Mk2
uk_UA: Пластичний Залізобетон Мк2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade09.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade09.name
en: Plascrete Mk3
uk_UA: Пластичний Бетон Мк3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade07.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade07.name
en: Plascrete
uk_UA: Пластичний Залізобетон

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-PlasmaCannon.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-PlasmaCannon.name
en: Plasma Cannon Emplacement
uk_UA: Вогнева Позиція Плазмової Гармати

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_PLASCAN.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_PLASCAN.text[1]
en: Plasma Cannon firing plasma
uk_UA: Плазмова Гармата, яка стріляє плазмою

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.WyvernPlasmaCTracks.name
en: Plasma Cannon Wyvern Tracks
uk_UA: Гусенична Виверна з Плазмовою Гарматою

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-PlasmaCannon.name data/mp/stats/weapons.json: $.Laser4-PlasmaCannon.name
en: Plasma Cannon
uk_UA: Плазмова Гармата

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb05.name
en: Plasmite Bomb
uk_UA: Плазмова Бомба

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_PLFL.text[1]
en: Plasmite Flame-thrower
uk_UA: Вежа з Плазмовим Вогнеметом

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-PlasmiteFlamer.name data/mp/stats/structure.json: $.Plasmite-flamer-bunker.name
en: Plasmite Flamer Bunker
uk_UA: Бункер з Плазмовим Вогнеметом

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Plasmite-Flamer.name data/mp/stats/weapons.json: $.PlasmiteFlamer.name
en: Plasmite Flamer
uk_UA: Плазмовий Вогнемет

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.SK-Retre-VTOL-Plasmite.name
en: Plasmite Retribution VTOL
uk_UA: ВЗІП Плазмової Кари

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade11.name
en: Plasteel Mk2
uk_UA: Пластичний Бетон Армований Сталлю Мк2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade12.name
en: Plasteel Mk3
uk_UA: Пластичний Бетон Армований Сталлю Мк3

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade10.name
en: Plasteel
uk_UA: Пластичний Бетон Армований Сталлю

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B08.text[3]
en: Power cost and production time similar to Cobra
uk_UA: Витрати енергії та час виробництва такий самий як у Кобри

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B04.text[3]
en: Power cost and production time similar to Viper
uk_UA: Витрати енергії та час виробництва такий самий як у Гадюки

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B12.text[3]
en: Power cost and production time the same as Python
uk_UA: Витрати енергії та час виробництва такий самий як у Пітона

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0PowerGenerator.name data/mp/stats/structure.json: $.A0PowerGenerator.name
en: Power Generator
uk_UA: Енергогенератор

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_POWMD1.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_POWMD1.text[0]
en: Power Module Available
uk_UA: Доступний Енергетичний Модуль

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-PowerModuleMk1.name data/base/stats/structure.json: $.A0PowMod1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-PowerModuleMk1.name data/mp/stats/structure.json: $.A0PowMod1.name
en: Power Module
uk_UA: Модуль Енергогенератора

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_POWU1.text[2]
en: Power output +25%
uk_UA: Видобуток енергії +25%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_POWU2.text[2]
en: Power output +30%
uk_UA: Видобуток Енергії +30%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/messages.json: $.MSG2.text[0]
en: Power Research Completed
uk_UA: Енергетичне Дослідження Завершено

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_CANT.text[1]
en: Powerful Electronic magnetic pulse weapon
uk_UA: Потужна електромагнітна імпульсна зброя

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Powlab.name
en: Powerlab
uk_UA: Електрична плита

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY1.text[2]
en: Produces Cyborgs
uk_UA: Виробляє Кіборгів

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU4.text[3]
en: Professional and Regular rank units are protected
uk_UA: Професійні та регулярні рангові блоки захищені

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[0]
en: Project Heavy Body
uk_UA: Середній Корпус 'Проекту'

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B01.text[0]
en: Project Light Body
uk_UA: Світло Проекту

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B05.text[0]
en: Project Medium Body
uk_UA: Середній Корпус 'Проекту'

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_D1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_FL_D1.text[1]
en: Propylene Oxide gel treated to burn at higher temperatures
uk_UA: Гелеву суміш Оксиду Пропилену пристосовують до горіння за вищих температур

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/semperfi.json: $.AI.tip
en: Prototypical AI focusing on rockets/missiles
uk_UA: Прототипічний AI фокусування на ракетах/ракетах

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-PulseLas.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-PulseLaser.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-PulseLaser.name
en: Pulse Laser Emplacement
uk_UA: Вогнева Поиція з Імпульсним Лазером

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-PulseLas.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-PulseLas.name
en: Pulse Laser Hardpoint
uk_UA: Укріплення з Імпульсним Лазером

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.LeopardHoverPulseLas.name
en: Pulse Laser Leopard Hover
uk_UA: Всюдихідний Леопард з Імпульсним Лазером

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Mantis-Trk-Pulse.name
en: Pulse Laser Mantis Tracks
uk_UA: Гусеничний Богомол з Імпульсним Лазером

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PantherHoverPulseLas.name
en: Pulse Laser Panther Hover
uk_UA: Всюдихідна Пантера з Імпульсним Лазером

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PythonPulseTracks.name
en: Pulse Laser Python Tracks
uk_UA: Гусеничний Пітон з Імпульсним Лазером

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.TigerHoverPulseLas.name
en: Pulse Laser Tiger Hover
uk_UA: Всюдихідний Тигр з Імпульсним Лазером

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.TigerPulseTracks.name
en: Pulse Laser Tiger Tracks
uk_UA: Гусеничний Тигр з Імпульсним Лазером

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-PulseLas.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower-BeamLas.name
en: Pulse Laser Tower
uk_UA: Вежа з Імпульсним Лазером

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.WyvernPulseTracks.name
en: Pulse Laser Wyvern Tracks
uk_UA: Гусенична Виверна з Імпульсним Лазером

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Laser02.name data/base/stats/weapons.json: $.Laser2PULSEMk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Laser02.name data/mp/stats/weapons.json: $.Laser2PULSEMk1.name
en: Pulse Laser
uk_UA: Імпульсний Лазер

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0PythonHvyCnTrks.name
en: Python Heavy Cannon Tracks
uk_UA: Гусеничний Пітон з Гарматою

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body11ABT.name data/mp/stats/body.json: $.Body11ABT.name
en: Python
uk_UA: Пітон

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_DOUBLEAA2.text[1]
en: Quad 80mm Anti-Aircraft cannon
uk_UA: Спарений 80мм Проти-Повітряна гармата

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_SMS_ROF1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_SMS_ROF1.text[1]
en: Racked missile dispensers allow for fast reloading
uk_UA: Штабелювання ракет дозволяє пришвидшити перезарядку

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_RDST1.text[2]
en: Radar detector detects enemy sensors
uk_UA: Знаходження індикатора радару виявляє ворожі датчики

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.Sys-RadarDetector01.name
en: Radar Detector Tower
uk_UA: Вежа з Детектором Радарів

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-RadarDetector01.name data/mp/stats/sensor.json: $.RadarDetector.name
en: Radar Detector
uk_UA: Детектор Радарів

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_AC1.text[2]
en: Rail Gun accuracy +10%
uk_UA: Точність Рейкових Гармат +10%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_D1.text[2]
en: Rail Gun damage +25%
uk_UA: Сила Рейкових Гармат +25%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Rail2.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Rail2.name
en: Rail Gun Emplacement
uk_UA: Вогнева Позиція з Рейлганом

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL2.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL2.text[1]
en: Rail gun firing armor-piercing darts
uk_UA: Рейкова гармата, яка стріляє бронебійними голковидними зарядами

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-Rail2.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower-Rail2.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-Rail2.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-Rail2.name
en: Rail Gun Hardpoint
uk_UA: Укріплення з Рейлганом

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Mantis-Trk-Rail.name
en: Rail Gun Mantis Tracks
uk_UA: Гусеничний Богомол з Рейлганом

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_ROF1.text[2]
en: Rail Gun reload time -15%
uk_UA: Час перезарядки Рейкових Гармат -15%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-ROF02.name
en: Rail Gun ROF Mk2
uk_UA: Швидкострільність Рейлгану Мк2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-ROF03.name
en: Rail Gun ROF Mk3
uk_UA: Швидкострільність Рейлгану Мк3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-ROF01.name
en: Rail Gun ROF
uk_UA: Швидкострільність Рейлгану

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.TigerHoverRailGun.name
en: Rail Gun Tiger Hover
uk_UA: Всюдихідний Тигр з Рейлганом

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_AC1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_D1.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL_ROF1.text[0] ... + 3 refs
en: Rail Gun Upgrade
uk_UA: Покращення Рейкових Гармат

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RailGun02.name data/base/stats/weapons.json: $.RailGun2Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-RailGun02.name data/mp/stats/weapons.json: $.RailGun2Mk1.name
en: Rail Gun
uk_UA: Рейлган

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-Accuracy01.name
en: Rail Target Prediction Computer
uk_UA: Комп'ютерний Цілевказувач Рейлгану

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-Rail2.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-Rail2.name
en: Railgun Emplacement
uk_UA: Вогнева Позиція з Рейлганом

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-ROF02.name
en: Rapid Fire Chaingun Upgrade
uk_UA: Швидкострільний Ланцюговий Кулемет

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-ROF02.name
en: Rapid Fire Chaingun
uk_UA: Швидкострільний Ланцюговий Кулемет

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_RAIL1.text[1]
en: Rapid fire rail gun firing needle darts
uk_UA: Швидкострільна рейкова гармата, що стріляє голковидними зарядами

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_SRK_ROF4.text[1]
en: Rapid Loader increases reload rate
uk_UA: Автоматичний зарядний пристрій підвищує швидкість перезаряджання

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_VPU1.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[2]
en: Rearming speed +30%
uk_UA: Швидкість переозброєння +30%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU1.text[3] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU2.text[2] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU3.text[2] ... + 3 refs
en: Reduced chance of NEXUS take-over
uk_UA: Знижується шанс ураження вірусом НЕКСУС

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VP.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VP.text[1]
en: Refuels, rearms and repairs VTOLs
uk_UA: Дозаправляє, поповнює боєзапас та ремонтує ВЗІПи

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials02.name
en: Reinforced Base Structure Materials Mk2
uk_UA: Армовані Матеріали Будівель Бази Мк2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials03.name
en: Reinforced Base Structure Materials Mk3
uk_UA: Армовані Матеріали Будівель Бази Мк3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_MAT1.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Materials01.name data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_MAT1.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Materials01.name
en: Reinforced Base Structure Materials
uk_UA: Армовані Матеріали для Будівель Бази

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/ecm.json: $.RepairCentre.name
en: Repair Center Turret
uk_UA: Ремонтна Башта Центр Ремонту

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.P0CobraRepairTrks.name
en: Repair Cobra Tracks
uk_UA: Гусенична Кобра з Ремонтною Баштою

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-RepairFacility.name data/base/stats/structure.json: $.A0RepairCentre3.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-RepairFacility.name data/mp/stats/structure.json: $.A0RepairCentre3.name
en: Repair Facility
uk_UA: Ремонтна Майстерня

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ScorpRepairTrk.name
en: Repair Scorpion Tracks
uk_UA: Гусеничний Скорпіон з Ремотною Баштою

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RFU1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RFU4.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RFU7.text[2]
en: Repair Speed +100%
uk_UA: Швидкість Ремонту +100%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0CobraRepairTrks.name data/mp/stats/templates.json: $.A-Rep-Cobra-Trk.name
en: Repair Turret Cobra Tracks
uk_UA: Гусенична Кобра з Ремонтною Вежею

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Rep-Mantis-Trk.name
en: Repair Turret Mantis Tracks
uk_UA: Гусеничний Богомол з Ремонтою Баштою

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ViperRepairHalftrack.name
en: Repair Turret Viper Half-track
uk_UA: Напівгусенична Гадюка з Ремонтною Баштою

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperRepairHalftrack.name
en: Repair Turret Viper Half-tracks
uk_UA: Напівгусенична Гадюка з Ремонтою Баштою

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperRepairWheels.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperRepairWheels.name
en: Repair Turret Viper Wheels
uk_UA: Колісна Гадюка з Ремонтою Баштою

note: TRANSLATORS: data/base/stats/repair.json: $.LightRepair1.name data/mp/stats/repair.json: $.LightRepair1.name
en: Repair Turret
uk_UA: Ремонтна Башта

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG4.text[3] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG4.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_TWINAGHP.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_TWINAGUN.text[3]
en: Replaces all machineguns
uk_UA: Замінює всі типи кулеметів

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_LS1.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYJ_LS1.text[3]
en: Requires cyborg factory to produce
uk_UA: Для виробництва необхідна Фабрика Кіборгів

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_CYTRANS.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SUPERTRANS.text[3]
en: Requires heavy VTOL factory to produce
uk_UA: Для виробництва необхідна важка ВЗІП фабрика

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_ENGIN1.text[0] data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_ENGIN2.text[0] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ENGIN3.text[0] ... + 3 refs
en: Research Breakthrough Improves Construction Rates
uk_UA: Технологія Підвищує Швидкість Будівництва

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0ResearchFacility.name data/mp/stats/structure.json: $.A0ResearchFacility.name
en: Research Facility
uk_UA: Дослідницька Станція

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FCY1.text[3]
en: Research makes additional Cyborgs available
uk_UA: Дослідження робить досупними нові моделі Кіборгів

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[0] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[0]
en: Research Module Available
uk_UA: Доступний Дослідницький Модуль

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[1]
en: Research module expands research facilities
uk_UA: Дослідницький Модуль підвищує ефективність Дослідницьких Станцій

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Module.name data/base/stats/structure.json: $.A0ResearchModule1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Module.name data/mp/stats/structure.json: $.A0ResearchModule1.name
en: Research Module
uk_UA: Дослідницький Модуль

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RU1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_ST_RU4.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_RU7.text[2]
en: Research speed +30%
uk_UA: Швидкість досліджень +30%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[2]
en: Research speed +85%
uk_UA: Швидкість досліджень +85%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body3MBT.name data/mp/stats/body.json: $.Body3MBT.name
en: Retaliation
uk_UA: Відплата

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body7ABT.name data/mp/stats/body.json: $.Body7ABT.name
en: Retribution
uk_UA: Кара

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-IDFRocket.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-Rocket06-IDF.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-IDFRocket.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-Rocket06-IDF.name
en: Ripple Rocket Battery
uk_UA: Ракетна Батарея 'Хвиля'

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket06-IDF.name data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-IDF.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket06-IDF.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-IDF.name
en: Ripple Rockets
uk_UA: ПУ 'Хвиля'

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG_ROF3.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_MG_ROF3.text[1]
en: Robotic advances make new chaingun upgrade available
uk_UA: Роботизація зумовлює нове вдосконалення кулемету

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade05.name
en: Robotic Factory Production Mk2
uk_UA: Роботизований Випуск Фабрики Мк2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade06.name
en: Robotic Factory Production Mk3
uk_UA: Роботизований Випуск Фабрики Мк3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade04.name
en: Robotic Factory Production
uk_UA: Роботизований Випуск Фабрики

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_CN_ROF4.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_HOWRF4.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_M_ROF4.text[1] ... + 3 refs
en: Robotic loading system feeds rounds into breech
uk_UA: Роботизована заряджальна система подає набої до стволу

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade04.name
en: Robotic Manufacturing
uk_UA: Роботизоване Виробництво

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade05.name
en: Robotic Repair Facility Upgrade Mk2
uk_UA: Роботизоване Покращення Ремонтної Майстерні Мк2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade06.name
en: Robotic Repair Facility Upgrade Mk3
uk_UA: Роботизоване Покращення Ремонтної Майстерні Мк3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade04.name
en: Robotic Repair Facility Upgrade
uk_UA: Роботизоване Покращення Ремонтної Майстерні

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-RprFac-Upgrade04.name
en: Robotic Repair Facility
uk_UA: Роботизована Ремонтна Майстерня

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade05.name
en: Robotic VTOL Rearming Mk2
uk_UA: Роботизоване Переозброєння ВЗІПів Мк2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade06.name
en: Robotic VTOL Rearming Mk3
uk_UA: Роботизоване Переозброєння ВЗІПів Мк3

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade04.name data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_ST_VPU4.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad-Upgrade04.name
en: Robotic VTOL Rearming
uk_UA: Роботизована перезарядка ВЗІПів

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_AC1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_AC1.text[2] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_AC2.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_SRK_AC3.text[2]
en: Rocket accuracy +10%
uk_UA: Точність ракет +10%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_IDF.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_RK_IDF.text[1]
en: Rocket artillery; can be assigned to a sensor
uk_UA: Ракетна артилерія; може бути закріплена за сенсором

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-ROF02.name
en: Rocket Autoloader Mk2
uk_UA: Автозарядник Ракет Мк2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-ROF03.name
en: Rocket Autoloader Mk3
uk_UA: Автозарядник Ракет Мк3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-ROF01.name
en: Rocket Autoloader
uk_UA: Автозарядник Ракет

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BarbarianRKBuggy.name data/mp/stats/templates.json: $.BarbarianRKBuggy.name
en: Rocket Buggy
uk_UA: Ракетне Баггі

