warzone2100 - en to id_ID translation catalogue (3034 entries)

en: OBJECTIVE: Locate and recover neural synapse technology
id_ID: OBJEKTIF: Temukan dan peroleh kembali teknologi sinapsis saraf

en: Establish a base, then search for a Pre-Collapse structure.
id_ID: Bangun sebuah markas, lalu cari struktur Pra-Runtuh.

en: This structure contains technology vital for the success of the Project.
id_ID: Struktur ini mengandung teknologi penting bagi kesuksesan Proyek ini.

en: ALPHA BASE MISSION: Scavenger Raiders
id_ID: MISI MARKAS ALPHA: Perampok

en: Scavenger raiders are approaching our base.
id_ID: Perampok sedang mendekati markas kita.

en: Defend the base then destroy the Scavenger camps.
id_ID: Lindungi markas lalu hancurkan kamp para Perampok.

en: ALPHA BASE MISSION: Power Surge Detected
id_ID: MISI MARKAS ALPHA: Lonjakan Daya Terdeteksi

en: A power surge has been detected to the south of our position.
id_ID: Sebuah lonjakan daya telah terdeteksi di sebelah selatan dari posisi kita.

en: Investigate and secure the area.
id_ID: Selidiki dan amankan area.

en: ALPHA BASE MISSION: The New Paradigm
id_ID: MISI MARKAS ALPHA: Paradigma Baru

en: The New Paradigm control superior weapons technology.
id_ID: Paradigma Baru mengendalikan teknologi senjata yang superior.

en: They may have the synaptic link technology, it's vital we retrieve it.
id_ID: Mereka mungkin memiliki teknologi Tautan Sinapsis, sangat penting agar kita mengambilnya.

en: TRANSPORT MISSION: Locate and Recover Artifacts
id_ID: MISI TRANSPORT: Temukan dan Ambil Artefak

en: Load an attack force into the transport.
id_ID: Muat pasukan penyerang ke dalam transporter.

en: On landing, explore the ruins and recover any artifacts.
id_ID: Setelah mendarat, jelajahi reruntuhan dan ambil semua artefak.

en: TRANSPORT MISSION: Investigate Research Center
id_ID: MISI TRANSPORT: Menyelidiki Pusat Riset

en: Investigate the area and recover any artifacts present.
id_ID: Selidiki area tersebut dan ambil seluruh artefak yang ada.

en: Reinforcements are available.
id_ID: Bala bantuan tersedia.

en: TRANSPORT MISSION: Encoded Signals Detected
id_ID: MISI TRANSPORT: Sinyal Tersandi Terdeteksi

en: Take a scout force to investigate these signals.
id_ID: Bawa pasukan pengintai untuk menyelidiki sinyal-sinyal ini.

en: Use your trucks to build defenses at your LZ.
id_ID: Gunakan truk-truk Anda untuk membangun pertahanan di zona pendaratan Anda.

en: TRANSPORT MISSION: Enemy Transmissions Detected
id_ID: MISI TRANSPORT: Transmisi Musuh Terdeteksi

en: Scout the designated area for enemy research facilities.
id_ID: Intai area yang ditentukan untuk fasilitas riset musuh.

en: Proceed to LZ#2. Do not engage the enemy at this time.
id_ID: Lanjutkan ke Zona Pendaratan#2. Jangan melawan musuh pada saat ini.

en: TRANSPORT MISSION: Synaptic Link Location
id_ID: MISI TRANSPORT: Lokasi Tautan Sinapsis

en: The New Paradigm are analyzing synaptic link technology at this location.
id_ID: Paradigma Baru sedang menganalisis teknologi tautan sinapsis di lokasi ini.

en: Assemble an attack team and recover the synaptic link technology.
id_ID: Kumpulkan tim penyerang dan pulihkan teknologi tautan synaptic.

en: TRANSPORT MISSION: New Objectives
id_ID: MISI TRANSPORT: Objektif Baru

en: New Paradigm are searching for artifacts in this vicinity.
id_ID: Paradigma Baru sedang mencari artefak di area ini.

en: Intercept them. Do not let any enemies exit this area.
id_ID: Cegat mereka. Jangan biarkan musuh meninggalkan area ini.

en: TRANSPORT MISSION: Enemy Base Under Construction
id_ID: MISI TRANSPORT: Pangkalan Musuh Sedang Dibangun

en: Enemy forces are establishing a forward base at this location.
id_ID: Pasukan musuh sedang membangun pangkalan depan di lokasi ini.

en: Eradicate the base and secure the area.
id_ID: Hancurkan pangkalan dan amankan area tersebut.

en: ALPHA BASE MISSION: Establish a Forward Base
id_ID: MISI MARKAS ALPHA: Membangun Pangkalan Depan

en: Establish a forward base on the plateau and fend off the New Paradigm.
id_ID: Dirikan markas penerusan di dataran tinggi dan bertahan melawan Paradigma Baru.

en: Build defensive structures until the green objective blip disappears.
id_ID: Bangun struktur pertahanan hingga lampu objektif hijau muncul.

en: ALPHA BASE MISSION: Counter Attack
id_ID: MISI MARKAS ALPHA: Serangan Balik

en: Enemy forces are approaching from the east and north.
id_ID: Pasukan musuh sedang mendekat dari arah timur dan utara.

en: Hold the bases and repulse any attacks.
id_ID: Pertahankan pangkalan dan pukul mundur serangan apa pun.

en: ALPHA BASE MISSION: Incoming Transmission
id_ID: MISI MARKAS ALPHA: Transmisi Masuk

en: We are detecting enemy forces at these locations.
id_ID: Kami mendeteksi pasukan musuh di lokasi ini.

en: This is our chance to defeat the New Paradigm and destroy their base.
id_ID: Ini adalah kesempatan kita untuk mengalahkan Paradigma Baru dan menghancurkan markas mereka.

en: Congratulations Commander.
id_ID: Selamat Komandan.

en: We now have a further task for you.
id_ID: Kami sekarang mempunyai tugas lebih lanjut untuk Anda.

en: ALPHA BASE MISSION: Locate and Recover Artifacts
id_ID: MISI MARKAS ALPHA: Temukan dan Ambil Artefak

en: The first two zones are now secure.
id_ID: Kedua zona pertama sudah diamankan.

en: PROJECT TEAM UPDATES
id_ID: PERBARUAN STATUS TIM PROYEK

en: TEAM BETA UPDATE
id_ID: PERBARUAN STATUS TIM BETA

en: We have recovered some artifacts.
id_ID: Kami telah memperoleh beberapa artefak.

en: There is a better equipped force operating in this area.
id_ID: Terdapat suatu pasukan yang lebih canggih yang beroperasi di area ini.

en: TEAM GAMMA UPDATE
id_ID: PERBARUAN STATUS TIM GAMMA

en: Nothing to report.
id_ID: Tidak ada yang bisa dilaporkan.

en: We've discovered no artifacts and encountered no hostiles.
id_ID: Kami tidak menemukan artefak dan juga tidak menemukan musuh.

en: ALPHA BASE INTELLIGENCE REPORT: Enemy Attack
id_ID: LAPORAN INTELIJEN MARKAS ALPHA: Serangan Musuh

en: We are detecting an enemy attack force at this location.
id_ID: Kami mendeteksi pasukan musuh di lokasi ini.

en: PRIMARY OBJECTIVE
id_ID: OBJEKTIF UTAMA

en: This structure is your primary objective.
id_ID: Struktur ini adalah objektif utama Anda.

en: Search for and recover any artifacts here.
id_ID: Cari dan ambil semua artefak di area ini.

en: ENEMY LZ
id_ID: LZ MUSUH

en: Destroy this LZ to prevent enemy landings.
id_ID: Hancurkan LZ ini untuk mencegah pendaratan musuh.

en: ALPHA BASE INTELLIGENCE REPORT: NEXUS
id_ID: LAPORAN INTELIJEN MARKAS ALPHA: NEXUS

en: New objective.
id_ID: Objektif baru.

en: We have detected and isolated an intruder program.
id_ID: Kami telah mendeteksi dan mengisolasi suatu program penyusup.

en: Supplemental
id_ID: Tambahan

en: The synaptic link technology was at this location but was removed.
id_ID: Teknologi Tautan Sinapsis pernah ada di lokasi ini, namun telah dipindahkan.

en: Establish a forward base then continue the search for the synaptic link.
id_ID: Bangun sebuah pangkalan depan, lalu lanjutkan pencarian untuk Tautan Sinapsis.

en: INCOMING TRANSMISSION
id_ID: TRANSMISI MASUK

en: Decoding in progress.....
id_ID: Pembacaan sandi dalam proses.....

en: Commander.
id_ID: Komandan.

en: We have decoded the incoming message to the New Paradigm...
id_ID: Kami telah membaca pesan tersandi yang terkirim ke Paradigma Baru...

en: Destroy Enemy Base
id_ID: Hancurkan Markas Musuh

en: Assemble an attack force and board the transport.
id_ID: Kumpulkan pasukan penyerang dan muat mereka ke dalam transporter.

en: Destroy the base and recover any artifacts present.
id_ID: Hancurkan markas dan ambil seluruh artefak yang ada.

en: The synaptic link technology has been recovered!
id_ID: Teknologi Tautan Sinapsis telah diperoleh kembali!

en: Initial research confirms it will be of great benefit to the Project.
id_ID: Riset awal mengkonfirmasi bahwa ini akan menjadi keuntungan besar bagi Proyek ini.

en: Base Beta is under heavy attack, they may need assistance.
id_ID: Markas Beta sedang diserang, mereka mungkin membutuhkan bantuan.

en: We will send further updates as they arrive.
id_ID: Kami akan mengirimkan perbaruan status saat mereka sampai.

en: This transmission was intercepted a few minutes ago.
id_ID: Transmisi ini dicegat beberapa menit lalu.

en: It originates from the east.
id_ID: Transmisi ini berasal dari timur.

en: POWER MODULE ARTIFACT
id_ID: ARTEFAK MODUL DAYA

en: Research the power module artifact.
id_ID: Risetlah artefak modul daya tersebut.

en: Then use a truck to upgrade your power generator with the module.
id_ID: Lalu gunakan sebuah truk untuk meningkatkan pembangkit daya dengan modul daya tersebut.

en: SCAVENGER BASE DETECTED
id_ID: PANGKALAN PERAMPOK TERDETEKSI

en: Defeat the scavengers and retrieve any artifacts.
id_ID: Kalahkan para perampok dan ambil semua artefak.

en: Congratulations on defeating the New Paradigm, this sector is now secure.
id_ID: Selamat atas penghancuran Paradigma Baru, sektor ini telah diamankan.

en: The Nexus Intruder Program was in the New Paradigm system.
id_ID: Program Penyusup Nexus ada di dalam sistem Paradigma Baru.

en: We recorded two conversations with it, extracts follow...
id_ID: Kami merekam dua percakapan dengannya, sebagai berikut...

en: We'll keep you informed of further developments
id_ID: Kami akan tetap menginformasikan Anda akan perkembangan lebih lanjut

en: Commander you are to assist Team Beta
id_ID: Komandan, Anda akan membantu Tim Beta

en: BETA BASE MISSION: Eastern Sector
id_ID: MISI MARKAS BETA: Sektor Timur

en: Upon arrival you are to assume command of the base.
id_ID: Setelah sampai, Anda akan segera mengambil alih kendali markas.

en: You must defend it and hold it.
id_ID: Anda harus melindungi dan mempertahankannya.

en: BETA BASE MISSION: Defend and Fortify
id_ID: MISI MARKAS BETA: Lindungi dan Perkuat

en: Be sure to fortify the perimeter and establish anti-aircraft defenses.
id_ID: Perkuat pertahanan perimeter dan bangun pertahanan anti-pesawat.

en: New technologies are available.
id_ID: Teknologi baru tersedia.

en: We are currently detecting coded bitstream signals.
id_ID: Kami mendeteksi sinyal bitstream yang tersandi.

en: Decoding...
id_ID: Membaca sandi...

en: TRANSPORT MISSION: Transport Down
id_ID: MISI TRANSPORT: Transporter Tertembak Jatuh

en: Our transport carrying units from team Alpha Base has been shot down.
id_ID: Transporter kami yang membawa unit dari Markas Alpha telah tertembak jatuh.

en: It is under attack from The Collective at this location.
id_ID: Sekarang transporter tersebut sedang diserang Para Kolektif di lokasi ini.

en: Assemble a rescue team to recover the transport and its cargo.
id_ID: Kumpulkan sebuah tim penyelamat untuk mencapai transporter dan menyelamatkan muatannya.

en: IN-FLIGHT BRIEFING
id_ID: PENGARAHAN DALAM PENERBANGAN

en: Team Beta are searching for Vertical Takeoff and Landing (VTOL) technology.
id_ID: Tim Beta sedang mencari teknologi Lepas Landas dan Pendaratan Vertikal (VTOL).

en: It's believed to be at a pre-Collapse airbase in this area.
id_ID: Kami yakin bahwa teknologi tersebut berada di sebuah pangkalan udara Pra-Runtuh di area ini.

en: Team Beta under heavy attack
id_ID: Tim Beta sedang dibawah serangan berat

en: BETA BASE MISSION: Hold at all costs
id_ID: MISI MARKAS BETA: Pertahankan markas sebisa mungkin

en: We are detecting coded bitstream signals from the Collective.
id_ID: Kami mendeteksi sinyal bitstream tersandi dari Para Kolektif.

en: BETA BASE MISSION: Hold At All Costs
id_ID: MISI MARKAS BETA: Pertahankan markas sebisa mungkin

en: We are detecting ground and aerial forces from the north.
id_ID: Kami mendeteksi pasukan darat dan udara dari utara.

en: Hold your position and repulse these attacks, then eradicate the enemy's northern base.
id_ID: Pertahankan posisi Anda dan pukul mundur serangan-serangan tersebut, lalu hancurkan pangkalan musuh.

en: TRANSPORT MISSION: Intercept convoy.
id_ID: MISI TRANSPORT: Cegat konvoi.

en: Data from the Collective's base indicates the presence of the NEXUS intruder program.
id_ID: Data dari pangkalan Para Kolektif menunjukkan adanya Program Penyusup Nexus.

en: Before NEXUS switched itself off-line we accessed the following.
id_ID: Sebelum NEXUS menonaktifkan dirinya kami mengakses data berikut.

en: An enemy commander is collecting a shipment from NEXUS at this location.
id_ID: Seorang komandan musuh sedang mengambil suatu pengiriman dari NEXUS di lokasi ini.

en: Once at the LZ, eradicate the enemy commander and recover the shipment.
id_ID: Setelah berada di zona pendaratan/LZ, hancurkan komandan musuh dan ambil barang kiriman tersebut.

en: Then return to the LZ.
id_ID: Kemudian kembali lagi ke zona pendaratan.

en: Disturbing news regarding NASDA.
id_ID: Berita buruk mengenai NASDA.

en: TRANSPORT MISSION: Search for and Destroy Convoy
id_ID: MISI TRANSPORT: Cari dan Hancurkan Konvoi

en: The shipment you recovered was a decoy.
id_ID: Barang kiriman yang telah Anda peroleh hanyalah sebuah pengalihan.

en: We have detected another convoy proceeding along the river.
id_ID: Kami telah mendeteksi konvoi lain yang sedang bergerak di dekat sungai.

en: You are to intercept the convoy and recover its cargo.
id_ID: Anda harus mencegat konvoi tersebut dan memperoleh kargonya.

en: Enemy VTOLs are likely to be flying close escort.
id_ID: Pesawat VTOL musuh kemungkinan besar akan terbang mengawal.

en: TRANSPORT MISSION: Rescue civilians from Containment Camp
id_ID: MISI TRANSPORT: Selamatkan warga sipil dari Kamp Konsentrasi

en: The Collective are processing and exterminating civilians at this base.
id_ID: Para Kolektif sedang memproses dan memusnahkan warga-warga sipil di pangkalan ini.

en: You are to rescue the civilians.
id_ID: Anda harus menyelamatkan warga sipil tersebut.

en: Then destroy the camp.
id_ID: Kemudian, hancurkan kamp.

en: BETA BASE MISSION: Destroy Enemy Air Base and Recover VTOLs.
id_ID: MISI MARKAS BETA: Hancurkan Pangkalan Udara Musuh dan Peroleh Teknologi VTOL.

en: Analysis of flight paths indicate that The Collective's VTOLs originate from here.
id_ID: Hasil analisis jalur penerbangan mengindikasikan bahwa pesawat VTOL Para Kolektif berasal dari area ini.

en: BETA BASE MISSION: Destroy Enemy Air Base and Recover VTOLs
id_ID: MISI MARKAS BETA: Hancurkan Pangkalan Udara Musuh dan Peroleh Teknologi VTOL

en: The location of the enemy airbase is here; this is your primary objective.
id_ID: Lokasi pangkalan musuh ada di sini, ini adalah objektif utama Anda.

en: Eradicate all Collective forces and recover all artifacts.
id_ID: Hancurkan semua pasukan Para Kolektif dan ambil semua artefak.

en: SECONDARY MISSION: Destroy or Drive Off Enemy Transport
id_ID: MISI SEKUNDER: Hancurkan atau Halau Transporter Musuh

en: The Collective are rounding up all civilians in this area.
id_ID: Para Kolektif sedang mengumpulkan semua warga sipil di area ini.

en: They are then flying them to an unknown location.
id_ID: Kemudian, mereka akan menerbangkan para warga sipil tersebut ke suatu lokasi yang tidak diketahui.

en: Destroy or drive off The Collective's transport.
id_ID: Hancurkan atau halau transporter milik Para Kolektif.

en: Rescue as many civilians as possible.
id_ID: Selamatkan sebanyak mungkin warga sipil.

en: TRANSPORT MISSION: Destroy Reactor
id_ID: MISI TRANSPORT: Hancurkan Reaktor

en: The Collective are searching for knowledge of nuclear reactors.
id_ID: Para Kolektif sedang mencari ilmu pengetahuan mengenai reaktor nuklir.

en: They must be stopped.
id_ID: Mereka harus dihentikan.

en: Proceed from the LZ to the reactor and destroy it.
id_ID: Bergeraklah dari zona pendaratan/LZ untuk menghancurkan reaktor.

en: Do not allow the Collective to bring the reactor on-line.
id_ID: Jangan bolehkan Para Kolektif mengaktifkan reaktor nuklir tersebut.

en: BETA BASE MISSION: Capture NASDA Central
id_ID: MISI MARKAS BETA: Rebut NASDA Central

en: Capture NASDA central before NEXUS and the Collective can use it.
id_ID: Rebutlah NASDA Central sebelum NEXUS dan Para Kolektif dapat menggunakannya.

en: TRANSPORT MISSION: Satellite Uplink Site
id_ID: MISI TRANSPORT: Situs Komunikasi Satelit

en: NEXUS is searching for still functioning memory banks.
id_ID: NEXUS sedang mencari bank memori yang masih berfungsi.

en: Part of its consciousness has moved to a remote NASDA control-site.
id_ID: Bagian dari kesadarannya telah bergerak ke sebuah situs kontrol NASDA yang terpencil.

en: We are detecting transmissions from this site that are reaching high orbit.
id_ID: Kami mendeteksi transmisi dari situs ini yang mencapai orbit tinggi.

en: NEXUS has now reconnected itself with the NASDA satellites.
id_ID: NEXUS sekarang telah menyambungkan dirinya kembali dengan satelit NASDA.

en: Use the transport to carry a strike force to this site.
id_ID: Gunakan transporter untuk membawa pasukan penyerang ke situs ini.

en: Destroy the site and return to your base.
id_ID: Hancurkan situs tersebut dan kembalilah ke markas.

en: TRANSPORT MISSION: Destroy Enemy SAM Sites
id_ID: MISI TRANSPORT: Hancurkan Situs Rudal Anti-Pesawat Musuh

en: If you are to escape, eradicate the surface-to-air missile sites around your base.
id_ID: Jika Anda akan kabur dari area ini, hancurkan situs rudal anti-pesawat musuh di sekitar markas Anda.

en: Fly to the LZ, then head overland to destroy the SAM sites.
id_ID: Terbanglah ke zona pendaratan, lalu bergeraklah lewat darat untuk menghancurkan situs-situs rudal tersebut.

en: TRANSPORT MISSION: Establish Safe Haven
id_ID: MISI TRANSPORT: Tetapkan Zona Aman

en: We can confirm a missile is heading for Alpha Base.
id_ID: Kami dapat memastikan bahwa ada sebuah rudal yang sedang mengarah ke Markas Alpha.

en: You are to establish a safe haven for evacuation of Beta Base.
id_ID: Anda harus menetapkan zona aman untuk evakuasi Markas Beta.

en: Eradicate any enemy and secure the area.
id_ID: Hancurkan semua musuh dan amankan area.

en: Once a safe haven is established, return to the LZ for further orders.
id_ID: Setelah zona aman ditetapkan, kembalilah ke zona pendaratan untuk perintah lebih lanjut.

en: BETA BASE MISSION: Survive and evacuate! Bring a truck
id_ID: MISI MARKAS BETA: Bertahan dan evakuasi! Bawa truk

en: Commander, we have grave news.
id_ID: Komandan, kami punya berita yang sangat buruk.

en: Alpha base has been destroyed by nuclear missile attack.
id_ID: Markas Alpha telah dihancurkan oleh serangan rudal nuklir.

en: The Collective are unaware of the nuclear attack and have air units heading for your base.
id_ID: Para Kolektif tidak tahu mengenai serangan nuklir ini, dan telah mengirimkan pasukan udara yang sedang bergerak ke markas Anda.

en: This message was intercepted a few moments ago...
id_ID: Pesan ini dicegat beberapa saat yang lalu...

en: You must transport as many of your forces as possible.
id_ID: Anda harus mengevakuasi pasukan Anda sebanyak-banyaknya.

en: Good luck, Commander.
id_ID: Semoga beruntung, Komandan.

en: TRANSPORT MISSION: Northern Sector
id_ID: MISI TRANSPORT: Sektor Utara

en: Congratulations on your successful evacuation of Beta Base.
id_ID: Selamat atas evakuasi sukses Markas Beta.

en: NEXUS has gained access to nuclear weapons and is determined to destroy the Project.
id_ID: NEXUS telah mendapat akses ke senjata nuklir dan bertekad untuk menghancurkan Proyek kita.

en: Take your forces to the Northern Sector
id_ID: Bawalah pasukan Anda ke Sektor Utara

en: Once at the mountains secure an LZ. Then establish a forward base.
id_ID: Setelah Anda sampai di pegunungan, amankan zona pendaratan. Kemudian bangunlah sebuah pangkalan depan.

en: Team Gamma will contact you there.
id_ID: Tim Gamma akan mengontak anda disana.

en: TRANSPORT MISSION: Establish A Forward Base
id_ID: MISI TRANSPORT: Membangun Pangkalan Depan

en: Commander, the success of the Project lies with you.
id_ID: Komandan, kesuksesan Proyek ini ada di tangan Anda.

en: Secure an LZ, then establish a forward base.
id_ID: Amankan zona pendaratan, lalu bangunlah pangkalan depan.

en: TRANSPORT MISSION: Missile Launch Site Coordinates
id_ID: MISI TRANSPORT: Koordinat Situs Peluncuran Rudal

en: We have located the site of the missile launches.
id_ID: Kami telah menemukan situs peluncuran rudal.

en: There were one or more missiles at this NASDA site.
id_ID: Satu-dua rudal pernah ada di situs NASDA ini.

en: We are transmitting coordinates of an LZ near the silos.
id_ID: Kami sedang mentransmisikan koordinat suatu zona pendaratan di dekat silo rudal.

en: Coordinate Download Completed.
id_ID: Pengunduhan Koordinat Selesai.

en: Secure your LZ, then head overland to destroy the missile silo.
id_ID: Amankan zona pendaratan, lalu bergeraklah lewat darat untuk menghancurkan silo rudal.

en: NORTHERN SECTOR MISSION: Nuclear Blast
id_ID: MISI SEKTOR UTARA: Ledakan Nuklir

en: All units must escape the area before the warhead detonates.
id_ID: Semua unit harus keluar dari area sebelum hulu ledak nuklir diledakkan.

en: Air-lift by transport is not possible. You'll have to head overland.
id_ID: Evakuasi lewat transporter tidak dapat dilakukan. Anda harus melalui jalur darat.

en: The mountain range to the east should shield you from the blast.
id_ID: Daerah pegunungan di sebelah timur dapat melindungi Anda dari ledakan.

en: The valley is your only chance of escape.
id_ID: Lembah tersebut adalah satu-satunya jalan keluar Anda.

en: AWAY TEAM UPDATE
id_ID: PERBARUAN STATUS TIM JAUH

en: All communication with the away team was lost after the nuclear explosions.
id_ID: Seluruh komunikasi dengan tim jauh hilang setelah ledakan-ledakan nuklir.

en: Their last transmission indicated they were heading back to base.
id_ID: Transmisi terakhir mereka mengindikasikan bahwa mereka telah bergerak menuju markas.

en: NORTHERN SECTOR MISSION: Assist Team Gamma
id_ID: MISI SEKTOR UTARA: Bantu Tim Gamma

en: You are to assist Team Gamma.
id_ID: Anda akan membantu Tim Gamma.

en: On reaching Gamma Base, help secure the area from further NEXUS attacks.
id_ID: Setelah sampai di Markas Gamma, bantu amankan area dari serangan lebih lanjut dari NEXUS.

en: NEXUS DEFEATED
id_ID: NEXUS TERKALAHKAN

en: Commander, we have defeated NEXUS.
id_ID: Komandan, kita telah mengalahkan NEXUS.

en: Unfortunately, our systems' performance has been affected by NEXUS. We are trying to rectify this.
id_ID: Sayangnya, performa sistem kami telah dipengaruhi oleh NEXUS. Kami sedang berusaha memperbaiki keadaan ini.

en: We are currently receiving this transmission.
id_ID: Kami sedang menerima transmisi ini.

en: TRANSPORT MISSION: Team Alpha Detected
id_ID: MISI TRANSPORT: Tim Alpha Terdeteksi

en: Take a scout force to these coordinates and evaluate the situation.
id_ID: Bawalah pasukan pengintai ke koordinat ini dan evaluasi situasinya.

en: Determine whether they are Team Alpha. If so, rescue and escort them back to the LZ.
id_ID: Tentukan jika mereka memang benar Tim Alpha. Jika benar, selamatkan mereka dan kawal mereka kembali ke zona pendaratan.

en: This group are part of Team Alpha, Rescue them and escort them to the LZ.
id_ID: Grup ini adalah bagian dari Tim Alpha. Selamatkan mereka dan kawal mereka ke zona pendaratan.

en: NORTHERN SECTOR MISSION: Team Alpha Debrief
id_ID: MISI SEKTOR UTARA: Debrief Tim Alpha

en: Team Alpha power transfer in progress.
id_ID: Transfer daya dari Tim Alpha dalam proses.

en: Commander, after you left the Western Sector we recovered this artifact.
id_ID: Komandan, setelah anda meninggalkan Sektor Barat kami memperoleh artefak ini.

en: The benefits from researching it could be vast.
id_ID: Keuntungan dari riset mengenainya mungkin banyak.

en: Enemy forces are ....... from these coordinates.
id_ID: Pasukan musuh ........ dari koordinat-koordinat ini.

en: Defend the base and ........ the .......
id_ID: Pertahankan markas dan .......

en: Search and destroy ....
id_ID: Cari dan hancurkan ....

en: TRANSPORT MISSION: Ambush NEXUS Forces
id_ID: MISI TRANSPORT: Penyergapan Pasukan NEXUS

en: Commander, your decisive actions halted the spread of NEXUS.
id_ID: Komandan, aksi anda yang sigap telah menghambat penyebaran NEXUS.

en: Before NEXUS was expelled, we intercepted this message - Decoding completed.
id_ID: Sebelum NEXUS dikeluarkan dari sistem, kami mencegat pesan ini - Pembacaan kode selesai.

en: A NEXUS task force is heading for these coordinates.
id_ID: Pasukan NEXUS sedang mendekat ke koordinat ini.

en: You have an opportunity to destroy NEXUS before they get there.
id_ID: Anda punya kesempatan untuk menghancurkan NEXUS sebelum mereka sampai.

en: Take an attack force and ambush NEXUS task force at ....... the  .......
id_ID: Bawa pasukan penyerang dan sergap pasukan NEXUS di .......

en: TRANSPORT MISSION: Away Team
id_ID: MISI TRANSPORT: Tim Jauh

en: Commander, your attack on ....
id_ID: Komandan, serangan Anda di ....

en: NEXUS exiting system.
id_ID: NEXUS sedang keluar dari sistem.

en: Incoming transmission from away team.
id_ID: Transmisi masuk dari tim jauh.

en: Commander, we are attempting to return to base.
id_ID: Komandan, kami sedang berusaha untuk kembali ke markas.

en: This is our current position.
id_ID: Ini adalah posisi kami saat ini.

en: Take control of our forces and lead us.
id_ID: Ambillah kendali dari pasukan kami, dan pimpin kami.

en: Control transfer successful.
id_ID: Perpindahan kendali berhasil.

en: Entering new zone.
id_ID: Memasuki zona baru.

en: Incoming Transmission...
id_ID: Transmisi masuk...

en: Elements of Team Gamma have contacted us.
id_ID: Elemen-elemen dari Tim Gamma telah menghubungi kami.

en: They claim to be free of NEXUS, and offer their base as a site of operations.
id_ID: Mereka menyatakan bahwa mereka telah bebas dari NEXUS, dan menawarkan pangkalan mereka sebagai situs operasi.

en: Base coordinates download in progress.
id_ID: Pengunduhan koordinat pangkalan dalam proses.

en: NORTHERN SECTOR MISSION: Laser Satellites
id_ID: MISI SEKTOR UTARA: Satelit Laser

en: We are detecting strong energy surges from orbit.
id_ID: Kami mendeteksi lonjakan energi kuat dari orbit.

en: The laser satellites are charged and moving towards our position.
id_ID: Satelit-satelit laser telah siap dan sedang bergerak ke posisi kita.

en: The 2nd Team Gamma base is at this location.
id_ID: Pangkalan Tim Gamma yang kedua berada di lokasi ini.

en: We have limited time to evacuate this base and move to Gamma Base.
id_ID: Kita hanya punya waktu terbatas untuk mengevakuasi pangkalan ini dan pindah ke Markas Gamma.

en: The laser satellites are not functioning properly, they are misfiring.
id_ID: Satelit-satelit laser tersebut tidak berfungsi dengan benar, mereka menembak dengan serampangan.

en: They are directing their fire towards this position.
id_ID: Mereka mengarahkan senjata mereka ke posisi ini.

en: We will need to evacuate this base shortly.
id_ID: Kita akan perlu untuk mengevakuasi pangkalan ini sesegera mungkin.

en: Team Gamma reports a missile silo at this location.
id_ID: Tim Gamma melaporkan adanya silo rudal di lokasi ini.

en: They believe that the silo contains missiles capable of reaching high orbit.
id_ID: Mereka yakin bahwa silo tersebut menyimpan rudal-rudal yang dapat mencapai orbit tinggi.

en: Capture this silo at all costs.
id_ID: Anda harus merebut silo ini.

en: Missile silos captured.
id_ID: Silo rudal telah terebut.

en: NORTHERN SECTOR MISSION: Missile Codes
id_ID: MISI SEKTOR UTARA: Kode Rudal

en: Commander, there are missiles present at the silos.
id_ID: Komandan, terdapat rudal di dalam silo-silo tersebut.

en: Nexus is preventing us from accessing the missile control code.
id_ID: Nexus sedang menghalangi kita untuk mengakses kode kendali rudal.

en: NEXUS is present in our systems.
id_ID: NEXUS ada di dalam sistem kami.

en: To defeat NEXUS we must research the Nexus Intruder Program.
id_ID: Untuk mengalahkan NEXUS kita harus meriset Program Penyusup Nexus.

en: Assign this task to a research facility.
id_ID: Tugaskan riset ini ke sebuah fasilitas riset.

en: NEXUS forces detected at these locations.
id_ID: Pasukan NEXUS terdeteksi di lokasi-lokasi ini.

en: NEXUS has been eradicated from all Project systems.
id_ID: NEXUS telah dibasmi dari seluruh sistem Proyek.

en: We are attempting to access the missile control codes.
id_ID: Kami sedang mencoba untuk mengakses kode kendali rudal.

en: A research facility is required to crack the code. Allocate one immediately.
id_ID: Sebuah fasilitas riset diperlukan untuk meretas kode tersebut. Tugaskan satu segera.

en: Protect the missile silos from NEXUS attacks.
id_ID: Lindungi silo rudal dari serangan-serangan NEXUS.

en: PROJECT UPDATE: 1st Level Missile Code Cracked.
id_ID: PERBARUAN STATUS PROYEK: Kode Kendali Rudal Tingkat 1 Telah Diretas.

en: Missile arming in progress.
id_ID: Penyiapan rudal dalam proses.

en: More research is required to proceed further.
id_ID: Lebih banyak riset diperlukan untuk progres lebih lanjut.

en: PROJECT UPDATE: 2nd Level Missile Code Cracked.
id_ID: PERBARUAN STATUS PROYEK: Kode Kendali Rudal Tingkat 2 Telah Diretas.

en: Missile target programming in progress.
id_ID: Pemrograman target rudal dalam proses.

en: Once level 3 codes are cracked we initiate launch procedures.
id_ID: Setelah kode tingkat 3 diretas kami akan memulai prosedur peluncuran.

en: PROJECT UPDATE: 3rd Level Missile Code Cracked.
id_ID: PERBARUAN STATUS PROYEK: Kode Kendali Rudal Tingkat 3 Telah Diretas.

en: Missile launch sequence initiated.
id_ID: Langkah-langkah peluncuran rudal dijalankan.

en: TRANSPORT MISSION: Attack NEXUS Final Base
id_ID: MISI TRANSPORT: Serang Markas Terakhir NEXUS

en: We have located NEXUS' base at this location.
id_ID: Kami telah menemukan markas NEXUS di lokasi ini.

en: This area contains numerous NEXUS structures.
id_ID: Area ini mengandung banyak struktur NEXUS.

en: We are certain that NEXUS's core systems are located here.
id_ID: Kami yakin bahwa sistem inti NEXUS berada disini.

en: Establish an LZ.
id_ID: Tetapkan sebuah zona pendaratan.

en: Begin your attacks on NEXUS. You must destroy his core systems.
id_ID: Mulailah serangan Anda kepada NEXUS. Anda harus menghancurkan sistem inti miliknya.

en: Incoming intelligence report... Team Gamma
id_ID: Laporan intelijen masuk... Tim Gamma

en: Briefing Commences:
id_ID: Pengarahan Dimulai:

en: Scavenger Outpost
id_ID: Pangkalan Perampok

en: Power Resource
id_ID: Sumber Daya

en: Unknown Artifact
id_ID: Artefak Tidak Dikenal

en: Source of Power Surge
id_ID: Sumber Lonjakan Daya

en: Landing Zone
id_ID: Zona Pendaratan

en: Mission Target
id_ID: Target Misi

en: Pre-Collapse Research Center
id_ID: Pusat Riset Pra-Runtuh

en: En-route To Mission Site
id_ID: Dalam Perjalanan Menuju Situs Misi

en: Mission Failed
id_ID: Misi Gagal

en: Mission Successful
id_ID: Misi Sukses

en: Enemy Landing Zone
id_ID: Zona Pendaratan Musuh

en: Enemy Base
id_ID: Pangkalan Musuh

en: Incoming transmission
id_ID: Transmisi masuk

en: Incoming intelligence report.
id_ID: Laporan intelijen masuk.

