warzone2100 - en to la_LA translation catalogue (52 entries)

en: OBJECTIVE: Locate and recover neural synapse technology
la_LA: SCOPVS: Technologiam neuronicae synapseos locare ac recolligere

en: Establish a base, then search for a Pre-Collapse structure.
la_LA: Basin instituere, dein structuram pro ruinā quaerere.

en: This structure contains technology vital for the success of the Project.
la_LA: Haec structura technologiam continet ad Consilium prosepere procedendum necassariam.

en: ALPHA BASE MISSION: Scavenger Raiders
la_LA: MISSIO BASEOS ALPHA: Praedatores Cloacarii

en: Scavenger raiders are approaching our base.
la_LA: Praedatores cloacarii ad basin nostram accedunt.

en: Defend the base then destroy the Scavenger camps.
la_LA: Basin defendere, et deinde Cloacariorum castra delere.

en: ALPHA BASE MISSION: Power Surge Detected
la_LA: MISSIO BASEOS ALPHA: Potentiae Fluctus Deprehensus

en: Investigate and secure the area.
la_LA: Aream scrutari ac tutam facere.

en: ALPHA BASE MISSION: The New Paradigm
la_LA: MISSIO BASEOS ALPHA: Paradigma Novum

en: Reinforcements are available.
la_LA: Subsisium ad manum est.

en: ALPHA BASE MISSION: Counter Attack
la_LA: MISSIO BASEOS ALPHA: Impetus Adversarius

en: Congratulations Commander.
la_LA: Gratulationes, Centurio.

en: ALPHA BASE MISSION: Locate and Recover Artifacts
la_LA: MISSIO BASEOS ALPHA: Locare atque recolligere artificiata

en: TEAM BETA UPDATE
la_LA: GREGIS BETA RENOVATIO

en: TEAM GAMMA UPDATE
la_LA: GREGIS GAMMA RENOVATIO

en: PRIMARY OBJECTIVE
la_LA: SCOPVS PRIMVS

en: New objective.
la_LA: Scopus novus.

en: INCOMING TRANSMISSION
la_LA: TRANSMISSIO ADVENIENS

en: Decoding in progress.....
la_LA: Enodatio in fieri.....

en: Commander.
la_LA: Centurio.

en: Decoding...
la_LA: Enodatur...

en: Decoding Transmission...
la_LA: Transmissionis enodatio...

en: OK
la_LA: BENE

en: file
la_LA: tabularium

en: Weapons
la_LA: Arma

en: %s Gives You A Visibility Report
la_LA: %s tibi de loco sui renuntiat

en: More Information
la_LA: Plus Informationis

en: FILE SENT!
la_LA: TABVLARIVM MISSVM!

en: Grey
la_LA: Canum

en: Black
la_LA: Nigrum

en: Rookie: %u
la_LA: Tirones: %u

en: Cancel
la_LA: Abrogare

en: Game is full
la_LA: Ludus abundat

en: You were kicked!
la_LA: Exclusus es!

en: Host has dropped connection!
la_LA: Parochus nexum perdidit!

en: Connection Error
la_LA: Error Nexus

en: Continue
la_LA: Continuare

en: There appears to be a game update available!
la_LA: Manifeste renovatio ludi impetrabilis est!

en: Your version of Warzone is incompatible with this game.
la_LA: Versio tua Warzone huic ludo non congruit.

en: Players
la_LA: Lusores

en: Launch Transport
la_LA: Vehiculum Emittere

en: There is not enough room in the Transport!
la_LA: In Vehiculo spatium satis non est!

en: Reinforcements landing
la_LA: Appulsus subsidii

en: Update Available
la_LA: Renovatio impetrabilis est

en: A new build of Warzone 2100 (%s) is available!
la_LA: Versio nova de Warzone 2100 (%s) impetrabilis est!

en: A new build of Warzone 2100 is available!
la_LA: Versio nova de Warzone 2100 impetrabilis est!

en: Get Update Now
la_LA: Renovare nunc

en:  (modified locally)
la_LA:  (immutatum localiter est)

en:  - DEBUG
la_LA:  - APTATIO

en: Version: %s,%s Built: %s%s
la_LA: Versio: %s,%s Constructum: %s%s

en: YOU ARE VICTORIOUS!
la_LA: VICISTI!

en: YOU WERE DEFEATED!
la_LA: VICTVS ES!