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_D1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_D1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_RK_D4.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_W_SRK_D4.text[2]
en: Rocket damage +25%
uk_UA: Сила Ракет +25%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_SRK_AC3.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_SRK_AC3.text[1]
en: Rocket detects and locks on to engine emissions
uk_UA: Ракета виявляє та наводиться на вихлопи двигуна

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BabaRKJeep.name data/mp/stats/templates.json: $.BabaRKJeep.name
en: Rocket Jeep
uk_UA: Ракетний Джип

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Accuracy02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Accuracy01.name
en: Rocket Laser Designator
uk_UA: Лазерний Цілевказувач Ракет

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-ROF05.name
en: Rocket Rapid Loader Mk2
uk_UA: Швидкий Зарядник Гармати Мк2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-ROF06.name
en: Rocket Rapid Loader Mk3
uk_UA: Швидкий Зарядник Гармати Мк3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-ROF04.name
en: Rocket Rapid Loader
uk_UA: Швидкий Зарядник Гармати Мк2

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_RK_ROF1.text[2] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_ROF1.text[2]
en: Rocket reload time -15%
uk_UA: Сам перезарядки Ракет -15%

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_AC2.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_SRK_AC2.text[1]
en: Rocket tracks the laser designator to the target
uk_UA: Ракети наводяться на ціль лазерним цілевказувачем

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer03-Rot.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer03-Rot.name
en: Rotary Howitzer - Hellstorm
uk_UA: Роторна Гаубиця - 'Пекельний Шторм'

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-RotMG.name data/mp/stats/structure.json: $.Pillbox-RotMG.name
en: Rotary MG Bunker
uk_UA: Бункер з Роторним Кулеметом

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar3.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar3.name
en: Rotary Mortar - Pepperpot
uk_UA: Роторна Мортира - 'Перечниця'

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Rotarywepslab.name
en: Rotaryweaponslab
uk_UA: Плита роторної зброї

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.BarbTechRuin.name
en: Ruined Factory
uk_UA: Зруйнована Фабрика

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_SAM1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_SAM1.text[1]
en: SAM site with Avenger missiles
uk_UA: Позиція ракетної установки Земля-Повітря 'Месник'

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_SAM2.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_EMP_SAM2.text[1]
en: SAM site with Vindicator missiles
uk_UA: Позиція ракетної установки Земля-Повітря 'Захисник'

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaRocketPitAT.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaRocketPitAT.name
en: Scavenger AT-Rocket Pit
uk_UA: ПТ Ракетна Батарея Звалищників

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaBunker.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaBunker.name
en: Scavenger Bunker
uk_UA: Бункер Звалищників

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaVtolFactory.name
en: Scavenger Chopper Factory
uk_UA: Фабрика Човенджерів Звалищників

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BabaCornerWall.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BabaCornerWall.name
en: Scavenger CornerWall
uk_UA: Кутова Стіна Звалищників

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaFactory.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaFactory.name
en: Scavenger Factory
uk_UA: Фабрика Звалищників

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaFlameTower.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaFlameTower.name
en: Scavenger Flame Tower
uk_UA: Вегнеметна Вежа Звалищників

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaGunTower.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaGunTower.name
en: Scavenger Gun Tower
uk_UA: Кулеметна Вежа Звалищників

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaHorizontalWall.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaHorizontalWall.name
en: Scavenger Horizontal Wall
uk_UA: Горизонтальна Стіна Звалищників

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.bbaatow.name
en: Scavenger MG tower
uk_UA: Кулеметна Вежа Звалищників

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.bbaawep.name
en: Scavenger Mounted MG
uk_UA: Кулемет Звалищників

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaPowerGenerator.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaPowerGenerator.name
en: Scavenger Power Generator
uk_UA: Енергогенератор Звалищників

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.ScavRepairCentre.name
en: Scavenger Repair Center
uk_UA: Ремонтний центр "Падальник"

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.A0BaBaRocketPit.name data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaRocketPit.name
en: Scavenger Rocket Pit
uk_UA: Ракетна Батарея Звалищників

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BaBaPeople.name data/mp/stats/templates.json: $.BaBaPeople.name
en: Scavenger
uk_UA: Звалищник

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.ScavNEXUSlink.name
en: scavengernexuslinkturret
uk_UA: Башта турелі зв'язку НЕКСУС сміттярів

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BabaBusCan.name data/mp/stats/templates.json: $.BabaBusCan.name
en: School Bus
uk_UA: Шкільний Автобус

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body8MBT.name data/mp/stats/body.json: $.Body8MBT.name
en: Scorpion
uk_UA: Скорпіон

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Cyborg-Wpn-ATMiss.name data/base/stats/templates.json: $.Cyb-Atmiss-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Atmiss-GROUND.name data/mp/stats/templates.json: $.MP-Cyb-ATmiss-GRD.name
en: Scourge Cyborg
uk_UA: Кіборг з ПУ 'Батіг'

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Scourge-Mantis-H.name
en: Scourge Mantis Hover
uk_UA: Всюдихідний Богомол з ПУ 'Батіг'

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.MantisScourgeTracks.name
en: Scourge Mantis Tracks
uk_UA: Гусеничний Богомол з ПУ 'Батіг'

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-A-Tmiss.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower-Atmiss.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-A-Tmiss.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-Atmiss.name
en: Scourge Missile Hardpoint
uk_UA: Укріплення з ПУ 'Батіг'

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-GuardTower-ATMiss.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower-ATMiss.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-GuardTower-ATMiss.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower-ATMiss.name
en: Scourge Missile Tower
uk_UA: Вежа з ПУ 'Батіг'

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.WyvernScourgeTracks.name
en: Scourge Missile Wyvern Tracks
uk_UA: ГУсенична Виверна з ПУ 'Батіг'

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile2A-T.name data/base/stats/weapons.json: $.Missile-A-T.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile2A-T.name data/mp/stats/weapons.json: $.Missile-A-T.name
en: Scourge Missile
uk_UA: ПУ 'Батіг'

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.PythonScourgeTracks.name
en: Scourge Python Tracks
uk_UA: Гусеничний Пітон з ПУ 'Батіг'

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.SK-Retal-VTOL-Scourge.name
en: Scourge Retaliation VTOL
uk_UA: ВЗІП Відплата з ПУ 'Батіг'

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-SpyTurret.name data/base/stats/weapons.json: $.SpyTurret01.name
en: Scrambler Turret
uk_UA: Башта Генератора Перешкод

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/nb_hover.json: $.AI.tip
en: Sea map AI, based on NullBot
uk_UA: Мапа моря AI, заснована на NullBot

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Accuracy02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Accuracy02.name
en: Search & Destroy Missiles
uk_UA: Ракети 'Знайти та Знищити'

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTU1.text[3] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTU1.text[3]
en: Select new targets to continue the VTOL strikes
uk_UA: Визначте нові цілі для продовження повітряних ударів

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_M_AC3.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_M_AC3.text[1]
en: Self-guided rocket-powered shells
uk_UA: Самонавідні реактивні заряди

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Factory-Upgrade09.name
en: Self-Replicating Manufacturing
uk_UA: Само-відновне Виробництво

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/semperfi.json: $.AI.name
en: SemperFi
uk_UA: СемперФі

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.CobraSensorHalftrack.name
en: Sensor Cobra Half-tracks
uk_UA: Напівгусенична Кобра з Сенсором

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU3.text[2]
en: Sensor Range +10%
uk_UA: Радіус Дії Сенсора +10%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU2.text[2]
en: Sensor Range +15%
uk_UA: Радіус Дії Сенсора +15%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[2]
en: Sensor Range +25%
uk_UA: Радіус Дії Сенсора +25%

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraSensorHalftrack.name
en: Sensor Turret Cobra Half-tracks
uk_UA: Напівгусенична Кобра з Сенсорною Баштою

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperSensorWheels.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperSensorWheels.name
en: Sensor Turret Viper Wheels
uk_UA: Колісна Гадюка з Сенсорною Баштою

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Turret01.name data/base/stats/sensor.json: $.SensorTurret1Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Turret01.name data/mp/stats/sensor.json: $.SensorTurret1Mk1.name
en: Sensor Turret
uk_UA: Сенсорна Башта

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Upgrade02.name
en: Sensor Upgrade Mk2
uk_UA: Покращення Сенсору Мк2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Upgrade03.name
en: Sensor Upgrade Mk3
uk_UA: Покращення Сенсору Мк3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Upgrade01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-Upgrade01.name
en: Sensor Upgrade
uk_UA: Покращення Сенсору

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU1.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU2.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SU3.text[0]
en: Sensors Improved
uk_UA: Вдосконалення Сенсорів

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MdArtMissile.name data/mp/stats/weapons.json: $.Missile-MdArt.name
en: Seraph Missile Array
uk_UA: Ракетна Батарея 'Серафим'

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-MdArtMissile.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-MdART-pit.name
en: Seraph Missile Battery
uk_UA: Ракетна Батарея 'Серафим'

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_W_M_AC2.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_W_M_AC2.text[1]
en: Shells detect and home to thermal heat signatures
uk_UA: Кулі визначають та наводяться на термальні сигнали цілі

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B13.text[2]
en: Slow moving Body
uk_UA: Повільний Корпус

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B09.text[2]
en: Slower than Python
uk_UA: Повільніший за Пітона

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.WallCornerSmashed.name
en: Smashedcornerwall
uk_UA: Розбита стіна

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.WallSmashed.name
en: Smashedwall
uk_UA: Круглолиці

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_H1.text[2] data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_W1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_H1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_W1.text[2]
en: Speed: Fast
uk_UA: Швидкість: Висока

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_HALFT1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_HALFT1.text[2]
en: Speed: Medium
uk_UA: Швидкість: Середня

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TRACK1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_TRACK1.text[2]
en: Speed: Slow
uk_UA: Швидкість: Низька

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_P_V1.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_P_V1.text[2]
en: Speed: VTOL
uk_UA: Швидкість: ВЗІП

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Accuracy02.name
en: Stabilized Mini-Rockets Mk2
uk_UA: Стабілізовані Міні-Ракети Мк2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Accuracy01.name
en: Stabilized Mini-Rockets
uk_UA: Стабілізовані Міні-Ракети

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket-Accuracy01.name
en: Stabilized Rockets
uk_UA: Стабілізовані Міні-Ракети

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ST1.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ST1.text[3]
en: Steals technology from enemies
uk_UA: Краде технології у ворогів

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SPT.text[3]
en: Steals technology from structures and takes control of weapons
uk_UA: Краде технології з будівель та перебирає контроль над озброєнням

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TOWER4.text[1]
en: Steel tower with flamer
uk_UA: Сталева вежа з Вогнеметом

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TOWER3.text[1]
en: Steel tower with heavy machinegun
uk_UA: Сталева вежа з Кулеметом

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TOWER1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_TOWER1.text[1]
en: Steel tower with machinegun
uk_UA: Сталева вежа з Кулеметом

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_TOWER2.text[1]
en: Steel tower with twin machinegun
uk_UA: Сталева вежа з Кулеметом

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_RESU5.text[3]
en: Stops NEXUS take-over
uk_UA: Зупиняє відправку вірусу НЕКСУС

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-AALaser.name data/mp/stats/weapons.json: $.AAGunLaser.name
en: Stormbringer AA Laser
uk_UA: ПП Лазер 'Шторм'

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-AA-Laser.name data/mp/stats/structure.json: $.P0-AASite-Laser.name
en: Stormbringer Emplacement
uk_UA: Вогнева Позиція ПП Лазеру 'Шторм'

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTW1.text[3] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTW1.text[3]
en: Strike mission continues until enemy destroyed or they retreat
uk_UA: Ударна місія триває доки ворога не знищено, або ж доки він не вудступив

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_C_CT2.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_C_CT3.text[0] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_C_CT4.text[0]
en: Stronger Commander Turret Available for Design
uk_UA: Для конструювання Достуна Міцніша Командна Башта

note: TRANSLATORS: data/base/messages/messages.json: $.MSG1.text[0]
en: Structure Research Completed
uk_UA: Завершено Розробку Будівлі

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Sunburst.name
en: Sunburst AA Rocket Array
uk_UA: ПП Ракетна Масив Сонячного Вибуху

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Sunburst.name data/mp/stats/structure.json: $.P0-AASite-Sunburst.name
en: Sunburst AA Site
uk_UA: Сонячний спалах ПП ЗП

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-Sunburst.name
en: Sunburst AA
uk_UA: Сонячний спалах ЗА

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Hvy-Mcannon.name
en: Super Heavy-Gunner Cyborg
uk_UA: Кіборг з Важким Озброєнням

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Cyborg-Hvywpn-HPV.name data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Hvy-HPV.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cyb-Hvywpn-HPV.name
en: Super HVC Cyborg
uk_UA: Супер Кіборг з ГШ Гарматою

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Hvy-RailGunner.name
en: Super Rail-Gunner Cyborg
uk_UA: Супур Кіборг з ПУ 'Вбивця Танків'

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SUPERTRANS.text[0]
en: Super Transport Available
uk_UA: Доступний Транспорт Кіборгів

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/body.json: $.SuperTransportBody.name
en: Super Transport Body
uk_UA: Корпус Транспорта

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-SuperTransport.name data/mp/stats/templates.json: $.SuperTransport.name
en: Super Transport
uk_UA: Супер Транспорт

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade05.name
en: Supercrete Mk2
uk_UA: Надміцний Залізобетон Мк2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade06.name
en: Supercrete Mk3
uk_UA: Надміцний Залізобетон Мк3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallUpgrade04.name
en: Supercrete
uk_UA: Надміцний Залізобетон

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET7.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET7.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CYMET7.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_MET7.text[1]
en: Superdense composite alloys and energy-absorbing fibres
uk_UA: Надщільний композитний сплав з енерго-поглинаючими волокнами

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals08.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals08.name
en: Superdense Composite Alloys Mk2
uk_UA: Надщільний Композитний Сплав Мк2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals09.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals09.name
en: Superdense Composite Alloys Mk3
uk_UA: Надщільний Композитний Сплав Мк3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals07.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Metals07.name
en: Superdense Composite Alloys
uk_UA: Надщільний Композитний Сплав

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage05.name
en: Superhot Flamer Gel Mk2
uk_UA: Надвисокотемпературний Гель Вогнемета Мк2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage06.name
en: Superhot Flamer Gel Mk3
uk_UA: Надвисокотемпературний Гель Вогнемета Мк3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage04.name
en: Superhot Flamer Gel
uk_UA: Надвисокотемпературний Гель Вогнемета

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage08.name
en: Superhot Plasmite Gel Mk2
uk_UA: Надвисоко-температурний Плазмовий Гель Мк2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage09.name
en: Superhot Plasmite Gel Mk3
uk_UA: Надвисоко-температурний Плазмовий Гель Мк3

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Flamer-Damage07.name
en: Superhot Plasmite Gel
uk_UA: Надвисоко-температурний Плазмовий Гель

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_LtSAM1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_W_MS_LtSAM1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_MS_SAM1WT.text[1]
en: Surface-to-air missile
uk_UA: Ракета класу Земля-Повітря

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_C_SL1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_C_SL1.text[1]
en: Synaptic Link allows humans to interface directly with computers
uk_UA: Синаптичний Зв’язок дозволяє людям безпосередньо під’єднуватись до комп’ютерів

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade02.name
en: Synaptic Link Data Analysis Mk2
uk_UA: Аналіз Даних Синаптичного Зв'язку Мк2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade03.name
en: Synaptic Link Data Analysis Mk3
uk_UA: Аналіз Даних Синаптичного Зв'язку Мк3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Research-Upgrade01.name
en: Synaptic Link Data Analysis
uk_UA: Аналіз Даних Синаптичного Зв'язку

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RU1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RU1.text[1]
en: Synaptic link data analysis
uk_UA: Аналіз даних Синаптичного Зв'язку

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ST1.text[1] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ST1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_SY_SPT.text[1]
en: Synaptic Link Scrambler technology
uk_UA: Технологія Генератора Перешкод Синаптичного Зв'язку

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ACYB.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ADEF.text[1] data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_SY_ASTRUC.text[1] ... + 7 refs
en: Synaptic Link technology breakthrough
uk_UA: Технологічний прорив у галузі Синаптичного Зв'язку

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Comp-SynapticLink.name
en: Synaptic Link
uk_UA: Синаптичний Зв'язок

note: TRANSLATORS: data/base/messages/messages.json: $.MSG5.text[0]
en: Systems Research Completed
uk_UA: Розробка Систем Завершена

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-HvyA-Trocket.name data/base/stats/structure.json: $.Emplacement-HvyATrocket.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-HvyA-Trocket.name data/mp/stats/structure.json: $.Emplacement-HvyATrocket.name
en: Tank Killer Emplacement
uk_UA: Вогнева Позиція ПУ 'Вбивця Танків'

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-HvyA-Trocket.name data/base/stats/structure.json: $.WallTower-HvATrocket.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-HvyA-Trocket.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-HvATrocket.name
en: Tank Killer Hardpoint
uk_UA: Вогнева Позиція з ПУ 'Вбивця Танків'

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.TK-Mantis-H.name
en: Tank Killer Mantis Hover
uk_UA: Всюдихідний Богомол з ПУ 'Вбивця Танків'

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.MantisTKTracks.name
en: Tank Killer Mantis Tracks
uk_UA: Гусеничний Богомол з ПУ 'Вбивця Танків'