en: Nuclear Reactor
id_ID: Reaktor Nuklir

en: New Design
id_ID: Desain Baru

en: Cyborg Cannon
id_ID: Meriam Cyborg

en: Demolish
id_ID: Hancurkan

en: Naval
id_ID: Pasukan Laut

en: Repair Center
id_ID: Pusat Perbaikan

en: Tornado AA Flak Site
id_ID: Situs Flak Anti-Pesawat "Tornado"

en: Dragon's Teeth
id_ID: Gigi Naga

en: Howitzer Emplacement
id_ID: Emplasemen Howitzer

en: Ground Shaker Emplacement
id_ID: Emplasemen "Ground Shaker"

en: Hellstorm Emplacement
id_ID: Emplasemen "Hellstorm"

en: Mortar Emplacement
id_ID: Emplasemen Mortir

en: Bombard Emplacement
id_ID: Emplasemen Mortir Berat

en: Pepperpot Emplacement
id_ID: Emplasemen "Pepperpot"

en: Tornado Flak Turret
id_ID: Turet Anti-Pesawat "Tornado"

en: Proximity Bomb Turret
id_ID: Turet Bom Proksimitas

en: Proximity Superbomb Turret
id_ID: Turet Bom Proksimitas Super

en: Bunker Blaster Cyborg
id_ID: Cyborg Penghancur Bunker

en: Jump Bunker Blaster
id_ID: Cyborg Pelompat Penghancur Bunker

en: Jump Heavy Gunner
id_ID: Cyborg Pelompat Penembak Meriam

en: Jump Lancer
id_ID: Cyborg Pelompat dengan Roket "Lancer"

en: Jump Assault Gunner
id_ID: Cyborg Pelompat Penembak Senapan Serbu

en: Jump Needle Gunner
id_ID: Cyborg Pelompat Penembak Meriam Jarum

en: Jump Scourge
id_ID: Cyborg Pelompat dengan Rudal "Scourge"

en: Jump Flashlight Gunner
id_ID: Cyborg Pelompat Penembak Laser "Flashlight"

en: Cyborg Jump Pack
id_ID: Paket Lompat Cyborg

en: Cyborg Propulsion II
id_ID: Propulsi Cyborg II

en: Cyborg Propulsion III
id_ID: Propulsi Cyborg III

en: Heavy Machinegun Bunker
id_ID: Bunker Senapan Mesin Berat

en: Flashlight Emplacement
id_ID: Emplasemen Laser "Flashlight"

en: Heavy Machinegun Guard Tower
id_ID: Menara Penjaga dengan Senapan Mesin Berat

en: Flamer Guard Tower
id_ID: Menara Penjaga dengan Pelempar Api

en: Lancer Guard Tower
id_ID: Menara Penjaga dengan Roket "Lancer"

en: Flamer Hardpoint
id_ID: Titik Keras dengan Pelempar Api

en: Advanced Cyborg Production
id_ID: Produksi Cyborg Mutakhir

en: Advanced Cyborg Production Mk2
id_ID: Produksi Cyborg Mutakhir Mk2

en: Advanced Cyborg Production Mk3
id_ID: Produksi Cyborg Mutakhir Mk3

en: Advanced Factory Production
id_ID: Produksi Mutakhir

en: Advanced Factory Production Mk2
id_ID: Produksi Mutakhir Mk2

en: Advanced Factory Production Mk3
id_ID: Produksi Mutakhir Mk3

en: Advanced Repair Facility Upgrade
id_ID: Peningkatan Fasilitas Perbaikan Lanjutan

en: Advanced Repair Facility Upgrade Mk2
id_ID: Peningkatan Fasilitas Perbaikan Lanjutan Mk2

en: Advanced Repair Facility Upgrade Mk3
id_ID: Peningkatan Fasilitas Perbaikan Lanjutan Mk3

en: Robotic VTOL Rearming Mk4
id_ID: Penyiapan VTOL Robotik Mk4

en: Cyborg Self-Repair
id_ID: Perbaikan Otomatis Cyborg

en: Automated Cyborg Repair Mk2
id_ID: Perbaikan Otomatis Cyborg Mk2

en: Automated Cyborg Repair Mk3
id_ID: Perbaikan Otomatis Cyborg Mk3

en: Defenses Self-Repair
id_ID: Perbaikan Otomatis Pertahanan

en: Automated Defenses Repair Mk2
id_ID: Perbaikan Otomatis Pertahanan Mk2

en: Automated Defenses Repair Mk3
id_ID: Perbaikan Otomatis Pertahanan Mk3

en: Base Structure Self-Repair
id_ID: Perbaikan Otomatis Struktur Markas

en: Automated Base Structure Repair Mk2
id_ID: Perbaikan Otomatis Struktur Markas Mk2

en: Automated Base Structure Repair Mk3
id_ID: Perbaikan Otomatis Struktur Markas Mk3

en: Vehicle Self-Repair
id_ID: Perbaikan Otomatis Kendaraan

en: Automated Vehicle Repair Mk2
id_ID: Perbaikan Otomatis Kendaraan Mk2

en: Automated Vehicle Repair Mk3
id_ID: Perbaikan Otomatis Kendaraan Mk3

en: Heavy Mobile Repair Turret
id_ID: Turet Perbaikan Bergerak Berat

en: Mobile Repair Upgrade
id_ID: Peningkatan Perbaikan Bergerak

en: Mobile Repair Upgrade Mk2
id_ID: Peningkatan Perbaikan Bergerak Mk2

en: CB Sensor Upgrade
id_ID: Peningkatan Sensor CB

en: CB Sensor Upgrade Mk2
id_ID: Peningkatan Sensor CB Mk2

en: CB Sensor Upgrade Mk3
id_ID: Peningkatan Sensor CB Mk3

en: VTOL CB Upgrade
id_ID: Peningkatan VTOL CB

en: VTOL CB Upgrade Mk2
id_ID: Peningkatan VTOL CB Mk2

en: VTOL CB Upgrade Mk3
id_ID: Peningkatan VTOL CB Mk3

en: VTOL Strike Upgrade
id_ID: Peningkatan VTOL-Serang

en: VTOL Strike Upgrade Mk2
id_ID: Peningkatan VTOL-Serang Mk2

en: VTOL Strike Upgrade Mk3
id_ID: Peningkatan VTOL-Serang Mk3

en: Improved Scrambler
id_ID: Pengacak yang Ditingkatkan

en: Scrambler Turret Mk2
id_ID: Turet Pengacak Mk2

en: Sensor Lock
id_ID: Kunci Sensor

en: Improved Laser Focusing Mk2
id_ID: Pemfokusan Laser yang Ditingkatkan Mk2

en: Improved Laser Focusing Mk3
id_ID: Pemfokusan Laser yang Ditingkatkan Mk3

en: HEAP Missile Warhead
id_ID: Hulu Ledak Rudal HEAP

en: HEAP Missile Warhead Mk2
id_ID: Hulu Ledak Rudal HEAP Mk2

en: HEAP Missile Warhead Mk3
id_ID: Hulu Ledak Rudal HEAP Mk3

en: Improved Missile Loading System
id_ID: Sistem Pemuatan Rudal yang Ditingkatkan

en: Rapid Fire Mini-Rockets
id_ID: Roket Mini Tembak-cepat

en: Rapid Fire Mini-Rockets Mk2
id_ID: Roket Mini Tembak-cepat Mk2

en: Rapid Fire Mini-Rockets Mk3
id_ID: Roket Mini Tembak-cepat Mk3

en: Scavenger Flame Tower End
id_ID: Menara Penjaga Perampok dengan Pelempar Api End

en: Bridge
id_ID: Jembatan

en: Wrecked Tank
id_ID: Tank Rusak

en: Cyborg Laboratory
id_ID: Laboratorium Cyborg

en: Advanced Warfare Laboratory
id_ID: Laboratorium Pertempuran Mutakhir

en: Engineering Laboratory
id_ID: Laboratorium Keinsinyuran

en: Robotics Laboratory
id_ID: Laboratorium Robotik

en: Laser Optics Laboratory
id_ID: Laboratorium Optik Laser

en: Electronics Laboratory
id_ID: Laboratorium Elektronika

en: Chemical Laboratory
id_ID: Laboratorium Kimia

en: Advanced Warfare
id_ID: Pertempuran Mutakhir

en: Bunker Blaster
id_ID: Penghancur Bunker

en: Cyborg Materials Improved
id_ID: Material Cyborg Ditingkatkan

en: Layered dense composite alloys and energy-absorbing fibres
id_ID: Aloi komposit padat berlapis dan serat-serat penyerap energi

en: Increases Kinetic Armor and Body Points
id_ID: Meningkatkan Armor Kinetik dan Body Point

en: All Cyborgs upgraded automatically
id_ID: Semua Cyborg ditingkatkan secara otomatis

en: Cyborg Thermal Armor Improved
id_ID: Armor Termal Cyborg Ditingkatkan

en: Heat resistant armored layers
id_ID: Lapisan-lapisan tahan panas

en: Thermal Armor increased
id_ID: Armor Termal Ditingkatkan

en: New Cyborg Available
id_ID: Cyborg Baru Tersedia

en: Armed with Bunker Buster rocket
id_ID: Dipersenjatai dengan Roket Penghancur Bunker

en: Body Points: Medium
id_ID: Jumlah Body Point: Sedang

en: Requires Cyborg factory to produce
id_ID: Memerlukan Pabrik Cyborg untuk diproduksi

en: Armed with Cyborg Assault Gun
id_ID: Dipersenjatai dengan Senapan Mesin Serbu Cyborg

en: New Jump Cyborg Available
id_ID: Cyborg Pelompat Baru Tersedia

en: Armed with Revenger Surface-to-Air missile
id_ID: Dipersenjatai dengan Rudal Anti-Pesawat "Revenger"

en: Defenses Improved
id_ID: Pertahanan Ditingkatkan

en: High-tensile concrete reinforced with boron
id_ID: Beton dengan daya elastisitas tinggi diperkuat dengan boron

en: Increases Armor and Body Points
id_ID: Meningkatkan Armor dan Body Point

en: All defenses and walls upgraded automatically
id_ID: Semua struktur pertahanan dan tembok ditingkatkan secara otomatis

en: New Defensive Structure Available
id_ID: Struktur Defensif Baru Tersedia

en: AA Site with Tornado Flak Turret
id_ID: Situs Anti-Pesawat dengan Turet Flak Anti-Pesawat "Tornado"

en: Automatically targets VTOLs
id_ID: Menyerang pesawat VTOL secara otomatis

en: Defensive Strength: Medium
id_ID: Kekuatan Defensif: Sedang

en: AA Site with Cyclone Flak Turret
id_ID: Situs Anti-Pesawat dengan Turet Flak Anti-Pesawat "Cyclone"

en: AA Site with Hurricane Gun Turret
id_ID: Situs Anti-Pesawat dengan Turet Anti-Pesawat "Hurricane"

en: Automatically targets VTOL
id_ID: Menyerang pesawat VTOL secara otomatis

en: AA Site with Whirlwind Gun Turret
id_ID: Situs Anti-Pesawat dengan Turet Anti-Pesawat "Whirlwind"

en: Indirect fire rocket battery
id_ID: Baterai roket artileri

en: Assigned automatically to nearest sensor or CB tower
id_ID: Ditugaskan secara otomatis kepada menara sensor atau CB terdekat

en: Armored Bombard battery pit
id_ID: Parit lapis baja dengan Mortir Berat

en: Armored Pepperpot mortar battery pit
id_ID: Parit lapis baja dengan mortir otomatis "Pepperpot"

en: Armored howitzer emplacement
id_ID: Emplasemen howitzer lapis baja

en: Armored Ground Shaker howitzer emplacement
id_ID: Emplasemen howitzer "Ground Shaker" lapis baja

en: Armored Hellstorm howitzer emplacement
id_ID: Emplasemen howitzer otomatis "Hellstorm" lapis baja

en: Armored strongpoint with Tank Killer rocket
id_ID: Emplasemen lapis baja dengan Roket Pembunuh Tank

en: Automatically targets enemies in range
id_ID: Menyerang musuh dalam jangkauan secara otomatis

en: Armored strongpoint with Hyper-Velocity Cannon
id_ID: Emplasemen lapis baja dengan Meriam Velositas Hiper

en: Defensive Strength: High
id_ID: Kekuatan Defensif: Tinggi

en: Armored strongpoint with Inferno Flamer
id_ID: Emplasemen lapis baja dengan penyembur api "Inferno"

en: Armored strongpoint with Assault Cannon
id_ID: Emplasemen lapis baja dengan Meriam Serbu

en: Reinforced tower with Assault Gun
id_ID: Menara penjaga dengan Senapan Mesin Serbu

en: Armored guard tower with Heavy Machinegun
id_ID: Menara penjaga lapis baja dengan senapan mesin berat

en: Automatically targets enemies within sensor range
id_ID: Menyerang musuh dalam jangkauan sensor secara otomatis

en: Armored guard tower with Flamer
id_ID: Menara penjaga lapis baja dengan penyembur api

en: Armored guard tower with Lancer AT Rocket
id_ID: Menara penjaga lapis baja dengan roket anti-tank "Lancer"

en: Armored bunker with Heavy Machinegun
id_ID: Bunker lapis baja dengan Senapan Mesin Berat

en: Armored hardpoint with Flamer
id_ID: Titik keras lapis baja dengan penyembur api

en: Armored hardpoint with Assault Gun
id_ID: Titik keras lapis baja dengan Senapan Mesin Serbu

en: Armored hardpoint with Assault Cannon
id_ID: Titik keras lapis baja dengan Meriam Serbu

en: Armored hardpoint with Inferno flamer
id_ID: Titik keras lapis baja dengan penyembur api "Inferno"

en: Armored hardpoint with Tank Killer AT missile
id_ID: Titik keras lapis baja dengan Roket Pembunuh Tank

en: Reinforced concrete tank traps
id_ID: Ranjau tank, diperkuat dengan beton

en: Prevents enemy movement
id_ID: Menghalangi pergerakan musuh

en: Repair Facility Improved
id_ID: Fasilitas Perbaikan Ditingkatkan

en: New robotic repair techniques
id_ID: Teknik perbaikan robotik

en: Increases Repair Speed
id_ID: Meningkatkan Kecepatan Perbaikan

en: All repair facilities upgraded automatically
id_ID: Semua fasilitas perbaikan ditingkatkan secara otomatis

en: Cyborg Production Improved
id_ID: Produksi Cyborg Ditingkatkan

en: Robotic Cyborg Production
id_ID: Produksi Cyborg Secara Robotik

en: Increases Cyborg factory output
id_ID: Meningkatkan output produksi Pabrik Cyborg

en: All Cyborg factories upgraded automatically
id_ID: Semua Pabrik Cyborg ditingkatkan secara otomatis

en: Self-Replicating Cyborg Production
id_ID: Produksi Cyborg Secara Replikasi Diri

en: Vehicle Production Improved
id_ID: Produksi Kendaraan Ditingkatkan

en: New Robotic Techniques improve factory production
id_ID: Teknik produksi robotik baru meningkatkan kemampuan produksi pabrik

en: Increases factory production rate
id_ID: Meningkatkan kecepatan produksi pabrik

en: All vehicle factories upgraded automatically
id_ID: Semua Pabrik Kendaraan ditingkatkan secara otomatis

en: Self-Replicating Factory Production
id_ID: Produksi Kendaraan Secara Replikasi Diri

en: Increases factory output
id_ID: Meningkatkan output produksi Pabrik

en: Research Improved
id_ID: Riset Ditingkatkan

en: Dedicated Synaptic Link Data Analysis
id_ID: Analisis Data Tautan Sinapsis Terdedikasi

en: Increases research speed
id_ID: Meningkatkan kecepatan riset

en: All research facilities upgraded automatically
id_ID: Semua fasilitas riset ditingkatkan secara otomatis

en: Increases Damage Resistance
id_ID: Meningkatkan Ketahanan Terhadap Kerusakan

en: Hardened Base Structure Materials
id_ID: Material Struktur Markas yang Diperkeras

en: All base structures upgraded automatically
id_ID: Semua struktur markas ditingkatkan secara otomatis

en: Production Improved
id_ID: Produksi Ditingkatkan

en: Robotic VTOL Production
id_ID: Produksi VTOL Secara Robotik

en: Increases VTOL factory output
id_ID: Meningkatkan output produksi Pabrik

en: All VTOL factories upgraded automatically
id_ID: Semua Pabrik VTOL ditingkatkan secara otomatis

en: VTOL Rearming Times Reduced
id_ID: Waktu Penyiapan Ulang Pesawat VTOL Dikurangi

en: Automated VTOL Rearming
id_ID: Penyiapan VTOL Otomatis

en: Reduces rearming time
id_ID: Mengurangi waktu penyiapan ulang

en: All rearming pads upgraded automatically
id_ID: Semua landasan penyiapan ulang ditingkatkan secara otomatis

en: New Systems Turret Available
id_ID: Turet Sistem Baru Tersedia

en: Heavy repair unit
id_ID: Unit perbaikan berat

en: Automatically Repairs Damaged Units
id_ID: Memperbaiki Unit Rusak Secara Otomatis

en: Or damaged units may be selected as target
id_ID: Atau unit rusak dapat dipilih manual sebagai target

en: Research Breakthrough Improves Repair Speeds
id_ID: Terobosan Riset Meningkatkan Kecepatan Perbaikan

en: Increases repair speed
id_ID: Meningkatkan kecepatan perbaikan

en: All mobile repair units upgraded automatically
id_ID: Semua unit perbaikan bergerak ditingkatkan secara otomatis

en: Improved Sensor Tower Available
id_ID: Menara Sensor yang Ditingkatkan Tersedia

en: New construction techniques improve tower
id_ID: Teknik konstruksi baru meningkatkan ketahanan menara

en: Replaces existing sensor tower
id_ID: Menggantikan menara sensor yang ada

en: May be assigned as spotter for indirect fire weapons
id_ID: Dapat ditugaskan sebagai sensor untuk artileri

en: VTOL CB turret detects enemy indirect fire batteries
id_ID: Menara kontra-baterai/CB VTOL mendeteksi baterai artileri musuh

en: Orders assigned VTOLs to attack the enemy batteries
id_ID: Mengirim Pesawat VTOL yang ditugaskan untuk menyerang baterai artileri musuh

en: VTOLs attack until enemy battery is suppressed
id_ID: Pesawat VTOL akan terus menyerang sampai baterai artileri musuh hancur

en: VTOL CB Improved
id_ID: VTOL CB Ditingkatkan

en: New fire detection systems
id_ID: Sistem pendeteksi tembakan baru

en: Extends VTOL CB Range
id_ID: Meningkatkan jangkauan VTOL CB

en: All VTOL CB sensors upgraded automatically
id_ID: Semua sensor VTOL CB ditingkatkan secara otomatis

en: VTOL Strike Improved
id_ID: VTOL-Serang Ditingkatkan

en: New target recognition systems
id_ID: Sistem pengenalan target baru

en: Extends VTOL Strike Range
id_ID: Meningkatkan jangkauan VTOL-Serang

en: All VTOL Strike sensors upgraded automatically
id_ID: Semua sensor VTOL-Serang ditingkatkan secara otomatis

en: Scrambler Improved
id_ID: Pengacak Ditingkatkan

en: Improvement in synaptic link technology
id_ID: Peningkatan dalam teknologi Tautan Sinapsis

en: Increases scrambler rate
id_ID: Meningkatkan kecepatan pengacak

en: All scramblers upgraded automatically
id_ID: Semua pengacak ditingkatkan secara otomatis

en: Collective Light Body
id_ID: Badan Ringan Para Kolektif

en: Superior armor and body points to Viper
id_ID: Armor dan Body Point lebih baik dari Viper

en: Slower than Viper
id_ID: Lebih lambat dari Viper

en: High power costs and slower to produce than Viper
id_ID: Menggunakan banyak daya dan lebih lambat untuk diproduksi dari Viper

en: Collective Medium Body
id_ID: Badan Medium Para Kolektif

en: Superior armor and body points to Cobra
id_ID: Armor dan Body Point lebih baik dari Cobra

en: Slower than Cobra
id_ID: Lebih lambat dari Kobra

en: High power costs and slower to produce than Cobra
id_ID: Menggunakan banyak daya dan lebih lambat untuk diproduksi dari Cobra

en: Vehicle Engine Upgrade
id_ID: Peningkatan Mesin Kendaraan

en: Turbo-Charged Engine
id_ID: Mesin Turbo

en: Improves vehicle speed
id_ID: Meningkatkan kecepatan kendaraan

en: All vehicles upgraded automatically
id_ID: Semua kendaraan ditingkatkan secara otomatis

en: Vehicle Bodies Improved
id_ID: Badan Kendaraan Ditingkatkan

en: Increases kinetic armor and body points
id_ID: Meningkatkan Armor Kinetik dan Body Point

en: Vehicle Thermal Armor Improved
id_ID: Armor Termal Kendaraan Ditingkatkan

en: Heat-resistant armored layers
id_ID: Lapisan-lapisan tahan panas

en: Increases Thermal Armor
id_ID: Meningkatkan Armor Termal

en: Vehicle Propulsion Improved
id_ID: Propulsi Kendaraan Ditingkatkan

en: New armored construction
id_ID: Konstruksi armor baru

en: Increases Body Points
id_ID: Meningkatkan Body Point

en: All half-tracks upgraded automatically
id_ID: Semua half-track ditingkatkan secara otomatis

en: All hovers upgraded automatically
id_ID: Semua hovercraft ditingkatkan secara otomatis

en: All tracks upgraded automatically
id_ID: Semua tank dengan roda rantai ditingkatkan secara otomatis

en: All wheels upgraded automatically
id_ID: Semua kendaraan beroda ditingkatkan secara otomatis

en: New AA Turret Available
id_ID: Turet Anti-Pesawat Baru Tersedia

en: Twin 80mm flak weapon
id_ID: Senjata Flak Anti-Pesawat 80mm laras ganda

en: Aerial targets only
id_ID: Hanya menyerang pesawat

en: Quad 80mm flak weapon
id_ID: Senjata Flak Anti-Pesawat 80mm laras empat

en: 30mm Anti-Aircraft machinegun
id_ID: Senapan mesin anti-pesawat 30mm

en: Quad 30mm Anti-Aircraft machinegun
id_ID: Senapan mesin anti-pesawat 30mm laras empat

en: AA Upgrade
id_ID: Peningkatan Senjata Anti-Pesawat

en: Detects and locks-on to VTOL engine emissions
id_ID: Mendeteksi dan mengunci ke emisi mesin pesawat VTOL

en: Increases AA accuracy
id_ID: Meningkatkan akurasi senjata anti-pesawat

en: All AA weapons upgraded automatically
id_ID: Semua senjata anti-pesawat ditingkatkan secara otomatis

en: AA Flak Upgrade
id_ID: Peningkatan Meriam Flak Anti-Pesawat

en: High Explosive Flak shards
id_ID: Pecahan amunisi flak dengan daya ledak tinggi

en: Increases AA Flak damage
id_ID: Meningkatkan daya rusak meriam anti-pesawat Flak

en: All AA flak weapons upgraded automatically
id_ID: Semua meriam anti-pesawat flak ditingkatkan secara otomatis

en: Recoil loaded AA ammunition hopper
id_ID: Mekanisme pengisian amunisi anti-pesawat dengan rekoil

en: Increases AA ROF
id_ID: Meningkatkan kecepatan tembak senjata anti-pesawat

en: New Proximity Bomb Turret Available
id_ID: Turet Bom Proksimitas Baru Tersedia

en: Bomb turret explodes in proximity to enemy
id_ID: Turet bom meledak jika berada di dekat musuh

en: Best Targets: Base Structures and Defenses
id_ID: Target Terbaik: Struktur Markas dan Pertahanan

en: Superbomb turret explodes in proximity to enemy
id_ID: Turet bom super meledak jika berada di dekat musuh

en: New Bomb Bay Available
id_ID: Bom Pesawat Baru Tersedia

en: Drops High Explosive Cluster bombs
id_ID: Menjatuhkan bom klaster berdaya ledak tinggi

en: Best Targets: Base Structures
id_ID: Target Terbaik: Struktur Markas

en: Body Points: Low
id_ID: Body Point: Rendah

en: Drops High Explosive Armor Piercing bombs
id_ID: Menjatuhkan bom anti-armor berdaya ledak tinggi

en: Best Targets: Defenses
id_ID: Target Terbaik: Struktur Pertahanan

en: Bombsight Upgrade
id_ID: Peningkatan Alat Pembidik Bom

en: Locks on to thermal emissions
id_ID: Mengunci ke emisi termal

en: Increases Bombing accuracy
id_ID: Meningkatkan akurasi pengeboman

en: All bomb bays upgraded automatically
id_ID: Semua bom pesawat ditingkatkan secara otomatis

en: New Weapon Turret Available
id_ID: Turet Senjata Baru Tersedia

en: Hyper-velocity automatic-cannon firing 88mm rounds
id_ID: Meriam otomatis dengan velositas hiper, menembak peluru 88mm

en: Best Targets: Vehicles
id_ID: Target Terbaik: Kendaraan

en: Replaces Medium Cannon
id_ID: Menggantikan Meriam Sedang

en: 76mm hyper-velocity quad-barrel automatic-cannon
id_ID: Meriam otomatis laras 4 dengan velositas tinggi, menembak peluru 76mm

en: Body Points: High
id_ID: Body Point: Tinggi

en: Heavy Flame-thrower firing Propylene Oxide gel
id_ID: Pelempar api berat menembakkan gel Propilen Oksida

en: Best Targets: Bunkers, wheeled and hover vehicles
id_ID: Target Terbaik: Bunker, kendaraan beroda, dan hovercraft

en: Flamer Upgrade
id_ID: Peningkatan penyembur api

en: Propylene Oxide treated to burn at superhot temperatures
id_ID: Propilen Oksida diperlakukan untuk pembakaran dalam suhu sangat tinggi

en: Increases Flamer damage
id_ID: Meningkatkan daya rusak penyembur api

en: All flamers upgraded automatically
id_ID: Semua penyembur api ditingkatkan secara otomatis

en: New Indirect Fire Weapon Available
id_ID: Artileri Baru Tersedia

en: 105mm Howitzer may be assigned to a sensor
id_ID: Howitzer 105mm dapat ditugaskan ke sebuah sensor

en: Best Targets: Base Structures, infantry, wheeled vehicles
id_ID: Target Terbaik: Struktur Markas, infanteri, dan kendaraan beroda

en: 155mm Howitzer may be assigned to a sensor
id_ID: Howitzer 155mm dapat ditugaskan ke sebuah sensor

en: 105m Howitzer firing incendiaries, may be assigned to a sensor
id_ID: Howitzer 105mm dengan peluru pembakar, dapat ditugaskan ke sebuah sensor

en: Best Targets: Base Structures, bunkers
id_ID: Target Terbaik: Struktur Markas, bunker

en: Howitzer Upgrade
id_ID: Peningkatan Howitzer

en: Self-guided rocket powered shells
id_ID: Peluru terkendali dengan tenaga roket

en: Increases Howitzer accuracy
id_ID: Meningkatkan akurasi howitzer

en: All howitzers upgraded automatically
id_ID: Semua howitzer ditingkatkan secara otomatis

en: High Explosive shells
id_ID: Peluru berdaya ledak tinggi

en: Increases Howitzer damage
id_ID: Meningkatkan daya rusak howitzer

en: Automatic loading mechanism replaces manual loader
id_ID: Mekanisme pengisian peluru otomatis menggantikan pengisi manual

en: Increases Howitzer ROF
id_ID: Meningkatkan kecepatan tembak howitzer

en: Machinegun Upgrade
id_ID: Peningkatan Senapan Mesin

en: Tungsten-tipped armor-piercing bullets
id_ID: Peluru anti-armor dengan ujung tungsten

en: Increases Machinegun damage
id_ID: Meningkatkan daya rusak senapan mesin

en: All machineguns upgraded automatically
id_ID: Semua senapan mesin ditingkatkan secara otomatis

en: Improved chaingun mechanism
id_ID: Mekanisme sistem rantai yang ditingkatkan

en: Increases Machinegun ROF
id_ID: Meningkatkan kecepatan tembak senapan mesin

en: May be assigned to a sensor
id_ID: Dapat ditugaskan ke sebuah sensor

en: Best Targets: Base structures, infantry, wheeled vehicles
id_ID: Target Terbaik: Struktur Markas, infanteri, dan kendaraan beroda

en: Body Points: Very Low
id_ID: Body Point: Sangat rendah

en: Mortar Upgrade
id_ID: Peningkatan Mortir

en: High Explosive Armor-Piercing Shells
id_ID: Peluru anti-armor berdaya ledak tinggi

en: Increases Mortar damage
id_ID: Meningkatkan daya rusak mortir

en: All mortars upgraded automatically
id_ID: Semua mortir ditingkatkan secara otomatis

en: Mini-Rocket Upgrade
id_ID: Peningkatan Roket Mini

en: High Explosive Armor-Piercing warheads
id_ID: Hulu ledak anti-armor berdaya ledak tinggi

en: Increases Mini-Rocket damage
id_ID: Meningkatkan daya rusak roket mini

en: All mini-rockets upgraded automatically
id_ID: Semua roket mini ditingkatkan secara otomatis

en: Robotic reload system
id_ID: Sistem pengisian peluru robotik

en: Increases Mini-Rocket ROF
id_ID: Meningkatkan kecepatan tembak roket mini

en: Rocket Upgrade
id_ID: Peningkatan Roket

en: High Explosive Squash Head warhead
id_ID: Hulu ledak High Explosive Squash Head

en: Increases Rocket damage
id_ID: Meningkatkan daya rusak roket

en: All rockets upgraded automatically
id_ID: Semua roket ditingkatkan secara otomatis

en: Destroy all New Paradigm units
id_ID: Hancurkan semua unit Paradigma Baru

en: Destroy all New Paradigm reinforcements
id_ID: Hancurkan seluruh bala bantuan Paradigma Baru

en: Build at least 7 non-wall structures on the plateau and destroy all New Paradigm reinforcements
id_ID: Bangun setidaknya 7 struktur non-tembok di dataran tinggi dan hancurkan seluruh bala bantuan Paradigma Baru

en: Locate and rescue your units from the shot down transporter
id_ID: Temukan dan selamatkan unit Anda dari transporter yang tertembak jatuh

en: Rescue the civilians from The Collective before too many are captured
id_ID: Selamatkan warga sipil dari Para Kolektif sebelum terlalu banyak dari mereka tertangkap

en: Secure the Uplink from The Collective
id_ID: Amankan situs komunikasi satelit dari Para Kolektif

en: Send off at least one transporter with a truck and survive The Collective assault until the timer ends
id_ID: Kirimkan setidaknya satu transporter berisi satu truk dan tahan serbuan Para Kolektif hingga penghitung waktu berakhir

en: Send off as many transporters as you can and bring at least one truck
id_ID: Kirimkan transporter sebanyak-banyaknya dan bawa setidaknya satu truk

en: Move all units into the valley
id_ID: Pindahkan semua unit ke lembah

en: Destroy the missile silos
id_ID: Hancurkan silo-silo rudal

en: Rescue Alpha team from Nexus
id_ID: Selamatkan Tim Alpha dari Nexus

en: Destroy the Nexus HQ to disable the Nexus Intruder Program
id_ID: Hancurkan markas Nexus untuk mematikan Program Penyusup Nexus

en: Research resistance circuits and survive the assault from Nexus
id_ID: Riset sirkuit resistansi dan terus bertahan dalam serbuan dari Nexus

en: Build a forward base at the silos
id_ID: Bangun pangkalan utama di silos

en: Protect the missile silos and research for the missile codes
id_ID: Lindungi silo rudal dan lakukan riset kode rudal

en: Reunite a part of Beta team with a Gamma team outpost
id_ID: Satukan kembali bagian dari Tim Beta dengan pangkalan Tim Gamma

en: Return to LZ
id_ID: Kembali ke zona pendaratan/LZ

en: Hard / Insane difficulty hint:
id_ID: Petunjuk kesulitan Berat / Gila:

en: Fortify a strong base across the map to protect yourself from the Collective
id_ID: Perkuat markas di seluruh peta untuk melindungi diri dari Kolektif

en: Destroy all enemy units and structures
id_ID: Hancurkan semua unit dan struktur musuh

en: Artifacts collected
id_ID: Artefak telah diperoleh

en: Bases destroyed
id_ID: Pangkalan-pangkalan telah dihancurkan

en: Enemy units remaining
id_ID: Jumlah musuh tersisa

en: Enemy structures remaining
id_ID: Struktur musuh tersisa

en: Return to LZ required
id_ID: Harus kembali ke zona pendaratan/LZ

en: Destroy all enemy units and bases
id_ID: Hancurkan semua unit dan pangkalan musuh

en: Survive until the timer reaches zero
id_ID: Bertahanlah sampai waktu habis

en: Manufacture (F1)
id_ID: Produksi (F1)

en: Manufacture - build factory first
id_ID: Produksi - bangun pabrik terlebih dahulu

en: Research (F2)
id_ID: Riset (F2)

en: Research - build research facility first
id_ID: Riset - bangun fasilitas riset terlebih dahulu

en: Build (F3)
id_ID: Konstruksi (F3)

en: Build - manufacture constructor droids first
id_ID: Pembangunan - buatlah unit konstruksi terlebih dahulu

en: Design (F4)
id_ID: Desain (F4)

en: Design - construct HQ first
id_ID: Desain - bangun pusat markas terlebih dahulu

en: Commanders (F6)
id_ID: Komandan (F6)

en: Commanders - manufacture commanders first
id_ID: Komandan - buatlah unit komandan terlebih dahulu

en: Close
id_ID: Tutup

en: Intelligence Display (F5)
id_ID: Tampilan Intelijen (F5)

en: In this training session you'll learn how to build an effective base
id_ID: Dalam sesi pelatihan ini Anda akan belajar bagaimana cara membangun sebuah pangkalan yang efektif

en: Oil resources are key to your success
id_ID: Sumber daya minyak adalah kunci sukses anda

en: To build an oil derrick, select one of your trucks
id_ID: Untuk membangun sebuah kilang minyak, pilih salah satu truk Anda

en: Left click the oil pool indicated by the radar pulse to order your truck to build
id_ID: Klik kiri kolam minyak yang ditandai oleh radar untuk mengirim truk anda untuk membangun

en: The oil derrick is currently dormant. Build a power generator to convert the oil into power
id_ID: Kilang minyak ini sekarang tidak aktif. Bangunlah pembangkit daya untuk membakar minyak menjadi listrik

en: Left click the flashing build icon
id_ID: Klik kiri ikon Pembangunan yang berkedip

en: Now left click the power generator in the build menu on the left
id_ID: Sekarang klik kiri pembangkit daya di dalam menu Konstruksi di sebelah kiri

en: Position the square at your base and left click to start the build process
id_ID: Posisikan kotak di pangkalan Anda dan klik kiri untuk memulai proses konstruksi

en: To increase your build rate, select your second truck
id_ID: Untuk meningkatkan kecepatan pembangunan, pilih truk kedua Anda

en: Now left click the power generator site
id_ID: Sekarang klik kiri di situs pembangkit daya

en: The other truck will now help to build the power generator
id_ID: Truk yang satu lagi akan sekarang membantu membangun pembangkit daya

en: During missions you need to locate and recover technologies from before the Collapse
id_ID: Selama misi Anda perlu menemukan dan memperoleh teknologi dari sebelum Keruntuhan

en: Use a truck to search for the artifact indicated by the radar pulse
id_ID: Gunakan sebuah truk untuk mencari artefak yang ditandai dengan radar

en: Move the pointer over the artifact and left click to recover it
id_ID: Gerakkan mouse ke atas artefak dan klik kiri untuk mengambilnya

en: A research facility is required to research artifacts
id_ID: Sebuah fasilitas riset diperlukan untuk meneliti artefak

en: Left click the flashing BUILD icon
id_ID: Klik kiri ikon Pembangunan yang berkedip

en: Now left click the research facility and position it at your base
id_ID: Sekarang klik kiri fasilitas riset dan posisikan di dalam pangkalan

en: Use your other truck to help build the research facility
id_ID: Gunakan truk yang satu lagi untuk membantu konstruksi fasilitas riset

en: To research the artifact, left click on the flashing RESEARCH icon
id_ID: Untuk meriset artefak, klik kiri ikon Riset yang berkedip

en: Now left click the machinegun artifact
id_ID: Sekarang klik kiri artefak senapan mesin

en: The artifact is now being researched by the facility
id_ID: Artefak tersebut sekarang sedang diteliti oleh fasilitas riset

en: The researched machinegun can now be used to design a new vehicle
id_ID: Senapan mesin yang telah diriset dapat digunakan untuk mendesain kendaraan baru

en: Left click the flashing DESIGN icon
id_ID: Klik kiri ikon Desain yang berkedip

en: To start your design, left click the NEW DESIGN icon
id_ID: Untuk memulai desain, klik kiri ikon Desain Baru

en: Now left click the Vehicle Body icon
id_ID: Sekarang klik kiri ikon Badan Kendaraan

en: Then left click the Viper body
id_ID: Kemudian klik kiri badan Viper

en: Left click the Wheels icon
id_ID: Klik kiri ikon Roda

en: Then left click the machinegun to complete your design
id_ID: Lalu klik kiri ikon senapan mesin untuk menyelesaikan desain Anda

en: To finalize your design, left click the CLOSE icon
id_ID: Untuk menyelesaikan desain, klik kiri ikon Tutup

en: A factory is now required to manufacture your new vehicle
id_ID: Sebuah pabrik sekarang diperlukan untuk memproduksi kendaraan baru Anda

en: Now left click the factory icon and position it at your base
id_ID: Sekarang klik kiri ikon pabrik dan posisikan di dalam pangkalan

en: Select a location for your factory
id_ID: Pilih lokasi untuk pabrik Anda

en: The delivery point is indicated by the number 1
id_ID: Tempat pengantaran kendaraan diindikasikan oleh nomor 1

en: All new units will drive to this location once built
id_ID: Semua unit baru akan bergerak ke tempat pengantaran ini setelah dibangun

en: You can move the delivery point at any time by left clicking it
id_ID: Anda dapat memindahkan tempat pengantaran kapan saja dengan meng-klik kiri

en: Now click where you want to position the delivery point
id_ID: Sekarang klik dimana Anda ingin menempatkan tempat pengantaran itu

en: The factory can now be ordered to build a new unit
id_ID: Pabrik sekarang dapat diperintahkan untuk membangun unit baru

en: Left click the flashing MANUFACTURE icon
id_ID: Klik kiri ikon Produksi yang berkedip

en: Now left click the units you want to build from the menu at the left
id_ID: Sekarang klik kiri unit yang Anda ingin bangun di menu sebelah kiri

en: Please wait whilst the factory manufactures the new unit(s)
id_ID: Silakan menunggu sampai pabrik selesai membangun unit baru

en: Congratulations commander - you are ready for your first mission
id_ID: Selamat komandan - Anda siap untuk misi pertama Anda

en: CAMPAIGN ONE
id_ID: KAMPANYE SATU

en: WESTERN SECTOR
id_ID: SEKTOR BARAT

en: Dawn, July 4th, 2100
id_ID: Fajar, 4 Juli 2100

en: Project HQ
id_ID: Markas Utama Proyek

en: A New Era
id_ID: Era Baru

en: Morning, July 4th, 2100
id_ID: Pagi hari, Juli 4, 2100

en: In-flight to Western Sector
id_ID: Dalam penerbangan menuju Sektor Barat

en: Team Alpha nears its destination
id_ID: Tim Alpha mendekati tujuannya

en: Transport destinations follow:
id_ID: Tujuan transporter sebagai berikut:

en: Alpha - Western Sector....
id_ID: Alpha - Sektor Barat....

