wcd 5.3.3-beta9 - en to fi translation catalogue (239 entries)

en: Wcd: error:
fi: Wcd: virhe:

en: Unable to read file %s: %s
fi: Tiedoston %s lukeminen epäonnistui: %s

en: Unable to read file %s: Not a regular file.
fi: Tiedoston %s lukeminen epäonnistui: ei ole tavallinen tiedosto.

en: Unable to write file %s: %s
fi: Tiedoston %s kirjoittaminen epäonnistui: %s

en: Unable to close file %s: %s
fi: Tiedoston %s sulkeminen epäonnistui: %s

en: Memory allocation error in %s: %s
fi: Muistivarausvirhe kohteessa %s: %s

en: %s added to file %s
fi: %s lisätty tiedostoon %s

en: %s is not a directory.
fi: %s ei ole hakemisto.

en: Please wait. Scanning disk. Building treedata-file %s from %s
fi: Odota, levyasemaa tutkitaan. Treedata-tiedostoa %s rakennetaan lähteestä %s

en: Writing file "%s"
fi: Kirjoitetaan tiedostoa ”%s”

en: Write access to tree-file denied.
fi: Ei kirjoitusoikeutta tree-file-tiedostoon.

en: Set TEMP environment variable if this is a read-only disk.
fi: Aseta ympäristömuuttuja TEMP eri paikkaan, jos kyseessä on kirjoitussuojattu levy.

en: Removed symbolic link %s
fi: Symbolinen linkki tiedostoon %s poistettu

en: Unable to remove symbolic link %s: %s
fi: Symbolisen linkin %s poistaminen epäonnistui: %s

en: %s is a symbolic link to a file.
fi: %s on symbolinen linkki tiedostoon.

en: Recursively remove %s? Are you sure? y/n :
fi: Poistetaanko %s rekursiivisesti? Oletko varma (yes/no)? y/n :

en: Removed directory %s
fi: Hakemisto %s poistettu

en: file: %s, line: %d,
fi: tiedosto: %s, rivi: %d,

en:  length: %d
fi:  pituus: %d

en: Usage: wcd [options] [directory]
fi: Käyttö: wcd [valitsimet] [hakemisto]

en: directory:  Name of directory to change to.
fi: hakemisto:  Hakemiston nimi, johon siirtyä.

en:             Wildcards *, ? and [SET] are supported.
fi:              Jokerimerkit *, ? ja [<kirjainten joukko>] ovat tuettuja

en: options:
fi: valitsimet:

en:   -a                      Add current path to treefile
fi:   -a                      Lisää polku tiedostoon treefile

en:   -aa                     Add current and all parent paths to treefile
fi:   -aa                     Lisää nykyinen ja kaikki polut yläpuolelta tiedostoon treefile

en:   -A PATH                 Add tree from PATH
fi:   -A POLKU                Lisää puuhierarkia argumentista POLKU

en:   -b                      Ban current path
fi:   -b                      Lisää polku mustalle listalle

en:   -c,  --direct-cd        direct CD mode
fi:   -c,  --direct-cd        Suora CD-tila

en:   -d DRIVE                set DRIVE for stack & go files (DOS)
fi:   -d ASEMA                aseta ASEMA toimintojen stack & go tiedostoille (DOS)

en:   -e                      add current path to Extra treefile
fi:   -e                      lisää polku tiedostoon Extra treefile

en:   -ee                     add current and all parent paths to Extra treefile
fi:   -ee                     lisää nykyinen ja kaikki polut yläpuolelta tiedostoon Extra treefile

en:   -E PATH                 add tree from PATH to Extra treefile
fi:   -E POLKU                lisää puuhierarkia argumentista POLKU tiedostoon Extra treefile

en:   -f FILE                 use extra treeFile
fi:   -f TIEDOSTO             käytä extra treeFile

en:   +f FILE                 add extra treeFile
fi:   +f TIEDOSTO             Lisää extra treeFile

en:   -g                      Graphics
fi:   -g                      Graafinen tila