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.P0cam3PyHvyATTrk.name data/mp/stats/templates.json: $.P0cam3PyHvyATTrk.name data/mp/stats/templates.json: $.PythonTKTracks.name
en: Tank Killer Python Tracks
uk_UA: Гусеничний Пітон з ПУ 'Вбивця Танків'

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket07-Tank-Killer.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Rocket07-Tank-Killer.name
en: Tank Killer Rocket
uk_UA: Пускова Установка 'Вбивця Танків'

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Veng-Trk-TK.name
en: Tank Killer Vengeance Tracks
uk_UA: Гусеничниа Помста з ПУ 'Вбивця Танків'

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-HvyA-T.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-HvyA-T.name
en: Tank Killer
uk_UA: ПУ 'Вбивця Танків'

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-TankTrap01.name data/base/stats/structure.json: $.A0TankTrap.name data/base/stats/structure.json: $.TankTrapC.name ... + 3 refs
en: Tank Traps
uk_UA: Танкові Пастки

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Accuracy02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Accuracy02.name
en: Target Acquisition Artillery Shells Mk2
uk_UA: Самонавідні Артилерійські Заряди Мк2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Accuracy01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Accuracy01.name
en: Target Acquisition Artillery Shells
uk_UA: Самонавідні Артилерійські Заряди

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Acc03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Acc03.name
en: Target Acquisition Mortar Shells
uk_UA: Самонавідні Заряди Мортири

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Accuracy03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Howitzer-Accuracy03.name
en: Target Prediction Artillery Shells
uk_UA: Артилерійські Заряди, що Передбачають Рух Цілі

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Rail-Accuracy01.name
en: Target Prediction Computer
uk_UA: Комп'ютерний Цілевказувач

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Accuracy01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-Accuracy01.name
en: Target Prediction Missiles
uk_UA: Ракети з Передбачанням Цілей

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_AC1.text[1] data/mp/messages/resmessages12.json: $.RES_W_M_AC1.text[1]
en: Targeting systems compensate for distance and weather conditions
uk_UA: Системи наведення роблять поправку на відстань та погодні умови

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VP.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VP.text[3]
en: The VTOL returns to the selected pad for rearming
uk_UA: ВЗІП повертається до визначеного посадкового майданчику для перезарядки

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_CY_AH4.text[2]
en: Thermal Armor +35%
uk_UA: Термальна Броня +35%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_AH1.text[2]
en: Thermal armor +40%
uk_UA: Термальна Броня +40%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_AH4.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_AH7.text[2]
en: Thermal Armor +40%
uk_UA: Термальна Броня +40%

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_CY_AH1.text[2]
en: Thermal Armor +45%
uk_UA: Термальна Броня +45%

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat02.name
en: Thermal Armor Mk2
uk_UA: Термальна Броня Мк2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat03.name
en: Thermal Armor Mk3
uk_UA: Термальна Броня Мк3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat01.name
en: Thermal Armor
uk_UA: Термальна Броня

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Acc02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Mortar-Acc02.name
en: Thermal Imaging Mortar Shells
uk_UA: Заряди Мортири з Термальним Сканером

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Accuracy03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-RocketSlow-Accuracy02.name
en: Thermal Imaging Rockets
uk_UA: Ракети з Термальним Наведенням

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb04.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Bomb04.name
en: Thermite Bomb Bay
uk_UA: Відсік Термітних Бомб

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.Cyb-Thermite.name
en: Thermite Flamer Cyborg
uk_UA: Кіборг з Термітним Вогнеметом

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-ROF02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-ROF02.name
en: Thermopole Energizer Mk2
uk_UA: Елемент Живлення з Термальним Стержнем Мк2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-ROF03.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-ROF03.name
en: Thermopole Energizer Mk3
uk_UA: Елемент Живлення з Термальним Стержнем Мк3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-ROF01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Energy-ROF01.name
en: Thermopole Energizer
uk_UA: Елемент Живлення з Термальним Стержнем

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body9REC.name data/mp/stats/body.json: $.Body9REC.name
en: Tiger
uk_UA: Тигр

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_DF_HCW1.text[1]
en: Titanium-reinforced concrete
uk_UA: Бетон армований титаном

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/nb_turtle.json: $.AI.tip
en: Tower wars AI, based on NullBot
uk_UA: Мапа моря AI, заснована на NullBot

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Tracks.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Tracks.name
en: Tracked Propulsion
uk_UA: Гусенична Ходова

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_AC1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_W_SRK_AC1.text[1]
en: Tracks and directs in-flight rocket to target
uk_UA: Відслідковує та спрямовує польот ракети до цілі

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.tracked02.name
en: Tracks II
uk_UA: Гусениці ІІ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.tracked03.name
en: Tracks III
uk_UA: Гусениці ІІІ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.tracked01.name data/mp/stats/propulsion.json: $.tracked01.name
en: Tracks
uk_UA: Гусениці

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.TransporterBody.name data/mp/stats/body.json: $.TransporterBody.name
en: Transport Body
uk_UA: Корпус Транспорта

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.Transporter.name
en: Transport
uk_UA: Транспорт

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.BarbarianTrike.name data/mp/stats/templates.json: $.BarbarianTrike.name
en: Trike
uk_UA: Мотоцикл

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.CobraHoverTruck.name
en: Truck Cobra Hover
uk_UA: Всюдихідна Кобра Інженер

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.MantisHoverTruck.name
en: Truck Mantis Hover
uk_UA: Всюдихідний Богомол Інженер

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.ScorpHoverTruck.name
en: Truck Scorpion Hover
uk_UA: Всюдихідний Скорпіон Інженер

note: TRANSLATORS: data/base/stats/construction.json: $.Spade1Mk1.name data/base/stats/templates.json: $.ConstructionDroid.name data/base/stats/templates.json: $.ConstructorDroid.name ... + 5 refs
en: Truck
uk_UA: Вантажівка

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage06.name
en: Tungsten-Tipped MG Bullets Mk2
uk_UA: Кулеметні Кулі з Вольфрамовим Наконечником Мк2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage07.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage07.name
en: Tungsten-Tipped MG Bullets Mk3
uk_UA: Кулеметні Кулі з Вольфрамовим Наконечником Мк3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG-Damage05.name
en: Tungsten-Tipped MG Bullets
uk_UA: Кулеметні Кулі з Вольфрамовим Наконечником

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine05.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine05.name
en: Turbo-Charged Engine Mk2
uk_UA: Двигун Оснащений Турбіною Мк2

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine06.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Engine06.name
en: Turbo-Charged Engine Mk3
uk_UA: Двигун Оснащений Турбіною Мк3

note: TRANSLATORS: data/mp/multiplay/skirmish/nb_turtle.json: $.AI.name
en: Turtle AI
uk_UA: Яйце Черепахи

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_MG2MK1.text[1] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_MG2MK1.text[1]
en: Twin 7.62mm machineguns
uk_UA: Спарений 7.62мм кулемет

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_DOUBLEAA.text[1]
en: Twin 80mm Anti-Aircraft cannon
uk_UA: Спарений 80мм Проти-Повітряна гармата

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-Cannon6.name data/mp/stats/structure.json: $.PillBox-Cannon6.name
en: Twin Assault Cannon Bunker
uk_UA: Бункер зі Спареною Штурмовою Гарматою

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Cannon6TwinAslt.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon6TwinAslt.name
en: Twin Assault Cannon
uk_UA: Спарена Штурмова Гармата

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-TwinAGun.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-TwinAssaultGun.name
en: Twin Assault Gun Hardpoint
uk_UA: Укріплення зі Спареним Штурмовим Кулеметом

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG5.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG5TWINROTARY.name
en: Twin Assault Gun
uk_UA: Спарений Штурмовий Кулемет

note: TRANSLATORS: data/base/stats/structure.json: $.PillBox2.name data/base/stats/weapons.json: $.MG2-Pillbox.name data/mp/stats/structure.json: $.PillBox2.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG2-Pillbox.name
en: Twin Machinegun Bunker
uk_UA: Бункер зі Спареним Кулеметом

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-Tower02.name data/base/stats/structure.json: $.GuardTower2.name data/mp/stats/structure.json: $.GuardTower2.name
en: Twin Machinegun Guard Tower
uk_UA: Вартова Вежа зі Спареним Кулеметом

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.MG2-Tower.name
en: Twin Machinegun Tower
uk_UA: Бункер зі Спареним Кулеметом

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperMG02Halftrack.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperMG02Halftrack.name
en: Twin Machinegun Viper Half-tracks
uk_UA: Напівгусенична Гадюка зі Спареним Кулеметом

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Viper-Trk-TMG.name
en: Twin Machinegun Viper Tracks
uk_UA: Гусенична Гадюка зі Спареним Кулеметом

note: TRANSLATORS: data/base/stats/templates.json: $.ViperMG02Wheels.name data/mp/stats/templates.json: $.A-Viper-Wheels-TMG.name data/mp/stats/templates.json: $.ViperMG02Wheels.name
en: Twin Machinegun Viper Wheels
uk_UA: Колісна Гадюка зі Спареним Кулеметом

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-MG2Mk1.name data/base/stats/weapons.json: $.MG2Mk1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-MG2Mk1.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG2Mk1.name
en: Twin Machinegun
uk_UA: Спарений Кулемет

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_AALAS.text[1]
en: Twin Medium Anti-Aircraft Laser
uk_UA: Спарений Середній ПП Лазер

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_TWINAGHP.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_WT_TWINAGUN.text[1]
en: Twin Multi-barrel, rapid-fire machinegun
uk_UA: Спарений Багатоствольний швидкострільний кулемет

note: TRANSLATORS: data/mp/challenges/two-faced.json: $.challenge.name
en: Two-faced
uk_UA: двовеликий

note: TRANSLATORS: data/base/messages/messages.json: $.MSG4.text[0]
en: Unit Research Completed
uk_UA: Розробка Підрозділу Завершена

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_C_CT2.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_C_CT3.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_C_CT4.text[1]
en: Upgraded battlefield computer system
uk_UA: Вдосконалена польова комп'ютерна система

note: TRANSLATORS: data/base/stats/sensor.json: $.UplinkSensor.name data/mp/stats/sensor.json: $.UplinkSensor.name
en: Uplink Sensor
uk_UA: Супутниковий Сенсор

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FM1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_FM1.text[3]
en: Use a truck to add modules to a factory
uk_UA: За допомогою Інженера можна добудувати модулі до Фабрики

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_POWMD1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_POWMD1.text[3]
en: Use a truck to add the module to a power generator
uk_UA: За допомогою Інженера можна добудувати модуль до Енергогенератора

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_ST_RM1.text[3]
en: Use a truck to add the module to a research facility
uk_UA: За допомогою Інженера можна добудувати модуль до Дослідницької Станції

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_REPAI1.text[2] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_REPAI1.text[2]
en: Use the Command Console to send units back for repair
uk_UA: Скористайтесь Командною Консоллю щоб відправити одиниці на ремонт

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_CAN.text[1]
en: Uses advanced cannon technology
uk_UA: Застосовується вдосконалена гарматна технологія

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_MD.text[1]
en: Uses advanced mass driver railgun technology
uk_UA: Застосовується вдосконалена рейкова технологія антиматерії

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_MSL.text[1]
en: Uses advanced missile gun technology
uk_UA: Застосовується вдосконалена пускова технологія

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_EMP_RKT.text[1]
en: Uses advanced rocket gun technology
uk_UA: Застосовується вдосконалена ракетна технологія

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_POWU2.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_POWU2.text[1]
en: Vapor Turbine boosts power output
uk_UA: Парова Турбіна підвищує виробіток енергії

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade03.name
en: Vapor Turbine Generator Mk2
uk_UA: Генератор з Паровою Турбіною Мк2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade03a.name
en: Vapor Turbine Generator Mk3
uk_UA: Генератор з Паровою Турбіною Мк3

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade02.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-Power-Upgrade02.name
en: Vapor Turbine Generator
uk_UA: Генератор з Паровою Турбіною

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_EN1.text[2] data/mp/messages/resmessages2.json: $.RES_V_EN4.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN10.text[2] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_EN7.text[2]
en: Vehicle speed +5%
uk_UA: Швидкість техніки +5%

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat08.name
en: Vehicle Superdense Thermal Armor Mk2
uk_UA: Надщільна Термальна Броня Техніки Мк2

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat09.name
en: Vehicle Superdense Thermal Armor Mk3
uk_UA: Надщільна Термальна Броня Техніки Мк3

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Armor-Heat07.name
en: Vehicle Superdense Thermal Armor
uk_UA: Надщільна Термальна Броня Техніки

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Veng-Trk-Guass.name
en: Vengeance Tracks Gauss Cannon
uk_UA: Гусенична Помста з Гарматою Гауса

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Veng-Trk-Scourge.name
en: Vengeance Tracks Gauss Scourge
uk_UA: Гусенична Помста з Гаусовою ПУ 'Батіг'

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.A-Veng-Trk-Rail.name
en: Vengeance Tracks Rail Gun
uk_UA: Гусенична Помста з Голковою Гарматою

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body10MBT.name data/mp/stats/body.json: $.Body10MBT.name
en: Vengeance
uk_UA: Помста

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_P_V1.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_P_V1.text[1]
en: Vertical Take Off and Landing Propulsion
uk_UA: Технологія Вертикального Зльоту І Посадки

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[3] data/mp/messages/resmessages3.json: $.RES_V_B10.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B13.text[3] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B14.text[3]
en: Very expensive to produce
uk_UA: Дуже висока ціна виробництва

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[3] data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_B11.text[3]
en: Very high power costs and very slow to produce
uk_UA: Дуже високі затрати енергії та низька швидкість виробництва

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_V_B14.text[2]
en: Very slow moving Body
uk_UA: Надзвичайно повільний Корпус

note: TRANSLATORS: data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_W_LASSAT.text[1]
en: Very slow recharge time
uk_UA: Дуже повільно перезаряджається

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-SamHvy.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-SamHvy.name
en: Vindicator Hardpoint
uk_UA: Укріплення з ПУ ЗП 'Захисник'

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-SamSite2.name data/base/stats/structure.json: $.P0-AASite-SAM2.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-SamSite2.name data/mp/stats/structure.json: $.P0-AASite-SAM2.name
en: Vindicator SAM Site
uk_UA: Позиція ПУ ЗП 'Захисник'

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-HvSAM.name data/base/stats/weapons.json: $.Missile-HvySAM.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-Missile-HvSAM.name data/mp/stats/weapons.json: $.Missile-HvySAM.name
en: Vindicator SAM
uk_UA: ПУ ЗП 'Захисник'

note: TRANSLATORS: data/base/stats/body.json: $.Body1REC.name data/mp/stats/body.json: $.Body1REC.name
en: Viper
uk_UA: Гадюка

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Cannon5Vulcan-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon5Vulcan-VTOL.name
en: VTOL Assault Cannon
uk_UA: ВЗІП Штурмова Гармата

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.MG4ROTARY-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG4ROTARY-VTOL.name
en: VTOL Assault Gun
uk_UA: ВЗІП Штурмовий Кулемет

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/structure.json: $.A0BaBaVtolPad.name
en: VTOL BaBa Rearming Pad
uk_UA: ВЗІП Посадковий Майданчик

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Bug-BB.name
en: VTOL Bunker Buster Bug VTOL
uk_UA: ВЗІП Жук з Протибункерною ПУ

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Scor-BB.name
en: VTOL Bunker Buster Scorpion VTOL
uk_UA: ВЗІП Скорпіон з Протибункерно ПУ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-BB.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-BB.name
en: VTOL Bunker Buster
uk_UA: ВЗІП Протибункерна ПУ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Cannon1-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon1-VTOL.name
en: VTOL Cannon
uk_UA: ВЗІП Гармата

note: TRANSLATORS: data/base/stats/sensor.json: $.Sys-VTOLCBTower01.name data/mp/stats/sensor.json: $.Sys-VTOLCBTower01.name
en: VTOL CB Radar Tower
uk_UA: Вежа із ВЗІП ПБ Радаром

note: TRANSLATORS: data/base/stats/sensor.json: $.Sys-VTOLCBTurret01.name data/mp/stats/sensor.json: $.Sys-VTOLCBTurret01.name
en: VTOL CB Radar Turret
uk_UA: Башта ВЗІП ПБ Радару

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSTW1.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VCBSTW1.text[1]
en: VTOL CB Tower detects enemy indirect fire batteries
uk_UA: ВЗІП ПБ вежа виявляє ворожі артилерійські батареї

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-VTOLCBS-Tower01.name data/base/stats/structure.json: $.Sys-VTOL-CB-Tower01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-VTOLCBS-Tower01.name data/mp/stats/structure.json: $.Sys-VTOL-CB-Tower01.name
en: VTOL CB Tower
uk_UA: ВЗІП ПБ Вежа

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-VTOLCBS-Turret01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-VTOLCBS-Turret01.name
en: VTOL CB Turret
uk_UA: ВЗІП ПБ Башта

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Bug-ClusterBomb.name
en: VTOL Cluster Bomb Bay Bug VTOL
uk_UA: ВЗІП Жук з Касетними Бомбами

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Scor-ClusterBomb.name
en: VTOL Cluster Bomb Bay Scorpion VTOL
uk_UA: ВЗІП Скорпіон з Відсіком Касетних Бомб

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.Bomb1-VTOL-LtHE.name
en: VTOL Cluster Bomb Bay
uk_UA: ВЗІП Відсік Касетних Бомб