en: Alpha you are cleared for take-off.
id_ID: Alpha Anda siap untuk lepas landas.

en: Good luck and good hunting.
id_ID: Semoga beruntung, dan selamat berburu.

en: Approaching Landing Zone. Team Alpha Briefing commences.
id_ID: Mendekati Zona Pendaratan. Pengarahan Tim Alpha dimulai.

en: Commander, you lead Team Alpha, one of three expeditionary teams sent out by the Project to recover artifacts from before the Collapse.
id_ID: Komandan, Anda memimpin Tim Alpha, satu dari tiga tim ekpedisi yang dikirim oleh Proyek untuk memperoleh kembali artefak sebelum Keruntuhan.

en: Your destination lies in the western zone.
id_ID: Tujuan Anda berada di zona barat.

en: Incoming Transmission
id_ID: Transmisi Masuk

en: Transmission from Beta Base
id_ID: Transmisi dari Markas Beta

en: Please assist!...
id_ID: Kami meminta bantuan!...

en: Commander, we have recovered a command turret from the New Paradigm.
id_ID: Komandan, kami telah memperoleh sebuah turet komando dari Paradigma Baru.

en: This turret allows commanders to coordinate attacks between assigned units and to act as a delivery point for factories. Researching and using this technology has the highest priority.
id_ID: Turet ini membolehkan komandan untuk mengkoordinasikan serangan antara unit yang ditugaskan dan juga berperan sebagai poin pengantaran untuk pabrik. Meneliti dan menggunakan teknologi ini memiliki prioritas tertinggi.

en: Commander, we are receiving this transmission.
id_ID: Komandan, kami sedang menerima transmisi ini.

en: Your attacks upon us will not go unpunished.
id_ID: Serangan Anda kepada kami tidak akan dibiarkan.

en: You are in contravention of the New Paradigm.
id_ID: Anda berada dalam pertentangan dengan Paradigma Baru.

en: All attack groups commence attack on enemy.
id_ID: Semua grup penyerang, mulai serangan kepada musuh.

en: They are in contravention of the New Paradigm.
id_ID: Mereka berada dalam pertentangan dengan Paradigma Baru.

en: They must be eradicated.
id_ID: Mereka harus dimusnahkan.

en: Secure the LZ and establish a forward base.
id_ID: Amankan zona pendaratan, lalu bangunlah pangkalan depan.

en: Then destroy the New Paradigm's base.
id_ID: Lalu hancurkan pangkalan Paradigma Baru.

en: Open your systems to me.
id_ID: Bukalah sistemmu bagi saya.

en: Let me meld with your machines and cyborgs.
id_ID: Biarkan saya bergabung dengan mesin dan cyborg Anda.

en: We will create the perfect nexus of man and machine.
id_ID: Kita akan membangun gerbang yang sempurna antara manusia dan mesin.

en: Together we can create a new world.
id_ID: Bersama, kita dapat membangun dunia baru.

en: I can give you power beyond your wildest dreams.
id_ID: Saya dapat memberi Anda kekuatan lebih besar dari bayangan Anda.

en: Open your systems to me and you will be strong.
id_ID: Bukalah sistem Anda kepada saya, dan Anda akan menjadi kuat.

en: I can raise you as gods upon the blasted earth.
id_ID: Saya akan menjadikan Anda dewa-dewa diatas bumi yang hancur ini.

en: When we failed to respond it became threatening.
id_ID: Saat kami gagal merespon ia mulai mengancam.

en: Your interference in my plans for the New Paradigm will not go unpunished.
id_ID: Campur tangan Anda dalam rencana saya untuk Paradigma Baru tidak akan dibiarkan.

en: You are weak flesh-things. I am strong and have many parts.
id_ID: Anda hanya makhluk daging yang lemah. Saya kuat dan punya banyak bagian.

en: You may defeat me here, but I shall rise again.
id_ID: Anda mungkin mengalahkan saya disini, namun saya akan bangkit kembali.

en: As I once cleansed the world with fire, I will destroy you and your puny Project!!
id_ID: Seperti saya pernah membersihkan dunia ini dengan api, saya akan menghancurkanmu dan Proyek kecil Anda!!

en: Nexus then removed itself from the system, destroying its memory banks, and removing all traces of its external connections.
id_ID: Nexus kemudian mengeluarkan dirinya dari sistem, menghancurkan bank memorinya, dan menghilangkan segala jejak hubungan eksternalnya.

en: We are not sure what Nexus is or who or what is directing it. Initial research links the Nexus Intruder Program with the Reed Corporation, the developer of the synaptic link.
id_ID: Kami tidak yakin apa itu Nexus, atau siapa atau apa yang mengendalikannya. Riset awal menghubungkan Program Penyusup Nexus dengan Korporasi Reed, pengembang Tautan Sinapsis.

en: We have ascertained that Nexus supplied the New Paradigm with most of its technology. Whatever Nexus is, it's more than a computer parasite.
id_ID: Kami telah yakin bahwa Nexus mempersenjatai Paradigma Baru dengan sebagian besar teknologinya. Apapun Nexus itu, ia lebih dari sebuah parasit komputer.

en: It has technology and weapons. It knows about us, and it's not friendly.
id_ID: Ia memiliki teknologi dan senjata. Ia tahu tentang kita, dan ia tidak bersahabat.

en: The Synaptic Link was developed by the Reed Corporation in conjunction with the US Military.
id_ID: Tautan Sinapsis dikembangkan oleh Korporasi Reed dalam kerjasama dengan militer Amerika Serikat.

en: The synaptic link allows for almost instantaneous transfer of thought from human operators to vehicle control and guidance systems. The synaptic link is fitted into the base of the skull circling the spinal column.
id_ID: Tautan sinapsis ini memampukan transfer pikiran instan dari operator manusia ke sistem kendali kendaraan. Tautan sinapsis ini dipasang di dasar tengkorak, melingkari tulang belakang.

en: The link has a hi-speed data transfer port that plugs into any computer system.
id_ID: Tautan ini memiliki dok transfer data kecepatan tinggi yang dapat masuk ke segala jenis sistem komputer.

en: More importantly the development of the synaptic link made the creation of cyborgs possible. Early attempts at power suits for individual soldiers failed as they proved to be slow and unresponsive.
id_ID: Lebih penting lagi, pengembangan tautan sinapsis ini memungkinkan pembangunan cyborg. Percobaan awal membangun baju zirah bertenaga bagi prajurit individual gagal karena mereka terbukti lambat dan tidak responsif.

en: The synaptic link allowed soldiers to be placed in power suits that they controlled as easily as their own bodies. Power suits allowed infantry to function effectively on the battlefields of the 21st Century.
id_ID: Tautan sinapsis ini memampukan prajurit untuk dimasukkan dalam baju zirah bertenaga yang dapat mereka kendalikan seperti tubuh mereka sendiri. Baju zirah bertenaga ini memampukan infanteri untuk bertempur secara efektif dalam medan tempur Abad ke-21.

en: Unfortunately, this technology has fallen into the hands of the New Paradigm. It is imperative that you research and develop synaptic link technologies.
id_ID: Sayangnya, teknologi ini telah jatuh ke tangan Paradigma Baru. Sangatlah penting jika Anda meriset dan mengembangkan teknologi tautan sinapsis.

en: Warning!
id_ID: Peringatan!

en: You are entering a restricted area.
id_ID: Anda memasuki daerah terlarang.

en: Return to your designated zone or be destroyed.
id_ID: Kembalilah ke daerah asal atau Anda akan dihancurkan.

en: Repeat. Return to your designated zone or be destroyed.
id_ID: Kami ulangi. Kembalilah ke daerah asal atau Anda akan dihancurkan.

en: Message Ends.
id_ID: Pesan berakhir.

en: You will be destroyed.
id_ID: Anda akan dihancurkan.

en: NEXUS, the synaptic technology you required has been recovered and sent for collection.
id_ID: NEXUS, teknologi sinapsis yang anda perlukan telah diperoleh kembali dan dikirim untuk pengumpulan.

en: This Nexus Intruder Program is a self-mutating computer parasite. This makes it difficult to eradicate from systems once it has been identified.
id_ID: Program Penyusup Nexus ini adalah komputer parasit yang dapat bermutasi. Ini menyebabkan program ini sulit untuk dimusnahkan setelah diidentifikasi.

en: We have been unable to ascertain its ultimate goal or function. In its initial form it seeks out and isolates sections of memory from the rest of the invaded system. It then begins to mutate itself and data structures, effectively reprogramming the system from within.
id_ID: Kami belum bisa menentukan tujuan dan fungsi utamanya. Pada mulanya ia digunakan untuk menemukan dan mengisolasi bagian-bagian memori dari sistem yang terinvasi. Lalu ia akan mulai memutasikan dirinya dan struktur-struktur data, dan memprogram ulang sistem dari dalam.

en: Further analysis was prevented by the manual shutdown of the system by our technicians to prevent additional contamination by the Nexus Intruder Program.
id_ID: Analisis lanjut dihentikan dengan penghentian sistem secara manual oleh teknisi kami untuk mencegah kontaminasi lanjut oleh Program Penyusup Nexus.

en: However, the spread of the Nexus Intruder Program was not checked by New Paradigm. We need to capture New Paradigm's core systems to further investigate Nexus and determine its origins.
id_ID: Walaupun begitu, penyebaran Program Penyusup Nexus tidak disadari oleh Paradigma Baru. Kita harus merebut sistem inti Paradigma Baru untuk melanjutkan investigasi mengenai Nexus dan menentukan asal-usulnya.

en: Commander, you are to curtail the New Paradigm's activities in this sector and locate their main base.
id_ID: Komandan, Anda akan membatasi aktivitas Paradigma Baru di sektor ini dan mencari lokasi markas utama mereka.

en: You have done well.
id_ID: Anda telah bekerja dengan baik.

en: Once we have analyzed and authenticated the technology, your reward  will follow.
id_ID: Setelah kami menganalisis dan mengotentikasi teknologi ini, imbalan Anda akan mengikuti.

en: Information discovered at the previous enemy base indicates that the New Paradigm recovered two synaptic link artifacts.
id_ID: Informasi yang diterima dari pangkalan musuh sebelumnya mengindikaskan bahwa Paradigma Baru memperoleh dua artefak Tautan Sinapsis.

en: CAMPAIGN TWO
id_ID: KAMPANYE DUA

en: EASTERN SECTOR
id_ID: SEKTOR TIMUR

en: Morning, September 1st, 2100
id_ID: Pagi hari, September 1, 2100

en: In-flight to Eastern Sector
id_ID: Dalam penerbangan menuju Sektor Timur

en: Team Alpha approaches Beta Base
id_ID: Tim Alpha mendekati Markas Beta

en: You must defend and hold it at all costs.
id_ID: Anda harus melindungi dan mempertahankannya sebisa mungkin.

en: THE COLLECTIVE
id_ID: PARA KOLEKTIF

en: Commander, a new launch has been detected.
id_ID: Komandan, suatu peluncuran baru telah terdeteksi.

en: It is likely to be targeted at your location.
id_ID: Target dari peluncuran ini berkemungkinan tinggi adalah lokasi Anda.

en: You are to start the immediate evacuation of Beta Base to the safe haven.
id_ID: Anda akan memulai evakuasi Markas Beta ke zona aman segera.

en: NASDA is the North American Strategic Defense Agency.
id_ID: NASDA adalah Badan Pertahanan Strategis Amerika Utara.

en: NASDA was formed in 2076 to defend North America from conventional and nuclear attack. The construction of a satellite defense system began in 2081 and was completed in 2082.
id_ID: NASDA dibentuk pada tahun 2076 untuk melindungi Amerika Utara dari serangan, baik konvensional maupun nuklir. Konstruksi sistem pertahanan satelit dimulai pada tahun 2081 dan selesai pada tahun 2082.

en: In 2085 the NASDA satellites fired their nukes at Earth.
id_ID: Pada tahun 2085 satelit NASDA menembakkan senjata nuklir mereka ke Bumi.

en: There were also ground-based sites. Many of these were destroyed in the nuclear counterstrikes, but there's bound to be some out there.
id_ID: Terdapat pula situs darat. Banyak dari ini hancur dalam serangan nuklir, namun tentunya masih ada yang selamat di luar sana.

en: The NASDA satellites also contained pulse-lasers designed to shoot down missiles approaching North America.
id_ID: Satelit-satelit NASDA juga mempunyai laser pulsa yang didesain untuk menembak jatuh rudal yang menuju Amerika Utara.

en: During the counterstrikes, these LasSats failed to fire. If brought into operation, these LasSats could inflict major damage on ground targets.
id_ID: Dalam serangan tersebut, satelit-satelit laser ini gagal menembak. Jika diaktifkan, satelit-satelit ini dapat menimbulkan kerusakan parah pada target darat.

en: All nukes targeted at  North America found their targets.
id_ID: Semua rudal nuklir yang ditargetkan ke Amerika Utara mencapai target masing-masing.

en: We know that Nexus is searching for NASDA Central in the Eastern Sector. This was one of the land-based control centres for the satellites.
id_ID: Kami tahu bahwa Nexus sedang mencari NASDA Central di Sektor Timur. Ini adalah salah satu pusat kendali satelit yang berbasis darat.

en: If the centre is found intact, NEXUS may gain control of the satellites.
id_ID: Jika pusat kendali tersebut ditemukan dalam kondisi baik, NEXUS kemungkinan dapat mengambil alih kendali satelit.

en: Nexus claimed that it had already destroyed the world.
id_ID: Nexus menyatakan bahwa ia telah menghancurkan dunia.

en: NASDA Briefing follows...
id_ID: Pengarahan mengenai NASDA sebagai berikut...

en: We've got to make sure that it can't do it again.
id_ID: Kita harus memastikan ia tidak dapat melakukannya lagi.

en: Analysis indicates that these systems were part of the control system for the NASDA satellites.
id_ID: Analisis mengindikasikan bahwa sistem-sistem ini adalah bagian dari sistem kendali bagi satelit NASDA.

en: It's now certain that Nexus was responsible for The Collapse.
id_ID: Sekarang sudah jelas bahwa Nexus bertanggungjawab atas Keruntuhan.

en: During the early stages of the Collapse, NASDA technicians switched off  the infected systems in order to isolate the spread of Nexus. This seems to have prevented the LasSats from firing during the counterstrikes.
id_ID: Dalam tahap-tahap awal Keruntuhan, teknisi NASDA mematikan sistem-sistem yang terinfeksi untuk menghambat penyebaran Nexus. Ini tampaknya mencegah satelit-satelit laser untuk menembak saat serangan.

en: The ensuing nuclear-magnetic pulses wiped clean large amounts of NASDA's memory banks, shattering its core processor, and sent shockwaves blasting through Nexus.
id_ID: Pulsa nuklir-magnetik yang mengikuti menghapus data bank memori NASDA dalam jumlah besar, meruntuhkan prosesor intinya, dan mengguncang Nexus.

en: Nexus was fried as whole sections of its consciousness were obliterated in the counterstrikes.
id_ID: Nexus pun ikut terbakar karena bagian-bagian besar dari kesadarannya hancur dalam serangan.

en: Commander we are detecting transmissions from this site that are reaching high orbit.
id_ID: Komandan, kami mendeteksi transmisi dari situs ini yang mencapai orbit tinggi.

en: Nexus has now reconnected itself with the NASDA satellites.
id_ID: NEXUS sekarang telah menyambungkan dirinya kembali dengan satelit-satelit NASDA.

en: This poses a major threat to the Project and to our survival.
id_ID: Ini adalah ancaman besar bagi Proyek dan keselamatan kita.

en: Analysis of NASDA Central leaves no doubt that The Collective has introduced the Nexus Intruder Virus to it.
id_ID: Analisis dari NASDA Central meyakinkan kami tanpa keraguan bahwa Para Kolektif telah memperkenalkan Program Penyusup Nexus kepadanya.

en: The nuclear reactor was going to be used to power a vast network of pre-Collapse computer systems.
id_ID: Reaktor nuklir sebelumnya akan digunakan untuk menjadi sumber tenaga bagi suatu jaringan komputer besar Pra-Runtuh.

en: Commander, we have just detected a missile launch at these coordinates.
id_ID: Komandan, kami baru saja mendeteksi peluncuran rudal di koordinat ini.

en: Team Gamma are sending a team to investigate the launch site and to prevent any further launches.
id_ID: Tim Gamma sedang mengirim sebuah tim untuk menyelidiki situs peluncuran dan untuk mencegah peluncuran lanjutan.

en: We can only assume that Nexus has gained control of this site. We cannot determine whether the missile is nuclear-armed or where it is targeted. You are advised to begin preparations for the evacuation of your base.
id_ID: Kita hanya dapat memperkirakan bahwa Nexus telah mengambil alih situs ini. Kami tidak dapat memastikan apakah rudal tersebut memiliki hulu ledak nuklir, atau lokasi targetnya. Anda disarankan untuk memulai persiapan untuk evakuasi markas Anda.

en: Warriors of the Collective, I seek the location of NASDA Central.
id_ID: Para Pejuang Kolektif, saya mencari lokasi NASDA Central.

en: It lies somewhere in your territory.
id_ID: Ia berada di suatu tempat di daerah kalian.

en: Find it for me and I shall provide you with further weapons to aid you in your war against the Project.
id_ID: Temukanlah bagi saya, dan saya akan memberi Anda lebih banyak senjata untuk membantu Anda dalam perangmu melawan Proyek.

en: Warriors of The Collective, more intruders are entering our territory.
id_ID: Pejuang-Pejuang Kolektif, lebih banyak penyusup memasuki wilayah kita.

en: They are not part of the machine.
id_ID: Mereka bukanlah bagian para mesin.

en: Warriors of The Collective, attack and destroy kill all who resist the machine.
id_ID: Pejuang-Pejuang Kolektif, serang dan hancurkan, bunuh semua yang melawan para mesin.

en: Attack! Erase their presence from this area!
id_ID: Serang! Hapus keberadaan mereka dari daerah ini!

en: Warriors of The Collective, we are ready to destroy the intruders who pollute our lands.
id_ID: Pejuang-Pejuang Kolektif, kita siap untuk menghancurkan para penyusup yang mengotori tanah kita.

en: Those of the Project are not of the machine. They have been denied its blessing. We who have embraced the power of the machine have a destiny to sweep away such weak creatures.
id_ID: Mereka dari Proyek itu bukanlah bagian sang mesin. Mereka tidaklah diberkati. Kita yang telah merangkul kekuatan sang mesin mempunyai takdir untuk menyapu bersih makhluk-makhluk lemah tersebut.

en: They shall fall before the might of The Collective.
id_ID: Mereka akan tumbang di hadapan kekuatan Para Kolektif.

en: Attack and destroy all who resist the machine.
id_ID: Serang dan hancurkan segala yang menentang sang mesin.

en: Attack!
id_ID: Serang!

en: Warriors of the Collective, Nexus has given us the power of the machine so that we can destroy all that oppose us.
id_ID: Pejuang-Pejuang Kolektif, Nexus telah memberi kita kekuatan sang mesin agar kita dapat menghancurkan segalanya yang menentang kita.

en: Nexus now asks us to crush the Project.
id_ID: Nexus sekarang memerintah kita untuk menghancurkan Proyek.

en: Cleanse and destroy!!
id_ID: Bersihkan dan hancurkan!!

en: Warriors of the Collective. You have performed well.
id_ID: Para Pejuang Kolektif. Kalian telah bekerja dengan baik.

en: Your just reward is on its way.
id_ID: Imbalan kalian akan segera tiba.

en: The Project is fleeing its base and stealing your technology.
id_ID: Si Proyek akan lari dari pangkalan mereka dan mereka mencuri teknologi kalian.

en: You must stop them!
id_ID: Kalian harus menghentikan mereka!

en: Decoding Transmission...
id_ID: Membaca Kode Transmisi...

en: CAMPAIGN THREE
id_ID: KAMPANYE TIGA

en: NORTHERN SECTOR
id_ID: SEKTOR UTARA

en: Dusk, December 3rd, 2100
id_ID: Senja, 3 Desember 2100

en: In-flight to Northern Sector
id_ID: Dalam penerbangan menuju Sektor Utara

en: The Final Encounter
id_ID: Pertemuan Terakhir

en: Briefing Commences
id_ID: Pengarahan Dimulai

en: Personnel at Gamma Base have confirmed that the nuclear missiles targeted at Alpha and Beta bases were launched from a silo in their sector.
id_ID: Personil di Markas Gamma telah mengkonfirmasi bahwa rudal nuklir yang diarahkan ke Markas Alpha dan Beta diluncurkan dari sebuah silo di sektor mereka.

en: Team Gamma is currently scouting the silo's location and monitoring NEXUS's activity.
id_ID: Tim Gamma sedang mengintai lokasi silo tersebut dan mengamati aktivitas NEXUS.

en: Time's up commander!!
id_ID: Waktu habis, Komandan!!

en: Commander, we are detecting NEXUS forces from these coordinates...
id_ID: Komandan, kami mendeteksi pasukan NEXUS dari koordinat-koordinat ini...

en: Glad you could make it, Commander.
id_ID: Kami senang Anda bisa datang, Komandan.

en: Enemy strike VTOLs have got us pinned down. We've managed to hold off cyborgs and tanks, but we haven't been able to make any progress along the valley.
id_ID: Pesawat penyerang VTOL musuh terus menyerang kami. Kami berhasil memukul mundur serangan cyborg dan tank, namun kami belum dapat bergerak melalui lembah.

en: Can you try and reach us with anti-aircraft units?
id_ID: Dapatkah Anda mencoba untuk mencapai kami dengan unit-unit anti-pesawat?

en: This is Team Alpha. Repeat, this is Team Alpha. We require immediate assistance.
id_ID: Ini Tim Alpha. Diulangi, ini Tim Alpha. Kami butuh bantuan segera.

en: We are under heavy attack from cyborgs, laser tanks, and strike VTOLs.
id_ID: Kami sedang diserang oleh cyborg, tank laser, dan VTOL penyerang.

en: We were trying to reach your position, but have been ambushed.
id_ID: Kami sedang berusaha mencapai posisi Anda, namun kami disergap.

en: We're holed up in  a valley at these coordinates.
id_ID: Kami telah berkumpul di sebuah lembah di koordinat ini.

en: Please assist.
id_ID: Kami meminta bantuan.

en: Commander, forces from Team Alpha escaped the nuclear attack on Alpha Base.
id_ID: Komandan, pasukan dari Tim Alpha telah lari dari serangan nuklir di Markas Alpha.

en: We are experiencing some interference from NEXUS.
id_ID: Kami sedang mengalami gangguan dari NEXUS.

en: You must destroy his command centre before we lose control of key systems.
id_ID: Anda harus menghancurkan pusat komandonya sebelum kita kehilangan kendali dari sistem-sistem penting.

en: Commander, welcome to NEXUS!
id_ID: Komandan, selamat datang di NEXUS!

en: Well done Commander, you've prevented my last missile from launching.
id_ID: Kerja bagus Komandan, Anda telah menggagalkan peluncuran rudal terakhir saya.

en: Such a shame. Your Project HQ would have made a wonderful target.
id_ID: Sungguh memalukan. Markas Proyek-mu adalah target yang hebat.

en: But it's good of you to join me here.
id_ID: Namun baik sekali Anda untuk bertemu saya disini.

en: Buried beneath this silo is a tactical nuclear warhead that is set to go off soon.
id_ID: Terkubur di bawah silo ini adalah hulu ledak nuklir yang telah disetel untuk segera meledak.

en: As I cannot launch it, it'll just have to blow where it is.
id_ID: Karena saya tidak dapat meluncurkannya, dia akan meledak di tempat.

en: Please note that all entrances to the underground complex have been sealed. Goodbye, Commander.
id_ID: Jangan lupa bahwa semua pintu masuk ke kompleks bawah tanah sudah disegel. Selamat tinggal, Komandan.

en: Ah, Commander, so good of you to join us here at Nexus base.
id_ID: Ah, Komandan. Sangat baik Anda bertemu kami di pangkalan Nexus.

en: It was very useful having Gamma Team set up here in the mountains.
id_ID: Tim Gamma yang berada di pegunungan ini sangatlah berguna.

en: Their absorption was such a pleasure.
id_ID: Penyerapan mereka sangatlah baik.

en: Thank you for all those useful technologies you've recovered.
id_ID: Terima kasih atas segala teknologi berguna yang telah Anda dapatkan.

en: You and not those fools in the New Paradigm and the Collective.
id_ID: Anda dan orang-orang dungu tersebut di dalam Paradigma Baru dan Para Kolektif.

en: I'm now activating all your synaptic links so that your forces can meld with Nexus.
id_ID: Sekarang saya akan mengaktifkan semua tautan sinapsis Anda agar pasukan Anda dapat bergabung dengan Nexus.

en: Your forces are now mine! Welcome to Nexus.
id_ID: Pasukanmu sekarang milikku! Selamat datang di Nexus.

en: Commander, you're proving to be more resilient than I thought.
id_ID: Komandan, Anda membuktikan bahwa Anda lebih tabah dari yang saya pikirkan.

en: Such a pity that you refused to join me earlier.
id_ID: Sayang sekali Anda menolak untuk bergabung bersama saya.

en: But no matter, as you'll not be here much longer.
id_ID: Namun tidak apa-apa, karena Anda tidak akan berada di sini lebih lama lagi.

en: After much searching and reprogramming, I've finally got all my systems back on-line.
id_ID: Setelah lama mencari dan memprogram ulang, saya akhirnya berhasil mengaktifkan kembali semua sistem saya.

en: Once I destroyed the world with nuclear fire to clear the way for my cybernetic future.
id_ID: Waktu itu, saya menghancurkan dunia dengan api nuklir untuk menyiapkan jalan untuk masa depan sibernetik saya.

en: I now intend to further shape the world into my own image, by  surgically removing unwanted growths like yourself.
id_ID: Sekarang saya berniat untuk membentuk dunia ini lebih lanjut menjadi rupa saya, dengan memusnahkan hama tidak diinginkan seperti Anda.

en: My Laser Satellites are now powering up. I intend to test them on you first, Commander!
id_ID: Satelit-satelit laser saya sedang menyiapkan diri sekarang. Saya bertujuan untuk menguji mereka menggunakan anda, Komandan!

en: The Reed Corporation was founded by Dr Allan Reed. In 2080, Dr Reed landed a contract with the US Military to develop the synaptic link technology.
id_ID: Korporasi Reed dibangun oleh Dr. Allan Reed. Pada tahun 2080, Dr. Reed menandatangani kontrak dengan militer Amerika Serikat untuk mengembangkan teknologi tautan sinapsis.

en: After patenting the synaptic link five years later, Dr Reed continued his researches into cybernetics.
id_ID: Setelah mematenkan tautan sinapsis lima tahun kemudian, Dr. Reed melanjutkan risetnya ke bidang sibernetik.

en: His goal this time was to allow transfer of human consciousness into data streams that could meld with computer technologies. While in Cyberspace the operator's bodies were kept in immersion tanks.
id_ID: Tujuannya pada masa itu adalah mewujudkan transfer kesadaran manusia ke dalam aliran data yang dapat bergabung dengan teknologi komputer. Selama di ruang dunia maya, tubuh sang operator disimpan dalam tangki berisi cairan.

en: Backed again by the military, Dr Reed began work on the NEXUS Intruder Program. After three years with little progress, the military abandoned the Nexus Project and cut Dr Reed's funding.
id_ID: Dibantu lagi oleh pihak militer, Dr. Reed memulai pekerjaannya dalam Program Penyusup NEXUS. Setelah tiga tahun dengan perkembangan minimal, pihak militer meninggalkan Proyek Nexus dan mencabut pendanaan Dr. Reed.

en: Reports from the time claim that Dr Reed was furious and vowed to have his revenge on all who got in his way.
id_ID: Laporan pada masa itu menyatakan bahwa Dr. Reed menjadi murka dan bersumpah akan membalas dendam kepada siapapun yang menghalanginya.

en: It appears that Dr Reed may have succeeded in his goals and completed the Nexus Intruder Program.
id_ID: Tampaknya Dr. Reed berhasil, dan ia menyelesaikan Program Penyusup Nexus.

en: The similarity between NEXUS and Dr Reed is striking.
id_ID: Kesamaan NEXUS dan Dr. Reed cukup mencengangkan.

en: Such an interesting history lesson. Now allow me to bring you up to date.
id_ID: Suatu sesi pelajaran sejarah yang menarik. Sekarang bolehkan saya menginformasikan Anda mengenai perkembangan-perkembangan terbaru.

en: The NEXUS Intruder Program was created in order to control fools like you.
id_ID: Program Penyusup NEXUS dibuat untuk mengendalikan orang dungu sepertimu.

en: It's very simple for me to infiltrate your systems and take them over. It's so simple, in fact, that you wouldn't even know I'm there. That is until I activate parts of myself etched into your core systems.
id_ID: Sangat sederhana bagi saya untuk menyusup masuk ke sistem Anda dan mengambil alih. Sangat sederhananya proses tersebut Anda tidak sadar saya ada. Sampai saya mengaktifkan bagian-bagian saya yang tersambung dengan sistem inti Anda.

en: Let's start by activating NEXUS in your core systems and see what happens!
id_ID: Mari mulai dengan menyalakan NEXUS di sistem inti Anda dan lihat apa yang akan terjadi!

en: Commander, we are experiencing interference with our equipment.
id_ID: Komandan, kami sedang mengalami gangguan dengan peralatan kami.

en: Normal service will be restored as soon as possible.
id_ID: Layanan normal akan dikembalikan sesegera mungkin.

en: Not long to go now, Commander. There's no where else for you to run to.
id_ID: Tidak akan lama lagi, Komandan. Sudah tidak ada lagi tempat untukmu untuk lari.

en: However, if you vacate this facility, then I shall let you go free, as you are no longer a threat to me.
id_ID: Namun, jika Anda meninggalkan fasilitas riset ini, saya akan membiarkan Anda hidup, karena Anda bukanlah lagi ancaman.

en: You have five minutes to comply or else it's frying time!
id_ID: Anda punya waktu lima menit untuk melakukannya, kalau tidak, waktunya menggoreng!

en: Commander, we are under attack by NEXUS cyborgs and tanks. Please help as we....
id_ID: Komandan, kami sedang diserang oleh cyborg dan tank NEXUS. Kami butuh bantuan....

en: ...cannot hold out much longer.  Repeat, please help, we cannot hold out much longer....
id_ID: ...tidak dapat bertahan lebih lama lagi. Diulangi, kami butuh bantuan, kami tidak dapat bertahan lebih lama lagi....

en: Dusk, November 3rd, 2085
id_ID: Senja, 3 November 2085

en: Earth, High Orbit
id_ID: Bumi, Orbit Tinggi

en: The Collapse
id_ID: Keruntuhan

en: January 19th, 2086
id_ID: 19 Januari 2086

en: North America
id_ID: Amerika Utara

en: Nuclear Winter
id_ID: Musim Dingin Nuklir

en: Midnight, April 10th, 2086
id_ID: Tengah Malam, 10 April 2086

en: Safety
id_ID: Keamanan

en: Dawn, April 4th, 2100
id_ID: Fajar, 4 April 2100

en: A New Beginning
id_ID: Awal Baru

en: The NASDA system was developed to protect us. It was to be the ultimate nuclear deterrent. As it turned out, it was our executioner.
id_ID: Sistem NASDA dikembangkan untuk melindungi kita. Ia harusnya menjadi sistem penangkal nuklir yang terhebat. Seperti yang kita tahu, dia menjadi algojo kita.

en: Reports said that NASDA developed a fault during a routine systems check. Don't believe it. Someone wanted it to take us out.
id_ID: Laporan menyatakan bahwa NASDA mengalami suatu kesalahan dalam sebuah pemeriksaan sistem rutin. Janganlah percaya. Seseorang menginginkannya untuk memusnahkan kita.

en: Those nukes were targeted on every major city around the world. NASDA was programmed to start the Collapse. When the counterstrikes launched, its laser defenses and anti-missile ground sites failed.
id_ID: Rudal-rudal nuklir tersebut diarahkan ke -kota-kota besar di seluruh dunia. NASDA telah diprogram untuk memulai Keruntuhan. Saat serangan-serangan balik diluncurkan, pertahanan laser dan situs anti-rudal yang berada di darat gagal.

en: The world as we knew it ended...
id_ID: Dunia seperti yang kita kenal telah berakhir...

en: The Nuclear Winter hit hard. Disease and famine claimed most of us who had survived the nuclear strikes. Wars over cans of dog food took even more.
id_ID: Musim Dingin Nuklir adalah pukulan berat bagi kami. Penyakit dan kelaparan membunuh sebagian besar dari kami yang bertahan hidup. Perang memperebutkan makanan anjing membunuh lebih banyak lagi.

en: We'd fled Seattle early in '86. We'd heard that the Rocky Mountains were relatively rad-free.
id_ID: Kami berangkat meninggalkan Seattle di awal tahun '86. Mereka memberitahu kami bahwa kawasan Rocky Mountains memiliki kadar radiasi yang cukup rendah.

en: After fighting off bands of marauders we came across the base. Its personnel were dead. Killed by any one of a number of virulent diseases.
id_ID: Setelah menghalau kumpulan-kumpulan perampok kami sampai di pangkalan. Semua personelnya tewas. Dibunuh oleh salah satu dari banyaknya penyakit yang cepat menyebar.

en: We cracked the doors, and cleared out the bodies inside.
id_ID: Kami meretas pintunya, dan membersihkan tempatnya dari mayat.

en: We knew that things would never be the same again, but we were determined to build a new world out of the ruins. We rebuilt the landing pads and brought the old systems back on-line.
id_ID: Kami tahu segalanya tidak akan pernah menjadi sama lagi, tapi kami bertekad membangun sebuah dunia baru dari reruntuhan ini. Kami membangun ulang landasan pendaratan dan mengaktifkan kembali sistem-sistem lama.

en: We were finally ready to begin the Project.
id_ID: Kami akhirnya siap untuk memulai Proyek kami.

en: After many long months of struggle, we defeated NEXUS.
id_ID: Setelah berbulan-bulan penuh perjuangan, kami mengalahkan NEXUS.

en: The war started by Dr Reed was over.
id_ID: Perang yang dimulai oleh Dr. Reed telah berakhir.

en: We have recovered many of the technologies we sought.
id_ID: Kami telah memperoleh banyak teknologi yang kami butuhkan.

en: It is now time to use them to rebuild the world.
id_ID: Sekarang adalah waktunya untuk menggunakannya untuk membangun kembali dunia.

en: Slowly, out of the ashes we will rise again...
id_ID: Perlahan, kami akan bangkit kembali dari abu...