en:   -gd                     Graphics, dump tree
fi:   -gd                     Graafinen tila, vedosta puuhierarkia

en:   -G PATH                 set PATH Go-script
fi:   -G POLKU                aseta POLKU-go-skripti

en:   -GN, --no-go-script     No Go-script
fi:   -GN, --no-go-script     Poista go-skripti käytöstä

en:   -h,  --help             show this Help
fi:   -h,  --help             näytä tämä opaste

en:   -i,  --ignore-case      Ignore case (default)
fi:   -i,  --ignore-case      Isot ja pienet kirjaimet - eivät merkityksellisiä (oletus)

en:   +i,  --no-ignore-case   regard case
fi:   +i,  --no-ignore-case   Isot ja pienet kirjaimet - merkityksellisiä

en:   -i,  --ignore-case      Ignore case
fi:   -i,  --ignore-case      Isot ja pienet kirjaimet - eivät merkityksellisiä

en:   +i,  --no-ignore-case   regard case (default)
fi:   +i,  --no-ignore-case   Isot ja pienet kirjaimet - merkityksellisiä (oletus)

en:   -I,  --ignore-diacritics     Ignore diacritics
fi:   -I,  --ignore-diacritics     Ohita diakrittiset merkit

en:   +I,  --no-ignore-diacritics  regard diacritics (default)
fi:   +I,  --no-ignore-diacritics  Ota huomioon diakriittiset merkit (oletus)

en:   -j,  --just-go          Just go mode
fi:   -j,  --just-go          Ainoastaan go-tila

en:   -k,  --keep-paths       Keep paths
fi:   -k,  --keep-paths       Säilytä polut

en:   -K,  --color            colors
fi:   -K,  --color            näytä värit

en:   -l ALIAS                aLias current directory
fi:   -l ALIAS                Määritä ALIAS nykyiselle hakemistolle

en:   -ls                     List the aliases
fi:   -ls                      Aliasluettelo

en:   -L,  --license          show software License
fi:   -L,  --license          näytä ohjelman lisenssi

en:   -m DIR                  Make DIR, add to treefile
fi:   -m HAKEMISTO            Tee HAKEMISTO, lisää tiedostoon treefile

en:   -M DIR                  Make DIR, add to extra treefile
fi:   -M HAKEMISTO            Tee HAKEMISTO, lisää tiedostoon extra treefile

en:   -n PATH                 use relative treefile in PATH
fi:   -n POLKU                käytä suhteellista treefile-tiedostoa argumentissa POLKU

en:   +n PATH                 add relative treefile in PATH
fi:   +n POLKU                lisää suhteellinen treefile-tiedosto argumentissa POLKU

en:   -N,  --numbers          use Numbers
fi:   -N,  --numbers          käytä numerointia

en:   -o                      use stdOut
fi:   -o                      läytä vakiotulostetta

en:   -od, --to-stdout        dump matches
fi:   -od, --to-stdout        vedosta esiintymät

en:   -q,  --quiet            Quieter operation
fi:   -q,  --quiet            Hiljainen tila, ei viestejä

en:   -r DIR                  Remove DIR
fi:   -r HAKEMISTO            Poista HAKEMISTO

en:   -rmtree DIR             Remove DIR recursive
fi:   -rmtree HAKEMISTO       Poista HAKEMISTO rekursiivisesti

en:   -s                      Scan disk from $HOME
fi:   -s                      Tutki levyasema hakemistosta $HOME alaspäin

en:   -S PATH                 Scan disk from PATH
fi:   -S POLKU                Tutki levyasema argumentista POLKU alaspäin

en:   +S PATH                 Scan disk from PATH, create relative treefile
fi:   +S POLKU                Tutki levyasema argumentista POLKU alaspäin, luo suhteellinen treefile

en:   -t                      don't strip /tmp_mnt from paths
fi:   -t                      älä poista /tmp_mnt-osoitetta poluista

en:   -T,  --ascii-tree       draw tree with ASCII characters
fi:   -T,  --ascii-tree       piirrä hakemistopuu ASCII-kirjaimin

