wcd-6.0.0-beta4 - en to da translation catalogue (240 entries)

en: Wcd: error:
da: Wcd: fejl:

en: Unable to read file %s: %s
da: Kan ikke læse filen %s: %s

en: Unable to read file %s: Not a regular file.
da: Kan ikke læse filen %s: Ikke en normal fil.

en: Unable to write file %s: %s
da: Kan ikke skrive filen %s: %s

en: Unable to close file %s: %s
da: Kan ikke lukke filen %s: %s

en: Memory allocation error in %s: %s
da: Hukommelsesallokeringsfejl i %s: %s

en: %s added to file %s
da: %s tilføjet til filen %s

en: %s is not a directory.
da: %s er ikke en mappe.

en: Please wait. Scanning disk. Building treedata-file %s from %s
da: Vent venligst. Skanner disk. Bygger treedata-filen %s fra %s

en: Writing file "%s"
da: Skriver filen »%s«

en: Write access to tree-file denied.
da: Skriveadgang til tree-file nægtet.

en: Set TEMP environment variable if this is a read-only disk.
da: Angiv TEMP-miljøvaribalen hvis dette er en skrivebeskyttet disk.

en: Removed symbolic link %s
da: Fjernede symbolsk henvisning %s

en: Unable to remove symbolic link %s: %s
da: Kan ikke fjerne symbolsk henvinsing %s: %s

en: %s is a symbolic link to a file.
da: %s er en symbolsk henvisning til en fil.

en: Recursively remove %s? Are you sure? y/n :
da: Rekursivt fjern %s? Er du sikker? j/n :

en: Removed directory %s
da: Fjernede mappen %s

en: line too long in %s ( > %d). The treefile could be corrupt, else fix by increasing WCD_MAXPATH in source code.
da: linjen er for lang i %s ( > %d). Treefilen kan være ødelagt, ellers ret ved at øge WCD_MAXPATH i kildekoden.

en: file: %s, line: %d,
da: fil: %s, linje: %d,

en:  length: %d
da:  længde: %d

en: Alias file in UTF-16 format is not supported.
da: Aliasfil i UTF-16-format er ikke understøttet.

en: Usage: wcd [options] [directory]
da: Brug: wcd [tilvalg] [mappe]

en: directory:  Name of directory to change to.
da: mappe: Navn på mappe at ændre til.

en:             Wildcards *, ? and [SET] are supported.
da:             Jokertegn *, ? og [SET] er understøttet.

en: options:
da: tilvalg:

en:   -a                      Add current path to treefile
da:   -a                      Tilføj nuværende sti til treefile

en:   -aa                     Add current and all parent paths to treefile
da:   -aa                     Tilføj nuværende stier og alle overstier til treefile

en:   -A PATH                 Add tree from PATH
da:   -A STI                  Tilføj træ fra STI

en:   -b                      Ban current path
da:   -b                      Placer nuværende sti i karantæne

en:   -c,  --direct-cd        direct CD mode
da:   -c,  --direct-cd        direct cd-tilstand

en:   -d DRIVE                set DRIVE for stack & go files (DOS)
da:   -d DRIVE                angiv DREV for stack & go-filer (DOS)

en:   -e                      add current path to Extra treefile
da:   -e                      tilføj nuværende sti til Extra treefile

en:   -ee                     add current and all parent paths to Extra treefile
da:   -ee                     tilføj nuværende sti og alle overstier til Extra treefile

en:   -E PATH                 add tree from PATH to Extra treefile
da:   -E STI                  tilføj træ fra STI til Extra treefile

en:   -f FILE                 use extra treeFile
da:   -f FIL                  brug ekstra treeFile

en:   +f FILE                 add extra treeFile
da:   +f FIL                  tilføj ekstra treeFile

en:   -g                      Graphics
da:   -g                      Grafik

en:   -gd                     Graphics, dump tree
da:   -gd                     Grafik, dump træ

en:   -G PATH                 set PATH Go-script
da:   -G STI                  angiv STI Go-skript

en:   -GN, --no-go-script     No Go-script
da:   -GN, --no-go-script     Intet Go-skript