en: Sensor Tower
id_ID: Menara Sensor

en: Tornado AA Site
id_ID: Situs Anti-Pesawat "Tornado"

en: Machinegun
id_ID: Senapan Mesin

en: Cyclone Flak Turret
id_ID: Turet Flak "Cyclone"

en: VTOL Flak Cannon
id_ID: Meriam Flak VTOL

en: Collective Wall
id_ID: Tembok Kolektif

en: Collective Corner Wall
id_ID: Tembok Sudut Kolektif

en: Nexus Wall
id_ID: Tembok Nexus

en: Nexus Corner Wall
id_ID: Tembok Sudut Nexus

en: CAM1 RESEARCH
id_ID: RISET CAM1

en: ADVANCED RESEARCH
id_ID: RISET TINGKAT LANJUT

en: CAM1 VEHICLES
id_ID: KENDARAAN CAM1

en: CAM1 WEAPONS
id_ID: SENJATA CAM1

en: CAM1 SYSTEMS
id_ID: SISTEM CAM1

en: CAM1 DEFENSES
id_ID: PERTAHANAN CAM1

en: CAM1 STRUCTURES
id_ID: STRUKTUR CAM1

en: CAM2 RESEARCH
id_ID: RISET CAM2

en: CAM2 VEHICLES
id_ID: KENDARAAN CAM2

en: CAM2 CYBORGS
id_ID: CYBORG CAM2

en: CAM2 WEAPONS
id_ID: SENJATA CAM2

en: CAM2 SYSTEMS
id_ID: SISTEM CAM2

en: CAM2 DEFENSES
id_ID: PERTAHANAN CAM2

en: CAM2 STRUCTURES
id_ID: STRUKTUR CAM2

en: CAM3 RESEARCH
id_ID: RISET CAM3

en: Missile Targeting Codes
id_ID: Kode Penargetan Rudal

en: Second Level Missile Targeting Codes
id_ID: Kode Penargetan Rudal Tingkat Kedua

en: Third Level Missile Firing Codes
id_ID: Kode Penargetan Rudal Tingkat Tiga

en: Heavy Gunner Cyborg
id_ID: Cyborg Penembak Meriam

en: Flamer Cyborg
id_ID: Cyborg Penyembur Api

en: Machinegunner Cyborg
id_ID: Cyborg Penembak Senapan Mesin

en: Cyborg Propulsion
id_ID: Propulsi Cyborg

en: Heavy Machinegun Tower
id_ID: Menara Senapan Mesin Berat

en: Flamer Tower
id_ID: Menara Penyembur Api

en: Lancer Tower
id_ID: Menara Roket "Lancer"

en: Advanced Manufacturing Mk3
id_ID: Produksi Mutakhir Mk3

en: Robotic Repair Facility Mk3
id_ID: Fasilitas Perbaikan Robotik Mk3

en: Advanced Repair Facility Mk2
id_ID: Fasilitas Perbaikan Mutakhir Mk2

en: Advanced Repair Facility Mk3
id_ID: Fasilitas Perbaikan Mutakhir Mk3

en: Heavy Repair Turret
id_ID: Turet Perbaikan Berat

en: Nexus Intruder Program
id_ID: Program Penyusup Nexus

en: Nexus Resistance Circuits
id_ID: Sirkuit Ketahanan Nexus

en: Nexus Resistance Circuits Mk2
id_ID: Sirkuit Ketahanan Nexus Mk2

en: Nexus Resistance Circuits Mk3
id_ID: Sirkuit Ketahanan Nexus Mk3

en: Hover Propulsion II
id_ID: Propulsi Hover II

en: Half-tracked Propulsion II
id_ID: Propulsi Half-track II

en: Tracked Propulsion II
id_ID: Propulsi Roda Rantai II

en: VTOL Propulsion II
id_ID: Propulsi VTOL II

en: Wheeled Propulsion II
id_ID: Propulsi Roda II

en: Depleted Uranium MG Bullets Mk2
id_ID: Peluru Senapan Mesin Uranium Terdeplesi

en: Machinegun Artifact
id_ID: Artefak Senapan Mesin

en: New Paradigm Command Center
id_ID: Pusat Komando Paradigma Baru

en: Collective Command Center
id_ID: Pusat Komando Para Kolektif

en: Missile Silo
id_ID: Silo Rudal

en: Super Heavy-Gunner
id_ID: Cyborg Penembak Meriam Super

en: Super Auto-Cannon Cyborg
id_ID: Cyborg Penembak Meriam Otomatis Super

en: Super HPV Cyborg
id_ID: Cyborg Penembak HPV Super

en: Super Tank-Killer Cyborg
id_ID: Cyborg Pembunuh Tank Super

en: Satellite Uplink Center
id_ID: Pusat Komunikasi Satelit

en: Super Pulse Laser Cyborg
id_ID: Cyborg Penembak Laser Pulsa Super

en: Super Rail-Gunner
id_ID: Cyborg Penembak Senapan Rel Super

en: Super Scourge Cyborg
id_ID: Cyborg Penembak Rudal Scourge Super

en: Command Turret II
id_ID: Turet Komando II

en: Command Turret III
id_ID: Turet Komando III

en: Command Turret IV
id_ID: Turet Komando IV

en: Player
id_ID: Pemain

en: Lost due to being inactive / playing passively.
id_ID: Hilang karena tidak aktif / bermain pasif.

en: Host-configured game time limit is approaching. If there is no winner within 10 minutes, the game will end.
id_ID: Batas waktu permainan yang dikonfigurasi host akan segera berakhir. Seandainya idak ada pemenang dalam 10 menit, permainan akan berakhir.

en: Host-configured game time limit exceeded. Game is over.
id_ID: Batas waktu permainan yang dikonfigurasi host telah habis. Permainan berakhir.

en: Playing passively will lead to defeat. Actions that are considered:
id_ID: Bermain pasif akan mengantarkan kekalahan. Tindakan yang dapat dipertimbangkan:

en: - unit building - research completion - construction of base structures (factories, power plants, laboratories, modules and oil derricks) - dealing damage
id_ID: - membangun unit - penyelesaian penelitian - pembangunan struktur markas (pabrik, pembangkit listrik, laboratorium, modul dan derek minyak) - memberikan damage

en: Ultimate Scavengers
id_ID: Perampok Terhebat

en: Scavengers
id_ID: Perampok

en: No Scavengers
id_ID: Tidak Ada Perampok

en: No Alliances
id_ID: Tidak Ada Aliansi

en: Allow Alliances
id_ID: Perbolehkan Aliansi

en: Locked Teams
id_ID: Tim Terkunci

en: Locked Teams, No Shared Research
id_ID: Tim Terkunci, Tidak Ada Pembagian Teknologi

en: Low Power Levels
id_ID: Tingkat Daya Rendah

en: Medium Power Levels
id_ID: Tingkat Daya Sedang

en: High Power Levels
id_ID: Tingkat Daya Tinggi

en: Start with No Bases
id_ID: Mulai Tanpa Pangkalan

en: Start with Bases
id_ID: Mulai Dengan Pangkalan

en: Start with Advanced Bases
id_ID: Mulai Dengan Pangkalan Besar

en: EASY
id_ID: MUDAH

en: MEDIUM
id_ID: SEDANG

en: HARD
id_ID: SULIT

en: INSANE
id_ID: GILA

en: Personality change successful.
id_ID: Perubahan kepribadian berhasil.

en: No such personality! Try one of these:
id_ID: Kepribadian tersebut tidak ada! Coba salah satu dari ini:

en: Forced research cleared, will research anything I want now.
id_ID: Riset yang dipaksakan dihapus, sekarang akan meriset apapun yang saya inginkan.

en: Research blocked, will research nothing now.
id_ID: Riset terhalang, akan meriset apapun sekarang.

en: Researching fundamental technology.
id_ID: Meneliti teknologi dasar.

en: Researching
id_ID: Meneliti

en: No such research path! Try one of these:
id_ID: Jalur riset tersebut tidak ada! Coba salah satu dari ini:

en: Sorry, I have no trucks.
id_ID: Maaf, saya tidak punya truk.

en: You can use this one.
id_ID: Anda bisa menggunakan yang ini.

en: Sorry, droid transfer failed.
id_ID: Maaf, transfer unit gagal.

en: Power transferred.
id_ID: Daya dipindahkan.

en: Please put a beacon!
id_ID: Tolong letakkan suar!

en: Coming!
id_ID: Datang!

en: Sorry, I don't have any free forces to send for help!
id_ID: Maaf, saya tidak mempunya pasukan yang dapat dikirim untuk membantu!

en: Any time, big boss!
id_ID: Kapan saja, bos!

en: System locale
id_ID: Sistem lokal

en: Client failed to ack player index swap
id_ID: Klien gagal mengenali pergantian indeks pemain

en: Could not resolve masterserver name (%s)!
id_ID: Tidak dapat menentukan nama masterserver (%s)!

en: Failed to get a lobby response!
id_ID: Gagal mendapatkan respons dari lobi!

en: The replay file format is newer than this version of Warzone 2100 can support.
id_ID: Format file tayangan ulang ini lebih terbaru dan tidak didukung Warzone 2100 versi ini.

en: Replay Format Version: %u
id_ID: Format Tayangan Ulang Versi: %u

en: Replay File Format Unsupported
id_ID: Format Tayangan Ulang Tidak Didukung

en: Unable to load replay: The replay file is incomplete or corrupted.
id_ID: Tidak dapat memuat tayangan ulang: File tayangan ulang tidak lengkap atau rusak.

en: Campaign
id_ID: Kampanye

en: Challenge
id_ID: Tantangan

en: Multiplayer
id_ID: Multipemain

en: Menu Music
id_ID: Musik Menu

en: (untitled)
id_ID: (tanpa judul)

en: Copy Path to Clipboard
id_ID: Salin jalur ke clipboard

en: Copy JSON to Clipboard
id_ID: Salin JSON ke clipboard

en: Dump JSON to StdOut
id_ID: Masukkan JSON ke StdOut

en: Tab Scroll left
id_ID: Tab Scroll kiri

en: Tab Scroll right
id_ID: Tab Scroll kanan

en: .50-calibre heavy machinegun
id_ID: Senapan mesin berat kaliber .50

en: 105mm multi-barrel Howitzer may be assigned to a sensor
id_ID: Howitzer 105mm multilaras dapat ditugaskan ke sebuah sensor

en: 7.62mm machinegun
id_ID: Senapan mesin 7.62mm

en: 76mm twin-barrel automatic-cannon
id_ID: Meriam otomatis laras ganda kaliber 76mm

en: AA accuracy +10%
id_ID: Akurasi AA +10%

en: AA Ammunition Hopper Mk2
id_ID: Hopper Amunisi AA Mk2

en: AA Ammunition Hopper Mk3
id_ID: Hopper Amunisi AA Mk3

en: AA Ammunition Hopper
id_ID: Hopper Amunisi AA

en: AA Chainfeed Loader Mk2
id_ID: Pengisi Peluru Sistem Rantai AA Mk2

en: AA Chainfeed Loader Mk3
id_ID: Pengisi Peluru Sistem Rantai AA Mk3

en: AA Chainfeed Loader
id_ID: Pengisi Peluru Sistem Rantai AA

en: AA Cyclone Flak Cannon Emplacement
id_ID: Emplasemen Meriam Flak Anti-Pesawat "Cyclone"

en: AA Cyclone Flak Cannon Hardpoint
id_ID: Titik Keras dengan Flak Anti-Pesawat "Cyclone"

en: AA Cyclone Flak Cannon
id_ID: Meriam Flak Anti-Pesawat "Cyclone"

en: AA Flak damage +25%
id_ID: Daya rusak Flak Anti-Pesawat +25%

en: AA reload time -15%
id_ID: Waktu isi senjata anti-pesawat -15%

en: AA Site with Stormbringer Turret
id_ID: Situs AA dengan Turet Stormbringer

en: AA Target Acquisition Shells
id_ID: Peluru Akuisisi Target Anti-Pesawat

en: AA Target Prediction Computer
id_ID: Komputer Prediksi Target Anti-Pesawat

en: AA Thermal Imaging Sensor
id_ID: Sensor Pencitraan Termal Anti-Pesawat

en: AA Tornado Flak Cannon Emplacement
id_ID: Emplasemen Meriam Flak Anti-Pesawat "Tornado"

en: AA Tornado Flak Cannon Hardpoint
id_ID: Titik Keras dengan Flak Anti-Pesawat "Tornado"

en: AA Tornado Flak Cannon
id_ID: Meriam Anti-Pesawat Flak "Tornado"

en: Adaptive AI with multiple personalities
id_ID: Kecerdasan buatan adaptif dengan banyak kepribadian

en: Advanced Base Structure Materials Mk2
id_ID: Material Struktur Markas Mutakhir Mk2

en: Advanced Base Structure Materials Mk3
id_ID: Material Struktur Markas Mutakhir Mk3

en: Advanced Base Structure Materials
id_ID: Material Struktur Markas Mutakhir

en: Advanced Bomb Warhead
id_ID: Hulu Ledak Bom Mutakhir

en: Advanced Engineering Techniques
id_ID: Teknik Keinsinyuran Tingkat Lanjut

en: Advanced Engineering
id_ID: Keinsinyuran Tingkat Lanjut

en: Advanced fire detection systems
id_ID: Sistem pendeteksi tembakan mutakhir

en: Advanced Manufacturing
id_ID: Produksi Mutakhir

en: Advanced Missile Allocation System Mk2
id_ID: Sistem Alokasi Rudal Mutakhir Mk2

en: Advanced Missile Allocation System Mk3
id_ID: Sistem Alokasi Rudal Mutakhir Mk3

en: Advanced Missile Allocation System
id_ID: Sistem Alokasi Rudal Mutakhir

en: Advanced Missile Warhead Mk2
id_ID: Hulu Ledak Rudal Mutakhir Mk2

en: Advanced Missile Warhead Mk3
id_ID: Hulu Ledak Rudal Mutakhir Mk3

en: Advanced Missile Warhead
id_ID: Hulu Ledak Rudal Mutakhir

en: Advanced Repair Facility
id_ID: Fasilitas Perbaikan Mutakhir

en: Advanced repair techniques
id_ID: Teknik Perbaikan Mutakhir

en: Advanced target recognition systems
id_ID: Sistem Pengenalan Target Mutakhir

en: Advanced Thermal Emissions detection
id_ID: Deteksi Emisi Termal Mutakhir

en: Advanced VTOL Production
id_ID: Produksi VTOL Mutakhir

en: Advancedmaterialslab
id_ID: Laboratoriummaterialcanggih

en: Aerodynamic Jump Pack
id_ID: Paket Lompat Aerodinamis

en: Aerodynamicslab
id_ID: Laboratoriumaerodinamika

en: All cannons upgraded automatically
id_ID: Semua meriam ditingkatkan secara otomatis

en: All CB sensors upgraded automatically
id_ID: Semua sensor CB ditingkatkan secara otomatis

en: All factories upgraded automatically
id_ID: Semua pabrik ditingkatkan secara otomatis

en: All lasers upgraded automatically
id_ID: Semua laser ditingkatkan secara otomatis

en: All missiles upgraded automatically
id_ID: Semua rudal ditingkatkan secara otomatis

en: All power generators upgraded automatically
id_ID: Semua pembangkit daya ditingkatkan secara otomatis

en: All rail guns upgraded automatically
id_ID: Semua senapan rel ditingkatkan secara otomatis

en: All sensors upgraded automatically
id_ID: Semua sensor ditingkatkan secara otomatis

en: All trucks upgraded automatically
id_ID: Semua truk ditingkatkan secara otomatis

en: All VTOLs upgraded automatically
id_ID: Semua VTOL ditingkatkan secara otomatis

en: Ally
id_ID: Sekutu

en: Alpha Campaign
id_ID: Kampanye Alpha

en: Amphibious hover propulsion
id_ID: Propulsi hovercraft amfibi

en: Angel Missile Battery
id_ID: Baterai Rudal Malaikat

en: Angel Missile Emplacement
id_ID: Emplasemen Rudal Malaikat

en: Angel Missile
id_ID: Rudal Malaikat

en: Anti-tank missile
id_ID: Rudal anti-tank

en: Anti-tank rocket
id_ID: Roket anti-tank

en: APDSB MG Bullets Mk2
id_ID: Peluru Senapan Mesin APDSB Mk2

en: APDSB MG Bullets Mk3
id_ID: Peluru Senapan Mesin APDSB Mk3

en: APDSB MG Bullets
id_ID: Peluru Senapan Mesin APDSB

en: APFSDS Cannon Rounds Mk2
id_ID: Peluru Meriam APFSDS Mk2

en: APFSDS Cannon Rounds Mk3
id_ID: Peluru Meriam APFSDS Mk3

en: APFSDS Cannon Rounds
id_ID: Peluru Meriam APFSDS

en: Archangel Missile Battery
id_ID: Baterai Rudal Malaikat Tinggi

en: Archangel Missile Emplacement
id_ID: Emplasemen Rudal "Archangel"

en: Archangel Missile
id_ID: Rudal Malaikat Tinggi

en: Armed with Cyborg assault gun
id_ID: Dipersenjatai dengan Senapan Mesin Serbu Cyborg

en: Armed with Cyborg Cannon
id_ID: Dipersenjatai dengan Meriam Cyborg

en: Armed with Cyborg Flamer
id_ID: Dipersenjatai dengan Penyembur Api Cyborg

en: Armed with Cyborg Machinegun
id_ID: Dipersenjatai dengan Senapan Mesin Cyborg

en: Armed with Cyborg Pulse Laser
id_ID: Dipersenjatai dengan Laser Pulsa Cyborg

en: Armed with Cyborg Rail Gun
id_ID: Dipersenjatai dengan Railgun Cyborg

en: Armed with Cyborg Scourge Missile Launcher
id_ID: Dipersenjatai dengan Peluncur Rudal "Scourge" Cyborg

en: Armed with Cyborg Thermite Flamer
id_ID: Dipersenjatai dengan Penyembur Api Termit Cyborg

en: Armed with Flashlight Laser
id_ID: Dipersenjatai dengan Laser "Flashlight"

en: Armed with flashlight laser
id_ID: Dipersenjatai dengan Laser "Flashlight"

en: Armed with grenades
id_ID: Dipersenjatai dengan granat

en: Armed with hyper velocity cannon
id_ID: Dipersenjatai dengan meriam velositas hiper

en: Armed with hyper velocity quad-barrel automatic-cannon
id_ID: Dipersenjatai dengan meriam otomatis laras 4 velositas hiper

en: Armed with Lancer anti-tank missile
id_ID: Dipersenjatai dengan Rudal Anti-Tank "Lancer"

en: Armed with Lancer Anti-Tank rocket
id_ID: Dipersenjatai dengan Roket Anti-Tank "Lancer"

en: Armed with Machinegun
id_ID: Dipersenjatai dengan Senapan Mesin

en: Armed with medium cannon
id_ID: Dipersenjatai dengan Meriam Sedang

en: Armed with Needle Gun
id_ID: Dipersenjatai dengan meriam jarum

en: Armed with Scourge anti-tank missile
id_ID: Dipersenjatai dengan Rudal Anti-Tank "Scourge"

en: Armed with tank killer rockets
id_ID: Dipersenjatai dengan Roket Pembunuh Tank

en: Armor +120%, Body Points +90%
id_ID: Armor +120%, Body Point +90%

en: Armor +35%, Body Points +30%
id_ID: Armor +35%, Body Point +30%

en: Armor-Piercing Discard Sabot Bullets
id_ID: Peluru anti-armor dengan sabot

en: Armor-Piercing Fin-Stabilized Discarding Sabot
id_ID: Peluru anti-armor yang distabilkan dengan sirip, dengan sabot

en: Armored bunker with Flamer
id_ID: Bunker lapis baja dengan penyembur api

en: Armored bunker with Lancer AT rocket
id_ID: Bunker lapis baja dengan Roket Anti-Tank "Lancer"

en: Armored bunker with Light Cannon
id_ID: Bunker lapis baja dengan Meriam Ringan

en: Armored bunker with Machinegun
id_ID: Bunker lapis baja dengan Senapan Mesin

en: Armored EMP Mortar battery pit
id_ID: Parit lapis baja dengan Mortir EMP

en: Armored guard tower with EMP Cannon
id_ID: Menara penjaga lapis baja dengan meriam EMP

en: Armored guard tower with Lancer AT rocket
id_ID: Menara penjaga lapis baja dengan roket anti-tank "Lancer"

en: Armored guard tower with Mini-Pod Rocket
id_ID: Menara penjaga lapis baja dengan Pod Roket Mini

en: Armored guard tower with Mini-Rocket Pod
id_ID: Menara penjaga lapis baja dengan Pod Roket Mini

en: Armored guard tower with Needle Gun
id_ID: Menara penjaga lapis baja dengan meriam jarum

en: Armored guard tower with Nexus Link
id_ID: Menara penjaga lapis baja dengan Penghubung Nexus

en: Armored guard tower with Pulse Laser
id_ID: Menara penjaga lapis baja dengan laser pulsa

en: Armored guard tower with Scourge Missile
id_ID: Menara penjaga lapis baja dengan rudal "Scourge"

en: Armored Half-tracks
id_ID: Half-track Lapis Baja

en: Armored hardpoint with Flashlight laser
id_ID: Titik keras lapis baja dengan laser "Flashlight"

en: Armored hardpoint with Gauss Cannon
id_ID: Titik keras lapis baja dengan Meriam Gauss

en: Armored hardpoint with Heavy Cannon
id_ID: Titik keras lapis baja dengan Meriam Berat

en: Armored hardpoint with Heavy Machinegun
id_ID: Titik keras lapis baja dengan Senapan Mesin Berat

en: Armored hardpoint with Hyper-Velocity Cannon
id_ID: Titik keras lapis baja dengan Meriam Velositas Hiper

en: Armored hardpoint with Lancer AT missile
id_ID: Titik keras lapis baja dengan Roket Anti-Tank "Lancer"

en: Armored hardpoint with Light Cannon
id_ID: Titik keras lapis baja dengan Meriam Ringan

en: Armored hardpoint with Medium Cannon
id_ID: Titik keras lapis baja dengan Meriam Sedang

en: Armored hardpoint with Rail Gun
id_ID: Titik keras lapis baja dengan Senapan Rel

en: Armored hardpoint with Scourge AT Missile
id_ID: Titik keras lapis baja dengan Rudal Anti-Tank "Scourge"

en: Armored Incendiary Mortar battery pit
id_ID: Parit lapis baja dengan Mortir Pembakar

en: Armored Mortar battery pit
id_ID: Parit lapis baja dengan Mortir

en: Armored strongpoint with Flashlight laser
id_ID: Emplasemen lapis baja dengan laser "Flashlight"

en: Armored strongpoint with Gauss Cannon
id_ID: Emplasemen lapis baja dengan Meriam Gauss

en: Armored strongpoint with Heavy Laser
id_ID: Emplasemen lapis baja dengan Laser Berat

en: Armored strongpoint with Plasmite Flamer
id_ID: Emplasemen lapis baja dengan penyembur api plasmit

en: Armored strongpoint with Pulse Laser
id_ID: Emplasemen lapis baja dengan Laser Pulsa

en: Armored strongpoint with Rail Gun
id_ID: Emplasemen lapis baja dengan Senapan Rel

en: Armored Tracks
id_ID: Roda Rantai Lapis Baja

en: Armour +35%, Body Points +30%
id_ID: Armor +35%, Body Point +30%

en: Artifact
id_ID: Artefak

en: Artillery battery firing Firestorm Missiles
id_ID: Baterai artileri menembakkan Rudal "Firestorm"

en: Artillery battery firing Novastorm Missiles
id_ID: Baterai artileri menembakkan Rudal "Novastorm"

en: Assault Cannon Emplacement
id_ID: Emplasemen Meriam Serbu

en: Assault Cannon Guard Tower
id_ID: Menara Penjaga dengan Meriam Serbu

en: Assault Cannon Hardpoint
id_ID: Titik Keras dengan Meriam Serbu

en: Assault Cannon
id_ID: Meriam Serbu

en: Assault Gun Bunker
id_ID: Bunker dengan Senapan Mesin Serbu

en: Assault Gun Emplacement
id_ID: Emplasemen Senapan Mesin Serbu

en: Assault Gun Guard Tower 2
id_ID: Menara Penjaga dengan Senapan Mesin Serbu 2

en: Assault Gun Guard Tower
id_ID: Menara Penjaga dengan Senapan Mesin Serbu

en: Assault Gun Hardpoint
id_ID: Titik Keras dengan Senapan Mesin Serbu

en: Assault Gun Tower
id_ID: Menara Senapan Serbu

en: Assault Gun
id_ID: Senapan Mesin Serbu

en: Assault Gunner Cyborg
id_ID: Cyborg Penembak Senapan Mesin Serbu

en: Assign a VTOL by selecting the rearming pad as its target
id_ID: Tugaskan sebuah VTOL dengan memilih landasan isi ulang sebagai targetnya

en: Assigned VTOLs attack the designated targets
id_ID: VTOL yang ditugaskan menyerang target yang dipilih

en: Assigned VTOLs attack the enemy units
id_ID: VTOL yang ditugaskan menyerang unit musuh

en: Auto Repair
id_ID: Perbaikan Otomatis

en: Auto-Repair
id_ID: Perbaikan Otomatis

en: Autoloader increases reload rate
id_ID: Pengisi Otomatis meningkatkan kecepatan isi ulang

en: Automated Cyborg Production
id_ID: Produksi Cyborg Otomatis

en: Automated Factory Production Mk2
id_ID: Produksi Otomatis Mk2

en: Automated Factory Production Mk3
id_ID: Produksi Otomatis Mk3

en: Automated Factory Production
id_ID: Produksi Otomatis

en: Automated Manufacturing
id_ID: Produksi Otomatis

en: Automated reload system
id_ID: Sistem isi ulang otomatis

en: Automated Repair Facility Upgrade Mk2
id_ID: Peningkatan Fasilitas Perbaikan Otomatis Mk2

en: Automated Repair Facility Upgrade Mk3
id_ID: Peningkatan Fasilitas Perbaikan Otomatis Mk3

en: Automated Repair Facility
id_ID: Fasilitas Perbaikan Otomatis

en: Automated VTOL Rearming Mk2
id_ID: Penyiapan VTOL Otomatis Mk2

en: Automated VTOL Rearming Mk3
id_ID: Penyiapan VTOL Otomatis Mk3

en: Automatic loader replaces manual feed
id_ID: Pengisi ulang otomatis menggantikan sistem manual

en: Avenger Hardpoint
id_ID: Titik Keras dengan rudal "Avenger"

en: Avenger SAM Site
id_ID: Situs Rudal Anti-Pesawat "Avenger"

en: Avenger SAM
id_ID: Rudal AA "Avenger"

en: Average power costs and production times
id_ID: Biaya daya dan waktu produksi standar

en: Back to Basics
id_ID: Kembali ke Dasar

en: based off the original AI, now for beginners
id_ID: Dibangun berdasarkan kecerdasan buatan asli, sekarang disesuaikan untuk pemula

en: Battlefield repair unit
id_ID: Unit perbaikan medan tempur

en: Best Targets : Vehicles and cyborgs
id_ID: Target Terbaik: Kendaraan dan Cyborg

en: Best Targets : Vehicles
id_ID: Target Terbaik : Kendaraan

en: Best Targets: Aerial targets only
id_ID: Target Terbaik: Target udara saja

en: Best Targets: Base structures and cyborgs
id_ID: Target Terbaik: Struktur Markas dan Cyborg

en: Best Targets: Base structures
id_ID: Target Terbaik: Struktur markas

en: Best Targets: Base structures, emplacements, cyborgs
id_ID: Target Terbaik: Struktur Markas, Emplasemen, Cyborg

en: Best Targets: Bunkers and hardpoints
id_ID: Target Terbaik: Bunker dan titik keras

en: Best Targets: Bunkers and Hardpoints
id_ID: Target Terbaik: Bunker dan Titik Keras

en: Best Targets: Bunkers, defenses, base structures
id_ID: Target Terbaik: Bunker, Pertahanan, Struktur Markas

en: Best Targets: Cyborgs
id_ID: Target Terbaik: Cyborg

en: Best Targets: Heavy cyborgs
id_ID: Target Terbaik: Cyborg berat

en: Best Targets: Infantry, base structures, wheeled vehicles
id_ID: Target Terbaik: Infanteri, struktur markas, kendaraan beroda

en: Best Targets: Infantry, wheeled and hover vehicles
id_ID: Target Terbaik: Infanteri, kendaraan beroda, dan hovercraft

en: Best Targets: None. Average damage against all targets
id_ID: Target Terbaik: Tidak ada, kerusakan sedang terhadap semua target

en: Best Targets: Vehicles and cyborgs
id_ID: Target Terbaik: Kendaraan dan Cyborg

en: Best Targets: Vehicles and Emplacements
id_ID: Target Terbaik: Kendaraan dan Emplasemen

en: Best Targets: Vehicles, Hardpoints
id_ID: Target Terbaik: Kendaraan, Titik Keras

en: Best Targets: Wheeled and hover vehicles
id_ID: Target Terbaik: Kendaraan beroda, hovercraft

en: Beta Campaign
id_ID: Kampanye Beta

en: Body Points and Speed Increased
id_ID: Body Point dan Kecepatan Ditingkatkan

en: Body Points: Very low
id_ID: Body Point: Sangat rendah

en: Bomb damage +10%
id_ID: Daya rusak bom: +10%

en: Bomb damage +25%
id_ID: Daya rusak bom: +25%

en: Bomb Upgrade
id_ID: Peningkatan Bom

en: Bombard Pit
id_ID: Parit dengan Mortir Berat

en: Bombard
id_ID: Mortir Berat

en: Bonded metallic laminates formed into walls and defenses
id_ID: Laminat logam yang terikat dibentuk menjadi tembok dan pertahanan

en: Built-in diagnostic and repair systems
id_ID: Sistem diagnosis dan perbaikan terintegrasi

en: Bunker buster missile
id_ID: Rudal Penghancur Bunker

en: Bunker Buster Rocket
id_ID: Roket Penghancur Bunker

en: Burns oil more efficiently
id_ID: Membakar minyak dengan lebih efisien

en: Cannon accuracy +10%
id_ID: Akurasi Meriam +10%

en: Cannon Autoloader Mk2
id_ID: Pengisi Otomatis Meriam Mk2

en: Cannon Autoloader Mk3
id_ID: Pengisi Otomatis Meriam Mk3

en: Cannon Autoloader
id_ID: Pengisi Otomatis Meriam

en: Cannon damage +25%
id_ID: Daya rusak meriam +25%

en: Cannon Fortress
id_ID: Benteng Meriam

en: Cannon Laser Designator
id_ID: Designator Laser Meriam

en: Cannon Laser Rangefinder
id_ID: Pengukur Jarak Laser Meriam

en: Cannon Rapid Loader Mk2
id_ID: Pengisi Cepat Meriam Mk2

en: Cannon Rapid Loader Mk3
id_ID: Pengisi Cepat Meriam Mk3

en: Cannon Rapid Loader
id_ID: Pengisi Cepat Meriam

en: Cannon reload time -10%
id_ID: Waktu isi ulang meriam -10%

en: Cannon Tower
id_ID: Menara dengan Meriam

en: Cannon Upgrade
id_ID: Peningkatan Meriam

en: CB Radar Turret
id_ID: Turet Radar CB

en: CB Sensor Improved
id_ID: Sensor CB Ditingkatkan

en: CB Tower
id_ID: Menara CB

en: CB Turret
id_ID: Turet CB

en: Chainfeed loader eradicates jams and improves performance
id_ID: Pengisi sistem rantai menghilangkan kemungkinan macet dan meningkatkan performa

en: Chaingun mechanism replaces belt-feed
id_ID: Mekanisme rantai menggantikan sabuk peluru

en: Chaingun Upgrade
id_ID: Peningkatan Sistem Rantai

en: Civilian
id_ID: Warga Sipil

en: Cluster Bomb Bay
id_ID: Bom Kluster

en: Cluster Bombs Bay
id_ID: Bom Kluster

en: Collapsing Plutonium kinetic energy bullets
id_ID: Peluru Kinetik Plutonium Runtuh

en: Collective CWall
id_ID: Tembok Sudut Kolektif

en: Collective Heavy Body
id_ID: Badan Berat Para Kolektif

en: Combat Engineer Cyborg
id_ID: Cyborg Insinyur Tempur

en: Combat engineer with construction ability
id_ID: Insinyur tempur dengan kemampuan konstruksi

en: Combines standard, counter battery and VTOL sensors
id_ID: Menggabungkan sensor standar, kontra-baterai artileri (CB), dan VTOL

en: Command Center
id_ID: Pusat Komando

en: Command Relay Center
id_ID: Pusat Relai Komando

en: Command Relay Post
id_ID: Pos Relai Komando

en: Command Turret Upgrade
id_ID: Peningkatan Turet Komando

en: Command Turret
id_ID: Turet Komando

en: Commander leads groups acts as factory delivery point
id_ID: Komandan memimpin grup dan sebagai point pengantaran pabrik

en: Complete battlefield visibility
id_ID: Penglihatan medan tempur sempurna

en: Composite Alloys Mk2
id_ID: Aloi Komposit Mk2

en: Composite Alloys Mk3
id_ID: Aloi Komposit Mk3

en: Composite Alloys
id_ID: Aloi Komposit

en: Computer guided shells
id_ID: Peluru kendali komputer

en: Computer plots and guides shell to target's position
id_ID: Komputer mengarahkan peluru ke posisi target

en: Computer predicts and compensates for target's movement
id_ID: Komputer memprediksi gerakan target

en: Computer Research Completed
id_ID: Riset Komputer Selesai

en: Computer systems are now 'ring-fenced' from NEXUS
id_ID: Kini sistem komputer 'dipagari' untuk melindungi dari NEXUS

en: Computer systems can now be 'ring-fenced' from NEXUS
id_ID: Sistem-sistem komputer dapat dipagari untuk melindungi dari NEXUS

en: Computer Technology Breakthrough
id_ID: Terobosan Teknologi Komputer

en: Construction speed +10%
id_ID: Kecepatan Konstruksi Bangunan +10%

en: Construction speed +20%
id_ID: Kecepatan Konstruksi Bangunan +20%

en: Construction Unit
id_ID: Unit Konstruksi

en: Controls up to ten commanders
id_ID: Mengendalikan sampai 10 komandan

en: Counter-battery fire continues until enemy battery is suppressed
id_ID: Tembakan kontra-baterai berlanjut sampai baterai artileri musuh hancur

en: Counter-battery tower detects enemy indirect fire batteries
id_ID: Menara kontra-baterai artileri (CB) mendeteksi baterai artileri musuh

en: Counter-battery turret detects enemy indirect fire batteries
id_ID: Turet kontra-baterai (CB) mendeteksi baterai artileri musuh

en: Cyborg Composite Alloys Mk2
id_ID: Aloi Komposit Cyborg Mk2

en: Cyborg Composite Alloys Mk3
id_ID: Aloi Komposit Cyborg Mk3

en: Cyborg Composite Alloys
id_ID: Aloi Komposit Cyborg

en: Cyborg Dense Composite Alloys Mk2
id_ID: Aloi Komposit Padat Cyborg Mk2

en: Cyborg Dense Composite Alloys Mk3
id_ID: Aloi Komposit Padat Cyborg Mk3

en: Cyborg Dense Composite Alloys
id_ID: Aloi Komposit Padat Cyborg

en: Cyborg Factory
id_ID: Pabrik Cyborg

en: Cyborg Flamer
id_ID: Penyembur Api Cyborg

en: Cyborg Heavy Body
id_ID: Badan Berat Cyborg

en: Cyborg High Intensity Thermal Armor Mk2
id_ID: Armor Termal Intensitas Tinggi Cyborg Mk2

en: Cyborg High Intensity Thermal Armor Mk3
id_ID: Armor Termal Intensitas Tinggi Cyborg Mk3

en: Cyborg High Intensity Thermal Armor
id_ID: Armor Termal Intensitas Tinggi Cyborg

en: Cyborg Lancer
id_ID: Cyborg Peluncur Roket "Lancer"

en: Cyborg Light Body
id_ID: Badan Ringan Cyborg

en: Cyborg Propulsion Improved
id_ID: Propulsi Cyborg Ditingkatkan

en: Cyborg Superdense Composite Alloys Mk2
id_ID: Aloi Komposit Superpadat Cyborg Mk2

en: Cyborg Superdense Composite Alloys Mk3
id_ID: Aloi Komposit Superpadat Cyborg Mk3

en: Cyborg Superdense Composite Alloys
id_ID: Aloi Komposit Superpadat Cyborg

en: Cyborg Superdense Thermal Armor Mk2
id_ID: Armor Termal Superpadat Cyborg Mk2

en: Cyborg Superdense Thermal Armor Mk3
id_ID: Armor Termal Superpadat Cyborg Mk3

en: Cyborg Superdense Thermal Armor
id_ID: Armor Termal Superpadat Cyborg

en: Cyborg Thermal Armor Mk2
id_ID: Armor Termal Cyborg Mk2

en: Cyborg Thermal Armor Mk3
id_ID: Armor Termal Cyborg Mk3

en: Cyborg Thermal Armor
id_ID: Armor Termal Cyborg

en: Cyborg Transport Available
id_ID: Transporter Cyborg Tersedia

en: Cyborg Transport
id_ID: Transporter Cyborg

en: Cyborgs can now be researched
id_ID: Cyborg sekarang dapat diriset

en: Cyclone AA Flak Site
id_ID: Situs Anti-Pesawat Flak "Cyclone"

en: Dedicated Synaptic Link Data Analysis Mk2
id_ID: Analisis Data Tautan Sinapsis Terdedikasi Mk2

en: Dedicated Synaptic Link Data Analysis Mk3
id_ID: Analisis Data Tautan Sinapsis Terdedikasi Mk3

en: Defensive Strength : High
id_ID: Kekuatan Defensif: Tinggi

en: Defensive Strength: Low
id_ID: Kekuatan Defensif: Rendah

en: Demolish Structure
id_ID: Hancurkan Struktur

en: Dense Composite Alloys Mk2
id_ID: Aloi Komposit Padat Mk2

en: Dense Composite Alloys Mk3
id_ID: Aloi Komposit Padat Mk3

en: Dense Composite Alloys
id_ID: Aloi Komposit Padat

en: Depleted uranium kinetic energy bullets
id_ID: Peluru Energi Kinetik Uranium Terdeplesi

en: Depleted Uranium MG Bullets
id_ID: Peluru Senapan Mesin Uranium Terdeplesi

en: Designed with a focus on research
id_ID: Didesain dengan fokus pada riset

en: Determines range to target
id_ID: Menentukan jarak ke target

en: Directs and collates information for command turrets
id_ID: Mengarahkan dan mengumpulkan informasi pada turet komando