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Bomb1-VTOL-LtHE.name
en: VTOL Cluster Bombs Bay
uk_UA: ВЗІП Відсік Касетних Бомб

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.Bomb6-VTOL-EMP.name
en: VTOL EMP Missile Launcher
uk_UA: ВЗІП ПУ ЕМІ Ракет

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VF.text[1] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VF.text[1]
en: VTOL factory enables VTOL production
uk_UA: Фабрика ВЗІП дозволяє виробляти ВЗІПи

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLFactory.name data/base/stats/structure.json: $.A0VTolFactory1.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLFactory.name data/mp/stats/structure.json: $.A0VTolFactory1.name
en: VTOL Factory
uk_UA: ВЗІП Фабрика

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Laser3BEAM-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.Laser3BEAM-VTOL.name
en: VTOL Flashlight
uk_UA: ВЗІП 'Спалах'

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Bomb2-VTOL-HvHE.name data/mp/stats/weapons.json: $.Bomb2-VTOL-HvHE.name
en: VTOL Heap Bomb Bay
uk_UA: ВЗІП Відсік Бронебійних Бомб

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.HeavyLaser-VTOL.name
en: VTOL Heavy Laser
uk_UA: ВЗІП Важкий Лазер

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.MG3-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG3-VTOL.name
en: VTOL Heavy Machinegun
uk_UA: ВЗІП Важкий Кулемет

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Bug-HPV.name
en: VTOL Hyper Velocity Cannon Bug VTOL
uk_UA: ВЗІП Жук з ГШ Гарматою

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Mantis-HPV.name
en: VTOL Hyper Velocity Cannon Mantis VTOL
uk_UA: ВЗІП Богомол з ГШ Гарматою

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Scor-HPV.name
en: VTOL Hyper Velocity Cannon Scorpion VTOL
uk_UA: ВЗІП Скорпіон з ГШ Гарматою

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Cannon4AUTO-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.Cannon4AUTO-VTOL.name
en: VTOL Hyper Velocity Cannon
uk_UA: ВЗІП Гіпер-Швидкісна Гармата

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.V-Tol02.name
en: VTOL II
uk_UA: ВЗІП ІІ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.V-Tol03.name
en: VTOL III
uk_UA: ВЗІП ІІІ

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Bug-Lancer.name
en: VTOL Lancer Bug VTOL
uk_UA: ВЗІП Жук з ПУ 'Спис'

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Mantis-Lancer.name
en: VTOL Lancer Mantis VTOL
uk_UA: ВЗІП Богомол з ПУ 'Спис'

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/templates.json: $.V-Scor-Lancer.name
en: VTOL Lancer Scorpion VTOL
uk_UA: ВЗІП Скорпіон з ПУ 'Спис'

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-LtA-T.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-LtA-T.name
en: VTOL Lancer
uk_UA: ВЗІП ПУ 'Спис'

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.MG1-VTOL-SCAVS.name
en: VTOL Machinegun Scav
uk_UA: ВЗІП Кулемет

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.MG1-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG1-VTOL.name
en: VTOL Machinegun
uk_UA: ВЗІП Кулемет

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-Pod-SCAVS.name
en: VTOL Mini-Rocket Scav
uk_UA: ВЗІП установка Міні-ракет

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-Pod.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-Pod.name
en: VTOL Mini-Rocket
uk_UA: ВЗІП установка Міні-ракет

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.RailGun1-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.RailGun1-VTOL.name
en: VTOL Needle Gun
uk_UA: ВЗІП Голкова Гармата

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Bomb3-VTOL-LtINC.name data/mp/stats/weapons.json: $.Bomb3-VTOL-LtINC.name
en: VTOL Phosphor Bomb Bay
uk_UA: ВЗІП Відсік Фосфорних Бомб

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.Bomb5-VTOL-Plasmite.name
en: VTOL Plasmite Bomb Bay
uk_UA: ВЗІП Відсік Плазмових Бомб

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-VTOL.name data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-VTOL.name
en: VTOL Propulsion
uk_UA: ВЗІП Ходова

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Laser2PULSE-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.Laser2PULSE-VTOL.name
en: VTOL Pulse Laser
uk_UA: ВЗІП Імпульсний Лазер

note: TRANSLATORS: data/base/stats/sensor.json: $.Sys-VTOLRadarTower01.name data/base/stats/structure.json: $.Sys-VTOL-RadarTower01.name data/mp/stats/sensor.json: $.Sys-VTOLRadarTower01.name
en: VTOL Radar Tower
uk_UA: ВЗІП Радарна Вежа

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.RailGun2-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.RailGun2-VTOL.name
en: VTOL Rail Gun
uk_UA: ВЗІП Рейлган

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad.name data/base/stats/structure.json: $.A0VtolPad.name data/mp/stats/research.json: $.R-Struc-VTOLPad.name data/mp/stats/structure.json: $.A0VtolPad.name
en: VTOL Rearming Pad
uk_UA: ВЗІП Посадковий Майданчик

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VF.text[2] data/mp/messages/resmessagesall.json: $.RES_ST_VF.text[2]
en: VTOL rearming pads required to keep VTOLs flying
uk_UA: Посадкові майданчики необхідні для обслуговування ВЗІПів

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Missile-VTOL-AT.name data/mp/stats/weapons.json: $.Missile-VTOL-AT.name
en: VTOL Scourge Missile
uk_UA: ВЗІП пускова установка типу Батіг

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTW1.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTW1.text[1]
en: VTOL Strike Tower detects approaching enemies
uk_UA: ВЗІП Ударна Вежа виявляє ворогів, що наближаються

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-VTOLStrike-Tower01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-VTOLStrike-Tower01.name data/mp/stats/structure.json: $.Sys-VTOL-RadarTower01.name
en: VTOL Strike Tower
uk_UA: ВЗІП Ударна Вежа

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTU1.text[1] data/mp/messages/resmessages23.json: $.RES_SY_VSTU1.text[1]
en: VTOL Strike turret used to spot targets
uk_UA: ВЗІП Ударна башта служить для помітки цілей

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Sys-VTOLStrike-Turret01.name data/base/stats/sensor.json: $.Sys-VstrikeTurret01.name data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-VTOLStrike-Turret01.name data/mp/stats/sensor.json: $.Sys-VstrikeTurret01.name
en: VTOL Strike Turret
uk_UA: Ударна Башта ВЗІП

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-Sunburst.name
en: VTOL Sunburst AA
uk_UA: ВЗІП сонячний спалах AA

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-HvyA-T.name data/mp/stats/weapons.json: $.Rocket-VTOL-HvyA-T.name
en: VTOL Tank Killer
uk_UA: ВЗІП ПУ 'Вбивця Танків'

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.Bomb4-VTOL-HvyINC.name data/mp/stats/weapons.json: $.Bomb4-VTOL-HvyINC.name
en: VTOL Thermite Bomb Bay
uk_UA: ВЗІП Відсік Термітних Бомб

note: TRANSLATORS: data/base/stats/weapons.json: $.MG2-VTOL.name data/mp/stats/weapons.json: $.MG2-VTOL.name
en: VTOL Twin Machinegun
uk_UA: ВЗІП Спарений Кулемет

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.V-Tol.name data/mp/stats/propulsion.json: $.V-Tol.name
en: VTOL
uk_UA: ВЗІП

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.Wall.name
en: Wall
uk_UA: Стіна

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.WallCorner.name
en: Wallcorner
uk_UA: Настінний куточок

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.BarbWarehouse1.name
en: Warehouse
uk_UA: Склад

note: TRANSLATORS: data/base/messages/messages.json: $.MSG6.text[0]
en: Weapon Research Completed
uk_UA: Розробка Зброї Завершена

note: TRANSLATORS: data/base/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_W1.text[1] data/base/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Wheels.name data/mp/messages/resmessages1.json: $.RES_V_P_W1.text[1] data/mp/stats/research.json: $.R-Vehicle-Prop-Wheels.name
en: Wheeled Propulsion
uk_UA: Колісна Ходова

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.wheeled02.name
en: Wheels II
uk_UA: Колеса ІІ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.wheeled03.name
en: Wheels III
uk_UA: Колеса ІІІ

note: TRANSLATORS: data/base/stats/propulsion.json: $.wheeled01.name data/mp/stats/propulsion.json: $.wheeled01.name
en: Wheels
uk_UA: Колеса

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Defense-AASite-QuadRotMg.name data/base/stats/structure.json: $.AASite-QuadRotMg.name data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-AASite-QuadRotMg.name data/mp/stats/structure.json: $.AASite-QuadRotMg.name
en: Whirlwind AA Site
uk_UA: ПП Зенітна Установка 'Вихор'

note: TRANSLATORS: data/base/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun04.name data/base/stats/weapons.json: $.QuadRotAAGun.name data/mp/stats/research.json: $.R-Wpn-AAGun04.name data/mp/stats/weapons.json: $.QuadRotAAGun.name
en: Whirlwind AA Turret
uk_UA: Зенітна Башта 'Вихор'

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Defense-WallTower-QuadRotAA.name data/mp/stats/structure.json: $.WallTower-QuadRotAAGun.name
en: Whirlwind Hardpoint
uk_UA: Укріплення з ПП Зенітним Кулеметом 'Вихор'

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-WSTower.name data/mp/stats/structure.json: $.Sys-SensoTowerWS.name
en: Wide Spectrum Sensor Tower
uk_UA: Вежа з Сенсором Широкого Спектру

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/research.json: $.R-Sys-Sensor-WS.name data/mp/stats/sensor.json: $.Sensor-WideSpec.name
en: Wide Spectrum Sensor
uk_UA: Сенсор Широкого Спектру

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.WreckedDroidHub.name
en: Wreck
uk_UA: Уламки

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.WreckedBridge.name
en: Wrecked Bridge
uk_UA: Зруйновнаий Міст

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.WreckedTankerV.name
en: Wrecked Tanker
uk_UA: Зруйнований Танкер

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.WreckedVertCampVan.name
en: Wrecked Van
uk_UA: Зруйнований Фургон

note: TRANSLATORS: data/base/stats/features.json: $.WreckedSuzukiJeep.name
en: Wrecked Vehicle
uk_UA: Зруйнована Техніка

note: TRANSLATORS: data/mp/stats/body.json: $.Body13SUP.name
en: Wyvern
uk_UA: Виверна

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[6] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[6] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[6] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[6]
en: Elite
uk_UA: Еліта

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[1] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[1] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[1] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[1]
en: Green
uk_UA: Зелений

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[8] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[8] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[8] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[8]
en: Hero
uk_UA: Герой

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[4] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[4] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[4] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[4]
en: Professional
uk_UA: Професіонал

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[3] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[3] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[3] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[3]
en: Regular
uk_UA: Регулярний

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[0] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[0] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[0] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[0]
en: Rookie
uk_UA: Новобранець

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[7] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[7] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[7] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[7]
en: Special
uk_UA: Особливий

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[2] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[2] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[2] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[2]
en: Trained
uk_UA: Підготовлений

[ctx: rank]
note: TRANSLATORS: data/base/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[5] data/base/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[5] data/mp/stats/brain.json: $.CommandBrain01.ranks[5] data/mp/stats/brain.json: $.ZNULLBRAIN.ranks[5]
en: Veteran
uk_UA: Ветеран

en: Copyright © 1999-2004 Eidos Interactive.
    Copyright © 2005-2020 The Warzone 2100 Project
uk_UA: Авторське право © 1999-2004 Eidos Interactive.
    Copyright © 2005-2020 The Warzone 2100 Project

en: Warzone 2100 Map / Mod File
uk_UA: Файл Warzone 2100 / Mod

en: Warzone 2100 Campaign Mod File
uk_UA: Файл Warzone 2100 / Mod

en: Warzone 2100 Multiplayer Mod File
uk_UA: Файл Warzone 2100 / Mod

en: Warzone 2100 Global Mod File
uk_UA: Файл Warzone 2100 / Mod

en: Warzone 2100 Music Mod File
uk_UA: Файл Warzone 2100 / Mod

en: Postnuclear realtime strategy
uk_UA: Пост'ядерна стратегія реальному часі

en: Strategy Game
uk_UA: Стратегії гри

en: Global
uk_UA: Глобальний

en: Allies
uk_UA: Союзники

en: private to
uk_UA: приватно до

en:  and
uk_UA:  і

en: Spectators
uk_UA: Глядачі

en: %s wants to enable debug mode. Enabled: %s, Disabled: %s.
uk_UA: %s хоче увімкнути режим налагодження. Увімкнено: %s, Вимкнено: %s.

en: %s wants to disable debug mode. Enabled: %s, Disabled: %s.
uk_UA: %s хоче увімкнути режим налагодження. Увімкнено: %s, Вимкнено: %s.

en: Debug mode now enabled!
uk_UA: Режим налагодження тепер увімкнено!

en: Debug mode now disabled!
uk_UA: Режим налагодження тепер увімкнено!

note: TRANSLATORS: Summary of commandline option syntax
en: Usage: %s [OPTION...]
uk_UA: Використання: %s [OPTION...]

en: Set configuration directory
uk_UA: Визначте директорію конфігурації

en: configuration directory
uk_UA: директорія конфігурації

en: Add data directory
uk_UA: Додати каталог даних

en: data directory
uk_UA: директорія даних

en: Show debug for given level
uk_UA: Показати налагодження для даного рівня

en: debug level
uk_UA: налагодити рівень

en: Log debug output to file
uk_UA: Вивести результат налагодження у файл

en: file
uk_UA: файл

en: Flush all debug output written to stderr
uk_UA: Видалити всі дані налагодження записані до stderr

en: Play in fullscreen mode
uk_UA: Грати у повноекранному режимі

en: Load a specific game mode
uk_UA: Завантажити конкретний ігровий режим

en: level name
uk_UA: Назва рівня

en: Show options and exit
uk_UA: Показати параметри і вийти

en: Enable a global mod
uk_UA: Задіяти глобальний мод

en: mod
uk_UA: мод

en: Enable a campaign only mod
uk_UA: Задіяти мод лише для кампанії

en: Enable a multiplay only mod
uk_UA: Задіяти мож лише для мультиплеєра

en: Disable asserts
uk_UA: Відключити підтвердження

en: Causes a crash to test the crash handler
uk_UA: Провокує краш для перевірки протикрашової системи

en: Load a saved skirmish game
uk_UA: Завантажте збережену сутичку

en: savegame
uk_UA: збережена гра

en: Load a saved campaign game
uk_UA: Завантажте збережену компанію гри

en: Load a replay
uk_UA: Завантажити повтор

en: replay file
uk_UA: файл повтору

en: Play in windowed mode
uk_UA: Грати у віконному режимі

en: Show version information and exit
uk_UA: Показати інформацію про версію та вийти

en: Set the resolution to use
uk_UA: Встановити робочу роздільну здатність

en: WIDTHxHEIGHT
uk_UA: ШИРИНАхВИСОТА

en: Enable shadows
uk_UA: Ввімкнути тіні

en: Disable shadows
uk_UA: Вимкнути тіні

en: Enable sound
uk_UA: Ввімкнути звук

en: Disable sound
uk_UA: Вимкнути звук

en: Connect directly to IP/hostname
uk_UA: Підключення безпосередньо до IP/hostname

en: host
uk_UA: хост

en: Connect directly to IP/hostname as a spectator
uk_UA: Підключатися безпосередньо до IP/hostname в якості глядача

en: Go directly to host screen
uk_UA: Перейти безпосередньо на головний екран

en: Enable texture compression
uk_UA: Увімкнути апаратне стискання

en: Disable texture compression
uk_UA: Увімкнути апаратне стискання

en: Set gfx backend
uk_UA: Встановити gfx backend

en: Use gfx backend debug
uk_UA: Використовувати налагодження gfx

en: Set JS backend
uk_UA: Встановити JS бекенд

en: Run games automatically for testing
uk_UA: Автоматично запускайте ігри для тестування

en: Headless mode (only supported when also specifying --autogame, --autohost, --skirmish)
uk_UA: Безголовий режим (підтримується лише при вказівці --autogame, --autohost, --skirmish)

en: Immediately save game and quit
uk_UA: Негайне збереження гри та вихід з гри

en: save name
uk_UA: зберегти ім'я

en: Start skirmish game with given settings file
uk_UA: Почніть гру із заданим файлом налаштувань

en: test
uk_UA: випробування

en: Continue the last saved game
uk_UA: Продовжити останню збережену гру

en: Start host game with given settings file
uk_UA: Запуск хост-ігри із заданим файлом налаштувань

en: autohost
uk_UA: автопост

en: autorating
uk_UA: авторейтинг

en: Attach or create a console window and display console output (Windows only)
uk_UA: Прикріпити або створити консольне вікно та відобразити виведення консолі (лише для Windows)

en: Set game server port
uk_UA: Встановіть порт ігрового сервера

en: port
uk_UA: порт

en: Enable lobby slash commands (for connecting clients)
uk_UA: Увімкнути команди slash (при з'єднанні клієнтів)

en: Add a lobby admin identity hash (for slash commands)
uk_UA: Додати хеш для панелі адміністрування (для кослеш-команд)

en: hash string
uk_UA: хеш-рядок

en: Add a lobby admin public key (for slash commands)
uk_UA: Додати хеш для панелі адміністрування (для кослеш-команд)