en:   -h,  --help             show this Help
da:   -h,  --help             vis denne hjælpetekst

en:   -i,  --ignore-case      Ignore case (default)
da:   -i,  --ignore-case      Ignorer store/små bogstaver (standard)

en:   +i,  --no-ignore-case   regard case
da:   +i,  --no-ignore-case   tag højde for store/små bogstaver

en:   -i,  --ignore-case      Ignore case
da:   -i,  --ignore-case      Ignorer store/små bogstaver

en:   +i,  --no-ignore-case   regard case (default)
da:   +i,  --no-ignore-case   tag højde for store/små bogstaver (standard)

en:   -I,  --ignore-diacritics     Ignore diacritics
da:   -I,  --ignore-diacritics     Ignorer diakritiske tegn

en:   +I,  --no-ignore-diacritics  regard diacritics (default)
da:   +I,  --no-ignore-diacritics  tag højde for diakritiske tegn (standard)

en:   -j,  --just-go          Just go mode
da:   -j,  --just-go          Just go-tilstand

en:   -k,  --keep-paths       Keep paths
da:   -k,  --keep-paths       Bevar stier

en:   -K,  --color            colors
da:   -K,  --color            farver

en:   -l ALIAS                aLias current directory
da:   -l ALIAS                aLias nuværende mappe

en:   -ls                     List the aliases
da:   -ls                     Vis aliasserne

en:   -L,  --license          show software License
da:   -L,  --license          vis programlicens

en:   -m DIR                  Make DIR, add to treefile
da:   -m MAPPE                Lav MAPPE, tilføj til treefile

en:   -M DIR                  Make DIR, add to extra treefile
da:   -M MAPPE                Lav MAPPE, tilføj til ekstra treefile

en:   -n PATH                 use relative treefile in PATH
da:   -n STI                  brug relativ treefile i STI

en:   +n PATH                 add relative treefile in PATH
da:   +n STI                  tilføj relativ treefile i STI

en:   -N,  --numbers          use Numbers
da:   -N,  --numbers          brug numre

en:   -o                      use stdOut
da:   -o                      brug standardud

en:   -od, --to-stdout        dump matches
da:   -od, --to-stdout        dump match

en:   -q,  --quiet            Quieter operation
da:   -q,  --quiet            Roligere operation

en:   -r DIR                  Remove DIR
da:   -r MAPPE                Fjern MAPPE

en:   -rmtree DIR             Remove DIR recursive
da:   -rmtree MAPPE           Fjern MAPPE rekursivt

en:   -s                      Scan disk from $HOME
da:   -s                      Skan disk fra $HOME

en:   -S PATH                 Scan disk from PATH
da:   -S STI                  Skan disk fra STI

en:   +S PATH                 Scan disk from PATH, create relative treefile
da:   +S STI                  Skan disk fra STI, opret relativ treefile

en:   -t                      don't strip /tmp_mnt from paths
da:   -t                      fjern ikke /tmp_mnt fra stier

en:   -T,  --ascii-tree       draw tree with ASCII characters
da:   -T,  --ascii-tree       tegn træ med ASCII-tegn

en:   -Ta, --alt-tree-nav     Alternative tree navigation
da:   -Ta, --alt-tree-nav     Alternativ trænavigation

en:   -TC, --center-tree      Centered tree view
da:   -TC, --center-tree      Centreret trævisning

en:   -Tc, --compact-tree     Compact tree
da:   -Tc, --compact-tree     Kompakt træ

en:   -Td, --cjk-width        support legacy CJK fonts
da:   -Td, --cjk-width        understøt forældet CJK-skrifttyper

en:   -u USER                 use USER's treefile
da:   -u BRUGER               anvend BRUGERs treefile

en:   +u USER                 add USER's treefile
da:   +u BRUGER               tilføj BRUGERs treefile

en:   -v,  --verbose          Verbose operation
da:   -v,  --verbose          Uddybende operation

en:   -V,  --version          show Version info
da:   -V,  --version          vis versionsinformation

en:   -w,  --wild-match-only  Wild matching only
da:   -w,  --wild-match-only  Kun jokertegns match