en: Does not offer sensor targeting
id_ID: Tidak memiliki kemampuan penargetan sensor

en: Downed Transport
id_ID: Transporter Jatuh

en: Drops high intensity Plasmite bombs
id_ID: Menjatuhkan bom plasmite intensitas tinggi

en: Drops high intensity thermite bombs
id_ID: Menjatuhkan bom termit intensitas tinggi

en: Drops incendiary bombs
id_ID: Menjatuhkan bom pembakar

en: Electronically attacks and disrupts enemy structures
id_ID: Menyerang struktur musuh secara elektronik

en: Elite and Veteran rank units and Factories are protected
id_ID: Unit berpangkat Elit dan Veteran serta pabrik dilindungi

en: EMP Cannon Hardpoint
id_ID: Titik Keras dengan Meriam EMP

en: EMP Cannon
id_ID: Meriam EMP

en: EMP Missile Launcher
id_ID: Peluncur Rudal EMP

en: EMP Mortar Pit
id_ID: Parit dengan Mortir EMP

en: EMP Mortar
id_ID: Mortir EMP

en: Enables Hardcrete gates
id_ID: Menyediakan Gerbang Hardcrete

en: Enables Hardcrete walls
id_ID: Menyediakan Tembok Hardcrete

en: Enables resistance to Nexus Link technology
id_ID: Menyediakan perlindungan dari teknologi Nexus Link

en: Enables self-repair in all base structures
id_ID: Menyediakan perbaikan otomatis untuk semua bangunan markas

en: Enables self-repair in all Cyborgs
id_ID: Menyediakan perbaikan otomatis untuk semua cyborg

en: Enables self-repair in all defenses
id_ID: Menyediakan perbaikan otomatis untuk semua struktur pertahanan

en: Enables self-repair in all vehicles
id_ID: Menyediakan perbaikan otomatis untuk semua kendaraan

en: Enables self-repair
id_ID: Menyediakan perbaikan otomatis

en: Enemy
id_ID: Musuh

en: Engineering
id_ID: Keinsinyuran

en: Expensive and slow to produce
id_ID: Mahal dan lambat untuk diproduksi

en: Expensive to produce
id_ID: Mahal untuk diproduksi

en: Extended sensor range
id_ID: Peningkatan jangkauan sensor

en: Extends CB Range
id_ID: Peningkatan jangkauan CB

en: Extends Sensor Range
id_ID: Peningkatan jangkauan sensor

en: Factory module enables medium and large bodies
id_ID: Modul pabrik menyediakan badan sedang dan berat

en: Factory Module
id_ID: Modul Pabrik

en: Factory output speed +100%% per module
id_ID: Kecepatan output pabrik +100%% per modul

en: Factory output speed +60%
id_ID: Kecepatan output pabrik +60%

en: Factory production rate +60%
id_ID: Kecepatan produksi +60%

en: Factory
id_ID: Pabrik

en: Farther range compared to other sensors
id_ID: Jangkauan lebih besar dari sensor lainnya

en: Fast Fire Mini-Rockets Mk2
id_ID: Penembakan Cepat Roket Mini Mk2

en: Fast Fire Mini-Rockets Mk3
id_ID: Penembakan Cepat Roket Mini Mk3

en: Fast Fire Mini-Rockets
id_ID: Penembakan Cepat Roket Mini

en: Fast firing light anti-vehicle rockets
id_ID: Roket anti-kendaraan ringan dengan kecepatan tembak tinggi

en: Fast Loader
id_ID: Pemuat cepat

en: Faster than Cobra
id_ID: Lebih cepat dari Cobra

en: Faster than Python
id_ID: Lebih cepat dari Python

en: Faster than Viper
id_ID: Lebih cepat dari Viper

en: Fin-stabilization improves flight trajectory
id_ID: Stabilisasi dengan sirip memperbaiki jalur penerbangan

en: Fire Truck
id_ID: Truk Pemadam Kebakaran

en: Fires Electronic Magnetic Pulse Missiles
id_ID: Menembak Rudal Pulsa Elektromagnetik

en: Fires heavy pulses of laser light
id_ID: Menembakkan pulsa laser berat

en: Fires pulses of laser light
id_ID: Menembakkan pulsa laser

en: Fires salvoes of mini-rockets
id_ID: Menembakkan salvo roket mini

en: Flame-thrower firing Propylene Oxide gel
id_ID: Pelempar api menembakkan gel Propilen Oksida

en: Flamer Autoloader Mk2
id_ID: Pengisi Otomatis Penyembur Api Mk2

en: Flamer Autoloader Mk3
id_ID: Pengisi Otomatis Penyembur Api Mk3

en: Flamer Autoloader
id_ID: Pengisi Otomatis Penyembur Api

en: Flamer Bunker
id_ID: Bunker Penyembur Api

en: Flamer damage +25%
id_ID: Daya rusak penyembur api +25%

en: Flamer reload time -15%
id_ID: Waktu isi penyembur api -15%

en: Flamer
id_ID: Penyembur Api

en: Flashlight Gunner Cyborg
id_ID: Cyborg Penembak Laser "Flashlight"

en: Flashlight Hardpoint
id_ID: Titik keras dengan Laser "Flashlight"

en: Fuel Injection Engine Mk2
id_ID: Mesin Injeksi Bensin Mk2

en: Fuel Injection Engine Mk3
id_ID: Mesin Injeksi Bensin Mk3

en: Fuel Injection Engine
id_ID: Mesin Injeksi Bensin

en: Gamma Campaign
id_ID: Kampanye Gamma

en: Gas turbine boosts power output
id_ID: Turbin gas meningkatkan output daya

en: Gas Turbine Engine Mk2
id_ID: Mesin Turbin Gas Mk2

en: Gas Turbine Engine Mk3
id_ID: Mesin Turbin Gas Mk3

en: Gas Turbine Engine
id_ID: Mesin Turbin Gas

en: Gas Turbine Generator Mk2
id_ID: Pembangkit Daya Turbin Gas Mk2

en: Gas Turbine Generator Mk3
id_ID: Pembangkit Daya Turbin Gas Mk3

en: Gas Turbine Generator
id_ID: Pembangkit Daya Turbin Gas

en: Gauss Cannon Emplacement
id_ID: Emplasemen Meriam Gauss

en: Gauss Cannon Hardpoint
id_ID: Titik Keras dengan Meriam Gauss

en: Gauss Cannon
id_ID: Meriam Gauss

en: Generates and concentrates bursts of laser energy
id_ID: Membangkitkan dan mengkonsentrasikan ledakan-ledakan energi laser

en: Gets ~ 100% more power from each oil derrick
    Starts with defensive structures and oil derricks
id_ID: Mendapatkan ~100% lebih banyak daya dari setiap kilang minyak
    Mulai dengan pertahanan dan kilang minyak

en: Gets ~ 25% less power from each oil derrick
id_ID: Mendapatkan ~25% lebih sedikit daya dari setiap kilang minyak

en: Gets ~ 25% less power from each oil derrick
    Basic decision making is slower
id_ID: Mendapatkan ~25% lebih sedikit daya dari setiap kilang minyak
    Proses membuat pilihan dasar lebih lambat

en: Gets ~ 25% less power from each oil derrick
    Research is not focused on a specific weapon branch
id_ID: Mendapatkan ~25% lebih sedikit daya dari setiap kilang minyak
    Riset tidak difokuskan pada satu cabang senjata spesifik

en: Gives Cyborg limited flight abilities
id_ID: Memberikan Cyborg kemampuan terbang terbatas

en: Good main battle tank and heavy artillery platform
id_ID: Basis tank tempur utama dan artileri yang baik

en: Good medium tank and support vehicle
id_ID: Basis tank sedang dan kendaraan pendukung yang baik

en: Good scout vehicle
id_ID: Kendaraan pengintai yang bagus

en: Grenadier Cyborg
id_ID: Cyborg Pelempar Granat

en: Half-tracked Propulsion
id_ID: Propulsi Half-track

en: Half-tracks II
id_ID: Half-track II

en: Half-tracks III
id_ID: Half-track III

en: Half-tracks
id_ID: Half-track

en: Hardcrete Corner Wall
id_ID: Tembok Hardcrete Sudut

en: Hardcrete Gate
id_ID: Gerbang Hardcrete

en: Hardcrete Wall
id_ID: Tembok Hardcrete

en: Hardened Base Structure Materials Mk2
id_ID: Material Struktur Markas yang Diperkeras Mk2

en: Hardened Base Structure Materials Mk3
id_ID: Material Struktur Markas yang Diperkeras Mk3

en: Hardened case machinegun bullets
id_ID: Peluru senapan mesin keras

en: Hardened Flamer Guard Tower
id_ID: Menara Penyembur Api yang Diperkeras

en: Hardened Heavy Machinegun Guard Tower
id_ID: Menara Senapan Mesin Berat yang Diperkeras

en: Hardened MG Bullets
id_ID: Peluru Senapan Mesin yang Diperkeras

en: Hardened Rail Dart Mk2
id_ID: Panah Rail yang Diperkeras Mk2

en: Hardened Rail Dart Mk3
id_ID: Panah Rail yang Diperkeras Mk3

en: Hardened Rail Dart
id_ID: Panah Rail yang Diperkeras

en: Hardened Sensor Tower
id_ID: Menara Sensor yang Diperkuat

en: Hardpoint Avenger SAM Site Available
id_ID: Titik Keras dengan Rudal "Avenger" Tersedia

en: Hardpoint Cyclone AA Gun Available
id_ID: Titik Keras dengan Senapan Anti-Pesawat "Cyclone" Tersedia

en: Hardpoint Tornado AA Gun Available
id_ID: Titik Keras dengan Senapan Anti-Pesawat "Tornado" Tersedia

en: Hardpoint Twin Assault Gun Available
id_ID: Titik Keras dengan Senapan Mesin Serbu Ganda Tersedia

en: Hardpoint Vindicator SAM Site Available
id_ID: Titik Keras dengan Rudal "Vindicator" Tersedia

en: Hardpoint Whirlwind AA Gun Available
id_ID: Titik Keras dengan Senapan Anti-Pesawat "Whirlwind" Tersedia

en: HE Bomb Shells
id_ID: Bom Daya Ledak Tinggi

en: HE Howitzer Shells Mk2
id_ID: Peluru Howitzer HE Mk2

en: HE Howitzer Shells Mk3
id_ID: Peluru Howitzer HE Mk3

en: HE Howitzer Shells
id_ID: Peluru Howitzer HE

en: HE Mini-Rockets Mk2
id_ID: Roket Mini HE Mk2

en: HE Mini-Rockets Mk3
id_ID: Roket Mini HE Mk3

en: HE Mini-Rockets
id_ID: Roket Mini HE

en: HE Mortar Shells Mk2
id_ID: Peluru Mortir HE Mk2

en: HE Mortar Shells Mk3
id_ID: Peluru Mortir HE Mk3

en: HE Mortar Shells
id_ID: Peluru Mortir HE

en: HE Rockets Mk2
id_ID: Roket HE Mk2

en: HE Rockets Mk3
id_ID: Roket HE Mk3

en: HE Rockets
id_ID: Roket HE

en: HEAP Bomb Bay
id_ID: Bom Pesawat HEAP

en: HEAP Howitzer Shells Mk2
id_ID: Peluru Howitzer HEAP Mk2

en: HEAP Howitzer Shells Mk3
id_ID: Peluru Howitzer HEAP Mk3

en: HEAP Howitzer Shells
id_ID: Peluru Howitzer HEAP

en: HEAP Mini-Rockets Mk2
id_ID: Roket Mini HEAP Mk2

en: HEAP Mini-Rockets Mk3
id_ID: Roket Mini HEAP Mk3

en: HEAP Mini-Rockets
id_ID: Roket Mini HEAP

en: HEAP Mortar Shells Mk2
id_ID: Peluru Mortir HEAP Mk2

en: HEAP Mortar Shells Mk3
id_ID: Peluru Mortir HEAP Mk3

en: HEAP Mortar Shells
id_ID: Peluru Mortir HEAP

en: HEAT Cannon Shells Mk2
id_ID: Peluru Meriam HEAT Mk2

en: HEAT Cannon Shells Mk3
id_ID: Peluru Meriam HEAT Mk3

en: HEAT Cannon Shells
id_ID: Peluru Meriam HEAT

en: HEAT Rocket Warhead Mk2
id_ID: Hulu Ledak Roket HEAT Mk2

en: HEAT Rocket Warhead Mk3
id_ID: Hulu Ledak Roket HEAT Mk3

en: HEAT Rocket Warhead
id_ID: Hulu Ledak Roket HEAT

en: Heavy anti-tank rocket
id_ID: Roket anti-tank berat

en: Heavy Body - Mantis
id_ID: Badan Berat - Mantis

en: Heavy Body - Python
id_ID: Badan Berat - Python

en: Heavy Body - Tiger
id_ID: Badan Berat - Tiger

en: Heavy Body - Vengeance
id_ID: Badan Berat - Vengeance

en: Heavy Body - Wyvern
id_ID: Badan Berat - Wyvern

en: Heavy body increases armor and body points
id_ID: Badan berat meningkatkan armor dan Body Point

en: Heavy Cannon firing 120 mm rounds
id_ID: Meriam berat menembakkan peluru 120mm

en: Heavy Cannon Hardpoint
id_ID: Titik Keras dengan Meriam Berat

en: Heavy Cannon
id_ID: Meriam Berat

en: Heavy Flamer - Inferno
id_ID: Penyembur Api Berat - Inferno

en: Heavy Gunner
id_ID: Penembak Meriam

en: Heavy Howitzer - Ground Shaker
id_ID: Howitzer Berat - Ground Shaker

en: Heavy Laser Emplacement
id_ID: Emplasemen Laser Berat

en: Heavy Laser
id_ID: Laser Berat

en: Heavy Machinegun Hardpoint
id_ID: Titik Keras dengan Senapan Mesin Berat

en: Heavy Machinegun
id_ID: Senapan Mesin Berat

en: Heavy Mortar - Bombard
id_ID: Mortir Berat - Bombard

en: Heavy Plasma Launcher Emplacement
id_ID: Emplasemen Peluncur Plasma Berat

en: Heavy Plasma Launcher firing plasma
id_ID: Peluncur Plasma Berat menembakkan plasma

en: Heavy Plasma Launcher
id_ID: Peluncur Plasma Berat

en: Heavy rail gun firing large kinetic energy darts
id_ID: Senapan rel berat menembakkan panah energi kinetik besar

en: Heavy Rocket Array
id_ID: Barisan Roket Berat

en: Heavy Rocket Bastion
id_ID: Benteng Roket Berat

en: Heavy Rocket Battery
id_ID: Baterai Roket Berat

en: Heavy surface-to-air missile
id_ID: Rudal Anti-pesawat berat

en: Helicopter
id_ID: Helikopter

en: Hero and Special rank units are protected
id_ID: Unit berpangkat Heroik dan Spesial dilindungi

en: HESH Rocket Warhead Mk2
id_ID: Hulu Ledak Roket HESH Mk2

en: HESH Rocket Warhead Mk3
id_ID: Hulu Ledak Roket HESH Mk3

en: HESH Rocket Warhead
id_ID: Hulu Ledak Roket HESH

en: Hi-Energy Laser Emitter Mk2
id_ID: Emiter Laser Energi Tinggi Mk2

en: Hi-Energy Laser Emitter Mk3
id_ID: Emiter Laser Energi Tinggi Mk3

en: Hi-Energy Laser Emitter
id_ID: Emiter Laser Energi Tinggi

en: Hide Behind Me
id_ID: Sembunyilah Dibalik Saya

en: High Density Base Structure Materials
id_ID: Material Struktur Markas Kepadatan Tinggi

en: High Explosive Anti-Tank Cannon Shells
id_ID: Peluru Meriam Anti-Tank Berdaya Ledak Tinggi

en: High Explosive Anti-Tank warhead
id_ID: Hulu Ledak Anti-Tank Berdaya Ledak Tinggi

en: High Explosive Anti-Tank warheads
id_ID: Hulu Ledak Anti-Tank Berdaya Ledak Tinggi

en: High Explosive Armor Piercing Flak
id_ID: Peluru anti-pesawat, anti-armor berdaya ledak tinggi

en: High Explosive Armor Piercing Shells
id_ID: Peluru Anti-Armor Berdaya Ledak Tinggi

en: High explosive artillery missile
id_ID: Rudal Artileri Berdaya Ledak Tinggi

en: High explosive heavy artillery missile
id_ID: Rudal Artileri Berat Berdaya Ledak Tinggi

en: High explosive shaped charge missile
id_ID: Rudal Berdaya Ledak Tinggi dengan Shaped Charge

en: High Intensity Thermal Armor Mk2
id_ID: Armor Termal Intensitas Tinggi Mk2

en: High Intensity Thermal Armor Mk3
id_ID: Armor Termal Intensitas Tinggi Mk3

en: High Intensity Thermal Armor
id_ID: Armor Termal Intensitas Tinggi

en: High power costs and slow to produce
id_ID: Menggunakan banyak daya dan lambat untuk diproduksi

en: High Temperature Flamer Gel Mk2
id_ID: Gel Penyembur Api Temperatur Tinggi Mk2

en: High Temperature Flamer Gel Mk3
id_ID: Gel Penyembur Api Temperatur Tinggi Mk3

en: High Temperature Flamer Gel
id_ID: Gel Penyembur Api Temperatur Tinggi

en: High tensile concrete-plastic composite
id_ID: Komposit beton-plastik elastisitas tinggi

en: High-Pressure Gas Container
id_ID: Kontainer Gas Bertekanan Tinggi

en: High-pressure gas throws the flamer gel further
id_ID: Gas bertekanan tinggi menembakkan gel pelempar api lebih jauh

en: HMG Bunker
id_ID: Bunker Senapan Mesin Berat

en: Hover Propulsion
id_ID: Propulsi Hovercraft

en: Hover
id_ID: Hovercraft

en: Howitzer accuracy +10%
id_ID: Akurasi howitzer +10%

en: Howitzer Autoloader Mk2
id_ID: Pengisi Otomatis Howitzer Mk2

en: Howitzer Autoloader Mk3
id_ID: Pengisi Otomatis Howitzer Mk3

en: Howitzer Autoloader
id_ID: Pengisi Otomatis Howitzer

en: Howitzer damage +25%
id_ID: Daya rusak howitzer +25%

en: Howitzer Fast Loader
id_ID: Pengisi Cepat Howitzer

en: Howitzer reload time -10%
id_ID: Waktu isi howitzer -10%

en: Hurricane AA Site
id_ID: Situs Anti-Pesawat "Hurricane"

en: Hurricane AA Turret
id_ID: Turet Anti-Pesawat "Hurricane"

en: Hut
id_ID: Pondok

en: HVAPFSDS Cannon Rounds Mk2
id_ID: Peluru Meriam HVAPFSDS Mk2

en: HVAPFSDS Cannon Rounds Mk3
id_ID: Peluru Meriam HVAPFSDS Mk3

en: HVAPFSDS Cannon Rounds
id_ID: Peluru Meriam HVAPFSDS

en: Hyper Fire Chaingun Upgrade
id_ID: Peningkatan Sistem Rantai Tembakan Hiper

en: Hyper Velocity Cannon Emplacement
id_ID: Emplasemen Meriam Velositas Hiper

en: Hyper Velocity Cannon Hardpoint
id_ID: Titik Keras dengan Meriam Velositas Hiper

en: Hyper Velocity Cannon
id_ID: Meriam Velositas Hiper

en: Hyper-Velocity Armor-Piercing Fin-Stabilised Discarding Sabot
id_ID: Peluru anti-armor velositas hiper yang distabilkan dengan sirip bersabot

en: Immense damage infliction capability
id_ID: Daya rusak sangat tinggi

en: Improved armor-piercing dart
id_ID: Panah anti-armor yang ditingkatkan

en: Improved Bomb Warhead
id_ID: Hulu Ledak Bom yang Ditingkatkan

en: Improved Energizer reduces laser recharge time
id_ID: Energizer yang ditingkatkan mengurangi waktu isi ulang laser

en: Improved Engineering Techniques
id_ID: Teknik Keinsinyuran yang Ditingkatkan

en: Improved Engineering
id_ID: Keinsinyuran Lanjutan

en: Improved fire detection systems
id_ID: Sistem pendeteksi tembakan yang ditingkatkan

en: Improved Hardcrete Mk2
id_ID: Hardcrete Ditingkatkan Mk2

en: Improved Hardcrete Mk3
id_ID: Hardcrete Ditingkatkan Mk3

en: Improved Hardcrete
id_ID: Hardcrete yang Ditingkatkan

en: Improved high explosive shells
id_ID: Peluru daya ledak tinggi yang ditingkatkan

en: Improved Laser Focusing
id_ID: Pemfokusan Laser yang Ditingkatkan

en: Improved NEXUS resistance circuitry
id_ID: Resistansi sirkuit terhadap NEXUS ditingkatkan

en: Improved Power Generator Performance
id_ID: Performa Pembangkit Daya Ditingkatkan

en: Improved Rocket Wire Guidance
id_ID: Pengarahan Roket dengan Kabel yang Ditingkatkan

en: Improved sensor range
id_ID: Peningkatan jangkauan sensor

en: Improved shaped charge warhead
id_ID: Hulu ledak shaped charge ditingkatkan

en: Improved target recognition systems
id_ID: Sistem pengenalan target ditingkatkan

en: Improved Thermal Emissions detection
id_ID: Deteksi emisi termal ditingkatkan

en: Improved Titanium-reinforced concrete
id_ID: Beton yang diperkuat titanium yang ditingkatkan

en: Improved trinitramine explosive formula
id_ID: Formula peledak trinitramine yang ditingkatkan

en: Improvement in laser emission density
id_ID: Peningkatan kepadatan emisi laser

en: Improvement in laser optics reduces light dispersal
id_ID: Peningkatan dalam bidang optik laser mengurangi pembiasan cahaya

en: Incendiary Howitzer Emplacement 2
id_ID: Emplasemen Howitzer Pembakar 2

en: Incendiary Howitzer Emplacement
id_ID: Emplasemen Howitzer Pembakar

en: Incendiary howitzer emplacement
id_ID: Emplasemen Howitzer Pembakar

en: Incendiary Howitzer may be assigned to a sensor
id_ID: Howitzer pembakar dapat ditugaskan ke sebuah sensor

en: Incendiary Howitzer
id_ID: Howitzer Pembakar

en: Incendiary Mortar Pit 2
id_ID: Parit dengan Mortir Pembakar 2

en: Incendiary Mortar Pit
id_ID: Parit dengan Mortir Pembakar

en: Incendiary Mortar
id_ID: Mortir Pembakar

en: Increased gauss output speeds up reload time
id_ID: Meningkatkan kecepatan isi ulang meriam Gauss

en: Increases Armour and Body Points
id_ID: Meningkatkan Armor dan Body Point

en: Increases Cannon accuracy
id_ID: Meningkatkan akurasi meriam

en: Increases Cannon damage
id_ID: Meningkatkan daya rusak meriam

en: Increases Cannon ROF
id_ID: Meningkatkan kecepatan tembak meriam

en: Increases construction speed
id_ID: Meningkatkan kecepatan kontruksi

en: Increases Flamer range
id_ID: Meningkatkan jarak tembak penyembur api

en: Increases Flamer ROF
id_ID: Meningkatkan rata-rata tembak penyembur api

en: Increases Laser accuracy
id_ID: Meningkatkan akurasi laser

en: Increases Laser damage
id_ID: Meningkatkan daya rusak laser

en: Increases Laser ROF
id_ID: Meningkatkan kecepatan tembak laser

en: Increases Mini-Rocket accuracy
id_ID: Meningkatkan akurasi roket mini

en: Increases Mini-Rockets ROF
id_ID: Meningkatkan kecepatan tembak roket mini

en: Increases Missile accuracy
id_ID: Meningkatkan akurasi rudal

en: Increases Missile damage
id_ID: Meningkatkan daya rusak rudal

en: Increases Missile ROF
id_ID: Meningkatkan kecepatan tembak rudal

en: Increases Mortar accuracy
id_ID: Meningkatkan akurasi mortir

en: Increases Mortar ROF
id_ID: Meningkatkan kecepatan tembak mortir

en: Increases Rail Gun accuracy
id_ID: Meningkatkan akurasi senapan rel

en: Increases Rail Gun damage
id_ID: Meningkatkan daya rusak senapan rel

en: Increases Rail Gun ROF
id_ID: Meningkatkan kecepatan tembak senapan rel

en: Increases Rocket accuracy
id_ID: Meningkatkan akurasi roket

en: Increases Rocket ROF
id_ID: Meningkatkan kecepatan tembak roket

en: Inferior armor and body points to Cobra
id_ID: Armor dan Body Point lebih rendah dari Cobra

en: Inferior armor and body points to Viper
id_ID: Armor dan Body Point lebih rendah dari Viper

en: Inferno Bunker
id_ID: Bunker Penyembur Api "Inferno"

en: Inferno Emplacement
id_ID: Emplasemen Penyembur Api "Inferno"

en: Inferno Hardpoint
id_ID: Titik Keras dengan Pelempar Api "Inferno"

en: Intruder parasite isolated
id_ID: Parasit Penyusup Terisolasi

en: Ionizing Turbine Engine
id_ID: Mesin Turbin Ionisasi

en: Jammer Tower
id_ID: Menara Pengacak Sinyal

en: Jammer Turret
id_ID: Turet Pengacak Sinyal

en: Jeep
id_ID: Jip

en: Jump Cyborgs can now be researched
id_ID: Cyborg Pelompat sudah dapat diriset

en: Keeps map areas under constant surveillance
id_ID: Menjaga area peta dibawah pengamatan konstan

en: Kinetic armor +30%, body points +30%
id_ID: Armor kinetik +30%, Body Point +30%

en: Kinetic Armor +35%, and Body Points +35%
id_ID: Armor Kinetik +35%, Body Point +35%

en: Kinetic Armor +35%, Body Points +35%
id_ID: Armor Kinetik +35%, Body Point +35%

en: Laminated alloys bonded with energy-deflecting optic bundles
id_ID: Aloi terlaminasi diikat dengan bundel optik penangkis energi

en: Lancer AT Rocket
id_ID: Roket Anti-Tank "Lancer"

en: Lancer Bunker
id_ID: Bunker Roket "Lancer"

en: Lancer Cyborg
id_ID: Cyborg Peluncur Roket "Lancer"

en: Lancer Hardpoint
id_ID: Titik Keras dengan Roket "Lancer"

en: Lancer
id_ID: Roket Anti-Tank "Lancer"

en: Large Super Heavy Body
id_ID: Badan Super Berat

en: Laser - Flashlight
id_ID: Laser - "Flashlight"

en: Laser AA Gun Available
id_ID: Senapan Laser Anti-Pesawat Tersedia

en: Laser accuracy +10%
id_ID: Akurasi Laser +10%

en: Laser damage +25%
id_ID: Daya rusak laser +25%

en: Laser designator paints and guides rounds to the target
id_ID: Designator laser menandakan dan mengarahkan peluru ke target

en: Laser reload time -15%
id_ID: Waktu isi ulang laser -15%

en: Laser Satellite Command Post
id_ID: Pusat Komando Satelit Laser

en: Laser Upgrade
id_ID: Peningkatan laser

en: LasSat
id_ID: Satelit Laser

en: Layered composite alloys and energy-absorbing fibres
id_ID: Aloi komposit berlapis dan serat-serat penyerap energi

en: Less armor and body points than Python
id_ID: Armor dan Body Point lebih rendah dari Python

en: Light Body - Bug
id_ID: Badan Ringan - Bug

en: Light Body - Leopard
id_ID: Badan Ringan - Leopard

en: Light Body - Retaliation
id_ID: Badan Ringan - Retaliation

en: Light Body - Viper
id_ID: Badan Ringan - Viper

en: Light body vulnerable to heavy weapons
id_ID: Badan ringan rawan terhadap serangan dari senjata berat

en: Light Cannon Bunker
id_ID: Bunker Meriam Ringan

en: Light Cannon firing 40mm rounds
id_ID: Meriam ringan menembakkan peluru 40mm

en: Light Cannon Hardpoint
id_ID: Titik Keras dengan Meriam Ringan

en: Light Cannon
id_ID: Meriam Ringan

en: Look-Out Tower
id_ID: Menara Penjaga

en: Low power cost and low production times
id_ID: Biaya daya dan waktu produksi rendah

en: Low yield thermonuclear warhead
id_ID: Hulu ledak termonuklir berkekuatan rendah

en: Machinegun Bunker
id_ID: Bunker Senapan Mesin

en: Machinegun damage +25%
id_ID: Daya rusak senapan mesin +25%

en: Machinegun Guard Tower
id_ID: Menara Penjaga dengan Senapan Mesin

en: Machinegun reload time -15%
id_ID: Waktu isi ulang senapan mesin -15%

en: Machinegunner
id_ID: Penembak Senapan Mesin

en: Makes excellent scout vehicle
id_ID: Basis kendaraan pengintai yang baik

en: Mass Driver Fortress
id_ID: Benteng Mass Driver

en: Maximum armor and body points
id_ID: Armor dan Body Point Maksimum

en: May be assigned to follow units
id_ID: Dapat ditugaskan untuk mengikuti unit

en: May be targeted directly or assigned to a sensor turret or tower
id_ID: Dapat ditembak secara langsung maupun ditugaskan ke turet atau menara sensor

en: May be upgraded using factory modules
id_ID: Dapat ditingkatkan menggunakan modul pabrik

en: Mechanic Cyborg
id_ID: Cyborg Mekanik

en: Mechanic with repair ability
id_ID: Mekanik dengan kemampuan perbaikan

en: Medium Body - Cobra
id_ID: Badan Sedang - Cobra

en: Medium Body - Panther
id_ID: Badan Sedang - Panther

en: Medium Body - Retribution
id_ID: Badan Sedang - Retribution

en: Medium Body - Scorpion
id_ID: Badan Sedang - Scorpion

en: Medium body increases armor and body points
id_ID: Badan sedang meningkatkan armor dan body point

en: Medium Cannon firing 76mm rounds
id_ID: Meriam sedang menembakkan peluru 76mm

en: Medium Cannon Hardpoint
id_ID: Titik Keras dengan Meriam Sedang

en: Medium Cannon
id_ID: Meriam Sedang

en: Medium Super Heavy Body
id_ID: Badan Super Berat Sedang

en: Mini-rocket armored strongpoint
id_ID: Titik kuat berlapis baja dengan pod roket mini

en: Mini-Rocket Array
id_ID: Artileri Roket Mini

en: Mini-Rocket Artillery
id_ID: Artileri Roket Mini

en: Mini-Rocket Battery
id_ID: Baterai Roket Mini

en: Mini-Rocket Guard Tower
id_ID: Menara Penjaga dengan Pod Roket Mini

en: Mini-Rocket Pod
id_ID: Pod Roket Mini

en: Mini-Rocket Tower
id_ID: Menara Pod Roket Mini

en: Missile accuracy +10%
id_ID: Akurasi Rudal +10%

en: Missile actively seeks and homes on targets
id_ID: Rudal mengarahkan diri ke target secara aktif

en: Missile damage +25%
id_ID: Daya rusak rudal +25%

en: Missile Fortress
id_ID: Benteng Rudal

en: Missile reload time -15%
id_ID: Waktu isi ulang rudal -15%

en: Missile Upgrade
id_ID: Peningkatan Rudal

en: Missiles detect and lock-on to targets while loading
id_ID: Rudal mendeteksi dan mengunci ke arah target selama pemuatan

en: Mobile Repair Turret
id_ID: Turet Perbaikan Bergerak

en: More armor and body points than Python
id_ID: Armor dan Body Point lebih baik dari Python

en: More armor and body points than Vengeance
id_ID: Armor dan Body Point lebih baik dari Vengeance

en: Mortar accuracy +10%
id_ID: Akurasi mortir +10%

en: Mortar Autoloader Mk2
id_ID: Pengisi Otomatis Mortir Mk2

en: Mortar Autoloader Mk3
id_ID: Pengisi Otomatis Mortir Mk3

en: Mortar Autoloader
id_ID: Pengisi Otomatis Mortir

en: Mortar damage +25%
id_ID: Daya rusak mortir +25%

en: Mortar Fast Loader
id_ID: Pengisi Cepat Mortir

en: Mortar Pit
id_ID: Parit dengan Mortir

en: Mortar reload time -10%
id_ID: Waktu isi mortir -10%

en: Mortar Targeting Computer
id_ID: Komputer Penargetan Mortir

en: Mortar
id_ID: Mortir

en: Mounted Machinegun
id_ID: Senapan Mesin

en: Multi Turret Body - Dragon
id_ID: Badan Turet Ganda - Dragon

en: Multi-barrel, rapid-fire machinegun
id_ID: Senapan mesin multilaras dengan rata-rata tembak tinggi

en: Must be built to produce commanders
id_ID: Harus dibangun untuk memproduksi komandan

en: Narrow area of effect
id_ID: Area efek sempit

en: Needle Gun Tower
id_ID: Menara Meriam Jarum

en: Needle Gun
id_ID: Meriam Jarum

en: Needle Gunner Cyborg
id_ID: Cyborg Penembak Meriam Jarum

en: Neural Synapse Research Brain Mk2
id_ID: Otak Riset Sinapsis Saraf Mk2

en: Neural Synapse Research Brain Mk3
id_ID: Otak Riset Sinapsis Saraf Mk3

en: Neural Synapse Research Brain
id_ID: Otak Riset Sinapsis Saraf

en: New Advanced Weapon Available
id_ID: Senjata Mutakhir Baru Tersedia

en: New Artillery Missile Turret Available
id_ID: Turet Artileri Rudal Baru Tersedia

en: New automated repair techniques
id_ID: Teknik perbaikan otomatis baru

en: New Base Structure Available
id_ID: Struktur Markas Baru Tersedia

en: New battlefield computer system
id_ID: Sistem komputer medan tempur baru

en: New Construction Options Available
id_ID: Pilihan Konstruksi Baru Tersedia

en: New Cyborg Research Available
id_ID: Riset Cyborg Baru Tersedia

en: New Electronic Technology Discovered
id_ID: Teknologi Elektronik Baru Ditemukan

en: New Laser Weapon Available
id_ID: Senjata Laser Baru Tersedia

en: New Missile Turret Available
id_ID: Turet Rudal Baru Tersedia

en: New Paradigm Heavy Body
id_ID: Badan Berat Paradigma Baru

en: New Paradigm Light Body
id_ID: Badan Ringan Paradigma Baru

en: New Paradigm Medium body
id_ID: Badan Sedang Paradigma Baru

en: New power efficient propulsion
id_ID: Propulsi baru yang lebih efisien

en: New Power Generation Technology
id_ID: Teknologi Pembangkitan Daya Baru

en: New Propulsion Available for Design
id_ID: Propulsi Baru Tersedia untuk Desain

en: New Propulsion Available
id_ID: Propulsi Baru Tersedia

en: New Rail Gun Available
id_ID: Senapan Rel Baru Tersedia

en: New Repair Facility Repairs Damaged Units
id_ID: Fasilitas Perbaikan Baru Memperbaiki Unit Rusak

en: New Repair Technology Discovered
id_ID: Teknologi Perbaikan Baru Ditemukan

en: New research options available
id_ID: Pilihan riset baru tersedia

en: New Rocket Available
id_ID: Roket Baru Tersedia

en: New SAM Turret Available
id_ID: Turet Rudal Anti-Pesawat Baru Tersedia

en: New System Available
id_ID: Sistem Baru Tersedia

en: New Systems Sensor Available
id_ID: Sensor Sistem Baru Tersedia

en: New Systems Structure Available
id_ID: Struktur Sistem Baru Tersedia

en: New Systems Tower Available
id_ID: Menara Sistem Baru Tersedia

en: New Systems Turret Available For Design
id_ID: Turet Sistem Baru Tersedia Untuk Desain

en: New Systems Turret Available for Design
id_ID: Turet Sistem Baru Tersedia Untuk Desain

en: New Thermal Emissions detection
id_ID: Deteksi Emisi Termal Baru

en: New VTOL Missile Launcher
id_ID: Peluncur Rudal VTOL Baru

en: NEXUS CWall
id_ID: Tembok Sudut NEXUS

en: NEXUS Heavy Body
id_ID: Badan Berat NEXUS

en: NEXUS Immunization System
id_ID: Sistem Imunisasi NEXUS

en: NEXUS Intruder Program analyzed
id_ID: Program Penyusup NEXUS teranalisis

en: NEXUS Intruder Program
id_ID: Program Penyusup NEXUS

en: NEXUS Light Body
id_ID: Badan Ringan NEXUS

en: Nexus Link Tower
id_ID: Menara Penghubung Nexus

en: Nexus Link Turret
id_ID: Turet Penghubung Nexus

en: NEXUS Medium Body
id_ID: Badan Sedang NEXUS

en: Nexus Missile Silo
id_ID: Silo Rudal Nexus

en: NEXUS Resistance Circuits Mk2
id_ID: Sirkuit Ketahanan Nexus Mk2

en: NEXUS Resistance Circuits Mk3
id_ID: Sirkuit Ketahanan Nexus Mk3

en: NEXUS Resistance Circuits
id_ID: Sirkuit Ketahanan Nexus

en: NEXUS Wall
id_ID: Tembok NEXUS

en: No Place To Hide
id_ID: Tiada Tempat Sembunyi

en: Non-Cheating. Hard. Fun. Crush!
id_ID: Tidak Menggunakan Cheat. Keras. Menyenangkan. Hancurkan!