en: b64-pub-key
uk_UA: b64-публічний ключ

en: Enable command interface
uk_UA: Включити новий інтерфейс

en: Minimum required players to auto-start game
uk_UA: Мінімум потрібних гравців для автозапуску гри

en: startplayers
uk_UA: Початківці

en: Commander needs a higher level to command more units
uk_UA: Командиру потрібен більш високий рівень для керування більше одиниць

en: My Game
uk_UA: Мої ігри

en: New Vehicle
uk_UA: Новий Підрозділ

en: Vehicle Body
uk_UA: Корпус Підрозділу

en: Vehicle Propulsion
uk_UA: Ходова Підрозділу

en: Vehicle Turret
uk_UA: Башта Підрозділу

en: Delete Design
uk_UA: Видалити Макет

en: Store Template
uk_UA: Шаблон магазину

en: Kinetic Armour
uk_UA: Кінетична Броня

en: Thermal Armour
uk_UA: Термальна Броня

en: Engine Output
uk_UA: Потужність Двигуна

en: Weight
uk_UA: Вага

en: Total Power Required
uk_UA: Загальна Ціна Енергії

en: Total Body Points
uk_UA: Запас Міцності Корпусу

en: Power Usage
uk_UA: Ціна Енергії

en: Hydra
uk_UA: Гідра

en: Sensor Range
uk_UA: Радіус Дії Сенсора

en: ECM Power
uk_UA: Потужність ЕМ Хвиль

en: Build Points
uk_UA: Ефективність Інженерного Обладнання

en: Range
uk_UA: Радіус Дії

en: Damage
uk_UA: Сила

en: Rate-of-Fire
uk_UA: Швидкострільність

en: Air Speed
uk_UA: Швидкість у Повітрі

en: Road Speed
uk_UA: Швидкість на Дорозі

en: Off-Road Speed
uk_UA: Швидкість по Бездоріжжю

en: Water Speed
uk_UA: Швидкість на Воді

en: Weapons
uk_UA: Озброєння

en: Systems
uk_UA: Системи

en: Do Not Store Design
uk_UA: Не зберігати дизайн

en: Store Design
uk_UA: Дизайн Магазину

en: Cannot Build. Oil Resource Burning.
uk_UA: Будівництво Неможливе. Через пожежу на Нафтовому Родовищі

en: %s - Hitpoints %d/%d - Experience %.1f, %s, Kills %d
uk_UA: %s - Гітпункти %d/%d - Досвід %.1f, %s, вбиває %d

en: (Enemy!) %s - Hitpoints %d/%d - ID %d - experience %f, %s - order %s - action %s - sensor range %d - ECM %d - pitch %.0f
uk_UA: (Ворог!) %s - Здоров'я %d/%d - ID %d - досвід %f, %s - наказ %s - дія %s - радіус датчику %d - ECM %d - pitch %.0f

en: %s - Allied - Hitpoints %d/%d - Experience %d, %s
uk_UA: %s - союзники - Гітпункти %d/%d - досвід %d, %s

note: TRANSLATORS: "ref" is an internal unique id of the item (can leave untranslated as a technical term)
en: (Enemy!) %s, ref: %d, ID: %d Hitpoints: %d/%d
uk_UA: (Ворог!) %s, ref: %d, ID: %d Здоров'я: %d/%d

en: Player left
uk_UA: Гравець вийшов

en: Player dropped
uk_UA: Гравець здався

en: Waiting for other players
uk_UA: Чекаємо інших гравців

en: Out of sync
uk_UA: Розсинхронізація

en: Setting zoom to %.0f
uk_UA: Налаштування масштабу на %.0f

note: TRANSLATORS:	Refers to the loss of a single unit, known by its name
en: %s Lost!
uk_UA: %s Поразок

en: Structure Restored
uk_UA: Будівлю Відновлено

en: %u unit selected | %u units selected
uk_UA[0]: %u підрозділ обрано
uk_UA[1]: %u підрозділи обрано
uk_UA[2]: %u підрозділи обрано
uk_UA[3]: %u підрозділи обрано

en: Group %u selected - %u Unit | Group %u selected - %u Units
uk_UA[0]: Групу %u обрано - %u Підрозділ
uk_UA[1]: Групу %u обрано - %u Підрозділів
uk_UA[2]: Групу %u обрано - %u Підрозділів
uk_UA[3]: Групу %u обрано - %u Підрозділів

en: %u unit assigned to Group %u | %u units assigned to Group %u
uk_UA[0]: %u підрозділ призначено у Групу %u
uk_UA[1]: %u підрозділів призначено у Групу %u
uk_UA[2]: %u підрозділів призначено у Групу %u
uk_UA[3]: %u підрозділів призначено у Групу %u

en: %u units removed from their Group | %u units removed from their Group
uk_UA[0]: %u одиниць, видалених зі своєї групи
uk_UA[1]: %u одиниць, видалених зі своєї групи
uk_UA[2]: %u одиниць, видалених зі своєї групи
uk_UA[3]: %u одиниць, видалених зі своєї групи

en: Centered on Group %u - %u Unit | Centered on Group %u - %u Units
uk_UA[0]: Центр екрану на Групі %u - %u Підрозділ
uk_UA[1]: Центр екрану на Групі %u - %u Підрозділів
uk_UA[2]: Центр екрану на Групі %u - %u Підрозділів
uk_UA[3]: Центр екрану на Групі %u - %u Підрозділів

en: Aligning with Group %u - %u Unit | Aligning with Group %u - %u Units
uk_UA[0]: Вирівнювання з Групою %u - %u Підрозділ
uk_UA[1]: Вирівнювання з Групою %u - %u Підрозділів
uk_UA[2]: Вирівнювання з Групою %u - %u Підрозділів
uk_UA[3]: Вирівнювання з Групою %u - %u Підрозділів

en: Unit transfer failed -- unit limits exceeded
uk_UA: Передача пристрою не вдалася - перевищено межі пристрою

note: TRANSLATORS: "Normal" Faction
en: Normal
uk_UA: Нормально

note: TRANSLATORS: "Collective" Faction
en: Collective
uk_UA: Колекція

en: Campaign videos are missing
uk_UA: Не знайдені відео кампанії

en: See our FAQ on how to install videos
uk_UA: Дивіться наш FAQ про встановлення відео

en: Single Player
uk_UA: Один Гравець

en: Multi Player
uk_UA: Кілька Гравців

en: Tutorial
uk_UA: Навчання

en: Options
uk_UA: Опції

en: View Intro
uk_UA: Показати Заставку

en: Videos are missing, download them from http://wz2100.net
uk_UA: Відео відсутні, завантажте їх http://wz2100.net

en: Continue Last Save
uk_UA: Продовжити збереження

en: No last save available
uk_UA: доступний останній день

en: Quit Game
uk_UA: Вийти з Гри

en: MAIN MENU
uk_UA: ГОЛОВНЕ МЕНЮ

en: Official site: http://wz2100.net/
uk_UA: Офіційний сайт: http://wz2100.net/

en: Come visit the forums and all Warzone 2100 news! Click this link.
uk_UA: Перейдіть на форуми та всі новини Warzone 2100! Натисніть на це посилання.

en: Donate: http://donations.wz2100.net/
uk_UA: Пожертвування: http://donations.wz2100.net/

en: Help support the project with our server costs, Click this link.
uk_UA: Допоможіть підтримати проект з нашими серверними витратами, натисніть це посилання.

en: Chat with players on Discord or IRC
uk_UA: Спілкуйтеся з гравцями в Discord або IRC

en: Connect to Discord or Freenode through webchat by clicking this link.
uk_UA: Прив'яжіть до Discord або Freenode через веб-чат, натиснувши на це посилання.

en: Check for a newer version
uk_UA: Перевірити на наявність новішої версії

en: Fast Play
uk_UA: Швидка Гра

en: TUTORIALS
uk_UA: НАВЧАННЯ

[ctx: menu]
note: TRANSLATORS: "Return", in this context, means "return to previous screen/menu"
en: Return
uk_UA: Повернутись

en: New Campaign
uk_UA: Нова Кампанія

en: Start Skirmish Game
uk_UA: Почати Одиночну Гру

en: Challenges
uk_UA: Виклики

en: Load Campaign Game
uk_UA: Завантажити гру для маркетингової кампанії

en: Load Skirmish Game
uk_UA: Почати Одиночну Гру

en: View Skirmish Replay
uk_UA: Переглянути повтор Підзорної Ринки

en: SINGLE PLAYER
uk_UA: РЕЖИМ ОДНОГО ГРАВЦЯ

en: Campaign videos are missing! Get them from http://wz2100.net
uk_UA: Не вистачає відео для кампанії! Отримайте їх від http://wz2100.net

en: CAMPAIGNS
uk_UA: КАМПАНІЯ

en: Load Campaign Saved Game
uk_UA: Завантажити гру для маркетингової кампанії

en: Load Skirmish Saved Game
uk_UA: Почати Одиночну Гру

en: Load Skirmish Replay
uk_UA: Переглянути повтор Підзорної Ринки

en: MULTI PLAYER
uk_UA: РЕЖИМ КІЛЬКОХ ГРАВЦІВ

en: Host Game
uk_UA: Створити Гру

en: Join Game
uk_UA: Приєднатись до Гри

en: View Replay
uk_UA: Дивитись повтор

en: Load Multiplayer Replay
uk_UA: Завантажити повтор мережевої гри

en: Game Options
uk_UA: Ігрові Опції

en: Graphics Options
uk_UA: Опції Графіки

en: Video Options
uk_UA: Опції Відео

en: Audio / Zoom Options
uk_UA: Аудіо / Масштаб

en: Mouse Options
uk_UA: Опції Мишки

en: Key Mappings
uk_UA: Призначення Клавіш

en: Music Manager
uk_UA: Менеджер музики

en: Multiplay Options
uk_UA: Опції мультиплеєру

en: OPTIONS
uk_UA: ОПЦІЇ

en: Open Configuration Directory
uk_UA: Визначте директорію конфігурації

en: Failed to open configuration directory in system default file browser.
uk_UA: Не вдалося відкрити каталог конфігурації у стандартному браузері файлів системи.

en: Configuration directory is reported as:
uk_UA: Каталог конфігурації повідомляється як:

en: If running inside a container / isolated environment, this may differ from the actual path on disk.
uk_UA: Якщо працювати всередині контейнера / ізольованого середовища, це може відрізнятися від фактичного шляху на диску.

en: Please see the documentation for more information on how to locate it manually.
uk_UA: Перегляньте документацію для отримання більш детальної інформації про її знаходження вручну.

en: Failed to open configuration directory
uk_UA: Не вдалося відкрити директорію конфігурації

en: Fullscreen
uk_UA: Повний Екран

en: Unsupported
uk_UA: Не підтримується

en: Off
uk_UA: Вимкнено

en: Black
uk_UA: Чорний

en: On
uk_UA: Ввімкнено

en: Rotating
uk_UA: Обертання:

en: Fixed
uk_UA: Виправлено

en: Instant
uk_UA: Миттєво

en: Tracked
uk_UA: Відстежується

en: * Takes effect on game restart
uk_UA: * Зміни всупають в силу після перезавантаження гри

en: Shadows
uk_UA: Тіні

en: Fog
uk_UA: Туман

en: Radar
uk_UA: Радар

en: Radar Jump
uk_UA: Радарний стрибок

en: Video Playback
uk_UA: Програвання Відео

en: Scanlines
uk_UA: Рядки пікселів

en: Screen Shake
uk_UA: Тремтіння екрану

en: GRAPHICS OPTIONS
uk_UA: ОПЦІЇ ГРАФІКИ

en: Disabled
uk_UA: Вимкнено

en: Enabled
uk_UA: Увімкнено

en: Auto
uk_UA: Автоматично

en: Voice Volume
uk_UA: Гучність Звуку

en: FX Volume
uk_UA: Гучність Ефектів

en: Music Volume
uk_UA: Гучність Музики

en: Subtitles
uk_UA: Субтитри

en: HRTF
uk_UA: ГРТФ

en: HRTF is not supported on your device / system / OpenAL library
uk_UA: HRTF не підтримується на пристрої / системній / бібліотеці OpenAL

en: Map Zoom
uk_UA: Збільшення мапи

en: Map Zoom Rate
uk_UA: Віддалити мапу

en: Radar Zoom
uk_UA: Радарне збільшення

note: TRANSLATORS: "AUDIO" options determine the volume of game sounds. "OPTIONS" means "SETTINGS". To break this message into two lines, you can use the delimiter "\n", e.g. "AUDIO / ZOOM\nOPTIONS" would show "OPTIONS" in a second line.
en: AUDIO / ZOOM OPTIONS
uk_UA: АУДІО / ZOM ПАРАМЕТРИ

en: In Desktop Fullscreen mode, the resolution matches that of your desktop 
    (or what the window manager allows).
uk_UA: В повноекранному режимі Fullscreen розширення збігається з робочим столом 
    (або в доступному режимі віконного менеджера).

en: You can change the resolution by resizing the window normally. (Try dragging a corner / edge.)
uk_UA: Ви можете змінити роздільну здатність шляхом нормального зміни розміру вікна. (Спробуйте перетягування куту/краю.)

en: Graphics Mode
uk_UA: Режим Графіки

en: Resolution
uk_UA: Роздільна Здатність

en: Display Scale
uk_UA: Відображення масштабу

en: Adaptive
uk_UA: Адаптивний

en: Windowed
uk_UA: Віконний Режим

en: Desktop Full
uk_UA: Повний робочий стіл

en: Texture size
uk_UA: Розмір Текстур

en: Vertical sync
uk_UA: Верт. синхронізація

en: Antialiasing*
uk_UA: Згладжування

en: Warning: Antialiasing can cause crashes, especially with values > 16
uk_UA: Попередження: згладжування може викликати збії, особливо зі значеннями > 16

en: Graphics Backend*
uk_UA: Графічний інтерфейс програми*

en: VIDEO OPTIONS
uk_UA: ОПЦІЇ ВІДЕО

en: Unable to change Vertical Sync
uk_UA: Не вдалося змінити вертикальну синхронізацію

en: Warzone failed to change the Vertical Sync mode.
    Your system / drivers may not support other modes.
uk_UA: Не вдалося змінити режим вікна.
    Можливо, ваш системний / драйвера не підтримують інші режими.

en: Middle Mouse
uk_UA: Середня клавіша миші

en: Right Mouse
uk_UA: Права миша

en: Reverse Rotation
uk_UA: Зворотнє Обертання

en: Trap Cursor
uk_UA: Зафіксувати Курсор

en: Switch Mouse Buttons
uk_UA: Поміняти Призначення Кнопок Миші

en: Rotate Screen
uk_UA: Обернути екран

en: Colored Cursors
uk_UA: Кольорові курсори

en: MOUSE OPTIONS
uk_UA: ОПЦІЇ МИШКИ

en: Easy
uk_UA: Легко

en: Hard
uk_UA: Важко

en: Insane
uk_UA: [Select_CString( CHARACTER.IsFemale, 'Божевільна', 'Божевільний' )]

en: Unable to load: %s.
uk_UA: Неможливо завантажити: %s.

en: Please remove all incompatible mods.
uk_UA: Будь ласка, приберіть усі несумісні моди.

en: GAME OPTIONS
uk_UA: ІГРОВІ ОПЦІЇ

en: Language
uk_UA: Мова

en: Unit Colour:
uk_UA: Колір відділу:

en: Skirmish/Multiplayer
uk_UA: Сутичка/Мультиплеєр

en: Campaign Difficulty
uk_UA: Труднощі кампанії

en: Camera Speed
uk_UA: Швидкість руху камери

en: Help us improve translations of Warzone 2100: %s
uk_UA: Допоможіть нам покращити переклади Warzone 2100: %s

en: Click to open webpage.
uk_UA: Натисніть, щоб додати веб-сторінку

en: Insane Difficulty
uk_UA: Складність

en: This difficulty is for very experienced players!
uk_UA: Ця складність для дуже досвідчених гравців!

en: %u minutes
uk_UA: %u хвилин

en: %u seconds
uk_UA: %u секунд

en: None
uk_UA: Пусто

en: Hosting Options:
uk_UA: Опції хостингу:

en: Game Port
uk_UA: Порт гри

en: Enable UPnP
uk_UA: Увімкніть UPnP

en: Inactivity Timeout
uk_UA: Час бездіяльності

en: Lag Kick
uk_UA: Виключення через лаги

en: Spectator Slots
uk_UA: Місця спостерігачів

en: MULTIPLAY OPTIONS
uk_UA: Опції мультиплеєру

en: Mod:
uk_UA: , моди:

en: Increase Game Display Scale?
uk_UA: Збільшити відображення гри?

en: With your current resolution & display scale settings, the game's user interface may appear small, and the game perspective may appear distorted.
uk_UA: Завдяки параметрам вашого поточного розміру та дисплею, користувацький інтерфейс може виглядати малою, а перспектива гри може виявитися спотвореною.

en: You can fix this by increasing the game's Display Scale setting.
uk_UA: Ви можете виправити це, збільшивши налаштування екрану гри.

en: Would you like to increase the game's Display Scale to: %u%%?
uk_UA: Бажаєте збільшити масштаб показу гри на: %u%%?