en:   -x PATH                 eXclude PATH during disk scan
da:   -x STI                  ekskluder STI under diskskanning

en:   -xf FILE                eXclude paths from FILE
da:   -xf FIL                 ekskluder stier fra FIL

en:   -y,  --assume-yes       assume Yes on all queries
da:   -y,  --assume-yes       antag Ja på alle forespørgsler

en:   -z NUMBER               set max stack siZe
da:   -z NUMMER               angiv maks. stakstørrelse

en:   -[NUMBER]               push dir (NUMBER times)
da:   -[ANTAL]                push mappe (ANTAL gange)

en:   +[NUMBER]               pop dir (NUMBER times)
da:   +[ANTAL]                pop mappe (ANTAL gange)

en:   =                       show stack
da:   =                       vis stak

en: Chdir for Dos and Unix.
da: Chdir for Dos og Unix.

en: DOS 16 bit version (WATCOMC).
da: DOS-version 16-bit (WATCOMC).

en: DOS 16 bit version (TURBOC).
da: DOS-version 16-bit (TURBOC).

en: DOS 32 bit version (DJGPP).
da: DOS-version 32-bit (DJGPP).

en: DOS 32 bit version (WATCOMC).
da: DOS-version 32-bit (WATCOMC).

en: Win64 version (MSVC %d).
da: Win64-version (MSVC %d).

en: Win64 version (MinGW-w64).
da: Win64-version (MinGW-w64).

en: Win32 version (WATCOMC).
da: Win32-version (WATCOMC).

en: Win32 version (MSVC %d).
da: Win32-version (MSVC %d).

en: Win32 version (MinGW-w64).
da: Win32-version (MinGW-w64).

en: Win32 version (MinGW).
da: Win32-version (MinGW).

en: This version is for MSYS and WinZsh.
da: Denne version er for MSYS og WinZsh.

en: This version is for Windows PowerShell.
da: Denne version er for Windows PowerShell.

en: This version is for Windows Command Prompt (cmd.exe).
da: Denne version er for Windows Command Prompt (cmd.exe).

en: OS/2 version
da: OS2/2-verison

en: This version is for native MSYS.
da: Denne version er for MSYS.

en: Cygwin version.
da: Cygwin-version.

en: This version is for DJGPP DOS bash.
da: Denne version er for DJGPP DOS bash.

en: This version is for OS/2 bash.
da: Denne version er for OS/2 bash.

en: Interface:
da: Grænseflade:

en: PDCurses build %d
da: PDCurses kompilering %d

en: stdout
da: standardud

en: Native language support included.
da: Standardunderstøttelse for sprog er inkluderet.

en: No native language support included.
da: Ingen standardunderstøttelse for sprog er inkluderet.

en: Current locale uses CP%u encoding.
da: Nuværende sprog bruger CP%u-kodning.

en: Current locale uses %s encoding.
da: Nuværende sprog bruger %s-kodning.

en: With Unicode support.
da: Med Unicodeunderstøttelse.

en:   Euro symbol:
da:   Euro-symbol:

en:   Chinese characters:
da:   kinesiske tegn:

en: Without Unicode support.
da: Uden Unicodeunderstøttelse.

en: With Unicode normalization.
da: Med Unicodenormalisering.

en: Without Unicode normalization.
da: Uden Unicodenormalisering.

en: Download the latest executables and sources from:
da: Hent den seneste kørbare fil og kilder fra:

en: Copyright (C) 1996-%d Erwin Waterlander
    Copyright (C) 1994-2002 Ondrej Popp on C3PO
    Copyright (C) 1995-1996 DJ Delorie on _fixpath()
    Copyright (C) 1995-1996 Borja Etxebarria & Olivier Sirol on Ninux Czo Directory
    Copyright (C) 1994-1996 Jason Mathews on DOSDIR
    Copyright (C) 1990-1992 Mark Adler, Richard B. Wales, Jean-loup Gailly,
    Kai Uwe Rommel and Igor Mandrichenko on recmatch()
da: Ophavsret 1996-%d Erwin Waterlander
    Ophavsret 1994-2002 Ondrej Popp on C3PO
    Ophavsret 1995-1996 DJ Delorie for _fixpath()
    Ophavsret 1995-1996 Borja Etxebarria & Olivier Sirol on Ninux Czo Directory
    Ophavsret 1994-1996 Jason Mathews on DOSDIR
    Ophavsret 1990-1992 Mark Adler, Richard B. Wales, Jean-loup Gailly,
    Kai Uwe Rommel og Igor Mandrichenko for recmatch()