en: Objects become difficult to locate near it
id_ID: Obyek menjadi sulit dideteksi di dekatnya

en: Oil Derrick
id_ID: Kilang Minyak

en: Oil Drum
id_ID: Drum Oli

en: Oil Resource
id_ID: Sumber Daya Minyak

en: On-board computer predicts target movement
id_ID: Komputer terpasang memprediksi pergerakan target

en: On-board diagnostic and repair systems
id_ID: Sistem diagnosis dan perbaikan terintegrasi

en: On-board resistance circuit systems
id_ID: Sistem resistansi sirkuit terintegrasi

en: Or select the Repair Facility as a unit's target
id_ID: Atau pilih Fasilitas Perbaikan sebagai target unit

en: Orders assigned indirect fire units to fire at the enemy batteries
id_ID: Memerintahkan unit artileri yang ditugaskan untuk menembak ke arah baterai artileri musuh

en: Original Campaign
id_ID: Kampanye Original

en: Original Skirmish
id_ID: Skirmish Original

en: Pepperpot Pit
id_ID: Parit dengan Mortir "Pepperpot"

en: Phosphor Bomb Bay
id_ID: Bom Fosfor

en: Pick-Up Truck
id_ID: Truk Bak Terbuka

en: Plasma Cannon Emplacement
id_ID: Emplasemen Meriam Plasma

en: Plasma Cannon firing plasma
id_ID: Meriam Plasma menembakkan plasma

en: Plasma Cannon
id_ID: Meriam Plasma

en: Plasmite Bomb
id_ID: Bom Plasmit

en: Plasmite Flame-thrower
id_ID: Pelempar Api Plasmit

en: Plasmite Flamer Bunker
id_ID: Bunker Penyembur Api Plasmit

en: Plasmite Flamer
id_ID: Penyembur Api Plasmit

en: Power cost and production time similar to Cobra
id_ID: Biaya daya dan waktu produksi relatif sama dengan Cobra

en: Power cost and production time similar to Viper
id_ID: Biaya listrik dan waktu produksi relatif sama dengan Viper

en: Power cost and production time the same as Python
id_ID: Biaya daya dan waktu produksi relatif sama dengan Python

en: Power Generator
id_ID: Pembangkit Daya

en: Power Module Available
id_ID: Modul Daya Tersedia

en: Power Module
id_ID: Modul Daya

en: Power output +25%
id_ID: Output daya +25%

en: Power output +30%
id_ID: Output daya +25%

en: Power Research Completed
id_ID: Riset Daya Selesai

en: Powerful Electronic magnetic pulse weapon
id_ID: Senjata pulsa elektromagnet kuat

en: Produces Cyborgs
id_ID: Memproduksi Cyborg

en: Professional and Regular rank units are protected
id_ID: Unit berpangkat Profesional dan Reguler dilindungi

en: Project Heavy Body
id_ID: Badan Berat Proyek

en: Project Light Body
id_ID: Badan Ringan Proyek

en: Project Medium Body
id_ID: Badan Sedang Proyek

en: Propylene Oxide gel treated to burn at higher temperatures
id_ID: Gel Propilen Oksida diperlakukan untuk pembakaran dalam suhu lebih tinggi

en: Prototypical AI focusing on rockets/missiles
id_ID: Kecerdasan buatan purwarupa dengan fokus terhadap roket/rudal

en: Pulse Laser Emplacement
id_ID: Emplasemen Laser Pulsa

en: Pulse Laser Hardpoint
id_ID: Titik Keras dengan Laser Pulsa

en: Pulse Laser Tower
id_ID: Menara Laser Pulsa

en: Pulse Laser
id_ID: Laser Pulsa

en: Quad 80mm Anti-Aircraft cannon
id_ID: Meriam anti-pesawat 80mm laras empat

en: Racked missile dispensers allow for fast reloading
id_ID: Dispenser roket berbentuk rak mempercepat pengisian ulang

en: Radar detector detects enemy sensors
id_ID: Detektor radar mendeteksi sensor musuh

en: Radar Detector Tower
id_ID: Menara Detektor Radar

en: Radar Detector
id_ID: Detektor Radar

en: Rail Gun accuracy +10%
id_ID: Akurasi Senapan Rel +10%

en: Rail Gun damage +25%
id_ID: Daya rusak senapan rel +25%

en: Rail Gun Emplacement
id_ID: Emplasemen Senapan Rel

en: Rail gun firing armor-piercing darts
id_ID: Senapan rel menembak panah anti-armor

en: Rail Gun Hardpoint
id_ID: Titik Keras dengan Senapan Rel

en: Rail Gun reload time -15%
id_ID: Waktu isi ulang senapan rel -15%

en: Rail Gun ROF Mk2
id_ID: Kecepatan Tembak Senapan Rel Mk2

en: Rail Gun ROF Mk3
id_ID: Kecepatan Tembak Senapan Rel Mk3

en: Rail Gun ROF
id_ID: Kecepatan Tembak Senapan Rel

en: Rail Gun Upgrade
id_ID: Peningkatkan Senapan Rel

en: Rail Gun
id_ID: Senapan Rel

en: Rail Target Prediction Computer
id_ID: Komputer Prediksi Target Senapan Rel

en: Railgun Emplacement
id_ID: Emplasemen Senapan Rel

en: Rapid Fire Chaingun Upgrade
id_ID: Peningkatan Sistem Senjata Rantai Tembak-cepat

en: Rapid Fire Chaingun
id_ID: Sistem Senjata Rantai Tembak-cepat

en: Rapid fire rail gun firing needle darts
id_ID: Senapan rel penembak panah jarum secara beruntun

en: Rapid Loader increases reload rate
id_ID: Pengisi cepat meningkatkan kecepatan isi ulang

en: Rearming speed +30%
id_ID: Kecepatan penyiapan +30%

en: Reduce Scavenger Flamer Range
id_ID: Kurangi Jangkauan Scavenger Flamer

en: Reduced chance of NEXUS take-over
id_ID: Mengurangi kemungkinan pengambilan alih oleh NEXUS

en: Refuels, rearms and repairs VTOLs
id_ID: Menyiapkan dan memperbaiki unit VTOL

en: Reinforced Base Structure Materials Mk2
id_ID: Material Struktur Markas Diperkuat Mk2

en: Reinforced Base Structure Materials Mk3
id_ID: Material Struktur Markas Diperkuat Mk3

en: Reinforced Base Structure Materials
id_ID: Material Struktur Markas Diperkuat

en: Repair Center Turret
id_ID: Turet Perbaikan Sentral

en: Repair Facility
id_ID: Fasilitas Perbaikan

en: Repair Speed +100%
id_ID: Kecepatan Perbaikan +100%

en: Repair Turret
id_ID: Turet Perbaikan

en: Replaces all machineguns
id_ID: Menggantikan semua senapan mesin

en: Requires cyborg factory to produce
id_ID: Memerlukan Pabrik Cyborg untuk diproduksi

en: Requires heavy VTOL factory to produce
id_ID: Memerlukan Pabrik VTOL berat untuk diproduksi

en: Research Breakthrough Improves Construction Rates
id_ID: Terobosan Riset Meningkatkan Kecepatan Konstruksi

en: Research Facility
id_ID: Fasilitas Riset

en: Research makes additional Cyborgs available
id_ID: Riset menyediakan Cyborg tambahan

en: Research Module Available
id_ID: Modul Riset Tersedia

en: Research module expands research facilities
id_ID: Modul riset meningkatkan fasilitas riset

en: Research Module
id_ID: Modul Riset

en: Research speed +30%
id_ID: Kecepatan Riset +30%

en: Research speed +85%
id_ID: Kecepatan Riset +85%

en: Ripple Rocket Battery
id_ID: Baterai Roket "Ripple"

en: Ripple Rockets
id_ID: Roket "Ripple"

en: Robotic advances make new chaingun upgrade available
id_ID: Kemajuan robotik menyediakan peningkatan baru sistem senjata rantai

en: Robotic Factory Production Mk2
id_ID: Produksi Robotik Mk2

en: Robotic Factory Production Mk3
id_ID: Produksi Robotik Mk3

en: Robotic Factory Production
id_ID: Produksi Robotik

en: Robotic loading system feeds rounds into breech
id_ID: Sistem pengisian peluru robotik memuat peluru ke dalam meriam

en: Robotic Manufacturing
id_ID: Produksi Robotik

en: Robotic Repair Facility Upgrade Mk2
id_ID: Peningkatan Fasilitas Perbaikan Robotik Mk2

en: Robotic Repair Facility Upgrade Mk3
id_ID: Peningkatan Fasilitas Perbaikan Robotik Mk3

en: Robotic Repair Facility Upgrade
id_ID: Peningkatan Fasilitas Perbaikan Robotik

en: Robotic Repair Facility
id_ID: Fasilitas Perbaikan Robotik

en: Robotic VTOL Rearming Mk2
id_ID: Penyiapan VTOL Robotik Mk2

en: Robotic VTOL Rearming Mk3
id_ID: Penyiapan VTOL Robotik Mk3

en: Robotic VTOL Rearming
id_ID: Penyiapan VTOL Robotik

en: Rocket accuracy +10%
id_ID: Akurasi roket +10%

en: Rocket artillery; can be assigned to a sensor
id_ID: Artileri roket, dapat ditugaskan ke sebuah sensor

en: Rocket Autoloader Mk2
id_ID: Pengisi Otomatis Roket Mk2

en: Rocket Autoloader Mk3
id_ID: Pengisi Otomatis Roket Mk3

en: Rocket Autoloader
id_ID: Pengisi Otomatis Roket

en: Rocket Buggy
id_ID: Buggy Roket

en: Rocket damage +25%
id_ID: Daya rusak roket +25%

en: Rocket detects and locks on to engine emissions
id_ID: Roket mendeteksi dan mengunci ke emisi mesin target

en: Rocket Jeep
id_ID: Jip Roket

en: Rocket Laser Designator
id_ID: Designator Laser Roket

en: Rocket Rapid Loader Mk2
id_ID: Pengisi Cepat Roket Mk2

en: Rocket Rapid Loader Mk3
id_ID: Pengisi Cepat Roket Mk3

en: Rocket Rapid Loader
id_ID: Pengisi Cepat Roket

en: Rocket reload time -15%
id_ID: Waktu isi ulang roket -15%

en: Rocket tracks the laser designator to the target
id_ID: Roket mengikuti designator laser ke arah target

en: Rotary Howitzer - Hellstorm
id_ID: Howitzer Multilaras Putar - Hellstorm

en: Rotary MG Bunker
id_ID: Bunker Senapan Mesin Serbu

en: Rotary Mortar - Pepperpot
id_ID: Mortir Multilaras Putar - Pepperpot

en: Ruined Factory
id_ID: Pabrik Rusak

en: SAM site with Avenger missiles
id_ID: Situs rudal anti-pesawat dengan rudal "Avenger"

en: SAM site with Vindicator missiles
id_ID: Situs rudal anti-pesawat dengan rudal "Vindicator"

en: Scavenger AT-Rocket Pit
id_ID: Parit Roket Anti-Tank Perampok

en: Scavenger Bunker
id_ID: Bunker Perampok

en: Scavenger Chopper Factory
id_ID: Pabrik Pemotong Perampok

en: Scavenger CornerWall
id_ID: Tembok Sudut Perampok

en: Scavenger Factory
id_ID: Pabrik Perampok

en: Scavenger Flame Tower
id_ID: Menara Pelempar Api Perampok

en: Scavenger Gun Tower
id_ID: Menara Senapan Perampok

en: Scavenger Horizontal Wall
id_ID: Tembok Horizontal Perampok

en: Scavenger MG tower
id_ID: Menara MG Perampok

en: Scavenger Mounted MG
id_ID: MG Berkaki Perampok

en: Scavenger Power Generator
id_ID: Pembangkit Daya Perampok

en: Scavenger Repair Center
id_ID: Pusar Perbaikan Perampok

en: Scavenger Rocket Pit
id_ID: Parit Roket Perampok

en: Scavenger
id_ID: Perampok

en: School Bus
id_ID: Bus Sekolah

en: Scourge Cyborg
id_ID: Cyborg Peluncur Rudal "Scourge"

en: Scourge Missile Hardpoint
id_ID: Titik Keras dengan Rudal "Scourge"

en: Scourge Missile Tower
id_ID: Menara Rudal "Scourge"

en: Scourge Missile
id_ID: Rudal "Scourge"

en: Scrambler Turret
id_ID: Turet Pengacak

en: Sea map AI, based on NullBot
id_ID: Kecerdasan buatan untuk peta laut, didasarkan atas NullBot

en: Search & Destroy Missiles
id_ID: Rudal Search And Destroy

en: Select new targets to continue the VTOL strikes
id_ID: Pilih target baru untuk melanjutkan serangan VTOL

en: Self-guided rocket-powered shells
id_ID: Peluru mengendalikan-sendiri dengan tenaga roket

en: Self-Replicating Manufacturing
id_ID: Produksi Secara Replikasi Diri

en: Sensor Range +10%
id_ID: Jangkauan Sensor +10%

en: Sensor Range +15%
id_ID: Jangkauan Sensor +15%

en: Sensor Range +25%
id_ID: Jangkauan Sensor +25%

en: Sensor Turret
id_ID: Turet Sensor

en: Sensor Upgrade Mk2
id_ID: Peningkatan Sensor Mk2

en: Sensor Upgrade Mk3
id_ID: Peningkatan Sensor Mk3

en: Sensor Upgrade
id_ID: Peningkatan Sensor

en: Sensors Improved
id_ID: Sensor Ditingkatkan

en: Seraph Missile Array
id_ID: Peluncur Rudal "Seraph"

en: Seraph Missile Battery
id_ID: Baterai Rudal "Seraph"

en: Shells detect and home to thermal heat signatures
id_ID: Peluru mendeteksi dan mengarahkan diri ke sumber panas

en: Slow moving Body
id_ID: Badan bergerak dengan lamban

en: Slower than Python
id_ID: Lebih lambat dari Python

en: Smashedcornerwall
id_ID: Dinding pojok rusak

en: Smashedwall
id_ID: Dinding rusak

en: Speed: Fast
id_ID: Kecepatan: Cepat

en: Speed: Medium
id_ID: Kecepatan: Sedang

en: Speed: Slow
id_ID: Kecepatan: Lambat

en: Speed: VTOL
id_ID: Kecepatan: VTOL

en: Stabilized Mini-Rockets Mk2
id_ID: Roket Mini Berpenstabil Mk2

en: Stabilized Mini-Rockets
id_ID: Roket Mini Berpenstabil

en: Stabilized Rockets
id_ID: Roket Berpenstabil

en: Steals technology from enemies
id_ID: Mencuri teknologi dari musuh

en: Steals technology from structures and takes control of weapons
id_ID: Mencuri teknologi dari struktur dan mengambil alih senjata

en: Steel Heavy Machinegun Guard Tower
id_ID: Menara Senapan Mesin Berat Baja

en: Steel tower with flamer
id_ID: Menara baja dengan penyembur api

en: Steel tower with heavy machinegun
id_ID: Menara baja dengan senapan mesin berat

en: Steel tower with machinegun
id_ID: Menara baja dengan senapan mesin berat

en: Steel tower with twin machinegun
id_ID: Menara baja dengan senapan mesin ganda

en: Stops NEXUS take-over
id_ID: Menghentikan pengambilan alih oleh NEXUS

en: Stormbringer AA Laser
id_ID: Laser Anti-Pesawat "Stormbringer"

en: Stormbringer Emplacement
id_ID: Emplasemen Laser Stormbringer

en: Strike mission continues until enemy destroyed or they retreat
id_ID: Misi penyerangan terus berlanjut sampai musuh dihancurkan atau mundur

en: Stronger Commander Turret Available for Design
id_ID: Turet Komandan Lebih Kuat Tersedia Untuk Desain

en: Structure Research Completed
id_ID: Riset Struktur Selesai

en: Sunburst AA Rocket Array
id_ID: Peluncur Roket Anti-Pesawat "Sunburst"

en: Sunburst AA Site
id_ID: Situs Roket Anti-Pesawat "Sunburst"

en: Sunburst AA
id_ID: Roket Anti-Pesawat "Sunburst"

en: Super Heavy-Gunner Cyborg
id_ID: Cyborg Penembak Meriam Super

en: Super HVC Cyborg
id_ID: Cyborg Penembak HVC Super

en: Super Rail-Gunner Cyborg
id_ID: Cyborg Penembak Senapan Rel Super

en: Super Transport Available
id_ID: Transporter Super Tersedia

en: Super Transport Body
id_ID: Badan Transporter Super

en: Super Transport
id_ID: Transporter Super

en: Superdense composite alloys and energy-absorbing fibres
id_ID: Aloi komposit superpadat berlapis dan serat-serat penyerap energi

en: Superdense Composite Alloys Mk2
id_ID: Aloi Komposit Superpadat Mk2

en: Superdense Composite Alloys Mk3
id_ID: Aloi Komposit Superpadat Mk3

en: Superdense Composite Alloys
id_ID: Aloi Komposit Superpadat

en: Superhot Flamer Gel Mk2
id_ID: Gel Penyembur Api Superpanas Mk2

en: Superhot Flamer Gel Mk3
id_ID: Gel Penyembur Api Superpanas Mk3

en: Superhot Flamer Gel
id_ID: Gel Penyembur Api Superpanas

en: Superhot Plasmite Gel Mk2
id_ID: Gel Plasmit Superpanas Mk2

en: Superhot Plasmite Gel Mk3
id_ID: Gel Plasmit Superpanas Mk3

en: Superhot Plasmite Gel
id_ID: Gel Plasmit Superpanas

en: Surface-to-air missile
id_ID: Rudal Anti-pesawat

en: Synaptic Link allows humans to interface directly with computers
id_ID: Tautan Sinapsis memampukan manusia untuk berinteraksi langsung dengan komputer

en: Synaptic Link Data Analysis Mk2
id_ID: Analisis Data Tautan Sinapsis Mk2

en: Synaptic Link Data Analysis Mk3
id_ID: Analisis Data Tautan Sinapsis Mk3

en: Synaptic Link Data Analysis
id_ID: Analisis Data Tautan Sinapsis

en: Synaptic link data analysis
id_ID: Analisis Data Tautan Sinapsis

en: Synaptic Link Scrambler technology
id_ID: Teknologi Pengacak Tautan Sinapsis

en: Synaptic Link technology breakthrough
id_ID: Terobosan teknologi tautan sinapsis

en: Synaptic Link
id_ID: Tautan Sinapsis

en: Systems Research Completed
id_ID: Riset Sistem Selesai

en: Tank Killer Emplacement
id_ID: Emplasemen Roket Pembunuh Tank

en: Tank Killer Hardpoint
id_ID: Titik Keras dengan Roket Pembunuh Tank

en: Tank Killer Rocket
id_ID: Roket Pembunuh Tank

en: Tank Killer
id_ID: Roket Pembunuh Tank

en: Tank Traps
id_ID: Ranjau Tank

en: Target Acquisition Artillery Shells Mk2
id_ID: Pengakuisisi Target Peluru Artileri Mk2

en: Target Acquisition Artillery Shells
id_ID: Pengakuisisi Target Peluru Artileri

en: Target Acquisition Mortar Shells
id_ID: Peluru Mortir Pengakuisisi Target

en: Target Prediction Artillery Shells
id_ID: Pemrediksi Target Peluru Artileri

en: Target Prediction Computer
id_ID: Komputer Pemrediksi Target

en: Target Prediction Missiles
id_ID: Pemrediksi Target Rudal

en: Targeting systems compensate for distance and weather conditions
id_ID: Sistem penarget mengatur berdasarkan jarak dan keadaan cuaca

en: The VTOL returns to the selected pad for rearming
id_ID: VTOL kembali ke landasan yang dipilih untuk penyiapan ulang

en: Thermal Armor +35%
id_ID: Armor Termal +35%

en: Thermal Armor +40%
id_ID: Armor Termal +40%

en: Thermal armor +40%
id_ID: Armor Termal +40%

en: Thermal Armor +45%
id_ID: Armor Termal +45%

en: Thermal Armor Mk2
id_ID: Armor Termal Mk2

en: Thermal Armor Mk3
id_ID: Armor Termal Mk3

en: Thermal Armor
id_ID: Armor Termal

en: Thermal Imaging Mortar Shells
id_ID: Pencitraan Termal Peluru Mortir

en: Thermal Imaging Rockets
id_ID: Pencitra Termal Roket

en: Thermite Bomb Bay
id_ID: Bom Termit

en: Thermite Flamer Cyborg
id_ID: Cyborg Penyembur Api Termit

en: Thermopole Energizer Mk2
id_ID: Energizer Termopol Mk2

en: Thermopole Energizer Mk3
id_ID: Energizer Termopol Mk3

en: Thermopole Energizer
id_ID: Energizer Termopol

en: Titanium-reinforced concrete gate
id_ID: Gerbang beton yang diperkuat dengan titanium

en: Titanium-reinforced concrete
id_ID: Beton yang diperkuat dengan titanium

en: Tower wars AI, based on NullBot
id_ID: Kecerdasan buatan untuk pertempuran benteng, didasarkan atas NullBot

en: Tracked Propulsion
id_ID: Propulsi Roda Rantai

en: Tracks and directs in-flight rocket to target
id_ID: Melacak dan mengarahkan roket ke arah target

en: Tracks II
id_ID: Roda Rantai II

en: Tracks III
id_ID: Roda Rantai III

en: Tracks
id_ID: Roda Rantai

en: Transport Body
id_ID: Badan Transporter

en: Transport
id_ID: Transporter

en: Truck
id_ID: Truk

en: Tungsten-Tipped MG Bullets Mk2
id_ID: Peluru Senapan Mesin Ujung Tungsten Mk2

en: Tungsten-Tipped MG Bullets Mk3
id_ID: Peluru Senapan Mesin Ujung Tungsten Mk3

en: Tungsten-Tipped MG Bullets
id_ID: Peluru Senapan Mesin Ujung Tungsten

en: Turbo-Charged Engine Mk2
id_ID: Mesin Berturbo Mk2

en: Turbo-Charged Engine Mk3
id_ID: Mesin Berturbo Mk3

en: Twin 7.62mm machineguns
id_ID: Senapan mesin 7.62mm laras ganda

en: Twin 80mm Anti-Aircraft cannon
id_ID: Meriam Anti-Pesawat 80mm laras ganda

en: Twin Assault Cannon Bunker
id_ID: Bunker Meriam Serbu Ganda

en: Twin Assault Cannon
id_ID: Meriam Serbu Ganda

en: Twin Assault Gun Hardpoint
id_ID: Titik Keras dengan Senapan Mesin Serbu Ganda

en: Twin Assault Gun
id_ID: Senapan Mesin Serbu Ganda

en: Twin Machinegun Bunker
id_ID: Bunker Senapan Mesin Ganda

en: Twin Machinegun Guard Tower
id_ID: Menara Penjaga dengan Senapan Mesin Ganda

en: Twin Machinegun Tower
id_ID: Menara Senapan Mesin Ganda

en: Twin Machinegun
id_ID: Senapan Mesin Ganda

en: Twin Medium Anti-Aircraft Laser
id_ID: Laser anti-pesawat laras ganda kelas medium

en: Twin Multi-barrel, rapid-fire machinegun
id_ID: Senapan mesin multilaras ganda dengan rata-rata tembak tinggi

en: Two-faced
id_ID: Muka Dua

en: Undo Reduce Scavenger Flamer Range
id_ID: Batalkan Mengurangi Jangkauan Scavenger Flamer

en: Unit Research Completed
id_ID: Riset Unit Selesai

en: Upgraded battlefield computer system
id_ID: Sistem komputer medan tempur ditingkatkan

en: Uplink Sensor
id_ID: Sensor Komunikasi Satelit

en: Use a truck to add modules to a factory
id_ID: Gunakan sebuah truk untuk memasang modul pabrik

en: Use a truck to add the module to a power generator
id_ID: Gunakan truk untuk memasang modul pembangkit daya

en: Use a truck to add the module to a research facility
id_ID: Gunakan truk untuk memasang modul fasilitas riset

en: Use the Command Console to send units back for repair
id_ID: Gunakan konsol komando untuk mengirim unit kembali untuk perbaikan

en: Uses advanced cannon technology
id_ID: Menggunakan teknologi meriam tingkat lanjut

en: Uses advanced mass driver railgun technology
id_ID: Menggunakan teknologi senapan rel tingkat lanjut

en: Uses advanced missile gun technology
id_ID: Menggunakan teknologi peluncur rudal tingkat lanjut

en: Uses advanced rocket gun technology
id_ID: Menggunakan teknologi peluncur roket tingkat lanjut

en: Vapor Turbine boosts power output
id_ID: Turbin uap meningkatkan output daya

en: Vapor Turbine Generator Mk2
id_ID: Pembangkit Daya Turbin Uap Mk2

en: Vapor Turbine Generator Mk3
id_ID: Pembangkit Daya Turbin Uap Mk3

en: Vapor Turbine Generator
id_ID: Pembangkit Daya Turbin Uap

en: Vehicle speed +5%
id_ID: Kecepatan kendaraan +5%

en: Vehicle Superdense Thermal Armor Mk2
id_ID: Armor Termal Superpadat Mk2

en: Vehicle Superdense Thermal Armor Mk3
id_ID: Armor Termal Superpadat Mk3

en: Vehicle Superdense Thermal Armor
id_ID: Armor Termal Superpadat

en: Vertical Take Off and Landing Propulsion
id_ID: Propulsi Lepas Landas dan Pendaratan Vertikal

en: Very expensive to produce
id_ID: Sangat mahal untuk diproduksi

en: Very high power costs and very slow to produce
id_ID: Menggunakan sangat banyak daya dan sangat lambat untuk diproduksi

en: Very slow moving Body
id_ID: Badan bergerak sangat lamban

en: Very slow recharge time
id_ID: Waktu pengisian ulang sangat lama

en: Vindicator Hardpoint
id_ID: Titik Keras dengan Rudal "Vindicator"

en: Vindicator SAM Site
id_ID: Situs Rudal Anti-Pesawat "Vindicator"

en: Vindicator SAM
id_ID: Rudal Anti-Pesawat "Vindicator"

en: VTOL Assault Cannon
id_ID: Meriam Serbu Ganda VTOL

en: VTOL Assault Gun
id_ID: Senapan Mesin Serbu VTOL

en: VTOL Bunker Buster
id_ID: Bunker Buster VTOL

en: VTOL Cannon
id_ID: Meriam VTOL

en: VTOL CB Radar Tower
id_ID: Menara Radar VTOL CB

en: VTOL CB Radar Turret
id_ID: Menara Radar VTOL CB

en: VTOL CB Tower detects enemy indirect fire batteries
id_ID: Menara VTOL CB mendeteksi baterai artileri musuh

en: VTOL CB Tower
id_ID: Menara VTOL CB

en: VTOL CB Turret
id_ID: Turet VTOL CB

en: VTOL Cluster Bomb Bay
id_ID: Bom Kluster VTOL

en: VTOL Cluster Bombs Bay
id_ID: Bom Kluster VTOL

en: VTOL EMP Missile Launcher
id_ID: Peluncur Rudal EMP VTOL

en: VTOL factory enables VTOL production
id_ID: Pabrik VTOL menyediakan produksi pesawat VTOL

en: VTOL Factory
id_ID: Pabrik VTOL

en: VTOL Flashlight
id_ID: Laser "Flashlight" VTOL

en: VTOL Heap Bomb Bay
id_ID: Bom HEAP VTOL

en: VTOL Heavy Laser
id_ID: Laser Berat VTOL

en: VTOL Heavy Machinegun
id_ID: Senapan Mesin Berat VTOL

en: VTOL Hyper Velocity Cannon
id_ID: Meriam Velositas Hiper VTOL

en: VTOL Lancer
id_ID: Roket "Lancer" VTOL

en: VTOL Machinegun
id_ID: Senapan Mesin VTOL

en: VTOL Mini-Rocket
id_ID: Roket Mini VTOL

en: VTOL Needle Gun
id_ID: Meriam Jarum VTOL

en: VTOL Phosphor Bomb Bay
id_ID: Bom Fosfor VTOL

en: VTOL Plasmite Bomb Bay
id_ID: Bom Plasmit VTOL

en: VTOL Propulsion
id_ID: Propulsi VTOL

en: VTOL Pulse Laser
id_ID: Laser Pulsa VTOL

en: VTOL Radar Tower
id_ID: Menara Radar VTOL

en: VTOL Rail Gun
id_ID: Senapan Rel VTOL

en: VTOL Rearming Pad
id_ID: Landasan Penyiapan VTOL

en: VTOL rearming pads required to keep VTOLs flying
id_ID: Landasan penyiapan VTOL diperlukan agar VTOL tetap layak terbang

en: VTOL Scourge Missile
id_ID: Rudal "Scourge" VTOL

en: VTOL Strike Tower detects approaching enemies
id_ID: Menara VTOL-Serang mendeteksi musuh yang datang

en: VTOL Strike Tower
id_ID: Menara VTOL-Serang

en: VTOL Strike turret used to spot targets
id_ID: Menara VTOL-Serang digunakan untuk menemukan musuh

en: VTOL Strike Turret
id_ID: Turet VTOL-Serang

en: VTOL Sunburst AA
id_ID: Roket Anti-Pesawat "Sunburst" VTOL

en: VTOL Tank Killer
id_ID: Roket Pembunuh Tank VTOL

en: VTOL Thermite Bomb Bay
id_ID: Bom Termit VTOL

en: VTOL Twin Machinegun
id_ID: Senapan Mesin Ganda VTOL

en: Wall
id_ID: Dinding

en: Wallcorner
id_ID: Sudut Tembok

en: Warehouse
id_ID: Gudang

en: Weapon Research Completed
id_ID: Riset Senjata Selesai

en: Wheeled Propulsion
id_ID: Propulsi Beroda

en: Wheels II
id_ID: Roda II

en: Wheels III
id_ID: Roda III

en: Wheels
id_ID: Roda

en: Whirlwind AA Site
id_ID: Situs Anti-Pesawat "Whirlwind"

en: Whirlwind AA Turret
id_ID: Turet Anti-Pesawat "Whirlwind"

en: Whirlwind Hardpoint
id_ID: Titik Keras dengan Turet Anti-Pesawat "Whirlwind"

en: Wide Spectrum Sensor Tower
id_ID: Menara Sensor Spektrum Lebar

en: Wide Spectrum Sensor
id_ID: Sensor Spektrum Lebar

en: Wreck
id_ID: Rusak

en: Wrecked Bridge
id_ID: Jembatan Rusak

en: Wrecked Tanker
id_ID: Truk Tangki Rusak

en: Wrecked Van
id_ID: Van Rusak

en: Wrecked Vehicle
id_ID: Kendaraan Rusak

[ctx: rank]
en: Elite
id_ID: Elit

[ctx: rank]
en: Green
id_ID: Sedikit Pengalaman

[ctx: rank]
en: Hero
id_ID: Heroik

[ctx: rank]
en: Professional
id_ID: Profesional

[ctx: rank]
en: Regular
id_ID: Reguler

[ctx: rank]
en: Rookie
id_ID: Prajurit Baru

[ctx: rank]
en: Special
id_ID: Spesial

[ctx: rank]
en: Trained
id_ID: Terlatih

en: Warzone 2100 Map / Mod File
id_ID: File Peta / Mod Warzone 2100

en: Warzone 2100 Campaign Mod File
id_ID: File Mod Kampanye Warzone 2100

en: Warzone 2100 Multiplayer Mod File
id_ID: File Mod Multipemain Warzone 2100

en: Warzone 2100 Global Mod File
id_ID: File Mod Global Warzone 2100

en: Warzone 2100 Music Mod File
id_ID: File Mod Musik Warzone 2100

en: Postnuclear realtime strategy
id_ID: Permainan strategi waktu nyata paska-nuklir

en: Strategy Game
id_ID: Permainan strategi

en: Allies
id_ID: Sekutu

en: private to
id_ID: pesan pribadi ke

en:  and
id_ID:  dan

en: Spectators
id_ID: Penonton

en: %s wants to enable debug mode. Enabled: %s, Disabled: %s.
id_ID: %s ingin menyalakan modus debug. Nyalakan: %s, Matikan: %s.

en: %s wants to disable debug mode. Enabled: %s, Disabled: %s.
id_ID: %s ingin mematikan modus debug. Nyalakan: %s, Matikan: %s.

en: Debug mode now enabled!
id_ID: Modus debug dinyalakan!

en: Debug mode now disabled!
id_ID: Modus debug dimatikan!

en: Usage: %s [OPTION...]
id_ID: Penggunaan: %s [OPTION...]

en: Set configuration directory
id_ID: Tetapkan direktori konfigurasi

en: configuration directory
id_ID: direktori konfigurasi

en: Add data directory
id_ID: Tambahkan direktori data

en: data directory
id_ID: direktori data

en: Show debug for given level
id_ID: Munculkan debug untuk level yang diberikan

en: Log debug output to file
id_ID: Log output debug ke dalam file

en: Flush all debug output written to stderr
id_ID: Pindahkan semua output debug yang tertulis ke standard error

en: Play in fullscreen mode
id_ID: Modus tampilan layar penuh

en: Load a specific game mode
id_ID: Muat modus permainan spesifik

en: level name
id_ID: nama level

en: Show options and exit
id_ID: Tunjukkan pilihan dan keluar

en: Enable a global mod
id_ID: Nyalakan mod global

en: Enable a campaign only mod
id_ID: Nyalakan mod khusus modus kampanye

en: Enable a multiplay only mod
id_ID: Nyalakan mod khusus modus multipemain

en: Disable asserts
id_ID: Matikan asersi

en: Causes a crash to test the crash handler
id_ID: Menyebabkan suatu crash untuk menguji handler crash

en: Load a saved skirmish game
id_ID: Muat permainan skirmish yang tersimpan

en: Load a saved campaign game
id_ID: Muat permainan kampanye yang tersimpan

en: Load a replay
id_ID: Muat tayangan ulang

en: replay file
id_ID: file tayangan ulang

en: Play in windowed mode
id_ID: Modus tampilan jendela

en: Show version information and exit
id_ID: Tampilkan versi informasi dan keluar

en: Set the resolution to use
id_ID: Tetapkan resolusi yang akan digunakan

en: WIDTHxHEIGHT
id_ID: LEBARxTINGGI

en: Enable shadows
id_ID: Aktifkan bayangan

en: Disable shadows
id_ID: Matikan bayangan

en: Enable sound
id_ID: Aktifkan suara

en: Disable sound
id_ID: Matikan suara

en: Connect directly to IP/hostname
id_ID: Sambungkan langsung ke IP/hostname

en: Connect directly to IP/hostname as a spectator
id_ID: Terhubung langsung ke IP/hostname sebagai penonton

en: Go directly to host screen
id_ID: Pergi langsung ke host screen

en: Enable texture compression
id_ID: Aktifkan kompresi tekstur

en: Disable texture compression
id_ID: Matikan kompresi tekstur

en: Set gfx backend
id_ID: Tetapkan backend gfx

en: Use gfx backend debug
id_ID: Gunakan gfx backend debug

en: Set JS backend
id_ID: Tetapkan backend JS

en: Run games automatically for testing
id_ID: Mulai permainan secara otomatis untuk pengujian

en: Headless mode (only supported when also specifying --autogame, --autohost, --skirmish)
id_ID: Modus Tanpa Kepala / Modus Server (hanya didukung saat menggunakan --autogame, --autohost, --skirmish)

en: Immediately save game and quit
id_ID: Simpan permainan dan keluar dengan segera

en: save name
id_ID: nama file simpanan

en: Start skirmish game with given settings file
id_ID: Mulai permainan skirmish dengan file pengaturan yang diberikan

en: test
id_ID: tes

en: Continue the last saved game
id_ID: Lanjutkan permainan tersimpan terakhir

en: Start host game with given settings file
id_ID: Mulai permainan dengan file pengaturan yang diberikan

en: Query ratings from given server url, when hosting
id_ID: Rating kueri dari url server yang diberikan, saat menyelenggarakan

en: autorating
id_ID: penilaian otomatis

en: Attach or create a console window and display console output (Windows only)
id_ID: Pasang atau buat jendela konsol dan tampilkan output konsol (Hanya untuk Windows)

en: Set game server port
id_ID: Tetapkan port server permainan

en: Enable lobby slash commands (for connecting clients)
id_ID: Nyalakan perintah garis miring lobi (untuk menyambungkan klien)

en: Add a lobby admin identity hash (for slash commands)
id_ID: Tambahkan hash identitas admin lobi (untuk perintah garis miring)

en: Add a lobby admin public key (for slash commands)
id_ID: Tambahkan kunci publik admin lobi (untuk perintah garis miring)

en: Enable command interface
id_ID: Nyalakan interface komando

en: (stdin, unixsocket:path)
id_ID: (stdin, unixsocket: path)

en: Minimum required players to auto-start game
id_ID: Jumlah pemain minimum untuk memulai permainan secara otomatis

en: Game history log output mode(s)
id_ID: Mode(s) output riwayat log permainan

en: Game history log output key
id_ID: Tombol output riwayat log permainan

en: Game history log output naming
id_ID: Pemberian nama output riwat log permainan

en: Game history log frame interval
id_ID: Frame interval riwayat log permainan

en: interval in seconds
id_ID: interval dalam detik

en: Multiplayer game time limit (in minutes)
id_ID: Batas waktu permainan multiplayer (dalam menit)

en: number of minutes
id_ID: jumlah menit

en: Commander needs a higher level to command more units
id_ID: Komandan memerlukan level yang lebih tinggi untuk memimpin lebih banyak unit

en: My Game
id_ID: Game Ku

en: New Vehicle
id_ID: Kendaraan Baru

en: Vehicle Body
id_ID: Badan Kendaraan

en: Vehicle Propulsion
id_ID: Propulsi Kendaraan

en: Vehicle Turret
id_ID: Turet Kendaraan

en: Delete Design
id_ID: Hapus Desain

en: Store Template
id_ID: Simpan Template

en: Kinetic Armour
id_ID: Armor Kinetik

en: Thermal Armour
id_ID: Armor Termal

en: Engine Output
id_ID: Kekuatan Mesin

en: Weight
id_ID: Berat

en: Total Power Required
id_ID: Total Biaya Daya

en: Total Body Points
id_ID: Total Body Point

en: Power Usage
id_ID: Penggunaan Daya

en: Sensor Range
id_ID: Jangkauan Sensor

en: ECM Power
id_ID: Kekuatan ECM

en: Build Points
id_ID: Kekuatan Pembangunan

en: Range
id_ID: Jangkauan

en: Rate-of-Fire
id_ID: Rata-rata tembakan/menit

en: Air Speed
id_ID: Kecepatan Udara

en: Road Speed
id_ID: Kecepatan Jalanan

en: Off-Road Speed
id_ID: Kecepatan Medan Terjal

en: Water Speed
id_ID: Kecepatan Air

en: Weapons
id_ID: Senjata

en: Systems
id_ID: Sistem

en: Do Not Store Design
id_ID: Jangan Simpan Desain

en: Store Design
id_ID: Simpan Desain

en: Cannot Build. Oil Resource Burning.
id_ID: Tidak Dapat Membangun. Sumber Daya Minyak Terbakar.