en: Increase Display Scale
uk_UA: Збільшити відображення гри

en: Display Scale Increased to: %u%%
uk_UA: Масштаб дисплея збільшено: %u%%

en: You can adjust the Display Scale at any time in the Video Options menu.
uk_UA: Можна налаштувати масштаб дисплею в будь-який час в меню «Параметри».

en: Tip: Adjusting Display Scale
uk_UA: Порада: Налаштування масштабу дисплея

en: Replay
uk_UA: Повтор

en: Pause
uk_UA: Пауза

en: Resume
uk_UA: Продовжити

en: Fast-Forward
uk_UA: Перемотати вперед

en: GAME SAVED:
uk_UA: ГРУ ЗБЕРЕЖЕНО:

en: Player %u is cheating (debug menu) him/herself a new structure: %s.
uk_UA: Гравець %u за допомогою шахрайства (меню налагодження) здобув(ла) нову будівлю : %s.

en: Player %u is cheating (debug menu) him/herself a new feature: %s.
uk_UA: Гравець %u за допомогою шахрайства (меню налагодження) здобув(ла) нову властивість : %s.

en: Player %u is cheating (debug menu) him/herself a new droid: %s.
uk_UA: Гравець %u за допомогою шахрайства (меню налагодження) здобув(ла) нову одиницю : %s.

en: Player %u is cheating (debug menu) him/herself a new droid.
uk_UA: Гравець %u за допомогою шахрайства (меню налагодження) здобув(ла) нову одиницю : .

en: Hiding Obsolete Tech
uk_UA: Хідінг застаріла технології

en: Showing Obsolete Tech
uk_UA: Показувати застарілу техніку

en: Cost: %u
uk_UA: Вартість: %u

en: Build Progress
uk_UA: Створення проекту

en: Showing All Tech
    Right-click to add to Favorites
uk_UA: Показ технології повністю
    натисніть правою кнопкою миші, щоб додати до обраного

en: Showing Only Favorite Tech
    Right-click to remove from Favorites
uk_UA: Відображається тільки улюблена технологія
    натисніть правою кнопкою миші, щоб видалити з уподобань

en: Construction Progress
uk_UA: Конструкційна робототехніка

en: Factory Delivery Point
uk_UA: Точка Доставки Фабрики

en: Loop Production
uk_UA: Зациклити Виробництво

en: Progress Bar
uk_UA: Індикатор Прогресу

en: Team
uk_UA: Команда

en: Message delivery failure - try again
uk_UA: Збій доставки повідомлення - повторіть спробу

en: Research Progress
uk_UA: Хід дослідження

en: Ally progress
uk_UA: Прогрес союзників

en: Resume Game
uk_UA: Продовжити Гру

en: WARNING: You're the host. If you quit, the game ends for everyone!
uk_UA: ОБЕРЕЖНО: Ви хост. Якщо ви вийдете, гра закінчиться для всіх!

en: Host Quit
uk_UA: Хост вийшов

en: Tactical UI (Target Origin Icon): Show
uk_UA: Тактичний інтерфейс (значок цільового джерела): Показати

en: Tactical UI (Target Origin Icon): Hide
uk_UA: Тактичний інтерфейс (Ціль): Приховати

en: Go Back
uk_UA: Повернутися

en: Load Game
uk_UA: Завнтажити Гру

en: Save Game
uk_UA: Зберегти Гру

en: Quit
uk_UA: Вийти

en: Warning: Are you sure?
uk_UA: Увага: Ви впевнені?

en: Warning: Are you sure? Any unsaved progress will be lost.
uk_UA: Увага: Ви впевнені? Весь незбережений прогрес буде втрачено.

en: Confirm
uk_UA: Підтвердити

en: Back
uk_UA: Назад

en: Host has quit the game!
uk_UA: Хост покинув гру!

en: The game can't continue without the host.
uk_UA: Гра не може продовжуватись без хосту.

en: -->  QUIT  <--
uk_UA: -->  ВИХІД  <--

en: Audio Options
uk_UA: Опції Звуку

en: View Key Mappings
uk_UA: Показати прив'язку клавіш

en: Shake
uk_UA: Двигтіння

en: Save Campaign Game
uk_UA: Зберегти кампанію

en: Save Skirmish Game
uk_UA: Зберегти сутичку

en: The required mod could not be loaded: %s
    
    Warzone will try to load the game without it.
uk_UA: Необхідний мод не був завантажений: %s
    
    Warzone спробує запустити гру без нього.

en: Global Hotkeys
uk_UA: Глобальні гарячі клавіші

en: Other Hotkeys
uk_UA: Інші гарячі клавіші

en: Gameplay
uk_UA: Геймплей

en: Debug
uk_UA: Режим відладки

en: Debug (level editor)
uk_UA: Відладка (редактор рівнів)

en: Debug (selection)
uk_UA: Відладка (вибір)

en: Manufacture
uk_UA: Виробництво

en: Research
uk_UA: Дослідження

en: Build
uk_UA: Будівництво

en: Design
uk_UA: Конструювання

en: Intelligence Display
uk_UA: Показати Дані Розвідки

en: Commanders
uk_UA: Командири

en: QuickSave
uk_UA: Швидке збереження

en: Toggle Radar
uk_UA: Прибрати Радар

en: QuickLoad
uk_UA: Швидке завантаження

en: Toggle Console Display
uk_UA: Прибрати Консоль

en: Toggle Damage Bars On/Off
uk_UA: Прибрати Індикатори Ушкоджень

en: Take Screen Shot
uk_UA: Зробити Знімок Екрану

en: Toggle Formation Speed Limiting
uk_UA: Прибрати Обмеження Швидкості Формації

en: View Location of Previous Message
uk_UA: Показати Місце Попереднього Повідомлення

en: Toggle Sensor display
uk_UA: Перемкнути зображення датчиків

en: Assign Group 0
uk_UA: Призначити Групу 0

en: Assign Group 1
uk_UA: Призначити Групу 1

en: Assign Group 2
uk_UA: Призначити Групу 2

en: Assign Group 3
uk_UA: Призначити Групу 3

en: Assign Group 4
uk_UA: Призначити Групу4

en: Assign Group 5
uk_UA: Призначити Групу 5

en: Assign Group 6
uk_UA: Призначити Групу 6

en: Assign Group 7
uk_UA: Призначити Групу 7

en: Assign Group 8
uk_UA: Призначити Групу 8

en: Assign Group 9
uk_UA: Призначити Групу 9

en: Add to Group 0
uk_UA: Додати до групи 0

en: Add to Group 1
uk_UA: Додати до групи 1

en: Add to Group 2
uk_UA: Додати до групи 2

en: Add to Group 3
uk_UA: Додати до групи 3

en: Add to Group 4
uk_UA: Додати до групи 4

en: Add to Group 5
uk_UA: Додати до групи 5

en: Add to Group 6
uk_UA: Додати до групи 6

en: Add to Group 7
uk_UA: Додати до групи 7

en: Add to Group 8
uk_UA: Додати до групи 8

en: Add to Group 9
uk_UA: Додати до групи 9

en: Remove from current Group
uk_UA: Видалити з поточної групи

en: Select Group 0
uk_UA: Обрати Групу 0

en: Select Group 1
uk_UA: Обрати Групу 1

en: Select Group 2
uk_UA: Обрати Групу2

en: Select Group 3
uk_UA: Обрати Групу 3

en: Select Group 4
uk_UA: Обрати Групу 4

en: Select Group 5
uk_UA: Обрати Групу 5

en: Select Group 6
uk_UA: Обрати Групу 6

en: Select Group 7
uk_UA: Обрати Групу 7

en: Select Group 8
uk_UA: Обрати Групу 8

en: Select Group 9
uk_UA: Обрати Групу 9

en: Select Commander 0
uk_UA: Обрати Командира 0

en: Select Commander 1
uk_UA: Обрати Командира 1

en: Select Commander 2
uk_UA: Обрати Командира 2

en: Select Commander 3
uk_UA: Обрати Командира 3

en: Select Commander 4
uk_UA: Обрати Командира 4

en: Select Commander 5
uk_UA: Обрати Командира 5

en: Select Commander 6
uk_UA: Обрати Командира 6

en: Select Commander 7
uk_UA: Обрати Командира 7

en: Select Commander 8
uk_UA: Обрати Командира 8

en: Select Commander 9
uk_UA: Обрати Командира 9

en: Multiplayer Options / Alliance dialog
uk_UA: Опції Мультиплеєра / Діалог альянсу

en: Move Camera Up
uk_UA: Перемістити камеру вгору

en: Move Camera Down
uk_UA: Перемістити камеру вниз

en: Move Camera Right
uk_UA: Перемістити камеру праворуч

en: Move Camera Left
uk_UA: Перемістити камеру ліворуч

en: Snap View to North
uk_UA: Повернути Вид на Північ

en: Toggle Tracking Camera
uk_UA: Задіяти Відслідковувальну Камеру

en: Display In-Game Options
uk_UA: Показати Ігрові Опції

en: Zoom Radar Out
uk_UA: Зменшити Зум Радару

en: Zoom Radar In
uk_UA: Збільшити Зум Радару

en: Zoom In
uk_UA: Збільшити Зум

en: Zoom Out
uk_UA: Зменшити Зум

en: Pitch Forward
uk_UA: Нахилити Вперед

en: Rotate Left
uk_UA: Повернути Ліворуч

en: Reset Pitch
uk_UA: Нормалізувати Нахил

en: Rotate Right
uk_UA: Повернути Праворуч

en: Pitch Back
uk_UA: Нахилити Назад

en: Orders Menu
uk_UA: Меню Наказів

en: Decrease Game Speed
uk_UA: Зменшити Швидкість Гри

en: Increase Game Speed
uk_UA: Збільшити Швидкість Гри

en: Reset Game Speed
uk_UA: Скинути Швидкість Гри

en: View North
uk_UA: Показати Північ

en: View South
uk_UA: Показати Південь

en: View East
uk_UA: Показати Схід

en: View West
uk_UA: Показати Захід

en: View next Oil Derrick
uk_UA: Показати наступну Бурову Платформу

en: View next Repair Unit
uk_UA: Показати наступний Ремонтний Підрозділ

en: View next Truck
uk_UA: Показати наступного Інженера

en: View next Sensor Unit
uk_UA: Показати наступний Сенсорний Підрозділ

en: View next Commander
uk_UA: Показати наступного Командира

en: Toggle Overlays
uk_UA: Задіяти Накладення

en: Toggle Console History
uk_UA: Показати історію консолі

en: Toggle Team Chat History
uk_UA: Показати історію чату команди

en: Rotate Building Clockwise
uk_UA: Повернути будівлю за годинниковою стрілкою

en: Rotate Building Anticlockwise
uk_UA: Повернути будівлю проти годинникової стрілки

en: Center View on HQ
uk_UA: Центрувати Вид на Штабі

en: Hold Fire
uk_UA: Не стріляти

en: View Unassigned Units
uk_UA: Показати Незакрплені Підрозділи

en: Return Fire
uk_UA: Вогонь у Відповідь

en: Fire at Will
uk_UA: Стріляти Одразу

en: Guard Position
uk_UA: Охороняти Позицію

en: Return to HQ
uk_UA: Повернутись до Штабу

en: Hold Position
uk_UA: Зберігати позицію

en: Optimum Range
uk_UA: Оптимальний радіус

en: Short Range
uk_UA: Малий радіус

en: Pursue
uk_UA: Переслідувати

en: Patrol
uk_UA: Патрулювання

en: Return For Repair
uk_UA: Повернутися для Ремонту

en: Stop Droid
uk_UA: Зупинити дроїда

en: Go to Transport
uk_UA: До Транспорту

en: Long Range
uk_UA: Великий радіус

en: Send Global Text Message
uk_UA: Надіслати текстове повідомлення усім

en: Send Team Text Message
uk_UA: Надіслати текстове повідомлення команді

en: Drop a beacon
uk_UA: Встановити маячок

en: Toggles shadows
uk_UA: Переключити тіні

en: Trap cursor
uk_UA: Зафіксувати курсор

en: Toggle radar terrain
uk_UA: Перемкнути режим зображення ландшафту на радарі

en: Toggle ally-enemy radar view
uk_UA: Перемкнути режим зображення своїх-чужих на радарі

en: Show all keyboard mappings
uk_UA: Показати всі переписки клавіатури

en: Retreat at Medium Damage
uk_UA: Відступ при Середніх Ушкодженнях

en: Retreat at Heavy Damage
uk_UA: Відступ при Сильних Ушкодженнях

en: Do or Die!
uk_UA: Бій на Смерть!

en: Select all Combat Units
uk_UA: Обрати всі Бойові Підрозділи

en: Select all Cyborgs
uk_UA: Обрати всі Амфібії

en: Select all Heavily Damaged Units
uk_UA: Обрати всі Підрозділи з Сильними Ушкодженнями

en: Select all Combat Land units with health >50% and no Groups.
uk_UA: Обрати всіх бойових наземних юнітів із здоров'ям >50%, що не належать до груп.

en: Select all Half-tracks
uk_UA: Обрати всі Напівгусеничні Підрозділи

en: Select all Half-tracks without group
uk_UA: Вибрати всі Напівгусениці без групи

en: Select all Hovers
uk_UA: Обрати всі Амфібії

en: Return for Recycling
uk_UA: Повернутися на Переробку

en: Select all Units on Screen
uk_UA: Обрати всі Підрозділи на Екрані

en: Select all Tracks
uk_UA: Обрати всі Гусеничні Підрозділи

en: Select all Tracks without group
uk_UA: Вибрати усі доріжки без групи

en: Select EVERY unit
uk_UA: Обрати ВСІ Підрозділи

en: Select all VTOLs
uk_UA: Обрати всі ВЗІПи

en: Select all fully-armed VTOLs
uk_UA: Оберіть всі повні збройні ВЗІПи

en: Select all fully-armed VTOLs without group
uk_UA: Виділіть усі повністю озброєні ВЗІПи без групи

en: Select all Wheels
uk_UA: Обрати всі Колісні Підрозділи

en: Show frame rate
uk_UA: Нова частота кадрів:

en: Select all units with the same components
uk_UA: Обрати всі одиниці виміру з однаковими компонентами

en: Select all Combat Cyborgs
uk_UA: Обрати всі Бойові Підрозділи

en: Select all Combat Cyborgs without group
uk_UA: Обрати всі бойові Кіборгів без групи

en: Select all Engineers
uk_UA: Обрати всі Амфібії

en: Select all Land Combat Units
uk_UA: Обрати всі Бойові Підрозділи

en: Select all Land Combat Units without group
uk_UA: Обрати всі бойові Кіборгів без групи

en: Select all Mechanics
uk_UA: Обрати всі Механіки

en: Select all Transporters
uk_UA: Вибрати всі транспортери

en: Select all Repair Tanks
uk_UA: Обрати всі ремонтні танки

en: Select all Sensor Units
uk_UA: Обрати всі Підрозділи Цього Типу

en: Select all Sensor Units without group
uk_UA: Обрати всі бойові Кіборгів без групи

en: Select all Trucks
uk_UA: Обрати всі Гусеничні Підрозділи

en: Select next Factory
uk_UA: Обрати наступну Фабрику

en: Select next Research Facility
uk_UA: Обрати наступну Дослідницьку Станцію

en: Select next Power Generator
uk_UA: Обрати наступний Енергогенератор

en: Select next Cyborg Factory
uk_UA: Обрати наступну Фабрику Кіборгів

en: Select next VTOL Factory
uk_UA: Обрати наступну Фабрику

en: Jump to next Factory
uk_UA: Перейти до наступної фабрики

en: Jump to next Research Facility
uk_UA: Перейти до наступного об'єкта дослідження

en: Jump to next Power Generator
uk_UA: Перейти до наступного генератора енергії

en: Jump to next Cyborg Factory
uk_UA: Перейти до наступної фабрики кіборгів

en: Jump to next VTOL Factory
uk_UA: Перейти до наступної фабрики

en: Toggle Debug Mappings
uk_UA: Ввімкнути/вимкнути відображення відладки

en: Prioritize Debug Mappings
uk_UA: Пріоритет налагодження

en: Toggle Level Editor
uk_UA: Перемкнути редактор рівнів

en: Toggle display of droid path
uk_UA: Перемкнути відображення шляху до дроїда

en: Toggle display of gateways
uk_UA: Перемкнути відображення шлюзів

en: Toggle visibility
uk_UA: Перемкнути видимість

en: Raise tile height
uk_UA: Підняти висоту плитки

en: Lower tile height
uk_UA: Нижня висота плитки

en: Toggles All fog
uk_UA: Перемкнути всі тумани

en: Trigger some weather
uk_UA: Запустіть трохи погоди

en: Flip terrain triangle
uk_UA: Віддзеркалити трикутник

en: Make a performance measurement sample
uk_UA: Зробити зразок вимірювання продуктивності

en: Make all items available
uk_UA: Зробити всі елементи, те ж саме

en: Kill Selected Unit(s)
uk_UA: Вбити вибрані одиниці(і)

en: Toggle god Mode Status
uk_UA: Перемкнути статус god

en: Display Options Screen
uk_UA: Екран блокування

en: Complete current research
uk_UA: Завершити поточне дослідження

en: Reveal map at mouse position
uk_UA: Показати карту в позиції миші

en: Trace a game object
uk_UA: Слідкувати за ігровим об’єктом

en: Toggle fullscreen
uk_UA: перемикання повноекранного режиму

en: Waiting for Power
uk_UA: Очікування:

en: Power
uk_UA: Енергія

en: Power Per Second
uk_UA: Степля в секунду

en: %d derrick(s) inactive
uk_UA: %d сміття неактивні

en: Need more resources!
uk_UA: Потрібно більше ресурсів!