en: Source code to scan Windows LAN was originally written and placed
    in the public domain by Felix Kasza.
    Markus Kuhn's free wcwidth() and wcswidth() implementations are used.
    Rugxulo is the original author of query_con_codepage() (public domain).
da: Kildekode til at skanne Windows LAN blev oprindelig skrevet og
    placeret i offentlig ejendom af Felix Kasza.
    Markus Kuhns frie wcwidth()- og wcswidth()-implementeringer anvendes.
    Rugxulo er den oprindelige forfatter af query_con_codepage()
    (offentlige ejendom).

en: This program is free software; you can redistribute it and/or
    modify it under the terms of the GNU General Public License
    as published by the Free Software Foundation; either version 2
    of the License, or (at your option) any later version.
da: Dette er et frit program; du kan videredistribuere det og/eller
    ændre det under betingelserne i GNU General Public License
    som udgivet af Free Software Foundation; enten version 2
    af licensen, eller (efter dit valg) enhver senere version.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
da: Dette program distribueres med håb om, at det vil være nyttigt,
    men UDEN NOGEN FORM FOR GARANTI; også uden den underforståede
    garanti for SALGBARHED eller EGNETHED FOR ET BESTEMT FORMÅL. Se
    GNU General Public License for yderligere detaljer.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA.
da: Du skal have modtaget en kopi af GNU General Public License
    sammen med dette program; hvis ikke, så skriv til Free Software
    Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston,
    MA 02110-1301 USA.

en: creating directory %s
da: opretter mappe %s

en: Value of environment variable %s is too long.
da: Værdien for miljøvariablen %s er for lang.

en: Failed to unset environment variable TERM: %s
da: Kunne ikke frakoble miljøvariablen TERM: %s

en: Environment variable HOME or WCDHOME is not set.
da: Miljøvariablen HOME eller WCDHOME er ikke angivet.

en: aliasfile: %s
da: aliasfil: %s

en: HOME is not defined
da: HOME er ikke defineret

en: WCDHOME is not defined
da: WCDHOME er ikke defineret

en: WCDSCAN is not defined
da: WCDSCAN er ikke defineret

en: Graphics mode only supported in wcd with curses-based interface.
da: Grafiktilstand er kun understøttet i wcd med curses-baseret grænseflade.

en: %s added to aliasfile %s
da: %s tilføjet til aliasfilen %s

en: Unable to read file %s or %s
da: Kunne ikke læse filen %s eller %s

en: WCDSCAN directory {%s}
da: WCDSCAN-mappe {%s}

en: banning {%s}
da: placerer i karantæne {%s}

en: excluding {%s}
da: ekskluderer {%s}

en: filtering {%s}
da: filtrerer {%s}

en: No directory found matching %s
da: Der blev ikke fundet en mappe, der matcher %s

en: Perhaps you need to rescan the disk or path is banned.
da: Måske skal du skanne disken igen eller stien er måske placeret i karantæne.

en: Cannot change to %s
da: Kan ikke ændre til %s

en: %lu ("%s") reported by "%s".
da: %lu (»%s«) rapporteret af »%s«.

en: access denied.
da: adgang nægtet.