en:   -Ta, --alt-tree-nav     Alternative tree navigation
fi:   -Ta, --alt-tree-nav     Vaihtoehtoinen navigointitapa

en:   -TC, --center-tree      Centered tree view
fi:   -TC, --center-tree      Keskitä näkymä

en:   -Tc, --compact-tree     Compact tree
fi:   -Tc, --compact-tree     Kompakti esitystapa

en:   -Td, --cjk-width        support legacy CJK fonts
fi:   -Td, --cjk-width        Aktivoi tuki perinteisille CJK-kirjasimille

en:   -u USER                 use USER's treefile
fi:   -u KÄYTTÄJÄ             käytä KÄYTTÄJÄN treefil-tiedostoa

en:   +u USER                 add USER's treefile
fi:   +u KÄYTTÄJÄ             lisää KÄYTTÄJÄN treefil-tiedosto

en:   -v,  --verbose          Verbose operation
fi:   -v,  --verbose          Lavea tila, lisää viestien määrää

en:   -V,  --version          show Version info
fi:   -V,  --version          näytä ohjelman versio

en:   -w,  --wild-match-only  Wild matching only
fi:   -w,  --wild-match-only  Jokerimerkkihaku, etsi annetun säännön mukaan

en:   -x PATH                 eXclude PATH during disk scan
fi:   -x POLKU                Jätä huomioimatta POLKU tutkinnan aikana

en:   -xf FILE                eXclude paths from FILE
fi:   -xf TIEDOSTO            Jätä huomioimatta kaikki TIEDOSTO-polut

en:   -y,  --assume-yes       assume Yes on all queries
fi:   -y,  --assume-yes       käytä oletusarvoa KYLLÄ kaikkiin kysymyksiin

en:   -z NUMBER               set max stack siZe
fi:   -z NUMERO               aseta pinon maksimikoko

en:   -[NUMBER]               push dir (NUMBER times)
fi:   -[NUMERO]               lisää hakemisto pinoon (NUMERO kertaa)

en:   +[NUMBER]               pop dir (NUMBER times)
fi:   +[NUMERO]               ota hakemisto pinosta (NUMERO kertaa)

en:   =                       show stack
fi:   =                       näytä pino

en: wcd %s (%s) - Wherever Change Directory
fi: wcd %s (%s) - Siirry mihin tahansa hakemistoon

en: Chdir for Dos and Unix.
fi: Hakemiston vaihto Dos- ja Unix-käyttöjärjestelmille.

en: DOS 16 bit version (WATCOMC).
fi: DOS 16-bittinen versio (WATCOMC).

en: DOS 16 bit version (TURBOC).
fi: DOS 16-bittinen versio (TURBOC).

en: DOS 32 bit version (DJGPP).
fi: DOS 32-bittinen versio (DJGPP).

en: DOS 32 bit version (WATCOMC).
fi: DOS 32-bittinen versio (WATCOMC).

en: Win64 version (MSVC %d).
fi: Win64-versio (MSVC %d).

en: Win64 version (MinGW-w64).
fi: Win64-versio (MinGW-w64).

en: Win32 version (WATCOMC).
fi: Win32-versio (WATCOMC).

en: Win32 version (MSVC %d).
fi: Win32-versio (MSVC %d).

en: Win32 version (MinGW-w64).
fi: Win32-versio (MinGW-w64).

en: Win32 version (MinGW).
fi: Win32-versio (MinGW).

en: This version is for MSYS and WinZsh.
fi: Tämä versio on tarkoitettu MSYS ja WinZsh käyttöön.

en: This version is for Windows PowerShell.
fi: Tämä versio on tarkoitettu Windows PowerShell käyttöön.

en: This version is for Windows Command Prompt (cmd.exe).
fi: Tämä ohjelma toimii vain Windowsin cmd.exe komentotulkissa.

en: OS/2 version
fi: OS/2-versio

en: This version is for native MSYS.
fi: Tämä versio on alkuperäistä MSYS-tiedostoa varten.