en: Discord: Can't Join Game
uk_UA: Discord: Неможливо приєднатися до гри

en: You can't join a game while you're in a game. Please save / quit your current game, exit to the main menu, and try again.
uk_UA: Ви не можете приєднатися до гри під час гри в грі. Будь ласка, збережіть/вийдіть з поточної гри, вийдіть з головного меню та повторіть спробу.

en: Discord: Finding & Connecting to Game
uk_UA: Discord: Пошук і підключення до гри

en: Attempting to find & connect to the game specified by the Discord invite.
uk_UA: Спроба знайти та підключитися до гри, вказаної запрошенням до Discord.

en: This may take a moment...
uk_UA: Це може зайняти деякий час

en: Failed to find game in the lobby server:
uk_UA: Не вдалося знайти гру в лобі сервера:

en: The game may have already started, or the host may have disbanded the game lobby.
uk_UA: Можливо, гра вже розпочалася, або ведучий розпустив ігрове лобі.

en: Failed to Find Game
uk_UA: Не вдалося знайти гру

en: Failed to join the game from the specified invite link, with error:
uk_UA: Не вдалося приєднатися до гри за вказаним посиланням на запрошення, з помилкою:

en: Failed to Join Game
uk_UA: Не вдалося знайти гру

en: The invite link you have followed specifies a non-default lobby server:
uk_UA: У запрошенні, за яким ви перейшли, вказано сервер лобі не за замовчуванням:

en: Do you wish to trust this lobby server, and continue?
uk_UA: Чи хочете ви довіритися цьому лобі-серверу та продовжити?

en: Discord: Connect to Untrusted Lobby?
uk_UA: Discord: Підключення до ненадійного лобі?

en: Trust & Connect
uk_UA: Довіряйте та спілкуйтесь

en: The invite link you have followed specifies a direct connection.
uk_UA: У запрошенні, за яким ви перейшли, вказано сервер лобі не за замовчуванням.

en: It has not been vetted / verified by a lobby server.
uk_UA: Її не було перевірено або перевірено лоббі сервером.

en: Do you wish to trust this direct connection invite?
uk_UA: Бажаєте довіряти запрошенню на пряме підключення?

en: Discord: Direct Connection Invite
uk_UA: Discord: Запрошення до прямі підключення

en: The invite link you have followed isn't supported by this version of Warzone 2100.
uk_UA: Запрошувальне посилання, яке ви підписали, не підтримується цією версією Warzone 2100.

en: A newer version of Warzone 2100 may be required, if available.
uk_UA: За наявності нова версія Warzone 2100 може бути потрібна новіша.

en: Discord: Unsupported / Invalid Invite
uk_UA: Discord: Непідтримуване / Неправильне запрошення

en: Playing: Campaign
uk_UA: Зіграти в кампанію

en: Playing: Challenge
uk_UA: Рибальство

en: Playing: Skirmish
uk_UA: Грати: скін

note: TRANSLATORS: "%s" is a team description, ex. "2v2"
en: Playing: %s Skirmish
uk_UA: Грає: %s Сутичка

en: Map:
uk_UA: карта

note: TRANSLATORS: AI Bots. (Used to describe the number of bot players.) Should be a fairly short string - space is limited. Use an abbreviation / acronym if necessary.
en: Bots:
uk_UA: Боти

en: In Multiplayer Lobby
uk_UA: Вітальня мережевої гри

en: In Multiplayer Game
uk_UA: Довіряйте та спілкуйтесь

en: Game Name: "%s" by %s
uk_UA: Назва гри: "%s" від %s

note: TRANSLATORS: "No:" to signify limits - example usage: "No: Tanks,VTOLs" Should be a short string - space is limited. Use an abbreviation / symbol if necessary.
en: No:
uk_UA: Ні:

note: TRANSLATORS: Should be a fairly short string - space is limited. Use an abbreviation if necessary.
en: Alliances:
uk_UA: Союзи:

en: In Menu
uk_UA: У меню

en: Discord user "%s" would like to join your game.
uk_UA: Користувач Discord "%sхотів би приєднатися до вашої гри.

en: Allow this player to join your game?
uk_UA: Дозволити цьому гравцю приєднуватися до гри?

en: Join Request from %s
uk_UA: Запит на пов'язування від %s

en: Allow
uk_UA: Дозволити

en: PAUSED
uk_UA: ПАУЗА

en: New Intelligence Report
uk_UA: Нові Дані Розвідки

en: Research Update
uk_UA: Оновлення Дослідження

en: Project Goals and Updates
uk_UA: Цілі проекту та оновлення

en: Current Objective
uk_UA: Поточне Завдання

en: Fire-At-Will
uk_UA: Стріляти Одразу

en: Return To HQ
uk_UA: Повернутися до Штабу

en: Recycle
uk_UA: Переробка

en: Assign Factory Production
uk_UA: Призначити Виробництво на Фабриці

en: Assign Cyborg Factory Production
uk_UA: Призначити Виробництво на Фабриці Кіборгів

en: Assign Fire Support
uk_UA: Надати Вогневу Підтримку

en: Assign VTOL Factory Production
uk_UA: Призначити Виробництво на ВЗІП Фабриці

en: Circle
uk_UA: Коло

en: Sorry, that cheat is disabled in multiplayer games.
uk_UA: На жаль, це шахрайство не діє у мультиплеєрі.

en: Warning! This cheat is buggy.  We recommend to NOT use it.
uk_UA: Обережно! Це шахрайство нестабільне. Ми рекомендуємо його не застосовувати.

en: Ouch! Droid's health is down 20%!
uk_UA: Лусь! Дроїда нижче 20%!

en: Ouch! Structure's health is down 20%!
uk_UA: Ой! Стан споруди знизився на 20%!

en: Lets us see what you see!
uk_UA: Давай глянем що ти бачиш!

en: Fine, weapon & sensor display is off!
uk_UA: Добре, показ радіусу сенсору на зброї вимкнено!

en: View Aligned to South
uk_UA: Вид на Північ

en: View Aligned to East
uk_UA: Вид на Північ

en: View Aligned to West
uk_UA: Вигляд вирівняний на захід

en: Player %u is cheating a new droid army of: %d × %s.
uk_UA: Гравець %u обманює нову армію дроїдів у кількості: %d × %s.

en: (Player %u) is using cheat :%s
uk_UA: (Гравець %u) застосовує шахрайство :%s

en: Hard as nails!!!
uk_UA: Твердий як цвях!!!

en: Takings thing easy!
uk_UA: Живи простіше!

en: 1000 big ones!!!
uk_UA: 1000 та ще й великих!!!

en: Power overwhelming
uk_UA: Ось тобі твоя дорогоцінна енергія

en: Back to normality!
uk_UA: Повернення до норми!

en: Getting tricky!
uk_UA: Спробуємо взяти хитрістю!

en: Twice as nice!
uk_UA: Два краще, ніж один!

en: FPS display is enabled.
uk_UA: Показ FPS задіяно.

en: FPS display is disabled.
uk_UA: Показ FPS вимкнено.

en: Unit count display is enabled.
uk_UA: Відображення кількості одиниць увімкнено.

en: Unit count display is disabled.
uk_UA: Відображення кількості одиниць вимкнено.

en: (Player %u) is using a cheat :Num Droids: %d  Num Structures: %d  Num Features: %d
uk_UA: (Гравець %u) застосував шахрайство :Кількість Одиниць: %d  Кількість Будівель: %d  Кількість Властивостей: %d

en: Infinite power disabled
uk_UA: Вимкнено необмежену енергію

en: Infinite power enabled
uk_UA: Задіяно необмежену енергію

en: All items made available
uk_UA: Стало доступне все

en: Fog on
uk_UA: Туман ввімкнено

en: Fog off
uk_UA: Туман вимкнено

en: Setting radar zoom to %u
uk_UA: Налаштування масштабу на %u

en: Toggling debug mapping priority:
uk_UA: Переключення пріоритету відображення налагодження:

en: Disabling level editor
uk_UA: Вимкнення редактора рівня

en: Enabling level editor
uk_UA: Увімкнути редактор рівнів

en: God Mode ON
uk_UA: Режим Бога Задіяно

en: God Mode OFF
uk_UA: Режим Бога Вимкнено

en: View Aligned to North
uk_UA: Вид на Північ

en: Trap cursor %s
uk_UA: Зафіксувати курсор %s

en: CAMPAIGN
uk_UA: КАМПАНІЯ

en: DIFFICULTY: EASY
uk_UA: КІЛЬНА СКЛАДНІСТЬ: СЕВА

en: DIFFICULTY: NORMAL
uk_UA: Склад: СВІТЛА

en: DIFFICULTY: HARD
uk_UA: трудність:важко

en: DIFFICULTY: INSANE
uk_UA: ефективність:всередині

en: CHEATS: ENABLED
uk_UA: ЧАТИ: УВІМКНУТИ

en: CHEATS: DISABLED
uk_UA: ЧАТИ: УВІМКНУТИ

en: Researched EVERYTHING for you!
uk_UA: За вас ВСЕ вже винайшли!

en: Selected buildings instantly recharged!
uk_UA: Обрані будівлі миттєво перезаряджено!

en: (Player %u) is using cheat :%s %s
uk_UA: (Гарвець %u) використовує шахрайство :%s %s

en: Researched
uk_UA: Досліджено

en: Only displaying energy bars when selected
uk_UA: Стрічки енергії показуються тільки при виділенні

en: Always displaying energy bars for units
uk_UA: Завжди показуються стрічки енергії підрозділів

en: Always displaying energy bars for units and structures
uk_UA: Завжди показуються стрічки енергії підрозділів та будівель

en: Debug menu is Open
uk_UA: Меню налагодження Відкрито

en: Unable to locate any oil derricks!
uk_UA: Не можу знайти жодного Інженера!

en: Oh, the weather outside is frightful... SNOW
uk_UA: Ох, погода на дворі жахлива... СНІГ

en: Singing in the rain, I'm singing in the rain... RAIN
uk_UA: Дощику, дощику... зварю тобі борщику... ДОЩ

en: Forecast : Clear skies for all areas... NO WEATHER
uk_UA: Прогноз погоди : Ясне небо у всіх районах... ЖОДНИХ ЗМІН ПОГОДИ

en: Warning! This can have drastic consequences if used incorrectly in missions.
uk_UA: Обережно! Це може призвести до непередбачуваних наслідків при неправильному застосуванні на місіях.

en: All enemies destroyed by cheating!
uk_UA: Всіх ворогів знищено за допомогою шахрайства!

en: Destroying selected droids and structures!
uk_UA: Обрані підрозділи та будівлі буде знищено!

en: Reveal OFF
uk_UA: Вивчити креслення

en: Reveal ON
uk_UA: Розкрити ВКЛ

en: Centered on player HQ, direction NORTH
uk_UA: Вид відцентровано на Штабі гравця у північному напрямку

en: Unable to locate HQ!
uk_UA: Не вдалося знайти Штаб!

en: Formation speed limiting has been removed from the game due to bugs.
uk_UA: Обмеження швижкості формації було видалено з гри через баги.

en: Vertical rotation direction: Normal
uk_UA: Напрямок вертикального обертання: Нормальний

en: Vertical rotation direction: Flipped
uk_UA: Напрямок вертикального обертання: Обернений

en: Screen shake when things die: Off
uk_UA: Тремтіння екрана при смерті речей: Вимкнено

en: Screen shake when things die: On
uk_UA: Тремтіння екрана при смерті речей: на

en: Sorry, but game speed cannot be changed in multiplayer.
uk_UA: На жаль, швидкість гри не можу бути змінена у мультиплеєрі.

en: Game Speed Reset
uk_UA: Швидкість Гри Нормалізовано

en: Game Speed Increased to %s
uk_UA: Швидкість гри збільшена до %s

en: Game Speed Reduced to %s
uk_UA: Швидкість гри зменшена до %s

en: Radar showing friend-foe colors
uk_UA: Радар показує кольори свій-чужий

en: Radar showing player colors
uk_UA: Радар показує кольори гравців

en: Radar showing only objects
uk_UA: Радар показує лише об’єкти

en: Radar blending terrain and height
uk_UA: Радар відображає місцевість та рельєф

en: Radar showing terrain
uk_UA: Радар показує місцевість

en: Radar showing height
uk_UA: Радар показує рельєф

en: <not bound>
uk_UA: <не пов'язаний>

en: KEY MAPPING
uk_UA: ПРИЗНАЧЕННЯ КЛАВІШ

en: Return To Previous Screen
uk_UA: Повернутися До Попереднього Екрану

en: Select Default
uk_UA: Обрати Замовчування

en: Parent directory
uk_UA: Батьківський довідник

en: Autosave directory
uk_UA: Каталог автозбереження

en: Autosave directory (not allowed for saving)
uk_UA: Каталог автозбереження (не дозволено для збереження)

en: cheated
uk_UA: обдурив

en: Could not save game!
uk_UA: Не вдалося зберегти гру!

en: Load Transport
uk_UA: Завантажити Транспорт

en: OBJECTIVE ACHIEVED by cheating!
uk_UA: ЗАВДАННЯ ВИКОНАНО за допомогою шахрайства!

en: OBJECTIVE ACHIEVED
uk_UA: ЗАВДАННЯ ВИКОНАНО

en: OBJECTIVE FAILED--and you cheated!
uk_UA: ЗАВДАННЯ ПРОВАЛЕНЕ--шахрайство вам не допомогло!

en: OBJECTIVE FAILED
uk_UA: ЗАВДАННЯ ПРОВАЛЕНЕ

en: Continue Game
uk_UA: Продовжити Гру

en: Quit To Main Menu
uk_UA: Вийти В Головне Меню

en: Load Saved Game
uk_UA: Завантажити Збережену Гру

en: GAME SAVED :
uk_UA: ГРУ ЗБЕРЕЖЕНО:

en: You found %u power in an oil drum.
uk_UA: Ви знайшли %u енергії в бочці нафти.

en: %s Gives You A Visibility Report
uk_UA: %s Надає Вам Дані про Зону Видимості

en: %s Gives you a %s
uk_UA: %s Надає Вам %s

en: Tried to give away a non-empty %s - but this is not allowed.
uk_UA: Спробував передати не порожній %s - але це не дозволено.

en: %s Gives You Technology Documents
uk_UA: %s Надає Вам Технічну Документацію

en: %s Gives You %d Power
uk_UA: %s Дає Вам %d Сили

en: %s Requests An Alliance With You
uk_UA: %s Просить Союзу З Вами

en: You Invite %s To Form An Alliance
uk_UA: Ви Запрошуєте %s Сформувати Союз

en: %s Breaks The Alliance With %s
uk_UA: %s Розірвав Союз З %s

en: %s Forms An Alliance With %s
uk_UA: %s Сформував Союз З %s

en: You Discover Blueprints For %s
uk_UA: Ви Знайшли Креслення Для %s

en: Medium
uk_UA: Середня

en: Commander
uk_UA: Командир

en: MISSING AI NAME
uk_UA: НЕВІДОМИЙ ІМ'Я

en: MISSING AI DESCRIPTION
uk_UA: ОПИС МІСЦЯ ПРИСТРОЮ

en: AI tournament: %3.1f%% wins, %3.1f%% losses, %3.1f%% draws
uk_UA: Турнір: %3.1f%% перемогла, %3.1f%% втрати, %3.1f%% нічиє

en: Error while joining.
uk_UA: Помилка під час приєднання.

en: Tanks disabled!!
uk_UA: Танки відключені!

en: Cyborgs disabled.
uk_UA: Кіборги виведено з ладу.

en: VTOLs disabled.
uk_UA: ВЗІПи вимкнено.

en: Satellite Uplink disabled.
uk_UA: Супутниковий зв'язок вимкнено.

en: Laser Satellite disabled.
uk_UA: Лазерний супутник вимкнено.

en: Structure Limits Enforced.
uk_UA: Обмеження структури дотримуються.

en: Not enough votes to randomize or change the map.
uk_UA: Недостатньо голосів для рандомізації чи зміни карти.

en: Select Game Name
uk_UA: Виберіть Ім’я Гри

en: Game Name
uk_UA: Назва гри

en: One-Player Skirmish
uk_UA: Сутичка для Одного Гравця

en: Select Map
    Can be blocked by players' votes
uk_UA: Виберіть картку
    Може бути заблоковано голосами гравців

en: Map-Mod!
uk_UA: Карта-Мод!

en: Random map!
uk_UA: Випадкова картка!