en: Searching for shared directories on server %s
da: Søger efter delte mapper på serveren %s

en: Found %lu shared directories on server %s
da: Fandt %lu delte mapper på serveren %s

en: Unable to get current working directory:
da: Kunne ikke indhente nuværende arbejdsmappe:

en: Unable to change to directory %s:
da: Kunne ikke ændre til mappen %s:

en: Unable to create directory %s:
da: Kunne ikke oprette mappen %s:

en: Unable to remove directory %s:
da: Kunne ikke fjerne mappen %s:

en: Unable to create directory %s: %s
da: Kunne ikke oprette mappen %s: %s

en: Unable to get current working directory: %s
da: Kunne ikke indhente nuværende arbejdsmappe: %s

en: Unable to change to directory %s: %s
da: Kunne ikke ændre til mappen %s: %s

en: Unable to remove directory %s: %s
da: Kunne ikke fjerne mappen %s: %s

en: Error parsing stack
da: Der opstod en fejl under fortolkning af stak

en: internal error in maxLength(), list == NULL
da: intern fejl i maxLength(), liste == NUL

en: internal error in maxLengthStack(), s == NULL
da: intern fejl i maxLengthStack(), s == NUL

en: Perfect match for %d directories.
da: Perfekt match for %d mapper.

en: Wild match for %d directories.
da: Jokertegnsmatch for %d mapper.

en: Please choose one (<Enter> to abort):
da: Vælg venligst en (<Retur> for at afbryde):

en:  w=up x=down ?=help  Page %d/%d
da:  w=op x=ned ?=hjælp Side %d/%d

en: Screenheight must be > 20 for help.
da: Skærmhøjde skal være > 20 for hjælp.

en: w or <Up>         page up
da: w eller <Op>          side op

en: x or z or <Down>  page down
da: x eller z eller <Ned> side ned

en: , or <Left>       scroll 1 left
da: , eller <Venstre>     rul 1 mod venstre

en: . or <Right>      scroll 1 right
da: . eller <Højre>       rul 1 mod højre

en: < or [            scroll 10 left
da: < eller [             rul 10 mod venstre

en: > or ]            scroll 10 right
da: > eller ]             rul 10 mod højre

en: CTRL-a or <HOME>  scroll to beginning
da: CTRL-a eller <HOME>   rul til begyndelsen

en: CTRL-e or <END>   scroll to end
da: CTRL-e eller <END>    rul til slutningen

en: CTRL-c or <Esc>   abort
da: CTRL-c eller <Esc>    afbryd

en: <Enter>           abort
da: <Retur>               afbryd

en: Type w or x to quit help.
da: Tast w eller x for at afslutte hjælpeteksten.

en: CTRL-l or F5      redraw screen
da: CTRL-l eller F5       gentegn skærm

en: Press any key.
da: Tryk på en tast.

en: Error opening terminal, falling back to stdout interface.
da: Der opstod en fejl under åbning af skærm, anvender standardudgrænsefladen.

en: screen height must be larger than 3 lines.
da: skærmhøjde skal være større end 3 linjer.

en: error creating scroll window.
da: der opstod en fejl under oprettelse af rullevinduet.

en: error creating input window.
da: der opstod en fejl under oprettelse af inddatavinduet.

en: Wcd: error: path too long
da: Wcd: fejl: stien er for lang

en: / = search forward,  ? = search backward,  : = help
da: / = søg fremad, ? = søg baglæns, : = hjælp

en: SEARCH:
da: SØG:

en: Search:
da: Søg:

en: NAVIGATION MODE (1/2):
da: NAVIGATIONSTILSTAND (1/2):

en: h or <Left>       go left
da: h eller <venstre>     gå mod venstre

en: j or <Down>       go down
da: j eller <Ned>         gå nedad

en: k or <Up>         go up
da: k elle <Op>           gå op

en: l or <Right>      go right
da: l eller <Højre>       gå mod højre

en: * or v or <Space> go forward to dir with same name
da: * eller v eller <Mellemrum> gå fremad til mappen med det samme navn

en: # or p or <BS>    go backward to dir with same name
da: # eller p eller <BS>  gå tilbage til mappen med det samme navn

en: ^ or a            go to beginning of line
da: ^ eller a             gå til linjens begyndelse

en: $ or e            go to end of line
da: $ eller e             gå til linjens slutning

en: 1                 go to root dir
da: 1                     gå til rodmappen

en: g or G            go to last dir
da: g eller G             gå til sidste mappe

en: f                 go page forward
da: f                     gå en side frem

en: b                 go page backward
da: b                     gå en side baglæns

en: u                 go half page up
da: u                     gå en halv side op