en: Cygwin version.
fi: Cygwin-versio.

en: This version is for DJGPP DOS bash.
fi: Tämä versio on tarkoitettu DJGPP DOS bash-käyttöön.

en: This version is for OS/2 bash.
fi: Tämä version on OS/2 bash-käyttöön.

en: Interface:
fi: Käyttöliittymä:

en: ncurses version %s.%d
fi: ncurses-tuella varustettu versio %s.%d

en: PDCurses build %d
fi: PDCurses-rakennettu %d

en: stdout
fi: vakiotuloste

en: Native language support included.
fi: Kieliasetusten tuki sisäänrakennettu.

en: No native language support included.
fi: Ei kieliasetusten tukea sisäänrakennettu.

en: Current locale uses CP%u encoding.
fi: Nykyinen paikallisasetus käyttää CP%u-koodausta.

en: Current locale uses %s encoding.
fi: Nykyinen paikallisasetus käyttää %s-koodausta.

en: With Unicode support.
fi: Unicode-kirjaimiston tuki sisäänrakennettu.

en:   Euro symbol:
fi:   Euro-symboli:

en:   Chinese characters:
fi:   Kiinalaiset kirjaimet:

en: Without Unicode support.
fi: Ei Unicode-kirjaimiston tukea sisäänrakennettu.

en: With Unicode normalization.
fi: Unicode-normalisointi käytössä.

en: Without Unicode normalization.
fi: Ilman Unicode-normalisointia.

en: Download the latest executables and sources from:
fi: Lataa viimeisin versio ohjelmasta ja sen lähdekoodista osoitteesta:

en: Copyright (C) 1996-%d Erwin Waterlander
    Copyright (C) 1994-2002 Ondrej Popp on C3PO
    Copyright (C) 1995-1996 DJ Delorie on _fixpath()
    Copyright (C) 1995-1996 Borja Etxebarria & Olivier Sirol on Ninux Czo Directory
    Copyright (C) 1994-1996 Jason Mathews on DOSDIR
    Copyright (C) 1990-1992 Mark Adler, Richard B. Wales, Jean-loup Gailly,
    Kai Uwe Rommel and Igor Mandrichenko on recmatch()
fi: Copyright © 1996-%d Erwin Waterlander
    Copyright © 1994-2002 Ondrej Popp on C3PO
    Copyright © 1995-1996 DJ Delorie on _fixpath()
    Copyright © 1995-1996 Borja Etxebarria & Olivier Sirol on Ninux Czo Directory
    Copyright © 1994-1996 Jason Mathews on DOSDIR
    Copyright © 1990-1992 Mark Adler, Richard B. Wales, Jean-loup Gailly,
    Kai Uwe Rommel ja Igor Mandrichenko on recmatch()

en: Source code to scan Windows LAN was originally written and placed
    in the public domain by Felix Kasza.
    Markus Kuhn's free wcwidth() and wcswidth() implementations are used.
    Rugxulo is the original author of query_con_codepage() (public domain).
fi: Felix Kasza kirjoitti alunperin public domain-lähdekoodin Windows
    LAN-verkon tutkimiseksi.
    Koodissa käytettiin Markus Kuhnin vapaita wcwidth() ja wcswidth()
    -toteutuksia.
    Rugxulo oli (public domain) query_con_codepage()-funktion alkuperäinen
    tekijä.

en: This program is free software; you can redistribute it and/or
    modify it under the terms of the GNU General Public License
    as published by the Free Software Foundation; either version 2
    of the License, or (at your option) any later version.
fi: Tämä on vapaa ohjelmisto; sitä saa vapaasti levittää edelleen ja muuttaa
    Free Software Foundation julkistaman GNU General Public License-lisenssin
    version 2 tai (valintasi mukaan) minkä tahansa myöhäisemmän version alaisena.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
fi: Tätä ohjelmaa jaetaan toivossa, että se on hyödyllinen, mutta
    ILMAN MITÄÄN TAKUUTA, siinä määrin kuin laki sallii ja ilman
    TAKUUTA KAUPALLISUUDESTA tai SOPIVUUDESTA TIETTYYN TARKOITUKSEEN.
    Katso lisätietoja lisenssistä GNU General Public License.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA.
fi: Sinun pitäisi vastaanottaa kopion GNU General Public License-lisenssistä
    tämän ohjelman mukana; jos niin ei ole, kirjoita osoitteeseen Free Software
    Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA.