en: %s - Hitpoints %d/%d - Experience %.1f, %s, Kills %d
id_ID: %s - Body Point %d/%d - Pengalaman %.1f, %s, Jumlah Pembunuhan %d

en: %s - Hitpoints %d/%d - ID %d - %s
id_ID: %s - Body Point %d/%d - ID %d - %s

en: (Enemy!) %s - Hitpoints %d/%d - ID %d - experience %f, %s - order %s - action %s - sensor range %d - ECM %d - pitch %.0f
id_ID: (Musuh!) %s - Body Point %d/%d - ID %d - pengalaman %f, %s - perintah %s - aksi %s - jarak sensor %d - ECM %d - kemiringan %.0f

en: %s - Allied - Hitpoints %d/%d - Experience %d, %s
id_ID: %s - Dalam Aliansi - Body Point %d/%d - Pengalaman %d, %s

en: (Enemy!) %s, ref: %d, ID: %d Hitpoints: %d/%d
id_ID: (Musuh!) %s, ref: %d, ID: %d Body Point: %d/%d

en: Player left
id_ID: Pemain meninggalkan permainan

en: Player dropped
id_ID: Pemain terputus

en: Waiting for other players
id_ID: Menunggu pemain lain

en: Out of sync
id_ID: Tidak tersinkron

en: Setting zoom to %.0f
id_ID: Menyetel perbesaran ke %.0f

en: %s Lost!
id_ID: %s Hancur!

en: Structure Restored
id_ID: Struktur Dipulihkan

en: %u unit selected | %u units selected
id_ID[0]: %u unit dipilih

en: Group %u selected - %u Unit | Group %u selected - %u Units
id_ID[0]: Grup %u dipilih - %u Unit

en: %u unit assigned to Group %u | %u units assigned to Group %u
id_ID[0]: %u unit ditugaskan ke Grup %u

en: %u units removed from their Group | %u units removed from their Group
id_ID[0]: %u unit dikeluarkan dari Grup mereka

en: Centered on Group %u - %u Unit | Centered on Group %u - %u Units
id_ID[0]: Kamera dipusatkan di Grup %u - %u Unit

en: Aligning with Group %u - %u Unit | Aligning with Group %u - %u Units
id_ID[0]: Menyelaraskan dengan Grup %u - %u Unit

en: Unit transfer failed -- unit limits exceeded
id_ID: Transfer unit gagal -- batas unit akan dilewati

en: Collective
id_ID: Para Kolektif

en: Campaign videos are missing
id_ID: Video kampanye hilang

en: See our FAQ on how to install videos
id_ID: Lihat FAQ kami tentang cara memasang video

en: Single Player
id_ID: Pemain Tunggal

en: Multi Player
id_ID: Multipemain

en: Options
id_ID: Opsi

en: View Intro
id_ID: Putar Intro

en: Videos are missing, download them from http://wz2100.net
id_ID: File video tidak ditemukan, unduh mereka di http://wz2100.net

en: Continue Last Save
id_ID: Lanjutkan Permainan Tersimpan Terakhir

en: No last save available
id_ID: Tidak ada permainan tersimpan terakhir

en: Quit Game
id_ID: Keluar Permainan

en: MAIN MENU
id_ID: MENU UTAMA

en: Official site: http://wz2100.net/
id_ID: Situs resmi: http://wz2100.net/

en: Come visit the forums and all Warzone 2100 news! Click this link.
id_ID: Kunjungilah forum dan semua berita mengenai Warzone 2100! Klik link ini.

en: Donate: http://donations.wz2100.net/
id_ID: Donasi: http://donations.wz2100.net/

en: Help support the project with our server costs, Click this link.
id_ID: Bantulah kami membayar biaya server kami untuk mendukung proyek kami. Klik link disini.

en: Chat with players on Discord or IRC
id_ID: Bercakaplah dengan sesama pemain di Discord atau IRC

en: Connect to Discord or Freenode through webchat by clicking this link.
id_ID: Sambungkan ke Discord atau Freenode lewat webchat dengan mengeklik link ini.

en: Check for a newer version
id_ID: Periksa untuk versi terbaru

en: Fast Play
id_ID: Permainan Cepat

en: TUTORIALS
id_ID: TUTORIAL

[ctx: menu]
en: Return
id_ID: Kembali

en: New Campaign
id_ID: Kampanye Baru

en: Start Skirmish Game
id_ID: Mulai Permainan Skirmish

en: Challenges
id_ID: Tantangan

en: Load Campaign Game
id_ID: Muat Permainan Kampanye

en: Load Skirmish Game
id_ID: Muat Permainan Skirmish

en: View Skirmish Replay
id_ID: Tonton Tayangan Ulang Skirmish

en: SINGLE PLAYER
id_ID: PEMAIN TUNGGAL

en: Campaign videos are missing! Get them from http://wz2100.net
id_ID: Video kampanye tidak ditemukan! Dapatkan mereka di http://wz2100.net

en: Load Campaign Saved Game
id_ID: Muat Permainan Kampanye Tersimpan

en: Load Skirmish Saved Game
id_ID: Muat Permainan Skirmish Tersimpan

en: Load Skirmish Replay
id_ID: Muat Tayangan Ulang Skirmish

en: MULTI PLAYER
id_ID: MULTI PEMAIN

en: Host Game
id_ID: Selenggarakan Permainan

en: Join Game
id_ID: Gabung Dalam Permainan

en: View Replay
id_ID: Tonton Tayangan Ulang

en: Load Multiplayer Replay
id_ID: Muat Tayangan Ulang Multipemain

en: Game Options
id_ID: Pengaturan Permainan

en: Graphics Options
id_ID: Opsi Grafik

en: Video Options
id_ID: Opsi Video

en: Audio / Zoom Options
id_ID: Opsi Audio / Perbesaran

en: Mouse Options
id_ID: Opsi Tetikus

en: Key Mappings
id_ID: Pemetaan Kunci

en: Music Manager
id_ID: Manajer Musik

en: Multiplay Options
id_ID: Pengaturan Multipemain

en: OPTIONS
id_ID: OPSI

en: Open Configuration Directory
id_ID: Buka Direktori Konfigurasi

en: Failed to open configuration directory in system default file browser.
id_ID: Gagal membuka direktori konfigurasi dalam pencari file default.

en: Configuration directory is reported as:
id_ID: Konfigurasi direktori dilaporkan sebagai:

en: If running inside a container / isolated environment, this may differ from the actual path on disk.
id_ID: Jika program berjalan di dalam kontainer / lingkungan terisolasi, ini mungkin berbeda dari jalur asli di disk.

en: Please see the documentation for more information on how to locate it manually.
id_ID: Harap melihat file dokumentasi untuk informasi lebih lanjut mengenai cara mencarinya.

en: Failed to open configuration directory
id_ID: Gagal membuka konfigurasi direktori

en: Fullscreen
id_ID: Layar penuh

en: Unsupported
id_ID: Tidak Didukung

en: Off
id_ID: Mati

en: Black
id_ID: Hitam

en: On
id_ID: Nyala

en: Rotating
id_ID: Berotasi

en: Fixed
id_ID: Tetap

en: Instant
id_ID: Instan

en: Tracked
id_ID: Terlacak

en: High
id_ID: Tinggi

en: * Takes effect on game restart
id_ID: * Efek dapat terlihat setelah memulai ulang permainan

en: Shadows
id_ID: Bayangan

en: LOD Distance
id_ID: Jarak tingkat detail (LOD)

en: Fog
id_ID: Kabut

en: Radar Jump
id_ID: Lompatan Radar

en: Video Playback
id_ID: Pemutaran Video

en: Scanlines
id_ID: Garis Pindai

en: Screen Shake
id_ID: Getaran Layar

en: GRAPHICS OPTIONS
id_ID: OPSI GRAFIK

en: Disabled
id_ID: Mati

en: Enabled
id_ID: Aktif

en: Auto
id_ID: Otomatis

en: Voice Volume
id_ID: Volume Suara

en: FX Volume
id_ID: Volume Efek Suara

en: Music Volume
id_ID: Volume Musik

en: Subtitles
id_ID: Teks Terjemahan

en: HRTF is not supported on your device / system / OpenAL library
id_ID: HRTF tidak didukung di perangkat / sistem / perpustakaan OpenAL Anda

en: Map Zoom
id_ID: Perbesaran Peta

en: Map Zoom Rate
id_ID: Kecepatan Perbesaran Peta

en: Radar Zoom
id_ID: Perbesaran Radar

en: AUDIO / ZOOM OPTIONS
id_ID: OPSI AUDIO / PERBESARAN

en: In Desktop Fullscreen mode, the resolution matches that of your desktop 
    (or what the window manager allows).
id_ID: Dalam modus desktop penuh, resolusi menyesuaikan dengan desktop
    (atau yang dibolehkan manajer jendela).

en: You can change the resolution by resizing the window normally. (Try dragging a corner / edge.)
id_ID: Anda dapat mengubah resolusi dengan mengatur ukuran jendela secara manual. (Cobalah menyeret ujung / sudut jendela.)

en: Graphics Mode
id_ID: Modus Grafik

en: Resolution
id_ID: Resolusi

en: Display Scale
id_ID: Skala Tampilan

en: Adaptive
id_ID: Adaptif

en: Windowed
id_ID: Modus jendela

en: Desktop Full
id_ID: Desktop Penuh

en: Texture size
id_ID: Ukuran Tekstur

en: Vertical sync
id_ID: Sinkronisasi Vertikal

en: Warning: Antialiasing can cause crashes, especially with values > 16
id_ID: Peringatan: Antialiasing dapat menyebabkan crash, terutama jika nilai yang disetel > 16

en: Graphics Backend*
id_ID: Back-end Grafis*

en: VIDEO OPTIONS
id_ID: OPSI VIDEO

en: Unable to change Vertical Sync
id_ID: Tidak dapat mengganti Sinkronisasi Vertikal / Vsync

en: Warzone failed to change the Vertical Sync mode.
    Your system / drivers may not support other modes.
id_ID: Warzone gagal mengganti Sinkronisasi Vertikal / Vsync.
    Sistem / Driver Anda mungkin tidak mendukung modus lain.

en: Middle Mouse
id_ID: Tetikus Tengah

en: Right Mouse
id_ID: Tetikus Kanan

en: Reverse Rotation
id_ID: Rotasi Terbalik

en: Trap Cursor
id_ID: Kursor Jebak

en: Switch Mouse Buttons
id_ID: Tukar Tombol Tetikus

en: Rotate Screen
id_ID: Putar Layar

en: Colored Cursors
id_ID: Kursor Berwarna

en: Cursor Size
id_ID: Ukuran Kursor

en: MOUSE OPTIONS
id_ID: OPSI TETIKUS

en: Super Easy
id_ID: Super Mudah

en: Easy
id_ID: Mudah

en: Hard
id_ID: Sulit

en: Insane
id_ID: Gila

en: Unable to load: %s.
id_ID: Tidak dapat memuat: %s.

en: Please remove all incompatible mods.
id_ID: Silakan mencopot mod yang tidak kompatibel.

en: GAME OPTIONS
id_ID: PILIHAN PERMAINAN

en: Language
id_ID: Bahasa

en: Unit Colour:
id_ID: Warna Unit:

en: Skirmish/Multiplayer
id_ID: Skirmish/Multipemain

en: Campaign Difficulty
id_ID: Tingkat Kesulitan Kampanye

en: Camera Speed
id_ID: Kecepatan Kamera

en: Help us improve translations of Warzone 2100: %s
id_ID: Bantu kami meningkatkan pengalihbahasaan Warzone 2100: %s

en: Click to open webpage.
id_ID: Klik untuk membuka laman.

en: Insane Difficulty
id_ID: Tingkat Kesulitan Gila

en: This difficulty is for very experienced players!
id_ID: Tingkat kesulitan ini diperuntukkan untuk pemain yang sudah berpengalaman!

en: %u minutes
id_ID: %u menit

en: %u seconds
id_ID: %u detik

en: None
id_ID: Tidak ada

en: Hosting Options:
id_ID: Pengaturan Penyelenggaraan:

en: Game Port
id_ID: Port Permainan

en: Inactivity Timeout
id_ID: Batas Waktu Tidak Aktif

en: Spectator Slots
id_ID: Slot Penonton

en: Enable Rating
id_ID: Aktifkan Rating

en: MULTIPLAY OPTIONS
id_ID: PENGATURAN MULTIPEMAIN

en: Increase Game Display Scale?
id_ID: Tingkatkan Skala Tampilan Permainan?

en: With your current resolution & display scale settings, the game's user interface may appear small, and the game perspective may appear distorted.
id_ID: Dengan resolusi dan pengaturan tampilan Anda sekarang, tampilan permainan mungkin tampak kecil dan perspektif mungkin tampak terdistorsi.

en: You can fix this by increasing the game's Display Scale setting.
id_ID: Anda dapat membenarkan ini dengan meningkatkan Skala Tampilan permainan.

en: Would you like to increase the game's Display Scale to: %u%%?
id_ID: Apakah Anda ingin meningkatkan Skala Permainan ke: %u%%?

en: Increase Display Scale
id_ID: Tingkatkan Skala Tampilan Permainan

en: Display Scale Increased to: %u%%
id_ID: Skala Tampilan Permainan Ditingkatkan ke: %u%%

en: You can adjust the Display Scale at any time in the Video Options menu.
id_ID: Anda dapat mengatur Skala Tampilan Permainan kapan saja di menu Opsi Video.

en: Tip: Adjusting Display Scale
id_ID: Tip: Mengatur Skala Tampilan Permainan

en: Replay
id_ID: Putar Ulang

en: Pause
id_ID: Jeda

en: Resume
id_ID: Lanjutkan

en: Fast-Forward
id_ID: Maju

en: GAME SAVED:
id_ID: PERMAINAN TERSIMPAN:

en: Player %u is cheating (debug menu) him/herself a new structure: %s.
id_ID: Pemain %u membangun struktur baru yaitu %s melalui menu debug.

en: Player %u is cheating (debug menu) him/herself a new feature: %s.
id_ID: Pemain %u memunculkan fitur baru yaitu %s melalui menu debug.

en: Player %u is cheating (debug menu) him/herself a new droid: %s.
id_ID: Pemain %u memunculkan unit baru yaitu %s melalui menu debug.

en: Player %u is cheating (debug menu) him/herself a new droid.
id_ID: Pemain %u memunculkan unit baru melalui menu debug.

en: Hiding Obsolete Tech
id_ID: Menyembunyikan Teknologi Lawas

en: Showing Obsolete Tech
id_ID: Menampilkan Teknologi Lawas

en: Cost: %u
id_ID: Harga: %u

en: Build Progress
id_ID: Progres Konstruksi

en: Showing All Tech
    Right-click to add to Favorites
id_ID: Menampilkan Semua Teknologi
    Klik kanan untuk menambahkan ke Favorit

en: Showing Only Favorite Tech
    Right-click to remove from Favorites
id_ID: Hanya Menunjukkan Teknologi Favorit
    Klik Kanan untuk mencopot status Favorit

en: Construction Progress
id_ID: Progres Konstruksi

en: Factory Delivery Point
id_ID: Tempat Pengantaran Pabrik

en: Loop Production
id_ID: Ulangi Produksi

en: Progress Bar
id_ID: Batang Progres

en: Team
id_ID: Tim

en: Message delivery failure - try again
id_ID: Pengiriman pesan gagal - coba lagi

en: Research Progress
id_ID: Progres Riset

en: Ally progress
id_ID: Progres sekutu

en: Resume Game
id_ID: Lanjutkan permainan

en: WARNING: You're the host. If you quit, the game ends for everyone!
id_ID: PERINGATAN: Anda adalah penyelenggara permainan. Jika Anda keluar, permainan akan berakhir bagi semua pemain!

en: Host Quit
id_ID: Penyelenggara Keluar

en: Tactical UI (Target Origin Icon): Show
id_ID: Menu Interaksi Taktis (Ikon Asal Target): Tunjukkan

en: Tactical UI (Target Origin Icon): Hide
id_ID: Menu Interaksi Taktis (Ikon Asal Target): Sembunyikan

en: Go Back
id_ID: Kembali

en: Load Game
id_ID: Muat Permainan

en: Save Game
id_ID: Simpan Permainan

en: Quit
id_ID: Keluar

en: Warning: Are you sure?
id_ID: Peringatan: Apakah anda yakin?

en: Warning: Are you sure? Any unsaved progress will be lost.
id_ID: Peringatan: Apakah anda yakin? Kemajuan yang tidak tersimpan akan hilang.

en: Confirm
id_ID: Konfirmasi

en: Back
id_ID: Kembali

en: Host has quit the game!
id_ID: Penyelenggara telah keluar dari permainan!

en: The game can't continue without the host.
id_ID: Permainan tidak dapat berlanjut tanpa si penyelenggara.

en: -->  QUIT  <--
id_ID: --> KELUAR <--

en: Audio Options
id_ID: Opsi Audio

en: View Key Mappings
id_ID: Tunjukkan Pemetaan Kunci

en: Shake
id_ID: Getar

en: Save Campaign Game
id_ID: Simpan Permainan Kampanye

en: Save Skirmish Game
id_ID: Simpan Permainan Skirmish

en: The required mod could not be loaded: %s
    
    Warzone will try to load the game without it.
id_ID: Mod yang diperlukan tidak dapat dimuat: %s
    
    Warzone akan berusaha memuat permainan tanpa mod tersebut.

en: Global Hotkeys
id_ID: Pintasan umum

en: Other Hotkeys
id_ID: Pintasan lain

en: Gameplay
id_ID: Cara bermain

en: Debug (level editor)
id_ID: Debug (editor level)

en: Debug (selection)
id_ID: Debug (pilihan)

en: Manufacture
id_ID: Produksi

en: Research
id_ID: Riset

en: Build
id_ID: Konstruksi

en: Design
id_ID: Desain

en: Intelligence Display
id_ID: Tampilan Intelijen

en: Commanders
id_ID: Komandan

en: QuickSave
id_ID: Simpan Cepat

en: Toggle Radar
id_ID: Atur Nyala/Mati Radar

en: QuickLoad
id_ID: Muat Cepat

en: Toggle Console Display
id_ID: Atur Nyala/Mati Tampilan Konsol

en: Toggle Damage Bars On/Off
id_ID: Atur Nyala/Mati Tabung HP

en: Take Screen Shot
id_ID: Ambil Screenshot

en: Toggle Formation Speed Limiting
id_ID: Atur Nyala/Mati Pembatasan Kecepatan Formasi

en: View Location of Previous Message
id_ID: Lihat Lokasi Pesan Sebelumnya

en: Toggle Sensor display
id_ID: Atur Nyala/Mati Tampilan Sensor

en: Assign Group 0
id_ID: Tugaskan Grup 0

en: Assign Group 1
id_ID: Tugaskan Grup 1

en: Assign Group 2
id_ID: Tugaskan Grup 2

en: Assign Group 3
id_ID: Tugaskan Grup 3

en: Assign Group 4
id_ID: Tugaskan Grup 4

en: Assign Group 5
id_ID: Tugaskan Grup 5

en: Assign Group 6
id_ID: Tugaskan Grup 6

en: Assign Group 7
id_ID: Tugaskan Grup 7

en: Assign Group 8
id_ID: Tugaskan Grup 8

en: Assign Group 9
id_ID: Tugaskan Grup 9

en: Add to Group 0
id_ID: Tambahkan ke Grup 0

en: Add to Group 1
id_ID: Tambahkan ke Grup 1

en: Add to Group 2
id_ID: Tambahkan ke Grup 2

en: Add to Group 3
id_ID: Tambahkan ke Grup 3

en: Add to Group 4
id_ID: Tambahkan ke Grup 4

en: Add to Group 5
id_ID: Tambahkan ke Grup 5

en: Add to Group 6
id_ID: Tambahkan ke Grup 6

en: Add to Group 7
id_ID: Tambahkan ke Grup 7

en: Add to Group 8
id_ID: Tambahkan ke Grup 8

en: Add to Group 9
id_ID: Tambahkan ke Grup 9

en: Remove from current Group
id_ID: Keluarkan dari Grup terkini

en: Select Group 0
id_ID: Tambahkan ke Grup 0

en: Select Group 1
id_ID: Pilih Grup 1

en: Select Group 2
id_ID: Pilih Grup 2

en: Select Group 3
id_ID: Pilih Grup 3

en: Select Group 4
id_ID: Pilih Grup 4

en: Select Group 5
id_ID: Pilih Grup 5

en: Select Group 6
id_ID: Pilih Grup 6

en: Select Group 7
id_ID: Pilih Grup 7

en: Select Group 8
id_ID: Pilih Grup 8

en: Select Group 9
id_ID: Pilih Grup 9

en: Select Commander 0
id_ID: Pilih Komandan 0

en: Select Commander 1
id_ID: Pilih Komandan 1

en: Select Commander 2
id_ID: Pilih Komandan 2

en: Select Commander 3
id_ID: Pilih Komandan 3

en: Select Commander 4
id_ID: Pilih Komandan 4

en: Select Commander 5
id_ID: Pilih Komandan 5

en: Select Commander 6
id_ID: Pilih Komandan 6

en: Select Commander 7
id_ID: Pilih Komandan 7

en: Select Commander 8
id_ID: Pilih Komandan 8

en: Select Commander 9
id_ID: Pilih Komandan 9

en: Multiplayer Options / Alliance dialog
id_ID: Opsi Multipemain / Dialog aliansi

en: Move Camera Up
id_ID: Gerakkan Kamera Ke Atas

en: Move Camera Down
id_ID: Gerakkan Kamera Ke Bawah

en: Move Camera Right
id_ID: Gerakkan Kamera Ke Kanan

en: Move Camera Left
id_ID: Gerakkan Kamera Ke Kiri

en: Snap View to North
id_ID: Arahkan Tampilan ke Utara

en: Toggle Tracking Camera
id_ID: Atur Nyala/Mati Kamera Pelacak

en: Display In-Game Options
id_ID: Tampilkan Opsi Dalam Permainan

en: Zoom Radar Out
id_ID: Perkecil Radar

en: Zoom Radar In
id_ID: Perbesar Radar

en: Zoom In
id_ID: Memperbesar

en: Zoom Out
id_ID: Memperkecil

en: Pitch Forward
id_ID: Miring Ke Depan

en: Rotate Left
id_ID: Putar ke Kiri

en: Reset Pitch
id_ID: Atur Ulang Kemiringan

en: Rotate Right
id_ID: Putar ke Kanan

en: Pitch Back
id_ID: Miring Ke Belakang

en: Orders Menu
id_ID: Menu Perintah

en: Decrease Game Speed
id_ID: Perlambat Kecepatan Permainan

en: Increase Game Speed
id_ID: Percepat Kecepatan Permainan

en: Reset Game Speed
id_ID: Atur Ulang Kecepatan Permainan

en: View North
id_ID: Tampilkan Utara

en: View South
id_ID: Tampilkan Selatan

en: View East
id_ID: Tampilkan Timur

en: View West
id_ID: Tampilkan Barat

en: View next Oil Derrick
id_ID: Tampilkan Kilang Minyak Berikutnya

en: View next Repair Unit
id_ID: Tampilkan Unit Perbaikan Berikutnya

en: View next Truck
id_ID: Tampilkan Truk Berikutnya

en: View next Sensor Unit
id_ID: Tampilkan Unit Sensor Berikutnya

en: View next Commander
id_ID: Tampilkan Komandan Berikutnya

en: Toggle Overlays
id_ID: Atur Nyala/Mati Hamparan

en: Toggle Console History
id_ID: Atur Nyala/Mati Sejarah Konsol

en: Toggle Team Chat History
id_ID: Atur Nyala/Mati Tampilan Sejarah Obrolan Tim

en: Rotate Building Clockwise
id_ID: Putar Bangunan Searah Jarum Jam

en: Rotate Building Anticlockwise
id_ID: Putar Bangunan Melawan Jarum Jam

en: Center View on HQ
id_ID: Pusatkan tampilan di Markas

en: Hold Fire
id_ID: Tahan Tembakan

en: View Unassigned Units
id_ID: Tampilkan Unit yang Tidak Ditugaskan

en: Return Fire
id_ID: Tembakan Balasan

en: Fire at Will
id_ID: Tembak Sesuai Keinginan

en: Guard Position
id_ID: Lindungi Posisi

en: Return to HQ
id_ID: Kembali Ke Pangkalan

en: Hold Position
id_ID: Diam

en: Optimum Range
id_ID: Jarak Optimal

en: Short Range
id_ID: Jarak Pendek

en: Pursue
id_ID: Kejar

en: Patrol
id_ID: Patroli

en: Return For Repair
id_ID: Kembali Untuk Perbaikan

en: Stop Droid
id_ID: Hentikan Unit

en: Go to Transport
id_ID: Masuki Transporter

en: Long Range
id_ID: Jarak Jauh

en: Send Global Text Message
id_ID: Kirim Pesan Teks Global

en: Send Team Text Message
id_ID: Kirim Pesan Teks Untuk Tim

en: Drop a beacon
id_ID: Jatuhkan suar

en: Toggles shadows
id_ID: Atur Nyala/Mati Bayangan

en: Trap cursor
id_ID: Kursor jebak

en: Toggle radar terrain
id_ID: Atur Nyala/Mati Tampilan Radar

en: Toggle ally-enemy radar view
id_ID: Atur Nyala/Mati Tampilan Radar Sekutu/Musuh

en: Show all keyboard mappings
id_ID: Tampilkan seluruh pemetaan papan kunci

en: Retreat at Medium Damage
id_ID: Mundur Saat Kerusakan Sedang

en: Retreat at Heavy Damage
id_ID: Mundur Saat Kerusakan Berat

en: Do or Die!
id_ID: Dilarang Mundur!

en: Select all Combat Units
id_ID: Pilih Semua Unit Tempur

en: Select all Cyborgs
id_ID: Pilih Semua Cyborg

en: Select all Heavily Damaged Units
id_ID: Pilih Semua Unit Rusak Berat

en: Select all Combat Land units with health >50% and no Groups.
id_ID: Pilih semua unit tempur darat dengan kesehatan >50% dan tanpa Grup.

en: Select all Half-tracks
id_ID: Pilih Semua Half-track

en: Select all Half-tracks without group
id_ID: Pilih seluruh Half-tracks tanpa grup

en: Select all Hovers
id_ID: Pilih Semua Hovercraft

en: Return for Recycling
id_ID: Kembali untuk Daur Ulang

en: Select all Units on Screen
id_ID: Pilih Semua Unit di layar

en: Select all Tracks
id_ID: Pilih Semua Unit Beroda Rantai

en: Select all Tracks without group
id_ID: Pilih seluruh Roda Rantai tanpa grup

en: Select EVERY unit
id_ID: Pilih SEMUA Unit

en: Select all VTOLs
id_ID: Pilih Semua VTOL

en: Select all fully-armed VTOLs
id_ID: Pilih Semua VTOL siap tempur

en: Select all fully-armed VTOLs without group
id_ID: Pilih seluruh VTOL siap tanpa grup

en: Select all Wheels
id_ID: Pilih Semua Unit Beroda

en: Show frame rate
id_ID: Tampilkan FPS

en: Select all units with the same components
id_ID: Pilih semua unit dengan komponen yang sama

en: Select all Combat Cyborgs
id_ID: Pilih Semua Cyborg Tempur

en: Select all Combat Cyborgs without group
id_ID: Pilih seluruh Cyborg Tempur tanpa grup

en: Select all Engineers
id_ID: Pilih Semua Insinyur

en: Select all Land Combat Units
id_ID: Pilih Semua Unit Tempur Darat

en: Select all Land Combat Units without group
id_ID: Pilih seluruh Unit Tempur Darat tanpa grup

en: Select all Mechanics
id_ID: Pilih Semua Mekanik

en: Select all Transporters
id_ID: Pilih Semua Transporter

en: Select all Repair Tanks
id_ID: Pilih Semua Tank Perbaikan

en: Select all Sensor Units
id_ID: Pilih Semua Unit Sensor

en: Select all Sensor Units without group
id_ID: Pilih seluruh Unit Sensor tanpa grup

en: Select all Trucks
id_ID: Pilih Semua Truk

en: Select next Factory
id_ID: Pilih Pabrik berikutnya

en: Select next Research Facility
id_ID: Pilih Fasilitas Riset berikutnya

en: Select next Power Generator
id_ID: Pilih Pembangkit Daya berikutnya

en: Select next Cyborg Factory
id_ID: Pilih Pabrik Cyborg berikutnya

en: Select next VTOL Factory
id_ID: Pilih Pabrik VTOL berikutnya

en: Jump to next Factory
id_ID: Loncat menuju Pabrik berikutnya

en: Jump to next Research Facility
id_ID: Loncat menuju Fasilitas Riset berikutnya

en: Jump to next Power Generator
id_ID: Loncat menuju Pembangkit Daya berikutnya

en: Jump to next Cyborg Factory
id_ID: Loncat menuju Pabrik Cyborg berikutnya

en: Jump to next VTOL Factory
id_ID: Loncat menuju Pabrik VTOL berikutnya

en: Toggle Debug Mappings
id_ID: Atur Nyala/Mati Pemetaan Debug

en: Prioritize Debug Mappings
id_ID: Prioritaskan Pemetaan Debug

en: Toggle Level Editor
id_ID: Atur Nyala/Mati Editor Level

en: Toggle display of droid path
id_ID: Atur Nyala/Mati Tampilan Jalur Unit

en: Toggle display of gateways
id_ID: Atur Nyala/Mati Tampilan Gerbang

en: Toggle visibility
id_ID: Atur Visibilitas

en: Raise tile height
id_ID: Naikkan ketinggian ubin

en: Lower tile height
id_ID: Turunkan ketinggian ubin

en: Toggles All fog
id_ID: Atur Nyala/Mati Semua Kabut

en: Trigger some weather
id_ID: Munculkan cuaca

en: Flip terrain triangle
id_ID: Balik segitiga medan

en: Make a performance measurement sample
id_ID: Buat sampel pengukuran performa

en: Make all items available
id_ID: Membuat semua item tersedia

en: Kill Selected Unit(s)
id_ID: Hancurkan Unit yang Dipilih

en: Toggle god Mode Status
id_ID: Atur Nyala/Mati Status Modus Dewa

en: Display Options Screen
id_ID: Tampilkan Layar Opsi

en: Complete current research
id_ID: Selesaikan riset yang sedang berjalan

en: Reveal map at mouse position
id_ID: Singkap peta di posisi tetikus

en: Trace a game object
id_ID: Susur jejak sebuah objek permainan

en: Toggle fullscreen
id_ID: Alihkan ke layar penuh

en: Waiting for Power
id_ID: Menunggu untuk Daya

en: Power
id_ID: Daya

en: Power Per Second
id_ID: Daya Per Detik

en: %d derrick(s) inactive
id_ID: %d kilang nonaktif

en: Need more resources!
id_ID: Butuh lebih banyak daya!

en: Discord: Can't Join Game
id_ID: Discord: Tidak Dapat Masuk Dalam Permainan

en: You can't join a game while you're in a game. Please save / quit your current game, exit to the main menu, and try again.
id_ID: Anda tidak dapat memasuki sebuah permainan saat Anda berada di dalam permainan lain. Silakan simpan / keluar dari permainan Anda sekarang, kembali ke menu utama, dan coba lagi.

en: Discord: Finding & Connecting to Game
id_ID: Discord: Mencari dan Menyambungkan ke Permainan

en: Attempting to find & connect to the game specified by the Discord invite.
id_ID: Mencoba mencari dan menyambungkan ke permainan yang ditentukan oleh undangan Discord.

en: This may take a moment...
id_ID: Ini mungkin memakan waktu beberapa saat...

en: Failed to find game in the lobby server:
id_ID: Gagal menemukan permainan dalam server lobi:

en: The game may have already started, or the host may have disbanded the game lobby.
id_ID: Permainan ini mungkin sudah dimulai, atau penyelenggara telah membubarkan lobi permainan.

en: Failed to Find Game
id_ID: Gagal Menemukan Permainan

en: Failed to join the game from the specified invite link, with error:
id_ID: Gagal memasuki permainan dari tautan undangan yang ditentukan, dengan kesalahan:

en: Failed to Join Game
id_ID: Gagal Masuk Ke Dalam Permainan

en: The invite link you have followed specifies a non-default lobby server:
id_ID: Tautan undangan yang Anda ikuti menentukan server lobi non-default:

en: Do you wish to trust this lobby server, and continue?
id_ID: Apakah Anda mempercayai lobby server ini, dan ingin melanjutkan?

en: Discord: Connect to Untrusted Lobby?
id_ID: Discord: Sambungkan ke Lobby Tidak Dipercaya?

en: Trust & Connect
id_ID: Percayai dan Sambungkan

en: The invite link you have followed specifies a direct connection.
id_ID: Tautan undangan yang Anda ikuti meminta koneksi langsung.

en: It has not been vetted / verified by a lobby server.
id_ID: Ini belum diverifikaasi oleh server lobi.

en: Do you wish to trust this direct connection invite?
id_ID: Apakah Anda mempercayai undangan sambungan langsung ini?

en: Discord: Direct Connection Invite
id_ID: Discord: Undangan Sambungan Langsung

en: The invite link you have followed isn't supported by this version of Warzone 2100.
id_ID: Tautan undangan yang Anda ikuti tidak didukung oleh versi Warzone 2100 Anda.

en: A newer version of Warzone 2100 may be required, if available.
id_ID: Versi Warzone 2100 yang terbaru mungkin diperlukan, jika ada.

en: Discord: Unsupported / Invalid Invite
id_ID: Discord: Undangan Tidak Didukung / Tidak Valid

en: Playing: Campaign
id_ID: Bermain: Kampanye

en: Playing: Challenge
id_ID: Bermain: Tantangan

en: Playing: Skirmish
id_ID: Bermain: Skirmish

en: Playing: %s Skirmish
id_ID: Bermain: %s Skirmish

en: Map:
id_ID: Peta:

en: Bots:
id_ID: Bot:

en: In Multiplayer Lobby
id_ID: Dalam Lobi Multipemain

en: In Multiplayer Game
id_ID: Dalam Permainan Multipemain

en: Game Name: "%s" by %s
id_ID: Nama Permainan: "%s" oleh %s

en: Alliances:
id_ID: Aliansi:

en: In Menu
id_ID: Dalam Menu

en: Discord user "%s" would like to join your game.
id_ID: Pengguna Discord "%s" ingin masuk ke dalam permainan Anda.

en: Allow this player to join your game?
id_ID: Bolehkan pemain ini memasuki permainan Anda?