en: d                 go half page down
da: d                     gå en halv side ned

en: NAVIGATION MODE (2/2):
da: NAVIGATIONSTILSTAND (2/2):

en: A                 switch alternative tree navigation on/off
da: A                     aktiver/deaktiver alternativ trænavigation

en: t                 switch centered mode on/off
da: t                     aktiver/deaktiver centreret tilstand

en: T                 toggle between line drawing and ASCII characters
da: T                     skift mellem linjetegning og ASCII-tegn

en: m                 toggle between compact and wide tree
da: m                     skift mellem kompakt og bredt træ

en: <Esc> or q        abort
da: <Esc> eller q         afbryd

en: /                 search forward
da: /                     søg fremad

en: ?                 search backward
da: ?                     søg baglæns

en: n                 repeat last / or ? search
da: n                     gentag sidste søgning / eller ?-søgning

en: <Enter>           select directory
da: <Retur>               vælg mappe

en: SEARCH MODE with wildcard and subdir support:
da: SØGETILSTAND med understøttelse af jokertegn og undermappe:

en: <Left>            go left
da: <Venstre>             gå mod venstre

en: <Down>            go down
da: <Ned>                 gå ned

en: <Up>              go up
da: <Op>                  gå op

en: <Right>           go right
da: <Højre>               gå mod højre

en: CTRL-v            go forward to dir with same name
da: CTRL-v                gå fremad til mappen med samme navn

en: CTRL-p            go backward to dir with same name
da: CTRL-p                gå baglæns til mappen med samme navn

en: CTRL-a            go to beginning of line
da: CTRL-a                gå til begyndelsen af linjen

en: CTRL-e            go to end of line
da: CTRL-e                gå til slutningen af linjen

en: CTRL-g            go to last dir
da: CTRL-g                gå til sidste mappe

en: CTRL-f            go page forward
da: CTRL-f                gå 1 side frem

en: CTRL-b            go page backward
da: CTRL-b                gå 1 side baglæns

en: CTRL-u            go half page up
da: CTRL-u                gå en halv side op

en: CTRL-d            go half page down
da: CTRL-d                gå en halv side ned

en: <Esc> or CTRL-x   abort SEARCH MODE
da: <Esc> eller CTRL-x    afbryd SØGETILSTAND

en: CTRL-n            repeat last / or ? search
da: CTRL-n                gentag sidste søgning eller ?-søgning

en: ZOOMING:
da: ZOOM:

en: z or i or CTRL-i  zoom in
da: z eller i eller CTRL-i  zoom ind

en: Z or o or CTRL-o  zoom out
da: Z eller o eller CTRL-o  zoom ud

en: c                 condense: fold current level
da: c                     kondensere: fold nuværende niveau

en: C                 condense: fold subdir level
da: C                     kondensere: fold undermappeniveau

en: w                 condense: fold current and subdir levels
da: w                     kondensere: fold nuværende niveau og
                                      undermappeniveauer

en: y or CTRL-y       uncondense: unfold current and subdir levels
da: y eller CTRL-y        afkondensere: fold nuværende niveau og og
                                        undermappeniveauer ud

en: r or CTRL-r       uncondense: unfold all directories
da: r eller CTRL-r        afkondensere: fold alle mapper ud

en: -                 fold directory
da: -                     fold mappe

en: + or =            unfold directory
da: + eller =             fold mappe ud

en: l or <Right>      unfold and go right
da: l eller <Right>       fold ud og gå mod højre

en: Screenheight must be > 21 for help.
da: Skærmhøjde skal være > 21 for hjælp.

en: Cannot find the current path %s in the directory tree.
da: Kan ikke finde den nuværende sti %s i mappetræet.

en: Unable to remove file %s: %s
da: Kan ikke fjerne filen %s: %s

en: Unable to close directory %s: %s
da: Kan ikke lukke mappen %s: %s

en: finddirs(): can't determine path in directory %s
da: finddirs(): kan ikke bestemme sti i mappen %s

en: path probably too long.
da: sti er sandsynligvis for lang.

en: in '%s', insufficient memory for allocation
da: i »%s«, utilstrækkelig hukommelse for allokering