en: creating directory %s
fi: Luodaan hakemisto %s

en: Value of environment variable %s is too long.
fi: Ympäristömuuttujan %s arvo on liian pitkä.

en: Failed to unset environment variable TERM: %s
fi: Ympäristömuuttujan TERM poistaminen epäonnistui: %s

en: Environment variable HOME or WCDHOME is not set.
fi: Ympäristömuuttujaa HOME tai WCDHOME is ole asetettu.

en: aliasfile: %s
fi: aliastiedosto: %s

en: HOME is not defined
fi: HOME-ympäristömuuttujaa ei ole asetettu

en: WCDHOME is not defined
fi: WCDHOME ympäristömuuttujaa ei ole asetettu

en: WCDSCAN is not defined
fi: WCDSCAN-ympäristömuuttujaa ei ole asetettu

en: Graphics mode only supported in wcd with curses-based interface.
fi: Graafinen tila tuettu ainoastaan ohjelman curses-perustaisessa käyttöliittymässä.

en: %s added to aliasfile %s
fi: %s lisätty alias-tiedostoon %s

en: Unable to read file %s or %s
fi: Tiedoston %s tai %s lukeminen epäonnistui

en: WCDSCAN directory {%s}
fi: WCDSCAN-hakemisto {%s}

en: banning {%s}
fi: asetettu mustalle listalle {%s}

en: excluding {%s}
fi: jätetään ottamatta huomioon {%s}

en: filtering {%s}
fi: suodatetaan {%s}

en: No directory found matching %s
fi: Ei hakemistoa kriteerillä %s

en: Perhaps you need to rescan the disk or path is banned.
fi: Levyasema on ehkä tutkittava uudelleen tai hakemisto on mustalla listalla.

en: Cannot change to %s
fi: Hakemistoon %s vaihtaminen epäonnistui

en: %lu ("%s") reported by "%s".
fi: %lu (”%s”) ilmoittaja: ”%s”.

en: access denied.
fi: pääsy kielletty.

en: Searching for shared directories on server %s
fi: Etsitään jaettuja hakemistoja palvelimelta %s

en: Found %lu shared directories on server %s
fi: Löydetty %lu hakemistoa palvelimelta %s

en: Unable to get current working directory:
fi: Nykyisen hakemiston sijainnin lukeminen epäonnistui:

en: Unable to change to directory %s:
fi: Hakemistoon %s siirtyminen epäonnistui:

en: Unable to create directory %s:
fi: Hakemiston %s luominen epäonnistui:

en: Unable to remove directory %s:
fi: Hakemiston %s poistaminen epäonnistui:

en: Unable to create directory %s: %s
fi: Hakemiston %s luominen epäonnistui: %s

en: Unable to get current working directory: %s
fi: Nykyisen hakemiston sijainnin lukeminen epäonnistui: %s

en: Unable to change to directory %s: %s
fi: Hakemistoon %s siirtyminen epäonnistui: %s

en: Unable to remove directory %s: %s
fi: Ei oikeutta poistaa tiedostoa %s: %s

en: Error parsing stack
fi: Virhe jäsennettäessä pinoa

en: internal error in maxLength(), list == NULL
fi: sisäinen virhe funktiossa maxLength(), list == NULL

en: internal error in maxLengthStack(), s == NULL
fi: sisäinen virhe funktiossa maxLengthStack(), s == NULL

en: Perfect match for %d directories.
fi: Täydelliset täsmäykset %d hakemistoa.

en: Wild match for %d directories.
fi: Jokerimerkkitäsmäys %d hakemistoa.