en: Click to set Password
uk_UA: Натисніть аби встановити Пароль

en: Enter password here
uk_UA: Визначте Пароль

en: Select Player Name
uk_UA: Виберіть Ім’я Гравця

en: Alliances
uk_UA: Союзи

en: Base
uk_UA: База

en: Map Preview
uk_UA: Вигляд Мапи

en: Click to see Map
uk_UA: Натисни, щоб побачити Мапу

en: Show Structure Limits
uk_UA: Показати Межу Кількості Будівель

en: Set Structure Limits
uk_UA: Встановити Межу Кількості Будівель

en: Random Game Options
uk_UA: Варіанти випадкових ігор

en: Random Game Options
    Can be blocked by players' votes
uk_UA: Опції випадкової гри
    Може бути заблоковано голосами гравців

en: Tech
uk_UA: Техніка

en: Technology Level 1
uk_UA: Технологія Рівень 1

en: Technology Level 2
uk_UA: Технологія Рівень 2

en: Technology Level 3
uk_UA: Технологія Рівень 3

en: Technology Level 4
uk_UA: Технологія Рівень 4

en: Start Hosting Game
uk_UA: Створити Гру

en: DIFFICULTY
uk_UA: ДИФЕРЕНЦІАЦІЯ

en: The host has kicked %s from the game!
uk_UA: Хост викинув %s з гри!

en: The host has kicked you from the game.
uk_UA: Хост вилучив вас з гри.

en: Failed to move %s to Spectators
uk_UA: Не вдалося перемістити %s до спостерігачів

en: The host has moved %s to Spectators!
uk_UA: Хост перемістив %s до спостерігачів!

en: Move to Spectators
uk_UA: Перемістити до спостерігачів

en: Ask Spectator to Play
uk_UA: Попросити спостерігача грати

en: Ask to Play
uk_UA: Попросити грати

en: Spectator %s wants to remain a Spectator
uk_UA: Спостерігач %s хоче залишатися спостерігачем

en: Player %s wants to remain a Player
uk_UA: Гравець %s хоче залишатися гравцем

en: Host has declined to switch you to a Player
uk_UA: Хост відмовився робити вас гравцем

en: Unable to switch to Spectator
uk_UA: Не вдалося стати спостерігачем

en: Do you want to spectate?
uk_UA: Чи хочете ви спостерігати?

en: The host of this game wants to know if you're willing to spectate?
uk_UA: Хост цієї кімнати хоче знати чи маєте ви бажання спостерігати?

en: You are currently a Player.
uk_UA: Ви зараз є гравцем.

en: Yes, I will spectate!
uk_UA: Так, я буду спостерігати!

en: Do you want to play?
uk_UA: Чи хочете ви грати?

en: The host of this game wants to know if you'd like to play?
uk_UA: Хост цієї кімнати хоче знати чи не зіграли б ви?

en: You are currently a Spectator.
uk_UA: Ви зараз є спостерігачем.

en: Yes, I want to play!
uk_UA: Так, я хочу грати!

en: Player %s has moved to Spectators
uk_UA: Гравця %s було переміщено до спостергачів

en: Spectator would like to become a Player
uk_UA: Спостерігач хотів би стати гравцем

en: Spectator "%s" would like to become a player.
uk_UA: Спостерігач "%s" хотів би стати гравцем.

en: However, there are currently no open Player slots.
uk_UA: Все ж таки, зараз немає вільних місць для гравців.

en: Would you like to swap this Spectator with a Player?
uk_UA: Чи не хочете ви змінити цього спостерігача на гравця?

en: Yes, select Player slot
uk_UA: Так, оберіть місце для гравця

en: Players
uk_UA: Гравці

en: Click to change AI, right click to distribute choice
uk_UA: Клацніть, щоб змінити AI, правий клік організувати вибір

en: Click to close spectator slot
uk_UA: Натисніть, щоб закрити слот для глядачів

en: Player ID:
uk_UA: ID Гравця

en: (none)
uk_UA: (немає)

en: Click to change difficulty
uk_UA: Натисніть, щоб змінити складність

en: Waiting for player
uk_UA: Чекаємо гравців...

en: Player is ready
uk_UA: Гравець готовий

en: Player is downloading
uk_UA: Програвач завантажується

en: Click when ready
uk_UA: Натисни, коли готовий

en: Waiting for download
uk_UA: Очікування завантаження

en: READY?
uk_UA: ГОТОВІ?

en: For Spectator:
uk_UA: Для глядачів:

en: For Player:
uk_UA: Для гравця:

en: Choose Player Slot
uk_UA: Виберіть слот гравця

en: PLAYERS
uk_UA: ГРАВЦІ

en: Add spectator slot
uk_UA: Додати місце для глядачів

en: Kicked from game
uk_UA: Видалення з гри

en: Copy Text to Clipboard
uk_UA: Копіювання тексту в буфер обміну

en: CHAT
uk_UA: ЧАТ

en: Sorry! Failed to host the game.
uk_UA: Вибачте! Не далося створити гру.

en: Game Name Updated.
uk_UA: Оновлено назву гри.

en: *** password [%s] is now required! ***
uk_UA: *** Тепер потрібен пароль [%s]! ***

en: *** password is NOT required! ***
uk_UA: *** пароль НЕ потрібен! ***

en: This is a map-mod, it can change your playing experience!
uk_UA: Це карта мод, вона може змінити ваш ігровий досвід!

en: This is a random map, it can vary your playing experience!
uk_UA: Це карта мод, вона може змінити ваш ігровий досвід!

en: Host is Starting Game
uk_UA: Хост Починає Гру

en: Host supplied invalid options
uk_UA: Хост надав неприпустимі параметри

en: You have been kicked:
uk_UA: Тебе вигнали:

en: No connection to host.
uk_UA: Немає зв'язку з хостом.

en: The host moved me to Players, but I never gave permission for this change. Bye!
uk_UA: Хост переїхав мене до гравців, але я ніколи не дав дозволу на ці зміни. До побачення!

en: The host tried to move us to Players, but we never gave permission.
uk_UA: Хост намагався перемістити нас до гравців, але ми ніколи не дали дозвілу.

en: Cannot change to a map with too few slots for all players.
uk_UA: Неможливо змінити на мапу із занадто мало слотів для всіх гравців.

en: Cannot change to a map with fewer slots.
uk_UA: Не можна змінити на мапу з меншою кількістю слотів.

en: The host has quit.
uk_UA: Хост вийшов.

en: Hit the ready box to begin your challenge!
uk_UA: Натисніть кнопку готовності, щоб розпочати свій виклик!

en: Press the start hosting button to begin hosting a game.
uk_UA: Натисніть кнопку "Почати хостинг", щоб розпочати хостинг гри.

en: UPnP has been enabled.
uk_UA: Функцію UPnP було увімкнено.

en: UPnP detection failed. You must manually configure router yourself.
uk_UA: Помилка визначення UPnP. Ви повинні вручну налаштувати маршрутизатор.

en: UPnP detection is in progress...
uk_UA: Йде процес виявлення UPnP...

en: Closed
uk_UA: Закрити

en: Open
uk_UA: Відкрити

en: Sending Map: %u%%
uk_UA: Відправляється Карта: %u%%

en: Map: %u%% downloaded
uk_UA: Мапа: %u%% завантажена

en: HOST
uk_UA: ХОСТ

en: Ping
uk_UA: Пінг

en: The version of Warzone 2100 used to save this replay file does not match the currently-running version.
uk_UA: Версія Warzone 2100 служить для збереження цього файла повтору не відповідає поточній версії.

en: Replay File Saved With: "%s"
uk_UA: Повторити файл збереженого в: "%s"

en: Current Warzone 2100 Version: "%s"
uk_UA: Поточна версія Warzone 2100: "%s"

en: Replays should usually be played back with the same version used to save the replay.
uk_UA: Повтори зазвичай повинні відтворені з тією ж версією, що використовується для збереження повтору.

en: The replay may not playback successfully, or there may be differences in the simulation.
uk_UA: Повтор не може відтворити відео успішно, або ж розрив у симуляції може бути різним.

en: Replay Version Mismatch
uk_UA: Версії модів не збігаються

en: %s has Left the Game
uk_UA: %s покинув Гру

en: File transfer has been aborted for %d.
uk_UA: Передача файлу була перервана для %d.

en: The game is already full.
uk_UA: Ця їздова сутність уже заповнена.

en: %s (%u) has an incompatible mod, and has been kicked.
uk_UA: %s (%u) має несумісний мод, отже був викинутий.

en: Your data doesn't match the host's!
uk_UA: Ваші дані не збігаються з хостами!

en: %s is joining the game
uk_UA: %s приєднується до гри

en: Server message:
uk_UA: Повідомлення сервера

en: There is an update to the game, please visit https://wz2100.net to download new version.
uk_UA: Оновлення гри, будь ласка, відвідайте https://wz2100.net для завантаження нової версії.

note: TRANSLATORS: Sidetext of structure limits screen
en: LIMITS
uk_UA: ліміт

en: Map Can Exceed Limits
uk_UA: Ліміт карти може бути завершено

en: Force Limits at Start
uk_UA: Примусове обмеження з самого початку

en: Apply Defaults and Return To Previous Screen
uk_UA: Прийняти Значення за Замовченням та Повернутись до Попереднього Екрану

en: Accept Settings
uk_UA: Прийняти Налаштування

en: Limits reset to default values
uk_UA: Обмеження повертаються до початкових значень

en: Limits Reset To Default Values
uk_UA: Обмеження повертаються до початкових значень

en: Any number of players
uk_UA: Будь-яка кількість гравців

en: %d player | %d players
uk_UA[0]: %d гравці
uk_UA[1]: %d гравці
uk_UA[2]: %d гравці
uk_UA[3]: %d гравці

en: Structs
uk_UA: Будівлі

en: Score
uk_UA: Очки

en: Kills
uk_UA: Вбивства

en: Units
uk_UA: Підрозділи

en: Toggle Alliance State
uk_UA: Змінити Статус Союзу

en: Give Visibility Report
uk_UA: Надати Інформацію про Зону Видимості

en: Leak Technology Documents
uk_UA: Надати Технологічну Документацію

en: Hand Over Selected Units
uk_UA: Передати Вибрані Одиниці

en: Give Power To Player
uk_UA: Надати Енергію Гравцю

en: Kicking player %s, because they tried to bypass data integrity check!
uk_UA: Викидуємо гравця %s, тому що він намагався обійти перевірку цілісності даних!

en: Beacon %d
uk_UA: Сигнал %d

en: Beacon received from %s!
uk_UA: Отримано Сигнал від %s!

en: Green
uk_UA: Зелений

en: Orange
uk_UA: Помаранчовий

en: Grey
uk_UA: Сірий

en: Red
uk_UA: Червоний

en: Blue
uk_UA: Синій

en: Pink
uk_UA: Рожевий

en: Cyan
uk_UA: Блакитний

en: %s (%d) allowed map change. Total: %d/%d
uk_UA: %s (%d) дозволена зміна мапи: %d/%d

en: Vote
uk_UA: Голосування

en: Allow host to change map or randomize?
uk_UA: Дозволити хосту міняти карту чи випадковим чином?

en: Research completed: %s
uk_UA: Дослідження Завершено: %s

en: Research Award
uk_UA: Винагорода Досліджень

en: Own Units: %u
uk_UA: Власних Підрозділів: %u

en: Enemy Units: %u
uk_UA: Ворожих Підрозділів: %u

en: Own Structures: %u
uk_UA: Власних Будівель: %u

en: Enemy Structures: %u
uk_UA: Ворожих Будівель: %u

en: Units Manufactured: %u
uk_UA: Підрозділів Виготовлено: %u

en: Total Units: %u
uk_UA: Всього Підрозділів: %u

en: Structures Built: %u
uk_UA: Будівель Збудовано: %u

en: Total Structures: %u
uk_UA: Всього Будівель: %u

en: Rookie: %u
uk_UA: Новобранець: %u

[ctx: rank]
en: Green: %u
uk_UA: Зелений: %u

en: Trained: %u
uk_UA: Рекрут:  %u

en: Regular: %u
uk_UA: Досвідчений: %u

en: Professional: %u
uk_UA: Професіонал: %u

en: Veteran: %u
uk_UA: Ветеран: %u

en: Elite: %u
uk_UA: Елітний: %u

en: Special: %u
uk_UA: Особливий: %u

en: Hero: %u
uk_UA: Герой: %u

en: Unit Losses
uk_UA: Втрачено підрозділів

en: Structure Losses
uk_UA: Втрачено споруд

en: Force Information
uk_UA: Дані про Сили

en: ARTIFACTS RECOVERED: %d
uk_UA: ЗІБРАНО АРТЕФАКТІВ: %d

en: Mission Time - %s
uk_UA: Час Місії - %s

en: Total Game Time - %s
uk_UA: Повний Час Гри - %s

en: You cheated!
uk_UA: Ви застосували шахрайство!

en: Chat: All
uk_UA: Чат: Усі

en: Chat: Team
uk_UA: Чат: Команда

en: Unable to locate any repair units!
uk_UA: Не можу знайти жодного ремонтного підрозділу!

en: Unable to locate any Trucks!
uk_UA: Не можу знайти жодного Інженера!

en: Unable to locate any Sensor Units!
uk_UA: Не можу знайти жодного Сенсорного Підрозділу!

en: Unable to locate any Commanders!
uk_UA: Не можу знайти  жодного Командира!

en: %s - %u Unit assigned - Hitpoints %d/%d | %s - %u Units assigned - Hitpoints %d/%d
uk_UA[0]: %s - %u Підрозділ закріплено - Пошкоджень %d/%d
uk_UA[1]: %s - %u Підрозділи закріплено - Пошкоджень %d/%d
uk_UA[2]: %s - %u Підрозділи закріплено - Пошкоджень %d/%d
uk_UA[3]: %s - %u Підрозділи закріплено - Пошкоджень %d/%d

en: %s - %u Unit assigned - Damage %d/%d | %s - %u Units assigned - Hitpoints %d/%d
uk_UA[0]: %s - %u Підрозділ закріплено - Пошкоджень %d/%d
uk_UA[1]: %s - %u Підрозділи закріплено - Пошкоджень %d/%d
uk_UA[2]: %s - %u Підрозділи закріплено - Пошкоджень %d/%d
uk_UA[3]: %s - %u Підрозділи закріплено - Пошкоджень %d/%d

en: %s - Hitpoints %d/%d
uk_UA: %s - Пошкоджень %d/%d

en: %s - Electronically Damaged
uk_UA: %s - Електронних Ушкоджень

en: Electronic Reward - Visibility Report
uk_UA: Електронна Винагорода - Звіт про Зону Видимості

en: Factory Reward - Propulsion
uk_UA: Винагорода Фабрики - Ходова

en: Factory Reward - Body
uk_UA: Винагорода Фабрики - Корпус

en: Factory Reward - Weapon
uk_UA: Винагорода Фабрики - Озброєння

en: Factory Reward - Nothing
uk_UA: Винагорода Фабрики - Нічого

en: Repair Facility Award - Repair
uk_UA: Винагорода Ремонтної Майстерні - Ремонт

en: Repair Facility Award - Nothing
uk_UA: Винагорода Ремонтної Майстерні - Нічого

en: GAMES
uk_UA: ІГРИ

en: Refresh Games List
uk_UA: Оновити Список Ігор

en: Searching
uk_UA: Пошук

en: Connecting to the lobby server...
uk_UA: Підключення до POP3 сервера

en: Map Name
uk_UA: Назва карти

en: Status
uk_UA: Становище

en: Can't connect to lobby server!
uk_UA: Неможливо підключитися до сервера лобі!

en: Mods: %s
uk_UA: Режими: %s

en: Version: %s
uk_UA: Версія: %s

en: Join as spectator
uk_UA: Приєднайтеся до глядачів

en: Your version of Warzone is incompatible with this game.
uk_UA: Ваша версія Warzone несумісна з цією грою.

en: [Password required]
uk_UA: Потрібен пароль

en: [No Tanks]
uk_UA: [Без танків]

en: [No Cyborgs]
uk_UA: [Без Кіборгів]

en: [No VTOLs]
uk_UA: [Без ВЗІПів]

en: Hosted by %s
uk_UA: Організовано %s

en: Hosted by %s —%s
uk_UA: Хостинг від %s —%s

en: Can't find any games for your version.
uk_UA: Не можу знайти жодної гри для вашої версії.

en: There appears to be a game update available!
uk_UA: Здається, наявне оновлення гри!

en: Game is full
uk_UA: Гра повна

en: You were kicked!
uk_UA: Вас викинуто!

en: Wrong Game Version!
uk_UA: Невірна Версія Гри!

en: You have an incompatible mod.
uk_UA: У вас несумісний мод.

en: Host couldn't send file?
uk_UA: Хост не зміг відправити файл?

en: Incorrect Password!
uk_UA: Невірний Пароль!

en: Host has dropped connection!
uk_UA: Хост обірвав з'єднання!

en: Connection Error
uk_UA: Помилка З’єднання

en: Enter Password:
uk_UA: Введіть Пароль

en: OK
uk_UA: ОК

en: Cancel
uk_UA: Відмінити

en: CONNECTION
uk_UA: З’ЄДНАННЯ

en: Lobby
uk_UA: Лоббі

en: IP Address or Machine Name
uk_UA: IP Адреса або Ім’я Машини

en: Launch Transport
uk_UA: Запустити Транспорт

en: Reinforcements landing
uk_UA: Висаджується  Підкріплення.

note: TRANSLATORS: Printed when compiling with uncommitted changes
en:  (modified locally)
uk_UA:  (редагується локально)

note: TRANSLATORS: Printed in Debug builds
en:  - DEBUG
uk_UA:  - НАЛАГОДЖЕННЯ

en: YOU ARE VICTORIOUS!
uk_UA: ВИ ПЕРЕМОГЛИ!

en: YOU WERE DEFEATED!
uk_UA: ВИ ЗАЗНАЛИ ПОРАЗКИ!