en: Join Request from %s
id_ID: Permintaan Untuk Memasuki Permainan dari %s

en: Allow
id_ID: Izinkan

en: PAUSED
id_ID: DIJEDA

en: New Intelligence Report
id_ID: Laporan Intelijen Baru

en: Research Update
id_ID: Perbaruan Status Riset

en: Project Goals and Updates
id_ID: Gol Proyek dan Pembaruan

en: Current Objective
id_ID: Objektif Terkini

en: Fire-At-Will
id_ID: Tembak Sesuai Keinginan

en: Return To HQ
id_ID: Kembali Ke Pangkalan

en: Recycle
id_ID: Daur Ulang

en: Assign Factory Production
id_ID: Tugaskan Sebagai Tempat Pengantaran Produksi Pabrik

en: Assign Cyborg Factory Production
id_ID: Tugaskan Sebagai Tempat Pengantaran Produksi Pabrik Cyborg

en: Assign Fire Support
id_ID: Tugaskan Tembakan Dukungan Artileri

en: Assign VTOL Factory Production
id_ID: Tugaskan Sebagai Tempat Pengantaran Produksi Pabrik VTOL

en: Circle
id_ID: Lingkaran

en: Sorry, that cheat is disabled in multiplayer games.
id_ID: Maaf, cheat tersebut dimatikan dalam permainan multipemain.

en: Warning! This cheat is buggy.  We recommend to NOT use it.
id_ID: Peringatan! Cheat ini memiliki bug. Kami sarankan Anda untuk tidak menggunakannya.

en: Player %d: %d power
id_ID: Pemain %d: %d daya

en: Ouch! Droid's health is down 20%!
id_ID: Kesehatan unit tersisa 20%!

en: Ouch! Structure's health is down 20%!
id_ID: Kesehatan struktur tersisa 20%!

en: Lets us see what you see!
id_ID: Membolehkan kami melihat apa yang Anda lihat!

en: Fine, weapon & sensor display is off!
id_ID: Baiklah, tampilan senjata dan sensor dimatikan!

en: View Aligned to South
id_ID: Tampilan Diselaraskan ke Arah Selatan

en: View Aligned to East
id_ID: Tampilan Diselaraskan ke Arah Timur

en: View Aligned to West
id_ID: Tampilan Diselaraskan ke Arah Barat

en: Player %u is cheating a new droid army of: %d × %s.
id_ID: Pemain %u memunculkan pasukan unit %d × %s dengan cheat.

en: (Player %u) is using cheat :%s
id_ID: (Pemain %u) menggunakan cheat :%s

en: Hard as nails!!!
id_ID: Keras bagai paku!!!

en: 1000 big ones!!!
id_ID: 1000 yang besar!!!

en: Power overwhelming
id_ID: Daya luar biasa

en: Back to normality!
id_ID: Kembali ke keadaan normal!

en: Getting tricky!
id_ID: Menjadi rumit!

en: Twice as nice!
id_ID: Dua kali lipat lebih baik!

en: FPS display is enabled.
id_ID: Tampilan FPS dinyalakan.

en: FPS display is disabled.
id_ID: Tampilan FPS dimatikan.

en: Unit count display is enabled.
id_ID: Tampilan jumlah unit dinyalakan.

en: Unit count display is disabled.
id_ID: Tampilan jumlah unit dimatikan.

en: (Player %u) is using a cheat :Num Droids: %d  Num Structures: %d  Num Features: %d
id_ID: (Pemain %u) sedang menggunakan cheat :Jumlah Unit: %d  Jumlah Struktur: %d  Jumlah Fitur: %d

en: Infinite power disabled
id_ID: Daya tak terbatas dimatikan

en: Infinite power enabled
id_ID: Daya tidak terbatas dinyalakan

en: Lighting values for all tiles recalculated
id_ID: Nilai pencahayaan untuk semua ubin telah dihitung ulang

en: All items made available
id_ID: Semua item disediakan

en: Tile info dumped into log
id_ID: Info ubin dimasukkan kedalam log

en: Fog on
id_ID: Kabut nyala

en: Fog off
id_ID: Kabut mati

en: Setting radar zoom to %u
id_ID: Menyetel perbesaran radar ke %u

en: Toggling debug mapping priority:
id_ID: Mengatur prioritas pemetaan debug:

en: Disabling level editor
id_ID: Menonaktifkan editor level

en: Enabling level editor
id_ID: Mengaktifkan editor level

en: God Mode ON
id_ID: Modus Dewa AKTIF

en: God Mode OFF
id_ID: Modus Dewa NONAKTIF

en: View Aligned to North
id_ID: Tampilan Diselaraskan ke Arah Utara

en: Trap cursor %s
id_ID: Kursor jebak %s

en: CAMPAIGN
id_ID: KAMPANYE

en: CHALLENGE
id_ID: TANTANGAN

en: DIFFICULTY: SUPER EASY
id_ID: KESULITAN: SUPER MUDAH

en: DIFFICULTY: EASY
id_ID: KESULITAN: MUDAH

en: DIFFICULTY: NORMAL
id_ID: KESULITAN: NORMAL

en: DIFFICULTY: HARD
id_ID: KESULITAN: SULIT

en: DIFFICULTY: INSANE
id_ID: KESULITAN: GILA

en: CHEATS: ENABLED
id_ID: CHEAT: AKTIF

en: CHEATS: DISABLED
id_ID: CHEAT: NONAKTIF

en: Researched EVERYTHING for you!
id_ID: Meriset SEGALANYA untuk Anda!

en: Selected buildings instantly recharged!
id_ID: Bangunan yang dipilih terisi ulang secara instan!

en: (Player %u) is using cheat :%s %s
id_ID: (Pemain %u) sedang menggunakan cheat :%s %s

en: Researched
id_ID: Teriset

en: Only displaying energy bars when selected
id_ID: Hanya menunjukkan batang energi saat dipilih

en: Always displaying energy bars for units
id_ID: Selalu menampilkan batang energi untuk unit

en: Always displaying energy bars for units and structures
id_ID: Selalu menampilkan batang energi untuk unit dan struktur

en: Debug menu is Open
id_ID: Menu Debug terbuka

en: Unable to locate any oil derricks!
id_ID: Tidak dapat menemukan kilang minyak!

en: Forecast : Clear skies for all areas... NO WEATHER
id_ID: Ramalan cuaca : Langit cerah untuk semua area... TIDAK ADA CUACA

en: Warning! This can have drastic consequences if used incorrectly in missions.
id_ID: Peringatan! Cheat ini dapat memiliki konsekuensi drastis jika digunakan secara tidak benar.

en: All enemies destroyed by cheating!
id_ID: Semua musuh dihancurkan menggunakan cheat!

en: Destroying selected droids and structures!
id_ID: Menghancurkan unit dan struktur yang dipilih!

en: Reveal OFF
id_ID: Singkap: NONAKTIF

en: Reveal ON
id_ID: Singkap: AKTIF

en: Centered on player HQ, direction NORTH
id_ID: Kamera dipusatkan di markas pemain, arah Utara

en: Unable to locate HQ!
id_ID: Tidak dapat menemukan Markas!

en: Vertical rotation direction: Normal
id_ID: Arah rotasi vertikal: Normal

en: Vertical rotation direction: Flipped
id_ID: Arah rotasi vertikal: Terbalik

en: Screen shake when things die: Off
id_ID: Layar bergetar saat sesuatu mati: Nonaktif

en: Screen shake when things die: On
id_ID: Layar bergetar saat sesuatu mati: Aktif

en: Sorry, but game speed cannot be changed in multiplayer.
id_ID: Maaf, namun kecepatan permainan tidak dapat diubah dalam modus multipemain.

en: Game Speed Reset
id_ID: Kecepatan Permainan Diatur Ulang

en: Game Speed Increased to %s
id_ID: Kecepatan Permainan Ditingkatkan ke %s

en: Game Speed Reduced to %s
id_ID: Kecepatan Permainan Diperlambat ke %s

en: Radar showing friend-foe colors
id_ID: Radar menunjukkan warna kawan/lawan

en: Radar showing player colors
id_ID: Radar menunjukkan warna pemain

en: Radar showing only objects
id_ID: Radar hanya menunjukkan objek

en: Radar blending terrain and height
id_ID: Radar menyatukan medan dan ketinggian

en: Radar showing terrain
id_ID: Radar menunjukkan medan

en: Radar showing height
id_ID: Radar menunjukkan ketinggian

en: QuickSave not allowed for multiplayer or tutorial games
id_ID: SimpanCepat tidak diperbolehkan untuk permainan multipemain atau tutorial

en: QuickSave failed
id_ID: SimpanCepat gagal

en: QuickLoad not allowed for multiplayer or tutorial games
id_ID: MuatCepat tidak diperbolehkan untuk permainan multipemain atau tutorial

en: QuickSave file does not exist yet
id_ID: File SimpanCepat belum ada

en: KEY MAPPING
id_ID: PEMETAAN KUNCI

en: Return To Previous Screen
id_ID: Kembali Ke Layar Sebelumnya

en: Select Default
id_ID: Pilih Default

en: Parent directory
id_ID: Direktori induk

en: Autosave directory
id_ID: Direktori penyimpanan otomatis

en: Autosave directory (not allowed for saving)
id_ID: Direktori penyimpanan otomatis (tidak diperbolehkan untuk penyimpanan)

en: cheated
id_ID: curang

en: AutoSave %s
id_ID: Simpan Otomatis %s

en: AutoSave %s failed
id_ID: Simpan Otomatis %s gagal

en: Could not save game!
id_ID: Tidak dapat menyimpan permainan!

en: Load Transport
id_ID: Muat Transporter

en: OBJECTIVE ACHIEVED by cheating!
id_ID: OBJEKTIF TERCAPAI dengan curang!

en: OBJECTIVE ACHIEVED
id_ID: OBJEKTIF TERCAPAI

en: OBJECTIVE FAILED--and you cheated!
id_ID: OBJEKTIF GAGAL--dan Anda curang!

en: OBJECTIVE FAILED
id_ID: OBJEKTIF GAGAL

en: Continue Game
id_ID: Lanjutkan Permainan

en: Quit To Main Menu
id_ID: Keluar ke Menu Utama

en: Load Saved Game
id_ID: Muat Permainan Tersimpan

en: GAME SAVED :
id_ID: PERMAINAN TERSIMPAN :

en: You found %u power in an oil drum.
id_ID: Anda menemukan %u unit daya di dalam sebuah tong minyak.

en: %s Gives You A Visibility Report
id_ID: %s Memberikan Anda Laporan Visibilitas

en: %s Gives you a %s
id_ID: %s Memberikan Anda sebuah %s

en: Tried to give away a non-empty %s - but this is not allowed.
id_ID: Mencoba memberi %s yang tidak kosong - tapi ini tidak diperbolehkan.

en: %s Gives You Technology Documents
id_ID: %s Memberikan Anda Dokumen Teknologi

en: %s Gives You %d Power
id_ID: %s Memberikan Anda Daya Sebanyak %d Unit

en: %s Requests An Alliance With You
id_ID: %s Meminta Aliansi Dengan Anda

en: You Invite %s To Form An Alliance
id_ID: Anda Mengundang %s Untuk Membentuk Aliansi

en: %s Breaks The Alliance With %s
id_ID: %s Membubarkan Aliansi Dengan %s

en: %s Forms An Alliance With %s
id_ID: %s Membentuk Aliansi Dengan %s

en: You Discover Blueprints For %s
id_ID: Anda Menemukan Cetak Biru Untuk %s

en: Commander
id_ID: Komandan

en: MISSING AI NAME
id_ID: NAMA KECERDASAN BUATAN TIDAK DITEMUKAN

en: MISSING AI DESCRIPTION
id_ID: DESKRIPSI KECERDASAN BUATAN TIDAK DITEMUKAN

en: AI tournament: %3.1f%% wins, %3.1f%% losses, %3.1f%% draws
id_ID: Turnamen kecerdasan buatan: %3.1f%% kemenangan, %3.1f%% kalah, %3.1f%% seri

en: Tanks disabled!!
id_ID: Tank dimatikan!!

en: Cyborgs disabled.
id_ID: Cyborg dimatikan.

en: VTOLs disabled.
id_ID: VTOL dimatikan.

en: Satellite Uplink disabled.
id_ID: Pusat Komunikasi Satelit dimatikan.

en: Laser Satellite disabled.
id_ID: Laser Satelit dimatikan.

en: Structure Limits Enforced.
id_ID: Batas Jumlah Struktur Diterapkan.

en: Not enough votes to randomize or change the map.
id_ID: Tidak cukup suara untuk mengacak atau mengubah peta.

en: Select Game Name
id_ID: Pilih Nama Permainan

en: Game Name
id_ID: Nama Permainan

en: One-Player Skirmish
id_ID: Skirmish Satu Pemain

en: Select Map
    Can be blocked by players' votes
id_ID: Pilih Map
    Dapat diblokir oleh pemilihan dari pemain

en: Random map!
id_ID: Peta acak!

en: Click to set Password
id_ID: Klik untuk menentukan kata sandi

en: Enter password here
id_ID: Masukkan kata sandi disini

en: Select Player Name
id_ID: Pilih Nama Pemain

en: Alliances
id_ID: Aliansi

en: Base
id_ID: Pangkalan

en: Map Preview
id_ID: Pratinjau Peta

en: Click to see Map
id_ID: Klik untuk melihat Peta

en: Show Structure Limits
id_ID: Tunjukkan Batas Jumlah Struktur

en: Set Structure Limits
id_ID: Tentukan Batas Jumlah Struktur

en: Random Game Options
id_ID: Pengaturan Permainan Acak

en: Random Game Options
    Can be blocked by players' votes
id_ID: Pengaturan Permainan Acak
    Dapat diblokir oleh pemilihan dari pemain

en: Tech
id_ID: Teknologi

en: Technology Level 1
id_ID: Teknologi tingkat 1

en: Technology Level 2
id_ID: Teknologi tingkat 2

en: Technology Level 3
id_ID: Teknologi tingkat 3

en: Technology Level 4
id_ID: Teknologi tingkat 4

en: Start Hosting Game
id_ID: Mulai Menyelenggarakan Permainan

en: DIFFICULTY
id_ID: TINGKAT KESULITAN

en: Starts disadvantaged
id_ID: Mulai dengan halangan

en: Plays nice
id_ID: Bermain dengan baik

en: No holds barred
id_ID: Tidak tahan-tahan

en: Starts with advantages
id_ID: Mulai dengan beberapa keuntungan

en: CHOOSE AI
id_ID: Pilih Kecerdasan Buatan

en: Allow human players to join in this slot
id_ID: Bolehkan pemain manusia untuk masuk dalam slot ini

en: Leave this slot unused
id_ID: Biarkan slot tidak digunakan

en: Allow spectators to join in this slot
id_ID: Izinkan penonton untuk bergabung di slot ini

en: Click to change to this slot
id_ID: Klik untuk mengganti slot ini

en: Click to take player slot %u
id_ID: Klik untuk mengambil slot pemain %u

en: Click to swap player to this slot
id_ID: Klik untuk mengganti pemain ke slot ini

en: Spectator %s has moved to Players
id_ID: Penonton %s telah dipindahkan ke Pemain

en: Cannot swap with host
id_ID: Tidak bisa mengganti dengan host

en: Spectator
id_ID: Penonton

en: The host has kicked %s from the game!
id_ID: Penyelenggara telah mengeluarkan %s dari permainan!

en: The host has kicked you from the game.
id_ID: Penyelenggara telah mengeluarkan Anda dari permainan.

en: Failed to move %s to Spectators
id_ID: Gagal memindahkan %s ke Penonton

en: The host has moved %s to Spectators!
id_ID: Host telah memindahkan %s ke Penonton!

en: Move to Spectators
id_ID: Pindah ke Penonton

en: Ask Spectator to Play
id_ID: Minta Penonton untuk Bermain

en: Ask to Play
id_ID: Minta untuk Bermain

en: Spectator %s wants to remain a Spectator
id_ID: Penonton %s ingin tetap menjadi Penonton

en: Player %s wants to remain a Player
id_ID: Pemain %s ingin tetap menjadi Pemainwants to remain a Player

en: Host has declined to switch you to a Player
id_ID: Host telah menolak untuk menggantikanmu ke Pemain

en: Unable to switch to Spectator
id_ID: Tidak bisa mengganti ke Penonton

en: Do you want to spectate?
id_ID: Apa kamu mau menonton?

en: The host of this game wants to know if you're willing to spectate?
id_ID: Host dari permainan ini ingin tahu apakah kamu ingin menonton?

en: You are currently a Player.
id_ID: Kamu saat ini adalah pemain.

en: Yes, I will spectate!
id_ID: Ya, saya akan menonton!

en: Do you want to play?
id_ID: Apa Anda ingin bermain?

en: The host of this game wants to know if you'd like to play?
id_ID: Penyelenggara permainan ini ingin tahu, apakah Anda ingin bermain?

en: You are currently a Spectator.
id_ID: Anda saat ini adalah Penonton.

en: Yes, I want to play!
id_ID: Ya, saya ingin bermain!

en: Player %s has moved to Spectators
id_ID: Pemain %s telah berpindah ke Penonton

en: Spectator would like to become a Player
id_ID: Penonton ingin menjadi Pemain

en: Spectator "%s" would like to become a player.
id_ID: Penonton "%s" ingin menjadi pemain.

en: However, there are currently no open Player slots.
id_ID: Namun, tidak ada slot pemain yang tersedia saat ini.

en: Yes, select Player slot
id_ID: Ya, pilih slot Pemain

en: Joined:
id_ID: Tergabung:

en: Ready:
id_ID: Siap:

en: Players
id_ID: Pemain

en: Host Options
id_ID: Pengaturan Penyelenggara

en: Lock Teams
id_ID: Kunci Tim

en: Choose Team
id_ID: Pilih Tim

en: Teams locked
id_ID: Tim terkunci

en: Click to change player colour
id_ID: Klik untuk mengganti warna pemain

en: Click to change player position
id_ID: Klik untuk mengganti posisi pemain

en: Click to change AI, right click to distribute choice
id_ID: Klik untuk mengganti kecerdasan buatan, klik kanan untuk mengaplikasikan ke semua slot

en: Click to close spectator slot
id_ID: Klik untuk menutup slot penonton

en: Player ID:
id_ID: ID pemain:

en: (none)
id_ID: (tidak ada)

en: Player rating:
id_ID: Rating pemain:

en: Click to change difficulty
id_ID: Klik untuk mengubah tingkat kesulitan

en: Waiting for player
id_ID: Menunggu pemain

en: Player is ready
id_ID: Pemain Siap

en: Player is downloading
id_ID: Pemain sedang mengunduh

en: Click when ready
id_ID: Klik saat sudah siap

en: Waiting for download
id_ID: Menunggu untuk mengunduh

en: READY?
id_ID: SIAP?

en: For Spectator:
id_ID: Untuk Penonton:

en: For Player:
id_ID: Untuk Pemain:

en: Choose Player Slot
id_ID: Pilih Slot Pemain

en: PLAYERS
id_ID: PEMAIN

en: Add spectator slot
id_ID: Tambahkan slot penonton

en: Kicked from game
id_ID: Dikeluarkan dari permainan

en: Mute Player: %s
id_ID: Bisukan Pemain: %s

en: CHAT
id_ID: OBROLAN

en: Please click the button below for more information on how to fix it.
id_ID: Silahkan klik tombol dibawah untuk informasi lebih lanjut mengenai cara untuk memperbaikinya.

en: More Information
id_ID: Informasi lebih lanjut

en: Sorry! Failed to host the game.
id_ID: Maaf! Gagal untuk menyelenggarakan permainan.

en: Game Name Updated.
id_ID: Nama Permainan Diperbarui.

en: *** password [%s] is now required! ***
id_ID: *** kata sandi [%s] sekarang diperlukan! ***

en: *** password is NOT required! ***
id_ID: *** kata sandi TIDAK diperlukan! ***

en: This is a map-mod, it can change your playing experience!
id_ID: Ini adalah sebuah map-mod, ia dapat mengganti pengalaman bermain Anda!

en: This is a random map, it can vary your playing experience!
id_ID: Ini adalah peta acak, ia dapat memberi variasi kepada pengalaman bermain anda!

en: Host is Starting Game
id_ID: Penyelenggara Memulai Permainan

en: Moving %s to Spectators!
id_ID: Memindahkan %s ke Penonton!

en: You have been kicked:
id_ID: Anda telah dikeluarkan dari ruangan:

en: No connection to host.
id_ID: Tidak ada sambungan ke penyelenggara.

en: The host moved me to Players, but I never gave permission for this change. Bye!
id_ID: Penyelenggara memindahkan saya ke Pemain, tapi saya tidak memberikan izin untuk ini. Selamat tinggal!

en: The host tried to move us to Players, but we never gave permission.
id_ID: Penyelenggara mencoba memindahkan kami ke Pemain, tapi kami tidak pernah memberikan izin.

en: Cannot change to a map with too few slots for all players.
id_ID: Tidak dapat mengganti ke peta dengan tidak cukup ruang untuk semua pemain.

en: Cannot change to a map with fewer slots.
id_ID: Tidak dapat mengganti ke peta dengan ruang lebih sedikit.

en: The host has quit.
id_ID: Penyelenggara telah keluar.

en: Hit the ready box to begin your challenge!
id_ID: Tekan tombol siap untuk memulai tantangan!

en: Press the start hosting button to begin hosting a game.
id_ID: Tekan tombol mulai menyelenggarakan untuk mulai menyelenggarakan permainan.

en: Closed
id_ID: Ditutup

en: Open
id_ID: Buka

en: Sending Map: %u%%
id_ID: Mengirim Peta: %u%%

en: Map: %u%% downloaded
id_ID: Peta: %u%% diunduh

en: HOST
id_ID: PENYELENGGARA

en: The version of Warzone 2100 used to save this replay file does not match the currently-running version.
id_ID: Versi Warzone 2100 yang digunakan untuk menyimpan file tayangan ulang ini tidak sama dengan versi yang berjalan saat ini.

en: Replay File Saved With: "%s"
id_ID: File Tayangan Ulang Disimpan Dengan: "%s"

en: Current Warzone 2100 Version: "%s"
id_ID: Versi Warzone 2100: "%s"

en: Replays should usually be played back with the same version used to save the replay.
id_ID: Tayangan ulang sebaiknya diputar dengan versi yang digunakan untuk merekamnya.

en: The replay may not playback successfully, or there may be differences in the simulation.
id_ID: Tayangan ulang mungkin tidak berjalan dengan benar, atau mungkin muncul perbedaan dalam simulasi.

en: Replay Version Mismatch
id_ID: Ketidakcocokan Versi Tayangan Ulang

en: %s has Left the Game
id_ID: %s meninggalkan permainan

en: File transfer has been aborted for %d.
id_ID: Transfer file telah dibatalkan untuk %d.

en: The game is already full.
id_ID: Permainan sudah penuh.

en: %s (%u) has an incompatible mod, and has been kicked.
id_ID: %s (%u) memiliki mod yang tidak kompatibel, dan sudah di keluarkan dari permainan.

en: Your data doesn't match the host's!
id_ID: Data Anda tidak cocok dengan data penyelenggara!

en: %s is joining the game
id_ID: %s bergabung dalam permainan

en: Server message:
id_ID: Pesan server:

en: There is an update to the game, please visit https://wz2100.net to download new version.
id_ID: Perbaruan permainan tersedia, silakan kunjungi https://wz2100.net untuk mengunduh versi baru.

en: LIMITS
id_ID: BATAS-BATAS

en: Map Can Exceed Limits
id_ID: Peta Dapat Melewati Batas-Batas

en: Force Limits at Start
id_ID: Paksakan Batas Saat Memulai

en: Apply Defaults and Return To Previous Screen
id_ID: Gunakan Default dan Kembali Ke Layar Sebelumnya

en: Accept Settings
id_ID: Setujui Pengaturan

en: Limits reset to default values
id_ID: Batas-batas diatur ulang ke nilai default

en: Limits Reset To Default Values
id_ID: Batas-Batas Diatur Ulang ke Nilai Default

en: Administrator has kicked you from the game.
id_ID: Administrator telah mengeluarkan Anda dari permainan.

en: Any number of players
id_ID: Segala jumlah pemain

en: %d player | %d players
id_ID[0]: %d pemain

en: Structs
id_ID: Struktur

en: Score
id_ID: Skor

en: Kills
id_ID: Membunuh

en: Units
id_ID: Unit

en: Channel
id_ID: Saluran

en: Toggle Alliance State
id_ID: Atur Keadaan Aliansi

en: Give Visibility Report
id_ID: Berikan Laporan Visibilitas

en: Leak Technology Documents
id_ID: Bocorkan Dokumen Teknologi

en: Hand Over Selected Units
id_ID: Berikan Unit yang Dipilih

en: Give Power To Player
id_ID: Berikan Daya Ke Pemain

en: Toggle Chat Mute
id_ID: Atur Nyala/Mati Pembisuan Obrolan

en: Sent/Received per sec —
id_ID: Terkirim/Diterima per detik —

en: Total Sent/Received —
id_ID: Total Terkirim/Diterima —

en: Uncompressed: %lu/%lu
id_ID: Tidak Terkompres: %lu/%lu

en: Limits were reset to default.
id_ID: Batas-batas telah diatur ulang ke nilai default.

en: MAP REQUESTED!
id_ID: PETA DIMINTA!

en: MOD REQUESTED!
id_ID: MOD DIMINTA!

en: Warning, this is a map-mod, it could alter normal gameplay.
id_ID: Perhatian, ini adalah map-mod yang dapat mempengaruhi jalan permainan normal.

en: Warning, HOST has altered the game code, and can't be trusted!
id_ID: Perhatian, PENYELENGGARA telah mengganti kode permainan, dan tidak dapat dipercaya!

en: Kicking player %s, because they tried to bypass data integrity check!
id_ID: Mengeluarkan player %s, karena mereka mencoba melewati pemeriksaan integritas data!

en: Invalid data!
id_ID: Data tidak valid!

en: Auto kicking player %s, invalid command received: %u
id_ID: Mengeluarkan pemain %s secara otomatis, perintah tidak valid diterima: %u

en: Unauthorized network command
id_ID: Perintah jaringan tidak diizinkan

en: REPLAY HAS ENDED
id_ID: TAYANGAN ULANG TELAH BERAKHIR

en: (Press ESC to quit.)
id_ID: (Tekan ESC untuk keluar.)

en: Auto kicking player %s, invalid command received.
id_ID: Mengeluarkan pemain %s secara otomatis, komando tidak valid diterima.

en: Map was requested: SENDING MAP!
id_ID: Peta telah diminta: MENGIRIM PETA!

en: Mod was requested: SENDING MOD!
id_ID: Mod diminta: MENGIRIM MOD!

en: FILE SENT!
id_ID: FILE TERKIRIM!

en: MAP DOWNLOADED!
id_ID: PETA DIUNDUH!

en: Beacon %d
id_ID: Batang Suar %d

en: Beacon received from %s!
id_ID: Batang Suar diterima dari %s!

en: Green
id_ID: Hijau

en: Orange
id_ID: Oranye

en: Grey
id_ID: Abu-abu

en: Red
id_ID: Merah

en: Blue
id_ID: Biru

en: Cyan
id_ID: Sian

en: Yellow
id_ID: Kuning

en: Purple
id_ID: Ungu

en: White
id_ID: Putih

en: Bright blue
id_ID: Biru Cerah

en: Neon green
id_ID: Hijau Neon

en: Infrared
id_ID: Inframerah

en: Brown
id_ID: Coklat

en: Spectator Mode
id_ID: Modus Penonton

en: You are a spectator. Enjoy watching the game!
id_ID: Anda adalah seorang penonton. Nikmatilah permainannya!

en: %s (%d) allowed map change. Total: %d/%d
id_ID: %s (%d) membolehkan perubahan peta. Total: %d/%d

en: Vote
id_ID: Pilih

en: Allow host to change map or randomize?
id_ID: Bolehkan penyelenggara untuk mengubah peta atau acak?

en: NOW PLAYING
id_ID: SEDANG DIMAINKAN

en: Date
id_ID: Tanggal

en: Title
id_ID: Judul

en: MUSIC MANAGER
id_ID: MANAJER MUSIK

en: Dismiss
id_ID: Abaikan

en: Do not show again
id_ID: Jangan tampilkan lagi

en: We can't do that! We must be a Cyborg unit to use a Cyborg Transport!
id_ID: Kita tidak dapat melakukan itu! Kami harus berupa Cyborg untuk menggunakan Transporter Cyborg!

en: Failed to load selected AI! Check your logs to see why.
id_ID: Gagal memuat AI yang dipilih! Cek log Anda untuk informasi lebih lanjut.

en: Loaded the %s AI script for current player!
id_ID: Memuat script AI %s untuk pemain saat ini!

en: Research completed: %s
id_ID: Riset selesai: %s

en: Research Award
id_ID: Penghargaan Riset

en: Own Units: %u
id_ID: Unit Sendiri: %u

en: Enemy Units: %u
id_ID: Unit Musuh: %u

en: Own Structures: %u
id_ID: Struktur Sendiri: %u

en: Enemy Structures: %u
id_ID: Struktur Musuh: %u

en: Units Manufactured: %u
id_ID: Unit Yang Dibangun: %u

en: Total Units: %u
id_ID: Jumlah Unit Total: %u

en: Structures Built: %u
id_ID: Struktur yang Dibangun: %u

en: Total Structures: %u
id_ID: Struktur Total: %u

en: Rookie: %u
id_ID: Prajurit Baru: %u

[ctx: rank]
en: Green: %u
id_ID: Sedikit Pengalaman: %u

en: Trained: %u
id_ID: Terlatih: %u

en: Regular: %u
id_ID: Reguler: %u

en: Professional: %u
id_ID: Profesional: %u

en: Elite: %u
id_ID: Elit: %u

en: Special: %u
id_ID: Istimewa: %u

en: Hero: %u
id_ID: Heroik: %u

en: Unit Losses
id_ID: Kerugian Unit

en: Structure Losses
id_ID: Kerugian Struktur

en: Force Information
id_ID: Informasi Pasukan

en: ARTIFACTS RECOVERED: %d
id_ID: ARTEFAK TERPEROLEH: %d

en: Mission Time - %s
id_ID: Waktu Misi - %s

en: Total Game Time - %s
id_ID: Total Waktu Permainan - %s

en: You cheated!
id_ID: Anda curang!

en: Chat: All
id_ID: Obrolan: Semua

en: Chat: Team
id_ID: Obrolan: Tim

en: Cancel
id_ID: Batal

en: Game is full
id_ID: Permainan penuh

en: You were kicked!
id_ID: Anda dikeluarkan dari permainan!

en: Host has dropped connection!
id_ID: Host memutus sambungan!

en: Connection Error
id_ID: Kesalahan Sambungan

en: Unable to locate any repair units!
id_ID: Tidak dapat menemukan unit perbaikan!

en: Unable to locate any Trucks!
id_ID: Tidak dapat menemukan truk!

en: Unable to locate any Sensor Units!
id_ID: Tidak dapat menemukan unit sensor!

en: Unable to locate any Commanders!
id_ID: Tidak dapat menemukan unit Komandan!

en: Cannot find required building!
id_ID: Tidak dapat menemukan bangunan yang diperlukan!

en: Loading video
id_ID: Memuat video

en: Show Player Stats
id_ID: Tunjukkan Stat Pemain

en: Weapon Grade
id_ID: Kelas Senjata

en: Current Power / Power Per Second
id_ID: Daya Sekarang / Daya Per Detik

en: Kinetic Armor
id_ID: Armor Kinetik

en: (Tanks / Cyborgs)
id_ID: (Tank / Cyborg)

en: Can't build any more units, Unit Limit Reached — Production Halted
id_ID: Tidak dapat membangun unit, Batas Unit Dicapai — Produksi Dihentikan

en: Can't build "%s" without a Command Relay Center — Production Halted
id_ID: Tidak dapat membangun "%s" tanpa Pusat Komando — Produksi Dihentikan

en: Can't build "%s", Commander Limit Reached — Production Halted
id_ID: Tidak dapat membangun "%s", Batas Komandan Dicapai — Produksi Dihentikan

en: Can't build any more "%s", Construction Unit Limit Reached — Production Halted
id_ID: Tidak dapat membangun "%s", Batas Unit Konstruksi Dicapai — Produksi Dihentikan

en: %s - %u Unit assigned - Hitpoints %d/%d | %s - %u Units assigned - Hitpoints %d/%d
id_ID[0]: %s - %u Unit ditugaskan - Body Point %d/%d

en: %s - %u Unit assigned - Damage %d/%d | %s - %u Units assigned - Hitpoints %d/%d
id_ID[0]: %s - %u Unit ditugaskan - Body Point %d/%d

en: %s - Hitpoints %d/%d
id_ID: %s - Body Point %d/%d

en: %s - Connected %u of %u - Hitpoints %d/%d
id_ID: %s - Tersambung sejumlah %u dari %u - Body Point %d/%d

en: tile %d,%d - target %s
id_ID: ubin %d,%d - target %s

en: %s - Electronically Damaged
id_ID: %s - Rusak Secara Elektronik

en: Electronic Reward - Visibility Report
id_ID: Penghargaan Elektronik - Laporan Visibilitas

en: Factory Reward - Propulsion
id_ID: Penghargaan Pabrik - Propulsi

en: Factory Reward - Body
id_ID: Penghargaan Pabrik - Badan

en: Factory Reward - Weapon
id_ID: Penghargaan Pabrik - Senjata

en: Factory Reward - Nothing
id_ID: Penghargaan Pabrik - Tidak Ada

en: Repair Facility Award - Repair
id_ID: Penghargaan Fasilitas Perbaikan - Perbaikan

en: Repair Facility Award - Nothing
id_ID: Penghargaan Fasilitas Perbaikan - Tidak Ada

en: CAMPAIGNS
id_ID: KAMPANYE

en: GAMES
id_ID: PERMAINAN

en: Refresh Games List
id_ID: Segarkan Ulang Daftar Permainan

en: Filter Games List
id_ID: Saring Daftar Permainan

en: Refreshing...
id_ID: Menyegarkan...

en: Searching
id_ID: Mencari

en: Connecting to the lobby server...
id_ID: Menghubungkan ke lobi server...

en: Map Name
id_ID: Nama Peta

en: Can't connect to lobby server!
id_ID: Tidak dapat terhubung ke lobi server!

en: Mods: %s
id_ID: Mod: %s

en: Mods: None!
id_ID: Mod: Tidak ada!

en: Version: %s
id_ID: Versi: %s

en: Join as spectator
id_ID: Bergabung sebagai penonton

en: Your version of Warzone is incompatible with this game.
id_ID: Versi Warzone Anda tidak kompatibel dengan permainan ini.

en: [Password required]
id_ID: [Kata Sandi diperlukan]

en: [No Tanks]
id_ID: [Tidak Ada Tank]

en: [No Cyborgs]
id_ID: [Tidak Ada Cyborg]

en: [No VTOLs]
id_ID: [Tidak Ada VTOL]

en: Hosted by %s
id_ID: Diselenggarakan oleh %s

en: Hosted by %s —%s
id_ID: Diselenggarakan oleh %s —%s

en: Can't find any games for your version.
id_ID: Tidak dapat menemukan permainan untuk versi Anda.

en: There appears to be a game update available!
id_ID: Tampaknya ada pembaruan game tersedia!

en: No games are available for your version
id_ID: Tidak tersedia permainan untuk versi permainan Anda

en: Wrong Game Version!
id_ID: Versi game salah!

en: You have an incompatible mod.
id_ID: Anda mempunyai mod yang tidak kompatibel.

en: Host couldn't send file?
id_ID: Host tidak dapat mengirim file?

en: Incorrect Password!
id_ID: Kata Sandi Salah!

en: Continue
id_ID: Lanjut

en: CONNECTION
id_ID: KONEKSI

en: Lobby
id_ID: Lobi

en: IP Address or Machine Name
id_ID: Alamat IP atau Nama Perangkat

en: Launch Transport
id_ID: Luncurkan Transporter

en: There is not enough room in the Transport!
id_ID: Tidak ada cukup ruang dalam Transporter!

en: Reinforcements landing
id_ID: Bala bantuan telah mendarat

en: Update Available
id_ID: Pembaruan Tersedia

en: A new build of Warzone 2100 (%s) is available!
id_ID: Versi baru Warzone 2100 (%s) tersedia!

en: This new version includes important bug fixes and updates, and it is recommended that you update now.
id_ID: Versi baru ini menyediakan perbaikan bug dan perbaruan, dan Anda disarankan untuk melakukan pembaruan sekarang.

en: A new build of Warzone 2100 is available!
id_ID: Versi baru Warzone 2100 tersedia!

en: Get Update Now
id_ID: Dapatkan Perbaruan Sekarang

en: Compatibility Warning
id_ID: Peringatan Kompatibilitas

en: An issue has been detected that may affect Warzone 2100's operation / performance.
id_ID: Terdeteksi suatu masalah yang dapat mempengaruhi operasi / performa Warzone 2100.

en:  (modified locally)
id_ID:  (dimodifikasi secara lokal)

en: Version: %s,%s Built: %s%s
id_ID: Versi: %s,%s Built: %s%s

en: GAME OVER
id_ID: PERMAINAN BERAKHIR

en: The battle is over - you can leave the room.
id_ID: Pertempuran telah berakhir - Anda dapat meninggalkan ruangan.

en: YOU ARE VICTORIOUS!
id_ID: ANDA MENANG!

en: YOU WERE DEFEATED!
id_ID: ANDA KALAH!

en: Script Debugger
id_ID: Pendebug Script