en: Please choose one (<Enter> to abort):
fi: Valitse toiminta (<Enter> keskeytys):

en:  w=up x=down ?=help  Page %d/%d
fi:  w=ylös x=alas ?=opaste Sivu %d/%d

en: Screenheight must be > 20 for help.
fi: Opasteikkunan avaaminen epäonnistui. Ikkunan korkeuden tulee olla > 20 riviä.

en: w or <Up>         page up
fi: w tai <Up>          Sivu ylös

en: x or z or <Down>  page down
fi: x tai z tai <Down>  Sivu alas

en: , or <Left>       scroll 1 left
fi: , tai <Left>        Vieritys 1 vasemmalle

en: . or <Right>      scroll 1 right
fi: . tai <Right>       Vieritys 1 oikealle

en: < or [            scroll 10 left
fi: < tai [             Vieritys 10 vasemmalle

en: > or ]            scroll 10 right
fi: > tai ]             Vieritys 10 oikealle

en: CTRL-a or <HOME>  scroll to beginning
fi: CTRL-a tai <HOME>   Sivun alkuun

en: CTRL-e or <END>   scroll to end
fi: CTRL-e tai <END>    Sivun loppuun

en: CTRL-c or <Esc>   abort
fi: CTRL-c tai <Esc>    Keskeytys

en: <Enter>           abort
fi: <Enter>             Keskeytys

en: Type w or x to quit help.
fi: Opasteesta poistumiseksi kirjoita w tai x.

en: CTRL-l or F5      redraw screen
fi: CTRL-l tai F5       piirrä näyttö uudelleen

en: Press any key.
fi: Paina jotakin näppäintä.

en: Error opening terminal, falling back to stdout interface.
fi: Pääteikkunan avaus ei onnistu, käytössä vain vakiotulostekäyttöliittymä.

en: screen height must be larger than 3 lines.
fi: pääteikkunan korkeuden on oltava suurempi kuin 3 riviä.

en: error creating scroll window.
fi: virhe luotaessa vierityspalkkia.

en: error creating input window.
fi: virhe luotaessa syöteikkunaa.

en: Wcd: error: path too long
fi: Wcd: virhe: polku on liian pitkä

en: / = search forward,  ? = search backward,  : = help
fi: / = etsi eteenpäin,  ? = etsi taaksepäin,  : = opaste

en: SEARCH:
fi: HAKU:

en: Search:
fi: Haku:

en: NAVIGATION MODE (1/2):
fi: NAVIGOINTITILa (1/2):

en: h or <Left>       go left
fi: h tai <Vasen>            vasemmalle

en: j or <Down>       go down
fi: j tai <Alas>             alas

en: k or <Up>         go up
fi: k tai <Ylös>             ylös

en: l or <Right>      go right
fi: l tai <Oikea>            oikealle

en: * or v or <Space> go forward to dir with same name
fi: * tai v tai <Välilyönti> siirry eteenpäin samannimiseen hakemistoon

en: # or p or <BS>    go backward to dir with same name
fi: # tai p tai <Backspace>  siirry taaksepäin samannimiseen hakemistoon

en: ^ or a            go to beginning of line
fi: ^ tai a                  rivin alkuun

en: $ or e            go to end of line
fi: $ tai e                  rivin loppuun

en: 1                 go to root dir
fi: 1                        siirry juurihakemistoon

en: g or G            go to last dir
fi: g tai G                  siirry viimeiseen hakemistoon

en: f                 go page forward
fi: f                        sivu alas

en: b                 go page backward
fi: b                        sivu ylös

en: u                 go half page up
fi: u                        puolisivua ylös

en: d                 go half page down
fi: d                        puolisivua alas

en: NAVIGATION MODE (2/2):
fi: NAVIGOINTITILA (2/2):

en: A                 switch alternative tree navigation on/off
fi: A                 vaihtoehtoinen navigointitapa päälle/pois

en: t                 switch centered mode on/off
fi: t                 keskitetty tila päälle/pois

en: T                 toggle between line drawing and ASCII characters
fi: T                 kytke viivanpiirto ASCII kirjaimin päälle/pois

en: m                 toggle between compact and wide tree
fi: m                 vaihda kompaktin ja tavallisen puuesitystavan välillä

en: <Esc> or q        abort
fi: <Esc> tai q       keskeytä

en: /                 search forward
fi: /                 haku eteenpäin

en: ?                 search backward
fi: ?                 haku taaksepäin

en: n                 repeat last / or ? search
fi: n                 toista viimeisen / tai ? etsintä

en: <Enter>           select directory
fi: <Enter>           valitse hakemisto

en: SEARCH MODE with wildcard and subdir support:
fi: HAKUTILA jokerimerkkien ja alihakemistojen tuella:

en: <Left>            go left
fi: <Vasen>           vasemmalle

en: <Down>            go down
fi: <Alas>            siirry alas

en: <Up>              go up
fi: <Ylös>            ylös

en: <Right>           go right
fi: <Right>           oikealle

en: CTRL-v            go forward to dir with same name
fi: CTRL-v            siirry seuraavaan samannimiseen hakemistoon

en: CTRL-p            go backward to dir with same name
fi: CTRL-p            siirry edelliseen samannimiseen hakemistoon

en: CTRL-a            go to beginning of line
fi: CTRL-a            rivin alkuun

en: CTRL-e            go to end of line
fi: CTRL-e            rivin loppuun

en: CTRL-g            go to last dir
fi: CTRL-g            siirry viimeiseen hakemistoon

en: CTRL-f            go page forward
fi: CTRL-f            sivu alas

en: CTRL-b            go page backward
fi: CTRL-b            sivu ylös

en: CTRL-u            go half page up
fi: CTRL-u            puolisivua ylös

en: CTRL-d            go half page down
fi: CTRL-d            puolisivua alas

en: <Esc> or CTRL-x   abort SEARCH MODE
fi: <Esc> tai CTRL-x  Keskeytä HAKUTILA

en: CTRL-n            repeat last / or ? search
fi: CTRL-n            toista viimeisin / tai ? etsintä

en: ZOOMING:
fi: ZOOMAUS:

en: z or i or CTRL-i  zoom in
fi: z tai i tai CTRL-i  lähennä

en: Z or o or CTRL-o  zoom out
fi: Z tai o tai CTRL-o  loitonna

en: c                 condense: fold current level
fi: c                   näkymä: tiivistä nykyinen taso

en: C                 condense: fold subdir level
fi: C                   näkymä: tiivistä alihakemiston taso

en: w                 condense: fold current and subdir levels
fi: w                   näkymä: tiivistä nykyinen ja kaikki alitasot

en: y or CTRL-y       uncondense: unfold current and subdir levels
fi: y tai CTRL-y        näkymä: avaa nykyinen ja alitasot

en: r or CTRL-r       uncondense: unfold all directories
fi: r tai CTRL-r        näkymä: avaa kaikki hakemistot

en: -                 fold directory
fi: -                   näkymä: tiivistä hakemisto

en: + or =            unfold directory
fi: + tai =             näkymä: avaa hakemisto

en: l or <Right>      unfold and go right
fi: l tai <Right>       näkymä: avaa ja siirry oikealle

en: Screenheight must be > 21 for help.
fi: Opasteikkunan avaaminen ei onnistu. Ikkunan korkeuden tulee olla > 21 riviä.

en: Cannot find the current path %s in the directory tree.
fi: Nykyisen polun %s löytäminen hakemistopuussa epäonnistui.

en: Unable to remove file %s: %s
fi: Tiedoston %s poistaminen epäonnistui: %s

en: finddirs(): can't determine path in directory %s
fi: finddirs(): polun määrittäminen hakemistossa %s epäonnistui

en: path probably too long.
fi: polun pituus on todennäköisesti liian suuri.

en: in '%s', insufficient memory for allocation
fi: kohteessa ’%s’, muistia riittämättömästä varausta varten
